2007 MR AGUA Holiday Qualifier - 12/15/2007 to 12/16/2007           

                                    Results                                    
 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy    8 LIAC-MR                16.48      15.78         20  
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      16.59      16.16         17  
  3 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 19.43      17.12         16  
  4 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               18.88      17.55         15  
  5 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      24.00      18.14         14  
  6 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      18.77      18.24         13  
  7 Nakkab, Renee D      7 LIAC-MR                18.46      18.46         12  
  8 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR                 18.59      18.52         11  
  9 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      20.00      18.77          9  
 10 Corridon, Claire D   8 Agua Swim Team-MR      21.52      19.62          7  
 11 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 21.53      19.74          6  
 12 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      22.00      20.93          5  
 13 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                 20.72      20.99          4  
 14 Fucile, Alexa R      8 LIAC-MR                23.00      23.04          3  
 15 Cohen, Danielle V    6 LIAC-MR                25.85      23.18          2  
 16 Gasic, Doris         8 RIST-MR                21.56      23.37          1  
 17 Zurovac, Mia         7 RIST-MR                24.17      24.51        
 18 Gak, Mila M          7 RIST-MR                25.58      24.57        
 19 Ryan, Christie       8 WAC-MR                    NT      24.94        
 20 DeGearo, Morgan E    8 LIAC-MR                28.00      25.73        
 21 Van Tassell, Victo   6 WAC-MR                    NT      29.45        
 22 Farrell, Emma T      7 OWA-MR                 21.67      35.93        
 23 Rubin, Grace W       6 CFA-MR                 32.29      35.95        
 24 Chang, Hannah C      6 CFA-MR                 33.98      36.56        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy    8 LIAC-MR                34.59      34.63         20  
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      36.62      34.93         17  
  3 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 38.57      36.71         16  
  4 Kaplan, Stephanie    8 LIAC-MR                39.34      39.57         15  
  5 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      41.18      39.78         14  
  6 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      55.00      39.96         13  
  7 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR      40.41      40.12         12  
  8 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR                 39.79      40.14         11  
  9 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      43.29      42.34          9  
 10 Corridon, Claire D   8 Agua Swim Team-MR      46.35      42.67          7  
 11 Chan, Kimberly R     8 LIAC-MR                44.52      43.13          6  
 12 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               43.93      43.27          5  
 13 Munn, Caroline       8 LIAC-MR                45.90      43.52          4  
 14 Larson, ToniAnne     8 LIAC-MR                46.28      45.27          3  
 15 Konstantinovskiy,    7 Shy/Seals-MR           56.62      45.59          2  
 16 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      51.69      46.17          1  
 17 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      48.77      47.39        
 18 Brewer, Tatyana      8 Metro Piranhas-MR      49.41      48.24        
 19 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      46.01      48.37        
 20 Ostensen, Sara       8 WAC-MR                    NT      48.92        
 21 Gasic, Doris         8 RIST-MR                   NT      51.28        
 22 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               48.63      51.47        
 23 Lausevic, Jana       8 RIST-MR                45.76      51.79        
 24 King, Sydney         8 Metro Piranhas-MR      57.62      54.74        
 25 Cespedas, Nabel      7 Metro Piranhas-MR    1:01.33      59.97        
 26 Harrington, Claire   8 WAC-MR                 50.00    1:02.16        
 27 Van Tassell, Victo   6 WAC-MR                    NT    1:02.31        
 28 Ambrose, Tchomassi   8 Metro Piranhas-MR         NT    1:07.46        
 29 Joesph, Christal     8 Metro Piranhas-MR    1:07.25    1:08.38        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR               1:23.97    1:19.95         20  
                  37.55     1:19.95 (42.40)                                        
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR    1:25.81    1:24.41         17  
                  12.55   1:24.41 (1:11.86)                                        
  3 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:26.41         16  
                  39.78     1:26.41 (46.63)                                        
  4 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR    1:32.12    1:28.70         15  
                  42.07     1:28.70 (46.63)                                        
  5 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR    1:28.91    1:29.10         14  
                  15.60   1:29.10 (1:13.50)                                        
  6 Nakkab, Renee D      7 LIAC-MR              1:45.85    1:32.03         13  
                  43.90     1:32.03 (48.13)                                        
  7 Corridon, Claire D   8 Agua Swim Team-MR    1:38.33    1:33.20         12  
                  42.93     1:33.20 (50.27)                                        
  8 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:33.32         11  
                  42.61     1:33.32 (50.71)                                        
  9 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR             1:48.06    1:37.54          9  
                  43.89     1:37.54 (53.65)                                        
 10 Ostensen, Sara       8 WAC-MR               1:51.90    1:43.61          7  
                  48.28     1:43.61 (55.33)                                        
 11 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR    1:47.54    1:44.32          6  
                  45.47     1:44.32 (58.85)                                        
 12 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR    2:01.00    1:48.02          5  
                  51.76     1:48.02 (56.26)                                        
 13 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR             1:54.59    1:51.29          4  
                  49.78   1:51.29 (1:01.51)                                        
 14 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR    1:51.19    1:52.65          3  
                  50.78   1:52.65 (1:01.87)                                        
 15 Ambrose, Tchomassi   8 Metro Piranhas-MR    2:38.75    1:53.48          2  
                  47.38   1:53.48 (1:06.10)                                        
 16 Harrington, Claire   8 WAC-MR               2:00.00    2:15.03          1  
                  58.54   2:15.03 (1:16.49)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy    8 LIAC-MR                19.76      19.22         20  
  2 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR      22.47      19.32         17  
  3 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 22.99      19.73         16  
  4 Corridon, Claire D   8 Agua Swim Team-MR      21.30      21.49         15  
  5 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      22.94      22.10         14  
  6 Nakkab, Renee D      7 LIAC-MR                25.00      22.25         13  
  7 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      26.00      22.28         12  
  8 Zurovac, Mia         7 RIST-MR                28.48      22.68         11  
  9 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      28.00      23.36          9  
 10 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR                 32.36      23.45          7  
 11 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      25.00      23.76          6  
 12 Fucile, Alexa R      8 LIAC-MR                30.00      25.55          5  
 13 DeGearo, Morgan E    8 LIAC-MR                30.00      25.81          4  
 14 Cohen, Danielle V    6 LIAC-MR                45.00      25.95          3  
 15 Gasic, Doris         8 RIST-MR                23.27      26.18          2  
 16 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR                 26.53      26.49          1  
 17 Gak, Mila M          7 RIST-MR                27.22      26.57        
 18 Van Tassell, Victo   6 WAC-MR                    NT      28.12        
 19 Chang, Hannah C      6 CFA-MR                 31.28      28.15        
 20 Rubin, Grace W       6 CFA-MR                 27.57      29.87        
 21 Ryan, Christie       8 WAC-MR                    NT      34.69        
 22 Farrell, Emma T      7 OWA-MR                 55.18      36.27        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy    8 LIAC-MR                39.53      40.61         20  
  2 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 42.79      41.70         17  
  3 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR      46.23      43.59         16  
  4 Corridon, Claire D   8 Agua Swim Team-MR      48.19      45.53         15  
  5 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR                 50.65      47.53         14  
  6 Kaplan, Stephanie    8 LIAC-MR                46.58      47.77         13  
  7 Larson, ToniAnne     8 LIAC-MR                46.43      49.37         12  
  8 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      47.48      49.58         11  
  9 Chan, Kimberly R     8 LIAC-MR                49.19      51.71          9  
 10 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      53.31      53.06          7  
 11 Munn, Caroline       8 LIAC-MR                49.73      53.32          6  
 12 Konstantinovskiy,    7 Shy/Seals-MR         1:04.44      53.43          5  
 13 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      56.52      53.51          4  
 14 Nakkab, Renee D      7 LIAC-MR                51.73      54.04          3  
 15 Cohen, Danielle V    6 LIAC-MR              1:02.70      56.01          2  
 16 Ostensen, Sara       8 WAC-MR               1:04.23      56.51          1  
 17 Brewer, Tatyana      8 Metro Piranhas-MR    1:04.39      59.23        
 18 King, Sydney         8 Metro Piranhas-MR         NT    1:00.34        
 19 Harrington, Claire   8 WAC-MR               1:00.00    1:03.38        
 20 Ambrose, Tchomassi   8 Metro Piranhas-MR    1:25.43    1:11.07        
 21 Joesph, Christal     8 Metro Piranhas-MR         NT    1:14.05        
 -- Van Tassell, Victo   6 WAC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kaplan, Stephanie    8 LIAC-MR                26.00      20.96         20  
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      24.28      22.31         17  
  3 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 31.91      22.54         16  
  4 Zawatson, Cassidy    8 LIAC-MR                18.03      22.92         15  
  5 Nakkab, Renee D      7 LIAC-MR                24.60      23.81         14  
  6 Chan, Kimberly R     8 LIAC-MR                28.55      24.13         13  
  7 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               28.00      24.89         12  
  8 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      25.00      25.81         11  
  9 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      30.00      26.56          9  
 10 Pena, Desiree        7 Agua Swim Team-MR      30.72      28.02          7  
 11 Munn, Caroline       8 LIAC-MR                25.00      28.34          6  
 12 Lausevic, Jana       8 RIST-MR                26.55      28.61          5  
 13 Corridon, Claire D   8 Agua Swim Team-MR      30.78      28.83          4  
 14 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               25.78      29.00          3  
 15 Brewer, Tatyana      8 Metro Piranhas-MR      28.31      29.17          2  
 16 Zurovac, Mia         7 RIST-MR                32.11      30.50          1  
 17 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      29.00      30.89        
 18 Cohen, Danielle V    6 LIAC-MR              1:15.00      31.18        
 19 Srinivasan, Prthvi   8 Agua Swim Team-MR      33.58      32.78        
 20 Konstantinovskiy,    7 Shy/Seals-MR              NT      34.12        
 21 Van Tassell, Victo   6 WAC-MR                    NT      34.72        
 22 Larson, ToniAnne     8 LIAC-MR                35.00      35.77        
 23 Cespedas, Nabel      7 Metro Piranhas-MR      39.28      35.85        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      47.61      47.71         20  
  2 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR                 49.88      48.79         17  
  3 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR      51.88      51.24         16  
  4 Zawatson, Cassidy    8 LIAC-MR                50.32      51.30         15  
  5 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR             1:04.00      54.54         14  
  6 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR    1:01.00      55.02         13  
  7 Fucile, Alexa R      8 LIAC-MR                55.00      57.32         12  
  8 Nakkab, Renee D      7 LIAC-MR                59.28      57.42         11  
  9 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR    1:01.32    1:01.76          9  
 10 Ceasar, Nicole T     8 CFA-MR               1:07.88    1:04.31          7  
 11 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR    1:03.81    1:04.74          6  
 12 DeGearo, Morgan E    8 LIAC-MR              1:07.08    1:04.78          5  
 13 Corridon, Claire D   8 Agua Swim Team-MR    1:09.94    1:05.87          4  
 14 Chang, Hannah C      6 CFA-MR               1:14.39    1:31.80          3  
 15 Rubin, Grace W       6 CFA-MR               1:37.84    1:38.55          2  
 -- Cohen, Danielle V    6 LIAC-MR              1:21.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy    8 LIAC-MR                20.68      16.81         20  
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      18.66      18.36         17  
  3 Kaplan, Stephanie    8 LIAC-MR                22.00      19.68         16  
  4 Nakkab, Renee D      7 LIAC-MR                22.26      20.40         15  
  5 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               22.58      20.70         14  
  6 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      24.20      21.76         13  
  7 Chan, Kimberly R     8 LIAC-MR                23.10      21.83         12  
  8 Konstantinovskiy,    7 Shy/Seals-MR              NT      22.00         11  
  9 Larson, ToniAnne     8 LIAC-MR                30.00      22.23          9  
 10 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR      22.36      22.66          7  
 11 Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR      26.00      23.09          6  
 12 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      26.00      23.24          5  
 13 Ostensen, Sara       8 WAC-MR                    NT      26.22          4  
 14 Harrington, Claire   8 WAC-MR                 30.00      27.65          3  
 15 Cohen, Danielle V    6 LIAC-MR                28.08      27.82          2  
 16 Cespedas, Nabel      7 Metro Piranhas-MR      29.69      27.94          1  
 17 Kuo, Victoria F      7 Agua Swim Team-MR      27.75      28.05        
 18 Brewer, Tatyana      8 Metro Piranhas-MR      27.53      28.19        
 19 Munn, Caroline       8 LIAC-MR                25.00      28.36        
 20 Joesph, Christal     8 Metro Piranhas-MR      29.03      28.67        
 21 Gonzalez, Angelina   7 Bscat-MR               31.25      28.99        
 22 Van Tassell, Victo   6 WAC-MR                    NT      29.75        
 23 Lausevic, Jana       8 RIST-MR                24.10      30.19        
 24 Zurovac, Mia         7 RIST-MR                30.15      32.12        
 25 King, Sydney         8 Metro Piranhas-MR      33.34      33.83        
 -- Gasic, Doris         8 RIST-MR                24.11         DQ        
      One hand touch
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy    8 LIAC-MR                39.31      38.89         20  
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR      45.10      45.68         17  
  3 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR                 50.20      48.79         16  
  4 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR      59.00      51.53         15  
  5 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR      53.12      51.69         14  
  6 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR               50.00      52.97         13  
  7 DeGearo, Morgan E    8 LIAC-MR                58.52      54.73         12  
  8 Ladouceur, Emma K    8 Agua Swim Team-MR      59.00      55.40         11  
  9 Fucile, Alexa R      8 LIAC-MR                59.58      59.93          9  
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Tassell, Gabri   8 WAC-MR               1:37.25    1:31.62         20  
                  44.53     1:31.62 (47.09)                                        
  2 McGowan, Alessia M   8 Agua Swim Team-MR    1:39.28    1:33.82         17  
                  43.31     1:33.82 (50.51)                                        
  3 Ackerman, Hadley     8 Agua Swim Team-MR    1:46.75    1:35.97         16  
                  44.18     1:35.97 (51.79)                                        
  4 Eguchi, Nadia N      8 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:39.33         15  
                  47.68     1:39.33 (51.65)                                        
  5 Ruzzi, Kathryn       8 TRS-MR               1:49.81    1:41.00         14  
                  48.04     1:41.00 (52.96)                                        
  6 Corridon, Claire D   8 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:45.29         13  
                  45.05   1:45.29 (1:00.24)                                        
  7 Miller, Tahlia N     8 Bscat-MR             1:56.03    1:46.71         12  
                  49.29     1:46.71 (57.42)                                        
  8 Nakkab, Renee D      7 LIAC-MR              2:00.00    1:49.47         11  
                  51.01     1:49.47 (58.46)                                        
  9 Sorokko, Michelle    6 OWA-MR               2:12.98    2:17.22          9  
                1:03.28   2:17.22 (1:13.94)                                        
 -- Zavattero, Alyssa    8 Agua Swim Team-MR    2:10.00         DQ        
                  48.13          DQ (53.84)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR                 32.80      31.95         20  
  2 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 33.68      33.02         17  
  3 Lennon, MaryAnn E    9 LIAC-MR                33.14      33.34         16  
  4 Garcia, Angelina    10 Metro Piranhas-MR      32.47      33.77         15  
  5 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 34.85      34.27         14  
  6 Wellner, Mikaela K  10 Agua Swim Team-MR      35.23      34.45         13  
  7 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR      34.09      34.64         12  
  8 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      34.42      34.79         11  
  9 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               35.18      35.15          9  
 10 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      35.36      35.27          7  
 11 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR      33.59      36.21          5.5
 11 Suarez-Rebling, Ma   9 Agua Swim Team-MR      36.75      36.21          5.5
 13 Germano, Caroline   10 LIAC-MR                36.78      36.54          4  
 14 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      37.11      36.58          3  
 15 Wilf, Jenna R        9 Agua Swim Team-MR      39.86      36.75          2  
 16 Haiken, Charlotte    9 Agua Swim Team-MR      36.36      37.16          1  
 17 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      38.58      37.28        
 18 Rodriguez, Valerie   9 Bscat-MR               37.53      37.47        
 19 Lu, Grace G         10 APEX-MR                38.49      38.00        
 20 Kenney, Ryan M      10 LIAC-MR                38.12      38.12        
 21 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                36.28      38.15        
 22 Vallo, Emma R       10 Agua Swim Team-MR      41.00      39.21        
 23 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      37.28      39.37        
 24 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR      36.75      39.80        
 25 Kilgallen, Kayla    10 Bscat-MR               42.00      40.16        
 25 Breen, Gabby         9 Bscat-MR               44.00      40.16        
 27 Sodi, Allegra T      9 LIAC-MR                38.87      40.67        
 28 Kanda, Nagy          9 RIST-MR                39.45      40.71        
 29 Pusateri, Julia M    9 LIAC-MR                38.24      41.14        
 30 Briano, Emily       10 WAC-MR                 38.37      41.32        
 31 Alvarez, Nora       10 Metro Piranhas-MR      41.78      41.40        
 32 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR      41.13      41.91        
 33 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR      48.00      43.21        
 34 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR                 53.34      43.39        
 35 Moriarty, Cassie    10 Bscat-MR               44.00      43.72        
 36 Maroney, Shannon     9 Bscat-MR               44.35      44.35        
 37 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR         NT      44.54        
 38 McCann, Jenna        9 Bscat-MR               46.00      44.84        
 39 Rochelle, Shannon    9 Bscat-MR               48.00      44.95        
 40 Giordano, Leta K     9 Agua Swim Team-MR      45.23      46.38        
 41 Harrington, Erin     9 WAC-MR                 48.89      46.56        
 42 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR      47.00      46.72        
 43 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR                 52.70      49.42        
 44 Todorovic, Tiana    10 RIST-MR                42.70      50.84        
 45 Crocker, Carolyn A   9 Bscat-MR               46.00      52.53        
 46 Cox, Tyler          10 Metro Piranhas-MR    1:02.63      54.56        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:11.31    1:08.86         20  
                  33.32     1:08.86 (35.54)                                        
  2 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               1:16.07    1:09.94         17  
                  34.07     1:09.94 (35.87)                                        
  3 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    1:17.70    1:18.38         16  
  4 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               1:31.47    1:18.79         15  
                  37.40     1:18.79 (41.39)                                        
  5 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:17.50    1:19.87         14  
                  37.75     1:19.87 (42.12)                                        
  6 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:23.21    1:20.51         13  
                  39.61     1:20.51 (40.90)                                        
  7 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             1:21.33    1:20.87         12  
                  38.47     1:20.87 (42.40)                                        
  8 Degearo, Kaitlyn V  10 LIAC-MR              1:17.62    1:21.30         11  
                  38.94     1:21.30 (42.36)                                        
  9 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:21.34    1:22.53          8  
                  39.81     1:22.53 (42.72)                                        
  9 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:27.32    1:22.53          8  
                  40.18     1:22.53 (42.35)                                        
 11 Lu, Grace G         10 APEX-MR              1:21.34    1:26.15          6  
                  41.85     1:26.15 (44.30)                                        
 12 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    1:21.97    1:26.27          5  
                  40.06     1:26.27 (46.21)                                        
 13 Kenney, Ryan M      10 LIAC-MR              1:24.78    1:26.66          4  
                  40.97     1:26.66 (45.69)                                        
 14 Kilgallen, Catheri   9 LIAC-MR              1:30.77    1:26.79          3  
                  41.97     1:26.79 (44.82)                                        
 15 Li, Laura            9 CFA-MR               1:33.26    1:26.88          2  
                  40.14     1:26.88 (46.74)                                        
 16 Rodriguez, Valerie   9 Bscat-MR             1:26.23    1:26.92          1  
                  42.50     1:26.92 (44.42)                                        
 17 Cusumano, Nicole    10 WAC-MR               1:48.67    1:26.98        
                  40.11     1:26.98 (46.87)                                        
 18 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR               1:23.23    1:27.24        
                  41.64     1:27.24 (45.60)                                        
 19 Heaney, Finola M     9 LIAC-MR              1:24.41    1:27.63        
                  42.35     1:27.63 (45.28)                                        
 20 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR    1:46.00    1:32.55        
                  44.94     1:32.55 (47.61)                                        
 21 Pusateri, Julia M    9 LIAC-MR              1:35.31    1:35.21        
                  43.73     1:35.21 (51.48)                                        
 22 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR    1:35.63    1:36.57        
                  46.37     1:36.57 (50.20)                                        
 23 Feeley, Alexa M      9 LIAC-MR              1:50.00    1:36.71        
                  47.44     1:36.71 (49.27)                                        
 24 Lana, Rachel E      10 LIAC-MR              1:30.89    1:36.94        
                  45.82     1:36.94 (51.12)                                        
 25 Messner, Gabby R     9 CFA-MR               1:34.74    1:41.19        
                  46.87     1:41.19 (54.32)                                        
 26 Povitch, Justina    10 WAC-MR               1:32.58    1:41.24        
                  44.98     1:41.24 (56.26)                                        
 27 Wolin, Sydney L     10 CFA-MR               1:40.70    1:43.86        
                  47.45     1:43.86 (56.41)                                        
 28 Cusumano, Alexandr   9 WAC-MR               1:56.56    1:44.51        
                  48.76     1:44.51 (55.75)                                        
 29 Agostino, Amanda L   9 LIAC-MR              1:38.68    1:48.55        
                  50.24     1:48.55 (58.31)                                        
 30 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:40.00    1:55.44        
                  53.48   1:55.44 (1:01.96)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               2:34.16    2:32.53         20  
                  36.24     1:16.53 (40.29)     1:55.57 (39.04)     2:32.53 (36.96)
  2 Lennon, MaryAnn E    9 LIAC-MR              2:50.00    2:36.99         17  
                  36.87     1:17.41 (40.54)     1:58.24 (40.83)     2:36.99 (38.75)
  3 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    3:03.00    2:44.93         16  
                  37.31     1:20.21 (42.90)     2:04.03 (43.82)     2:44.93 (40.90)
  4 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               3:17.00    2:45.28         15  
                  37.97     1:21.54 (43.57)     2:05.22 (43.68)     2:45.28 (40.06)
  5 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               3:01.23    2:47.18         14  
                  36.44     1:19.58 (43.14)     2:04.50 (44.92)     2:47.18 (42.68)
  6 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    2:54.97    2:50.44         13  
                  40.35     1:24.16 (43.81)     2:07.32 (43.16)     2:50.44 (43.12)
  7 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    3:02.29    2:52.30         12  
                  38.45     1:23.39 (44.94)     2:08.29 (44.90)     2:52.30 (44.01)
  8 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    2:54.69    2:52.50         11  
                  37.45     1:21.23 (43.78)     2:07.15 (45.92)     2:52.50 (45.35)
  9 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    2:59.97    2:54.08          9  
                1:24.31     2:12.16 (47.85)     2:54.08 (41.92)         2:54.08 ( )
 10 Kaplan, Brooke M    10 LIAC-MR              2:51.28    2:54.82          7  
                  39.67     1:23.74 (44.07)     2:10.03 (46.29)     2:54.82 (44.79)
 11 Haiken, Charlotte    9 Agua Swim Team-MR    3:23.56    2:56.89          6  
                  39.42     1:25.11 (45.69)     2:13.14 (48.03)     2:56.89 (43.75)
 12 Wilf, Jenna R        9 Agua Swim Team-MR    3:27.89    2:58.94          5  
                  38.14     1:22.94 (44.80)     2:11.91 (48.97)     2:58.94 (47.03)
 13 Sodi, Allegra T      9 LIAC-MR              3:02.00    3:01.19          4  
                  43.23     1:29.52 (46.29)     2:16.44 (46.92)     3:01.19 (44.75)
 14 Suarez-Rebling, Ma   9 Agua Swim Team-MR    3:06.98    3:01.93          3  
                  40.09   2:16.99 (1:36.90)     3:01.78 (44.79)      3:01.93 (0.15)
 15 Lu, Grace G         10 APEX-MR              3:15.05    3:03.38          2  
                  41.07     1:27.06 (45.99)     2:16.28 (49.22)     3:03.38 (47.10)
 16 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    3:21.23    3:03.49          1  
                  38.85     1:25.59 (46.74)     2:16.57 (50.98)     3:03.49 (46.92)
 17 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    3:11.92    3:05.58        
                  40.76     1:27.34 (46.58)     2:15.61 (48.27)     3:05.58 (49.97)
 18 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR    3:21.00    3:16.54        
                  39.18     1:31.49 (52.31)     2:27.38 (55.89)     3:16.54 (49.16)
 19 Joesph, Jeannine    10 Metro Piranhas-MR         NT    3:19.58        
                  39.01     1:32.92 (53.91)     2:27.69 (54.77)     3:19.58 (51.89)
 20 Briano, Emily       10 WAC-MR                    NT    3:19.93        
                  42.43     1:32.64 (50.21)     2:28.00 (55.36)     3:19.93 (51.93)
 21 Povitch, Justina    10 WAC-MR               3:34.00    3:31.16        
                  43.43     1:38.79 (55.36)     2:36.70 (57.91)     3:31.16 (54.46)
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lennon, MaryAnn E    9 LIAC-MR                37.81      37.69         20  
  2 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR      40.48      40.08         17  
  3 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR      41.56      41.01         16  
  4 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 41.76      41.48         15  
  5 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      41.27      41.59         14  
  6 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      42.03      41.69         13  
  7 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               41.28      41.84         12  
  8 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 43.62      42.18         11  
  9 Cusumano, Nicole    10 WAC-MR                 54.45      42.38          9  
 10 Degearo, Kaitlyn V  10 LIAC-MR                42.09      42.49          7  
 11 Heaney, Finola M     9 LIAC-MR                42.29      43.19          6  
 12 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                38.75      43.48          5  
 13 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      45.53      43.72          4  
 14 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR      43.43      43.85          3  
 15 Kenney, Ryan M      10 LIAC-MR                44.80      44.55          2  
 16 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR                 50.89      45.88          1  
 17 Kilgallen, Catheri   9 LIAC-MR                45.69      45.90        
 18 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR      52.00      46.09        
 19 Rodriguez, Valerie   9 Bscat-MR               45.96      46.34        
 20 Li, Laura            9 CFA-MR                 46.33      46.57        
 21 Feeley, Alexa M      9 LIAC-MR                55.00      46.58        
 22 Lu, Grace G         10 APEX-MR                44.71      46.71        
 23 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR      50.28      47.17        
 24 Agostino, Amanda L   9 LIAC-MR                46.87      48.85        
 25 Messner, Gabby R     9 CFA-MR                 51.82      50.00        
 26 Pusateri, Julia M    9 LIAC-MR                49.13      50.08        
 27 Lana, Rachel E      10 LIAC-MR                45.96      51.21        
 28 Cusumano, Alexandr   9 WAC-MR                 56.56      51.71        
 29 Wolin, Sydney L     10 CFA-MR                 55.90      53.69        
 30 Povitch, Justina    10 WAC-MR                 53.83      54.60        
 31 Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:00.00      58.58        
 -- Kanda, Nagy          9 RIST-MR                42.30         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:19.34    1:19.26         20  
                  38.26     1:19.26 (41.00)                                        
  2 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:24.89    1:25.57         17  
                  42.05     1:25.57 (43.52)                                        
  3 Haiken, Charlotte    9 Agua Swim Team-MR    1:27.88    1:26.41         16  
                  42.10     1:26.41 (44.31)                                        
  4 Kaplan, Brooke M    10 LIAC-MR              1:29.67    1:27.31         15  
                  43.68     1:27.31 (43.63)                                        
  5 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:31.96    1:27.63         14  
                  42.37     1:27.63 (45.26)                                        
  6 Germano, Caroline   10 LIAC-MR              1:28.95    1:27.65         13  
                  43.33     1:27.65 (44.32)                                        
  7 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:30.59    1:28.90         12  
                  42.00     1:28.90 (46.90)                                        
  8 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               1:30.00    1:29.10         11  
                  44.21     1:29.10 (44.89)                                        
  9 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    1:31.00    1:32.34          9  
 10 Sodi, Allegra T      9 LIAC-MR              1:34.86    1:33.07          7  
                  46.77     1:33.07 (46.30)                                        
 11 Wellner, Mikaela K  10 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:34.33          6  
                  44.84     1:34.33 (49.49)                                        
 12 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    1:33.10    1:35.18          5  
                  47.22     1:35.18 (47.96)                                        
 13 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:37.68    1:35.30          4  
                  45.88     1:35.30 (49.42)                                        
 14 Wilf, Jenna R        9 Agua Swim Team-MR    1:42.77    1:36.01          3  
                  46.36     1:36.01 (49.65)                                        
 15 Rodriguez, Valerie   9 Bscat-MR             1:39.78    1:37.56          2  
                  48.84     1:37.56 (48.72)                                        
 16 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             1:31.53    1:38.16          1  
                  46.98     1:38.16 (51.18)                                        
 17 Vallo, Emma R       10 Agua Swim Team-MR    1:40.59    1:38.83        
                  48.08     1:38.83 (50.75)                                        
 18 Breen, Gabby         9 Bscat-MR             1:48.00    1:39.42        
                1:39.93         1:39.42 ( )                                        
 19 Suarez-Rebling, Ma   9 Agua Swim Team-MR    1:39.05    1:40.26        
                1:40.26         1:40.26 ( )                                        
 20 Giordano, Leta K     9 Agua Swim Team-MR    1:38.64    1:40.38        
                  49.13     1:40.38 (51.25)                                        
 21 Kilgallen, Kayla    10 Bscat-MR             1:46.00    1:41.44        
                  49.30     1:41.44 (52.14)                                        
 22 Kenney, Ryan M      10 LIAC-MR              1:39.89    1:41.56        
                  50.43     1:41.56 (51.13)                                        
 23 McCann, Jenna        9 Bscat-MR             1:52.00    1:42.65        
                  48.92     1:42.65 (53.73)                                        
 24 Rochelle, Shannon    9 Bscat-MR             1:52.00    1:44.23        
                  51.27     1:44.23 (52.96)                                        
 25 Moriarty, Cassie    10 Bscat-MR             1:42.00    1:44.68        
                  50.97     1:44.68 (53.71)                                        
 26 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR    2:00.00    1:47.01        
 27 Briano, Emily       10 WAC-MR               1:56.87    1:47.44        
                  51.88     1:47.44 (55.56)                                        
 28 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.07        
                  51.86     1:48.07 (56.21)                                        
 29 Maroney, Shannon     9 Bscat-MR             1:54.60    1:49.43        
                  53.83     1:49.43 (55.60)                                        
 30 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR    1:54.00    1:49.48        
                1:58.43         1:49.48 ( )                                        
 31 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR    1:47.94    1:49.87        
                  54.40     1:49.87 (55.47)                                        
 32 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR               1:55.55    1:52.64        
                  56.00     1:52.64 (56.64)                                        
 33 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR    1:45.07    1:54.02        
                  52.63   1:54.02 (1:01.39)                                        
 34 Joesph, Jeannine    10 Metro Piranhas-MR         NT    1:56.30        
                  49.97   1:56.30 (1:06.33)                                        
 35 Povitch, Justina    10 WAC-MR               1:58.95    1:58.92        
                  58.17   1:58.92 (1:00.75)                                        
 -- Crocker, Carolyn A   9 Bscat-MR             1:55.32         DQ        
                1:57.35                                                            
 -- Harrington, Erin     9 WAC-MR               1:50.00         DQ        
                  54.36                                                            
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR      42.09      41.40         20  
  2 Wilf, Jenna R        9 Agua Swim Team-MR      45.43      43.39         17  
  3 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      43.97      43.48         16  
  4 Lennon, MaryAnn E    9 LIAC-MR                46.03      44.96         15  
  5 Kaplan, Brooke M    10 LIAC-MR                45.99      45.05         14  
  6 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR      45.13      45.31         13  
  7 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR      45.34      45.44         12  
  8 Germano, Caroline   10 LIAC-MR                47.11      45.94         11  
  9 Lu, Grace G         10 APEX-MR                46.43      46.34          9  
 10 Sodi, Allegra T      9 LIAC-MR                48.89      46.47          7  
 11 Wellner, Mikaela K  10 Agua Swim Team-MR      45.35      46.71          6  
 12 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR                 46.08      46.77          5  
 13 Kilgallen, Kayla    10 Bscat-MR               46.00      47.23          4  
 14 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR      48.09      47.43          3  
 15 Rubino, Cassie      10 TRS-MR                 53.17      47.47          2  
 16 Giordano, Leta K     9 Agua Swim Team-MR      48.38      47.78          1  
 17 Haiken, Charlotte    9 Agua Swim Team-MR      54.19      49.09        
 18 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR      49.74      49.71        
 19 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR      48.58      49.99        
 20 Pusateri, Julia M    9 LIAC-MR                52.27      50.06        
 21 Suarez-Rebling, Ma   9 Agua Swim Team-MR      48.16      50.25        
 22 Briano, Emily       10 WAC-MR                 51.44      51.22        
 23 Pena, Sarahe         9 Agua Swim Team-MR      51.16      51.46        
 24 Vallo, Emma R       10 Agua Swim Team-MR      52.17      51.54        
 25 Yuster-Golob, Keka  10 Kraken-MR              56.20      52.06        
 26 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                44.77      52.44        
 27 Todorovic, Tiana    10 RIST-MR                46.11      53.61        
 28 Garcia, Angelina    10 Metro Piranhas-MR      47.97      54.03        
 29 Kenney, Ryan M      10 LIAC-MR                53.98      54.50        
 30 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               46.00      54.98        
 31 Alvarez, Nora       10 Metro Piranhas-MR      51.64      55.16        
 32 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR      58.00      55.18        
 33 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR                 56.37      56.23        
 34 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR      55.11      57.17        
 35 McCann, Jenna        9 Bscat-MR               50.00      58.77        
 36 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR         NT      59.84        
 37 Rochelle, Shannon    9 Bscat-MR             1:02.00    1:01.03        
 38 Kanda, Nagy          9 RIST-MR                45.33    1:04.13        
 39 Povitch, Justina    10 WAC-MR                 59.03    1:06.00        
 40 Cox, Tyler          10 Metro Piranhas-MR    1:33.38    1:23.24        
 -- Cabassa, Gabriella  10 TRS-MR               1:05.00         DQ        
 -- Crocker, Carolyn A   9 Bscat-MR             1:23.64         DQ        
 -- Harrington, Erin     9 WAC-MR               1:00.00         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    1:34.50    1:32.29         20  
                  43.78     1:32.29 (48.51)                                        
  2 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    1:35.63    1:33.39         17  
                  45.80     1:33.39 (47.59)                                        
  3 Lu, Grace G         10 APEX-MR              1:44.68    1:37.22         16  
                  46.51     1:37.22 (50.71)                                        
  4 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    1:38.68    1:38.16         15  
                  46.92     1:38.16 (51.24)                                        
  5 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    1:38.37    1:39.27         14  
                  47.52     1:39.27 (51.75)                                        
  6 Lennon, MaryAnn E    9 LIAC-MR              1:39.80    1:39.53         13  
                  48.09     1:39.53 (51.44)                                        
  7 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    1:42.96    1:40.51         12  
                  47.06     1:40.51 (53.45)                                        
  8 Degearo, Kaitlyn V  10 LIAC-MR              1:38.87    1:41.58         11  
                  48.76     1:41.58 (52.82)                                        
  9 Rubino, Cassie      10 TRS-MR               2:05.91    1:45.50          9  
                  48.99     1:45.50 (56.51)                                        
 10 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR               2:10.12    1:46.25          7  
                  51.26     1:46.25 (54.99)                                        
 11 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    1:43.62    1:46.69          6  
                  51.67     1:46.69 (55.02)                                        
 12 Cusumano, Nicole    10 WAC-MR               2:10.34    1:47.98          5  
                  52.58     1:47.98 (55.40)                                        
 13 Feeley, Alexa M      9 LIAC-MR              2:20.00    1:49.17          4  
                  51.03     1:49.17 (58.14)                                        
 14 Pusateri, Julia M    9 LIAC-MR              1:51.41    1:49.43          3  
                  52.08     1:49.43 (57.35)                                        
 15 Kilgallen, Catheri   9 LIAC-MR              1:46.81    1:49.48          2  
                  50.88     1:49.48 (58.60)                                        
 16 Heaney, Finola M     9 LIAC-MR              1:54.58    1:52.98          1  
                  52.63   1:52.98 (1:00.35)                                        
 17 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR    1:59.00    1:53.10        
                  53.46     1:53.10 (59.64)                                        
 18 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR    1:52.98    1:53.42        
                  53.69     1:53.42 (59.73)                                        
 19 Li, Laura            9 CFA-MR               1:50.32    1:54.86        
                  51.70   1:54.86 (1:03.16)                                        
 20 Agostino, Amanda L   9 LIAC-MR              1:54.21    1:55.31        
                  54.25   1:55.31 (1:01.06)                                        
 21 Kenney, Ryan M      10 LIAC-MR              2:01.09    2:02.39        
                  56.90   2:02.39 (1:05.49)                                        
 22 Wolin, Sydney L     10 CFA-MR               1:55.32    2:04.22        
                  59.50   2:04.22 (1:04.72)                                        
 23 Lana, Rachel E      10 LIAC-MR              1:58.34    2:04.54        
                  59.16   2:04.54 (1:05.38)                                        
 24 Messner, Gabby R     9 CFA-MR               1:49.28    2:04.86        
                  58.38   2:04.86 (1:06.48)                                        
 25 Cusumano, Alexandr   9 WAC-MR               2:10.23    2:10.93        
                1:02.10   2:10.93 (1:08.83)                                        
 26 Povitch, Justina    10 WAC-MR               2:00.00    2:16.90        
                1:02.96   2:16.90 (1:13.94)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lennon, MaryAnn E    9 LIAC-MR                37.25      35.96         20  
  2 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR      40.71      38.34         17  
  3 Giordano, Leta K     9 Agua Swim Team-MR      45.00      39.18         16  
  4 Garcia, Angelina    10 Metro Piranhas-MR         NT      40.94         15  
  5 Moriarty, Cassie    10 Bscat-MR               44.00      41.94         14  
  6 Kaplan, Brooke M    10 LIAC-MR                42.00      42.08         13  
  7 Lu, Grace G         10 APEX-MR                   NT      44.00         12  
  8 Wellner, Mikaela K  10 Agua Swim Team-MR      45.00      44.01         11  
  9 Safovich, Polina     9 Bscat-MR               34.00      44.07          9  
 10 Gasic, Andrea       10 RIST-MR                41.28      44.62          7  
 11 Germano, Caroline   10 LIAC-MR                46.61      45.07          6  
 12 Yuster-Golob, Keka  10 Kraken-MR                 NT      45.38          5  
 13 Kilgallen, Kayla    10 Bscat-MR               42.00      45.58          4  
 14 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR      46.05      45.91          3  
 15 Rodriguez, Valerie   9 Bscat-MR               41.00      46.91          2  
 16 Vallo, Emma R       10 Agua Swim Team-MR      50.00      47.72          1  
 17 Rochelle, Shannon    9 Bscat-MR               52.00      47.79        
 18 Pusateri, Julia M    9 LIAC-MR                59.83      47.80        
 19 Kenney, Ryan M      10 LIAC-MR                50.09      48.69        
 20 Frater, Hannah       9 Agua Swim Team-MR         NT      48.80        
 21 Harrington, Erin     9 WAC-MR                 56.50      49.62        
 22 Breen, Gabby         9 Bscat-MR               42.00      50.98        
 23 Kanda, Nagy          9 RIST-MR                41.25      51.49        
 24 Povitch, Justina    10 WAC-MR                 56.48      51.94        
 25 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR      52.00      53.26        
 26 Gullickson, Lauren  10 WAC-MR                 55.55      53.58        
 27 Joesph, Jeannine    10 Metro Piranhas-MR         NT      55.36        
 28 Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR      55.00      56.32        
 29 Stokke, Vilde B     10 Agua Swim Team-MR      58.95      56.34        
 30 Alvarez, Nora       10 Metro Piranhas-MR         NT      56.38        
 31 Maroney, Shannon     9 Bscat-MR               50.00      58.48        
 32 Crocker, Carolyn A   9 Bscat-MR               54.00      59.00        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               1:26.91    1:24.17         20  
                  38.98     1:24.17 (45.19)                                        
  2 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               1:28.00    1:27.45         17  
                  39.43     1:27.45 (48.02)                                        
  3 Lu, Grace G         10 APEX-MR                   NT    1:36.79         16  
                  44.88     1:36.79 (51.91)                                        
  4 Schubert, Olivia C   9 WAC-MR               1:50.56    1:42.36         15  
                  44.25     1:42.36 (58.11)                                        
  5 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             1:38.00    1:44.16         14  
                  46.04     1:44.16 (58.12)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Van Tassell, Amand  10 WAC-MR               3:11.62    2:57.93         20  
                  38.44     1:24.93 (46.49)     2:17.12 (52.19)     2:57.93 (40.81)
  2 Hutton, Theresa      9 TRS-MR               3:05.98    2:58.26         17  
                  39.93     1:23.27 (43.34)     2:21.12 (57.85)     2:58.26 (37.14)
  3 Lennon, MaryAnn E    9 LIAC-MR              3:45.00    2:59.21         16  
                  38.38     1:24.87 (46.49)     2:19.66 (54.79)     2:59.21 (39.55)
  4 Fuchs, Lindsey      10 Agua Swim Team-MR    3:15.00    3:00.91         15  
                  41.98     1:28.27 (46.29)     2:19.40 (51.13)     3:00.91 (41.51)
  5 Degearo, Kaitlyn V  10 LIAC-MR              3:30.00    3:03.66         14  
                  39.20     1:27.55 (48.35)     2:21.95 (54.40)     3:03.66 (41.71)
  6 Kuo, Elizabeth F    10 Agua Swim Team-MR    3:12.20    3:05.57         13  
                  44.81     1:29.35 (44.54)     2:22.53 (53.18)     3:05.57 (43.04)
  7 Kelly, Jordan A     10 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:09.12         12  
                  49.36     1:36.26 (46.90)     2:26.44 (50.18)     3:09.12 (42.68)
  8 Arjomand, Banou     10 Agua Swim Team-MR    3:13.92    3:15.65         11  
                  47.63     1:37.50 (49.87)     2:32.57 (55.07)     3:15.65 (43.08)
  9 Sullivan, Mariana   10 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:16.28          9  
                  48.47     1:39.08 (50.61)     2:33.61 (54.53)     3:16.28 (42.67)
 10 Eguchi, Lydia        9 Agua Swim Team-MR    3:20.00    3:19.38          7  
                  44.34     1:36.85 (52.51)     2:32.53 (55.68)     3:19.38 (46.85)
 11 Safovich, Polina     9 Bscat-MR             3:20.00    3:32.12          6  
                  48.29     1:42.45 (54.16)   2:46.20 (1:03.75)     3:32.12 (45.92)
 12 Rodriguez, Valerie   9 Bscat-MR             3:40.00    3:34.10          5  
                  52.21     1:46.11 (53.90)   2:46.92 (1:00.81)     3:34.10 (47.18)
 13 Lana, Rachel E      10 LIAC-MR              3:50.00    3:49.02          4  
                  54.90     1:53.14 (58.24)   2:58.41 (1:05.27)     3:49.02 (50.61)
 14 Arjomand, May        9 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:50.94          3  
                1:01.04     1:57.52 (56.48)     2:55.03 (57.51)     3:50.94 (55.91)
 15 Povitch, Justina    10 WAC-MR               3:56.56    3:58.48          2  
                  52.67     1:49.36 (56.69)   3:04.82 (1:15.46)     3:58.48 (53.66)
 -- Kleckner, Sabrina   10 Agua Swim Team-MR    3:55.00         DQ        
                                1:54.72 ( )   3:03.30 (1:08.58)          DQ (56.78)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR      26.86      26.74         20  
  2 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      26.42      26.84         17  
  3 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      27.20      27.54         16  
  4 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR      27.72      27.83         15  
  5 Lee, Lauren         12 TRS-MR                 29.21      28.28         14  
  6 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR      28.21      28.81         13  
  7 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR      28.70      28.87         12  
  8 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR                 29.47      29.10         11  
  9 Im, Gabi            12 TRS-MR                 29.69      29.27          9  
 10 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR      29.03      29.37          7  
 11 Shehan, Olivia W    11 Agua Swim Team-MR      29.10      29.51          6  
 12 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR                 29.07      29.68          5  
 13 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR      30.49      30.04          4  
 14 Moushovich, Elana   12 RIST-MR                32.15      30.10          3  
 15 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR      30.82      30.22          2  
 16 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR      29.74      30.63          1  
 17 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR      32.09      30.69        
 18 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      32.19      31.21        
 19 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                32.66      31.81        
 20 Nakkab, Jasmine R   11 LIAC-MR                31.82      31.89        
 21 Ashley, Teshan      11 Metro Piranhas-MR      33.18      32.13        
 22 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR      31.57      32.22        
 23 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 32.87      32.32        
 24 Sutherland, Dina E  12 LIAC-MR                33.32      32.91        
 25 Manfre, Victoria E  12 LIAC-MR                32.63      32.92        
 26 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR                 35.20      33.25        
 27 Sullivan, Emily     12 TRS-MR                 33.20      33.43        
 28 Rochelle, Megan     12 Bscat-MR               41.00      33.45        
 29 Hew, Madeleine      11 WAC-MR                 33.52      33.99        
 30 Fischer, Lexie      11 TRS-MR                 34.45      34.05        
 31 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 36.28      34.11        
 32 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR      34.39      34.26        
 32 Yu, Crystal         12 TRS-MR                 34.83      34.26        
 34 Mena, Zuri          11 Metro Piranhas-MR      32.85      34.43        
 35 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR      35.06      34.48        
 36 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 35.13      35.35        
 37 Stephens, Kiana     12 Metro Piranhas-MR      32.67      35.59        
 38 Alvarado, Elizabet  12 Metro Piranhas-MR      35.62      35.80        
 39 Williams, Michele   12 WAC-MR                 37.42      36.12        
 40 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                35.38      36.19        
 41 Hood, Amy N         12 RIST-MR                33.15      36.28        
 42 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR      34.97      36.31        
 43 Bolden, Amber       11 Metro Piranhas-MR      34.81      36.67        
 44 Mossel, Carolien N  12 Kraken-MR              38.30      36.94        
 45 Mejia, Angela       11 Metro Piranhas-MR      34.74      37.04        
 46 Sedlis, Lucy W      11 Kraken-MR              39.20      38.25        
 47 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      38.51      38.27        
 48 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR              37.90      38.37        
 49 McTigue, Meaghan J  12 WAC-MR                 37.00      38.50        
 50 Key, Harmony        12 Metro Piranhas-MR      39.82      39.25        
 51 Kasdin, Abby C      11 Kraken-MR              36.45      41.32        
 52 Abdelrahman, Roba   12 Shy/Seals-MR           37.19      46.34        
 53 Cespedas, Isabel    11 Metro Piranhas-MR      48.75      51.39        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR      57.54      57.31         20  
                  27.24       57.31 (30.07)                                        
  2 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      57.56      58.53         17  
                  28.36       58.53 (30.17)                                        
  3 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      59.80      59.79         16  
                  28.43       59.79 (31.36)                                        
  4 Lee, Lauren         12 TRS-MR               1:02.58    1:02.13         15  
                  29.65     1:02.13 (32.48)                                        
  5 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:02.54    1:02.34         14  
                  30.34     1:02.34 (32.00)                                        
  6 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:03.16    1:03.90         13  
                  31.14     1:03.90 (32.76)                                        
  7 Im, Gabi            12 TRS-MR               1:05.03    1:04.25         12  
                  30.99     1:04.25 (33.26)                                        
  8 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:05.89    1:04.95         11  
                  30.47     1:04.95 (34.48)                                        
  9 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    1:05.62    1:06.87          9  
                  31.74     1:06.87 (35.13)                                        
 10 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:01.69    1:07.95          7  
                  32.32     1:07.95 (35.63)                                        
 11 Moushovich, Elana   12 RIST-MR              1:12.36    1:09.98          6  
                  33.39     1:09.98 (36.59)                                        
 12 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:07.62    1:10.44          5  
                  33.14     1:10.44 (37.30)                                        
 13 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:11.34    1:10.55          4  
                  33.55     1:10.55 (37.00)                                        
 14 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    1:10.97    1:10.56          3  
                  33.70     1:10.56 (36.86)                                        
 15 Nakkab, Jasmine R   11 LIAC-MR              1:11.91    1:14.39          2  
                  35.18     1:14.39 (39.21)                                        
 16 Sutherland, Dina E  12 LIAC-MR              1:14.53    1:14.48          1  
                  35.18     1:14.48 (39.30)                                        
 17 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               1:14.15    1:15.91        
                  37.20     1:15.91 (38.71)                                        
 18 Hood, Amy N         12 RIST-MR              1:14.12    1:17.21        
                  36.65     1:17.21 (40.56)                                        
 19 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:20.06    1:20.40        
                  38.87     1:20.40 (41.53)                                        
 20 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               1:17.25    1:20.42        
                  37.77     1:20.42 (42.65)                                        
 21 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    1:17.42    1:20.55        
                  38.82     1:20.55 (41.73)                                        
 22 Longworth, Shannon  11 CFA-MR               1:18.54    1:21.26        
 23 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    1:28.45    1:24.18        
                  37.84     1:24.18 (46.34)                                        
 24 Zhao, Lin           11 Bscat-MR             1:22.00    1:24.81        
                  41.27     1:24.81 (43.54)                                        
 25 Sedlis, Lucy W      11 Kraken-MR                 NT    1:27.29        
                  40.48     1:27.29 (46.81)                                        
 26 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR               1:24.67    1:28.21        
                  40.72     1:28.21 (47.49)                                        
 27 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR    1:28.83    1:34.05        
                  44.82     1:34.05 (49.23)                                        
 28 Middleton, Kaya L   11 Kraken-MR                 NT    1:37.63        
                  44.05     1:37.63 (53.58)                                        
 -- George, Nadine T    12 Bscat-MR             1:47.00         DQ        
                  49.14          DQ (56.39)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    2:07.23    2:06.08         20  
                  28.58     1:00.39 (31.81)     1:33.37 (32.98)     2:06.08 (32.71)
  2 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    2:07.41    2:07.73         17  
                  30.27     1:03.03 (32.76)     1:35.95 (32.92)     2:07.73 (31.78)
  3 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    2:09.07    2:09.51         16  
                  30.13     1:02.61 (32.48)     1:36.18 (33.57)     2:09.51 (33.33)
  4 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR    2:14.02    2:12.96         15  
                  30.38     1:04.16 (33.78)     1:39.89 (35.73)     2:12.96 (33.07)
  5 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               2:16.49    2:14.62         14  
                  31.16     1:05.42 (34.26)     1:40.55 (35.13)     2:14.62 (34.07)
  6 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               2:15.61    2:14.84         13  
                  31.19     1:05.55 (34.36)     1:41.08 (35.53)     2:14.84 (33.76)
  7 Lee, Lauren         12 TRS-MR               2:17.83    2:14.95         12  
                  30.81     1:05.63 (34.82)     1:40.79 (35.16)     2:14.95 (34.16)
  8 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               2:12.81    2:15.80         11  
                  31.59     1:06.18 (34.59)     1:41.39 (35.21)     2:15.80 (34.41)
  9 Shehan, Olivia W    11 Agua Swim Team-MR    2:17.72    2:16.35          9  
                  31.47     1:06.04 (34.57)     1:41.95 (35.91)     2:16.35 (34.40)
 10 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    2:14.95    2:16.36          7  
                  31.93     1:06.74 (34.81)     1:42.10 (35.36)     2:16.36 (34.26)
 11 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    2:14.51    2:16.75          6  
                  31.72     1:06.87 (35.15)     1:42.48 (35.61)     2:16.75 (34.27)
 12 Rush, Meaghan C     12 LIAC-MR              2:21.55    2:17.33          5  
                  31.98     1:06.92 (34.94)     1:43.00 (36.08)     2:17.33 (34.33)
 13 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    2:31.05    2:19.51          4  
                  30.72     1:06.27 (35.55)     1:43.19 (36.92)     2:19.51 (36.32)
 14 Im, Gabi            12 TRS-MR               2:22.69    2:21.81          3  
                  31.51     1:06.92 (35.41)     1:44.03 (37.11)     2:21.81 (37.78)
 15 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    2:15.88    2:22.35          2  
                  30.39     1:07.06 (36.67)     1:44.52 (37.46)     2:22.35 (37.83)
 16 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    2:24.00    2:26.52          1  
                  33.18     1:09.91 (36.73)     1:48.51 (38.60)     2:26.52 (38.01)
 17 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR    2:29.14    2:26.75        
                  33.41     1:11.54 (38.13)     1:50.53 (38.99)     2:26.75 (36.22)
 18 Olazabal, Gabriell  11 LIAC-MR              2:27.57    2:27.47        
                  32.43     1:09.13 (36.70)     1:48.75 (39.62)     2:27.47 (38.72)
 19 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    2:27.84    2:29.55        
                  32.79     1:11.72 (38.93)     1:51.50 (39.78)     2:29.55 (38.05)
 20 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR    2:40.09    2:33.52        
                  34.35     1:13.26 (38.91)     1:53.57 (40.31)     2:33.52 (39.95)
 21 Manfre, Victoria E  12 LIAC-MR              2:45.00    2:33.64        
                  34.36     1:12.89 (38.53)     1:53.09 (40.20)     2:33.64 (40.55)
 22 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    2:38.31    2:33.86        
                  34.26     1:13.82 (39.56)     1:54.68 (40.86)     2:33.86 (39.18)
 23 Nakkab, Jasmine R   11 LIAC-MR              2:36.86    2:34.28        
                  35.31     1:13.80 (38.49)     1:55.08 (41.28)     2:34.28 (39.20)
 24 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR    2:33.11    2:34.43        
                  34.62     1:13.69 (39.07)     1:54.49 (40.80)     2:34.43 (39.94)
 25 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               2:37.35    2:35.31        
                  33.93     1:13.45 (39.52)     1:54.63 (41.18)     2:35.31 (40.68)
 26 Quick, Lisa K       12 LIAC-MR              2:46.96    2:36.21        
                  37.23     1:19.13 (41.90)     1:59.16 (40.03)     2:36.21 (37.05)
 27 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               2:39.80    2:36.72        
                  36.60     1:16.35 (39.75)     1:57.32 (40.97)     2:36.72 (39.40)
 28 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              2:34.98    2:36.93        
                  35.01     1:14.30 (39.29)     1:55.61 (41.31)     2:36.93 (41.32)
 29 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    2:36.90    2:38.00        
                  34.89     1:16.83 (41.94)     1:58.83 (42.00)     2:38.00 (39.17)
 30 Abramowitz, Rachel  11 LIAC-MR              2:31.11    2:38.84        
                  35.33     1:14.98 (39.65)     1:56.50 (41.52)     2:38.84 (42.34)
 31 Sussman, Heather    12 TRS-MR               2:43.98    2:39.02        
                  35.30     1:16.26 (40.96)     1:58.33 (42.07)     2:39.02 (40.69)
 32 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR               2:34.54    2:40.31        
                  34.77     1:15.43 (40.66)     1:58.05 (42.62)     2:40.31 (42.26)
 33 Hew, Madeleine      11 WAC-MR               3:20.81    2:43.76        
                  37.39     1:19.20 (41.81)     2:02.78 (43.58)     2:43.76 (40.98)
 34 Sutherland, Dina E  12 LIAC-MR              2:54.23    2:43.95        
                  35.41                             2:01.09 ( )     2:43.95 (42.86)
 35 Rochelle, Megan     12 Bscat-MR             3:10.00    2:44.31        
                  35.98     1:17.42 (41.44)     2:02.89 (45.47)     2:44.31 (41.42)
 36 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    2:48.66    2:48.58        
                  37.76     1:20.94 (43.18)     2:05.70 (44.76)     2:48.58 (42.88)
 37 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR    3:00.26    2:51.52        
                  36.26     1:19.70 (43.44)   2:51.52 (1:31.82)                    
 38 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    2:56.64    2:53.75        
                  38.78     1:23.60 (44.82)     2:09.52 (45.92)     2:53.75 (44.23)
 39 Mena, Zuri          11 Metro Piranhas-MR    3:01.78    2:59.46        
                  36.47     1:22.13 (45.66)     2:12.55 (50.42)     2:59.46 (46.91)
 40 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    3:12.00    3:01.11        
                  38.36     1:23.92 (45.56)     2:12.72 (48.80)     3:01.11 (48.39)
 41 Williams, Michele   12 WAC-MR                    NT    3:01.71        
                  38.18     1:24.16 (45.98)     2:14.64 (50.48)     3:01.71 (47.07)
 42 Mejia, Angela       11 Metro Piranhas-MR    3:09.00    3:02.60        
                  38.66     1:25.40 (46.74)     2:15.18 (49.78)     3:02.60 (47.42)
 43 McTigue, Meaghan J  12 WAC-MR               3:31.86    3:05.56        
                  41.47     1:30.42 (48.95)     2:20.27 (49.85)     3:05.56 (45.29)
 44 Stephens, Kiana     12 Metro Piranhas-MR    3:18.06    3:08.67        
                  40.29                             2:19.38 ( )     3:08.67 (49.29)
 45 Kasdin, Abby C      11 Kraken-MR                 NT    3:13.43        
                  40.87     1:31.36 (50.49)     2:23.74 (52.38)     3:13.43 (49.69)
 46 Alvarado, Elizabet  12 Metro Piranhas-MR    3:33.00    3:24.87        
                  42.12     1:33.83 (51.71)     2:30.80 (56.97)     3:24.87 (54.07)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR      29.21      29.61         20  
  2 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR      31.34      31.54         17  
  3 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR      32.02      32.62         16  
  4 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      31.67      33.44         15  
  5 Lee, Lauren         12 TRS-MR                 33.65      33.92         14  
  6 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      34.97      34.06         13  
  7 Shehan, Olivia W    11 Agua Swim Team-MR      35.07      34.65         12  
  8 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR      34.13      34.75         11  
  9 Rush, Meaghan C     12 LIAC-MR                34.91      34.96          9  
 10 Olazabal, Gabriell  11 LIAC-MR                36.42      35.30          7  
 11 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR      37.24      35.64          6  
 12 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR      38.46      35.82          5  
 13 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR      36.39      36.20          4  
 14 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR      34.57      36.42          3  
 15 Nakkab, Jasmine R   11 LIAC-MR                37.76      37.30          2  
 16 Abramowitz, Rachel  11 LIAC-MR                36.48      37.48          1  
 17 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR      37.13      37.50        
 18 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR      38.34      37.51        
 19 Manfre, Victoria E  12 LIAC-MR                39.09      38.12        
 19 Moushovich, Elana   12 RIST-MR                37.35      38.12        
 21 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 39.84      38.68        
 22 Quick, Lisa K       12 LIAC-MR                37.35      38.81        
 23 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR      38.37      39.05        
 23 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                38.18      39.05        
 25 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR      43.22      39.12        
 26 Hew, Madeleine      11 WAC-MR                 40.66      39.45        
 27 Williams, Michele   12 WAC-MR                    NT      39.64        
 28 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR      40.42      39.95        
 29 Rochelle, Megan     12 Bscat-MR               49.00      40.34        
 30 Ashley, Teshan      11 Metro Piranhas-MR      41.09      40.35        
 31 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 39.27      41.43        
 32 Yu, Crystal         12 TRS-MR                 43.15      42.49        
 33 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR      43.85      42.56        
 34 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                43.83      42.57        
 35 Bolden, Amber       11 Metro Piranhas-MR      44.16      42.69        
 36 Sutherland, Dina E  12 LIAC-MR                43.21      43.16        
 37 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR              50.05      43.39        
 38 Mena, Zuri          11 Metro Piranhas-MR      40.48      43.55        
 39 Fischer, Lexie      11 TRS-MR                 43.51      43.64        
 40 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR                 45.16      44.18        
 40 McTigue, Meaghan J  12 WAC-MR                 46.54      44.18        
 42 Hood, Amy N         12 RIST-MR                38.20      44.27        
 43 Alvarado, Elizabet  12 Metro Piranhas-MR      44.65      45.37        
 44 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      46.93      45.55        
 45 Key, Harmony        12 Metro Piranhas-MR      47.09      47.44        
 46 Mejia, Angela       11 Metro Piranhas-MR      42.00      48.25        
 47 Kasdin, Abby C      11 Kraken-MR                 NT      50.04        
 48 Abdelrahman, Roba   12 Shy/Seals-MR              NT      50.54        
 49 Cespedas, Isabel    11 Metro Piranhas-MR      47.97      56.95        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    1:02.16    1:03.89         20  
                  30.77     1:03.89 (33.12)                                        
  2 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:09.73    1:10.04         17  
                  34.08     1:10.04 (35.96)                                        
  3 Lee, Lauren         12 TRS-MR               1:13.75    1:11.65         16  
                  34.63     1:11.65 (37.02)                                        
  4 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:11.78    1:12.72         15  
                  35.64     1:12.72 (37.08)                                        
  5 Im, Gabi            12 TRS-MR               1:18.93    1:14.91         14  
                  35.77     1:14.91 (39.14)                                        
  6 Olazabal, Gabriell  11 LIAC-MR              1:15.47    1:15.73         13  
                  37.05     1:15.73 (38.68)                                        
  7 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:17.50    1:16.77         12  
                  37.62     1:16.77 (39.15)                                        
  8 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    1:17.39    1:18.88         11  
                  38.06     1:18.88 (40.82)                                        
  9 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:14.58    1:20.03          9  
                  39.30     1:20.03 (40.73)                                        
 10 Nakkab, Jasmine R   11 LIAC-MR              1:24.47    1:21.41          7  
                  39.78     1:21.41 (41.63)                                        
 11 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    1:21.78    1:21.87          6  
                  39.98     1:21.87 (41.89)                                        
 12 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:21.71    1:22.41          5  
                  40.41     1:22.41 (42.00)                                        
 13 Longworth, Shannon  11 CFA-MR               1:27.23    1:27.17          4  
                  42.00     1:27.17 (45.17)                                        
 14 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               1:25.36    1:29.69          3  
                  44.76     1:29.69 (44.93)                                        
 15 Sutherland, Dina E  12 LIAC-MR              1:32.55    1:32.34          2  
 16 Sussman, Heather    12 TRS-MR               1:26.80    1:32.49          1  
                  45.56     1:32.49 (46.93)                                        
 17 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:29.90    1:33.69        
                  46.38     1:33.69 (47.31)                                        
 18 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    1:45.44    1:36.29        
 19 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR    1:45.06    1:37.09        
                  46.59     1:37.09 (50.50)                                        
 20 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR               1:41.65    1:42.40        
                  49.06     1:42.40 (53.34)                                        
 21 Middleton, Kaya L   11 Kraken-MR                 NT    1:47.08        
                  50.81     1:47.08 (56.27)                                        
 22 George, Nadine T    12 Bscat-MR             1:46.00    1:50.43        
 -- Abdelrahman, Roba   12 Shy/Seals-MR         1:50.28         DQ        
                  51.17                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      32.01      33.28         20  
  2 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR      36.49      36.66         17  
  3 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      50.99      37.18         16  
  4 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR      36.86      39.09         15  
  5 Sutherland, Dina E  12 LIAC-MR                39.76      40.25         13.5
  5 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR      41.25      40.25         13.5
  7 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR      42.71      41.08         12  
  8 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR      42.24      42.72         11  
  9 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR      45.90      43.15          9  
 10 Olazabal, Gabriell  11 LIAC-MR                44.05      43.17          7  
 11 Nakkab, Jasmine R   11 LIAC-MR                42.73      43.51          6  
 12 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 48.01      44.19          5  
 13 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR      43.00      44.67          4  
 14 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 45.40      44.80          3  
 15 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                50.32      45.68          2  
 16 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR      49.48      47.22          1  
 17 Hood, Amy N         12 RIST-MR                43.64      47.93        
 18 Sedlis, Lucy W      11 Kraken-MR                 NT      48.87        
 19 Zhao, Lin           11 Bscat-MR               48.21      48.97        
 20 Longworth, Shannon  11 CFA-MR                 52.68      49.95        
 21 Abdelrahman, Roba   12 Shy/Seals-MR              NT      52.10        
 22 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR      59.00      52.66        
 23 Middleton, Kaya L   11 Kraken-MR                 NT      53.87        
 24 George, Nadine T    12 Bscat-MR               50.00      54.38        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    1:11.27    1:12.45         20  
                  34.05     1:12.45 (38.40)                                        
  2 Suarez, Daniela I   12 Agua Swim Team-MR    1:14.07    1:15.10         17  
                  35.60     1:15.10 (39.50)                                        
  3 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:19.29    1:20.47         16  
                  12.42   1:20.47 (1:08.05)                                        
  4 Pena E., Jarleen B  12 Agua Swim Team-MR    1:19.71    1:20.64         15  
                  37.54     1:20.64 (43.10)                                        
  5 Diserio, Sophia     12 Agua Swim Team-MR    1:24.18    1:21.53         14  
                  38.52     1:21.53 (43.01)                                        
  6 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:21.83    1:21.58         13  
                  38.23     1:21.58 (43.35)                                        
  7 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR    1:19.94    1:21.71         12  
                  39.56     1:21.71 (42.15)                                        
  8 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    1:18.76    1:22.87         11  
                  39.62     1:22.87 (43.25)                                        
  9 Shehan, Olivia W    11 Agua Swim Team-MR    1:22.14    1:23.53          9  
                  39.47     1:23.53 (44.06)                                        
 10 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:26.45    1:25.09          7  
                  41.40     1:25.09 (43.69)                                        
 11 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:27.01    1:26.74          6  
                  41.03     1:26.74 (45.71)                                        
 12 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    1:27.60    1:27.17          5  
                  41.55     1:27.17 (45.62)                                        
 13 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    1:31.49    1:28.01          4  
                  42.52     1:28.01 (45.49)                                        
 14 Rush, Meaghan C     12 LIAC-MR              1:28.33    1:29.05          3  
                  43.78     1:29.05 (45.27)                                        
 15 Sullivan, Emily     12 TRS-MR               1:28.81    1:30.52          2  
                  43.15     1:30.52 (47.37)                                        
 16 Ashley, Teshan      11 Metro Piranhas-MR    1:35.41    1:30.88          1  
                  42.53     1:30.88 (48.35)                                        
 17 Ringler, Julia I    11 Agua Swim Team-MR    1:41.97    1:30.94        
                  43.03     1:30.94 (47.91)                                        
 18 Im, Gabi            12 TRS-MR               1:31.16    1:31.93        
                  42.11     1:31.93 (49.82)                                        
 19 Abramowitz, Rachel  11 LIAC-MR              1:32.68    1:32.37        
                  44.01     1:32.37 (48.36)                                        
 20 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    1:32.10    1:32.95        
                  44.70     1:32.95 (48.25)                                        
 21 Sutto-Plunz, Sarah  12 Kraken-MR            1:41.00    1:33.19        
                  44.14     1:33.19 (49.05)                                        
 22 Sutherland, Dina E  12 LIAC-MR              1:29.37    1:33.27        
                  42.14     1:33.27 (51.13)                                        
 23 Olazabal, Gabriell  11 LIAC-MR              1:33.06    1:33.76        
                  43.97     1:33.76 (49.79)                                        
 24 Manfre, Victoria E  12 LIAC-MR              1:35.83    1:33.88        
                  45.30     1:33.88 (48.58)                                        
 25 Mejia, Angela       11 Metro Piranhas-MR    1:34.97    1:34.01        
                  45.27     1:34.01 (48.74)                                        
 26 Quick, Lisa K       12 LIAC-MR              1:31.20    1:34.06        
                  46.95     1:34.06 (47.11)                                        
 27 Howe, Campbell C    11 Agua Swim Team-MR    1:36.34    1:34.54        
                  45.28     1:34.54 (49.26)                                        
 28 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    1:30.01    1:34.70        
                  45.52     1:34.70 (49.18)                                        
 29 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               1:44.11    1:35.38        
                  45.86     1:35.38 (49.52)                                        
 30 Nakkab, Jasmine R   11 LIAC-MR              1:34.28    1:36.13        
                  44.61     1:36.13 (51.52)                                        
 31 Omelanczuk, Caroli  12 TRS-MR               1:40.89    1:37.31        
                  45.57     1:37.31 (51.74)                                        
 32 Hew, Madeleine      11 WAC-MR               1:45.23    1:37.76        
                  46.40     1:37.76 (51.36)                                        
 33 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    1:35.10    1:39.06        
                  47.17     1:39.06 (51.89)                                        
 34 Fischer, Lexie      11 TRS-MR               1:53.28    1:39.23        
                  47.86     1:39.23 (51.37)                                        
 35 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    1:47.28    1:42.92        
                  48.73     1:42.92 (54.19)                                        
 36 McTigue, Meaghan J  12 WAC-MR               1:55.66    1:46.68        
                  49.96     1:46.68 (56.72)                                        
 37 Thamsen, Kathryn    12 TRS-MR               2:05.89    1:47.81        
                  51.67     1:47.81 (56.14)                                        
 38 Stephens, Kiana     12 Metro Piranhas-MR    1:52.62    1:49.23        
                  50.14     1:49.23 (59.09)                                        
 39 Abdelrahman, Roba   12 Shy/Seals-MR              NT    1:51.08        
                  51.95     1:51.08 (59.13)                                        
 40 Mena, Zuri          11 Metro Piranhas-MR    1:52.73    1:54.06        
                  51.72   1:54.06 (1:02.34)                                        
 41 Bolden, Amber       11 Metro Piranhas-MR    1:59.29    1:54.88        
                  53.57   1:54.88 (1:01.31)                                        
 42 Cespedas, Isabel    11 Metro Piranhas-MR    2:07.46    2:04.59        
                  56.43   2:04.59 (1:08.16)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR      31.38      29.38         20  
  2 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR      30.13      30.76         17  
  3 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR      31.01      31.16         16  
  4 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR      32.21      31.53         15  
  5 Olazabal, Gabriell  11 LIAC-MR                33.58      32.01         14  
  6 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR      31.61      32.44         13  
  7 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR      33.49      32.98         12  
  8 Im, Gabi            12 TRS-MR                 39.02      33.17         11  
  9 Moushovich, Elana   12 RIST-MR                37.45      35.62          9  
 10 Nakkab, Jasmine R   11 LIAC-MR                36.90      36.81          7  
 11 Peralta, Loren S    11 APEX-MR                37.44      37.55          6  
 12 Sussman, Heather    12 TRS-MR                 38.62      37.72          5  
 13 Sutherland, Dina E  12 LIAC-MR                38.89      38.20          4  
 14 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR                 38.89      39.97          3  
 15 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR      44.53      42.07          2  
 16 Zhao, Lin           11 Bscat-MR               47.00      42.75          1  
 17 Farrell, Greta M    11 OWA-MR                 42.72      44.48        
 18 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR                 50.07      44.54        
 19 Maeda, Reiko        11 RIST-MR                   NT      44.85        
 20 George, Nadine T    12 Bscat-MR               48.00      49.17        
 21 Sedlis, Lucy W      11 Kraken-MR                 NT      50.78        
 22 Rosenfeld, Jamie A  11 Agua Swim Team-MR      55.13      51.34        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    1:05.05    1:05.29         20  
                  30.61     1:05.29 (34.68)                                        
  2 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    1:11.04    1:11.19         17  
                  32.88     1:11.19 (38.31)                                        
  3 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    1:11.47    1:11.55         16  
                  34.02     1:11.55 (37.53)                                        
  4 Olazabal, Gabriell  11 LIAC-MR              1:11.02    1:12.57         15  
                  33.74     1:12.57 (38.83)                                        
  5 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR    1:13.96    1:13.30         14  
                  34.92     1:13.30 (38.38)                                        
  6 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:11.82    1:14.23         13  
                  34.53     1:14.23 (39.70)                                        
  7 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:16.03    1:17.58         12  
                  36.26     1:17.58 (41.32)                                        
  8 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    1:16.15    1:18.54         11  
                  36.57     1:18.54 (41.97)                                        
  9 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    1:12.00    1:18.85          9  
                  37.09     1:18.85 (41.76)                                        
 10 Rush, Meaghan C     12 LIAC-MR              1:14.96    1:19.75          7  
                  37.91     1:19.75 (41.84)                                        
 11 Abramowitz, Rachel  11 LIAC-MR              1:19.00    1:21.92          6  
                  37.75     1:21.92 (44.17)                                        
 12 Ramsden, Hannah N   12 Agua Swim Team-MR    1:25.07    1:22.09          5  
                  37.74     1:22.09 (44.35)                                        
 13 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              1:30.26    1:27.69          4  
                  38.62     1:27.69 (49.07)                                        
 14 Yu, Crystal         12 TRS-MR               1:29.95    1:29.06          3  
                  40.50     1:29.06 (48.56)                                        
 15 Quick, Lisa K       12 LIAC-MR              1:27.79    1:33.04          2  
                  41.90     1:33.04 (51.14)                                        
 -- Stephens, Kiana     12 Metro Piranhas-MR         NT         DQ        
                  45.69                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanss, Katie E      12 Agua Swim Team-MR    2:20.18    2:22.17         20  
                  31.16     1:06.15 (34.99)     1:47.36 (41.21)     2:22.17 (34.81)
  2 Reynoso, Jessica M  12 Agua Swim Team-MR    2:24.36    2:28.66         17  
                  33.83     1:12.15 (38.32)     1:53.73 (41.58)     2:28.66 (34.93)
  3 Cirone, Alexandra   12 Agua Swim Team-MR    2:29.08    2:30.91         16  
                  33.19     1:13.18 (39.99)     1:56.30 (43.12)     2:30.91 (34.61)
  4 Chan, Shirley       12 Agua Swim Team-MR    2:29.72    2:31.50         15  
                  34.75     1:12.19 (37.44)     1:58.18 (45.99)     2:31.50 (33.32)
  5 Fuchs, Amanda B     12 Agua Swim Team-MR    2:31.82    2:33.12         14  
                  33.72     1:11.56 (37.84)     1:57.09 (45.53)     2:33.12 (36.03)
  6 Lee, Lauren         12 TRS-MR               2:32.80    2:34.31         13  
                  33.73     1:13.60 (39.87)     2:00.52 (46.92)     2:34.31 (33.79)
  7 Ogisu, Emilie       12 Agua Swim Team-MR    2:34.96    2:35.57         12  
                  34.87     1:13.41 (38.54)     2:01.75 (48.34)     2:35.57 (33.82)
  8 Rodriguez, Keannie  12 Agua Swim Team-MR    2:37.13    2:39.40         11  
                  38.53     1:20.17 (41.64)     2:04.50 (44.33)     2:39.40 (34.90)
  9 Olazabal, Gabriell  11 LIAC-MR              2:39.36    2:40.95          9  
                  32.34     1:13.13 (40.79)     2:04.00 (50.87)     2:40.95 (36.95)
 10 Skoczylas, Anne M   11 Agua Swim Team-MR    2:34.00    2:43.65          7  
                  34.78     1:15.73 (40.95)     2:06.68 (50.95)     2:43.65 (36.97)
 11 Borter, Gabriella   11 Agua Swim Team-MR    2:49.77    2:48.68          6  
                  38.62     1:21.39 (42.77)     2:10.68 (49.29)     2:48.68 (38.00)
 12 Damsky, Abby K      11 Agua Swim Team-MR    2:59.83    2:56.56          5  
                  41.55     1:25.29 (43.74)     2:18.86 (53.57)     2:56.56 (37.70)
 13 Monfiletto, Angela  11 WAC-MR               2:56.57    2:56.91          4  
                  39.90     1:24.89 (44.99)     2:15.55 (50.66)     2:56.91 (41.36)
 14 Peralta, Loren S    11 APEX-MR              3:06.76    2:58.96          3  
                  38.30     1:21.34 (43.04)     2:20.17 (58.83)     2:58.96 (38.79)
 15 Galen, Eve I        11 Agua Swim Team-MR    3:10.04    3:04.81          2  
                  42.57     1:29.74 (47.17)     2:19.71 (49.97)     3:04.81 (45.10)
 16 Schmitt, Rosie H    12 Agua Swim Team-MR    3:01.32    3:05.68          1  
                  43.03     1:32.40 (49.37)     2:24.28 (51.88)     3:05.68 (41.40)
 17 Farrell, Greta M    11 OWA-MR               3:14.78    3:10.27        
                  45.98     1:32.06 (46.08)     2:31.10 (59.04)     3:10.27 (39.17)
 18 Zhao, Lin           11 Bscat-MR             3:26.00    3:12.96        
                  43.68     1:32.85 (49.17)     2:27.60 (54.75)     3:12.96 (45.36)
 19 Valdes, Victoria A  11 WAC-MR               3:35.21    3:18.75        
                  45.00     1:35.39 (50.39)     2:32.66 (57.27)     3:18.75 (46.09)
 20 Zorek, Sophia A     11 Agua Swim Team-MR    3:30.00    3:32.45        
                  51.47     1:44.67 (53.20)     2:43.18 (58.51)     3:32.45 (49.27)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR      25.55      25.64         20  
  2 Walker, Alison E    23 NYAC-MR                27.00      25.89         17  
  3 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR      25.98      26.31         16  
  4 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR      26.37      26.57         15  
  5 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR      26.91      26.95         14  
  6 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR                 26.71      27.02         13  
  7 Corwin, Elyse L     25 NYAC-MR                25.50      27.15         12  
  8 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR      26.80      27.24         11  
  9 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR                 27.31      27.46          9  
 10 Rivera, Ashley M    13 Unattached-MR          27.50      27.76          7  
 11 Hannigan, Kelly G   23 NYAC-MR                26.00      27.83          6  
 12 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR      27.72      27.96          5  
 13 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR                27.52      27.98          4  
 14 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR         NT      28.02          3  
 15 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR      27.92      28.05          2  
 16 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR      27.99      28.37          1  
 17 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR      28.19      28.68        
 18 Torres, Maria J     14 Agua Swim Team-MR      29.22      28.69        
 19 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR      28.41      28.72        
 20 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR      27.80      29.05        
 21 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR      28.78      29.16        
 22 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR                 28.42      29.25        
 23 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR                30.61      29.48        
 24 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR      29.81      29.68        
 25 Alonso, Basilisa    18 APEX-MR                29.50      29.73        
 26 Downer, Kimberly C  15 TRS-MR                 30.73      30.27        
 27 Barratt, Anna D     14 Agua Swim Team-MR      29.90      30.50        
 28 Ragnanan, Karen E   13 Unattached-MR          30.80      30.54        
 29 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR                 29.71      30.55        
 30 McPherson-White, G  13 APEX-MR                32.26      30.99        
 31 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR                31.06      31.26        
 32 Zilberman, Stephan  13 Shy/Seals-MR           32.04      31.63        
 33 Addo, Tiffany       14 Metro Piranhas-MR      32.31      32.96        
 34 Almeida, Wynette A  14 APEX-MR                35.00      33.31        
 35 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR      37.78      33.43        
 36 Stylianou, Andrea   15 WAC-MR                 37.10      33.75        
 37 Tsenter, Anna       14 Shy/Seals-MR           33.16      34.14        
 38 Marchese, Amanda R  15 Bscat-MR               33.07      34.42        
 39 Waring, Tara        16 Metro Piranhas-MR      33.65      34.70        
 40 Martinez, Briana    14 Metro Piranhas-MR      35.34      36.43        
 41 Delgado, Kristie    13 WAC-MR                 36.17      36.44        
 42 Delgado, Krystal    13 WAC-MR                    NT      36.68        
 43 Arroyo, Amanda      15 Metro Piranhas-MR      34.81      36.92        
 44 Heath, Rachel M     13 WAC-MR                    NT      37.22        
 45 Maldonado, Katheri  13 Metro Piranhas-MR      42.91      40.63        
 46 Joesph, Chanel      14 Metro Piranhas-MR      38.04      41.43        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milani, Claudia J   27 NYAC-MR                54.70      56.30         20  
                  26.73       56.30 (29.57)                                        
  2 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR      54.96      56.44         17  
                  27.70       56.44 (28.74)                                        
  3 Miller, Laura C     24 NYAC-MR                56.50      56.93         16  
                  27.31       56.93 (29.62)                                        
  4 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR                 55.71      58.22         15  
                  27.98       58.22 (30.24)                                        
  5 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR      58.34      58.70         14  
                  28.13       58.70 (30.57)                                        
  6 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR                 57.85      58.71         13  
                  28.13       58.71 (30.58)                                        
  7 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR      56.24      59.30         12  
                  28.29       59.30 (31.01)                                        
  8 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR                 57.17      59.58         11  
                  28.67       59.58 (30.91)                                        
  9 Waring, Megan P     14 OWA-MR                 58.40    1:00.43          9  
                  29.22     1:00.43 (31.21)                                        
 10 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    1:00.75    1:00.44          7  
                  29.28     1:00.44 (31.16)                                        
 11 Rivera, Ashley M    13 Unattached-MR        1:00.27    1:00.54          6  
                  29.44     1:00.54 (31.10)                                        
 12 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR      59.98    1:00.98          5  
                  29.84     1:00.98 (31.14)                                        
 13 Ryan, Katherine C   14 OWA-MR               1:00.01    1:01.10          4  
                  29.56     1:01.10 (31.54)                                        
 14 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               1:03.08    1:01.11          3  
                  29.14     1:01.11 (31.97)                                        
 15 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    1:00.67    1:01.45          2  
                  29.76     1:01.45 (31.69)                                        
 16 Senken, Natasha L   13 OWA-MR                 58.34    1:01.55          1  
                  29.62     1:01.55 (31.93)                                        
 17 Torres, Maria J     14 Agua Swim Team-MR    1:04.65    1:02.78        
                  29.81     1:02.78 (32.97)                                        
 18 Parker, Rachel      13 OWA-MR                 59.99    1:03.03        
                  29.56     1:03.03 (33.47)                                        
 19 Alonso, Basilisa    18 APEX-MR              1:07.51    1:03.22        
                  30.41     1:03.22 (32.81)                                        
 20 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:02.50    1:03.39        
                  30.94     1:03.39 (32.45)                                        
 21 Lee, Jenny          14 Unattached-MR        1:02.00    1:03.68        
                  30.21     1:03.68 (33.47)                                        
 22 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:02.70    1:03.70        
                  30.69     1:03.70 (33.01)                                        
 23 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              1:03.37    1:04.07        
                  30.93     1:04.07 (33.14)                                        
 24 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               1:07.00    1:04.42        
                  31.11     1:04.42 (33.31)                                        
 25 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    1:04.67    1:04.47        
                  31.33     1:04.47 (33.14)                                        
 26 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:03.00    1:04.55        
                  31.29     1:04.55 (33.26)                                        
 27 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    1:02.45    1:04.63        
                  30.91     1:04.63 (33.72)                                        
 28 Barratt, Anna D     14 Agua Swim Team-MR    1:02.04    1:05.28        
                  30.94     1:05.28 (34.34)                                        
 29 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    1:05.02    1:05.53        
                  32.09     1:05.53 (33.44)                                        
 30 Brown, Beccy M      14 OWA-MR                 56.00    1:05.56        
                  30.48     1:05.56 (35.08)                                        
 31 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               1:05.52    1:05.93        
                  31.56     1:05.93 (34.37)                                        
 32 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:02.84    1:06.01        
                  31.21     1:06.01 (34.80)                                        
 32 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:05.29    1:06.01        
                  31.10     1:06.01 (34.91)                                        
 34 Rondina, Corinne M  13 WAC-MR               1:06.60    1:06.64        
                  31.59     1:06.64 (35.05)                                        
 35 McPherson-White, G  13 APEX-MR              1:09.98    1:07.66        
                  32.78     1:07.66 (34.88)                                        
 36 Downer, Kimberly C  15 TRS-MR               1:09.65    1:08.52        
                  32.03     1:08.52 (36.49)                                        
 37 Ragnanan, Karen E   13 Unattached-MR        1:08.50    1:09.72        
                  13.85     1:09.72 (55.87)                                        
 38 LI, Dorothy         13 OWA-MR               1:12.20    1:10.92        
                  33.97     1:10.92 (36.95)                                        
 39 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    1:09.50    1:11.00        
                  34.05     1:11.00 (36.95)                                        
 40 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR              1:08.45    1:11.61        
                  33.44     1:11.61 (38.17)                                        
 41 Ning, Bianca        15 Bscat-MR             1:12.58    1:13.04        
                  34.38     1:13.04 (38.66)                                        
 42 Marchese, Amanda R  15 Bscat-MR             1:14.48    1:16.60        
                  35.95     1:16.60 (40.65)                                        
 43 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:16.38    1:17.47        
                  36.42     1:17.47 (41.05)                                        
 44 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    1:25.72    1:19.29        
                  36.57     1:19.29 (42.72)                                        
 45 Almeida, Wynette A  14 APEX-MR              1:15.93    1:20.17        
                  36.78     1:20.17 (43.39)                                        
 46 Zhang, Kristi       15 Bscat-MR             1:24.67    1:21.44        
                  36.45     1:21.44 (44.99)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      16 Agua Swim Team-MR    1:56.00    1:58.80         20  
                  26.86       57.09 (30.23)     1:27.90 (30.81)     1:58.80 (30.90)
  2 Rogers, Allison B   24 NYAC-MR              2:00.00    2:01.75         17  
                  28.18       59.14 (30.96)     1:30.34 (31.20)     2:01.75 (31.41)
  3 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    2:05.88    2:05.34         16  
                  29.27     1:00.90 (31.63)     1:33.67 (32.77)     2:05.34 (31.67)
  4 Corwin, Elyse L     25 NYAC-MR              2:00.00    2:05.80         15  
                  29.21     1:00.21 (31.00)     1:32.49 (32.28)     2:05.80 (33.31)
  5 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    2:07.05    2:06.00         14  
                  29.25     1:01.36 (32.11)     1:33.86 (32.50)     2:06.00 (32.14)
  6 Campbell-Urban, Je  22 NYAC-MR              2:00.00    2:07.21         13  
                  31.19     1:02.91 (31.72)     1:34.87 (31.96)     2:07.21 (32.34)
  7 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR    2:03.91    2:09.32         12  
                  30.32     1:03.02 (32.70)     1:36.38 (33.36)     2:09.32 (32.94)
  8 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    2:05.50    2:09.62         11  
                  30.17     1:02.96 (32.79)     1:36.80 (33.84)     2:09.62 (32.82)
  9 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    2:09.53    2:10.04          9  
                  29.74     1:02.27 (32.53)     1:36.16 (33.89)     2:10.04 (33.88)
 10 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    2:09.19    2:10.28          7  
                  29.97     1:02.99 (33.02)     1:36.76 (33.77)     2:10.28 (33.52)
 11 Omelanczuk, Claudi  15 TRS-MR               2:09.22    2:12.60          6  
                  30.35     1:03.85 (33.50)     1:38.59 (34.74)     2:12.60 (34.01)
 12 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:14.01    2:12.63          5  
                  30.51     1:04.39 (33.88)     1:39.34 (34.95)     2:12.63 (33.29)
 13 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:16.18    2:12.95          4  
                  30.30     1:03.71 (33.41)     1:38.65 (34.94)     2:12.95 (34.30)
 14 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    2:10.80    2:13.41          3  
                  30.37     1:03.79 (33.42)     1:38.21 (34.42)     2:13.41 (35.20)
 15 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    2:13.04    2:13.48          2  
                  30.45     1:03.94 (33.49)     1:38.79 (34.85)     2:13.48 (34.69)
 16 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    2:05.05    2:13.96          1  
                  29.61     1:02.82 (33.21)     1:38.18 (35.36)     2:13.96 (35.78)
 17 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              2:17.80    2:17.09        
                  30.55     1:05.05 (34.50)     1:41.27 (36.22)     2:17.09 (35.82)
 18 Barratt, Anna D     14 Agua Swim Team-MR    2:15.38    2:17.48        
                  31.21     1:06.17 (34.96)     1:41.95 (35.78)     2:17.48 (35.53)
 19 Torres, Maria J     14 Agua Swim Team-MR    2:19.67    2:18.04        
                  31.25     1:06.36 (35.11)     1:43.33 (36.97)     2:18.04 (34.71)
 20 Chapman, Erica      14 TRS-MR               2:15.53    2:18.28        
                  31.19     1:05.86 (34.67)     1:43.30 (37.44)     2:18.28 (34.98)
 21 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    2:22.56    2:18.31        
                  30.83     1:04.94 (34.11)     1:41.37 (36.43)     2:18.31 (36.94)
 22 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    2:19.82    2:19.93        
                  33.62     1:09.46 (35.84)     1:45.04 (35.58)     2:19.93 (34.89)
 23 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    2:19.00    2:21.11        
                  32.20     1:08.63 (36.43)     1:45.37 (36.74)     2:21.11 (35.74)
 24 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               2:23.00    2:22.81        
                  32.33     1:08.27 (35.94)     1:46.20 (37.93)     2:22.81 (36.61)
 25 McPherson-White, G  13 APEX-MR              2:36.98    2:30.53        
                  33.22     1:10.96 (37.74)     1:51.66 (40.70)     2:30.53 (38.87)
 26 Downer, Kimberly C  15 TRS-MR               2:32.82    2:33.64        
                  33.46     1:12.24 (38.78)     1:52.87 (40.63)     2:33.64 (40.77)
 27 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR              2:34.76    2:34.94        
                  34.13     1:13.19 (39.06)     1:54.95 (41.76)     2:34.94 (39.99)
 28 Ragnanan, Karen E   13 Unattached-MR        2:30.04    2:35.70        
                  32.78     1:12.48 (39.70)     1:54.51 (42.03)     2:35.70 (41.19)
 29 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    3:00.47    2:36.10        
                  36.36     1:15.99 (39.63)     1:56.84 (40.85)     2:36.10 (39.26)
 30 Stylianou, Andrea   15 WAC-MR               3:13.84    2:42.05        
                  34.79     1:15.88 (41.09)     1:59.41 (43.53)     2:42.05 (42.64)
 31 Marchese, Amanda R  15 Bscat-MR             2:45.00    2:48.99        
                  36.47     1:18.21 (41.74)     2:04.54 (46.33)     2:48.99 (44.45)
 32 Delgado, Krystal    13 WAC-MR               3:02.45    2:55.92        
                  41.09     1:26.42 (45.33)     2:13.07 (46.65)     2:55.92 (42.85)
 33 Delgado, Kristie    13 WAC-MR               3:04.70    2:59.25        
                  40.80     1:24.16 (43.36)     2:12.24 (48.08)     2:59.25 (47.01)
 34 Addo, Tiffany       14 Metro Piranhas-MR    3:03.97    3:00.25        
                  39.87     1:25.51 (45.64)     2:12.27 (46.76)     3:00.25 (47.98)
 35 Martinez, Briana    14 Metro Piranhas-MR    3:19.00    3:02.42        
                  39.16     1:25.12 (45.96)     2:13.90 (48.78)     3:02.42 (48.52)
 36 Heath, Rachel M     13 WAC-MR                    NT    3:12.12        
 37 Waring, Tara        16 Metro Piranhas-MR    3:07.06    3:21.38        
                  44.79     1:34.73 (49.94)     2:27.60 (52.87)     3:21.38 (53.78)
 38 Maldonado, Katheri  13 Metro Piranhas-MR    3:26.32    3:21.87        
 39 Arroyo, Amanda      15 Metro Piranhas-MR    3:23.97    3:30.67        
                  46.14     1:37.67 (51.53)     2:32.95 (55.28)     3:30.67 (57.72)
 40 Joesph, Chanel      14 Metro Piranhas-MR    3:38.44    3:33.25        
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR              10:43.31   10:46.59         20  
                  29.10     1:01.01 (31.91)     1:33.51 (32.50)     2:06.07 (32.56)
        2:38.21 (32.14)     3:11.03 (32.82)     3:43.47 (32.44)     4:16.39 (32.92)
        4:49.29 (32.90)     5:20.76 (31.47)     5:52.92 (32.16)     6:25.98 (33.06)
        6:58.88 (32.90)     7:31.60 (32.72)     8:04.42 (32.82)     8:36.96 (32.54)
        9:09.61 (32.65)     9:41.79 (32.18)    10:14.47 (32.68)    10:46.59 (32.12)
  2 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR   10:29.66   10:49.82         17  
                  29.12     1:01.00 (31.88)     1:33.38 (32.38)     2:06.01 (32.63)
        2:38.65 (32.64)     3:11.03 (32.38)     3:43.81 (32.78)     4:16.43 (32.62)
        4:49.22 (32.79)     5:22.30 (33.08)     5:55.23 (32.93)     6:28.33 (33.10)
        7:01.31 (32.98)     7:34.06 (32.75)     8:06.69 (32.63)     8:39.34 (32.65)
        9:12.18 (32.84)     9:45.19 (33.01)    10:18.03 (32.84)    10:49.82 (31.79)
  3 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR   11:10.00   11:27.78         16  
                  30.14     1:02.96 (32.82)     1:36.49 (33.53)     2:10.36 (33.87)
        2:44.60 (34.24)     3:19.13 (34.53)     3:54.04 (34.91)     4:29.01 (34.97)
        5:04.03 (35.02)     5:39.09 (35.06)     6:14.11 (35.02)     6:49.42 (35.31)
        7:25.01 (35.59)     8:00.24 (35.23)     8:35.28 (35.04)     9:10.47 (35.19)
        9:45.51 (35.04)    10:20.01 (34.50)    10:54.52 (34.51)    11:27.78 (33.26)
  4 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR   11:21.86   11:35.15         15  
                  31.14     1:04.88 (33.74)     1:39.57 (34.69)     2:14.39 (34.82)
        2:49.44 (35.05)     3:24.16 (34.72)     3:59.39 (35.23)     4:34.63 (35.24)
        5:09.94 (35.31)     5:44.98 (35.04)     6:20.37 (35.39)     6:55.34 (34.97)
        7:30.34 (35.00)     8:05.26 (34.92)     8:40.70 (35.44)     9:15.91 (35.21)
        9:51.38 (35.47)    10:26.51 (35.13)    11:01.12 (34.61)    11:35.15 (34.03)
  5 Senken, Natasha L   13 OWA-MR              12:13.26   11:51.03         14  
      Did not finish
                  33.24     1:10.13 (36.89)     1:47.88 (37.75)     2:26.06 (38.18)
        3:03.93 (37.87)     3:41.88 (37.95)     4:19.85 (37.97)     4:58.03 (38.18)
        5:36.44 (38.41)     6:14.61 (38.17)     6:53.01 (38.40)     7:30.90 (37.89)
        8:09.11 (38.21)     8:47.31 (38.20)     9:24.57 (37.26)    10:01.84 (37.27)
       10:39.81 (37.97)    11:16.56 (36.75)    11:51.37 (34.81)        11:51.03 ( )
  6 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR   11:50.00   11:55.40         13  
                  31.94     1:07.24 (35.30)     1:43.50 (36.26)     2:19.76 (36.26)
        2:56.48 (36.72)     3:32.86 (36.38)     4:09.34 (36.48)     4:45.83 (36.49)
        5:22.04 (36.21)     5:58.20 (36.16)     6:34.07 (35.87)     7:10.12 (36.05)
        7:45.80 (35.68)     8:22.00 (36.20)     8:58.01 (36.01)     9:33.79 (35.78)
       10:09.77 (35.98)    10:45.50 (35.73)    11:21.15 (35.65)    11:55.40 (34.25)
  7 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR   11:30.00   11:55.79         12  
                  32.21     1:07.82 (35.61)     1:43.82 (36.00)     2:20.09 (36.27)
        2:56.22 (36.13)     3:32.76 (36.54)     4:09.38 (36.62)     4:45.49 (36.11)
        5:22.14 (36.65)     5:58.45 (36.31)     6:34.50 (36.05)     7:10.83 (36.33)
        7:46.93 (36.10)     8:23.22 (36.29)     8:59.42 (36.20)     9:35.47 (36.05)
       10:11.56 (36.09)    10:47.77 (36.21)    11:24.14 (36.37)    11:55.79 (31.65)
  8 Rivera, Ashley M    13 Unattached-MR       12:30.00   12:11.74         11  
                  32.98     1:09.16 (36.18)     1:45.88 (36.72)     2:22.68 (36.80)
        2:59.53 (36.85)     3:36.11 (36.58)     4:13.04 (36.93)     4:50.28 (37.24)
        5:27.61 (37.33)     6:04.51 (36.90)     6:41.27 (36.76)     7:18.66 (37.39)
        7:55.42 (36.76)     8:32.62 (37.20)     9:09.58 (36.96)     9:46.53 (36.95)
       10:23.70 (37.17)    11:00.82 (37.12)    11:37.81 (36.99)    12:11.74 (33.93)
  9 Barratt, Anna D     14 Agua Swim Team-MR   11:50.00   12:16.69          9  
                  32.89     1:09.81 (36.92)     1:47.45 (37.64)     2:24.87 (37.42)
        3:02.11 (37.24)     3:39.24 (37.13)     4:16.63 (37.39)     4:53.57 (36.94)
        5:30.76 (37.19)     6:07.37 (36.61)     6:44.33 (36.96)     7:21.57 (37.24)
        7:58.86 (37.29)     8:35.78 (36.92)     9:12.68 (36.90)     9:50.41 (37.73)
       10:27.20 (36.79)    11:04.05 (36.85)    11:39.72 (35.67)    12:16.69 (36.97)
 10 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR   12:10.00   12:19.56          7  
                  34.07     1:10.40 (36.33)     1:47.49 (37.09)     2:24.72 (37.23)
        3:02.01 (37.29)     3:39.51 (37.50)     4:17.06 (37.55)     4:54.65 (37.59)
        5:32.21 (37.56)     6:09.75 (37.54)     6:47.31 (37.56)     7:25.14 (37.83)
        8:02.87 (37.73)     8:40.36 (37.49)     9:17.68 (37.32)     9:55.01 (37.33)
       10:32.07 (37.06)    11:09.08 (37.01)    11:45.41 (36.33)    12:19.56 (34.15)
 11 Waring, Megan P     14 OWA-MR              11:40.69   12:25.58          6  
                  34.08     1:12.22 (38.14)     1:49.95 (37.73)     2:27.95 (38.00)
        3:05.68 (37.73)     3:43.12 (37.44)     4:20.99 (37.87)     4:58.10 (37.11)
        5:35.79 (37.69)     6:13.45 (37.66)     6:51.99 (38.54)     7:29.24 (37.25)
        8:06.99 (37.75)     8:45.27 (38.28)     9:22.92 (37.65)    10:00.46 (37.54)
       10:37.82 (37.36)    11:14.96 (37.14)    11:50.65 (35.69)    12:25.58 (34.93)
 12 Ryan, Katherine C   14 OWA-MR              12:49.54   12:39.02          5  
                  32.35     1:08.44 (36.09)     1:45.37 (36.93)     2:23.45 (38.08)
        3:02.01 (38.56)     3:40.48 (38.47)     4:19.06 (38.58)     4:57.83 (38.77)
        5:36.50 (38.67)     6:15.44 (38.94)     6:54.77 (39.33)     7:34.70 (39.93)
        8:14.30 (39.60)     8:53.70 (39.40)     9:32.50 (38.80)    10:10.99 (38.49)
       10:49.06 (38.07)    11:27.15 (38.09)    12:03.86 (36.71)    12:39.02 (35.16)
 13 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR   12:20.00   12:40.76          4  
                  35.07     1:13.58 (38.51)     1:52.08 (38.50)     2:30.40 (38.32)
        3:08.68 (38.28)     3:47.21 (38.53)     4:26.11 (38.90)     5:04.89 (38.78)
        5:44.03 (39.14)     6:22.73 (38.70)     7:01.32 (38.59)     7:39.93 (38.61)
        8:18.22 (38.29)     8:56.18 (37.96)     9:33.42 (37.24)    10:11.11 (37.69)
       10:48.67 (37.56)    11:26.03 (37.36)    12:03.85 (37.82)    12:40.76 (36.91)
 14 Parker, Rachel      13 OWA-MR              11:50.00   12:44.31          3  
                  31.91     1:09.17 (37.26)     1:47.63 (38.46)     2:26.05 (38.42)
        3:04.78 (38.73)     3:42.50 (37.72)     4:21.00 (38.50)     5:00.07 (39.07)
        5:38.71 (38.64)     6:16.02 (37.31)     6:54.31 (38.29)     7:33.84 (39.53)
        8:12.64 (38.80)     8:52.09 (39.45)     9:30.70 (38.61)    10:10.32 (39.62)
       10:49.59 (39.27)    11:29.11 (39.52)    12:07.36 (38.25)    12:44.31 (36.95)
 15 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR   12:30.00   12:57.45          2  
                  32.04     1:09.39 (37.35)     1:48.32 (38.93)     2:27.82 (39.50)
        3:08.01 (40.19)     3:47.59 (39.58)     4:27.71 (40.12)     5:07.62 (39.91)
        5:47.85 (40.23)     6:27.20 (39.35)     7:07.55 (40.35)     7:46.55 (39.00)
        8:26.39 (39.84)     9:06.36 (39.97)     9:46.06 (39.70)    10:25.42 (39.36)
       11:04.07 (38.65)    11:42.88 (38.81)    12:21.41 (38.53)    12:57.45 (36.04)
 16 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR   13:59.00   15:25.25          1  
                  36.58     1:21.92 (45.34)     2:07.04 (45.12)     2:52.34 (45.30)
        3:38.29 (45.95)     4:26.11 (47.82)     5:12.38 (46.27)     6:00.45 (48.07)
        6:49.88 (49.43)     7:36.28 (46.40)     8:25.65 (49.37)     9:13.79 (48.14)
       10:00.74 (46.95)    10:49.34 (48.60)    11:36.04 (46.70)    12:24.29 (48.25)
       13:09.29 (45.00)    13:55.62 (46.33)    14:42.05 (46.43)    15:25.25 (43.20)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Kimber  26 NYAC-MR              1:03.99    1:03.58         20  
                  31.18     1:03.58 (32.40)                                        
  2 Miller, Laura C     24 NYAC-MR              1:04.50    1:04.23         17  
                  31.25     1:04.23 (32.98)                                        
  3 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    1:04.67    1:06.36         16  
                  32.25     1:06.36 (34.11)                                        
  4 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    1:06.83    1:06.46         15  
                  32.66     1:06.46 (33.80)                                        
  5 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               1:05.13    1:07.09         14  
                  32.71     1:07.09 (34.38)                                        
  6 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               1:09.23    1:07.21         13  
                  33.21     1:07.21 (34.00)                                        
  7 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    1:06.27    1:07.57         12  
                  32.93     1:07.57 (34.64)                                        
  8 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               1:06.35    1:09.41         11  
                  33.90     1:09.41 (35.51)                                        
  9 Ryan, Katherine C   14 OWA-MR               1:08.31    1:10.09          9  
                  34.53     1:10.09 (35.56)                                        
 10 Parker, Rachel      13 OWA-MR               1:10.25    1:10.24          7  
                  33.97     1:10.24 (36.27)                                        
 11 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    1:12.29    1:10.29          6  
                  34.83     1:10.29 (35.46)                                        
 12 Torres, Maria J     14 Agua Swim Team-MR    1:11.17    1:10.52          5  
                  34.07     1:10.52 (36.45)                                        
 13 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    1:09.78    1:11.04          4  
                  34.65     1:11.04 (36.39)                                        
 14 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               1:11.35    1:11.53          3  
                  34.67     1:11.53 (36.86)                                        
 15 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:09.50    1:12.11          2  
                  35.51     1:12.11 (36.60)                                        
 16 Lee, Jenny          14 Unattached-MR        1:13.34    1:13.57          1  
                  35.42     1:13.57 (38.15)                                        
 17 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               1:09.17    1:13.75        
                  35.44     1:13.75 (38.31)                                        
 18 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    1:15.91    1:13.93        
                  36.27     1:13.93 (37.66)                                        
 19 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:11.20    1:14.03        
                  35.73     1:14.03 (38.30)                                        
 20 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               1:15.00    1:14.36        
                  36.38     1:14.36 (37.98)                                        
 21 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    1:11.89    1:14.40        
                  36.90     1:14.40 (37.50)                                        
 22 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               1:18.99    1:14.69        
                  36.70     1:14.69 (37.99)                                        
 23 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    1:13.17    1:15.28        
                  37.45     1:15.28 (37.83)                                        
 24 Barratt, Anna D     14 Agua Swim Team-MR    1:17.88    1:15.84        
                  36.90     1:15.84 (38.94)                                        
 25 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               1:18.00    1:17.41        
                  37.71     1:17.41 (39.70)                                        
 26 LI, Dorothy         13 OWA-MR               1:16.50    1:17.99        
                  38.26     1:17.99 (39.73)                                        
 27 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               1:17.00    1:18.17        
                  38.45     1:18.17 (39.72)                                        
 28 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    1:16.65    1:18.31        
                  38.29     1:18.31 (40.02)                                        
 29 Ragnanan, Karen E   13 Unattached-MR        1:18.00    1:18.89        
                  38.00     1:18.89 (40.89)                                        
 30 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              1:19.82    1:18.95        
                  38.41     1:18.95 (40.54)                                        
 31 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    1:22.82    1:19.45        
                  38.92     1:19.45 (40.53)                                        
 32 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:16.08    1:19.89        
                  38.40     1:19.89 (41.49)                                        
 33 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR              1:18.61    1:23.19        
                  41.75     1:23.19 (41.44)                                        
 34 Rondina, Corinne M  13 WAC-MR               1:19.78    1:24.53        
                  40.10     1:24.53 (44.43)                                        
 35 Marchese, Amanda R  15 Bscat-MR             1:21.00    1:25.00        
                  40.13     1:25.00 (44.87)                                        
 36 Ning, Bianca        15 Bscat-MR             1:36.55    1:29.30        
                  45.34     1:29.30 (43.96)                                        
 37 Downer, Kimberly C  15 TRS-MR               1:26.53    1:29.51        
                  43.86     1:29.51 (45.65)                                        
 38 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    1:31.96    1:29.70        
                  43.76     1:29.70 (45.94)                                        
 39 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    1:43.57    1:29.83        
                1:30.32         1:29.83 ( )                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dryden, Nikki E     32 NYAC-MR              2:15.59    2:11.30         20  
                  31.96     1:05.72 (33.76)     1:39.41 (33.69)     2:11.30 (31.89)
  2 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    2:11.52    2:12.08         17  
                  32.13     1:05.43 (33.30)     1:39.06 (33.63)     2:12.08 (33.02)
  3 Rogers, Allison B   24 NYAC-MR              2:18.00    2:16.09         16  
                  31.80     1:06.00 (34.20)     1:41.13 (35.13)     2:16.09 (34.96)
  4 Richardson, Kimber  26 NYAC-MR              2:15.59    2:16.62         15  
                  32.44     1:07.18 (34.74)     1:41.99 (34.81)     2:16.62 (34.63)
  5 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    2:41.76    2:21.14         14  
                  33.43     1:08.98 (35.55)     1:45.18 (36.20)     2:21.14 (35.96)
  6 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               2:20.00    2:25.68         13  
                  34.38     1:11.25 (36.87)     1:48.97 (37.72)     2:25.68 (36.71)
  7 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    2:17.95    2:27.06         12  
                  34.24     1:11.86 (37.62)     1:49.53 (37.67)     2:27.06 (37.53)
  8 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:36.17    2:31.06         11  
                  35.94     1:14.27 (38.33)     1:53.18 (38.91)     2:31.06 (37.88)
  9 Poulin, Mary        16 TRS-MR               2:31.83    2:31.61          9  
                  36.03     1:13.95 (37.92)     1:53.06 (39.11)     2:31.61 (38.55)
 10 Torres, Maria J     14 Agua Swim Team-MR    2:29.90    2:31.71          7  
                  36.22     1:15.11 (38.89)     1:55.52 (40.41)     2:31.71 (36.19)
 11 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    2:31.18    2:37.19          6  
                  38.26     1:17.85 (39.59)     1:57.66 (39.81)     2:37.19 (39.53)
 12 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    2:39.60    2:38.96          5  
                  39.02     1:19.26 (40.24)     1:59.35 (40.09)     2:38.96 (39.61)
 13 Barratt, Anna D     14 Agua Swim Team-MR    2:39.10    2:40.01          4  
                  38.23     1:19.04 (40.81)     1:59.97 (40.93)     2:40.01 (40.04)
 14 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    2:45.05    2:43.09          3  
                  38.08     1:18.95 (40.87)     2:01.73 (42.78)     2:43.09 (41.36)
 15 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    2:44.03    2:44.07          2  
                  37.06     1:18.55 (41.49)     2:01.94 (43.39)     2:44.07 (42.13)
 16 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              2:51.93    2:47.87          1  
                  40.09     1:22.99 (42.90)     2:06.50 (43.51)     2:47.87 (41.37)
 17 Ragnanan, Karen E   13 Unattached-MR        2:40.50    2:52.46        
                  38.35   2:52.46 (2:14.11)                                        
 18 Zilberman, Stephan  13 Shy/Seals-MR         3:00.93    2:58.20        
                  40.10     1:26.56 (46.46)     2:14.10 (47.54)     2:58.20 (44.10)
 19 Stylianou, Andrea   15 WAC-MR               2:56.56    3:12.67        
                  45.09     1:34.70 (49.61)     2:24.49 (49.79)     3:12.67 (48.18)
 20 Delgado, Kristie    13 WAC-MR               3:34.93    3:13.27        
                  43.06   2:24.21 (1:41.15)     3:13.27 (49.06)                    
 21 Delgado, Krystal    13 WAC-MR               3:35.22    3:25.48        
                  45.81     1:38.50 (52.69)     2:31.26 (52.76)     3:25.48 (54.22)
 22 Heath, Rachel M     13 WAC-MR                    NT    3:26.70        
                  47.87     1:40.53 (52.66)     2:34.97 (54.44)     3:26.70 (51.73)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walker, Alison E    23 NYAC-MR              1:10.00    1:10.34         20  
                  33.35     1:10.34 (36.99)                                        
  2 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    1:11.08    1:11.34         17  
                  33.23     1:11.34 (38.11)                                        
  3 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               1:14.21    1:11.45         16  
                  34.06     1:11.45 (37.39)                                        
  4 Nista, Monica L     28 NYAC-MR              1:13.59    1:12.38         15  
                  34.60     1:12.38 (37.78)                                        
  5 Hannigan, Kelly G   23 NYAC-MR              1:10.00    1:12.76         14  
                  34.75     1:12.76 (38.01)                                        
  6 Campbell-Urban, Je  22 NYAC-MR              1:07.00    1:13.02         13  
                  34.65     1:13.02 (38.37)                                        
  7 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    1:12.30    1:13.61         12  
                  35.31     1:13.61 (38.30)                                        
  8 Griffis Kelly, Meg  28 NYAC-MR              1:11.00    1:13.67         11  
                  35.11     1:13.67 (38.56)                                        
  9 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR    1:13.95    1:13.79          9  
                  34.86     1:13.79 (38.93)                                        
 10 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    1:12.27    1:14.36          7  
                  34.99     1:14.36 (39.37)                                        
 11 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    1:20.18    1:17.28          6  
                  37.41     1:17.28 (39.87)                                        
 12 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               1:17.02    1:18.14          5  
                  38.10     1:18.14 (40.04)                                        
 13 Rueda, Daniela      14 Agua Swim Team-MR    1:18.03    1:18.59          4  
                  37.04     1:18.59 (41.55)                                        
 14 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               1:16.35    1:19.36          3  
                  37.52     1:19.36 (41.84)                                        
 15 Kagan, Vladislava   13 RIST-MR              1:19.52    1:19.79          2  
                  37.74     1:19.79 (42.05)                                        
 16 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               1:16.51    1:20.97          1  
                  38.48     1:20.97 (42.49)                                        
 17 Omelanczuk, Claudi  15 TRS-MR               1:22.25    1:21.62        
                  38.66     1:21.62 (42.96)                                        
 18 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    1:23.14    1:21.64        
                  38.83     1:21.64 (42.81)                                        
 19 Poulin, Mary        16 TRS-MR               1:27.69    1:22.00        
                  39.29     1:22.00 (42.71)                                        
 20 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:22.94        
                  39.09     1:22.94 (43.85)                                        
 21 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    1:25.87    1:25.16        
                  40.13     1:25.16 (45.03)                                        
 22 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    1:23.00    1:25.91        
                  41.38     1:25.91 (44.53)                                        
 23 McPherson-White, G  13 APEX-MR              1:29.01    1:25.94        
                  41.28     1:25.94 (44.66)                                        
 24 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    1:23.79    1:27.15        
                  41.73     1:27.15 (45.42)                                        
 25 Almeida, Wynette A  14 APEX-MR              1:28.78    1:29.02        
                  39.79     1:29.02 (49.23)                                        
 26 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:26.34    1:29.31        
                  42.03     1:29.31 (47.28)                                        
 27 Zilberman, Stephan  13 Shy/Seals-MR         1:30.82    1:30.60        
                  44.28     1:30.60 (46.32)                                        
 28 Delgado, Krystal    13 WAC-MR               1:36.35    1:33.16        
                  44.88     1:33.16 (48.28)                                        
 29 Stylianou, Andrea   15 WAC-MR               1:42.16    1:33.81        
                  43.47     1:33.81 (50.34)                                        
 30 Chapman, Erica      14 TRS-MR               1:29.88    1:34.68        
                  44.06     1:34.68 (50.62)                                        
 31 Arroyo, Amanda      15 Metro Piranhas-MR    1:48.44    1:34.89        
                  43.47     1:34.89 (51.42)                                        
 32 Tsenter, Anna       14 Shy/Seals-MR         1:36.15    1:36.50        
                  45.71     1:36.50 (50.79)                                        
 33 Delgado, Kristie    13 WAC-MR               1:35.59    1:37.01        
                  46.79     1:37.01 (50.22)                                        
 34 Marchese, Amanda R  15 Bscat-MR             1:38.00    1:41.30        
                  48.11     1:41.30 (53.19)                                        
 35 Addo, Tiffany       14 Metro Piranhas-MR    1:50.45    1:48.01        
                  51.25     1:48.01 (56.76)                                        
 36 Martinez, Briana    14 Metro Piranhas-MR    1:47.19    1:48.25        
                  48.18   1:48.25 (1:00.07)                                        
 37 Joesph, Chanel      14 Metro Piranhas-MR    1:49.34    1:48.94        
                  50.08     1:48.94 (58.86)                                        
 38 Maldonado, Katheri  13 Metro Piranhas-MR    1:57.09    1:51.51        
                  53.20     1:51.51 (58.31)                                        
 39 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    2:15.09    1:52.36        
                  54.60     1:52.36 (57.76)                                        
 40 Brewer, Siedah      16 Metro Piranhas-MR    1:39.52    1:53.76        
                  50.80   1:53.76 (1:02.96)                                        
 41 Heath, Rachel M     13 WAC-MR                    NT    1:59.09        
                  57.59   1:59.09 (1:01.50)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mumper, Laura C     24 NYAC-MR              2:36.00    2:36.35         20  
                  35.27     1:14.57 (39.30)     1:55.02 (40.45)     2:36.35 (41.33)
  2 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    2:35.77    2:36.57         17  
                  36.68     1:16.79 (40.11)     1:56.94 (40.15)     2:36.57 (39.63)
  3 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    2:37.96    2:37.40         16  
                  34.44     1:13.53 (39.09)     1:54.91 (41.38)     2:37.40 (42.49)
  4 Waring, Megan P     14 OWA-MR               2:34.52    2:38.09         15  
                  36.02     1:16.53 (40.51)     1:57.86 (41.33)     2:38.09 (40.23)
  5 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:35.40    2:41.83         14  
                  36.06     1:16.91 (40.85)     1:59.35 (42.44)     2:41.83 (42.48)
  6 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               2:42.06    2:43.30         13  
                  34.87   2:43.30 (2:08.43)                                        
  7 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               2:38.76    2:43.76         12  
                  38.19     1:18.94 (40.75)     2:01.00 (42.06)     2:43.76 (42.76)
  8 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    2:43.55    2:46.74         11  
                  38.10     1:19.85 (41.75)     2:02.87 (43.02)     2:46.74 (43.87)
  9 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:49.74          9  
                  39.04     1:22.46 (43.42)     2:06.31 (43.85)     2:49.74 (43.43)
 10 Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               2:48.00    2:52.44          7  
                  38.24     1:21.68 (43.44)     2:08.50 (46.82)     2:52.44 (43.94)
 11 Lee, Jenny          14 Unattached-MR        3:05.65    2:56.80          6  
                  40.64     1:25.40 (44.76)     2:10.96 (45.56)     2:56.80 (45.84)
 12 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    3:03.45    2:58.61          5  
                  41.22     1:25.34 (44.12)     2:12.83 (47.49)     2:58.61 (45.78)
 13 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    3:00.13    2:59.36          4  
                  39.78     1:25.32 (45.54)     2:12.55 (47.23)     2:59.36 (46.81)
 14 Torres, Maria J     14 Agua Swim Team-MR    3:11.65    3:02.70          3  
                  41.68     1:28.86 (47.18)     2:17.19 (48.33)     3:02.70 (45.51)
 15 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    3:01.76    3:02.87          2  
                  40.74     1:27.04 (46.30)     2:15.63 (48.59)     3:02.87 (47.24)
 16 McPherson-White, G  13 APEX-MR                   NT    3:07.20          1  
                  41.98     1:29.71 (47.73)     2:18.87 (49.16)     3:07.20 (48.33)
 17 Parker, Rachel      13 OWA-MR               2:50.00    3:07.36        
                  41.16     1:29.05 (47.89)     2:19.39 (50.34)     3:07.36 (47.97)
 18 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    3:08.21    3:09.02        
                  43.49     1:31.88 (48.39)     2:20.91 (49.03)     3:09.02 (48.11)
 19 Brown, Beccy M      14 OWA-MR               2:45.00    3:09.21        
                  43.48     1:31.59 (48.11)     2:20.75 (49.16)     3:09.21 (48.46)
 20 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               3:08.20    3:10.10        
                  43.16     1:31.35 (48.19)     2:21.02 (49.67)     3:10.10 (49.08)
 21 Almeida, Wynette A  14 APEX-MR              3:15.00    3:15.32        
                  41.56     1:30.37 (48.81)     2:22.01 (51.64)     3:15.32 (53.31)
 22 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              3:31.12    3:19.42        
                  45.96     1:36.95 (50.99)     2:28.59 (51.64)     3:19.42 (50.83)
 23 Zhang, Kristi       15 Bscat-MR             3:25.56    3:29.81        
                  45.21     1:38.32 (53.11)     2:34.79 (56.47)     3:29.81 (55.02)
 24 Ning, Bianca        15 Bscat-MR             3:26.23    3:31.35        
                  47.94     1:42.33 (54.39)     2:36.52 (54.19)     3:31.35 (54.83)
 25 Rondina, Corinne M  13 WAC-MR               3:30.34    3:31.57        
                  45.93     1:40.38 (54.45)     2:36.67 (56.29)     3:31.57 (54.90)
 26 Marchese, Amanda R  15 Bscat-MR             3:26.92    3:44.28        
                  49.68     1:48.89 (59.21)     2:47.17 (58.28)     3:44.28 (57.11)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bodnar, Katharine   17 Agua Swim Team-MR    1:03.25    1:01.67         20  
                  28.99     1:01.67 (32.68)                                        
  2 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    1:02.29    1:03.00         17  
                  29.75     1:03.00 (33.25)                                        
  3 Miller, Andrea J    26 NYAC-MR              1:00.00    1:03.20         16  
                  30.07     1:03.20 (33.13)                                        
  4 Campbell-Urban, Je  22 NYAC-MR              1:01.00    1:04.09         15  
                  30.43     1:04.09 (33.66)                                        
  5 Hannigan, Kelly G   23 NYAC-MR              1:02.00    1:05.60         14  
                  30.71     1:05.60 (34.89)                                        
  6 Pavlin, Mekala      15 Agua Swim Team-MR    1:06.37    1:05.72         13  
                  30.28     1:05.72 (35.44)                                        
  7 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               1:05.35    1:06.26         12  
                  31.03     1:06.26 (35.23)                                        
  8 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    1:04.98    1:06.42         11  
                  30.96     1:06.42 (35.46)                                        
  9 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    1:05.52    1:06.45          9  
                  30.76     1:06.45 (35.69)                                        
 10 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               1:09.29    1:06.96          7  
                  31.79     1:06.96 (35.17)                                        
 11 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               1:13.88    1:07.64          6  
                  31.54     1:07.64 (36.10)                                        
 12 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    1:07.79    1:07.77          5  
                  32.26     1:07.77 (35.51)                                        
 13 Erickson, Abigayle  16 Agua Swim Team-MR    1:04.48    1:09.11          4  
                  32.40     1:09.11 (36.71)                                        
 14 Rivera, Ashley M    13 Unattached-MR        1:14.33    1:09.59          3  
                  32.45     1:09.59 (37.14)                                        
 15 Torres, Maria J     14 Agua Swim Team-MR    1:19.79    1:10.05          2  
                  32.49     1:10.05 (37.56)                                        
 16 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    1:11.37    1:10.16          1  
                  33.64     1:10.16 (36.52)                                        
 17 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               1:10.32    1:10.43        
                  33.06     1:10.43 (37.37)                                        
 18 Jones, Megan A      28 NYAC-MR              1:05.00    1:11.15        
                  33.74     1:11.15 (37.41)                                        
 19 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    1:06.01    1:11.71        
                  31.94     1:11.71 (39.77)                                        
 20 Poulin, Mary        16 TRS-MR               1:13.27    1:14.50        
                  34.23     1:14.50 (40.27)                                        
 21 Chapman, Erica      14 TRS-MR               1:14.64    1:16.41        
                  34.70     1:16.41 (41.71)                                        
 22 Alonso, Basilisa    18 APEX-MR              1:17.50    1:19.17        
                  35.94     1:19.17 (43.23)                                        
 23 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR              1:23.37    1:21.19        
                  38.44     1:21.19 (42.75)                                        
 24 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               1:17.93    1:24.59        
                  38.04     1:24.59 (46.55)                                        
 25 Marchese, Amanda R  15 Bscat-MR             1:23.64    1:27.07        
                  39.82     1:27.07 (47.25)                                        
 26 Tsenter, Anna       14 Shy/Seals-MR         1:30.41    1:27.40        
                  41.49     1:27.40 (45.91)                                        
 27 Downer, Kimberly C  15 TRS-MR               1:23.58    1:28.29        
                  38.15     1:28.29 (50.14)                                        
 28 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    2:07.24    1:41.92        
                  46.91     1:41.92 (55.01)                                        
 29 Waring, Tara        16 Metro Piranhas-MR    1:45.25    1:45.05        
                  44.15   1:45.05 (1:00.90)                                        
 30 Addo, Tiffany       14 Metro Piranhas-MR    1:57.48    1:53.52        
                  44.63   1:53.52 (1:08.89)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roberts, Hilary     17 Agua Swim Team-MR    2:07.11    2:08.51         20  
                  28.94     1:01.90 (32.96)     1:35.48 (33.58)     2:08.51 (33.03)
  2 Kolackovsky, Kerri  15 OWA-MR               2:17.80    2:18.13         17  
                  30.90     1:06.75 (35.85)     1:42.32 (35.57)     2:18.13 (35.81)
  3 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    2:15.56    2:18.83         16  
                  31.83     1:06.57 (34.74)     1:42.63 (36.06)     2:18.83 (36.20)
  4 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    2:35.00    2:24.06         15  
  5 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    2:28.01    2:28.95         14  
                  32.41     1:09.65 (37.24)     1:48.35 (38.70)     2:28.95 (40.60)
  6 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    2:35.25    2:33.78         13  
                  33.72     1:12.05 (38.33)     1:52.14 (40.09)     2:33.78 (41.64)
  7 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:42.38    2:38.61         12  
                  34.61     1:14.29 (39.68)     1:56.23 (41.94)     2:38.61 (42.38)
  8 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    2:27.36    2:47.35         11  
                  32.55     1:13.99 (41.44)     2:00.61 (46.62)     2:47.35 (46.74)
  9 Basso, Sierra K     10 Agua Swim Team-MR    3:40.00    3:17.17          9  
                  40.47     1:29.06 (48.59)     2:23.02 (53.96)     3:17.17 (54.15)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    2:11.74    2:15.01         20  
                  30.08     1:03.61 (33.53)     1:44.04 (40.43)     2:15.01 (30.97)
  2 Raccioppi, Paige    13 TRS-MR               2:19.09    2:21.92         17  
                  31.48     1:07.77 (36.29)     1:51.13 (43.36)     2:21.92 (30.79)
  3 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    2:21.94    2:22.11         16  
                  31.30     1:09.13 (37.83)     1:49.50 (40.37)     2:22.11 (32.61)
  4 Hirsch, Jenna       14 TRS-MR               2:20.44    2:23.17         15  
                  31.16     1:07.35 (36.19)     1:50.66 (43.31)     2:23.17 (32.51)
  5 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    2:25.23    2:23.91         14  
                  30.68     1:07.98 (37.30)     1:51.38 (43.40)     2:23.91 (32.53)
  6 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    2:23.08    2:24.08         13  
                  31.57     1:08.34 (36.77)     1:52.06 (43.72)     2:24.08 (32.02)
  7 Richardson, Kimber  26 NYAC-MR              2:16.99    2:24.55         12  
                  34.55     1:08.47 (33.92)     1:50.38 (41.91)     2:24.55 (34.17)
  8 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    2:24.52    2:26.83         11  
                  31.36     1:08.45 (37.09)     1:53.14 (44.69)     2:26.83 (33.69)
  9 Krestyaninova, Olg  15 TRS-MR               2:35.78    2:27.42          9  
                  32.43     1:10.85 (38.42)     1:53.27 (42.42)     2:27.42 (34.15)
 10 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    2:26.17    2:28.22          7  
                  31.33     1:11.70 (40.37)     1:53.22 (41.52)     2:28.22 (35.00)
 11 Senken, Natasha L   13 OWA-MR               2:26.90    2:28.82          6  
                  34.63     1:14.19 (39.56)     1:54.71 (40.52)     2:28.82 (34.11)
 12 Rivera, Ashley M    13 Unattached-MR        2:31.38    2:29.75          5  
                  33.10     1:12.04 (38.94)     1:56.80 (44.76)     2:29.75 (32.95)
 13 Holmes, Lindsie     14 TRS-MR               2:25.27    2:30.42          4  
                  33.13     1:11.13 (38.00)     1:55.27 (44.14)     2:30.42 (35.15)
 14 Waring, Megan P     14 OWA-MR               2:24.76    2:30.45          3  
                  13.42   1:15.68 (1:02.26)     1:55.82 (40.14)     2:30.45 (34.63)
 15 Ryan, Katherine C   14 OWA-MR               2:29.44    2:31.65          2  
                  33.88     1:12.27 (38.39)     1:58.02 (45.75)     2:31.65 (33.63)
 16 Moore, Jhanna       17 Agua Swim Team-MR    2:25.82    2:32.02          1  
                  32.90     1:09.90 (37.00)     1:56.37 (46.47)     2:32.02 (35.65)
 17 Smith, Caryn A      14 OWA-MR               2:25.55    2:32.72        
                  33.88     1:11.74 (37.86)     1:57.91 (46.17)     2:32.72 (34.81)
 18 Torres, Maria J     14 Agua Swim Team-MR    2:35.19    2:33.64        
                  31.93     1:10.93 (39.00)     1:58.61 (47.68)     2:33.64 (35.03)
 19 Hirsch, Stephanie   12 TRS-MR               2:40.00    2:34.85        
                  35.82     1:14.34 (38.52)     2:00.51 (46.17)     2:34.85 (34.34)
 20 McIlhargy, Amanda   12 TRS-MR               2:48.00    2:35.10        
                  32.98     1:13.46 (40.48)     2:00.72 (47.26)     2:35.10 (34.38)
 21 Schmitt, Katherine  15 Agua Swim Team-MR    2:38.94    2:36.31        
                  34.24     1:12.13 (37.89)     1:59.18 (47.05)     2:36.31 (37.13)
 22 Barratt, Anna D     14 Agua Swim Team-MR    2:38.69    2:37.17        
                  36.37     1:16.48 (40.11)     2:03.24 (46.76)     2:37.17 (33.93)
 23 Cohen, Lynzee R     14 WAC-MR               2:40.05    2:37.41        
                  36.16     1:16.11 (39.95)     2:02.61 (46.50)     2:37.41 (34.80)
 24 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    2:36.85    2:37.66        
                  36.28     1:16.44 (40.16)     2:02.96 (46.52)     2:37.66 (34.70)
 25 Sanchez, Michelle   14 Agua Swim Team-MR    2:37.77    2:40.33        
                  35.68     1:18.40 (42.72)     2:05.82 (47.42)     2:40.33 (34.51)
 26 Alonso, Basilisa    18 APEX-MR              2:40.89    2:40.52        
                  35.57     1:15.05 (39.48)     2:04.64 (49.59)     2:40.52 (35.88)
 27 Kleinbart, Jessica  15 Agua Swim Team-MR    2:41.49    2:42.83        
                  35.62     1:18.48 (42.86)     2:08.78 (50.30)     2:42.83 (34.05)
 28 Brooks, Alexandra   12 TRS-MR               2:41.00    2:43.32        
                  38.58     1:20.57 (41.99)     2:08.69 (48.12)     2:43.32 (34.63)
 29 McPherson-White, G  13 APEX-MR              2:50.95    2:44.44        
                  35.41     1:15.77 (40.36)     2:04.00 (48.23)     2:44.44 (40.44)
 30 Jackson, Adrianna   15 TRS-MR               2:45.17    2:45.60        
                  36.57     1:18.42 (41.85)     2:08.56 (50.14)     2:45.60 (37.04)
 31 Lubitz, Rachael H   13 Agua Swim Team-MR    2:43.81    2:46.20        
                  39.58     1:22.57 (42.99)     2:08.94 (46.37)     2:46.20 (37.26)
 32 LI, Dorothy         13 OWA-MR               2:47.82    2:46.68        
                  34.10     1:17.05 (42.95)     2:05.17 (48.12)     2:46.68 (41.51)
 33 Szkolnicki, Jennif  16 APEX-MR                   NT    2:48.58        
                  36.56     1:18.88 (42.32)     2:11.03 (52.15)     2:48.58 (37.55)
 34 Ragnanan, Karen E   13 Unattached-MR        3:50.00    2:48.84        
                  35.25     1:18.04 (42.79)     2:10.15 (52.11)     2:48.84 (38.69)
 35 Downer, Kimberly C  15 TRS-MR               3:00.31    3:00.47        
                  37.65     1:25.37 (47.72)     2:23.59 (58.22)     3:00.47 (36.88)
 36 Marchese, Amanda R  15 Bscat-MR             3:12.00    3:00.85        
                  38.88     1:23.87 (44.99)     2:19.84 (55.97)     3:00.85 (41.01)
 37 Ning, Bianca        15 Bscat-MR             3:12.43    3:05.43        
                  41.60     1:32.52 (50.92)     2:24.75 (52.23)     3:05.43 (40.68)
 38 Illescas, Bridget   14 Agua Swim Team-MR    4:01.68    3:11.49        
                  45.38     1:33.12 (47.74)     2:32.97 (59.85)     3:11.49 (38.52)
 39 Rondina, Corinne M  13 WAC-MR               3:07.02    3:11.64        
                  43.13     1:32.72 (49.59)     2:30.83 (58.11)     3:11.64 (40.81)
 40 Zhang, Kristi       15 Bscat-MR             3:43.36    3:22.31        
                  43.01     1:33.97 (50.96)     2:30.60 (56.63)     3:22.31 (51.71)
 -- Young, Kaitlyn      16 TRS-MR               2:36.00         DQ        
      False start - Misc
                  37.16     1:16.84 (39.68)     2:02.88 (46.04)          DQ (37.66)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Tricia   18 Agua Swim Team-MR    4:36.03    4:43.95         20  
                  31.07     1:05.39 (34.32)     1:41.01 (35.62)     2:16.21 (35.20)
        2:57.95 (41.74)     3:39.67 (41.72)     4:12.50 (32.83)     4:43.95 (31.45)
  2 Griffis Kelly, Meg  28 NYAC-MR              4:50.00    5:01.65         17  
                  31.55     1:07.33 (35.78)     1:47.62 (40.29)     2:27.24 (39.62)
        3:09.37 (42.13)     3:52.06 (42.69)     4:27.17 (35.11)     5:01.65 (34.48)
  3 Rodriguez, Nicole   12 Agua Swim Team-MR    5:03.59    5:03.15         16  
                  31.82     1:08.51 (36.69)     1:46.03 (37.52)     2:23.03 (37.00)
        3:09.73 (46.70)     3:56.15 (46.42)     4:29.99 (33.84)     5:03.15 (33.16)
  4 Kuo, Jacqueline     13 Agua Swim Team-MR    5:05.24    5:03.58         15  
                  33.38     1:11.54 (38.16)     1:50.80 (39.26)     2:28.12 (37.32)
        3:11.96 (43.84)     3:56.16 (44.20)     4:30.31 (34.15)     5:03.58 (33.27)
  5 Chudy, Charlotte L  13 Agua Swim Team-MR    5:08.25    5:04.46         14  
                  32.36     1:10.19 (37.83)     1:49.79 (39.60)     2:29.53 (39.74)
        3:12.96 (43.43)     3:58.22 (45.26)     4:32.58 (34.36)     5:04.46 (31.88)
  6 Omary, Natalie M    14 Agua Swim Team-MR    5:01.40    5:06.31         13  
                  31.66     1:09.40 (37.74)     1:50.91 (41.51)     2:32.31 (41.40)
        3:14.01 (41.70)     3:56.89 (42.88)     4:32.36 (35.47)     5:06.31 (33.95)
  7 Yildirim, Nesli     16 Agua Swim Team-MR    5:04.55    5:10.71         12  
                  33.27     1:12.50 (39.23)     1:53.90 (41.40)     2:34.62 (40.72)
        3:18.02 (43.40)     4:01.99 (43.97)     4:37.14 (35.15)     5:10.71 (33.57)
  8 Rubin, Ada L        17 Agua Swim Team-MR    5:07.65    5:10.81         11  
                  32.70     1:10.44 (37.74)     1:52.73 (42.29)     2:34.05 (41.32)
        3:18.85 (44.80)     4:02.53 (43.68)     4:37.08 (34.55)     5:10.81 (33.73)
  9 Rivera, Ashley M    13 Unattached-MR        5:38.00    5:14.59          9  
                1:55.17     2:35.79 (40.62)     3:20.00 (44.21)     4:04.74 (44.74)
        4:40.97 (36.23)     5:14.59 (33.62)                                        
 10 Altman-Kurosaki, H  15 Agua Swim Team-MR    5:19.19    5:25.49          7  
                1:56.85     2:37.38 (40.53)     3:25.87 (48.49)     4:13.45 (47.58)
        4:49.99 (36.54)     5:25.49 (35.50)                                        
 11 Barratt, Anna D     14 Agua Swim Team-MR    5:27.88    5:31.96          6  
                2:03.85     2:44.12 (40.27)     3:32.37 (48.25)     4:19.28 (46.91)
        4:56.12 (36.84)     5:31.96 (35.84)                                        
 12 Nunez, Ana          14 Agua Swim Team-MR    5:30.00    5:40.83          5  
                2:05.53     2:48.08 (42.55)     3:35.82 (47.74)     4:25.39 (49.57)
        5:04.18 (38.79)     5:40.83 (36.65)                                        
 13 Sheehan, Niamh M    13 APEX-MR              6:11.30    5:51.64          4  
                2:09.02     2:54.25 (45.23)     3:47.02 (52.77)     4:40.27 (53.25)
        5:15.94 (35.67)     5:51.64 (35.70)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aly, Ali M           8 Abbe Swim Team-MR      13.50      16.26         20  
  2 Liu, Eric Z          8 Abbe Swim Team-MR      22.00      18.73         17  
  3 Towers, Connor D     7 OWA-MR                 19.60      19.44         16  
  4 Ahearn, Declan B     7 CFA-MR                 18.64      19.50         15  
  5 Ho, Timothy          8 Abbe Swim Team-MR      23.00      20.47         14  
  6 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 23.75      20.57         13  
  7 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT      22.36         12  
  8 Chang, Soloman       7 Abbe Swim Team-MR      25.00      23.06         11  
  9 Farrell, Jack T      7 OWA-MR                 37.00      31.30          9  
 10 Farrell, Luke P      7 OWA-MR                 37.00      40.38          7  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAlpine, Michael    8 Unattached-MR          33.30      32.78         20  
  2 Aly, Ali M           8 Abbe Swim Team-MR         NT      37.42         17  
  3 Wright, Jequelle     8 Metro Piranhas-MR      33.28      37.62         16  
  4 Hall, Spencer H      7 LIAC-MR                36.60      41.12         15  
  5 Toyter, Larry        8 Agua Swim Team-MR      43.19      41.69         14  
  6 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      43.20      41.72         13  
  7 Liu, Eric Z          8 Abbe Swim Team-MR      44.00      41.83         12  
  8 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 49.22      42.50         11  
  9 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      46.18      42.91          9  
 10 Gregorace, Michael   7 LIAC-MR                41.43      43.39          7  
 11 Ho, Timothy          8 Abbe Swim Team-MR      48.50      47.65          6  
 12 Williams, Jared      8 Metro Piranhas-MR      55.65      50.21          5  
 13 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 52.71      51.07          4  
 14 Chang, Soloman       7 Abbe Swim Team-MR      50.00      51.80          3  
 15 Germano, George R    7 LIAC-MR                40.20      51.86          2  
 16 Anticev, Matthew     8 WAC-MR               1:00.00    1:00.33          1  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAlpine, Michael    8 Unattached-MR        1:13.92    1:12.63         20  
                  34.24     1:12.63 (38.39)                                        
  2 Aly, Ali M           8 Abbe Swim Team-MR    1:20.00    1:23.04         17  
  3 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR    1:29.27    1:24.91         16  
                  39.49     1:24.91 (45.42)                                        
  4 Toyter, Larry        8 Agua Swim Team-MR    1:35.46    1:30.96         15  
                  42.19     1:30.96 (48.77)                                        
  5 Liu, Eric Z          8 Abbe Swim Team-MR    1:40.00    1:31.28         14  
                  42.78     1:31.28 (48.50)                                        
  6 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR    1:44.54    1:39.41         13  
                  46.13     1:39.41 (53.28)                                        
  7 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:40.52         12  
                  46.99     1:40.52 (53.53)                                        
  8 Ho, Timothy          8 Abbe Swim Team-MR    1:44.00    1:46.94         11  
                  45.37   1:46.94 (1:01.57)                                        
  9 Shashaty, Jack       8 WAC-MR               2:03.54    1:51.70          9  
                  49.09   1:51.70 (1:02.61)                                        
 10 Chang, Soloman       7 Abbe Swim Team-MR    1:50.00    1:57.43          7  
                  52.01   1:57.43 (1:05.42)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAlpine, Michael    8 Unattached-MR          19.00      19.14         20  
  2 Aly, Ali M           8 Abbe Swim Team-MR         NT      19.22         17  
  3 Liu, Eric Z          8 Abbe Swim Team-MR      25.00      21.71         16  
  4 Ho, Timothy          8 Abbe Swim Team-MR      24.00      21.75         15  
  5 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      24.58      22.05         14  
  6 Ahearn, Declan B     7 CFA-MR                 28.62      22.25         13  
  7 Towers, Connor D     7 OWA-MR                 23.34      23.09         12  
  8 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT      27.58         11  
  9 Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 26.38      31.52          9  
 10 Farrell, Jack T      7 OWA-MR                 45.00      32.15          7  
 11 Farrell, Luke P      7 OWA-MR                 40.00      37.19          6  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAlpine, Michael    8 Unattached-MR          41.00      41.23         20  
  2 Aly, Ali M           8 Abbe Swim Team-MR      40.00      42.15         17  
  3 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      47.34      46.58         16  
  4 Liu, Eric Z          8 Abbe Swim Team-MR      50.00      49.64         15  
  5 Hall, Spencer H      7 LIAC-MR                48.13      50.27         14  
  6 Gregorace, Michael   7 LIAC-MR                48.56      51.36         13  
  7 Ho, Timothy          8 Abbe Swim Team-MR      52.00      52.45         12  
  8 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      52.00      53.14         11  
  9 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      59.70      56.04          9  
 10 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 59.47      56.65          7  
 11 Germano, George R    7 LIAC-MR                58.00      58.10          6  
 12 Anticev, Matthew     8 WAC-MR               1:10.23    1:03.74          5  
 13 Frank, Brandyn       8 TRS-MR               1:03.84    1:05.47          4  
 14 Shashaty, Jack       8 WAC-MR               1:04.65    1:06.48          3  
 -- Toyter, Larry        8 Agua Swim Team-MR      49.88         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright, Jequelle     8 Metro Piranhas-MR      22.37      21.36         20  
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      22.00      21.56         17  
  3 Collier, Cole T      8 Agua Swim Team-MR      25.20      22.82         16  
  4 Aly, Ali M           8 Abbe Swim Team-MR      18.00      23.20         15  
  5 Hall, Spencer H      7 LIAC-MR                25.20      24.81         14  
  6 Gregorace, Michael   7 LIAC-MR                26.47      26.33         13  
  7 Chang, Soloman       7 Abbe Swim Team-MR      24.00      26.39         12  
  8 Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT      27.46         11  
  9 Williams, Jared      8 Metro Piranhas-MR      35.54      28.09          9  
 10 Anticev, Matthew     8 WAC-MR                 40.23      29.56          7  
 11 Todorovic, Tristan   8 RIST-MR                26.25      30.24          6  
 12 Germano, George R    7 LIAC-MR                33.79      35.11          5  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAlpine, Michael    8 Unattached-MR          48.00      45.60         20  
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      47.26      46.40         17  
  3 Aly, Ali M           8 Abbe Swim Team-MR      46.00      50.51         16  
  4 Towers, Connor D     7 OWA-MR               1:04.10    1:00.73         15  
  5 Shashaty, Jack       8 WAC-MR               1:01.42    1:02.04         14  
  6 Ahearn, Declan B     7 CFA-MR               1:03.21    1:02.85         13  
 -- Chang, Soloman       7 Abbe Swim Team-MR      55.00         DQ        
 -- Frank, Brandyn       8 TRS-MR               2:00.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAlpine, Michael    8 Unattached-MR          18.27      18.07         20  
  2 Wright, Jequelle     8 Metro Piranhas-MR      18.44      19.25         17  
  3 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      22.00      19.47         16  
  4 Hall, Spencer H      7 LIAC-MR                21.33      20.94         15  
  5 Liu, Eric Z          8 Abbe Swim Team-MR      24.00      21.15         14  
  6 Gregorace, Michael   7 LIAC-MR                22.35      22.29         13  
  7 Toyter, Larry        8 Agua Swim Team-MR      25.25      23.69         12  
  8 Williams, Jared      8 Metro Piranhas-MR      28.21      24.48         11  
  9 Ho, Timothy          8 Abbe Swim Team-MR      25.00      24.86          9  
 10 Germano, George R    7 LIAC-MR                29.00      26.61          7  
 11 Srinivasan, Pranav   8 Agua Swim Team-MR      31.45      27.08          6  
 12 Lowther, Jake        7 TRS-MR                 31.94      29.67          5  
 -- Frank, Brandyn       8 TRS-MR                 32.00         DQ        
      False start
 -- Todorovic, Tristan   8 RIST-MR                23.11         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Shashaty, Jack       8 WAC-MR                    NT         DQ        
 -- Anticev, Matthew     8 WAC-MR                 32.22         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Liu, Eric Z          8 Abbe Swim Team-MR      48.00      40.35         20  
  2 McAlpine, Michael    8 Unattached-MR          44.90      41.27         17  
  3 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR      45.10      44.46         16  
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAlpine, Michael    8 Unattached-MR        1:28.14    1:30.11         20  
                  42.07     1:30.11 (48.04)                                        
  2 Lowell, Hugo         8 Agua Swim Team-MR    1:51.54    1:30.80         17  
                  41.68     1:30.80 (49.12)                                        
  3 Aly, Ali M           8 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:35.90         16  
                  44.95     1:35.90 (50.95)                                        
  4 Chang, Soloman       7 Abbe Swim Team-MR    1:45.00    2:03.42         15  
                  59.20   2:03.42 (1:04.22)                                        
 -- Towers, Connor D     7 OWA-MR               1:55.37         DQ        
                  59.04          DQ (59.55)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abdelrahman, Baraa  10 Shy/Seals-MR           31.65      31.27         20  
  2 McKenna, Bredan W   10 Abbe Swim Team-MR      34.50      33.04         17  
  3 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      33.45      33.68         16  
  4 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR      33.50      33.91         15  
  5 Serbi, Benjamin A    9 Abbe Swim Team-MR      33.50      33.98         14  
  6 Chan, Allan         10 Abbe Swim Team-MR      33.50      34.07         13  
  7 Brown, Connor F     10 LIAC-MR                34.77      34.66         12  
  8 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 33.77      34.75         11  
  9 McNeary, Jeffrey L  10 LIAC-MR                34.94      34.91          9  
 10 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR               33.89      35.37          7  
 11 Brown, Ryan A        9 LIAC-MR                36.95      35.42          6  
 12 Kan, Kevin          10 Abbe Swim Team-MR      37.00      35.87          5  
 13 Konovalov, Nichola  10 Shy/Seals-MR           36.50      35.93          4  
 14 Cohen, Emanuel S     9 LIAC-MR                36.66      36.02          3  
 15 Verba, Vlad Y       10 Shy/Seals-MR           35.60      36.25          2  
 16 Konstantinovskiy,   10 Shy/Seals-MR           36.83      36.37          1  
 17 Lin, Andrew          9 Abbe Swim Team-MR      34.50      36.63        
 18 Caine, David        10 WAC-MR                 38.83      36.77        
 19 Helbock, Robert     10 WAC-MR                 43.45      36.90        
 20 Teytelman, Michael   9 RIST-MR                37.50      37.22        
 21 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR      39.06      38.19        
 22 Baliabin, Mikhail    9 Shy/Seals-MR           39.60      38.65        
 23 Sarsekeyev, Dimash  10 Agua Swim Team-MR      41.00      39.21        
 24 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR      39.56      39.39        
 25 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                   NT      39.49        
 26 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR      41.82      39.54        
 27 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR      42.40      39.89        
 28 Manfre, Matthew      9 LIAC-MR                38.30      40.33        
 29 Leitner, Julius     10 Agua Swim Team-MR      42.95      40.97        
 30 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      43.00      41.99        
 31 Zurovac, Luka        9 RIST-MR                39.21      47.00        
 32 Collier, Christian  10 Agua Swim Team-MR      48.18      47.01        
 33 King, Kevin         10 Metro Piranhas-MR      52.03      49.71        
 34 Ward, Mark M         9 WAC-MR                 55.55      49.72        
 35 Sodolevskiy, Jonat  10 Bscat-MR               48.00      55.91        
 36 Nieves, Matthew     10 Metro Piranhas-MR         NT    1:10.37        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    9 Unattached-MR        1:08.50    1:06.52         20  
                  32.17     1:06.52 (34.35)                                        
  2 Abdelrahman, Baraa  10 Shy/Seals-MR         1:07.56    1:08.85         17  
                  32.79     1:08.85 (36.06)                                        
  3 Towers, Zach D      10 OWA-MR               1:08.85    1:10.86         16  
                  34.72     1:10.86 (36.14)                                        
  4 Khrystenko, Anton    9 Unattached-MR        1:12.68    1:13.99         15  
                  34.62     1:13.99 (39.37)                                        
  5 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:15.33         14  
                  36.20     1:15.33 (39.13)                                        
  6 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    1:16.30    1:17.75         13  
                  37.20     1:17.75 (40.55)                                        
  7 Brown, Ryan A        9 LIAC-MR              1:21.14    1:18.42         12  
  8 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:18.93    1:18.97         11  
                  37.03     1:18.97 (41.94)                                        
  9 Chan, Allan         10 Abbe Swim Team-MR    1:14.00    1:19.18          9  
                  37.15     1:19.18 (42.03)                                        
 10 Cohen, Emanuel S     9 LIAC-MR              1:19.95    1:20.40          7  
                  38.51     1:20.40 (41.89)                                        
 11 Beil, Conor M        9 LIAC-MR              1:19.96    1:20.96          6  
                  38.78     1:20.96 (42.18)                                        
 12 Kan, Kevin          10 Abbe Swim Team-MR    1:19.00    1:21.79          5  
                  38.86     1:21.79 (42.93)                                        
 13 Brown, Connor F     10 LIAC-MR              1:16.97    1:22.43          4  
                  38.77     1:22.43 (43.66)                                        
 14 Verba, Vlad Y       10 Shy/Seals-MR         1:27.61    1:22.60          3  
                  38.51     1:22.60 (44.09)                                        
 15 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:17.73    1:23.10          2  
                  39.31     1:23.10 (43.79)                                        
 16 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR    1:23.43    1:23.27          1  
                  40.85     1:23.27 (42.42)                                        
 17 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    1:26.91    1:24.10        
                  41.92     1:24.10 (42.18)                                        
 18 Lomeyko, Konstanti   9 Unattached-MR        1:24.04    1:24.22        
                  40.98     1:24.22 (43.24)                                        
 19 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR              1:26.20    1:24.30        
                  41.22     1:24.30 (43.08)                                        
 20 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               1:24.22    1:25.59        
                  39.20     1:25.59 (46.39)                                        
 21 Shumikhin, Michael  10 RIST-MR              1:18.75    1:25.71        
                  38.90     1:25.71 (46.81)                                        
 22 Lin, Andrew          9 Abbe Swim Team-MR    1:19.00    1:28.65        
                  41.95     1:28.65 (46.70)                                        
 23 Feldmann, Axel S    10 Agua Swim Team-MR    1:27.69    1:28.87        
                  42.11     1:28.87 (46.76)                                        
 24 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR    1:34.00    1:30.87        
                  42.12     1:30.87 (48.75)                                        
 25 Leitner, Julius     10 Agua Swim Team-MR    1:35.17    1:31.53        
                  42.59     1:31.53 (48.94)                                        
 26 Wong, Eric          10 Shy/Seals-MR         1:32.05    1:33.94        
                  44.54     1:33.94 (49.40)                                        
 27 Caine, David        10 WAC-MR               1:31.13    1:36.90        
                  42.38     1:36.90 (54.52)                                        
 28 Edel, Nick J        10 Bscat-MR             1:38.00    1:37.55        
                  47.63     1:37.55 (49.92)                                        
 29 Messner, Peter C     9 CFA-MR               1:39.41    1:37.79        
 30 Baluyk, Vlad W      10 Unattached-MR        1:38.89    1:40.42        
                  49.13     1:40.42 (51.29)                                        
 31 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    1:40.00    1:46.62        
                  47.84     1:46.62 (58.78)                                        
 32 George, Nicholas W  10 Bscat-MR             1:42.00    1:48.74        
                  54.07     1:48.74 (54.67)                                        
 33 Messner, William T   9 CFA-MR               1:52.71    1:58.00        
                  54.68   1:58.00 (1:03.32)                                        
 -- Daian, Peter J      10 OWA-MR               1:50.00         DQ        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Devito, TJ          10 TRS-MR               2:46.51    2:36.94         20  
  2 Brown, Connor F     10 LIAC-MR              2:48.82    2:37.00         17  
  3 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    2:57.87    2:47.63         16  
  4 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR    2:54.00    2:47.72         15  
  5 McKenna, Bredan W   10 Abbe Swim Team-MR    2:59.00    2:51.63         14  
  6 Cohen, Emanuel S     9 LIAC-MR              2:50.00    2:53.13         13  
  7 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    2:56.38    2:54.02         12  
  8 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    3:13.72    3:01.09         11  
                  41.92     1:28.50 (46.58)   3:01.09 (1:32.59)                    
  9 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR    3:12.26    3:02.41          9  
                  41.13     1:29.00 (47.87)     2:18.09 (49.09)     3:02.41 (44.32)
 10 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                   NT    3:03.49          7  
                  40.16     1:27.71 (47.55)     2:16.88 (49.17)     3:03.49 (46.61)
 11 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR             2:50.00    3:07.50          6  
 12 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    3:25.00    3:14.05          5  
                  40.94     1:28.65 (47.71)     2:17.85 (49.20)     3:14.05 (56.20)
 13 Feldmann, Axel S    10 Agua Swim Team-MR    3:16.33    3:14.76          4  
                  43.82     1:33.95 (50.13)     2:25.31 (51.36)     3:14.76 (49.45)
 14 Leitner, Julius     10 Agua Swim Team-MR    3:25.78    3:21.46          3  
                  42.91     1:34.42 (51.51)   3:21.46 (1:47.04)                    
 15 Caine, David        10 WAC-MR               3:00.67    3:25.73          2  
                  38.47     1:29.27 (50.80)   2:29.69 (1:00.42)     3:25.73 (56.04)
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abdelrahman, Baraa  10 Shy/Seals-MR           35.72      35.75         20  
  2 Chernukha, Leonid    9 Unattached-MR          35.85      36.04         17  
  3 Khrystenko, Anton    9 Unattached-MR          37.64      39.60         16  
  4 Towers, Zach D      10 OWA-MR                 38.94      39.71         15  
  5 Lin, Andrew          9 Abbe Swim Team-MR      41.00      39.76         14  
  6 Brown, Connor F     10 LIAC-MR                39.08      40.26         13  
  7 Verba, Vlad Y       10 Shy/Seals-MR              NT      40.71         12  
  8 Senken, Pierce       9 OWA-MR                 41.62      41.90         11  
  9 Cohen, Emanuel S     9 LIAC-MR                42.40      42.21          9  
 10 Beil, Conor M        9 LIAC-MR                42.24      42.62          6.5
 10 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      41.83      42.62          6.5
 12 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR                 43.60      44.19          5  
 13 Brown, Ryan A        9 LIAC-MR                48.02      44.87          4  
 14 Shumikhin, Michael  10 RIST-MR                45.38      45.10          3  
 15 Lomeyko, Konstanti   9 Unattached-MR          42.96      45.15          2  
 16 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                   NT      45.37          1  
 17 Wong, Eric          10 Shy/Seals-MR           45.63      45.76        
 18 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR      44.14      46.60        
 19 Leitner, Julius     10 Agua Swim Team-MR      49.54      46.97        
 20 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR      50.97      47.37        
 21 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      53.00      48.81        
 22 Caine, David        10 WAC-MR                 50.89      50.26        
 23 George, Nicholas W  10 Bscat-MR             1:05.00      50.72        
 24 Messner, Peter C     9 CFA-MR                 52.92      52.99        
 25 Edel, Nick J        10 Bscat-MR             1:00.00      53.13        
 26 Baluyk, Vlad W      10 Unattached-MR          54.30      56.05        
 27 Messner, William T   9 CFA-MR               1:07.81      58.87        
 28 Daian, Peter J      10 OWA-MR                 55.00    1:02.39        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abdelrahman, Baraa  10 Shy/Seals-MR         1:21.35    1:20.65         20  
                  38.59     1:20.65 (42.06)                                        
  2 Konovalov, Nichola  10 Shy/Seals-MR         1:27.15    1:21.11         17  
                  38.87     1:21.11 (42.24)                                        
  3 McNeary, Jeffrey L  10 LIAC-MR              1:23.07    1:21.77         16  
                  40.06     1:21.77 (41.71)                                        
  4 Devito, TJ          10 TRS-MR               1:24.36    1:22.91         15  
                  41.11     1:22.91 (41.80)                                        
  5 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:30.35    1:23.49         14  
                  40.29     1:23.49 (43.20)                                        
  6 Serbi, Benjamin A    9 Abbe Swim Team-MR    1:18.99    1:24.02         13  
                  40.79     1:24.02 (43.23)                                        
  7 Konstantinovskiy,   10 Shy/Seals-MR         1:29.38    1:27.78         12  
                1:27.78         1:27.78 ( )                                        
  8 Lin, Andrew          9 Abbe Swim Team-MR    1:28.00    1:27.91         11  
                  42.19     1:27.91 (45.72)                                        
  9 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    1:31.74    1:33.21          9  
                  45.35     1:33.21 (47.86)                                        
 10 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR    1:40.86    1:35.83          7  
                  47.10     1:35.83 (48.73)                                        
 11 Sarsekeyev, Dimash  10 Agua Swim Team-MR    1:42.67    1:39.51          6  
                  46.83     1:39.51 (52.68)                                        
 12 Manfre, Matthew      9 LIAC-MR              1:33.75    1:40.74          5  
                  49.60     1:40.74 (51.14)                                        
 13 Helbock, Robert     10 WAC-MR               1:50.67    1:41.35          4  
                  48.01     1:41.35 (53.34)                                        
 14 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR    1:50.62    1:41.41          3  
                  48.86     1:41.41 (52.55)                                        
 15 Brown, Ryan A        9 LIAC-MR              1:38.90    1:43.01          2  
                  46.39     1:43.01 (56.62)                                        
 16 Leitner, Julius     10 Agua Swim Team-MR    1:50.00    1:45.82          1  
                  50.37     1:45.82 (55.45)                                        
 17 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR    1:52.00    1:46.68        
 18 Feldmann, Axel S    10 Agua Swim Team-MR    1:50.04    1:47.33        
 19 Collier, Christian  10 Agua Swim Team-MR    1:47.54    1:48.42        
                  51.32     1:48.42 (57.10)                                        
 20 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR         NT    1:53.43        
                  51.65   1:53.43 (1:01.78)                                        
 21 Ward, Mark M         9 WAC-MR               2:10.34    1:53.55        
                  55.13     1:53.55 (58.42)                                        
 22 Caine, David        10 WAC-MR               1:54.70    1:55.76        
                  50.86   1:55.76 (1:04.90)                                        
 23 King, Kevin         10 Metro Piranhas-MR         NT    2:00.44        
                  59.33   2:00.44 (1:01.11)                                        
 -- Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:30.41         DQ        
      Non-continuous turning action
 -- Verba, Vlad Y       10 Shy/Seals-MR              NT         DQ        
                  43.52          DQ (46.80)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Verba, Vlad Y       10 Shy/Seals-MR           47.30      43.58         20  
  2 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR      43.46      43.98         17  
  3 Brown, Ryan A        9 LIAC-MR                46.50      44.31         16  
  4 Abdelrahman, Baraa  10 Shy/Seals-MR           44.55      44.78         15  
  5 McNeary, Jeffrey L  10 LIAC-MR                44.05      44.89         14  
  6 Brown, Connor F     10 LIAC-MR                45.31      44.99         13  
  7 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR               31.00      45.26         12  
  8 Lin, Andrew          9 Abbe Swim Team-MR      42.00      45.34         11  
  9 Kan, Kevin          10 Abbe Swim Team-MR      42.00      46.48          9  
 10 Konovalov, Nichola  10 Shy/Seals-MR           47.11      46.57          7  
 11 Devito, TJ          10 TRS-MR                 45.40      47.45          6  
 12 Feldmann, Axel S    10 Agua Swim Team-MR      48.88      48.65          5  
 13 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR      49.69      48.87          4  
 14 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR      52.00      49.02          3  
 15 Leitner, Julius     10 Agua Swim Team-MR      51.00      49.38          2  
 16 Manfre, Matthew      9 LIAC-MR                49.54      50.18          1  
 17 Konstantinovskiy,   10 Shy/Seals-MR           52.11      50.84        
 18 Sarsekeyev, Dimash  10 Agua Swim Team-MR      52.29      51.50        
 19 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR      51.64      51.65        
 20 Collier, Christian  10 Agua Swim Team-MR      52.91      51.94        
 21 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR      55.00      53.94        
 22 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:06.88      55.16        
 23 Baliabin, Mikhail    9 Shy/Seals-MR              NT      55.20        
 24 Cohen, Emanuel S     9 LIAC-MR                57.66    1:00.11        
 25 Ward, Mark M         9 WAC-MR               1:00.00    1:02.78        
 26 Sodolevskiy, Jonat  10 Bscat-MR               56.00    1:04.17        
 27 Zurovac, Luka        9 RIST-MR                   NT    1:04.35        
 28 Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR    1:05.78    1:04.77        
 29 Nieves, Matthew     10 Metro Piranhas-MR    1:13.43    1:13.53        
 -- Helbock, Robert     10 WAC-MR                 56.98         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Towers, Zach D      10 OWA-MR               1:31.87    1:34.52         20  
                  46.58     1:34.52 (47.94)                                        
  2 Abdelrahman, Baraa  10 Shy/Seals-MR         1:37.13    1:35.83         17  
                  45.52     1:35.83 (50.31)                                        
  3 Brown, Ryan A        9 LIAC-MR              1:42.48    1:35.86         16  
                  46.10     1:35.86 (49.76)                                        
  4 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    1:37.30    1:36.19         15  
                  46.02     1:36.19 (50.17)                                        
  5 Verba, Vlad Y       10 Shy/Seals-MR         1:58.01    1:37.08         14  
                  45.10     1:37.08 (51.98)                                        
  6 Kan, Kevin          10 Abbe Swim Team-MR    1:35.00    1:43.59         13  
                  48.80     1:43.59 (54.79)                                        
  7 Lin, Andrew          9 Abbe Swim Team-MR    1:42.00    1:44.70         12  
                  48.53     1:44.70 (56.17)                                        
  8 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:42.55    1:45.20         11  
                  50.14     1:45.20 (55.06)                                        
  9 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR    1:44.99    1:47.26          9  
                  52.88     1:47.26 (54.38)                                        
 10 Feldmann, Axel S    10 Agua Swim Team-MR    1:45.26    1:47.91          7  
                  50.78     1:47.91 (57.13)                                        
 11 Leitner, Julius     10 Agua Swim Team-MR    1:50.25    1:49.85          5.5
                  51.45     1:49.85 (58.40)                                        
 11 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR    1:54.06    1:49.85          5.5
                  52.53     1:49.85 (57.32)                                        
 13 Beil, Conor M        9 LIAC-MR              1:48.78    1:50.27          4  
                  52.93     1:50.27 (57.34)                                        
 14 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    1:56.22    1:53.72          3  
                  54.98     1:53.72 (58.74)                                        
 15 Caine, David        10 WAC-MR               2:10.90    1:57.77          2  
                  56.77   1:57.77 (1:01.00)                                        
 16 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    2:20.14    1:58.50          1  
                  55.87   1:58.50 (1:02.63)                                        
 17 George, Nicholas W  10 Bscat-MR             2:10.00    2:01.30        
                  58.64   2:01.30 (1:02.66)                                        
 18 Wong, Eric          10 Shy/Seals-MR              NT    2:01.46        
                  57.94   2:01.46 (1:03.52)                                        
 19 Elms, Hayden A       9 Agua Swim Team-MR    1:59.00    2:01.95        
                  56.41   2:01.95 (1:05.54)                                        
 20 Messner, William T   9 CFA-MR               1:49.42    2:06.30        
                  57.79   2:06.30 (1:08.51)                                        
 21 Baluyk, Vlad W      10 Unattached-MR        2:00.00    2:08.64        
                1:02.27   2:08.64 (1:06.37)                                        
 22 Khrystenko, Anton    9 Unattached-MR        1:40.00    2:11.11        
                1:00.06   2:11.11 (1:11.05)                                        
 23 Messner, Peter C     9 CFA-MR               1:59.31    2:11.36        
                1:00.28   2:11.36 (1:11.08)                                        
 24 Cohen, Emanuel S     9 LIAC-MR              2:15.17    2:15.52        
                1:03.34   2:15.52 (1:12.18)                                        
 25 Edel, Nick J        10 Bscat-MR             1:58.00    2:15.53        
                1:05.04   2:15.53 (1:10.49)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR                 35.08      33.61         20  
  2 Abdelrahman, Baraa  10 Shy/Seals-MR           36.13      35.11         17  
  3 Chan, Allan         10 Abbe Swim Team-MR    1:27.00      37.74         16  
  4 McNeary, Jeffrey L  10 LIAC-MR                40.98      38.28         15  
  5 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR    1:32.00      39.04         14  
  6 Konstantinovskiy,   10 Shy/Seals-MR           45.59      40.34         13  
  7 Verba, Vlad Y       10 Shy/Seals-MR           46.33      40.57         12  
  8 Brown, Connor F     10 LIAC-MR                39.00      41.71         11  
  9 Davis-Sobers, Dari  10 Bscat-MR               40.00      42.35          9  
 10 Brown, Ryan A        9 LIAC-MR                42.00      43.32          7  
 11 Helbock, Robert     10 WAC-MR                 50.89      45.02          6  
 12 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR      43.68      45.35          5  
 13 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR      43.47      45.48          4  
 14 Baliabin, Mikhail    9 Shy/Seals-MR           50.42      46.14          3  
 15 Cohen, Emanuel S     9 LIAC-MR                46.18      46.51          2  
 16 Teytelman, Michael   9 RIST-MR                42.04      47.46          1  
 17 Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR      55.00      47.75        
 18 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                   NT      48.64        
 19 Glas, Aaron I        9 Agua Swim Team-MR      54.00      50.37        
 20 Manfre, Matthew      9 LIAC-MR                45.00      51.38        
 21 Collier, Christian  10 Agua Swim Team-MR      51.00      51.60        
 22 Caine, David        10 WAC-MR                 56.89      54.24        
 23 Ward, Mark M         9 WAC-MR                 55.56      56.86        
 -- King, Kevin         10 Metro Piranhas-MR         NT         DQ        
 -- Ramirez, Alister S   9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 -- Sarsekeyev, Dimash  10 Agua Swim Team-MR      49.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    9 Unattached-MR        1:16.15    1:20.01         20  
                  37.27     1:20.01 (42.74)                                        
  2 Chan, Allan         10 Abbe Swim Team-MR    1:27.00    1:28.81         17  
                  40.57     1:28.81 (48.24)                                        
  3 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR    1:30.00    1:31.89         16  
                  42.61     1:31.89 (49.28)                                        
  4 Verba, Vlad Y       10 Shy/Seals-MR         1:51.80    1:36.44         15  
                  43.12     1:36.44 (53.32)                                        
  5 Lomeyko, Konstanti   9 Unattached-MR        1:34.78    1:37.56         14  
                  45.43     1:37.56 (52.13)                                        
  6 Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    1:39.54    1:39.84         13  
                  44.69     1:39.84 (55.15)                                        
  7 Senken, Pierce       9 OWA-MR               1:55.29    1:40.68         12  
                  47.32     1:40.68 (53.36)                                        
  8 Mangan, Matthew J   10 APEX-MR                   NT    1:50.52         11  
                  50.70     1:50.52 (59.82)                                        
  9 Feldmann, Axel S    10 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:53.34          9  
                  51.71   1:53.34 (1:01.63)                                        
 -- Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               2:00.00         DQ        
                  54.49          DQ (55.93)                                        
 -- Caine, David        10 WAC-MR               2:00.89         DQ        
                  56.95        DQ (1:15.79)                                        
 -- Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    1:38.94         DQ        
                  46.56          DQ (54.21)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chernukha, Leonid    9 Unattached-MR        2:55.00    2:44.59         20  
                  36.98     1:17.43 (40.45)     2:06.60 (49.17)     2:44.59 (37.99)
  2 Abdelrahman, Baraa  10 Shy/Seals-MR              NT    2:54.00         17  
                  38.81     1:20.72 (41.91)     2:14.41 (53.69)     2:54.00 (39.59)
  3 Towers, Zach D      10 OWA-MR               2:56.79    2:55.05         16  
                  40.23     1:26.14 (45.91)     2:17.45 (51.31)     2:55.05 (37.60)
  4 Chan, Allan         10 Abbe Swim Team-MR    3:00.00    3:07.53         15  
                  40.11     1:27.16 (47.05)     2:24.36 (57.20)     3:07.53 (43.17)
  5 Brown, Connor F     10 LIAC-MR              3:30.00    3:08.34         14  
                  45.84     1:32.41 (46.57)     2:26.93 (54.52)     3:08.34 (41.41)
  6 Quinones, Christop  10 Agua Swim Team-MR    3:12.09    3:09.95         13  
                  44.96     1:37.26 (52.30)     2:29.01 (51.75)     3:09.95 (40.94)
  7 Hamilton, Tyshaun    9 Abbe Swim Team-MR    3:05.00    3:10.15         12  
                  39.43     1:27.83 (48.40)     2:27.64 (59.81)     3:10.15 (42.51)
  8 Lin, Andrew          9 Abbe Swim Team-MR    3:10.00    3:21.27         11  
                  46.74     1:34.70 (47.96)   2:35.42 (1:00.72)     3:21.27 (45.85)
  9 Lomeyko, Konstanti   9 Unattached-MR        3:15.00    3:22.72          9  
                  43.32     1:34.39 (51.07)   2:37.01 (1:02.62)     3:22.72 (45.71)
 10 Khrystenko, Anton    9 Unattached-MR        2:55.00    3:25.23          7  
                  42.65     1:33.46 (50.81)   2:45.23 (1:11.77)     3:25.23 (40.00)
 11 Massand, Dilin S     9 Agua Swim Team-MR    3:37.04    3:29.47          6  
                  48.67     1:46.74 (58.07)     2:44.71 (57.97)     3:29.47 (44.76)
 12 Gilligan, Joshua G   9 Agua Swim Team-MR         NT    3:30.11          5  
                                1:43.97 ( )   2:45.13 (1:01.16)     3:30.11 (44.98)
 13 Chernyshev, Yegor   10 OWA-MR               3:30.00    3:32.70          4  
                  53.93     1:42.40 (48.47)   2:45.35 (1:02.95)     3:32.70 (47.35)
 14 Wong, Eric          10 Shy/Seals-MR              NT    3:34.16          3  
                  49.04     1:40.67 (51.63)   2:44.59 (1:03.92)     3:34.16 (49.57)
 15 Feldmann, Axel S    10 Agua Swim Team-MR    3:40.84    3:38.89          2  
                  49.91     1:46.76 (56.85)   2:48.50 (1:01.74)     3:38.89 (50.39)
 16 Baluyk, Vlad W      10 Unattached-MR        3:45.00    3:56.11          1  
                  57.15   1:59.46 (1:02.31)   3:05.35 (1:05.89)     3:56.11 (50.76)
 -- Leitner, Julius     10 Agua Swim Team-MR    3:45.00         DQ        
      Non-simultaneous arms - fly
                  55.13     1:52.38 (57.25)     2:51.60 (59.22)          DQ (51.06)
 -- Bliss, Henry        10 Agua Swim Team-MR    3:55.00         DQ        
      Alternating Kick - fly
                  52.57     1:50.46 (57.89)   2:51.26 (1:00.80)          DQ (48.90)
 -- Zuppone, Michael L   9 Agua Swim Team-MR    3:55.00         DQ        
      Not on back off wall - back
                  45.56                             2:37.74 ( )          DQ (44.28)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR      27.75      27.65         20  
  2 Gonzalez, Adriel A  12 Abbe Swim Team-MR      29.00      28.64         17  
  3 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                36.01      28.84         16  
  4 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR           28.76      28.85         15  
  5 Stolbovskiy, Micha  11 Shy/Seals-MR           29.85      30.20         14  
  6 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR      30.58      30.57         13  
  7 Miou, Eric          11 Abbe Swim Team-MR      30.00      30.68         12  
  8 Chan, Brendan       12 LIAC-MR                32.20      30.72         11  
  9 Bucero, Nickolas    12 Abbe Swim Team-MR      31.00      31.01          9  
 10 Alers, Louis        12 Metro Piranhas-MR      31.00      31.62          7  
 11 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR      30.94      31.67          6  
 12 Hamzic, Omar        11 RIST-MR                31.15      31.96          5  
 13 Hall, Tyler J       11 LIAC-MR                30.00      32.37          4  
 14 Lin, Alex           11 Abbe Swim Team-MR      32.80      32.39          2.5
 14 Kilgallen, Ryan     12 Bscat-MR               32.49      32.39          2.5
 16 Ruvkun, Andrew H    11 Agua Swim Team-MR      33.40      32.89          1  
 17 Glukhman, Kevin     11 Shy/Seals-MR           35.32      33.95        
 18 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR      33.82      33.97        
 19 Carter, Shane       11 TRS-MR                 33.95      33.99        
 20 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR      36.80      34.02        
 21 Funaro, Danny       12 WAC-MR                 34.22      34.29        
 22 Amalvert, George    11 Metro Piranhas-MR      33.71      34.50        
 23 Kwasnik, David      11 WAC-MR                 34.45      34.66        
 24 Negash, Brook       12 APEX-MR                38.10      35.31        
 25 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR      33.68      35.74        
 26 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                 38.78      37.63        
 27 Tejeda, Chuleta     12 Metro Piranhas-MR      37.30      38.54        
 28 DeSimone, Christop  12 WAC-MR                 46.67      38.81        
 29 Anticev, Michael    11 WAC-MR                 39.34      43.99        
 30 Chan, Brandon J     12 LIAC-MR                42.93      44.43        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR      59.03      59.60         20  
                  28.78       59.60 (30.82)                                        
  2 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR         1:01.94    1:02.99         17  
                  30.31     1:02.99 (32.68)                                        
  3 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:03.86    1:03.69         16  
                  31.06     1:03.69 (32.63)                                        
  4 Alonso, Carlos      12 APEX-MR              1:03.72    1:04.58         15  
                  31.28     1:04.58 (33.30)                                        
  5 Zagorodniy, Igor    12 Shy/Seals-MR         1:04.65    1:04.85         14  
                  31.07     1:04.85 (33.78)                                        
  6 Gonzalez, Adriel A  12 Abbe Swim Team-MR    1:05.00    1:05.50         13  
                  31.00     1:05.50 (34.50)                                        
  7 Likhitskiy, Kevin   12 Unattached-MR        1:09.00    1:05.82         12  
                  31.54     1:05.82 (34.28)                                        
  8 Quito, Brandon E    12 APEX-MR              1:12.60    1:08.53         11  
                  32.59     1:08.53 (35.94)                                        
  9 Miou, Eric          11 Abbe Swim Team-MR    1:08.00    1:08.71          9  
                  32.31     1:08.71 (36.40)                                        
 10 Khanas, Yaroslav O  11 Unattached-MR        1:09.25    1:09.18          7  
                  33.09     1:09.18 (36.09)                                        
 11 Stolbovskiy, Micha  11 Shy/Seals-MR         1:07.11    1:09.62          6  
                  32.72     1:09.62 (36.90)                                        
 12 Rosenstein, Tommy   12 Agua Swim Team-MR    1:11.56    1:09.77          5  
                  32.49     1:09.77 (37.28)                                        
 13 Tress, Brian        12 WAC-MR               1:22.02    1:10.85          4  
                  33.84     1:10.85 (37.01)                                        
 14 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                 33.83    1:10.94          3  
                  33.58     1:10.94 (37.36)                                        
 15 Chan, Brendan       12 LIAC-MR              1:11.58    1:11.62          2  
                  33.45     1:11.62 (38.17)                                        
 16 Hamzic, Omar        11 RIST-MR              1:11.53    1:11.91          1  
                  34.15     1:11.91 (37.76)                                        
 17 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:08.15    1:12.60        
                  35.96     1:12.60 (36.64)                                        
 18 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               1:10.99    1:12.65        
                  34.94     1:12.65 (37.71)                                        
 19 Lin, Alex           11 Abbe Swim Team-MR    1:15.00    1:12.71        
                  34.06     1:12.71 (38.65)                                        
 20 Schwartz, Nes S     11 Agua Swim Team-MR    1:10.45    1:13.32        
                  33.91     1:13.32 (39.41)                                        
 21 Ruvkun, Andrew H    11 Agua Swim Team-MR    1:15.22    1:15.75        
                  35.39     1:15.75 (40.36)                                        
 22 Funaro, Danny       12 WAC-MR               1:14.56    1:16.29        
                  36.05     1:16.29 (40.24)                                        
 23 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    1:19.22    1:16.46        
                  36.21     1:16.46 (40.25)                                        
 24 Kwasnik, David      11 WAC-MR               1:22.10    1:17.29        
                  37.28     1:17.29 (40.01)                                        
 25 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    1:25.53    1:19.10        
                  36.82     1:19.10 (42.28)                                        
 26 Beil, Kevin A       11 LIAC-MR              1:15.00    1:20.26        
                  37.24     1:20.26 (43.02)                                        
 27 Negash, Brook       12 APEX-MR              1:20.26    1:23.18        
                  39.14     1:23.18 (44.04)                                        
 28 Khdair, Ameen       12 WAC-MR               1:23.38    1:23.97        
                  39.82     1:23.97 (44.15)                                        
 29 Zhang, Timmy        11 Bscat-MR             1:40.00    1:37.64        
                  44.43     1:37.64 (53.21)                                        
 30 Lin, Michael K      11 Bscat-MR             1:38.00    1:38.70        
                  44.11     1:38.70 (54.59)                                        
 31 Ning, Nicholas      11 Bscat-MR             1:42.00    1:46.37        
                  48.77     1:46.37 (57.60)                                        
 32 Talan, Matthew      11 Agua Swim Team-MR    1:50.48    2:05.39        
                  54.14   2:05.39 (1:11.25)                                        
 33 Wong, Justin C      11 Bscat-MR             1:46.00    2:18.71        
                1:02.24   2:18.71 (1:16.47)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR               2:05.29    2:00.83         20  
                  27.72       58.49 (30.77)     1:30.44 (31.95)     2:00.83 (30.39)
  2 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    2:09.09    2:11.70         17  
                  29.52     1:02.71 (33.19)     1:37.27 (34.56)     2:11.70 (34.43)
  3 Mu, Nicholas H      11 LIAC-MR              2:14.51    2:12.24         16  
                  30.20     1:03.64 (33.44)     1:38.34 (34.70)     2:12.24 (33.90)
  4 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    2:10.44    2:12.60         15  
                  31.10     1:05.21 (34.11)     1:39.59 (34.38)     2:12.60 (33.01)
  5 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR         2:14.96    2:16.71         14  
                  30.68     1:05.59 (34.91)     1:41.15 (35.56)     2:16.71 (35.56)
  6 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                   NT    2:18.59         13  
                  31.41     1:06.27 (34.86)   2:17.85 (1:11.58)      2:18.59 (0.74)
  7 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               2:20.76    2:18.84         12  
                  30.50     1:05.60 (35.10)     1:42.45 (36.85)     2:18.84 (36.39)
  8 Zagorodniy, Igor    12 Shy/Seals-MR              NT    2:19.25         11  
                  30.88     1:06.58 (35.70)     1:43.22 (36.64)     2:19.25 (36.03)
  9 Hall, Tyler J       11 LIAC-MR              2:17.76    2:19.78          9  
                  31.94     1:06.60 (34.66)     1:43.42 (36.82)     2:19.78 (36.36)
 10 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    2:21.41    2:19.96          7  
                  32.66     1:08.90 (36.24)     1:46.86 (37.96)     2:19.96 (33.10)
 11 Quito, Brandon E    12 APEX-MR                   NT    2:29.30          6  
                  31.88     1:08.67 (36.79)     1:48.27 (39.60)     2:29.30 (41.03)
 12 Stolbovskiy, Micha  11 Shy/Seals-MR         2:35.40    2:29.89          5  
                  33.62     1:11.74 (38.12)     1:50.83 (39.09)     2:29.89 (39.06)
 13 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    2:32.22    2:33.94          4  
                  34.98     1:14.23 (39.25)     1:54.94 (40.71)     2:33.94 (39.00)
 14 Chan, Brendan       12 LIAC-MR              2:42.97    2:34.92          3  
                  33.95     1:12.16 (38.21)     1:54.00 (41.84)     2:34.92 (40.92)
 15 Carter, Shane       11 TRS-MR               2:32.81    2:36.81          2  
                  36.60     1:16.81 (40.21)     1:56.80 (39.99)     2:36.81 (40.01)
 16 Kilgallen, Ryan     12 Bscat-MR             2:38.00    2:37.47          1  
                  34.19     1:14.02 (39.83)     1:56.24 (42.22)     2:37.47 (41.23)
 17 Alers, Louis        12 Metro Piranhas-MR    2:50.50    2:39.83        
                  33.59     1:15.52 (41.93)     1:59.77 (44.25)     2:39.83 (40.06)
 18 Ruvkun, Andrew H    11 Agua Swim Team-MR    2:42.76    2:41.46        
                  34.90     1:15.58 (40.68)     1:59.25 (43.67)     2:41.46 (42.21)
 19 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    2:48.75    2:42.05        
                  36.05     1:18.77 (42.72)     2:02.50 (43.73)     2:42.05 (39.55)
 20 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR    2:47.64    2:42.44        
                  34.78     1:17.09 (42.31)     2:00.43 (43.34)     2:42.44 (42.01)
 21 Funaro, Danny       12 WAC-MR               2:44.34    2:46.38        
                  35.47     1:18.51 (43.04)     2:04.45 (45.94)     2:46.38 (41.93)
 22 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    3:04.95    2:51.98        
                  35.72     1:19.18 (43.46)   2:51.98 (1:32.80)                    
 23 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                    NT    2:54.63        
                  39.14     1:22.79 (43.65)     2:08.55 (45.76)     2:54.63 (46.08)
 24 Tejeda, Chuleta     12 Metro Piranhas-MR    3:36.32    3:23.85        
                  42.43     1:35.35 (52.92)   3:23.85 (1:48.50)                    
 25 Anticev, Michael    11 WAC-MR               3:30.34    3:25.40        
                  43.37     1:35.36 (51.99)   3:25.40 (1:50.04)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shields, Brandon    12 TRS-MR                 32.03      32.51         20  
  2 Mu, Nicholas H      11 LIAC-MR                33.11      32.82         17  
  3 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR                 34.54      33.51         16  
  4 Zagorodniy, Igor    12 Shy/Seals-MR           35.91      33.88         15  
  5 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR         NT      34.27         14  
  6 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR           34.44      34.70         13  
  7 Hamzic, Omar        11 RIST-MR                36.55      35.00         12  
  8 Chan, Brendan       12 LIAC-MR                36.82      35.62         11  
  9 Miou, Eric          11 Abbe Swim Team-MR      35.50      36.23          9  
 10 Bucero, Nickolas    12 Abbe Swim Team-MR      36.40      36.66          7  
 11 Alers, Louis        12 Metro Piranhas-MR      38.92      37.99          6  
 12 Hall, Tyler J       11 LIAC-MR                36.00      38.73          5  
 13 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR      41.27      39.10          4  
 14 Quito, Brandon E    12 APEX-MR                45.18      39.46          3  
 15 Kilgallen, Ryan     12 Bscat-MR               41.98      39.58          2  
 16 Glukhman, Kevin     11 Shy/Seals-MR           41.02      40.29          1  
 17 Kwasnik, David      11 WAC-MR                 44.17      40.74        
 17 Funaro, Danny       12 WAC-MR                 40.25      40.74        
 19 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR      42.10      40.87        
 20 Ruvkun, Andrew H    11 Agua Swim Team-MR      41.32      41.14        
 21 Carter, Shane       11 TRS-MR                 38.97      41.33        
 22 Amalvert, George    11 Metro Piranhas-MR      42.00      41.60        
 23 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR      42.40      42.91        
 24 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                 43.59      43.80        
 25 Negash, Brook       12 APEX-MR                46.62      45.55        
 26 Anticev, Michael    11 WAC-MR                 49.90      47.56        
 27 Tejeda, Chuleta     12 Metro Piranhas-MR      47.12      49.88        
 28 DeSimone, Christop  12 WAC-MR               1:00.00      51.27        
 29 Chan, Brandon J     12 LIAC-MR                50.95      55.06        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas H      11 LIAC-MR              1:09.59    1:10.19         20  
                  34.35     1:10.19 (35.84)                                        
  2 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    1:09.99    1:11.02         17  
                  35.17     1:11.02 (35.85)                                        
  3 Zagorodniy, Igor    12 Shy/Seals-MR         1:13.66    1:11.50         16  
                  34.38     1:11.50 (37.12)                                        
  4 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                    NT    1:18.35         15  
  5 Hamzic, Omar        11 RIST-MR              1:22.34    1:20.29         14  
                  38.99     1:20.29 (41.30)                                        
  6 Alonso, Carlos      12 APEX-MR              1:27.30    1:20.37         13  
  7 Tress, Brian        12 WAC-MR               1:19.85    1:20.41         12  
                  38.80     1:20.41 (41.61)                                        
  8 Schwartz, Nes S     11 Agua Swim Team-MR    1:22.26    1:20.50         11  
                  39.26     1:20.50 (41.24)                                        
  9 Likhitskiy, Kevin   12 Unattached-MR        1:21.53    1:20.61          9  
                  39.32     1:20.61 (41.29)                                        
 10 Stolbovskiy, Micha  11 Shy/Seals-MR         1:21.81    1:22.84          7  
                  40.53     1:22.84 (42.31)                                        
 11 Glukhman, Kevin     11 Shy/Seals-MR         1:28.51    1:25.75          6  
                  42.35     1:25.75 (43.40)                                        
 12 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               1:23.90    1:25.79          5  
                  42.41     1:25.79 (43.38)                                        
 13 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:28.04          4  
                  42.47     1:28.04 (45.57)                                        
 14 Funaro, Danny       12 WAC-MR               1:32.00    1:29.15          3  
                  42.72     1:29.15 (46.43)                                        
 15 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    1:30.17    1:29.31          2  
                  43.24     1:29.31 (46.07)                                        
 16 Beil, Kevin A       11 LIAC-MR              1:35.19    1:31.26          1  
 17 Khdair, Ameen       12 WAC-MR               1:33.47    1:38.05        
                  48.20     1:38.05 (49.85)                                        
 18 Negash, Brook       12 APEX-MR              1:51.80    1:39.56        
 19 Wong, Justin C      11 Bscat-MR             1:52.00    2:15.48        
                1:03.02   2:15.48 (1:12.46)                                        
 20 Talan, Matthew      11 Agua Swim Team-MR    2:04.77    2:15.49        
                2:15.49         2:15.49 ( )                                        
 -- Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:21.86         DQ        
                  39.98          DQ (42.40)                                        
 -- Kwasnik, David      11 WAC-MR               1:31.09         DQ        
 -- Zhang, Timmy        11 Bscat-MR             1:48.00         DQ        
                  53.92        DQ (1:03.05)                                        
 -- Lin, Michael K      11 Bscat-MR             1:53.00         DQ        
                  47.90          DQ (52.00)                                        
 -- Ning, Nicholas      11 Bscat-MR             1:54.00         DQ        
                  54.14          DQ (58.36)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas H      11 LIAC-MR                36.91      37.60         20  
  2 Lin, Alex           11 Abbe Swim Team-MR      38.50      37.64         17  
  3 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR      37.97      38.05         16  
  4 Gonzalez, Adriel A  12 Abbe Swim Team-MR      39.00      38.93         15  
  5 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                39.98      39.66         14  
  6 Chan, Brendan       12 LIAC-MR                39.02      40.19         13  
  7 Likhitskiy, Kevin   12 Unattached-MR          45.00      40.45         12  
  8 Tress, Brian        12 WAC-MR                 50.44      40.67         11  
  9 Quito, Brandon E    12 APEX-MR                43.93      40.85          9  
 10 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR      44.14      41.71          7  
 11 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR           41.37      42.04          6  
 12 Beil, Kevin A       11 LIAC-MR                43.91      43.17          5  
 13 Glukhman, Kevin     11 Shy/Seals-MR           44.41      43.24          4  
 14 Diamond, Zachary    11 WAC-MR               1:36.65      45.49          3  
 15 Rosenstein, Tommy   12 Agua Swim Team-MR      44.90      45.74          2  
 16 Ruvkun, Andrew H    11 Agua Swim Team-MR      44.05      46.02          1  
 17 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR      47.18      47.67        
 18 Zhang, Timmy        11 Bscat-MR               50.90      47.84        
 19 Lin, Michael K      11 Bscat-MR             1:00.00      48.95        
 20 Kwasnik, David      11 WAC-MR               1:05.86      49.79        
 21 Khanas, Yaroslav O  11 Unattached-MR          45.00      50.19        
 22 Talan, Matthew      11 Agua Swim Team-MR      54.26      55.65        
 23 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                 55.75      57.99        
 -- Wong, Justin C      11 Bscat-MR               55.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas H      11 LIAC-MR              1:19.71    1:19.30         20  
                  37.81     1:19.30 (41.49)                                        
  2 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    1:17.77    1:20.58         17  
                  39.46     1:20.58 (41.12)                                        
  3 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:21.60    1:20.85         16  
                  38.63     1:20.85 (42.22)                                        
  4 Lin, Alex           11 Abbe Swim Team-MR    1:24.00    1:21.84         15  
                  37.99     1:21.84 (43.85)                                        
  5 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    1:25.23    1:23.26         14  
                  39.83     1:23.26 (43.43)                                        
  6 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                   NT    1:25.21         13  
                  40.35     1:25.21 (44.86)                                        
  7 Gonzalez, Adriel A  12 Abbe Swim Team-MR    1:25.00    1:27.33         12  
                  40.32     1:27.33 (47.01)                                        
  8 Chan, Brendan       12 LIAC-MR              1:28.00    1:27.39         11  
                  41.41     1:27.39 (45.98)                                        
  9 Hall, Tyler J       11 LIAC-MR              1:24.09    1:28.56          9  
                  41.74     1:28.56 (46.82)                                        
 10 Zagorodniy, Igor    12 Shy/Seals-MR         1:33.23    1:29.06          7  
                  43.19     1:29.06 (45.87)                                        
 11 Stolbovskiy, Micha  11 Shy/Seals-MR         1:29.28    1:29.26          6  
                  42.22     1:29.26 (47.04)                                        
 12 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    1:39.81    1:32.55          5  
                  42.47     1:32.55 (50.08)                                        
 13 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:30.86    1:33.54          4  
                  45.12     1:33.54 (48.42)                                        
 14 Glukhman, Kevin     11 Shy/Seals-MR         1:37.60    1:34.02          3  
                  44.00     1:34.02 (50.02)                                        
 15 Quito, Brandon E    12 APEX-MR                   NT    1:35.03          2  
                  44.95     1:35.03 (50.08)                                        
 16 Kilgallen, Ryan     12 Bscat-MR             1:44.00    1:35.66          1  
                  44.98     1:35.66 (50.68)                                        
 17 Ruvkun, Andrew H    11 Agua Swim Team-MR    1:32.81    1:38.49        
                  46.18     1:38.49 (52.31)                                        
 18 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    1:39.24    1:43.18        
                  47.83     1:43.18 (55.35)                                        
 19 Ramirez, Richard A  11 Agua Swim Team-MR    1:40.64    1:43.54        
                  49.03     1:43.54 (54.51)                                        
 20 Amalvert, George    11 Metro Piranhas-MR    1:53.37    1:48.75        
                  51.97     1:48.75 (56.78)                                        
 21 Khdair, Ameen       12 WAC-MR               1:58.57    2:00.08        
                  56.74   2:00.08 (1:03.34)                                        
 22 Chan, Brandon J     12 LIAC-MR              2:07.11    2:06.27        
                  56.95   2:06.27 (1:09.32)                                        
 -- Kwasnik, David      11 WAC-MR               2:06.91         DQ        
                  51.92          DQ (57.46)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas H      11 LIAC-MR                32.64      31.28         20  
  2 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR           31.54      31.61         17  
  3 Miou, Eric          11 Abbe Swim Team-MR      32.00      32.49         16  
  4 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR      31.64      32.90         15  
  5 Zagorodniy, Igor    12 Shy/Seals-MR           37.70      34.42         14  
  6 Schwartz, Nes S     11 Agua Swim Team-MR      36.80      35.90         13  
  7 Rosenstein, Tommy   12 Agua Swim Team-MR      37.00      35.95         12  
  8 Funaro, Danny       12 WAC-MR                 35.07      35.99         11  
  9 Stolbovskiy, Micha  11 Shy/Seals-MR           35.16      36.00          9  
 10 Tress, Brian        12 WAC-MR                 39.51      36.26          7  
 11 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR      37.57      36.59          6  
 12 Chan, Brendan       12 LIAC-MR                36.39      36.67          5  
 13 Quito, Brandon E    12 APEX-MR                41.05      37.93          4  
 14 Likhitskiy, Kevin   12 Unattached-MR          36.00      37.94          3  
 15 Diamond, Zachary    11 WAC-MR                 47.74      38.06          2  
 16 Khanas, Yaroslav O  11 Unattached-MR          38.23      38.87          1  
 17 Glukhman, Kevin     11 Shy/Seals-MR           38.81      39.71        
 18 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR                 39.68      41.91        
 19 Khdair, Ameen       12 WAC-MR                 46.48      42.61        
 20 Negash, Brook       12 APEX-MR                46.05      43.57        
 21 Kwasnik, David      11 WAC-MR                 45.96      43.60        
 22 Ruvkun, Andrew H    11 Agua Swim Team-MR      39.07      43.99        
 -- Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR      34.78         DQ        
 -- Talan, Matthew      11 Agua Swim Team-MR      59.00         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas H      11 LIAC-MR              1:11.49    1:09.41         20  
                  31.90     1:09.41 (37.51)                                        
  2 Shields, Brandon    12 TRS-MR               1:09.00    1:09.58         17  
                  31.82     1:09.58 (37.76)                                        
  3 Rueda, Diego C      12 Agua Swim Team-MR    1:07.85    1:09.89         16  
                  33.23     1:09.89 (36.66)                                        
  4 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR         1:10.62    1:11.23         15  
                  33.71     1:11.23 (37.52)                                        
  5 Miou, Eric          11 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:12.97         14  
                  33.42     1:12.97 (39.55)                                        
  6 Alonso, Carlos      12 APEX-MR              1:24.79    1:16.62         13  
                  36.64     1:16.62 (39.98)                                        
  7 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    1:14.40    1:17.68         12  
                  35.21     1:17.68 (42.47)                                        
  8 Zagorodniy, Igor    12 Shy/Seals-MR         1:17.28    1:18.50         11  
                  36.95     1:18.50 (41.55)                                        
  9 Giraldo, Andrew     12 TRS-MR               1:19.35    1:19.47          9  
                  36.01     1:19.47 (43.46)                                        
 10 Alers, Louis        12 Metro Piranhas-MR    1:19.28    1:22.75          7  
                  35.78     1:22.75 (46.97)                                        
 11 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    1:36.51    1:23.42          6  
                  40.15     1:23.42 (43.27)                                        
 12 Funaro, Danny       12 WAC-MR               1:27.53    1:27.41          5  
                  39.44     1:27.41 (47.97)                                        
 13 Kurtoglu, Kemal K   11 Agua Swim Team-MR    1:24.88    1:27.48          4  
                  40.99     1:27.48 (46.49)                                        
 14 Quito, Brandon E    12 APEX-MR                   NT    1:28.58          3  
                  41.97     1:28.58 (46.61)                                        
 15 Negash, Brook       12 APEX-MR                   NT    1:36.71          2  
                  43.21     1:36.71 (53.50)                                        
 16 DeSimone, Christop  12 WAC-MR               2:00.34    1:41.74          1  
                  41.31   1:41.74 (1:00.43)                                        
 -- Anticev, Michael    11 WAC-MR               1:58.56         DQ        
                  55.66                                                            
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas H      11 LIAC-MR              2:27.31    2:28.42         20  
                  32.36     1:09.62 (37.26)     1:54.93 (45.31)     2:28.42 (33.49)
  2 Yeo, Maxwell Z      12 Agua Swim Team-MR    2:28.73    2:29.68         17  
                  34.07     1:11.16 (37.09)     1:57.24 (46.08)     2:29.68 (32.44)
  3 Portnoy, Martin     11 Shy/Seals-MR         2:36.55    2:34.05         16  
                  33.62     1:12.28 (38.66)     1:59.65 (47.37)     2:34.05 (34.40)
  4 Zagorodniy, Igor    12 Shy/Seals-MR         2:46.43    2:36.74         15  
                  35.11     1:12.87 (37.76)     2:00.39 (47.52)     2:36.74 (36.35)
  5 Miou, Eric          11 Abbe Swim Team-MR    2:48.00    2:39.87         14  
                  33.19     1:13.75 (40.56)     2:04.43 (50.68)     2:39.87 (35.44)
  6 Goldstein, Jonatha  12 Agua Swim Team-MR    2:42.71    2:40.78         13  
                  38.81     1:22.19 (43.38)     2:06.13 (43.94)     2:40.78 (34.65)
  7 Alonso, Carlos      12 APEX-MR                   NT    2:41.68         12  
                  37.06     1:19.60 (42.54)     2:07.59 (47.99)     2:41.68 (34.09)
  8 Schwartz, Nes S     11 Agua Swim Team-MR    2:57.13    2:47.67         11  
                  37.44     1:20.29 (42.85)     2:11.53 (51.24)     2:47.67 (36.14)
  9 Rosenstein, Tommy   12 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:49.10          9  
                  37.35                             2:12.38 ( )     2:49.10 (36.72)
 10 Chan, Brendan       12 LIAC-MR              2:49.98    2:49.82          7  
                  35.93     1:19.48 (43.55)     2:08.15 (48.67)     2:49.82 (41.67)
 11 Stolbovskiy, Micha  11 Shy/Seals-MR         2:53.48    2:52.29          6  
                  36.66     1:20.91 (44.25)     2:13.23 (52.32)     2:52.29 (39.06)
 12 Khanas, Yaroslav O  11 Unattached-MR        3:00.00    2:56.83          5  
                  39.81     1:22.29 (42.48)     2:19.83 (57.54)     2:56.83 (37.00)
 13 Beganskas, Matt P   11 OWA-MR               3:25.00    3:05.47          4  
                  42.01     1:26.60 (44.59)     2:23.58 (56.98)     3:05.47 (41.89)
 14 Ruvkun, Andrew H    11 Agua Swim Team-MR    3:07.15    3:06.02          3  
                  45.31     1:32.15 (46.84)     2:25.40 (53.25)     3:06.02 (40.62)
 15 Funaro, Danny       12 WAC-MR                    NT    3:09.93          2  
                  38.79     1:28.03 (49.24)   2:30.22 (1:02.19)     3:09.93 (39.71)
 16 Mitchell, Benjamin  11 Agua Swim Team-MR    3:09.26    3:11.51          1  
                  46.64     1:34.22 (47.58)     2:30.42 (56.20)     3:11.51 (41.09)
 17 Bliss, Ryan J       12 Agua Swim Team-MR    3:10.00    3:12.45        
                  46.57     1:33.40 (46.83)     2:28.25 (54.85)     3:12.45 (44.20)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Drake, Leif G       26 NYAC-MR                22.30      21.37         20  
  2 Zee, Mike J         22 NYAC-MR                22.30      21.78         17  
  3 Lawler, James       25 NYAC-MR                22.00      21.84         16  
  4 Trout, Andrew E     25 NYAC-MR                22.70      22.18         15  
  5 Blaze, Cliff F      37 NYAC-MR                23.00      22.39         14  
  6 Kane, Brian         29 NYAC-MR                22.30      22.81         13  
  7 Fillingham, Yale A  23 NYAC-MR                23.90      22.84         12  
  8 Spinella, Nick R    14 LIAC-MR                22.35      22.87         11  
  9 Lindstrom, Par A    37 NYAC-MR                22.87      22.88          9  
 10 Barone, Jamie E     27 NYAC-MR                22.73      22.94          7  
 11 Ott, Mike M         23 NYAC-MR                23.69      23.01          6  
 12 Ernst, Douglas A    24 NYAC-MR                23.50      23.16          5  
 13 Diehl, Kemper P     23 NYAC-MR                22.50      23.22          4  
 14 Skorney, Brian P    28 NYAC-MR                23.00      23.68          3  
 15 Chiang, Alex B      22 NYAC-MR                23.90      23.71          2  
 16 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR      25.35      23.79          1  
 17 Khan, Rana Z        18 Abbe Swim Team-MR      23.60      23.96        
 18 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR      24.77      24.12        
 19 Yamout, Nader       13 Unattached-MR          25.41      24.13        
 20 McKenna, Brian W    13 Abbe Swim Team-MR      24.90      24.19        
 21 Kalinin, Alexey     14 Shy/Seals-MR           25.84      24.25        
 22 Alarcon, Tim        16 TRS-MR                 24.30      24.26        
 23 Pruidze, Rati       15 WAC-MR                 26.25      24.31        
 24 Cazes, Clifton C    22 NYAC-MR                23.50      24.40        
 25 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR                25.89      24.79        
 26 Kan, Dennis         13 Abbe Swim Team-MR      25.50      24.91        
 27 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR      24.90      24.96        
 28 Shala, Chip         16 APEX-MR                25.33      25.03        
 29 Isaacs, Scott       14 TRS-MR                 25.95      25.05        
 30 Srdanovic, Ivan B   16 Agua Swim Team-MR      26.00      25.42        
 31 Lam, Aaron          15 Abbe Swim Team-MR      25.50      25.87        
 32 Arias, Luis A       20 Agua Swim Team-MR      24.57      25.90        
 33 Nosirov, Shokhrukh  15 Shy/Seals-MR           27.43      26.49        
 34 Duarte, Kenny       18 Metro Piranhas-MR      26.46      26.50        
 35 Stefanko, Igor      16 Shy/Seals-MR           27.70      26.92        
 36 Tseyko, Alexander   13 Shy/Seals-MR           27.66      27.08        
 37 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR      32.00      27.24        
 38 Yu, Justin          14 TRS-MR                 28.27      27.53        
 39 Ballard, Tyrik      14 Metro Piranhas-MR      28.06      27.65        
 40 Diaz, David         15 Metro Piranhas-MR      26.00      27.73        
 41 Duran, Ralphy       13 Metro Piranhas-MR      30.78      28.20        
 42 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR                 27.80      28.59        
 43 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR      27.97      28.61        
 44 Chow, Kevin         13 Abbe Swim Team-MR      28.00      28.65        
 45 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR                28.68      28.74        
 46 Grosman, Robert     13 Shy/Seals-MR           31.33      29.09        
 47 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR                30.66      29.32        
 48 Donnenfeld, Jake R  15 Agua Swim Team-MR      29.95      29.34        
 49 Gak, Milos M        13 RIST-MR                30.41      29.42        
 50 Chiew, Alex         15 Abbe Swim Team-MR      28.00      29.48        
 51 Kanda, Rikuo        13 RIST-MR                31.35      29.59        
 52 Kilgallen, Pat      13 Bscat-MR               30.03      29.95        
 53 Rubino, Zachary     15 TRS-MR                 35.81      29.98        
 54 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR      30.56      30.46        
 55 Rodriguez, Joel M   16 Metro Piranhas-MR      27.19      30.87        
 56 Key, Joesph         15 Metro Piranhas-MR      31.99      30.97        
 57 Concepcion, Jonath  16 Metro Piranhas-MR      29.98      31.28        
 58 Rentas, Kevin       13 Metro Piranhas-MR      34.80      31.69        
 59 Mejia, Dailian      16 Metro Piranhas-MR      34.68      32.43        
 60 Dow, Alexander T    13 RIST-MR                31.37      32.74        
 61 Wang, Norman        14 Bscat-MR               32.00      32.82        
 62 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR                33.53      33.91        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jeffroy, Erwan      25 NYAC-MR                47.50      48.33         20  
                  23.42       48.33 (24.91)                                        
  2 Trout, Andrew E     25 NYAC-MR                48.90      50.15         17  
                  23.56       50.15 (26.59)                                        
  3 Lee, Joe            15 Unattached-MR          53.42      51.97         16  
                  25.13       51.97 (26.84)                                        
  4 Lee, John           17 Unattached-MR          53.69      52.03         15  
                  24.75       52.03 (27.28)                                        
  5 Zhang, Kelven       20 Abbe Swim Team-MR      50.00      52.17         14  
                  23.90       52.17 (28.27)                                        
  6 Matura, Alex        16 Shy/Seals-MR           53.65      53.01         13  
                  25.23       53.01 (27.78)                                        
  7 Skorney, Brian P    28 NYAC-MR                52.00      53.18         12  
                  25.17       53.18 (28.01)                                        
  8 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR                 52.47      53.35         11  
                  25.85       53.35 (27.50)                                        
  9 Varieur, Bobby      16 TRS-MR                 53.48      53.47          9  
                  25.57       53.47 (27.90)                                        
 10 Yamout, Nader       13 Unattached-MR          54.10      54.00          7  
                  25.88       54.00 (28.12)                                        
 11 Isaacs, Scott       14 TRS-MR                 56.07      54.27          6  
                  26.12       54.27 (28.15)                                        
 12 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR                55.77      54.56          5  
                  26.25       54.56 (28.31)                                        
 13 Khan, Rana Z        18 Abbe Swim Team-MR      54.30      54.57          4  
                  25.52       54.57 (29.05)                                        
 14 Graziano, Matt      16 WAC-MR                 54.90      54.65          3  
                  26.50       54.65 (28.15)                                        
 15 Malychev, Peter     15 Unattached-MR          55.00      54.86          2  
                  25.40       54.86 (29.46)                                        
 16 Meany, RJ J         15 TRS-MR                 55.84      55.69          1  
                  26.86       55.69 (28.83)                                        
 17 Leibel, Danny       15 TRS-MR                 57.08      55.94        
                  26.57       55.94 (29.37)                                        
 18 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR      56.74      56.42        
                  27.47       56.42 (28.95)                                        
 19 Shala, Chip         16 APEX-MR                55.74      56.68        
                  26.52       56.68 (30.16)                                        
 20 Novoa, Luis F       18 Abbe Swim Team-MR      57.00      57.23        
                  27.27       57.23 (29.96)                                        
 21 Cheng, Will         13 Agua Swim Team-MR    1:03.00      57.29        
                  27.74       57.29 (29.55)                                        
 22 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR                56.39      57.35        
                  27.78       57.35 (29.57)                                        
 23 Salzillo, Mark      17 WAC-MR                 53.95      57.36        
                  27.25       57.36 (30.11)                                        
 24 Arias, Luis A       20 Agua Swim Team-MR      54.43      57.56        
                  26.94       57.56 (30.62)                                        
 25 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR                 59.08      58.04        
                  27.65       58.04 (30.39)                                        
 25 Lam, Aaron          15 Abbe Swim Team-MR      55.80      58.04        
                  27.51       58.04 (30.53)                                        
 27 Nosirov, Shokhrukh  15 Shy/Seals-MR           59.87      58.27        
                  27.84       58.27 (30.43)                                        
 28 Fang, Corey         15 Abbe Swim Team-MR      57.00      58.52        
                  27.66       58.52 (30.86)                                        
 29 Kan, Dennis         13 Abbe Swim Team-MR      57.00      58.68        
                  27.96       58.68 (30.72)                                        
 30 Im, Thomas          15 TRS-MR                 58.23      58.74        
                  27.41       58.74 (31.33)                                        
 31 Pignataro, Michael  18 WAC-MR                 59.30      59.55        
                  29.29       59.55 (30.26)                                        
 32 Stefanko, Igor      16 Shy/Seals-MR           59.64      59.65        
                  28.17       59.65 (31.48)                                        
 33 Baroz, Thomas       16 WAC-MR                 59.01      59.70        
                  28.40       59.70 (31.30)                                        
 34 Ogisu, Kent         13 Agua Swim Team-MR      59.82      59.92        
                  28.78       59.92 (31.14)                                        
 35 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    1:09.00    1:00.00        
                  28.12     1:00.00 (31.88)                                        
 36 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               1:00.65    1:00.20        
                  29.02     1:00.20 (31.18)                                        
 37 Yu, Justin          14 TRS-MR               1:02.31    1:00.93        
                  28.67     1:00.93 (32.26)                                        
 38 Bekker, Allen T     14 Unattached-MR          59.00    1:01.67        
                  29.93     1:01.67 (31.74)                                        
 39 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    1:00.03    1:01.74        
                  29.80     1:01.74 (31.94)                                        
 40 Polgur, Michael     14 OWA-MR                 59.00    1:01.97        
                  28.99     1:01.97 (32.98)                                        
 41 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               1:01.70    1:02.00        
                  29.44     1:02.00 (32.56)                                        
 42 Grosman, Robert     13 Shy/Seals-MR         1:02.13    1:02.35        
                  30.00     1:02.35 (32.35)                                        
 43 Lin, Aaron          13 Abbe Swim Team-MR    1:00.00    1:03.61        
                  29.25     1:03.61 (34.36)                                        
 44 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    1:04.19    1:03.78        
                  30.51     1:03.78 (33.27)                                        
 45 Vaynblat, Allen L   13 Shy/Seals-MR         1:04.06    1:04.18        
                  30.58     1:04.18 (33.60)                                        
 46 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:03.91    1:04.29        
                  30.32     1:04.29 (33.97)                                        
 47 Chow, Kevin         13 Abbe Swim Team-MR    1:01.90    1:04.91        
                  31.63     1:04.91 (33.28)                                        
 48 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR                 59.66    1:04.94        
                  31.23     1:04.94 (33.71)                                        
 49 Rubino, Zachary     15 TRS-MR               1:08.78    1:05.85        
                  31.76     1:05.85 (34.09)                                        
 50 Logar, Kevin M      14 Bscat-MR             1:15.00    1:05.87        
                  31.03     1:05.87 (34.84)                                        
 51 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              1:08.12    1:05.98        
                  32.12     1:05.98 (33.86)                                        
 52 Donnenfeld, Jake R  15 Agua Swim Team-MR    1:07.51    1:06.42        
                  31.60     1:06.42 (34.82)                                        
 53 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:07.25    1:07.90        
                  32.43     1:07.90 (35.47)                                        
 54 Kanda, Rikuo        13 RIST-MR              1:10.53    1:08.15        
                  31.09     1:08.15 (37.06)                                        
 55 Gak, Milos M        13 RIST-MR              1:07.37    1:09.40        
                  33.18     1:09.40 (36.22)                                        
 56 Chik, Colin         13 Shy/Seals-MR              NT    1:11.35        
                  32.90     1:11.35 (38.45)                                        
 57 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               1:07.00    1:12.92        
                  34.20     1:12.92 (38.72)                                        
 58 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR              1:12.96    1:12.99        
                  35.60     1:12.99 (37.39)                                        
 59 Daian, Philip A     13 OWA-MR               1:30.00    1:51.70        
                  49.49   1:51.70 (1:02.21)                                        
 -- Dellagala, Michael  30 NYAC-MR                52.00         DQ        
      False start
                  24.11          DQ (26.77)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Quinn   24 NYAC-MR              1:45.00    1:46.05         20  
                  25.25       52.98 (27.73)     1:20.08 (27.10)     1:46.05 (25.97)
  2 Jeffroy, Erwan      25 NYAC-MR              1:46.00    1:46.19         17  
                  25.27       52.71 (27.44)     1:20.40 (27.69)     1:46.19 (25.79)
  3 Fillingham, Yale A  23 NYAC-MR              1:54.30    1:50.76         16  
                  26.75       55.00 (28.25)     1:22.88 (27.88)     1:50.76 (27.88)
  4 Kane, Brian         29 NYAC-MR              1:51.00    1:52.56         15  
                  25.59       53.50 (27.91)     1:22.35 (28.85)     1:52.56 (30.21)
  5 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               1:54.46    1:52.59         14  
                  25.74       53.78 (28.04)     1:23.01 (29.23)     1:52.59 (29.58)
  6 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               1:59.18    1:55.89         13  
                  26.98       56.47 (29.49)     1:26.74 (30.27)     1:55.89 (29.15)
  7 Yamout, Nader       13 Unattached-MR        1:56.95    1:56.44         12  
                  26.62       56.04 (29.42)     1:26.48 (30.44)     1:56.44 (29.96)
  8 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               1:58.91    1:58.01         11  
                  26.03       55.47 (29.44)     1:26.96 (31.49)     1:58.01 (31.05)
  9 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              1:59.69    1:58.39          9  
                  26.79       56.70 (29.91)     1:27.73 (31.03)     1:58.39 (30.66)
 10 Kalinin, Alexey     14 Shy/Seals-MR         2:04.70    2:00.40          7  
                  27.63       58.19 (30.56)     1:30.03 (31.84)     2:00.40 (30.37)
 11 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    2:03.51    2:00.42          6  
                  28.23       59.40 (31.17)     1:30.85 (31.45)     2:00.42 (29.57)
 12 Meany, RJ J         15 TRS-MR               2:00.72    2:01.63          5  
                  27.42       57.96 (30.54)     1:29.91 (31.95)     2:01.63 (31.72)
 13 Pruidze, Rati       15 WAC-MR               2:13.58    2:02.07          4  
                  26.80   1:30.08 (1:03.28)     2:02.07 (31.99)         2:02.07 ( )
 14 Leibel, Danny       15 TRS-MR               2:03.89    2:02.49          3  
                  27.59       58.71 (31.12)     1:31.19 (32.48)     2:02.49 (31.30)
 15 Shala, Chip         16 APEX-MR              2:10.39    2:03.85          2  
                  27.83       58.55 (30.72)     1:31.02 (32.47)     2:03.85 (32.83)
 16 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               2:04.95    2:03.96          1  
                  27.98       59.03 (31.05)     1:31.64 (32.61)     2:03.96 (32.32)
 17 Nestman, Keith      17 TRS-MR               1:56.69    2:04.28        
                  27.01       58.05 (31.04)     1:31.16 (33.11)     2:04.28 (33.12)
 18 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:06.95    2:04.40        
                  28.76     1:00.42 (31.66)     1:33.56 (33.14)     2:04.40 (30.84)
 19 Cheng, Will         13 Agua Swim Team-MR    2:11.00    2:04.45        
                  28.00       59.27 (31.27)     1:32.19 (32.92)     2:04.45 (32.26)
 20 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               2:08.11    2:05.92        
                  28.09       59.84 (31.75)     1:32.48 (32.64)     2:05.92 (33.44)
 21 Srdanovic, Ivan B   16 Agua Swim Team-MR    2:15.00    2:06.26        
                  27.06       59.06 (32.00)     1:33.69 (34.63)     2:06.26 (32.57)
 22 Driwinga, Chris M   28 NYAC-MR              1:54.00    2:06.56        
                  27.17       58.08 (30.91)     1:32.10 (34.02)     2:06.56 (34.46)
 23 Stefanko, Igor      16 Shy/Seals-MR         2:07.23    2:06.81        
                  27.80       59.84 (32.04)     1:33.29 (33.45)     2:06.81 (33.52)
 24 DiMiceli, John      17 TRS-MR               1:59.91    2:07.09        
                  27.98     1:00.26 (32.28)     1:33.93 (33.67)     2:07.09 (33.16)
 25 Nosirov, Shokhrukh  15 Shy/Seals-MR         2:17.02    2:07.31        
                  28.90     1:01.25 (32.35)     1:34.73 (33.48)     2:07.31 (32.58)
 26 Tseyko, Alexander   13 Shy/Seals-MR         2:21.01    2:08.00        
                  29.08     1:01.55 (32.47)     1:34.73 (33.18)     2:08.00 (33.27)
 27 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    2:08.06    2:08.96        
                  29.97     1:03.28 (33.31)     1:36.48 (33.20)     2:08.96 (32.48)
 28 Im, Thomas          15 TRS-MR               2:13.69    2:09.98        
                  28.57     1:01.63 (33.06)     1:35.88 (34.25)     2:09.98 (34.10)
 29 Shala, Nick         18 APEX-MR              2:11.48    2:10.30        
                  29.09     1:01.71 (32.62)     1:35.90 (34.19)     2:10.30 (34.40)
 30 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               2:09.36    2:11.36        
                  27.95     1:00.49 (32.54)     1:35.64 (35.15)     2:11.36 (35.72)
 31 Arias, Luis A       20 Agua Swim Team-MR    2:07.58    2:11.37        
                  28.80     1:02.18 (33.38)     1:37.27 (35.09)     2:11.37 (34.10)
 31 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    2:09.98    2:11.37        
                  28.69     1:01.81 (33.12)     1:37.82 (36.01)     2:11.37 (33.55)
 33 Maldonado, Freddy   17 Metro Piranhas-MR    2:13.68    2:11.81        
                  27.94     1:00.33 (32.39)     1:35.56 (35.23)     2:11.81 (36.25)
 34 Ogisu, Kent         13 Agua Swim Team-MR    2:07.51    2:11.88        
                  29.95     1:03.34 (33.39)     1:37.75 (34.41)     2:11.88 (34.13)
 35 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               2:14.38    2:13.21        
                  30.35     1:03.40 (33.05)     1:38.19 (34.79)     2:13.21 (35.02)
 36 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:14.25        
                  29.31     1:03.11 (33.80)     1:38.63 (35.52)     2:14.25 (35.62)
 37 Lam, Aaron          15 Abbe Swim Team-MR    2:08.00    2:14.47        
                  28.95     1:02.52 (33.57)     1:38.64 (36.12)     2:14.47 (35.83)
 38 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               2:18.19    2:14.91        
                  31.06     1:05.62 (34.56)     1:40.76 (35.14)     2:14.91 (34.15)
 39 Grosman, Robert     13 Shy/Seals-MR         2:50.09    2:15.27        
                  30.04     1:04.53 (34.49)     1:40.76 (36.23)     2:15.27 (34.51)
 40 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    2:20.65    2:16.22        
                  31.88     1:07.01 (35.13)     1:42.78 (35.77)     2:16.22 (33.44)
 41 Amalvert, Georgie   16 Metro Piranhas-MR    2:17.50    2:18.78        
                  29.16     1:02.41 (33.25)     1:39.50 (37.09)     2:18.78 (39.28)
 42 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              2:20.77    2:19.84        
                  29.88     1:05.53 (35.65)     1:43.71 (38.18)     2:19.84 (36.13)
 43 Kilgallen, Pat      13 Bscat-MR             2:22.00    2:23.67        
                  31.68     1:07.05 (35.37)     1:45.17 (38.12)     2:23.67 (38.50)
 44 Duarte, Kenny       18 Metro Piranhas-MR    2:24.78    2:24.48        
                  29.35     1:03.82 (34.47)     1:45.33 (41.51)     2:24.48 (39.15)
 45 Rubino, Zachary     15 TRS-MR               2:29.98    2:26.51        
                  32.87     1:09.74 (36.87)     1:48.87 (39.13)     2:26.51 (37.64)
 46 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              2:18.94    2:27.77        
                  32.30     1:09.15 (36.85)     1:47.81 (38.66)     2:27.77 (39.96)
 47 Duran, Ralphy       13 Metro Piranhas-MR    2:44.81    2:29.51        
                  31.15     1:07.69 (36.54)     1:49.16 (41.47)     2:29.51 (40.35)
 48 Donnenfeld, Jake R  15 Agua Swim Team-MR    2:25.00    2:29.80        
                  33.26     1:12.26 (39.00)     1:52.63 (40.37)     2:29.80 (37.17)
 49 Wang, Norman        14 Bscat-MR             2:42.00    2:35.02        
                  34.98     1:13.63 (38.65)     1:54.62 (40.99)     2:35.02 (40.40)
 50 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR              2:43.07    2:35.99        
                  35.70     1:16.30 (40.60)     1:57.53 (41.23)     2:35.99 (38.46)
 51 Mejia, Dailian      16 Metro Piranhas-MR    2:55.28    2:46.05        
                  37.85     1:19.35 (41.50)     2:03.45 (44.10)     2:46.05 (42.60)
 52 Mikhayloff, Brian   13 Shy/Seals-MR         2:56.87    2:47.34        
                  35.76     1:18.04 (42.28)     2:03.47 (45.43)     2:47.34 (43.87)
 53 Concepcion, Jonath  16 Metro Piranhas-MR    2:54.00    2:47.99        
                  34.09     1:17.48 (43.39)     2:03.39 (45.91)     2:47.99 (44.60)
 54 Rodriguez, Joel M   16 Metro Piranhas-MR    2:42.65    2:57.98        
                  37.27     1:20.56 (43.29)     2:08.95 (48.39)     2:57.98 (49.03)
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR   10:22.09   10:25.29         20  
                  27.68       57.76 (30.08)     1:28.70 (30.94)     2:00.02 (31.32)
        2:31.95 (31.93)     3:03.94 (31.99)     3:36.02 (32.08)     4:07.94 (31.92)
        4:40.00 (32.06)     5:11.96 (31.96)     5:43.69 (31.73)     6:15.35 (31.66)
        6:47.04 (31.69)     7:18.87 (31.83)     7:50.51 (31.64)     8:22.06 (31.55)
        8:53.46 (31.40)     9:24.69 (31.23)     9:55.66 (30.97)    10:25.29 (29.63)
  2 Yamout, Nader       13 Unattached-MR       10:54.47   10:47.09         17  
                  27.79       58.69 (30.90)     1:30.49 (31.80)     2:02.61 (32.12)
        2:34.86 (32.25)     3:07.20 (32.34)     3:40.00 (32.80)     4:12.64 (32.64)
        4:45.84 (33.20)     5:18.92 (33.08)     5:51.85 (32.93)     6:25.04 (33.19)
        6:58.37 (33.33)     7:31.14 (32.77)     8:04.20 (33.06)     8:37.49 (33.29)
        9:10.47 (32.98)     9:43.59 (33.12)    10:16.36 (32.77)    10:47.09 (30.73)
  3 Lee, Joe            15 Unattached-MR       10:56.93   10:59.39         16  
                  27.92       58.59 (30.67)     1:30.85 (32.26)     2:03.81 (32.96)
        2:37.49 (33.68)     3:11.44 (33.95)     3:45.71 (34.27)     4:20.03 (34.32)
        4:54.72 (34.69)     5:28.86 (34.14)     6:02.97 (34.11)     6:36.44 (33.47)
        7:10.55 (34.11)     7:44.93 (34.38)     8:18.34 (33.41)     8:50.84 (32.50)
        9:23.68 (32.84)     9:56.22 (32.54)    10:27.99 (31.77)    10:59.39 (31.40)
  4 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR   11:46.77   11:06.29         15  
                  29.63     1:01.75 (32.12)     1:35.32 (33.57)     2:08.16 (32.84)
        2:42.17 (34.01)     3:15.81 (33.64)     3:49.07 (33.26)     4:23.22 (34.15)
        4:57.73 (34.51)     5:31.30 (33.57)     6:04.90 (33.60)     6:39.68 (34.78)
        7:13.33 (33.65)     7:46.83 (33.50)     8:21.07 (34.24)     8:54.47 (33.40)
        9:27.67 (33.20)    10:01.69 (34.02)    10:34.93 (33.24)    11:06.29 (31.36)
  5 Malychev, Peter     15 Unattached-MR       11:15.00   11:43.38         14  
                  29.15     1:00.62 (31.47)     1:35.64 (35.02)     2:10.19 (34.55)
        2:46.19 (36.00)     3:21.56 (35.37)     3:58.96 (37.40)     4:34.63 (35.67)
        5:12.68 (38.05)     5:50.48 (37.80)     6:28.53 (38.05)     7:04.46 (35.93)
        7:42.14 (37.68)     8:17.63 (35.49)     8:53.03 (35.40)     9:28.81 (35.78)
       10:04.64 (35.83)    10:38.56 (33.92)    11:12.61 (34.05)    11:43.38 (30.77)
  6 Lee, John           17 Unattached-MR       11:17.93   11:45.10         13  
                  28.88     1:00.77 (31.89)     1:35.82 (35.05)     2:10.90 (35.08)
        2:48.25 (37.35)     3:24.68 (36.43)     4:03.45 (38.77)     4:39.54 (36.09)
        5:17.19 (37.65)     5:51.42 (34.23)     6:29.50 (38.08)     7:05.34 (35.84)
        7:42.84 (37.50)     8:17.25 (34.41)     8:53.86 (36.61)     9:27.83 (33.97)
       10:04.77 (36.94)    10:39.39 (34.62)    11:14.03 (34.64)    11:45.10 (31.07)
  7 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR   12:08.69   11:48.41         12  
                  31.13     1:06.42 (35.29)     1:41.86 (35.44)     2:17.82 (35.96)
        2:54.19 (36.37)     3:30.85 (36.66)     4:06.55 (35.70)     4:43.18 (36.63)
        5:20.50 (37.32)     5:56.13 (35.63)     6:29.98 (33.85)     7:05.36 (35.38)
        7:40.15 (34.79)     8:16.03 (35.88)     8:52.12 (36.09)     9:27.27 (35.15)
       10:02.74 (35.47)    10:39.35 (36.61)    11:14.29 (34.94)    11:48.41 (34.12)
  8 Cheng, Will         13 Agua Swim Team-MR   11:25.00   11:49.10         11  
                  29.56     1:02.73 (33.17)     1:37.58 (34.85)     2:13.62 (36.04)
        2:49.87 (36.25)     3:26.72 (36.85)     4:03.43 (36.71)     4:39.99 (36.56)
        5:16.87 (36.88)     5:53.20 (36.33)     6:29.74 (36.54)     7:06.21 (36.47)
        7:42.88 (36.67)     8:18.78 (35.90)     8:55.70 (36.92)     9:32.36 (36.66)
       10:08.56 (36.20)    10:43.79 (35.23)    11:17.45 (33.66)    11:49.10 (31.65)
  9 Ogisu, Kent         13 Agua Swim Team-MR   11:50.00   12:07.32          9  
                  30.47     1:05.38 (34.91)     1:40.27 (34.89)     2:16.24 (35.97)
        2:53.18 (36.94)     3:29.89 (36.71)     4:06.57 (36.68)     4:43.32 (36.75)
        5:20.71 (37.39)     5:57.30 (36.59)     6:34.50 (37.20)     7:12.06 (37.56)
        7:49.08 (37.02)     8:26.70 (37.62)     9:04.72 (38.02)     9:42.71 (37.99)
       10:19.75 (37.04)    10:57.05 (37.30)    11:32.96 (35.91)    12:07.32 (34.36)
 10 Bekker, Allen T     14 Unattached-MR       12:33.91   12:30.77          7  
                  32.80     1:08.91 (36.11)     1:47.92 (39.01)     2:25.34 (37.42)
        3:03.84 (38.50)     3:41.19 (37.35)     4:20.23 (39.04)     4:58.01 (37.78)
        5:36.90 (38.89)     6:14.95 (38.05)     6:53.52 (38.57)     7:31.28 (37.76)
        8:10.27 (38.99)     8:47.85 (37.58)     9:26.27 (38.42)    10:03.56 (37.29)
       10:41.46 (37.90)    11:18.97 (37.51)    11:55.62 (36.65)    12:30.77 (35.15)
 11 Grosman, Robert     13 Shy/Seals-MR              NT   12:32.87          6  
                  32.19     1:08.79 (36.60)     1:45.91 (37.12)     2:23.83 (37.92)
        3:01.34 (37.51)     3:39.55 (38.21)     4:16.97 (37.42)     4:54.49 (37.52)
        5:33.81 (39.32)     6:11.73 (37.92)     6:50.51 (38.78)     7:29.46 (38.95)
        8:08.57 (39.11)     8:47.78 (39.21)     9:27.37 (39.59)    10:07.21 (39.84)
       10:44.74 (37.53)    11:21.22 (36.48)    12:00.56 (39.34)    12:32.87 (32.31)
 12 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR              12:23.71   12:36.22          5  
                  31.41     1:07.27 (35.86)     1:44.14 (36.87)     2:22.27 (38.13)
        3:00.43 (38.16)     3:37.99 (37.56)     4:16.63 (38.64)     4:55.19 (38.56)
        5:33.89 (38.70)     6:13.06 (39.17)     6:52.46 (39.40)     7:31.20 (38.74)
        8:10.25 (39.05)     8:48.47 (38.22)     9:26.42 (37.95)    10:04.97 (38.55)
       10:42.33 (37.36)    11:20.92 (38.59)    11:58.67 (37.75)    12:36.22 (37.55)
 13 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR   13:00.00   12:54.23          4  
                  36.42     1:14.72 (38.30)     1:54.11 (39.39)     2:33.33 (39.22)
        3:12.43 (39.10)     3:51.56 (39.13)     4:30.81 (39.25)     5:10.00 (39.19)
        5:49.53 (39.53)     6:28.57 (39.04)     7:07.57 (39.00)     7:47.61 (40.04)
        8:27.03 (39.42)     9:06.08 (39.05)     9:45.10 (39.02)    10:24.23 (39.13)
       11:03.26 (39.03)    11:41.03 (37.77)    12:19.92 (38.89)    12:54.23 (34.31)
 14 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR   13:10.00   13:07.19          3  
                  33.81     1:11.62 (37.81)     1:50.71 (39.09)     2:29.93 (39.22)
        3:08.44 (38.51)     3:47.52 (39.08)     4:26.85 (39.33)     5:06.88 (40.03)
        5:46.94 (40.06)     6:27.16 (40.22)     7:07.74 (40.58)     7:47.40 (39.66)
        8:27.58 (40.18)     9:07.75 (40.17)     9:47.90 (40.15)    10:29.21 (41.31)
       11:08.94 (39.73)    11:50.16 (41.22)    12:29.35 (39.19)    13:07.19 (37.84)
 15 Sack, Danny C       13 OWA-MR              13:52.37   14:14.97          2  
                  35.93     1:17.18 (41.25)     2:00.19 (43.01)     2:42.50 (42.31)
        3:26.29 (43.79)     4:09.98 (43.69)     4:54.82 (44.84)     5:38.71 (43.89)
        6:23.18 (44.47)     7:07.16 (43.98)     7:50.62 (43.46)     8:33.65 (43.03)
        9:19.10 (45.45)    10:03.10 (44.00)    10:46.43 (43.33)    11:29.76 (43.33)
       12:12.26 (42.50)    12:54.15 (41.89)    13:34.82 (40.67)    14:14.97 (40.15)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Sean C    24 NYAC-MR                55.00      54.05         20  
                  26.24       54.05 (27.81)                                        
  2 Skorney, Brian P    28 NYAC-MR                58.00      59.53         17  
                  28.61       59.53 (30.92)                                        
  3 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              1:03.56    1:00.16         16  
                  28.83     1:00.16 (31.33)                                        
  4 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               1:04.56    1:01.09         15  
                  29.62     1:01.09 (31.47)                                        
  5 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    1:00.98    1:02.55         14  
                  30.68     1:02.55 (31.87)                                        
  6 Meany, RJ J         15 TRS-MR               1:03.20    1:02.66         13  
                  30.85     1:02.66 (31.81)                                        
  7 Lee, John           17 Unattached-MR        1:04.00    1:04.65         12  
                  31.54     1:04.65 (33.11)                                        
  8 Stefanko, Igor      16 Shy/Seals-MR         1:05.34    1:04.72         11  
                  31.34     1:04.72 (33.38)                                        
  9 Fang, Corey         15 Abbe Swim Team-MR    1:03.00    1:05.30          9  
                  30.81     1:05.30 (34.49)                                        
 10 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    1:06.37    1:05.43          7  
                  32.33     1:05.43 (33.10)                                        
 11 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               1:04.41    1:05.96          6  
                  31.55     1:05.96 (34.41)                                        
 12 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:07.14    1:06.21          5  
                  32.47     1:06.21 (33.74)                                        
 13 Graziano, Matt      16 WAC-MR               1:07.20    1:06.38          4  
                  32.75     1:06.38 (33.63)                                        
 14 Lam, Aaron          15 Abbe Swim Team-MR    1:06.00    1:06.68          3  
                  31.78     1:06.68 (34.90)                                        
 15 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               1:02.25    1:06.94          2  
                  32.01     1:06.94 (34.93)                                        
 16 Kan, Dennis         13 Abbe Swim Team-MR    1:07.00    1:07.06          1  
                  32.98     1:07.06 (34.08)                                        
 17 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              1:05.90    1:07.54        
                  32.90     1:07.54 (34.64)                                        
 18 Shala, Chip         16 APEX-MR              1:04.49    1:07.80        
                  32.24     1:07.80 (35.56)                                        
 19 Im, Thomas          15 TRS-MR               1:08.35    1:09.58        
                  34.87     1:09.58 (34.71)                                        
 20 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    1:18.00    1:09.77        
 21 Pignataro, Michael  18 WAC-MR               1:13.23    1:09.87        
                  34.06     1:09.87 (35.81)                                        
 22 Grosman, Robert     13 Shy/Seals-MR         1:17.41    1:10.43        
                  34.53     1:10.43 (35.90)                                        
 23 Arias, Luis A       20 Agua Swim Team-MR    1:09.00    1:10.84        
                  34.78     1:10.84 (36.06)                                        
 24 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               1:10.76    1:10.93        
                  34.21     1:10.93 (36.72)                                        
 25 Nosirov, Shokhrukh  15 Shy/Seals-MR              NT    1:11.24        
                  34.64     1:11.24 (36.60)                                        
 26 Baroz, Thomas       16 WAC-MR               1:08.89    1:11.72        
                  34.59     1:11.72 (37.13)                                        
 27 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               1:12.67    1:11.73        
                  35.16     1:11.73 (36.57)                                        
 28 Shala, Nick         18 APEX-MR              1:11.57    1:12.31        
                  35.26     1:12.31 (37.05)                                        
 29 Logar, Kevin M      14 Bscat-MR             1:27.00    1:14.13        
 30 Mo, Matthew         15 Abbe Swim Team-MR    1:10.00    1:14.19        
                  36.61     1:14.19 (37.58)                                        
 31 Bekker, Allen T     14 Unattached-MR        1:16.44    1:14.80        
                  36.38     1:14.80 (38.42)                                        
 32 Vaynblat, Allen L   13 Shy/Seals-MR         1:11.66    1:15.28        
 33 Yu, Justin          14 TRS-MR               1:14.11    1:15.76        
                  36.93     1:15.76 (38.83)                                        
 34 Polgur, Michael     14 OWA-MR               1:16.44    1:15.88        
                  37.71     1:15.88 (38.17)                                        
 35 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:17.61    1:18.79        
                  38.12     1:18.79 (40.67)                                        
 36 Chik, Colin         13 Shy/Seals-MR              NT    1:19.56        
                  39.22     1:19.56 (40.34)                                        
 37 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              1:19.23    1:19.73        
                  39.77     1:19.73 (39.96)                                        
 38 Donnenfeld, Jake R  15 Agua Swim Team-MR    1:23.37    1:21.70        
                  40.46     1:21.70 (41.24)                                        
 39 Wong, Johnathan     15 Bscat-MR             1:26.90    1:25.63        
                1:27.03         1:25.63 ( )                                        
 40 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR              1:28.33    1:27.24        
                  42.20     1:27.24 (45.04)                                        
 41 Daian, Philip A     13 OWA-MR               1:40.00    1:55.14        
                  53.62   1:55.14 (1:01.52)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G    17 LIE-MR               1:55.17    1:54.65         20  
                  26.45       55.22 (28.77)     1:24.87 (29.65)     1:54.65 (29.78)
  2 Spinella, Nick R    14 LIAC-MR              1:55.75    1:55.13         17  
                  26.79       55.60 (28.81)     1:24.66 (29.06)     1:55.13 (30.47)
  3 Jeffroy, Erwan      25 NYAC-MR              1:58.00    1:58.96         16  
                  28.33       58.40 (30.07)     1:28.96 (30.56)     1:58.96 (30.00)
  4 Kretzer, Mark J     23 NYAC-MR              2:05.50    2:02.35         15  
                  28.19       59.72 (31.53)     1:31.61 (31.89)     2:02.35 (30.74)
  5 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    2:06.11    2:04.92         14  
                  29.77     1:01.01 (31.24)     1:33.26 (32.25)     2:04.92 (31.66)
  6 Leibel, Danny       15 TRS-MR               2:09.89    2:10.35         13  
                  30.35     1:03.35 (33.00)     1:37.35 (34.00)     2:10.35 (33.00)
  7 Loveless, James     29 NYAC-MR              2:20.00    2:10.70         12  
                  30.01     1:02.96 (32.95)     1:36.86 (33.90)     2:10.70 (33.84)
  8 Skorney, Brian P    28 NYAC-MR              2:00.00    2:13.13         11  
                  31.34     1:04.81 (33.47)     1:38.61 (33.80)     2:13.13 (34.52)
  9 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               2:18.60    2:14.36          9  
                  31.51     1:05.88 (34.37)     1:40.65 (34.77)     2:14.36 (33.71)
 10 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              2:17.24    2:15.29          7  
                  31.96     1:06.30 (34.34)     1:41.30 (35.00)     2:15.29 (33.99)
 11 McKenna, Brian W    13 Abbe Swim Team-MR    2:15.00    2:15.67          6  
                  33.72     1:08.41 (34.69)     1:43.27 (34.86)     2:15.67 (32.40)
 12 Kalinin, Alexey     14 Shy/Seals-MR         2:22.27    2:18.48          5  
                  32.22     1:07.17 (34.95)     1:43.13 (35.96)     2:18.48 (35.35)
 13 Meany, RJ J         15 TRS-MR               2:14.26    2:18.81          4  
                  33.05     1:07.50 (34.45)     1:43.31 (35.81)     2:18.81 (35.50)
 14 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               2:18.90    2:20.31          3  
                  33.14     1:08.84 (35.70)     1:44.86 (36.02)     2:20.31 (35.45)
 15 Stefanko, Igor      16 Shy/Seals-MR         2:22.18    2:21.85          2  
                  32.91     1:07.76 (34.85)     1:44.70 (36.94)     2:21.85 (37.15)
 16 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:23.35    2:22.67          1  
                  33.48     1:09.88 (36.40)     1:46.73 (36.85)     2:22.67 (35.94)
 17 Nestman, Keith      17 TRS-MR               2:23.47    2:25.36        
                  33.46     1:09.87 (36.41)     1:48.72 (38.85)     2:25.36 (36.64)
 18 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               2:14.90    2:27.32        
                  32.93     1:10.55 (37.62)     1:49.26 (38.71)     2:27.32 (38.06)
 19 Im, Thomas          15 TRS-MR               2:26.19    2:27.47        
                  34.41     1:11.69 (37.28)     1:51.11 (39.42)     2:27.47 (36.36)
 20 Tseyko, Alexander   13 Shy/Seals-MR         2:56.40    2:29.85        
                  36.10     1:14.60 (38.50)     1:52.98 (38.38)     2:29.85 (36.87)
 21 Shala, Chip         16 APEX-MR              2:26.01    2:30.51        
                  33.50     1:11.11 (37.61)     1:51.91 (40.80)     2:30.51 (38.60)
 22 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               2:29.60    2:33.10        
                  34.37     1:11.96 (37.59)     1:51.74 (39.78)     2:33.10 (41.36)
 23 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               2:35.71    2:34.78        
                  36.53     1:15.89 (39.36)     1:55.62 (39.73)     2:34.78 (39.16)
 24 Yu, Justin          14 TRS-MR               2:39.87    2:37.49        
                  36.51     1:17.05 (40.54)     1:57.46 (40.41)     2:37.49 (40.03)
 25 Grosman, Robert     13 Shy/Seals-MR         2:37.64    2:39.08        
                  37.29     1:17.83 (40.54)     1:59.10 (41.27)     2:39.08 (39.98)
 26 Shala, Nick         18 APEX-MR              2:29.49    2:39.15        
                  36.93     1:16.12 (39.19)     1:58.41 (42.29)     2:39.15 (40.74)
 27 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               2:38.67    2:41.06        
                  36.98     1:18.12 (41.14)     2:00.36 (42.24)     2:41.06 (40.70)
 28 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              2:42.73    2:41.70        
                  39.45     1:20.28 (40.83)     2:02.43 (42.15)     2:41.70 (39.27)
 29 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    3:43.00    2:48.01        
                  40.63     1:24.39 (43.76)     2:08.33 (43.94)     2:48.01 (39.68)
 30 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    3:41.97    2:49.57        
                  41.28     1:24.94 (43.66)     2:07.97 (43.03)     2:49.57 (41.60)
 31 Wang, Norman        14 Bscat-MR             3:00.00    3:04.74        
                  44.04     1:31.33 (47.29)     2:20.39 (49.06)     3:04.74 (44.35)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williamson, John M  32 NYAC-MR              1:01.33    1:00.67         20  
                  28.59     1:00.67 (32.08)                                        
  2 Cocks, Bill J       23 NYAC-MR                59.00    1:01.57         17  
                  28.63     1:01.57 (32.94)                                        
  3 Berg, Ryan C        23 NYAC-MR              1:02.80    1:02.02         16  
                  29.29     1:02.02 (32.73)                                        
  4 Hopwood, Jeff C     27 NYAC-MR              1:00.00    1:02.10         15  
                  29.10     1:02.10 (33.00)                                        
  5 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    1:01.67    1:02.13         14  
                  29.47     1:02.13 (32.66)                                        
  6 Cazes, Clifton C    22 NYAC-MR              1:02.00    1:03.25         13  
                  29.91     1:03.25 (33.34)                                        
  7 Shaw, Brad F        31 NYAC-MR              1:03.90    1:03.34         12  
                  29.03     1:03.34 (34.31)                                        
  8 Chiang, Alex B      22 NYAC-MR              1:03.00    1:03.44         11  
                  29.51     1:03.44 (33.93)                                        
  9 Ott, Mike M         23 NYAC-MR              1:05.31    1:04.20          9  
                  30.29     1:04.20 (33.91)                                        
 10 Kretzer, Mark J     23 NYAC-MR              1:05.00    1:04.64          7  
                  29.79     1:04.64 (34.85)                                        
 11 Loveless, James     29 NYAC-MR              1:05.00    1:06.18          6  
                  31.16     1:06.18 (35.02)                                        
 12 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    1:06.12    1:08.17          5  
                  32.57     1:08.17 (35.60)                                        
 13 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               1:07.91    1:08.23          4  
                  31.59     1:08.23 (36.64)                                        
 14 Lam, Aaron          15 Abbe Swim Team-MR    1:08.00    1:09.21          3  
                  32.34     1:09.21 (36.87)                                        
 15 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              1:11.09    1:10.16          2  
                  33.18     1:10.16 (36.98)                                        
 16 Alarcon, Tim        16 TRS-MR               1:14.04    1:10.75          1  
                  34.20     1:10.75 (36.55)                                        
 17 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    1:13.44    1:11.43        
                  34.27     1:11.43 (37.16)                                        
 18 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR    1:13.56    1:11.48        
                  34.23     1:11.48 (37.25)                                        
 19 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    1:11.65    1:11.62        
                  33.45     1:11.62 (38.17)                                        
 20 DiMiceli, John      17 TRS-MR               1:10.37    1:12.61        
                  33.46     1:12.61 (39.15)                                        
 21 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               1:09.23    1:13.37        
                  34.07     1:13.37 (39.30)                                        
 22 Diaz, David         15 Metro Piranhas-MR    1:14.68    1:14.35        
                  34.30     1:14.35 (40.05)                                        
 23 Arias, Luis A       20 Agua Swim Team-MR    1:10.67    1:14.36        
                  34.53     1:14.36 (39.83)                                        
 24 Yu, Justin          14 TRS-MR               1:19.26    1:14.79        
                  35.57     1:14.79 (39.22)                                        
 25 Shala, Nick         18 APEX-MR              1:16.03    1:14.83        
                  36.59     1:14.83 (38.24)                                        
 25 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:14.83        
                  34.38     1:14.83 (40.45)                                        
 27 Srdanovic, Ivan B   16 Agua Swim Team-MR    1:21.00    1:15.39        
                  35.14     1:15.39 (40.25)                                        
 28 Meany, RJ J         15 TRS-MR               1:17.80    1:15.62        
                  36.08     1:15.62 (39.54)                                        
 29 Nosirov, Shokhrukh  15 Shy/Seals-MR         1:17.11    1:16.03        
                  36.28     1:16.03 (39.75)                                        
 30 Pruidze, Rati       15 WAC-MR               1:24.43    1:17.62        
                  37.27     1:17.62 (40.35)                                        
 31 Lopez, Christian C  14 Abbe Swim Team-MR    1:16.80    1:18.64        
                  38.14     1:18.64 (40.50)                                        
 32 Lu, Yi              18 Abbe Swim Team-MR    1:09.00    1:19.00        
                  37.18     1:19.00 (41.82)                                        
 33 Im, Thomas          15 TRS-MR               1:19.50    1:19.31        
                  36.24     1:19.31 (43.07)                                        
 34 Rubino, Zachary     15 TRS-MR               1:22.40    1:19.54        
                  37.78     1:19.54 (41.76)                                        
 35 Donnenfeld, Jake R  15 Agua Swim Team-MR    1:32.00    1:19.62        
                  37.78     1:19.62 (41.84)                                        
 36 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:20.15    1:20.26        
                  37.99     1:20.26 (42.27)                                        
 37 Ballard, Tyrik      14 Metro Piranhas-MR    1:19.52    1:20.66        
                  37.15     1:20.66 (43.51)                                        
 38 Ogisu, Kent         13 Agua Swim Team-MR    1:18.13    1:21.15        
                  39.09     1:21.15 (42.06)                                        
 39 Cheng, Will         13 Agua Swim Team-MR    1:20.00    1:21.63        
                  38.76     1:21.63 (42.87)                                        
 40 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               1:24.98    1:21.96        
                  38.42     1:21.96 (43.54)                                        
 41 Grosman, Robert     13 Shy/Seals-MR         1:20.35    1:22.29        
                  39.26     1:22.29 (43.03)                                        
 42 Rentas, Kevin       13 Metro Piranhas-MR    1:25.06    1:26.32        
                  38.60     1:26.32 (47.72)                                        
 43 Kilgallen, Pat      13 Bscat-MR             1:38.00    1:28.68        
                  41.52     1:28.68 (47.16)                                        
 44 Mejia, Dailian      16 Metro Piranhas-MR    1:43.62    1:32.12        
                  42.09     1:32.12 (50.03)                                        
 45 Wang, Norman        14 Bscat-MR             2:42.00    1:34.08        
                  45.58     1:34.08 (48.50)                                        
 46 Dow, Alexander T    13 RIST-MR              1:42.55    1:35.65        
                  44.05     1:35.65 (51.60)                                        
 47 Concepcion, Jonath  16 Metro Piranhas-MR    1:30.66    1:37.52        
                  43.89     1:37.52 (53.63)                                        
 48 Mikhayloff, Brian   13 Shy/Seals-MR         1:56.17    1:44.37        
                  49.22     1:44.37 (55.15)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    2:11.49    2:16.27         20  
                  30.83     1:05.65 (34.82)     1:41.36 (35.71)     2:16.27 (34.91)
  2 Cocks, Bill J       23 NYAC-MR              2:12.00    2:17.58         17  
                  31.11     1:05.82 (34.71)     1:41.75 (35.93)     2:17.58 (35.83)
  3 Lee, Joe            15 Unattached-MR        2:26.00    2:27.70         16  
                  32.35     1:09.02 (36.67)     1:48.19 (39.17)     2:27.70 (39.51)
  4 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    2:23.68    2:29.25         15  
                  33.61     1:12.27 (38.66)     1:51.33 (39.06)     2:29.25 (37.92)
  5 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               2:29.29    2:29.42         14  
                  32.37     1:10.28 (37.91)     1:49.75 (39.47)     2:29.42 (39.67)
  6 Malychev, Peter     15 Unattached-MR        2:32.51    2:32.09         13  
                  33.67     1:11.69 (38.02)     1:51.87 (40.18)     2:32.09 (40.22)
  7 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:32.26    2:39.04         12  
                  35.10     1:15.28 (40.18)     1:57.38 (42.10)     2:39.04 (41.66)
  8 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    2:35.72    2:39.38         11  
                  36.11     1:16.86 (40.75)     1:59.50 (42.64)     2:39.38 (39.88)
  9 Shala, Nick         18 APEX-MR              2:47.37    2:40.65          9  
                  37.93     1:19.93 (42.00)     2:00.19 (40.26)     2:40.65 (40.46)
 10 Ogisu, Kent         13 Agua Swim Team-MR    2:51.29    2:44.82          7  
                  37.75     1:19.76 (42.01)     2:02.80 (43.04)     2:44.82 (42.02)
 11 Lopez, Christian C  14 Abbe Swim Team-MR    2:46.00    2:45.80          6  
                  38.63     1:20.44 (41.81)     2:03.37 (42.93)     2:45.80 (42.43)
 12 Stefanko, Igor      16 Shy/Seals-MR         2:48.11    2:45.96          5  
                  36.44     1:18.41 (41.97)     2:02.58 (44.17)     2:45.96 (43.38)
 13 Arias, Luis A       20 Agua Swim Team-MR    2:32.33    2:46.08          4  
                  36.12     1:17.93 (41.81)     2:01.84 (43.91)     2:46.08 (44.24)
 14 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    3:05.00    2:50.48          3  
                  35.55     1:18.92 (43.37)     2:05.84 (46.92)     2:50.48 (44.64)
 15 Cheng, Will         13 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:53.72          2  
                  39.21     1:23.46 (44.25)     2:09.47 (46.01)     2:53.72 (44.25)
 16 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              2:58.79    2:56.28          1  
                  39.03     1:24.05 (45.02)     2:10.34 (46.29)     2:56.28 (45.94)
 17 Rubino, Zachary     15 TRS-MR               2:59.72    2:56.61        
                  39.52     1:24.18 (44.66)     2:10.97 (46.79)     2:56.61 (45.64)
 18 Polgur, Michael     14 OWA-MR               2:50.00    2:58.63        
                  40.69     1:25.89 (45.20)     2:11.49 (45.60)     2:58.63 (47.14)
 19 Sack, Danny C       13 OWA-MR               2:59.52    3:01.36        
                  40.65     1:27.29 (46.64)     2:15.15 (47.86)     3:01.36 (46.21)
 20 Wong, Johnathan     15 Bscat-MR             3:09.80    3:05.35        
                  40.20     1:27.94 (47.74)     2:17.25 (49.31)     3:05.35 (48.10)
 21 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    3:50.00    3:19.56        
                  43.60     1:33.53 (49.93)     2:23.45 (49.92)     3:19.56 (56.11)
 22 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    3:51.00    3:20.43        
                  44.88     1:35.04 (50.16)     2:24.52 (49.48)     3:20.43 (55.91)
 23 Daian, Philip A     13 OWA-MR                    NT    3:58.31        
                  53.95                             2:59.20 ( )     3:58.31 (59.11)
 -- Nosirov, Shokhrukh  15 Shy/Seals-MR         2:50.66         DQ        
      Alternating Kick
                  37.71     1:20.67 (42.96)     2:05.49 (44.82)          DQ (43.46)
 -- Baroz, Thomas       16 WAC-MR                    NT        DNF        
      Did not finish
                  41.34     1:28.53 (47.19)     2:17.50 (48.97)                    
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zee, Mike J         22 NYAC-MR                52.50      50.55         20  
                  23.56       50.55 (26.99)                                        
  2 Drake, Leif G       26 NYAC-MR                53.00      52.82         17  
                  24.75       52.82 (28.07)                                        
  3 Lawler, James       25 NYAC-MR                56.00      52.95         16  
                  24.74       52.95 (28.21)                                        
  4 Robinson, Sean C    24 NYAC-MR                55.00      53.76         15  
                  24.84       53.76 (28.92)                                        
  5 Ernst, Douglas A    24 NYAC-MR                56.00      56.19         14  
                  26.04       56.19 (30.15)                                        
  6 Diehl, Kemper P     23 NYAC-MR                57.00      56.50         13  
                  26.42       56.50 (30.08)                                        
  7 Driwinga, Chris M   28 NYAC-MR                55.00      56.65         12  
                  25.86       56.65 (30.79)                                        
  8 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR      58.39      57.60         11  
                  27.49       57.60 (30.11)                                        
  9 Khan, Rana Z        18 Abbe Swim Team-MR      57.00      57.84          9  
                  26.48       57.84 (31.36)                                        
 10 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR      58.55      58.57          7  
                  27.33       58.57 (31.24)                                        
 11 Yamout, Nader       13 Unattached-MR          58.55      58.59          6  
                  27.74       58.59 (30.85)                                        
 12 Fitzgerald, Quinn   24 NYAC-MR                53.00      59.16          5  
                  25.83       59.16 (33.33)                                        
 13 Cazes, Clifton C    22 NYAC-MR                59.50      59.36          4  
                  27.84       59.36 (31.52)                                        
 14 Kalinin, Alexey     14 Shy/Seals-MR           58.16    1:00.18          3  
                  28.02     1:00.18 (32.16)                                        
 15 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    1:01.48    1:00.39          2  
                  28.22     1:00.39 (32.17)                                        
 16 McKenna, Brian W    13 Abbe Swim Team-MR    1:02.00    1:01.51          1  
                  27.91     1:01.51 (33.60)                                        
 17 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR      59.86    1:01.66        
                  29.36     1:01.66 (32.30)                                        
 18 Novoa, Luis F       18 Abbe Swim Team-MR    1:02.00    1:02.16        
                  28.72     1:02.16 (33.44)                                        
 19 Leibel, Danny       15 TRS-MR               1:04.07    1:03.03        
                  29.66     1:03.03 (33.37)                                        
 20 Sharkey, Matthew    17 TRS-MR               1:05.06    1:03.78        
                  29.08     1:03.78 (34.70)                                        
 21 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               1:04.10    1:03.86        
                  30.85     1:03.86 (33.01)                                        
 22 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              1:08.96    1:04.72        
                  29.73     1:04.72 (34.99)                                        
 23 Nosirov, Shokhrukh  15 Shy/Seals-MR         1:08.91    1:06.28        
                  30.70     1:06.28 (35.58)                                        
 24 Ogisu, Kent         13 Agua Swim Team-MR    1:07.19    1:07.74        
                  32.29     1:07.74 (35.45)                                        
 25 DiMiceli, John      17 TRS-MR               1:08.58    1:08.16        
                  30.57     1:08.16 (37.59)                                        
 26 Diaz, David         15 Metro Piranhas-MR    1:12.84    1:08.63        
                  29.36     1:08.63 (39.27)                                        
 27 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    1:06.77    1:09.03        
                  32.58     1:09.03 (36.45)                                        
 28 Pruidze, Rati       15 WAC-MR               1:13.41    1:09.97        
                  31.25     1:09.97 (38.72)                                        
 29 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               1:12.12    1:11.20        
                  32.42     1:11.20 (38.78)                                        
 30 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              1:18.32    1:11.38        
                  34.05     1:11.38 (37.33)                                        
 31 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              1:16.80    1:11.59        
                  33.53     1:11.59 (38.06)                                        
 32 Chow, Kevin         13 Abbe Swim Team-MR    1:12.00    1:11.96        
                  32.80     1:11.96 (39.16)                                        
 33 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    1:12.90    1:12.12        
                  34.07     1:12.12 (38.05)                                        
 34 Nestman, Keith      17 TRS-MR               1:09.00    1:12.44        
                  30.92     1:12.44 (41.52)                                        
 35 Duarte, Kenny       18 Metro Piranhas-MR    1:14.59    1:12.47        
                  31.18     1:12.47 (41.29)                                        
 36 Lu, Yi              18 Abbe Swim Team-MR    1:03.00    1:13.50        
                  33.50     1:13.50 (40.00)                                        
 37 Cheng, Will         13 Agua Swim Team-MR    1:13.00    1:14.62        
                  35.09     1:14.62 (39.53)                                        
 38 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    1:13.06    1:16.03        
                  36.45     1:16.03 (39.58)                                        
 39 Arias, Luis A       20 Agua Swim Team-MR    1:12.28    1:16.81        
                  34.34     1:16.81 (42.47)                                        
 40 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    1:19.74    1:18.91        
                  36.33     1:18.91 (42.58)                                        
 41 Chiew, Alex         15 Abbe Swim Team-MR    1:13.00    1:19.26        
                  34.91     1:19.26 (44.35)                                        
 42 Donnenfeld, Jake R  15 Agua Swim Team-MR    1:19.00    1:21.09        
                  35.95     1:21.09 (45.14)                                        
 43 Ballard, Tyrik      14 Metro Piranhas-MR    1:27.82    1:21.14        
                  36.03     1:21.14 (45.11)                                        
 44 Duran, Ralphy       13 Metro Piranhas-MR    1:28.60    1:23.72        
                  35.07     1:23.72 (48.65)                                        
 45 Kanda, Rikuo        13 RIST-MR              1:18.32    1:25.57        
                  36.82     1:25.57 (48.75)                                        
 46 Szkolnicki, Mark    13 APEX-MR              1:33.86    1:30.52        
                  41.79     1:30.52 (48.73)                                        
 47 Rodriguez, Joel M   16 Metro Piranhas-MR    1:15.13    1:36.09        
                  39.10     1:36.09 (56.99)                                        
 48 Mikhayloff, Brian   13 Shy/Seals-MR         1:49.26    1:52.26        
                  50.43   1:52.26 (1:01.83)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Yamout, Nader       13 Unattached-MR        2:08.88    2:07.76         20  
                  28.19     1:00.70 (32.51)     1:34.47 (33.77)     2:07.76 (33.29)
  2 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    2:11.12    2:12.31         17  
                  27.98     1:00.97 (32.99)     1:36.36 (35.39)     2:12.31 (35.95)
  3 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    2:10.77    2:14.88         16  
                  29.68     1:03.31 (33.63)     1:39.45 (36.14)     2:14.88 (35.43)
  4 Lee, John           17 Unattached-MR        2:15.00    2:17.03         15  
                  29.76     1:03.47 (33.71)     1:39.92 (36.45)     2:17.03 (37.11)
  5 Leibel, Danny       15 TRS-MR               2:24.89    2:20.88         14  
                  30.54     1:05.78 (35.24)     1:42.59 (36.81)     2:20.88 (38.29)
  6 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               2:39.73    2:27.83         13  
                  31.14     1:07.61 (36.47)     1:47.59 (39.98)     2:27.83 (40.24)
  7 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    2:24.08    2:28.90         12  
                  32.53     1:11.12 (38.59)     1:50.23 (39.11)     2:28.90 (38.67)
  8 Novoa, Luis F       18 Abbe Swim Team-MR    2:24.00    2:31.24         11  
                  30.45     1:05.42 (34.97)     1:45.84 (40.42)     2:31.24 (45.40)
  9 Matura, Alex        16 Shy/Seals-MR         2:13.25    2:36.79          9  
                  30.85     1:10.27 (39.42)     1:53.63 (43.36)     2:36.79 (43.16)
 10 Bekker, Allen T     14 Unattached-MR        2:35.00    2:41.65          7  
                  36.67     1:17.58 (40.91)     1:59.59 (42.01)     2:41.65 (42.06)
 11 Rodriguez, Jose M   13 APEX-MR              3:16.39    2:49.14          6  
                  36.28     1:20.91 (44.63)     2:08.43 (47.52)     2:49.14 (40.71)
 12 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    3:20.00    2:53.45          5  
                  36.73     1:21.67 (44.94)     2:08.51 (46.84)     2:53.45 (44.94)
 13 Raccioppi, Jake     10 TRS-MR               3:05.00    2:56.01          4  
                  36.91     1:23.20 (46.29)     2:10.96 (47.76)     2:56.01 (45.05)
 -- Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    3:18.00         DQ        
      One hand touch
                  35.87     1:16.87 (41.00)     1:59.70 (42.83)          DQ (41.66)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jeffroy, Erwan      25 NYAC-MR              1:59.00    1:58.72         20  
                  26.01       56.16 (30.15)     1:31.30 (35.14)     1:58.72 (27.42)
  2 Robinson, Sean C    24 NYAC-MR              2:02.00    2:01.25         17  
                  25.42       55.71 (30.29)     1:32.12 (36.41)     2:01.25 (29.13)
  3 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    2:02.06    2:02.75         16  
                  27.76       59.40 (31.64)     1:33.74 (34.34)     2:02.75 (29.01)
  4 Yamout, Nader       13 Unattached-MR        2:12.03    2:09.88         15  
                  28.02     1:02.07 (34.05)     1:39.97 (37.90)     2:09.88 (29.91)
  5 Lee, Joe            15 Unattached-MR        2:11.67    2:10.95         14  
                  28.23     1:01.83 (33.60)     1:40.91 (39.08)     2:10.95 (30.04)
  6 Matura, Alex        16 Shy/Seals-MR         2:11.59    2:11.91         13  
                  27.31     1:02.13 (34.82)     1:42.02 (39.89)     2:11.91 (29.89)
  7 Varieur, Bobby      16 TRS-MR               2:17.01    2:12.41         12  
                  28.22     1:02.15 (33.93)     1:41.48 (39.33)     2:12.41 (30.93)
  8 McIlhargy, Sean V   15 TRS-MR               2:12.12    2:15.86         11  
                  29.51     1:04.57 (35.06)     1:43.99 (39.42)     2:15.86 (31.87)
  9 Isaacs, Scott       14 TRS-MR               2:22.83    2:15.91          9  
                  28.60     1:02.21 (33.61)     1:44.12 (41.91)     2:15.91 (31.79)
 10 Meany, RJ J         15 TRS-MR               2:19.70    2:16.25          6.5
                  30.11     1:04.42 (34.31)     1:46.04 (41.62)     2:16.25 (30.21)
 10 Malychev, Peter     15 Unattached-MR        2:17.37    2:16.25          6.5
                  29.62     1:07.09 (37.47)     1:46.00 (38.91)     2:16.25 (30.25)
 12 Leibel, Danny       15 TRS-MR               2:13.34    2:16.93          5  
                  29.44     1:02.61 (33.17)     1:45.42 (42.81)     2:16.93 (31.51)
 13 Zhang, Kelven       20 Abbe Swim Team-MR    2:30.00    2:17.28          4  
                  27.65     1:02.97 (35.32)     1:42.21 (39.24)     2:17.28 (35.07)
 14 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              2:20.85    2:19.44          3  
                  29.05     1:06.53 (37.48)     1:47.54 (41.01)     2:19.44 (31.90)
 15 Sanchez, Jude M     15 Agua Swim Team-MR    2:25.21    2:21.10          2  
                  29.76     1:06.71 (36.95)     1:51.36 (44.65)     2:21.10 (29.74)
 16 Graziano, Matt      16 WAC-MR               2:23.18    2:21.84          1  
                  30.17     1:05.77 (35.60)     1:51.44 (45.67)     2:21.84 (30.40)
 17 Ogisu, Kent         13 Agua Swim Team-MR    2:23.58    2:21.90        
                  30.69     1:07.37 (36.68)     1:49.72 (42.35)     2:21.90 (32.18)
 18 Peralta, Ramon E    15 APEX-MR              2:30.53    2:21.94        
                  28.46     1:02.96 (34.50)     1:49.93 (46.97)     2:21.94 (32.01)
 19 Salzillo, Mark      17 WAC-MR               2:18.33    2:22.45        
                  30.81     1:06.80 (35.99)     1:50.82 (44.02)     2:22.45 (31.63)
 20 Nosirov, Shokhrukh  15 Shy/Seals-MR         2:27.96    2:24.73        
                  29.78     1:08.62 (38.84)     1:51.38 (42.76)     2:24.73 (33.35)
 21 Cheng, Will         13 Agua Swim Team-MR    2:28.00    2:27.93        
                  33.79     1:12.02 (38.23)     1:56.39 (44.37)     2:27.93 (31.54)
 22 Ruzzi, Anthony      15 TRS-MR               2:43.72    2:28.37        
                  31.95     1:09.40 (37.45)     1:54.81 (45.41)     2:28.37 (33.56)
 23 Arias, Luis A       20 Agua Swim Team-MR    2:20.62    2:29.83        
                  31.80     1:10.12 (38.32)     1:54.20 (44.08)     2:29.83 (35.63)
 24 Pignataro, Michael  18 WAC-MR               2:42.09    2:29.99        
                  30.92     1:10.29 (39.37)     1:56.02 (45.73)     2:29.99 (33.97)
 25 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    2:56.00    2:30.02        
                  31.31     1:09.30 (37.99)     1:55.54 (46.24)     2:30.02 (34.48)
 26 Gamboli, Christoph  17 TRS-MR               2:34.06    2:30.12        
                  30.16     1:08.22 (38.06)     1:55.76 (47.54)     2:30.12 (34.36)
 27 Im, Thomas          15 TRS-MR               2:30.00    2:31.09        
                  31.66     1:10.46 (38.80)     1:54.67 (44.21)     2:31.09 (36.42)
 28 Grosman, Robert     13 Shy/Seals-MR         2:32.73    2:31.58        
                  33.81     1:10.76 (36.95)     1:56.56 (45.80)     2:31.58 (35.02)
 29 Shala, Nick         18 APEX-MR              2:29.00    2:31.90        
                  32.48     1:12.26 (39.78)     1:56.00 (43.74)     2:31.90 (35.90)
 30 Baroz, Thomas       16 WAC-MR               2:32.34    2:34.01        
                  33.56     1:12.64 (39.08)     1:58.78 (46.14)     2:34.01 (35.23)
 31 Shala, Chip         16 APEX-MR              2:29.46    2:35.58        
                  30.08     1:09.62 (39.54)     2:02.34 (52.72)     2:35.58 (33.24)
 32 Rubino, Zachary     15 TRS-MR               2:38.00    2:35.93        
                  35.08     1:14.60 (39.52)     1:58.52 (43.92)     2:35.93 (37.41)
 33 Yu, Justin          14 TRS-MR               2:39.24    2:36.11        
                  35.31     1:16.73 (41.42)     2:00.84 (44.11)     2:36.11 (35.27)
 34 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    2:28.22    2:36.83        
                  33.93     1:15.99 (42.06)     2:03.58 (47.59)     2:36.83 (33.25)
 35 Carpenter, Brandon  17 TRS-MR               2:29.53    2:38.13        
                  30.33     1:10.33 (40.00)     2:00.20 (49.87)     2:38.13 (37.93)
 36 Polgur, Michael     14 OWA-MR               2:37.52    2:39.81        
                  37.71     1:18.39 (40.68)     2:03.74 (45.35)     2:39.81 (36.07)
 37 Vaynblat, Allen L   13 Shy/Seals-MR         2:50.39    2:40.91        
                  35.67     1:17.33 (41.66)     2:03.58 (46.25)     2:40.91 (37.33)
 38 Mo, Matthew         15 Abbe Swim Team-MR    2:40.00    2:43.15        
                  34.46     1:13.53 (39.07)     2:03.54 (50.01)     2:43.15 (39.61)
 39 Zhivkov, Panio G    13 APEX-MR              2:40.67    2:43.55        
                  33.19     1:16.23 (43.04)     2:04.73 (48.50)     2:43.55 (38.82)
 40 Kelkar, Ashwin D    13 OWA-MR               2:39.17    2:43.95        
                  37.06     1:16.84 (39.78)     2:08.86 (52.02)     2:43.95 (35.09)
 41 Chow, Kevin         13 Abbe Swim Team-MR    2:35.00    2:45.40        
                  34.36     1:15.76 (41.40)     2:07.45 (51.69)     2:45.40 (37.95)
 42 Sack, Danny C       13 OWA-MR               2:41.50    2:46.05        
                  37.82     1:19.54 (41.72)     2:07.99 (48.45)     2:46.05 (38.06)
 43 Wong, Johnathan     15 Bscat-MR             2:57.07    2:46.32        
                  37.45     1:23.06 (45.61)     2:08.47 (45.41)     2:46.32 (37.85)
 44 Gak, Milos M        13 RIST-MR              2:41.55    2:47.54        
                  38.60     1:22.84 (44.24)     2:12.67 (49.83)     2:47.54 (34.87)
 45 Donnenfeld, Jake R  15 Agua Swim Team-MR    2:44.50    2:47.67        
                  35.47     1:23.11 (47.64)     2:08.83 (45.72)     2:47.67 (38.84)
 46 Chik, Colin         13 Shy/Seals-MR              NT    2:55.19        
                  35.60     1:17.97 (42.37)     2:12.67 (54.70)     2:55.19 (42.52)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Sean C    24 NYAC-MR              4:20.00    4:21.41         20  
                  26.94       58.29 (31.35)     1:31.66 (33.37)     2:04.54 (32.88)
        2:42.18 (37.64)     3:20.73 (38.55)     3:51.58 (30.85)     4:21.41 (29.83)
  2 Abrams, Michael     15 Agua Swim Team-MR    4:27.64    4:26.13         17  
                  27.95     1:00.03 (32.08)     1:33.03 (33.00)     2:05.40 (32.37)
        2:46.66 (41.26)     3:27.90 (41.24)     3:57.28 (29.38)     4:26.13 (28.85)
  3 Alejandro, Steffen  16 Agua Swim Team-MR    4:21.55    4:34.99         16  
                  29.49     1:04.35 (34.86)     1:40.60 (36.25)     2:16.87 (36.27)
        2:55.50 (38.63)     3:34.07 (38.57)     4:05.30 (31.23)     4:34.99 (29.69)
  4 Yamout, Nader       13 Unattached-MR        4:35.66    4:35.60         15  
                  29.07     1:03.22 (34.15)     1:39.05 (35.83)     2:14.38 (35.33)
        2:53.30 (38.92)     3:33.93 (40.63)     4:05.47 (31.54)     4:35.60 (30.13)
  5 Hu-Van Wright, En-  13 Agua Swim Team-MR    4:40.52    4:39.50         14  
                  30.03     1:04.80 (34.77)     1:39.78 (34.98)     2:14.26 (34.48)
        2:54.72 (40.46)     3:35.46 (40.74)     4:07.88 (32.42)     4:39.50 (31.62)
  6 Chansakul, JR J     13 Agua Swim Team-MR    4:42.53    4:45.87         12.5
                  31.12     1:07.69 (36.57)     1:45.51 (37.82)     2:23.12 (37.61)
        3:01.73 (38.61)     3:41.09 (39.36)     4:14.66 (33.57)     4:45.87 (31.21)
  6 Ogisu, Kent         13 Agua Swim Team-MR    5:03.75    4:45.87         12.5
                  33.33     1:11.72 (38.39)     1:51.38 (39.66)     2:31.55 (40.17)
        3:15.11 (43.56)     3:59.58 (44.47)     4:35.30 (35.72)     4:45.87 (10.57)
  8 Zhivkov, Ivan G     15 APEX-MR              5:01.36    5:06.44         11  
                  31.67     1:07.77 (36.10)     1:47.54 (39.77)     2:26.36 (38.82)
        3:10.85 (44.49)     3:54.53 (43.68)     4:31.94 (37.41)     5:06.44 (34.50)
  9 Cheng, Will         13 Agua Swim Team-MR    5:10.07    5:11.91          9  
                  34.40     1:17.11 (42.71)     1:57.47 (40.36)     2:37.22 (39.75)
        3:22.91 (45.69)     4:08.17 (45.26)     4:39.69 (31.52)     5:11.91 (32.22)
 10 Tseyko, Alexander   13 Shy/Seals-MR         5:31.61    5:14.01          7  
                  30.90     1:08.24 (37.34)     1:50.21 (41.97)     2:29.85 (39.64)
        3:16.78 (46.93)     4:05.18 (48.40)     4:40.25 (35.07)     5:14.01 (33.76)
 11 Novoa, Luis F       18 Abbe Swim Team-MR    5:30.00    5:19.66          6  
                  29.75     1:04.14 (34.39)     1:46.68 (42.54)     2:30.77 (44.09)
        3:19.46 (48.69)     4:08.00 (48.54)     4:43.84 (35.84)     5:19.66 (35.82)
 12 Sherman, Sammy I    13 Agua Swim Team-MR    5:13.86    5:25.61          5  
                  35.07     1:15.38 (40.31)     1:58.73 (43.35)     2:41.54 (42.81)
        3:28.43 (46.89)     4:17.34 (48.91)     4:51.26 (33.92)     5:25.61 (34.35)
 13 Benfield, Warren A  15 Agua Swim Team-MR    6:20.00    5:33.65          4  
                  32.77     1:15.23 (42.46)   2:42.38 (1:27.15)     3:30.07 (47.69)
        4:18.10 (48.03)     4:56.22 (38.12)     5:33.65 (37.43)                    
 14 Nunez, John         10 Agua Swim Team-MR    6:00.00    5:39.12          3  
                  37.03     1:19.40 (42.37)     2:03.19 (43.79)     2:46.18 (42.99)
        3:37.59 (51.41)     4:29.90 (52.31)     5:05.81 (35.91)     5:39.12 (33.31)
 15 Benjamin, Ernst C   10 Agua Swim Team-MR    5:55.41    5:50.28          2  
                  37.19     1:22.14 (44.95)     2:07.80 (45.66)     2:52.32 (44.52)
        3:42.12 (49.80)     4:32.57 (50.45)     5:12.97 (40.40)     5:50.28 (37.31)