2006 MR Zone Team Qualifier - 3/17/2006 to 3/19/2006              
                              Sanction #: 060301                               

 
Event 1  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 2:04.81   2/24/1997 Corey Berg, MSC-MR                         
                2:06.99  NCSA
                2:11.89  SECT
                2:12.69  T16
                2:17.99  METS
                2:29.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Michalak, Agata           12 FLY-MR               2:12.87    2:10.84 SECT   
                  31.24     1:03.94 (32.70)     1:37.31 (33.37)     2:10.84 (33.53)
  2 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  2:15.91    2:14.43 METS   
                  31.87     1:05.61 (33.74)     1:40.04 (34.43)     2:14.43 (34.39)
  3 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          2:16.00    2:14.69 METS   
                  31.28     1:04.72 (33.44)     1:39.77 (35.05)     2:14.69 (34.92)
  4 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:16.29    2:16.20 METS   
                  32.09     1:06.09 (34.00)     1:40.97 (34.88)     2:16.20 (35.23)
  5 McGuire, Christine        12 Badger-MR            2:21.24    2:21.53 ZQ     
                  33.32     1:09.10 (35.78)     1:45.52 (36.42)     2:21.53 (36.01)
  6 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:19.32    2:21.60 ZQ     
                  33.25     1:08.91 (35.66)     1:45.55 (36.64)     2:21.60 (36.05)
  7 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:21.29    2:21.78 ZQ     
                  33.52     1:09.09 (35.57)     1:45.65 (36.56)     2:21.78 (36.13)
  8 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      2:19.56    2:25.65 ZQ     
                  33.07     1:08.80 (35.73)     1:46.84 (38.04)     2:25.65 (38.81)
Preliminaries
  7 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      2:20.15                   
 10 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          2:22.38                   
 11 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              2:22.45                   
 12 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            2:22.71                   
 13 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              2:24.20                   
 14 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:26.40                   
 15 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              2:27.56                   
 16 Sears, Nicole             12 Badger-MR            2:29.30                   
 17 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              2:31.75                   
 
Event 2  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:07.99  METS
                2:10.69  T16
                2:31.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:12.18    2:12.85 ZQ     
                  31.64     1:04.88 (33.24)     1:39.06 (34.18)     2:12.85 (33.79)
  2 Lyons, Chris              12 Badger-MR            2:14.81    2:14.84 ZQ     
                  31.62     1:05.64 (34.02)     1:40.31 (34.67)     2:14.84 (34.53)
  3 MO, Samuel                11 Twisters-MR          2:19.49    2:16.45 ZQ     
                  32.03     1:06.36 (34.33)     1:41.97 (35.61)     2:16.45 (34.48)
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    2:16.95    2:17.15 ZQ     
                  31.90     1:07.02 (35.12)     1:42.54 (35.52)     2:17.15 (34.61)
  5 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            2:19.80    2:18.75 ZQ     
                  32.51     1:07.41 (34.90)     1:43.72 (36.31)     2:18.75 (35.03)
  6 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR    2:19.22    2:18.89 ZQ     
                  32.54     1:07.38 (34.84)     1:43.44 (36.06)     2:18.89 (35.45)
  7 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:19.01    2:18.94 ZQ     
                  32.02     1:06.35 (34.33)     1:42.58 (36.23)     2:18.94 (36.36)
  8 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         2:24.44    2:26.72 ZQ     
                  33.59     1:10.60 (37.01)     1:48.64 (38.04)     2:26.72 (38.08)
Preliminaries
  8 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:20.61                   
 10 Carr, Charlie M           12 Bgnw Marlins-MR      2:24.56                   
 11 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:24.57                   
 12 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               2:24.88                   
 13 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR              2:26.82                   
 14 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:32.27                   
 15 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      2:32.41                   
 16 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:32.96                   
 
Event 3  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:02.99   3/10/2005 Alison P.Clemens, AGUA-MR                  
                1:05.19  JRN
                1:05.19  ZMAX
                1:06.89  NCSA
                1:08.39  SECT
                1:13.59  METS
                1:13.79  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Flaherty, Tara E          17 Bgnw Marlins-MR      1:10.28    1:08.50 METS   
                  32.12     1:08.50 (36.38)                                        
  2 Harris, Katherine         15 LBA-MR               1:09.35    1:08.71 METS   
                  33.02     1:08.71 (35.69)                                        
  3 Huff, Alissa M            17 Badger-MR            1:09.67    1:08.91 METS   
                  32.48     1:08.91 (36.43)                                        
  4 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR               1:09.59    1:09.12 METS   
                  32.70     1:09.12 (36.42)                                        
  5 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               1:10.41    1:09.58 METS   
                  32.85     1:09.58 (36.73)                                        
  6 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               1:08.74    1:09.71 METS   
                  32.74     1:09.71 (36.97)                                        
  7 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  1:10.49    1:09.82 METS   
                  32.75     1:09.82 (37.07)                                        
  8 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              1:10.13    1:10.61 METS   
                  33.26     1:10.61 (37.35)                                        
Preliminaries
  9 Daly, Jackie E            15 Pbac-MR              1:11.34                   
 10 Smith, Jackie             15 LBA-MR               1:12.00                   
 11 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR              1:12.07                   
 12 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  1:12.19                   
 13 Parodi, Annie T           17 Aqua Gems-MR         1:12.35                   
 14 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:12.49                   
 15 Fischer, Betsy C          15 Cond-MR              1:12.82                   
 16 Shaw, Lauren M            15 Aqua Gems-MR         1:12.84                   
 17 Sabens, Ginna M           17 Badger-MR            1:12.87                   
 18 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              1:13.11                   
 19 Magliola, Kristen M       15 TVSC-MR              1:13.15                   
 20 Baker, Becky              16 Scd-Mr-MR            1:13.30                   
 21 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              1:13.35                   
 21 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:13.35                   
 23 Gallo, Danielle M         16 Bgnw Marlins-MR      1:13.44                   
 24 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              1:13.60                   
 25 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          1:13.96                   
 26 Kelly, Rebecca C          17 IA-MR                1:14.08                   
 27 Leiner, Marissa N         16 MWSC-MR              1:14.31                   
 28 Purdy, Dana R             15 TVSC-MR              1:14.68                   
 29 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    1:14.72                   
 30 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         1:15.90                   
 31 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  1:15.96                   
 32 Bassmann, Amanda C        15 Silver Streaks-MR    1:16.71                   
 
Event 4  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 56.12   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                       
                58.29  JRN
                58.29  ZMAX
                59.49  NCSA
              1:02.19  SECT
              1:06.49  METS
              1:07.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         1:04.47    1:02.81 METS   
                  29.50     1:02.81 (33.31)                                        
  2 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR              1:02.46    1:03.06 METS   
                  29.32     1:03.06 (33.74)                                        
  3 Anderson, Mark C          16 MSC-MR               1:04.39    1:03.80 METS   
                  30.14     1:03.80 (33.66)                                        
  4 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         1:06.35    1:04.94 METS   
                  29.97     1:04.94 (34.97)                                        
  5 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         1:05.93    1:07.03 ZQ     
                  31.58     1:07.03 (35.45)                                        
  6 Coenen, Eben S            17 Ndac-MR              1:05.99    1:07.04 ZQ     
                  30.88     1:07.04 (36.16)                                        
  7 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         1:06.44    1:08.61        
                  31.79     1:08.61 (36.82)                                        
Preliminaries
  2 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    1:03.59                   
  5 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                1:05.38                   
 10 Colon, Joseph M           16 OWA-MR               1:07.46                   
Finals
 11 Kearney, Aaron            17 NFS-MR               1:07.52                   
Preliminaries
 12 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      1:07.82                   
 13 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR       1:07.93                   
 14 Weiner, Ben L             15 Cond-MR              1:08.04                   
 -- Boccio, Dominick H        16 Farmingdale-MR           DQ                    
 
Event 5  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.02    5/1/1998 Annie Mantey, MSC-MR                       
                1:05.19  JRN
                1:05.19  ZMAX
                1:05.79  T16
                1:06.89  NCSA
                1:08.39  SECT
                1:13.59  METS
                1:15.19  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:09.00    1:09.36 METS   
                  32.63     1:09.36 (36.73)                                        
  2 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      1:09.90    1:09.82 METS   
                  32.75     1:09.82 (37.07)                                        
  3 Klein, Morganne           13 VAC-MR               1:09.60    1:09.84 METS   
                  33.17     1:09.84 (36.67)                                        
  4 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      1:10.17    1:09.90 METS   
                  32.26     1:09.90 (37.64)                                        
  5 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         1:10.32    1:10.17 METS   
                  33.35     1:10.17 (36.82)                                        
  6 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          1:11.15    1:11.60 METS   
                  33.87     1:11.60 (37.73)                                        
  7 Henry, Emily T            13 VAC-MR               1:11.52    1:11.68 METS   
                  33.20     1:11.68 (38.48)                                        
  8 O'Halloran, Coray L       14 Badger-MR            1:12.04    1:11.78 METS   
                  33.89     1:11.78 (37.89)                                        
Preliminaries
  9 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         1:12.15                   
 10 Glenday, Heather M        13 IA-MR                1:12.22                   
 11 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  1:13.03                   
 12 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    1:13.45                   
 13 Wyatt, Allison B          13 Big Blue-MR          1:13.51                   
 14 Jakubek, Anna A           14 MWSC-MR              1:13.52                   
 15 Giberson, Sara            13 Basc-MR              1:13.90                   
 16 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              1:13.91                   
 17 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       1:14.15                   
 18 Campagna, Brianne M       13 Ndac-MR              1:14.28                   
 19 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:14.59                   
 20 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            1:14.90                   
 21 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR              1:15.01                   
 22 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               1:15.08                   
 23 Gibbons, Alanna           14 Basc-MR              1:15.88                   
 24 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              1:16.19                   
 25 Parodi, Ellen M           14 Aqua Gems-MR         1:16.93                   
 
Event 6  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 58.02    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                        
                58.29  JRN
                58.29  ZMAX
                59.49  NCSA
              1:01.19  T16
              1:02.19  SECT
              1:06.49  METS
              1:10.69  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            1:03.91    1:03.12 METS   
                  29.21     1:03.12 (33.91)                                        
  2 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              1:06.97    1:05.50 METS   
                  31.15     1:05.50 (34.35)                                        
  3 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          1:05.67    1:05.53 METS   
                  31.05     1:05.53 (34.48)                                        
  4 Burud, Michael A          13 Ndac-MR              1:06.13    1:05.92 METS   
                  30.98     1:05.92 (34.94)                                        
  5 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR               1:06.51    1:06.00 METS   
                  30.49     1:06.00 (35.51)                                        
  6 Muller, Christian S       14 Pbac-MR              1:05.70    1:06.27 METS   
                  30.76     1:06.27 (35.51)                                        
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              1:07.56    1:07.52 ZQ     
                  32.12     1:07.52 (35.40)                                        
  8 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         1:06.52    1:08.22 ZQ     
                  32.02     1:08.22 (36.20)                                        
Preliminaries
  9 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         1:07.90                   
 10 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      1:07.97                   
 11 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      1:08.89                   
 12 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:09.43                   
 13 Stein, Robert J           14 SSL-MR               1:09.64                   
 14 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               1:10.05                   
 15 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               1:10.73                   
 16 Park, Jin Woo W           14 LIAC-MR              1:10.83                   
 17 Daly, Dennis J            13 Pbac-MR              1:12.11                   
 -- Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
 
Event 7  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 31.16   1/28/2006 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                31.89  T16
                36.09  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            31.54      31.31 T16    
  2 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR        33.54      32.13 ZQ     
  3 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR        33.09      32.20 ZQ     
  4 McGowan, Casey            12 WISC-MR                33.08      32.81 ZQ     
  5 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR      33.30      33.08 ZQ     
  6 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                34.44      33.52 ZQ     
  7 Case, Olivia              11 Agua Swim Team-MR      34.28      33.88 ZQ     
  8 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR    33.92      34.55 ZQ     
Preliminaries
  9 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR    34.52                   
 10 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR                 34.74                   
 11 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      34.80                   
 12 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    34.85                   
 13 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR           35.01                   
 14 Tan, Emily A              12 LIAC-MR                35.30                   
 15 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR                 35.40                   
 16 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR      35.49                   
 17 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR      35.83                   
 18 Janos, Valerie J          12 Pace-MR                35.95                   
 19 Rappaport, Roxy S         12 Bgnw Marlins-MR        35.99                   
 20 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR           36.04                   
 21 Indyk, Allison M          12 MSC-MR                 36.13                   
 22 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            36.43                   
 23 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR            36.92                   
 
Event 8  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 28.24    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                        
                31.19  T16
                37.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           31.51      30.74 T16    
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    31.60      30.92 T16    
  3 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR        32.80      32.01 ZQ     
  4 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           32.54      32.55 ZQ     
  5 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR                 33.89      33.66 ZQ     
  6 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR           33.89      33.99 ZQ     
  7 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR      33.99      34.30 ZQ     
  8 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      34.15      34.87 ZQ     
Preliminaries
  9 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR           34.36                   
 10 Lyons, Chris              12 Badger-MR              34.56                   
 11 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR           34.64                   
 12 Deoliveira, Michael M     12 Silver Streaks-MR      34.79                   
 13 Ng, Kevin                 12 OWA-MR                 35.05                   
 14 Zimmerman, Harry G        12 Pace-MR                35.25                   
 15 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR            35.46                   
 16 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR           35.56                   
 17 Alton, Shane              12 LBA-MR                 35.90                   
 18 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR        35.95                   
 19 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR                36.00                   
 20 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR           36.41                   
 21 Jakubek, Jack D           12 MWSC-MR                36.42                   
 22 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR            36.46                   
 23 Buckland, Gavin J         11 Silver Streaks-MR      36.53                   
 24 Lavender, Damian M        12 Ndac-MR                37.52                   
 25 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR    38.05                   
 26 Sack, Danny C             12 OWA-MR                 38.08                   
 
Event 9  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:46.14    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                1:51.69  JRN
                1:51.69  ZMAX
                1:54.19  NCSA
                1:57.79  SECT
                2:01.99  METS
                2:02.89  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Levine, Kimberly A        17 MSC-MR               1:59.55    1:58.24 METS   
                  27.45       56.66 (29.21)     1:27.12 (30.46)     1:58.24 (31.12)
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:00.28    1:59.45 METS   
                  28.13       58.74 (30.61)     1:29.50 (30.76)     1:59.45 (29.95)
  3 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         2:04.09    2:02.10 ZQ     
                  28.14       58.88 (30.74)     1:30.53 (31.65)     2:02.10 (31.57)
  4 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            2:03.18    2:02.47 ZQ     
                  28.90       59.50 (30.60)     1:30.97 (31.47)     2:02.47 (31.50)
  5 Cimilluca, Veronica L     16 VAC-MR               2:04.96    2:03.75        
                  29.14     1:00.50 (31.36)     1:32.27 (31.77)     2:03.75 (31.48)
  6 Petty, Lanae R            16 VAC-MR               2:01.64    2:04.21        
                  27.49       58.42 (30.93)     1:30.84 (32.42)     2:04.21 (33.37)
  7 Larkin, Christine E       16 VAC-MR               2:07.48    2:06.73        
                  29.16     1:01.34 (32.18)     1:34.38 (33.04)     2:06.73 (32.35)
Preliminaries
  1 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:57.37                   
 
Event 10  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:38.09   4/30/1986 John Witchell, GAK-MR                      
                1:41.69  JRN
                1:41.69  ZMAX
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:51.49  METS
                1:52.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              1:47.11    1:47.20 METS   
                  24.36       51.52 (27.16)     1:19.58 (28.06)     1:47.20 (27.62)
  2 Boccio, Dominick H        16 Farmingdale-MR       1:50.90    1:48.83 METS   
                  25.23       52.75 (27.52)     1:21.19 (28.44)     1:48.83 (27.64)
  3 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                1:50.36    1:49.16 METS   
                  24.70       52.24 (27.54)     1:20.86 (28.62)     1:49.16 (28.30)
  4 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    1:52.57    1:51.84 ZQ     
                  24.93       52.89 (27.96)     1:22.19 (29.30)     1:51.84 (29.65)
  5 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              1:51.11    1:52.28 ZQ     
                  25.23       53.69 (28.46)     1:22.60 (28.91)     1:52.28 (29.68)
  6 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              1:53.44    1:53.35        
                  25.69       54.07 (28.38)     1:23.57 (29.50)     1:53.35 (29.78)
  7 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR         1:51.86    1:53.62        
                  25.73       54.15 (28.42)     1:24.11 (29.96)     1:53.62 (29.51)
  8 Soto, Jeremy M            18 Badger-MR            1:53.38    1:55.39        
                  26.14       55.39 (29.25)     1:25.46 (30.07)     1:55.39 (29.93)
Preliminaries
  9 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  1:54.45                   
 10 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               1:55.12                   
 11 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR      1:57.08                   
 
Event 11  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:50.00   2/16/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                1:51.69  JRN
                1:51.69  ZMAX
                1:52.49  T16
                1:54.19  NCSA
                1:57.79  SECT
                2:01.99  METS
                2:04.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Giberson, Sara            13 Basc-MR              1:57.49    1:56.72 SECT   
                  27.42       57.23 (29.81)     1:26.79 (29.56)     1:56.72 (29.93)
  2 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              1:59.04    1:58.49 METS   
                  27.71       57.89 (30.18)     1:28.43 (30.54)     1:58.49 (30.06)
  3 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR              2:00.39    1:58.82 METS   
                  27.91       57.94 (30.03)     1:28.98 (31.04)     1:58.82 (29.84)
  4 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               2:01.52    1:58.83 METS   
                  27.90       58.19 (30.29)     1:29.04 (30.85)     1:58.83 (29.79)
  5 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              2:02.13    2:01.68 METS   
                  28.12       59.00 (30.88)     1:30.41 (31.41)     2:01.68 (31.27)
  6 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:02.23    2:02.71 ZQ     
                  28.76       59.41 (30.65)     1:31.13 (31.72)     2:02.71 (31.58)
  7 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              2:01.78    2:03.11 ZQ     
                  27.92       58.70 (30.78)     1:30.65 (31.95)     2:03.11 (32.46)
  8 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              2:02.21    2:04.07 ZQ     
                  28.89     1:00.24 (31.35)     1:32.47 (32.23)     2:04.07 (31.60)
Preliminaries
  9 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:02.42                   
 10 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      2:02.43                   
 11 Smith, Ashley A           14 LIAC-MR              2:02.57                   
 12 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               2:02.69                   
 13 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       2:02.90                   
 14 D'Angelo, Torrey E        14 TVSC-MR              2:03.24                   
 15 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:03.36                   
 16 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              2:03.38                   
 17 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               2:03.43                   
 18 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                2:06.92                   
 19 Klein, Morganne           13 VAC-MR               2:09.23                   
 
Event 12  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:43.14    3/9/2006 Jack Wagner, LIAC-MR                       
                1:41.69  JRN
                1:41.69  ZMAX
                1:43.09  NCSA
                1:45.69  T16
                1:46.49  SECT
                1:51.49  METS
                2:00.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Catano, AL                14 IA-MR                1:49.53    1:47.81 METS   
                  24.62       51.78 (27.16)     1:19.94 (28.16)     1:47.81 (27.87)
  2 Culver, Eric R            14 VAC-MR               1:51.39    1:49.95 METS   
                  25.62       53.62 (28.00)     1:22.26 (28.64)     1:49.95 (27.69)
  3 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR         1:52.08    1:50.13 METS   
                  25.37       52.77 (27.40)     1:21.28 (28.51)     1:50.13 (28.85)
  4 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            1:51.77    1:50.24 METS   
                  26.17       54.05 (27.88)     1:22.78 (28.73)     1:50.24 (27.46)
  5 Cremer, Christian H       14 IA-MR                1:53.65    1:53.30 ZQ     
                  26.12       54.82 (28.70)     1:24.01 (29.19)     1:53.30 (29.29)
  6 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          1:54.92    1:55.75 ZQ     
                  26.44       55.87 (29.43)     1:25.80 (29.93)     1:55.75 (29.95)
  7 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      1:55.54    1:55.76 ZQ     
                  27.11       56.60 (29.49)     1:26.79 (30.19)     1:55.76 (28.97)
  8 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         1:55.50    1:56.03 ZQ     
                  27.03       55.88 (28.85)     1:25.52 (29.64)     1:56.03 (30.51)
Preliminaries
  9 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               1:56.93                   
 10 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              1:57.40                   
 11 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:57.84                   
 12 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              1:58.10                   
 13 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              1:58.37                   
 14 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      1:59.12                   
 15 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:00.09                   
 16 McIlhargy, Sean V         13 TRS-MR               2:00.53                   
 17 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               2:00.71                   
 18 Danner, Ripley J          13 Ndac-MR              2:02.43                   
 19 Johnstone, Sean O         14 UN-MR                2:06.15                   
 
Event 13  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 53.78    5/1/1992 Tara Lynch, YMID-MR                          
                52.89  NCSA
                54.49  T16
                54.79  SECT
                56.69  METS
                59.89  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      55.94      54.57 SECT   
                  26.70       54.57 (27.87)                                        
  2 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            55.78      55.15 METS   
                  26.83       55.15 (28.32)                                        
  3 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                  56.21      55.25 METS   
                  26.68       55.25 (28.57)                                        
  4 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR        56.39      55.80 METS   
                  26.74       55.80 (29.06)                                        
  5 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      58.05      57.76 ZQ     
                  27.92       57.76 (29.84)                                        
  6 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR                58.04      57.84 ZQ     
                  27.94       57.84 (29.90)                                        
  7 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                57.95      58.02 ZQ     
                  27.79       58.02 (30.23)                                        
  8 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            57.90      58.64 ZQ     
                  28.13       58.64 (30.51)                                        
Preliminaries
  9 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            58.30                   
 10 Chan, Olivia              11 UN-MR                  58.60                   
 11 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR                 59.67                   
 12 McGuire, Christine        12 Badger-MR              59.76                   
 13 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      1:00.34                   
 14 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR    1:00.53                   
 
Event 14  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 51.13    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                47.09  NCSA
                48.99  SECT
                51.59  METS
                52.79  T16
              1:00.69  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR                 52.60      52.73 T16    
                  25.30       52.73 (27.43)                                        
  2 Yang, Patrick             11 LIAC-MR                54.64      54.51 ZQ     
                  26.11       54.51 (28.40)                                        
  3 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           55.11      54.55 ZQ     
                  25.87       54.55 (28.68)                                        
  4 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    57.51      57.25 ZQ     
                  27.70       57.25 (29.55)                                        
  5 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR              57.56      57.45 ZQ     
                  27.70       57.45 (29.75)                                        
  6 Alton, Shane              12 LBA-MR                 57.65      57.49 ZQ     
                  27.70       57.49 (29.79)                                        
  7 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR           57.80      57.77 ZQ     
                  28.05       57.77 (29.72)                                        
  8 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            56.82      57.85 ZQ     
                  27.67       57.85 (30.18)                                        
Preliminaries
  9 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      57.95                   
 10 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 57.98                   
 11 Bryan, Kareem N           12 NFS-MR                 58.18                   
 12 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR              58.72                   
 13 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR                58.79                   
 14 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR                 59.00                   
 15 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR      59.12                   
 16 Johnson, Grant A          11 Badger-MR              59.34                   
 16 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           59.34                   
 18 Lennon, Michael J         11 OWA-MR                 59.44                   
 19 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR           59.56                   
 20 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR      59.83                   
 21 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR      59.96                   
 22 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:00.36                   
 23 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR          1:00.47                   
 
Event 15  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 54.46   4/30/1981 Mary Hurrell, BSC-MR                         
                57.09  JRN
                57.09  ZMAX
                58.49  NCSA
              1:00.09  SECT
              1:03.59  METS
              1:04.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    1:00.29      59.93 SECT   
                  28.30       59.93 (31.63)                                        
  2 Petty, Lanae R            16 VAC-MR               1:00.92    1:01.02 METS   
                  28.47     1:01.02 (32.55)                                        
  3 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      1:02.15    1:01.09 METS   
                  27.99     1:01.09 (33.10)                                        
  4 Beck, Patty D             17 GAEL-MR              1:02.50    1:01.40 METS   
                  28.56     1:01.40 (32.84)                                        
  5 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         1:02.09    1:01.54 METS   
                  28.73     1:01.54 (32.81)                                        
  6 Levine, Kimberly A        17 MSC-MR               1:01.85    1:02.11 METS   
                  28.77     1:02.11 (33.34)                                        
  7 Harris, Katherine         15 LBA-MR               1:02.83    1:02.93 METS   
                  29.91     1:02.93 (33.02)                                        
  8 Kemp, Victoria L          18 MSC-MR               1:02.39    1:03.03 METS   
                  29.54     1:03.03 (33.49)                                        
Preliminaries
  8 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    1:02.81                   
 10 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    1:03.20                   
 11 Rubin, Jessica E          17 SSL-MR               1:03.28                   
 12 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               1:03.31                   
 13 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:03.69                   
 14 Flaherty, Tara E          17 Bgnw Marlins-MR      1:03.79                   
 15 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              1:03.94                   
 16 Mills, Tanika             16 NFS-MR               1:03.99                   
 17 Latino, Bridget L         16 MSC-MR               1:04.26                   
 18 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:04.30                   
 19 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              1:04.42                   
 20 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:04.59                   
 21 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              1:04.91                   
 22 Ryan, Meg E               17 Tmsuffolk-MR         1:05.11                   
 23 Parodi, Annie T           17 Aqua Gems-MR         1:05.12                   
 24 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  1:05.60                   
 25 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          1:05.82                   
 26 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR               1:05.88                   
 
Event 16  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 49.11    3/1/2002 David Kahn, NS-MR                            
                50.79  JRN
                50.79  ZMAX
                51.89  NCSA
                54.09  SECT
                57.09  METS
                58.89  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR                 54.78      54.12 METS   
                  25.41       54.12 (28.71)                                        
  2 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR        56.39      55.47 METS   
                  26.14       55.47 (29.33)                                        
  3 Diaz-Albertini, Craig P   18 SSL-MR                 56.28      55.75 METS   
                  25.85       55.75 (29.90)                                        
  4 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                  55.16      55.77 METS   
                  25.93       55.77 (29.84)                                        
  5 Charriez, Alec J          16 Pace-MR                56.78      56.34 METS   
                  26.33       56.34 (30.01)                                        
  6 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR                56.73      56.42 METS   
                  26.67       56.42 (29.75)                                        
  7 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR              56.68      56.71 METS   
                  26.49       56.71 (30.22)                                        
  8 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR            56.49      57.20 ZQ     
                  26.78       57.20 (30.42)                                        
Preliminaries
  3 Karabanov, Eugene         16 Shy/ Seals-MR          55.67                   
 10 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR                57.04                   
 11 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    57.10                   
 12 Gaughran, Mackenzy J      15 TVSC-MR                58.48                   
 12 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR      58.48                   
 14 Phillips, Andrew          16 NFS-MR                 58.57                   
 15 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR           59.00                   
 16 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR         59.12                   
 17 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR           59.70                   
 18 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    1:00.38                   
 -- Soto, Jeremy M            18 Badger-MR                DQ                    
 
Event 17  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 55.56    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                       
                57.09  JRN
                57.09  ZMAX
                57.39  T16
                58.49  NCSA
              1:00.09  SECT
              1:03.59  METS
              1:05.09  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            1:01.07      59.76 SECT   
                  27.77       59.76 (31.99)                                        
  2 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               1:01.86    1:00.18 METS   
                  28.77     1:00.18 (31.41)                                        
  3 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              1:01.60    1:00.33 METS   
                  28.30     1:00.33 (32.03)                                        
  4 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR      1:02.09    1:01.33 METS   
                  28.97     1:01.33 (32.36)                                        
  5 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    1:03.35    1:01.58 METS   
                  28.91     1:01.58 (32.67)                                        
  6 Glenday, Heather M        13 IA-MR                1:02.71    1:01.71 METS   
                  28.07     1:01.71 (33.64)                                        
  7 Gibbons, Alanna           14 Basc-MR              1:03.19    1:03.29 METS   
                  29.50     1:03.29 (33.79)                                        
  8 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               1:03.27    1:03.64 ZQ     
                  30.21     1:03.64 (33.43)                                        
Preliminaries
  9 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            1:03.84                   
 10 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              1:03.85                   
 11 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          1:03.99                   
 12 Henry, Emily T            13 VAC-MR               1:04.87                   
 13 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      1:05.09                   
 14 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR              1:05.37                   
 14 McCartney, Theresa C      13 Big Blue-MR          1:05.37                   
 
Event 18  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 52.14   12/9/2005 Thomas J. Luchsinger, TVSC-MR                
                50.79  JRN
                50.79  ZMAX
                51.89  NCSA
                53.29  T16
                54.09  SECT
                57.09  METS
              1:01.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Catano, AL                14 IA-MR                  55.87      55.23 METS   
                  25.72       55.23 (29.51)                                        
  2 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR                56.04      55.65 METS   
                  25.60       55.65 (30.05)                                        
  3 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR        56.18      55.69 METS   
                  26.24       55.69 (29.45)                                        
  4 Culver, Eric R            14 VAC-MR                 56.26      57.13 ZQ     
                  26.77       57.13 (30.36)                                        
  5 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                57.91      57.25 ZQ     
                  26.31       57.25 (30.94)                                        
  6 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR                57.03      57.28 ZQ     
                  26.76       57.28 (30.52)                                        
  7 Burud, Michael A          13 Ndac-MR                57.78      57.49 ZQ     
                  27.09       57.49 (30.40)                                        
  8 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR            57.23      59.47 ZQ     
                  27.43       59.47 (32.04)                                        
Preliminaries
  9 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR        57.97                   
 10 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR           58.00                   
 11 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR                59.21                   
 12 Walsh, Kevin M            13 MWSC-MR                59.86                   
 13 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR                59.90                   
 14 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 59.92                   
 15 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          1:00.16                   
 16 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:00.20                   
 17 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                1:00.29                   
 18 Kingston, Yohancey        14 NFS-MR               1:00.53                   
 19 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR              1:00.70                   
 20 Johnstone, Sean O         14 UN-MR                1:00.98                   
 21 Danner, Ripley J          13 Ndac-MR              1:01.45                   
 22 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      1:02.11                   
 
Event 19  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                27.49  T16
                30.69  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR        28.69      27.66 ZQ     
  2 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                  28.39      27.95 ZQ     
  3 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      28.51      27.96 ZQ     
  4 Michalak, Agata           12 FLY-MR                 28.37      28.26 ZQ     
  5 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR        29.33      28.48 ZQ     
  6 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      29.59      28.71 ZQ     
  7 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR        28.63      28.91 ZQ     
  8 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      29.57      29.16 ZQ     
Preliminaries
  9 Sun, Angela               11 Twisters-MR            29.60                   
 10 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            29.78                   
 11 Trager, Lena E            11 Silver Streaks-MR      29.92                   
 12 Chan, Olivia              11 UN-MR                  29.93                   
 13 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR              30.00                   
 14 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR                30.12                   
 15 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR                 30.46                   
 16 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                30.74                   
 17 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR           30.79                   
 
Event 20  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 25.42    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                26.49  T16
                31.29  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Yang, Patrick             11 LIAC-MR                27.51      27.40 ZQ     
  2 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR                 28.03      27.84 ZQ     
  3 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           28.32      28.06 ZQ     
  4 MO, Samuel                11 Twisters-MR            28.32      28.23 ZQ     
  5 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      28.60      28.68 ZQ     
  6 Lyons, Chris              12 Badger-MR              28.63      28.70 ZQ     
  7 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR              29.48      29.08 ZQ     
  8 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            28.91      29.40 ZQ     
Preliminaries
  8 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 29.31                   
 10 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR        30.02                   
 11 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      30.17                   
 12 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    30.22                   
 13 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR      30.27                   
 14 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          30.32                   
 15 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR                 30.39                   
 16 Bryan, Kareem N           12 NFS-MR                 30.42                   
 17 Campagna, Steven J        11 Ndac-MR                30.82                   
 18 Ng, Kevin                 12 OWA-MR                 30.88                   
 19 Lennon, Michael J         11 OWA-MR                 30.91                   
 20 Murphy, Robert            11 CSC-MR                 31.00                   
 21 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR        31.02                   
 22 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR         31.11                   
 23 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           31.20                   
 24 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR           31.34                   
 25 Schaub, Bryan T           12 Cond-MR                31.43                   
 26 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            31.91                   
 27 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              32.31                   
 -- Dutton, Matthew T         11 HAA-MR                   DQ                    
 
Event 21  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:10.50   3/10/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                4:27.79  JRN
                4:27.79  ZMAX
                4:33.09  NCSA
                4:39.99  SECT
                4:50.99  METS
                5:01.39  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    4:41.03    4:35.53 SECT   
                  29.63     1:02.79 (33.16)     1:39.29 (36.50)     2:15.24 (35.95)
        2:54.93 (39.69)     3:34.56 (39.63)     4:05.92 (31.36)     4:35.53 (29.61)
  2 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               4:43.05    4:39.98 SECT   
                  30.56     1:04.95 (34.39)     1:41.76 (36.81)     2:17.91 (36.15)
        2:57.00 (39.09)     3:36.32 (39.32)     4:08.45 (32.13)     4:39.98 (31.53)
  3 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               4:46.19    4:46.68 METS   
                  30.94     1:07.25 (36.31)     1:42.74 (35.49)     2:18.33 (35.59)
        2:58.47 (40.14)     3:39.83 (41.36)     4:13.69 (33.86)     4:46.68 (32.99)
  4 Cremer, Kylie E           16 IA-MR                4:52.24    4:53.16 ZQ     
                  31.36     1:06.07 (34.71)     1:44.64 (38.57)     2:22.37 (37.73)
        3:05.04 (42.67)     3:47.87 (42.83)     4:21.47 (33.60)     4:53.16 (31.69)
  5 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              4:56.17    4:54.20 ZQ     
                  30.31     1:05.26 (34.95)     1:44.22 (38.96)     2:23.08 (38.86)
        3:02.95 (39.87)     3:44.84 (41.89)     4:20.01 (35.17)     4:54.20 (34.19)
  6 LI, Qing                  16 TVSC-MR              4:57.06    4:54.47 ZQ     
                  31.55     1:08.69 (37.14)     1:44.94 (36.25)     2:20.28 (35.34)
        3:02.44 (42.16)     3:45.99 (43.55)     4:21.04 (35.05)     4:54.47 (33.43)
  7 Smith, Jackie             15 LBA-MR               4:54.53    4:54.62 ZQ     
                  32.26     1:10.15 (37.89)     1:50.16 (40.01)     2:28.60 (38.44)
        3:09.09 (40.49)     3:49.85 (40.76)     4:23.41 (33.56)     4:54.62 (31.21)
  8 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         4:52.95    5:00.28 ZQ     
                  32.68     1:10.26 (37.58)     1:48.40 (38.14)     2:26.13 (37.73)
        3:10.17 (44.04)     3:53.74 (43.57)     4:27.10 (33.36)     5:00.28 (33.18)
Preliminaries
  2 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    4:41.88                   
  6 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            4:52.81                   
  9 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              4:54.57                   
 12 Magliola, Kristen M       15 TVSC-MR              4:57.38                   
 13 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    4:59.13                   
 14 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         4:59.67                   
 15 Beck, Patty D             17 GAEL-MR              5:01.21                   
 16 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               5:04.13                   
 -- Petty, Lanae R            16 VAC-MR                  DFS                    
 
Event 22  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 3:52.52    3/8/2001 D.Kahn, TS-MR                              
                4:02.49  JRN
                4:02.49  ZMAX
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                4:32.99  METS
                4:42.79  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              4:23.23    4:23.93 METS   
                  26.76       57.98 (31.22)     1:31.34 (33.36)     2:05.31 (33.97)
        2:44.24 (38.93)     3:24.28 (40.04)     3:54.52 (30.24)     4:23.93 (29.41)
  2 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         4:30.60    4:27.51 METS   
                  27.43       59.10 (31.67)     1:33.23 (34.13)     2:07.28 (34.05)
        2:46.51 (39.23)     3:25.61 (39.10)     3:56.74 (31.13)     4:27.51 (30.77)
  3 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              4:29.94    4:32.08 METS   
                  28.33     1:00.14 (31.81)     1:34.01 (33.87)     2:08.14 (34.13)
        2:48.50 (40.36)     3:29.33 (40.83)     4:00.84 (31.51)     4:32.08 (31.24)
  4 Outcault, Andrew J        17 HAA-MR               4:35.78    4:35.52 ZQ     
                  27.83     1:00.41 (32.58)     1:34.76 (34.35)     2:08.60 (33.84)
        2:51.03 (42.43)     3:33.36 (42.33)     4:04.60 (31.24)     4:35.52 (30.92)
  5 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         4:39.70    4:36.68 ZQ     
                  29.35     1:04.12 (34.77)     1:39.43 (35.31)     2:14.63 (35.20)
        2:53.82 (39.19)     3:33.65 (39.83)     4:04.72 (31.07)     4:36.68 (31.96)
  6 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              4:33.90    4:37.43 ZQ     
                  28.32     1:00.48 (32.16)     1:36.12 (35.64)     2:11.25 (35.13)
        2:53.37 (42.12)     3:35.84 (42.47)     4:07.06 (31.22)     4:37.43 (30.37)
  7 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR         4:37.68    4:42.17 ZQ     
                  28.68     1:03.49 (34.81)     1:39.41 (35.92)     2:15.46 (36.05)
        2:58.19 (42.73)     3:40.77 (42.58)     4:11.60 (30.83)     4:42.17 (30.57)
  8 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              4:38.41    4:43.79        
                  29.15     1:04.46 (35.31)     1:39.01 (34.55)     2:13.25 (34.24)
        2:57.14 (43.89)     3:41.62 (44.48)     4:13.23 (31.61)     4:43.79 (30.56)
Preliminaries
  6 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    4:35.93                   
 10 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               4:41.32                   
 11 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          4:43.12                   
 12 Soto, Jeremy M            18 Badger-MR            4:44.52                   
 13 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  4:45.20                   
 -- Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR         DFS                    
 -- O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR            DFS                    
 
Event 23  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:17.82   4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:27.79  JRN
                4:27.79  ZMAX
                4:27.99  T16
                4:33.09  NCSA
                4:39.99  SECT
                4:50.99  METS
                5:03.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               4:49.68    4:45.09 METS   
                  30.64     1:06.11 (35.47)     1:43.32 (37.21)     2:20.64 (37.32)
        3:00.62 (39.98)     3:41.67 (41.05)     4:14.51 (32.84)     4:45.09 (30.58)
  2 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              4:50.48    4:47.24 METS   
                  30.96     1:06.89 (35.93)     1:41.79 (34.90)     2:16.19 (34.40)
        2:59.80 (43.61)     3:44.04 (44.24)     4:16.37 (32.33)     4:47.24 (30.87)
  3 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      4:52.18    4:47.99 METS   
                  30.70     1:05.69 (34.99)     1:41.35 (35.66)     2:17.75 (36.40)
        3:00.08 (42.33)     3:43.09 (43.01)     4:16.09 (33.00)     4:47.99 (31.90)
  4 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               4:52.07    4:53.11 ZQ     
                  31.16     1:07.10 (35.94)     1:46.65 (39.55)     2:26.15 (39.50)
        3:05.96 (39.81)     3:47.11 (41.15)     4:19.99 (32.88)     4:53.11 (33.12)
  5 Purdy, Kristen L          13 TVSC-MR              4:52.89    4:55.28 ZQ     
                  31.27     1:06.82 (35.55)     1:44.51 (37.69)     2:21.19 (36.68)
        3:04.79 (43.60)     3:46.80 (42.01)     4:21.37 (34.57)     4:55.28 (33.91)
  6 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               4:55.55    4:56.34 ZQ     
                  31.01     1:05.97 (34.96)     1:43.55 (37.58)     2:21.75 (38.20)
        3:05.58 (43.83)     3:49.40 (43.82)     4:23.10 (33.70)     4:56.34 (33.24)
  7 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         4:56.70    4:58.35 ZQ     
                  32.89     1:09.85 (36.96)     1:50.06 (40.21)     2:29.09 (39.03)
        3:10.75 (41.66)     3:51.85 (41.10)     4:25.71 (33.86)     4:58.35 (32.64)
 -- Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          4:56.29         DQ        
                  30.69     1:08.58 (37.89)     1:48.24 (39.66)     2:26.63 (38.39)
        3:09.94 (43.31)     3:52.85 (42.91)     4:26.98 (34.13)          DQ (32.88)
Preliminaries
  6 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              4:55.19                   
 10 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         4:56.80                   
 11 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      4:57.98                   
 12 Glenday, Heather M        13 IA-MR                4:59.12                   
 13 Blom, Danielle            14 HAA-MR               4:59.40                   
 14 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    4:59.82                   
 15 Gibbons, Alanna           14 Basc-MR              5:00.55                   
 16 Conard, Kate E            14 TVSC-MR              5:01.02                   
 17 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  5:01.36                   
 18 Klein, Morganne           13 VAC-MR               5:01.76                   
 19 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    5:04.01                   
 20 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      5:06.18                   
 
Event 24  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 4:09.58   4/30/1998 Brendan Neligan, LIAC-MR                   
                4:02.49  JRN
                4:02.49  ZMAX
                4:08.09  NCSA
                4:13.69  T16
                4:15.09  SECT
                4:32.99  METS
                4:56.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Catano, AL                14 IA-MR                4:28.63    4:26.62 METS   
                  27.58       58.26 (30.68)     1:31.70 (33.44)     2:05.29 (33.59)
        2:45.29 (40.00)     3:26.47 (41.18)     3:57.32 (30.85)     4:26.62 (29.30)
  2 Culver, Eric R            14 VAC-MR               4:33.78    4:29.31 METS   
                  27.01       58.37 (31.36)     1:34.24 (35.87)     2:09.00 (34.76)
        2:50.07 (41.07)     3:30.61 (40.54)     4:00.18 (29.57)     4:29.31 (29.13)
  3 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      4:35.59    4:32.65 METS   
                  28.15     1:00.94 (32.79)     1:35.15 (34.21)     2:10.11 (34.96)
        2:50.52 (40.41)     3:31.61 (41.09)     4:03.17 (31.56)     4:32.65 (29.48)
  4 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              4:37.64    4:32.76 METS   
                  29.79     1:05.01 (35.22)     1:40.16 (35.15)     2:15.38 (35.22)
        2:53.67 (38.29)     3:32.32 (38.65)     4:03.02 (30.70)     4:32.76 (29.74)
  5 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                4:41.36    4:39.82 ZQ     
                  28.92     1:02.30 (33.38)     1:38.95 (36.65)     2:14.39 (35.44)
        2:55.14 (40.75)     3:36.81 (41.67)     4:09.17 (32.36)     4:39.82 (30.65)
  6 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            4:36.14    4:40.89 ZQ     
                  29.54     1:04.00 (34.46)     1:41.49 (37.49)     2:18.44 (36.95)
        3:00.89 (42.45)     3:43.83 (42.94)     4:12.89 (29.06)     4:40.89 (28.00)
  7 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      4:38.18    4:45.73 ZQ     
                  29.25     1:04.01 (34.76)     1:40.71 (36.70)     2:17.15 (36.44)
        2:57.49 (40.34)     3:38.34 (40.85)     4:12.54 (34.20)     4:45.73 (33.19)
  8 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         4:37.68    4:48.06 ZQ     
                  30.48     1:06.70 (36.22)     1:43.69 (36.99)     2:20.78 (37.09)
        3:01.67 (40.89)     3:43.64 (41.97)     4:16.11 (32.47)     4:48.06 (31.95)
Preliminaries
  5 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               4:36.90                   
 10 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          4:41.65                   
 11 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              4:43.86                   
 12 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              4:43.90                   
 13 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         4:44.81                   
 14 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      4:45.49                   
 15 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  4:47.87                   
 16 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              4:49.11                   
 17 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              4:51.35                   
 18 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              4:52.37                   
 -- Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR         DFS                    
 
Event 25  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:09.96    5/1/1991 Tara Lynch, YMID-MA                        
                2:09.49  NCSA
                2:12.49  SECT
                2:13.09  T16
                2:17.99  METS
                2:28.19  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          2:14.91    2:13.23 METS   
                  30.09     1:04.39 (34.30)     1:41.59 (37.20)     2:13.23 (31.64)
  2 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      2:17.01    2:16.80 METS   
                  29.83     1:05.45 (35.62)     1:46.34 (40.89)     2:16.80 (30.46)
  3 Michalak, Agata           12 FLY-MR               2:17.69    2:16.99 METS   
                  29.31     1:02.72 (33.41)     1:44.39 (41.67)     2:16.99 (32.60)
  4 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      2:21.56    2:19.88 ZQ     
                  29.66     1:04.43 (34.77)     1:46.65 (42.22)     2:19.88 (33.23)
  5 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  2:23.08    2:21.26 ZQ     
                  32.82     1:06.73 (33.91)     1:48.55 (41.82)     2:21.26 (32.71)
  6 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                2:19.43    2:22.08 ZQ     
                  30.16     1:05.68 (35.52)     1:48.53 (42.85)     2:22.08 (33.55)
  7 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:22.84    2:23.88 ZQ     
                  31.26     1:07.10 (35.84)     1:51.04 (43.94)     2:23.88 (32.84)
  8 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          2:22.56    2:24.94 ZQ     
                  32.41     1:07.94 (35.53)     1:52.55 (44.61)     2:24.94 (32.39)
Preliminaries
  9 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    2:24.56                   
 10 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              2:24.78                   
 11 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:25.57                   
 12 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:25.81                   
 13 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  2:25.94                   
 14 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            2:27.21                   
 15 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         2:27.40                   
 16 McGuire, Christine        12 Badger-MR            2:27.70                   
 17 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:29.72                   
 
Event 26  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:06.29   3/29/2001 Shane Tusup, TS-MR                         
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:04.99  METS
                2:10.49  T16
                2:33.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR               2:12.24    2:12.04 ZQ     
                  28.41     1:02.44 (34.03)     1:41.87 (39.43)     2:12.04 (30.17)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:17.68    2:14.70 ZQ     
                  29.75     1:04.65 (34.90)     1:43.52 (38.87)     2:14.70 (31.18)
  3 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              2:16.42    2:15.46 ZQ     
                  29.93     1:04.36 (34.43)     1:45.75 (41.39)     2:15.46 (29.71)
  4 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      2:17.85    2:17.49 ZQ     
                  30.67     1:05.70 (35.03)     1:44.80 (39.10)     2:17.49 (32.69)
  5 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:19.55    2:20.36 ZQ     
                  30.70     1:04.62 (33.92)     1:48.60 (43.98)     2:20.36 (31.76)
  6 MO, Samuel                11 Twisters-MR          2:20.63    2:20.65 ZQ     
                  30.26     1:05.31 (35.05)     1:48.76 (43.45)     2:20.65 (31.89)
  7 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:19.98    2:20.69 ZQ     
                  30.53     1:05.59 (35.06)     1:49.52 (43.93)     2:20.69 (31.17)
  8 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:22.96    2:25.57 ZQ     
                  30.86     1:09.01 (38.15)     1:52.97 (43.96)     2:25.57 (32.60)
Preliminaries
  9 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:23.61                   
 10 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         2:23.84                   
 11 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               2:24.22                   
 12 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            2:24.77                   
 13 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR              2:24.83                   
 14 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      2:25.21                   
 15 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:25.32                   
 16 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    2:26.54                   
 17 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               2:27.31                   
 18 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    2:27.34                   
 19 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         2:28.09                   
 20 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  2:28.21                   
 21 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            2:29.07                   
 22 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               2:29.19                   
 23 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:31.92                   
 24 Alton, Shane              12 LBA-MR               2:32.73                   
 25 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       2:33.21                   
 26 Schaub, Bryan T           12 Cond-MR              2:36.18                   
 27 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    2:37.48                   
 
Event 27  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 55.63    2/3/2006 Lia M.Neal, AGUA-MR                          
                59.79  T16
              1:08.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:01.53    1:01.50 ZQ     
                  29.40     1:01.50 (32.10)                                        
  2 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:03.61    1:02.03 ZQ     
                  29.39     1:02.03 (32.64)                                        
  3 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:04.09    1:02.48 ZQ     
                  30.23     1:02.48 (32.25)                                        
  4 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    1:05.93    1:02.96 ZQ     
                  31.01     1:02.96 (31.95)                                        
  5 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:05.82    1:03.22 ZQ     
                  30.33     1:03.22 (32.89)                                        
  6 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:04.53    1:03.43 ZQ     
                  30.69     1:03.43 (32.74)                                        
  7 Riggio, Gina M            10 Farmingdale-MR       1:06.36    1:05.60 ZQ     
                  31.38     1:05.60 (34.22)                                        
  8 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:07.54    1:06.29 ZQ     
                  32.10     1:06.29 (34.19)                                        
  9 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:06.17    1:06.50 ZQ     
                  31.57     1:06.50 (34.93)                                        
 10 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            1:08.03    1:06.88 ZQ     
                  31.88     1:06.88 (35.00)                                        
 11 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            1:05.67    1:07.78 ZQ     
                  32.91     1:07.78 (34.87)                                        
 12 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      1:08.16    1:08.24        
                  32.39     1:08.24 (35.85)                                        
 13 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              1:07.72    1:08.56        
                  33.41     1:08.56 (35.15)                                        
 -- Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:06.85         DQ        
                  31.19          DQ (33.82)                                        
 
Event 28  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:04.46    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:08.99  T16
                1:20.89  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR               1:14.01    1:11.25 ZQ     
                  32.32     1:11.25 (38.93)                                        
  2 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:14.28    1:11.93 ZQ     
                  32.84     1:11.93 (39.09)                                        
  3 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            1:13.35    1:12.63 ZQ     
                  34.34     1:12.63 (38.29)                                        
  4 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:14.06    1:13.06 ZQ     
                  33.16     1:13.06 (39.90)                                        
  5 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      1:16.25    1:13.67 ZQ     
                  33.92     1:13.67 (39.75)                                        
  6 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:15.22    1:13.70 ZQ     
                  34.89     1:13.70 (38.81)                                        
  7 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:14.36    1:13.97 ZQ     
                  35.50     1:13.97 (38.47)                                        
  8 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    1:14.75    1:14.94 ZQ     
                  35.47     1:14.94 (39.47)                                        
  9 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:15.56    1:15.14 ZQ     
                  34.24     1:15.14 (40.90)                                        
 10 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:15.62    1:15.19 ZQ     
                  35.52     1:15.19 (39.67)                                        
 11 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            1:16.85    1:15.67 ZQ     
                  36.01     1:15.67 (39.66)                                        
 12 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:17.29    1:15.83 ZQ     
                  35.80     1:15.83 (40.03)                                        
 13 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:17.82    1:16.19 ZQ     
                  35.33     1:16.19 (40.86)                                        
 14 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:17.43    1:16.21 ZQ     
                  35.61     1:16.21 (40.60)                                        
 15 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              1:19.14    1:16.76 ZQ     
                  36.33     1:16.76 (40.43)                                        
 16 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            1:18.45    1:16.81 ZQ     
                  35.87     1:16.81 (40.94)                                        
 17 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:15.35    1:17.15 ZQ     
                  36.44     1:17.15 (40.71)                                        
 18 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:20.12    1:18.44 ZQ     
                  37.00     1:18.44 (41.44)                                        
 19 Tremain, Max              10 Badger-MR            1:19.22    1:19.07 ZQ     
                  37.46     1:19.07 (41.61)                                        
 20 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:20.66    1:19.26 ZQ     
                  37.56     1:19.26 (41.70)                                        
 21 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:19.89    1:19.56 ZQ     
                  36.00     1:19.56 (43.56)                                        
 22 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               1:20.00    1:20.37 ZQ     
                  36.06     1:20.37 (44.31)                                        
 23 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:20.69    1:20.64 ZQ     
                  36.26     1:20.64 (44.38)                                        
 24 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            1:19.30    1:20.81 ZQ     
                  38.12     1:20.81 (42.69)                                        
 25 Wright, David T            9 Badger-MR            1:20.41    1:20.92        
                  37.98     1:20.92 (42.94)                                        
 -- Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:19.75         DQ        
 -- Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:16.91         DQ        
                  33.93          DQ (44.62)                                        
 
Event 29  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 32.65   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                35.29  T16
                40.89  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR                 38.64      36.95 ZQ     
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            36.65      36.99 ZQ     
  3 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            36.86      37.29 ZQ     
  4 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR      40.48      37.74 ZQ     
  5 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            38.13      38.10 ZQ     
  6 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                39.36      38.36 ZQ     
  7 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            39.43      38.42 ZQ     
  8 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    38.72      38.71 ZQ     
  9 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              39.25      38.84 ZQ     
 10 Deverna, Tara N           10 GAEL-MR                40.41      39.03 ZQ     
 11 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR                40.08      39.14 ZQ     
 12 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      39.94      39.39 ZQ     
 13 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR        40.19      39.78 ZQ     
 14 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 40.63      40.10 ZQ     
 15 Walsh, Shannon            10 Scd-Mr-MR              39.64      40.30 ZQ     
 16 Perschetz, Lauren A       10 Bgnw Marlins-MR        40.59      40.38 ZQ     
 17 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR           40.56      41.35        
 18 Evans, Kate B              9 Badger-MR              40.69      41.67        
 
Event 30  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:12.73    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:18.59  T16
                1:33.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:19.21    1:18.08 T16    
                  36.50     1:18.08 (41.58)                                        
  2 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:22.81    1:21.49 ZQ     
                  39.54     1:21.49 (41.95)                                        
  3 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR            1:26.34    1:21.75 ZQ     
                  38.45     1:21.75 (43.30)                                        
  4 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:24.02    1:22.75 ZQ     
                  39.01     1:22.75 (43.74)                                        
  5 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              1:26.49    1:25.05 ZQ     
                  39.47     1:25.05 (45.58)                                        
  6 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    1:28.28    1:25.16 ZQ     
                  40.47     1:25.16 (44.69)                                        
  7 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:27.66    1:25.24 ZQ     
                  41.98     1:25.24 (43.26)                                        
  8 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:26.79    1:26.48 ZQ     
                  41.12     1:26.48 (45.36)                                        
  9 Tremain, Max              10 Badger-MR            1:28.83    1:26.80 ZQ     
                  40.74     1:26.80 (46.06)                                        
 10 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:31.15    1:27.38 ZQ     
                  41.96     1:27.38 (45.42)                                        
 11 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR              1:31.38    1:27.97 ZQ     
                  41.67     1:27.97 (46.30)                                        
 12 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            1:31.12    1:29.21 ZQ     
                  42.37     1:29.21 (46.84)                                        
 13 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR         1:32.57    1:29.38 ZQ     
                  42.27     1:29.38 (47.11)                                        
 14 Infante, Justin L         10 RedTails-MR          1:28.11    1:29.42 ZQ     
                  42.05     1:29.42 (47.37)                                        
 15 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:30.70    1:29.60 ZQ     
                  42.79     1:29.60 (46.81)                                        
 16 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:31.70    1:30.83 ZQ     
                  42.73     1:30.83 (48.10)                                        
 17 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:31.89    1:31.68 ZQ     
                  44.67     1:31.68 (47.01)                                        
 18 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:33.17    1:32.20 ZQ     
                  42.99     1:32.20 (49.21)                                        
 19 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:31.56    1:33.94        
                  44.69     1:33.94 (49.25)                                        
 20 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR         1:33.27    1:33.98        
                  43.76     1:33.98 (50.22)                                        
 -- Drennan, Patrick M        10 WISC-MR              1:31.00         DQ        
                  52.14          DQ (48.98)                                        
 
Event 31  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 28.86  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                     
                30.19  T16
                35.59  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer            9 FLY-MR                 31.96      31.69 ZQ     
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            31.41      31.77 ZQ     
  3 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           31.51      32.04 ZQ     
  4 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 32.27      32.46 ZQ     
  5 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           33.94      32.93 ZQ     
  6 Bertini, Rachael N         9 TVSC-MR                35.58      33.66 ZQ     
  7 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      34.60      33.69 ZQ     
  8 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            34.61      33.71 ZQ     
  9 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR        35.12      33.90 ZQ     
 10 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR                33.44      34.01 ZQ     
 11 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                34.32      34.22 ZQ     
 12 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            34.85      34.31 ZQ     
 13 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR           34.75      34.33 ZQ     
 14 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR                32.99      34.43 ZQ     
 15 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR        33.82      34.86 ZQ     
 16 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              34.60      34.95 ZQ     
 17 Hirsch, Stephanie         10 TRS-MR                 35.52      35.20 ZQ     
 18 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR        35.05      35.57 ZQ     
 19 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                34.92      35.77        
 20 Evans, Kate B              9 Badger-MR              33.87      36.15        
 21 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      35.01      36.72        
 22 Bischoff, Melissa R        9 Tmsuffolk-MR           35.50      37.07        
 
Event 32  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 29.78    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                        
                31.59  T16
                36.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MO, Daniel                10 Twisters-MR            32.64      32.81 ZQ     
  2 Domagala, Michael         10 FLY-MR                 32.76      32.85 ZQ     
  3 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        32.87      33.09 ZQ     
  4 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 35.61      33.42 ZQ     
  5 Rosen, Alex J             10 Badger-MR              34.00      33.75 ZQ     
  6 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                34.45      34.31 ZQ     
  7 Cashin, Michael J         10 LBA-MR                 35.64      34.94 ZQ     
  8 Barry, Charles C          10 Badger-MR              34.25      35.31 ZQ     
  9 Hogan, Colin J            10 Badger-MR              36.97      35.82 ZQ     
 10 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR        36.26      35.89 ZQ     
 11 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR           35.89      36.07 ZQ     
 12 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR                36.76      36.30 ZQ     
 13 Kennon, Declan P           9 Badger-MR              36.61      36.45 ZQ     
 14 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR                35.85      36.56 ZQ     
 15 Dong, Richard             10 Twisters-MR            35.75      37.38        
 16 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          36.60      37.56        
 17 Wright, David T            9 Badger-MR              36.00      37.57        
 
Event 33  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:19.13   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                2:26.69  T16
                2:53.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      2:34.58    2:31.88 ZQ     
                  33.28     1:10.91 (37.63)     1:58.24 (47.33)     2:31.88 (33.64)
  2 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               2:35.58    2:32.04 ZQ     
                  33.76     1:13.11 (39.35)     1:58.37 (45.26)     2:32.04 (33.67)
  3 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               2:38.32    2:33.70 ZQ     
                  34.46     1:13.61 (39.15)     1:59.44 (45.83)     2:33.70 (34.26)
  4 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    2:38.29    2:34.86 ZQ     
                  33.99     1:16.07 (42.08)     2:00.84 (44.77)     2:34.86 (34.02)
  5 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         2:43.47    2:39.06 ZQ     
                  34.15     1:15.88 (41.73)     2:03.91 (48.03)     2:39.06 (35.15)
  6 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          2:41.49    2:39.51 ZQ     
                  34.70     1:15.41 (40.71)     2:01.21 (45.80)     2:39.51 (38.30)
  7 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  2:42.37    2:41.26 ZQ     
                  35.93     1:18.82 (42.89)     2:04.34 (45.52)     2:41.26 (36.92)
  8 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               2:38.59    2:41.78 ZQ     
                  34.90     1:16.84 (41.94)     2:03.93 (47.09)     2:41.78 (37.85)
  9 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              2:41.84    2:42.32 ZQ     
                  37.30     1:19.56 (42.26)     2:05.97 (46.41)     2:42.32 (36.35)
 10 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            2:39.88    2:42.87 ZQ     
                  38.09     1:17.78 (39.69)     2:07.86 (50.08)     2:42.87 (35.01)
 11 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    2:51.11    2:43.10 ZQ     
                  37.08     1:20.69 (43.61)     2:05.66 (44.97)     2:43.10 (37.44)
 12 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              2:47.48    2:44.88 ZQ     
                  36.11     1:21.39 (45.28)     2:08.83 (47.44)     2:44.88 (36.05)
 13 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              2:46.30    2:45.49 ZQ     
                  36.83     1:19.66 (42.83)     2:09.39 (49.73)     2:45.49 (36.10)
 14 Hovey, Emily K            10 NBS-MR               2:49.95    2:46.48 ZQ     
                  36.84     1:18.05 (41.21)     2:09.03 (50.98)     2:46.48 (37.45)
 15 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    2:50.24    2:46.56 ZQ     
                  37.51     1:19.69 (42.18)     2:07.46 (47.77)     2:46.56 (39.10)
 16 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    2:52.14    2:47.04 ZQ     
                  35.30     1:18.07 (42.77)     2:09.81 (51.74)     2:47.04 (37.23)
 17 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    2:45.68    2:47.14 ZQ     
                  38.70     1:23.28 (44.58)     2:08.79 (45.51)     2:47.14 (38.35)
 18 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            2:49.09    2:47.17 ZQ     
                  36.42     1:20.58 (44.16)     2:08.32 (47.74)     2:47.17 (38.85)
 19 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         2:48.75    2:50.05 ZQ     
                  38.43     1:19.62 (41.19)     2:12.95 (53.33)     2:50.05 (37.10)
 20 Hirsch, Stephanie         10 TRS-MR               2:49.63    2:50.17 ZQ     
                  37.38     1:21.35 (43.97)     2:11.83 (50.48)     2:50.17 (38.34)
 21 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR              2:50.37    2:52.79 ZQ     
                  38.00     1:19.31 (41.31)     2:13.25 (53.94)     2:52.79 (39.54)
 22 Evans, Kate B              9 Badger-MR            2:46.26    2:53.49 ZQ     
                  40.15     1:23.10 (42.95)     2:14.71 (51.61)     2:53.49 (38.78)
 23 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR      2:53.43    2:54.63        
                  38.78     1:25.09 (46.31)     2:15.73 (50.64)     2:54.63 (38.90)
 24 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      2:52.39    2:55.83        
                  39.10     1:24.91 (45.81)     2:17.83 (52.92)     2:55.83 (38.00)
 25 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              2:46.93    2:56.02        
                  40.53     1:23.24 (42.71)     2:17.07 (53.83)     2:56.02 (38.95)
 26 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR      2:52.23    2:58.23        
                  39.48     1:27.14 (47.66)     2:15.91 (48.77)     2:58.23 (42.32)
 -- Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR         2:52.53         DQ        
                  37.74     1:22.94 (45.20)     2:17.05 (54.11)          DQ (35.92)
 
Event 34  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 2:04.72    5/1/1985 Darin Van Tassell, NBD-MR                  
                2:09.59  T16
                2:31.89  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            2:15.78    2:11.73 ZQ     
                  30.20     1:03.78 (33.58)     1:38.19 (34.41)     2:11.73 (33.54)
  2 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      2:16.84    2:12.42 ZQ     
                  31.35     1:05.22 (33.87)     1:39.32 (34.10)     2:12.42 (33.10)
  3 Barry, Charles C          10 Badger-MR            2:23.94    2:17.68 ZQ     
                  30.81     1:06.75 (35.94)     1:42.71 (35.96)     2:17.68 (34.97)
  4 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              2:21.31    2:18.87 ZQ     
                  32.62     1:07.83 (35.21)     1:43.56 (35.73)     2:18.87 (35.31)
  5 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         2:19.48    2:19.71 ZQ     
                  31.38     1:07.84 (36.46)     1:44.00 (36.16)     2:19.71 (35.71)
  6 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    2:22.17    2:20.86 ZQ     
                  33.22     1:09.22 (36.00)     1:45.35 (36.13)     2:20.86 (35.51)
  7 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      2:24.31    2:23.39 ZQ     
                  32.38     1:09.11 (36.73)     1:45.60 (36.49)     2:23.39 (37.79)
  8 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            2:25.36    2:23.60 ZQ     
                  32.72     1:10.07 (37.35)     1:48.17 (38.10)     2:23.60 (35.43)
  9 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:27.16    2:24.12 ZQ     
                  33.24     1:10.69 (37.45)     1:48.40 (37.71)     2:24.12 (35.72)
 10 Rosa, Jack M               9 IA-MR                2:29.68    2:24.28 ZQ     
                  33.33     1:11.35 (38.02)     1:48.71 (37.36)     2:24.28 (35.57)
 11 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              2:24.96    2:26.41 ZQ     
                  33.11     1:10.33 (37.22)     1:48.58 (38.25)     2:26.41 (37.83)
 12 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               2:29.28    2:29.01 ZQ     
                  33.24     1:11.51 (38.27)     1:51.77 (40.26)     2:29.01 (37.24)
 13 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              2:26.42    2:29.30 ZQ     
                  33.82     1:12.84 (39.02)     1:53.21 (40.37)     2:29.30 (36.09)
 14 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              2:28.67    2:29.90 ZQ     
                  32.90     1:11.55 (38.65)     1:51.83 (40.28)     2:29.90 (38.07)
 15 Egan, Liam R               8 Badger-MR            2:31.50    2:30.73 ZQ     
                  33.86     1:12.31 (38.45)     1:51.84 (39.53)     2:30.73 (38.89)
 16 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            2:30.26    2:30.97 ZQ     
                  32.94     1:10.91 (37.97)     1:50.74 (39.83)     2:30.97 (40.23)
 
Event 35  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 5:34.52   1/12/2001 Kristen Degrazia, TS-MR                    
                5:46.99  T16
                6:30.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      5:59.23    5:54.80 ZQ     
                  30.92     1:06.03 (35.11)     1:41.92 (35.89)     2:18.20 (36.28)
        2:54.70 (36.50)     3:31.19 (36.49)     4:07.50 (36.31)     4:43.94 (36.44)
        5:20.19 (36.25)     5:54.80 (34.61)                                        
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    6:04.52    6:02.82 ZQ     
                  32.68     1:08.84 (36.16)     1:46.16 (37.32)     2:23.04 (36.88)
        3:00.69 (37.65)     3:38.28 (37.59)     4:15.57 (37.29)     4:52.05 (36.48)
        5:28.42 (36.37)     6:02.82 (34.40)                                        
  3 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               6:09.40    6:11.25 ZQ     
                  33.04     1:10.68 (37.64)     1:48.18 (37.50)     2:26.03 (37.85)
        3:04.53 (38.50)     3:44.64 (40.11)     4:21.70 (37.06)     5:00.19 (38.49)
        5:37.47 (37.28)     6:11.25 (33.78)                                        
  4 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         6:17.21    6:14.46 ZQ     
                  32.44     1:09.36 (36.92)     1:48.49 (39.13)     2:27.28 (38.79)
        3:05.78 (38.50)     3:43.66 (37.88)     4:22.35 (38.69)     5:00.85 (38.50)
        5:39.39 (38.54)     6:14.46 (35.07)                                        
  5 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            6:20.42    6:15.29 ZQ     
                  34.11     1:11.06 (36.95)     1:49.20 (38.14)     2:27.56 (38.36)
        3:05.77 (38.21)     3:43.86 (38.09)     4:22.83 (38.97)     5:01.33 (38.50)
        5:39.74 (38.41)     6:15.29 (35.55)                                        
  6 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          6:19.68    6:21.35 ZQ     
                  33.68     1:10.61 (36.93)     1:48.06 (37.45)     2:26.67 (38.61)
        3:05.10 (38.43)     3:44.28 (39.18)     4:23.22 (38.94)     5:03.68 (40.46)
        5:44.50 (40.82)     6:21.35 (36.85)                                        
  7 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  6:24.53    6:25.48 ZQ     
                  34.24     1:12.15 (37.91)     1:51.31 (39.16)     2:31.06 (39.75)
        3:10.87 (39.81)     3:50.33 (39.46)     4:30.03 (39.70)     5:09.66 (39.63)
        5:48.47 (38.81)     6:25.48 (37.01)                                        
  8 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  6:30.28    6:32.73        
                  32.82     1:10.61 (37.79)     1:50.27 (39.66)     2:29.92 (39.65)
        3:10.25 (40.33)     3:51.28 (41.03)     4:32.11 (40.83)     5:13.27 (41.16)
        5:54.57 (41.30)     6:32.73 (38.16)                                        
  9 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              6:28.99    6:43.02        
                  34.78     1:13.66 (38.88)     1:54.15 (40.49)     2:34.91 (40.76)
        3:16.22 (41.31)     3:57.65 (41.43)     4:38.62 (40.97)     5:21.10 (42.48)
        6:03.08 (41.98)     6:43.02 (39.94)                                        
 10 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      6:30.29    6:43.19        
                  34.58     1:13.58 (39.00)     1:53.94 (40.36)     2:35.16 (41.22)
        3:16.77 (41.61)     3:58.39 (41.62)     4:39.89 (41.50)     5:21.99 (42.10)
        6:03.99 (42.00)     6:43.19 (39.20)                                        
 
Event 37  Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:11.26  12/15/2000 Priscilla Modrov, TS-MR                    
                2:07.39  NCSA
                2:13.49  SECT
                2:15.69  T16
                2:19.99  METS
                2:36.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:19.66    2:16.26 METS   
                  30.90     1:05.21 (34.31)     1:41.19 (35.98)     2:16.26 (35.07)
  2 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      2:21.33    2:16.65 METS   
                  29.85     1:04.67 (34.82)     1:41.16 (36.49)     2:16.65 (35.49)
  3 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  2:23.82    2:24.25 ZQ     
                  32.41     1:08.52 (36.11)     1:46.10 (37.58)     2:24.25 (38.15)
  4 Chan, Olivia              11 UN-MR                2:25.14    2:25.15 ZQ     
                  31.76     1:08.26 (36.50)     1:47.26 (39.00)     2:25.15 (37.89)
  5 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:30.13    2:28.34 ZQ     
                  32.81     1:10.75 (37.94)     1:49.71 (38.96)     2:28.34 (38.63)
  6 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:30.52    2:30.12 ZQ     
                  32.13     1:09.06 (36.93)     1:49.37 (40.31)     2:30.12 (40.75)
  7 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:29.95    2:31.06 ZQ     
                  33.21     1:11.37 (38.16)     1:51.18 (39.81)     2:31.06 (39.88)
  8 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:27.54    2:33.10 ZQ     
                  32.82     1:11.31 (38.49)     1:51.78 (40.47)     2:33.10 (41.32)
Preliminaries
  4 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      2:24.91                   
 10 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:31.60                   
 11 McGuire, Christine        12 Badger-MR            2:33.97                   
 12 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      2:36.91                   
 
Event 38  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:10.93   2/19/2004 Thomas Luchsinger, TVSC-MR                 
                1:54.89  NCSA
                2:01.49  SECT
                2:11.99  METS
                2:12.89  T16
                2:36.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:21.04    2:16.78 ZQ     
                  30.73     1:05.15 (34.42)     1:41.22 (36.07)     2:16.78 (35.56)
  2 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:18.16    2:18.52 ZQ     
                  29.49     1:03.14 (33.65)     1:39.77 (36.63)     2:18.52 (38.75)
  3 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:27.01    2:22.76 ZQ     
                  30.49     1:05.98 (35.49)     1:43.78 (37.80)     2:22.76 (38.98)
  4 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  2:29.88    2:24.80 ZQ     
                  30.64     1:06.46 (35.82)     1:44.59 (38.13)     2:24.80 (40.21)
  5 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            2:29.89    2:26.58 ZQ     
                  30.92     1:08.40 (37.48)     1:48.73 (40.33)     2:26.58 (37.85)
  6 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      2:25.36    2:27.02 ZQ     
                  30.91     1:06.78 (35.87)     1:45.88 (39.10)     2:27.02 (41.14)
  7 Galan, Joseph             12 VAC-MR               2:28.05    2:28.22 ZQ     
                  32.22     1:08.98 (36.76)     1:48.34 (39.36)     2:28.22 (39.88)
  8 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:36.07    2:35.76 ZQ     
                  33.97     1:12.51 (38.54)     1:53.28 (40.77)     2:35.76 (42.48)
Preliminaries
  9 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    2:38.88                   
 
Event 39  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:58.29  11/18/2005 Julia E.Smit, TVSC                         
                2:06.09  JRN
                2:06.09  ZMAX
                2:09.49  NCSA
                2:12.49  SECT
                2:17.99  METS
                2:19.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:12.73    2:09.77 SECT   
                  28.22     1:01.49 (33.27)     1:40.17 (38.68)     2:09.77 (29.60)
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:14.56    2:11.60 SECT   
                  29.35     1:02.13 (32.78)     1:40.65 (38.52)     2:11.60 (30.95)
  3 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      2:14.72    2:13.28 METS   
                  28.01     1:00.83 (32.82)     1:41.47 (40.64)     2:13.28 (31.81)
  4 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               2:17.07    2:15.15 METS   
                  29.50     1:04.51 (35.01)     1:43.89 (39.38)     2:15.15 (31.26)
  5 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:17.74    2:16.31 METS   
                  29.88     1:03.72 (33.84)     1:44.43 (40.71)     2:16.31 (31.88)
  6 Levine, Kimberly A        17 MSC-MR               2:16.64    2:18.44 ZQ     
                  29.69     1:04.35 (34.66)     1:45.55 (41.20)     2:18.44 (32.89)
  7 Rubin, Jessica E          17 SSL-MR               2:20.06    2:20.29        
                  29.80     1:06.39 (36.59)     1:47.30 (40.91)     2:20.29 (32.99)
  8 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               2:22.21    2:21.88        
                  31.23     1:07.14 (35.91)     1:49.17 (42.03)     2:21.88 (32.71)
Preliminaries
  2 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:12.81                   
  3 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    2:12.95                   
  8 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    2:17.41                   
  9 Petty, Lanae R            16 VAC-MR               2:17.42                   
 11 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR       2:19.76                   
 13 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              2:20.16                   
 14 Siegel, Erika A           15 Agua Swim Team-MR    2:20.65                   
 16 Harris, Katherine         15 LBA-MR               2:22.31                   
 
Event 40  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:47.71    3/7/2002 David Kahn, NS-MR                          
                1:53.79  JRN
                1:53.79  ZMAX
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:04.99  METS
                2:10.29  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              2:02.68    2:00.86 METS   
                  25.99       56.51 (30.52)     1:33.26 (36.75)     2:00.86 (27.60)
  2 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR               2:08.27    2:04.51 METS   
                  26.24       58.85 (32.61)     1:36.41 (37.56)     2:04.51 (28.10)
  3 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR      2:08.94    2:05.63 ZQ     
                  26.28       57.70 (31.42)     1:36.28 (38.58)     2:05.63 (29.35)
  4 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         2:04.75    2:05.80 ZQ     
                  27.65       58.69 (31.04)     1:36.20 (37.51)     2:05.80 (29.60)
  5 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         2:07.58    2:07.88 ZQ     
                  27.71     1:00.15 (32.44)     1:37.42 (37.27)     2:07.88 (30.46)
  6 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               2:09.98    2:08.34 ZQ     
                  27.81       59.97 (32.16)     1:38.71 (38.74)     2:08.34 (29.63)
  7 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              2:09.68    2:08.57 ZQ     
                  27.63       59.33 (31.70)     1:39.84 (40.51)     2:08.57 (28.73)
  8 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:09.78    2:13.97        
                  27.73     1:00.38 (32.65)     1:40.83 (40.45)     2:13.97 (33.14)
Preliminaries
  3 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    2:07.48                   
  6 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR              2:08.42                   
  8 Soto, Jeremy M            18 Badger-MR            2:09.04                   
 12 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      2:10.96                   
 13 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    2:11.81                   
 14 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:13.32                   
 
Event 41  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:03.47  11/22/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:06.09  JRN
                2:06.09  ZMAX
                2:06.89  T16
                2:09.49  NCSA
                2:12.49  SECT
                2:17.99  METS
                2:20.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Giberson, Sara            13 Basc-MR              2:15.56    2:13.02 METS   
                  29.65     1:01.57 (31.92)     1:42.29 (40.72)     2:13.02 (30.73)
  2 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              2:16.80    2:15.99 METS   
                  29.94     1:03.63 (33.69)     1:46.66 (43.03)     2:15.99 (29.33)
  3 Glenday, Heather M        13 IA-MR                2:17.81    2:16.22 METS   
                  28.40     1:02.00 (33.60)     1:43.06 (41.06)     2:16.22 (33.16)
  4 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               2:20.24    2:16.41 METS   
                  29.47     1:03.65 (34.18)     1:45.32 (41.67)     2:16.41 (31.09)
  5 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         2:17.89    2:17.33 METS   
                  31.07     1:07.73 (36.66)     1:45.92 (38.19)     2:17.33 (31.41)
  6 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:18.26    2:18.18 ZQ     
                  29.94     1:05.14 (35.20)     1:46.18 (41.04)     2:18.18 (32.00)
  7 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            2:21.27    2:19.24 ZQ     
                  29.22     1:04.91 (35.69)     1:47.77 (42.86)     2:19.24 (31.47)
  8 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      2:20.48    2:24.72        
                  30.42     1:04.99 (34.57)     1:50.23 (45.24)     2:24.72 (34.49)
Preliminaries
  6 Berg, Shea P              14 MSC-MR               2:20.01                   
 10 Tobin, Casey              13 Badger-MR            2:23.11                   
 11 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      2:24.66                   
 
Event 42  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:55.70   4/30/1998 David Kahn, TS-MR                          
                1:53.79  JRN
                1:53.79  ZMAX
                1:56.29  NCSA
                1:59.09  T16
                1:59.79  SECT
                2:04.99  METS
                2:15.29  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               2:07.65    2:04.06 METS   
                  26.74       59.19 (32.45)     1:36.28 (37.09)     2:04.06 (27.78)
  2 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:07.09    2:05.22 ZQ     
                  26.67       57.35 (30.68)     1:35.65 (38.30)     2:05.22 (29.57)
  3 Burud, Michael A          13 Ndac-MR              2:08.15    2:06.63 ZQ     
                  26.94     1:00.67 (33.73)     1:38.00 (37.33)     2:06.63 (28.63)
  4 Culver, Eric R            14 VAC-MR               2:10.16    2:08.90 ZQ     
                  26.99     1:00.27 (33.28)     1:39.73 (39.46)     2:08.90 (29.17)
  5 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR         2:09.15    2:10.56 ZQ     
                  27.06     1:01.24 (34.18)     1:41.09 (39.85)     2:10.56 (29.47)
  6 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:08.43    2:10.60 ZQ     
                  27.65     1:00.78 (33.13)     1:39.77 (38.99)     2:10.60 (30.83)
  7 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:11.74    2:11.51 ZQ     
                  28.93     1:01.26 (32.33)     1:41.25 (39.99)     2:11.51 (30.26)
  8 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         2:11.12    2:11.92 ZQ     
                  28.35     1:02.81 (34.46)     1:41.90 (39.09)     2:11.92 (30.02)
Preliminaries
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:10.62                   
 10 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:13.24                   
 11 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:14.01                   
 12 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:15.23                   
 
Event 43  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:01.20    5/1/1997 Annie Mantey, NDAC-MR                      
                1:02.19  T16
                1:08.89  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:02.24    1:01.44 T16    
                  28.74     1:01.44 (32.70)                                        
  2 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:04.10    1:02.09 T16    
                  28.64     1:02.09 (33.45)                                        
  3 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                1:04.72    1:02.43 ZQ     
                  28.84     1:02.43 (33.59)                                        
  4 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      1:04.39    1:02.96 ZQ     
                  28.95     1:02.96 (34.01)                                        
  5 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      1:05.66    1:05.15 ZQ     
                  29.68     1:05.15 (35.47)                                        
  6 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          1:06.24    1:06.29 ZQ     
                  30.04     1:06.29 (36.25)                                        
  7 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              1:07.44    1:07.10 ZQ     
                  31.11     1:07.10 (35.99)                                        
  8 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          1:07.45    1:07.47 ZQ     
                  31.80     1:07.47 (35.67)                                        
Preliminaries
  9 Chan, Olivia              11 UN-MR                1:07.56                   
 10 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  1:07.69                   
 11 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:07.73                   
 12 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      1:07.82                   
 13 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:07.87                   
 14 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              1:07.89                   
 15 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      1:08.45                   
 16 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:08.60                   
 17 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:09.06                   
 18 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      1:09.66                   
 
Event 44  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 57.03    5/1/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
              1:00.59  T16
              1:10.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:01.58    1:00.53 T16    
                  28.15     1:00.53 (32.38)                                        
  2 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              1:03.78    1:03.17 ZQ     
                  28.99     1:03.17 (34.18)                                        
  3 Lyons, Chris              12 Badger-MR            1:03.92    1:04.50 ZQ     
                  29.13     1:04.50 (35.37)                                        
  4 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      1:04.91    1:04.56 ZQ     
                  29.87     1:04.56 (34.69)                                        
  5 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:05.70    1:05.84 ZQ     
                  29.43     1:05.84 (36.41)                                        
  6 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR              1:06.17    1:06.85 ZQ     
                  30.18     1:06.85 (36.67)                                        
  7 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:06.90    1:07.22 ZQ     
                  32.06     1:07.22 (35.16)                                        
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:05.75    1:07.23 ZQ     
                  30.90     1:07.23 (36.33)                                        
Preliminaries
  9 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:07.02                   
 10 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               1:07.22                   
 11 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR         1:07.68                   
 12 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR          1:07.80                   
 13 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:07.86                   
 14 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            1:08.01                   
 15 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               1:08.08                   
 16 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:08.10                   
 17 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               1:08.57                   
 18 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               1:08.70                   
 19 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:09.07                   
 20 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          1:09.11                   
 21 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            1:09.24                   
 22 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.49                   
 23 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:10.05                   
 24 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               1:10.08                   
 25 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          1:10.29                   
 
Event 45  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.25    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                23.89  JRN
                23.89  ZMAX
                24.59  NCSA
                25.39  SECT
                26.19  METS
                26.39  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Petty, Lanae R            16 VAC-MR                 24.86      24.73 SECT   
  2 Flaherty, Tara E          17 Bgnw Marlins-MR        25.15      25.03 SECT   
  3 Levine, Kimberly A        17 MSC-MR                 25.75      25.25 SECT   
  4 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR                25.75      25.34 SECT   
  5 Huff, Alissa M            17 Badger-MR              25.55      25.42 METS   
  6 Hoover, Mary C            15 Badger-MR              26.24      26.02 METS   
  7 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR                26.19      26.07 METS   
  7 Janowski, Mary            15 LIAC-MR                26.07      26.07 METS   
Preliminaries
  7 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR      26.12                   
 10 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR                 26.28                   
 11 Grunewald, Cailin E       15 VAC-MR                 26.30                   
 12 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR      26.32                   
 13 Rodriguez, Michelle L     16 Pace-MR                26.35                   
 14 Chan, Catherine E         17 Big Blue-MR            26.47                   
 15 Vasta, Meredith L         15 Pace-MR                26.50                   
 16 Kopac, Kelly L            16 Cond-MR                26.54                   
 17 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR                26.64                   
 18 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR      26.78                   
 19 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR                26.79                   
 20 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR                 26.86                   
 21 Wacyk, Roxy               17 Bgnw Marlins-MR        26.94                   
 22 Drinane, Joanna M         17 SSL-MR                 27.44                   
 -- McComiskey, Beth          16 Basc-MR                  DQ                    
 
Event 46  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 20.63   4/30/1999 Jesse Gage, TS-MR                            
                21.39  JRN
                21.39  ZMAX
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                23.19  ZQ
                23.59  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR                23.09      22.57 ZQ     
  2 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR      23.22      22.69 ZQ     
  3 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      23.18      22.81 ZQ     
  3 Anderson, Mark C          16 MSC-MR                 23.21      22.81 ZQ     
  5 Link, Stephen E           17 Sachem-MR              23.50      23.09 ZQ     
  6 Boccio, Dominick H        16 Farmingdale-MR         23.35      23.17 ZQ     
  7 Robertson, Brian J        16 Sachem-MR              23.31      23.54 METS   
 
Event 47  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.74    5/1/1982 Jennifer Boyd, BSC-MR                        
                23.89  JRN
                23.89  ZMAX
                24.19  T16
                24.59  NCSA
                25.39  SECT
                26.19  METS
                26.69  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Rookwood, Shakiraye O     13 HS-MR                  25.19      25.03 SECT   
  2 Giberson, Sara            13 Basc-MR                25.30      25.13 SECT   
  3 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR                25.36      25.22 SECT   
  4 Glenday, Heather M        13 IA-MR                  25.71      25.60 METS   
  5 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR                25.87      25.77 METS   
  6 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR                 26.09      26.13 METS   
  7 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                  26.21      26.22 ZQ     
  8 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR                26.14      26.30 ZQ     
Preliminaries
  9 Jones, Shannon E          13 Badger-MR              26.22                   
 10 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR        26.30                   
 11 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR                26.31                   
 12 D'Angelo, Torrey E        14 TVSC-MR                26.43                   
 13 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR            26.44                   
 14 Jakubek, Anna A           14 MWSC-MR                26.65                   
 15 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR        26.79                   
 16 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR        26.82                   
 17 Nugent, Susan A           14 OWA-MR                 26.85                   
 
Event 48  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 21.77   3/15/2001 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
                21.39  JRN
                21.39  ZMAX
                21.69  NCSA
                22.39  T16
                22.49  SECT
                23.59  METS
                24.79  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Catano, AL                14 IA-MR                  23.05      22.98 METS   
  2 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 23.55      23.19 METS   
  3 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR              23.65      23.22 METS   
  4 Burud, Michael A          13 Ndac-MR                23.91      23.44 METS   
  5 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                23.85      23.84 ZQ     
  6 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR                 23.86      23.89 ZQ     
  7 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                23.99      24.04 ZQ     
  8 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR            24.01      24.14 ZQ     
Preliminaries
  2 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR                23.47                   
 10 Johnstone, Sean O         14 UN-MR                  24.02                   
 11 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR        24.08                   
 12 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR           24.23                   
 13 Byrnes, Evan R            13 Sachem-MR              24.24                   
 13 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR           24.24                   
 15 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR                24.61                   
 16 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR                24.64                   
 17 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR                24.78                   
 18 Farm, Bryan W             14 Cond-MR                24.89                   
 19 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR        25.00                   
 
Event 49  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:12.90    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:20.69  JRN
                2:20.69  ZMAX
                2:24.29  NCSA
                2:30.49  SECT
                2:37.99  METS
                2:39.19  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:32.19    2:27.40 SECT   
                  33.47     1:11.18 (37.71)     1:49.28 (38.10)     2:27.40 (38.12)
  2 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               2:30.33    2:28.72 SECT   
                  33.40     1:11.67 (38.27)     1:50.09 (38.42)     2:28.72 (38.63)
  3 Smith, Jackie             15 LBA-MR               2:32.12    2:31.96 METS   
                  34.63     1:13.29 (38.66)     1:52.56 (39.27)     2:31.96 (39.40)
  4 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR               2:33.35    2:32.84 METS   
                  34.41     1:12.84 (38.43)     1:52.51 (39.67)     2:32.84 (40.33)
  5 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:34.23    2:33.27 METS   
                  34.10     1:12.80 (38.70)     1:51.98 (39.18)     2:33.27 (41.29)
  6 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              2:34.47    2:33.47 METS   
                  34.57     1:13.43 (38.86)     1:53.72 (40.29)     2:33.47 (39.75)
  7 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              2:36.51    2:33.75 METS   
                  34.81     1:13.97 (39.16)     1:53.72 (39.75)     2:33.75 (40.03)
  8 Harris, Katherine         15 LBA-MR               2:35.72    2:36.28 METS   
                  34.86     1:14.61 (39.75)     1:55.53 (40.92)     2:36.28 (40.75)
Preliminaries
  2 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR       2:31.67                   
  6 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    2:33.93                   
 11 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:36.55                   
 12 Fischer, Betsy C          15 Cond-MR              2:36.72                   
 13 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:36.93                   
 14 Magliola, Kristen M       15 TVSC-MR              2:37.40                   
 15 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              2:37.44                   
 16 Parodi, Annie T           17 Aqua Gems-MR         2:39.29                   
 17 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              2:41.47                   
 18 Dolinar, Ann M            18 Tmsuffolk-MR         2:42.64                   
 19 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         2:43.14                   
 20 Sabens, Ginna M           17 Badger-MR            2:44.15                   
 21 Wilson, Brittany E        16 Sachem-MR            2:47.81                   
 
Event 50  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:01.69   3/22/2005 Brad Mitchell, BGNW-MR                     
                2:07.19  JRN
                2:07.19  ZMAX
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:26.49  METS
                2:30.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Marks, Danny J            17 Aqua Gems-MR         2:23.96    2:19.96 METS   
                  31.61     1:07.77 (36.16)     1:43.86 (36.09)     2:19.96 (36.10)
  2 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         2:22.70    2:20.74 METS   
                  31.85     1:06.77 (34.92)     1:43.27 (36.50)     2:20.74 (37.47)
  3 Anderson, Mark C          16 MSC-MR               2:21.15    2:21.20 METS   
                  31.71     1:07.36 (35.65)     1:44.59 (37.23)     2:21.20 (36.61)
  4 Algazy, Noam              16 Tmsuffolk-MR         2:23.75    2:22.27 METS   
                  31.03     1:07.71 (36.68)     1:45.10 (37.39)     2:22.27 (37.17)
  5 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         2:25.15    2:22.79 METS   
                  31.38     1:06.94 (35.56)     1:44.49 (37.55)     2:22.79 (38.30)
  6 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               2:23.38    2:24.34 METS   
                  32.16     1:08.04 (35.88)     1:45.44 (37.40)     2:24.34 (38.90)
  7 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               2:26.17    2:28.55 ZQ     
                  33.77     1:11.23 (37.46)     1:49.88 (38.65)     2:28.55 (38.67)
  8 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         2:25.64    2:33.02        
                  33.61     1:11.76 (38.15)     1:51.95 (40.19)     2:33.02 (41.07)
Preliminaries
  1 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    2:19.28                   
  2 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR              2:20.01                   
 11 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          2:27.38                   
 12 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              2:27.39                   
 13 Coenen, Eben S            17 Ndac-MR              2:27.53                   
 14 Colon, Joseph M           16 OWA-MR               2:27.81                   
 15 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         2:28.13                   
 16 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      2:28.60                   
 17 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               2:28.85                   
 18 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR       2:29.61                   
 19 Lee, John                 15 UN-MR                2:30.01                   
 20 LeClaire, Eric            16 HAA-MR               2:30.78                   
 21 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         2:31.29                   
 22 Dowling, Mark G           15 TVSC-MR              2:32.04                   
 23 Angelo, Nicholas L        16 Tmsuffolk-MR         2:32.62                   
 24 Weiner, Ben L             15 Cond-MR              2:33.41                   
 25 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:35.53                   
 
Event 51  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:18.82   4/30/1999 Annie Mantey, MSC-MR                       
                2:20.69  JRN
                2:20.69  ZMAX
                2:21.39  T16
                2:24.29  NCSA
                2:30.49  SECT
                2:37.99  METS
                2:40.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:28.81    2:27.84 SECT   
                  33.32     1:10.92 (37.60)     1:48.74 (37.82)     2:27.84 (39.10)
  2 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      2:30.71    2:30.60 METS   
                  34.16     1:12.10 (37.94)     1:51.12 (39.02)     2:30.60 (39.48)
  3 Klein, Morganne           13 VAC-MR               2:33.84    2:31.33 METS   
                  33.19     1:11.33 (38.14)     1:50.93 (39.60)     2:31.33 (40.40)
  4 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         2:35.27    2:33.71 METS   
                  34.85     1:13.67 (38.82)     1:53.45 (39.78)     2:33.71 (40.26)
  5 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:35.46    2:34.66 METS   
                  35.08     1:14.11 (39.03)     1:54.56 (40.45)     2:34.66 (40.10)
  6 O'Halloran, Coray L       14 Badger-MR            2:36.51    2:34.77 METS   
                  34.36     1:13.44 (39.08)     1:54.24 (40.80)     2:34.77 (40.53)
  7 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      2:33.95    2:35.70 METS   
                  33.78     1:12.75 (38.97)     1:53.59 (40.84)     2:35.70 (42.11)
  8 Henry, Emily T            13 VAC-MR               2:36.50    2:38.09 ZQ     
                  35.07     1:14.98 (39.91)     1:56.34 (41.36)     2:38.09 (41.75)
Preliminaries
  9 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         2:37.97                   
 10 Glenday, Heather M        13 IA-MR                2:38.22                   
 11 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  2:38.72                   
 12 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    2:41.14                   
 13 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               2:42.13                   
 14 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR              2:44.48                   
 15 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:45.95                   
 
Event 52  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:06.80    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                      
                2:07.19  JRN
                2:07.19  ZMAX
                2:09.79  NCSA
                2:12.99  T16
                2:15.39  SECT
                2:26.49  METS
                2:38.79  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            2:24.63    2:19.35 METS   
                  29.96     1:04.46 (34.50)     1:41.27 (36.81)     2:19.35 (38.08)
  2 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:21.97    2:21.95 METS   
                  32.26     1:08.42 (36.16)     1:44.97 (36.55)     2:21.95 (36.98)
  3 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:23.50    2:22.16 METS   
                  31.86     1:08.18 (36.32)     1:45.45 (37.27)     2:22.16 (36.71)
  4 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:24.15    2:22.58 METS   
                  32.91     1:09.67 (36.76)     1:45.92 (36.25)     2:22.58 (36.66)
  5 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR               2:29.44    2:28.78 ZQ     
                  32.65     1:09.98 (37.33)     1:49.15 (39.17)     2:28.78 (39.63)
  6 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:29.44    2:30.40 ZQ     
                  33.39     1:11.43 (38.04)     1:51.85 (40.42)     2:30.40 (38.55)
  7 Park, Jin Woo W           14 LIAC-MR              2:30.25    2:31.01 ZQ     
                  34.17     1:12.87 (38.70)     1:51.80 (38.93)     2:31.01 (39.21)
  8 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:29.55    2:37.75 ZQ     
                  32.91     1:13.26 (40.35)     1:55.73 (42.47)     2:37.75 (42.02)
Preliminaries
  9 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:31.11                   
 10 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                2:31.66                   
 11 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:32.65                   
 12 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              2:34.43                   
 13 Lee, Joe                  14 UN-MR                2:34.66                   
 14 Stein, Robert J           14 SSL-MR               2:34.99                   
 15 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               2:35.66                   
 16 Walker, Elijah C          13 LIAC-MR              2:36.73                   
 17 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:37.09                   
 18 Cremer, Christian H       14 IA-MR                2:37.41                   
 19 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR              2:37.89                   
 20 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               2:38.86                   
 
Event 53  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:06.08   2/16/2006 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:06.89  NCSA
                1:08.39  SECT
                1:08.89  T16
                1:13.59  METS
                1:17.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:08.14    1:08.29 SECT   
                  32.31     1:08.29 (35.98)                                        
  2 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:13.49    1:11.53 METS   
                  33.39     1:11.53 (38.14)                                        
  3 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      1:13.22    1:11.75 METS   
                  33.57     1:11.75 (38.18)                                        
  4 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR    1:13.08    1:11.80 METS   
                  33.44     1:11.80 (38.36)                                        
  5 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      1:13.91    1:13.10 METS   
                  33.99     1:13.10 (39.11)                                        
  6 Case, Olivia              11 Agua Swim Team-MR    1:15.98    1:14.00 ZQ     
                  34.79     1:14.00 (39.21)                                        
  7 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  1:14.50    1:14.50 ZQ     
                  35.38     1:14.50 (39.12)                                        
  8 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:15.88    1:15.86 ZQ     
                  35.19     1:15.86 (40.67)                                        
Preliminaries
  9 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:16.44                   
 10 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         1:16.53                   
 11 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               1:16.55                   
 12 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    1:16.57                   
 13 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    1:16.94                   
 14 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:16.99                   
 15 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:17.13                   
 16 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              1:17.59                   
 17 Janos, Valerie J          12 Pace-MR              1:18.23                   
 18 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR    1:19.57                   
 
Event 54  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:00.84    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                      
                  59.49  NCSA
                1:02.19  SECT
                1:06.49  METS
                1:07.29  T16
                1:22.39  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:08.77    1:07.20 T16    
                  31.72     1:07.20 (35.48)                                        
  2 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      1:10.34    1:08.71 ZQ     
                  32.44     1:08.71 (36.27)                                        
  3 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:11.29    1:08.80 ZQ     
                  32.05     1:08.80 (36.75)                                        
  4 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:10.52    1:09.78 ZQ     
                  32.98     1:09.78 (36.80)                                        
  5 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:13.92    1:12.73 ZQ     
                  34.65     1:12.73 (38.08)                                        
  6 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               1:13.79    1:12.94 ZQ     
                  33.96     1:12.94 (38.98)                                        
  7 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:15.08    1:13.61 ZQ     
                  34.48     1:13.61 (39.13)                                        
  8 Deoliveira, Michael M     12 Silver Streaks-MR    1:15.06    1:16.13 ZQ     
                  35.38     1:16.13 (40.75)                                        
Preliminaries
  9 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:15.17                   
 10 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    1:15.58                   
 11 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:16.11                   
 12 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               1:16.18                   
 13 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          1:16.68                   
 14 Zimmerman, Harry G        12 Pace-MR              1:18.01                   
 15 Alton, Shane              12 LBA-MR               1:19.01                   
 16 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          1:19.10                   
 17 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:19.15                   
 18 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR              1:19.16                   
 19 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      1:19.21                   
 20 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:19.53                   
 21 Ling, Kevin               11 UN-MR                1:19.61                   
 21 Lyons, Chris              12 Badger-MR            1:19.61                   
 23 Jakubek, Jack D           12 MWSC-MR              1:19.84                   
 24 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:20.02                   
 25 KE, Richard M             11 LIAC-MR              1:20.32                   
 26 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         1:20.70                   
 26 Lavender, Damian M        12 Ndac-MR              1:20.70                   
 28 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR          1:20.89                   
 29 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      1:21.03                   
 30 Sack, Danny C             12 OWA-MR               1:24.01                   
 31 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:24.43                   
 32 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR  1:24.82                   
 
Event 55  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 54.80    4/9/2005 Julia E.Smit, TVSC-MR                        
                57.69  JRN
                57.69  ZMAX
                59.09  NCSA
              1:01.09  SECT
              1:04.59  METS
              1:06.29  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      1:01.24      59.54 SECT   
                  28.74       59.54 (30.80)                                        
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               1:01.03    1:00.20 SECT   
                  29.37     1:00.20 (30.83)                                        
  3 Beck, Patty D             17 GAEL-MR              1:01.79    1:00.60 SECT   
                  29.70     1:00.60 (30.90)                                        
  4 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              1:00.78    1:00.98 SECT   
                  29.69     1:00.98 (31.29)                                        
  5 Kaliades, Dena V          16 LIAC-MR              1:01.46    1:01.71 METS   
                  30.41     1:01.71 (31.30)                                        
  6 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR         1:02.89    1:02.95 METS   
                  30.49     1:02.95 (32.46)                                        
  7 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:02.67    1:03.56 METS   
                  30.81     1:03.56 (32.75)                                        
  8 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR              1:03.24    1:04.10 METS   
                  30.51     1:04.10 (33.59)                                        
Preliminaries
  5 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    1:01.54                   
  9 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:03.22                   
 11 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:03.32                   
 12 McNeely, Megan A          17 Express Swimming-MR  1:03.76                   
 13 Petty, Lanae R            16 VAC-MR               1:04.03                   
 14 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              1:04.43                   
 15 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            1:04.55                   
 16 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    1:04.67                   
 17 Hoover, Mary C            15 Badger-MR            1:04.68                   
 18 Coratti, Samantha J       17 MSC-MR               1:05.12                   
 19 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         1:05.24                   
 20 Ferlo, Nicole C           16 Aqua Gems-MR         1:05.46                   
 21 Grunewald, Cailin E       15 VAC-MR               1:05.57                   
 22 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               1:05.75                   
 23 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR              1:05.83                   
 24 Domenchello, Missy        16 IA-MR                1:06.17                   
 25 Fitzgibbons, Hannah L     16 Bgnw Marlins-MR      1:06.30                   
 26 Flaherty, Tara E          17 Bgnw Marlins-MR      1:06.48                   
 27 Shepherd, Christine M     16 WSSC-MR              1:06.50                   
 28 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR              1:06.51                   
 29 Magliola, Kristen M       15 TVSC-MR              1:06.76                   
 30 Shaw, Lauren M            15 Aqua Gems-MR         1:07.44                   
 31 Wacyk, Roxy               17 Bgnw Marlins-MR      1:07.70                   
 32 Siegel, Erika A           15 Agua Swim Team-MR    1:08.57                   
 33 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         1:09.16                   
 
Event 56  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 49.54   4/30/1981 Rick Carey, BSC-MR                           
                51.79  JRN
                51.79  ZMAX
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
                58.69  ZQ
                58.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR      55.00      55.24 ZQ     
                  26.89       55.24 (28.35)                                        
  2 Robertson, Brian J        16 Sachem-MR              55.85      56.19 ZQ     
                  27.28       56.19 (28.91)                                        
  3 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR        57.56      57.09 ZQ     
                  27.62       57.09 (29.47)                                        
  4 Sato, Ray R               17 GAEL-MR                58.07      57.42 ZQ     
                  27.64       57.42 (29.78)                                        
  5 Chow, Kyle W              16 Badger-MR              57.55      58.01 ZQ     
                  28.26       58.01 (29.75)                                        
  6 Anderson, Mark C          16 MSC-MR                 58.22      58.13 ZQ     
                  28.38       58.13 (29.75)                                        
  7 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR                 59.78      58.92 METS   
                  28.78       58.92 (30.14)                                        
  8 Bennett, Donald           16 Basc-MR                58.70      59.39        
                  28.62       59.39 (30.77)                                        
Preliminaries
  8 Soto, Jeremy M            18 Badger-MR              59.74                   
 10 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      59.92                   
 
Event 57  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 56.87    5/1/1986 Lea Loveless, BSC-MR                         
                57.59  T16
                57.69  JRN
                57.69  ZMAX
                59.09  NCSA
              1:01.09  SECT
              1:04.59  METS
              1:06.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Giberson, Sara            13 Basc-MR              1:01.11    1:00.49 SECT   
                  29.63     1:00.49 (30.86)                                        
  2 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              1:02.24    1:01.74 METS   
                  30.35     1:01.74 (31.39)                                        
  3 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      1:02.90    1:01.99 METS   
                  30.03     1:01.99 (31.96)                                        
  4 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  1:03.77    1:02.66 METS   
                  30.76     1:02.66 (31.90)                                        
  5 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       1:02.52    1:02.68 METS   
                  30.28     1:02.68 (32.40)                                        
  6 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            1:03.19    1:04.01 METS   
                  31.02     1:04.01 (32.99)                                        
  7 Purdy, Kristen L          13 TVSC-MR              1:04.57    1:04.83 ZQ     
                  31.57     1:04.83 (33.26)                                        
  8 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               1:04.76    1:05.77 ZQ     
                  32.11     1:05.77 (33.66)                                        
Preliminaries
  6 Berg, Shea P              14 MSC-MR               1:03.37                   
 10 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              1:04.83                   
 11 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    1:04.87                   
 12 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      1:04.92                   
 13 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              1:04.97                   
 14 Blom, Danielle            14 HAA-MR               1:05.06                   
 15 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              1:05.41                   
 16 Lindahl, Melissa          14 LBA-MR               1:05.79                   
 17 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR      1:05.88                   
 18 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               1:06.34                   
 19 Aiello, Jennifer M        13 MSC-MR               1:06.70                   
 20 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              1:06.92                   
 21 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:07.61                   
 22 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                1:07.89                   
 23 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    1:08.80                   
 
Event 58  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 52.77    3/6/2001 Nat Moore, NBS-MR                            
                51.79  JRN
                51.79  ZMAX
                53.09  NCSA
                54.39  T16
                55.09  SECT
                58.99  METS
              1:03.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR        57.40      55.72 METS   
                  27.45       55.72 (28.27)                                        
  2 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR        56.41      56.20 METS   
                  27.63       56.20 (28.57)                                        
  3 Catano, AL                14 IA-MR                  57.04      56.23 METS   
                  27.47       56.23 (28.76)                                        
  4 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                59.46      59.57 ZQ     
                  28.60       59.57 (30.97)                                        
  5 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                59.25      59.96 ZQ     
                  29.14       59.96 (30.82)                                        
  6 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         1:00.12    1:00.04 ZQ     
                  29.12     1:00.04 (30.92)                                        
  7 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR        58.80    1:00.10 ZQ     
                  29.14     1:00.10 (30.96)                                        
  8 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR         1:00.82    1:00.30 ZQ     
                  29.29     1:00.30 (31.01)                                        
Preliminaries
  7 Walsh, Kevin M            13 MWSC-MR                59.81                   
  9 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              1:00.59                   
 11 Culver, Eric R            14 VAC-MR               1:00.90                   
 12 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          1:01.04                   
 13 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              1:01.45                   
 14 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR              1:01.78                   
 15 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:02.49                   
 16 Friedman, Remy            13 LBA-MR               1:02.55                   
 17 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              1:02.68                   
 18 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR               1:02.85                   
 19 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          1:02.87                   
 20 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR              1:03.44                   
 21 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                1:03.45                   
 22 Leibel, Danny             13 TRS-MR               1:04.19                   
 23 Johnstone, Sean O         14 UN-MR                1:05.96                   
 
Event 59  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 27.87    5/1/1997 Rebecca Grove, MKBC-MR                       
                28.79  T16
                32.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            29.50      28.88 ZQ     
  2 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                  30.13      29.68 ZQ     
  3 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR        30.01      29.89 ZQ     
  4 McGowan, Casey            12 WISC-MR                30.76      29.99 ZQ     
  5 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                30.31      30.03 ZQ     
  6 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR    30.40      30.17 ZQ     
  7 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            30.07      30.22 ZQ     
  8 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      31.05      31.13 ZQ     
Preliminaries
  9 Sun, Angela               11 Twisters-MR            31.14                   
 10 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR            31.21                   
 11 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR        31.25                   
 12 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR                31.32                   
 13 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR              31.41                   
 14 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR           31.46                   
 15 Sears, Nicole             12 Badger-MR              31.48                   
 16 McGuire, Christine        12 Badger-MR              31.50                   
 17 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR      31.53                   
 17 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR                31.53                   
 19 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR                31.59                   
 20 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR                31.71                   
 21 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR                31.81                   
 22 Chan, Olivia              11 UN-MR                  31.83                   
 23 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR                31.90                   
 24 Francomano, Ashley        12 Basc-MR                31.93                   
 25 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      32.21                   
 26 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      32.49                   
 
Event 60  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                27.99  T16
                32.89  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lyons, Chris              12 Badger-MR              30.03      28.75 ZQ     
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           29.18      28.83 ZQ     
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      28.84      28.96 ZQ     
  4 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR              30.28      29.82 ZQ     
  5 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR           29.90      30.01 ZQ     
  6 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    30.30      30.07 ZQ     
  7 MO, Samuel                11 Twisters-MR            29.71      30.11 ZQ     
  8 Yang, Patrick             11 LIAC-MR                29.67      30.15 ZQ     
Preliminaries
  9 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR            30.59                   
 10 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 30.71                   
 11 Kolesnik, George          12 Basc-MR                30.73                   
 12 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    30.74                   
 13 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR              30.85                   
 14 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            31.05                   
 15 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR                31.17                   
 16 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR           31.41                   
 17 Dahlem, Branden J         12 Ndac-MR                31.52                   
 18 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR                 31.70                   
 19 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR           32.13                   
 20 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      32.47                   
 21 Lennon, Michael J         11 OWA-MR                 32.48                   
 22 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR           32.81                   
 23 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            32.82                   
 24 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            32.85                   
 25 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR      33.28                   
 26 KE, Richard M             11 LIAC-MR                33.39                   
 27 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              35.44                   
 
Event 61  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:55.49  ZMAX
                4:55.89  JRN
                5:03.29  NCSA
                5:12.49  SECT
                5:19.99  METS
                5:29.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         5:28.65    5:21.58 ZQ     
                  29.21     1:00.93 (31.72)     1:33.44 (32.51)     2:05.97 (32.53)
        2:38.75 (32.78)     3:11.67 (32.92)     3:44.51 (32.84)     4:17.35 (32.84)
        4:50.13 (32.78)     5:21.58 (31.45)                                        
  2 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            5:24.60    5:21.64 ZQ     
                  29.47     1:01.44 (31.97)     1:34.02 (32.58)     2:07.17 (33.15)
        2:39.99 (32.82)     3:12.70 (32.71)     3:45.15 (32.45)     4:17.72 (32.57)
        4:50.23 (32.51)     5:21.64 (31.41)                                        
  3 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              5:26.23    5:22.37 ZQ     
                  29.04     1:00.68 (31.64)     1:33.28 (32.60)     2:05.84 (32.56)
        2:38.43 (32.59)     3:11.32 (32.89)     3:44.89 (33.57)     4:17.86 (32.97)
        4:50.68 (32.82)     5:22.37 (31.69)                                        
  4 Cremer, Kylie E           16 IA-MR                5:24.27    5:24.52 ZQ     
                  30.02     1:02.18 (32.16)     1:34.83 (32.65)     2:07.74 (32.91)
        2:40.79 (33.05)     3:13.78 (32.99)     3:46.64 (32.86)     4:19.29 (32.65)
        4:52.18 (32.89)     5:24.52 (32.34)                                        
Preliminaries
  1 Gray, Catherine           16 Badger-MR            5:19.28                   
  2 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    5:19.42                   
  3 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR              5:24.23                   
  6 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               5:26.11                   
  8 Siano, Alyssa M           16 LIAC-MR              5:27.31                   
  9 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  5:28.47                   
 11 Larkin, Christine E       16 VAC-MR               5:30.13                   
 12 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         5:31.56                   
 13 Cimilluca, Veronica L     16 VAC-MR               5:31.57                   
 14 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         5:48.74                   
 -- Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR       DFS                    
 
Event 62  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:22.84   4/30/1986 John Witchell, GAK-MR                      
                4:34.79  JRN
                4:34.79  ZMAX
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:01.99  METS
                5:08.89  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              4:54.19    4:52.08 METS   
                  25.41       54.27 (28.86)     1:24.16 (29.89)     1:54.40 (30.24)
        2:24.35 (29.95)     2:54.67 (30.32)     3:24.17 (29.50)     3:53.85 (29.68)
        4:23.70 (29.85)     4:52.08 (28.38)                                        
  2 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR         5:02.43    5:01.12 METS   
                  25.53       54.64 (29.11)     1:24.74 (30.10)     1:55.20 (30.46)
        2:25.52 (30.32)     2:56.33 (30.81)     3:27.66 (31.33)     3:58.98 (31.32)
        4:30.59 (31.61)     5:01.12 (30.53)                                        
  3 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              5:00.65    5:05.20 ZQ     
                  26.42       55.42 (29.00)     1:25.39 (29.97)     1:56.29 (30.90)
        2:27.41 (31.12)     2:58.92 (31.51)     3:30.59 (31.67)     4:02.51 (31.92)
        4:34.37 (31.86)     5:05.20 (30.83)                                        
  4 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  5:11.89    5:09.64        
                  26.37       56.24 (29.87)     1:27.25 (31.01)     1:59.28 (32.03)
        2:31.00 (31.72)     3:02.72 (31.72)     3:34.54 (31.82)     4:06.45 (31.91)
        4:38.59 (32.14)     5:09.64 (31.05)                                        
  5 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               5:09.47    5:09.71        
                  28.34       58.66 (30.32)     1:29.68 (31.02)     2:01.15 (31.47)
        2:32.85 (31.70)     3:04.71 (31.86)     3:36.77 (32.06)     4:07.93 (31.16)
        4:38.58 (30.65)     5:09.71 (31.13)                                        
  6 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              5:12.12    5:11.26        
                  26.68       56.16 (29.48)     1:27.01 (30.85)     1:58.59 (31.58)
        2:30.84 (32.25)     3:03.43 (32.59)     3:35.73 (32.30)     4:08.18 (32.45)
        4:40.60 (32.42)     5:11.26 (30.66)                                        
  7 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR               5:03.52    5:12.69        
                  26.92       56.73 (29.81)     1:27.70 (30.97)     1:58.65 (30.95)
        2:30.40 (31.75)     3:02.76 (32.36)     3:35.46 (32.70)     4:07.53 (32.07)
        4:40.02 (32.49)     5:12.69 (32.67)                                        
  8 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              5:06.68    5:14.45        
                  26.13       55.96 (29.83)     1:27.15 (31.19)     1:59.28 (32.13)
        2:31.57 (32.29)     3:04.23 (32.66)     3:37.01 (32.78)     4:09.66 (32.65)
        4:42.41 (32.75)     5:14.45 (32.04)                                        
Preliminaries
  6 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  5:07.95                   
 10 Robertson, Brian J        16 Sachem-MR            5:12.97                   
 11 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              5:17.13                   
 12 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         5:19.49                   
 13 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              5:20.01                   
 -- Bennett, Donald           16 Basc-MR                  DQ                    
 
Event 63  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:55.49  ZMAX
                4:55.89  JRN
                4:58.09  T16
                5:03.29  NCSA
                5:12.49  SECT
                5:19.99  METS
                5:30.39  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               5:19.37    5:12.90 METS   
                  28.47       58.95 (30.48)     1:30.21 (31.26)     2:02.00 (31.79)
        2:34.33 (32.33)     3:05.95 (31.62)     3:37.66 (31.71)     4:10.38 (32.72)
        4:42.50 (32.12)     5:12.90 (30.40)                                        
  2 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              5:17.16    5:17.06 METS   
                  27.78       58.16 (30.38)     1:29.66 (31.50)     2:01.89 (32.23)
        2:34.49 (32.60)     3:06.91 (32.42)     3:39.35 (32.44)     4:12.24 (32.89)
        4:45.06 (32.82)     5:17.06 (32.00)                                        
  3 Smith, Ashley A           14 LIAC-MR              5:21.28    5:20.90 ZQ     
                  29.08     1:00.51 (31.43)     1:32.35 (31.84)     2:05.02 (32.67)
        2:37.26 (32.24)     3:10.19 (32.93)     3:43.17 (32.98)     4:16.28 (33.11)
        4:49.47 (33.19)     5:20.90 (31.43)                                        
  4 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              5:22.09    5:21.23 ZQ     
                  29.54     1:01.51 (31.97)     1:33.63 (32.12)     2:05.99 (32.36)
        2:38.55 (32.56)     3:11.13 (32.58)     3:44.02 (32.89)     4:16.91 (32.89)
        4:49.71 (32.80)     5:21.23 (31.52)                                        
  5 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  5:23.45    5:21.68 ZQ     
                  29.45     1:00.47 (31.02)     1:32.59 (32.12)     2:04.99 (32.40)
        2:37.43 (32.44)     3:09.66 (32.23)     3:42.39 (32.73)     4:15.55 (33.16)
        4:49.16 (33.61)     5:21.68 (32.52)                                        
  6 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    5:24.58    5:22.85 ZQ     
                  28.78     1:00.57 (31.79)     1:32.89 (32.32)     2:05.64 (32.75)
        2:38.38 (32.74)     3:11.24 (32.86)     3:44.64 (33.40)     4:18.13 (33.49)
        4:50.85 (32.72)     5:22.85 (32.00)                                        
  7 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              5:21.45    5:22.86 ZQ     
                  28.40       59.65 (31.25)     1:31.70 (32.05)     2:04.64 (32.94)
        2:37.59 (32.95)     3:10.84 (33.25)     3:43.94 (33.10)     4:17.77 (33.83)
        4:50.96 (33.19)     5:22.86 (31.90)                                        
  8 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       5:24.48    5:22.97 ZQ     
                  28.25       59.68 (31.43)     1:32.05 (32.37)     2:04.77 (32.72)
        2:37.79 (33.02)     3:11.01 (33.22)     3:44.10 (33.09)     4:17.42 (33.32)
        4:50.74 (33.32)     5:22.97 (32.23)                                        
Preliminaries
  9 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               5:39.36                   
 10 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      5:43.76                   
 
Event 64  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:36.32    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                4:34.79  JRN
                4:34.79  ZMAX
                4:39.59  NCSA
                4:44.49  T16
                4:48.39  SECT
                5:01.99  METS
                5:27.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Catano, AL                14 IA-MR                4:56.79    4:53.19 METS   
                  26.32       54.93 (28.61)     1:24.64 (29.71)     1:54.81 (30.17)
        2:24.51 (29.70)     2:54.15 (29.64)     3:24.22 (30.07)     3:54.00 (29.78)
        4:23.60 (29.60)     4:53.19 (29.59)                                        
  2 Cremer, Christian H       14 IA-MR                5:04.09    4:57.14 METS   
                  26.72       56.51 (29.79)     1:26.78 (30.27)     1:57.11 (30.33)
        2:27.20 (30.09)     2:57.90 (30.70)     3:28.16 (30.26)     3:58.62 (30.46)
        4:28.95 (30.33)     4:57.14 (28.19)                                        
  3 Culver, Eric R            14 VAC-MR               5:04.23    4:57.22 METS   
                  25.82       54.69 (28.87)     1:24.72 (30.03)     1:55.54 (30.82)
        2:26.01 (30.47)     2:56.77 (30.76)     3:27.13 (30.36)     3:57.85 (30.72)
        4:28.11 (30.26)     4:57.22 (29.11)                                        
  4 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                5:15.87    5:10.57 ZQ     
                  28.16       58.96 (30.80)     1:30.44 (31.48)     2:01.81 (31.37)
        2:33.65 (31.84)     3:05.47 (31.82)     3:37.42 (31.95)     4:09.23 (31.81)
        4:40.71 (31.48)     5:10.57 (29.86)                                        
  5 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  5:14.93    5:10.72 ZQ     
                  28.08       59.06 (30.98)     1:30.09 (31.03)     2:01.52 (31.43)
        2:33.71 (32.19)     3:05.69 (31.98)     3:37.75 (32.06)     4:09.48 (31.73)
        4:41.08 (31.60)     5:10.72 (29.64)                                        
  6 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              5:09.76    5:14.04 ZQ     
                  27.43       58.09 (30.66)     1:29.73 (31.64)     2:01.34 (31.61)
        2:33.62 (32.28)     3:05.63 (32.01)     3:37.94 (32.31)     4:10.12 (32.18)
        4:42.49 (32.37)     5:14.04 (31.55)                                        
  7 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              5:12.74    5:18.33 ZQ     
                  29.10     1:00.51 (31.41)     1:32.61 (32.10)     2:04.81 (32.20)
        2:37.05 (32.24)     3:09.56 (32.51)     3:41.87 (32.31)     4:14.12 (32.25)
        4:46.49 (32.37)     5:18.33 (31.84)                                        
  8 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         5:19.52    5:25.58 ZQ     
                  28.55       59.69 (31.14)     1:31.64 (31.95)     2:04.65 (33.01)
        2:38.01 (33.36)     3:11.42 (33.41)     3:45.06 (33.64)     4:18.83 (33.77)
        4:52.45 (33.62)     5:25.58 (33.13)                                        
Preliminaries
  7 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               5:14.98                   
  9 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR      5:18.71                   
 11 Wilson, Kyle N            13 Sachem-MR            5:19.66                   
 12 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      5:20.18                   
 13 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         5:20.84                   
 14 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      5:21.71                   
 15 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              5:23.15                   
 16 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               5:25.15                   
 17 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              5:26.58                   
 18 McIlhargy, Sean V         13 TRS-MR               5:26.92                   
 19 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              5:28.68                   
 20 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               5:30.88                   
 21 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          5:33.31                   
 22 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR       5:33.83                   
 -- Feeley, Ryan J            14 Badger-MR                DQ                    
 
Event 65  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:54.14    4/1/1991 Tara  Lynch, YMID-MR                       
                1:54.19  NCSA
                1:57.69  T16
                1:57.79  SECT
                2:01.99  METS
                2:10.09  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      2:02.89    2:02.03 ZQ     
                  27.43       58.30 (30.87)     1:30.96 (32.66)     2:02.03 (31.07)
  2 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    2:05.71    2:04.28 ZQ     
                  28.29       59.99 (31.70)     1:32.89 (32.90)     2:04.28 (31.39)
  3 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:05.73    2:04.78 ZQ     
                  29.09     1:00.45 (31.36)     1:33.01 (32.56)     2:04.78 (31.77)
  4 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:04.84    2:05.09 ZQ     
                  28.75     1:00.36 (31.61)     1:32.76 (32.40)     2:05.09 (32.33)
  5 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                2:07.95    2:05.99 ZQ     
                  29.26     1:01.55 (32.29)     1:34.63 (33.08)     2:05.99 (31.36)
  6 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              2:06.75    2:06.29 ZQ     
                  29.02     1:00.76 (31.74)     1:33.44 (32.68)     2:06.29 (32.85)
  7 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            2:07.59    2:07.06 ZQ     
                  29.61     1:02.14 (32.53)     1:34.78 (32.64)     2:07.06 (32.28)
  8 Raccioppi, Paige          11 TRS-MR               2:07.66    2:08.31 ZQ     
                  29.48     1:02.28 (32.80)     1:36.13 (33.85)     2:08.31 (32.18)
Preliminaries
  9 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         2:08.07                   
 10 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            2:09.37                   
 11 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:09.87                   
 12 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          2:11.01                   
 
Event 66  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:51.49  METS
                1:54.69  T16
                2:13.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              1:59.45    1:58.61 ZQ     
                  26.52       56.89 (30.37)     1:28.06 (31.17)     1:58.61 (30.55)
  2 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            2:02.33    2:00.73 ZQ     
                  27.86       58.36 (30.50)     1:30.00 (31.64)     2:00.73 (30.73)
  3 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:04.45    2:02.27 ZQ     
                  28.03       59.26 (31.23)     1:31.50 (32.24)     2:02.27 (30.77)
  4 Alton, Shane              12 LBA-MR               2:04.73    2:02.34 ZQ     
                  28.19       58.84 (30.65)     1:30.65 (31.81)     2:02.34 (31.69)
  5 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:02.44    2:03.13 ZQ     
                  28.13       59.44 (31.31)     1:31.42 (31.98)     2:03.13 (31.71)
  6 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:04.49    2:05.00 ZQ     
                  28.33       59.67 (31.34)     1:32.78 (33.11)     2:05.00 (32.22)
  7 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               2:06.66    2:05.23 ZQ     
                  28.25       59.09 (30.84)     1:32.06 (32.97)     2:05.23 (33.17)
  8 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:06.15    2:05.48 ZQ     
                  28.82     1:00.33 (31.51)     1:33.20 (32.87)     2:05.48 (32.28)
Preliminaries
  9 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR         2:08.13                   
 10 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:08.27                   
 11 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  2:09.24                   
 12 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               2:09.86                   
 13 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         2:10.00                   
 14 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    2:10.04                   
 15 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:10.12                   
 16 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               2:10.34                   
 17 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            2:10.40                   
 18 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         2:10.85                   
 19 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      2:11.59                   
 20 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    2:11.66                   
 21 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      2:12.39                   
 22 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:13.11                   
 23 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          2:13.12                   
 24 Clarke, Taegan M          12 Bgnw Marlins-MR      2:18.06                   
 
Event 68  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 56.83    5/1/1983 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
                59.69  T16
              1:09.79  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            1:01.95    1:01.13 ZQ     
                  29.26     1:01.13 (31.87)                                        
  2 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      1:01.58    1:01.78 ZQ     
                  30.20     1:01.78 (31.58)                                        
  3 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:03.84    1:02.05 ZQ     
                  29.71     1:02.05 (32.34)                                        
  4 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:06.68    1:04.32 ZQ     
                  30.72     1:04.32 (33.60)                                        
  5 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:07.19    1:04.57 ZQ     
                  31.33     1:04.57 (33.24)                                        
  6 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              1:06.20    1:05.02 ZQ     
                  31.65     1:05.02 (33.37)                                        
  7 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    1:06.85    1:05.31 ZQ     
                  32.10     1:05.31 (33.21)                                        
  8 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:06.22    1:05.43 ZQ     
                  31.31     1:05.43 (34.12)                                        
  9 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:09.28    1:05.48 ZQ     
                  31.07     1:05.48 (34.41)                                        
 10 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:08.20    1:06.46 ZQ     
                  32.02     1:06.46 (34.44)                                        
 11 Giraldo, Andrew           10 TRS-MR               1:09.55    1:06.66 ZQ     
                  32.02     1:06.66 (34.64)                                        
 12 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:08.39    1:06.76 ZQ     
                  32.29     1:06.76 (34.47)                                        
 13 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              1:07.90    1:07.00 ZQ     
                  32.61     1:07.00 (34.39)                                        
 14 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR         1:09.02    1:07.28 ZQ     
                  32.54     1:07.28 (34.74)                                        
 15 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               1:08.58    1:07.92 ZQ     
                  32.55     1:07.92 (35.37)                                        
 16 Bishop, Billy D           10 GAEL-MR              1:09.78    1:08.07 ZQ     
                  32.63     1:08.07 (35.44)                                        
 17 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:09.24    1:08.92 ZQ     
                  32.87     1:08.92 (36.05)                                        
 
Event 69  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 1:04.22   3/31/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:08.49  T16
                1:18.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:11.21    1:10.76 ZQ     
                  32.85     1:10.76 (37.91)                                        
  2 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:14.25    1:10.93 ZQ     
                  34.78     1:10.93 (36.15)                                        
  3 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:12.99    1:11.98 ZQ     
                  33.54     1:11.98 (38.44)                                        
  4 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    1:13.84    1:12.11 ZQ     
                  33.69     1:12.11 (38.42)                                        
  5 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:13.38    1:13.02 ZQ     
                  32.91     1:13.02 (40.11)                                        
  6 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:15.00    1:14.11 ZQ     
                  35.00     1:14.11 (39.11)                                        
  7 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:16.45    1:14.24 ZQ     
                  35.07     1:14.24 (39.17)                                        
  8 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:13.69    1:14.38 ZQ     
                  34.76     1:14.38 (39.62)                                        
  9 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:16.69    1:14.99 ZQ     
                  37.31     1:14.99 (37.68)                                        
 10 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:13.96    1:15.12 ZQ     
                  36.26     1:15.12 (38.86)                                        
 11 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:14.25    1:15.16 ZQ     
                  36.46     1:15.16 (38.70)                                        
 12 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:17.39    1:15.95 ZQ     
                  36.44     1:15.95 (39.51)                                        
 13 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:17.35    1:16.54 ZQ     
                  34.55     1:16.54 (41.99)                                        
 13 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              1:16.64    1:16.54 ZQ     
                  36.37     1:16.54 (40.17)                                        
 15 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    1:16.70    1:16.81 ZQ     
                  35.32     1:16.81 (41.49)                                        
 16 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:17.24    1:17.03 ZQ     
                  37.06     1:17.03 (39.97)                                        
 17 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              1:18.41    1:17.64 ZQ     
                  36.06     1:17.64 (41.58)                                        
 18 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR      1:18.35    1:17.89 ZQ     
                  37.06     1:17.89 (40.83)                                        
 19 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR      1:17.63    1:17.95 ZQ     
                  36.27     1:17.95 (41.68)                                        
 20 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:16.83    1:18.12 ZQ     
                  36.30     1:18.12 (41.82)                                        
 21 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:17.78    1:18.67 ZQ     
                  35.80     1:18.67 (42.87)                                        
 22 Catano, Tiffany            9 IA-MR                1:18.30    1:18.82 ZQ     
                  37.50     1:18.82 (41.32)                                        
 23 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              1:18.90    1:19.17        
                  37.16     1:19.17 (42.01)                                        
 24 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:18.85    1:21.98        
                  37.73     1:21.98 (44.25)                                        
 
Event 70  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 32.79    5/1/1991 Chris Helin, TVSC-MR                         
                35.99  T16
                43.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR                36.48      35.43 T16    
  2 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        36.74      36.28 ZQ     
  3 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR              38.48      37.22 ZQ     
  4 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           39.70      37.78 ZQ     
  5 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           39.20      38.65 ZQ     
  6 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR                39.74      38.99 ZQ     
  7 James, Gregory A           9 NFS-MR                 40.72      39.34 ZQ     
  8 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR                41.97      39.91 ZQ     
  9 Pu, Austin                10 Twisters-MR            40.64      40.02 ZQ     
 10 Tremain, Max              10 Badger-MR              40.36      40.04 ZQ     
 11 Mu, Nicholas               9 UN-MR                  41.63      40.36 ZQ     
 12 Infante, Justin L         10 RedTails-MR            40.77      40.69 ZQ     
 13 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR              41.43      41.01 ZQ     
 14 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR           41.86      41.37 ZQ     
 15 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR                41.95      41.38 ZQ     
 15 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    42.32      41.38 ZQ     
 17 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              43.05      41.88 ZQ     
 18 MO, Daniel                10 Twisters-MR            39.77      41.98 ZQ     
 19 Dong, Richard             10 Twisters-MR            42.51      42.26 ZQ     
 20 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 42.26      42.74 ZQ     
 21 Winograd, Nicolas          8 Mantarays-MR           41.60      43.13 ZQ     
 22 Owens, Nicholas A          9 Aqua Gems-MR           41.78      43.46        
 23 Russell, Douglas L         9 LIND-MR                43.14      44.04        
 
Event 71  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 1:09.79   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:16.39  T16
                1:29.59  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:21.57    1:18.44 ZQ     
                  36.98     1:18.44 (41.46)                                        
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:19.94    1:20.88 ZQ     
                  38.31     1:20.88 (42.57)                                        
  3 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:21.89    1:21.21 ZQ     
                  38.73     1:21.21 (42.48)                                        
  4 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              1:23.89    1:22.10 ZQ     
                  39.63     1:22.10 (42.47)                                        
  5 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    1:25.82    1:22.28 ZQ     
                  39.64     1:22.28 (42.64)                                        
  6 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:22.75    1:22.72 ZQ     
                  39.96     1:22.72 (42.76)                                        
  7 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:27.51    1:23.24 ZQ     
                  39.82     1:23.24 (43.42)                                        
  8 Deverna, Tara N           10 GAEL-MR              1:26.35    1:24.21 ZQ     
                  40.39     1:24.21 (43.82)                                        
  9 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:23.69    1:24.32 ZQ     
                  39.07     1:24.32 (45.25)                                        
 10 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:24.80    1:24.85 ZQ     
                  40.41     1:24.85 (44.44)                                        
 11 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:26.28    1:25.08 ZQ     
                  41.00     1:25.08 (44.08)                                        
 12 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    1:26.81    1:25.30 ZQ     
                  41.26     1:25.30 (44.04)                                        
 13 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR              1:26.48    1:26.24 ZQ     
                  40.73     1:26.24 (45.51)                                        
 14 Walsh, Shannon            10 Scd-Mr-MR            1:28.81    1:27.27 ZQ     
                  40.32     1:27.27 (46.95)                                        
 15 Perschetz, Lauren A       10 Bgnw Marlins-MR      1:28.02    1:27.29 ZQ     
                  41.40     1:27.29 (45.89)                                        
 16 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR      1:27.84    1:27.62 ZQ     
                  42.25     1:27.62 (45.37)                                        
 17 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:28.06    1:27.81 ZQ     
                  42.41     1:27.81 (45.40)                                        
 18 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      1:29.53    1:28.25 ZQ     
                  41.35     1:28.25 (46.90)                                        
 19 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR      1:28.81    1:28.58 ZQ     
                  42.05     1:28.58 (46.53)                                        
 
Event 72  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 28.40    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                       
                29.99  T16
                36.39  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        31.32      31.70 ZQ     
  2 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 32.62      32.13 ZQ     
  3 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR           32.38      32.42 ZQ     
  4 Barry, Charles C          10 Badger-MR              33.30      32.85 ZQ     
  5 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              34.23      33.31 ZQ     
  6 MO, Daniel                10 Twisters-MR            32.95      33.46 ZQ     
  7 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR                33.77      33.48 ZQ     
  8 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                32.59      33.74 ZQ     
  9 Hogan, Colin J            10 Badger-MR              34.68      34.33 ZQ     
 10 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR              34.75      34.53 ZQ     
 11 Lobien, Brent A           10 Bgnw Marlins-MR        36.16      34.59 ZQ     
 12 Pu, Austin                10 Twisters-MR            35.01      34.69 ZQ     
 13 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              34.92      34.81 ZQ     
 14 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR              35.66      35.03 ZQ     
 15 Stenger, Adam              9 LBA-MR                 34.68      35.46 ZQ     
 16 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR                35.22      36.01 ZQ     
 17 Dong, Richard             10 Twisters-MR            35.36      36.11 ZQ     
 18 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR              36.04      36.40        
 19 Cashin, Michael J         10 LBA-MR                 36.19      37.39        
 20 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR                36.39      37.84        
 
Event 73  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 29.76   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                31.69  T16
                36.79  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR              33.16      33.09 ZQ     
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            32.39      33.38 ZQ     
  3 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR        34.80      34.07 ZQ     
  4 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            33.71      34.12 ZQ     
  5 Hovey, Emily K            10 NBS-MR                 36.27      34.26 ZQ     
  6 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR      34.71      34.27 ZQ     
  7 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           34.35      34.80 ZQ     
  8 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            34.90      35.11 ZQ     
  9 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR                35.73      35.28 ZQ     
 10 Catano, Tiffany            9 IA-MR                  35.14      35.72 ZQ     
 11 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR    36.17      35.77 ZQ     
 12 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR           36.68      35.95 ZQ     
 13 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR                36.06      36.11 ZQ     
 14 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                36.20      36.14 ZQ     
 15 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 35.88      36.15 ZQ     
 16 Evans, Kate B              9 Badger-MR              35.78      36.20 ZQ     
 17 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR                36.09      36.69 ZQ     
 18 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR                36.42      37.15        
 19 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR           36.53      37.32        
 20 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                36.29      37.35        
 
Event 74  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
       Metro: # 2:18.51    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                2:27.59  T16
                2:59.29  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            2:37.19    2:34.65 ZQ     
                  36.91     1:16.30 (39.39)     2:02.21 (45.91)     2:34.65 (32.44)
  2 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         2:37.43    2:35.08 ZQ     
                  36.15     1:16.15 (40.00)     2:03.31 (47.16)     2:35.08 (31.77)
  3 MO, Daniel                10 Twisters-MR          2:36.28    2:36.06 ZQ     
                  34.11     1:13.02 (38.91)     2:00.69 (47.67)     2:36.06 (35.37)
  4 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    2:40.55    2:36.93 ZQ     
                  34.89     1:15.23 (40.34)     2:01.52 (46.29)     2:36.93 (35.41)
  5 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      2:46.33    2:40.48 ZQ     
                  35.21     1:16.84 (41.63)     2:02.51 (45.67)     2:40.48 (37.97)
  6 Mu, Nicholas               9 UN-MR                2:40.72    2:41.95 ZQ     
                  37.09     1:17.03 (39.94)     2:04.87 (47.84)     2:41.95 (37.08)
  7 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            2:42.95    2:42.80 ZQ     
                  34.75     1:15.72 (40.97)     2:06.59 (50.87)     2:42.80 (36.21)
  8 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      2:38.94    2:42.85 ZQ     
                  36.47     1:17.09 (40.62)     2:08.44 (51.35)     2:42.85 (34.41)
  9 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            2:48.23    2:43.57 ZQ     
                  35.54     1:19.22 (43.68)     2:09.13 (49.91)     2:43.57 (34.44)
 10 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              2:44.39    2:44.48 ZQ     
                  38.06     1:19.08 (41.02)     2:08.09 (49.01)     2:44.48 (36.39)
 11 Giraldo, Andrew           10 TRS-MR               2:52.78    2:45.26 ZQ     
                  36.44     1:17.92 (41.48)     2:08.93 (51.01)     2:45.26 (36.33)
 12 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:41.34    2:45.37 ZQ     
                  36.86     1:19.15 (42.29)     2:06.71 (47.56)     2:45.37 (38.66)
 13 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              2:48.49    2:49.10 ZQ     
                  37.85     1:20.60 (42.75)     2:11.80 (51.20)     2:49.10 (37.30)
 14 Rosa, Jack M               9 IA-MR                2:49.48    2:49.30 ZQ     
                  37.40     1:20.83 (43.43)     2:12.66 (51.83)     2:49.30 (36.64)
 15 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              2:55.11    2:49.48 ZQ     
                  39.94     1:23.06 (43.12)     2:13.53 (50.47)     2:49.48 (35.95)
 15 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            2:54.38    2:49.48 ZQ     
                  37.21     1:22.38 (45.17)     2:13.67 (51.29)     2:49.48 (35.81)
 17 Lobien, Brent A           10 Bgnw Marlins-MR      2:54.24    2:50.73 ZQ     
                  36.80     1:21.82 (45.02)     2:13.77 (51.95)     2:50.73 (36.96)
 18 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            2:54.84    2:51.93 ZQ     
                  38.89     1:22.10 (43.21)     2:14.02 (51.92)     2:51.93 (37.91)
 19 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              2:50.94    2:53.88 ZQ     
                  40.11     1:23.39 (43.28)     2:17.91 (54.52)     2:53.88 (35.97)
 20 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               2:57.23    2:54.16 ZQ     
                  38.29     1:21.65 (43.36)     2:14.24 (52.59)     2:54.16 (39.92)
 21 Grunewald, Zane W         10 NBS-MR               2:58.66    2:54.86 ZQ     
                  40.95     1:26.47 (45.52)     2:16.56 (50.09)     2:54.86 (38.30)
 22 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            2:56.97    2:55.20 ZQ     
                  36.90     1:20.76 (43.86)     2:14.77 (54.01)     2:55.20 (40.43)
 23 Kessler, Michael N         8 Badger-MR            2:56.78    2:58.58 ZQ     
                  40.64     1:25.44 (44.80)     2:19.70 (54.26)     2:58.58 (38.88)
 -- Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              2:49.32         DQ        
                  39.12     1:25.06 (45.94)     2:14.10 (49.04)          DQ (38.67)
 -- Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      2:42.28         DQ        
                  36.02     1:17.15 (41.13)     2:05.86 (48.71)          DQ (34.94)
 
Event 75  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 2:02.15    5/1/1982 Susan Verderber, LISC-MR                   
                2:10.29  T16
                2:30.39  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    2:19.02    2:13.03 ZQ     
                  31.49     1:05.20 (33.71)     1:39.70 (34.50)     2:13.03 (33.33)
  2 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      2:15.23    2:13.53 ZQ     
                  30.35     1:04.61 (34.26)     1:39.50 (34.89)     2:13.53 (34.03)
  3 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               2:18.80    2:20.93 ZQ     
                  31.37     1:07.46 (36.09)     1:44.43 (36.97)     2:20.93 (36.50)
  4 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         2:25.36    2:21.76 ZQ     
                  32.30     1:08.72 (36.42)     1:46.38 (37.66)     2:21.76 (35.38)
  5 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         2:20.62    2:21.92 ZQ     
                  32.24     1:09.05 (36.81)     1:46.20 (37.15)     2:21.92 (35.72)
  6 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          2:23.73    2:23.40 ZQ     
                  32.64     1:09.43 (36.79)     1:47.77 (38.34)     2:23.40 (35.63)
  7 Hirsch, Stephanie         10 TRS-MR               2:27.48    2:23.58 ZQ     
                  32.77     1:09.34 (36.57)     1:46.79 (37.45)     2:23.58 (36.79)
  8 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            2:23.20    2:24.37 ZQ     
                  32.81     1:09.62 (36.81)     1:47.91 (38.29)     2:24.37 (36.46)
  9 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              2:25.12    2:24.44 ZQ     
                  32.71     1:09.83 (37.12)     1:48.95 (39.12)     2:24.44 (35.49)
 10 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  2:26.00    2:25.64 ZQ     
                  33.39     1:10.60 (37.21)     1:48.69 (38.09)     2:25.64 (36.95)
 11 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              2:27.63    2:26.22 ZQ     
                  32.92     1:10.22 (37.30)     1:49.51 (39.29)     2:26.22 (36.71)
 12 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  2:29.06    2:27.26 ZQ     
                  33.62     1:11.44 (37.82)     1:51.00 (39.56)     2:27.26 (36.26)
 13 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            2:26.72    2:27.92 ZQ     
                  34.22     1:12.28 (38.06)     1:51.52 (39.24)     2:27.92 (36.40)
 14 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              2:30.06    2:28.03 ZQ     
                  34.30     1:12.06 (37.76)     1:50.38 (38.32)     2:28.03 (37.65)
 15 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      2:27.40    2:28.33 ZQ     
                  32.92     1:10.16 (37.24)     1:49.13 (38.97)     2:28.33 (39.20)
 16 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          2:27.55    2:29.23 ZQ     
                  33.68     1:12.00 (38.32)     1:51.99 (39.99)     2:29.23 (37.24)
 17 Hovey, Emily K            10 NBS-MR               2:28.29    2:29.62 ZQ     
                  34.10     1:12.17 (38.07)     1:51.53 (39.36)     2:29.62 (38.09)
 18 Catano, Tiffany            9 IA-MR                2:27.79    2:31.12        
                  35.24     1:13.81 (38.57)     1:52.11 (38.30)     2:31.12 (39.01)
 19 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              2:28.26    2:38.20        
                  33.64     1:13.16 (39.52)     1:54.91 (41.75)     2:38.20 (43.29)
 
Event 76  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 5:38.34    5/1/2000 Joshua Charnin-Aker, LIE-MR                
                5:48.69  T16
                6:30.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            6:04.99    5:59.51 ZQ     
                  31.59     1:06.73 (35.14)     1:43.05 (36.32)     2:19.55 (36.50)
        2:56.09 (36.54)     3:32.65 (36.56)     4:09.91 (37.26)     4:47.41 (37.50)
        5:24.15 (36.74)     5:59.51 (35.36)                                        
  2 Barry, Charles C          10 Badger-MR            6:16.44    6:00.09 ZQ     
                  32.73     1:09.45 (36.72)     1:45.40 (35.95)     2:22.73 (37.33)
        2:58.82 (36.09)     3:35.41 (36.59)     4:12.70 (37.29)     4:48.77 (36.07)
        5:25.64 (36.87)     6:00.09 (34.45)                                        
  3 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      6:10.73    6:03.74 ZQ     
                  33.16     1:09.32 (36.16)     1:46.22 (36.90)     2:23.75 (37.53)
        3:01.13 (37.38)     3:38.14 (37.01)     4:16.31 (38.17)     4:54.16 (37.85)
        5:30.93 (36.77)     6:03.74 (32.81)                                        
  4 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      6:11.80    6:04.18 ZQ     
                  32.24     1:08.78 (36.54)     1:45.66 (36.88)     2:22.82 (37.16)
        2:59.88 (37.06)     3:37.07 (37.19)     4:14.95 (37.88)     4:52.45 (37.50)
        5:29.54 (37.09)     6:04.18 (34.64)                                        
  5 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    6:17.55    6:08.25 ZQ     
                  34.82     1:12.13 (37.31)     1:49.48 (37.35)     2:27.14 (37.66)
        3:04.44 (37.30)     3:41.84 (37.40)     4:18.77 (36.93)     4:55.64 (36.87)
        5:33.44 (37.80)     6:08.25 (34.81)                                        
  6 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              6:14.05    6:11.14 ZQ     
                  34.22     1:11.50 (37.28)     1:49.05 (37.55)     2:27.06 (38.01)
        3:04.71 (37.65)     3:41.94 (37.23)     4:20.07 (38.13)     4:58.44 (38.37)
        5:36.75 (38.31)     6:11.14 (34.39)                                        
  7 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            6:20.84    6:22.62 ZQ     
                  34.04     1:12.38 (38.34)     1:50.74 (38.36)     2:29.46 (38.72)
        3:08.63 (39.17)     3:48.35 (39.72)     4:27.22 (38.87)     5:06.28 (39.06)
        5:44.45 (38.17)     6:22.62 (38.17)                                        
  8 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         6:22.95    6:23.09 ZQ     
                  33.86     1:11.79 (37.93)     1:50.14 (38.35)     2:29.57 (39.43)
        3:08.82 (39.25)     3:48.69 (39.87)     4:28.20 (39.51)     5:07.45 (39.25)
        5:46.89 (39.44)     6:23.09 (36.20)                                        
  9 Mu, Nicholas               9 UN-MR                6:24.99    6:25.65 ZQ     
                  36.07     1:15.50 (39.43)     1:54.21 (38.71)     2:33.59 (39.38)
        3:13.58 (39.99)     3:52.07 (38.49)     4:32.16 (40.09)     5:10.96 (38.80)
        5:49.14 (38.18)     6:25.65 (36.51)                                        
 
Event 77  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 5:04.36    5/1/1989 Jessica Knapp, YMID-MR                     
                5:03.29  NCSA
                5:12.49  SECT
                5:13.09  T16
                5:19.99  METS
                5:51.19  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            5:32.32    5:28.67 ZQ     
                  29.80     1:02.26 (32.46)     1:35.63 (33.37)     2:08.36 (32.73)
        2:41.62 (33.26)     3:15.31 (33.69)     3:48.69 (33.38)     4:22.29 (33.60)
        4:56.03 (33.74)     5:28.67 (32.64)                                        
  2 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      5:35.11    5:31.66 ZQ     
                  29.86     1:02.70 (32.84)     1:35.73 (33.03)     2:09.39 (33.66)
        2:42.50 (33.11)     3:16.18 (33.68)     3:50.30 (34.12)     4:24.74 (34.44)
        4:58.66 (33.92)     5:31.66 (33.00)                                        
  3 Raccioppi, Paige          11 TRS-MR               5:41.81    5:38.05 ZQ     
                  30.36     1:04.39 (34.03)     1:39.17 (34.78)     2:13.53 (34.36)
        2:48.00 (34.47)     3:22.53 (34.53)     3:57.62 (35.09)     4:31.89 (34.27)
        5:06.34 (34.45)     5:38.05 (31.71)                                        
  4 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              5:50.15    5:38.30 ZQ     
                                1:02.84 ( )     1:37.06 (34.22)     2:12.00 (34.94)
        2:46.06 (34.06)     3:21.69 (35.63)     3:56.29 (34.60)     4:31.55 (35.26)
        5:06.77 (35.22)     5:38.30 (31.53)                                        
  5 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    5:42.37    5:39.42 ZQ     
                  30.33     1:03.76 (33.43)     1:37.89 (34.13)     2:11.84 (33.95)
        2:45.92 (34.08)     3:20.37 (34.45)     3:55.21 (34.84)     4:30.27 (35.06)
        5:05.25 (34.98)     5:39.42 (34.17)                                        
  6 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  5:45.29    5:39.63 ZQ     
                  30.96     1:04.61 (33.65)     1:39.22 (34.61)     2:13.84 (34.62)
        2:48.22 (34.38)     3:22.91 (34.69)     3:58.01 (35.10)     4:32.63 (34.62)
        5:06.90 (34.27)     5:39.63 (32.73)                                        
  7 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         5:49.91    5:39.85 ZQ     
                  30.99     1:04.57 (33.58)     1:39.54 (34.97)     2:14.63 (35.09)
        2:48.86 (34.23)     3:23.56 (34.70)     3:57.99 (34.43)     4:32.44 (34.45)
        5:06.46 (34.02)     5:39.85 (33.39)                                        
  8 Larkin, Colleen P         12 VAC-MR               5:39.15    5:40.94 ZQ     
                  29.84     1:03.28 (33.44)     1:37.11 (33.83)     2:11.37 (34.26)
        2:45.81 (34.44)     3:20.82 (35.01)     3:55.94 (35.12)     4:31.58 (35.64)
        5:06.80 (35.22)     5:40.94 (34.14)                                        
  9 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  5:34.26    5:41.12 ZQ     
                  30.50     1:03.47 (32.97)     1:37.59 (34.12)     2:12.50 (34.91)
        2:47.42 (34.92)     3:22.39 (34.97)     3:57.76 (35.37)     4:32.94 (35.18)
        5:07.61 (34.67)     5:41.12 (33.51)                                        
 10 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            5:46.77    5:41.86 ZQ     
                  29.65     1:03.16 (33.51)     1:37.37 (34.21)     2:12.08 (34.71)
        2:47.15 (35.07)     3:22.15 (35.00)     3:57.52 (35.37)     4:32.85 (35.33)
        5:08.27 (35.42)     5:41.86 (33.59)                                        
 11 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            5:48.39    5:45.31 ZQ     
                  30.91     1:04.76 (33.85)     1:39.32 (34.56)     2:14.65 (35.33)
        2:49.89 (35.24)     3:25.07 (35.18)     4:00.52 (35.45)     4:36.24 (35.72)
        5:11.61 (35.37)     5:45.31 (33.70)                                        
 12 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         5:46.32    5:46.75 ZQ     
                  29.96     1:03.50 (33.54)     1:38.24 (34.74)     2:13.34 (35.10)
        2:48.88 (35.54)     3:24.70 (35.82)     3:59.94 (35.24)     4:36.10 (36.16)
        5:12.23 (36.13)     5:46.75 (34.52)                                        
 13 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              5:49.84    5:48.12 ZQ     
                  29.79     1:02.52 (32.73)     1:37.52 (35.00)     2:13.88 (36.36)
        2:49.76 (35.88)     3:26.20 (36.44)     4:02.27 (36.07)     4:38.09 (35.82)
        5:13.89 (35.80)     5:48.12 (34.23)                                        
 14 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      5:48.16    5:50.02 ZQ     
                  29.86     1:03.66 (33.80)     1:38.44 (34.78)     2:14.07 (35.63)
        2:50.26 (36.19)     3:26.28 (36.02)     4:02.53 (36.25)     4:38.90 (36.37)
        5:14.85 (35.95)     5:50.02 (35.17)                                        
 15 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              5:50.57    5:54.60        
                  31.99     1:06.26 (34.27)     1:42.04 (35.78)     2:17.48 (35.44)
        2:53.89 (36.41)     3:29.90 (36.01)     4:06.80 (36.90)     4:43.23 (36.43)
        5:19.73 (36.50)     5:54.60 (34.87)                                        
 
Event 78  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 4:58.68    5/1/1985 Rodney Van Tassell, NBS-MR                 
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:01.99  METS
                5:07.69  T16
                5:59.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         5:25.97    5:26.74 ZQ     
                  28.79     1:00.42 (31.63)     1:33.05 (32.63)     2:05.53 (32.48)
        2:38.72 (33.19)     3:12.03 (33.31)     3:45.74 (33.71)     4:19.70 (33.96)
        4:54.01 (34.31)     5:26.74 (32.73)                                        
  2 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         5:26.06    5:27.28 ZQ     
                  28.29       59.82 (31.53)     1:32.52 (32.70)     2:05.55 (33.03)
        2:38.89 (33.34)     3:12.41 (33.52)     3:46.21 (33.80)     4:20.43 (34.22)
        4:54.63 (34.20)     5:27.28 (32.65)                                        
  3 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          5:32.74    5:29.40 ZQ     
                  28.68     1:00.74 (32.06)     1:33.21 (32.47)     2:06.83 (33.62)
        2:40.63 (33.80)     3:14.71 (34.08)     3:49.08 (34.37)     4:22.83 (33.75)
        4:57.59 (34.76)     5:29.40 (31.81)                                        
  4 Alton, Shane              12 LBA-MR               5:35.87    5:31.30 ZQ     
                  29.32     1:01.35 (32.03)     1:34.34 (32.99)     2:07.25 (32.91)
        2:40.62 (33.37)     3:14.45 (33.83)     3:48.35 (33.90)     4:23.25 (34.90)
        4:58.42 (35.17)     5:31.30 (32.88)                                        
  5 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            5:28.07    5:32.37 ZQ     
                  28.88     1:01.21 (32.33)     1:34.85 (33.64)     2:08.53 (33.68)
        2:42.78 (34.25)     3:17.24 (34.46)     3:51.95 (34.71)     4:26.57 (34.62)
        5:00.92 (34.35)     5:32.37 (31.45)                                        
  6 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          5:53.59    5:38.81 ZQ     
                  30.11     1:03.81 (33.70)     1:38.20 (34.39)     2:12.61 (34.41)
        2:47.06 (34.45)     3:22.02 (34.96)     3:56.49 (34.47)     4:30.85 (34.36)
        5:05.64 (34.79)     5:38.81 (33.17)                                        
  7 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         5:51.49    5:44.57 ZQ     
                  31.08     1:05.41 (34.33)     1:40.01 (34.60)     2:15.45 (35.44)
        2:50.95 (35.50)     3:25.42 (34.47)     4:00.10 (34.68)     4:35.24 (35.14)
        5:10.28 (35.04)     5:44.57 (34.29)                                        
  8 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      5:46.83    5:44.99 ZQ     
                  30.32     1:04.49 (34.17)     1:39.64 (35.15)     2:15.07 (35.43)
        2:50.14 (35.07)     3:25.75 (35.61)     4:01.20 (35.45)     4:37.09 (35.89)
        5:12.29 (35.20)     5:44.99 (32.70)                                        
  9 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               5:48.30    5:47.29 ZQ     
                  29.46     1:02.36 (32.90)     1:37.02 (34.66)     2:12.31 (35.29)
        2:48.72 (36.41)     3:25.05 (36.33)     4:01.28 (36.23)     4:37.70 (36.42)
        5:13.21 (35.51)     5:47.29 (34.08)                                        
 10 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               5:55.85    5:47.55 ZQ     
                  30.17     1:03.39 (33.22)     1:38.36 (34.97)     2:13.39 (35.03)
        2:48.82 (35.43)     3:24.93 (36.11)     4:01.21 (36.28)     4:37.15 (35.94)
        5:13.26 (36.11)     5:47.55 (34.29)                                        
 11 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              5:53.46    5:50.16 ZQ     
                  29.75     1:03.20 (33.45)     1:38.39 (35.19)     2:14.33 (35.94)
        2:50.40 (36.07)     3:26.32 (35.92)     4:02.55 (36.23)     4:38.80 (36.25)
        5:14.81 (36.01)     5:50.16 (35.35)                                        
 12 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          5:53.70    5:55.65 ZQ     
                  30.54     1:04.43 (33.89)     1:38.99 (34.56)     2:14.97 (35.98)
        2:51.45 (36.48)     3:28.41 (36.96)     4:05.63 (37.22)     4:42.91 (37.28)
        5:20.03 (37.12)     5:55.65 (35.62)                                        
 13 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    5:52.49    5:57.50 ZQ     
                  29.94     1:03.68 (33.74)     1:39.16 (35.48)     2:15.09 (35.93)
        2:51.21 (36.12)     3:28.15 (36.94)     4:05.45 (37.30)     4:43.27 (37.82)
        5:20.74 (37.47)     5:57.50 (36.76)                                        
 
Event 79  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:55.53    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                     
                2:03.59  JRN
                2:03.59  ZMAX
                2:06.99  NCSA
                2:11.89  SECT
                2:17.99  METS
                2:19.59  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      2:12.73    2:08.95 SECT   
                  29.70     1:02.34 (32.64)     1:36.14 (33.80)     2:08.95 (32.81)
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:14.43    2:09.45 SECT   
                  30.49     1:03.31 (32.82)     1:36.50 (33.19)     2:09.45 (32.95)
  3 Kaliades, Dena V          16 LIAC-MR              2:12.12    2:09.65 SECT   
                  30.96     1:04.14 (33.18)     1:37.67 (33.53)     2:09.65 (31.98)
  4 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              2:14.40    2:11.40 SECT   
                  30.29     1:03.02 (32.73)     1:37.31 (34.29)     2:11.40 (34.09)
  5 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR         2:13.15    2:14.85 METS   
                  30.99     1:04.17 (33.18)     1:39.07 (34.90)     2:14.85 (35.78)
  6 LI, Qing                  16 TVSC-MR              2:15.74    2:15.40 METS   
                  31.32     1:04.69 (33.37)     1:39.65 (34.96)     2:15.40 (35.75)
  7 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            2:16.33    2:17.76 METS   
                  32.39     1:07.46 (35.07)     1:42.84 (35.38)     2:17.76 (34.92)
  8 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:15.66    2:23.03        
                  34.47     1:10.81 (36.34)     1:47.26 (36.45)     2:23.03 (35.77)
Preliminaries
  9 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               2:17.12                   
 10 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               2:17.18                   
 11 Beck, Patty D             17 GAEL-MR              2:17.72                   
 12 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR              2:18.32                   
 13 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:19.27                   
 14 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR              2:20.01                   
 15 Coratti, Samantha J       17 MSC-MR               2:20.42                   
 16 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              2:20.44                   
 17 Ferlo, Nicole C           16 Aqua Gems-MR         2:21.39                   
 18 Fitzgibbons, Hannah L     16 Bgnw Marlins-MR      2:21.62                   
 19 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    2:22.31                   
 
Event 80  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:45.80   4/30/1982 Rick Carey, BSC-MR                         
                1:52.29  JRN
                1:52.29  ZMAX
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:07.49  ZQ
                2:07.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR      2:05.05    2:01.38 ZQ     
                  28.42       58.84 (30.42)     1:30.23 (31.39)     2:01.38 (31.15)
  2 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              2:04.92    2:04.25 ZQ     
                  28.14       58.95 (30.81)     1:31.46 (32.51)     2:04.25 (32.79)
  3 Anderson, Mark C          16 MSC-MR               2:04.98    2:04.91 ZQ     
                  29.31     1:00.38 (31.07)     1:32.96 (32.58)     2:04.91 (31.95)
  4 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    2:06.37    2:06.32 ZQ     
                  29.08     1:00.21 (31.13)     1:32.80 (32.59)     2:06.32 (33.52)
  5 Bennett, Donald           16 Basc-MR              2:10.84    2:08.92        
                  28.99     1:00.89 (31.90)     1:35.00 (34.11)     2:08.92 (33.92)
Preliminaries
  1 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR    2:02.10                   
  6 Chow, Kyle W              16 Badger-MR            2:07.44                   
  7 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               2:08.92                   
 
Event 81  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:21.79   2/16/2006 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                2:24.29  NCSA
                2:30.29  T16
                2:30.49  SECT
                2:37.99  METS
                2:53.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          2:25.75    2:25.53 T16    
                  32.19     1:08.87 (36.68)     1:47.19 (38.32)     2:25.53 (38.34)
  2 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      2:35.83    2:34.06 METS   
                  33.78     1:12.74 (38.96)     1:53.05 (40.31)     2:34.06 (41.01)
  3 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  2:38.85    2:39.13 ZQ     
                  35.82     1:16.21 (40.39)     1:57.18 (40.97)     2:39.13 (41.95)
  4 Chan, Olivia              11 UN-MR                2:39.83    2:41.09 ZQ     
                  36.59     1:16.70 (40.11)     1:59.16 (42.46)     2:41.09 (41.93)
  5 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  2:42.28    2:41.73 ZQ     
                  35.74     1:16.67 (40.93)     1:59.69 (43.02)     2:41.73 (42.04)
  6 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    2:44.07    2:41.86 ZQ     
                  36.60     1:16.94 (40.34)     1:58.79 (41.85)     2:41.86 (43.07)
  7 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      2:40.39    2:41.88 ZQ     
                  34.63     1:16.15 (41.52)     1:58.72 (42.57)     2:41.88 (43.16)
  8 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR    2:44.90    2:44.10 ZQ     
                  35.56     1:16.95 (41.39)     2:00.50 (43.55)     2:44.10 (43.60)
Preliminaries
  9 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              2:45.92                   
 10 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               2:46.02                   
 11 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:46.32                   
 12 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         2:47.39                   
 13 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         2:48.80                   
 14 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:49.20                   
 15 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  2:49.82                   
 16 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              2:50.83                   
 17 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               2:51.98                   
 18 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              2:52.82                   
 19 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       2:53.16                   
 20 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              2:53.24                   
 21 Rappaport, Roxy S         12 Bgnw Marlins-MR      2:53.43                   
 22 Trager, Lena E            11 Silver Streaks-MR    2:53.61                   
 23 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              2:56.28                   
 
Event 82  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
       Metro: # 2:20.71   3/27/2003 Timothy Nam, FLY-MR                        
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:26.49  METS
                2:27.89  T16
                2:53.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:31.21    2:26.56 T16    
                  32.67     1:10.40 (37.73)     1:48.96 (38.56)     2:26.56 (37.60)
  2 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         2:33.23    2:27.68 T16    
                  33.19     1:11.00 (37.81)     1:49.69 (38.69)     2:27.68 (37.99)
  3 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      2:32.79    2:28.03 ZQ     
                  33.36     1:10.76 (37.40)     1:49.42 (38.66)     2:28.03 (38.61)
  4 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:33.80    2:31.63 ZQ     
                  34.21     1:12.92 (38.71)     1:52.30 (39.38)     2:31.63 (39.33)
  5 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         2:37.41    2:36.59 ZQ     
                  34.58     1:14.14 (39.56)     1:55.07 (40.93)     2:36.59 (41.52)
  6 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:40.06    2:38.18 ZQ     
                  35.77     1:15.70 (39.93)     1:56.96 (41.26)     2:38.18 (41.22)
  7 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         2:38.94    2:40.13 ZQ     
                  35.94     1:16.67 (40.73)     1:58.45 (41.78)     2:40.13 (41.68)
  8 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:39.56    2:41.54 ZQ     
                  35.98     1:16.52 (40.54)     1:58.79 (42.27)     2:41.54 (42.75)
Preliminaries
  9 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               2:42.21                   
 10 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    2:43.47                   
 11 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    2:43.81                   
 12 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         2:45.78                   
 13 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               2:47.06                   
 14 Deoliveira, Michael M     12 Silver Streaks-MR    2:49.00                   
 15 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR              2:50.00                   
 16 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         2:51.11                   
 17 Ling, Kevin               11 UN-MR                2:52.02                   
 18 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      2:52.77                   
 19 Lyons, Chris              12 Badger-MR            2:53.43                   
 
Event 83  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 2:00.54  12/13/2002 Julia E.Smit, TVSC-MR                      
                2:03.59  JRN
                2:03.59  ZMAX
                2:04.89  T16
                2:06.99  NCSA
                2:11.89  SECT
                2:17.99  METS
                2:22.99  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Giberson, Sara            13 Basc-MR              2:10.26    2:09.41 SECT   
                  30.26     1:02.76 (32.50)     1:36.19 (33.43)     2:09.41 (33.22)
  2 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              2:11.57    2:10.52 SECT   
                  31.06     1:03.68 (32.62)     1:37.49 (33.81)     2:10.52 (33.03)
  3 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       2:12.85    2:12.13 METS   
                  30.57     1:03.49 (32.92)     1:38.00 (34.51)     2:12.13 (34.13)
  4 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:13.80    2:13.56 METS   
                  31.23     1:04.52 (33.29)     1:38.87 (34.35)     2:13.56 (34.69)
  5 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  2:15.38    2:16.07 METS   
                  31.71     1:05.13 (33.42)     1:40.16 (35.03)     2:16.07 (35.91)
  6 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            2:16.47    2:16.49 METS   
                  31.90     1:05.95 (34.05)     1:40.92 (34.97)     2:16.49 (35.57)
  7 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:17.08    2:17.03 METS   
                  32.09     1:06.65 (34.56)     1:42.08 (35.43)     2:17.03 (34.95)
  8 Lindahl, Melissa          14 LBA-MR               2:18.45    2:18.54 ZQ     
                  32.92     1:07.60 (34.68)     1:43.20 (35.60)     2:18.54 (35.34)
Preliminaries
  8 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              2:17.86                   
 10 Purdy, Kristen L          13 TVSC-MR              2:19.50                   
 11 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:19.87                   
 12 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               2:19.89                   
 13 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               2:20.21                   
 14 Blom, Danielle            14 HAA-MR               2:20.24                   
 15 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR      2:20.66                   
 16 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      2:21.58                   
 17 Aiello, Jennifer M        13 MSC-MR               2:21.64                   
 18 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              2:21.76                   
 19 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              2:22.24                   
 20 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              2:22.40                   
 21 Munz, Brenna A            13 MSC-MR               2:22.55                   
 22 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      2:22.56                   
 23 Mannix, Gina A            14 GAEL-MR              2:22.80                   
 
Event 84  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:52.69   3/13/2003 Shane R.Tusup, TS-MR                       
                1:52.29  JRN
                1:52.29  ZMAX
                1:54.79  NCSA
                1:57.59  T16
                1:59.39  SECT
                2:07.99  METS
                2:17.19  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Catano, AL                14 IA-MR                2:01.52    2:00.09 METS   
                  27.86       57.85 (29.99)     1:28.86 (31.01)     2:00.09 (31.23)
  2 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      2:04.17    2:01.80 METS   
                  28.92       59.61 (30.69)     1:31.07 (31.46)     2:01.80 (30.73)
  3 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:02.22    2:01.99 METS   
                  29.05     1:00.04 (30.99)     1:31.60 (31.56)     2:01.99 (30.39)
  4 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:07.79    2:06.20 METS   
                  29.29     1:00.75 (31.46)     1:33.42 (32.67)     2:06.20 (32.78)
  5 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              2:10.57    2:09.76 ZQ     
                  29.78     1:02.30 (32.52)     1:36.17 (33.87)     2:09.76 (33.59)
  6 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          2:10.43    2:10.37 ZQ     
                  30.68     1:03.70 (33.02)     1:37.17 (33.47)     2:10.37 (33.20)
  7 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:14.49    2:12.29 ZQ     
                  30.14     1:03.45 (33.31)     1:38.73 (35.28)     2:12.29 (33.56)
  8 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              2:12.47    2:13.71 ZQ     
                  31.27     1:04.49 (33.22)     1:39.23 (34.74)     2:13.71 (34.48)
Preliminaries
  7 Culver, Eric R            14 VAC-MR               2:10.67                   
  8 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:11.89                   
 10 Walsh, Kevin M            13 MWSC-MR              2:13.43                   
 11 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:13.60                   
 13 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:15.40                   
 14 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                2:15.77                   
 15 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:16.04                   
 16 Chmielowski, Maciej J     14 Agua Swim Team-MR    2:17.08                   
 17 Mangieri, Gregory J       14 Bgnw Marlins-MR      2:21.39                   
 
Event 85  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 58.89    5/1/1997 Corey Berg, MSC-MR                           
                59.09  NCSA
              1:01.09  SECT
              1:01.19  T16
              1:04.59  METS
              1:09.59  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:02.77    1:01.70 METS   
                  29.55     1:01.70 (32.15)                                        
  2 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          1:02.76    1:03.07 METS   
                  30.56     1:03.07 (32.51)                                        
  3 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  1:04.08    1:03.46 METS   
                  30.99     1:03.46 (32.47)                                        
  4 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:04.65    1:03.81 METS   
                  31.13     1:03.81 (32.68)                                        
  5 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      1:05.13    1:04.89 ZQ     
                  31.19     1:04.89 (33.70)                                        
  6 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      1:05.75    1:05.08 ZQ     
                  31.48     1:05.08 (33.60)                                        
  7 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      1:05.48    1:05.70 ZQ     
                  32.02     1:05.70 (33.68)                                        
  8 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:06.05    1:06.31 ZQ     
                  32.16     1:06.31 (34.15)                                        
Preliminaries
  9 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                1:06.36                   
 10 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:06.94                   
 11 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            1:07.18                   
 12 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              1:07.20                   
 13 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              1:07.28                   
 14 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              1:07.37                   
 15 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR    1:07.74                   
 16 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:08.04                   
 17 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              1:08.97                   
 18 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:09.02                   
 19 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:09.28                   
 20 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:09.32                   
 21 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              1:09.42                   
 22 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR              1:09.58                   
 23 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR              1:09.83                   
 -- Sears, Nicole             12 Badger-MR                DQ                    
 
Event 86  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
                58.99  METS
                59.69  T16
              1:10.59  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:03.06    1:01.40 ZQ     
                  29.95     1:01.40 (31.45)                                        
  2 Lyons, Chris              12 Badger-MR            1:02.87    1:01.69 ZQ     
                  29.86     1:01.69 (31.83)                                        
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:03.61    1:02.86 ZQ     
                  30.40     1:02.86 (32.46)                                        
  4 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:03.56    1:02.93 ZQ     
                  30.86     1:02.93 (32.07)                                        
  5 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               1:04.64    1:03.29 ZQ     
                  30.81     1:03.29 (32.48)                                        
  6 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              1:04.45    1:04.50 ZQ     
                  31.05     1:04.50 (33.45)                                        
  7 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            1:05.28    1:04.62 ZQ     
                  31.39     1:04.62 (33.23)                                        
  8 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:04.52    1:06.61 ZQ     
                  32.45     1:06.61 (34.16)                                        
Preliminaries
  9 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:05.86                   
 10 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR    1:06.23                   
 11 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR          1:06.27                   
 12 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR              1:06.74                   
 13 Kolesnik, George          12 Basc-MR              1:06.77                   
 14 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:07.58                   
 15 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               1:07.68                   
 16 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:09.13                   
 17 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:09.41                   
 18 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:09.68                   
 19 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               1:09.72                   
 20 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:09.86                   
 21 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:10.18                   
 22 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:11.22                   
 23 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          1:11.63                   
 24 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:12.44                   
 25 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            1:14.36                   
 -- Carr, Charlie M           12 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
 
Event 87  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 49.68    3/9/2006 Julia E. Smit, TVSC-MR                       
                51.89  JRN
                51.89  ZMAX
                52.89  NCSA
                54.79  SECT
                56.59  ZQ
                56.69  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Petty, Lanae R            16 VAC-MR                 54.37      54.07 SECT   
                  26.15       54.07 (27.92)                                        
  2 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR                54.62      54.43 SECT   
                  26.21       54.43 (28.22)                                        
  3 Levine, Kimberly A        17 MSC-MR                 55.16      54.55 SECT   
                  26.69       54.55 (27.86)                                        
  4 Huff, Alissa M            17 Badger-MR              54.87      54.60 SECT   
                  26.51       54.60 (28.09)                                        
  5 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR                 55.22      54.97 ZQ     
                  26.53       54.97 (28.44)                                        
  6 Hoover, Mary C            15 Badger-MR              56.34      56.31 ZQ     
                  26.88       56.31 (29.43)                                        
  7 Chan, Catherine E         17 Big Blue-MR            57.29      56.82        
                  26.68       56.82 (30.14)                                        
  8 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR      57.12      57.36        
                  27.51       57.36 (29.85)                                        
Preliminaries
  6 Janowski, Mary            15 LIAC-MR                55.94                   
 10 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR      58.48                   
 11 Shepherd, Christine M     16 WSSC-MR                59.08                   
 
Event 88  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 45.01   4/30/1983 Doug Boyd, BSC-MR                            
                46.49  JRN
                46.49  ZMAX
                47.09  NCSA
                48.99  SECT
                51.39  ZQ
                51.59  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR                48.72      48.41 SECT   
                  23.33       48.41 (25.08)                                        
  2 Boccio, Dominick H        16 Farmingdale-MR         50.29      49.14 ZQ     
                  24.00       49.14 (25.14)                                        
  3 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      49.79      49.73 ZQ     
                  23.63       49.73 (26.10)                                        
  4 Robertson, Brian J        16 Sachem-MR              50.31      50.65 ZQ     
                  24.46       50.65 (26.19)                                        
  5 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR           50.69      50.80 ZQ     
                  24.51       50.80 (26.29)                                        
  6 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR      50.45      51.04 ZQ     
                  23.91       51.04 (27.13)                                        
  7 Anderson, Mark C          16 MSC-MR                 50.37      51.26 ZQ     
                  24.62       51.26 (26.64)                                        
  8 Duch, Jack                15 RedTails-MR            51.57      51.71        
                  24.80       51.71 (26.91)                                        
Preliminaries
  5 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                  50.37                   
 10 Brown, Kamau R            16 NFS-MR                 51.68                   
 11 Sato, Ray R               17 GAEL-MR                52.13                   
 12 Terzano, Zac              17 LIAC-MR                52.14                   
 13 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR      52.58                   
 14 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR    52.92                   
 15 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR      53.79                   
 
Event 89  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 51.33   2/16/2006 Alex Forrester, BAD-MR                       
                51.89  JRN
                51.89  ZMAX
                52.29  T16
                52.89  NCSA
                54.79  SECT
                56.69  METS
                57.59  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Giberson, Sara            13 Basc-MR                54.28      54.12 SECT   
                  25.93       54.12 (28.19)                                        
  2 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR                55.72      55.21 METS   
                  25.94       55.21 (29.27)                                        
  3 Glenday, Heather M        13 IA-MR                  55.74      55.63 METS   
                  26.36       55.63 (29.27)                                        
  4 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR                56.09      55.99 METS   
                  26.92       55.99 (29.07)                                        
  5 D'Angelo, Torrey E        14 TVSC-MR                56.02      56.06 METS   
                  26.86       56.06 (29.20)                                        
  6 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR                56.26      56.63 METS   
                  27.14       56.63 (29.49)                                        
  7 Jones, Shannon E          13 Badger-MR              57.15      56.90 ZQ     
                  27.66       56.90 (29.24)                                        
  8 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR                 56.13      56.98 ZQ     
                  27.21       56.98 (29.77)                                        
Preliminaries
  8 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR        56.92                   
  9 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR        57.01                   
 11 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR         57.20                   
 12 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR                57.25                   
 13 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR            57.63                   
 14 Nugent, Susan A           14 OWA-MR                 57.64                   
 
Event 90  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 47.43    3/7/2002 Norman Scott, BAD-MR                         
                46.49  JRN
                46.49  ZMAX
                47.09  NCSA
                48.69  T16
                48.99  SECT
                51.59  METS
                54.29  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR              50.73      49.62 METS   
                  24.09       49.62 (25.53)                                        
  2 Catano, AL                14 IA-MR                  50.03      49.75 METS   
                  23.98       49.75 (25.77)                                        
  3 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 50.57      50.04 METS   
                  24.36       50.04 (25.68)                                        
  4 Burud, Michael A          13 Ndac-MR                50.29      50.07 METS   
                  24.33       50.07 (25.74)                                        
  5 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR           52.55      52.02 ZQ     
                  25.12       52.02 (26.90)                                        
  6 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                52.46      52.21 ZQ     
                  24.83       52.21 (27.38)                                        
  7 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR        51.66      52.34 ZQ     
                  25.39       52.34 (26.95)                                        
  8 Culver, Eric R            14 VAC-MR                 52.00      53.29 ZQ     
                  25.68       53.29 (27.61)                                        
Preliminaries
  9 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR            52.64                   
 10 Johnstone, Sean O         14 UN-MR                  52.73                   
 11 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR                53.49                   
 12 Cremer, Christian H       14 IA-MR                  53.71                   
 13 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                53.72                   
 14 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR        53.99                   
 15 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR    54.57                   
 
Event 91  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 24.59    3/9/2006 Lia M. Neal, AGUA-MR                         
                24.59  NCSA
                25.19  T16
                25.39  SECT
                26.19  METS
                27.89  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      24.83      24.61 T16    
  2 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                  25.83      25.46 METS   
  3 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR        26.10      25.96 METS   
  4 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      26.62      26.66 ZQ     
  5 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            26.89      26.77 ZQ     
  6 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR                26.95      27.00 ZQ     
  7 Francomano, Ashley        12 Basc-MR                27.12      27.43 ZQ     
  8 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR                 27.02      27.54 ZQ     
Preliminaries
  9 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            27.13                   
 10 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR                27.24                   
 11 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                27.25                   
 12 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                27.32                   
 13 Chan, Olivia              11 UN-MR                  27.48                   
 14 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR        27.49                   
 15 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      27.74                   
 16 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR                27.75                   
 17 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR      27.84                   
 18 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      28.16                   
 
Event 92  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                23.59  METS
                24.29  T16
                27.59  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Yang, Patrick             11 LIAC-MR                24.56      24.45 ZQ     
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           24.82      24.72 ZQ     
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    25.61      25.57 ZQ     
  4 Kolesnik, George          12 Basc-MR                25.74      25.59 ZQ     
  5 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    26.17      26.22 ZQ     
  6 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR              26.42      26.44 ZQ     
  7 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      26.26      26.54 ZQ     
  8 Bryan, Kareem N           12 NFS-MR                 26.18      26.67 ZQ     
Preliminaries
  9 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR              26.60                   
 10 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR                26.63                   
 11 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR           26.65                   
 12 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR        26.90                   
 13 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 26.92                   
 14 MO, Samuel                11 Twisters-MR            27.01                   
 15 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            27.11                   
 16 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR      27.19                   
 17 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR    27.37                   
 18 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           27.39                   
 19 Alton, Shane              12 LBA-MR                 27.46                   
 20 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            27.55                   
 21 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR      28.15                   
 
Event 93  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:00.51   4/30/1981 Mary Hurrell, BSSC-MR                      
                2:05.09  JRN
                2:05.09  ZMAX
                2:07.39  NCSA
                2:13.49  SECT
                2:19.99  METS
                2:20.49  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:10.43    2:09.48 SECT   
                  28.85     1:01.42 (32.57)     1:35.23 (33.81)     2:09.48 (34.25)
  2 Chiapetta, Emma A         16 Badger-MR            2:12.33    2:11.93 SECT   
                  29.38     1:02.47 (33.09)     1:37.06 (34.59)     2:11.93 (34.87)
  3 Siano, Alyssa M           16 LIAC-MR              2:12.59    2:12.49 SECT   
                  29.88     1:02.94 (33.06)     1:37.03 (34.09)     2:12.49 (35.46)
  4 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               2:17.08    2:15.32 METS   
                  30.79     1:05.38 (34.59)     1:40.58 (35.20)     2:15.32 (34.74)
  5 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         2:16.17    2:16.60 METS   
                  30.06     1:04.47 (34.41)     1:39.83 (35.36)     2:16.60 (36.77)
  6 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              2:16.78    2:16.84 METS   
                  30.74     1:04.68 (33.94)     1:40.25 (35.57)     2:16.84 (36.59)
  7 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              2:20.47    2:21.44        
                  30.08     1:05.43 (35.35)     1:42.75 (37.32)     2:21.44 (38.69)
Preliminaries
  4 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:15.14                   
  8 Kemp, Victoria L          18 MSC-MR               2:18.73                   
 
Event 94  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:47.98   4/30/1983 John Hoffman, BSC-MR                       
                1:53.19  JRN
                1:53.19  ZMAX
                1:54.89  NCSA
                2:01.49  SECT
                2:11.99  METS
                2:17.69  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR               2:02.91    1:59.91 SECT   
                  26.30       56.92 (30.62)     1:28.28 (31.36)     1:59.91 (31.63)
  2 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              2:02.50    2:01.27 SECT   
                  26.87       57.18 (30.31)     1:28.75 (31.57)     2:01.27 (32.52)
  3 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                2:04.23    2:01.47 SECT   
                  26.96       57.44 (30.48)     1:28.68 (31.24)     2:01.47 (32.79)
  4 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR              2:03.30    2:02.91 METS   
                  27.90       58.95 (31.05)     1:30.58 (31.63)     2:02.91 (32.33)
  5 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:05.42    2:06.46 METS   
                  28.04     1:00.10 (32.06)     1:33.31 (33.21)     2:06.46 (33.15)
  6 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              2:08.52    2:09.76 METS   
                  28.44     1:00.11 (31.67)     1:33.93 (33.82)     2:09.76 (35.83)
  7 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR      2:07.64    2:10.83 METS   
                  26.85       59.16 (32.31)     1:34.09 (34.93)     2:10.83 (36.74)
  8 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         2:09.02    2:11.90 METS   
                  28.96     1:02.25 (33.29)     1:37.07 (34.82)     2:11.90 (34.83)
Preliminaries
  5 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR    2:05.32                   
 10 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR    2:11.91                   
 11 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               2:13.09                   
 12 Outcault, Andrew J        17 HAA-MR               2:13.27                   
 13 DaSilva, Jonathan R       15 TVSC-MR              2:14.23                   
 14 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               2:14.30                   
 15 Lazar, Joseph A           16 UN-MR                2:15.32                   
 16 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  2:17.37                   
 17 Master, Deep R            17 LIAC-MR              2:18.06                   
 18 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    2:18.37                   
 
Event 95  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 2:01.63    3/9/2006 Alex Forrester, BAD-MR                     
                2:05.09  JRN
                2:05.09  ZMAX
                2:06.59  T16
                2:07.39  NCSA
                2:13.49  SECT
                2:19.99  METS
                2:25.79  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              2:18.02    2:11.95 SECT   
                  30.35     1:03.62 (33.27)     1:37.62 (34.00)     2:11.95 (34.33)
  2 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              2:17.73    2:14.03 METS   
                  28.78     1:02.25 (33.47)     1:38.27 (36.02)     2:14.03 (35.76)
  3 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               2:17.06    2:14.12 METS   
                  30.67     1:04.24 (33.57)     1:39.14 (34.90)     2:14.12 (34.98)
  4 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:17.32    2:16.82 METS   
                  30.26     1:04.54 (34.28)     1:40.07 (35.53)     2:16.82 (36.75)
  5 Gibbons, Alanna           14 Basc-MR              2:18.79    2:19.41 METS   
                  31.01     1:05.52 (34.51)     1:41.71 (36.19)     2:19.41 (37.70)
  6 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            2:20.56    2:20.38 ZQ     
                  31.12     1:06.32 (35.20)     1:43.08 (36.76)     2:20.38 (37.30)
  7 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              2:23.49    2:24.27 ZQ     
                  31.72     1:08.44 (36.72)     1:46.84 (38.40)     2:24.27 (37.43)
  8 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         2:20.19    2:25.28 ZQ     
                  32.60     1:08.90 (36.30)     1:47.26 (38.36)     2:25.28 (38.02)
Preliminaries
  1 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:15.57                   
  6 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               2:18.15                   
 11 Gerrity, Sara Day         14 LBA-MR               2:23.51                   
 12 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:23.95                   
 13 McCartney, Theresa C      13 Big Blue-MR          2:24.07                   
 14 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:24.08                   
 15 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              2:25.02                   
 16 Mannix, Gina A            14 GAEL-MR              2:26.16                   
 17 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              2:28.24                   
 18 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            2:28.67                   
 
Event 96  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:54.29   12/9/2005 Thomas J. Luchsinger, TVSC-MR              
                1:53.19  JRN
                1:53.19  ZMAX
                1:54.89  NCSA
                1:57.99  T16
                2:01.49  SECT
                2:11.99  METS
                2:27.69  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Culver, Eric R            14 VAC-MR               2:05.71    2:02.18 METS   
                  26.74       57.47 (30.73)     1:29.95 (32.48)     2:02.18 (32.23)
  2 Catano, AL                14 IA-MR                2:04.90    2:03.75 METS   
                  27.39       58.36 (30.97)     1:30.25 (31.89)     2:03.75 (33.50)
  3 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              2:06.73    2:05.01 METS   
                  27.94       59.08 (31.14)     1:31.48 (32.40)     2:05.01 (33.53)
  4 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              2:14.79    2:11.24 METS   
                  28.18     1:01.02 (32.84)     1:35.46 (34.44)     2:11.24 (35.78)
  5 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:07.98    2:12.02 ZQ     
                  28.69     1:01.49 (32.80)     1:36.15 (34.66)     2:12.02 (35.87)
  6 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          2:14.46    2:12.17 ZQ     
                  28.86     1:02.07 (33.21)     1:36.86 (34.79)     2:12.17 (35.31)
  7 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:14.00    2:12.74 ZQ     
                  28.97     1:02.06 (33.09)     1:36.73 (34.67)     2:12.74 (36.01)
  8 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR              2:15.55    2:20.48 ZQ     
                  29.87     1:04.03 (34.16)     1:40.49 (36.46)     2:20.48 (39.99)
Preliminaries
  5 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:11.23                   
  9 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               2:15.14                   
 11 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:15.63                   
 12 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:16.59                   
 13 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              2:17.90                   
 14 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                2:18.14                   
 15 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              2:19.46                   
 16 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR              2:19.84                   
 17 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              2:21.01                   
 18 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR      2:21.93                   
 19 Aberle, William A         14 TVSC-MR              2:23.93                   
 20 Cremer, Christian H       14 IA-MR                2:26.68                   
 21 Leibel, Danny             13 TRS-MR               2:27.03                   
 22 Kingston, Yohancey        14 NFS-MR               2:29.13                   
 23 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:29.38                   
 24 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:30.15                   
 
Event 97  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 57.87    5/1/1991 Margo Diamond, GAK-MR                        
                58.49  NCSA
              1:00.09  SECT
              1:00.39  T16
              1:03.59  METS
              1:08.69  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      1:03.18    1:02.04 METS   
                  28.94     1:02.04 (33.10)                                        
  2 Simonetti, Christina F    12 UN-MR                1:06.04    1:02.78 METS   
                  29.25     1:02.78 (33.53)                                        
  3 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:03.84    1:03.33 METS   
                  29.95     1:03.33 (33.38)                                        
  4 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:04.98    1:04.15 ZQ     
                  29.78     1:04.15 (34.37)                                        
  5 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:05.47    1:04.92 ZQ     
                  30.63     1:04.92 (34.29)                                        
  6 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      1:05.48    1:04.95 ZQ     
                  30.25     1:04.95 (34.70)                                        
  7 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      1:05.36    1:04.97 ZQ     
                  30.15     1:04.97 (34.82)                                        
  8 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:06.16    1:05.49 ZQ     
                  31.04     1:05.49 (34.45)                                        
Preliminaries
  9 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               1:06.45                   
 10 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      1:06.61                   
 11 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:07.05                   
 12 Chan, Olivia              11 UN-MR                1:07.27                   
 13 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR    1:07.62                   
 14 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:07.66                   
 15 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:07.76                   
 16 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:08.49                   
 
Event 98  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 56.20    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                51.89  NCSA
                54.09  SECT
                57.09  METS
                58.79  T16
              1:12.79  ZQ
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              1:02.22    1:00.96 ZQ     
                  28.53     1:00.96 (32.43)                                        
  2 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:03.80    1:03.31 ZQ     
                  29.00     1:03.31 (34.31)                                        
  3 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:03.66    1:03.33 ZQ     
                  29.40     1:03.33 (33.93)                                        
  4 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:04.53    1:03.48 ZQ     
                  30.91     1:03.48 (32.57)                                        
  5 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:05.85    1:04.46 ZQ     
                  29.92     1:04.46 (34.54)                                        
  6 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          1:05.40    1:04.81 ZQ     
                  29.99     1:04.81 (34.82)                                        
  7 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               1:05.65    1:05.48 ZQ     
                  30.72     1:05.48 (34.76)                                        
  8 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               1:06.04    1:06.47 ZQ     
                  30.76     1:06.47 (35.71)                                        
Preliminaries
  9 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:06.63                   
 10 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            1:06.74                   
 11 McIlvain, Patrick P       12 CSC-MR               1:07.08                   
 12 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      1:07.19                   
 13 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR    1:07.37                   
 14 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:07.54                   
 15 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:07.67                   
 16 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               1:07.80                   
 17 Carr, Charlie M           12 Bgnw Marlins-MR      1:08.05                   
 18 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    1:08.44                   
 19 Schaub, Bryan T           12 Cond-MR              1:08.90                   
 20 Catarinacchio, Vincent    12 GAEL-MR              1:09.30                   
 21 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:09.40                   
 22 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.44                   
 23 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      1:09.61                   
 24 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:09.78                   
 25 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:09.99                   
 26 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         1:10.00                   
 27 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               1:10.12                   
 28 KE, Richard M             11 LIAC-MR              1:10.25                   
 29 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            1:10.49                   
 30 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR          1:10.50                   
 31 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:10.53                   
 32 Leahey, Ryan              12 LBA-MR               1:10.61                   
 33 Bryan, Kareem N           12 NFS-MR               1:10.70                   
 34 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              1:10.94                   
 35 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:11.02                   
 36 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  1:11.18                   
 37 Murphy, Robert            11 CSC-MR               1:11.30                   
 38 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR      1:11.88                   
 39 Krosser, Jared M          11 Bgnw Marlins-MR      1:11.91                   
 40 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:12.44                   
 41 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         1:12.66                   
 42 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          1:13.11                   
 43 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              1:15.81                   
 
Event 99  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:03.34   3/18/2005 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:07.99  T16
                1:19.39  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:11.04    1:10.67 ZQ     
                  34.76     1:10.67 (35.91)                                        
  2 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            1:11.60    1:11.02 ZQ     
                  35.10     1:11.02 (35.92)                                        
  3 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              1:12.39    1:11.54 ZQ     
                  34.81     1:11.54 (36.73)                                        
  4 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:13.31    1:12.15 ZQ     
                  34.49     1:12.15 (37.66)                                        
  5 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:14.33    1:12.57 ZQ     
                  34.56     1:12.57 (38.01)                                        
  6 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:14.80    1:13.09 ZQ     
                  35.22     1:13.09 (37.87)                                        
  7 Hovey, Emily K            10 NBS-MR               1:18.80    1:13.48 ZQ     
  8 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:17.06    1:14.42 ZQ     
                  36.11     1:14.42 (38.31)                                        
  9 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:15.88    1:14.83 ZQ     
                  36.02     1:14.83 (38.81)                                        
 10 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:14.77    1:15.09 ZQ     
                  36.28     1:15.09 (38.81)                                        
 11 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         1:17.95    1:15.68 ZQ     
                  37.12     1:15.68 (38.56)                                        
 12 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:15.03    1:15.84 ZQ     
                  37.34     1:15.84 (38.50)                                        
 13 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR              1:16.92    1:16.12 ZQ     
                  37.46     1:16.12 (38.66)                                        
 14 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR              1:17.62    1:16.57 ZQ     
                  37.56     1:16.57 (39.01)                                        
 15 Blackman, Lindsey S       10 VAC-MR               1:18.89    1:16.65 ZQ     
 16 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:18.18    1:16.89 ZQ     
                  37.06     1:16.89 (39.83)                                        
 17 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR              1:18.76    1:17.05 ZQ     
                  36.98     1:17.05 (40.07)                                        
 18 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:16.06    1:17.16 ZQ     
                  37.61     1:17.16 (39.55)                                        
 19 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:17.58    1:18.57 ZQ     
                  38.06     1:18.57 (40.51)                                        
 20 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR         1:18.41    1:18.89 ZQ     
                  38.30     1:18.89 (40.59)                                        
 21 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  1:17.81    1:19.21 ZQ     
 22 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR         1:19.17    1:19.89        
                  38.61     1:19.89 (41.28)                                        
 23 Danin, Kylie L             9 WISC-MR              1:19.28    1:20.15        
                  38.30     1:20.15 (41.85)                                        
 
Event 100  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
       Metro: # 1:04.00    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:08.19  T16
                1:19.39  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:11.39    1:10.02 ZQ     
                  34.12     1:10.02 (35.90)                                        
  2 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            1:12.58    1:10.68 ZQ     
                  34.55     1:10.68 (36.13)                                        
  3 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:11.89    1:11.18 ZQ     
                  34.78     1:11.18 (36.40)                                        
  4 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               1:15.66    1:13.71 ZQ     
  5 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:16.23    1:14.60 ZQ     
                  36.64     1:14.60 (37.96)                                        
  6 Mu, Nicholas               9 UN-MR                1:15.64    1:14.98 ZQ     
                  35.92     1:14.98 (39.06)                                        
  7 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:17.73    1:15.73 ZQ     
                  37.14     1:15.73 (38.59)                                        
  8 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    1:16.97    1:15.87 ZQ     
                  37.34     1:15.87 (38.53)                                        
  9 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:14.07    1:15.91 ZQ     
                  37.10     1:15.91 (38.81)                                        
 10 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            1:16.08    1:16.06 ZQ     
                  36.69     1:16.06 (39.37)                                        
 11 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:13.94    1:16.20 ZQ     
                  37.41     1:16.20 (38.79)                                        
 12 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:16.75    1:16.40 ZQ     
                  37.90     1:16.40 (38.50)                                        
 13 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              1:17.96    1:16.62 ZQ     
                  37.70     1:16.62 (38.92)                                        
 14 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      1:17.85    1:18.23 ZQ     
                  37.99     1:18.23 (40.24)                                        
 15 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:18.70    1:20.22        
                  39.43     1:20.22 (40.79)                                        
 16 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:17.90    1:21.34        
                  40.06     1:21.34 (41.28)                                        
 
Event 101  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 24.90   12/8/2005 Lia M. Neal, AGUA-MR                         
                27.49  T16
                30.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            28.72      28.42 ZQ     
  2 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           29.47      28.87 ZQ     
  3 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR        28.68      28.91 ZQ     
  4 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR                 29.43      28.96 ZQ     
  4 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           29.92      28.96 ZQ     
  6 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR      30.16      29.20 ZQ     
  7 Riggio, Gina M            10 Farmingdale-MR         29.73      29.23 ZQ     
  8 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            29.67      29.80 ZQ     
  9 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR                30.10      30.22 ZQ     
 10 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      30.64      30.45 ZQ     
 11 Blackman, Lindsey S       10 VAC-MR                 30.56      30.53 ZQ     
 12 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            30.60      30.57 ZQ     
 13 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR        30.85      30.58 ZQ     
 14 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                30.93      30.60 ZQ     
 15 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR                30.92      30.67 ZQ     
 16 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        30.83      30.90 ZQ     
 17 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR              30.44      31.05        
 18 Evans, Kate B              9 Badger-MR              30.79      31.21        
 19 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR           30.92      31.27        
 20 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            30.29      31.39        
 21 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                30.36      31.50        
 22 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 30.44      33.46        
 
Event 102  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
       Metro: # 26.14    5/1/1983 Rodney VanTassell, NBS-MR                    
                27.29  T16
                31.49  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           28.52      27.98 ZQ     
  2 Rosen, Alex J             10 Badger-MR              28.54      28.02 ZQ     
  3 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR        28.54      28.61 ZQ     
  4 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 30.33      29.21 ZQ     
  5 Barry, Charles C          10 Badger-MR              30.50      29.75 ZQ     
  6 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        29.36      29.93 ZQ     
  7 Macaluso, Christian J     10 Silver Streaks-MR      31.48      30.07 ZQ     
  8 Pu, Austin                10 Twisters-MR            30.32      30.13 ZQ     
  9 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                29.69      30.19 ZQ     
 10 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR                30.15      30.46 ZQ     
 11 Cashin, Michael J         10 LBA-MR                 31.49      30.47 ZQ     
 12 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              31.30      30.50 ZQ     
 13 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR        29.81      30.56 ZQ     
 14 Hogan, Colin J            10 Badger-MR              30.73      30.89 ZQ     
 15 Bishop, Billy D           10 GAEL-MR                30.93      30.91 ZQ     
 16 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR      31.06      30.92 ZQ     
 17 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR                31.32      30.94 ZQ     
 18 MO, Daniel                10 Twisters-MR            30.37      30.97 ZQ     
 18 Mu, Nicholas               9 UN-MR                  31.43      30.97 ZQ     
 20 Torres, Juan A            10 YFD-MR                 30.72      31.00 ZQ     
 21 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR                31.32      31.03 ZQ     
 22 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR                31.41      31.29 ZQ     
 23 Giraldo, Andrew           10 TRS-MR                 31.10      31.47 ZQ     
 24 Koo, Brandon H             9 OWA-MR                 31.49      32.09        
 
Event 103  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:03.53  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                   
                1:07.69  T16
                1:21.99  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:16.39    1:09.99 ZQ     
                  33.16     1:09.99 (36.83)                                        
  2 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:14.58    1:11.84 ZQ     
                  33.62     1:11.84 (38.22)                                        
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    1:16.31    1:12.48 ZQ     
                  34.27     1:12.48 (38.21)                                        
  4 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:12.12    1:12.91 ZQ     
                  33.97     1:12.91 (38.94)                                        
  5 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:15.81    1:13.77 ZQ     
                  34.67     1:13.77 (39.10)                                        
  6 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:13.77    1:14.06 ZQ     
                  33.49     1:14.06 (40.57)                                        
  7 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:18.72    1:16.14 ZQ     
                  35.16     1:16.14 (40.98)                                        
  8 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              1:18.81    1:16.51 ZQ     
                  35.03     1:16.51 (41.48)                                        
  9 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:21.80    1:16.88 ZQ     
                  36.89     1:16.88 (39.99)                                        
 10 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:18.92    1:17.26 ZQ     
                  35.88     1:17.26 (41.38)                                        
 11 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:19.49    1:18.50 ZQ     
                  36.05     1:18.50 (42.45)                                        
 12 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:18.64    1:19.04 ZQ     
                  35.78     1:19.04 (43.26)                                        
 13 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:19.05    1:20.08 ZQ     
                  36.07     1:20.08 (44.01)                                        
 14 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         1:16.74    1:20.10 ZQ     
                  37.40     1:20.10 (42.70)                                        
 15 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR      1:21.59    1:20.47 ZQ     
                  38.01     1:20.47 (42.46)                                        
 16 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:21.24    1:25.29        
                  39.00     1:25.29 (46.29)                                        
 
Event 104  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
       Metro: # 1:02.83    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:07.09  T16
                1:26.69  ZQ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:14.17    1:12.17 ZQ     
                  35.34     1:12.17 (36.83)                                        
  2 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:19.46    1:13.54 ZQ     
                  35.01     1:13.54 (38.53)                                        
  3 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:15.43    1:14.38 ZQ     
                  35.05     1:14.38 (39.33)                                        
  4 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    1:19.70    1:14.99 ZQ     
                  36.06     1:14.99 (38.93)                                        
  5 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:18.60    1:15.16 ZQ     
                  36.47     1:15.16 (38.69)                                        
  6 Lobien, Brent A           10 Bgnw Marlins-MR      1:17.63    1:15.51 ZQ     
                  35.84     1:15.51 (39.67)                                        
  7 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:15.84    1:16.16 ZQ     
                  35.32     1:16.16 (40.84)                                        
  8 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:19.67    1:16.54 ZQ     
                  35.02     1:16.54 (41.52)                                        
  9 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:15.96    1:18.59 ZQ     
                  37.09     1:18.59 (41.50)                                        
 10 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:16.02    1:19.04 ZQ     
                  37.16     1:19.04 (41.88)                                        
 11 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:21.74    1:19.16 ZQ     
                  37.82     1:19.16 (41.34)                                        
 12 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            1:19.27    1:19.50 ZQ     
                  36.41     1:19.50 (43.09)                                        
 13 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:20.57    1:19.61 ZQ     
                  36.04     1:19.61 (43.57)                                        
 14 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:25.12    1:19.79 ZQ     
                  36.07     1:19.79 (43.72)                                        
 15 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      1:23.33    1:20.33 ZQ     
                  36.73     1:20.33 (43.60)                                        
 16 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            1:18.81    1:20.49 ZQ     
                  35.66     1:20.49 (44.83)                                        
 17 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:25.98    1:21.02 ZQ     
                  36.07     1:21.02 (44.95)                                        
 18 Baudinet, Michael         10 SMC-MR               1:19.63    1:21.76 ZQ     
                  38.06     1:21.76 (43.70)                                        
 19 Mu, Nicholas               9 UN-MR                1:23.51    1:22.79 ZQ     
                  39.68     1:22.79 (43.11)                                        
 20 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:18.51    1:22.89 ZQ     
                  37.33     1:22.89 (45.56)                                        
 21 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:26.65    1:23.30 ZQ     
                  39.01     1:23.30 (44.29)                                        
 22 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:21.81    1:23.52 ZQ     
                  37.31     1:23.52 (46.21)                                        
 23 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:23.64    1:24.20 ZQ     
                  36.71     1:24.20 (47.49)                                        
 24 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:25.45    1:25.24 ZQ     
                  39.13     1:25.24 (46.11)                                        
 25 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:25.55    1:26.91        
                  39.34     1:26.91 (47.57)                                        

Brought to you by Computer Aide, Inc.