2007 MR Badger Winter Mee - 12/9/2007                     

                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Francie      6 Badger-MR              20.18      20.41         20  
  2 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                 30.00      20.72         17  
  3 Vumbacco, Sabrina    6 Badger-MR              26.28      22.97         16  
  4 Stevens, Meghan M    6 Badger-MR              23.23      23.49         15  
  5 Harrington, Daniel   6 Badger-MR              27.52      27.95         14  
  6 Klein, MiKayla S     6 Badger-MR              28.00      28.56         13  
  7 Brennan, Hope E      4 NYCC-MR                   NT      40.89         12  
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Francie      6 Badger-MR              25.82      24.06         20  
  2 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                 35.00      26.53         17  
  3 Harrington, Daniel   6 Badger-MR              31.12      27.93         16  
  4 Klein, MiKayla S     6 Badger-MR              30.42      28.20         15  
  5 Vumbacco, Sabrina    6 Badger-MR              26.50      28.88         14  
  6 Stevens, Meghan M    6 Badger-MR              29.71      32.44         13  
  7 Brennan, Hope E      4 NYCC-MR                   NT      43.18         12  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    7 Badger-MR              16.36      16.22         20  
  2 Budill, Cassie T     7 Badger-MR              20.66      19.37         17  
  3 Delane, Ryan M       7 Badger-MR              21.08      19.92         15.5
  3 Olszewski, Inez I    7 NYCC-MR                21.19      19.92         15.5
  5 Bravo, Melissa       7 Badger-MR              20.63      20.59         14  
  6 Keane, Shannon R     7 Badger-MR              19.65      20.82         13  
  7 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                21.62      21.79         12  
  8 Maggio, Amelia A     7 OWA-MR                 21.78      21.87         11  
  9 Castro, Isabel P     7 Badger-MR              21.30      22.22          9  
 10 Murphy, Sophie A     7 Badger-MR              23.38      25.20          7  
 11 Okon, Carly A        7 Badger-MR              26.34      26.17          6  
 12 Lynch, Caroline R    7 NYCC-MR                   NT      29.96          5  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    7 Badger-MR              18.00      20.55         20  
  2 Bravo, Melissa       7 Badger-MR              24.72      22.78         17  
  3 Keane, Shannon R     7 Badger-MR              23.57      23.32         16  
  4 Budill, Cassie T     7 Badger-MR              24.00      23.42         15  
  5 Delane, Ryan M       7 Badger-MR              25.70      24.68         14  
  6 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                24.09      25.05         13  
  7 Olszewski, Inez I    7 NYCC-MR                25.05      25.37         12  
  8 Murphy, Sophie A     7 Badger-MR              25.60      26.01         11  
  9 Castro, Isabel P     7 Badger-MR              25.88      26.05          9  
 10 Okon, Carly A        7 Badger-MR              30.68      26.84          7  
 11 Maggio, Amelia A     7 OWA-MR                 27.95      27.74          6  
 12 Lynch, Caroline R    7 NYCC-MR                   NT      34.41          5  
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                33.72      28.77         20  
  2 Keane, Shannon R     7 Badger-MR              29.27      29.94         17  
  3 Budill, Cassie T     7 Badger-MR              28.36      30.00         16  
  4 Olszewski, Inez I    7 NYCC-MR                33.37      30.16         15  
  5 Castro, Isabel P     7 Badger-MR              31.20      30.63         14  
  6 Garces, Francie      6 Badger-MR              33.93      31.47         13  
  7 Bravo, Melissa       7 Badger-MR              34.29      32.10         12  
  8 Delane, Ryan M       7 Badger-MR              32.78      32.18         11  
  9 Okon, Carly A        7 Badger-MR              35.19      33.06          9  
 10 Murphy, Sophie A     7 Badger-MR              33.73      35.21          7  
 11 Harrington, Daniel   6 Badger-MR              43.12      35.37          6  
 12 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                 40.00      38.36          5  
 13 Stevens, Meghan M    6 Badger-MR              33.30      38.50          4  
 -- Klein, MiKayla S     6 Badger-MR              44.25         DQ        
 -- Vumbacco, Sabrina    6 Badger-MR              37.30         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    7 Badger-MR              18.55      19.97         20  
  2 Olszewski, Inez I    7 NYCC-MR                27.69      24.82         17  
  3 Budill, Cassie T     7 Badger-MR              25.24      24.86         16  
  4 Bravo, Melissa       7 Badger-MR              22.88      25.04         15  
  5 Delane, Ryan M       7 Badger-MR              25.96      25.05         14  
  6 Brennan, Catie F     7 NYCC-MR                35.52      25.09         13  
  7 Maggio, Amelia A     7 OWA-MR                 25.61      27.00         12  
  8 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                    NT      29.85         11  
  9 Garces, Francie      6 Badger-MR              24.76      29.88          9  
 10 Castro, Isabel P     7 Badger-MR              30.02      31.57          7  
 11 Stevens, Meghan M    6 Badger-MR              41.32      32.40          6  
 12 Harrington, Daniel   6 Badger-MR              33.20      33.76          5  
 13 Okon, Carly A        7 Badger-MR              41.17      37.18          4  
 14 Murphy, Sophie A     7 Badger-MR              33.74      37.22          3  
 15 Vumbacco, Sabrina    6 Badger-MR              32.40      38.19          2  
 -- Klein, MiKayla S     6 Badger-MR              44.23         DQ        
 -- Keane, Shannon R     7 Badger-MR              29.36         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popp, Katie W        8 Badger-MR              38.55      37.72         20  
  2 Steffen, Alexis S    8 Badger-MR              40.50      37.90         17  
  3 Bruggemann, Thea N   8 Badger-MR              41.26      38.76         16  
  4 Coleman, Emma        8 Badger-MR              40.30      38.83         15  
  5 Hanlon, Kelly A      8 Badger-MR              39.30      39.51         14  
  6 Lyons, Courtney M    8 Badger-MR              42.80      39.80         13  
  7 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      43.29      40.20         12  
  8 Hogan, Maeve A       8 Badger-MR              43.41      40.64         11  
  9 Smoor, Nina F        8 Badger-MR              39.75      40.83          9  
 10 Gregorio, Amelia B   8 Badger-MR              41.50      42.19          7  
 11 O'Sullivan, Lilly    8 Badger-MR              45.43      42.40          6  
 12 Marsillo, Victoria   8 HS-MR                  45.91      42.49          5  
 13 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                47.18      42.79          4  
 14 Karim, Nicolette I   8 HS-MR                  43.00      42.86          3  
 15 Okon, Allie N        8 Badger-MR              38.50      43.40          2  
 16 Downey, Kieran R     8 NYCC-MR                43.00      43.55          1  
 17 Owen, Alyssa R       8 HS-MR                  48.00      44.63        
 18 Malushaga, Chloe     8 Badger-MR              48.07      45.97        
 19 Malarczyk, Natalie   8 Badger-MR              53.09      51.76        
 20 Fay, Mary J          8 Badger-MR                 NT      55.80        
 21 Lippolis, Francesc   8 Badger-MR              59.88      56.27        
 22 Stevens, Riley E     8 Badger-MR              57.23      57.72        
 23 Bisaga, Emily M      8 Silver Streaks-MR      57.11      58.13        
 24 Higgins, Kerry J     8 NYCC-MR                   NT      58.57        
 25 Crotty, Caroline J   8 NYCC-MR                   NT    1:00.56        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popp, Katie W        8 Badger-MR              20.92      20.72         20  
  2 Hanlon, Kelly A      8 Badger-MR              21.33      20.99         17  
  3 Smoor, Nina F        8 Badger-MR              21.33      21.10         16  
  4 Steffen, Alexis S    8 Badger-MR              21.83      21.63         15  
  5 Okon, Allie N        8 Badger-MR              23.36      22.45         14  
  6 O'Sullivan, Lilly    8 Badger-MR              23.72      22.58         13  
  7 Lyons, Courtney M    8 Badger-MR              24.55      22.72         12  
  8 Gregorio, Amelia B   8 Badger-MR              23.49      23.16         11  
  9 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                23.46      23.32          9  
 10 Owen, Alyssa R       8 HS-MR                  25.00      23.41          7  
 11 Hogan, Maeve A       8 Badger-MR              23.79      23.45          6  
 12 Bruggemann, Thea N   8 Badger-MR                 NT      23.92          5  
 13 Downey, Kieran R     8 NYCC-MR                23.00      24.39          4  
 14 Malarczyk, Natalie   8 Badger-MR              26.65      25.05          3  
 15 Coleman, Emma        8 Badger-MR              23.95      25.70          2  
 16 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      23.36      26.74          1  
 17 Malushaga, Chloe     8 Badger-MR              29.22      27.02        
 18 Crotty, Caroline J   8 NYCC-MR                   NT      27.11        
 19 Bisaga, Emily M      8 Silver Streaks-MR      28.11      28.96        
 20 Higgins, Kerry J     8 NYCC-MR                   NT      33.81        
 -- Lippolis, Francesc   8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 -- Stevens, Riley E     8 Badger-MR              33.01         DQ        
      Did not finish on back
 -- Fay, Mary J          8 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Lilly    8 Badger-MR              24.32      23.61         20  
  2 Coleman, Emma        8 Badger-MR              22.50      24.08         17  
  3 Hogan, Maeve A       8 Badger-MR              28.32      26.06         16  
  4 Smoor, Nina F        8 Badger-MR              24.10      26.21         15  
  5 Marsillo, Victoria   8 HS-MR                  27.69      26.62         14  
  6 Okon, Allie N        8 Badger-MR              27.76      27.46         13  
  7 Bruggemann, Thea N   8 Badger-MR                 NT      27.71         12  
  8 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      25.72      28.81         11  
  9 Owen, Alyssa R       8 HS-MR                  30.00      28.91          9  
 10 Karim, Nicolette I   8 HS-MR                  28.00      28.98          7  
 11 Malushaga, Chloe     8 Badger-MR              31.82      29.92          6  
 12 Gregorio, Amelia B   8 Badger-MR              30.34      30.17          5  
 13 Malarczyk, Natalie   8 Badger-MR              31.22      30.40          4  
 14 Fay, Mary J          8 Badger-MR                 NT      30.49          3  
 15 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                28.86      31.75          2  
 16 Lippolis, Francesc   8 Badger-MR              45.43      41.57          1  
 -- Stevens, Riley E     8 Badger-MR              33.71         DQ        
 -- Higgins, Kerry J     8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 -- Bisaga, Emily M      8 Silver Streaks-MR      31.45         DQ        
 -- Crotty, Caroline J   8 NYCC-MR                   NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Steffen, Alexis S    8 Badger-MR              21.09      20.07         20  
  2 Popp, Katie W        8 Badger-MR              19.54      20.29         17  
  3 Macaluso, Sophia     8 Silver Streaks-MR      20.59      20.88         16  
  4 Hanlon, Kelly A      8 Badger-MR              19.86      21.88         15  
  5 Downey, Kieran R     8 NYCC-MR                23.00      24.17         14  
  6 Bruggemann, Thea N   8 Badger-MR                 NT      24.42         13  
  7 Lyons, Courtney M    8 Badger-MR              25.56      24.75         12  
  8 Maloney, Wynn M      8 NYCC-MR                26.59      25.38         11  
  9 Owen, Alyssa R       8 HS-MR                  26.00      25.54          9  
 10 Karim, Nicolette I   8 HS-MR                  24.00      25.77          7  
 11 Malushaga, Chloe     8 Badger-MR              30.35      27.54          6  
 12 Okon, Allie N        8 Badger-MR              24.72      27.88          5  
 13 O'Sullivan, Lilly    8 Badger-MR              31.91      33.36          4  
 14 Stevens, Riley E     8 Badger-MR              39.71      38.87          3  
 15 Lippolis, Francesc   8 Badger-MR              40.89      39.19          2  
 -- Malarczyk, Natalie   8 Badger-MR              32.21         DQ        
 -- Fay, Mary J          8 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Gregorio, Amelia B   8 Badger-MR              22.96         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    7 Badger-MR            1:34.24    1:31.20         20  
                  41.61     1:31.20 (49.59)                                        
  2 Popp, Katie W        8 Badger-MR            1:36.47    1:32.58         17  
                  43.43     1:32.58 (49.15)                                        
  3 Steffen, Alexis S    8 Badger-MR            1:45.57    1:45.94         16  
                  46.09     1:45.94 (59.85)                                        
  4 Hanlon, Kelly A      8 Badger-MR            1:46.77    1:46.52         15  
                  45.67   1:46.52 (1:00.85)                                        
  5 Downey, Kieran R     8 NYCC-MR              1:40.00    1:47.36         14  
                  50.22     1:47.36 (57.14)                                        
  6 Coleman, Emma        8 Badger-MR                 NT    1:48.73         13  
                  55.25     1:48.73 (53.48)                                        
  7 Hogan, Maeve A       8 Badger-MR            1:59.00    1:49.24         12  
                  56.91     1:49.24 (52.33)                                        
  8 Lyons, Courtney M    8 Badger-MR            1:50.40    1:51.13         11  
                  50.99   1:51.13 (1:00.14)                                        
  9 Marsillo, Victoria   8 HS-MR                1:55.00    1:56.06          9  
                  52.00   1:56.06 (1:04.06)                                        
 -- Smoor, Nina F        8 Badger-MR            1:53.51         DQ        
      One hand touch - breast
                  50.82          DQ (56.64)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:09.06    1:07.37         40  
     1) Popp, Katie W 8                 2) Steffen, Alexis S 8            
     3) Hogan, Maeve A 8                4) Panitz, Georgia A 7            
                  33.69     1:07.37 (33.68)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:14.72    1:11.41         34  
     1) Hanlon, Kelly A 8               2) Bruggemann, Thea N 8           
     3) Coleman, Emma 8                 4) Okon, Allie N 8                
                  35.82     1:11.41 (35.59)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:18.41    1:15.44         32  
     1) Smoor, Nina F 8                 2) Gregorio, Amelia B 8           
     3) Keane, Shannon R 7              4) O'Sullivan, Lilly G 8          
                  37.62     1:15.44 (37.82)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'D'                    1:22.33    1:16.81         30  
     1) Simms, Nicole 8                 2) Garces, Francie 6              
     3) Malushaga, Chloe 8              4) Lyons, Courtney M 8            
                  40.38     1:16.81 (36.43)                                        
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:15.78    1:20.01         28  
     1) Maloney, Wynn M 8               2) Olszewski, Inez I 7            
     3) Downey, Kieran R 8              4) Brennan, Catie F 7             
                  44.09     1:20.01 (35.92)                                        
  6 Badger Swim Club-MR  'E'                    1:24.79    1:35.72         26  
     1) Bravo, Melissa 7                2) Brennan, Amanda R 7            
     3)                                 4) Malarczyk, Natalie 8           
                  46.68     1:35.72 (49.04)                                        
  7 Badger Swim Club-MR  'F'                    1:30.60    1:36.71         24  
     1)                                 2) Klein, MiKayla S 6             
     3) Stevens, Riley E 8              4) Delane, Ryan M 7               
                  53.95     1:36.71 (42.76)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:16.89    1:21.78         40  
     1) Panitz, Georgia A 7             2) Coleman, Emma 8                
     3) Steffen, Alexis S 8             4) Popp, Katie W 8                
                  45.65     1:21.78 (36.13)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:23.11    1:25.12         34  
     1) Smoor, Nina F 8                 2) O'Sullivan, Lilly G 8          
     3) Hanlon, Kelly A 8               4) Bruggemann, Thea N 8           
                  48.65     1:25.12 (36.47)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:29.29    1:28.84         32  
     1) Hogan, Maeve A 8                2) Okon, Allie N 8                
     3) Gregorio, Amelia B 8            4) Lyons, Courtney M 8            
                  52.71     1:28.84 (36.13)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR            1:07.20    1:05.21         20  
                  31.19     1:05.21 (34.02)                                        
  2 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR              1:10.24    1:10.91         17  
                  33.56     1:10.91 (37.35)                                        
  3 Paret, Anna F       10 Badger-MR            1:16.01    1:14.47         16  
                  35.59     1:14.47 (38.88)                                        
  4 Keane, Nicole E     10 Badger-MR            1:14.42    1:15.18         15  
                  35.94     1:15.18 (39.24)                                        
  5 Eid, Nathalie A      9 Badger-MR            1:16.83    1:16.64         14  
                  36.05     1:16.64 (40.59)                                        
  6 Perez-Segnini, Sof   9 Badger-MR                 NT    1:18.52         13  
                  36.33     1:18.52 (42.19)                                        
  7 Byrnes, Molly C     10 Badger-MR            1:19.75    1:22.06         12  
                  38.83     1:22.06 (43.23)                                        
  8 Xu, Emily           10 NYCC-MR              1:18.46    1:22.23         11  
                  39.64     1:22.23 (42.59)                                        
  9 Hymes, Elizabeth M   9 Badger-MR            1:26.68    1:22.26          9  
                  39.54     1:22.26 (42.72)                                        
 10 Loaiza, Nicolette   10 Badger-MR            1:28.51    1:22.60          7  
                  39.16     1:22.60 (43.44)                                        
 11 Rangel, Vanessa     10 Badger-MR            1:21.12    1:22.72          6  
                  40.49     1:22.72 (42.23)                                        
 12 McInerney, Clare T   9 Badger-MR            1:26.08    1:23.02          5  
                  39.73     1:23.02 (43.29)                                        
 13 Wu, Samantha        10 HS-MR                1:24.76    1:23.35          4  
                  40.16     1:23.35 (43.19)                                        
 14 Ulrich, Bridget E    9 Badger-MR            1:26.21    1:23.36          3  
                  40.63     1:23.36 (42.73)                                        
 15 Sanabria, Eugenia   10 HS-MR                1:23.00    1:24.63          2  
                  40.86     1:24.63 (43.77)                                        
 16 Batri, Leslie A     10 HS-MR                1:24.37    1:24.90          1  
                  41.46     1:24.90 (43.44)                                        
 17 Parry, Nicole F      9 Badger-MR            1:29.67    1:25.70        
                  39.25     1:25.70 (46.45)                                        
 18 O'Sullivan, Emily   10 Badger-MR            1:22.34    1:26.03        
                  41.04     1:26.03 (44.99)                                        
 19 Jackson, Nicole M   10 HS-MR                1:26.53    1:26.54        
                  41.00     1:26.54 (45.54)                                        
 20 Murphy, Ally B       9 Badger-MR            1:30.70    1:27.61        
                  40.41     1:27.61 (47.20)                                        
 21 Yuabov, Esther       9 Aquaflames-MR        1:38.16    1:28.45        
                  40.92     1:28.45 (47.53)                                        
 22 Patti, Victoria G    9 Badger-MR            1:30.46    1:28.49        
                  41.00     1:28.49 (47.49)                                        
 23 Maksim, Carolyne    10 Aquaflames-MR        1:28.29    1:29.25        
                  43.59     1:29.25 (45.66)                                        
 24 Berridge, Scottie    9 Badger-MR                 NT    1:29.57        
                  41.29     1:29.57 (48.28)                                        
 25 Oczos, Gabrielle     9 HS-MR                1:32.00    1:30.09        
                  41.34     1:30.09 (48.75)                                        
 26 Kelly, Joy E        10 Badger-MR            1:28.03    1:30.52        
                  41.63     1:30.52 (48.89)                                        
 27 Drennan, Tarah M    10 HS-MR                1:29.93    1:33.45        
                  44.41     1:33.45 (49.04)                                        
 28 Schuhmann, Sarah     9 Badger-MR            1:31.54    1:34.46        
                  43.34     1:34.46 (51.12)                                        
 29 Meeusen, Luna       10 Badger-MR            1:43.60    1:38.30        
 30 Maggio, Caroline E   9 OWA-MR               1:45.00    1:41.85        
                  44.49     1:41.85 (57.36)                                        
 31 Reichel, Julia F     9 Badger-MR            1:46.30    1:50.92        
                  50.19   1:50.92 (1:00.73)                                        
 32 Stevens, Charlotte   9 Badger-MR            2:05.65    1:52.34        
 33 Harrington, Briana   9 Badger-MR            1:53.81    1:56.50        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR              35.38      34.39         20  
  2 Garces, Tessa J     10 Badger-MR              34.11      34.75         17  
  3 Anderson, Mary Jan  10 HS-MR                  34.40      36.43         16  
  4 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                37.04      36.69         15  
  5 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR              35.88      36.70         14  
  6 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      38.12      38.89         13  
  7 Paret, Anna F       10 Badger-MR              41.47      39.33         12  
  8 Rangel, Vanessa     10 Badger-MR              40.47      39.96         11  
  9 Keane, Nicole E     10 Badger-MR              40.53      40.43          9  
 10 Xu, Emily           10 NYCC-MR                39.54      41.12          7  
 11 Eid, Nathalie A      9 Badger-MR              40.68      41.48          6  
 12 Wu, Samantha        10 HS-MR                  48.00      41.79          5  
 13 Murphy, Ally B       9 Badger-MR                 NT      41.95          4  
 14 Bianco, Sara E      10 HS-MR                  43.13      42.01          3  
 15 Sanabria, Eugenia   10 HS-MR                  43.00      42.72          2  
 16 O'Sullivan, Emily   10 Badger-MR              42.65      43.81          1  
 17 Maksim, Carolyne    10 Aquaflames-MR          45.53      44.68        
 18 Pan, Amy             9 Aquaflames-MR          44.34      44.93        
 19 Lu, Grace G         10 APEX-MR                44.71      45.62        
 20 Batri, Leslie A     10 HS-MR                  47.17      46.06        
 21 Hymes, Elizabeth M   9 Badger-MR              48.98      46.10        
 22 Loaiza, Nicolette   10 Badger-MR              46.69      46.29        
 23 Oczos, Gabrielle     9 HS-MR                  45.00      46.33        
 24 Parry, Nicole F      9 Badger-MR                 NT      46.55        
 25 Jackson, Nicole M   10 HS-MR                  49.87      47.28        
 26 Ulrich, Bridget E    9 Badger-MR              48.10      47.72        
 27 McInerney, Clare T   9 Badger-MR              44.66      47.85        
 28 Kelly, Joy E        10 Badger-MR              47.40      48.38        
 29 Marsillo, Alexandr  10 HS-MR                  52.00      48.41        
 30 Berridge, Scottie    9 Badger-MR              52.00      49.03        
 31 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR      53.68      49.59        
 32 Paret, Isabel M      9 Badger-MR              45.77      50.04        
 33 Reichel, Julia F     9 Badger-MR              56.45      50.75        
 34 Schuhmann, Sarah     9 Badger-MR              52.47      50.98        
 35 Marsillo, Victoria   8 HS-MR                  57.19      50.99        
 36 Meeusen, Luna       10 Badger-MR              53.40      51.31        
 37 Patti, Victoria G    9 Badger-MR              49.21      52.00        
 38 Mooney, Deirdre D    9 HS-MR                  57.00      53.15        
 39 Drennan, Tarah M    10 HS-MR                  55.00      53.36        
 40 Karim, Nicolette I   8 HS-MR                  52.00      53.47        
 41 Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR      55.87      54.00        
 42 Stevens, Charlotte   9 Badger-MR              54.64      57.13        
 43 Maggio, Caroline E   9 OWA-MR                 55.00    1:02.10        
 44 Harrington, Briana   9 Badger-MR            1:04.45    1:02.62        
 -- Perez-Segnini, Sof   9 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Byrnes, Molly C     10 Badger-MR              47.23         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:22.92    1:24.59         20  
                  40.67     1:24.59 (43.92)                                        
  2 Garces, Tessa J     10 Badger-MR            1:29.69    1:29.59         17  
                  43.22     1:29.59 (46.37)                                        
  3 Paret, Anna F       10 Badger-MR            1:35.43    1:32.55         16  
                  44.90     1:32.55 (47.65)                                        
  4 Keane, Nicole E     10 Badger-MR            1:35.99    1:37.28         15  
                  45.26     1:37.28 (52.02)                                        
  5 Perez-Segnini, Sof   9 Badger-MR                 NT    1:38.78         14  
                  45.57     1:38.78 (53.21)                                        
  6 Lu, Grace G         10 APEX-MR              1:44.68    1:38.91         13  
                  47.54     1:38.91 (51.37)                                        
  7 Eid, Nathalie A      9 Badger-MR            1:40.94    1:41.08         12  
                  49.54     1:41.08 (51.54)                                        
  8 Anderson, Mary Jan  10 HS-MR                1:35.43    1:41.91         11  
                  48.54     1:41.91 (53.37)                                        
  9 Bianco, Sara E      10 HS-MR                1:42.09    1:44.43          9  
                  48.70     1:44.43 (55.73)                                        
 10 Schuhmann, Sarah     9 Badger-MR                 NT    1:45.65          7  
                  49.31     1:45.65 (56.34)                                        
 11 Meeusen, Luna       10 Badger-MR                 NT    1:46.17          6  
                  49.90     1:46.17 (56.27)                                        
 12 Marsillo, Alexandr  10 HS-MR                1:49.88    1:46.31          5  
                  49.86     1:46.31 (56.45)                                        
 13 Wu, Samantha        10 HS-MR                1:55.00    1:46.63          4  
                  50.21     1:46.63 (56.42)                                        
 14 Ulrich, Bridget E    9 Badger-MR                 NT    1:46.81          3  
                  50.94     1:46.81 (55.87)                                        
 15 Berridge, Scottie    9 Badger-MR                 NT    1:48.37          2  
                  50.32     1:48.37 (58.05)                                        
 16 Murphy, Ally B       9 Badger-MR                 NT    1:49.78          1  
                  51.72     1:49.78 (58.06)                                        
 17 McInerney, Clare T   9 Badger-MR            1:52.15    1:51.34        
                  51.74     1:51.34 (59.60)                                        
 18 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR    2:01.89    2:02.91        
                  58.25   2:02.91 (1:04.66)                                        
 19 Reichel, Julia F     9 Badger-MR                 NT    2:03.45        
                  58.45   2:03.45 (1:05.00)                                        
 20 Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR    2:17.15    2:04.77        
                  59.97   2:04.77 (1:04.80)                                        
 21 Oczos, Gabrielle     9 HS-MR                1:52.00    2:05.54        
                1:00.54   2:05.54 (1:05.00)                                        
 22 Harrington, Briana   9 Badger-MR                 NT    2:10.80        
                1:02.74   2:10.80 (1:08.06)                                        
 23 Drennan, Tarah M    10 HS-MR                2:09.09    2:11.78        
                1:02.39   2:11.78 (1:09.39)                                        
 24 Mooney, Deirdre D    9 HS-MR                2:05.00    2:26.51        
                1:08.83   2:26.51 (1:17.68)                                        
 -- Hymes, Elizabeth M   9 Badger-MR            2:08.22         DQ        
                  58.04        DQ (1:02.16)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Garces, Tessa J     10 Badger-MR              34.09      33.78         20  
  2 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR              33.15      33.93         17  
  3 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR              36.49      34.77         16  
  4 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                34.49      35.30         15  
  5 Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR      41.11      39.74         14  
  6 Anderson, Mary Jan  10 HS-MR                  41.25      42.22         13  
  7 Parry, Nicole F      9 Badger-MR              45.75      43.01         12  
  8 Bianco, Sara E      10 HS-MR                  45.74      43.97         11  
  9 O'Sullivan, Emily   10 Badger-MR              43.56      44.89          9  
 10 Byrnes, Molly C     10 Badger-MR              45.75      45.09          7  
 11 Batri, Leslie A     10 HS-MR                  45.09      45.29          6  
 12 Oczos, Gabrielle     9 HS-MR                  46.00      46.01          5  
 13 Sanabria, Eugenia   10 HS-MR                  46.00      46.24          4  
 14 Xu, Emily           10 NYCC-MR                41.26      47.74          3  
 15 Rangel, Vanessa     10 Badger-MR              44.54      48.45          2  
 16 Paret, Isabel M      9 Badger-MR              52.23      50.26          1  
 17 Loaiza, Nicolette   10 Badger-MR              49.50      50.50        
 18 Patti, Victoria G    9 Badger-MR              56.51      52.03        
 19 Pan, Amy             9 Aquaflames-MR             NT      52.79        
 20 Jackson, Nicole M   10 HS-MR                  50.95      53.11        
 21 Kelly, Joy E        10 Badger-MR                 NT      53.54        
 22 Mooney, Deirdre D    9 HS-MR                  55.04      57.35        
 -- Stevens, Charlotte   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      One hand touch
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR            1:15.74    1:14.35         20  
                  34.46     1:14.35 (39.89)                                        
  2 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:16.29    1:16.25         17  
                  36.84     1:16.25 (39.41)                                        
  3 Garces, Tessa J     10 Badger-MR            1:18.51    1:16.40         16  
                  34.59     1:16.40 (41.81)                                        
  4 Paret, Anna F       10 Badger-MR            1:24.79    1:22.23         15  
                  41.18     1:22.23 (41.05)                                        
  5 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR                   NT    1:24.92         14  
                  36.97     1:24.92 (47.95)                                        
  6 Anderson, Mary Jan  10 HS-MR                1:24.00    1:25.60         13  
                  38.37     1:25.60 (47.23)                                        
  7 Keane, Nicole E     10 Badger-MR            1:26.75    1:26.25         12  
                  41.01     1:26.25 (45.24)                                        
  8 Eid, Nathalie A      9 Badger-MR            1:31.15    1:28.20         11  
                  43.33     1:28.20 (44.87)                                        
  9 Xu, Emily           10 NYCC-MR              1:26.47    1:29.51          9  
                  41.58     1:29.51 (47.93)                                        
 10 Byrnes, Molly C     10 Badger-MR            1:36.35    1:30.31          7  
                  44.42     1:30.31 (45.89)                                        
 11 Sanabria, Eugenia   10 HS-MR                1:34.66    1:31.12          6  
                  43.41     1:31.12 (47.71)                                        
 12 Bianco, Sara E      10 HS-MR                1:32.95    1:31.89          5  
                  43.78     1:31.89 (48.11)                                        
 13 Wu, Samantha        10 HS-MR                1:45.00    1:32.32          4  
                  44.42     1:32.32 (47.90)                                        
 14 Lu, Grace G         10 APEX-MR                   NT    1:32.57          3  
                  44.76     1:32.57 (47.81)                                        
 15 Rangel, Vanessa     10 Badger-MR            1:39.12    1:34.01          2  
                  45.30     1:34.01 (48.71)                                        
 16 Murphy, Ally B       9 Badger-MR            1:38.78    1:34.07          1  
                  43.75     1:34.07 (50.32)                                        
 17 Ulrich, Bridget E    9 Badger-MR            1:40.30    1:35.78        
                  48.69     1:35.78 (47.09)                                        
 18 Parry, Nicole F      9 Badger-MR            1:38.71    1:35.95        
                  41.87     1:35.95 (54.08)                                        
 19 Batri, Leslie A     10 HS-MR                1:35.94    1:37.43        
                  46.02     1:37.43 (51.41)                                        
 20 Yuabov, Esther       9 Aquaflames-MR             NT    1:37.72        
                  46.52     1:37.72 (51.20)                                        
 21 Marsillo, Alexandr  10 HS-MR                1:50.00    1:38.28        
 22 Schuhmann, Sarah     9 Badger-MR            1:41.60    1:38.31        
                  48.32     1:38.31 (49.99)                                        
 23 Loaiza, Nicolette   10 Badger-MR            1:36.74    1:38.48        
                  49.62     1:38.48 (48.86)                                        
 24 Hymes, Elizabeth M   9 Badger-MR            1:43.42    1:38.64        
                  46.51     1:38.64 (52.13)                                        
 25 Berridge, Scottie    9 Badger-MR            1:43.02    1:39.05        
                  46.97     1:39.05 (52.08)                                        
 26 O'Sullivan, Emily   10 Badger-MR            1:38.38    1:39.80        
                  45.40     1:39.80 (54.40)                                        
 27 Kelly, Joy E        10 Badger-MR            1:43.06    1:42.12        
                  49.08     1:42.12 (53.04)                                        
 28 Jackson, Nicole M   10 HS-MR                1:44.46    1:42.44        
                  49.55     1:42.44 (52.89)                                        
 29 Paret, Isabel M      9 Badger-MR            1:38.22    1:43.62        
                  51.17     1:43.62 (52.45)                                        
 30 Meeusen, Luna       10 Badger-MR            1:52.09    1:43.84        
                  52.55     1:43.84 (51.29)                                        
 31 Drennan, Tarah M    10 HS-MR                1:59.00    1:45.49        
                  50.97     1:45.49 (54.52)                                        
 32 Sehra, Sonia        10 Silver Streaks-MR    1:50.11    1:49.05        
                  51.94     1:49.05 (57.11)                                        
 33 Reichel, Julia F     9 Badger-MR            1:56.01    1:49.15        
                  49.14   1:49.15 (1:00.01)                                        
 34 Mooney, Deirdre D    9 HS-MR                1:59.00    1:55.00        
                  53.60   1:55.00 (1:01.40)                                        
 35 Reddy, Nikita       10 Silver Streaks-MR    2:10.32    1:59.58        
                  56.56   1:59.58 (1:03.02)                                        
 36 Harrington, Briana   9 Badger-MR            2:13.88    2:01.03        
                1:01.86     2:01.03 (59.17)                                        
 -- McInerney, Clare T   9 Badger-MR            1:38.26         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  47.03          DQ (47.96)                                        
 -- Maggio, Caroline E   9 OWA-MR               1:55.00         DQ        
      One hand touch - breast
                  58.57        DQ (1:07.54)                                        
 -- Perez-Segnini, Sof   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Did not finish on back - back
                  42.98          DQ (46.54)                                        
 -- Stevens, Charlotte   9 Badger-MR            2:09.32         DQ        
      One hand touch - breast
                  51.05        DQ (1:04.36)                                        
 -- Sunwoo, Stacy K     10 Silver Streaks-MR    1:21.62         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.80          DQ (43.90)                                        
 -- Patti, Victoria G    9 Badger-MR            1:46.60         DQ        
      Downward butterfly kick - breast
                  49.95          DQ (51.87)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:11.82    2:05.81         40  
     1) McGrath, Ashley M 10            2) Hodes, Sarah M 10              
     3) Paret, Anna F 10                4) Garces, Tessa J 10             
                  29.60     1:01.55 (31.95)     1:33.71 (32.16)     2:05.81 (32.10)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:21.08    2:16.63         34  
     1) Eid, Nathalie A 9               2) Perez-Segnini, Sofia Y 9       
     3) Rangel, Vanessa 10              4) Keane, Nicole E 10             
                  34.83     1:08.31 (33.48)     1:43.61 (35.30)     2:16.63 (33.02)
  3 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:30.14    2:26.26         32  
     1) Byrnes, Molly C 10              2) Hymes, Elizabeth M 9           
     3) Loaiza, Nicolette A 10          4) McInerney, Clare T 9           
                  36.81     1:12.92 (36.11)     1:48.93 (36.01)     2:26.26 (37.33)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                             NT    2:30.94         30  
     1) Oczos, Gabrielle 9              2) Batri, Leslie A 10             
     3) Jackson, Nicole M 10            4) Marsillo, Alexandra M 10       
                  38.85     1:17.18 (38.33)     1:55.78 (38.60)     2:30.94 (35.16)
  5 Badger Swim Club-MR  'F'                    2:36.29    2:31.63         28  
     1) Paret, Isabel M 9               2) Patti, Victoria G 9            
     3) Schuhmann, Sarah 9              4) Murphy, Ally B 9               
                  38.23     1:14.81 (36.58)     1:54.37 (39.56)     2:31.63 (37.26)
  6 Badger Swim Club-MR  'E'                    2:33.16    2:32.21         26  
     1) Ulrich, Bridget E 9             2) Berridge, Scottie S 9          
     3) Kelly, Joy E 10                 4) O'Sullivan, Emily C 10         
                  39.13     1:23.10 (43.97)   2:32.21 (1:09.11)         2:32.21 ( )
  7 Harbor Seals-MR  'B'                             NT    2:35.89         24  
     1) Drennan, Tarah M 10             2) Wu, Samantha 10                
     3) Mooney, Deirdre D 9             4) Marsillo, Victoria N 8         
                  41.16     1:15.07 (33.91)     1:54.72 (39.65)     2:35.89 (41.17)
  8 Harbor Seals-MR  'C'                             NT    2:36.20         22  
     1) Bianco, Sara E 10               2) Karim, Nicolette I 8           
     3) Owen, Alyssa R 8                4) Anderson, Mary Jane J 10       
                  37.30     1:18.95 (41.65)     2:04.31 (45.36)     2:36.20 (31.89)
  9 Badger Swim Club-MR  'G'                         NT    2:52.07         18  
     1) Meeusen, Luna 10                2) Parry, Nicole F 9              
     3) Torres, Cynthia A 10            4) Reichel, Julia F 9             
                  44.44     1:24.71 (40.27)     2:15.61 (50.90)     2:52.07 (36.46)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:20.22    2:21.30         40  
     1) Garces, Tessa J 10              2) Paret, Anna F 10               
     3) Hodes, Sarah M 10               4) McGrath, Ashley M 10           
                  35.93     1:18.08 (42.15)     1:52.21 (34.13)     2:21.30 (29.09)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:39.49    2:46.31         34  
     1) Eid, Nathalie A 9               2) Keane, Nicole E 10             
     3) O'Sullivan, Emily C 10          4) Perez-Segnini, Sofia Y 9       
                  42.92     1:26.87 (43.95)     2:11.74 (44.87)     2:46.31 (34.57)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:44.92    2:51.55         32  
     1) Anderson, Mary Jane J 10        2) Bianco, Sara E 10              
     3) Batri, Leslie A 10              4) Sanabria, Eugenia C 10         
                  39.48     1:28.37 (48.89)     2:14.84 (46.47)     2:51.55 (36.71)
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:44.61    2:58.13         30  
     1) Rangel, Vanessa 10              2) McInerney, Clare T 9           
     3) Loaiza, Nicolette A 10          4) Byrnes, Molly C 10             
                  46.00     1:32.31 (46.31)     2:21.64 (49.33)     2:58.13 (36.49)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                1:00.92    1:00.53         20  
                  28.69     1:00.53 (31.84)                                        
  2 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            1:01.90    1:00.61         17  
                  29.52     1:00.61 (31.09)                                        
  3 McElroy, Nora       12 Badger-MR            1:02.36    1:00.93         16  
                  29.27     1:00.93 (31.66)                                        
  4 Panitz, Beatrix M   11 Badger-MR            1:03.12    1:01.09         15  
                  29.83     1:01.09 (31.26)                                        
  5 Konopka, Katie E    12 Badger-MR            1:02.67    1:02.12         14  
                  30.04     1:02.12 (32.08)                                        
  6 Klein, Eilis D      12 Badger-MR            1:04.85    1:02.59         13  
  7 Demarco, Jackie M   12 Badger-MR            1:02.85    1:03.84         12  
                  30.50     1:03.84 (33.34)                                        
  8 Evans, Kate B       11 Badger-MR            1:04.51    1:03.91         11  
                  30.16     1:03.91 (33.75)                                        
  9 Takei, Chiharu      12 Badger-MR            1:03.51    1:04.29          9  
                  30.49     1:04.29 (33.80)                                        
 10 Herbold, Emma K     12 Badger-MR            1:06.01    1:05.64          7  
                  31.45     1:05.64 (34.19)                                        
 11 Delane, Kelly A     11 Badger-MR            1:05.47    1:06.07          6  
                  31.26     1:06.07 (34.81)                                        
 12 Simone, Madeline N  11 Badger-MR            1:07.56    1:06.28          5  
                  32.43     1:06.28 (33.85)                                        
 13 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:07.62    1:06.61          4  
                  31.90     1:06.61 (34.71)                                        
 14 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR              1:06.39    1:06.93          3  
                  31.07     1:06.93 (35.86)                                        
 15 Nixon, Charlotte A  11 Badger-MR            1:07.20    1:07.70          2  
                  32.43     1:07.70 (35.27)                                        
 16 Baldwin, Maria      12 Aquaflames-MR        1:07.94    1:07.77          1  
                  33.09     1:07.77 (34.68)                                        
 17 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR             1:10.83    1:08.02        
                  32.38     1:08.02 (35.64)                                        
 18 Bahl, Kanika        11 OWA-MR               1:09.64    1:08.77        
                  33.01     1:08.77 (35.76)                                        
 19 Rosario, Perla      12 RedTails-MR          1:15.75    1:09.39        
                  32.85     1:09.39 (36.54)                                        
 20 Ngom, Ndioba        12 NYCC-MR              1:10.34    1:10.13        
                  33.38     1:10.13 (36.75)                                        
 21 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR              1:13.17    1:10.25        
                  33.86     1:10.25 (36.39)                                        
 22 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR    1:15.31    1:11.00        
                  34.08     1:11.00 (36.92)                                        
 23 Johanson, Bridget   11 Badger-MR            1:09.91    1:11.36        
                  33.84     1:11.36 (37.52)                                        
 24 Patti, Alex C       11 Badger-MR            1:14.49    1:11.41        
                  34.20     1:11.41 (37.21)                                        
 25 Ng, Phyllis         12 HS-MR                1:15.00    1:12.09        
                  33.75     1:12.09 (38.34)                                        
 26 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:19.36    1:13.36        
                  34.08     1:13.36 (39.28)                                        
 27 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               1:14.80    1:13.37        
                  35.52     1:13.37 (37.85)                                        
 28 Weinberg, Tian      11 RedTails-MR          1:17.71    1:14.44        
                  34.60     1:14.44 (39.84)                                        
 29 Sepulveda, Elena A  12 RedTails-MR          1:20.07    1:15.50        
                  35.52     1:15.50 (39.98)                                        
 30 Loginova, Maria     12 Aquaflames-MR        1:16.86    1:16.58        
                  35.07     1:16.58 (41.51)                                        
 31 Hirschhorn, Alyson  11 Badger-MR            1:20.57    1:19.07        
                  37.22     1:19.07 (41.85)                                        
 32 Young, Sarah E      11 HS-MR                1:18.00    1:19.44        
                  37.91     1:19.44 (41.53)                                        
 33 Fochios, Alex Y     10 Badger-MR            1:17.29    1:19.50        
                  36.43     1:19.50 (43.07)                                        
 34 Pan, Sophie         12 Aquaflames-MR        1:22.88    1:19.74        
                  37.01     1:19.74 (42.73)                                        
 35 Uppal, Jaya         11 Silver Streaks-MR    1:25.77    1:23.14        
                  37.93     1:23.14 (45.21)                                        
 36 Maggio, Emily C     11 OWA-MR               1:35.00    1:23.17        
                  40.08     1:23.17 (43.09)                                        
 37 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR    1:35.22    1:25.97        
                  37.66     1:25.97 (48.31)                                        
 38 Kitakis, Christina  11 OWA-MR               1:44.26    1:38.46        
                  44.85     1:38.46 (53.61)                                        
 39 Stokes, Mariah      11 RedTails-MR          2:02.62    1:42.74        
                  49.25     1:42.74 (53.49)                                        
 40 Higham, Kyra K      11 Badger-MR            1:56.37    1:45.40        
                  49.41     1:45.40 (55.99)                                        
 41 Dehshitsang, Rinch  11 NYCC-MR                   NT    1:56.99        
                  55.23   1:56.99 (1:01.76)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR              30.65      30.86         20  
  2 Klein, Eilis D      12 Badger-MR              32.18      32.92         17  
  3 Evans, Kate B       11 Badger-MR              34.54      33.29         16  
  4 Panitz, Beatrix M   11 Badger-MR              34.38      33.99         15  
  5 Konopka, Katie E    12 Badger-MR              34.45      34.22         14  
  6 Nixon, Charlotte A  11 Badger-MR              35.32      34.99         13  
  7 Demarco, Jackie M   12 Badger-MR              35.00      35.04         12  
  8 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR                36.88      35.70         11  
  9 Xue, Kelly E        11 HS-MR                  35.00      36.26          9  
 10 Delane, Kelly A     11 Badger-MR              36.07      36.47          7  
 11 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR               36.27      36.67          6  
 12 Baldwin, Maria      12 Aquaflames-MR          35.76      36.96          5  
 13 Maloney, Meghan E   11 HS-MR                  39.63      36.98          4  
 14 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR      40.88      37.40          3  
 15 Muoio, Tara R       12 HS-MR                  40.70      37.56          2  
 16 Herbold, Emma K     12 Badger-MR              35.00      37.91          1  
 17 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                38.18      37.92        
 18 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR                38.90      38.35        
 19 Fochios, Alex Y     10 Badger-MR              42.40      38.40        
 20 Weinberg, Tian      11 RedTails-MR            37.42      38.41        
 21 Pan, Sophie         12 Aquaflames-MR          39.03      38.50        
 22 Simone, Madeline N  11 Badger-MR              37.53      38.53        
 23 Pezzella, Samantha  12 HS-MR                  40.00      38.54        
 24 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR      39.67      38.67        
 25 Johanson, Bridget   11 Badger-MR              39.89      39.32        
 26 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                  40.12      39.38        
 27 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR      39.47      40.90        
 28 Sepulveda, Elena A  12 RedTails-MR            40.94      40.91        
 29 Messina, Gabrielle  12 HS-MR                  42.75      41.16        
 30 Hirschhorn, Alyson  11 Badger-MR              44.31      42.26        
 31 Sblendorio, Amanda  12 HS-MR                  41.00      42.29        
 32 Young, Sarah E      11 HS-MR                  42.00      43.07        
 33 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      45.30      43.37        
 34 Patti, Alex C       11 Badger-MR              45.79      43.49        
 35 Uppal, Jaya         11 Silver Streaks-MR      44.52      43.54        
 36 Maggio, Emily C     11 OWA-MR                 45.00      45.75        
 37 Kitakis, Christina  11 OWA-MR                 51.69      50.25        
 38 Higham, Kyra K      11 Badger-MR              54.42      52.59        
 39 Stokes, Mariah      11 RedTails-MR            56.12      56.35        
 -- Dehshitsang, Rinch  11 NYCC-MR                   NT         DQ        
      Non-continuous turning action
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Kate B       11 Badger-MR            1:18.31    1:19.58         20  
                  37.58     1:19.58 (42.00)                                        
  2 McElroy, Nora       12 Badger-MR            1:21.10    1:19.91         17  
                  38.76     1:19.91 (41.15)                                        
  3 Takei, Chiharu      12 Badger-MR            1:23.63    1:23.45         16  
                  39.60     1:23.45 (43.85)                                        
  4 Xue, Kelly E        11 HS-MR                1:22.00    1:24.08         15  
                  39.67     1:24.08 (44.41)                                        
  5 Bahl, Kanika        11 OWA-MR               1:29.57    1:24.38         14  
                  39.64     1:24.38 (44.74)                                        
  6 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR              1:26.44    1:25.72         13  
                  39.88     1:25.72 (45.84)                                        
  7 Ngom, Ndioba        12 NYCC-MR              1:42.29    1:26.97         12  
                  41.53     1:26.97 (45.44)                                        
  8 Rosario, Perla      12 RedTails-MR          1:34.81    1:29.20         11  
                  42.30     1:29.20 (46.90)                                        
  9 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR             1:31.64    1:30.19          9  
                  43.02     1:30.19 (47.17)                                        
 10 Weinberg, Tian      11 RedTails-MR          1:30.84    1:30.38          7  
                  41.42     1:30.38 (48.96)                                        
 11 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               1:34.67    1:32.12          6  
                  45.07     1:32.12 (47.05)                                        
 12 Ferguson, Carly     11 Silver Streaks-MR    1:33.70    1:32.61          5  
                  43.97     1:32.61 (48.64)                                        
 13 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                1:37.84    1:33.72          4  
                  44.31     1:33.72 (49.41)                                        
 14 Messina, Gabrielle  12 HS-MR                1:38.95    1:34.15          3  
                  46.67     1:34.15 (47.48)                                        
 15 Patti, Alex C       11 Badger-MR            1:38.38    1:35.37          2  
                  45.26     1:35.37 (50.11)                                        
 16 Ng, Phyllis         12 HS-MR                1:39.00    1:36.18          1  
                  45.70     1:36.18 (50.48)                                        
 17 Aguirre, Julie D    12 HS-MR                1:39.22    1:36.30        
                  46.06     1:36.30 (50.24)                                        
 18 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR    1:38.37    1:37.41        
                  45.47     1:37.41 (51.94)                                        
 19 Sblendorio, Amanda  12 HS-MR                1:38.00    1:38.08        
                  46.20     1:38.08 (51.88)                                        
 20 Muoio, Tara R       12 HS-MR                1:50.37    1:41.39        
                  47.36     1:41.39 (54.03)                                        
 21 Young, Sarah E      11 HS-MR                1:47.00    1:44.37        
                  49.96     1:44.37 (54.41)                                        
 22 Uppal, Jaya         11 Silver Streaks-MR    1:45.11    1:44.38        
                  46.96     1:44.38 (57.42)                                        
 23 Higham, Kyra K      11 Badger-MR            2:37.07    2:00.58        
                  55.72   2:00.58 (1:04.86)                                        
 24 Maggio, Emily C     11 OWA-MR               1:50.00    2:35.82        
                1:12.81   2:35.82 (1:23.01)                                        
 25 Kitakis, Christina  11 OWA-MR               2:43.95    2:41.43        
                1:15.63   2:41.43 (1:25.80)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Takei, Chiharu      12 Badger-MR              30.40      30.19         20  
  2 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR              33.19      32.16         17  
  3 Demarco, Jackie M   12 Badger-MR              31.73      32.38         16  
  4 Panitz, Beatrix M   11 Badger-MR              32.09      32.54         15  
  5 McElroy, Nora       12 Badger-MR              34.45      32.56         14  
  6 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                  31.61      32.86         13  
  7 Herbold, Emma K     12 Badger-MR              32.22      33.30         12  
  8 Delane, Kelly A     11 Badger-MR              32.90      33.99         11  
  9 Bahl, Kanika        11 OWA-MR                 36.28      34.04          9  
 10 Ngom, Ndioba        12 NYCC-MR                36.52      34.56          7  
 11 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR                37.73      35.71          6  
 12 Pezzella, Samantha  12 HS-MR                  39.00      35.81          5  
 13 Balderes, Olivia A  12 UNNYC-MR               36.20      36.07          4  
 14 Konopka, Katie E    12 Badger-MR              39.24      36.16          3  
 15 Nixon, Charlotte A  11 Badger-MR              36.78      36.30          2  
 16 Waite, Carylyn      12 NYCC-MR                40.21      36.40          1  
 17 Aguirre, Julie D    12 HS-MR                  37.80      36.55        
 18 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                37.44      36.91        
 19 Maloney, Meghan E   11 HS-MR                  38.80      36.96        
 20 Klein, Eilis D      12 Badger-MR              36.24      37.03        
 21 Simone, Madeline N  11 Badger-MR              35.96      38.00        
 22 Rosario, Perla      12 RedTails-MR            40.27      38.73        
 23 Distelhurst, Lea M  11 Silver Streaks-MR      45.11      38.85        
 24 Johanson, Bridget   11 Badger-MR              39.09      39.18        
 25 Gandhi, Priya       12 OWA-MR                 44.29      39.31        
 26 Fochios, Alex Y     10 Badger-MR              41.09      39.66        
 27 Sepulveda, Elena A  12 RedTails-MR            40.97      40.73        
 28 Bogan, Gretchen L   11 Silver Streaks-MR      42.14      40.93        
 29 Loginova, Maria     12 Aquaflames-MR          45.60      41.31        
 30 Hirschhorn, Alyson  11 Badger-MR              44.28      42.48        
 31 Ng, Phyllis         12 HS-MR                  41.00      43.00        
 32 Patti, Alex C       11 Badger-MR              45.16      44.87        
 33 Kitakis, Christina  11 OWA-MR                    NT    1:01.84        
 34 Dehshitsang, Rinch  11 NYCC-MR                   NT    1:12.42        
 -- Maggio, Emily C     11 OWA-MR                 43.00         DQ        
      Alternating Kick
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            2:28.35    2:27.44         20  
                  33.24     1:08.84 (35.60)     1:53.48 (44.64)     2:27.44 (33.96)
  2 Takei, Chiharu      12 Badger-MR            2:34.72    2:32.72         17  
                  32.65     1:14.06 (41.41)     1:58.13 (44.07)     2:32.72 (34.59)
  3 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                2:36.51    2:35.15         16  
                  34.45     1:11.55 (37.10)     2:00.66 (49.11)     2:35.15 (34.49)
  4 Demarco, Jackie M   12 Badger-MR            2:34.76    2:35.30         15  
                  33.41     1:12.81 (39.40)     2:01.15 (48.34)     2:35.30 (34.15)
  5 Evans, Kate B       11 Badger-MR            2:38.48    2:36.13         14  
                  35.48     1:14.21 (38.73)     1:59.88 (45.67)     2:36.13 (36.25)
  6 Panitz, Beatrix M   11 Badger-MR            2:38.65    2:38.40         13  
                  35.79     1:16.98 (41.19)     2:04.79 (47.81)     2:38.40 (33.61)
  7 Konopka, Katie E    12 Badger-MR            2:44.78    2:40.11         12  
                  36.58     1:16.24 (39.66)     2:06.40 (50.16)     2:40.11 (33.71)
  8 Xue, Kelly E        11 HS-MR                2:45.00    2:40.51         11  
                  35.57     1:16.45 (40.88)     2:04.71 (48.26)     2:40.51 (35.80)
  9 Herbold, Emma K     12 Badger-MR            2:43.50    2:43.80          9  
                  34.61     1:18.61 (44.00)     2:07.10 (48.49)     2:43.80 (36.70)
 10 Simone, Madeline N  11 Badger-MR            2:53.25    2:44.98          7  
                  38.11     1:19.60 (41.49)     2:10.15 (50.55)     2:44.98 (34.83)
 11 Bahl, Kanika        11 OWA-MR               2:58.17    2:46.68          6  
                  36.29     1:19.86 (43.57)     2:09.34 (49.48)     2:46.68 (37.34)
 12 Delane, Kelly A     11 Badger-MR            2:47.20    2:48.01          5  
                  36.86     1:18.02 (41.16)     2:11.33 (53.31)     2:48.01 (36.68)
 13 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR              2:51.88    2:48.09          4  
                  37.01     1:16.58 (39.57)     2:09.05 (52.47)     2:48.09 (39.04)
 14 Nixon, Charlotte A  11 Badger-MR            2:47.04    2:48.63          3  
                  37.22     1:19.52 (42.30)     2:11.22 (51.70)     2:48.63 (37.41)
 15 Aguirre, Julie D    12 HS-MR                2:59.07    2:51.35          2  
                  38.50     1:21.15 (42.65)     2:14.36 (53.21)     2:51.35 (36.99)
 16 Klein, Eilis D      12 Badger-MR            2:48.39    2:52.63          1  
                  38.65     1:18.15 (39.50)     2:13.58 (55.43)     2:52.63 (39.05)
 17 Johanson, Bridget   11 Badger-MR            2:48.85    2:53.53        
                  39.75     1:22.46 (42.71)     2:15.87 (53.41)     2:53.53 (37.66)
 18 Ngom, Ndioba        12 NYCC-MR              3:04.62    2:55.16        
                  36.54     1:18.89 (42.35)     2:13.45 (54.56)     2:55.16 (41.71)
 19 Kosoff, Zora R      12 HS-MR                3:11.74    2:56.29        
                  40.75     1:25.38 (44.63)     2:16.75 (51.37)     2:56.29 (39.54)
 20 Pezzella, Samantha  12 HS-MR                3:10.00    2:57.11        
                  37.57     1:22.00 (44.43)     2:17.60 (55.60)     2:57.11 (39.51)
 21 Maloney, Meghan E   11 HS-MR                2:59.00    2:58.46        
                  41.27     1:27.99 (46.72)     2:22.17 (54.18)     2:58.46 (36.29)
 22 D'Alessandro, Andi  12 Silver Streaks-MR    3:16.83    3:04.15        
                  43.36     1:28.46 (45.10)     2:22.55 (54.09)     3:04.15 (41.60)
 23 Gandhi, Priya       12 OWA-MR               3:08.14    3:04.96        
                                1:30.25 ( )     2:23.57 (53.32)     3:04.96 (41.39)
 24 Sblendorio, Amanda  12 HS-MR                3:10.00    3:08.66        
                  44.06     1:32.25 (48.19)     2:26.85 (54.60)     3:08.66 (41.81)
 25 Muoio, Tara R       12 HS-MR                3:15.00    3:12.38        
                                1:29.80 ( )     2:27.15 (57.35)     3:12.38 (45.23)
 26 Hirschhorn, Alyson  11 Badger-MR            3:21.27    3:12.88        
                  43.17     1:30.28 (47.11)   2:30.52 (1:00.24)     3:12.88 (42.36)
 27 Messina, Gabrielle  12 HS-MR                3:05.00    3:15.02        
                  43.74     1:29.97 (46.23)     2:26.57 (56.60)     3:15.02 (48.45)
 28 Fochios, Alex Y     10 Badger-MR                 NT    3:17.58        
                  40.68     1:28.78 (48.10)   2:30.89 (1:02.11)     3:17.58 (46.69)
 -- McElroy, Nora       12 Badger-MR            2:38.81         DQ        
      Did not finish on back - back
                  33.31     1:12.80 (39.49)     1:56.91 (44.11)          DQ (35.23)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:58.99    1:53.61         40  
     1) Bailey, Brittany M 11           2) McElroy, Nora 12               
     3) Panitz, Beatrix M 11            4) Demarco, Jackie M 12           
                  39.59       57.12 (17.53)     1:25.64 (28.52)     1:53.61 (27.97)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:05.95    1:57.07         34  
     1) Evans, Kate B 11                2) Delane, Kelly A 11             
     3) Takei, Chiharu 12               4) Klein, Eilis D 12              
                  29.82       59.49 (29.67)     1:29.56 (30.07)     1:57.07 (27.51)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:02.71    1:59.21         32  
     1) Brown, Caitlin N 12             2) Aguirre, Julie D 12            
     3) Xue, Kelly E 11                 4) Maloney, Meghan E 11           
                  27.58       57.81 (30.23)     1:33.56 (35.75)     1:59.21 (25.65)
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:15.66    2:03.52         30  
     1) Konopka, Katie E 12             2) Johanson, Bridget M 11         
     3) Nixon, Charlotte A 11           4) Simone, Madeline N 11          
                  29.31     1:01.62 (32.31)     1:32.55 (30.93)     2:03.52 (30.97)
  5 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:18.10    2:11.46         28  
     1) Distelhurst, Lea M 11           2) D'Alessandro, Andie G 12       
     3) Ferguson, Carly 11              4) Uppal, Jaya 11                 
                  33.04     1:05.50 (32.46)     1:37.54 (32.04)     2:11.46 (33.92)
  6 Harbor Seals-MR  'B'                        2:18.05    2:12.47         26  
     1) Muoio, Tara R 12                2) Kosoff, Zora R 12              
     3) Pezzella, Samantha R 12         4) Young, Sarah E 11              
                  32.88     1:05.09 (32.21)     1:37.02 (31.93)     2:12.47 (35.45)
  7 Old Westbury Aquatics-MR  'A'               1:53.96    2:21.88         24  
     1) Bahl, Kanika 11                 2) Gandhi, Priya 12               
     3) Kitakis, Christina R 11         4) Maggio, Emily C 11             
                  30.06     1:03.73 (33.67)     1:46.04 (42.31)     2:21.88 (35.84)
  8 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:25.09    2:25.30         22  
     1) Weinberg, Tian 11               2) Sepulveda, Elena A 12          
     3) Stokes, Mariah 11               4) Rosario, Perla 12              
                  32.88   2:25.30 (1:52.42)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              1:59.94    2:00.17         20  
                  28.48       58.97 (30.49)     1:29.68 (30.71)     2:00.17 (30.49)
  2 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              1:59.48    2:01.08         17  
                  28.75       59.38 (30.63)     1:30.47 (31.09)     2:01.08 (30.61)
  3 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              1:58.58    2:01.16         16  
                  28.41       59.24 (30.83)     1:30.19 (30.95)     2:01.16 (30.97)
  4 Cooke, Farrell E    15 Badger-MR            2:04.20    2:06.81         15  
                  30.06     1:01.70 (31.64)     1:34.05 (32.35)     2:06.81 (32.76)
  5 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:13.28    2:10.38         14  
                  30.70     1:04.30 (33.60)     1:37.72 (33.42)     2:10.38 (32.66)
  6 Sears, Nicole       14 Badger-MR            2:10.14    2:10.78         13  
                  30.08     1:02.95 (32.87)     1:36.91 (33.96)     2:10.78 (33.87)
  7 Mcgowan, Jillian    16 Badger-MR            2:10.43    2:10.96         12  
                  29.89     1:02.66 (32.77)     1:36.41 (33.75)     2:10.96 (34.55)
  8 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    2:15.43    2:12.23         11  
                  28.34     1:01.41 (33.07)     1:36.98 (35.57)     2:12.23 (35.25)
  9 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    2:09.25    2:12.93          9  
                  28.70     1:01.02 (32.32)     1:36.16 (35.14)     2:12.93 (36.77)
 10 Rookwood, Shakiray  15 HS-MR                2:13.09    2:13.15          7  
                  29.20     1:02.84 (33.64)     1:37.91 (35.07)     2:13.15 (35.24)
 11 Mannix, Christine   13 Badger-MR            2:10.16    2:13.31          6  
                  29.70     1:03.23 (33.53)     1:38.70 (35.47)     2:13.31 (34.61)
 12 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:16.71    2:13.37          5  
                  31.47     1:06.14 (34.67)     1:40.68 (34.54)     2:13.37 (32.69)
 13 Tucker, Annelisa C  13 Badger-MR            2:15.63    2:15.38          4  
                  31.07     1:05.33 (34.26)     1:40.71 (35.38)     2:15.38 (34.67)
 14 Schauer, Elisabeth  13 UN-MR                2:15.00    2:16.35          3  
                  30.89     1:06.54 (35.65)     1:42.55 (36.01)     2:16.35 (33.80)
 15 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    2:14.57    2:16.88          2  
                  30.20     1:04.11 (33.91)     1:39.78 (35.67)     2:16.88 (37.10)
 16 Lee, Jenny          14 UNOWA-MR             2:18.34    2:17.63          1  
                  31.65     1:06.75 (35.10)     1:42.84 (36.09)     2:17.63 (34.79)
 17 Boomer, Lee E       14 NYCC-MR              2:18.42    2:17.86        
                  31.72     1:06.32 (34.60)     1:42.41 (36.09)     2:17.86 (35.45)
 18 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    2:11.92    2:18.17        
                  30.03     1:04.90 (34.87)     1:41.54 (36.64)     2:18.17 (36.63)
 19 Alonso, Basilisa    18 APEX-MR              2:25.49    2:18.77        
                  32.41     1:07.39 (34.98)     1:43.30 (35.91)     2:18.77 (35.47)
 20 Fufidio, Andrea L   13 Badger-MR            2:18.36    2:19.23        
                  32.08     1:08.04 (35.96)     1:44.53 (36.49)     2:19.23 (34.70)
 21 Coleman, Kristie M  14 HS-MR                2:20.40    2:19.34        
                  32.31     1:08.87 (36.56)     1:45.45 (36.58)     2:19.34 (33.89)
 22 Malarczyk, Monica   14 Badger-MR            2:21.10    2:19.63        
                  32.51     1:08.30 (35.79)     1:45.23 (36.93)     2:19.63 (34.40)
 23 Xue, Vanessa K      14 HS-MR                2:23.24    2:19.88        
                  32.09     1:08.68 (36.59)     1:46.16 (37.48)     2:19.88 (33.72)
 24 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              2:16.39    2:20.92        
                  31.26     1:07.04 (35.78)     1:43.47 (36.43)     2:20.92 (37.45)
 25 Kennon, Nora M      13 Badger-MR            2:21.69    2:21.32        
                  31.80     1:08.25 (36.45)     1:46.11 (37.86)     2:21.32 (35.21)
 26 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                2:15.98    2:23.55        
                  33.04     1:10.46 (37.42)     1:47.94 (37.48)     2:23.55 (35.61)
 27 Cooke, Alexandra    15 Badger-MR            2:13.50    2:24.03        
                  31.42     1:07.42 (36.00)     1:45.06 (37.64)     2:24.03 (38.97)
 28 Villegas, Joanna    17 RedTails-MR          2:33.22    2:25.19        
                  32.32     1:08.47 (36.15)     1:46.64 (38.17)     2:25.19 (38.55)
 29 Coleman, Kaitlyn R  14 HS-MR                2:29.92    2:25.48        
                  32.66     1:09.86 (37.20)     1:48.54 (38.68)     2:25.48 (36.94)
 30 Lu, Tiffany X       14 HS-MR                2:33.35    2:27.26        
                  33.17     1:10.95 (37.78)     1:50.09 (39.14)     2:27.26 (37.17)
 31 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    2:27.46    2:27.57        
                  33.34     1:11.18 (37.84)     1:50.45 (39.27)     2:27.57 (37.12)
 32 Simone, Toni A      14 Silver Streaks-MR    2:25.28    2:27.84        
                  33.22     1:11.80 (38.58)     1:50.50 (38.70)     2:27.84 (37.34)
 33 Yoon, Grace         14 NYCC-MR                   NT    2:28.92        
                  32.09     1:08.96 (36.87)     1:49.43 (40.47)     2:28.92 (39.49)
 34 Xue, Rosalia S      15 HS-MR                2:34.57    2:30.40        
                  34.22     1:12.77 (38.55)     1:52.25 (39.48)     2:30.40 (38.15)
 35 McPherson-White, G  13 APEX-MR              2:36.98    2:34.06        
                  33.63     1:12.34 (38.71)     1:54.03 (41.69)     2:34.06 (40.03)
 36 Montana, Jaclyn A   14 HS-MR                2:37.99    2:37.93        
                  34.01     1:13.45 (39.44)     1:55.71 (42.26)     2:37.93 (42.22)
 37 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    2:42.12    2:38.49        
                  35.64     1:16.00 (40.36)     1:58.43 (42.43)     2:38.49 (40.06)
 38 Morgan, Erin M      13 HS-MR                2:42.80    2:46.03        
                  35.68     1:18.00 (42.32)     2:01.50 (43.50)     2:46.03 (44.53)
 39 Berroa, Gabriela    14 RedTails-MR          3:09.89    3:01.74        
                  38.92     1:25.05 (46.13)     2:14.33 (49.28)     3:01.74 (47.41)
 40 Hulkower, Talia     13 NYCC-MR                   NT    3:20.13        
                  44.24     1:34.70 (50.46)     2:29.27 (54.57)     3:20.13 (50.86)
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skeivys, Maria E    15 NYCC-MR              2:16.38    2:15.77         20  
                  32.08     1:06.50 (34.42)     1:41.27 (34.77)     2:15.77 (34.50)
  2 Turner, Jennifer J  15 Silver Streaks-MR    2:24.84    2:22.81         17  
                  31.52     1:06.60 (35.08)     1:44.11 (37.51)     2:22.81 (38.70)
  3 Fritsch, Kristina   16 NYCC-MR              2:17.96    2:23.36         16  
                  34.10     1:10.30 (36.20)     1:47.31 (37.01)     2:23.36 (36.05)
  4 Sears, Nicole       14 Badger-MR            2:21.24    2:26.02         15  
                  34.52     1:10.69 (36.17)     1:48.23 (37.54)     2:26.02 (37.79)
  5 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    2:34.27    2:26.61         14  
                  33.55     1:10.15 (36.60)     1:48.71 (38.56)     2:26.61 (37.90)
  6 Cooke, Farrell E    15 Badger-MR            2:24.10    2:27.21         13  
                  34.54     1:11.61 (37.07)     1:49.35 (37.74)     2:27.21 (37.86)
  7 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    2:34.38    2:29.22         12  
                  34.74                             1:51.66 ( )     2:29.22 (37.56)
  8 Mcgowan, Jillian    16 Badger-MR            2:21.89    2:29.80         11  
                  34.41     1:11.67 (37.26)     1:50.62 (38.95)     2:29.80 (39.18)
  9 Winkler, Erika      13 NYCC-MR              2:27.29    2:30.44          9  
                  35.29     1:13.20 (37.91)     1:52.42 (39.22)     2:30.44 (38.02)
 10 Tucker, Annelisa C  13 Badger-MR            2:38.60    2:31.01          7  
                  35.84     1:14.02 (38.18)     1:53.03 (39.01)     2:31.01 (37.98)
 11 Parker, Rachel      13 OWA-MR               2:30.00    2:31.15          6  
                  35.89     1:15.13 (39.24)     1:53.94 (38.81)     2:31.15 (37.21)
 12 Fradkin, Becky H    16 Silver Streaks-MR    2:32.97    2:31.23          5  
                  34.59     1:12.08 (37.49)     1:51.81 (39.73)     2:31.23 (39.42)
 13 Mannix, Christine   13 Badger-MR            2:29.25    2:33.25          4  
                  36.35     1:14.35 (38.00)     1:54.24 (39.89)     2:33.25 (39.01)
 14 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              2:28.93    2:33.42          3  
                  37.03     1:16.07 (39.04)     1:55.35 (39.28)     2:33.42 (38.07)
 15 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    2:35.05    2:33.53          2  
                  35.18     1:14.02 (38.84)     1:53.71 (39.69)     2:33.53 (39.82)
 16 Schauer, Elisabeth  13 UN-MR                2:30.00    2:34.13          1  
                  37.08     1:16.37 (39.29)     1:56.42 (40.05)     2:34.13 (37.71)
 17 Xue, Vanessa K      14 HS-MR                2:39.86    2:36.71        
                  37.67     1:16.94 (39.27)     1:57.03 (40.09)     2:36.71 (39.68)
 18 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    2:30.37    2:36.87        
                  35.12     1:13.69 (38.57)     1:54.76 (41.07)     2:36.87 (42.11)
 19 Kennon, Nora M      13 Badger-MR            2:42.01    2:37.00        
                  37.82                             1:58.88 ( )     2:37.00 (38.12)
 20 Foo, Francine F     14 HS-MR                2:48.52    2:38.44        
                  37.92     1:17.97 (40.05)     1:59.04 (41.07)     2:38.44 (39.40)
 21 Malarczyk, Monica   14 Badger-MR            2:38.78    2:39.05        
                  37.70     1:17.95 (40.25)     1:58.94 (40.99)     2:39.05 (40.11)
 22 Boomer, Lee E       14 NYCC-MR              2:41.71    2:40.71        
                  37.71     1:17.52 (39.81)     1:58.43 (40.91)     2:40.71 (42.28)
 23 Cooke, Alexandra    15 Badger-MR            2:35.11    2:42.46        
                  36.83     1:17.86 (41.03)     1:59.93 (42.07)     2:42.46 (42.53)
 24 Simone, Toni A      14 Silver Streaks-MR    2:42.25    2:43.37        
                  38.26     1:19.63 (41.37)     2:02.22 (42.59)     2:43.37 (41.15)
 25 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                2:44.20    2:46.16        
                  40.37     1:23.19 (42.82)     2:05.44 (42.25)     2:46.16 (40.72)
 26 Sanabria, Manuela   13 HS-MR                2:38.00    2:48.85        
                                                    2:04.11 ( )     2:48.85 (44.74)
 27 Montana, Jaclyn A   14 HS-MR                2:49.92    2:49.42        
                  40.04     1:23.50 (43.46)     2:07.86 (44.36)     2:49.42 (41.56)
 28 Lee, Courtney M     13 HS-MR                2:55.00    2:49.97        
                  41.80     1:26.19 (44.39)     2:09.12 (42.93)     2:49.97 (40.85)
 29 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    2:52.27    2:52.16        
                  40.59     1:23.81 (43.22)     2:09.33 (45.52)     2:52.16 (42.83)
 30 Xue, Rosalia S      15 HS-MR                2:49.99    2:52.38        
 31 Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    2:58.89    2:52.58        
                  39.47     1:23.70 (44.23)     2:09.57 (45.87)     2:52.58 (43.01)
 32 Coleman, Kaitlyn R  14 HS-MR                3:01.69    3:02.46        
                  41.67     1:27.34 (45.67)     2:14.78 (47.44)     3:02.46 (47.68)
 33 Baldwin, Gabriella  15 Aquaflames-MR        3:07.35    3:08.79        
                  43.69     1:29.94 (46.25)     2:19.24 (49.30)     3:08.79 (49.55)
 34 Morgan, Erin M      13 HS-MR                3:05.00    3:10.18        
                  44.16     1:31.83 (47.67)   3:10.18 (1:38.35)                    
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              1:08.12    1:10.28         20  
                  33.04     1:10.28 (37.24)                                        
  2 Miller, Nikki F     14 Silver Streaks-MR    1:11.50    1:11.29         17  
                  33.57     1:11.29 (37.72)                                        
  3 Turner, Jennifer J  15 Silver Streaks-MR    1:12.12    1:13.17         16  
                  34.31     1:13.17 (38.86)                                        
  4 Skeivys, Maria E    15 NYCC-MR              1:13.69    1:13.43         15  
                  35.18     1:13.43 (38.25)                                        
  5 Turner, Ashley E    17 Silver Streaks-MR    1:15.03    1:15.60         14  
                  35.34     1:15.60 (40.26)                                        
  6 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    1:11.87    1:15.69         13  
                  34.88     1:15.69 (40.81)                                        
  7 Kennedy, Calla      13 NYCC-MR              1:16.77    1:16.44         12  
                  36.03     1:16.44 (40.41)                                        
  8 Flood, Katie M      15 Silver Streaks-MR    1:15.48    1:18.76         11  
                  36.38     1:18.76 (42.38)                                        
  9 Xue, Vanessa K      14 HS-MR                1:17.66    1:19.01          9  
                  36.99     1:19.01 (42.02)                                        
 10 Martinez, Adrianna  13 NYCC-MR              1:19.91    1:19.86          7  
                  37.67     1:19.86 (42.19)                                        
 11 Coleman, Kristie M  14 HS-MR                1:30.41    1:20.94          6  
                  38.02     1:20.94 (42.92)                                        
 12 Foo, Francine F     14 HS-MR                1:23.15    1:21.16          5  
                  38.15     1:21.16 (43.01)                                        
 13 Rookwood, Shakiray  15 HS-MR                1:18.29    1:21.42          4  
                  38.22     1:21.42 (43.20)                                        
 14 Fradkin, Becky H    16 Silver Streaks-MR    1:20.23    1:22.88          3  
                  38.45     1:22.88 (44.43)                                        
 15 Lu, Tiffany X       14 HS-MR                1:29.27    1:23.81          2  
                  38.70     1:23.81 (45.11)                                        
 16 Cooke, Farrell E    15 Badger-MR            1:23.41    1:24.56          1  
                  39.79     1:24.56 (44.77)                                        
 17 Wong, Kristi        13 Silver Streaks-MR    1:23.10    1:26.16        
                  40.77     1:26.16 (45.39)                                        
 18 Mitchell, Sierra    14 RedTails-MR          1:23.76    1:27.08        
                  40.42     1:27.08 (46.66)                                        
 19 Parker, Rachel      13 OWA-MR               1:25.00    1:27.22        
                  40.66     1:27.22 (46.56)                                        
 20 McPherson-White, G  13 APEX-MR              1:29.01    1:27.73        
                  42.41     1:27.73 (45.32)                                        
 21 Schauer, Elisabeth  13 UN-MR                1:24.00    1:27.99        
                  41.35     1:27.99 (46.64)                                        
 22 Yoon, Grace         14 NYCC-MR                   NT    1:28.39        
                  41.68     1:28.39 (46.71)                                        
 23 Xue, Rosalia S      15 HS-MR                1:28.01    1:28.53        
                  42.13     1:28.53 (46.40)                                        
 24 Boomer, Lee E       14 NYCC-MR              1:29.93    1:29.09        
                  42.35     1:29.09 (46.74)                                        
 25 Sanabria, Manuela   13 HS-MR                1:23.00    1:29.52        
                  41.96     1:29.52 (47.56)                                        
 26 Almeida, Wynette A  14 APEX-MR              1:28.78    1:30.61        
                  39.67     1:30.61 (50.94)                                        
 27 Coleman, Kaitlyn R  14 HS-MR                1:36.00    1:30.93        
                  42.98     1:30.93 (47.95)                                        
 28 Daly, Bronagh K     14 HS-MR                1:27.68    1:31.09        
                  43.66     1:31.09 (47.43)                                        
 29 Montana, Jaclyn A   14 HS-MR                1:40.02    1:31.61        
                  43.31     1:31.61 (48.30)                                        
 30 Simone, Toni A      14 Silver Streaks-MR         NT    1:31.73        
                  42.48     1:31.73 (49.25)                                        
 31 Tashoff, Emma       14 Silver Streaks-MR    1:30.48    1:32.20        
                  43.40     1:32.20 (48.80)                                        
 32 Kennon, Nora M      13 Badger-MR            1:30.13    1:33.46        
                  44.19     1:33.46 (49.27)                                        
 33 Lee, Courtney M     13 HS-MR                1:36.20    1:38.67        
                  46.29     1:38.67 (52.38)                                        
 34 Baldwin, Gabriella  15 Aquaflames-MR        1:28.26    1:39.59        
                  46.55     1:39.59 (53.04)                                        
 35 Berroa, Gabriela    14 RedTails-MR          1:51.08    1:48.05        
                  50.63     1:48.05 (57.42)                                        
 36 Hulkower, Talia     13 NYCC-MR                   NT    1:54.05        
                  53.76   1:54.05 (1:00.29)                                        
 37 Mathur, Natasha C   13 Silver Streaks-MR    2:22.11    2:12.80        
                1:00.60   2:12.80 (1:12.20)                                        
 -- Chan, Jessica T     14 Silver Streaks-MR    1:32.35         DQ        
                  43.68          DQ (47.50)                                        
 -- Morgan, Erin M      13 HS-MR                1:45.19         DQ        
      Alternating Kick
                  48.64          DQ (52.42)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Bianca M  17 NYCC-MR              2:18.57    2:19.69         20  
                  30.09     1:04.82 (34.73)     1:41.69 (36.87)     2:19.69 (38.00)
  2 Winkler, Caitlin M  17 NYCC-MR              2:18.58    2:25.14         17  
                  31.67     1:09.15 (37.48)     1:47.43 (38.28)     2:25.14 (37.71)
  3 Malarczyk, Monica   14 Badger-MR            2:50.00    2:34.80         16  
                  33.16     1:11.97 (38.81)     1:53.90 (41.93)     2:34.80 (40.90)
  4 Fufidio, Andrea L   13 Badger-MR            2:38.08    2:38.86         15  
                  34.64     1:15.02 (40.38)     1:57.13 (42.11)     2:38.86 (41.73)
  5 Mannix, Christine   13 Badger-MR            2:39.55    2:38.99         14  
                  32.78     1:13.78 (41.00)     1:57.01 (43.23)     2:38.99 (41.98)
  6 Cooke, Alexandra    15 Badger-MR            2:49.97    2:50.43         13  
                  34.13     1:17.19 (43.06)     2:04.43 (47.24)     2:50.43 (46.00)
  7 Alonso, Basilisa    18 APEX-MR              2:58.25    2:57.53         12  
                  36.43     1:19.69 (43.26)     2:08.28 (48.59)     2:57.53 (49.25)
 -- Lee, Jenny          14 UNOWA-MR             2:45.00         DQ        
      One hand touch
                  35.92     1:19.92 (44.00)     2:06.89 (46.97)          DQ (44.06)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Skeivys, Maria E    15 NYCC-MR              4:52.00    4:47.79         20  
                  31.68     1:07.39 (35.71)     1:42.64 (35.25)     2:18.39 (35.75)
        3:00.28 (41.89)     3:42.17 (41.89)     4:15.53 (33.36)     4:47.79 (32.26)
  2 Turner, Jennifer J  15 Silver Streaks-MR    5:09.94    5:08.06         17  
                  31.19     1:08.70 (37.51)     1:47.37 (38.67)     2:26.65 (39.28)
        3:08.96 (42.31)     3:53.26 (44.30)     4:30.41 (37.15)     5:08.06 (37.65)
  3 Cooke, Farrell E    15 Badger-MR            5:11.65    5:13.16         16  
                  32.37     1:11.44 (39.07)     1:50.08 (38.64)     2:29.89 (39.81)
        3:16.91 (47.02)     4:06.18 (49.27)     4:40.11 (33.93)     5:13.16 (33.05)
  4 Sears, Nicole       14 Badger-MR            5:05.00    5:13.91         15  
                  34.03     1:14.71 (40.68)     1:52.17 (37.46)     2:31.01 (38.84)
        3:17.07 (46.06)     4:03.59 (46.52)     4:38.95 (35.36)     5:13.91 (34.96)
  5 Mannix, Christine   13 Badger-MR            5:25.00    5:19.54         14  
                  33.55     1:12.56 (39.01)     1:52.85 (40.29)     2:32.88 (40.03)
        3:17.84 (44.96)     4:05.13 (47.29)     4:42.89 (37.76)     5:19.54 (36.65)
  6 Bassmann, Amanda C  17 Silver Streaks-MR    5:13.40    5:20.75         13  
                  33.28     1:15.66 (42.38)     1:55.04 (39.38)     2:35.58 (40.54)
        3:18.97 (43.39)     4:03.63 (44.66)     4:42.83 (39.20)     5:20.75 (37.92)
  7 Coleman, Kristie M  14 HS-MR                5:45.00    5:24.92         12  
                  33.16     1:13.02 (39.86)     1:57.13 (44.11)     2:39.20 (42.07)
        3:24.21 (45.01)     4:11.84 (47.63)     4:49.83 (37.99)     5:24.92 (35.09)
  8 Lee, Jenny          14 UNOWA-MR             6:15.00    5:25.18         11  
                  33.98     1:15.50 (41.52)     1:57.23 (41.73)     2:39.15 (41.92)
        3:26.08 (46.93)     4:13.64 (47.56)     4:51.27 (37.63)     5:25.18 (33.91)
  9 Fufidio, Andrea L   13 Badger-MR            5:31.08    5:25.37          9  
                  33.80     1:12.87 (39.07)     1:54.25 (41.38)     2:35.28 (41.03)
        3:23.67 (48.39)     4:11.91 (48.24)     4:48.55 (36.64)     5:25.37 (36.82)
 10 Fradkin, Becky H    16 Silver Streaks-MR    5:24.56    5:29.76          7  
                  34.90     1:19.13 (44.23)     1:59.35 (40.22)     2:40.37 (41.02)
        3:27.03 (46.66)     4:15.37 (48.34)     4:53.27 (37.90)     5:29.76 (36.49)
 11 Parker, Rachel      13 OWA-MR               5:20.00    5:31.51          6  
                  33.26     1:13.40 (40.14)     1:54.64 (41.24)     2:35.50 (40.86)
        3:25.73 (50.23)     4:15.98 (50.25)     4:54.13 (38.15)     5:31.51 (37.38)
 12 Tucker, Annelisa C  13 Badger-MR            5:38.84    5:32.24          5  
                  35.43     1:19.32 (43.89)     1:58.18 (38.86)     2:37.77 (39.59)
        3:27.87 (50.10)     4:19.41 (51.54)     4:56.21 (36.80)     5:32.24 (36.03)
 13 Malarczyk, Monica   14 Badger-MR            5:39.85    5:38.38          4  
                  33.60     1:11.89 (38.29)     1:55.91 (44.02)     2:38.53 (42.62)
        3:27.97 (49.44)     4:19.27 (51.30)     4:59.43 (40.16)     5:38.38 (38.95)
 14 Cooke, Alexandra    15 Badger-MR            5:38.69    5:49.99          3  
                  35.79     1:16.96 (41.17)     2:01.45 (44.49)     2:44.77 (43.32)
        3:37.57 (52.80)     4:30.24 (52.67)     5:10.66 (40.42)     5:49.99 (39.33)
 15 Kennon, Nora M      13 Badger-MR            5:55.23    5:50.25          2  
                  37.14     1:18.87 (41.73)   2:46.27 (1:27.40)                    
            3:39.15 ( )     4:30.45 (51.30)     5:11.39 (40.94)     5:50.25 (38.86)
 16 Lee, Courtney M     13 HS-MR                5:45.00    5:51.49          1  
                  35.48     1:18.04 (42.56)     2:04.46 (46.42)     2:48.94 (44.48)
        3:41.08 (52.14)     4:32.44 (51.36)     5:12.91 (40.47)     5:51.49 (38.58)
 17 Sanabria, Manuela   13 HS-MR                5:45.00    6:04.24        
                  36.76     1:24.39 (47.63)   2:54.36 (1:29.97)     3:45.59 (51.23)
        4:36.98 (51.39)   6:04.24 (1:27.26)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:50.00    1:45.67         40  
     1) Martinez, Bianca M 17           2) Fritsch, Kristina M 16         
     3) Skeivys, Maria E 15             4) Winkler, Caitlin M 17          
                  26.80       52.58 (25.78)     1:19.12 (26.54)     1:45.67 (26.55)
  2 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            1:47.89    1:45.69         34  
     1) Turner, Ashley E 17             2) Turner, Jennifer J 15          
     3) Miller, Nikki F 14              4) Flood, Katie M 15              
                  26.49       52.33 (25.84)     1:18.53 (26.20)     1:45.69 (27.16)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        1:50.58    1:50.52         32  
     1) Rookwood, Shakiraye O 15        2) Xue, Vanessa K 14              
     3) Daly, Bronagh K 14              4) Coleman, Kristie M 14          
                  25.83       53.65 (27.82)     1:22.86 (29.21)     1:50.52 (27.66)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:55.44    1:50.89         30  
     1) Cooke, Farrell E 15             2) Mannix, Christine M 13         
     3) Sears, Nicole 14                4) Malarczyk, Monica 14           
                  27.52       56.49 (28.97)     1:23.50 (27.01)     1:50.89 (27.39)
  5 Harbor Seals-MR  'B'                        1:57.84    1:55.68         26  
     1) Foo, Francine F 14              2) Sanabria, Manuela F 13         
     3) Xue, Rosalia S 15               4) Coleman, Kaitlyn R 14          
                  27.78       57.62 (29.84)     1:26.78 (29.16)     1:55.68 (28.90)
  6 Silver Streaks Swim Club-MR  'C'            2:02.35    1:59.61         24  
     1) Simone, Toni A 14               2) Wong, Kristi 13                
     3) Tashoff, Emma 14                4) Chan, Jessica T 14             
                  29.53       58.39 (28.86)     1:28.81 (30.42)     1:59.61 (30.80)
  7 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:05.00    2:02.23         22  
     1) Alonso, Basilisa 18             2) McPherson-White, Gabrielle V 13
     3) Almeida, Wynette A 14           4) Peralta, Loren S 11            
                  29.22       59.72 (30.50)     1:31.48 (31.76)     2:02.23 (30.75)
  8 Harbor Seals-MR  'C'                        2:06.67    2:05.06         18  
     1) Montana, Jaclyn A 14            2) Lu, Tiffany X 14               
     3) Lee, Courtney M 13              4) Morgan, Erin M 13              
                                1:01.88 ( )     1:31.73 (29.85)     2:05.06 (33.33)
  9 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'B'        1:59.09    2:05.17         14  
     1) Villegas, Joanna 17             2) Mitchell, Sierra 14            
     3) Berroa, Gabriela 14             4) Neverson, Jair K 15            
                  30.59     1:00.58 (29.99)     1:37.48 (36.90)     2:05.17 (27.69)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                    2:01.55         DQ         28  
     1) Cooke, Alexandra 15             2) Kennon, Nora M 13              
     3)                                 4) Fufidio, Andrea L 13           
                  29.47       58.45 (28.98)     1:26.26 (27.81)          DQ (28.22)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popp, Connor M       5 Badger-MR              21.49      23.73         20  
  2 Tremain, Jack J      6 Badger-MR              32.17      29.92         17  
  3 Mattson, Charlie F   6 Badger-MR              31.17      31.03         16  
  4 Pazelsky, Andrei     6 Badger-MR                 NT      34.05         15  
  5 Speres, George T     6 Badger-MR              34.90      36.76         14  
  6 Zhao, Maxwell        5 Badger-MR              38.00      37.61         13  
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popp, Connor M       5 Badger-MR              29.74      29.75         20  
  2 Speres, George T     6 Badger-MR              33.32      32.62         17  
  3 Mattson, Charlie F   6 Badger-MR              32.65      35.66         16  
  4 Tremain, Jack J      6 Badger-MR              40.39      36.63         15  
  5 Pazelsky, Andrei     6 Badger-MR                 NT      37.32         14  
  6 Zhao, Maxwell        5 Badger-MR              53.60      43.04         13  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Balderrama, Joshue   7 Badger-MR              17.27      17.97         20  
  2 Lee, Ryan P          7 Badger-MR              18.37      18.45         17  
  3 Towers, Connor D     7 OWA-MR                 21.05      19.60         16  
  4 Egan, Brendan M      7 Badger-MR              21.83      19.93         15  
  5 Gray, Stephen F      7 Badger-MR              19.13      20.50         14  
  6 Merone, Troy J       7 Badger-MR              20.40      21.27         13  
  7 Barayev, Jacob       7 Aquaflames-MR          29.79      21.98         12  
  8 Bergamini, Timmy J   7 Badger-MR                 NT      24.51         11  
  9 Ukejianja, Ifeany    7 RedTails-MR            30.09      25.28          9  
 10 Nelson, Dylan P      7 NYCC-MR                43.34      28.23          7  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Balderrama, Joshue   7 Badger-MR              22.14      21.81         20  
  2 Egan, Brendan M      7 Badger-MR              23.79      22.66         17  
  3 Towers, Connor D     7 OWA-MR                 25.00      23.34         16  
  4 Lee, Ryan P          7 Badger-MR              24.06      23.73         15  
  5 Gray, Stephen F      7 Badger-MR              23.65      24.51         14  
  6 Merone, Troy J       7 Badger-MR              26.40      24.80         13  
  7 Barayev, Jacob       7 Aquaflames-MR          28.68      26.50         12  
  8 Ukejianja, Ifeany    7 RedTails-MR            38.09      29.60         11  
  9 Bergamini, Timmy J   7 Badger-MR                 NT      30.85          9  
 10 Nelson, Dylan P      7 NYCC-MR                   NT      37.03          7  
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Balderrama, Joshue   7 Badger-MR              26.09      25.84         20  
  2 Egan, Brendan M      7 Badger-MR              31.97      26.42         17  
  3 Towers, Connor D     7 OWA-MR                    NT      28.69         16  
  4 Gray, Stephen F      7 Badger-MR              27.93      30.13         15  
  5 Popp, Connor M       5 Badger-MR              40.72      35.32         14  
 -- Zhao, Maxwell        5 Badger-MR              50.94         DQ        
 -- Pazelsky, Andrei     6 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Mattson, Charlie F   6 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Tremain, Jack J      6 Badger-MR              42.01         DQ        
 -- Ukejianja, Ifeany    7 RedTails-MR            55.09         DQ        
 -- Merone, Troy J       7 Badger-MR              35.21         DQ        
 -- Speres, George T     6 Badger-MR              46.71         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Balderrama, Joshue   7 Badger-MR              20.53      20.40         20  
  2 Egan, Brendan M      7 Badger-MR              26.11      21.83         17  
  3 Lee, Ryan P          7 Badger-MR              21.80      22.58         16  
  4 Towers, Connor D     7 OWA-MR                 36.00      29.54         15  
  5 Gray, Stephen F      7 Badger-MR              28.84      30.19         14  
  6 Mattson, Charlie F   6 Badger-MR                 NT      34.23         13  
  7 Pazelsky, Andrei     6 Badger-MR                 NT      38.13         12  
  8 Zhao, Maxwell        5 Badger-MR            1:02.80      43.21         11  
 -- Tremain, Jack J      6 Badger-MR              52.01         DQ        
 -- Speres, George T     6 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Popp, Connor M       5 Badger-MR              36.70         DQ        
 -- Merone, Troy J       7 Badger-MR              26.36         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides    8 Badger-MR              33.21      32.96         20  
  2 Simone, James S      8 Badger-MR              33.85      34.41         17  
  3 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      42.42      38.67         16  
  4 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  46.00      39.31         15  
  5 Johanson, Colin W    8 Badger-MR              43.88      39.33         14  
  6 Nixon, Kenneth J     8 Badger-MR              40.02      39.45         13  
  7 Morton, Samuel H     8 Badger-MR              40.94      40.43         12  
  8 Byrnes, Owen M       8 Badger-MR              41.04      40.51         11  
  9 Towne, Garrett B     8 Badger-MR              46.47      41.91          9  
 10 Eliav, Samuel        8 Aquaflames-MR          51.49      42.49          7  
 11 Pazelsky, Michael    8 Badger-MR              41.73      42.99          6  
 12 McCordick, Leo S     8 Badger-MR              43.29      43.82          5  
 13 Townley, Nicholas    8 Badger-MR              51.01      46.34          4  
 14 Castaybert, Paul A   8 Badger-MR              46.83      47.52          3  
 15 Aventuro, Matthew    8 Badger-MR              53.27      49.30          2  
 16 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                   NT      54.30          1  
 17 Higham, Brendan J    8 Badger-MR              58.30      55.20        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides    8 Badger-MR              18.08      18.66         20  
  2 Simone, James S      8 Badger-MR              18.73      18.70         17  
  3 Byrnes, Owen M       8 Badger-MR              23.36      20.75         16  
  4 Johanson, Colin W    8 Badger-MR              21.65      20.88         15  
  5 Nixon, Kenneth J     8 Badger-MR              22.13      22.08         14  
  6 Pazelsky, Michael    8 Badger-MR                 NT      22.24         13  
  7 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  25.00      22.49         12  
  8 Townley, Nicholas    8 Badger-MR              22.16      22.64         11  
  9 Morton, Samuel H     8 Badger-MR              23.69      22.73          9  
 10 Eliav, Samuel        8 Aquaflames-MR          24.79      22.98          7  
 11 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      22.55      23.25          6  
 12 Towne, Garrett B     8 Badger-MR              24.88      23.82          5  
 13 Aventuro, Matthew    8 Badger-MR              28.04      23.91          4  
 14 Cheng, Henry         8 Aquaflames-MR             NT      24.90          3  
 15 Castaybert, Paul A   8 Badger-MR              26.40      26.17          2  
 16 McCordick, Leo S     8 Badger-MR              28.15      26.22          1  
 17 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                   NT      27.14        
 18 Higham, Brendan J    8 Badger-MR              30.54      27.54        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides    8 Badger-MR              20.85      21.80         20  
  2 Aventuro, Matthew    8 Badger-MR              24.57      24.63         17  
  3 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  30.00      26.27         16  
  4 Byrnes, Owen M       8 Badger-MR              27.30      26.30         15  
  5 Cheng, Henry         8 Aquaflames-MR             NT      27.09         14  
  6 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      23.88      27.12         13  
  7 Townley, Nicholas    8 Badger-MR                 NT      31.96         12  
  8 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                   NT      32.07         11  
  9 Towne, Garrett B     8 Badger-MR              26.32      32.43          9  
 10 Higham, Brendan J    8 Badger-MR              32.87      35.02          7  
 11 McCordick, Leo S     8 Badger-MR              37.02      36.82          6  
 -- Pazelsky, Michael    8 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Castaybert, Paul A   8 Badger-MR              32.18         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simone, James S      8 Badger-MR              21.68      18.80         20  
  2 Nixon, Kenneth J     8 Badger-MR              21.47      20.86         17  
  3 Towne, Garrett B     8 Badger-MR              22.97      21.93         16  
  4 Meehan, Ryan J       8 HS-MR                  25.00      22.51         15  
  5 Pazelsky, Michael    8 Badger-MR                 NT      22.88         14  
  6 Macaluso, Nicholas   8 Silver Streaks-MR      22.11      23.22         13  
  7 Morton, Samuel H     8 Badger-MR              24.70      23.70         12  
  8 Johanson, Colin W    8 Badger-MR              25.06      24.37         11  
  9 Castaybert, Paul A   8 Badger-MR              31.08      26.40          9  
 10 Townley, Nicholas    8 Badger-MR                 NT      28.80          7  
 11 McCordick, Leo S     8 Badger-MR              33.05      30.98          6  
 12 Thomas, Desi         8 NYCC-MR                   NT      32.81          5  
 13 Aventuro, Matthew    8 Badger-MR              31.60      46.70          4  
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Speres, Aristides    8 Badger-MR            1:24.27    1:25.23         20  
                  41.30     1:25.23 (43.93)                                        
  2 Simone, James S      8 Badger-MR            1:28.13    1:26.03         17  
                  40.51     1:26.03 (45.52)                                        
  3 Byrnes, Owen M       8 Badger-MR            1:50.77    1:40.70         16  
                  47.26     1:40.70 (53.44)                                        
  4 Lee, Ryan P          7 Badger-MR            1:48.37    1:41.33         15  
                  48.07     1:41.33 (53.26)                                        
  5 Nixon, Kenneth J     8 Badger-MR            1:43.79    1:43.61         14  
                  46.86     1:43.61 (56.75)                                        
  6 Johanson, Colin W    8 Badger-MR            1:49.81    1:53.04         13  
                  53.06     1:53.04 (59.98)                                        
 -- Morton, Samuel H     8 Badger-MR            1:51.32         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  48.71          DQ (54.77)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:09.62    1:05.53         40  
     1) Simone, James S 8               2) Balderrama, Joshue N 7         
     3) Nixon, Kenneth J 8              4) Speres, Aristides C 8          
                  33.54     1:05.53 (31.99)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:15.31    1:11.13         34  
     1) Morton, Samuel H 8              2) Lee, Ryan P 7                  
     3) Pazelsky, Michael 8             4) Byrnes, Owen M 8               
                  34.25     1:11.13 (36.88)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:22.24    1:17.81         32  
     1) McCordick, Leo S 8              2) Gray, Stephen F 7              
     3) Towne, Garrett B 8              4) Johanson, Colin W 8            
                  45.33     1:17.81 (32.48)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'D'                    1:27.60    1:18.65         30  
     1) Egan, Brendan M 7               2) Merone, Troy J 7               
     3) Townley, Nicholas J 8           4) Castaybert, Paul A 8           
                  40.07     1:18.65 (38.58)                                        
  5 Badger Swim Club-MR  'E'                    1:37.77    1:34.00         28  
     1) Higham, Brendan J 8             2) Bergamini, Timmy J 7           
     3) Popp, Connor M 5                4) Aventuro, Matthew T 8          
                  45.69     1:34.00 (48.31)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:17.52    1:18.93         40  
     1) Simone, James S 8               2) Speres, Aristides C 8          
     3) Nixon, Kenneth J 8              4) Balderrama, Joshue N 7         
                  40.91     1:18.93 (38.02)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:26.29    1:27.72         34  
     1) Byrnes, Owen M 8                2) Aventuro, Matthew T 8          
     3) Lee, Ryan P 7                   4) Johanson, Colin W 8            
                  47.75     1:27.72 (39.97)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:31.40    1:31.93         32  
     1) Pazelsky, Michael 8             2) Morton, Samuel H 8             
     3) Towne, Garrett B 8              4) Gray, Stephen F 7              
                  54.40     1:31.93 (37.53)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R         9 Badger-MR            1:01.26    1:01.85         20  
                  29.73     1:01.85 (32.12)                                        
  2 Bidwell, Ian W      10 Badger-MR            1:02.75    1:04.30         17  
                  31.11     1:04.30 (33.19)                                        
  3 Popp, Ryan T        10 Badger-MR            1:07.17    1:07.16         16  
                  31.44     1:07.16 (35.72)                                        
  4 Chernukha, Leonid    9 UNOWA-MR             1:08.00    1:08.50         15  
                  32.36     1:08.50 (36.14)                                        
  5 Kessler, Michael N  10 Badger-MR            1:09.33    1:08.84         14  
                  33.28     1:08.84 (35.56)                                        
  6 Mo, Joseph J         9 Badger-MR            1:10.50    1:09.47         13  
                  33.59     1:09.47 (35.88)                                        
  7 Cohen, Greyson N    10 Badger-MR            1:10.41    1:10.62         12  
                  33.86     1:10.62 (36.76)                                        
  8 Bravo, David         9 Badger-MR            1:11.46    1:10.92         11  
                  34.01     1:10.92 (36.91)                                        
  9 Varshisky, Samuel   10 Badger-MR            1:09.87    1:11.62          8  
                  34.13     1:11.62 (37.49)                                        
  9 Rieck, Joshua A     10 Badger-MR            1:10.26    1:11.62          8  
                  34.28     1:11.62 (37.34)                                        
 11 Collins, Jack M     10 Badger-MR            1:12.76    1:11.73          6  
                  34.27     1:11.73 (37.46)                                        
 12 Merone, Kyle J      10 Badger-MR            1:15.00    1:12.07          5  
                  34.78     1:12.07 (37.29)                                        
 13 LaFata, Spencer F    9 Badger-MR            1:13.29    1:12.60          4  
                  34.71     1:12.60 (37.89)                                        
 14 Balderrama, Guido    9 Badger-MR            1:13.07    1:14.35          3  
                  35.77     1:14.35 (38.58)                                        
 15 Langaman, Michael   10 HS-MR                1:15.49    1:15.24          2  
                  36.20     1:15.24 (39.04)                                        
 16 Smoor, Jack J       10 Badger-MR            1:17.80    1:16.38          1  
                  36.43     1:16.38 (39.95)                                        
 17 Bidwell, Alec J      9 Badger-MR            1:19.14    1:17.99        
                  36.92     1:17.99 (41.07)                                        
 18 Meeusen, Fabian      9 Badger-MR            1:19.32    1:18.23        
                  36.60     1:18.23 (41.63)                                        
 19 Eid, Christian J     9 Badger-MR            1:20.95    1:21.43        
                  38.41     1:21.43 (43.02)                                        
 20 Xue, Vincent H       9 HS-MR                1:23.53    1:21.79        
                  38.60     1:21.79 (43.19)                                        
 21 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:17.73    1:22.50        
                  38.50     1:22.50 (44.00)                                        
 22 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR              1:26.20    1:23.19        
                  38.04     1:23.19 (45.15)                                        
 23 Lomeyko, Konstanti   9 UNOWA-MR             1:25.39    1:24.04        
                  38.47     1:24.04 (45.57)                                        
 24 Finkelstein, Max A   9 HS-MR                1:24.61    1:24.18        
                  38.91     1:24.18 (45.27)                                        
 25 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               1:25.06    1:24.22        
                  39.39     1:24.22 (44.83)                                        
 26 Morgan, Ed W        10 HS-MR                1:27.07    1:25.84        
                  40.19     1:25.84 (45.65)                                        
 27 Matatov, Richard    10 Aquaflames-MR        1:25.89    1:25.87        
                  39.67     1:25.87 (46.20)                                        
 28 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR    1:26.22    1:28.41        
                  40.05     1:28.41 (48.36)                                        
 29 Nudell, Isaack      10 RedTails-MR          1:40.18    1:30.76        
                  43.06     1:30.76 (47.70)                                        
 30 Rios, Luis A        10 RedTails-MR          2:00.09    1:31.97        
                  44.31     1:31.97 (47.66)                                        
 31 Herrera, Fabian      9 Badger-MR            1:20.98    1:32.97        
                  42.24     1:32.97 (50.73)                                        
 32 Earley, Sean P      10 OWA-MR               1:23.52    1:33.42        
                  43.47     1:33.42 (49.95)                                        
 33 Usvyat, Daniel A     9 Aquaflames-MR        1:30.28    1:33.61        
                  42.74     1:33.61 (50.87)                                        
 34 Eliav, Nathaniel    10 Aquaflames-MR        1:39.75    1:33.77        
                  43.30     1:33.77 (50.47)                                        
 35 Mattson, Jack J      9 Badger-MR            1:35.14    1:34.39        
                  43.22     1:34.39 (51.17)                                        
 36 Fochios, Philip Y    9 Badger-MR            1:32.59    1:35.87        
                  45.38     1:35.87 (50.49)                                        
 37 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               1:38.28    1:36.67        
                  45.13     1:36.67 (51.54)                                        
 38 Barayev, Isaac       9 Aquaflames-MR        1:45.61    1:38.21        
                  43.45     1:38.21 (54.76)                                        
 39 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                1:44.29    1:40.44        
                  46.86     1:40.44 (53.58)                                        
 40 Ortega, Xavier      10 RedTails-MR          1:44.74    1:44.86        
                  51.13     1:44.86 (53.73)                                        
 41 Varbaro, Anthony H   9 Badger-MR            1:43.42    1:46.81        
                  50.36     1:46.81 (56.45)                                        
 42 Earley, Ryan C       9 OWA-MR               1:49.19    1:47.56        
 43 Bergamini, Peter T   9 Badger-MR                 NT    1:53.81        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Popp, Ryan T        10 Badger-MR              34.15      34.34         20  
  2 Varshisky, Samuel   10 Badger-MR              34.05      35.07         17  
  3 Egan, Liam R         9 Badger-MR              34.01      35.13         16  
  4 Mo, Joseph J         9 Badger-MR              37.85      36.75         15  
  5 Chernukha, Leonid    9 UNOWA-MR               35.85      36.78         14  
  6 Kessler, Michael N  10 Badger-MR              36.83      37.67         13  
  7 Rieck, Joshua A     10 Badger-MR              38.48      38.18         12  
  8 Khrystenko, Anton    9 UNOWA-MR               37.64      38.40         11  
  9 Bravo, David         9 Badger-MR              37.87      38.90          9  
 10 Balderrama, Guido    9 Badger-MR              40.70      39.60          7  
 11 Cohen, Greyson N    10 Badger-MR              39.51      39.72          6  
 12 Collins, Jack M     10 Badger-MR              39.09      39.92          5  
 13 LaFata, Spencer F    9 Badger-MR              43.17      40.02          4  
 14 Smoor, Jack J       10 Badger-MR              41.44      40.88          3  
 15 Merone, Kyle J      10 Badger-MR              42.90      41.20          1.5
 15 Langaman, Michael   10 HS-MR                  42.19      41.20          1.5
 17 Xue, Vincent H       9 HS-MR                  45.00      41.41        
 18 Bidwell, Alec J      9 Badger-MR              42.60      42.26        
 19 Eid, Christian J     9 Badger-MR              42.63      42.48        
 20 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR      44.14      42.57        
 21 Meeusen, Fabian      9 Badger-MR              44.30      43.05        
 22 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR      44.55      43.14        
 23 Lomeyko, Konstanti   9 UNOWA-MR               42.96      43.20        
 24 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR                 44.49      43.60        
 25 Matatov, Richard    10 Aquaflames-MR          43.99      44.66        
 26 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR      45.35      45.92        
 27 Nudell, Isaack      10 RedTails-MR            47.11      46.66        
 28 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                   NT      46.79        
 29 Walsh, Owen A        9 OWA-MR                 45.49      46.81        
 30 Barayev, Isaac       9 Aquaflames-MR          45.85      46.98        
 31 Fochios, Philip Y    9 Badger-MR              52.60      47.98        
 32 Morgan, Ed W        10 HS-MR                  48.40      48.30        
 33 Earley, Sean P      10 OWA-MR                 45.59      48.36        
 34 Finkelstein, Max A   9 HS-MR                  55.00      48.41        
 35 Rios, Luis A        10 RedTails-MR          1:00.09      48.70        
 36 Herrera, Fabian      9 Badger-MR              46.78      48.76        
 37 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                  59.00      48.98        
 38 Ortega, Xavier      10 RedTails-MR            48.68      49.63        
 39 Mattson, Jack J      9 Badger-MR              49.46      51.26        
 40 Ren, Harry           9 Aquaflames-MR             NT      54.89        
 41 Varbaro, Anthony H   9 Badger-MR            1:00.20      59.21        
 42 Earley, Ryan C       9 OWA-MR                 59.12    1:01.93        
 43 Bergamini, Peter T   9 Badger-MR            1:10.18    1:03.64        
 -- Usvyat, Daniel A     9 Aquaflames-MR          46.23         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Eliav, Nathaniel    10 Aquaflames-MR          50.36         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bidwell, Ian W      10 Badger-MR            1:23.43    1:24.51         20  
                  40.75     1:24.51 (43.76)                                        
  2 Kessler, Michael N  10 Badger-MR            1:29.16    1:30.14         17  
                  42.45     1:30.14 (47.69)                                        
  3 Collins, Jack M     10 Badger-MR            1:32.90    1:35.62         16  
                  45.82     1:35.62 (49.80)                                        
  4 Meeusen, Fabian      9 Badger-MR                 NT    1:36.18         15  
                  46.02     1:36.18 (50.16)                                        
  5 Merone, Kyle J      10 Badger-MR                 NT    1:37.22         14  
                  46.75     1:37.22 (50.47)                                        
  6 Rieck, Joshua A     10 Badger-MR            1:38.51    1:41.00         13  
                  48.02     1:41.00 (52.98)                                        
  7 Bidwell, Alec J      9 Badger-MR            1:42.39    1:42.09         12  
                  49.49     1:42.09 (52.60)                                        
  8 Smoor, Jack J       10 Badger-MR            1:46.63    1:42.24         11  
                  48.19     1:42.24 (54.05)                                        
  9 Varshisky, Samuel   10 Badger-MR            1:39.13    1:42.39          9  
                  48.42     1:42.39 (53.97)                                        
 10 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:50.43    1:42.55          7  
                  49.18     1:42.55 (53.37)                                        
 11 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR    1:45.35    1:45.34          6  
                  49.91     1:45.34 (55.43)                                        
 12 Eid, Christian J     9 Badger-MR                 NT    1:45.58          5  
                  49.43     1:45.58 (56.15)                                        
 13 Xue, Vincent H       9 HS-MR                1:52.00    1:53.24          4  
                  54.82     1:53.24 (58.42)                                        
 14 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR    1:54.06    1:55.46          3  
                  56.77     1:55.46 (58.69)                                        
 15 Lomeyko, Konstanti   9 UNOWA-MR             1:40.00    1:56.61          2  
                  56.37   1:56.61 (1:00.24)                                        
 16 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               1:45.00    1:58.32          1  
                  56.83   1:58.32 (1:01.49)                                        
 17 Mattson, Jack J      9 Badger-MR                 NT    2:01.56        
                  56.09   2:01.56 (1:05.47)                                        
 18 Uppal, Gaurav        9 Silver Streaks-MR    1:47.11    2:01.84        
                  54.66   2:01.84 (1:07.18)                                        
 19 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               2:43.83    2:28.65        
                1:10.50   2:28.65 (1:18.15)                                        
 20 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                2:05.00    2:37.75        
                1:14.11   2:37.75 (1:23.64)                                        
 -- Khrystenko, Anton    9 UNOWA-MR             1:40.00         DQ        
                1:02.47        DQ (1:07.90)                                        
 -- Ren, Harry           9 Aquaflames-MR             NT         DQ        
                  57.87        DQ (1:02.19)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R         9 Badger-MR              34.97      32.85         20  
  2 Chernukha, Leonid    9 UNOWA-MR               35.78      33.47         17  
  3 Bidwell, Ian W      10 Badger-MR              33.25      34.08         16  
  4 Mo, Joseph J         9 Badger-MR              35.14      34.70         15  
  5 Popp, Ryan T        10 Badger-MR              35.98      35.82         14  
  6 Khrystenko, Anton    9 UNOWA-MR               37.81      37.67         13  
  7 Bravo, David         9 Badger-MR              36.98      37.94         12  
  8 LaFata, Spencer F    9 Badger-MR              38.82      38.29         11  
  9 Langaman, Michael   10 HS-MR                  37.98      39.32          9  
 10 Balderrama, Guido    9 Badger-MR              40.13      40.12          7  
 11 Cohen, Greyson N    10 Badger-MR              40.06      40.62          6  
 12 Lomeyko, Konstanti   9 UNOWA-MR               42.51      41.45          4.5
 12 Vaiman, Josh G      10 Aquaflames-MR          51.39      41.45          4.5
 14 Finkelstein, Max A   9 HS-MR                  46.54      42.05          3  
 15 Senken, Pierce       9 OWA-MR                 55.35      44.42          2  
 16 Morgan, Ed W        10 HS-MR                  51.60      50.65          1  
 17 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                54.07      51.26        
 18 Xue, Vincent H       9 HS-MR                  45.04      51.69        
 19 Nudell, Isaack      10 RedTails-MR            59.28      54.35        
 20 Herrera, Fabian      9 Badger-MR              48.41      59.85        
 -- Varbaro, Anthony H   9 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Fochios, Philip Y    9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R         9 Badger-MR            1:12.40    1:12.56         20  
                  33.64     1:12.56 (38.92)                                        
  2 Bidwell, Ian W      10 Badger-MR            1:12.00    1:14.01         17  
                  35.57     1:14.01 (38.44)                                        
  3 Chernukha, Leonid    9 UNOWA-MR             1:12.00    1:15.91         16  
                  35.64     1:15.91 (40.27)                                        
  4 Kessler, Michael N  10 Badger-MR            1:18.42    1:18.08         15  
                  37.96     1:18.08 (40.12)                                        
  5 Popp, Ryan T        10 Badger-MR            1:21.92    1:18.69         14  
                  36.32     1:18.69 (42.37)                                        
  6 Mo, Joseph J         9 Badger-MR            1:19.91    1:18.94         13  
                  37.08     1:18.94 (41.86)                                        
  7 Rieck, Joshua A     10 Badger-MR            1:23.06    1:21.16         12  
                  38.27     1:21.16 (42.89)                                        
  8 Varshisky, Samuel   10 Badger-MR            1:22.80    1:21.30         11  
                  38.32     1:21.30 (42.98)                                        
  9 Collins, Jack M     10 Badger-MR            1:29.87    1:22.74          9  
                  40.39     1:22.74 (42.35)                                        
 10 Balderrama, Guido    9 Badger-MR            1:27.12    1:24.98          7  
                  40.78     1:24.98 (44.20)                                        
 11 LaFata, Spencer F    9 Badger-MR            1:25.26    1:25.36          6  
                  37.72     1:25.36 (47.64)                                        
 12 Meeusen, Fabian      9 Badger-MR            1:32.47    1:26.05          4.5
                  41.81     1:26.05 (44.24)                                        
 12 Cohen, Greyson N    10 Badger-MR            1:24.57    1:26.05          4.5
                  39.90     1:26.05 (46.15)                                        
 14 Merone, Kyle J      10 Badger-MR            1:27.89    1:26.48          3  
                  41.27     1:26.48 (45.21)                                        
 15 Langaman, Michael   10 HS-MR                1:25.85    1:26.89          2  
                  40.67     1:26.89 (46.22)                                        
 16 Bidwell, Alec J      9 Badger-MR            1:33.27    1:29.03          1  
                  43.07     1:29.03 (45.96)                                        
 17 Eid, Christian J     9 Badger-MR            1:37.39    1:29.44        
                  41.27     1:29.44 (48.17)                                        
 18 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:33.19    1:30.62        
                  42.32     1:30.62 (48.30)                                        
 19 Khrystenko, Anton    9 UNOWA-MR             1:15.00    1:31.11        
                  39.49     1:31.11 (51.62)                                        
 20 Vaiman, Josh G      10 Aquaflames-MR        1:49.87    1:32.19        
                  42.60     1:32.19 (49.59)                                        
 21 Finkelstein, Max A   9 HS-MR                1:55.00    1:32.22        
                  44.44     1:32.22 (47.78)                                        
 22 Wong, Aaron         10 Silver Streaks-MR    1:32.96    1:34.27        
                  42.07     1:34.27 (52.20)                                        
 23 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               1:37.65    1:34.85        
                  45.74     1:34.85 (49.11)                                        
 24 Morgan, Ed W        10 HS-MR                1:45.29    1:35.90        
                  45.99     1:35.90 (49.91)                                        
 25 Macaluso, James T   10 Silver Streaks-MR    1:36.81    1:37.76        
                  45.76     1:37.76 (52.00)                                        
 26 Earley, Sean P      10 OWA-MR               1:35.51    1:38.69        
                  47.77     1:38.69 (50.92)                                        
 27 Herrera, Fabian      9 Badger-MR            1:37.72    1:48.72        
                  52.31     1:48.72 (56.41)                                        
 28 Walsh, Owen A        9 OWA-MR               2:05.00    1:51.99        
                  49.09   1:51.99 (1:02.90)                                        
 29 Ortega, Xavier      10 RedTails-MR          2:00.85    1:55.70        
                  54.42   1:55.70 (1:01.28)                                        
 30 O'Keefe, Danny W    10 HS-MR                1:59.00    2:04.90        
                  57.92   2:04.90 (1:06.98)                                        
 -- Smoor, Jack J       10 Badger-MR            1:28.64         DQ        
      Did not finish on back - back
                  40.55          DQ (45.43)                                        
 -- Earley, Ryan C       9 OWA-MR               2:15.16         DQ        
      Shoulders past vertical toward breast - back
                1:00.68        DQ (1:03.48)                                        
 -- Bravo, David         9 Badger-MR            1:21.47         DQ        
      Arms two strokes underwater - breast
                  38.11          DQ (43.50)                                        
 -- Fochios, Philip Y    9 Badger-MR            1:49.45         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  51.55          DQ (57.85)                                        
 -- Varbaro, Anthony H   9 Badger-MR                 NT         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  55.88        DQ (1:03.25)                                        
 -- Mattson, Jack J      9 Badger-MR            1:51.97         DQ        
      Arms underwater recovery - fly
                  55.46          DQ (54.65)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.79    1:59.03         40  
     1) Bidwell, Ian W 10               2) Varshisky, Samuel M 10         
     3) Popp, Ryan T 10                 4) Egan, Liam R 9                 
                  28.73     1:00.52 (31.79)     1:30.40 (29.88)     1:59.03 (28.63)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:08.50    2:06.39         34  
     1) Rieck, Joshua A 10              2) Mo, Joseph J 9                 
     3) Cohen, Greyson N 10             4) Kessler, Michael N 10          
                  32.41     1:03.37 (30.96)     1:35.85 (32.48)     2:06.39 (30.54)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:11.43    2:08.59         32  
     1) Bravo, David 9                  2) LaFata, Spencer F 9            
     3) Balderrama, Guido C 9           4) Collins, Jack M 10             
                  32.62     1:03.58 (30.96)     1:36.94 (33.36)     2:08.59 (31.65)
  4 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:15.95    2:15.73         30  
     1) Bidwell, Alec J 9               2) Smoor, Jack J 10               
     3) Meeusen, Fabian 9               4) Merone, Kyle J 10              
                  35.11     1:08.42 (33.31)     1:43.94 (35.52)     2:15.73 (31.79)
  5 Harbor Seals-MR  'A'                             NT    2:24.24         28  
     1) Langaman, Michael B 10          2) Morgan, Ed W 10                
     3) Xue, Vincent H 9                4) Finkelstein, Max A 9           
                  33.93                             1:52.08 ( )     2:24.24 (32.16)
  6 Badger Swim Club-MR  'E'                         NT    2:35.64         26  
     1) Eid, Christian J 9              2) Fochios, Philip Y 9            
     3) Mattson, Jack J 9               4) Herrera, Fabian 9              
                  36.91     1:16.42 (39.51)     1:54.74 (38.32)     2:35.64 (40.90)
  7 Old Westbury Aquatics-MR  'B'               2:41.01    2:38.33         24  
     1) Senken, Pierce 9                2) Earley, Sean P 10              
     3) Walsh, Owen A 9                 4) Towers, Connor D 7             
                  35.10     1:13.34 (38.24)     1:56.77 (43.43)     2:38.33 (41.56)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:16.00    2:19.02         40  
     1) Popp, Ryan T 10                 2) Kessler, Michael N 10          
     3) Bidwell, Ian W 10               4) Egan, Liam R 9                 
                  34.92     1:14.09 (39.17)     1:48.75 (34.66)     2:19.02 (30.27)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:26.76    2:25.56         34  
     1) Varshisky, Samuel M 10          2) Collins, Jack M 10             
     3) Bravo, David 9                  4) Rieck, Joshua A 10             
                  35.98     1:20.97 (44.99)     1:52.60 (31.63)     2:25.56 (32.96)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:32.64    2:42.72         32  
     1) Smoor, Jack J 10                2) Cohen, Greyson N 10            
     3) Balderrama, Guido C 9           4) Merone, Kyle J 10              
                  46.41     1:28.73 (42.32)     2:10.49 (41.76)     2:42.72 (32.23)
  4 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:39.37    2:54.68         30  
     1) Eid, Christian J 9              2) Mattson, Jack J 9              
     3) LaFata, Spencer F 9             4) Bidwell, Alec J 9              
                  47.53     1:38.09 (50.56)     2:18.70 (40.61)     2:54.68 (35.98)
  5 Harbor Seals-MR  'A'                             NT    2:59.61         28  
     1) Morgan, Ed W 10                 2) Xue, Vincent H 9               
     3) Langaman, Michael B 10          4) Finkelstein, Max A 9           
                  57.98     1:41.04 (43.06)     2:19.07 (38.03)     2:59.61 (40.54)
  6 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:50.35    3:10.74         26  
     1) Macaluso, James T 10            2) Macaluso, Nicholas 8           
     3) Wong, Aaron 10                  4) Uppal, Gaurav 9                
                  46.67     1:45.86 (59.19)     2:32.03 (46.17)     3:10.74 (38.71)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Colin J      12 Badger-MR            1:01.08    1:01.07         20  
                  29.23     1:01.07 (31.84)                                        
  2 Higham, Devon A     12 Badger-MR            1:03.67    1:01.76         17  
                  29.03     1:01.76 (32.73)                                        
  3 Conaton, Patrick A  11 Badger-MR            1:01.54    1:01.96         16  
                  29.87     1:01.96 (32.09)                                        
  4 Downey, Declan P    12 NYCC-MR              1:08.00    1:03.21         15  
                  29.17     1:03.21 (34.04)                                        
  5 Mannix, Richard E   11 Badger-MR            1:04.78    1:03.69         14  
                  30.37     1:03.69 (33.32)                                        
  6 Alonso, Carlos      12 APEX-MR              1:03.72    1:03.79         13  
  7 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:03.73    1:04.46         12  
                  30.59     1:04.46 (33.87)                                        
  8 Rookwood Jr., Will  12 HS-MR                1:04.00    1:04.69         11  
                  29.72     1:04.69 (34.97)                                        
  9 Malarczyk, Peter    12 Badger-MR            1:08.53    1:05.91          9  
                  31.26     1:05.91 (34.65)                                        
 10 Aventuro, Christop  11 Badger-MR            1:04.48    1:06.21          7  
                  31.97     1:06.21 (34.24)                                        
 11 Tilneac, George     11 NYCC-MR              1:04.81    1:06.31          6  
                  30.84     1:06.31 (35.47)                                        
 12 Bonalle, Steven C   12 Badger-MR            1:07.77    1:06.45          5  
                  31.66     1:06.45 (34.79)                                        
 13 Wright, David T     11 Badger-MR            1:08.71    1:06.91          4  
                  31.69     1:06.91 (35.22)                                        
 14 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR              1:09.00    1:08.33          3  
                  31.41     1:08.33 (36.92)                                        
 15 Cooke, Thomas F     11 Badger-MR            1:07.11    1:08.53          2  
                  31.35     1:08.53 (37.18)                                        
 16 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:13.35    1:09.37          1  
                  32.36     1:09.37 (37.01)                                        
 17 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               1:11.63    1:10.99        
                  33.62     1:10.99 (37.37)                                        
 18 Kryger, Matthew A   12 Badger-MR            1:15.00    1:11.68        
                  33.53     1:11.68 (38.15)                                        
 19 De La Cruz, Edwin   11 RedTails-MR          1:16.11    1:12.14        
                  34.35     1:12.14 (37.79)                                        
 20 McInerney, Andrew   12 Badger-MR            1:08.27    1:12.54        
                  32.62     1:12.54 (39.92)                                        
 21 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:10.55    1:12.56        
                  32.87     1:12.56 (39.69)                                        
 22 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               1:15.00    1:13.42        
                  34.26     1:13.42 (39.16)                                        
 23 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR    1:20.11    1:15.51        
                  35.67     1:15.51 (39.84)                                        
 24 Negash, Brook       12 APEX-MR              1:20.26    1:16.22        
                  35.85     1:16.22 (40.37)                                        
 25 Fay, Conor          11 Badger-MR            1:20.00    1:16.37        
                  36.88     1:16.37 (39.49)                                        
 26 Breland, Zachary    12 Aquaflames-MR        1:19.96    1:16.89        
                  36.53     1:16.89 (40.36)                                        
 27 Siebecker, Mathew   11 Badger-MR            1:16.29    1:18.29        
                  36.67     1:18.29 (41.62)                                        
 28 Amiama-Gomez, Ramo  11 RedTails-MR          1:22.65    1:19.57        
                  35.81     1:19.57 (43.76)                                        
 29 Lynn, James R       12 Badger-MR            1:23.25    1:20.29        
                  38.64     1:20.29 (41.65)                                        
 30 Xue, Jacky          11 HS-MR                1:20.00    1:22.30        
                  38.94     1:22.30 (43.36)                                        
 31 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               1:21.59    1:23.39        
                  39.78     1:23.39 (43.61)                                        
 32 Golant, Jeremy T    12 Aquaflames-MR        1:15.99    1:23.40        
                  38.26     1:23.40 (45.14)                                        
 33 Marrone, Matthew J  11 Badger-MR            1:28.96    1:24.23        
                  37.52     1:24.23 (46.71)                                        
 34 Rosenbaum, Ben D    12 Badger-MR                 NT    1:24.24        
                  38.53     1:24.24 (45.71)                                        
 35 Smith, William      11 RedTails-MR          1:29.63    1:24.51        
                  35.63     1:24.51 (48.88)                                        
 36 Rebeyev, Eliran     11 Aquaflames-MR        1:38.53    1:27.20        
                  40.25     1:27.20 (46.95)                                        
 37 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR    1:30.30    1:27.60        
                  40.10     1:27.60 (47.50)                                        
 38 Tal, Eric           11 Aquaflames-MR        1:47.45    1:40.24        
                  44.63     1:40.24 (55.61)                                        
 39 Gakin, Adam         12 Aquaflames-MR             NT    1:41.41        
                  45.82     1:41.41 (55.59)                                        
 40 Castro, Anthony P   11 Badger-MR            2:21.30    1:53.20        
                  53.50     1:53.20 (59.70)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A  11 Badger-MR              30.91      31.51         20  
  2 Langaman, Matthew   12 HS-MR                  34.74      32.98         17  
  3 Tilneac, George     11 NYCC-MR                34.72      33.92         16  
  4 Mannix, Richard E   11 Badger-MR              33.69      34.12         15  
  5 Spinelli, Eddie F   12 HS-MR                  34.00      34.15         14  
  6 Malarczyk, Peter    12 Badger-MR              38.79      34.39         13  
  7 Higham, Devon A     12 Badger-MR              34.35      34.76         12  
  8 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR                36.02      35.08         11  
  9 Downey, Declan P    12 NYCC-MR                36.00      35.70          9  
 10 Wright, David T     11 Badger-MR              35.02      35.75          7  
 11 Aventuro, Christop  11 Badger-MR              35.98      36.01          6  
 12 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR      36.68      36.04          5  
 13 Palacios, David D   12 HS-MR                  35.00      36.10          4  
 14 Cooke, Thomas F     11 Badger-MR              35.41      36.16          3  
 15 McInerney, Andrew   12 Badger-MR              38.17      36.77          2  
 16 Bonalle, Steven C   12 Badger-MR              38.47      36.96          1  
 17 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR      39.11      37.35        
 18 Amiama-Gomez, Ramo  11 RedTails-MR            38.18      37.65        
 19 Nelson, Elliot A    12 NYCC-MR                38.65      37.74        
 20 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR      37.82      38.60        
 21 Koganov, Willy      11 HS-MR                  38.87      38.70        
 22 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR                 45.00      39.66        
 23 Golant, Jeremy T    12 Aquaflames-MR          42.46      41.26        
 24 Siebecker, Mathew   11 Badger-MR              42.11      41.55        
 24 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR                 38.92      41.55        
 26 De La Cruz, Edwin   11 RedTails-MR            41.05      41.91        
 27 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR                 41.56      42.28        
 28 Marrone, Matthew J  11 Badger-MR              43.43      43.52        
 29 Breland, Zachary    12 Aquaflames-MR          43.37      43.81        
 30 Rosenbaum, Ben D    12 Badger-MR                 NT      43.86        
 31 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR      49.57      43.99        
 32 Fay, Conor          11 Badger-MR              45.00      44.28        
 33 Negash, Brook       12 APEX-MR                46.62      44.29        
 34 Kryger, Matthew A   12 Badger-MR              43.50      44.35        
 35 Lynn, James R       12 Badger-MR              44.52      44.53        
 36 Rebeyev, Eliran     11 Aquaflames-MR          47.48      44.78        
 37 Smith, William      11 RedTails-MR            47.84      46.20        
 38 Gakin, Adam         12 Aquaflames-MR             NT      46.26        
 39 Tal, Eric           11 Aquaflames-MR          52.56      46.59        
 40 Castro, Anthony P   11 Badger-MR                 NT      59.06        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aventuro, Christop  11 Badger-MR            1:21.14    1:21.44         20  
                  39.77     1:21.44 (41.67)                                        
  2 Higham, Devon A     12 Badger-MR            1:23.45    1:23.43         17  
                  39.64     1:23.43 (43.79)                                        
  3 Palacios, David D   12 HS-MR                1:27.00    1:25.33         16  
                  39.92     1:25.33 (45.41)                                        
  4 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                   NT    1:27.59         15  
                  42.26     1:27.59 (45.33)                                        
  5 Rookwood Jr., Will  12 HS-MR                1:25.00    1:27.63         14  
                  40.64     1:27.63 (46.99)                                        
  6 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              1:29.34    1:30.83         13  
                  42.85     1:30.83 (47.98)                                        
  7 Raiola, Andy M      11 HS-MR                1:35.20    1:31.88         12  
                  45.25     1:31.88 (46.63)                                        
  8 Siebecker, Mathew   11 Badger-MR            1:34.68    1:32.96         11  
                  43.14     1:32.96 (49.82)                                        
  9 Bonalle, Steven C   12 Badger-MR            1:35.58    1:33.05          9  
                  44.79     1:33.05 (48.26)                                        
 10 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR               1:45.00    1:34.39          7  
                  44.17     1:34.39 (50.22)                                        
 11 Buckland, Grant A   11 Silver Streaks-MR    1:37.83    1:35.86          6  
                  46.14     1:35.86 (49.72)                                        
 12 Koganov, Willy      11 HS-MR                1:43.55    1:36.12          5  
                  45.76     1:36.12 (50.36)                                        
 13 Stagg, Christian M  12 Silver Streaks-MR    1:33.82    1:36.13          4  
                  45.05     1:36.13 (51.08)                                        
 14 Lynn, James R       12 Badger-MR            1:40.60    1:40.14          3  
                  48.41     1:40.14 (51.73)                                        
 15 Amiama-Gomez, Ramo  11 RedTails-MR          1:46.24    1:41.73          2  
                  46.26     1:41.73 (55.47)                                        
 16 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               1:35.00    1:41.77          1  
                  48.11     1:41.77 (53.66)                                        
 17 Fay, Conor          11 Badger-MR            1:36.77    1:42.88        
                  47.97     1:42.88 (54.91)                                        
 18 Xue, Jacky          11 HS-MR                1:40.00    1:46.41        
                  50.66     1:46.41 (55.75)                                        
 19 Marrone, Matthew J  11 Badger-MR            1:49.10    1:49.07        
                  49.10     1:49.07 (59.97)                                        
 20 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               1:52.60    1:50.22        
                  52.12     1:50.22 (58.10)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    11 Badger-MR              30.38      30.99         20  
  2 Conaton, Patrick A  11 Badger-MR              31.75      31.34         17  
  3 Rookwood Jr., Will  12 HS-MR                  33.00      32.63         16  
  4 Malarczyk, Peter    12 Badger-MR              33.06      32.92         15  
  5 Cooke, Thomas F     11 Badger-MR              33.33      32.97         14  
  6 Mannix, Richard E   11 Badger-MR              34.79      33.61         13  
  7 Raiola, Andy M      11 HS-MR                  31.61      33.89         12  
  8 Spinelli, Eddie F   12 HS-MR                  39.84      34.38         11  
  9 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                42.30      34.99          9  
 10 McInerney, Andrew   12 Badger-MR              36.25      35.53          7  
 11 Downey, Declan P    12 NYCC-MR                34.00      35.92          6  
 12 Tilneac, George     11 NYCC-MR                34.29      36.03          5  
 13 Wright, David T     11 Badger-MR              36.34      36.40          4  
 14 Kryger, Matthew A   12 Badger-MR              38.33      36.51          3  
 15 Bonalle, Steven C   12 Badger-MR              37.00      36.77          2  
 16 Goldbloom, Joey T   12 Silver Streaks-MR      46.11      38.09          1  
 17 Xue, Jacky          11 HS-MR                  45.00      40.25        
 18 De La Cruz, Edwin   11 RedTails-MR            37.29      40.40        
 19 Gamboa, Matthew G   11 OWA-MR                 42.00      40.48        
 20 Lynn, James R       12 Badger-MR              43.68      43.71        
 21 Negash, Brook       12 APEX-MR                46.05      45.10        
 22 Fay, Conor          11 Badger-MR              45.00      46.36        
 23 Rosenbaum, Ben D    12 Badger-MR                 NT      46.59        
 24 Marrone, Matthew J  11 Badger-MR              56.09      48.00        
 25 Goldbloom, Andy L   11 Silver Streaks-MR      50.11      50.61        
 -- Castro, Anthony P   11 Badger-MR                 NT         DQ        
      Scissors kick
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Conaton, Patrick A  11 Badger-MR            2:34.28    2:30.75         20  
                  32.08     1:09.68 (37.60)     1:55.71 (46.03)     2:30.75 (35.04)
  2 Mannix, Richard E   11 Badger-MR            2:36.05    2:32.06         17  
                  34.62     1:14.25 (39.63)     1:59.51 (45.26)     2:32.06 (32.55)
  3 Aventuro, Christop  11 Badger-MR            2:37.65    2:39.69         16  
                  37.13     1:17.93 (40.80)     2:03.40 (45.47)     2:39.69 (36.29)
  4 Kunze, Colin J      12 NYCC-MR              2:43.28    2:39.98         15  
                  35.72     1:13.91 (38.19)     2:05.26 (51.35)     2:39.98 (34.72)
  5 Palacios, David D   12 HS-MR                2:38.00    2:40.42         14  
                  37.95     1:18.37 (40.42)     2:05.08 (46.71)     2:40.42 (35.34)
  6 Spinelli, Eddie F   12 HS-MR                2:45.00    2:40.55         13  
                  37.06     1:15.89 (38.83)     2:06.17 (50.28)     2:40.55 (34.38)
  7 Wright, David T     11 Badger-MR            2:43.05    2:42.17         12  
                  37.67     1:16.04 (38.37)     2:05.25 (49.21)     2:42.17 (36.92)
  8 Cooke, Thomas F     11 Badger-MR            2:45.24    2:43.51         11  
                  34.28     1:15.95 (41.67)     2:06.60 (50.65)     2:43.51 (36.91)
  9 Malarczyk, Peter    12 Badger-MR            2:49.52    2:44.43          9  
                  34.31     1:17.33 (43.02)     2:09.98 (52.65)     2:44.43 (34.45)
 10 Higham, Devon A     12 Badger-MR            2:53.93    2:46.35          7  
                  39.92     1:21.06 (41.14)     2:08.96 (47.90)     2:46.35 (37.39)
 11 Raiola, Andy M      11 HS-MR                2:37.00    2:48.52          6  
                  38.14     1:21.63 (43.49)     2:12.14 (50.51)     2:48.52 (36.38)
 12 Koganov, Willy      11 HS-MR                3:00.00    2:53.79          5  
                  42.07     1:24.42 (42.35)     2:15.57 (51.15)     2:53.79 (38.22)
 13 Kryger, Matthew A   12 Badger-MR                 NT    3:00.74          4  
                  36.59     1:25.58 (48.99)     2:21.49 (55.91)     3:00.74 (39.25)
 14 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               3:15.00    3:04.51          3  
                  40.97     1:27.33 (46.36)     2:23.49 (56.16)     3:04.51 (41.02)
 15 Siebecker, Mathew   11 Badger-MR            3:15.00    3:08.05          2  
                  43.86     1:33.47 (49.61)     2:26.00 (52.53)     3:08.05 (42.05)
 16 Walsh, Gavin A      11 OWA-MR               3:34.69    3:19.10          1  
                  50.74     1:37.15 (46.41)     2:35.50 (58.35)     3:19.10 (43.60)
 -- McInerney, Andrew   12 Badger-MR            2:46.80         DQ        
                  39.00     1:25.10 (46.10)     2:18.70 (53.60)          DQ (40.68)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:50.55    1:47.29         40  
     1) Barry, Charles C 12             2) Hogan, Colin J 12              
     3) Conaton, Patrick A 11           4) Kennon, Declan P 11            
                  25.44       53.56 (28.12)     1:21.14 (27.58)     1:47.29 (26.15)
  2 Harbor Seals-MR  'A'                        1:57.12    1:54.85         34  
     1) Langaman, Matthew G 12          2) Rookwood Jr., William K 12     
     3) Spinelli, Eddie F 12            4) Raiola, Andy M 11              
                  27.62       55.41 (27.79)     1:24.02 (28.61)     1:54.85 (30.83)
  3 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:10.00    1:56.53         32  
     1) Downey, Declan P 12             2) Nelson, Elliot A 12            
     3) Kunze, Colin J 12               4) Tilneac, George 11             
                  28.55       57.87 (29.32)     1:27.72 (29.85)     1:56.53 (28.81)
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:08.55    2:01.14         30  
     1) Malarczyk, Peter 12             2) Kryger, Matthew A 12           
     3) McInerney, Andrew H 12          4) Wright, David T 11             
                  30.03     1:00.30 (30.27)     1:31.29 (30.99)     2:01.14 (29.85)
  5 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            2:05.02    2:12.69         28  
     1) Macaluso, Christian J 12        2) Buckland, Grant A 11           
     3) Stagg, Christian M 12           4) Goldbloom, Joey T 12           
                  32.69     1:01.69 (29.00)     1:34.47 (32.78)     2:12.69 (38.22)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Joe            15 UNOWA-MR             1:54.77    1:54.20         20  
                  25.69       53.88 (28.19)     1:24.02 (30.14)     1:54.20 (30.18)
  2 Lee, John           17 UNOWA-MR             1:56.35    1:55.47         17  
                  27.02       55.99 (28.97)     1:26.70 (30.71)     1:55.47 (28.77)
  3 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              1:59.69    1:57.38         16  
                  26.33       56.35 (30.02)     1:26.99 (30.64)     1:57.38 (30.39)
  4 Lee, Marc A         16 APEX-MR              1:56.51    1:57.69         15  
                  25.89       55.45 (29.56)     1:27.09 (31.64)     1:57.69 (30.60)
  5 Volkov, Sasha A     13 Badger-MR            1:57.09    1:58.11         14  
                  25.70       55.82 (30.12)     1:27.49 (31.67)     1:58.11 (30.62)
  6 Dupres, Paul P      16 RedTails-MR          1:54.92    1:59.90         13  
                  27.30       56.95 (29.65)     1:28.22 (31.27)     1:59.90 (31.68)
  7 Barry, Charles C    12 Badger-MR            2:12.44    2:00.55         12  
                  27.75       58.31 (30.56)     1:29.97 (31.66)     2:00.55 (30.58)
  8 Wilson, Sozi A      17 Silver Streaks-MR    2:03.64    2:02.24         11  
                  26.31       56.98 (30.67)     1:29.92 (32.94)     2:02.24 (32.32)
  9 Lyons, Chris        14 Badger-MR            2:03.78    2:02.42          9  
                  27.22       57.61 (30.39)     1:29.79 (32.18)     2:02.42 (32.63)
 10 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:06.04    2:05.25          7  
                  28.07     1:00.20 (32.13)     1:33.03 (32.83)     2:05.25 (32.22)
 11 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             2:07.58    2:08.48          6  
                  28.64     1:01.02 (32.38)     1:34.60 (33.58)     2:08.48 (33.88)
 12 Kennon, Declan P    11 Badger-MR            2:10.20    2:09.19          5  
                  29.13     1:02.81 (33.68)     1:38.07 (35.26)     2:09.19 (31.12)
 13 Eid, Alex           13 Badger-MR            2:11.00    2:09.25          4  
                  28.90     1:01.13 (32.23)     1:35.37 (34.24)     2:09.25 (33.88)
 14 Connuck, John L     15 UNNYC-MR             2:10.00    2:09.45          3  
                  28.53     1:01.71 (33.18)     1:36.44 (34.73)     2:09.45 (33.01)
 15 Shala, Chip         16 APEX-MR              2:10.39    2:09.49          2  
                  28.37     1:01.03 (32.66)     1:36.17 (35.14)     2:09.49 (33.32)
 16 Hogan, Brett R      13 Badger-MR            2:09.11    2:10.57          1  
                  30.23     1:04.05 (33.82)     1:37.58 (33.53)     2:10.57 (32.99)
 17 Tran, Jonathan F    15 HS-MR                2:13.40    2:12.66        
                  30.37     1:04.29 (33.92)     1:39.26 (34.97)     2:12.66 (33.40)
 18 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    2:12.39    2:13.21        
                  29.65     1:03.35 (33.70)     1:39.11 (35.76)     2:13.21 (34.10)
 19 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               2:13.64    2:13.93        
                  29.88     1:04.80 (34.92)     1:40.03 (35.23)     2:13.93 (33.90)
 20 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    2:23.36    2:14.42        
                  30.37     1:05.47 (35.10)     1:41.50 (36.03)     2:14.42 (32.92)
 21 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             2:16.38    2:14.45        
                  31.13     1:05.89 (34.76)     1:40.90 (35.01)     2:14.45 (33.55)
 22 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR             2:21.56    2:14.49        
                  32.18     1:06.14 (33.96)     1:40.21 (34.07)     2:14.49 (34.28)
 23 Siebecker, Brandon  15 Badger-MR            2:15.00    2:17.21        
                  31.58     1:06.53 (34.95)     1:42.27 (35.74)     2:17.21 (34.94)
 24 Kovtun, Igor        17 Aquaflames-MR        2:17.12    2:17.44        
                  30.42     1:05.42 (35.00)     1:42.22 (36.80)     2:17.44 (35.22)
 25 Dalton, Beau R      13 Badger-MR            2:22.91    2:17.73        
                  31.21     1:06.63 (35.42)     1:43.42 (36.79)     2:17.73 (34.31)
 26 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              2:20.77    2:18.03        
                  31.89     1:08.33 (36.44)     1:44.69 (36.36)     2:18.03 (33.34)
 27 Polgur, Michael     14 OWA-MR               2:18.60    2:18.93        
                  31.80     1:08.68 (36.88)     1:44.89 (36.21)     2:18.93 (34.04)
 28 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              2:20.52    2:21.71        
                  31.98     1:08.06 (36.08)     1:45.90 (37.84)     2:21.71 (35.81)
 29 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR              2:26.36    2:22.97        
                  31.04     1:06.97 (35.93)     1:44.77 (37.80)     2:22.97 (38.20)
 30 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    2:30.55    2:23.19        
                  31.78     1:08.62 (36.84)     1:47.03 (38.41)     2:23.19 (36.16)
 31 Mirman, Igal        16 Aquaflames-MR        2:26.21    2:23.38        
                  31.74     1:08.11 (36.37)     1:46.43 (38.32)     2:23.38 (36.95)
 32 Wu, Brian           13 Silver Streaks-MR    2:28.58    2:23.44        
                  31.30     1:09.05 (37.75)     1:49.14 (40.09)     2:23.44 (34.30)
 33 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              2:18.94    2:30.58        
                  32.81     1:11.14 (38.33)     1:51.46 (40.32)     2:30.58 (39.12)
 34 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    2:45.65    2:35.99        
                  34.63     1:14.71 (40.08)     1:59.25 (44.54)     2:35.99 (36.74)
 35 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR              2:43.07    2:38.66        
                  35.91     1:16.90 (40.99)     1:59.96 (43.06)     2:38.66 (38.70)
 36 Chen, Zhaoyu        13 RedTails-MR          2:30.09    2:38.87        
                                1:11.81 ( )   2:38.87 (1:27.06)                    
 37 Musheyev, Benjamin  16 Aquaflames-MR        2:41.18    2:42.83        
                  37.61     1:19.31 (41.70)     2:03.87 (44.56)     2:42.83 (38.96)
 38 Wodecki, Tomasz     13 HS-MR                2:49.39    2:43.54        
                  33.85     1:15.46 (41.61)     1:55.14 (39.68)     2:43.54 (48.40)
 39 Gakin, Mark         14 Aquaflames-MR             NT    2:46.79        
                  33.56     1:14.72 (41.16)     2:01.32 (46.60)     2:46.79 (45.47)
 40 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    2:49.72    2:47.20        
                  37.15     1:20.26 (43.11)     2:06.39 (46.13)     2:47.20 (40.81)
 41 Diaz, Ariel R       13 RedTails-MR          2:50.09    3:09.96        
                  38.56     1:28.90 (50.34)   3:09.96 (1:41.06)                    
 42 Tal, Brian          13 Aquaflames-MR             NT    3:27.73        
                  41.83                             2:30.10 ( )     3:27.73 (57.63)
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dupres, Abel        14 RedTails-MR          2:13.48    2:07.15         20  
                  30.12     1:02.23 (32.11)     1:34.56 (32.33)     2:07.15 (32.59)
  2 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              2:17.24    2:12.16         17  
                  31.15     1:05.15 (34.00)     1:38.63 (33.48)     2:12.16 (33.53)
  3 Barry, Charles C    12 Badger-MR            2:11.80    2:13.26         16  
                  32.26     1:06.05 (33.79)     1:40.52 (34.47)     2:13.26 (32.74)
  4 Lyons, Chris        14 Badger-MR            2:11.55    2:14.43         15  
                  31.33     1:05.77 (34.44)     1:40.74 (34.97)     2:14.43 (33.69)
  5 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    2:22.64    2:17.36         14  
                  30.63     1:05.28 (34.65)     1:41.53 (36.25)     2:17.36 (35.83)
  6 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             2:20.29    2:20.42         13  
                  32.30     1:08.40 (36.10)     1:45.83 (37.43)     2:20.42 (34.59)
  7 Lee, John           17 UNOWA-MR             2:20.00    2:21.49         12  
                  33.36     1:09.01 (35.65)     1:45.10 (36.09)     2:21.49 (36.39)
  8 Lee, Marc A         16 APEX-MR              2:18.41    2:23.15         11  
                  33.99     1:10.82 (36.83)     1:48.61 (37.79)     2:23.15 (34.54)
  9 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:23.35    2:23.66          9  
                  32.96     1:09.21 (36.25)     1:47.23 (38.02)     2:23.66 (36.43)
 10 Hogan, Brett R      13 Badger-MR            2:29.59    2:25.83          7  
                  34.14     1:11.15 (37.01)     1:49.78 (38.63)     2:25.83 (36.05)
 11 Spinelli, Mike J    14 HS-MR                2:36.66    2:27.18          6  
                  34.60     1:11.93 (37.33)     1:50.26 (38.33)     2:27.18 (36.92)
 12 Kennon, Declan P    11 Badger-MR            2:30.30    2:27.61          5  
                  33.82     1:11.14 (37.32)     1:49.82 (38.68)     2:27.61 (37.79)
 13 Connuck, John L     15 UNNYC-MR             2:18.36    2:28.46          4  
                  33.18     1:10.67 (37.49)     1:49.55 (38.88)     2:28.46 (38.91)
 14 Hogan, Colin J      12 Badger-MR            2:27.32    2:28.77          3  
                  34.36     1:12.40 (38.04)     1:51.44 (39.04)     2:28.77 (37.33)
 15 Oczos, David        14 HS-MR                2:36.21    2:29.79          2  
                  34.93     1:12.61 (37.68)     1:52.12 (39.51)     2:29.79 (37.67)
 16 Rawitz, Alexander   13 NYCC-MR              2:33.38    2:30.03          1  
                  35.05     1:12.64 (37.59)     1:51.88 (39.24)     2:30.03 (38.15)
 17 Shala, Chip         16 APEX-MR              2:26.01    2:31.78        
                  34.07     1:11.86 (37.79)     1:52.21 (40.35)     2:31.78 (39.57)
 18 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               2:33.87    2:31.89        
                  35.22     1:13.86 (38.64)     1:54.09 (40.23)     2:31.89 (37.80)
 19 Tran, Jonathan F    15 HS-MR                2:33.90    2:32.25        
                  36.24     1:15.15 (38.91)     1:54.18 (39.03)     2:32.25 (38.07)
 20 Eid, Alex           13 Badger-MR            2:39.69    2:34.17        
                  35.53     1:14.40 (38.87)     1:54.83 (40.43)     2:34.17 (39.34)
 21 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    2:37.38    2:34.52        
                  34.94     1:13.22 (38.28)     1:54.14 (40.92)     2:34.52 (40.38)
 22 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR                   NT    2:38.18        
                  37.84     1:18.66 (40.82)     2:00.02 (41.36)     2:38.18 (38.16)
 23 Shala, Nick         18 APEX-MR              2:29.49    2:38.65        
                  36.78     1:17.35 (40.57)     1:59.34 (41.99)     2:38.65 (39.31)
 24 Dalton, Beau R      13 Badger-MR            2:36.50    2:39.48        
                  38.13     1:18.99 (40.86)     2:00.87 (41.88)     2:39.48 (38.61)
 25 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    2:47.31    2:39.66        
                  36.30     1:16.90 (40.60)     1:59.02 (42.12)     2:39.66 (40.64)
 26 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             2:35.00    2:40.76        
                  38.32     1:19.60 (41.28)     2:00.82 (41.22)     2:40.76 (39.94)
 27 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR             2:45.00    2:43.11        
                  38.93     1:19.80 (40.87)     2:02.72 (42.92)     2:43.11 (40.39)
 28 Mirman, Igal        16 Aquaflames-MR        2:51.37    2:43.44        
                  39.04     1:21.53 (42.49)     2:05.14 (43.61)     2:43.44 (38.30)
 29 Polgur, Michael     14 OWA-MR               2:42.72    2:43.73        
                  39.45     1:21.58 (42.13)     2:03.64 (42.06)     2:43.73 (40.09)
 30 Siebecker, Brandon  15 Badger-MR            2:23.44    2:47.49        
                  39.17     1:21.47 (42.30)     2:05.80 (44.33)     2:47.49 (41.69)
 31 Musheyev, Benjamin  16 Aquaflames-MR        2:54.17    2:53.14        
 32 Wodecki, Tomasz     13 HS-MR                2:59.00    2:57.38        
                  42.54     1:27.29 (44.75)     2:12.49 (45.20)     2:57.38 (44.89)
 33 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    3:16.40    3:07.61        
                  43.89     1:32.01 (48.12)     2:21.23 (49.22)     3:07.61 (46.38)
 34 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR                   NT    3:08.17        
                  44.15     1:33.26 (49.11)     2:22.80 (49.54)     3:08.17 (45.37)
 35 Gakin, Mark         14 Aquaflames-MR             NT    3:17.82        
                  42.66     1:30.70 (48.04)   3:17.82 (1:47.12)                    
 36 Tal, Brian          13 Aquaflames-MR             NT    3:51.97        
                  56.46                             1:55.78 ( )   3:51.97 (1:56.19)
 -- Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    2:59.11         DQ        
      Non-continuous turning action
                  44.16     1:30.74 (46.58)     2:19.39 (48.65)          DQ (42.17)
 -- Abramov, Yuriy      16 Aquaflames-MR        3:01.16         DQ        
      Non-continuous turning action
                  39.07     1:22.54 (43.47)     2:07.85 (45.31)          DQ (43.63)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, John           17 UNOWA-MR             1:07.39    1:06.82         20  
                  31.72     1:06.82 (35.10)                                        
  2 Wilson, Sozi A      17 Silver Streaks-MR    1:09.13    1:08.65         17  
                  31.70     1:08.65 (36.95)                                        
  3 Volkov, Sasha A     13 Badger-MR            1:09.68    1:08.79         16  
                  32.04     1:08.79 (36.75)                                        
  4 Lee, Joe            15 UNOWA-MR             1:09.17    1:09.20         15  
                  33.03     1:09.20 (36.17)                                        
  5 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    1:10.93    1:10.53         14  
                  32.71     1:10.53 (37.82)                                        
  6 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             1:11.77    1:10.61         13  
                  33.24     1:10.61 (37.37)                                        
  7 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              1:11.09    1:10.86         12  
                  33.52     1:10.86 (37.34)                                        
  8 Lyons, Chris        14 Badger-MR            1:10.06    1:12.20         11  
                  34.03     1:12.20 (38.17)                                        
  9 Zaino, Matthew      15 Silver Streaks-MR    1:14.89    1:14.24          9  
                  35.14     1:14.24 (39.10)                                        
 10 Shala, Nick         18 APEX-MR              1:16.03    1:14.61          7  
                  34.58     1:14.61 (40.03)                                        
 11 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    1:17.40    1:16.27          6  
                  35.73     1:16.27 (40.54)                                        
 12 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              1:15.87    1:16.90          5  
                  36.15     1:16.90 (40.75)                                        
 13 Siebecker, Brandon  15 Badger-MR            1:20.61    1:18.15          4  
                  37.22     1:18.15 (40.93)                                        
 14 Chen, Zhaoyu        13 RedTails-MR          1:18.40    1:18.19          3  
                  37.28     1:18.19 (40.91)                                        
 15 Spinelli, Mike J    14 HS-MR                1:24.00    1:18.48          2  
                  37.42     1:18.48 (41.06)                                        
 16 Kovtun, Igor        17 Aquaflames-MR             NT    1:18.83          1  
                  35.41     1:18.83 (43.42)                                        
 17 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:20.15    1:20.23        
                  37.97     1:20.23 (42.26)                                        
 18 Klein, Simon        13 Silver Streaks-MR    1:23.24    1:20.64        
                  37.50     1:20.64 (43.14)                                        
 19 Tran, Jonathan F    15 HS-MR                1:21.25    1:21.61        
                  39.63     1:21.61 (41.98)                                        
 20 Hogan, Brett R      13 Badger-MR            1:32.01    1:21.87        
                  38.21     1:21.87 (43.66)                                        
 21 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             1:23.74    1:23.58        
                  39.62     1:23.58 (43.96)                                        
 22 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             1:20.00    1:23.68        
                  37.82     1:23.68 (45.86)                                        
 23 Wu, Brian           13 Silver Streaks-MR    1:24.77    1:23.82        
                  39.32     1:23.82 (44.50)                                        
 24 Distelhurst, Antho  14 Silver Streaks-MR    1:24.65    1:24.28        
                  39.72     1:24.28 (44.56)                                        
 25 Polgur, Michael     14 OWA-MR               1:20.00    1:24.87        
                  40.42     1:24.87 (44.45)                                        
 26 Dimarzo, Phillip N  13 NYCC-MR              1:27.93    1:26.10        
                  41.05     1:26.10 (45.05)                                        
 27 Oczos, David        14 HS-MR                1:35.64    1:27.12        
                  40.75     1:27.12 (46.37)                                        
 28 Reich, Joseph S     13 UNNYC-MR             1:26.00    1:30.77        
                  41.51     1:30.77 (49.26)                                        
 29 Wodecki, Tomasz     13 HS-MR                1:34.53    1:33.48        
                  43.32     1:33.48 (50.16)                                        
 30 Abramov, Yuriy      16 Aquaflames-MR             NT    1:35.91        
                  43.75     1:35.91 (52.16)                                        
 31 Pandya, Swapnil H   14 Silver Streaks-MR    1:37.55    1:40.32        
                  48.04     1:40.32 (52.28)                                        
 32 Diaz, Ariel R       13 RedTails-MR          1:48.89    1:45.08        
                  48.91     1:45.08 (56.17)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barry, Charles C    12 Badger-MR            2:11.07    2:11.77         20  
                  29.91     1:03.67 (33.76)     1:38.73 (35.06)     2:11.77 (33.04)
  2 Lee, Joe            15 UNOWA-MR             2:12.09    2:12.06         17  
                  30.11     1:04.42 (34.31)     1:39.02 (34.60)     2:12.06 (33.04)
  3 Connuck, John L     15 UNNYC-MR             2:38.00    2:20.36         16  
                  29.91     1:05.07 (35.16)     1:41.46 (36.39)     2:20.36 (38.90)
  4 Kunze, Ian M        14 NYCC-MR              2:36.10    2:26.84         15  
                  30.79     1:07.34 (36.55)     1:46.33 (38.99)     2:26.84 (40.51)
  5 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    2:49.04    2:28.20         14  
                  32.57     1:11.00 (38.43)     1:51.88 (40.88)     2:28.20 (36.32)
  6 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              2:48.00    2:29.74         13  
                  30.81     1:09.35 (38.54)     1:49.60 (40.25)     2:29.74 (40.14)
  7 Langaman, Matthew   12 HS-MR                2:49.00    2:37.03         12  
                  33.04     1:12.67 (39.63)     1:55.61 (42.94)     2:37.03 (41.42)
  8 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             2:40.00    2:39.42         11  
                  32.46     1:12.36 (39.90)     1:55.66 (43.30)     2:39.42 (43.76)
  9 Eid, Alex           13 Badger-MR            2:41.46    2:40.09          9  
                  34.26     1:14.45 (40.19)     1:57.24 (42.79)     2:40.09 (42.85)
 10 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              3:16.39    3:00.70          7  
                  36.78     1:21.03 (44.25)     2:11.74 (50.71)     3:00.70 (48.96)
 11 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               2:55.12    3:05.27          6  
                  37.63     1:26.11 (48.48)     2:15.50 (49.39)     3:05.27 (49.77)
 -- Hogan, Colin J      12 Badger-MR            2:41.01         DQ        
      Alternating Kick
                  35.02     1:18.23 (43.21)     2:02.40 (44.17)          DQ (43.49)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Joe            15 UNOWA-MR             4:40.73    4:37.28         20  
                  28.13     1:01.53 (33.40)     1:36.23 (34.70)     2:11.65 (35.42)
        2:54.20 (42.55)     3:36.10 (41.90)     4:07.51 (31.41)     4:37.28 (29.77)
  2 Barry, Charles C    12 Badger-MR            4:45.88    4:37.61         17  
                  28.72     1:01.59 (32.87)     1:36.61 (35.02)     2:12.01 (35.40)
        2:54.49 (42.48)     3:36.72 (42.23)     4:07.65 (30.93)     4:37.61 (29.96)
  3 Lee, John           17 UNOWA-MR             4:44.70    4:46.93         16  
                  28.69     1:02.74 (34.05)     1:41.08 (38.34)     2:20.16 (39.08)
        3:01.14 (40.98)     3:42.67 (41.53)     4:14.28 (31.61)     4:46.93 (32.65)
  4 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              5:01.36    4:53.06         15  
                  30.15     1:05.86 (35.71)     1:44.09 (38.23)     2:21.95 (37.86)
        3:03.17 (41.22)     3:45.66 (42.49)     4:20.67 (35.01)     4:53.06 (32.39)
  5 Stoltz, Oscar L     14 UNNYC-MR             4:56.22    4:54.29         14  
                  32.50     1:12.43 (39.93)     1:49.23 (36.80)     2:25.80 (36.57)
        3:07.53 (41.73)     3:49.01 (41.48)     4:23.86 (34.85)     4:54.29 (30.43)
  6 Bianco, Phillip E   16 HS-MR                5:19.75    4:55.39         13  
                  30.97     1:08.17 (37.20)     1:47.34 (39.17)     2:24.52 (37.18)
        3:04.64 (40.12)     3:44.83 (40.19)     4:20.89 (36.06)     4:55.39 (34.50)
  7 Gourevitch, Jesse   15 Silver Streaks-MR    5:05.89    5:02.65         12  
                  29.58     1:08.86 (39.28)     1:46.59 (37.73)     2:24.47 (37.88)
        3:07.86 (43.39)     3:51.24 (43.38)     4:27.25 (36.01)     5:02.65 (35.40)
  8 Kennon, Declan P    11 Badger-MR            5:12.87    5:07.26         11  
                  31.45     1:09.48 (38.03)     1:48.11 (38.63)     2:28.23 (40.12)
        3:10.49 (42.26)     3:56.83 (46.34)     4:31.68 (34.85)     5:07.26 (35.58)
  9 Blaney, Miles J     14 UNNYC-MR             5:06.61    5:08.60          9  
                  31.92     1:09.33 (37.41)     1:49.13 (39.80)     2:28.54 (39.41)
        3:14.19 (45.65)     4:00.39 (46.20)     4:34.98 (34.59)     5:08.60 (33.62)
 10 Connuck, John L     15 UNNYC-MR             5:00.63    5:11.16          7  
                  28.79     1:03.45 (34.66)     1:41.89 (38.44)     2:22.25 (40.36)
        3:09.64 (47.39)     4:00.08 (50.44)     4:34.95 (34.87)     5:11.16 (36.21)
 11 Hogan, Brett R      13 Badger-MR            5:24.33    5:11.89          5.5
                  34.94     1:16.77 (41.83)     1:55.25 (38.48)     2:33.23 (37.98)
        3:18.40 (45.17)     4:04.74 (46.34)     4:39.53 (34.79)     5:11.89 (32.36)
 11 Spinelli, Mike J    14 HS-MR                5:30.00    5:11.89          5.5
                  32.52     1:10.19 (37.67)     1:49.24 (39.05)     2:29.31 (40.07)
        3:14.99 (45.68)     4:01.68 (46.69)     4:38.38 (36.70)     5:11.89 (33.51)
 13 Buckland, Gavin J   13 Silver Streaks-MR    5:25.24    5:12.33          4  
                  31.58     1:08.82 (37.24)     1:49.77 (40.95)     2:29.27 (39.50)
        3:15.15 (45.88)     4:00.64 (45.49)     4:38.25 (37.61)     5:12.33 (34.08)
 14 Langaman, Matthew   12 HS-MR                5:45.00    5:14.75          3  
                  31.69     1:10.83 (39.14)     1:52.18 (41.35)     2:33.71 (41.53)
        3:17.23 (43.52)     4:03.01 (45.78)     4:40.38 (37.37)     5:14.75 (34.37)
 15 Schunk, Andy J      13 Silver Streaks-MR    5:39.11    5:18.87          2  
                  31.25     1:10.07 (38.82)     1:50.67 (40.60)     2:32.01 (41.34)
        3:19.25 (47.24)     4:06.70 (47.45)     4:43.87 (37.17)     5:18.87 (35.00)
 16 Shala, Nick         18 APEX-MR              5:40.30    5:19.16          1  
                  34.09     1:17.21 (43.12)     1:58.56 (41.35)     2:40.63 (42.07)
        3:24.76 (44.13)     4:09.66 (44.90)     4:45.46 (35.80)     5:19.16 (33.70)
 17 Hogan, Colin J      12 Badger-MR            5:21.90    5:21.30        
                  34.16     1:12.60 (38.44)     1:53.90 (41.30)     2:34.07 (40.17)
        3:20.52 (46.45)     4:08.69 (48.17)     4:45.18 (36.49)     5:21.30 (36.12)
 18 Bekker, Allen T     14 UNOWA-MR             5:28.62    5:24.23        
                  34.96     1:16.33 (41.37)     1:58.17 (41.84)     2:39.97 (41.80)
        3:24.66 (44.69)     4:12.78 (48.12)     4:49.26 (36.48)     5:24.23 (34.97)
 19 Oczos, David        14 HS-MR                5:45.00    5:30.62        
                  33.34     1:14.61 (41.27)     1:56.57 (41.96)     2:39.02 (42.45)
        3:29.06 (50.04)     4:19.34 (50.28)     4:55.44 (36.10)     5:30.62 (35.18)
 20 Polgur, Michael     14 OWA-MR               5:47.53    5:41.37        
                  36.81     1:21.06 (44.25)     2:04.73 (43.67)     2:48.30 (43.57)
        3:35.54 (47.24)     4:24.68 (49.14)     5:03.77 (39.09)     5:41.37 (37.60)
 -- Shala, Chip         16 APEX-MR              5:35.22         DQ        
      Non-simultaneous touch - fly
                  29.56     1:12.19 (42.63)     1:52.97 (40.78)     2:35.37 (42.40)
        3:30.05 (54.68)     4:22.96 (52.91)     5:02.04 (39.08)          DQ (38.95)
 -- Wu, Brian           13 Silver Streaks-MR    5:49.01         DQ        
      One hand touch - breast
                  35.78     1:20.02 (44.24)   2:45.41 (1:25.39)     3:35.68 (50.27)
        4:25.87 (50.19)     5:06.13 (40.26)          DQ (40.65)                    
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:45.00    1:38.30         40  
     1) Lee, Marc A 16                  2) Peralta, Ramon E 15            
     3) Shala, Chip 16                  4) Zhivkov, Ivan G 15             
                  24.32       48.10 (23.78)     1:12.82 (24.72)     1:38.30 (25.48)
  2 Harbor Seals-MR  'A'                        1:46.90    1:41.79         34  
     1) Spinelli, Mike J 14             2) Foo, James F 16                
     3) Bianco, Phillip E 16            4) Oczos, David 14                
                  25.41       49.79 (24.38)     1:15.69 (25.90)     1:41.79 (26.10)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:49.55    1:42.61         32  
     1) Volkov, Sasha A 13              2) Hogan, Brett R 13              
     3) Eid, Alex 13                    4) Lyons, Chris 14                
                  25.21       52.13 (26.92)     1:18.94 (26.81)     1:42.61 (23.67)
  4 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'            1:42.57    1:42.96         30  
     1) Wilson, Sozi A 17               2) Gourevitch, Jesse D 15         
     3) Zaino, Matthew 15               4) Wu, Brian 13                   
                  24.06       49.98 (25.92)     1:17.10 (27.12)     1:42.96 (25.86)
  5 Silver Streaks Swim Club-MR  'B'            1:50.26    1:53.19         28  
     1) Schunk, Andy J 13               2) Buckland, Gavin J 13           
     3) Klein, Simon 13                 4) Distelhurst, Anthony J 14      
                  27.16       53.46 (26.30)     1:22.63 (29.17)     1:53.19 (30.56)
  6 Apex Swim Club-MR  'B'                      2:00.00    1:53.53         26  
     1) Shala, Nick 18                  2) Rodriguez, Jose M 13           
     3) Zhivkov, Panio G 13             4) Alonso, Carlos 12              
                  26.17       55.93 (29.76)     1:25.03 (29.10)     1:53.53 (28.50)
  7 Central Queens Ym-Ywha-MR  'A'                   NT    1:54.70         24  
     1) Kovtun, Igor 17                 2) Abramov, Yuriy 16              
     3) Musheyev, Benjamin 16           4) Mirman, Igal 16                
                  27.69       59.73 (32.04)     1:28.23 (28.50)     1:54.70 (26.47)
 -- Riverbank RedTails Swim Team-MR  'B'        1:59.09         DQ        
      False start
     1) Dupres, Abel 14                 2) Chen, Zhaoyu 13                
     3) Diaz, Ariel R 13                4) Dupres, Paul P 16              
                  24.42       57.10 (32.68)     1:30.93 (33.83)          DQ (23.63)