2007 MR Badger New Year Meet - 1/14/2007                    
                                    Results                                    
 
Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle

    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    6 Badger-MR              18.55      19.16        
  2 Delane, Ryan M       6 Badger-MR              25.18      23.31        
  3 Bravo, Melissa       6 Badger-MR              25.14      25.46        
  4 Ortof, Natalie R     6 Express Swimming-MR    40.67      30.50        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    6 Badger-MR              22.31      23.47        
  2 Delane, Ryan M       6 Badger-MR              26.06      26.77        
  3 Bravo, Melissa       6 Badger-MR              31.17      31.07        
  4 Ortof, Natalie R     6 Express Swimming-MR    49.87      39.84        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J      7 Bgnw Marlins-MR        16.06      16.27        
  2 Smoor, Nina F        7 Badger-MR              18.34      17.19        
  3 Steffen, Alexis S    7 Badger-MR              18.03      18.61        
  4 Weiner, Margaux K    7 Bgnw Marlins-MR        19.62      18.83        
  5 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR    23.21      18.91        
  6 Gregorio, Amelia B   7 Badger-MR              19.28      19.89        
  7 Ruotolo, Susannah    7 Bgnw Marlins-MR        18.38      20.39        
  8 Weiner, Suzy B       7 Bgnw Marlins-MR        22.66      21.35        
  9 Thantu, Madison G    7 Bgnw Marlins-MR        22.97      21.51        
 10 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        22.93      22.14        
 11 Cain, Catherine O    7 Badger-MR              20.96      23.15        
 12 Campbell, Clea N     7 Bgnw Marlins-MR        24.44      23.63        
 13 Malarczyk, Natalie   7 Badger-MR              23.19      24.49        
 14 Capelli, Julia C     7 Bgnw Marlins-MR        22.25      24.93        
 15 Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR        23.40      26.30        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J      7 Bgnw Marlins-MR        20.37      19.40        
  2 Steffen, Alexis S    7 Badger-MR              22.88      21.83        
  3 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR    24.54      22.19        
  4 Ruotolo, Susannah    7 Bgnw Marlins-MR        25.18      22.56        
  5 Weiner, Margaux K    7 Bgnw Marlins-MR        25.12      22.98        
  6 Cain, Catherine O    7 Badger-MR              32.29      24.91        
  7 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        24.35      25.17        
  8 Gregorio, Amelia B   7 Badger-MR              27.37      25.94        
  9 Thantu, Madison G    7 Bgnw Marlins-MR        30.77      27.00        
 10 Campbell, Clea N     7 Bgnw Marlins-MR        28.44      27.76        
 11 Smoor, Nina F        7 Badger-MR              22.59      27.89        
 12 Weiner, Suzy B       7 Bgnw Marlins-MR        28.74      29.59        
 13 Malarczyk, Natalie   7 Badger-MR              26.65      30.41        
 14 Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR        28.93      31.04        
 15 Capelli, Julia C     7 Bgnw Marlins-MR        31.77      31.94        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ruotolo, Susannah    7 Bgnw Marlins-MR        24.53      24.92        
  2 Weiner, Margaux K    7 Bgnw Marlins-MR        25.19      24.99        
  3 Sawkins, Cate J      7 Bgnw Marlins-MR        23.92      25.45        
  4 Panitz, Georgia A    6 Badger-MR              26.55      25.86        
  5 Steffen, Alexis S    7 Badger-MR              31.37      26.44        
  6 Thantu, Madison G    7 Bgnw Marlins-MR        29.04      26.57        
  7 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR    26.21      26.67        
  8 Smoor, Nina F        7 Badger-MR              28.77      33.32        
  9 Capelli, Julia C     7 Bgnw Marlins-MR        38.35      33.36        
 10 Gregorio, Amelia B   7 Badger-MR              36.42      33.79        
 11 Cain, Catherine O    7 Badger-MR              32.26      35.21        
 12 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        30.65      35.25        
 13 Weiner, Suzy B       7 Bgnw Marlins-MR        36.53      37.85        
 14 Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR        41.54      38.65        
 15 Bravo, Melissa       6 Badger-MR              39.20      40.74        
 16 Campbell, Clea N     7 Bgnw Marlins-MR        43.04      40.82        
 17 Delane, Ryan M       6 Badger-MR              39.61      41.02        
 18 Ortof, Natalie R     6 Express Swimming-MR    55.12      41.54        
 -- Malarczyk, Natalie   7 Badger-MR                 NT         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J      7 Bgnw Marlins-MR        17.28      17.78        
  2 Steffen, Alexis S    7 Badger-MR              21.09      22.12        
  3 Weiner, Margaux K    7 Bgnw Marlins-MR        23.53      22.16        
  4 Ruotolo, Susannah    7 Bgnw Marlins-MR        23.03      22.55        
  5 Guo, Jenna J         7 Express Swimming-MR    23.34      23.26        
  6 Panitz, Georgia A    6 Badger-MR              23.87      24.98        
  7 Schiffman, Amara R   7 Bgnw Marlins-MR        31.55      27.78        
  8 Thantu, Madison G    7 Bgnw Marlins-MR           NT      28.31        
  9 Smoor, Nina F        7 Badger-MR              29.01      28.58        
 10 Gregorio, Amelia B   7 Badger-MR              30.18      29.44        
 11 Delane, Ryan M       6 Badger-MR              35.99      32.51        
 12 Lane, Caitlin M      7 Bgnw Marlins-MR        34.86      32.72        
 13 Campbell, Clea N     7 Bgnw Marlins-MR        36.04      33.99        
 14 Malarczyk, Natalie   7 Badger-MR              33.47      38.44        
 -- Weiner, Suzy B       7 Bgnw Marlins-MR        30.06         DQ        
 -- Ortof, Natalie R     6 Express Swimming-MR    51.23         DQ        
 -- Capelli, Julia C     7 Bgnw Marlins-MR        38.64         DQ        
 -- Bravo, Melissa       6 Badger-MR              38.33         DQ        
 -- Cain, Catherine O    7 Badger-MR              40.82         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boddie, Erin E       8 Bgnw Marlins-MR        37.52      36.99        
  2 DiGiacomo, Nicole    8 Bgnw Marlins-MR        39.42      38.06        
  3 Hadley, Emma B       8 Bgnw Marlins-MR        38.51      38.24        
  4 Schmidt, Kelli L     8 Express Swimming-MR    37.71      38.29        
  5 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR    42.04      38.56        
  6 Hymes, Elizabeth M   8 Badger-MR              38.30      38.67        
  7 Eid, Nathalie A      8 Badger-MR              40.90      38.91        
  8 O'Sullivan, Mauree   8 Bgnw Marlins-MR        42.00      41.63        
  9 Olson, Emily E       8 Badger-MR              41.09      42.09        
                  18.98       42.09 (23.11)                                        
 10 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              41.57      42.43        
 11 Shine, Katherine M   8 Bgnw Marlins-MR        43.66      43.47        
 12 Simeone, Annie       8 Express Swimming-MR    47.96      45.49        
 13 Patti, Victoria G    8 Badger-MR              38.55      46.50        
 14 Pan, Amy             8 Aquaflames-MR          48.26      47.06        
 15 Schuhmann, Sarah     8 Badger-MR              50.24      47.35        
 16 Garcia, Samantha M   8 Badger-MR                 NT      47.99        
             2:19:30.00           47.99 ( )                                        
 17 Herbold, Molly J     8 Badger-MR              51.62      50.93        
           299:10:00.00           50.93 ( )                                        
 18 Stone, Isabelle E    8 Badger-MR              49.11      52.90        
 19 Mueller, Katarina    8 Express Swimming-MR    59.69      52.95        
                8:20.00           52.95 ( )                                        
 20 DiChiara, Elena M    8 Bgnw Marlins-MR        55.94      54.79        
 21 Archondo, Larissa    8 Aquaflames-MR        1:00.63      55.49        
 -- Guglielmo, Kasey E   8 Bgnw Marlins-MR        49.67         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR    20.98      19.50        
  2 Weiner, Isabella C   8 Bgnw Marlins-MR        21.40      20.29        
  3 Olson, Emily E       8 Badger-MR                 NT      21.13        
  4 Pan, Amy             8 Aquaflames-MR          23.02      21.29        
  5 Eid, Nathalie A      8 Badger-MR              21.41      21.45        
  6 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              21.47      21.64        
  7 Schmidt, Kelli L     8 Express Swimming-MR    20.21      21.85        
  8 O'Sullivan, Mauree   8 Bgnw Marlins-MR        25.46      21.89        
  9 Potenza, Giovanna    8 Bgnw Marlins-MR        23.82      22.19        
 10 DiGiacomo, Nicole    8 Bgnw Marlins-MR        22.92      22.33        
 11 Hymes, Elizabeth M   8 Badger-MR              23.37      22.71        
 12 Simeone, Annie       8 Express Swimming-MR    26.40      23.74        
 13 Patti, Victoria G    8 Badger-MR              24.01      23.91        
 14 Mueller, Katarina    8 Express Swimming-MR    26.21      24.04        
 15 Corso, Jessica M     8 Express Swimming-MR    26.60      24.09        
 16 Schuhmann, Sarah     8 Badger-MR              23.73      24.10        
 17 Stone, Isabelle E    8 Badger-MR              25.07      25.30        
 18 Garcia, Samantha M   8 Badger-MR              29.41      25.56        
 19 Guglielmo, Kasey E   8 Bgnw Marlins-MR        25.78      25.63        
 20 Shine, Katherine M   8 Bgnw Marlins-MR           NT      25.83        
 21 Archondo, Larissa    8 Aquaflames-MR          35.05      26.22        
 22 Herbold, Molly J     8 Badger-MR              26.83      27.14        
 23 DiChiara, Elena M    8 Bgnw Marlins-MR        29.62      27.91        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiner, Isabella C   8 Bgnw Marlins-MR        25.08      22.11        
  2 Hadley, Emma B       8 Bgnw Marlins-MR        24.99      22.18        
  3 Schuhmann, Sarah     8 Badger-MR              23.40      23.44        
  4 Eid, Nathalie A      8 Badger-MR              24.12      23.53        
  5 Boddie, Erin E       8 Bgnw Marlins-MR        23.69      23.73        
  6 Pan, Amy             8 Aquaflames-MR          24.71      24.86        
  7 O'Sullivan, Mauree   8 Bgnw Marlins-MR        26.79      25.34        
  8 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR    27.11      25.51        
  9 Stone, Isabelle E    8 Badger-MR              27.91      26.19        
 10 Potenza, Giovanna    8 Bgnw Marlins-MR        27.57      26.20        
 11 Olson, Emily E       8 Badger-MR                 NT      26.73        
 11 Guglielmo, Kasey E   8 Bgnw Marlins-MR        32.27      26.73        
 13 Garcia, Samantha M   8 Badger-MR                 NT      27.04        
 14 DiChiara, Elena M    8 Bgnw Marlins-MR        28.22      27.30        
 15 Hymes, Elizabeth M   8 Badger-MR              27.98      27.44        
 16 Corso, Jessica M     8 Express Swimming-MR    32.50      27.97        
 17 Shine, Katherine M   8 Bgnw Marlins-MR           NT      28.96        
 18 Herbold, Molly J     8 Badger-MR              40.82      38.88        
 -- Mueller, Katarina    8 Express Swimming-MR    30.56         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Emma B       8 Bgnw Marlins-MR        20.75      18.81        
  2 Boddie, Erin E       8 Bgnw Marlins-MR        19.88      19.38        
  3 Weiner, Isabella C   8 Bgnw Marlins-MR        25.33      19.52        
  4 Schmidt, Kelli L     8 Express Swimming-MR    19.54      21.37        
  5 Olson, Emily E       8 Badger-MR              26.17      21.56        
  6 DiGiacomo, Nicole    8 Bgnw Marlins-MR        25.65      22.64        
  7 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              23.64      23.07        
  8 Potenza, Giovanna    8 Bgnw Marlins-MR        22.47      23.37        
  9 Guglielmo, Kasey E   8 Bgnw Marlins-MR        28.25      25.73        
 10 Simeone, Annie       8 Express Swimming-MR    35.46      27.01        
 11 Corso, Jessica M     8 Express Swimming-MR    29.78      27.34        
 12 Patti, Victoria G    8 Badger-MR              27.15      27.94        
 13 Herbold, Molly J     8 Badger-MR              30.27      30.07        
 14 DiChiara, Elena M    8 Bgnw Marlins-MR        32.42      30.24        
 15 Mueller, Katarina    8 Express Swimming-MR    25.07      31.62        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hadley, Emma B       8 Bgnw Marlins-MR      1:34.64    1:32.99        
                  42.22     1:32.99 (50.77)                                        
  2 Weiner, Isabella C   8 Bgnw Marlins-MR      1:35.20    1:33.00        
                  45.72     1:33.00 (47.28)                                        
  3 Boddie, Erin E       8 Bgnw Marlins-MR      1:34.70    1:34.20        
                  43.86     1:34.20 (50.34)                                        
  4 Lennon, Maryann E    8 Express Swimming-MR  2:11.21    1:35.18        
                  45.81     1:35.18 (49.37)                                        
  5 DiGiacomo, Nicole    8 Bgnw Marlins-MR      1:44.48    1:36.83        
                  45.31     1:36.83 (51.52)                                        
  6 Potenza, Giovanna    8 Bgnw Marlins-MR      1:47.47    1:43.54        
                  47.14     1:43.54 (56.40)                                        
  7 Schmidt, Kelli L     8 Express Swimming-MR  1:40.78    1:43.55        
                  46.56     1:43.55 (56.99)                                        
  8 Steffen, Alexis S    7 Badger-MR            1:45.88    1:49.61        
                  47.71   1:49.61 (1:01.90)                                        
  9 Hymes, Elizabeth M   8 Badger-MR            1:48.84    1:51.29        
                  50.49   1:51.29 (1:00.80)                                        
 10 Paret, Isabel M      8 Badger-MR            1:52.48    1:51.35        
                  52.93     1:51.35 (58.42)                                        
 11 Shine, Katherine M   8 Bgnw Marlins-MR      1:59.34    1:51.39        
                  52.18     1:51.39 (59.21)                                        
 12 Simeone, Annie       8 Express Swimming-MR  1:52.11    1:53.26        
                  57.04     1:53.26 (56.22)                                        
 13 Patti, Victoria G    8 Badger-MR            2:17.17    1:58.04        
                  55.54   1:58.04 (1:02.50)                                        
 14 Schuhmann, Sarah     8 Badger-MR            1:59.34    2:03.85        
                1:03.40   2:03.85 (1:00.45)                                        
 -- O'Sullivan, Mauree   8 Bgnw Marlins-MR      1:47.56         DQ        
                  44.55          DQ (56.48)                                        
 -- Garcia, Samantha M   8 Badger-MR                 NT         DQ        
                1:00.26        DQ (1:00.01)                                        
 -- Eid, Nathalie A      8 Badger-MR            1:43.49         DQ        
                  48.29          DQ (52.49)                                        
 -- Stone, Isabelle E    8 Badger-MR                 NT         DQ        
                  58.71        DQ (1:07.68)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:12.02    1:12.63        
     1) Steffen, Alexis S 7             2) Paret, Isabel M 8              
     3) Eid, Nathalie A 8               4) Hymes, Elizabeth M 8           
                  37.36     1:12.63 (35.27)                                        
  2 Long Island Express-MR  'A'                 1:20.00    1:13.09        
     1) Corso, Jessica M 8              2) Guo, Jenna J 7                 
     3) Lennon, Maryann E 8             4) Schmidt, Kelli L 8             
                  40.42     1:13.09 (32.67)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:13.00    1:17.76        
     1) Ruotolo, Susannah J 7           2) Weiner, Margaux K 7            
     3) Capelli, Julia C 7              4) Sawkins, Cate J 7              
                  37.73     1:17.76 (40.03)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:18.55    1:17.99        
     1) Olson, Emily E 8                2) Smoor, Nina F 7                
     3) Panitz, Georgia A 6             4) Patti, Victoria G 8            
                  40.75     1:17.99 (37.24)                                        
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:21.48    1:26.05        
     1) Stone, Isabelle E 8             2) Schuhmann, Sarah 8             
     3) Garcia, Samantha M 8            4) Cain, Catherine O 7            
                  45.93     1:26.05 (40.12)                                        
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:22.00    1:30.45        
     1) Weiner, Suzy B 7                2) Lane, Caitlin M 7              
     3) Thantu, Madison G 7             4) Guglielmo, Kasey E 8           
                  49.17     1:30.45 (41.28)                                        
  7 Badger Swim Club-MR  'D'                    1:28.21    1:34.48        
     1) Gregorio, Amelia B 7            2) Malarczyk, Natalie 7           
     3) Delane, Ryan M 6                4) Bravo, Melissa 6               
                  44.50     1:34.48 (49.98)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:30.00    1:25.47        
     1) Boddie, Erin E 8                2) Thantu, Madison G 7            
     3) Sawkins, Cate J 7               4) Guglielmo, Kasey E 8           
                  48.34     1:25.47 (37.13)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:23.06    1:25.92        
     1) Eid, Nathalie A 8               2) Schuhmann, Sarah 8             
     3) Olson, Emily E 8                4) Hymes, Elizabeth M 8           
                  47.13     1:25.92 (38.79)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:31.71    1:29.82        
     1) Paret, Isabel M 8               2) Garcia, Samantha M 8           
     3) Steffen, Alexis S 7             4) Panitz, Georgia A 6            
                  50.61     1:29.82 (39.21)                                        
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:21.00    1:39.59        
     1) Schiffman, Amara R 7            2) Weiner, Margaux K 7            
     3) Ruotolo, Susannah J 7           4) Capelli, Julia C 7             
                  51.25     1:39.59 (48.34)                                        
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:35.66    1:51.66        
     1) Smoor, Nina F 7                 2) Cain, Catherine O 7            
     3) Patti, Victoria G 8             4) Stone, Isabelle E 8            
                1:00.29     1:51.66 (51.37)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      1:02.83    1:04.19        
                  30.61     1:04.19 (33.58)                                        
  2 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR  1:04.31    1:04.66        
                  31.62     1:04.66 (33.04)                                        
  3 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:06.15    1:04.81        
                  31.58     1:04.81 (33.23)                                        
  4 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            1:06.39    1:05.11        
                  31.24     1:05.11 (33.87)                                        
  5 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      1:06.30    1:08.04        
                  32.44     1:08.04 (35.60)                                        
  6 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:07.63    1:08.39        
                  32.94     1:08.39 (35.45)                                        
  7 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:10.77    1:09.53        
                  33.43     1:09.53 (36.10)                                        
  8 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      1:08.77    1:09.65        
                  33.19     1:09.65 (36.46)                                        
  9 McKenzie, Loren A   10 Express Swimming-MR  1:11.44    1:10.41        
                  34.08     1:10.41 (36.33)                                        
 10 Johanson, Bridget   10 Badger-MR            1:12.42    1:10.91        
                  34.06     1:10.91 (36.85)                                        
 11 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      1:12.52    1:11.63        
                  34.40     1:11.63 (37.23)                                        
 12 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:13.18    1:11.96        
                  34.59     1:11.96 (37.37)                                        
 13 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            1:14.32    1:12.29        
                  35.02     1:12.29 (37.27)                                        
 14 McGrath, Ashley M    9 Badger-MR            1:16.82    1:12.62        
                  33.92     1:12.62 (38.70)                                        
 15 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      1:09.84    1:12.79        
                  34.41     1:12.79 (38.38)                                        
 16 Peralta, Loren S    10 Apex-MR              1:13.19    1:13.35        
                  36.10     1:13.35 (37.25)                                        
 17 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:14.72    1:14.08        
                  36.33     1:14.08 (37.75)                                        
 18 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR      1:16.00    1:14.21        
                  34.07     1:14.21 (40.14)                                        
 19 Karle, Katherine E   9 Bgnw Marlins-MR      1:16.83    1:15.24        
                  36.04     1:15.24 (39.20)                                        
 20 Whiston, Kate A     10 Badger-MR            1:21.66    1:15.78        
                  34.77     1:15.78 (41.01)                                        
 21 Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR      1:18.07    1:15.80        
                  37.07     1:15.80 (38.73)                                        
 22 Fortier, Julia C    10 Bgnw Marlins-MR      1:15.67    1:15.87        
                  35.80     1:15.87 (40.07)                                        
 23 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR      1:14.66    1:16.43        
                  35.71     1:16.43 (40.72)                                        
 24 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR      1:16.57    1:16.60        
                  35.85     1:16.60 (40.75)                                        
 25 Levine, Corie T     10 Bgnw Marlins-MR      1:12.95    1:16.78        
                  35.88     1:16.78 (40.90)                                        
 26 Campbell, Corbet C  10 Bgnw Marlins-MR      1:18.32    1:16.90        
                  36.26     1:16.90 (40.64)                                        
 27 Fitzsimmons, Mary    9 Bgnw Marlins-MR      1:18.83    1:18.14        
                  36.59     1:18.14 (41.55)                                        
 28 Garcia, Amanda I    10 Badger-MR            1:20.77    1:18.29        
                  37.73     1:18.29 (40.56)                                        
 29 Zoine, Jessica M    10 Express Swimming-MR  1:18.67    1:19.31        
                  38.83     1:19.31 (40.48)                                        
 30 Vani, Jacqueline J  10 Express Swimming-MR  1:21.10    1:19.56        
                  39.03     1:19.56 (40.53)                                        
 31 Paret, Anna F        9 Badger-MR            1:21.13    1:19.84        
                  37.69     1:19.84 (42.15)                                        
 32 Ang, Jei-Si         10 Bgnw Marlins-MR      1:20.10    1:19.92        
                  37.20     1:19.92 (42.72)                                        
 33 Silipigni, Carolyn   9 Bgnw Marlins-MR      1:20.34    1:20.54        
                  39.57     1:20.54 (40.97)                                        
 34 Garces, Tessa J      9 Badger-MR            1:23.69    1:21.02        
                  38.51     1:21.02 (42.51)                                        
 35 Brooks, Kayla M     10 Bgnw Marlins-MR      1:20.15    1:21.19        
                  38.63     1:21.19 (42.56)                                        
 36 McGrath, Deirdre R  10 Express Swimming-MR  1:21.85    1:22.02        
                  40.51     1:22.02 (41.51)                                        
 37 McGetrick, Maggie    9 Bgnw Marlins-MR      1:20.28    1:22.12        
                  37.41     1:22.12 (44.71)                                        
 38 Patti, Alex C       10 Badger-MR            1:21.39    1:22.56        
                  40.27     1:22.56 (42.29)                                        
 39 Vasilakis, Amanda    9 Badger-MR            1:28.31    1:22.75        
                  38.19     1:22.75 (44.56)                                        
 40 Kuhn, Abby C        10 Bgnw Marlins-MR      1:25.65    1:24.83        
                  38.42     1:24.83 (46.41)                                        
 41 Rota, Kimberly A    10 Bgnw Marlins-MR      1:28.66    1:25.60        
                  40.67     1:25.60 (44.93)                                        
 42 Rubino, Sarah       10 Express Swimming-MR  1:30.43    1:25.61        
                  40.32     1:25.61 (45.29)                                        
 43 Shaw, Zoe A         10 Bgnw Marlins-MR      1:26.64    1:26.39        
                  41.44     1:26.39 (44.95)                                        
 44 Guttridge, Christi   9 Bgnw Marlins-MR      1:19.45    1:27.06        
                  41.80     1:27.06 (45.26)                                        
 45 Barrett, Seanna T    9 Express Swimming-MR  1:22.76    1:27.71        
                  40.60     1:27.71 (47.11)                                        
 46 Guzzello, Adriana    9 Express Swimming-MR  1:47.11    1:28.20        
                  40.25     1:28.20 (47.95)                                        
 47 Zafonte, Alena E     9 Bgnw Marlins-MR      1:25.36    1:28.41        
                  42.03     1:28.41 (46.38)                                        
 48 Loaiza, Nicolette    9 Badger-MR            1:31.07    1:28.51        
                  40.79     1:28.51 (47.72)                                        
 49 Reilly, Rosie B      9 Bgnw Marlins-MR      1:30.40    1:28.77        
                  42.35     1:28.77 (46.42)                                        
 50 Lu, Grace G          9 Apex-MR              1:31.64    1:29.76        
                  43.95     1:29.76 (45.81)                                        
 51 Auty, Danielle      10 Express Swimming-MR  1:30.74    1:30.17        
                  42.01     1:30.17 (48.16)                                        
 52 Maksim, Carolyne     9 Aquaflames-MR        1:30.72    1:30.42        
                  41.76     1:30.42 (48.66)                                        
 53 Palmer, Fiona E      9 Express Swimming-MR  1:29.91    1:32.76        
                  42.81     1:32.76 (49.95)                                        
 54 Lutz, Anna Rae R     9 Bgnw Marlins-MR      1:32.22    1:35.41        
                  43.73     1:35.41 (51.68)                                        
 55 Lucas, Isabel L      9 Badger-MR            1:25.07    1:35.99        
                  43.69     1:35.99 (52.30)                                        
 56 Hartleben, Maya E    9 Bgnw Marlins-MR      1:32.80    1:36.82        
                  44.76     1:36.82 (52.06)                                        
 57 Nix, Sabine A        9 Bgnw Marlins-MR      1:47.71    1:38.51        
                  46.42     1:38.51 (52.09)                                        
 58 Crilly, Nicole M     9 Express Swimming-MR  1:48.65    1:38.92        
                  46.70     1:38.92 (52.22)                                        
 59 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR            1:29.29    1:39.60        
 60 Lappin, Emily        9 Express Swimming-MR  1:42.50    1:43.69        
                  45.55     1:43.69 (58.14)                                        
 61 Balter, Jenny C      9 Bgnw Marlins-MR      1:45.17    1:45.90        
                  48.49     1:45.90 (57.41)                                        
 62 Towne, Molly E       9 Badger-MR            1:55.11    1:46.20        
 63 Kapner, Samantha G   9 Badger-MR                 NT    1:53.98        
                  51.81   1:53.98 (1:02.17)                                        
 64 Ferranti, Kaitlyn    9 Express Swimming-MR  2:10.89    1:54.15        
                  51.60   1:54.15 (1:02.55)                                        
 65 Higham, Kyra K      10 Badger-MR            2:23.09    1:59.41        
                  52.28   1:59.41 (1:07.13)                                        
 66 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  2:08.25    2:10.28        
                1:00.92   2:10.28 (1:09.36)                                        
 67 Bachiry, Hilly R    10 Aquaflames-MR        2:12.57    2:15.81        
                1:02.42   2:15.81 (1:13.39)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR    35.35      34.13        
  2 Evans, Kate B       10 Badger-MR              34.35      34.54        
  3 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR        35.15      35.79        
  4 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR        35.59      36.57        
  5 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR              37.62      36.71        
  6 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR              36.28      36.75        
  7 McKenzie, Loren A   10 Express Swimming-MR    37.11      37.86        
  8 Fitzsimmons, Mary    9 Bgnw Marlins-MR        37.43      38.01        
  9 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR        36.15      38.28        
 10 Delane, Kelly A     10 Badger-MR              38.37      38.36        
 11 Whiston, Kate A     10 Badger-MR              39.54      38.39        
 12 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR        38.41      38.49        
 13 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR        39.41      39.13        
 14 Peralta, Loren S    10 Apex-MR                40.03      39.60        
 15 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR        39.86      40.06        
 16 Johanson, Bridget   10 Badger-MR              39.60      40.29        
 17 Garces, Tessa J      9 Badger-MR              40.58      40.35        
 18 Zoine, Jessica M    10 Express Swimming-MR    39.01      40.74        
 19 Karle, Katherine E   9 Bgnw Marlins-MR        41.28      40.75        
 20 Campbell, Corbet C  10 Bgnw Marlins-MR        40.54      40.82        
 21 Simone, Madeline N  10 Badger-MR              42.04      40.89        
 22 Rubino, Sarah       10 Express Swimming-MR    42.79      41.05        
 23 Levine, Corie T     10 Bgnw Marlins-MR        40.58      41.14        
 24 Garcia, Amanda I    10 Badger-MR                 NT      41.91        
 25 Kuhn, Abby C        10 Bgnw Marlins-MR        42.94      42.30        
 26 Fortier, Julia C    10 Bgnw Marlins-MR        42.66      43.17        
 27 Paret, Anna F        9 Badger-MR              43.62      43.18        
 28 Barrett, Seanna T    9 Express Swimming-MR    43.00      43.34        
 29 Ang, Jei-Si         10 Bgnw Marlins-MR        44.72      43.98        
 30 McGrath, Deirdre R  10 Express Swimming-MR    44.97      44.88        
 31 Vasilakis, Amanda    9 Badger-MR              42.03      45.13        
 32 Brooks, Kayla M     10 Bgnw Marlins-MR        45.87      45.48        
 33 Maksim, Carolyne     9 Aquaflames-MR          47.60      45.53        
 34 Vani, Jacqueline J  10 Express Swimming-MR    46.31      45.67        
 35 Shaw, Zoe A         10 Bgnw Marlins-MR        48.03      45.73        
 36 Patti, Alex C       10 Badger-MR              53.13      45.79        
 37 Hartleben, Maya E    9 Bgnw Marlins-MR        45.11      45.96        
 38 Loaiza, Nicolette    9 Badger-MR              46.81      46.69        
 39 Auty, Danielle      10 Express Swimming-MR    46.99      47.04        
 40 Lutz, Anna Rae R     9 Bgnw Marlins-MR        49.39      47.33        
 41 Palmer, Fiona E      9 Express Swimming-MR    46.88      47.39        
 42 Zafonte, Alena E     9 Bgnw Marlins-MR        50.81      48.85        
 43 Lu, Grace G          9 Apex-MR                48.82      49.88        
 44 Rota, Kimberly A    10 Bgnw Marlins-MR        47.68      49.97        
 45 Guzzello, Adriana    9 Express Swimming-MR    53.62      50.48        
 45 Lucas, Isabel L      9 Badger-MR              52.14      50.48        
 47 Lappin, Emily        9 Express Swimming-MR    53.04      50.54        
 48 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR              53.84      51.39        
 49 Balter, Jenny C      9 Bgnw Marlins-MR        55.83      51.47        
 50 Nix, Sabine A        9 Bgnw Marlins-MR        52.93      52.10        
 51 Crilly, Nicole M     9 Express Swimming-MR    54.47      53.20        
 52 Kapner, Samantha G   9 Badger-MR            1:07.06      55.88        
           343:36:40.00           55.88 ( )                                        
 53 Higham, Kyra K      10 Badger-MR              54.42      56.96        
 54 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:04.02    1:01.14        
 55 Towne, Molly E       9 Badger-MR                 NT    1:01.80        
               26:40.00         1:01.80 ( )                                        
 56 Ferranti, Kaitlyn    9 Express Swimming-MR  1:05.04    1:02.63        
 57 Bachiry, Hilly R    10 Aquaflames-MR        1:06.52    1:11.66        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      10 Express Swimming-MR    36.47      36.56        
  2 Evans, Kate B       10 Badger-MR              36.27      37.58        
  3 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR              43.97      40.96        
  4 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR        40.61      41.08        
  5 Cain, Mary C        10 Badger-MR              40.79      41.23        
  6 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR              43.01      41.74        
  7 McGrath, Deirdre R  10 Express Swimming-MR    42.97      42.80        
  8 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR        42.50      43.31        
  9 Paret, Anna F        9 Badger-MR              46.97      44.02        
 10 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR    42.36      44.18        
 11 Ang, Jei-Si         10 Bgnw Marlins-MR        44.99      45.18        
 12 Johanson, Bridget   10 Badger-MR              44.96      45.32        
 13 Reilly, Rosie B      9 Bgnw Marlins-MR        44.71      45.92        
 14 Vani, Jacqueline J  10 Express Swimming-MR    44.43      46.26        
 15 Patti, Alex C       10 Badger-MR              48.01      46.82        
 16 McKenzie, Loren A   10 Express Swimming-MR    47.25      46.89        
 17 McGrath, Ashley M    9 Badger-MR              51.16      47.12        
 18 Simone, Madeline N  10 Badger-MR              50.14      47.14        
 19 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR        48.33      47.72        
 20 Vasilakis, Amanda    9 Badger-MR                 NT      48.05        
 21 Zafonte, Alena E     9 Bgnw Marlins-MR        52.67      48.27        
 22 Whiston, Kate A     10 Badger-MR                 NT      48.68        
               15:00.00           48.68 ( )                                        
 23 Silipigni, Carolyn   9 Bgnw Marlins-MR        49.55      49.03        
 24 Guttridge, Christi   9 Bgnw Marlins-MR        48.41      49.18        
 25 Loaiza, Nicolette    9 Badger-MR              53.26      49.74        
 26 Fitzsimmons, Mary    9 Bgnw Marlins-MR        49.06      50.02        
 27 Brooks, Kayla M     10 Bgnw Marlins-MR        50.43      50.26        
 28 McGetrick, Maggie    9 Bgnw Marlins-MR        48.93      50.76        
 29 Rubino, Sarah       10 Express Swimming-MR    50.04      50.84        
 30 Auty, Danielle      10 Express Swimming-MR    58.07      51.99        
 31 Lutz, Anna Rae R     9 Bgnw Marlins-MR        53.22      53.57        
 32 Ferranti, Kaitlyn    9 Express Swimming-MR  1:06.21      53.67        
 33 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR                 NT      55.19        
             2:25:00.00           55.19 ( )                                        
 34 Hartleben, Maya E    9 Bgnw Marlins-MR        57.71      55.50        
 35 Crilly, Nicole M     9 Express Swimming-MR    53.46      56.35        
 36 Higham, Kyra K      10 Badger-MR            1:00.99      56.83        
 37 Rota, Kimberly A    10 Bgnw Marlins-MR        54.16      58.00        
 38 Balter, Jenny C      9 Bgnw Marlins-MR      1:01.35      58.57        
 39 Lappin, Emily        9 Express Swimming-MR  1:03.99      59.33        
           410:50:00.00           59.33 ( )                                        
 40 Carmichael-Lopes,    9 Express Swimming-MR  1:02.64    1:02.19        
 -- Nix, Sabine A        9 Bgnw Marlins-MR        56.00         DQ        
 -- Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR        40.35         DQ        
 -- Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR              45.65         DQ        
 -- Lucas, Isabel L      9 Badger-MR              56.11         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      10 Express Swimming-MR  1:10.69    1:10.67        
                  32.87     1:10.67 (37.80)                                        
  2 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:14.82    1:18.32        
                  36.30     1:18.32 (42.02)                                        
  3 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      1:17.92    1:19.22        
                  36.54     1:19.22 (42.68)                                        
  4 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:22.48    1:19.59        
                  37.13     1:19.59 (42.46)                                        
  5 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:21.24    1:20.44        
                  37.35     1:20.44 (43.09)                                        
  6 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      1:21.53    1:22.13        
                  37.59     1:22.13 (44.54)                                        
  7 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      1:20.78    1:22.38        
                  37.65     1:22.38 (44.73)                                        
  8 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      1:31.93    1:22.43        
                  38.11     1:22.43 (44.32)                                        
  9 Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR      1:25.91    1:25.55        
                  38.71     1:25.55 (46.84)                                        
 10 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR      1:28.53    1:27.06        
                  39.41     1:27.06 (47.65)                                        
 11 Campbell, Corbet C  10 Bgnw Marlins-MR      1:30.23    1:29.75        
                  40.75     1:29.75 (49.00)                                        
 12 Kuhn, Abby C        10 Bgnw Marlins-MR      1:35.57    1:31.01        
                  41.91     1:31.01 (49.10)                                        
 13 Levine, Corie T     10 Bgnw Marlins-MR      1:27.83    1:31.54        
                  42.61     1:31.54 (48.93)                                        
 14 Garces, Tessa J      9 Badger-MR                 NT    1:33.26        
               39:50.00                                                   42.52 ( )
        1:33.26 (50.74)                                                            
 15 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR      1:37.95    1:33.47        
                  42.05     1:33.47 (51.42)                                        
 16 Silipigni, Carolyn   9 Bgnw Marlins-MR      1:40.35    1:33.98        
                  44.50     1:33.98 (49.48)                                        
 17 Zoine, Jessica M    10 Express Swimming-MR  1:35.26    1:34.86        
                  43.94     1:34.86 (50.92)                                        
 18 McGetrick, Maggie    9 Bgnw Marlins-MR      1:40.84    1:35.10        
           339:10:00.00                                                   43.50 ( )
        1:35.10 (51.60)                                                            
 19 Karle, Katherine E   9 Bgnw Marlins-MR      1:32.52    1:35.13        
                  43.14     1:35.13 (51.99)                                        
 20 Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR      1:38.22    1:35.75        
                  46.51     1:35.75 (49.24)                                        
 21 Peralta, Loren S    10 Apex-MR              1:30.00    1:36.94        
                  44.70     1:36.94 (52.24)                                        
 22 Garcia, Amanda I    10 Badger-MR                 NT    1:38.94        
               18:20.00                                                   43.07 ( )
        1:38.94 (55.87)                                                            
 23 Reilly, Rosie B      9 Bgnw Marlins-MR      1:33.93    1:39.94        
                  45.52     1:39.94 (54.42)                                        
 24 Barrett, Seanna T    9 Express Swimming-MR  1:38.69    1:40.57        
                  47.78     1:40.57 (52.79)                                        
 25 McGrath, Ashley M    9 Badger-MR                 NT    1:42.38        
 26 Shaw, Zoe A         10 Bgnw Marlins-MR      1:36.88    1:42.64        
                  46.14     1:42.64 (56.50)                                        
 27 Fortier, Julia C    10 Bgnw Marlins-MR      1:40.13    1:48.22        
                  49.00     1:48.22 (59.22)                                        
 28 Guttridge, Christi   9 Bgnw Marlins-MR      1:38.44    1:53.37        
                  50.28   1:53.37 (1:03.09)                                        
 29 Palmer, Fiona E      9 Express Swimming-MR  1:54.74    1:58.78        
 -- Kapner, Samantha G   9 Badger-MR                 NT         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E      10 Express Swimming-MR  1:11.07    1:11.28        
                  34.07     1:11.28 (37.21)                                        
  2 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:12.23    1:13.39        
                  34.39     1:13.39 (39.00)                                        
  3 McLaughlin, Genna   10 Bgnw Marlins-MR      1:14.39    1:16.25        
                  35.08     1:16.25 (41.17)                                        
  4 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            1:20.09    1:16.77        
                  35.94     1:16.77 (40.83)                                        
  5 Ramsey, Danielle    10 Express Swimming-MR  1:18.71    1:17.63        
                  36.04     1:17.63 (41.59)                                        
  6 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:16.80    1:17.67        
                  36.77     1:17.67 (40.90)                                        
  7 Marks, Sydney B     10 Bgnw Marlins-MR      1:19.12    1:19.82        
                  36.56     1:19.82 (43.26)                                        
  8 Sawkins, Emma E     10 Bgnw Marlins-MR      1:17.96    1:20.05        
                  38.43     1:20.05 (41.62)                                        
  9 Barry, Kristina F    9 Bgnw Marlins-MR      1:18.94    1:20.06        
                  38.36     1:20.06 (41.70)                                        
 10 Silverman, Erica A   9 Bgnw Marlins-MR      1:20.23    1:20.69        
                  37.98     1:20.69 (42.71)                                        
 11 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:21.89    1:20.91        
                  38.50     1:20.91 (42.41)                                        
 12 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:22.25    1:20.96        
                  37.31     1:20.96 (43.65)                                        
 13 Hodes, Sarah M      10 Badger-MR            1:21.49    1:21.47        
                  38.73     1:21.47 (42.74)                                        
 14 Parish, Emily R     10 Bgnw Marlins-MR      1:26.24    1:22.54        
                  41.09     1:22.54 (41.45)                                        
 15 Johanson, Bridget   10 Badger-MR            1:22.21    1:22.93        
                  37.42     1:22.93 (45.51)                                        
 16 Campbell, Corbet C  10 Bgnw Marlins-MR      1:28.75    1:25.08        
                  39.34     1:25.08 (45.74)                                        
 17 Kelly, Simone       10 Bgnw Marlins-MR      1:27.66    1:25.53        
                  39.26     1:25.53 (46.27)                                        
 18 Levine, Corie T     10 Bgnw Marlins-MR      1:25.43    1:25.65        
                  39.83     1:25.65 (45.82)                                        
 19 McKenzie, Loren A   10 Express Swimming-MR  1:24.60    1:25.90        
                  40.10     1:25.90 (45.80)                                        
 20 Zoine, Jessica M    10 Express Swimming-MR  1:26.11    1:25.99        
                  39.08     1:25.99 (46.91)                                        
 21 Wasserman, Raquel   10 Bgnw Marlins-MR      1:26.40    1:26.07        
                  39.23     1:26.07 (46.84)                                        
 22 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            1:27.98    1:26.52        
                  40.54     1:26.52 (45.98)                                        
 23 Whiston, Kate A     10 Badger-MR            1:34.63    1:26.96        
                  38.98     1:26.96 (47.98)                                        
 24 Karle, Katherine E   9 Bgnw Marlins-MR      1:29.06    1:27.15        
                  40.32     1:27.15 (46.83)                                        
 25 McGrath, Ashley M    9 Badger-MR            1:31.77    1:27.19        
                  38.81     1:27.19 (48.38)                                        
 26 Fitzsimmons, Mary    9 Bgnw Marlins-MR      1:30.12    1:27.31        
                  40.33     1:27.31 (46.98)                                        
 27 McGrath, Deirdre R  10 Express Swimming-MR  1:31.66    1:27.74        
                  44.26     1:27.74 (43.48)                                        
 28 Paret, Anna F        9 Badger-MR            1:30.15    1:28.51        
                  42.59     1:28.51 (45.92)                                        
 29 Kuhn, Abby C        10 Bgnw Marlins-MR      1:33.31    1:28.57        
                  38.92     1:28.57 (49.65)                                        
 30 McGetrick, Maggie    9 Bgnw Marlins-MR      1:30.54    1:28.76        
                  40.11     1:28.76 (48.65)                                        
 31 Garces, Tessa J      9 Badger-MR            1:28.54    1:29.37        
                  41.10     1:29.37 (48.27)                                        
 32 Garcia, Amanda I    10 Badger-MR            1:26.19    1:29.59        
                  41.50     1:29.59 (48.09)                                        
 33 Fortier, Julia C    10 Bgnw Marlins-MR      1:29.76    1:30.03        
                  42.62     1:30.03 (47.41)                                        
 34 Brooks, Kayla M     10 Bgnw Marlins-MR      1:35.29    1:30.94        
                  42.92     1:30.94 (48.02)                                        
 35 Vani, Jacqueline J  10 Express Swimming-MR  1:48.67    1:31.09        
                  43.44     1:31.09 (47.65)                                        
 36 Silipigni, Carolyn   9 Bgnw Marlins-MR      1:33.10    1:31.44        
                  42.87     1:31.44 (48.57)                                        
 37 Patti, Alex C       10 Badger-MR            1:35.84    1:31.79        
                  45.02     1:31.79 (46.77)                                        
 38 Barrett, Seanna T    9 Express Swimming-MR  1:49.48    1:32.07        
                  41.71     1:32.07 (50.36)                                        
 39 Vasilakis, Amanda    9 Badger-MR            1:30.71    1:32.19        
                  42.59     1:32.19 (49.60)                                        
 40 Ang, Jei-Si         10 Bgnw Marlins-MR      1:31.36    1:32.63        
                  43.82     1:32.63 (48.81)                                        
 41 Guttridge, Christi   9 Bgnw Marlins-MR      1:33.42    1:32.75        
                  43.71     1:32.75 (49.04)                                        
 42 Rubino, Sarah       10 Express Swimming-MR  1:47.78    1:34.24        
                  42.61     1:34.24 (51.63)                                        
 43 Reilly, Rosie B      9 Bgnw Marlins-MR      1:40.74    1:34.35        
                  43.95     1:34.35 (50.40)                                        
 44 Shaw, Zoe A         10 Bgnw Marlins-MR      1:38.02    1:37.48        
                  44.94     1:37.48 (52.54)                                        
 45 Zafonte, Alena E     9 Bgnw Marlins-MR      1:47.59    1:38.49        
                  50.13     1:38.49 (48.36)                                        
 46 Lutz, Anna Rae R     9 Bgnw Marlins-MR      1:41.73    1:40.18        
                  45.67     1:40.18 (54.51)                                        
 47 Palmer, Fiona E      9 Express Swimming-MR  1:53.07    1:43.13        
                  49.19     1:43.13 (53.94)                                        
 48 Rota, Kimberly A    10 Bgnw Marlins-MR      1:45.98    1:43.23        
                  49.18     1:43.23 (54.05)                                        
 49 Hartleben, Maya E    9 Bgnw Marlins-MR      1:47.37    1:45.55        
                  49.62     1:45.55 (55.93)                                        
 50 Nix, Sabine A        9 Bgnw Marlins-MR      1:54.78    1:47.52        
                  52.70     1:47.52 (54.82)                                        
 51 Balter, Jenny C      9 Bgnw Marlins-MR      2:01.22    1:52.65        
                  52.30   1:52.65 (1:00.35)                                        
 52 Crilly, Nicole M     9 Express Swimming-MR  1:54.93    2:00.05        
                1:00.61     2:00.05 (59.44)                                        
 53 Ferranti, Kaitlyn    9 Express Swimming-MR  2:15.33    2:03.83        
                1:03.40   2:03.83 (1:00.43)                                        
 -- Byrnes, Molly C      9 Badger-MR            1:47.72         DQ        
                  55.54          DQ (54.68)                                        
 -- Kapner, Samantha G   9 Badger-MR                 NT         DQ        
                  59.22        DQ (1:13.60)                                        
 -- Towne, Molly E       9 Badger-MR                 NT         DQ        
                1:05.36        DQ (1:08.86)                                        
 -- Loaiza, Nicolette    9 Badger-MR            1:43.21         DQ        
                  48.40          DQ (51.69)                                        
 -- Lucas, Isabel L      9 Badger-MR            1:51.47         DQ        
                  50.37          DQ (56.03)                                        
 -- Rota, Amanda P      10 Bgnw Marlins-MR      1:22.91         DQ        
                  37.97          DQ (45.44)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:00.59    2:00.62        
     1) Evans, Kate B 10                2) Delane, Ryan M 6               
     3) Cain, Mary C 10                 4) Panitz, Beatrix M 10           
                  29.61     1:00.75 (31.14)     1:31.53 (30.78)     2:00.62 (29.09)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:04.00    2:01.80        
     1) Sawkins, Emma E 10              2) Marks, Sydney B 10             
     3) Barry, Kristina F 9             4) McLaughlin, Genna M 10         
                  30.30     1:00.64 (30.34)     1:33.14 (32.50)     2:01.80 (28.66)
  3 Long Island Express-MR  'A'                 2:05.00    2:05.33        
     1) Ramsey, Danielle 10             2) McKenzie, Loren A 10           
     3) McGrath, Deirdre R 10           4) Lucas, Marie E 10              
                  29.31     1:00.62 (31.31)     1:35.92 (35.30)     2:05.33 (29.41)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:11.83    2:10.99        
     1) Nixon, Charlotte A 10           2) Johanson, Bridget M 10         
     3) Simone, Madeline N 10           4) Whiston, Kate A 10             
                  31.79     1:04.57 (32.78)     1:37.43 (32.86)     2:10.99 (33.56)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:14.00    2:13.48        
     1) Wasserman, Raquel M 10          2) Silverman, Erica A 9           
     3) Kelly, Simone 10                4) Rota, Amanda P 10              
                  32.11     1:07.33 (35.22)     1:41.07 (33.74)     2:13.48 (32.41)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:18.00    2:19.05        

     1) Fortier, Julia C 10             2) Silipigni, Carolyn J 9         
     3) Karle, Katherine E 9            4) Levine, Corie T 10             
                  34.23       48.98 (14.75)     1:44.21 (55.23)     2:19.05 (34.84)
  7 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:18.67    2:19.12        
     1) Hodes, Sarah M 10               2) Garces, Tessa J 9              
     3) Paret, Anna F 9                 4) Vasilakis, Amanda N 9          
                  32.79     1:08.50 (35.71)     1:43.88 (35.38)     2:19.12 (35.24)
  8 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:32.74    2:32.22        
     1) McGrath, Ashley M 9             2) Loaiza, Nicolette A 9          
     3) Byrnes, Molly C 9               4) Lucas, Isabel L 9              
                  34.38     1:10.30 (35.92)     1:50.81 (40.51)     2:32.22 (41.41)
  9 Badger Swim Club-MR  'E'                    2:39.51    2:41.66        
                  45.48     1:32.22 (46.74)     2:07.21 (34.99)     2:41.66 (34.45)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:17.03    2:20.46        
     1) Nixon, Charlotte A 10           2) Evans, Kate B 10               
     3) Cain, Mary C 10                 4) Panitz, Beatrix M 10           
                  36.12     1:14.56 (38.44)     1:50.23 (35.67)     2:20.46 (30.23)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:23.00    2:25.66        
     1) Marks, Sydney B 10              2) Parish, Emily R 10             
     3) McLaughlin, Genna M 10          4) Sawkins, Emma E 10             
                  37.99     1:26.60 (48.61)     1:55.65 (29.05)     2:25.66 (30.01)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:29.86    2:27.29        
     1) Whiston, Kate A 10              2) Hodes, Sarah M 10              
     3) Delane, Kelly A 10              4) Johanson, Bridget M 10         
                  39.18     1:20.70 (41.52)     1:55.37 (34.67)     2:27.29 (31.92)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:31.00    2:30.40        
     1) Fitzsimmons, Mary K 9           2) Silverman, Erica A 9           
     3) Barry, Kristina F 9             4) Rota, Amanda P 10              
                  38.34     1:21.64 (43.30)     1:57.68 (36.04)     2:30.40 (32.72)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:36.00    2:38.87        
     1) Kelly, Simone 10                2) Ang, Jei-Si 10                 
     3) Wasserman, Raquel M 10          4) Levine, Corie T 10             
                  39.81     1:25.24 (45.43)     2:03.68 (38.44)     2:38.87 (35.19)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:37.46    2:39.25        
     1) Garces, Tessa J 9               2) Paret, Anna F 9                
     3) Garcia, Amanda I 10             4) Simone, Madeline N 10          
                  41.80       54.64 (12.84)   2:04.49 (1:09.85)     2:39.25 (34.76)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      1:00.85    1:00.51        
                  28.78     1:00.51 (31.73)                                        
  2 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  1:01.50    1:00.76        
                  29.27     1:00.76 (31.49)                                        
  3 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            1:03.08    1:01.90        
                  29.95     1:01.90 (31.95)                                        
  4 McElroy, Nora       11 Badger-MR            1:04.99    1:02.80        
                  30.00     1:02.80 (32.80)                                        
  5 Tucker, Annelisa C  12 Badger-MR            1:05.11    1:03.79        
                  30.86     1:03.79 (32.93)                                        
  6 Duncalf, Katie S    11 Bgnw Marlins-MR      1:06.31    1:04.12        
                  31.21     1:04.12 (32.91)                                        
  7 Slivka, Martha D    12 Bgnw Marlins-MR      1:04.89    1:04.34        
                  30.73     1:04.34 (33.61)                                        
  8 Tompkins, Catherin  11 Badger-MR            1:06.99    1:04.44        
                  30.49     1:04.44 (33.95)                                        
  9 Chrzanowski, Jaque  11 Badger-MR            1:05.00    1:04.64        
                  30.81     1:04.64 (33.83)                                        
 10 Rota, Alexandra P   12 Bgnw Marlins-MR      1:05.48    1:04.67        
                  30.67     1:04.67 (34.00)                                        
 11 Huang, Eileen S     11 Bgnw Marlins-MR      1:04.83    1:04.87        
                  30.85     1:04.87 (34.02)                                        
 12 Schneider, Rebecca  12 Bgnw Marlins-MR      1:03.49    1:05.02        
                  30.97     1:05.02 (34.05)                                        
 13 Kennon, Nora M      12 Badger-MR            1:04.28    1:05.04        
                  31.28     1:05.04 (33.76)                                        
 14 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR  1:05.10    1:05.26        
                  31.39     1:05.26 (33.87)                                        
 15 Fufidio, Andrea L   12 Badger-MR            1:05.22    1:05.84        
                  31.47     1:05.84 (34.37)                                        
 16 Tanner, Natalie     11 Badger-MR            1:05.13    1:05.96        
                  31.68     1:05.96 (34.28)                                        
 17 DiChiara, Jennifer  12 Bgnw Marlins-MR      1:08.96    1:05.97        
                  31.72     1:05.97 (34.25)                                        
 18 Chiang, Brittany    11 Bgnw Marlins-MR      1:06.83    1:06.02        
                  32.00     1:06.02 (34.02)                                        
 19 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      1:06.10    1:06.19        
                  31.75     1:06.19 (34.44)                                        
 20 Woeckener, Wendy O  11 Bgnw Marlins-MR      1:05.68    1:06.52        
                  31.86     1:06.52 (34.66)                                        
 21 Slivka, Hannah C    12 Bgnw Marlins-MR      1:08.85    1:06.84        
                  33.52     1:06.84 (33.32)                                        
 22 Guttridge, Kaitlyn  12 Bgnw Marlins-MR      1:09.59    1:07.28        
                  33.26     1:07.28 (34.02)                                        
 23 Takei, Chiharu      11 Badger-MR            1:07.83    1:07.53        
                  32.76     1:07.53 (34.77)                                        
 24 Zoll, Christina M   12 Express Swimming-MR  1:07.91    1:07.60        
                  32.67     1:07.60 (34.93)                                        
 25 Sheehan, Niamh M    12 Apex-MR              1:08.45    1:07.90        
                  33.13     1:07.90 (34.77)                                        
 26 Cain, Aine I        12 Badger-MR            1:12.86    1:08.59        
                  33.65     1:08.59 (34.94)                                        
 27 Konopka, Katie E    11 Badger-MR            1:11.06    1:08.79        
                  33.25     1:08.79 (35.54)                                        
 28 Vandervelden, Zoe   11 Bgnw Marlins-MR      1:12.21    1:09.30        
                  33.43     1:09.30 (35.87)                                        
 29 Garcia, Adriana L   12 Badger-MR                 NT    1:09.53        
                  33.75     1:09.53 (35.78)                                        
 30 Ruotolo, Hope E     11 Bgnw Marlins-MR      1:11.54    1:10.33        
                  32.85     1:10.33 (37.48)                                        
 31 Frawley, Becca A    12 Bgnw Marlins-MR      1:11.55    1:10.69        
                  32.89     1:10.69 (37.80)                                        
 32 McDermott, Meagan   12 Badger-MR                 NT    1:10.86        
                  33.30     1:10.86 (37.56)                                        
 33 McGetrick, Mary Ka  11 Bgnw Marlins-MR      1:10.35    1:11.81        
                  34.13     1:11.81 (37.68)                                        
 34 Ramsey, Ashley      12 Express Swimming-MR  1:17.35    1:12.12        
                  33.54     1:12.12 (38.58)                                        
 35 Ferrigno, Julia N   11 Badger-MR            1:14.99    1:12.49        
                  35.13     1:12.49 (37.36)                                        
 36 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR            1:12.66    1:13.26        
                  34.29     1:13.26 (38.97)                                        
 37 Herbold, Emma K     11 Badger-MR            1:11.68    1:13.30        
                  34.16     1:13.30 (39.14)                                        
 38 Saias, Stephanie J  11 Bgnw Marlins-MR      1:14.88    1:13.81        
                  35.25     1:13.81 (38.56)                                        
 39 Pilipenko, Veronik  11 Apex-MR              1:13.94    1:14.01        
                  35.70     1:14.01 (38.31)                                        
 40 Reilly, Brigid S    12 Bgnw Marlins-MR      1:13.92    1:14.22        
                  34.93     1:14.22 (39.29)                                        
 41 Azerad, Jessica R   11 Badger-MR            1:16.23    1:14.42        
                  35.47     1:14.42 (38.95)                                        
 42 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  1:13.86    1:14.43        
                  35.29     1:14.43 (39.14)                                        
 43 Delane, Jordan      12 Badger-MR            1:17.40    1:15.21        
                  35.46     1:15.21 (39.75)                                        
 44 Hymes, Clare E      11 Badger-MR            1:19.85    1:15.41        
                  35.89     1:15.41 (39.52)                                        
 45 Whalen, Lindsey M   12 Bgnw Marlins-MR      1:14.57    1:15.96        
                  35.17     1:15.96 (40.79)                                        
 46 Quinn, Kelly A      11 Express Swimming-MR  1:18.13    1:16.03        
                1:16.03         1:16.03 ( )                                        
 47 Tietjen, Megan R    11 Express Swimming-MR  1:20.76    1:16.15        
                  36.96     1:16.15 (39.19)                                        
 48 Driscoll, Kathleen  11 Badger-MR            1:21.27    1:16.92        
                  36.55     1:16.92 (40.37)                                        
 49 Jen, Sarah G        11 Bgnw Marlins-MR      1:17.99    1:16.96        
                  36.68     1:16.96 (40.28)                                        
 50 McPherson-White, G  12 Apex-MR              1:11.28    1:18.26        
                  37.25     1:18.26 (41.01)                                        
 51 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR      1:17.92    1:18.90        
                  37.47     1:18.90 (41.43)                                        
 52 Wittwer, Lily       11 Badger-MR            1:18.49    1:19.99        
                  38.16     1:19.99 (41.83)                                        
 53 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR  1:22.49    1:20.00        
                  38.85     1:20.00 (41.15)                                        
 54 Loginova, Maria     11 Aquaflames-MR        1:22.59    1:20.07        
                  37.04     1:20.07 (43.03)                                        
 55 Benzvi, Leah        11 Aquaflames-MR        1:23.17    1:20.91        
                  36.67     1:20.91 (44.24)                                        
 56 Graham, Katie M     11 Express Swimming-MR  1:25.54    1:21.07        
                  38.65     1:21.07 (42.42)                                        
 57 Hirschhorn, Alyson  11 Badger-MR            1:23.02    1:22.22        
                  39.16     1:22.22 (43.06)                                        
 58 Sosa, Lisbeth Meli  12 Aquaflames-MR        1:20.60    1:24.08        
                  39.78     1:24.08 (44.30)                                        
 59 Brosnan, Lindsey A  11 Bgnw Marlins-MR      1:23.81    1:24.68        
                  10.93   1:24.68 (1:13.75)                                        
 -- Vaughn, Stephanie   12 Badger-MR            1:07.74         DQ        
                  32.62          DQ (33.75)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sims, Danielle      12 Bgnw Marlins-MR      1:04.05    1:03.18        
                  31.02     1:03.18 (32.16)                                        
  2 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  1:07.47    1:06.98        
                  32.57     1:06.98 (34.41)                                        
  3 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            1:06.97    1:08.36        
                  33.57     1:08.36 (34.79)                                        
  4 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      1:08.99    1:11.66        
                  34.33     1:11.66 (37.33)                                        
  5 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      1:11.80    1:11.76        
                  35.61     1:11.76 (36.15)                                        
  6 Francis, Casey L    11 Express Swimming-MR  1:11.20    1:12.70        
                  35.71     1:12.70 (36.99)                                        
  7 Tucker, Annelisa C  12 Badger-MR            1:14.12    1:15.06        
                  36.24     1:15.06 (38.82)                                        
  8 Tanner, Natalie     11 Badger-MR            1:18.05    1:16.50        
                  37.18     1:16.50 (39.32)                                        
  9 Slivka, Hannah C    12 Bgnw Marlins-MR      1:18.92    1:16.64        
                  38.34     1:16.64 (38.30)                                        
 10 Chiang, Brittany    11 Bgnw Marlins-MR      1:19.18    1:17.32        
                  37.84     1:17.32 (39.48)                                        
 10 Huang, Eileen S     11 Bgnw Marlins-MR      1:16.44    1:17.32        
                  37.91     1:17.32 (39.41)                                        
 12 Garcia, Adriana L   12 Badger-MR            1:20.30    1:18.36        
                  38.56     1:18.36 (39.80)                                        
 13 Zoll, Christina M   12 Express Swimming-MR  1:17.44    1:18.96        
                  39.00     1:18.96 (39.96)                                        
 14 Kennon, Nora M      12 Badger-MR            1:16.07    1:18.99        
 15 Perschetz, Lauren   11 Bgnw Marlins-MR      1:22.13    1:19.22        
                  39.00     1:19.22 (40.22)                                        
 16 Slivka, Martha D    12 Bgnw Marlins-MR      1:18.57    1:19.26        
                  39.19     1:19.26 (40.07)                                        
 17 Vaughn, Stephanie   12 Badger-MR            1:20.34    1:19.33        
                  40.11     1:19.33 (39.22)                                        
 18 Konopka, Katie E    11 Badger-MR            1:20.76    1:19.77        
                  39.00     1:19.77 (40.77)                                        
 19 DiChiara, Jennifer  12 Bgnw Marlins-MR      1:20.24    1:19.98        
                  38.44     1:19.98 (41.54)                                        
 20 Hymes, Clare E      11 Badger-MR            1:26.25    1:20.68        
                  38.85     1:20.68 (41.83)                                        
 21 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR  1:19.17    1:21.29        
                  40.44     1:21.29 (40.85)                                        
 22 Tompkins, Catherin  11 Badger-MR            1:23.83    1:22.59        
                  40.35     1:22.59 (42.24)                                        
 23 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR            1:21.60    1:22.95        
                  40.09     1:22.95 (42.86)                                        
 24 Herbold, Emma K     11 Badger-MR            1:22.20    1:23.37        
                  38.98     1:23.37 (44.39)                                        
 25 Vandervelden, Zoe   11 Bgnw Marlins-MR      1:24.59    1:23.75        
                  41.48     1:23.75 (42.27)                                        
 26 Frawley, Becca A    12 Bgnw Marlins-MR      1:21.14    1:24.39        
                  40.76     1:24.39 (43.63)                                        
 27 Sheehan, Niamh M    12 Apex-MR              1:26.81    1:24.74        
                  41.64     1:24.74 (43.10)                                        
 28 Delane, Jordan      12 Badger-MR            1:28.67    1:25.07        
                  40.82     1:25.07 (44.25)                                        
 29 McDermott, Meagan   12 Badger-MR                 NT    1:25.13        
                1:25.31         1:25.13 ( )                                        
 30 Chrzanowski, Jaque  11 Badger-MR            1:20.00    1:25.29        
                  41.25     1:25.29 (44.04)                                        
 31 Ramsey, Ashley      12 Express Swimming-MR  1:32.53    1:26.39        
                  41.61     1:26.39 (44.78)                                        
 32 Whalen, Lindsey M   12 Bgnw Marlins-MR      1:30.37    1:26.88        
                  42.30     1:26.88 (44.58)                                        
 33 Ferrigno, Julia N   11 Badger-MR            1:35.53    1:27.71        
                  43.73     1:27.71 (43.98)                                        
 34 Reilly, Brigid S    12 Bgnw Marlins-MR      1:26.16    1:28.37        
                  42.24     1:28.37 (46.13)                                        
 35 Driscoll, Kathleen  11 Badger-MR            1:41.13    1:29.06        
                  43.07     1:29.06 (45.99)                                        
 36 Benzvi, Leah        11 Aquaflames-MR        1:27.53    1:29.67        
                  43.01     1:29.67 (46.66)                                        
 37 Pilipenko, Veronik  11 Apex-MR              1:39.25    1:29.97        
                1:29.97         1:29.97 ( )                                        
 38 Saias, Stephanie J  11 Bgnw Marlins-MR      1:28.62    1:30.82        
                  44.83     1:30.82 (45.99)                                        
 39 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR  1:26.77    1:31.24        
                  45.08     1:31.24 (46.16)                                        
 40 Tietjen, Megan R    11 Express Swimming-MR  1:34.33    1:31.54        
                  43.93     1:31.54 (47.61)                                        
 41 Brosnan, Lindsey A  11 Bgnw Marlins-MR      1:30.57    1:32.10        
                  44.68     1:32.10 (47.42)                                        
 42 Hirschhorn, Alyson  11 Badger-MR            1:38.14    1:34.14        
                  44.66     1:34.14 (49.48)                                        
 43 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR  1:34.55    1:35.79        
                  45.63     1:35.79 (50.16)                                        
 44 Wittwer, Lily       11 Badger-MR            1:36.65    1:37.50        
                1:37.50         1:37.50 ( )                                        
 45 Graham, Katie M     11 Express Swimming-MR  1:43.05    1:43.05        
                  50.08     1:43.05 (52.97)                                        
 -- Sosa, Lisbeth Meli  12 Aquaflames-MR        1:34.06         DQ        
                  47.25          DQ (50.76)                                        
 -- Loginova, Maria     11 Aquaflames-MR        1:42.32         DQ        
                1:36.47              DQ ( )                                        
 -- McPherson-White, G  12 Apex-MR              1:29.83         DQ        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rota, Alexandra P   12 Bgnw Marlins-MR        37.09      36.17        
  2 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR        36.73      36.94        
  3 McElroy, Nora       11 Badger-MR              37.67      37.90        
  4 Huang, Eileen S     11 Bgnw Marlins-MR        38.86      38.88        
  5 Slivka, Martha D    12 Bgnw Marlins-MR        39.14      39.51        
  6 Guttridge, Kaitlyn  12 Bgnw Marlins-MR        40.34      39.64        
  7 Perschetz, Lauren   11 Bgnw Marlins-MR        40.38      39.65        
  8 McGetrick, Mary Ka  11 Bgnw Marlins-MR        39.48      39.73        
  9 Delane, Jordan      12 Badger-MR              42.04      39.97        
 10 DiChiara, Jennifer  12 Bgnw Marlins-MR        39.61      40.36        
 11 McDermott, Meagan   12 Badger-MR                 NT      40.40        
 12 Reilly, Brigid S    12 Bgnw Marlins-MR        40.10      40.43        
 13 Cain, Aine I        12 Badger-MR              43.23      40.59        
 14 Quinn, Kelly A      11 Express Swimming-MR    41.10      40.79        
 15 Woeckener, Wendy O  11 Bgnw Marlins-MR        40.74      41.52        
 16 Chiang, Brittany    11 Bgnw Marlins-MR        41.66      42.59        
 17 Jen, Sarah G        11 Bgnw Marlins-MR        41.75      42.97        
 18 Ramsey, Ashley      12 Express Swimming-MR    42.03      43.22        
 19 Whalen, Lindsey M   12 Bgnw Marlins-MR        44.12      43.72        
 20 Tietjen, Megan R    11 Express Swimming-MR    45.98      43.90        
 21 Greff, Christie R   11 Express Swimming-MR    44.52      44.03        
 21 Frawley, Becca A    12 Bgnw Marlins-MR        43.33      44.03        
 23 Pilipenko, Veronik  11 Apex-MR                45.79      44.54        
 24 Saias, Stephanie J  11 Bgnw Marlins-MR        44.86      44.62        
 25 Ruotolo, Hope E     11 Bgnw Marlins-MR        46.55      45.01        
 26 Brosnan, Lindsey A  11 Bgnw Marlins-MR        46.72      45.13        
 27 Graham, Katie M     11 Express Swimming-MR    46.97      45.37        
 28 Tusa, Kayla M       12 Express Swimming-MR    47.23      45.69        
 29 Sheehan, Niamh M    12 Apex-MR                51.65      45.89        
 30 Vandervelden, Zoe   11 Bgnw Marlins-MR        46.09      46.32        
 31 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR        47.04      47.76        
 32 Azerad, Jessica R   11 Badger-MR              48.52      47.97        
 -- McPherson-White, G  12 Apex-MR                46.46         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sims, Danielle      12 Bgnw Marlins-MR      1:03.60    1:02.50        
                  29.08     1:02.50 (33.42)                                        
  2 Francis, Casey L    11 Express Swimming-MR  1:09.41    1:10.54        
                  32.78     1:10.54 (37.76)                                        
  3 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR      1:11.77    1:10.70        
                  33.14     1:10.70 (37.56)                                        
  4 Duncalf, Katie S    11 Bgnw Marlins-MR      1:12.10    1:11.53        
                  34.30     1:11.53 (37.23)                                        
  5 Fufidio, Andrea L   12 Badger-MR            1:14.53    1:12.87        
                  34.09     1:12.87 (38.78)                                        
  6 Takei, Chiharu      11 Badger-MR            1:13.91    1:15.12        
                  34.71     1:15.12 (40.41)                                        
  7 Slivka, Hannah C    12 Bgnw Marlins-MR      1:25.53    1:16.76        
                  35.48     1:16.76 (41.28)                                        
  8 Schneider, Rebecca  12 Bgnw Marlins-MR      1:19.81    1:18.57        
                  36.11     1:18.57 (42.46)                                        
  9 Ruotolo, Hope E     11 Bgnw Marlins-MR      1:20.51    1:20.39        
                  37.34     1:20.39 (43.05)                                        
 10 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR            1:25.37    1:24.53        
                  40.34     1:24.53 (44.19)                                        
 11 Jen, Sarah G        11 Bgnw Marlins-MR      1:26.04    1:31.19        
                  40.34     1:31.19 (50.85)                                        
 12 Washington, Amy J   11 Bgnw Marlins-MR      1:40.30    1:37.26        
                  44.92     1:37.26 (52.34)                                        
 -- Sosa, Lisbeth Meli  12 Aquaflames-MR        1:35.66         DQ        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sims, Danielle      12 Bgnw Marlins-MR      2:20.33    2:19.19        
                  29.33     1:03.17 (33.84)     1:47.03 (43.86)     2:19.19 (32.16)
  2 Kuzniewski, Kayla   12 Express Swimming-MR  2:29.86    2:28.79        
                  32.45     1:08.70 (36.25)     1:54.40 (45.70)     2:28.79 (34.39)
  3 Francis, Casey L    11 Express Swimming-MR  2:32.90    2:31.28        
                  33.45     1:12.00 (38.55)     1:57.55 (45.55)     2:31.28 (33.73)
  4 Bailey, Brittany M  11 Badger-MR            2:33.57    2:32.39        
                  36.27     1:12.31 (36.04)     1:58.38 (46.07)     2:32.39 (34.01)
  5 Duncalf, Katie S    11 Bgnw Marlins-MR      2:37.21    2:34.46        
                  33.44     1:12.05 (38.61)     1:59.84 (47.79)     2:34.46 (34.62)
  6 Barry, Elizabeth R  11 Bgnw Marlins-MR      2:30.14    2:34.99        
                  33.26     1:12.25 (38.99)     1:58.90 (46.65)     2:34.99 (36.09)
  7 Rota, Alexandra P   12 Bgnw Marlins-MR      2:36.39    2:35.74        
                  33.80     1:13.44 (39.64)     1:59.48 (46.04)     2:35.74 (36.26)
  8 Fufidio, Andrea L   12 Badger-MR            2:36.53    2:37.21        
                  33.74     1:14.06 (40.32)     2:01.08 (47.02)     2:37.21 (36.13)
  9 McElroy, Nora       11 Badger-MR            2:41.06    2:38.81        
                  36.40     1:17.17 (40.77)     2:03.53 (46.36)     2:38.81 (35.28)
 10 Guttridge, Kaitlyn  12 Bgnw Marlins-MR      2:42.23    2:39.95        
                  35.81     1:18.12 (42.31)     2:04.45 (46.33)     2:39.95 (35.50)
 11 Woeckener, Wendy O  11 Bgnw Marlins-MR      2:45.03    2:41.23        
                  35.04     1:16.63 (41.59)     2:05.29 (48.66)     2:41.23 (35.94)
 12 Housman, Emma Grac  11 Bgnw Marlins-MR      2:54.44    2:42.46        
                  35.94     1:14.62 (38.68)     2:04.59 (49.97)     2:42.46 (37.87)
 13 Tucker, Annelisa C  12 Badger-MR            2:49.08    2:42.79        
                  36.69     1:17.17 (40.48)     2:08.08 (50.91)     2:42.79 (34.71)
 14 Takei, Chiharu      11 Badger-MR            2:41.18    2:42.86        
                  36.10     1:18.74 (42.64)     2:06.33 (47.59)     2:42.86 (36.53)
 15 Tompkins, Catherin  11 Badger-MR            2:55.98    2:42.88        
                  35.18     1:18.50 (43.32)     2:07.21 (48.71)     2:42.88 (35.67)
 16 Lindenberg, Olivia  11 Bgnw Marlins-MR      2:47.11    2:43.36        
                  34.48     1:15.85 (41.37)     2:02.90 (47.05)     2:43.36 (40.46)
 17 Chen, Lillian T     12 Express Swimming-MR  2:43.83    2:44.42        
                  37.86     1:19.71 (41.85)     2:08.45 (48.74)     2:44.42 (35.97)
 18 Tanner, Natalie     11 Badger-MR            2:41.08    2:44.95        
                  38.86     1:18.50 (39.64)     2:08.87 (50.37)     2:44.95 (36.08)
 19 Kennon, Nora M      12 Badger-MR            2:45.08    2:45.15        
                  36.88     1:18.13 (41.25)     2:09.53 (51.40)     2:45.15 (35.62)
 20 Zoll, Christina M   12 Express Swimming-MR  2:57.00    2:45.84        
                  36.54     1:18.33 (41.79)     2:09.13 (50.80)     2:45.84 (36.71)
 21 Schneider, Rebecca  12 Bgnw Marlins-MR      2:50.26    2:46.40        
                  36.40     1:18.14 (41.74)     2:09.44 (51.30)     2:46.40 (36.96)
 22 Cain, Aine I        12 Badger-MR            3:15.00    2:47.58        
                  37.91     1:20.85 (42.94)     2:10.12 (49.27)     2:47.58 (37.46)
 23 Perschetz, Lauren   11 Bgnw Marlins-MR      2:51.58    2:48.60        
                  37.81     1:20.89 (43.08)     2:10.07 (49.18)     2:48.60 (38.53)
 24 Vaughn, Stephanie   12 Badger-MR            2:47.90    2:49.72        
                  40.10     1:21.45 (41.35)     2:14.04 (52.59)     2:49.72 (35.68)
 25 McGetrick, Mary Ka  11 Bgnw Marlins-MR      2:48.48    2:51.55        
                  37.62     1:22.78 (45.16)     2:11.73 (48.95)     2:51.55 (39.82)
 26 Garcia, Adriana L   12 Badger-MR                 NT    2:53.44        
                  36.13     1:17.93 (41.80)     2:13.06 (55.13)     2:53.44 (40.38)
 27 Herbold, Emma K     11 Badger-MR                 NT    2:55.70        
                  36.89     1:18.55 (41.66)     2:14.60 (56.05)     2:55.70 (41.10)
 28 Quinn, Kelly A      11 Express Swimming-MR  3:09.47    2:56.14        
                  37.57     1:22.56 (44.99)     2:13.16 (50.60)     2:56.14 (42.98)
 29 Ferrigno, Julia N   11 Badger-MR                 NT    2:59.03        
                  41.90     1:28.42 (46.52)     2:19.98 (51.56)     2:59.03 (39.05)
 30 Konopka, Katie E    11 Badger-MR            3:24.06    3:00.99        
                  42.11     1:25.81 (43.70)     2:22.57 (56.76)     3:00.99 (38.42)
 31 Hymes, Clare E      11 Badger-MR                 NT    3:09.40        
                  45.19     1:29.11 (43.92)     2:26.49 (57.38)     3:09.40 (42.91)
 32 Azerad, Jessica R   11 Badger-MR                 NT    3:10.63        
                  44.08     1:34.10 (50.02)     2:29.20 (55.10)     3:10.63 (41.43)
 33 Driscoll, Kathleen  11 Badger-MR            3:50.29    3:17.28        
                  44.27     1:34.62 (50.35)     2:32.82 (58.20)     3:17.28 (44.46)
 34 Hirschhorn, Alyson  11 Badger-MR                 NT    3:21.27        
                  45.83     1:34.44 (48.61)   2:35.55 (1:01.11)     3:21.27 (45.72)
 -- Benzvi, Leah        11 Aquaflames-MR        2:47.89         DQ        
                  43.78     1:30.24 (46.46)     2:27.32 (57.08)          DQ (45.54)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:57.29    1:57.32        
     1) Kennon, Nora M 12               2) McElroy, Nora 11               
     3) Chrzanowski, Jaqueline N 11     4) Bailey, Brittany M 11          
                  29.86       58.80 (28.94)     1:28.98 (30.18)     1:57.32 (28.34)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:01.00    1:57.37        
     1) Tanner, Natalie 11              2) Fufidio, Andrea L 12           
     3) Tucker, Annelisa C 12           4) Tompkins, Catherine A 11       
                  30.64     1:00.00 (29.36)     1:28.79 (28.79)     1:57.37 (28.58)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:05.00    2:05.92        
     1) Takei, Chiharu 11               2) Konopka, Katie E 11            
     3) Herbold, Emma K 11              4) Vaughn, Stephanie J 12         
                  31.45     1:02.93 (31.48)     1:34.89 (31.96)     2:05.92 (31.03)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:06.77    2:13.16        
     1) Bailey, Brittany M 11           2) McElroy, Nora 11               
     3) Takei, Chiharu 11               4) Tompkins, Catherine A 11       
                  31.38     1:10.13 (38.75)     1:45.71 (35.58)     2:13.16 (27.45)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:12.00    2:17.11        
     1) Tucker, Annelisa C 12           2) Delane, Jordan 12              
     3) Fufidio, Andrea L 12            4) Kennon, Nora M 12              
                  35.00     1:14.58 (39.58)     1:47.80 (33.22)     2:17.11 (29.31)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:16.77    2:28.53        
     1) Tanner, Natalie 11              2) Cain, Aine I 12                
     3) Fenn, Kerry N 12                4) Chrzanowski, Jaqueline N 11    
                  37.76     1:19.66 (41.90)     1:58.28 (38.62)     2:28.53 (30.25)
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Sarah A       17 Express Swimming-MR    53.76      54.90        
                  26.46       54.90 (28.44)                                        
  2 Guba, Ali E         15 Badger-MR              53.81      55.13        
                  26.49       55.13 (28.64)                                        
  3 Jones, Shannon E    14 Badger-MR              57.00      55.66        
                  26.90       55.66 (28.76)                                        
  4 Weston, Betsy F     15 Bgnw Marlins-MR        54.31      55.67        
                  26.90       55.67 (28.77)                                        
  5 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR        58.40      56.80        
                  27.06       56.80 (29.74)                                        
  6 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR              57.86      57.89        
                  28.09       57.89 (29.80)                                        
  7 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR    57.24      58.10        
                  27.84       58.10 (30.26)                                        
  8 Owens, Amanda C     14 Badger-MR              59.00      58.41        
                  28.11       58.41 (30.30)                                        
  9 Lucas, Olivia A     16 Express Swimming-MR    59.83      58.49        
                  28.44       58.49 (30.05)                                        
 10 O'Halloran, Coray   15 Badger-MR            1:00.68      58.73        
                  27.82       58.73 (30.91)                                        
 11 Fitzgibbons, Hanna  17 Bgnw Marlins-MR        57.85      59.08        
                  28.36       59.08 (30.72)                                        
 12 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR    57.65      59.43        
                  28.39       59.43 (31.04)                                        
 13 Sabens, Ginna M     17 Badger-MR              57.93      59.44        
                  27.87       59.44 (31.57)                                        
 14 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR    59.35      59.50        
                  28.59       59.50 (30.91)                                        
 15 Patafio, Giavanna   14 Badger-MR              58.78      59.63        
                  28.70       59.63 (30.93)                                        
 16 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            1:00.45      59.64        
                  28.68       59.64 (30.96)                                        
 17 McGowan, Jillian    16 Badger-MR              59.69      59.85        
                  28.88       59.85 (30.97)                                        
 18 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  1:00.84    1:00.01        
                  28.41     1:00.01 (31.60)                                        
 19 Sears, Nicole       13 Badger-MR            1:00.55    1:00.04        
                  28.51     1:00.04 (31.53)                                        
 20 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR    59.56    1:00.08        
                  29.27     1:00.08 (30.81)                                        
 21 McGuire, Christine  13 Badger-MR              58.88    1:00.30        
                  29.12     1:00.30 (31.18)                                        
 22 Ravesloot, Ashley   14 Badger-MR            1:05.08    1:00.40        
                  28.66     1:00.40 (31.74)                                        
 23 Reilly, Nadie D     14 Bgnw Marlins-MR        59.63    1:00.59        
                  28.43     1:00.59 (32.16)                                        
 24 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  1:00.43    1:00.72        
                  29.58     1:00.72 (31.14)                                        
 25 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR        59.64    1:01.01        
                  28.79     1:01.01 (32.22)                                        
 26 Kuzniewski, Megan   14 Express Swimming-MR    59.22    1:01.11        
                  29.68     1:01.11 (31.43)                                        
 27 Cooke, Alexandra    14 Badger-MR            1:03.24    1:01.17        
                  28.81     1:01.17 (32.36)                                        
 28 DiChiara, Lauren A  14 Bgnw Marlins-MR      1:02.46    1:01.21        
                  29.13     1:01.21 (32.08)                                        
 29 Kenny, Erin T       13 Express Swimming-MR  1:02.34    1:01.44        
                  29.94     1:01.44 (31.50)                                        
 30 Holmes, Sabine B    14 Bgnw Marlins-MR      1:00.24    1:01.47        
                  29.56     1:01.47 (31.91)                                        
 31 Brooks, Meghan E    14 Bgnw Marlins-MR      1:00.40    1:01.82        
                  29.59     1:01.82 (32.23)                                        
 32 Mihail, Renne M     13 Badger-MR            1:02.78    1:01.92        
                  30.04     1:01.92 (31.88)                                        
 33 Sgaglio, Briggs J   13 Bgnw Marlins-MR      1:01.54    1:01.98        
                  29.36     1:01.98 (32.62)                                        
 34 Marks, Hannah B     13 Bgnw Marlins-MR      1:00.80    1:02.29        
                  29.65     1:02.29 (32.64)                                        
 35 Underwood, Katie S  14 Bgnw Marlins-MR      1:02.78    1:02.40        
                  10.04     1:02.40 (52.36)                                        
 36 Woeckener, Emma R   14 Bgnw Marlins-MR      1:02.05    1:02.65        
                  29.84     1:02.65 (32.81)                                        
 37 Clarke, Caitlyn M   13 Express Swimming-MR  1:04.62    1:02.77        
                  30.02     1:02.77 (32.75)                                        
 37 Cecchetelli, Alyss  17 Bgnw Marlins-MR      1:01.63    1:02.77        
                  29.29     1:02.77 (33.48)                                        
 39 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  1:05.43    1:03.05        
                  30.35     1:03.05 (32.70)                                        
 40 Vetere, Joanna B    15 Express Swimming-MR  1:01.31    1:03.31        
                  30.01     1:03.31 (33.30)                                        
 41 Bertin, Ivanna      17 Apex-MR              1:00.86    1:03.39        
                  30.26     1:03.39 (33.13)                                        
 42 Simon, Molly J      16 Bgnw Marlins-MR        59.99    1:03.56        
                  30.29     1:03.56 (33.27)                                        
 43 Fanelli, Melissa R  15 Bgnw Marlins-MR      1:01.76    1:03.68        
                  29.63     1:03.68 (34.05)                                        
 44 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  1:03.30    1:03.82        
                  31.24     1:03.82 (32.58)                                        
 45 Summers, Kaitlin M  15 Bgnw Marlins-MR      1:04.13    1:03.91        
                  30.72     1:03.91 (33.19)                                        
 46 Trujillo, Maria C   14 Bgnw Marlins-MR      1:03.57    1:04.08        
                  30.32     1:04.08 (33.76)                                        
 47 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  1:04.81    1:04.34        
                  30.88     1:04.34 (33.46)                                        
 48 Cuffe, Brianne M    17 Aquaflames-MR        1:04.59    1:04.88        
                  31.51     1:04.88 (33.37)                                        
 49 Reidy, Alana B      15 Express Swimming-MR  1:03.85    1:04.93        
                  30.81     1:04.93 (34.12)                                        
 50 Willhoft, Emily G   16 Bgnw Marlins-MR      1:02.34    1:04.97        
                  30.09     1:04.97 (34.88)                                        
 51 Wilt, Chase H       13 Bgnw Marlins-MR      1:02.83    1:05.71        
                  30.88     1:05.71 (34.83)                                        
 52 Dans, Miesha K      13 Express Swimming-MR  1:06.65    1:05.79        
                  31.03     1:05.79 (34.76)                                        
 53 Malarczyk, Monica   13 Badger-MR            1:05.00    1:06.09        
                  31.46     1:06.09 (34.63)                                        
 54 Rappaport, Roxy S   13 Bgnw Marlins-MR      1:06.59    1:06.10        
                  31.21     1:06.10 (34.89)                                        
 55 McNally, Elise C    16 Badger-MR            1:01.22    1:06.29        
                  30.94     1:06.29 (35.35)                                        
 56 Simeone, MaryCate   13 Express Swimming-MR  1:06.40    1:06.65        
                  32.04     1:06.65 (34.61)                                        
 57 Tusa, Joana F       14 Express Swimming-MR  1:05.78    1:06.75        
                  31.67     1:06.75 (35.08)                                        
 58 Baudinet, Anne T    13 Bgnw Marlins-MR      1:05.53    1:06.78        
                  31.98     1:06.78 (34.80)                                        
 59 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  1:08.83    1:07.85        
                  32.85     1:07.85 (35.00)                                        
 60 Destefano, Tori L   13 Express Swimming-MR  1:14.55    1:09.09        
                  32.40     1:09.09 (36.69)                                        
 61 Zoine, Jackie T     13 Express Swimming-MR  1:16.63    1:09.26        
                  32.61     1:09.26 (36.65)                                        
 62 Szkolnicki, Jennif  15 Apex-MR              1:08.45    1:09.91        
                  33.40     1:09.91 (36.51)                                        
 63 Batcher, Jayme E    14 Express Swimming-MR  1:21.46    1:12.28        
                  33.29     1:12.28 (38.99)                                        
 64 Stern, Courtney A   13 Bgnw Marlins-MR      1:11.28    1:12.45        
                  33.55     1:12.45 (38.90)                                        
 65 Rabin-Court, Emma   13 Aquaflames-MR        1:12.62    1:13.97        
                  35.10     1:13.97 (38.87)                                        
 66 Nurkin, Diane M     13 Aquaflames-MR        1:19.88    1:21.60        
                  38.77     1:21.60 (42.83)                                        
 67 Jeng, Jessica I     16 Aquaflames-MR        1:19.77    1:21.80        
                  37.50     1:21.80 (44.30)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Niessl, Steffi E    16 Bgnw Marlins-MR      2:04.83    2:09.67        
                  30.90     1:03.24 (32.34)     1:36.32 (33.08)     2:09.67 (33.35)
  2 Holden, Kim B       14 Bgnw Marlins-MR      2:05.44    2:10.10        
                  30.88     1:03.91 (33.03)     1:37.58 (33.67)     2:10.10 (32.52)
  3 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR      2:12.36    2:15.83        
                  31.54     1:05.08 (33.54)     1:39.87 (34.79)     2:15.83 (35.96)
  4 Guyett, Caren E     17 Bgnw Marlins-MR      2:07.10    2:16.91        
                  31.90     1:06.25 (34.35)     1:40.74 (34.49)     2:16.91 (36.17)
  5 Berkman, Maddy R    13 Bgnw Marlins-MR      2:19.44    2:17.24        
                  31.80     1:06.33 (34.53)     1:42.11 (35.78)     2:17.24 (35.13)
  6 Ryan, Sarah A       17 Express Swimming-MR  2:19.39    2:17.31        
                  33.72     1:08.03 (34.31)     1:42.93 (34.90)     2:17.31 (34.38)
  7 Owens, Amanda C     14 Badger-MR            2:22.93    2:18.68        
                  32.04     1:06.65 (34.61)     1:42.38 (35.73)     2:18.68 (36.30)
  8 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:23.24    2:19.50        
                  32.67     1:07.87 (35.20)     1:43.68 (35.81)     2:19.50 (35.82)
  9 Weston, Betsy F     15 Bgnw Marlins-MR      2:15.28    2:19.52        
                  32.61     1:07.54 (34.93)     1:43.86 (36.32)     2:19.52 (35.66)
 10 Sears, Nicole       13 Badger-MR            2:23.96    2:21.24        
                  33.69     1:09.06 (35.37)     1:45.20 (36.14)     2:21.24 (36.04)
 11 Guba, Ali E         15 Badger-MR            2:23.27    2:21.62        
                  32.62     1:08.09 (35.47)     1:45.05 (36.96)     2:21.62 (36.57)
 12 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      2:19.20    2:21.80        
                  33.48     1:08.83 (35.35)     1:45.30 (36.47)     2:21.80 (36.50)
 13 McGowan, Jillian    16 Badger-MR            2:21.93    2:21.89        
                  33.30     1:08.78 (35.48)     1:45.29 (36.51)     2:21.89 (36.60)
 14 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      2:19.56    2:22.75        
                  32.84     1:08.53 (35.69)     1:46.01 (37.48)     2:22.75 (36.74)
 15 McGuire, Christine  13 Badger-MR            2:20.05    2:23.12        
                  33.54     1:09.10 (35.56)     1:46.18 (37.08)     2:23.12 (36.94)
 16 Shanley, Kelly M    15 Express Swimming-MR  2:22.13    2:23.29        
                  35.21     1:10.98 (35.77)     1:47.62 (36.64)     2:23.29 (35.67)
 17 McGowan, Jaclyn     17 Badger-MR            2:18.82    2:23.39        
                  32.51     1:07.90 (35.39)     1:45.74 (37.84)     2:23.39 (37.65)
 18 Fitzgibbons, Hanna  17 Bgnw Marlins-MR      2:18.03    2:24.05        
                  33.93     1:09.98 (36.05)     1:47.04 (37.06)     2:24.05 (37.01)
 19 Polhill, Ali C      14 Bgnw Marlins-MR      2:20.40    2:25.06        
                  32.78     1:09.67 (36.89)     1:48.88 (39.21)     2:25.06 (36.18)
 20 Marks, Hannah B     13 Bgnw Marlins-MR      2:21.39    2:25.84        
                  33.27     1:09.50 (36.23)     1:47.73 (38.23)     2:25.84 (38.11)
 21 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  2:32.26    2:27.29        
                  34.92     1:12.39 (37.47)     1:50.71 (38.32)     2:27.29 (36.58)
 22 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  2:23.52    2:27.88        
                  34.69     1:12.61 (37.92)     1:50.85 (38.24)     2:27.88 (37.03)
 23 Underwood, Katie S  14 Bgnw Marlins-MR      2:25.64    2:29.01        
                  34.45     1:11.93 (37.48)     1:50.93 (39.00)     2:29.01 (38.08)
 24 Reilly, Nadie D     14 Bgnw Marlins-MR      2:22.21    2:29.35        
                  34.96     1:12.59 (37.63)     1:50.92 (38.33)     2:29.35 (38.43)
 25 Ravesloot, Ashley   14 Badger-MR            2:30.00    2:29.36        
                  34.85     1:11.79 (36.94)     1:50.63 (38.84)     2:29.36 (38.73)
 26 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      2:33.98    2:31.47        
                  35.24     1:13.16 (37.92)     1:52.80 (39.64)     2:31.47 (38.67)
 27 Lucas, Olivia A     16 Express Swimming-MR  2:32.02    2:31.50        
                  36.39     1:14.84 (38.45)     1:53.62 (38.78)     2:31.50 (37.88)
 28 Brooks, Meghan E    14 Bgnw Marlins-MR      2:30.57    2:31.76        
                  36.02     1:14.68 (38.66)     1:54.12 (39.44)     2:31.76 (37.64)
 29 Patafio, Giavanna   14 Badger-MR            2:30.00    2:32.38        
                  36.17     1:14.93 (38.76)     1:55.12 (40.19)     2:32.38 (37.26)
 30 Woeckener, Emma R   14 Bgnw Marlins-MR      2:31.20    2:33.61        
                  35.93     1:14.93 (39.00)     1:55.17 (40.24)     2:33.61 (38.44)
 31 DiChiara, Lauren A  14 Bgnw Marlins-MR      2:34.32    2:33.96        
                  36.40     1:16.27 (39.87)     1:55.75 (39.48)     2:33.96 (38.21)
 32 Baudinet, Anne T    13 Bgnw Marlins-MR      2:31.32    2:35.74        
                  36.81     1:15.80 (38.99)   2:35.74 (1:19.94)         2:35.74 ( )
 33 Summers, Kaitlin M  15 Bgnw Marlins-MR      2:34.35    2:35.87        
                  36.13     1:15.08 (38.95)     1:55.69 (40.61)     2:35.87 (40.18)
 34 Trujillo, Maria C   14 Bgnw Marlins-MR      2:35.28    2:36.09        
                  36.83     1:16.29 (39.46)     1:56.58 (40.29)     2:36.09 (39.51)
 35 Holmes, Sabine B    14 Bgnw Marlins-MR      2:29.78    2:36.17        
                  36.65     1:16.11 (39.46)     1:56.73 (40.62)     2:36.17 (39.44)
 36 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  2:41.54    2:36.49        
                  38.14     1:17.72 (39.58)     1:58.13 (40.41)     2:36.49 (38.36)
 37 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  2:38.53    2:36.51        
                  35.91     1:15.95 (40.04)     1:57.17 (41.22)     2:36.51 (39.34)
 38 Fanelli, Melissa R  15 Bgnw Marlins-MR      2:28.51    2:37.39        
                  35.76     1:14.74 (38.98)     1:56.31 (41.57)     2:37.39 (41.08)
 39 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  2:35.50    2:37.56        
                  37.39     1:18.22 (40.83)     1:58.11 (39.89)     2:37.56 (39.45)
 40 Vetere, Joanna B    15 Express Swimming-MR  2:37.68    2:39.41        
                  37.11     1:16.98 (39.87)     1:57.77 (40.79)     2:39.41 (41.64)
 41 Cecchetelli, Alyss  17 Bgnw Marlins-MR      2:32.99    2:39.49        
                  37.10     1:16.51 (39.41)     1:57.67 (41.16)     2:39.49 (41.82)
 42 Clarke, Caitlyn M   13 Express Swimming-MR  2:43.21    2:41.43        
                  37.33     1:17.93 (40.60)     2:00.19 (42.26)     2:41.43 (41.24)
 43 Cooke, Alexandra    14 Badger-MR            2:39.84    2:41.52        
                  37.56     1:18.43 (40.87)     1:59.38 (40.95)     2:41.52 (42.14)
 44 Rappaport, Roxy S   13 Bgnw Marlins-MR      2:43.30    2:42.36        
                  38.73     1:19.74 (41.01)     2:02.09 (42.35)     2:42.36 (40.27)
 45 Simeone, MaryCate   13 Express Swimming-MR  2:39.16    2:42.68        
                  39.05     1:21.09 (42.04)     2:03.15 (42.06)     2:42.68 (39.53)
 46 Kenny, Erin T       13 Express Swimming-MR  2:56.54    2:42.78        
                  39.76     1:21.06 (41.30)     2:03.09 (42.03)     2:42.78 (39.69)
 47 Malarczyk, Monica   13 Badger-MR            2:37.88    2:45.16        
                  38.30     1:19.25 (40.95)     2:02.09 (42.84)     2:45.16 (43.07)
 48 Bertin, Ivanna      17 Apex-MR              2:47.95    2:50.77        
                  38.38     1:20.31 (41.93)     2:06.41 (46.10)     2:50.77 (44.36)
 49 Dans, Miesha K      13 Express Swimming-MR  3:03.20    2:51.69        
                  39.12     1:22.21 (43.09)     2:08.01 (45.80)     2:51.69 (43.68)
 50 Szkolnicki, Jennif  15 Apex-MR              2:54.50    2:53.06        
                  41.35     1:25.44 (44.09)     2:11.08 (45.64)     2:53.06 (41.98)
 51 Reidy, Alana B      15 Express Swimming-MR  2:50.32    2:54.03        
                  40.75     1:23.97 (43.22)     2:09.58 (45.61)     2:54.03 (44.45)
 52 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  2:53.53    2:55.08        
                  41.45     1:25.97 (44.52)     2:11.39 (45.42)     2:55.08 (43.69)
 53 Stern, Courtney A   13 Bgnw Marlins-MR      2:56.26    2:55.93        
                  40.71     1:24.99 (44.28)     2:10.53 (45.54)     2:55.93 (45.40)
 54 Tusa, Joana F       14 Express Swimming-MR  2:57.05    2:57.28        
                  40.51     1:24.80 (44.29)     2:11.76 (46.96)     2:57.28 (45.52)
 55 Destefano, Tori L   13 Express Swimming-MR  3:19.84    3:19.85        
                  41.42     1:29.85 (48.43)     2:22.57 (52.72)     3:19.85 (57.28)
 56 Batcher, Jayme E    14 Express Swimming-MR  3:39.64    3:23.20        
                  44.53     1:35.08 (50.55)     2:29.22 (54.14)     3:23.20 (53.98)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gorki, Alexandra G  14 Bgnw Marlins-MR      1:08.59    1:09.60        
                  33.28     1:09.60 (36.32)                                        
  2 Berkman, Maddy R    13 Bgnw Marlins-MR      1:10.66    1:10.87        
                  33.37     1:10.87 (37.50)                                        
  3 Guyett, Caren E     17 Bgnw Marlins-MR      1:10.77    1:11.57        
                  34.07     1:11.57 (37.50)                                        
  4 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      1:08.54    1:12.64        
                  33.81     1:12.64 (38.83)                                        
  5 O'Halloran, Coray   15 Badger-MR            1:10.94    1:12.98        
                  34.63     1:12.98 (38.35)                                        
  6 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  1:14.20    1:13.05        
                  34.63     1:13.05 (38.42)                                        
  7 Weston, Caroline L  13 Bgnw Marlins-MR      1:11.04    1:13.09        
                  33.86     1:13.09 (39.23)                                        
  8 Sabens, Ginna M     17 Badger-MR            1:10.54    1:13.90        
                  34.18     1:13.90 (39.72)                                        
  9 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  1:15.43    1:15.08        
                  36.03     1:15.08 (39.05)                                        
 10 McGowan, Jaclyn     17 Badger-MR            1:14.77    1:15.61        
                  35.37     1:15.61 (40.24)                                        
 11 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            1:16.45    1:16.38        
                  35.40     1:16.38 (40.98)                                        
 12 McNally, Elise C    16 Badger-MR            1:14.00    1:16.41        
                  36.25     1:16.41 (40.16)                                        
 13 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  1:17.93    1:16.49        
                  36.68     1:16.49 (39.81)                                        
 14 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  1:17.60    1:16.76        
                  36.77     1:16.76 (39.99)                                        
 15 Lucas, Olivia A     16 Express Swimming-MR  1:17.64    1:17.56        
                  35.80     1:17.56 (41.76)                                        
 16 Mihail, Renne M     13 Badger-MR            1:18.30    1:17.57        
                  37.05     1:17.57 (40.52)                                        
 17 Shanley, Kelly M    15 Express Swimming-MR  1:16.82    1:17.94        
                  36.95     1:17.94 (40.99)                                        
 18 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  1:15.83    1:18.24        
                  10.81   1:18.24 (1:07.43)                                        
 19 McKee, Kaitlin      14 Express Swimming-MR  1:22.57    1:19.05        
                  37.98     1:19.05 (41.07)                                        
 20 Ravesloot, Ashley   14 Badger-MR            1:18.80    1:19.43        
                  37.78     1:19.43 (41.65)                                        
 21 Woeckener, Emma R   14 Bgnw Marlins-MR      1:18.39    1:19.60        
                  37.35     1:19.60 (42.25)                                        
 21 Simon, Molly J      16 Bgnw Marlins-MR      1:13.86    1:19.60        
                  37.73     1:19.60 (41.87)                                        
 23 Trail, Melissa L    13 Bgnw Marlins-MR      1:17.42    1:20.38        
                  37.13     1:20.38 (43.25)                                        
 24 Willhoft, Emily G   16 Bgnw Marlins-MR      1:18.81    1:20.77        
                  38.76     1:20.77 (42.01)                                        
 25 Sgaglio, Briggs J   13 Bgnw Marlins-MR      1:19.25    1:21.28        
                  38.83     1:21.28 (42.45)                                        
 26 Rappaport, Roxy S   13 Bgnw Marlins-MR      1:18.34    1:21.42        
                  38.26     1:21.42 (43.16)                                        
 27 Fanelli, Melissa R  15 Bgnw Marlins-MR      1:19.93    1:22.85        
                  37.60     1:22.85 (45.25)                                        
 28 Trujillo, Maria C   14 Bgnw Marlins-MR      1:23.42    1:24.59        
                  40.24     1:24.59 (44.35)                                        
 29 DiChiara, Lauren A  14 Bgnw Marlins-MR      1:23.39    1:24.95        
                  39.85     1:24.95 (45.10)                                        
 30 Jacobsen, Ginger M  14 Express Swimming-MR  1:28.05    1:25.54        
                  40.20     1:25.54 (45.34)                                        
 31 Underwood, Katie S  14 Bgnw Marlins-MR      1:25.28    1:25.83        
                  40.71     1:25.83 (45.12)                                        
 32 McGowan, Jillian    16 Badger-MR            1:24.54    1:25.99        
                  40.31     1:25.99 (45.68)                                        
 33 Wilt, Chase H       13 Bgnw Marlins-MR      1:28.56    1:26.38        
                  41.65     1:26.38 (44.73)                                        
 34 Summers, Kaitlin M  15 Bgnw Marlins-MR      1:24.27    1:26.59        
                  41.16     1:26.59 (45.43)                                        
 35 Baudinet, Anne T    13 Bgnw Marlins-MR      1:25.51    1:26.68        
                  41.41     1:26.68 (45.27)                                        
 36 Destefano, Tori L   13 Express Swimming-MR  1:27.00    1:26.78        
                  39.94     1:26.78 (46.84)                                        
 37 Rudolph, Holly E    15 Express Swimming-MR  1:23.76    1:27.75        
                  41.11     1:27.75 (46.64)                                        
 38 Simeone, MaryCate   13 Express Swimming-MR  1:34.66    1:27.83        
                  41.02     1:27.83 (46.81)                                        
 39 Quinn, Shannon C    13 Express Swimming-MR  1:29.09    1:28.20        
                  42.15     1:28.20 (46.05)                                        
 40 Clarke, Caitlyn M   13 Express Swimming-MR  1:26.71    1:29.16        
                  42.14     1:29.16 (47.02)                                        
 41 Zoine, Jackie T     13 Express Swimming-MR  1:27.99    1:29.67        
                  42.74     1:29.67 (46.93)                                        
 42 Jeng, Jessica I     16 Aquaflames-MR        1:27.68    1:29.68        
                  43.01     1:29.68 (46.67)                                        
 43 Kenny, Erin T       13 Express Swimming-MR  1:25.43    1:30.50        
                  42.56     1:30.50 (47.94)                                        
 44 Stern, Courtney A   13 Bgnw Marlins-MR      1:29.89    1:32.66        
                  43.76     1:32.66 (48.90)                                        
 45 Batcher, Jayme E    14 Express Swimming-MR  1:30.02    1:32.77        
                  43.49     1:32.77 (49.28)                                        
 46 Kearns, Emily R     13 Express Swimming-MR  1:32.30    1:33.66        
                  44.71     1:33.66 (48.95)                                        
 47 Nurkin, Diane M     13 Aquaflames-MR        1:42.72    1:41.28        
                  47.13     1:41.28 (54.15)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Shannon E    14 Badger-MR            2:10.00    2:13.97        
                  28.91     1:02.16 (33.25)     1:38.23 (36.07)     2:13.97 (35.74)
  2 Ryan, Sarah A       17 Express Swimming-MR  2:13.10    2:15.69        
                  30.39     1:04.51 (34.12)     1:39.78 (35.27)     2:15.69 (35.91)
  3 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  2:15.19    2:16.24        
                  30.13     1:05.21 (35.08)     1:41.24 (36.03)     2:16.24 (35.00)
  4 Niessl, Steffi E    16 Bgnw Marlins-MR      2:09.94    2:20.43        
                  30.07     1:04.86 (34.79)     1:41.28 (36.42)     2:20.43 (39.15)
  5 Kuzniewski, Megan   14 Express Swimming-MR  2:24.05    2:22.54        
                  31.56     1:08.16 (36.60)     1:45.68 (37.52)     2:22.54 (36.86)
  6 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  2:23.96    2:22.79        
                  32.58     1:08.85 (36.27)     1:45.83 (36.98)     2:22.79 (36.96)
  7 Guba, Ali E         15 Badger-MR            2:24.92    2:24.22        
                  31.65     1:08.01 (36.36)     1:46.25 (38.24)     2:24.22 (37.97)
  8 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            2:27.18    2:26.69        
                  32.46     1:09.43 (36.97)     1:48.47 (39.04)     2:26.69 (38.22)
  9 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  2:22.24    2:26.71        
                  32.32     1:09.13 (36.81)     1:47.44 (38.31)     2:26.71 (39.27)
 10 Graham, Caitlin     14 Express Swimming-MR  2:45.13    2:29.81        
                  32.42     1:09.11 (36.69)     1:48.97 (39.86)     2:29.81 (40.84)
 11 Polhill, Ali C      14 Bgnw Marlins-MR      2:11.43    2:30.62        
                  33.22     1:11.47 (38.25)     1:51.53 (40.06)     2:30.62 (39.09)
 12 Holden, Kim B       14 Bgnw Marlins-MR      2:16.04    2:30.79        
                  32.26     1:10.48 (38.22)     1:50.79 (40.31)     2:30.79 (40.00)
 13 Sims, Micah         14 Bgnw Marlins-MR      2:14.42    2:31.67        
                  34.09     1:11.47 (37.38)     1:51.56 (40.09)     2:31.67 (40.11)
 14 Sgaglio, Briggs J   13 Bgnw Marlins-MR      2:39.23    2:33.58        
                  32.15     1:11.62 (39.47)     1:52.86 (41.24)     2:33.58 (40.72)
 15 Lucas, Marie E      10 Express Swimming-MR  2:51.23    2:34.43        
                  34.26     1:12.02 (37.76)     1:53.23 (41.21)     2:34.43 (41.20)
 16 Reilly, Nadie D     14 Bgnw Marlins-MR      2:37.93    2:38.80        
                  33.57     1:13.58 (40.01)     1:55.98 (42.40)     2:38.80 (42.82)
 17 Willhoft, Emily G   16 Bgnw Marlins-MR      2:41.85    2:40.94        
                  34.79     1:14.64 (39.85)     1:57.00 (42.36)     2:40.94 (43.94)
 18 Wilt, Chase H       13 Bgnw Marlins-MR      2:39.68    2:45.42        
                  36.39     1:19.05 (42.66)     2:02.10 (43.05)     2:45.42 (43.32)
 19 Brooks, Meghan E    14 Bgnw Marlins-MR      2:37.72    2:46.43        
                  33.71     1:14.58 (40.87)     1:59.69 (45.11)     2:46.43 (46.74)
 20 Cuffe, Brianne M    17 Aquaflames-MR        2:42.74    2:46.56        
                  36.66     1:19.32 (42.66)     2:05.00 (45.68)     2:46.56 (41.56)
 21 Zoine, Jackie T     13 Express Swimming-MR  3:01.93    2:53.61        
                  37.31     1:19.82 (42.51)     2:05.82 (46.00)     2:53.61 (47.79)
 22 Dans, Miesha K      13 Express Swimming-MR  2:57.63    2:56.88        
                  37.41     1:22.40 (44.99)     2:11.12 (48.72)     2:56.88 (45.76)
 23 Reidy, Alana B      15 Express Swimming-MR  3:11.67    3:02.92        
                  38.83     1:25.58 (46.75)     2:14.41 (48.83)     3:02.92 (48.51)
 24 Bertin, Ivanna      17 Apex-MR              3:04.70    3:04.40        
                  40.91     1:29.56 (48.65)     2:19.38 (49.82)     3:04.40 (45.02)
 25 Cooke, Alexandra    14 Badger-MR            2:49.97    3:04.77        
                  37.11     1:24.84 (47.73)     2:15.60 (50.76)     3:04.77 (49.17)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E     17 Bgnw Marlins-MR      4:26.87    4:49.52        
                  28.97     1:03.00 (34.03)     1:39.35 (36.35)     2:15.30 (35.95)
        2:58.01 (42.71)     3:41.47 (43.46)     4:16.47 (35.00)     4:49.52 (33.05)
  2 Nugent, Susan A     15 Express Swimming-MR  4:46.00    4:50.13        
                  30.14     1:04.66 (34.52)     1:42.11 (37.45)     2:18.73 (36.62)
        3:01.31 (42.58)     3:44.83 (43.52)     4:18.03 (33.20)     4:50.13 (32.10)
  3 Holden, Kim B       14 Bgnw Marlins-MR      4:52.39    4:50.65        
                  29.84     1:04.38 (34.54)     1:39.08 (34.70)     2:13.43 (34.35)
        2:58.60 (45.17)     3:43.38 (44.78)     4:17.85 (34.47)     4:50.65 (32.80)
  4 Niessl, Steffi E    16 Bgnw Marlins-MR      4:40.36    4:51.98        
                  11.59     1:02.48 (50.89)     1:41.64 (39.16)     2:19.61 (37.97)
        3:03.45 (43.84)     3:48.36 (44.91)     4:20.84 (32.48)     4:51.98 (31.14)
  5 Gorki, Alexandra G  14 Bgnw Marlins-MR      4:50.45    4:55.25        
                  29.45     1:04.89 (35.44)     1:43.85 (38.96)     2:22.36 (38.51)
        3:03.00 (40.64)     3:44.19 (41.19)     4:19.98 (35.79)     4:55.25 (35.27)
  6 Mu, Isabella        13 Express Swimming-MR  4:55.34    4:56.07        
                  32.12     1:07.80 (35.68)     1:44.21 (36.41)     2:20.91 (36.70)
        3:04.05 (43.14)     3:48.52 (44.47)     4:22.69 (34.17)     4:56.07 (33.38)
  7 McGowan, Jaclyn     17 Badger-MR            5:08.47    4:56.62        
                  29.69     1:05.31 (35.62)     1:42.81 (37.50)     2:20.40 (37.59)
        3:03.98 (43.58)     3:48.64 (44.66)     4:23.36 (34.72)     4:56.62 (33.26)
  8 Jones, Shannon E    14 Badger-MR            5:10.00    4:57.43        
                  29.97     1:05.75 (35.78)     1:44.16 (38.41)     2:22.88 (38.72)
        3:07.34 (44.46)     3:52.51 (45.17)     4:25.61 (33.10)     4:57.43 (31.82)
  9 McGrath, Kelly      13 Express Swimming-MR  5:03.57    4:57.51        
                  31.31     1:07.58 (36.27)     1:46.98 (39.40)     2:26.40 (39.42)
        3:07.43 (41.03)     3:50.18 (42.75)     4:25.10 (34.92)     4:57.51 (32.41)
 10 Shanley, Kelly M    15 Express Swimming-MR  5:01.60    4:58.74        
                  31.53     1:08.61 (37.08)     1:47.24 (38.63)     2:24.79 (37.55)
        3:08.03 (43.24)     3:53.09 (45.06)     4:26.64 (33.55)     4:58.74 (32.10)
 11 Brooke, Taylor W    15 Express Swimming-MR  5:03.22    5:00.43        
                  31.61     1:07.36 (35.75)     1:47.34 (39.98)     2:26.68 (39.34)
        3:09.41 (42.73)     3:52.65 (43.24)     4:27.20 (34.55)     5:00.43 (33.23)
 12 Krebs, Kristen E    14 Express Swimming-MR  5:07.33    5:00.71        
                  32.24     1:09.87 (37.63)     1:49.36 (39.49)     2:28.76 (39.40)
        3:10.69 (41.93)     3:53.77 (43.08)     4:27.43 (33.66)     5:00.71 (33.28)
 13 Madalena, Kathryn   14 Express Swimming-MR  4:59.17    5:01.03        
                  33.77     1:12.86 (39.09)     1:51.72 (38.86)   3:11.91 (1:20.19)
                                3:53.99 ( )     4:28.39 (34.40)     5:01.03 (32.64)
 14 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            5:04.30    5:01.44        
                  32.23     1:09.37 (37.14)     1:48.18 (38.81)     2:26.01 (37.83)
        3:11.50 (45.49)     3:57.55 (46.05)     4:29.27 (31.72)     5:01.44 (32.17)
 15 Weston, Betsy F     15 Bgnw Marlins-MR      4:53.08    5:01.89        
                  29.90     1:04.84 (34.94)     1:41.19 (36.35)     2:18.39 (37.20)
        3:03.31 (44.92)     3:49.60 (46.29)     4:25.22 (35.62)     5:01.89 (36.67)
 16 Polhill, Ali C      14 Bgnw Marlins-MR      4:38.57    5:04.70        
                  29.69     1:04.29 (34.60)     1:43.91 (39.62)     2:23.14 (39.23)
        3:06.17 (43.03)     3:51.76 (45.59)     4:28.95 (37.19)     5:04.70 (35.75)
 17 Kuzniewski, Megan   14 Express Swimming-MR  5:06.75    5:04.75        
                  32.04     1:08.92 (36.88)     1:49.87 (40.95)     2:29.28 (39.41)
        3:13.68 (44.40)     3:58.20 (44.52)     4:32.23 (34.03)     5:04.75 (32.52)
 18 Mihail, Renne M     13 Badger-MR            5:16.82    5:08.16        
                  33.46     1:12.77 (39.31)     1:53.06 (40.29)     2:32.71 (39.65)
        3:16.06 (43.35)     4:00.02 (43.96)     4:34.25 (34.23)     5:08.16 (33.91)
 19 McGuire, Christine  13 Badger-MR            5:07.81    5:09.68        
                  33.47     1:12.75 (39.28)     1:50.60 (37.85)     2:28.76 (38.16)
        3:15.50 (46.74)     4:02.02 (46.52)     4:36.31 (34.29)     5:09.68 (33.37)
 20 Giner, Racquel C    14 Bgnw Marlins-MR      5:04.74    5:11.29        
                  32.96     1:13.26 (40.30)     1:50.85 (37.59)     2:28.56 (37.71)
        3:11.39 (42.83)     3:55.57 (44.18)     4:34.62 (39.05)     5:11.29 (36.67)
 21 Owens, Amanda C     14 Badger-MR            5:12.93    5:12.36        
                  31.87     1:09.19 (37.32)     1:47.02 (37.83)     2:24.99 (37.97)
        3:13.62 (48.63)     4:02.32 (48.70)     4:37.23 (34.91)     5:12.36 (35.13)
 22 Lucas, Marie E      10 Express Swimming-MR  5:26.54    5:14.50        
                  32.96     1:11.95 (38.99)     1:51.58 (39.63)     2:31.62 (40.04)
        3:16.08 (44.46)     4:02.35 (46.27)     4:38.52 (36.17)     5:14.50 (35.98)
 23 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            5:20.88    5:23.29        
                  33.25     1:13.72 (40.47)     1:56.28 (42.56)     2:38.53 (42.25)
        3:22.75 (44.22)     4:08.65 (45.90)     4:46.89 (38.24)     5:23.29 (36.40)
 24 Malarczyk, Monica   13 Badger-MR            6:00.00    6:00.54        
                  33.23     1:12.93 (39.70)     1:58.43 (45.50)     2:43.48 (45.05)
        3:38.12 (54.64)     4:34.15 (56.03)     5:17.20 (43.05)     6:00.54 (43.34)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:54.77    1:46.65        
     1) Jones, Shannon E 14             2) McGowan, Jillian 16            
     3) Guba, Ali E 15                  4) McGowan, Jaclyn 17             
                  25.95       54.12 (28.17)     1:19.82 (25.70)     1:46.65 (26.83)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:44.54    1:48.15        
     1) Johanson, Kelly A 13            2) Mihail, Renne M 13             
     3) McGuire, Christine 13           4) O'Halloran, Coray L 15         
                  26.64       54.47 (27.83)     1:21.65 (27.18)     1:48.15 (26.50)
  3 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:50.94    2:02.81        
     1) Bertin, Ivanna 17               2) Szkolnicki, Jennifer M 15      
     3) Sheehan, Niamh M 12             4) McPherson-White, Gabrielle V 12
                  28.09       59.56 (31.47)     1:30.09 (30.53)     2:02.81 (32.72)
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Balderrama, Joshue   6 Badger-MR              20.80      20.44        
  2 O'Sullivan, Thomas   6 Bgnw Marlins-MR        22.63      20.86        
  3 Egan, Brendan M      6 Badger-MR              21.83      22.06        
  4 Vasilakis, George    6 Badger-MR              22.35      22.76        
  5 Gray, Stephen F      6 Badger-MR              24.67      27.79        
  6 Barayev, Jacob       6 Aquaflames-MR          32.11      31.55        
  7 Plotka, Robert J     6 Express Swimming-MR    29.97      31.56        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Thomas   6 Bgnw Marlins-MR        27.76      24.70        
  2 Balderrama, Joshue   6 Badger-MR              25.08      25.42        
  3 Egan, Brendan M      6 Badger-MR              24.29      25.81        
  4 Vasilakis, George    6 Badger-MR              27.30      28.28        
  5 Barayev, Jacob       6 Aquaflames-MR          29.31      28.68        
  6 Gray, Stephen F      6 Badger-MR              31.59      29.62        
 -- Tremain, Jack J      5 Badger-MR              49.80         DQ        
 -- Plotka, Robert J     6 Express Swimming-MR    30.11         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simone, James S      7 Badger-MR              17.40      17.22        
  2 Silipigni, Robert    7 Bgnw Marlins-MR        16.69      17.56        
  3 McLaughlin, Mark W   7 Bgnw Marlins-MR        17.25      18.26        
  4 Weston, Scott A      7 Bgnw Marlins-MR        17.77      18.31        
  5 Graham, Joseph P     7 Express Swimming-MR    20.39      18.81        
  6 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              17.76      19.69        
  7 Ang, Jei-Ming        7 Bgnw Marlins-MR        20.05      21.86        
  8 Johanson, Colin W    7 Badger-MR              22.28      22.35        
  9 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              20.89      22.51        
 10 Eliav, Samuel        7 Aquaflames-MR          23.16      22.88        
 11 Towne, Garrett B     7 Badger-MR              24.69      23.34        
 12 Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR        25.49      24.77        
 13 Aventuro, Matthew    7 Badger-MR              26.72      26.38        
 14 Higham, Brendan J    7 Badger-MR              34.67      34.34        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simone, James S      7 Badger-MR              20.29      20.09        
  2 McLaughlin, Mark W   7 Bgnw Marlins-MR        21.66      21.41        
  3 Johanson, Colin W    7 Badger-MR              25.93      22.56        
  4 Silipigni, Robert    7 Bgnw Marlins-MR        22.98      22.59        
  5 Weston, Scott A      7 Bgnw Marlins-MR        24.35      23.64        
  6 Ang, Jei-Ming        7 Bgnw Marlins-MR        24.45      23.84        
  7 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              22.13      23.85        
  8 Eliav, Samuel        7 Aquaflames-MR          24.85      24.79        
  9 Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR        24.76      25.03        
 10 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              25.05      26.14        
 11 Towne, Garrett B     7 Badger-MR              25.92      28.72        
 12 Graham, Joseph P     7 Express Swimming-MR    24.89      29.14        
 13 Aventuro, Matthew    7 Badger-MR              29.23      29.94        
 14 Higham, Brendan J    7 Badger-MR              42.23      38.94        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McLaughlin, Mark W   7 Bgnw Marlins-MR        21.50      22.66        
  2 Weston, Scott A      7 Bgnw Marlins-MR        23.91      23.23        
  3 Simone, James S      7 Badger-MR              23.74      24.53        
  4 Silipigni, Robert    7 Bgnw Marlins-MR        27.48      25.94        
  5 Eliav, Samuel        7 Aquaflames-MR          27.53      27.50        
  6 Graham, Joseph P     7 Express Swimming-MR    39.97      27.53        
  7 Ang, Jei-Ming        7 Bgnw Marlins-MR        33.10      28.63        
  8 Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR        34.24      28.87        
  9 Aventuro, Matthew    7 Badger-MR              28.44      30.85        
 10 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              28.58      31.12        
 11 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              30.36      31.13        
 12 Egan, Brendan M      6 Badger-MR                 NT      31.97        
 13 O'Sullivan, Thomas   6 Bgnw Marlins-MR        50.46      32.27        
 14 Barayev, Jacob       6 Aquaflames-MR          36.36      34.24        
 15 Gray, Stephen F      6 Badger-MR                 NT      40.57        
 16 Tremain, Jack J      5 Badger-MR                 NT      42.01        
 -- Towne, Garrett B     7 Badger-MR              35.83         DQ        
 -- Johanson, Colin W    7 Badger-MR              35.67         DQ        
 -- Balderrama, Joshue   6 Badger-MR              30.73         DQ        
 -- Higham, Brendan J    7 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Vasilakis, George    6 Badger-MR              38.07         DQ        
 -- Plotka, Robert J     6 Express Swimming-MR    40.65         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Silipigni, Robert    7 Bgnw Marlins-MR        21.73      20.47        
  2 McLaughlin, Mark W   7 Bgnw Marlins-MR        20.04      20.92        
  3 Simone, James S      7 Badger-MR              27.36      21.81        
  4 Weston, Scott A      7 Bgnw Marlins-MR        24.98      23.95        
  5 O'Sullivan, Thomas   6 Bgnw Marlins-MR        30.03      24.89        
  6 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              22.83      25.36        
  7 Balderrama, Joshue   6 Badger-MR              27.12      25.59        
  8 Ang, Jei-Ming        7 Bgnw Marlins-MR        34.36      25.85        
  9 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              27.45      26.44        
 10 Egan, Brendan M      6 Badger-MR              30.69      27.75        
 11 Towne, Garrett B     7 Badger-MR              28.87      28.39        
 12 Graham, Joseph P     7 Express Swimming-MR    34.85      28.96        
 13 Vasilakis, George    6 Badger-MR              33.36      29.14        
 14 Mahaney, James W     7 Bgnw Marlins-MR        34.57      33.36        
 15 Aventuro, Matthew    7 Badger-MR              31.60      35.62        
 -- Johanson, Colin W    7 Badger-MR              27.72         DQ        
 -- Higham, Brendan J    7 Badger-MR              46.43         DQ        
 -- Tremain, Jack J      5 Badger-MR              52.01         DQ        
 -- Gray, Stephen F      6 Badger-MR              34.14         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bravo, David         8 Badger-MR              36.50      36.87        
  2 Fortier, Ben C       8 Bgnw Marlins-MR        36.96      37.86        
  3 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR        38.78      38.13        
  4 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              40.92      39.96        
  5 Chen, Geoffrey       8 Express Swimming-MR    43.05      40.78        
  6 Usvyat, Daniel A     8 Aquaflames-MR          51.66      41.29        
  7 Ortof, Harry C       8 Express Swimming-MR    43.09      42.06        
  8 Trail, Trevor J      8 Bgnw Marlins-MR        44.84      42.46        
  9 Bidwell, Alec J      8 Badger-MR              40.54      42.83        
 10 Eid, Christian J     8 Badger-MR              43.35      44.12        
 11 Crafa, Christopher   8 Express Swimming-MR    48.90      44.50        
 12 Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        47.82      48.55        
 13 Barayev, Isaac       8 Aquaflames-MR          53.52      49.53        
 14 Crafa, Thomas J      8 Express Swimming-MR  1:05.65      52.25        
 15 Crafa, John M        8 Express Swimming-MR    55.09      58.60        
 16 Mattone, Nicholas    8 Express Swimming-MR  1:15.23      59.64        
 17 German, Alexander    8 Express Swimming-MR  1:16.54    1:07.89        
 18 Weiner, Joe D        8 Express Swimming-MR  1:06.45    1:13.13        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bravo, David         8 Badger-MR              20.74      19.98        
  2 Carvao, Felipe D     8 Bgnw Marlins-MR        22.41      20.73        
  3 Usvyat, Daniel A     8 Aquaflames-MR          22.67      20.98        
  4 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              22.42      21.37        
  5 Fortier, Ben C       8 Bgnw Marlins-MR        23.79      21.68        
  6 Chen, Geoffrey       8 Express Swimming-MR    22.54      21.81        
  7 Eid, Christian J     8 Badger-MR              22.23      22.77        
  8 Crafa, Christopher   8 Express Swimming-MR    22.12      23.00        
  9 Barayev, Isaac       8 Aquaflames-MR          23.76      23.12        
 10 Bidwell, Alec J      8 Badger-MR              23.02      23.59        
 11 Trail, Trevor J      8 Bgnw Marlins-MR        25.83      23.74        
 12 Ortof, Harry C       8 Express Swimming-MR    24.31      23.94        
 13 Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        31.90      25.27        
 14 Crafa, Thomas J      8 Express Swimming-MR    26.75      25.77        
 15 German, Alexander    8 Express Swimming-MR    28.76      27.67        
 16 Crafa, John M        8 Express Swimming-MR    25.53      28.26        
 -- Mattone, Nicholas    8 Express Swimming-MR    28.78         DQ        
 -- Weiner, Joe D        8 Express Swimming-MR    29.60         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D     8 Bgnw Marlins-MR        24.48      21.43        
  2 Bidwell, Alec J      8 Badger-MR              24.27      23.70        
  3 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR        24.14      24.36        
  4 Chen, Geoffrey       8 Express Swimming-MR    26.65      24.88        
  5 Crafa, John M        8 Express Swimming-MR    29.78      25.67        
  6 Barayev, Isaac       8 Aquaflames-MR          26.64      26.20        
  7 Ortof, Harry C       8 Express Swimming-MR    26.72      28.62        
  8 Crafa, Thomas J      8 Express Swimming-MR    33.45      28.66        
  9 Mattone, Nicholas    8 Express Swimming-MR    26.45      28.67        
 10 Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        34.07      29.97        
 -- Eid, Christian J     8 Badger-MR              24.71         DQ        
 -- Trail, Trevor J      8 Bgnw Marlins-MR        37.06         DQ        
 -- German, Alexander    8 Express Swimming-MR    35.23         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carvao, Felipe D     8 Bgnw Marlins-MR        27.34      19.23        
  2 Bravo, David         8 Badger-MR              18.51      20.39        
  3 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR        22.10      21.60        
  4 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              24.50      22.39        
  4 Fortier, Ben C       8 Bgnw Marlins-MR        21.37      22.39        
  6 Trail, Trevor J      8 Bgnw Marlins-MR        31.11      22.95        
  7 Ortof, Harry C       8 Express Swimming-MR    27.61      23.99        
  8 Crafa, Christopher   8 Express Swimming-MR    24.43      24.86        
  9 Reichert, Shane S    8 Bgnw Marlins-MR        37.18      27.41        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bravo, David         8 Badger-MR            1:31.52    1:32.58        
                  42.25     1:32.58 (50.33)                                        
  2 Carvao, Felipe D     8 Bgnw Marlins-MR      1:33.07    1:35.62        
                  46.84     1:35.62 (48.78)                                        
  3 Fortier, Ben C       8 Bgnw Marlins-MR      1:39.44    1:39.58        
                  46.97     1:39.58 (52.61)                                        
  4 Corrigan, Jackson    8 Bgnw Marlins-MR      1:43.13    1:44.93        
                  50.40     1:44.93 (54.53)                                        
  5 Balderrama, Guido    8 Badger-MR            1:50.15    1:50.13        
                  51.99     1:50.13 (58.14)                                        
  6 Bidwell, Alec J      8 Badger-MR            1:44.58    1:50.91        
                  53.26     1:50.91 (57.65)                                        
 -- Chen, Geoffrey       8 Express Swimming-MR  1:43.40         DQ        
                  48.55          DQ (52.80)                                        
 -- Eid, Christian J     8 Badger-MR            1:48.97         DQ        
                  51.26        DQ (1:00.23)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:05.66    1:06.22        
     1) Bravo, David 8                  2) Simone, James S 7              
     3) Bidwell, Alec J 8               4) Egan, Liam R 8                 
                  33.72     1:06.22 (32.50)                                        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:11.00    1:10.92        
     1) McLaughlin, Mark W 7            2) Corrigan, Jackson P 8          
     3) Weston, Scott A 7               4) Silipigni, Robert A 7          
                  35.46     1:10.92 (35.46)                                        
  3 Long Island Express-MR  'A'                 1:22.00    1:16.21        
     1) Chen, Geoffrey 8                2) Crafa, Christopher J 8         
     3) Graham, Joseph P 7              4) Ortof, Harry C 8               
                  41.20     1:16.21 (35.01)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:10.55    1:17.93        
     1) Balderrama, Guido C 8           2) Byrnes, Owen M 7               
     3) Eid, Christian J 8              4) Nixon, Kenneth J 7             
                  42.04     1:17.93 (35.89)                                        
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:21.00    1:26.64        
     1) O'Sullivan, Thomas 6            2) Reichert, Shane S 8            
     3) Mahaney, James W 7              4) Ang, Jei-Ming 7                
                  42.38     1:26.64 (44.26)                                        
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:15.66    1:26.86        
     1) Balderrama, Joshue N 6          2) Johanson, Colin W 7            
     3) Vasilakis, George R 6           4) Towne, Garrett B 7             
                  41.55     1:26.86 (45.31)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'D'                    1:20.55    1:32.90        
     1) Aventuro, Matthew T 7           2) Tremain, Jack J 5              
     3) Gray, Stephen F 6               4) Egan, Brendan M 6              
                1:04.18     1:32.90 (28.72)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:14.22    1:18.58        
     1) Simone, James S 7               2) Bidwell, Alec J 8              
     3) Egan, Liam R 8                  4) Bravo, David 8                 
                  45.02     1:18.58 (33.56)                                        
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          1:24.00    1:22.67        
     1) Ang, Jei-Ming 7                 2) Carvao, Felipe D 8             
     3) McLaughlin, Mark W 7            4) Fortier, Ben C 8               
                  44.85     1:22.67 (37.82)                                        
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          1:31.00    1:29.69        
     1) Silipigni, Robert A 7           2) Weston, Scott A 7              
     3) Corrigan, Jackson P 8           4) O'Sullivan, Thomas 6           
                  47.29     1:29.69 (42.40)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:25.89    1:36.27        
     1) Balderrama, Guido C 8           2) Eid, Christian J 8             
     3) Nixon, Kenneth J 7              4) Byrnes, Owen M 7               
                  48.91     1:36.27 (47.36)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:04.71    1:04.46        
                  30.83     1:04.46 (33.63)                                        
  2 Egan, Liam R         8 Badger-MR            1:06.58    1:05.16        
                  31.55     1:05.16 (33.61)                                        
  3 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            1:06.10    1:05.75        
                  31.76     1:05.75 (33.99)                                        
  4 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:08.65    1:07.66        
                  32.56     1:07.66 (35.10)                                        
  5 Wright, David T     10 Badger-MR            1:10.83    1:08.71        
                  32.34     1:08.71 (36.37)                                        
  6 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR      1:06.97    1:09.12        
                  33.09     1:09.12 (36.03)                                        
  7 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR      1:09.52    1:10.16        
                  33.67     1:10.16 (36.49)                                        
  8 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:09.66    1:10.19        
                  33.67     1:10.19 (36.52)                                        
  9 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:10.21    1:10.93        
                  33.90     1:10.93 (37.03)                                        
 10 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:08.90    1:11.17        
                  33.67     1:11.17 (37.50)                                        
 11 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:11.41    1:13.76        
                  34.86     1:13.76 (38.90)                                        
 12 Hackett, Liam R     10 Bgnw Marlins-MR      1:10.17    1:14.90        
                  34.95     1:14.90 (39.95)                                        
 13 Mueller, Chris S    10 Express Swimming-MR  1:14.59    1:16.22        
                  36.46     1:16.22 (39.76)                                        
 14 Purvis, Robby J      9 Bgnw Marlins-MR      1:18.35    1:17.16        
                  35.62     1:17.16 (41.54)                                        
 15 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:12.67    1:17.61        
                  35.61     1:17.61 (42.00)                                        
 16 Rieck, Joshua A      9 Badger-MR            1:14.08    1:18.23        
                  36.86     1:18.23 (41.37)                                        
 17 Zoll, Christopher    9 Express Swimming-MR  1:18.48    1:18.68        
                  37.31     1:18.68 (41.37)                                        
 18 Lyons, Michael G    10 Bgnw Marlins-MR      1:20.57    1:19.46        
                  38.95     1:19.46 (40.51)                                        
 19 Kleinsmith, Charli   9 Bgnw Marlins-MR      1:19.39    1:19.99        
                  37.74     1:19.99 (42.25)                                        
 20 D'Amore, Edward A    9 Bgnw Marlins-MR      1:19.04    1:21.38        
                  37.83     1:21.38 (43.55)                                        
 21 Smoor, Jack J       10 Badger-MR            1:23.66    1:21.55        
                  38.00     1:21.55 (43.55)                                        
 22 Evans, Danny T      10 Bgnw Marlins-MR      1:19.27    1:22.16        
                  38.70     1:22.16 (43.46)                                        
 23 Potenza, Bobby M    10 Bgnw Marlins-MR      1:22.27    1:22.23        
                  39.18     1:22.23 (43.05)                                        
 24 Salvatore, Luke J   10 Bgnw Marlins-MR      1:18.16    1:22.84        
                  38.13     1:22.84 (44.71)                                        
 25 Rosen, Ethan B       9 Bgnw Marlins-MR      1:27.96    1:23.51        
                  39.26     1:23.51 (44.25)                                        
 26 Hawkins, Andrew T    9 Express Swimming-MR  1:29.21    1:23.75        
                  39.54     1:23.75 (44.21)                                        
 27 Yergeau, Peter A    10 Bgnw Marlins-MR      1:26.96    1:23.78        
                  41.05     1:23.78 (42.73)                                        
 28 Searson, Jimmy A     9 Express Swimming-MR  1:28.96    1:25.48        
                  39.80     1:25.48 (45.68)                                        
 29 Spar, Zachary H     10 Bgnw Marlins-MR      1:28.30    1:25.95        
 30 Carvao, J P D       10 Bgnw Marlins-MR      1:26.56    1:26.19        
                  41.65     1:26.19 (44.54)                                        
 31 Williams, Tyler S   10 Express Swimming-MR  1:23.22    1:27.06        
                  40.22     1:27.06 (46.84)                                        
 32 Widom, Marshall A   10 Bgnw Marlins-MR      1:26.73    1:29.28        
                1:29.29         1:29.28 ( )                                        
 33 Tanner, Christian   10 Badger-MR            1:26.85    1:29.85        
                  41.20     1:29.85 (48.65)                                        
 34 Sgaglio, Dodge G     9 Bgnw Marlins-MR      1:25.30    1:30.50        
                  40.44     1:30.50 (50.06)                                        
 35 Marrone, Matthew J  10 Badger-MR            1:28.96    1:33.12        
                  40.95     1:33.12 (52.17)                                        
 36 Scher, Austin D     10 Bgnw Marlins-MR      1:25.21    1:34.42        
                  43.93     1:34.42 (50.49)                                        
 37 Eliav, Nathaniel     9 Aquaflames-MR        1:44.20    1:42.16        
                  47.31     1:42.16 (54.85)                                        
 38 Rebeyev, Eliran     10 Aquaflames-MR        1:55.67    1:42.99        
                  48.29     1:42.99 (54.70)                                        
 39 Plotka, Jeffery G    9 Express Swimming-MR  1:52.14    1:43.26        
                  45.95     1:43.26 (57.31)                                        
 40 Matatov, Richard     9 Aquaflames-MR        1:52.27    1:44.23        
                  49.04     1:44.23 (55.19)                                        
 41 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR      1:40.96    1:44.24        
                  48.26     1:44.24 (55.98)                                        
 42 Mattone, Michael X   9 Express Swimming-MR  1:58.44    1:46.32        
                  47.62     1:46.32 (58.70)                                        
 43 Sternbach, Jordan    9 Express Swimming-MR  1:56.10    1:57.37        
                  52.05   1:57.37 (1:05.32)                                        
 44 Komet, Meir          9 Aquaflames-MR        2:09.63    1:59.90        
                  54.19   1:59.90 (1:05.71)                                        
 -- Tokar, Sam           9 Aquaflames-MR        1:45.18         DQ        
                1:10.47          DQ (46.81)                                        
 -- Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR  1:14.59         DQ        
                  34.71          DQ (38.23)                                        
 -- Cohen, Greyson N     9 Badger-MR            1:15.68         DQ        
                  36.07          DQ (39.31)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    10 Badger-MR              33.43      34.33        
  2 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR        34.34      34.83        
  3 Wright, David T     10 Badger-MR              35.02      36.74        
  4 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR        37.36      36.96        
  5 Hackett, Liam R     10 Bgnw Marlins-MR        36.74      37.57        
  6 Aventuro, Christop  10 Badger-MR              37.43      37.65        
  7 Egan, Liam R         8 Badger-MR              37.25      37.93        
  8 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR    38.73      38.36        
  9 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR        37.88      38.37        
 10 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              36.81      38.38        
 11 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR              37.65      38.49        
 12 Kessler, Michael N   9 Badger-MR              38.02      39.00        
 13 Scher, Austin D     10 Bgnw Marlins-MR        38.33      39.21        
 14 Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR    39.47      39.42        
 15 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR              36.39      39.70        
 16 Lyons, Michael G    10 Bgnw Marlins-MR        40.57      40.34        
 17 Rieck, Joshua A      9 Badger-MR              38.69      40.43        
 18 Carvao, J P D       10 Bgnw Marlins-MR        41.35      41.23        
 19 Smoor, Jack J       10 Badger-MR              43.89      42.79        
 20 Cohen, Greyson N     9 Badger-MR              42.77      42.80        
 21 Purvis, Robby J      9 Bgnw Marlins-MR        41.67      42.85        
 22 Widom, Marshall A   10 Bgnw Marlins-MR        45.49      43.10        
 23 Zoll, Christopher    9 Express Swimming-MR    42.92      43.65        
 24 D'Amore, Edward A    9 Bgnw Marlins-MR        42.65      43.98        
 25 Hawkins, Andrew T    9 Express Swimming-MR    47.31      45.05        
 26 Evans, Danny T      10 Bgnw Marlins-MR        44.04      45.09        
 27 Tanner, Christian   10 Badger-MR              45.72      45.21        
 28 Rosen, Ethan B       9 Bgnw Marlins-MR        49.29      45.33        
 29 Marrone, Matthew J  10 Badger-MR              45.98      46.24        
 30 Sgaglio, Dodge G     9 Bgnw Marlins-MR        49.46      47.40        
 31 Salvatore, Luke J   10 Bgnw Marlins-MR        48.26      48.13        
 32 Spar, Zachary H     10 Bgnw Marlins-MR        47.68      48.73        
 33 Matatov, Richard     9 Aquaflames-MR          51.98      50.38        
 34 Rebeyev, Eliran     10 Aquaflames-MR          53.33      50.59        
 35 Eliav, Nathaniel     9 Aquaflames-MR          53.32      51.21        
 36 Vaiman, Josh G       9 Aquaflames-MR          49.70      51.44        
 36 Tokar, Sam           9 Aquaflames-MR          49.63      51.44        
 38 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR        51.33      52.80        
 39 Plotka, Jeffery G    9 Express Swimming-MR    52.15      54.30        
 40 Mattone, Michael X   9 Express Swimming-MR    55.73      54.90        
 41 Komet, Meir          9 Aquaflames-MR        1:01.02      55.56        
 42 Williams, Tyler S   10 Express Swimming-MR    51.03      56.03        
 43 Searson, Jimmy A     9 Express Swimming-MR    57.29    1:02.42        
 44 Sternbach, Jordan    9 Express Swimming-MR  1:06.09    1:08.36        
 -- Mueller, Chris S    10 Express Swimming-MR    40.47         DQ        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aventuro, Christop  10 Badger-MR              38.12      38.82        
  2 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              43.00      43.05        
  3 Hackett, Liam R     10 Bgnw Marlins-MR        40.63      43.42        
  4 Wright, David T     10 Badger-MR              43.93      43.44        
  5 Kessler, Michael N   9 Badger-MR              43.17      44.26        
  6 Kleinsmith, Charli   9 Bgnw Marlins-MR        44.33      44.38        
  7 Egan, Liam R         8 Badger-MR              46.07      44.63        
  8 Zoll, Christopher    9 Express Swimming-MR    48.56      45.53        
  9 Salvatore, Luke J   10 Bgnw Marlins-MR        45.67      45.87        
 10 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR    47.93      46.71        
 11 Lyons, Michael G    10 Bgnw Marlins-MR        46.94      46.73        
 12 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR              45.90      47.53        
 13 Spar, Zachary H     10 Bgnw Marlins-MR        52.47      48.09        
 14 Smoor, Jack J       10 Badger-MR              55.50      48.80        
 15 Rosen, Ethan B       9 Bgnw Marlins-MR        51.53      49.17        
 16 Potenza, Bobby M    10 Bgnw Marlins-MR        50.67      49.61        
 17 Rieck, Joshua A      9 Badger-MR              48.15      49.63        
 18 Cohen, Greyson N     9 Badger-MR              49.85      49.69        
 19 Scher, Austin D     10 Bgnw Marlins-MR        50.28      50.15        
 20 Purvis, Robby J      9 Bgnw Marlins-MR        52.15      50.33        
 21 Yergeau, Peter A    10 Bgnw Marlins-MR        50.13      50.45        
 22 Mattone, Michael X   9 Express Swimming-MR    52.27      51.48        
 23 Marrone, Matthew J  10 Badger-MR              54.35      52.42        
 24 Evans, Danny T      10 Bgnw Marlins-MR        52.74      53.69        
 25 Tanner, Christian   10 Badger-MR              52.57      53.71        
 26 Sgaglio, Dodge G     9 Bgnw Marlins-MR        54.36      56.09        
 27 Hawkins, Andrew T    9 Express Swimming-MR  1:01.78      57.69        
 28 Rebeyev, Eliran     10 Aquaflames-MR          58.95      58.15        
 29 Williams, Tyler S   10 Express Swimming-MR    58.28      58.19        
 30 Eliav, Nathaniel     9 Aquaflames-MR        1:02.12      59.42        
 31 Searson, Jimmy A     9 Express Swimming-MR  1:01.35    1:00.31        
 32 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR      1:05.30    1:00.79        
 33 Sternbach, Jordan    9 Express Swimming-MR  1:08.92    1:01.51        
 34 Tokar, Sam           9 Aquaflames-MR          54.73    1:04.02        
 -- Plotka, Jeffery G    9 Express Swimming-MR  1:06.87         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR      1:16.23    1:16.77        
                  36.54     1:16.77 (40.23)                                        
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:21.50    1:17.08        
                  37.37     1:17.08 (39.71)                                        
  3 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:18.73    1:18.46        
                  36.51     1:18.46 (41.95)                                        
  4 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:21.12    1:21.70        
                  37.63     1:21.70 (44.07)                                        
  5 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR      1:24.15    1:24.43        
                  39.02     1:24.43 (45.41)                                        
  6 Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR  1:25.03    1:26.42        
                  39.55     1:26.42 (46.87)                                        
  7 Mueller, Chris S    10 Express Swimming-MR  1:36.43    1:36.14        
                  45.97     1:36.14 (50.17)                                        
  8 D'Amore, Edward A    9 Bgnw Marlins-MR      1:34.14    1:36.91        
                  43.42     1:36.91 (53.49)                                        
  9 Kleinsmith, Charli   9 Bgnw Marlins-MR      1:39.51    1:37.25        
                  44.56     1:37.25 (52.69)                                        
 10 Potenza, Bobby M    10 Bgnw Marlins-MR      1:43.29    1:39.62        
                  45.91     1:39.62 (53.71)                                        
 11 Yergeau, Peter A    10 Bgnw Marlins-MR      1:39.31    1:39.74        
                  47.62     1:39.74 (52.12)                                        
 12 Carvao, J P D       10 Bgnw Marlins-MR      1:39.89    1:40.76        
                  47.77     1:40.76 (52.99)                                        
 13 Vaiman, Josh G       9 Aquaflames-MR        1:56.99    1:50.79        
                  50.98     1:50.79 (59.81)                                        
 14 Widom, Marshall A   10 Bgnw Marlins-MR      1:46.58    1:52.75        
                  50.73   1:52.75 (1:02.02)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:14.97    1:14.95        
                  35.53     1:14.95 (39.42)                                        
  2 Cooper, Ian A       10 Bgnw Marlins-MR      1:18.07    1:15.58        
                  35.01     1:15.58 (40.57)                                        
  3 Aventuro, Christop  10 Badger-MR            1:15.65    1:15.82        
                  36.20     1:15.82 (39.62)                                        
  4 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:19.11    1:17.42        
                  35.77     1:17.42 (41.65)                                        
  5 Egan, Liam R         8 Badger-MR            1:17.95    1:17.72        
                  36.20     1:17.72 (41.52)                                        
  6 DiGiacomo, Daniel   10 Bgnw Marlins-MR      1:19.39    1:17.76        
                  36.24     1:17.76 (41.52)                                        
  7 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:20.62    1:18.90        
                  36.94     1:18.90 (41.96)                                        
  8 Wright, David T     10 Badger-MR            1:19.88    1:19.01        
                  38.29     1:19.01 (40.72)                                        
  9 Smith, Alex A       10 Bgnw Marlins-MR      1:20.27    1:19.43        
                  37.96     1:19.43 (41.47)                                        
 10 Lang, Daniel        10 Express Swimming-MR  1:19.44    1:20.79        
                  37.22     1:20.79 (43.57)                                        
 11 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:21.85    1:23.88        
                  39.61     1:23.88 (44.27)                                        
 12 Hackett, Liam R     10 Bgnw Marlins-MR      1:20.36    1:23.90        
                  39.21     1:23.90 (44.69)                                        
 13 Mueller, Chris S    10 Express Swimming-MR  1:30.52    1:25.38        
                  38.73     1:25.38 (46.65)                                        
 14 Hagemann, Alex A     9 Express Swimming-MR  1:28.50    1:27.40        
                  38.97     1:27.40 (48.43)                                        
 15 Smoor, Jack J       10 Badger-MR            1:37.46    1:28.64        
                  40.87     1:28.64 (47.77)                                        
 16 Rieck, Joshua A      9 Badger-MR            1:26.04    1:29.17        
                  42.76     1:29.17 (46.41)                                        
 17 Kleinsmith, Charli   9 Bgnw Marlins-MR      1:33.70    1:29.48        
                  42.69     1:29.48 (46.79)                                        
 18 Cohen, Greyson N     9 Badger-MR            1:30.47    1:29.77        
                  42.89     1:29.77 (46.88)                                        
 19 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:24.33    1:29.93        
                  40.44     1:29.93 (49.49)                                        
 20 Lyons, Michael G    10 Bgnw Marlins-MR      1:31.37    1:30.51        
                  43.47     1:30.51 (47.04)                                        
 21 Purvis, Robby J      9 Bgnw Marlins-MR      1:31.84    1:31.06        
                  41.65     1:31.06 (49.41)                                        
 22 D'Amore, Edward A    9 Bgnw Marlins-MR      1:32.91    1:31.17        
                  42.57     1:31.17 (48.60)                                        
 23 Zoll, Christopher    9 Express Swimming-MR  1:37.33    1:32.35        
                  44.16     1:32.35 (48.19)                                        
 24 Widom, Marshall A   10 Bgnw Marlins-MR      1:38.95    1:32.49        
                  41.71     1:32.49 (50.78)                                        
 25 Salvatore, Luke J   10 Bgnw Marlins-MR      1:31.54    1:33.40        
                  47.09     1:33.40 (46.31)                                        
 26 Carvao, J P D       10 Bgnw Marlins-MR      1:35.00    1:33.76        
                  42.20     1:33.76 (51.56)                                        
 27 Evans, Danny T      10 Bgnw Marlins-MR      1:35.64    1:33.96        
                  43.33     1:33.96 (50.63)                                        
 28 Potenza, Bobby M    10 Bgnw Marlins-MR      1:33.94    1:34.02        
                  47.16     1:34.02 (46.86)                                        
 29 Tanner, Christian   10 Badger-MR            1:34.28    1:35.22        
                  44.57     1:35.22 (50.65)                                        
 30 Yergeau, Peter A    10 Bgnw Marlins-MR      1:35.85    1:36.49        
                  46.54     1:36.49 (49.95)                                        
 31 Scher, Austin D     10 Bgnw Marlins-MR      1:37.65    1:37.56        
                  46.16     1:37.56 (51.40)                                        
 32 Marrone, Matthew J  10 Badger-MR            1:41.19    1:37.83        
                  46.14     1:37.83 (51.69)                                        
 33 Spar, Zachary H     10 Bgnw Marlins-MR      1:42.13    1:39.22        
                  48.29     1:39.22 (50.93)                                        
 34 Sgaglio, Dodge G     9 Bgnw Marlins-MR      1:42.79    1:42.32        
                  48.50     1:42.32 (53.82)                                        
 35 Hawkins, Andrew T    9 Express Swimming-MR  1:59.46    1:42.73        
                  48.24     1:42.73 (54.49)                                        
 36 Rosen, Ethan B       9 Bgnw Marlins-MR           NT    1:43.05        
                  49.97     1:43.05 (53.08)                                        
 37 Searson, Jimmy A     9 Express Swimming-MR  2:09.30    1:49.52        
                  57.04     1:49.52 (52.48)                                        
 38 Williams, Tyler S   10 Express Swimming-MR  2:11.10    1:52.43        
                  56.93     1:52.43 (55.50)                                        
 39 Posner, Kevin M      9 Bgnw Marlins-MR      1:51.92    1:54.20        
                  52.82   1:54.20 (1:01.38)                                        
 -- Vaiman, Josh G       9 Aquaflames-MR        1:55.15         DQ        
                  51.87          DQ (55.16)                                        
 -- Sternbach, Jordan    9 Express Swimming-MR  2:16.03         DQ        
                1:02.76        DQ (1:05.62)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:01.50    1:58.53        
     1) Cooke, Thomas F 10              2) Wright, David T 10             
     3) Aventuro, Christopher J 10      4) Kennon, Declan P 10            
                  30.63     1:00.67 (30.04)     1:30.44 (29.77)     1:58.53 (28.09)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:08.00    2:09.14        
     1) Smith, Alex A 10                2) DiGiacomo, Daniel 10           
     3) Hackett, Liam R 10              4) Cooper, Ian A 10               
                  31.64     1:03.08 (31.44)     1:36.82 (33.74)     2:09.14 (32.32)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:06.13    2:10.33        
     1) Varshisky, Samuel M 9           2) Kessler, Michael N 9           
     3) Rieck, Joshua A 9               4) Bidwell, Ian W 9               
                  33.12     1:05.76 (32.64)     1:39.12 (33.36)     2:10.33 (31.21)
  4 Long Island Express-MR  'A'                 2:15.00    2:11.92        
     1) Zoll, Christopher J 9           2) Hagemann, Alex A 9             
     3) Mueller, Chris S 10             4) Lang, Daniel 10                
                  34.30     1:05.93 (31.63)     1:40.48 (34.55)     2:11.92 (31.44)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:24.00    2:22.03        
     1) Evans, Danny T 10               2) Purvis, Robby J 9              
     3) D'Amore, Edward A 9             4) Kleinsmith, Charlie L 9        
                  36.23     1:11.23 (35.00)     1:47.38 (36.15)     2:22.03 (34.65)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:26.00    2:29.71        
     1) Salvatore, Luke J 10            2) Potenza, Bobby M 10            
     3) Rosen, Ethan B 9                4) Lyons, Michael G 10            
                  36.32     1:15.36 (39.04)     1:52.50 (37.14)     2:29.71 (37.21)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:16.29    2:18.59        
     1) Wright, David T 10              2) Aventuro, Christopher J 10     
     3) Cooke, Thomas F 10              4) Kennon, Declan P 10            
                  36.46     1:14.96 (38.50)     1:48.82 (33.86)     2:18.59 (29.77)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'          2:26.00    2:22.86        
     1) Cooper, Ian A 10                2) Hackett, Liam R 10             
     3) DiGiacomo, Daniel 10            4) Smith, Alex A 10               
                  35.64     1:17.55 (41.91)     1:52.01 (34.46)     2:22.86 (30.85)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:25.62    2:35.82        
     1) Varshisky, Samuel M 9           2) Kessler, Michael N 9           
     3) Bidwell, Ian W 9                4) Rieck, Joshua A 9              
                  49.46     1:23.79 (34.33)     2:01.31 (37.52)     2:35.82 (34.51)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'          2:40.00    2:44.10        
     1) Scher, Austin D 10              2) Kleinsmith, Charlie L 9        
     3) Carvao, J P D 10                4) Purvis, Robby J 9              
                  41.08     1:25.43 (44.35)     2:10.52 (45.09)     2:44.10 (33.58)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'C'          2:46.00    2:55.35        
     1) Evans, Danny T 10               2) Lyons, Michael G 10            
     3) Potenza, Bobby M 10             4) Spar, Zachary H 10             
                  45.51     1:32.41 (46.90)     2:18.71 (46.30)     2:55.35 (36.64)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR    54.02      54.39        
                  25.74       54.39 (28.65)                                        
  2 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR              55.52      55.74        
                  26.20       55.74 (29.54)                                        
  3 Rosen, Alex J       11 UN-BG-MR               59.54      59.59        
                  28.39       59.59 (31.20)                                        
  4 Clarke, Risten J    11 Bgnw Marlins-MR        59.56      59.74        
                  28.47       59.74 (31.27)                                        
  5 Simon, Henry L      12 Bgnw Marlins-MR      1:02.26    1:01.51        
                  29.38     1:01.51 (32.13)                                        
  6 Wittwer, Peter      12 Badger-MR            1:03.76    1:02.02        
                  29.82     1:02.02 (32.20)                                        
  7 Eid, Alex           12 Badger-MR            1:02.78    1:02.64        
                  30.13     1:02.64 (32.51)                                        
  8 Shine, Stephen J    11 Bgnw Marlins-MR      1:02.17    1:03.11        
                  30.00     1:03.11 (33.11)                                        
  9 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR            1:02.32    1:03.39        
                  29.81     1:03.39 (33.58)                                        
 10 Zhivkov, Panio G    12 Apex-MR              1:04.37    1:04.11        
                  30.30     1:04.11 (33.81)                                        
 11 Bernstein, Joby B   11 Badger-MR            1:06.72    1:04.27        
                  30.83     1:04.27 (33.44)                                        
 12 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  1:06.22    1:04.31        
                  30.63     1:04.31 (33.68)                                        
 13 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            1:04.10    1:04.60        
                  31.06     1:04.60 (33.54)                                        
 14 Kleinsmith, Ian P   12 Bgnw Marlins-MR      1:06.03    1:04.75        
                  31.54     1:04.75 (33.21)                                        
 15 Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR      1:05.48    1:04.81        
                  31.21     1:04.81 (33.60)                                        
 16 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            1:04.81    1:04.93        
                  30.98     1:04.93 (33.95)                                        
 17 Saccurato, Aaron F  11 Bgnw Marlins-MR      1:05.86    1:05.37        
                  31.50     1:05.37 (33.87)                                        
 18 Wasserman, Kurt M   12 Bgnw Marlins-MR      1:06.53    1:05.83        
                  30.68     1:05.83 (35.15)                                        
 19 Dalton, Beau R      12 Badger-MR            1:05.42    1:06.06        
                  31.40     1:06.06 (34.66)                                        
 20 Johnson, Sam H      12 Bgnw Marlins-MR      1:04.67    1:06.30        
                  30.81     1:06.30 (35.49)                                        
 21 Palumbo, Taylor S   12 Bgnw Marlins-MR      1:08.85    1:06.42        
                  31.69     1:06.42 (34.73)                                        
 22 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR      1:05.34    1:06.49        
                  31.65     1:06.49 (34.84)                                        
 23 Tremain, Max        11 Badger-MR            1:06.88    1:07.54        
                  32.84     1:07.54 (34.70)                                        
 24 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR  1:08.37    1:08.02        
                  32.65     1:08.02 (35.37)                                        
 25 Lyons, Sean P       11 Badger-MR            1:08.33    1:08.55        
                  32.82     1:08.55 (35.73)                                        
 26 Lobien, Brent A     11 Bgnw Marlins-MR      1:09.81    1:08.60        
                  32.84     1:08.60 (35.76)                                        
 27 Malarczyk, Peter    11 Badger-MR            1:14.80    1:08.78        
                  32.52     1:08.78 (36.26)                                        
 28 Fulop, Daniel J     11 Bgnw Marlins-MR      1:10.87    1:09.17        
                  32.61     1:09.17 (36.56)                                        
 29 Alonso, Carlos      11 Apex-MR              1:14.20    1:09.27        
                  33.56     1:09.27 (35.71)                                        
 30 Hymowitz, Josh M    12 Bgnw Marlins-MR      1:10.25    1:09.95        
                  34.00     1:09.95 (35.95)                                        
 31 Higham, Devon A     11 Badger-MR            1:12.66    1:10.95        
                  33.40     1:10.95 (37.55)                                        
 32 Quito, Brandon E    11 Apex-MR              1:17.64    1:12.60        
                  34.06     1:12.60 (38.54)                                        
 33 Drury, Kevin C      11 Express Swimming-MR  1:15.28    1:13.71        
                  34.80     1:13.71 (38.91)                                        
 34 Golant, Jeremy T    11 Aquaflames-MR        1:19.85    1:15.99        
                  36.58     1:15.99 (39.41)                                        
 35 Kennon, Rory F      12 Badger-MR            1:16.05    1:16.17        
                  34.51     1:16.17 (41.66)                                        
 36 Seltenreich, Dane   12 Express Swimming-MR  1:17.98    1:16.86        
                  33.55     1:16.86 (43.31)                                        
 37 Natbony, Sam J      11 Badger-MR            1:25.79    1:22.54        
                  38.61     1:22.54 (43.93)                                        
 38 Weaver, Billy J     11 Badger-MR            1:30.35    1:24.69        
                  38.70     1:24.69 (45.99)                                        
 39 Negash, Brook       11 Apex-MR              1:30.78    1:26.37        
 40 McCarthy, Christop  11 Badger-MR            1:26.41    1:26.39        
                  39.36     1:26.39 (47.03)                                        
 41 Breland, Zachary    11 Aquaflames-MR        1:19.96    1:26.80        
                  39.99     1:26.80 (46.81)                                        
 42 Fayzakov, Jonathan  11 Aquaflames-MR        1:35.78    1:26.98        
                  40.77     1:26.98 (46.21)                                        
 43 Yu, Steven          11 Aquaflames-MR        1:39.35    1:35.80        
                  43.69     1:35.80 (52.11)                                        
 44 Ljeskovac, Nichola  11 Aquaflames-MR        1:37.59    1:44.89        
                  46.89     1:44.89 (58.00)                                        
 -- Baudinet, Michael   11 Bgnw Marlins-MR      1:08.55         DQ        
                  32.44          DQ (34.69)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR      1:02.18    1:01.06        
                  29.36     1:01.06 (31.70)                                        
  2 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  1:03.26    1:03.25        
                  30.48     1:03.25 (32.77)                                        
  3 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      1:08.07    1:07.88        
                  33.17     1:07.88 (34.71)                                        
  4 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  1:09.78    1:09.61        
                  34.01     1:09.61 (35.60)                                        
  5 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR      1:12.38    1:11.78        
                  34.99     1:11.78 (36.79)                                        
  6 Rosen, Alex J       11 UN-BG-MR             1:10.68    1:12.21        
                  35.16     1:12.21 (37.05)                                        
  7 Towne, Mitchell R   12 Badger-MR            1:11.72    1:14.13        
                  36.25     1:14.13 (37.88)                                        
  8 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR      1:11.97    1:14.27        
                  35.44     1:14.27 (38.83)                                        
  9 Baudinet, Michael   11 Bgnw Marlins-MR      1:13.63    1:15.17        
                  36.21     1:15.17 (38.96)                                        
  9 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR  1:16.63    1:15.17        
                  36.88     1:15.17 (38.29)                                        
 11 Dalton, Beau R      12 Badger-MR            1:14.00    1:15.61        
                  36.36     1:15.61 (39.25)                                        
 12 Wittwer, Peter      12 Badger-MR            1:21.79    1:16.61        
                  37.26     1:16.61 (39.35)                                        
 13 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            1:16.01    1:16.63        
                  37.34     1:16.63 (39.29)                                        
 14 Kleinsmith, Ian P   12 Bgnw Marlins-MR      1:16.29    1:16.73        
                  37.94     1:16.73 (38.79)                                        
 15 Bernstein, Joby B   11 Badger-MR            1:18.47    1:17.64        
                  37.91     1:17.64 (39.73)                                        
 16 Saccurato, Aaron F  11 Bgnw Marlins-MR      1:16.12    1:18.16        
                  39.03     1:18.16 (39.13)                                        
 17 Johnson, Sam H      12 Bgnw Marlins-MR      1:17.31    1:18.76        
                  37.79     1:18.76 (40.97)                                        
 18 Wasserman, Kurt M   12 Bgnw Marlins-MR      1:17.13    1:19.50        
                  38.31     1:19.50 (41.19)                                        
 19 Fulop, Daniel J     11 Bgnw Marlins-MR      1:18.70    1:21.59        
                  39.32     1:21.59 (42.27)                                        
 20 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR  1:26.63    1:25.75        
                  40.90     1:25.75 (44.85)                                        
 21 Kennon, Rory F      12 Badger-MR            1:29.20    1:27.08        
                  40.82     1:27.08 (46.26)                                        
 22 Alonso, Carlos      11 Apex-MR              1:31.00    1:27.30        
                  43.62     1:27.30 (43.68)                                        
 23 Quito, Brandon E    11 Apex-MR              1:33.20    1:27.93        
                  43.36     1:27.93 (44.57)                                        
 24 Seltenreich, Dane   12 Express Swimming-MR  2:05.25    1:29.51        
                  42.72     1:29.51 (46.79)                                        
 25 Hymowitz, Josh M    12 Bgnw Marlins-MR      1:28.73    1:31.54        
                  45.29     1:31.54 (46.25)                                        
 26 Golant, Jeremy T    11 Aquaflames-MR        1:32.39    1:32.91        
                  46.57     1:32.91 (46.34)                                        
 27 McCarthy, Christop  11 Badger-MR                 NT    1:35.07        
                  45.97     1:35.07 (49.10)                                        
 28 Fayzakov, Jonathan  11 Aquaflames-MR        1:45.88    1:37.52        
                  45.93     1:37.52 (51.59)                                        
 29 Ljeskovac, Nichola  11 Aquaflames-MR        1:46.89    1:46.34        
                  50.77     1:46.34 (55.57)                                        
 30 Natbony, Sam J      11 Badger-MR            1:45.18    1:47.98        
                  50.44     1:47.98 (57.54)                                        
 31 Negash, Brook       11 Apex-MR              2:01.12    1:51.80        
                  55.13     1:51.80 (56.67)                                        
 -- Weaver, Billy J     11 Badger-MR                 NT         DQ        
                  50.00          DQ (53.69)                                        
 -- Yu, Steven          11 Aquaflames-MR        1:41.88         DQ        
                  49.01          DQ (53.28)                                        
 -- Clarke, Risten J    11 Bgnw Marlins-MR      1:12.14         DQ        
                  36.75          DQ (36.61)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR              34.68      33.57        
  2 Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR        35.43      35.19        
  3 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR        36.16      36.76        
  4 Simon, Henry L      12 Bgnw Marlins-MR        40.46      38.35        
  5 Wasserman, Kurt M   12 Bgnw Marlins-MR        38.13      38.40        
  6 Tremain, Max        11 Badger-MR              37.93      38.85        
  7 Palumbo, Taylor S   12 Bgnw Marlins-MR        40.50      39.67        
  8 Clarke, Kristopher  12 Express Swimming-MR    40.57      40.02        
  9 Wittwer, Peter      12 Badger-MR              41.76      40.73        
 10 Seltenreich, Dane   12 Express Swimming-MR    41.62      40.83        
 11 Higham, Devon A     11 Badger-MR              42.82      43.48        
 12 Quito, Brandon E    11 Apex-MR                50.00      43.93        
 13 Hymowitz, Josh M    12 Bgnw Marlins-MR        44.84      44.22        
 14 Gassert, Steven     12 Express Swimming-MR    44.32      45.12        
 15 Drury, Kevin C      11 Express Swimming-MR    45.61      45.31        
 16 Kleinsmith, Ian P   12 Bgnw Marlins-MR        46.32      45.81        
 17 Natbony, Sam J      11 Badger-MR              45.99      46.74        
 18 Golant, Jeremy T    11 Aquaflames-MR          49.94      49.52        
 19 Yu, Steven          11 Aquaflames-MR          54.91      52.21        
 -- McCarthy, Christop  11 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Weaver, Billy J     11 Badger-MR                 NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J  12 Express Swimming-MR  1:00.84    1:00.61        
                  28.29     1:00.61 (32.32)                                        
  2 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            1:02.48    1:01.21        
                  27.87     1:01.21 (33.34)                                        
  3 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR      1:02.05    1:01.29        
                  28.81     1:01.29 (32.48)                                        
  4 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            1:07.00    1:07.50        
                  31.07     1:07.50 (36.43)                                        
  5 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  1:09.00    1:08.84        
                  32.06     1:08.84 (36.78)                                        
  6 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      1:09.36    1:08.86        
                  32.24     1:08.86 (36.62)                                        
  7 Lyons, Sean P       11 Badger-MR            1:15.00    1:11.44        
                  33.19     1:11.44 (38.25)                                        
  8 Clarke, Risten J    11 Bgnw Marlins-MR      1:13.12    1:13.29        
                  33.35     1:13.29 (39.94)                                        
  9 Eid, Alex           12 Badger-MR            1:12.45    1:13.53        
                  33.46     1:13.53 (40.07)                                        
 10 Lobien, Brent A     11 Bgnw Marlins-MR      1:14.45    1:15.24        
                  35.15     1:15.24 (40.09)                                        
 11 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            1:16.35    1:15.45        
                  35.97     1:15.45 (39.48)                                        
 12 Shine, Stephen J    11 Bgnw Marlins-MR      1:15.57    1:16.30        
                  35.17     1:16.30 (41.13)                                        
 13 Saccurato, Aaron F  11 Bgnw Marlins-MR      1:15.50    1:17.36        
                  34.82     1:17.36 (42.54)                                        
 14 Malarczyk, Peter    11 Badger-MR            1:19.90    1:17.58        
                  35.52     1:17.58 (42.06)                                        
 15 Fulop, Daniel J     11 Bgnw Marlins-MR      1:19.41    1:18.44        
                  36.82     1:18.44 (41.62)                                        
 16 Baudinet, Michael   11 Bgnw Marlins-MR      1:19.63    1:21.32        
                  39.76     1:21.32 (41.56)                                        
 17 Zhivkov, Panio G    12 Apex-MR              1:27.07    1:21.80        
                  34.61     1:21.80 (47.19)                                        
 18 Dalton, Beau R      12 Badger-MR            1:16.64    1:23.53        
                  37.80     1:23.53 (45.73)                                        
 19 Bernstein, Joby B   11 Badger-MR            1:23.73    1:26.28        
                  38.60     1:26.28 (47.68)                                        
 20 Alonso, Carlos      11 Apex-MR              1:29.00    1:27.22        
                  41.38     1:27.22 (45.84)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carr, Charlie M     12 Bgnw Marlins-MR      2:19.61    2:17.31        
                  28.85     1:02.35 (33.50)     1:45.88 (43.53)     2:17.31 (31.43)
  2 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            2:16.79    2:21.07        
                  27.44     1:03.41 (35.97)     1:47.06 (43.65)     2:21.07 (34.01)
  3 Olin, Evan D        12 Bgnw Marlins-MR      2:27.96    2:25.06        
                  32.55     1:07.99 (35.44)     1:51.35 (43.36)     2:25.06 (33.71)
  4 Rappaport, Will L   12 Bgnw Marlins-MR      2:22.74    2:25.64        
                  30.13     1:08.52 (38.39)     1:52.04 (43.52)     2:25.64 (33.60)
  5 Graham, Danny       12 Express Swimming-MR  2:31.65    2:27.72        
                  31.60     1:09.57 (37.97)     1:54.51 (44.94)     2:27.72 (33.21)
  6 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            2:26.77    2:29.78        
                  31.63     1:11.61 (39.98)     1:55.98 (44.37)     2:29.78 (33.80)
  7 Rosen, Alex J       11 UN-BG-MR             2:34.65    2:30.64        
                  34.43     1:12.21 (37.78)     1:56.94 (44.73)     2:30.64 (33.70)
  8 Zorgman, Ruan J     11 Bgnw Marlins-MR      2:43.13    2:33.89        
                  34.06     1:13.68 (39.62)     1:59.09 (45.41)     2:33.89 (34.80)
  9 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            2:36.47    2:35.23        
                  34.13     1:13.56 (39.43)     2:01.45 (47.89)     2:35.23 (33.78)
 10 Blacker, Aaron M    11 Bgnw Marlins-MR      2:36.03    2:35.26        
                  33.25     1:13.48 (40.23)     1:59.73 (46.25)     2:35.26 (35.53)
 11 Simon, Henry L      12 Bgnw Marlins-MR      2:35.48    2:35.49        
                  34.74     1:13.65 (38.91)     2:00.63 (46.98)     2:35.49 (34.86)
 12 Lyons, Sean P       11 Badger-MR            2:42.50    2:37.15        
                  34.30     1:14.29 (39.99)     2:01.87 (47.58)     2:37.15 (35.28)
 13 Eid, Alex           12 Badger-MR            2:47.23    2:38.16        
                  32.83     1:13.30 (40.47)     2:03.56 (50.26)     2:38.16 (34.60)
 14 Johnson, Sam H      12 Bgnw Marlins-MR      2:45.25    2:38.41        
                  35.30     1:16.17 (40.87)     2:02.24 (46.07)     2:38.41 (36.17)
 15 Shine, Stephen J    11 Bgnw Marlins-MR      2:39.60    2:39.29        
                  34.78     1:16.31 (41.53)     2:05.37 (49.06)     2:39.29 (33.92)
 16 McLaughlin, James   12 Bgnw Marlins-MR      2:36.93    2:40.53        
                  35.36     1:14.09 (38.73)     2:04.94 (50.85)     2:40.53 (35.59)
 17 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            2:43.32    2:44.66        
                  37.17     1:17.72 (40.55)     2:08.68 (50.96)     2:44.66 (35.98)
 18 Tremain, Max        11 Badger-MR            2:45.00    2:44.83        
                  37.33     1:21.38 (44.05)     2:08.23 (46.85)     2:44.83 (36.60)
 19 Lobien, Brent A     11 Bgnw Marlins-MR      2:50.73    2:46.49        
                  36.14     1:20.27 (44.13)     2:10.34 (50.07)     2:46.49 (36.15)
 20 Malarczyk, Peter    11 Badger-MR            3:02.18    2:57.02        
                  34.85     1:23.79 (48.94)     2:21.55 (57.76)     2:57.02 (35.47)
 21 Higham, Devon A     11 Badger-MR            3:04.25    2:57.82        
                  43.90     1:27.25 (43.35)     2:19.05 (51.80)     2:57.82 (38.77)
 22 Drury, Kevin C      11 Express Swimming-MR  3:10.03    3:00.14        
                  43.35     1:25.79 (42.44)     2:19.46 (53.67)     3:00.14 (40.68)
 23 Kennon, Rory F      12 Badger-MR                 NT    3:05.46        
                  43.19     1:27.87 (44.68)     2:22.56 (54.69)     3:05.46 (42.90)
 24 Breland, Zachary    11 Aquaflames-MR        3:02.11    3:30.64        
                  50.10     1:41.41 (51.31)   2:43.83 (1:02.42)     3:30.64 (46.81)
 -- Palumbo, Taylor S   12 Bgnw Marlins-MR      2:46.13         DQ        
                  37.60     1:19.38 (41.78)     2:04.09 (44.71)          DQ (37.30)
 -- Towne, Mitchell R   12 Badger-MR            3:00.00         DQ        
                  37.30     1:16.94 (39.64)     2:10.82 (53.88)          DQ (35.29)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:49.74    1:50.61        
     1) Fierro Joyce, Billy 12          2) Eid, Alex 12                   
     3) Towne, Mitchell R 12            4) Volkov, Sasha A 12             
                  27.17       56.29 (29.12)     1:25.13 (28.84)     1:50.61 (25.48)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:57.77    1:56.96        
     1) Hogan, Brett R 12               2) Hogan, Colin J 11              
     3) Dalton, Beau R 12               4) Wittwer, Peter 12              
                  29.79       59.55 (29.76)     1:29.15 (29.60)     1:56.96 (27.81)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:05.00    2:02.31        
     1) Tremain, Max 11                 2) Lyons, Sean P 11               
     3) Malarczyk, Peter 11             4) Bernstein, Joby B 11           
                  31.17     1:01.09 (29.92)   2:02.31 (1:01.22)                    
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.16    2:07.68        
     1) Volkov, Sasha A 12              2) Fierro Joyce, Billy 12         
     3) Eid, Alex 12                    4) Wittwer, Peter 12              
                  31.62     1:06.75 (35.13)     1:39.07 (32.32)     2:07.68 (28.61)
  2 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:10.00    2:17.49        
     1) Hogan, Brett R 12               2) Higham, Devon A 11             
     3) Lyons, Sean P 11                4) Bernstein, Joby B 11           
                  36.53       47.68 (11.15)     1:47.26 (59.58)     2:17.49 (30.23)
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powell, Adam C      17 Bgnw Marlins-MR        47.38      47.88        
                  22.36       47.88 (25.52)                                        
  2 Hastings, Tristan   17 Bgnw Marlins-MR        48.04      50.38        
                  24.30       50.38 (26.08)                                        
  3 Karle, James M      16 Bgnw Marlins-MR        49.88      50.99        
                  24.52       50.99 (26.47)                                        
  4 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR    49.19      51.01        
                  24.37       51.01 (26.64)                                        
  5 Clarke, Sean        17 Express Swimming-MR    50.52      51.25        
                  24.62       51.25 (26.63)                                        
  6 Clarke, Braden J    15 Bgnw Marlins-MR        50.95      51.46        
                  24.80       51.46 (26.66)                                        
  7 Feeley, Dan         16 Badger-MR              52.38      51.75        
                  24.90       51.75 (26.85)                                        
  8 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR    51.34      52.00        
                  25.44       52.00 (26.56)                                        
  9 Newman, Steve       44 Badger-MR              52.00      52.26        
                  25.25       52.26 (27.01)                                        
 10 Luboja, Chris E     16 Bgnw Marlins-MR        51.95      52.63        
                  25.19       52.63 (27.44)                                        
 11 Mosca, Matt S       17 Badger-MR              53.06      52.96        
                  26.21       52.96 (26.75)                                        
 12 Kuo, Theodore       13 Express Swimming-MR    53.10      53.45        
                  25.71       53.45 (27.74)                                        
 13 Johanson, Tim       17 Badger-MR              54.54      53.46        
                  25.89       53.46 (27.57)                                        
 13 Chrzanowski, Chris  15 Badger-MR              53.02      53.46        
                  25.94       53.46 (27.52)                                        
 15 Weiner, Adam E      17 Bgnw Marlins-MR        53.92      53.82        
                  25.82       53.82 (28.00)                                        
 16 Morrissey, Sean W   17 Badger-MR              56.00      53.85        
                  26.13       53.85 (27.72)                                        
 17 Lee, Marc A         15 Apex-MR                54.84      53.91        
                  26.14       53.91 (27.77)                                        
 18 Chow, Kyle W        16 Badger-MR              53.64      54.23        
                  25.69       54.23 (28.54)                                        
 19 Blacker, Jared A    17 Bgnw Marlins-MR        52.91      54.25        
                  25.55       54.25 (28.70)                                        
 20 Mayer, Michael      13 Express Swimming-MR    54.72      54.95        
                  26.99       54.95 (27.96)                                        
 21 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR    54.40      55.13        
                  26.48       55.13 (28.65)                                        
 22 Kennon, Jack        17 Badger-MR              54.29      55.18        
                  26.22       55.18 (28.96)                                        
 23 Palumbo, Evan S     16 Bgnw Marlins-MR        52.57      55.20        
                  26.02       55.20 (29.18)                                        
 24 Peralta, Ramon E    14 Apex-MR                56.99      55.77        
                  26.43       55.77 (29.34)                                        
 25 Shala, Chip         15 Apex-MR                56.31      56.02        
                  26.90       56.02 (29.12)                                        
 26 Donis, Harry J      15 Bgnw Marlins-MR        56.20      56.06        
                  26.54       56.06 (29.52)                                        
 27 Kennon, Aidan       15 Badger-MR              57.00      56.17        
                  26.32       56.17 (29.85)                                        
 28 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR    55.08      56.27        
                  27.15       56.27 (29.12)                                        
 29 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR              56.61      56.48        
                  27.29       56.48 (29.19)                                        
 30 Asaga, Fumi         14 Bgnw Marlins-MR        56.58      56.54        
                  27.07       56.54 (29.47)                                        
 31 Berard, Garek J     15 Bgnw Marlins-MR        56.61      56.64        
                  26.60       56.64 (30.04)                                        
 32 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR    57.42      57.07        
                  27.73       57.07 (29.34)                                        
 33 Todd, Maxwell A     16 Express Swimming-MR  1:00.48      57.31        
                  26.82       57.31 (30.49)                                        
 34 Lo, Arthur          13 Express Swimming-MR    57.65      57.39        
                  27.38       57.39 (30.01)                                        
 35 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR    54.38      57.44        
                  27.40       57.44 (30.04)                                        
 36 Zhivkov, Ivan G     14 Apex-MR                58.71      58.00        
                  27.92       58.00 (30.08)                                        
 37 Clarke, Taegan M    13 Bgnw Marlins-MR        59.07      59.55        
                  28.38       59.55 (31.17)                                        
 38 Schneider, Ian M    14 Bgnw Marlins-MR        58.33      59.84        
                  28.46       59.84 (31.38)                                        
 39 Sorensen, David A   15 Bgnw Marlins-MR        56.80    1:00.13        
                  28.16     1:00.13 (31.97)                                        
 40 Shala, Nick         17 Apex-MR                59.01    1:00.31        
                  28.97     1:00.31 (31.34)                                        
 41 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR  1:01.36    1:00.39        
                  28.19     1:00.39 (32.20)                                        
 42 Gordon, Dakota J    14 Bgnw Marlins-MR      1:01.08    1:00.94        
                  28.21     1:00.94 (32.73)                                        
 43 Rosenbloom, Jake A  13 Bgnw Marlins-MR      1:01.85    1:01.50        
                  29.27     1:01.50 (32.23)                                        
 44 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  1:01.75    1:01.95        
                  28.97     1:01.95 (32.98)                                        
 45 Silverman, Dean B   14 Bgnw Marlins-MR      1:03.61    1:02.89        
                  29.94     1:02.89 (32.95)                                        
 46 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR  1:04.83    1:03.31        
                  30.47     1:03.31 (32.84)                                        
 47 Kovtun, Igor        16 Aquaflames-MR        1:00.14    1:03.61        
                  30.38     1:03.61 (33.23)                                        
 48 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      1:01.02    1:04.66        
                  30.20     1:04.66 (34.46)                                        
 49 Mirman, Igal        15 Aquaflames-MR        1:05.78    1:05.48        
                  31.36     1:05.48 (34.12)                                        
 50 Stern, Ryan S       13 Bgnw Marlins-MR      1:05.48    1:05.53        
                  30.46     1:05.53 (35.07)                                        
 51 Egan, Liam R         8 Badger-MR            1:05.10    1:06.45        
                  31.91     1:06.45 (34.54)                                        
 52 Musheyev, Benjamin  15 Aquaflames-MR        1:04.51    1:06.72        
                  33.09     1:06.72 (33.63)                                        
 53 Shaimerdenov, Ospa  13 Apex-MR              1:08.74    1:06.73        
                  32.93     1:06.73 (33.80)                                        
 54 Ursu, Michael A     15 Aquaflames-MR        1:08.75    1:07.22        
                  31.45     1:07.22 (35.77)                                        
 55 Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      1:14.07    1:08.43        
                  31.76     1:08.43 (36.67)                                        
 56 Rodriguez, Jose M   13 Apex-MR              1:08.12    1:10.75        
                  34.36     1:10.75 (36.39)                                        
 57 Szkolnicki, Mark    13 Apex-MR              1:16.40    1:15.10        
                  35.94     1:15.10 (39.16)                                        
 58 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  1:25.91    1:20.86        
                  38.35     1:20.86 (42.51)                                        
 -- Zorgman, Willem H   15 Bgnw Marlins-MR        51.98         DQ        
                  25.23          DQ (27.23)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hughes, Mike G      17 Badger-MR            2:02.75    2:01.41        
                  29.50     1:00.19 (30.69)     1:31.18 (30.99)     2:01.41 (30.23)
  2 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR      2:01.99    2:02.13        
                  29.20     1:00.55 (31.35)     1:32.11 (31.56)     2:02.13 (30.02)
  3 Polhill, Drew B     16 Bgnw Marlins-MR      2:02.03    2:02.39        
                  28.72       59.03 (30.31)     1:30.72 (31.69)     2:02.39 (31.67)
  4 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR      2:04.85    2:07.95        
                  30.14     1:02.51 (32.37)     1:35.91 (33.40)     2:07.95 (32.04)
  5 Clarke, Braden J    15 Bgnw Marlins-MR      1:59.87    2:09.17        
                  28.70     1:00.36 (31.66)     1:35.00 (34.64)     2:09.17 (34.17)
  6 Zorgman, Willem H   15 Bgnw Marlins-MR      2:11.99    2:10.53        
                  30.68     1:03.58 (32.90)     1:37.82 (34.24)     2:10.53 (32.71)
  7 Hadley, Matthew J   15 Bgnw Marlins-MR      2:06.08    2:11.50        
                  30.11     1:03.67 (33.56)     1:38.09 (34.42)     2:11.50 (33.41)
  8 Saccurato, Josh H   16 Bgnw Marlins-MR      2:10.53    2:11.58        
                  31.80     1:05.25 (33.45)     1:39.06 (33.81)     2:11.58 (32.52)
  9 Chow, Kyle W        16 Badger-MR            2:09.90    2:11.80        
                  30.82     1:04.24 (33.42)     1:38.64 (34.40)     2:11.80 (33.16)
 10 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            2:16.04    2:13.44        
                  31.74     1:05.70 (33.96)     1:40.14 (34.44)     2:13.44 (33.30)
 11 Johanson, Tim       17 Badger-MR            2:15.44    2:13.75        
                  31.93     1:05.66 (33.73)     1:40.02 (34.36)     2:13.75 (33.73)
 12 Feeley, Dan         16 Badger-MR            2:17.06    2:14.14        
                  32.06     1:06.53 (34.47)     1:40.99 (34.46)     2:14.14 (33.15)
 13 Chrzanowski, Chris  15 Badger-MR            2:15.29    2:14.24        
                  32.48     1:06.56 (34.08)     1:40.73 (34.17)     2:14.24 (33.51)
 14 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR  2:17.11    2:15.21        
                  31.68     1:05.93 (34.25)     1:40.95 (35.02)     2:15.21 (34.26)
 15 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      2:14.93    2:16.04        
                  31.99     1:06.64 (34.65)     1:41.61 (34.97)     2:16.04 (34.43)
 16 Mosca, Matt S       17 Badger-MR            2:13.75    2:16.88        
                  32.32     1:06.55 (34.23)     1:41.81 (35.26)     2:16.88 (35.07)
 17 Luboja, Chris E     16 Bgnw Marlins-MR      2:18.75    2:16.98        
                  31.42     1:05.25 (33.83)     1:40.65 (35.40)     2:16.98 (36.33)
 18 Peralta, Ramon E    14 Apex-MR              2:17.62    2:17.24        
                  31.71     1:06.29 (34.58)     1:42.23 (35.94)     2:17.24 (35.01)
 19 Kennon, Jack        17 Badger-MR            2:17.88    2:20.09        
                  32.28     1:07.80 (35.52)     1:43.59 (35.79)     2:20.09 (36.50)
 20 Lee, Marc A         15 Apex-MR              2:22.83    2:20.63        
                  32.98     1:08.96 (35.98)     1:45.34 (36.38)     2:20.63 (35.29)
 21 Morrissey, Sean W   17 Badger-MR            2:15.49    2:20.92        
                  33.48     1:08.81 (35.33)     1:45.11 (36.30)     2:20.92 (35.81)
 22 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  2:20.93    2:21.00        
                  33.78     1:09.57 (35.79)     1:45.63 (36.06)     2:21.00 (35.37)
 23 Berard, Garek J     15 Bgnw Marlins-MR      2:18.06    2:21.05        
                  31.67     1:06.71 (35.04)     1:43.81 (37.10)     2:21.05 (37.24)
 24 Schneider, Ian M    14 Bgnw Marlins-MR      2:18.38    2:21.13        
                  32.50     1:08.17 (35.67)     1:44.32 (36.15)     2:21.13 (36.81)
 25 Zhivkov, Ivan G     14 Apex-MR              2:23.74    2:23.45        
                  32.91     1:09.91 (37.00)     1:47.64 (37.73)     2:23.45 (35.81)
 26 Kennon, Aidan       15 Badger-MR            2:22.34    2:23.97        
                  34.21     1:09.59 (35.38)     1:46.73 (37.14)     2:23.97 (37.24)
 27 Sorensen, David A   15 Bgnw Marlins-MR      2:23.55    2:25.55        
                  35.21     1:12.30 (37.09)     1:49.32 (37.02)     2:25.55 (36.23)
 28 Donis, Harry J      15 Bgnw Marlins-MR      2:28.74    2:28.04        
                  33.35     1:10.57 (37.22)     1:49.47 (38.90)     2:28.04 (38.57)
 29 Todd, Maxwell A     16 Express Swimming-MR  2:29.33    2:28.56        
                  35.02     1:11.78 (36.76)   2:28.56 (1:16.78)                    
 30 Clarke, Taegan M    13 Bgnw Marlins-MR      2:28.84    2:29.45        
                  35.31     1:12.59 (37.28)     1:51.41 (38.82)     2:29.45 (38.04)
 31 Shala, Nick         17 Apex-MR              2:35.22    2:29.49        
                  35.46     1:12.67 (37.21)     1:51.28 (38.61)     2:29.49 (38.21)
 32 Gordon, Dakota J    14 Bgnw Marlins-MR      2:30.53    2:30.40        
                  35.26     1:13.45 (38.19)     1:53.01 (39.56)     2:30.40 (37.39)
 33 Shala, Chip         15 Apex-MR              2:28.90    2:30.88        
                  34.71     1:13.16 (38.45)     1:53.39 (40.23)     2:30.88 (37.49)
 34 Silverman, Dean B   14 Bgnw Marlins-MR      2:35.48    2:33.68        
                  35.76     1:14.71 (38.95)     1:54.31 (39.60)     2:33.68 (39.37)
 35 Asaga, Fumi         14 Bgnw Marlins-MR      2:32.72    2:34.10        
                  35.49     1:13.88 (38.39)     1:54.82 (40.94)     2:34.10 (39.28)
 36 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR  2:33.17    2:35.02        
                  37.56     1:16.43 (38.87)     1:57.49 (41.06)     2:35.02 (37.53)
 37 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      2:24.86    2:35.10        
                  36.76     1:16.55 (39.79)     1:55.71 (39.16)     2:35.10 (39.39)
 38 Rosenbloom, Jake A  13 Bgnw Marlins-MR      2:41.81    2:36.66        
                  36.62     1:17.77 (41.15)     1:58.51 (40.74)     2:36.66 (38.15)
 39 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR  2:34.41    2:37.33        
                  37.26     1:16.22 (38.96)     1:56.67 (40.45)     2:37.33 (40.66)
 40 Stern, Ryan S       13 Bgnw Marlins-MR      2:38.44    2:42.25        
                  37.25     1:18.16 (40.91)     2:00.57 (42.41)     2:42.25 (41.68)
 41 Rodriguez, Jose M   13 Apex-MR              3:30.00    2:42.73        
                  40.61     1:22.51 (41.90)     2:04.47 (41.96)     2:42.73 (38.26)
 42 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR  2:46.48    2:44.59        
 43 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  2:49.26    2:46.95        
 44 Mirman, Igal        15 Aquaflames-MR        2:51.37    2:53.02        
                  40.94     1:25.89 (44.95)     2:11.61 (45.72)     2:53.02 (41.41)
 45 Musheyev, Benjamin  15 Aquaflames-MR        2:56.50    2:54.17        
                  41.95     1:26.63 (44.68)     2:11.17 (44.54)     2:54.17 (43.00)
 46 Ursu, Michael A     15 Aquaflames-MR        2:54.28    3:02.44        
                  42.17     1:27.93 (45.76)     2:17.06 (49.13)     3:02.44 (45.38)
 47 Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  3:43.79    3:27.55        
                  46.90     1:40.05 (53.15)     2:35.00 (54.95)     3:27.55 (52.55)
 -- Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      3:04.78         DQ        
                  42.33     1:28.68 (46.35)     2:18.00 (49.32)          DQ (43.74)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simco, Anthony J    17 Bgnw Marlins-MR        59.93    1:01.12        
                  28.76     1:01.12 (32.36)                                        
  2 Simco, Daniel P     17 Bgnw Marlins-MR        59.56    1:01.78        
                  29.01     1:01.78 (32.77)                                        
  3 Hastings, Tristan   17 Bgnw Marlins-MR      1:00.98    1:04.14        
                  29.85     1:04.14 (34.29)                                        
  4 Powell, Adam C      17 Bgnw Marlins-MR      1:02.23    1:04.18        
                  29.68     1:04.18 (34.50)                                        
  5 Polhill, Drew B     16 Bgnw Marlins-MR      1:02.01    1:04.56        
                  30.13     1:04.56 (34.43)                                        
  6 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  1:04.16    1:05.54        
                  31.52     1:05.54 (34.02)                                        
  7 Powers, Casey D     16 Bgnw Marlins-MR      1:06.31    1:05.63        
                  10.61     1:05.63 (55.02)                                        
  8 Palumbo, Evan S     16 Bgnw Marlins-MR      1:04.23    1:06.09        
                  31.21     1:06.09 (34.88)                                        
  9 Blacker, Jared A    17 Bgnw Marlins-MR      1:03.88    1:06.54        
                  31.12     1:06.54 (35.42)                                        
 10 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR      1:04.45    1:07.35        
                  31.53     1:07.35 (35.82)                                        
 11 Clarke, Sean        17 Express Swimming-MR  1:08.15    1:07.38        
                  31.41     1:07.38 (35.97)                                        
 12 Chrzanowski, Chris  15 Badger-MR            1:03.12    1:07.47        
                  31.68     1:07.47 (35.79)                                        
 13 Luboja, Chris E     16 Bgnw Marlins-MR      1:05.78    1:08.01        
                  31.51     1:08.01 (36.50)                                        
 14 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      1:06.23    1:08.02        
                  32.07     1:08.02 (35.95)                                        
 15 Mayer, Michael      13 Express Swimming-MR  1:05.49    1:08.24        
                  32.49     1:08.24 (35.75)                                        
 16 Hughes, Mike G      17 Badger-MR            1:07.65    1:09.92        
                  32.76     1:09.92 (37.16)                                        
 17 Hadley, Matthew J   15 Bgnw Marlins-MR      1:07.14    1:09.98        
                  32.78     1:09.98 (37.20)                                        
 18 Weiner, Adam E      17 Bgnw Marlins-MR      1:10.70    1:11.00        
                  33.21     1:11.00 (37.79)                                        
 18 Feeley, Dan         16 Badger-MR            1:10.80    1:11.00        
                  33.48     1:11.00 (37.52)                                        
 20 Zhivkov, Ivan G     14 Apex-MR              1:11.38    1:11.27        
                  34.18     1:11.27 (37.09)                                        
 21 Zorgman, Willem H   15 Bgnw Marlins-MR      1:15.57    1:12.22        
                  34.23     1:12.22 (37.99)                                        
 22 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR  1:10.64    1:13.18        
                  33.15     1:13.18 (40.03)                                        
 23 Todd, Craig A       13 Express Swimming-MR  1:16.94    1:15.16        
                  35.11     1:15.16 (40.05)                                        
 24 Sorensen, David A   15 Bgnw Marlins-MR      1:12.84    1:15.36        
                  35.22     1:15.36 (40.14)                                        
 25 Adegbite, Adeola O  13 Express Swimming-MR  1:17.89    1:15.63        
                  35.30     1:15.63 (40.33)                                        
 26 Shanley, Benjamin   13 Express Swimming-MR  1:32.35    1:16.98        
                  36.98     1:16.98 (40.00)                                        
 27 Schneider, Ian M    14 Bgnw Marlins-MR      1:14.09    1:17.28        
                  35.85     1:17.28 (41.43)                                        
 28 Todd, Maxwell A     16 Express Swimming-MR  1:14.88    1:17.30        
                  36.56     1:17.30 (40.74)                                        
 29 Berard, Garek J     15 Bgnw Marlins-MR      1:18.51    1:17.86        
                  36.08     1:17.86 (41.78)                                        
 30 Gordon, Dakota J    14 Bgnw Marlins-MR      1:18.24    1:18.30        
                  36.70     1:18.30 (41.60)                                        
 31 Asaga, Fumi         14 Bgnw Marlins-MR      1:19.76    1:18.73        
                  36.66     1:18.73 (42.07)                                        
 32 Donis, Harry J      15 Bgnw Marlins-MR      1:17.44    1:19.77        
                  36.75     1:19.77 (43.02)                                        
 33 Clarke, Taegan M    13 Bgnw Marlins-MR      1:20.69    1:20.50        
                  38.49     1:20.50 (42.01)                                        
 34 Rosenbloom, Jake A  13 Bgnw Marlins-MR      1:22.72    1:21.54        
                  38.64     1:21.54 (42.90)                                        
 35 Gebauer, Benjamin   13 Bgnw Marlins-MR      1:18.77    1:23.75        
                  38.87     1:23.75 (44.88)                                        
 36 Zhivkov, Panio G    12 Apex-MR              1:26.03    1:25.55        
                  40.36     1:25.55 (45.19)                                        
 37 Ursu, Michael A     15 Aquaflames-MR        1:27.87    1:26.09        
                  41.15     1:26.09 (44.94)                                        
 38 Stern, Ryan S       13 Bgnw Marlins-MR      1:30.14    1:28.38        
                  41.00     1:28.38 (47.38)                                        
 39 Silverman, Dean B   14 Bgnw Marlins-MR      1:27.52    1:28.50        
                  41.49     1:28.50 (47.01)                                        
 40 Besen, Alex M       14 Bgnw Marlins-MR      1:30.94    1:33.26        
                  44.52     1:33.26 (48.74)                                        
 41 Rodriguez, Jose M   13 Apex-MR              1:40.00    1:41.23        
                  47.79     1:41.23 (53.44)                                        
 42 Shaimerdenov, Ospa  13 Apex-MR              1:45.00    1:50.20        
                  49.73   1:50.20 (1:00.47)                                        
 -- Bonelli, Bobby      13 Express Swimming-MR  2:18.01         DQ        
                  57.12        DQ (1:05.12)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR  1:59.15    1:59.88        
                  27.22       57.58 (30.36)     1:29.11 (31.53)     1:59.88 (30.77)
  2 Simco, Anthony J    17 Bgnw Marlins-MR      1:59.63    1:59.98        
                  26.63       58.20 (31.57)     1:30.09 (31.89)     1:59.98 (29.89)
  3 Powers, Casey D     16 Bgnw Marlins-MR      1:59.85    2:01.17        
                  27.44       58.10 (30.66)     1:29.71 (31.61)     2:01.17 (31.46)
  4 Karle, James M      16 Bgnw Marlins-MR      2:02.95    2:09.10        
                  27.76     1:00.34 (32.58)     1:33.76 (33.42)     2:09.10 (35.34)
  5 Kuo, Theodore       13 Express Swimming-MR  2:08.02    2:09.13        
                  29.14     1:01.57 (32.43)     1:35.28 (33.71)     2:09.13 (33.85)
  6 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR  2:09.73    2:11.72        
                  28.12     1:01.89 (33.77)     1:37.61 (35.72)     2:11.72 (34.11)
  7 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR      2:05.11    2:14.18        
                  29.60     1:03.66 (34.06)     1:39.76 (36.10)     2:14.18 (34.42)
  8 Saccurato, Josh H   16 Bgnw Marlins-MR      2:14.05    2:20.03        
                  31.05     1:07.70 (36.65)     1:45.44 (37.74)     2:20.03 (34.59)
  9 Lee, Marc A         15 Apex-MR              2:25.45    2:20.93        
                  30.43     1:06.67 (36.24)     1:43.41 (36.74)     2:20.93 (37.52)
 10 Lo, Arthur          13 Express Swimming-MR  2:27.69    2:27.30        
                  31.51     1:09.21 (37.70)     1:48.87 (39.66)     2:27.30 (38.43)
 11 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  2:31.98    2:30.74        
                  32.24     1:10.07 (37.83)     1:49.82 (39.75)     2:30.74 (40.92)
 12 Weiner, Adam E      17 Bgnw Marlins-MR      2:38.84    2:30.88        
                  30.46     1:07.07 (36.61)     1:48.18 (41.11)     2:30.88 (42.70)
 13 Kennon, Jack        17 Badger-MR            2:20.00    2:34.22        
                  32.35     1:10.03 (37.68)     1:50.82 (40.79)     2:34.22 (43.40)
 14 Kovtun, Igor        16 Aquaflames-MR        2:40.22    2:46.10        
                  34.78     1:15.50 (40.72)     1:59.77 (44.27)     2:46.10 (46.33)
 15 Peralta, Ramon E    14 Apex-MR              3:10.10    2:55.73        
                  35.86     1:21.65 (45.79)     2:09.95 (48.30)     2:55.73 (45.78)
 16 Vatsia, Sohrab K    13 Express Swimming-MR  3:04.27    3:06.27        
                  39.34     1:27.65 (48.31)     2:16.51 (48.86)     3:06.27 (49.76)
 17 Shala, Chip         15 Apex-MR              3:08.09    3:06.85        
                  36.10     1:26.27 (50.17)     2:20.08 (53.81)     3:06.85 (46.77)
 18 Shala, Nick         17 Apex-MR              3:25.58    3:07.37        
                  40.48     1:30.71 (50.23)     2:21.60 (50.89)     3:07.37 (45.77)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Powers, Casey D     16 Bgnw Marlins-MR      4:13.83    4:22.02        
                  26.81       57.40 (30.59)     1:31.10 (33.70)     2:04.45 (33.35)
        2:43.08 (38.63)     3:22.20 (39.12)     3:52.46 (30.26)     4:22.02 (29.56)
  2 Hastings, Tristan   17 Bgnw Marlins-MR      4:10.83    4:24.52        
                   9.48       58.53 (49.05)     1:31.79 (33.26)     2:05.37 (33.58)
        2:43.17 (37.80)     3:22.12 (38.95)     3:53.27 (31.15)     4:24.52 (31.25)
  3 Hughes, Mike G      17 Badger-MR            4:25.88    4:26.44        
                  30.44     1:04.99 (34.55)     1:37.83 (32.84)     2:10.61 (32.78)
        2:48.02 (37.41)     3:26.80 (38.78)     3:57.51 (30.71)     4:26.44 (28.93)
  4 Panzl, Jonathan W   17 Express Swimming-MR  4:31.70    4:30.77        
                  27.67       58.62 (30.95)     1:34.28 (35.66)     2:09.75 (35.47)
        2:51.30 (41.55)     3:32.03 (40.73)     4:02.17 (30.14)     4:30.77 (28.60)
  5 Charriez, Nick L    15 Bgnw Marlins-MR      4:32.65    4:31.55        
                  27.87     1:00.37 (32.50)     1:34.22 (33.85)     2:07.92 (33.70)
        2:47.72 (39.80)     3:28.57 (40.85)     4:00.53 (31.96)     4:31.55 (31.02)
  6 Simco, Daniel P     17 Bgnw Marlins-MR      4:19.90    4:32.59        
                  26.29       57.68 (31.39)     1:32.64 (34.96)     2:07.98 (35.34)
        2:47.24 (39.26)     3:28.16 (40.92)     4:00.66 (32.50)     4:32.59 (31.93)
  7 Simco, Anthony J    17 Bgnw Marlins-MR      4:25.54    4:33.41        
                  26.54       58.32 (31.78)     1:35.49 (37.17)     2:11.89 (36.40)
        2:49.68 (37.79)     3:29.46 (39.78)     4:03.59 (34.13)     4:33.41 (29.82)
  8 Cereste, Mark S     16 Bgnw Marlins-MR      4:38.68    4:34.42        
                  27.88     1:00.27 (32.39)     1:34.62 (34.35)     2:08.47 (33.85)
        2:47.63 (39.16)     3:27.98 (40.35)     4:01.57 (33.59)     4:34.42 (32.85)
  9 Clarke, Sean        17 Express Swimming-MR  4:26.06    4:34.81        
                  13.54     1:00.31 (46.77)     1:36.87 (36.56)     2:12.55 (35.68)
        2:53.12 (40.57)     3:33.81 (40.69)     4:04.96 (31.15)     4:34.81 (29.85)
 10 Polhill, Drew B     16 Bgnw Marlins-MR      4:16.07    4:34.87        
                  27.44       59.06 (31.62)     1:32.95 (33.89)     2:07.18 (34.23)
        2:46.26 (39.08)     3:26.06 (39.80)     4:00.44 (34.38)     4:34.87 (34.43)
 11 Mayer, Michael      13 Express Swimming-MR  4:35.76    4:35.37        
                  30.83     1:06.51 (35.68)     1:41.54 (35.03)     2:16.91 (35.37)
        2:55.17 (38.26)     3:33.05 (37.88)     4:04.24 (31.19)     4:35.37 (31.13)
 12 Clarke, Braden J    15 Bgnw Marlins-MR      4:43.05    4:35.57        
                  28.16     1:01.14 (32.98)     1:36.96 (35.82)     2:11.69 (34.73)
        2:53.75 (42.06)     3:35.69 (41.94)     4:04.70 (29.01)     4:35.57 (30.87)
 13 Blacker, Jared A    17 Bgnw Marlins-MR      4:36.83    4:38.56        
                  26.97       58.46 (31.49)     1:34.54 (36.08)     2:10.82 (36.28)
        2:49.60 (38.78)     3:30.49 (40.89)     4:04.70 (34.21)     4:38.56 (33.86)
 14 Smith, Kendall C    16 Express Swimming-MR  4:39.15    4:38.80        
                  28.13     1:00.95 (32.82)     1:37.34 (36.39)     2:13.44 (36.10)
        2:54.48 (41.04)     3:36.92 (42.44)     4:08.55 (31.63)     4:38.80 (30.25)
 15 Morrissey, Sean W   17 Badger-MR            4:22.73    4:38.81        
                  29.20     1:03.10 (33.90)     1:39.12 (36.02)     2:15.17 (36.05)
        2:55.21 (40.04)     3:35.50 (40.29)     4:07.59 (32.09)     4:38.81 (31.22)
 16 Kuo, Theodore       13 Express Swimming-MR  4:37.81    4:40.03        
                  28.81     1:01.02 (32.21)     1:37.09 (36.07)     2:12.86 (35.77)
        2:54.90 (42.04)     3:37.98 (43.08)     4:09.20 (31.22)     4:40.03 (30.83)
 17 Palumbo, Evan S     16 Bgnw Marlins-MR      4:35.03    4:40.56        
                  29.29     1:06.59 (37.30)     1:44.96 (38.37)     2:22.96 (38.00)
        3:00.27 (37.31)     3:38.83 (38.56)     4:10.72 (31.89)     4:40.56 (29.84)
 18 Saccurato, Josh H   16 Bgnw Marlins-MR      4:47.27    4:41.01        
                  29.44     1:04.38 (34.94)     1:39.83 (35.45)     2:15.21 (35.38)
        2:56.72 (41.51)     3:38.06 (41.34)     4:09.70 (31.64)     4:41.01 (31.31)
 19 Karle, Matthew J    13 Bgnw Marlins-MR      4:36.44    4:41.30        
                  29.41     1:03.74 (34.33)     1:39.84 (36.10)     2:16.27 (36.43)
        2:55.60 (39.33)     3:35.36 (39.76)     4:10.04 (34.68)     4:41.30 (31.26)
 20 Carmichael-Lopes,   13 Express Swimming-MR  4:42.21    4:42.64        
                  29.61     1:03.27 (33.66)     1:39.15 (35.88)     2:15.08 (35.93)
        2:55.53 (40.45)     3:36.56 (41.03)     4:09.48 (32.92)     4:42.64 (33.16)
 21 Hadley, Matthew J   15 Bgnw Marlins-MR      4:41.29    4:43.50        
                  29.29     1:04.29 (35.00)     1:38.75 (34.46)     2:13.83 (35.08)
        2:53.73 (39.90)     3:35.98 (42.25)     4:10.01 (34.03)     4:43.50 (33.49)
 22 Karle, James M      16 Bgnw Marlins-MR      4:40.14    4:46.83        
                  27.62       59.53 (31.91)     1:37.40 (37.87)     2:15.13 (37.73)
        2:58.43 (43.30)     3:41.69 (43.26)     4:14.84 (33.15)     4:46.83 (31.99)
 23 Battisti, Marc      16 Express Swimming-MR  4:52.74    4:52.51        
                  30.08     1:06.92 (36.84)     1:43.94 (37.02)     2:20.40 (36.46)
        3:03.40 (43.00)     3:48.47 (45.07)     4:20.80 (32.33)     4:52.51 (31.71)
 24 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            4:54.56    4:58.86        
                  31.93     1:10.24 (38.31)     1:46.24 (36.00)     2:21.93 (35.69)
        3:07.97 (46.04)     3:53.01 (45.04)     4:25.44 (32.43)     4:58.86 (33.42)
 25 Duva, Ben           14 Express Swimming-MR  5:00.72    4:59.85        
                  31.79     1:09.82 (38.03)     1:47.23 (37.41)     2:24.15 (36.92)
        3:09.23 (45.08)     3:53.19 (43.96)     4:27.74 (34.55)     4:59.85 (32.11)
 26 Lo, Arthur          13 Express Swimming-MR  5:08.69    5:00.17        
                  30.70     1:07.85 (37.15)     1:47.94 (40.09)     2:28.57 (40.63)
        3:10.93 (42.36)     3:54.01 (43.08)     4:28.72 (34.71)     5:00.17 (31.45)
 27 Gassert, Matthew J  17 Express Swimming-MR  5:11.10    5:26.08        
                  33.14     1:14.07 (40.93)     1:56.76 (42.69)     2:41.06 (44.30)
        3:24.24 (43.18)     4:12.16 (47.92)     4:49.23 (37.07)     5:26.08 (36.85)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:25.94    1:36.39        
     1) Mosca, Matt S 17                2) Chrzanowski, Chris H 15        
     3) Hughes, Mike G 17               4) Feeley, Dan 16                 
                  24.34       48.00 (23.66)     1:12.55 (24.55)     1:36.39 (23.84)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:30.00    1:39.86        
     1) Hughes, Kevin J 13              2) Kennon, Jack 17                
     3) Chow, Kyle W 16                 4) Johanson, Tim 17               
                  26.30       50.95 (24.65)     1:15.47 (24.52)     1:39.86 (24.39)
  3 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:43.31    1:42.77        
     1) Lee, Marc A 15                  2) Zhivkov, Ivan G 14             
     3) Peralta, Ramon E 14             4) Shala, Nick 17                 
                  24.57       50.78 (26.21)     1:16.06 (25.28)     1:42.77 (26.71)
  4 Apex Swim Club-MR  'B'                      1:52.22    1:56.81        
     1) Shala, Chip 15                  2) Zhivkov, Panio G 12            
     3) Rodriguez, Jose M 13            4) Shaimerdenov, Ospan 13         
                  26.12       55.92 (29.80)     1:26.86 (30.94)     1:56.81 (29.95)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Apex Swim Club-MR  'A'                      1:55.00    1:58.10        
     1) Peralta, Ramon E 14             2) Zhivkov, Ivan G 14             
     3) Lee, Marc A 15                  4) Shala, Chip 15                 
                  30.27     1:04.03 (33.76)     1:32.16 (28.13)     1:58.10 (25.94)

Brought to you by Computer Aide, Inc.