2007 MR BLUE January Winter Invitational - 1/13/2007 to 1/14/2007       
                  Big Blue Swimming Winter Invitational 2007                   
                                    Results                                    

Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Rachel E    8 CFA-MR                    NT      18.47        
  2 Ellis, Rebecca E     8 CFA-MR                    NT      19.27        
  3 Bajsicka, Weronika   8 Big Blue-MR            19.28      19.41        
  4 Sacharoff, Cali J    8 SSL-MR                 29.68      20.49        
  5 Messner, Gabby R     8 CFA-MR                 22.07      20.85        
  6 Liddy, Samantha H    7 SSL-MR                 24.00      21.33        
  7 Dobken, Jessica S    8 SSL-MR                 32.80      22.47        
  8 Greenbaum, Kyra R    8 SSL-MR                 28.81      22.58        
  9 Shea, Kayla          8 SSL-MR                 24.76      23.13        
 10 Konrad, Simone N     8 CFA-MR                    NT      23.48        
 11 Himel, Cari J        8 CFA-MR                 59.92      23.68        
 12 Fitzsimmons, Hanna   6 CFA-MR                 32.07      25.39        
 13 Akirtava, Ereena     8 Big Blue-MR            30.25      26.73        
 14 Capalbo, Nicolette   8 SSL-MR                 29.27      26.75        
 15 Garcia, Samantha M   6 SSL-MR                 25.01      27.33        
 16 LaRusso, Samantha    8 SSL-MR                 29.81      27.62        
 17 Myers, Claire J      7 SSL-MR                 26.81      28.18        
 18 Hampsey, Caroline    8 SSL-MR                    NT      29.05        
 19 Cimino, Kyra R       8 Big Blue-MR               NT      30.29        
 20 Liu, Emily           8 SSL-MR                 38.29      33.93        
 21 Parlapalli, Ananya   7 Big Blue-MR               NT      35.17        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bajsicka, Weronika   8 Big Blue-MR            23.61      23.04        
  2 Hellman, Rachel E    8 CFA-MR                    NT      25.15        
  3 Konrad, Simone N     8 CFA-MR                    NT      25.24        
  4 Akirtava, Ereena     8 Big Blue-MR               NT      25.88        
  5 Greenbaum, Kyra R    8 SSL-MR                 28.71      27.25        
  6 LaRusso, Samantha    8 SSL-MR               1:01.68      27.44        
  7 Himel, Cari J        8 CFA-MR                    NT      27.63        
  8 Shea, Kayla          8 SSL-MR                 28.55      27.71        
  9 Fitzsimmons, Hanna   6 CFA-MR                    NT      28.13        
 10 Liddy, Samantha H    7 SSL-MR                 30.80      28.27        
 11 Myers, Claire J      7 SSL-MR                 27.21      28.49        
 12 Sacharoff, Cali J    8 SSL-MR                 26.11      29.11        
 13 Capalbo, Nicolette   8 SSL-MR                 30.09      29.93        
 14 Parlapalli, Ananya   7 Big Blue-MR               NT      34.59        
 15 Hampsey, Caroline    8 SSL-MR                    NT      37.15        
 16 Liu, Emily           8 SSL-MR                 43.91      38.68        
 17 Cimino, Kyra R       8 Big Blue-MR               NT      41.11        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Rachel E    8 CFA-MR                    NT      29.16        
  2 Dobken, Jessica S    8 SSL-MR                 49.24      29.86        
  3 Ellis, Rebecca E     8 CFA-MR                    NT      30.26        
  4 Shea, Kayla          8 SSL-MR                 33.71      31.11        
  5 Himel, Cari J        8 CFA-MR                    NT      34.62        
  6 LaRusso, Samantha    8 SSL-MR                 38.58      35.98        
  7 Capalbo, Nicolette   8 SSL-MR                 39.59      37.54        
  8 Garcia, Samantha M   6 SSL-MR                 31.59      39.68        
 -- Akirtava, Ereena     8 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Parlapalli, Ananya   7 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Hampsey, Caroline    8 SSL-MR                    NT         DQ        
 -- Cimino, Kyra R       8 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Konrad, Simone N     8 CFA-MR                    NT         DQ        
 -- Liu, Emily           8 SSL-MR                 41.71         DQ        
 -- Bajsicka, Weronika   8 Big Blue-MR            27.91         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Rebecca E     8 CFA-MR                    NT      27.49        
  2 Messner, Gabby R     8 CFA-MR                 37.14      28.22        
  3 Sacharoff, Cali J    8 SSL-MR                 28.81      29.18        
  4 Liddy, Samantha H    7 SSL-MR                 31.71      30.26        
  5 Akirtava, Ereena     8 Big Blue-MR               NT      32.97        
  6 Dobken, Jessica S    8 SSL-MR                 55.10      34.41        
  7 Myers, Claire J      7 SSL-MR                 31.21      35.62        
  8 Greenbaum, Kyra R    8 SSL-MR                 31.61      36.66        
  9 Garcia, Samantha M   6 SSL-MR                 39.81      36.93        
 10 Parlapalli, Ananya   7 Big Blue-MR               NT      40.52        
 -- Bajsicka, Weronika   8 Big Blue-MR            28.93         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Malfa, Selena B     10 SSL-MR                 34.99      35.38        
  2 Dubbs, Melanie A    10 SSL-MR                 36.58      35.68        
  3 Scanlon, Madison A  10 SSL-MR                 37.75      36.39        
  4 Gilhooly, Caroline  10 SSL-MR                 36.96      36.50        
  5 Lynch, Kelly A      10 Mrst Barracudas-MR     34.30      36.75        
  6 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR            40.82      37.41        
  7 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR            39.72      38.27        
  8 Leary, Caitlin R     9 SSL-MR                 38.43      38.49        
  9 Divack, Pam A       10 CFA-MR                    NT      38.55        
 10 Brady, Anne C       10 Big Blue-MR            44.60      38.75        
 11 Palikuca, Emmanuel   9 Big Blue-MR            37.45      39.28        
 12 Kleinschmidt, Alex   9 CFA-MR                    NT      40.08        
 13 Feighery, Aisling   10 CFA-MR                    NT      40.53        
 14 Longworth, Shannon  10 CFA-MR                 41.75      40.82        
 15 Gross, Sylvanna L   10 SSL-MR                 45.15      40.88        
 16 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR            41.62      41.37        
 17 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR            44.02      41.40        
 18 Chao, Esther        10 Pbac-MR                40.11      41.60        
 19 Durso, Jordan A     10 Big Blue-MR            46.71      41.80        
 20 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            41.08      42.40        
 21 Rhodes, Maggie M     9 SSL-MR                 47.55      42.83        
 22 Dinces, Jennifer M   9 SSL-MR                 47.98      43.67        
 23 Togneri, Julia G     9 CFA-MR                    NT      44.40        
 24 Byck, Leah W         9 CFA-MR                 48.13      45.05        
 25 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR            50.81      45.99        
 26 Samovici, Erika E    9 SSL-MR                 46.50      47.55        
 27 Citrin, Dana A       9 SSL-MR                 48.84      49.08        
 28 Langer, Emily E      9 Big Blue-MR            49.85      49.18        
 29 Sullivan, Nayara    10 Big Blue-MR            50.10      50.51        
 30 Delmar, Amanda K    10 Big Blue-MR            56.02      54.25        
 31 Rodriguez, Christi   9 Big Blue-MR          1:00.91      54.46        
 32 Liebergall, Rachel   9 SSL-MR                 59.15      55.74        
 33 Kutty, Samar A       9 CFA-MR                    NT    1:00.99        
 34 Harris, Olivia E     9 CFA-MR                    NT    1:01.02        
 -- Herman, Victoria E   9 Big Blue-MR          1:17.37         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Kelly A      10 Mrst Barracudas-MR   1:27.07    1:21.22        
                  38.62     1:21.22 (42.60)                                        
  2 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR          1:32.93    1:30.25        
                1:30.54         1:30.25 ( )                                        
  3 Malfa, Selena B     10 SSL-MR               1:39.01    1:32.88        
                  44.95     1:32.88 (47.93)                                        
  4 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR          1:42.13    1:36.74        
                  47.52     1:36.74 (49.22)                                        
  5 Leary, Caitlin R     9 SSL-MR               1:47.78    1:37.33        
                  47.06     1:37.33 (50.27)                                        
  6 Longworth, Shannon  10 CFA-MR               1:47.97    1:39.61        
                  47.75     1:39.61 (51.86)                                        
  7 Divack, Pam A       10 CFA-MR               1:40.73    1:41.78        
                  47.72     1:41.78 (54.06)                                        
  8 Kleinschmidt, Alex   9 CFA-MR               1:47.99    1:48.09        
                  50.84     1:48.09 (57.25)                                        
  9 Durso, Jordan A     10 Big Blue-MR               NT    1:48.75        
                  49.13     1:48.75 (59.62)                                        
 10 Palikuca, Emmanuel   9 Big Blue-MR               NT    1:48.80        
                  52.09     1:48.80 (56.71)                                        
 11 Langer, Emily E      9 Big Blue-MR               NT    1:49.40        
                  54.69     1:49.40 (54.71)                                        
 12 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR          1:46.21    1:50.47        
                  54.43     1:50.47 (56.04)                                        
 13 Feighery, Aisling   10 CFA-MR               1:49.05    1:50.80        
                  52.17     1:50.80 (58.63)                                        
 14 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR          1:59.27    1:52.48        
                  54.10     1:52.48 (58.38)                                        
 15 Brady, Anne C       10 Big Blue-MR               NT    1:55.56        
                  54.96   1:55.56 (1:00.60)                                        
 16 Togneri, Julia G     9 CFA-MR               1:57.68    1:57.96        
                  56.42   1:57.96 (1:01.54)                                        
 17 Citrin, Dana A       9 SSL-MR               2:13.09    1:58.63        
                  57.81   1:58.63 (1:00.82)                                        
 18 Byck, Leah W         9 CFA-MR                    NT    2:01.47        
                  56.83   2:01.47 (1:04.64)                                        
 19 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR          2:12.24    2:01.82        
                  57.36   2:01.82 (1:04.46)                                        
 20 Samovici, Erika E    9 SSL-MR               2:02.99    2:02.96        
                  59.78   2:02.96 (1:03.18)                                        
 21 Sullivan, Nayara    10 Big Blue-MR          2:10.55    2:03.48        
                1:01.03   2:03.48 (1:02.45)                                        
 22 Rodriguez, Christi   9 Big Blue-MR               NT    2:05.05        
                  58.37   2:05.05 (1:06.68)                                        
 23 Delmar, Amanda K    10 Big Blue-MR               NT    2:07.00        
                  59.33   2:07.00 (1:07.67)                                        
 24 Herman, Victoria E   9 Big Blue-MR               NT    2:12.85        
                1:01.35   2:12.85 (1:11.50)                                        
 25 Liebergall, Rachel   9 SSL-MR               2:32.90    2:12.94        
                1:04.96   2:12.94 (1:07.98)                                        
 26 Kutty, Samar A       9 CFA-MR                    NT    2:18.50        
                1:08.33   2:18.50 (1:10.17)                                        
 -- Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:40.73         DQ        
                  47.41          DQ (50.20)                                        
 -- Harris, Olivia E     9 CFA-MR                    NT         DQ        
                  52.09        DQ (1:01.71)                                        
 -- Dinces, Jennifer M   9 SSL-MR               1:59.55         DQ        
                  56.32        DQ (1:02.32)                                        
 -- Rhodes, Maggie M     9 SSL-MR               2:01.90         DQ        
                  55.01        DQ (1:01.15)                                        
 -- Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR               NT         DQ        
                1:38.84                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lynch, Kelly A      10 Mrst Barracudas-MR     42.08      42.93        
  2 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR            49.31      48.85        
  3 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR            50.68      50.38        
  4 Palikuca, Emmanuel   9 Big Blue-MR            49.53      50.48        
  5 Feighery, Aisling   10 CFA-MR                 50.28      50.64        
  6 Chao, Esther        10 Pbac-MR                51.01      51.00        
  7 Gross, Sylvanna L   10 SSL-MR                 56.36      52.73        
  8 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            53.32      54.60        
  9 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR            56.83      56.06        
 10 Kleinschmidt, Alex   9 CFA-MR                 57.55      57.13        
 11 Samovici, Erika E    9 SSL-MR                 57.48      57.82        
 12 Divack, Pam A       10 CFA-MR                 55.64      57.96        
 13 Durso, Jordan A     10 Big Blue-MR               NT      59.64        
 14 Byck, Leah W         9 CFA-MR                 58.35      59.78        
 15 Dinces, Jennifer M   9 SSL-MR               1:07.02    1:00.94        
 16 Citrin, Dana A       9 SSL-MR               1:02.45    1:02.10        
 17 Harris, Olivia E     9 CFA-MR                    NT    1:05.83        
 18 Sullivan, Nayara    10 Big Blue-MR          1:03.14    1:05.92        
 19 Longworth, Shannon  10 CFA-MR               1:05.08    1:07.36        
 20 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR          1:08.30    1:09.22        
 21 Liebergall, Rachel   9 SSL-MR               1:41.71    1:09.65        
 22 Kutty, Samar A       9 CFA-MR                    NT    1:14.03        
 -- Langer, Emily E      9 Big Blue-MR          1:14.10         DQ        
 -- Herman, Victoria E   9 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Togneri, Julia G     9 CFA-MR                    NT         DQ        
 -- Dubbs, Melanie A    10 SSL-MR                 48.08         DQ        
 -- Rodriguez, Christi   9 Big Blue-MR          1:00.83         DQ        
 -- Delmar, Amanda K    10 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Brady, Anne C       10 Big Blue-MR               NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scanlon, Madison A  10 SSL-MR               1:42.33    1:36.41        
                  44.97     1:36.41 (51.44)                                        
  2 Gilhooly, Caroline  10 SSL-MR               1:53.39    1:44.45        
                  48.58     1:44.45 (55.87)                                        
  3 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR               NT    1:44.84        
                  49.35     1:44.84 (55.49)                                        
  4 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR               NT    2:03.45        
                1:00.37   2:03.45 (1:03.08)                                        
  5 Brady, Anne C       10 Big Blue-MR               NT    2:10.44        
                  55.57   2:10.44 (1:14.87)                                        
  6 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR               NT    2:16.87        
                1:01.30   2:16.87 (1:15.57)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gilhooly, Caroline  10 SSL-MR               3:37.25    3:16.56        
                  48.97     1:39.05 (50.08)     2:34.18 (55.13)     3:16.56 (42.38)
  2 Scanlon, Madison A  10 SSL-MR               3:39.12    3:20.40        
                  48.34     1:37.44 (49.10)   2:38.08 (1:00.64)     3:20.40 (42.32)
  3 Malfa, Selena B     10 SSL-MR               3:39.21    3:20.47        
                  49.24     1:39.16 (49.92)     2:36.92 (57.76)     3:20.47 (43.55)
  4 Dubbs, Melanie A    10 SSL-MR               3:39.21    3:23.95        
                  49.12     1:42.24 (53.12)     2:39.58 (57.34)     3:23.95 (44.37)
  5 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR          3:30.07    3:26.97        
                  49.94     1:37.63 (47.69)   2:39.29 (1:01.66)     3:26.97 (47.68)
  6 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR               NT    3:30.15        
                  50.55     1:41.86 (51.31)   2:43.02 (1:01.16)     3:30.15 (47.13)
  7 Chao, Esther        10 Pbac-MR              3:30.12    3:32.79        
                  52.25     1:44.64 (52.39)     2:43.58 (58.94)     3:32.79 (49.21)
  8 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR          3:43.81    3:35.13        
                  52.72     1:44.67 (51.95)     2:41.24 (56.57)     3:35.13 (53.89)
  9 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR               NT    3:46.32        
                  52.24   1:53.55 (1:01.31)   2:55.72 (1:02.17)     3:46.32 (50.60)
 10 Palikuca, Emmanuel   9 Big Blue-MR               NT    3:49.54        
                  55.40     1:54.37 (58.97)   3:49.54 (1:55.17)                    
 11 Gross, Sylvanna L   10 SSL-MR               4:10.07    3:59.77        
                  58.09   2:00.12 (1:02.03)   3:02.24 (1:02.12)     3:59.77 (57.53)
 12 Langer, Emily E      9 Big Blue-MR               NT    4:23.34        
                  58.93   1:59.80 (1:00.87)   3:22.32 (1:22.52)   4:23.34 (1:01.02)
 13 Rodriguez, Christi   9 Big Blue-MR               NT    4:27.08        
                1:06.63   2:11.58 (1:04.95)   3:23.12 (1:11.54)   4:27.08 (1:03.96)
 14 Sullivan, Nayara    10 Big Blue-MR               NT    4:31.52        
                2:22.12   3:33.35 (1:11.23)     4:31.64 (58.29)         4:31.52 ( )
 -- Leary, Caitlin R     9 SSL-MR               3:49.98         DQ        
                  53.98     1:49.67 (55.69)     2:42.75 (53.08)          DQ (27.64)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craft, Kim J        11 Pbac-MR                30.10      29.37        
  2 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR            30.17      29.68        
  3 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR                28.83      30.08        
  4 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR                30.02      30.29        
  5 Burke, Katja        12 SSL-MR                 31.08      30.67        
  6 Southren, Brianna   12 SSL-MR                 31.43      30.88        
  7 Egerton, Tory S     12 CFA-MR                 33.70      32.33        
  8 Liddy, Nicole M     11 SSL-MR                 34.57      34.00        
  9 Rojas, Emma G       11 CFA-MR                 37.29      34.20        
 10 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR            36.98      35.27        
 11 Eustace, Amy M      11 Big Blue-MR            37.62      35.33        
 12 Fried, Tori E       12 CFA-MR                 38.40      35.74        
 13 Hampsey, Meghan H   11 SSL-MR                 37.47      35.92        
 14 Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR            35.85      36.03        
 15 Raphael, Laura      11 CFA-MR                 37.46      36.68        
 16 Harris, Lindsay B   11 CFA-MR                 41.41      38.71        
 17 Humbert, Michele L  12 Big Blue-MR            40.07      38.76        
 18 Savage-Gibson, Mar  11 CFA-MR                    NT      38.97        
 19 Terwilliger, Krist  11 SSL-MR                 43.89      40.09        
 20 Porretto, Cydney-l  11 Big Blue-MR            54.91      47.28        
 21 Furman, Liran       11 Big Blue-MR               NT    1:03.32        
 -- Ciliberti, Emily E  11 CFA-MR                 40.03         DQ        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burke, Katja        12 SSL-MR               3:04.97    2:40.21        
                  37.06     1:19.71 (42.65)     2:01.47 (41.76)     2:40.21 (38.74)
  2 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR               NT    2:45.46        
                  34.93     1:18.48 (43.55)     2:02.77 (44.29)     2:45.46 (42.69)
  3 Liddy, Nicole M     11 SSL-MR               2:51.21    2:47.97        
                  40.93     1:26.78 (45.85)     2:07.98 (41.20)     2:47.97 (39.99)
  4 Silva, Stephanie C  11 Pbac-MR                   NT    3:05.80        
                  39.81     1:28.65 (48.84)     2:19.25 (50.60)     3:05.80 (46.55)
  5 Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR          3:17.49    3:16.98        
                  43.15                             2:27.44 ( )     3:16.98 (49.54)
  6 Terwilliger, Krist  11 SSL-MR               3:18.38    3:17.41        
                  44.00     1:34.63 (50.63)     2:26.68 (52.05)     3:17.41 (50.73)
  7 Eustace, Amy M      11 Big Blue-MR               NT    3:35.09        
                  41.48     1:33.63 (52.15)   2:35.16 (1:01.53)     3:35.09 (59.93)
  8 Humbert, Michele L  12 Big Blue-MR               NT    3:45.44        
                                                    3:45.30 ( )      3:45.44 (0.14)
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burke, Katja        12 SSL-MR               1:19.49    1:19.07        
                  39.59     1:19.07 (39.48)                                        
  2 Craft, Kim J        11 Pbac-MR              1:27.11    1:21.37        
                  39.35     1:21.37 (42.02)                                        
  3 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR              1:22.04    1:24.05        
                  41.32     1:24.05 (42.73)                                        
  4 Egerton, Tory S     12 CFA-MR               1:24.00    1:25.08        
                  39.46     1:25.08 (45.62)                                        
  5 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR               NT    1:25.93        
                  40.13     1:25.93 (45.80)                                        
  6 Liddy, Nicole M     11 SSL-MR               1:32.32    1:31.00        
                1:30.90      1:31.00 (0.10)                                        
  7 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR          1:49.77    1:33.46        
                1:33.62         1:33.46 ( )                                        
  8 Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR          1:37.46    1:33.51        
                  44.64     1:33.51 (48.87)                                        
  9 Fried, Tori E       12 CFA-MR               1:37.50    1:34.07        
                  46.95     1:34.07 (47.12)                                        
 10 Humbert, Michele L  12 Big Blue-MR               NT    1:36.39        
                1:38.65         1:36.39 ( )                                        
 11 Terwilliger, Krist  11 SSL-MR               1:47.89    1:37.12        
                  47.30     1:37.12 (49.82)                                        
 12 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              1:17.08    1:37.49        
                1:19.67     1:37.49 (17.82)                                        
 13 Rojas, Emma G       11 CFA-MR               1:44.06    1:39.89        
                  45.45     1:39.89 (54.44)                                        
 14 Harris, Lindsay B   11 CFA-MR               1:53.94    1:44.62        
                  49.99     1:44.62 (54.63)                                        
 15 Raphael, Laura      11 CFA-MR               1:45.75    1:45.20        
                  50.72     1:45.20 (54.48)                                        
 16 Ciliberti, Emily E  11 CFA-MR               1:44.15    1:46.21        
                  50.14     1:46.21 (56.07)                                        
 17 Savage-Gibson, Mar  11 CFA-MR                    NT    1:46.26        
                1:46.41         1:46.26 ( )                                        
 18 Eustace, Amy M      11 Big Blue-MR               NT    1:54.43        
                  47.44   1:54.43 (1:06.99)                                        
 -- Furman, Liran       11 Big Blue-MR               NT         DQ        
                  57.67        DQ (1:08.24)                                        
 -- Porretto, Cydney-l  11 Big Blue-MR          2:19.18         DQ        
                1:03.21        DQ (1:09.56)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Craft, Kim J        11 Pbac-MR                38.34      37.66        
  2 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR                37.34      38.91        
  3 Southren, Brianna   12 SSL-MR                 42.04      40.13        
  4 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR                38.19      41.87        
  5 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR            47.54      43.02        
  6 Harris, Lindsay B   11 CFA-MR                 44.07      45.32        
  7 Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR            49.12      46.51        
  8 Raphael, Laura      11 CFA-MR                    NT      48.89        
  9 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR            57.82      50.48        
 10 Ciliberti, Emily E  11 CFA-MR                 52.12      50.93        
 11 Humbert, Michele L  12 Big Blue-MR               NT      53.06        
 12 Hampsey, Meghan H   11 SSL-MR                 52.19      54.08        
 13 Fried, Tori E       12 CFA-MR                    NT      55.33        
 14 Eustace, Amy M      11 Big Blue-MR          1:05.40      58.81        
 15 Rojas, Emma G       11 CFA-MR                    NT      59.43        
 -- Furman, Liran       11 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Savage-Gibson, Mar  11 CFA-MR                    NT         DQ        
 -- Porretto, Cydney-l  11 Big Blue-MR          1:02.80         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Southren, Brianna   12 SSL-MR               1:23.88    1:24.27        
                  37.25     1:24.27 (47.02)                                        
  2 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR               NT    1:26.74        
                  32.49     1:26.74 (54.25)                                        
  3 Liddy, Nicole M     11 SSL-MR               1:43.83    1:40.63        
                  48.37     1:40.63 (52.26)                                        
  4 Burke, Katja        12 SSL-MR               1:35.69    1:40.77        
                  45.97     1:40.77 (54.80)                                        
  5 Hampsey, Meghan H   11 SSL-MR               1:53.17    1:44.67        
                  47.55     1:44.67 (57.12)                                        
  6 Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR          1:50.05    1:47.31        
                  47.12   1:47.31 (1:00.19)                                        
  7 Terwilliger, Krist  11 SSL-MR               1:58.36    1:51.71        
                  51.42   1:51.71 (1:00.29)                                        
  8 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR               NT    1:56.06        
                  51.06   1:56.06 (1:05.00)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burke, Katja        12 SSL-MR               3:20.77    2:53.35        
                  41.67     1:24.21 (42.54)     2:13.90 (49.69)     2:53.35 (39.45)
  2 Liddy, Nicole M     11 SSL-MR               3:15.15    3:26.50        
                  46.95     1:38.77 (51.82)     2:34.62 (55.85)     3:26.50 (51.88)
  3 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR               NT    3:27.72        
                  47.66     1:38.50 (50.84)     2:38.01 (59.51)     3:27.72 (49.71)
  4 Silva, Stephanie C  11 Pbac-MR                   NT    3:33.80        
                  51.56     1:47.80 (56.24)     2:44.93 (57.13)     3:33.80 (48.87)
  5 Terwilliger, Krist  11 SSL-MR               3:39.63    3:41.09        
                  54.88     1:45.66 (50.78)   3:41.30 (1:55.64)         3:41.09 ( )
 -- Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR          2:58.04         DQ        
                  35.46     1:20.85 (45.39)     2:12.89 (52.04)          DQ (37.49)
 -- Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR               NT         DQ        
                1:00.62     1:49.79 (49.17)     2:46.25 (56.46)          DQ (52.20)
 -- Humbert, Michele L  12 Big Blue-MR               NT         DQ        
                                1:41.76 ( )   2:48.36 (1:06.60)        DQ (1:02.72)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR                25.81      26.52        
  2 Krikorian, Lena     13 UN-MR                  27.43      27.27        
  3 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR            27.95      28.06        
  4 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR                28.53      28.49        
  5 Stein, Jamie Ann    14 SSL-MR                 29.65      29.18        
  6 Rockwell, Alexis M  14 Pbac-MR                30.78      29.81        
  7 Avidan, Olivia      13 UN-MR                  29.38      29.90        
  8 Pillsbury, Anne M   13 CFA-MR                 30.83      30.13        
  9 Dubbs, Alyssa M     13 SSL-MR                 30.52      30.27        
 10 Dunne, Samantha M   14 SSL-MR                 32.22      30.56        
 11 Sheehan, Kelly E    14 SSL-MR                 31.99      31.01        
 12 Fears, Susannah K   13 CFA-MR                 33.82      33.20        
 13 Macur, Elise K      13 Pbac-MR                35.39      34.12        
 14 Young, Edith W      13 CFA-MR                 33.42      34.27        
 15 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR            33.14      34.38        
 16 Tamburro, Taylor M  13 SSL-MR                 35.85      39.76        
 17 Silver, Lindsay R   13 SSL-MR                 51.57      41.99        
 18 Lian, Shelly        13 Big Blue-MR            55.99      54.13        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR              2:13.76    2:10.61        
                  31.16     1:04.74 (33.58)     1:38.66 (33.92)     2:10.61 (31.95)
  2 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          2:13.00    2:13.51        
                  30.97     1:04.82 (33.85)     1:39.57 (34.75)     2:13.51 (33.94)
  3 Araujo, Sara A      14 SSL-MR               2:17.89    2:19.00        
                  31.38     1:06.13 (34.75)     1:42.61 (36.48)     2:19.00 (36.39)
  4 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          2:24.52    2:28.55        
                  32.88     1:11.36 (38.48)     1:51.57 (40.21)     2:28.55 (36.98)
  5 Dubbs, Alyssa M     13 SSL-MR               2:36.05    2:28.56        
                  34.59     1:12.79 (38.20)     1:51.19 (38.40)     2:28.56 (37.37)
  6 Macchia, Kelly A    14 SSL-MR               2:27.54    2:29.40        
                  34.42     1:12.87 (38.45)     1:52.13 (39.26)     2:29.40 (37.27)
  7 Goldstein, Sari E   14 SSL-MR               2:28.87    2:29.66        
                  33.05     1:10.43 (37.38)     1:50.60 (40.17)     2:29.66 (39.06)
  8 Sheehan, Kelly E    14 SSL-MR               2:42.02    2:34.83        
                  34.43     1:14.11 (39.68)     1:55.19 (41.08)     2:34.83 (39.64)
  9 Warbrick, Kristen   14 SSL-MR               3:00.01    2:43.74        
                  35.91     1:17.37 (41.46)     2:01.38 (44.01)     2:43.74 (42.36)
 10 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          2:45.79    2:49.61        
                  40.16     1:24.34 (44.18)     2:08.22 (43.88)     2:49.61 (41.39)
 11 Tamburro, Taylor M  13 SSL-MR               3:06.16    3:01.70        
                  40.63     1:26.20 (45.57)     2:14.13 (47.93)     3:01.70 (47.57)
 12 Young, Edith W      13 CFA-MR               2:52.10    3:05.81        
                  38.67     1:25.69 (47.02)     2:16.96 (51.27)     3:05.81 (48.85)
 13 White, Lauren N     13 Big Blue-MR               NT    3:09.87        
                  45.47     1:35.02 (49.55)     2:23.02 (48.00)     3:09.87 (46.85)
 14 Silver, Lindsay R   13 SSL-MR               3:55.71    3:16.49        
                  42.35     1:32.50 (50.15)     2:24.75 (52.25)     3:16.49 (51.74)
 15 Lian, Shelly        13 Big Blue-MR               NT    4:39.37        
                1:01.38   2:14.67 (1:13.29)   3:28.15 (1:13.48)   4:39.37 (1:11.22)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          5:57.47    5:58.14        
                  31.26     1:06.04 (34.78)     1:42.43 (36.39)     2:19.27 (36.84)
        2:56.44 (37.17)     3:33.77 (37.33)     4:10.77 (37.00)     4:47.60 (36.83)
        5:24.16 (36.56)     5:58.14 (33.98)                                        
  2 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          6:19.04    6:03.54        
                  31.37     1:05.96 (34.59)     1:42.15 (36.19)     2:19.13 (36.98)
        2:57.04 (37.91)     3:34.59 (37.55)     4:12.10 (37.51)                    
            5:27.16 ( )     6:03.54 (36.38)                                        
  3 Araujo, Sara A      14 SSL-MR               6:04.60    6:08.48        
                  32.00     1:07.71 (35.71)     1:44.89 (37.18)     2:22.22 (37.33)
        3:00.46 (38.24)     3:38.77 (38.31)     4:16.09 (37.32)     4:53.37 (37.28)
        5:31.34 (37.97)     6:08.48 (37.14)                                        
  4 Dubbs, Alyssa M     13 SSL-MR               6:12.19    6:17.03        
                  33.49     1:09.87 (36.38)     1:47.25 (37.38)     2:25.44 (38.19)
        3:04.17 (38.73)     3:43.29 (39.12)     4:22.01 (38.72)     5:00.65 (38.64)
        5:39.79 (39.14)     6:17.03 (37.24)                                        
  5 Stein, Jamie Ann    14 SSL-MR               6:04.56    6:23.44        
                  32.10     1:08.63 (36.53)     1:48.54 (39.91)     2:26.65 (38.11)
        3:06.83 (40.18)     3:45.13 (38.30)     4:27.05 (41.92)     5:07.09 (40.04)
        5:46.56 (39.47)     6:23.44 (36.88)                                        
  6 Lynch, Amanda B     14 SSL-MR               6:36.09    6:27.39        
                  34.91     1:14.36 (39.45)     1:55.15 (40.79)     2:36.02 (40.87)
        3:15.88 (39.86)     3:55.74 (39.86)     4:35.30 (39.56)     5:13.65 (38.35)
        5:51.78 (38.13)     6:27.39 (35.61)                                        
  7 Goldstein, Sari E   14 SSL-MR               6:37.70    6:29.11        
                                1:12.55 ( )     1:51.61 (39.06)     2:31.64 (40.03)
        3:11.86 (40.22)     3:52.61 (40.75)     4:32.16 (39.55)     5:12.32 (40.16)
        5:51.86 (39.54)     6:29.11 (37.25)                                        
  8 Macchia, Kelly A    14 SSL-MR               6:28.06    6:29.68        
                  36.70     1:16.77 (40.07)     1:56.84 (40.07)     2:36.96 (40.12)
        3:16.89 (39.93)     3:55.86 (38.97)     4:34.78 (38.92)     5:14.61 (39.83)
        5:53.11 (38.50)     6:29.68 (36.57)                                        
  9 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          6:39.40    6:43.95        
                  36.54     1:16.97 (40.43)     1:58.64 (41.67)     2:40.68 (42.04)
        3:22.92 (42.24)     4:04.89 (41.97)     4:46.10 (41.21)     5:27.66 (41.56)
        6:07.35 (39.69)     6:43.95 (36.60)                                        
 10 Dunne, Samantha M   14 SSL-MR               7:27.16    6:48.87        
                                1:18.26 ( )     2:00.62 (42.36)     2:42.76 (42.14)
        3:24.30 (41.54)     4:06.48 (42.18)     4:48.47 (41.99)     5:30.21 (41.74)
        6:11.21 (41.00)     6:48.87 (37.66)                                        
 11 Sheehan, Kelly E    14 SSL-MR               7:16.28    7:07.96        
                  36.96     1:20.14 (43.18)     2:04.24 (44.10)     2:47.76 (43.52)
        3:31.45 (43.69)     4:15.23 (43.78)     5:00.59 (45.36)     5:43.48 (42.89)
        6:26.29 (42.81)     7:07.96 (41.67)                                        
 12 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          8:04.29    7:20.33        
                  41.37     1:27.90 (46.53)     2:12.99 (45.09)     2:58.64 (45.65)
        3:43.31 (44.67)     4:27.56 (44.25)     5:12.94 (45.38)     5:57.95 (45.01)
        6:41.46 (43.51)     7:20.33 (38.87)                                        
 13 Warbrick, Kristen   14 SSL-MR               7:33.45    7:24.36        
                  40.17     1:26.14 (45.97)     2:12.60 (46.46)     2:58.64 (46.04)
        3:44.62 (45.98)     4:29.18 (44.56)     5:14.47 (45.29)     6:00.06 (45.59)
        6:44.53 (44.47)     7:24.36 (39.83)                                        
 14 Tamburro, Taylor M  13 SSL-MR               7:56.17    7:59.55        
                  40.75     1:26.39 (45.64)     2:15.45 (49.06)     3:04.30 (48.85)
        3:54.08 (49.78)     4:43.00 (48.92)     5:33.22 (50.22)     6:24.07 (50.85)
        7:12.10 (48.03)     7:59.55 (47.45)                                        
 15 White, Lauren N     13 Big Blue-MR          8:38.89    8:20.02        
                  46.02     1:36.07 (50.05)     2:27.28 (51.21)     3:19.78 (52.50)
        4:10.49 (50.71)     5:02.56 (52.07)     5:54.08 (51.52)     6:43.76 (49.68)
        7:32.81 (49.05)     8:20.02 (47.21)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          1:10.84    1:09.93        
                  34.03     1:09.93 (35.90)                                        
  2 Araujo, Sara A      14 SSL-MR               1:10.62    1:09.97        
                  33.89     1:09.97 (36.08)                                        
  3 Stein, Jamie Ann    14 SSL-MR               1:11.18    1:11.26        
                  34.95     1:11.26 (36.31)                                        
  4 Rockwell, Alexis M  14 Pbac-MR              1:19.89    1:13.32        
                  35.11     1:13.32 (38.21)                                        
  5 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:12.71    1:13.73        
                  36.00     1:13.73 (37.73)                                        
  6 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          1:15.28    1:14.59        
                  36.02     1:14.59 (38.57)                                        
  7 Lynch, Amanda B     14 SSL-MR               1:18.85    1:18.08        
                  38.92     1:18.08 (39.16)                                        
  8 Dunne, Samantha M   14 SSL-MR               1:20.51    1:22.38        
                  40.56     1:22.38 (41.82)                                        
  9 Sheehan, Kelly E    14 SSL-MR               1:22.80    1:22.93        
 10 Warbrick, Kristen   14 SSL-MR               1:38.77    1:24.75        
                  41.00     1:24.75 (43.75)                                        
 11 Macchia, Kelly A    14 SSL-MR               1:25.22    1:25.31        
                  41.39     1:25.31 (43.92)                                        
 12 Avidan, Olivia      13 UN-MR                1:27.06    1:25.88        
                  41.70     1:25.88 (44.18)                                        
 13 Macur, Elise K      13 Pbac-MR              1:25.87    1:26.57        
 14 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          1:31.98    1:31.77        
                  44.14     1:31.77 (47.63)                                        
 15 Fears, Susannah K   13 CFA-MR               1:32.82    1:33.53        
 16 White, Lauren N     13 Big Blue-MR          1:46.82    1:37.38        
                  46.23     1:37.38 (51.15)                                        
 17 Young, Edith W      13 CFA-MR               1:42.88    1:44.44        
                  49.59     1:44.44 (54.85)                                        
 18 Lian, Shelly        13 Big Blue-MR               NT    2:21.53        
 -- Silver, Lindsay R   13 SSL-MR               1:51.71         DQ        
                  53.83                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR              2:53.13    2:42.56        
                  37.35     1:18.16 (40.81)     2:01.18 (43.02)     2:42.56 (41.38)
  2 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          2:48.74    2:49.05        
                  38.67     1:21.52 (42.85)     2:05.11 (43.59)     2:49.05 (43.94)
  3 Krikorian, Lena     13 UN-MR                2:49.90    2:49.26        
                  38.91     1:22.66 (43.75)     2:06.42 (43.76)     2:49.26 (42.84)
  4 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          2:43.74    2:51.03        
                  38.31     1:21.87 (43.56)     2:07.05 (45.18)     2:51.03 (43.98)
  5 Lynch, Amanda B     14 SSL-MR               2:55.59    2:55.29        
                  40.91     1:25.93 (45.02)     2:11.74 (45.81)     2:55.29 (43.55)
  6 Goldstein, Sari E   14 SSL-MR               3:11.68    2:59.19        
                  39.06     1:23.89 (44.83)     2:11.82 (47.93)     2:59.19 (47.37)
  7 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          2:50.90    3:01.71        
                  41.72     1:27.60 (45.88)     2:14.63 (47.03)     3:01.71 (47.08)
  8 Warbrick, Kristen   14 SSL-MR               3:50.88    3:12.22        
                  43.14     1:31.50 (48.36)     2:21.99 (50.49)     3:12.22 (50.23)
  9 Fears, Susannah K   13 CFA-MR               3:18.82    3:12.73        
                  42.52     1:32.00 (49.48)     2:23.66 (51.66)     3:12.73 (49.07)
 10 Pillsbury, Anne M   13 CFA-MR               3:18.24    3:26.21        
                  44.67     1:36.56 (51.89)     2:31.38 (54.82)     3:26.21 (54.83)
 11 White, Lauren N     13 Big Blue-MR               NT    3:26.22        
                  48.24     1:39.76 (51.52)     2:33.29 (53.53)     3:26.22 (52.93)
 -- Lian, Shelly        13 Big Blue-MR               NT         DQ        
                1:19.20   2:44.61 (1:25.41)   4:08.27 (1:23.66)        DQ (1:23.54)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          1:05.03    1:07.35        
                  31.79     1:07.35 (35.56)                                        
  2 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR              1:07.48    1:08.10        
                  32.58     1:08.10 (35.52)                                        
  3 Araujo, Sara A      14 SSL-MR               1:08.46    1:09.90        
                  31.91     1:09.90 (37.99)                                        
  4 Krikorian, Lena     13 UN-MR                1:26.72    1:11.18        
                  32.78     1:11.18 (38.40)                                        
  5 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          1:17.63    1:12.62        
                  33.99     1:12.62 (38.63)                                        
  6 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR              1:11.97    1:12.90        
                  33.06     1:12.90 (39.84)                                        
  7 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:11.78    1:13.98        
                  34.37     1:13.98 (39.61)                                        
  8 Stein, Jamie Ann    14 SSL-MR               1:16.22    1:15.21        
                  34.52     1:15.21 (40.69)                                        
  9 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          1:14.88    1:18.28        
                  35.64     1:18.28 (42.64)                                        
 10 Pillsbury, Anne M   13 CFA-MR               1:20.59    1:21.97        
                  36.55     1:21.97 (45.42)                                        
 11 Dubbs, Alyssa M     13 SSL-MR               1:22.50    1:22.73        
                  35.44     1:22.73 (47.29)                                        
 12 Macchia, Kelly A    14 SSL-MR               1:22.67    1:22.90        
                  38.19     1:22.90 (44.71)                                        
 13 Lynch, Amanda B     14 SSL-MR               1:25.88    1:26.83        
                  40.98     1:26.83 (45.85)                                        
 14 Goldstein, Sari E   14 SSL-MR               1:28.71    1:27.45        
 15 Dunne, Samantha M   14 SSL-MR               1:30.68    1:30.22        
 16 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR          1:22.87    1:31.32        
                  42.68     1:31.32 (48.64)                                        
 17 Avidan, Olivia      13 UN-MR                1:28.60    1:33.17        
                  42.49     1:33.17 (50.68)                                        
 18 Tamburro, Taylor M  13 SSL-MR               1:43.12    1:45.31        
                  47.53     1:45.31 (57.78)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          2:29.72    2:29.34        
                  33.33     1:12.48 (39.15)     1:56.06 (43.58)     2:29.34 (33.28)
  2 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          2:27.63    2:33.97        
                  34.52     1:14.51 (39.99)     1:58.27 (43.76)     2:33.97 (35.70)
  3 Araujo, Sara A      14 SSL-MR               2:32.37    2:36.28        
                  33.57     1:13.13 (39.56)     2:00.73 (47.60)     2:36.28 (35.55)
  4 Stein, Jamie Ann    14 SSL-MR               2:36.85    2:37.39        
                  34.47     1:13.73 (39.26)     2:02.82 (49.09)     2:37.39 (34.57)
  5 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          2:43.22    2:39.66        
                  32.61     1:12.61 (40.00)     2:02.56 (49.95)     2:39.66 (37.10)
  6 Lynch, Amanda B     14 SSL-MR               2:40.73    2:41.58        
                  37.94     1:20.44 (42.50)     2:04.52 (44.08)     2:41.58 (37.06)
  7 Goldstein, Sari E   14 SSL-MR               2:49.43    2:43.37        
                  35.92     1:19.12 (43.20)     2:04.87 (45.75)     2:43.37 (38.50)
  8 Dubbs, Alyssa M     13 SSL-MR               2:46.12    2:48.58        
                  35.26     1:19.11 (43.85)     2:12.27 (53.16)     2:48.58 (36.31)
  9 Macchia, Kelly A    14 SSL-MR               2:55.18    2:55.59        
                  39.15     1:24.22 (45.07)     2:17.85 (53.63)     2:55.59 (37.74)
 10 Dunne, Samantha M   14 SSL-MR               2:56.56    2:56.50        
                  40.70     1:24.20 (43.50)     2:18.72 (54.52)     2:56.50 (37.78)
 11 Owen-Kraft, Chelse  14 Big Blue-MR               NT    3:04.20        
                  40.05     1:28.81 (48.76)     2:22.27 (53.46)     3:04.20 (41.93)
 12 White, Lauren N     13 Big Blue-MR               NT    3:15.85        
                  45.87     1:36.92 (51.05)     2:29.64 (52.72)     3:15.85 (46.21)
 -- Sheehan, Kelly E    14 SSL-MR               2:59.33         DQ        
                  43.75     1:28.67 (44.92)     2:21.01 (52.34)          DQ (40.39)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gobetz, Hannah R    17 SSL-MR                 26.62      27.11        
  2 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR            26.99      27.29        
  3 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR            27.62      27.55        
  4 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR                26.54      27.75        
  5 Schmalz, Jen E      15 Pbac-MR                27.23      28.05        
  6 Cates, JJ           15 UN-MR                  28.70      28.25        
  7 Parks, Mary K       16 Pbac-MR                27.75      28.36        
  8 Morena, Alexandra   16 SSL-MR                 27.96      28.45        
  9 Proietti-Fox, Jen   16 SSL-MR                 28.16      28.68        
 10 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR                27.36      28.77        
 11 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR            30.30      28.96        
 12 Perry, Marie M      16 Pbac-MR                28.42      28.98        
 13 O'Connor, Megan C   16 Big Blue-MR               NT      29.29        
 14 Costa, Isabella M   16 SSL-MR                 28.80      29.61        
 15 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR                29.62      29.79        
 16 Krikorian, Ani      16 UN-MR                  28.82      30.25        
 17 Davis, Laura A      16 Big Blue-MR            32.62      30.81        
 18 Kornet, Michelle C  16 Big Blue-MR               NT      32.96        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR          2:14.28    2:13.23        
                  30.57     1:04.55 (33.98)     1:39.33 (34.78)     2:13.23 (33.90)
  2 Proietti-Fox, Jen   16 SSL-MR               2:12.94    2:13.97        
                  31.76     1:06.73 (34.97)     1:40.98 (34.25)     2:13.97 (32.99)
  3 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              2:09.31    2:14.51        
                  31.96     1:06.19 (34.23)     1:40.62 (34.43)     2:14.51 (33.89)
  4 Morena, Alexandra   16 SSL-MR               2:14.84    2:16.25        
                  31.67     1:06.70 (35.03)     1:42.04 (35.34)     2:16.25 (34.21)
  5 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              2:13.32    2:17.01        
                  31.69     1:06.95 (35.26)     1:42.56 (35.61)     2:17.01 (34.45)
  6 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          2:21.30    2:22.35        
                  33.33     1:09.73 (36.40)     1:46.89 (37.16)     2:22.35 (35.46)
  7 Schmalz, Jen E      15 Pbac-MR              2:24.96    2:22.40        
                  32.77     1:09.38 (36.61)     1:46.71 (37.33)     2:22.40 (35.69)
  8 O'Connor, Megan C   16 Big Blue-MR               NT    2:22.53        
                  33.26     1:09.76 (36.50)     1:47.09 (37.33)     2:22.53 (35.44)
  9 Costa, Isabella M   16 SSL-MR               2:18.29    2:27.49        
                  33.36     1:10.64 (37.28)     1:49.50 (38.86)     2:27.49 (37.99)
 10 Perry, Marie M      16 Pbac-MR              2:21.19    2:29.60        
                  33.99     1:11.90 (37.91)     1:51.05 (39.15)     2:29.60 (38.55)
 11 Davis, Laura A      16 Big Blue-MR               NT    2:31.59        
                  33.58     1:12.23 (38.65)     1:52.88 (40.65)     2:31.59 (38.71)
 12 Davidowitz, Emily   15 SSL-MR               2:57.14    2:51.78        
                  38.00     1:22.07 (44.07)     2:08.14 (46.07)     2:51.78 (43.64)
 13 Kornet, Michelle C  16 Big Blue-MR               NT    2:53.06        
                  36.13     1:18.89 (42.76)     2:06.16 (47.27)     2:53.06 (46.90)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gobetz, Hannah R    17 SSL-MR               5:52.07    5:56.58        
                  31.78     1:06.85 (35.07)     1:43.26 (36.41)     2:20.08 (36.82)
        2:56.06 (35.98)     3:32.24 (36.18)     4:08.55 (36.31)     4:45.05 (36.50)
        5:20.94 (35.89)     5:56.58 (35.64)                                        
  2 Morena, Alexandra   16 SSL-MR               6:06.40    6:03.98        
                  32.53     1:08.51 (35.98)     1:45.19 (36.68)     2:22.09 (36.90)
        2:59.45 (37.36)     3:36.42 (36.97)     4:13.30 (36.88)     4:50.94 (37.64)
        5:28.66 (37.72)     6:03.98 (35.32)                                        
  3 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR               NT    6:04.92        
                  31.23     1:06.17 (34.94)     1:42.60 (36.43)     2:19.65 (37.05)
        2:57.18 (37.53)     3:35.14 (37.96)     4:13.07 (37.93)     4:51.16 (38.09)
        5:28.68 (37.52)     6:04.92 (36.24)                                        
  4 Proietti-Fox, Jen   16 SSL-MR               5:57.22    6:05.11        
                  33.04     1:09.73 (36.69)     1:47.11 (37.38)     2:24.43 (37.32)
        3:01.94 (37.51)     3:39.55 (37.61)     4:16.86 (37.31)     4:54.88 (38.02)
        5:31.07 (36.19)     6:05.11 (34.04)                                        
  5 Kauders, Molly P    15 SSL-MR               6:29.20    6:20.13        
                  33.08     1:11.39 (38.31)     1:49.66 (38.27)     2:28.87 (39.21)
        3:07.02 (38.15)     3:45.40 (38.38)     4:24.37 (38.97)     5:03.35 (38.98)
        5:42.62 (39.27)     6:20.13 (37.51)                                        
  6 Costa, Isabella M   16 SSL-MR               6:18.61    6:23.66        
                  34.58     1:11.94 (37.36)     1:51.32 (39.38)     2:30.64 (39.32)
        3:10.56 (39.92)     3:50.65 (40.09)     4:30.61 (39.96)     5:09.72 (39.11)
        5:47.88 (38.16)     6:23.66 (35.78)                                        
  7 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          6:29.37    6:24.15        
                  33.92     1:11.69 (37.77)     1:50.74 (39.05)     2:29.90 (39.16)
        3:09.58 (39.68)     3:49.17 (39.59)     4:28.73 (39.56)     5:08.69 (39.96)
        5:47.84 (39.15)     6:24.15 (36.31)                                        
  8 Davis, Laura A      16 Big Blue-MR               NT    6:40.31        
                  34.08     1:13.99 (39.91)     1:55.72 (41.73)     2:36.61 (40.89)
        3:18.10 (41.49)     3:58.73 (40.63)     4:39.99 (41.26)     5:20.61 (40.62)
        6:00.82 (40.21)     6:40.31 (39.49)                                        
  9 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR               NT    6:57.91        
                  33.27     1:12.86 (39.59)     1:55.02 (42.16)     2:37.02 (42.00)
        3:19.03 (42.01)     4:03.03 (44.00)     4:46.55 (43.52)     5:30.13 (43.58)
        6:14.44 (44.31)     6:57.91 (43.47)                                        
 10 Davidowitz, Emily   15 SSL-MR               7:52.24    7:36.60        
                  39.90     1:24.48 (44.58)     2:11.79 (47.31)     2:58.94 (47.15)
        3:45.96 (47.02)     4:33.70 (47.74)     5:21.48 (47.78)     6:08.75 (47.27)
        6:54.75 (46.00)     7:36.60 (41.85)                                        
 11 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR               NT    8:35.69        
                  44.05     1:36.09 (52.04)     2:29.05 (52.96)     3:22.57 (53.52)
        4:16.33 (53.76)     5:10.47 (54.14)     6:03.43 (52.96)     6:56.99 (53.56)
        7:48.10 (51.11)     8:35.69 (47.59)                                        
 12 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR               NT    8:43.05        
                  41.99     1:34.87 (52.88)     2:29.28 (54.41)     3:24.01 (54.73)
        4:19.02 (55.01)     5:13.52 (54.50)     6:08.59 (55.07)     7:02.96 (54.37)
        7:55.81 (52.85)     8:43.05 (47.24)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              1:05.51    1:09.33        
                  33.71     1:09.33 (35.62)                                        
  2 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              1:08.82    1:09.76        
                  33.95     1:09.76 (35.81)                                        
  3 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              1:10.39    1:11.90        
                  35.40     1:11.90 (36.50)                                        
  4 Gobetz, Hannah R    17 SSL-MR               1:12.94    1:11.93        
                  35.52     1:11.93 (36.41)                                        
  5 Proietti-Fox, Jen   16 SSL-MR               1:10.26    1:12.58        
                  35.34     1:12.58 (37.24)                                        
  6 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          1:14.30    1:14.08        
                  36.20     1:14.08 (37.88)                                        
  7 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              1:12.32    1:15.33        
                  37.06     1:15.33 (38.27)                                        
  8 Schmalz, Jen E      15 Pbac-MR              1:12.69    1:16.44        
                  37.39     1:16.44 (39.05)                                        
  9 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          1:17.45    1:16.50        
                  35.84     1:16.50 (40.66)                                        
 10 O'Connor, Megan C   16 Big Blue-MR               NT    1:17.58        
 11 Davis, Laura A      16 Big Blue-MR               NT    1:17.68        
                  36.89     1:17.68 (40.79)                                        
 12 Perry, Marie M      16 Pbac-MR              1:22.11    1:19.25        
                  39.49     1:19.25 (39.76)                                        
 13 Krikorian, Ani      16 UN-MR                1:14.42    1:19.32        
                  38.08     1:19.32 (41.24)                                        
 14 Costa, Isabella M   16 SSL-MR               1:19.36    1:20.35        
                  39.54     1:20.35 (40.81)                                        
 15 Kornet, Michelle C  16 Big Blue-MR               NT    1:28.10        
                1:32.47         1:28.10 ( )                                        
 16 Davidowitz, Emily   15 SSL-MR               1:39.10    1:36.23        
                  46.87     1:36.23 (49.36)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              2:48.78    2:46.23        
                  37.69     1:19.22 (41.53)     2:02.56 (43.34)     2:46.23 (43.67)
  2 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR          2:51.51    2:46.64        
                  37.51     1:19.56 (42.05)     2:02.95 (43.39)     2:46.64 (43.69)
  3 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          3:02.56    2:54.16        
                  37.20     1:21.64 (44.44)     2:06.95 (45.31)     2:54.16 (47.21)
  4 Kornet, Michelle C  16 Big Blue-MR               NT    3:28.85        
                  44.77     1:36.80 (52.03)     2:32.52 (55.72)     3:28.85 (56.33)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gobetz, Hannah R    17 SSL-MR               1:08.57    1:08.89        
                  32.05     1:08.89 (36.84)                                        
  2 Morena, Alexandra   16 SSL-MR               1:10.07    1:11.69        
                  32.87     1:11.69 (38.82)                                        
  3 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              1:10.66    1:12.55        
                  32.46     1:12.55 (40.09)                                        
  4 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          1:11.01    1:15.85        
                  35.59     1:15.85 (40.26)                                        
  5 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR               NT    1:16.24        
                  34.36     1:16.24 (41.88)                                        
  6 Davis, Laura A      16 Big Blue-MR               NT    1:17.63        
                  35.74     1:17.63 (41.89)                                        
  7 O'Connor, Megan C   16 Big Blue-MR               NT    1:17.95        
                  36.03     1:17.95 (41.92)                                        
  8 Cates, JJ           15 UN-MR                1:15.12    1:18.23        
                  34.08     1:18.23 (44.15)                                        
  9 Davidowitz, Emily   15 SSL-MR               1:38.81    1:30.16        
                  41.65     1:30.16 (48.51)                                        
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gobetz, Hannah R    17 SSL-MR               2:30.49    2:32.95        
                  32.29     1:11.39 (39.10)     1:58.22 (46.83)     2:32.95 (34.73)
  2 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR          2:31.32    2:36.32        
                  33.30     1:14.90 (41.60)     2:01.06 (46.16)     2:36.32 (35.26)
  3 Proietti-Fox, Jen   16 SSL-MR               2:36.69    2:37.54        
                  33.40     1:14.38 (40.98)     2:02.46 (48.08)     2:37.54 (35.08)
  4 Morena, Alexandra   16 SSL-MR               2:36.14    2:39.13        
                  32.64     1:12.45 (39.81)     2:03.44 (50.99)     2:39.13 (35.69)
  5 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          2:42.99    2:42.85        
                  34.18     1:13.60 (39.42)     2:06.31 (52.71)     2:42.85 (36.54)
  6 Costa, Isabella M   16 SSL-MR               2:41.72    2:45.20        
                  34.01     1:17.63 (43.62)     2:07.76 (50.13)     2:45.20 (37.44)
  7 Davis, Laura A      16 Big Blue-MR          3:03.99    2:46.63        
                  36.51     1:18.56 (42.05)     2:07.96 (49.40)     2:46.63 (38.67)
  8 Kauders, Molly P    15 SSL-MR               2:53.74    2:47.31        
                  36.58     1:20.84 (44.26)     2:10.56 (49.72)     2:47.31 (36.75)
  9 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          2:37.35    2:47.53        
                  34.75     1:18.86 (44.11)     2:05.46 (46.60)     2:47.53 (42.07)
 10 Davidowitz, Emily   15 SSL-MR               3:17.23    3:11.83        
                  40.96     1:30.56 (49.60)     2:29.70 (59.14)     3:11.83 (42.13)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR               NT    5:21.57        
                  35.20     1:15.49 (40.29)     1:57.66 (42.17)     2:38.62 (40.96)
        3:23.49 (44.87)     4:08.98 (45.49)     4:45.73 (36.75)     5:21.57 (35.84)
  2 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          5:27.79    5:37.34        
                  34.48     1:14.29 (39.81)     1:59.22 (44.93)     2:42.33 (43.11)
        3:30.79 (48.46)     4:20.28 (49.49)     4:59.01 (38.73)     5:37.34 (38.33)
  3 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR               NT    5:53.76        
                  37.52     1:24.60 (47.08)     2:08.93 (44.33)     2:53.23 (44.30)
        3:43.69 (50.46)     4:36.70 (53.01)     5:15.34 (38.64)     5:53.76 (38.42)
 -- Brady, Marykate     17 Big Blue-MR               NT         DQ        
                  35.18     1:14.92 (39.74)     1:57.50 (42.58)     2:39.80 (42.30)
        3:33.73 (53.93)     4:27.79 (54.06)     5:07.13 (39.34)          DQ (38.15)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liddy, Daniel R      8 SSL-MR                 19.14      18.54        
  2 Cantor, Josh         8 CFA-MR                    NT      19.38        
  3 Southren, Joshua P   7 SSL-MR                 26.31      20.11        
  4 Lupinski, Nick       7 SSL-MR                 26.72      21.79        
  5 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            23.77      22.23        
  6 Messner, Peter C     8 CFA-MR                 27.41      22.54        
  7 Van Dommele, Andre   6 Big Blue-MR            32.91      27.07        
  8 Bredthauer, Eric M   7 Big Blue-MR            24.30      28.26        
  9 Marra, Miguel A      7 CFA-MR                 26.29      33.38        
 10 Messner, William T   8 CFA-MR                 35.04      33.75        
 11 Cicalese, Vincent    7 SSL-MR                 28.12      36.54        
 12 Cimino, Jack A       6 Big Blue-MR               NT      43.13        
 13 Van Dommele, Julia   6 Big Blue-MR          1:05.23      47.56        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liddy, Daniel R      8 SSL-MR                 22.12      20.65        
  2 Cantor, Josh         8 CFA-MR                    NT      23.87        
  3 Messner, Peter C     8 CFA-MR                 30.77      25.07        
  4 Lupinski, Nick       7 SSL-MR                 29.52      25.22        
  5 Southren, Joshua P   7 SSL-MR                 28.42      25.76        
  6 Van Dommele, Andre   6 Big Blue-MR            42.13      26.71        
  7 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            30.38      28.08        
  8 Bredthauer, Eric M   7 Big Blue-MR            31.46      29.68        
  9 Marra, Miguel A      7 CFA-MR                    NT      29.85        
 10 Messner, William T   8 CFA-MR                 37.68      32.65        
 11 Cicalese, Vincent    7 SSL-MR                 32.52      37.54        
 -- Cimino, Jack A       6 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Van Dommele, Julia   6 Big Blue-MR          1:28.79         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Southren, Joshua P   7 SSL-MR                 37.32      29.76        
  2 Messner, William T   8 CFA-MR                 39.37      31.59        
  3 Cantor, Josh         8 CFA-MR                    NT      32.96        
  4 Lupinski, Nick       7 SSL-MR                 36.81      34.45        
  5 Marra, Miguel A      7 CFA-MR                 35.54      39.48        
 -- Van Dommele, Julia   6 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Van Dommele, Andre   6 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Cimino, Jack A       6 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            48.49         DQ        
 -- Cicalese, Vincent    7 SSL-MR                 37.81         DQ        
 -- Bredthauer, Eric M   7 Big Blue-MR               NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liddy, Daniel R      8 SSL-MR                 23.05      24.74        
  2 Messner, Peter C     8 CFA-MR                    NT      31.79        
  3 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            32.27      36.44        
 -- Van Dommele, Andre   6 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Van Dommele, Julia   6 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Bredthauer, Eric M   7 Big Blue-MR               NT         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krikorian, George   10 UN-MR                  34.78      34.61        
  2 Rodriguez, Matthew  10 Big Blue-MR            37.71      35.32        
  3 Rundquist, Spencer  10 Big Blue-MR            39.96      38.01        
  4 Bajsicki, Albert    10 Big Blue-MR            45.04      42.29        
  5 Seeback, Jason      10 SSL-MR                 46.16      45.92        
  6 Capalbo, Joe T      10 SSL-MR                 44.23      45.97        
  7 Volaski, Eric R      9 Big Blue-MR               NT      48.49        
  8 Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR            49.97      48.75        
  9 Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR            54.19      50.59        
 10 Martin, Ryan P      10 SSL-MR                 53.14      51.94        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Zach H       10 SSL-MR               1:37.48    1:25.76        
                  41.45     1:25.76 (44.31)                                        
  2 Rodriguez, Matthew  10 Big Blue-MR          1:39.78    1:32.30        
                  44.39     1:32.30 (47.91)                                        
  3 Rundquist, Spencer  10 Big Blue-MR               NT    1:42.27        
                  49.74     1:42.27 (52.53)                                        
  4 Seeback, Jason      10 SSL-MR               2:07.04    1:51.13        
                  53.92     1:51.13 (57.21)                                        
  5 Capalbo, Joe T      10 SSL-MR               1:54.10    1:56.20        
                  54.89   1:56.20 (1:01.31)                                        
  6 Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR               NT    2:10.85        
                  59.80   2:10.85 (1:11.05)                                        
  7 Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR          2:15.66    2:16.67        
                1:02.23   2:16.67 (1:14.44)                                        
 -- Bajsicki, Albert    10 Big Blue-MR               NT         DQ        
                  50.79          DQ (58.27)                                        
 -- Volaski, Eric R      9 Big Blue-MR               NT         DQ        
                1:02.22        DQ (1:07.65)                                        
 -- Cicalese, Matthew   10 SSL-MR               1:39.67         DQ        
                1:40.70              DQ ( )                                        
 -- Martin, Ryan P      10 SSL-MR               2:32.93         DQ        
                1:04.91        DQ (1:03.66)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krikorian, George   10 UN-MR                  42.69      43.17        
  2 Rodriguez, Matthew  10 Big Blue-MR            48.68      46.93        
  3 Bajsicki, Albert    10 Big Blue-MR            57.17      55.45        
  4 Volaski, Eric R      9 Big Blue-MR               NT      56.30        
  5 Capalbo, Joe T      10 SSL-MR               1:10.02    1:00.29        
  6 Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR          1:08.90    1:07.44        
 -- Rundquist, Spencer  10 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR          1:13.66         DQ        
 -- Martin, Ryan P      10 SSL-MR               1:04.32         DQ        
 -- Seeback, Jason      10 SSL-MR               1:00.78         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Zach H       10 SSL-MR               1:53.12    1:27.11        
                  40.94     1:27.11 (46.17)                                        
  2 Bajsicki, Albert    10 Big Blue-MR               NT    1:56.22        
                  53.53   1:56.22 (1:02.69)                                        
 -- Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR               NT         DQ        
                1:08.89        DQ (1:17.31)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Zach H       10 SSL-MR               3:28.17    3:00.70        
                  40.92     1:25.24 (44.32)     2:19.88 (54.64)     3:00.70 (40.82)
  2 Krikorian, George   10 UN-MR                3:09.50    3:13.08        
                  45.53     1:36.42 (50.89)     2:28.78 (52.36)     3:13.08 (44.30)
  3 Rodriguez, Matthew  10 Big Blue-MR               NT    3:15.95        
                  45.73     1:35.44 (49.71)     2:30.51 (55.07)     3:15.95 (45.44)
  4 Rundquist, Spencer  10 Big Blue-MR               NT    3:43.04        
                  50.79     1:48.36 (57.57)   2:52.76 (1:04.40)     3:43.04 (50.28)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cicalese, Anthony   12 SSL-MR                 33.92      29.37        
  2 Diaz-Albertini, Ke  12 SSL-MR                 31.78      29.75        
  3 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            30.98      29.97        
  4 Garcia, Andrew N    11 SSL-MR                 30.86      30.75        
  5 Marrone, James      12 CFA-MR                 31.31      31.48        
  6 Leary, Chris R      12 SSL-MR                 33.23      31.86        
  7 Nakkab, Andre J     12 CFA-MR                 32.31      31.87        
  8 Wright, Richard M   12 CFA-MR                 33.76      32.18        
  9 Araujo, Kevin A     11 SSL-MR                 34.37      32.76        
 10 Bass, Jordan B      11 CFA-MR                 32.96      32.79        
 11 Walker, Alex        11 SSL-MR                 39.10      33.53        
 12 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR            34.98      33.59        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cicalese, Anthony   12 SSL-MR               2:49.00    2:31.88        
                  35.37     1:14.50 (39.13)     1:54.45 (39.95)     2:31.88 (37.43)
  2 Diaz-Albertini, Ke  12 SSL-MR               3:03.20    2:33.08        
                  36.78     1:17.36 (40.58)     1:58.06 (40.70)     2:33.08 (35.02)
  3 Leary, Chris R      12 SSL-MR               2:55.03    2:36.51        
                  36.42     1:17.34 (40.92)     1:58.46 (41.12)     2:36.51 (38.05)
  4 Garcia, Andrew N    11 SSL-MR               2:50.65    2:37.76        
                  35.95     1:16.40 (40.45)     1:58.85 (42.45)     2:37.76 (38.91)
  5 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR               NT    2:38.02        
                  32.99     1:13.53 (40.54)     1:57.53 (44.00)     2:38.02 (40.49)
  6 Araujo, Kevin A     11 SSL-MR               2:51.42    2:46.61        
                  36.59     1:19.95 (43.36)     2:02.83 (42.88)     2:46.61 (43.78)
  7 Gallagher, Jasper   12 SSL-MR               3:12.87    2:47.29        
                1:23.68                             2:07.26 ( )     2:47.29 (40.03)
  8 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR               NT    2:53.36        
                1:27.02                             2:13.66 ( )     2:53.36 (39.70)
  9 Madar, Alex         12 SSL-MR               3:09.71    3:05.80        
                                1:29.03 ( )     2:17.80 (48.77)     3:05.80 (48.00)
 10 Klamrowski, Mark    12 SSL-MR               3:12.63    3:09.10        
                  40.41     1:31.68 (51.27)     2:21.26 (49.58)     3:09.10 (47.84)
 11 Schachter, Seth A   11 SSL-MR               3:23.45    3:19.79        
                  46.91     1:37.32 (50.41)     2:28.58 (51.26)     3:19.79 (51.21)
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR          1:13.36    1:11.88        
                  34.10     1:11.88 (37.78)                                        
  2 Marrone, James      12 CFA-MR                    NT    1:14.23        
                  35.84     1:14.23 (38.39)                                        
  3 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR          1:19.35    1:17.00        
                  36.65     1:17.00 (40.35)                                        
  4 Garcia, Andrew N    11 SSL-MR               1:28.59    1:22.41        
                  40.58     1:22.41 (41.83)                                        
  5 Araujo, Kevin A     11 SSL-MR               1:33.54    1:27.76        
                  43.49     1:27.76 (44.27)                                        
  6 Leary, Chris R      12 SSL-MR               1:33.27    1:28.74        
                  43.26     1:28.74 (45.48)                                        
  7 Gallagher, Jasper   12 SSL-MR               1:31.63    1:28.88        
                1:28.88         1:28.88 ( )                                        
  8 Madar, Alex         12 SSL-MR               1:48.11    1:29.21        
                1:29.40         1:29.21 ( )                                        
  9 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR          1:25.29    1:29.95        
                  44.91     1:29.95 (45.04)                                        
 -- Walker, Alex        11 SSL-MR               1:48.14         DQ        
                  48.91          DQ (53.06)                                        
 -- Cooper, Russell D   12 SSL-MR               2:11.87         DQ        
                1:05.49        DQ (1:03.58)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR            39.05      39.05        
  2 Cicalese, Anthony   12 SSL-MR                 45.31      40.78        
  3 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            44.80      41.71        
  4 Madar, Alex         12 SSL-MR                 45.69      42.12        
  5 Wright, Richard M   12 CFA-MR                    NT      42.70        
  6 Araujo, Kevin A     11 SSL-MR                 43.92      43.91        
  7 Diaz-Albertini, Ke  12 SSL-MR                 49.88      44.11        
  8 Nakkab, Andre J     12 CFA-MR                    NT      44.51        
  9 Marrone, James      12 CFA-MR                    NT      46.59        
 10 Bass, Jordan B      11 CFA-MR                    NT      48.13        
 11 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR            48.88      48.52        
 12 Gallagher, Jasper   12 SSL-MR                 52.24      51.14        
 13 Walker, Alex        11 SSL-MR                 58.71      51.65        
 14 Garcia, Andrew N    11 SSL-MR                 56.88      54.77        
 -- Cooper, Russell D   12 SSL-MR               1:12.71         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR          1:12.43    1:12.00        
                  32.38     1:12.00 (39.62)                                        
  2 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR          1:17.06    1:15.90        
                  33.80     1:15.90 (42.10)                                        
  3 Cicalese, Anthony   12 SSL-MR               1:25.38    1:20.55        
                  38.74     1:20.55 (41.81)                                        
  4 Nakkab, Andre J     12 CFA-MR                    NT    1:22.57        
                  38.91     1:22.57 (43.66)                                        
  5 Diaz-Albertini, Ke  12 SSL-MR               2:07.79    1:30.53        
                  43.95     1:30.53 (46.58)                                        
  6 Madar, Alex         12 SSL-MR               1:56.19    1:30.66        
                  43.13     1:30.66 (47.53)                                        
  7 Wright, Richard M   12 CFA-MR                    NT    1:31.51        
                  42.63     1:31.51 (48.88)                                        
  8 Leary, Chris R      12 SSL-MR               1:52.73    1:43.43        
                  45.74     1:43.43 (57.69)                                        
  9 Gallagher, Jasper   12 SSL-MR               1:55.26    1:45.62        
                  51.75     1:45.62 (53.87)                                        
 10 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR          1:45.39    1:47.14        
                  51.23     1:47.14 (55.91)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR          2:33.66    2:33.90        
                  31.21     1:11.10 (39.89)     1:58.21 (47.11)     2:33.90 (35.69)
  2 Cicalese, Anthony   12 SSL-MR               3:00.17    2:47.47        
                  38.40     1:20.63 (42.23)     2:09.55 (48.92)     2:47.47 (37.92)
  3 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR          2:57.19    2:51.04        
                  33.62     1:15.49 (41.87)     2:09.15 (53.66)     2:51.04 (41.89)
  4 Diaz-Albertini, Ke  12 SSL-MR               3:44.67    3:00.79        
                  39.31     1:26.67 (47.36)     2:24.11 (57.44)     3:00.79 (36.68)
  5 Madar, Alex         12 SSL-MR               3:31.18    3:03.33        
                  43.10     1:30.05 (46.95)     2:19.34 (49.29)     3:03.33 (43.99)
  6 Leary, Chris R      12 SSL-MR               3:13.73    3:03.95        
                  45.36     1:32.29 (46.93)     2:24.84 (52.55)     3:03.95 (39.11)
  7 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR          3:24.10    3:09.21        
                  47.89     1:31.94 (44.05)     2:29.22 (57.28)     3:09.21 (39.99)
  8 Araujo, Kevin A     11 SSL-MR               3:16.03    3:09.37        
                  41.81     1:30.66 (48.85)     2:27.28 (56.62)     3:09.37 (42.09)
  9 Garcia, Andrew N    11 SSL-MR               3:22.04    3:11.81        
                  40.67   3:11.81 (2:31.14)                                        
 10 Gallagher, Jasper   12 SSL-MR               3:30.76    3:14.56        
                                1:35.94 ( )     2:34.62 (58.68)     3:14.56 (39.94)
 -- Klamrowski, Mark    12 SSL-MR               3:41.17         DQ        
                  45.77     1:38.46 (52.69)     2:33.19 (54.73)          DQ (48.28)
 -- Schachter, Seth A   11 SSL-MR               3:46.33         DQ        
                  52.72     1:49.15 (56.43)   2:50.26 (1:01.11)          DQ (50.74)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR            27.07      25.93        
  2 DiLorenzo, Jimmy    13 UN-MR                  26.30      26.13        
  3 Palais, Ben         14 UN-MR                  26.66      27.19        
  4 Tanner, Sebastin    13 UN-MR                  29.12      27.94        
  5 Robinson, William   13 SSL-MR                 30.54      29.48        
  6 Veraja, Chris D     13 SSL-MR                 41.68      40.65        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cicalese, Ed L      14 SSL-MR               2:06.37    2:06.79        
                  30.24     1:02.79 (32.55)     1:35.32 (32.53)     2:06.79 (31.47)
  2 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR               NT    2:07.22        
                  29.86     1:02.00 (32.14)     1:35.22 (33.22)     2:07.22 (32.00)
  3 Palais, Ben         14 UN-MR                2:22.20    2:13.74        
                  29.81     1:03.74 (33.93)     1:38.97 (35.23)     2:13.74 (34.77)
  4 DiLorenzo, Jimmy    13 UN-MR                2:30.00    2:15.50        
                  31.00     1:06.48 (35.48)     1:41.86 (35.38)     2:15.50 (33.64)
  5 Tanner, Sebastin    13 UN-MR                2:24.04    2:19.19        
                  31.81     1:07.24 (35.43)     1:44.19 (36.95)     2:19.19 (35.00)
  6 Terwilliger, Richi  14 SSL-MR               2:30.28    2:25.71        
                  33.86     1:12.04 (38.18)     1:49.53 (37.49)     2:25.71 (36.18)
  7 Robinson, William   13 SSL-MR               2:32.22    2:26.16        
                  33.55                             1:50.14 ( )     2:26.16 (36.02)
  8 Veraja, Chris D     13 SSL-MR               3:41.68    3:37.28        
                  45.34                             2:41.38 ( )     3:37.28 (55.90)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cicalese, Ed L      14 SSL-MR               5:43.89    5:39.90        
                  31.77     1:05.45 (33.68)     1:39.71 (34.26)     2:13.95 (34.24)
        2:47.94 (33.99)     3:22.53 (34.59)     3:57.55 (35.02)     4:33.04 (35.49)
        5:07.21 (34.17)     5:39.90 (32.69)                                        
  2 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               5:53.65    5:43.80        
                  30.38     1:03.93 (33.55)     1:39.08 (35.15)     2:13.86 (34.78)
        2:49.51 (35.65)     3:24.26 (34.75)     3:59.84 (35.58)     4:35.00 (35.16)
        5:09.76 (34.76)     5:43.80 (34.04)                                        
  3 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          5:00.55    5:52.37        
                                1:42.48 ( )                             2:18.38 ( )
      3:31.35 (1:12.97)                             4:07.87 ( )     4:44.48 (36.61)
        5:20.62 (36.14)     5:52.37 (31.75)                                        
  4 Terwilliger, Richi  14 SSL-MR               6:41.04    6:13.88        
                  34.55     1:12.45 (37.90)     1:50.29 (37.84)     2:27.74 (37.45)
        3:06.22 (38.48)     3:44.35 (38.13)     4:22.27 (37.92)     5:00.60 (38.33)
        5:38.89 (38.29)     6:13.88 (34.99)                                        
  5 Robinson, William   13 SSL-MR               6:52.30    6:31.51        
                  33.57     1:10.72 (37.15)     1:50.69 (39.97)     2:31.06 (40.37)
        3:10.58 (39.52)     3:51.30 (40.72)                             5:12.55 ( )
        5:52.52 (39.97)     6:31.51 (38.99)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:02.30    1:02.25        
                  30.60     1:02.25 (31.65)                                        
  2 Palais, Ben         14 UN-MR                1:05.68    1:05.83        
                  31.85     1:05.83 (33.98)                                        
 -- Veraja, Chris D     13 SSL-MR               2:13.10         DQ        
                  55.25        DQ (1:00.17)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cicalese, Ed L      14 SSL-MR               2:44.73    2:44.06        
                  38.62     1:21.27 (42.65)     2:03.21 (41.94)     2:44.06 (40.85)
  2 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               2:45.10    2:54.48        
                  39.25     1:24.30 (45.05)     2:10.34 (46.04)     2:54.48 (44.14)
  3 Tanner, Sebastin    13 UN-MR                     NT    3:02.78        
                  40.52     1:27.04 (46.52)     2:15.32 (48.28)     3:02.78 (47.46)
  4 Terwilliger, Richi  14 SSL-MR               3:12.90    3:05.91        
                  42.80     1:30.82 (48.02)     2:18.62 (47.80)     3:05.91 (47.29)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:07.44    1:04.77        
                  30.81     1:04.77 (33.96)                                        
  2 Cicalese, Ed L      14 SSL-MR               1:03.89    1:05.18        
                  32.20     1:05.18 (32.98)                                        
  3 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               1:05.48    1:06.96        
                  31.37     1:06.96 (35.59)                                        
  4 DiLorenzo, Jimmy    13 UN-MR                1:08.34    1:07.19        
                  31.72     1:07.19 (35.47)                                        
  5 Robinson, William   13 SSL-MR               1:24.43    1:17.58        
                  35.58     1:17.58 (42.00)                                        
  6 Terwilliger, Richi  14 SSL-MR               1:20.60    1:22.74        
                  37.56     1:22.74 (45.18)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          2:19.94    2:17.76        
                  30.00     1:04.28 (34.28)     1:46.17 (41.89)     2:17.76 (31.59)
  2 Cicalese, Ed L      14 SSL-MR               2:18.97    2:23.56        
                  32.29     1:08.71 (36.42)     1:51.91 (43.20)     2:23.56 (31.65)
  3 Sokoloff, Philip    13 SSL-MR               2:24.22    2:25.29        
                  30.83     1:06.69 (35.86)     1:52.65 (45.96)     2:25.29 (32.64)
  4 Terwilliger, Richi  14 SSL-MR               2:47.96    2:44.17        
                  38.52     1:19.63 (41.11)     2:07.69 (48.06)     2:44.17 (36.48)
 -- Robinson, William   13 SSL-MR               2:51.67         DQ        
                  36.25     1:15.60 (39.35)     2:07.83 (52.23)          DQ (37.16)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stein, Robert J     15 SSL-MR                 25.60      25.57        
  2 Kapinos, Peter      17 SSL-MR                 24.22      25.64        
  3 Roberts, Jameson S  16 SSL-MR                 26.60      26.06        
  4 Manz, Chris J       16 Big Blue-MR            28.48      27.90        
  5 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR            28.55      28.29        
  6 Genser, Jerry K     16 SSL-MR                 41.02      34.14        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kapinos, Peter      17 SSL-MR               2:09.39    2:07.08        
                  29.31     1:01.05 (31.74)     1:34.05 (33.00)     2:07.08 (33.03)
  1 Citrin, Ari         15 SSL-MR               2:15.89    2:07.08        
                  29.95     1:02.92 (32.97)     1:36.20 (33.28)     2:07.08 (30.88)
  3 Madar, Eric R       16 SSL-MR               2:21.01    2:14.22        
                  30.05     1:03.56 (33.51)     1:39.09 (35.53)     2:14.22 (35.13)
  4 White, James R      16 Big Blue-MR          2:31.56    2:14.81        
                  29.89     1:03.63 (33.74)     1:39.73 (36.10)     2:14.81 (35.08)
  5 Roberts, Jameson S  16 SSL-MR               2:21.18    2:20.59        
                  31.22     1:07.09 (35.87)     1:45.05 (37.96)     2:20.59 (35.54)
  6 Manz, Chris J       16 Big Blue-MR               NT    2:22.47        
                  31.96     1:08.21 (36.25)     1:45.61 (37.40)     2:22.47 (36.86)
  7 Citrin, Joshua      15 SSL-MR               2:22.72    2:24.17        
                  31.35     1:08.51 (37.16)     1:46.82 (38.31)     2:24.17 (37.35)
  8 Genser, Jerry K     16 SSL-MR               3:38.71    3:12.79        
                  39.47                             2:22.16 ( )     3:12.79 (50.63)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Svoboda, Noah       16 SSL-MR               5:03.76    5:06.93        
                  28.02       58.65 (30.63)     1:29.54 (30.89)     2:00.62 (31.08)
        2:31.94 (31.32)     3:03.00 (31.06)     3:34.40 (31.40)     4:05.33 (30.93)
        4:36.88 (31.55)     5:06.93 (30.05)                                        
  2 Gravina, Michael T  16 SSL-MR               5:11.49    5:12.11        
                  28.27       58.76 (30.49)     1:30.46 (31.70)     2:01.78 (31.32)
        2:33.57 (31.79)     3:05.43 (31.86)     3:37.36 (31.93)     4:09.19 (31.83)
        4:40.97 (31.78)     5:12.11 (31.14)                                        
  3 Dinces, Jon M       16 SSL-MR               5:11.82    5:14.53        
                  28.80     1:00.33 (31.53)     1:32.01 (31.68)     2:03.90 (31.89)
        2:35.92 (32.02)     3:08.15 (32.23)     3:39.89 (31.74)     4:12.24 (32.35)
        4:44.26 (32.02)     5:14.53 (30.27)                                        
  4 Citrin, Ari         15 SSL-MR               6:15.67    5:47.53        
                  30.25     1:04.81 (34.56)     1:41.25 (36.44)     2:17.04 (35.79)
        2:53.25 (36.21)     3:28.79 (35.54)     4:04.50 (35.71)     4:40.30 (35.80)
        5:15.43 (35.13)     5:47.53 (32.10)                                        
  5 Stein, Robert J     15 SSL-MR               6:08.58    6:02.56        
                  32.07     1:06.94 (34.87)     1:43.93 (36.99)     2:21.29 (37.36)
        2:59.27 (37.98)     3:37.06 (37.79)     4:15.08 (38.02)     4:52.61 (37.53)
        5:29.33 (36.72)     6:02.56 (33.23)                                        
  6 White, James R      16 Big Blue-MR          6:35.84    6:04.64        
                  30.84     1:06.58 (35.74)     1:43.55 (36.97)     2:21.36 (37.81)
        2:59.56 (38.20)     3:37.38 (37.82)     4:15.70 (38.32)     4:53.69 (37.99)
        5:30.66 (36.97)     6:04.64 (33.98)                                        
  7 Manz, Chris J       16 Big Blue-MR               NT    6:06.81        
                  32.65     1:08.90 (36.25)     1:45.94 (37.04)     2:23.51 (37.57)
        3:01.03 (37.52)     3:38.69 (37.66)     4:16.43 (37.74)     4:54.32 (37.89)
        5:31.38 (37.06)     6:06.81 (35.43)                                        
  8 Madar, Eric R       16 SSL-MR               6:15.36    6:07.36        
                  31.42     1:08.02 (36.60)     1:45.75 (37.73)     2:23.76 (38.01)
        3:00.62 (36.86)     3:37.82 (37.20)     4:15.93 (38.11)     4:54.06 (38.13)
        5:30.88 (36.82)     6:07.36 (36.48)                                        
  9 Penny, William M    17 SSL-MR               6:10.10    6:07.57        
                  31.18     1:06.82 (35.64)     1:44.03 (37.21)     2:21.64 (37.61)
        2:59.89 (38.25)     3:37.48 (37.59)     4:15.41 (37.93)     4:53.93 (38.52)
        5:31.91 (37.98)     6:07.57 (35.66)                                        
 10 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR          6:17.37    6:10.95        
                  31.28     1:08.14 (36.86)     1:45.34 (37.20)     2:24.38 (39.04)
        3:01.87 (37.49)     3:39.85 (37.98)     4:19.12 (39.27)     4:57.54 (38.42)
        5:34.96 (37.42)     6:10.95 (35.99)                                        
 11 Citrin, Joshua      15 SSL-MR               6:22.82    6:12.10        
                  31.30     1:07.92 (36.62)     1:45.43 (37.51)     2:23.48 (38.05)
        3:01.77 (38.29)     3:40.37 (38.60)     4:19.15 (38.78)     4:58.15 (39.00)
        5:36.28 (38.13)     6:12.10 (35.82)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Citrin, Ari         15 SSL-MR               1:12.15    1:07.65        
                  34.03     1:07.65 (33.62)                                        
  2 Stein, Robert J     15 SSL-MR               1:09.40    1:08.40        
                  33.03     1:08.40 (35.37)                                        
  3 Kapinos, Peter      17 SSL-MR               1:06.29    1:10.93        
                  34.75     1:10.93 (36.18)                                        
  4 Citrin, Joshua      15 SSL-MR               1:16.23    1:12.10        
                  34.77     1:12.10 (37.33)                                        
  5 White, James R      16 Big Blue-MR          1:27.30    1:12.40        
                  35.16     1:12.40 (37.24)                                        
  6 Manz, Chris J       16 Big Blue-MR          1:15.46    1:14.76        
                  36.37     1:14.76 (38.39)                                        
  7 Penny, William M    17 SSL-MR               1:15.20    1:18.48        
                  38.50     1:18.48 (39.98)                                        
 -- Genser, Jerry K     16 SSL-MR               1:49.71         DQ        
                  50.94        DQ (1:02.16)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gravina, Michael T  16 SSL-MR               2:38.59    2:37.45        
                  34.95     1:14.49 (39.54)     1:55.94 (41.45)     2:37.45 (41.51)
  2 Madar, Eric R       16 SSL-MR               3:00.61    2:41.58        
                  35.56     1:17.12 (41.56)     2:00.43 (43.31)     2:41.58 (41.15)
  3 Manz, Chris J       16 Big Blue-MR          2:55.86    2:42.48        
                  35.39     1:16.50 (41.11)     1:59.46 (42.96)     2:42.48 (43.02)
  4 Penny, William M    17 SSL-MR               2:53.77    2:55.04        
                  38.48     1:22.93 (44.45)     2:08.77 (45.84)     2:55.04 (46.27)
  5 Citrin, Joshua      15 SSL-MR               3:08.40    2:58.51        
                  39.45     1:24.90 (45.45)     2:12.13 (47.23)     2:58.51 (46.38)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gravina, Michael T  16 SSL-MR                 59.02      59.56        
                  27.72       59.56 (31.84)                                        
  2 Citrin, Ari         15 SSL-MR               1:11.36    1:06.68        
                  31.47     1:06.68 (35.21)                                        
  3 Stein, Robert J     15 SSL-MR               1:11.39    1:07.63        
                  31.64     1:07.63 (35.99)                                        
  4 White, James R      16 Big Blue-MR          1:10.00    1:09.46        
                  30.97     1:09.46 (38.49)                                        
  5 Madar, Eric R       16 SSL-MR               1:11.37    1:10.49        
                  32.17     1:10.49 (38.32)                                        
  6 Roberts, Jameson S  16 SSL-MR               1:17.17    1:14.42        
                  33.91     1:14.42 (40.51)                                        
  7 Penny, William M    17 SSL-MR               1:14.41    1:15.81        
                  34.66     1:15.81 (41.15)                                        
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Svoboda, Noah       16 SSL-MR               2:09.57    2:09.12        
                  28.64     1:02.33 (33.69)     1:40.04 (37.71)     2:09.12 (29.08)
  2 Gravina, Michael T  16 SSL-MR               2:14.09    2:13.06        
                  28.87     1:03.43 (34.56)     1:43.11 (39.68)     2:13.06 (29.95)
  3 Dinces, Jon M       16 SSL-MR               2:15.02    2:13.96        
                  29.15     1:05.37 (36.22)     1:43.97 (38.60)     2:13.96 (29.99)
  4 Stein, Robert J     15 SSL-MR               2:23.06    2:22.30        
                  32.49     1:10.77 (38.28)     1:49.55 (38.78)     2:22.30 (32.75)
  5 Madar, Eric R       16 SSL-MR               2:25.00    2:25.74        
                  32.03     1:07.47 (35.44)     1:50.47 (43.00)     2:25.74 (35.27)
  6 Citrin, Ari         15 SSL-MR               2:31.58    2:28.57        
                  31.32     1:10.20 (38.88)     1:53.81 (43.61)     2:28.57 (34.76)
  7 Manz, Chris J       16 Big Blue-MR               NT    2:30.12        
                  33.59     1:13.18 (39.59)     1:54.46 (41.28)     2:30.12 (35.66)
  8 Penny, William M    17 SSL-MR               2:36.38    2:32.74        
                  33.62     1:13.16 (39.54)     1:58.73 (45.57)     2:32.74 (34.01)
  9 White, James R      16 Big Blue-MR          2:34.04    2:33.23        
                  32.60     1:12.82 (40.22)     1:57.68 (44.86)     2:33.23 (35.55)
 10 Citrin, Joshua      15 SSL-MR               2:43.33    2:36.37        
                  33.87     1:13.72 (39.85)     2:01.46 (47.74)     2:36.37 (34.91)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR               NT    5:39.35        

Brought to you by Computer Aide, Inc.