2006 U.S. Open - 11/30/2006 to 12/2/2006                    
                                    Results                                    

Women 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
       World: W 24.13   9/22/2000 Inge de Bruijn, NED                          
    American: A 24.63   9/23/2000 Dara Torres, USA                             
   U.S. Open: O 24.50   7/23/2000 Inge de Bruijn, NED                          
US Open Meet: M 25.20   12/5/2002 Kara Lynn P Joyce, CLUB WOLVERINE            
  Oly. Trial:   26.39                                                          
Sum. Nat Cut:   26.79                                                          
 Open Cut 06:   27.29                                                          
                26.39  OLYM
                26.79  SUMM
                26.89  SP19
                27.09  SP18
                27.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 *Brookman, Jess L         22 SoNoCo Swim Club-CT    27.01      26.94 SP18   
  2 Pike, Natalie N           20 University of Fl-FL    27.01      26.97 SP18   
 
Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.13   9/22/2000 Inge de Bruijn, NED                          
    American: A 24.63   9/23/2000 Dara Torres, USA                             
   U.S. Open: O 24.50   7/23/2000 Inge de Bruijn, NED                          
US Open Meet: M 25.20   12/5/2002 Kara Lynn P Joyce, CLUB WOLVERINE            
  Oly. Trial:   26.39                                                          
 Spring  19+:   26.89                                                          
 Spring 18 U:   27.09                                                          
Sum. Nat Cut:   26.79                                                          
 Open Cut 06:   27.29                                                          
                26.39  OLYM
                26.79  SUMM
                26.89  SP19
                27.09  SP18
                27.29  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 *Moravcova, Martin  30 Dallas Mustangs-NT     25.86      25.65 OLYM    20  
  2 Bradford, Jennifer  21 Unattached-KY          25.90      26.07 OLYM    17  
  3 Denby, Kara J       20 Auburn Universit-SE    26.44      26.15 OLYM    15.5
  3 *Kolukanova, Jana   25 Auburn Aquatics-SE     26.35      26.15 OLYM    15.5
  5 Raatz, Katherine A  17 Una Gwsc-CA/GWSC       26.36      26.22 OLYM    14  
  6 Correia, Maritza C  24 Athens Bulldog S-GA    26.42      26.50 SUMM    13  
  7 *Wong, Emily C      18 Northwestern Uni-IL    26.43      26.63 SUMM    12  
  8 *Chang, Hee-Jin Z   20 Univ. of Texas-ST/U    26.48      26.74 SUMM    11  
B - Final
  9 *Klosova, Petra     20 Southern Methodi-NT    26.49      26.26 OLYM     9  
 10 Woodward, Samantha  15 Kerr-Mcgee Swim-OK     26.58      26.35 OLYM     7  
 11 Webb, Betsy         16 New Trier Swim C-IL    26.61      26.74 SUMM     6  
 12 Vandenberg, Kim     22 U C L A  Swimmin-CA    26.72      26.76 SUMM     5  
 13 Romano, Megan R     15 Saint Petersburg-FL    26.59      26.77 SUMM     4  
 14 Wilson, Teresa L    21 Unattached-PC          26.70      26.94 SP18     3  
 15 Kukors, Emily N     21 Auburn Universit-SE    26.76      27.20 SC N     2  
 16 Woods, Adrienne D   17 Club Wolverine-MI      26.75      27.23 SC N     1  
C - Final
 17 Komisarz, Rachel E  29 Lakeside Swim Te-KY    26.79      26.07 OLYM   
 18 Crowley, Jaime R    22 SoNoCo Swim Club-CT    26.92      26.60 SUMM   
 19 Hentschel, Susan E  21 Purdue Universit-IN    26.99      26.68 SUMM   
 20 Dole, Samantha J    17 Highlands Ranch-CO     26.85      26.80 SP19   
 21 Montesinos, Emily   17 Tara Tarpons Swi-GA    26.88      26.82 SP19   
 22 Sims, Amanda M      17 Santa Rosa Neptu-PC    26.93      26.86 SP19   
 23 Sparks, Erin D      20 University Of Al-SE    26.98      26.97 SP18   
 24 Pelton, Elizabeth   13 Una Nbac-MD            26.96      27.09 SP18   
Preliminaries
 25 VanAssen, Jennifer  24 Sun Devil-AZ           27.00                   
 26 Pike, Natalie N     20 University of Fl-FL    27.01                   
 26 *Brookman, Jess L   22 SoNoCo Swim Club-CT    27.01                   
 28 Powers, Brianne C   17 Great Lakes Aqua-MI    27.02                   
 29 Vaziri, Leila       21 Indiana Universi-IN    27.03                   
 30 Mitchell, Seanna    18 Team Alberta           27.04                   
 31 Messegee, Amelia A  16 Poseidon Aquatic-PN    27.06                   
 32 Epperson, Britt C   21 Una IU-IN              27.08                   
 33 Kemp, Elizabeth A   18 University of Fl-FL    27.09                   
 34 Darlington, Emma K  17 Tucson Ford Deal-AZ    27.10                   
 34 Radloff, Katie A    18 Unattached-VA/W&M      27.10                   
 36 *Carroll, Jennifer  25 Megophias              27.14                   
 37 Thompson, Beckie M  16 Una West-WI            27.16                   
 37 Gill, Meg B         21 Yale-CT                27.16                   
 39 Dishuck, Anna L     18 University of Lo-KY    27.18                   
 40 Nauta, Chelsea B    18 Tampa Bay Commun-FL    27.19                   
 40 *San Juan Cisneros  23 Southern Methodi-NT    27.19                   
 42 Shickora, Kristen   16 Atlantis Aquatic-MA    27.20                   
 43 Miller, Amywren W   17 Peddie Aquatic A-NJ    27.21                   
 44 Perks, Caitlin L    16 Qdd Swim Team-VA       27.23                   
 44 Geer, Margo M       14 Springfield Fami-OH    27.23                   
 44 Braun, Megan O      17 Team Foxjet-MN         27.23                   
 47 Schmitt, Allison R  16 Club Wolverine-MI      27.25                   
 48 Wohrley, Taylor S   15 Clayton Shaw Par-OZ    27.26                   
 49 Napier, Stephanie   18 University of Fl-FL    27.27                   
 50 *Vlasakova, Michel  23 Southern Methodi-NT    27.31                   
 51 Morales, Gisela M   18 Guatemala              27.33                   
 51 Kinder, Hannah J    17 Gator Swim Team-OZ     27.33                   
 53 Kendall, Amanda E   15 Mason Makos Swim-PV    27.34                   
 54 Vogel, Kimbre L     21 Purdue Universit-IN    27.36                   
 54 Bizer, Sarah A      20 George Mason Uni-PV    27.36                   
 56 Sitarz, Rachel A    22 Purdue Universit-IN    27.37                   
 57 Fittin, Annie V     17 Peddie Aquatic A-NJ    27.39                   
 57 *Nell, Hayley       18 London AC              27.39                   
 59 Burgos, Monica L    16 Miami Swimming-FG      27.41                   
 60 Robinson, Eileen    21 Team Alberta           27.44                   
 60 Flederbach, Kait R  14 Central Indiana-IN     27.44                   
 62 *Deveaux, Nikia H   21 Bahamas                27.45                   
 63 Ewing, Emile C      19 Auburn Universit-SE    27.46                   
 63 Selts, Brittany D   17 Miami Swimming-FG      27.46                   
 65 *Brand, Heather M   24 King Aquatic Clu-PN    27.48                   
 65 Larson, Kim P       15 Islip Aquatics-MR      27.48                   
 67 Motsinger, Katy J   17 City of Charlest-SC    27.51                   
 68 Danner, Ashley K    16 Sea Devil Swimmi-PV    27.54                   
 69 *Calzada, Frances   18 Team Puerto Rico       27.56                   
 69 Clarridge, Tori J   20 Lobo Aquatic Clu-NM    27.56                   
 71 *Moodie, Natasha D  16 City of Pembroke-FG    27.57                   
 71 Grove, Rebecca A    21 University Of No-IN    27.57                   
 73 Hinkle, Katy A      18 Arlington Aquati-PV    27.58                   
 74 Johnson, Caroline   20 University Of No-IN    27.59                   
 75 Hall, Kelsi L       16 Yorktown Swim Cl-IN    27.60                   
 76 Peck, Emily E       16 Ithaca Aquatics-NI     27.63                   
 76 Prestinario, Amy N  16 Naperville Swim-IL     27.63                   
 76 Riggins, Christa L  19 University Of No-IN    27.63                   
 79 Tucker, Samantha M  15 Longhorn Aquatic-ST    27.64                   
 80 Jones, Rebecca L    15 Tide-VA                27.65                   
 80 Hunt, Aly A         21 Unattached-MD          27.65                   
 82 Hillier, Jenna L    16 Upper Arlington-OH     27.68                   
 83 *Lopez, Coral R     18 Team Puerto Rico       27.71                   
 83 *Eisenring, Stepha  16 Pine Crest Schoo-FG    27.71                   
 85 Bogert, Sara E      16 Southeast Alaska-AK    27.72                   
 85 O'Brien, Maggie E   17 Patriot Aquatic-IL     27.72                   
 87 *Lemmen, Celina J   21 Southern Methodi-NT    27.73                   
 88 Massey, Lauren E    16 Riviera Swim Clu-IN    27.74                   
 89 *Alvarado, Mariana  14 Team Mexico            27.80                   
 90 Ling, Michelle      17 Aqua Crest Swim-FG     27.81                   
 91 Syverson, Jenna J   21 Lobo Aquatic Clu-NM    27.85                   
 92 Mehesan, Alexa A    16 Des Moines Swimm-IA    27.86                   
 93 Halet, Elizabeth J  18 University of Lo-KY    27.87                   
 94 Rognlien, Marnie    21 Unattached-VA/W&M      27.90                   
 95 Baar, Nancy M       17 Virginia Gators-VA     27.92                   
 96 Marik, Melissa A    18 Auburn Universit-SE    27.93                   
 97 *Weech, Ariel T     15 Bahamas                27.97                   
 98 Masterson, Keri E   18 University Of No-IN    28.02                   
 99 *Lightbourne, Teis  17 Bahamas                28.28                   
 99 Ault, Sarah J       15 Trident Swim Clu-MA    28.28                   
101 Mankus, Christine   17 Green Terror Aqu-MD    28.56                   
102 Soldow, Kelly K     21 Lobo Aquatic Clu-NM    28.89                   
103 *Gonzalez, Fernand  16 Team Mexico            29.33                   
104 *Beaubrun, Danniel  16 St. Lucia              29.43                   
105 *Thompson, Jade M   15 Bahamas                29.58                   
 -- *Ju, Julie          23 Saluki Swim Club-OZ      DQ                    
 -- Green, Amber R      15 Saluki Swim Club-OZ      DQ                    
 -- Forrester, Alex     15 Badger Swim Club-MR      DQ                    
 -- Burckle, Caroline   20 University of Fl-FL      DQ                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 24.13   9/22/2000 Inge de Bruijn, NED                          
    American: A 24.63   9/23/2000 Dara Torres, USA                             
   U.S. Open: O 24.50   7/23/2000 Inge de Bruijn, NED                          
US Open Meet: M 25.20   12/5/2002 Kara Lynn P Joyce, CLUB WOLVERINE            
  Oly. Trial:   26.39                                                          
Sum. Nat Cut:   26.79                                                          
 Open Cut 06:   27.29                                                          
                26.39  OLYM
                26.79  SUMM
                26.89  SP19
                27.09  SP18
                27.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Dole, Samantha J          17 Highlands Ranch-CO     26.80      26.78 SUMM   
  2 Thompson, Beckie M        16 Una West-WI            27.14      27.03 SP18   
  3 Dishuck, Anna L           18 University of Lo-KY    26.88      27.06 SP18   
  4 Kinder, Hannah J          17 Gator Swim Team-OZ     26.70      27.22 SC N   
  5 *Vlasakova, Michelle      23 Southern Methodi-NT    27.30      27.23 SC N   
  6 Sitarz, Rachel A          22 Purdue Universit-IN    27.37      27.30        
  7 Tanner, Sarah E           17 Cincinnati Marli-OH    27.43      27.59        
  8 Motsinger, Katy J         17 City of Charlest-SC    27.07      27.78        
  9 Hinkle, Katy A            18 Arlington Aquati-PV    27.12      27.83        
  9 Baar, Nancy M             17 Virginia Gators-VA     27.06      27.83        
 11 Bates, Melissa E          14 Socal Aquatics A-CA    28.79      27.87        
 12 Tran, Cindy               14 Golden West Swim-CA    27.84      27.88        
 13 Armstrong, Stephanie A    15 Waukesha Express-WI    27.92      27.92        
 14 Ridder, Kelsey L          18 Parkway Swim Clu-OZ    27.90      28.01        
 15 *Lightbourne, Teisha G    17 Bahamas                27.90      28.11        
 16 Ault, Sarah J             15 Trident Swim Clu-MA    27.99      28.46        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 24.13   9/22/2000 Inge de Bruijn, NED                          
    American: A 24.63   9/23/2000 Dara Torres, USA                             
   U.S. Open: O 24.50   7/23/2000 Inge de Bruijn, NED                          
US Open Meet: M 25.20   12/5/2002 Kara Lynn P Joyce, CLUB WOLVERINE            
  Oly. Trial:   26.39                                                          
Sum. Nat Cut:   26.79                                                          
 Open Cut 06:   27.29                                                          
                26.39  OLYM
                26.79  SUMM
                26.89  SP19
                27.09  SP18
                27.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Eileen          21 Team Alberta           27.40      27.47        
  2 Sweeney, Allyson A        15 Longhorn Aquatic-ST    28.00      27.56        
  3 Armstrong, Stephanie A    15 Waukesha Express-WI    23.91      27.98        
  4 Lebsack, Morgan M         17 Katy Aquatic Tea-GU    29.44      27.99        
  5 Tsuchiya, Ann H           17 Swim Pasadena-CA       27.59      28.00        
  6 Tomasula, Kellyanne M     18 Rider University-NJ    28.28      28.13        
  7 Bogert, Sara E            16 Southeast Alaska-AK    23.87      28.14        
  8 Ewanich, Katrice M        18 University Of Al-SE    27.92      28.18        
  9 *Nilsson, Michaela T      16 Team Charlotte-NC      28.12      28.30        
 10 Bogert, Melissa A         16 Southeast Alaska-AK    25.15      28.32        
 11 Brinks, Hannah E          18 University Of Al-SE    28.00      28.35        
 12 Cavanaugh, Meghan R       16 Northern Lights-AK     28.20      28.36        
 13 Moore, Lindsay D          14 City of Charlest-SC    27.89      28.50        
 14 Desormey, Claire K        17 St Charles Swim-IL     28.96      28.61        
 15 Tilman, Laura E           17 Miami Swimming-FG      28.50      28.99        
 16 Tavierne, Elisabeth R     16 St Charles Swim-IL     28.96      29.05        
 17 Chokran, Angie S          14 St Charles Swim-IL     28.96      29.33        
 18 *Silva Merea, Valeria     21 Univ. Of Michiga-MI    33.50      33.22        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 53.52   8/18/2004 Jodie Henry, AUS                             
    American: A 53.99   8/29/2002 Natalie Coughlin, USA                        
   U.S. Open: O 54.01   7/20/2000 Inge de Bruijn, NED/Tulatin H.               
US Open Meet: M 55.02   12/4/1999 Jenny Thompson, Stanford                     
  Oly. Trial:   57.19                                                          
Sum. Nat Cut:   57.89                                                          
 Open Cut 06:   58.89                                                          
                57.19  OLYM
                57.69  SUMM
                58.09  SP19
                58.49  SP18
                58.89  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Boessing, Britta K       22 Miami Swimming-FG/U    59.80      58.40 SP18   
                  28.04       58.40 (30.36)                                        
  2 Miller, Amywren W         17 Peddie Aquatic A-NJ    58.34    1:00.01        
                  28.43     1:00.01 (31.58)                                        
  3 Sullivan, Alex R          17 Conejo Simi Aqua-CA    59.14    1:00.59        
                  29.42     1:00.59 (31.17)                                        
  4 *Nilsson, Michaela T      16 Team Charlotte-NC    1:00.87    1:01.31        
                  29.68     1:01.31 (31.63)                                        
  5 Dahlquist, Kyla M         16 Highlands Ranch-CO     59.80    1:01.33        
                  28.94     1:01.33 (32.39)                                        
  6 Soldow, Kelly K           21 Lobo Aquatic Clu-NM  1:01.00    1:01.97        
                  30.13     1:01.97 (31.84)                                        
  7 Zebrowski, Kara L         15 Albany Starfish-AD   1:00.51    1:02.10        
                  30.03     1:02.10 (32.07)                                        
  8 Lyons, Carly J            18 Dynamo Swim Club-GA  1:00.10    1:02.80        
                  30.01     1:02.80 (32.79)                                        
  9 Bogert, Melissa A         16 Southeast Alaska-AK    53.44    1:03.44        
                  30.48     1:03.44 (32.96)                                        
 10 Tavierne, Elisabeth R     16 St Charles Swim-IL   1:04.00    1:04.92        
                  31.29     1:04.92 (33.63)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 53.30    8/2/2006 Britta Steffen, GER                          
    American: A 53.58    8/5/2006 Amanda Weir, Swim Atlanta                    
   U.S. Open: O 53.58    8/5/2006 Amanda Weire, Swim Atlanta                   
US Open Meet: M 54.88   12/4/2003 Marleen Veldhuis, NED                        
  Oly. Trial:   57.19                                                          
 Spring  19+:   58.09                                                          
 Spring 18 U:   58.49                                                          
Sum. Nat Cut:   57.69                                                          
 Open Cut 06:   58.89                                                          
                57.19  OLYM
                57.69  SUMM
                58.09  SP19
                58.49  SP18
                58.89  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Descenza, Mary E    22 Athens Bulldog S-GA    57.06      56.19 OLYM    20  
                  27.40       56.19 (28.79)                                        
  2 *Klosova, Petra     20 Southern Methodi-NT    57.00      56.39 OLYM    17  
                  27.23       56.39 (29.16)                                        
  3 Wilson, Teresa L    21 Unattached-PC          57.00      56.96 OLYM    16  
                  27.47       56.96 (29.49)                                        
  4 Kukors, Emily N     21 Auburn Universit-SE    57.31      57.23 SUMM    15  
                  27.75       57.23 (29.48)                                        
  5 Raatz, Katherine A  17 Una Gwsc-CA/GWSC       57.41      57.33 SUMM    14  
                  27.50       57.33 (29.83)                                        
  6 Romano, Megan R     15 Saint Petersburg-FL    57.48      57.34 SUMM    13  
                  27.75       57.34 (29.59)                                        
  7 Thies, Lauren M     27 Multnomah Athlet-OR    57.48      57.50 SUMM    12  
                  27.94       57.50 (29.56)                                        
  8 Piper, Carly N      23 Wisconsin Aquati-WI    57.71      58.21 SP18    11  
                  28.46       58.21 (29.75)                                        
B - Final
  9 Tucker, Samantha M  15 Longhorn Aquatic-ST    58.00      57.12 OLYM     9  
                  27.60       57.12 (29.52)                                        
 10 Ohlgren, Ava B      18 Auburn Universit-SE    57.99      57.22 SUMM     7  
                  27.75       57.22 (29.47)                                        
 11 Hoelzer, Margaret   23 Auburn Aquatics-SE     57.74      57.58 SUMM     6  
                  27.58       57.58 (30.00)                                        
 12 Vaziri, Leila       21 Indiana Universi-IN    58.07      57.65 SUMM     5  
                  27.76       57.65 (29.89)                                        
 13 Pike, Natalie N     20 University of Fl-FL    58.11      57.93 SP19     4  
                  28.47       57.93 (29.46)                                        
 14 VanAssen, Jennifer  24 Sun Devil-AZ           58.03      57.96 SP19     3  
                  28.21       57.96 (29.75)                                        
 15 Bradford, Jennifer  21 Unattached-KY          57.71      58.06 SP19     2  
                  27.22       58.06 (30.84)                                        
 16 Crowley, Jaime R    22 SoNoCo Swim Club-CT    58.20      58.65 SC N     1  
                  27.84       58.65 (30.81)                                        
C - Final
 17 Geary, Caitlin M    17 Bolles School Sh-FL    58.46      57.23 SUMM   
                  27.81       57.23 (29.42)                                        
 18 Radloff, Katie A    18 Unattached-VA/W&M      58.35      57.74 SP19   
                  27.73       57.74 (30.01)                                        
 19 Nauta, Chelsea B    18 Tampa Bay Commun-FL    58.52      57.79 SP19   
                  28.13       57.79 (29.66)                                        
 20 Prestinario, Amy N  16 Naperville Swim-IL     58.44      58.33 SP18   
                  28.21       58.33 (30.12)                                        
 21 Forrester, Alex     15 Badger Swim Club-MR    58.58      58.53 SC N   
                  28.35       58.53 (30.18)                                        
 22 Mitchell, Seanna    18 Team Alberta           58.51      58.58 SC N   
                  28.20       58.58 (30.38)                                        
 23 Shumway, Kate T     15 New Trier Swim C-IL    58.25      58.76 SC N   
                  27.96       58.76 (30.80)                                        
 24 Burgos, Monica L    16 Miami Swimming-FG      58.46    1:01.30        
                  28.88     1:01.30 (32.42)                                        
Preliminaries
  8 *Moravcova, Martin  30 Dallas Mustangs-NT     57.53                   
 23 *Wong, Emily C      18 Northwestern Uni-IL    58.51                   
 26 Correia, Maritza C  24 Athens Bulldog S-GA    58.54                   
 28 Powers, Brianne C   17 Great Lakes Aqua-MI    58.62                   
 28 Schmitt, Allison R  16 Club Wolverine-MI      58.62                   
 30 Braun, Megan O      17 Team Foxjet-MN         58.63                   
 30 *Chang, Hee-Jin Z   20 Univ. of Texas-ST/U    58.63                   
 32 Kukors, Ariana J    17 King Aquatic Clu-PN    58.65                   
 33 Jones, Rebecca L    15 Tide-VA                58.66                   
 34 *Bell, Hillary      15 Toronto  S. C.         58.70                   
 34 Perks, Caitlin L    16 Qdd Swim Team-VA       58.70                   
 36 *Ju, Julie          23 Saluki Swim Club-OZ    58.73                   
 37 Vanwinkle, Leslie   19 University of Lo-KY    58.75                   
 37 Woods, Adrienne D   17 Club Wolverine-MI      58.75                   
 39 Sweeney, Allyson A  15 Longhorn Aquatic-ST    58.77                   
 40 Sparks, Erin D      20 University Of Al-SE    58.83                   
 41 Vandenberg, Kim     22 U C L A  Swimmin-CA    58.88                   
 42 *Collins, Elizabet  24 U B C Dolphins         58.89                   
 43 Riggins, Christa L  19 University Of No-IN    58.91                   
 44 Messegee, Amelia A  16 Poseidon Aquatic-PN    58.93                   
 45 *Vlasakova, Michel  23 Southern Methodi-NT    58.96                   
 46 *Vanderpool-Wallac  16 Bolles School Sh-FL    59.02                   
 47 *Lemmen, Celina J   21 Southern Methodi-NT    59.11                   
 48 Green, Amber R      15 Saluki Swim Club-OZ    59.12                   
 49 Larson, Kim P       15 Islip Aquatics-MR      59.18                   
 50 Webb, Betsy         16 New Trier Swim C-IL    59.19                   
 51 Napier, Stephanie   18 University of Fl-FL    59.20                   
 52 Geer, Margo M       14 Springfield Fami-OH    59.26                   
 53 Rognlien, Marnie    21 Unattached-VA/W&M      59.29                   
 53 Darlington, Emma K  17 Tucson Ford Deal-AZ    59.29                   
 55 Kinder, Hannah J    17 Gator Swim Team-OZ     59.30                   
 56 Woodward, Samantha  15 Kerr-Mcgee Swim-OK     59.31                   
 56 Fittin, Annie V     17 Peddie Aquatic A-NJ    59.31                   
 58 Hentschel, Susan E  21 Purdue Universit-IN    59.32                   
 58 Kemp, Elizabeth A   18 University of Fl-FL    59.32                   
 60 Gill, Meg B         21 Yale-CT                59.37                   
 61 Bibb, Emily E       17 Conejo Simi Aqua-CA    59.42                   
 61 Carroll, Katie M    21 University Of No-IN    59.42                   
 61 Miller, Amywren W   17 Peddie Aquatic A-NJ    59.42                   
 64 Harris, Laura W     14 North Baltimore-MD     59.44                   
 65 *Nell, Hayley       18 London AC              59.45                   
 65 Smith, Kirsten K    16 Marlins of Ralei-NC    59.45                   
 67 Andelson, Emily M   15 Piranha Swim Tea-CA    59.48                   
 68 Beck, Mary G        15 Longhorn Aquatic-ST    59.49                   
 69 Armstrong, Stephan  15 Waukesha Express-WI    59.53                   
 70 Martin, Ruby R      15 Badger Aquatics-WI     59.54                   
 71 Dishuck, Anna L     18 University of Lo-KY    59.61                   
 72 Koselka, Liz D      16 Club Wolverine-MI      59.65                   
 73 Sims, Amanda M      17 Santa Rosa Neptu-PC    59.71                   
 74 *Alvarado, Mariana  14 Team Mexico            59.74                   
 75 *Moodie, Natasha D  16 City of Pembroke-FG    59.83                   
 76 Clarridge, Tori J   20 Lobo Aquatic Clu-NM    59.89                   
 77 Peck, Emily E       16 Ithaca Aquatics-NI     59.90                   
 78 Perrotta, Mattea M  16 Una Troj-CA            59.96                   
 79 Bard, Presley A     18 Indiana Universi-IN    59.98                   
 79 *Carroll, Jennifer  25 Megophias              59.98                   
 79 Szostak, Francie M  17 Patriot Aquatic-IL     59.98                   
 82 Epperson, Britt C   21 Una IU-IN              59.99                   
 83 Shelps, Lisa A      19 University Of Co-CT  1:00.00                   
 84 Sergesketter, Kayl  18 Jasper Aquatic W-IN  1:00.03                   
 85 Robinson, Eileen    21 Team Alberta         1:00.09                   
 86 Morales, Gisela M   18 Guatemala            1:00.13                   
 87 *Deveaux, Nikia H   21 Bahamas              1:00.16                   
 88 Shickora, Kristen   16 Atlantis Aquatic-MA  1:00.22                   
 89 Johnson, Elizabeth  16 Club Wolverine-MI    1:00.28                   
 90 Jennings, Leona S   16 King Aquatic Clu-PN  1:00.30                   
 91 Hinkle, Katy A      18 Arlington Aquati-PV  1:00.39                   
 91 Grove, Rebecca A    21 University Of No-IN  1:00.39                   
 93 Tomasula, Kellyann  18 Rider University-NJ  1:00.41                   
 94 *Brand, Heather M   24 King Aquatic Clu-PN  1:00.42                   
 95 Farrell, Megan K    18 University Of No-IN  1:00.44                   
 96 Tsuchiya, Ann H     17 Swim Pasadena-CA     1:00.47                   
 97 Ewanich, Katrice M  18 University Of Al-SE  1:00.51                   
 98 *Lopez, Coral R     18 Team Puerto Rico     1:00.54                   
 99 Ault, Sarah J       15 Trident Swim Clu-MA  1:00.55                   
 99 Mankus, Christine   17 Green Terror Aqu-MD  1:00.55                   
101 O'Brien, Maggie E   17 Patriot Aquatic-IL   1:00.58                   
102 Thompson, Beckie M  16 Una West-WI          1:00.61                   
102 Marik, Melissa A    18 Auburn Universit-SE  1:00.61                   
104 Massey, Lauren E    16 Riviera Swim Clu-IN  1:00.69                   
105 *Calzada, Frances   18 Team Puerto Rico     1:00.75                   
106 Shanata, Zeina Z    19 University Of No-IN  1:00.93                   
107 *Dilette, Alana K   18 Bahamas              1:01.01                   
108 Danner, Ashley K    16 Sea Devil Swimmi-PV  1:01.06                   
109 Syverson, Jenna J   21 Lobo Aquatic Clu-NM  1:01.11                   
110 *Lightbourne, Alic  16 Bahamas              1:01.18                   
111 Vogel, Kimbre L     21 Purdue Universit-IN  1:01.19                   
112 Wohrley, Taylor S   15 Clayton Shaw Par-OZ  1:01.23                   
113 *Berrocal, Alana C  18 Team Puerto Rico     1:01.34                   
114 Baar, Nancy M       17 Virginia Gators-VA   1:01.35                   
115 Hall, Kelsi L       16 Yorktown Swim Cl-IN  1:01.64                   
116 *Gonzalez, Fernand  16 Team Mexico          1:01.76                   
117 Hunt, Aly A         21 Unattached-MD        1:01.95                   
118 *Lightbourne, Teis  17 Bahamas              1:02.03                   
119 *Weech, Ariel T     15 Bahamas              1:02.08                   
120 Halet, Elizabeth J  18 University of Lo-KY  1:02.11                   
121 Bizer, Sarah A      20 George Mason Uni-PV  1:02.17                   
122 *Stanworth-Bellevi  16 Team Canada          1:02.76                   
123 *Thompson, Jade M   15 Bahamas              1:05.32                   
 -- Komisarz, Rachel E  29 Lakeside Swim Te-KY      DQ                    
 -- Jendrick, Megan M   22 King Aquatic Clu-PN      DQ                    
 -- Burckle, Caroline   20 University of Fl-FL      DQ                    
 -- Doran, Ellie L      17 Tucson Ford Deal-AZ      DQ                    
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 53.52   8/18/2004 Jodie Henry, AUS                             
    American: A 53.99   8/29/2002 Natalie Coughlin, USA                        
   U.S. Open: O 54.01   7/20/2000 Inge de Bruijn, NED/Tulatin H.               
US Open Meet: M 55.02   12/4/1999 Jenny Thompson, Stanford                     
  Oly. Trial:   57.19                                                          
Sum. Nat Cut:   57.89                                                          
 Open Cut 06:   58.89                                                          
                57.19  OLYM
                57.69  SUMM
                58.09  SP19
                58.49  SP18
                58.89  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ridder, Kelsey L          18 Parkway Swim Clu-OZ  1:01.00      59.57        
                  28.54       59.57 (31.03)                                        
  2 Lebherz, Elizabeth A      21 Unattached-MD             NT    1:00.10        
                  28.93     1:00.10 (31.17)                                        
  3 Olson, Lindsey M          16 City of Charlest-SC    59.60    1:00.19        
                  28.83     1:00.19 (31.36)                                        
  4 Harper, Shelley A         16 Walnut Creek Aqu-PC  1:00.06    1:01.38        
                  29.13     1:01.38 (32.25)                                        
  5 Aiello, Rebecca L         13 Pine Crest Schoo-FG  1:02.00    1:01.69        
                  29.34     1:01.69 (32.35)                                        
  6 Tran, Cindy               14 Golden West Swim-CA  1:00.43    1:01.70        
                  29.09     1:01.70 (32.61)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
       World: W 53.52   8/18/2004 Jodie Henry, AUS                             
    American: A 53.99   8/29/2002 Natalie Coughlin, USA                        
   U.S. Open: O 54.01   7/20/2000 Inge de Bruijn, NED/Tulatin H.               
US Open Meet: M 55.02   12/4/1999 Jenny Thompson, Stanford                     
  Oly. Trial:   57.19                                                          
Sum. Nat Cut:   57.89                                                          
 Open Cut 06:   58.89                                                          
                57.19  OLYM
                57.69  SUMM
                58.09  SP19
                58.49  SP18
                58.89  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Piper, Carly N            23 Wisconsin Aquati-WI    57.71      57.34 SUMM   
                  28.26       57.34 (29.08)                                        
  2 Bradford, Jennifer S      21 Unattached-KY          57.71      57.91 SP19   
                  27.84       57.91 (30.07)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:56.64    8/3/2002 Franziska van Almsick, GER                 
    American: A 1:57.41   7/24/2003 Lindsay Benko, USA                         
   U.S. Open: O 1:58.02   7/15/2000 Claudia Poll, CRC                          
US Open Meet: M 1:59.24  12/20/1987 Mary Wayte, Holmes Lumber                  
  Oly. Trial:   2:03.39                                                        
Sum. Nat Cut:   2:04.89                                                        
 Open Cut 06:   2:06.99                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:04.49  SUMM
                2:05.29  SP19
                2:06.09  SP18
                2:06.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Milberg, Kirsten M        15 Highlands Ranch-CO   2:08.00    2:10.87        
                  30.97     1:03.52 (32.55)     1:37.32 (33.80)     2:10.87 (33.55)
  2 O'Neill, Sheila I         16 Dynamo Swim Club-GA  2:07.00    2:15.60        
                  30.84     1:05.01 (34.17)     1:40.45 (35.44)     2:15.60 (35.15)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:56.64    8/3/2002 Franziska van Almsick, GER                 
    American: A 1:57.41   7/24/2003 Lindsay Benko, USA                         
   U.S. Open: O 1:58.02   7/15/2000 Claudia Poll, CRC                          
US Open Meet: M 1:59.24  12/20/1987 Mary Wayte, Holmes Lumber                  
  Oly. Trial:   2:03.39                                                        
Sum. Nat Cut:   2:04.89                                                        
 Open Cut 06:   2:06.99                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:04.49  SUMM
                2:05.29  SP19
                2:06.09  SP18
                2:06.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Vanderpool-Wallace, Ann  16 Bolles School Sh-FL  2:07.07    2:08.01        
                  30.11     1:02.48 (32.37)     1:35.73 (33.25)     2:08.01 (32.28)
  2 Larson, Kim P             15 Islip Aquatics-MR    2:08.51    2:08.35        
                  30.28     1:03.40 (33.12)     1:36.15 (32.75)     2:08.35 (32.20)
  3 Steenvoorden, Ashley N    16 Scarlet Aquatic-NJ   2:07.91    2:09.02        
                  30.15     1:02.57 (32.42)     1:36.00 (33.43)     2:09.02 (33.02)
  4 Messegee, Amelia A        16 Poseidon Aquatic-PN  2:09.87    2:09.48        
                  30.65     1:04.10 (33.45)     1:38.07 (33.97)     2:09.48 (31.41)
  5 Cavanaugh, Meghan R       16 Northern Lights-AK   2:08.60    2:09.51        
                  30.74     1:03.28 (32.54)     1:36.55 (33.27)     2:09.51 (32.96)
  6 Broadley, Sarah N         17 Una SO-FL            2:08.16    2:09.64        
                  29.57     1:02.58 (33.01)     1:36.13 (33.55)     2:09.64 (33.51)
  7 Tsuchiya, Ann H           17 Swim Pasadena-CA     2:08.91    2:09.97        
                  30.60     1:03.64 (33.04)     1:36.57 (32.93)     2:09.97 (33.40)
  8 Bennett, Brooke M         26 Brandon Sports &-FL  2:10.00    2:10.19        
                  30.55     1:03.41 (32.86)     1:36.80 (33.39)     2:10.19 (33.39)
  9 Hinkle, Katy A            18 Arlington Aquati-PV  2:09.23    2:10.25        
                  30.51     1:03.55 (33.04)     1:37.75 (34.20)     2:10.25 (32.50)
 10 DiRado, Madeline J        13 Santa Rosa Neptu-PC  2:09.00    2:10.32        
                  30.29     1:03.21 (32.92)     1:37.01 (33.80)     2:10.32 (33.31)
 11 Fittin, Annie V           17 Peddie Aquatic A-NJ  2:08.42    2:11.06        
                  30.15     1:02.62 (32.47)     1:36.52 (33.90)     2:11.06 (34.54)
 12 Moore, Lindsay D          14 City of Charlest-SC  2:10.51    2:11.07        
                  30.06     1:03.54 (33.48)     1:38.11 (34.57)     2:11.07 (32.96)
 13 Hetzel, Alexa M           16 Scarlet Aquatic-NJ   2:09.00    2:13.00        
                  31.45     1:04.77 (33.32)     1:39.19 (34.42)     2:13.00 (33.81)
 14 Gardner, Kailey T         15 Ithaca Aquatics-NI   2:09.48    2:14.27        
                  30.92     1:04.97 (34.05)     1:39.48 (34.51)     2:14.27 (34.79)
 15 Desormey, Claire K        17 St Charles Swim-IL   2:12.70    2:15.21        
                  30.76     1:04.63 (33.87)     1:40.05 (35.42)     2:15.21 (35.16)
 16 Rognlien, Marnie          21 Unattached-VA/W&M    2:10.13    2:19.24        
                  31.92     1:07.30 (35.38)     1:43.22 (35.92)     2:19.24 (36.02)
 
Women 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:56.64    8/3/2002 Franziska van Almsick, GER                 
    American: A 1:57.41   7/24/2003 Lindsay Benko, USA                         
   U.S. Open: O 1:58.02   7/15/2000 Claudia Poll, CRC                          
US Open Meet: M 1:59.24  12/20/1987 Mary Wayte, Holmes Lumber                  
  Oly. Trial:   2:03.39                                                        
 Spring  19+:   2:05.29                                                        
 Spring 18 U:   2:06.09                                                        
Sum. Nat Cut:   2:04.49                                                        
 Open Cut 06:   2:06.99                                                        
                2:03.39  OLYM
                2:04.49  SUMM
                2:05.29  SP19
                2:06.09  SP18
                2:06.99  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Descenza, Mary E    22 Athens Bulldog S-GA  2:03.70    2:01.05 OLYM    20  
                  28.87       59.38 (30.51)     1:30.27 (30.89)     2:01.05 (30.78)
  2 *Watson, Chanelle   22 Laval University     2:03.52    2:02.27 OLYM    17  
                  29.10     1:00.10 (31.00)     1:31.35 (31.25)     2:02.27 (30.92)
  3 *Reimer, Brittany   18 U B C Dolphins       2:03.54    2:02.53 OLYM    16  
                  29.35     1:00.65 (31.30)     1:31.82 (31.17)     2:02.53 (30.71)
  4 Kukors, Emily N     21 Auburn Universit-SE  2:03.33    2:02.72 OLYM    15  
                  28.98     1:00.35 (31.37)     1:32.29 (31.94)     2:02.72 (30.43)
  5 Piper, Carly N      23 Wisconsin Aquati-WI  2:03.58    2:03.25 OLYM    14  
                  29.19     1:00.33 (31.14)     1:32.25 (31.92)     2:03.25 (31.00)
  6 Romano, Megan R     15 Saint Petersburg-FL  2:04.01    2:04.04 SUMM    13  
                  28.64       59.95 (31.31)     1:32.20 (32.25)     2:04.04 (31.84)
  7 Thies, Lauren M     27 Multnomah Athlet-OR  2:04.35    2:04.94 SP19    12  
                  29.39     1:00.67 (31.28)     1:32.76 (32.09)     2:04.94 (32.18)
  8 Nauta, Chelsea B    18 Tampa Bay Commun-FL  2:04.45    2:05.21 SP19    11  
                  29.33     1:00.90 (31.57)     1:33.35 (32.45)     2:05.21 (31.86)
B - Final
  9 Carroll, Katie M    21 University Of No-IN  2:05.25    2:03.75 SUMM     9  
                  29.46     1:00.76 (31.30)     1:32.67 (31.91)     2:03.75 (31.08)
 10 Geary, Caitlin M    17 Bolles School Sh-FL  2:04.98    2:04.04 SUMM     7  
                  29.25     1:00.82 (31.57)     1:33.06 (32.24)     2:04.04 (30.98)
 11 Wilson, Teresa L    21 Unattached-PC        2:05.23    2:04.14 SUMM     6  
                  28.34       59.47 (31.13)     1:31.91 (32.44)     2:04.14 (32.23)
 12 *Collins, Elizabet  24 U B C Dolphins       2:05.14    2:04.49 SUMM     5  
                  29.58     1:00.98 (31.40)     1:32.90 (31.92)     2:04.49 (31.59)
 13 Raatz, Katherine A  17 Una Gwsc-CA/GWSC     2:04.52    2:04.65 SP19     4  
                  28.54     1:00.51 (31.97)     1:33.25 (32.74)     2:04.65 (31.40)
 14 *Beaudry, Maya      18 U B C Dolphins       2:04.46    2:05.28 SP19     3  
                  29.64     1:00.74 (31.10)     1:32.77 (32.03)     2:05.28 (32.51)
 15 Forrester, Alex     15 Badger Swim Club-MR  2:05.10    2:05.50 SP18     2  
                  28.67     1:00.31 (31.64)     1:32.67 (32.36)     2:05.50 (32.83)
 16 Riggins, Christa L  19 University Of No-IN  2:05.05    2:05.95 SP18     1  
                  29.12     1:01.07 (31.95)     1:33.79 (32.72)     2:05.95 (32.16)
C - Final
 17 Ohlgren, Ava B      18 Auburn Universit-SE  2:05.69    2:04.11 SUMM   
                  29.37     1:00.84 (31.47)     1:32.51 (31.67)     2:04.11 (31.60)
 18 Schmitt, Allison R  16 Club Wolverine-MI    2:05.69    2:04.56 SP19   
                  29.78     1:00.93 (31.15)     1:33.51 (32.58)     2:04.56 (31.05)
 19 Pike, Natalie N     20 University of Fl-FL  2:05.89    2:04.67 SP19   
                  29.77     1:01.26 (31.49)     1:33.45 (32.19)     2:04.67 (31.22)
 20 Bibb, Emily E       17 Conejo Simi Aqua-CA  2:05.66    2:05.44 SP18   
                  29.38     1:01.53 (32.15)     1:33.91 (32.38)     2:05.44 (31.53)
 21 *Lemmen, Celina J   21 Southern Methodi-NT  2:05.68    2:05.46 SP18   
                  29.12     1:00.06 (30.94)     1:32.50 (32.44)     2:05.46 (32.96)
 22 Thompson, Claire A  17 West Florida Lig-FL  2:06.11    2:05.80 SP18   
                  30.33     1:02.27 (31.94)     1:34.64 (32.37)     2:05.80 (31.16)
 23 *Bell, Hillary      15 Toronto  S. C.       2:05.63    2:05.89 SP18   
                  29.58     1:01.25 (31.67)     1:33.67 (32.42)     2:05.89 (32.22)
 24 Kukors, Ariana J    17 King Aquatic Clu-PN  2:05.47    2:05.99 SP18   
                  29.45     1:01.44 (31.99)     1:34.04 (32.60)     2:05.99 (31.95)
Preliminaries
 25 Cole, Kristyne A    16 Club Wolverine-MI    2:06.20                   
 26 Jones, Rebecca L    15 Tide-VA              2:06.30                   
 27 VanAssen, Jennifer  24 Sun Devil-AZ         2:06.36                   
 28 Denby, Kara J       20 Auburn Universit-SE  2:06.37                   
 29 Perrotta, Mattea M  16 Una Troj-CA          2:06.42                   
 30 *Holderness, Georg  19 Florida State Un-FL  2:06.53                   
 31 Leverenz, Caitlin   15 El Dorado Aquati-AZ  2:06.54                   
 32 Peirsol, Hayley R   21 Auburn Universit-SE  2:06.57                   
 33 Gingrich, Leah N    16 Wsy Swimming-MA      2:06.61                   
 34 *Alvarado, Mariana  14 Team Mexico          2:06.77                   
 35 Koselka, Liz D      16 Club Wolverine-MI    2:06.96                   
 36 Beck, Mary G        15 Longhorn Aquatic-ST  2:07.12                   
 37 Vanwinkle, Leslie   19 University of Lo-KY  2:07.15                   
 38 Powers, Brianne C   17 Great Lakes Aqua-MI  2:07.42                   
 39 *Xu, Amy            16 Etobicoke S.C.       2:07.43                   
 40 Maglich, Nicole K   22 Sarasota YMCA Sh-FL  2:07.44                   
 41 *Bassino, Melina C  24 University Of Al-SE  2:07.46                   
 42 *DeGiovanni, Agust  21 University Of Al-SE  2:07.50                   
 43 Prestinario, Amy N  16 Naperville Swim-IL   2:07.51                   
 44 Burckle, Caroline   20 University of Fl-FL  2:07.52                   
 45 Rigamonti, Flavia   25 Dallas Mustangs-NT   2:07.55                   
 46 Hentschel, Susan E  21 Purdue Universit-IN  2:07.56                   
 47 Sutton, Chloe E     14 Unattached-SN        2:07.80                   
 48 Veerman, Courtney   17 Badger Aquatics-WI   2:07.83                   
 49 Doran, Ellie L      17 Tucson Ford Deal-AZ  2:07.85                   
 50 Perks, Caitlin L    16 Qdd Swim Team-VA     2:07.87                   
 51 Shellem, Samantha   14 The Claremont Cl-CA  2:07.91                   
 52 Falcone, Marina X   19 Unattached-VA/W&M    2:07.97                   
 53 Johnson, Ellen M    22 University Of No-IN  2:08.08                   
 54 Tucker, Samantha M  15 Longhorn Aquatic-ST  2:08.10                   
 55 Thompson, Christin  17 West Florida Lig-FL  2:08.14                   
 56 Casey, Katie E      17 Bolles School Sh-FL  2:08.18                   
 57 Kinder, Hannah J    17 Gator Swim Team-OZ   2:08.22                   
 57 Guenthner, Laurabe  19 University of Fl-FL  2:08.22                   
 59 Woods, Adrienne D   17 Club Wolverine-MI    2:08.36                   
 60 *Balazs, Zsofia     16 Team Canada          2:08.37                   
 61 Sullivan, Alex R    17 Conejo Simi Aqua-CA  2:08.49                   
 62 Helms, Susana M     17 Tucson Ford Deal-AZ  2:08.56                   
 63 Showalter, Corinne  16 Sarasota YMCA Sh-FL  2:08.58                   
 64 Smith, Kirsten K    16 Marlins of Ralei-NC  2:08.59                   
 65 Godfrey, Mary Grac  19 University Of No-IN  2:08.73                   
 65 Smalling, Aislinn   17 Class Aquatics-CA    2:08.73                   
 67 Sweeney, Allyson A  15 Longhorn Aquatic-ST  2:08.78                   
 68 *Castaneda, Patric  16 Team Mexico          2:08.87                   
 69 Lebherz, Elizabeth  21 Unattached-MD        2:08.90                   
 70 Caron, Hannah M     15 Tar Heel Aquatic-NC  2:09.35                   
 71 Shiumura, Anju L    17 Aquazot-CA           2:09.47                   
 72 Kemp, Elizabeth A   18 University of Fl-FL  2:09.53                   
 73 Gabert, Stephanie   17 Aquazot-CA           2:09.56                   
 74 Bird, Maggie C      18 Auburn Universit-SE  2:09.58                   
 75 Larson, Kim S       21 University of Fl-FL  2:09.60                   
 76 Barnes, Allison N   17 North Baltimore-MD   2:09.75                   
 77 *Nell, Hayley       18 London AC            2:09.76                   
 78 Haser, Chelsea A    19 Auburn Universit-SE  2:09.77                   
 79 *Wong, Emily C      18 Northwestern Uni-IL  2:09.87                   
 80 Szostak, Francie M  17 Patriot Aquatic-IL   2:10.00                   
 81 Ewing, Emile C      19 Auburn Universit-SE  2:10.02                   
 82 Binder, Adrienne M  21 Auburn Universit-SE  2:10.09                   
 83 Farrell, Megan K    18 University Of No-IN  2:10.21                   
 84 Kocsis, Jenn A      18 Northwestern Uni-IL  2:10.53                   
 85 Margalis, Melanie   14 Saint Petersburg-FL  2:10.68                   
 86 Shanata, Zeina Z    19 University Of No-IN  2:10.69                   
 86 Cota, Stephanie M   19 University of Fl-FL  2:10.69                   
 88 Vanden Berge, Sama  18 Swim Pasadena-CA     2:10.75                   
 89 Eads, Courtney D    20 The Claremont Cl-CA  2:10.85                   
 90 *Telfer, Katharine  22 Purdue Universit-IN  2:10.87                   
 91 Berry, Emma A       19 Indiana Universi-IN  2:11.20                   
 92 Mankus, Christine   17 Green Terror Aqu-MD  2:11.50                   
 93 *Lopez, Coral R     18 Team Puerto Rico     2:11.67                   
 94 *Vazquez, Keshia M  16 Team Puerto Rico     2:12.26                   
 95 *Sutanto, Magdalew  19 Indonesia            2:12.27                   
 96 *Cruz, Betsmara     18 Team Puerto Rico     2:12.63                   
 97 Belk, Molly E       17 Twin Cities Swim-MN  2:13.79                   
 98 Roberts, Nicole R   18 University Of Al-SE  2:14.66                   
 99 *Lightbourne, Teis  17 Bahamas              2:14.68                   
100 *Dilette, Alana K   18 Bahamas              2:15.49                   
101 Grove, Rebecca A    21 University Of No-IN  2:15.94                   
102 *Kinanti, Pink P    25 Indonesia            2:17.68                   
103 *Weech, Ariel T     15 Bahamas              2:24.44                   
 -- Olson, Lindsey M    16 City of Charlest-SC      DQ                    
 -- *Schultz, Paige     15 Toronto  S. C.           DQ                    
 -- Vandenberg, Kim     22 U C L A  Swimmin-CA      DQ                    
 -- *Calzada, Frances   18 Team Puerto Rico         DQ                    
 -- *Carman, Anya       21 Southern Methodi-NT      DQ                    
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 4:03.85   9/22/1988 Janet Evans, USA                           
    American: A 4:03.85   9/22/1988 Janet Evans, USA                           
   U.S. Open: O 4:05.45  12/20/1987 Janet Evans, Fullerton                     
US Open Meet: M 4:05.45  12/20/1987 Janet Evans, Fullerton                     
  Oly. Trial:   4:19.39                                                        
Sum. Nat Cut:   4:21.69                                                        
 Open Cut 06:   4:25.59                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:20.89  SUMM
                4:22.49  SP19
                4:24.09  SP18
                4:25.59  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Falcone, Marina X         19 Unattached-VA/W&M    4:33.00    4:27.46        
                  31.41     1:05.18 (33.77)     1:39.26 (34.08)     2:12.98 (33.72)
        2:46.97 (33.99)     3:20.83 (33.86)     3:54.78 (33.95)     4:27.46 (32.68)
  2 Bennett, Brooke M         26 Brandon Sports &-FL  4:27.00    4:28.30        
                  30.90     1:03.64 (32.74)     1:37.16 (33.52)     2:11.16 (34.00)
        2:45.45 (34.29)     3:20.05 (34.60)     3:54.57 (34.52)     4:28.30 (33.73)
  3 Devenuto, Siena B         14 Pine Crest Schoo-FG       NT    4:28.48        
                  30.75     1:03.93 (33.18)     1:37.68 (33.75)     2:11.92 (34.24)
        2:46.07 (34.15)     3:20.59 (34.52)     3:54.83 (34.24)     4:28.48 (33.65)
  4 Stachowski, Alyssa L      17 Aquazot-CA           4:29.81    4:31.74        
                  31.58     1:05.35 (33.77)     1:39.58 (34.23)     2:14.04 (34.46)
        2:48.51 (34.47)     3:23.21 (34.70)     3:57.81 (34.60)     4:31.74 (33.93)
  5 Broadley, Liz T           15 Una SO-FL            4:28.75    4:34.58        
                  31.31     1:05.46 (34.15)     1:40.56 (35.10)     2:15.45 (34.89)
        2:50.34 (34.89)     3:25.79 (35.45)     4:01.35 (35.56)     4:34.58 (33.23)
  6 *Sanders, Danielle D      19 University Of Co-CT  4:28.50    4:37.44        
                  31.37     1:05.63 (34.26)     1:40.93 (35.30)     2:16.44 (35.51)
        2:51.68 (35.24)     3:27.23 (35.55)     4:02.71 (35.48)     4:37.44 (34.73)
  7 Van Hoy, Shannon K        18 University Of Al-SE  4:26.62    4:38.47        
                  31.98     1:06.31 (34.33)     1:41.40 (35.09)     2:16.85 (35.45)
        2:52.30 (35.45)     3:27.89 (35.59)     4:03.48 (35.59)     4:38.47 (34.99)
  8 Bond, Katie F             17 Dynamo Swim Club-GA  4:36.00    4:41.00        
                  32.44     1:08.21 (35.77)     1:43.93 (35.72)     2:19.83 (35.90)
        2:55.45 (35.62)     3:31.09 (35.64)     4:06.35 (35.26)     4:41.00 (34.65)
  9 Rosenthal, Maddy          14 Miami Swimming-FG    4:35.20    4:47.89        
                  33.02     1:09.58 (36.56)     1:46.40 (36.82)     2:23.34 (36.94)
        3:00.46 (37.12)     3:37.06 (36.60)     4:13.32 (36.26)     4:47.89 (34.57)
 10 Clark, Courtney M         22 Rider University-NJ  4:40.80    4:48.49        
                  34.06     1:10.53 (36.47)     1:47.31 (36.78)     2:23.95 (36.64)
        3:00.63 (36.68)     3:36.88 (36.25)     4:13.43 (36.55)     4:48.49 (35.06)
 
Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:02.13    8/6/2006 Laura Manaudou, FRA                        
    American: A 4:03.85   9/22/1988 Janet Evans, USA                           
   U.S. Open: O 4:05.45  12/20/1987 Janet Evans, Fullerton                     
US Open Meet: M 4:05.45  12/20/1987 Janet Evans, Fullerton                     
  Oly. Trial:   4:19.39                                                        
 Spring  19+:   4:22.49                                                        
 Spring 18 U:   4:24.09                                                        
Sum. Nat Cut:   4:20.89                                                        
 Open Cut 06:   4:25.59                                                        
                4:19.39  OLYM
                4:20.89  SUMM
                4:22.49  SP19
                4:24.09  SP18
                4:25.59  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Peirsol, Hayley R   21 Auburn Universit-SE  4:16.60    4:13.78 OLYM    20  
                  30.02     1:01.73 (31.71)     1:33.52 (31.79)     2:05.54 (32.02)
        2:37.64 (32.10)     3:09.88 (32.24)     3:41.96 (32.08)     4:13.78 (31.82)
  2 *Reimer, Brittany   18 U B C Dolphins       4:16.67    4:15.07 OLYM    17  
                  30.25     1:02.22 (31.97)     1:34.37 (32.15)     2:06.47 (32.10)
        2:39.05 (32.58)     3:11.46 (32.41)     3:43.87 (32.41)     4:15.07 (31.20)
  3 Groome, Kirsten A   16 North Baltimore-MD   4:19.04    4:16.67 OLYM    16  
                  29.43     1:01.32 (31.89)     1:33.91 (32.59)     2:06.65 (32.74)
        2:39.61 (32.96)     3:12.45 (32.84)     3:45.24 (32.79)     4:16.67 (31.43)
  4 Sutton, Chloe E     14 Unattached-SN        4:18.87    4:17.46 OLYM    15  
                  29.90     1:02.17 (32.27)     1:35.00 (32.83)     2:08.24 (33.24)
        2:40.84 (32.60)     3:13.91 (33.07)     3:46.24 (32.33)     4:17.46 (31.22)
  5 *Hunks, Tanya       26 U B C Dolphins       4:20.41    4:18.03 OLYM    14  
                  30.78     1:03.16 (32.38)     1:35.69 (32.53)     2:08.21 (32.52)
        2:40.90 (32.69)     3:13.70 (32.80)     3:46.32 (32.62)     4:18.03 (31.71)
  6 Showalter, Corinne  16 Sarasota YMCA Sh-FL  4:19.88    4:18.04 OLYM    13  
                  30.41     1:02.70 (32.29)     1:35.28 (32.58)     2:08.06 (32.78)
        2:41.02 (32.96)     3:14.03 (33.01)     3:46.93 (32.90)     4:18.04 (31.11)
  7 Piper, Carly N      23 Wisconsin Aquati-WI  4:20.37    4:20.83 SUMM    12  
                  30.25     1:02.78 (32.53)     1:35.60 (32.82)     2:08.66 (33.06)
        2:41.72 (33.06)     3:15.22 (33.50)     3:48.73 (33.51)     4:20.83 (32.10)
  8 *Balazs, Zsofia     16 Team Canada          4:19.26    4:23.87 SP18    11  
                  30.36     1:02.97 (32.61)     1:36.18 (33.21)     2:09.63 (33.45)
        2:43.22 (33.59)     3:16.94 (33.72)     3:50.85 (33.91)     4:23.87 (33.02)
B - Final
  9 Binder, Adrienne M  21 Auburn Universit-SE  4:21.65    4:16.42 OLYM     9  
                  29.63     1:01.59 (31.96)     1:33.79 (32.20)     2:06.09 (32.30)
        2:38.62 (32.53)     3:11.30 (32.68)     3:44.15 (32.85)     4:16.42 (32.27)
 10 *Watson, Chanelle   22 Laval University     4:20.99    4:19.56 SUMM     7  
                  29.76     1:02.26 (32.50)     1:35.03 (32.77)     2:08.01 (32.98)
        2:40.60 (32.59)     3:13.88 (33.28)     3:47.20 (33.32)     4:19.56 (32.36)
 11 *Escobar, Susanna   18 Team Mexico          4:21.89    4:19.66 SUMM     6  
                  30.32     1:02.72 (32.40)     1:35.60 (32.88)     2:08.36 (32.76)
        2:41.18 (32.82)     3:14.18 (33.00)     3:47.16 (32.98)     4:19.66 (32.50)
 12 Carroll, Katie M    21 University Of No-IN  4:22.35    4:20.71 SUMM     5  
                  30.89     1:03.74 (32.85)     1:36.77 (33.03)     2:09.72 (32.95)
        2:42.78 (33.06)     3:15.93 (33.15)     3:48.94 (33.01)     4:20.71 (31.77)
 13 Maglich, Nicole K   22 Sarasota YMCA Sh-FL  4:22.46    4:21.34 SP19     4  
                  30.71     1:03.03 (32.32)     1:36.15 (33.12)     2:09.02 (32.87)
        2:42.13 (33.11)     3:15.41 (33.28)     3:48.90 (33.49)     4:21.34 (32.44)
 14 Gingrich, Leah N    16 Wsy Swimming-MA      4:22.07    4:22.20 SP19     3  
                  29.65     1:01.87 (32.22)     1:34.82 (32.95)     2:08.20 (33.38)
        2:41.57 (33.37)     3:15.50 (33.93)     3:49.08 (33.58)     4:22.20 (33.12)
 15 Forrester, Alex     15 Badger Swim Club-MR  4:20.98    4:24.04 SP18     2  
                  29.24     1:01.92 (32.68)     1:35.04 (33.12)     2:08.65 (33.61)
        2:42.26 (33.61)     3:16.32 (34.06)     3:50.41 (34.09)     4:24.04 (33.63)
 16 Largo, Ashley L     17 Sarasota YMCA Sh-FL  4:22.50    4:24.17 SC N     1  
                  31.17     1:04.25 (33.08)     1:37.42 (33.17)     2:10.73 (33.31)
        2:44.29 (33.56)     3:17.89 (33.60)     3:51.40 (33.51)     4:24.17 (32.77)
C - Final
 17 Komisarz, Rachel E  29 Lakeside Swim Te-KY  4:23.29    4:16.96 OLYM   
                  29.64     1:01.87 (32.23)     1:34.43 (32.56)     2:07.21 (32.78)
        2:39.73 (32.52)     3:12.51 (32.78)     3:45.01 (32.50)     4:16.96 (31.95)
 18 Adams, Cammile C    15 Fleet Swimming-GU    4:23.23    4:20.29 SUMM   
                  30.40     1:02.80 (32.40)     1:35.70 (32.90)     2:09.17 (33.47)
        2:41.78 (32.61)     3:14.72 (32.94)     3:48.34 (33.62)     4:20.29 (31.95)
 19 Burckle, Caroline   20 University of Fl-FL  4:23.50    4:20.76 SUMM   
                  30.46     1:02.73 (32.27)     1:35.71 (32.98)     2:08.75 (33.04)
        2:41.64 (32.89)     3:15.00 (33.36)     3:47.93 (32.93)     4:20.76 (32.83)
 20 Vanden Berge, Sama  18 Swim Pasadena-CA     4:23.89    4:22.46 SP19   
                  30.77     1:03.27 (32.50)     1:36.47 (33.20)     2:09.65 (33.18)
        2:42.88 (33.23)     3:16.15 (33.27)     3:49.50 (33.35)     4:22.46 (32.96)
 21 Schmitt, Allison R  16 Club Wolverine-MI    4:23.73    4:23.16 SP18   
                  29.79     1:02.62 (32.83)     1:35.44 (32.82)     2:08.33 (32.89)
        2:41.41 (33.08)     3:15.41 (34.00)     3:49.47 (34.06)     4:23.16 (33.69)
 22 *Marcus, Golda L    23 Brandon Sports &-FL  4:22.90    4:23.80 SP18   
                  30.94     1:03.65 (32.71)     1:37.03 (33.38)     2:10.32 (33.29)
        2:43.81 (33.49)     3:17.59 (33.78)     3:50.96 (33.37)     4:23.80 (32.84)
 23 Helms, Susana M     17 Tucson Ford Deal-AZ  4:25.02    4:24.56 SC N   
                  30.35     1:02.84 (32.49)     1:36.51 (33.67)     2:09.86 (33.35)
        2:44.11 (34.25)     3:17.83 (33.72)     3:51.60 (33.77)     4:24.56 (32.96)
 24 Guenthner, Laurabe  19 University of Fl-FL  4:25.42    4:24.59 SC N   
                  31.25     1:04.15 (32.90)     1:37.46 (33.31)     2:10.91 (33.45)
        2:44.42 (33.51)     3:17.96 (33.54)     3:51.72 (33.76)     4:24.59 (32.87)
Preliminaries
 23 Beck, Mary G        15 Longhorn Aquatic-ST  4:24.01                   
 25 Ohlgren, Ava B      18 Auburn Universit-SE  4:25.41                   
 27 Leddy, Meghan K     16 Eastern Express-NJ   4:25.50                   
 28 Riggins, Christa L  19 University Of No-IN  4:25.51                   
 29 Gallo, Jenna M      16 Saint Andrew's-FG    4:26.09                   
 30 Bibb, Emily E       17 Conejo Simi Aqua-CA  4:26.27                   
 31 Smalling, Aislinn   17 Class Aquatics-CA    4:26.65                   
 32 *Carman, Anya       21 Southern Methodi-NT  4:26.70                   
 33 Thompson, Claire A  17 West Florida Lig-FL  4:26.76                   
 34 Thompson, Christin  17 West Florida Lig-FL  4:27.08                   
 35 Prestinario, Amy N  16 Naperville Swim-IL   4:27.19                   
 36 *Beaudry, Maya      18 U B C Dolphins       4:27.35                   
 37 Doran, Ellie L      17 Tucson Ford Deal-AZ  4:27.61                   
 37 Veerman, Courtney   17 Badger Aquatics-WI   4:27.61                   
 39 Cole, Kristyne A    16 Club Wolverine-MI    4:27.88                   
 40 Bachrouche, Katya   17 Farmington YMCA-MI   4:28.10                   
 41 Bird, Maggie C      18 Auburn Universit-SE  4:28.38                   
 41 Shellem, Samantha   14 The Claremont Cl-CA  4:28.38                   
 43 Hutchinson, Claire  20 University Of No-IN  4:28.41                   
 44 Steenvoorden, Ashl  16 Scarlet Aquatic-NJ   4:28.42                   
 45 *Castaneda, Patric  16 Team Mexico          4:28.50                   
 46 Cota, Stephanie M   19 University of Fl-FL  4:28.69                   
 47 Iacouzze, Brittany  18 Eastern Express-NJ   4:28.97                   
 48 Haser, Chelsea A    19 Auburn Universit-SE  4:29.08                   
 49 Eads, Courtney D    20 The Claremont Cl-CA  4:29.46                   
 50 Johnson, Ellen M    22 University Of No-IN  4:29.59                   
 51 Mathieu, Alicia L   14 SoNoCo Swim Club-CT  4:29.62                   
 52 *Sutanto, Magdalew  19 Indonesia            4:29.96                   
 53 Henleben, Amanda C  18 University of Lo-KY  4:29.97                   
 54 Barnes, Allison N   17 North Baltimore-MD   4:30.11                   
 55 Miller, Robyn J     23 Lobo Aquatic Clu-NM  4:30.39                   
 56 *Xu, Amy            16 Etobicoke S.C.       4:30.70                   
 57 Berry, Emma A       19 Indiana Universi-IN  4:30.73                   
 58 *DeGiovanni, Agust  21 University Of Al-SE  4:30.77                   
 59 Larson, Kim S       21 University of Fl-FL  4:31.24                   
 60 Caron, Hannah M     15 Tar Heel Aquatic-NC  4:31.40                   
 61 Broadley, Sarah N   17 Una SO-FL            4:31.81                   
 62 Marks, Jamie L      18 G C I T Swimming-MA  4:32.45                   
 63 O'Neill, Sheila I   16 Dynamo Swim Club-GA  4:32.65                   
 64 *Garrett, Shannon   17 Langley Olympian     4:34.98                   
 65 Kearns, Sarah A     20 University Of Co-CT  4:35.82                   
 66 Kocsis, Jenn A      18 Northwestern Uni-IL  4:37.99                   
 67 Ducharme, Michelle  21 Seton Hall Unive-NJ  4:39.80                   
 68 *Vazquez, Keshia M  16 Team Puerto Rico     4:40.77                   
 69 *Chaplin, Jen L     16 Bahamas              4:45.54                   
 -- McLane, Julianne M  19 Auburn Universit-SE      DQ                    
 -- *Arciniega, Paulin  15 Team Mexico              DQ                    
 -- Nauta, Chelsea B    18 Tampa Bay Commun-FL      DQ                    
 
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 8:16.22   8/20/1989 Janet Evans, USA                           
    American: A 8:16.22   8/20/1989 Janet Evans, USA                           
   U.S. Open: O 8:17.12   3/22/1988 Janet Evans, Fullerton                     
US Open Meet: M 8:24.71  12/22/1987 Janet Evans, USA                           
  Oly. Trial:   8:50.49                                                        
Sum. Nat Cut:   8:56.29                                                        
 Open Cut 06:   9:04.09                                                        
                8:50.49  OLYM
                8:56.29  SUMM
                8:57.89  SP19
                9:01.09  SP18
                9:04.09  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Marcus, Golda L          23 Brandon Sports &-FL  9:07.99    9:06.58        
                  31.13     1:04.42 (33.29)     1:38.32 (33.90)     2:12.15 (33.83)
        2:46.17 (34.02)     3:20.47 (34.30)     3:55.17 (34.70)     4:29.69 (34.52)
        5:04.44 (34.75)     5:38.95 (34.51)     6:13.92 (34.97)     6:48.68 (34.76)
        7:23.38 (34.70)     7:58.44 (35.06)     8:32.76 (34.32)     9:06.58 (33.82)
  2 Falcone, Marina X         19 Unattached-VA/W&M    9:37.00    9:14.98        
                  31.89     1:06.65 (34.76)     1:42.15 (35.50)     2:17.67 (35.52)
        2:53.07 (35.40)     3:28.38 (35.31)     4:03.47 (35.09)     4:38.83 (35.36)
        5:13.80 (34.97)     5:48.55 (34.75)     6:23.33 (34.78)     6:58.35 (35.02)
        7:33.32 (34.97)     8:08.07 (34.75)     8:42.04 (33.97)     9:14.98 (32.94)
 -- Clark, Courtney M         22 Rider University-NJ  9:50.40         DQ        
                  34.82     1:12.54 (37.72)     1:50.50 (37.96)     2:28.65 (38.15)
        3:06.28 (37.63)     3:43.84 (37.56)     4:21.58 (37.74)     4:59.43 (37.85)
        5:37.27 (37.84)     6:15.21 (37.94)     6:52.88 (37.67)     7:30.85 (37.97)
        8:07.93 (37.08)     8:45.38 (37.45)     9:22.55 (37.17)          DQ (36.15)
 
Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:16.22   8/20/1989 Janet Evans, USA                           
    American: A 8:16.22   8/20/1989 Janet Evans, USA                           
   U.S. Open: O 8:17.12   3/22/1988 Janet Evans, Fullerton                     
US Open Meet: M 8:24.71  12/22/1987 Janet Evans, USA                           
  Oly. Trial:   8:50.49                                                        
 Spring  19+:   8:57.89                                                        
 Spring 18 U:   9:01.09                                                        
Sum. Nat Cut:   8:56.29                                                        
 Open Cut 06:   9:04.09                                                        
                8:50.49  OLYM
                8:56.29  SUMM
                8:57.89  SP19
                9:01.09  SP18
                9:04.09  SC N
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hoff, Katie E       17 North Baltimore-MD   8:31.50    8:33.35 OLYM    20  
                  30.10     1:02.28 (32.18)     1:34.57 (32.29)     2:06.87 (32.30)
        2:39.04 (32.17)     3:11.41 (32.37)     3:43.68 (32.27)     4:16.08 (32.40)
        4:48.11 (32.03)     5:20.42 (32.31)     5:52.45 (32.03)     6:24.74 (32.29)
        6:56.96 (32.22)     7:29.33 (32.37)     8:01.50 (32.17)     8:33.35 (31.85)
  2 Peirsol, Hayley R   21 Auburn Universit-SE  8:26.45    8:33.67 OLYM    17  
                  30.10     1:02.12 (32.02)     1:34.14 (32.02)     2:06.39 (32.25)
        2:38.52 (32.13)     3:10.90 (32.38)     3:43.19 (32.29)     4:15.66 (32.47)
        4:47.93 (32.27)     5:20.19 (32.26)     5:52.44 (32.25)     6:24.76 (32.32)
        6:57.18 (32.42)     7:29.51 (32.33)     8:01.93 (32.42)     8:33.67 (31.74)
  3 Rigamonti, Flavia   25 Dallas Mustangs-NT   8:30.51    8:36.38 OLYM    16  
                  29.88     1:01.93 (32.05)     1:34.38 (32.45)     2:06.91 (32.53)
        2:39.21 (32.30)     3:11.79 (32.58)     3:44.25 (32.46)     4:16.86 (32.61)
        4:49.33 (32.47)     5:21.85 (32.52)     5:54.34 (32.49)     6:27.13 (32.79)
        6:59.53 (32.40)     7:32.20 (32.67)     8:04.52 (32.32)     8:36.38 (31.86)
  4 *Reimer, Brittany   18 U B C Dolphins       8:37.84    8:44.62 OLYM    15  
                  30.63     1:03.18 (32.55)     1:35.89 (32.71)     2:08.97 (33.08)
        2:42.10 (33.13)     3:15.47 (33.37)     3:48.71 (33.24)     4:21.84 (33.13)
        4:54.89 (33.05)     5:27.79 (32.90)     6:01.12 (33.33)     6:34.06 (32.94)
        7:07.26 (33.20)     7:40.50 (33.24)     8:13.45 (32.95)     8:44.62 (31.17)
  5 *Hunks, Tanya       26 U B C Dolphins       8:41.43    8:46.74 OLYM    14  
                  31.01     1:04.20 (33.19)     1:37.24 (33.04)     2:10.70 (33.46)
        2:43.85 (33.15)     3:17.20 (33.35)     3:50.15 (32.95)     4:23.18 (33.03)
        4:56.08 (32.90)     5:29.23 (33.15)     6:02.24 (33.01)     6:35.62 (33.38)
        7:08.90 (33.28)     7:41.91 (33.01)     8:14.62 (32.71)     8:46.74 (32.12)
  6 Sutton, Chloe E     14 Unattached-SN        8:43.52    8:50.60 SUMM    13  
                  30.46     1:03.07 (32.61)     1:36.46 (33.39)     2:09.77 (33.31)
        2:42.52 (32.75)     3:15.65 (33.13)     3:49.15 (33.50)     4:22.40 (33.25)
        4:56.23 (33.83)     5:29.92 (33.69)     6:03.47 (33.55)     6:37.32 (33.85)
        7:11.21 (33.89)     7:45.06 (33.85)     8:17.97 (32.91)     8:50.60 (32.63)
  7 Groome, Kirsten A   16 North Baltimore-MD   8:40.75    8:51.99 SUMM    12  
                  30.67     1:03.86 (33.19)     1:37.31 (33.45)     2:10.85 (33.54)
        2:44.64 (33.79)     3:18.48 (33.84)     3:52.13 (33.65)     4:26.10 (33.97)
        4:59.65 (33.55)     5:33.16 (33.51)     6:06.75 (33.59)     6:40.14 (33.39)
        7:13.61 (33.47)     7:46.93 (33.32)     8:20.19 (33.26)     8:51.99 (31.80)
  8 Showalter, Corinne  16 Sarasota YMCA Sh-FL  8:46.99    8:52.32 SUMM    11  
                  31.18     1:03.75 (32.57)     1:37.21 (33.46)     2:10.51 (33.30)
        2:44.10 (33.59)     3:17.54 (33.44)     3:45.72 (28.18)     4:25.28 (39.56)
        4:58.99 (33.71)     5:32.39 (33.40)     6:06.05 (33.66)     6:39.65 (33.60)
        7:12.43 (32.78)     7:47.21 (34.78)     8:19.93 (32.72)     8:52.32 (32.39)
  9 Guenthner, Laurabe  19 University of Fl-FL  8:46.54    8:54.02 SUMM     9  
                  31.88     1:05.42 (33.54)     1:38.73 (33.31)     2:12.13 (33.40)
        2:45.67 (33.54)     3:19.27 (33.60)     3:52.89 (33.62)     4:26.44 (33.55)
        4:59.87 (33.43)     5:33.41 (33.54)     6:06.91 (33.50)     6:40.40 (33.49)
        7:13.90 (33.50)     7:47.54 (33.64)     8:21.07 (33.53)     8:54.02 (32.95)
 10 Gingrich, Leah N    16 Wsy Swimming-MA      8:37.15    8:54.65 SUMM     7  
                  30.56     1:03.05 (32.49)     1:36.07 (33.02)     2:08.97 (32.90)
        2:41.91 (32.94)     3:15.92 (34.01)     3:49.21 (33.29)     4:23.42 (34.21)
        4:57.44 (34.02)     5:31.55 (34.11)     6:05.61 (34.06)     6:39.51 (33.90)
        7:13.74 (34.23)     7:47.52 (33.78)     8:20.73 (33.21)     8:54.65 (33.92)
 11 *Escobar, Susanna   18 Team Mexico          8:53.17    8:55.55 SUMM     6  
                  31.18     1:04.26 (33.08)     1:37.66 (33.40)     2:11.12 (33.46)
        2:44.79 (33.67)     3:18.49 (33.70)     3:52.17 (33.68)     4:25.74 (33.57)
        4:59.50 (33.76)     5:33.44 (33.94)     6:07.41 (33.97)     6:41.00 (33.59)
        7:14.83 (33.83)     7:48.80 (33.97)     8:22.42 (33.62)     8:55.55 (33.13)
 12 Largo, Ashley L     17 Sarasota YMCA Sh-FL  8:53.96    8:56.45 SP19     5  
                  31.79     1:05.25 (33.46)     1:38.87 (33.62)     2:12.70 (33.83)
        2:46.43 (33.73)     3:20.37 (33.94)     3:54.51 (34.14)     4:28.51 (34.00)
        5:02.35 (33.84)     5:36.06 (33.71)     6:09.90 (33.84)     6:43.82 (33.92)
        7:17.58 (33.76)     7:51.11 (33.53)     8:24.21 (33.10)     8:56.45 (32.24)
 13 *Watson, Chanelle   22 Laval University     8:42.11    8:56.75 SP19     4  
                  30.61     1:03.49 (32.88)     1:37.41 (33.92)     2:10.99 (33.58)
        2:44.60 (33.61)     3:18.39 (33.79)     3:52.40 (34.01)     4:26.40 (34.00)
        5:00.05 (33.65)     5:33.69 (33.64)     6:07.44 (33.75)     6:41.38 (33.94)
        7:15.68 (34.30)     7:49.67 (33.99)     8:23.59 (33.92)     8:56.75 (33.16)
 14 Adams, Cammile C    15 Fleet Swimming-GU    8:56.35    8:58.37 SP18     3  
                  31.38     1:04.73 (33.35)     1:38.30 (33.57)     2:11.80 (33.50)
        2:45.43 (33.63)     3:19.41 (33.98)     3:53.29 (33.88)     4:27.26 (33.97)
        5:01.18 (33.92)     5:35.38 (34.20)     6:09.87 (34.49)     6:43.83 (33.96)
        7:18.29 (34.46)     7:52.77 (34.48)     8:26.22 (33.45)     8:58.37 (32.15)
 15 *Carman, Anya       21 Southern Methodi-NT  8:55.72    8:58.39 SP18     2  
                  31.22     1:04.60 (33.38)     1:38.06 (33.46)     2:11.58 (33.52)
        2:45.43 (33.85)     3:19.52 (34.09)     3:52.79 (33.27)     4:27.91 (35.12)
        5:02.12 (34.21)     5:36.47 (34.35)     6:10.75 (34.28)     6:45.08 (34.33)
        7:19.18 (34.10)     7:53.12 (33.94)     8:26.70 (33.58)     8:58.39 (31.69)
 16 Burckle, Caroline   20 University of Fl-FL  8:38.92    8:58.45 SP18     1  
                  31.12     1:03.82 (32.70)     1:37.40 (33.58)     2:10.74 (33.34)
        2:44.51 (33.77)     3:18.03 (33.52)     3:52.13 (34.10)     4:26.06 (33.93)
        5:00.39 (34.33)     5:34.15 (33.76)     6:08.70 (34.55)     6:42.81 (34.11)
        7:17.14 (34.33)     7:51.18 (34.04)     8:25.54 (34.36)     8:58.45 (32.91)
 17 *Balazs, Zsofia     16 Team Canada          8:54.35    9:01.18 SC N   
                  31.20     1:04.23 (33.03)     1:37.80 (33.57)     2:11.36 (33.56)
        2:45.05 (33.69)     3:18.82 (33.77)     3:52.82 (34.00)     4:27.02 (34.20)
        5:01.46 (34.44)     5:35.66 (34.20)     6:10.40 (34.74)     6:44.66 (34.26)
        7:19.32 (34.66)     7:54.04 (34.72)     8:28.32 (34.28)     9:01.18 (32.86)
 18 *Castaneda, Patric  16 Team Mexico          8:54.15    9:02.61 SC N   
                  31.62     1:05.31 (33.69)     1:39.62 (34.31)     2:13.71 (34.09)
        2:48.40 (34.69)     3:22.73 (34.33)     3:57.35 (34.62)     4:31.92 (34.57)
        5:06.23 (34.31)     5:40.28 (34.05)     6:14.63 (34.35)     6:48.45 (33.82)
        7:22.10 (33.65)     7:55.99 (33.89)     8:29.91 (33.92)     9:02.61 (32.70)
 19 Gallo, Jenna M      16 Saint Andrew's-FG    9:04.00    9:02.63 SC N   
                  31.65     1:05.44 (33.79)     1:39.53 (34.09)     2:13.61 (34.08)
        2:47.58 (33.97)     3:21.77 (34.19)     3:55.78 (34.01)     4:29.64 (33.86)
        5:03.60 (33.96)     5:37.88 (34.28)     6:11.96 (34.08)     6:46.28 (34.32)
        7:20.57 (34.29)     7:54.79 (34.22)     8:28.95 (34.16)     9:02.63 (33.68)
 20 Vanden Berge, Sama  18 Swim Pasadena-CA     8:43.27    9:02.79 SC N   
                  31.43     1:05.38 (33.95)     1:39.25 (33.87)     2:13.43 (34.18)
        2:47.45 (34.02)     3:21.63 (34.18)     3:55.45 (33.82)     4:29.35 (33.90)
        5:03.34 (33.99)     5:37.33 (33.99)     6:11.41 (34.08)     6:45.68 (34.27)
        7:19.87 (34.19)     7:54.45 (34.58)     8:28.79 (34.34)     9:02.79 (34.00)
 21 Iacouzze, Brittany  18 Eastern Express-NJ   8:57.56    9:02.80 SC N   
                  31.45     1:04.73 (33.28)     1:37.72 (32.99)     2:12.22 (34.50)
        2:46.04 (33.82)     3:19.99 (33.95)     3:54.22 (34.23)     4:28.34 (34.12)
        5:02.69 (34.35)     5:37.01 (34.32)     6:11.54 (34.53)     6:46.06 (34.52)
        7:20.89 (34.83)     7:55.46 (34.57)     8:29.24 (33.78)     9:02.80 (33.56)
 22 Beisel, Elizabeth   14 Bluefish-NE          8:57.90    9:03.37 SC N   
                  31.29     1:04.89 (33.60)     1:38.60 (33.71)     2:12.33 (33.73)
        2:46.39 (34.06)     3:20.01 (33.62)     3:53.99 (33.98)     4:28.04 (34.05)
        5:02.15 (34.11)     5:36.53 (34.38)     6:11.01 (34.48)     6:45.84 (34.83)
        7:20.67 (34.83)     7:55.61 (34.94)     8:30.30 (34.69)     9:03.37 (33.07)
 23 *Komarnycky, Alexa  17 Etobicoke S.C.       8:50.69    9:03.59 SC N   
                  31.72     1:05.46 (33.74)     1:39.42 (33.96)     2:13.58 (34.16)
        2:47.64 (34.06)     3:21.75 (34.11)     3:55.80 (34.05)     4:30.25 (34.45)
        5:04.63 (34.38)     5:39.14 (34.51)     6:13.81 (34.67)     6:48.55 (34.74)
        7:22.78 (34.23)     7:57.10 (34.32)     8:30.77 (33.67)     9:03.59 (32.82)
 24 Steenvoorden, Ashl  16 Scarlet Aquatic-NJ   9:01.09    9:04.03 SC N   
                  30.79     1:03.87 (33.08)     1:37.74 (33.87)     2:11.63 (33.89)
        2:45.75 (34.12)     3:20.01 (34.26)     3:54.29 (34.28)     4:28.58 (34.29)
        5:03.13 (34.55)     5:37.69 (34.56)     6:12.25 (34.56)     6:46.87 (34.62)
        7:21.44 (34.57)     7:56.16 (34.72)     8:30.50 (34.34)     9:04.03 (33.53)
 25 Leddy, Meghan K     16 Eastern Express-NJ   8:53.14    9:04.76        
                  30.91     1:04.21 (33.30)     1:37.89 (33.68)     2:11.83 (33.94)
        2:46.22 (34.39)     3:20.61 (34.39)     3:55.29 (34.68)     4:30.16 (34.87)
        5:04.96 (34.80)     5:39.89 (34.93)     6:14.36 (34.47)     6:49.01 (34.65)
        7:23.54 (34.53)     7:58.03 (34.49)     8:31.98 (33.95)     9:04.76 (32.78)
 26 Mathieu, Alicia L   14 SoNoCo Swim Club-CT  8:47.89    9:04.80        
                  31.96     1:05.83 (33.87)     1:39.97 (34.14)     2:14.48 (34.51)
        2:48.90 (34.42)     3:23.55 (34.65)     3:57.53 (33.98)     4:31.90 (34.37)
        5:05.67 (33.77)     5:40.05 (34.38)     6:13.89 (33.84)     6:48.39 (34.50)
        7:22.47 (34.08)     7:57.03 (34.56)     8:31.19 (34.16)     9:04.80 (33.61)
 27 Thompson, Claire A  17 West Florida Lig-FL  8:57.85    9:05.15        
                  32.19     1:06.11 (33.92)     1:40.47 (34.36)     2:14.97 (34.50)
        2:49.46 (34.49)     3:24.10 (34.64)     3:58.83 (34.73)     4:33.21 (34.38)
        5:07.43 (34.22)     5:41.61 (34.18)     6:16.01 (34.40)     6:50.48 (34.47)
        7:24.67 (34.19)     7:58.62 (33.95)     8:32.45 (33.83)     9:05.15 (32.70)
 28 Bennett, Brooke M   26 Brandon Sports &-FL  9:00.97    9:05.65        
                  30.93     1:03.99 (33.06)     1:37.72 (33.73)     2:11.55 (33.83)
        2:45.73 (34.18)     3:20.01 (34.28)     3:54.56 (34.55)     4:29.10 (34.54)
        5:03.60 (34.50)     5:38.55 (34.95)     6:13.25 (34.70)     6:48.12 (34.87)
        7:22.82 (34.70)     7:57.60 (34.78)     8:32.19 (34.59)     9:05.65 (33.46)
 29 Helms, Susana M     17 Tucson Ford Deal-AZ  9:02.34    9:07.65        
                  31.37     1:05.20 (33.83)     1:39.54 (34.34)     2:14.02 (34.48)
        2:42.57 (28.55)     3:22.91 (40.34)     3:57.73 (34.82)     4:32.58 (34.85)
        5:07.05 (34.47)     5:41.63 (34.58)     6:16.46 (34.83)     6:51.22 (34.76)
        7:24.82 (33.60)     8:00.37 (35.55)     8:34.62 (34.25)     9:07.65 (33.03)
 30 Tucker, Samantha M  15 Longhorn Aquatic-ST  9:03.92    9:07.73        
                  30.77     1:04.38 (33.61)     1:38.75 (34.37)     2:13.48 (34.73)
        2:48.37 (34.89)     3:23.39 (35.02)     3:58.17 (34.78)     4:33.11 (34.94)
        5:08.24 (35.13)     5:43.02 (34.78)     6:17.51 (34.49)     6:52.33 (34.82)
        7:26.54 (34.21)     8:00.78 (34.24)     8:34.62 (33.84)     9:07.73 (33.11)
 31 Larson, Kim S       21 University of Fl-FL  8:47.36    9:08.82        
                  32.13     1:05.83 (33.70)     1:40.03 (34.20)     2:14.00 (33.97)
        2:48.11 (34.11)     3:22.17 (34.06)     3:56.55 (34.38)     4:30.82 (34.27)
        5:05.48 (34.66)     5:40.05 (34.57)     6:15.11 (35.06)     6:49.80 (34.69)
        7:24.74 (34.94)     7:59.55 (34.81)     8:34.37 (34.82)     9:08.82 (34.45)
 32 *Stitski, Monika    17 Team Canada          8:56.29    9:09.10        
                  31.59     1:05.68 (34.09)     1:40.33 (34.65)     2:15.02 (34.69)
        2:49.82 (34.80)     3:24.31 (34.49)     3:58.63 (34.32)     4:33.10 (34.47)
        5:07.60 (34.50)     5:42.16 (34.56)     6:16.68 (34.52)     6:51.58 (34.90)
        7:26.51 (34.93)     8:01.48 (34.97)     8:35.73 (34.25)     9:09.10 (33.37)
 33 Cole, Kristyne A    16 Club Wolverine-MI   10:03.48Y   9:10.02        
                  31.92     1:06.17 (34.25)     1:41.08 (34.91)     2:15.98 (34.90)
        2:50.62 (34.64)     3:25.38 (34.76)     4:00.63 (35.25)     4:35.07 (34.44)
        5:09.46 (34.39)     5:43.86 (34.40)     6:18.30 (34.44)     6:52.70 (34.40)
        7:27.61 (34.91)     8:02.05 (34.44)     8:36.47 (34.42)     9:10.02 (33.55)
 34 Haser, Chelsea A    19 Auburn Universit-SE  8:55.28    9:10.27        
                  31.99     1:06.08 (34.09)     1:40.46 (34.38)     2:14.89 (34.43)
        2:49.02 (34.13)     3:23.47 (34.45)     3:56.94 (33.47)     4:32.27 (35.33)
        5:06.68 (34.41)     5:41.23 (34.55)     6:15.69 (34.46)     6:50.62 (34.93)
        7:25.69 (35.07)     8:00.99 (35.30)     8:36.32 (35.33)     9:10.27 (33.95)
 35 Marks, Jamie L      18 G C I T Swimming-MA  8:56.20    9:10.51        
                  31.35     1:04.70 (33.35)     1:38.75 (34.05)     2:12.99 (34.24)
        2:47.78 (34.79)     3:22.64 (34.86)     3:57.53 (34.89)     4:32.65 (35.12)
        5:07.51 (34.86)     5:42.38 (34.87)     6:17.40 (35.02)     6:52.22 (34.82)
        7:27.03 (34.81)     8:01.77 (34.74)     8:36.59 (34.82)     9:10.51 (33.92)
 36 *Sutanto, Magdalew  19 Indonesia            9:04.29    9:12.21        
                  32.55     1:06.55 (34.00)     1:40.94 (34.39)     2:15.60 (34.66)
        2:50.31 (34.71)     3:24.86 (34.55)     3:59.68 (34.82)     4:34.42 (34.74)
        5:09.28 (34.86)     5:44.06 (34.78)     6:19.02 (34.96)     6:53.85 (34.83)
        7:28.70 (34.85)     8:03.49 (34.79)     8:38.44 (34.95)     9:12.21 (33.77)
 37 *Xu, Amy            16 Etobicoke S.C.       9:02.63    9:12.46        
                  31.59     1:05.25 (33.66)     1:39.80 (34.55)     2:14.40 (34.60)
        2:49.04 (34.64)     3:23.55 (34.51)     3:58.57 (35.02)     4:33.80 (35.23)
        5:09.31 (35.51)     5:44.16 (34.85)     6:19.44 (35.28)     6:54.63 (35.19)
        7:29.41 (34.78)     8:04.38 (34.97)     8:39.51 (35.13)     9:12.46 (32.95)
 38 Barnes, Allison N   17 North Baltimore-MD   8:58.64    9:12.49        
                  31.82     1:05.93 (34.11)     1:40.34 (34.41)     2:14.99 (34.65)
        2:49.74 (34.75)     3:24.32 (34.58)     3:58.36 (34.04)     4:33.85 (35.49)
        5:08.79 (34.94)     5:43.55 (34.76)     6:18.57 (35.02)     6:53.44 (34.87)
        7:28.60 (35.16)     8:03.63 (35.03)     8:38.41 (34.78)     9:12.49 (34.08)
 39 Shellem, Samantha   14 The Claremont Cl-CA  9:03.79    9:12.53        
                  31.27     1:05.40 (34.13)     1:39.81 (34.41)     2:14.49 (34.68)
        2:49.11 (34.62)     3:24.09 (34.98)     3:58.70 (34.61)     4:33.54 (34.84)
        5:08.68 (35.14)     5:43.79 (35.11)     6:19.28 (35.49)     6:54.49 (35.21)
        7:29.73 (35.24)     8:04.87 (35.14)     8:39.47 (34.60)     9:12.53 (33.06)
 40 Dickmann, Claire E  16 Northern KY Clip-OH 10:07.99Y   9:13.42        
                  31.66     1:05.77 (34.11)     1:40.16 (34.39)     2:14.77 (34.61)
        2:49.73 (34.96)     3:24.59 (34.86)     3:59.75 (35.16)     4:34.73 (34.98)
        5:09.99 (35.26)     5:45.21 (35.22)     6:20.50 (35.29)     6:55.62 (35.12)
        7:30.65 (35.03)     8:05.54 (34.89)     8:40.01 (34.47)     9:13.42 (33.41)
 41 Berry, Emma A       19 Indiana Universi-IN  9:01.05    9:14.01        
                  32.15     1:06.54 (34.39)     1:40.67 (34.13)     2:15.31 (34.64)
        2:49.93 (34.62)     3:24.46 (34.53)     3:58.90 (34.44)     4:33.57 (34.67)
        5:08.28 (34.71)     5:43.61 (35.33)     6:18.56 (34.95)     6:53.84 (35.28)
        7:28.83 (34.99)     8:04.43 (35.60)     8:39.78 (35.35)     9:14.01 (34.23)
 42 Broadley, Sarah N   17 Una SO-FL            9:02.92    9:16.19        
                  30.28     1:03.43 (33.15)     1:37.56 (34.13)     2:12.10 (34.54)
        2:47.05 (34.95)     3:22.13 (35.08)     3:57.68 (35.55)     4:33.26 (35.58)
        5:08.94 (35.68)     5:44.41 (35.47)     6:20.35 (35.94)     6:56.40 (36.05)
        7:32.01 (35.61)     8:07.72 (35.71)     8:42.68 (34.96)     9:16.19 (33.51)
 43 Tipton, Emily J     17 North Baltimore-MD  10:02.65Y   9:17.01        
                  32.11     1:06.31 (34.20)     1:40.84 (34.53)     2:15.46 (34.62)
        2:50.41 (34.95)     3:25.32 (34.91)     4:00.29 (34.97)     4:35.13 (34.84)
        5:10.24 (35.11)     5:45.48 (35.24)     6:20.84 (35.36)     6:56.21 (35.37)
        7:31.68 (35.47)     8:06.92 (35.24)     8:42.53 (35.61)     9:17.01 (34.48)
 44 Doran, Ellie L      17 Tucson Ford Deal-AZ  8:56.70    9:18.04        
                  31.62     1:05.76 (34.14)     1:40.33 (34.57)     2:15.09 (34.76)
        2:49.78 (34.69)     3:24.38 (34.60)     3:59.15 (34.77)     4:33.96 (34.81)
        5:09.35 (35.39)     5:44.45 (35.10)     6:19.81 (35.36)     6:55.34 (35.53)
        7:31.39 (36.05)     8:07.39 (36.00)     8:43.34 (35.95)     9:18.04 (34.70)
 45 *Garrett, Shannon   17 Langley Olympian     9:02.13    9:18.64        
                  32.48     1:07.62 (35.14)     1:42.72 (35.10)     2:17.88 (35.16)
        2:52.81 (34.93)     3:27.76 (34.95)     4:03.05 (35.29)     4:38.25 (35.20)
        5:13.30 (35.05)     5:48.49 (35.19)     6:23.67 (35.18)     6:58.85 (35.18)
        7:33.88 (35.03)     8:08.99 (35.11)     8:44.13 (35.14)     9:18.64 (34.51)
 46 Thompson, Christin  17 West Florida Lig-FL 10:00.07Y   9:19.73        
                  31.26     1:05.36 (34.10)     1:39.90 (34.54)     2:15.00 (35.10)
        2:49.85 (34.85)     3:24.91 (35.06)     4:00.28 (35.37)     4:35.62 (35.34)
        5:11.04 (35.42)     5:46.62 (35.58)     6:22.18 (35.56)     6:58.02 (35.84)
        7:33.63 (35.61)     8:09.11 (35.48)     8:44.90 (35.79)     9:19.73 (34.83)
 47 *Sanders, Danielle  19 University Of Co-CT 10:07.78Y   9:19.79        
                  32.33     1:07.63 (35.30)     1:43.16 (35.53)     2:18.79 (35.63)
        2:54.07 (35.28)     3:29.49 (35.42)     4:04.72 (35.23)     4:40.11 (35.39)
        5:15.33 (35.22)     5:50.45 (35.12)     6:25.47 (35.02)     7:00.15 (34.68)
        7:35.11 (34.96)     8:10.69 (35.58)     8:45.31 (34.62)     9:19.79 (34.48)
 48 Andrews, Sarah E    15 Dayton Raiders-OH   10:07.99Y   9:21.39        
                  32.12     1:06.59 (34.47)     1:40.91 (34.32)     2:15.72 (34.81)
        2:51.01 (35.29)     3:26.21 (35.20)     4:02.03 (35.82)     4:37.49 (35.46)
        5:13.24 (35.75)     5:49.36 (36.12)     6:25.25 (35.89)     7:00.63 (35.38)
        7:36.63 (36.00)     8:12.01 (35.38)     8:47.13 (35.12)     9:21.39 (34.26)
 49 Froehlich, Sarah P  17 SoNoCo Swim Club-CT 10:02.20Y   9:22.80        
                  32.15     1:07.42 (35.27)     1:42.67 (35.25)     2:18.21 (35.54)
        2:54.16 (35.95)     3:30.12 (35.96)     4:05.90 (35.78)     4:41.37 (35.47)
        5:16.68 (35.31)     5:51.95 (35.27)     6:27.16 (35.21)     7:02.65 (35.49)
        7:37.99 (35.34)     8:13.35 (35.36)     8:48.59 (35.24)     9:22.80 (34.21)
 50 Smalling, Aislinn   17 Class Aquatics-CA   10:07.99Y   9:27.68        
                  33.56     1:09.01 (35.45)     1:44.35 (35.34)     2:19.93 (35.58)
        2:55.36 (35.43)     3:31.24 (35.88)     4:06.88 (35.64)     4:42.91 (36.03)
        5:19.02 (36.11)     5:54.79 (35.77)     6:30.94 (36.15)     7:06.73 (35.79)
        7:41.93 (35.20)     8:17.89 (35.96)     8:53.47 (35.58)     9:27.68 (34.21)
 51 Broadley, Liz T     15 Una SO-FL            9:57.38Y   9:28.50        
                  31.62     1:06.05 (34.43)     1:41.31 (35.26)     2:16.61 (35.30)
        2:52.13 (35.52)     3:27.70 (35.57)     4:04.02 (36.32)     4:39.83 (35.81)
        5:16.14 (36.31)     5:52.41 (36.27)     6:29.27 (36.86)     7:05.31 (36.04)
        7:41.72 (36.41)     8:17.84 (36.12)     8:54.13 (36.29)     9:28.50 (34.37)
 52 Henleben, Amanda C  18 University of Lo-KY 10:04.00Y   9:30.47        
                  31.92     1:05.48 (33.56)     1:40.01 (34.53)     2:14.64 (34.63)
        2:49.62 (34.98)     3:25.02 (35.40)     4:00.91 (35.89)     4:36.88 (35.97)
        5:13.42 (36.54)     5:50.18 (36.76)     6:26.84 (36.66)     7:03.58 (36.74)
        7:40.46 (36.88)     8:17.34 (36.88)     8:54.56 (37.22)     9:30.47 (35.91)
 53 *Vazquez, Keshia M  16 Team Puerto Rico     9:35.71    9:41.45        
                  32.35     1:06.83 (34.48)     1:41.98 (35.15)     2:17.11 (35.13)
        2:53.04 (35.93)     3:29.29 (36.25)     4:05.78 (36.49)     4:42.56 (36.78)
        5:19.41 (36.85)     5:56.33 (36.92)     6:34.28 (37.95)     7:11.76 (37.48)
        7:49.86 (38.10)     8:27.10 (37.24)     9:04.87 (37.77)     9:41.45 (36.58)
 54 *Chaplin, Jen L     16 Bahamas              9:49.73    9:58.54        
                  34.55     1:11.65 (37.10)     1:49.71 (38.06)     2:28.06 (38.35)
        3:06.51 (38.45)     3:44.64 (38.13)     4:22.83 (38.19)     5:00.80 (37.97)
        5:37.63 (36.83)     6:15.16 (37.53)     6:53.00 (37.84)     7:30.84 (37.84)
        8:07.77 (36.93)     8:45.29 (37.52)     9:22.29 (37.00)     9:58.54 (36.25)
 -- Raybon, Raquel M    14 Sarasota YMCA Sh-FL 10:07.99Y        DQ        
 -- Cota, Stephanie M   19 University of Fl-FL  8:52.30         DQ        
 
Women 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
    American: A   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
   U.S. Open: O   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
US Open Meet: M 1:01.51  11/30/1991 Janie Wagstaff, KC Blazers                 
  Oly. Trial:   1:04.59                                                        
 Spring  19+:   1:05.79                                                        
 Spring 18 U:   1:06.19                                                        
Sum. Nat Cut:   1:05.39                                                        
 Open Cut 06:   1:06.69                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:05.39  SUMM
                1:05.79  SP19
                1:06.19  SP18
                1:06.69  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 *Coventry, Kirsty   23 Longhorn Aquatic-ST  1:02.33    1:01.34 OLYM    20  
                  30.42     1:01.34 (30.92)                                        
  2 Vaziri, Leila       21 Indiana Universi-IN  1:03.52    1:02.05 OLYM    17  
                  30.70     1:02.05 (31.35)                                        
  3 Hoelzer, Margaret   23 Auburn Aquatics-SE   1:03.89    1:02.22 OLYM    16  
                  30.40     1:02.22 (31.82)                                        
  4 Shickora, Kristen   16 Atlantis Aquatic-MA  1:03.44    1:03.10 OLYM    15  
                  30.52     1:03.10 (32.58)                                        
  5 Connolly, Jenny M   16 Boilermaker Aqua-IN  1:03.86    1:03.32 OLYM    14  
                  30.52     1:03.32 (32.80)                                        
  6 Beck, Mary G        15 Longhorn Aquatic-ST  1:04.04    1:03.85 OLYM    13  
                  31.41     1:03.85 (32.44)                                        
  7 Fessel, Jacque A    22 Una UT-SE            1:03.62    1:03.93 OLYM    12  
                  31.13     1:03.93 (32.80)                                        
  8 Beisel, Elizabeth   14 Bluefish-NE          1:04.22    1:04.25 OLYM    11  
                  31.55     1:04.25 (32.70)                                        
B - Final
  9 *Stefanyshyn, Kell  24 U B C Dolphins       1:04.28    1:03.13 OLYM     9  
                  30.65     1:03.13 (32.48)                                        
 10 Pelton, Elizabeth   13 Una Nbac-MD          1:04.64    1:04.09 OLYM     7  
                  31.00     1:04.09 (33.09)                                        
 11 Pease, Lara C       19 Una Troj-CA          1:05.11    1:04.12 OLYM     6  
                  30.74     1:04.12 (33.38)                                        
 12 Bard, Presley A     18 Indiana Universi-IN  1:05.13    1:04.26 OLYM     5  
                  31.42     1:04.26 (32.84)                                        
 13 Morales, Gisela M   18 Guatemala            1:04.49    1:04.33 OLYM     4  
                  31.19     1:04.33 (33.14)                                        
 14 Lee, Felicia F      14 North Baltimore-MD   1:04.88    1:04.86 SUMM     3  
                  31.50     1:04.86 (33.36)                                        
 15 McCloskey, Moira C  21 Yale-CT              1:05.06    1:05.26 SUMM     2  
                  31.54     1:05.26 (33.72)                                        
 16 Jennings, Leona S   16 King Aquatic Clu-PN  1:04.69    1:05.86 SP18     1  
                  31.89     1:05.86 (33.97)                                        
C - Final
 17 Johnson, Caroline   20 University Of No-IN  1:05.59    1:04.37 OLYM   
                  31.75     1:04.37 (32.62)                                        
 18 Sims, Amanda M      17 Santa Rosa Neptu-PC  1:05.44    1:05.23 SUMM   
                  31.55     1:05.23 (33.68)                                        
 19 *Stanworth-Bellevi  16 Team Canada          1:05.70    1:05.36 SUMM   
                  32.00     1:05.36 (33.36)                                        
 20 Guro, Jessica M     15 Atlantis Aquatic-MA  1:05.35    1:05.58 SP19   
                  31.79     1:05.58 (33.79)                                        
 21 Stewart, Erika L    16 Tar Heel Aquatic-NC  1:05.88    1:05.84 SP18   
                  32.15     1:05.84 (33.69)                                        
 22 Chuang, Cara Y      14 Rockville Montgo-PV  1:05.17    1:05.95 SP18   
                  31.68     1:05.95 (34.27)                                        
 23 Webb, Betsy         16 New Trier Swim C-IL  1:05.82    1:06.23 SC N   
                  31.85     1:06.23 (34.38)                                        
 24 Peacock, Aubrey A   15 Bolles School Sh-FL  1:05.76    1:06.30 SC N   
                  32.48     1:06.30 (33.82)                                        
Preliminaries
 15 Romano, Megan R     15 Saint Petersburg-FL  1:05.11                   
 26 Sparks, Megan A     17 Carmel Swim Club-IN  1:06.03                   
 27 Lindblad, Brianne   17 King Aquatic Clu-PN  1:06.15                   
 27 Suppan, Alex I      15 Green Mountain A-NE  1:06.15                   
 29 *Carman, Anya       21 Southern Methodi-NT  1:06.29                   
 30 *Boessing, Britta   22 Miami Swimming-FG/U  1:06.33                   
 31 Ress, Justine A     13 SoNoCo Swim Club-CT  1:06.34                   
 32 *Gonzalez, Fernand  16 Team Mexico          1:06.40                   
 33 Stephens, Sasha N   16 Lakeside Aquatic-NT  1:06.43                   
 34 Motsinger, Katy J   17 City of Charlest-SC  1:06.48                   
 35 Epley, Rebekah N    17 Bolles School Sh-FL  1:06.50                   
 36 Atkinson, Brooke E  17 Pine Crest Schoo-FG  1:06.52                   
 37 Cohagen, Ashley L   15 Club Wolverine-MI    1:06.57                   
 38 Fittin, Annie V     17 Peddie Aquatic A-NJ  1:06.78                   
 39 Haley, Lauren F     17 PoseidonVA-VA        1:06.79                   
 40 Collins, Blair O    16 Sarasota YMCA Sh-FL  1:06.89                   
 41 Szymanski, Genny E  18 Northwestern Uni-IL  1:06.90                   
 42 Lewerenz, Sasha K   17 Michigan State U-MI  1:06.91                   
 43 Johnson, Elizabeth  16 Club Wolverine-MI    1:06.93                   
 44 Gaid, Kelsey P      15 Marietta Marlins-GA  1:06.98                   
 45 Radloff, Katie A    18 Unattached-VA/W&M    1:07.02                   
 46 Denby, Kara J       20 Auburn Universit-SE  1:07.12                   
 47 Monroe, Meredith A  18 Dallas Mustangs-NT   1:07.16                   
 48 Evans, Laura A      15 Badger Swim Club-MR  1:07.21                   
 49 Retrum, Carmen L    21 University of Fl-FL  1:07.27                   
 50 Marik, Melissa A    18 Auburn Universit-SE  1:07.32                   
 51 Molina, Amber M     16 Washington Towns-IN  1:07.33                   
 52 Tran, Cindy         14 Golden West Swim-CA  1:07.37                   
 53 Wind, Katie L       22 Minnesota Aquati-MN  1:07.39                   
 54 Snyder, Lindsey A   20 Central Connecti-CT  1:07.42                   
 55 Bender, Megan M     16 Unattached-MI        1:07.48                   
 56 Tomasula, Kellyann  18 Rider University-NJ  1:07.49                   
 57 Beck, Katie M       17 University Swim-LE   1:07.50                   
 58 Sarandos, Stephani  17 Waukesha Express-WI  1:07.57                   
 59 McLane, Julianne M  19 Auburn Universit-SE  1:07.60                   
 60 Teets, Michelle M   16 Longhorn Aquatic-ST  1:07.63                   
 60 Mitchell, Seanna    18 Team Alberta         1:07.63                   
 62 *Berrocal, Alana C  18 Team Puerto Rico     1:07.65                   
 63 Denman, Heather N   16 Flying Gull Aqua-PV  1:07.70                   
 64 *Spofforth, Gemma   19 University of Fl-FL  1:07.75                   
 65 Wohrley, Taylor S   15 Clayton Shaw Par-OZ  1:07.79                   
 66 Clarridge, Tori J   20 Lobo Aquatic Clu-NM  1:07.80                   
 67 Lyons, Carly J      18 Dynamo Swim Club-GA  1:07.95                   
 68 Shelps, Lisa A      19 University Of Co-CT  1:08.02                   
 69 Grove, Rebecca A    21 University Of No-IN  1:08.04                   
 70 Andelson, Emily M   15 Piranha Swim Tea-CA  1:08.11                   
 71 *Carroll, Jennifer  25 Megophias            1:08.13                   
 72 *Villasenor, Laurd  14 Team Mexico          1:08.19                   
 73 *Buchan, Kerry      19 Scottland            1:08.20                   
 74 David, Meredith C   20 Unattached-VA/W&M    1:08.27                   
 75 *Nilsson, Michaela  16 Team Charlotte-NC    1:08.34                   
 76 Milberg, Kirsten M  15 Highlands Ranch-CO   1:08.38                   
 77 Sayler, Brittany M  21 Una Bsu-IN           1:08.42                   
 78 Crowley, Jaime R    22 SoNoCo Swim Club-CT  1:08.43                   
 79 Leddy, Meghan K     16 Eastern Express-NJ   1:08.44                   
 80 Day, Allie M        13 Center Grove Aqu-IN  1:08.55                   
 81 Jones, Ashley N     18 Indiana Universi-IN  1:08.67                   
 82 Goates, Samantha L  16 Tule Nation Trit-CC  1:08.78                   
 83 Brooks, Rebecca J   15 Wtrc Sharks-OH       1:08.84                   
 84 Nedrud, Stacey M    19 University Of No-IN  1:08.87                   
 85 Criss, Karen M      19 University of Lo-KY  1:09.10                   
 86 *Jong, Yuliana M    18 Indonesia            1:09.41                   
 87 *Dilette, Alana K   18 Bahamas              1:09.43                   
 88 *Pold, Anna         16 North Coast Aqua-SI  1:09.57                   
 89 *Morales, Jannette  17 Team Mexico          1:10.02                   
 90 Zebrowski, Kara L   15 Albany Starfish-AD   1:10.80                   
 91 *Lightbourn, McKay  14 Bahamas              1:11.49                   
 92 *Thompson, Jade M   15 Bahamas              1:11.92                   
 93 *Bang, Cecelia Ann  16 Denmark              1:11.97                   
 94 *Weech, Ariel T     15 Bahamas              1:14.69                   
 -- Thies, Lauren M     27 Multnomah Athlet-OR      DQ                    
 -- *Stitski, Monika    17 Team Canada              DQ                    
 -- Smith, Allison M    18 Unattached-WI            DQ                    
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
    American: A   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
   U.S. Open: O   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
US Open Meet: M 1:01.51  11/30/1991 Janie Wagstaff, KC Blazers                 
  Oly. Trial:   1:04.59                                                        
Sum. Nat Cut:   1:05.59                                                        
 Open Cut 06:   1:06.69                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:05.39  SUMM
                1:05.79  SP19
                1:06.19  SP18
                1:06.69  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Wohrley, Taylor S         15 Clayton Shaw Par-OZ  1:05.45    1:06.97        
                  32.68     1:06.97 (34.29)                                        
  2 *Berrocal, Alana C        18 Team Puerto Rico     1:06.28    1:07.10        
                  32.70     1:07.10 (34.40)                                        
  3 Smith, Danielle A         15 Florida Atlantic-FG  1:09.70    1:08.54        
                  33.48     1:08.54 (35.06)                                        
  4 Hunt, Aly A               21 Unattached-MD        1:07.69    1:09.71        
                  34.20     1:09.71 (35.51)                                        
  5 Yamauchi, Penelope R      16 Santa Rosa Neptu-PC  1:08.00    1:09.74        
                  33.71     1:09.74 (36.03)                                        
  6 Bond, Katie F             17 Dynamo Swim Club-GA  1:06.00    1:10.14        
                  34.30     1:10.14 (35.84)                                        
  7 Reynolds, Taylor L        17 St Charles Swim-IL        NT    1:11.40        
                  33.69     1:11.40 (37.71)                                        
  8 Bates, Melissa E          14 Socal Aquatics A-CA  1:11.97    1:12.14        
                  35.46     1:12.14 (36.68)                                        
  9 Holloway, Meaghan P       16 Williamsburg Aqu-VA  1:15.00    1:12.58        
                  35.09     1:12.58 (37.49)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
    American: A   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
   U.S. Open: O   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
US Open Meet: M 1:01.51  11/30/1991 Janie Wagstaff, KC Blazers                 
  Oly. Trial:   1:04.59                                                        
Sum. Nat Cut:   1:05.59                                                        
 Open Cut 06:   1:06.69                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:05.39  SUMM
                1:05.79  SP19
                1:06.19  SP18
                1:06.69  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunleavy, Sarah E         17 Bethel Park Rec.-AM  1:08.23    1:09.88        
                  32.99     1:09.88 (36.89)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
       World: W   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
    American: A   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
   U.S. Open: O   59.58   8/13/2002 Natalie A Coughlin, Cal/USA                
US Open Meet: M 1:01.51  11/30/1991 Janie Wagstaff, KC Blazers                 
  Oly. Trial:   1:04.59                                                        
Sum. Nat Cut:   1:05.59                                                        
 Open Cut 06:   1:06.69                                                        
                1:04.59  OLYM
                1:05.39  SUMM
                1:05.79  SP19
                1:06.19  SP18
                1:06.69  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Lindblad, Brianne N       17 King Aquatic Clu-PN  1:06.15    1:05.64 SP19   
                  31.14     1:05.64 (34.50)                                        
  2 Suppan, Alex I            15 Green Mountain A-NE  1:06.15    1:05.82 SP18   
                  31.79     1:05.82 (34.03)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:06.62   8/25/1991 Krisztina Egerszegi, HUN                   
    American: A 2:08.53   8/16/2002 Natalie A Coughlin, Cal                    
   U.S. Open: O 2:07.83   7/25/1996 Krisztina Egerszegi, HUN                   
US Open Meet: M 2:11.03  12/18/1988 Krisztina Egerszegi, HUN                   
  Oly. Trial:   2:17.99                                                        
Sum. Nat Cut:   2:19.99                                                        
 Open Cut 06:   2:22.29                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.99  SUMM
                2:20.39  SP19
                2:21.19  SP18
                2:22.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Andrews, Sarah E          15 Dayton Raiders-OH    2:22.71    2:21.74 SC N   
                  33.91     1:10.09 (36.18)     1:46.63 (36.54)     2:21.74 (35.11)
  2 Feltrin, Veronica L       16 Scarlet Aquatic-NJ   2:25.00    2:26.30        
                  34.82     1:11.92 (37.10)     1:49.38 (37.46)     2:26.30 (36.92)
  3 *Nilsson, Michaela T      16 Team Charlotte-NC    2:25.14    2:26.89        
                  35.28     1:12.79 (37.51)     1:50.23 (37.44)     2:26.89 (36.66)
  4 Gilson, Kristen L         16 City of Plano Sw-NT  2:21.10    2:28.77        
                  34.75     1:12.24 (37.49)     1:50.92 (38.68)     2:28.77 (37.85)
  5 Bogert, Sara E            16 Southeast Alaska-AK  2:10.78    2:30.31        
                  35.76     1:14.31 (38.55)     1:52.81 (38.50)     2:30.31 (37.50)
  6 Draves, Shannon C         15 Boyertown YMCA N-MA  2:33.98    2:32.12        
                  35.68     1:13.84 (38.16)     1:53.21 (39.37)     2:32.12 (38.91)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:06.62   8/25/1991 Krisztina Egerszegi, HUN                   
    American: A 2:08.53   8/16/2002 Natalie A Coughlin, Cal                    
   U.S. Open: O 2:07.83   7/25/1996 Krisztina Egerszegi, HUN                   
US Open Meet: M 2:11.03  12/18/1988 Krisztina Egerszegi, HUN                   
  Oly. Trial:   2:17.99                                                        
Sum. Nat Cut:   2:19.99                                                        
 Open Cut 06:   2:22.29                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.99  SUMM
                2:20.39  SP19
                2:21.19  SP18
                2:22.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewerenz, Sasha K         17 Michigan State U-MI       NT    2:25.18        
                  33.69     1:10.12 (36.43)     1:47.51 (37.39)     2:25.18 (37.67)
  2 Nedrud, Stacey M          19 University Of No-IN  2:19.63    2:25.82        
                  34.11     1:10.92 (36.81)     1:48.57 (37.65)     2:25.82 (37.25)
  3 Sink, Keri L              15 Elgin YMCA Pelic-IL  2:22.82    2:25.93        
                  35.04     1:11.81 (36.77)     1:49.11 (37.30)     2:25.93 (36.82)
  4 Denman, Heather N         16 Flying Gull Aqua-PV  2:31.46    2:27.10        
                  34.53     1:11.27 (36.74)     1:49.75 (38.48)     2:27.10 (37.35)
  5 David, Meredith C         20 Unattached-VA/W&M    2:05.05    2:28.00        
                  34.47     1:11.93 (37.46)     1:49.92 (37.99)     2:28.00 (38.08)
  6 Piper, Lauren C           14 Sarasota YMCA Sh-FL  2:25.09    2:28.42        
                  34.54     1:12.04 (37.50)     1:50.43 (38.39)     2:28.42 (37.99)
  7 Jamerson, Melissa A       18 Bolles School Sh-FL  2:28.00    2:28.97        
                  35.41     1:12.66 (37.25)     1:50.94 (38.28)     2:28.97 (38.03)
  8 Smith, Danielle A         15 Florida Atlantic-FG  2:28.00    2:29.37        
                  34.52     1:11.93 (37.41)     1:51.38 (39.45)     2:29.37 (37.99)
  9 Reynolds, Taylor L        17 St Charles Swim-IL   2:34.00    2:36.83        
                  35.90     1:16.06 (40.16)     1:57.04 (40.98)     2:36.83 (39.79)
 
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:06.62   8/25/1991 Krisztina Egerszegi, HUN                   
    American: A 2:08.53   8/16/2002 Natalie A Coughlin, Cal                    
   U.S. Open: O 2:07.83   7/25/1996 Krisztina Egerszegi, HUN                   
US Open Meet: M 2:10.95  11/30/2006 Margaret J Hoelzer, Auburn Aquatics        
  Oly. Trial:   2:17.99                                                        
 Spring  19+:   2:20.39                                                        
 Spring 18 U:   2:21.19                                                        
Sum. Nat Cut:   2:19.99                                                        
 Open Cut 06:   2:22.29                                                        
                2:17.99  OLYM
                2:19.99  SUMM
                2:20.39  SP19
                2:21.19  SP18
                2:22.29  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hoelzer, Margaret   23 Auburn Aquatics-SE   2:16.11    2:10.95MOLYM    20  
                  31.01     1:04.33 (33.32)     1:38.01 (33.68)     2:10.95 (32.94)
  2 *Coventry, Kirsty   23 Longhorn Aquatic-ST  2:15.62    2:12.89 OLYM    17  
                  32.09     1:05.72 (33.63)     1:39.70 (33.98)     2:12.89 (33.19)
  3 Beck, Mary G        15 Longhorn Aquatic-ST  2:14.51    2:13.61 OLYM    16  
                  32.40     1:06.16 (33.76)     1:40.21 (34.05)     2:13.61 (33.40)
  4 Beisel, Elizabeth   14 Bluefish-NE          2:14.34    2:14.00 OLYM    15  
                  32.30     1:06.30 (34.00)     1:40.30 (34.00)     2:14.00 (33.70)
  5 Descenza, Mary E    22 Athens Bulldog S-GA  2:17.55    2:14.11 OLYM    14  
                  32.06     1:06.18 (34.12)     1:40.55 (34.37)     2:14.11 (33.56)
  6 Hoff, Katie E       17 North Baltimore-MD   2:15.70    2:14.46 OLYM    13  
                  32.92     1:06.58 (33.66)     1:40.51 (33.93)     2:14.46 (33.95)
  7 Romano, Megan R     15 Saint Petersburg-FL  2:16.57    2:18.50 SUMM    12  
                  31.91     1:06.54 (34.63)     1:42.81 (36.27)     2:18.50 (35.69)
  8 Kukors, Ariana J    17 King Aquatic Clu-PN  2:17.37    2:18.84 SUMM    11  
                  32.53     1:07.36 (34.83)     1:43.37 (36.01)     2:18.84 (35.47)
B - Final
  9 Lee, Felicia F      14 North Baltimore-MD   2:18.38    2:16.23 OLYM     9  
                  32.13     1:06.40 (34.27)     1:41.54 (35.14)     2:16.23 (34.69)
 10 *Stefanyshyn, Kell  24 U B C Dolphins       2:18.19    2:16.34 OLYM     7  
                  32.56     1:07.37 (34.81)     1:41.93 (34.56)     2:16.34 (34.41)
 11 Collins, Blair O    16 Sarasota YMCA Sh-FL  2:19.81    2:18.78 SUMM     6  
                  32.46     1:08.26 (35.80)     1:43.01 (34.75)     2:18.78 (35.77)
 12 Kucherich, Julia A  14 North Baltimore-MD   2:18.15    2:18.79 SUMM     5  
                  33.23     1:08.64 (35.41)     1:44.62 (35.98)     2:18.79 (34.17)
 13 Kalisz, Courtney C  16 North Baltimore-MD   2:17.79    2:19.08 SUMM     4  
                  33.32     1:08.57 (35.25)     1:43.71 (35.14)     2:19.08 (35.37)
 14 McCloskey, Moira C  21 Yale-CT              2:18.30    2:19.21 SUMM     3  
                  32.62     1:08.14 (35.52)     1:44.18 (36.04)     2:19.21 (35.03)
 15 Leddy, Meghan K     16 Eastern Express-NJ   2:18.37    2:19.35 SUMM     2  
                  33.48     1:08.44 (34.96)     1:43.96 (35.52)     2:19.35 (35.39)
 16 Szymanski, Genny E  18 Northwestern Uni-IL  2:19.77    2:22.20 SC N     1  
                  33.81     1:09.43 (35.62)     1:44.99 (35.56)     2:22.20 (37.21)
C - Final
 17 McLane, Julianne M  19 Auburn Universit-SE  2:19.92    2:16.02 OLYM   
                  32.26     1:06.15 (33.89)     1:41.00 (34.85)     2:16.02 (35.02)
 18 Shickora, Kristen   16 Atlantis Aquatic-MA  2:20.71    2:18.94 SUMM   
                  31.54     1:06.12 (34.58)     1:42.98 (36.86)     2:18.94 (35.96)
 19 Morales, Gisela M   18 Guatemala            2:20.61    2:19.02 SUMM   
                  32.65     1:08.41 (35.76)     1:43.82 (35.41)     2:19.02 (35.20)
 20 *Stanworth-Bellevi  16 Team Canada          2:20.42    2:19.54 SUMM   
                  32.57     1:07.98 (35.41)     1:43.83 (35.85)     2:19.54 (35.71)
 21 Vaziri, Leila       21 Indiana Universi-IN  2:21.03    2:19.93 SUMM   
                  32.78     1:08.70 (35.92)     1:44.26 (35.56)     2:19.93 (35.67)
 22 Wind, Katie L       22 Minnesota Aquati-MN  2:21.05    2:20.68 SP18   
                  33.67     1:09.62 (35.95)     1:45.49 (35.87)     2:20.68 (35.19)
 23 Retrum, Carmen L    21 University of Fl-FL  2:21.16    2:21.38 SC N   
                  33.42     1:08.96 (35.54)     1:45.25 (36.29)     2:21.38 (36.13)
 24 Woods, Adrienne D   17 Club Wolverine-MI    2:20.92    2:22.74        
                  33.30     1:08.34 (35.04)     1:45.01 (36.67)     2:22.74 (37.73)
Preliminaries
 25 Stewart, Erika L    16 Tar Heel Aquatic-NC  2:21.52                   
 26 *Carman, Anya       21 Southern Methodi-NT  2:21.55                   
 27 Connolly, Jenny M   16 Boilermaker Aqua-IN  2:21.65                   
 28 Gaid, Kelsey P      15 Marietta Marlins-GA  2:21.70                   
 29 Stephens, Sasha N   16 Lakeside Aquatic-NT  2:21.75                   
 30 Hughes, Katie C     15 Badger Swim Club-MR  2:21.91                   
 31 Snyder, Lindsey A   20 Central Connecti-CT  2:22.01                   
 32 Sarandos, Stephani  17 Waukesha Express-WI  2:22.03                   
 33 Suppan, Alex I      15 Green Mountain A-NE  2:22.04                   
 33 Guro, Jessica M     15 Atlantis Aquatic-MA  2:22.04                   
 35 Johnson, Caroline   20 University Of No-IN  2:22.07                   
 36 Marik, Melissa A    18 Auburn Universit-SE  2:22.42                   
 37 *Villasenor, Laurd  14 Team Mexico          2:22.48                   
 38 Atkinson, Brooke E  17 Pine Crest Schoo-FG  2:22.83                   
 39 Bard, Presley A     18 Indiana Universi-IN  2:22.89                   
 40 Fessel, Jacque A    22 Una UT-SE            2:23.04                   
 41 Cohagen, Ashley L   15 Club Wolverine-MI    2:23.12                   
 42 Sparks, Megan A     17 Carmel Swim Club-IN  2:23.18                   
 43 *Salli, Rachelue    16 Langley Olympian     2:23.42                   
 44 Molina, Amber M     16 Washington Towns-IN  2:23.63                   
 45 Milberg, Kirsten M  15 Highlands Ranch-CO   2:23.72                   
 46 Shiumura, Anju L    17 Aquazot-CA           2:23.86                   
 47 Ress, Justine A     13 SoNoCo Swim Club-CT  2:23.99                   
 48 *Jong, Yuliana M    18 Indonesia            2:24.13                   
 49 *Stitski, Monika    17 Team Canada          2:24.44                   
 50 Lyons, Carly J      18 Dynamo Swim Club-GA  2:24.45                   
 51 Smith, Kirsten K    16 Marlins of Ralei-NC  2:24.60                   
 52 Epley, Rebekah N    17 Bolles School Sh-FL  2:25.06                   
 53 *Nilsson, Michaela  16 Team Charlotte-NC    2:25.14                   
 54 *Spofforth, Gemma   19 University of Fl-FL  2:25.35                   
 55 Jones, Ashley N     18 Indiana Universi-IN  2:25.38                   
 56 *Balazs, Zsofia     16 Team Canada          2:25.49                   
 57 *Gonzalez, Fernand  16 Team Mexico          2:25.52                   
 58 Jennings, Leona S   16 King Aquatic Clu-PN  2:25.56                   
 59 Gingrich, Leah N    16 Wsy Swimming-MA      2:25.62                   
 60 Peacock, Aubrey A   15 Bolles School Sh-FL  2:25.66                   
 61 Gilson, Kristen L   16 City of Plano Sw-NT  2:25.71                   
 62 *Morales, Jannette  17 Team Mexico          2:26.08                   
 63 Teets, Michelle M   16 Longhorn Aquatic-ST  2:26.24                   
 64 Bond, Katie F       17 Dynamo Swim Club-GA  2:26.39                   
 65 *Pold, Anna         16 North Coast Aqua-SI  2:26.81                   
 66 Pease, Lara C       19 Una Troj-CA          2:26.92                   
 67 Sayler, Brittany M  21 Una Bsu-IN           2:27.02                   
 68 Bird, Maggie C      18 Auburn Universit-SE  2:27.16                   
 69 *Ernst, Susanna S   22 Indiana Universi-IN  2:27.71                   
 70 *Berrocal, Alana C  18 Team Puerto Rico     2:28.00                   
 71 Day, Allie M        13 Center Grove Aqu-IN  2:28.25                   
 72 Cota, Stephanie M   19 University of Fl-FL  2:28.56                   
 73 *Thompson, Jade M   15 Bahamas              2:41.31                   
 74 *Bang, Cecelia Ann  16 Denmark              2:42.11                   
 -- *Castaneda, Patric  16 Team Mexico              DQ                    
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:06.37   7/21/2003 Leisel Jones, AUS                          
    American: A 1:07.05   9/18/2000 Megan Quann, USA                           
   U.S. Open: O 1:06.95   7/18/1999 Penny Heyns, RSA                           
US Open Meet: M 1:07.94   12/2/1999 Megan Quann, Puyallup                      
  Oly. Trial:   1:12.59                                                        
Sum. Nat Cut:   1:13.29                                                        
 Open Cut 06:   1:14.99                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:13.29  SUMM
                1:13.49  SP19
                1:13.89  SP18
                1:14.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 McCleery, Morgan D        17 City of Plano Sw-NT  1:15.96    1:16.76        
                  35.88     1:16.76 (40.88)                                        
  2 Clay, Jessica M           15 St Charles Swim-IL   1:17.00    1:18.72        
                  36.83     1:18.72 (41.89)                                        
  3 Lang, Melissa J           15 Scarlet Aquatic-NJ        NT    1:19.68        
                  37.81     1:19.68 (41.87)                                        
  4 Vehr, Kelsey E            17 Cincinnati Marli-OH  1:16.00    1:19.96        
                  37.65     1:19.96 (42.31)                                        
  5 Stewart, Erika L          16 Tar Heel Aquatic-NC  1:19.00    1:20.36        
                  37.74     1:20.36 (42.62)                                        
  6 Urbanski, Lauren E        22 Rider University-NJ       NT    1:20.75        
                  37.39     1:20.75 (43.36)                                        
  7 Pike, Carly R             16 Florida Atlantic-FG       NT    1:21.59        
                  38.79     1:21.59 (42.80)                                        
  8 Talwar, Kylee R           15 Bolles School Sh-FL  1:16.24    1:22.62        
                  38.75     1:22.62 (43.87)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:05.09   3/20/2006 Leisel Jones, AUS                          
    American: A 1:06.20   7/25/2005 Jessica Hardy, USA                         
   U.S. Open: O 1:06.21    8/2/2005 Leisel Jones, AUS                          
US Open Meet: M 1:07.36   12/1/2005 Tara Kirk, Unattached-PC                   
  Oly. Trial:   1:12.59                                                        
 Spring  19+:   1:13.49                                                        
 Spring 18 U:   1:13.89                                                        
Sum. Nat Cut:   1:13.29                                                        
 Open Cut 06:   1:14.99                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:13.29  SUMM
                1:13.49  SP19
                1:13.89  SP18
                1:14.99  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jendrick, Megan M   22 King Aquatic Clu-PN  1:09.11    1:08.96 OLYM    20  
                  32.56     1:08.96 (36.40)                                        
  2 Leverenz, Caitlin   15 El Dorado Aquati-AZ  1:11.20    1:10.80 OLYM    17  
                  33.42     1:10.80 (37.38)                                        
  3 *Buchan, Kerry      19 Scottland            1:12.05    1:11.01 OLYM    16  
                  33.53     1:11.01 (37.48)                                        
  4 Hehn, Keri L        25 Una Troj-CA          1:10.79    1:11.24 OLYM    15  
                  33.27     1:11.24 (37.97)                                        
  5 Beck, Spindrift S   16 Dallas Mustangs-NT   1:11.59    1:11.61 OLYM    14  
                  33.83     1:11.61 (37.78)                                        
  6 Wanland, Ashley P   16 Patriot Aquatic-IL   1:12.02    1:12.10 OLYM    13  
                  33.76     1:12.10 (38.34)                                        
  7 Rogers, Lindsay K   17 Southeastern Swi-IN  1:11.81    1:12.64 SUMM    12  
                  33.96     1:12.64 (38.68)                                        
 -- Kirk, Tara J        24 Unattached-PC        1:10.21         DQ        
                  31.87          DQ (35.69)                                        
B - Final
  9 *Pierse, Annamay    22 U B C Dolphins       1:12.10    1:12.12 OLYM     9  
                  33.72     1:12.12 (38.40)                                        
 10 Norberg, Lindsey E  15 Ithaca Aquatics-NI   1:12.20    1:12.38 OLYM     7  
                  34.10     1:12.38 (38.28)                                        
 11 *Holderness, Georg  19 Florida State Un-FL  1:12.78    1:12.49 OLYM     6  
                  34.87     1:12.49 (37.62)                                        
 12 *Pitchik, Helen     16 Team Canada          1:12.55    1:12.71 SUMM     5  
                  34.56     1:12.71 (38.15)                                        
 13 Smith, Elizabeth A  17 Parkway Swim Clu-OZ  1:13.31    1:12.79 SUMM     4  
                  34.34     1:12.79 (38.45)                                        
 14 Spencer, Haley J    15 Rockwood Swim Cl-OZ  1:12.11    1:13.12 SUMM     3  
                  34.86     1:13.12 (38.26)                                        
 15 Bates, Melissa E    14 Socal Aquatics A-CA  1:13.19    1:13.62 SP18     2  
                  33.26     1:13.62 (40.36)                                        
 16 Sogar, Laura A      15 Bluefish-NE          1:13.09    1:14.30 SC N     1  
                  35.44     1:14.30 (38.86)                                        
C - Final
 17 Payne, Lindsay C    23 Una Troj-CA          1:13.52    1:12.29 OLYM   
                  33.82     1:12.29 (38.47)                                        
 18 Andracki, Julia M   15 Arlington Alliga-IL  1:13.60    1:12.82 SUMM   
                  34.00     1:12.82 (38.82)                                        
 19 Stockwell, Sarah N  19 Indiana Universi-IN  1:13.63    1:12.83 SUMM   
                  34.32     1:12.83 (38.51)                                        
 19 Macgregor, Abby M   18 Auburn Universit-SE  1:13.55    1:12.83 SUMM   
                  34.77     1:12.83 (38.06)                                        
 21 *DeGiovanni, Agust  21 University Of Al-SE  1:13.52    1:12.84 SUMM   
                  34.69     1:12.84 (38.15)                                        
 22 Dishuck, Anna L     18 University of Lo-KY  1:13.41    1:12.98 SUMM   
                  34.59     1:12.98 (38.39)                                        
 23 Dittmer, Erica K    15 Klein Aquatics-GU    1:13.78    1:13.34 SP19   
                  34.70     1:13.34 (38.64)                                        
 24 Kraemer, Kerry M    17 Black Dog Swimmi-MN  1:13.76    1:13.62 SP18   
                  34.72     1:13.62 (38.90)                                        
Preliminaries
 25 *Silva Merea, Vale  21 Univ. Of Michiga-MI  1:13.98                   
 26 Norberg, Lauren A   15 Ithaca Aquatics-NI   1:13.99                   
 27 *Amardeilh, Nanou   24 Auburn Universit-SE  1:14.02                   
 28 Quinn, Julia T      21 University Of No-IN  1:14.23                   
 28 Kim, Susan D        18 Yale-CT              1:14.23                   
 30 Fry, Hayley M       19 Northwestern Uni-IL  1:14.26                   
 31 *Sambrailo, Tamara  20 Southern Methodi-NT  1:14.27                   
 32 Sparks, Erin D      20 University Of Al-SE  1:14.30                   
 33 Pierce, Leah J      19 Purdue Universit-IN  1:14.36                   
 34 Sink, Keri L        15 Elgin YMCA Pelic-IL  1:14.37                   
 34 Lavers, Jennifer M  20 Purdue Universit-IN  1:14.37                   
 36 Danner, Ashley K    16 Sea Devil Swimmi-PV  1:14.39                   
 37 Reitz, Kelly A      21 Unattached-VA/W&M    1:14.43                   
 38 Healey, Vivian O    18 University Of No-IN  1:14.57                   
 39 Connors, Kristen E  16 Bluefish-NE          1:14.65                   
 40 Schmitt, Jessica P  15 North Coast Aqua-SI  1:14.69                   
 41 Hamilton, Alexa V   16 Barrington Swim-IL   1:14.79                   
 42 Belk, Rory L        22 Purdue Universit-IN  1:14.86                   
 43 Stupp, Julie A      20 Auburn Universit-SE  1:14.87                   
 44 Jensen, Alicia M    20 Auburn Universit-SE  1:14.93                   
 44 Parker, Stephanie   17 Fort Wayne Aquat-IN  1:14.93                   
 46 Crowley, Jaime R    22 SoNoCo Swim Club-CT  1:14.95                   
 47 Kukors, Emily N     21 Auburn Universit-SE  1:14.96                   
 48 Grace, Shannon C    20 Purdue Universit-IN  1:15.00                   
 49 Piranian, Lexi M    15 Naperville Swim-IL   1:15.05                   
 50 Finn, Alisa M       15 New Trier Swim C-IL  1:15.11                   
 51 Holloway, Meaghan   16 Williamsburg Aqu-VA  1:15.12                   
 52 Meng, Heather M     22 University of Lo-KY  1:15.18                   
 53 Ouzts, Liz C        21 George Mason Uni-PV  1:15.45                   
 54 Lusk, Alison J      14 Baylor Swim Club-SE  1:15.47                   
 55 *Lee, Jiyoung       17 Peddie Aquatic A-NJ  1:15.83                   
 56 Masters, Amanda G   16 Rockwood Swim Cl-OZ  1:15.93                   
 57 Fogle, Emily E      14 Barrington Swim-IL   1:15.94                   
 58 Hammerberg, Alexan  15 Marlins of Ralei-NC  1:16.00                   
 59 Hannis, Molly C     14 Santa Rosa Neptu-PC  1:16.10                   
 60 *Salli, Chelsey     14 Team Canada          1:16.20                   
 61 Folk, Breanna L     15 Trident Swim Clu-MA  1:16.24                   
 62 Savage, Elizabeth   17 Palmetto Aquatic-SC  1:16.29                   
 63 Perry, Jessica L    18 Unattached/ABF-NE    1:16.34                   
 64 Ellis, Carlye A     17 Club Wolverine-MI    1:16.35                   
 65 *Alvarez, Alba      21 Team Mexico          1:16.37                   
 66 Liao, Athena S      16 Unattached-GA        1:16.41                   
 67 Hartman, Sara E     16 Boyertown YMCA N-MA  1:16.50                   
 68 Vavra, Allysa M     16 Atlantis Aquatic-MA  1:16.53                   
 69 Marecki, Brynn R    16 Farmington YMCA-MI   1:16.63                   
 69 Specht, Ashley N    15 Greater Columbus-OH  1:16.63                   
 71 Yamauchi, Penelope  16 Santa Rosa Neptu-PC  1:16.65                   
 72 Marsh, Katie L      18 Florida Atlantic-FG  1:16.76                   
 73 *Ju, Julie          23 Saluki Swim Club-OZ  1:16.79                   
 73 Richmond, Tori L    16 Bolles School Sh-FL  1:16.79                   
 75 *Beaubrun, Danniel  16 St. Lucia            1:17.26                   
 76 Stephens, Jessica   21 University Of No-IN  1:17.33                   
 77 Campbell, Emily A   14 Aberdeen Swim Cl-SD  1:17.65                   
 78 Merte, Jennifer L   21 Purdue Universit-IN  1:17.67                   
 79 *Marmolejo, Adrian  24 Team Mexico          1:17.72                   
 80 *Lightbourne, Alic  16 Bahamas              1:17.88                   
 81 *Cruz, Betsmara     18 Team Puerto Rico     1:17.89                   
 82 Lynch, Katie K      15 Sharks Swim Team-CT  1:17.92                   
 83 Zblewski, Maggie M  18 University Of Al-SE  1:17.94                   
 84 Del Rio, Addison L  23 Una Bsu-IN           1:18.75                   
 85 *Wilson, Caroline   15 SoNoCo Swim Club-CT  1:19.48                   
 86 *Tjandra, Felicia   14 Indonesia            1:19.79                   
 87 *Rolle, Anthaya M   15 Bahamas              1:20.11                   
 88 *Lightbourn, McKay  14 Bahamas              1:20.24                   
 -- Denby, Kara J       20 Auburn Universit-SE      DQ                    
 -- Burchell, Kaylin K  13 Colonel Aquatics-KY      DQ                    
 -- *Bell, Hillary      15 Toronto  S. C.           DQ                    
 -- *Lightbourne, Teis  17 Bahamas                  DQ                    
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:06.37   7/21/2003 Leisel Jones, AUS                          
    American: A 1:07.05   9/18/2000 Megan Quann, USA                           
   U.S. Open: O 1:06.95   7/18/1999 Penny Heyns, RSA                           
US Open Meet: M 1:07.94   12/2/1999 Megan Quann, Puyallup                      
  Oly. Trial:   1:12.59                                                        
Sum. Nat Cut:   1:13.29                                                        
 Open Cut 06:   1:14.99                                                        
                1:12.59  OLYM
                1:13.29  SUMM
                1:13.49  SP19
                1:13.89  SP18
                1:14.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Healey, Vivian O          18 University Of No-IN  1:14.02    1:13.96 SC N   
                  35.12     1:13.96 (38.84)                                        
  2 Folk, Breanna L           15 Trident Swim Clu-MA  1:13.83    1:15.64        
                  35.72     1:15.64 (39.92)                                        
  3 Hannis, Molly C           14 Santa Rosa Neptu-PC  1:16.02    1:16.83        
                  36.32     1:16.83 (40.51)                                        
  4 Campbell, Emily A         14 Aberdeen Swim Cl-SD  1:14.94    1:17.05        
                  36.19     1:17.05 (40.86)                                        
  5 Peterson, Sarah J         13 Space City Aquat-GU  1:20.00    1:18.31        
                  37.34     1:18.31 (40.97)                                        
  6 Noonan, Taylor R          14 Cabrillo Threshe-PC  1:19.50    1:19.15        
                  37.64     1:19.15 (41.51)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:20.54    2/1/2006 Leisel Jones, AUS                          
    American: A 2:22.44   7/12/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
   U.S. Open: O 2:22.44   7/12/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
US Open Meet: M 2:26.52   12/7/2002 Masami Tanaka, CURL-BURKE SWIM             
  Oly. Trial:   2:35.99                                                        
 Spring  19+:   2:38.49                                                        
 Spring 18 U:   2:39.29                                                        
Sum. Nat Cut:   2:38.09                                                        
 Open Cut 06:   2:41.59                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:38.09  SUMM
                2:38.49  SP19
                2:39.29  SP18
                2:41.59  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Leverenz, Caitlin   15 El Dorado Aquati-AZ  2:30.77    2:29.53 OLYM    20  
                  34.47     1:12.54 (38.07)     1:50.79 (38.25)     2:29.53 (38.74)
  2 Kirk, Tara J        24 Unattached-PC        2:34.08    2:30.04 OLYM    17  
                  34.07     1:12.82 (38.75)     1:51.44 (38.62)     2:30.04 (38.60)
  3 Jendrick, Megan M   22 King Aquatic Clu-PN  2:33.39    2:30.84 OLYM    16  
                  34.51     1:13.59 (39.08)     1:52.38 (38.79)     2:30.84 (38.46)
  4 Hehn, Keri L        25 Una Troj-CA          2:32.72    2:32.22 OLYM    15  
                  33.86     1:12.28 (38.42)     1:51.50 (39.22)     2:32.22 (40.72)
  5 Hoff, Katie E       17 North Baltimore-MD   2:32.42    2:32.39 OLYM    14  
                  34.57     1:13.19 (38.62)     1:52.43 (39.24)     2:32.39 (39.96)
  6 Wanland, Ashley P   16 Patriot Aquatic-IL   2:33.94    2:33.38 OLYM    13  
                  34.76     1:12.84 (38.08)     1:52.46 (39.62)     2:33.38 (40.92)
  7 Schmitt, Jessica P  15 North Coast Aqua-SI  2:34.54    2:33.78 OLYM    12  
                  35.90     1:14.73 (38.83)     1:54.33 (39.60)     2:33.78 (39.45)
  8 *Buchan, Kerry      19 Scottland            2:35.02    2:34.40 OLYM    11  
                  34.47     1:13.72 (39.25)     1:53.98 (40.26)     2:34.40 (40.42)
B - Final
  9 Beck, Spindrift S   16 Dallas Mustangs-NT   2:35.24    2:34.30 OLYM     9  
                  35.39     1:15.33 (39.94)     1:54.89 (39.56)     2:34.30 (39.41)
 10 Sogar, Laura A      15 Bluefish-NE          2:36.02    2:34.46 OLYM     7  
                  35.68     1:15.34 (39.66)     1:55.13 (39.79)     2:34.46 (39.33)
 11 Smith, Elizabeth A  17 Parkway Swim Clu-OZ  2:35.30    2:34.66 OLYM     6  
                  35.27     1:14.20 (38.93)     1:53.79 (39.59)     2:34.66 (40.87)
 12 *Pierse, Annamay    22 U B C Dolphins       2:37.55    2:35.04 OLYM     5  
                  35.50     1:14.83 (39.33)     1:55.51 (40.68)     2:35.04 (39.53)
 13 Stupp, Julie A      20 Auburn Universit-SE  2:37.53    2:37.12 SUMM     4  
                  36.09     1:16.61 (40.52)     1:57.40 (40.79)     2:37.12 (39.72)
 14 Kraemer, Kerry M    17 Black Dog Swimmi-MN  2:37.05    2:37.55 SUMM     3  
                  36.14     1:16.07 (39.93)     1:56.38 (40.31)     2:37.55 (41.17)
 15 Bates, Melissa E    14 Socal Aquatics A-CA  2:37.82    2:39.28 SP18     2  
                  35.98     1:16.48 (40.50)     1:58.03 (41.55)     2:39.28 (41.25)
 16 Dishuck, Anna L     18 University of Lo-KY  2:37.42    2:41.32 SC N     1  
                  36.42     1:16.79 (40.37)     1:59.09 (42.30)     2:41.32 (42.23)
C - Final
 17 Macgregor, Abby M   18 Auburn Universit-SE  2:39.07    2:36.40 SUMM   
                  36.01     1:15.66 (39.65)     1:56.53 (40.87)     2:36.40 (39.87)
 18 *DeGiovanni, Agust  21 University Of Al-SE  2:38.41    2:36.76 SUMM   
                  35.37     1:14.84 (39.47)     1:55.23 (40.39)     2:36.76 (41.53)
 19 Spencer, Haley J    15 Rockwood Swim Cl-OZ  2:38.52    2:37.15 SUMM   
                  36.49     1:16.11 (39.62)     1:56.41 (40.30)     2:37.15 (40.74)
 20 *Amardeilh, Nanou   24 Auburn Universit-SE  2:38.39    2:37.61 SUMM   
                  35.80     1:15.17 (39.37)     1:56.00 (40.83)     2:37.61 (41.61)
 21 Kim, Susan D        18 Yale-CT              2:38.41    2:37.69 SUMM   
                  35.86     1:15.38 (39.52)     1:56.11 (40.73)     2:37.69 (41.58)
 22 Andracki, Julia M   15 Arlington Alliga-IL  2:38.45    2:39.47 SC N   
                  35.36     1:15.54 (40.18)     1:57.21 (41.67)     2:39.47 (42.26)
 23 *Holderness, Georg  19 Florida State Un-FL  2:39.01    2:39.70 SC N   
                  37.17     1:17.86 (40.69)     1:59.02 (41.16)     2:39.70 (40.68)
 24 Smith, Amilee A     18 Indiana Universi-IN  2:39.23    2:41.05 SC N   
                  37.11     1:17.39 (40.28)     1:59.37 (41.98)     2:41.05 (41.68)
Preliminaries
 25 *Pitchik, Helen     16 Team Canada          2:39.43                   
 26 Finn, Alisa M       15 New Trier Swim C-IL  2:39.77                   
 27 Dittmer, Erica K    15 Klein Aquatics-GU    2:40.13                   
 28 Pierce, Leah J      19 Purdue Universit-IN  2:40.42                   
 29 Healey, Vivian O    18 University Of No-IN  2:40.56                   
 30 Payne, Lindsay C    23 Una Troj-CA          2:40.57                   
 31 Warman, Marisa A    16 Mt Hood Swim Tea-OR  2:41.00                   
 32 Lusk, Alison J      14 Baylor Swim Club-SE  2:41.14                   
 33 Vavra, Allysa M     16 Atlantis Aquatic-MA  2:41.35                   
 34 Smith, Kirsten K    16 Marlins of Ralei-NC  2:41.46                   
 35 Savage, Elizabeth   17 Palmetto Aquatic-SC  2:41.97                   
 36 Lavers, Jennifer M  20 Purdue Universit-IN  2:42.21                   
 37 *Alvarez, Alba      21 Team Mexico          2:42.25                   
 38 Danner, Ashley K    16 Sea Devil Swimmi-PV  2:42.28                   
 39 Embertson, Mari K   23 Una CW-MI            2:42.38                   
 40 Hamilton, Alexa V   16 Barrington Swim-IL   2:42.74                   
 41 Reitz, Kelly A      21 Unattached-VA/W&M    2:42.85                   
 42 Hartman, Sara E     16 Boyertown YMCA N-MA  2:43.18                   
 43 *Sambrailo, Tamara  20 Southern Methodi-NT  2:43.48                   
 43 Jensen, Alicia M    20 Auburn Universit-SE  2:43.48                   
 45 Stockwell, Sarah N  19 Indiana Universi-IN  2:43.53                   
 46 *Salli, Chelsey     14 Team Canada          2:43.54                   
 47 Marsh, Katie L      18 Florida Atlantic-FG  2:43.56                   
 48 Rogers, Lindsay K   17 Southeastern Swi-IN  2:43.58                   
 49 Fry, Hayley M       19 Northwestern Uni-IL  2:43.65                   
 50 Ouzts, Liz C        21 George Mason Uni-PV  2:43.76                   
 50 Connors, Kristen E  16 Bluefish-NE          2:43.76                   
 52 Sparks, Erin D      20 University Of Al-SE  2:43.90                   
 53 Yamauchi, Penelope  16 Santa Rosa Neptu-PC  2:44.02                   
 54 Norberg, Lauren A   15 Ithaca Aquatics-NI   2:44.06                   
 55 Liao, Athena S      16 Unattached-GA        2:44.08                   
 56 *Yamamoto, Chiemi   21 Una Ucla-CA          2:44.32                   
 57 Sink, Keri L        15 Elgin YMCA Pelic-IL  2:44.70                   
 58 Hammerberg, Alexan  15 Marlins of Ralei-NC  2:44.71                   
 59 *Lee, Jiyoung       17 Peddie Aquatic A-NJ  2:45.38                   
 60 Meng, Heather M     22 University of Lo-KY  2:45.61                   
 61 Belk, Rory L        22 Purdue Universit-IN  2:45.63                   
 62 Masters, Amanda G   16 Rockwood Swim Cl-OZ  2:45.67                   
 63 Norberg, Lindsey E  15 Ithaca Aquatics-NI   2:45.68                   
 64 *Lightbourn, McKay  14 Bahamas              2:46.17                   
 65 Parker, Stephanie   17 Fort Wayne Aquat-IN  2:46.22                   
 66 *Lightbourne, Alic  16 Bahamas              2:46.31                   
 67 Holloway, Meaghan   16 Williamsburg Aqu-VA  2:46.37                   
 68 Meinert, Cori R     15 Upper Arlington-OH   2:46.39                   
 69 Wardecke, Sarah N   16 Unattached-WI        2:46.49                   
 70 Perry, Jessica L    18 Unattached/ABF-NE    2:46.56                   
 71 Frank, Mary L       16 Delaware Swim Te-MA  2:46.69                   
 72 Peterson, Sarah J   13 Space City Aquat-GU  2:46.73                   
 73 Marks, Jamie L      18 G C I T Swimming-MA  2:47.28                   
 74 *Tjandra, Felicia   14 Indonesia            2:47.50                   
 75 Stephens, Jessica   21 University Of No-IN  2:47.99                   
 76 McCleery, Morgan D  17 City of Plano Sw-NT  2:48.89                   
 77 Noonan, Taylor R    14 Cabrillo Threshe-PC  2:49.03                   
 78 Vehr, Kelsey E      17 Cincinnati Marli-OH  2:50.78                   
 79 Lee, Angela         14 Aquazot-CA           2:50.84                   
 80 Lang, Melissa J     15 Scarlet Aquatic-NJ   2:51.17                   
 81 *Beaubrun, Danniel  16 St. Lucia            2:51.81                   
 82 Talwar, Kylee R     15 Bolles School Sh-FL  2:54.24                   
 83 *Rolle, Anthaya M   15 Bahamas              3:01.49                   
 -- Kukors, Ariana J    17 King Aquatic Clu-PN      DQ                    
 -- Quinn, Julia T      21 University Of No-IN      DQ                    
 -- *Marmolejo, Adrian  24 Team Mexico              DQ                    
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:22.44   7/12/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
    American: A 2:22.44   7/12/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
   U.S. Open: O 2:22.44   7/12/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
US Open Meet: M 2:26.52   12/7/2002 Masami Tanaka, CURL-BURKE SWIM             
  Oly. Trial:   2:35.99                                                        
Sum. Nat Cut:   2:38.09                                                        
 Open Cut 06:   2:41.59                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:38.09  SUMM
                2:38.49  SP19
                2:39.29  SP18
                2:41.59  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Tjandra, Felicia         14 Indonesia            2:48.10    2:50.11        
                  38.68     1:21.01 (42.33)     2:05.18 (44.17)     2:50.11 (44.93)
  2 Clay, Jessica M           15 St Charles Swim-IL   2:42.00    2:51.73        
                  39.69     1:22.73 (43.04)     2:07.12 (44.39)     2:51.73 (44.61)
  3 Chokran, Angie S          14 St Charles Swim-IL   2:44.00    2:53.84        
                  38.89     1:23.61 (44.72)     2:08.62 (45.01)     2:53.84 (45.22)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:22.44   7/12/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
    American: A 2:22.44   7/12/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
   U.S. Open: O 2:22.44   7/12/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
US Open Meet: M 2:26.52   12/7/2002 Masami Tanaka, CURL-BURKE SWIM             
  Oly. Trial:   2:35.99                                                        
Sum. Nat Cut:   2:38.09                                                        
 Open Cut 06:   2:41.59                                                        
                2:35.99  OLYM
                2:38.09  SUMM
                2:38.49  SP19
                2:39.29  SP18
                2:41.59  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piranian, Lexi M          15 Naperville Swim-IL   2:37.86    2:42.46        
                  36.04     1:17.12 (41.08)     1:59.26 (42.14)     2:42.46 (43.20)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W   56.61   9/17/2000 Inge de Bruijn, NED                        
    American: A   57.58    8/9/2000 Dara Torres, Stanford                      
   U.S. Open: O   56.64   7/22/2000 Inge de Bruijn, NED                        
US Open Meet: M   58.36   12/3/1999 Jenny Thompson, Stanford                   
  Oly. Trial:   1:02.39                                                        
Sum. Nat Cut:   1:03.09                                                        
 Open Cut 06:   1:04.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:03.09  SUMM
                1:03.29  SP19
                1:03.69  SP18
                1:04.39  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Veilleux, Pamela         20 Laval University          NT    1:03.76 SC N   
                  30.43     1:03.76 (33.33)                                        
  2 Tarazona, Noelle M        13 The Claremont Cl-CA  1:04.45    1:05.40        
                  30.51     1:05.40 (34.89)                                        
  3 Suppan, Alex I            15 Green Mountain A-NE  1:05.50    1:05.45        
                  30.64     1:05.45 (34.81)                                        
  4 Kendall, Amanda E         15 Mason Makos Swim-PV  1:04.96    1:07.13        
                  31.05     1:07.13 (36.08)                                        
  5 Lyons, Carly J            18 Dynamo Swim Club-GA  1:05.88    1:07.30        
                  31.56     1:07.30 (35.74)                                        
  6 Kluttz, Samantha E        14 City of Charlest-SC  1:08.99    1:08.83        
                  32.21     1:08.83 (36.62)                                        
  7 Jones, Rebecca L          15 Tide-VA              1:05.76    1:08.91        
                  31.63     1:08.91 (37.28)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W   56.61   9/17/2000 Inge de Bruijn, NED                        
    American: A   57.58    8/9/2000 Dara Torres, Stanford                      
   U.S. Open: O   56.64   7/22/2000 Inge de Bruijn, NED                        
US Open Meet: M   58.36   12/3/1999 Jenny Thompson, Stanford                   
  Oly. Trial:   1:02.39                                                        
Sum. Nat Cut:   1:03.09                                                        
 Open Cut 06:   1:04.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:03.09  SUMM
                1:03.29  SP19
                1:03.69  SP18
                1:04.39  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Lindsay K         17 Southeastern Swi-IN  1:04.80    1:05.29        
                  29.45     1:05.29 (35.84)                                        
  2 Van Hoy, Shannon K        18 University Of Al-SE  1:04.94    1:05.33        
                  31.02     1:05.33 (34.31)                                        
  3 Harper, Shelley A         16 Walnut Creek Aqu-PC  1:07.00    1:05.59        
                  30.98     1:05.59 (34.61)                                        
  4 Jamerson, Melissa A       18 Bolles School Sh-FL  1:07.00    1:05.95        
                  31.12     1:05.95 (34.83)                                        
  5 Prestinario, Amy N        16 Naperville Swim-IL   1:04.00    1:06.11        
                  30.72     1:06.11 (35.39)                                        
  6 Urbanski, Lauren E        22 Rider University-NJ  1:05.13    1:06.16        
                  31.11     1:06.16 (35.05)                                        
  7 Perks, Caitlin L          16 Qdd Swim Team-VA     1:04.00    1:06.66        
                  31.18     1:06.66 (35.48)                                        
  8 Denman, Heather N         16 Flying Gull Aqua-PV  1:05.18    1:06.97        
                  31.66     1:06.97 (35.31)                                        
  9 Stachowski, Alyssa L      17 Aquazot-CA           1:05.06    1:07.09        
                  31.76     1:07.09 (35.33)                                        
 10 Burgos, Monica L          16 Miami Swimming-FG    1:05.00    1:07.51        
                  30.30     1:07.51 (37.21)                                        
 11 Pezza, Whitney C          19 Unattached-VA/W&M    1:05.17    1:07.56        
                  31.88     1:07.56 (35.68)                                        
 12 Reitz, Kelly A            21 Unattached-VA/W&M    1:08.51    1:07.96        
                  32.14     1:07.96 (35.82)                                        
 13 Schimenti, Jenny M        19 University of Lo-KY  1:06.90    1:08.10        
                  32.06     1:08.10 (36.04)                                        
 14 Rosenthal, Maddy          14 Miami Swimming-FG    1:08.50    1:08.44        
                  31.87     1:08.44 (36.57)                                        
 15 Williams, Charlotte L     15 Florida Atlantic-FG  1:08.00    1:08.95        
                  32.22     1:08.95 (36.73)                                        
 16 Kluttz, Samantha E        14 City of Charlest-SC  1:08.83    1:09.33        
                  31.89     1:09.33 (37.44)                                        
 17 Pike, Carly R             16 Florida Atlantic-FG  1:08.00    1:12.10        
                  33.62     1:12.10 (38.48)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W   56.61   9/17/2000 Inge de Bruijn, NED                        
    American: A   57.58    8/9/2000 Dara Torres, Stanford                      
   U.S. Open: O   56.64   7/22/2000 Inge de Bruijn, NED                        
US Open Meet: M   58.36   12/3/1999 Jenny Thompson, Stanford                   
  Oly. Trial:   1:02.39                                                        
 Spring  19+:   1:03.29                                                        
 Spring 18 U:   1:03.69                                                        
Sum. Nat Cut:   1:03.09                                                        
 Open Cut 06:   1:04.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:03.09  SUMM
                1:03.29  SP19
                1:03.69  SP18
                1:04.39  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Descenza, Mary E    22 Athens Bulldog S-GA  1:00.11      59.47 OLYM    20  
                  28.29       59.47 (31.18)                                        
  2 Komisarz, Rachel E  29 Lakeside Swim Te-KY  1:01.08      59.71 OLYM    17  
                  28.46       59.71 (31.25)                                        
  3 *Moravcova, Martin  30 Dallas Mustangs-NT   1:00.22    1:00.11 OLYM    16  
                  28.07     1:00.11 (32.04)                                        
  4 Lee, Felicia F      14 North Baltimore-MD   1:00.37    1:00.31 OLYM    15  
                  28.55     1:00.31 (31.76)                                        
  5 Vandenberg, Kim     22 U C L A  Swimmin-CA  1:01.89    1:01.26 OLYM    14  
                  29.03     1:01.26 (32.23)                                        
  6 Woodward, Samantha  15 Kerr-Mcgee Swim-OK   1:01.90    1:01.32 OLYM    13  
                  28.90     1:01.32 (32.42)                                        
  7 Sims, Amanda M      17 Santa Rosa Neptu-PC  1:02.19    1:01.53 OLYM    12  
                  29.26     1:01.53 (32.27)                                        
  8 Krisman, Tanya M    16 Una Nca-SI           1:02.21    1:02.41 SUMM    11  
                  30.06     1:02.41 (32.35)                                        
B - Final
  9 *Pate, Louise       18 Scottland            1:02.39    1:01.75 OLYM     9  
                  29.00     1:01.75 (32.75)                                        
 10 Hoelzer, Margaret   23 Auburn Aquatics-SE   1:02.24    1:02.05 OLYM     7  
                  28.90     1:02.05 (33.15)                                        
 11 Braun, Megan O      17 Team Foxjet-MN       1:02.58    1:02.28 OLYM     6  
                  29.15     1:02.28 (33.13)                                        
 12 Raatz, Katherine A  17 Una Gwsc-CA/GWSC     1:02.52    1:02.39 OLYM     4.5
                  28.97     1:02.39 (33.42)                                        
 12 *Clark, Justine M   18 Southern Methodi-NT  1:02.90    1:02.39 OLYM     4.5
                  29.41     1:02.39 (32.98)                                        
 14 Genova, Victoria M  23 University Of Al-SE  1:02.58    1:02.46 SUMM     3  
                  29.17     1:02.46 (33.29)                                        
 15 Takaki, Carlene A   21 Purdue Universit-IN  1:02.93    1:02.47 SUMM     2  
                  29.62     1:02.47 (32.85)                                        
 16 Bradford, Jennifer  21 Unattached-KY        1:02.64    1:03.06 SUMM     1  
                  29.02     1:03.06 (34.04)                                        
C - Final
 17 Carroll, Katie M    21 University Of No-IN  1:03.33    1:02.67 SUMM   
                  29.74     1:02.67 (32.93)                                        
 18 Caron, Hannah M     15 Tar Heel Aquatic-NC  1:03.31    1:03.12 SP19   
                  29.74     1:03.12 (33.38)                                        
 19 Kuhlke, Kellyn M    17 City of Plano Sw-NT  1:03.45    1:03.24 SP19   
                  29.50     1:03.24 (33.74)                                        
 20 *Veilleux, Pamela   20 Laval University     1:03.59    1:03.35 SP18   
                  30.17     1:03.35 (33.18)                                        
 21 Grushecky, Kelsey   17 Laurel Highlands-AM  1:03.52    1:03.63 SP18   
                  30.65     1:03.63 (32.98)                                        
 22 Mitchell, Seanna    18 Team Alberta         1:03.60    1:04.21 SC N   
                  30.00     1:04.21 (34.21)                                        
 23 Lennox, Kristina B  21 Villanova Univer-MA  1:03.60    1:04.36 SC N   
                  30.22     1:04.36 (34.14)                                        
 24 *Brand, Heather M   24 King Aquatic Clu-PN  1:03.57    1:04.64        
                  30.23     1:04.64 (34.41)                                        
Preliminaries
 25 *San Juan Cisneros  23 Southern Methodi-NT  1:03.60                   
 26 Rys, Rachel A       18 Northwestern Uni-IL  1:03.71                   
 27 *Bassino, Melina C  24 University Of Al-SE  1:03.90                   
 28 Gill, Meg B         21 Yale-CT              1:04.01                   
 29 Fishback, Darcy L   15 Upper Arlington-OH   1:04.07                   
 30 Kirk, Tara J        24 Unattached-PC        1:04.12                   
 31 Forrester, Alex     15 Badger Swim Club-MR  1:04.16                   
 31 Nelson, Kara S      19 Auburn Universit-SE  1:04.16                   
 33 Brinks, Hannah E    18 University Of Al-SE  1:04.18                   
 34 Lebsack, Morgan M   17 Katy Aquatic Tea-GU  1:04.26                   
 35 Thies, Lauren M     27 Multnomah Athlet-OR  1:04.34                   
 36 *Chang, Hee-Jin Z   20 Univ. of Texas-ST/U  1:04.39                   
 37 Grisdale, Ashley M  18 Lobo Aquatic Clu-NM  1:04.40                   
 38 Kime, Katie A       17 California Aquat-CA  1:04.46                   
 39 Belk, Molly E       17 Twin Cities Swim-MN  1:04.50                   
 40 Tanner, Sarah E     17 Cincinnati Marli-OH  1:04.53                   
 40 Casciari, Bianca M  16 Pacific Swim-SI      1:04.53                   
 42 Correia, Maritza C  24 Athens Bulldog S-GA  1:04.55                   
 43 Todhunter, Logan P  16 Ithaca Aquatics-NI   1:04.59                   
 44 Dickmann, Claire E  16 Northern KY Clip-OH  1:04.60                   
 45 Casey, Katie E      17 Bolles School Sh-FL  1:04.61                   
 46 Vaziri, Leila       21 Indiana Universi-IN  1:04.73                   
 47 Smith, Elizabeth A  17 Parkway Swim Clu-OZ  1:04.77                   
 48 Farrell, Megan K    18 University Of No-IN  1:04.79                   
 48 Inman, Christine E  18 Purdue Universit-IN  1:04.79                   
 50 Adams, Cammile C    15 Fleet Swimming-GU    1:04.91                   
 51 Bunster, Kelly E    16 Connetquot-MR        1:04.94                   
 51 *Brookman, Jess L   22 SoNoCo Swim Club-CT  1:04.94                   
 53 Epley, Rebekah N    17 Bolles School Sh-FL  1:05.01                   
 53 Selts, Brittany D   17 Miami Swimming-FG    1:05.01                   
 55 Cavanaugh, Meghan   16 Northern Lights-AK   1:05.05                   
 55 Welshofer, Erin E   18 Unattached-VA/W&M    1:05.05                   
 57 Hyman, Lauren E     20 Purdue Universit-IN  1:05.19                   
 58 Boylen, Sarah E     15 Irish Aquatics-IN    1:05.22                   
 58 Holloway, Meaghan   16 Williamsburg Aqu-VA  1:05.22                   
 60 Powers, Brianne C   17 Great Lakes Aqua-MI  1:05.30                   
 61 *Balazs, Zsofia     16 Team Canada          1:05.31                   
 62 Gaither, Marisa T   17 Lake Forest Swim-IL  1:05.32                   
 62 Draves, Shannon C   15 Boyertown YMCA N-MA  1:05.32                   
 64 Rehring, Jaclin R   16 City of Plano Sw-NT  1:05.35                   
 65 Napier, Stephanie   18 University of Fl-FL  1:05.38                   
 65 Olson, Lindsey M    16 City of Charlest-SC  1:05.38                   
 67 Guro, Jessica M     15 Atlantis Aquatic-MA  1:05.43                   
 68 Eads, Courtney D    20 The Claremont Cl-CA  1:05.48                   
 68 DeVinney, Katie M   19 University Of Co-CT  1:05.48                   
 70 *Carroll, Jennifer  25 Megophias            1:05.55                   
 70 *Arciniega, Paulin  15 Team Mexico          1:05.55                   
 72 Andelson, Emily M   15 Piranha Swim Tea-CA  1:05.57                   
 73 Ridder, Kelsey L    18 Parkway Swim Clu-OZ  1:05.58                   
 74 Kemp, Elizabeth A   18 University of Fl-FL  1:05.66                   
 75 Masterson, Keri E   18 University Of No-IN  1:05.70                   
 76 Sanford, Ali M      17 City of Plano Sw-NT  1:05.71                   
 77 *Escobar, Priscili  20 Team Mexico          1:05.72                   
 78 Godfrey, Mary Grac  19 University Of No-IN  1:05.75                   
 78 Weickgenant, Catia  16 Dallas Mustangs-NT   1:05.75                   
 80 Darlington, Emma K  17 Tucson Ford Deal-AZ  1:05.81                   
 81 Caron, Claire C     16 Tar Heel Aquatic-NC  1:05.82                   
 82 *Salli, Rachelue    16 Langley Olympian     1:05.85                   
 83 Brookman, Rachel A  21 Central Connecti-CT  1:05.90                   
 84 Stephens, Jessica   21 University Of No-IN  1:05.93                   
 85 Bogert, Melissa A   16 Southeast Alaska-AK  1:06.30                   
 86 Patchen, Bonnie K   16 Ithaca Aquatics-NI   1:06.47                   
 87 Mehesan, Alexa A    16 Des Moines Swimm-IA  1:06.48                   
 88 Marik, Melissa A    18 Auburn Universit-SE  1:06.67                   
 89 Williamson, Vaness  24 Una Troj-CA          1:06.73                   
 90 Dahlquist, Kyla M   16 Highlands Ranch-CO   1:06.89                   
 91 *Pold, Anna         16 North Coast Aqua-SI  1:06.90                   
 92 Struempf, Mary K    19 Walnut Creek Aqu-PC  1:07.11                   
 93 *Morales, Jannette  17 Team Mexico          1:07.23                   
 94 Thompson, Amanda R  17 Southern Michiga-MI  1:07.29                   
 95 Meador, Alyce A     18 Delta Aquatic Cl-MS  1:07.38                   
 96 *Dilette, Alana K   18 Bahamas              1:07.39                   
 97 Radka, Jess L       20 Wagner College-MR    1:07.46                   
 98 *Kinanti, Pink P    25 Indonesia            1:07.47                   
 99 *Buchan, Kerry      19 Scottland            1:08.07                   
100 Zblewski, Maggie M  18 University Of Al-SE  1:08.72                   
101 *Chaplin, Jen L     16 Bahamas              1:09.52                   
 -- *Gonzalez, Fernand  16 Team Mexico              DQ                    
 -- Morales, Gisela M   18 Guatemala                DQ                    
 -- Connolly, Jenny M   16 Boilermaker Aqua-IN     DFS                    
 
Women 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
       World: W   56.61   9/17/2000 Inge de Bruijn, NED                        
    American: A   57.58    8/9/2000 Dara Torres, Stanford                      
   U.S. Open: O   56.64   7/22/2000 Inge de Bruijn, NED                        
US Open Meet: M   58.36   12/3/1999 Jenny Thompson, Stanford                   
  Oly. Trial:   1:02.39                                                        
Sum. Nat Cut:   1:03.09                                                        
 Open Cut 06:   1:04.39                                                        
                1:02.39  OLYM
                1:03.09  SUMM
                1:03.29  SP19
                1:03.69  SP18
                1:04.39  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Mitchell, Seanna          18 Team Alberta         1:03.60    1:03.29 SP19   
                  29.42     1:03.29 (33.87)                                        
  2 Lennox, Kristina B        21 Villanova Univer-MA  1:03.60    1:03.31 SP18   
                  29.75     1:03.31 (33.56)                                        
  3 *San Juan Cisneros, Ange  23 Southern Methodi-NT  1:03.60    1:03.33 SP18   
                  29.29     1:03.33 (34.04)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:05.78    8/4/2002 Otylia Jedrejczak, POL                     
    American: A 2:05.88   9/20/2000 Misty Hyman, USA                           
   U.S. Open: O 2:05.96   8/13/1981 Mary T. Meagher, Lakeside                  
US Open Meet: M 2:07.20   12/4/1999 Susan O'Neill, AUS                         
  Oly. Trial:   2:16.69                                                        
Sum. Nat Cut:   2:17.29                                                        
 Open Cut 06:   2:20.29                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:17.29  SUMM
                2:17.69  SP19
                2:19.19  SP18
                2:20.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sink, Keri L              15 Elgin YMCA Pelic-IL  2:23.83    2:25.12        
                  32.09     1:08.97 (36.88)     1:46.82 (37.85)     2:25.12 (38.30)
  2 Broadley, Liz T           15 Una SO-FL                 NT    2:25.66        
                  33.05     1:10.06 (37.01)     1:48.48 (38.42)     2:25.66 (37.18)
  3 Sanford, Ali M            17 City of Plano Sw-NT  2:24.50    2:26.77        
                  32.23     1:08.89 (36.66)     1:47.40 (38.51)     2:26.77 (39.37)
  4 O'Neill, Sheila I         16 Dynamo Swim Club-GA  2:24.00    2:32.52        
                  33.88     1:11.92 (38.04)     1:51.89 (39.97)     2:32.52 (40.63)
  5 Tilman, Laura E           17 Miami Swimming-FG    2:25.20    2:39.80        
                  33.66     1:13.33 (39.67)     1:55.60 (42.27)     2:39.80 (44.20)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:05.78    8/4/2002 Otylia Jedrejczak, POL                     
    American: A 2:05.88   9/20/2000 Misty Hyman, USA                           
   U.S. Open: O 2:05.96   8/13/1981 Mary T. Meagher, Lakeside                  
US Open Meet: M 2:07.20   12/4/1999 Susan O'Neill, AUS                         
  Oly. Trial:   2:16.69                                                        
Sum. Nat Cut:   2:17.29                                                        
 Open Cut 06:   2:20.29                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:17.29  SUMM
                2:17.69  SP19
                2:19.19  SP18
                2:20.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Claire C           16 Tar Heel Aquatic-NC  2:20.89    2:24.12        
                  31.49     1:07.76 (36.27)     1:46.01 (38.25)     2:24.12 (38.11)
  2 Patchen, Bonnie K         16 Ithaca Aquatics-NI   2:24.26    2:25.53        
                  31.51     1:08.40 (36.89)     1:46.43 (38.03)     2:25.53 (39.10)
  3 Todhunter, Logan P        16 Ithaca Aquatics-NI   2:28.81    2:26.01        
                  31.76     1:08.47 (36.71)     1:46.97 (38.50)     2:26.01 (39.04)
  4 Williams, Charlotte L     15 Florida Atlantic-FG  2:28.00    2:32.18        
                  32.38     1:09.77 (37.39)     1:50.12 (40.35)     2:32.18 (42.06)
 
Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:05.40   8/17/2006 Jessicah Schipper, AUS                     
    American: A 2:05.88   9/20/2000 Misty Hyman, USA                           
   U.S. Open: O 2:05.96   8/13/1981 Mary T. Meagher, Lakeside                  
US Open Meet: M 2:07.20   12/4/1999 Susan O'Neill, AUS                         
  Oly. Trial:   2:16.69                                                        
 Spring  19+:   2:17.69                                                        
 Spring 18 U:   2:19.19                                                        
Sum. Nat Cut:   2:17.29                                                        
 Open Cut 06:   2:20.29                                                        
                2:16.69  OLYM
                2:17.29  SUMM
                2:17.69  SP19
                2:19.19  SP18
                2:20.29  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sandeno, Kaitlin S  23 Club Wolverine-MI    2:14.34    2:10.10 OLYM    20  
                  29.91     1:03.42 (33.51)     1:37.04 (33.62)     2:10.10 (33.06)
  2 Vandenberg, Kim     22 U C L A  Swimmin-CA  2:13.08    2:10.45 OLYM    17  
                  29.72     1:03.02 (33.30)     1:36.77 (33.75)     2:10.45 (33.68)
  3 Descenza, Mary E    22 Athens Bulldog S-GA  2:13.31    2:11.07 OLYM    16  
                  29.65     1:03.41 (33.76)     1:37.49 (34.08)     2:11.07 (33.58)
  4 Kalisz, Courtney C  16 North Baltimore-MD   2:14.43    2:12.95 OLYM    15  
                  30.06     1:03.45 (33.39)     1:37.66 (34.21)     2:12.95 (35.29)
  5 *Hunks, Tanya       26 U B C Dolphins       2:16.33    2:14.08 OLYM    14  
                  31.24     1:05.37 (34.13)     1:39.96 (34.59)     2:14.08 (34.12)
  6 Lee, Felicia F      14 North Baltimore-MD   2:15.31    2:14.71 OLYM    13  
                  29.55     1:03.61 (34.06)     1:38.46 (34.85)     2:14.71 (36.25)
  7 Adams, Cammile C    15 Fleet Swimming-GU    2:16.40    2:16.59 OLYM    12  
                  30.78     1:05.35 (34.57)     1:41.23 (35.88)     2:16.59 (35.36)
 -- *Balazs, Zsofia     16 Team Canada          2:16.23         DQ        
                  31.09     1:14.42 (43.33)     1:49.92 (35.50)          DQ (36.14)
B - Final
  9 Krisman, Tanya M    16 Una Nca-SI           2:17.00    2:15.78 OLYM     9  
                  32.14     1:07.52 (35.38)     1:42.48 (34.96)     2:15.78 (33.30)
 10 Stupp, Julie A      20 Auburn Universit-SE  2:16.44    2:16.22 OLYM     7  
                  31.11     1:05.80 (34.69)     1:41.16 (35.36)     2:16.22 (35.06)
 11 Takaki, Carlene A   21 Purdue Universit-IN  2:18.53    2:16.27 OLYM     6  
                  31.43     1:06.20 (34.77)     1:40.56 (34.36)     2:16.27 (35.71)
 12 Hoelzer, Margaret   23 Auburn Aquatics-SE   2:17.46    2:16.29 OLYM     5  
                  30.96     1:06.30 (35.34)     1:41.66 (35.36)     2:16.29 (34.63)
 13 Genova, Victoria M  23 University Of Al-SE  2:18.15    2:16.52 OLYM     4  
                  30.54     1:05.09 (34.55)     1:40.48 (35.39)     2:16.52 (36.04)
 14 Belk, Molly E       17 Twin Cities Swim-MN  2:19.01    2:17.51 SP19     3  
                  31.01     1:05.71 (34.70)     1:40.96 (35.25)     2:17.51 (36.55)
 15 Lesneski, Stacie J  21 Purdue Universit-IN  2:18.70    2:18.62 SP18     2  
                  31.56     1:06.76 (35.20)     1:42.79 (36.03)     2:18.62 (35.83)
 16 Gingrich, Leah N    16 Wsy Swimming-MA      2:18.67    2:20.79          1  
                  31.43     1:07.77 (36.34)     1:44.31 (36.54)     2:20.79 (36.48)
C - Final
 17 Kukors, Emily N     21 Auburn Universit-SE  2:19.19    2:16.87 SUMM   
                  31.15     1:06.24 (35.09)     1:41.63 (35.39)     2:16.87 (35.24)
 18 Casey, Katie E      17 Bolles School Sh-FL  2:19.52    2:17.27 SUMM   
                  31.21     1:05.94 (34.73)     1:41.29 (35.35)     2:17.27 (35.98)
 19 Raybon, Raquel M    14 Sarasota YMCA Sh-FL  2:19.61    2:17.67 SP19   
                  31.83     1:06.60 (34.77)     1:41.89 (35.29)     2:17.67 (35.78)
 20 Lennox, Kristina B  21 Villanova Univer-MA  2:19.36    2:17.71 SP18   
                  30.78     1:05.74 (34.96)     1:41.45 (35.71)     2:17.71 (36.26)
 21 Carroll, Katie M    21 University Of No-IN  2:19.10    2:17.73 SP18   
                  31.15     1:06.06 (34.91)     1:41.86 (35.80)     2:17.73 (35.87)
 22 Tarazona, Noelle M  13 The Claremont Cl-CA  2:19.33    2:18.56 SP18   
                  31.32     1:05.89 (34.57)     1:42.08 (36.19)     2:18.56 (36.48)
 23 Groome, Kirsten A   16 North Baltimore-MD   2:19.58    2:18.79 SP18   
                  31.56     1:07.59 (36.03)     1:44.31 (36.72)     2:18.79 (34.48)
 24 Forrester, Alex     15 Badger Swim Club-MR  2:19.38    2:19.06 SP18   
                  29.80     1:04.73 (34.93)     1:41.28 (36.55)     2:19.06 (37.78)
Preliminaries
 25 Stachowski, Alyssa  17 Aquazot-CA           2:20.05                   
 26 *Escobar, Priscili  20 Team Mexico          2:20.08                   
 27 *Veilleux, Pamela   20 Laval University     2:20.24                   
 28 Ohlgren, Ava B      18 Auburn Universit-SE  2:20.47                   
 29 Eads, Courtney D    20 The Claremont Cl-CA  2:20.54                   
 30 Beisel, Elizabeth   14 Bluefish-NE          2:20.91                   
 31 Carusone, Ashley H  21 University of Fl-FL  2:21.00                   
 32 Braun, Megan O      17 Team Foxjet-MN       2:21.01                   
 33 Staub, Andrea R     14 North Baltimore-MD   2:21.08                   
 34 Woodward, Samantha  15 Kerr-Mcgee Swim-OK   2:21.11                   
 35 Bachrouche, Katya   17 Farmington YMCA-MI   2:21.12                   
 36 Jamerson, Melissa   18 Bolles School Sh-FL  2:21.27                   
 37 Cota, Stephanie M   19 University of Fl-FL  2:21.33                   
 38 Grushecky, Kelsey   17 Laurel Highlands-AM  2:21.46                   
 39 *Pate, Louise       18 Scottland            2:21.68                   
 39 DeVinney, Katie M   19 University Of Co-CT  2:21.68                   
 41 Gill, Meg B         21 Yale-CT              2:21.81                   
 42 Caron, Hannah M     15 Tar Heel Aquatic-NC  2:21.97                   
 43 Olson, Lindsey M    16 City of Charlest-SC  2:22.14                   
 44 Richmond, Tori L    16 Bolles School Sh-FL  2:22.23                   
 45 *Dodds, Melanie     17 Team Canada          2:22.26                   
 46 Van Hoy, Shannon K  18 University Of Al-SE  2:22.35                   
 47 Farrell, Megan K    18 University Of No-IN  2:22.74                   
 48 Dickmann, Claire E  16 Northern KY Clip-OH  2:22.78                   
 49 Welshofer, Erin E   18 Unattached-VA/W&M    2:22.80                   
 50 Casciari, Bianca M  16 Pacific Swim-SI      2:23.08                   
 51 Roth, Lauren A      17 Dallas Mustangs-NT   2:23.43                   
 52 Rehring, Jaclin R   16 City of Plano Sw-NT  2:23.56                   
 53 *Clark, Justine M   18 Southern Methodi-NT  2:23.71                   
 54 Hyman, Lauren E     20 Purdue Universit-IN  2:24.00                   
 55 Kime, Katie A       17 California Aquat-CA  2:24.11                   
 56 Nelson, Kara S      19 Auburn Universit-SE  2:24.16                   
 57 *Pold, Anna         16 North Coast Aqua-SI  2:24.21                   
 58 Kuhlke, Kellyn M    17 City of Plano Sw-NT  2:24.54                   
 59 Brookman, Rachel A  21 Central Connecti-CT  2:24.61                   
 60 *Arciniega, Paulin  15 Team Mexico          2:24.63                   
 61 Miller, Robyn J     23 Lobo Aquatic Clu-NM  2:24.68                   
 62 Miller, Abby C      19 University of Lo-KY  2:24.73                   
 63 Holloway, Meaghan   16 Williamsburg Aqu-VA  2:24.77                   
 64 *Salli, Rachelue    16 Langley Olympian     2:24.83                   
 65 Gaither, Marisa T   17 Lake Forest Swim-IL  2:24.94                   
 66 Urbanski, Lauren E  22 Rider University-NJ  2:25.16                   
 67 Rys, Rachel A       18 Northwestern Uni-IL  2:25.71                   
 68 Broadley, Sarah N   17 Una SO-FL            2:25.81                   
 69 Grisdale, Ashley M  18 Lobo Aquatic Clu-NM  2:26.23                   
 70 Williamson, Vaness  24 Una Troj-CA          2:26.33                   
 71 Retrum, Carmen L    21 University of Fl-FL  2:26.81                   
 72 Larsen, Chelsea A   16 Fort Wayne Aquat-IN  2:27.24                   
 73 *Motta, Paola       23 Itesm - Monterre     2:28.16                   
 74 Hutchinson, Claire  20 University Of No-IN  2:28.19                   
 75 *Kinanti, Pink P    25 Indonesia            2:28.41                   
 76 Pezza, Whitney C    19 Unattached-VA/W&M    2:28.58                   
 77 Radka, Jess L       20 Wagner College-MR    2:32.52                   
 78 *Chaplin, Jen L     16 Bahamas              2:33.68                   
 -- Kukors, Ariana J    17 King Aquatic Clu-PN      DQ                    
 -- Sims, Amanda M      17 Santa Rosa Neptu-PC      DQ                    
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:09.72  10/17/1997 Yanyan Wu, CHN                             
    American: A 2:11.70   8/17/2004 Amanda Beard, USA                          
   U.S. Open: O 2:12.02    7/9/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
US Open Meet: M 2:15.01  11/30/1990 Summer Sanders, USA                        
  Oly. Trial:   2:20.49                                                        
Sum. Nat Cut:   2:21.49                                                        
 Open Cut 06:   2:24.29                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:21.49  SUMM
                2:21.89  SP19
                2:22.69  SP18
                2:24.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Caron, Hannah M           15 Tar Heel Aquatic-NC  2:22.10    2:25.19        
                  30.09     1:09.41 (39.32)     1:52.45 (43.04)     2:25.19 (32.74)
  2 Wilson, Teresa L          21 Unattached-PC        2:26.00    2:26.20        
                  30.07     1:08.16 (38.09)     1:54.26 (46.10)     2:26.20 (31.94)
  3 Holloway, Meaghan P       16 Williamsburg Aqu-VA  2:27.00    2:26.37        
                  30.81     1:10.25 (39.44)     1:52.33 (42.08)     2:26.37 (34.04)
  4 Perks, Caitlin L          16 Qdd Swim Team-VA     2:26.50    2:26.57        
                  30.37     1:08.83 (38.46)     1:54.40 (45.57)     2:26.57 (32.17)
  5 Genova, Victoria M        23 University Of Al-SE  2:25.80    2:27.84        
                  29.68     1:08.97 (39.29)     1:54.19 (45.22)     2:27.84 (33.65)
  6 Froehlich, Sarah P        17 SoNoCo Swim Club-CT  2:26.00    2:28.78        
                  32.48     1:11.97 (39.49)     1:55.00 (43.03)     2:28.78 (33.78)
  7 Kiluk, Heather L          19 Michigan State U-MI       NT    2:28.90        
                  31.99     1:10.39 (38.40)     1:53.68 (43.29)     2:28.90 (35.22)
  8 Marecki, Brynn R          16 Farmington YMCA-MI   2:27.50    2:29.74        
                  31.88     1:11.93 (40.05)     1:54.74 (42.81)     2:29.74 (35.00)
  9 Savage, Elizabeth A       17 Palmetto Aquatic-SC  2:23.89    2:30.28        
                  31.99     1:13.25 (41.26)     1:55.08 (41.83)     2:30.28 (35.20)
 10 Draves, Shannon C         15 Boyertown YMCA N-MA  2:27.05    2:30.38        
                  31.58     1:10.82 (39.24)     1:57.09 (46.27)     2:30.38 (33.29)
 11 Pezza, Whitney C          19 Unattached-VA/W&M    2:08.64    2:30.58        
                  31.80     1:12.23 (40.43)     1:55.93 (43.70)     2:30.58 (34.65)
 12 Behrens, Maggie P         18 University Of No-IN  2:29.70    2:31.33        
                  33.18     1:12.01 (38.83)     1:56.56 (44.55)     2:31.33 (34.77)
 13 Miller, Cory E            17 Rockwood Swim Cl-OZ  2:30.40    2:31.41        
                  32.01     1:10.17 (38.16)     1:56.97 (46.80)     2:31.41 (34.44)
 14 Peterson, Sarah J         13 Space City Aquat-GU  2:25.45    2:31.76        
                  32.76     1:13.82 (41.06)     1:56.98 (43.16)     2:31.76 (34.78)
 15 Welshofer, Erin E         18 Unattached-VA/W&M    2:10.90Y   2:32.34        
                  30.82     1:10.61 (39.79)     1:57.06 (46.45)     2:32.34 (35.28)
 16 Talwar, Kylee R           15 Bolles School Sh-FL  2:24.89    2:32.38        
                  32.52     1:13.77 (41.25)     1:57.35 (43.58)     2:32.38 (35.03)
 17 Struempf, Mary K          19 Walnut Creek Aqu-PC  2:35.00    2:33.93        
                  31.23     1:11.67 (40.44)     1:57.46 (45.79)     2:33.93 (36.47)
 -- Lee, Angela               14 Aquazot-CA           2:29.80         DQ        
                  32.52     1:12.70 (40.18)     1:56.66 (43.96)          DQ (35.07)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:09.72  10/17/1997 Yanyan Wu, CHN                             
    American: A 2:11.70   8/17/2004 Amanda Beard, USA                          
   U.S. Open: O 2:12.02    7/9/2004 Amanda Beard, Tucson Ford                  
US Open Meet: M 2:15.01  11/30/1990 Summer Sanders, USA                        
  Oly. Trial:   2:20.49                                                        
Sum. Nat Cut:   2:21.49                                                        
 Open Cut 06:   2:24.29                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:21.49  SUMM
                2:21.89  SP19
                2:22.69  SP18
                2:24.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla A       18 Rider University-NJ  2:24.31    2:26.05        
                  30.71     1:09.01 (38.30)     1:52.80 (43.79)     2:26.05 (33.25)
  2 Piranian, Lexi M          15 Naperville Swim-IL   2:27.76    2:27.31        
                  31.61     1:11.68 (40.07)     1:52.42 (40.74)     2:27.31 (34.89)
  3 Hammerberg, Alexandra G   15 Marlins of Ralei-NC  2:30.50    2:30.22        
                  34.42     1:13.73 (39.31)     1:55.53 (41.80)     2:30.22 (34.69)
 
Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:09.72  10/17/1997 Yanyan Wu, CHN                             
    American: A 2:10.05    8/1/2006 Katie Hoff, N. Baltimore                   
   U.S. Open: O 2:10.05    8/1/2006 Katie Hoff, N. Baltimore                   
US Open Meet: M 2:11.58  11/30/2006 Katie E Hoff, North Baltimore              
  Oly. Trial:   2:20.49                                                        
 Spring  19+:   2:21.89                                                        
 Spring 18 U:   2:22.69                                                        
Sum. Nat Cut:   2:21.49                                                        
 Open Cut 06:   2:24.29                                                        
                2:20.49  OLYM
                2:21.49  SUMM
                2:21.89  SP19
                2:22.69  SP18
                2:24.29  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hoff, Katie E       17 North Baltimore-MD   2:13.78    2:11.58MOLYM    20  
                  28.70     1:02.27 (33.57)     1:40.61 (38.34)     2:11.58 (30.97)
  2 Sandeno, Kaitlin S  23 Club Wolverine-MI    2:16.09    2:13.65 OLYM    17  
                  28.81     1:02.46 (33.65)     1:41.54 (39.08)     2:13.65 (32.11)
  3 *Coventry, Kirsty   23 Longhorn Aquatic-ST  2:14.24    2:13.96 OLYM    16  
                  29.77     1:03.33 (33.56)     1:42.59 (39.26)     2:13.96 (31.37)
  4 Leverenz, Caitlin   15 El Dorado Aquati-AZ  2:17.30    2:16.03 OLYM    15  
                  30.44     1:06.20 (35.76)     1:43.79 (37.59)     2:16.03 (32.24)
  5 Kukors, Ariana J    17 King Aquatic Clu-PN  2:18.12    2:16.85 OLYM    14  
                  29.81     1:04.91 (35.10)     1:45.23 (40.32)     2:16.85 (31.62)
  6 Kukors, Emily N     21 Auburn Universit-SE  2:17.22    2:17.84 OLYM    13  
                  29.75     1:06.26 (36.51)     1:46.61 (40.35)     2:17.84 (31.23)
  7 Stupp, Julie A      20 Auburn Universit-SE  2:19.94    2:20.09 OLYM    12  
                  30.27     1:07.60 (37.33)     1:47.70 (40.10)     2:20.09 (32.39)
 -- Beck, Mary G        15 Longhorn Aquatic-ST  2:19.00         DQ        
                  30.96     1:06.02 (35.06)     1:47.16 (41.14)          DQ (33.25)
B - Final
  9 Ohlgren, Ava B      18 Auburn Universit-SE  2:20.93    2:17.56 OLYM     9  
                  29.42     1:04.79 (35.37)     1:46.04 (41.25)     2:17.56 (31.52)
 10 Lee, Felicia F      14 North Baltimore-MD   2:19.97    2:17.88 OLYM     7  
                  28.72     1:03.81 (35.09)     1:45.14 (41.33)     2:17.88 (32.74)
 11 Beck, Spindrift S   16 Dallas Mustangs-NT   2:20.06    2:19.04 OLYM     6  
                  30.88     1:07.69 (36.81)     1:46.12 (38.43)     2:19.04 (32.92)
 12 Beisel, Elizabeth   14 Bluefish-NE          2:21.26    2:19.65 OLYM     5  
                  30.77     1:05.03 (34.26)     1:47.18 (42.15)     2:19.65 (32.47)
 13 *Buchan, Kerry      19 Scottland            2:20.89    2:19.91 OLYM     4  
                  30.86     1:07.47 (36.61)     1:46.43 (38.96)     2:19.91 (33.48)
 14 *Boessing, Britta   22 Miami Swimming-FG/U  2:20.93    2:21.96 SP18     3  
                  30.55     1:07.12 (36.57)     1:48.75 (41.63)     2:21.96 (33.21)
 15 Embertson, Mari K   23 Una CW-MI            2:20.99    2:22.11 SP18     2  
                  31.38     1:08.68 (37.30)     1:49.01 (40.33)     2:22.11 (33.10)
 16 Kalisz, Courtney C  16 North Baltimore-MD   2:21.44    2:22.90 SC N     1  
                  30.68     1:06.73 (36.05)     1:49.35 (42.62)     2:22.90 (33.55)
C - Final
 17 *DeGiovanni, Agust  21 University Of Al-SE  2:21.99    2:20.26 OLYM   
                  30.17     1:05.95 (35.78)     1:46.33 (40.38)     2:20.26 (33.93)
 18 Vavra, Allysa M     16 Atlantis Aquatic-MA  2:21.68    2:20.84 SUMM   
                  30.57     1:06.87 (36.30)     1:48.40 (41.53)     2:20.84 (32.44)
 19 Mitchell, Seanna    18 Team Alberta         2:21.91    2:20.93 SUMM   
                  29.97     1:05.98 (36.01)     1:49.11 (43.13)     2:20.93 (31.82)
 20 Thies, Lauren M     27 Multnomah Athlet-OR  2:22.13    2:21.20 SUMM   
                  30.45     1:07.10 (36.65)     1:48.63 (41.53)     2:21.20 (32.57)
 21 Schmitt, Jessica P  15 North Coast Aqua-SI  2:22.16    2:21.80 SP19   
                  31.73     1:09.77 (38.04)     1:49.39 (39.62)     2:21.80 (32.41)
 22 Finn, Alisa M       15 New Trier Swim C-IL  2:22.45    2:23.11 SC N   
                  31.09     1:07.96 (36.87)     1:49.12 (41.16)     2:23.11 (33.99)
 23 Vanwinkle, Leslie   19 University of Lo-KY  2:22.10    2:24.99        
                  31.16     1:08.29 (37.13)     1:51.43 (43.14)     2:24.99 (33.56)
 24 *Amano, Misa        20 Japan                2:21.76    2:27.86        
                  32.86     1:10.96 (38.10)     1:54.23 (43.27)     2:27.86 (33.63)
Preliminaries
 25 Sparks, Erin D      20 University Of Al-SE  2:22.46                   
 26 Woods, Adrienne D   17 Club Wolverine-MI    2:22.67                   
 27 Prestinario, Amy N  16 Naperville Swim-IL   2:22.77                   
 28 Smith, Elizabeth A  17 Parkway Swim Clu-OZ  2:22.82                   
 29 Binder, Adrienne M  21 Auburn Universit-SE  2:23.14                   
 30 *Stitski, Monika    17 Team Canada          2:23.55                   
 31 Tanner, Sarah E     17 Cincinnati Marli-OH  2:23.58                   
 32 Rogers, Lindsay K   17 Southeastern Swi-IN  2:23.63                   
 33 *Salli, Rachelue    16 Langley Olympian     2:23.75                   
 33 *Amardeilh, Nanou   24 Auburn Universit-SE  2:23.75                   
 35 Geary, Caitlin M    17 Bolles School Sh-FL  2:23.85                   
 36 Pike, Natalie N     20 University of Fl-FL  2:23.87                   
 37 Bachrouche, Katya   17 Farmington YMCA-MI   2:23.91                   
 38 Smith, Kirsten K    16 Marlins of Ralei-NC  2:24.24                   
 38 DiRado, Madeline J  13 Santa Rosa Neptu-PC  2:24.24                   
 40 Yamauchi, Penelope  16 Santa Rosa Neptu-PC  2:24.30                   
 41 *Komarnycky, Alexa  17 Etobicoke S.C.       2:24.32                   
 42 Richmond, Tori L    16 Bolles School Sh-FL  2:24.43                   
 42 Kelley, Annie M     21 Villanova Univer-MA  2:24.43                   
 44 *Dodds, Melanie     17 Team Canada          2:24.46                   
 45 Margalis, Melanie   14 Saint Petersburg-FL  2:24.54                   
 46 *Bradley, Kristen   23 U B C Dolphins       2:24.58                   
 47 *Pierse, Annamay    22 U B C Dolphins       2:24.60                   
 48 Farrell, Megan K    18 University Of No-IN  2:24.61                   
 49 Staub, Andrea R     14 North Baltimore-MD   2:24.69                   
 50 Takaki, Carlene A   21 Purdue Universit-IN  2:24.77                   
 51 Woodward, Samantha  15 Kerr-Mcgee Swim-OK   2:24.94                   
 52 *Bell, Hillary      15 Toronto  S. C.       2:24.97                   
 53 Carusone, Ashley H  21 University of Fl-FL  2:25.01                   
 54 Danner, Ashley K    16 Sea Devil Swimmi-PV  2:25.02                   
 55 *Yamamoto, Chiemi   21 Una Ucla-CA          2:25.06                   
 56 Retrum, Carmen L    21 University of Fl-FL  2:25.23                   
 57 Sink, Keri L        15 Elgin YMCA Pelic-IL  2:25.39                   
 58 Edgell, Ashlee M    19 University Of No-IN  2:25.55                   
 59 Merte, Jennifer L   21 Purdue Universit-IN  2:25.80                   
 59 Kime, Katie A       17 California Aquat-CA  2:25.80                   
 61 Gingrich, Leah N    16 Wsy Swimming-MA      2:25.88                   
 62 Dishuck, Anna L     18 University of Lo-KY  2:25.90                   
 62 Shelps, Lisa A      19 University Of Co-CT  2:25.90                   
 64 Kraemer, Kerry M    17 Black Dog Swimmi-MN  2:26.08                   
 65 *Pate, Louise       18 Scottland            2:26.20                   
 66 Modrov, Priscilla   18 Rider University-NJ  2:26.34                   
 67 Miller, Abby C      19 University of Lo-KY  2:26.36                   
 68 Jones, Ashley N     18 Indiana Universi-IN  2:26.55                   
 69 Caron, Hannah M     15 Tar Heel Aquatic-NC  2:26.84                   
 70 Marks, Jamie L      18 G C I T Swimming-MA  2:27.05                   
 71 Denby, Kara J       20 Auburn Universit-SE  2:27.40                   
 72 *Dilette, Alana K   18 Bahamas              2:27.70                   
 73 Eads, Courtney D    20 The Claremont Cl-CA  2:27.77                   
 74 *Schultz, Paige     15 Toronto  S. C.       2:27.80                   
 74 Jennings, Leona S   16 King Aquatic Clu-PN  2:27.80                   
 76 Quinn, Julia T      21 University Of No-IN  2:28.19                   
 77 Schimenti, Jenny M  19 University of Lo-KY  2:28.27                   
 78 Dunleavy, Sarah E   17 Bethel Park Rec.-AM  2:28.47                   
 79 Doran, Ellie L      17 Tucson Ford Deal-AZ  2:28.59                   
 80 Criss, Karen M      19 University of Lo-KY  2:28.65                   
 81 *Stanworth-Bellevi  16 Team Canada          2:28.71                   
 82 Jensen, Alicia M    20 Auburn Universit-SE  2:28.98                   
 83 Stephens, Jessica   21 University Of No-IN  2:29.14                   
 84 Gabert, Stephanie   17 Aquazot-CA           2:29.26                   
 85 *Spofforth, Gemma   19 University of Fl-FL  2:29.36                   
 86 Meng, Heather M     22 University of Lo-KY  2:29.56                   
 87 Spencer, Haley J    15 Rockwood Swim Cl-OZ  2:29.57                   
 88 Payne, Lindsay C    23 Una Troj-CA          2:29.70                   
 89 Marik, Melissa A    18 Auburn Universit-SE  2:29.71                   
 90 Folk, Breanna L     15 Trident Swim Clu-MA  2:30.29                   
 91 *Escobar, Priscili  20 Team Mexico          2:30.92                   
 92 *Lightbourn, McKay  14 Bahamas              2:31.40                   
 93 *Salli, Chelsey     14 Team Canada          2:31.45                   
 94 Perry, Jessica L    18 Unattached/ABF-NE    2:31.63                   
 95 *Lightbourne, Teis  17 Bahamas              2:31.86                   
 96 Del Rio, Addison L  23 Una Bsu-IN           2:32.03                   
 97 Ellis, Carlye A     17 Club Wolverine-MI    2:32.12                   
 98 *Lightbourne, Alic  16 Bahamas              2:32.22                   
 -- Masters, Amanda G   16 Rockwood Swim Cl-OZ      DQ                    
 -- *Pitchik, Helen     16 Team Canada              DQ                    
 -- Hyman, Lauren E     20 Purdue Universit-IN      DQ                    
 -- Sogar, Laura A      15 Bluefish-NE              DQ                    
 -- Piper, Lauren C     14 Sarasota YMCA Sh-FL      DQ                    
 -- Ewing, Emile C      19 Auburn Universit-SE      DQ                    
 -- *Brookman, Jess L   22 SoNoCo Swim Club-CT      DQ                    
 -- *Ernst, Susanna S   22 Indiana Universi-IN      DQ                    
 -- *Marmolejo, Adrian  24 Team Mexico              DQ                    
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
       World: W 4:33.59   9/16/2000 Yana Klochkova, UKR                        
    American: A 4:34.95   8/14/2004 Katilin Sandeno, USA                       
   U.S. Open: O 4:37.67    7/7/2004 Katie Hoff, N. Baltimore                   
US Open Meet: M 4:39.75  12/20/1987 Janet Evans, Fullerton                     
  Oly. Trial:   4:55.89                                                        
Sum. Nat Cut:   4:57.79                                                        
 Open Cut 06:   5:03.39                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:57.79  SUMM
                4:58.59  SP19
                5:00.19  SP18
                5:03.39  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Modrov, Priscilla A       18 Rider University-NJ  5:05.75    5:13.09        
                  31.44     1:08.47 (37.03)     1:50.67 (42.20)     2:32.19 (41.52)
        3:17.25 (45.06)     4:03.37 (46.12)     4:39.13 (35.76)     5:13.09 (33.96)
 
Women 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:33.59   9/16/2000 Yana Klochkova, UKR                        
    American: A 4:34.95   8/14/2004 Katilin Sandeno, USA                       
   U.S. Open: O 4:35.82    8/3/2006 Katie Hoff, N. Baltimore                   
US Open Meet: M 4:38.38   12/1/2006 Katie E Hoff, North Baltimore              
  Oly. Trial:   4:55.89                                                        
 Spring  19+:   4:58.59                                                        
 Spring 18 U:   5:00.19                                                        
Sum. Nat Cut:   4:57.79                                                        
 Open Cut 06:   5:03.39                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:57.79  SUMM
                4:58.59  SP19
                5:00.19  SP18
                5:03.39  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Hoff, Katie E       17 North Baltimore-MD   4:44.35    4:38.38MOLYM    20  
                  29.85     1:03.83 (33.98)     1:40.06 (36.23)     2:15.10 (35.04)
        2:54.40 (39.30)     3:33.91 (39.51)     4:06.72 (32.81)     4:38.38 (31.66)
  2 Sandeno, Kaitlin S  23 Club Wolverine-MI    4:48.48    4:45.20 OLYM    17  
                  30.01     1:04.41 (34.40)     1:40.69 (36.28)     2:16.31 (35.62)
        2:57.18 (40.87)     3:39.24 (42.06)     4:12.92 (33.68)     4:45.20 (32.28)
  3 Leverenz, Caitlin   15 El Dorado Aquati-AZ  4:52.31    4:49.89 OLYM    16  
                  31.22     1:07.11 (35.89)     1:45.58 (38.47)     2:24.18 (38.60)
        3:03.88 (39.70)     3:43.61 (39.73)     4:17.33 (33.72)     4:49.89 (32.56)
  4 Groome, Kirsten A   16 North Baltimore-MD   4:53.17    4:50.55 OLYM    15  
                  31.11     1:06.17 (35.06)     1:44.34 (38.17)     2:21.83 (37.49)
        3:04.16 (42.33)     3:46.52 (42.36)     4:19.51 (32.99)     4:50.55 (31.04)
  5 Schmitt, Jessica P  15 North Coast Aqua-SI  4:53.99    4:51.19 OLYM    14  
                  31.34     1:07.40 (36.06)     1:46.08 (38.68)     2:24.28 (38.20)
        3:04.45 (40.17)     3:44.58 (40.13)     4:18.40 (33.82)     4:51.19 (32.79)
  6 Stupp, Julie A      20 Auburn Universit-SE  4:54.01    4:53.28 OLYM    13  
                  30.81     1:06.32 (35.51)     1:45.97 (39.65)     2:23.95 (37.98)
        3:06.03 (42.08)     3:47.34 (41.31)     4:20.69 (33.35)     4:53.28 (32.59)
  7 Kukors, Emily N     21 Auburn Universit-SE  4:54.81    4:55.36 OLYM    12  
                  30.88     1:06.53 (35.65)     1:46.77 (40.24)     2:26.28 (39.51)
        3:08.22 (41.94)     3:50.48 (42.26)     4:23.58 (33.10)     4:55.36 (31.78)
  8 Beisel, Elizabeth   14 Bluefish-NE          4:54.63    4:55.78 OLYM    11  
                  31.41     1:07.55 (36.14)     1:43.51 (35.96)     2:18.99 (35.48)
        3:02.70 (43.71)     3:47.63 (44.93)     4:21.91 (34.28)     4:55.78 (33.87)
B - Final
  9 Ohlgren, Ava B      18 Auburn Universit-SE  4:59.10    4:51.38 OLYM     9  
                  30.09     1:04.86 (34.77)     1:43.81 (38.95)     2:20.70 (36.89)
        3:04.10 (43.40)     3:46.69 (42.59)     4:19.60 (32.91)     4:51.38 (31.78)
 10 Kalisz, Courtney C  16 North Baltimore-MD   4:58.11    4:51.82 OLYM     7  
                  30.44     1:04.14 (33.70)     1:40.82 (36.68)     2:17.40 (36.58)
        3:00.99 (43.59)     3:44.61 (43.62)     4:19.19 (34.58)     4:51.82 (32.63)
 11 Binder, Adrienne M  21 Auburn Universit-SE  4:58.24    4:52.94 OLYM     6  
                  31.13     1:06.52 (35.39)     1:45.36 (38.84)     2:22.66 (37.30)
        3:04.51 (41.85)     3:47.25 (42.74)     4:20.36 (33.11)     4:52.94 (32.58)
 12 *Escobar, Susanna   18 Team Mexico          4:57.50    4:55.08 OLYM     5  
                  31.47     1:05.99 (34.52)     1:45.03 (39.04)     2:22.65 (37.62)
        3:05.66 (43.01)     3:49.60 (43.94)     4:22.83 (33.23)     4:55.08 (32.25)
 13 Adams, Cammile C    15 Fleet Swimming-GU    4:58.46    4:55.15 OLYM     4  
                  31.02     1:05.58 (34.56)     1:44.77 (39.19)     2:22.03 (37.26)
        3:04.93 (42.90)     3:48.93 (44.00)     4:22.91 (33.98)     4:55.15 (32.24)
 14 Embertson, Mari K   23 Una CW-MI            4:57.53    4:58.55 SP19     3  
                  32.17     1:09.22 (37.05)     1:48.14 (38.92)     2:26.62 (38.48)
        3:08.02 (41.40)     3:50.06 (42.04)     4:25.17 (35.11)     4:58.55 (33.38)
 15 Vavra, Allysa M     16 Atlantis Aquatic-MA  4:57.31    4:59.61 SP18     2  
                  31.77     1:08.49 (36.72)     1:47.01 (38.52)     2:25.33 (38.32)
        3:08.58 (43.25)     3:52.31 (43.73)     4:26.82 (34.51)     4:59.61 (32.79)
 16 *Komarnycky, Alexa  17 Etobicoke S.C.       4:59.16    5:00.06 SP18     1  
                  31.56     1:08.35 (36.79)     1:47.30 (38.95)     2:24.79 (37.49)
        3:08.64 (43.85)     3:52.81 (44.17)     4:27.22 (34.41)     5:00.06 (32.84)
C - Final
 17 *Stitski, Monika    17 Team Canada          4:59.48    4:54.40 OLYM   
                  30.97     1:06.25 (35.28)     1:44.37 (38.12)     2:21.74 (37.37)
        3:04.09 (42.35)     3:47.61 (43.52)     4:21.43 (33.82)     4:54.40 (32.97)
 18 Peirsol, Hayley R   21 Auburn Universit-SE  4:59.31    4:54.52 OLYM   
                  32.14     1:07.56 (35.42)     1:45.52 (37.96)     2:23.06 (37.54)
        3:06.78 (43.72)     3:50.64 (43.86)     4:23.20 (32.56)     4:54.52 (31.32)
 19 Leddy, Meghan K     16 Eastern Express-NJ   5:00.79    4:55.68 OLYM   
                  32.79     1:09.55 (36.76)     1:46.25 (36.70)     2:21.62 (35.37)
        3:05.62 (44.00)     3:49.93 (44.31)     4:23.53 (33.60)     4:55.68 (32.15)
 20 Smith, Kirsten K    16 Marlins of Ralei-NC  5:00.36    4:57.49 SUMM   
                  31.69     1:08.47 (36.78)     1:46.62 (38.15)     2:24.98 (38.36)
        3:06.92 (41.94)     3:49.80 (42.88)     4:23.65 (33.85)     4:57.49 (33.84)
 21 *Yamamoto, Chiemi   21 Una Ucla-CA          5:03.05    5:00.20 SC N   
                  32.86     1:09.11 (36.25)     1:49.76 (40.65)     2:30.07 (40.31)
        3:10.80 (40.73)     3:52.51 (41.71)     4:26.98 (34.47)     5:00.20 (33.22)
 22 Tarazona, Noelle M  13 The Claremont Cl-CA  5:00.87    5:01.19 SC N   
                  31.33     1:06.73 (35.40)     1:45.70 (38.97)     2:23.46 (37.76)
        3:07.45 (43.99)     3:51.49 (44.04)     4:27.21 (35.72)     5:01.19 (33.98)
 23 *Dodds, Melanie     17 Team Canada          5:03.04    5:02.99 SC N   
                  32.34     1:08.22 (35.88)     1:48.69 (40.47)     2:28.26 (39.57)
        3:11.75 (43.49)     3:55.16 (43.41)     4:29.87 (34.71)     5:02.99 (33.12)
 24 Carusone, Ashley H  21 University of Fl-FL  5:00.35    5:03.21 SC N   
                  31.75     1:07.51 (35.76)     1:47.25 (39.74)     2:26.34 (39.09)
        3:10.92 (44.58)     3:55.72 (44.80)     4:30.31 (34.59)     5:03.21 (32.90)
Preliminaries
  3 Kukors, Ariana J    17 King Aquatic Clu-PN  4:51.60                   
 20 *Hunks, Tanya       26 U B C Dolphins       4:59.80                   
 27 Raybon, Raquel M    14 Sarasota YMCA Sh-FL  5:03.21                   
 28 *Bradley, Kristen   23 U B C Dolphins       5:04.79                   
 29 DiRado, Madeline J  13 Santa Rosa Neptu-PC  5:04.81                   
 30 Gingrich, Leah N    16 Wsy Swimming-MA      5:04.90                   
 31 *Schultz, Paige     15 Toronto  S. C.       5:05.07                   
 32 Marks, Jamie L      18 G C I T Swimming-MA  5:05.23                   
 33 Beck, Spindrift S   16 Dallas Mustangs-NT   5:05.31                   
 34 *Amardeilh, Nanou   24 Auburn Universit-SE  5:06.06                   
 35 Kelley, Annie M     21 Villanova Univer-MA  5:06.13                   
 36 Iacouzze, Brittany  18 Eastern Express-NJ   5:06.18                   
 37 Edgell, Ashlee M    19 University Of No-IN  5:06.73                   
 38 Caron, Hannah M     15 Tar Heel Aquatic-NC  5:06.93                   
 39 Smith, Elizabeth A  17 Parkway Swim Clu-OZ  5:07.12                   
 40 Finn, Alisa M       15 New Trier Swim C-IL  5:07.66                   
 41 Casciari, Bianca M  16 Pacific Swim-SI      5:08.19                   
 42 Lesneski, Stacie J  21 Purdue Universit-IN  5:08.70                   
 43 Yamauchi, Penelope  16 Santa Rosa Neptu-PC  5:08.75                   
 44 *Ernst, Susanna S   22 Indiana Universi-IN  5:08.90                   
 45 *Salli, Rachelue    16 Langley Olympian     5:09.02                   
 46 Piper, Lauren C     14 Sarasota YMCA Sh-FL  5:10.53                   
 47 Jones, Ashley N     18 Indiana Universi-IN  5:11.00                   
 48 Miller, Abby C      19 University of Lo-KY  5:11.03                   
 49 Steenvoorden, Kris  16 Scarlet Aquatic-NJ   5:11.67                   
 50 Staub, Andrea R     14 North Baltimore-MD   5:11.79                   
 51 Hyman, Lauren E     20 Purdue Universit-IN  5:11.91                   
 52 Hutchinson, Claire  20 University Of No-IN  5:11.93                   
 53 Harper, Shelley A   16 Walnut Creek Aqu-PC  5:12.19                   
 54 Eads, Courtney D    20 The Claremont Cl-CA  5:12.41                   
 55 Merte, Jennifer L   21 Purdue Universit-IN  5:12.44                   
 56 Milberg, Kirsten M  15 Highlands Ranch-CO   5:12.54                   
 57 Cota, Stephanie M   19 University of Fl-FL  5:12.61                   
 58 Miller, Robyn J     23 Lobo Aquatic Clu-NM  5:12.66                   
 59 *Jong, Yuliana M    18 Indonesia            5:12.68                   
 60 *Escobar, Priscili  20 Team Mexico          5:12.82                   
 61 *Castaneda, Patric  16 Team Mexico          5:13.03                   
 62 Margalis, Melanie   14 Saint Petersburg-FL  5:13.22                   
 63 Vanden Berge, Sama  18 Swim Pasadena-CA     5:13.33                   
 64 Kiluk, Heather L    19 Michigan State U-MI  5:13.95                   
 65 Holloway, Meaghan   16 Williamsburg Aqu-VA  5:14.95                   
 66 Evans, Laura A      15 Badger Swim Club-MR  5:15.77                   
 67 *Pitchik, Helen     16 Team Canada          5:19.28                   
 68 Talwar, Kylee R     15 Bolles School Sh-FL  5:19.36                   
 69 *Lightbourn, McKay  14 Bahamas              5:20.74                   
 70 *Garrett, Shannon   17 Langley Olympian     5:24.14                   
 -- *Salli, Chelsey     14 Team Canada              DQ                    
 -- Jennings, Leona S   16 King Aquatic Clu-PN      DQ                    
 -- *Bell, Hillary      15 Toronto  S. C.           DQ                    
 -- Pike, Natalie N     20 University of Fl-FL      DQ                    
 -- *Coventry, Kirsty   23 Longhorn Aquatic-ST      DQ                    
 -- Retrum, Carmen L    21 University of Fl-FL      DQ                    
 -- Kime, Katie A       17 California Aquat-CA      DQ                    
 -- Beck, Mary G        15 Longhorn Aquatic-ST      DQ                    
 -- Bachrouche, Katya   17 Farmington YMCA-MI       DQ                    
 -- Sink, Keri L        15 Elgin YMCA Pelic-IL      DQ                    
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
       World: W 4:33.59   9/16/2000 Yana Klochkova, UKR                        
    American: A 4:34.95   8/14/2004 Katilin Sandeno, USA                       
   U.S. Open: O 4:37.67    7/7/2004 Katie Hoff, N. Baltimore                   
US Open Meet: M 4:39.75  12/20/1987 Janet Evans, Fullerton                     
  Oly. Trial:   4:55.89                                                        
Sum. Nat Cut:   4:57.79                                                        
 Open Cut 06:   5:03.39                                                        
                4:55.89  OLYM
                4:57.79  SUMM
                4:58.59  SP19
                5:00.19  SP18
                5:03.39  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Steenvoorden, Kristen M   16 Scarlet Aquatic-NJ   5:00.50    5:04.73        
                  31.60     1:08.33 (36.73)     1:47.95 (39.62)     2:26.89 (38.94)
        3:10.84 (43.95)     3:56.23 (45.39)     4:31.02 (34.79)     5:04.73 (33.71)
  2 Dittmer, Erica K          15 Klein Aquatics-GU         NT    5:08.55        
                  32.35     1:11.50 (39.15)     1:52.10 (40.60)     2:32.14 (40.04)
        3:12.80 (40.66)     3:55.13 (42.33)     4:32.09 (36.96)     5:08.55 (36.46)
  3 Henleben, Amanda C        18 University of Lo-KY  5:10.00    5:09.31        
                  33.56     1:10.41 (36.85)     1:49.72 (39.31)     2:27.93 (38.21)
        3:14.17 (46.24)     4:01.52 (47.35)     4:35.80 (34.28)     5:09.31 (33.51)
  4 Nedrud, Stacey M          19 University Of No-IN  5:07.12    5:13.13        
                  32.37     1:10.45 (38.08)     1:50.11 (39.66)     2:28.28 (38.17)
        3:16.48 (48.20)     4:03.88 (47.40)     4:39.62 (35.74)     5:13.13 (33.51)
  5 Savage, Elizabeth A       17 Palmetto Aquatic-SC  5:09.23    5:13.93        
                  33.20     1:10.54 (37.34)     1:50.81 (40.27)     2:30.90 (40.09)
        3:13.92 (43.02)     3:57.87 (43.95)     4:37.11 (39.24)     5:13.93 (36.82)
  6 Hamilton, Alexa V         16 Barrington Swim-IL   5:17.07    5:15.11        
                  33.13     1:11.26 (38.13)     1:53.95 (42.69)     2:36.23 (42.28)
        3:18.14 (41.91)     4:01.28 (43.14)     4:38.85 (37.57)     5:15.11 (36.26)
  7 Caron, Claire C           16 Tar Heel Aquatic-NC  5:18.00    5:20.31        
                  32.31     1:10.01 (37.70)     1:51.05 (41.04)     2:31.48 (40.43)
        3:17.25 (45.77)     4:03.56 (46.31)     4:42.84 (39.28)     5:20.31 (37.47)
  8 Lee, Angela               14 Aquazot-CA           5:11.00    5:22.35        
                  34.32     1:14.27 (39.95)     1:57.05 (42.78)     2:38.80 (41.75)
        3:23.28 (44.48)     4:08.19 (44.91)     4:46.08 (37.89)     5:22.35 (36.27)
  9 Vehr, Kelsey E            17 Cincinnati Marli-OH  5:08.00    5:28.00        
                  35.00     1:15.73 (40.73)     1:59.96 (44.23)     2:43.10 (43.14)
        3:28.22 (45.12)     4:14.34 (46.12)     4:51.91 (37.57)     5:28.00 (36.09)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:35.22   7/31/2006 Germany                                    
                         P Dallmann, D Goetz, B Steffen, A Liebs           
    American: A 3:35.80   8/18/2006 United States                              
                         A. Weir, N. Coughlin, K. Joyce, L. Nymeyer        
   U.S. Open: O 3:37.67    8/2/2005 Australia Team/Duel inthe Pool             
                         L. Lenton, S. Reese, A. Mills, J. Henry           
US Open Meet: M 3:46.98   12/7/1986 Florida                                    
                         P. Zemina, D. Torres, C. Cowart, M. Wayte         
 Spring  19+:   4:02.39                                                        
 Spring 18 U:   4:02.39                                                        
Sum. Nat Cut:   3:58.39                                                        
 Open Cut 06:   4:01.49                                                        
                3:58.39  SUMM
                4:01.49  SC N
                4:02.39  SP19
                4:02.39  SP18
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Auburn University Swim Team-SE  'A'         3:46.78    3:50.02 SUMM    40  
     1) Ohlgren, Ava B 18               2) Stupp, Julie A 20              
     3) Marik, Melissa A 18             4) Kukors, Emily N 21             
                  27.43       56.78 (56.78)     1:25.21 (28.43)     1:55.77 (58.99)
        2:23.17 (27.40)     2:53.85 (58.08)     3:20.82 (26.97)     3:50.02 (56.17)
  2 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        3:50.40    3:51.68 SUMM    34  
     1) Hoff, Katie E 17                2) Lee, Felicia F 14              
     3) Groome, Kirsten A 16            4) Harris, Laura W 14             
                  27.40       56.52 (56.52)     1:24.41 (27.89)     1:54.77 (58.25)
        2:22.70 (27.93)     2:53.01 (58.24)     3:21.03 (28.02)     3:51.68 (58.67)
  3 Bolles School Sharks-FL  'A'                3:53.62    3:53.37 SUMM    32  
     1) *Vanderpool-Wallace, Anna F 16  2) Casey, Katie E 17              
     3) Peacock, Aubrey A 15            4) Geary, Caitlin M 17            
                  28.23       58.44 (58.44)     1:27.16 (28.72)     1:57.95 (59.51)
        2:25.96 (28.01)     2:57.03 (59.08)     3:24.15 (27.12)     3:53.37 (56.34)
  4 University of Florida-FL  'B'               3:58.82    3:53.94 SUMM    30  
     1) Kemp, Elizabeth A 18            2) Burckle, Caroline S 20         
     3) Pike, Natalie N 20              4) Napier, Stephanie L 18         
                  28.11       58.56 (58.56)     1:26.80 (28.24)     1:57.14 (58.58)
        2:24.63 (27.49)     2:54.68 (57.54)     3:22.76 (28.08)     3:53.94 (59.26)
  5 Club Wolverine-MI  'A'                      3:49.62    3:54.07 SUMM    28  
     1) Woods, Adrienne D 17            2) Koselka, Liz D 16              
     3) Johnson, Elizabeth A 16         4) Schmitt, Allison R 16          
                  27.90       58.79 (58.79)     1:26.79 (28.00)     1:57.32 (58.53)
        2:25.89 (28.57)   2:57.37 (1:00.05)     3:24.43 (27.06)     3:54.07 (56.70)
  6 University Of Alabama-SE  'A'               3:52.92    3:54.71 SUMM    26  
     1) *Bassino, Melina C 24           2) *DeGiovanni, Agustina 21       
     3) Ewanich, Katrice M 18           4) Sparks, Erin D 20              
                  27.83       58.46 (58.46)     1:25.94 (27.48)     1:56.65 (58.19)
        2:25.17 (28.52)     2:56.50 (59.85)     3:24.27 (27.77)     3:54.71 (58.21)
  7 University Of Notre Dame Swim-IN  'A'       3:23.50Y   3:56.64 SUMM    24  
     1) Johnson, Caroline S 20          2) Riggins, Christa L 19          
     3) Grove, Rebecca A 21             4) Carroll, Katie M 21            
                  28.00       58.55 (58.55)     1:26.60 (28.05)     1:57.08 (58.53)
        2:24.92 (27.84)     2:56.30 (59.22)     3:25.25 (28.95)   3:56.64 (1:00.34)
  8 King Aquatic Club-PN  'A'                   3:52.77    3:57.75 SUMM    22  
     1) Lindblad, Brianne N 17          2) Jennings, Leona S 16           
     3) *Brand, Heather M 24            4) Kukors, Ariana J 17            
                  28.86   1:00.89 (1:00.89)     1:29.04 (28.15)     2:00.30 (59.41)
        2:29.02 (28.72)   3:00.50 (1:00.20)     3:27.92 (27.42)     3:57.75 (57.25)
  9 Purdue University-IN  'A'                   4:01.33    3:58.15 SUMM    18  
     1) Vogel, Kimbre L 21              2) Henninger, Leah R 18           
     3) *Telfer, Katharine M 22         4) Hentschel, Susan E 21          
                  28.72   1:00.57 (1:00.57)     1:29.29 (28.72)   2:00.83 (1:00.26)
        2:29.25 (28.42)     3:00.49 (59.66)     3:27.88 (27.39)     3:58.15 (57.66)
 10 University of Louisville-KY  'A'            3:24.86Y   4:00.08 SC N    14  
     1) Vanwinkle, Leslie M 19          2) Halet, Elizabeth J 18          
     3) Schimenti, Jenny M 19           4) Criss, Karen M 19              
                  28.52       58.87 (58.87)     1:27.00 (28.13)     1:58.86 (59.99)
        2:28.22 (29.36)   3:00.20 (1:01.34)     3:28.31 (28.11)     4:00.08 (59.88)
 11 Santa Rosa Neptunes-PC  'A'                 3:58.60    4:00.58 SC N    12  
     1) Yamauchi, Penelope R 16         2) Sims, Amanda M 17              
     3) DiRado, Madeline J 13           4) Hannis, Molly C 14             
                  28.78   1:00.19 (1:00.19)     1:28.32 (28.13)     1:58.78 (58.59)
        2:27.19 (28.41)     2:58.20 (59.42)     3:27.23 (29.03)   4:00.58 (1:02.38)
 12 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                4:00.24    4:00.73 SC N    10  
     1) Szostak, Francie M 17           2) Vanlieshout, Martha R 17       
     3) Thompson, Megan L 18            4) O'Brien, Maggie E 17           
                  29.03       59.68 (59.68)     1:28.86 (29.18)   2:00.04 (1:00.36)
        2:29.22 (29.18)   3:01.25 (1:01.21)     3:29.64 (28.39)     4:00.73 (59.48)
 13 Dallas Mustangs-NT  'A'                     3:49.59    4:00.99 SC N     8  
     1) Roth, Lauren A 17               2) Weickgenant, Catia C 16        
     3) Beck, Spindrift S 16            4) Monroe, Meredith A 18          
                  28.65       59.79 (59.79)     1:29.17 (29.38)   2:00.73 (1:00.94)
        2:29.78 (29.05)   3:01.86 (1:01.13)     3:30.36 (28.50)     4:00.99 (59.13)
 14 Team Puerto Rico  'A'                       4:04.48    4:01.27 SC N     6  
     1) *Calzada, Frances 18            2) *Berrocal, Alana C 18          
     3) *Lopez, Coral R 18              4) *Cruz, Betsmara 18             
                  28.92   1:00.46 (1:00.46)     1:28.95 (28.49)     2:00.43 (59.97)
        2:29.73 (29.30)   3:00.96 (1:00.53)     3:29.84 (28.88)   4:01.27 (1:00.31)
 15 Miami Swimming-FG  'A'                      3:59.95    4:01.39 SC N     4  
     1) Selts, Brittany D 17            2) Burgos, Monica L 16            
     3) Rosenthal, Maddy 14             4) Tilman, Laura E 17             
                  28.44       59.48 (59.48)     1:27.83 (28.35)   1:59.62 (1:00.14)
        2:28.73 (29.11)   3:00.85 (1:01.23)     3:29.77 (28.92)   4:01.39 (1:00.54)
 16 Bolles School Sharks-FL  'B'                3:59.99    4:01.50 SP19     2  
     1) Epley, Rebekah N 17             2) Richmond, Tori L 16            
     3) Jamerson, Melissa A 18          4) Talwar, Kylee R 15             
                  29.26   1:00.83 (1:00.83)     1:28.61 (27.78)     1:59.46 (58.63)
        2:28.13 (28.67)   3:00.10 (1:00.64)     3:29.48 (29.38)   4:01.50 (1:01.40)
 17 Bahamas  'A'                                3:57.22    4:01.81 SP19   
     1) *Deveaux, Nikia H 21            2) *Lightbourne, Alicia D 16      
     3) *Lightbourne, Teisha G 17       4) *Dilette, Alana K 18           
                  28.49       59.87 (59.87)     1:28.95 (29.08)   2:01.28 (1:01.41)
        2:29.65 (28.37)   3:02.27 (1:00.99)     3:30.54 (28.27)     4:01.81 (59.54)
 18 Southeastern Swim Club-IN  'A'              4:01.31    4:02.74        
     1) Copeland, Paige L 15            2) Hertzler, Aubrey K 15          
     3) Kelley, Erin J 15               4) Rogers, Lindsay K 17           
                  29.32   1:01.71 (1:01.71)     1:30.05 (28.34)   2:01.93 (1:00.22)
        2:31.40 (29.47)   3:03.14 (1:01.21)     3:31.29 (28.15)     4:02.74 (59.60)
 19 Ithaca Aquatics Club-NI  'A'                3:32.73Y   4:03.18        
     1) Nicholson, Caitlin A 15         2) Todhunter, Logan P 16          
     3) Norberg, Lindsey E 15           4) Peck, Emily E 16               
                  30.10   1:01.94 (1:01.94)     1:31.24 (29.30)   2:03.54 (1:01.60)
        2:32.17 (28.63)   3:03.73 (1:00.19)     3:32.11 (28.38)     4:03.18 (59.45)
 20 Purdue University-IN  'B'                   4:01.38    4:03.39        
     1) Gettings, Erin A 21             2) Sitarz, Rachel A 22            
     3) Lapinskas, Christina L 21       4) Weatherman, Nicole M 21        
                  28.82   1:00.37 (1:00.37)     1:29.08 (28.71)   2:01.24 (1:00.87)
        2:30.56 (29.32)   3:02.50 (1:01.26)     3:31.63 (29.13)   4:03.39 (1:00.89)
 21 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'A'       4:00.93    4:04.10        
     1) Dressel, Marissa L 14           2) Anthone, Jennifer E 17         
     3) Dockstader, Alexandra E 17      4) Lewis, Natalie M 17            
                  28.95   1:00.07 (1:00.07)     1:29.30 (29.23)   2:02.26 (1:02.19)
        2:31.15 (28.89)   3:02.76 (1:00.50)     3:31.58 (28.82)   4:04.10 (1:01.34)
 22 Pine Crest School-FG  'A'                   4:00.67    4:04.26        
     1) Atkinson, Brooke E 17           2) Devenuto, Siena B 14           
     3) Aiello, Rebecca L 13            4) *Eisenring, Stephanie K 16     
                  28.90   1:00.35 (1:00.35)     1:29.66 (29.31)   2:01.91 (1:01.56)
        2:30.79 (28.88)   3:03.05 (1:01.14)     3:32.12 (29.07)   4:04.26 (1:01.21)
 23 University Of Notre Dame Swim-IN  'B'       3:32.91Y   4:04.47        
     1) Godfrey, Mary Grace G 19        2) Masterson, Keri E 18           
     3) Johnson, Ellen M 22             4) Shanata, Zeina Z 19            
                  28.94   1:00.35 (1:00.35)     1:30.18 (29.83)   2:02.41 (1:02.06)
        2:31.13 (28.72)   3:02.75 (1:00.34)     3:32.68 (29.93)   4:04.47 (1:01.72)
 24 Aquazot Swim Club-CA  'A'                   3:58.37    4:04.54        
     1) Shiumura, Anju L 17             2) Gabert, Stephanie R 17         
     3) Stachowski, Alyssa L 17         4) Lee, Angela 14                 
                  28.88       59.82 (59.82)     1:28.51 (28.69)   2:00.02 (1:00.20)
        2:29.75 (29.73)   3:01.25 (1:01.23)     3:31.35 (30.10)   4:04.54 (1:03.29)
 25 Lobo Aquatic Club-NM  'A'                   3:27.93Y   4:04.61        
     1) Soldow, Kelly K 21              2) Miller, Robyn J 23             
     3) Syverson, Jenna J 21            4) Clarridge, Tori J 20           
                  29.99   1:03.28 (1:03.28)     1:32.84 (29.56)   2:04.76 (1:01.48)
        2:32.74 (27.98)     3:04.66 (59.90)     3:33.44 (28.78)     4:04.61 (59.95)
 26 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                3:58.70    4:06.32        
     1) Showalter, Corinne A 16         2) Largo, Ashley L 17             
     3) Collins, Blair O 16             4) Piper, Lauren C 14             
                  29.20   1:00.54 (1:00.54)     1:30.33 (29.79)   2:01.63 (1:01.09)
        2:30.84 (29.21)   3:03.25 (1:01.62)     3:33.01 (29.76)   4:06.32 (1:03.07)
 27 Rider University-NJ  'A'                    3:33.06Y   4:07.74        
     1) Modrov, Priscilla A 18          2) Urbanski, Lauren E 22          
     3) Clark, Courtney M 22            4) Tomasula, Kellyanne M 18       
                  29.14   1:00.03 (1:00.03)     1:30.63 (30.60)   2:03.48 (1:03.45)
        2:34.07 (30.59)   3:07.06 (1:03.58)     3:35.29 (28.23)   4:07.74 (1:00.68)
 28 University Of Connecticut-CT  'A'           3:28.08Y   4:08.27        
     1) DeVinney, Katie M 19            2) Kearns, Sarah A 20             
     3) Shelps, Lisa A 19               4) *Sanders, Danielle D 19        
                  29.75   1:02.22 (1:02.22)     1:32.76 (30.54)   2:05.64 (1:03.42)
        2:34.20 (28.56)   3:05.70 (1:00.06)     3:35.56 (29.86)   4:08.27 (1:02.57)
 29 Rockwood Swim Club-OZ  'A'                  3:33.49Y   4:11.70        
     1) Miller, Cory E 17               2) Spencer, Haley J 15            
     3) Grott, Kristin M 17             4) Masters, Amanda G 16           
                  29.47   1:01.02 (1:01.02)     1:30.88 (29.86)   2:03.55 (1:02.53)
        2:34.13 (30.58)   3:08.44 (1:04.89)     3:38.03 (29.59)   4:11.70 (1:03.26)
 30 St Charles Swim Team-IL  'A'                4:01.49    4:14.40        
     1) Desormey, Claire K 17           2) Tavierne, Elisabeth R 16       
     3) Reynolds, Taylor L 17           4) Chokran, Angie S 14            
                  29.35   1:01.68 (1:01.68)     1:32.22 (30.54)   2:05.86 (1:04.18)
        2:37.21 (31.35)   3:12.19 (1:06.33)     3:41.92 (29.73)   4:14.40 (1:02.21)
 -- City of Plano Swimmers, Inc-NT  'A'         3:59.00         DQ        
     1) Rehring, Jaclin R 16            2) Gilson, Kristen L 16           
     3) Sanford, Ali M 17               4) Kuhlke, Kellyn M 17            
                  29.51   1:02.05 (1:02.05)     1:31.20 (29.15)   2:03.24 (1:01.19)
        2:31.72 (28.48)   3:03.93 (1:00.69)     3:32.40 (28.47)          DQ (59.82)
 -- University of Florida-FL  'A'               3:53.21         DQ        
 -- Auburn University Swim Team-SE  'B'         4:00.00         DQ        
 
Women 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 7:50.82    8/3/2006 Germany                                    
                         P Dallman, D Samulski, B Steffen, A Liebs         
    American: A 7:53.42   8/18/2004 USA Olympic Team                           
                         N Coughlin, C Piper, D Vollmer, K Sandeno         
   U.S. Open: O 7:59.87   7/25/1996 USA Olympic Team                           
                         T Jackson, C Teuscher, S Taormina, J Thompson     
US Open Meet: M 8:09.42   12/3/1985 USA(12-3-99) Tied Queensland               
                         B. Mitchell, T. Radke, M. Griglione, M. Meagher   
 Spring  19+:   8:42.09                                                        
 Spring 18 U:   8:42.09                                                        
Sum. Nat Cut:   8:40.99                                                        
 Open Cut 06:   8:45.29                                                        
                8:40.99  SUMM
                8:42.09  SP18
                8:42.09  SP19
                8:45.29  SC N
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 U B C Dolphins  'A'                         8:10.57    8:16.40 SUMM    40  
     1) *Collins, Elizabeth 24          2) *Reimer, Brittany 18           
     3) *Hunks, Tanya 26                4) *Beaudry, Maya 18              
                  29.08   1:00.21 (1:00.21)   1:31.95 (1:31.95)   2:04.06 (2:04.06)
        2:33.13 (29.07)   3:04.64 (1:00.58)   3:36.27 (1:32.21)   4:07.56 (2:03.50)
        4:37.23 (29.67)   5:09.09 (1:01.53)   5:41.10 (1:33.54)   6:12.55 (2:04.99)
        6:41.50 (28.95)   7:12.82 (1:00.27)   7:44.60 (1:32.05)   8:16.40 (2:03.85)
  2 Auburn University Swim Team-SE  'A'         8:09.34    8:18.47 SUMM    34  
     1) Ohlgren, Ava B 18               2) Kukors, Emily N 21             
     3) Peirsol, Hayley R 21            4) Binder, Adrienne M 21          
                  28.64   1:00.20 (1:00.20)   1:32.39 (1:32.39)   2:04.48 (2:04.48)
        2:33.33 (28.85)   3:05.06 (1:00.58)   3:37.51 (1:33.03)   4:09.15 (2:04.67)
        4:38.54 (29.39)   5:10.09 (1:00.94)   5:42.18 (1:33.03)   6:13.90 (2:04.75)
        6:42.44 (28.54)     7:13.84 (59.94)   7:46.18 (1:32.28)   8:18.47 (2:04.57)
  3 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        8:21.37    8:20.86 SUMM    32  
     1) Groome, Kirsten A 16            2) Staub, Andrea R 14             
     3) Barnes, Allison N 17            4) Hoff, Katie E 17               
                  29.39   1:01.13 (1:01.13)   1:34.20 (1:34.20)   2:05.68 (2:05.68)
        2:35.01 (29.33)   3:07.76 (1:02.08)   3:40.78 (1:35.10)   4:12.80 (2:07.12)
        4:42.95 (30.15)   5:15.36 (1:02.56)   5:48.54 (1:35.74)   6:21.62 (2:08.82)
        6:49.53 (27.91)     7:19.72 (58.10)   7:50.38 (1:28.76)   8:20.86 (1:59.24)
  4 Bolles School Sharks-FL  'A'                8:21.52    8:23.56 SUMM    30  
     1) *Vanderpool-Wallace, Anna F 16  2) Casey, Katie E 17              
     3) Geary, Caitlin M 17             4) Richmond, Tori L 16            
                  29.92   1:01.76 (1:01.76)   1:34.84 (1:34.84)   2:07.04 (2:07.04)
        2:36.55 (29.51)   3:08.83 (1:01.79)   3:41.58 (1:34.54)   4:13.97 (2:06.93)
        4:42.56 (28.59)   5:14.45 (1:00.48)   5:46.68 (1:32.71)   6:17.02 (2:03.05)
        6:45.61 (28.59)   7:17.90 (1:00.88)   7:50.73 (1:33.71)   8:23.56 (2:06.54)
  5 University of Florida-FL  'B'               8:15.36    8:25.28 SUMM    28  
     1) Pike, Natalie N 20              2) Burckle, Caroline S 20         
     3) Kemp, Elizabeth A 18            4) Retrum, Carmen L 21            
                  29.74   1:01.41 (1:01.41)   1:33.37 (1:33.37)   2:05.01 (2:05.01)
        2:33.52 (28.51)   3:05.23 (1:00.22)   3:38.08 (1:33.07)   4:11.05 (2:06.04)
        4:39.54 (28.49)   5:11.90 (1:00.85)   5:44.76 (1:33.71)   6:17.79 (2:06.74)
        6:47.11 (29.32)   7:19.21 (1:01.42)   7:52.10 (1:34.31)   8:25.28 (2:07.49)
  6 Club Wolverine-MI  'A'                      8:09.73    8:28.71 SUMM    26  
     1) Koselka, Liz D 16               2) Woods, Adrienne D 17           
     3) Cole, Kristyne A 16             4) Schmitt, Allison R 16          
                  29.65   1:00.87 (1:00.87)   1:33.20 (1:33.20)   2:05.18 (2:05.18)
        2:34.36 (29.18)   3:07.13 (1:01.95)   3:42.21 (1:37.03)   4:17.00 (2:11.82)
        4:46.50 (29.50)   5:18.59 (1:01.59)   5:51.54 (1:34.54)   6:24.28 (2:07.28)
        6:52.89 (28.61)   7:24.56 (1:00.28)   7:56.09 (1:31.81)   8:28.71 (2:04.43)
  7 University of Florida-FL  'A'               8:30.91    8:31.35 SUMM    24  
     1) Guenthner, Laurabeth 19         2) Larson, Kim S 21               
     3) Carusone, Ashley H 21           4) Cota, Stephanie M 19           
                  30.07   1:02.05 (1:02.05)   1:34.38 (1:34.38)   2:06.41 (2:06.41)
        2:36.55 (30.14)   3:09.17 (1:02.76)   3:42.86 (1:36.45)   4:16.32 (2:09.91)
        4:46.07 (29.75)   5:18.57 (1:02.25)   5:51.94 (1:35.62)   6:24.61 (2:08.29)
        6:54.14 (29.53)   7:26.56 (1:01.95)   7:59.39 (1:34.78)   8:31.35 (2:06.74)
  8 University Of Alabama-SE  'A'               8:34.41    8:31.88 SUMM    22  
     1) *DeGiovanni, Agustina 21        2) *Bassino, Melina C 24          
     3) Roberts, Nicole R 18            4) Sparks, Erin D 20              
                  29.68   1:01.70 (1:01.70)   1:34.98 (1:34.98)   2:07.02 (2:07.02)
        2:36.84 (29.82)   3:09.01 (1:01.99)   3:41.44 (1:34.42)   4:13.58 (2:06.56)
        4:43.93 (30.35)   5:17.07 (1:03.49)   5:51.42 (1:37.84)   6:24.68 (2:11.10)
        6:54.07 (29.39)   7:26.83 (1:02.15)   7:59.76 (1:35.08)   8:31.88 (2:07.20)
  9 University Of Notre Dame Swim-IN  'A'       8:18.06    8:31.93 SUMM    18  
     1) Riggins, Christa L 19           2) Edgell, Ashlee M 19            
     3) Farrell, Megan K 18             4) Carroll, Katie M 21            
                  29.47   1:01.57 (1:01.57)   1:35.07 (1:35.07)   2:07.97 (2:07.97)
        2:37.09 (29.12)   3:09.98 (1:02.01)   3:43.74 (1:35.77)   4:17.60 (2:09.63)
        4:46.94 (29.34)   5:19.32 (1:01.72)   5:52.34 (1:34.74)   6:25.33 (2:07.73)
        6:54.55 (29.22)   7:26.60 (1:01.27)   7:59.52 (1:34.19)   8:31.93 (2:06.60)
 10 Auburn University Swim Team-SE  'B'         8:17.97    8:35.41 SUMM    14  
     1) Bird, Maggie C 18               2) Denby, Kara J 20               
     3) Ewing, Emile C 19               4) Haser, Chelsea A 19            
                  30.00   1:02.25 (1:02.25)   1:35.31 (1:35.31)   2:08.09 (2:08.09)
        2:36.85 (28.76)   3:09.61 (1:01.52)   3:43.90 (1:35.81)   4:17.23 (2:09.14)
        4:46.83 (29.60)   5:19.31 (1:02.08)   5:53.21 (1:35.98)   6:26.60 (2:09.37)
        6:56.94 (30.34)   7:29.57 (1:02.97)   8:02.74 (1:36.14)   8:35.41 (2:08.81)
 11 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                8:24.04    8:36.29 SUMM    12  
     1) Maglich, Nicole K 22            2) Showalter, Corinne A 16        
     3) Largo, Ashley L 17              4) Collins, Blair O 16            
                  29.64   1:01.10 (1:01.10)   1:33.57 (1:33.57)   2:06.16 (2:06.16)
        2:36.73 (30.57)   3:09.46 (1:03.30)   3:42.63 (1:36.47)   4:14.94 (2:08.78)
        4:45.47 (30.53)   5:18.31 (1:03.37)   5:51.76 (1:36.82)   6:24.18 (2:09.24)
        6:54.47 (30.29)   7:27.87 (1:03.69)   8:02.43 (1:38.25)   8:36.29 (2:12.11)
 12 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                8:38.15    8:38.06 SUMM    10  
     1) Steenvoorden, Ashley N 16       2) Steenvoorden, Kristen M 16     
     3) Hetzel, Alexa M 16              4) Feltrin, Veronica L 16         
                  30.29   1:02.51 (1:02.51)   1:36.10 (1:36.10)   2:09.24 (2:09.24)
        2:39.20 (29.96)   3:11.64 (1:02.40)   3:45.09 (1:35.85)   4:18.41 (2:09.17)
        4:48.30 (29.89)   5:20.84 (1:02.43)   5:54.46 (1:36.05)   6:28.22 (2:09.81)
        6:58.31 (30.09)   7:31.37 (1:03.15)   8:05.09 (1:36.87)   8:38.06 (2:09.84)
 13 Team Mexico  'A'                            8:40.00    8:39.95 SUMM     8  
     1) *Alvarado, Mariana 14           2) *Castaneda, Patricia 16        
     3) *Arciniega, Paulina 15          4) *Escobar, Susanna 18           
                  29.69   1:02.26 (1:02.26)   1:35.29 (1:35.29)   2:08.81 (2:08.81)
        2:40.01 (31.20)   3:13.05 (1:04.24)   3:46.10 (1:37.29)   4:19.09 (2:10.28)
        4:50.52 (31.43)   5:24.82 (1:05.73)   5:59.71 (1:40.62)   6:33.44 (2:14.35)
        7:02.97 (29.53)   7:35.30 (1:01.86)   8:07.79 (1:34.35)   8:39.95 (2:06.51)
 14 Pine Crest School-FG  'A'                   8:39.67    8:40.14 SUMM     6  
     1) Devenuto, Siena B 14            2) Atkinson, Brooke E 17          
     3) Aiello, Rebecca L 13            4) *Eisenring, Stephanie K 16     
                  30.26   1:02.54 (1:02.54)   1:35.81 (1:35.81)   2:08.14 (2:08.14)
        2:38.00 (29.86)   3:11.15 (1:03.01)   3:45.26 (1:37.12)   4:18.76 (2:10.62)
        4:48.45 (29.69)   5:21.32 (1:02.56)   5:55.74 (1:36.98)   6:30.06 (2:11.30)
        6:59.32 (29.26)   7:32.55 (1:02.49)   8:06.59 (1:36.53)   8:40.14 (2:10.08)
 15 City of Charleston Southern  M-SC  'A'      8:42.18    8:40.92 SUMM     4  
     1) Olson, Lindsey M 16             2) Moore, Lindsay D 14            
     3) Kluttz, Samantha E 14           4) Motsinger, Katy J 17           
                  29.44   1:01.74 (1:01.74)   1:34.40 (1:34.40)   2:07.32 (2:07.32)
        2:36.72 (29.40)   3:10.96 (1:03.64)   3:45.29 (1:37.97)   4:18.61 (2:11.29)
        4:49.27 (30.66)   5:22.98 (1:04.37)   5:56.86 (1:38.25)   6:30.26 (2:11.65)
        6:59.02 (28.76)   7:32.38 (1:02.12)   8:06.49 (1:36.23)   8:40.92 (2:10.66)
 16 Dallas Mustangs-NT  'A'                     8:23.08    8:41.42 SP18     2  
     1) Roth, Lauren A 17               2) Weickgenant, Catia C 16        
     3) Beck, Spindrift S 16            4) Monroe, Meredith A 18          
                  29.96   1:02.10 (1:02.10)   1:34.79 (1:34.79)   2:08.09 (2:08.09)
        2:37.80 (29.71)   3:10.48 (1:02.39)   3:43.98 (1:35.89)   4:16.20 (2:08.11)
        4:47.89 (31.69)   5:23.19 (1:06.99)   5:58.21 (1:42.01)   6:32.28 (2:16.08)
        7:01.68 (29.40)   7:34.73 (1:02.45)   8:08.58 (1:36.30)   8:41.42 (2:09.14)
 17 Patriot Aquatic Club-IL  'A'                8:41.80    8:42.93 SC N   
     1) Vanlieshout, Martha R 17        2) O'Brien, Maggie E 17           
     3) Thompson, Megan L 18            4) Szostak, Francie M 17          
                  30.15   1:03.17 (1:03.17)   1:36.84 (1:36.84)   2:09.61 (2:09.61)
        2:40.83 (31.22)   3:14.74 (1:05.13)   3:49.60 (1:39.99)   4:23.72 (2:14.11)
        4:54.23 (30.51)   5:27.98 (1:04.26)   6:02.22 (1:38.50)   6:35.84 (2:12.12)
        7:04.79 (28.95)   7:37.23 (1:01.39)   8:10.22 (1:34.38)   8:42.93 (2:07.09)
 18 University Of Notre Dame Swim-IN  'B'       7:31.48Y   8:43.20 SC N   
     1) Shanata, Zeina Z 19             2) Johnson, Ellen M 22            
     3) Godfrey, Mary Grace G 19        4) Grove, Rebecca A 21            
                  30.57   1:03.28 (1:03.28)   1:37.15 (1:37.15)   2:10.85 (2:10.85)
        2:41.50 (30.65)   3:14.31 (1:03.46)   3:47.78 (1:36.93)   4:21.51 (2:10.66)
        4:51.59 (30.08)   5:25.51 (1:04.00)   5:59.87 (1:38.36)   6:33.28 (2:11.77)
        7:02.51 (29.23)   7:35.31 (1:02.03)   8:09.40 (1:36.12)   8:43.20 (2:09.92)
 19 University of Louisville-KY  'A'            7:27.47Y   8:43.55 SC N   
     1) Vanwinkle, Leslie M 19          2) Schimenti, Jenny M 19          
     3) Halet, Elizabeth J 18           4) Henleben, Amanda C 18          
                  29.95   1:02.33 (1:02.33)   1:35.19 (1:35.19)   2:07.64 (2:07.64)
        2:38.74 (31.10)   3:12.95 (1:05.31)   3:47.48 (1:39.84)   4:21.28 (2:13.64)
        4:51.24 (29.96)   5:24.25 (1:02.97)   5:58.41 (1:37.13)   6:33.03 (2:11.75)
        7:03.43 (30.40)   7:36.30 (1:03.27)   8:10.32 (1:37.29)   8:43.55 (2:10.52)
 20 City of Plano Swimmers, Inc-NT  'A'         8:31.23    8:53.37        
     1) Kuhlke, Kellyn M 17             2) Gilson, Kristen L 16           
     3) Sanford, Ali M 17               4) Rehring, Jaclin R 16           
                  30.34   1:03.82 (1:03.82)   1:37.62 (1:37.62)   2:11.12 (2:11.12)
        2:41.15 (30.03)   3:15.67 (1:04.55)   3:50.64 (1:39.52)   4:25.05 (2:13.93)
        4:55.16 (30.11)   5:29.73 (1:04.68)   6:04.93 (1:39.88)   6:40.41 (2:15.36)
        7:10.09 (29.68)   7:43.36 (1:02.95)   8:18.44 (1:38.03)   8:53.37 (2:12.96)
 21 Aquazot Swim Club-CA  'A'                   8:38.14    8:53.55        
     1) Gabert, Stephanie R 17          2) Shiumura, Anju L 17            
     3) Stachowski, Alyssa L 17         4) Lee, Angela 14                 
                  31.17   1:04.56 (1:04.56)   1:37.59 (1:37.59)   2:10.82 (2:10.82)
        2:40.89 (30.07)   3:13.70 (1:02.88)   3:47.68 (1:36.86)   4:21.76 (2:10.94)
        4:52.97 (31.21)   5:26.43 (1:04.67)   6:00.07 (1:38.31)   6:33.27 (2:11.51)
        7:05.35 (32.08)   7:41.57 (1:08.30)   8:18.12 (1:44.85)   8:53.55 (2:20.28)
 22 University Of Connecticut-CT  'A'           7:28.29Y   8:53.98        
     1) *Sanders, Danielle D 19         2) DeVinney, Katie M 19           
     3) Shelps, Lisa A 19               4) Kearns, Sarah A 20             
                  30.48   1:03.72 (1:03.72)   1:38.42 (1:38.42)   2:13.02 (2:13.02)
        2:43.24 (30.22)   3:18.10 (1:05.08)   3:53.89 (1:40.87)   4:28.61 (2:15.59)
        4:58.15 (29.54)   5:31.45 (1:02.84)   6:05.81 (1:37.20)   6:40.29 (2:11.68)
        7:11.29 (31.00)   7:45.14 (1:04.85)   8:19.66 (1:39.37)   8:53.98 (2:13.69)
 23 Miami Swimming-FG  'A'                      7:41.79Y   8:56.95        
     1) Tilman, Laura E 17              2) Selts, Brittany D 17           
     3) Rosenthal, Maddy 14             4) Burgos, Monica L 16            
                  31.30   1:05.69 (1:05.69)   1:41.58 (1:41.58)   2:17.82 (2:17.82)
        2:47.19 (29.37)   3:20.81 (1:02.99)   3:56.04 (1:38.22)   4:30.55 (2:12.73)
        5:01.22 (30.67)   5:35.71 (1:05.16)   6:10.93 (1:40.38)   6:45.49 (2:14.94)
        7:14.89 (29.40)   7:48.14 (1:02.65)   8:22.65 (1:37.16)   8:56.95 (2:11.46)
 24 Ithaca Aquatics Club-NI  'A'                7:42.69Y   9:02.67        
     1) Norberg, Lindsey E 15           2) Gardner, Kailey T 15           
     3) Todhunter, Logan P 16           4) Peck, Emily E 16               
                  31.40   1:06.92 (1:06.92)   1:42.96 (1:42.96)   2:18.75 (2:18.75)
        2:49.41 (30.66)   3:23.00 (1:04.25)   3:58.22 (1:39.47)   4:32.82 (2:14.07)
        5:03.50 (30.68)   5:39.24 (1:06.42)   6:15.99 (1:43.17)   6:51.80 (2:18.98)
        7:20.70 (28.90)   7:53.55 (1:01.75)   8:28.22 (1:36.42)   9:02.67 (2:10.87)
 25 Rockwood Swim Club-OZ  'A'                  8:36.51    9:08.35        
     1) Miller, Cory E 17               2) Masters, Amanda G 16           
     3) Grott, Kristin M 17             4) Spencer, Haley J 15            
                  30.42   1:03.58 (1:03.58)   1:38.32 (1:38.32)   2:13.07 (2:13.07)
        2:43.50 (30.43)   3:18.30 (1:05.23)   3:54.50 (1:41.43)   4:29.44 (2:16.37)
        5:01.16 (31.72)   5:37.06 (1:07.62)   6:14.05 (1:44.61)   6:50.79 (2:21.35)
        7:22.71 (31.92)   7:57.78 (1:06.99)   8:33.98 (1:43.19)   9:08.35 (2:17.56)
 26 St Charles Swim Team-IL  'A'                7:42.67Y   9:08.51        
     1) Desormey, Claire K 17           2) Tavierne, Elisabeth R 16       
     3) Chokran, Angie S 14             4) Reynolds, Taylor L 17          
                  31.06   1:05.65 (1:05.65)   1:40.73 (1:40.73)   2:15.89 (2:15.89)
        2:47.57 (31.68)   3:23.50 (1:07.61)   4:00.74 (1:44.85)   4:37.40 (2:21.51)
        5:07.61 (30.21)   5:42.53 (1:05.13)   6:17.98 (1:40.58)   6:53.02 (2:15.62)
        7:23.56 (30.54)   7:58.89 (1:05.87)   8:34.39 (1:41.37)   9:08.51 (2:15.49)
 -- Purdue University-IN  'B'                   8:39.80         DQ        
     1) Hentschel, Susan E 21           2) Henninger, Leah R 18           
     3) Lapinskas, Christina L 21       4) Grace, Shannon C 20            
                  29.34   1:01.68 (1:01.68)   1:34.89 (1:34.89)   2:08.47 (2:08.47)
        2:38.14 (29.67)   3:11.04 (1:02.57)   3:45.94 (1:37.47)   4:21.08 (2:12.61)
        4:50.70 (29.62)   5:23.87 (1:02.79)   5:57.58 (1:36.50)   6:30.88 (2:09.80)
        7:01.18 (30.30)   7:34.52 (1:03.64)   8:08.68 (1:37.80)        DQ (2:11.38)
 
Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 3:56.30    3/2/2006 Australia                                  
                         S. Edington, L. Jones, J. Schipper, L. Lenton     
    American: A 3:58.30   9/23/2000 USA Olympic Team                           
                         BJ Bedford, M Quann, J Thompson, D Torres         
   U.S. Open: O 3:58.93    8/2/2005 Australia Team/Duel inthe Pool             
                         G. Rooney, L. Jones, J. Schipper, J. Henry        
US Open Meet: M 4:09.07   12/7/1985 GDR                                        
                         B. Weigang, S. Horner, K. Gressler, H. Friedrich  
 Spring  19+:   4:29.49                                                        
 Spring 18 U:   4:29.49                                                        
Sum. Nat Cut:   4:25.89                                                        
 Open Cut 06:   4:30.49                                                        
                4:25.89  SUMM
                4:29.49  SP18
                4:29.49  SP19
                4:30.49  SC N
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Auburn University Swim Team-SE  'A'         4:13.50    4:17.36 SUMM    40  
     1) Marik, Melissa A 18             2) Macgregor, Abby M 18           
     3) Stupp, Julie A 20               4) Denby, Kara J 20               
                  31.87   1:05.53 (1:05.53)     1:39.76 (34.23)   2:17.90 (1:12.37)
        2:47.52 (29.62)   3:21.28 (1:03.38)     3:47.78 (26.50)     4:17.36 (56.08)
  2 King Aquatic Club-PN  'A'                   4:11.78    4:18.00 SUMM    34  
     1) Lindblad, Brianne N 17          2) Jendrick, Megan M 22           
     3) *Brand, Heather M 24            4) Jennings, Leona S 16           
                  31.47   1:06.48 (1:06.48)     1:37.91 (31.43)   2:15.11 (1:08.63)
        2:44.82 (29.71)   3:18.85 (1:03.74)     3:46.49 (27.64)     4:18.00 (59.15)
  3 Team Canada  'A'                            4:16.50    4:19.76 SUMM    32  
     1) *Stanworth-Belleville, Karah 16 2) *Pitchik, Helen 16             
     3) *Dodds, Melanie 17              4) *Balazs, Zsofia 16             
                  31.72   1:05.02 (1:05.02)     1:39.15 (34.13)   2:16.82 (1:11.80)
        2:47.38 (30.56)   3:21.58 (1:04.76)     3:49.86 (28.28)     4:19.76 (58.18)
  4 University Of Notre Dame Swim-IN  'A'       3:45.04Y   4:20.33 SUMM    30  
     1) Johnson, Caroline S 20          2) Quinn, Julia T 21              
     3) Carroll, Katie M 21             4) Riggins, Christa L 19          
                  31.92   1:04.88 (1:04.88)     1:39.00 (34.12)   2:18.79 (1:13.91)
        2:48.41 (29.62)   3:21.97 (1:03.18)     3:49.92 (27.95)     4:20.33 (58.36)
  5 Purdue University-IN  'A'                   4:22.47    4:21.49 SUMM    28  
     1) Vogel, Kimbre L 21              2) Lavers, Jennifer M 20          
     3) Takaki, Carlene A 21            4) Hentschel, Susan E 21          
                  32.54   1:07.54 (1:07.54)     1:41.68 (34.14)   2:20.79 (1:13.25)
        2:50.08 (29.29)   3:23.71 (1:02.92)     3:50.84 (27.13)     4:21.49 (57.78)
  6 University of Florida-FL  'B'               4:21.30    4:21.79 SUMM    26  
     1) Retrum, Carmen L 21             2) Burckle, Caroline S 20         
     3) Kemp, Elizabeth A 18            4) Pike, Natalie N 20             
                  32.65   1:06.68 (1:06.68)     1:40.43 (33.75)   2:20.13 (1:13.45)
        2:49.82 (29.69)   3:24.31 (1:04.18)     3:52.06 (27.75)     4:21.79 (57.48)
  7 University Of Alabama-SE  'A'               4:25.24    4:22.13 SUMM    24  
     1) *DeGiovanni, Agustina 21        2) Sparks, Erin D 20              
     3) Genova, Victoria M 23           4) *Bassino, Melina C 24          
                  33.04   1:08.10 (1:08.10)     1:42.47 (34.37)   2:21.70 (1:13.60)
        2:51.26 (29.56)   3:24.36 (1:02.66)     3:52.11 (27.75)     4:22.13 (57.77)
  8 Auburn University Swim Team-SE  'B'         4:18.73    4:22.78 SUMM    22  
     1) Ewing, Emile C 19               2) Jensen, Alicia M 20            
     3) Nelson, Kara S 19               4) Bird, Maggie C 18              
                  32.04   1:06.48 (1:06.48)     1:40.03 (33.55)   2:19.28 (1:12.80)
        2:48.99 (29.71)   3:23.19 (1:03.91)     3:51.87 (28.68)     4:22.78 (59.59)
  9 Bolles School Sharks-FL  'A'                4:24.43    4:24.00 SUMM    18  
     1) Peacock, Aubrey A 15            2) Richmond, Tori L 16            
     3) Casey, Katie E 17               4) Geary, Caitlin M 17            
                  32.69   1:05.89 (1:05.89)     1:41.41 (35.52)   2:22.48 (1:16.59)
        2:52.40 (29.92)   3:26.19 (1:03.71)     3:54.03 (27.84)     4:24.00 (57.81)
 10 Northwestern University ST-IL  'A'          4:21.87    4:25.30 SUMM    14  
     1) Szymanski, Genny E 18           2) Fry, Hayley M 19               
     3) Rys, Rachel A 18                4) *Wong, Emily C 18              
                  33.30   1:07.99 (1:07.99)     1:42.63 (34.64)   2:22.37 (1:14.38)
        2:51.90 (29.53)   3:26.96 (1:04.59)     3:54.73 (27.77)     4:25.30 (58.34)
 11 Santa Rosa Neptunes-PC  'A'                 4:23.76    4:25.44 SUMM    12  
     1) DiRado, Madeline J 13           2) Hannis, Molly C 14             
     3) Sims, Amanda M 17               4) Yamauchi, Penelope R 16        
                  33.04   1:07.49 (1:07.49)     1:42.60 (35.11)   2:22.89 (1:15.40)
        2:52.07 (29.18)   3:25.50 (1:02.61)     3:53.78 (28.28)     4:25.44 (59.94)
 12 Ithaca Aquatics Club-NI  'A'                4:27.94    4:25.45 SUMM    10  
     1) Monterio, Mackenzie L 16        2) Norberg, Lindsey E 15          
     3) Todhunter, Logan P 16           4) Peck, Emily E 16               
                  34.27   1:10.65 (1:10.65)     1:44.08 (33.43)   2:22.47 (1:11.82)
        2:51.81 (29.34)   3:26.68 (1:04.21)     3:54.55 (27.87)     4:25.45 (58.77)
 13 Purdue University-IN  'B'                   4:23.01    4:25.58 SUMM     8  
     1) *Telfer, Katharine M 22         2) Pierce, Leah J 19              
     3) Inman, Christine E 18           4) Henninger, Leah R 18           
                  32.65   1:07.36 (1:07.36)     1:41.51 (34.15)   2:21.39 (1:14.03)
        2:51.09 (29.70)   3:25.92 (1:04.53)     3:54.12 (28.20)     4:25.58 (59.66)
 14 University of Louisville-KY  'A'            3:50.02Y   4:27.08 SP18     6  
     1) Criss, Karen M 19               2) Dishuck, Anna L 18             
     3) Schimenti, Jenny M 19           4) Vanwinkle, Leslie M 19         
                  32.82   1:08.42 (1:08.42)     1:42.48 (34.06)   2:21.29 (1:12.87)
        2:51.82 (30.53)   3:28.76 (1:07.47)     3:56.77 (28.01)     4:27.08 (58.32)
 15 Team Mexico  'A'                            4:25.00    4:28.52 SP18     4  
     1) *Gonzalez, Fernanda 16          2) *Alvarez, Alba 21              
     3) *Arciniega, Paulina 15          4) *Alvarado, Mariana 14          
                  31.99   1:05.35 (1:05.35)     1:41.23 (35.88)   2:22.03 (1:16.68)
        2:53.39 (31.36)   3:28.35 (1:06.32)     3:57.01 (28.66)   4:28.52 (1:00.17)
 16 University Of Notre Dame Swim-IN  'B'       3:50.91Y   4:29.47 SP18     2  
     1) Edgell, Ashlee M 19             2) Healey, Vivian O 18            
     3) Farrell, Megan K 18             4) Grove, Rebecca A 21            
                  34.57   1:10.46 (1:10.46)     1:44.31 (33.85)   2:23.70 (1:13.24)
        2:54.09 (30.39)   3:29.43 (1:05.73)     3:57.28 (27.85)   4:29.47 (1:00.04)
 17 Club Wolverine-MI  'A'                      4:15.13    4:29.71 SC N   
     1) Cohagen, Ashley L 15            2) Ellis, Carlye A 17             
     3) Schmitt, Allison R 16           4) Koselka, Liz D 16              
                  32.69   1:08.37 (1:08.37)     1:43.49 (35.12)   2:24.27 (1:15.90)
        2:54.67 (30.40)   3:31.12 (1:06.85)     3:59.03 (27.91)     4:29.71 (58.59)
 18 Bahamas  'A'                                4:26.26    4:31.96        
     1) *Dilette, Alana K 18            2) *Lightbourne, Alicia D 16      
     3) *Chaplin, Jen L 16              4) *Deveaux, Nikia H 21           
                  33.16   1:08.63 (1:08.63)     1:43.09 (34.46)   2:23.42 (1:14.79)
        2:55.00 (31.58)   3:31.75 (1:08.33)     4:00.52 (28.77)   4:31.96 (1:00.21)
 19 City of Plano Swimmers, Inc-NT  'A'         4:26.98    4:32.28        
     1) Gilson, Kristen L 16            2) McCleery, Morgan D 17          
     3) Rehring, Jaclin R 16            4) Kuhlke, Kellyn M 17            
                  33.93   1:09.80 (1:09.80)     1:45.22 (35.42)   2:26.46 (1:16.66)
        2:57.06 (30.60)   3:32.30 (1:05.84)     4:01.17 (28.87)     4:32.28 (59.98)
 20 University Of Alabama-SE  'B'               3:45.68Y   4:32.35        
     1) Brinks, Hannah E 18             2) Zblewski, Maggie M 18          
     3) Roberts, Nicole R 18            4) Ewanich, Katrice M 18          
                  34.33   1:10.63 (1:10.63)     1:46.21 (35.58)   2:27.83 (1:17.20)
        2:57.12 (29.29)   3:31.60 (1:03.77)     4:00.72 (29.12)   4:32.35 (1:00.75)
 21 Southeastern Swim Club-IN  'A'              4:25.07    4:32.52        
     1) O'Connor, Maegan L 15           2) Jacobs, Christina M 16         
     3) Rogers, Lindsay K 17            4) Mercer, Carly A 15             
                  33.90   1:09.98 (1:09.98)     1:44.86 (34.88)   2:26.49 (1:16.51)
        2:56.04 (29.55)   3:32.44 (1:05.95)     4:00.89 (28.45)   4:32.52 (1:00.08)
 22 University of Florida-FL  'A'               4:20.51    4:33.35        
     1) *Spofforth, Gemma M 19          2) Carusone, Ashley H 21          
     3) Napier, Stephanie L 18          4) Larson, Kim S 21               
                  32.67   1:07.01 (1:07.01)     1:44.34 (37.33)   2:26.40 (1:19.39)
        2:57.06 (30.66)   3:33.01 (1:06.61)     4:01.66 (28.65)   4:33.35 (1:00.34)
 23 Ithaca Aquatics Club-NI  'B'                3:58.00Y   4:33.80        
     1) Edwards, Renee C 15             2) Norberg, Lauren A 15           
     3) Patchen, Bonnie K 16            4) Nicholson, Caitlin A 15        
                  36.05   1:14.87 (1:14.87)     1:48.09 (33.22)   2:26.80 (1:11.93)
        2:57.59 (30.79)   3:32.67 (1:05.87)     4:01.98 (29.31)   4:33.80 (1:01.13)
 24 Town of Tonawanda Titans Swim-NI  'A'       3:57.61Y   4:34.18        
     1) Dressel, Marissa L 14           2) Jacumski, Victoria L 14        
     3) Anthone, Jennifer E 17          4) Dockstader, Alexandra E 17     
                  33.17   1:08.53 (1:08.53)     1:44.18 (35.65)   2:25.69 (1:17.16)
        2:57.02 (31.33)   3:32.69 (1:07.00)     4:01.79 (29.10)   4:34.18 (1:01.49)
 25 Aquazot Swim Club-CA  'A'                   4:22.18    4:34.67        
     1) Shiumura, Anju L 17             2) Lee, Angela 14                 
     3) Stachowski, Alyssa L 17         4) Gabert, Stephanie R 17         
                  33.44   1:08.64 (1:08.64)     1:45.73 (37.09)   2:27.55 (1:18.91)
        2:58.43 (30.88)   3:33.98 (1:06.43)     4:02.98 (29.00)   4:34.67 (1:00.69)
 26 Rockwood Swim Club-OZ  'A'                  4:26.77    4:35.65        
     1) Masters, Amanda G 16            2) Spencer, Haley J 15            
     3) Grott, Kristin M 17             4) Miller, Cory E 17              
                  33.93   1:11.10 (1:11.10)     1:45.32 (34.22)   2:24.56 (1:13.46)
        2:56.76 (32.20)   3:35.63 (1:11.07)     4:04.06 (28.43)   4:35.65 (1:00.02)
 27 Pine Crest School-FG  'A'                   3:57.17Y   4:35.97        
     1) Atkinson, Brooke E 17           2) Van Emben, Sagette 17          
     3) Aiello, Rebecca L 13            4) *Eisenring, Stephanie K 16     
                  33.03   1:06.87 (1:06.87)     1:44.81 (37.94)   2:28.42 (1:21.55)
        2:58.83 (30.41)   3:35.15 (1:06.73)     4:04.08 (28.93)   4:35.97 (1:00.82)
 28 Rider University-NJ  'A'                    3:57.50Y   4:36.11        
     1) Tomasula, Kellyanne M 18        2) Urbanski, Lauren E 22          
     3) Modrov, Priscilla A 18          4) Clark, Courtney M 22           
                  32.62   1:06.80 (1:06.80)     1:43.60 (36.80)   2:26.82 (1:20.02)
        2:57.16 (30.34)   3:32.71 (1:05.89)     4:03.25 (30.54)   4:36.11 (1:03.40)
 29 Sarasota YMCA Sharks-FL  'A'                4:29.97    4:37.75        
     1) Piper, Lauren C 14              2) Showalter, Corinne A 16        
     3) Maglich, Nicole K 22            4) Largo, Ashley L 17             
                  33.46   1:10.23 (1:10.23)     1:47.62 (37.39)   2:30.15 (1:19.92)
        3:01.43 (31.28)   3:37.00 (1:06.85)     4:06.52 (29.52)   4:37.75 (1:00.75)
 30 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                4:30.39    4:38.03        
     1) Feltrin, Veronica L 16          2) Lang, Melissa J 15             
     3) Steenvoorden, Kristen M 16      4) Steenvoorden, Ashley N 16      
                  34.88   1:10.79 (1:10.79)     1:47.86 (37.07)   2:30.36 (1:19.57)
        3:01.12 (30.76)   3:36.52 (1:06.16)     4:06.19 (29.67)   4:38.03 (1:01.51)
 31 Florida Atlantic Swim Team-FG  'A'          4:27.37    4:38.17        
     1) Smith, Danielle A 15            2) Marsh, Katie L 18              
     3) Pike, Carly R 16                4) Williams, Charlotte L 15       
                  33.80   1:09.75 (1:09.75)     1:44.76 (35.01)   2:25.11 (1:15.36)
        2:56.85 (31.74)   3:34.53 (1:09.42)     4:04.60 (30.07)   4:38.17 (1:03.64)
 32 Lobo Aquatic Club-NM  'A'                   3:53.45Y   4:38.45        
     1) Clarridge, Tori J 20            2) Miller, Robyn J 23             
     3) Grisdale, Ashley M 18           4) Soldow, Kelly K 21             
                  34.01   1:08.92 (1:08.92)     1:47.43 (38.51)   2:31.20 (1:22.28)
        3:00.44 (29.24)   3:35.62 (1:04.42)     4:05.62 (30.00)   4:38.45 (1:02.83)
 33 Washington Township Rec Ctr-OH  'A'         3:57.52Y   4:39.33        
     1) Brooks, Rebecca J 15            2) Hackert, Lydia D 16            
     3) Boebinger, Megan M 14           4) Heuser, Darcy M 16             
                  33.50   1:08.15 (1:08.15)     1:44.00 (35.85)   2:26.67 (1:18.52)
        2:59.20 (32.53)   3:37.44 (1:10.77)     4:07.29 (29.85)   4:39.33 (1:01.89)
 34 University Of Connecticut-CT  'A'           3:52.76Y   4:39.57        
     1) Shelps, Lisa A 19               2) Kearns, Sarah A 20             
     3) DeVinney, Katie M 19            4) *Sanders, Danielle D 19        
                  33.37   1:07.51 (1:07.51)     1:46.83 (39.32)   2:31.82 (1:24.31)
        3:02.42 (30.60)   3:38.38 (1:06.56)     4:07.51 (29.13)   4:39.57 (1:01.19)
 35 St Charles Swim Team-IL  'A'                4:30.49    4:43.39        
     1) Tavierne, Elisabeth R 16        2) Clay, Jessica M 15             
     3) Desormey, Claire K 17           4) Chokran, Angie S 14            
                  33.55   1:09.94 (1:09.94)     1:47.15 (37.21)   2:29.20 (1:19.26)
        3:02.06 (32.86)   3:40.48 (1:11.28)     4:10.20 (29.72)   4:43.39 (1:02.91)
 -- Dallas Mustangs-NT  'A'                     4:20.25         DQ        
     1) Monroe, Meredith A 18           2) Beck, Spindrift S 16           
     3) Weickgenant, Catia C 16         4) Roth, Lauren A 17              
                  33.41   1:07.13 (1:07.13)     1:41.13 (34.00)   2:19.16 (1:12.03)
        2:49.78 (30.62)   3:24.42 (1:05.26)     3:53.19 (28.77)          DQ (59.59)
 -- North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        4:12.60         DQ        
     1) Lee, Felicia F 14               2) Hoff, Katie E 17               
     3) Kalisz, Courtney C 16           4) Harris, Laura W 14             
                  31.74   1:05.18 (1:05.18)     1:38.56 (33.38)   2:16.57 (1:11.39)
        2:46.55 (29.98)   3:19.67 (1:03.10)     3:47.10 (27.43)          DQ (58.20)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 21.64   6/16/2000 Alexander Popov, RUS                         
    American: A 21.76   8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix                       
   U.S. Open: O 21.76   8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix                       
US Open Meet: M 22.32   12/2/1999 Sabir Muhammed, Team Baywatch                
  Oly. Trial:   23.49                                                          
Sum. Nat Cut:   23.69                                                          
 Open Cut 06:   24.19                                                          
                23.49  OLYM
                23.79  SUMM
                23.89  SP19
                24.19  SC N
                24.69  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Tsagkarakis, Apostolis   24 University Of Al-SE    22.63      22.88 OLYM   
  2 Tedhams, Cole S           23 Sun Devil-AZ           23.00      23.53 SUMM   
  3 Booher, Blake S           21 Unattached-IL          23.37      23.76 SUMM   
  4 Horner, Chris E           27 Walnut Creek Aqu-PC    23.98      24.44 SP18   
  5 Seebeck, Cam A            18 Unattached-MN          20.80      24.47 SP18   
  6 Player, Scott W           18 Rider University-NJ    25.12      25.00        
  7 *Davelaar, Rodion R       16 Bolles School Sh-FL       NT      25.03        
  8 *Guntoro, Bobby B         19 Bolles School Sh-FL    24.75      25.16        
  9 *Whitehurst, Branden W    17 Bolles School Sh-FL       NT      25.26        
 10 Mehr, Andrew M            20 Illinois Tech Sw-IL    24.91      25.31        
 11 Law, Jordy A              17 Old Dominion Aqu-VA    24.81      25.40        
 12 Shorette, Luke J          21 Illinois Tech Sw-IL    25.00      26.35        
 13 *Lopez, Arsenio           24 Team Puerto Rico       24.55      30.47        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
       World: W 21.64   6/16/2000 Alexander Popov, RUS                         
    American: A 21.76   8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix                       
   U.S. Open: O 21.76   8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix                       
US Open Meet: M 22.32   12/2/1999 Sabir Muhammed, Team Baywatch                
  Oly. Trial:   23.49                                                          
Sum. Nat Cut:   23.69                                                          
 Open Cut 06:   24.19                                                          
                23.49  OLYM
                23.79  SUMM
                23.89  SP19
                24.19  SC N
                24.69  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 *Chagas, Gustavo B        20 Virginia Gators-VA     24.07      23.89 SP19   
  2 Smith, Trey T             22 Purdue Universit-IN    24.07      24.35 SP18   
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 21.64   6/16/2000 Alexander Popov, RUS                         
    American: A 21.76   8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix                       
   U.S. Open: O 21.76   8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix                       
US Open Meet: M 22.32   12/2/1999 Sabir Muhammed, Team Baywatch                
  Oly. Trial:   23.49                                                          
Sum. Nat Cut:   23.69                                                          
 Open Cut 06:   24.19                                                          
                23.49  OLYM
                23.79  SUMM
                23.89  SP19
                24.19  SC N
                24.69  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jones, Michael B          21 University Of Al-SE    24.21      24.37 SP18   
  2 Law, Jordy A              17 Old Dominion Aqu-VA    21.89      24.81        
  3 Will, Chris S             21 Unattached-MD          24.50      24.96        
  4 Conrad, Nick G            19 University Of Co-CT    24.60      24.99        
  5 *Davelaar, Rodion R       16 Bolles School Sh-FL    24.30      25.06        
  6 Anderson, Brian M         17 St Charles Swim-IL     26.84      26.03        
  7 Cohen, Jesse S            17 Lakeland Hills-NJ/R    24.39      26.07        
  8 *Ng, Callum               21 U B C Dolphins         26.00      26.12        
  9 Roth, B. J. C             16 St Charles Swim-IL     26.85      26.29        
 
Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 21.64   6/16/2000 Alexander Popov, RUS                         
    American: A 21.76   8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix                       
   U.S. Open: O 21.76   8/15/2000 Gary Hall Jr., Phoenix                       
US Open Meet: M 22.11  11/30/2006 Cullen A Jones, NC State Aquatic             
  Oly. Trial:   23.49                                                          
 Spring  19+:   23.89                                                          
 Spring 18 U:   24.69                                                          
Sum. Nat Cut:   23.79                                                          
 Open Cut 06:   24.19                                                          
                23.49  OLYM
                23.79  SUMM
                23.89  SP19
                24.19  SC N
                24.69  SP18
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jones, Cullen A     22 NC State Aquatic-NC    22.45      22.11MOLYM    20  
  2 *Hayden, Brent      23 U B C Dolphins         22.80      22.40 OLYM    17  
  3 *Burnett, Simon A   23 Tucson Ford Deal-AZ    23.05      22.62 OLYM    16  
  4 *Tsagkarakis, Apos  24 University Of Al-SE    22.63      22.80 OLYM    15  
  5 Tedhams, Cole S     23 Sun Devil-AZ           23.17      23.14 OLYM    14  
  6 *Becerra, Camilo    26 Fort Worth Area-NT     23.14      23.24 OLYM    13  
  7 Bubolz, Kyle C      20 Northwestern Uni-IL    23.23      23.37 OLYM    12  
  8 Woodward, Gabe T    27 Bakersfield Swim-CC    23.18      23.44 OLYM    11  
B - Final
  9 *Kishida, Masayuki  21 Tucson Ford Deal-AZ    23.63      23.25 OLYM     9  
 10 Crocker, Ian L      24 Longhorn Aquatic-ST    23.74      23.33 OLYM     7  
 11 Payne, Mike A       24 Seymour Swimming-IN    23.65      23.56 SUMM     6  
 12 *Garmendia, Emilio  24 Team Mexico            23.71      23.65 SUMM     4.5
 12 Lundquist, Bryan J  21 Auburn Universit-SE    23.58      23.65 SUMM     4.5
 14 *Barbic, Bruno      20 Northwestern Uni-IL    23.79      23.69 SUMM     3  
 15 Goodrich, Scott S   20 Auburn Universit-SE    23.80      23.87 SP19     2  
 16 *Hedo, Dennis E     21 Saluki Swim Club-OZ    23.73      23.89 SP19     1  
C - Final
 17 Verhoef, Peter J    22 Una Absc-GA            23.83      23.41 OLYM   
 18 Righi, Alex M       20 Yale-CT                24.02      23.56 SUMM   
 19 *Botha, Jarryd      21 Florida State Un-FL    23.89      23.71 SUMM   
 20 Baseheart, Josh J   24 Schroeder YMCA S-WI    24.04      23.78 SUMM   
 21 *Chagas, Gustavo B  20 Virginia Gators-VA     24.07      23.89 SP19   
 22 *Houston, Craig     21 Scottland              23.89      23.98 SC N   
 23 *Laban, Joshua N    23 St. Croix              24.03      23.99 SC N   
 24 Aiken, Aaron J      17 Central FL Marli-FL    24.02      24.13 SC N   
Preliminaries
 24 Smith, Trey T       22 Purdue Universit-IN    24.07                   
 26 *Lenton, Matt J     20 Una IU-IN              24.09                   
 27 White, J. D. D      23 RallySport Aquat-CO    24.10                   
 28 Moss, Ryan C        21 Air Force Academ-CO    24.14                   
 29 Ryser, Evan L       19 Univ. Of Michiga-MI    24.15                   
 29 Feigen, Jimmy E     17 San Antonio Wave-ST    24.15                   
 31 Booher, Blake S     21 Unattached-IL          24.22                   
 32 Zimarev, Yury       20 Unattached-MR/Old W    24.31                   
 33 Daniels, Jeff C     16 Clovis Swim Club-CC    24.32                   
 34 Berrettini, Jonath  21 Unattached - DM-NT/    24.33                   
 35 Savulich, Bobby T   19 Univ. Of Michiga-MI    24.34                   
 36 Reed, Evan M        17 Upper Main Line-MA     24.38                   
 37 *Lopez, Arsenio     24 Team Puerto Rico       24.39                   
 38 Kenney, Eddie E     21 Purdue Universit-IN    24.40                   
 39 McHugh, Ryan P      20 Una Mus-OH             24.43                   
 39 Grosser, Jake W     17 St Charles Swim-IL     24.43                   
 41 Staab, Austin K     18 Westerville A. C-OH    24.44                   
 42 Gillispie, Kevin    20 Team Alberta           24.46                   
 43 Schmitt, Adam J     20 Michigan State U-MI    24.48                   
 44 *Falconer, Ranald   19 Scottland              24.49                   
 44 *Friscione, Rodrig  23 Itesm - Monterre       24.49                   
 46 Brady, Chris D      18 Univ. Of Michiga-MI    24.50                   
 47 Horner, Chris E     27 Walnut Creek Aqu-PC    24.53                   
 48 Pinno, Eric S       19 Towson Universit-MD    24.54                   
 49 Kilgore, Adley C    22 Unattached-AM          24.55                   
 50 *Ackermann, Stepha  13 Saluki Swim Club-OZ    24.57                   
 50 Spiegel, Sean S     24 Highlands Hurric-FL    24.57                   
 52 *Hamilton, Brad     19 Team Jamaica           24.59                   
 53 Penniman, Daniel L  20 University of Fl-FL    24.66                   
 54 Bretscher, Andrew   18 Auburn Universit-SE    24.67                   
 55 Caskey, Neil A      17 Fleet Swimming-GU      24.68                   
 56 Cordes, Nick J      17 Blackhawk Area S-IA    24.72                   
 57 Tate, Jarrett E     17 Dekalb Aquatics-GA     24.73                   
 58 Maese, Kyle O       18 Auburn Universit-SE    24.76                   
 59 Scheren, Stephen A  19 Auburn Universit-SE    24.77                   
 60 Etherington, Chris  20 Una BA-IN              24.83                   
 61 *Bayata, Enrique    19 Team Mexico            24.85                   
 61 Ranochak, Jonathon  21 Purdue Universit-IN    24.85                   
 61 Seebeck, Cam A      18 Unattached-MN          24.85                   
 64 *Park, Jin M        19 Peddie Aquatic A-NJ    24.86                   
 65 Jupp, Donald A      22 Unattached-MV          24.87                   
 66 Mullen, John J      20 Purdue Universit-IN    24.88                   
 67 Lindauer, Chris K   20 University of Lo-KY    24.92                   
 68 Robberson, Garrett  17 Kerr-Mcgee Swim-OK     25.00                   
 69 Cross, Joel J       23 Coast Guard Blue-VA    25.34                   
 -- *Fraser, Shaune D   18 University of Fl-FL      DQ                    
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 47.84   9/19/2000 Pieter van den Hoogenband, NED               
    American: A 48.17   7/10/2004 Jason Lezak, Irvine Nova                     
   U.S. Open: O 48.17   7/10/2004 Jason Lezak, Irvine Nova                     
US Open Meet: M 48.98   12/3/2005 Nicholas Brunelli, Sun Devil                 
  Oly. Trial:   51.59                                                          
 Spring  19+:   52.39                                                          
 Spring 18 U:   52.99                                                          
Sum. Nat Cut:   52.19                                                          
 Open Cut 06:   52.99                                                          
                51.59  OLYM
                52.19  SUMM
                52.39  SP19
                52.99  SC N
                52.99  SP18
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael F   21 Club Wolverine-MI      50.56      49.16 OLYM    20  
                  24.11       49.16 (25.05)                                        
  2 Jones, Cullen A     22 NC State Aquatic-NC    50.72      50.15 OLYM    17  
                  24.45       50.15 (25.70)                                        
  3 *Burnett, Simon A   23 Tucson Ford Deal-AZ    50.72      50.21 OLYM    16  
                  24.27       50.21 (25.94)                                        
  4 Woodward, Gabe T    27 Bakersfield Swim-CC    50.82      50.90 OLYM    15  
                  24.40       50.90 (26.50)                                        
  5 Van Wie, Doug P     22 Auburn Aquatics-SE     51.27      51.22 OLYM    14  
                  24.58       51.22 (26.64)                                        
  6 Bubolz, Kyle C      20 Northwestern Uni-IL    51.32      51.35 OLYM    13  
                  24.44       51.35 (26.91)                                        
  7 *Houston, Craig     21 Scottland              51.88      51.62 SUMM    12  
                  24.40       51.62 (27.22)                                        
  8 Mania, Adam M       23 Una Ssty-WI            51.85      51.87 SUMM    11  
                  24.44       51.87 (27.43)                                        
B - Final
  9 Crocker, Ian L      24 Longhorn Aquatic-ST    52.22      51.26 OLYM     9  
                  24.68       51.26 (26.58)                                        
 10 Righi, Alex M       20 Yale-CT                52.01      51.50 OLYM     7  
                  24.65       51.50 (26.85)                                        
 11 *Tsagkarakis, Apos  24 University Of Al-SE    51.94      51.63 SUMM     6  
                  24.69       51.63 (26.94)                                        
 12 Cramer, Jayme O     23 Southeastern Swi-IN    51.89      51.89 SUMM     5  
                  25.30       51.89 (26.59)                                        
 13 *Becerra, Camilo    26 Fort Worth Area-NT     52.09      51.98 SUMM     4  
                  24.51       51.98 (27.47)                                        
 14 Savulich, Bobby T   19 Univ. Of Michiga-MI    51.90      52.03 SUMM     3  
                  25.01       52.03 (27.02)                                        
 15 Tedhams, Cole S     23 Sun Devil-AZ           52.18      52.04 SUMM     2  
                  24.77       52.04 (27.27)                                        
 16 Knaute, Chris L     21 Air Force Academ-CO    52.32      53.33          1  
                  25.74       53.33 (27.59)                                        
C - Final
 17 Keller, Klete D     24 Club Wolverine-MI      52.36      51.54 OLYM   
                  25.48       51.54 (26.06)                                        
 18 *Shapira Bar-Or, N  17 Bolles School Sh-FL    52.46      52.21 SP19   
                  25.23       52.21 (26.98)                                        
 19 Lundquist, Bryan J  21 Auburn Universit-SE    52.33      52.32 SP19   
                  25.20       52.32 (27.12)                                        
 19 Baseheart, Josh J   24 Schroeder YMCA S-WI    52.34      52.32 SP19   
                  25.05       52.32 (27.27)                                        
 21 Feigen, Jimmy E     17 San Antonio Wave-ST    52.67      52.38 SP19   
                  25.54       52.38 (26.84)                                        
 22 Verhoef, Peter J    22 Una Absc-GA            52.45      52.53 SC N   
                  25.24       52.53 (27.29)                                        
 23 Deberry, Tyler S    22 Tucson Ford Deal-AZ    52.60      52.70 SC N   
                  25.41       52.70 (27.29)                                        
 24 Weston, Ben C       25 Pacific Swim-SI/Swi    52.75      52.85 SC N   
                  25.71       52.85 (27.14)                                        
Preliminaries
 13 Nilsson, Eric T     19 Northwestern Uni-IL    52.06                   
 23 *Chagas, Gustavo B  20 Virginia Gators-VA     52.56                   
 25 Lochte, Ryan S      22 Daytona Beach-FL       52.61                   
 28 Reed, Tyler W       18 Greater Bowling-KY     52.77                   
 29 Ruthenberg, Efri M  21 United States Mi-MR    52.79                   
 30 *Hedo, Dennis E     21 Saluki Swim Club-OZ    52.81                   
 31 Aiken, Aaron J      17 Central FL Marli-FL    52.84                   
 32 *Kishida, Masayuki  21 Tucson Ford Deal-AZ    52.86                   
 33 *Houston, Scott     19 Scottland              52.91                   
 34 Baseheart, Kevin C  17 Schroeder YMCA S-WI    52.95                   
 34 Schmitt, Adam J     20 Michigan State U-MI    52.95                   
 36 *Garmendia, Emilio  24 Team Mexico            53.00                   
 37 Goodrich, Scott S   20 Auburn Universit-SE    53.01                   
 38 Ross, Michael S     38 Bluefish-NE            53.15                   
 38 Ryser, Evan L       19 Univ. Of Michiga-MI    53.15                   
 40 Reed, Evan M        17 Upper Main Line-MA     53.18                   
 41 *Laban, Joshua N    23 St. Croix              53.19                   
 42 White, J. D. D      23 RallySport Aquat-CO    53.29                   
 43 Gillispie, Kevin    20 Team Alberta           53.32                   
 44 McGill, Tyler T     19 Auburn Universit-SE    53.33                   
 45 *Wollach, Pascal D  19 Auburn Universit-SE    53.36                   
 45 *Botha, Jarryd      21 Florida State Un-FL    53.36                   
 47 *Mihalca, Alin      21 University Of Al-SE    53.43                   
 47 *Hunter, Andrew     20 Scottland              53.43                   
 49 *Falconer, Ranald   19 Scottland              53.46                   
 50 Houchin, Charlie G  19 Univ. Of Michiga-MI    53.56                   
 51 Grosser, Jake W     17 St Charles Swim-IL     53.60                   
 52 *Siqueiros, Alejan  24 Team Mexico            53.73                   
 53 Booher, Blake S     21 Unattached-IL          53.74                   
 53 Scheren, Stephen A  19 Auburn Universit-SE    53.74                   
 55 *Fraser, Shaune D   18 University of Fl-FL    53.81                   
 56 *Lenton, Matt J     20 Una IU-IN              53.82                   
 57 Smith, Trey T       22 Purdue Universit-IN    53.86                   
 57 Seebeck, Cam A      18 Unattached-MN          53.86                   
 59 Schmitt, John S     20 Purdue Universit-IN    53.88                   
 60 *Bayata, Enrique    19 Team Mexico            53.90                   
 61 *Van Isschot, Carl  19 University of Lo-KY    53.92                   
 62 Foss, Andrew A      21 Yale-CT                53.97                   
 63 Cordes, Nick J      17 Blackhawk Area S-IA    54.19                   
 63 Ranochak, Jonathon  21 Purdue Universit-IN    54.19                   
 65 Penniman, Daniel L  20 University of Fl-FL    54.22                   
 66 Lindauer, Chris K   20 University of Lo-KY    54.26                   
 66 *Jones, Tristan M   21 University Of Co-CT    54.26                   
 68 Kenney, Eddie E     21 Purdue Universit-IN    54.34                   
 69 *Park, Jin M        19 Peddie Aquatic A-NJ    54.36                   
 70 Kirkpatrick, Adria  18 Tucson Ford Deal-AZ    54.37                   
 71 *Escobar, Luis      21 Team Mexico            54.64                   
 72 Smith, Matt C       25 Santa Clara Swim-PC    54.68                   
 73 *Ackermann, Stepha  13 Saluki Swim Club-OZ    54.69                   
 74 Staab, Austin K     18 Westerville A. C-OH    54.77                   
 75 *Koba, Sho          19 Michigan State U-MI    54.81                   
 76 *Hamilton, Brad     19 Team Jamaica           55.01                   
 77 Strickler, Gabe R   18 Michigan State U-MI    55.15                   
 78 Long, John S        18 Auburn Universit-SE    55.47                   
 79 Caskey, Neil A      17 Fleet Swimming-GU      55.72                   
 80 Bretscher, Andrew   18 Auburn Universit-SE    55.82                   
 81 Johnson, Grant S    21 University of Fl-FL    56.80                   
 -- *Hayden, Brent      23 U B C Dolphins           DQ                    
 -- *Lopez, Arsenio     24 Team Puerto Rico         DQ                    
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 47.84   9/19/2000 Pieter van den Hoogenband, NED               
    American: A 48.17   7/10/2004 Jason Lezak, Irvine Nova                     
   U.S. Open: O 48.17   7/10/2004 Jason Lezak, Irvine Nova                     
US Open Meet: M 49.18   12/4/1999 Pieter van den Hoogenband, NED               
  Oly. Trial:   51.59                                                          
Sum. Nat Cut:   51.99                                                          
 Open Cut 06:   52.99                                                          
                51.59  OLYM
                52.19  SUMM
                52.39  SP19
                52.99  SC N
                52.99  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Mathews, Sean A           17 Rockwood Swim Cl-OZ    53.81      53.18        
                  26.19       53.18 (26.99)                                        
  2 Daniels, Jeff C           16 Clovis Swim Club-CC    53.75      54.21        
                  26.11       54.21 (28.10)                                        
  3 Zakrzewski, Kevin R       24 Wisconsin Aquati-WI    54.03      54.22        
                  26.06       54.22 (28.16)                                        
  4 Bagley, Chris A           17 Bulldog Aquatic-MI     46.32      55.57        
                  26.31       55.57 (29.26)                                        
  5 Mehr, Andrew M            20 Illinois Tech Sw-IL    54.91      55.70        
                  26.77       55.70 (28.93)                                        
  6 Shirey, Reese O           16 Unattached-SE          55.11      55.84        
                  26.95       55.84 (28.89)                                        
  7 Anderson, Brian M         17 St Charles Swim-IL     56.51      56.57        
                  26.99       56.57 (29.58)                                        
  8 Freeman, Timmy V          16 Walnut Creek Aqu-PC    56.12      57.22        
                  27.49       57.22 (29.73)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 47.84   9/19/2000 Pieter van den Hoogenband, NED               
    American: A 48.17   7/10/2004 Jason Lezak, Irvine Nova                     
   U.S. Open: O 48.17   7/10/2004 Jason Lezak, Irvine Nova                     
US Open Meet: M 49.18   12/4/1999 Pieter van den Hoogenband, NED               
  Oly. Trial:   51.59                                                          
Sum. Nat Cut:   51.99                                                          
 Open Cut 06:   52.99                                                          
                51.59  OLYM
                52.19  SUMM
                52.39  SP19
                52.99  SC N
                52.99  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            14 Long Island Aqua-MR    53.74      52.95 SC N   
                  25.58       52.95 (27.37)                                        
  2 Vadney, Jason C           21 Michigan State U-MI       NT      53.66        
                  25.90       53.66 (27.76)                                        
  3 Pinno, Eric S             19 Towson Universit-MD    45.80      54.30        
                  26.17       54.30 (28.13)                                        
  4 Knuckles, Brian S         18 Rockwood Swim Cl-OZ    55.69      55.92        
                  26.83       55.92 (29.09)                                        
  5 Andrepont, Nathan M       17 Bolles School Sh-FL    57.29      56.64        
                  27.80       56.64 (28.84)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:44.06   7/25/2001 Ian Thorpe, AUS                            
    American: A 1:45.32   8/16/2004 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 1:45.63   6/12/2004 Ian Thorpe, AUS                            
US Open Meet: M 1:47.47   12/1/1995 Pieter van den Hoogenband, NED             
  Oly. Trial:   1:52.89                                                        
Sum. Nat Cut:   1:53.69                                                        
 Open Cut 06:   1:55.69                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:54.09  SUMM
                1:54.49  SP19
                1:55.69  SC N
                1:55.69  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weston, Ben C             25 Pacific Swim-SI/Swi  1:53.68    1:55.67 SC N   
                  27.26       56.84 (29.58)     1:26.17 (29.33)     1:55.67 (29.50)
  2 Thompson, Kyle J          17 Una West-WI          1:58.72    1:59.57        
                  28.01       59.13 (31.12)     1:30.04 (30.91)     1:59.57 (29.53)
  3 Knuckles, Brian S         18 Rockwood Swim Cl-OZ  1:58.04    1:59.67        
                  27.56       57.60 (30.04)     1:28.63 (31.03)     1:59.67 (31.04)
  4 Caron, Eric J             16 Tar Heel Aquatic-NC  1:58.00    2:00.02        
                  27.92       58.64 (30.72)     1:29.66 (31.02)     2:00.02 (30.36)
  5 Miller, Jared J           17 Cincinnati Marli-OH  1:58.70    2:00.72        
                  28.46     1:00.30 (31.84)     1:31.07 (30.77)     2:00.72 (29.65)
  6 Mills, Tyler A            18 Tar Heel Aquatic-NC  2:02.00    2:04.59        
                  28.57       59.85 (31.28)     1:32.07 (32.22)     2:04.59 (32.52)
  7 Roth, B. J. C             16 St Charles Swim-IL   2:08.50    2:13.81        
                  30.69     1:05.11 (34.42)     1:40.09 (34.98)     2:13.81 (33.72)
 
Men 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:44.06   7/25/2001 Ian Thorpe, AUS                            
    American: A 1:45.20   7/26/2005 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 1:45.50   7/14/2006 Michael Phelps, Club Wolverine             
US Open Meet: M 1:46.23   12/2/2005 Pieter van den Hoogenband, PSV             
  Oly. Trial:   1:52.89                                                        
 Spring  19+:   1:54.49                                                        
 Spring 18 U:   1:55.69                                                        
Sum. Nat Cut:   1:54.09                                                        
 Open Cut 06:   1:55.69                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:54.09  SUMM
                1:54.49  SP19
                1:55.69  SC N
                1:55.69  SP18
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael F   21 Club Wolverine-MI    1:52.08    1:49.48 OLYM    20  
                  25.70       53.76 (28.06)     1:22.01 (28.25)     1:49.48 (27.47)
  2 *Burnett, Simon A   23 Tucson Ford Deal-AZ  1:52.04    1:50.11 OLYM    17  
                  25.54       53.85 (28.31)     1:22.34 (28.49)     1:50.11 (27.77)
  3 *Renwick, Robbie    18 Scottland            1:51.95    1:50.49 OLYM    16  
                  25.67       53.99 (28.32)     1:22.76 (28.77)     1:50.49 (27.73)
  4 *Johns, Brian D     24 U B C Dolphins       1:52.01    1:50.60 OLYM    15  
                  25.94       54.26 (28.32)     1:22.91 (28.65)     1:50.60 (27.69)
  5 *Hunter, Andrew     20 Scottland            1:52.70    1:50.89 OLYM    14  
                  26.29       54.79 (28.50)     1:23.45 (28.66)     1:50.89 (27.44)
  6 Keller, Klete D     24 Club Wolverine-MI    1:52.48    1:51.55 OLYM    13  
                  27.09       55.44 (28.35)     1:23.77 (28.33)     1:51.55 (27.78)
  7 Savulich, Bobby T   19 Univ. Of Michiga-MI  1:52.82    1:51.77 OLYM    12  
                  25.93       54.02 (28.09)     1:22.83 (28.81)     1:51.77 (28.94)
  8 Nilsson, Eric T     19 Northwestern Uni-IL  1:52.05    1:51.95 OLYM    11  
                  26.37       54.59 (28.22)     1:23.31 (28.72)     1:51.95 (28.64)
B - Final
  9 Vanderkaay, Peter   22 Club Wolverine-MI    1:54.01    1:51.39 OLYM     9  
                  26.21       55.03 (28.82)     1:23.35 (28.32)     1:51.39 (28.04)
 10 Madwed, Dan L       17 North Baltimore-MD   1:53.61    1:52.08 OLYM     7  
                  27.04       55.35 (28.31)     1:24.02 (28.67)     1:52.08 (28.06)
 11 Deberry, Tyler S    22 Tucson Ford Deal-AZ  1:53.15    1:52.26 OLYM     6  
                  26.22       54.77 (28.55)     1:23.83 (29.06)     1:52.26 (28.43)
 12 Patton, Matt E      19 Univ. Of Michiga-MI  1:53.79    1:52.65 OLYM     5  
                  26.94       55.61 (28.67)     1:24.57 (28.96)     1:52.65 (28.08)
 13 Margalis, Robert J  24 Saint Petersburg-FL  1:53.59    1:52.99 SUMM     4  
                  26.94       56.19 (29.25)     1:25.15 (28.96)     1:52.99 (27.84)
 14 Cramer, Jayme O     23 Southeastern Swi-IN  1:53.76    1:53.17 SUMM     3  
                  26.76       55.62 (28.86)     1:24.78 (29.16)     1:53.17 (28.39)
 15 Manley, Steven J    24 Unattached-FG        1:53.96    1:54.31 SP19     2  
                  26.70       55.11 (28.41)     1:24.57 (29.46)     1:54.31 (29.74)
 16 *Hedo, Dennis E     21 Saluki Swim Club-OZ  1:54.06    1:54.38 SP19     1  
                  26.26       55.19 (28.93)     1:24.52 (29.33)     1:54.38 (29.86)
C - Final
 17 *Shapira Bar-Or, N  17 Bolles School Sh-FL  1:54.41    1:52.80 OLYM   
                  26.38       55.08 (28.70)     1:24.04 (28.96)     1:52.80 (28.76)
 18 *Schultz, Andre     18 Univ. Of Michiga-MI  1:54.35    1:53.87 SUMM   
                  27.34       57.13 (29.79)     1:25.68 (28.55)     1:53.87 (28.19)
 19 Koucheravy, Tom M   21 Una Gmu-PV           1:54.35    1:54.35 SP19   
                  26.21       54.99 (28.78)     1:24.75 (29.76)     1:54.35 (29.60)
 20 Novakoff, Andrew S  16 Pine Crest Schoo-FG  1:55.06    1:54.42 SP19   
                  26.85       55.91 (29.06)     1:25.48 (29.57)     1:54.42 (28.94)
 21 *Houston, Stuart    17 Scottland            1:55.40    1:54.53 SC N   
                  26.68       55.59 (28.91)     1:25.30 (29.71)     1:54.53 (29.23)
 22 *Mihalca, Alin      21 University Of Al-SE  1:55.21    1:54.74 SC N   
                  26.65       55.78 (29.13)     1:25.53 (29.75)     1:54.74 (29.21)
 23 Aiken, Aaron J      17 Central FL Marli-FL  1:54.49    1:56.07        
                  26.04       54.83 (28.79)     1:24.98 (30.15)     1:56.07 (31.09)
 24 Mathews, Sean A     17 Rockwood Swim Cl-OZ  1:55.58    1:56.85        
                  27.30       57.19 (29.89)     1:27.20 (30.01)     1:56.85 (29.65)
Preliminaries
  7 *Hayden, Brent      23 U B C Dolphins       1:52.68                   
 18 Knaute, Chris L     21 Air Force Academ-CO  1:54.12                   
 23 *Fesenko, Sergiy    24 Club Paradise-IN     1:54.88                   
 24 Lochte, Ryan S      22 Daytona Beach-FL     1:54.95                   
 29 *Santoro, Antonio   23 Saluki Swim Club-OZ  1:55.62                   
 30 *Chagas, Gustavo B  20 Virginia Gators-VA   1:55.79                   
 31 Peterson, Chip B    18 North Carolina A-NC  1:55.80                   
 32 Wagner, Jack S      14 Long Island Aqua-MR  1:56.16                   
 33 Schmitt, Adam J     20 Michigan State U-MI  1:56.19                   
 34 Reed, Tyler W       18 Greater Bowling-KY   1:56.22                   
 35 Helms, J. J. J      18 Unattached-GU        1:56.33                   
 36 *Fraser, Shaune D   18 University of Fl-FL  1:56.48                   
 37 Houchin, Charlie G  19 Univ. Of Michiga-MI  1:56.50                   
 38 Baseheart, Kevin C  17 Schroeder YMCA S-WI  1:56.53                   
 39 Scheren, Stephen A  19 Auburn Universit-SE  1:56.58                   
 40 Reed, Evan M        17 Upper Main Line-MA   1:56.59                   
 40 Barba, Sal G        19 Univ. Of Michiga-MI  1:56.59                   
 42 *Rudolf, Roland     21 University of Fl-FL  1:56.61                   
 43 *Koba, Sho          19 Michigan State U-MI  1:56.65                   
 44 Owens, Kyle S       16 Barracuda Swim C-SE  1:56.69                   
 45 Collins, Bryan R    18 Green Terror Aqu-MD  1:56.70                   
 46 Foss, Andrew A      21 Yale-CT              1:56.75                   
 47 Detra, A. J. J      16 Sarasota YMCA Sh-FL  1:56.79                   
 48 Mosko, David M      17 Cincinnati Marli-OH  1:56.81                   
 49 DeJong, Adam J      18 Univ. Of Michiga-MI  1:57.00                   
 50 Dove, Will D        18 Auburn Universit-SE  1:57.02                   
 51 Liebhold, Tim D     23 Wisconsin Aquati-WI  1:57.06                   
 52 Ricard, Paul B      21 Una Mus-OH           1:57.08                   
 53 *Monasterio, Ricar  28 Gator Swim Club-FL   1:57.21                   
 54 Koehler, John K     20 Indiana Universi-IN  1:57.26                   
 55 *Siqueiros, Alejan  24 Team Mexico          1:57.35                   
 56 McLarty, Dustin F   20 University of Fl-FL  1:57.69                   
 57 Kirkpatrick, Adria  18 Tucson Ford Deal-AZ  1:57.75                   
 58 Ryser, Evan L       19 Univ. Of Michiga-MI  1:57.83                   
 59 Schmitt, John S     20 Purdue Universit-IN  1:57.84                   
 60 Caskey, Neil A      17 Fleet Swimming-GU    1:57.88                   
 61 Thompson, Craig B   21 Purdue Universit-IN  1:58.06                   
 62 McGill, Tyler T     19 Auburn Universit-SE  1:58.16                   
 63 McCarthy, Kevin C   16 Atlantis Aquatic-MA  1:58.24                   
 64 Sioui, Adam C       24 Team Alberta         1:58.29                   
 65 *Pedraza, Joey      19 Pine Crest Schoo-FG  1:58.53                   
 66 *Lawson, Charlton   21 University of Lo-KY  1:58.57                   
 67 *Escobar, Luis      21 Team Mexico          1:58.58                   
 68 Schneider, Joey A   22 Auburn Universit-SE  1:58.76                   
 69 Burckle, Clark C    18 University of Fl-FL  1:59.21                   
 70 Gillispie, Kevin    20 Team Alberta         1:59.30                   
 71 Yano, Rikiya        16 Aquazot-CA           1:59.36                   
 72 Penniman, Daniel L  20 University of Fl-FL  1:59.38                   
 73 *Falconer, Ranald   19 Scottland            1:59.42                   
 74 King, Jayson B      18 Kansas City Blaz-MV  1:59.58                   
 75 Ziegler, Joe A      16 Area Tallahassee-FL  1:59.75                   
 76 Long, John S        18 Auburn Universit-SE  2:00.93                   
 77 Smith, Jeff K       21 Auburn Universit-SE  2:01.20                   
 78 Stacy, Peter K      16 The Great Wolf S-MN  2:01.28                   
 79 Staab, Austin K     18 Westerville A. C-OH  2:01.86                   
 80 *Wollach, Pascal D  19 Auburn Universit-SE  2:01.88                   
 81 Johnson, Grant S    21 University of Fl-FL  2:02.00                   
 -- *Park, Jin M        19 Peddie Aquatic A-NJ      DQ                    
 -- Van Wie, Doug P     22 Auburn Aquatics-SE       DQ                    
 -- *Ally, Bradley K    19 University of Fl-FL      DQ                    
 -- White, J. D. D      23 RallySport Aquat-CO      DQ                    
 -- Hughes, Tim H       20 University of Fl-FL      DQ                    
 -- *Smith, Lewis       18 Scottland                DQ                    
 -- Nead, Kevin T       21 University of Fl-FL      DQ                    
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:44.06   7/25/2001 Ian Thorpe, AUS                            
    American: A 1:45.32   8/16/2004 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 1:45.63   6/12/2004 Ian Thorpe, AUS                            
US Open Meet: M 1:47.47   12/1/1995 Pieter van den Hoogenband, NED             
  Oly. Trial:   1:52.89                                                        
Sum. Nat Cut:   1:53.69                                                        
 Open Cut 06:   1:55.69                                                        
                1:52.89  OLYM
                1:54.09  SUMM
                1:54.49  SP19
                1:55.69  SC N
                1:55.69  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Donnelly, Vincent J       15 Tampa Bay Commun-FL  1:58.22    2:01.11        
                  27.99       59.05 (31.06)     1:30.51 (31.46)     2:01.11 (30.60)
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:40.08   7/30/2002 Ian Thorpe, AUS                            
    American: A 3:44.11   8/14/2004 Klete Keller, USA                          
   U.S. Open: O 3:44.19    7/7/2004 Klete Keller, Club Wolverine               
US Open Meet: M 3:49.50   12/2/1999 Grant Hackett, AUS                         
  Oly. Trial:   3:59.99                                                        
 Spring  19+:   4:03.79                                                        
 Spring 18 U:   4:06.19                                                        
Sum. Nat Cut:   4:02.99                                                        
 Open Cut 06:   4:05.89                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:02.99  SUMM
                4:03.79  SP19
                4:05.89  SC N
                4:06.19  SP18
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 *Mellouli, Ous      22 Una Troj-CA          3:56.49    3:53.20 OLYM    20  
                  27.26       56.92 (29.66)     1:27.14 (30.22)     1:57.45 (30.31)
        2:26.99 (29.54)     2:56.39 (29.40)     3:25.16 (28.77)     3:53.20 (28.04)
  2 *Fesenko, Sergiy    24 Club Paradise-IN     3:56.54    3:53.46 OLYM    17  
                  27.38       56.97 (29.59)     1:26.76 (29.79)     1:56.87 (30.11)
        2:26.40 (29.53)     2:56.51 (30.11)     3:25.85 (29.34)     3:53.46 (27.61)
  3 *Renwick, Robbie    18 Scottland            3:54.17    3:53.55 OLYM    16  
                  26.58       56.54 (29.96)     1:26.67 (30.13)     1:56.89 (30.22)
        2:26.63 (29.74)     2:56.41 (29.78)     3:25.54 (29.13)     3:53.55 (28.01)
  4 Margalis, Robert J  24 Saint Petersburg-FL  3:56.25    3:53.77 OLYM    15  
                  27.52       56.91 (29.39)     1:26.55 (29.64)     1:56.71 (30.16)
        2:26.37 (29.66)     2:56.54 (30.17)     3:25.71 (29.17)     3:53.77 (28.06)
  5 Vanderkaay, Peter   22 Club Wolverine-MI    3:56.57    3:55.88 OLYM    14  
                  27.10       56.78 (29.68)     1:27.15 (30.37)     1:57.24 (30.09)
        2:27.33 (30.09)     2:57.01 (29.68)     3:26.64 (29.63)     3:55.88 (29.24)
  6 Patton, Matt E      19 Univ. Of Michiga-MI  3:56.73    3:56.13 OLYM    13  
                  27.42       57.25 (29.83)     1:27.44 (30.19)     1:57.56 (30.12)
        2:27.23 (29.67)     2:57.29 (30.06)     3:26.98 (29.69)     3:56.13 (29.15)
  7 Deberry, Tyler S    22 Tucson Ford Deal-AZ  3:56.74    3:59.18 OLYM    12  
                  27.01       57.18 (30.17)     1:27.24 (30.06)     1:57.57 (30.33)
        2:27.68 (30.11)     2:58.10 (30.42)     3:28.75 (30.65)     3:59.18 (30.43)
  8 Nilsson, Eric T     19 Northwestern Uni-IL  3:57.12    3:59.87 OLYM    11  
                  27.15       56.85 (29.70)     1:26.47 (29.62)     1:57.03 (30.56)
        2:27.92 (30.89)     2:58.90 (30.98)     3:29.60 (30.70)     3:59.87 (30.27)
B - Final
  9 Keller, Klete D     24 Club Wolverine-MI    3:59.01    3:52.53 OLYM     9  
                  27.60       57.64 (30.04)     1:27.62 (29.98)     1:57.08 (29.46)
        2:26.41 (29.33)     2:55.36 (28.95)     3:24.33 (28.97)     3:52.53 (28.20)
 10 *Hunter, Andrew     20 Scottland            3:57.37    3:54.95 OLYM     7  
                  26.58       55.75 (29.17)     1:25.29 (29.54)     1:55.42 (30.13)
        2:25.44 (30.02)     2:55.73 (30.29)     3:25.73 (30.00)     3:54.95 (29.22)
 11 Tarwater, Davis E   22 Club Wolverine-MI    4:00.21    3:58.48 OLYM     6  
                  27.52       57.55 (30.03)     1:27.81 (30.26)     1:58.31 (30.50)
        2:28.91 (30.60)     2:59.31 (30.40)     3:29.50 (30.19)     3:58.48 (28.98)
 12 Peterson, Chip B    18 North Carolina A-NC  4:01.60    3:58.83 OLYM     5  
                  28.47       58.98 (30.51)     1:29.29 (30.31)     1:59.98 (30.69)
        2:30.48 (30.50)     3:00.58 (30.10)     3:30.38 (29.80)     3:58.83 (28.45)
 13 Work, Tobias T      21 University of Fl-FL  4:00.40    3:59.71 OLYM     4  
                  28.09       58.43 (30.34)     1:28.94 (30.51)     1:59.42 (30.48)
        2:29.63 (30.21)     3:00.08 (30.45)     3:30.14 (30.06)     3:59.71 (29.57)
 14 Mosko, David M      17 Cincinnati Marli-OH  4:02.08    4:01.55 SUMM     3  
                  28.11       57.83 (29.72)     1:28.16 (30.33)     1:58.76 (30.60)
        2:29.53 (30.77)     3:00.46 (30.93)     3:31.39 (30.93)     4:01.55 (30.16)
 15 Houchin, Charlie G  19 Univ. Of Michiga-MI  4:00.58    4:02.83 SUMM     2  
                  27.39       57.32 (29.93)     1:27.53 (30.21)     1:57.92 (30.39)
        2:29.13 (31.21)     3:00.31 (31.18)     3:31.83 (31.52)     4:02.83 (31.00)
 16 *Pedraza, Joey      19 Pine Crest Schoo-FG  4:02.06    4:03.38 SP19     1  
                  27.75       57.96 (30.21)     1:28.81 (30.85)     1:59.73 (30.92)
        2:31.18 (31.45)     3:02.47 (31.29)     3:34.77 (32.30)     4:03.38 (28.61)
C - Final
 17 Savulich, Bobby T   19 Univ. Of Michiga-MI  4:03.32    3:59.76 OLYM   
                  28.05       58.49 (30.44)     1:28.89 (30.40)     1:59.71 (30.82)
        2:29.84 (30.13)     2:59.99 (30.15)     3:30.11 (30.12)     3:59.76 (29.65)
 18 *Shapira Bar-Or, N  17 Bolles School Sh-FL  4:02.57    4:01.86 SUMM   
                  27.51       58.06 (30.55)     1:29.33 (31.27)     2:00.57 (31.24)
        2:30.76 (30.19)     3:01.86 (31.10)     3:32.52 (30.66)     4:01.86 (29.34)
 19 Dove, Will D        18 Auburn Universit-SE  4:03.22    4:02.64 SUMM   
                  27.93       58.23 (30.30)     1:29.34 (31.11)     2:00.70 (31.36)
        2:31.35 (30.65)     3:02.16 (30.81)     3:32.93 (30.77)     4:02.64 (29.71)
 20 *Rudolf, Roland     21 University of Fl-FL  4:03.85    4:03.74 SP19   
                  27.76       58.54 (30.78)     1:30.10 (31.56)     2:01.38 (31.28)
        2:32.22 (30.84)     3:03.67 (31.45)     3:34.08 (30.41)     4:03.74 (29.66)
 21 Knaute, Chris L     21 Air Force Academ-CO  4:02.33    4:03.84 SC N   
                  27.31       58.00 (30.69)     1:29.11 (31.11)     2:00.75 (31.64)
        2:32.43 (31.68)     3:04.40 (31.97)     3:34.51 (30.11)     4:03.84 (29.33)
 22 Sprang, Christian   20 Univ. Of Michiga-MI  4:04.40    4:03.89 SC N   
                  28.34       59.45 (31.11)     1:30.73 (31.28)     2:01.91 (31.18)
        2:33.00 (31.09)     3:04.14 (31.14)     3:34.50 (30.36)     4:03.89 (29.39)
 23 Maitland, Kier      18 Team Alberta         4:03.18    4:05.24 SC N   
                  28.68       59.19 (30.51)     1:30.34 (31.15)     2:01.85 (31.51)
        2:32.75 (30.90)     3:03.74 (30.99)     3:34.88 (31.14)     4:05.24 (30.36)
 24 *Santoro, Antonio   23 Saluki Swim Club-OZ  4:04.26    4:06.76        
                  28.32       58.83 (30.51)     1:29.69 (30.86)     2:00.77 (31.08)
        2:31.54 (30.77)     3:03.08 (31.54)     3:35.07 (31.99)     4:06.76 (31.69)
Preliminaries
 25 *Houston, Stuart    17 Scottland            4:04.44                   
 26 Ziegler, Joe A      16 Area Tallahassee-FL  4:05.23                   
 27 Rowe, Ian R         17 North Baltimore-MD   4:05.32                   
 28 *Judes, Guillaume   18 All Star Aquatic-PV  4:05.48                   
 29 Helms, J. J. J      18 Unattached-GU        4:05.56                   
 30 DeJong, Adam J      18 Univ. Of Michiga-MI  4:05.73                   
 31 Smith, Jeff K       21 Auburn Universit-SE  4:05.88                   
 32 Yano, Rikiya        16 Aquazot-CA           4:05.99                   
 33 Koucheravy, Tom M   21 Una Gmu-PV           4:06.35                   
 34 Collins, Bryan R    18 Green Terror Aqu-MD  4:06.49                   
 35 Lee, Matt S         17 Bulldog Aquatic-MI   4:07.37                   
 36 McNeill, Ryan A     21 Indiana Universi-IN  4:07.58                   
 37 *Blouin, Jonathan   17 Team Canada          4:07.63                   
 38 *Escobar, Luis      21 Team Mexico          4:07.69                   
 39 Kinderwater, Josef  17 Trident Swim Clu-MA  4:07.73                   
 40 Troxel, Steffan J   20 Indiana Universi-IN  4:07.89                   
 41 Detra, A. J. J      16 Sarasota YMCA Sh-FL  4:07.98                   
 42 *Monasterio, Ricar  28 Gator Swim Club-FL   4:08.18                   
 43 Manley, Steven J    24 Unattached-FG        4:08.49                   
 44 Koehler, John K     20 Indiana Universi-IN  4:08.86                   
 45 *Wollach, Pascal D  19 Auburn Universit-SE  4:09.10                   
 46 *Siqueiros, Alejan  24 Team Mexico          4:09.15                   
 46 Ricard, Paul B      21 Una Mus-OH           4:09.15                   
 48 Stewart, Matthew J  17 Unattached-MN        4:09.89                   
 49 *Chasser, Chris     18 Scottland            4:10.18                   
 50 Nead, Kevin T       21 University of Fl-FL  4:10.24                   
 51 Foss, Andrew A      21 Yale-CT              4:10.72                   
 52 Austermann, Johnny  20 Univ. Of Michiga-MI  4:10.91                   
 53 Thompson, Scott D   20 Una Sac-NJ           4:11.33                   
 54 Davis, Sean T       20 Purdue Universit-IN  4:11.41                   
 55 Finelli, Drew S     18 University Of Al-SE  4:11.54                   
 56 *Lawson, Charlton   21 University of Lo-KY  4:11.91                   
 57 Cramer, Jayme O     23 Southeastern Swi-IN  4:12.00                   
 58 Inwood, Tommy W     16 University Swim-LE   4:12.42                   
 59 *Pariselli, Matthe  19 Team Canada          4:12.55                   
 60 *Perada, Joaquin C  19 Itesm CL             4:12.60                   
 61 Hallum, Clint H     17 Dallas Mustangs-NT   4:12.66                   
 62 *Fraser, Shaune D   18 University of Fl-FL  4:13.48                   
 63 Stacy, Peter K      16 The Great Wolf S-MN  4:13.63                   
 64 Gregory, Jeremy A   18 Auburn Universit-SE  4:17.58                   
 65 Johnson, Grant S    21 University of Fl-FL  4:20.39                   
 -- Vendt, Erik K       25 Club Wolverine-MI        DQ                    
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 3:40.08   7/30/2002 Ian Thorpe, AUS                            
    American: A 3:44.11   8/14/2004 Klete Keller, USA                          
   U.S. Open: O 3:44.19    7/7/2004 Klete Keller, Club Wolverine               
US Open Meet: M 3:49.50   12/2/1999 Grant Hackett, AUS                         
  Oly. Trial:   3:59.99                                                        
Sum. Nat Cut:   4:02.19                                                        
 Open Cut 06:   4:05.89                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:02.99  SUMM
                4:03.79  SP19
                4:05.89  SC N
                4:06.19  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Olszewski, Kris K        20 Michigan State U-MI  4:08.02    4:08.31        
                  28.21       58.69 (30.48)     1:29.58 (30.89)     2:00.88 (31.30)
        2:32.90 (32.02)     3:05.29 (32.39)     3:37.60 (32.31)     4:08.31 (30.71)
  2 French, Andy              21 Rider University-NJ  4:20.61    4:25.57        
                  30.12     1:03.29 (33.17)     1:37.17 (33.88)     2:10.94 (33.77)
        2:45.11 (34.17)     3:18.96 (33.85)     3:53.07 (34.11)     4:25.57 (32.50)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 3:40.08   7/30/2002 Ian Thorpe, AUS                            
    American: A 3:44.11   8/14/2004 Klete Keller, USA                          
   U.S. Open: O 3:44.19    7/7/2004 Klete Keller, Club Wolverine               
US Open Meet: M 3:49.50   12/2/1999 Grant Hackett, AUS                         
  Oly. Trial:   3:59.99                                                        
Sum. Nat Cut:   4:02.19                                                        
 Open Cut 06:   4:05.89                                                        
                3:59.99  OLYM
                4:02.99  SUMM
                4:03.79  SP19
                4:05.89  SC N
                4:06.19  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sell, Tyler R             14 City of Pembroke-FG  4:08.51    4:08.42        
                  29.17     1:00.43 (31.26)     1:32.25 (31.82)     2:03.74 (31.49)
        2:35.38 (31.64)     3:07.10 (31.72)     3:38.50 (31.40)     4:08.42 (29.92)
  2 Novakoff, Andrew S        16 Pine Crest Schoo-FG  4:07.00    4:08.44        
                  28.23       59.25 (31.02)     1:30.59 (31.34)     2:02.71 (32.12)
        2:34.57 (31.86)     3:07.25 (32.68)     3:38.91 (31.66)     4:08.44 (29.53)
  3 King, Jayson B            18 Kansas City Blaz-MV  4:07.00    4:09.88        
                  28.05       58.45 (30.40)     1:29.63 (31.18)     2:01.66 (32.03)
        2:34.10 (32.44)     3:06.90 (32.80)     3:38.71 (31.81)     4:09.88 (31.17)
  4 Jenrow, Robert J          17 Bulldog Aquatic-MI   4:06.83    4:10.07        
                  28.95     1:00.12 (31.17)     1:31.80 (31.68)     2:03.93 (32.13)
        2:35.58 (31.65)     3:07.31 (31.73)     3:39.04 (31.73)     4:10.07 (31.03)
  5 Aiken, Aaron J            17 Central FL Marli-FL  4:20.00    4:10.86        
                  27.80       58.06 (30.26)     1:29.31 (31.25)     2:01.00 (31.69)
        2:33.29 (32.29)     3:06.10 (32.81)     3:38.89 (32.79)     4:10.86 (31.97)
  6 *Goszczycki, Dawid L      17 Pine Crest Schoo-FG  4:12.00    4:11.68        
                  28.32       59.17 (30.85)     1:30.80 (31.63)     2:02.37 (31.57)
        2:34.81 (32.44)     3:06.90 (32.09)     3:39.89 (32.99)     4:11.68 (31.79)
  7 Park, Peter Y             17 Peddie Aquatic A-NJ  4:07.50    4:11.70        
                  29.03     1:00.58 (31.55)     1:32.91 (32.33)     2:05.36 (32.45)
        2:37.24 (31.88)     3:09.49 (32.25)     3:41.27 (31.78)     4:11.70 (30.43)
  8 Becicka, Roman I          16 The Great Wolf S-MN  4:06.00    4:12.89        
                  28.40       58.84 (30.44)     1:30.23 (31.39)     2:02.26 (32.03)
        2:35.21 (32.95)     3:08.03 (32.82)     3:40.91 (32.88)     4:12.89 (31.98)
  9 Reed, Evan M              17 Upper Main Line-MA   4:14.78    4:15.05        
                  27.91       59.51 (31.60)     1:31.32 (31.81)     2:03.89 (32.57)
        2:36.71 (32.82)     3:09.77 (33.06)     3:42.61 (32.84)     4:15.05 (32.44)
 10 Kirkpatrick, Adrian W     18 Tucson Ford Deal-AZ  4:08.61    4:17.16        
                  29.23     1:00.68 (31.45)     1:32.77 (32.09)     2:04.98 (32.21)
        2:37.40 (32.42)     3:10.30 (32.90)     3:43.83 (33.53)     4:17.16 (33.33)
 11 Donnelly, Vincent J       15 Tampa Bay Commun-FL  4:09.67    4:17.83        
                  28.79     1:00.01 (31.22)     1:33.22 (33.21)     2:05.73 (32.51)
        2:39.01 (33.28)     3:12.47 (33.46)     3:45.86 (33.39)     4:17.83 (31.97)
 
Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 14:34.56   7/29/2001 Grant Hackett, AUS                        
    American: A 14:45.29   8/21/2004 Larsen Jensen, USA                        
   U.S. Open: O 14:48.34    4/6/2003 Grant Hackett, AUS                        
US Open Meet: M 14:58.55   12/1/1999 Glen Housman, AUS                         
  Oly. Trial:   15:53.59                                                       
 Spring  19+:   16:09.49                                                       
 Spring 18 U:   16:18.49                                                       
Sum. Nat Cut:   16:06.49                                                       
 Open Cut 06:   16:18.59                                                       
                15:53.59  OLYM
                16:06.49  SUMM
                16:09.49  SP19
                16:18.48  SP18
                16:18.59  SC N
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Margalis, Robert J  24 Saint Petersburg-FL 15:16.74   15:21.17 OLYM    20  
                  28.49       59.11 (30.62)     1:30.63 (31.52)     2:01.72 (31.09)
        2:33.12 (31.40)     3:04.10 (30.98)     3:35.54 (31.44)     4:06.49 (30.95)
        4:37.79 (31.30)     5:08.15 (30.36)     5:39.02 (30.87)     6:09.57 (30.55)
        6:40.55 (30.98)     7:11.07 (30.52)     7:42.03 (30.96)     8:12.31 (30.28)
        8:43.07 (30.76)     9:13.28 (30.21)     9:44.14 (30.86)    10:14.46 (30.32)
       10:45.44 (30.98)    11:15.80 (30.36)    11:46.51 (30.71)    12:16.74 (30.23)
       12:47.69 (30.95)    13:18.14 (30.45)    13:49.16 (31.02)    14:19.65 (30.49)
       14:50.75 (31.10)    15:21.17 (30.42)                                        
  2 Peterson, Chip B    18 North Carolina A-NC 15:21.08   15:25.92 OLYM    17  
                  28.90     1:00.06 (31.16)     1:31.10 (31.04)     2:02.45 (31.35)
        2:33.52 (31.07)     3:04.98 (31.46)     3:35.82 (30.84)     4:07.01 (31.19)
        4:36.97 (29.96)     5:07.19 (30.22)     5:38.10 (30.91)     6:09.50 (31.40)
        6:40.63 (31.13)     7:12.10 (31.47)     7:43.11 (31.01)     8:14.53 (31.42)
        8:44.89 (30.36)     9:16.13 (31.24)     9:46.83 (30.70)    10:17.89 (31.06)
       10:48.93 (31.04)    11:19.93 (31.00)    11:50.70 (30.77)    12:21.89 (31.19)
       12:52.68 (30.79)    13:23.77 (31.09)    13:54.48 (30.71)    14:25.32 (30.84)
       14:56.21 (30.89)    15:25.92 (29.71)                                        
  3 *Fesenko, Sergiy    24 Club Paradise-IN    15:13.22   15:29.12 OLYM    16  
                  28.10       58.80 (30.70)     1:30.65 (31.85)     2:01.72 (31.07)
        2:33.37 (31.65)     3:04.50 (31.13)     3:35.61 (31.11)     4:06.74 (31.13)
        4:37.66 (30.92)     5:08.56 (30.90)     5:39.03 (30.47)     6:10.20 (31.17)
        6:41.05 (30.85)     7:11.74 (30.69)     7:42.51 (30.77)     8:13.19 (30.68)
        8:43.69 (30.50)     9:14.60 (30.91)     9:45.16 (30.56)    10:15.85 (30.69)
       10:46.71 (30.86)    11:17.89 (31.18)    11:48.86 (30.97)    12:20.34 (31.48)
       12:51.75 (31.41)    13:23.43 (31.68)    13:55.29 (31.86)    14:26.87 (31.58)
       14:58.61 (31.74)    15:29.12 (30.51)                                        
  4 Patton, Matt E      19 Univ. Of Michiga-MI 15:33.42   15:30.64 OLYM    15  
                  28.48       59.56 (31.08)     1:31.29 (31.73)     2:02.71 (31.42)
        2:34.04 (31.33)     3:05.19 (31.15)     3:36.53 (31.34)     4:07.93 (31.40)
        4:39.06 (31.13)     5:10.00 (30.94)     5:41.18 (31.18)     6:12.21 (31.03)
        6:43.42 (31.21)     7:14.23 (30.81)     7:45.30 (31.07)     8:16.25 (30.95)
        8:47.46 (31.21)     9:18.60 (31.14)     9:49.60 (31.00)    10:20.75 (31.15)
       10:51.85 (31.10)    11:22.79 (30.94)    11:53.86 (31.07)    12:24.91 (31.05)
       12:55.91 (31.00)    13:26.94 (31.03)    13:58.40 (31.46)    14:29.62 (31.22)
       15:00.81 (31.19)    15:30.64 (29.83)                                        
  5 Koucheravy, Tom M   21 Una Gmu-PV          15:17.09   15:33.75 OLYM    14  
                  27.76       57.99 (30.23)     1:29.05 (31.06)     2:00.10 (31.05)
        2:31.23 (31.13)     3:02.33 (31.10)     3:33.42 (31.09)     4:04.40 (30.98)
        4:35.60 (31.20)     5:06.79 (31.19)     5:38.03 (31.24)     6:09.22 (31.19)
        6:40.54 (31.32)     7:12.06 (31.52)     7:43.34 (31.28)     8:14.49 (31.15)
        8:45.86 (31.37)     9:17.06 (31.20)     9:48.35 (31.29)    10:19.58 (31.23)
       10:51.00 (31.42)    11:22.19 (31.19)    11:53.67 (31.48)    12:25.10 (31.43)
       12:56.62 (31.52)    13:28.11 (31.49)    13:59.87 (31.76)    14:31.53 (31.66)
       15:03.19 (31.66)    15:33.75 (30.56)                                        
  6 Vanderkaay, Peter   22 Club Wolverine-MI   15:14.35   15:38.83 OLYM    13  
                  27.91       58.88 (30.97)     1:30.42 (31.54)     2:01.44 (31.02)
        2:32.91 (31.47)     3:04.33 (31.42)     3:35.68 (31.35)     4:06.62 (30.94)
        4:37.60 (30.98)     5:08.43 (30.83)     5:39.75 (31.32)     6:10.93 (31.18)
        6:42.80 (31.87)     7:14.50 (31.70)     7:45.55 (31.05)     8:16.95 (31.40)
        8:48.69 (31.74)     9:20.09 (31.40)     9:51.83 (31.74)    10:23.33 (31.50)
       10:55.35 (32.02)    11:27.23 (31.88)    11:58.93 (31.70)    12:30.42 (31.49)
       13:02.19 (31.77)    13:33.91 (31.72)    14:05.46 (31.55)    14:36.73 (31.27)
       15:08.39 (31.66)    15:38.83 (30.44)                                        
  7 *Mellouli, Ous      22 Una Troj-CA         14:55.73Y  15:40.79 OLYM    12  
                  28.82     1:00.30 (31.48)     1:32.17 (31.87)     2:03.85 (31.68)
        2:36.01 (32.16)     3:08.14 (32.13)     3:40.19 (32.05)     4:12.24 (32.05)
        4:44.42 (32.18)     5:16.70 (32.28)     5:48.74 (32.04)     6:20.59 (31.85)
        6:52.55 (31.96)     7:24.45 (31.90)     7:55.99 (31.54)     8:27.68 (31.69)
        8:59.48 (31.80)     9:31.28 (31.80)    10:03.37 (32.09)    10:34.76 (31.39)
       11:06.07 (31.31)    11:37.42 (31.35)    12:08.86 (31.44)    12:40.07 (31.21)
       13:10.97 (30.90)    13:42.04 (31.07)    14:12.21 (30.17)    14:42.22 (30.01)
       15:11.86 (29.64)    15:40.79 (28.93)                                        
  8 *Renwick, Robbie    18 Scottland           16:08.88   15:42.90 OLYM    11  
                  27.46       58.74 (31.28)     1:30.23 (31.49)     2:01.68 (31.45)
        2:33.28 (31.60)     3:04.55 (31.27)     3:36.14 (31.59)     4:07.76 (31.62)
        4:39.32 (31.56)     5:11.15 (31.83)     5:42.58 (31.43)     6:14.16 (31.58)
        6:46.10 (31.94)     7:17.64 (31.54)     7:49.45 (31.81)     8:21.06 (31.61)
        8:52.62 (31.56)     9:24.10 (31.48)     9:55.92 (31.82)    10:27.56 (31.64)
       10:59.30 (31.74)    11:30.91 (31.61)    12:02.84 (31.93)    12:34.66 (31.82)
       13:06.68 (32.02)    13:38.20 (31.52)    14:10.00 (31.80)    14:41.23 (31.23)
       15:12.93 (31.70)    15:42.90 (29.97)                                        
  9 Rowe, Ian R         17 North Baltimore-MD  15:33.56   15:44.15 OLYM     9  
                  28.79       59.45 (30.66)     1:30.51 (31.06)     2:01.85 (31.34)
        2:33.17 (31.32)     3:04.83 (31.66)     3:36.20 (31.37)     4:07.88 (31.68)
        4:39.57 (31.69)     5:11.33 (31.76)     5:43.13 (31.80)     6:14.83 (31.70)
        6:46.52 (31.69)     7:18.29 (31.77)     7:50.29 (32.00)     8:22.11 (31.82)
        8:53.45 (31.34)     9:25.19 (31.74)     9:57.20 (32.01)    10:28.81 (31.61)
       11:00.56 (31.75)    11:32.27 (31.71)    12:04.28 (32.01)    12:35.78 (31.50)
       13:07.60 (31.82)    13:39.31 (31.71)    14:11.06 (31.75)    14:42.96 (31.90)
       15:14.95 (31.99)    15:44.15 (29.20)                                        
 10 Mosko, David M      17 Cincinnati Marli-OH 15:48.16   15:49.49 OLYM     7  
                  29.87     1:01.80 (31.93)     1:33.51 (31.71)     2:05.23 (31.72)
        2:37.50 (32.27)     3:09.19 (31.69)     3:41.54 (32.35)     4:13.17 (31.63)
        4:45.22 (32.05)     5:17.06 (31.84)     5:48.77 (31.71)     6:20.24 (31.47)
        6:52.26 (32.02)     7:23.92 (31.66)     7:55.89 (31.97)     8:27.68 (31.79)
        8:59.21 (31.53)     9:31.30 (32.09)    10:03.37 (32.07)    10:35.12 (31.75)
       11:06.62 (31.50)    11:38.12 (31.50)    12:09.64 (31.52)    12:41.12 (31.48)
       13:12.81 (31.69)    13:44.77 (31.96)    14:16.45 (31.68)    14:48.37 (31.92)
       15:19.27 (30.90)    15:49.49 (30.22)                                        
 11 Maitland, Kier      18 Team Alberta        15:44.68   15:50.68 OLYM     6  
                  29.27     1:00.52 (31.25)     1:32.10 (31.58)     2:03.87 (31.77)
        2:35.91 (32.04)     3:07.91 (32.00)     3:39.78 (31.87)     4:11.70 (31.92)
        4:43.62 (31.92)     5:15.33 (31.71)     5:47.24 (31.91)     6:19.19 (31.95)
        6:51.07 (31.88)     7:22.95 (31.88)     7:54.87 (31.92)     8:27.03 (32.16)
        8:59.12 (32.09)     9:31.10 (31.98)    10:03.18 (32.08)    10:35.14 (31.96)
       11:07.08 (31.94)    11:38.83 (31.75)    12:10.45 (31.62)    12:42.10 (31.65)
       13:13.77 (31.67)    13:45.64 (31.87)    14:17.36 (31.72)    14:49.11 (31.75)
       15:20.72 (31.61)    15:50.68 (29.96)                                        
 12 Houchin, Charlie G  19 Univ. Of Michiga-MI 16:06.09   15:51.56 OLYM     5  
                  28.80     1:00.84 (32.04)     1:32.55 (31.71)     2:04.84 (32.29)
        2:36.31 (31.47)     3:08.15 (31.84)     3:39.73 (31.58)     4:11.37 (31.64)
        4:42.84 (31.47)     5:14.95 (32.11)     5:46.53 (31.58)     6:17.87 (31.34)
        6:49.56 (31.69)     7:21.17 (31.61)     7:52.39 (31.22)     8:23.96 (31.57)
        8:55.96 (32.00)     9:28.05 (32.09)    10:00.17 (32.12)    10:31.99 (31.82)
       11:03.68 (31.69)    11:36.05 (32.37)    12:07.96 (31.91)    12:40.32 (32.36)
       13:12.26 (31.94)    13:44.73 (32.47)    14:16.83 (32.10)    14:49.41 (32.58)
       15:20.99 (31.58)    15:51.56 (30.57)                                        
 13 *Monasterio, Ricar  28 Gator Swim Club-FL  15:28.62   15:52.59 OLYM     4  
                  28.86       59.98 (31.12)     1:31.50 (31.52)     2:02.93 (31.43)
        2:34.49 (31.56)     3:06.05 (31.56)     3:37.52 (31.47)     4:08.79 (31.27)
        4:40.69 (31.90)     5:12.63 (31.94)     5:44.70 (32.07)     6:16.71 (32.01)
        6:48.84 (32.13)     7:21.19 (32.35)     7:52.63 (31.44)     8:24.70 (32.07)
        8:56.91 (32.21)     9:29.43 (32.52)    10:01.90 (32.47)    10:34.76 (32.86)
       11:06.87 (32.11)    11:39.29 (32.42)    12:11.56 (32.27)    12:43.74 (32.18)
       13:15.71 (31.97)    13:47.46 (31.75)    14:19.46 (32.00)    14:51.28 (31.82)
       15:22.87 (31.59)    15:52.59 (29.72)                                        
 14 Kinderwater, Josef  17 Trident Swim Clu-MA 15:36.55   15:53.16 OLYM     3  
                  29.14     1:00.11 (30.97)     1:31.69 (31.58)     2:03.56 (31.87)
        2:35.61 (32.05)     3:07.85 (32.24)     3:39.84 (31.99)     4:11.85 (32.01)
        4:43.81 (31.96)     5:15.48 (31.67)     5:47.37 (31.89)     6:19.30 (31.93)
        6:51.19 (31.89)     7:23.14 (31.95)     7:55.03 (31.89)     8:27.09 (32.06)
        8:59.02 (31.93)     9:31.03 (32.01)    10:03.11 (32.08)    10:35.27 (32.16)
       11:07.36 (32.09)    11:39.33 (31.97)    12:11.21 (31.88)    12:43.17 (31.96)
       13:15.15 (31.98)    13:47.18 (32.03)    14:18.97 (31.79)    14:50.70 (31.73)
       15:22.35 (31.65)    15:53.16 (30.81)                                        
 15 *Pedraza, Joey      19 Pine Crest Schoo-FG 15:51.85   15:55.63 SUMM     2  
                  29.89     1:01.61 (31.72)     1:33.55 (31.94)     2:05.48 (31.93)
        2:37.34 (31.86)     3:09.16 (31.82)     3:41.38 (32.22)     4:13.14 (31.76)
        4:45.08 (31.94)     5:17.18 (32.10)     5:48.65 (31.47)     6:20.50 (31.85)
        6:52.44 (31.94)     7:24.37 (31.93)     7:56.48 (32.11)     8:28.48 (32.00)
        9:00.32 (31.84)     9:32.44 (32.12)    10:04.52 (32.08)    10:36.91 (32.39)
       11:08.96 (32.05)    11:41.05 (32.09)    12:13.32 (32.27)    12:45.59 (32.27)
       13:18.14 (32.55)    13:50.41 (32.27)    14:23.13 (32.72)    14:55.34 (32.21)
       15:27.42 (32.08)    15:55.63 (28.21)                                        
 16 Demarco, Dan J      26 Long Island Aqua-MR 15:57.80   16:02.08 SUMM     1  
                  29.33     1:01.05 (31.72)     1:32.41 (31.36)     2:03.47 (31.06)
        2:34.83 (31.36)     3:06.22 (31.39)     3:37.68 (31.46)     4:09.36 (31.68)
        4:41.22 (31.86)     5:13.07 (31.85)     5:45.05 (31.98)     6:16.90 (31.85)
        6:49.20 (32.30)     7:21.41 (32.21)     7:53.66 (32.25)     8:25.73 (32.07)
        8:58.42 (32.69)     9:31.18 (32.76)    10:03.93 (32.75)    10:36.63 (32.70)
       11:09.40 (32.77)    11:42.21 (32.81)    12:15.11 (32.90)    12:48.06 (32.95)
       13:20.91 (32.85)    13:53.49 (32.58)    14:26.20 (32.71)    14:58.17 (31.97)
       15:30.54 (32.37)    16:02.08 (31.54)                                        
 17 Work, Tobias T      21 University of Fl-FL 15:25.85   16:02.85 SUMM   
                  28.29       59.45 (31.16)     1:30.98 (31.53)     2:02.78 (31.80)
        2:33.57 (30.79)     3:06.06 (32.49)     3:37.48 (31.42)     4:09.14 (31.66)
        4:40.78 (31.64)     5:12.15 (31.37)     5:43.73 (31.58)     6:15.67 (31.94)
        6:47.51 (31.84)     7:19.68 (32.17)     7:52.32 (32.64)     8:24.49 (32.17)
        8:57.26 (32.77)     9:29.66 (32.40)    10:02.24 (32.58)    10:35.03 (32.79)
       11:07.86 (32.83)    11:40.77 (32.91)    12:13.99 (33.22)    12:46.79 (32.80)
       13:20.01 (33.22)    13:53.08 (33.07)    14:26.06 (32.98)    14:58.98 (32.92)
       15:32.04 (33.06)    16:02.85 (30.81)                                        
 18 Detra, A. J. J      16 Sarasota YMCA Sh-FL 15:52.88   16:07.67 SP19   
                  29.77     1:02.37 (32.60)     1:34.35 (31.98)     2:06.72 (32.37)
        2:38.50 (31.78)     3:10.96 (32.46)     3:43.37 (32.41)     4:16.01 (32.64)
        4:48.64 (32.63)     5:21.11 (32.47)     5:53.22 (32.11)     6:25.68 (32.46)
        6:58.04 (32.36)     7:30.12 (32.08)     8:02.38 (32.26)     8:34.77 (32.39)
        9:07.34 (32.57)     9:39.82 (32.48)    10:12.43 (32.61)    10:45.04 (32.61)
       11:17.70 (32.66)    11:50.23 (32.53)    12:22.70 (32.47)    12:55.14 (32.44)
       13:27.55 (32.41)    13:59.80 (32.25)    14:32.05 (32.25)    15:04.40 (32.35)
       15:36.50 (32.10)    16:07.67 (31.17)                                        
 19 Yano, Rikiya        16 Aquazot-CA          16:09.84   16:09.26 SP19   
                  28.20       59.18 (30.98)     1:30.70 (31.52)     2:02.35 (31.65)
        2:34.22 (31.87)     3:06.46 (32.24)     3:39.05 (32.59)     4:11.46 (32.41)
        4:44.43 (32.97)     5:17.06 (32.63)     5:49.99 (32.93)     6:22.47 (32.48)
        6:55.37 (32.90)     7:27.94 (32.57)     8:00.52 (32.58)     8:33.19 (32.67)
        9:05.77 (32.58)     9:38.38 (32.61)    10:11.64 (33.26)    10:44.31 (32.67)
       11:16.33 (32.02)    11:49.32 (32.99)    12:22.24 (32.92)    12:55.06 (32.82)
       13:28.66 (33.60)    14:02.08 (33.42)    14:34.33 (32.25)    15:06.39 (32.06)
       15:38.16 (31.77)    16:09.26 (31.10)                                        
 20 *Olszewski, Kris K  20 Michigan State U-MI 15:47.79Y  16:11.36 SP18   
                  29.30     1:01.03 (31.73)     1:33.05 (32.02)     2:05.14 (32.09)
        2:36.96 (31.82)     3:09.37 (32.41)     3:41.27 (31.90)     4:14.09 (32.82)
        4:46.17 (32.08)     5:19.03 (32.86)     5:51.52 (32.49)     6:24.42 (32.90)
        6:57.26 (32.84)     7:29.90 (32.64)     8:02.23 (32.33)     8:35.19 (32.96)
        9:07.86 (32.67)     9:40.51 (32.65)    10:13.11 (32.60)    10:46.13 (33.02)
       11:18.66 (32.53)    11:51.79 (33.13)    12:24.54 (32.75)    12:57.76 (33.22)
       13:30.50 (32.74)    14:03.44 (32.94)    14:35.69 (32.25)    15:08.13 (32.44)
       15:40.42 (32.29)    16:11.36 (30.94)                                        
 21 Knaute, Chris L     21 Air Force Academ-CO 16:16.79   16:12.38 SP18   
                  29.55     1:02.63 (33.08)     1:35.88 (33.25)     2:09.18 (33.30)
        2:42.77 (33.59)     3:16.11 (33.34)     3:49.16 (33.05)     4:22.07 (32.91)
        4:54.96 (32.89)     5:27.88 (32.92)     6:00.26 (32.38)     6:32.76 (32.50)
        7:05.12 (32.36)     7:37.52 (32.40)     8:09.93 (32.41)     8:42.64 (32.71)
        9:15.14 (32.50)     9:47.98 (32.84)    10:20.84 (32.86)    10:53.54 (32.70)
       11:25.45 (31.91)    11:57.54 (32.09)    12:29.84 (32.30)    13:02.57 (32.73)
       13:35.24 (32.67)    14:07.94 (32.70)    14:39.67 (31.73)    15:12.21 (32.54)
       15:43.94 (31.73)    16:12.38 (28.44)                                        
 22 Sprang, Christian   20 Univ. Of Michiga-MI 15:21.19Y  16:12.75 SP18   
                  29.54     1:01.93 (32.39)     1:34.46 (32.53)     2:07.45 (32.99)
        2:39.98 (32.53)     3:13.04 (33.06)     3:45.54 (32.50)     4:18.22 (32.68)
        4:50.68 (32.46)     5:23.48 (32.80)     5:56.00 (32.52)     6:28.73 (32.73)
        7:01.15 (32.42)     7:33.94 (32.79)     8:06.42 (32.48)     8:39.25 (32.83)
        9:11.88 (32.63)     9:44.84 (32.96)    10:17.61 (32.77)    10:50.67 (33.06)
       11:23.13 (32.46)    11:56.00 (32.87)    12:28.44 (32.44)    13:01.19 (32.75)
       13:33.58 (32.39)    14:06.46 (32.88)    14:38.68 (32.22)    15:11.44 (32.76)
       15:43.20 (31.76)    16:12.75 (29.55)                                        
 23 Sell, Tyler R       14 City of Pembroke-FG 16:17.11   16:13.34 SP18   
                  28.90     1:02.28 (33.38)     1:34.57 (32.29)     2:07.50 (32.93)
        2:39.73 (32.23)     3:12.43 (32.70)     3:45.00 (32.57)     4:17.86 (32.86)
        4:50.71 (32.85)     5:23.23 (32.52)     5:56.15 (32.92)     6:28.80 (32.65)
        7:01.65 (32.85)     7:34.23 (32.58)     8:06.99 (32.76)     8:39.51 (32.52)
        9:12.51 (33.00)     9:45.15 (32.64)    10:17.71 (32.56)    10:50.50 (32.79)
       11:23.09 (32.59)    11:55.56 (32.47)    12:28.18 (32.62)    13:00.61 (32.43)
       13:33.42 (32.81)    14:06.15 (32.73)    14:38.85 (32.70)    15:11.25 (32.40)
       15:43.79 (32.54)    16:13.34 (29.55)                                        
 24 McNeill, Ryan A     21 Indiana Universi-IN 16:11.18   16:13.83 SP18   
                  29.93     1:02.08 (32.15)     1:34.40 (32.32)     2:06.35 (31.95)
        2:38.53 (32.18)     3:10.58 (32.05)     3:42.77 (32.19)     4:14.88 (32.11)
        4:47.18 (32.30)     5:19.14 (31.96)     5:51.44 (32.30)     6:23.58 (32.14)
        6:56.24 (32.66)     7:28.56 (32.32)     8:01.13 (32.57)     8:33.79 (32.66)
        9:06.62 (32.83)     9:39.28 (32.66)    10:12.29 (33.01)    10:45.00 (32.71)
       11:18.01 (33.01)    11:50.75 (32.74)    12:23.86 (33.11)    12:56.55 (32.69)
       13:29.64 (33.09)    14:02.46 (32.82)    14:35.62 (33.16)    15:08.62 (33.00)
       15:41.94 (33.32)    16:13.83 (31.89)                                        
 25 Hitchcock, Brent S  16 Dayton Raiders-OH   15:40.75Y  16:14.24 SP18   
                  29.34     1:00.80 (31.46)     1:32.57 (31.77)     2:04.50 (31.93)
        2:36.71 (32.21)     3:08.92 (32.21)     3:41.15 (32.23)     4:13.18 (32.03)
        4:45.55 (32.37)     5:17.81 (32.26)     5:50.07 (32.26)     6:22.71 (32.64)
        6:55.28 (32.57)     7:27.95 (32.67)     8:00.51 (32.56)     8:33.30 (32.79)
        9:06.08 (32.78)     9:39.10 (33.02)    10:12.37 (33.27)    10:45.46 (33.09)
       11:18.66 (33.20)    11:51.86 (33.20)    12:24.99 (33.13)    12:58.27 (33.28)
       13:31.29 (33.02)    14:04.48 (33.19)    14:37.62 (33.14)    15:10.93 (33.31)
       15:43.40 (32.47)    16:14.24 (30.84)                                        
 26 Groome, Eegan T     14 North Baltimore-MD  16:12.60   16:15.13 SP18   
                  30.03     1:01.74 (31.71)     1:33.95 (32.21)     2:06.13 (32.18)
        2:38.02 (31.89)     3:10.46 (32.44)     3:41.81 (31.35)     4:13.42 (31.61)
        4:45.55 (32.13)     5:18.07 (32.52)     5:50.72 (32.65)     6:22.70 (31.98)
        6:55.59 (32.89)     7:28.28 (32.69)     8:00.83 (32.55)     8:33.47 (32.64)
        9:06.17 (32.70)     9:39.46 (33.29)    10:12.28 (32.82)    10:45.30 (33.02)
       11:18.45 (33.15)    11:51.43 (32.98)    12:24.43 (33.00)    12:57.61 (33.18)
       13:30.76 (33.15)    14:04.14 (33.38)    14:37.34 (33.20)    15:10.61 (33.27)
       15:43.01 (32.40)    16:15.13 (32.12)                                        
 27 Koehler, John K     20 Indiana Universi-IN 15:52.76   16:15.83 SP18   
                  29.59     1:01.58 (31.99)     1:33.73 (32.15)     2:05.85 (32.12)
        2:38.25 (32.40)     3:10.85 (32.60)     3:42.90 (32.05)     4:15.10 (32.20)
        4:47.43 (32.33)     5:19.82 (32.39)     5:52.18 (32.36)     6:24.57 (32.39)
        6:56.92 (32.35)     7:29.32 (32.40)     8:01.67 (32.35)     8:34.54 (32.87)
        9:07.41 (32.87)     9:39.83 (32.42)    10:12.81 (32.98)    10:45.69 (32.88)
       11:18.72 (33.03)    11:51.62 (32.90)    12:24.74 (33.12)    12:57.59 (32.85)
       13:30.92 (33.33)    14:03.95 (33.03)    14:37.35 (33.40)    15:10.42 (33.07)
       15:43.77 (33.35)    16:15.83 (32.06)                                        
 28 Lee, Matt S         17 Bulldog Aquatic-MI  16:14.69   16:17.83 SP18   
                  30.29     1:02.60 (32.31)     1:35.61 (33.01)     2:08.30 (32.69)
        2:41.06 (32.76)     3:13.94 (32.88)     3:46.88 (32.94)     4:19.74 (32.86)
        4:52.49 (32.75)     5:25.20 (32.71)     5:58.02 (32.82)     6:30.65 (32.63)
        7:03.42 (32.77)     7:36.15 (32.73)     8:08.90 (32.75)     8:41.73 (32.83)
        9:14.86 (33.13)     9:47.61 (32.75)    10:20.37 (32.76)    10:53.23 (32.86)
       11:25.77 (32.54)    11:58.36 (32.59)    12:31.09 (32.73)    13:03.90 (32.81)
       13:36.33 (32.43)    14:09.95 (33.62)    14:42.38 (32.43)    15:14.65 (32.27)
       15:46.67 (32.02)    16:17.83 (31.16)                                        
 29 *Judes, Guillaume   18 All Star Aquatic-PV 16:12.33   16:20.27        
                  29.70     1:01.13 (31.43)     1:33.10 (31.97)     2:05.19 (32.09)
        2:37.15 (31.96)     3:09.14 (31.99)     3:41.30 (32.16)     4:13.38 (32.08)
        4:45.66 (32.28)     5:18.07 (32.41)     5:50.91 (32.84)     6:23.42 (32.51)
        6:56.12 (32.70)     7:29.21 (33.09)     8:02.04 (32.83)     8:35.26 (33.22)
        9:08.19 (32.93)     9:41.40 (33.21)    10:14.61 (33.21)    10:48.36 (33.75)
       11:21.87 (33.51)    11:55.27 (33.40)    12:28.91 (33.64)    13:02.58 (33.67)
       13:35.89 (33.31)    14:09.80 (33.91)    14:42.95 (33.15)    15:16.51 (33.56)
       15:49.36 (32.85)    16:20.27 (30.91)                                        
 30 McLarty, Dustin F   20 University of Fl-FL 15:33.01Y  16:20.60        
                  29.82     1:02.58 (32.76)     1:35.77 (33.19)     2:08.95 (33.18)
        2:42.32 (33.37)     3:15.53 (33.21)     3:48.57 (33.04)     4:21.30 (32.73)
        4:54.16 (32.86)     5:27.09 (32.93)     6:00.21 (33.12)     6:33.45 (33.24)
        7:06.03 (32.58)     7:38.74 (32.71)     8:11.80 (33.06)     8:44.75 (32.95)
        9:17.58 (32.83)     9:50.73 (33.15)    10:23.08 (32.35)    10:55.50 (32.42)
       11:28.38 (32.88)    12:01.10 (32.72)    12:33.75 (32.65)    13:06.48 (32.73)
       13:38.89 (32.41)    14:11.75 (32.86)    14:44.50 (32.75)    15:17.44 (32.94)
       15:50.28 (32.84)    16:20.60 (30.32)                                        
 31 Dove, Will D        18 Auburn Universit-SE 15:22.29Y  16:20.82        
                  30.38     1:03.25 (32.87)     1:36.47 (33.22)     2:09.46 (32.99)
        2:42.55 (33.09)     3:15.69 (33.14)     3:46.02 (30.33)     4:22.18 (36.16)
        4:55.53 (33.35)     5:28.57 (33.04)     6:01.88 (33.31)     6:34.71 (32.83)
        7:07.15 (32.44)     7:41.00 (33.85)     8:12.76 (31.76)     8:46.49 (33.73)
        9:19.48 (32.99)     9:52.37 (32.89)    10:25.27 (32.90)    10:57.82 (32.55)
       11:30.90 (33.08)    12:03.19 (32.29)    12:36.05 (32.86)    13:08.62 (32.57)
       13:41.13 (32.51)    14:13.72 (32.59)    14:46.14 (32.42)    15:18.39 (32.25)
       15:50.38 (31.99)    16:20.82 (30.44)                                        
 32 Ricard, Paul B      21 Una Mus-OH          16:13.53   16:24.03        
                  29.30     1:01.44 (32.14)     1:33.66 (32.22)     2:06.22 (32.56)
        2:38.81 (32.59)     3:11.60 (32.79)     3:44.54 (32.94)     4:17.86 (33.32)
        4:50.83 (32.97)     5:24.11 (33.28)     5:57.31 (33.20)     6:30.51 (33.20)
        7:03.73 (33.22)     7:36.54 (32.81)     8:09.53 (32.99)     8:42.51 (32.98)
        9:15.67 (33.16)     9:48.80 (33.13)    10:21.97 (33.17)    10:55.00 (33.03)
       11:28.05 (33.05)    12:00.98 (32.93)    12:33.84 (32.86)    13:07.02 (33.18)
       13:40.22 (33.20)    14:13.43 (33.21)    14:46.60 (33.17)    15:19.62 (33.02)
       15:52.14 (32.52)    16:24.03 (31.89)                                        
 33 Jenrow, Robert J    17 Bulldog Aquatic-MI  16:09.04   16:26.32        
                  29.29     1:01.27 (31.98)     1:33.32 (32.05)     2:05.42 (32.10)
        2:37.58 (32.16)     3:10.16 (32.58)     3:42.64 (32.48)     4:15.57 (32.93)
        4:48.37 (32.80)     5:21.61 (33.24)     5:55.12 (33.51)     6:28.61 (33.49)
        7:01.68 (33.07)     7:34.67 (32.99)     8:08.19 (33.52)     8:41.72 (33.53)
        9:14.83 (33.11)     9:48.25 (33.42)    10:21.83 (33.58)    10:54.12 (32.29)
       11:27.15 (33.03)    12:00.21 (33.06)    12:33.75 (33.54)    13:06.80 (33.05)
       13:40.24 (33.44)    14:13.84 (33.60)    14:47.17 (33.33)    15:20.41 (33.24)
       15:53.66 (33.25)    16:26.32 (32.66)                                        
 34 Stewart, Matthew J  17 Unattached-MN       16:11.45   16:34.38        
                  29.63     1:01.93 (32.30)     1:34.15 (32.22)     2:06.36 (32.21)
        2:38.62 (32.26)     3:11.05 (32.43)     3:43.92 (32.87)     4:16.92 (33.00)
        4:49.66 (32.74)     5:22.84 (33.18)     5:56.51 (33.67)     6:30.20 (33.69)
        7:04.05 (33.85)     7:37.44 (33.39)     8:11.37 (33.93)     8:45.18 (33.81)
        9:19.40 (34.22)     9:53.24 (33.84)    10:27.72 (34.48)    11:02.18 (34.46)
       11:36.79 (34.61)    12:11.13 (34.34)    12:44.14 (33.01)    13:17.61 (33.47)
       13:50.92 (33.31)    14:24.34 (33.42)    14:57.53 (33.19)    15:30.91 (33.38)
       16:03.11 (32.20)    16:34.38 (31.27)                                        
 35 Donnelly, Vincent   15 Tampa Bay Commun-FL 16:14.22   16:35.90        
                  29.04     1:01.01 (31.97)     1:33.10 (32.09)     2:05.40 (32.30)
        2:38.03 (32.63)     3:10.68 (32.65)     3:43.54 (32.86)     4:16.68 (33.14)
        4:48.77 (32.09)     5:22.50 (33.73)     5:56.12 (33.62)     6:29.92 (33.80)
        7:03.98 (34.06)     7:37.98 (34.00)     8:12.61 (34.63)     8:46.68 (34.07)
        9:20.15 (33.47)     9:54.04 (33.89)    10:27.55 (33.51)    11:01.42 (33.87)
       11:35.16 (33.74)    12:08.81 (33.65)    12:42.78 (33.97)    13:17.12 (34.34)
       13:50.78 (33.66)    14:24.84 (34.06)    14:58.07 (33.23)    15:31.62 (33.55)
       16:04.06 (32.44)    16:35.90 (31.84)                                        
 36 Hallum, Clint H     17 Dallas Mustangs-NT  16:13.71   16:36.44        
                  31.25     1:04.79 (33.54)     1:38.05 (33.26)     2:11.19 (33.14)
        2:44.65 (33.46)     3:18.29 (33.64)     3:51.97 (33.68)     4:25.79 (33.82)
        4:59.14 (33.35)     5:32.35 (33.21)     6:04.80 (32.45)     6:37.56 (32.76)
        7:10.42 (32.86)     7:43.38 (32.96)     8:16.18 (32.80)     8:49.11 (32.93)
        9:21.97 (32.86)     9:54.96 (32.99)    10:28.24 (33.28)    11:01.75 (33.51)
       11:35.32 (33.57)    12:09.00 (33.68)    12:43.25 (34.25)    13:17.56 (34.31)
       13:51.63 (34.07)    14:26.06 (34.43)    15:01.11 (35.05)    15:35.41 (34.30)
       16:07.14 (31.73)    16:36.44 (29.30)                                        
 37 *Lawson, Charlton   21 University of Lo-KY 15:39.68Y  16:36.80        
                  30.19     1:01.98 (31.79)     1:34.40 (32.42)     2:06.86 (32.46)
        2:38.55 (31.69)     3:11.80 (33.25)     3:44.79 (32.99)     4:17.72 (32.93)
        4:50.92 (33.20)     5:24.03 (33.11)     5:57.63 (33.60)     6:30.97 (33.34)
        7:04.53 (33.56)     7:37.95 (33.42)     8:11.89 (33.94)     8:45.47 (33.58)
        9:19.76 (34.29)     9:53.29 (33.53)    10:27.49 (34.20)    11:01.03 (33.54)
       11:35.12 (34.09)    12:08.61 (33.49)    12:42.49 (33.88)    13:16.12 (33.63)
       13:50.08 (33.96)    14:23.73 (33.65)    14:57.83 (34.10)    15:31.17 (33.34)
       16:04.59 (33.42)    16:36.80 (32.21)                                        
 38 Troxel, Steffan J   20 Indiana Universi-IN 15:47.77   16:37.06        
                  29.17     1:00.14 (30.97)     1:31.79 (31.65)     2:03.93 (32.14)
        2:35.83 (31.90)     3:08.15 (32.32)     3:40.12 (31.97)     4:12.41 (32.29)
        4:44.55 (32.14)     5:17.27 (32.72)     5:50.45 (33.18)     6:23.73 (33.28)
        6:56.82 (33.09)     7:30.06 (33.24)     8:03.78 (33.72)     8:38.09 (34.31)
        9:12.11 (34.02)     9:46.64 (34.53)    10:21.34 (34.70)    10:56.12 (34.78)
       11:29.85 (33.73)    12:04.06 (34.21)    12:38.77 (34.71)    13:13.19 (34.42)
       13:46.84 (33.65)    14:21.48 (34.64)    14:55.97 (34.49)    15:30.00 (34.03)
       16:04.08 (34.08)    16:37.06 (32.98)                                        
 39 Austermann, Johnny  20 Univ. Of Michiga-MI 15:57.42   16:37.60        
                  29.53     1:01.68 (32.15)     1:33.65 (31.97)     2:06.04 (32.39)
        2:38.32 (32.28)     3:11.15 (32.83)     3:43.79 (32.64)     4:16.80 (33.01)
        4:49.97 (33.17)     5:23.23 (33.26)     5:56.39 (33.16)     6:29.72 (33.33)
        7:03.13 (33.41)     7:36.43 (33.30)     8:09.92 (33.49)     8:43.62 (33.70)
        9:17.20 (33.58)     9:50.88 (33.68)    10:24.41 (33.53)    10:58.10 (33.69)
       11:32.13 (34.03)    12:06.12 (33.99)    12:39.94 (33.82)    13:13.95 (34.01)
       13:48.21 (34.26)    14:22.84 (34.63)    14:56.85 (34.01)    15:30.62 (33.77)
       16:04.73 (34.11)    16:37.60 (32.87)                                        
 40 *Pariselli, Matthe  19 Team Canada         16:04.34   16:38.29        
                  30.17     1:02.71 (32.54)     1:35.35 (32.64)     2:08.00 (32.65)
        2:40.98 (32.98)     3:14.06 (33.08)     3:47.16 (33.10)     4:20.32 (33.16)
        4:53.71 (33.39)     5:27.09 (33.38)     6:00.57 (33.48)     6:33.98 (33.41)
        7:07.54 (33.56)     7:41.09 (33.55)     8:14.50 (33.41)     8:48.14 (33.64)
        9:21.69 (33.55)     9:55.26 (33.57)    10:28.80 (33.54)    11:02.53 (33.73)
       11:36.07 (33.54)    12:09.73 (33.66)    12:43.52 (33.79)    13:17.15 (33.63)
       13:51.09 (33.94)    14:24.80 (33.71)    14:58.54 (33.74)    15:32.35 (33.81)
       16:05.77 (33.42)    16:38.29 (32.52)                                        
 41 Finelli, Drew S     18 University Of Al-SE 15:41.37Y  16:43.35        
                  30.57     1:03.48 (32.91)     1:36.97 (33.49)     2:10.04 (33.07)
        2:43.42 (33.38)     3:16.41 (32.99)     3:49.75 (33.34)     4:22.86 (33.11)
        4:56.08 (33.22)     5:29.67 (33.59)     6:02.96 (33.29)     6:36.38 (33.42)
        7:09.76 (33.38)     7:43.22 (33.46)     8:16.99 (33.77)     8:50.47 (33.48)
        9:24.17 (33.70)     9:57.79 (33.62)    10:31.70 (33.91)    11:05.31 (33.61)
       11:39.26 (33.95)    12:13.08 (33.82)    12:47.04 (33.96)    13:20.77 (33.73)
       13:55.04 (34.27)    14:28.95 (33.91)    15:02.94 (33.99)    15:36.98 (34.04)
       16:10.90 (33.92)    16:43.35 (32.45)                                        
 42 Becicka, Roman I    16 The Great Wolf S-MN 16:13.17   16:47.09        
                  29.32     1:01.11 (31.79)     1:33.37 (32.26)     2:06.14 (32.77)
        2:38.84 (32.70)     3:11.70 (32.86)     3:44.91 (33.21)     4:18.47 (33.56)
        4:52.50 (34.03)     5:26.07 (33.57)     6:00.21 (34.14)     6:33.99 (33.78)
        7:07.97 (33.98)     7:41.64 (33.67)     8:15.69 (34.05)     8:49.67 (33.98)
        9:24.10 (34.43)     9:58.00 (33.90)    10:32.19 (34.19)    11:06.37 (34.18)
       11:41.24 (34.87)    12:15.46 (34.22)    12:49.77 (34.31)    13:24.10 (34.33)
       13:58.67 (34.57)    14:33.06 (34.39)    15:07.55 (34.49)    15:41.98 (34.43)
       16:16.06 (34.08)    16:47.09 (31.03)                                        
 42 Zehrung, Luke B     20 Purdue Universit-IN 15:45.31Y  16:47.09        
                  29.55     1:01.67 (32.12)     1:34.12 (32.45)     2:07.30 (33.18)
        2:40.33 (33.03)     3:13.38 (33.05)     3:46.60 (33.22)     4:20.36 (33.76)
        4:53.92 (33.56)     5:27.94 (34.02)     6:01.73 (33.79)     6:35.63 (33.90)
        7:09.58 (33.95)     7:43.72 (34.14)     8:17.63 (33.91)     8:51.66 (34.03)
        9:25.54 (33.88)     9:59.76 (34.22)    10:33.57 (33.81)    11:07.51 (33.94)
       11:41.58 (34.07)    12:16.01 (34.43)    12:50.05 (34.04)    13:24.43 (34.38)
       13:58.33 (33.90)    14:32.51 (34.18)    15:06.66 (34.15)    15:40.84 (34.18)
       16:14.46 (33.62)    16:47.09 (32.63)                                        
 44 Biggs, Patrick M    17 Unattached/ABF-NE   16:11.26   16:49.48        
                  29.59     1:01.04 (31.45)     1:32.97 (31.93)     2:05.14 (32.17)
        2:37.20 (32.06)     3:09.77 (32.57)     3:42.06 (32.29)     4:15.16 (33.10)
        4:47.94 (32.78)     5:21.08 (33.14)     5:54.11 (33.03)     6:27.45 (33.34)
        7:01.27 (33.82)     7:35.15 (33.88)     8:09.31 (34.16)     8:43.72 (34.41)
        9:18.89 (35.17)     9:53.41 (34.52)    10:27.84 (34.43)    11:03.21 (35.37)
       11:38.63 (35.42)    12:14.10 (35.47)    12:49.07 (34.97)    13:24.18 (35.11)
       13:59.13 (34.95)    14:33.99 (34.86)    15:08.34 (34.35)    15:42.41 (34.07)
       16:16.43 (34.02)    16:49.48 (33.05)                                        
 45 Thompson, Scott D   20 Una Sac-NJ          15:38.94Y  16:57.01        
                  30.52     1:03.43 (32.91)     1:36.73 (33.30)     2:09.92 (33.19)
        2:43.43 (33.51)     3:16.78 (33.35)     3:50.30 (33.52)     4:23.50 (33.20)
        4:56.95 (33.45)     5:30.27 (33.32)     6:03.84 (33.57)     6:37.44 (33.60)
        7:11.27 (33.83)     7:45.26 (33.99)     8:18.94 (33.68)     8:53.07 (34.13)
        9:27.27 (34.20)    10:01.40 (34.13)    10:35.53 (34.13)    11:09.90 (34.37)
       11:44.35 (34.45)    12:18.89 (34.54)    12:53.52 (34.63)    13:28.07 (34.55)
       14:02.91 (34.84)    14:37.94 (35.03)    15:12.77 (34.83)    15:47.93 (35.16)
       16:22.85 (34.92)    16:57.01 (34.16)                                        
 46 Helms, J. J. J      18 Unattached-GU       15:42.07Y  17:03.43        
                  29.54     1:01.84 (32.30)     1:34.00 (32.16)     2:06.19 (32.19)
        2:38.65 (32.46)     3:11.54 (32.89)     3:44.31 (32.77)     4:17.52 (33.21)
        4:50.56 (33.04)     5:23.95 (33.39)     5:57.59 (33.64)     6:31.61 (34.02)
        7:05.63 (34.02)     7:39.75 (34.12)     8:14.27 (34.52)     8:49.05 (34.78)
        9:23.99 (34.94)     9:59.23 (35.24)    10:34.53 (35.30)    11:09.93 (35.40)
       11:45.19 (35.26)    12:20.92 (35.73)    12:56.38 (35.46)    13:31.87 (35.49)
       14:07.54 (35.67)    14:43.42 (35.88)    15:18.84 (35.42)    15:54.27 (35.43)
       16:29.97 (35.70)    17:03.43 (33.46)                                        
 47 Smith, Jeff K       21 Auburn Universit-SE 15:35.64Y  17:11.47        
                  30.61     1:04.09 (33.48)     1:37.95 (33.86)     2:11.59 (33.64)
        2:45.13 (33.54)     3:18.52 (33.39)     3:52.07 (33.55)     4:25.84 (33.77)
        4:58.94 (33.10)     5:32.42 (33.48)     6:05.51 (33.09)     6:39.09 (33.58)
        7:12.63 (33.54)     7:46.44 (33.81)     8:20.31 (33.87)     8:54.60 (34.29)
        9:28.78 (34.18)    10:03.50 (34.72)    10:38.95 (35.45)    11:13.95 (35.00)
       11:49.45 (35.50)    12:25.54 (36.09)    13:00.98 (35.44)    13:36.63 (35.65)
       14:12.18 (35.55)    14:47.64 (35.46)    15:23.53 (35.89)    15:59.33 (35.80)
       16:36.72 (37.39)    17:11.47 (34.75)                                        
 -- Johnson, Grant S    21 University of Fl-FL 15:20.47Y        DQ        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 53.45   8/21/2004 Aaron Peirsol, USA                           
    American: A 53.45   8/21/2004 Aaron Peirsol, USA                           
   U.S. Open: O 53.64    7/9/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                   
US Open Meet: M 54.62   12/2/1999 Lenny Krayzelburg, Trojan                    
  Oly. Trial:   57.99                                                          
Sum. Nat Cut:   58.49                                                          
 Open Cut 06:   59.79                                                          
                57.99  OLYM
                58.69  SUMM
                58.89  SP19
                59.49  SP18
                59.79  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Starr, Pete P             21 Rider University-NJ  1:02.87    1:04.52        
                  30.82     1:04.52 (33.70)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 53.45   8/21/2004 Aaron Peirsol, USA                           
    American: A 53.45   8/21/2004 Aaron Peirsol, USA                           
   U.S. Open: O 53.64    7/9/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                   
US Open Meet: M 54.62   12/2/1999 Lenny Krayzelburg, Trojan                    
  Oly. Trial:   57.99                                                          
Sum. Nat Cut:   58.49                                                          
 Open Cut 06:   59.79                                                          
                57.99  OLYM
                58.69  SUMM
                58.89  SP19
                59.49  SP18
                59.79  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Paul A             15 Una West-WI          1:00.02    1:00.54        
                  29.53     1:00.54 (31.01)                                        
  2 Robberson, Garrett M      17 Kerr-Mcgee Swim-OK   1:00.58    1:01.06        
                  29.49     1:01.06 (31.57)                                        
  3 Kennedy, Neal H           17 Team Foxjet-MN       1:00.10    1:01.15        
                  29.63     1:01.15 (31.52)                                        
  4 Zhou, Chuck X             16 City of Richards-NT  1:01.30    1:01.69        
                  30.01     1:01.69 (31.68)                                        
  5 Grosser, Jake W           17 St Charles Swim-IL     59.81    1:02.75        
                  30.55     1:02.75 (32.20)                                        
  6 Craig, Brad A             17 Barracuda Swim T-MI  1:03.50    1:03.09        
                  30.12     1:03.09 (32.97)                                        
  7 Baumann, Matt P           15 St Charles Swim-IL     59.80    1:03.61        
                  30.60     1:03.61 (33.01)                                        
  8 Beasley, Patrick O        17 Lake Forest Swim-IL  1:03.50    1:04.26        
                  31.67     1:04.26 (32.59)                                        
  9 Reed, Evan M              17 Upper Main Line-MA   1:00.20    1:04.92        
                  31.53     1:04.92 (33.39)                                        
 10 Saung, E-Fann             20 Illinois Tech Sw-IL  1:03.91    1:06.95        
                  32.42     1:06.95 (34.53)                                        
 -- Pinkston, Chris T         20 University of Lo-KY    59.90         DQ        
                  29.35          DQ (31.91)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 53.17    4/2/2005 Aaron Peirsol, Longhorn                      
    American: A 53.17    4/2/2005 Aaron Peirsol, Longhorn                      
   U.S. Open: O 53.17    4/2/2005 Aaron Peirsol, Longhorn                      
US Open Meet: M 54.37   12/1/2006 Ryan S Lochte, Daytona Beach-FL              
  Oly. Trial:   57.99                                                          
 Spring  19+:   58.89                                                          
 Spring 18 U:   59.49                                                          
Sum. Nat Cut:   58.69                                                          
 Open Cut 06:   59.79                                                          
                57.99  OLYM
                58.69  SUMM
                58.89  SP19
                59.49  SP18
                59.79  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lochte, Ryan S      22 Daytona Beach-FL       56.18      54.37MOLYM    20  
                  26.37       54.37 (28.00)                                        
  2 Van Wie, Doug P     22 Auburn Aquatics-SE     55.65      55.69 OLYM    17  
                  26.54       55.69 (29.15)                                        
  3 Mania, Adam M       23 Una Ssty-WI            56.64      55.99 OLYM    16  
                  27.23       55.99 (28.76)                                        
  4 Krayzelburg, Lenny  31 Una Troj-CA            57.64      56.93 OLYM    15  
                  27.97       56.93 (28.96)                                        
  5 Righi, Alex M       20 Yale-CT                57.55      57.03 OLYM    14  
                  27.84       57.03 (29.19)                                        
  6 Thompson, Matt W    16 Dallas Mustangs-NT     57.78      57.42 OLYM    13  
                  27.96       57.42 (29.46)                                        
  7 *Botha, Jarryd      21 Florida State Un-FL    57.53      57.52 OLYM    12  
                  27.25       57.52 (30.27)                                        
  8 *Rudolf, Roland     21 University of Fl-FL    57.81      57.69 OLYM    11  
                  27.91       57.69 (29.78)                                        
B - Final
  9 *Ng, Callum         21 U B C Dolphins         57.96      57.24 OLYM     9  
                  27.79       57.24 (29.45)                                        
 10 *Hawes, Matt        20 U B C Dolphins         57.83      57.38 OLYM     7  
                  28.07       57.38 (29.31)                                        
 11 Chitwood, Cory M    17 Northern KY Clip-OH    58.42      58.07 SUMM     6  
                  28.52       58.07 (29.55)                                        
 12 Goodrich, Scott S   20 Auburn Universit-SE    58.58      58.08 SUMM     5  
                  27.96       58.08 (30.12)                                        
 13 *Powell, Ian C      20 Florida State Un-FL    58.62      58.36 SUMM     4  
                  28.11       58.36 (30.25)                                        
 14 *Possato, Marcelo   25 Saluki Swim Club-OZ    58.74      58.64 SUMM     3  
 15 *Pinzon, Omar A     17 University of Fl-FL    58.51      58.72 SP19     2  
                  28.75       58.72 (29.97)                                        
 16 *Ward, Darren K     21 California Aquat-CA    58.87      58.92 SP18     1  
                  28.28       58.92 (30.64)                                        
C - Final
 17 *Houston, Scott     19 Scottland              58.90      58.29 SUMM   
                  28.27       58.29 (30.02)                                        
 18 Berrettini, Jonath  21 Unattached - DM-NT/    59.23      58.39 SUMM   
                  28.40       58.39 (29.99)                                        
 19 *Bayata, Enrique    19 Team Mexico            59.23      58.74 SP19   
                  28.47       58.74 (30.27)                                        
 20 *Wollach, Pascal D  19 Auburn Universit-SE    59.32      58.80 SP19   
                  28.19       58.80 (30.61)                                        
 21 *Mandel, Alonzo     18 Univ. Of Michiga-MI    59.50      58.98 SP18   
                  28.50       58.98 (30.48)                                        
 22 Owens, Kyle S       16 Barracuda Swim C-SE    59.10      59.05 SP18   
                  29.03       59.05 (30.02)                                        
 23 *Purnell, Billy     18 Scottland              59.34      59.06 SP18   
                  28.97       59.06 (30.09)                                        
 24 *Robles, Miguel     18 Team Mexico            59.32      59.41 SP18   
                  29.04       59.41 (30.37)                                        
Preliminaries
 10 *Neckles, Nicholas  28 Barbados               57.89                   
 26 Barba, Sal G        19 Univ. Of Michiga-MI    59.51                   
 27 Ross, Michael S     38 Bluefish-NE            59.55                   
 28 Chui, Derick        18 Peddie Aquatic A-NJ    59.57                   
 29 Renaud, Felix       19 Club Natacion          59.58                   
 30 Jostes, Scott M     17 Clayton Shaw Par-OZ    59.68                   
 31 Parmenter, Paul T   22 Air Force Academ-CO    59.72                   
 32 Shirey, Reese O     16 Unattached-SE          59.75                   
 33 Rogers, Christophe  16 Unattached/ABF-NE      59.86                   
 34 Murphy, Max M       16 Dallas Mustangs-NT     59.97                   
 35 Norys, Kohlton J    17 Tule Nation Trit-CC    59.98                   
 36 *Langlis, Bruno     19 Laval University     1:00.28                   
 37 Zann, Geof J        21 Yale-CT              1:00.31                   
 38 *Maire, Romain P    21 Purdue Universit-IN  1:00.37                   
 39 Seleskie, Philip A  17 Star Swim Team-MN    1:00.42                   
 40 *Heine, Jared J     22 Area Tallahassee-FL  1:00.43                   
 41 Ress, Eric M        16 SoNoCo Swim Club-CT  1:00.45                   
 42 Schneider, Joey A   22 Auburn Universit-SE  1:00.46                   
 43 Dickson, Luke J     22 University Of Al-SE  1:00.51                   
 43 *Teudean, Andrei V  22 University of Lo-KY  1:00.51                   
 45 *Knowles, Jeremy D  25 Bahamas              1:00.68                   
 46 Watts, Tim R        20 Purdue Universit-IN  1:00.71                   
 47 Johnson, Grant S    21 University of Fl-FL  1:00.74                   
 48 Colley, Joseph E    20 Purdue Universit-IN  1:00.77                   
 49 Leavitte, John F    22 Seton Hall Unive-NJ  1:00.79                   
 50 McClendon, Clint M  19 University Of Al-SE  1:00.84                   
 51 Spraul, Doug J      18 Cincinnati Marli-OH  1:00.85                   
 52 Diekema, Jordan H   17 West Michigan Sw-MI  1:00.95                   
 53 Ziegler, Joe A      16 Area Tallahassee-FL  1:00.97                   
 53 Sullivan, Michael   17 Bluefish-NE          1:00.97                   
 55 *Van Isschot, Carl  19 University of Lo-KY  1:01.01                   
 56 *Marrucho, Alex S   19 Saluki Swim Club-OZ  1:01.21                   
 57 Cordes, Nick J      17 Blackhawk Area S-IA  1:01.25                   
 58 Bobo, Peyton T      19 University of Lo-KY  1:01.30                   
 59 Stacy, Peter K      16 The Great Wolf S-MN  1:01.65                   
 60 Bretscher, Andrew   18 Auburn Universit-SE  1:02.11                   
 61 *Glowiak, Pawel     20 Indiana Universi-AM  1:02.29                   
 62 Jones, Michael B    21 University Of Al-SE  1:02.42                   
 63 Strickler, Gabe R   18 Michigan State U-MI  1:02.80                   
 64 LaRocque, Jon M     18 Michigan State U-MI  1:03.69                   
 65 *Serrano, Juan      20 Team Puerto Rico     1:03.76                   
 66 *Perez, Roberto     20 Team Puerto Rico     1:04.85                   
 -- Brady, Chris D      18 Univ. Of Michiga-MI      DQ                    
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:54.44   8/19/2006 Aaron Peirsol, USA                         
    American: A 1:54.44   8/14/2006 Aaron Peirsol, USA                         
   U.S. Open: O 1:54.74   7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                 
US Open Meet: M 1:57.74   12/2/1999 Lenny Krayzelburg, Trojan                  
  Oly. Trial:   2:04.99                                                        
 Spring  19+:   2:07.59                                                        
 Spring 18 U:   2:08.79                                                        
Sum. Nat Cut:   2:07.19                                                        
 Open Cut 06:   2:09.09                                                        
                2:04.99  OLYM
                2:07.19  SUMM
                2:07.59  SP19
                2:08.79  SP18
                2:09.09  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 *Rudolf, Roland     21 University of Fl-FL  2:03.51    2:02.27 OLYM    20  
                  28.95     1:01.43 (32.48)     1:32.34 (30.91)     2:02.27 (29.93)
  2 *Hawes, Matt        20 U B C Dolphins       2:03.01    2:02.44 OLYM    17  
                  28.92       59.89 (30.97)     1:31.34 (31.45)     2:02.44 (31.10)
  3 *Neckles, Nicholas  28 Barbados             2:03.29    2:02.63 OLYM    16  
                  28.88     1:00.16 (31.28)     1:31.82 (31.66)     2:02.63 (30.81)
  4 Thompson, Matt W    16 Dallas Mustangs-NT   2:03.89    2:03.02 OLYM    15  
                  28.99     1:00.39 (31.40)     1:32.35 (31.96)     2:03.02 (30.67)
  5 *Schultz, Andre     18 Univ. Of Michiga-MI  2:04.47    2:04.17 OLYM    14  
                  29.71     1:01.05 (31.34)     1:33.03 (31.98)     2:04.17 (31.14)
  6 Chitwood, Cory M    17 Northern KY Clip-OH  2:04.11    2:05.02 SUMM    13  
                  29.14     1:01.21 (32.07)     1:33.54 (32.33)     2:05.02 (31.48)
  7 *Houston, Scott     19 Scottland            2:05.19    2:06.95 SUMM    12  
                  29.33     1:01.22 (31.89)     1:33.78 (32.56)     2:06.95 (33.17)
 -- Phelps, Michael F   21 Club Wolverine-MI    2:01.62         DQ        
                  28.65       59.44 (30.79)     1:30.10 (30.66)          DQ (29.98)
B - Final
  9 Lochte, Ryan S      22 Daytona Beach-FL     2:05.28    2:03.55 OLYM     9  
                  27.78       57.79 (30.01)     1:29.72 (31.93)     2:03.55 (33.83)
 10 *Powell, Ian C      20 Florida State Un-FL  2:05.71    2:04.74 OLYM     7  
                  29.47     1:01.53 (32.06)     1:33.46 (31.93)     2:04.74 (31.28)
 11 *Pinzon, Omar A     17 University of Fl-FL  2:05.48    2:05.21 SUMM     6  
                  29.55     1:01.08 (31.53)     1:33.28 (32.20)     2:05.21 (31.93)
 12 *Robles, Miguel     18 Team Mexico          2:06.65    2:05.54 SUMM     5  
                  29.73     1:01.69 (31.96)     1:33.77 (32.08)     2:05.54 (31.77)
 13 *Maire, Romain P    21 Purdue Universit-IN  2:05.56    2:05.83 SUMM     4  
                  29.17     1:00.95 (31.78)     1:33.22 (32.27)     2:05.83 (32.61)
 14 *Possato, Marcelo   25 Saluki Swim Club-OZ  2:06.14    2:06.32 SUMM     3  
                  29.75     1:02.01 (32.26)     1:34.51 (32.50)     2:06.32 (31.81)
 15 *Veloz, Juan J      24 Tucson Ford Deal-AZ  2:06.21    2:06.81 SUMM     2  
                  30.24     1:02.35 (32.11)     1:34.47 (32.12)     2:06.81 (32.34)
 16 Doerksen, Derek     18 Team Alberta         2:06.64    2:09.71          1  
                  30.89     1:03.23 (32.34)     1:36.23 (33.00)     2:09.71 (33.48)
C - Final
 17 *Langlis, Bruno     19 Laval University     2:07.17    2:06.70 SUMM   
                  30.50     1:02.66 (32.16)     1:35.11 (32.45)     2:06.70 (31.59)
 18 *Smith, Lewis       18 Scottland            2:06.82    2:07.12 SUMM   
                  30.41     1:02.68 (32.27)     1:34.94 (32.26)     2:07.12 (32.18)
 19 Morris, Brennan W   16 North Baltimore-MD   2:07.05    2:07.16 SUMM   
                  30.59     1:02.88 (32.29)     1:35.86 (32.98)     2:07.16 (31.30)
 20 Ress, Eric M        16 SoNoCo Swim Club-CT  2:07.10    2:07.53 SP19   
                  30.82     1:03.11 (32.29)     1:35.26 (32.15)     2:07.53 (32.27)
 21 Liebhold, Tim D     23 Wisconsin Aquati-WI  2:07.73    2:08.15 SP18   
                  30.79     1:03.23 (32.44)     1:36.20 (32.97)     2:08.15 (31.95)
 22 Nead, Kevin T       21 University of Fl-FL  2:08.07    2:08.28 SP18   
                  30.73     1:02.89 (32.16)     1:35.62 (32.73)     2:08.28 (32.66)
 23 Yoho, Keith E       16 Klein Aquatics-GU    2:07.96    2:08.66 SP18   
                  30.51     1:02.67 (32.16)     1:36.07 (33.40)     2:08.66 (32.59)
 24 Grenda, Dane R      20 Univ. Of Michiga-MI  2:07.40    2:09.13        
                  30.56     1:03.51 (32.95)     1:36.63 (33.12)     2:09.13 (32.50)
Preliminaries
  6 Van Wie, Doug P     22 Auburn Aquatics-SE   2:03.91                   
 19 Mania, Adam M       23 Una Ssty-WI          2:06.89                   
 23 Margalis, Robert J  24 Saint Petersburg-FL  2:07.31                   
 28 Sullivan, Michael   17 Bluefish-NE          2:08.40                   
 29 Spraul, Doug J      18 Cincinnati Marli-OH  2:08.90                   
 30 Norys, Kohlton J    17 Tule Nation Trit-CC  2:08.99                   
 31 Douville, Chris B   17 Dayton Raiders-OH    2:09.17                   
 32 Kennedy, Neal H     17 Team Foxjet-MN       2:09.21                   
 33 Chui, Derick        18 Peddie Aquatic A-NJ  2:09.23                   
 34 Keady, Christopher  17 Bulldog Aquatic-MI   2:09.38                   
 35 Collins, Bryan R    18 Green Terror Aqu-MD  2:09.42                   
 36 McLarty, Dustin F   20 University of Fl-FL  2:09.61                   
 37 Renaud, Felix       19 Club Natacion        2:09.62                   
 38 Young, Paul A       15 Una West-WI          2:09.73                   
 39 *Marrucho, Alex S   19 Saluki Swim Club-OZ  2:09.80                   
 40 Rogers, Christophe  16 Unattached/ABF-NE    2:10.05                   
 41 Zann, Geof J        21 Yale-CT              2:10.11                   
 42 *Wollach, Pascal D  19 Auburn Universit-SE  2:10.28                   
 43 Wills, Connor C     18 North Baltimore-MD   2:10.30                   
 44 Dickson, Luke J     22 University Of Al-SE  2:10.42                   
 45 Koop, Andre L       20 Purdue Universit-IN  2:10.61                   
 46 Berrettini, Jonath  21 Unattached - DM-NT/  2:10.65                   
 47 Evans, Sean D       16 Unattached-LE        2:10.79                   
 47 Surhoff, Austin J   16 North Baltimore-MD   2:10.79                   
 49 Barba, Sal G        19 Univ. Of Michiga-MI  2:10.96                   
 50 *Chasser, Chris     18 Scottland            2:11.03                   
 51 Murphy, Max M       16 Dallas Mustangs-NT   2:11.12                   
 52 Hulme, Michael A    18 Bolles School Sh-FL  2:11.17                   
 53 *Purnell, Billy     18 Scottland            2:11.32                   
 54 McCloskey, Dennen   19 Yale-CT              2:11.36                   
 55 Seleskie, Philip A  17 Star Swim Team-MN    2:11.60                   
 56 Cramer, Jayme O     23 Southeastern Swi-IN  2:12.24                   
 57 Ziegler, Joe A      16 Area Tallahassee-FL  2:12.87                   
 58 Pinkston, Chris T   20 University of Lo-KY  2:12.95                   
 59 *Teudean, Andrei V  22 University of Lo-KY  2:13.02                   
 60 Schneider, Joey A   22 Auburn Universit-SE  2:14.56                   
 61 McClendon, Clint M  19 University Of Al-SE  2:14.65                   
 62 Stacy, Peter K      16 The Great Wolf S-MN  2:14.85                   
 62 Zhou, Chuck X       16 City of Richards-NT  2:14.85                   
 64 *Heine, Jared J     22 Area Tallahassee-FL  2:15.06                   
 65 Long, John S        18 Auburn Universit-SE  2:16.05                   
 66 *Montenegro, Franc  21 Guatemala            2:16.13                   
 67 *Serrano, Juan      20 Team Puerto Rico     2:21.15                   
 68 *Perez, Roberto     20 Team Puerto Rico     2:24.56                   
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:54.74   7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                 
    American: A 1:54.74   7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                 
   U.S. Open: O 1:54.74   7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                 
US Open Meet: M 1:57.74   12/2/1999 Lenny Krayzelburg, Trojan                  
  Oly. Trial:   2:04.99                                                        
Sum. Nat Cut:   2:06.79                                                        
 Open Cut 06:   2:09.09                                                        
                2:04.99  OLYM
                2:07.19  SUMM
                2:07.59  SP19
                2:08.79  SP18
                2:09.09  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hulme, Michael A          18 Bolles School Sh-FL  2:08.34    2:09.85        
                  30.75     1:03.87 (33.12)     1:37.15 (33.28)     2:09.85 (32.70)
  2 Bollier, Bobby L          17 Kansas City Blaz-MV  2:10.98    2:11.60        
                  30.60     1:03.98 (33.38)     1:38.12 (34.14)     2:11.60 (33.48)
  3 *Guntoro, Bobby B         19 Bolles School Sh-FL  2:14.32    2:13.02        
                  30.22     1:03.21 (32.99)     1:37.26 (34.05)     2:13.02 (35.76)
  4 Diekema, Jordan H         17 West Michigan Sw-MI  2:11.20    2:14.11        
                  30.94     1:04.35 (33.41)     1:38.99 (34.64)     2:14.11 (35.12)
  5 Baumann, Matt P           15 St Charles Swim-IL   2:15.23    2:22.17        
                  31.79     1:06.60 (34.81)     1:44.91 (38.31)     2:22.17 (37.26)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:54.74   7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                 
    American: A 1:54.74   7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                 
   U.S. Open: O 1:54.74   7/12/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova                 
US Open Meet: M 1:57.74   12/2/1999 Lenny Krayzelburg, Trojan                  
  Oly. Trial:   2:04.99                                                        
Sum. Nat Cut:   2:06.79                                                        
 Open Cut 06:   2:09.09                                                        
                2:04.99  OLYM
                2:07.19  SUMM
                2:07.59  SP19
                2:08.79  SP18
                2:09.09  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shirey, Reese O           16 Unattached-SE        2:12.13    2:17.35        
                  31.32     1:05.92 (34.60)     1:42.24 (36.32)     2:17.35 (35.11)
  2 Starr, Pete P             21 Rider University-NJ  2:16.63    2:24.92        
                  32.23     1:08.83 (36.60)     1:47.12 (38.29)     2:24.92 (37.80)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
       World: W   59.30    7/7/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
    American: A   59.30    7/8/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
   U.S. Open: O   59.30    7/8/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
US Open Meet: M 1:02.31  11/30/1995 Fred deBurghgraeve, BEL                    
  Oly. Trial:   1:04.69                                                        
Sum. Nat Cut:   1:05.39                                                        
 Open Cut 06:   1:06.79                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.59  SUMM
                1:05.79  SP19
                1:06.79  SC N
                1:08.39  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poteete, Marcus A         20 Michigan State U-MI       NT    1:09.32        
                  32.04     1:09.32 (37.28)                                        
  2 Thompson, Kyle J          17 Una West-WI          1:10.54    1:10.92        
                  32.74     1:10.92 (38.18)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
       World: W   59.30    7/7/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
    American: A   59.30    7/8/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
   U.S. Open: O   59.30    7/8/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
US Open Meet: M 1:02.31  11/30/1995 Fred deBurghgraeve, BEL                    
  Oly. Trial:   1:04.69                                                        
Sum. Nat Cut:   1:05.39                                                        
 Open Cut 06:   1:06.79                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.59  SUMM
                1:05.79  SP19
                1:06.79  SC N
                1:08.39  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gangloff, Mark D          24 Auburn Aquatics-SE   1:00.76    1:01.31MOLYM   
                  28.28     1:01.31 (33.03)                                        
  2 Thacker, Scott S          19 Virginia Gators-VA   1:05.22    1:06.92 SP18   
                  30.43     1:06.92 (36.49)                                        
  2 Forsythe, Dan T           18 Excel Aquatics-SE         NT    1:06.92 SP18   
                  31.59     1:06.92 (35.33)                                        
  4 *Guevara, Gerardo         20 Crcy Barracuda S-OZ  1:07.06    1:07.49 SP18   
                  31.72     1:07.49 (35.77)                                        
  5 Boulden, Riley W          18 University Of Al-SE  1:07.40    1:07.71 SP18   
                  32.27     1:07.71 (35.44)                                        
  6 *Qupty, Jo M              16 Bolles School Sh-FL  1:08.00    1:07.93 SP18   
                  32.59     1:07.93 (35.34)                                        
  7 Bedenbaugh, Albert M      22 Miami Swimming-FG    1:07.10    1:08.04 SP18   
                  31.86     1:08.04 (36.18)                                        
  8 Hong, Justin M            21 Marietta Marlins-GA  1:05.78    1:08.28 SP18   
                  31.61     1:08.28 (36.67)                                        
  9 Walter, Daniel M          21 Southeastern Swi-IN    57.00Y   1:08.73        
                  31.50     1:08.73 (37.23)                                        
 10 Morres, Alexander R       15 Occoquan Swimmin-PV  1:07.10    1:08.95        
                  32.41     1:08.95 (36.54)                                        
 11 Lender, Jared D           17 Parkway Swim Clu-OZ  1:09.00    1:09.09        
                  32.66     1:09.09 (36.43)                                        
 12 Fischer, Brandon J        17 Pleasanton Seaha-PC  1:07.10    1:09.10        
                  32.38     1:09.10 (36.72)                                        
 13 Schmitt, Adam J           20 Michigan State U-MI  1:07.81    1:09.29        
                  32.13     1:09.29 (37.16)                                        
 14 Larson, Jeffery C         23 Illinois Tech Sw-IL  1:08.91    1:13.56        
                  33.59     1:13.56 (39.97)                                        
 15 *Olszewski, Kris K        20 Michigan State U-MI       NT    1:17.69        
                  36.04     1:17.69 (41.65)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W   59.13    8/1/2006 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
    American: A   59.13    8/1/2006 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
   U.S. Open: O   59.13    8/1/2006 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
US Open Meet: M 1:00.76  11/30/2006 Mark D Gangloff, Auburn Aquatics           
  Oly. Trial:   1:04.69                                                        
 Spring  19+:   1:05.79                                                        
 Spring 18 U:   1:08.39                                                        
Sum. Nat Cut:   1:05.59                                                        
 Open Cut 06:   1:06.79                                                        
                1:04.69  OLYM
                1:05.59  SUMM
                1:05.79  SP19
                1:06.79  SC N
                1:08.39  SP18
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gangloff, Mark D    24 Auburn Aquatics-SE   1:00.76    1:01.07 OLYM    20  
                  28.22     1:01.07 (32.85)                                        
  2 Usher, Scott C      23 Wyoming Aquatics-WY  1:02.50    1:02.01 OLYM    17  
                  28.90     1:02.01 (33.11)                                        
  3 *Preda, Valentin    21 University of Lo-KY  1:03.21    1:02.73 OLYM    16  
                  29.20     1:02.73 (33.53)                                        
  4 Velez, Dan N        22 NC State Aquatic-NC  1:03.24    1:02.80 OLYM    15  
                  29.15     1:02.80 (33.65)                                        
  5 *Bree, Andrew P     25 Una UT-SE            1:03.27    1:03.48 OLYM    14  
                  29.79     1:03.48 (33.69)                                        
  6 *Mate, Hunor I      23 University Of Al-SE  1:04.18    1:03.58 OLYM    13  
                  29.73     1:03.58 (33.85)                                        
  7 Spann, Scott W      18 Univ. Of Michiga-MI  1:04.32    1:03.67 OLYM    12  
                  30.44     1:03.67 (33.23)                                        
  8 *Alexandrov, Mike   21 Northwestern Uni-IL  1:03.57    1:03.83 OLYM    11  
                  29.77     1:03.83 (34.06)                                        
B - Final
  9 Brown, Mike         22 Team Alberta         1:04.54    1:03.35 OLYM     9  
                  29.87     1:03.35 (33.48)                                        
 10 Pogioli, Giordan S  23 Boilermaker Aqua-IN  1:04.66    1:03.73 OLYM     7  
                  29.92     1:03.73 (33.81)                                        
 11 Titus, Marcus J     20 Unattached-AZ        1:04.46    1:04.78 SUMM     6  
                  29.68     1:04.78 (35.10)                                        
 12 Smith, Matt C       25 Santa Clara Swim-PC  1:05.35    1:04.98 SUMM     5  
                  30.53     1:04.98 (34.45)                                        
 13 Zakrzewski, Kevin   24 Wisconsin Aquati-WI  1:05.18    1:05.03 SUMM     4  
                  30.37     1:05.03 (34.66)                                        
 14 Koger, Aaron R      18 Purdue Universit-IN  1:05.53    1:05.22 SUMM     3  
                  30.27     1:05.22 (34.95)                                        
 15 Thacker, Scott S    19 Virginia Gators-VA   1:05.22    1:05.39 SUMM     2  
                  30.41     1:05.39 (34.98)                                        
 16 Craig, Brad A       17 Barracuda Swim T-MI  1:05.62    1:05.47 SUMM     1  
                  30.69     1:05.47 (34.78)                                        
C - Final
 17 Swander, Kevin A    22 Club Paradise-IN     1:06.10    1:04.92 SUMM   
                  30.14     1:04.92 (34.78)                                        
 18 Connolly, Dillon B  18 Marietta Marlins-GA  1:06.28    1:05.87 SC N   
                  30.78     1:05.87 (35.09)                                        
 19 Franklin, John E    19 Northwestern Uni-IL  1:06.33    1:05.90 SC N   
                  31.39     1:05.90 (34.51)                                        
 20 *Clark, Ross        19 Scottland            1:06.27    1:06.09 SC N   
                  30.59     1:06.09 (35.50)                                        
 21 *Jones, Chris       25 Scottland            1:06.33    1:06.15 SC N   
                  30.80     1:06.15 (35.35)                                        
 22 Mahan, Russell L    18 Bellevue Club Sw-PN  1:05.79    1:06.87 SP18   
                  30.48     1:06.87 (36.39)                                        
 23 D'Errico, Angelo C  19 Seton Hall Unive-NJ  1:05.64    1:07.14 SP18   
                  31.02     1:07.14 (36.12)                                        
 24 *Kim, Jin Soo       19 Purdue Universit-IN  1:06.12    1:07.69 SP18   
                  31.45     1:07.69 (36.24)                                        
Preliminaries
 25 Callahan, Andrew A  20 Auburn Universit-SE  1:06.35                   
 26 Ferguson, Stuart G  15 PoseidonVA-VA        1:06.67                   
 27 Miskovetz, Steve A  21 Purdue Universit-IN  1:06.77                   
 28 *Ally, Bradley K    19 University of Fl-FL  1:06.78                   
 29 Acquavito, Nick     21 University Of Co-CT  1:06.89                   
 30 Fischer, Brandon J  17 Pleasanton Seaha-PC  1:07.16                   
 31 Bedenbaugh, Albert  22 Miami Swimming-FG    1:07.21                   
 32 Bartell, Kevin A    21 Bakersfield Swim-CC  1:07.25                   
 33 *Lopez, Arsenio     24 Team Puerto Rico     1:07.26                   
 34 Lemert, Tyler P     18 Fort Wayne Aquat-IN  1:07.28                   
 34 Penoyar, Pat J      20 Indiana Universi-IN  1:07.28                   
 36 Burtch, Grant M     21 Univ. Of Michiga-MI  1:07.43                   
 37 Forsythe, Dan T     18 Excel Aquatics-SE    1:07.44                   
 38 Hiett, Jon C        19 Auburn Universit-SE  1:07.57                   
 39 Roberts, Jon P      19 Auburn Universit-SE  1:07.69                   
 40 Ridgeway, James P   18 Lake Forest Swim-IL  1:07.93                   
 41 Freeman, Timmy V    16 Walnut Creek Aqu-PC  1:07.97                   
 42 Hong, Justin M      21 Marietta Marlins-GA  1:08.06                   
 43 *Jones, Tristan M   21 University Of Co-CT  1:08.29                   
 44 Boutwell, Luke L    18 University Of Al-SE  1:08.40                   
 45 Cross, Joel J       23 Coast Guard Blue-VA  1:08.57                   
 46 Epperson, Jake K    16 Sylvania Tsunami-OH  1:08.63                   
 47 Brisson, Jason L    20 Unattached-VA/W&M    1:08.66                   
 48 *Mercado, David     19 Itesm - Monterre     1:08.67                   
 49 *Guevara, Gerardo   20 Crcy Barracuda S-OZ  1:08.74                   
 50 Paul, Derek S       17 Southeastern Swi-IN  1:09.05                   
 51 *Martins, Leo H     23 Unattached-FG        1:09.15                   
 52 *Jimenez, Ricardo   16 Veracruz             1:09.31                   
 53 Taylor, Nathan J    18 Purdue Universit-IN  1:09.65                   
 54 Norman, Blake E     20 Una Mus-OH           1:09.67                   
 55 Russell, Matt E     16 Greater Augusta-GA   1:10.26                   
 56 Lindauer, Chris K   20 University of Lo-KY  1:11.44                   
 57 Curran, Tim G       20 Seton Hall Unive-NJ  1:12.67                   
 -- Marshall, Griffin   22 Una Mus-OH               DQ                    
 -- Burckle, Clark C    18 University of Fl-FL      DQ                    
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:09.04   7/11/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
    American: A 2:09.04   7/11/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
   U.S. Open: O 2:09.04   7/11/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
US Open Meet: M 2:12.87   12/1/1991 Mike Barrowman, Curl-Burke                 
  Oly. Trial:   2:20.79                                                        
Sum. Nat Cut:   2:22.39                                                        
 Open Cut 06:   2:25.29                                                        
                2:20.79  OLYM
                2:22.79  SUMM
                2:23.19  SP19
                2:25.29  SC N
                2:28.59  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Brown, Mike               22 Team Alberta         2:14.50    2:21.83 SUMM   
                  32.20     1:07.81 (35.61)     1:44.21 (36.40)     2:21.83 (37.62)
  2 Leo, Macgregor W          18 New Canaan YMCA-CT   2:23.69    2:27.97 SP18   
                  33.88     1:11.75 (37.87)     1:49.67 (37.92)     2:27.97 (38.30)
  3 Smith, Matt C             25 Santa Clara Swim-PC       NT    2:40.47        
                  29.62     1:15.01 (45.39)     1:58.46 (43.45)     2:40.47 (42.01)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:08.50   8/20/2006 Brendan Hansen, USA                        
    American: A 2:08.50   8/20/2006 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
   U.S. Open: O 2:08.74    8/5/2006 Brendan Hansen, Longhorn Aq.               
US Open Meet: M 2:12.87   12/1/1991 Mike Barrowman, Curl-Burke                 
  Oly. Trial:   2:20.79                                                        
 Spring  19+:   2:23.19                                                        
 Spring 18 U:   2:28.59                                                        
Sum. Nat Cut:   2:22.79                                                        
 Open Cut 06:   2:25.29                                                        
                2:20.79  OLYM
                2:22.79  SUMM
                2:23.19  SP19
                2:25.29  SC N
                2:28.59  SP18
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Shanteau, Eric L    23 Swim Atlanta-GA      2:16.57    2:13.46 OLYM    20  
                  30.93     1:05.19 (34.26)     1:39.12 (33.93)     2:13.46 (34.34)
  2 Usher, Scott C      23 Wyoming Aquatics-WY  2:18.50    2:14.53 OLYM    17  
                  30.61     1:05.15 (34.54)     1:39.83 (34.68)     2:14.53 (34.70)
  3 *Bree, Andrew P     25 Una UT-SE            2:17.60    2:16.79 OLYM    16  
                  30.70     1:05.37 (34.67)     1:40.57 (35.20)     2:16.79 (36.22)
  4 Pogioli, Giordan S  23 Boilermaker Aqua-IN  2:19.78    2:17.78 OLYM    15  
                  31.46     1:06.04 (34.58)     1:41.60 (35.56)     2:17.78 (36.18)
  5 Spann, Scott W      18 Univ. Of Michiga-MI  2:17.26    2:17.91 OLYM    14  
                  30.98     1:06.10 (35.12)     1:42.30 (36.20)     2:17.91 (35.61)
  6 *Preda, Valentin    21 University of Lo-KY  2:19.62    2:18.52 OLYM    13  
                  30.66     1:05.67 (35.01)     1:41.69 (36.02)     2:18.52 (36.83)
  7 Mentele, Jacob A    20 United States Mi-MR  2:19.24    2:20.92 SUMM    12  
                  31.85     1:07.27 (35.42)     1:43.79 (36.52)     2:20.92 (37.13)
  8 Velez, Dan N        22 NC State Aquatic-NC  2:22.09    2:21.02 SUMM    11  
                  31.45     1:06.89 (35.44)     1:43.77 (36.88)     2:21.02 (37.25)
B - Final
  9 *Ally, Bradley K    19 University of Fl-FL  2:22.98    2:21.74 SUMM     9  
                  32.23     1:08.11 (35.88)     1:44.59 (36.48)     2:21.74 (37.15)
 10 Brown, Mike         22 Team Alberta         2:22.33    2:21.79 SUMM     7  
                  31.63     1:07.33 (35.70)     1:44.39 (37.06)     2:21.79 (37.40)
 11 Burckle, Clark C    18 University of Fl-FL  2:23.31    2:22.46 SUMM     6  
                  32.55     1:08.87 (36.32)     1:45.52 (36.65)     2:22.46 (36.94)
 12 Craig, Brad A       17 Barracuda Swim T-MI  2:23.85    2:23.33 SC N     5  
                  32.31     1:09.25 (36.94)     1:46.62 (37.37)     2:23.33 (36.71)
 13 Salaz, Jake S       20 Mt Hood Swim Tea-OR  2:24.06    2:23.83 SC N     4  
                  32.50     1:08.78 (36.28)     1:45.77 (36.99)     2:23.83 (38.06)
 14 Titus, Marcus J     20 Unattached-AZ        2:24.42    2:24.61 SC N     3  
                  32.05     1:08.34 (36.29)     1:45.86 (37.52)     2:24.61 (38.75)
 15 Harris, Tyler T     18 Una Psdn-VA          2:23.88    2:24.88 SC N     2  
                  33.61     1:10.53 (36.92)     1:47.40 (36.87)     2:24.88 (37.48)
 16 Callahan, Andrew A  20 Auburn Universit-SE  2:24.07    2:27.59 SP18     1  
                  32.95     1:09.48 (36.53)     1:48.49 (39.01)     2:27.59 (39.10)
C - Final
 17 *Martins, Leo H     23 Unattached-FG        2:25.98    2:21.47 SUMM   
                  32.47     1:08.68 (36.21)     1:44.35 (35.67)     2:21.47 (37.12)
 18 *Kim, Jin Soo       19 Purdue Universit-IN  2:25.83    2:23.92 SC N   
                  33.72     1:11.22 (37.50)     1:47.83 (36.61)     2:23.92 (36.09)
 19 *Qupty, Jo M        16 Bolles School Sh-FL  2:25.30    2:24.89 SC N   
                  33.26     1:10.06 (36.80)     1:47.25 (37.19)     2:24.89 (37.64)
 20 Franklin, John E    19 Northwestern Uni-IL  2:25.48    2:25.90 SP18   
                  32.63     1:09.69 (37.06)     1:46.94 (37.25)     2:25.90 (38.96)
 21 Leo, Macgregor W    18 New Canaan YMCA-CT   2:26.83    2:27.62 SP18   
                  33.27     1:10.38 (37.11)     1:48.78 (38.40)     2:27.62 (38.84)
 22 *Jones, Chris       25 Scottland            2:26.68    2:27.70 SP18   
                  32.83     1:10.17 (37.34)     1:48.62 (38.45)     2:27.70 (39.08)
 23 Boulden, Riley W    18 University Of Al-SE  2:26.74    2:28.78        
                  33.10     1:09.49 (36.39)     1:48.44 (38.95)     2:28.78 (40.34)
 -- *Smith, Lewis       18 Scottland            2:26.48         DQ        
                  32.96     1:10.19 (37.23)     1:47.65 (37.46)          DQ (36.71)
Preliminaries
 25 Miskovetz, Steve A  21 Purdue Universit-IN  2:27.23                   
 26 Forsythe, Dan T     18 Excel Aquatics-SE    2:27.29                   
 27 Burtch, Grant M     21 Univ. Of Michiga-MI  2:27.52                   
 28 Swander, Kevin A    22 Club Paradise-IN     2:27.59                   
 29 Morres, Alexander   15 Occoquan Swimmin-PV  2:27.78                   
 30 Freeman, Timmy V    16 Walnut Creek Aqu-PC  2:28.02                   
 31 *Clark, Ross        19 Scottland            2:28.30                   
 32 Ferguson, Stuart G  15 PoseidonVA-VA        2:28.80                   
 33 Connolly, Dillon B  18 Marietta Marlins-GA  2:28.93                   
 34 Penoyar, Pat J      20 Indiana Universi-IN  2:29.02                   
 35 Acquavito, Nick     21 University Of Co-CT  2:29.03                   
 36 Steen, Craig G      18 Yale-CT              2:29.35                   
 37 Koppel, P. J. J     17 Delaware Swim Te-MA  2:29.41                   
 38 Bedenbaugh, Albert  22 Miami Swimming-FG    2:29.42                   
 39 Lemert, Tyler P     18 Fort Wayne Aquat-IN  2:29.76                   
 40 Roberts, Jon P      19 Auburn Universit-SE  2:29.77                   
 41 Hills, Richard E    17 North Baltimore-MD   2:30.61                   
 42 Brisson, Jason L    20 Unattached-VA/W&M    2:31.27                   
 43 Thacker, Scott S    19 Virginia Gators-VA   2:31.35                   
 44 Gangloff, Mark D    24 Auburn Aquatics-SE   2:32.00                   
 45 Miller, Jared J     17 Cincinnati Marli-OH  2:32.25                   
 46 Fischer, Brandon J  17 Pleasanton Seaha-PC  2:34.00                   
 47 Hiett, Jon C        19 Auburn Universit-SE  2:34.26                   
 47 Cook, Nevin M       17 Qdd Swim Team-VA     2:34.26                   
 49 Taylor, Nathan J    18 Purdue Universit-IN  2:37.08                   
 -- *Mercado, David     19 Itesm - Monterre         DQ                    
 -- Modrov, Brandon A   21 Rider University-NJ      DQ                    
 -- *Mate, Hunor I      23 University Of Al-SE      DQ                    
 -- Koger, Aaron R      18 Purdue Universit-IN      DQ                    
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
    American: A 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
   U.S. Open: O 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
US Open Meet: M 52.44   12/6/2002 Mike Mintenko, UBC Dolphins-                 
  Oly. Trial:   55.59                                                          
Sum. Nat Cut:   55.99                                                          
 Open Cut 06:   57.19                                                          
                55.59  OLYM
                56.19  SUMM
                56.39  SP19
                56.99  SP18
                57.19  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Mathews, Sean A           17 Rockwood Swim Cl-OZ    58.77      57.58        
                  27.37       57.58 (30.21)                                        
  2 Rickett, Matthew P        18 Unattached-ME          56.82      58.62        
                  26.85       58.62 (31.77)                                        
  3 Bagley, Chris A           17 Bulldog Aquatic-MI     59.07      58.65        
                  27.50       58.65 (31.15)                                        
  4 Player, Scott W           18 Rider University-NJ    59.33      59.16        
                  27.75       59.16 (31.41)                                        
  5 Lender, Jared D           17 Parkway Swim Clu-OZ  1:00.00      59.26        
                  27.72       59.26 (31.54)                                        
  6 Leclere, Victor C         16 Waukesha Express-WI    58.10      59.54        
                  27.82       59.54 (31.72)                                        
  7 Mills, Tyler A            18 Tar Heel Aquatic-NC    58.79    1:00.62        
                  28.35     1:00.62 (32.27)                                        
  8 Russell, Matt E           16 Greater Augusta-GA   1:00.00    1:01.97        
                  28.28     1:01.97 (33.69)                                        
  9 Russell, Ben F            16 Boilermaker Aqua-IN    59.80    1:02.19        
                  29.24     1:02.19 (32.95)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
    American: A 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
   U.S. Open: O 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
US Open Meet: M 52.44   12/6/2002 Mike Mintenko, UBC Dolphins-                 
  Oly. Trial:   55.59                                                          
Sum. Nat Cut:   55.99                                                          
 Open Cut 06:   57.19                                                          
                55.59  OLYM
                56.19  SUMM
                56.39  SP19
                56.99  SP18
                57.19  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shedron, Tyler R          16 Excel Aquatics-SE         NT      57.87        
                  26.87       57.87 (31.00)                                        
  2 Long, Ralph E             18 Excel Aquatics-SE         NT      58.58        
                  27.72       58.58 (30.86)                                        
  3 Leclere, Victor C         16 Waukesha Express-WI    58.10      59.00        
                  27.94       59.00 (31.06)                                        
  4 Baker, Dennis G           45 David Douglas Sw-OR    58.00      59.23        
                  28.45       59.23 (30.78)                                        
  5 *Laban, Joshua N          23 St. Croix              58.80      59.32        
                  27.89       59.32 (31.43)                                        
  6 Will, Chris S             21 Unattached-MD          57.80      59.62        
                  26.99       59.62 (32.63)                                        
  7 Poteete, Marcus A         20 Michigan State U-MI    57.60    1:00.03        
                  27.56     1:00.03 (32.47)                                        
  8 Andrepont, Nathan M       17 Bolles School Sh-FL  1:00.49    1:00.52        
                  28.90     1:00.52 (31.62)                                        
  9 Epperson, Jake K          16 Sylvania Tsunami-OH  1:00.00    1:01.03        
                  28.54     1:01.03 (32.49)                                        
 10 Cook, Nevin M             17 Qdd Swim Team-VA       58.00    1:03.13        
                  29.16     1:03.13 (33.97)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
       World: W 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
    American: A 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
   U.S. Open: O 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
US Open Meet: M 52.44   12/6/2002 Mike Mintenko, UBC Dolphins-                 
  Oly. Trial:   55.59                                                          
Sum. Nat Cut:   55.99                                                          
 Open Cut 06:   57.19                                                          
                55.59  OLYM
                56.19  SUMM
                56.39  SP19
                56.99  SP18
                57.19  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Mosko, David M            17 Cincinnati Marli-OH    56.93      56.30 SP19   
                  26.55       56.30 (29.75)                                        
  2 Baseheart, Josh J         24 Schroeder YMCA S-WI    56.93      56.65 SP18   
                  25.97       56.65 (30.68)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 50.40   7/30/2005 Ian Crocker, USA                             
    American: A 50.40   7/30/2005 Ian Crocker, USA                             
   U.S. Open: O 50.76   7/13/2004 Ian Crocker, Longhorn Aq.                    
US Open Meet: M 52.44   12/6/2002 Mike Mintenko, UBC Dolphins-                 
  Oly. Trial:   55.59                                                          
 Spring  19+:   56.39                                                          
 Spring 18 U:   56.99                                                          
Sum. Nat Cut:   56.19                                                          
 Open Cut 06:   57.19                                                          
                55.59  OLYM
                56.19  SUMM
                56.39  SP19
                56.99  SP18
                57.19  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crocker, Ian L      24 Longhorn Aquatic-ST    53.14      52.78 OLYM    20  
                  24.77       52.78 (28.01)                                        
  2 Bubolz, Kyle C      20 Northwestern Uni-IL    54.04      53.45 OLYM    17  
                  24.52       53.45 (28.93)                                        
  3 Verhoef, Peter J    22 Una Absc-GA            53.79      53.59 OLYM    16  
                  24.79       53.59 (28.80)                                        
  4 *Kishida, Masayuki  21 Tucson Ford Deal-AZ    55.05      54.00 OLYM    15  
                  24.97       54.00 (29.03)                                        
  5 Tarwater, Davis E   22 Club Wolverine-MI      54.79      54.53 OLYM    14  
                  25.88       54.53 (28.65)                                        
  6 *Mayor, Andrew      20 Scottland              54.60      54.78 OLYM    13  
                  25.80       54.78 (28.98)                                        
  7 *Becerra, Camilo    26 Fort Worth Area-NT     54.49      54.83 OLYM    12  
                  24.98       54.83 (29.85)                                        
  8 Madwed, Dan L       17 North Baltimore-MD     55.12      55.32 OLYM    11  
                  25.81       55.32 (29.51)                                        
B - Final
  9 *Veloz, Juan J      24 Tucson Ford Deal-AZ    55.28      54.40 OLYM     9  
                  25.42       54.40 (28.98)                                        
 10 *Knowles, Jeremy D  25 Bahamas                55.30      55.34 OLYM     7  
                  26.17       55.34 (29.17)                                        
 11 *Marolejo, Pablo    18 Team Mexico            55.61      55.47 OLYM     6  
                  25.98       55.47 (29.49)                                        
 12 Wilcher, Sam R      18 Purdue Universit-IN    55.88      55.55 OLYM     5  
                  26.16       55.55 (29.39)                                        
 13 Sioui, Adam C       24 Team Alberta           56.15      55.76 SUMM     4  
                  26.09       55.76 (29.67)                                        
 14 *Chagas, Gustavo B  20 Virginia Gators-VA     56.15      56.03 SUMM     3  
                  25.86       56.03 (30.17)                                        
 15 Bollier, Bobby L    17 Kansas City Blaz-MV    56.01      56.43 SP18     2  
                  26.33       56.43 (30.10)                                        
 16 Scott, John A       22 Auburn Universit-SE    56.07      56.70 SP18     1  
                  26.35       56.70 (30.35)                                        
C - Final
 17 *Kochabi, Nadav     20 Unat/Team Israel       56.39      56.01 SUMM   
                  26.22       56.01 (29.79)                                        
 18 Zaferes, Tom G      20 Cabrillo Threshe-PC    56.73      56.02 SUMM   
                  26.45       56.02 (29.57)                                        
 19 Brady, Chris D      18 Univ. Of Michiga-MI    56.50      56.07 SUMM   
                  25.99       56.07 (30.08)                                        
 20 Dauw, Curtis M      19 Univ. Of Michiga-MI    56.49      56.17 SUMM   
                  26.34       56.17 (29.83)                                        
 21 Karsiyakalilar, Me  19 Drexel U.-MA           56.48      56.31 SP19   
                  26.35       56.31 (29.96)                                        
 22 McGill, Tyler T     19 Auburn Universit-SE    56.34      56.50 SP18   
                  26.68       56.50 (29.82)                                        
 23 Anderson, Jordan D  19 Auburn Universit-SE    56.90      56.77 SP18   
                  26.34       56.77 (30.43)                                        
 24 *Burnett, Simon A   23 Tucson Ford Deal-AZ    56.23      57.20        
                  26.53       57.20 (30.67)                                        
Preliminaries
 25 Hughes, Tim H       20 University of Fl-FL    56.92                   
 26 Mosko, David M      17 Cincinnati Marli-OH    56.93                   
 26 Baseheart, Josh J   24 Schroeder YMCA S-WI    56.93                   
 28 *Ng, Callum         21 U B C Dolphins         56.95                   
 29 Thompson, Craig B   21 Purdue Universit-IN    56.96                   
 30 *Powell, Ian C      20 Florida State Un-FL    57.00                   
 31 *Blouin, Jonathan   17 Team Canada            57.02                   
 31 Zimarev, Yury       20 Unattached-MR/Old W    57.02                   
 33 White, J. D. D      23 RallySport Aquat-CO    57.04                   
 33 Lundquist, Bryan J  21 Auburn Universit-SE    57.04                   
 35 *Houston, Stuart    17 Scottland              57.07                   
 36 *Houston, Craig     21 Scottland              57.09                   
 37 Thompson, Kyle J    17 Una West-WI            57.14                   
 38 Ranochak, Jonathon  21 Purdue Universit-IN    57.17                   
 39 *Fraser, Shaune D   18 University of Fl-FL    57.19                   
 40 *Madarassy, Adam    21 University of Lo-KY    57.32                   
 41 Rousseau, Joel R    21 Unattached-NE          57.38                   
 42 Baseheart, Kevin C  17 Schroeder YMCA S-WI    57.47                   
 43 *Chasser, Chris     18 Scottland              57.57                   
 44 Ross, Michael S     38 Bluefish-NE            57.63                   
 45 Roberts, Jon P      19 Auburn Universit-SE    57.70                   
 46 Staab, Austin K     18 Westerville A. C-OH    57.76                   
 47 *Mihalca, Alin      21 University Of Al-SE    57.83                   
 48 Colley, Joseph E    20 Purdue Universit-IN    57.90                   
 49 Caskey, Neil A      17 Fleet Swimming-GU      57.97                   
 50 Cordes, Nick J      17 Blackhawk Area S-IA    58.04                   
 51 Righi, Alex M       20 Yale-CT                58.07                   
 52 Scheid, Tyler T     20 Yale-CT                58.08                   
 53 Smith, Tyler D      18 Pine Crest Schoo-FG    58.13                   
 54 Collins, Tim T      16 Greater Columbus-OH    58.14                   
 55 Vadney, Jason C     21 Michigan State U-MI    58.40                   
 56 Etherington, Chris  20 Una BA-IN              58.52                   
 57 Rickett, Matthew P  18 Unattached-ME          58.53                   
 58 Pogioli, Giordan S  23 Boilermaker Aqua-IN    58.55                   
 59 Dzialo, Ben Z       21 Yale-CT                58.58                   
 60 *Mandel, Alonzo     18 Univ. Of Michiga-MI    58.60                   
 61 Law, Jordy A        17 Old Dominion Aqu-VA    58.62                   
 62 Norys, Kohlton J    17 Tule Nation Trit-CC    58.87                   
 63 Chen, David         17 The Claremont Cl-CA    58.88                   
 64 *Martinez, Raul     20 Itesm - Monterre       58.96                   
 65 Jostes, Scott M     17 Clayton Shaw Par-OZ    59.01                   
 66 Kennedy, Neal H     17 Team Foxjet-MN         59.04                   
 67 Radzevicius, Ramun  24 Unattached-NJ          59.09                   
 68 *Hamilton, Brad     19 Team Jamaica           59.12                   
 69 *Ackermann, Stepha  13 Saluki Swim Club-OZ    59.15                   
 70 Spraul, Doug J      18 Cincinnati Marli-OH    59.20                   
 70 Hannan, Sean M      20 University Of Co-CT    59.20                   
 72 Mullen, John J      20 Purdue Universit-IN    59.30                   
 73 Feverstein, Ryan A  21 Illinois Tech Sw-IL    59.46                   
 74 *Serrano, Juan      20 Team Puerto Rico     1:00.44                   
 75 Maese, Kyle O       18 Auburn Universit-SE  1:00.50                   
 76 Cross, Joel J       23 Coast Guard Blue-VA  1:00.64                   
 77 Bretscher, Andrew   18 Auburn Universit-SE  1:00.96                   
 78 Kalivas, Nick W     18 Dallas Mustangs-NT   1:01.25                   
 -- Bartell, Kevin A    21 Bakersfield Swim-CC      DQ                    
 -- Nilsson, Eric T     19 Northwestern Uni-IL      DQ                    
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:53.93   7/22/2003 Michael Phelps, USA                        
    American: A 1:53.93   7/22/2003 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 1:54.31   7/10/2004 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 1:55.66   12/7/2002 Thomas A Malchow, CLUB WOLVERINE           
  Oly. Trial:   2:03.99                                                        
Sum. Nat Cut:   2:04.69                                                        
 Open Cut 06:   2:06.99                                                        
                2:03.99  OLYM
                2:05.09  SUMM
                2:05.49  SP19
                2:06.69  SP18
                2:06.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Long, Ralph E             18 Excel Aquatics-SE    2:06.67    2:07.33        
                  28.50     1:00.44 (31.94)     1:33.56 (33.12)     2:07.33 (33.77)
  2 Chen, David               17 The Claremont Cl-CA  2:07.12    2:07.95        
                  28.21     1:00.95 (32.74)     1:34.07 (33.12)     2:07.95 (33.88)
  3 Hannan, Sean M            20 University Of Co-CT  2:11.00    2:11.90        
                  28.73     1:01.45 (32.72)     1:35.67 (34.22)     2:11.90 (36.23)
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:53.80   8/17/2006 Michael Phelps, USA                        
    American: A 1:53.80   8/17/2006 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 1:54.31   7/10/2004 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 1:55.66   12/7/2002 Thomas A Malchow, CLUB WOLVERINE           
  Oly. Trial:   2:03.99                                                        
 Spring  19+:   2:05.49                                                        
 Spring 18 U:   2:06.69                                                        
Sum. Nat Cut:   2:05.09                                                        
 Open Cut 06:   2:06.99                                                        
                2:03.99  OLYM
                2:05.09  SUMM
                2:05.49  SP19
                2:06.69  SP18
                2:06.99  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael F   21 Club Wolverine-MI    2:02.13    1:55.77 OLYM    20  
                  26.24       55.41 (29.17)     1:25.46 (30.05)     1:55.77 (30.31)
  2 *Veloz, Juan J      24 Tucson Ford Deal-AZ  2:00.63    1:59.39 OLYM    17  
                  26.47       56.35 (29.88)     1:26.95 (30.60)     1:59.39 (32.44)
  3 Tarwater, Davis E   22 Club Wolverine-MI    2:02.36    1:59.99 OLYM    16  
                  27.11       57.00 (29.89)     1:28.26 (31.26)     1:59.99 (31.73)
  4 Madwed, Dan L       17 North Baltimore-MD   2:01.13    2:00.27 OLYM    15  
                  26.62       56.71 (30.09)     1:27.80 (31.09)     2:00.27 (32.47)
  5 *Miki, Jiro         23 Japan                2:02.36    2:01.33 OLYM    14  
                  26.60       57.11 (30.51)     1:28.93 (31.82)     2:01.33 (32.40)
  6 *Knowles, Jeremy D  25 Bahamas              2:02.84    2:01.60 OLYM    13  
                  27.20       57.77 (30.57)     1:29.57 (31.80)     2:01.60 (32.03)
  7 Erazo, Eddie C      20 Unattached-CA        2:02.62    2:02.34 OLYM    12  
                  27.62       58.20 (30.58)     1:30.12 (31.92)     2:02.34 (32.22)
  8 Mosko, David M      17 Cincinnati Marli-OH  2:02.33    2:03.26 OLYM    11  
                  27.60       58.25 (30.65)     1:30.34 (32.09)     2:03.26 (32.92)
B - Final
  9 *Mayor, Andrew      20 Scottland            2:03.32    2:02.58 OLYM     9  
                  27.21       58.83 (31.62)     1:31.13 (32.30)     2:02.58 (31.45)
 10 Zaferes, Tom G      20 Cabrillo Threshe-PC  2:03.67    2:03.13 OLYM     7  
                  27.40       58.97 (31.57)     1:31.04 (32.07)     2:03.13 (32.09)
 11 *Blouin, Jonathan   17 Team Canada          2:04.70    2:03.69 OLYM     6  
                  27.18       58.07 (30.89)     1:30.32 (32.25)     2:03.69 (33.37)
 12 Nilsson, Eric T     19 Northwestern Uni-IL  2:03.23    2:03.72 OLYM     5  
                  27.61       58.72 (31.11)     1:30.84 (32.12)     2:03.72 (32.88)
 13 *Smith, Lewis       18 Scottland            2:05.37    2:03.89 OLYM     4  
                  28.39     1:00.43 (32.04)     1:32.07 (31.64)     2:03.89 (31.82)
 14 Wilcher, Sam R      18 Purdue Universit-IN  2:04.73    2:04.15 SUMM     3  
                  27.47       58.83 (31.36)     1:31.48 (32.65)     2:04.15 (32.67)
 15 *Madarassy, Adam    21 University of Lo-KY  2:03.74    2:05.33 SP19     2  
                  27.03       58.54 (31.51)     1:31.63 (33.09)     2:05.33 (33.70)
 16 Bollier, Bobby L    17 Kansas City Blaz-MV  2:04.80    2:05.81 SP18     1  
                  27.17       59.11 (31.94)     1:32.14 (33.03)     2:05.81 (33.67)
C - Final
 17 Vanderkaay, Alex R  20 Univ. Of Michiga-MI  2:05.80    2:04.11 SUMM   
                  27.56       59.08 (31.52)     1:31.55 (32.47)     2:04.11 (32.56)
 18 Scott, John A       22 Auburn Universit-SE  2:05.78    2:04.45 SUMM   
                  27.61       59.36 (31.75)     1:31.81 (32.45)     2:04.45 (32.64)
 19 Sioui, Adam C       24 Team Alberta         2:06.35    2:04.68 SUMM   
                  27.23       58.62 (31.39)     1:31.45 (32.83)     2:04.68 (33.23)
 20 Grenda, Dane R      20 Univ. Of Michiga-MI  2:05.79    2:04.70 SUMM   
                  28.24     1:00.37 (32.13)     1:32.53 (32.16)     2:04.70 (32.17)
 21 *Marolejo, Pablo    18 Team Mexico          2:06.25    2:05.22 SP19   
                  28.42     1:00.02 (31.60)     1:32.09 (32.07)     2:05.22 (33.13)
 22 *Powell, Ian C      20 Florida State Un-FL  2:05.48    2:05.53 SP18   
                  28.10       59.82 (31.72)     1:32.15 (32.33)     2:05.53 (33.38)
 23 Dauw, Curtis M      19 Univ. Of Michiga-MI  2:05.39    2:05.59 SP18   
                  27.91       59.91 (32.00)     1:32.13 (32.22)     2:05.59 (33.46)
 24 Callahan, Andrew A  20 Auburn Universit-SE  2:05.55    2:05.76 SP18   
                  28.20     1:00.54 (32.34)     1:33.02 (32.48)     2:05.76 (32.74)
Preliminaries
 25 Thompson, Craig B   21 Purdue Universit-IN  2:06.71                   
 26 Parmenter, Paul T   22 Air Force Academ-CO  2:06.79                   
 27 Jenrow, Robert J    17 Bulldog Aquatic-MI   2:06.85                   
 28 *Fraser, Shaune D   18 University of Fl-FL  2:06.87                   
 29 *Santoro, Antonio   23 Saluki Swim Club-OZ  2:06.97                   
 30 Hughes, Tim H       20 University of Fl-FL  2:07.13                   
 31 Houchin, Joe E      21 Una Gmu-PV           2:07.16                   
 32 McLarty, Dustin F   20 University of Fl-FL  2:07.27                   
 33 Thompson, Kyle J    17 Una West-WI          2:07.50                   
 34 Harris, Tyler T     18 Una Psdn-VA          2:07.57                   
 35 Baker, Dennis G     45 David Douglas Sw-OR  2:07.60                   
 36 *Pinzon, Omar A     17 University of Fl-FL  2:07.75                   
 37 *Kochabi, Nadav     20 Unat/Team Israel     2:07.88                   
 38 *Houston, Stuart    17 Scottland            2:08.01                   
 39 Houchin, Charlie G  19 Univ. Of Michiga-MI  2:08.02                   
 40 Long, Ralph E       18 Excel Aquatics-SE    2:08.12                   
 41 Lochte, Ryan S      22 Daytona Beach-FL     2:08.19                   
 42 *Chasser, Chris     18 Scottland            2:08.22                   
 43 *Ally, Bradley K    19 University of Fl-FL  2:08.71                   
 44 Dove, Will D        18 Auburn Universit-SE  2:08.95                   
 45 McNeill, Ryan A     21 Indiana Universi-IN  2:09.06                   
 46 Anderson, Jordan D  19 Auburn Universit-SE  2:09.25                   
 47 Dzialo, Ben Z       21 Yale-CT              2:09.33                   
 48 *Hartney, Jordan    18 Team Canada          2:09.37                   
 49 Shedron, Tyler R    16 Excel Aquatics-SE    2:09.47                   
 50 Scheid, Tyler T     20 Yale-CT              2:09.72                   
 51 Veltman, Patrick G  18 PoseidonVA-VA        2:10.14                   
 52 Chitwood, Cory M    17 Northern KY Clip-OH  2:10.19                   
 53 Mills, Tyler A      18 Tar Heel Aquatic-NC  2:10.58                   
 54 Burckle, Clark C    18 University of Fl-FL  2:10.62                   
 55 Park, Peter Y       17 Peddie Aquatic A-NJ  2:10.82                   
 56 Colley, Joseph E    20 Purdue Universit-IN  2:10.88                   
 57 Cohen, Jesse S      17 Lakeland Hills-NJ/R  2:11.07                   
 58 Charnin-Aker, Josh  17 Peddie Aquatic A-NJ  2:11.09                   
 59 Renaud, Felix       19 Club Natacion        2:11.15                   
 60 *Purnell, Billy     18 Scottland            2:11.42                   
 61 Zehrung, Luke B     20 Purdue Universit-IN  2:11.44                   
 62 Donohoe, Michael D  22 Una Mus-OH           2:11.50                   
 63 Staab, Austin K     18 Westerville A. C-OH  2:11.84                   
 64 Russell, Ben F      16 Boilermaker Aqua-IN  2:12.05                   
 65 *Hamilton, Brad     19 Team Jamaica         2:12.86                   
 66 Wills, Connor C     18 North Baltimore-MD   2:12.95                   
 67 Will, Chris S       21 Unattached-MD        2:13.72                   
 68 Caskey, Neil A      17 Fleet Swimming-GU    2:14.31                   
 69 Feverstein, Ryan A  21 Illinois Tech Sw-IL  2:15.89                   
 70 Augustyn, Patrick   18 Unattached-IN        2:17.56                   
 71 Maese, Kyle O       18 Auburn Universit-SE  2:17.72                   
 72 Disbrow, Zach L     22 United States Mi-MR  2:25.68                   
 -- Patton, Matt E      19 Univ. Of Michiga-MI      DQ                    
 -- Verhoef, Peter J    22 Una Absc-GA              DQ                    
 -- Leclere, Victor C   16 Waukesha Express-WI      DQ                    
 -- Work, Tobias T      21 University of Fl-FL     DFS                    
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:53.93   7/22/2003 Michael Phelps, USA                        
    American: A 1:53.93   7/22/2003 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 1:54.31   7/10/2004 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 1:55.66   12/7/2002 Thomas A Malchow, CLUB WOLVERINE           
  Oly. Trial:   2:03.99                                                        
Sum. Nat Cut:   2:04.69                                                        
 Open Cut 06:   2:06.99                                                        
                2:03.99  OLYM
                2:05.09  SUMM
                2:05.49  SP19
                2:06.69  SP18
                2:06.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Chen, David               17 The Claremont Cl-CA  2:07.12    2:08.71        
                  28.95     1:02.28 (33.33)     1:35.86 (33.58)     2:08.71 (32.85)
  2 King, Jayson B            18 Kansas City Blaz-MV  2:09.00    2:13.85        
                  28.72     1:02.45 (33.73)     1:37.66 (35.21)     2:13.85 (36.19)
  3 Keady, Christopher M      17 Bulldog Aquatic-MI   1:52.37Y   2:14.42        
                  29.07     1:03.18 (34.11)     1:38.46 (35.28)     2:14.42 (35.96)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:55.94    8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore               
    American: A 1:55.94    8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore               
   U.S. Open: O 1:55.94    8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 2:01.31   12/2/1999 Marcel Wouda, NED                          
  Oly. Trial:   2:07.39                                                        
Sum. Nat Cut:   2:08.39                                                        
 Open Cut 06:   2:10.59                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:08.79  SUMM
                2:09.19  SP19
                2:10.39  SP18
                2:10.59  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Inwood, Tommy W           16 University Swim-LE   2:08.80    2:09.94 SP18   
                  28.59     1:01.21 (32.62)     1:39.53 (38.32)     2:09.94 (30.41)
  2 Chui, Derick              18 Peddie Aquatic A-NJ  2:10.60    2:13.36        
                  29.02     1:01.63 (32.61)     1:41.86 (40.23)     2:13.36 (31.50)
  3 Vadney, Jason C           21 Michigan State U-MI  2:13.12    2:14.87        
                  27.95     1:04.92 (36.97)     1:44.52 (39.60)     2:14.87 (30.35)
  4 Brisson, Jason L          20 Unattached-VA/W&M    2:11.50    2:15.00        
                  28.80     1:04.61 (35.81)     1:43.36 (38.75)     2:15.00 (31.64)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:55.94    8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore               
    American: A 1:55.94    8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore               
   U.S. Open: O 1:55.94    8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 2:01.31   12/2/1999 Marcel Wouda, NED                          
  Oly. Trial:   2:07.39                                                        
Sum. Nat Cut:   2:08.39                                                        
 Open Cut 06:   2:10.59                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:08.79  SUMM
                2:09.19  SP19
                2:10.39  SP18
                2:10.59  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Eric J             16 Tar Heel Aquatic-NC  2:13.50    2:11.87        
                                1:02.78 ( )     1:41.67 (38.89)     2:11.87 (30.20)
  2 *Qupty, Jo M              16 Bolles School Sh-FL  2:12.20    2:13.54        
                                1:03.57 ( )     1:41.29 (37.72)     2:13.54 (32.25)
  3 Lutsch, Curtis            16 Team Alberta         2:12.54    2:15.79        
                                1:04.34 ( )     1:43.33 (38.99)     2:15.79 (32.46)
  4 *Guevara, Gerardo         20 Crcy Barracuda S-OZ       NT    2:17.04        
                                1:05.83 ( )     1:44.79 (38.96)     2:17.04 (32.25)
 
Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:55.84   8/20/2006 Michael Phelps, USA                        
    American: A 1:55.84   8/20/2006 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 1:55.94    8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 1:59.26  11/30/2006 Michael F Phelps, Club Wolverine           
  Oly. Trial:   2:07.39                                                        
 Spring  19+:   2:09.19                                                        
 Spring 18 U:   2:10.39                                                        
Sum. Nat Cut:   2:08.79                                                        
 Open Cut 06:   2:10.59                                                        
                2:07.39  OLYM
                2:08.79  SUMM
                2:09.19  SP19
                2:10.39  SP18
                2:10.59  SC N
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Phelps, Michael F   21 Club Wolverine-MI    2:04.18    1:59.26MOLYM    20  
                  25.77       56.20 (30.43)     1:30.95 (34.75)     1:59.26 (28.31)
  2 Shanteau, Eric L    23 Swim Atlanta-GA      2:04.00    2:00.32 OLYM    17  
                  27.07       58.43 (31.36)     1:31.73 (33.30)     2:00.32 (28.59)
  3 *Johns, Brian D     24 U B C Dolphins       2:04.92    2:03.10 OLYM    16  
                  26.65       58.26 (31.61)     1:33.58 (35.32)     2:03.10 (29.52)
  4 Lochte, Ryan S      22 Daytona Beach-FL     2:06.44    2:03.82 OLYM    15  
                  26.32       56.19 (29.87)     1:34.22 (38.03)     2:03.82 (29.60)
  5 *Alexandrov, Mike   21 Northwestern Uni-IL  2:05.69    2:04.65 OLYM    14  
                  26.20       59.03 (32.83)     1:35.19 (36.16)     2:04.65 (29.46)
  6 *Miki, Jiro         23 Japan                2:06.31    2:06.52 OLYM    13  
                  27.12       59.32 (32.20)     1:36.42 (37.10)     2:06.52 (30.10)
  7 Grenda, Dane R      20 Univ. Of Michiga-MI  2:06.47    2:06.82 OLYM    12  
                  26.96       59.74 (32.78)     1:36.36 (36.62)     2:06.82 (30.46)
  8 *Schultz, Andre     18 Univ. Of Michiga-MI  2:06.30    2:07.43 SUMM    11  
                  28.11       59.97 (31.86)     1:38.54 (38.57)     2:07.43 (28.89)
B - Final
  9 *Burnett, Simon A   23 Tucson Ford Deal-AZ  2:06.76    2:04.19 OLYM     9  
                  25.69       57.15 (31.46)     1:34.09 (36.94)     2:04.19 (30.10)
 10 Liebhold, Tim D     23 Wisconsin Aquati-WI  2:06.91    2:06.08 OLYM     7  
                  27.11       59.44 (32.33)     1:36.81 (37.37)     2:06.08 (29.27)
 11 Vanderkaay, Alex R  20 Univ. Of Michiga-MI  2:07.23    2:06.19 OLYM     6  
                  26.76       59.96 (33.20)     1:36.67 (36.71)     2:06.19 (29.52)
 12 *Ally, Bradley K    19 University of Fl-FL  2:06.50    2:06.27 OLYM     5  
                  27.07       58.97 (31.90)     1:35.82 (36.85)     2:06.27 (30.45)
 13 Mania, Adam M       23 Una Ssty-WI          2:07.52    2:06.28 OLYM     4  
                  26.97       59.18 (32.21)     1:36.88 (37.70)     2:06.28 (29.40)
 14 *Smith, Lewis       18 Scottland            2:07.21    2:07.08 OLYM     3  
                  27.65     1:00.02 (32.37)     1:36.79 (36.77)     2:07.08 (30.29)
 15 *Veloz, Juan J      24 Tucson Ford Deal-AZ  2:07.38    2:07.15 OLYM     2  
                  26.61       58.60 (31.99)     1:37.08 (38.48)     2:07.15 (30.07)
 16 Parmenter, Paul T   22 Air Force Academ-CO  2:07.39    2:08.47 SUMM     1  
                  27.37       59.60 (32.23)     1:37.93 (38.33)     2:08.47 (30.54)
C - Final
 17 *Hartney, Jordan    18 Team Canada          2:07.60    2:06.74 OLYM   
                  27.77     1:00.29 (32.52)     1:37.05 (36.76)     2:06.74 (29.69)
 18 Madwed, Dan L       17 North Baltimore-MD   2:07.70    2:07.30 OLYM   
                  26.27       58.11 (31.84)     1:38.08 (39.97)     2:07.30 (29.22)
 19 Callahan, Andrew A  20 Auburn Universit-SE  2:07.57    2:07.32 OLYM   
                  27.64     1:01.29 (33.65)     1:37.26 (35.97)     2:07.32 (30.06)
 20 *Knowles, Jeremy D  25 Bahamas              2:08.86    2:08.59 SUMM   
                  27.02     1:00.00 (32.98)     1:38.23 (38.23)     2:08.59 (30.36)
 21 *Kishida, Masayuki  21 Tucson Ford Deal-AZ  2:08.09    2:08.97 SP19   
                  25.81       59.52 (33.71)     1:38.54 (39.02)     2:08.97 (30.43)
 22 Kennedy, Neal H     17 Team Foxjet-MN       2:09.69    2:09.15 SP19   
                  27.04     1:00.08 (33.04)     1:38.44 (38.36)     2:09.15 (30.71)
 23 *Ward, Darren K     21 California Aquat-CA  2:09.73    2:09.20 SP18   
                  27.24     1:00.19 (32.95)     1:38.76 (38.57)     2:09.20 (30.44)
 24 Burckle, Clark C    18 University of Fl-FL  2:09.19    2:10.41 SC N   
                  27.96     1:01.43 (33.47)     1:40.07 (38.64)     2:10.41 (30.34)
Preliminaries
 23 *Maire, Romain P    21 Purdue Universit-IN  2:09.42                   
 26 Miller, Jared J     17 Cincinnati Marli-OH  2:09.90                   
 27 *Fraser, Shaune D   18 University of Fl-FL  2:10.06                   
 28 Dauw, Curtis M      19 Univ. Of Michiga-MI  2:10.18                   
 29 Harris, Tyler T     18 Una Psdn-VA          2:10.29                   
 30 Thompson, Matt W    16 Dallas Mustangs-NT   2:10.41                   
 31 Zaferes, Tom G      20 Cabrillo Threshe-PC  2:10.50                   
 32 Nead, Kevin T       21 University of Fl-FL  2:10.81                   
 33 *Purnell, Billy     18 Scottland            2:10.86                   
 34 *Jones, Tristan M   21 University Of Co-CT  2:10.89                   
 35 *Pinzon, Omar A     17 University of Fl-FL  2:10.90                   
 36 *Kim, Jin Soo       19 Purdue Universit-IN  2:11.15                   
 37 Weinberg, Shaun P   18 Univ. Of Michiga-MI  2:11.24                   
 38 Inwood, Tommy W     16 University Swim-LE   2:11.81                   
 39 Roberts, Jon P      19 Auburn Universit-SE  2:11.90                   
 40 Connolly, Dillon B  18 Marietta Marlins-GA  2:11.97                   
 41 Seleskie, Philip A  17 Star Swim Team-MN    2:12.14                   
 42 Lemert, Tyler P     18 Fort Wayne Aquat-IN  2:12.29                   
 43 Hansen, Tim D       21 University Of Al-SE  2:12.33                   
 44 Koop, Andre L       20 Purdue Universit-IN  2:12.54                   
 45 Craig, Brad A       17 Barracuda Swim T-MI  2:12.55                   
 46 Lender, Jared D     17 Parkway Swim Clu-OZ  2:12.61                   
 47 Lutsch, Curtis      16 Team Alberta         2:12.67                   
 48 Keady, Christopher  17 Bulldog Aquatic-MI   2:12.70                   
 49 White, J. D. D      23 RallySport Aquat-CO  2:12.73                   
 50 Charnin-Aker, Josh  17 Peddie Aquatic A-NJ  2:13.07                   
 51 Schneider, Joey A   22 Auburn Universit-SE  2:13.37                   
 52 Chitwood, Cory M    17 Northern KY Clip-OH  2:13.39                   
 53 Renz, Marshel L     18 Auburn Universit-SE  2:13.78                   
 54 McGill, Tyler T     19 Auburn Universit-SE  2:14.04                   
 55 Scott, John A       22 Auburn Universit-SE  2:14.34                   
 56 *Montenegro, Franc  21 Guatemala            2:15.08                   
 57 Veltman, Patrick G  18 PoseidonVA-VA        2:15.21                   
 58 Sorrenti, Kyle      20 Team Alberta         2:15.27                   
 59 *Pedraza, Joey      19 Pine Crest Schoo-FG  2:15.45                   
 60 Poteete, Marcus A   20 Michigan State U-MI  2:15.68                   
 61 *Martins, Leo H     23 Unattached-FG        2:16.18                   
 62 Long, John S        18 Auburn Universit-SE  2:16.30                   
 63 Staab, Austin K     18 Westerville A. C-OH  2:16.86                   
 64 Taylor, Nathan J    18 Purdue Universit-IN  2:17.22                   
 65 LaRocque, Jon M     18 Michigan State U-MI  2:17.86                   
 66 Cross, Joel J       23 Coast Guard Blue-VA  2:19.03                   
 67 Konopka, Adam R     21 Una Bsu-IN           2:19.50                   
 68 Modrov, Brandon A   21 Rider University-NJ  2:25.78                   
 -- *Preda, Valentin    21 University of Lo-KY      DQ                    
 -- McLarty, Dustin F   20 University of Fl-FL      DQ                    
 -- Swander, Kevin A    22 Club Paradise-IN         DQ                    
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
       World: W 4:08.26   8/14/2004 Michael Phelps, USA                        
    American: A 4:08.26   8/14/2004 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 4:08.41    7/7/2004 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 4:19.52   12/3/1999 Grant McGregor, AUS                        
  Oly. Trial:   4:30.49                                                        
Sum. Nat Cut:   4:33.49                                                        
 Open Cut 06:   4:37.39                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:34.29  SUMM
                4:35.09  SP19
                4:37.39  SC N
                4:37.49  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Douville, Chris B         17 Dayton Raiders-OH         NT    4:40.84        
                  29.23     1:02.22 (32.99)     1:37.30 (35.08)     2:12.17 (34.87)
        2:53.80 (41.63)     3:36.14 (42.34)     4:09.23 (33.09)     4:40.84 (31.61)
  2 Jenrow, Robert J          17 Bulldog Aquatic-MI   4:37.58    4:42.87        
                  28.72     1:00.93 (32.21)     1:36.92 (35.99)     2:13.79 (36.87)
        2:54.93 (41.14)     3:38.01 (43.08)     4:11.24 (33.23)     4:42.87 (31.63)
  3 *Escobar, Luis            21 Team Mexico          4:35.00    4:43.99        
                  29.42     1:02.99 (33.57)     1:39.96 (36.97)     2:16.15 (36.19)
        2:58.22 (42.07)     3:40.80 (42.58)     4:13.87 (33.07)     4:43.99 (30.12)
  4 Lee, Matt S               17 Bulldog Aquatic-MI   4:38.21    4:44.94        
                  30.10     1:03.98 (33.88)     1:40.73 (36.75)     2:17.35 (36.62)
        2:58.99 (41.64)     3:41.72 (42.73)     4:14.09 (32.37)     4:44.94 (30.85)
  5 Park, Peter Y             17 Peddie Aquatic A-NJ  4:42.50    4:47.05        
                  29.36     1:02.86 (33.50)     1:41.78 (38.92)     2:18.97 (37.19)
        3:01.55 (42.58)     3:45.03 (43.48)     4:17.31 (32.28)     4:47.05 (29.74)
  6 Kinderwater, Josef H      17 Trident Swim Clu-MA  4:43.99    4:47.15        
                  29.85     1:03.36 (33.51)     1:40.57 (37.21)     2:17.58 (37.01)
        2:59.93 (42.35)     3:42.83 (42.90)     4:15.96 (33.13)     4:47.15 (31.19)
 
Men 400 LC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:08.26   8/14/2004 Michael Phelps, USA                        
    American: A 4:08.26   8/14/2004 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 4:08.41    7/7/2004 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 4:18.32   12/1/2006 Michael F Phelps, Club Wolverine           
  Oly. Trial:   4:30.49                                                        
 Spring  19+:   4:35.09                                                        
 Spring 18 U:   4:37.49                                                        
Sum. Nat Cut:   4:34.29                                                        
 Open Cut 06:   4:37.39                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:34.29  SUMM
                4:35.09  SP19
                4:37.39  SC N
                4:37.49  SP18
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 *Mellouli, Ous      22 Una Troj-CA          4:27.47    4:15.61 OLYM    20  
                  26.85       57.26 (30.41)     1:30.48 (33.22)     2:02.68 (32.20)
        2:39.23 (36.55)     3:16.05 (36.82)     3:46.56 (30.51)     4:15.61 (29.05)
  2 Phelps, Michael F   21 Club Wolverine-MI    4:28.72    4:18.32MOLYM    17  
                  26.47       56.35 (29.88)     1:30.18 (33.83)     2:03.13 (32.95)
        2:40.53 (37.40)     3:19.17 (38.64)     3:49.59 (30.42)     4:18.32 (28.73)
  3 Shanteau, Eric L    23 Swim Atlanta-GA      4:29.35    4:19.93 OLYM    16  
                  28.13       59.79 (31.66)     1:34.12 (34.33)     2:08.19 (34.07)
        2:43.57 (35.38)     3:19.95 (36.38)     3:50.60 (30.65)     4:19.93 (29.33)
  4 Margalis, Robert J  24 Saint Petersburg-FL  4:30.17    4:22.19 OLYM    15  
                  28.29     1:00.04 (31.75)     1:35.03 (34.99)     2:07.95 (32.92)
        2:44.84 (36.89)     3:21.70 (36.86)     3:52.83 (31.13)     4:22.19 (29.36)
  5 *Smith, Lewis       18 Scottland            4:27.69    4:26.46 OLYM    14  
                  28.39     1:00.23 (31.84)     1:34.95 (34.72)     2:09.02 (34.07)
        2:46.84 (37.82)     3:25.28 (38.44)     3:56.74 (31.46)     4:26.46 (29.72)
  6 Liebhold, Tim D     23 Wisconsin Aquati-WI  4:31.34    4:28.70 OLYM    13  
                  27.70     1:00.18 (32.48)     1:35.67 (35.49)     2:09.28 (33.61)
        2:48.90 (39.62)     3:27.73 (38.83)     3:59.08 (31.35)     4:28.70 (29.62)
  7 Grenda, Dane R      20 Univ. Of Michiga-MI  4:30.99    4:29.94 OLYM    12  
                  28.31       59.66 (31.35)     1:34.81 (35.15)     2:08.23 (33.42)
        2:47.25 (39.02)     3:26.66 (39.41)     3:59.33 (32.67)     4:29.94 (30.61)
  8 Knaute, Chris L     21 Air Force Academ-CO  4:29.34    4:32.56 SUMM    11  
                  27.64       59.52 (31.88)     1:35.60 (36.08)     2:10.31 (34.71)
        2:50.73 (40.42)     3:31.00 (40.27)     4:02.90 (31.90)     4:32.56 (29.66)
B - Final
  9 Vanderkaay, Alex R  20 Univ. Of Michiga-MI  4:32.54    4:27.75 OLYM     9  
                  27.75       59.50 (31.75)     1:35.18 (35.68)     2:09.50 (34.32)
        2:48.24 (38.74)     3:27.43 (39.19)     3:58.59 (31.16)     4:27.75 (29.16)
 10 *Alexandrov, Mike   21 Northwestern Uni-IL  4:31.88    4:28.89 OLYM     7  
                  27.18       58.63 (31.45)     1:33.97 (35.34)     2:08.75 (34.78)
        2:47.21 (38.46)     3:26.29 (39.08)     3:57.69 (31.40)     4:28.89 (31.20)
 11 Callahan, Andrew A  20 Auburn Universit-SE  4:32.10    4:30.99 SUMM     6  
                  28.32     1:00.77 (32.45)     1:36.81 (36.04)     2:12.08 (35.27)
        2:49.74 (37.66)     3:28.73 (38.99)     4:00.74 (32.01)     4:30.99 (30.25)
 12 *Miki, Jiro         23 Japan                4:32.85    4:31.03 SUMM     5  
                  27.41       58.96 (31.55)     1:33.56 (34.60)     2:07.88 (34.32)
        2:47.61 (39.73)     3:27.64 (40.03)     4:00.58 (32.94)     4:31.03 (30.45)
 13 *Ally, Bradley K    19 University of Fl-FL  4:32.52    4:31.84 SUMM     4  
                  27.70       59.98 (32.28)     1:34.89 (34.91)     2:08.96 (34.07)
        2:48.03 (39.07)     3:27.93 (39.90)     4:01.18 (33.25)     4:31.84 (30.66)
 14 Harris, Tyler T     18 Una Psdn-VA          4:31.91    4:32.32 SUMM     3  
                  28.92     1:01.67 (32.75)     1:37.54 (35.87)     2:13.18 (35.64)
        2:51.55 (38.37)     3:30.54 (38.99)     4:02.64 (32.10)     4:32.32 (29.68)
 15 *Hartney, Jordan    18 Team Canada          4:33.98    4:34.11 SUMM     2  
                  28.62     1:01.35 (32.73)     1:36.97 (35.62)     2:11.65 (34.68)
        2:51.12 (39.47)     3:31.22 (40.10)     4:03.68 (32.46)     4:34.11 (30.43)
 16 Nead, Kevin T       21 University of Fl-FL  4:31.38    4:34.49 SP19     1  
                  28.73     1:01.59 (32.86)     1:36.73 (35.14)     2:10.72 (33.99)
        2:50.32 (39.60)     3:30.77 (40.45)     4:03.60 (32.83)     4:34.49 (30.89)
C - Final
 17 McLarty, Dustin F   20 University of Fl-FL  4:34.45    4:30.99 SUMM   
                  28.35     1:00.45 (32.10)     1:35.24 (34.79)     2:09.33 (34.09)
        2:49.00 (39.67)     3:29.23 (40.23)     4:00.96 (31.73)     4:30.99 (30.03)
 18 *Langlis, Bruno     19 Laval University     4:35.69    4:31.66 SUMM   
                  28.96     1:02.33 (33.37)     1:37.55 (35.22)     2:11.65 (34.10)
        2:51.89 (40.24)     3:31.96 (40.07)     4:02.44 (30.48)     4:31.66 (29.22)
 19 *Purnell, Billy     18 Scottland            4:37.91    4:34.17 SUMM   
                  28.73     1:02.40 (33.67)     1:38.29 (35.89)     2:12.94 (34.65)
        2:52.22 (39.28)     3:31.45 (39.23)     4:03.57 (32.12)     4:34.17 (30.60)
 20 Peterson, Chip B    18 North Carolina A-NC  4:36.96    4:34.74 SP19   
                  29.35     1:02.14 (32.79)     1:39.10 (36.96)     2:15.35 (36.25)
        2:54.78 (39.43)     3:34.93 (40.15)     4:05.94 (31.01)     4:34.74 (28.80)
 21 Work, Tobias T      21 University of Fl-FL  4:37.61    4:35.08 SP19   
                  28.68     1:00.84 (32.16)     1:36.26 (35.42)     2:10.36 (34.10)
        2:52.20 (41.84)     3:34.63 (42.43)     4:05.43 (30.80)     4:35.08 (29.65)
 22 Charnin-Aker, Josh  17 Peddie Aquatic A-NJ  4:38.75    4:37.90        
                  28.69     1:01.94 (33.25)     1:38.05 (36.11)     2:13.31 (35.26)
        2:53.54 (40.23)     3:34.74 (41.20)     4:06.87 (32.13)     4:37.90 (31.03)
 23 Keady, Christopher  17 Bulldog Aquatic-MI   4:39.80    4:39.05        
                  28.67     1:01.42 (32.75)     1:37.28 (35.86)     2:12.02 (34.74)
        2:53.37 (41.35)     3:35.09 (41.72)     4:07.85 (32.76)     4:39.05 (31.20)
 24 Hulme, Michael A    18 Bolles School Sh-FL  4:39.85    4:41.15        
                  29.10     1:03.46 (34.36)     1:38.31 (34.85)     2:12.44 (34.13)
        2:55.11 (42.67)     3:37.67 (42.56)     4:09.90 (32.23)     4:41.15 (31.25)
Preliminaries
 15 Lochte, Ryan S      22 Daytona Beach-FL     4:32.78                   
 24 Morris, Brennan W   16 North Baltimore-MD   4:38.90                   
 27 McCloskey, Dennen   19 Yale-CT              4:40.73                   
 28 Parmenter, Paul T   22 Air Force Academ-CO  4:40.74                   
 29 Koop, Andre L       20 Purdue Universit-IN  4:40.85                   
 30 Surhoff, Austin J   16 North Baltimore-MD   4:41.67                   
 31 Cohen, Jesse S      17 Lakeland Hills-NJ/R  4:41.93                   
 32 Dove, Will D        18 Auburn Universit-SE  4:42.15                   
 33 Veltman, Patrick G  18 PoseidonVA-VA        4:42.50                   
 34 Weinberg, Shaun P   18 Univ. Of Michiga-MI  4:43.40                   
 35 Miller, Jared J     17 Cincinnati Marli-OH  4:43.72                   
 36 Houchin, Joe E      21 Una Gmu-PV           4:44.09                   
 37 Koehler, John K     20 Indiana Universi-IN  4:44.11                   
 38 *Pedraza, Joey      19 Pine Crest Schoo-FG  4:44.85                   
 39 Renz, Marshel L     18 Auburn Universit-SE  4:45.61                   
 40 Chitwood, Cory M    17 Northern KY Clip-OH  4:46.11                   
 41 Stewart, Matthew J  17 Unattached-MN        4:47.00                   
 42 Caron, Eric J       16 Tar Heel Aquatic-NC  4:47.38                   
 43 Smith, Jeff K       21 Auburn Universit-SE  4:47.45                   
 44 Koppel, P. J. J     17 Delaware Swim Te-MA  4:47.62                   
 45 *Pariselli, Matthe  19 Team Canada          4:47.94                   
 46 Thompson, Scott D   20 Una Sac-NJ           4:48.06                   
 47 Lutsch, Curtis      16 Team Alberta         4:49.05                   
 48 *Martins, Leo H     23 Unattached-FG        4:49.56                   
 49 Connolly, Dillon B  18 Marietta Marlins-GA  4:50.77                   
 50 Gregory, Jeremy A   18 Auburn Universit-SE  4:50.90                   
 51 Beasley, Patrick O  17 Lake Forest Swim-IL  4:51.63                   
 52 Sorrenti, Kyle      20 Team Alberta         4:54.58                   
 -- Burckle, Clark C    18 University of Fl-FL      DQ                    
 -- *Johns, Brian D     24 U B C Dolphins           DQ                    
 -- Thompson, Matt W    16 Dallas Mustangs-NT       DQ                    
 -- Hills, Richard E    17 North Baltimore-MD       DQ                    
 -- Hansen, Tim D       21 University Of Al-SE      DQ                    
 -- Modrov, Brandon A   21 Rider University-NJ      DQ                    
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
       World: W 4:08.26   8/14/2004 Michael Phelps, USA                        
    American: A 4:08.26   8/14/2004 Michael Phelps, USA                        
   U.S. Open: O 4:08.41    7/7/2004 Michael Phelps, N. Baltimore               
US Open Meet: M 4:19.52   12/3/1999 Grant McGregor, AUS                        
  Oly. Trial:   4:30.49                                                        
Sum. Nat Cut:   4:33.49                                                        
 Open Cut 06:   4:37.39                                                        
                4:30.49  OLYM
                4:34.29  SUMM
                4:35.09  SP19
                4:37.39  SC N
                4:37.49  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Owens, Kyle S             16 Barracuda Swim C-SE  4:39.25    4:35.79 SC N   
                  28.64     1:01.13 (32.49)     1:36.73 (35.60)     2:11.35 (34.62)
        2:52.36 (41.01)     3:32.60 (40.24)     4:04.43 (31.83)     4:35.79 (31.36)
  2 *Olszewski, Kris K        20 Michigan State U-MI       NT    4:40.95        
                  29.02     1:02.20 (33.18)     1:38.47 (36.27)     2:14.82 (36.35)
        2:54.58 (39.76)     3:36.53 (41.95)     4:09.06 (32.53)     4:40.95 (31.89)
  3 French, Andy              21 Rider University-NJ  4:52.50    4:59.87        
                  30.67     1:06.20 (35.53)     1:45.43 (39.23)     2:23.34 (37.91)
        3:06.60 (43.26)     3:50.87 (44.27)     4:26.31 (35.44)     4:59.87 (33.56)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 3:12.46   8/18/2006 United States                              
                         M. Phelps, N. Walker, C. Jones, J. Lezak          
    American: A 3:12.46   8/18/2006 United States                              
                         M. Phelps, N. Walker, C. Jones, J. Lezak          
   U.S. Open: O 3:14.20    4/6/2003 Team USA/Duel in the Pool                  
                         S Tucker, N Dusing, J Lezak, N Walker             
US Open Meet: M 3:19.69   12/4/2003 Canada                                     
                         B. Hayden, M. Mintenko, R. Say, R. Janes          
 Spring  19+:   3:37.69                                                        
 Spring 18 U:   3:37.69                                                        
Sum. Nat Cut:   3:33.59                                                        
 Open Cut 06:   3:37.69                                                        
                3:33.59  SUMM
                3:37.69  SC N
                3:37.69  SP19
                3:37.69  SP18
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Scottland  'A'                              3:25.34    3:26.40 SUMM    40  
     1) *Hunter, Andrew 20              2) *Houston, Craig 21             
     3) *Houston, Scott 19              4) *Renwick, Robbie 18            
                  25.17       52.16 (52.16)     1:16.23 (24.07)     1:43.19 (51.03)
        2:08.41 (25.22)     2:35.70 (52.51)     2:59.74 (24.04)     3:26.40 (50.70)
  2 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'        3:22.60    3:27.19 SUMM    34  
     1) *Kishida, Masayuki 21           2) Deberry, Tyler S 22            
     3) *Veloz, Juan J 24               4) *Burnett, Simon A 23           
                  24.28       52.01 (52.01)     1:17.01 (25.00)     1:44.45 (52.44)
        2:10.12 (25.67)     2:37.66 (53.21)     3:01.42 (23.76)     3:27.19 (49.53)
  3 Auburn University Swim Team-SE  'A'         3:25.65    3:30.63 SUMM    32  
     1) McGill, Tyler T 19              2) Goodrich, Scott S 20           
     3) *Wollach, Pascal D 19           4) Lundquist, Bryan J 21          
                  25.49       53.01 (53.01)     1:17.66 (24.65)     1:45.84 (52.83)
        2:10.97 (25.13)     2:38.25 (52.41)     3:03.10 (24.85)     3:30.63 (52.38)
  4 University Of Alabama-SE  'A'               3:28.05    3:30.68 SUMM    30  
     1) *Mihalca, Alin 21               2) *Tsagkarakis, Apostolis 24     
     3) Jones, Michael B 21             4) Hansen, Tim D 21               
                  25.67       53.01 (53.01)     1:17.29 (24.28)     1:43.98 (50.97)
        2:08.78 (24.80)     2:36.94 (52.96)     3:01.73 (24.79)     3:30.68 (53.74)
  5 Univ. Of Michigan Swim Team-MI  'A'         3:29.04    3:30.84 SUMM    28  
     1) Ryser, Evan L 19                2) Savulich, Bobby T 19           
     3) Brady, Chris D 18               4) *Schultz, Andre 18             
                  25.01       52.17 (52.17)     1:16.79 (24.62)     1:43.93 (51.76)
        2:09.19 (25.26)     2:38.39 (54.46)     3:03.47 (25.08)     3:30.84 (52.45)
  6 Purdue University-IN  'A'                   3:31.16    3:31.43 SUMM    26  
     1) *Maire, Romain P 21             2) Schmitt, John S 20             
     3) Thompson, Craig B 21            4) Smith, Travis C 19             
                  25.20       53.26 (53.26)     1:18.49 (25.23)     1:46.23 (52.97)
        2:11.00 (24.77)     2:38.68 (52.45)     3:03.54 (24.86)     3:31.43 (52.75)
  7 Scottland  'B'                              3:32.96    3:31.84 SUMM    24  
     1) *Houston, Stuart 17             2) *Falconer, Ranald 19           
     3) *Mayor, Andrew 20               4) *Chasser, Chris 18             
                  26.04       53.54 (53.54)     1:18.61 (25.07)     1:46.44 (52.90)
        2:11.33 (24.89)     2:38.84 (52.40)     3:04.34 (25.50)     3:31.84 (53.00)
  8 University of Florida-FL  'A'               3:25.48    3:32.66 SUMM    22  
     1) *Rudolf, Roland 21              2) *Fraser, Shaune D 18           
     3) *Ally, Bradley K 19             4) Penniman, Daniel L 20          
                  25.58       53.15 (53.15)     1:18.09 (24.94)     1:46.56 (53.41)
        2:11.73 (25.17)     2:39.65 (53.09)     3:04.50 (24.85)     3:32.66 (53.01)
  9 Team Alberta  'A'                           3:36.96    3:33.71 SC N    18  
     1) Gillispie, Kevin 20             2) Sioui, Adam C 24               
     3) Lutsch, Curtis 16               4) Doerksen, Derek 18             
                  25.20       52.78 (52.78)     1:17.76 (24.98)     1:44.99 (52.21)
        2:11.24 (26.25)     2:39.80 (54.81)     3:05.41 (25.61)     3:33.71 (53.91)
 10 Team Mexico  'A'                            3:32.00    3:33.94 SC N    14  
     1) *Garmendia, Emilio 24           2) *Siqueiros, Alejandro 24       
     3) *Bayata, Enrique 19             4) *Escobar, Luis 21              
                  24.83       53.55 (53.55)     1:19.10 (25.55)     1:46.82 (53.27)
        2:11.74 (24.92)     2:39.96 (53.14)     3:05.52 (25.56)     3:33.94 (53.98)
 11 Yale University-CT  'A'                     3:37.12    3:34.66 SC N    12  
     1) Zann, Geof J 21                 2) Righi, Alex M 20               
     3) Foss, Andrew A 21               4) Scheid, Tyler T 20             
                  26.22       53.93 (53.93)     1:18.33 (24.40)     1:45.90 (51.97)
        2:10.86 (24.96)     2:39.04 (53.14)     3:05.55 (26.51)     3:34.66 (55.62)
 12 Purdue University-IN  'B'                   3:34.92    3:34.75 SC N    10  
     1) Kenney, Eddie E 21              2) Mullen, John J 20              
     3) Watts, Tim R 20                 4) Hedge, David J 21              
                  25.62       53.90 (53.90)     1:19.26 (25.36)     1:47.32 (53.42)
        2:12.68 (25.36)     2:40.95 (53.63)     3:06.07 (25.12)     3:34.75 (53.80)
 13 Michigan State University-MI  'A'           3:02.75Y   3:35.15 SC N     8  
     1) *Koba, Sho 19                   2) Strickler, Gabe R 18           
     3) Vadney, Jason C 21              4) Schmitt, Adam J 20             
                  26.17       54.53 (54.53)     1:20.95 (26.42)     1:49.40 (54.87)
        2:14.88 (25.48)     2:42.82 (53.42)     3:08.34 (25.52)     3:35.15 (52.33)
 14 Saluki Swim Club-OZ  'A'                    3:00.87S   3:35.28 SC N     6  
     1) *Hedo, Dennis E 21              2) *Marrucho, Alex S 19           
     3) *Santoro, Antonio 23            4) *Ackermann, Stephan R 13       
                  25.23       52.43 (52.43)     1:19.13 (26.70)     1:47.94 (55.51)
        2:13.59 (25.65)     2:41.50 (53.56)     3:06.92 (25.42)     3:35.28 (53.78)
 15 University of Florida-FL  'B'               3:31.95    3:35.45 SC N     4  
     1) Hughes, Tim H 20                2) *Pinzon, Omar A 17             
     3) Nead, Kevin T 21                4) Johnson, Grant S 21            
                  26.01       53.06 (53.06)     1:18.46 (25.40)     1:46.94 (53.88)
        2:12.77 (25.83)     2:40.85 (53.91)     3:06.67 (25.82)     3:35.45 (54.60)
 16 Auburn University Swim Team-SE  'B'         3:35.14    3:35.65 SC N     2  
     1) Scheren, Stephen A 19           2) Smith, Jeff K 21               
     3) Dove, Will D 18                 4) Schneider, Joey A 22           
                  25.50       53.76 (53.76)     1:20.10 (26.34)     1:49.44 (55.68)
        2:14.90 (25.46)     2:42.59 (53.15)     3:07.48 (24.89)     3:35.65 (53.06)
 17 Bolles School Sharks-FL  'A'                3:31.09    3:36.50 SC N   
     1) *Guntoro, Bobby B 19            2) *Whitehurst, Branden W 17      
     3) *Shapira Bar-Or, Nimrod 17      4) *Davelaar, Rodion R 16         
                  25.96       54.59 (54.59)     1:20.53 (25.94)     1:48.75 (54.16)
        2:13.71 (24.96)     2:40.92 (52.17)     3:06.84 (25.92)     3:36.50 (55.58)
 18 University of Louisville-KY  'A'            3:03.33Y   3:37.21 SC N   
     1) *Van Isschot, Carlos 19         2) *Teudean, Andrei V 22          
     3) Bobo, Peyton T 19               4) Lindauer, Chris K 20           
                  25.73       53.34 (53.34)     1:19.49 (26.15)     1:48.83 (55.49)
        2:14.48 (25.65)     2:43.01 (54.18)     3:08.90 (25.89)     3:37.21 (54.20)
 19 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'          3:08.16Y   3:37.88        
     1) Chui, Derick 18                 2) Park, Peter Y 17               
     3) Charnin-Aker, Josh S 17         4) *Park, Jin M 19                
                  26.45       55.12 (55.12)     1:21.86 (26.74)     1:50.58 (55.46)
        2:16.16 (25.58)     2:44.56 (53.98)     3:10.06 (25.50)     3:37.88 (53.32)
 20 Southeastern Swim Club-IN  'A'              3:09.39Y   3:38.10        
     1) Osborne, Spencer J 17           2) Cramer, Jayme O 23             
     3) Mudd, Austin T 17               4) Walter, Daniel M 21            
                  25.69       54.25 (54.25)     1:19.26 (25.01)     1:46.62 (52.37)
        2:13.13 (26.51)     2:42.46 (55.84)     3:08.16 (25.70)     3:38.10 (55.64)
 21 Dallas Mustangs-NT  'A'                     3:34.02    3:40.56        
     1) Kalivas, Nick W 18              2) Murphy, Max M 16               
     3) Hallum, Clint H 17              4) Thompson, Matt W 16            
                  26.00       55.69 (55.69)     1:22.64 (26.95)     1:51.69 (56.00)
        2:18.19 (26.50)     2:47.34 (55.65)     3:12.86 (25.52)     3:40.56 (53.22)
 22 Pine Crest School-FG  'A'                   3:35.82    3:40.90        
     1) Novakoff, Andrew S 16           2) *Pedraza, Joey 19              
     3) *Goszczycki, Dawid L 17         4) Smith, Tyler D 18              
                  25.81       53.53 (53.53)     1:19.95 (26.42)     1:48.67 (55.14)
        2:15.66 (26.99)     2:44.87 (56.20)     3:11.08 (26.21)     3:40.90 (56.03)
 23 Rider University-NJ  'A'                    3:04.57Y   3:43.45        
     1) Player, Scott W 18              2) Modrov, Brandon A 21           
     3) French, Andy 21                 4) Starr, Pete P 21               
                  26.64       55.52 (55.52)     1:22.14 (26.62)     1:50.67 (55.15)
        2:18.14 (27.47)     2:47.85 (57.18)     3:14.14 (26.29)     3:43.45 (55.60)
 24 St Charles Swim Team-IL  'A'                3:37.34    3:45.23        
     1) Baumann, Matt P 15              2) Anderson, Brian M 17           
     3) Roth, B. J. C 16                4) Grosser, Jake W 17             
                  27.12       57.26 (57.26)     1:23.47 (26.21)     1:53.16 (55.90)
        2:20.57 (27.41)     2:51.22 (58.06)     3:16.93 (25.71)     3:45.23 (54.01)
 25 Illinois Tech Swim Club-IL  'A'             3:08.81Y   3:46.21        
     1) Feverstein, Ryan A 21           2) Saung, E-Fann 20               
     3) Shorette, Luke J 21             4) Mehr, Andrew M 20              
                  26.39       55.33 (55.33)     1:22.83 (27.50)     1:52.95 (57.62)
        2:20.14 (27.19)     2:50.91 (57.96)     3:16.79 (25.88)     3:46.21 (55.30)
 26 University Of Connecticut-CT  'A'           3:01.84Y   3:48.18        
     1) Conrad, Nick G 19               2) Hannan, Sean M 20              
     3) Acquavito, Nick 21              4) *Jones, Tristan M 21           
                  26.40       56.59 (56.59)     1:22.94 (26.35)     1:52.78 (56.19)
        2:21.85 (29.07)   2:53.88 (1:01.10)     3:19.40 (25.52)     3:48.18 (54.30)
 -- Univ. Of Michigan Swim Team-MI  'B'         3:37.67         DQ        
 -- Club Wolverine-MI  'A'                      3:24.44         DQ        
     1) Tarwater, Davis E 22            2) Phelps, Michael F 21           
     3) Vanderkaay, Peter W 22          4) Keller, Klete D 24             
                  25.15       51.73 (51.73)     1:16.05 (24.32)     1:41.50 (49.77)
        2:05.80 (24.30)     2:32.49 (50.99)     2:57.14 (24.65)          DQ (50.70)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 7:04.66   7/27/2001 Australia Olympic Team                     
                         G Hackett, M Klim, W Kirby, I Thorpe              
    American: A 7:05.28   8/19/2006 United States                              
                         M. Phelps, R. Lochte, P. Vanderkaay, K. Keller    
   U.S. Open: O 7:12.35    8/5/2005 Club Wolverine                             
                         P. Vanderkaay, M. Phelps, K. Keller, C. DeJong    
US Open Meet: M 7:20.47   12/5/2003 Canada                                     
                         B. Johns, B. Hayden, M. Johnston, R. Say          
 Spring  19+:   7:59.59                                                        
 Spring 18 U:   7:59.59                                                        
Sum. Nat Cut:   7:53.79                                                        
 Open Cut 06:   7:59.89                                                        
                7:53.79  SUMM
                7:59.59  SP18
                7:59.59  SP19
                7:59.89  SC N
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Wolverine-MI  'A'                      7:26.35    7:23.51 SUMM    40  
     1) Tarwater, Davis E 22            2) Phelps, Michael F 21           
     3) Vanderkaay, Peter W 22          4) Keller, Klete D 24             
                  26.28       54.74 (54.74)   1:23.61 (1:23.61)   1:51.82 (1:51.82)
        2:16.63 (24.81)     2:44.10 (52.28)   3:12.80 (1:20.98)   3:40.95 (1:49.13)
        4:06.38 (25.43)     4:34.78 (53.83)   5:04.06 (1:23.11)   5:32.07 (1:51.12)
        5:58.46 (26.39)     6:27.13 (55.06)   6:55.64 (1:23.57)   7:23.51 (1:51.44)
  2 Scottland  'A'                              7:35.14    7:33.84 SUMM    34  
     1) *Houston, Stuart 17             2) *Hunter, Andrew 20             
     3) *Falconer, Ranald 19            4) *Renwick, Robbie 18            
                  26.56       56.10 (56.10)   1:25.76 (1:25.76)   1:54.42 (1:54.42)
        2:19.74 (25.32)     2:48.10 (53.68)   3:17.08 (1:22.66)   3:45.72 (1:51.30)
        4:11.47 (25.75)     4:40.78 (55.06)   5:11.59 (1:25.87)   5:42.80 (1:57.08)
        6:08.33 (25.53)     6:37.04 (54.24)   7:05.78 (1:22.98)   7:33.84 (1:51.04)
  3 Univ. Of Michigan Swim Team-MI  'A'         7:28.82    7:34.03 SUMM    32  
     1) Savulich, Bobby T 19            2) Patton, Matt E 19              
     3) Vanderkaay, Alex R 20           4) *Schultz, Andre 18             
                  26.40       54.89 (54.89)   1:23.68 (1:23.68)   1:52.68 (1:52.68)
        2:19.01 (26.33)     2:48.39 (55.71)   3:17.92 (1:25.24)   3:47.39 (1:54.71)
        4:13.80 (26.41)     4:42.91 (55.52)   5:12.53 (1:25.14)   5:41.38 (1:53.99)
        6:07.33 (25.95)     6:37.01 (55.63)   7:05.71 (1:24.33)   7:34.03 (1:52.65)
  4 Univ. Of Michigan Swim Team-MI  'B'         7:42.07    7:39.16 SUMM    30  
     1) Houchin, Charlie G 19           2) Ryser, Evan L 19               
     3) DeJong, Adam J 18               4) Barba, Sal G 19                
                  27.39       56.53 (56.53)   1:25.23 (1:25.23)   1:53.78 (1:53.78)
        2:19.45 (25.67)     2:48.00 (54.22)   3:18.67 (1:24.89)   3:49.01 (1:55.23)
        4:16.09 (27.08)     4:45.72 (56.71)   5:15.64 (1:26.63)   5:45.23 (1:56.22)
        6:11.57 (26.34)     6:40.26 (55.03)   7:09.82 (1:24.59)   7:39.16 (1:53.93)
  5 Scottland  'B'                              7:44.35    7:41.78 SUMM    28  
     1) *Chasser, Chris 18              2) *Mayor, Andrew 20              
     3) *Smith, Lewis 18                4) *Houston, Scott 19             
                  27.22       56.71 (56.71)   1:26.53 (1:26.53)   1:56.23 (1:56.23)
        2:22.08 (25.85)     2:50.88 (54.65)   3:20.56 (1:24.33)   3:50.43 (1:54.20)
        4:17.61 (27.18)     4:47.82 (57.39)   5:16.99 (1:26.56)   5:46.21 (1:55.78)
        6:12.35 (26.14)     6:41.21 (55.00)   7:11.11 (1:24.90)   7:41.78 (1:55.57)
  6 University of Florida-FL  'A'               7:35.01    7:44.59 SUMM    26  
     1) *Fraser, Shaune D 18            2) *Rudolf, Roland 21             
     3) *Ally, Bradley K 19             4) Work, Tobias T 21              
                  26.54       55.53 (55.53)   1:25.02 (1:25.02)   1:55.74 (1:55.74)
        2:22.14 (26.40)     2:52.18 (56.44)   3:22.46 (1:26.72)   3:51.95 (1:56.21)
        4:18.89 (26.94)     4:49.54 (57.59)   5:20.18 (1:28.23)   5:50.05 (1:58.10)
        6:16.74 (26.69)     6:45.97 (55.92)   7:15.27 (1:25.22)   7:44.59 (1:54.54)
  7 Michigan State University-MI  'A'           6:40.66Y   7:47.23 SUMM    24  
     1) *Koba, Sho 19                   2) Schmitt, Adam J 20             
     3) Vadney, Jason C 21              4) Strickler, Gabe R 18           
                  27.36       56.57 (56.57)   1:26.16 (1:26.16)   1:55.25 (1:55.25)
        2:22.51 (27.26)     2:52.66 (57.41)   3:22.39 (1:27.14)   3:51.89 (1:56.64)
        4:18.29 (26.40)     4:47.81 (55.92)   5:17.91 (1:26.02)   5:48.06 (1:56.17)
        6:14.65 (26.59)     6:44.68 (56.62)   7:16.08 (1:28.02)   7:47.23 (1:59.17)
  8 Tucson Ford Dealers Aquatics-AZ  'A'        7:35.51    7:48.13 SUMM    22  
     1) *Burnett, Simon A 23            2) Deberry, Tyler S 22            
     3) *Kishida, Masayuki 21           4) Kirkpatrick, Adrian W 18       
                  26.72       55.94 (55.94)   1:26.05 (1:26.05)   1:56.35 (1:56.35)
        2:22.31 (25.96)     2:51.65 (55.30)   3:21.53 (1:25.18)   3:50.48 (1:54.13)
        4:18.18 (27.70)     4:49.86 (59.38)   5:21.16 (1:30.68)   5:50.33 (1:59.85)
        6:17.59 (27.26)     6:47.11 (56.78)   7:17.29 (1:26.96)   7:48.13 (1:57.80)
  9 Team Alberta  'A'                           7:42.14    7:48.47 SUMM    18  
     1) Sioui, Adam C 24                2) Gillispie, Kevin 20            
     3) Maitland, Kier 18               4) Lutsch, Curtis 16              
                  27.00       56.05 (56.05)   1:25.67 (1:25.67)   1:55.08 (1:55.08)
        2:22.05 (26.97)     2:51.35 (56.27)   3:20.94 (1:25.86)   3:50.91 (1:55.83)
        4:17.72 (26.81)     4:47.54 (56.63)   5:18.21 (1:27.30)   5:48.38 (1:57.47)
        6:15.74 (27.36)     6:45.99 (57.61)   7:17.66 (1:29.28)   7:48.47 (2:00.09)
 10 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        7:49.34    7:48.69 SUMM    14  
     1) Hills, Richard E 17             2) Rowe, Ian R 17                 
     3) Groome, Eegan T 14              4) Madwed, Dan L 17               
                  27.93       58.31 (58.31)   1:28.61 (1:28.61)   1:58.71 (1:58.71)
        2:26.15 (27.44)     2:55.60 (56.89)   3:26.95 (1:28.24)   3:56.74 (1:58.03)
        4:23.41 (26.67)     4:54.07 (57.33)   5:26.41 (1:29.67)   5:57.51 (2:00.77)
        6:22.76 (25.25)     6:50.88 (53.37)   7:19.63 (1:22.12)   7:48.69 (1:51.18)
 11 Auburn University Swim Team-SE  'A'         7:33.60    7:49.16 SUMM    12  
     1) Dove, Will D 18                 2) *Wollach, Pascal D 19          
     3) Schneider, Joey A 22            4) Smith, Jeff K 21               
                  27.09       56.78 (56.78)   1:26.65 (1:26.65)   1:56.23 (1:56.23)
        2:22.41 (26.18)     2:51.91 (55.68)   3:22.46 (1:26.23)   3:53.17 (1:56.94)
        4:20.62 (27.45)     4:50.73 (57.56)   5:20.81 (1:27.64)   5:50.83 (1:57.66)
        6:17.95 (27.12)     6:47.39 (56.56)   7:18.23 (1:27.40)   7:49.16 (1:58.33)
 12 Auburn University Swim Team-SE  'B'         7:48.60    7:52.03 SUMM    10  
     1) Callahan, Andrew A 20           2) McGill, Tyler T 19             
     3) Maese, Kyle O 18                4) Long, John S 18                
                  27.53       56.67 (56.67)   1:26.66 (1:26.66)   1:56.65 (1:56.65)
        2:23.39 (26.74)     2:52.69 (56.04)   3:22.78 (1:26.13)   3:52.28 (1:55.63)
        4:19.37 (27.09)     4:49.62 (57.34)   5:21.30 (1:29.02)   5:51.36 (1:59.08)
        6:17.96 (26.60)     6:48.33 (56.97)   7:20.58 (1:29.22)   7:52.03 (2:00.67)
 13 University Of Alabama-SE  'A'               7:47.79    7:53.14 SUMM     8  
     1) Finelli, Drew S 18              2) *Mihalca, Alin 21              
     3) Hansen, Tim D 21                4) Boulden, Riley W 18            
                  28.15       58.61 (58.61)   1:29.55 (1:29.55)   2:00.29 (2:00.29)
        2:25.39 (25.10)     2:54.10 (53.81)   3:23.75 (1:23.46)   3:53.83 (1:53.54)
        4:20.26 (26.43)     4:49.49 (55.66)   5:20.09 (1:26.26)   5:52.19 (1:58.36)
        6:19.51 (27.32)     6:49.91 (57.72)   7:21.39 (1:29.20)   7:53.14 (2:00.95)
 14 Purdue University-IN  'A'                   7:44.18    7:53.63 SUMM     6  
     1) Schmitt, John S 20              2) Thompson, Craig B 21           
     3) *Maire, Romain P 21             4) Malmgren, Graham T 21          
                  26.82       56.33 (56.33)   1:26.26 (1:26.26)   1:56.71 (1:56.71)
        2:22.19 (25.48)     2:52.14 (55.43)   3:23.38 (1:26.67)   3:55.17 (1:58.46)
        4:22.04 (26.87)     4:52.78 (57.61)   5:23.80 (1:28.63)   5:54.96 (1:59.79)
        6:22.41 (27.45)     6:52.30 (57.34)   7:22.64 (1:27.68)   7:53.63 (1:58.67)
 15 Yale University-CT  'A'                     7:58.03    7:54.20 SP18     4  
     1) Zann, Geof J 21                 2) Foss, Andrew A 21              
     3) Righi, Alex M 20                4) McCloskey, Dennen M 19         
                  28.19       58.49 (58.49)   1:29.58 (1:29.58)   1:59.28 (1:59.28)
        2:25.94 (26.66)     2:55.63 (56.35)   3:25.10 (1:25.82)   3:55.09 (1:55.81)
        4:21.47 (26.38)     4:51.36 (56.27)   5:22.79 (1:27.70)   5:53.86 (1:58.77)
        6:20.91 (27.05)     6:51.58 (57.72)   7:22.76 (1:28.90)   7:54.20 (2:00.34)
 16 Bulldog Aquatic Club-MI  'A'                7:58.16    7:54.26 SP18     2  
     1) Keady, Christopher M 17         2) Bagley, Chris A 17             
     3) Jenrow, Robert J 17             4) Lee, Matt S 17                 
                  28.07       58.22 (58.22)   1:29.11 (1:29.11)   1:59.34 (1:59.34)
        2:26.54 (27.20)     2:55.52 (56.18)   3:25.92 (1:26.58)   3:57.61 (1:58.27)
        4:24.74 (27.13)     4:54.93 (57.32)   5:25.79 (1:28.18)   5:56.37 (1:58.76)
        6:24.10 (27.73)     6:54.23 (57.86)   7:24.49 (1:28.12)   7:54.26 (1:57.89)
 17 University of Florida-FL  'B'               7:28.12    7:54.90 SP18   
     1) *Pinzon, Omar A 17              2) McLarty, Dustin F 20           
     3) Nead, Kevin T 21                4) Burckle, Clark C 18            
                  27.77       59.09 (59.09)   1:30.68 (1:30.68)   2:02.03 (2:02.03)
        2:29.06 (27.03)     2:58.65 (56.62)   3:28.85 (1:26.82)   3:58.26 (1:56.23)
        4:26.46 (28.20)     4:56.81 (58.55)   5:27.33 (1:29.07)   5:56.87 (1:58.61)
        6:23.51 (26.64)     6:53.26 (56.39)   7:24.51 (1:27.64)   7:54.90 (1:58.03)
 18 Pine Crest School-FG  'A'                   7:45.24    7:58.07 SP18   
     1) Novakoff, Andrew S 16           2) *Pedraza, Joey 19              
     3) *Goszczycki, Dawid L 17         4) Smith, Tyler D 18              
                  27.04       55.92 (55.92)   1:26.12 (1:26.12)   1:55.29 (1:55.29)
        2:21.53 (26.24)     2:52.20 (56.91)   3:23.46 (1:28.17)   3:51.84 (1:56.55)
        4:19.41 (27.57)     4:49.19 (57.35)   5:20.44 (1:28.60)   5:51.77 (1:59.93)
        6:18.09 (26.32)     6:50.20 (58.43)   7:23.90 (1:32.13)   7:58.07 (2:06.30)
 19 University of Louisville-KY  'A'            6:48.79Y   7:58.24 SP18   
     1) *Madarassy, Adam 21             2) Lindauer, Chris K 20           
     3) *Lawson, Charlton L 21          4) *Preda, Valentin 21            
                  26.99       56.83 (56.83)   1:27.93 (1:27.93)   1:58.04 (1:58.04)
        2:25.77 (27.73)     2:55.71 (57.67)   3:26.57 (1:28.53)   3:59.88 (2:01.84)
        4:26.72 (26.84)     4:56.09 (56.21)   5:26.52 (1:26.64)   5:57.42 (1:57.54)
        6:24.59 (27.17)     6:55.20 (57.78)   7:26.71 (1:29.29)   7:58.24 (2:00.82)
 20 Purdue University-IN  'B'                   7:55.35    7:59.31 SP18   
     1) Watts, Tim R 20                 2) Davis, Sean T 20               
     3) Barry, Gage G 19                4) Hedge, David J 21              
                  27.94       58.31 (58.31)   1:29.31 (1:29.31)   1:58.72 (1:58.72)
        2:26.05 (27.33)     2:56.10 (57.38)   3:26.90 (1:28.18)   3:57.79 (1:59.07)
        4:25.60 (27.81)     4:57.13 (59.34)   5:29.84 (1:32.05)   6:01.73 (2:03.94)
        6:28.41 (26.68)     6:58.02 (56.29)   7:28.38 (1:26.65)   7:59.31 (1:57.58)
 21 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'          6:52.36Y   8:05.34        
     1) *Park, Jin M 19                 2) Chui, Derick 18                
     3) Park, Peter Y 17                4) Charnin-Aker, Josh S 17        
                  27.48       58.03 (58.03)   1:29.56 (1:29.56)   2:01.16 (2:01.16)
        2:28.92 (27.76)     3:00.52 (59.36)   3:33.18 (1:32.02)   4:05.18 (2:04.02)
        4:32.87 (27.69)     5:03.51 (58.33)   5:34.88 (1:29.70)   6:05.38 (2:00.20)
        6:31.84 (26.46)     7:01.98 (56.60)   7:33.64 (1:28.26)   8:05.34 (1:59.96)
 22 Rockwood Swim Club-OZ  'A'                  6:57.56Y   8:07.45        
     1) Knuckles, Brian S 18            2) Mathews, Sean A 17             
     3) Dahle, Michael D 17             4) Parsons, Taylor M 17           
                  27.07       57.02 (57.02)   1:28.32 (1:28.32)   1:59.45 (1:59.45)
        2:26.25 (26.80)     2:56.04 (56.59)   3:26.32 (1:26.87)   3:55.66 (1:56.21)
        4:23.16 (27.50)     4:54.79 (59.13)   5:27.91 (1:32.25)   5:59.88 (2:04.22)
        6:28.92 (29.04)   7:01.17 (1:01.29)   7:34.47 (1:34.59)   8:07.45 (2:07.57)
 23 Farmington Family Y Stingrays-MI  'A'       6:56.89Y   8:08.90        
     1) Blickle, Broderick Z 16         2) Blickle, Will W 17             
     3) Sandler, Roman A 18             4) Stefl, David J 18              
                  27.12       58.61 (58.61)   1:30.11 (1:30.11)   2:01.12 (2:01.12)
        2:28.62 (27.50)     2:59.50 (58.38)   3:31.87 (1:30.75)   4:03.33 (2:02.21)
        4:30.76 (27.43)     5:02.09 (58.76)   5:34.84 (1:31.51)   6:07.55 (2:04.22)
        6:34.76 (27.21)     7:05.54 (57.99)   7:37.38 (1:29.83)   8:08.90 (2:01.35)
 24 Dallas Mustangs-NT  'A'                     7:49.21    8:10.85        
     1) Kalivas, Nick W 18              2) Hallum, Clint H 17             
     3) Murphy, Max M 16                4) Thompson, Matt W 16            
                  27.60       58.00 (58.00)   1:29.15 (1:29.15)   2:01.99 (2:01.99)
        2:29.63 (27.64)     3:00.52 (58.53)   3:32.31 (1:30.32)   4:02.85 (2:00.86)
        4:31.12 (28.27)   5:03.59 (1:00.74)   5:36.81 (1:33.96)   6:09.45 (2:06.60)
        6:37.05 (27.60)     7:07.71 (58.26)   7:39.59 (1:30.14)   8:10.85 (2:01.40)
 25 St Charles Swim Team-IL  'A'                6:59.31Y   8:24.55        
     1) Grosser, Jake W 17              2) Roth, B. J. C 16               
     3) Baumann, Matt P 15              4) Anderson, Brian M 17           
                  26.93       57.61 (57.61)   1:29.70 (1:29.70)   2:02.99 (2:02.99)
        2:31.84 (28.85)   3:04.83 (1:01.84)   3:39.17 (1:36.18)   4:12.24 (2:09.25)
        4:40.78 (28.54)   5:13.05 (1:00.81)   5:46.54 (1:34.30)   6:19.11 (2:06.87)
        6:46.04 (26.93)     7:17.59 (58.48)   7:50.86 (1:31.75)   8:24.55 (2:05.44)
 26 Rider University-NJ  'A'                    6:51.38Y   8:26.14        
     1) Modrov, Brandon A 21            2) Player, Scott W 18             
     3) French, Andy 21                 4) Starr, Pete P 21               
                  27.39       58.35 (58.35)   1:31.10 (1:31.10)   2:03.59 (2:03.59)
        2:32.12 (28.53)   3:04.02 (1:00.43)   3:38.18 (1:34.59)   4:11.30 (2:07.71)
        4:39.88 (28.58)     5:11.28 (59.98)   5:43.33 (1:32.03)   6:14.84 (2:03.54)
        6:42.63 (27.79)   7:15.78 (1:00.94)   7:50.67 (1:35.83)   8:26.14 (2:11.30)
 -- Bolles School Sharks-FL  'A'                7:37.05         DQ        
     1) *Whitehurst, Branden W 17       2) Hulme, Michael A 18            
     3) *Shapira Bar-Or, Nimrod 17      4) *Guntoro, Bobby B 19           
                  27.86       57.75 (57.75)   1:28.55 (1:28.55)   1:59.40 (1:59.40)
        2:27.23 (27.83)     2:57.66 (58.26)   3:28.97 (1:29.57)   4:00.21 (2:00.81)
        4:26.48 (26.27)     4:55.63 (55.42)   5:26.33 (1:26.12)   5:56.16 (1:55.95)
        6:23.89 (27.73)     6:54.14 (57.98)   7:26.04 (1:29.88)        DQ (2:01.82)
 
Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 3:30.68   8/21/2004 USA Olympic Team                           
                         A Peirsol, B Hansen, I Crocker, J Lezak           
    American: A 3:30.68   8/21/2004 USA Olympic Team                           
   U.S. Open: O 3:34.24    4/6/2003 USA Team/Duel in the Pool                  
                         A Peirsol, E Moses, M Phelps, N Walker            
US Open Meet: M 3:42.16   12/6/2003 Canada                                     
                         R. Janes, M. Knabe, M. Mintenko, B. Hayden        
 Spring  19+:   3:59.69                                                        
 Spring 18 U:   3:59.69                                                        
Sum. Nat Cut:   3:55.69                                                        
 Open Cut 06:   4:01.19                                                        
                3:55.69  SUMM
                3:59.69  SP18
                3:59.69  SP19
                4:01.19  SC N
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Club Wolverine-MI  'A'                      3:41.96    3:46.75 SUMM    40  
     1) Phelps, Michael F 21            2) Vanderkaay, Peter W 22         
     3) Tarwater, Davis E 22            4) Keller, Klete D 24             
                  27.73       55.68 (55.68)     1:25.70 (30.02)   2:00.17 (1:04.49)
        2:26.14 (25.97)     2:55.26 (55.09)     3:20.53 (25.27)     3:46.75 (51.49)
  2 Univ. Of Michigan Swim Team-MI  'A'         3:48.01    3:46.76 SUMM    34  
     1) Patton, Matt E 19               2) Spann, Scott W 18              
     3) Brady, Chris D 18               4) Savulich, Bobby T 19           
                  28.53       58.56 (58.56)     1:27.58 (29.02)   2:01.19 (1:02.63)
        2:26.71 (25.52)     2:56.55 (55.36)     3:20.37 (23.82)     3:46.76 (50.21)
  3 University Of Alabama-SE  'A'               3:49.36    3:49.09 SUMM    32  
     1) Dickson, Luke J 22              2) *Mate, Hunor I 23              
     3) *Mihalca, Alin 21               4) *Tsagkarakis, Apostolis 24     
                  28.62       59.72 (59.72)     1:29.08 (29.36)   2:02.83 (1:03.11)
        2:27.98 (25.15)     2:58.75 (55.92)     3:22.50 (23.75)     3:49.09 (50.34)
  4 Scottland  'A'                              3:50.61    3:49.52 SUMM    30  
     1) *Houston, Scott 19              2) *Clark, Ross 19                
     3) *Mayor, Andrew 20               4) *Renwick, Robbie 18            
                  28.58       58.82 (58.82)     1:28.80 (29.98)   2:04.47 (1:05.65)
        2:29.45 (24.98)     2:58.30 (53.83)     3:22.74 (24.44)     3:49.52 (51.22)
  5 University of Louisville-KY  'A'            3:20.29Y   3:51.07 SUMM    28  
     1) *Teudean, Andrei V 22           2) *Preda, Valentin 21            
     3) *Madarassy, Adam 21             4) *Van Isschot, Carlos 19        
                  28.90   1:00.02 (1:00.02)     1:28.51 (28.49)   2:01.64 (1:01.62)
        2:27.66 (26.02)     2:58.25 (56.61)     3:23.31 (25.06)     3:51.07 (52.82)
  6 Purdue University-IN  'A'                   3:52.64    3:51.38 SUMM    26  
     1) *Maire, Romain P 21             2) Koger, Aaron R 18              
     3) Wilcher, Sam R 18               4) Smith, Travis C 19             
                  28.15       58.20 (58.20)     1:28.13 (29.93)   2:02.64 (1:04.44)
        2:28.97 (26.33)     2:58.95 (56.31)     3:23.15 (24.20)     3:51.38 (52.43)
  7 Univ. Of Michigan Swim Team-MI  'B'         3:53.01    3:52.01 SUMM    24  
     1) *Mandel, Alonzo 18              2) Burtch, Grant M 21             
     3) Dauw, Curtis M 19               4) Ryser, Evan L 19               
                  28.75       58.82 (58.82)     1:29.22 (30.40)   2:04.31 (1:05.49)
        2:30.51 (26.20)     3:00.68 (56.37)     3:24.64 (23.96)     3:52.01 (51.33)
  8 Team Alberta  'A'                           3:49.56    3:52.71 SUMM    22  
     1) Doerksen, Derek 18              2) Brown, Mike 22                 
     3) Sioui, Adam C 24                4) Gillispie, Kevin 20            
                  29.86   1:00.86 (1:00.86)     1:30.64 (29.78)   2:04.49 (1:03.63)
        2:30.37 (25.88)     3:00.62 (56.13)     3:24.98 (24.36)     3:52.71 (52.09)
  9 University of Florida-FL  'B'               3:50.18    3:53.51 SUMM    18  
     1) *Rudolf, Roland 21              2) *Ally, Bradley K 19            
     3) Hughes, Tim H 20                4) Penniman, Daniel L 20          
                  28.00       57.84 (57.84)     1:28.41 (30.57)   2:03.67 (1:05.83)
        2:30.34 (26.67)     3:00.41 (56.74)     3:25.15 (24.74)     3:53.51 (53.10)
 10 Northwestern University ST-IL  'A'          3:50.16    3:53.89 SUMM    14  
     1) Bubolz, Kyle C 20               2) *Alexandrov, Mike P 21         
     3) Nilsson, Eric T 19              4) *Barbic, Bruno 20              
                  28.73       59.94 (59.94)     1:30.59 (30.65)   2:04.48 (1:04.54)
        2:31.15 (26.67)     3:01.89 (57.41)     3:26.12 (24.23)     3:53.89 (52.00)
 11 Auburn University Swim Team-SE  'B'         3:49.54    3:54.57 SUMM    12  
     1) Goodrich, Scott S 20            2) Roberts, Jon P 19              
     3) McGill, Tyler T 19              4) Lundquist, Bryan J 21          
                  28.29       59.58 (59.58)     1:29.76 (30.18)   2:06.07 (1:06.49)
        2:31.59 (25.52)     3:02.10 (56.03)     3:26.85 (24.75)     3:54.57 (52.47)
 12 Scottland  'B'                              3:53.73    3:54.69 SUMM    10  
     1) *Purnell, Billy 18              2) *Jones, Chris 25               
     3) *Houston, Stuart 17             4) *Hunter, Andrew 20             
                  29.25       59.63 (59.63)     1:29.60 (29.97)   2:05.32 (1:05.69)
        2:31.82 (26.50)     3:02.66 (57.34)     3:27.25 (24.59)     3:54.69 (52.03)
 13 Saluki Swim Club-OZ  'A'                    3:19.19Y   3:55.70 SP18     8  
     1) *Possato, Marcelo 25            2) *Hedo, Dennis E 21             
     3) *Ackermann, Stephan R 13        4) *Santoro, Antonio 23           
                  28.35       58.38 (58.38)     1:29.28 (30.90)   2:06.08 (1:07.70)
        2:32.05 (25.97)     3:02.83 (56.75)     3:27.98 (25.15)     3:55.70 (52.87)
 14 University of Florida-FL  'A'               3:50.84    3:56.36 SP18     6  
     1) *Pinzon, Omar A 17              2) Burckle, Clark C 18            
     3) *Fraser, Shaune D 18            4) Johnson, Grant S 21            
                  28.79       59.44 (59.44)     1:30.39 (30.95)   2:05.81 (1:06.37)
        2:31.79 (25.98)     3:01.83 (56.02)     3:27.46 (25.63)     3:56.36 (54.53)
 15 Auburn University Swim Team-SE  'A'         3:45.15    3:56.97 SP18     4  
     1) *Wollach, Pascal D 19           2) Hiett, Jon C 19                
     3) Scott, John A 22                4) Scheren, Stephen A 19          
                  28.36       59.78 (59.78)     1:30.60 (30.82)   2:07.30 (1:07.52)
        2:32.97 (25.67)     3:04.31 (57.01)     3:28.97 (24.66)     3:56.97 (52.66)
 16 Purdue University-IN  'B'                   3:54.73    3:57.01 SP18     2  
     1) Watts, Tim R 20                 2) *Kim, Jin Soo 19               
     3) Thompson, Craig B 21            4) Schmitt, John S 20             
                  29.61   1:01.03 (1:01.03)     1:31.68 (30.65)   2:07.09 (1:06.06)
        2:33.44 (26.35)     3:03.85 (56.76)     3:29.05 (25.20)     3:57.01 (53.16)
 17 Yale University-CT  'A'                     3:57.59    3:57.09 SP18   
     1) Righi, Alex M 20                2) Steen, Craig G 18              
     3) Scheid, Tyler T 20              4) Foss, Andrew A 21              
                  28.29       58.23 (58.23)     1:30.27 (32.04)   2:06.85 (1:08.62)
        2:33.49 (26.64)     3:04.38 (57.53)     3:29.50 (25.12)     3:57.09 (52.71)
 18 North Baltimore Aquatic Club-MD  'A'        3:57.67    3:59.26 SP18   
     1) Surhoff, Austin J 16            2) Hills, Richard E 17            
     3) Wills, Connor C 18              4) Madwed, Dan L 17               
                  30.20   1:01.50 (1:01.50)     1:33.02 (31.52)   2:08.89 (1:07.39)
        2:36.23 (27.34)     3:07.98 (59.09)     3:32.09 (24.11)     3:59.26 (51.28)
 19 Southeastern Swim Club-IN  'A'              3:57.61    4:01.40        
     1) Mudd, Austin T 17               2) Walter, Daniel M 21            
     3) Cramer, Jayme O 23              4) Cramer, Joseph H 21            
                  29.51   1:00.82 (1:00.82)     1:31.25 (30.43)   2:07.30 (1:06.48)
        2:33.56 (26.26)     3:03.16 (55.86)     3:30.22 (27.06)     4:01.40 (58.24)
 20 Michigan State University-MI  'A'           3:25.30Y   4:02.55        
     1) LaRocque, Jon M 18              2) Poteete, Marcus A 20           
     3) Vadney, Jason C 21              4) Schmitt, Adam J 20             
                  30.29   1:02.58 (1:02.58)     1:34.29 (31.71)   2:11.59 (1:09.01)
        2:38.71 (27.12)     3:10.20 (58.61)     3:35.54 (25.34)     4:02.55 (52.35)
 21 Bolles School Sharks-FL  'A'                3:55.89    4:02.74        
     1) *Guntoro, Bobby B 19            2) *Qupty, Jo M 16                
     3) Andrepont, Nathan M 17          4) *Davelaar, Rodion R 16         
                  29.57   1:01.64 (1:01.64)     1:33.18 (31.54)   2:08.56 (1:06.92)
        2:35.76 (27.20)     3:07.53 (58.97)     3:34.13 (26.60)     4:02.74 (55.21)
 22 Seton Hall University-NJ  'A'               3:26.78Y   4:04.39        
     1) Leavitte, John F 22             2) D'Errico, Angelo C 19          
     3) Murakami, Hidenaga J 23         4) Curran, Tim G 20               
                  29.75   1:01.78 (1:01.78)     1:32.04 (30.26)   2:07.79 (1:06.01)
        2:35.15 (27.36)     3:07.09 (59.30)     3:34.18 (27.09)     4:04.39 (57.30)
 23 Dallas Mustangs-NT  'A'                     3:58.42    4:05.46        
     1) Murphy, Max M 16                2) Hallum, Clint H 17             
     3) Kalivas, Nick W 18              4) Thompson, Matt W 16            
                  29.24       59.70 (59.70)     1:32.91 (33.21)   2:11.32 (1:11.62)
        2:38.90 (27.58)   3:11.76 (1:00.44)     3:37.56 (25.80)     4:05.46 (53.70)
 24 Peddie Aquatic Association-NJ  'A'          3:28.82Y   4:05.94        
     1) Chui, Derick 18                 2) Charnin-Aker, Josh S 17        
     3) Park, Peter Y 17                4) *Park, Jin M 19                
                  29.36       59.52 (59.52)     1:33.47 (33.95)   2:12.29 (1:12.77)
        2:39.86 (27.57)     3:11.38 (59.09)     3:36.81 (25.43)     4:05.94 (54.56)
 25 University Of Alabama-SE  'B'               3:15.61Y   4:09.62        
     1) McClendon, Clint M 19           2) Boutwell, Luke L 18            
     3) Boulden, Riley W 18             4) Finelli, Drew S 18             
                  29.80   1:01.17 (1:01.17)     1:32.63 (31.46)   2:09.98 (1:08.81)
        2:38.62 (28.64)   3:12.40 (1:02.42)     3:39.75 (27.35)     4:09.62 (57.22)
 26 Pine Crest School-FG  'A'                   3:55.59    4:10.16        
     1) Novakoff, Andrew S 16           2) *Pedraza, Joey 19              
     3) Smith, Tyler D 18               4) *Goszczycki, Dawid L 17        
                  30.71   1:02.79 (1:02.79)     1:35.18 (32.39)   2:14.90 (1:12.11)
        2:41.04 (26.14)     3:13.16 (58.26)     3:39.77 (26.61)     4:10.16 (57.00)
 27 Rider University-NJ  'A'                    3:23.78Y   4:10.24        
     1) Starr, Pete P 21                2) Modrov, Brandon A 21           
     3) Player, Scott W 18              4) French, Andy 21                
                  30.36   1:03.70 (1:03.70)     1:35.12 (31.42)   2:13.16 (1:09.46)
        2:40.69 (27.53)     3:12.47 (59.31)     3:40.25 (27.78)     4:10.24 (57.77)
 -- University Of Connecticut-CT  'A'           3:25.77Y        DQ        
     1) *Jones, Tristan M 21            2) Acquavito, Nick 21             
     3) Hannan, Sean M 20               4) Conrad, Nick G 19              
                  30.47   1:03.34 (1:03.34)     1:34.85 (31.51)   2:11.44 (1:08.10)
        2:38.46 (27.02)     3:10.78 (59.34)     3:36.82 (26.04)          DQ (56.28)
 -- Illinois Tech Swim Club-IL  'A'             3:30.85Y        DQ        
     1) Saung, E-Fann 20                2) Larson, Jeffery C 23           
     3) Feverstein, Ryan A 21           4) Mehr, Andrew M 20              
                  31.75   1:07.06 (1:07.06)     1:39.99 (32.93)   2:20.71 (1:13.65)
        2:48.29 (27.58)     3:20.49 (59.78)     3:45.77 (25.28)          DQ (54.77)

Brought to you by Computer Aide, Inc.