2007 MR Aqua Gems January Blitz - 1/5/2007 to 1/7/2007             
                         Aqua Gems 2007 January Blitz                          
                                    Results                                    

Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           35.90      35.19         20  
  2 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           39.44      38.00         17  
  3 Loli, Avery R        8 Mrst Barracudas-MR     39.11      41.91         16  
  4 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           41.56      42.04         15  
  5 Shaffer, Molly M     8 McSc-NJ                49.59      44.95         14  
  6 Karpinski, Bianca    8 McSc-NJ                47.70      45.32         13  
  7 Ahlmeyer, Rachel A   8 McSc-NJ                48.24      45.52         12  
  8 Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR     43.25      47.14         11  
  9 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR           50.64      47.77          9  
 10 Scelta, Nicole E     8 Aqua Gems-MR           47.43      50.40          7  
 11 Thompson, Jordan     7 WSSC-MR                51.02      51.22          6  
 12 Bacigal, Paige       5 WSSC-MR                54.19      52.00          5  
 13 Ali, Nafia           8 WSSC-MR              1:06.78      53.55          4  
 14 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR              53.81      55.33          3  
 15 Stiles, Juliann A    6 McSc-NJ              1:08.70    1:05.85          2  
 16 Tennyson-Hickey, E   7 Aqua Gems-MR         1:07.08    1:15.70          1  
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR         1:22.66    1:22.17         20  
                  38.89     1:22.17 (43.28)                                        
  2 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR         1:34.44    1:24.89         17  
                  40.15     1:24.89 (44.74)                                        
  3 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR         1:35.63    1:30.85         16  
                  43.41     1:30.85 (47.44)                                        
  4 Johnson, Camryn A    8 VAC-MR               1:41.94    1:37.70         15  
                  44.45     1:37.70 (53.25)                                        
  5 Johnson, Sydney M    8 VAC-MR               1:30.35    1:39.71         14  
                  44.65     1:39.71 (55.06)                                        
  6 Karpinski, Bianca    8 McSc-NJ              2:01.67    1:43.83         13  
                  48.86     1:43.83 (54.97)                                        
  7 Shaffer, Molly M     8 McSc-NJ              1:49.05    1:45.21         12  
                  47.46     1:45.21 (57.75)                                        
  8 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR         1:55.43    1:48.26         11  
                  20.57   1:48.26 (1:27.69)                                        
  9 Ahlmeyer, Rachel A   8 McSc-NJ              2:06.17    1:50.76          9  
                  52.14     1:50.76 (58.62)                                        
 10 Woodward, Lauren E   7 Mrst Barracudas-MR   2:21.91    2:27.92          7  
                1:07.40   2:27.92 (1:20.52)                                        
 11 Tennyson-Hickey, E   7 Aqua Gems-MR              NT    2:48.22          6  
                1:13.96   2:48.22 (1:34.26)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           43.86      43.94         20  
  2 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           46.29      46.48         17  
  3 Johnson, Camryn A    8 VAC-MR                 49.26      48.06         16  
  4 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           53.06      49.49         15  
  5 Karpinski, Bianca    8 McSc-NJ                55.00      49.71         14  
  6 Johnson, Sydney M    8 VAC-MR                 47.91      49.90         13  
  7 Ahlmeyer, Rachel A   8 McSc-NJ              1:00.05      50.65         12  
  8 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR              57.04      54.13         11  
  9 Shaffer, Molly M     8 McSc-NJ              1:03.11      56.92          9  
 10 Bacigal, Paige       5 WSSC-MR              1:03.64      58.14          7  
 11 Thompson, Jordan     7 WSSC-MR              1:00.15      59.95          6  
 12 Woodward, Lauren E   7 Mrst Barracudas-MR   1:00.00    1:01.20          5  
 13 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR           57.43    1:02.28          4  
 14 Tennyson-Hickey, E   7 Aqua Gems-MR              NT    1:17.26          3  
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Avery R        8 Mrst Barracudas-MR     51.82      49.81         20  
  2 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           50.52      50.84         17  
  3 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           52.25      51.29         16  
  4 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR              NT      53.13         15  
  5 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR              56.37    1:01.05         14  
  6 Shaffer, Molly M     8 McSc-NJ              1:03.11    1:03.57         13  
  7 Thompson, Jordan     7 WSSC-MR              1:13.16    1:03.71         12  
  8 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR           55.43    1:04.30         11  
  9 Ali, Nafia           8 WSSC-MR              1:03.60    1:04.60          9  
 10 Karpinski, Bianca    8 McSc-NJ              1:16.62    1:09.34          7  
 11 Ahlmeyer, Rachel A   8 McSc-NJ              1:22.93    1:13.06          6  
 -- Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR   1:00.00         DQ        
 -- Tennyson-Hickey, E   7 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Scelta, Nicole E     8 Aqua Gems-MR           59.43         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           46.84      45.61         20  
  2 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           51.40      50.61         17  
  3 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           54.08      52.66         16  
  4 Scelta, Nicole E     8 Aqua Gems-MR           51.43    1:07.31         15  
  5 Shaffer, Molly M     8 McSc-NJ              1:21.13    1:08.57         14  
  6 Ali, Nafia           8 WSSC-MR              1:09.88    1:09.78         13  
  7 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR         1:00.43    1:14.93         12  
 -- Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR            1:05.46   X1:17.13        
 -- Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR   1:00.00         DQ        
 -- Ahlmeyer, Rachel A   8 McSc-NJ              1:02.21         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR         1:37.35    1:38.16         20  
                  45.71     1:38.16 (52.45)                                        
  2 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR         1:47.94    1:45.14         17  
                  48.65     1:45.14 (56.49)                                        
  3 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:46.18         16  
                  51.72     1:46.18 (54.46)                                        
  4 Johnson, Camryn A    8 VAC-MR               1:57.19    1:53.39         15  
                  52.50   1:53.39 (1:00.89)                                        
  5 Johnson, Sydney M    8 VAC-MR               1:54.44    1:57.39         14  
                  53.94   1:57.39 (1:03.45)                                        
  6 Shaffer, Molly M     8 McSc-NJ              2:11.58    2:04.80         13  
                1:00.32   2:04.80 (1:04.48)                                        
  7 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR            2:06.12    2:08.75         12  
                1:04.77   2:08.75 (1:03.98)                                        
  8 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR         1:55.43    2:09.11         11  
                1:04.00   2:09.11 (1:05.11)                                        
 -- Thompson, Jordan     7 WSSC-MR              1:56.14         DQ        
                1:03.34        DQ (1:03.99)                                        
 -- Karpinski, Bianca    8 McSc-NJ              2:13.38         DQ        
                  53.24        DQ (1:07.87)                                        
 -- Ahlmeyer, Rachel A   8 McSc-NJ              2:15.18         DQ        
                  56.24        DQ (1:09.12)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:20.43    1:14.56         40  
     1) Stangeby, Hailee M 8            2) Owens, Brianna N 8             
     3) Hutzelmann, Denali M 7          4) Ziemba, Campbell E 7           
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                      NT    1:31.00         40  
     1) Scelta, Nicole E 8              2) Owens, Brianna N 8             
     3) Hutzelmann, Denali M 7          4) Stangeby, Hailee M 8           
                  51.67     1:31.00 (39.33)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           31.52      32.29         20  
  2 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR                32.74      32.67         17  
  3 Brambil, Molly M    10 HYB-MR                 34.15      33.31         16  
  4 Oyen-Ustad, Lillia   9 Ndac-MR                33.29      33.45         15  
  5 Mellett, Erin E     10 MWSC-MR                34.00      33.59         14  
  6 Shoiock, Natalie K  10 MWSC-MR                34.77      33.64         13  
  7 Weckesser, Kayla N  10 Ndac-MR                35.81      33.99         12  
  8 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR     34.25      34.15         11  
  9 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR           33.84      34.30          9  
 10 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR                34.09      34.61          7  
 11 Langella, Emily E   10 HYB-MR                 35.05      35.06          6  
 12 Harris, Stephanie    9 McSc-NJ                35.50      36.00          5  
 13 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR           37.08      36.22          4  
 14 Lesser, Nina L       9 HYB-MR                 35.44      36.38          3  
 15 Wade, Dana T        10 HYB-MR                 35.93      36.68          2  
 16 Concannon, Kaitlin  10 MWSC-MR                46.30      37.08          1  
 17 Keller, Shannon R    9 McSc-NJ                36.14      37.14        
 18 Hall, Julia S        9 McSc-NJ                39.55      37.49        
 19 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR              37.75      37.66        
 20 Cole, Caroline M     9 MWSC-MR                40.26      38.57        
 21 Rogers, Kourtnie A   9 VAC-MR                 38.18      38.66        
 22 Klippel, Britney L   9 MWSC-MR                39.83      38.70        
 23 Craft, Sarah N      10 Pbac-MR                39.93      38.79        
 24 Carney, Kate        10 MWSC-MR                39.07      39.08        
 25 Beuchert, Emily A   10 WSSC-MR                38.20      39.09        
 26 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR           37.01      39.43        
 27 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR            40.82      39.94        
 28 Hession, Erin G      9 McSc-NJ                39.05      40.26        
 29 Cohen, Fara I        9 McSc-NJ                39.97      41.10        
 30 Good, Taylor M       9 McSc-NJ                41.97      41.79        
 31 Tibbetts, Brooke L   9 Ndac-MR                46.29      41.95        
 32 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR           40.10      41.99        
 33 Toimil, Dana A      10 MWSC-MR                41.33      42.18        
 34 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR     40.86      42.76        
 35 Cella, Rylee         9 WSSC-MR                40.96      43.37        
 36 Psomas-Jackloski,   10 McSc-NJ                45.38      43.41        
 37 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR            44.14      43.54        
 38 Thomas, Megan N     10 McSc-NJ                51.40      44.61        
 39 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR     44.78      45.19        
 40 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR            50.81      45.78        
 41 Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR           45.23      48.12        
 42 Delmar, Amanda K    10 Big Blue-MR            56.02      53.56        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vogel, Nia C        10 Riptides-MR          1:13.30    1:09.55         20  
                  32.78     1:09.55 (36.77)                                        
  2 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:11.25    1:10.82         17  
                  33.54     1:10.82 (37.28)                                        
  3 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              1:11.77    1:11.34         16  
                  34.20     1:11.34 (37.14)                                        
  4 Shoiock, Natalie K  10 MWSC-MR              1:21.78    1:12.50         15  
                  34.83     1:12.50 (37.67)                                        
  5 Oyen-Ustad, Lillia   9 Ndac-MR              1:15.32    1:13.34         14  
                  35.50     1:13.34 (37.84)                                        
  6 Mellett, Erin E     10 MWSC-MR              1:20.91    1:13.86         13  
                  35.53     1:13.86 (38.33)                                        
  7 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR              1:18.87    1:14.41         12  
                  35.83     1:14.41 (38.58)                                        
  8 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR         1:16.43    1:16.44         11  
                  35.83     1:16.44 (40.61)                                        
  9 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   1:16.15    1:16.78          9  
                  36.33     1:16.78 (40.45)                                        
 10 Weckesser, Kayla N  10 Ndac-MR              1:23.58    1:18.41          7  
                  36.99     1:18.41 (41.42)                                        
 11 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR         1:22.09    1:18.69          6  
                  37.67     1:18.69 (41.02)                                        
 12 Mullaney, Madeline  10 Scd-Mr-MR            1:17.06    1:18.77          5  
                  37.05     1:18.77 (41.72)                                        
 13 Langella, Emily E   10 HYB-MR               1:24.55    1:19.01          4  
                  36.70     1:19.01 (42.31)                                        
 14 Harris, Stephanie    9 McSc-NJ              1:23.52    1:19.10          3  
                  37.13     1:19.10 (41.97)                                        
 15 Wade, Dana T        10 HYB-MR               1:17.83    1:19.13          2  
                  37.92     1:19.13 (41.21)                                        
 16 Lesser, Nina L       9 HYB-MR               1:33.89    1:19.35          1  
                  37.45     1:19.35 (41.90)                                        
 17 Nikolski, Bridget   10 Scd-Mr-MR            1:22.84    1:20.63        
                  39.22     1:20.63 (41.41)                                        
 18 Brambil, Molly M    10 HYB-MR               1:19.03    1:20.67        
                  38.91     1:20.67 (41.76)                                        
 19 Keller, Shannon R    9 McSc-NJ              1:38.24    1:20.93        
                  38.14     1:20.93 (42.79)                                        
 20 McKay, Jessica C    10 WSSC-MR              1:19.25    1:21.50        
                  39.06     1:21.50 (42.44)                                        
 21 Arcomano, Becca J    9 Ndac-MR              1:20.11    1:22.00        
                  38.43     1:22.00 (43.57)                                        
 22 Brisley, Alexis M   10 Ndac-MR              1:31.23    1:22.67        
                  37.69     1:22.67 (44.98)                                        
 23 Phalon, Emily G     10 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:23.50        
                  38.11     1:23.50 (45.39)                                        
 24 Hall, Julia S        9 McSc-NJ              1:52.66    1:23.70        
 25 Rogers, Kourtnie A   9 VAC-MR               1:48.08    1:23.88        
                  39.73     1:23.88 (44.15)                                        
 26 Frank, Bethany E    10 VAC-MR               1:29.66    1:24.25        
                  38.59     1:24.25 (45.66)                                        
 27 Beuchert, Emily A   10 WSSC-MR              1:25.18    1:24.67        
                  39.88     1:24.67 (44.79)                                        
 28 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR         1:25.66    1:25.02        
                  40.63     1:25.02 (44.39)                                        
 29 Hammond, Jillian J  10 HYB-MR               1:24.71    1:25.29        
                  16.48   1:25.29 (1:08.81)                                        
 30 Hession, Erin G      9 McSc-NJ              1:29.33    1:25.36        
                  38.66     1:25.36 (46.70)                                        
 31 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR          1:20.00    1:26.03        
                  39.93     1:26.03 (46.10)                                        
 32 Nikolski, Grace M    9 Scd-Mr-MR            1:21.48    1:26.51        
                  40.02     1:26.51 (46.49)                                        
 33 Craft, Sarah N      10 Pbac-MR              1:30.36    1:28.20        
                  41.18     1:28.20 (47.02)                                        
 34 Klippel, Britney L   9 MWSC-MR              1:28.49    1:28.33        
                  41.04     1:28.33 (47.29)                                        
 35 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR            1:34.44    1:28.53        
                  41.70     1:28.53 (46.83)                                        
 36 Chao, Esther        10 Pbac-MR              1:28.47    1:29.11        
                  42.27     1:29.11 (46.84)                                        
 37 Carney, Kate        10 MWSC-MR              1:29.29    1:29.91        
                  41.68     1:29.91 (48.23)                                        
 38 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR         1:32.46    1:29.98        
                  40.63     1:29.98 (49.35)                                        
 39 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR         1:29.39    1:33.22        
                  42.14     1:33.22 (51.08)                                        
 40 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR          1:36.19    1:33.66        
                  43.48     1:33.66 (50.18)                                        
 41 Barrow, Catherine   10 McSc-NJ              1:31.42    1:34.23        
                  44.51     1:34.23 (49.72)                                        
 42 Ferrara, Gabrielle  10 McSc-NJ              2:06.17    1:34.53        
                  43.57     1:34.53 (50.96)                                        
 43 Psomas-Jackloski,   10 McSc-NJ              1:28.21    1:35.24        
                  43.59     1:35.24 (51.65)                                        
 44 Renart, Brandie L    9 Aqua Gems-MR         1:40.33    1:35.59        
                  43.48     1:35.59 (52.11)                                        
 45 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:32.72    1:35.98        
                  44.72     1:35.98 (51.26)                                        
 46 Brady, Anne C       10 Big Blue-MR          1:28.00    1:37.29        
                  44.16     1:37.29 (53.13)                                        
 47 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR          1:36.88    1:37.53        
                  45.22     1:37.53 (52.31)                                        
 48 Nelson, Hannah N     9 Mrst Barracudas-MR   1:41.96    1:38.76        
                  45.35     1:38.76 (53.41)                                        
 49 Cohen, Fara I        9 McSc-NJ              1:49.74    1:38.98        
                  44.25     1:38.98 (54.73)                                        
 50 Good, Taylor M       9 McSc-NJ              1:49.39    1:40.08        
                  45.15     1:40.08 (54.93)                                        
 51 Rosen, Sara M        9 Ndac-MR              1:37.11    1:41.25        
                  46.94     1:41.25 (54.31)                                        
 52 Overeem, Alexa J     9 HYB-MR               1:35.79    1:43.76        
                  48.04     1:43.76 (55.72)                                        
 53 Thomas, Megan N     10 McSc-NJ              2:01.67    1:45.43        
                  47.52     1:45.43 (57.91)                                        
 54 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR          1:58.73    1:49.26        
                  53.99     1:49.26 (55.27)                                        
 55 Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR              NT    1:49.71        
                  50.63     1:49.71 (59.08)                                        
 56 Sullivan, Nayara    10 Big Blue-MR          2:10.35    1:59.83        
                  57.61   1:59.83 (1:02.22)                                        
 57 Bordman, Dara M      9 Aqua Gems-MR         2:06.43    2:00.08        
                  52.79   2:00.08 (1:07.29)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillia   9 Ndac-MR                37.84      37.02         20  
  2 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR                38.83      39.65         17  
  3 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           36.89      39.66         16  
  4 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR                40.12      39.96         15  
  5 Mellett, Erin E     10 MWSC-MR                43.43      40.45         14  
  6 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR           40.43      40.83         13  
  7 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR     42.20      41.28         12  
  8 Brambil, Molly M    10 HYB-MR                 41.45      41.54         11  
  9 Rogers, Kourtnie A   9 VAC-MR                 41.41      43.20          9  
 10 Klippel, Britney L   9 MWSC-MR                45.92      43.24          7  
 11 Langella, Emily E   10 HYB-MR                 46.90      43.80          6  
 12 Hall, Julia S        9 McSc-NJ                45.09      44.31          5  
 13 Lesser, Nina L       9 HYB-MR                 43.60      44.44          4  
 14 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR           46.09      44.60          3  
 15 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR           44.15      44.63          2  
 16 Carney, Kate        10 MWSC-MR                44.09      44.84          1  
 17 Cole, Caroline M     9 MWSC-MR                43.61      44.99        
 18 Beuchert, Emily A   10 WSSC-MR                44.18      45.43        
 19 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR     48.70      45.85        
 20 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR           41.78      46.52        
 21 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR            49.39      46.63        
 22 Ferrara, Gabrielle  10 McSc-NJ                47.53      46.80        
 23 Craft, Sarah N      10 Pbac-MR                48.12      47.08        
 24 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            49.51      47.31        
 25 Phalon, Emily G     10 Aqua Gems-MR              NT      47.60        
 26 Harris, Stephanie    9 McSc-NJ                46.69      47.95        
 27 Cella, Rylee         9 WSSC-MR                44.23      48.03        
 28 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR           45.37      48.10        
 29 Psomas-Jackloski,   10 McSc-NJ                55.94      49.42        
 30 Hession, Erin G      9 McSc-NJ                47.41      49.78        
 31 Wade, Dana T        10 HYB-MR                 45.12      49.98        
 32 Good, Taylor M       9 McSc-NJ                48.65      50.36        
 33 Tibbetts, Brooke L   9 Ndac-MR                58.11      50.77        
 34 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR            57.19      52.20        
 35 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR     58.62      57.01        
 36 Delmar, Amanda K    10 Big Blue-MR            59.68      59.14        
 -- Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR         1:00.55         DQ        
 -- Cohen, Fara I        9 McSc-NJ                47.03         DQ        
 -- Thomas, Megan N     10 McSc-NJ                52.30         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillia   9 Ndac-MR              1:22.89    1:19.39         20  
                  39.59     1:19.39 (39.80)                                        
  2 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:19.97    1:22.13         17  
                  40.20     1:22.13 (41.93)                                        
  3 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              1:22.47    1:27.15         16  
                  42.65     1:27.15 (44.50)                                        
  4 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR         1:34.43    1:27.69         15  
                  41.41     1:27.69 (46.28)                                        
  5 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR              1:31.24    1:28.33         14  
  6 Nikolski, Bridget   10 Scd-Mr-MR            1:33.93    1:29.93         13  
                  44.55     1:29.93 (45.38)                                        
  7 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   1:34.43    1:31.44         12  
                  44.93     1:31.44 (46.51)                                        
  8 Tawil, Lian Y        9 Mrst Barracudas-MR   1:35.00    1:32.00         11  
                  44.49     1:32.00 (47.51)                                        
  9 Brambil, Molly M    10 HYB-MR               1:35.65    1:32.97          9  
                  46.69     1:32.97 (46.28)                                        
 10 Rogers, Kourtnie A   9 VAC-MR               1:34.11    1:35.33          7  
                  47.78     1:35.33 (47.55)                                        
 11 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR         1:36.59    1:35.78          6  
                1:36.07         1:35.78 ( )                                        
 12 Frank, Bethany E    10 VAC-MR               1:43.35    1:38.15          5  
                  45.68     1:38.15 (52.47)                                        
 13 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR         1:42.90    1:40.72          4  
 14 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:41.49    1:40.73          3  
                  51.49     1:40.73 (49.24)                                        
 15 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR          1:47.43    1:40.95          2  
                  49.41     1:40.95 (51.54)                                        
 16 Carney, Kate        10 MWSC-MR              1:35.22    1:42.29          1  
                  47.77     1:42.29 (54.52)                                        
 17 Harris, Stephanie    9 McSc-NJ              1:42.51    1:43.05        
                  51.45     1:43.05 (51.60)                                        
 18 Ferrara, Gabrielle  10 McSc-NJ              2:13.38    1:43.88        
 19 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR         1:39.12    1:44.18        
                  50.51     1:44.18 (53.67)                                        
 20 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR          1:37.00    1:45.40        
                  51.55     1:45.40 (53.85)                                        
 21 Lesser, Nina L       9 HYB-MR               1:38.95    1:45.54        
                  50.98     1:45.54 (54.56)                                        
 22 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR         1:48.78    1:46.10        
                  49.82     1:46.10 (56.28)                                        
 23 Wade, Dana T        10 HYB-MR               1:40.75    1:46.58        
                  53.78     1:46.58 (52.80)                                        
 24 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR            1:43.43    1:47.84        
                  52.68     1:47.84 (55.16)                                        
 25 Langella, Emily E   10 HYB-MR               1:38.99    1:47.97        
                  52.90     1:47.97 (55.07)                                        
 26 Hammond, Jillian J  10 HYB-MR               1:42.35    1:49.30        
                  53.04     1:49.30 (56.26)                                        
 27 Hall, Julia S        9 McSc-NJ              2:00.77    1:49.64        
                  54.22     1:49.64 (55.42)                                        
 28 Renart, Brandie L    9 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:49.71        
                  52.87     1:49.71 (56.84)                                        
 29 Good, Taylor M       9 McSc-NJ              1:59.04    1:50.92        
                  54.95     1:50.92 (55.97)                                        
 30 Psomas-Jackloski,   10 McSc-NJ              1:49.77    1:51.70        
                  53.93     1:51.70 (57.77)                                        
 31 Overeem, Alexa J     9 HYB-MR               1:48.75    1:52.86        
                  53.91     1:52.86 (58.95)                                        
 32 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR          2:12.24    2:03.29        
                  58.83   2:03.29 (1:04.46)                                        
 33 Delmar, Amanda K    10 Big Blue-MR          1:55.00    2:05.29        
                1:01.22   2:05.29 (1:04.07)                                        
 -- Keller, Shannon R    9 McSc-NJ              1:59.86         DQ        
                  45.52          DQ (17.59)                                        
 -- Nelson, Hannah N     9 Mrst Barracudas-MR   2:00.00         DQ        
                  55.88          DQ (54.65)                                        
 -- Barrow, Catherine   10 McSc-NJ              1:52.25         DQ        
                  56.62        DQ (1:00.16)                                        
 -- Concannon, Kaitlin  10 MWSC-MR              1:35.80         DQ        
                  49.45          DQ (54.16)                                        
 -- Cole, Caroline M     9 MWSC-MR              1:31.55         DQ        
                  46.68          DQ (47.42)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weckesser, Kayla N  10 Ndac-MR                43.80      42.74         20  
  2 Vogel, Nia C        10 Riptides-MR            42.10      43.03         17  
  3 Shoiock, Natalie K  10 MWSC-MR                45.97      43.97         16  
  4 Carney, Kate        10 MWSC-MR                45.57      44.97         15  
  5 Harris, Stephanie    9 McSc-NJ                47.14      45.59         14  
  6 Hammond, Jillian J  10 HYB-MR                 47.24      45.93         13  
  7 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           44.18      46.17         12  
  8 McKay, Jessica C    10 WSSC-MR                45.69      46.25         11  
  9 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR                49.36      46.41          9  
 10 Phalon, Emily G     10 Aqua Gems-MR           51.13      46.81          7  
 11 Mullaney, Madeline  10 Scd-Mr-MR              46.95      48.00          6  
 12 Arcomano, Becca J    9 Ndac-MR                47.92      48.21          5  
 13 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR           49.39      48.70          4  
 14 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR            50.68      49.30          3  
 15 Nikolski, Bridget   10 Scd-Mr-MR              48.59      49.55          2  
 16 Chao, Esther        10 Pbac-MR                51.54      49.61          1  
 17 Brisley, Alexis M   10 Ndac-MR                49.01      50.09        
 18 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR            51.83      50.22        
 19 Brambil, Molly M    10 HYB-MR                 53.20      50.58        
 20 Overeem, Alexa J     9 HYB-MR                 48.82      50.64        
 21 Wade, Dana T        10 HYB-MR                 48.52      50.67        
 22 Mellett, Erin E     10 MWSC-MR                52.65      50.92        
 23 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR              51.45      51.14        
 24 Cole, Caroline M     9 MWSC-MR                50.73      51.17        
 25 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR           52.42      51.54        
 26 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            56.74      51.62        
 27 Good, Taylor M       9 McSc-NJ                50.35      51.73        
 28 Keller, Shannon R    9 McSc-NJ                54.03      52.17        
 29 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR           43.43      52.59        
 30 Rogers, Kourtnie A   9 VAC-MR                 56.31      52.88        
 31 Cohen, Fara I        9 McSc-NJ                53.41      53.03        
 32 Nikolski, Grace M    9 Scd-Mr-MR              53.34      53.06        
 33 Tawil, Lian Y        9 Mrst Barracudas-MR     56.78      53.68        
 34 Thomas, Megan N     10 McSc-NJ              1:04.91      54.71        
 35 Beuchert, Emily A   10 WSSC-MR                55.42      55.64        
 36 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR            56.83      56.28        
 37 Craft, Sarah N      10 Pbac-MR              1:10.25      56.29        
 38 Hession, Erin G      9 McSc-NJ                55.99      56.90        
 39 Psomas-Jackloski,   10 McSc-NJ              1:06.56      57.53        
 40 Hall, Julia S        9 McSc-NJ                59.30      58.19        
 41 Nelson, Hannah N     9 Mrst Barracudas-MR   1:02.18      58.23        
 42 Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR         1:02.02    1:01.70        
 43 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:00.31    1:02.70        
 44 Sullivan, Nayara    10 Big Blue-MR          1:07.79    1:02.79        
 45 Brady, Anne C       10 Big Blue-MR            52.00    1:03.03        
 46 Rosen, Sara M        9 Ndac-MR              1:07.30    1:03.65        
 47 Ferrara, Gabrielle  10 McSc-NJ              1:04.46    1:04.09        
 48 Barrow, Catherine   10 McSc-NJ              1:07.65    1:05.21        
 49 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR         1:00.50    1:07.16        
 50 Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR          1:12.48    1:13.37        
 51 Bordman, Dara M      9 Aqua Gems-MR         1:32.87    1:20.50        
 -- Klippel, Britney L   9 MWSC-MR                57.28         DQ        
 -- Delmar, Amanda K    10 Big Blue-MR          1:00.00         DQ        
 -- Lesser, Nina L       9 HYB-MR                 50.03         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weckesser, Kayla N  10 Ndac-MR              1:39.13    1:31.41         20  
                  43.17     1:31.41 (48.24)                                        
  2 Shoiock, Natalie K  10 MWSC-MR              1:38.12    1:35.79         17  
                  44.71     1:35.79 (51.08)                                        
  3 Carney, Kate        10 MWSC-MR              1:38.01    1:37.22         16  
                  46.78     1:37.22 (50.44)                                        
  4 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   1:52.83    1:39.11         15  
                  47.49     1:39.11 (51.62)                                        
  5 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR              NT    1:39.50         14  
                  46.80     1:39.50 (52.70)                                        
  6 Phalon, Emily G     10 Aqua Gems-MR         1:51.43    1:40.34         13  
                  47.85     1:40.34 (52.49)                                        
  7 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              1:43.72    1:40.77         12  
                  48.21     1:40.77 (52.56)                                        
  8 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:39.11    1:42.22         11  
                  48.82     1:42.22 (53.40)                                        
  9 Harris, Stephanie    9 McSc-NJ              1:42.89    1:43.10          8  
                  48.68     1:43.10 (54.42)                                        
  9 Mullaney, Madeline  10 Scd-Mr-MR            1:39.56    1:43.10          8  
                  48.06     1:43.10 (55.04)                                        
 11 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR         1:50.24    1:43.21          6  
                  50.22     1:43.21 (52.99)                                        
 12 Cole, Caroline M     9 MWSC-MR              1:46.14    1:44.94          5  
                  50.42     1:44.94 (54.52)                                        
 13 Fung, Amanda M       9 Big Blue-MR          1:51.00    1:47.32          4  
                  52.64     1:47.32 (54.68)                                        
 14 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR         1:57.45    1:51.24          3  
                  49.46   1:51.24 (1:01.78)                                        
 15 Rogers, Kourtnie A   9 VAC-MR               1:57.88    1:51.58          2  
                  53.77     1:51.58 (57.81)                                        
 16 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR          1:55.00    1:51.70          1  
                  52.10     1:51.70 (59.60)                                        
 17 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR            1:42.15    1:51.74        
                  52.78     1:51.74 (58.96)                                        
 18 Good, Taylor M       9 McSc-NJ              1:55.70    1:52.50        
                  52.97     1:52.50 (59.53)                                        
 19 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR          1:52.00    1:52.84        
                  54.90     1:52.84 (57.94)                                        
 20 Keller, Shannon R    9 McSc-NJ              2:33.20    1:55.07        
                  53.74   1:55.07 (1:01.33)                                        
 21 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR              NT    1:56.66        
                  54.83   1:56.66 (1:01.83)                                        
 22 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR   2:07.53    2:02.47        
                  54.88   2:02.47 (1:07.59)                                        
 23 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR          1:52.89    2:06.35        
                1:00.98   2:06.35 (1:05.37)                                        
 24 Psomas-Jackloski,   10 McSc-NJ              2:09.29    2:09.04        
                1:00.04   2:09.04 (1:09.00)                                        
 25 Cella, Rylee         9 WSSC-MR                   NT    2:17.97        
                1:02.66   2:17.97 (1:15.31)                                        
 -- Hession, Erin G      9 McSc-NJ              2:31.49         DQ        
                  55.24        DQ (1:00.96)                                        
 -- Greenfeld, Megan E   9 Big Blue-MR          1:55.00         DQ        
                1:10.07        DQ (1:19.22)                                        
 -- Ferrara, Gabrielle  10 McSc-NJ              2:32.30         DQ        
                1:04.68        DQ (1:16.51)                                        
 -- Cohen, Fara I        9 McSc-NJ              2:01.52         DQ        
                  53.77        DQ (1:08.50)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR           35.10      35.10         20  
  2 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR     36.76      35.51         17  
  3 Mellett, Erin E     10 MWSC-MR                37.17      36.05         16  
  4 Vogel, Nia C        10 Riptides-MR            34.89      36.88         15  
  5 Concannon, Kaitlin  10 MWSC-MR                42.10      37.02         14  
  6 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR                38.78      37.07         13  
  7 Langella, Emily E   10 HYB-MR                 37.30      37.74         12  
  8 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR           36.57      38.42         11  
  9 Oyen-Ustad, Lillia   9 Ndac-MR                44.85      39.30          9  
 10 Brisley, Alexis M   10 Ndac-MR                40.37      40.06          7  
 11 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR                40.78      40.21          6  
 12 Weckesser, Kayla N  10 Ndac-MR                42.67      40.64          5  
 13 Shoiock, Natalie K  10 MWSC-MR                41.54      40.69          4  
 14 Arcomano, Becca J    9 Ndac-MR                48.11      43.46          3  
 15 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR           43.35      43.79          2  
 16 Lesser, Nina L       9 HYB-MR                 44.59      44.36          1  
 17 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR           44.88      44.92        
 18 Craft, Sarah N      10 Pbac-MR                43.64      44.94        
 19 Tawil, Lian Y        9 Mrst Barracudas-MR     44.30      45.42        
 20 Hession, Erin G      9 McSc-NJ                46.74      46.69        
 21 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR            51.18      47.62        
 22 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR           46.39      48.32        
 23 Keller, Shannon R    9 McSc-NJ                47.27      48.35        
 24 Klippel, Britney L   9 MWSC-MR                53.05      48.61        
 25 Harris, Stephanie    9 McSc-NJ                52.24      48.81        
 26 Ferrara, Gabrielle  10 McSc-NJ                51.77      49.37        
 27 Renart, Brandie L    9 Aqua Gems-MR           49.09      49.52        
 28 Hall, Julia S        9 McSc-NJ                52.14      49.66        
 29 Psomas-Jackloski,   10 McSc-NJ              1:12.12      49.73        
 30 Rogers, Kourtnie A   9 VAC-MR                 47.56      50.39        
 31 Cohen, Fara I        9 McSc-NJ                53.71      50.45        
 32 Cole, Caroline M     9 MWSC-MR                50.92      51.54        
 33 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR            51.39      51.83        
 34 Beuchert, Emily A   10 WSSC-MR                52.15      51.91        
 35 Nelson, Hannah N     9 Mrst Barracudas-MR     51.90      52.21        
 36 Chao, Esther        10 Pbac-MR                48.75      52.27        
 37 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR           51.45      52.90        
 38 Barrow, Catherine   10 McSc-NJ                57.19      53.34        
 39 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            49.00      54.02        
 40 McKay, Jessica C    10 WSSC-MR                56.57      54.80        
 41 Nikolski, Grace M    9 Scd-Mr-MR              52.90      54.91        
 42 Phalon, Emily G     10 Aqua Gems-MR           50.43      56.12        
 43 Good, Taylor M       9 McSc-NJ                56.56      58.44        
 44 Sullivan, Nayara    10 Big Blue-MR          1:10.71    1:01.80        
 45 Rosen, Sara M        9 Ndac-MR              1:02.11    1:02.51        
 46 Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR              NT    1:04.56        
 47 Thomas, Megan N     10 McSc-NJ              1:07.61    1:05.39        
 48 Bordman, Dara M      9 Aqua Gems-MR         1:20.34    1:17.89        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   1:33.20    1:18.64         20  
                  36.43     1:18.64 (42.21)                                        
  2 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:20.67         17  
                  36.93     1:20.67 (43.74)                                        
  3 Stalnaker, Taylor    9 MWSC-MR              1:29.63    1:25.88         16  
                  38.51     1:25.88 (47.37)                                        
  4 Langella, Emily E   10 HYB-MR               1:25.65    1:27.23         15  
                  38.89     1:27.23 (48.34)                                        
  5 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR         1:42.22    1:36.76         14  
                  46.18     1:36.76 (50.58)                                        
  6 Lesser, Nina L       9 HYB-MR               1:40.75    1:49.80         13  
                  48.67   1:49.80 (1:01.13)                                        
  7 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR          1:48.89    1:54.71         12  
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillia   9 Ndac-MR              1:25.39    1:22.95         20  
                  38.46     1:22.95 (44.49)                                        
  2 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:21.99    1:23.17         17  
                  37.58     1:23.17 (45.59)                                        
  3 Shoiock, Natalie K  10 MWSC-MR              1:24.50    1:24.19         15.5
                  40.73     1:24.19 (43.46)                                        
  3 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              1:25.09    1:24.19         15.5
                  39.33     1:24.19 (44.86)                                        
  5 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   1:26.92    1:24.52         14  
                  38.72     1:24.52 (45.80)                                        
  6 Weckesser, Kayla N  10 Ndac-MR              1:28.74    1:25.93         13  
                  41.04     1:25.93 (44.89)                                        
  7 Mellett, Erin E     10 MWSC-MR              1:29.51    1:29.86         12  
                  41.82     1:29.86 (48.04)                                        
  8 Brambil, Molly M    10 HYB-MR               1:28.65    1:30.06         11  
                  42.59     1:30.06 (47.47)                                        
  9 Mullaney, Madeline  10 Scd-Mr-MR            1:27.77    1:30.41          9  
                  42.07     1:30.41 (48.34)                                        
 10 Kalletta, Claire M  10 Aqua Gems-MR         1:27.66    1:31.19          7  
                  38.58     1:31.19 (52.61)                                        
 11 Concannon, Kaitlin  10 MWSC-MR              1:36.98    1:32.45          6  
                  39.83     1:32.45 (52.62)                                        
 12 Harris, Stephanie    9 McSc-NJ              1:33.34    1:34.15          5  
                  49.56     1:34.15 (44.59)                                        
 13 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR         1:32.47    1:34.60          4  
                  44.95     1:34.60 (49.65)                                        
 14 Carney, Kate        10 MWSC-MR              1:45.03    1:37.39          3  
                  47.68     1:37.39 (49.71)                                        
 15 Lesser, Nina L       9 HYB-MR               1:35.88    1:38.29          2  
                  45.54     1:38.29 (52.75)                                        
 16 Rogers, Kourtnie A   9 VAC-MR               1:34.59    1:38.63          1  
                  47.49     1:38.63 (51.14)                                        
 17 Cole, Caroline M     9 MWSC-MR              1:40.36    1:39.38        
                  48.16     1:39.38 (51.22)                                        
 18 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR         1:32.23    1:40.12        
                  47.28     1:40.12 (52.84)                                        
 19 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR            1:43.34    1:40.88        
                  48.84     1:40.88 (52.04)                                        
 20 Craft, Sarah N      10 Pbac-MR              1:42.32    1:40.96        
                  44.77     1:40.96 (56.19)                                        
 21 Wade, Dana T        10 HYB-MR               1:33.07    1:41.49        
                  49.76     1:41.49 (51.73)                                        
 22 Beuchert, Emily A   10 WSSC-MR              1:38.14    1:42.95        
                  49.66     1:42.95 (53.29)                                        
 23 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR          1:49.73    1:43.38        
                  47.96     1:43.38 (55.42)                                        
 24 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR          1:45.39    1:43.73        
                  49.88     1:43.73 (53.85)                                        
 25 Hall, Julia S        9 McSc-NJ              2:15.05    1:44.67        
                  51.08     1:44.67 (53.59)                                        
 26 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR         1:41.92    1:45.08        
                  44.96   1:45.08 (1:00.12)                                        
 27 Toimil, Dana A      10 MWSC-MR              1:43.81    1:46.25        
                  45.82   1:46.25 (1:00.43)                                        
 28 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR         1:46.87    1:47.65        
                  48.90     1:47.65 (58.75)                                        
 29 Portch, Betsy D     10 Big Blue-MR          1:53.12    1:47.77        
                  54.34     1:47.77 (53.43)                                        
 30 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:49.91    1:49.27        
                  53.15     1:49.27 (56.12)                                        
 31 Good, Taylor M       9 McSc-NJ              1:44.02    1:50.59        
                  50.40   1:50.59 (1:00.19)                                        
 32 Cohen, Fara I        9 McSc-NJ              2:28.05    1:52.39        
                  54.83     1:52.39 (57.56)                                        
 33 Tibbetts, Brooke L   9 Ndac-MR              2:10.11    1:53.72        
                  55.02     1:53.72 (58.70)                                        
 34 Psomas-Jackloski,   10 McSc-NJ              2:30.05    1:54.36        
                  50.33   1:54.36 (1:04.03)                                        
 35 Thomas, Megan N     10 McSc-NJ              2:28.05    1:58.71        
                  58.33   1:58.71 (1:00.38)                                        
 36 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR   1:59.88    2:03.18        
                  58.46   2:03.18 (1:04.72)                                        
 37 Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR              NT    2:17.43        
                1:06.62   2:17.43 (1:10.81)                                        
 -- Ferrara, Gabrielle  10 McSc-NJ              2:28.05         DQ        
                  51.86        DQ (1:04.85)                                        
 -- Keller, Shannon R    9 McSc-NJ              1:38.60         DQ        
                  45.28          DQ (51.99)                                        
 -- Phalon, Emily G     10 Aqua Gems-MR         1:52.43         DQ        
                  51.37          DQ (49.55)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           2:13.60    2:15.66         40  
     1) Shoiock, Natalie K 10           2) Mendrzycki, Morgan 10          
     3) Mellett, Erin E 10              4) Stalnaker, Taylor 9            
                  33.29     1:05.69 (32.40)     1:39.78 (34.09)     2:15.66 (35.88)
  2 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:20.57    2:23.23         34  
     1) Brambil, Molly M 10             2) Langella, Emily E 10           
     3) Lesser, Nina L 9                4) Wade, Dana T 10                
                  34.23     1:09.42 (35.19)     1:53.42 (44.00)     2:23.23 (29.81)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:13.43    2:27.81         32  
     1) Lillian, Ava S 10               2) Kisor, Katherine A 10          
     3) Phalon, Emily G 10              4) Cass, Leeanna N 10             
                  36.62     1:17.90 (41.28)     1:56.55 (38.65)     2:27.81 (31.26)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'           2:15.90    2:42.78         30  
     1) Cole, Caroline M 9              2) Toimil, Dana A 10              
     3) Klippel, Britney L 9            4) Carney, Kate 10                
                  40.47     1:20.03 (39.56)     2:01.47 (41.44)     2:42.78 (41.31)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:26.11    2:34.47         40  
     1) Oyen-Ustad, Lillian E 9         2) Weckesser, Kayla N 10          
     3) Brisley, Alexis M 10            4) Arcomano, Becca J 9            
                  37.84       53.56 (15.72)     1:21.25 (27.69)   2:34.47 (1:13.22)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:53.24    2:37.95         34  
     1) Kisor, Katherine A 10           2) Lillian, Ava S 10              
     3) Kalletta, Claire M 10           4) Cass, Leeanna N 10             
                  44.62     1:29.46 (44.84)     2:06.28 (36.82)     2:37.95 (31.67)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           2:36.87    2:38.79         32  
     1) Cole, Caroline M 9              2) Shoiock, Natalie K 10          
     3) Mellett, Erin E 10              4) Stalnaker, Taylor 9            
                                1:28.09 ( )     2:05.28 (37.19)     2:38.79 (33.51)
  4 Morris County Swim Club-NJ  'B'             3:30.37    3:18.25         30  
     1) Thomas, Megan N 10              2) Cohen, Fara I 9                
     3) Hall, Julia S 9                 4) Barrow, Catherine A 10         
                  58.15     1:53.09 (54.94)     2:41.85 (48.76)     3:18.25 (36.40)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                 3:25.43    3:35.40         28  
     1) Bordman, Dara M 9               2) Renart, Brandie L 9            
     3) Mitchell, Nicole L 9            4) Langdale, Erin A 9             
                1:11.75     2:00.32 (48.57)     2:43.58 (43.26)     3:35.40 (51.82)
 -- Morris County Swim Club-NJ  'A'             3:10.37         DQ        
     1) Ferrara, Gabrielle M 10         2) Good, Taylor M 9               
     3) Harris, Stephanie M 9           4) Keller, Shannon R 9            
                  45.22     1:00.78 (15.56)     1:38.71 (37.93)        DQ (1:28.33)
 -- Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:41.43         DQ        
     1) Brambil, Molly M 10             2) Hammond, Jillian J 10          
     3) Langella, Emily E 10            4) Lesser, Nina L 9               
                  42.69     1:30.50 (47.81)     2:06.99 (36.49)          DQ (36.08)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         2:34.97    2:34.78 JO      20  
                  35.30     1:16.69 (41.39)     1:57.84 (41.15)     2:34.78 (36.94)
  2 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              2:34.88    2:36.64 SILV    17  
                  35.29     1:15.56 (40.27)     1:57.46 (41.90)     2:36.64 (39.18)
  3 Oyen-Ustad, Lillia   9 Ndac-MR              2:46.65    2:39.97 SILV    16  
                  36.09     1:16.27 (40.18)     1:58.99 (42.72)     2:39.97 (40.98)
  4 Mullaney, Madeline  10 Scd-Mr-MR            2:57.46    2:51.48 SILV    14.5
                  37.69     1:20.91 (43.22)     2:07.07 (46.16)     2:51.48 (44.41)
  4 Weckesser, Kayla N  10 Ndac-MR              3:04.11    2:51.48 SILV    14.5
                  36.11     1:20.57 (44.46)     2:07.57 (47.00)     2:51.48 (43.91)
  6 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   3:04.33    2:52.98 SILV    13  
                  37.82     1:22.70 (44.88)     2:10.69 (47.99)     2:52.98 (42.29)
  7 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR         3:15.43    2:55.98         12  
                  38.20     1:26.29 (48.09)     2:13.96 (47.67)     2:55.98 (42.02)
  8 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR              NT    2:56.84         11  
                  39.05     1:24.11 (45.06)     2:14.38 (50.27)     2:56.84 (42.46)
  9 Frank, Bethany E    10 VAC-MR               3:15.22    2:59.46          9  
                  39.44     1:25.19 (45.75)     2:13.90 (48.71)     2:59.46 (45.56)
 10 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR         3:15.43    3:16.85          7  
                  42.86     1:33.92 (51.06)     2:27.37 (53.45)     3:16.85 (49.48)
 11 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   3:26.38    3:27.75          6  
                  44.23     1:37.59 (53.36)     2:33.88 (56.29)     3:27.75 (53.87)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baker, Madison L    11 MWSC-MR                28.13      28.73 SILV    20  
  2 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR                28.67      28.78 SILV    17  
  3 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR     29.09      29.17 SILV    16  
  4 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR           28.96      29.21 SILV    15  
  5 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR                29.49      29.31 SILV    14  
  6 Craft, Kim J        11 Pbac-MR                30.10      29.42 SILV    13  
  7 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR           29.37      29.68 SILV    12  
  8 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR                 29.10      29.69 SILV    11  
  9 Wegescheide, Blair  12 Scd-Mr-MR              29.22      29.72 SILV     9  
 10 Putenis, Zinta T    12 McSc-NJ                31.59      29.74 SILV     7  
 11 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR            31.38      29.84 SILV     6  
 12 Santiago, Amber E   12 VAC-MR                 29.60      29.87 SILV     5  
 13 Timpanaro, Ilysa E  11 Ndac-MR                29.70      29.94 SILV     4  
 14 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR                28.83      30.04 SILV     3  
 15 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR           31.06      30.25 SILV     2  
 16 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR     30.44      30.49 SILV     1  
 17 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR                30.02      30.69 SILV   
 18 Foster, Meaghan     12 VAC-MR                 31.40      30.71 SILV   
 19 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR              30.32      30.73 SILV   
 20 Wisolmerski, Amand  12 McSc-NJ                31.14      30.93 SILV   
 21 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR              31.32      31.01 SILV   
 22 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR           31.18      31.02 SILV   
 23 Stiles, Jessica W   11 McSc-NJ                31.25      31.03 SILV   
 24 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR           31.94      31.21 SILV   
 25 Flor, Erica M       11 HYB-MR                 30.81      31.23 SILV   
 26 Rosenbloom, Sarah   11 Ndac-MR                31.08      31.45 SILV   
 27 Smigielski, Jessic  11 VAC-MR                 32.03      31.65 SILV   
 28 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR              32.61      31.87 SILV   
 29 Unger, Krissy F     12 HYB-MR                 30.59      31.95 SILV   
 30 Vilchinsky, Alliso  11 McSc-NJ                32.59      32.10 SILV   
 30 Carroll, Colleen E  11 WSSC-MR                32.82      32.10 SILV   
 32 Urmston, Jennifer   12 VAC-MR                 32.17      32.11 SILV   
 33 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR                 32.10      32.15 SILV   
 34 Geary, Kristen P    11 Aqua Gems-MR           37.91      32.22 SILV   
 35 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR                 32.20      32.27 SILV   
 36 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR     32.40      32.37 SILV   
 37 Bauersachs, Kately  11 VAC-MR                 33.33      32.50        
 38 Baccaglini, Anna D  11 McSc-NJ                33.47      32.80        
 39 Ohlenschlaeger, Li  12 HYB-MR                 33.57      33.12        
 40 Barberis, Jillian   11 HYB-MR                 31.88      33.19        
 41 Reilly, Samantha K  12 HYB-MR                 33.11      33.36        
 42 Awad, Mary E        12 HYB-MR                 35.09      33.51        
 43 McTigue, Ellen C    11 Scd-Mr-MR              33.42      33.59        
 44 Carmi, Christina    11 HYB-MR                 33.66      33.68        
 45 Carlucci, Brittany  12 Scd-Mr-MR              32.54      33.72        
 46 Rice, Lauren        12 WSSC-MR                34.35      33.74        
 47 White, Amanda A     11 HYB-MR                 33.26      34.00        
 48 Koenig, Lindsay     11 Scd-Mr-MR              33.52      34.27        
 49 Mullaney, Kathleen  12 Scd-Mr-MR              33.52      34.37        
 50 Brophy, Megan C     11 McSc-NJ                36.99      34.92        
 51 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR           34.70      35.12        
 52 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR           36.17      35.36        
 53 Kinsley, Jacquelin  11 WSSC-MR                35.29      35.37        
 54 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR              35.07      35.40        
 55 Stamatos, Maria C   11 HYB-MR                 34.32      35.59        
 56 Pinney, Lisa M      12 McSc-NJ                39.11      36.30        
 57 Clifton, Madison C  11 McSc-NJ                36.74      36.34        
 58 Kruger, Catherine   12 McSc-NJ                35.91      36.71        
 59 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR                 36.13      37.04        
 60 Giordano, Christin  11 VAC-MR                 39.05      37.20        
 61 Olsen, Mary C       12 Aqua Gems-MR           38.12      37.34        
 62 Cuddy, Alysen E     11 VAC-MR                 37.72      37.75        
 63 Shaffer, Annie K    12 McSc-NJ                37.60      38.00        
 64 Schmitz, Elizabeth  12 HYB-MR                 37.19      38.02        
 65 Caffrey, Amanda L   11 McSc-NJ                37.68      38.67        
 66 Sciucco, Allison R  11 Mrst Barracudas-MR     38.09      39.25        
 67 Card, Shaina L      12 Aqua Gems-MR           40.33      41.01        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.69  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         1:00.46    1:00.35 JO      20  
                  28.97     1:00.35 (31.38)                                        
  2 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:01.16    1:03.71 SILV    17  
                  30.43     1:03.71 (33.28)                                        
  3 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:02.27    1:03.92 SILV    16  
                  30.31     1:03.92 (33.61)                                        
  4 Maruo, Haruka       12 Riptides-MR          1:05.66    1:04.26 SILV    15  
                  30.81     1:04.26 (33.45)                                        
  5 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR              1:04.32    1:04.64 SILV    14  
                  30.94     1:04.64 (33.70)                                        
  6 Danner, Sage S      12 Ndac-MR              1:03.98    1:05.30 SILV    13  
                  31.32     1:05.30 (33.98)                                        
  7 Craft, Kim J        11 Pbac-MR              1:05.16    1:05.99 SILV    12  
                  32.18     1:05.99 (33.81)                                        
  8 Timpanaro, Ilysa E  11 Ndac-MR              1:08.01    1:06.11 SILV    11  
                  31.59     1:06.11 (34.52)                                        
  9 Santiago, Amber E   12 VAC-MR               1:04.23    1:06.20 SILV     9  
                  31.01     1:06.20 (35.19)                                        
 10 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR              1:06.48    1:06.32 SILV     7  
                  32.01     1:06.32 (34.31)                                        
 11 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR               1:04.10    1:06.97 SILV     6  
                  32.31     1:06.97 (34.66)                                        
 12 Wisolmerski, Amand  12 McSc-NJ              1:08.47    1:07.67 SILV     5  
                  32.66     1:07.67 (35.01)                                        
 13 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              1:03.95    1:07.88 SILV     4  
                  32.20     1:07.88 (35.68)                                        
 14 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         1:10.72    1:08.43 SILV     3  
                  32.93     1:08.43 (35.50)                                        
 15 Flor, Erica M       11 HYB-MR               1:08.71    1:08.80 SILV     2  
                  32.96     1:08.80 (35.84)                                        
 16 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               1:09.32    1:09.06 SILV     1  
                  33.72     1:09.06 (35.34)                                        
 17 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR          1:08.00    1:09.10 SILV   
                  32.41     1:09.10 (36.69)                                        
 18 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         1:12.48    1:09.32 SILV   
                  32.83     1:09.32 (36.49)                                        
 19 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR            1:08.85    1:09.48 SILV   
                  33.51     1:09.48 (35.97)                                        
 20 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         1:09.63    1:09.72 SILV   
                  33.84     1:09.72 (35.88)                                        
 21 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR               1:08.43    1:10.29 SILV   
                  32.80     1:10.29 (37.49)                                        
 22 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR            1:12.05    1:10.58 SILV   
                  33.76     1:10.58 (36.82)                                        
 23 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   1:11.68    1:10.74 SILV   
                  33.43     1:10.74 (37.31)                                        
 24 Thone, Danielle     12 Scd-Mr-MR            1:11.93    1:10.85 SILV   
                  33.55     1:10.85 (37.30)                                        
 25 McGurk, Emily M     11 MWSC-MR              1:12.86    1:11.41        
                  33.98     1:11.41 (37.43)                                        
 26 Bauersachs, Kately  11 VAC-MR               1:13.28    1:11.75        
                  34.12     1:11.75 (37.63)                                        
 27 Baccaglini, Anna D  11 McSc-NJ              1:15.34    1:11.80        
                  35.09     1:11.80 (36.71)                                        
 28 Smigielski, Jessic  11 VAC-MR               1:14.20    1:12.80        
                  33.74     1:12.80 (39.06)                                        
 29 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR   1:12.22    1:13.20        
                  34.40     1:13.20 (38.80)                                        
 30 Stiles, Jessica W   11 McSc-NJ              1:14.43    1:13.31        
                  34.87     1:13.31 (38.44)                                        
 31 Urmston, Jennifer   12 VAC-MR               1:14.92    1:13.41        
                  35.03     1:13.41 (38.38)                                        
 32 Gray, Christine T   11 VAC-MR               1:14.29    1:13.51        
                  35.43     1:13.51 (38.08)                                        
 33 Brisley, Elisabeth  12 Ndac-MR              1:13.43    1:13.54        
                  33.86     1:13.54 (39.68)                                        
 34 Lewis, Chloe E      12 Riptides-MR          1:16.71    1:13.72        
                  35.18     1:13.72 (38.54)                                        
 35 Colton, Patricia    11 WSSC-MR              1:15.04    1:14.04        
                  34.68     1:14.04 (39.36)                                        
 36 Carmi, Christina    11 HYB-MR               1:16.88    1:14.30        
                  34.97     1:14.30 (39.33)                                        
 37 Tresch, Brittany M  12 Mrst Barracudas-MR   1:12.89    1:14.52        
                  36.26     1:14.52 (38.26)                                        
 38 Gay, Ali E          11 Ndac-MR              1:17.61    1:14.80        
                  34.72     1:14.80 (40.08)                                        
 39 Vilchinsky, Alliso  11 McSc-NJ              1:12.57    1:14.81        
                  35.71     1:14.81 (39.10)                                        
 40 Reilly, Samantha K  12 HYB-MR               1:12.68    1:15.23        
                  36.20     1:15.23 (39.03)                                        
 41 Barberis, Jillian   11 HYB-MR               1:18.80    1:15.81        
                  36.23     1:15.81 (39.58)                                        
 42 Hughes, Maria       11 WSSC-MR              1:15.81    1:15.94        
                  35.24     1:15.94 (40.70)                                        
 43 Ohlenschlaeger, Li  12 HYB-MR               1:21.18    1:16.29        
                  36.53     1:16.29 (39.76)                                        
 44 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR         1:15.68    1:16.44        
                  34.38     1:16.44 (42.06)                                        
 45 Cunningham, Bridge  11 Ndac-MR              1:24.68    1:16.56        
                  35.32     1:16.56 (41.24)                                        
 46 McTigue, Ellen C    11 Scd-Mr-MR            1:18.59    1:17.04        
                  36.76     1:17.04 (40.28)                                        
 47 Geary, Kristen P    11 Aqua Gems-MR         1:18.11    1:17.15        
                  34.13     1:17.15 (43.02)                                        
 48 Salle, Mary M       12 Pbac-MR              1:18.45    1:18.22        
                  37.53     1:18.22 (40.69)                                        
 49 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         1:18.54    1:19.06        
                  37.57     1:19.06 (41.49)                                        
 50 Brophy, Megan C     11 McSc-NJ              1:25.00    1:19.26        
                  36.68     1:19.26 (42.58)                                        
 51 Kruger, Catherine   12 McSc-NJ              1:19.99    1:19.30        
                  38.36     1:19.30 (40.94)                                        
 52 Mullaney, Kathleen  12 Scd-Mr-MR            1:17.29    1:19.59        
                  37.31     1:19.59 (42.28)                                        
 52 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR            1:19.76    1:19.59        
                  37.60     1:19.59 (41.99)                                        
 54 Boncek, Katie M     11 Pbac-MR              1:20.25    1:20.26        
                  37.83     1:20.26 (42.43)                                        
 55 Adams, Katherine A  11 HYB-MR               1:23.68    1:20.39        
                  36.76     1:20.39 (43.63)                                        
 56 Koenig, Lindsay     11 Scd-Mr-MR            1:15.47    1:20.61        
                  36.57     1:20.61 (44.04)                                        
 57 Schweppe, Kirsten   12 Ndac-MR              1:18.53    1:21.70        
                  37.92     1:21.70 (43.78)                                        
 58 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR          1:29.19    1:22.85        
                  37.16     1:22.85 (45.69)                                        
 59 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR               1:25.48    1:23.95        
                  38.68     1:23.95 (45.27)                                        
 60 Clifton, Madison C  11 McSc-NJ              1:22.93    1:24.45        
                  39.77     1:24.45 (44.68)                                        
 61 Pinney, Lisa M      12 McSc-NJ              1:29.10    1:24.91        
                  41.50     1:24.91 (43.41)                                        
 62 Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR          1:27.37    1:24.96        
                  39.62     1:24.96 (45.34)                                        
 63 Caffrey, Amanda L   11 McSc-NJ              1:22.99    1:25.10        
                  39.12     1:25.10 (45.98)                                        
 64 Shaffer, Annie K    12 McSc-NJ              1:19.85    1:25.27        
                  39.86     1:25.27 (45.41)                                        
 65 Schmitz, Elizabeth  12 HYB-MR               1:29.65    1:27.01        
                  41.40     1:27.01 (45.61)                                        
 66 Melia, Hannah E     11 HYB-MR               1:27.43    1:28.17        
                  40.39     1:28.17 (47.78)                                        
 67 Cuddy, Alysen E     11 VAC-MR               1:28.05    1:29.09        
                  40.02     1:29.09 (49.07)                                        
 68 Conklin, Breanna M  12 Mrst Barracudas-MR   1:38.51    1:30.23        
                  41.15     1:30.23 (49.08)                                        
 69 Giordano, Christin  11 VAC-MR               1:28.67    1:33.11        
                  43.61     1:33.11 (49.50)                                        
 70 Gaughan, Sarah E    11 HYB-MR               1:38.00    1:41.58        
                  44.47     1:41.58 (57.11)                                        
 71 Cahill, Allison E   11 Aqua Gems-MR         1:45.00    1:47.71        
                  50.64     1:47.71 (57.07)                                        
 72 Doherty, Shannon V  11 HYB-MR               2:07.65    1:48.53        
                  51.24     1:48.53 (57.29)                                        
 -- White, Amanda A     11 HYB-MR               1:15.65         DQ        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:09.29  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         2:13.16    2:11.82 JO      20  
                  29.26     1:02.46 (33.20)     1:37.14 (34.68)     2:11.82 (34.68)
  2 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              2:13.97    2:18.80 SILV    17  
                  32.16     1:07.04 (34.88)     1:43.39 (36.35)     2:18.80 (35.41)
  3 Santiago, Amber E   12 VAC-MR               2:21.35    2:23.86 SILV    16  
                  31.24     1:07.73 (36.49)     1:46.57 (38.84)     2:23.86 (37.29)
  4 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR               2:27.17    2:25.75 SILV    15  
                  33.26     1:10.58 (37.32)     1:50.15 (39.57)     2:25.75 (35.60)
  5 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR         2:28.18    2:26.67 SILV    14  
                  32.33     1:10.42 (38.09)     1:50.54 (40.12)     2:26.67 (36.13)
  6 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR            2:35.00    2:31.19 SILV    13  
                  33.58     1:12.52 (38.94)     1:52.93 (40.41)     2:31.19 (38.26)
  7 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         2:30.43    2:33.58         12  
                  35.25     1:14.17 (38.92)     1:54.75 (40.58)     2:33.58 (38.83)
  8 Gray, Christine T   11 VAC-MR               3:00.93    2:38.06         11  
                  35.02     1:14.65 (39.63)     1:57.62 (42.97)     2:38.06 (40.44)
  9 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         2:58.67    2:50.44          9  
                  36.30     1:20.14 (43.84)     2:05.86 (45.72)     2:50.44 (44.58)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          31.99  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR                31.88      31.95 ZQ      20  
  2 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR                32.62      33.23 JO      17  
  3 Baker, Madison L    11 MWSC-MR                34.28      34.25 SILV    16  
  4 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR     35.20      34.69 SILV    15  
  5 Flor, Erica M       11 HYB-MR                 33.83      34.77 SILV    14  
  6 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR                 34.29      34.90 SILV    13  
  7 Danner, Sage S      12 Ndac-MR                35.78      34.91 SILV    11.5
  7 Maruo, Haruka       12 Riptides-MR            34.00      34.91 SILV    11.5
  9 Craft, Kim J        11 Pbac-MR                35.16      35.73 SILV     9  
 10 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR              36.61      36.62 SILV     7  
 11 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR     34.84      37.02 SILV     6  
 12 Reilly, Samantha K  12 HYB-MR                 36.20      37.15 SILV     5  
 13 Wisolmerski, Amand  12 McSc-NJ                37.26      37.16 SILV     4  
 14 Brisley, Elisabeth  12 Ndac-MR                39.17      37.32 SILV     3  
 15 Carmi, Christina    11 HYB-MR                 37.37      37.42 SILV     2  
 16 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR     39.88      37.45 SILV     1  
 17 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR              39.75      37.62 SILV   
 18 Thone, Danielle     12 Scd-Mr-MR              37.21      37.68 SILV   
 19 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR                 37.97      37.75 SILV   
 20 Smigielski, Jessic  11 VAC-MR                 39.58      37.89 SILV   
 21 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR              38.19      37.94 SILV   
 22 Santiago, Amber E   12 VAC-MR                 37.69      37.99 SILV   
 23 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR            38.85      38.09 SILV   
 24 Bauersachs, Kately  11 VAC-MR                 38.51      38.61 SILV   
 25 Urmston, Jennifer   12 VAC-MR                 41.54      39.10        
 26 Colton, Patricia    11 WSSC-MR                37.96      39.27        
 27 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR                 38.06      39.59        
 28 Tresch, Brittany M  12 Mrst Barracudas-MR     45.00      39.77        
 29 White, Amanda A     11 HYB-MR                 41.05      39.80        
 30 Koenig, Lindsay     11 Scd-Mr-MR              38.58      39.82        
 31 Gay, Ali E          11 Ndac-MR                46.47      40.28        
 32 Kruger, Catherine   12 McSc-NJ                40.83      40.61        
 33 McTigue, Ellen C    11 Scd-Mr-MR              46.84      40.66        
 34 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR           39.25      40.68        
 35 Adams, Katherine A  11 HYB-MR                 40.58      40.70        
 36 Lewis, Chloe E      12 Riptides-MR            40.43      40.77        
 37 Brophy, Megan C     11 McSc-NJ                44.29      41.00        
 38 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR            41.87      41.34        
 39 Gray, Christine T   11 VAC-MR                 41.39      41.46        
 40 Ohlenschlaeger, Li  12 HYB-MR                 39.74      41.79        
 41 Geary, Kristen P    11 Aqua Gems-MR           46.40      42.02        
 42 Cunningham, Bridge  11 Ndac-MR                48.83      42.15        
 43 Boncek, Katie M     11 Pbac-MR                48.70      42.20        
 44 Stiles, Jessica W   11 McSc-NJ                41.03      42.26        
 45 Barberis, Jillian   11 HYB-MR                 40.84      42.44        
 46 Mullaney, Kathleen  12 Scd-Mr-MR              42.59      43.03        
 46 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR           42.41      43.03        
 48 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR              43.71      43.13        
 49 Caffrey, Amanda L   11 McSc-NJ                45.07      43.24        
 50 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR           43.64      44.34        
 51 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR                 42.36      44.62        
 52 Clifton, Madison C  11 McSc-NJ                43.22      45.36        
 53 Schmitz, Elizabeth  12 HYB-MR                 48.16      45.94        
 54 Cuddy, Alysen E     11 VAC-MR                 47.67      46.00        
 55 Shaffer, Annie K    12 McSc-NJ                43.98      46.58        
 56 Pinney, Lisa M      12 McSc-NJ                39.26      46.80        
 57 Giordano, Christin  11 VAC-MR                 49.12      49.01        
 58 Conklin, Breanna M  12 Mrst Barracudas-MR     55.52      53.34        
 59 Gaughan, Sarah E    11 HYB-MR                 52.00      54.66        
 60 Cahill, Allison E   11 Aqua Gems-MR           50.08      55.68        
 -- Melia, Hannah E     11 HYB-MR                 47.81         DQ        
 -- Baccaglini, Anna D  11 McSc-NJ                40.99         DQ        
 -- Schweppe, Kirsten   12 Ndac-MR                41.69         DQ        
 -- Doherty, Shannon V  11 HYB-MR                 58.75         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.09  ZQ
        1:11.59  JO
        1:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:05.28    1:08.45 ZQ      20  
                  33.33     1:08.45 (35.12)                                        
  2 Timpanaro, Ilysa E  11 Ndac-MR              1:13.46    1:11.02 JO      17  
                  34.80     1:11.02 (36.22)                                        
  3 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR              1:12.83    1:12.99 SILV    16  
                  35.78     1:12.99 (37.21)                                        
  4 Wegescheide, Blair  12 Scd-Mr-MR            1:09.69    1:13.11 SILV    15  
  5 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:12.11    1:15.02 SILV    14  
                  37.80     1:15.02 (37.22)                                        
  6 Flor, Erica M       11 HYB-MR               1:14.66    1:16.16 SILV    13  
                  36.63     1:16.16 (39.53)                                        
  7 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR               1:16.65    1:16.26 SILV    12  
                  37.08     1:16.26 (39.18)                                        
  8 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   1:17.62    1:16.67 SILV    11  
                  37.08     1:16.67 (39.59)                                        
  9 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR   1:19.18    1:17.03 SILV     9  
                  36.73     1:17.03 (40.30)                                        
 10 Putenis, Zinta T    12 McSc-NJ              1:29.23    1:18.33 SILV     7  
                  38.23     1:18.33 (40.10)                                        
 11 Wisolmerski, Amand  12 McSc-NJ              1:22.73    1:18.62 SILV     6  
                  38.09     1:18.62 (40.53)                                        
 12 Reilly, Samantha K  12 HYB-MR               1:19.30    1:18.65 SILV     5  
                  38.45     1:18.65 (40.20)                                        
 13 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               1:23.09    1:21.19 SILV     4  
                  39.67     1:21.19 (41.52)                                        
 14 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR            1:18.74    1:21.68 SILV     3  
                  39.79     1:21.68 (41.89)                                        
 15 Santiago, Amber E   12 VAC-MR               1:20.04    1:21.78 SILV     2  
                  39.61     1:21.78 (42.17)                                        
 16 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR          1:45.00    1:22.06 SILV     1  
                  39.02     1:22.06 (43.04)                                        
 17 Carmi, Christina    11 HYB-MR               1:26.73    1:22.16 SILV   
                  40.00     1:22.16 (42.16)                                        
 18 Foster, Meaghan     12 VAC-MR               1:24.47    1:22.38 SILV   
                  40.06     1:22.38 (42.32)                                        
 19 Unger, Krissy F     12 HYB-MR               1:18.76    1:23.08 SILV   
                  40.99     1:23.08 (42.09)                                        
 20 Baccaglini, Anna D  11 McSc-NJ              1:48.15    1:23.12 SILV   
                  40.95     1:23.12 (42.17)                                        
 21 Vilchinsky, Alliso  11 McSc-NJ              1:26.11    1:23.17 SILV   
                  40.49     1:23.17 (42.68)                                        
 22 Rosenbloom, Sarah   11 Ndac-MR              1:28.11    1:23.33 SILV   
                  40.25     1:23.33 (43.08)                                        
 23 White, Amanda A     11 HYB-MR               1:25.48    1:23.76 SILV   
                  41.00     1:23.76 (42.76)                                        
 24 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         1:23.96    1:24.09 SILV   
                  39.55     1:24.09 (44.54)                                        
 25 Bauersachs, Kately  11 VAC-MR               1:31.90    1:24.85 SILV   
                  41.29     1:24.85 (43.56)                                        
 26 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR               1:26.09    1:24.91 SILV   
                  40.90     1:24.91 (44.01)                                        
 27 Smigielski, Jessic  11 VAC-MR               1:28.05    1:25.66        
                  40.46     1:25.66 (45.20)                                        
 28 Carroll, Colleen E  11 WSSC-MR              1:28.91    1:25.85        
                  41.85     1:25.85 (44.00)                                        
 29 Koenig, Lindsay     11 Scd-Mr-MR            1:25.40    1:26.07        
                  41.11     1:26.07 (44.96)                                        
 30 Kruger, Catherine   12 McSc-NJ              1:32.20    1:27.00        
                  42.80     1:27.00 (44.20)                                        
 31 Stiles, Jessica W   11 McSc-NJ              1:32.40    1:27.21        
                  42.88     1:27.21 (44.33)                                        
 32 Stamatos, Maria C   11 HYB-MR               1:27.65    1:27.49        
                  42.04     1:27.49 (45.45)                                        
 33 Carlucci, Brittany  12 Scd-Mr-MR            1:41.52    1:30.49        
 34 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR               1:34.40    1:30.92        
                  43.99     1:30.92 (46.93)                                        
 35 McTigue, Ellen C    11 Scd-Mr-MR            1:40.26    1:31.45        
                  43.90     1:31.45 (47.55)                                        
 36 Kinsley, Jacquelin  11 WSSC-MR              1:34.38    1:31.87        
                  44.66     1:31.87 (47.21)                                        
 37 Shaffer, Annie K    12 McSc-NJ              1:38.36    1:33.95        
                  46.55     1:33.95 (47.40)                                        
 38 Caffrey, Amanda L   11 McSc-NJ              1:38.29    1:38.07        
                  46.36     1:38.07 (51.71)                                        
 39 Olsen, Mary C       12 Aqua Gems-MR         1:37.72    1:38.85        
                  48.79     1:38.85 (50.06)                                        
 40 Pinney, Lisa M      12 McSc-NJ              1:57.49    1:39.29        
                  47.57     1:39.29 (51.72)                                        
 41 Urmston, Jennifer   12 VAC-MR               1:39.17    1:44.50        
                1:28.32     1:44.50 (16.18)                                        
 42 Card, Shaina L      12 Aqua Gems-MR         1:53.63    1:50.57        
                  52.04     1:50.57 (58.53)                                        
 -- Clifton, Madison C  11 McSc-NJ              1:41.85         DQ        
                  46.14          DQ (49.70)                                        
 -- Sciucco, Allison R  11 Mrst Barracudas-MR   1:40.00         DQ        
                  46.58          DQ (51.81)                                        
 -- Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              1:17.08         DQ        
                  39.26          DQ (40.36)                                        
 -- Brophy, Megan C     11 McSc-NJ              1:40.05         DQ        
                  43.20          DQ (50.52)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          35.79  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR              36.51      35.91 JO      20  
  2 Craft, Kim J        11 Pbac-MR                38.34      37.67 SILV    17  
  3 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR     37.60      38.17 SILV    16  
  4 Baker, Madison L    11 MWSC-MR                37.31      38.18 SILV    15  
  5 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR                37.34      38.36 SILV    14  
  6 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR              39.07      39.20 SILV    13  
  7 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR           38.18      39.33 SILV    12  
  8 Reilly, Samantha K  12 HYB-MR                 39.78      39.57 SILV    11  
  9 Foster, Meaghan     12 VAC-MR                 40.13      39.90 SILV     9  
 10 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR                 40.82      40.09 SILV     7  
 11 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR                38.19      40.10 SILV     6  
 12 Flor, Erica M       11 HYB-MR                 39.83      40.58 SILV     5  
 13 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR           40.41      40.66 SILV     4  
 14 Wisolmerski, Amand  12 McSc-NJ                41.67      40.99 SILV     3  
 15 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR           40.67      41.04 SILV     2  
 16 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR                42.49      42.00 SILV     1  
 17 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR                 41.64      42.21 SILV   
 18 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR     40.40      42.38 SILV   
 19 Putenis, Zinta T    12 McSc-NJ                43.71      42.76 SILV   
 20 Awad, Mary E        12 HYB-MR                 42.76      42.77 SILV   
 21 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR           42.28      42.83 SILV   
 22 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR              42.28      43.26 SILV   
 23 Carroll, Colleen E  11 WSSC-MR                43.96      43.35 SILV   
 24 Carlucci, Brittany  12 Scd-Mr-MR              42.37      43.61 SILV   
 25 Smigielski, Jessic  11 VAC-MR                 43.08      44.07 SILV   
 26 Carmi, Christina    11 HYB-MR                 45.45      44.36        
 27 Brophy, Megan C     11 McSc-NJ                52.30      44.78        
 28 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR                 46.66      45.11        
 29 Bauersachs, Kately  11 VAC-MR                 47.81      45.55        
 30 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR           46.38      45.59        
 31 Vilchinsky, Alliso  11 McSc-NJ                45.47      45.67        
 32 White, Amanda A     11 HYB-MR                 46.36      45.93        
 33 Stiles, Jessica W   11 McSc-NJ                45.26      46.37        
 34 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR                 48.30      46.63        
 35 Kinsley, Jacquelin  11 WSSC-MR                46.18      46.97        
 36 Ohlenschlaeger, Li  12 HYB-MR                 45.23      47.07        
 37 Rice, Lauren        12 WSSC-MR                58.18      47.15        
 38 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR              43.11      47.40        
 39 Baccaglini, Anna D  11 McSc-NJ                49.77      47.42        
 40 Barberis, Jillian   11 HYB-MR                 45.83      47.50        
 41 Stamatos, Maria C   11 HYB-MR                 48.69      48.09        
 42 Schmitz, Elizabeth  12 HYB-MR                 49.23      50.68        
 43 Kruger, Catherine   12 McSc-NJ                51.89      51.11        
 44 Cuddy, Alysen E     11 VAC-MR                 48.70      51.23        
 45 Olsen, Mary C       12 Aqua Gems-MR           49.53      51.28        
 46 Caffrey, Amanda L   11 McSc-NJ                50.70      51.59        
 47 Pinney, Lisa M      12 McSc-NJ                54.60      52.58        
 48 Geary, Kristen P    11 Aqua Gems-MR           55.81      52.60        
 49 Shaffer, Annie K    12 McSc-NJ                54.23      53.65        
 50 Urmston, Jennifer   12 VAC-MR                 53.80      55.22        
 51 Sciucco, Allison R  11 Mrst Barracudas-MR     56.15      55.77        
 52 Clifton, Madison C  11 McSc-NJ                56.80    1:03.32        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:17.89  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            1:20.91    1:18.05 JO      20  
                  36.35     1:18.05 (41.70)                                        
  2 Timpanaro, Ilysa E  11 Ndac-MR              1:18.91    1:18.10 JO      17  
                  36.78     1:18.10 (41.32)                                        
  3 Maruo, Haruka       12 Riptides-MR          1:21.00    1:19.92 JO      16  
                  38.63     1:19.92 (41.29)                                        
  4 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:22.07    1:20.11 JO      15  
                  37.95     1:20.11 (42.16)                                        
  5 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR              1:21.86    1:23.86 SILV    14  
                  39.88     1:23.86 (43.98)                                        
  6 Santiago, Amber E   12 VAC-MR               1:21.55    1:24.79 SILV    13  
                  39.34     1:24.79 (45.45)                                        
  7 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         1:25.56    1:25.34 SILV    12  
                  40.48     1:25.34 (44.86)                                        
  8 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         1:27.59    1:25.48 SILV    11  
                  39.23     1:25.48 (46.25)                                        
  9 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         1:28.54    1:28.17 SILV     9  
                  42.34     1:28.17 (45.83)                                        
 10 Flor, Erica M       11 HYB-MR               1:26.89    1:29.28 SILV     7  
                  42.64     1:29.28 (46.64)                                        
 11 Reilly, Samantha K  12 HYB-MR               1:28.24    1:30.64 SILV     5.5
                  42.98     1:30.64 (47.66)                                        
 11 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR               1:31.21    1:30.64 SILV     5.5
                  43.15     1:30.64 (47.49)                                        
 13 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              1:24.22    1:31.59 SILV     4  
                  42.77     1:31.59 (48.82)                                        
 14 Wisolmerski, Amand  12 McSc-NJ              1:35.06    1:31.77 SILV     3  
                  43.63     1:31.77 (48.14)                                        
 15 Smigielski, Jessic  11 VAC-MR               1:36.28    1:33.18 SILV     2  
                  43.55     1:33.18 (49.63)                                        
 16 Hughes, Maria       11 WSSC-MR              1:31.65    1:34.22 SILV     1  
                  43.95     1:34.22 (50.27)                                        
 17 Brisley, Elisabeth  12 Ndac-MR              1:35.10    1:34.26 SILV   
                  44.10     1:34.26 (50.16)                                        
 18 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR          1:32.00    1:34.82        
                  45.22     1:34.82 (49.60)                                        
 19 McGurk, Emily M     11 MWSC-MR              1:34.33    1:35.07        
                  45.03     1:35.07 (50.04)                                        
 20 Salle, Mary M       12 Pbac-MR              1:33.32    1:35.08        
                  44.06     1:35.08 (51.02)                                        
 21 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR   1:35.93    1:35.58        
                  44.12     1:35.58 (51.46)                                        
 22 Tresch, Brittany M  12 Mrst Barracudas-MR   1:45.00    1:36.76        
                  46.20     1:36.76 (50.56)                                        
 23 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         1:41.27    1:37.42        
                  43.99     1:37.42 (53.43)                                        
 24 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         1:37.84    1:38.47        
                  46.60     1:38.47 (51.87)                                        
 25 Brophy, Megan C     11 McSc-NJ              2:05.05    1:39.98        
                  46.05     1:39.98 (53.93)                                        
 26 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR            1:38.17    1:41.83        
                  47.97     1:41.83 (53.86)                                        
 27 Vilchinsky, Alliso  11 McSc-NJ              1:43.14    1:41.97        
                  48.43     1:41.97 (53.54)                                        
 28 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR               1:37.63    1:42.01        
                  48.58     1:42.01 (53.43)                                        
 29 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR         1:41.69    1:42.72        
                  47.26     1:42.72 (55.46)                                        
 30 Barberis, Jillian   11 HYB-MR               1:40.75    1:44.10        
                  48.87     1:44.10 (55.23)                                        
 31 Stiles, Jessica W   11 McSc-NJ              1:43.89    1:44.17        
                  49.33     1:44.17 (54.84)                                        
 32 Ohlenschlaeger, Li  12 HYB-MR               1:38.46    1:44.23        
                  48.66     1:44.23 (55.57)                                        
 33 Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR          1:53.05    1:45.30        
                  48.46     1:45.30 (56.84)                                        
 34 Schmitz, Elizabeth  12 HYB-MR               1:51.63    1:47.32        
                  51.01     1:47.32 (56.31)                                        
 35 Baccaglini, Anna D  11 McSc-NJ              1:49.95    1:47.53        
                  51.71     1:47.53 (55.82)                                        
 36 Dondero, Madeline   11 Big Blue-MR          1:50.00    1:50.70        
                  51.86     1:50.70 (58.84)                                        
 37 Kruger, Catherine   12 McSc-NJ              2:06.53    1:51.27        
                  53.30     1:51.27 (57.97)                                        
 38 Caffrey, Amanda L   11 McSc-NJ              2:06.18    1:51.74        
                  51.27   1:51.74 (1:00.47)                                        
 39 Cuddy, Alysen E     11 VAC-MR               1:55.42    1:52.04        
                  50.85   1:52.04 (1:01.19)                                        
 40 Shaffer, Annie K    12 McSc-NJ              2:10.86    2:00.03        
                  56.81   2:00.03 (1:03.22)                                        
 41 Clifton, Madison C  11 McSc-NJ              1:57.16    2:11.33        
                1:02.93   2:11.33 (1:08.40)                                        
 -- Melia, Hannah E     11 HYB-MR               2:03.45         DQ        
                  53.61        DQ (1:01.89)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR            34.73      32.21 SILV    20  
  2 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR                33.03      32.37 SILV    17  
  3 Timpanaro, Ilysa E  11 Ndac-MR                35.24      32.65 SILV    16  
  4 Craft, Kim J        11 Pbac-MR                34.17      33.52 SILV    15  
  5 Santiago, Amber E   12 VAC-MR                 33.21      33.90 SILV    14  
  6 Wegescheide, Blair  12 Scd-Mr-MR              33.33      34.02 SILV    13  
  7 Baker, Madison L    11 MWSC-MR                33.86      34.29 SILV    12  
  8 Vilchinsky, Alliso  11 McSc-NJ                34.08      34.32 SILV    11  
  9 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR              33.24      34.42 SILV     9  
 10 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR     35.75      34.67 SILV     7  
 11 Putenis, Zinta T    12 McSc-NJ                36.96      35.06 SILV     6  
 12 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR                 37.63      35.17 SILV     5  
 13 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR     36.69      35.22 SILV     4  
 14 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR           36.38      35.28 SILV     3  
 15 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR           35.40      35.50 SILV     2  
 16 Foster, Meaghan     12 VAC-MR                 36.40      36.01 SILV     1  
 17 Carlucci, Brittany  12 Scd-Mr-MR              36.03      36.43 SILV   
 17 Geary, Kristen P    11 Aqua Gems-MR           36.09      36.43 SILV   
 19 Rosenbloom, Sarah   11 Ndac-MR                35.97      36.46 SILV   
 20 Wisolmerski, Amand  12 McSc-NJ                37.86      36.63 SILV   
 21 Stiles, Jessica W   11 McSc-NJ                39.44      36.72 SILV   
 22 Unger, Krissy F     12 HYB-MR                 37.29      37.39        
 23 Smigielski, Jessic  11 VAC-MR                 51.40      37.56        
 24 White, Amanda A     11 HYB-MR                 36.86      37.60        
 25 Reilly, Samantha K  12 HYB-MR                 36.75      37.81        
 26 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR                37.12      37.86        
 27 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR                 36.78      38.51        
 28 Baccaglini, Anna D  11 McSc-NJ                38.05      38.83        
 28 Koenig, Lindsay     11 Scd-Mr-MR              37.19      38.83        
 30 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR              38.94      39.01        
 31 Brophy, Megan C     11 McSc-NJ                41.41      40.05        
 32 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR     39.80      40.41        
 33 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR                 41.06      40.48        
 34 Urmston, Jennifer   12 VAC-MR                 49.66      40.66        
 35 Carmi, Christina    11 HYB-MR                 40.25      40.76        
 36 Awad, Mary E        12 HYB-MR                 41.99      40.83        
 37 Barberis, Jillian   11 HYB-MR                 40.82      40.97        
 38 Bauersachs, Kately  11 VAC-MR                 49.12      41.11        
 39 Ohlenschlaeger, Li  12 HYB-MR                 42.01      41.17        
 40 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR                 41.25      41.24        
 41 Rice, Lauren        12 WSSC-MR                47.79      41.93        
 42 Stamatos, Maria C   11 HYB-MR                 43.36      43.03        
 43 Mullaney, Kathleen  12 Scd-Mr-MR              41.56      43.74        
 44 Schmitz, Elizabeth  12 HYB-MR                 45.65      44.16        
 45 Kruger, Catherine   12 McSc-NJ                42.49      44.69        
 46 McTigue, Ellen C    11 Scd-Mr-MR              44.67      44.93        
 47 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR              45.49      45.47        
 48 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR           45.68      45.77        
 49 Pinney, Lisa M      12 McSc-NJ                50.11      46.08        
 50 Caffrey, Amanda L   11 McSc-NJ                44.50      46.17        
 51 Cuddy, Alysen E     11 VAC-MR                 56.31      47.94        
 52 Olsen, Mary C       12 Aqua Gems-MR           50.92      49.76        
 53 Shaffer, Annie K    12 McSc-NJ                53.48      52.41        
 54 Clifton, Madison C  11 McSc-NJ                53.08      54.16        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:08.11    1:09.60 JO      20  
                  32.71     1:09.60 (36.89)                                        
  2 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         1:12.04    1:11.20 JO      17  
                  33.63     1:11.20 (37.57)                                        
  3 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:13.79    1:14.71 SILV    16  
                  36.08     1:14.71 (38.63)                                        
  4 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR              1:16.98    1:15.38 SILV    15  
                  34.66     1:15.38 (40.72)                                        
  5 Maruo, Haruka       12 Riptides-MR          1:24.00    1:18.14 SILV    14  
                  35.65     1:18.14 (42.49)                                        
  6 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         1:23.43    1:22.09 SILV    13  
                  35.87     1:22.09 (46.22)                                        
  7 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR               1:22.91    1:23.59 SILV    12  
                  36.89     1:23.59 (46.70)                                        
  8 Vilchinsky, Alliso  11 McSc-NJ              1:23.87    1:23.75 SILV    11  
                  39.17     1:23.75 (44.58)                                        
  9 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   1:28.22    1:26.17 SILV     9  
                  39.29     1:26.17 (46.88)                                        
 10 Gray, Christine T   11 VAC-MR               1:31.22    1:26.65 SILV     7  
                  39.46     1:26.65 (47.19)                                        
 11 White, Amanda A     11 HYB-MR               1:29.14    1:27.20 SILV     6  
                  40.17     1:27.20 (47.03)                                        
 12 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               1:37.26    1:28.32 SILV     5  
                  41.07     1:28.32 (47.25)                                        
 13 Geary, Kristen P    11 Aqua Gems-MR         1:41.43    1:28.47 SILV     4  
                  36.97     1:28.47 (51.50)                                        
 14 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         1:33.16    1:28.65 SILV     3  
                  38.23     1:28.65 (50.42)                                        
 15 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR              1:24.24    1:31.27          2  
                  41.77     1:31.27 (49.50)                                        
 16 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR         1:40.90    1:41.74          1  
                  45.14     1:41.74 (56.60)                                        
 -- Conklin, Breanna M  12 Mrst Barracudas-MR   2:00.00         DQ        
                  51.64        DQ (1:10.24)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.59  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         1:11.54    1:10.16 JO      20  
                  33.43     1:10.16 (36.73)                                        
  2 Maruo, Haruka       12 Riptides-MR          1:11.80    1:10.62 JO      17  
                  33.35     1:10.62 (37.27)                                        
  3 Timpanaro, Ilysa E  11 Ndac-MR              1:11.02    1:10.77 JO      16  
                  32.80     1:10.77 (37.97)                                        
  4 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:11.62    1:10.96 JO      15  
                  32.88     1:10.96 (38.08)                                        
  5 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              1:15.59    1:11.57 SILV    14  
                  33.98     1:11.57 (37.59)                                        
  6 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:12.56    1:11.64 SILV    13  
                  33.61     1:11.64 (38.03)                                        
  7 Danner, Sage S      12 Ndac-MR              1:16.49    1:14.02 SILV    12  
                  35.61     1:14.02 (38.41)                                        
  8 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            1:15.67    1:15.22 SILV    11  
                  35.84     1:15.22 (39.38)                                        
  9 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR              1:16.44    1:15.50 SILV     9  
                  34.78     1:15.50 (40.72)                                        
 10 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   1:14.48    1:16.52 SILV     7  
                  36.05     1:16.52 (40.47)                                        
 11 Flor, Erica M       11 HYB-MR               1:18.59    1:16.96 SILV     6  
                  35.59     1:16.96 (41.37)                                        
 12 Santiago, Amber E   12 VAC-MR               1:12.81    1:17.00 SILV     5  
                  35.88     1:17.00 (41.12)                                        
 13 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR               1:17.94    1:17.91 SILV     4  
                  36.66     1:17.91 (41.25)                                        
 14 Craft, Kim J        11 Pbac-MR              1:16.94    1:17.94 SILV     3  
                  36.95     1:17.94 (40.99)                                        
 15 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              1:13.35    1:19.15 SILV     2  
                  36.40     1:19.15 (42.75)                                        
 16 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR            1:17.94    1:19.21 SILV     1  
                  37.68     1:19.21 (41.53)                                        
 17 Wisolmerski, Amand  12 McSc-NJ              1:17.66    1:19.82 SILV   
                  38.17     1:19.82 (41.65)                                        
 18 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         1:26.24    1:20.14 SILV   
                  38.55     1:20.14 (41.59)                                        
 19 Thone, Danielle     12 Scd-Mr-MR            1:19.83    1:20.44 SILV   
                  37.43     1:20.44 (43.01)                                        
 20 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:20.63 SILV   
                  35.83     1:20.63 (44.80)                                        
 21 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR            1:24.89    1:21.54 SILV   
                  37.00     1:21.54 (44.54)                                        
 22 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         1:27.94    1:21.65 SILV   
                  36.70     1:21.65 (44.95)                                        
 23 Smigielski, Jessic  11 VAC-MR               1:23.82    1:21.75        
                  37.79     1:21.75 (43.96)                                        
 24 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR               1:24.99    1:22.11        
                  38.22     1:22.11 (43.89)                                        
 25 McGurk, Emily M     11 MWSC-MR              1:23.03    1:22.34        
                  39.55     1:22.34 (42.79)                                        
 26 Reilly, Samantha K  12 HYB-MR               1:27.10    1:22.43        
                  38.14     1:22.43 (44.29)                                        
 27 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   1:25.22    1:23.15        
                  37.82     1:23.15 (45.33)                                        
 28 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               1:23.40    1:23.82        
                  39.08     1:23.82 (44.74)                                        
 29 Stiles, Jessica W   11 McSc-NJ              1:21.53    1:24.00        
                  37.93     1:24.00 (46.07)                                        
 30 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR   1:25.89    1:24.37        
                  39.29     1:24.37 (45.08)                                        
 31 Gay, Ali E          11 Ndac-MR              1:39.32    1:24.60        
                  40.18     1:24.60 (44.42)                                        
 32 Vilchinsky, Alliso  11 McSc-NJ              1:20.33    1:25.04        
                  39.65     1:25.04 (45.39)                                        
 33 White, Amanda A     11 HYB-MR               1:26.54    1:25.09        
                  39.64     1:25.09 (45.45)                                        
 34 Schweppe, Kirsten   12 Ndac-MR              1:26.61    1:25.26        
                  39.42     1:25.26 (45.84)                                        
 35 Bauersachs, Kately  11 VAC-MR               1:21.63    1:25.44        
                  40.50     1:25.44 (44.94)                                        
 36 Salle, Mary M       12 Pbac-MR              1:28.78    1:25.70        
                  15.81   1:25.70 (1:09.89)                                        
 37 Hughes, Maria       11 WSSC-MR              1:24.10    1:25.86        
                  41.01     1:25.86 (44.85)                                        
 38 Carmi, Christina    11 HYB-MR               1:29.33    1:25.95        
                  39.33     1:25.95 (46.62)                                        
 39 Baccaglini, Anna D  11 McSc-NJ              1:27.21    1:26.53        
                  39.88     1:26.53 (46.65)                                        
 40 Cunningham, Bridge  11 Ndac-MR              1:33.64    1:28.37        
                  41.40     1:28.37 (46.97)                                        
 41 Brophy, Megan C     11 McSc-NJ              1:30.40    1:28.40        
                  40.32     1:28.40 (48.08)                                        
 42 Colton, Patricia    11 WSSC-MR              1:23.18    1:28.83        
                  40.28     1:28.83 (48.55)                                        
 43 Gray, Christine T   11 VAC-MR               1:29.30    1:28.89        
                  42.27     1:28.89 (46.62)                                        
 44 Koenig, Lindsay     11 Scd-Mr-MR            1:28.80    1:29.22        
                  40.02     1:29.22 (49.20)                                        
 45 Urmston, Jennifer   12 VAC-MR               1:35.47    1:30.78        
                  39.43     1:30.78 (51.35)                                        
 46 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         1:32.03    1:30.87        
                  44.23     1:30.87 (46.64)                                        
 47 Adams, Katherine A  11 HYB-MR               1:49.85    1:31.04        
                  42.86     1:31.04 (48.18)                                        
 48 Boncek, Katie M     11 Pbac-MR              1:38.80    1:31.06        
                  44.39     1:31.06 (46.67)                                        
 49 Barberis, Jillian   11 HYB-MR               1:26.75    1:31.24        
                  42.30     1:31.24 (48.94)                                        
 50 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR         1:34.65    1:31.26        
                  42.40     1:31.26 (48.86)                                        
 51 Lewis, Chloe E      12 Riptides-MR          1:32.61    1:32.16        
                  42.92     1:32.16 (49.24)                                        
 52 Ohlenschlaeger, Li  12 HYB-MR               1:31.60    1:34.24        
                  44.36     1:34.24 (49.88)                                        
 53 Kruger, Catherine   12 McSc-NJ              1:28.51    1:34.52        
                  45.49     1:34.52 (49.03)                                        
 54 Caffrey, Amanda L   11 McSc-NJ              1:32.59    1:35.33        
                  44.32     1:35.33 (51.01)                                        
 55 Akirtava, Christin  11 Big Blue-MR          1:36.34    1:36.84        
                  43.63     1:36.84 (53.21)                                        
 56 Shaffer, Annie K    12 McSc-NJ              1:38.01    1:42.87        
                  51.49     1:42.87 (51.38)                                        
 57 Pinney, Lisa M      12 McSc-NJ              1:36.39    1:43.70        
                  48.17     1:43.70 (55.53)                                        
 58 Clifton, Madison C  11 McSc-NJ              1:36.87    1:45.70        
                  48.09     1:45.70 (57.61)                                        
 -- Geary, Kristen P    11 Aqua Gems-MR         1:56.77         DQ        
                  38.94          DQ (50.58)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:27.39  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         2:30.77    2:32.55 SILV    20  
                  32.67     1:11.98 (39.31)     1:58.04 (46.06)     2:32.55 (34.51)
  2 Blackman, Lindsey   11 VAC-MR               2:34.17    2:43.59 SILV    17  
                  36.67     1:16.84 (40.17)     2:08.57 (51.73)     2:43.59 (35.02)
  3 Santiago, Amber E   12 VAC-MR               2:42.27    2:47.66 SILV    16  
                  34.74     1:19.25 (44.51)     2:07.71 (48.46)     2:47.66 (39.95)
  4 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         2:48.81    2:55.14         15  
                  40.83     1:26.63 (45.80)     2:15.45 (48.82)     2:55.14 (39.69)
  5 Gray, Christine T   11 VAC-MR               3:26.29    3:03.17         14  
                  38.61     1:28.65 (50.04)     2:22.50 (53.85)     3:03.17 (40.67)
  6 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         3:15.17    3:14.49         13  
                  46.90     1:36.02 (49.12)     2:30.87 (54.85)     3:14.49 (43.62)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 1:59.43    1:59.36         40  
     1) Rudel, Holly E 11               2) O'Connell, Amanda N 11         
     3) Stuart, Ansley T 12             4) Hutzelmann, Amanda L 11        
                  29.30     1:00.73 (31.43)     1:31.32 (30.59)     1:59.36 (28.04)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:02.55    2:02.40         34  
     1) Smigielski, Jessica M 11        2) Foster, Meaghan 12             
     3) Blackman, Lindsey S 11          4) Santiago, Amber E 12           
                  32.48     1:03.31 (30.83)     1:32.90 (29.59)     2:02.40 (29.50)
  3 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:02.42    2:07.47         32  
     1) Gibbons, Nicolette L 11         2) Unger, Krissy F 12             
     3) Flor, Erica M 11                4) Barberis, Jillian M 11         
                  32.16     1:03.86 (31.70)     1:33.73 (29.87)     2:07.47 (33.74)
  4 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      2:10.02    2:11.50         30  
     1) Sciucco, Allison R 11           2) Coviello, Kaitlyn A 11         
     3) Stachurski, Justine A 12        4) Woodward, Samantha E 11        
                  39.19     1:11.19 (32.00)     1:42.78 (31.59)     2:11.50 (28.72)
  5 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:05.03    2:11.53         28  
     1) Carroll, Colleen E 11           2) Rice, Lauren 12                
     3) Kinsley, Jacqueline P 11        4) Bacigal, Corrine 12            
                  32.79     1:06.46 (33.67)     1:43.60 (37.14)     2:11.53 (27.93)
  6 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               2:10.67    2:14.94         26  
     1) Ohlenschlaeger, Lilyana M 12    2) Ruijgh, Sietske 12             
     3) Reilly, Samantha K 12           4) White, Amanda A 11             
                  35.32     1:08.59 (33.27)     1:41.83 (33.24)     2:14.94 (33.11)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                 2:20.43    2:19.48         24  
     1) Geary, Kristen P 11             2) Olsen, Mary C 12               
     3) Fitzgerald, Erin J 11           4) Winograd, Marcella S 12        
                  32.55     1:11.10 (38.55)     1:47.84 (36.74)     2:19.48 (31.64)
  8 Viking Aquatic Club-MR  'B'                      NT    2:23.54         22  
     1) Bauersachs, Katelyn B 11        2) Giordano, Christina 11         
     3) Cuddy, Alysen E 11              4) Urmston, Jennifer L 12         
                  47.02     1:11.29 (24.27)     1:51.61 (40.32)     2:23.54 (31.93)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:18.43    2:13.83         40  
     1) Hutzelmann, Amanda L 11         2) Stuart, Ansley T 12            
     3) Geary, Kristen P 11             4) Andrews, Jinan M 11            
                  34.32     1:12.83 (38.51)     1:46.58 (33.75)     2:13.83 (27.25)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           2:20.05    2:19.54         34  
     1) Fairclough, Morgan D 11         2) Baker, Madison L 11            
     3) McGurk, Emily M 11              4) Mendrzycki, Morgan 10          
                  34.31     1:11.50 (37.19)     1:46.96 (35.46)     2:19.54 (32.58)
  3 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'              2:20.00    2:21.69         32  
     1) Craft, Kim J 11                 2) Daly, Lauren B 12              
     3) Rainy, Liz L 12                 4) Salle, Mary M 12               
                  36.54     1:14.47 (37.93)     1:49.34 (34.87)     2:21.69 (32.35)
  4 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:19.53    2:23.55         30  
     1) Flor, Erica M 11                2) Reilly, Samantha K 12          
     3) Ruijgh, Sietske 12              4) Gibbons, Nicolette L 11        
                  34.53     1:15.28 (40.75)     1:52.19 (36.91)     2:23.55 (31.36)
  5 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      2:20.78    2:24.27         28  
     1) Stachurski, Justine A 12        2) Woodward, Samantha E 11        
     3) Coviello, Kaitlyn A 11          4) Tresch, Brittany M 12          
                  36.53     1:14.78 (38.25)     1:52.70 (37.92)     2:24.27 (31.57)
  6 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 2:19.66    2:24.84         26  
     1) Bauersachs, Katelyn B 11        2) Santiago, Amber E 12           
     3) Gray, Christine T 11            4) Urmston, Jennifer L 12         
                  38.63     1:16.88 (38.25)     1:52.76 (35.88)     2:24.84 (32.08)
  7 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:17.11    2:25.60         24  
     1) Danner, Sage S 12               2) Timpanaro, Ilysa E 11          
     3) Gay, Ali E 11                   4) Cunningham, Bridget M 11       
                  35.67     1:12.01 (36.34)     1:51.67 (39.66)     2:25.60 (33.93)
  8 Morris County Swim Club-NJ  'A'             2:25.78    2:30.19         22  
     1) Pinney, Lisa M 12               2) Wisolmerski, Amanda H 12       
     3) Vilchinsky, Allison E 11        4) Stiles, Jessica W 11           
                  43.73     1:27.15 (43.42)     1:59.65 (32.50)     2:30.19 (30.54)
  9 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                 2:45.43    2:33.92         18  
     1) Winograd, Marcella S 12         2) Prais, Nicole R 11             
     3) O'Connell, Amanda N 11          4) Fitzgerald, Erin J 11          
                  37.71     1:24.20 (46.49)     1:59.94 (35.74)     2:33.92 (33.98)
 10 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               2:27.57    2:34.60         14  
     1) Carmi, Christina 11             2) Ohlenschlaeger, Lilyana M 12   
     3) White, Amanda A 11              4) Barberis, Jillian M 11         
                  38.40     1:25.09 (46.69)     2:02.38 (37.29)     2:34.60 (32.22)
 11 Morris County Swim Club-NJ  'C'             2:50.78    2:50.22         12  
     1) Kruger, Catherine M 12          2) Caffrey, Amanda L 11           
     3) Brophy, Megan C 11              4) Clifton, Madison C 11          
                  42.48     1:34.63 (52.15)     2:12.95 (38.32)     2:50.22 (37.27)
 -- Viking Aquatic Club-MR  'B'                 2:44.77         DQ        
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.59  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR                25.81      26.14 ZQ      20  
  2 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR           26.30      26.30 ZQ      17  
  3 Pope, Sarah A       13 Ndac-MR                27.51      26.59 ZQ      16  
  4 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR                 26.86      27.06 SILV    15  
  5 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR           27.42      27.11 SILV    14  
  6 Wade, Zoey A        13 HYB-MR                 27.41      27.59 SILV    13  
  7 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR           28.82      27.70 SILV    12  
  8 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR            28.82      27.73 SILV    11  
  9 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR           27.90      27.79 SILV     8  
  9 Klein, Morganne C   14 VAC-MR                 27.46      27.79 SILV     8  
 11 Zaug, Leanne M      13 McSc-NJ                28.16      28.00 SILV     6  
 12 Rodriguez, Lilyros  13 MWSC-MR                28.63      28.01 SILV     5  
 13 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR                28.89      28.16 SILV     4  
 14 Harris, Nicole D    13 McSc-NJ                28.91      28.17 SILV     3  
 15 McCormack, Christi  14 Aqua Gems-MR           27.72      28.41 SILV     2  
 16 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR            28.03      28.54 SILV     1  
 17 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR                28.91      28.70 SILV   
 18 Viotto, Jackie A    14 McSc-NJ                29.63      28.81 SILV   
 19 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR           28.82      28.84 SILV   
 20 Carney, Kyla        13 MWSC-MR                29.20      28.85 SILV   
 21 Good, Courtney N    14 McSc-NJ                28.48      28.97 SILV   
 22 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR     29.41      28.98 SILV   
 23 Krause, Samantha    13 VAC-MR                 28.91      29.00 SILV   
 24 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR     28.96      29.16 SILV   
 25 Conklin, Ciara      14 WSSC-MR                29.96      29.21 SILV   
 26 Hughes, Shannon K   13 McSc-NJ                29.84      29.24 SILV   
 27 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR              29.36      29.37 SILV   
 28 Carfizzi, Nina R    14 Pbac-MR                31.13      29.48 SILV   
 29 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR            30.30      29.63 SILV   
 30 Lee, Jenny          13 DSC-MR                    NT      29.64 SILV   
 31 Lange, Kerry N      14 WSSC-MR                30.02      29.75 SILV   
 32 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR           29.47      29.82 SILV   
 33 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR           30.99      29.83 SILV   
 33 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR                 29.62      29.83 SILV   
 35 Farrell, Laura J    13 Ndac-MR                30.57      29.85 SILV   
 36 O'Neill, Mary-Liz   13 HYB-MR                 31.46      29.99 SILV   
 37 Doherty, Gini S     13 HYB-MR                 30.19      30.16 SILV   
 38 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR                 30.40      30.22        
 39 Beaudouin, Kristin  13 McSc-NJ                31.32      30.28        
 40 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR           31.39      30.33        
 41 Huerta, Imani       13 VAC-MR                 30.59      30.70        
 42 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR           30.11      30.74        
 43 Scarcello, Samanth  13 HYB-MR                 31.35      30.88        
 44 Sterling, Therese   13 HYB-MR                 31.45      30.95        
 45 Demberg, Erica S    14 Mrst Barracudas-MR     32.00      31.14        
 46 Horan, Sammy-Jo     14 Scd-Mr-MR              30.06      31.55        
 47 Ryan, Allison       13 WSSC-MR                33.75      31.77        
 48 Barry, Marie E      13 Mrst Barracudas-MR     31.87      31.89        
 49 O'Loughlin, Chriss  13 Mrst Barracudas-MR     33.89      31.93        
 50 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR                 31.85      31.97        
 51 Wagner, Alyssa      13 McSc-NJ                33.14      32.21        
 52 Campo, Brittany M   14 McSc-NJ                31.81      32.97        
 53 Wisolmerski, Chris  14 McSc-NJ                35.39      35.77        
 54 Mayer, Rachel M     13 Aqua Gems-MR           36.82      36.37        
 55 Lillian, Emma M     13 Aqua Gems-MR           40.15      39.05        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.59  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR           56.50      56.38 ZQ      20  
                  27.30       56.38 (29.08)                                        
  2 Klein, Morganne C   14 VAC-MR                 58.20      58.38 JO      17  
                  28.07       58.38 (30.31)                                        
  3 Pope, Sarah A       13 Ndac-MR              1:03.56      58.97 SILV    16  
                  27.95       58.97 (31.02)                                        
  4 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR                 58.48      59.01 SILV    15  
                  28.75       59.01 (30.26)                                        
  5 Wade, Zoey A        13 HYB-MR                 59.17      59.69 SILV    14  
                  29.12       59.69 (30.57)                                        
  6 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:01.86      59.93 SILV    13  
                  28.66       59.93 (31.27)                                        
  7 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR            59.50      59.96 SILV    12  
                  28.97       59.96 (30.99)                                        
  8 Zaug, Leanne M      13 McSc-NJ              1:02.50    1:00.70 SILV    11  
                  29.04     1:00.70 (31.66)                                        
  9 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:02.26    1:00.86 SILV     9  
                  29.62     1:00.86 (31.24)                                        
 10 Frick, Louisa A     14 Ndac-MR              1:00.29    1:00.89 SILV     7  
                  29.27     1:00.89 (31.62)                                        
 11 Henry, Emily T      13 Pbac-MR                59.89    1:01.46 SILV     6  
                  29.54     1:01.46 (31.92)                                        
 12 Parodi, Ellen M     14 Aqua Gems-MR           59.12    1:01.50 SILV     5  
                  29.57     1:01.50 (31.93)                                        
 13 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR              1:01.82    1:01.62 SILV     4  
                  29.66     1:01.62 (31.96)                                        
 14 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR           59.38    1:01.67 SILV     3  
                  29.46     1:01.67 (32.21)                                        
 15 Carney, Kyla        13 MWSC-MR              1:01.07    1:01.71 SILV     1.5
                  29.31     1:01.71 (32.40)                                        
 15 Harris, Nicole D    13 McSc-NJ              1:02.10    1:01.71 SILV     1.5
                  29.82     1:01.71 (31.89)                                        
 17 Kennedy, Moira C    14 MWSC-MR              1:02.12    1:02.07 SILV   
                  29.90     1:02.07 (32.17)                                        
 18 McCormack, Christi  14 Aqua Gems-MR         1:01.32    1:02.24 SILV   
                  29.72     1:02.24 (32.52)                                        
 19 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR           59.75    1:02.28 SILV   
                  29.43     1:02.28 (32.85)                                        
 20 Perez-Rogers, Lise  13 Ndac-MR              1:02.80    1:02.74 SILV   
                  29.72     1:02.74 (33.02)                                        
 21 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              1:02.67    1:03.34 SILV   
                  30.19     1:03.34 (33.15)                                        
 22 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          1:01.27    1:03.37 SILV   
                  30.10     1:03.37 (33.27)                                        
 23 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         1:02.88    1:03.63 SILV   
                  30.25     1:03.63 (33.38)                                        
 24 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          1:06.35    1:03.89 SILV   
                  30.55     1:03.89 (33.34)                                        
 25 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:02.51    1:03.91 SILV   
                  30.69     1:03.91 (33.22)                                        
 26 Farrell, Laura J    13 Ndac-MR              1:03.11    1:04.13 SILV   
                  31.00     1:04.13 (33.13)                                        
 27 McGurk, Becca S     14 MWSC-MR              1:03.55    1:04.15 SILV   
                  30.88     1:04.15 (33.27)                                        
 28 Lee, Jenny          13 DSC-MR                    NT    1:04.31 SILV   
                  30.50     1:04.31 (33.81)                                        
 29 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         1:05.54    1:04.45 SILV   
                  31.13     1:04.45 (33.32)                                        
 30 Conklin, Ciara      14 WSSC-MR              1:03.96    1:04.92 SILV   
                  31.27     1:04.92 (33.65)                                        
 31 Foster, Amanda      14 VAC-MR               1:05.59    1:05.12 SILV   
                  31.01     1:05.12 (34.11)                                        
 32 Good, Courtney N    14 McSc-NJ              1:03.00    1:05.13 SILV   
                  30.66     1:05.13 (34.47)                                        
 33 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               1:06.23    1:05.16 SILV   
                  30.64     1:05.16 (34.52)                                        
 34 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         1:02.37    1:05.19 SILV   
                  30.93     1:05.19 (34.26)                                        
 35 Rockwell, Alexis M  14 Pbac-MR              1:04.62    1:05.28 SILV   
                  31.36     1:05.28 (33.92)                                        
 36 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               1:06.35    1:05.32 SILV   
                  31.33     1:05.32 (33.99)                                        
 37 Krause, Samantha    13 VAC-MR               1:04.94    1:05.57 SILV   
                  31.42     1:05.57 (34.15)                                        
 38 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         1:07.36    1:05.83 SILV   
                  31.25     1:05.83 (34.58)                                        
 39 Hughes, Shannon K   13 McSc-NJ              1:06.77    1:06.28        
                  31.14     1:06.28 (35.14)                                        
 40 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         1:08.25    1:06.59        
                  31.75     1:06.59 (34.84)                                        
 41 Zeedyk, Allison C   13 Aqua Gems-MR         1:08.43    1:06.65        
                  31.87     1:06.65 (34.78)                                        
 42 O'Neill, Mary-Liz   13 HYB-MR               1:07.30    1:06.72        
                  32.35     1:06.72 (34.37)                                        
 43 Beaudouin, Kristin  13 McSc-NJ              1:12.12    1:06.97        
                  34.87     1:06.97 (32.10)                                        
 44 Scarcello, Samanth  13 HYB-MR               1:10.48    1:08.28        
                  31.56     1:08.28 (36.72)                                        
 45 Nastasi, Kristina   14 MWSC-MR              1:14.99    1:08.39        
                  32.96     1:08.39 (35.43)                                        
 46 Russell, Colleen    14 WSSC-MR              1:08.47    1:08.65        
                  32.92     1:08.65 (35.73)                                        
 47 Huerta, Imani       13 VAC-MR               1:10.02    1:09.03        
                  33.15     1:09.03 (35.88)                                        
 48 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR         1:05.73    1:09.34        
                  32.79     1:09.34 (36.55)                                        
 49 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               1:08.40    1:09.50        
                  33.73     1:09.50 (35.77)                                        
 50 Barry, Marie E      13 Mrst Barracudas-MR   1:08.68    1:09.81        
                  32.73     1:09.81 (37.08)                                        
 51 Demberg, Erica S    14 Mrst Barracudas-MR   1:08.22    1:10.51        
                  33.96     1:10.51 (36.55)                                        
 52 Campo, Brittany M   14 McSc-NJ              1:09.92    1:11.00        
 53 Wagner, Alyssa      13 McSc-NJ              1:12.07    1:11.36        
                  34.31     1:11.36 (37.05)                                        
 54 O'Loughlin, Chriss  13 Mrst Barracudas-MR   1:09.88    1:11.65        
                  33.52     1:11.65 (38.13)                                        
 55 Shoiock, Alexa K    13 MWSC-MR              1:08.83    1:11.80        
                  34.25     1:11.80 (37.55)                                        
 56 Sterling, Therese   13 HYB-MR               1:13.01    1:11.87        
                  34.75     1:11.87 (37.12)                                        
 57 Ryan, Allison       13 WSSC-MR              1:12.28    1:12.22        
                  34.86     1:12.22 (37.36)                                        
 58 Pochron, Jennifer   13 Aqua Gems-MR         1:21.79    1:17.18        
                  34.72     1:17.18 (42.46)                                        
 59 Macur, Elise K      13 Pbac-MR              1:18.87    1:18.62        
                  37.53     1:18.62 (41.09)                                        
 60 Mayer, Rachel M     13 Aqua Gems-MR         1:23.15    1:22.80        
                  38.93     1:22.80 (43.87)                                        
 61 Lillian, Emma M     13 Aqua Gems-MR              NT    1:26.93        
                  40.22     1:26.93 (46.71)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.09  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         2:03.31    2:02.09 ZQ      20  
                  27.68       57.96 (30.28)     1:29.79 (31.83)     2:02.09 (32.30)
  2 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               2:03.01    2:06.13 JO      17  
                  28.91     1:00.78 (31.87)     1:34.30 (33.52)     2:06.13 (31.83)
  3 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               2:02.77    2:06.17 JO      16  
                  28.65     1:00.63 (31.98)     1:34.03 (33.40)     2:06.17 (32.14)
  4 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR              2:13.76    2:10.89 SILV    15  
                  31.09     1:05.01 (33.92)     1:39.28 (34.27)     2:10.89 (31.61)
  5 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         2:15.36    2:14.27 SILV    14  
                  31.37     1:06.54 (35.17)     1:41.85 (35.31)     2:14.27 (32.42)
  6 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR         2:10.51    2:14.99 SILV    13  
                  30.16     1:04.99 (34.83)     1:40.85 (35.86)     2:14.99 (34.14)
  7 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         2:13.43    2:15.80 SILV    12  
                  31.10     1:06.55 (35.45)     1:42.15 (35.60)     2:15.80 (33.65)
  8 Kennedy, Moira C    14 MWSC-MR              2:13.18    2:18.13 SILV    11  
                  31.23     1:06.01 (34.78)     1:41.65 (35.64)     2:18.13 (36.48)
  9 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         2:32.01    2:20.80 SILV     9  
                  31.28     1:06.66 (35.38)     1:44.96 (38.30)     2:20.80 (35.84)
 10 Perez-Rogers, Lise  13 Ndac-MR              2:19.17    2:21.17 SILV     7  
                  31.71     1:08.46 (36.75)     1:45.67 (37.21)     2:21.17 (35.50)
 11 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR            2:21.22    2:22.48 SILV     6  
                  32.66     1:10.15 (37.49)     1:47.35 (37.20)     2:22.48 (35.13)
 12 Conklin, Ciara      14 WSSC-MR              2:21.48    2:22.52 SILV     5  
                  32.57     1:08.35 (35.78)     1:46.15 (37.80)     2:22.52 (36.37)
 13 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         2:23.99    2:24.62          4  
                  33.47     1:11.10 (37.63)     1:48.62 (37.52)     2:24.62 (36.00)
 14 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         2:17.82    2:24.83          3  
                  32.61     1:09.38 (36.77)     1:48.16 (38.78)     2:24.83 (36.67)
 15 Krause, Samantha    13 VAC-MR               2:25.78    2:27.58          2  
                  32.97     1:10.95 (37.98)     1:49.95 (39.00)     2:27.58 (37.63)
 16 Demberg, Erica S    14 Mrst Barracudas-MR   2:26.05    2:28.08          1  
                  33.94     1:11.83 (37.89)     1:50.45 (38.62)     2:28.08 (37.63)
 17 Huerta, Imani       13 VAC-MR               2:28.07    2:30.35        
                  33.60     1:11.43 (37.83)     1:50.90 (39.47)     2:30.35 (39.45)
 18 O'Loughlin, Chriss  13 Mrst Barracudas-MR   2:35.00    2:34.64        
                  35.69     1:15.20 (39.51)     1:55.88 (40.68)     2:34.64 (38.76)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:29.19  ZQ
        5:35.99  JO
        6:05.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               5:18.92    5:37.75 SILV    20  
                  30.31     1:03.63 (33.32)     1:37.65 (34.02)     2:11.42 (33.77)
        2:45.67 (34.25)     3:20.43 (34.76)     3:55.40 (34.97)     4:29.86 (34.46)
        5:04.49 (34.63)     5:37.75 (33.26)                                        
  2 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               5:36.96    5:45.75 SILV    17  
                  30.73     1:04.89 (34.16)     1:39.78 (34.89)     2:15.17 (35.39)
        2:50.75 (35.58)     3:26.27 (35.52)     4:01.11 (34.84)     4:36.42 (35.31)
        5:11.74 (35.32)     5:45.75 (34.01)                                        
  3 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              6:01.12    5:52.88 SILV    16  
                  31.07     1:05.69 (34.62)     1:41.34 (35.65)     2:17.01 (35.67)
        2:53.10 (36.09)     3:29.33 (36.23)     4:05.73 (36.40)     4:41.76 (36.03)
        5:17.72 (35.96)     5:52.88 (35.16)                                        
  4 Rodriguez, Lilyros  13 MWSC-MR              6:12.20    6:02.22 SILV    15  
                  30.34     1:05.36 (35.02)     1:41.90 (36.54)     2:18.22 (36.32)
        2:55.81 (37.59)     3:34.43 (38.62)     4:12.17 (37.74)     4:49.41 (37.24)
        5:26.17 (36.76)     6:02.22 (36.05)                                        
  5 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR              6:02.12    6:03.49 SILV    14  
                  32.01     1:07.14 (35.13)     1:44.87 (37.73)     2:22.63 (37.76)
        3:01.33 (38.70)     3:39.82 (38.49)     4:18.09 (38.27)     4:55.62 (37.53)
        5:31.60 (35.98)     6:03.49 (31.89)                                        
  6 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR              NT    6:05.22 SILV    13  
                  32.78     1:09.78 (37.00)     1:47.19 (37.41)     2:24.50 (37.31)
        3:01.91 (37.41)     3:39.35 (37.44)     4:17.22 (37.87)     4:54.53 (37.31)
        5:31.24 (36.71)     6:05.22 (33.98)                                        
  7 Kennedy, Moira C    14 MWSC-MR              5:57.06    6:10.11         12  
                  33.10     1:09.27 (36.17)     1:46.89 (37.62)     2:24.06 (37.17)
        3:01.58 (37.52)     3:39.24 (37.66)     4:17.19 (37.95)     4:55.25 (38.06)
        5:33.30 (38.05)     6:10.11 (36.81)                                        
  8 Conklin, Ciara      14 WSSC-MR              6:04.40    6:25.39         11  
                  32.75     1:09.53 (36.78)     1:48.15 (38.62)     2:27.43 (39.28)
        3:07.09 (39.66)     3:46.93 (39.84)     4:26.66 (39.73)     5:06.82 (40.16)
        5:46.74 (39.92)     6:25.39 (38.65)                                        
  9 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         6:26.90    6:26.20          9  
                  34.19     1:12.58 (38.39)     1:51.82 (39.24)     2:31.70 (39.88)
        3:10.30 (38.60)     3:49.74 (39.44)     4:29.42 (39.68)     5:08.32 (38.90)
        5:48.14 (39.82)     6:26.20 (38.06)                                        
 10 Perez-Rogers, Lise  13 Ndac-MR              6:19.11    6:33.09          7  
                  32.32     1:11.24 (38.92)     1:51.86 (40.62)     2:32.57 (40.71)
        3:12.42 (39.85)     3:52.95 (40.53)     4:34.93 (41.98)     5:15.76 (40.83)
        5:55.17 (39.41)     6:33.09 (37.92)                                        
 11 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR            6:36.90    6:37.31          6  
                  34.78     1:14.92 (40.14)     1:55.62 (40.70)     2:37.01 (41.39)
        3:17.69 (40.68)     3:58.61 (40.92)     4:39.22 (40.61)     5:20.97 (41.75)
        6:01.36 (40.39)     6:37.31 (35.95)                                        
 12 Russell, Colleen    14 WSSC-MR              6:41.53    6:44.06          5  
                  34.32     1:13.89 (39.57)     1:53.02 (39.13)     2:33.97 (40.95)
        3:15.45 (41.48)     3:57.16 (41.71)     4:40.14 (42.98)     5:22.12 (41.98)
        6:03.09 (40.97)     6:44.06 (40.97)                                        
 13 Demberg, Erica S    14 Mrst Barracudas-MR   6:36.36    6:53.12          4  
                  35.74     1:15.81 (40.07)     1:57.69 (41.88)     2:39.80 (42.11)
        3:22.51 (42.71)     4:05.28 (42.77)     4:49.18 (43.90)     5:31.80 (42.62)
        6:12.94 (41.14)     6:53.12 (40.18)                                        
 14 O'Loughlin, Chriss  13 Mrst Barracudas-MR   7:32.16    6:58.64          3  
                  36.21     1:17.47 (41.26)     1:59.97 (42.50)     2:43.77 (43.80)
        3:27.21 (43.44)     4:11.81 (44.60)     4:55.16 (43.35)     5:38.02 (42.86)
        6:20.77 (42.75)     6:58.64 (37.87)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.29  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               1:06.48    1:07.00 JO      20  
                  32.90     1:07.00 (34.10)                                        
  2 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              1:06.84    1:07.30 JO      17  
                  32.91     1:07.30 (34.39)                                        
  3 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR         1:06.44    1:07.65 JO      16  
                  32.73     1:07.65 (34.92)                                        
  4 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          1:10.88    1:09.07 SILV    15  
                  33.47     1:09.07 (35.60)                                        
  5 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               1:09.21    1:09.58 SILV    14  
                  34.41     1:09.58 (35.17)                                        
  6 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR              1:14.22    1:10.81 SILV    13  
                  34.62     1:10.81 (36.19)                                        
  7 Harris, Nicole D    13 McSc-NJ              1:11.06    1:11.20 SILV    12  
                  35.32     1:11.20 (35.88)                                        
  8 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          1:11.40    1:11.55 SILV    11  
                  34.97     1:11.55 (36.58)                                        
  9 Carney, Kyla        13 MWSC-MR              1:09.54    1:11.57 SILV     9  
                  34.66     1:11.57 (36.91)                                        
 10 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:09.44    1:11.59 SILV     7  
                  34.55     1:11.59 (37.04)                                        
 11 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:12.89    1:11.66 SILV     6  
                  35.04     1:11.66 (36.62)                                        
 12 McCormack, Christi  14 Aqua Gems-MR         1:10.54    1:12.90 SILV     5  
                  35.46     1:12.90 (37.44)                                        
 13 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               1:11.49    1:12.91 SILV     4  
                  35.93     1:12.91 (36.98)                                        
 14 Good, Courtney N    14 McSc-NJ              1:12.25    1:12.96 SILV     3  
                  35.46     1:12.96 (37.50)                                        
 15 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:12.73    1:13.01 SILV     2  
                  36.27     1:13.01 (36.74)                                        
 16 McGurk, Becca S     14 MWSC-MR              1:12.00    1:13.02 SILV     1  
                  35.33     1:13.02 (37.69)                                        
 17 Krause, Samantha    13 VAC-MR               1:11.14    1:13.32 SILV   
                  35.79     1:13.32 (37.53)                                        
 18 Lee, Jenny          13 DSC-MR                    NT    1:13.44 SILV   
                  35.48     1:13.44 (37.96)                                        
 19 Pope, Sarah A       13 Ndac-MR              1:17.26    1:13.74 SILV   
                  36.56     1:13.74 (37.18)                                        
 20 Frick, Louisa A     14 Ndac-MR              1:15.12    1:13.81 SILV   
                  36.42     1:13.81 (37.39)                                        
 21 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               1:14.67    1:14.16 SILV   
                  36.46     1:14.16 (37.70)                                        
 22 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               1:11.74    1:14.34 SILV   
                  36.61     1:14.34 (37.73)                                        
 23 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         1:14.93    1:14.59 SILV   
                  36.84     1:14.59 (37.75)                                        
 24 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          1:17.72    1:15.03 SILV   
                  36.40     1:15.03 (38.63)                                        
 25 Rockwell, Alexis M  14 Pbac-MR              1:19.25    1:15.51 SILV   
                  37.64     1:15.51 (37.87)                                        
 26 Farrell, Laura J    13 Ndac-MR              1:19.11    1:15.59 SILV   
                  37.19     1:15.59 (38.40)                                        
 27 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         1:14.95    1:15.98 SILV   
                  36.46     1:15.98 (39.52)                                        
 28 Zeedyk, Allison C   13 Aqua Gems-MR         1:11.43    1:16.27 SILV   
                  35.84     1:16.27 (40.43)                                        
 29 Kennedy, Moira C    14 MWSC-MR              1:10.65    1:16.65 SILV   
                  36.92     1:16.65 (39.73)                                        
 30 Perez-Rogers, Lise  13 Ndac-MR              1:18.63    1:16.86 SILV   
                  37.18     1:16.86 (39.68)                                        
 31 O'Neill, Mary-Liz   13 HYB-MR               1:17.25    1:17.43 SILV   
                  38.45     1:17.43 (38.98)                                        
 32 Beaudouin, Kristin  13 McSc-NJ              1:19.32    1:18.05 SILV   
                  39.29     1:18.05 (38.76)                                        
 33 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         1:17.30    1:18.20 SILV   
                  38.41     1:18.20 (39.79)                                        
 34 Wagner, Alyssa      13 McSc-NJ              1:19.93    1:18.38        
                  38.05     1:18.38 (40.33)                                        
 35 Barry, Marie E      13 Mrst Barracudas-MR   1:17.12    1:18.95        
                  38.14     1:18.95 (40.81)                                        
 36 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         1:15.78    1:19.86        
                  38.66     1:19.86 (41.20)                                        
 37 Zaug, Leanne M      13 McSc-NJ              1:15.06    1:19.89        
                  38.92     1:19.89 (40.97)                                        
 38 Shoiock, Alexa K    13 MWSC-MR              1:16.51    1:20.47        
                  39.34     1:20.47 (41.13)                                        
 39 Huerta, Imani       13 VAC-MR               1:17.05    1:21.35        
                  39.27     1:21.35 (42.08)                                        
 40 Scarcello, Samanth  13 HYB-MR               1:25.09    1:21.53        
                  39.35     1:21.53 (42.18)                                        
 41 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         1:25.84    1:21.54        
                  40.14     1:21.54 (41.40)                                        
 42 Hughes, Shannon K   13 McSc-NJ              1:27.43    1:22.01        
                  39.21     1:22.01 (42.80)                                        
 43 Russell, Colleen    14 WSSC-MR              1:22.17    1:22.85        
                  40.06     1:22.85 (42.79)                                        
 44 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               1:28.00    1:22.99        
                  39.63     1:22.99 (43.36)                                        
 45 O'Loughlin, Chriss  13 Mrst Barracudas-MR   1:21.92    1:23.42        
                  41.10     1:23.42 (42.32)                                        
 46 Foster, Amanda      14 VAC-MR               1:24.29    1:25.55        
                  41.45     1:25.55 (44.10)                                        
 47 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR         1:19.96    1:26.02        
                  41.81     1:26.02 (44.21)                                        
 48 Campo, Brittany M   14 McSc-NJ              1:24.08    1:27.17        
                  42.97     1:27.17 (44.20)                                        
 49 Sterling, Therese   13 HYB-MR               1:26.42    1:28.33        
 50 Mayer, Rachel M     13 Aqua Gems-MR         1:37.59    1:29.77        
 51 Pochron, Jennifer   13 Aqua Gems-MR         1:41.71    1:34.98        
 52 Demberg, Erica S    14 Mrst Barracudas-MR   1:25.00    1:39.13        
                  47.10     1:39.13 (52.03)                                        
 53 Lillian, Emma M     13 Aqua Gems-MR         1:46.76    1:47.46        
                  51.03     1:47.46 (56.43)                                        
 -- Macur, Elise K      13 Pbac-MR              1:29.97         DQ        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:22.09  ZQ
        2:26.49  JO
        2:48.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         2:16.89    2:17.01 ZQ      20  
                  32.62     1:06.54 (33.92)     1:41.65 (35.11)     2:17.01 (35.36)
  2 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               2:20.58    2:23.42 JO      17  
                  34.57     1:11.09 (36.52)     1:48.08 (36.99)     2:23.42 (35.34)
  3 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              2:21.15    2:24.48 JO      16  
                  33.81     1:09.99 (36.18)     1:47.25 (37.26)     2:24.48 (37.23)
  4 Parodi, Ellen M     14 Aqua Gems-MR              NT    2:29.76 SILV    15  
                  35.49     1:13.75 (38.26)     1:52.09 (38.34)     2:29.76 (37.67)
  5 Harris, Nicole D    13 McSc-NJ              2:30.67    2:31.83 SILV    14  
                  35.86     1:14.28 (38.42)     1:53.77 (39.49)     2:31.83 (38.06)
  6 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          2:31.11    2:32.53 SILV    13  
                  35.84     1:14.48 (38.64)     1:53.92 (39.44)     2:32.53 (38.61)
  7 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   2:28.25    2:32.71 SILV    12  
                  35.39     1:14.31 (38.92)     1:54.56 (40.25)     2:32.71 (38.15)
  8 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          2:38.00    2:33.87 SILV    11  
                  37.17     1:16.67 (39.50)     1:55.79 (39.12)     2:33.87 (38.08)
  9 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               2:39.67    2:34.44 SILV     9  
                  37.90     1:17.09 (39.19)     1:55.93 (38.84)     2:34.44 (38.51)
 10 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          2:34.13    2:36.25 SILV     7  
                  37.35     1:17.31 (39.96)     1:57.69 (40.38)     2:36.25 (38.56)
 11 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         2:42.60    2:37.81 SILV     6  
                  37.53     1:18.44 (40.91)     1:59.68 (41.24)     2:37.81 (38.13)
 12 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR            2:42.59    2:40.65 SILV     5  
                  38.48     1:19.44 (40.96)     2:01.55 (42.11)     2:40.65 (39.10)
 13 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          2:38.99    2:41.28 SILV     4  
                  37.93     1:18.32 (40.39)     2:00.38 (42.06)     2:41.28 (40.90)
 14 Krause, Samantha    13 VAC-MR               2:36.12    2:41.76 SILV     3  
                                1:19.35 ( )     2:01.46 (42.11)     2:41.76 (40.30)
 15 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               2:39.46    2:42.94 SILV     2  
                  39.41     1:21.02 (41.61)     2:02.91 (41.89)     2:42.94 (40.03)
 16 Zaug, Leanne M      13 McSc-NJ              2:50.98    2:43.61 SILV     1  
                  40.01     1:23.06 (43.05)     2:04.07 (41.01)     2:43.61 (39.54)
 17 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         2:44.93    2:44.62 SILV   
                  38.90     1:21.07 (42.17)     2:03.39 (42.32)     2:44.62 (41.23)
 18 Viotto, Jackie A    14 McSc-NJ              2:50.73    2:44.75 SILV   
                  39.15     1:20.73 (41.58)     2:03.16 (42.43)     2:44.75 (41.59)
 19 Beaudouin, Kristin  13 McSc-NJ              2:49.43    2:45.64 SILV   
                                                    2:06.40 ( )     2:45.64 (39.24)
 20 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         2:41.69    2:45.97 SILV   
                  37.86     1:20.25 (42.39)     2:04.84 (44.59)     2:45.97 (41.13)
 21 Good, Courtney N    14 McSc-NJ              2:44.21    2:46.63 SILV   
                  38.65     1:21.03 (42.38)     2:04.81 (43.78)     2:46.63 (41.82)
 22 Wagner, Alyssa      13 McSc-NJ              2:51.30    2:47.54 SILV   
                  39.47     1:22.27 (42.80)     2:04.41 (42.14)     2:47.54 (43.13)
 23 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         2:49.10    2:47.81 SILV   
                  40.23     1:23.63 (43.40)     2:07.24 (43.61)     2:47.81 (40.57)
 24 O'Neill, Mary-Liz   13 HYB-MR               2:50.35    2:48.72 SILV   
                  41.17     1:24.62 (43.45)     2:08.40 (43.78)     2:48.72 (40.32)
 25 Hughes, Shannon K   13 McSc-NJ              2:55.44    2:59.42        
                  41.38     1:26.44 (45.06)     2:12.92 (46.48)     2:59.42 (46.50)
 26 Scarcello, Samanth  13 HYB-MR               3:09.65    2:59.56        
                  42.88     1:28.14 (45.26)     2:14.22 (46.08)     2:59.56 (45.34)
 27 Campo, Brittany M   14 McSc-NJ              3:02.03    3:02.90        
                  44.07                             2:18.40 ( )     3:02.90 (44.50)
 28 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               3:05.65    3:03.27        
                                1:30.31 ( )     2:18.22 (47.91)     3:03.27 (45.05)
 29 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR              NT    3:03.75        
                  43.29     1:30.48 (47.19)     2:18.67 (48.19)     3:03.75 (45.08)
 30 Sterling, Therese   13 HYB-MR               3:04.31    3:03.80        
                  45.31     1:32.55 (47.24)   3:03.80 (1:31.25)                    
 31 Wisolmerski, Chris  14 McSc-NJ              3:20.68    3:09.51        
 -- Doherty, Gini S     13 HYB-MR               2:47.65         DQ        
                  42.17     1:27.65 (45.48)     2:13.08 (45.43)          DQ (47.98)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.89  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         1:13.01    1:12.91 ZQ      20  
                  34.72     1:12.91 (38.19)                                        
  2 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              1:13.72    1:13.35 ZQ      17  
                  34.03     1:13.35 (39.32)                                        
  3 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         1:12.15    1:13.36 ZQ      16  
                  35.20     1:13.36 (38.16)                                        
  4 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          1:13.16    1:13.56 ZQ      15  
                  34.95     1:13.56 (38.61)                                        
  5 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               1:09.60    1:13.74 ZQ      14  
                  34.66     1:13.74 (39.08)                                        
  6 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR              1:16.47    1:16.72 SILV    13  
                  36.29     1:16.72 (40.43)                                        
  7 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          1:19.53    1:17.81 SILV    12  
                  37.66     1:17.81 (40.15)                                        
  8 Conklin, Ciara      14 WSSC-MR              1:17.42    1:18.89 SILV    11  
                  36.99     1:18.89 (41.90)                                        
  9 Farrell, Laura J    13 Ndac-MR              1:21.77    1:20.03 SILV     9  
                  38.34     1:20.03 (41.69)                                        
 10 Good, Courtney N    14 McSc-NJ              1:18.36    1:20.19 SILV     7  
                  38.03     1:20.19 (42.16)                                        
 11 McCormack, Christi  14 Aqua Gems-MR         1:18.15    1:21.06 SILV     6  
                  38.82     1:21.06 (42.24)                                        
 12 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         1:25.64    1:21.34 SILV     5  
                  37.40     1:21.34 (43.94)                                        
 13 Carney, Kyla        13 MWSC-MR              1:19.86    1:21.57 SILV     4  
                  38.33     1:21.57 (43.24)                                        
 14 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:20.51    1:22.12 SILV     3  
                  39.21     1:22.12 (42.91)                                        
 15 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:23.47    1:22.72 SILV     2  
                  40.48     1:22.72 (42.24)                                        
 16 Tawil, Raina C      14 Mrst Barracudas-MR   1:24.64    1:23.46 SILV     1  
                  39.56     1:23.46 (43.90)                                        
 17 Lee, Jenny          13 DSC-MR                    NT    1:24.13 SILV   
                  39.42     1:24.13 (44.71)                                        
 18 Carfizzi, Nina R    14 Pbac-MR              1:23.40    1:24.28 SILV   
                  40.45     1:24.28 (43.83)                                        
 19 Pope, Sarah A       13 Ndac-MR              1:29.29    1:24.43 SILV   
                  39.60     1:24.43 (44.83)                                        
 20 Lange, Kerry N      14 WSSC-MR              1:24.11    1:24.68 SILV   
                  39.47     1:24.68 (45.21)                                        
 21 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         1:26.82    1:24.99 SILV   
                  40.25     1:24.99 (44.74)                                        
 22 Carlstrom, Maggie   14 WSSC-MR              1:20.53    1:26.53 SILV   
                  40.73     1:26.53 (45.80)                                        
 23 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   1:26.07    1:27.72        
                  40.83     1:27.72 (46.89)                                        
 24 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         1:27.82    1:28.79        
                  41.46     1:28.79 (47.33)                                        
 25 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR         1:25.18    1:28.95        
                  42.13     1:28.95 (46.82)                                        
 26 Zaug, Leanne M      13 McSc-NJ              1:25.21    1:28.99        
                  42.23     1:28.99 (46.76)                                        
 27 Harris, Nicole D    13 McSc-NJ              1:29.68    1:29.43        
                  42.62     1:29.43 (46.81)                                        
 28 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               1:30.81    1:30.21        
                  41.90     1:30.21 (48.31)                                        
 29 Sterling, Therese   13 HYB-MR               1:29.83    1:31.13        
                  42.65     1:31.13 (48.48)                                        
 30 Horan, Sammy-Jo     14 Scd-Mr-MR            1:30.40    1:31.50        
                  43.17     1:31.50 (48.33)                                        
 31 Wagner, Alyssa      13 McSc-NJ              1:32.46    1:31.76        
                  43.98     1:31.76 (47.78)                                        
 32 Beaudouin, Kristin  13 McSc-NJ              1:31.04    1:32.21        
                  44.14     1:32.21 (48.07)                                        
 33 Campo, Brittany M   14 McSc-NJ              1:32.23    1:32.63        
                  44.03     1:32.63 (48.60)                                        
 34 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               1:32.07    1:33.39        
                  44.24     1:33.39 (49.15)                                        
 35 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         1:31.51    1:33.68        
                  44.53     1:33.68 (49.15)                                        
 36 Hughes, Shannon K   13 McSc-NJ              1:37.57    1:34.64        
                  44.47     1:34.64 (50.17)                                        
 37 Wisolmerski, Chris  14 McSc-NJ              1:37.79    1:35.77        
                  44.65     1:35.77 (51.12)                                        
 38 Doherty, Gini S     13 HYB-MR               1:35.03    1:36.17        
                  46.12     1:36.17 (50.05)                                        
 39 Scarcello, Samanth  13 HYB-MR               1:39.26    1:37.93        
                  44.95     1:37.93 (52.98)                                        
 40 O'Neill, Mary-Liz   13 HYB-MR               1:52.70    1:41.39        
                  47.84     1:41.39 (53.55)                                        
 41 Lillian, Emma M     13 Aqua Gems-MR         1:47.73    1:43.99        
                  48.13     1:43.99 (55.86)                                        
 42 Mayer, Rachel M     13 Aqua Gems-MR         1:41.43    1:46.35        
                  48.03     1:46.35 (58.32)                                        
 -- Viotto, Jackie A    14 McSc-NJ              1:39.04         DQ        
                  42.96          DQ (46.27)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.99  ZQ
        1:06.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         1:01.45    1:01.36 ZQ      20  
                  28.57     1:01.36 (32.79)                                        
  2 Parodi, Ellen M     14 Aqua Gems-MR         1:05.31    1:04.57 ZQ      17  
                  30.09     1:04.57 (34.48)                                        
  3 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          1:05.03    1:06.13 JO      16  
                  30.99     1:06.13 (35.14)                                        
  4 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              1:04.19    1:06.35 JO      15  
                  30.21     1:06.35 (36.14)                                        
  5 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR              1:07.48    1:07.68 SILV    14  
                  32.33     1:07.68 (35.35)                                        
  6 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               1:09.64    1:07.76 SILV    13  
                  31.47     1:07.76 (36.29)                                        
  7 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               1:05.70    1:08.39 SILV    12  
                  32.32     1:08.39 (36.07)                                        
  8 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               1:10.39    1:09.59 SILV    11  
                  32.35     1:09.59 (37.24)                                        
  9 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         1:08.14    1:11.23 SILV     9  
                  32.42     1:11.23 (38.81)                                        
 10 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:11.51    1:11.34 SILV     7  
                  33.71     1:11.34 (37.63)                                        
 11 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR              1:11.97    1:11.53 SILV     6  
                  32.53     1:11.53 (39.00)                                        
 12 McCormack, Christi  14 Aqua Gems-MR         1:12.81    1:12.41 SILV     5  
                  33.83     1:12.41 (38.58)                                        
 13 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          1:17.63    1:12.99 SILV     4  
                  34.16     1:12.99 (38.83)                                        
 14 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              1:10.26    1:13.88 SILV     3  
                  33.80     1:13.88 (40.08)                                        
 15 Harris, Nicole D    13 McSc-NJ              1:14.20    1:14.13 SILV     2  
                  35.23     1:14.13 (38.90)                                        
 16 Good, Courtney N    14 McSc-NJ              1:19.24    1:14.45 SILV     1  
                  33.75     1:14.45 (40.70)                                        
 17 Huerta, Imani       13 VAC-MR               1:14.49    1:14.85        
                  35.45     1:14.85 (39.40)                                        
 18 Viotto, Jackie A    14 McSc-NJ              1:17.05    1:15.38        
                  35.21     1:15.38 (40.17)                                        
 19 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         1:18.23    1:15.40        
                  35.21     1:15.40 (40.19)                                        
 19 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               1:13.49    1:15.40        
                  33.27     1:15.40 (42.13)                                        
 21 Farrell, Laura J    13 Ndac-MR              1:20.11    1:15.98        
                  34.26     1:15.98 (41.72)                                        
 22 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          1:14.88    1:16.90        
                  35.07     1:16.90 (41.83)                                        
 23 Lee, Jenny          13 DSC-MR                    NT    1:16.97        
                  34.97     1:16.97 (42.00)                                        
 24 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               1:17.49    1:17.06        
                  36.06     1:17.06 (41.00)                                        
 25 Krause, Samantha    13 VAC-MR               1:17.71    1:17.24        
                  35.72     1:17.24 (41.52)                                        
 26 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         1:21.52    1:19.20        
                  35.89     1:19.20 (43.31)                                        
 27 Beaudouin, Kristin  13 McSc-NJ              1:30.14    1:20.17        
                  37.58     1:20.17 (42.59)                                        
 28 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         1:18.42    1:20.31        
                  36.92     1:20.31 (43.39)                                        
 29 Tawil, Raina C      14 Mrst Barracudas-MR   1:22.54    1:20.60        
                  37.99     1:20.60 (42.61)                                        
 30 Barry, Marie E      13 Mrst Barracudas-MR   1:23.57    1:20.89        
                  37.17     1:20.89 (43.72)                                        
 31 Hughes, Shannon K   13 McSc-NJ              1:43.65    1:21.13        
                  35.43     1:21.13 (45.70)                                        
 32 Zaug, Leanne M      13 McSc-NJ              1:19.36    1:22.40        
                  37.18     1:22.40 (45.22)                                        
 33 Horan, Sammy-Jo     14 Scd-Mr-MR            1:21.77    1:25.17        
                  38.14     1:25.17 (47.03)                                        
 34 Doherty, Gini S     13 HYB-MR               1:22.15    1:26.30        
                  37.96     1:26.30 (48.34)                                        
 35 Wagner, Alyssa      13 McSc-NJ              1:26.04    1:26.33        
                  39.04     1:26.33 (47.29)                                        
 36 Campo, Brittany M   14 McSc-NJ              1:27.86    1:27.64        
                  40.93     1:27.64 (46.71)                                        
 37 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               1:30.67    1:29.76        
                  40.95     1:29.76 (48.81)                                        
 38 Scarcello, Samanth  13 HYB-MR               1:34.57    1:31.96        
                  41.11     1:31.96 (50.85)                                        
 39 Wisolmerski, Chris  14 McSc-NJ              1:35.73    1:35.60        
                  44.14     1:35.60 (51.46)                                        
 40 Demberg, Erica S    14 Mrst Barracudas-MR   1:35.20    1:37.83        
                  46.24     1:37.83 (51.59)                                        
 -- Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   1:17.31         DQ        
                  35.06          DQ (41.26)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.39  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         2:15.33    2:15.74 ZQ      20  
                  28.37     1:03.81 (35.44)     1:43.99 (40.18)     2:15.74 (31.75)
  2 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              2:23.32    2:23.64 JO      17  
                  30.12     1:07.27 (37.15)     1:48.56 (41.29)     2:23.64 (35.08)
  3 Parodi, Ellen M     14 Aqua Gems-MR         2:22.67    2:24.25 JO      16  
                  30.07     1:10.33 (40.26)     1:51.78 (41.45)     2:24.25 (32.47)
  4 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               2:23.55    2:24.46 JO      15  
                  31.15     1:10.86 (39.71)     1:51.77 (40.91)     2:24.46 (32.69)
  5 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               2:27.26    2:25.93 SILV    14  
                  31.84     1:08.98 (37.14)     1:52.53 (43.55)     2:25.93 (33.40)
  6 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          2:25.10    2:26.53 SILV    13  
                  33.47     1:12.62 (39.15)     1:53.45 (40.83)     2:26.53 (33.08)
  7 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               2:25.63    2:28.42 SILV    12  
                  33.46     1:11.39 (37.93)     1:57.33 (45.94)     2:28.42 (31.09)
  8 McCormack, Christi  14 Aqua Gems-MR         2:29.98    2:28.84 SILV    11  
                  33.09     1:11.63 (38.54)     1:54.72 (43.09)     2:28.84 (34.12)
  9 Indyk, Allison      13 Big Blue-MR          2:32.37    2:28.93 SILV     9  
                  32.12     1:10.58 (38.46)     1:54.76 (44.18)     2:28.93 (34.17)
 10 Jacobs, Deanna L    14 Pbac-MR              2:28.11    2:30.10 SILV     7  
                  33.01     1:12.18 (39.17)     1:54.69 (42.51)     2:30.10 (35.41)
 11 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         2:34.04    2:32.43 SILV     6  
                  34.44     1:14.80 (40.36)     1:59.79 (44.99)     2:32.43 (32.64)
 12 Frick, Louisa A     14 Ndac-MR              2:35.23    2:33.23 SILV     5  
                  33.55     1:13.40 (39.85)     1:57.11 (43.71)     2:33.23 (36.12)
 13 McCartney, Theresa  14 Big Blue-MR          2:31.35    2:33.47 SILV     4  
                  32.80     1:12.04 (39.24)     1:58.45 (46.41)     2:33.47 (35.02)
 14 Carney, Kyla        13 MWSC-MR              2:39.18    2:35.36 SILV     3  
                  34.69     1:12.57 (37.88)     1:59.47 (46.90)     2:35.36 (35.89)
 15 Perez-Rogers, Lise  13 Ndac-MR              2:38.69    2:35.58 SILV     2  
                  32.00     1:13.82 (41.82)     1:58.62 (44.80)     2:35.58 (36.96)
 16 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              2:32.75    2:35.84 SILV     1  
                  34.34     1:15.29 (40.95)     2:02.66 (47.37)     2:35.84 (33.18)
 17 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR         2:28.56    2:36.05 SILV   
                  32.46     1:11.23 (38.77)     1:59.11 (47.88)     2:36.05 (36.94)
 18 Kennedy, Moira C    14 MWSC-MR              2:33.51    2:36.07 SILV   
                  35.48     1:15.93 (40.45)     2:01.65 (45.72)     2:36.07 (34.42)
 19 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         2:37.74    2:37.57 SILV   
                  35.05     1:15.73 (40.68)     2:01.98 (46.25)     2:37.57 (35.59)
 20 Good, Courtney N    14 McSc-NJ              2:33.93    2:38.29 SILV   
                  34.25     1:15.26 (41.01)     2:01.73 (46.47)     2:38.29 (36.56)
 21 Pope, Sarah A       13 Ndac-MR              2:49.28    2:39.02 SILV   
                  33.21     1:13.10 (39.89)     2:02.77 (49.67)     2:39.02 (36.25)
 22 Farrell, Laura J    13 Ndac-MR              2:48.11    2:39.73 SILV   
                  34.47     1:15.87 (41.40)     2:03.01 (47.14)     2:39.73 (36.72)
 23 Lee, Jenny          13 DSC-MR                    NT    2:39.95 SILV   
                  32.96     1:14.38 (41.42)     2:01.87 (47.49)     2:39.95 (38.08)
 24 Harris, Nicole D    13 McSc-NJ              2:32.35    2:40.14 SILV   
                  35.30     1:13.79 (38.49)     2:04.79 (51.00)     2:40.14 (35.35)
 25 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         2:41.16    2:40.52 SILV   
                  35.95     1:18.54 (42.59)     2:04.84 (46.30)     2:40.52 (35.68)
 26 Mechalakos, Mary A  13 Big Blue-MR          2:43.22    2:40.88 SILV   
                  35.23     1:17.41 (42.18)     2:05.81 (48.40)     2:40.88 (35.07)
 27 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               2:43.14    2:41.42 SILV   
                  34.02     1:13.31 (39.29)     2:05.03 (51.72)     2:41.42 (36.39)
 28 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         2:45.68    2:41.50 SILV   
                  34.70     1:15.73 (41.03)     2:04.43 (48.70)     2:41.50 (37.07)
 29 Conklin, Ciara      14 WSSC-MR              2:39.00    2:42.91 SILV   
                  37.07     1:17.65 (40.58)     2:05.88 (48.23)     2:42.91 (37.03)
 30 Zaug, Leanne M      13 McSc-NJ              2:41.17    2:44.28 SILV   
                  37.53     1:22.58 (45.05)     2:09.69 (47.11)     2:44.28 (34.59)
 31 Huerta, Imani       13 VAC-MR               2:44.12    2:46.15 SILV   
                  35.02     1:18.70 (43.68)     2:07.39 (48.69)     2:46.15 (38.76)
 32 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               2:44.50    2:47.32 SILV   
                  37.44     1:18.77 (41.33)     2:09.63 (50.86)     2:47.32 (37.69)
 33 Krause, Samantha    13 VAC-MR               2:41.75    2:48.10        
                  35.85     1:18.27 (42.42)     2:10.77 (52.50)     2:48.10 (37.33)
 34 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         2:52.99    2:48.12        
                  35.47     1:19.93 (44.46)     2:07.50 (47.57)     2:48.12 (40.62)
 35 Beaudouin, Kristin  13 McSc-NJ              2:53.28    2:49.00        
                  36.68     1:20.42 (43.74)     2:11.95 (51.53)     2:49.00 (37.05)
 36 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         2:44.80    2:49.40        
                  39.30     1:22.01 (42.71)     2:15.44 (53.43)     2:49.40 (33.96)
 37 Wagner, Alyssa      13 McSc-NJ              2:48.17    2:49.44        
                  37.56     1:20.24 (42.68)     2:11.99 (51.75)     2:49.44 (37.45)
 38 Campo, Brittany M   14 McSc-NJ              2:50.34    2:49.52        
                  37.48     1:22.29 (44.81)     2:11.83 (49.54)     2:49.52 (37.69)
 39 Foster, Amanda      14 VAC-MR               2:46.56    2:50.96        
                  37.90     1:24.13 (46.23)     2:14.15 (50.02)     2:50.96 (36.81)
 40 Barry, Marie E      13 Mrst Barracudas-MR   2:48.97    2:52.39        
                  37.63     1:21.18 (43.55)     2:13.93 (52.75)     2:52.39 (38.46)
 41 Hughes, Shannon K   13 McSc-NJ              2:59.10    2:53.41        
                  35.16     1:20.33 (45.17)     2:13.72 (53.39)     2:53.41 (39.69)
 42 Shoiock, Alexa K    13 MWSC-MR              2:50.19    2:53.46        
                  39.87     1:22.14 (42.27)     2:12.97 (50.83)     2:53.46 (40.49)
 43 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               2:54.48    2:54.46        
                  40.08     1:25.23 (45.15)     2:17.82 (52.59)     2:54.46 (36.64)
 44 O'Neill, Mary-Liz   13 HYB-MR               2:53.29    2:56.13        
                  37.55     1:21.90 (44.35)     2:19.49 (57.59)     2:56.13 (36.64)
 45 Scarcello, Samanth  13 HYB-MR               2:56.75    3:02.81        
                  40.04     1:25.41 (45.37)     2:20.32 (54.91)     3:02.81 (42.49)
 -- Sterling, Therese   13 HYB-MR               3:08.55         DQ        
                  41.30     1:29.30 (48.00)     2:20.98 (51.68)          DQ (44.10)
 -- Demberg, Erica S    14 Mrst Barracudas-MR   3:00.00         DQ        
                  49.77     1:43.58 (53.81)     2:33.85 (50.27)          DQ (40.48)
 -- O'Loughlin, Chriss  13 Mrst Barracudas-MR   3:15.00         DQ        
                  43.65     1:30.24 (46.59)     2:27.10 (56.86)          DQ (38.11)
 -- Nastasi, Kristina   14 MWSC-MR              2:50.79         DQ        
                  38.19     1:24.14 (45.95)     2:12.20 (48.06)          DQ (36.87)
 -- Pochron, Jennifer   13 Aqua Gems-MR         2:55.43         DQ        
                  38.55     1:31.52 (52.97)   2:32.60 (1:01.08)          DQ (48.57)
 -- Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   2:33.47         DQ        
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:01.59  ZQ
        5:07.99  JO
        5:38.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         4:47.82    4:47.24 ZQ      20  
                  28.85     1:01.70 (32.85)     1:40.10 (38.40)     2:16.51 (36.41)
        2:58.55 (42.04)     3:40.97 (42.42)     4:14.84 (33.87)     4:47.24 (32.40)
  2 Parodi, Ellen M     14 Aqua Gems-MR         5:06.92    5:00.48 ZQ      17  
                  30.32     1:06.40 (36.08)     1:49.42 (43.02)     2:30.22 (40.80)
        3:09.98 (39.76)     3:52.64 (42.66)     4:27.88 (35.24)     5:00.48 (32.60)
  3 Larkin, Colleen P   13 VAC-MR               5:00.02    5:05.85 JO      16  
                  32.20     1:10.31 (38.11)     1:49.84 (39.53)     2:27.68 (37.84)
        3:11.61 (43.93)     3:56.84 (45.23)     4:32.26 (35.42)     5:05.85 (33.59)
  4 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               4:57.94    5:14.96 SILV    15  
                  32.48     1:10.17 (37.69)     1:52.42 (42.25)     2:32.95 (40.53)
        3:15.43 (42.48)     3:59.15 (43.72)     4:37.83 (38.68)     5:14.96 (37.13)
  5 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              5:21.43    5:28.41 SILV    14  
                  34.85     1:16.00 (41.15)     2:00.10 (44.10)     2:41.53 (41.43)
        3:29.80 (48.27)     4:18.27 (48.47)     4:54.46 (36.19)     5:28.41 (33.95)
  6 Tawil, Raina C      14 Mrst Barracudas-MR   5:44.31    5:28.89 SILV    13  
                  36.52     1:19.96 (43.44)     2:00.72 (40.76)     2:41.75 (41.03)
        3:30.71 (48.96)     4:18.12 (47.41)     4:54.31 (36.19)     5:28.89 (34.58)
  7 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR              5:35.35    5:30.19 SILV    12  
                  33.79     1:13.38 (39.59)     1:55.60 (42.22)     2:38.30 (42.70)
        3:26.39 (48.09)     4:16.20 (49.81)     4:55.51 (39.31)     5:30.19 (34.68)
  8 Lee, Jenny          13 DSC-MR                    NT    5:39.02         11  
                  36.35     1:21.55 (45.20)     2:04.28 (42.73)     2:46.13 (41.85)
        3:34.51 (48.38)     4:22.82 (48.31)     5:02.75 (39.93)     5:39.02 (36.27)
  9 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   6:15.00    5:42.19          9  
                  36.13     1:20.62 (44.49)     2:05.36 (44.74)     2:51.11 (45.75)
        3:39.69 (48.58)     4:29.15 (49.46)     5:07.23 (38.08)     5:42.19 (34.96)
 10 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         5:50.39    5:44.02          7  
                  34.79     1:19.15 (44.36)     2:02.82 (43.67)     2:46.58 (43.76)
        3:39.14 (52.56)     4:29.80 (50.66)     5:06.24 (36.44)     5:44.02 (37.78)
 11 Huerta, Imani       13 VAC-MR               5:55.44    5:51.33          6  
                  37.01     1:20.31 (43.30)     2:04.20 (43.89)     2:50.66 (46.46)
        3:39.17 (48.51)     4:28.69 (49.52)     5:10.78 (42.09)     5:51.33 (40.55)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:05.43    4:02.21         40  
     1) Ehret, Jane M 14                2) Parodi, Ellen M 14             
     3) Owens, Amy L 13                 4) Moore, Erica C 14              
                  27.20       56.93 (56.93)     1:26.11 (29.18)   1:58.68 (1:01.75)
        2:28.00 (29.32)   3:00.73 (1:02.05)     3:29.63 (28.90)   4:02.21 (1:01.48)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'           NT    4:11.84         34  
     1) Frick, Louisa A 14              2) Perez-Rogers, Lisell E 13      
     3) Farrell, Laura J 13             4) Pope, Sarah A 13               
                  29.80   1:02.13 (1:02.13)     1:33.28 (31.15)   2:07.78 (1:05.65)
        2:38.14 (30.36)   3:12.04 (1:04.26)     3:40.11 (28.07)     4:11.84 (59.80)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                 4:10.43    4:14.56         32  
     1) McCormack, Christine E 14       2) Hoffman, Michelle E 13         
     3) Osborne, Julia M 14             4) Warnon, Sophia T 13            
                  29.34   1:02.05 (1:02.05)     1:31.95 (29.90)   2:04.47 (1:02.42)
        2:34.69 (30.22)   3:07.42 (1:02.95)     3:39.70 (32.28)   4:14.56 (1:07.14)
  4 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           4:06.40    4:14.92         30  
     1) Stalnaker, Shelby A 13          2) Carney, Kyla 13                
     3) Kennedy, Moira C 14             4) McGurk, Becca S 14             
                  30.98   1:03.97 (1:03.97)     1:34.04 (30.07)   2:08.29 (1:04.32)
        2:39.06 (30.77)   3:12.41 (1:04.12)     3:42.20 (29.79)   4:14.92 (1:02.51)
  5 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               4:17.73    4:20.81         28  
     1) Wade, Zoey A 13                 2) Cross, Ingrid L 13             
     3) Walsh, Taylor M 13              4) O'Neill, Mary-Liz G 13         
                  29.36   1:00.95 (1:00.95)     1:31.89 (30.94)   2:05.92 (1:04.97)
        2:37.74 (31.82)   3:13.86 (1:07.94)     3:46.18 (32.32)   4:20.81 (1:06.95)
  6 Aqua Gems Swim Team-MR  'C'                 4:15.43    4:30.86         26  
     1) Ferlo, Emily E 14               2) Parak, Brittany E 13           
     3) Zeedyk, Allison C 13            4) Fitzgerald, Kathleen K 13      
                  31.78   1:05.41 (1:05.41)     1:37.35 (31.94)   2:13.93 (1:08.52)
        2:46.63 (32.70)   3:24.02 (1:10.09)     3:55.42 (31.40)   4:30.86 (1:06.84)
  7 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      4:32.08    4:43.31         24  
     1) O'Loughlin, Chrissy M 13        2) Barry, Marie E 13              
     3) Demberg, Erica S 14             4) Woodward, Katie M 13           
                  34.79   1:13.32 (1:13.32)     1:47.02 (33.70)   2:24.68 (1:11.36)
        2:59.32 (34.64)   3:37.56 (1:12.88)     4:08.41 (30.85)   4:43.31 (1:05.75)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR                23.50      24.74 METS    20  
  2 Petty, Lanae        16 VAC-MR                 24.73      25.26 METS    17  
  3 Danner, Crescentia  17 Ndac-MR                25.80      26.01 METS    16  
  4 Berkley, Jennifer   15 VAC-MR                 25.89      26.46         15  
  5 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR                25.94      26.63         14  
  6 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR                 25.72      26.65         13  
  7 Kolosky, Sarah      15 Scd-Mr-MR              26.80      26.81         12  
  8 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR            26.99      26.83         11  
  9 Jakubek, Anna A     15 MWSC-MR                26.25      26.85          9  
 10 Tremper, Andrea     15 VAC-MR                 27.28      27.40          7  
 11 Ryan, Amy           17 WSSC-MR                26.47      27.42          6  
 12 Rivera, Kendra J    15 Riptides-MR            28.08      27.49          5  
 13 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR                27.36      27.71          4  
 14 Larkin, Christine   17 VAC-MR                 27.16      27.73          3  
 15 Cunningham, Ainsle  15 Ndac-MR                28.20      27.78          2  
 16 Parks, Mary K       16 Pbac-MR                27.75      28.06          1  
 17 King, Colleen C     15 MWSC-MR                28.13      28.13        
 18 Schuyler, Stephani  16 VAC-MR                 28.31      28.36        
 19 Sosnowski, Rachael  17 Pbac-MR                28.11      28.48        
 20 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR                28.67      28.54        
 21 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR           27.77      28.67        
 22 Law, Stephanie N    16 HYB-MR                 27.38      28.78        
 23 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR     28.27      28.79        
 24 Perry, Marie M      16 Pbac-MR                28.42      28.90        
 25 Gianotti, Teresa M  15 HYB-MR                 28.56      29.03        
 26 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR                 28.65      29.15        
 27 Toor, Catherine J   17 HYB-MR                 28.29      29.31        
 28 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR           29.37      29.37        
 29 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR            29.15      29.49        
 30 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR     28.94      29.51        
 31 Medrano, Carol A    15 Pbac-MR                29.55      29.94        
 32 Greenstein, Alexan  15 HYB-MR                 31.37      30.34        
 33 Beach, Laura L      16 HYB-MR                 30.32      30.41        
 34 Johnston, Nicole K  17 HYB-MR                 29.79      30.51        
 35 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR     29.11      30.56        
 36 Nicoletto, Ava E    16 HYB-MR                 29.06      30.57        
 37 Scoville, Katie M   18 McSc-NJ                30.42      30.64        
 38 Steffens, Caryn     17 WSSC-MR                30.17      31.00        
 39 Pullis, Melinda D   15 McSc-NJ                30.41      31.22        
 40 McKay, Jaclyn       15 WSSC-MR                30.91      31.40        
 41 Cooper, Dana B      17 HYB-MR                 31.65      33.09        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petty, Lanae        16 VAC-MR                 53.87      55.36 METS    20  
                  26.32       55.36 (29.04)                                        
  2 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR                54.90      56.68 METS    17  
                  27.22       56.68 (29.46)                                        
  3 Berkley, Jennifer   15 VAC-MR                 55.76      57.39         16  
                  27.45       57.39 (29.94)                                        
  4 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR                 57.39      58.50         15  
                  27.64       58.50 (30.86)                                        
  5 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR           58.77      58.69         14  
                  28.08       58.69 (30.61)                                        
  6 Jakubek, Anna A     15 MWSC-MR              1:00.12      59.04         13  
                  28.15       59.04 (30.89)                                        
  7 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR           59.33      59.39         12  
                  28.52       59.39 (30.87)                                        
  8 Maher, Melissa      16 Scd-Mr-MR            1:01.85      59.52         11  
                  28.26       59.52 (31.26)                                        
  9 Thorp, Kaitlin      15 VAC-MR                 59.87      59.63          9  
                  28.64       59.63 (30.99)                                        
 10 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR            59.25      59.81          7  
                  28.26       59.81 (31.55)                                        
 11 Maisonet, Rebecca   16 WSSC-MR                58.27      59.96          6  
                  28.57       59.96 (31.39)                                        
 12 Tremper, Andrea     15 VAC-MR                 58.92    1:00.32          5  
                  28.68     1:00.32 (31.64)                                        
 13 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR                58.98    1:00.59          4  
                  28.66     1:00.59 (31.93)                                        
 14 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   1:01.72    1:00.62          3  
                  29.30     1:00.62 (31.32)                                        
 15 Schuyler, Stephani  16 VAC-MR               1:00.60    1:01.18          1.5
                  29.27     1:01.18 (31.91)                                        
 15 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR           59.55    1:01.18          1.5
                  29.48     1:01.18 (31.70)                                        
 17 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              1:00.56    1:01.20        
                  29.20     1:01.20 (32.00)                                        
 18 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         1:02.24    1:01.36        
                  29.55     1:01.36 (31.81)                                        
 19 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR                59.94    1:01.67        
                  29.55     1:01.67 (32.12)                                        
 20 Ryan, Amy           17 WSSC-MR                58.52    1:01.71        
                  29.46     1:01.71 (32.25)                                        
 21 Mahony, Meghan K    16 HYB-MR               1:01.15    1:01.96        
                  29.18     1:01.96 (32.78)                                        
 22 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            1:00.30    1:02.35        
                  29.56     1:02.35 (32.79)                                        
 23 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   1:01.58    1:03.12        
                  29.94     1:03.12 (33.18)                                        
 24 Gianotti, Teresa M  15 HYB-MR               1:03.09    1:03.62        
                  30.64     1:03.62 (32.98)                                        
 25 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR   1:02.39    1:03.81        
                  32.05     1:03.81 (31.76)                                        
 26 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               1:02.35    1:03.84        
                  30.55     1:03.84 (33.29)                                        
 27 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              1:02.25    1:04.01        
                  30.79     1:04.01 (33.22)                                        
 28 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          1:04.27    1:04.09        
                  31.08     1:04.09 (33.01)                                        
 29 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR           59.91    1:04.90        
                  31.08     1:04.90 (33.82)                                        
 30 Law, Stephanie N    16 HYB-MR               1:01.10    1:04.96        
                  30.61     1:04.96 (34.35)                                        
 31 Beach, Laura L      16 HYB-MR               1:04.37    1:05.08        
                  31.74     1:05.08 (33.34)                                        
 32 Zeedyk, Kaitlin E   17 Aqua Gems-MR         1:06.01    1:05.86        
                  32.24     1:05.86 (33.62)                                        
 33 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               1:03.35    1:05.99        
                  31.76     1:05.99 (34.23)                                        
 34 Ryan, Sarah         15 Scd-Mr-MR            1:04.77    1:07.36        
                  32.14     1:07.36 (35.22)                                        
 35 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   1:06.72    1:07.37        
                  32.85     1:07.37 (34.52)                                        
 36 Nicoletto, Ava E    16 HYB-MR               1:03.85    1:07.41        
                  32.18     1:07.41 (35.23)                                        
 37 Conklin, Caitlin    16 WSSC-MR              1:04.22    1:08.10        
                  32.76     1:08.10 (35.34)                                        
 38 Acker, Erin M       16 Aqua Gems-MR         1:08.69    1:08.44        
                  32.49     1:08.44 (35.95)                                        
 39 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          1:19.33    1:10.26        
                  31.86     1:10.26 (38.40)                                        
 40 O'Loughlin, Rebecc  15 Mrst Barracudas-MR   1:10.54    1:10.32        
                  33.34     1:10.32 (36.98)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Petty, Lanae        16 VAC-MR               2:00.35    2:01.77 METS    20  
                  27.77       58.62 (30.85)     1:30.48 (31.86)     2:01.77 (31.29)
  2 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR              2:02.05    2:01.87 METS    17  
                  27.98       59.10 (31.12)     1:30.61 (31.51)     2:01.87 (31.26)
  3 Berkley, Jennifer   15 VAC-MR               2:03.13    2:01.97 METS    16  
                  27.92       59.05 (31.13)     1:31.24 (32.19)     2:01.97 (30.73)
  4 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         2:09.36    2:06.57         15  
                  29.45     1:01.53 (32.08)     1:34.25 (32.72)     2:06.57 (32.32)
  5 Larkin, Christine   17 VAC-MR               2:04.12    2:07.48         14  
                  29.50     1:01.86 (32.36)     1:35.20 (33.34)     2:07.48 (32.28)
  6 Cimilluca, Veronic  17 VAC-MR               2:03.60    2:10.92         13  
                  30.43     1:03.71 (33.28)     1:37.66 (33.95)     2:10.92 (33.26)
  7 Thorp, Kaitlin      15 VAC-MR               2:14.07    2:12.30         12  
                  29.75     1:02.87 (33.12)     1:38.05 (35.18)     2:12.30 (34.25)
  8 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              2:12.23    2:12.50         11  
                  29.83     1:03.60 (33.77)     1:39.29 (35.69)     2:12.50 (33.21)
  9 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              2:09.31    2:13.63          9  
                  31.22     1:04.75 (33.53)     1:39.19 (34.44)     2:13.63 (34.44)
 10 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   2:23.13    2:24.29          7  
                  32.73     1:08.63 (35.90)     1:46.45 (37.82)     2:24.29 (37.84)
 11 O'Loughlin, Rebecc  15 Mrst Barracudas-MR   2:35.00    2:33.38          6  
                  33.93     1:11.98 (38.05)     1:53.07 (41.09)     2:33.38 (40.31)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia   17 Aqua Gems-MR         5:27.65    5:23.99         20  
                  29.54     1:01.90 (32.36)     1:34.63 (32.73)     2:07.29 (32.66)
        2:40.06 (32.77)     3:13.00 (32.94)     3:46.08 (33.08)     4:19.00 (32.92)
        4:52.01 (33.01)     5:23.99 (31.98)                                        
  2 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR              5:26.23    5:28.51         17  
                  29.64     1:02.88 (33.24)     1:36.72 (33.84)     2:10.85 (34.13)
        2:44.51 (33.66)     3:18.11 (33.60)     3:51.17 (33.06)     4:24.72 (33.55)
        4:56.89 (32.17)     5:28.51 (31.62)                                        
  3 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               5:18.60    5:29.63         16  
                  29.56     1:02.40 (32.84)     1:36.23 (33.83)     2:09.53 (33.30)
        2:42.87 (33.34)     3:16.37 (33.50)     3:50.18 (33.81)     4:24.12 (33.94)
        4:57.23 (33.11)     5:29.63 (32.40)                                        
  4 Abbey Wilson, Erin  25 Nyac-MR                   NT    5:31.31         15  
                  29.54     1:01.93 (32.39)     1:35.67 (33.74)     2:09.83 (34.16)
        2:44.05 (34.22)     3:18.02 (33.97)     3:52.71 (34.69)     4:26.35 (33.64)
        4:59.31 (32.96)     5:31.31 (32.00)                                        
  5 Larkin, Christine   17 VAC-MR               5:22.69    5:34.63         14  
                  29.94     1:03.02 (33.08)     1:37.07 (34.05)     2:10.69 (33.62)
        2:44.69 (34.00)     3:18.52 (33.83)     3:52.39 (33.87)     4:26.70 (34.31)
        5:01.12 (34.42)     5:34.63 (33.51)                                        
  6 Berkley, Jennifer   15 VAC-MR               5:33.65    5:39.00         13  
                  29.43     1:02.14 (32.71)     1:35.84 (33.70)     2:09.58 (33.74)
        2:44.16 (34.58)     3:18.94 (34.78)     3:53.89 (34.95)     4:28.62 (34.73)
        5:03.76 (35.14)     5:39.00 (35.24)                                        
  7 Corwin, Elyse L     24 Nyac-MR                   NT    5:39.42         12  
                  30.15     1:03.24 (33.09)     1:37.28 (34.04)     2:11.46 (34.18)
        2:46.03 (34.57)     3:20.59 (34.56)     3:55.82 (35.23)     4:30.92 (35.10)
        5:05.75 (34.83)     5:39.42 (33.67)                                        
  8 Petty, Lanae        16 VAC-MR               5:18.88    5:47.87         11  
                  29.21     1:02.25 (33.04)     1:36.44 (34.19)     2:11.81 (35.37)
        2:47.98 (36.17)     3:23.92 (35.94)     4:00.15 (36.23)     4:37.46 (37.31)
        5:13.34 (35.88)     5:47.87 (34.53)                                        
  9 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         6:08.58    5:54.56          9  
                  30.85     1:05.45 (34.60)     1:40.43 (34.98)     2:15.83 (35.40)
        2:51.66 (35.83)     3:28.05 (36.39)     4:04.72 (36.67)     4:41.69 (36.97)
        5:18.50 (36.81)     5:54.56 (36.06)                                        
 10 Andrews, Jinan M    11 Aqua Gems-MR         5:57.61    5:59.72          7  
                  31.16     1:06.19 (35.03)     1:43.44 (37.25)     2:20.00 (36.56)
        2:56.84 (36.84)     3:33.75 (36.91)     4:12.59 (38.84)     4:49.26 (36.67)
        5:26.06 (36.80)     5:59.72 (33.66)                                        
 11 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              6:14.06    6:02.63          6  
                  30.95     1:06.24 (35.29)     1:42.02 (35.78)     2:18.39 (36.37)
        2:55.77 (37.38)     3:32.58 (36.81)     4:10.52 (37.94)     4:48.66 (38.14)
        5:26.60 (37.94)     6:02.63 (36.03)                                        
 12 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         6:10.43    6:10.65          5  
                  32.74     1:10.03 (37.29)     1:48.03 (38.00)     2:25.99 (37.96)
        3:03.90 (37.91)     3:42.20 (38.30)     4:20.33 (38.13)     4:58.28 (37.95)
        5:35.44 (37.16)     6:10.65 (35.21)                                        
 13 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              6:06.64    6:10.75          4  
                  33.14     1:11.62 (38.48)     1:48.25 (36.63)     2:25.44 (37.19)
        3:03.38 (37.94)     3:41.48 (38.10)     4:19.92 (38.44)     4:57.88 (37.96)
        5:35.40 (37.52)     6:10.75 (35.35)                                        
 14 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              6:18.85    6:11.72          3  
                  31.96     1:06.88 (34.92)     1:43.91 (37.03)     2:21.43 (37.52)
        2:59.58 (38.15)     3:38.22 (38.64)     4:17.17 (38.95)     4:56.27 (39.10)
        5:35.13 (38.86)     6:11.72 (36.59)                                        
 15 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR         5:54.32    6:20.69          2  
                  30.55     1:06.00 (35.45)     1:44.68 (38.68)     2:24.50 (39.82)
        3:04.55 (40.05)     3:44.15 (39.60)     4:24.51 (40.36)     5:04.25 (39.74)
        5:44.02 (39.77)     6:20.69 (36.67)                                        
 16 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         6:30.43    6:21.33          1  
                  31.78     1:08.54 (36.76)     1:46.97 (38.43)     2:26.34 (39.37)
        3:05.61 (39.27)     3:45.53 (39.92)     4:25.24 (39.71)     5:05.42 (40.18)
        5:46.10 (40.68)     6:21.33 (35.23)                                        
 17 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR              6:54.45    6:30.94        
                  33.02     1:10.31 (37.29)     1:49.38 (39.07)     2:29.33 (39.95)
        3:09.51 (40.18)     3:50.54 (41.03)     4:31.58 (41.04)     5:12.74 (41.16)
        5:52.59 (39.85)     6:30.94 (38.35)                                        
 18 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   6:26.85    6:31.49        
                  32.66     1:09.20 (36.54)     1:47.70 (38.50)     2:27.32 (39.62)
        3:07.74 (40.42)     3:49.28 (41.54)     4:30.13 (40.85)     5:11.31 (41.18)
        5:51.84 (40.53)     6:31.49 (39.65)                                        
 19 Fairclough, Morgan  11 MWSC-MR              6:54.23    6:32.21        
                  33.01     1:11.42 (38.41)     1:51.20 (39.78)     2:31.07 (39.87)
        3:11.34 (40.27)     3:52.47 (41.13)     4:33.44 (40.97)     5:14.46 (41.02)
        5:54.89 (40.43)     6:32.21 (37.32)                                        
 20 Santiago, Amber E   12 VAC-MR               6:36.70    6:43.79        
                  32.89     1:10.66 (37.77)     1:51.16 (40.50)     2:32.58 (41.42)
        3:14.75 (42.17)     3:57.88 (43.13)     4:40.35 (42.47)     5:23.07 (42.72)
        6:05.43 (42.36)     6:43.79 (38.36)                                        
 21 O'Loughlin, Rebecc  15 Mrst Barracudas-MR   6:46.13    6:51.29        
                  34.51     1:13.11 (38.60)     1:54.81 (41.70)     2:37.56 (42.75)
        3:20.44 (42.88)     4:03.11 (42.67)     4:46.04 (42.93)     5:28.44 (42.40)
        6:10.60 (42.16)     6:51.29 (40.69)                                        
 22 Mendrzycki, Morgan  10 MWSC-MR              7:05.23    7:00.63        
                  35.98     1:16.66 (40.68)     1:58.31 (41.65)     2:40.98 (42.67)
        3:25.25 (44.27)     4:08.88 (43.63)     4:51.83 (42.95)     5:35.64 (43.81)
        6:19.29 (43.65)     7:00.63 (41.34)                                        
 23 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         6:55.43    7:01.96        
                  32.37     1:12.75 (40.38)     1:56.00 (43.25)     2:40.36 (44.36)
        3:24.66 (44.30)     4:08.91 (44.25)     4:55.12 (46.21)     5:39.61 (44.49)
        6:22.73 (43.12)     7:01.96 (39.23)                                        
 24 Olsen, Mary C       12 Aqua Gems-MR         7:55.43    8:01.97        
                  38.71     1:24.20 (45.49)     2:12.54 (48.34)     3:01.88 (49.34)
        3:51.73 (49.85)     4:42.38 (50.65)     5:32.95 (50.57)     6:22.91 (49.96)
        7:14.39 (51.48)     8:01.97 (47.58)                                        
 
Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       19:09.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ghostlaw, Natalya   17 NBS-MR              17:45.32   17:54.51 METS    20  
                  29.25     1:00.42 (31.17)     1:32.48 (32.06)     2:05.18 (32.70)
        2:37.93 (32.75)     3:10.99 (33.06)     3:43.85 (32.86)     4:16.49 (32.64)
        4:49.17 (32.68)     5:21.87 (32.70)     5:54.79 (32.92)     6:28.16 (33.37)
        7:00.77 (32.61)     7:33.35 (32.58)     8:05.86 (32.51)     8:38.35 (32.49)
        9:10.93 (32.58)     9:43.53 (32.60)    10:16.08 (32.55)    10:48.85 (32.77)
       11:21.86 (33.01)    11:54.58 (32.72)    12:27.55 (32.97)    13:00.17 (32.62)
       13:32.48 (32.31)    14:05.26 (32.78)    14:38.47 (33.21)    15:11.45 (32.98)
       15:44.29 (32.84)    16:17.37 (33.08)    16:50.48 (33.11)    17:22.92 (32.44)
       17:54.51 (31.59)
  2 Parodi, Ellen M     14 Aqua Gems-MR        18:53.37   18:42.15 METS    17  
                  30.11     1:03.21 (33.10)     1:36.86 (33.65)     2:10.30 (33.44)
        2:43.97 (33.67)     3:17.63 (33.66)     3:51.59 (33.96)     4:25.81 (34.22)
        4:59.96 (34.15)     5:34.08 (34.12)     6:08.08 (34.00)     6:41.86 (33.78)
        7:16.00 (34.14)     7:50.01 (34.01)     8:24.36 (34.35)     8:58.22 (33.86)
        9:32.92 (34.70)    10:06.82 (33.90)    10:41.26 (34.44)    11:15.59 (34.33)
       11:50.12 (34.53)    12:23.92 (33.80)    12:58.00 (34.08)    13:32.38 (34.38)
       14:06.29 (33.91)    14:40.56 (34.27)    15:15.06 (34.50)    15:49.70 (34.64)
       16:24.75 (35.05)    16:59.13 (34.38)    17:33.51 (34.38)    18:08.28 (34.77)
       18:42.15 (33.87)
  3 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR        20:08.29   18:43.89 METS    16  
                  29.08     1:00.74 (31.66)     1:33.16 (32.42)     2:06.42 (33.26)
        2:39.78 (33.36)     3:12.99 (33.21)     3:45.94 (32.95)     4:19.92 (33.98)
        4:54.34 (34.42)     5:29.00 (34.66)     6:03.71 (34.71)     6:38.32 (34.61)
        7:13.08 (34.76)     7:47.70 (34.62)     8:21.85 (34.15)     8:56.96 (35.11)
        9:31.05 (34.09)    10:05.67 (34.62)    10:40.14 (34.47)    11:14.60 (34.46)
       11:49.22 (34.62)    12:24.11 (34.89)    12:59.04 (34.93)    13:34.18 (35.14)
       14:08.26 (34.08)    14:42.77 (34.51)    15:16.99 (34.22)    15:52.01 (35.02)
       16:27.11 (35.10)    17:01.85 (34.74)    17:36.62 (34.77)    18:10.51 (33.89)
       18:43.89 (33.38)
  4 McNett, Kelsie A    16 NBS-MR              19:01.39   19:06.74 METS    15  
                  31.38     1:06.25 (34.87)     1:40.99 (34.74)     2:15.56 (34.57)
        2:50.07 (34.51)     3:24.69 (34.62)     3:59.41 (34.72)     4:34.14 (34.73)
        5:08.76 (34.62)     5:43.84 (35.08)     6:18.86 (35.02)     6:53.50 (34.64)
        7:28.28 (34.78)     8:03.30 (35.02)     8:38.11 (34.81)     9:13.02 (34.91)
        9:47.96 (34.94)    10:22.98 (35.02)    10:58.15 (35.17)    11:33.15 (35.00)
       12:08.01 (34.86)    12:43.16 (35.15)    13:18.62 (35.46)    13:53.87 (35.25)
       14:30.45 (36.58)    15:04.90 (34.45)    15:39.75 (34.85)    16:14.67 (34.92)
       16:50.58 (35.91)    17:25.23 (34.65)    18:00.79 (35.56)    18:34.77 (33.98)
       19:06.74 (31.97)
  5 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR        21:00.43   19:16.16         14  
                  29.80     1:03.66 (33.86)     1:38.34 (34.68)     2:13.13 (34.79)
        2:48.06 (34.93)     3:22.80 (34.74)     3:57.93 (35.13)     4:33.06 (35.13)
        5:08.30 (35.24)     5:43.48 (35.18)     6:19.11 (35.63)     6:54.27 (35.16)
        7:29.55 (35.28)     8:04.60 (35.05)     8:40.57 (35.97)     9:15.80 (35.23)
        9:51.21 (35.41)    10:26.48 (35.27)    11:01.98 (35.50)    11:37.47 (35.49)
       12:12.50 (35.03)    12:47.73 (35.23)    13:23.08 (35.35)    13:57.97 (34.89)
       14:33.48 (35.51)    15:09.09 (35.61)    15:45.86 (36.77)    16:21.36 (35.50)
       16:57.22 (35.86)    17:32.85 (35.63)    18:08.29 (35.44)    18:43.54 (35.25)
       19:16.16 (32.62)
  6 Larkin, Christine   17 VAC-MR              19:25.22   19:26.25         13  
                  30.12     1:03.73 (33.61)     1:38.13 (34.40)     2:12.88 (34.75)
        2:46.79 (33.91)     3:20.85 (34.06)     3:56.66 (35.81)     4:31.48 (34.82)
        5:06.62 (35.14)     5:42.01 (35.39)     6:17.03 (35.02)     6:52.75 (35.72)
        7:28.84 (36.09)     8:05.07 (36.23)     8:40.74 (35.67)     9:15.83 (35.09)
        9:51.38 (35.55)    10:27.67 (36.29)    11:03.50 (35.83)    11:39.45 (35.95)
       12:15.47 (36.02)    12:51.73 (36.26)    13:28.34 (36.61)    14:03.20 (34.86)
       14:39.01 (35.81)    15:15.24 (36.23)    15:50.68 (35.44)    16:27.03 (36.35)
       17:03.62 (36.59)    17:39.89 (36.27)    18:16.03 (36.14)    18:51.56 (35.53)
       19:26.25 (34.69)
  7 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR              19:35.66   19:31.88         12  
                  29.89     1:03.04 (33.15)     1:37.67 (34.63)     2:12.37 (34.70)
        2:47.38 (35.01)     3:22.49 (35.11)     3:57.87 (35.38)     4:33.14 (35.27)
        5:08.51 (35.37)     5:43.71 (35.20)     6:19.52 (35.81)     6:55.04 (35.52)
        7:30.53 (35.49)     8:05.51 (34.98)     8:41.05 (35.54)     9:15.82 (34.77)
        9:52.15 (36.33)    10:28.62 (36.47)    11:04.56 (35.94)    11:40.80 (36.24)
       12:16.97 (36.17)    12:52.41 (35.44)    13:28.57 (36.16)    14:05.21 (36.64)
       14:41.46 (36.25)    15:18.15 (36.69)    15:53.99 (35.84)    16:30.81 (36.82)
       17:07.00 (36.19)    17:43.36 (36.36)    18:20.23 (36.87)    18:56.41 (36.18)
       19:31.88 (35.47)
  8 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR        21:00.43   20:10.33         11  
                  31.08     1:06.74 (35.66)     1:43.17 (36.43)     2:19.29 (36.12)
        2:56.48 (37.19)     3:33.14 (36.66)     4:10.07 (36.93)     4:46.52 (36.45)
        5:24.00 (37.48)     6:01.51 (37.51)     6:37.85 (36.34)     7:15.21 (37.36)
        7:52.43 (37.22)     8:29.93 (37.50)     9:07.36 (37.43)     9:44.97 (37.61)
       10:20.78 (35.81)    10:58.45 (37.67)    11:35.25 (36.80)    12:13.61 (38.36)
       12:50.84 (37.23)    13:27.54 (36.70)    14:06.43 (38.89)    14:43.92 (37.49)
       15:20.39 (36.47)    15:57.14 (36.75)    16:33.52 (36.38)    17:09.74 (36.22)
       17:46.59 (36.85)    18:22.70 (36.11)    18:58.77 (36.07)    19:35.16 (36.39)
       20:10.33 (35.17)
  9 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR             22:14.25   20:11.06          9  
                  31.29     1:06.79 (35.50)     1:43.54 (36.75)     2:19.09 (35.55)
        2:55.72 (36.63)     3:32.67 (36.95)     4:09.80 (37.13)     4:47.05 (37.25)
        5:23.62 (36.57)     5:59.13 (35.51)     6:36.73 (37.60)     7:14.16 (37.43)
        7:50.81 (36.65)     8:27.96 (37.15)     9:04.94 (36.98)     9:42.22 (37.28)
       10:19.67 (37.45)    10:55.01 (35.34)    11:32.96 (37.95)    12:10.07 (37.11)
       12:47.51 (37.44)    13:23.12 (35.61)    13:58.11 (34.99)    14:36.03 (37.92)
       15:15.00 (38.97)    15:52.53 (37.53)    16:29.77 (37.24)    17:07.28 (37.51)
       17:44.20 (36.92)    18:21.00 (36.80)    18:57.48 (36.48)    19:34.22 (36.74)
       20:11.06 (36.84)
 10 Hoarty, Molly A     15 NBS-MR              19:37.16   20:17.43          7  
                  32.89     1:08.31 (35.42)     1:44.96 (36.65)     2:22.60 (37.64)
        3:00.15 (37.55)     3:37.69 (37.54)     4:15.07 (37.38)     4:52.04 (36.97)
        5:28.85 (36.81)     6:06.68 (37.83)     6:43.43 (36.75)     7:20.97 (37.54)
        7:58.92 (37.95)     8:36.47 (37.55)     9:13.53 (37.06)     9:50.59 (37.06)
       10:27.96 (37.37)    11:05.17 (37.21)    11:42.59 (37.42)    12:19.38 (36.79)
       12:56.50 (37.12)    13:33.10 (36.60)    14:09.98 (36.88)    14:47.06 (37.08)
       15:24.60 (37.54)    16:01.77 (37.17)    16:39.07 (37.30)    17:16.36 (37.29)
       17:53.36 (37.00)    18:29.87 (36.51)    19:06.04 (36.17)    19:41.59 (35.55)
       20:17.43 (35.84)
 11 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR        23:00.43   20:18.20          6  
                  32.87     1:09.82 (36.95)     1:46.65 (36.83)     2:23.62 (36.97)
        3:00.12 (36.50)     3:36.50 (36.38)     4:13.68 (37.18)     4:51.47 (37.79)
        5:28.89 (37.42)     6:06.71 (37.82)     6:43.82 (37.11)     7:21.56 (37.74)
        7:58.61 (37.05)     8:35.98 (37.37)     9:13.72 (37.74)     9:51.47 (37.75)
       10:29.11 (37.64)    11:06.63 (37.52)    11:44.58 (37.95)    12:21.88 (37.30)
       12:59.56 (37.68)    13:37.38 (37.82)    14:13.03 (35.65)    14:50.34 (37.31)
       15:26.95 (36.61)    16:03.08 (36.13)    16:39.66 (36.58)    17:15.68 (36.02)
       17:52.14 (36.46)    18:28.90 (36.76)    19:06.89 (37.99)    19:44.23 (37.34)
       20:18.20 (33.97)
 12 Cunningham, Ainsle  15 Ndac-MR             22:32.85   21:18.50          5  
                  33.24     1:09.79 (36.55)     1:47.24 (37.45)     2:25.50 (38.26)
        3:03.88 (38.38)     3:42.06 (38.18)     4:21.01 (38.95)     4:59.89 (38.88)
        5:39.20 (39.31)     6:18.03 (38.83)     6:57.37 (39.34)     7:36.38 (39.01)
        8:15.76 (39.38)     8:54.74 (38.98)     9:32.93 (38.19)    10:12.31 (39.38)
       10:50.77 (38.46)    11:29.75 (38.98)    12:09.35 (39.60)    12:48.67 (39.32)
       13:27.93 (39.26)    14:07.38 (39.45)    14:46.70 (39.32)    15:26.42 (39.72)
       16:05.94 (39.52)    16:45.74 (39.80)    17:25.44 (39.70)    18:04.64 (39.20)
       18:44.36 (39.72)    19:23.24 (38.88)    20:02.23 (38.99)    20:40.79 (38.56)
       21:18.50 (37.71)
 13 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR           20:48.62   21:19.47          4  
                  31.51     1:07.25 (35.74)     1:44.99 (37.74)     2:23.13 (38.14)
        3:00.41 (37.28)     3:39.46 (39.05)     4:18.01 (38.55)     4:57.10 (39.09)
        5:36.70 (39.60)     6:16.17 (39.47)     6:56.07 (39.90)     7:35.54 (39.47)
        8:15.49 (39.95)     8:55.07 (39.58)     9:34.78 (39.71)    10:14.24 (39.46)
       10:53.92 (39.68)    11:33.60 (39.68)    12:13.21 (39.61)    12:52.48 (39.27)
       13:31.62 (39.14)    14:10.45 (38.83)    14:49.73 (39.28)    15:29.06 (39.33)
       16:08.32 (39.26)    16:47.65 (39.33)    17:27.10 (39.45)    18:06.95 (39.85)
       18:46.42 (39.47)    19:25.85 (39.43)    20:04.72 (38.87)    20:43.03 (38.31)
       21:19.47 (36.44)
 14 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR        22:52.43   21:56.06          3  
                  33.72     1:10.15 (36.43)     1:48.86 (38.71)     2:28.88 (40.02)
        3:08.04 (39.16)     3:48.03 (39.99)     4:27.59 (39.56)     5:08.52 (40.93)
        5:50.31 (41.79)     6:30.25 (39.94)     7:10.19 (39.94)     7:49.90 (39.71)
        8:30.24 (40.34)     9:11.17 (40.93)     9:53.85 (42.68)    10:33.13 (39.28)
       11:13.51 (40.38)    11:55.63 (42.12)    12:36.31 (40.68)    13:17.71 (41.40)
       13:58.93 (41.22)    14:38.85 (39.92)    15:21.41 (42.56)    16:00.95 (39.54)
       16:41.00 (40.05)    17:23.46 (42.46)    18:06.77 (43.31)    18:46.88 (40.11)
       19:22.92 (36.04)    20:03.70 (40.78)    20:41.98 (38.28)    21:20.53 (38.55)
       21:56.06 (35.53)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia   17 Aqua Gems-MR         1:02.85    1:04.43 METS    20  
                  32.02     1:04.43 (32.41)                                        
  2 Petty, Lanae        16 VAC-MR               1:02.80    1:04.47 METS    17  
                  31.41     1:04.47 (33.06)                                        
  3 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR              1:02.02    1:04.97         16  
                  31.89     1:04.97 (33.08)                                        
  4 Schuyler, Stephani  16 VAC-MR               1:05.30    1:05.53         15  
                  32.07     1:05.53 (33.46)                                        
  5 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               1:03.46    1:06.51         14  
                  32.47     1:06.51 (34.04)                                        
  6 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         1:04.03    1:06.94         13  
                  33.01     1:06.94 (33.93)                                        
  7 Berkley, Jennifer   15 VAC-MR               1:06.75    1:07.56         12  
                  32.69     1:07.56 (34.87)                                        
  8 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              1:05.51    1:07.92         11  
                  32.79     1:07.92 (35.13)                                        
  9 Thorp, Kaitlin      15 VAC-MR               1:08.39    1:08.16          9  
                  33.04     1:08.16 (35.12)                                        
 10 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         1:05.46    1:08.21          7  
                  33.04     1:08.21 (35.17)                                        
 11 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   1:07.71    1:09.34          6  
                  33.33     1:09.34 (36.01)                                        
 12 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:05.28    1:09.48          5  
                  33.74     1:09.48 (35.74)                                        
 13 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               1:08.91    1:10.13          4  
                  33.59     1:10.13 (36.54)                                        
 14 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              1:08.82    1:10.25          3  
                  34.56     1:10.25 (35.69)                                        
 15 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            1:07.81    1:10.61          2  
                  33.55     1:10.61 (37.06)                                        
 16 Mahony, Meghan K    16 HYB-MR               1:09.40    1:10.84          1  
                  33.91     1:10.84 (36.93)                                        
 17 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR          1:16.67    1:10.87        
                  34.17     1:10.87 (36.70)                                        
 18 Gianotti, Teresa M  15 HYB-MR               1:10.12    1:10.99        
                  34.10     1:10.99 (36.89)                                        
 19 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              1:10.39    1:11.57        
                  35.01     1:11.57 (36.56)                                        
 20 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               1:11.33    1:11.75        
                  35.50     1:11.75 (36.25)                                        
 21 Maher, Melissa      16 Scd-Mr-MR            1:11.76    1:12.24        
                  34.50     1:12.24 (37.74)                                        
 22 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR         1:08.91    1:12.52        
                  35.51     1:12.52 (37.01)                                        
 23 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   1:14.52    1:13.52        
                  35.27     1:13.52 (38.25)                                        
 24 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          1:11.00    1:14.31        
                  36.40     1:14.31 (37.91)                                        
 25 Tremper, Andrea     15 VAC-MR               1:12.90    1:14.73        
                  36.66     1:14.73 (38.07)                                        
 26 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              1:12.32    1:14.86        
                  36.91     1:14.86 (37.95)                                        
 27 Law, Stephanie N    16 HYB-MR               1:12.20    1:15.44        
                  36.87     1:15.44 (38.57)                                        
 28 Beach, Laura L      16 HYB-MR               1:10.58    1:15.96        
                  36.20     1:15.96 (39.76)                                        
 29 O'Loughlin, Rebecc  15 Mrst Barracudas-MR   1:18.27    1:16.58        
                  37.35     1:16.58 (39.23)                                        
 30 Acker, Erin M       16 Aqua Gems-MR         1:17.39    1:17.00        
                  36.80     1:17.00 (40.20)                                        
 31 Nicoletto, Ava E    16 HYB-MR               1:11.72    1:17.94        
                  37.80     1:17.94 (40.14)                                        
 32 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          1:17.45    1:18.78        
                  36.82     1:18.78 (41.96)                                        
 33 Ryan, Sarah         15 Scd-Mr-MR            1:15.07    1:18.88        
                  38.30     1:18.88 (40.58)                                        
 34 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   1:17.28    1:21.42        
                  40.00     1:21.42 (41.42)                                        
 35 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR   1:21.77    1:24.66        
                  40.92     1:24.66 (43.74)                                        
 36 Zeedyk, Kaitlin E   17 Aqua Gems-MR         1:28.86    1:26.42        
                  42.09     1:26.42 (44.33)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia   17 Aqua Gems-MR         2:12.66    2:14.79 METS    20  
                  31.98     1:06.52 (34.54)     1:41.17 (34.65)     2:14.79 (33.62)
  2 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR              2:16.81    2:16.85 METS    17  
                  31.96     1:06.71 (34.75)     1:41.67 (34.96)     2:16.85 (35.18)
  3 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               2:16.39    2:20.42         16  
                  32.58     1:08.01 (35.43)     1:44.47 (36.46)     2:20.42 (35.95)
  4 Petty, Lanae        16 VAC-MR               2:16.82    2:21.20         15  
                  32.71     1:08.50 (35.79)     1:45.15 (36.65)     2:21.20 (36.05)
  5 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR              2:19.81    2:21.21         14  
                  33.45     1:09.33 (35.88)     1:45.55 (36.22)     2:21.21 (35.66)
  6 Schuyler, Stephani  16 VAC-MR               2:24.33    2:23.10         13  
                  33.76     1:10.26 (36.50)     1:47.47 (37.21)     2:23.10 (35.63)
  7 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         2:19.68    2:24.08         12  
                  32.98     1:08.89 (35.91)     1:46.81 (37.92)     2:24.08 (37.27)
  8 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            2:26.92    2:27.73         11  
                  33.36     1:10.39 (37.03)     1:49.38 (38.99)     2:27.73 (38.35)
  9 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              2:26.22    2:28.37          9  
                  34.78     1:13.12 (38.34)     1:52.09 (38.97)     2:28.37 (36.28)
 10 Cunningham, Ainsle  15 Ndac-MR              2:29.11    2:31.33          7  
                  36.25     1:14.89 (38.64)     1:53.43 (38.54)     2:31.33 (37.90)
 11 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   2:26.69    2:31.71          6  
                  35.87     1:15.33 (39.46)     1:54.51 (39.18)     2:31.71 (37.20)
 12 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               2:28.21    2:32.79          5  
                  35.64     1:14.63 (38.99)     1:54.15 (39.52)     2:32.79 (38.64)
 13 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         2:29.66    2:33.29          4  
                  36.13     1:14.51 (38.38)     1:53.89 (39.38)     2:33.29 (39.40)
 14 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               2:32.32    2:36.28          3  
                  36.81     1:16.14 (39.33)     1:56.66 (40.52)     2:36.28 (39.62)
 15 Gianotti, Teresa M  15 HYB-MR               2:35.17    2:36.50          2  
                  36.76     1:15.80 (39.04)     1:56.19 (40.39)     2:36.50 (40.31)
 16 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR              NT    2:37.21          1  
                  37.37     1:17.99 (40.62)     1:58.84 (40.85)     2:37.21 (38.37)
 17 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR         2:53.44    2:38.14        
                  37.46     1:18.40 (40.94)     1:59.31 (40.91)     2:38.14 (38.83)
 18 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR         2:28.81    2:38.15        
                  36.72     1:16.37 (39.65)     1:57.83 (41.46)     2:38.15 (40.32)
 19 Tremper, Andrea     15 VAC-MR               2:39.04    2:39.31        
                  37.70     1:17.87 (40.17)     1:59.46 (41.59)     2:39.31 (39.85)
 20 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          2:43.59    2:39.37        
                  37.67     1:17.26 (39.59)     1:58.57 (41.31)     2:39.37 (40.80)
 21 Medrano, Carol A    15 Pbac-MR              2:42.58    2:41.49        
                  39.48     1:20.76 (41.28)     2:01.56 (40.80)     2:41.49 (39.93)
 22 Beach, Laura L      16 HYB-MR               2:33.79    2:42.05        
                  38.08     1:18.61 (40.53)     2:00.59 (41.98)     2:42.05 (41.46)
 23 Scoville, Katie M   18 McSc-NJ              2:35.79    2:42.94        
                  38.94     1:20.51 (41.57)     2:03.01 (42.50)     2:42.94 (39.93)
 24 Law, Stephanie N    16 HYB-MR               2:42.90    2:43.17        
                  38.47     1:19.19 (40.72)     2:01.62 (42.43)     2:43.17 (41.55)
 25 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              2:39.11    2:46.85        
                  39.63     1:21.43 (41.80)     2:04.73 (43.30)     2:46.85 (42.12)
 26 Nicoletto, Ava E    16 HYB-MR               2:40.81    2:47.18        
                  38.76     1:21.23 (42.47)     2:05.71 (44.48)     2:47.18 (41.47)
 27 Pullis, Melinda D   15 McSc-NJ              3:25.79    2:52.69        
                  41.00                             2:10.34 ( )     2:52.69 (42.35)
 28 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   2:50.38    2:54.09        
                  41.95     1:26.50 (44.55)     2:11.67 (45.17)     2:54.09 (42.42)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         1:09.76    1:10.31 METS    20  
                  32.23     1:10.31 (38.08)                                        
  2 Danner, Crescentia  17 Ndac-MR              1:09.16    1:11.54 METS    17  
                  33.63     1:11.54 (37.91)                                        
  3 Leiner, Marissa N   17 MWSC-MR              1:12.36    1:13.87         16  
                  34.71     1:13.87 (39.16)                                        
  4 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR          1:15.87    1:14.20         15  
                  34.49     1:14.20 (39.71)                                        
  5 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               1:12.70    1:14.96         14  
                  35.35     1:14.96 (39.61)                                        
  6 Jakubek, Anna A     15 MWSC-MR              1:12.54    1:15.06         13  
                  35.07     1:15.06 (39.99)                                        
  7 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         1:18.30    1:15.09         12  
                  35.44     1:15.09 (39.65)                                        
  8 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               1:12.93    1:15.45         11  
                  35.36     1:15.45 (40.09)                                        
  9 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR              1:19.34    1:17.43          9  
                  36.52     1:17.43 (40.91)                                        
 10 Kolosky, Sarah      15 Scd-Mr-MR            1:17.38    1:17.72          7  
                  36.55     1:17.72 (41.17)                                        
 11 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              1:17.01    1:17.88          6  
                  36.66     1:17.88 (41.22)                                        
 12 Cunningham, Ainsle  15 Ndac-MR              1:19.92    1:18.86          5  
                  37.56     1:18.86 (41.30)                                        
 13 Larkin, Christine   17 VAC-MR               1:17.53    1:19.43          4  
                  37.21     1:19.43 (42.22)                                        
 14 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              1:19.41    1:19.77          3  
                  37.66     1:19.77 (42.11)                                        
 15 Rivera, Kendra J    15 Riptides-MR          1:19.63    1:20.68          2  
                  36.76     1:20.68 (43.92)                                        
 16 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR              1:21.72    1:21.79          1  
                  38.56     1:21.79 (43.23)                                        
 17 Greenstein, Alexan  15 HYB-MR               1:20.53    1:23.26        
                  38.01     1:23.26 (45.25)                                        
 18 Beach, Laura L      16 HYB-MR               1:21.31    1:23.44        
                  39.50     1:23.44 (43.94)                                        
 19 Schuyler, Stephani  16 VAC-MR               1:24.63    1:24.16        
                  39.92     1:24.16 (44.24)                                        
 20 McKay, Jaclyn       15 WSSC-MR              1:18.52    1:24.95        
                  38.89     1:24.95 (46.06)                                        
 21 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   1:22.75    1:25.05        
                  40.65     1:25.05 (44.40)                                        
 22 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               1:23.22    1:25.50        
                  40.33     1:25.50 (45.17)                                        
 23 Perry, Marie M      16 Pbac-MR              1:23.56    1:25.64        
                  40.34     1:25.64 (45.30)                                        
 24 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   1:23.10    1:25.97        
                  41.24     1:25.97 (44.73)                                        
 25 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   1:25.89    1:26.01        
                  40.94     1:26.01 (45.07)                                        
 26 Johnston, Nicole K  17 HYB-MR               1:21.91    1:26.24        
                  40.19     1:26.24 (46.05)                                        
 27 Demberg, Erica S    14 Mrst Barracudas-MR   1:30.11    1:29.25        
                  42.11     1:29.25 (47.14)                                        
 28 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   1:27.53    1:29.26        
                  42.46     1:29.26 (46.80)                                        
 29 Ryan, Allison       13 WSSC-MR              1:30.70    1:29.59        
                  43.18     1:29.59 (46.41)                                        
 30 Cooper, Dana B      17 HYB-MR               1:22.01    1:29.61        
                  41.80     1:29.61 (47.81)                                        
 31 Scoville, Katie M   18 McSc-NJ              1:26.41    1:29.74        
                  43.91     1:29.74 (45.83)                                        
 32 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR         1:28.78    1:29.97        
                  42.80     1:29.97 (47.17)                                        
 33 Pullis, Melinda D   15 McSc-NJ              1:33.86    1:31.45        
                  43.48     1:31.45 (47.97)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         2:28.46    2:35.91 METS    20  
                  34.13     1:14.86 (40.73)     1:54.17 (39.31)     2:35.91 (41.74)
  2 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               2:44.00    2:41.48         17  
                  36.88     1:18.36 (41.48)     2:00.40 (42.04)     2:41.48 (41.08)
  3 Leiner, Marissa N   17 MWSC-MR              2:37.95    2:41.57         16  
                  35.81     1:16.54 (40.73)     1:59.16 (42.62)     2:41.57 (42.41)
  4 Klein, Morganne C   14 VAC-MR               2:39.01    2:42.58         15  
                  36.47     1:18.00 (41.53)     2:00.31 (42.31)     2:42.58 (42.27)
  5 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         2:43.87    2:42.65         14  
                  35.26     1:17.23 (41.97)     2:01.03 (43.80)     2:42.65 (41.62)
  6 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         2:45.38    2:43.06         13  
                  37.24     1:17.93 (40.69)     2:01.09 (43.16)     2:43.06 (41.97)
  7 Petty, Lanae        16 VAC-MR               2:40.51    2:44.09         12  
                  36.63     1:18.84 (42.21)     2:01.90 (43.06)     2:44.09 (42.19)
  8 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               2:41.90    2:45.70         11  
                  36.83     1:18.90 (42.07)     2:02.45 (43.55)     2:45.70 (43.25)
  9 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            2:52.52    2:51.63          9  
                  37.53     1:21.44 (43.91)     2:07.01 (45.57)     2:51.63 (44.62)
 10 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   2:54.62    2:58.30          7  
                  41.08     1:26.74 (45.66)     2:13.11 (46.37)     2:58.30 (45.19)
 11 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   3:01.71    2:59.99          6  
                  39.43     1:23.15 (43.72)     2:10.56 (47.41)     2:59.99 (49.43)
 12 Santiago, Amber E   12 VAC-MR               3:03.18    3:02.10          5  
                  40.01     1:26.13 (46.12)     2:14.77 (48.64)     3:02.10 (47.33)
 13 Baker, Madison L    11 MWSC-MR              3:01.03    3:04.02          4  
                  41.51     1:28.68 (47.17)     2:17.86 (49.18)     3:04.02 (46.16)
 14 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         3:15.30    3:05.13          3  
                  40.31     1:27.54 (47.23)     2:17.59 (50.05)     3:05.13 (47.54)
 15 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         3:05.55    3:08.33          2  
                  42.94     1:30.31 (47.37)     2:20.91 (50.60)     3:08.33 (47.42)
 16 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   3:43.46    3:11.87          1  
                  41.71     1:30.64 (48.93)     2:22.22 (51.58)     3:11.87 (49.65)
 17 Lillian, Emma M     13 Aqua Gems-MR              NT    3:39.59        
                  48.81     1:44.32 (55.51)     2:42.61 (58.29)     3:39.59 (56.98)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne       15 WSSC-MR                57.88    1:00.32 METS    20  
                  27.94     1:00.32 (32.38)                                        
  2 Lupinetti, Amelia   17 Aqua Gems-MR         1:01.26    1:01.09 METS    17  
                  28.93     1:01.09 (32.16)                                        
  3 Petty, Lanae        16 VAC-MR                 59.68    1:02.90 METS    16  
                  28.92     1:02.90 (33.98)                                        
  4 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         1:05.66    1:05.21         15  
                  30.94     1:05.21 (34.27)                                        
  5 Danner, Crescentia  17 Ndac-MR              1:03.43    1:05.25         14  
                  29.77     1:05.25 (35.48)                                        
  6 Ryan, Amy           17 WSSC-MR              1:09.43    1:08.33         13  
                  31.27     1:08.33 (37.06)                                        
  7 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR              1:16.10    1:11.15         12  
                  32.09     1:11.15 (39.06)                                        
  8 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR          1:16.00    1:11.39         11  
                  31.88     1:11.39 (39.51)                                        
  9 King, Colleen C     15 MWSC-MR              1:09.04    1:11.69          9  
                  32.59     1:11.69 (39.10)                                        
 10 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   1:12.34    1:11.85          7  
                  33.66     1:11.85 (38.19)                                        
 11 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          1:11.01    1:12.43          6  
                  33.59     1:12.43 (38.84)                                        
 12 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               1:10.20    1:13.11          5  
                  33.48     1:13.11 (39.63)                                        
 13 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              1:12.67    1:14.83          4  
                  34.29     1:14.83 (40.54)                                        
 14 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   1:15.51    1:15.48          3  
                  34.33     1:15.48 (41.15)                                        
 15 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   1:12.16    1:16.36          2  
                  34.89     1:16.36 (41.47)                                        
 16 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR   1:13.84    1:16.42          1  
                  35.31     1:16.42 (41.11)                                        
 17 Tremper, Andrea     15 VAC-MR               1:17.19    1:16.45        
                  34.49     1:16.45 (41.96)                                        
 18 Medrano, Carol A    15 Pbac-MR              1:14.60    1:17.37        
                  35.58     1:17.37 (41.79)                                        
 19 Scoville, Katie M   18 McSc-NJ              1:15.85    1:18.53        
                  37.09     1:18.53 (41.44)                                        
 20 Gianotti, Teresa M  15 HYB-MR               1:22.71    1:22.16        
                  36.91     1:22.16 (45.25)                                        
 21 Perry, Marie M      16 Pbac-MR              1:19.58    1:23.51        
                  38.30     1:23.51 (45.21)                                        
 22 Nicoletto, Ava E    16 HYB-MR               1:19.36    1:27.27        
                  36.81     1:27.27 (50.46)                                        
 23 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         1:27.87    1:29.93        
                  37.61     1:29.93 (52.32)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         2:11.70    2:11.72 METS    20  
                  28.63     1:01.17 (32.54)     1:35.98 (34.81)     2:11.72 (35.74)
  2 Lupinetti, Amelia   17 Aqua Gems-MR         2:18.55    2:14.88 METS    17  
                  29.77     1:03.42 (33.65)     1:38.16 (34.74)     2:14.88 (36.72)
  3 Petty, Lanae        16 VAC-MR               2:21.81    2:22.78         16  
                  29.73     1:04.85 (35.12)     1:42.94 (38.09)     2:22.78 (39.84)
  4 Parodi, Ellen M     14 Aqua Gems-MR         2:24.54    2:23.47         15  
                  30.95     1:06.21 (35.26)     1:44.25 (38.04)     2:23.47 (39.22)
  5 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         2:26.31    2:26.51         14  
                  31.51     1:08.15 (36.64)     1:47.17 (39.02)     2:26.51 (39.34)
  6 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         2:39.53    2:36.30         13  
                  33.23     1:12.92 (39.69)     1:55.77 (42.85)     2:36.30 (40.53)
  7 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:33.16    2:36.37         12  
                  33.50     1:13.90 (40.40)     1:55.69 (41.79)     2:36.37 (40.68)
  8 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               2:36.60    2:42.44         11  
                  34.61     1:15.27 (40.66)     1:58.54 (43.27)     2:42.44 (43.90)
  9 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         2:59.43    2:45.22          9  
                  37.02     1:19.35 (42.33)     2:02.94 (43.59)     2:45.22 (42.28)
 10 Stalnaker, Shelby   13 MWSC-MR              2:35.81    2:46.09          7  
                  35.13     1:17.32 (42.19)     2:01.42 (44.10)     2:46.09 (44.67)
 11 Huerta, Imani       13 VAC-MR               3:02.07    2:47.56          6  
                  35.60     1:19.09 (43.49)     2:03.28 (44.19)     2:47.56 (44.28)
 12 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   2:59.07    2:51.39          5  
                  37.35     1:20.27 (42.92)     2:06.72 (46.45)     2:51.39 (44.67)
 13 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR   3:05.00    2:52.35          4  
                  37.58     1:21.17 (43.59)     2:06.44 (45.27)     2:52.35 (45.91)
 14 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   3:00.01    2:57.32          3  
                  38.41     1:23.45 (45.04)     2:11.11 (47.66)     2:57.32 (46.21)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia   17 Aqua Gems-MR         2:13.72    2:14.58 METS    20  
                  29.10     1:03.60 (34.50)     1:42.83 (39.23)     2:14.58 (31.75)
  2 Petty, Lanae        16 VAC-MR               2:14.04    2:18.83         17  
                  28.67                             1:47.01 ( )     2:18.83 (31.82)
  3 Grunewald, Cailin   16 VAC-MR               2:20.33    2:21.98         16  
                  30.93     1:05.70 (34.77)     1:48.19 (42.49)     2:21.98 (33.79)
  4 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         2:23.52    2:22.83         15  
                  30.40     1:07.54 (37.14)     1:48.63 (41.09)     2:22.83 (34.20)
  5 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         2:21.21    2:23.02         14  
                  31.27     1:08.00 (36.73)     1:48.45 (40.45)     2:23.02 (34.57)
  6 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         2:28.47    2:25.33         13  
                  32.19     1:11.38 (39.19)     1:50.51 (39.13)     2:25.33 (34.82)
  7 Shepherd, Christin  16 WSSC-MR              2:21.34    2:27.25         12  
                  33.48     1:09.18 (35.70)     1:55.09 (45.91)     2:27.25 (32.16)
  8 Thorp, Kaitlin      15 VAC-MR               2:27.23    2:28.01         11  
                  30.89     1:09.07 (38.18)     1:53.41 (44.34)     2:28.01 (34.60)
  9 Maisonet, Rebecca   16 WSSC-MR              2:23.42    2:28.96          9  
                  32.06     1:09.63 (37.57)     1:53.81 (44.18)     2:28.96 (35.15)
 10 Indyk, Jessica      15 Big Blue-MR          2:31.32    2:29.07          7  
                  32.29     1:10.42 (38.13)     1:54.22 (43.80)     2:29.07 (34.85)
 11 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              2:23.50    2:29.19          6  
                  32.28     1:10.34 (38.06)     1:52.35 (42.01)     2:29.19 (36.84)
 12 Jakubek, Anna A     15 MWSC-MR              2:31.21    2:29.29          5  
                  32.25     1:12.97 (40.72)     1:54.65 (41.68)     2:29.29 (34.64)
 13 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               2:30.48    2:31.07          4  
                  32.94     1:12.58 (39.64)     1:55.05 (42.47)     2:31.07 (36.02)
 14 Ryan, Amy           17 WSSC-MR              2:35.35    2:31.52          3  
                  31.20     1:10.96 (39.76)     1:57.09 (46.13)     2:31.52 (34.43)
 15 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              2:29.33    2:31.74          2  
                  33.40     1:11.74 (38.34)     1:56.93 (45.19)     2:31.74 (34.81)
 16 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              2:28.46    2:31.75          1  
                  35.44     1:13.58 (38.14)     1:57.25 (43.67)     2:31.75 (34.50)
 17 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         2:22.75    2:32.71        
                  33.85     1:11.06 (37.21)     1:57.69 (46.63)     2:32.71 (35.02)
 18 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              2:27.24    2:32.75        
                  35.23     1:14.13 (38.90)     1:58.54 (44.41)     2:32.75 (34.21)
 19 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:29.43    2:32.97        
                  31.78     1:12.61 (40.83)     1:59.85 (47.24)     2:32.97 (33.12)
 20 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              2:31.72    2:33.60        
                  33.55     1:14.60 (41.05)     1:58.64 (44.04)     2:33.60 (34.96)
 21 Schuyler, Stephani  16 VAC-MR               2:40.25    2:34.56        
                  34.53     1:11.57 (37.04)     2:00.13 (48.56)     2:34.56 (34.43)
 22 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   2:28.25    2:36.16        
                  35.80     1:13.52 (37.72)     2:00.51 (46.99)     2:36.16 (35.65)
 23 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   2:36.82    2:36.45        
                  33.42     1:13.36 (39.94)     1:59.29 (45.93)     2:36.45 (37.16)
 24 Beach, Laura L      16 HYB-MR               2:33.91    2:40.95        
                  36.72     1:17.09 (40.37)     2:02.52 (45.43)     2:40.95 (38.43)
 25 Conklin, Caitlin    16 WSSC-MR              2:33.42    2:41.01        
                  34.41     1:18.19 (43.78)     2:02.14 (43.95)     2:41.01 (38.87)
 26 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               2:37.68    2:43.10        
                  36.16     1:14.57 (38.41)     2:03.39 (48.82)     2:43.10 (39.71)
 27 Brady, Marykate     17 Big Blue-MR          2:42.99    2:43.92        
                  34.31     1:13.47 (39.16)     2:08.19 (54.72)     2:43.92 (35.73)
 27 Mahony, Meghan K    16 HYB-MR               2:43.99    2:43.92        
                  34.24     1:14.53 (40.29)     2:04.51 (49.98)     2:43.92 (39.41)
 29 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          2:37.35    2:43.96        
                  34.57     1:17.18 (42.61)     2:03.94 (46.76)     2:43.96 (40.02)
 30 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR         2:35.75    2:44.45        
                  35.48     1:18.10 (42.62)     2:06.71 (48.61)     2:44.45 (37.74)
 31 Tremper, Andrea     15 VAC-MR               2:46.42    2:44.62        
                  36.74     1:19.10 (42.36)     2:08.21 (49.11)     2:44.62 (36.41)
 32 Zeedyk, Kaitlin E   17 Aqua Gems-MR         2:43.23    2:44.64        
                  34.28     1:17.67 (43.39)     2:08.28 (50.61)     2:44.64 (36.36)
 33 Gianotti, Teresa M  15 HYB-MR               2:44.53    2:46.33        
                  36.97     1:17.27 (40.30)     2:09.12 (51.85)     2:46.33 (37.21)
 34 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   2:44.75    2:48.43        
                  36.25     1:21.57 (45.32)     2:11.33 (49.76)     2:48.43 (37.10)
 35 Zeedyk, Allison C   13 Aqua Gems-MR         2:49.43    2:48.68        
                  38.35     1:21.81 (43.46)     2:10.49 (48.68)     2:48.68 (38.19)
 36 O'Loughlin, Rebecc  15 Mrst Barracudas-MR   2:52.42    2:48.84        
                  42.22     1:22.66 (40.44)     2:09.93 (47.27)     2:48.84 (38.91)
 37 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR   2:42.68    2:51.10        
                  35.38     1:21.43 (46.05)     2:12.73 (51.30)     2:51.10 (38.37)
 38 Nicoletto, Ava E    16 HYB-MR               2:49.20    2:57.02        
                  37.97     1:20.53 (42.56)     2:17.79 (57.26)     2:57.02 (39.23)
 39 Cass, Leeanna N     10 Aqua Gems-MR         3:04.43    3:00.23        
                  42.07     1:27.25 (45.18)     2:22.34 (55.09)     3:00.23 (37.89)
 40 Phalon, Emily G     10 Aqua Gems-MR              NT    3:38.50        
                  55.33     1:49.69 (54.36)     2:48.34 (58.65)     3:38.50 (50.16)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia   17 Aqua Gems-MR         4:37.92    4:43.85 METS    20  
                  29.68     1:03.28 (33.60)     1:39.93 (36.65)     2:16.06 (36.13)
        2:56.34 (40.28)     3:37.31 (40.97)     4:11.48 (34.17)     4:43.85 (32.37)
  2 Petty, Lanae        16 VAC-MR               4:50.99    4:57.22         17  
                  29.67     1:04.87 (35.20)     1:43.45 (38.58)     2:21.51 (38.06)
        3:05.95 (44.44)     3:49.57 (43.62)     4:24.26 (34.69)     4:57.22 (32.96)
  3 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         5:08.88    5:02.57         16  
                  30.92     1:06.32 (35.40)     1:45.28 (38.96)     2:22.97 (37.69)
        3:06.87 (43.90)     3:51.37 (44.50)     4:28.06 (36.69)     5:02.57 (34.51)
  4 Murphy, Jean M      17 Aqua Gems-MR         5:19.87    5:14.00         15  
                  32.84     1:13.90 (41.06)     1:55.10 (41.20)     2:35.32 (40.22)
        3:15.52 (40.20)     3:58.39 (42.87)     4:37.05 (38.66)     5:14.00 (36.95)
  5 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR              NT    5:18.83         14  
                  32.68     1:11.83 (39.15)     1:54.07 (42.24)     2:34.99 (40.92)
        3:21.52 (46.53)     4:08.83 (47.31)     4:44.08 (35.25)     5:18.83 (34.75)
  6 Stanmyer, Hilary P  16 VAC-MR               5:25.25    5:22.98         13  
                  33.68     1:15.61 (41.93)     1:55.56 (39.95)     2:36.48 (40.92)
        3:21.30 (44.82)     4:05.79 (44.49)     4:44.29 (38.50)     5:22.98 (38.69)
  7 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   5:24.95    5:24.00         12  
                  35.33     1:17.15 (41.82)     1:57.69 (40.54)     2:36.75 (39.06)
        3:23.18 (46.43)     4:11.01 (47.83)     4:47.68 (36.67)     5:24.00 (36.32)
  8 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            5:23.06    5:36.49         11  
                  32.69     1:14.75 (42.06)     1:57.42 (42.67)     2:40.38 (42.96)
        3:29.85 (49.47)     4:20.54 (50.69)     4:58.91 (38.37)     5:36.49 (37.58)
  9 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   5:48.54    5:49.36          9  
                  35.82     1:19.14 (43.32)     2:04.96 (45.82)     2:50.35 (45.39)
        3:40.42 (50.07)     4:30.80 (50.38)     5:11.67 (40.87)     5:49.36 (37.69)
 10 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR   6:01.83    5:49.81          7  
                  35.00     1:17.25 (42.25)     2:06.27 (49.02)     2:53.56 (47.29)
        3:44.21 (50.65)     4:35.00 (50.79)     5:14.23 (39.23)     5:49.81 (35.58)
 11 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   5:43.33    5:49.87          6  
                  33.88     1:16.24 (42.36)     2:00.59 (44.35)     2:44.89 (44.30)
        3:33.96 (49.07)     4:26.39 (52.43)     5:07.99 (41.60)     5:49.87 (41.88)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 3:50.22    3:45.25 METS    40  
     1) Petty, Lanae 16                 2) Grunewald, Cailin E 16         
     3) Klein, Morganne C 14            4) Berkley, Jennifer 15           
                  26.34       55.55 (55.55)     1:22.50 (26.95)     1:52.41 (56.86)
        2:19.94 (27.53)     2:50.31 (57.90)     3:16.25 (25.94)     3:45.25 (54.94)
  2 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            3:43.32    3:53.68 METS    34  
     1) Maisonet, Rebecca 16            2) Ryan, Amy 17                   
     3) Shepherd, Christine M 16        4) Ryan, Brienne 15               
                  28.81   1:00.60 (1:00.60)     1:29.62 (29.02)   2:02.26 (1:01.66)
        2:29.57 (27.31)     2:59.28 (57.02)     3:24.51 (25.23)     3:53.68 (54.40)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:51.43    3:56.42 METS    32  
     1) Ehret, Jane M 14                2) Abribat, Casey M 15            
     3) Ferlo, Nicole C 17              4) Lupinetti, Amelia J 17         
                  27.56       57.63 (57.63)     1:25.67 (28.04)     1:56.52 (58.89)
        2:26.02 (29.50)   2:58.32 (1:01.80)     3:25.69 (27.37)     3:56.42 (58.10)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'B'                 3:58.50    4:00.65         30  
     1) Tremper, Andrea 15              2) Thorp, Kaitlin 15              
     3) Schuyler, Stephanie A 16        4) Larkin, Colleen P 13           
                  29.15   1:01.71 (1:01.71)     1:29.95 (28.24)   2:01.74 (1:00.03)
        2:30.46 (28.72)   3:02.61 (1:00.87)     3:30.67 (28.06)     4:00.65 (58.04)
  5 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'              4:06.36    4:01.88         28  
     1) Seekamp, Erin E 15              2) Jacobs, Deanna L 14            
     3) Parks, Mary K 16                4) Daly, Jackie E 16              
                  29.35   1:01.25 (1:01.25)     1:30.26 (29.01)   2:02.55 (1:01.30)
        2:30.63 (28.08)   3:02.92 (1:00.37)     3:30.58 (27.66)     4:01.88 (58.96)
  6 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      4:12.41    4:18.52         26  
     1) Neumann, Ashley R 16            2) Madden, Kasie E 15             
     3) Pirtz, Stephanie L 16           4) Dickover, Mary K 16            
                  30.71   1:04.24 (1:04.24)     1:33.23 (28.99)   2:06.21 (1:01.97)
        2:37.56 (31.35)   3:14.81 (1:08.60)     3:44.61 (29.80)   4:18.52 (1:03.71)
  7 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               4:01.11    4:21.28         24  
     1) Gianotti, Teresa M 15           2) Nicoletto, Ava E 16            
     3) Law, Stephanie N 16             4) Mahony, Meghan K 16            
                  29.71   1:03.54 (1:03.54)     1:35.37 (31.83)   2:11.00 (1:07.46)
        2:42.75 (31.75)   3:18.71 (1:07.71)     3:48.27 (29.56)   4:21.28 (1:02.57)
  8 Viking Aquatic Club-MR  'C'                      NT    4:29.33         22  
     1) Huerta, Imani 13                2) Foster, Amanda 14              
     3) Krause, Samantha 13             4) Stanmyer, Hilary P 16          
                  32.73   1:08.92 (1:08.92)     1:40.73 (31.81)   2:16.58 (1:07.66)
        2:49.37 (32.79)   3:25.13 (1:08.55)     3:55.37 (30.24)   4:29.33 (1:04.20)
  9 Pine Bush Aquatic Club-MR  'B'              4:16.00    4:35.22         18  
     1) Macur, Elise K 13               2) Rockwell, Alexis M 14          
     3) Henry, Emily T 13               4) McChesney, Megan S 16          
                  36.65   1:19.48 (1:19.48)     1:36.17 (16.69)     1:52.19 (32.71)
        2:27.48 (35.29)   2:57.23 (1:05.04)     3:30.20 (32.97)   4:35.22 (1:37.99)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        4:30.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'D'                 4:21.43    4:11.43 METS    40  
     1) Lupinetti, Amelia J 17          2) Murphy, Jean M 17              
     3) Ehret, Jane M 14                4) Abribat, Casey M 15            
                  31.48   1:04.58 (1:04.58)     1:35.80 (31.22)   2:13.39 (1:08.81)
        2:41.45 (28.06)   3:13.85 (1:00.46)     3:41.14 (27.29)     4:11.43 (57.58)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 4:15.22    4:21.08 METS    34  
     1) Grunewald, Cailin E 16          2) Klein, Morganne C 14           
     3) Petty, Lanae 16                 4) Larkin, Colleen P 13           
                  31.49   1:05.18 (1:05.18)     1:38.80 (33.62)   2:17.99 (1:12.81)
        2:46.02 (28.03)   3:20.41 (1:02.42)     3:49.58 (29.17)   4:21.08 (1:00.67)
  3 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            4:13.74    4:30.15 METS    32  
     1) Bacigal, Corrine 12             2) Ryan, Amy 17                   
     3) Ryan, Brienne 15                4) Shepherd, Christine M 16       
                  33.67   1:09.43 (1:09.43)     1:47.28 (37.85)   2:30.15 (1:20.72)
        2:58.78 (28.63)   3:32.36 (1:02.21)     3:59.85 (27.49)     4:30.15 (57.79)
  4 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'              4:19.07    4:30.51 METS    30  
                  34.20   1:10.28 (1:10.28)     1:46.40 (36.12)   2:27.35 (1:17.07)
        2:57.04 (29.69)   3:32.78 (1:05.43)     4:01.32 (28.54)     4:30.51 (57.73)
  5 Viking Aquatic Club-MR  'B'                 4:28.55    4:38.31         28  
     1) Schuyler, Stephanie A 16        2) Stanmyer, Hilary P 16          
     3) Huerta, Imani 13                4) Tremper, Andrea 15             
                  33.15   1:07.75 (1:07.75)     1:42.23 (34.48)   2:22.43 (1:14.68)
        2:57.46 (35.03)   3:37.79 (1:15.36)     4:05.79 (28.00)   4:38.31 (1:00.52)
  6 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 4:36.43    4:46.60         26  
     1) McCormack, Christine E 14       2) Olsen, Emily K 14              
     3) Hoffman, Michelle E 13          4) Owens, Amy L 13                
                  35.74   1:12.55 (1:12.55)     1:48.59 (36.04)   2:28.80 (1:16.25)
        3:03.25 (34.45)   3:42.16 (1:13.36)     4:11.93 (29.77)   4:46.60 (1:04.44)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'C'                 4:38.43    4:49.28         24  
     1) Owens, Katelyn M 15             2) Parak, Brittany E 13           
     3) Fitzgerald, Kathleen K 13       4) Parodi, Ellen M 14             
                  35.51   1:13.40 (1:13.40)     1:50.74 (37.34)   2:35.04 (1:21.64)
        3:09.49 (34.45)   3:50.04 (1:15.00)     4:18.35 (28.31)     4:49.28 (59.24)
  8 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      4:42.95    4:49.45         22  
     1) Dickover, Mary K 16             2) Woodward, Katie M 13           
     3) Madden, Kasie E 15              4) Neumann, Ashley R 16           
                  35.00   1:11.88 (1:11.88)     1:51.06 (39.18)   2:33.94 (1:22.06)
        3:07.02 (33.08)   3:47.14 (1:13.20)     4:17.43 (30.29)   4:49.45 (1:02.31)
  9 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           4:36.10    4:50.44         18  
     1) Carney, Kyla 13                 2) Leiner, Marissa N 17           
     3) Stalnaker, Shelby A 13          4) Jakubek, Anna A 15             
                  36.65   1:15.56 (1:15.56)     1:50.72 (35.16)   2:31.13 (1:15.57)
        2:46.68 (15.55)   3:55.14 (1:24.01)     4:19.20 (24.06)     4:50.44 (55.30)
 10 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               4:32.94    4:53.11         14  
     1) Wade, Zoey A 13                 2) Greenstein, Alexandria R 15    
     3) Cross, Ingrid L 13              4) Law, Stephanie N 16            
                  33.81   1:08.36 (1:08.36)     1:45.56 (37.20)   2:30.45 (1:22.09)
        3:03.62 (33.17)   3:44.91 (1:14.46)     4:17.07 (32.16)   4:53.11 (1:08.20)
 11 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               4:44.86    4:55.68         12  
     1) Toor, Catherine J 17            2) Beach, Laura L 16              
     3) Walsh, Kaitlyn E 14             4) Gianotti, Teresa M 15          
                  35.05   1:12.68 (1:12.68)     1:49.62 (36.94)   2:32.68 (1:20.00)
        3:08.62 (35.94)   3:51.08 (1:18.40)     4:20.87 (29.79)   4:55.68 (1:04.60)
 12 Morris County Swim Club-NJ  'A'             4:47.77    4:56.11         10  
     1) Harris, Nicole D 13             2) Good, Courtney N 14            
     3) Scoville, Katie M 18            4) Zaug, Leanne M 13              
                  36.32   1:13.55 (1:13.55)     1:51.78 (38.23)   2:35.99 (1:22.44)
        3:12.08 (36.09)   3:53.21 (1:17.22)     4:23.08 (29.87)   4:56.11 (1:02.90)
 13 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'B'      5:00.06    5:16.23          8  
     1) Barry, Marie E 13               2) Tawil, Raina C 14              
     3) Eybers, Alexis A 14             4) Pirtz, Stephanie L 16          
                  37.47   1:18.34 (1:18.34)     2:00.16 (41.82)   2:47.23 (1:28.89)
        3:22.73 (35.50)   4:04.42 (1:17.19)     4:39.19 (34.77)   5:16.23 (1:11.81)
 14 Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                 4:42.43    5:29.18          6  
     1) Warnon, Sophia T 13             2) Lillian, Emma M 13             
     3) Osborne, Julia M 14             4) Rudel, Holly E 11              
                  37.41   1:17.62 (1:17.62)     2:05.38 (47.76)   3:02.00 (1:44.38)
        3:37.62 (35.62)   4:22.59 (1:20.59)     4:53.78 (31.19)   5:29.18 (1:06.59)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    8 DSC-MR                 35.49      32.72         20  
  2 Khrystenko, Anton    8 DSC-MR                 35.36      36.79         17  
  3 Gray, Kenneth        8 VAC-MR                 39.18      39.39         16  
  4 Martin, Joshua M     8 Ndac-MR                43.14      39.47         15  
  5 Rudel, Chris A       8 Aqua Gems-MR           41.85      39.87         14  
  6 Lomeyko, Konstanti   8 DSC-MR                 41.84      40.38         13  
  7 Fedko, Richard       8 DSC-MR                 44.79      41.63         12  
  8 Campbell, Douglas    8 VAC-MR                 46.12      41.99         11  
  9 Bauer, Patrick J     7 McSc-NJ                42.51      42.17          9  
 10 Stiles, Michael R    8 McSc-NJ                44.00      42.54          7  
 11 Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           49.64      45.57          6  
 12 Chernobelsky, Mich   8 DSC-MR                 50.57      46.01          5  
 13 Viotto, Justin A     7 McSc-NJ                50.79      48.59          4  
 14 Caffrey, Joey J      7 McSc-NJ                51.02      49.15          3  
 15 Raudelunas, Matthe   8 McSc-NJ                58.60      50.32          2  
 16 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            50.00      50.39          0.5
 16 Treanor, Shane P     7 MWSC-MR                53.25      50.39          0.5
 18 Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR           49.82      51.24        
 19 Lillian, Jack E      8 Aqua Gems-MR           53.66      52.41        
 20 Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR           58.59      55.71        
 21 Lyle, Reagan A       8 McSc-NJ                55.18      55.92        
 22 Owens, Eric M        7 Aqua Gems-MR         1:02.58      57.00        
 23 Koppelmann, James    8 McSc-NJ                58.60      58.68        
 24 Lasso, Andrew R      7 Aqua Gems-MR              NT    1:06.50        
 25 Delmar, Jamie A      6 Big Blue-MR          1:15.00    1:13.24        
 26 Condon, Daniel P     6 Aqua Gems-MR           59.43    1:37.62        
 27 Danaher, Egan J      5 Aqua Gems-MR              NT    2:18.49        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    8 DSC-MR               1:16.04    1:11.64         20  
                  33.32     1:11.64 (38.32)                                        
  2 Khrystenko, Anton    8 DSC-MR               1:25.17    1:25.28         17  
                  39.49     1:25.28 (45.79)                                        
  3 Lomeyko, Konstanti   8 DSC-MR               1:34.40    1:26.78         16  
                  41.26     1:26.78 (45.52)                                        
  4 Martin, Joshua M     8 Ndac-MR              1:34.11    1:30.73         15  
                  40.54     1:30.73 (50.19)                                        
  5 Bauer, Patrick J     7 McSc-NJ              1:41.59    1:35.04         14  
                  44.98     1:35.04 (50.06)                                        
  6 Fedko, Richard       8 DSC-MR               1:49.04    1:35.26         13  
                  46.87     1:35.26 (48.39)                                        
  7 Stiles, Michael R    8 McSc-NJ              1:52.05    1:38.87         12  
                  44.59     1:38.87 (54.28)                                        
  8 Kinsley, Christoph   8 WSSC-MR              1:17.82    1:44.23         11  
                  44.96     1:44.23 (59.27)                                        
  9 Chernobelsky, Mich   8 DSC-MR               1:53.51    1:44.80          9  
                  51.95     1:44.80 (52.85)                                        
 10 Caffrey, Joey J      7 McSc-NJ              2:06.05    1:48.07          7  
                  47.22   1:48.07 (1:00.85)                                        
 11 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR          1:55.00    2:11.82          6  
                  59.62   2:11.82 (1:12.20)                                        
 12 Koppelmann, James    8 McSc-NJ              2:04.05    2:11.86          5  
                  59.57   2:11.86 (1:12.29)                                        
 -- Lyle, Reagan A       8 McSc-NJ              2:00.05         DQ        
                1:00.64        DQ (1:08.92)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    8 DSC-MR                    NT      38.57         20  
  2 Khrystenko, Anton    8 DSC-MR                 42.39      44.80         17  
  3 Lomeyko, Konstanti   8 DSC-MR                 52.45      46.32         16  
  4 Bauer, Patrick J     7 McSc-NJ                50.23      48.63         15  
  5 Martin, Joshua M     8 Ndac-MR                50.11      48.96         14  
  6 Kinsley, Christoph   8 WSSC-MR                52.47      49.34         13  
  7 Stiles, Michael R    8 McSc-NJ                58.05      50.26         12  
  8 Caffrey, Joey J      7 McSc-NJ              1:05.05    1:01.97         11  
  9 Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR         1:03.13    1:04.20          9  
 10 Lyle, Reagan A       8 McSc-NJ              1:02.57    1:04.37          7  
 11 Lillian, Jack E      8 Aqua Gems-MR         1:00.55    1:08.25          6  
 12 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            52.00    1:08.82          5  
 13 Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR              NT    1:09.24          4  
 -- Koppelmann, James    8 McSc-NJ              1:02.05         DQ        
 -- Delmar, Jamie A      6 Big Blue-MR          1:10.00         DQ        
 -- Lasso, Andrew R      7 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Chernobelsky, Mich   8 DSC-MR                    NT         DQ        
 -- Fedko, Richard       8 DSC-MR                 56.17         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    8 DSC-MR                 47.08      45.19         20  
  2 Martin, Joshua M     8 Ndac-MR              1:02.11      48.81         17  
  3 Rudel, Chris A       8 Aqua Gems-MR           50.90      50.28         16  
  4 Khrystenko, Anton    8 DSC-MR                    NT    1:00.42         15  
  5 Lomeyko, Konstanti   8 DSC-MR                    NT    1:01.70         14  
  6 Campbell, Douglas    8 VAC-MR                 58.98    1:01.81         13  
  7 Treanor, Shane P     7 MWSC-MR              1:02.19    1:02.60         12  
  8 Stiles, Michael R    8 McSc-NJ              1:05.05    1:02.72         11  
  9 Lillian, Jack E      8 Aqua Gems-MR         1:05.71    1:02.78          9  
 10 Bauer, Patrick J     7 McSc-NJ              1:00.51    1:06.04          7  
 11 Koppelmann, James    8 McSc-NJ              1:16.05    1:13.10          6  
 12 Chernobelsky, Mich   8 DSC-MR               1:13.03    1:13.92          5  
 -- Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR          1:00.00         DQ        
 -- Viotto, Justin A     7 McSc-NJ              1:07.55         DQ        
 -- Fedko, Richard       8 DSC-MR                 58.72         DQ        
 -- Raudelunas, Matthe   8 McSc-NJ              1:30.05         DQ        
 -- Delmar, Jamie A      6 Big Blue-MR          1:15.00         DQ        
 -- Caffrey, Joey J      7 McSc-NJ              1:40.05         DQ        
 -- Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           51.43         DQ        
 -- Lyle, Reagan A       8 McSc-NJ              1:03.11         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    8 DSC-MR                 40.82      37.10         20  
  2 Khrystenko, Anton    8 DSC-MR                 42.62      44.85         17  
  3 Lomeyko, Konstanti   8 DSC-MR                 47.27      45.78         16  
  4 Rudel, Chris A       8 Aqua Gems-MR           51.47      49.22         15  
  5 Bauer, Patrick J     7 McSc-NJ              1:05.11      55.90         14  
  6 Martin, Joshua M     8 Ndac-MR                53.50      55.98         13  
  7 Campbell, Douglas    8 VAC-MR                 56.52      58.19         12  
  8 Stiles, Michael R    8 McSc-NJ              1:15.05    1:05.42         11  
  9 Viotto, Justin A     7 McSc-NJ              1:20.05    1:08.76          9  
 -- Fedko, Richard       8 DSC-MR                    NT         DQ        
 -- Lillian, Jack E      8 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Lyle, Reagan A       8 McSc-NJ              1:07.88         DQ        
 -- Caffrey, Joey J      7 McSc-NJ              1:34.05         DQ        
 -- Raudelunas, Matthe   8 McSc-NJ              1:40.05         DQ        
 -- Koppelmann, James    8 McSc-NJ              1:30.05         DQ        
 -- Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           54.43         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    8 DSC-MR                    NT    1:21.01         20  
                  37.47     1:21.01 (43.54)                                        
  2 Khrystenko, Anton    8 DSC-MR                    NT    1:42.21         17  
                  46.05     1:42.21 (56.16)                                        
  3 Martin, Joshua M     8 Ndac-MR              2:00.11    1:45.46         16  
                  50.40     1:45.46 (55.06)                                        
  4 Lomeyko, Konstanti   8 DSC-MR                    NT    1:46.79         15  
                  48.54     1:46.79 (58.25)                                        
  5 Kinsley, Christoph   8 WSSC-MR              1:56.25    1:54.21         14  
                  53.57   1:54.21 (1:00.64)                                        
  6 Bauer, Patrick J     7 McSc-NJ              2:49.12    1:54.59         13  
                  21.41   1:54.59 (1:33.18)                                        
  7 Stiles, Michael R    8 McSc-NJ              2:20.05    1:58.55         12  
                  53.82   1:58.55 (1:04.73)                                        
  8 Lillian, Jack E      8 Aqua Gems-MR              NT    2:30.08         11  
                1:19.71   2:30.08 (1:10.37)                                        
 -- Caffrey, Joey J      7 McSc-NJ              3:05.05         DQ        
                1:01.69        DQ (1:16.07)                                        
 -- Koppelmann, James    8 McSc-NJ              2:50.05         DQ        
                1:11.32        DQ (1:21.23)                                        
 -- Lyle, Reagan A       8 McSc-NJ              2:48.05         DQ        
                1:14.56        DQ (1:20.01)                                        
 -- Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
                1:00.55        DQ (1:14.19)                                        
 -- Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
                1:16.62        DQ (1:16.17)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolphin Swimming Club-MR  'A'              10:03.00    1:10.53         40  
     1) Khrystenko, Anton 8             2) Fedko, Richard 8               
     3) Chernukha, Leonid 8             4) Lomeyko, Konstantin 8          
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolphin Swimming Club-MR  'A'              12:02.00    1:27.23         40  
     1) Fedko, Richard 8                2) Chernukha, Leonid 8            
     3) Lomeyko, Konstantin 8           4) Khrystenko, Anton 8            
                  48.08     1:27.23 (39.15)                                        
  2 Morris County Swim Club-NJ  'A'             1:36.38    1:51.63         34  
     1) Viotto, Justin A 7              2) Stiles, Michael R 8            
     3) Bauer, Patrick J 7              4) Raudelunas, Matthew C 8        
                1:06.58     1:51.63 (45.05)                                        
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                      NT    1:52.28         32  
     1) Emmerich, Lee A 7               2) Rudel, Chris A 8               
     3) Kalletta, George E 6            4) Lillian, Jack E 8              
                  55.70     1:52.28 (56.58)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR           29.97      30.73         20  
  2 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR              30.81      31.07         17  
  3 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR                35.87      31.95         16  
  4 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           32.32      32.78         15  
  5 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR     34.43      32.93         14  
  6 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR                34.05      33.41         13  
  7 Blake, Teddy W      10 Ndac-MR                36.38      34.71         11.5
  7 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR           34.95      34.71         11.5
  9 Gorinshteyn, Jonat   9 DSC-MR                 38.35      34.72          9  
 10 Cavotti, Parker      9 Ndac-MR                37.31      35.61          7  
 11 Ali, Kamran         10 WSSC-MR                36.73      35.93          6  
 12 Keyser, Austin C    10 VAC-MR                 36.74      37.10          5  
 13 Ciunga, Christophe   9 VAC-MR                 40.22      37.26          4  
 14 Caffrey, Brian D     9 McSc-NJ                35.66      38.35          3  
 15 Rosado, Jeremy M    10 Pbac-MR                39.89      39.28          2  
 16 Cooke, Christopher   9 HYB-MR                 38.57      39.71          1  
 17 Mellett, Colin      10 MWSC-MR                39.71      39.72        
 18 Cella, Chaz         10 WSSC-MR                38.99      41.76        
 19 Lesser, Larry P      9 HYB-MR                 40.49      42.22        
 20 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR                 45.02      42.30        
 21 Czerwinski, Jay L   10 MWSC-MR                41.23      42.67        
 22 Rustamov, Nikita    10 DSC-MR                    NT      43.96        
 23 Langdale, Jeremy K   9 Aqua Gems-MR           46.71      46.09        
 24 Metzger, Ryan A     10 Aqua Gems-MR           46.33      47.17        
 25 Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR            53.06      48.78        
 26 Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR            54.19      50.47        
 27 Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR           46.44      52.10        
 28 Rustamov, Ilya       9 DSC-MR                    NT      52.11        
 -- Whittel, Nicholas    9 Mrst Barracudas-MR     52.43         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:06.12    1:05.23         20  
                  31.66     1:05.23 (33.57)                                        
  2 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR            1:08.66    1:08.23         17  
                  32.58     1:08.23 (35.65)                                        
  3 Viotto, Jamie A      9 McSc-NJ              1:16.39    1:13.59         16  
                  34.93     1:13.59 (38.66)                                        
  4 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR              1:17.23    1:14.62         15  
                  33.78     1:14.62 (40.84)                                        
  5 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:15.34    1:15.89         14  
                  36.50     1:15.89 (39.39)                                        
  6 Moumen, Jad         10 VAC-MR               1:45.46    1:16.75         13  
  7 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR              1:22.47    1:17.61         12  
                  36.15     1:17.61 (41.46)                                        
  8 Gorinshteyn, Jonat   9 DSC-MR               1:21.85    1:17.64         11  
                  36.49     1:17.64 (41.15)                                        
  9 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         1:18.35    1:19.03          9  
                  36.77     1:19.03 (42.26)                                        
 10 Katomski, Ian        9 Ndac-MR              1:27.46    1:19.08          7  
                  37.75     1:19.08 (41.33)                                        
 11 Cavotti, Parker      9 Ndac-MR              1:29.65    1:19.15          6  
                  37.45     1:19.15 (41.70)                                        
 12 Prentis, Connor C    9 HYB-MR               1:22.06    1:22.69          5  
                  36.66     1:22.69 (46.03)                                        
 13 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR         1:24.40    1:22.98          4  
                  38.10     1:22.98 (44.88)                                        
 14 Caffrey, Brian D     9 McSc-NJ              1:31.04    1:26.17          3  
                  37.97     1:26.17 (48.20)                                        
 15 Keyser, Austin C    10 VAC-MR               1:29.48    1:29.10          2  
                  40.36     1:29.10 (48.74)                                        
 16 Stringham, Chris D  10 McSc-NJ              1:34.59    1:29.28          1  
                  40.14     1:29.28 (49.14)                                        
 17 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR   1:29.07    1:30.04        
                  43.33     1:30.04 (46.71)                                        
 18 Ciunga, Christophe   9 VAC-MR               1:31.76    1:30.54        
                  41.75     1:30.54 (48.79)                                        
 19 Mellett, Colin      10 MWSC-MR              1:33.84    1:31.37        
                  16.65   1:31.37 (1:14.72)                                        
 20 Gaughan, Matthew D   9 HYB-MR               1:29.60    1:32.01        
                  41.03     1:32.01 (50.98)                                        
 21 Cooke, Christopher   9 HYB-MR               1:30.22    1:32.02        
                  42.82     1:32.02 (49.20)                                        
 22 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR               1:36.39    1:33.20        
                  43.50     1:33.20 (49.70)                                        
 23 Czerwinski, Jay L   10 MWSC-MR              1:32.99    1:34.77        
                  44.60     1:34.77 (50.17)                                        
 24 Scelta, Andrew V    10 Aqua Gems-MR         1:45.65    1:35.78        
 25 Lesser, Larry P      9 HYB-MR               1:33.95    1:37.93        
                  44.78     1:37.93 (53.15)                                        
 26 Rustamov, Nikita    10 DSC-MR                    NT    1:41.21        
                  44.51     1:41.21 (56.70)                                        
 27 Gladkov-Kaganovich  10 DSC-MR               1:51.55    1:41.36        
                  47.64     1:41.36 (53.72)                                        
 28 Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR         1:50.04    1:43.47        
                  47.28     1:43.47 (56.19)                                        
 29 Metzger, Ryan A     10 Aqua Gems-MR         1:44.99    1:45.62        
                  47.04     1:45.62 (58.58)                                        
 30 Langdale, Jeremy K   9 Aqua Gems-MR         1:51.43    1:46.88        
                  47.93     1:46.88 (58.95)                                        
 31 Whittel, Nicholas    9 Mrst Barracudas-MR   2:10.00    1:51.82        
                  50.12   1:51.82 (1:01.70)                                        
 32 Rustamov, Ilya       9 DSC-MR                    NT    1:52.52        
                  15.59   1:52.52 (1:36.93)                                        
 33 DeAlessi, Jay J     10 McSc-NJ              1:47.54    1:53.26        
                  52.28   1:53.26 (1:00.98)                                        
 34 Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR          1:50.00    1:53.58        
                  49.23   1:53.58 (1:04.35)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR              36.02      35.62         20  
  2 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           38.29      39.07         17  
  3 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR              NT      39.96         16  
  4 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR           42.35      41.44         15  
  5 Ali, Kamran         10 WSSC-MR                43.38      41.77         14  
  6 Cavotti, Parker      9 Ndac-MR                47.72      43.65         13  
  7 Gorinshteyn, Jonat   9 DSC-MR                 44.89      45.13         12  
  8 Caffrey, Brian D     9 McSc-NJ                44.64      46.64         11  
  9 Rosado, Jeremy M    10 Pbac-MR                49.78      46.87          9  
 10 Czerwinski, Jay L   10 MWSC-MR                49.70      47.23          7  
 11 Lesser, Larry P      9 HYB-MR                 49.97      48.73          6  
 12 Keyser, Austin C    10 VAC-MR                 48.22      51.67          5  
 13 Langdale, Jeremy K   9 Aqua Gems-MR           53.30      52.04          4  
 14 Metzger, Ryan A     10 Aqua Gems-MR           55.59      52.22          3  
 15 Mellett, Colin      10 MWSC-MR                52.65      52.39          2  
 16 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR                 51.36      53.17          1  
 17 Ciunga, Christophe   9 VAC-MR                 54.35      53.85        
 18 Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR           55.08      54.47        
 19 Cella, Chaz         10 WSSC-MR                47.93      54.71        
 20 Whittel, Nicholas    9 Mrst Barracudas-MR   1:05.00      54.76        
 21 Rustamov, Nikita    10 DSC-MR                    NT    1:00.70        
 22 Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR          1:01.60    1:00.96        
 23 Rustamov, Ilya       9 DSC-MR                    NT    1:05.25        
 24 Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR          1:02.51    1:06.59        
 -- Cooke, Christopher   9 HYB-MR                 48.21         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR            1:18.46    1:17.10         20  
                  37.29     1:17.10 (39.81)                                        
  2 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:24.71    1:26.94         17  
                  40.87     1:26.94 (46.07)                                        
  3 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR              1:29.74    1:29.18         16  
                  43.32     1:29.18 (45.86)                                        
  4 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         1:30.85    1:29.72         15  
                  42.68     1:29.72 (47.04)                                        
  5 Viotto, Jamie A      9 McSc-NJ              2:14.21    1:30.04         14  
                  43.92     1:30.04 (46.12)                                        
  6 Gorinshteyn, Jonat   9 DSC-MR               1:32.00    1:32.94         13  
                  44.53     1:32.94 (48.41)                                        
  7 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR         1:35.51    1:37.10         12  
  8 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR   1:44.57    1:42.45         11  
                  51.34     1:42.45 (51.11)                                        
  9 Caffrey, Brian D     9 McSc-NJ              1:43.65    1:45.96          9  
                  50.02     1:45.96 (55.94)                                        
 10 Prentis, Connor C    9 HYB-MR               1:50.85    1:46.06          7  
                  53.16     1:46.06 (52.90)                                        
 11 Keyser, Austin C    10 VAC-MR               1:50.30    1:48.31          6  
                  52.13     1:48.31 (56.18)                                        
 12 Gaughan, Matthew D   9 HYB-MR               1:55.65    1:52.86          5  
                  51.15   1:52.86 (1:01.71)                                        
 13 Gladkov-Kaganovich  10 DSC-MR                    NT    1:53.39          4  
                  56.24     1:53.39 (57.15)                                        
 14 Metzger, Ryan A     10 Aqua Gems-MR         1:55.43    1:58.46          3  
                  56.91   1:58.46 (1:01.55)                                        
 15 Ciunga, Christophe   9 VAC-MR               1:53.67    1:59.69          2  
                1:00.12     1:59.69 (59.57)                                        
 16 Scelta, Andrew V    10 Aqua Gems-MR         1:52.08    1:59.79          1  
                  57.48   1:59.79 (1:02.31)                                        
 17 Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR                    NT    2:04.50        
                  57.61   2:04.50 (1:06.89)                                        
 18 Rustamov, Ilya       9 DSC-MR                    NT    2:11.87        
                1:03.95   2:11.87 (1:07.92)                                        
 -- Rustamov, Nikita    10 DSC-MR                    NT         DQ        
                1:01.15        DQ (1:06.70)                                        
 -- Stringham, Chris D  10 McSc-NJ              1:57.12         DQ        
                1:52.61          DQ (17.04)                                        
 -- Lasso, Bryan A       9 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
                1:06.43        DQ (1:21.80)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR           39.71      39.82         20  
  2 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR                40.69      40.11         17  
  3 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           40.04      40.20         16  
  4 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR           47.13      46.64         15  
  5 Gorinshteyn, Jonat   9 DSC-MR                 44.00      47.63         14  
  6 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR     49.04      49.06         13  
  7 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR                47.91      49.53         12  
  8 Cavotti, Parker      9 Ndac-MR                52.52      49.97         11  
  9 Cooke, Christopher   9 HYB-MR                 46.74      50.30          9  
 10 Prentis, Connor C    9 HYB-MR                 49.78      51.00          7  
 11 Viotto, Jamie A      9 McSc-NJ                51.49      52.27          6  
 12 Katomski, Ian        9 Ndac-MR                51.21      52.35          5  
 13 Gaughan, Matthew D   9 HYB-MR                 54.10      52.92          4  
 14 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR           51.97      53.41          3  
 15 Stringham, Chris D  10 McSc-NJ                55.69      57.54          2  
 16 Lesser, Larry P      9 HYB-MR                 53.87      58.23          1  
 17 DeAlessi, Jay J     10 McSc-NJ                52.71      58.40        
 18 Scelta, Andrew V    10 Aqua Gems-MR           59.41      58.78        
 19 Mellett, Colin      10 MWSC-MR                59.85      59.39        
 20 Czerwinski, Jay L   10 MWSC-MR              1:03.27    1:03.05        
 21 Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR          1:08.90    1:09.08        
 22 Rustamov, Nikita    10 DSC-MR                    NT    1:10.61        
 23 Fedko, Denis        10 DSC-MR                    NT    1:20.70        
 -- Whittel, Nicholas    9 Mrst Barracudas-MR   1:10.00         DQ        
 -- Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR         1:00.43         DQ        
 -- Rustamov, Ilya       9 DSC-MR                    NT         DQ        
 -- Gladkov-Kaganovich  10 DSC-MR                    NT         DQ        
 -- Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR               1:03.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:24.92    1:25.79         20  
                  40.94     1:25.79 (44.85)                                        
  2 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:29.72    1:25.99         17  
                  41.27     1:25.99 (44.72)                                        
  3 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR              1:22.87    1:26.73         16  
                  40.86     1:26.73 (45.87)                                        
  4 Blake, Teddy W      10 Ndac-MR              1:37.54    1:36.22         15  
                  44.76     1:36.22 (51.46)                                        
  5 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         1:44.14    1:42.56         14  
                  48.15     1:42.56 (54.41)                                        
  6 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR              1:47.79    1:44.43         13  
                  48.95     1:44.43 (55.48)                                        
  7 Gorinshteyn, Jonat   9 DSC-MR               1:48.15    1:46.42         12  
                  51.50     1:46.42 (54.92)                                        
  8 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR   2:00.00    1:49.42         11  
                  51.95     1:49.42 (57.47)                                        
  9 Ali, Kamran         10 WSSC-MR              1:56.81    1:50.26          9  
                  52.32     1:50.26 (57.94)                                        
 10 Caffrey, Brian D     9 McSc-NJ              2:45.05    1:53.51          7  
                  52.52   1:53.51 (1:00.99)                                        
 11 Cella, Chaz         10 WSSC-MR              1:59.81    2:20.00          6  
                  58.14   2:20.00 (1:21.86)                                        
 -- Rustamov, Nikita    10 DSC-MR                    NT         DQ        
                1:08.62        DQ (1:17.79)                                        
 -- Rustamov, Ilya       9 DSC-MR                    NT         DQ        
                1:19.21                                                            
 -- Chernyshev, Yegor    9 DSC-MR                    NT         DQ        
                1:00.93        DQ (1:10.62)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR              33.82      33.59         20  
  2 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR              NT      38.01         17  
  3 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           38.02      38.73         16  
  4 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR                41.18      40.38         15  
  5 Gorinshteyn, Jonat   9 DSC-MR                 43.23      41.54         14  
  6 Cavotti, Parker      9 Ndac-MR                53.22      42.76         13  
  7 Viotto, Jamie A      9 McSc-NJ                42.74      43.11         12  
  8 Katomski, Ian        9 Ndac-MR                44.74      44.88         11  
  9 Caffrey, Brian D     9 McSc-NJ                46.60      46.44          9  
 10 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR           51.35      48.63          7  
 11 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR     53.39      49.73          6  
 12 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR           48.22      51.74          5  
 13 Lesser, Larry P      9 HYB-MR                 49.61      53.22          4  
 14 Stringham, Chris D  10 McSc-NJ                50.36      53.97          3  
 15 Mellett, Colin      10 MWSC-MR                54.23      55.80          2  
 16 DeAlessi, Jay J     10 McSc-NJ                58.44    1:01.01          1  
 17 Scelta, Andrew V    10 Aqua Gems-MR           55.43    1:02.57        
 18 Langdale, Jeremy K   9 Aqua Gems-MR         1:00.43    1:05.79        
 -- Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR          1:14.46         DQ        
 -- Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR           55.43         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR              1:32.36    1:33.38         20  
                  41.27     1:33.38 (52.11)                                        
  2 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR   1:50.00    1:34.89         17  
                  44.12     1:34.89 (50.77)                                        
  3 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR              NT    2:02.66         16  
                  53.79   2:02.66 (1:08.87)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:11.43    1:17.13         20  
                  36.83     1:17.13 (40.30)                                        
  2 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR            1:19.69    1:19.76         17  
                  35.37     1:19.76 (44.39)                                        
  3 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR              1:26.86    1:22.00         16  
                  38.12     1:22.00 (43.88)                                        
  4 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:22.62    1:22.13         15  
                  39.09     1:22.13 (43.04)                                        
  5 Lockhart, Ryan J    10 MWSC-MR              1:28.64    1:28.01         14  
                  40.81     1:28.01 (47.20)                                        
  6 Ali, Kamran         10 WSSC-MR              1:31.99    1:31.47         13  
                  41.77     1:31.47 (49.70)                                        
  7 Blake, Teddy W      10 Ndac-MR              1:30.60    1:32.95         12  
                  46.41     1:32.95 (46.54)                                        
  8 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         1:35.82    1:33.65         11  
                  46.07     1:33.65 (47.58)                                        
  9 Cavotti, Parker      9 Ndac-MR              1:40.00    1:33.82          9  
                  43.54     1:33.82 (50.28)                                        
 10 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR   1:38.76    1:34.72          7  
                  44.99     1:34.72 (49.73)                                        
 11 Gorinshteyn, Jonat   9 DSC-MR               1:36.42    1:39.04          6  
                  44.11     1:39.04 (54.93)                                        
 12 Caffrey, Brian D     9 McSc-NJ              1:50.05    1:39.42          5  
                  44.94     1:39.42 (54.48)                                        
 13 Cooke, Christopher   9 HYB-MR               1:48.75    1:42.51          4  
                  49.30     1:42.51 (53.21)                                        
 14 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR              NT    1:43.18          3  
                  48.46     1:43.18 (54.72)                                        
 15 Rosado, Jeremy M    10 Pbac-MR              1:38.80    1:47.21          2  
                  46.28   1:47.21 (1:00.93)                                        
 16 Lesser, Larry P      9 HYB-MR               1:44.32    1:48.91          1  
                  48.14   1:48.91 (1:00.77)                                        
 17 Keyser, Austin C    10 VAC-MR               1:48.98    1:51.57        
                  51.42   1:51.57 (1:00.15)                                        
 18 Mellett, Colin      10 MWSC-MR              1:55.11    1:51.67        
                  54.47     1:51.67 (57.20)                                        
 19 Czerwinski, Jay L   10 MWSC-MR              1:48.46    1:54.03        
                  53.53   1:54.03 (1:00.50)                                        
 20 Metzger, Ryan A     10 Aqua Gems-MR         1:59.43    1:58.99        
                  54.61   1:58.99 (1:04.38)                                        
 21 Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR         1:59.43    2:19.58        
                  59.64   2:19.58 (1:19.94)                                        
 -- Benedict, Matthew    9 Big Blue-MR          2:21.27         DQ        
                1:01.56        DQ (1:10.34)                                        
 -- Whittel, Nicholas    9 Mrst Barracudas-MR   2:30.00         DQ        
                1:08.12                                                            
 -- Mechalakos, Andy A  10 Big Blue-MR          1:58.00         DQ        
                1:05.94        DQ (1:11.75)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:00.43    2:32.59         40  
     1) Owens, Nicholas A 10            2) Thompson, Padraic D 9          
     3) Matheson, Cody M 9              4) Winograd, Nicolas 9            
                  33.89     1:10.17 (36.28)     2:05.61 (55.44)     2:32.59 (26.98)
  2 Dolphin Swimming Club-MR  'A'                    NT    2:51.64         34  
     1) Rustamov, Nikita 10             2) Rustamov, Ilya 9               
     3) Chernyshev, Yegor S 9           4) Gorinshteyn, Jonathan 9        
                  44.91     1:01.20 (16.29)     1:37.78 (36.58)   2:51.64 (1:13.86)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:58.43    2:28.02         40  
     1) Thompson, Padraic D 9           2) Owens, Nicholas A 10           
     3) Olsen, Jack T 9                 4) Winograd, Nicolas 9            
                  39.95     1:21.38 (41.43)     1:58.41 (37.03)     2:28.02 (29.61)
  2 Morris County Swim Club-NJ  'A'             3:17.11    3:09.77         34  
     1) DeAlessi, Jay J 10              2) Caffrey, Brian D 9             
     3) Viotto, Jamie A 9               4) Stringham, Chris D 10          
                  52.02     1:46.94 (54.92)     2:29.64 (42.70)     3:09.77 (40.13)
  3 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               3:07.47    3:14.72         32  
     1) Prentis, Connor C 9             2) Cooke, Christopher P 9         
     3) Lesser, Larry P 9               4) Gaughan, Matthew D 9           
                  48.67     1:37.84 (49.17)     2:36.19 (58.35)     3:14.72 (38.53)
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'B'                 3:21.43         DQ        
     1) Metzger, Ryan A 10              2) Langdale, Jeremy K 9           
     3) Scelta, Andrew V 10             4) Matheson, Cody M 9             
                  53.82   2:07.51 (1:13.69)     3:06.30 (58.79)          DQ (49.10)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:29.29  ZQ
        2:39.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         2:27.38    2:28.25 ZQ      20  
                  33.48     1:12.53 (39.05)     1:52.66 (40.13)     2:28.25 (35.59)
  2 Blake, Teddy W      10 Ndac-MR              2:51.11    2:45.13 SILV    17  
                  36.96     1:19.54 (42.58)     2:03.10 (43.56)     2:45.13 (42.03)
  3 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR         2:48.43    2:45.27 SILV    16  
                  37.42     1:21.49 (44.07)     2:05.14 (43.65)     2:45.27 (40.13)
  4 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         2:56.93    2:55.70         15  
                  37.54     1:22.26 (44.72)     2:07.95 (45.69)     2:55.70 (47.75)
  5 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR         3:07.70    3:07.11         14  
                  39.85   3:07.11 (2:27.26)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.19  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pullis, Garrett A   12 McSc-NJ                25.68      25.10 ZQ      20  
  2 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR     26.89      25.71 ZQ      17  
  3 Dervisevic, Alen    11 LGAC-MR                27.53      27.43 JO      16  
  4 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR           28.31      27.83 JO      15  
  5 Galan, Joseph       12 VAC-MR                 28.46      28.01 JO      14  
  6 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR                28.49      28.02 JO      13  
  7 Cavotti, Spencer    11 Ndac-MR                29.38      28.54 JO      12  
  8 Stiles, Brian C     12 McSc-NJ                28.15      28.81 SILV    10  
  8 Wyer, Ryan V        12 McSc-NJ                29.50      28.81 SILV    10  
 10 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR            28.55      29.00 SILV     7  
 11 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR                29.42      29.20 SILV     6  
 12 Griffin, Dakota J   12 Ndac-MR                29.82      29.25 SILV     5  
 13 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              30.25      29.26 SILV     4  
 14 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            30.98      30.58 SILV     3  
 15 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR           30.92      30.60 SILV     2  
 16 Ryan, Brandon       12 WSSC-MR                30.30      30.73 SILV     1  
 17 Ahlmeyer, Matt C    11 McSc-NJ                31.11      31.06 SILV   
 18 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR     31.28      31.16 SILV   
 19 Charleston, Jared   11 MWSC-MR                31.49      31.20 SILV   
 20 Riesenfeld, Loren   12 Ndac-MR                31.67      32.14 SILV   
 21 Loeffel, Austin J   11 Ndac-MR                33.31      32.55        
 22 Thompson, John      11 VAC-MR                 32.29      33.23        
 23 Attinello, Marc W   11 McSc-NJ                34.58      33.85        
 24 Eckhardt, Colin H   11 Ndac-MR                34.19      34.09        
 25 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR                 34.17      34.12        
 26 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR                 33.45      34.20        
 27 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR            35.65      34.24        
 28 Craven, Mike T      11 Ndac-MR                33.91      34.47        
 29 Craven, Eddy F      12 Ndac-MR                34.20      34.59        
 30 Ciunga, Matthew     11 VAC-MR                 35.24      34.75        
 31 Marvin, William R   11 Ndac-MR                36.99      36.99        
 32 Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR           39.96      37.11        
 33 Saulle, Daniel J    11 HYB-MR                 37.63      37.40        
 34 Servais, Ryan M     11 McSc-NJ                40.68      37.95        
 35 Krug, Matt          11 HYB-MR                 39.17      38.80        
 36 Gottwig, Grant K    11 Aqua Gems-MR           35.50      38.98        
 37 Kenworthy, Alin E   11 McSc-NJ                38.24      40.21        
 38 Grip, Kari B        11 Aqua Gems-MR           42.20      42.99        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.89  ZQ
        1:02.69  JO
        1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pullis, Garrett A   12 McSc-NJ                55.81      56.76 ZQ      20  
                  26.69       56.76 (30.07)                                        
  2 Dervisevic, Alen    11 LGAC-MR              1:00.37      59.01 ZQ      17  
                  28.19       59.01 (30.82)                                        
  3 Galan, Joseph       12 VAC-MR               1:01.80      59.06 ZQ      16  
                  28.44       59.06 (30.62)                                        
  4 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:03.50    1:00.80 JO      15  
                  28.92     1:00.80 (31.88)                                        
  5 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR          1:04.36    1:02.05 JO      14  
                  30.04     1:02.05 (32.01)                                        
  6 Stiles, Brian C     12 McSc-NJ              1:04.81    1:02.32 JO      13  
                  30.09     1:02.32 (32.23)                                        
  7 Anderson, Carl W    12 Ndac-MR              1:02.95    1:02.36 JO      12  
                  29.58     1:02.36 (32.78)                                        
  8 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:05.19    1:04.13 SILV    11  
                  31.10     1:04.13 (33.03)                                        
  9 Cavotti, Spencer    11 Ndac-MR              1:07.00    1:04.25 SILV     9  
                  30.92     1:04.25 (33.33)                                        
 10 Campagna, Steven J  11 Ndac-MR              1:04.46    1:04.63 SILV     7  
                  30.66     1:04.63 (33.97)                                        
 11 Wyer, Ryan V        12 McSc-NJ              1:05.61    1:04.76 SILV     6  
                  31.20     1:04.76 (33.56)                                        
 12 Griffin, Dakota J   12 Ndac-MR              1:09.11    1:05.35 SILV     5  
                  30.90     1:05.35 (34.45)                                        
 13 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR          1:09.79    1:06.53 SILV     4  
                  31.01     1:06.53 (35.52)                                        
 14 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR         1:08.87    1:07.78 SILV     3  
                  31.31     1:07.78 (36.47)                                        
 15 Ahlmeyer, Matt C    11 McSc-NJ              1:08.17    1:07.89 SILV     2  
                  32.29     1:07.89 (35.60)                                        
 16 Magalong, Oscar C   11 Riptides-MR          1:09.76    1:08.24 SILV     1  
                  32.92     1:08.24 (35.32)                                        
 17 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR               1:07.91    1:08.73 SILV   
                  33.11     1:08.73 (35.62)                                        
 18 Ryan, Brandon       12 WSSC-MR              1:10.71    1:09.30 SILV   
                  32.67     1:09.30 (36.63)                                        
 19 Salle, Matthew J    12 Pbac-MR              1:08.11    1:09.32 SILV   
                  31.80     1:09.32 (37.52)                                        
 20 Charleston, Jared   11 MWSC-MR              1:12.01    1:09.71 SILV   
                  33.60     1:09.71 (36.11)                                        
 21 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   1:12.94    1:10.38 SILV   
 22 Rappeport, Eric N   12 McSc-NJ              1:11.05    1:10.84 SILV   
                  32.70     1:10.84 (38.14)                                        
 23 Witte, Peter J      12 Pbac-MR              1:10.88    1:11.83        
                  32.33     1:11.83 (39.50)                                        
 24 Loeffel, Austin J   11 Ndac-MR              1:22.03    1:15.47        
                  35.04     1:15.47 (40.43)                                        
 25 O'Neill, Michael E  12 MWSC-MR              1:16.86    1:16.42        
 26 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR               1:14.76    1:16.44        
                  36.30     1:16.44 (40.14)                                        
 27 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR          1:14.00    1:17.41        
                  37.37     1:17.41 (40.04)                                        
 28 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR   1:23.42    1:17.62        
                  36.94     1:17.62 (40.68)                                        
 29 Thompson, John      11 VAC-MR               1:16.12    1:19.12        
 30 Glynn, Liam         11 Ndac-MR              1:10.11    1:19.84        
                  36.38     1:19.84 (43.46)                                        
 31 Craven, Mike T      11 Ndac-MR              1:24.88    1:21.16        
                  37.81     1:21.16 (43.35)                                        
 32 Marvin, William R   11 Ndac-MR              1:21.11    1:21.22        
                  38.76     1:21.22 (42.46)                                        
 33 Butler, Thomas J    11 HYB-MR               1:31.83    1:22.28        
                  37.51     1:22.28 (44.77)                                        
 34 Gottwig, Grant K    11 Aqua Gems-MR         1:21.78    1:22.44        
                  37.75     1:22.44 (44.69)                                        
 35 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR               1:21.42    1:23.25        
                  37.81     1:23.25 (45.44)                                        
 36 Saulle, Daniel J    11 HYB-MR               1:23.76    1:25.48        
                  41.23     1:25.48 (44.25)                                        
 37 Wendler, Jeff W     11 McSc-NJ              1:31.04    1:28.47        
                  42.05     1:28.47 (46.42)                                        
 38 Grip, Kari B        11 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:29.76        
                  42.09     1:29.76 (47.67)                                        
 39 Kenworthy, Alin E   11 McSc-NJ              1:38.05    1:32.67        
                  41.46     1:32.67 (51.21)                                        
 40 Servais, Ryan M     11 McSc-NJ              1:46.35    1:39.35        
                  44.10     1:39.35 (55.25)                                        
 41 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR   1:44.20    1:43.60        
 -- Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR         1:35.61         DQ        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              2:14.02    2:14.46 JO      20  
                  30.57     1:05.13 (34.56)     1:40.22 (35.09)     2:14.46 (34.24)
  2 Cavotti, Spencer    11 Ndac-MR              2:28.67    2:18.74 SILV    17  
                  31.34     1:07.18 (35.84)     1:43.11 (35.93)     2:18.74 (35.63)
  3 Campagna, Steven J  11 Ndac-MR              2:22.38    2:23.43 SILV    16  
                  31.71     1:08.51 (36.80)     1:46.41 (37.90)     2:23.43 (37.02)
  4 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         2:21.11    2:23.72 SILV    15  
                  30.47     1:06.32 (35.85)     1:45.18 (38.86)     2:23.72 (38.54)
  5 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   2:42.81    2:42.17         14  
                  34.23     1:13.57 (39.34)   2:42.17 (1:28.60)                    
  6 Craven, Mike T      11 Ndac-MR              2:59.51    2:59.24         13  
                  38.73                             2:15.08 ( )     2:59.24 (44.16)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          31.69  ZQ
          33.49  JO
          42.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pullis, Garrett A   12 McSc-NJ                32.68      31.24 ZQ      20  
  2 Dervisevic, Alen    11 LGAC-MR                31.40      31.50 ZQ      17  
  3 Griffin, Dakota J   12 Ndac-MR                34.80      32.12 JO      16  
  4 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR                34.43      32.41 JO      15  
  5 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR           32.93      32.51 JO      14  
  6 Stiles, Brian C     12 McSc-NJ                33.03      32.53 JO      13  
  7 Galan, Joseph       12 VAC-MR                    NT      32.63 JO      12  
  8 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            36.90      34.71 SILV    11  
  9 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR           35.51      35.38 SILV     8  
  9 Wyer, Ryan V        12 McSc-NJ                38.51      35.38 SILV     8  
 11 Ryan, Brandon       12 WSSC-MR                35.43      35.44 SILV     6  
 12 Cavotti, Spencer    11 Ndac-MR                37.38      36.48 SILV     4.5
 12 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              35.09      36.48 SILV     4.5
 14 Witte, Peter J      12 Pbac-MR                39.01      37.83 SILV     3  
 15 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR           39.24      37.87 SILV     2  
 16 Rappeport, Eric N   12 McSc-NJ                38.43      38.61 SILV     1  
 17 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR                 37.94      38.67 SILV   
 18 O'Neill, Michael E  12 MWSC-MR                40.62      39.02 SILV   
 19 Charleston, Jared   11 MWSC-MR                39.22      39.07 SILV   
 20 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR     38.05      39.48 SILV   
 21 Magalong, Oscar C   11 Riptides-MR            43.03      39.68 SILV   
 22 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR                 40.05      39.87 SILV   
 23 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR                    NT      39.91 SILV   
 24 Marvin, William R   11 Ndac-MR                42.66      41.27 SILV   
 25 Thompson, John      11 VAC-MR                 43.08      42.64        
 26 Glynn, Liam         11 Ndac-MR                42.80      44.77        
 27 Saulle, Daniel J    11 HYB-MR                 44.61      45.62        
 28 Gottwig, Grant K    11 Aqua Gems-MR           43.75      47.25        
 29 Kenworthy, Alin E   11 McSc-NJ                46.94      49.21        
 30 Wendler, Jeff W     11 McSc-NJ                45.99      49.38        
 31 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR     50.35      49.41        
 32 Butler, Thomas J    11 HYB-MR                 52.62      51.46        
 33 Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR           49.09      52.28        
 34 Grip, Kari B        11 Aqua Gems-MR           52.77      54.14        
 35 Servais, Ryan M     11 McSc-NJ                53.50      59.13        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:12.09  JO
        1:25.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   1:02.02    1:02.55 ZQ      20  
                  29.98     1:02.55 (32.57)                                        
  2 Dervisevic, Alen    11 LGAC-MR              1:06.95    1:06.59 ZQ      17  
                  32.64     1:06.59 (33.95)                                        
  3 Pullis, Garrett A   12 McSc-NJ              1:09.50    1:08.23 ZQ      16  
                  33.03     1:08.23 (35.20)                                        
  4 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              1:11.04    1:08.95 JO      15  
                  33.57     1:08.95 (35.38)                                        
  5 Stiles, Brian C     12 McSc-NJ              1:16.07    1:12.57 SILV    14  
                  36.47     1:12.57 (36.10)                                        
  6 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              1:15.29    1:12.97 SILV    13  
                  35.28     1:12.97 (37.69)                                        
  7 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR          1:13.36    1:13.11 SILV    12  
                  35.62     1:13.11 (37.49)                                        
  8 Griffin, Dakota J   12 Ndac-MR              1:19.41    1:14.08 SILV    11  
                  35.27     1:14.08 (38.81)                                        
  9 Ryan, Brandon       12 WSSC-MR              1:17.18    1:14.63 SILV     9  
                  36.49     1:14.63 (38.14)                                        
 10 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR          1:21.40    1:15.05 SILV     7  
                  35.88     1:15.05 (39.17)                                        
 11 Ahlmeyer, Matt C    11 McSc-NJ              1:14.72    1:16.39 SILV     6  
                  36.33     1:16.39 (40.06)                                        
 12 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:17.72    1:17.88 SILV     5  
                  36.92     1:17.88 (40.96)                                        
 13 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR            1:17.55    1:18.11 SILV     4  
                  38.08     1:18.11 (40.03)                                        
 14 Wyer, Ryan V        12 McSc-NJ              1:22.50    1:18.89 SILV     3  
                  38.59     1:18.89 (40.30)                                        
 15 Cavotti, Spencer    11 Ndac-MR              1:22.78    1:18.95 SILV     2  
                  38.32     1:18.95 (40.63)                                        
 16 Riesenfeld, Loren   12 Ndac-MR              1:22.98    1:19.86 SILV     1  
                  39.13     1:19.86 (40.73)                                        
 17 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR         1:23.08    1:20.86 SILV   
                  39.86     1:20.86 (41.00)                                        
 18 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR               1:28.83    1:26.23        
                  41.64     1:26.23 (44.59)                                        
 19 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   1:26.99    1:26.35        
 20 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR          1:21.00    1:26.74        
                  43.79     1:26.74 (42.95)                                        
 21 Marvin, William R   11 Ndac-MR              1:32.11    1:28.23        
                  43.53     1:28.23 (44.70)                                        
 22 Thompson, John      11 VAC-MR               1:33.83    1:32.58        
                  45.87     1:32.58 (46.71)                                        
 23 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR               1:30.34    1:34.30        
                  45.42     1:34.30 (48.88)                                        
 24 Saulle, Daniel J    11 HYB-MR               1:37.59    1:36.11        
 25 Eckhardt, Colin H   11 Ndac-MR              1:45.11    1:39.44        
 26 Craven, Eddy F      12 Ndac-MR              1:39.11    1:40.34        
                  50.15     1:40.34 (50.19)                                        
 27 Gottwig, Grant K    11 Aqua Gems-MR              NT    1:41.04        
                  47.08     1:41.04 (53.96)                                        
 28 Craven, Mike T      11 Ndac-MR              1:40.41    1:41.73        
 29 Attinello, Marc W   11 McSc-NJ              1:33.05    1:42.02        
                  47.42     1:42.02 (54.60)                                        
 -- Krug, Matt          11 HYB-MR               1:48.75         DQ        
                  51.87          DQ (55.91)                                        
 -- Servais, Ryan M     11 McSc-NJ              2:24.19         DQ        
                  55.33        DQ (1:01.68)                                        
 -- Kenworthy, Alin E   11 McSc-NJ              1:35.05         DQ        
                  56.45        DQ (1:03.80)                                        
 -- Charleston, Jared   11 MWSC-MR              1:26.60         DQ        
                  41.59          DQ (44.38)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR     35.34      33.08 ZQ      20  
  2 Pullis, Garrett A   12 McSc-NJ                35.10      34.09 ZQ      17  
  3 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              35.38      35.13 ZQ      16  
  4 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR                37.18      36.56 JO      15  
  5 Dervisevic, Alen    11 LGAC-MR                36.51      37.21 JO      14  
  6 Cavotti, Spencer    11 Ndac-MR                38.27      37.49 JO      13  
  7 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR                38.02      38.47 SILV    12  
  8 Wyer, Ryan V        12 McSc-NJ                41.19      41.23 SILV    11  
  9 Griffin, Dakota J   12 Ndac-MR                43.95      41.47 SILV     9  
 10 Stiles, Brian C     12 McSc-NJ                44.26      41.51 SILV     7  
 11 Loeffel, Austin J   11 Ndac-MR                43.17      41.77 SILV     6  
 12 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR           43.27      42.00 SILV     5  
 13 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR     48.55      43.01 SILV     4  
 14 Ahlmeyer, Matt C    11 McSc-NJ                43.22      43.73 SILV     3  
 15 Craven, Eddy F      12 Ndac-MR                45.40      44.29          2  
 16 Attinello, Marc W   11 McSc-NJ                47.32      45.06          1  
 17 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR                 43.59      45.17        
 18 Ryan, Brandon       12 WSSC-MR                47.04      45.32        
 19 Ciunga, Matthew     11 VAC-MR                 45.47      45.97        
 20 Charleston, Jared   11 MWSC-MR                47.05      46.10        
 21 Thompson, John      11 VAC-MR                 44.79      46.36        
 22 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR                 50.44      48.42        
 23 Gottwig, Grant K    11 Aqua Gems-MR           51.39      54.17        
 24 Krug, Matt          11 HYB-MR                 50.87      54.29        
 25 Saulle, Daniel J    11 HYB-MR               1:01.80      55.54        
 26 Eckhardt, Colin H   11 Ndac-MR                49.11      57.12        
 27 Grip, Kari B        11 Aqua Gems-MR         1:02.08    1:02.31        
 28 Servais, Ryan M     11 McSc-NJ              1:13.60    1:03.94        
 -- Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Kenworthy, Alin E   11 McSc-NJ                57.41         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:18.29  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pullis, Garrett A   12 McSc-NJ              1:15.97    1:13.65 ZQ      20  
                  34.56     1:13.65 (39.09)                                        
  2 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR            1:18.51    1:17.83 ZQ      17  
                  36.41     1:17.83 (41.42)                                        
  3 Galan, Joseph       12 VAC-MR               1:19.41    1:19.32 JO      16  
                  37.94     1:19.32 (41.38)                                        
  4 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              1:20.76    1:20.25 JO      15  
                  37.90     1:20.25 (42.35)                                        
  5 Dervisevic, Alen    11 LGAC-MR              1:21.38    1:20.27 JO      14  
                  38.45     1:20.27 (41.82)                                        
  6 Salle, Matthew J    12 Pbac-MR              1:27.11    1:22.39 JO      13  
                  38.68     1:22.39 (43.71)                                        
  7 Cavotti, Spencer    11 Ndac-MR              1:24.09    1:23.38 JO      12  
                  39.77     1:23.38 (43.61)                                        
  8 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR          1:27.38    1:24.54 SILV    11  
                  39.16     1:24.54 (45.38)                                        
  9 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:26.14    1:27.36 SILV     9  
                  41.17     1:27.36 (46.19)                                        
 10 Wyer, Ryan V        12 McSc-NJ              1:33.39    1:27.94 SILV     7  
                  41.38     1:27.94 (46.56)                                        
 11 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR         1:35.47    1:28.28 SILV     6  
                  42.73     1:28.28 (45.55)                                        
 12 Magalong, Oscar C   11 Riptides-MR          1:29.59    1:28.34 SILV     5  
                  41.69     1:28.34 (46.65)                                        
 13 Anderson, Carl W    12 Ndac-MR              1:26.40    1:28.97 SILV     4  
                  41.67     1:28.97 (47.30)                                        
 14 Loeffel, Austin J   11 Ndac-MR              1:37.60    1:32.31          3  
                  43.73     1:32.31 (48.58)                                        
 15 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   1:39.88    1:32.76          2  
                  44.29     1:32.76 (48.47)                                        
 16 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR               1:30.56    1:32.90          1  
                  43.87     1:32.90 (49.03)                                        
 17 Rappeport, Eric N   12 McSc-NJ              1:38.05    1:33.31        
                  44.16     1:33.31 (49.15)                                        
 18 Stiles, Brian C     12 McSc-NJ              1:38.95    1:33.85        
                  44.91     1:33.85 (48.94)                                        
 19 Ahlmeyer, Matt C    11 McSc-NJ              1:38.02    1:34.12        
                  45.11     1:34.12 (49.01)                                        
 20 O'Neill, Michael E  12 MWSC-MR              1:40.43    1:34.79        
                  43.29     1:34.79 (51.50)                                        
 21 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR               1:36.98    1:41.29        
                  47.23     1:41.29 (54.06)                                        
 22 Butler, Thomas J    11 HYB-MR               1:47.26    1:41.83        
                  48.14     1:41.83 (53.69)                                        
 23 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR          1:40.00    1:43.88        
                  49.38     1:43.88 (54.50)                                        
 24 Craven, Mike T      11 Ndac-MR              1:37.11    1:43.99        
                  47.52     1:43.99 (56.47)                                        
 25 Thompson, John      11 VAC-MR               1:52.55    1:44.81        
                  49.09     1:44.81 (55.72)                                        
 26 Glynn, Liam         11 Ndac-MR              1:48.11    1:48.13        
                  51.35     1:48.13 (56.78)                                        
 27 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR               1:50.54    1:49.63        
                  51.81     1:49.63 (57.82)                                        
 28 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR   1:57.07    1:55.70        
                  54.01   1:55.70 (1:01.69)                                        
 29 Gottwig, Grant K    11 Aqua Gems-MR         1:45.43    1:56.41        
                  54.38   1:56.41 (1:02.03)                                        
 30 Grip, Kari B        11 Aqua Gems-MR         1:55.43    2:09.61        
                1:00.42   2:09.61 (1:09.19)                                        
 31 Servais, Ryan M     11 McSc-NJ              2:55.05    2:28.11        
                1:04.66   2:28.11 (1:23.45)                                        
 -- Kenworthy, Alin E   11 McSc-NJ              2:31.40         DQ        
                  56.95        DQ (1:06.89)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pullis, Garrett A   12 McSc-NJ                28.67      28.09 ZQ      20  
  2 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR     29.42      29.03 ZQ      17  
  3 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR                30.60      30.06 ZQ      16  
  4 Galan, Joseph       12 VAC-MR                 30.35      30.38 ZQ      15  
  5 Benedict, Grant E   12 Big Blue-MR            30.37      30.54 ZQ      14  
  6 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            33.33      31.33 JO      13  
  7 Dervisevic, Alen    11 LGAC-MR                30.87      31.63 JO      12  
  8 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR                31.83      33.14 SILV    11  
  9 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR           34.90      33.20 SILV     9  
 10 Ahlmeyer, Matt C    11 McSc-NJ                34.12      33.88 SILV     7  
 11 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              33.07      34.19 SILV     6  
 12 Wyer, Ryan V        12 McSc-NJ                35.86      34.69 SILV     5  
 13 Stiles, Brian C     12 McSc-NJ                35.81      35.21 SILV     4  
 14 Riesenfeld, Loren   12 Ndac-MR                35.67      36.26 SILV     3  
 15 Charleston, Jared   11 MWSC-MR                37.12      36.34 SILV     2  
 16 Ryan, Brandon       12 WSSC-MR                38.41      37.72 SILV     1  
 17 Loeffel, Austin J   11 Ndac-MR                42.28      37.82 SILV   
 18 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR     37.30      39.76        
 19 Attinello, Marc W   11 McSc-NJ                43.36      41.15        
 20 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR            48.46      43.95        
 21 Thompson, John      11 VAC-MR                 45.16      44.33        
 22 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR                 41.72      44.50        
 23 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR                 45.77      45.43        
 24 Craven, Mike T      11 Ndac-MR                44.89      46.13        
 25 Saulle, Daniel J    11 HYB-MR                 44.86      48.37        
 26 Gottwig, Grant K    11 Aqua Gems-MR           48.22      49.58        
 27 Servais, Ryan M     11 McSc-NJ              1:10.05    1:02.25        
 28 Kenworthy, Alin E   11 McSc-NJ              1:06.26    1:09.10        
 -- Grip, Kari B        11 Aqua Gems-MR         1:10.15         DQ        
 -- Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.59  ZQ
        1:14.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pullis, Garrett A   12 McSc-NJ              1:04.60    1:05.23 ZQ      20  
                  30.47     1:05.23 (34.76)                                        
  2 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              1:07.55    1:08.19 ZQ      17  
                  31.45     1:08.19 (36.74)                                        
  3 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:12.62    1:10.92 JO      16  
                  32.20     1:10.92 (38.72)                                        
  4 Campagna, Steven J  11 Ndac-MR              1:11.67    1:10.93 JO      15  
                  32.21     1:10.93 (38.72)                                        
  5 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR          1:17.06    1:13.20 JO      14  
                  32.37     1:13.20 (40.83)                                        
  6 Ahlmeyer, Matt C    11 McSc-NJ              1:20.91    1:16.64 SILV    13  
                  36.18     1:16.64 (40.46)                                        
  7 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:18.85    1:20.00 SILV    12  
                  36.50     1:20.00 (43.50)                                        
  8 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR         1:19.96    1:21.77 SILV    11  
                  37.66     1:21.77 (44.11)                                        
  9 Magalong, Oscar C   11 Riptides-MR          1:25.71    1:24.62 SILV     9  
                  38.54     1:24.62 (46.08)                                        
 10 Charleston, Jared   11 MWSC-MR              1:25.04    1:24.77 SILV     7  
                  38.00     1:24.77 (46.77)                                        
 11 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   1:26.77    1:28.51 SILV     6  
                  38.72     1:28.51 (49.79)                                        
 12 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR                    NT    1:33.26          5  
                  43.81     1:33.26 (49.45)                                        
 13 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR   1:54.93    1:44.17          4  
                  46.53     1:44.17 (57.64)                                        
 14 Sullivan, Sean S    12 Big Blue-MR          1:40.00    1:49.00          3  
                  52.23     1:49.00 (56.77)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.99  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen    11 LGAC-MR              1:10.52    1:07.64 ZQ      20  
                  31.17     1:07.64 (36.47)                                        
  2 Galan, Joseph       12 VAC-MR               1:08.41    1:08.67 ZQ      17  
                  33.15     1:08.67 (35.52)                                        
  3 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              1:11.23    1:09.02 JO      16  
                  32.52     1:09.02 (36.50)                                        
  4 Campagna, Steven J  11 Ndac-MR              1:10.15    1:10.50 JO      15  
                  32.59     1:10.50 (37.91)                                        
  5 Stiles, Brian C     12 McSc-NJ              1:14.03    1:11.40 JO      14  
                  32.66     1:11.40 (38.74)                                        
  6 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:14.55    1:11.86 JO      13  
                  34.32     1:11.86 (37.54)                                        
  7 Gillenwater, Darin  12 Riptides-MR          1:13.99    1:12.49 SILV    12  
                  32.85     1:12.49 (39.64)                                        
  8 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR            1:12.23    1:13.33 SILV    11  
                  35.28     1:13.33 (38.05)                                        
  9 Anderson, Carl W    12 Ndac-MR              1:16.51    1:14.96 SILV     9  
                  34.75     1:14.96 (40.21)                                        
 10 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR         1:17.48    1:15.65 SILV     7  
                  35.93     1:15.65 (39.72)                                        
 11 Salle, Matthew J    12 Pbac-MR              1:19.87    1:16.23 SILV     6  
                  37.11     1:16.23 (39.12)                                        
 12 Griffin, Dakota J   12 Ndac-MR              1:17.99    1:16.25 SILV     5  
                  34.69     1:16.25 (41.56)                                        
 13 Ahlmeyer, Matt C    11 McSc-NJ              1:15.71    1:17.53 SILV     4  
                  34.90     1:17.53 (42.63)                                        
 14 Magalong, Oscar C   11 Riptides-MR          1:20.21    1:18.80 SILV     3  
                  38.61     1:18.80 (40.19)                                        
 15 Wyer, Ryan V        12 McSc-NJ              1:14.25    1:19.53 SILV     2  
                  36.35     1:19.53 (43.18)                                        
 16 Rappeport, Eric N   12 McSc-NJ              1:23.88    1:21.40 SILV     1  
                  37.54     1:21.40 (43.86)                                        
 17 Likhitskiy, Kevin   11 DSC-MR               1:24.35    1:21.57 SILV   
                  40.28     1:21.57 (41.29)                                        
 18 Ryan, Brandon       12 WSSC-MR              1:26.72    1:21.95 SILV   
                  37.05     1:21.95 (44.90)                                        
 19 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   1:44.32    1:23.77        
                  39.42     1:23.77 (44.35)                                        
 20 Charleston, Jared   11 MWSC-MR              1:28.94    1:23.98        
                  39.97     1:23.98 (44.01)                                        
 21 Loeffel, Austin J   11 Ndac-MR              1:34.51    1:25.83        
                  40.69     1:25.83 (45.14)                                        
 22 Craven, Mike T      11 Ndac-MR              1:31.43    1:30.30        
                  44.63     1:30.30 (45.67)                                        
 23 Thompson, John      11 VAC-MR               1:31.21    1:31.61        
                  41.99     1:31.61 (49.62)                                        
 24 Butler, Thomas J    11 HYB-MR               1:54.55    1:36.18        
                  44.96     1:36.18 (51.22)                                        
 25 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR               1:34.06    1:36.67        
                  42.42     1:36.67 (54.25)                                        
 26 Saulle, Daniel J    11 HYB-MR               1:35.47    1:40.24        
 27 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR   1:39.62    1:41.13        
                  49.34     1:41.13 (51.79)                                        
 28 Wendler, Jeff W     11 McSc-NJ              1:43.36    1:49.41        
                  52.02     1:49.41 (57.39)                                        
 29 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR   1:52.63    1:54.48        
                  57.56     1:54.48 (56.92)                                        
 30 Servais, Ryan M     11 McSc-NJ              2:06.05    1:59.70        
                  59.32   1:59.70 (1:00.38)                                        
 31 Grip, Kari B        11 Aqua Gems-MR         1:54.55    2:00.04        
                  59.64   2:00.04 (1:00.40)                                        
 -- Kenworthy, Alin E   11 McSc-NJ              2:00.05         DQ        
                  52.93        DQ (1:04.31)                                        
 -- Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
                  55.06          DQ (53.50)                                        
 -- Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR               1:46.55         DQ        
                  43.47          DQ (47.32)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.49  ZQ
        2:34.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              2:34.06    2:35.68 SILV    20  
                  35.63     1:13.80 (38.17)     2:01.21 (47.41)     2:35.68 (34.47)
  2 Campagna, Steven J  11 Ndac-MR              2:41.65    2:36.47 SILV    17  
                  32.32     1:14.29 (41.97)     2:02.96 (48.67)     2:36.47 (33.51)
  3 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         2:42.20    2:40.57 SILV    16  
                  37.11     1:15.22 (38.11)     2:05.98 (50.76)     2:40.57 (34.59)
  4 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         2:38.37    2:40.78 SILV    15  
                  33.48     1:16.72 (43.24)     2:07.11 (50.39)     2:40.78 (33.67)
  5 Cavotti, Spencer    11 Ndac-MR              2:46.83    2:40.96 SILV    14  
                  35.41     1:16.81 (41.40)     2:06.54 (49.73)     2:40.96 (34.42)
  6 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR              NT    2:48.39 SILV    13  
                  35.78     1:17.75 (41.97)     2:09.87 (52.12)     2:48.39 (38.52)
  7 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   3:05.08    3:02.43         12  
                  39.88     1:26.21 (46.33)     2:18.76 (52.55)     3:02.43 (43.67)
  8 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR   3:29.46    3:26.98         11  
                  45.51   1:46.38 (1:00.87)     2:44.24 (57.86)     3:26.98 (42.74)
 -- Craven, Mike T      11 Ndac-MR              2:51.11         DQ        
                  49.88     1:45.71 (55.83)     2:39.16 (53.45)          DQ (43.81)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:02.11    2:03.04         40  
     1) Griffin, Dakota J 12            2) Loeffel, Austin J 11           
     3) Riesenfeld, Loren A 12          4) Cavotti, Spencer 11            
                  29.51     1:01.58 (32.07)     1:35.00 (33.42)     2:03.04 (28.04)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           2:10.05    2:04.53         34  
     1) Lockhart, Ryan J 10             2) Charleston, Jared A 11         
     3) Treanor, Dallan B 12            4) Byrne, Greg J 12               
                  34.84     1:07.41 (32.57)     1:36.53 (29.12)     2:04.53 (28.00)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:09.43    2:11.71         32  
     1) Thompson, Brendin F 11          2) Gottwig, Grant K 11            
     3) Klie, Alex P 12                 4) Stuart, Ian D 12               
                  29.79     1:09.83 (40.04)     1:44.01 (34.18)     2:11.71 (27.70)
  4 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:19.13    2:29.11         30  
     1) Baltera, Joseph S 11            2) Krug, Matt 11                  
     3) Phelan, Andrew J 12             4) Saulle, Daniel J 11            
                  34.75     1:14.19 (39.44)     1:50.25 (36.06)     2:29.11 (38.86)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morris County Swim Club-NJ  'A'             2:11.88    2:10.03         40  
     1) Ahlmeyer, Matt C 11             2) Wyer, Ryan V 12                
     3) Pullis, Garrett A 12            4) Stiles, Brian C 12             
                  34.97     1:14.66 (39.69)     1:42.55 (27.89)     2:10.03 (27.48)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:07.11    2:10.23         34  
     1) Griffin, Dakota J 12            2) Cavotti, Spencer 11            
     3) Campagna, Steven J 11           4) Anderson, Carl W 12            
                  34.92     1:10.93 (36.01)     1:41.45 (30.52)     2:10.23 (28.78)
  3 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:40.56    2:45.30         32  
     1) Kazerouni, Alex P 12            2) Butler, Thomas J 11            
     3) Saulle, Daniel J 11             4) Phelan, Andrew J 12            
                  38.62     1:25.49 (46.87)     2:09.40 (43.91)     2:45.30 (35.90)
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 2:11.43         DQ        
     1) Klie, Alex P 12                 2) Thompson, Brendin F 11         
     3) Stuart, Ian D 12                4) Gottwig, Grant K 11            
                  49.80     1:29.79 (39.99)     2:00.31 (30.52)          DQ (35.42)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.59  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burud, Michael A    14 Ndac-MR                23.18      22.89 ZQ      20  
  2 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR                 23.80      23.84 ZQ      17  
  3 Graziano, Eamon     14 Ndac-MR                24.43      24.23 ZQ      16  
  4 Malychev, Peter I   14 DSC-MR                 25.35      24.60 JO      15  
  5 Eller, Zachary M    14 Riptides-MR            25.77      24.72 JO      14  
  6 Salle, Edward J     14 Pbac-MR                25.14      24.82 JO      13  
  7 Danner, Ripley J    14 Ndac-MR                25.50      25.28 JO      12  
  8 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR                 24.93      25.30 JO      11  
  9 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR           25.21      25.55 JO       9  
 10 Pope, Jimmy J       14 Ndac-MR                26.44      25.66 JO       7  
 11 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR                26.09      25.81 SILV     6  
 12 Galan, Luis         14 VAC-MR                 26.42      26.01 SILV     5  
 13 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR            27.07      26.02 SILV     4  
 14 Herzog, Adam H      14 HYB-MR                 27.48      26.81 SILV     3  
 15 Wendt, William D    13 HYB-MR                 26.89      26.93 SILV     2  
 16 Burillo, Vincent    13 VAC-MR                 28.61      27.81 SILV     1  
 17 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR              28.48      28.10 SILV   
 18 Natal, Matthew      13 WSSC-MR                28.97      28.26 SILV   
 19 Jakubek, Jack D     13 MWSC-MR                29.64      29.07        
 20 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR     29.77      29.37        
 21 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR              29.81      29.59        
 22 Krajkowski, Ted A   13 McSc-NJ                30.85      29.65        
 23 Reimer, Eric        13 WSSC-MR                30.45      29.70        
 24 Noller, Thomas G    14 VAC-MR                 30.06      29.84        
 25 Martin, Nicholas W  14 Ndac-MR                31.78      30.53        
 26 Smigielski, Joshua  13 VAC-MR                 36.88      31.45        
 27 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT      31.62        
 28 Thorne, Ryan G      13 HYB-MR                 32.73      31.99        
 29 Vacchiano, Matt T   14 HYB-MR                 31.09      32.13        
 30 Zaug, Austyn E      13 McSc-NJ                34.31      32.89        
 31 Phalon, Chad J      13 Aqua Gems-MR              NT      34.97        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.19  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burud, Michael A    14 Ndac-MR                50.01      50.14 ZQ      20  
                  24.51       50.14 (25.63)                                        
  2 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR                 54.48      52.88 ZQ      17  
                  25.86       52.88 (27.02)                                        
  3 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR                 53.69      53.41 ZQ      16  
                  25.41       53.41 (28.00)                                        
  4 Walsh, Kevin M      14 MWSC-MR                55.12      53.72 ZQ      15  
                  25.80       53.72 (27.92)                                        
  5 Malychev, Peter I   14 DSC-MR                 55.32      54.08 ZQ      14  
                  26.41       54.08 (27.67)                                        
  6 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR           55.68      55.72 JO      13  
                  26.63       55.72 (29.09)                                        
  7 Pope, Jimmy J       14 Ndac-MR                57.74      56.39 SILV    12  
                  26.90       56.39 (29.49)                                        
  8 Galan, Luis         14 VAC-MR                 56.54      56.90 SILV    11  
                  27.30       56.90 (29.60)                                        
  9 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR                59.20      57.41 SILV     9  
                  26.55       57.41 (30.86)                                        
 10 Herzog, Adam H      14 HYB-MR                 58.77      58.81 SILV     7  
                  27.78       58.81 (31.03)                                        
 11 Kennedy, Chris T    14 MWSC-MR              1:00.30    1:00.98 SILV     6  
                  29.31     1:00.98 (31.67)                                        
 12 Taylor, Zane V      14 Pbac-MR              1:05.42    1:01.90 SILV     5  
                  29.76     1:01.90 (32.14)                                        
 13 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            1:03.87    1:02.26 SILV     4  
                  29.65     1:02.26 (32.61)                                        
 14 Krajkowski, Ted A   13 McSc-NJ              1:06.31    1:04.51          3  
                  31.25     1:04.51 (33.26)                                        
 15 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               1:10.44    1:04.65          2  
                  31.44     1:04.65 (33.21)                                        
 16 MacElveen, Daniel   13 Scd-Mr-MR            1:05.36    1:04.77          1  
                  31.14     1:04.77 (33.63)                                        
 17 Jakubek, Jack D     13 MWSC-MR              1:06.14    1:04.91        
                  31.37     1:04.91 (33.54)                                        
 18 Tibbetts, Alex F    14 Ndac-MR              1:10.18    1:05.36        
                  31.71     1:05.36 (33.65)                                        
 19 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            1:07.76    1:07.04        
                  32.06     1:07.04 (34.98)                                        
 20 Reimer, Eric        13 WSSC-MR              1:26.86    1:07.12        
                  31.55     1:07.12 (35.57)                                        
 21 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT    1:08.47        
                  32.45     1:08.47 (36.02)                                        
 22 Vankleeck, Tanner   14 Scd-Mr-MR            1:12.44    1:11.62        
                  33.58     1:11.62 (38.04)                                        
 23 Smigielski, Joshua  13 VAC-MR               1:16.58    1:13.47        
                  33.98     1:13.47 (39.49)                                        
 24 Thorne, Ryan G      13 HYB-MR               1:21.02    1:15.59        
                  35.07     1:15.59 (40.52)                                        
 25 Zaug, Austyn E      13 McSc-NJ              1:17.06    1:20.45        
                  35.62     1:20.45 (44.83)                                        
 26 Phalon, Chad J      13 Aqua Gems-MR         1:23.33    1:25.15        
                  39.38     1:25.15 (45.77)                                        
 27 Tedeschi, Matthew   13 Aqua Gems-MR         1:26.11    1:28.47        
                  39.04     1:28.47 (49.43)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:58.79  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR               1:58.09    1:58.54 ZQ      20  
                  27.79       57.73 (29.94)     1:28.30 (30.57)     1:58.54 (30.24)
  2 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR               2:00.97    2:02.27 SILV    17  
                  27.59       58.12 (30.53)     1:30.62 (32.50)     2:02.27 (31.65)
  3 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         2:01.76    2:06.15 SILV    16  
                  27.57       59.44 (31.87)     1:32.86 (33.42)     2:06.15 (33.29)
  4 Kennedy, Chris T    14 MWSC-MR              2:14.51    2:14.90 SILV    15  
                  30.95     1:04.66 (33.71)     1:40.26 (35.60)     2:14.90 (34.64)
  5 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               2:34.88    2:24.64         14  
                  32.02     1:09.23 (37.21)     1:47.64 (38.41)     2:24.64 (37.00)
  6 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT    2:26.35         13  
                  33.83     1:11.78 (37.95)     1:49.42 (37.64)     2:26.35 (36.93)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.19  ZQ
        5:32.09  JO
        6:05.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burud, Michael A    14 Ndac-MR              5:13.98    5:08.99 ZQ      20  
                  26.75       57.14 (30.39)     1:28.72 (31.58)     2:00.40 (31.68)
        2:32.54 (32.14)     3:04.38 (31.84)     3:36.38 (32.00)     4:08.88 (32.50)
        4:40.11 (31.23)     5:08.99 (28.88)                                        
  2 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR               5:18.39    5:24.90 JO      17  
                  28.92     1:00.83 (31.91)     1:33.03 (32.20)     2:05.80 (32.77)
        2:39.12 (33.32)     3:12.56 (33.44)     3:46.05 (33.49)     4:19.77 (33.72)
        4:53.39 (33.62)     5:24.90 (31.51)                                        
  3 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR               5:30.20    5:34.82 SILV    16  
                  28.32     1:00.31 (31.99)     1:34.18 (33.87)     2:08.81 (34.63)
        2:43.75 (34.94)     3:18.59 (34.84)     3:53.65 (35.06)     4:28.64 (34.99)
        5:03.12 (34.48)     5:34.82 (31.70)                                        
  4 Kennedy, Chris T    14 MWSC-MR              6:19.40    6:03.78 SILV    15  
                  32.00     1:08.56 (36.56)     1:46.27 (37.71)     2:24.95 (38.68)
        3:02.01 (37.06)     3:38.84 (36.83)     4:16.51 (37.67)     4:53.97 (37.46)
        5:30.13 (36.16)     6:03.78 (33.65)                                        
  5 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            6:25.14    6:20.27         14  
                  32.53     1:10.58 (38.05)     1:48.88 (38.30)     2:29.30 (40.42)
        3:06.96 (37.66)     3:46.60 (39.64)     4:25.97 (39.37)     5:04.63 (38.66)
        5:43.45 (38.82)     6:20.27 (36.82)                                        
  6 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT    6:26.35         13  
                  34.99     1:14.16 (39.17)     1:53.58 (39.42)     2:32.77 (39.19)
        3:12.08 (39.31)     3:51.42 (39.34)     4:30.44 (39.02)     5:09.83 (39.39)
        5:48.86 (39.03)     6:26.35 (37.49)                                        
  7 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               6:53.82    6:29.06         12  
                  33.25     1:10.44 (37.19)     1:49.81 (39.37)     2:29.82 (40.01)
        3:10.25 (40.43)     3:49.98 (39.73)     4:30.70 (40.72)     5:10.86 (40.16)
        5:51.34 (40.48)     6:29.06 (37.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.59  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      14 MWSC-MR                59.81      59.87 ZQ      20  
                  29.21       59.87 (30.66)                                        
  2 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         1:01.78    1:01.14 ZQ      17  
                  29.86     1:01.14 (31.28)                                        
  3 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR                    NT    1:04.03 JO      16  
                  31.34     1:04.03 (32.69)                                        
  4 Galan, Luis         14 VAC-MR               1:04.15    1:04.08 JO      15  
                  31.28     1:04.08 (32.80)                                        
  5 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR              1:06.56    1:04.91 JO      14  
                  31.32     1:04.91 (33.59)                                        
  6 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR               1:05.49    1:05.18 SILV    13  
                  32.40     1:05.18 (32.78)                                        
  7 Herzog, Adam H      14 HYB-MR               1:12.32    1:08.92 SILV    12  
                  33.58     1:08.92 (35.34)                                        
  8 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            1:18.54    1:11.47 SILV    11  
                  34.63     1:11.47 (36.84)                                        
  9 Taylor, Zane V      14 Pbac-MR              1:13.75    1:11.93 SILV     9  
                  35.01     1:11.93 (36.92)                                        
 10 MacElveen, Daniel   13 Scd-Mr-MR            1:15.59    1:12.63 SILV     7  
                  35.19     1:12.63 (37.44)                                        
 11 Kennedy, Chris T    14 MWSC-MR              1:14.36    1:15.20 SILV     6  
                  36.96     1:15.20 (38.24)                                        
 12 Pope, Jimmy J       14 Ndac-MR              1:16.74    1:16.12 SILV     5  
                  36.87     1:16.12 (39.25)                                        
 13 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            1:17.67    1:17.18 SILV     4  
                  37.27     1:17.18 (39.91)                                        
 14 Tibbetts, Alex F    14 Ndac-MR              1:25.77    1:20.53          3  
                  39.62     1:20.53 (40.91)                                        
 15 Reimer, Eric        13 WSSC-MR              1:23.73    1:20.65          2  
                  38.51     1:20.65 (42.14)                                        
 16 Krajkowski, Ted A   13 McSc-NJ              1:20.78    1:20.83          1  
                  40.13     1:20.83 (40.70)                                        
 17 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT    1:21.49        
                  39.32     1:21.49 (42.17)                                        
 18 Zaug, Austyn E      13 McSc-NJ              1:26.11    1:28.70        
                  40.82     1:28.70 (47.88)                                        
 19 Vankleeck, Tanner   14 Scd-Mr-MR            1:30.25    1:29.15        
                  43.62     1:29.15 (45.53)                                        
 20 Thorne, Ryan G      13 HYB-MR               1:36.87    1:35.69        
 21 Tedeschi, Matthew   13 Aqua Gems-MR         1:38.09    1:38.79        
                  45.47     1:38.79 (53.32)                                        
 -- Phalon, Chad J      13 Aqua Gems-MR         1:44.43         DQ        
                  46.99          DQ (51.65)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  ZQ
        2:22.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Galan, Luis         14 VAC-MR               2:21.24    2:13.99 ZQ      20  
                  31.52                             1:40.25 ( )     2:13.99 (33.74)
  2 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         2:15.09    2:14.02 ZQ      17  
                  30.11     1:03.84 (33.73)     1:39.43 (35.59)     2:14.02 (34.59)
  3 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR               2:16.53    2:18.69 JO      16  
                  33.36     1:08.54 (35.18)     1:44.11 (35.57)     2:18.69 (34.58)
  4 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR               2:16.81    2:20.32 JO      15  
                  32.53     1:08.37 (35.84)     1:45.20 (36.83)     2:20.32 (35.12)
  5 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   2:27.55    2:23.77 SILV    14  
                  33.87     1:10.50 (36.63)     1:47.75 (37.25)     2:23.77 (36.02)
  6 Herzog, Adam H      14 HYB-MR               2:30.73    2:31.91 SILV    13  
                  35.78     1:14.41 (38.63)     1:54.71 (40.30)     2:31.91 (37.20)
  7 Gennarelli, Tyler   13 Mrst Barracudas-MR   2:47.54    2:32.25 SILV    12  
                  34.80     1:13.87 (39.07)     1:54.35 (40.48)     2:32.25 (37.90)
  8 Wendt, William D    13 HYB-MR               2:37.08    2:36.71 SILV    11  
                  36.61     1:15.42 (38.81)     1:56.49 (41.07)     2:36.71 (40.22)
  9 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            2:48.59    2:38.94 SILV     9  
                  37.11     1:18.56 (41.45)     2:01.19 (42.63)     2:38.94 (37.75)
 10 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            2:55.46    2:48.04          7  
                  36.68     1:19.23 (42.55)     2:04.30 (45.07)     2:48.04 (43.74)
 11 Krajkowski, Ted A   13 McSc-NJ              3:00.01    2:52.43          6  
                  40.10     1:24.74 (44.64)     2:09.45 (44.71)     2:52.43 (42.98)
 12 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT    2:56.71          5  
                  41.46     1:27.08 (45.62)     2:12.73 (45.65)     2:56.71 (43.98)
 13 Zaug, Austyn E      13 McSc-NJ              3:45.27    3:13.53          4  
                  43.38     1:33.52 (50.14)     2:25.35 (51.83)     3:13.53 (48.18)
 14 Thorne, Ryan G      13 HYB-MR               3:09.75    3:22.54          3  
                  45.50   3:22.54 (2:37.04)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.59  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burud, Michael A    14 Ndac-MR              1:05.25    1:05.07 ZQ      20  
                  30.80     1:05.07 (34.27)                                        
  2 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR              1:10.67    1:08.92 ZQ      17  
                  31.92     1:08.92 (37.00)                                        
  3 Danner, Ripley J    14 Ndac-MR              1:08.37    1:09.09 ZQ      16  
                  33.18     1:09.09 (35.91)                                        
  4 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               1:09.76    1:09.84 ZQ      15  
                  33.08     1:09.84 (36.76)                                        
  5 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR               1:10.65    1:11.05 JO      14  
                  33.22     1:11.05 (37.83)                                        
  6 Eller, Zachary M    14 Riptides-MR          1:17.11    1:13.53 JO      13  
                  34.32     1:13.53 (39.21)                                        
  7 Galan, Luis         14 VAC-MR               1:16.89    1:13.92 JO      12  
                  35.35     1:13.92 (38.57)                                        
  8 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:17.99    1:14.34 JO      11  
                  34.95     1:14.34 (39.39)                                        
  9 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR                    NT    1:15.04 SILV     9  
                  36.07     1:15.04 (38.97)                                        
 10 Salle, Edward J     14 Pbac-MR              1:12.54    1:15.37 SILV     7  
                  34.35     1:15.37 (41.02)                                        
 11 Jakubek, Jack D     13 MWSC-MR              1:16.18    1:16.46 SILV     6  
                  37.01     1:16.46 (39.45)                                        
 12 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            1:16.99    1:16.96 SILV     5  
                  36.77     1:16.96 (40.19)                                        
 13 Burillo, Vincent    13 VAC-MR               1:15.74    1:17.20 SILV     4  
                  36.41     1:17.20 (40.79)                                        
 14 MACKAY, Michael     13 WSSC-MR              1:18.70    1:17.28 SILV     3  
                  37.16     1:17.28 (40.12)                                        
 15 Graziano, Eamon     14 Ndac-MR              1:19.45    1:18.75 SILV     2  
                  36.75     1:18.75 (42.00)                                        
 16 Gennarelli, Tyler   13 Mrst Barracudas-MR   1:18.22    1:19.00 SILV     1  
                  36.57     1:19.00 (42.43)                                        
 17 Martin, Nicholas W  14 Ndac-MR              1:25.43    1:19.39 SILV   
                  37.19     1:19.39 (42.20)                                        
 18 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               1:18.15    1:19.86 SILV   
                  38.36     1:19.86 (41.50)                                        
 19 Pope, Jimmy J       14 Ndac-MR              1:21.96    1:22.20 SILV   
                  38.10     1:22.20 (44.10)                                        
 20 Natal, Matthew      13 WSSC-MR              1:45.43    1:24.20 SILV   
                  39.20     1:24.20 (45.00)                                        
 21 MacElveen, Daniel   13 Scd-Mr-MR            1:27.53    1:24.50        
                  40.72     1:24.50 (43.78)                                        
 22 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT    1:31.91        
                  44.29     1:31.91 (47.62)                                        
 23 Vacchiano, Matt T   14 HYB-MR               1:32.95    1:32.66        
                  43.76     1:32.66 (48.90)                                        
 24 Krajkowski, Ted A   13 McSc-NJ              1:36.48    1:34.61        
                  44.50     1:34.61 (50.11)                                        
 25 Phalon, Chad J      13 Aqua Gems-MR         1:43.66    1:43.61        
                  47.64     1:43.61 (55.97)                                        
 26 Zaug, Austyn E      13 McSc-NJ              1:44.72    1:45.73        
                  49.88     1:45.73 (55.85)                                        
 27 Thorne, Ryan G      13 HYB-MR               1:36.75    1:51.98        
                  52.60     1:51.98 (59.38)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:00.39  ZQ
        1:04.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burud, Michael A    14 Ndac-MR                57.19      56.86 ZQ      20  
                  26.60       56.86 (30.26)                                        
  2 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         1:00.99    1:01.42 JO      17  
                  27.45     1:01.42 (33.97)                                        
  3 Galan, Luis         14 VAC-MR               1:04.19    1:03.29 JO      16  
                  29.26     1:03.29 (34.03)                                        
  4 Gennarelli, Tyler   13 Mrst Barracudas-MR   1:03.42    1:04.96 JO      15  
                  29.80     1:04.96 (35.16)                                        
  5 Graziano, Eamon     14 Ndac-MR              1:07.44    1:05.08 SILV    14  
                  30.27     1:05.08 (34.81)                                        
  6 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR              1:10.44    1:05.09 SILV    13  
                  28.85     1:05.09 (36.24)                                        
  7 Volaski, Harrison   13 Big Blue-MR          1:07.44    1:05.53 SILV    12  
                  30.30     1:05.53 (35.23)                                        
  8 Pope, Jimmy J       14 Ndac-MR              1:08.70    1:07.20 SILV    11  
                  30.09     1:07.20 (37.11)                                        
  9 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               1:10.35    1:07.31 SILV     9  
                  30.99     1:07.31 (36.32)                                        
 10 Herzog, Adam H      14 HYB-MR               1:08.96    1:09.10 SILV     7  
                  32.25     1:09.10 (36.85)                                        
 11 Wendt, William D    13 HYB-MR               1:09.91    1:09.69 SILV     6  
                  30.87     1:09.69 (38.82)                                        
 12 Burillo, Vincent    13 VAC-MR               1:10.71    1:12.37 SILV     5  
                  33.62     1:12.37 (38.75)                                        
 13 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            1:12.12    1:13.58 SILV     4  
                  32.89     1:13.58 (40.69)                                        
 14 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               1:23.16    1:17.60          3  
                  36.37     1:17.60 (41.23)                                        
 15 MacElveen, Daniel   13 Scd-Mr-MR            1:17.31    1:19.28          2  
                  34.65     1:19.28 (44.63)                                        
 16 Natal, Matthew      13 WSSC-MR              1:40.45    1:20.57          1  
                  35.48     1:20.57 (45.09)                                        
 17 Salle, Edward J     14 Pbac-MR              1:08.58    1:22.07        
                  35.35     1:22.07 (46.72)                                        
 18 Martin, Nicholas W  14 Ndac-MR              1:29.08    1:23.22        
                  37.04     1:23.22 (46.18)                                        
 -- Krajkowski, Ted A   13 McSc-NJ              1:43.05         DQ        
                  41.53          DQ (52.84)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.09  ZQ
        2:18.99  JO
        2:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR               2:18.00    2:16.37 JO      20  
                  30.41     1:04.94 (34.53)     1:47.29 (42.35)     2:16.37 (29.08)
  2 Galan, Luis         14 VAC-MR               2:19.39    2:16.47 JO      17  
                  30.02     1:04.33 (34.31)     1:45.90 (41.57)     2:16.47 (30.57)
  3 Malychev, Peter I   14 DSC-MR               2:23.86    2:17.32 JO      16  
                  29.41     1:05.49 (36.08)     1:46.14 (40.65)     2:17.32 (31.18)
  4 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR                    NT    2:17.33 JO      15  
                  29.78     1:03.89 (34.11)     1:45.29 (41.40)     2:17.33 (32.04)
  5 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         2:18.55    2:19.77 SILV    14  
                  28.62     1:04.98 (36.36)     1:48.15 (43.17)     2:19.77 (31.62)
  6 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR              2:17.90    2:21.78 SILV    13  
                  28.95     1:03.90 (34.95)     1:45.76 (41.86)     2:21.78 (36.02)
  7 Herzog, Adam H      14 HYB-MR               2:37.57    2:29.06 SILV    12  
                  32.27     1:09.20 (36.93)     1:55.53 (46.33)     2:29.06 (33.53)
  8 Pope, Jimmy J       14 Ndac-MR              2:40.59    2:33.80         11  
                  31.02     1:13.20 (42.18)     2:00.40 (47.20)     2:33.80 (33.40)
  9 MacElveen, Daniel   13 Scd-Mr-MR            2:42.65    2:34.40          9  
                  34.00     1:14.94 (40.94)     2:01.37 (46.43)     2:34.40 (33.03)
 10 Kennedy, Chris T    14 MWSC-MR              2:34.11    2:35.56          7  
                  35.06     1:14.41 (39.35)     2:01.06 (46.65)     2:35.56 (34.50)
 11 Jakubek, Jack D     13 MWSC-MR              2:43.10    2:36.84          6  
                  36.03     1:16.07 (40.04)     2:01.26 (45.19)     2:36.84 (35.58)
 12 Noller, Thomas G    14 VAC-MR               2:49.85    2:40.08          5  
                  35.81     1:18.38 (42.57)     2:02.19 (43.81)     2:40.08 (37.89)
 13 MACKAY, Michael     13 WSSC-MR              2:56.35    2:44.18          4  
                  37.78     1:19.32 (41.54)     2:05.88 (46.56)     2:44.18 (38.30)
 14 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            2:41.84    2:44.76          3  
                  37.24     1:18.91 (41.67)     2:05.47 (46.56)     2:44.76 (39.29)
 15 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT    2:51.29          2  
                  39.99     1:23.42 (43.43)     2:14.92 (51.50)     2:51.29 (36.37)
 16 Tibbetts, Alex F    14 Ndac-MR              3:07.50    2:54.63          1  
                  37.28     1:22.10 (44.82)     2:14.97 (52.87)     2:54.63 (39.66)
 17 Zaug, Austyn E      13 McSc-NJ              3:34.21    3:40.75        
                  54.97     1:50.16 (55.19)   2:56.06 (1:05.90)     3:40.75 (44.69)
 18 Tedeschi, Matthew   13 Aqua Gems-MR         2:55.43    3:45.86        
                  50.02     1:46.54 (56.52)   2:50.48 (1:03.94)     3:45.86 (55.38)
 -- Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            2:45.63         DQ        
                  33.42     1:13.87 (40.45)     2:02.90 (49.03)          DQ (34.67)
 -- Krajkowski, Ted A   13 McSc-NJ              2:59.87         DQ        
                  42.38     1:28.73 (46.35)     2:21.90 (53.17)          DQ (35.25)
 -- Walsh, Kevin M      14 MWSC-MR              2:18.03         DQ        
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:51.19  ZQ
        5:00.99  JO
        5:22.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Danner, Ripley J    14 Ndac-MR              4:43.14    4:39.82 ZQ      20  
                  27.72       59.50 (31.78)     1:35.71 (36.21)     2:10.59 (34.88)
        2:52.20 (41.61)     3:33.32 (41.12)     4:08.04 (34.72)     4:39.82 (31.78)
  2 Galan, Luis         14 VAC-MR               4:57.04    4:52.21 JO      17  
                  30.08     1:07.18 (37.10)     1:44.21 (37.03)     2:20.99 (36.78)
        3:02.88 (41.89)     3:45.03 (42.15)     4:19.19 (34.16)     4:52.21 (33.02)
  3 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR                    NT    4:56.93 JO      16  
                  31.23     1:08.20 (36.97)     1:47.03 (38.83)     2:23.08 (36.05)
        3:08.04 (44.96)     3:51.73 (43.69)     4:25.45 (33.72)     4:56.93 (31.48)
  4 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR                    NT    4:57.96 JO      15  
                  31.42     1:09.83 (38.41)     1:48.26 (38.43)     2:26.24 (37.98)
        3:07.42 (41.18)     3:50.10 (42.68)     4:24.72 (34.62)     4:57.96 (33.24)
  5 Malychev, Peter I   14 DSC-MR                    NT    5:10.80 SILV    14  
                  30.40     1:08.43 (38.03)     1:51.46 (43.03)     2:34.18 (42.72)
        3:15.73 (41.55)     4:00.45 (44.72)     4:35.90 (35.45)     5:10.80 (34.90)
  6 Gennarelli, Tyler   13 Mrst Barracudas-MR   5:42.22    5:23.78         13  
                  29.17     1:06.01 (36.84)     1:49.53 (43.52)     2:30.22 (40.69)
        3:18.31 (48.09)     4:08.79 (50.48)     4:48.07 (39.28)     5:23.78 (35.71)
  7 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            5:57.46    5:53.92         12  
                  36.45                             2:05.76 ( )     2:50.66 (44.90)
        3:41.25 (50.59)     4:31.41 (50.16)     5:12.90 (41.49)     5:53.92 (41.02)
  8 Bekker, Allen       13 DSC-MR                    NT    6:00.20         11  
                  39.20     1:26.06 (46.86)     2:13.22 (47.16)     2:58.69 (45.47)
        3:50.82 (52.13)     4:42.28 (51.46)     5:21.56 (39.28)     6:00.20 (38.64)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dolphin Swimming Club-MR  'A'                    NT    3:56.74         40  
     1) Oxisitin, Pavel 14              2) Malychev, Peter I 14           
     3) Bekker, Allen 13                4) Koukharevitch, Alex 14         
                  26.14       53.45 (53.45)     1:21.76 (28.31)   1:54.00 (1:00.55)
        2:26.45 (32.45)   3:02.55 (1:08.55)     3:28.25 (25.70)     3:56.74 (54.19)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe   16 Ndac-MR                22.23      22.06 METS    20  
  2 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR     22.57      22.53 METS    17  
  3 Roeder, Tucker V    17 Ndac-MR                22.63      22.69 METS    16  
  4 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR           23.37      23.28 METS    15  
  5 Berkley, Christoph  17 VAC-MR                 23.88      23.80         14  
  6 Lee, John           16 DSC-MR                 24.89      24.44         12.5
  6 Hauge, Jordan A     15 MWSC-MR                24.60      24.44         12.5
  8 Lee, Joe            15 DSC-MR                 24.81      24.61         11  
  9 Strickland, Benjam  15 Ndac-MR                24.83      24.85          9  
 10 Anderson, Yorrick   15 Ndac-MR                25.45      25.09          7  
 11 Moore, Ryan J       15 HYB-MR                 25.28      25.24          6  
 12 Perez-Rogers, Jame  15 Ndac-MR                25.46      25.26          5  
 13 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR                 26.31      25.38          4  
 14 Drake, Russell G    16 Ndac-MR                25.49      25.61          3  
 15 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR                 26.88      25.76          2  
 16 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR           26.34      25.86          1  
 17 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR     26.08      26.18        
 18 Whalen, Matthew     15 VAC-MR                 27.00      26.53        
 19 Tice, Robert J      16 Aqua Gems-MR           26.82      26.82        
 20 Probst, Connor M    15 VAC-MR                 27.65      27.06        
 21 Steffens, Brian     16 WSSC-MR                28.40      28.13        
 22 Reimer, Eric        13 WSSC-MR                30.45      29.64        
 23 MACKAY, Michael     13 WSSC-MR                30.48      30.48        
 24 Smigielski, Steven  15 VAC-MR                 35.25      31.05        
 25 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR                35.87      31.86        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe   16 Ndac-MR                48.55      48.96 METS    20  
                  23.27       48.96 (25.69)                                        
  2 Kral, Alex Z        17 MWSC-MR                49.16      49.15 METS    17  
                  23.71       49.15 (25.44)                                        
  3 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR     48.85      49.42 METS    16  
                  23.98       49.42 (25.44)                                        
  4 Roeder, Tucker V    17 Ndac-MR                49.03      50.56 METS    15  
                  24.19       50.56 (26.37)                                        
  5 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           50.64      50.59 METS    14  
                  24.39       50.59 (26.20)                                        
  6 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR           50.14      51.34 METS    13  
                  24.87       51.34 (26.47)                                        
  7 Woods, Matthew H    16 MWSC-MR                52.51      51.64         12  
                  24.75       51.64 (26.89)                                        
  8 Muller, Christian   15 Pbac-MR                51.56      51.82         11  
                  24.65       51.82 (27.17)                                        
  9 Lee, John           16 DSC-MR                 52.80      52.62          9  
                  25.26       52.62 (27.36)                                        
 10 Jakubek, Kramer A   17 MWSC-MR                53.23      52.66          7  
                  25.27       52.66 (27.39)                                        
 11 Lee, Joe            15 DSC-MR                 53.60      53.01          6  
                  25.68       53.01 (27.33)                                        
 12 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR           55.73      54.82          5  
                  26.41       54.82 (28.41)                                        
 13 Shoiock, Mike A     16 MWSC-MR                55.55      55.03          4  
                  26.40       55.03 (28.63)                                        
 14 Drake, Russell G    16 Ndac-MR                56.92      55.43          3  
                  26.88       55.43 (28.55)                                        
 15 Strickland, Benjam  15 Ndac-MR                56.76      55.65          2  
                  26.46       55.65 (29.19)                                        
 16 Moore, Ryan J       15 HYB-MR                 55.84      55.84          1  
                  26.29       55.84 (29.55)                                        
 17 Sewalk, Zachary     15 Scd-Mr-MR              56.45      55.91        
                  26.81       55.91 (29.10)                                        
 18 Perez-Rogers, Jame  15 Ndac-MR                56.27      56.33        
                  26.78       56.33 (29.55)                                        
 19 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR     55.63      56.57        
                  27.33       56.57 (29.24)                                        
 19 Bloom, Miles P      16 VAC-MR                 58.49      56.57        
                  27.19       56.57 (29.38)                                        
 19 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR     54.53      56.57        
                  27.50       56.57 (29.07)                                        
 22 Levy, Paul          17 DSC-MR                    NT      57.03        
                  26.93       57.03 (30.10)                                        
 23 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR                 57.54      57.10        
                  27.66       57.10 (29.44)                                        
 24 Goldman, Jared A    16 HYB-MR                 57.20      57.25        
                  27.09       57.25 (30.16)                                        
 25 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR                 56.84      57.67        
                  27.53       57.67 (30.14)                                        
 26 Marks, Sean M       15 Aqua Gems-MR           59.41      58.69        
                  28.14       58.69 (30.55)                                        
 27 Tice, Robert J      16 Aqua Gems-MR           57.86      58.78        
                  28.55       58.78 (30.23)                                        
 28 Whalen, Matthew     15 VAC-MR                 56.78      59.08        
                  28.48       59.08 (30.60)                                        
 29 Probst, Connor M    15 VAC-MR               1:03.55    1:02.34        
                  28.95     1:02.34 (33.39)                                        
 30 Pujals, Taylor J    16 HYB-MR               1:01.98    1:03.15        
                  29.98     1:03.15 (33.17)                                        
 31 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR         1:01.75    1:05.75        
                  29.53     1:05.75 (36.22)                                        
 32 Steffens, Brian     16 WSSC-MR              1:09.06    1:06.93        
                  32.03     1:06.93 (34.90)                                        
 33 MACKAY, Michael     13 WSSC-MR              1:06.91    1:08.46        
                  32.44     1:08.46 (36.02)                                        
 34 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR              1:17.23    1:14.47        
                  33.99     1:14.47 (40.48)                                        
 35 Smigielski, Steven  15 VAC-MR               1:15.11    1:14.49        
                  34.23     1:14.49 (40.26)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         1:50.69    1:51.05 METS    20  
                  25.09       53.61 (28.52)     1:22.71 (29.10)     1:51.05 (28.34)
  2 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         1:48.93    1:51.16 METS    17  
                  25.61       54.09 (28.48)     1:23.09 (29.00)     1:51.16 (28.07)
  3 Perez-Rogers, Joe   16 Ndac-MR              1:51.74    1:51.71         16  
                  24.71       53.45 (28.74)     1:23.13 (29.68)     1:51.71 (28.58)
  4 Berkley, Christoph  17 VAC-MR               1:54.82    1:58.34         15  
                  26.60       56.73 (30.13)     1:27.92 (31.19)     1:58.34 (30.42)
  5 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:01.83    2:05.66         14  
                  28.08       59.51 (31.43)     1:32.67 (33.16)     2:05.66 (32.99)
  6 Bloom, Miles P      16 VAC-MR               2:02.10    2:07.45         13  
                  28.13     1:00.29 (32.16)     1:33.88 (33.59)     2:07.45 (33.57)
  7 Perez-Rogers, Jame  15 Ndac-MR              2:07.43    2:07.57         12  
                  28.34     1:01.17 (32.83)     1:35.54 (34.37)     2:07.57 (32.03)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Eric        26 Nyac-MR                   NT    5:17.28         20  
                  28.10     1:00.03 (31.93)     1:32.91 (32.88)     2:06.44 (33.53)
        2:39.43 (32.99)     3:12.10 (32.67)     3:44.83 (32.73)     4:16.97 (32.14)
        4:47.98 (31.01)     5:17.28 (29.30)                                        
  2 Perez-Rogers, Joe   16 Ndac-MR              5:19.29    5:17.96         17  
                  26.25       57.19 (30.94)     1:29.47 (32.28)     2:01.71 (32.24)
        2:34.76 (33.05)     3:07.97 (33.21)     3:41.49 (33.52)     4:14.63 (33.14)
        4:47.37 (32.74)     5:17.96 (30.59)                                        
  3 Berkley, Christoph  17 VAC-MR               5:16.88    5:23.31         16  
                  28.60     1:00.88 (32.28)     1:33.41 (32.53)     2:05.95 (32.54)
        2:38.69 (32.74)     3:11.73 (33.04)     3:44.50 (32.77)     4:17.78 (33.28)
        4:51.50 (33.72)     5:23.31 (31.81)                                        
  4 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   5:38.03    5:39.77         15  
                  29.33     1:02.42 (33.09)     1:36.81 (34.39)     2:11.52 (34.71)
        2:46.85 (35.33)     3:21.81 (34.96)     3:56.75 (34.94)     4:31.68 (34.93)
        5:06.61 (34.93)     5:39.77 (33.16)                                        
  5 Tice, Robert J      16 Aqua Gems-MR         5:41.41    5:49.84         14  
                  29.22     1:02.10 (32.88)     1:36.07 (33.97)     2:10.99 (34.92)
        2:47.12 (36.13)     3:23.85 (36.73)     4:00.66 (36.81)     4:37.49 (36.83)
        5:14.29 (36.80)     5:49.84 (35.55)                                        
  6 Byrne, Greg J       12 MWSC-MR              6:06.45    5:52.70         13  
                  30.96     1:05.68 (34.72)     1:41.33 (35.65)     2:17.55 (36.22)
        2:53.80 (36.25)     3:30.32 (36.52)     4:06.55 (36.23)     4:42.72 (36.17)
        5:18.47 (35.75)     5:52.70 (34.23)                                        
  7 Perez-Rogers, Jame  15 Ndac-MR              6:00.52    6:01.85         12  
                  30.18     1:04.85 (34.67)     1:41.49 (36.64)     2:17.90 (36.41)
        2:55.19 (37.29)     3:32.28 (37.09)     4:10.35 (38.07)     4:47.74 (37.39)
        5:25.51 (37.77)     6:01.85 (36.34)                                        
  8 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              6:34.49    6:13.48         11  
                  31.77     1:09.85 (38.08)     1:49.19 (39.34)     2:28.04 (38.85)
        3:07.17 (39.13)     3:45.32 (38.15)     4:24.22 (38.90)     5:02.76 (38.54)
        5:40.48 (37.72)     6:13.48 (33.00)                                        
  9 Thompson, Brendin   11 Aqua Gems-MR         6:50.43    6:39.46          9  
                  31.74     1:10.15 (38.41)     1:50.82 (40.67)     2:31.66 (40.84)
        3:13.58 (41.92)     3:54.36 (40.78)     4:36.67 (42.31)     5:19.02 (42.35)
        6:00.46 (41.44)     6:39.46 (39.00)                                        
 10 Craven, Eddy F      12 Ndac-MR              7:30.11    8:07.96          7  
                  38.72     1:26.70 (47.98)     2:17.22 (50.52)     3:07.20 (49.98)
        3:56.68 (49.48)     4:48.88 (52.20)     5:39.13 (50.25)     6:28.86 (49.73)
        7:20.34 (51.48)     8:07.96 (47.62)                                        
 
Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
       18:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Culver, Eric R      15 VAC-MR              16:45.20   16:58.06 METS    20  
                  26.52       56.33 (29.81)     1:27.08 (30.75)     1:57.15 (30.07)
        2:27.76 (30.61)     2:58.90 (31.14)     3:29.55 (30.65)     4:00.18 (30.63)
        4:30.42 (30.24)     5:01.13 (30.71)     5:32.51 (31.38)     6:03.79 (31.28)
        6:35.12 (31.33)     7:06.10 (30.98)     7:37.40 (31.30)     8:08.67 (31.27)
        8:39.82 (31.15)     9:11.11 (31.29)     9:42.48 (31.37)    10:14.00 (31.52)
       10:45.13 (31.13)    11:16.55 (31.42)    11:48.01 (31.46)    12:19.91 (31.90)
       12:51.55 (31.64)    13:22.96 (31.41)    13:54.34 (31.38)    14:25.68 (31.34)
       14:56.76 (31.08)    15:27.83 (31.07)    15:58.64 (30.81)    16:28.89 (30.25)
       16:58.06 (29.17)
  2 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR        18:00.33   17:27.03 METS    17  
                  26.43       56.67 (30.24)     1:26.70 (30.03)     1:57.04 (30.34)
        2:28.01 (30.97)     2:58.48 (30.47)     3:28.57 (30.09)     3:59.68 (31.11)
        4:31.51 (31.83)     5:03.24 (31.73)     5:35.14 (31.90)     6:07.35 (32.21)
        6:39.78 (32.43)     7:12.39 (32.61)     7:45.13 (32.74)     8:17.37 (32.24)
        8:49.98 (32.61)     9:22.47 (32.49)     9:54.28 (31.81)    10:26.45 (32.17)
       10:59.19 (32.74)    11:31.34 (32.15)    12:04.14 (32.80)    12:36.48 (32.34)
       13:09.06 (32.58)    13:41.43 (32.37)    14:13.73 (32.30)    14:46.40 (32.67)
       15:18.93 (32.53)    15:51.36 (32.43)    16:23.49 (32.13)    16:55.68 (32.19)
       17:27.03 (31.35)
  3 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR        17:16.73   17:43.96 METS    16  
                  26.93       57.13 (30.20)     1:27.85 (30.72)     1:58.41 (30.56)
        2:28.92 (30.51)     2:59.75 (30.83)     3:30.89 (31.14)     4:01.68 (30.79)
        4:32.92 (31.24)     5:04.35 (31.43)     5:36.02 (31.67)     6:07.95 (31.93)
        6:39.89 (31.94)     7:12.07 (32.18)     7:44.71 (32.64)     8:17.39 (32.68)
        8:50.26 (32.87)     9:23.10 (32.84)     9:56.03 (32.93)    10:28.83 (32.80)
       11:02.27 (33.44)    11:35.83 (33.56)    12:09.66 (33.83)    12:43.07 (33.41)
       13:16.59 (33.52)    13:50.55 (33.96)    14:24.04 (33.49)    14:57.07 (33.03)
       15:30.51 (33.44)    16:04.76 (34.25)    16:38.48 (33.72)    17:12.23 (33.75)
       17:43.96 (31.73)
  4 Carney, Kevin M     20 Aqua Gems-MR        18:32.43   18:13.65 METS    15  
                  26.69       55.98 (29.29)     1:26.24 (30.26)     1:57.41 (31.17)
        2:29.18 (31.77)     3:01.20 (32.02)     3:33.86 (32.66)     4:07.34 (33.48)
        4:40.55 (33.21)     5:13.94 (33.39)     5:47.59 (33.65)     6:21.34 (33.75)
        6:55.42 (34.08)     7:29.76 (34.34)     8:03.60 (33.84)     8:37.21 (33.61)
        9:11.03 (33.82)     9:45.02 (33.99)    10:19.09 (34.07)    10:53.43 (34.34)
       11:27.11 (33.68)    12:00.47 (33.36)    12:34.48 (34.01)    13:08.50 (34.02)
       13:42.67 (34.17)    14:16.91 (34.24)    14:51.40 (34.49)    15:26.06 (34.66)
       16:00.60 (34.54)    16:34.54 (33.94)    17:07.97 (33.43)    17:41.31 (33.34)
       18:13.65 (32.34)
  5 Oxisitin, Pavel     14 DSC-MR              18:15.65   18:14.95 METS    14  
                  28.71     1:00.51 (31.80)     1:32.94 (32.43)     2:05.62 (32.68)
        2:38.32 (32.70)     3:11.35 (33.03)     3:44.73 (33.38)     4:18.00 (33.27)
        4:51.58 (33.58)     5:25.18 (33.60)     5:59.12 (33.94)     6:33.09 (33.97)
        7:07.04 (33.95)     7:40.81 (33.77)     8:14.40 (33.59)     8:48.06 (33.66)
        9:21.62 (33.56)     9:55.23 (33.61)    10:29.30 (34.07)    11:03.22 (33.92)
       11:37.16 (33.94)    12:10.99 (33.83)    12:44.52 (33.53)    13:18.22 (33.70)
       13:51.79 (33.57)    14:25.25 (33.46)    14:58.86 (33.61)    15:32.49 (33.63)
       16:06.13 (33.64)    16:39.13 (33.00)    17:11.68 (32.55)    17:44.35 (32.67)
       18:14.95 (30.60)
  6 Koukharevitch, Ale  14 DSC-MR                    NT   18:54.47         13  
                  28.14       59.59 (31.45)     1:33.23 (33.64)     2:07.43 (34.20)
        2:41.60 (34.17)     3:15.86 (34.26)     3:50.42 (34.56)     4:24.75 (34.33)
        4:59.57 (34.82)     5:34.41 (34.84)     6:09.83 (35.42)     6:44.41 (34.58)
        7:19.50 (35.09)     7:54.81 (35.31)     8:29.72 (34.91)     9:04.87 (35.15)
        9:39.40 (34.53)    10:14.81 (35.41)    10:50.17 (35.36)    11:25.34 (35.17)
       12:00.37 (35.03)    12:34.89 (34.52)    13:09.92 (35.03)    13:44.80 (34.88)
       14:19.61 (34.81)    14:54.56 (34.95)    15:29.87 (35.31)    16:04.83 (34.96)
       16:39.80 (34.97)    17:14.77 (34.97)    17:49.40 (34.63)    18:23.90 (34.50)
       18:54.47 (30.57)
  7 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR        21:00.43   19:49.45         12  
                  27.88     1:00.14 (32.26)     1:33.57 (33.43)     2:07.87 (34.30)
        2:42.50 (34.63)     3:18.46 (35.96)     3:55.01 (36.55)     4:31.76 (36.75)
        5:10.16 (38.40)     5:46.68 (36.52)     6:23.98 (37.30)     7:00.49 (36.51)
        7:37.69 (37.20)     8:15.88 (38.19)     8:52.50 (36.62)     9:28.07 (35.57)
       10:05.64 (37.57)    10:41.02 (35.38)    11:18.50 (37.48)    11:55.86 (37.36)
       12:33.13 (37.27)    13:09.03 (35.90)    13:45.13 (36.10)    14:22.73 (37.60)
       15:00.63 (37.90)    15:37.43 (36.80)    16:13.88 (36.45)    16:50.47 (36.59)
       17:26.38 (35.91)    18:03.17 (36.79)    18:40.11 (36.94)    19:15.95 (35.84)
       19:49.45 (33.50)
  8 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR  20:23.75   19:54.83         11  
                  29.58     1:02.04 (32.46)     1:36.81 (34.77)     2:12.58 (35.77)
        2:48.96 (36.38)     3:25.28 (36.32)     4:01.80 (36.52)     4:38.63 (36.83)
        5:15.14 (36.51)     5:51.62 (36.48)     6:28.61 (36.99)     7:05.29 (36.68)
        7:42.03 (36.74)     8:19.30 (37.27)     8:56.17 (36.87)     9:33.82 (37.65)
       10:10.64 (36.82)    10:47.54 (36.90)    11:23.91 (36.37)    12:00.57 (36.66)
       12:37.36 (36.79)    13:14.04 (36.68)    13:51.01 (36.97)    14:26.79 (35.78)
       15:02.74 (35.95)    15:39.11 (36.37)    16:15.92 (36.81)    16:52.69 (36.77)
       17:29.25 (36.56)    18:06.12 (36.87)    18:42.64 (36.52)    19:19.31 (36.67)
       19:54.83 (35.52)
  9 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR  20:42.74   19:58.83          9  
                  31.82     1:07.40 (35.58)     1:43.75 (36.35)     2:20.15 (36.40)
        2:57.09 (36.94)     3:33.60 (36.51)     4:10.04 (36.44)     4:46.92 (36.88)
        5:23.89 (36.97)     6:00.15 (36.26)     6:37.43 (37.28)     7:14.15 (36.72)
        7:50.53 (36.38)     8:26.45 (35.92)     9:03.42 (36.97)     9:40.28 (36.86)
       10:16.61 (36.33)    10:52.83 (36.22)    11:29.16 (36.33)    12:06.06 (36.90)
       12:43.35 (37.29)    13:20.00 (36.65)    13:56.75 (36.75)    14:34.12 (37.37)
       15:10.68 (36.56)    15:47.48 (36.80)    16:24.30 (36.82)    17:00.60 (36.30)
       17:36.88 (36.28)    18:13.49 (36.61)    18:49.46 (35.97)    19:25.29 (35.83)
       19:58.83 (33.54)
 10 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR        23:57.90   21:58.54          7  
                  33.84     1:14.19 (40.35)     1:54.51 (40.32)     2:35.29 (40.78)
        3:15.29 (40.00)     3:54.89 (39.60)     4:34.95 (40.06)     5:15.97 (41.02)
        5:56.56 (40.59)     6:36.14 (39.58)     7:17.02 (40.88)     7:57.35 (40.33)
        8:38.47 (41.12)     9:20.28 (41.81)    10:01.32 (41.04)    10:40.95 (39.63)
       11:22.05 (41.10)    12:04.19 (42.14)    12:44.79 (40.60)    13:24.52 (39.73)
       14:04.94 (40.42)    14:45.18 (40.24)    15:25.40 (40.22)    16:05.97 (40.57)
       16:45.88 (39.91)    17:25.29 (39.41)    18:06.14 (40.85)    18:45.63 (39.49)
       19:25.32 (39.69)    20:05.05 (39.73)    20:45.00 (39.95)    21:23.02 (38.02)
       21:58.54 (35.52)
 11 Coffin, Spencer     15 Scd-Mr-MR           20:24.15   23:13.42          6  
                  32.67     1:10.46 (37.79)     1:49.45 (38.99)     2:29.84 (40.39)
        3:10.68 (40.84)     3:52.00 (41.32)     4:33.84 (41.84)     5:15.61 (41.77)
        5:57.52 (41.91)     6:39.80 (42.28)     7:23.15 (43.35)     8:06.04 (42.89)
        8:48.45 (42.41)     9:31.69 (43.24)    10:14.33 (42.64)    10:57.82 (43.49)
       11:40.24 (42.42)    12:24.05 (43.81)    13:08.08 (44.03)    13:51.20 (43.12)
       14:34.81 (43.61)    15:17.85 (43.04)    16:01.52 (43.67)    16:44.78 (43.26)
       17:28.15 (43.37)    18:11.63 (43.48)    18:55.08 (43.45)    19:38.64 (43.56)
       20:22.30 (43.66)    21:05.35 (43.05)    21:48.93 (43.58)    22:32.41 (43.48)
       23:13.42 (41.01)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kral, Alex Z        17 MWSC-MR                53.61      55.24 METS    20  
  2 Perez-Rogers, Joe   16 Ndac-MR                55.27      56.31 METS    17  
                  27.14       56.31 (29.17)                                        
  3 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           56.85      57.35 METS    16  
                  28.15       57.35 (29.20)                                        
  4 Woods, Matthew H    16 MWSC-MR                58.27      58.76 METS    15  
                  28.70       58.76 (30.06)                                        
  5 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR     58.20      58.85 METS    14  
                  28.50       58.85 (30.35)                                        
  6 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR           59.59    1:00.42         13  
                  29.41     1:00.42 (31.01)                                        
  7 Roeder, Tucker V    17 Ndac-MR                57.38    1:01.79         12  
                  29.83     1:01.79 (31.96)                                        
  8 Perez-Rogers, Jame  15 Ndac-MR              1:02.84    1:02.15         11  
                  29.89     1:02.15 (32.26)                                        
  9 Shoiock, Mike A     16 MWSC-MR              1:02.38    1:02.74          9  
                  30.88     1:02.74 (31.86)                                        
 10 Strickland, Benjam  15 Ndac-MR              1:05.61    1:04.18          7  
                  30.87     1:04.18 (33.31)                                        
 11 Muller, Christian   15 Pbac-MR              1:05.31    1:04.35          6  
                  31.49     1:04.35 (32.86)                                        
 12 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR     59.50    1:04.71          5  
                  30.93     1:04.71 (33.78)                                        
 13 Lee, Joe            15 DSC-MR               1:04.24    1:05.40          4  
                  32.39     1:05.40 (33.01)                                        
 14 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               1:04.64    1:06.49          3  
                  32.13     1:06.49 (34.36)                                        
 15 Drake, Russell G    16 Ndac-MR              1:04.11    1:06.56          2  
                  32.34     1:06.56 (34.22)                                        
 16 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               1:05.77    1:06.89          0.5
                  32.43     1:06.89 (34.46)                                        
 16 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               1:07.37    1:06.89          0.5
                  32.99     1:06.89 (33.90)                                        
 18 Tice, Robert J      16 Aqua Gems-MR         1:07.70    1:08.04        
                  33.61     1:08.04 (34.43)                                        
 19 Goldman, Jared A    16 HYB-MR               1:08.26    1:08.22        
                  33.28     1:08.22 (34.94)                                        
 20 Levy, Paul          17 DSC-MR                    NT    1:10.59        
                  34.29     1:10.59 (36.30)                                        
 21 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:13.96    1:12.39        
                  35.67     1:12.39 (36.72)                                        
 22 Steffens, Brian     16 WSSC-MR              1:16.08    1:16.46        
 23 Probst, Connor M    15 VAC-MR               1:21.89    1:18.24        
 24 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR         1:16.58    1:19.87        
 25 Pujals, Taylor J    16 HYB-MR               1:18.60    1:20.85        
                  38.88     1:20.85 (41.97)                                        
 -- Whalen, Matthew     15 VAC-MR               1:18.25         DQ        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         2:02.88    2:01.78 METS    20  
                  28.23       57.88 (29.65)     1:29.74 (31.86)     2:01.78 (32.04)
  2 Carney, Kevin M     20 Aqua Gems-MR         2:03.44    2:08.48         17  
                  28.86     1:00.73 (31.87)     1:34.62 (33.89)     2:08.48 (33.86)
  3 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         2:08.40    2:11.53         16  
                  29.68     1:02.84 (33.16)     1:37.13 (34.29)     2:11.53 (34.40)
  4 Perez-Rogers, Jame  15 Ndac-MR              2:22.45    2:18.18         15  
                  30.95     1:06.12 (35.17)     1:43.65 (37.53)     2:18.18 (34.53)
  5 Strickland, Benjam  15 Ndac-MR              2:21.11    2:19.62         14  
                  31.86     1:06.75 (34.89)     1:43.60 (36.85)     2:19.62 (36.02)
  6 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               2:20.97    2:20.22         13  
                  31.97     1:06.90 (34.93)     1:44.84 (37.94)     2:20.22 (35.38)
  7 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   2:19.51    2:21.01         12  
                  30.99     1:06.87 (35.88)     1:45.20 (38.33)     2:21.01 (35.81)
  8 Tice, Robert J      16 Aqua Gems-MR         2:31.91    2:22.20         11  
                  33.12     1:08.99 (35.87)     1:45.73 (36.74)     2:22.20 (36.47)
  9 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               2:20.82    2:22.28          9  
                  32.85     1:07.85 (35.00)     1:44.96 (37.11)     2:22.28 (37.32)
 10 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               2:31.51    2:24.89          7  
                  34.21     1:10.81 (36.60)     1:48.12 (37.31)     2:24.89 (36.77)
 -- Culver, Eric R      15 VAC-MR               2:06.54         DQ        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roeder, Tucker V    17 Ndac-MR              1:05.15    1:05.67 METS    20  
                  30.60     1:05.67 (35.07)                                        
  2 Lee, John           16 DSC-MR               1:08.54    1:06.39 METS    17  
                  31.04     1:06.39 (35.35)                                        
  3 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR   1:06.84    1:06.47 METS    16  
                  30.64     1:06.47 (35.83)                                        
  4 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         1:08.80    1:06.75         15  
                  31.35     1:06.75 (35.40)                                        
  5 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         1:06.79    1:08.10         14  
                  32.13     1:08.10 (35.97)                                        
  6 Lee, Joe            15 DSC-MR                    NT    1:08.76         13  
                  32.68     1:08.76 (36.08)                                        
  7 Hauge, Jordan A     15 MWSC-MR              1:10.04    1:09.38         12  
                  32.18     1:09.38 (37.20)                                        
  8 Drake, Russell G    16 Ndac-MR              1:10.71    1:09.53         11  
                  32.74     1:09.53 (36.79)                                        
  9 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               1:10.54    1:10.10          9  
                  33.28     1:10.10 (36.82)                                        
 10 Carney, Kevin M     20 Aqua Gems-MR         1:12.25    1:11.60          7  
                  34.68     1:11.60 (36.92)                                        
 11 Strickland, Benjam  15 Ndac-MR              1:13.27    1:11.67          6  
                  33.70     1:11.67 (37.97)                                        
 12 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   1:14.98    1:13.87          5  
                  34.66     1:13.87 (39.21)                                        
 13 Anderson, Yorrick   15 Ndac-MR              1:12.15    1:14.01          4  
                  34.59     1:14.01 (39.42)                                        
 14 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               1:13.45    1:14.47          3  
                  35.33     1:14.47 (39.14)                                        
 15 Eller, Joshua A     17 Riptides-MR          1:19.43    1:14.96          2  
                  35.30     1:14.96 (39.66)                                        
 16 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:15.46    1:15.46          1  
                  35.68     1:15.46 (39.78)                                        
 17 MACKAY, Michael     13 WSSC-MR              1:18.70    1:18.08        
                  36.70     1:18.08 (41.38)                                        
 18 Perez-Rogers, Jame  15 Ndac-MR              1:17.22    1:19.41        
                  36.34     1:19.41 (43.07)                                        
 19 Whalen, Matthew     15 VAC-MR               1:25.65    1:22.85        
                  39.88     1:22.85 (42.97)                                        
 19 Treanor, Dallan B   12 MWSC-MR              1:24.58    1:22.85        
                  38.92     1:22.85 (43.93)                                        
 21 Probst, Connor M    15 VAC-MR               1:22.84    1:23.09        
                  37.61     1:23.09 (45.48)                                        
 22 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR         1:21.07    1:23.98        
                  38.26     1:23.98 (45.72)                                        
 23 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR              1:22.87    1:27.41        
                  39.56     1:27.41 (47.85)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Culver, Eric R      15 VAC-MR               2:30.55    2:25.39 METS    20  
                  32.34     1:09.13 (36.79)     1:47.12 (37.99)     2:25.39 (38.27)
  2 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         2:36.95    2:25.91 METS    17  
                  32.73     1:10.00 (37.27)     1:48.18 (38.18)     2:25.91 (37.73)
  3 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               2:32.63    2:36.70         16  
                  34.22     1:13.88 (39.66)     1:55.88 (42.00)     2:36.70 (40.82)
  4 Galan, Luis         14 VAC-MR               2:37.04    2:36.90         15  
                  35.98     1:15.95 (39.97)     1:57.08 (41.13)     2:36.90 (39.82)
  5 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               2:43.85    2:38.31         14  
                  35.70     1:15.68 (39.98)     1:56.82 (41.14)     2:38.31 (41.49)
  6 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR              NT    2:45.65         13  
                  35.04     1:17.54 (42.50)     2:02.05 (44.51)     2:45.65 (43.60)
  7 Galan, Joseph       12 VAC-MR               2:52.25    2:47.01         12  
                  38.70     1:21.09 (42.39)     2:04.44 (43.35)     2:47.01 (42.57)
  8 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:49.76    2:47.97         11  
                  37.77     1:20.16 (42.39)     2:04.25 (44.09)     2:47.97 (43.72)
  9 MACKAY, Michael     13 WSSC-MR              2:52.55    2:49.34          9  
                  37.87     1:21.60 (43.73)     2:06.33 (44.73)     2:49.34 (43.01)
 10 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            2:49.41    2:55.59          7  
                  39.04     1:22.29 (43.25)     2:08.89 (46.60)     2:55.59 (46.70)
 11 MACKAY, Matthew     10 WSSC-MR              2:56.50    3:15.62          6  
                  42.73     1:33.10 (50.37)     2:25.95 (52.85)     3:15.62 (49.67)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           53.37      52.46 METS    20  
                  24.43       52.46 (28.03)                                        
  2 Perez-Rogers, Joe   16 Ndac-MR                54.71      54.43 METS    17  
                  25.42       54.43 (29.01)                                        
  3 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR     58.26      59.12         16  
                  26.94       59.12 (32.18)                                        
  4 Roeder, Tucker V    17 Ndac-MR              1:05.50      59.70         15  
                  27.52       59.70 (32.18)                                        
  5 Lee, Joe            15 DSC-MR                    NT    1:00.51         14  
                  28.24     1:00.51 (32.27)                                        
  6 Drake, Russell G    16 Ndac-MR              1:00.97    1:00.77         13  
                  28.50     1:00.77 (32.27)                                        
  7 Lee, John           16 DSC-MR                    NT    1:00.85         12  
                  28.00     1:00.85 (32.85)                                        
  8 Eller, Joshua A     17 Riptides-MR          1:22.13    1:04.66         11  
                  29.15     1:04.66 (35.51)                                        
  9 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               1:07.22    1:05.84          9  
                  29.97     1:05.84 (35.87)                                        
 10 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   1:10.27    1:06.31          7  
                  30.41     1:06.31 (35.90)                                        
 11 Anderson, Yorrick   15 Ndac-MR              1:06.45    1:06.72          6  
                  30.12     1:06.72 (36.60)                                        
 12 Galan, Joseph       12 VAC-MR               1:07.71    1:07.25          5  
                  31.83     1:07.25 (35.42)                                        
 13 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:06.55    1:08.94          4  
                  31.77     1:08.94 (37.17)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Culver, Eric R      15 VAC-MR               2:01.55    1:59.12 METS    20  
                  25.75       55.27 (29.52)     1:26.95 (31.68)     1:59.12 (32.17)
  2 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         2:03.96    1:59.24 METS    17  
                  25.97       55.40 (29.43)     1:26.91 (31.51)     1:59.24 (32.33)
  3 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         2:18.02    2:16.81         16  
                  29.41     1:03.62 (34.21)     1:40.17 (36.55)     2:16.81 (36.64)
  4 Galan, Luis         14 VAC-MR               2:35.93    2:20.76         15  
                  30.42     1:05.95 (35.53)     1:43.22 (37.27)     2:20.76 (37.54)
  5 Galan, Joseph       12 VAC-MR               2:28.05    2:23.12         14  
                  32.45     1:08.72 (36.27)     1:46.15 (37.43)     2:23.12 (36.97)
  6 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR   2:25.00    2:23.63        
                  27.89     1:01.74 (33.85)     1:42.77 (41.03)     2:23.63 (40.86)
  7 Stuart, Alex P      14 Aqua Gems-MR         2:38.51    2:32.13         12  
                  28.48     1:06.00 (37.52)     1:47.87 (41.87)     2:32.13 (44.26)
  8 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:35.20    2:37.46         11  
                  32.79     1:12.35 (39.56)     1:54.88 (42.53)     2:37.46 (42.58)
  9 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         3:05.43    2:38.69          9  
                  32.42     1:14.09 (41.67)     1:57.49 (43.40)     2:38.69 (41.20)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         2:03.73    2:04.60 METS    20  
                  25.83       56.94 (31.11)     1:35.88 (38.94)     2:04.60 (28.72)
  2 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR   2:05.48    2:05.93         17  
                  26.60       59.42 (32.82)     1:37.93 (38.51)     2:05.93 (28.00)
  3 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         2:06.53    2:08.51         16  
                  26.53       59.76 (33.23)     1:38.95 (39.19)     2:08.51 (29.56)
  4 Lee, John           16 DSC-MR                    NT    2:11.13         15  
                  27.98     1:04.03 (36.05)     1:41.08 (37.05)     2:11.13 (30.05)
  5 Muller, Christian   15 Pbac-MR              2:14.69    2:14.34         14  
                  29.01     1:04.03 (35.02)     1:41.51 (37.48)     2:14.34 (32.83)
  6 Lee, Joe            15 DSC-MR                    NT    2:15.90         13  
                  29.25     1:04.45 (35.20)     1:44.64 (40.19)     2:15.90 (31.26)
  7 Shoiock, Mike A     16 MWSC-MR              2:20.34    2:16.83         12  
                  28.64     1:02.15 (33.51)     1:44.97 (42.82)     2:16.83 (31.86)
  8 Drake, Russell G    16 Ndac-MR              2:22.21    2:16.92         11  
                  28.41     1:05.02 (36.61)     1:44.67 (39.65)     2:16.92 (32.25)
  9 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               2:19.34    2:19.35          9  
                  31.30     1:04.76 (33.46)     1:45.36 (40.60)     2:19.35 (33.99)
 10 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         2:17.88    2:19.38          7  
                  28.15     1:03.38 (35.23)     1:48.33 (44.95)     2:19.38 (31.05)
 11 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               2:20.13    2:21.09          6  
                  29.94     1:05.75 (35.81)     1:47.95 (42.20)     2:21.09 (33.14)
 12 Strickland, Benjam  15 Ndac-MR              2:30.34    2:23.56          5  
                  30.39     1:06.30 (35.91)     1:49.28 (42.98)     2:23.56 (34.28)
 13 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               2:24.93    2:23.89          4  
                  32.95     1:09.26 (36.31)     1:50.76 (41.50)     2:23.89 (33.13)
 14 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR   2:19.76    2:24.53          3  
                  28.52     1:04.98 (36.46)     1:51.26 (46.28)     2:24.53 (33.27)
 15 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:24.10    2:25.32          2  
                  31.32     1:11.06 (39.74)     1:53.55 (42.49)     2:25.32 (31.77)
 16 Perez-Rogers, Jame  15 Ndac-MR              2:26.34    2:26.95          1  
                  29.89     1:07.30 (37.41)     1:54.80 (47.50)     2:26.95 (32.15)
 17 Bloom, Miles P      16 VAC-MR               2:29.52    2:27.88        
                  32.52     1:13.71 (41.19)     1:54.70 (40.99)     2:27.88 (33.18)
 18 Goldman, Jared A    16 HYB-MR               2:30.04    2:28.07        
                  29.72     1:07.79 (38.07)     1:53.41 (45.62)     2:28.07 (34.66)
 19 Marks, Sean M       15 Aqua Gems-MR         2:28.46    2:30.59        
                  32.14     1:12.61 (40.47)     1:56.32 (43.71)     2:30.59 (34.27)
 20 Levy, Paul          17 DSC-MR                    NT    2:32.57        
                  31.06     1:11.00 (39.94)     1:55.88 (44.88)     2:32.57 (36.69)
 21 Whalen, Matthew     15 VAC-MR               2:35.18    2:35.42        
                  32.85     1:15.67 (42.82)     2:01.52 (45.85)     2:35.42 (33.90)
 22 Pujals, Taylor J    16 HYB-MR               2:48.97    2:43.19        
                                1:20.72 ( )     2:06.78 (46.06)     2:43.19 (36.41)
 23 Probst, Connor M    15 VAC-MR               2:42.55    2:43.78        
                  35.30     1:18.91 (43.61)     2:09.42 (50.51)     2:43.78 (34.36)
 24 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR         2:48.47    2:50.64        
                  37.30     1:21.24 (43.94)     2:10.48 (49.24)     2:50.64 (40.16)
 -- Kral, Alex Z        17 MWSC-MR              2:03.11         DQ        
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         4:26.36    4:27.43 METS    20  
                  26.49       57.97 (31.48)     1:31.23 (33.26)     2:04.41 (33.18)
        2:44.39 (39.98)     3:25.42 (41.03)     3:56.28 (30.86)     4:27.43 (31.15)
  2 Carney, Kevin M     20 Aqua Gems-MR         4:35.48    4:42.90         17  
                  28.91     1:02.89 (33.98)     1:37.95 (35.06)     2:12.01 (34.06)
        2:52.31 (40.30)     3:35.12 (42.81)     4:09.07 (33.95)     4:42.90 (33.83)
  3 Lee, John           16 DSC-MR                    NT    4:45.52         16  
                  29.80     1:04.58 (34.78)     1:42.95 (38.37)     2:20.29 (37.34)
        2:59.78 (39.49)     3:39.93 (40.15)     4:13.37 (33.44)     4:45.52 (32.15)
  4 Lee, Joe            15 DSC-MR                    NT    4:50.82         15  
                  29.85     1:04.55 (34.70)     1:42.61 (38.06)     2:20.12 (37.51)
        3:03.39 (43.27)     3:46.85 (43.46)     4:19.68 (32.83)     4:50.82 (31.14)
  5 Galan, Joseph       12 VAC-MR               5:25.22    4:59.65         14  
                  31.81     1:08.11 (36.30)     1:47.55 (39.44)     2:24.58 (37.03)
        3:08.22 (43.64)     3:51.93 (43.71)     4:27.03 (35.10)     4:59.65 (32.62)
  6 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   5:09.34    5:09.69         13  
                1:46.49                             2:26.37 ( )                    
            3:09.33 ( )     3:56.86 (47.53)     4:32.48 (35.62)     5:09.69 (37.21)
  7 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   5:22.26    5:13.30         12  
                  32.50     1:11.28 (38.78)     1:54.10 (42.82)     2:35.66 (41.56)
        3:21.12 (45.46)     4:05.54 (44.42)     4:40.33 (34.79)     5:13.30 (32.97)
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        3:35.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      3:23.50    3:18.44 METS    40  
     1) Burud, Michael A 14             2) Danner, Ripley J 14            
     3) Roeder, Tucker V 17             4) Perez-Rogers, Joe F 16         
                  23.92       49.58 (49.58)     1:13.97 (24.39)     1:41.18 (51.60)
        2:04.71 (23.53)     2:30.50 (49.32)     2:53.03 (22.53)     3:18.44 (47.94)
  2 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'           3:25.70    3:21.98 METS    34  
     1) Kral, Alex Z 17                 2) Walsh, Kevin M 14              
     3) Jakubek, Kramer A 17            4) Woods, Matthew H 16            
                  23.42       48.80 (48.80)     1:13.75 (24.95)     1:41.88 (53.08)
        2:05.82 (23.94)     2:32.25 (50.37)     2:55.75 (23.50)     3:21.98 (49.73)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                      NT    3:34.69 METS    32  
     1) Saindon, Brian Z 16             2) Andrews, Ayman C 15            
     3) Greer, Shaun W 15               4) Stuart, Alex P 14              
                  24.88       51.98 (51.98)     1:16.45 (24.47)     1:43.16 (51.18)
        2:09.14 (25.98)     2:38.33 (55.17)     3:04.35 (26.02)     3:34.69 (56.36)
  4 Dolphin Swimming Club-MR  'A'                    NT    3:36.35         30  
     1) Lee, John 16                    2) Levy, Paul 17                  
     3) Malychev, Peter I 14            4) Lee, Joe 15                    
                  25.25       52.79 (52.79)     1:18.59 (25.80)     1:48.09 (55.30)
        2:13.67 (25.58)     2:43.38 (55.29)     3:08.72 (25.34)     3:36.35 (52.97)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'           NT    3:43.28         28  
     1) Drake, Russell G 16             2) Pope, Jimmy J 14               
     3) Perez-Rogers, James C 15        4) Strickland, Benjamin J 15      
                  26.65       55.32 (55.32)     1:10.95 (15.63)     1:50.91 (55.59)
        2:17.65 (26.74)     2:48.24 (57.33)     3:05.93 (17.69)     3:43.28 (55.04)
  6 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               3:44.00    3:48.04         26  
     1) Gibbons, Jason B 15             2) Moore, Ryan J 15               
     3) Hirsch, Taylor J 16             4) Goldman, Jared A 16            
                  27.40       57.47 (57.47)     1:24.05 (26.58)     1:54.43 (56.96)
        2:20.91 (26.48)     2:51.12 (56.69)     3:17.22 (26.10)     3:48.04 (56.92)
  7 Viking Aquatic Club-MR  'B'                 3:50.99    3:55.08         24  
     1) Whalen, Matthew 15              2) Probst, Connor M 15            
     3) Bloom, Miles P 16               4) Galan, Luis 14                 
                  27.88       58.55 (58.55)     1:26.63 (28.08)   2:01.17 (1:02.62)
        2:27.23 (26.06)     2:57.06 (55.89)     3:24.71 (27.65)     3:55.08 (58.02)
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      3:44.43    3:43.20 METS    40  
     1) Perez-Rogers, Joe F 16          2) Roeder, Tucker V 17            
     3) Danner, Ripley J 14             4) Burud, Michael A 14            
                  25.33       53.21 (53.21)     1:22.30 (29.09)   1:57.41 (1:04.20)
        2:23.10 (25.69)     2:54.19 (56.78)     3:17.61 (23.42)     3:43.20 (49.01)
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        3:59.99  METS
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                 3:52.43    4:00.76         40  
     1) Carney, Kevin M 20              2) Saindon, Brian Z 16            
     3) Andrews, Ayman C 15             4) Stuart, Alex P 14              
                  29.33   1:00.92 (1:00.92)     1:32.75 (31.83)   2:10.17 (1:09.25)
        2:35.25 (25.08)     3:05.10 (54.93)     3:31.18 (26.08)     4:00.76 (55.66)
  2 Dolphin Swimming Club-MR  'A'              40:06.99    4:06.73         34  
     1) Oxisitin, Pavel 14              2) Lee, John 16                   
     3) Lee, Joe 15                     4) Koukharevitch, Alex 14         
                  32.84   1:05.87 (1:05.87)     1:36.83 (30.96)   2:12.43 (1:06.56)
        2:40.47 (28.04)   3:12.44 (1:00.01)     3:37.92 (25.48)     4:06.73 (54.29)
  3 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      4:21.73    4:27.01         32  
     1) Simpson, Alex J 14              2) Loli, Alex C 12                
     3) Gennarelli, Tyler J 13          4) Huaman, Moises D 17            
                  33.88   1:08.65 (1:08.65)     1:43.45 (34.80)   2:25.32 (1:16.67)
        2:55.40 (30.08)   3:30.89 (1:05.57)     3:57.93 (27.04)     4:27.01 (56.12)
  4 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               4:14.73    4:27.03         30  
     1) Moore, Ryan J 15                2) Hirsch, Taylor J 16            
     3) Goldman, Jared A 16             4) Hoey, Chris R 16               
                  33.19   1:09.13 (1:09.13)     1:42.96 (33.83)   2:22.05 (1:12.92)
        2:53.10 (31.05)   3:30.80 (1:08.75)     3:57.50 (26.70)     4:27.03 (56.23)
  5 Viking Aquatic Club-MR  'B'                 4:21.55    4:28.98         28  
     1) Galan, Luis 14                  2) Burillo, Vincent 13            
     3) Galan, Joseph 12                4) Whalen, Matthew 15             
                  30.94   1:04.47 (1:04.47)     1:41.65 (37.18)   2:23.74 (1:19.27)
        2:54.83 (31.09)   3:31.10 (1:07.36)     3:58.77 (27.67)     4:28.98 (57.88)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      3:46.90         DQ        
     1) Perez-Rogers, Joe F 16          2) Roeder, Tucker V 17            
     3) Danner, Ripley J 14             4) Burud, Michael A 14            
                  25.69       53.66 (53.66)     1:23.26 (29.60)   1:58.67 (1:05.01)
        2:24.44 (25.77)     2:55.33 (56.66)     3:18.79 (23.46)          DQ (49.36)

Brought to you by Computer Aide, Inc.