2007 MR Badger LC Spring Splash Meet - 5/6/2007                
                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Freestyle

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J      7 Bgnw Marlins-MR        43.81      39.46        
  2 Low, Kelly           8 NYCC-MR                46.82      41.21        
  3 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              46.18      42.95        
  4 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      43.11      43.10        
  5 Wilf, Jenna R        8 Agua Swim Team-MR      45.04      43.50        
  6 Pena, Sarahe         8 Agua Swim Team-MR      52.00      45.65        
  7 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR        52.00      47.70        
  8 Farrell, Caroline    8 LBA-MR                 55.00      48.12        
  9 Solis, Gabriela      7 LBA-MR               1:00.03      48.72        
 10 Harrington, Brooke   7 LBA-MR                 54.49      49.16        
 11 Lee, Madison         7 NYCC-MR                52.00      50.27        
 12 Jordan, Kayalee      8 LBA-MR               1:05.00      50.82        
 13 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR                50.69      50.86        
 14 Smoor, Nina F        8 Badger-MR              51.26      51.97        
 15 Cain, Catherine O    7 Badger-MR              58.10      52.36        
 16 Chase, Samantha      7 LBA-MR               1:05.00      52.76        
 17 Frater, Hannah       8 Agua Swim Team-MR         NT      54.28        
 18 Maloney, Wynn M      7 NYCC-MR              1:03.80      55.04        
 19 Urban, Hayley        8 LBA-MR               1:12.91      57.72        
 20 Brennan, Catie F     6 NYCC-MR              1:10.00    1:03.62        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J      7 Bgnw Marlins-MR        51.24      45.80        
  2 Wilf, Jenna R        8 Agua Swim Team-MR      49.89      49.78        
  3 Low, Kelly           8 NYCC-MR                55.55      50.48        
  4 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              51.40      52.15        
  5 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      53.99      53.65        
  6 Farrell, Caroline    8 LBA-MR               1:00.00      54.58        
  7 Harrington, Brooke   7 LBA-MR                 59.88      54.95        
  8 Pena, Sarahe         8 Agua Swim Team-MR    1:03.88      56.30        
  9 Maloney, Wynn M      7 NYCC-MR              1:01.54      56.51        
 10 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR      1:03.00      56.93        
 11 Smoor, Nina F        8 Badger-MR            1:02.21    1:00.29        
 12 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR                55.66    1:00.84        
 13 Brennan, Catie F     6 NYCC-MR              1:20.00    1:01.95        
 14 Solis, Gabriela      7 LBA-MR               1:05.93    1:02.84        
 15 Cain, Catherine O    7 Badger-MR            1:08.12    1:03.12        
 16 Frater, Hannah       8 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.13        
 17 Jordan, Kayalee      8 LBA-MR               1:15.00    1:04.66        
 18 Lee, Madison         7 NYCC-MR              1:01.00    1:04.71        
 19 Chase, Samantha      7 LBA-MR               1:15.00    1:04.87        
 20 Urban, Hayley        8 LBA-MR               1:25.00    1:07.54        
 
Girls 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J      7 Bgnw Marlins-MR        51.72      45.32        
  2 Low, Kelly           8 NYCC-MR                55.11      52.39        
  3 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      50.76      55.87        
  4 Wilf, Jenna R        8 Agua Swim Team-MR      51.23      56.09        
  5 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              58.68      57.70        
  6 Tubens, Ashley       7 NYCC-MR              1:00.31      57.87        
  7 Harrington, Brooke   7 LBA-MR               1:10.00      59.25        
  8 Ruotolo, Susannah    8 Bgnw Marlins-MR      1:04.00    1:01.07        
  9 Pena, Sarahe         8 Agua Swim Team-MR    1:10.06    1:04.14        
 10 Frater, Hannah       8 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.81        
 11 Smoor, Nina F        8 Badger-MR                 NT    1:14.91        
 12 Chase, Samantha      7 LBA-MR               1:20.00    1:24.94        
 13 Urban, Hayley        8 LBA-MR               1:30.00    1:33.55        
 -- Solis, Gabriela      7 LBA-MR               1:15.00         DQ        
 -- Cain, Catherine O    7 Badger-MR                 NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 New York City Aquatic Club-MR  'A'          3:40.00    3:22.59        
                  41.55     1:39.10 (57.55)   2:39.27 (1:00.17)     3:22.59 (43.32)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 4:11.89    3:23.75        
                  51.13     1:40.90 (49.77)   2:49.52 (1:08.62)     3:23.75 (34.23)
 
Girls 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      1:13.70    1:10.72        
                  33.34     1:10.72 (37.38)                                        
  2 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      1:15.03    1:13.69        
                  34.76     1:13.69 (38.93)                                        
  3 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR    1:17.81    1:17.64        
                  38.12     1:17.64 (39.52)                                        
  4 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      1:22.99    1:18.20        
                  37.73     1:18.20 (40.47)                                        
  5 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:17.18    1:18.27        
                  37.58     1:18.27 (40.69)                                        
  6 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:17.97    1:19.15        
                  37.90     1:19.15 (41.25)                                        
  7 Nicpon, Catherine   10 LBA-MR               1:22.07    1:19.27        
                  38.82     1:19.27 (40.45)                                        
  8 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR      1:29.02    1:19.30        
                  38.83     1:19.30 (40.47)                                        
  9 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR            1:20.29    1:19.48        
                  37.58     1:19.48 (41.90)                                        
 10 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR      1:30.14    1:19.50        
                  38.55     1:19.50 (40.95)                                        
 11 Reilly, Bridget K   10 GAEL-MR              1:26.59    1:19.56        
                  37.93     1:19.56 (41.63)                                        
 12 Gomez, Chelsea O     9 NYCC-MR              1:20.89    1:21.53        
                  39.83     1:21.53 (41.70)                                        
 13 O'Sullivan, Raine   10 GAEL-MR              1:34.55    1:22.35        
                  39.59     1:22.35 (42.76)                                        
 14 Harrington, Morgan   9 LBA-MR               1:33.97    1:23.96        
                  39.25     1:23.96 (44.71)                                        
 15 Smith, Justine      10 LBA-MR               1:39.42    1:25.93        
                  41.73     1:25.93 (44.20)                                        
 16 Guttridge, Christi  10 Bgnw Marlins-MR      1:36.99    1:26.37        
                  41.98     1:26.37 (44.39)                                        
 17 Keim, Laura         10 LBA-MR               1:40.00    1:26.54        
                  42.14     1:26.54 (44.40)                                        
 18 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    1:34.99    1:26.63        
                  42.22     1:26.63 (44.41)                                        
 19 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR              1:33.96    1:27.12        
                  40.80     1:27.12 (46.32)                                        
 20 Kuo, Elizabeth F     9 Agua Swim Team-MR    1:42.67    1:27.98        
                  42.18     1:27.98 (45.80)                                        
 21 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:40.91    1:29.21        
                  42.45     1:29.21 (46.76)                                        
 22 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR              1:40.00    1:31.23        
                  41.62     1:31.23 (49.61)                                        
 23 Baudinet, Mary Hel  10 Bgnw Marlins-MR      1:38.00    1:31.33        
                  45.34     1:31.33 (45.99)                                        
 24 Job, Zakiyyah       10 LBA-MR               1:37.01    1:32.33        
                  44.51     1:32.33 (47.82)                                        
 25 Rota, Kimberly A    10 Bgnw Marlins-MR      1:46.13    1:33.16        
                  43.53     1:33.16 (49.63)                                        
 26 Lu, Grace G          9 APEX-MR              1:37.39    1:34.00        
                  45.88     1:34.00 (48.12)                                        
 27 Boddie, Erin E       9 Bgnw Marlins-MR      1:39.00    1:35.66        
                  44.40     1:35.66 (51.26)                                        
 28 Young, Sarah E      10 HS-MR                1:35.84    1:36.08        
                  46.25     1:36.08 (49.83)                                        
 29 Grodzki, Victoria   10 LBA-MR               1:35.00    1:37.38        
                  44.32     1:37.38 (53.06)                                        
 30 Xu, Emily            9 NYCC-MR              1:42.28    1:37.63        
                  45.79     1:37.63 (51.84)                                        
 31 Bianco, Sara E       9 HS-MR                1:38.43    1:38.37        
 32 Gresia, Krista S    10 GAEL-MR              1:34.98    1:38.69        
                  46.59     1:38.69 (52.10)                                        
 33 Shaw, Zoe A         10 Bgnw Marlins-MR      1:47.00    1:39.21        
                  47.45     1:39.21 (51.76)                                        
 34 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR            1:40.71    1:40.58        
                  47.94     1:40.58 (52.64)                                        
 35 Burgess, Brittany   10 UNATT-MR             2:00.00    1:40.74        
                  46.65     1:40.74 (54.09)                                        
 36 Zorek, Sophia A     10 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.66        
                  46.21     1:41.66 (55.45)                                        
 37 Byrne, Theresa A    10 Agua Swim Team-MR    1:45.67    1:44.91        
                  50.11     1:44.91 (54.80)                                        
 38 Kirtzman, Sienna C  10 Agua Swim Team-MR         NT    1:47.72        
                  49.46     1:47.72 (58.26)                                        
 39 Wallerstein, Avery  10 NYCC-MR              2:12.76    1:50.52        
                  52.01     1:50.52 (58.51)                                        
 40 Ryan, Katie A       10 GAEL-MR              1:46.55    1:50.98        
                  49.76   1:50.98 (1:01.22)                                        
 41 Wallerstein, Julia  10 NYCC-MR              2:16.00    1:53.84        
                  52.32   1:53.84 (1:01.52)                                        
 42 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR    2:09.66    1:53.87        
                  53.48   1:53.87 (1:00.39)                                        
 43 Nix, Sabine A        9 Bgnw Marlins-MR      2:00.00    1:55.01        
                  52.48   1:55.01 (1:02.53)                                        
 44 Chase, Christina    10 LBA-MR               2:15.00    1:55.73        
                  51.25   1:55.73 (1:04.48)                                        
 45 Schuhmann, Sarah     9 Badger-MR                 NT    1:59.11        
                1:51.87      1:59.11 (7.24)                                        
 
Girls 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:21.85    1:21.57        
                  40.28     1:21.57 (41.29)                                        
  2 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      1:27.60    1:22.76        
                  40.53     1:22.76 (42.23)                                        
  3 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      1:27.64    1:25.01        
                  41.42     1:25.01 (43.59)                                        
  4 Nicpon, Catherine   10 LBA-MR               1:34.56    1:28.46        
                  43.62     1:28.46 (44.84)                                        
  5 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:27.77    1:30.40        
                  44.71     1:30.40 (45.69)                                        
  6 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      1:40.83    1:30.81        
                  44.60     1:30.81 (46.21)                                        
  7 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:26.57    1:31.59        
                  45.89     1:31.59 (45.70)                                        
  8 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR      1:38.18    1:32.60        
                  46.19     1:32.60 (46.41)                                        
  9 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR            1:30.91    1:32.90        
                  45.01     1:32.90 (47.89)                                        
 10 Harrington, Morgan   9 LBA-MR               1:40.45    1:33.43        
                  44.83     1:33.43 (48.60)                                        
 11 Gomez, Chelsea O     9 NYCC-MR              1:32.29    1:34.08        
                  46.16     1:34.08 (47.92)                                        
 12 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      1:38.59    1:34.20        
                  46.54     1:34.20 (47.66)                                        
 13 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR    1:31.88    1:34.81        
                  46.32     1:34.81 (48.49)                                        
 14 Kuo, Elizabeth F     9 Agua Swim Team-MR    1:47.41    1:38.10        
                  48.25     1:38.10 (49.85)                                        
 15 Reilly, Bridget K   10 GAEL-MR              1:36.74    1:39.54        
                  49.20     1:39.54 (50.34)                                        
 16 Smith, Justine      10 LBA-MR               1:53.50    1:43.67        
                  50.99     1:43.67 (52.68)                                        
 17 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:51.01    1:44.40        
                  52.54     1:44.40 (51.86)                                        
 18 O'Sullivan, Raine   10 GAEL-MR              1:41.72    1:44.58        
                  51.13     1:44.58 (53.45)                                        
 19 Grodzki, Victoria   10 LBA-MR               1:45.00    1:44.86        
                  51.58     1:44.86 (53.28)                                        
 20 Job, Zakiyyah       10 LBA-MR               1:51.94    1:46.05        
                  52.80     1:46.05 (53.25)                                        
 21 Xu, Emily            9 NYCC-MR              1:39.28    1:47.17        
                  51.56     1:47.17 (55.61)                                        
 22 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    1:42.21    1:48.09        
                  53.95     1:48.09 (54.14)                                        
 23 Guttridge, Christi  10 Bgnw Marlins-MR      1:52.00    1:48.66        
                  52.87     1:48.66 (55.79)                                        
 24 Boddie, Erin E       9 Bgnw Marlins-MR      1:58.00    1:50.47        
                  54.10     1:50.47 (56.37)                                        
 25 Rota, Kimberly A    10 Bgnw Marlins-MR      2:00.65    1:50.66        
 26 Young, Sarah E      10 HS-MR                1:55.00    1:52.01        
                  55.57     1:52.01 (56.44)                                        
 27 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR            1:59.88    1:56.77        
                  58.80     1:56.77 (57.97)                                        
 28 Kirtzman, Sienna C  10 Agua Swim Team-MR         NT    1:57.34        
                  56.24   1:57.34 (1:01.10)                                        
 29 Byrne, Theresa A    10 Agua Swim Team-MR    1:57.97    1:57.36        
                  57.23   1:57.36 (1:00.13)                                        
 30 Ryan, Katie A       10 GAEL-MR              2:02.82    2:03.13        
                  57.71   2:03.13 (1:05.42)                                        
 31 Schuhmann, Sarah     9 Badger-MR                 NT    2:08.25        
 32 Burgess, Brittany   10 UNATT-MR             2:20.00    2:08.65        
 33 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR    2:36.85    2:25.01        
                1:13.01   2:25.01 (1:12.00)                                        
 -- Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR      1:44.80         DQ        
                  46.91          DQ (47.59)                                        
 -- Zorek, Sophia A     10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                  57.58        DQ (1:06.67)                                        
 -- Keim, Laura         10 LBA-MR               1:55.00         DQ        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Kate B       10 Badger-MR              41.26      43.69        
  2 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR      52.48      49.37        
  3 Catarinacchio, Jes  10 GAEL-MR                48.32      49.64        
  4 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR              49.15      49.69        
  5 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR        52.60      50.40        
  6 Smith, Justine      10 LBA-MR                 52.95      50.49        
  7 Kirtzman, Sienna C  10 Agua Swim Team-MR         NT      50.54        
  8 Guttridge, Christi  10 Bgnw Marlins-MR      1:00.05      53.59        
  9 Keim, Laura         10 LBA-MR               1:05.00      55.08        
 10 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR                52.13      55.44        
 11 Baudinet, Mary Hel  10 Bgnw Marlins-MR        59.00      55.79        
 12 Schuhmann, Sarah     9 Badger-MR              57.35      56.22        
 13 Xu, Emily            9 NYCC-MR              1:01.13      56.24        
 14 Zorek, Sophia A     10 Agua Swim Team-MR         NT      57.40        
 15 Lu, Grace G          9 APEX-MR              1:01.63      57.46        
 16 Bianco, Sara E       9 HS-MR                  57.44      57.78        
 17 Shaw, Zoe A         10 Bgnw Marlins-MR      1:05.00      57.97        
 18 Young, Sarah E      10 HS-MR                1:02.05      58.87        
 19 Chase, Christina    10 LBA-MR               1:05.00      59.40        
 20 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR      59.86      59.59        
 21 Byrne, Theresa A    10 Agua Swim Team-MR    1:00.94      59.63        
 22 Wallerstein, Julia  10 NYCC-MR              1:22.00    1:02.84        
 23 Nix, Sabine A        9 Bgnw Marlins-MR      1:14.29    1:04.47        
 24 Wallerstein, Avery  10 NYCC-MR              1:17.98    1:12.76        
 
Girls 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Kate B       10 Badger-MR              37.00      37.62        
  2 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR        42.99      39.35        
  3 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR        41.48      39.43        
  4 Harrington, Morgan   9 LBA-MR                 43.73      39.57        
  5 Delane, Kelly A     10 Badger-MR              37.22      39.65        
  6 Nicpon, Catherine   10 LBA-MR                 43.84      40.14        
  7 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR        44.73      40.31        
  8 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR        43.73      40.39        
  9 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR        43.89      40.52        
 10 Gomez, Chelsea O     9 NYCC-MR                42.50      41.95        
 11 Catarinacchio, Jes  10 GAEL-MR                43.14      42.02        
 12 Shehan, Olivia W    10 Agua Swim Team-MR      40.94      42.24        
 13 McGrath, Ashley M   10 Badger-MR              43.69      44.19        
 14 Baudinet, Mary Hel  10 Bgnw Marlins-MR        48.00      44.62        
 15 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR        54.07      44.85        
 16 Fullerton, Haley E   9 GAEL-MR                44.69      45.48        
 17 Tilneac, Stephanie   9 NYCC-MR              1:09.89      46.21        
 18 Reilly, Bridget K   10 GAEL-MR                46.42      46.27        
 19 Shaw, Zoe A         10 Bgnw Marlins-MR        53.00      48.35        
 20 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      55.91      48.61        
 21 Job, Zakiyyah       10 LBA-MR                 50.64      49.33        
 22 Boddie, Erin E       9 Bgnw Marlins-MR        53.00      50.36        
 23 Kuo, Elizabeth F     9 Agua Swim Team-MR    1:01.41      51.20        
 24 Grodzki, Victoria   10 LBA-MR                 52.29      53.02        
 25 Bianco, Sara E       9 HS-MR                  57.35      53.84        
 26 Lu, Grace G          9 APEX-MR              1:06.17      54.67        
 27 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR              56.74      57.03        
 28 Burgess, Brittany   10 UNATT-MR             1:10.00      58.66        
 29 Nix, Sabine A        9 Bgnw Marlins-MR      1:13.55    1:03.31        
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:27.00    2:17.47        
                  32.59     1:08.46 (35.87)     1:44.68 (36.22)     2:17.47 (32.79)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:15.35    2:20.55        
                  35.60     1:11.74 (36.14)     1:46.92 (35.18)     2:20.55 (33.63)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:43.00    2:32.02        
                  38.90     1:14.50 (35.60)   2:32.02 (1:17.52)                    
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 3:00.00    2:32.52        
                  35.56     1:15.66 (40.10)   2:32.52 (1:16.86)                    
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:30.69    2:33.16        
                  34.99     1:13.41 (38.42)     1:54.42 (41.01)     2:33.16 (38.74)
  6 New York City Aquatic Club-MR  'A'          3:00.00    2:47.76        
                  40.88     1:33.73 (52.85)   2:47.76 (1:14.03)                    
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    3:03.14        
                  55.12        55.67 (0.55)   3:03.14 (2:07.47)                    
 
Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:51.00    2:40.25        
                  39.99     1:25.01 (45.02)     2:04.56 (39.55)     2:40.25 (35.69)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:31.74    2:43.02        
                  43.40     1:26.57 (43.17)     2:07.31 (40.74)     2:43.02 (35.71)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 3:04.24    2:53.98        
                  42.32     1:32.10 (49.78)     2:12.75 (40.65)     2:53.98 (41.23)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          3:05.00    2:59.69        
                  44.24     1:34.19 (49.95)     2:18.76 (44.57)     2:59.69 (40.93)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:38.25    3:02.43        
                  47.50     1:40.77 (53.27)     2:23.49 (42.72)     3:02.43 (38.94)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'           NT    3:26.90        
                  49.72     1:42.62 (52.90)   3:26.90 (1:44.28)                    
 
Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brady, Megan        12 LBA-MR               1:11.66    1:07.25        
                  32.55     1:07.25 (34.70)                                        
  2 Rivera, Ashley M    12 NYCC-MR              1:08.50    1:07.96        
                  33.26     1:07.96 (34.70)                                        
  3 Barry, Elizabeth R  12 Bgnw Marlins-MR      1:10.66    1:08.78        
                  32.84     1:08.78 (35.94)                                        
  4 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      1:14.12    1:12.20        
                  34.78     1:12.20 (37.42)                                        
  5 DeMarco, Jackie M   11 UNBAD-MR             1:13.45    1:12.57        
                  34.44     1:12.57 (38.13)                                        
  6 Huang, Eileen S     12 Bgnw Marlins-MR      1:19.13    1:12.69        
                  34.47     1:12.69 (38.22)                                        
  7 Deverna, Tara N     11 GAEL-MR              1:14.57    1:13.10        
                  35.55     1:13.10 (37.55)                                        
  8 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR      1:18.80    1:13.20        
                  35.27     1:13.20 (37.93)                                        
  9 Martinez, Adrianna  12 NYCC-MR              1:13.78    1:13.35        
                  35.37     1:13.35 (37.98)                                        
 10 Stefanello, Nicole  12 LBA-MR               1:12.45    1:13.47        
                  34.57     1:13.47 (38.90)                                        
 11 Chiang, Brittany    11 Bgnw Marlins-MR      1:23.00    1:13.87        
                  35.34     1:13.87 (38.53)                                        
 12 Shaw, Keyzia        12 UNATT-MR             1:12.05    1:16.21        
                  36.83     1:16.21 (39.38)                                        
 13 Guttridge, Kaitlyn  12 Bgnw Marlins-MR      1:20.76    1:16.32        
                  36.29     1:16.32 (40.03)                                        
 14 Perschetz, Lauren   11 Bgnw Marlins-MR      1:30.66    1:16.81        
                  36.01     1:16.81 (40.80)                                        
 15 Cain, Mary C        11 Badger-MR            1:16.61    1:16.84        
                  37.38     1:16.84 (39.46)                                        
 16 Cannon, Kellie      11 LBA-MR               1:15.78    1:17.29        
                  37.85     1:17.29 (39.44)                                        
 17 Kennon, Nora M      12 Badger-MR            1:12.38    1:17.61        
                  36.83     1:17.61 (40.78)                                        
 18 Ruotolo, Hope E     11 Bgnw Marlins-MR      1:28.00    1:18.53        
                  37.51     1:18.53 (41.02)                                        
 19 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR      1:23.18    1:18.54        
                  37.63     1:18.54 (40.91)                                        
 20 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                1:20.52    1:18.88        
                  37.17     1:18.88 (41.71)                                        
 21 Martinessi, Alexan  12 LBA-MR               1:26.81    1:18.94        
                  36.94     1:18.94 (42.00)                                        
 22 Solis, Susana       11 LBA-MR               1:27.52    1:19.15        
                  38.21     1:19.15 (40.94)                                        
 23 Herbold, Emma K     11 Badger-MR            1:15.74    1:19.20        
                  37.05     1:19.20 (42.15)                                        
 24 McPherson-White, G  12 APEX-MR              1:24.35    1:19.68        
                  38.56     1:19.68 (41.12)                                        
 25 Nash, Jennifer      11 LBA-MR               1:23.31    1:19.95        
                  39.14     1:19.95 (40.81)                                        
 26 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:24.31    1:20.29        
                  39.88     1:20.29 (40.41)                                        
 27 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR              1:17.29    1:20.33        
                  37.60     1:20.33 (42.73)                                        
 28 Ward, Mariah        12 LBA-MR               1:30.00    1:20.85        
                  38.50     1:20.85 (42.35)                                        
 29 Waite, Carylyn      11 NYCC-MR              1:21.72    1:21.20        
                  37.56     1:21.20 (43.64)                                        
 30 Pilipenko, Veronik  11 APEX-MR              1:26.41    1:21.76        
                  38.87     1:21.76 (42.89)                                        
 31 Konopka, Katie E    11 Badger-MR            1:16.29    1:21.77        
                  39.02     1:21.77 (42.75)                                        
 32 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR            1:20.43    1:22.33        
                  39.68     1:22.33 (42.65)                                        
 33 Xue, Kelly E        11 HS-MR                1:23.74    1:23.69        
                  38.79     1:23.69 (44.90)                                        
 34 Johanson, Bridget   11 Badger-MR            1:20.31    1:23.84        
                  39.47     1:23.84 (44.37)                                        
 35 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR              1:22.82    1:24.46        
                  39.41     1:24.46 (45.05)                                        
 36 Levine, Corie T     11 Bgnw Marlins-MR      1:30.52    1:24.56        
                  39.98     1:24.56 (44.58)                                        
 37 Alton, Erin         11 LBA-MR               1:49.13    1:26.40        
                  40.67     1:26.40 (45.73)                                        
 38 Alston, Neka        12 LBA-MR               1:28.01    1:26.71        
                  41.12     1:26.71 (45.59)                                        
 39 Jen, Sarah G        11 Bgnw Marlins-MR      1:37.00    1:29.32        
                  41.37     1:29.32 (47.95)                                        
 40 Ang, Jei-Si         11 Bgnw Marlins-MR      1:37.00    1:29.81        
                  40.98     1:29.81 (48.83)                                        
 41 Thompson, Lailah Y  12 NYCC-MR              1:28.82    1:30.54        
                  39.82     1:30.54 (50.72)                                        
 42 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR      1:31.49    1:30.90        
                  44.06     1:30.90 (46.84)                                        
 43 Rieck, Ashley S     11 Badger-MR            1:44.06    1:43.58        
                  47.37     1:43.58 (56.21)                                        
 
Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      1:20.49    1:19.24        
                  38.87     1:19.24 (40.37)                                        
  2 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR      1:23.48    1:20.42        
                  39.79     1:20.42 (40.63)                                        
  3 Stefanello, Nicole  12 LBA-MR               1:22.92    1:20.89        
                  39.60     1:20.89 (41.29)                                        
  4 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR              1:18.82    1:21.65        
                  41.09     1:21.65 (40.56)                                        
  5 Barry, Elizabeth R  12 Bgnw Marlins-MR      1:21.77    1:21.86        
                  39.98     1:21.86 (41.88)                                        
  6 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                1:19.32    1:23.31        
                  41.42     1:23.31 (41.89)                                        
  7 Brady, Megan        12 LBA-MR               1:38.93    1:25.98        
                  41.63     1:25.98 (44.35)                                        
  8 DeMarco, Jackie M   11 UNBAD-MR             1:22.34    1:26.58        
                  42.08     1:26.58 (44.50)                                        
  9 Huang, Eileen S     12 Bgnw Marlins-MR      1:34.32    1:28.84        
                  43.76     1:28.84 (45.08)                                        
 10 Shaw, Keyzia        12 UNATT-MR             1:25.78    1:29.44        
                  44.92     1:29.44 (44.52)                                        
 11 Nash, Jennifer      11 LBA-MR               1:26.81    1:29.71        
                  44.36     1:29.71 (45.35)                                        
 12 Kennon, Nora M      12 Badger-MR            1:24.76    1:30.32        
                  45.22     1:30.32 (45.10)                                        
 13 Perschetz, Lauren   11 Bgnw Marlins-MR      1:32.00    1:30.56        
                  44.32     1:30.56 (46.24)                                        
 14 Guttridge, Kaitlyn  12 Bgnw Marlins-MR      1:38.84    1:30.57        
                  44.81     1:30.57 (45.76)                                        
 15 Cannon, Kellie      11 LBA-MR               1:31.59    1:30.88        
                  44.98     1:30.88 (45.90)                                        
 16 Herbold, Emma K     11 Badger-MR            1:27.85    1:32.02        
                  44.04     1:32.02 (47.98)                                        
 17 Solis, Susana       11 LBA-MR               1:41.46    1:32.13        
                  45.03     1:32.13 (47.10)                                        
 18 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR            1:30.33    1:32.70        
                  46.61     1:32.70 (46.09)                                        
 19 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR              1:30.08    1:33.30        
                  45.28     1:33.30 (48.02)                                        
 20 Konopka, Katie E    11 Badger-MR            1:27.25    1:36.20        
                  46.54     1:36.20 (49.66)                                        
 21 Johanson, Bridget   11 Badger-MR            1:33.11    1:36.75        
                  46.74     1:36.75 (50.01)                                        
 22 Levine, Corie T     11 Bgnw Marlins-MR      1:44.13    1:36.97        
                  47.69     1:36.97 (49.28)                                        
 23 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR              1:35.97    1:38.26        
                  48.47     1:38.26 (49.79)                                        
 24 Ruotolo, Hope E     11 Bgnw Marlins-MR      1:40.00    1:38.27        
                  46.80     1:38.27 (51.47)                                        
 25 Alston, Neka        12 LBA-MR               1:44.80    1:38.39        
                  47.92     1:38.39 (50.47)                                        
 26 Alton, Erin         11 LBA-MR               2:04.71    1:40.09        
                  48.96     1:40.09 (51.13)                                        
 27 Waite, Carylyn      11 NYCC-MR              1:41.68    1:43.84        
 28 Ang, Jei-Si         11 Bgnw Marlins-MR      1:55.00    1:47.40        
                  51.57     1:47.40 (55.83)                                        
 -- Rivera, Ashley M    12 NYCC-MR              1:24.38         DQ        
                  43.78          DQ (44.71)                                        
 -- Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:37.69         DQ        
                  47.33          DQ (46.21)                                        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR        44.00      41.88        
  2 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR                40.53      41.94        
  3 Deverna, Tara N     11 GAEL-MR                42.53      42.27        
  4 Perschetz, Lauren   11 Bgnw Marlins-MR        48.29      44.22        
  5 Huang, Eileen S     12 Bgnw Marlins-MR        46.96      44.56        
  6 Martinez, Adrianna  12 NYCC-MR                42.85      44.86        
  7 Guttridge, Kaitlyn  12 Bgnw Marlins-MR        47.22      45.33        
  8 Shaw, Keyzia        12 UNATT-MR               43.79      45.38        
  9 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                  43.67      45.85        
 10 Martinessi, Alexan  12 LBA-MR                 50.69      46.09        
 11 Cain, Mary C        11 Badger-MR              45.74      46.17        
 12 Waite, Carylyn      11 NYCC-MR                45.16      46.40        
 13 Chiang, Brittany    11 Bgnw Marlins-MR        49.00      46.77        
 14 Jen, Sarah G        11 Bgnw Marlins-MR        49.72      47.29        
 15 Xue, Kelly E        11 HS-MR                  47.68      47.35        
 16 McPherson-White, G  12 APEX-MR                56.85      47.91        
 17 Ward, Mariah        12 LBA-MR                 54.17      48.82        
 18 Pilipenko, Veronik  11 APEX-MR                56.92      52.58        
 19 Johanson, Bridget   11 Badger-MR              50.34      52.70        
 20 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                  52.05      54.71        
 21 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR        57.97      55.76        
 22 Rieck, Ashley S     11 Badger-MR              59.66    1:03.91        
 -- Thompson, Lailah Y  12 NYCC-MR                45.33         DQ        
 
Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR        37.06      35.00        
  2 Duncalf, Katie S    12 Bgnw Marlins-MR        38.56      36.22        
  3 Martinez, Adrianna  12 NYCC-MR                37.14      36.39        
  4 Rivera, Ashley M    12 NYCC-MR                37.71      36.52        
  5 Stefanello, Nicole  12 LBA-MR                 35.64      36.85        
  6 DeMarco, Jackie M   11 UNBAD-MR               36.00      36.97        
  7 Brown, Caitlin N    12 HS-MR                  35.79      37.12        
  8 Barry, Elizabeth R  12 Bgnw Marlins-MR        37.37      37.40        
  9 Chiang, Brittany    11 Bgnw Marlins-MR        42.00      37.64        
 10 Ward, Mariah        12 LBA-MR                 47.12      38.54        
 11 Martinessi, Alexan  12 LBA-MR                 39.86      38.63        
 12 Shaw, Keyzia        12 UNATT-MR               39.82      39.02        
 13 Puleo, Danielle N   12 GAEL-MR                39.37      39.17        
 14 Brady, Megan        12 LBA-MR                 46.56      39.60        
 15 Deverna, Tara N     11 GAEL-MR                41.15      39.66        
 16 Herbold, Emma K     11 Badger-MR              40.18      39.85        
 17 Nash, Jennifer      11 LBA-MR                 40.07      40.21        
 18 Ruotolo, Hope E     11 Bgnw Marlins-MR        42.00      40.31        
 19 Cain, Mary C        11 Badger-MR              37.63      40.35        
 20 Xue, Kelly E        11 HS-MR                  42.37      40.55        
 21 Kennon, Nora M      12 Badger-MR              39.99      40.64        
 22 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR              41.48      42.93        
 23 Jen, Sarah G        11 Bgnw Marlins-MR        42.09      43.09        
 24 McPherson-White, G  12 APEX-MR                44.06      43.60        
 25 Walsh, Georgina     12 NYCC-MR                42.67      43.82        
 26 Levine, Corie T     11 Bgnw Marlins-MR        49.15      44.05        
 27 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                  46.09      45.65        
 28 Thompson, Lailah Y  12 NYCC-MR                42.65      45.93        
 29 Solis, Susana       11 LBA-MR                 56.60      46.50        
 30 Konopka, Katie E    11 Badger-MR              43.81      47.19        
 31 Alston, Neka        12 LBA-MR                 54.55      47.22        
 32 Ang, Jei-Si         11 Bgnw Marlins-MR        47.00      47.58        
 33 Alton, Erin         11 LBA-MR                 50.00      47.75        
 34 Pilipenko, Veronik  11 APEX-MR                55.26      48.40        
 35 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                49.34      50.67        
 36 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR        51.79      50.92        
 37 Rieck, Ashley S     11 Badger-MR              53.78      57.33        
 
Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              2:17.94    2:20.47        
                  33.10     1:09.33 (36.23)     1:46.58 (37.25)     2:20.47 (33.89)
  2 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              2:17.19    2:20.48        
                  31.25     1:07.11 (35.86)     1:45.35 (38.24)     2:20.48 (35.13)
  3 Weston, Betsy F     15 Bgnw Marlins-MR      2:24.22    2:22.88        
                  32.13     1:08.66 (36.53)     1:46.26 (37.60)     2:22.88 (36.62)
  4 Gorki, Alexandra G  15 Bgnw Marlins-MR      2:35.00    2:22.99        
                  33.09     1:08.15 (35.06)     1:45.76 (37.61)     2:22.99 (37.23)
  5 Smith, Jackie       16 LBA-MR               2:19.11    2:25.11        
                  33.20     1:09.69 (36.49)     1:48.05 (38.36)     2:25.11 (37.06)
  6 Stenger, Alexa      15 LBA-MR               2:27.13    2:26.79        
                  34.40     1:11.99 (37.59)     1:49.20 (37.21)     2:26.79 (37.59)
  7 Lester, Jessica     17 LBA-MR               2:50.00    2:28.16        
                  34.39     1:12.46 (38.07)     1:50.40 (37.94)     2:28.16 (37.76)
  8 Lindahl, Melissa    15 LBA-MR               2:30.01    2:28.92        
                  34.09     1:11.65 (37.56)     1:50.46 (38.81)     2:28.92 (38.46)
  9 Schaefer, Kathryn   14 GAEL-MR              2:22.55    2:29.09        
                  33.45     1:10.22 (36.77)     1:49.46 (39.24)     2:29.09 (39.63)
 10 Lindahl, Stephanie  14 LBA-MR               2:31.18    2:34.56        
                  37.14     1:17.26 (40.12)     1:57.24 (39.98)     2:34.56 (37.32)
 11 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      2:45.00    2:34.80        
                  35.00     1:14.72 (39.72)     1:55.01 (40.29)     2:34.80 (39.79)
 12 Trail, Melissa L    14 Bgnw Marlins-MR      2:30.61    2:34.95        
                  34.88     1:14.18 (39.30)     1:56.37 (42.19)     2:34.95 (38.58)
 13 Watler, Shani       14 NYCC-MR              2:33.43    2:35.51        
                  35.67     1:15.42 (39.75)     1:57.04 (41.62)     2:35.51 (38.47)
 14 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      2:45.44    2:35.71        
                  35.54     1:16.13 (40.59)     1:57.24 (41.11)     2:35.71 (38.47)
 15 Tompkins, Catherin  12 Badger-MR            2:34.19    2:36.08        
                  36.79     1:17.56 (40.77)     1:58.78 (41.22)     2:36.08 (37.30)
 16 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              2:40.99    2:37.74        
                  35.51     1:15.36 (39.85)     1:57.14 (41.78)     2:37.74 (40.60)
 17 Stenger, Rebecca E  17 LBA-MR               2:41.18    2:37.75        
                  36.38     1:17.12 (40.74)     1:59.52 (42.40)     2:37.75 (38.23)
 18 Tucker, Annelisa C  13 Badger-MR            2:33.75    2:40.76        
                  38.10     1:18.97 (40.87)     2:01.05 (42.08)     2:40.76 (39.71)
 19 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR              2:41.10    2:41.71        
                  36.67     1:18.16 (41.49)     2:01.21 (43.05)     2:41.71 (40.50)
 20 Bertin, Ivanna      18 APEX-MR              2:43.23    2:41.85        
                  35.95     1:16.68 (40.73)     2:00.01 (43.33)     2:41.85 (41.84)
 21 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR      2:55.26    2:43.92        
                  37.08     1:18.62 (41.54)     2:02.59 (43.97)     2:43.92 (41.33)
 22 Keim, Jennifer      13 LBA-MR               3:00.00    2:44.08        
                  37.66     1:18.94 (41.28)     2:03.73 (44.79)     2:44.08 (40.35)
 22 Cannon, Kellie      11 LBA-MR               2:42.69    2:44.08        
                  38.89     1:21.52 (42.63)     2:04.19 (42.67)     2:44.08 (39.89)
 24 Malarczyk, Monica   13 Badger-MR            2:39.82    2:45.52        
                  37.41     1:19.84 (42.43)     2:03.16 (43.32)     2:45.52 (42.36)
 25 Rodriguez, Fatima   14 APEX-MR              2:50.64    2:52.32        
                  36.14     1:19.10 (42.96)     2:05.89 (46.79)     2:52.32 (46.43)
 26 Kelly, Corinne      13 LBA-MR               3:20.00    2:55.69        
                  38.74     1:23.86 (45.12)     2:11.09 (47.23)     2:55.69 (44.60)
 27 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR              3:00.00    2:59.15        
                                1:25.58 ( )   2:59.15 (1:33.57)                    
 28 Ragnanan, Karen     13 UNATT-MR             3:04.17    3:02.39        
                  37.98     1:23.80 (45.82)     2:13.73 (49.93)     3:02.39 (48.66)
 29 Tuccio, Mara        13 NYCC-MR              3:11.41    3:08.01        
                                1:28.84 ( )   3:08.01 (1:39.17)                    
 30 Dehshitsang, Tenzi  15 NYCC-MR              2:50.00    3:37.76        
                  43.84     1:40.67 (56.83)     2:40.54 (59.87)     3:37.76 (57.22)
 
Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holden, Kim B       15 Bgnw Marlins-MR      1:07.34    1:09.25        
                  33.31     1:09.25 (35.94)                                        
  2 Niessl, Steffi E    16 Bgnw Marlins-MR      1:07.23    1:12.13        
                  34.11     1:12.13 (38.02)                                        
  3 Lindahl, Melissa    15 LBA-MR               1:14.78    1:14.56        
                  36.71     1:14.56 (37.85)                                        
  4 Berkman, Maddy R    13 Bgnw Marlins-MR      1:20.31    1:15.47        
                  36.63     1:15.47 (38.84)                                        
  5 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      1:13.95    1:16.06        
                  37.35     1:16.06 (38.71)                                        
  6 Weston, Betsy F     15 Bgnw Marlins-MR      1:20.51    1:16.85        
                  38.01     1:16.85 (38.84)                                        
  7 Lester, Jessica     17 LBA-MR               1:20.00    1:17.29        
                  38.16     1:17.29 (39.13)                                        
  8 Schuermann, Kerry   14 LBA-MR               1:16.71    1:18.32        
                  38.09     1:18.32 (40.23)                                        
  9 Trail, Melissa L    14 Bgnw Marlins-MR      1:16.62    1:19.48        
                  38.92     1:19.48 (40.56)                                        
 10 Sepe, Lauren K      14 GAEL-MR              1:15.43    1:19.49        
                  37.95     1:19.49 (41.54)                                        
 11 Baudinet, Anne T    13 Bgnw Marlins-MR      1:26.17    1:20.96        
                  39.82     1:20.96 (41.14)                                        
 12 McGowan, Bridget    14 Badger-MR            1:22.00    1:22.53        
                  40.02     1:22.53 (42.51)                                        
 13 Stenger, Alexa      15 LBA-MR               1:22.79    1:22.64        
                  40.50     1:22.64 (42.14)                                        
 14 Watler, Shani       14 NYCC-MR              1:21.90    1:24.31        
                  41.32     1:24.31 (42.99)                                        
 15 Xue, Vanessa K      13 HS-MR                1:23.17    1:26.32        
                  42.44     1:26.32 (43.88)                                        
 16 Stenger, Rebecca E  17 LBA-MR               1:28.74    1:26.88        
                  42.92     1:26.88 (43.96)                                        
 17 Lindahl, Stephanie  14 LBA-MR               1:23.69    1:26.95        
                  43.04     1:26.95 (43.91)                                        
 18 Tucker, Annelisa C  13 Badger-MR            1:22.62    1:28.02        
                  43.51     1:28.02 (44.51)                                        
 19 Tubens, Melanie     13 NYCC-MR              1:23.38    1:30.70        
                  44.89     1:30.70 (45.81)                                        
 20 Geiselman, Rebekah  13 LBA-MR               1:31.81    1:30.99        
                  43.73     1:30.99 (47.26)                                        
 21 Keim, Jennifer      13 LBA-MR               1:40.00    1:32.01        
                  45.99     1:32.01 (46.02)                                        
 22 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              1:39.59    1:33.22        
                  46.42     1:33.22 (46.80)                                        
 23 Ragnanan, Karen     13 UNATT-MR             1:29.78    1:33.75        
 24 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR              1:40.00    1:43.45        
 -- Malarczyk, Monica   13 Badger-MR            1:22.30         DQ        
                  42.29          DQ (45.27)                                        
 -- Tompkins, Catherin  12 Badger-MR            1:28.28         DQ        
                  46.73          DQ (48.30)                                        
 
Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorki, Alexandra G  15 Bgnw Marlins-MR      1:19.77    1:21.60        
                  37.76     1:21.60 (43.84)                                        
  2 Smith, Jackie       16 LBA-MR               1:22.27    1:22.93        
                  39.91     1:22.93 (43.02)                                        
  3 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      1:23.55    1:23.56        
                  39.31     1:23.56 (44.25)                                        
  4 Berkman, Maddy R    13 Bgnw Marlins-MR      1:24.37    1:23.65        
                  39.22     1:23.65 (44.43)                                        
  5 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              1:22.57    1:27.64        
                  41.60     1:27.64 (46.04)                                        
  6 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              1:24.38    1:30.21        
                  42.66     1:30.21 (47.55)                                        
  7 Rodriguez, Fatima   14 APEX-MR              1:28.43    1:31.11        
                  41.81     1:31.11 (49.30)                                        
  8 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      1:32.60    1:31.50        
                  42.76     1:31.50 (48.74)                                        
  9 Xue, Vanessa K      13 HS-MR                1:28.72    1:32.84        
                  44.05     1:32.84 (48.79)                                        
 10 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR      1:35.53    1:33.19        
                  43.49     1:33.19 (49.70)                                        
 11 Sepe, Lauren K      14 GAEL-MR              1:26.34    1:35.56        
                  44.74     1:35.56 (50.82)                                        
 12 Stenger, Rebecca E  17 LBA-MR               1:29.00    1:35.96        
                  46.09     1:35.96 (49.87)                                        
 13 Geiselman, Rebekah  13 LBA-MR               1:37.62    1:37.11        
                  46.37     1:37.11 (50.74)                                        
 14 Kelly, Corinne      13 LBA-MR               1:46.46    1:37.52        
                  45.42     1:37.52 (52.10)                                        
 15 Watler, Shani       14 NYCC-MR                   NT    1:39.27        
                  46.95     1:39.27 (52.32)                                        
 16 Baudinet, Anne T    13 Bgnw Marlins-MR      1:41.47    1:39.60        
                  47.02     1:39.60 (52.58)                                        
 17 Almeida, Wynette A  14 APEX-MR                   NT    1:49.41        
                  49.49     1:49.41 (59.92)                                        
 18 Lee, Kevyn          13 NYCC-MR              1:50.00    1:51.88        
                  53.99     1:51.88 (57.89)                                        
 19 Dehshitsang, Tenzi  15 NYCC-MR              2:17.89    2:25.90        
                1:04.60   2:25.90 (1:21.30)                                        
 
Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holden, Kim B       15 Bgnw Marlins-MR      2:49.36    2:40.99        
                  35.78     1:16.64 (40.86)     1:58.92 (42.28)     2:40.99 (42.07)
  2 Schuermann, Kerry   14 LBA-MR               2:44.08    2:55.05        
                  36.74     1:19.57 (42.83)     2:06.99 (47.42)     2:55.05 (48.06)
  3 Stenger, Alexa      15 LBA-MR               3:02.42    2:58.59        
                  39.10     1:22.91 (43.81)     2:11.75 (48.84)     2:58.59 (46.84)
  4 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      2:45.72    3:05.73        
                  39.38     1:24.85 (45.47)     2:16.18 (51.33)     3:05.73 (49.55)
  5 Bertin, Ivanna      18 APEX-MR                   NT    3:37.36        
                  44.01     1:36.36 (52.35)   3:37.36 (2:01.00)                    
 
Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Niessl, Steffi E    16 Bgnw Marlins-MR      2:20.00    2:37.90        
                  31.08     1:09.95 (38.87)     2:01.54 (51.59)     2:37.90 (36.36)
  2 Smith, Jackie       16 LBA-MR               2:38.56    2:39.91        
                  36.04     1:19.85 (43.81)     2:04.26 (44.41)     2:39.91 (35.65)
  3 Holden, Kim B       15 Bgnw Marlins-MR      2:38.67    2:40.44        
                  32.93     1:11.10 (38.17)     2:02.67 (51.57)     2:40.44 (37.77)
  4 Gorki, Alexandra G  15 Bgnw Marlins-MR      2:25.00    2:40.53        
                  33.63     1:16.40 (42.77)     2:01.59 (45.19)     2:40.53 (38.94)
  5 Lyver, Kellie M     15 GAEL-MR              2:34.17    2:40.80        
                  33.76     1:14.81 (41.05)     2:03.26 (48.45)     2:40.80 (37.54)
  6 Berkman, Maddy R    13 Bgnw Marlins-MR      2:44.84    2:41.47        
                  33.67     1:14.95 (41.28)     2:03.89 (48.94)     2:41.47 (37.58)
  7 Groccia, Adrienne   13 GAEL-MR              2:38.89    2:42.17        
                  36.06     1:17.41 (41.35)     2:07.28 (49.87)     2:42.17 (34.89)
  8 Trail, Melissa L    14 Bgnw Marlins-MR      2:44.84    2:43.66        
                  33.93     1:15.66 (41.73)     2:06.83 (51.17)     2:43.66 (36.83)
  9 Lindahl, Melissa    15 LBA-MR               2:53.69    2:44.54        
                  36.98                             2:06.80 ( )     2:44.54 (37.74)
 10 Sims, Danielle      13 Bgnw Marlins-MR      2:40.99    2:45.51        
                  35.05                             2:07.35 ( )     2:45.51 (38.16)
 11 Weston, Betsy F     15 Bgnw Marlins-MR      2:43.68    2:46.58        
                                1:16.30 ( )   2:46.58 (1:30.28)                    
 12 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      2:48.80    2:46.63        
                  35.90     1:19.59 (43.69)     2:06.82 (47.23)     2:46.63 (39.81)
 13 Schuermann, Kerry   14 LBA-MR               2:44.86    2:50.65        
                  35.66     1:19.49 (43.83)     2:11.51 (52.02)     2:50.65 (39.14)
 14 Rappaport, Roxy S   14 Bgnw Marlins-MR      3:03.73    2:56.45        
                  38.67     1:24.83 (46.16)     2:16.32 (51.49)     2:56.45 (40.13)
 15 Rota, Alexandra P   13 Bgnw Marlins-MR      3:07.37    2:56.62        
                  38.67                             2:16.51 ( )     2:56.62 (40.11)
 16 Schaefer, Kathryn   14 GAEL-MR              2:45.49    2:57.18        
                  37.75     1:22.07 (44.32)     2:18.71 (56.64)     2:57.18 (38.47)
 17 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      3:02.35    3:00.66        
                  40.99     1:25.83 (44.84)     2:20.50 (54.67)     3:00.66 (40.16)
 18 Xue, Vanessa K      13 HS-MR                2:52.75    3:01.11        
                  40.60     1:26.59 (45.99)     2:20.11 (53.52)     3:01.11 (41.00)
 19 Baudinet, Anne T    13 Bgnw Marlins-MR      3:14.23    3:01.98        
                                1:23.83 ( )   3:01.98 (1:38.15)                    
 20 McGowan, Bridget    14 Badger-MR            2:55.00    3:02.27        
                                1:25.99 ( )   3:02.27 (1:36.28)                    
 21 Geiselman, Rebekah  13 LBA-MR               3:14.88    3:04.86        
                  41.77     1:29.86 (48.09)     2:23.52 (53.66)     3:04.86 (41.34)
 22 Lindahl, Stephanie  14 LBA-MR               3:00.87    3:05.62        
                  43.96     1:31.38 (47.42)     2:26.39 (55.01)     3:05.62 (39.23)
 23 Malarczyk, Monica   13 Badger-MR            2:59.92    3:06.13        
                  38.95     1:27.29 (48.34)     2:25.81 (58.52)     3:06.13 (40.32)
 24 Tucker, Annelisa C  13 Badger-MR            3:03.90    3:08.33        
                  43.37     1:29.37 (46.00)     2:28.67 (59.30)     3:08.33 (39.66)
 25 Kelly, Corinne      13 LBA-MR               3:40.00    3:09.41        
                  41.57     1:31.95 (50.38)     2:23.71 (51.76)     3:09.41 (45.70)
 26 Keim, Jennifer      13 LBA-MR               3:30.00    3:12.46        
                  44.75     1:32.33 (47.58)     2:30.78 (58.45)     3:12.46 (41.68)
 -- Tompkins, Catherin  12 Badger-MR            3:04.00         DQ        
                  40.95     1:31.42 (50.47)     2:26.47 (55.05)          DQ (38.67)
 
Girls 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:05.21    2:04.57        
                  30.81     1:02.95 (32.14)     1:33.69 (30.74)     2:04.57 (30.88)
  2 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:12.00    2:10.10        
                  32.71     1:04.15 (31.44)     1:35.76 (31.61)     2:10.10 (34.34)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:20.00    2:11.14        
                  32.72     1:06.96 (34.24)     1:40.47 (33.51)     2:11.14 (30.67)
  4 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:13.26    2:14.32        
                  33.28     1:05.05 (31.77)     1:40.93 (35.88)     2:14.32 (33.39)
  5 Harbor Seals-MR  'A'                        2:17.52    2:19.48        
                  33.05     1:05.56 (32.51)     1:41.41 (35.85)     2:19.48 (38.07)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:10.55    2:21.89        
                  34.12     1:10.39 (36.27)     1:47.14 (36.75)     2:21.89 (34.75)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:15.55    2:40.67        
                  39.04                             2:07.29 ( )     2:40.67 (33.38)
 
Girls 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:20.12    2:23.28        
                  35.78     1:15.03 (39.25)   2:23.28 (1:08.25)                    
  2 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:45.00    2:31.72        
                  36.58     1:22.86 (46.28)     1:58.49 (35.63)     2:31.72 (33.23)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:35.77    2:38.13        
                  40.86     1:24.19 (43.33)     2:01.19 (37.00)     2:38.13 (36.94)
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tubens, Brandon      8 NYCC-MR                37.03      36.15        
  2 Bravo, David         8 Badger-MR              40.44      37.61        
  3 McAlpine, Michael    7 UNATT-MR               33.12      37.76        
  4 Simone, James S      7 Badger-MR              42.19      40.26        
  5 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR        48.03      42.15        
  6 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              41.91      42.17        
  7 Trail, Trevor J      8 Bgnw Marlins-MR        51.19      43.40        
  8 Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR        49.00      43.59        
  9 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              45.22      46.50        
 10 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      50.71      48.13        
 11 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR        52.00      48.16        
 12 Balderrama, Joshue   7 Badger-MR              52.45      48.51        
 13 Cannon, Matthew      7 LBA-MR                 58.58      51.81        
 14 Harrington, Dylan    6 LBA-MR               1:20.00      53.63        
 15 Bulik, Michael       8 LBA-MR               1:15.00      54.54        
 16 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              56.14      56.45        
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tubens, Brandon      8 NYCC-MR                44.23      42.56        
  2 Bravo, David         8 Badger-MR              46.50      43.92        
  3 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR        54.64      46.06        
  4 Simone, James S      7 Badger-MR              46.94      47.70        
  5 McAlpine, Michael    7 UNATT-MR               49.34      50.52        
  6 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              56.57      52.54        
  7 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              54.06      53.08        
  8 Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR      1:05.00      53.95        
  9 Trail, Trevor J      8 Bgnw Marlins-MR      1:03.00      54.26        
 10 Balderrama, Joshue   7 Badger-MR              57.57      56.23        
 11 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR        57.00      56.79        
 12 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR            1:03.68    1:05.76        
 13 Bulik, Michael       8 LBA-MR               1:20.00    1:09.03        
 14 Harrington, Dylan    6 LBA-MR               1:30.00    1:10.06        
 15 Cannon, Matthew      7 LBA-MR               1:10.00    1:11.30        
 -- Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      59.19         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tubens, Brandon      8 NYCC-MR                43.35      42.52        
  2 Bravo, David         8 Badger-MR              50.25      45.54        
  3 McLaughlin, Mark W   8 Bgnw Marlins-MR      1:00.92      48.66        
  4 McAlpine, Michael    7 UNATT-MR               50.62      49.80        
  5 Trail, Trevor J      8 Bgnw Marlins-MR      1:03.00      54.18        
  6 Simone, James S      7 Badger-MR              57.95      56.89        
  7 Weston, Scott A      8 Bgnw Marlins-MR      1:14.00      57.77        
  8 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              53.48      58.05        
  9 Ang, Jei-Ming        8 Bgnw Marlins-MR      1:22.00      58.44        
 10 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR                 NT    1:03.46        
 11 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR    1:05.67    1:08.81        
 -- Byrnes, Owen M       7 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Bulik, Michael       8 LBA-MR               1:25.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:42.68    2:47.39        
                  39.39     1:29.61 (50.22)   2:47.39 (1:17.78)                    
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'               NT    3:06.04        
                                1:31.61 ( )     2:23.53 (51.92)     3:06.04 (42.51)
 
Boys 9-10 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:10.56    1:11.79        
                  34.95     1:11.79 (36.84)                                        
  2 Tubens, Israel      10 NYCC-MR              1:14.56    1:12.34        
                  34.69     1:12.34 (37.65)                                        
  3 Stenger, Adam       10 LBA-MR               1:20.03    1:13.93        
                  35.30     1:13.93 (38.63)                                        
  4 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:17.05    1:14.37        
                  36.80     1:14.37 (37.57)                                        
  5 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:24.50    1:15.37        
                  36.57     1:15.37 (38.80)                                        
  6 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            1:14.39    1:16.52        
                  36.82     1:16.52 (39.70)                                        
  7 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            1:14.58    1:16.61        
                  36.40     1:16.61 (40.21)                                        
  8 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:20.48    1:19.45        
                  39.19     1:19.45 (40.26)                                        
  9 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:20.48    1:20.76        
                  40.37     1:20.76 (40.39)                                        
 10 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:16.09    1:21.55        
                  36.97     1:21.55 (44.58)                                        
 11 Mo, Joseph J         9 Badger-MR            1:23.57    1:21.64        
                  39.25     1:21.64 (42.39)                                        
 12 Tilneac, George     10 NYCC-MR              1:24.31    1:22.36        
                  39.34     1:22.36 (43.02)                                        
 13 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:22.26    1:23.64        
                  40.14     1:23.64 (43.50)                                        
 14 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    1:23.65    1:23.68        
                  39.39     1:23.68 (44.29)                                        
 15 Koganov, Willy      10 HS-MR                1:25.53    1:24.60        
                  40.17     1:24.60 (44.43)                                        
 16 Tlatelpa, Ethan      9 NYCC-MR              1:30.71    1:26.10        
                  40.66     1:26.10 (45.44)                                        
 17 Purvis, Robby J      9 Bgnw Marlins-MR      1:40.61    1:28.99        
                  41.61     1:28.99 (47.38)                                        
 18 Smoor, Jack J       10 Badger-MR            1:27.96    1:30.23        
                  42.49     1:30.23 (47.74)                                        
 19 Evans, Danny T      10 Bgnw Marlins-MR      1:38.00    1:31.53        
                  42.41     1:31.53 (49.12)                                        
 20 Lyons, Michael G    10 Bgnw Marlins-MR      1:37.00    1:31.95        
                  44.11     1:31.95 (47.84)                                        
 21 Langaman, Michael    9 HS-MR                1:30.58    1:33.61        
                  44.73     1:33.61 (48.88)                                        
 22 Deverna, Kyle V      9 GAEL-MR              1:36.55    1:33.67        
                  45.02     1:33.67 (48.65)                                        
 23 Watler, Jaleel C     9 NYCC-MR              1:39.37    1:35.20        
                  45.52     1:35.20 (49.68)                                        
 24 Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR      1:42.00    1:35.34        
                  44.01     1:35.34 (51.33)                                        
 25 Xue, Vincent H       9 HS-MR                1:38.06    1:36.07        
                  44.62     1:36.07 (51.45)                                        
 26 Carvao, J P D       10 Bgnw Marlins-MR      1:42.00    1:37.40        
                  46.46     1:37.40 (50.94)                                        
 27 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:40.89    1:38.74        
                  46.31     1:38.74 (52.43)                                        
 28 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR      1:54.00    1:51.80        
                  51.80   1:51.80 (1:00.00)                                        
 29 Alton, Daniel        9 LBA-MR               2:00.00    2:02.19        
 -- Schwartz, Nes S     10 Agua Swim Team-MR    1:22.09         DQ        
                  39.43          DQ (42.88)                                        
 
Boys 9-10 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:19.33    1:27.19        
                  42.64     1:27.19 (44.55)                                        
  2 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:27.67    1:28.44        
                  44.37     1:28.44 (44.07)                                        
  3 Stenger, Adam       10 LBA-MR               1:29.56    1:28.49        
                  43.13     1:28.49 (45.36)                                        
  4 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            1:25.18    1:29.58        
                  43.86     1:29.58 (45.72)                                        
  5 Tubens, Israel      10 NYCC-MR              1:29.78    1:31.70        
  6 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:37.49    1:31.86        
                  45.68     1:31.86 (46.18)                                        
  7 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:30.26    1:32.33        
                  45.48     1:32.33 (46.85)                                        
  8 Raiola, Andy M      10 HS-MR                1:34.16    1:32.40        
                  45.03     1:32.40 (47.37)                                        
  9 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:28.68    1:33.45        
                  44.60     1:33.45 (48.85)                                        
 10 Mo, Joseph J         9 Badger-MR            1:34.13    1:36.11        
                  46.48     1:36.11 (49.63)                                        
 11 Merone, Kyle J       9 GAEL-MR              1:39.88    1:36.48        
 12 Koganov, Willy      10 HS-MR                1:38.69    1:36.69        
 13 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:47.30    1:38.29        
                  49.28     1:38.29 (49.01)                                        
 14 Tilneac, George     10 NYCC-MR              1:39.16    1:38.52        
                  49.09     1:38.52 (49.43)                                        
 15 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    2:00.46    1:38.95        
                  49.91     1:38.95 (49.04)                                        
 16 Purvis, Robby J      9 Bgnw Marlins-MR      2:01.03    1:40.45        
                  49.11     1:40.45 (51.34)                                        
 17 Lyons, Michael G    10 Bgnw Marlins-MR      1:44.00    1:42.97        
                  50.10     1:42.97 (52.87)                                        
 18 Smoor, Jack J       10 Badger-MR            1:39.51    1:43.95        
                  49.62     1:43.95 (54.33)                                        
 19 Deverna, Kyle V      9 GAEL-MR              1:46.96    1:44.31        
                  51.48     1:44.31 (52.83)                                        
 20 Schwartz, Nes S     10 Agua Swim Team-MR    1:39.51    1:44.64        
 21 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    2:00.17    1:49.96        
                  53.62     1:49.96 (56.34)                                        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aventuro, Christop  10 Badger-MR              43.22      45.80        
  2 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR              48.26      47.47        
  3 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              47.42      49.09        
  4 Raiola, Andy M      10 HS-MR                  49.58      51.59        
  5 Deverna, Kyle V      9 GAEL-MR                54.34      52.47        
  6 Merone, Kyle J       9 GAEL-MR                53.34      53.81        
  7 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR              51.95      54.10        
  8 Tlatelpa, Ethan      9 NYCC-MR                53.82      54.34        
  9 Kessler, Michael N   9 Badger-MR              48.92      54.54        
 10 Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR        53.00      54.69        
 11 Lyons, Michael G    10 Bgnw Marlins-MR        56.00      55.11        
 12 Langaman, Michael    9 HS-MR                  56.28      57.80        
 13 Smoor, Jack J       10 Badger-MR              53.37      58.33        
 14 Watler, Jaleel C     9 NYCC-MR                59.30    1:00.41        
 15 Xue, Vincent H       9 HS-MR                1:00.46    1:01.70        
 16 Carvao, J P D       10 Bgnw Marlins-MR      1:01.00    1:01.76        
 17 Evans, Danny T      10 Bgnw Marlins-MR        59.00    1:01.95        
 
Boys 9-10 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stenger, Adam       10 LBA-MR                 38.41      36.38        
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR              35.23      36.69        
  3 Tubens, Israel      10 NYCC-MR                37.45      37.47        
  4 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR              37.67      37.84        
  5 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR              38.45      38.22        
  6 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR        43.88      38.89        
  7 Raiola, Andy M      10 HS-MR                  38.91      40.29        
  8 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              37.70      41.47        
  9 Mo, Joseph J         9 Badger-MR              41.97      42.18        
 10 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR      42.90      42.22        
 11 Tilneac, George     10 NYCC-MR                44.90      44.07        
 12 Tlatelpa, Ethan      9 NYCC-MR                51.38      45.29        
 13 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR      52.39      47.47        
 14 Schwartz, Nes S     10 Agua Swim Team-MR      48.93      47.81        
 15 Langaman, Michael    9 HS-MR                  43.56      48.64        
 16 Carvao, Felipe D     9 Bgnw Marlins-MR        52.00      49.06        
 17 Evans, Danny T      10 Bgnw Marlins-MR        52.00      49.08        
 18 Purvis, Robby J      9 Bgnw Marlins-MR        52.00      50.55        
 19 Carvao, J P D       10 Bgnw Marlins-MR        51.00      50.57        
 20 Xue, Vincent H       9 HS-MR                  53.65      51.56        
 21 Koganov, Willy      10 HS-MR                  49.23      52.95        
 22 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR      55.10      55.30        
 23 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR      1:04.00      56.57        
 24 Watler, Jaleel C     9 NYCC-MR              1:03.00    1:00.00        
 25 Alton, Daniel        9 LBA-MR               1:15.00    1:11.84        
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:13.81    2:16.87        
                  33.03     1:07.96 (34.93)     1:42.81 (34.85)     2:16.87 (34.06)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:24.79    2:23.92        
                  34.48     1:11.11 (36.63)     1:48.21 (37.10)     2:23.92 (35.71)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:55.00    2:36.43        
                  35.30     1:15.72 (40.42)     1:56.47 (40.75)     2:36.43 (39.96)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        2:43.65    2:38.74        
                  37.60     1:15.80 (38.20)     1:56.51 (40.71)     2:38.74 (42.23)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:21.67    2:41.88        
                  38.10     1:13.81 (35.71)     2:05.94 (52.13)     2:41.88 (35.94)
 
Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:31.35    2:41.03        
                  41.71     1:27.57 (45.86)     2:06.52 (38.95)     2:41.03 (34.51)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          3:13.00    2:59.37        
                  48.01     1:42.24 (54.23)     2:20.34 (38.10)     2:59.37 (39.03)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      2:44.93    3:01.50        
                  47.45     1:41.17 (53.72)     2:22.78 (41.61)     3:01.50 (38.72)
 -- Harbor Seals-MR  'A'                        3:01.83         DQ        
                  54.99     1:38.55 (43.56)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            1:03.23    1:02.29        
                  29.69     1:02.29 (32.60)                                        
  2 MO, Samuel          12 Badger-MR            1:03.59    1:03.30        
                  30.69     1:03.30 (32.61)                                        
  3 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            1:11.32    1:11.72        
                  34.16     1:11.72 (37.56)                                        
  4 Tesser, Josh D      12 Bgnw Marlins-MR      1:12.04    1:11.76        
                  33.07     1:11.76 (38.69)                                        
  5 MO, Daniel G        11 Badger-MR            1:12.33    1:11.86        
                  34.35     1:11.86 (37.51)                                        
  6 Wasserman, Kurt M   12 Bgnw Marlins-MR      1:17.48    1:12.42        
                  34.21     1:12.42 (38.21)                                        
  7 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR      1:19.57    1:13.76        
                  35.06     1:13.76 (38.70)                                        
  8 Merino, Mark C      12 NYCC-MR              1:17.18    1:14.81        
                  34.92     1:14.81 (39.89)                                        
  9 Spinelli, Eddie F   11 HS-MR                1:15.27    1:15.06        
                  36.31     1:15.06 (38.75)                                        
 10 Mejia, Carlos       12 LBA-MR               1:39.35    1:15.17        
 11 Lyons, Sean P       12 Badger-MR            1:16.39    1:15.63        
                  36.33     1:15.63 (39.30)                                        
 12 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR      1:17.26    1:15.77        
                  36.16     1:15.77 (39.61)                                        
 13 Canner, James       11 LBA-MR               1:25.00    1:18.08        
                  37.06     1:18.08 (41.02)                                        
 14 Baudinet, Michael   11 Bgnw Marlins-MR      1:26.00    1:18.63        
                  39.26     1:18.63 (39.37)                                        
 15 Malarczyk, Peter    12 Badger-MR            1:17.95    1:18.80        
                  37.76     1:18.80 (41.04)                                        
 16 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR      1:16.85    1:18.88        
                  36.76     1:18.88 (42.12)                                        
 17 Quito, Brandon E    11 APEX-MR              1:22.19    1:19.54        
                  37.73     1:19.54 (41.81)                                        
 18 O'Meara, James      12 LBA-MR               1:20.18    1:20.31        
                  36.87     1:20.31 (43.44)                                        
 19 Dimarzo, Phillip N  12 NYCC-MR              1:19.20    1:21.02        
                  37.40     1:21.02 (43.62)                                        
 20 Reid, Marik B       11 UNATT-MR             1:16.00    1:23.17        
                  37.09     1:23.17 (46.08)                                        
 21 Low, Derek          11 NYCC-MR              1:24.48    1:28.82        
                  40.62     1:28.82 (48.20)                                        
 
Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MO, Samuel          12 Badger-MR            1:08.50    1:10.33        
                  34.60     1:10.33 (35.73)                                        
  2 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            1:13.11    1:13.12        
                  35.15     1:13.12 (37.97)                                        
  3 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR      1:19.34    1:15.43        
                  36.23     1:15.43 (39.20)                                        
  4 Barry, Charles C    12 Badger-MR            1:17.18    1:16.59        
                  37.69     1:16.59 (38.90)                                        
  5 MO, Daniel G        11 Badger-MR            1:15.78    1:16.69        
                  37.19     1:16.69 (39.50)                                        
  6 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR      1:27.86    1:20.48        
                  39.84     1:20.48 (40.64)                                        
  7 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            1:19.24    1:21.49        
                  39.42     1:21.49 (42.07)                                        
  8 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR      1:21.76    1:22.81        
                  40.49     1:22.81 (42.32)                                        
  9 Lyons, Sean P       12 Badger-MR            1:19.88    1:24.42        
                  41.14     1:24.42 (43.28)                                        
 10 Spinelli, Eddie F   11 HS-MR                1:25.17    1:26.45        
                  42.79     1:26.45 (43.66)                                        
 11 Merino, Mark C      12 NYCC-MR              1:29.44    1:28.40        
                  43.45     1:28.40 (44.95)                                        
 12 Baudinet, Michael   11 Bgnw Marlins-MR      1:32.00    1:28.46        
                  43.71     1:28.46 (44.75)                                        
 13 Wasserman, Kurt M   12 Bgnw Marlins-MR      1:35.32    1:28.69        
                  42.67     1:28.69 (46.02)                                        
 14 O'Meara, James      12 LBA-MR               1:34.84    1:30.20        
                  44.14     1:30.20 (46.06)                                        
 15 Dimarzo, Phillip N  12 NYCC-MR              1:29.22    1:32.60        
                  45.81     1:32.60 (46.79)                                        
 16 Canner, James       11 LBA-MR               1:38.24    1:34.73        
                  46.59     1:34.73 (48.14)                                        
 17 Malarczyk, Peter    12 Badger-MR            1:34.54    1:35.75        
                  47.03     1:35.75 (48.72)                                        
 -- Reid, Marik B       11 UNATT-MR             1:41.54         DQ        
                  47.13          DQ (54.71)                                        
 -- Langaman, Matthew   12 HS-MR                1:28.78         DQ        
                  42.62          DQ (45.05)                                        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR              39.95      39.81        
  2 Wasserman, Kurt M   12 Bgnw Marlins-MR        44.21      42.62        
  3 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR        42.97      44.55        
  4 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR        47.25      45.33        
  5 Langaman, Matthew   12 HS-MR                  46.13      45.42        
  6 Low, Derek          11 NYCC-MR                47.36      47.88        
  7 Mejia, Carlos       12 LBA-MR                 55.72      48.71        
  8 Quito, Brandon E    11 APEX-MR                49.76      50.54        
 
Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR              30.44      30.05        
  2 MO, Samuel          12 Badger-MR              30.56      30.90        
  3 Langaman, Matthew   12 HS-MR                  36.85      35.71        
  4 Krosser, Jared M    12 Bgnw Marlins-MR        37.27      36.26        
  5 MO, Daniel G        11 Badger-MR              34.65      36.30        
  6 Malarczyk, Peter    12 Badger-MR              37.49      37.21        
  7 Reid, Marik B       11 UNATT-MR               39.77      38.01        
  7 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR        35.62      38.01        
  9 Merino, Mark C      12 NYCC-MR                39.82      38.62        
 10 Baudinet, Michael   11 Bgnw Marlins-MR        43.00      40.03        
 11 Mejia, Carlos       12 LBA-MR                 50.00      40.06        
 12 Canner, James       11 LBA-MR                 43.78      40.29        
 13 O'Meara, James      12 LBA-MR                 38.11      41.99        
 14 Hogan, Brett R      12 Badger-MR              39.93      42.57        
 15 Spinelli, Eddie F   11 HS-MR                  44.92      45.21        
 16 Quito, Brandon E    11 APEX-MR                46.27      46.43        
 17 Dimarzo, Phillip N  12 NYCC-MR                46.22      48.43        
 18 Low, Derek          11 NYCC-MR                50.17      50.08        
 
Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              2:08.85    2:11.49        
                  30.17     1:03.34 (33.17)     1:38.29 (34.95)     2:11.49 (33.20)
  2 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              2:09.63    2:15.15        
                  30.23     1:03.93 (33.70)     1:39.96 (36.03)     2:15.15 (35.19)
  3 Lee, Marc A         15 APEX-MR              2:21.37    2:18.97        
                  31.94     1:06.67 (34.73)     1:43.68 (37.01)     2:18.97 (35.29)
  4 Peralta, Ramon E    14 APEX-MR              2:34.99    2:19.15        
                  31.34     1:05.93 (34.59)     1:43.02 (37.09)     2:19.15 (36.13)
  5 Cabasino, Tim       15 LBA-MR               2:20.00    2:20.29        
                  32.13     1:08.52 (36.39)     1:46.87 (38.35)     2:20.29 (33.42)
  6 Weiner, Adam E      17 Bgnw Marlins-MR      2:26.00    2:20.36        
                  30.96     1:05.82 (34.86)     1:43.85 (38.03)     2:20.36 (36.51)
  7 Catarinacchio, Vin  13 GAEL-MR              2:21.64    2:21.76        
                  33.04     1:09.03 (35.99)     1:46.47 (37.44)     2:21.76 (35.29)
  8 Carr, John P        14 Bgnw Marlins-MR      2:35.00    2:21.98        
                  32.03     1:06.62 (34.59)     1:44.95 (38.33)     2:21.98 (37.03)
  9 Alton, Shane        14 LBA-MR               2:18.67    2:23.03        
                  32.92     1:08.75 (35.83)     1:46.42 (37.67)     2:23.03 (36.61)
 10 O'Connor, Michael   18 LBA-MR               2:24.86    2:23.86        
                  33.86     1:10.43 (36.57)     1:48.68 (38.25)     2:23.86 (35.18)
 11 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:30.40    2:24.61        
                  32.95     1:09.90 (36.95)     1:48.04 (38.14)     2:24.61 (36.57)
 12 Kostelec, Nick      13 LBA-MR               2:45.00    2:24.74        
                  32.47     1:09.45 (36.98)     1:47.55 (38.10)     2:24.74 (37.19)
 13 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            2:27.55    2:26.86        
                  33.25     1:10.56 (37.31)     1:49.54 (38.98)     2:26.86 (37.32)
 14 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      2:43.39    2:29.33        
                  33.26     1:11.87 (38.61)     1:51.13 (39.26)     2:29.33 (38.20)
 15 Shala, Chip         16 APEX-MR              2:28.50    2:34.50        
                  33.32     1:11.00 (37.68)     1:53.37 (42.37)     2:34.50 (41.13)
 16 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              2:40.00    2:35.29        
                  32.76     1:10.68 (37.92)     1:51.83 (41.15)     2:35.29 (43.46)
 17 Merino, Anthony C   14 NYCC-MR              2:32.59    2:35.38        
                  34.05     1:13.38 (39.33)     1:55.14 (41.76)     2:35.38 (40.24)
 18 Silverman, Dean B   14 Bgnw Marlins-MR      2:50.88    2:36.92        
                  35.48     1:14.93 (39.45)     1:56.76 (41.83)     2:36.92 (40.16)
 19 Granelli, Luke A    14 GAEL-MR              2:32.50    2:37.13        
                  33.71     1:13.88 (40.17)     1:55.99 (42.11)     2:37.13 (41.14)
 20 Spinelli, Mike J    14 HS-MR                2:34.85    2:37.56        
                  33.95     1:14.70 (40.75)     1:57.17 (42.47)     2:37.56 (40.39)
 21 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              2:39.42    2:38.35        
                  34.84     1:16.12 (41.28)     1:59.58 (43.46)     2:38.35 (38.77)
 22 Tlatelpa, Matthew   15 NYCC-MR              2:35.00    2:38.58        
                  34.64     1:13.93 (39.29)     1:57.96 (44.03)     2:38.58 (40.62)
 23 Shala, Nick         17 APEX-MR              2:28.15    2:38.88        
                  33.48     1:12.74 (39.26)     1:57.87 (45.13)     2:38.88 (41.01)
 24 Shlykov, Dmitry     16 APEX-MR              2:49.39    2:41.29        
                                1:17.09 ( )     2:02.40 (45.31)     2:41.29 (38.89)
 25 Blum, Cole          14 LBA-MR               3:00.00    2:41.70        
                  34.71     1:16.46 (41.75)     2:02.19 (45.73)     2:41.70 (39.51)
 26 Andrade, David      13 NYCC-MR              2:44.82    2:42.29        
                  33.51     1:12.84 (39.33)     1:58.24 (45.40)     2:42.29 (44.05)
 27 Kondratenko, Artem  15 APEX-MR              2:45.00    2:46.98        
                  35.58     1:16.49 (40.91)     2:01.63 (45.14)     2:46.98 (45.35)
 28 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              2:59.99    2:48.24        
                  38.97     1:22.04 (43.07)     2:08.34 (46.30)     2:48.24 (39.90)
 
Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR      1:05.59    1:06.35        
                  32.27     1:06.35 (34.08)                                        
  2 Corrigan, Timmy     17 LBA-MR               1:20.00    1:11.40        
                  35.38     1:11.40 (36.02)                                        
  3 Peralta, Ramon E    14 APEX-MR              1:17.19    1:12.96        
                  36.43     1:12.96 (36.53)                                        
  4 Carr, John P        14 Bgnw Marlins-MR      1:22.20    1:15.64        
                  36.83     1:15.64 (38.81)                                        
  5 Shala, Chip         16 APEX-MR              1:19.79    1:17.94        
                  37.04     1:17.94 (40.90)                                        
  6 Kostelec, Nick      13 LBA-MR               1:22.94    1:18.05        
                  38.03     1:18.05 (40.02)                                        
  7 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              1:21.34    1:19.40        
                  38.81     1:19.40 (40.59)                                        
  8 Bianco, Phillip E   15 HS-MR                1:17.37    1:20.12        
                  39.12     1:20.12 (41.00)                                        
  9 Nash, John          14 LBA-MR               1:30.00    1:20.29        
                  39.18     1:20.29 (41.11)                                        
 10 Armellino, Adam     14 LBA-MR               1:35.00    1:21.00        
 11 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      1:23.27    1:21.47        
                  39.56     1:21.47 (41.91)                                        
 12 Andrade, David      13 NYCC-MR              1:20.71    1:23.35        
 13 Silverman, Dean B   14 Bgnw Marlins-MR      1:30.98    1:23.54        
                  40.26     1:23.54 (43.28)                                        
 14 Merino, Anthony C   14 NYCC-MR              1:21.21    1:24.15        
                  40.99     1:24.15 (43.16)                                        
 15 Spinelli, Mike J    14 HS-MR                1:19.10    1:24.33        
                  40.97     1:24.33 (43.36)                                        
 16 Blum, Cole          14 LBA-MR               1:40.00    1:24.59        
 17 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              1:35.72    1:33.34        
                  46.44     1:33.34 (46.90)                                        
 -- Ryan, Grant         13 UNATT-MR             1:44.76         DQ        
 -- Shala, Nick         17 APEX-MR              1:28.12         DQ        
                  42.94          DQ (46.18)                                        
 
Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              1:14.12    1:15.67        
                  35.51     1:15.67 (40.16)                                        
  2 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              1:17.05    1:20.80        
                  38.00     1:20.80 (42.80)                                        
  3 Weiner, Adam E      17 Bgnw Marlins-MR      1:25.00    1:23.49        
                  38.98     1:23.49 (44.51)                                        
  4 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              1:24.20    1:24.02        
                  39.54     1:24.02 (44.48)                                        
  5 Bianco, Phillip E   15 HS-MR                1:21.42    1:26.10        
                  40.29     1:26.10 (45.81)                                        
  6 Granelli, Luke A    14 GAEL-MR              1:28.80    1:28.40        
                  42.01     1:28.40 (46.39)                                        
  7 Cabasino, Tim       15 LBA-MR               1:30.00    1:28.65        
                  41.42     1:28.65 (47.23)                                        
  8 Tlatelpa, Kyle      13 NYCC-MR              1:32.20    1:29.72        
                  42.44     1:29.72 (47.28)                                        
  9 Shala, Nick         17 APEX-MR              1:32.18    1:30.73        
                  42.53     1:30.73 (48.20)                                        
 10 Alton, Shane        14 LBA-MR               1:31.00    1:30.94        
                  43.19     1:30.94 (47.75)                                        
 11 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:34.09    1:32.17        
                  44.44     1:32.17 (47.73)                                        
 12 Tlatelpa, Matthew   15 NYCC-MR              1:29.00    1:36.23        
                  45.75     1:36.23 (50.48)                                        
 13 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      1:31.13    1:38.05        
                  45.42     1:38.05 (52.63)                                        
 14 Armellino, Adam     14 LBA-MR               1:50.00    1:40.14        
                  47.02     1:40.14 (53.12)                                        
 15 Ryan, Grant         13 UNATT-MR             1:53.99    1:55.01        
                  53.26   1:55.01 (1:01.75)                                        
 -- Merino, Anthony C   14 NYCC-MR              1:34.35         DQ        
                  46.40          DQ (52.24)                                        
 
Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Catarinacchio, Vin  13 GAEL-MR              2:35.33    2:41.42        
                  34.77     1:15.14 (40.37)     1:58.73 (43.59)     2:41.42 (42.69)
  2 Lee, Marc A         15 APEX-MR                   NT    2:45.53        
                  36.25     1:18.12 (41.87)     2:03.05 (44.93)     2:45.53 (42.48)
  3 Barry, Charles C    12 Badger-MR            2:45.00    2:47.94        
                  37.18     1:19.34 (42.16)     2:04.54 (45.20)     2:47.94 (43.40)
  4 Nash, John          14 LBA-MR               3:00.00    2:59.99        
                  38.50     1:22.26 (43.76)     2:11.40 (49.14)     2:59.99 (48.59)
  5 Lyons, Sean P       12 Badger-MR            2:53.65    3:02.74        
                  39.38     1:26.13 (46.75)     2:15.34 (49.21)     3:02.74 (47.40)
  6 O'Connor, Michael   18 LBA-MR               3:00.00    3:07.90        
                  38.73     1:24.91 (46.18)     2:16.23 (51.32)     3:07.90 (51.67)
 
Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander  14 GAEL-MR              2:21.74    2:25.78        
                  31.68     1:10.61 (38.93)     1:52.70 (42.09)     2:25.78 (33.08)
  2 Corrigan, Timmy     17 LBA-MR               2:24.79    2:27.21        
                  30.86     1:09.50 (38.64)     1:53.81 (44.31)     2:27.21 (33.40)
  3 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR      2:25.95    2:27.26        
                  30.94     1:08.60 (37.66)     1:53.27 (44.67)     2:27.26 (33.99)
  4 Itzkowitz, Ben M    14 GAEL-MR              2:27.81    2:32.68        
                  32.36     1:11.65 (39.29)     1:56.60 (44.95)     2:32.68 (36.08)
  5 Catarinacchio, Vin  13 GAEL-MR              2:39.53    2:41.36        
                  34.37                             2:05.76 ( )     2:41.36 (35.60)
  6 Weiner, Adam E      17 Bgnw Marlins-MR      2:52.00    2:41.45        
                  33.22                             2:03.35 ( )     2:41.45 (38.10)
  7 Carr, John P        14 Bgnw Marlins-MR      2:52.00    2:41.54        
                  35.05     1:15.71 (40.66)     2:05.89 (50.18)     2:41.54 (35.65)
  8 Barry, Charles C    12 Badger-MR            2:51.81    2:44.13        
                  34.56     1:16.49 (41.93)     2:07.74 (51.25)     2:44.13 (36.39)
  9 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            2:43.55    2:45.69        
                  36.71     1:20.40 (43.69)     2:09.60 (49.20)     2:45.69 (36.09)
 10 D'Errico, Angelo C  19 OWA-MR               2:27.63    2:46.16        
                  32.38     1:16.10 (43.72)     2:05.25 (49.15)     2:46.16 (40.91)
 11 Bianco, Phillip E   15 HS-MR                2:48.22    2:47.76        
                  37.36     1:20.24 (42.88)     2:06.86 (46.62)     2:47.76 (40.90)
 12 Alton, Shane        14 LBA-MR               2:48.48    2:48.00        
                  36.43     1:21.67 (45.24)     2:10.78 (49.11)     2:48.00 (37.22)
 13 Tlatelpa, Matthew   15 NYCC-MR              2:45.00    2:50.04        
                  36.14     1:17.67 (41.53)     2:11.27 (53.60)     2:50.04 (38.77)
 14 O'Connor, Michael   18 LBA-MR               2:49.56    2:50.13        
                  35.28     1:18.83 (43.55)     2:14.68 (55.85)     2:50.13 (35.45)
 15 Kostelec, Nick      13 LBA-MR               3:10.00    2:50.92        
                  36.16     1:18.77 (42.61)     2:15.12 (56.35)     2:50.92 (35.80)
 16 Nash, John          14 LBA-MR               2:57.85    2:51.34        
                  35.67     1:19.51 (43.84)     2:12.55 (53.04)     2:51.34 (38.79)
 17 Armellino, Adam     14 LBA-MR               3:20.00    2:53.02        
                  35.67     1:18.94 (43.27)     2:13.86 (54.92)     2:53.02 (39.16)
 18 Silverman, Dean B   14 Bgnw Marlins-MR      3:25.67    2:54.92        
                  39.65     1:24.71 (45.06)     2:17.08 (52.37)     2:54.92 (37.84)
 19 Granelli, Luke A    14 GAEL-MR              2:56.03    2:56.61        
                  39.93     1:28.31 (48.38)     2:16.35 (48.04)     2:56.61 (40.26)
 20 Spinelli, Mike J    14 HS-MR                2:52.74    2:56.89        
                  37.70     1:21.61 (43.91)     2:17.61 (56.00)     2:56.89 (39.28)
 21 Blum, Cole          14 LBA-MR               3:25.00    3:00.71        
                  39.12     1:26.81 (47.69)     2:22.76 (55.95)     3:00.71 (37.95)
 
Boys 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 1:56.19    1:53.00        
                  27.46       56.65 (29.19)     1:25.76 (29.11)     1:53.00 (27.24)
  2 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:59.96    1:57.00        
                  29.73       57.41 (27.68)     1:27.26 (29.85)     1:57.00 (29.74)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:04.55    1:59.68        
                  29.24                               45.37 ( )   1:59.68 (1:14.31)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:30.00    2:04.37        
                  29.20                             1:32.64 ( )     2:04.37 (31.73)
  5 New York City Aquatic Club-MR  'A'          2:09.00    2:04.90        
                  30.87     1:02.89 (32.02)     1:33.86 (30.97)     2:04.90 (31.04)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                        2:10.49    2:10.86        
                  30.51     1:02.60 (32.09)     1:37.02 (34.42)     2:10.86 (33.84)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:10.55    2:15.73        
                  33.26     1:08.38 (35.12)     1:42.56 (34.18)     2:15.73 (33.17)
 
Boys 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:46.84    2:14.41        
                  34.37     1:12.83 (38.46)     1:45.21 (32.38)     2:14.41 (29.20)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                 2:24.03    2:15.54        
                  37.77     1:18.10 (40.33)     1:46.71 (28.61)     2:15.54 (28.83)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'B'                 2:45.00    2:25.72        
                  56.94     1:23.69 (26.75)     1:59.19 (35.50)     2:25.72 (26.53)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        2:26.66    2:30.48        
                  42.12     1:22.32 (40.20)     1:58.86 (36.54)     2:30.48 (31.62)

Brought to you by Computer Aide, Inc.