2006 MR Junior Olympics SC - 2/24/2006 to 2/26/2006              
                              Sanction #: 060203                               

 
Event 1  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:42.72   2/24/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
       Metro: M 4:36.15  11/24/2000 Julia Smit, TVSC-MR                        
                4:23.79  NAT
                4:25.29  JRN
                4:25.39  N-18
                4:27.79  USO
                4:33.09  NCSA
                4:39.99  SECT
                5:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          4:41.85    4:42.72#JO     
                  30.26     1:05.39 (35.13)     1:41.83 (36.44)     2:17.82 (35.99)
        2:56.54 (38.72)     3:35.58 (39.04)     4:09.28 (33.70)     4:42.72 (33.44)
  2 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      5:04.27    4:55.80 JO     
                  30.98     1:07.11 (36.13)     1:46.77 (39.66)     2:25.19 (38.42)
        3:06.15 (40.96)     3:48.06 (41.91)     4:23.29 (35.23)     4:55.80 (32.51)
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  5:00.67    4:55.87 JO     
                  32.37     1:08.65 (36.28)     1:46.26 (37.61)     2:23.85 (37.59)
        3:06.35 (42.50)     3:49.38 (43.03)     4:23.03 (33.65)     4:55.87 (32.84)
  4 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            4:57.70    4:56.22 JO     
                  31.10     1:06.39 (35.29)     1:43.85 (37.46)     2:21.69 (37.84)
        3:05.74 (44.05)     3:49.62 (43.88)     4:23.45 (33.83)     4:56.22 (32.77)
  5 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          5:13.03    5:03.36 JO     
                  31.77     1:08.79 (37.02)     1:45.04 (36.25)     2:21.68 (36.64)
        3:07.22 (45.54)     3:52.44 (45.22)     4:27.95 (35.51)     5:03.36 (35.41)
  6 Hain, Karina A            12 FLY-MR               5:09.16    5:05.30 JO     
                  30.17     1:07.06 (36.89)     1:45.89 (38.83)     2:23.27 (37.38)
        3:08.31 (45.04)     3:54.70 (46.39)     4:30.85 (36.15)     5:05.30 (34.45)
  7 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  5:07.75    5:06.61 JO     
                  33.79     1:12.86 (39.07)     1:50.02 (37.16)     2:25.98 (35.96)
        3:10.10 (44.12)     3:53.61 (43.51)     4:31.21 (37.60)     5:06.61 (35.40)
  8 Henry, Emily              12 VAC-MR               5:17.85    5:07.64 JO     
                  31.30     1:07.80 (36.50)     1:48.12 (40.32)     2:28.44 (40.32)
        3:09.20 (40.76)     3:53.39 (44.19)     4:30.68 (37.29)     5:07.64 (36.96)
  9 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      5:18.98    5:09.29 JO     
                  32.94     1:11.28 (38.34)     1:49.25 (37.97)     2:27.54 (38.29)
        3:12.68 (45.14)     3:58.85 (46.17)     4:34.42 (35.57)     5:09.29 (34.87)
 10 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          5:11.92    5:12.14 JO     
                  34.22     1:13.82 (39.60)     1:52.67 (38.85)     2:30.76 (38.09)
        3:16.00 (45.24)     4:02.29 (46.29)     4:37.85 (35.56)     5:12.14 (34.29)
 11 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              5:13.04    5:13.23 JO     
                  35.51     1:15.86 (40.35)     1:54.45 (38.59)     2:34.92 (40.47)
        3:19.51 (44.59)     4:05.37 (45.86)     4:40.58 (35.21)     5:13.23 (32.65)
 12 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              5:24.72    5:14.90 JO     
                  32.99     1:11.19 (38.20)     1:49.99 (38.80)     2:28.43 (38.44)
        3:13.66 (45.23)     4:02.46 (48.80)     4:39.20 (36.74)     5:14.90 (35.70)
 13 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR              5:14.66    5:16.69 JO     
                  32.90     1:12.60 (39.70)     1:54.35 (41.75)     2:35.10 (40.75)
        3:21.11 (46.01)     4:07.38 (46.27)     4:42.99 (35.61)     5:16.69 (33.70)
 14 McGuire, Christine        12 Badger-MR            5:14.29    5:16.76 JO     
                  33.32     1:12.35 (39.03)     1:51.38 (39.03)     2:30.32 (38.94)
        3:18.63 (48.31)     4:06.50 (47.87)     4:41.90 (35.40)     5:16.76 (34.86)
 15 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    5:20.31    5:17.11 JO     
                  32.90     1:12.02 (39.12)     1:52.45 (40.43)     2:32.32 (39.87)
        3:17.78 (45.46)     4:03.93 (46.15)     4:41.20 (37.27)     5:17.11 (35.91)
 16 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              5:16.52    5:23.90 JO     
                  35.03     1:22.04 (47.01)     2:00.85 (38.81)     2:38.87 (38.02)
        3:26.38 (47.51)     4:12.99 (46.61)     4:49.46 (36.47)     5:23.90 (34.44)
 17 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              5:23.81    5:24.91 JO     
                  35.88     1:17.04 (41.16)     1:57.03 (39.99)     2:37.05 (40.02)
        3:25.41 (48.36)     4:16.18 (50.77)     4:51.67 (35.49)     5:24.91 (33.24)
 18 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    5:26.14    5:25.65 JO     
                  35.95     1:16.23 (40.28)     1:57.25 (41.02)     2:37.37 (40.12)
        3:23.92 (46.55)     4:11.46 (47.54)     4:48.48 (37.02)     5:25.65 (37.17)
 19 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               5:20.70    5:25.97 JO     
                                1:54.07 ( )                             2:37.32 ( )
        3:23.50 (46.18)     4:11.95 (48.45)     4:49.64 (37.69)     5:25.97 (36.33)
 20 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         5:23.15    5:27.40 JO     
                  33.55     1:14.01 (40.46)     1:54.05 (40.04)     2:34.18 (40.13)
        3:23.49 (49.31)     4:12.29 (48.80)     4:50.12 (37.83)     5:27.40 (37.28)
 21 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              5:19.49    5:28.56        
                  33.48     1:14.63 (41.15)     1:56.27 (41.64)     2:37.48 (41.21)
        3:22.96 (45.48)     4:10.48 (47.52)     4:49.84 (39.36)     5:28.56 (38.72)
 22 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              5:24.66    5:29.01        
                  33.49     1:15.07 (41.58)     1:56.50 (41.43)     2:36.62 (40.12)
        3:24.83 (48.21)     4:14.04 (49.21)     4:52.24 (38.20)     5:29.01 (36.77)
 23 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              5:25.30    5:30.10        
            3:30.86 ( )     4:16.55 (45.69)     4:54.23 (37.68)     5:30.10 (35.87)
 24 Francomano, Ashley        12 Basc-MR              5:15.21    5:33.22        
                  33.44     1:17.10 (43.66)     1:58.67 (41.57)     2:40.04 (41.37)
        3:28.94 (48.90)     4:19.44 (50.50)     4:57.86 (38.42)     5:33.22 (35.36)
 
Event 2  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:36.92   2/21/2004 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
       Metro: M 4:36.21  12/13/2001 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                3:58.19  NAT
                4:00.59  N-18
                4:00.99  USO
                4:02.49  JRN
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                5:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR  4:47.43    4:47.69 JO     
                  28.63     1:01.83 (33.20)     1:39.50 (37.67)     2:16.14 (36.64)
        2:58.41 (42.27)     3:43.01 (44.60)     4:15.84 (32.83)     4:47.69 (31.85)
  2 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               4:56.86    4:51.33 JO     
                  32.39     1:09.13 (36.74)     1:45.36 (36.23)     2:20.99 (35.63)
        3:02.91 (41.92)     3:45.20 (42.29)     4:18.91 (33.71)     4:51.33 (32.42)
  3 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         4:53.67    4:54.90 JO     
                  29.97     1:05.36 (35.39)     1:41.72 (36.36)     2:18.02 (36.30)
        3:02.12 (44.10)     3:47.17 (45.05)     4:21.29 (34.12)     4:54.90 (33.61)
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  4:57.93    4:56.65 JO     
                  31.08     1:06.67 (35.59)     1:44.69 (38.02)     2:22.51 (37.82)
        3:03.74 (41.23)     3:46.59 (42.85)     4:21.50 (34.91)     4:56.65 (35.15)
  5 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              5:01.35    4:57.66 JO     
                  30.80     1:08.09 (37.29)     1:46.41 (38.32)     2:24.69 (38.28)
        3:07.59 (42.90)     3:52.26 (44.67)     4:24.21 (31.95)     4:57.66 (33.45)
  6 Park, Jay S               12 LIAC-MR              4:58.67    4:59.12 JO     
                  32.35     1:09.21 (36.86)     1:47.66 (38.45)     2:25.06 (37.40)
        3:07.62 (42.56)     3:51.94 (44.32)     4:26.41 (34.47)     4:59.12 (32.71)
  7 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         5:07.35    4:59.97 JO     
                  32.62     1:11.35 (38.73)     1:48.81 (37.46)     2:26.02 (37.21)
        3:06.36 (40.34)     3:48.80 (42.44)     4:24.79 (35.99)     4:59.97 (35.18)
  8 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          5:08.26    5:00.10 JO     
                  31.10     1:07.47 (36.37)     1:45.42 (37.95)     2:22.88 (37.46)
        3:07.08 (44.20)     3:52.28 (45.20)     4:26.52 (34.24)     5:00.10 (33.58)
  9 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            5:09.96    5:05.16 JO     
                  33.47     1:14.64 (41.17)     1:52.89 (38.25)     2:30.50 (37.61)
        3:16.02 (45.52)     4:02.06 (46.04)     4:34.70 (32.64)     5:05.16 (30.46)
 10 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         5:13.59    5:05.19 JO     
                  32.48     1:11.49 (39.01)     1:50.98 (39.49)     2:30.54 (39.56)
        3:14.36 (43.82)     3:57.51 (43.15)     4:32.61 (35.10)     5:05.19 (32.58)
 11 Collins, Matthew J        12 FLY-MR               5:25.38    5:06.80 JO     
                  33.50     1:11.52 (38.02)     1:47.36 (35.84)     2:23.34 (35.98)
        3:11.27 (47.93)     3:59.10 (47.83)     4:32.30 (33.20)     5:06.80 (34.50)
 12 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      5:01.08    5:09.01 JO     
                  31.51     1:10.20 (38.69)     1:49.86 (39.66)     2:30.87 (41.01)
        3:12.01 (41.14)     3:54.47 (42.46)     4:33.15 (38.68)     5:09.01 (35.86)
 13 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         5:15.54    5:09.81 JO     
                  33.28     1:13.38 (40.10)     1:52.40 (39.02)     2:30.98 (38.58)
        3:14.97 (43.99)     3:58.01 (43.04)     4:34.28 (36.27)     5:09.81 (35.53)
 14 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         5:09.22    5:10.08 JO     
                  32.50     1:11.79 (39.29)     1:51.12 (39.33)     2:31.05 (39.93)
        3:15.13 (44.08)     3:59.09 (43.96)     4:34.72 (35.63)     5:10.08 (35.36)
 15 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    5:11.61    5:12.39 JO     
                  33.16     1:13.15 (39.99)     1:52.52 (39.37)     2:32.32 (39.80)
        3:17.13 (44.81)     4:02.50 (45.37)     4:38.22 (35.72)     5:12.39 (34.17)
 16 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    5:17.23    5:12.63 JO     
                  33.40     1:12.61 (39.21)     1:54.14 (41.53)     2:36.03 (41.89)
        3:19.54 (43.51)     4:03.80 (44.26)     4:38.94 (35.14)     5:12.63 (33.69)
 17 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            5:09.97    5:12.81 JO     
                  31.79     1:11.11 (39.32)     1:51.36 (40.25)     2:31.34 (39.98)
        3:16.05 (44.71)     4:02.41 (46.36)     4:38.10 (35.69)     5:12.81 (34.71)
 18 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    5:18.49    5:13.40 JO     
                  33.02     1:12.55 (39.53)     1:52.31 (39.76)     2:31.88 (39.57)
        3:17.62 (45.74)     4:04.32 (46.70)     4:39.33 (35.01)     5:13.40 (34.07)
 19 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         5:22.19    5:13.58 JO     
                  33.76     1:12.70 (38.94)     1:52.69 (39.99)     2:32.27 (39.58)
        3:18.36 (46.09)     4:05.28 (46.92)     4:39.94 (34.66)     5:13.58 (33.64)
 20 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          5:15.92    5:14.46 JO     
                  32.73     1:11.21 (38.48)     1:53.91 (42.70)     2:35.02 (41.11)
        3:18.41 (43.39)     4:02.32 (43.91)     4:39.12 (36.80)     5:14.46 (35.34)
 21 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            5:12.05    5:17.34 JO     
                  34.43     1:17.61 (43.18)     1:57.20 (39.59)     2:38.53 (41.33)
        3:23.34 (44.81)     4:10.07 (46.73)     4:44.51 (34.44)     5:17.34 (32.83)
 22 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    5:17.18    5:17.50 JO     
                  33.63     1:13.54 (39.91)     1:55.98 (42.44)     2:36.77 (40.79)
        3:20.21 (43.44)     4:02.60 (42.39)     4:41.12 (38.52)     5:17.50 (36.38)
 23 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              5:14.00    5:17.61 JO     
                  31.79     1:09.20 (37.41)     1:48.41 (39.21)     2:29.56 (41.15)
        3:17.79 (48.23)     4:06.30 (48.51)     4:42.32 (36.02)     5:17.61 (35.29)
 24 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               5:19.48    5:24.85 JO     
                  33.97     1:14.43 (40.46)     1:53.63 (39.20)     2:33.40 (39.77)
        3:22.20 (48.80)     4:13.18 (50.98)     4:49.75 (36.57)     5:24.85 (35.10)
 25 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       5:19.74    5:29.25        
                  33.55     1:15.45 (41.90)     1:55.12 (39.67)     2:36.32 (41.20)
        3:26.65 (50.33)     4:16.11 (49.46)     4:52.69 (36.58)     5:29.25 (36.56)
 
Event 3  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:23.01   2/15/2003 Julia E Smit, TVSC -MR                     
       Metro: M 4:10.50   3/10/2005 JULIA E. SMIT at 2005 - MR, EZ, TVSC-MR    
                4:23.79  NAT
                4:25.29  JRN
                4:25.39  N-18
                4:27.79  USO
                4:33.09  NCSA
                4:39.99  SECT
                5:01.39  ZQ
                5:04.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Collyer, Courtney         15 Basc-MR              4:36.07    4:30.01 NCSA   
                  30.32     1:04.72 (34.40)     1:39.08 (34.36)     2:13.60 (34.52)
        2:51.13 (37.53)     3:29.45 (38.32)     4:00.33 (30.88)     4:30.01 (29.68)
  2 Goldson, Liz C            17 LIAC-MR              4:39.50    4:33.20 SECT   
                  30.68     1:04.69 (34.01)     1:40.43 (35.74)     2:15.22 (34.79)
        2:55.32 (40.10)     3:34.05 (38.73)     4:04.08 (30.03)     4:33.20 (29.12)
  3 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    4:41.85    4:39.52 SECT   
                  30.12     1:03.87 (33.75)     1:40.89 (37.02)     2:16.41 (35.52)
        2:56.30 (39.89)     3:36.48 (40.18)     4:09.11 (32.63)     4:39.52 (30.41)
  4 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         4:46.62    4:39.96 SECT   
                  29.60     1:04.17 (34.57)     1:40.23 (36.06)     2:16.27 (36.04)
        2:54.67 (38.40)     3:34.75 (40.08)     4:08.32 (33.57)     4:39.96 (31.64)
  5 Esposito, Jennifer M      18 Tmsuffolk-MR         4:44.17    4:41.81 ZQ     
                  29.32     1:02.10 (32.78)     1:39.09 (36.99)     2:15.82 (36.73)
        2:57.35 (41.53)     3:37.97 (40.62)     4:10.07 (32.10)     4:41.81 (31.74)
  6 Fasano, Jackie A          17 LIAC-MR              4:43.63    4:43.86 ZQ     
                  30.65     1:05.00 (34.35)     1:42.91 (37.91)     2:20.08 (37.17)
        3:02.12 (42.04)     3:44.67 (42.55)     4:14.69 (30.02)     4:43.86 (29.17)
  7 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               4:43.08    4:43.93 ZQ     
                  31.10     1:07.92 (36.82)     1:42.20 (34.28)     2:17.33 (35.13)
        2:57.14 (39.81)     3:38.33 (41.19)     4:11.62 (33.29)     4:43.93 (32.31)
  8 Masterson, Keri E         18 LIAC-MR              4:47.71    4:44.97 ZQ     
                  28.88     1:02.68 (33.80)     1:40.81 (38.13)     2:18.11 (37.30)
        3:00.08 (41.97)     3:41.69 (41.61)     4:14.05 (32.36)     4:44.97 (30.92)
B - Final
  9 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               4:50.69    4:44.87 ZQ     
                  31.26     1:06.60 (35.34)     1:44.47 (37.87)     2:21.06 (36.59)
        3:00.78 (39.72)     3:39.84 (39.06)     4:13.13 (33.29)     4:44.87 (31.74)
 10 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         4:53.70    4:45.68 ZQ     
                  30.56     1:06.23 (35.67)     1:42.47 (36.24)     2:18.89 (36.42)
        3:00.13 (41.24)     3:41.86 (41.73)     4:14.56 (32.70)     4:45.68 (31.12)
 11 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                4:50.79    4:46.30 ZQ     
                  31.29     1:07.17 (35.88)     1:44.20 (37.03)     2:20.73 (36.53)
        3:03.16 (42.43)     3:44.05 (40.89)     4:15.92 (31.87)     4:46.30 (30.38)
 12 Ackerman, Amanda L        15 LIAC-MR              4:55.24    4:49.08 ZQ     
                  31.59     1:06.26 (34.67)     1:43.94 (37.68)     2:21.25 (37.31)
        3:04.12 (42.87)     3:46.77 (42.65)     4:18.12 (31.35)     4:49.08 (30.96)
 13 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              4:51.55    4:50.77 ZQ     
                  29.52     1:04.36 (34.84)     1:42.76 (38.40)     2:20.80 (38.04)
        3:01.29 (40.49)     3:44.50 (43.21)     4:18.04 (33.54)     4:50.77 (32.73)
 14 Petty, Lanae              16 VAC-MR               4:50.79    4:50.84 ZQ     
                  28.69     1:02.78 (34.09)     1:40.83 (38.05)     2:17.97 (37.14)
        3:00.59 (42.62)     3:44.05 (43.46)     4:17.55 (33.50)     4:50.84 (33.29)
 15 Guzman, Paula             16 FLY-MR               4:53.90    4:51.18 ZQ     
                  30.96     1:05.93 (34.97)     1:42.53 (36.60)     2:18.47 (35.94)
        3:02.43 (43.96)     3:46.97 (44.54)     4:19.78 (32.81)     4:51.18 (31.40)
 16 Smith, Devin E            17 CSC-MR               4:55.39    4:52.41 ZQ     
                  31.08     1:06.58 (35.50)     1:44.87 (38.29)     2:22.99 (38.12)
        3:05.34 (42.35)     3:47.86 (42.52)     4:21.29 (33.43)     4:52.41 (31.12)
Preliminaries
 15 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      4:54.41                   
 18 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR               4:55.97                   
 19 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         4:56.02                   
 20 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         4:57.25                   
 21 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               4:57.27                   
 22 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  4:58.64                   
 23 Winkler, Caitlin          15 FLY-MR               4:58.95                   
 24 Martinez, Bianca          16 FLY-MR               5:00.83                   
 25 Cremer, Kylie E           15 IA-MR                5:01.42                   
 26 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            5:01.98                   
 27 LeGuyader, Sydney         15 IA-MR                5:02.14                   
 28 Einsidler, Allie          15 Tmsuffolk-MR         5:04.10                   
 29 Gavin, Tricia A           15 Wac-MR               5:05.91                   
 30 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          5:06.46                   
 31 Arana, Priscilla          15 FLY-MR               5:06.47                   
 32 Coratti, Samantha J       17 MSC-MR               5:07.38                   
 33 LI, Qing                  16 TVSC-MR              5:07.99                   
 34 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         5:11.11                   
 35 Trinidad, Ayla            15 RedTails-MR          5:13.46                   
 36 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         5:13.48                   
 37 Ferlo, Nicole C           16 Aqua Gems-MR         5:18.88                   
 -- Kim, Jane                 15 FLY-MR                   DQ                    
 
Event 4  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:06.30   3/16/2001 Tim Tully, BSC                             
       Metro: M 3:52.52    3/8/2001 David Kahn, TS-MR                          
                3:58.19  NAT
                4:00.59  N-18
                4:00.99  USO
                4:02.49  JRN
                4:08.09  NCSA
                4:15.09  SECT
                4:42.79  ZQ
                4:45.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dent, Rog L               17 LIAC-MR              4:19.04    4:15.64 ZQ     
                  26.82       58.66 (31.84)     1:31.84 (33.18)     2:05.15 (33.31)
        2:41.29 (36.14)     3:18.27 (36.98)     3:47.96 (29.69)     4:15.64 (27.68)
  2 Smith, Bobby J            17 LIAC-MR              4:26.76    4:16.30 ZQ     
                  26.97       58.80 (31.83)     1:31.21 (32.41)     2:03.97 (32.76)
        2:41.35 (37.38)     3:19.04 (37.69)     3:48.20 (29.16)     4:16.30 (28.10)
  3 Windler, Andrew J         15 Tmsuffolk-MR         4:21.21    4:20.80 ZQ     
                  27.19       58.41 (31.22)     1:31.01 (32.60)     2:03.49 (32.48)
        2:42.59 (39.10)     3:21.94 (39.35)     3:51.77 (29.83)     4:20.80 (29.03)
  4 Sagginario, Joseph T      17 CSC-MR               4:24.87    4:21.22 ZQ     
                  26.49       56.71 (30.22)     1:31.98 (35.27)     2:06.58 (34.60)
        2:45.48 (38.90)     3:24.83 (39.35)     3:53.94 (29.11)     4:21.22 (27.28)
  5 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR      4:24.33    4:25.12 ZQ     
                  27.87       59.08 (31.21)     1:32.71 (33.63)     2:05.85 (33.14)
        2:44.65 (38.80)     3:24.83 (40.18)     3:55.75 (30.92)     4:25.12 (29.37)
  6 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR         4:26.38    4:26.60 ZQ     
                  27.84       59.67 (31.83)     1:34.57 (34.90)     2:08.77 (34.20)
        2:48.14 (39.37)     3:27.55 (39.41)     3:58.31 (30.76)     4:26.60 (28.29)
  7 Amato, Nick F             16 LIAC-MR              4:27.34    4:26.73 ZQ     
                  27.98     1:00.93 (32.95)     1:35.54 (34.61)     2:09.91 (34.37)
        2:49.97 (40.06)     3:30.21 (40.24)     3:59.04 (28.83)     4:26.73 (27.69)
  8 Finnegan, Chris M         15 LIAC-MR              4:26.07    4:30.48 ZQ     
                  28.76     1:02.80 (34.04)     1:36.78 (33.98)     2:10.76 (33.98)
        2:50.70 (39.94)     3:32.01 (41.31)     4:02.01 (30.00)     4:30.48 (28.47)
B - Final
  9 Byrnes, TJ J              16 UN-ND-MR             4:29.23    4:19.97 ZQ     
                  28.21     1:00.20 (31.99)     1:32.28 (32.08)     2:03.66 (31.38)
        2:42.84 (39.18)     3:22.43 (39.59)     3:51.33 (28.90)     4:19.97 (28.64)
 10 O'Neill, Tom D            16 LIAC-MR              4:29.38    4:23.78 ZQ     
                  28.42     1:00.58 (32.16)     1:34.93 (34.35)     2:08.53 (33.60)
        2:46.75 (38.22)     3:25.03 (38.28)     3:55.08 (30.05)     4:23.78 (28.70)
 11 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              4:31.39    4:29.52 ZQ     
                  28.40     1:00.67 (32.27)     1:34.29 (33.62)     2:08.19 (33.90)
        2:47.41 (39.22)     3:27.29 (39.88)     3:58.68 (31.39)     4:29.52 (30.84)
 12 Terzano, Zac              17 LIAC-MR              4:28.57    4:30.25 ZQ     
                  29.20     1:03.05 (33.85)     1:37.93 (34.88)     2:12.74 (34.81)
        2:52.10 (39.36)     3:30.58 (38.48)     4:01.60 (31.02)     4:30.25 (28.65)
 13 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    4:28.94    4:31.92 ZQ     
                  28.71     1:00.94 (32.23)     1:35.96 (35.02)     2:09.89 (33.93)
        2:49.54 (39.65)     3:30.87 (41.33)     4:01.80 (30.93)     4:31.92 (30.12)
 14 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         4:29.15    4:32.83 ZQ     
                  28.85     1:02.25 (33.40)     1:38.20 (35.95)     2:13.50 (35.30)
        2:52.18 (38.68)     3:31.26 (39.08)     4:02.76 (31.50)     4:32.83 (30.07)
 15 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         4:34.13    4:38.97 ZQ     
                  28.19     1:03.08 (34.89)     1:38.97 (35.89)     2:15.09 (36.12)
        2:54.85 (39.76)     3:35.77 (40.92)     4:07.64 (31.87)     4:38.97 (31.33)
 16 Hardy, Thomas R           16 Express Swimming-MR  4:36.06    4:40.14 ZQ     
                  30.07     1:04.24 (34.17)     1:39.36 (35.12)     2:14.61 (35.25)
        2:57.14 (42.53)     3:39.48 (42.34)     4:10.32 (30.84)     4:40.14 (29.82)
Preliminaries
 17 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      4:36.14                   
 18 Chang, One June J         15 FLY-MR               4:36.52                   
 19 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      4:36.83                   
 20 Caputo, Mike              15 Wac-MR               4:36.95                   
 21 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR    4:37.32                   
 22 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          4:37.80                   
 23 Barnett, Kevin            16 HAA-MR               4:38.14                   
 24 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR         4:38.38                   
 25 Gavin, Tripp G            15 Tmsuffolk-MR         4:38.39                   
 26 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              4:40.70                   
 27 Palumbo, Evan S           15 Bgnw Marlins-MR      4:40.73                   
 28 Gravina, Michael T        15 SSL-MR               4:41.32                   
 29 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               4:41.80                   
 30 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  4:43.52                   
 31 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  4:44.26                   
 32 Outcault, Andrew J        16 HAA-MR               4:44.49                   
 33 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    4:47.45                   
 34 Pfeifer, Gregory J        17 FLY-MR               4:48.49                   
 35 Bormann, Thomas L         15 Tmsuffolk-MR         4:50.41                   
 36 Outcault, Ryan            16 HAA-MR               4:51.09                   
 -- Kim, Daniel H             15 Ciy-MR                   DQ                    
 -- Polanco, Jose A           15 Twisters-MR              DQ                    
 
Event 5  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 27.30        1998 Kara  O'Reilly                               
       Metro: M 25.92    5/1/1992 Jamie Landrio, TOI-MR                        
                27.49  T16
                30.69  ZQ
                31.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      28.08      27.76 ZQ     
  2 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR        28.17      27.82 ZQ     
  3 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR                28.55      28.34 ZQ     
  4 Simonetti, Christina F    12 UNTVS-MR               28.47      28.37 ZQ     
  5 Michalak, Agata           12 FLY-MR                 28.41      28.38 ZQ     
  6 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            29.23      28.93 ZQ     
  7 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR        28.87      29.11 ZQ     
  8 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      29.02      29.75 ZQ     
B - Final
  9 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR        29.29      28.69 ZQ     
 10 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR        29.25      29.95 ZQ     
 11 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR             29.80      29.96 ZQ     
 12 Church, Lauren A          12 Middies-MR             29.74      29.97 ZQ     
 13 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 30.04      30.00 ZQ     
 14 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR                 29.83      30.10 ZQ     
 15 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR               29.66      30.15 ZQ     
 16 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 29.74      30.47 ZQ     
Preliminaries
 17 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR           30.20                   
 18 Dematteo, Rose A          11 CSC-MR                 30.42                   
 19 Sun, Angela               11 Twisters-MR            30.49                   
 20 Mulligan, Kelly M         11 Ciy-MR                 30.54                   
 21 Pujals, Michaela C        12 HYB-MR                 30.56                   
 22 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR                 30.72                   
 23 Qian, Ashley              12 Ciy-MR                 30.78                   
 24 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR           30.96                   
 25 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR                 31.13                   
 26 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR                31.27                   
 26 Kwok, Joyce B             11 FLY-MR                 31.27                   
 28 Parker, Rachel            12 LIAC-MR                31.29                   
 29 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR           31.31                   
 30 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR                 31.51                   
 31 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR           31.52                   
 32 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR                 31.67                   
 33 York, Amanda S            12 NBS-MR                 31.77                   
 34 Stanton, Caitlin          12 Scd-Mr-MR              31.78                   
 35 Merz, Wendy A             11 HYB-MR                 31.80                   
 36 Lim, Sally                12 FLY-MR                 32.02                   
 37 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      32.09                   
 38 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR        32.26                   
 
Event 6  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 25.59        1998 Christopher Pai, MSC                         
       Metro: M 25.42    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                26.49  T16
                31.29  ZQ
                32.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR             27.26      27.46 ZQ     
  2 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR    27.56      27.48 ZQ     
  3 Yang, Patrick             11 LIAC-MR                28.10      27.87 ZQ     
  4 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           27.90      27.93 ZQ     
  5 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR                 27.82      28.01 ZQ     
  6 Lyons, Chris              12 Badger-MR              28.67      28.73 ZQ     
  7 MO, Samuel                11 Twisters-MR            28.67      29.12 ZQ     
  8 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR           29.11      29.56 ZQ     
B - Final
  9 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 29.19      29.28 ZQ     
 10 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR             29.13      29.33 ZQ     
 11 Yamout, Nader             11 Twisters-MR            29.28      29.44 ZQ     
 12 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    29.39      29.47 ZQ     
 13 Na, Joseph                12 LIAC-MR                29.54      29.49 ZQ     
 14 McIlvain, Patrick P       12 CSC-MR                 29.39      29.52 ZQ     
 14 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR                 29.53      29.52 ZQ     
 16 Bryan, Kareem N           12 NFS-MR                 29.66      30.20 ZQ     
Preliminaries
 17 Park, Jay S               12 LIAC-MR                29.68                   
 18 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR              29.81                   
 19 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR             30.09                   
 20 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR          30.26                   
 21 Perley, Timmy J           12 Middies-MR             30.28                   
 22 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR           30.34                   
 23 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR      30.40                   
 24 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR                30.41                   
 25 Ng, Kevin                 12 OWA-MR                 30.43                   
 26 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR        30.62                   
 27 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR                 30.71                   
 28 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR           30.78                   
 29 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR        30.82                   
 30 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR      30.85                   
 31 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR           30.97                   
 32 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          31.04                   
 33 Chung, Vernal R           12 Unattached-MR          31.14                   
 34 Murphy, Robert            11 CSC-MR                 31.20                   
 35 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            31.24                   
 36 Lennon, Michael J         11 OWA-MR                 31.44                   
 37 Carr, Charlie M           11 Bgnw Marlins-MR        31.52                   
 38 KE, Richard M             11 LIAC-MR                31.53                   
 39 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           31.62                   
 40 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR         31.66                   
 41 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR    31.72                   
 42 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR            31.85                   
 43 Benedict, Grant E         12 Big Blue-MR            31.98                   
 44 Friedman, Alec T          11 HYB-MR                 32.87                   
 45 Clarke, Taegan M          12 Bgnw Marlins-MR        33.00                   
 46 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              33.25                   
 47 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR                33.38                   
 
Event 7  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 57.73        1993 Christen Deveney                             
       Metro: M 54.80    4/9/2005 JULIA E. SMIT at 2005 MR Suffo, TVSC-MR      
                56.69  NAT
                57.09  N-18
                57.39  JRN
                57.69  USO
                59.09  NCSA
              1:01.09  SECT
              1:06.29  ZQ
              1:06.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parisi, Lauren N          16 Tmsuffolk-MR           58.42      58.13 NCSA   
                  28.66       58.13 (29.47)                                        
  2 Skelos, Daphne F          17 LIAC-MR              1:00.07      59.32 SECT   
                  29.11       59.32 (30.21)                                        
  3 Kochman, Julie N          16 Tmsuffolk-MR           59.08      59.49 SECT   
                  29.08       59.49 (30.41)                                        
  4 Festa, Natalia K          17 LIAC-MR              1:01.15    1:00.24 SECT   
                  29.24     1:00.24 (31.00)                                        
  5 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      1:02.16    1:00.55 SECT   
                  28.85     1:00.55 (31.70)                                        
  6 Napoli, Caitlin A         17 Tmsuffolk-MR         1:01.07    1:00.83 SECT   
                  29.35     1:00.83 (31.48)                                        
  7 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR         1:01.27    1:01.96 ZQ     
                  29.79     1:01.96 (32.17)                                        
  8 Derlath, Erica A          15 LIAC-MR              1:02.27    1:02.31 ZQ     
                  30.64     1:02.31 (31.67)                                        
B - Final
  9 Kaliades, Dena V          16 LIAC-MR              1:02.74    1:01.77 ZQ     
                  30.34     1:01.77 (31.43)                                        
 10 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:02.58    1:02.22 ZQ     
                  30.74     1:02.22 (31.48)                                        
 11 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              1:02.65    1:02.73 ZQ     
                  30.86     1:02.73 (31.87)                                        
 12 Biagioli, Caitlyn         16 Tmsuffolk-MR         1:03.31    1:02.90 ZQ     
                  31.00     1:02.90 (31.90)                                        
 13 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR               1:03.74    1:03.65 ZQ     
                  30.85     1:03.65 (32.80)                                        
 14 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:02.89    1:03.75 ZQ     
                  30.96     1:03.75 (32.79)                                        
 15 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR         1:03.51    1:03.86 ZQ     
                  31.30     1:03.86 (32.56)                                        
 16 Degrazia, Kristen A       15 Tmsuffolk-MR         1:03.50    1:04.36 ZQ     
                  31.81     1:04.36 (32.55)                                        
Preliminaries
 17 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR         1:04.17                   
 18 Leong, Deirdre            15 FLY-MR               1:04.35                   
 19 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:04.54                   
 20 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR              1:04.58                   
 21 Leong, Maeve              17 FLY-MR               1:04.84                   
 22 Coratti, Samantha J       17 MSC-MR               1:04.90                   
 23 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    1:04.96                   
 24 Siegel, Erika A           15 Agua Swim Team-MR    1:05.30                   
 25 Gomez, Stephanie          18 Badger-MR            1:05.45                   
 26 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               1:05.50                   
 27 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR              1:05.53                   
 28 Grunewald, Cailin E       15 VAC-MR               1:05.63                   
 29 Fitzgibbons, Hannah L     16 Bgnw Marlins-MR      1:05.91                   
 30 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               1:06.33                   
 31 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            1:06.63                   
 32 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              1:06.76                   
 33 Cook, Jessica M           17 VAC-MR               1:06.89                   
 34 Yoo, Andrea               15 FLY-MR               1:07.31                   
 35 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         1:07.40                   
 36 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         1:07.60                   
 37 Goldrick, Megan E         17 NY Sharks-MR         1:07.83                   
 38 Giberson, Kari            15 Basc-MR              1:07.84                   
 39 Hrbek, Amber L            17 Pbac-MR              1:08.03                   
 40 Ferlo, Nicole C           16 Aqua Gems-MR         1:09.07                   
 41 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         1:10.30                   
 -- Luckie, Janine            17 TVSC-MR                  DQ                    
 
Event 8  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 51.82   3/17/2001 Chris G. Brandenberger, TVSC                 
       Metro: M 49.54   4/30/1981 Rick Carey, BSC-MR                           
                50.49  NAT
                51.09  N-18
                51.29  USO
                51.79  JRN
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
                58.69  ZQ
              1:00.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Bobby J            17 LIAC-MR                55.77      54.25 SECT   
                  26.74       54.25 (27.51)                                        
  2 Yeager, Kyle A            17 Tmsuffolk-MR           54.27      54.56 SECT   
                  27.04       54.56 (27.52)                                        
  3 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR      55.58      55.77 ZQ     
                  27.30       55.77 (28.47)                                        
  4 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    56.66      56.21 ZQ     
                  27.60       56.21 (28.61)                                        
  5 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR                 56.95      56.84 ZQ     
                  27.85       56.84 (28.99)                                        
  6 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR                56.51      56.89 ZQ     
                  27.86       56.89 (29.03)                                        
  7 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR           57.47      57.69 ZQ     
                  28.20       57.69 (29.49)                                        
  8 McLaurin, Marc            16 Ciy-MR                 56.86      57.76 ZQ     
                  28.55       57.76 (29.21)                                        
B - Final
  9 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR                 57.81      57.08 ZQ     
                  27.82       57.08 (29.26)                                        
 10 Fails, Joe                18 NY Sharks-MR           57.91      57.68 ZQ     
                  28.14       57.68 (29.54)                                        
 11 Sato, Ray R               17 GAEL-MR                57.96      58.01 ZQ     
                  28.14       58.01 (29.87)                                        
 12 Windler, Andrew J         15 Tmsuffolk-MR           58.14      58.40 ZQ     
                  28.66       58.40 (29.74)                                        
 13 Caines, Matthew F         18 Tmsuffolk-MR           58.95      58.80 JO     
                  28.77       58.80 (30.03)                                        
 14 Barnett, Kevin            16 HAA-MR                 58.30      59.34 JO     
                  28.69       59.34 (30.65)                                        
 15 Shiwnath, Michael         17 FLY-MR                 59.17      59.39 JO     
                  28.57       59.39 (30.82)                                        
 16 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR           58.96    1:00.12 JO     
                  29.24     1:00.12 (30.88)                                        
Preliminaries
 13 Byrnes, TJ J              16 UN-ND-MR               58.22                   
 15 Roeder, Tucker V          16 Ndac-MR                58.68                   
 16 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR                58.80                   
 20 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      59.38                   
 21 Kim, Kevin L              17 FLY-MR                 59.43                   
 22 Willis, Joshua J          16 Tmsuffolk-MR           59.61                   
 23 Dzieniszewski, Phillip    17 FLY-MR                 59.62                   
 24 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR        59.67                   
 25 Bennett, Donald           16 Basc-MR                59.70                   
 26 Finnerty, Brian S         17 LIAC-MR                59.74                   
 27 Clay, Stephen E           16 Sachem-MR              59.84                   
 28 Duch, Jack                15 RedTails-MR            59.87                   
 29 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR                 59.88                   
 30 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              1:00.36                   
 31 Russell, Lucais E         15 LIND-MR              1:00.64                   
 32 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR         1:00.67                   
 33 Conway, Sean J            15 CSC-MR               1:00.76                   
 34 Walsh, David              15 Cond-MR              1:00.92                   
 35 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          1:01.03                   
 36 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR            1:01.09                   
 37 Rodriguez, Wilfredo J     16 Barracudas-MR        1:01.24                   
 38 Hardy, Thomas R           16 Express Swimming-MR  1:01.38                   
 39 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    1:01.64                   
 40 Pfeifer, Gregory J        17 FLY-MR               1:02.07                   
 -- Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
 
Event 9  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:01.15        1997 Rebecca Grove, MKBC                        
       Metro: M   58.89    5/1/1997 Cory Berg, MSC-MR                          
                  56.69  NAT
                  57.09  N-18
                  57.39  JRN
                  57.69  USO
                  59.09  NCSA
                1:01.09  SECT
                1:01.19  T16
                1:09.59  ZQ
                1:11.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Michalak, Agata           12 FLY-MR               1:01.68    1:01.84 ZQ     
                  30.59     1:01.84 (31.25)                                        
  2 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR              1:02.33    1:02.53 ZQ     
                  30.77     1:02.53 (31.76)                                        
  3 Church, Lauren A          12 Middies-MR           1:04.08    1:04.63 ZQ     
                  31.27     1:04.63 (33.36)                                        
  4 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          1:04.66    1:04.96 ZQ     
                  31.41     1:04.96 (33.55)                                        
  5 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  1:04.46    1:04.99 ZQ     
                  31.88     1:04.99 (33.11)                                        
  6 Hain, Karina A            12 FLY-MR               1:04.77    1:05.01 ZQ     
                  31.73     1:05.01 (33.28)                                        
  7 Simonetti, Christina F    12 UNTVS-MR             1:05.15    1:05.08 ZQ     
                  32.01     1:05.08 (33.07)                                        
  8 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            1:06.25    1:07.20 ZQ     
                  32.37     1:07.20 (34.83)                                        
B - Final
  9 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              1:07.49    1:05.76 ZQ     
                  31.47     1:05.76 (34.29)                                        
 10 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      1:07.01    1:05.80 ZQ     
                  32.09     1:05.80 (33.71)                                        
 11 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      1:06.38    1:06.72 ZQ     
                  32.62     1:06.72 (34.10)                                        
 12 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:07.28    1:07.05 ZQ     
                  32.63     1:07.05 (34.42)                                        
 13 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR               1:07.00    1:07.21 ZQ     
                  33.00     1:07.21 (34.21)                                        
 14 McGuire, Christine        12 Badger-MR            1:06.69    1:07.30 ZQ     
                  32.31     1:07.30 (34.99)                                        
 15 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    1:07.18    1:08.72 ZQ     
                  33.23     1:08.72 (35.49)                                        
 16 McGrath, Devyn S          12 NBS-MR               1:07.44    1:08.74 ZQ     
                  33.77     1:08.74 (34.97)                                        
Preliminaries
 17 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      1:07.79                   
 18 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:07.86                   
 19 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         1:08.20                   
 20 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:08.27                   
 21 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:08.45                   
 22 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               1:08.52                   
 23 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR    1:08.71                   
 23 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR              1:08.71                   
 25 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:08.81                   
 26 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              1:08.93                   
 27 Henry, Emily              12 VAC-MR               1:09.02                   
 28 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              1:09.09                   
 29 Poleway, Monica J         11 Middies-MR           1:09.13                   
 30 Ryan, Katie C             12 HYB-MR               1:09.27                   
 31 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:09.47                   
 32 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:09.52                   
 33 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR              1:09.54                   
 34 Qian, Ashley              12 Ciy-MR               1:09.57                   
 35 Waring, Megan P           12 HYB-MR               1:09.97                   
 36 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           1:10.05                   
 37 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              1:10.24                   
 38 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      1:10.39                   
 39 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           1:10.65                   
 40 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               1:11.24                   
 41 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        1:11.47                   
 42 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               1:11.60                   
 43 Bacigal, Corrine          11 WSSC-MR              1:11.90                   
 44 Pujals, Michaela C        12 HYB-MR               1:12.10                   
 45 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:12.15                   
 46 Francomano, Ashley        12 Basc-MR              1:12.48                   
 47 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               1:12.58                   
 48 Baraban, Allyson B        12 Tmsuffolk-MR         1:12.59                   
 49 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR    1:12.81                   
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 56.81        1996 Nicholas Pai, MSC                            
       Metro: M 55.84    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                50.49  NAT
                51.09  N-18
                51.29  USO
                51.79  JRN
                53.09  NCSA
                55.09  SECT
                59.69  T16
              1:10.59  ZQ
              1:12.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR           1:01.49    1:01.31 ZQ     
                  30.44     1:01.31 (30.87)                                        
  2 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR               1:01.84    1:01.34 ZQ     
                  29.96     1:01.34 (31.38)                                        
  3 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:04.24    1:02.90 ZQ     
                  30.96     1:02.90 (31.94)                                        
  4 Lyons, Chris              12 Badger-MR            1:03.86    1:02.94 ZQ     
                  30.57     1:02.94 (32.37)                                        
  5 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:03.33    1:03.38 ZQ     
                  30.74     1:03.38 (32.64)                                        
  6 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               1:04.65    1:04.93 ZQ     
                  31.79     1:04.93 (33.14)                                        
  7 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:04.97    1:04.94 ZQ     
                  31.67     1:04.94 (33.27)                                        
  8 Collins, Matthew J        12 FLY-MR               1:05.25    1:05.15 ZQ     
                  31.64     1:05.15 (33.51)                                        
B - Final
  9 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:05.36    1:04.95 ZQ     
                  31.98     1:04.95 (32.97)                                        
 10 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:05.26    1:05.02 ZQ     
                  31.60     1:05.02 (33.42)                                        
 11 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR           1:05.33    1:05.54 ZQ     
                  31.97     1:05.54 (33.57)                                        
 12 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:06.40    1:05.89 ZQ     
                  32.09     1:05.89 (33.80)                                        
 13 Nangle, JT T              11 Middies-MR           1:07.14    1:07.13 ZQ     
                  32.67     1:07.13 (34.46)                                        
 14 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               1:06.71    1:07.20 ZQ     
                  32.98     1:07.20 (34.22)                                        
 15 Kolesnik, George          12 Basc-MR              1:06.67    1:07.32 ZQ     
                  32.97     1:07.32 (34.35)                                        
 16 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            1:07.33    1:07.57 ZQ     
                  32.73     1:07.57 (34.84)                                        
Preliminaries
 17 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR    1:07.63                   
 18 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR        1:07.89                   
 19 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:09.00                   
 20 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:09.11                   
 21 Lu, Michael S             11 Middies-MR           1:09.21                   
 22 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:09.35                   
 23 Kontos, Nicholas G        12 Tmsuffolk-MR         1:09.38                   
 24 Torres, David             11 FLY-MR               1:09.44                   
 25 Thermos, Yianni           12 Wac-MR               1:09.51                   
 26 Bleier, Jackson A         12 Bgnw Marlins-MR      1:09.68                   
 27 Barker, TJ J              12 Middies-MR           1:09.78                   
 28 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                1:09.93                   
 29 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      1:10.03                   
 30 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR           1:10.29                   
 31 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          1:10.34                   
 32 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:10.36                   
 33 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           1:10.40                   
 34 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            1:10.43                   
 35 Ginsberg, Matthew K       11 Middies-MR           1:10.55                   
 36 Carr, Charlie M           11 Bgnw Marlins-MR      1:10.92                   
 37 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR              1:11.52                   
 37 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR         1:11.52                   
 39 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR         1:11.56                   
 40 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR         1:11.58                   
 41 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               1:11.71                   
 42 Fountain, Greg J          12 IA-MR                1:11.95                   
 43 Pollastro, Robert         12 Basc-MR              1:12.11                   
 44 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         1:12.36                   
 45 Dahlem, Branden J         12 Ndac-MR              1:13.06                   
 46 KE, Richard M             11 LIAC-MR              1:13.07                   
 47 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:13.51                   
 48 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            1:14.90                   
 
Event 11  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:18.11   3/17/2001 Shannon L. Daly, TS                        
       Metro: M 2:13.90   3/22/2004 Jackie PANGILINAN at 2004 SC N, YMID-MR    
                2:18.69  NAT
                2:19.49  N-18
                2:19.79  JRN
                2:20.69  USO
                2:24.29  NCSA
                2:30.49  SECT
                2:39.19  ZQ
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Collyer, Courtney         15 Basc-MR              2:25.92    2:23.18 NCSA   
                  33.52     1:09.81 (36.29)     1:46.39 (36.58)     2:23.18 (36.79)
  2 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         2:28.69    2:27.25 SECT   
                  33.54     1:10.65 (37.11)     1:48.30 (37.65)     2:27.25 (38.95)
  3 Malone, Becky L           15 NBS-MR               2:28.30    2:27.59 SECT   
                  33.23     1:10.32 (37.09)     1:48.70 (38.38)     2:27.59 (38.89)
  4 Sprow, Alana M            16 TVSC-MR              2:29.22    2:29.70 SECT   
                  33.50     1:11.26 (37.76)     1:50.03 (38.77)     2:29.70 (39.67)
  5 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:30.93    2:30.30 SECT   
                  34.80     1:13.44 (38.64)     1:51.99 (38.55)     2:30.30 (38.31)
  6 DiDonato, Emily           15 UN-TS-MR             2:30.87    2:30.49 SECT   
                  34.02     1:11.90 (37.88)     1:50.96 (39.06)     2:30.49 (39.53)
  7 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR              2:32.82    2:31.63 ZQ     
                  33.24     1:11.45 (38.21)     1:51.51 (40.06)     2:31.63 (40.12)
  8 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              2:32.59    2:33.15 ZQ     
                  34.29     1:13.03 (38.74)     1:53.52 (40.49)     2:33.15 (39.63)
B - Final
  9 Skelos, Daphne F          17 LIAC-MR              2:33.82    2:31.34 ZQ     
                  34.68     1:13.25 (38.57)     1:52.58 (39.33)     2:31.34 (38.76)
 10 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               2:33.16    2:31.71 ZQ     
                  34.41     1:12.83 (38.42)     1:52.07 (39.24)     2:31.71 (39.64)
 11 Derlath, Erica A          15 LIAC-MR              2:33.35    2:32.03 ZQ     
                  34.53     1:13.08 (38.55)     1:52.84 (39.76)     2:32.03 (39.19)
 12 Deignan, Chelsea          15 Basc-MR              2:33.90    2:32.66 ZQ     
                  34.54     1:14.08 (39.54)     1:53.50 (39.42)     2:32.66 (39.16)
 13 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR         2:33.87    2:34.16 ZQ     
                  34.17     1:13.58 (39.41)     1:54.12 (40.54)     2:34.16 (40.04)
 14 Kim, Jane                 15 FLY-MR               2:32.92    2:36.01 ZQ     
                  34.36     1:13.52 (39.16)     1:54.16 (40.64)     2:36.01 (41.85)
 15 Casado, Laurie            15 Ciy-MR               2:33.59    2:36.22 ZQ     
                  34.87     1:14.62 (39.75)     1:55.46 (40.84)     2:36.22 (40.76)
 16 Arana, Priscilla          15 FLY-MR               2:33.37    2:36.64 ZQ     
                  35.40     1:15.47 (40.07)     1:55.89 (40.42)     2:36.64 (40.75)
Preliminaries
 17 Fischer, Betsy C          15 Cond-MR              2:34.34                   
 18 Harris, Katherine         15 LBA-MR               2:34.63                   
 19 Smith, Devin E            17 CSC-MR               2:34.77                   
 20 Colletta, Morgan G        15 HYB-MR               2:34.92                   
 21 Martinez, Bianca          16 FLY-MR               2:34.98                   
 22 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         2:35.03                   
 23 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  2:35.42                   
 24 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:35.77                   
 25 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  2:37.08                   
 26 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR               2:37.59                   
 27 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:37.82                   
 28 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              2:38.01                   
 29 Gavin, Tricia A           15 Wac-MR               2:38.25                   
 30 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         2:38.28                   
 31 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              2:38.63                   
 32 Parodi, Annie T           17 Aqua Gems-MR         2:38.91                   
 33 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                2:39.81                   
 34 Kochman, Julie N          16 Tmsuffolk-MR         2:39.97                   
 35 Bassmann, Amanda C        15 Silver Streaks-MR    2:40.81                   
 36 McNally, Elise C          15 GAEL-MR              2:40.89                   
 37 Citron, Ashley E          15 TVSC-MR              2:41.25                   
 38 Daly, Jackie E            15 Pbac-MR              2:41.30                   
 39 Runco, Christine          17 Wac-MR               2:41.81                   
 40 Dolinar, Ann M            18 Tmsuffolk-MR         2:42.69                   
 41 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          2:42.79                   
 42 Simon, Molly J            15 Bgnw Marlins-MR      2:43.05                   
 43 Brenner, Jillian V        16 Trs-MR               2:44.04                   
 44 Yoo, Melisa               15 FLY-MR               2:44.16                   
 45 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               2:44.32                   
 46 Gallo, Danielle M         16 Bgnw Marlins-MR      2:44.81                   
 47 LI, Qing                  16 TVSC-MR              2:45.19                   
 48 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  2:45.88                   
 49 Haight, Jacqueline A      15 Sachem-MR            2:45.97                   
 50 Pujals, Leiya S           17 HYB-MR               2:47.36                   
 51 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         2:49.63                   
 52 Wilson, Brittany E        16 Sachem-MR            2:53.55                   
 -- Smith, Jackie             15 LBA-MR                   DQ                    
 
Event 12  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:08.81   3/17/2001 Yuriy Bugayev, AGUA                        
       Metro: M 2:01.69   3/22/2005 Brad MITCHELL at 2005 NCSA Jr, BGNW-MR     
                2:03.39  NAT
                2:04.59  N-18
                2:04.99  USO
                2:07.19  JRN
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:30.49  ZQ
                2:31.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Yeager, Kyle A            17 Tmsuffolk-MR         2:19.34    2:17.63 ZQ     
                  30.60     1:05.31 (34.71)     1:41.68 (36.37)     2:17.63 (35.95)
  2 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         2:19.68    2:18.37 ZQ     
                  30.86     1:05.34 (34.48)     1:41.14 (35.80)     2:18.37 (37.23)
  3 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR               2:21.64    2:18.96 ZQ     
                  30.31     1:05.29 (34.98)     1:42.16 (36.87)     2:18.96 (36.80)
  4 Dent, Rog L               17 LIAC-MR              2:22.98    2:20.12 ZQ     
                  31.61     1:08.23 (36.62)     1:44.64 (36.41)     2:20.12 (35.48)
  5 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR              2:21.59    2:21.58 ZQ     
                  30.40     1:06.34 (35.94)     1:43.71 (37.37)     2:21.58 (37.87)
  6 Terzano, Zac              17 LIAC-MR              2:23.18    2:23.28 ZQ     
                  32.41     1:08.49 (36.08)     1:45.95 (37.46)     2:23.28 (37.33)
  7 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      2:23.67    2:25.28 ZQ     
                  32.46     1:09.23 (36.77)     1:47.55 (38.32)     2:25.28 (37.73)
  8 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         2:21.60    2:25.67 ZQ     
                  32.82     1:09.99 (37.17)     1:47.59 (37.60)     2:25.67 (38.08)
B - Final
  9 Marks, Danny J            17 Aqua Gems-MR         2:23.99    2:23.80 ZQ     
                  31.95     1:07.87 (35.92)     1:45.41 (37.54)     2:23.80 (38.39)
 10 Coenen, Eben S            17 Ndac-MR              2:24.19    2:24.16 ZQ     
                  31.67     1:08.30 (36.63)     1:46.15 (37.85)     2:24.16 (38.01)
 11 Palumbo, Evan S           15 Bgnw Marlins-MR      2:25.98    2:25.23 ZQ     
                  33.06     1:09.68 (36.62)     1:47.50 (37.82)     2:25.23 (37.73)
 12 Colon, Joseph M           16 OWA-MR               2:27.49    2:25.39 ZQ     
                  32.54     1:09.60 (37.06)     1:47.61 (38.01)     2:25.39 (37.78)
 13 Dowling, Mark G           15 TVSC-MR              2:27.95    2:26.74 ZQ     
                  33.87     1:11.19 (37.32)     1:48.95 (37.76)     2:26.74 (37.79)
 14 Algazy, Noam              15 Tmsuffolk-MR         2:26.59    2:26.77 ZQ     
                  32.34     1:09.05 (36.71)     1:47.85 (38.80)     2:26.77 (38.92)
 15 Lee, John                 15 UNHES-MR             2:27.02    2:27.12 ZQ     
                  32.34     1:08.81 (36.47)     1:47.14 (38.33)     2:27.12 (39.98)
 16 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      2:28.09    2:31.12 JO     
                  33.10     1:11.31 (38.21)     1:50.89 (39.58)     2:31.12 (40.23)
Preliminaries
 17 Burud, Matt J             15 Ndac-MR              2:28.34                   
 18 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          2:28.63                   
 19 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         2:29.13                   
 20 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               2:29.24                   
 21 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR       2:29.29                   
 22 Chen, Daniel              17 FLY-MR               2:29.38                   
 23 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              2:29.54                   
 24 O'Neill, Tom D            16 LIAC-MR              2:29.56                   
 25 Gavin, Tripp G            15 Tmsuffolk-MR         2:29.93                   
 26 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               2:30.56                   
 27 Weiner, Ben L             15 Cond-MR              2:30.92                   
 28 Kearney, Aaron            17 NFS-MR               2:31.11                   
 29 Kim, Daniel H             15 Ciy-MR               2:31.17                   
 30 LeClaire, Eric            16 HAA-MR               2:31.24                   
 31 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         2:31.72                   
 32 Syatkin, Vitaliy V        16 Agua Swim Team-MR    2:32.23                   
 33 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  2:32.72                   
 34 Logigian, Tyler E         15 HYB-MR               2:33.23                   
 35 Angelo, Nicholas L        16 Tmsuffolk-MR         2:35.91                   
 36 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:37.11                   
 37 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR    2:39.75                   
 
Event 13  Girls 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:25.47   2/24/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
       Metro: M 2:21.79   2/16/2006 Annie Zhu at 2006 MR Senior Me, LGAC-MR    
                2:18.69  NAT
                2:19.49  N-18
                2:19.79  JRN
                2:20.69  USO
                2:24.29  NCSA
                2:30.29  T16
                2:30.49  SECT
                2:53.99  ZQ
                2:55.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          2:27.35    2:25.47#T16    
                  32.56     1:09.81 (37.25)     1:47.30 (37.49)     2:25.47 (38.17)
  2 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR              2:33.63    2:31.72 ZQ     
                  34.08     1:12.62 (38.54)     1:52.42 (39.80)     2:31.72 (39.30)
  3 Henry, Emily              12 VAC-MR               2:36.31    2:34.93 ZQ     
                  34.73     1:14.13 (39.40)     1:54.74 (40.61)     2:34.93 (40.19)
  4 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      2:35.64    2:35.52 ZQ     
                  34.51     1:14.25 (39.74)     1:55.05 (40.80)     2:35.52 (40.47)
  5 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  2:40.00    2:38.66 ZQ     
                  35.73     1:16.54 (40.81)     1:57.69 (41.15)     2:38.66 (40.97)
  6 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR              2:40.07    2:40.37 ZQ     
                  35.40     1:15.70 (40.30)     1:57.76 (42.06)     2:40.37 (42.61)
  7 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      2:42.10    2:41.48 ZQ     
                  35.33     1:16.79 (41.46)     1:58.98 (42.19)     2:41.48 (42.50)
  8 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  2:41.37    2:44.95 ZQ     
                  36.19     1:17.88 (41.69)     2:01.28 (43.40)     2:44.95 (43.67)
B - Final
  9 Waring, Megan P           12 HYB-MR               2:42.58    2:39.98 ZQ     
                  36.12     1:16.38 (40.26)     1:57.06 (40.68)     2:39.98 (42.92)
 10 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR    2:42.41    2:41.97 ZQ     
                  35.03     1:15.15 (40.12)     1:58.76 (43.61)     2:41.97 (43.21)
 11 Lim, Sally                12 FLY-MR               2:43.75    2:43.54 ZQ     
                  36.62     1:17.13 (40.51)     1:59.49 (42.36)     2:43.54 (44.05)
 12 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               2:45.96    2:44.31 ZQ     
                  36.09     1:17.16 (41.07)     2:01.57 (44.41)     2:44.31 (42.74)
 13 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR           2:43.27    2:44.33 ZQ     
                  36.95     1:19.64 (42.69)     2:03.08 (43.44)     2:44.33 (41.25)
 14 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:44.21    2:45.37 ZQ     
                  38.68     1:19.54 (40.86)     2:02.89 (43.35)     2:45.37 (42.48)
 15 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         2:44.78    2:46.00 ZQ     
                  38.08     1:21.17 (43.09)     2:04.51 (43.34)     2:46.00 (41.49)
 16 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR             2:44.16    2:46.46 ZQ     
                  38.17     1:21.42 (43.25)     2:03.95 (42.53)     2:46.46 (42.51)
Preliminaries
 17 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    2:46.23                   
 18 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:47.17                   
 19 Fischer, Sarah G          12 Cond-MR              2:50.28                   
 20 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR              2:50.84                   
 21 Rappaport, Roxy S         12 Bgnw Marlins-MR      2:50.97                   
 22 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           2:50.98                   
 23 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  2:51.25                   
 24 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              2:51.50                   
 25 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         2:51.63                   
 26 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              2:52.06                   
 27 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              2:52.72                   
 28 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               2:53.27                   
 29 Boccio, Niki J            12 TVSC-MR              2:53.36                   
 30 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              2:54.23                   
 31 Janos, Valerie J          12 Pace-MR              2:54.96                   
 32 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       2:54.97                   
 33 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       2:58.55                   
 34 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR              2:58.87                   
 
Event 14  Boys 11-12 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:26.29   2/17/2003 Timothy K Nam, FLY  -MR                    
       Metro: M 2:20.71   3/27/2003 TIMOTHY K. NAM at 2003 EASTERN, FLY-MR     
                2:03.39  NAT
                2:04.59  N-18
                2:04.99  USO
                2:07.19  JRN
                2:09.79  NCSA
                2:15.39  SECT
                2:27.89  T16
                2:53.99  ZQ
                2:59.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      2:35.40    2:32.61 ZQ     
                  34.05     1:12.78 (38.73)     1:52.34 (39.56)     2:32.61 (40.27)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:36.43    2:32.64 ZQ     
                  34.22     1:13.13 (38.91)     1:53.48 (40.35)     2:32.64 (39.16)
  3 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               2:37.11    2:35.89 ZQ     
                  35.32     1:15.06 (39.74)     1:55.29 (40.23)     2:35.89 (40.60)
  4 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:38.37    2:36.83 ZQ     
                  35.72     1:15.83 (40.11)     1:56.65 (40.82)     2:36.83 (40.18)
  5 Perley, Timmy J           12 Middies-MR           2:37.51    2:37.45 ZQ     
                  35.26     1:15.72 (40.46)     1:56.57 (40.85)     2:37.45 (40.88)
  6 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:37.49    2:37.52 ZQ     
                  36.21     1:15.74 (39.53)     1:56.61 (40.87)     2:37.52 (40.91)
  7 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         2:37.89    2:38.23 ZQ     
                  35.86     1:16.41 (40.55)     1:58.15 (41.74)     2:38.23 (40.08)
  8 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         2:41.39    2:41.40 ZQ     
                  36.39     1:18.58 (42.19)     2:01.12 (42.54)     2:41.40 (40.28)
B - Final
  9 Lyons, Chris              12 Badger-MR            2:41.66    2:41.02 ZQ     
                  37.16     1:18.87 (41.71)     2:01.12 (42.25)     2:41.02 (39.90)
 10 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:43.84    2:41.91 ZQ     
                  35.39     1:16.31 (40.92)     1:59.33 (43.02)     2:41.91 (42.58)
 11 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    2:43.13    2:42.19 ZQ     
                  36.82     1:18.48 (41.66)     2:00.50 (42.02)     2:42.19 (41.69)
 12 Park, Jay S               12 LIAC-MR              2:44.47    2:42.63 ZQ     
                  36.14     1:17.13 (40.99)     2:00.28 (43.15)     2:42.63 (42.35)
 13 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          2:43.01    2:43.19 ZQ     
                  36.59     1:18.51 (41.92)     2:01.64 (43.13)     2:43.19 (41.55)
 14 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               2:42.21    2:43.56 ZQ     
                  37.24     1:19.30 (42.06)     2:01.84 (42.54)     2:43.56 (41.72)
 15 Deoliveira, Michael M     12 Silver Streaks-MR    2:45.91    2:49.32 ZQ     
                  37.18     1:19.58 (42.40)     2:04.27 (44.69)     2:49.32 (45.05)
 16 Saito, Andrew A           12 Middies-MR           2:44.52    2:50.98 ZQ     
                  37.73     1:20.23 (42.50)     2:05.16 (44.93)     2:50.98 (45.82)
Preliminaries
 17 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               2:49.79                   
 18 Na, Joseph                12 LIAC-MR              2:50.73                   
 19 Ling, Kevin               11 UN-LI-MR             2:51.09                   
 20 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         2:51.38                   
 21 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      2:52.52                   
 22 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR         2:53.06                   
 23 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:55.29                   
 24 Torres, David             11 FLY-MR               2:55.50                   
 25 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           2:55.70                   
 26 KE, Richard M             11 LIAC-MR              2:56.28                   
 27 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      2:57.80                   
 28 Kontos, Nicholas G        12 Tmsuffolk-MR         2:59.99                   
 29 Sack, Danny C             12 OWA-MR               3:02.32                   
 30 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           3:02.62                   
 -- Barker, TJ J              12 Middies-MR               DQ                    
 
Event 15  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 52.22   3/18/2001 Georgia   Healy, AGUA                        
       Metro: M 50.23   4/30/1987 Cathy Ritch, BSC-MR                          
                51.19  NAT
                51.59  N-18
                51.79  JRN
                51.89  USO
                52.89  NCSA
                54.79  SECT
                56.59  ZQ
                57.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Parisi, Lauren N          16 Tmsuffolk-MR           53.48      53.44 SECT   
                  25.84       53.44 (27.60)                                        
  2 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR    54.41      53.74 SECT   
                  25.96       53.74 (27.78)                                        
  3 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR                 54.48      54.32 SECT   
                  26.08       54.32 (28.24)                                        
  4 Petty, Lanae              16 VAC-MR                 55.07      54.47 SECT   
                  26.26       54.47 (28.21)                                        
  5 Degrazia, Kristen A       15 Tmsuffolk-MR           55.27      54.78 SECT   
                  26.86       54.78 (27.92)                                        
  6 Napoli, Caitlin A         17 Tmsuffolk-MR           54.83      54.93 ZQ     
                  26.61       54.93 (28.32)                                        
  7 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR           54.90      55.37 ZQ     
                  26.37       55.37 (29.00)                                        
  8 Esposito, Jennifer M      18 Tmsuffolk-MR           55.04      55.78 ZQ     
                  26.90       55.78 (28.88)                                        
B - Final
  9 Goldson, Liz C            17 LIAC-MR                55.75      54.21 SECT   
                  26.44       54.21 (27.77)                                        
 10 Masterson, Keri E         18 LIAC-MR                55.42      54.95 ZQ     
                  26.59       54.95 (28.36)                                        
 11 Flaherty, Meagan E        16 HYB-MR                 55.37      55.01 ZQ     
                  26.40       55.01 (28.61)                                        
 12 Collyer, Courtney         15 Basc-MR                55.79      55.05 ZQ     
                  26.82       55.05 (28.23)                                        
 13 Huff, Alissa M            17 Badger-MR              55.70      55.16 ZQ     
                  26.75       55.16 (28.41)                                        
 14 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR           55.55      55.51 ZQ     
                  26.59       55.51 (28.92)                                        
 15 Janowski, Mary E          15 LIAC-MR                56.05      55.83 ZQ     
                  27.13       55.83 (28.70)                                        
 16 Biagioli, Caitlyn         16 Tmsuffolk-MR           55.63      56.72 JO     
                  27.45       56.72 (29.27)                                        
Preliminaries
 17 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR      56.08                   
 18 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR                 56.19                   
 19 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR      56.26                   
 20 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR                 56.50                   
 21 Skelos, Daphne F          17 LIAC-MR                56.54                   
 22 Fasano, Jackie A          17 LIAC-MR                56.65                   
 23 Smith, Devin E            17 CSC-MR                 56.71                   
 24 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR                56.80                   
 25 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR        56.82                   
 26 Mulligan, Katie R         17 Express Swimming-MR    56.95                   
 27 Winston, Sarah J          17 MWSC-MR                57.00                   
 28 Chan, Catherine E         17 Big Blue-MR            57.13                   
 29 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR                 57.15                   
 30 Martinez, Bianca          16 FLY-MR                 57.21                   
 31 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                  57.36                   
 32 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR    57.57                   
 33 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR      57.59                   
 34 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR                57.65                   
 35 Sprow, Alana M            16 TVSC-MR                57.73                   
 36 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR                 57.84                   
 37 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR                 57.89                   
 38 Kristic, Marta            15 FLY-MR                 57.98                   
 39 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR           58.11                   
 39 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR                 58.11                   
 41 Hrbek, Amber L            17 Pbac-MR                58.20                   
 42 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR                58.28                   
 42 Yoo, Andrea               15 FLY-MR                 58.28                   
 44 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR                58.29                   
 45 Rodriguez, Michelle L     16 Pace-MR                58.50                   
 46 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR                 58.68                   
 47 Giberson, Kari            15 Basc-MR                58.74                   
 48 Casado, Laurie            15 Ciy-MR                 58.90                   
 49 Festa, Natalia K          17 LIAC-MR                59.00                   
 50 Goldrick, Megan E         17 NY Sharks-MR           59.04                   
 51 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR           59.05                   
 52 Giberson, Erika           17 Wac-MR                 59.23                   
 53 Ackerman, Amanda L        15 LIAC-MR                59.26                   
 53 Wang, Diana G             15 MSC-MR                 59.26                   
 55 Grunewald, Cailin E       15 VAC-MR                 59.30                   
 56 Geissler, Cristin         17 Wac-MR                 59.44                   
 57 Gomez, Stephanie          18 Badger-MR              59.89                   
 58 Quach, Michele            18 Apex-MR                59.97                   
 59 Smith, Jackie             15 LBA-MR               1:01.08                   
 -- Fountain, Michelle L      15 IA-MR                    DQ                    
 
Event 16  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 47.32        1991 T. Kildare                                   
       Metro: M 45.01   4/30/1983 Doug Boyd, BSC-MR                            
                45.29  NAT
                45.89  N-18
                45.99  USO
                46.49  JRN
                47.09  NCSA
                48.99  SECT
                51.39  ZQ
                52.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sagginario, Joseph T      17 CSC-MR                 49.16      48.78 SECT   
                  23.42       48.78 (25.36)                                        
  2 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR                 49.12      48.80 SECT   
                  23.46       48.80 (25.34)                                        
  3 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR                49.46      49.30 ZQ     
                  23.69       49.30 (25.61)                                        
  4 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR                 49.72      49.31 ZQ     
                  23.50       49.31 (25.81)                                        
  5 Kameyama, Ryosuke         16 Aqua Gems-MR           49.19      49.32 ZQ     
                  23.93       49.32 (25.39)                                        
  6 Barnett, Kevin            16 HAA-MR                 50.17      50.03 ZQ     
                  24.25       50.03 (25.78)                                        
  7 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR      49.84      50.13 ZQ     
                  23.88       50.13 (26.25)                                        
  8 Kim, Kevin L              17 FLY-MR                 50.24      50.72 ZQ     
                  23.92       50.72 (26.80)                                        
B - Final
  9 Chang, One June J         15 FLY-MR                 50.50      49.55 ZQ     
                  23.93       49.55 (25.62)                                        
 10 Smith, Bobby J            17 LIAC-MR                50.68      49.65 ZQ     
                  23.88       49.65 (25.77)                                        
 11 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR    50.47      50.26 ZQ     
                  24.30       50.26 (25.96)                                        
 12 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      50.30      50.51 ZQ     
                  23.83       50.51 (26.68)                                        
 13 Caputo, Danny             16 Wac-MR                 50.66      50.66 ZQ     
                  24.36       50.66 (26.30)                                        
 14 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR           50.96      50.85 ZQ     
                  24.08       50.85 (26.77)                                        
 15 Fails, Joe                18 NY Sharks-MR           50.86      50.94 ZQ     
                  24.36       50.94 (26.58)                                        
 16 Olwell, Christopher       16 Ciy-MR                 50.73      51.42 JO     
                  24.53       51.42 (26.89)                                        
Preliminaries
  7 Roeder, Tucker V          16 Ndac-MR                49.94                   
 17 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR                50.96                   
 19 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR           50.98                   
 20 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR           50.99                   
 21 McLaurin, Marc            16 Ciy-MR                 51.02                   
 22 Caines, Matthew F         18 Tmsuffolk-MR           51.08                   
 22 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR      51.08                   
 24 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    51.18                   
 25 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR    51.30                   
 25 Mason, Daniel J           16 Pace-MR                51.30                   
 27 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR      51.40                   
 28 Dzieniszewski, Phillip    17 FLY-MR                 51.46                   
 29 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR              51.59                   
 30 Sato, Ray R               17 GAEL-MR                51.61                   
 31 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR                51.93                   
 32 Conway, Sean J            15 CSC-MR                 52.02                   
 33 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR           52.15                   
 34 Duch, Jack                15 RedTails-MR            52.16                   
 35 Link, Stephen E           17 Sachem-MR              52.18                   
 36 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR        52.20                   
 37 Terzano, Zac              17 LIAC-MR                52.40                   
 38 Finnerty, Brian S         17 LIAC-MR                52.78                   
 39 Ackalitis, Mike           17 Wac-MR                 52.93                   
 40 Gringer, Steven           15 NY Sharks-MR           52.94                   
 41 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR           53.10                   
 42 Pfeifer, Gregory J        17 FLY-MR                 53.27                   
 43 Yate, Jasper M            16 LIAC-MR                53.63                   
 44 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR                53.97                   
 45 Shiwnath, Michael         17 FLY-MR                 55.16                   
 -- Byrnes, TJ J              16 UN-ND-MR                 DQ                    
 -- O'Neill, Tom D            16 LIAC-MR                  DQ                    
 
Event 17  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 54.56        1984 Jeanine Sirey                                
       Metro: M 53.78    5/1/1992 Tara Lynch, YMID-MR                          
                51.19  NAT
                51.59  N-18
                51.79  JRN
                51.89  USO
                52.89  NCSA
                54.49  T16
                54.79  SECT
                59.89  ZQ
              1:02.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      55.60      54.76 SECT   
                  26.81       54.76 (27.95)                                        
  2 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            56.98      55.66 ZQ     
                  26.78       55.66 (28.88)                                        
  3 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR        56.32      56.66 ZQ     
                  27.49       56.66 (29.17)                                        
  4 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 57.54      56.83 ZQ     
                  27.58       56.83 (29.25)                                        
  5 Simonetti, Christina F    12 UNTVS-MR               57.78      57.10 ZQ     
                  27.25       57.10 (29.85)                                        
  6 Michalak, Agata           12 FLY-MR                 58.63      58.72 ZQ     
                  28.28       58.72 (30.44)                                        
  7 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                58.95      58.97 ZQ     
                  28.21       58.97 (30.76)                                        
  8 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            59.04      59.48 ZQ     
                  28.48       59.48 (31.00)                                        
B - Final
  9 Hain, Karina A            12 FLY-MR                 59.18      58.42 ZQ     
                  28.53       58.42 (29.89)                                        
  9 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR                 59.55      58.42 ZQ     
                  27.98       58.42 (30.44)                                        
 11 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            59.11      58.78 ZQ     
                  28.12       58.78 (30.66)                                        
 12 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 59.63      58.93 ZQ     
                  28.39       58.93 (30.54)                                        
 13 Geissler, Kim             12 Wac-MR                 59.75      59.75 ZQ     
                  28.63       59.75 (31.12)                                        
 14 McGuire, Christine        12 Badger-MR              59.95      59.96 JO     
                  29.20       59.96 (30.76)                                        
 15 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      59.92    1:00.40 JO     
                  28.81     1:00.40 (31.59)                                        
 16 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR               59.59    1:02.09 JO     
                  29.14     1:02.09 (32.95)                                        
Preliminaries
 17 Jaile, Sami J             12 Middies-MR           1:00.13                   
 18 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:00.16                   
 19 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           1:00.22                   
 20 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR              1:00.28                   
 21 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              1:00.30                   
 22 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:00.31                   
 23 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            1:00.39                   
 24 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:00.56                   
 25 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              1:00.63                   
 26 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         1:00.73                   
 27 Church, Lauren A          12 Middies-MR           1:00.74                   
 28 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR               1:00.76                   
 29 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR               1:00.86                   
 30 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         1:00.94                   
 31 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR           1:01.07                   
 32 Poleway, Monica J         11 Middies-MR           1:01.17                   
 33 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               1:01.28                   
 34 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR    1:01.40                   
 35 Francomano, Ashley        12 Basc-MR              1:01.70                   
 36 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR              1:01.71                   
 37 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:01.73                   
 38 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:01.76                   
 39 McGrath, Devyn S          12 NBS-MR               1:01.80                   
 40 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              1:01.89                   
 41 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:02.03                   
 42 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      1:02.35                   
 43 Fischer, Sarah G          12 Cond-MR              1:02.37                   
 44 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            1:02.42                   
 45 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR    1:02.52                   
 46 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               1:02.55                   
 47 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              1:02.56                   
 48 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         1:02.66                   
 49 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:02.89                   
 50 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              1:03.12                   
 51 Lindahl, Stephanie        12 LBA-MR               1:03.14                   
 52 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:04.02                   
 53 McDonnell, Sophia         12 UNWAC-MR             1:04.05                   
 
Event 18  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 51.97        1985 Rodney VanTassell                            
       Metro: M 51.13    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                45.29  NAT
                45.89  N-18
                45.99  USO
                46.49  JRN
                47.09  NCSA
                48.99  SECT
                52.79  T16
              1:00.69  ZQ
              1:02.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR                 53.73      54.03 ZQ     
                  25.85       54.03 (28.18)                                        
  2 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR    55.27      54.21 ZQ     
                  26.14       54.21 (28.07)                                        
  3 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           55.26      54.36 ZQ     
                  25.94       54.36 (28.42)                                        
  4 Yang, Patrick             11 LIAC-MR                54.64      54.48 ZQ     
                  25.67       54.48 (28.81)                                        
  5 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR           57.48      57.76 ZQ     
                  27.96       57.76 (29.80)                                        
  6 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR              57.08      57.84 ZQ     
                  27.84       57.84 (30.00)                                        
  7 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR             56.21      57.88 ZQ     
                  27.97       57.88 (29.91)                                        
  8 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR             54.51      58.33 ZQ     
                  27.52       58.33 (30.81)                                        
B - Final
  9 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    58.90      57.38 ZQ     
                  27.67       57.38 (29.71)                                        
 10 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR           57.82      57.61 ZQ     
                  27.81       57.61 (29.80)                                        
 11 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR           57.96      58.47 ZQ     
                  27.80       58.47 (30.67)                                        
 12 Perley, Timmy J           12 Middies-MR             58.92      58.70 ZQ     
                  28.33       58.70 (30.37)                                        
 13 Bryan, Kareem N           12 NFS-MR                 58.94      58.77 ZQ     
                  28.25       58.77 (30.52)                                        
 14 Johnson, Grant A          11 Badger-MR              59.11      58.85 ZQ     
                  28.04       58.85 (30.81)                                        
 15 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 58.82      59.09 ZQ     
                  28.68       59.09 (30.41)                                        
 -- Kolesnik, George          12 Basc-MR                57.99         DQ        
Preliminaries
 17 Na, Joseph                12 LIAC-MR                59.12                   
 18 Alton, Shane              12 LBA-MR                 59.28                   
 19 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR             59.31                   
 20 Yamout, Nader             11 Twisters-MR            59.37                   
 21 Pagano, Edward S          12 Middies-MR             59.42                   
 22 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR              59.66                   
 23 Lennon, Michael J         11 OWA-MR                 59.79                   
 24 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR           59.96                   
 25 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:00.18                   
 26 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:00.42                   
 27 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:00.45                   
 28 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:00.50                   
 29 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:00.67                   
 29 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR    1:00.67                   
 31 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               1:00.77                   
 32 Collins, Matthew J        12 FLY-MR               1:00.95                   
 33 Kontos, Nicholas G        12 Tmsuffolk-MR         1:01.15                   
 34 Bleier, Jackson A         12 Bgnw Marlins-MR      1:01.22                   
 35 Nangle, JT T              11 Middies-MR           1:01.25                   
 36 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           1:01.43                   
 37 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:01.75                   
 38 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:02.01                   
 39 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  1:02.10                   
 40 Fountain, Greg J          12 IA-MR                1:02.34                   
 41 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                1:02.72                   
 42 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               1:02.93                   
 43 Li, Matthew               12 FLY-MR               1:03.20                   
 44 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:03.26                   
 45 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR        1:03.58                   
 46 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:03.69                   
 47 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:03.73                   
 48 Ginsberg, Matthew K       11 Middies-MR           1:03.80                   
 49 Carr, Charlie M           11 Bgnw Marlins-MR      1:03.81                   
 50 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:03.83                   
 51 Clarke, Taegan M          12 Bgnw Marlins-MR      1:03.90                   
 52 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            1:06.16                   
 -- Thermos, Yianni           12 Wac-MR                   DQ                    
 
Event 19  Girls 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:00.18   2/24/2006 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK                    
                         J KOCHMAN, K LARKIN, C NAPOLI, L PARISI           
       Metro: M 3:51.89    3/7/2002 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                         J.Paradine,K.Fiorentino,K.O'Reilly,S.Daly         
                4:00.49  N-18
                4:00.49  NAT
                4:01.29  NCSA
                4:01.29  JRN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              3:56.71    4:00.18#N-18   
     1) Kochman, Julie N 16             2) Larkin, Kate C 15              
     3) Napoli, Caitlin A 17            4) Parisi, Lauren N 16            
                  29.10       59.25 (59.25)     1:31.83 (32.58)   2:08.24 (1:08.99)
        2:35.74 (27.50)     3:07.53 (59.29)     3:32.60 (25.07)     4:00.18 (52.65)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:02.07    4:03.56        
     1) Skelos, Daphne F 17             2) Derlath, Erica A 15            
     3) Masterson, Keri E 18            4) Goldson, Liz C 17              
                  29.64   1:00.61 (1:00.61)     1:33.15 (32.54)   2:10.60 (1:09.99)
        2:37.18 (26.58)     3:08.06 (57.46)     3:34.57 (26.51)     4:03.56 (55.50)
  3 Team Suffolk-MR  'B'                              4:05.95    4:11.24        
     1) Biagioli, Caitlyn 16            2) Yeager, Keira M 15             
     3) Esposito, Jennifer M 18         4) Degrazia, Kristen A 15         
                  31.59   1:04.21 (1:04.21)     1:37.89 (33.68)   2:16.73 (1:12.52)
        2:44.40 (27.67)     3:16.34 (59.61)     3:42.59 (26.25)     4:11.24 (54.90)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  4:03.00    4:11.29        
     1) Kaliades, Dena V 16             2) Sheridan, Nicole F 16          
     3) Festa, Natalia K 17             4) Fasano, Jackie A 17            
                  30.41   1:02.50 (1:02.50)     1:36.18 (33.68)   2:14.74 (1:12.24)
        2:43.40 (28.66)   3:16.66 (1:01.92)     3:42.92 (26.26)     4:11.29 (54.63)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:11.59    4:14.49        
     1) Leong, Deirdre 15               2) Martinez, Bianca 16            
     3) Ponzo, Victoria 15              4) Kristic, Marta 15              
                  31.29   1:04.64 (1:04.64)     1:35.68 (31.04)   2:13.04 (1:08.40)
      3:17.00 (1:03.96)                             3:44.09 ( )         4:14.49 ( )
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:14.87    4:17.54        
     1) Arnott, Sarah A 15              2) Ciccone, Amanda 16             
     3) Carew, Kaitlyn 15               4) Doolittle, Lauren J 18         
                  30.47   1:03.41 (1:03.41)     1:35.38 (31.97)   2:12.58 (1:09.17)
        2:43.71 (31.13)   3:18.84 (1:06.26)     3:46.60 (27.76)     4:17.54 (58.70)
  7 Cross Island YMCA-MR  'A'                         4:19.72    4:22.10        
     1) Mulligan, Nicole A 15           2) Casado, Laurie 15              
     3) Geller, Carolyn F 15            4) Lilavois, Magalie 15           
                  34.13   1:10.89 (1:10.89)     1:26.64 (15.75)   2:20.38 (1:09.49)
        2:49.28 (28.90)   3:22.40 (1:02.02)     3:50.16 (27.76)     4:22.10 (59.70)
  8 Marist Swim Club-MR  'A'                          4:26.57    4:24.80        
     1) Coratti, Samantha J 17          2) Farrar, Chloe B 15             
     3) Williams, Jeysa R 15            4) Wang, Diana G 15               
                  32.50   1:07.23 (1:07.23)     1:41.38 (34.15)   2:19.71 (1:12.48)
        2:50.30 (30.59)   3:24.61 (1:04.90)     3:52.82 (28.21)   4:24.80 (1:00.19)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                4:12.00    4:28.26        
     1) Fitzgibbons, Hannah L 16        2) Gallo, Danielle M 16           
     3) Tracey, Kim L 15                4) Simon, Molly J 15              
                  31.72   1:05.13 (1:05.13)     1:40.64 (35.51)   2:22.00 (1:16.87)
        2:50.87 (28.87)   3:25.80 (1:03.80)     3:55.29 (29.49)   4:28.26 (1:02.46)
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:20.80    4:31.52        
     1) Stenger, Rebecca E 15           2) Harris, Katherine 15           
     3) Gromling, Kristin 17            4) Smith, Jackie 15               
                  35.39   1:12.25 (1:12.25)     1:45.96 (33.71)   2:23.56 (1:11.31)
        2:55.01 (31.45)   3:29.36 (1:05.80)     3:58.88 (29.52)   4:31.52 (1:02.16)
 11 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  4:31.31    4:32.17        
     1) Lange, Kristen 15               2) Alicandri, Lauren 16           
     3) Cinelli, Keri 16                4) Goldrick, Megan E 17           
                  33.79   1:10.42 (1:10.42)     1:45.66 (35.24)   2:25.85 (1:15.43)
        2:56.34 (30.49)   3:33.71 (1:07.86)     4:00.89 (27.18)     4:32.17 (58.46)
 12 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              4:30.70    4:36.92        
     1) Medrano, Rosanna 15             2) Mejia, Cinthia 15              
     3) Trinidad, Ayla 15               4) Escudero, Cynthia 15           
                  35.12   1:12.18 (1:12.18)     1:47.09 (34.91)   2:26.69 (1:14.51)
                          3:36.25 (1:09.56)     4:05.45 (29.20)   4:36.92 (1:00.67)
 13 New York Sharks Aquatics-MR  'C'                  4:41.86   x4:44.12        
     1) Snyder, Kelly 15                2) Servello, Meghan L 17          
     3) O'Keefe, Kaitlyn E 16           4) Alfonso, Kristian 16           
                  36.50   1:15.29 (1:15.29)     1:52.88 (37.59)   2:36.00 (1:20.71)
        3:07.10 (31.10)   3:42.65 (1:06.65)     4:10.99 (28.34)   4:44.12 (1:01.47)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       4:05.41         DQ        
     1) Dwyer, Caitlin L 17             2) Holleran, Michelle K 17        
     3) Mulligan, Katie R 17            4) Dwyer, Shannon M 17            
                  33.16   1:08.40 (1:08.40)     1:41.69 (33.29)   2:21.50 (1:13.10)
        2:49.28 (27.78)   3:22.36 (1:00.86)     3:48.85 (26.49)          DQ (55.07)
 
Event 20  Boys 15-18 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 3:35.46        1993 Marist Swim Club                           
       Metro: M 3:25.90   3/10/2005 Badger Swim Club, BAD-MR                   
                         R.Emanuel, R.Sutton, N.Scott, P.Davies            
                3:31.29  N-18
                3:31.29  NAT
                3:36.09  NCSA
                3:36.09  JRN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:43.08    3:40.87        
     1) Smith, Bobby J 17               2) Dent, Rog L 17                 
     3) Yate, Jasper M 16               4) O'Neill, Tom D 16              
                  26.58       54.00 (54.00)     1:23.03 (29.03)   1:57.06 (1:03.06)
        2:21.28 (24.22)     2:50.36 (53.30)     3:14.63 (24.27)     3:40.87 (50.51)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              3:42.20    3:45.62        
     1) Yeager, Kyle A 17               2) Caines, Matthew F 18           
     3) Mongan, Kevin M 16              4) Chester, Nicholas J 16         
                  27.41       55.93 (55.93)     1:25.15 (29.22)   1:59.04 (1:03.11)
        2:25.25 (26.21)     2:55.49 (56.45)     3:19.11 (23.62)     3:45.62 (50.13)
  3 Cross Island YMCA-MR  'A'                         3:47.49    3:48.54        
     1) McLaurin, Marc 16               2) Chan, Lawrence S 17            
     3) Kim, Daniel H 15                4) Olwell, Christopher 16         
                  28.54       57.97 (57.97)     1:25.81 (27.84)   1:58.81 (1:00.84)
        2:26.55 (27.74)     2:58.24 (59.43)     3:22.01 (23.77)     3:48.54 (50.30)
  4 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 3:51.11    3:52.52        
     1) Roeder, Tucker V 16             2) Skeats, Brian A 17             
     3) Perez-Rogers, Joe F 16          4) Coenen, Eben S 17              
                  28.62       58.96 (58.96)     1:29.52 (30.56)   2:04.58 (1:05.62)
        2:30.25 (25.67)     3:00.45 (55.87)     3:25.13 (24.68)     3:52.52 (52.07)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      3:55.06    3:53.13        
     1) Gaffey, Eric J 16               2) Musso, Andrew V 16             
     3) Sagginario, Joseph T 17         4) Conway, Sean J 15              
                  28.02       57.12 (57.12)     1:28.23 (31.11)   2:05.18 (1:08.06)
        2:31.08 (25.90)     3:00.34 (55.16)     3:25.09 (24.75)     3:53.13 (52.79)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:46.00    3:53.18        
     1) Finnerty, Brian S 17            2) Terzano, Zac 17                
     3) Cogan, Brian A 17               4) Lane, Sean M 15                
                  28.97   1:00.27 (1:00.27)     1:30.97 (30.70)   2:06.25 (1:05.98)
        2:31.42 (25.17)     3:02.46 (56.21)     3:26.86 (24.40)     3:53.18 (50.72)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       3:50.00    3:53.28        
     1) Ahern, Michael G 16             2) Aguilo, Richard W 16           
     3) Smith, Kendall C 15             4) Bennett, Brian H 17            
                  28.61       58.09 (58.09)     1:28.10 (30.01)   2:03.50 (1:05.41)
        2:30.49 (26.99)     3:01.99 (58.49)     3:26.68 (24.69)     3:53.28 (51.29)
  8 Team Suffolk-MR  'B'                              3:49.34    3:54.03        
     1) Goldstein, Alex A 17            2) O'Connor, Michael T 15         
     3) Windler, Andrew J 15            4) Gavin, Tripp G 15              
                  29.31   1:00.32 (1:00.32)     1:29.57 (29.25)   2:03.95 (1:03.63)
        2:30.33 (26.38)     3:01.26 (57.31)     3:25.91 (24.65)     3:54.03 (52.77)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  3:57.38    3:56.43        
     1) Fails, Joe 18                   2) Lavery, Erik 17                
     3) O'Donnell, Peter 17             4) Dorfman, Jake 17               
                  29.01       59.10 (59.10)     1:31.11 (32.01)   2:07.45 (1:08.35)
        2:33.76 (26.31)     3:05.10 (57.65)     3:29.05 (23.95)     3:56.43 (51.33)
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:45.73    3:56.59        
     1) Klevtsov, Yan I 16              2) Syatkin, Vitaliy V 16          
     3) Kopot, Andrey V 17              4) Reynoso, BJ A 17               
                  27.62       56.59 (56.59)     1:14.38 (17.79)   2:07.85 (1:11.26)
        2:34.27 (26.42)     3:05.12 (57.27)     3:29.65 (24.53)     3:56.59 (51.47)
 11 Hauppauge-MR  'A'                                 3:55.55    3:58.42        
     1) TerBush, Ryan N 16              2) LeClaire, Eric 16              
     3) Modrov, Drew A 16               4) Barnett, Kevin 16              
                  28.87       58.53 (58.53)     1:30.44 (31.91)   2:07.22 (1:08.69)
        2:34.43 (27.21)     3:06.96 (59.74)     3:31.37 (24.41)     3:58.42 (51.46)
 12 Flushing YMCA-MR  'A'                             3:47.03    3:59.12        
     1) Shiwnath, Michael 17            2) Dzieniszewski, Phillip 17      
     3) Pfeifer, Gregory J 17           4) Kim, Kevin L 17                
                  29.02       59.73 (59.73)     1:30.77 (31.04)   2:07.70 (1:07.97)
        2:34.67 (26.97)   3:07.86 (1:00.16)     3:32.06 (24.20)     3:59.12 (51.26)
 13 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:02.35    3:59.54        
     1) Polanco, Jose A 15              2) Wong, Justin 17                
     3) Yanez, Gabriel F 15             4) Jaszewski, Jacub 16            
                  30.12   1:02.08 (1:02.08)     1:34.78 (32.70)   2:10.81 (1:08.73)
        2:36.53 (25.72)     3:06.75 (55.94)     3:31.20 (24.45)     3:59.54 (52.79)
 14 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       3:51.77    4:01.58        
     1) Kameyama, Ryosuke 16            2) Saindon, Merrick R 17          
     3) Saindon, Brian Z 15             4) Marks, Danny J 17              
                  29.05   1:00.29 (1:00.29)     1:31.05 (30.76)   2:08.89 (1:08.60)
        2:36.36 (27.47)     3:08.78 (59.89)     3:33.94 (25.16)     4:01.58 (52.80)
 15 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              4:04.55    4:02.54        
     1) Duch, Jack 15                   2) Kooperkamp, Nathanael 16       
     3) Olivier, Francisco 16           4) Narvaez, Marco 16              
                  29.17   1:00.01 (1:00.01)     1:31.55 (31.54)   2:09.11 (1:09.10)
        2:36.00 (26.89)     3:08.15 (59.04)     3:33.71 (25.56)     4:02.54 (54.39)
 16 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:48.00    4:03.25        
     1) Polhill, Drew B 15              2) Palumbo, Evan S 15             
     3) Blacker, Jared A 16             4) Powers, Casey D 16             
                  29.26   1:00.66 (1:00.66)     1:32.80 (32.14)   2:10.12 (1:09.46)
        2:37.25 (27.13)     3:09.39 (59.27)     3:34.80 (25.41)     4:03.25 (53.86)
 17 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  4:17.04    4:17.59        
     1) Burke, Timmy 16                 2) Alaimo, TJ J 17                
     3) Brown, Edward 15                4) Gringer, Steven 15             
                  30.84   1:04.76 (1:04.76)     1:38.31 (33.55)   2:16.54 (1:11.78)
        2:47.48 (30.94)   3:23.59 (1:07.05)     3:48.91 (25.32)     4:17.59 (54.00)
 
Event 21  Girls 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:15.85   2/22/2004 BADGER SWIM CLUB                           
                         L Evans, B Barnwell, K Hughes, M Fenn             
       Metro: M 4:13.99  12/11/2003 Badger Swim Club, BAD-MR                   
                         L. EVANS, B. BARNWELL, A. FORRESTER, M. FENN      
                4:00.49  N-18
                4:00.49  NAT
                4:01.29  NCSA
                4:01.29  JRN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:20.02    4:18.29        
     1) Bouzarouata, Sarah 12           2) Zhu, Annie 11                  
     3) Sun, Angela 11                  4) Haruki, Yuria 12               
                  31.25   1:04.16 (1:04.16)     1:35.57 (31.41)   2:12.15 (1:07.99)
        2:43.33 (31.18)   3:19.60 (1:07.45)     3:47.31 (27.71)     4:18.29 (58.69)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                4:18.00    4:21.90        
     1) Trail, Melissa L 12             2) Weston, Caroline L 12          
     3) Berkman, Maddy R 12             4) Scilufo, Taylor 12             
                  32.48   1:08.10 (1:08.10)     1:24.08 (15.98)     1:41.87 (33.77)
      2:50.96 (1:09.09)   3:25.22 (1:43.35)     3:52.15 (26.93)     4:21.90 (56.68)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:24.46    4:26.08        
     1) Michalak, Agata 12              2) Lim, Sally 12                  
     3) Hain, Karina A 12               4) Ng, Lauren 12                  
                  30.60   1:02.19 (1:02.19)     1:17.73 (15.54)     1:37.31 (35.12)
      2:46.96 (1:09.65)   3:23.34 (1:46.03)     3:52.56 (29.22)   4:26.08 (1:02.74)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       4:30.00    4:29.71        
     1) Leung, Alissa 12                2) McGrath, Kelly 12              
     3) Warren, Frances V 12            4) Mu, Isabella 12                
                  31.88   1:05.06 (1:05.06)     1:40.30 (35.24)   2:21.40 (1:16.34)
        2:52.86 (31.46)   3:29.26 (1:07.86)     3:57.89 (28.63)   4:29.71 (1:00.45)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:39.22    4:30.53        
     1) Muller, Kristin N 12            2) Brennan, Alyssa M 12           
     3) Brennan, Cassidy C 12           4) DaSilva, Taylor A 12           
                  34.16   1:09.96 (1:09.96)     1:42.79 (32.83)   2:20.55 (1:10.59)
        2:52.10 (31.55)   3:29.60 (1:09.05)     3:58.52 (28.92)   4:30.53 (1:00.93)
  6 Middies Swimming-MR  'A'                          4:35.00    4:31.38        
     1) Church, Lauren A 12             2) Olivieri, Maya L 12            
     3) Bailey, Lauren E 12             4) Jaile, Sami J 12               
                  32.33   1:06.70 (1:06.70)     1:41.42 (34.72)   2:22.24 (1:15.54)
        2:53.84 (31.60)   3:31.48 (1:09.24)     4:00.10 (28.62)     4:31.38 (59.90)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:27.30    4:36.06        
     1) Kuo, Jacqueline 11              2) Omary, Natalie M 12            
     3) Rueda, Daniela 12               4) Neal, Lia M 11                 
                  32.93   1:08.54 (1:08.54)     1:43.62 (35.08)   2:26.10 (1:17.56)
        2:58.37 (32.27)   3:37.87 (1:11.77)     4:05.42 (27.55)     4:36.06 (58.19)
  8 Hyb - All Groups-MR  'A'                          4:42.52    4:38.84        
     1) Ryan, Katie C 12                2) Waring, Megan P 12             
     3) Pujals, Michaela C 12           4) Campbell, Maryellen 12         
                  34.32   1:09.89 (1:09.89)     1:45.92 (36.03)   2:28.33 (1:18.44)
        2:59.59 (31.26)   3:37.90 (1:09.57)     4:06.80 (28.90)   4:38.84 (1:00.94)
  9 Team Suffolk-MR  'A'                              4:35.65    4:39.62        
     1) Wade, Zoey 12                   2) Russell, Clara J 12            
     3) Norman, Samantha M 12           4) Bormann, Kristen E 12          
                  33.49   1:09.10 (1:09.10)     1:47.31 (38.21)   2:28.63 (1:19.53)
        2:59.87 (31.24)   3:36.45 (1:07.82)     4:06.23 (29.78)   4:39.62 (1:03.17)
 10 Badger Swim Club-MR  'A'                          4:25.00    4:39.89        
     1) O'Neill, Kelly 12               2) Kessler, Rachel R 11           
     3) McGuire, Christine 12           4) Johanson, Kelly A 12           
                  33.06   1:08.26 (1:08.26)     1:23.30 (15.04)     1:46.33 (38.07)
      3:02.63 (1:16.30)   3:39.98 (1:53.65)     4:08.50 (28.52)     4:39.89 (59.91)
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:40.29    4:42.13        
     1) Torre, Melissa R 12             2) Tan, Emily A 12                
     3) Kelly, Hannah E 11              4) Cho, Rachel S 11               
                  33.68   1:09.85 (1:09.85)     1:46.67 (36.82)   2:30.17 (1:20.32)
        3:02.55 (32.38)   3:51.75 (1:21.58)     4:11.28 (19.53)     4:42.13 (50.38)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            4:37.64    4:42.69        
     1) Shiota, Lena A 12               2) Reynoso, Jessica M 11          
     3) Howe, Ritchey F 12              4) Lee, Abigail C 11              
                  33.72   1:09.60 (1:09.60)     1:44.73 (35.13)   2:26.00 (1:16.40)
        3:00.03 (34.03)   3:41.36 (1:15.36)     4:10.01 (28.65)   4:42.69 (1:01.33)
 13 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:46.51    4:42.90        
     1) Guaman, Kelly C 12              2) Vanderlinden, Mariel 12        
     3) Kagan, Vlada 11                 4) Yeung, Maggie P 12             
                  33.92   1:09.60 (1:09.60)     1:44.54 (34.94)   2:26.16 (1:16.56)
        2:59.63 (33.47)   3:39.73 (1:13.57)     4:09.30 (29.57)   4:42.90 (1:03.17)
 14 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      4:40.60    4:48.04        
     1) Dieterich, Sara A 11            2) Gaffey, Mikaila M 11           
     3) Dematteo, Rose A 11             4) Dundas, Lindsey 12             
                  34.71   1:11.69 (1:11.69)     1:47.29 (35.60)   2:29.80 (1:18.11)
        3:01.35 (31.55)   3:44.20 (1:14.40)     4:14.06 (29.86)   4:48.04 (1:03.84)
 15 Cross Island YMCA-MR  'A'                         4:48.65    4:49.18        
     1) Goco, Chryzl V 12               2) Qian, Ashley 12                
     3) Mulligan, Kelly M 11            4) Chen, Catherine 11             
                          1:14.37 (1:14.37)     1:50.80 (36.43)   2:32.58 (1:18.21)
        3:04.27 (31.69)   3:44.79 (1:12.21)     4:15.15 (30.36)   4:49.18 (1:04.39)
 16 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      5:04.57    4:50.14        
     1) Marmol, Janet 12                2) Senken, Natasha L 11           
     3) Barcklow, Gabrielle G 11        4) Smith, Caryn A 12              
                          1:12.19 (1:12.19)     1:49.42 (37.23)   2:33.24 (1:21.05)
        3:06.94 (33.70)   3:48.25 (1:15.01)     4:17.71 (29.46)   4:50.14 (1:01.89)
 17 Middies Swimming-MR  'B'                          4:45.00    4:50.30        
     1) Poleway, Monica J 11            2) Fulenwider, Melissa F 11       
     3) Browne, Sophie L 12             4) Toal, Shannon V 12             
                  35.93   1:14.42 (1:14.42)     1:53.01 (38.59)   2:35.68 (1:21.26)
        3:08.88 (33.20)   3:47.19 (1:11.51)     4:16.76 (29.57)   4:50.30 (1:03.11)
 18 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         4:39.17    4:52.61        
     1) Schauer, Elisabeth M 11         2) McDavid, Aiesha A 12           
     3) Groccia, Adrienne D 12          4) Doherty, Julia G 11            
                  36.68   1:16.30 (1:16.30)     1:51.63 (35.33)   2:33.88 (1:17.58)
        3:05.70 (31.82)   3:44.77 (1:10.89)     4:15.79 (31.02)   4:52.61 (1:07.84)
 19 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:58.15    4:55.35        
     1) Burke, Meaghan 12               2) Webber, Claire 11              
     3) Arnott, Katie 12                4) Armstrong, Shannon 12          
                  36.00   1:14.94 (1:14.94)     1:53.33 (38.39)   2:39.66 (1:24.72)
        3:12.94 (33.28)   3:54.61 (1:14.95)     4:22.21 (27.60)   4:55.35 (1:00.74)
 20 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       5:00.84    5:00.48        
     1) Stefanello, Nicolette 11        2) Demerest, Jackie 12            
     3) Larson, Mallorie 12             4) Geiselman, Rebekah 12          
                  35.94   1:14.94 (1:14.94)     1:51.98 (37.04)   2:33.20 (1:18.26)
        3:09.44 (36.24)   3:51.88 (1:18.68)     4:23.64 (31.76)   5:00.48 (1:08.60)
 21 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  4:57.81    5:13.89        
     1) Parker, Rachel 12               2) Zawatson, Cady 11              
     3) Moody, Bridget 11               4) DiPreta, Stephanie N 12        
                  37.69   1:25.09 (1:25.09)     2:00.02 (34.93)   2:47.30 (1:22.21)
        3:24.96 (37.66)   4:09.92 (1:22.62)     4:40.53 (30.61)   5:13.89 (1:03.97)
 -- Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       4:56.92         DQ        
     1) Caputo, Krista 12               2) Geissler, Kim 12               
     3) Gavin, Kara C 12                4) deFreitas, Sophie 11           
                  37.74   1:17.95 (1:17.95)     1:34.11 (16.16)   2:44.91 (1:26.96)
        3:19.88 (34.97)   4:01.20 (1:16.29)     4:19.48 (18.28)        DQ (1:05.08)
 
Event 22  Boys 11-12 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:09.94   2/18/2002 BGNW Marlins                               
                         D Simco, T Hastings, A Simco, A Powell            
       Metro: M 4:09.94   2/15/2002 Boys & Girls Club, BGNW-MR                 
                         D.Simco,T.Hastings,A.Simco,A.Powell               
                3:31.29  N-18
                3:31.29  NAT
                3:36.09  NCSA
                3:36.09  JRN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middies Swimming-MR  'A'                          4:25.00    4:14.79        
     1) Bennett, Aarron M 12            2) Perley, Timmy J 12             
     3) Carducci, Matthew F 11          4) Minowitz, Eric M 12            
                  29.57   1:01.12 (1:01.12)     1:34.21 (33.09)   2:13.93 (1:12.81)
        2:44.01 (30.08)   3:19.98 (1:06.05)     3:35.31 (15.33)     4:14.79 (54.81)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       4:20.83    4:22.91        
     1) Graham, Danny 11                2) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
     3) Kuo, Theodore 12                4) Kowalsky, Austin J 11          
                  35.36   1:13.04 (1:13.04)     1:46.81 (33.77)   2:25.02 (1:11.98)
        2:53.28 (28.26)   3:25.74 (1:00.72)     3:52.85 (27.11)     4:22.91 (57.17)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              4:19.48    4:25.95        
     1) Deblasio, Matthew M 12          2) Yeager, Christian P 12         
     3) Galan, Bryan 12                 4) Peng, DiDi 12                  
                  31.83   1:05.29 (1:05.29)     1:40.70 (35.41)   2:22.05 (1:16.76)
                          3:25.84 (1:03.79)     3:54.22 (28.38)   4:25.95 (1:00.11)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                4:26.50    4:29.36        
     1) Carr, Charlie M 11              2) Karle, Matthew J 12            
     3) Rappaport, Will L 11            4) Bleier, Jackson A 12           
                  33.37   1:08.63 (1:08.63)     1:42.32 (33.69)   2:21.12 (1:12.49)
        2:51.64 (30.52)   3:27.62 (1:06.50)     3:56.67 (29.05)   4:29.36 (1:01.74)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:28.14    4:29.94        
     1) MO, Samuel 11                   2) Martinez, Keannu C 12          
     3) Yamout, Nader 11                4) Erskine, Brendan 12            
                  32.35   1:06.20 (1:06.20)     1:42.33 (36.13)   2:22.21 (1:16.01)
        2:51.37 (29.16)   3:28.47 (1:06.26)     3:57.52 (29.05)   4:29.94 (1:01.47)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:31.99    4:33.52        
     1) Corey, Alexi 12                 2) Singer, Nathan Q 11            
     3) Delgrosso, George 12            4) Wong, Stanley 12               
                  34.96   1:12.97 (1:12.97)     1:45.49 (32.52)   2:23.18 (1:10.21)
        2:54.68 (31.50)   3:31.40 (1:08.22)     4:00.71 (29.31)   4:33.52 (1:02.12)
  7 Middies Swimming-MR  'B'                          4:35.00    4:34.85        
     1) Nangle, JT T 11                 2) Barker, TJ J 12                
     3) Avidan, Lucas J 12              4) Pagano, Edward S 12            
                  32.73   1:07.88 (1:07.88)     1:43.14 (35.26)   2:22.12 (1:14.24)
        2:56.12 (34.00)   3:36.31 (1:14.19)     4:02.92 (26.61)     4:34.85 (58.54)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:34.70    4:36.57        
     1) Collins, Matthew J 12           2) Garcia, Stefan 12              
     3) Torres, David 11                4) Li, Matthew 12                 
                  32.52   1:06.81 (1:06.81)     1:42.69 (35.88)   2:21.64 (1:14.83)
        2:55.66 (34.02)   3:34.06 (1:12.42)     4:02.84 (28.78)   4:36.57 (1:02.51)
  9 Team Suffolk-MR  'B'                              4:35.17    4:38.55        
     1) Kontos, Nicholas G 12           2) Herrmann, Charles 12           
     3) Goetz, Mathew J 12              4) Goldstein, Jake P 12           
                  33.99   1:10.15 (1:10.15)     1:45.62 (35.47)   2:27.00 (1:16.85)
        2:58.96 (31.96)   3:36.65 (1:09.65)     4:05.35 (28.70)   4:38.55 (1:01.90)
 10 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:30.99    4:39.59        
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Georgescu, Ronald F 11         
     3) Dempsey, Lukas A 12             4) Flynn, Patrick 11              
                  32.76   1:08.60 (1:08.60)     1:27.14 (18.54)     1:44.91 (36.31)
      2:59.78 (1:14.87)   3:40.43 (1:55.52)     4:06.59 (26.16)     4:39.59 (59.16)
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:56.37    4:48.25        
     1) Wadolowski, Thomas 12           2) Ching, Benjamin G 11           
     3) Ariyanonthaka, Kevin 12         4) Lin, Kevin 11                  
                  35.29   1:11.14 (1:11.14)     1:49.00 (37.86)   2:31.38 (1:20.24)
        3:02.69 (31.31)   3:41.82 (1:10.44)     4:13.10 (31.28)   4:48.25 (1:06.43)
 12 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       4:54.16    4:49.07        
     1) Warnon, Raphael A 11            2) Duda, Peter 12                 
     3) Ehret, Jack M 11                4) Stuart, Ian D 11               
                  35.48   1:13.35 (1:13.35)     1:48.54 (35.19)   2:29.24 (1:15.89)
        3:02.23 (32.99)   3:39.99 (1:10.75)     4:11.03 (31.04)   4:49.07 (1:09.08)
 13 Islip Aquatics-MR  'A'                            5:04.32    4:49.54        
     1) LeGuyader, Travis P 11          2) Weaver, Chris R 12             
     3) Dagayev, Daniil 12              4) Fountain, Greg J 12            
                  34.17   1:11.43 (1:11.43)     1:50.36 (38.93)   2:34.75 (1:23.32)
        3:08.53 (33.78)   3:46.73 (1:11.98)     4:16.04 (29.31)   4:49.54 (1:02.81)
 14 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      4:44.96    4:51.48        
     1) Lennon, Michael J 11            2) Sack, Danny C 12               
     3) Ng, Kevin 12                    4) Holtzman, Scott J 12           
                  35.04   1:10.99 (1:10.99)     1:51.12 (40.13)   2:37.79 (1:26.80)
        3:09.32 (31.53)   3:50.02 (1:12.23)   4:51.48 (1:01.46)                    
 15 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                4:50.00    4:56.91        
     1) McLaughlin, James J 11          2) Gebauer, Benjamin A 12         
     3) Olin, Evan D 11                 4) Clarke, Taegan M 12            
                  35.64   1:14.36 (1:14.36)     1:53.79 (39.43)   2:39.17 (1:24.81)
        3:12.84 (33.67)   3:53.30 (1:14.13)     4:22.97 (29.67)   4:56.91 (1:03.61)
 16 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:54.82    5:02.03        
     1) Kostelec, Nick 12               2) Alton, Shane 12                
     3) Leahey, Ryan 12                 4) Quintin, Hector H 11           
                  37.71   1:17.29 (1:17.29)     1:55.53 (38.24)   2:40.13 (1:22.84)
        3:14.87 (34.74)   3:54.08 (1:13.95)     4:25.31 (31.23)   5:02.03 (1:07.95)
 17 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  4:51.04    5:03.53        
     1) Leary, Matthew M 11             2) Bouzourene, Tarik 12           
     3) Salcedo, Matt 11                4) Shteyman, Brandon J 12         
                  36.32   1:14.92 (1:14.92)     1:55.46 (40.54)   2:41.70 (1:26.78)
        3:15.27 (33.57)   3:56.07 (1:14.37)     4:27.85 (31.78)   5:03.53 (1:07.46)
 18 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      5:15.85    5:13.45        
     1) Fackelman, Eric 12              2) McIlvain, Patrick P 12         
     3) Murphy, Robert 11               4) Cannon, Christopher 11         
                  40.78   1:21.52 (1:21.52)     2:00.16 (38.64)   2:47.17 (1:25.65)
        3:19.30 (32.13)   4:00.59 (1:13.42)     4:34.18 (33.59)   5:13.45 (1:12.86)
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:28.28         DQ        
     1) KE, Richard M 11                2) Na, Joseph 12                  
     3) Park, Jay S 12                  4) Yang, Patrick 11               
                  34.48   1:11.43 (1:11.43)     1:47.20 (35.77)   2:28.35 (1:16.92)
        2:58.94 (30.59)   3:34.46 (1:06.11)     4:00.16 (25.70)          DQ (55.70)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'                          4:27.00         DQ        
     1) Hughes, Kevin J 12              2) Lyons, Chris 12                
     3) Volkov, Sasha A 11              4) Johnson, Grant A 11            
                  33.32   1:09.72 (1:09.72)     1:45.32 (35.60)   2:27.20 (1:17.48)
                          3:37.33 (1:10.13)     4:06.45 (29.12)        DQ (1:01.47)
 
Event 23  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:32.10        1997 Erica  DeBenedetto                         
       Metro: M 4:17.82   4/30/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:23.79  NAT
                4:25.29  JRN
                4:25.39  N-18
                4:27.79  USO
                4:27.99  T16
                4:33.09  NCSA
                4:39.99  SECT
                5:03.99  ZQ
                5:07.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Weaver, Joan M            14 IA-MR                4:50.51    4:45.31 ZQ     
                  29.67     1:05.26 (35.59)     1:41.80 (36.54)     2:18.50 (36.70)
        2:58.97 (40.47)     3:41.29 (42.32)     4:13.13 (31.84)     4:45.31 (32.18)
  2 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               4:43.89    4:46.67 ZQ     
                  30.31     1:05.91 (35.60)     1:44.04 (38.13)     2:21.27 (37.23)
        3:02.25 (40.98)     3:43.78 (41.53)     4:16.20 (32.42)     4:46.67 (30.47)
  3 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      4:51.86    4:46.72 ZQ     
                  30.60     1:05.23 (34.63)     1:40.91 (35.68)     2:16.84 (35.93)
        2:59.93 (43.09)     3:42.53 (42.60)     4:15.00 (32.47)     4:46.72 (31.72)
  4 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         4:48.89    4:50.34 ZQ     
                  29.45     1:03.63 (34.18)     1:42.18 (38.55)     2:19.13 (36.95)
        3:00.37 (41.24)     3:42.67 (42.30)     4:16.81 (34.14)     4:50.34 (33.53)
  5 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR              4:43.65    4:50.38 ZQ     
                  31.61     1:09.07 (37.46)     1:47.21 (38.14)     2:23.48 (36.27)
        3:06.91 (43.43)     3:49.90 (42.99)     4:21.02 (31.12)     4:50.38 (29.36)
  6 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      4:54.14    4:53.08 ZQ     
                  30.35     1:05.80 (35.45)     1:42.40 (36.60)     2:19.28 (36.88)
        3:02.83 (43.55)     3:46.95 (44.12)     4:20.39 (33.44)     4:53.08 (32.69)
  7 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      4:52.39    4:55.06 ZQ     
                  30.76     1:06.77 (36.01)     1:43.28 (36.51)     2:19.40 (36.12)
        3:03.80 (44.40)     3:48.21 (44.41)     4:22.80 (34.59)     4:55.06 (32.26)
  8 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               4:52.14    5:01.93 ZQ     
                  32.18     1:10.66 (38.48)     1:51.76 (41.10)     2:31.72 (39.96)
        3:13.30 (41.58)     3:55.73 (42.43)     4:29.39 (33.66)     5:01.93 (32.54)
B - Final
  9 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      4:56.99    4:50.80 ZQ     
                  30.67     1:06.94 (36.27)     1:45.10 (38.16)     2:22.89 (37.79)
        3:03.07 (40.18)     3:44.44 (41.37)     4:18.46 (34.02)     4:50.80 (32.34)
 10 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              4:56.85    4:51.09 ZQ     
                  32.06     1:09.12 (37.06)     1:44.30 (35.18)     2:18.85 (34.55)
        3:02.47 (43.62)     3:46.68 (44.21)     4:19.48 (32.80)     4:51.09 (31.61)
 11 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR              4:58.71    4:52.73 ZQ     
                  30.94     1:06.98 (36.04)     1:43.74 (36.76)     2:20.73 (36.99)
        3:04.57 (43.84)     3:49.98 (45.41)     4:21.99 (32.01)     4:52.73 (30.74)
 12 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR               4:57.96    4:53.46 ZQ     
                  31.76     1:07.93 (36.17)     1:46.43 (38.50)     2:23.68 (37.25)
        3:05.67 (41.99)     3:47.47 (41.80)     4:21.21 (33.74)     4:53.46 (32.25)
 13 Bransfield, Sammy J       14 LIAC-MR              4:55.27    4:55.09 ZQ     
                  30.42     1:05.37 (34.95)     1:44.85 (39.48)     2:23.81 (38.96)
        3:03.28 (39.47)     3:45.14 (41.86)     4:20.12 (34.98)     4:55.09 (34.97)
 14 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              4:55.50    4:55.89 ZQ     
                  31.09     1:06.87 (35.78)     1:44.23 (37.36)     2:21.90 (37.67)
        3:06.06 (44.16)     3:52.00 (45.94)     4:24.54 (32.54)     4:55.89 (31.35)
 15 Russell, Eva M            13 Tmsuffolk-MR         4:56.27    4:56.32 ZQ     
                  32.63     1:10.85 (38.22)     1:49.73 (38.88)     2:28.08 (38.35)
        3:09.16 (41.08)     3:51.14 (41.98)     4:24.51 (33.37)     4:56.32 (31.81)
 16 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         4:57.87    5:05.58 JO     
                  33.21     1:11.77 (38.56)     1:51.94 (40.17)     2:32.35 (40.41)
        3:14.36 (42.01)     3:57.23 (42.87)     4:31.65 (34.42)     5:05.58 (33.93)
Preliminaries
 17 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               4:59.19                   
 18 Larson, Kim P             14 IA-MR                4:59.86                   
 19 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              5:00.26                   
 20 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            5:02.87                   
 21 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    5:03.03                   
 22 Festa, Julia D            14 LIAC-MR              5:04.48                   
 23 Michalak, Zuzanna         14 FLY-MR               5:04.55                   
 24 Tobin, Casey              13 Badger-MR            5:04.69                   
 25 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  5:05.07                   
 26 Holmes, Sabine B          13 Bgnw Marlins-MR      5:05.25                   
 27 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               5:05.26                   
 28 Conard, Kate E            14 TVSC-MR              5:05.30                   
 29 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  5:05.63                   
 30 Tremain, Kate             13 Badger-MR            5:05.70                   
 31 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         5:05.77                   
 32 Blom, Danielle            14 HAA-MR               5:05.79                   
 33 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      5:06.52                   
 34 Klein, Morganne           13 VAC-MR               5:06.75                   
 35 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    5:07.20                   
 36 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               5:08.10                   
 37 Munz, Brenna A            13 MSC-MR               5:08.67                   
 38 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    5:08.79                   
 39 Betancourt, Lauren        14 FLY-MR               5:09.27                   
 40 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  5:11.06                   
 41 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              5:11.81                   
 42 Carballeira, Kaitlyn M    13 TVSC-MR              5:13.35                   
 43 Kuzniewski, Megan A       13 Express Swimming-MR  5:14.26                   
 44 Parodi, Ellen M           13 Aqua Gems-MR         5:22.30                   
 -- Marshall, Carly M         14 NBS-MR                   DQ                    
 
Event 24  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 4:16.06   3/16/2001 Nat L. Moore, NBS                          
       Metro: M 4:09.58   4/30/1998 Brendan Neligan, LIAC-MR                   
                3:58.19  NAT
                4:00.59  N-18
                4:00.99  USO
                4:02.49  JRN
                4:08.09  NCSA
                4:13.69  T16
                4:15.09  SECT
                4:56.99  ZQ
                5:00.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Krause, Billy K           14 Tmsuffolk-MR         4:27.36    4:24.89 ZQ     
                  29.04     1:02.47 (33.43)     1:35.39 (32.92)     2:08.21 (32.82)
        2:45.84 (37.63)     3:24.64 (38.80)     3:55.12 (30.48)     4:24.89 (29.77)
  2 Catano, AL                14 IA-MR                4:31.50    4:27.63 ZQ     
                  28.32     1:01.36 (33.04)     1:36.10 (34.74)     2:10.40 (34.30)
        2:50.96 (40.56)     3:29.89 (38.93)     4:00.00 (30.11)     4:27.63 (27.63)
  3 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               4:31.74    4:27.77 ZQ     
                  28.40     1:01.84 (33.44)     1:37.38 (35.54)     2:12.64 (35.26)
        2:50.82 (38.18)     3:29.58 (38.76)     3:59.94 (30.36)     4:27.77 (27.83)
  4 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR         4:29.82    4:28.02 ZQ     
                  28.22     1:00.52 (32.30)     1:35.52 (35.00)     2:10.24 (34.72)
        2:48.63 (38.39)     3:28.15 (39.52)     3:58.65 (30.50)     4:28.02 (29.37)
  5 Derlath, Jonathan H       14 LIAC-MR              4:31.84    4:28.93 ZQ     
                  30.36     1:05.10 (34.74)     1:39.60 (34.50)     2:13.88 (34.28)
        2:53.89 (40.01)     3:33.70 (39.81)     4:01.99 (28.29)     4:28.93 (26.94)
  6 Culver, Eric R            14 VAC-MR               4:34.68    4:32.08 ZQ     
                  27.20       59.27 (32.07)     1:34.18 (34.91)     2:09.24 (35.06)
        2:51.35 (42.11)     3:32.89 (41.54)     4:02.87 (29.98)     4:32.08 (29.21)
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              4:39.74    4:41.06 ZQ     
                  30.44     1:07.11 (36.67)     1:43.37 (36.26)     2:19.19 (35.82)
        2:57.92 (38.73)     3:37.87 (39.95)     4:09.85 (31.98)     4:41.06 (31.21)
  8 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              4:40.90    4:41.11 ZQ     
                  27.83     1:00.43 (32.60)     1:36.78 (36.35)     2:12.10 (35.32)
        2:54.98 (42.88)     3:38.50 (43.52)     4:10.44 (31.94)     4:41.11 (30.67)
B - Final
  9 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      4:45.84    4:39.64 ZQ     
                  30.34     1:05.04 (34.70)     1:41.50 (36.46)     2:17.34 (35.84)
        2:57.39 (40.05)     3:37.89 (40.50)     4:10.56 (32.67)     4:39.64 (29.08)
 10 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                4:44.45    4:39.78 ZQ     
                  29.76     1:03.50 (33.74)     1:38.62 (35.12)     2:13.86 (35.24)
        2:54.56 (40.70)     3:35.70 (41.14)     4:09.17 (33.47)     4:39.78 (30.61)
 11 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              4:41.46    4:40.04 ZQ     
                  29.59     1:03.47 (33.88)     1:43.50 (40.03)     2:21.96 (38.46)
        3:00.53 (38.57)     3:38.44 (37.91)     4:10.79 (32.35)     4:40.04 (29.25)
 12 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          4:50.67    4:41.18 ZQ     
                  29.14     1:03.51 (34.37)     1:40.19 (36.68)     2:17.17 (36.98)
        2:55.91 (38.74)     3:35.95 (40.04)     4:09.22 (33.27)     4:41.18 (31.96)
 13 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         4:45.68    4:43.33 ZQ     
                  30.29     1:05.89 (35.60)     1:43.14 (37.25)     2:18.76 (35.62)
        2:59.36 (40.60)     3:40.78 (41.42)     4:12.68 (31.90)     4:43.33 (30.65)
 14 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      4:47.56    4:44.28 ZQ     
                  30.02     1:05.19 (35.17)     1:42.18 (36.99)     2:17.52 (35.34)
        3:00.57 (43.05)     3:44.21 (43.64)     4:16.23 (32.02)     4:44.28 (28.05)
 15 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         4:50.91    4:46.37 ZQ     
                  30.82     1:06.53 (35.71)     1:41.06 (34.53)     2:15.41 (34.35)
        2:58.99 (43.58)     3:43.65 (44.66)     4:15.42 (31.77)     4:46.37 (30.95)
 16 Collins, Danny P          14 FLY-MR               4:44.59    4:46.42 ZQ     
                  31.06     1:07.96 (36.90)     1:42.29 (34.33)     2:16.77 (34.48)
        2:59.18 (42.41)     3:42.26 (43.08)     4:15.40 (33.14)     4:46.42 (31.02)
Preliminaries
 14 Burud, Michael A          13 Ndac-MR              4:46.51                   
 18 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              4:52.26                   
 19 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              4:53.59                   
 20 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              4:53.90                   
 21 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR      4:59.53                   
 22 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR              5:06.45                   
 23 Clark, Matthew A          14 TVSC-MR              5:06.93                   
 24 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         5:07.49                   
 -- Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR                  DQ                    
 
Event 25  Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:20.31   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       Metro: M 2:19.13   3/18/2005 ANNIE ZHU at 2005 MR Zone Team, LGAC-MR    
                2:26.69  T16
                2:53.99  ZQ
                2:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR              2:33.07    2:31.17 ZQ     
                  32.73     1:10.75 (38.02)     1:56.44 (45.69)     2:31.17 (34.73)
  2 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      2:37.72    2:34.58 ZQ     
                  32.89     1:12.89 (40.00)     2:00.27 (47.38)     2:34.58 (34.31)
  3 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               2:35.58    2:36.70 ZQ     
                  34.05     1:16.09 (42.04)     2:02.42 (46.33)     2:36.70 (34.28)
  4 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    2:44.28    2:38.29 ZQ     
                  34.32     1:16.28 (41.96)     2:03.44 (47.16)     2:38.29 (34.85)
  5 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               2:39.44    2:38.32 ZQ     
                  34.08     1:16.96 (42.88)     2:03.22 (46.26)     2:38.32 (35.10)
  6 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               2:41.36    2:38.59 ZQ     
                  33.89     1:14.75 (40.86)     2:01.95 (47.20)     2:38.59 (36.64)
  7 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         2:42.64    2:41.04 ZQ     
                  35.64     1:17.10 (41.46)     2:05.67 (48.57)     2:41.04 (35.37)
  8 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          2:41.49    2:41.50 ZQ     
                  35.73     1:17.27 (41.54)     2:04.25 (46.98)     2:41.50 (37.25)
  9 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              2:43.38    2:41.84 ZQ     
                                1:20.59 ( )     2:05.27 (44.68)     2:41.84 (36.57)
 10 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          2:54.29    2:42.31 ZQ     
                  36.78     1:20.87 (44.09)     2:05.56 (44.69)     2:42.31 (36.75)
 11 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  2:43.08    2:42.37 ZQ     
                  36.64     1:18.71 (42.07)     2:05.45 (46.74)     2:42.37 (36.92)
 12 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR         2:45.06    2:43.17 ZQ     
                  37.10     1:19.18 (42.08)     2:06.30 (47.12)     2:43.17 (36.87)
 13 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         2:52.94    2:43.47 ZQ     
                  34.82     1:19.09 (44.27)     2:07.94 (48.85)     2:43.47 (35.53)
 14 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    2:51.54    2:45.68 ZQ     
                  38.15     1:22.77 (44.62)     2:07.20 (44.43)     2:45.68 (38.48)
 15 Evans, Kate B              9 Badger-MR            2:49.91    2:46.26 ZQ     
                  35.15     1:17.59 (42.44)     2:09.21 (51.62)     2:46.26 (37.05)
 16 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              2:48.18    2:46.30 ZQ     
                  36.11     1:18.49 (42.38)     2:08.89 (50.40)     2:46.30 (37.41)
 17 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR              2:51.28    2:46.44 ZQ     
                  35.86     1:20.85 (44.99)     2:06.85 (46.00)     2:46.44 (39.59)
 18 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              2:47.09    2:46.93 ZQ     
                  36.93     1:17.90 (40.97)     2:09.78 (51.88)     2:46.93 (37.15)
 19 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              2:51.92    2:47.48 ZQ     
                  37.01     1:22.50 (45.49)     2:10.19 (47.69)     2:47.48 (37.29)
 20 Woodward, Samantha E      10 Barracudas-MR        2:53.18    2:48.15 ZQ     
                  37.75     1:22.23 (44.48)     2:09.09 (46.86)     2:48.15 (39.06)
 21 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         2:52.67    2:48.75 ZQ     
                  36.54     1:19.51 (42.97)     2:10.47 (50.96)     2:48.75 (38.28)
 22 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           2:51.38    2:48.85 ZQ     
                  38.96     1:22.33 (43.37)     2:11.33 (49.00)     2:48.85 (37.52)
 23 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            2:49.13    2:49.09 ZQ     
                  37.44     1:21.75 (44.31)     2:09.87 (48.12)     2:49.09 (39.22)
 24 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               2:51.64    2:49.17 ZQ     
                  35.29     1:16.60 (41.31)     2:10.53 (53.93)     2:49.17 (38.64)
 25 Catano, Tiffany            9 IA-MR                2:51.02    2:49.43 ZQ     
                  38.13     1:20.61 (42.48)     2:11.95 (51.34)     2:49.43 (37.48)
 26 Hovey, Emily K            10 NBS-MR               2:54.39    2:49.95 ZQ     
                  38.85     1:20.50 (41.65)     2:12.28 (51.78)     2:49.95 (37.67)
 27 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    2:51.00    2:50.24 ZQ     
                  38.05     1:19.37 (41.32)     2:10.25 (50.88)     2:50.24 (39.99)
 28 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR           2:54.51    2:50.25 ZQ     
                  40.26     1:21.28 (41.02)     2:12.60 (51.32)     2:50.25 (37.65)
 29 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    2:52.62    2:51.11 ZQ     
                  39.54     1:25.99 (46.45)     2:12.88 (46.89)     2:51.11 (38.23)
 30 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR              2:52.99    2:51.60 ZQ     
                  38.28     1:22.48 (44.20)     2:12.94 (50.46)     2:51.60 (38.66)
 31 Skoko, Nina A             10 Pace-MR              2:53.91    2:52.18 ZQ     
                  37.55     1:20.61 (43.06)     2:13.90 (53.29)     2:52.18 (38.28)
 32 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR      2:54.75    2:52.23 ZQ     
                  38.06     1:22.58 (44.52)     2:13.30 (50.72)     2:52.23 (38.93)
 33 McIlhargy, Amanda         10 Trs-MR               2:55.59    2:52.28 ZQ     
                  36.66     1:21.82 (45.16)     2:17.00 (55.18)     2:52.28 (35.28)
 34 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           2:52.86    2:52.34 ZQ     
                  37.19     1:19.60 (42.41)     2:12.59 (52.99)     2:52.34 (39.75)
 35 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      2:53.13    2:52.39 ZQ     
                  39.58     1:21.97 (42.39)     2:13.77 (51.80)     2:52.39 (38.62)
 36 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR         2:55.50    2:52.53 ZQ     
                  36.93     1:20.34 (43.41)     2:14.45 (54.11)     2:52.53 (38.08)
 37 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR              2:50.37    2:52.68 ZQ     
                  39.37     1:21.99 (42.62)     2:15.28 (53.29)     2:52.68 (37.40)
 38 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR      2:55.18    2:53.43 ZQ     
                  37.44     1:23.92 (46.48)     2:13.95 (50.03)     2:53.43 (39.48)
 39 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR              2:54.75    2:55.40 JO     
                  40.64     1:24.22 (43.58)     2:14.75 (50.53)     2:55.40 (40.65)
 40 Hartigan, Colleen G       10 Middies-MR           2:55.11    2:55.42 JO     
                  41.46     1:25.18 (43.72)     2:15.78 (50.60)     2:55.42 (39.64)
 41 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR         2:55.43    2:56.24        
                  39.20     1:23.67 (44.47)     2:17.24 (53.57)     2:56.24 (39.00)
 42 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            2:55.89    3:00.92        
                  41.05     1:27.44 (46.39)     2:22.23 (54.79)     3:00.92 (38.69)
 -- Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    2:52.14         DQ        
                  36.01     1:20.56 (44.55)     2:11.94 (51.38)          DQ (39.65)
 
Event 26  Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:22.36   2/11/2000 Daniel P. Simco, BGNW Marlins              
       Metro: M 2:18.51    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                2:27.59  T16
                2:59.29  ZQ
                2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          2:52.14    2:34.01 ZQ     
                  33.56     1:12.26 (38.70)     1:59.31 (47.05)     2:34.01 (34.70)
  2 MO, Daniel                10 Twisters-MR          2:41.77    2:36.28 ZQ     
                  34.45     1:13.00 (38.55)     2:00.54 (47.54)     2:36.28 (35.74)
  3 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            2:40.23    2:37.19 ZQ     
                  37.11     1:16.07 (38.96)     2:04.35 (48.28)     2:37.19 (32.84)
  4 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         2:40.86    2:37.43 ZQ     
                  35.88     1:17.13 (41.25)     2:04.20 (47.07)     2:37.43 (33.23)
  5 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR               2:58.03    2:38.66 ZQ     
                  32.17     1:13.18 (41.01)     2:03.95 (50.77)     2:38.66 (34.71)
  6 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      2:45.53    2:38.94 ZQ     
                  34.84     1:14.90 (40.06)     2:04.75 (49.85)     2:38.94 (34.19)
  7 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    2:40.70    2:40.55 ZQ     
                  36.50     1:17.14 (40.64)     2:04.76 (47.62)     2:40.55 (35.79)
  8 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR             2:40.91    2:40.72 ZQ     
                  37.35     1:15.42 (38.07)     2:04.20 (48.78)     2:40.72 (36.52)
  9 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR      2:43.65    2:41.33 ZQ     
                  35.07     1:15.17 (40.10)     2:06.08 (50.91)     2:41.33 (35.25)
 10 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:43.80    2:41.34 ZQ     
                  36.21     1:19.21 (43.00)     2:04.05 (44.84)     2:41.34 (37.29)
 11 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR              2:44.59    2:41.65 ZQ     
                  33.58     1:15.59 (42.01)     2:05.16 (49.57)     2:41.65 (36.49)
 12 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      2:44.91    2:42.28 ZQ     
                  34.90     1:17.97 (43.07)     2:07.14 (49.17)     2:42.28 (35.14)
 13 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            2:44.42    2:42.95 ZQ     
                  35.77     1:17.55 (41.78)     2:07.17 (49.62)     2:42.95 (35.78)
 14 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              2:46.28    2:44.39 ZQ     
                  36.79     1:17.45 (40.66)     2:07.05 (49.60)     2:44.39 (37.34)
 15 Haas, Simon               10 MSC-MR               2:47.52    2:45.64 ZQ     
                  36.73     1:15.39 (38.66)     2:07.92 (52.53)     2:45.64 (37.72)
 16 Kim, Austin W              9 FLY-MR               2:44.61    2:45.93 ZQ     
                  36.12     1:17.02 (40.90)     2:07.65 (50.63)     2:45.93 (38.28)
 17 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           2:48.65    2:46.01 ZQ     
                  37.43     1:18.09 (40.66)     2:09.51 (51.42)     2:46.01 (36.50)
 18 Barry, Charles C          10 Badger-MR            2:46.27    2:46.24 ZQ     
                  36.27     1:15.53 (39.26)     2:11.71 (56.18)     2:46.24 (34.53)
 19 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           2:50.38    2:46.36 ZQ     
                  36.24     1:17.13 (40.89)     2:07.36 (50.23)     2:46.36 (39.00)
 20 McCann, Brendan A         10 Ciy-MR               2:52.06    2:47.84 ZQ     
                  35.44     1:18.97 (43.53)     2:07.14 (48.17)     2:47.84 (40.70)
 21 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           2:59.97    2:47.99 ZQ     
                  37.67     1:19.32 (41.65)     2:09.46 (50.14)     2:47.99 (38.53)
 22 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            2:55.89    2:48.23 ZQ     
                  37.02     1:20.77 (43.75)     2:12.22 (51.45)     2:48.23 (36.01)
 23 Moon, Jay                 10 FLY-MR               2:48.05    2:48.24 ZQ     
                  37.44     1:21.49 (44.05)     2:09.98 (48.49)     2:48.24 (38.26)
 24 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              2:51.84    2:48.49 ZQ     
                  38.14     1:21.12 (42.98)     2:13.24 (52.12)     2:48.49 (35.25)
 25 Rosa, Jack M               9 IA-MR                2:53.07    2:49.48 ZQ     
                  37.65     1:22.93 (45.28)     2:13.41 (50.48)     2:49.48 (36.07)
 26 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                2:51.75    2:50.06 ZQ     
                  36.26     1:20.26 (44.00)     2:13.09 (52.83)     2:50.06 (36.97)
 27 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR    2:56.98    2:50.51 ZQ     
                  39.99     1:22.67 (42.68)     2:14.40 (51.73)     2:50.51 (36.11)
 28 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              2:54.73    2:50.94 ZQ     
                  38.80     1:21.41 (42.61)     2:15.41 (54.00)     2:50.94 (35.53)
 29 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              2:49.32    2:51.39 ZQ     
                  37.16     1:23.11 (45.95)     2:13.79 (50.68)     2:51.39 (37.60)
 30 Giraldo, Andrew           10 Trs-MR               2:58.50    2:52.78 ZQ     
                  36.72     1:21.75 (45.03)     2:16.13 (54.38)     2:52.78 (36.65)
 31 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            2:54.38    2:54.42 ZQ     
                  38.44     1:26.13 (47.69)     2:16.80 (50.67)     2:54.42 (37.62)
 32 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               2:59.48    2:57.23 ZQ     
                  39.28     1:23.72 (44.44)     2:16.55 (52.83)     2:57.23 (40.68)
 33 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            2:54.84    2:58.21 ZQ     
                  40.62     1:25.10 (44.48)     2:19.73 (54.63)     2:58.21 (38.48)
 34 Zitelny, Edan             10 Tmsuffolk-MR         2:56.39    3:02.24        
                  40.03     1:26.05 (46.02)     2:19.31 (53.26)     3:02.24 (42.93)
 35 Grunewald, Zane W         10 NBS-MR               2:58.66    3:03.39        
                  42.97     1:28.00 (45.03)     2:22.48 (54.48)     3:03.39 (40.91)
 36 McDonnell, Richard        10 UNWAC-MR             2:58.53    3:05.49        
                  45.24     1:28.90 (43.66)     2:25.72 (56.82)     3:05.49 (39.77)
 37 Carlino, Keith A          10 MSC-MR               2:57.57    3:07.91        
                  42.11     1:29.64 (47.53)     2:28.36 (58.72)     3:07.91 (39.55)
 
Event 27  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 58.54        1994 Brianne Sullivan, SIA                        
       Metro: M 56.87    5/1/1986 Leah Loveless, BSC-MR                        
                56.69  NAT
                57.09  N-18
                57.39  JRN
                57.59  T16
                57.69  USO
                59.09  NCSA
              1:01.09  SECT
              1:06.99  ZQ
              1:07.89  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR        59.57      59.38 SECT   
                  28.71       59.38 (30.67)                                        
  2 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               1:02.19    1:01.11 ZQ     
                  29.65     1:01.11 (31.46)                                        
  3 Ryan, Brienne             14 WSSC-MR              1:01.90    1:01.63 ZQ     
                  29.58     1:01.63 (32.05)                                        
  4 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR              1:01.83    1:01.74 ZQ     
                  30.35     1:01.74 (31.39)                                        
  5 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR              1:03.02    1:01.89 ZQ     
                  30.30     1:01.89 (31.59)                                        
  6 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       1:02.47    1:02.34 ZQ     
                  30.01     1:02.34 (32.33)                                        
  7 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      1:03.84    1:02.53 ZQ     
                  30.60     1:02.53 (31.93)                                        
  8 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      1:04.07    1:05.71 ZQ     
                  31.62     1:05.71 (34.09)                                        
B - Final
  9 O'Connor, Rosemarie       13 Basc-MR              1:04.82    1:03.49 ZQ     
                  30.68     1:03.49 (32.81)                                        
 10 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              1:04.46    1:03.68 ZQ     
                  31.71     1:03.68 (31.97)                                        
 11 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  1:04.86    1:03.97 ZQ     
                  31.07     1:03.97 (32.90)                                        
 12 Lindahl, Melissa          14 LBA-MR               1:04.44    1:04.99 ZQ     
                  31.91     1:04.99 (33.08)                                        
 13 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               1:04.99    1:05.09 ZQ     
                  31.72     1:05.09 (33.37)                                        
 14 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               1:04.54    1:05.26 ZQ     
                  31.48     1:05.26 (33.78)                                        
 15 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR      1:05.05    1:06.83 ZQ     
                  32.89     1:06.83 (33.94)                                        
 16 Weaver, Joan M            14 IA-MR                1:04.99    1:07.49 JO     
                  32.63     1:07.49 (34.86)                                        
Preliminaries
  1 Forrester, Alex           14 Badger-MR              58.62                   
  3 Hughes, Katie C           14 Badger-MR            1:00.22                   
  4 Fenn, Meaghan             14 Badger-MR            1:00.33                   
 20 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              1:05.28                   
 21 Abribat, Casey M          14 Aqua Gems-MR         1:05.33                   
 22 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      1:05.65                   
 23 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      1:05.75                   
 24 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              1:05.90                   
 25 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          1:05.91                   
 26 Anderer, Britney          14 HAA-MR               1:06.20                   
 27 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              1:06.29                   
 28 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    1:06.66                   
 29 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              1:06.87                   
 30 Larson, Kim P             14 IA-MR                1:06.90                   
 31 Conard, Kate E            14 TVSC-MR              1:07.08                   
 32 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    1:07.18                   
 33 Festa, Julia D            14 LIAC-MR              1:07.19                   
 34 Mannix, Gina A            14 GAEL-MR              1:07.24                   
 34 Blom, Danielle            14 HAA-MR               1:07.24                   
 36 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              1:07.33                   
 37 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                1:07.45                   
 38 De los Santos, Diana      13 FLY-MR               1:07.46                   
 39 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               1:07.48                   
 40 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            1:07.73                   
 41 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:07.76                   
 42 Munz, Brenna A            13 MSC-MR               1:08.92                   
 42 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              1:08.92                   
 44 Bruder, Kristi L          14 IA-MR                1:08.93                   
 45 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              1:08.95                   
 46 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR            1:09.12                   
 47 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               1:09.26                   
 48 Farrar, Lexi B            13 MSC-MR               1:09.58                   
 49 Tobin, Casey              13 Badger-MR            1:10.14                   
 
Event 28  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 53.04   3/17/2001 Nat L. Moore, NBS                            
       Metro: M 52.77    3/6/2001 Nat Moore, NBS-MR                            
                50.49  NAT
                51.09  N-18
                51.29  USO
                51.79  JRN
                53.09  NCSA
                54.39  T16
                55.09  SECT
              1:03.49  ZQ
              1:04.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wagner, Jack S            14 LIAC-MR                54.24      54.53 SECT   
                  26.78       54.53 (27.75)                                        
  2 Catano, AL                14 IA-MR                  56.91      56.55 ZQ     
                  27.45       56.55 (29.10)                                        
  3 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR        57.68      56.94 ZQ     
                  27.96       56.94 (28.98)                                        
  4 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR           58.15      57.44 ZQ     
                  27.67       57.44 (29.77)                                        
  5 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                59.88      59.45 ZQ     
                  28.54       59.45 (30.91)                                        
  6 Dokonal, Jan              14 HYB-MR               1:00.29      59.48 ZQ     
                  28.56       59.48 (30.92)                                        
  7 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR        59.83    1:00.20 ZQ     
                  29.67     1:00.20 (30.53)                                        
  8 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR        59.94    1:00.57 ZQ     
                  29.65     1:00.57 (30.92)                                        
B - Final
  9 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      1:01.02      59.75 ZQ     
                  29.48       59.75 (30.27)                                        
 10 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              1:01.36    1:00.02 ZQ     
                  28.94     1:00.02 (31.08)                                        
 11 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         1:01.15    1:00.56 ZQ     
                  29.77     1:00.56 (30.79)                                        
 12 Culver, Eric R            14 VAC-MR               1:00.63    1:00.59 ZQ     
                  29.94     1:00.59 (30.65)                                        
 13 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              1:00.97    1:00.76 ZQ     
                  30.05     1:00.76 (30.71)                                        
 14 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          1:00.35    1:01.05 ZQ     
                  29.52     1:01.05 (31.53)                                        
 15 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          1:01.29    1:02.38 ZQ     
                  30.35     1:02.38 (32.03)                                        
 16 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              1:01.38    1:02.39 ZQ     
                  31.26     1:02.39 (31.13)                                        
Preliminaries
 16 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR              1:01.37                   
 18 Sweetman, Kris            14 Ciy-MR               1:01.43                   
 19 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR         1:01.53                   
 20 Walsh, Kevin M            13 MWSC-MR              1:01.78                   
 21 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR               1:02.46                   
 22 Brierley, Dexter L        14 UN-MR-MR             1:02.47                   
 23 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:02.51                   
 24 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         1:02.57                   
 25 Kim, Kenny L              14 FLY-MR               1:02.69                   
 26 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR              1:02.74                   
 27 Burud, Michael A          13 Ndac-MR              1:02.83                   
 28 Johnstone, Sean O         14 UN-NF-MR             1:02.89                   
 29 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                1:03.01                   
 30 Novicov, Nicita A         14 Shy/ Seals-MR        1:03.12                   
 31 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          1:03.25                   
 32 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         1:03.65                   
 33 Danner, Ripley J          13 Ndac-MR              1:03.67                   
 34 Collins, Danny P          14 FLY-MR               1:03.70                   
 34 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          1:03.70                   
 36 Derlath, Jonathan H       14 LIAC-MR              1:03.91                   
 37 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              1:04.02                   
 38 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR              1:04.30                   
 39 Mangieri, Gregory J       14 Bgnw Marlins-MR      1:04.33                   
 40 Middleton, William        13 Basc-MR              1:04.55                   
 41 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              1:04.66                   
 42 Chmielowski, Maciej J     14 Agua Swim Team-MR    1:04.75                   
 43 Sinelnikov, Sasha L       14 North Shore-MR       1:05.02                   
 44 Perez-Rogers, James C     14 Ndac-MR              1:05.18                   
 45 Leibel, Danny             13 Trs-MR               1:05.89                   
 46 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR       1:05.99                   
 47 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            1:07.99                   
 
Event 29  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.56        1996 Kathleen Morrissey, BAD                    
       Metro: M 1:03.34   3/18/2005 ANNIE ZHU at 2005 MR Zone Team, LGAC-MR    
                1:07.99  T16
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR              1:07.39    1:07.58 T16    
                  33.42     1:07.58 (34.16)                                        
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:11.04    1:11.39 ZQ     
                  34.04     1:11.39 (37.35)                                        
  3 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              1:12.39    1:12.51 ZQ     
                  35.74     1:12.51 (36.77)                                        
  4 Feminella, Meghan C       10 Wac-MR               1:16.52    1:13.22 ZQ     
                  35.79     1:13.22 (37.43)                                        
  5 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:14.03    1:13.31 ZQ     
                  35.40     1:13.31 (37.91)                                        
  6 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:14.96    1:14.80 ZQ     
                  36.10     1:14.80 (38.70)                                        
  7 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:17.30    1:15.03 ZQ     
                  36.77     1:15.03 (38.26)                                        
  8 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:20.99    1:15.88 ZQ     
                  36.31     1:15.88 (39.57)                                        
  9 Rudel, Holly E            10 Aqua Gems-MR         1:16.27    1:15.95 ZQ     
                  36.82     1:15.95 (39.13)                                        
 10 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:16.87    1:16.06 ZQ     
                  36.76     1:16.06 (39.30)                                        
 11 Catano, Tiffany            9 IA-MR                1:14.49    1:16.69 ZQ     
                  36.71     1:16.69 (39.98)                                        
 12 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:19.09    1:17.00 ZQ     
                  37.16     1:17.00 (39.84)                                        
 13 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               1:18.10    1:17.07 ZQ     
                  37.17     1:17.07 (39.90)                                        
 14 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:17.06    1:17.40 ZQ     
                  37.86     1:17.40 (39.54)                                        
 15 Bamba, Katrina M           9 LIAC-MR              1:19.18    1:17.62 ZQ     
                  37.95     1:17.62 (39.67)                                        
 16 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:20.32    1:17.65 ZQ     
                  37.36     1:17.65 (40.29)                                        
 17 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR              1:16.92    1:17.71 ZQ     
                  37.47     1:17.71 (40.24)                                        
 17 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:17.58    1:17.71 ZQ     
                  37.85     1:17.71 (39.86)                                        
 19 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:14.33    1:17.76 ZQ     
                  37.28     1:17.76 (40.48)                                        
 20 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  1:19.97    1:17.81 ZQ     
                  36.87     1:17.81 (40.94)                                        
 21 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           1:17.80    1:17.93 ZQ     
                  37.71     1:17.93 (40.22)                                        
 22 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         1:21.58    1:17.95 ZQ     
                  38.80     1:17.95 (39.15)                                        
 23 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:19.78    1:18.18 ZQ     
                  37.74     1:18.18 (40.44)                                        
 24 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR         1:20.86    1:18.41 ZQ     
                  39.11     1:18.41 (39.30)                                        
 25 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              1:18.06    1:18.42 ZQ     
                  38.28     1:18.42 (40.14)                                        
 26 Skoko, Nina A             10 Pace-MR              1:16.25    1:18.53 ZQ     
 27 Hovey, Emily K            10 NBS-MR               1:20.34    1:18.80 ZQ     
 28 Blackman, Lindsey S       10 VAC-MR               1:21.39    1:18.89 ZQ     
                1:18.89         1:18.89 ( )                                        
 29 Flor, Erica M             10 HYB-MR               1:20.84    1:19.13 ZQ     
                  37.55     1:19.13 (41.58)                                        
 30 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR         1:20.29    1:19.17 ZQ     
                  38.19     1:19.17 (40.98)                                        
 31 Danin, Kylie L             9 WISC-MR              1:21.86    1:19.28 ZQ     
                1:19.28         1:19.28 ( )                                        
 32 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR              1:20.13    1:20.05 JO     
                  39.76     1:20.05 (40.29)                                        
 33 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR               1:21.35    1:20.40 JO     
                  39.27     1:20.40 (41.13)                                        
 34 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR         1:19.60    1:20.48 JO     
                  39.66     1:20.48 (40.82)                                        
 35 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:22.09    1:20.55 JO     
                  40.39     1:20.55 (40.16)                                        
 36 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR           1:20.20    1:20.64 JO     
                  39.61     1:20.64 (41.03)                                        
 37 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:21.96    1:20.80 JO     
                  40.12     1:20.80 (40.68)                                        
 38 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              1:21.45    1:20.91 JO     
                  39.41     1:20.91 (41.50)                                        
 39 Pan, Leah                 10 Ciy-MR               1:22.03    1:22.18 JO     
                  39.83     1:22.18 (42.35)                                        
 40 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR         1:20.15    1:22.37        
                  39.53     1:22.37 (42.84)                                        
 41 Attanasio, Shelby K       10 MSC-MR               1:21.64    1:23.51        
                  41.67     1:23.51 (41.84)                                        
 42 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR      1:21.14    1:23.55        
                  41.61     1:23.55 (41.94)                                        
 
Event 30  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.42        1997 Nat L. Moore, NBS                          
       Metro: M 1:04.00    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:08.19  T16
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:11.39    1:11.45 ZQ     
                  34.75     1:11.45 (36.70)                                        
  2 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:14.14    1:11.89 ZQ     
                  34.88     1:11.89 (37.01)                                        
  3 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            1:12.58    1:12.99 ZQ     
                  35.47     1:12.99 (37.52)                                        
  4 Domagala, Michael         10 FLY-MR               1:17.13    1:13.17 ZQ     
                  35.14     1:13.17 (38.03)                                        
  5 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:14.72    1:13.94 ZQ     
                  36.32     1:13.94 (37.62)                                        
  6 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:14.74    1:14.07 ZQ     
                  35.82     1:14.07 (38.25)                                        
  7 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR               1:15.55    1:14.26 ZQ     
                  36.31     1:14.26 (37.95)                                        
  8 Haas, Simon               10 MSC-MR               1:14.56    1:14.34 ZQ     
                  36.52     1:14.34 (37.82)                                        
  9 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR      1:21.25    1:15.06 ZQ     
                  37.27     1:15.06 (37.79)                                        
 10 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:15.48    1:15.97 ZQ     
                  36.88     1:15.97 (39.09)                                        
 11 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           1:15.21    1:16.44 ZQ     
                  36.68     1:16.44 (39.76)                                        
 12 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR             1:15.64    1:16.59 ZQ     
                  36.96     1:16.59 (39.63)                                        
 13 Mackrel, Julian A         10 Ndac-MR              1:21.17    1:16.77 ZQ     
                  38.70     1:16.77 (38.07)                                        
 14 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR               1:20.31    1:16.96 ZQ     
                  38.00     1:16.96 (38.96)                                        
 15 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            1:16.08    1:17.15 ZQ     
                  37.82     1:17.15 (39.33)                                        
 16 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:17.84    1:17.19 ZQ     
                  38.91     1:17.19 (38.28)                                        
 17 McCartney, Connor W       10 HYB-MR               1:20.28    1:17.71 ZQ     
                  36.88     1:17.71 (40.83)                                        
 18 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:18.24    1:17.73 ZQ     
                  36.31     1:17.73 (41.42)                                        
 19 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      1:18.29    1:17.85 ZQ     
                  38.23     1:17.85 (39.62)                                        
 20 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:16.75    1:17.89 ZQ     
                  38.16     1:17.89 (39.73)                                        
 21 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              1:18.10    1:17.96 ZQ     
                  38.44     1:17.96 (39.52)                                        
 22 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:16.23    1:18.02 ZQ     
                  37.67     1:18.02 (40.35)                                        
 23 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:21.70    1:18.70 ZQ     
                  37.50     1:18.70 (41.20)                                        
 24 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               1:15.66    1:18.75 ZQ     
                  38.12     1:18.75 (40.63)                                        
 25 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:20.94    1:19.74 JO     
                  38.35     1:19.74 (41.39)                                        
 26 Kim, Austin W              9 FLY-MR               1:19.50    1:19.88 JO     
                  38.61     1:19.88 (41.27)                                        
 27 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:21.68    1:20.50 JO     
                  39.07     1:20.50 (41.43)                                        
 28 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:19.63    1:20.71 JO     
                  38.90     1:20.71 (41.81)                                        
 29 McDonnell, Richard        10 UNWAC-MR             1:20.03    1:20.87 JO     
                  39.95     1:20.87 (40.92)                                        
 30 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           1:20.67    1:20.92 JO     
                  39.28     1:20.92 (41.64)                                        
 31 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                1:17.95    1:21.72 JO     
 32 Brierley, Thomas K         9 Bonackers-MR         1:21.08    1:21.73 JO     
                  38.62     1:21.73 (43.11)                                        
 33 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR         1:21.79    1:21.74 JO     
                  40.11     1:21.74 (41.63)                                        
 34 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR    1:20.38    1:22.07 JO     
                  40.25     1:22.07 (41.82)                                        
 35 Carlino, Keith A          10 MSC-MR               1:20.36    1:22.22        
                  40.36     1:22.22 (41.86)                                        
 36 Kennon, Declan P           9 Badger-MR            1:21.34    1:22.47        
                  39.86     1:22.47 (42.61)                                        
 37 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:20.33    1:22.64        
                  38.78     1:22.64 (43.86)                                        
 38 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:20.07    1:22.71        
                  40.09     1:22.71 (42.62)                                        
 39 Cooper, Ian A              9 Bgnw Marlins-MR      1:20.87    1:23.85        
                  40.11     1:23.85 (43.74)                                        
 40 Infante, Justin L         10 RedTails-MR          1:21.17    1:24.30        
                  39.53     1:24.30 (44.77)                                        
 41 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:21.80    1:24.81        
                  39.85     1:24.81 (44.96)                                        
 42 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            1:20.77    1:26.63        
                  41.34     1:26.63 (45.29)                                        
 -- Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR            1:22.14         DQ        
                  39.79          DQ (43.09)                                        
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:21.73   3/17/2001 Jackie M. Pangilnan, Y Middies             
       Metro: M 2:18.82   4/30/1999 Annie Mantey, MSC-MR                       
                2:18.69  NAT
                2:19.49  N-18
                2:19.79  JRN
                2:20.69  USO
                2:21.39  T16
                2:24.29  NCSA
                2:30.49  SECT
                2:40.99  ZQ
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:28.70    2:30.14 SECT   
                  34.64     1:12.89 (38.25)     1:51.71 (38.82)     2:30.14 (38.43)
  2 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      2:33.83    2:32.58 ZQ     
                  34.06     1:13.00 (38.94)     1:52.47 (39.47)     2:32.58 (40.11)
  3 Klein, Morganne           13 VAC-MR               2:36.36    2:32.83 ZQ     
                  34.85     1:13.92 (39.07)     1:53.67 (39.75)     2:32.83 (39.16)
  4 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR  2:36.95    2:35.00 ZQ     
                  34.97     1:14.36 (39.39)     1:54.76 (40.40)     2:35.00 (40.24)
  5 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      2:35.05    2:37.93 ZQ     
                  35.18     1:14.87 (39.69)     1:55.99 (41.12)     2:37.93 (41.94)
  6 Betancourt, Lauren        14 FLY-MR               2:36.60    2:38.25 ZQ     
                  35.81     1:15.53 (39.72)     1:56.37 (40.84)     2:38.25 (41.88)
  7 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         2:36.20    2:38.88 ZQ     
                  35.64     1:15.94 (40.30)     1:57.62 (41.68)     2:38.88 (41.26)
  8 Michalak, Zuzanna         14 FLY-MR               2:36.91    2:40.67 ZQ     
                  36.16     1:17.13 (40.97)     1:58.66 (41.53)     2:40.67 (42.01)
B - Final
  9 Anderer, Britney          14 HAA-MR               2:39.42    2:32.83 ZQ     
                  33.39     1:12.24 (38.85)     1:53.05 (40.81)     2:32.83 (39.78)
 10 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:37.92    2:35.28 ZQ     
                  34.12     1:13.88 (39.76)     1:54.21 (40.33)     2:35.28 (41.07)
 11 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:39.04    2:37.03 ZQ     
                  34.44     1:13.94 (39.50)     1:54.76 (40.82)     2:37.03 (42.27)
 12 Marshall, Carly M         14 NBS-MR               2:37.48    2:37.10 ZQ     
                  35.98     1:15.25 (39.27)     1:56.41 (41.16)     2:37.10 (40.69)
 13 Sung, Julia               13 Ciy-MR               2:37.17    2:37.12 ZQ     
                  35.46     1:14.88 (39.42)     1:55.86 (40.98)     2:37.12 (41.26)
 14 Russell, Eva M            13 Tmsuffolk-MR         2:38.38    2:37.83 ZQ     
                  36.55     1:16.72 (40.17)     1:57.59 (40.87)     2:37.83 (40.24)
 15 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  2:39.18    2:38.54 ZQ     
                  35.65     1:16.09 (40.44)     1:57.26 (41.17)     2:38.54 (41.28)
 16 Bransfield, Sammy J       14 LIAC-MR              2:38.25    2:42.32 JO     
                  35.76     1:16.13 (40.37)     1:58.99 (42.86)     2:42.32 (43.33)
Preliminaries
  2 Evans, Laura A            14 Badger-MR            2:28.98                   
 13 Forrester, Alex           14 Badger-MR            2:38.00                   
 19 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         2:40.39                   
 20 Holmes, Sabine B          13 Bgnw Marlins-MR      2:40.63                   
 21 Borutecene, Gabrielle M   14 HYB-MR               2:40.81                   
 22 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       2:40.96                   
 23 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              2:41.25                   
 24 Cooley, Kristi-Anna       13 Pace-MR              2:41.53                   
 25 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:42.48                   
 26 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       2:42.51                   
 27 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR              2:42.90                   
 28 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    2:43.76                   
 29 Krasniqi, Laura A         13 Silver Streaks-MR    2:45.63                   
 30 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               2:51.45                   
 -- Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR                   DQ                    
 -- Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR                   DQ                    
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 2:14.13        1994 Dennis Chang                               
       Metro: M 2:06.80    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                      
                2:03.39  NAT
                2:04.59  N-18
                2:04.99  USO
                2:07.19  JRN
                2:09.79  NCSA
                2:12.99  T16
                2:15.39  SECT
                2:38.79  ZQ
                2:42.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    2:18.53    2:19.95 ZQ     
                  31.51     1:07.21 (35.70)     1:44.10 (36.89)     2:19.95 (35.85)
  2 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:21.23    2:20.13 ZQ     
                  32.20     1:07.95 (35.75)     1:44.66 (36.71)     2:20.13 (35.47)
  3 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          2:20.54    2:20.40 ZQ     
                  31.66     1:07.22 (35.56)     1:43.98 (36.76)     2:20.40 (36.42)
  4 Krause, Billy K           14 Tmsuffolk-MR         2:21.12    2:20.61 ZQ     
                  32.77     1:08.70 (35.93)     1:45.05 (36.35)     2:20.61 (35.56)
  5 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR               2:28.42    2:23.94 ZQ     
                  31.83     1:08.58 (36.75)     1:46.59 (38.01)     2:23.94 (37.35)
  6 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:26.93    2:28.46 ZQ     
                  32.46     1:09.61 (37.15)     1:48.48 (38.87)     2:28.46 (39.98)
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:30.64    2:30.50 ZQ     
                  33.20     1:11.66 (38.46)     1:51.39 (39.73)     2:30.50 (39.11)
  8 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:31.32    2:32.26 ZQ     
                  34.09     1:12.42 (38.33)     1:53.03 (40.61)     2:32.26 (39.23)
B - Final
  9 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:34.00    2:30.21 ZQ     
                  34.30     1:12.90 (38.60)     1:52.23 (39.33)     2:30.21 (37.98)
 10 Park, Jin Woo W           14 LIAC-MR              2:31.67    2:32.14 ZQ     
                  33.82     1:12.29 (38.47)     1:51.96 (39.67)     2:32.14 (40.18)
 11 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:32.86    2:32.22 ZQ     
                  33.45     1:11.44 (37.99)     1:51.32 (39.88)     2:32.22 (40.90)
 12 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:34.26    2:33.31 ZQ     
                  34.81     1:14.98 (40.17)     1:54.91 (39.93)     2:33.31 (38.40)
 13 Daly, Dennis J            13 Pbac-MR              2:35.60    2:34.01 ZQ     
                  33.76     1:12.65 (38.89)     1:53.26 (40.61)     2:34.01 (40.75)
 14 Kim, Kenny L              14 FLY-MR               2:33.29    2:36.34 ZQ     
                  33.07     1:12.08 (39.01)     1:53.26 (41.18)     2:36.34 (43.08)
 15 Cremer, Christian H       14 IA-MR                2:36.01    2:37.58 ZQ     
                  35.33     1:15.06 (39.73)     1:56.11 (41.05)     2:37.58 (41.47)
 16 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:35.36    2:39.48 JO     
                  35.73     1:15.74 (40.01)     1:57.46 (41.72)     2:39.48 (42.02)
Preliminaries
  5 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            2:21.24                   
 18 Stein, Robert J           14 SSL-MR               2:36.04                   
 19 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:36.66                   
 20 Walker, Elijah C          13 LIAC-MR              2:36.80                   
 21 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               2:37.13                   
 22 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR              2:38.42                   
 23 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               2:38.45                   
 24 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                2:38.61                   
 25 White, Connor D           13 Bgnw Marlins-MR      2:38.93                   
 26 McIlhargy, Sean V         13 Trs-MR               2:39.59                   
 27 Johnson, Andrew G         13 West Point-MR        2:39.73                   
 27 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               2:39.73                   
 29 Clark, Matthew A          14 TVSC-MR              2:39.94                   
 30 Doh, Christopher J        14 Pace-MR              2:40.07                   
 31 Sinelnikov, Sasha L       14 North Shore-MR       2:40.47                   
 32 Ellis, Steven C           14 HAA-MR               2:40.58                   
 33 Patrick, Horace J         13 LIAC-MR              2:40.92                   
 34 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:43.91                   
 35 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              2:44.10                   
 36 Smith, Tavy O             14 Pace-MR              2:45.50                   
 37 Meck, Mike D              13 MSC-MR               2:47.76                   
 
Event 33  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:10.04   2/25/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       Metro: M 1:09.79   3/18/2005 ANNIE ZHU at 2005 MR Zone Team, LGAC-MR    
                1:16.39  T16
                1:29.59  ZQ
                1:33.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:21.99    1:21.89 ZQ     
                  39.83     1:21.89 (42.06)                                        
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:19.94    1:22.08 ZQ     
                  38.62     1:22.08 (43.46)                                        
  3 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:23.80    1:23.69 ZQ     
                  40.32     1:23.69 (43.37)                                        
  4 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              1:28.88    1:23.89 ZQ     
                  39.81     1:23.89 (44.08)                                        
  5 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:21.57    1:24.38 ZQ     
                  39.73     1:24.38 (44.65)                                        
  6 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:22.75    1:24.58 ZQ     
                  40.12     1:24.58 (44.46)                                        
  7 Woodward, Samantha E      10 Barracudas-MR        1:25.22    1:24.59 ZQ     
                  39.80     1:24.59 (44.79)                                        
  8 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:25.60    1:24.80 ZQ     
                  41.59     1:24.80 (43.21)                                        
  9 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               1:25.53    1:25.35 ZQ     
                  41.60     1:25.35 (43.75)                                        
 10 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR         1:25.64    1:25.55 ZQ     
                  41.96     1:25.55 (43.59)                                        
 11 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    1:28.05    1:25.82 ZQ     
                  42.63     1:25.82 (43.19)                                        
 12 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR              1:25.77    1:26.14 ZQ     
                  40.37     1:26.14 (45.77)                                        
 13 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:26.55    1:26.28 ZQ     
                  41.59     1:26.28 (44.69)                                        
 14 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    1:27.54    1:26.81 ZQ     
                  40.87     1:26.81 (45.94)                                        
 15 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR              1:26.48    1:28.90 ZQ     
                  42.02     1:28.90 (46.88)                                        
 16 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:31.20    1:29.61 JO     
                  42.98     1:29.61 (46.63)                                        
 17 Bai, Annys                10 FLY-MR               1:31.73    1:29.85 JO     
                  42.81     1:29.85 (47.04)                                        
 18 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR      1:28.81    1:29.86 JO     
                  43.21     1:29.86 (46.65)                                        
 19 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:28.06    1:29.96 JO     
                  43.31     1:29.96 (46.65)                                        
 20 Feminella, Meghan C       10 Wac-MR               1:32.75    1:30.00 JO     
                  42.02     1:30.00 (47.98)                                        
 21 Lindenberg, Olivia N      10 Bgnw Marlins-MR      1:27.84    1:30.34 JO     
                  43.44     1:30.34 (46.90)                                        
 22 Massillon, Arielle J      10 LIAC-MR              1:29.15    1:30.42 JO     
                  41.00     1:30.42 (49.42)                                        
 23 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR         1:31.49    1:30.50 JO     
                  43.33     1:30.50 (47.17)                                        
 24 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           1:29.40    1:30.59 JO     
                  42.59     1:30.59 (48.00)                                        
 24 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                1:33.60    1:30.59 JO     
                  42.28     1:30.59 (48.31)                                        
 26 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:27.51    1:30.82 JO     
                  42.80     1:30.82 (48.02)                                        
 27 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              1:31.30    1:30.95 JO     
                  43.45     1:30.95 (47.50)                                        
 28 Flor, Erica M             10 HYB-MR               1:33.36    1:31.07 JO     
                  43.45     1:31.07 (47.62)                                        
 29 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR    1:32.42    1:31.09 JO     
                  44.00     1:31.09 (47.09)                                        
 30 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR              1:30.15    1:31.10 JO     
                  44.06     1:31.10 (47.04)                                        
 31 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:32.51    1:31.12 JO     
                  42.78     1:31.12 (48.34)                                        
 32 Walsh, Shannon            10 Scd-Mr-MR            1:31.86    1:31.14 JO     
                  43.38     1:31.14 (47.76)                                        
 33 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:33.64    1:31.15 JO     
                  44.39     1:31.15 (46.76)                                        
 34 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:31.83    1:31.64 JO     
                  43.47     1:31.64 (48.17)                                        
 35 Wagner, Alexis H          10 Tmsuffolk-MR         1:31.07    1:31.75 JO     
                  43.32     1:31.75 (48.43)                                        
 36 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR      1:32.13    1:31.82 JO     
                  43.26     1:31.82 (48.56)                                        
 37 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR               1:30.44    1:31.84 JO     
                  44.10     1:31.84 (47.74)                                        
 38 Escobedo, Emily R         10 UN-YM-MR             1:33.56    1:32.20 JO     
                  44.04     1:32.20 (48.16)                                        
 39 Pan, Leah                 10 Ciy-MR               1:32.77    1:32.38 JO     
                  43.99     1:32.38 (48.39)                                        
 40 Ullinger, Katie           10 Scd-Mr-MR            1:32.66    1:33.43 JO     
                  44.39     1:33.43 (49.04)                                        
 41 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      1:29.53    1:33.54 JO     
                  44.35     1:33.54 (49.19)                                        
 42 Cain, Mary C               9 Badger-MR            1:33.89    1:33.99 JO     
                  45.19     1:33.99 (48.80)                                        
 43 Hartigan, Colleen G       10 Middies-MR           1:32.57    1:34.21        
                  44.46     1:34.21 (49.75)                                        
 43 Rudel, Holly E            10 Aqua Gems-MR         1:32.01    1:34.21        
                  45.95     1:34.21 (48.26)                                        
 45 Iaconetti, Emma K         10 Pace-MR              1:33.25    1:35.16        
                  44.38     1:35.16 (50.78)                                        
 46 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR               1:33.30    1:35.25        
                  46.83     1:35.25 (48.42)                                        
 
Event 34  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:14.69        1997 Shaun  Armstrong, TVSC                     
       Metro: M 1:12.73    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:18.59  T16
                1:33.29  ZQ
                1:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:19.21    1:21.61 ZQ     
                  39.18     1:21.61 (42.43)                                        
  2 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          1:22.00    1:22.59 ZQ     
                  38.69     1:22.59 (43.90)                                        
  3 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:23.94    1:22.81 ZQ     
                  39.63     1:22.81 (43.18)                                        
  4 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:24.02    1:24.28 ZQ     
                  38.96     1:24.28 (45.32)                                        
  5 McCann, Brendan A         10 Ciy-MR               1:24.97    1:24.86 ZQ     
                  41.19     1:24.86 (43.67)                                        
  6 Mackrel, Julian A         10 Ndac-MR              1:31.68    1:25.92 ZQ     
                  41.00     1:25.92 (44.92)                                        
  7 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR            1:27.73    1:26.34 ZQ     
                  40.48     1:26.34 (45.86)                                        
  8 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              1:32.50    1:26.49 ZQ     
                  40.50     1:26.49 (45.99)                                        
  9 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:28.21    1:26.79 ZQ     
                  41.51     1:26.79 (45.28)                                        
 10 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR              1:24.24    1:26.87 ZQ     
                  40.94     1:26.87 (45.93)                                        
 11 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:24.97    1:27.44 ZQ     
                  41.22     1:27.44 (46.22)                                        
 12 Moon, Jay                 10 FLY-MR               1:27.14    1:27.57 ZQ     
                  41.05     1:27.57 (46.52)                                        
 13 Infante, Justin L         10 RedTails-MR          1:28.93    1:28.11 ZQ     
                  42.07     1:28.11 (46.04)                                        
 14 Tremain, Max              10 Badger-MR            1:31.32    1:28.83 ZQ     
                  43.11     1:28.83 (45.72)                                        
 15 James, Gregory A           9 NFS-MR               1:31.54    1:30.32 ZQ     
                  41.30     1:30.32 (49.02)                                        
 16 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR             1:28.94    1:30.77 ZQ     
                  43.71     1:30.77 (47.06)                                        
 17 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR              1:32.05    1:31.00 ZQ     
                  41.71     1:31.00 (49.29)                                        
 18 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            1:32.27    1:31.12 ZQ     
                  43.89     1:31.12 (47.23)                                        
 19 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:31.81    1:31.15 ZQ     
                  42.90     1:31.15 (48.25)                                        
 20 Chen, Dennis              10 Ciy-MR               1:35.35    1:31.28 ZQ     
                  43.22     1:31.28 (48.06)                                        
 21 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR              1:34.36    1:31.38 ZQ     
                  44.10     1:31.38 (47.28)                                        
 22 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:35.74    1:31.89 ZQ     
                  45.50     1:31.89 (46.39)                                        
 23 Domagala, Michael         10 FLY-MR               1:33.06    1:32.44 ZQ     
                  43.33     1:32.44 (49.11)                                        
 24 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:33.69    1:32.86 ZQ     
                  44.10     1:32.86 (48.76)                                        
 25 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  1:35.48    1:34.03 JO     
                  44.88     1:34.03 (49.15)                                        
 26 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           1:35.32    1:34.21 JO     
                  45.66     1:34.21 (48.55)                                        
 27 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:31.70    1:34.35 JO     
                  44.82     1:34.35 (49.53)                                        
 28 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:33.17    1:34.44 JO     
                  43.79     1:34.44 (50.65)                                        
 29 Zitelny, Edan             10 Tmsuffolk-MR         1:35.24    1:34.70 JO     
                  44.54     1:34.70 (50.16)                                        
 30 Cashin, Liam J            10 LBA-MR               1:35.72    1:34.84 JO     
                  44.22     1:34.84 (50.62)                                        
 31 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               1:34.63    1:34.94 JO     
                  44.19     1:34.94 (50.75)                                        
 32 Saito, William W           9 Middies-MR           1:31.74    1:36.14        
                  46.19     1:36.14 (49.95)                                        
 33 Canals, Mathew S          10 Cond-MR              1:35.56    1:36.19        
                  45.79     1:36.19 (50.40)                                        
 34 Higham, Devon A           10 Badger-MR            1:35.31    1:36.40        
                  45.02     1:36.40 (51.38)                                        
 35 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR               1:33.09    1:37.74        
                  46.72     1:37.74 (51.02)                                        
 36 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR         1:33.27    1:39.53        
                  47.71     1:39.53 (51.82)                                        
 37 Furey, James K            10 Cond-MR              1:35.90    1:39.56        
                  46.77     1:39.56 (52.79)                                        
 
Event 35  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 52.35   2/24/2006 Brienne Ryan, WSSC -MR                       
       Metro: M 51.33   2/16/2006 Alex FORRESTER at 2006 MR Seni, BAD-MR       
                51.19  NAT
                51.59  N-18
                51.79  JRN
                51.89  USO
                52.29  T16
                52.89  NCSA
                54.79  SECT
                57.59  ZQ
                58.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne             14 WSSC-MR                54.17      52.35#NCSA   
                  25.08       52.35 (27.27)                                        
  2 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR                53.04      52.53 NCSA   
                  25.53       52.53 (27.00)                                        
  3 Larson, Kim P             14 IA-MR                  53.20      53.46 SECT   
                  25.77       53.46 (27.69)                                        
  4 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR                 54.66      54.00 SECT   
                  25.90       54.00 (28.10)                                        
  5 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR           54.86      54.74 SECT   
                  26.37       54.74 (28.37)                                        
  6 Weaver, Joan M            14 IA-MR                  54.72      55.53 ZQ     
                  26.30       55.53 (29.23)                                        
  7 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR        55.43      56.29 ZQ     
                  26.71       56.29 (29.58)                                        
  8 Nugent, Susan A           14 OWA-MR                 56.59      56.40 ZQ     
                  27.08       56.40 (29.32)                                        
B - Final
  9 Festa, Julia D            14 LIAC-MR                56.79      56.23 ZQ     
                  27.59       56.23 (28.64)                                        
 10 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR                57.31      56.30 ZQ     
                  27.34       56.30 (28.96)                                        
 11 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR                57.10      56.41 ZQ     
                  27.51       56.41 (28.90)                                        
 12 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                  57.34      56.99 ZQ     
                  26.84       56.99 (30.15)                                        
 13 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR                56.98      57.27 ZQ     
                  27.48       57.27 (29.79)                                        
 14 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR                 57.19      57.33 ZQ     
                  27.48       57.33 (29.85)                                        
 15 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR                 57.26      57.56 ZQ     
                  27.24       57.56 (30.32)                                        
 16 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR        57.16      57.84 JO     
                  27.27       57.84 (30.57)                                        
Preliminaries
 17 Jones, Shannon E          13 Badger-MR              57.35                   
 18 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR                57.39                   
 19 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR        57.47                   
 20 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR        57.64                   
 21 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR         57.71                   
 22 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR           57.91                   
 22 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR        57.91                   
 24 Braca, Gianna L           14 Pace-MR                57.99                   
 25 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR                 58.04                   
 26 De los Santos, Diana      13 FLY-MR                 58.11                   
 27 Blom, Danielle            14 HAA-MR                 58.23                   
 27 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR        58.23                   
 29 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR                58.36                   
 30 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR                58.53                   
 31 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR            58.60                   
 32 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR            58.63                   
 33 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR      58.70                   
 34 Tobin, Casey              13 Badger-MR              58.78                   
 35 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR    58.80                   
 36 Mannix, Gina A            14 GAEL-MR                58.81                   
 37 Reed, Rachel L            14 Barracudas-MR          59.04                   
 38 Smith, Ashley A           14 LIAC-MR                59.09                   
 39 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR    59.11                   
 40 Anderer, Britney          14 HAA-MR                 59.53                   
 41 Klein, Morganne           13 VAC-MR                 59.63                   
 42 Betancourt, Lauren        14 FLY-MR                 59.86                   
 43 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:00.33                   
 44 Munz, Brenna A            13 MSC-MR               1:00.46                   
 
Event 36  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 48.03   2/18/2002 Norman Z Scott, BAD  -MR                     
       Metro: M 47.43    3/7/2002 Norman Scott, BAD-MR                         
                45.29  NAT
                45.89  N-18
                45.99  USO
                46.49  JRN
                47.09  NCSA
                48.69  T16
                48.99  SECT
                54.29  ZQ
                55.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wagner, Jack S            14 LIAC-MR                49.01      48.40 T16    
                  23.54       48.40 (24.86)                                        
  2 Catano, AL                14 IA-MR                  50.04      49.26 ZQ     
                  23.77       49.26 (25.49)                                        
  3 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR                51.67      50.95 ZQ     
                  24.46       50.95 (26.49)                                        
  4 Burud, Michael A          13 Ndac-MR                51.20      51.15 ZQ     
                  24.65       51.15 (26.50)                                        
  5 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR           51.55      52.01 ZQ     
                  24.76       52.01 (27.25)                                        
  6 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 52.21      52.03 ZQ     
                  24.99       52.03 (27.04)                                        
  7 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                52.53      52.87 ZQ     
                  25.08       52.87 (27.79)                                        
  8 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR           52.29      53.19 ZQ     
                  25.39       53.19 (27.80)                                        
B - Final
  9 Culver, Eric R            14 VAC-MR                 52.93      52.09 ZQ     
                  25.32       52.09 (26.77)                                        
 10 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                53.57      52.94 ZQ     
                  25.36       52.94 (27.58)                                        
 11 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR           52.79      53.06 ZQ     
                  25.63       53.06 (27.43)                                        
 12 Johnstone, Sean O         14 UN-NF-MR               52.85      53.18 ZQ     
                  25.07       53.18 (28.11)                                        
 13 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR            53.36      53.39 ZQ     
                  25.71       53.39 (27.68)                                        
 14 Dokonal, Jan              14 HYB-MR                 53.56      53.49 ZQ     
                  25.27       53.49 (28.22)                                        
 15 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR          53.65      54.11 ZQ     
                  25.59       54.11 (28.52)                                        
 16 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR        53.10      54.62 JO     
                  26.18       54.62 (28.44)                                        
Preliminaries
  4 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR              51.32                   
 17 Brierley, Dexter L        14 UN-MR-MR               53.59                   
 19 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR        54.01                   
 20 Cremer, Christian H       14 IA-MR                  54.04                   
 21 Kim, Kenny L              14 FLY-MR                 54.07                   
 22 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR                54.09                   
 23 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR                 54.42                   
 24 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR            54.54                   
 25 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR                54.68                   
 26 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR                 54.73                   
 27 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR                54.86                   
 28 Lee, Marc A               14 Apex-MR                55.06                   
 29 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR      55.23                   
 30 Gumiela, Kryspin          13 Twisters-MR            55.41                   
 30 Sweetman, Kris            14 Ciy-MR                 55.41                   
 32 Graziano, Eamon           14 Ndac-MR                55.44                   
 33 Mangieri, Gregory J       14 Bgnw Marlins-MR        55.47                   
 34 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR                55.49                   
 35 Novicov, Nicita A         14 Shy/ Seals-MR          55.52                   
 36 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR                55.53                   
 37 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR        55.72                   
 38 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR                55.81                   
 39 Walsh, Kevin M            13 MWSC-MR                55.82                   
 40 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR         56.00                   
 41 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR                56.16                   
 42 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR            56.43                   
 43 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR              58.68                   
 
Event 37  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 59.05   3/16/2001 Kristen Z Degrazia, TS                       
       Metro: M 55.63    2/3/2006 LIA M. NEAL at 2006 MR Middies, AGUA-MR      
                59.79  T16
              1:08.19  ZQ
              1:11.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:02.53    1:01.53 ZQ     
                  29.68     1:01.53 (31.85)                                        
  2 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR              1:00.99    1:01.67 ZQ     
                  30.15     1:01.67 (31.52)                                        
  3 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:03.61    1:03.87 ZQ     
                  30.31     1:03.87 (33.56)                                        
  4 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               1:04.27    1:04.37 ZQ     
                  31.07     1:04.37 (33.30)                                        
  5 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:04.09    1:04.47 ZQ     
                  31.06     1:04.47 (33.41)                                        
  6 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:06.31    1:04.75 ZQ     
                  31.95     1:04.75 (32.80)                                        
  7 Feminella, Meghan C       10 Wac-MR               1:05.07    1:04.85 ZQ     
                  31.26     1:04.85 (33.59)                                        
  8 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:05.82    1:05.83 ZQ     
                  31.08     1:05.83 (34.75)                                        
  9 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    1:07.03    1:05.93 ZQ     
                  32.19     1:05.93 (33.74)                                        
 10 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:06.56    1:06.17 ZQ     
                  32.16     1:06.17 (34.01)                                        
 11 Riggio, Gina M            10 Farmingdale-MR       1:08.42    1:06.36 ZQ     
                  31.28     1:06.36 (35.08)                                        
 12 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:06.85    1:07.43 ZQ     
                  32.32     1:07.43 (35.11)                                        
 13 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:07.59    1:07.54 ZQ     
                  32.48     1:07.54 (35.06)                                        
 14 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  1:09.55    1:08.20 JO     
                  32.83     1:08.20 (35.37)                                        
 15 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              1:10.24    1:08.31 JO     
                  33.40     1:08.31 (34.91)                                        
 15 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              1:07.72    1:08.31 JO     
                  33.62     1:08.31 (34.69)                                        
 17 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      1:08.16    1:08.73 JO     
                  32.32     1:08.73 (36.41)                                        
 18 Hovey, Emily K            10 NBS-MR               1:11.33    1:08.83 JO     
                  33.48     1:08.83 (35.35)                                        
 19 Woodward, Samantha E      10 Barracudas-MR        1:10.01    1:08.87 JO     
                  33.49     1:08.87 (35.38)                                        
 20 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              1:08.93    1:08.93 JO     
                  33.39     1:08.93 (35.54)                                        
 21 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            1:08.03    1:08.96 JO     
                  33.07     1:08.96 (35.89)                                        
 21 Reyes, Claudia            10 CSC-MR               1:10.66    1:08.96 JO     
                  32.38     1:08.96 (36.58)                                        
 23 Blackman, Lindsey S       10 VAC-MR               1:09.57    1:08.98 JO     
                  33.54     1:08.98 (35.44)                                        
 24 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           1:08.18    1:09.12 JO     
                  33.10     1:09.12 (36.02)                                        
 25 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               1:10.34    1:09.13 JO     
                  33.19     1:09.13 (35.94)                                        
 26 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:08.27    1:09.24 JO     
                  32.64     1:09.24 (36.60)                                        
 27 Skoko, Nina A             10 Pace-MR              1:10.39    1:09.30 JO     
                  33.18     1:09.30 (36.12)                                        
 28 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR              1:09.70    1:09.49 JO     
                  33.49     1:09.49 (36.00)                                        
 29 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR           1:08.06    1:09.55 JO     
                  33.23     1:09.55 (36.32)                                        
 30 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR              1:09.14    1:09.72 JO     
                  33.16     1:09.72 (36.56)                                        
 31 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              1:10.22    1:09.79 JO     
                  33.21     1:09.79 (36.58)                                        
 32 Catano, Tiffany            9 IA-MR                1:07.74    1:09.90 JO     
                  33.29     1:09.90 (36.61)                                        
 32 Menelaws, Hannah B        10 Bonackers-MR         1:10.03    1:09.90 JO     
                  33.91     1:09.90 (35.99)                                        
 34 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR               1:09.52    1:10.14 JO     
                  33.50     1:10.14 (36.64)                                        
 35 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:10.78    1:10.16 JO     
                  34.37     1:10.16 (35.79)                                        
 36 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:10.30    1:10.22 JO     
                  33.55     1:10.22 (36.67)                                        
 37 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            1:10.12    1:10.30 JO     
                  33.09     1:10.30 (37.21)                                        
 38 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:07.59    1:10.48 JO     
                  33.93     1:10.48 (36.55)                                        
 39 Tom, Ayana-Mei            10 Middies-MR           1:09.50    1:10.57 JO     
                  33.42     1:10.57 (37.15)                                        
 40 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:09.93    1:10.63 JO     
                  33.88     1:10.63 (36.75)                                        
 41 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:10.84    1:10.69 JO     
                  34.32     1:10.69 (36.37)                                        
 42 McIlhargy, Amanda         10 Trs-MR               1:07.91    1:10.71 JO     
                  34.53     1:10.71 (36.18)                                        
 43 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         1:10.02    1:10.81 JO     
                  34.01     1:10.81 (36.80)                                        
 44 Treble, Molly M            9 LIAC-MR              1:11.23    1:10.94 JO     
                  34.79     1:10.94 (36.15)                                        
 45 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:09.48    1:10.96 JO     
                  34.43     1:10.96 (36.53)                                        
 46 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR               1:10.09    1:11.16 JO     
                  33.75     1:11.16 (37.41)                                        
 47 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR      1:09.70    1:11.26 JO     
                  34.28     1:11.26 (36.98)                                        
 48 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:10.69    1:11.30 JO     
                  34.38     1:11.30 (36.92)                                        
 49 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    1:11.30    1:11.41 JO     
                  35.11     1:11.41 (36.30)                                        
 50 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            1:11.48    1:11.45 JO     
                  33.09     1:11.45 (38.36)                                        
 51 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR         1:10.77    1:11.65        
                  33.96     1:11.65 (37.69)                                        
 52 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           1:09.09    1:11.70        
                  34.26     1:11.70 (37.44)                                        
 53 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:10.70    1:11.77        
                  33.66     1:11.77 (38.11)                                        
 54 Attanasio, Shelby K       10 MSC-MR               1:09.41    1:11.84        
                  34.53     1:11.84 (37.31)                                        
 55 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR         1:11.35    1:11.88        
                  34.33     1:11.88 (37.55)                                        
 56 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR              1:10.01    1:12.45        
                  34.34     1:12.45 (38.11)                                        
 57 Hartigan, Kaitlin A        9 GAEL-MR              1:10.98    1:12.48        
                  34.20     1:12.48 (38.28)                                        
 58 Rudel, Holly E            10 Aqua Gems-MR         1:09.97    1:12.50        
                  35.18     1:12.50 (37.32)                                        
 59 Flor, Erica M             10 HYB-MR               1:10.21    1:12.56        
                  34.36     1:12.56 (38.20)                                        
 60 Hao, Amy P                 9 FLY-MR               1:11.49    1:13.03        
                  34.79     1:13.03 (38.24)                                        
 61 Cain, Mary C               9 Badger-MR            1:11.45    1:15.49        
                  35.95     1:15.49 (39.54)                                        
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 56.83        1983 Rodney Van Tassell                           
       Metro: M 56.83    5/1/1983 Rodney Van Tassell, NBS-MR                   
                59.69  T16
              1:09.79  ZQ
              1:11.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      1:02.35    1:01.58 ZQ     
                  29.77     1:01.58 (31.81)                                        
  2 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            1:02.41    1:01.95 ZQ     
                  29.91     1:01.95 (32.04)                                        
  3 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          1:01.49    1:02.19 ZQ     
                  29.37     1:02.19 (32.82)                                        
  4 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR               1:04.45    1:03.20 ZQ     
                  30.15     1:03.20 (33.05)                                        
  5 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:03.84    1:04.88 ZQ     
                  30.95     1:04.88 (33.93)                                        
  6 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR               1:04.51    1:05.74 ZQ     
                  32.13     1:05.74 (33.61)                                        
  7 Domagala, Michael         10 FLY-MR               1:08.03    1:06.50 ZQ     
                  31.30     1:06.50 (35.20)                                        
  8 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:07.28    1:06.68 ZQ     
                  32.33     1:06.68 (34.35)                                        
  9 Mackrel, Julian A         10 Ndac-MR              1:10.33    1:07.04 ZQ     
                  32.60     1:07.04 (34.44)                                        
 10 Haas, Simon               10 MSC-MR               1:05.49    1:07.16 ZQ     
                  33.05     1:07.16 (34.11)                                        
 11 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            1:07.05    1:07.36 ZQ     
                  32.81     1:07.36 (34.55)                                        
 12 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR              1:06.08    1:07.45 ZQ     
                  32.35     1:07.45 (35.10)                                        
 13 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:07.17    1:07.56 ZQ     
                  32.15     1:07.56 (35.41)                                        
 14 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              1:06.20    1:07.80 ZQ     
                  32.95     1:07.80 (34.85)                                        
 15 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:07.19    1:07.95 ZQ     
                  32.52     1:07.95 (35.43)                                        
 16 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR    1:09.56    1:08.51 ZQ     
                  32.80     1:08.51 (35.71)                                        
 17 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               1:09.11    1:08.58 ZQ     
                  32.75     1:08.58 (35.83)                                        
 18 Kim, Austin W              9 FLY-MR               1:08.02    1:08.66 ZQ     
                  33.92     1:08.66 (34.74)                                        
 19 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:07.73    1:08.96 ZQ     
                  32.90     1:08.96 (36.06)                                        
 20 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:07.22    1:09.12 ZQ     
                  33.02     1:09.12 (36.10)                                        
 21 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:05.23    1:09.14 ZQ     
                  31.51     1:09.14 (37.63)                                        
 22 McCartney, Connor W       10 HYB-MR               1:11.15    1:09.23 ZQ     
                  33.38     1:09.23 (35.85)                                        
 23 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:11.00    1:09.24 ZQ     
                  32.63     1:09.24 (36.61)                                        
 24 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                1:08.18    1:09.30 ZQ     
                  33.01     1:09.30 (36.29)                                        
 25 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR      1:07.64    1:09.38 ZQ     
                  33.49     1:09.38 (35.89)                                        
 26 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:09.28    1:09.43 ZQ     
                  32.49     1:09.43 (36.94)                                        
 27 Moon, Jay                 10 FLY-MR               1:11.49    1:09.55 ZQ     
                  33.02     1:09.55 (36.53)                                        
 28 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR            1:09.58    1:09.74 ZQ     
                  32.85     1:09.74 (36.89)                                        
 29 Giraldo, Andrew           10 Trs-MR               1:10.88    1:09.84 JO     
                  33.17     1:09.84 (36.67)                                        
 30 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            1:10.69    1:09.91 JO     
                  34.61     1:09.91 (35.30)                                        
 31 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:08.74    1:10.00 JO     
                  32.30     1:10.00 (37.70)                                        
 32 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           1:08.54    1:10.19 JO     
                  33.35     1:10.19 (36.84)                                        
 33 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:08.39    1:10.29 JO     
                  33.52     1:10.29 (36.77)                                        
 34 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              1:07.90    1:10.68 JO     
                  33.67     1:10.68 (37.01)                                        
 35 Bishop, Billy D           10 GAEL-MR              1:09.78    1:10.91 JO     
                  33.57     1:10.91 (37.34)                                        
 36 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:11.28    1:11.56 JO     
                  34.10     1:11.56 (37.46)                                        
 37 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               1:11.05    1:11.83        
                  34.18     1:11.83 (37.65)                                        
 38 Kennon, Declan P           9 Badger-MR            1:10.75    1:11.98        
                  34.10     1:11.98 (37.88)                                        
 39 Tremain, Max              10 Badger-MR            1:11.49    1:12.07        
                  34.31     1:12.07 (37.76)                                        
 40 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            1:10.92    1:12.35        
                  34.93     1:12.35 (37.42)                                        
 41 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:10.08    1:12.38        
                  34.32     1:12.38 (38.06)                                        
 42 Carlino, Keith A          10 MSC-MR               1:10.63    1:12.71        
                  36.55     1:12.71 (36.16)                                        
 43 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            1:10.92    1:13.48        
                  34.37     1:13.48 (39.11)                                        
 44 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR            1:11.31    1:13.52        
                  35.13     1:13.52 (38.39)                                        
 45 Cashin, Liam J            10 LBA-MR               1:10.66    1:13.57        
                  35.10     1:13.57 (38.47)                                        
 46 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:11.35    1:13.59        
                  35.32     1:13.59 (38.27)                                        
 47 McDonnell, Richard        10 UNWAC-MR             1:10.49    1:14.14        
                  36.30     1:14.14 (37.84)                                        
 48 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR               1:10.44    1:17.02        
                  37.00     1:17.02 (40.02)                                        
 -- Rosa, Jack M               9 IA-MR                1:10.80         DQ        
                  33.21          DQ (36.60)                                        
 
Event 39  Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 4:00.13   2/24/2006 Badger Swim Club, Badger                   
                         K HUGHES, L Evans, A FORRESTER, M Fenn            
       Metro: M 3:56.55   4/30/1993 Badger S.C., BSC-MR                        
                4:00.49  N-18
                4:00.49  NAT
                4:01.29  NCSA
                4:01.29  JRN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          4:03.76    4:00.13#N-18   
     1) Hughes, Katie C 14              2) Evans, Laura A 14              
     3) Forrester, Alex 14              4) Fenn, Meaghan 14               
                  30.02   1:00.09 (1:00.09)     1:31.71 (31.62)   2:08.49 (1:08.40)
        2:34.57 (26.08)     3:04.65 (56.16)     3:30.74 (26.09)     4:00.13 (55.48)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                4:06.00    4:11.00        
     1) Holden, Kim B 14                2) Giner, Racquel C 13            
     3) Polhill, Ali C 13               4) Weston, Betsy F 14             
                  29.84   1:01.03 (1:01.03)     1:32.28 (31.25)   2:08.35 (1:07.32)
        2:37.10 (28.75)   3:13.90 (1:05.55)     3:40.53 (26.63)     4:11.00 (57.10)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:14.02    4:16.73        
     1) Tyznar, Jessica A 14            2) Bransfield, Sammy J 14         
     3) Kelly, Emily C 13               4) Festa, Julia D 14              
                  31.68   1:04.07 (1:04.07)     1:38.12 (34.05)   2:18.03 (1:13.96)
        2:45.99 (27.96)   3:19.49 (1:01.46)     3:47.34 (27.85)     4:16.73 (57.24)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                4:16.00    4:18.25        
     1) Sims, Micah 13                  2) Gorki, Alexandra G 14          
     3) Cooper, Sammie C 13             4) Holmes, Sabine B 13            
                  31.40   1:03.98 (1:03.98)     1:36.94 (32.96)   2:15.28 (1:11.30)
        2:44.03 (28.75)   3:18.10 (1:02.82)     3:46.57 (28.47)   4:18.25 (1:00.15)
  5 Long Island Express-MR  'A'                       4:20.00    4:23.22        
     1) Cheng, Emily 13                 2) Dwyer, Brianne M 14            
     3) Parmiter, Lindsey T 14          4) Shanley, Kelly M 14            
                  32.12   1:05.24 (1:05.24)     1:38.87 (33.63)   2:18.03 (1:12.79)
        2:48.29 (30.26)   3:23.74 (1:05.71)     3:52.05 (28.31)     4:23.22 (59.48)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:20.43    4:24.99        
     1) Skeivys, Maria E 13             2) De los Santos, Diana 13        
     3) Michalak, Zuzanna 14            4) Betancourt, Lauren 14          
                  31.51   1:05.00 (1:05.00)     1:38.69 (33.69)   2:17.94 (1:12.94)
        2:49.44 (31.50)   3:25.82 (1:07.88)     3:53.66 (27.84)     4:24.99 (59.17)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       4:19.14    4:25.08        
     1) Abribat, Casey M 14             2) Olsen, Emily K 13              
     3) Ehret, Jane M 13                4) Parodi, Ellen M 13             
                  32.05   1:06.66 (1:06.66)     1:42.45 (35.79)   2:22.85 (1:16.19)
        2:51.10 (28.25)   3:23.93 (1:01.08)     3:53.44 (29.51)   4:25.08 (1:01.15)
  8 Islip Aquatics-MR  'A'                            4:16.53    4:25.37        
     1) LaPorta, Katie L 14             2) Bruder, Kristi L 14            
     3) Weaver, Joan M 14               4) Larson, Kim P 14               
                  32.76   1:07.89 (1:07.89)     1:44.87 (36.98)   2:27.46 (1:19.57)
        2:56.33 (28.87)   3:30.62 (1:03.16)     3:56.78 (26.16)     4:25.37 (54.75)
  9 Team Suffolk-MR  'A'                              4:24.32    4:26.70        
     1) Biagioli, Alana 14              2) Russell, Eva M 13              
     3) Warren, Michelle N 14           4) Archer, Heather A 14           
                  32.75   1:07.04 (1:07.04)     1:41.84 (34.80)   2:21.17 (1:14.13)
        2:52.60 (31.43)   3:28.13 (1:06.96)     3:56.32 (28.19)     4:26.70 (58.57)
 10 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:26.00    4:26.93        
     1) Conard, Kate E 14               2) Birkmire, Jenna M 14           
     3) Ouzounian, Lauren M 13          4) Carballeira, Kaitlyn M 13      
                  33.46   1:07.35 (1:07.35)     1:42.99 (35.64)   2:23.26 (1:15.91)
        2:53.39 (30.13)   3:30.24 (1:06.98)     3:57.03 (26.79)     4:26.93 (56.69)
 11 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         4:18.23    4:27.84        
     1) Sepe, Lauren K 13               2) Lyver, Kellie M 14             
     3) Hogan, Michelle M 14            4) Mannix, Gina A 14              
                  33.11   1:08.50 (1:08.50)     1:43.94 (35.44)   2:24.18 (1:15.68)
        2:53.83 (29.65)   3:29.49 (1:05.31)     3:57.07 (27.58)     4:27.84 (58.35)
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      4:32.78    4:28.65        
     1) Henry, Elizabeth M 13           2) Kolackovsky, Kerrie N 13       
     3) Nugent, Susan A 14              4) Sabatini, Nina B 13            
                  34.27   1:10.73 (1:10.73)     1:44.64 (33.91)   2:23.45 (1:12.72)
        2:53.50 (30.05)   3:28.57 (1:05.12)     3:57.09 (28.52)   4:28.65 (1:00.08)
 13 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:23.90    4:28.88        
     1) Lindahl, Melissa 14             2) Stanford, Brittany D 13        
     3) Schuermann, Kerry 13            4) Stenger, Alexa 14              
                  32.57   1:06.16 (1:06.16)     1:41.92 (35.76)   2:24.64 (1:18.48)
        2:54.39 (29.75)   3:29.04 (1:04.40)     3:57.52 (28.48)     4:28.88 (59.84)
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:29.39    4:29.84        
     1) Teng, Rebecca 13                2) Diaz, Susan 13                 
     3) Salgado, Laura S 14             4) Sowinski, Marta 14             
                  31.95   1:05.93 (1:05.93)     1:41.79 (35.86)   2:32.49 (1:26.56)
        2:54.32 (21.83)     3:30.79 (58.30)     3:58.27 (27.48)     4:29.84 (59.05)
 15 Badger Swim Club-MR  'B'                          4:10.00    4:31.67        
     1) Salese, Elizabeth A 13          2) Tremain, Kate 13               
     3) Jones, Shannon E 13             4) Tobin, Casey 13                
                  33.26   1:08.75 (1:08.75)     1:45.10 (36.35)   2:30.37 (1:21.62)
        2:56.56 (26.19)     3:30.31 (59.94)     3:59.02 (28.71)   4:31.67 (1:01.36)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:41.96    4:41.43        
     1) Unger, Katie 14                 2) Armstrong, Alyssa 14           
     3) McNichol, Taylor 13             4) Maher, Nadine 14               
                  33.47   1:09.99 (1:09.99)     1:47.34 (37.35)   2:31.33 (1:21.34)
        3:03.17 (31.84)   3:41.01 (1:09.68)     4:09.10 (28.09)   4:41.43 (1:00.42)
 -- Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       4:26.73         DQ        
 -- Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  4:38.12         DQ        
     1) Krasniqi, Laura A 13            2) Flood, Katie M 13              
     3) Turner, Jennifer J 14           4) Silverhardt, Sarah R 14        
 -- Condors-MR  'A'                                   4:46.00         DQ        
 
Event 40  Boys 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 3:45.49   2/13/2000 Badger Swim Club                           
       Metro: M 3:43.31   3/19/2004 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         T. HASTINGS, A. SIMCO, D. SIMCO, A. POWELL        
                3:31.29  N-18
                3:31.29  NAT
                3:36.09  NCSA
                3:36.09  JRN
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:52.44    3:49.95        
     1) Wagner, Jack S 14               2) Okkan, Yalim 14                
     3) Chang, Adam Y 14                4) Spinella, Nick R 13            
                  26.74       54.67 (54.67)     1:25.60 (30.93)   1:59.67 (1:05.00)
        2:25.88 (26.21)     2:57.29 (57.62)     3:22.04 (24.75)     3:49.95 (52.66)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:58.50    4:02.00        
     1) Charriez, Greg T 14             2) Hadley, Matthew J 14           
     3) Charriez, Nick L 14             4) Clarke, Braden J 14            
                  28.63       59.06 (59.06)     1:31.63 (32.57)   2:08.80 (1:09.74)
        2:35.39 (26.59)     3:07.41 (58.61)     3:33.13 (25.72)     4:02.00 (54.59)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:07.30    4:06.90        
     1) Doherty, Christopher 13         2) Stepinski, Jan 14              
     3) Sangtippawan, Chudchane 13      4) Gumiela, Kryspin 13            
                  30.71   1:03.69 (1:03.69)     1:34.41 (30.72)   2:11.06 (1:07.37)
        2:38.34 (27.28)   3:12.39 (1:01.33)     3:37.77 (25.38)     4:06.90 (54.51)
  4 Islip Aquatics-MR  'A'                            4:07.57    4:09.71        
     1) Catano, AL 14                   2) Cremer, Christian H 14         
     3) Coleman, Zachary T 14           4) Spierer, Josh A 13             
                  28.20       58.01 (58.01)     1:33.26 (35.25)   2:12.99 (1:14.98)
        2:40.89 (27.90)   3:13.36 (1:00.37)     3:40.00 (26.64)     4:09.71 (56.35)
  5 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 4:14.47    4:09.89        
     1) Perez-Rogers, James C 14        2) Burud, Michael A 13            
     3) Danner, Ripley J 13             4) Graziano, Eamon 14             
                  31.54   1:05.48 (1:05.48)     1:37.23 (31.75)   2:13.45 (1:07.97)
        2:41.90 (28.45)   3:14.79 (1:01.34)     3:41.02 (26.23)     4:09.89 (55.10)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  4:05.00    4:10.54        
     1) Lee, Oliver J 13                2) Park, Jin Woo W 14             
     3) Heinemann, Erik L 13            4) Derlath, Jonathan H 14         
                  30.01   1:03.20 (1:03.20)     1:35.81 (32.61)   2:14.13 (1:10.93)
        2:42.76 (28.63)   3:16.85 (1:02.72)     3:42.90 (26.05)     4:10.54 (53.69)
  7 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       4:26.87    4:13.56        
     1) Gallimore, Chris M 14           2) Hart, Bryan J 14               
     3) Hernandez, Jason 14             4) Kingston, Yohancey 14          
                  31.43   1:04.48 (1:04.48)     1:38.10 (33.62)   2:16.84 (1:12.36)
        2:44.73 (27.89)   3:18.71 (1:01.87)     3:43.58 (24.87)     4:13.56 (54.85)
  8 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:10.99    4:16.62        
     1) Lavery, Brendan 13              2) Magee, Ryan T 13               
     3) Katz, Andrew 14                 4) Alfonso, Matthew 14            
                  30.25   1:01.63 (1:01.63)     1:37.38 (35.75)   2:19.68 (1:18.05)
        2:46.39 (26.71)     3:18.09 (58.41)     3:45.26 (27.17)     4:16.62 (58.53)
  9 Cross Island YMCA-MR  'A'                         4:17.78    4:20.62        
     1) Sweetman, Kris 14               2) Kwok, Christopher 14           
     3) Ejerta, Kenneth 14              4) Bacci, Ryan D 13               
                  31.01   1:02.78 (1:02.78)     1:38.69 (35.91)   2:25.00 (1:22.22)
        2:47.69 (22.69)     3:22.63 (57.63)     3:49.83 (27.20)     4:20.62 (57.99)
 10 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              4:25.66    4:20.73        
     1) Dupres, Abel 13                 2) Slutsky, Daniel 14             
     3) Dupres, Paul P 14               4) Narvaez, Gregory A 13          
                  30.99   1:03.67 (1:03.67)     1:37.53 (33.86)   2:17.37 (1:13.70)
        2:43.96 (26.59)     3:15.80 (58.43)     3:45.58 (29.78)   4:20.73 (1:04.93)
 11 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                4:18.00    4:21.07        
     1) Carr, John P 13                 2) White, Connor D 13             
     3) Lyons, Brian L 14               4) Mangieri, Gregory J 14         
                  33.66   1:08.93 (1:08.93)     1:43.11 (34.18)   2:22.82 (1:13.89)
        2:51.32 (28.50)   3:25.50 (1:02.68)     3:51.59 (26.09)     4:21.07 (55.57)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:31.87    4:27.29        
     1) Abrams, Michael 13              2) Tan, Randy 14                  
     3) Barbosa, Larry S 13             4) Polanco, Christopher A 13      
                  31.01   1:03.14 (1:03.14)     1:25.38 (22.24)   2:16.20 (1:13.06)
        2:47.64 (31.44)   3:23.98 (1:07.78)     3:53.38 (29.40)   4:27.29 (1:03.31)
 -- Gael Aquatic Club-MR  'A'                         4:11.19         DQ        
     1) Oppenheimer, Harry O 14         2) Gianino, Alexander Z 13        
     3) Doherty, Zack Z 14              4) Itzkowitz, Ben M 13            
 
Event 41  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 2:09.18        1996 YWCA Middies                               
       Metro: M 2:07.81  12/13/2002 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         K.Holden,A.Gorki,A.Polhill,C.Quaranta             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:11.65    2:13.76        
     1) Rubiano, Alexandra K 10         2) Barrett, Janae J 10            
     3) Fidan, Cagla 10                 4) Kim, Elizabeth 10              
                  34.82     1:12.19 (37.37)     1:44.80 (32.61)     2:13.76 (28.96)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:17.91    2:19.53        
     1) Panitz, Beatrix M 9             2) Takei, Chiharu 10              
     3) Evans, Kate B 9                 4) Klein, Eilis D 10              
                  37.43     1:15.58 (38.15)     1:49.12 (33.54)     2:19.53 (30.41)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:19.49    2:19.62        
     1) Toback, Gabbie N 10             2) Eastman, Lizard M 10           
     3) Gregorace, Zoe R 9              4) Treble, Molly M 9              
                  33.77     1:12.72 (38.95)     1:48.40 (35.68)     2:19.62 (31.22)
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:19.24    2:20.52        
     1) Rudel, Holly E 10               2) Andrews, Jinan M 10            
     3) Hutzelmann, Amanda L 10         4) Smigielski, Jessica M 10       
                  35.27     1:14.99 (39.72)     1:47.91 (32.92)     2:20.52 (32.61)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:19.89    2:21.00        
     1) Fuchs, Amanda B 10              2) Cirone, Alexandra 10           
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 10    4) Rodriguez, Keannie M 10        
                  37.40     1:17.29 (39.89)     1:50.34 (33.05)     2:21.00 (30.66)
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:24.66    2:22.25        
     1) Hogan, Anna M 10                2) Woodhead, Sandi C 10           
     3) Buonaiuto, Kelsey R 10          4) Lampe, Colleen M 10            
                  37.90     1:19.42 (41.52)     1:51.17 (31.75)     2:22.25 (31.08)
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:21.00    2:22.91        
     1) Barry, Elizabeth R 10           2) Lindenberg, Olivia N 10        
     3) McGetrick, Mary Kate K 10       4) McLaughlin, Genna M 9          
                  34.80     1:15.08 (40.28)     1:51.97 (36.89)     2:22.91 (30.94)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:23.44    2:24.20        
     1) Rodriguez, Nicole 10            2) Bai, Annys 10                  
     3) Arana, Jennifer 9               4) Hao, Amy P 9                   
                  37.40     1:18.85 (41.45)     1:51.72 (32.87)     2:24.20 (32.48)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:22.43    2:24.35        
     1) Sawkins, Emma E 9               2) Leary, Tanita A 10             
     3) Demarco, Jackie E 10            4) Hartigan, Kaitlin A 9          
                  36.94     1:18.49 (41.55)     1:52.30 (33.81)     2:24.35 (32.05)
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:29.53    2:24.70        
     1) Catano, Tiffany 9               2) Kalletta, Claire M 9           
     3) Glenday, Kerry J 10             4) LaPorta, Emily A 9             
                  35.58     1:16.04 (40.46)     1:52.73 (36.69)     2:24.70 (31.97)
 11 Middies Swimming-MR  'A'                          2:25.00    2:25.49        
     1) Tanner, Natlie J 10             2) Clark, Samantha P 10           
     3) Susz, Gabriella V 9             4) Tom, Ayana-Mei 10              
                  38.67     1:19.59 (40.92)     1:53.02 (33.43)     2:25.49 (32.47)
 12 Team Suffolk-MR  'A'                              2:25.92    2:26.87        
     1) Drury, Shannon 9                2) Teller, Jacqulyn S 10          
     3) Weiner, Sierra T 9              4) Lydon, Breann N 10             
                  37.19     1:19.94 (42.75)     1:54.38 (34.44)     2:26.87 (32.49)
 13 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:10.89    2:27.42        
     1) Marmo, Marisa A 10              2) Hetzer, Nicole M 10            
     3) Aiello, Sarah 10                4) Reyes, Claudia 10              
                  39.90     1:17.43 (37.53)     1:56.41 (38.98)     2:27.42 (31.01)
 14 Long Island Express-MR  'A'                       2:02.71    2:27.83        
     1) Ramsey, Danielle 9              2) Lucas, Marie E 9               
     3) Fain, Rachel A 9                4) Ras, Jackie T 9                
                  36.82     1:16.79 (39.97)     1:54.92 (38.13)     2:27.83 (32.91)
 15 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:26.33    2:28.42        
     1) Yu, Wynona K 10                 2) Kamel, Mira S 10               
     3) Gonzales, Alexandra 10          4) Barbosa, Tabitha 10            
                  36.31     1:20.31 (44.00)     1:56.75 (36.44)     2:28.42 (31.67)
 16 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:30.02    2:32.67        
     1) Rush, Meaghan C 10              2) Massillon, Arielle J 10        
     3) Bamba, Katrina M 9              4) Giovanniello, Kerry A 9        
                  38.84     1:18.71 (39.87)     1:59.45 (40.74)     2:32.67 (33.22)
 17 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:29.79    2:33.96        
     1) Cain, Mary C 9                  2) Hodes, Sarah M 9               
     3) Delane, Kelly A 9               4) Tompkins, Catherine A 10       
                  40.24     1:25.16 (44.92)     2:02.51 (37.35)     2:33.96 (31.45)
 18 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:39.84    2:36.43        
     1) McNamara, Alison 8              2) McKallen, Theresa 10           
     3) Murphy, Treasa 10               4) Poindexter, Tiana 10           
                  40.96     1:21.37 (40.41)     2:02.51 (41.14)     2:36.43 (33.92)
 19 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:37.19    2:37.08        
     1) Cannon, Kellie 10               2) Solis, Susana 10               
     3) Nash, Jennifer 10               4) Carey, Kelly 10                
                  40.50     1:27.73 (47.23)     2:04.24 (36.51)     2:37.08 (32.84)
 
Event 42  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 2:04.38   2/13/2000 BGNW Marlins                               
       Metro: M 2:04.38    5/1/2000 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         D.Simco,D.Polhill,A.Simco,T.Hastings              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:12.94    2:13.02        
     1) Domagala, Michael 10            2) Moon, Jay 10                   
     3) Mercurio, Joseph 10             4) Kim, Austin W 9                
                  33.04     1:13.37 (40.33)     1:42.97 (29.60)     2:13.02 (30.05)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:15.00    2:15.08        
     1) Lyons, Sean P 10                2) Blacker, Aaron M 10            
     3) Shine, Stephen J 10             4) Clarke, Risten J 10            
                  35.51     1:12.46 (36.95)     1:47.15 (34.69)     2:15.08 (27.93)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:16.62    2:16.47        
     1) MO, Daniel 10                   2) Pu, Austin 10                  
     3) Dervisevic, Alen 10             4) Dong, Richard 10               
                  33.87     1:13.54 (39.67)     1:45.19 (31.65)     2:16.47 (31.28)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:18.70    2:21.80        
     1) Barry, Charles C 10             2) Tremain, Max 10                
     3) Hogan, Colin J 10               4) Rosen, Alex J 10               
                  35.25     1:18.59 (43.34)     1:52.23 (33.64)     2:21.80 (29.57)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                          2:25.00    2:25.80        
     1) Behnen, Louis E 10              2) Lantin, Matthew D 9            
     3) Pon, Bryan E 10                 4) Rubenstein, Sam M 9            
                  35.54     1:17.93 (42.39)     1:54.93 (37.00)     2:25.80 (30.87)
  6 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 2:25.15    2:27.21        
     1) Cavotti, Spencer 10             2) Mackrel, Julian A 10           
     3) Campagna, Steven J 10           4) Blake, Teddy W 9               
                  40.94     1:19.96 (39.02)     1:51.67 (31.71)     2:27.21 (35.54)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:27.56    2:27.66        
     1) Varshisky, Samuel M 8           2) Aventuro, Christopher J 9      
     3) Buttigieg, Timothy W 9          4) McInerney, Andrew H 10         
                  38.91     1:20.39 (41.48)     1:55.30 (34.91)     2:27.66 (32.36)
  8 Hauppauge-MR  'A'                                 2:33.51    2:29.42        
     1) Christianson, Keith G 9         2) Damm, Eric R 10                
     3) Plaschka, Justin 9              4) Devito, Matthew L 8            
                  39.97     1:24.13 (44.16)     1:57.23 (33.10)     2:29.42 (32.19)
  9 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:33.97    2:31.65        
     1) Lam, Kevin 10                   2) McCann, Brendan A 10           
     3) Chen, Dennis 10                 4) Pan, Noah 8                    
                  39.58     1:17.54 (37.96)     1:57.07 (39.53)     2:31.65 (34.58)
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:31.12    2:33.06        
     1) Cashin, Michael J 10            2) Cashin, Liam J 10              
     3) Stenger, Adam 9                 4) Canner, James 10               
                  47.34     1:23.12 (35.78)     1:57.40 (34.28)     2:33.06 (35.66)
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:33.12    2:33.24        
     1) Kim, Sean Y 10                  2) Nussbaum, Tyler J 9            
     3) Wang, Eric 9                    4) Zarriello, Kyle D 10           
                  39.17     1:23.22 (44.05)     2:00.42 (37.20)     2:33.24 (32.82)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:33.47    2:33.32        
     1) Doherty, Kyle J 9               2) McFarland, Charlie A 9         
     3) Conaton, Patrick A 10           4) Bishop, Billy D 10             
                  43.34     1:27.86 (44.52)     2:01.28 (33.42)     2:33.32 (32.04)
 13 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:38.51    2:39.68        
     1) Stagg, Christian M 10           2) Buckland, Grant A 9            
     3) Torda, Ben H 9                  4) Macaluso, Christian J 10       
                  41.28     1:25.58 (44.30)     2:08.06 (42.48)     2:39.68 (31.62)
 14 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       2:42.39    2:40.58        
     1) James, Gregory A 9              2) Russell, Travis D 9            
     3) Cato, Camren A 9                4) Holston, Kamau S 8             
                  39.06     1:21.36 (42.30)     1:59.74 (38.38)     2:40.58 (40.84)
 15 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:52.70    3:03.56        
     1) Culhane, Jack 10                2) Boyle, Kevin 9                 
     3) Lawrence, Kain 10               4) McDougall, Robert J 8          
                  48.26     1:43.20 (54.94)     2:35.39 (52.19)     3:03.56 (28.17)
 
Event 43  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:11.86        1991 Tara Lynch, YMID                           
       Metro: M 2:09.96    5/1/1991 Tara Lynch, YMID-MA                        
                2:04.09  NAT
                2:04.89  N-18
                2:05.29  JRN
                2:06.09  USO
                2:09.49  NCSA
                2:12.49  SECT
                2:13.09  T16
                2:28.19  ZQ
                2:32.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          2:14.88    2:13.43 ZQ     
                  30.18     1:04.38 (34.20)     1:42.00 (37.62)     2:13.43 (31.43)
  2 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR              2:19.60    2:17.48 ZQ     
                  30.26     1:05.05 (34.79)     1:43.99 (38.94)     2:17.48 (33.49)
  3 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      2:22.32    2:19.61 ZQ     
                  30.30     1:05.58 (35.28)     1:46.92 (41.34)     2:19.61 (32.69)
  4 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      2:20.50    2:20.15 ZQ     
                  30.66     1:06.29 (35.63)     1:48.64 (42.35)     2:20.15 (31.51)
  5 Michalak, Agata           12 FLY-MR               2:20.82    2:21.31 ZQ     
                  30.00     1:04.47 (34.47)     1:47.72 (43.25)     2:21.31 (33.59)
  6 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:23.90    2:22.46 ZQ     
                  31.02     1:07.34 (36.32)     1:49.93 (42.59)     2:22.46 (32.53)
  7 Hain, Karina A            12 FLY-MR               2:22.29    2:23.46 ZQ     
                  31.24     1:07.20 (35.96)     1:51.25 (44.05)     2:23.46 (32.21)
  8 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:23.26    2:23.54 ZQ     
                  32.17     1:08.64 (36.47)     1:51.07 (42.43)     2:23.54 (32.47)
B - Final
  9 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    2:23.91    2:20.91 ZQ     
                  30.93     1:07.73 (36.80)     1:49.68 (41.95)     2:20.91 (31.23)
 10 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          2:24.18    2:21.10 ZQ     
                  31.84     1:05.98 (34.14)     1:49.67 (43.69)     2:21.10 (31.43)
 11 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:27.40    2:24.13 ZQ     
                  30.60     1:07.33 (36.73)     1:52.04 (44.71)     2:24.13 (32.09)
 12 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  2:24.62    2:24.38 ZQ     
                  33.73     1:08.61 (34.88)     1:51.42 (42.81)     2:24.38 (32.96)
 13 Henry, Emily              12 VAC-MR               2:24.22    2:24.91 ZQ     
                  30.94     1:08.12 (37.18)     1:49.88 (41.76)     2:24.91 (35.03)
 14 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      2:25.07    2:27.52 ZQ     
                  31.42     1:08.98 (37.56)     1:52.92 (43.94)     2:27.52 (34.60)
 15 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  2:28.18    2:27.92 ZQ     
                  32.24     1:11.91 (39.67)     1:53.04 (41.13)     2:27.92 (34.88)
 16 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         2:27.77    2:28.90 JO     
                  32.17     1:12.15 (39.98)     1:55.67 (43.52)     2:28.90 (33.23)
Preliminaries
 14 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR             2:25.54                   
 18 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         2:28.42                   
 19 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR               2:28.47                   
 20 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              2:28.70                   
 21 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              2:28.74                   
 22 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               2:28.83                   
 23 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          2:28.94                   
 24 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR              2:29.08                   
 25 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:29.14                   
 26 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR               2:29.27                   
 27 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      2:29.37                   
 28 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         2:29.39                   
 29 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            2:29.48                   
 30 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:29.58                   
 31 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           2:29.72                   
 32 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR              2:30.10                   
 33 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               2:30.31                   
 34 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:30.39                   
 35 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  2:30.51                   
 36 McGuire, Christine        12 Badger-MR            2:31.21                   
 37 Church, Lauren A          12 Middies-MR           2:31.73                   
 38 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               2:31.80                   
 39 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          2:31.99                   
 40 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              2:32.01                   
 41 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           2:32.36                   
 42 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    2:32.38                   
 43 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              2:32.75                   
 44 Francomano, Ashley        12 Basc-MR              2:32.78                   
 45 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              2:33.31                   
 46 McGrath, Devyn S          12 NBS-MR               2:33.49                   
 47 Waring, Megan P           12 HYB-MR               2:33.94                   
 48 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR               2:34.78                   
 49 Lim, Sally                12 FLY-MR               2:35.59                   
 50 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    2:39.01                   
 51 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       2:39.59                   
 52 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               2:42.93                   
 
Event 44  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:09.11   3/16/2001 Shane R. Tusup, TS                         
       Metro: M 2:06.29   3/29/2001 Shane Tusup, TS-MR                         
                1:51.29  NAT
                1:52.49  N-18
                1:52.99  USO
                1:53.79  JRN
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:10.49  T16
                2:33.99  ZQ
                2:34.59  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR               2:16.70    2:13.26 ZQ     
                  29.20     1:02.57 (33.37)     1:43.63 (41.06)     2:13.26 (29.63)
  2 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR  2:17.13    2:15.15 ZQ     
                  28.13     1:03.00 (34.87)     1:44.99 (41.99)     2:15.15 (30.16)
  3 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              2:17.32    2:16.93 ZQ     
                  29.70     1:04.56 (34.86)     1:46.70 (42.14)     2:16.93 (30.23)
  4 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:18.62    2:17.51 ZQ     
                  30.41     1:04.81 (34.40)     1:47.70 (42.89)     2:17.51 (29.81)
  5 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         2:18.97    2:17.79 ZQ     
                  29.88     1:05.17 (35.29)     1:46.97 (41.80)     2:17.79 (30.82)
  6 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:18.64    2:18.32 ZQ     
                  30.65     1:06.41 (35.76)     1:47.10 (40.69)     2:18.32 (31.22)
  7 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               2:19.96    2:18.58 ZQ     
                  32.15     1:06.08 (33.93)     1:47.06 (40.98)     2:18.58 (31.52)
  8 Park, Jay S               12 LIAC-MR              2:19.36    2:22.28 ZQ     
                  31.10     1:09.12 (38.02)     1:50.50 (41.38)     2:22.28 (31.78)
B - Final
  9 Lyons, Chris              12 Badger-MR            2:22.67    2:18.57 ZQ     
                  30.75     1:05.94 (35.19)     1:47.51 (41.57)     2:18.57 (31.06)
 10 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:20.72    2:20.77 ZQ     
                  30.38     1:05.09 (34.71)     1:49.46 (44.37)     2:20.77 (31.31)
 11 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      2:25.22    2:20.95 ZQ     
                  31.09     1:07.79 (36.70)     1:47.68 (39.89)     2:20.95 (33.27)
 12 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          2:24.99    2:22.62 ZQ     
                  30.24     1:08.21 (37.97)     1:51.01 (42.80)     2:22.62 (31.61)
 13 Perley, Timmy J           12 Middies-MR           2:24.07    2:23.00 ZQ     
                  32.19     1:09.83 (37.64)     1:51.31 (41.48)     2:23.00 (31.69)
 14 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:24.25    2:25.76 ZQ     
                  33.72     1:10.16 (36.44)     1:52.17 (42.01)     2:25.76 (33.59)
 15 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:25.00    2:26.13 ZQ     
                  34.21     1:11.09 (36.88)     1:52.48 (41.39)     2:26.13 (33.65)
 16 Collins, Matthew J        12 FLY-MR               2:25.01    2:27.69 ZQ     
                  32.62     1:08.61 (35.99)     1:57.04 (48.43)     2:27.69 (30.65)
Preliminaries
 17 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         2:25.66                   
 18 MO, Samuel                11 Twisters-MR          2:25.86                   
 19 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR           2:26.03                   
 20 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      2:26.20                   
 21 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         2:26.33                   
 22 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               2:26.35                   
 23 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:26.39                   
 24 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    2:26.43                   
 25 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               2:27.36                   
 26 Nangle, JT T              11 Middies-MR           2:28.21                   
 27 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            2:28.39                   
 28 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    2:28.56                   
 29 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         2:28.58                   
 30 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR         2:29.20                   
 31 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          2:29.97                   
 32 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    2:30.37                   
 33 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              2:30.45                   
 34 Na, Joseph                12 LIAC-MR              2:30.50                   
 35 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    2:30.94                   
 36 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR         2:31.25                   
 37 Barker, TJ J              12 Middies-MR           2:31.36                   
 38 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  2:31.55                   
 39 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            2:31.89                   
 40 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:31.92                   
 41 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           2:32.62                   
 42 Alton, Shane              12 LBA-MR               2:32.64                   
 43 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR        2:33.29                   
 44 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR           2:34.25                   
 45 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               2:34.98                   
 46 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         2:35.39                   
 47 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       2:36.75                   
 48 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:37.80                   
 -- Schaub, Bryan T           12 Cond-MR                  DQ                    
 
Event 45  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:04.42   2/26/2005 Julia E Smit, TVSC -MR                     
       Metro: M 1:58.29  11/18/2005 JULIA E. SMIT at 2005 NYSPHAA, TVSC        
                2:04.09  NAT
                2:04.89  N-18
                2:05.29  JRN
                2:06.09  USO
                2:09.49  NCSA
                2:12.49  SECT
                2:19.49  ZQ
                2:22.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Collyer, Courtney         15 Basc-MR              2:12.60    2:09.35 NCSA   
                  29.72     1:03.39 (33.67)     1:39.82 (36.43)     2:09.35 (29.53)
  2 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      2:12.56    2:10.01 SECT   
                  28.75     1:01.29 (32.54)     1:40.75 (39.46)     2:10.01 (29.26)
  3 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      2:14.77    2:10.33 SECT   
                  28.15     1:00.82 (32.67)     1:40.24 (39.42)     2:10.33 (30.09)
  4 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:13.67    2:13.81 ZQ     
                  29.43     1:03.35 (33.92)     1:42.83 (39.48)     2:13.81 (30.98)
  5 Goldson, Liz C            17 LIAC-MR              2:15.58    2:14.45 ZQ     
                  30.64     1:05.78 (35.14)     1:45.72 (39.94)     2:14.45 (28.73)
  6 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               2:16.82    2:15.81 ZQ     
                  29.51     1:04.72 (35.21)     1:44.27 (39.55)     2:15.81 (31.54)
  7 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR         2:14.12    2:17.75 ZQ     
                  28.79     1:02.65 (33.86)     1:44.44 (41.79)     2:17.75 (33.31)
B - Final
  9 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR  2:16.83    2:14.61 ZQ     
                  29.49     1:04.38 (34.89)     1:44.59 (40.21)     2:14.61 (30.02)
 10 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:17.19    2:14.81 ZQ     
                  29.50     1:04.24 (34.74)     1:44.19 (39.95)     2:14.81 (30.62)
 11 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    2:18.61    2:15.87 ZQ     
                  30.70     1:05.49 (34.79)     1:44.81 (39.32)     2:15.87 (31.06)
 12 Petty, Lanae              16 VAC-MR               2:17.37    2:16.08 ZQ     
                  28.92     1:05.18 (36.26)     1:45.99 (40.81)     2:16.08 (30.09)
 13 Malone, Becky L           15 NBS-MR               2:17.51    2:17.18 ZQ     
                  29.75     1:05.27 (35.52)     1:44.56 (39.29)     2:17.18 (32.62)
 14 Harris, Katherine         15 LBA-MR               2:18.93    2:19.57 JO     
                  29.94     1:07.21 (37.27)     1:47.20 (39.99)     2:19.57 (32.37)
 15 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR               2:17.47    2:20.37 JO     
                  29.25     1:04.71 (35.46)     1:48.45 (43.74)     2:20.37 (31.92)
 16 Levine, Kimberly A        16 MSC-MR               2:18.56    2:22.58        
                  30.18     1:06.52 (36.34)     1:49.20 (42.68)     2:22.58 (33.38)
Preliminaries
  6 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR         2:14.84                   
A - Final
  7 Shiota, Lili M            15 Agua Swim Team-MR    2:14.85                   
Preliminaries
  8 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:15.15                   
 19 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:19.27                   
 20 Smith, Devin E            17 CSC-MR               2:19.47                   
 21 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               2:19.64                   
 22 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR         2:19.86                   
 23 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                2:19.87                   
 24 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  2:20.05                   
 25 Rubin, Jessica E          17 SSL-MR               2:20.09                   
 26 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR              2:20.57                   
 27 Guzman, Paula             16 FLY-MR               2:20.86                   
 28 Brodt, Christina J        16 LIAC-MR              2:20.94                   
 29 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              2:21.26                   
 30 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  2:21.36                   
 31 McGowan, Jaclyn           16 Badger-MR            2:22.00                   
 32 Winkler, Caitlin          15 FLY-MR               2:22.21                   
 33 Guba, Ali E               15 UNBAD-MR             2:22.33                   
 34 Papish, Molly F           15 TVSC-MR              2:22.34                   
 35 Ackerman, Amanda L        15 LIAC-MR              2:22.38                   
 36 Martinez, Bianca          16 FLY-MR               2:22.70                   
 37 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR              2:23.01                   
 38 Kim, Jane                 15 FLY-MR               2:23.07                   
 39 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               2:23.12                   
 40 Citron, Ashley E          15 TVSC-MR              2:23.46                   
 41 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         2:23.56                   
 41 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              2:23.56                   
 43 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         2:23.78                   
 44 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            2:24.10                   
 45 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR               2:25.07                   
 46 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              2:25.90                   
 47 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         2:26.96                   
 48 Smith, Jackie             15 LBA-MR               2:27.75                   
 49 Coratti, Samantha J       17 MSC-MR               2:28.02                   
 
Event 46  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:55.26   2/12/2000 Brendan Neligan, TVSC                      
       Metro: M 1:47.71    3/7/2002 David Kahn, NS-MR                          
                1:51.29  NAT
                1:52.49  N-18
                1:52.99  USO
                1:53.79  JRN
                1:56.29  NCSA
                1:59.79  SECT
                2:10.29  ZQ
                2:10.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Dent, Rog L               17 LIAC-MR              2:03.08    2:01.27 ZQ     
                  26.21       58.13 (31.92)     1:32.92 (34.79)     2:01.27 (28.35)
  2 Sagginario, Joseph T      17 CSC-MR               2:03.46    2:02.56 ZQ     
                  25.82       57.26 (31.44)     1:35.43 (38.17)     2:02.56 (27.13)
  3 Byrnes, TJ J              16 UN-ND-MR             2:04.38    2:03.44 ZQ     
                  26.86       57.68 (30.82)     1:35.04 (37.36)     2:03.44 (28.40)
  4 Barnett, Kevin            16 HAA-MR               2:03.66    2:04.54 ZQ     
                  26.68       58.21 (31.53)     1:35.84 (37.63)     2:04.54 (28.70)
  5 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR      2:07.15    2:05.68 ZQ     
                  27.22       59.08 (31.86)     1:36.99 (37.91)     2:05.68 (28.69)
  6 Kameyama, Ryosuke         16 Aqua Gems-MR         2:05.80    2:06.24 ZQ     
                  27.25       58.86 (31.61)     1:38.15 (39.29)     2:06.24 (28.09)
  7 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    2:07.30    2:07.54 ZQ     
                  27.56     1:00.14 (32.58)     1:38.31 (38.17)     2:07.54 (29.23)
  8 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      2:06.15    2:12.58        
                  28.44     1:02.67 (34.23)     1:41.07 (38.40)     2:12.58 (31.51)
B - Final
  9 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              2:07.58    2:01.89 ZQ     
                  26.30       56.88 (30.58)     1:33.79 (36.91)     2:01.89 (28.10)
 10 Chang, One June J         15 FLY-MR               2:09.51    2:07.40 ZQ     
                  26.59       59.12 (32.53)     1:39.05 (39.93)     2:07.40 (28.35)
 11 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               2:09.47    2:07.65 ZQ     
                  27.48       59.33 (31.85)     1:38.13 (38.80)     2:07.65 (29.52)
 12 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         2:08.22    2:07.71 ZQ     
                  27.27       59.07 (31.80)     1:37.32 (38.25)     2:07.71 (30.39)
 13 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR         2:08.47    2:09.02 ZQ     
                  27.33     1:00.24 (32.91)     1:40.25 (40.01)     2:09.02 (28.77)
 13 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR              2:08.74    2:09.02 ZQ     
                  26.72       58.18 (31.46)     1:39.72 (41.54)     2:09.02 (29.30)
 15 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         2:09.64    2:11.91        
                  29.57     1:02.63 (33.06)     1:42.71 (40.08)     2:11.91 (29.20)
 16 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         2:08.65    2:12.74        
                  28.62     1:03.11 (34.49)     1:42.65 (39.54)     2:12.74 (30.09)
Preliminaries
  7 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR               2:07.02                   
 11 Sweeney, Joseph D         18 Aqua Gems-MR         2:07.95                   
 13 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               2:08.26                   
 17 Pfeifer, Gregory J        17 FLY-MR               2:08.79                   
 21 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    2:10.11                   
 22 Lane, Sean M              15 LIAC-MR              2:10.29                   
 23 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          2:10.82                   
 24 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              2:11.52                   
 25 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              2:11.53                   
 26 Dzieniszewski, Phillip    17 FLY-MR               2:11.77                   
 27 Kim, Daniel H             15 Ciy-MR               2:12.80                   
 28 McLaurin, Marc            16 Ciy-MR               2:12.91                   
 29 Chen, Daniel              17 FLY-MR               2:13.69                   
 30 Amato, Nick F             16 LIAC-MR              2:13.80                   
 31 Palumbo, Evan S           15 Bgnw Marlins-MR      2:14.16                   
 32 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR              2:14.33                   
 33 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      2:14.73                   
 34 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:15.46                   
 35 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:17.56                   
 -- Terzano, Zac              17 LIAC-MR                 DFS                    
 -- Kim, Kevin L              17 FLY-MR                  DNF                    
 
Event 47  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:57.43   2/16/2003 Badger Swim Club                           
                         L Evans, K Gruendell, A Forrester, A Hyland       
       Metro: M 1:56.60  12/10/2004 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         K.Holden, A.Gorki, M.Berkman, A.Polhill           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:57.00    1:58.10        
     1) Berkman, Maddy R 12             2) Weston, Caroline L 12          
     3) Sims, Danielle 12               4) Scilufo, Taylor 12             
                  30.48     1:03.04 (32.56)     1:31.75 (28.71)     1:58.10 (26.35)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:00.06    1:58.48        
     1) Bouzarouata, Sarah 12           2) Zhu, Annie 11                  
     3) Sun, Angela 11                  4) Haruki, Yuria 12               
                  30.86     1:02.50 (31.64)     1:32.18 (29.68)     1:58.48 (26.30)
  3 Middies Swimming-MR  'A'                          2:05.00    2:00.36        
     1) Church, Lauren A 12             2) Olivieri, Maya L 12            
     3) Bailey, Lauren E 12             4) Jaile, Sami J 12               
                  30.01     1:03.03 (33.02)     1:33.02 (29.99)     2:00.36 (27.34)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:02.18    2:01.82        
     1) Santoro, Theresa 12             2) Brennan, Alyssa M 12           
     3) Brennan, Cassidy C 12           4) DaSilva, Taylor A 12           
                  32.11     1:04.00 (31.89)     1:35.14 (31.14)     2:01.82 (26.68)
  5 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:59.86    2:03.41        
     1) Hain, Karina A 12               2) Lim, Sally 12                  
     3) Michalak, Agata 12              4) Chang, Elizabeth 11            
                  31.34     1:06.99 (35.65)     1:35.24 (28.25)     2:03.41 (28.17)
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:05.36    2:05.20        
     1) Aiello, Jennifer M 12           2) Indyk, Allison M 12            
     3) Hoffman, Shekinah L 12          4) Levine, Kelly T 12             
                  31.56     1:07.20 (35.64)     1:37.51 (30.31)     2:05.20 (27.69)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       2:04.00    2:05.49        
     1) Leung, Alissa 12                2) McGrath, Kelly 12              
     3) Warren, Frances V 12            4) Mu, Isabella 12                
                  31.10     1:06.02 (34.92)     1:37.91 (31.89)     2:05.49 (27.58)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:03.37    2:05.52        
     1) Shiota, Lena A 12               2) Reynoso, Jessica M 11          
     3) Futterman, Kale 12              4) Lee, Abigail C 11              
                  33.64     1:08.81 (35.17)     1:38.25 (29.44)     2:05.52 (27.27)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:06.00    2:06.12        
     1) Trail, Melissa L 12             2) Rappaport, Roxy S 12           
     3) Wilt, Chase H 12                4) Sgaglio, Briggs J 12           
                  31.41     1:06.15 (34.74)     1:38.08 (31.93)     2:06.12 (28.04)
 10 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:00.18    2:06.82        
     1) Dieterich, Sara A 11            2) Gaffey, Mikaila M 11           
     3) Dundas, Lindsey 12              4) Dematteo, Rose A 11            
                  33.83     1:08.03 (34.20)     1:38.44 (30.41)     2:06.82 (28.38)
 11 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:09.68    2:07.87        
     1) Qian, Ashley 12                 2) Kuo, Anna 11                   
     3) Mulligan, Kelly M 11            4) Chocianowski, Alexis K 12      
                  31.89     1:09.45 (37.56)     1:39.62 (30.17)     2:07.87 (28.25)
 12 Hyb - All Groups-MR  'A'                          2:06.48    2:08.75        
     1) Brown, Rebecca M 12             2) Waring, Megan P 12             
     3) Campbell, Maryellen 12          4) Ryan, Katie C 12               
                  33.64     1:10.30 (36.66)     1:41.09 (30.79)     2:08.75 (27.66)
 13 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:03.91    2:09.43        
     1) Squillante, Lindsey A 12        2) McDavid, Aiesha A 12           
     3) Groccia, Adrienne D 12          4) Doherty, Julia G 11            
                  35.18     1:09.49 (34.31)     1:39.88 (30.39)     2:09.43 (29.55)
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:11.45    2:09.53        
     1) Guaman, Kelly C 12              2) Vanderlinden, Mariel 12        
     3) Kagan, Vlada 11                 4) Yeung, Maggie P 12             
                  32.90     1:08.90 (36.00)     1:41.22 (32.32)     2:09.53 (28.31)
 15 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'C'            2:09.08    2:10.23        
     1) McIntosh, Catriona E 12         2) Hanss, Katie E 11              
     3) Howe, Ritchey F 12              4) Case, Olivia 11                
                  33.06     1:09.55 (36.49)     1:40.90 (31.35)     2:10.23 (29.33)
 16 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:03.00    2:10.31        
     1) O'Neill, Kelly 12               2) Kessler, Rachel R 11           
     3) McGuire, Christine 12           4) Johanson, Kelly A 12           
                  32.80     1:10.44 (37.64)     1:42.43 (31.99)     2:10.31 (27.88)
 17 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:12.71    2:10.65        
     1) Ferguson, Mara H 12             2) Miller, Nikki F 12             
     3) Trager, Lena E 11               4) Wong, Kristi 11                
                  36.36     1:09.44 (33.08)     1:39.34 (29.90)     2:10.65 (31.31)
 18 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       2:14.55    2:13.15        
     1) Belnavis, Samantha J 12         2) Sherard, Ashley M 12           
     3) Bennia, Ashley R 11             4) Edwards, Brittany S 12         
                  35.82     1:10.44 (34.62)     1:44.20 (33.76)     2:13.15 (28.95)
 19 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       2:14.48    2:13.22        
     1) Castellano, Gabriella A 12      2) Geissler, Kim 12               
     3) Gavin, Kara C 12                4) Caputo, Krista 12              
                  34.84     1:12.33 (37.49)     1:44.93 (32.60)     2:13.22 (28.29)
 20 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:17.23    2:13.93        
     1) Burke, Meaghan 12               2) Webber, Claire 11              
     3) Arnott, Katie 12                4) Armstrong, Shannon 12          
                  34.34     1:13.27 (38.93)     1:45.19 (31.92)     2:13.93 (28.74)
 21 Middies Swimming-MR  'B'                          2:15.00    2:14.08        
     1) Toal, Shannon V 12              2) Fulenwider, Melissa F 11       
     3) Browne, Sophie L 12             4) Poleway, Monica J 11           
                  35.48     1:12.64 (37.16)     1:45.27 (32.63)     2:14.08 (28.81)
 22 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:13.34    2:15.05        
     1) Lindahl, Stephanie 12           2) Demerest, Jackie 12            
     3) Larson, Mallorie 12             4) Geiselman, Rebekah 12          
                  34.80     1:10.43 (35.63)     1:44.45 (34.02)     2:15.05 (30.60)
 23 Harbor Seals-MR  'A'                              2:18.57    2:15.31        
     1) Montana, Jaclyn A 12            2) Xue, Vanessa K 12              
     3) Daly, Bronagh K 12              4) Nolan, Mary Kate K 12          
                  36.08     1:12.74 (36.66)     1:45.18 (32.44)     2:15.31 (30.13)
 24 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:14.58    2:19.67        
     1) DiPreta, Stephanie N 12         2) Zawatson, Cady 11              
     3) Moody, Bridget 11               4) Wilkins, Natalia M 11          
                  35.11     1:14.66 (39.55)     1:49.90 (35.24)     2:19.67 (29.77)
 -- Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:12.18         DQ        
     1) Krause, Samantha 12             2) Henry, Emily 12                
     3) Huerta, Imani 12                4) Larkin, Colleen 12             
                  35.14     1:08.17 (33.03)     1:42.62 (34.45)          DQ (27.80)
 -- Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     2:16.16         DQ        
     1) Heinsohn, Alyssa N 12           2) Koch, Carolyn A 12             
     3) Acompora, Alyssa 12             4) Manning, Colleen P 12          
                  33.95     1:12.67 (38.72)     1:46.56 (33.89)          DQ (29.48)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:59.89         DQ        
     1) Kuo, Jacqueline 11              2) Omary, Natalie M 12            
     3) Rueda, Daniela 12               4) Neal, Lia M 11                 
                  32.15     1:06.90 (34.75)     1:36.33 (29.43)          DQ (25.76)
 -- Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      2:14.83         DQ        
     1) Smith, Caryn A 12               2) Marmol, Janet 12               
     3) Senken, Natasha L 11            4) Barcklow, Gabrielle G 11       
                  33.66     1:09.53 (35.87)     1:41.84 (32.31)          DQ (28.13)
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:06.66         DQ        
     1) Cho, Rachel S 11                2) Tan, Emily A 12                
     3) Parker, Rachel 12               4) Torre, Melissa R 12            
                  31.57     1:08.19 (36.62)     1:38.91 (30.72)          DQ (28.04)
 -- Islip Aquatics-MR  'A'                            2:18.43         DQ        
     1) Sandor, Hanna W 11              2) DuPre, Pamela J 11             
     3) Pierce, Sara N 12               4) Ingram, Alaina M 11            
                  33.78     1:16.19 (42.41)     1:48.17 (31.98)          DQ (29.60)
 
Event 48  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:52.48   2/17/2002 BGNW Marlins                               
                         A Powell, T Hastings, A Simco, D Simco            
       Metro: M 1:52.48   2/15/2002 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         A.Powell,T.Hastings,A.Simco,D.Simco               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middies Swimming-MR  'A'                          2:00.00    1:56.98        
     1) Bennett, Aarron M 12            2) Perley, Timmy J 12             
     3) Carducci, Matthew F 11          4) Minowitz, Eric M 12            
                  28.62     1:02.18 (33.56)     1:31.82 (29.64)     1:56.98 (25.16)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:59.00    1:57.83        
     1) Kowalsky, Austin J 11           2) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
     3) Kuo, Theodore 12                4) Adegbite, Adeola O 12          
                  30.57     1:02.99 (32.42)     1:30.29 (27.30)     1:57.83 (27.54)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:02.38    2:02.20        
     1) Na, Joseph 12                   2) Park, Jay S 12                 
     3) KE, Richard M 11                4) Yang, Patrick 11               
                  31.51     1:06.13 (34.62)     1:36.83 (30.70)     2:02.20 (25.37)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:01.00    2:02.84        
     1) Hughes, Kevin J 12              2) Lyons, Chris 12                
     3) Volkov, Sasha A 11              4) Johnson, Grant A 11            
                  32.15     1:06.03 (33.88)     1:35.60 (29.57)     2:02.84 (27.24)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                              1:59.82    2:02.95        
     1) Deblasio, Matthew M 12          2) Yeager, Christian P 12         
     3) Herrmann, Charles 12            4) Galan, Bryan 12                
                  30.95     1:06.21 (35.26)     1:36.34 (30.13)     2:02.95 (26.61)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:02.00    2:03.45        
     1) Carr, Charlie M 11              2) Karle, Matthew J 12            
     3) Rappaport, Will L 11            4) Bleier, Jackson A 12           
                  31.82     1:05.18 (33.36)     1:35.64 (30.46)     2:03.45 (27.81)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:03.87    2:03.68        
     1) Foley, Brian 11                 2) Wong, Stanley 12               
     3) Delgrosso, George 12            4) Corey, Alexi 12                
                  32.44     1:04.34 (31.90)     1:35.24 (30.90)     2:03.68 (28.44)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.18    2:03.98        
     1) MO, Samuel 11                   2) Martinez, Keannu C 12          
     3) Yamout, Nader 11                4) Wadolowski, Thomas 12          
                  31.52     1:07.10 (35.58)     1:36.39 (29.29)     2:03.98 (27.59)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:03.27    2:04.91        
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Georgescu, Ronald F 11         
     3) Chansakul, JR J 12              4) Flynn, Patrick 11              
                  30.46     1:06.53 (36.07)     1:36.83 (30.30)     2:04.91 (28.08)
 10 Middies Swimming-MR  'B'                          2:10.00    2:06.29        
     1) Ginsberg, Matthew K 11          2) Barker, TJ J 12                
     3) Nangle, JT T 11                 4) Pagano, Edward S 12            
                  31.95     1:07.16 (35.21)     1:39.05 (31.89)     2:06.29 (27.24)
 11 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:05.93    2:07.54        
     1) Collins, Matthew J 12           2) Garcia, Stefan 12              
     3) Martinez, George 12             4) Li, Matthew 12                 
                  31.28     1:06.42 (35.14)     1:39.83 (33.41)     2:07.54 (27.71)
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      2:09.07    2:08.87        
     1) Sack, Danny C 12                2) Holtzman, Scott J 12           
     3) Ng, Kevin 12                    4) Lennon, Michael J 11           
                  36.19     1:10.53 (34.34)     1:40.80 (30.27)     2:08.87 (28.07)
 13 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:11.86    2:08.92        
     1) LeGuyader, Travis P 11          2) Fountain, Greg J 12            
     3) McAllister, Dylan G 11          4) Dagayev, Daniil 12             
                  32.43     1:10.18 (37.75)     1:42.05 (31.87)     2:08.92 (26.87)
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:13.99    2:11.62        
     1) Erskine, Brendan 12             2) Ching, Benjamin G 11           
     3) Ariyanonthaka, Kevin 12         4) Lin, Kevin 11                  
                  33.65     1:10.51 (36.86)     1:41.83 (31.32)     2:11.62 (29.79)
 15 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:10.00    2:13.07        
     1) Olin, Evan D 11                 2) Gebauer, Benjamin A 12         
     3) Clarke, Taegan M 12             4) McLaughlin, James J 11         
                  33.17     1:10.73 (37.56)     1:42.58 (31.85)     2:13.07 (30.49)
 16 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:14.18    2:14.23        
     1) Kostelec, Nick 12               2) Alton, Shane 12                
     3) Leahey, Ryan 12                 4) Quintin, Hector H 11           
                  35.33     1:12.39 (37.06)     1:44.75 (32.36)     2:14.23 (29.48)
 17 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:18.53    2:16.11        
     1) Leary, Matthew M 11             2) Bouzourene, Tarik 12           
     3) Salcedo, Matt 11                4) Heuser, Albert W 12            
                  34.63     1:13.88 (39.25)     1:44.95 (31.07)     2:16.11 (31.16)
 18 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:17.96    2:16.78        
     1) Treanor, Dallan B 11            2) Jakubek, Jack D 12             
     3) Byrne, Greg J 11                4) Kral, Jesse E 11               
                  36.76     1:13.05 (36.29)     1:44.96 (31.91)     2:16.78 (31.82)
 19 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       2:24.77    2:17.85        
     1) Bryan, Rashaad M 11             2) Hughes, Jevaughn 12            
     3) Bryan, Kareem N 12              4) Holmes, Bryan 12               
                  39.80     1:17.13 (37.33)     1:46.12 (28.99)     2:17.85 (31.73)
 20 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:18.73    2:17.87        
     1) Klein, Simon 11                 2) Deoliveira, Michael M 12       
     3) Bogan, Sam N 11                 4) Buckland, Gavin J 11           
                  37.10     1:13.22 (36.12)     1:48.70 (35.48)     2:17.87 (29.17)
 21 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:21.28    2:20.21        
     1) Ellis, David 12                 2) D'Antoni, Joey 12              
     3) McCalla, David 12               4) Turek-Herman, Josh 11          
                  35.39     1:15.71 (40.32)     1:48.32 (32.61)     2:20.21 (31.89)
 -- Team Suffolk-MR  'B'                              2:04.90         DQ        
     1) Goetz, Mathew J 12              2) Peng, DiDi 12                  
     3) Hayes, Connor 12                4) Goldstein, Jake P 12           
                  31.65     1:07.09 (35.44)     1:37.89 (30.80)          DQ (27.62)
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:10.57         DQ        
     1) Fackelman, Eric 12              2) McIlvain, Patrick P 12         
     3) Murphy, Robert 11               4) Cannon, Christopher 11         
                  37.45     1:15.00 (37.55)     1:47.12 (32.12)          DQ (31.84)
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:12.41         DQ        
     1) Warnon, Raphael A 11            2) Duda, Peter 12                 
     3) Stuart, Ian D 11                4) Ehret, Jack M 11               
                  35.26     1:11.05 (35.79)     1:44.89 (33.84)          DQ (28.34)
 
Event 49  Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:32.16   3/17/2001 Badger Swim Club                           
       Metro: M 1:48.26   4/30/1999 YWCA Middies, YMID-MR                      
                         M.Haggerty,.Malloy,A.Miller,J.Tucker              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:51.36    1:56.17        
     1) Kaliades, Dena V 16             2) Derlath, Erica A 15            
     3) Siano, Alyssa M 15              4) Brodt, Christina J 16          
                  29.46     1:02.20 (32.74)     1:30.60 (28.40)     1:56.17 (25.57)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:00.49    1:57.10        
     1) Tomasula, Kellyanne M 17        2) Murphy, Jean M 16              
     3) Parodi, Annie T 17              4) Ferlo, Nicole C 16             
                  28.61     1:01.18 (32.57)     1:29.53 (28.35)     1:57.10 (27.57)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:56.87    1:57.30        
     1) Coratti, Samantha J 17          2) Farrar, Chloe B 15             
     3) Kemp, Victoria L 18             4) Levine, Kimberly A 16          
                  30.75     1:04.07 (33.32)     1:32.01 (27.94)     1:57.30 (25.29)
  4 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:59.31    1:57.61        
     1) Mulligan, Nicole A 15           2) Casado, Laurie 15              
     3) Geller, Carolyn F 15            4) Lilavois, Magalie 15           
                  32.93     1:03.81 (30.88)     1:31.24 (27.43)     1:57.61 (26.37)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:57.14    1:58.23        
     1) Arnott, Sarah A 15              2) Ciccone, Amanda 16             
     3) Carew, Kaitlyn 15               4) Doolittle, Lauren J 18         
                  30.59     1:02.86 (32.27)     1:31.53 (28.67)     1:58.23 (26.70)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:56.11    1:58.54        
     1) Shiota, Lili M 15               2) Crane, Francesca 18            
     3) Roberts, Hilary 15              4) Lehner, Eliza A 17             
                  28.36     1:01.75 (33.39)     1:30.63 (28.88)     1:58.54 (27.91)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:56.95    1:58.54        
     1) McCluskey, Maureen 17           2) Martinez, Bianca 16            
     3) Ponzo, Victoria 15              4) Kristic, Marta 15              
                  32.36     1:04.00 (31.64)     1:33.12 (29.12)     1:58.54 (25.42)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:55.00    1:58.99        
     1) Tyznar, Tina A 16               2) Janowski, Mary E 15            
     3) Sheridan, Nicole F 16           4) Daly, Jenna S 15               
                  29.42     1:03.75 (34.33)     1:32.66 (28.91)     1:58.99 (26.33)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:55.00    1:59.00        
     1) Tracey, Kim L 15                2) Gallo, Danielle M 16           
     3) Guyett, Caren E 16              4) Simon, Molly J 15              
                  29.56     1:04.00 (34.44)     1:31.18 (27.18)     1:59.00 (27.82)
 10 Team Suffolk-MR  'A'                              1:49.73    2:00.40        
     1) Kovacs, Laura N 16              2) Silver, Liz L 17               
     3) Ryan, Meg E 16                  4) Einsidler, Allie 15            
                  30.16     1:04.83 (34.67)     1:33.79 (28.96)     2:00.40 (26.61)
 11 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:59.12    2:00.67        
     1) Aiello, Christina E 16          2) Williams, Jeysa R 15           
     3) Latino, Bridget L 16            4) Miller, Elizabeth R 15         
                  31.28     1:03.98 (32.70)     1:32.99 (29.01)     2:00.67 (27.68)
 12 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:57.10    2:00.75        
     1) LeGuyader, Clare L 16           2) Kelly, Rebecca C 16            
     3) LeGuyader, Sydney 15            4) Fountain, Michelle L 15        
                  32.11     1:05.06 (32.95)     1:35.10 (30.04)     2:00.75 (25.65)
 13 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:58.50    2:00.81        
     1) Grunewald, Cailin E 15          2) Klein, Jacquelyn C 17          
     3) Petty, Lanae 16                 4) Larkin, Christine E 16         
                  30.41     1:05.35 (34.94)     1:33.24 (27.89)     2:00.81 (27.57)
 14 Long Island Express-MR  'A'                       1:55.38    2:02.33        
     1) Hartford, Laura G 15            2) Holleran, Michelle K 17        
     3) Mark, Kelly A 17                4) Shockness, Jasmine A 15        
                  32.17     1:05.72 (33.55)     1:41.07 (35.35)     2:02.33 (21.26)
 15 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:10.00    2:04.04        
     1) Stenger, Rebecca E 15           2) Harris, Katherine 15           
     3) Smith, Jackie 15                4) Gromling, Kristin 17           
                  33.91     1:06.27 (32.36)     1:36.04 (29.77)     2:04.04 (28.00)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  1:59.84    2:04.74        
     1) Lange, Kristen 15               2) Alicandri, Lauren 16           
     3) Cinelli, Keri 16                4) Goldrick, Megan E 17           
                  33.19     1:08.12 (34.93)     1:38.65 (30.53)     2:04.74 (26.09)
 17 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              2:06.47    2:07.28        
     1) Ortiz, Ciara 15                 2) Mejia, Cinthia 15              
     3) Escudero, Cynthia 15            4) Trinidad, Ayla 15              
                  33.16     1:07.85 (34.69)     1:39.51 (31.66)     2:07.28 (27.77)
 18 New York Sharks Aquatics-MR  'C'                  2:05.85   x2:11.72        
     1) Snyder, Kelly 15                2) Servello, Meghan L 17          
     3) O'Keefe, Kaitlyn E 16           4) Alfonso, Kristian 16           
                  34.35     1:11.95 (37.60)     1:44.63 (32.68)     2:11.72 (27.09)
 
Event 50  Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:37.36   3/17/2001 AGUA                                       
                         P. Frame, Y. Bugayev, B. Woo, C. Clinton          
       Metro: M 1:34.02   3/10/2005 Badger Swim Club, BAD-MR                   
                         R.Emanuel, R.Sutton, N.Scott, P.Davies            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:41.88    1:43.29        
     1) Finnegan, Chris M 15            2) Dent, Rog L 17                 
     3) Yate, Jasper M 16               4) Finnerty, Brian S 17           
                  28.10       56.83 (28.73)     1:20.72 (23.89)     1:43.29 (22.57)
  2 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:42.35    1:43.83        
     1) McLaurin, Marc 16               2) Chan, Lawrence S 17            
     3) Kim, Daniel H 15                4) Olwell, Christopher 16         
                  26.96       54.10 (27.14)     1:20.98 (26.88)     1:43.83 (22.85)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:43.91    1:44.54        
     1) Shiwnath, Michael 17            2) Dzieniszewski, Phillip 17      
     3) Kim, Kevin L 17                 4) Pfeifer, Gregory J 17          
                  28.05       56.67 (28.62)     1:21.53 (24.86)     1:44.54 (23.01)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:48.00    1:45.27        
     1) Gleason, David X 15             2) Borger, Brian R 18             
     3) Maynard, Phil A 16              4) Reynoso, BJ A 17               
                  27.73       56.59 (28.86)     1:22.17 (25.58)     1:45.27 (23.10)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:46.62    1:45.83        
     1) Saindon, Brian Z 15             2) Saindon, Merrick R 17          
     3) Sweeney, Joseph D 18            4) Kameyama, Ryosuke 16           
                  27.60       58.12 (30.52)     1:23.07 (24.95)     1:45.83 (22.76)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:45.50    1:46.78        
     1) Fails, Joe 18                   2) Lavery, Erik 17                
     3) O'Donnell, Peter 17             4) Dorfman, Jake 17               
                  27.55       58.89 (31.34)     1:24.42 (25.53)     1:46.78 (22.36)
  7 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'            1:47.00    1:47.16        
     1) Rodriguez, Wilfredo J 16        2) Santos, Chris G 17             
     3) Burke, Ryan E 16                4) Gennarelli, Michael J 15       
                  28.05       58.91 (30.86)     1:23.95 (25.04)     1:47.16 (23.21)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:47.35    1:47.85        
     1) Sato, Ray R 17                  2) Heath, Michael A 15            
     3) Richman, Joseph Z 17            4) Attinello, Paul C 15           
                  27.09       58.34 (31.25)     1:24.39 (26.05)     1:47.85 (23.46)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:52.88    1:48.00        
     1) Conway, Sean J 15               2) Musso, Andrew V 16             
     3) Sagginario, Joseph T 17         4) Gaffey, Eric J 16              
                  28.15       59.57 (31.42)     1:25.18 (25.61)     1:48.00 (22.82)
 10 Long Island Express-MR  'A'                       1:48.11    1:48.20        
     1) Hardy, Thomas R 16              2) Aguilo, Richard W 16           
     3) Panzl, Jonathan W 16            4) Bennett, Brian H 17            
                  28.51       58.03 (29.52)     1:24.46 (26.43)     1:48.20 (23.74)
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:50.19    1:49.11        
     1) Polanco, Jose A 15              2) Wong, Jeffrey 15               
     3) Yanez, Gabriel F 15             4) Jaszewski, Jacub 16            
                  29.13       59.72 (30.59)     1:25.48 (25.76)     1:49.11 (23.63)
 12 Hauppauge-MR  'A'                                 1:52.61    1:50.10        
     1) TerBush, Ryan N 16              2) LeClaire, Eric 16              
     3) Outcault, Andrew J 16           4) Barnett, Kevin 16              
                  28.17       59.68 (31.51)     1:26.52 (26.84)     1:50.10 (23.58)
 13 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:46.00    1:50.25        
     1) Polhill, Drew B 15              2) Palumbo, Evan S 15             
     3) Blacker, Jared A 16             4) Powers, Casey D 16             
                  27.83       59.18 (31.35)     1:25.63 (26.45)     1:50.25 (24.62)
 14 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              1:53.16    1:50.75        
     1) Duch, Jack 15                   2) Kooperkamp, Nathanael 16       
     3) Olivier, Francisco 16           4) Narvaez, Marco 16              
                  28.33     1:00.40 (32.07)     1:26.26 (25.86)     1:50.75 (24.49)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'B'                         1:51.85    1:51.47        
     1) Bergamini, Danny 16             2) Holek, Thomas F 15             
     3) Richman, Peter Z 15             4) Shachar, Tal A 16              
                  29.81     1:00.66 (30.85)     1:26.87 (26.21)     1:51.47 (24.60)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  1:56.85    1:58.37        
     1) Burke, Timmy 16                 2) Alaimo, TJ J 17                
     3) Brown, Edward 15                4) Gringer, Steven 15             
                  30.94     1:04.55 (33.61)     1:34.28 (29.73)     1:58.37 (24.09)
 
Event 51  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 27.87        1997 Rebecca Grove, BGNW                          
       Metro: M 27.87    5/1/1997 Rebecca Grove, MKBC-MR                       
                28.79  T16
                32.49  ZQ
                33.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Church, Lauren A          12 Middies-MR             29.74      28.64 T16    
  2 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR                29.03      28.90 ZQ     
  3 Michalak, Agata           12 FLY-MR                 29.51      29.36 ZQ     
  4 Simonetti, Christina F    12 UNTVS-MR               30.03      29.74 ZQ     
  5 McGowan, Casey            12 WISC-MR                30.85      30.03 ZQ     
  6 Hain, Karina A            12 FLY-MR                 30.98      30.76 ZQ     
  7 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR    31.01      31.15 ZQ     
  8 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR        31.10      31.35 ZQ     
B - Final
  9 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                31.17      30.52 ZQ     
 10 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            31.18      30.70 ZQ     
 11 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR           31.46      31.21 ZQ     
 12 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR        31.55      31.25 ZQ     
 13 Sears, Nicole             12 Badger-MR              31.97      31.55 ZQ     
 14 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      31.18      31.59 ZQ     
 15 McGuire, Christine        12 Badger-MR              31.66      31.73 ZQ     
 16 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR                 31.93      31.99 ZQ     
Preliminaries
 15 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR                31.93                   
 18 McGrath, Devyn S          12 NBS-MR                 32.03                   
 19 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR      32.11                   
 19 Qian, Ashley              12 Ciy-MR                 32.11                   
 21 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 32.15                   
 22 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR           32.16                   
 23 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR                32.17                   
 24 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR              32.19                   
 25 Sun, Angela               11 Twisters-MR            32.20                   
 26 Henry, Emily              12 VAC-MR                 32.29                   
 27 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR            32.35                   
 28 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      32.36                   
 29 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 32.56                   
 30 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR                32.61                   
 31 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR                 32.76                   
 32 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR                32.84                   
 33 Seagren, Erika L          12 MSC-MR                 32.89                   
 34 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR      32.95                   
 35 Poleway, Monica J         11 Middies-MR             33.12                   
 36 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR      33.13                   
 37 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR            33.16                   
 38 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR          33.17                   
 39 Merz, Wendy A             11 HYB-MR                 33.19                   
 40 Gavin, Kara C             12 Wac-MR                 33.23                   
 41 Wegescheide, Blair        12 Scd-Mr-MR              33.28                   
 42 Trager, Lena E            11 Silver Streaks-MR      33.31                   
 43 Ng, Lauren                12 FLY-MR                 33.42                   
 44 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR      33.44                   
 45 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR                 33.47                   
 46 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR                33.53                   
 47 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR        33.57                   
 48 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 33.58                   
 49 Brown, Rebecca M          12 HYB-MR                 33.78                   
 49 Francomano, Ashley        12 Basc-MR                33.78                   
 51 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                33.91                   
 52 Pereira, Ellyshia C       12 Ciy-MR                 34.33                   
 52 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            34.33                   
 54 Carney, Kyla              12 MWSC-MR                34.67                   
 55 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR      35.04                   
 
Event 52  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 26.49        1996 Nicholas Pai, MSC                            
       Metro: M 26.16    5/1/1996 Nicholas Pai, MSC-MR                         
                27.99  T16
                32.89  ZQ
                33.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR             28.92      28.81 ZQ     
  2 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR                 29.16      28.85 ZQ     
  3 Lyons, Chris              12 Badger-MR              29.67      29.33 ZQ     
  4 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           29.69      29.46 ZQ     
  5 Yang, Patrick             11 LIAC-MR                29.82      29.70 ZQ     
  6 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR           30.30      30.02 ZQ     
  7 MO, Samuel                11 Twisters-MR            30.14      30.04 ZQ     
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      29.94      30.22 ZQ     
B - Final
  9 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR             30.44      30.79 ZQ     
 10 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR              31.09      30.82 ZQ     
 11 Na, Joseph                12 LIAC-MR                31.18      30.93 ZQ     
 12 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 31.07      31.00 ZQ     
 13 Kolesnik, George          12 Basc-MR                31.42      31.14 ZQ     
 14 Collins, Matthew J        12 FLY-MR                 31.43      31.26 ZQ     
 15 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR            31.08      31.54 ZQ     
 16 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR          31.56      31.66 ZQ     
Preliminaries
 17 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR                 31.63                   
 18 Carr, Charlie M           11 Bgnw Marlins-MR        31.80                   
 19 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    31.83                   
 20 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR           31.94                   
 21 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR              31.97                   
 22 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      32.02                   
 23 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR           32.52                   
 24 Ginsberg, Matthew K       11 Middies-MR             32.53                   
 25 Dahlem, Branden J         12 Ndac-MR                32.70                   
 26 KE, Richard M             11 LIAC-MR                32.72                   
 27 Kontos, Nicholas G        12 Tmsuffolk-MR           32.76                   
 28 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR           32.88                   
 29 Thermos, Yianni           12 Wac-MR                 32.90                   
 30 Torres, David             11 FLY-MR                 32.93                   
 31 Bleier, Jackson A         12 Bgnw Marlins-MR        33.00                   
 32 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            33.11                   
 33 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                  33.20                   
 33 Nangle, JT T              11 Middies-MR             33.20                   
 35 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR      33.23                   
 36 McIlvain, Patrick P       12 CSC-MR                 33.62                   
 37 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR             33.71                   
 38 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR         34.28                   
 39 Lennon, Michael J         11 OWA-MR                 34.80                   
 40 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              35.32                   
 -- Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 
Event 53  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:05.22   3/16/2001 Annie T. Mantey, MSC                       
       Metro: M 1:02.99   3/10/2005 ALISON P. CLEMENS at 2005 - MR, AGUA-MR    
                1:04.19  NAT
                1:04.59  N-18
                1:04.89  JRN
                1:05.19  USO
                1:06.89  NCSA
                1:08.89  SECT
                1:13.79  ZQ
                1:16.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Collyer, Courtney         15 Basc-MR              1:07.72    1:07.59 SECT   
                  32.13     1:07.59 (35.46)                                        
  2 Malone, Becky L           15 NBS-MR               1:09.63    1:08.58 SECT   
                  32.55     1:08.58 (36.03)                                        
  3 Casado, Laurie            15 Ciy-MR               1:08.81    1:09.10 ZQ     
                  32.48     1:09.10 (36.62)                                        
  4 Harris, Katherine         15 LBA-MR               1:09.95    1:09.30 ZQ     
                  32.96     1:09.30 (36.34)                                        
  5 Martinez, Bianca          16 FLY-MR               1:10.10    1:09.68 ZQ     
                  33.33     1:09.68 (36.35)                                        
  6 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR              1:10.27    1:10.03 ZQ     
                  32.85     1:10.03 (37.18)                                        
  7 Deignan, Chelsea          15 Basc-MR              1:10.46    1:11.70 ZQ     
                  33.67     1:11.70 (38.03)                                        
  8 DiDonato, Emily           15 UN-TS-MR             1:10.07    1:11.90 ZQ     
                  33.62     1:11.90 (38.28)                                        
B - Final
  9 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               1:11.57    1:10.34 ZQ     
                  33.48     1:10.34 (36.86)                                        
 10 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR               1:12.01    1:10.98 ZQ     
                  33.87     1:10.98 (37.11)                                        
 11 Smith, Devin E            17 CSC-MR               1:12.02    1:11.05 ZQ     
                  33.57     1:11.05 (37.48)                                        
 12 Fischer, Betsy C          15 Cond-MR              1:12.29    1:11.18 ZQ     
                  33.85     1:11.18 (37.33)                                        
 13 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR         1:12.31    1:12.03 ZQ     
                  33.70     1:12.03 (38.33)                                        
 14 Daly, Jackie E            15 Pbac-MR              1:11.69    1:12.23 ZQ     
                  33.35     1:12.23 (38.88)                                        
 15 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      1:11.84    1:12.39 ZQ     
                  34.73     1:12.39 (37.66)                                        
 16 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              1:11.84    1:12.60 ZQ     
                  33.71     1:12.60 (38.89)                                        
Preliminaries
  9 Colletta, Morgan G        15 HYB-MR               1:11.14                   
 18 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              1:12.52                   
 19 Kim, Jane                 15 FLY-MR               1:12.57                   
 20 Kelly, Rebecca C          16 IA-MR                1:12.85                   
 21 Bassmann, Amanda C        15 Silver Streaks-MR    1:13.03                   
 22 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  1:13.39                   
 23 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    1:13.45                   
 24 Leiner, Marissa N         16 MWSC-MR              1:13.49                   
 25 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR         1:13.51                   
 26 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR              1:13.53                   
 27 Parodi, Annie T           17 Aqua Gems-MR         1:13.55                   
 28 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:13.60                   
 29 Arana, Priscilla          15 FLY-MR               1:13.63                   
 30 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  1:13.92                   
 31 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         1:13.94                   
 32 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          1:14.00                   
 33 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:14.02                   
 34 Dolinar, Ann M            18 Tmsuffolk-MR         1:14.27                   
 35 Gavin, Tricia A           15 Wac-MR               1:14.95                   
 36 Guba, Ali E               15 UNBAD-MR             1:15.25                   
 37 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  1:15.30                   
 38 McGowan, Jaclyn           16 Badger-MR            1:15.33                   
 39 Citron, Ashley E          15 TVSC-MR              1:15.34                   
 40 Janowski, Mary E          15 LIAC-MR              1:15.41                   
 41 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    1:15.42                   
 42 Kristic, Marta            15 FLY-MR               1:15.50                   
 42 Brenner, Jillian V        16 Trs-MR               1:15.50                   
 44 McNally, Elise C          15 GAEL-MR              1:15.56                   
 45 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      1:15.69                   
 46 Ryan, Meg E               16 Tmsuffolk-MR         1:15.75                   
 47 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              1:15.90                   
 48 Simon, Molly J            15 Bgnw Marlins-MR      1:16.09                   
 49 Smith, Jackie             15 LBA-MR               1:16.15                   
 49 McComiskey, Beth          16 Basc-MR              1:16.15                   
 51 Turner, Ashley E          15 Silver Streaks-MR    1:16.39                   
 52 Smith, Ashley E           17 North Shore-MR       1:16.43                   
 53 Papish, Molly F           15 TVSC-MR              1:16.49                   
 54 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         1:16.61                   
 55 Gallo, Danielle M         16 Bgnw Marlins-MR      1:16.68                   
 56 Grunewald, Cailin E       15 VAC-MR               1:16.70                   
 57 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               1:17.14                   
 58 Haight, Jacqueline A      15 Sachem-MR            1:17.21                   
 59 Silver, Liz L             17 Tmsuffolk-MR         1:17.62                   
 60 Moreno, Sandra M          15 Bgnw Marlins-MR      1:17.98                   
 61 Wilson, Brittany E        16 Sachem-MR            1:17.99                   
 62 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:18.94                   
 63 Zweig, Julia A            17 Agua Swim Team-MR    1:19.70                   
 64 Larson, Christie N        17 Sachem-MR            1:19.78                   
 
Event 54  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 58.13   3/16/2001 Yuriy Bugayev, AGUA                          
       Metro: M 56.12   3/22/2005 Brad MITCHELL at 2005 NCSA Jr, BGNW-MR       
                56.69  NAT
                57.29  N-18
                57.59  USO
                58.29  JRN
                59.49  NCSA
              1:02.19  SECT
              1:07.49  ZQ
              1:08.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sweeney, Joseph D         18 Aqua Gems-MR         1:02.79    1:03.00 ZQ     
                  29.02     1:03.00 (33.98)                                        
  2 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         1:04.23    1:03.48 ZQ     
                  30.01     1:03.48 (33.47)                                        
  3 Dent, Rog L               17 LIAC-MR              1:05.45    1:04.09 ZQ     
                  30.34     1:04.09 (33.75)                                        
  4 Borger, Brian R           18 Agua Swim Team-MR    1:04.86    1:04.29 ZQ     
                  30.08     1:04.29 (34.21)                                        
  4 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR              1:04.73    1:04.29 ZQ     
                  29.65     1:04.29 (34.64)                                        
  6 Aguilo, Richard W         16 Express Swimming-MR  1:05.21    1:05.55 ZQ     
                  30.62     1:05.55 (34.93)                                        
  7 Colon, Joseph M           16 OWA-MR               1:05.20    1:06.02 ZQ     
                  31.33     1:06.02 (34.69)                                        
  8 Burud, Matt J             15 Ndac-MR              1:05.51    1:06.06 ZQ     
                  30.94     1:06.06 (35.12)                                        
B - Final
  9 Dzieniszewski, Phillip    17 FLY-MR               1:05.88    1:05.06 ZQ     
                  29.23     1:05.06 (35.83)                                        
 10 Caputo, Danny             16 Wac-MR               1:05.77    1:05.19 ZQ     
                  30.15     1:05.19 (35.04)                                        
 11 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      1:06.20    1:05.89 ZQ     
                  30.71     1:05.89 (35.18)                                        
 12 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         1:06.58    1:06.56 ZQ     
                  31.50     1:06.56 (35.06)                                        
 13 Castellano, Joe           16 Wac-MR               1:05.57    1:06.95 ZQ     
                  30.08     1:06.95 (36.87)                                        
 14 Lee, John                 15 UNHES-MR             1:06.37    1:07.18 ZQ     
                  31.28     1:07.18 (35.90)                                        
 15 Anderson, Mark C          16 MSC-MR               1:06.83    1:07.25 ZQ     
                  31.88     1:07.25 (35.37)                                        
 16 Burke, Ryan E             16 Barracudas-MR        1:06.20    1:07.37 ZQ     
                  30.96     1:07.37 (36.41)                                        
Preliminaries
  1 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR               1:02.26                   
 18 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR              1:07.09                   
 19 Coenen, Eben S            17 Ndac-MR              1:07.25                   
 19 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         1:07.25                   
 21 Luchsinger, Ryan J        16 TVSC-MR              1:07.26                   
 21 Terzano, Zac              17 LIAC-MR              1:07.26                   
 23 Marks, Danny J            17 Aqua Gems-MR         1:07.29                   
 24 Weiner, Ben L             15 Cond-MR              1:07.49                   
 25 Link, Stephen E           17 Sachem-MR            1:07.63                   
 26 Knight, Chris             16 Scd-Mr-MR            1:07.70                   
 27 Kearney, Aaron            17 NFS-MR               1:07.89                   
 28 Gavin, Tripp G            15 Tmsuffolk-MR         1:07.92                   
 29 Heath, Michael A          15 GAEL-MR              1:08.07                   
 30 Dowling, Mark G           15 TVSC-MR              1:08.11                   
 31 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:08.21                   
 32 Chen, Daniel              17 FLY-MR               1:08.30                   
 33 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          1:08.37                   
 34 Algazy, Noam              15 Tmsuffolk-MR         1:08.61                   
 35 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               1:08.69                   
 36 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               1:08.79                   
 37 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                1:08.81                   
 38 Burrows, John M           17 Bgnw Marlins-MR      1:08.82                   
 39 Musso, Andrew V           16 CSC-MR               1:08.97                   
 40 LeClaire, Eric            16 HAA-MR               1:09.20                   
 41 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      1:09.23                   
 42 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR       1:09.29                   
 43 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         1:10.21                   
 44 Yin, Perry T              17 North Shore-MR       1:10.26                   
 45 Harrington, Kyle P        18 Pace-MR              1:10.89                   
 46 Palumbo, Evan S           15 Bgnw Marlins-MR      1:11.19                   
 
Event 55  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:07.06   2/25/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
       Metro: M 1:06.08   2/16/2006 Annie Zhu at 2006 MR Senior Me, LGAC-MR    
                1:04.19  NAT
                1:04.59  N-18
                1:04.89  JRN
                1:05.19  USO
                1:06.89  NCSA
                1:08.89  T16
                1:08.89  SECT
                1:17.99  ZQ
                1:20.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:08.82    1:07.06#T16    
                  31.63     1:07.06 (35.43)                                        
  2 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR              1:10.92    1:09.09 ZQ     
                  32.36     1:09.09 (36.73)                                        
  3 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR              1:13.40    1:11.85 ZQ     
                  33.82     1:11.85 (38.03)                                        
  4 Henry, Emily              12 VAC-MR               1:12.18    1:12.79 ZQ     
                  33.85     1:12.79 (38.94)                                        
  5 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      1:12.16    1:12.81 ZQ     
                  33.80     1:12.81 (39.01)                                        
  6 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR    1:13.37    1:13.06 ZQ     
                  34.55     1:13.06 (38.51)                                        
  7 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR           1:14.42    1:13.39 ZQ     
                  34.67     1:13.39 (38.72)                                        
  8 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      1:14.49    1:13.59 ZQ     
                  34.01     1:13.59 (39.58)                                        
B - Final
  9 Simonetti, Christina F    12 UNTVS-MR             1:15.70    1:14.24 ZQ     
                  35.03     1:14.24 (39.21)                                        
 10 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  1:15.82    1:14.83 ZQ     
                  35.98     1:14.83 (38.85)                                        
 11 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    1:17.15    1:15.21 ZQ     
                  34.73     1:15.21 (40.48)                                        
 12 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    1:16.65    1:16.05 ZQ     
                  35.81     1:16.05 (40.24)                                        
 13 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:16.83    1:16.08 ZQ     
                  35.45     1:16.08 (40.63)                                        
 14 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               1:15.96    1:17.11 ZQ     
                  35.99     1:17.11 (41.12)                                        
 15 Fischer, Sarah G          12 Cond-MR              1:16.75    1:18.19 JO     
                  36.85     1:18.19 (41.34)                                        
 16 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:17.11    1:18.79 JO     
                  37.42     1:18.79 (41.37)                                        
Preliminaries
 17 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:17.60                   
 18 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:17.74                   
 19 Janos, Valerie J          12 Pace-MR              1:17.80                   
 20 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               1:17.84                   
 21 Waring, Megan P           12 HYB-MR               1:17.86                   
 22 Case, Olivia              11 Agua Swim Team-MR    1:17.89                   
 23 Lim, Sally                12 FLY-MR               1:18.55                   
 24 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:18.57                   
 25 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR               1:18.87                   
 26 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              1:19.15                   
 27 Sgaglio, Briggs J         12 Bgnw Marlins-MR      1:19.25                   
 28 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         1:19.27                   
 29 Doh, Karen D              12 Pace-MR              1:19.32                   
 30 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:19.50                   
 31 Rappaport, Roxy S         12 Bgnw Marlins-MR      1:19.51                   
 32 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR    1:19.60                   
 33 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              1:19.84                   
 34 Qian, Ashley              12 Ciy-MR               1:19.88                   
 35 Trager, Lena E            11 Silver Streaks-MR    1:20.07                   
 36 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              1:20.09                   
 37 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          1:20.22                   
 38 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:20.65                   
 39 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               1:20.74                   
 40 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              1:21.23                   
 40 Farrell, Laura J          12 MSC-MR               1:21.23                   
 42 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR           1:21.38                   
 43 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR              1:21.45                   
 44 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       1:23.76                   
 
Event 56  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:04.23        1994 Chris Miller, LIAC                         
       Metro: M 1:00.84    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                      
                  56.69  NAT
                  57.29  N-18
                  57.59  USO
                  58.29  JRN
                  59.49  NCSA
                1:02.19  SECT
                1:07.29  T16
                1:22.39  ZQ
                1:24.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:11.45    1:09.33 ZQ     
                  32.63     1:09.33 (36.70)                                        
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:11.52    1:09.64 ZQ     
                  32.60     1:09.64 (37.04)                                        
  3 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      1:13.13    1:11.83 ZQ     
                  33.99     1:11.83 (37.84)                                        
  4 Perley, Timmy J           12 Middies-MR           1:12.35    1:12.99 ZQ     
                  34.24     1:12.99 (38.75)                                        
  5 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:15.65    1:13.84 ZQ     
                  35.07     1:13.84 (38.77)                                        
  6 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               1:14.93    1:14.22 ZQ     
                  35.56     1:14.22 (38.66)                                        
  7 Lyons, Chris              12 Badger-MR            1:14.67    1:15.32 ZQ     
                  35.70     1:15.32 (39.62)                                        
  8 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:15.33    1:16.06 ZQ     
                  35.85     1:16.06 (40.21)                                        
B - Final
  9 Barker, TJ J              12 Middies-MR           1:16.40    1:14.43 ZQ     
                  35.32     1:14.43 (39.11)                                        
 10 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:15.81    1:14.81 ZQ     
                  35.76     1:14.81 (39.05)                                        
 11 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          1:15.79    1:15.26 ZQ     
                  35.58     1:15.26 (39.68)                                        
 12 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               1:16.22    1:15.33 ZQ     
                  35.62     1:15.33 (39.71)                                        
 13 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:15.80    1:15.64 ZQ     
                  35.66     1:15.64 (39.98)                                        
 14 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:16.85    1:15.76 ZQ     
                  35.74     1:15.76 (40.02)                                        
 15 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:16.38    1:16.33 ZQ     
                  36.48     1:16.33 (39.85)                                        
 16 Park, Jay S               12 LIAC-MR              1:15.96    1:16.40 ZQ     
                  36.48     1:16.40 (39.92)                                        
Preliminaries
 17 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               1:16.90                   
 18 Deoliveira, Michael M     12 Silver Streaks-MR    1:16.92                   
 19 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:17.92                   
 20 Na, Joseph                12 LIAC-MR              1:17.96                   
 21 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR         1:18.47                   
 22 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:18.61                   
 23 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR          1:19.12                   
 24 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         1:19.22                   
 25 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:19.31                   
 26 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      1:19.48                   
 27 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR         1:19.68                   
 28 Saito, Andrew A           12 Middies-MR           1:19.73                   
 29 Ling, Kevin               11 UN-LI-MR             1:20.23                   
 30 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:20.26                   
 31 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR        1:20.50                   
 32 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:20.61                   
 33 Zimmerman, Harry G        12 Pace-MR              1:20.64                   
 34 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR  1:20.94                   
 35 Jakubek, Jack D           12 MWSC-MR              1:21.32                   
 36 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      1:21.60                   
 37 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:21.70                   
 38 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            1:21.72                   
 39 Lavender, Damian M        12 Ndac-MR              1:21.91                   
 40 KE, Richard M             11 LIAC-MR              1:22.23                   
 40 Alton, Shane              12 LBA-MR               1:22.23                   
 42 Friedman, Alec T          11 HYB-MR               1:22.49                   
 43 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR              1:22.54                   
 44 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              1:22.62                   
 45 Hughes, Jevaughn          12 NFS-MR               1:22.68                   
 46 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          1:22.84                   
 47 Torres, David             11 FLY-MR               1:22.87                   
 48 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR       1:22.97                   
 49 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:23.38                   
 50 McAllister, Dylan G       11 IA-MR                1:23.53                   
 51 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:23.72                   
 52 Weaver, Chris R           12 IA-MR                1:24.39                   
 53 DeSantis, Joseph          12 Wac-MR               1:24.42                   
 54 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           1:26.52                   
 55 Sack, Danny C             12 OWA-MR               1:26.62                   
 56 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               1:28.22                   
 -- Buckland, Gavin J         11 Silver Streaks-MR        DQ                    
 
Event 57  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:05.08        1995 Sheryl Segal                               
       Metro: M 2:00.51   4/30/1981 Mary Hurrell, BSSC-MR                      
                2:03.09  NAT
                2:03.89  N-18
                2:04.09  JRN
                2:05.09  USO
                2:07.39  NCSA
                2:13.49  SECT
                2:20.49  ZQ
                2:29.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Derlath, Erica A          15 LIAC-MR              2:10.77    2:09.34 SECT   
                  29.49     1:02.44 (32.95)     1:35.82 (33.38)     2:09.34 (33.52)
  2 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      2:14.05    2:10.51 SECT   
                  29.78     1:03.09 (33.31)     1:37.03 (33.94)     2:10.51 (33.48)
  3 Collyer, Courtney         15 Basc-MR              2:12.57    2:12.99 SECT   
                  30.55     1:05.45 (34.90)     1:38.73 (33.28)     2:12.99 (34.26)
  4 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:16.46    2:13.67 ZQ     
                  30.03     1:03.78 (33.75)     1:38.65 (34.87)     2:13.67 (35.02)
  5 Siano, Alyssa M           15 LIAC-MR              2:12.34    2:13.99 ZQ     
                  30.34     1:04.13 (33.79)     1:38.92 (34.79)     2:13.99 (35.07)
  6 Daly, Jenna S             15 LIAC-MR              2:13.92    2:14.79 ZQ     
                  30.27     1:04.22 (33.95)     1:40.31 (36.09)     2:14.79 (34.48)
  7 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:16.01    2:16.90 ZQ     
                  31.06     1:05.84 (34.78)     1:41.00 (35.16)     2:16.90 (35.90)
  8 Guzman, Paula             16 FLY-MR               2:15.85    2:17.16 ZQ     
                  31.11     1:05.72 (34.61)     1:41.39 (35.67)     2:17.16 (35.77)
B - Final
  9 Vitelli, Paula T          17 Badger-MR            2:18.97    2:13.90 ZQ     
                  30.40     1:03.97 (33.57)     1:38.51 (34.54)     2:13.90 (35.39)
 10 Ackerman, Amanda L        15 LIAC-MR              2:18.65    2:16.39 ZQ     
                  31.36     1:05.43 (34.07)     1:40.92 (35.49)     2:16.39 (35.47)
 11 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR               2:17.45    2:16.61 ZQ     
                  30.44     1:04.89 (34.45)     1:40.61 (35.72)     2:16.61 (36.00)
 12 Kemp, Victoria L          18 MSC-MR               2:16.90    2:18.26 ZQ     
                  30.26     1:04.82 (34.56)     1:41.01 (36.19)     2:18.26 (37.25)
 13 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:20.05    2:18.44 ZQ     
                  29.50     1:03.96 (34.46)     1:41.26 (37.30)     2:18.44 (37.18)
 14 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    2:17.39    2:21.38 JO     
                  30.87     1:05.87 (35.00)     1:42.78 (36.91)     2:21.38 (38.60)
 15 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              2:19.09    2:22.07 JO     
                  31.23     1:06.53 (35.30)     1:44.22 (37.69)     2:22.07 (37.85)
 16 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         2:18.83    2:23.32 JO     
                  30.83     1:06.20 (35.37)     1:44.55 (38.35)     2:23.32 (38.77)
Preliminaries
 17 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                2:21.82                   
 18 Latino, Bridget L         16 MSC-MR               2:22.69                   
 19 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  2:23.34                   
 20 Kaliades, Dena V          16 LIAC-MR              2:23.58                   
 21 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               2:23.74                   
 22 LeGuyader, Sydney         15 IA-MR                2:24.70                   
 23 Shiota, Lili M            15 Agua Swim Team-MR    2:24.87                   
 24 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               2:28.97                   
 25 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR  2:29.42                   
 26 Parodi, Annie T           17 Aqua Gems-MR         2:29.55                   
 27 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              2:29.66                   
 28 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         2:29.88                   
 29 Gromling, Kristin         17 LBA-MR               2:32.02                   
 30 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               2:32.16                   
 31 McCluskey, Maureen        17 FLY-MR               2:32.26                   
 32 Coratti, Samantha J       17 MSC-MR               2:32.43                   
 33 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    2:32.49                   
 34 Ryan, Meg E               16 Tmsuffolk-MR         2:32.83                   
 35 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          2:34.01                   
 -- Levine, Kimberly A        16 MSC-MR                  DFS                    
 
Event 58  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:53.86   2/26/2005 John A D'Errico, OWA-MR                    
       Metro: M 1:47.98   4/30/1983 John Hoffman, BSC-MR                       
                1:50.49  NAT
                1:50.69  N-18
                1:51.79  USO
                1:53.19  JRN
                1:54.89  NCSA
                2:01.49  SECT
                2:17.69  ZQ
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sagginario, Joseph T      17 CSC-MR               2:02.18    2:00.47 SECT   
                  25.80       55.61 (29.81)     1:27.53 (31.92)     2:00.47 (32.94)
  2 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                2:03.95    2:01.70 ZQ     
                  26.59       57.16 (30.57)     1:28.86 (31.70)     2:01.70 (32.84)
  3 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              2:05.47    2:02.41 ZQ     
                  27.15       57.75 (30.60)     1:29.85 (32.10)     2:02.41 (32.56)
  4 Finnegan, Chris M         15 LIAC-MR              2:07.39    2:03.14 ZQ     
                  27.70       59.67 (31.97)     1:31.70 (32.03)     2:03.14 (31.44)
  5 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR              2:05.73    2:03.31 ZQ     
                  27.82       59.22 (31.40)     1:31.09 (31.87)     2:03.31 (32.22)
  6 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:06.27    2:03.93 ZQ     
                  27.54     1:00.00 (32.46)     1:31.80 (31.80)     2:03.93 (32.13)
  7 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR      2:06.62    2:06.08 ZQ     
                  28.30       59.98 (31.68)     1:33.69 (33.71)     2:06.08 (32.39)
  8 Byrnes, TJ J              16 UN-ND-MR             2:05.81    2:12.89 ZQ     
                  27.74     1:00.15 (32.41)     1:35.09 (34.94)     2:12.89 (37.80)
B - Final
  9 Dent, Rog L               17 LIAC-MR              2:08.61    2:05.05 ZQ     
                  27.21       59.50 (32.29)     1:33.02 (33.52)     2:05.05 (32.03)
 10 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          2:07.39    2:06.19 ZQ     
                  27.06       59.23 (32.17)     1:32.51 (33.28)     2:06.19 (33.68)
 11 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:08.09    2:07.58 ZQ     
                  27.96     1:00.29 (32.33)     1:33.44 (33.15)     2:07.58 (34.14)
 12 Kim, Daniel H             15 Ciy-MR               2:08.88    2:07.74 ZQ     
                  27.65       59.64 (31.99)     1:33.50 (33.86)     2:07.74 (34.24)
 13 Castellano, Joe           16 Wac-MR               2:10.44    2:08.72 ZQ     
                  27.77     1:00.41 (32.64)     1:33.57 (33.16)     2:08.72 (35.15)
 14 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  2:13.01    2:09.73 ZQ     
                  28.61     1:02.41 (33.80)     1:37.24 (34.83)     2:09.73 (32.49)
 15 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              2:11.36    2:10.48 ZQ     
                  28.67     1:01.41 (32.74)     1:35.28 (33.87)     2:10.48 (35.20)
 16 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    2:11.90    2:18.06 JO     
                  29.20     1:04.09 (34.89)     1:40.18 (36.09)     2:18.06 (37.88)
Preliminaries
 17 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         2:14.11                   
 18 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR              2:14.38                   
 19 Karabanov, Eugene         16 Shy/ Seals-MR        2:14.89                   
 20 Gravina, Michael T        15 SSL-MR               2:15.36                   
 21 DaSilva, Jonathan R       15 TVSC-MR              2:15.81                   
 22 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      2:16.66                   
 23 Outcault, Andrew J        16 HAA-MR               2:16.71                   
 24 Yate, Jasper M            16 LIAC-MR              2:16.87                   
 25 Caputo, Mike              15 Wac-MR               2:16.94                   
 26 Amato, Nick F             16 LIAC-MR              2:18.26                   
 27 Hardy, Thomas R           16 Express Swimming-MR  2:18.57                   
 28 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:18.69                   
 29 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      2:19.73                   
 30 Master, Deep R            17 LIAC-MR              2:20.18                   
 31 Pickel, James C           16 FLY-MR               2:20.25                   
 32 Capobianco, Jeffrey M     15 TVSC-MR              2:27.31                   
 
Event 58S  Boys 15-18 200 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
          JO: # 1:53.86   2/26/2005 John A D'Errico, OWA-MR                    
       Metro: M 1:47.98   4/30/1983 J.Hoffman, BSC-MR                          
                1:50.49  NAT
                1:50.69  N-18
                1:51.79  USO
                1:53.19  JRN
                1:54.89  NCSA
                2:01.49  SECT
                2:17.69  ZQ
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Finnegan, Chris M         15 LIAC-MR                   NT    2:04.75 ZQ     
                  27.59       59.50 (31.91)     1:32.42 (32.92)     2:04.75 (32.33)
  2 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR               NT    2:10.20 ZQ     
                  27.29       59.03 (31.74)     1:32.42 (33.39)     2:10.20 (37.78)
 
Event 59  Girls 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:17.18   2/26/2005 Alexandra M Panzarino, Middies             
       Metro: M 2:11.26  12/15/2000 P.Modrov, TS-MR                            
                2:03.09  NAT
                2:03.89  N-18
                2:04.09  JRN
                2:05.09  USO
                2:07.39  NCSA
                2:13.49  SECT
                2:15.69  T16
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      2:25.39    2:18.91 ZQ     
                  30.75     1:06.26 (35.51)     1:43.62 (37.36)     2:18.91 (35.29)
  2 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:22.26    2:19.17 ZQ     
                  30.78     1:06.13 (35.35)     1:42.90 (36.77)     2:19.17 (36.27)
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:28.85    2:23.96 ZQ     
                  31.71     1:08.07 (36.36)     1:45.75 (37.68)     2:23.96 (38.21)
  4 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR             2:30.33    2:25.70 ZQ     
                  32.49     1:10.01 (37.52)     1:47.91 (37.90)     2:25.70 (37.79)
  5 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:31.15    2:28.65 ZQ     
                  32.61     1:10.20 (37.59)     1:49.83 (39.63)     2:28.65 (38.82)
  6 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  2:29.73    2:29.81 ZQ     
                  33.48     1:11.20 (37.72)     1:49.88 (38.68)     2:29.81 (39.93)
  7 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:32.15    2:33.13 ZQ     
                  32.32     1:11.80 (39.48)     1:52.72 (40.92)     2:33.13 (40.41)
  8 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      2:31.28    2:35.34 ZQ     
                  33.41     1:12.57 (39.16)     1:53.20 (40.63)     2:35.34 (42.14)
B - Final
  9 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           2:33.72    2:31.13 ZQ     
                  31.93     1:10.28 (38.35)     1:51.10 (40.82)     2:31.13 (40.03)
 10 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:39.03    2:32.44 ZQ     
                  32.08     1:10.86 (38.78)     1:52.02 (41.16)     2:32.44 (40.42)
 11 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:36.59    2:32.50 ZQ     
                  32.36     1:11.22 (38.86)     1:52.67 (41.45)     2:32.50 (39.83)
 12 McGuire, Christine        12 Badger-MR            2:38.64    2:36.17 ZQ     
                  32.81     1:12.55 (39.74)     1:55.23 (42.68)     2:36.17 (40.94)
 13 York, Amanda S            12 NBS-MR               2:39.87    2:38.77 JO     
                  34.18     1:13.51 (39.33)     1:55.28 (41.77)     2:38.77 (43.49)
 14 Boyko, Emily F            11 MSC-MR               2:37.61    2:40.50        
                  35.35     1:15.91 (40.56)     1:58.16 (42.25)     2:40.50 (42.34)
 
Event 60  Boys 11-12 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:10.93   2/22/2004 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
       Metro: M 2:10.93   2/19/2004 THOMAS J. LUCHSINGER at 2004-M, TVSC-MR    
                1:50.49  NAT
                1:50.69  N-18
                1:51.79  USO
                1:53.19  JRN
                1:54.89  NCSA
                2:01.49  SECT
                2:12.89  T16
                2:36.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR  2:12.96    2:12.89 T16    
                  28.68     1:02.03 (33.35)     1:36.90 (34.87)     2:12.89 (35.99)
  2 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:19.93    2:18.94 ZQ     
                  30.63     1:05.48 (34.85)     1:41.50 (36.02)     2:18.94 (37.44)
  3 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR           2:24.32    2:20.36 ZQ     
                  29.43     1:05.88 (36.45)     1:44.15 (38.27)     2:20.36 (36.21)
  4 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          2:27.84    2:24.79 ZQ     
                  31.22     1:08.29 (37.07)     1:46.91 (38.62)     2:24.79 (37.88)
  5 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      2:33.52    2:26.00 ZQ     
                  31.66     1:08.33 (36.67)     1:47.39 (39.06)     2:26.00 (38.61)
  6 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    2:36.36    2:29.31 ZQ     
                  32.53     1:10.53 (38.00)     1:50.01 (39.48)     2:29.31 (39.30)
  7 Park, Jay S               12 LIAC-MR              2:32.29    2:30.21 ZQ     
                  32.52     1:10.52 (38.00)     1:51.04 (40.52)     2:30.21 (39.17)
  8 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      2:31.47    2:30.64 ZQ     
                  31.98     1:10.43 (38.45)     1:50.21 (39.78)     2:30.64 (40.43)
B - Final
  9 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR           2:39.28    2:34.44 ZQ     
                  32.93     1:11.65 (38.72)     1:52.86 (41.21)     2:34.44 (41.58)
 10 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            2:38.71    2:34.96 ZQ     
                  33.14     1:13.33 (40.19)     1:55.37 (42.04)     2:34.96 (39.59)
 11 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          2:40.41    2:37.59 JO     
                  33.50     1:13.45 (39.95)     1:56.63 (43.18)     2:37.59 (40.96)
 11 KE, Richard M             11 LIAC-MR              2:38.12    2:37.59 JO     
                  33.23     1:13.65 (40.42)     1:56.10 (42.45)     2:37.59 (41.49)
 13 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:43.89    2:41.16        
                  35.26     1:16.35 (41.09)     1:58.39 (42.04)     2:41.16 (42.77)
 -- Martinez, George          12 FLY-MR               2:40.74    2:34.44        
                  32.87     1:11.54 (38.67)     1:55.90 (44.36)     2:34.44 (38.54)
 
Event 61  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.51   3/16/2001 Kiersten Z Koronowicz, NBS                 
       Metro: M 1:47.55   4/30/1987 Cathy Ritch, BSC-MR                        
                1:50.29  NAT
                1:51.09  N-18
                1:51.29  JRN
                1:51.69  USO
                1:54.19  NCSA
                1:57.79  SECT
                2:02.89  ZQ
                2:05.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Goldson, Liz C            17 LIAC-MR              1:56.33    1:54.53 SECT   
                  27.01       55.84 (28.83)     1:25.43 (29.59)     1:54.53 (29.10)
  2 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR         1:57.10    1:56.22 SECT   
                  26.61       56.31 (29.70)     1:26.62 (30.31)     1:56.22 (29.60)
  3 Derlath, Erica A          15 LIAC-MR              1:57.56    1:56.57 SECT   
                  27.81       57.79 (29.98)     1:27.99 (30.20)     1:56.57 (28.58)
  4 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                1:59.28    1:58.42 ZQ     
                  27.28       56.89 (29.61)     1:27.38 (30.49)     1:58.42 (31.04)
  5 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                1:59.48    1:58.49 ZQ     
                  28.01       58.29 (30.28)     1:28.88 (30.59)     1:58.49 (29.61)
  6 Klein, Jacquelyn C        17 VAC-MR               1:59.82    1:58.85 ZQ     
                  27.21       57.26 (30.05)     1:28.17 (30.91)     1:58.85 (30.68)
  7 Daly, Jenna S             15 LIAC-MR              1:59.20    1:59.93 ZQ     
                  28.11       58.38 (30.27)     1:29.35 (30.97)     1:59.93 (30.58)
  8 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               1:59.89    2:01.89 ZQ     
                  28.44       59.57 (31.13)     1:30.60 (31.03)     2:01.89 (31.29)
B - Final
  9 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR  2:00.37    1:58.44 ZQ     
                  27.32       57.84 (30.52)     1:28.16 (30.32)     1:58.44 (30.28)
 10 Smith, Devin E            17 CSC-MR               2:02.11    1:59.49 ZQ     
                  28.07       58.43 (30.36)     1:29.26 (30.83)     1:59.49 (30.23)
 11 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR              2:00.09    1:59.68 ZQ     
                  27.47       57.49 (30.02)     1:28.48 (30.99)     1:59.68 (31.20)
 12 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:00.46    1:59.97 ZQ     
                  28.74       59.36 (30.62)     1:29.59 (30.23)     1:59.97 (30.38)
 13 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR               2:00.39    2:00.13 ZQ     
                  27.60       57.63 (30.03)     1:29.01 (31.38)     2:00.13 (31.12)
 14 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  2:01.87    2:02.48 ZQ     
                  28.40       59.07 (30.67)     1:30.86 (31.79)     2:02.48 (31.62)
 15 Winkler, Caitlin          15 FLY-MR               2:02.10    2:02.59 ZQ     
                  28.53       59.63 (31.10)     1:31.19 (31.56)     2:02.59 (31.40)
 16 Levine, Kimberly A        16 MSC-MR               2:01.61    2:04.80 JO     
                  28.55       59.33 (30.78)     1:31.63 (32.30)     2:04.80 (33.17)
Preliminaries
 17 Brodt, Christina J        16 LIAC-MR              2:02.39                   
 18 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR         2:02.61                   
 19 Janowski, Mary E          15 LIAC-MR              2:02.98                   
 20 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               2:03.42                   
 21 Petty, Lanae              16 VAC-MR               2:03.57                   
 22 Shepherd, Christine M     16 WSSC-MR              2:03.72                   
 23 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              2:03.86                   
 24 Shiota, Lili M            15 Agua Swim Team-MR    2:04.16                   
 25 Drinane, Joanna M         17 SSL-MR               2:04.22                   
 26 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR               2:04.29                   
 27 Cremer, Kylie E           15 IA-MR                2:04.32                   
 28 Einsidler, Allie          15 Tmsuffolk-MR         2:04.49                   
 29 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               2:04.74                   
 30 Sweeney, Breanne          15 Wac-MR               2:04.94                   
 31 Siano, Alyssa M           15 LIAC-MR              2:05.00                   
 32 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    2:05.05                   
 33 Martinez, Bianca          16 FLY-MR               2:05.06                   
 34 Guzman, Paula             16 FLY-MR               2:05.25                   
 35 Kaliades, Dena V          16 LIAC-MR              2:05.29                   
 36 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         2:05.41                   
 37 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         2:05.51                   
 38 Hartford, Laura G         15 Express Swimming-MR  2:05.54                   
 39 Cimilluca, Veronica L     16 VAC-MR               2:05.75                   
 40 Larkin, Christine E       16 VAC-MR               2:05.89                   
 41 Maloney, Caitlin          15 Wac-MR               2:06.09                   
 42 Vitelli, Paula T          17 Badger-MR            2:06.11                   
 43 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              2:06.27                   
 43 Rodriguez, Michelle L     16 Pace-MR              2:06.27                   
 45 Guba, Ali E               15 UNBAD-MR             2:06.45                   
 46 Kristic, Marta            15 FLY-MR               2:06.57                   
 47 McGowan, Jaclyn           16 Badger-MR            2:06.77                   
 48 LeGuyader, Sydney         15 IA-MR                2:06.83                   
 49 McDonough, Maureen P      15 Wac-MR               2:07.05                   
 50 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            2:07.08                   
 51 Giberson, Kari            15 Basc-MR              2:07.12                   
 52 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:07.70                   
 53 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      2:08.09                   
 54 Harris, Katherine         15 LBA-MR               2:08.32                   
 55 LI, Qing                  16 TVSC-MR              2:08.35                   
 56 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR               2:08.87                   
 57 Kemp, Victoria L          18 MSC-MR               2:09.29                   
 58 Coratti, Samantha J       17 MSC-MR               2:09.80                   
 59 Ferlo, Nicole C           16 Aqua Gems-MR         2:10.17                   
 60 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         2:10.24                   
 61 Miller, Elizabeth R       15 MSC-MR               2:10.43                   
 62 Gobetz, Hannah R          16 SSL-MR               2:10.52                   
 63 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    2:12.56                   
 64 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    2:14.91                   
 65 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:15.30                   
 -- Smith, Jackie             15 LBA-MR                  DFS                    
 
Event 62  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:42.53   3/16/2001 Chris G Brandenberger, TVSC                
       Metro: M 1:38.09   4/30/1986 J.Witchell, GAK-MR                         
                1:39.69  NAT
                1:40.69  USO
                1:40.89  N-18
                1:41.69  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:52.99  ZQ
                1:54.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sagginario, Joseph T      17 CSC-MR               1:47.95    1:46.82 ZQ     
                  24.83       52.17 (27.34)     1:20.38 (28.21)     1:46.82 (26.44)
  2 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              1:49.46    1:46.95 ZQ     
                  24.55       51.60 (27.05)     1:19.75 (28.15)     1:46.95 (27.20)
  3 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               1:49.64    1:47.63 ZQ     
                  24.49       51.44 (26.95)     1:19.73 (28.29)     1:47.63 (27.90)
  4 Finnegan, Chris M         15 LIAC-MR              1:51.47    1:49.78 ZQ     
                  25.85       54.47 (28.62)     1:22.77 (28.30)     1:49.78 (27.01)
  5 Chang, One June J         15 FLY-MR               1:50.47    1:50.45 ZQ     
                  25.07       52.24 (27.17)     1:21.29 (29.05)     1:50.45 (29.16)
  6 Kameyama, Ryosuke         16 Aqua Gems-MR         1:48.40    1:51.05 ZQ     
                  24.83       52.78 (27.95)     1:22.04 (29.26)     1:51.05 (29.01)
  7 Lane, Sean M              15 LIAC-MR              1:50.13    1:51.81 ZQ     
                  26.30       54.77 (28.47)     1:23.27 (28.50)     1:51.81 (28.54)
  8 Byrnes, TJ J              16 UN-ND-MR             1:50.20    1:56.28        
                  25.92       54.46 (28.54)     1:24.92 (30.46)     1:56.28 (31.36)
B - Final
  9 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  1:51.56    1:49.70 ZQ     
                  25.09       52.77 (27.68)     1:21.76 (28.99)     1:49.70 (27.94)
 10 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR      1:52.00    1:50.24 ZQ     
                  26.32       54.90 (28.58)     1:23.00 (28.10)     1:50.24 (27.24)
 11 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR         1:51.67    1:51.48 ZQ     
                  25.68       53.98 (28.30)     1:23.16 (29.18)     1:51.48 (28.32)
 12 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    1:52.85    1:52.10 ZQ     
                  24.95       53.58 (28.63)     1:23.23 (29.65)     1:52.10 (28.87)
 13 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              1:51.81    1:52.58 ZQ     
                  25.29       53.88 (28.59)     1:23.22 (29.34)     1:52.58 (29.36)
 14 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         1:52.18    1:52.69 ZQ     
                  25.70       53.98 (28.28)     1:23.44 (29.46)     1:52.69 (29.25)
 15 Anderson, Mark C          16 MSC-MR               1:53.18    1:53.63 JO     
                  26.00       54.64 (28.64)     1:24.30 (29.66)     1:53.63 (29.33)
 16 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    1:53.43    1:55.74        
                  25.69       54.34 (28.65)     1:23.76 (29.42)     1:55.74 (31.98)
Preliminaries
 17 Duch, Jack                15 RedTails-MR          1:53.45                   
 18 Caputo, Mike              15 Wac-MR               1:53.82                   
 19 Amato, Nick F             16 LIAC-MR              1:53.85                   
 19 Luchsinger, Ryan J        16 TVSC-MR              1:53.85                   
 21 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              1:54.03                   
 22 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR         1:54.25                   
 23 Olwell, Christopher       16 Ciy-MR               1:54.41                   
 24 Kim, Kevin L              17 FLY-MR               1:54.88                   
 25 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR               1:55.27                   
 26 Barnett, Kevin            16 HAA-MR               1:55.34                   
 27 Pfeifer, Gregory J        17 FLY-MR               1:55.53                   
 28 Gennarelli, Michael J     15 Barracudas-MR        1:55.63                   
 29 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  1:55.68                   
 30 Gringer, Steven           15 NY Sharks-MR         1:55.78                   
 31 Finnerty, Brian S         17 LIAC-MR              1:56.62                   
 32 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              1:57.00                   
 33 McLaurin, Marc            16 Ciy-MR               1:57.32                   
 34 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         1:57.33                   
 35 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              1:58.00                   
 36 Dzieniszewski, Phillip    17 FLY-MR               1:58.19                   
 37 Palumbo, Evan S           15 Bgnw Marlins-MR      1:59.36                   
 38 Yate, Jasper M            16 LIAC-MR              2:02.58                   
 39 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:02.82                   
 -- Terzano, Zac              17 LIAC-MR                  DQ                    
 -- LaPorta, Paul J           17 IA-MR                   DFS                    
 
Event 63  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:56.56        1991 Tara Lynch, YMID                           
       Metro: M 1:54.14    4/1/1991 Tara  Lynch, YMID-MR                       
                1:50.29  NAT
                1:51.09  N-18
                1:51.29  JRN
                1:51.69  USO
                1:54.19  NCSA
                1:57.69  T16
                1:57.79  SECT
                2:10.09  ZQ
                2:15.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      2:04.53    2:03.89 ZQ     
                  28.44     1:00.40 (31.96)     1:33.17 (32.77)     2:03.89 (30.72)
  2 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          2:05.79    2:04.21 ZQ     
                  28.65     1:00.65 (32.00)     1:33.67 (33.02)     2:04.21 (30.54)
  3 Hain, Karina A            12 FLY-MR               2:08.09    2:06.11 ZQ     
                  28.75     1:01.06 (32.31)     1:34.22 (33.16)     2:06.11 (31.89)
  4 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               2:07.04    2:06.35 ZQ     
                  28.93     1:01.38 (32.45)     1:34.99 (33.61)     2:06.35 (31.36)
  5 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:08.25    2:08.67 ZQ     
                  29.81     1:02.24 (32.43)     1:35.84 (33.60)     2:08.67 (32.83)
  6 Michalak, Agata           12 FLY-MR               2:07.39    2:08.89 ZQ     
                  29.29     1:01.75 (32.46)     1:35.41 (33.66)     2:08.89 (33.48)
  7 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:08.51    2:09.43 ZQ     
                  29.91     1:02.68 (32.77)     1:36.38 (33.70)     2:09.43 (33.05)
  8 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:07.12    2:10.22 JO     
                  29.41     1:02.01 (32.60)     1:35.91 (33.90)     2:10.22 (34.31)
B - Final
  9 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              2:09.24    2:07.90 ZQ     
                  28.85     1:01.11 (32.26)     1:35.30 (34.19)     2:07.90 (32.60)
 10 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR               2:11.09    2:07.93 ZQ     
                  28.29     1:00.55 (32.26)     1:35.44 (34.89)     2:07.93 (32.49)
 11 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         2:10.25    2:07.99 ZQ     
                  28.91     1:01.84 (32.93)     1:35.27 (33.43)     2:07.99 (32.72)
 12 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            2:10.17    2:08.54 ZQ     
                  29.81     1:02.29 (32.48)     1:35.56 (33.27)     2:08.54 (32.98)
 13 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          2:09.91    2:08.67 ZQ     
                  28.94     1:01.59 (32.65)     1:35.74 (34.15)     2:08.67 (32.93)
 14 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              2:11.51    2:08.80 ZQ     
                  29.16     1:02.24 (33.08)     1:36.71 (34.47)     2:08.80 (32.09)
 15 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         2:09.78    2:08.81 ZQ     
                  29.69     1:01.83 (32.14)     1:35.38 (33.55)     2:08.81 (33.43)
 16 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            2:11.77    2:09.88 ZQ     
                  29.77     1:02.42 (32.65)     1:36.38 (33.96)     2:09.88 (33.50)
Preliminaries
 17 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         2:11.92                   
 18 Larkin, Colleen           12 VAC-MR               2:11.95                   
 19 Francomano, Ashley        12 Basc-MR              2:12.31                   
 20 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           2:12.53                   
 21 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              2:12.85                   
 22 Caputo, Krista            12 Wac-MR               2:13.04                   
 23 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    2:13.08                   
 24 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              2:13.40                   
 25 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR    2:13.42                   
 26 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR               2:13.71                   
 27 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               2:14.14                   
 28 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          2:14.30                   
 29 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               2:14.50                   
 29 Ryan, Katie C             12 HYB-MR               2:14.50                   
 31 Zawatson, Cady            11 LIAC-MR              2:14.51                   
 32 Geissler, Kim             12 Wac-MR               2:14.53                   
 33 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  2:14.67                   
 34 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       2:14.68                   
 35 McDonnell, Sophia         12 UNWAC-MR             2:15.33                   
 36 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               2:15.40                   
 37 Lindahl, Stephanie        12 LBA-MR               2:15.44                   
 38 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               2:15.75                   
 39 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR             2:15.86                   
 40 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR              2:16.39                   
 41 Waring, Megan P           12 HYB-MR               2:16.53                   
 42 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:16.58                   
 43 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         2:16.74                   
 44 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         2:16.75                   
 45 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               2:17.29                   
 46 Trager, Lena E            11 Silver Streaks-MR    2:17.36                   
 47 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              2:18.49                   
 48 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       2:18.97                   
 49 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  2:22.32                   
 
Event 64  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:53.63   3/17/2001 Shane R. Tusup, TS                         
       Metro: M 1:51.26    5/1/1992 Dennis Chang, HHH-MR                       
                1:39.69  NAT
                1:40.69  USO
                1:40.89  N-18
                1:41.69  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:46.49  SECT
                1:54.69  T16
                2:13.99  ZQ
                2:15.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR  2:02.55    1:57.28 ZQ     
                  26.88       56.75 (29.87)     1:27.25 (30.50)     1:57.28 (30.03)
  2 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR               1:59.71    1:57.57 ZQ     
                  26.50       56.08 (29.58)     1:27.41 (31.33)     1:57.57 (30.16)
  3 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR           2:00.39    1:58.93 ZQ     
                  27.35       57.53 (30.18)     1:28.55 (31.02)     1:58.93 (30.38)
  4 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              2:00.61    2:00.00 ZQ     
                  26.49       57.53 (31.04)     1:29.53 (32.00)     2:00.00 (30.47)
  5 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            2:03.44    2:02.20 ZQ     
                  27.93       58.94 (31.01)     1:31.19 (32.25)     2:02.20 (31.01)
  6 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:03.97    2:02.87 ZQ     
                  28.38       59.64 (31.26)     1:31.56 (31.92)     2:02.87 (31.31)
  7 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR           2:03.81    2:02.88 ZQ     
                  27.87       59.64 (31.77)     1:32.74 (33.10)     2:02.88 (30.14)
  8 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               2:03.50    2:03.57 ZQ     
                  28.36       59.30 (30.94)     1:31.69 (32.39)     2:03.57 (31.88)
B - Final
  9 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:06.58    2:05.80 ZQ     
                  29.25     1:00.78 (31.53)     1:34.01 (33.23)     2:05.80 (31.79)
 10 Perley, Timmy J           12 Middies-MR           2:08.84    2:06.58 ZQ     
                  29.08     1:01.86 (32.78)     1:35.27 (33.41)     2:06.58 (31.31)
 11 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          2:07.25    2:06.71 ZQ     
                  28.02     1:00.27 (32.25)     1:34.10 (33.83)     2:06.71 (32.61)
 12 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           2:08.78    2:07.19 ZQ     
                  29.01     1:01.48 (32.47)     1:35.18 (33.70)     2:07.19 (32.01)
 13 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR         2:08.72    2:07.53 ZQ     
                  28.95     1:01.02 (32.07)     1:34.53 (33.51)     2:07.53 (33.00)
 14 Collins, Matthew J        12 FLY-MR               2:08.80    2:08.03 ZQ     
                  28.99     1:02.11 (33.12)     1:36.37 (34.26)     2:08.03 (31.66)
 15 Alton, Shane              12 LBA-MR               2:10.21    2:08.53 ZQ     
                  30.07     1:03.00 (32.93)     1:36.73 (33.73)     2:08.53 (31.80)
 16 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:04.00    2:08.80 ZQ     
                  29.41     1:02.35 (32.94)     1:35.91 (33.56)     2:08.80 (32.89)
Preliminaries
 17 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               2:10.76                   
 18 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            2:10.77                   
 19 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           2:10.83                   
 20 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         2:11.28                   
 21 Fountain, Greg J          12 IA-MR                2:11.51                   
 22 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:11.81                   
 23 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:12.27                   
 24 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            2:12.34                   
 25 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  2:12.35                   
 26 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         2:13.06                   
 27 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               2:13.27                   
 28 Nangle, JT T              11 Middies-MR           2:13.35                   
 29 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:13.49                   
 30 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           2:13.80                   
 31 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR         2:13.83                   
 32 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               2:13.89                   
 33 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              2:14.11                   
 34 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    2:14.40                   
 35 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:15.17                   
 36 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                2:17.07                   
 37 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         2:17.48                   
 38 Clarke, Taegan M          12 Bgnw Marlins-MR      2:19.03                   
 39 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      2:20.63                   
 
Event 65  Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:39.61        1980 East Queens YMCA                           
       Metro: M 1:37.13   4/10/2005 White Plains YWCA, YMID-MR                 
                         J.Racoczy, T.Bui, A.Akerfelds, K.Ferguson         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:41.61    1:42.18        
     1) Goldson, Liz C 17               2) Festa, Natalia K 17            
     3) Brodt, Christina J 16           4) Masterson, Keri E 18           
                  26.70       51.99 (25.29)     1:18.68 (26.69)     1:42.18 (23.50)
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:44.30    1:43.15        
     1) Goldrick, Megan E 17            2) Arnott, Sarah A 15             
     3) Doolittle, Lauren J 18          4) Ciccone, Amanda 16             
                  26.66       52.80 (26.14)     1:18.80 (26.00)     1:43.15 (24.35)
  3 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:45.34    1:44.63        
     1) Geller, Carolyn F 15            2) Casado, Laurie 15              
     3) Lilavois, Magalie 15            4) Mulligan, Nicole A 15          
                  25.59       51.52 (25.93)     1:17.61 (26.09)     1:44.63 (27.02)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:38.90    1:45.04        
     1) Janowski, Mary E 15             2) Daly, Jenna S 15               
     3) Fasano, Jackie A 17             4) Derlath, Erica A 15            
                  26.30       52.80 (26.50)     1:19.55 (26.75)     1:45.04 (25.49)
  5 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:49.66    1:45.48        
     1) Levine, Kimberly A 16           2) Williams, Jeysa R 15           
     3) Kemp, Victoria L 18             4) Farrar, Chloe B 15             
                  26.41       52.97 (26.56)     1:19.11 (26.14)     1:45.48 (26.37)
  6 Long Island Express-MR  'A'                       1:40.55    1:45.71        
     1) Dwyer, Shannon M 17             2) Dwyer, Caitlin L 17            
     3) Shockness, Jasmine A 15         4) Mark, Kelly A 17               
                  26.15       52.29 (26.14)     1:18.59 (26.30)     1:45.71 (27.12)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:46.72    1:46.41        
     1) Kristic, Marta 15               2) Martinez, Bianca 16            
     3) Yoo, Andrea 15                  4) McCluskey, Maureen 17          
                  26.73       52.90 (26.17)     1:20.03 (27.13)     1:46.41 (26.38)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:39.00    1:46.44        
     1) Shiota, Lili M 15               2) Alejandro, Tricia A 16         
     3) Lehner, Eliza A 17              4) Lee, Katherine E 17            
                  25.58       52.73 (27.15)     1:19.36 (26.63)     1:46.44 (27.08)
  9 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:45.29    1:46.84        
     1) Klein, Jacquelyn C 17           2) Cimilluca, Veronica L 16       
     3) Grunewald, Cailin E 15          4) Petty, Lanae 16                
                  26.81       54.95 (28.14)     1:21.38 (26.43)     1:46.84 (25.46)
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:45.15    1:47.97        
     1) Fountain, Michelle L 15         2) Cremer, Kylie E 15             
     3) LeGuyader, Clare L 16           4) LeGuyader, Sydney 15           
                  26.34       53.90 (27.56)     1:21.01 (27.11)     1:47.97 (26.96)
 11 Team Suffolk-MR  'A'                              1:49.29    1:48.48        
     1) Kovacs, Laura N 16              2) Burns, Jayme R 17              
     3) Einsidler, Allie 15             4) Harris, Markee E 16            
                  27.05       54.33 (27.28)     1:21.39 (27.06)     1:48.48 (27.09)
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:45.00    1:48.79        
     1) Tracey, Kim L 15                2) Gallo, Danielle M 16           
     3) Simon, Molly J 15               4) Guyett, Caren E 16             
                  26.18       55.48 (29.30)     1:23.87 (28.39)     1:48.79 (24.92)
 13 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  1:48.06    1:48.98        
     1) Cinelli, Keri 16                2) Lange, Kristen 15              
     3) Alfonso, Kristian 16            4) Carew, Kaitlyn 15              
                  27.39       55.36 (27.97)     1:22.16 (26.80)     1:48.98 (26.82)
 14 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:45.75    1:49.53        
     1) Tomasula, Kellyanne M 17        2) Murphy, Jean M 16              
     3) Ferlo, Nicole C 16              4) Parodi, Annie T 17             
                  25.14       53.79 (28.65)     1:21.92 (28.13)     1:49.53 (27.61)
 15 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:48.83    1:50.26        
     1) Harris, Katherine 15            2) Gromling, Kristin 17           
     3) Stenger, Rebecca E 15           4) Smith, Jackie 15               
                  26.93       54.89 (27.96)     1:23.36 (28.47)     1:50.26 (26.90)
 16 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:43.46    1:50.37        
     1) Moore, Jhanna 15                2) Bolander, Katie D 15           
     3) Crane, Francesca 18             4) Zweig, Julia A 17              
                  26.45       54.57 (28.12)     1:22.57 (28.00)     1:50.37 (27.80)
 17 Marist Swim Club-MR  'B'                          1:51.47    1:50.40        
     1) Latino, Bridget L 16            2) Miller, Elizabeth R 15         
     3) Aiello, Christina E 16          4) Coratti, Samantha J 17         
                  27.22       55.53 (28.31)     1:22.92 (27.39)     1:50.40 (27.48)
 18 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              1:50.28    1:51.33        
     1) Trinidad, Ayla 15               2) Escudero, Cynthia 15           
     3) Neverson, Khira A 15            4) Mejia, Cinthia 15              
                  28.12       56.75 (28.63)     1:24.79 (28.04)     1:51.33 (26.54)
 19 New York Sharks Aquatics-MR  'C'                  1:51.77   x1:54.64        
     1) O'Keefe, Kaitlyn E 16           2) Snyder, Kelly 15               
     3) Servello, Meghan L 17           4) Alicandri, Lauren 16           
                  29.36       58.60 (29.24)     1:27.87 (29.27)     1:54.64 (26.77)
 20 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  1:58.23    1:57.15        
     1) Turner, Ashley E 15             2) Bassmann, Amanda C 15          
     3) Chan, Samantha 16               4) Tandoi, Dana R 16              
                  27.01       54.60 (27.59)     1:27.38 (32.78)     1:57.15 (29.77)
 
Event 66  Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:27.31        1984 Marist Swim Club                           
       Metro: M 1:25.04   4/30/1999 Team Suffolk, TS-MR                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:31.67    1:30.04        
     1) Smith, Bobby J 17               2) Cogan, Brian A 17              
     3) Finnerty, Brian S 17            4) Yate, Jasper M 16              
                  22.53       44.68 (22.15)     1:07.34 (22.66)     1:30.04 (22.70)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:31.61    1:32.21        
     1) Kim, Kevin L 17                 2) Shiwnath, Michael 17           
     3) Pfeifer, Gregory J 17           4) Dzieniszewski, Phillip 17      
                  22.99       46.58 (23.59)     1:10.20 (23.62)     1:32.21 (22.01)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:26.11    1:33.05        
     1) Gaffey, Eric J 16               2) Sagginario, Joseph T 17        
     3) Conway, Sean J 15               4) Musso, Andrew V 16             
                  22.71       46.18 (23.47)     1:09.36 (23.18)     1:33.05 (23.69)
  4 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 1:33.30    1:33.57        
     1) Skeats, Brian A 17              2) Burud, Matt J 15               
     3) Coenen, Eben S 17               4) Perez-Rogers, Joe F 16         
                  23.57       47.70 (24.13)     1:11.28 (23.58)     1:33.57 (22.29)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:33.85    1:34.10        
     1) Fails, Joe 18                   2) O'Donnell, Peter 17            
     3) Gringer, Steven 15              4) Dorfman, Jake 17               
                  23.33       47.22 (23.89)     1:11.47 (24.25)     1:34.10 (22.63)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:31.12    1:34.28        
     1) Reynoso, BJ A 17                2) Kopot, Andrey V 17             
     3) Maynard, Phil A 16              4) Gleason, David X 15            
                  23.26       46.88 (23.62)     1:11.65 (24.77)     1:34.28 (22.63)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:34.42    1:34.32        
     1) Sweeney, Joseph D 18            2) Kameyama, Ryosuke 16           
     3) Saindon, Brian Z 15             4) Saindon, Merrick R 17          
                  24.25       47.31 (23.06)     1:10.57 (23.26)     1:34.32 (23.75)
  8 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:33.02    1:34.51        
     1) Chan, Lawrence S 17             2) McLaurin, Marc 16              
     3) Olwell, Christopher 16          4) Kim, Daniel H 15               
                  22.87       45.94 (23.07)     1:08.84 (22.90)     1:34.51 (25.67)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:33.00    1:35.03        
     1) Terzano, Zac 17                 2) O'Neill, Tom D 16              
     3) Finnegan, Chris M 15            4) Lane, Sean M 15                
                  23.87       46.77 (22.90)     1:11.27 (24.50)     1:35.03 (23.76)
 10 Long Island Express-MR  'A'                       1:30.41    1:35.10        
     1) Aguilo, Richard W 16            2) Bennett, Brian H 17            
     3) Clarke, Sean 17                 4) Hardy, Thomas R 16             
                  23.47       47.10 (23.63)     1:10.88 (23.78)     1:35.10 (24.22)
 11 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:33.48    1:36.40        
     1) Sato, Ray R 17                  2) Shachar, Tal A 16              
     3) Richman, Joseph Z 17            4) Attinello, Paul C 15           
                  24.16       48.26 (24.10)     1:13.27 (25.01)     1:36.40 (23.13)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'B'                         1:36.07    1:36.73        
     1) Heath, Michael A 15             2) Holek, Thomas F 15             
     3) Richman, Peter Z 15             4) Bergamini, Danny 16            
                  24.21       48.86 (24.65)     1:12.87 (24.01)     1:36.73 (23.86)
 13 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              1:38.83    1:37.72        
     1) Olivier, Francisco 16           2) Narvaez, Marco 16              
     3) Kooperkamp, Nathanael 16        4) Duch, Jack 15                  
                  24.72       49.02 (24.30)     1:14.11 (25.09)     1:37.72 (23.61)
 14 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:36.00    1:38.02        
     1) Polhill, Drew B 15              2) Palumbo, Evan S 15             
     3) Burrows, John M 17              4) Powers, Casey D 16             
                  24.79       49.44 (24.65)     1:14.21 (24.77)     1:38.02 (23.81)
 15 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:38.38    1:38.09        
     1) Jaszewski, Jacub 16             2) Polanco, Jose A 15             
     3) Yanez, Gabriel F 15             4) Wong, Justin 17                
                  24.10       48.63 (24.53)     1:13.27 (24.64)     1:38.09 (24.82)
 16 Hauppauge-MR  'A'                                 1:36.45    1:38.48        
     1) Barnett, Kevin 16               2) Outcault, Andrew J 16          
     3) Outcault, Ryan 16               4) TerBush, Ryan N 16             
                  24.42       48.91 (24.49)     1:13.92 (25.01)     1:38.48 (24.56)
 17 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'            1:38.00    1:38.49        
     1) Gennarelli, Michael J 15        2) Santos, Chris G 17             
     3) Rodriguez, Wilfredo J 16        4) Burke, Ryan E 16               
                  24.20       49.97 (25.77)     1:14.59 (24.62)     1:38.49 (23.90)
 18 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  1:40.52    1:41.80        
     1) Burke, Timmy 16                 2) Lavery, Erik 17                
     3) Brown, Edward 15                4) Alaimo, TJ J 17                
                  25.18       51.77 (26.59)     1:17.19 (25.42)     1:41.80 (24.61)
 19 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:43.89    1:45.42        
     1) Lewis, Kitwane A 16             2) Chen, Jeffrey 17               
     3) Wong, Jeffrey 15                4) Ching, Brian G 15              
                  27.59       52.96 (25.37)     1:18.77 (25.81)     1:45.42 (26.65)
 
Event 67  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:42.13        1991 YWCA Middies                               
       Metro: M 1:42.13    5/1/1991 YWCA Middies, YMID-MR                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:48.50    1:46.35        
     1) Berkman, Maddy R 12             2) Trail, Melissa L 12            
     3) Sims, Danielle 12               4) Scilufo, Taylor 12             
                  26.91       53.29 (26.38)     1:20.57 (27.28)     1:46.35 (25.78)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:46.73    1:46.58        
     1) Futterman, Kale 12              2) Lee, Abigail C 11              
     3) Rueda, Daniela 12               4) Neal, Lia M 11                 
                  27.73       54.95 (27.22)     1:21.36 (26.41)     1:46.58 (25.22)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:47.43    1:47.70        
     1) Zhu, Annie 11                   2) Bouzarouata, Sarah 12          
     3) Haruki, Yuria 12                4) Sun, Angela 11                 
                  27.16       55.26 (28.10)     1:22.30 (27.04)     1:47.70 (25.40)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:50.91    1:48.72        
     1) Brennan, Alyssa M 12            2) Muller, Kristin N 12           
     3) Brennan, Cassidy C 12           4) DaSilva, Taylor A 12           
                  26.95       54.82 (27.87)     1:22.35 (27.53)     1:48.72 (26.37)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                          1:52.00    1:49.40        
     1) Church, Lauren A 12             2) Bailey, Lauren E 12            
     3) Fulenwider, Melissa F 11        4) Jaile, Sami J 12               
                  26.95       54.82 (27.87)     1:21.96 (27.14)     1:49.40 (27.44)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:48.48    1:50.76        
     1) Hain, Karina A 12               2) Chang, Elizabeth 11            
     3) Michalak, Agata 12              4) Ng, Lauren 12                  
                  27.58       55.91 (28.33)     1:22.79 (26.88)     1:50.76 (27.97)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:53.21    1:52.74        
     1) Cho, Rachel S 11                2) Tan, Emily A 12                
     3) Parker, Rachel 12               4) Torre, Melissa R 12            
                  27.53       56.12 (28.59)     1:24.60 (28.48)     1:52.74 (28.14)
  8 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       1:56.13    1:53.49        
     1) Geissler, Kim 12                2) Gavin, Kara C 12               
     3) Caputo, Krista 12               4) deFreitas, Sophie 11           
                  28.42       57.55 (29.13)     1:27.10 (29.55)     1:53.49 (26.39)
  9 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:50.00    1:53.62        
     1) Kessler, Rachel R 11            2) Johanson, Kelly A 12           
     3) O'Neill, Kelly 12               4) McGuire, Christine 12          
                  28.16       57.01 (28.85)     1:25.08 (28.07)     1:53.62 (28.54)
 10 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:53.56    1:53.87        
     1) Aiello, Jennifer M 12           2) Levine, Kelly T 12             
     3) Hoffman, Shekinah L 12          4) Indyk, Allison M 12            
                  28.54       57.30 (28.76)     1:26.01 (28.71)     1:53.87 (27.86)
 11 Middies Swimming-MR  'B'                          1:56.00    1:53.90        
     1) Olivieri, Maya L 12             2) Poleway, Monica J 11           
     3) Toal, Shannon V 12              4) Browne, Sophie L 12            
                  27.50       56.52 (29.02)     1:26.20 (29.68)     1:53.90 (27.70)
 12 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:55.18    1:54.44        
     1) Yeung, Maggie P 12              2) Vanderlinden, Mariel 12        
     3) Guaman, Kelly C 12              4) Kagan, Vlada 11                
                  28.54       57.92 (29.38)     1:26.05 (28.13)     1:54.44 (28.39)
 13 Hyb - All Groups-MR  'A'                          1:53.27    1:55.32        
     1) Ryan, Katie C 12                2) Merz, Wendy A 11               
     3) Waring, Megan P 12              4) Campbell, Maryellen 12         
                  28.96       57.83 (28.87)     1:27.85 (30.02)     1:55.32 (27.47)
 14 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:56.18    1:55.41        
     1) Gaffey, Mikaila M 11            2) Dundas, Lindsey 12             
     3) Culhane, Nora 12                4) Dematteo, Rose A 11            
                  28.75       58.03 (29.28)     1:27.56 (29.53)     1:55.41 (27.85)
 15 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:50.27    1:55.87        
     1) McDavid, Aiesha A 12            2) Doherty, Julia G 11            
     3) Squillante, Lindsey A 12        4) Groccia, Adrienne D 12         
                  27.63       58.86 (31.23)     1:28.20 (29.34)     1:55.87 (27.67)
 16 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:57.78    1:56.03        
     1) Krause, Samantha 12             2) Santiago, Amber E 11           
     3) Henry, Emily 12                 4) Larkin, Colleen 12             
                  29.93       59.32 (29.39)     1:27.27 (27.95)     1:56.03 (28.76)
 17 Long Island Express-MR  'A'                       1:50.00    1:56.18        
     1) Leung, Alissa 12                2) McGrath, Kelly 12              
     3) Mu, Isabella 12                 4) Warren, Frances V 12           
                  29.36       57.36 (28.00)     1:28.29 (30.93)     1:56.18 (27.89)
 18 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      1:56.17    1:56.20        
     1) Marmol, Janet 12                2) Smith, Caryn A 12              
     3) Barcklow, Gabrielle G 11        4) Senken, Natasha L 11           
                  28.74       57.12 (28.38)     1:26.85 (29.73)     1:56.20 (29.35)
 19 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:54.00    1:56.59        
     1) Kuo, Jacqueline 11              2) Case, Olivia 11                
     3) Omary, Natalie M 12             4) Shiota, Lena A 12              
                  28.46       57.96 (29.50)     1:28.09 (30.13)     1:56.59 (28.50)
 20 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       1:55.68    1:56.77        
     1) Edwards, Brittany S 12          2) Belnavis, Samantha J 12        
     3) Bennia, Ashley R 11             4) Sherard, Ashley M 12           
                  29.74       58.55 (28.81)     1:30.08 (31.53)     1:56.77 (26.69)
 21 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:58.56    1:57.94        
     1) Mulligan, Kelly M 11            2) Chocianowski, Alexis K 12      
     3) Qian, Ashley 12                 4) Chen, Catherine 11             
                  29.60       59.94 (30.34)     1:28.72 (28.78)     1:57.94 (29.22)
 22 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:52.00    1:58.19        
     1) Sgaglio, Briggs J 12            2) Wilt, Chase H 12               
     3) Rappaport, Roxy S 12            4) Weston, Caroline L 12          
                  29.16       58.80 (29.64)     1:29.12 (30.32)     1:58.19 (29.07)
 23 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     1:58.31    1:59.60        
     1) Koch, Carolyn A 12              2) Acompora, Alyssa 12            
     3) Heinsohn, Alyssa N 12           4) Manning, Colleen P 12          
                  28.68       58.90 (30.22)     1:29.04 (30.14)     1:59.60 (30.56)
 24 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:01.51    1:59.63        
     1) Ingram, Alaina M 11             2) DuPre, Pamela J 11             
     3) Sandor, Hanna W 11              4) Pierce, Sara N 12              
                  30.36     1:00.23 (29.87)     1:30.27 (30.04)     1:59.63 (29.36)
 25 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:00.93    2:00.02        
     1) Ferguson, Mara H 12             2) Wong, Kristi 11                
     3) Trager, Lena E 11               4) Miller, Nikki F 12             
                  32.48     1:04.14 (31.66)     1:32.91 (28.77)     2:00.02 (27.11)
 26 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:58.44    2:00.18        
     1) Lindahl, Stephanie 12           2) Demerest, Jackie 12            
     3) Geiselman, Rebekah 12           4) Larson, Mallorie 12            
                  30.54       58.96 (28.42)     1:30.35 (31.39)     2:00.18 (29.83)
 27 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:57.37    2:00.56        
     1) Burke, Meaghan 12               2) Armstrong, Shannon 12          
     3) Mesibov, Rachael 11             4) Arnott, Katie 12               
                  28.96     1:01.20 (32.24)     1:31.61 (30.41)     2:00.56 (28.95)
 28 Harbor Seals-MR  'A'                              2:00.72    2:01.45        
     1) Xue, Vanessa K 12               2) Daly, Bronagh K 12             
     3) Nolan, Mary Kate K 12           4) Montana, Jaclyn A 12           
                  29.99       59.83 (29.84)     1:30.27 (30.44)     2:01.45 (31.18)
 29 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:59.29    2:02.45        
     1) Wilkins, Natalia M 11           2) Zawatson, Cady 11              
     3) Moody, Bridget 11               4) DiPreta, Stephanie N 12        
                  30.52     1:00.85 (30.33)     1:33.27 (32.42)     2:02.45 (29.18)
 
Event 68  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:42.31        1992 Half Hollow Hills                          
       Metro: M 1:39.90   3/16/2001 Flushing Flyers, FLY-MR                    
                         G.Pfeifer,P.Payabyab,K.Kim,M.Park                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middies Swimming-MR  'A'                          1:47.00    1:43.39        
     1) Bennett, Aarron M 12            2) Perley, Timmy J 12             
     3) Pagano, Edward S 12             4) Minowitz, Eric M 12            
                  24.84       50.96 (26.12)     1:18.01 (27.05)     1:43.39 (25.38)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:45.00    1:43.95        
     1) Carmichael-Lopes, Bernil 12     2) Adegbite, Adeola O 12          
     3) Kowalsky, Austin J 11           4) Kuo, Theodore 12               
                  25.55       52.82 (27.27)     1:19.10 (26.28)     1:43.95 (24.85)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:46.73    1:44.41        
     1) Na, Joseph 12                   2) Park, Jay S 12                 
     3) KE, Richard M 11                4) Yang, Patrick 11               
                  26.40       52.24 (25.84)     1:19.43 (27.19)     1:44.41 (24.98)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                              1:47.16    1:47.64        
     1) Deblasio, Matthew M 12          2) Galan, Bryan 12                
     3) Peng, DiDi 12                   4) Goetz, Mathew J 12             
                  27.25       54.13 (26.88)     1:20.55 (26.42)     1:47.64 (27.09)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:48.00    1:49.23        
     1) Lyons, Chris 12                 2) Johnson, Grant A 11            
     3) Volkov, Sasha A 11              4) Hughes, Kevin J 12             
                  27.74       54.83 (27.09)     1:22.64 (27.81)     1:49.23 (26.59)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:51.97    1:50.27        
     1) Delgrosso, George 12            2) Singer, Nathan Q 11            
     3) Corey, Alexi 12                 4) Wong, Stanley 12               
                  27.25       56.19 (28.94)     1:25.24 (29.05)     1:50.27 (25.03)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:49.04    1:50.34        
     1) Yamout, Nader 11                2) MO, Samuel 11                  
     3) Wadolowski, Thomas 12           4) Erskine, Brendan 12            
                  27.93       55.19 (27.26)     1:23.67 (28.48)     1:50.34 (26.67)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:50.15    1:50.89        
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Chansakul, JR J 12             
     3) Flynn, Patrick 11               4) Georgescu, Ronald F 11         
                  26.85       55.00 (28.15)     1:22.89 (27.89)     1:50.89 (28.00)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:50.50    1:51.20        
     1) Bleier, Jackson A 12            2) Carr, Charlie M 11             
     3) Rappaport, Will L 11            4) Karle, Matthew J 12            
                  28.36       56.35 (27.99)     1:24.28 (27.93)     1:51.20 (26.92)
 10 Middies Swimming-MR  'B'                          1:55.00    1:51.95        
     1) Carducci, Matthew F 11          2) Nangle, JT T 11                
     3) Avidan, Lucas J 12              4) Shannon, Christopher K 12      
                  27.29       55.81 (28.52)     1:23.89 (28.08)     1:51.95 (28.06)
 11 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:51.04    1:51.98        
     1) Li, Matthew 12                  2) Collins, Matthew J 12          
     3) Torres, David 11                4) Garcia, Stefan 12              
                  28.42       55.68 (27.26)     1:22.86 (27.18)     1:51.98 (29.12)
 12 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:00.93    1:53.26        
     1) LeGuyader, Travis P 11          2) McAllister, Dylan G 11         
     3) Dagayev, Daniil 12              4) Fountain, Greg J 12            
                  28.84       56.65 (27.81)     1:25.35 (28.70)     1:53.26 (27.91)
 13 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      1:54.78    1:54.00        
     1) Lennon, Michael J 11            2) Ng, Kevin 12                   
     3) Sack, Danny C 12                4) Holtzman, Scott J 12           
                  28.05       55.94 (27.89)     1:25.92 (29.98)     1:54.00 (28.08)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:56.70    1:56.81        
     1) Alton, Shane 12                 2) Kostelec, Nick 12              
     3) Quintin, Hector H 11            4) Leahey, Ryan 12                
                  30.64       59.71 (29.07)     1:29.33 (29.62)     1:56.81 (27.48)
 15 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:57.03    1:57.07        
     1) Duda, Peter 12                  2) Ehret, Jack M 11               
     3) Stuart, Ian D 11                4) Warnon, Raphael A 11           
                  27.09       55.87 (28.78)     1:26.00 (30.13)     1:57.07 (31.07)
 16 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:55.00    1:58.66        
     1) McLaughlin, James J 11          2) Gebauer, Benjamin A 12         
     3) Olin, Evan D 11                 4) Clarke, Taegan M 12            
                  30.16       59.60 (29.44)     1:29.93 (30.33)     1:58.66 (28.73)
 17 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       2:04.76    1:59.61        
     1) Bryan, Rashaad M 11             2) Anderson, Anthony M 12         
     3) Hughes, Jevaughn 12             4) Bryan, Kareem N 12             
                  31.58     1:05.00 (33.42)     1:34.36 (29.36)     1:59.61 (25.25)
 18 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:57.63    1:59.88        
     1) Ariyanonthaka, Kevin 12         2) Martinez, Keannu C 12          
     3) Lin, Kevin 11                   4) Ching, Benjamin G 11           
                  29.22     1:00.57 (31.35)     1:30.60 (30.03)     1:59.88 (29.28)
 19 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:04.11    2:02.61        
     1) Bogan, Sam N 11                 2) Klein, Simon 11                
     3) Deoliveira, Michael M 12        4) Buckland, Gavin J 11           
                  29.80     1:03.52 (33.72)     1:33.37 (29.85)     2:02.61 (29.24)
 20 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:02.53    2:02.69        
     1) D'Antoni, Joey 12               2) Ellis, David 12                
     3) McCalla, David 12               4) Turek-Herman, Josh 11          
                  28.67     1:01.51 (32.84)     1:31.65 (30.14)     2:02.69 (31.04)
 21 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:51.82    2:05.78        
     1) Murphy, Robert 11               2) Fackelman, Eric 12             
     3) Cannon, Christopher 11          4) McIlvain, Patrick P 12         
                  30.95     1:03.86 (32.91)     1:37.03 (33.17)     2:05.78 (28.75)
 22 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:58.64    2:06.48        
     1) Salcedo, Matt 11                2) Leary, Matthew M 11            
     3) Bouzourene, Tarik 12            4) Heuser, Albert W 12            
                  30.70     1:03.02 (32.32)     1:35.44 (32.42)     2:06.48 (31.04)
 
Event 69  Girls 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 17:17.50   2/26/2005 Caren E Guyett, BGNW Marlins              
       Metro: M 16:13.59   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                   
                16:50.19  NAT
                16:54.19  JRN
                16:56.79  N-18
                16:58.29  USO
                17:24.29  NCSA
                19:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR               17:48.53   17:41.49 JO     
                  29.50     1:01.71 (32.21)     1:34.18 (32.47)     2:06.65 (32.47)
        2:39.06 (32.41)     3:11.57 (32.51)     3:44.12 (32.55)     4:16.78 (32.66)
        4:49.31 (32.53)     5:21.61 (32.30)     5:53.94 (32.33)     6:26.23 (32.29)
        6:58.65 (32.42)     7:31.17 (32.52)     8:03.53 (32.36)     8:35.84 (32.31)
        9:08.26 (32.42)     9:40.48 (32.22)    10:12.58 (32.10)    10:44.79 (32.21)
       11:16.81 (32.02)    11:49.08 (32.27)    12:21.19 (32.11)    12:53.32 (32.13)
       13:25.67 (32.35)    13:57.78 (32.11)    14:29.95 (32.17)    15:02.02 (32.07)
       15:34.08 (32.06)    16:06.28 (32.20)    16:38.42 (32.14)    17:10.51 (32.09)
       17:41.49 (30.98)
  2 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR              18:13.24   18:49.86 JO     
                  29.72     1:01.69 (31.97)     1:33.90 (32.21)     2:06.47 (32.57)
        2:39.22 (32.75)     3:12.11 (32.89)     3:45.03 (32.92)     4:17.76 (32.73)
        4:50.69 (32.93)     5:23.48 (32.79)     5:56.34 (32.86)     6:29.20 (32.86)
        7:02.24 (33.04)     7:35.20 (32.96)     8:08.61 (33.41)     8:41.37 (32.76)
        9:14.25 (32.88)     9:47.41 (33.16)    10:20.36 (32.95)    10:52.89 (32.53)
       11:33.76 (40.87)    12:11.82 (38.06)    12:48.74 (36.92)    13:25.89 (37.15)
       14:02.57 (36.68)    14:40.07 (37.50)    15:16.89 (36.82)    15:52.80 (35.91)
       16:27.72 (34.92)    17:03.17 (35.45)    17:38.96 (35.79)    18:14.91 (35.95)
       18:49.86 (34.95)
  3 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR              18:20.92   18:52.04 JO     
                  30.82     1:04.54 (33.72)     1:38.34 (33.80)     2:11.84 (33.50)
        2:45.76 (33.92)     3:20.19 (34.43)     3:54.62 (34.43)     4:28.81 (34.19)
        5:03.63 (34.82)     5:38.47 (34.84)     6:12.73 (34.26)     6:47.46 (34.73)
        7:22.17 (34.71)     7:56.90 (34.73)     8:31.95 (35.05)     9:06.67 (34.72)
        9:41.00 (34.33)    10:15.34 (34.34)    10:50.09 (34.75)    11:24.75 (34.66)
       11:59.27 (34.52)    12:34.35 (35.08)    13:09.05 (34.70)    13:43.80 (34.75)
       14:18.51 (34.71)    14:52.99 (34.48)    15:27.34 (34.35)    16:01.81 (34.47)
       16:36.28 (34.47)    17:10.81 (34.53)    17:45.16 (34.35)    18:19.49 (34.33)
       18:52.04 (32.55)
  4 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR              19:12.24   19:06.77 JO     
                  30.02     1:02.93 (32.91)     1:37.54 (34.61)     2:12.55 (35.01)
        2:47.46 (34.91)     3:22.23 (34.77)     3:57.15 (34.92)     4:32.96 (35.81)
        5:08.04 (35.08)     5:43.27 (35.23)     6:18.29 (35.02)     6:53.52 (35.23)
        7:28.89 (35.37)     8:04.24 (35.35)     8:39.68 (35.44)     9:15.08 (35.40)
        9:49.91 (34.83)    10:25.06 (35.15)    11:00.73 (35.67)    11:35.53 (34.80)
       12:10.09 (34.56)    12:44.78 (34.69)    13:19.45 (34.67)    13:54.60 (35.15)
       14:29.27 (34.67)    15:04.20 (34.93)    15:39.20 (35.00)    16:14.26 (35.06)
       16:49.22 (34.96)    17:24.20 (34.98)    18:00.06 (35.86)    18:34.55 (34.49)
       19:06.77 (32.22)
  5 Winkler, Caitlin          15 FLY-MR              18:14.75   19:20.66        
                  29.63     1:02.16 (32.53)     1:35.14 (32.98)     2:08.43 (33.29)
        2:41.85 (33.42)     3:15.44 (33.59)     3:49.21 (33.77)     4:23.13 (33.92)
        4:56.81 (33.68)     5:30.59 (33.78)     6:04.26 (33.67)     6:37.69 (33.43)
        7:11.43 (33.74)     7:45.10 (33.67)     8:18.75 (33.65)     8:52.43 (33.68)
        9:26.46 (34.03)    10:00.63 (34.17)    10:34.38 (33.75)    11:07.78 (33.40)
       11:25.30 (17.52)    12:04.29 (38.99)    12:41.35 (37.06)    13:18.09 (36.74)
       13:55.18 (37.09)    14:30.96 (35.78)    15:06.88 (35.92)    15:43.58 (36.70)
       16:19.88 (36.30)    16:56.55 (36.67)    17:32.58 (36.03)    18:09.12 (36.54)
     19:20.66 (1:11.54)
 
Event 70  Boys 15-18 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 16:54.46   2/26/2005 Nicholas J Chester, TMSUFFOLK             
       Metro: M 15:01.25   4/30/1977 Bobby Hackett, GSC-MR                     
                15:41.59  NAT
                15:47.79  USO
                15:51.49  N-18
                15:56.69  JRN
                16:13.69  NCSA
                18:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR        18:17.74   17:30.50 JO     
                  26.95       57.18 (30.23)     1:28.13 (30.95)     1:59.30 (31.17)
        2:30.44 (31.14)     3:01.89 (31.45)     3:32.98 (31.09)     4:04.65 (31.67)
        4:36.79 (32.14)     5:08.80 (32.01)     5:41.16 (32.36)     6:13.67 (32.51)
        6:46.25 (32.58)     7:18.65 (32.40)     7:51.19 (32.54)     8:23.76 (32.57)
        8:57.15 (33.39)     9:29.98 (32.83)    10:03.14 (33.16)    10:35.94 (32.80)
       11:08.71 (32.77)    11:41.53 (32.82)    12:14.49 (32.96)    12:47.40 (32.91)
       13:20.08 (32.68)    13:52.30 (32.22)    14:24.46 (32.16)    14:56.16 (31.70)
       15:28.07 (31.91)    15:59.93 (31.86)    16:31.16 (31.23)    17:01.16 (30.00)
       17:30.50 (29.34)
  2 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR        17:16.71   17:33.40 JO     
                  27.20       56.85 (29.65)     1:27.04 (30.19)     1:57.60 (30.56)
        2:28.14 (30.54)     2:58.71 (30.57)     3:29.52 (30.81)     4:00.17 (30.65)
        4:31.43 (31.26)     5:02.71 (31.28)     5:33.81 (31.10)     6:05.33 (31.52)
        6:36.67 (31.34)     7:07.96 (31.29)     7:39.32 (31.36)     8:10.49 (31.17)
        8:42.11 (31.62)     9:13.58 (31.47)     9:45.30 (31.72)    10:15.33 (30.03)
       10:56.81 (41.48)    11:31.35 (34.54)    12:05.04 (33.69)    12:38.79 (33.75)
       13:12.75 (33.96)    13:46.81 (34.06)    14:19.44 (32.63)    14:51.70 (32.26)
       15:25.16 (33.46)    15:58.11 (32.95)    16:29.10 (30.99)    17:01.58 (32.48)
       17:33.40 (31.82)
  3 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR             17:31.55   17:53.75 JO     
                  28.10       58.77 (30.67)     1:30.39 (31.62)     2:02.56 (32.17)
        2:34.93 (32.37)     3:07.87 (32.94)     3:40.62 (32.75)     4:13.22 (32.60)
        4:46.11 (32.89)     5:18.34 (32.23)     5:50.90 (32.56)     6:23.56 (32.66)
        6:56.33 (32.77)     7:29.28 (32.95)     8:02.23 (32.95)     8:35.56 (33.33)
        9:08.50 (32.94)     9:41.73 (33.23)    10:14.71 (32.98)    10:47.80 (33.09)
       11:20.57 (32.77)    11:53.64 (33.07)    12:26.65 (33.01)    12:59.63 (32.98)
       13:32.71 (33.08)    14:05.72 (33.01)    14:38.61 (32.89)    15:11.49 (32.88)
       15:44.23 (32.74)    16:16.89 (32.66)    16:49.44 (32.55)    17:22.15 (32.71)
       17:53.75 (31.60)
  4 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR        17:37.81   18:10.73 JO     
                  27.90       58.45 (30.55)     1:30.20 (31.75)     2:01.79 (31.59)
        2:33.97 (32.18)     3:06.37 (32.40)     3:39.11 (32.74)     4:12.11 (33.00)
        4:45.39 (33.28)     5:18.57 (33.18)     5:52.35 (33.78)     6:26.62 (34.27)
        7:00.66 (34.04)     7:35.04 (34.38)     8:09.11 (34.07)     8:43.58 (34.47)
        9:17.96 (34.38)     9:52.72 (34.76)    10:26.91 (34.19)    11:01.23 (34.32)
       11:35.82 (34.59)    12:08.58 (32.76)    12:41.14 (32.56)    13:13.65 (32.51)
       13:46.44 (32.79)    14:19.92 (33.48)    14:53.20 (33.28)    15:27.12 (33.92)
       16:01.20 (34.08)    16:34.61 (33.41)    17:06.99 (32.38)    17:39.74 (32.75)
       18:10.73 (30.99)
  5 Marks, Danny J            17 Aqua Gems-MR        18:07.97   19:10.47        
                  26.82       56.88 (30.06)     1:28.50 (31.62)     2:01.04 (32.54)
        2:34.71 (33.67)     3:08.72 (34.01)     3:42.87 (34.15)     4:17.63 (34.76)
        4:52.26 (34.63)     5:28.34 (36.08)     6:04.05 (35.71)     6:40.98 (36.93)
        7:17.19 (36.21)     7:52.77 (35.58)     8:28.74 (35.97)     9:04.68 (35.94)
        9:40.59 (35.91)    10:16.41 (35.82)    10:52.74 (36.33)    11:29.22 (36.48)
       12:05.54 (36.32)    12:41.29 (35.75)    13:17.29 (36.00)    13:53.05 (35.76)
       14:28.48 (35.43)    15:05.32 (36.84)    15:42.00 (36.68)    16:15.94 (33.94)
       16:50.67 (34.73)    17:26.75 (36.08)    18:03.15 (36.40)    18:37.05 (33.90)
       19:10.47 (33.42)
 
Event 71  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 2:08.22   3/17/2001 Julia E.Smit, TVSC                         
       Metro: M 2:03.47  11/22/2002 JULIA E. SMIT at NEW YORK STAT, TVSC-MR    
                2:04.09  NAT
                2:04.89  N-18
                2:05.29  JRN
                2:06.09  USO
                2:06.89  T16
                2:09.49  NCSA
                2:12.49  SECT
                2:20.49  ZQ
                2:24.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               2:16.67    2:13.17 ZQ     
                  28.44     1:00.75 (32.31)     1:42.35 (41.60)     2:13.17 (30.82)
  2 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR              2:15.87    2:13.41 ZQ     
                  29.17     1:03.59 (34.42)     1:44.93 (41.34)     2:13.41 (28.48)
  3 Larson, Kim P             14 IA-MR                2:16.97    2:16.56 ZQ     
                  30.66     1:04.62 (33.96)     1:46.27 (41.65)     2:16.56 (30.29)
  4 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      2:17.64    2:18.40 ZQ     
                  29.63     1:04.42 (34.79)     1:46.91 (42.49)     2:18.40 (31.49)
  5 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         2:16.45    2:19.08 ZQ     
                  29.05     1:05.39 (36.34)     1:46.22 (40.83)     2:19.08 (32.86)
  6 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      2:18.47    2:19.51 ZQ     
                  29.42     1:03.52 (34.10)     1:47.31 (43.79)     2:19.51 (32.20)
  7 Weaver, Joan M            14 IA-MR                2:17.15    2:19.75 ZQ     
                  30.23     1:07.28 (37.05)     1:48.01 (40.73)     2:19.75 (31.74)
  8 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               2:18.16    2:23.86 JO     
                  31.69     1:07.47 (35.78)     1:51.38 (43.91)     2:23.86 (32.48)
B - Final
  9 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:20.33    2:17.45 ZQ     
                  29.83     1:03.95 (34.12)     1:45.43 (41.48)     2:17.45 (32.02)
 10 Russell, Eva M            13 Tmsuffolk-MR         2:21.51    2:19.85 ZQ     
                  31.52     1:08.44 (36.92)     1:48.30 (39.86)     2:19.85 (31.55)
 11 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       2:20.65    2:19.88 ZQ     
                  30.65     1:04.12 (33.47)     1:47.58 (43.46)     2:19.88 (32.30)
 12 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            2:21.96    2:20.44 ZQ     
                  29.97     1:06.43 (36.46)     1:49.17 (42.74)     2:20.44 (31.27)
 13 Marshall, Carly M         14 NBS-MR               2:20.52    2:20.49 ZQ     
                  30.61     1:07.67 (37.06)     1:47.99 (40.32)     2:20.49 (32.50)
 14 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      2:21.75    2:20.53 JO     
                  30.99     1:07.23 (36.24)     1:47.55 (40.32)     2:20.53 (32.98)
 15 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:22.08    2:20.96 JO     
                  30.44     1:06.49 (36.05)     1:47.95 (41.46)     2:20.96 (33.01)
 16 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              2:22.08    2:23.05 JO     
                  30.58     1:07.84 (37.26)     1:50.73 (42.89)     2:23.05 (32.32)
Preliminaries
 14 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    2:21.89                   
 18 Ryan, Brienne             14 WSSC-MR              2:22.18                   
 19 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              2:22.34                   
 19 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      2:22.34                   
 21 De los Santos, Diana      13 FLY-MR               2:22.41                   
 22 Glenday, Heather M        13 IA-MR                2:22.66                   
 23 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:22.79                   
 24 Tobin, Casey              13 Badger-MR            2:23.24                   
 25 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               2:23.56                   
 26 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR               2:23.70                   
 27 Betancourt, Lauren        14 FLY-MR               2:23.73                   
 28 Michalak, Zuzanna         14 FLY-MR               2:23.77                   
 29 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              2:23.91                   
 30 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:24.29                   
 30 Tremain, Kate             13 Badger-MR            2:24.29                   
 32 Klein, Morganne           13 VAC-MR               2:24.41                   
 33 Blom, Danielle            14 HAA-MR               2:24.50                   
 34 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR      2:24.52                   
 35 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              2:25.24                   
 36 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    2:25.31                   
 37 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            2:25.78                   
 38 Brooke, Taylor W          14 LIAC-MR              2:25.87                   
 39 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              2:26.07                   
 40 Anderer, Britney          14 HAA-MR               2:26.18                   
 41 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       2:26.44                   
 42 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    2:26.78                   
 43 Carballeira, Kaitlyn M    13 TVSC-MR              2:26.86                   
 44 Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR               2:27.35                   
 45 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      2:29.04                   
 46 Munz, Brenna A            13 MSC-MR               2:29.10                   
 47 Festa, Julia D            14 LIAC-MR              2:29.36                   
 48 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    2:29.93                   
 -- Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Event 72  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:58.74   2/25/2006 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
       Metro: M 1:55.70   4/30/1998 David Kahn, TS-MR                          
                1:51.29  NAT
                1:52.49  N-18
                1:52.99  USO
                1:53.79  JRN
                1:56.29  NCSA
                1:59.09  T16
                1:59.79  SECT
                2:15.29  ZQ
                2:18.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas J      14 TVSC-MR              2:07.08    1:58.74#T16    
                  25.29       54.01 (28.72)     1:31.07 (37.06)     1:58.74 (27.67)
  2 Wagner, Jack S            14 LIAC-MR              2:00.76    2:01.68 ZQ     
                  26.57       57.28 (30.71)     1:34.37 (37.09)     2:01.68 (27.31)
  3 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         2:07.83    2:05.93 ZQ     
                  25.94       56.75 (30.81)     1:36.16 (39.41)     2:05.93 (29.77)
  4 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR         2:07.27    2:06.12 ZQ     
                  27.24     1:00.18 (32.94)     1:37.23 (37.05)     2:06.12 (28.89)
  5 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:09.07    2:10.58 ZQ     
                  27.49       59.63 (32.14)     1:39.99 (40.36)     2:10.58 (30.59)
  6 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          2:11.09    2:10.67 ZQ     
                  28.06     1:00.93 (32.87)     1:38.58 (37.65)     2:10.67 (32.09)
  7 Burud, Michael A          13 Ndac-MR              2:11.03    2:10.97 ZQ     
                  28.13     1:03.16 (35.03)     1:41.28 (38.12)     2:10.97 (29.69)
  8 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               2:10.03    2:11.40 ZQ     
                  27.75     1:01.44 (33.69)     1:40.59 (39.15)     2:11.40 (30.81)
B - Final
  9 Catano, AL                14 IA-MR                2:12.68    2:07.85 ZQ     
                  26.58       59.68 (33.10)     1:38.68 (39.00)     2:07.85 (29.17)
 10 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              2:12.22    2:10.06 ZQ     
                  27.12     1:00.04 (32.92)     1:40.55 (40.51)     2:10.06 (29.51)
 11 Culver, Eric R            14 VAC-MR               2:12.00    2:11.51 ZQ     
                  27.31     1:01.89 (34.58)     1:42.70 (40.81)     2:11.51 (28.81)
 12 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:12.03    2:12.43 ZQ     
                  28.67     1:03.69 (35.02)     1:41.65 (37.96)     2:12.43 (30.78)
 13 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:11.70    2:12.55 ZQ     
                  28.83     1:03.28 (34.45)     1:42.27 (38.99)     2:12.55 (30.28)
 14 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:12.61    2:12.70 ZQ     
                  29.94     1:03.02 (33.08)     1:42.45 (39.43)     2:12.70 (30.25)
 15 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:11.60    2:12.72 ZQ     
                  29.51     1:03.55 (34.04)     1:42.12 (38.57)     2:12.72 (30.60)
 16 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      2:13.57    2:13.24 ZQ     
                  28.39     1:02.32 (33.93)     1:44.47 (42.15)     2:13.24 (28.77)
Preliminaries
 17 Kim, Kenny L              14 FLY-MR               2:15.08                   
 18 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         2:15.30                   
 19 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            2:15.34                   
 20 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR        2:15.90                   
 21 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              2:16.75                   
 22 Cremer, Christian H       14 IA-MR                2:16.89                   
 23 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            2:17.74                   
 24 Sweetman, Kris            14 Ciy-MR               2:17.92                   
 25 Dokonal, Jan              14 HYB-MR               2:18.00                   
 26 Danner, Ripley J          13 Ndac-MR              2:18.07                   
 27 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                2:18.14                   
 28 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:18.31                   
 29 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:18.53                   
 30 Novicov, Nicita A         14 Shy/ Seals-MR        2:20.64                   
 31 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              2:21.21                   
 32 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              2:21.27                   
 33 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:21.65                   
 
Event 73  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:05.02   2/26/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
       Metro: M 1:04.22   3/31/2005 ANNIE ZHU at Eastern Zone SC S, LGAC-MR    
                1:08.49  T16
                1:18.99  ZQ
                1:20.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR              1:09.76    1:09.72 ZQ     
                  32.05     1:09.72 (37.67)                                        
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:11.21    1:11.66 ZQ     
                  33.41     1:11.66 (38.25)                                        
  3 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:14.08    1:13.38 ZQ     
                  34.56     1:13.38 (38.82)                                        
  4 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:12.99    1:13.60 ZQ     
                  33.89     1:13.60 (39.71)                                        
  5 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:14.76    1:13.69 ZQ     
                  35.10     1:13.69 (38.59)                                        
  6 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    1:17.38    1:13.84 ZQ     
                  35.25     1:13.84 (38.59)                                        
  7 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               1:11.99    1:13.91 ZQ     
                  34.90     1:13.91 (39.01)                                        
  8 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:14.25    1:14.39 ZQ     
                  35.56     1:14.39 (38.83)                                        
  9 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:13.96    1:14.52 ZQ     
                  37.22     1:14.52 (37.30)                                        
 10 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:15.17    1:15.00 ZQ     
                  36.11     1:15.00 (38.89)                                        
 11 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:14.25    1:15.43 ZQ     
                  37.34     1:15.43 (38.09)                                        
 12 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    1:20.57    1:16.70 ZQ     
                  36.64     1:16.70 (40.06)                                        
 13 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR              1:18.22    1:16.75 ZQ     
                  36.13     1:16.75 (40.62)                                        
 14 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:19.22    1:16.83 ZQ     
                  35.28     1:16.83 (41.55)                                        
 15 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              1:16.84    1:16.92 ZQ     
                  37.05     1:16.92 (39.87)                                        
 16 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:17.47    1:17.24 ZQ     
                  37.49     1:17.24 (39.75)                                        
 17 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              1:17.42    1:17.31 ZQ     
                  34.85     1:17.31 (42.46)                                        
 18 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:19.60    1:17.39 ZQ     
                  37.11     1:17.39 (40.28)                                        
 19 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR      1:20.32    1:17.63 ZQ     
                  36.52     1:17.63 (41.11)                                        
 20 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           1:17.40    1:18.16 ZQ     
                  36.38     1:18.16 (41.78)                                        
 21 Woodward, Samantha E      10 Barracudas-MR        1:20.76    1:18.25 ZQ     
                  38.26     1:18.25 (39.99)                                        
 22 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:16.45    1:18.29 ZQ     
                  37.18     1:18.29 (41.11)                                        
 23 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:17.78    1:18.61 ZQ     
                  36.52     1:18.61 (42.09)                                        
 24 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:19.03    1:18.63 ZQ     
                  36.98     1:18.63 (41.65)                                        
 25 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              1:18.41    1:18.77 ZQ     
                  37.44     1:18.77 (41.33)                                        
 26 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:19.90    1:18.85 ZQ     
                  36.78     1:18.85 (42.07)                                        
 27 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              1:20.11    1:18.90 ZQ     
                  36.32     1:18.90 (42.58)                                        
 28 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:19.34    1:19.00 JO     
                  35.70     1:19.00 (43.30)                                        
 29 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:19.56    1:19.15 JO     
                  38.54     1:19.15 (40.61)                                        
 30 Skoko, Nina A             10 Pace-MR              1:19.49    1:19.32 JO     
                  35.45     1:19.32 (43.87)                                        
 31 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         1:19.38    1:19.94 JO     
                  37.09     1:19.94 (42.85)                                        
 32 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR           1:18.86    1:20.25 JO     
                  38.44     1:20.25 (41.81)                                        
 33 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      1:20.81    1:20.33 JO     
                  38.87     1:20.33 (41.46)                                        
 34 Blackman, Lindsey S       10 VAC-MR               1:20.38    1:20.66 JO     
                  37.34     1:20.66 (43.32)                                        
 34 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               1:20.24    1:20.66 JO     
                  36.47     1:20.66 (44.19)                                        
 36 Rudel, Holly E            10 Aqua Gems-MR         1:20.14    1:20.73 JO     
                  37.54     1:20.73 (43.19)                                        
 36 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR              1:20.75    1:20.73 JO     
                  36.28     1:20.73 (44.45)                                        
 38 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR               1:20.74    1:20.96 JO     
                  37.74     1:20.96 (43.22)                                        
 39 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  1:19.77    1:20.97 JO     
                  38.11     1:20.97 (42.86)                                        
 40 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR               1:20.19    1:21.06        
                  37.46     1:21.06 (43.60)                                        
 41 Hovey, Emily K            10 NBS-MR               1:20.79    1:21.27        
                  38.18     1:21.27 (43.09)                                        
 42 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:20.74    1:21.44        
                  36.82     1:21.44 (44.62)                                        
 43 Flor, Erica M             10 HYB-MR               1:20.09    1:21.53        
                  38.49     1:21.53 (43.04)                                        
 44 McIlhargy, Amanda         10 Trs-MR               1:18.83    1:21.61        
                  37.42     1:21.61 (44.19)                                        
 45 Cain, Mary C               9 Badger-MR            1:20.94    1:22.00        
                  38.80     1:22.00 (43.20)                                        
 
Event 74  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:05.82   2/12/2000 Daniel P. Simco, BGNW                      
       Metro: M 1:04.46    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                      
                1:08.99  T16
                1:20.89  ZQ
                1:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          1:10.37    1:10.52 ZQ     
                  32.62     1:10.52 (37.90)                                        
  2 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR              1:13.78    1:11.12 ZQ     
                  33.81     1:11.12 (37.31)                                        
  3 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR               1:15.03    1:14.01 ZQ     
                  33.10     1:14.01 (40.91)                                        
  4 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            1:13.35    1:14.03 ZQ     
                  35.13     1:14.03 (38.90)                                        
  5 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:15.48    1:14.28 ZQ     
                  33.85     1:14.28 (40.43)                                        
  6 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:14.06    1:14.39 ZQ     
                  34.13     1:14.39 (40.26)                                        
  7 Domagala, Michael         10 FLY-MR               1:16.10    1:15.01 ZQ     
                  34.39     1:15.01 (40.62)                                        
  8 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:14.36    1:15.09 ZQ     
                  35.40     1:15.09 (39.69)                                        
  9 Haas, Simon               10 MSC-MR               1:17.72    1:15.16 ZQ     
                  34.17     1:15.16 (40.99)                                        
 10 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:15.40    1:15.22 ZQ     
                  36.50     1:15.22 (38.72)                                        
 11 McCann, Brendan A         10 Ciy-MR               1:15.74    1:15.54 ZQ     
                  36.47     1:15.54 (39.07)                                        
 12 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:19.43    1:15.62 ZQ     
                  35.10     1:15.62 (40.52)                                        
 13 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:15.35    1:15.80 ZQ     
                  35.16     1:15.80 (40.64)                                        
 14 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR             1:15.42    1:15.83 ZQ     
                  35.78     1:15.83 (40.05)                                        
 15 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:15.56    1:16.20 ZQ     
                  34.42     1:16.20 (41.78)                                        
 16 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      1:16.72    1:16.25 ZQ     
                  37.00     1:16.25 (39.25)                                        
 17 Kim, Austin W              9 FLY-MR               1:17.33    1:16.26 ZQ     
                  35.93     1:16.26 (40.33)                                        
 18 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    1:14.75    1:16.30 ZQ     
                  37.08     1:16.30 (39.22)                                        
 19 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR            1:18.34    1:16.79 ZQ     
                  36.49     1:16.79 (40.30)                                        
 20 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            1:18.47    1:16.85 ZQ     
                  35.36     1:16.85 (41.49)                                        
 21 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:20.31    1:16.91 ZQ     
                  33.78     1:16.91 (43.13)                                        
 22 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR               1:15.82    1:17.11 ZQ     
                  35.81     1:17.11 (41.30)                                        
 23 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           1:18.65    1:17.14 ZQ     
                  35.75     1:17.14 (41.39)                                        
 24 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR    1:20.70    1:17.24 ZQ     
                  37.31     1:17.24 (39.93)                                        
 25 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:17.72    1:17.87 ZQ     
                  36.29     1:17.87 (41.58)                                        
 26 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:17.43    1:17.94 ZQ     
                  35.96     1:17.94 (41.98)                                        
 27 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            1:20.88    1:18.45 ZQ     
                  37.16     1:18.45 (41.29)                                        
 28 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:17.29    1:18.73 ZQ     
                  36.71     1:18.73 (42.02)                                        
 29 McCartney, Connor W       10 HYB-MR               1:20.52    1:18.96 ZQ     
                  36.17     1:18.96 (42.79)                                        
 30 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              1:19.60    1:19.14 ZQ     
                  37.59     1:19.14 (41.55)                                        
 31 Tremain, Max              10 Badger-MR            1:21.58    1:19.22 ZQ     
                  37.84     1:19.22 (41.38)                                        
 32 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR      1:18.84    1:19.48 ZQ     
                  35.61     1:19.48 (43.87)                                        
 33 Moon, Jay                 10 FLY-MR               1:18.14    1:19.88 ZQ     
                  37.97     1:19.88 (41.91)                                        
 34 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:17.82    1:20.25 ZQ     
                  35.56     1:20.25 (44.69)                                        
 35 Wright, David T            9 Badger-MR            1:21.89    1:20.41 ZQ     
                  36.74     1:20.41 (43.67)                                        
 36 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:21.02    1:20.66 ZQ     
                  37.42     1:20.66 (43.24)                                        
 37 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:21.91    1:20.69 ZQ     
                  38.09     1:20.69 (42.60)                                        
 38 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:20.12    1:20.92 JO     
                  36.38     1:20.92 (44.54)                                        
 39 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           1:21.40    1:21.36 JO     
                  38.19     1:21.36 (43.17)                                        
 40 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               1:20.00    1:21.43 JO     
                  36.00     1:21.43 (45.43)                                        
 41 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              1:21.47    1:21.59 JO     
                  37.84     1:21.59 (43.75)                                        
 42 Rosa, Jack M               9 IA-MR                1:21.91    1:22.29        
                  40.20     1:22.29 (42.09)                                        
 43 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            1:19.30    1:22.84        
                  38.50     1:22.84 (44.34)                                        
 44 Zitelny, Edan             10 Tmsuffolk-MR         1:21.50    1:23.80        
                  37.78     1:23.80 (46.02)                                        
 45 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:21.29    1:24.56        
                  39.81     1:24.56 (44.75)                                        
 46 Infante, Justin L         10 RedTails-MR          1:21.40    1:24.75        
                  39.95     1:24.75 (44.80)                                        
 -- Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                1:18.27         DQ        
                  35.86          DQ (42.32)                                        
 
Event 75  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:51.35   3/17/2001 YWCA Middies                               
                         K. Ferguson, J. Pangilnan, C. Kofol, B. Gritelman 
       Metro: M 1:51.16  12/10/2004 Team Suffolk, TS-MR                        
                         J. KOCHMAN, K. LARKIN, K. DEGRAZIA, L. PARISI     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:54.00    1:54.21        
     1) Holden, Kim B 14                2) Giner, Racquel C 13            
     3) Polhill, Ali C 13               4) Weston, Betsy F 14             
                  28.28     1:00.19 (31.91)     1:28.61 (28.42)     1:54.21 (25.60)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:01.23    1:58.10        
     1) Tyznar, Jessica A 14            2) Bransfield, Sammy J 14         
     3) Kelly, Emily C 13               4) Festa, Julia D 14              
                  30.62     1:04.13 (33.51)     1:31.35 (27.22)     1:58.10 (26.75)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:58.56    1:58.70        
     1) Skeivys, Maria E 13             2) De los Santos, Diana 13        
     3) Shanja, Arbra 13                4) Betancourt, Lauren 14          
                  30.74     1:03.62 (32.88)     1:31.97 (28.35)     1:58.70 (26.73)
  4 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:55.18    1:59.91        
     1) LaPorta, Katie L 14             2) Glenday, Heather M 13          
     3) Weaver, Joan M 14               4) Larson, Kim P 14               
                  31.89     1:06.62 (34.73)     1:34.79 (28.17)     1:59.91 (25.12)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:01.72    2:00.18        
     1) Abribat, Casey M 14             2) Olsen, Emily K 13              
     3) Ehret, Jane M 13                4) Owens, Amy L 13                
                  30.09     1:04.25 (34.16)     1:32.30 (28.05)     2:00.18 (27.88)
  6 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:58.27    2:00.59        
     1) Sepe, Lauren K 13               2) Russo, Jeannette M 14          
     3) Hogan, Michelle M 14            4) Lyver, Kellie M 14             
                  31.73     1:06.41 (34.68)     1:34.92 (28.51)     2:00.59 (25.67)
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:00.50    2:00.64        
     1) Sims, Micah 13                  2) Gorki, Alexandra G 14          
     3) Cooper, Sammie C 13             4) Holmes, Sabine B 13            
                  30.61     1:03.88 (33.27)     1:33.06 (29.18)     2:00.64 (27.58)
  8 Long Island Express-MR  'A'                       2:01.01    2:01.07        
     1) Cheng, Emily 13                 2) Dwyer, Brianne M 14            
     3) Parmiter, Lindsey T 14          4) Schlichte, Sarah A 14          
                  30.40     1:03.20 (32.80)     1:34.01 (30.81)     2:01.07 (27.06)
  9 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:56.00    2:01.66        
     1) Owens, Amanda C 13              2) Tremain, Kate 13               
     3) Jones, Shannon E 13             4) Tobin, Casey 13                
                  30.62     1:06.36 (35.74)     1:35.25 (28.89)     2:01.66 (26.41)
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:05.01    2:02.51        
     1) Lindahl, Melissa 14             2) Stanford, Brittany D 13        
     3) Schuermann, Kerry 13            4) Gerrity, Sara Day 14           
                  31.31     1:06.15 (34.84)     1:35.44 (29.29)     2:02.51 (27.07)
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:04.08    2:04.03        
     1) Teng, Rebecca 13                2) Diaz, Susan 13                 
     3) Wadolowska, Julia 14            4) Sowinski, Marta 14             
                  31.39     1:13.46 (42.07)     1:37.17 (23.71)     2:04.03 (26.86)
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      2:02.02    2:04.32        
     1) Sabatini, Nina B 13             2) Kolackovsky, Kerrie N 13       
     3) Nugent, Susan A 14              4) Henry, Elizabeth M 13          
                  34.50     1:08.51 (34.01)     1:38.25 (29.74)     2:04.32 (26.07)
 13 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:13.77    2:08.23        
     1) Unger, Katie 14                 2) Armstrong, Alyssa 14           
     3) Donlon, Patricia 14             4) Maher, Nadine 14               
                  33.10     1:11.25 (38.15)     1:41.13 (29.88)     2:08.23 (27.10)
 14 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:14.34    2:08.32        
     1) Turner, Jennifer J 14           2) Flood, Katie M 13              
     3) Krasniqi, Laura A 13            4) Silverhardt, Sarah R 14        
                  33.82     1:06.16 (32.34)     1:38.88 (32.72)     2:08.32 (29.44)
 15 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:12.47    2:08.62        
     1) Olszewski, Tiffany G 14         2) Dias, Marcela K 14             
     3) Lewis, Kamara A 13              4) Salgado, Laura S 14            
                  32.68     1:09.60 (36.92)     1:40.74 (31.14)     2:08.62 (27.88)
 16 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:13.95    2:12.43        
     1) Lloyd, Cecilia 13               2) Sung, Julia 13                 
     3) McCarthy, Kellyn M 13           4) McCabe, Jennifer 14            
                  35.43     1:09.05 (33.62)     1:43.50 (34.45)     2:12.43 (28.93)
 17 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       2:24.29    2:18.54        
     1) Smith, Meghan 13                2) Tam, Melanie 13                
     3) Castaldo, Brittany 13           4) Thermos, Christiana 14         
                  36.67     1:16.13 (39.46)     1:49.34 (33.21)     2:18.54 (29.20)
 
Event 76  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
          JO: # 1:43.70   2/21/2004 BGC-N. Westchester Marlins                 
                         T HASTINGS, A SIMCO, D SIMCO, A POWELL            
       Metro: M 1:42.42  12/12/2003 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         T. HASTINGS, A. SIMCO, D. SIMCO, A. POWELL        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:49.31    1:46.35        
     1) Spinella, Nick R 13             2) Okkan, Yalim 14                
     3) Chang, Adam Y 14                4) Wagner, Jack S 14              
                  28.01       58.06 (30.05)     1:23.86 (25.80)     1:46.35 (22.49)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:49.00    1:50.47        
     1) Charriez, Greg T 14             2) Hadley, Matthew J 14           
     3) Charriez, Nick L 14             4) Clarke, Braden J 14            
                  27.91       59.70 (31.79)     1:25.99 (26.29)     1:50.47 (24.48)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:46.76    1:53.46        
     1) Luchsinger, Thomas J 14         2) Clark, Matthew A 14            
     3) Dowling, Jake A 13              4) Selinger, Joseph S 14          
                  27.11     1:00.95 (33.84)     1:28.13 (27.18)     1:53.46 (25.33)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:53.48    1:53.53        
     1) Doherty, Christopher 13         2) Stepinski, Jan 14              
     3) Gumiela, Kryspin 13             4) Abrams, Michael 13             
                  30.23     1:01.05 (30.82)     1:28.05 (27.00)     1:53.53 (25.48)
  5 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       2:04.90    1:53.91        
     1) Gallimore, Chris M 14           2) Hart, Bryan J 14               
     3) Hernandez, Jason 14             4) Kingston, Yohancey 14          
                  28.69     1:02.32 (33.63)     1:29.69 (27.37)     1:53.91 (24.22)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:52.00    1:54.43        
     1) Lee, Oliver J 13                2) Park, Jin Woo W 14             
     3) Heinemann, Erik L 13            4) Derlath, Jonathan H 14         
                  28.42     1:00.34 (31.92)     1:29.07 (28.73)     1:54.43 (25.36)
  7 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:55.63    1:55.60        
     1) Oppenheimer, Harry O 14         2) Gianino, Alexander Z 13        
     3) Doherty, Zack Z 14              4) Itzkowitz, Ben M 13            
                  32.66     1:04.88 (32.22)     1:30.55 (25.67)     1:55.60 (25.05)
  8 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:57.83    1:56.62        
     1) Sweetman, Kris 14               2) Bacci, Ryan D 13               
     3) Ejerta, Kenneth 14              4) Kwok, Christopher 14           
                  29.95     1:03.27 (33.32)     1:30.35 (27.08)     1:56.62 (26.27)
  9 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:53.05    1:57.43        
     1) Coleman, Zachary T 14           2) Cremer, Christian H 14         
     3) Catano, AL 14                   4) Spierer, Josh A 13             
                  32.32     1:06.13 (33.81)     1:31.77 (25.64)     1:57.43 (25.66)
 10 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:56.99    1:58.14        
     1) Lavery, Brendan 13              2) Magee, Ryan T 13               
     3) Katz, Andrew 14                 4) Alfonso, Matthew 14            
                  29.08     1:04.69 (35.61)     1:31.78 (27.09)     1:58.14 (26.36)
 11 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              1:58.91    1:59.01        
     1) Dupres, Abel 13                 2) Slutsky, Daniel 14             
     3) Dupres, Paul P 14               4) Narvaez, Gregory A 13          
                  29.33     1:03.68 (34.35)     1:30.15 (26.47)     1:59.01 (28.86)
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                2:00.00    1:59.46        
     1) Mangieri, Gregory J 14          2) White, Connor D 13             
     3) Lyons, Brian L 14               4) Carr, John P 13                
                  29.61     1:03.46 (33.85)     1:31.64 (28.18)     1:59.46 (27.82)
 13 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:39.11    2:04.92        
     1) Poniatowski, Jakub T 13         2) Rostrup, Geoffrey D 14         
     3) McIlvain, Brian J 14            4) Dieterich, Eric B 13           
                  32.14     1:08.19 (36.05)     1:34.59 (26.40)     2:04.92 (30.33)
 
Event 77  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 2:07.69   3/17/2001 Kristin Z. Degrazia, TS                    
       Metro: M 2:02.15    5/1/1982 Sue Verderber, LISC-MR                     
                2:10.29  T16
                2:30.39  ZQ
                2:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR              2:16.77    2:15.02 ZQ     
                  30.72     1:05.40 (34.68)     1:41.18 (35.78)     2:15.02 (33.84)
  2 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      2:17.81    2:15.23 ZQ     
                  30.67     1:05.53 (34.86)     1:41.08 (35.55)     2:15.23 (34.15)
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    2:22.18    2:19.02 ZQ     
                  32.78     1:07.89 (35.11)     1:43.76 (35.87)     2:19.02 (35.26)
  4 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               2:18.40    2:22.41 ZQ     
                  32.64     1:09.51 (36.87)     1:46.80 (37.29)     2:22.41 (35.61)
  5 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         2:20.62    2:23.08 ZQ     
                  32.86     1:10.38 (37.52)     1:48.28 (37.90)     2:23.08 (34.80)
  6 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          2:25.61    2:23.73 ZQ     
                  33.38     1:10.81 (37.43)     1:48.65 (37.84)     2:23.73 (35.08)
  7 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               2:18.80    2:24.35 ZQ     
                  33.36     1:09.85 (36.49)     1:49.19 (39.34)     2:24.35 (35.16)
  8 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              2:29.05    2:25.12 ZQ     
                  33.71                             1:48.53 ( )     2:25.12 (36.59)
  9 McIlhargy, Amanda         10 Trs-MR               2:27.86    2:26.55 ZQ     
                  34.34     1:12.89 (38.55)     1:51.14 (38.25)     2:26.55 (35.41)
 10 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               2:26.82    2:26.79 ZQ     
                  34.32     1:12.22 (37.90)     1:50.96 (38.74)     2:26.79 (35.83)
 11 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR         2:28.87    2:27.11 ZQ     
                  34.37     1:12.28 (37.91)     1:50.17 (37.89)     2:27.11 (36.94)
 12 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            2:27.80    2:27.25 ZQ     
                  33.23     1:10.97 (37.74)     1:50.26 (39.29)     2:27.25 (36.99)
 13 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      2:35.70    2:27.40 ZQ     
                  33.42     1:10.38 (36.96)     1:49.60 (39.22)     2:27.40 (37.80)
 14 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR               2:28.51    2:27.48 ZQ     
                  33.87     1:11.66 (37.79)     1:51.52 (39.86)     2:27.48 (35.96)
 15 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          2:27.68    2:27.55 ZQ     
                  33.64     1:11.63 (37.99)     1:51.56 (39.93)     2:27.55 (35.99)
 16 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              2:27.63    2:27.80 ZQ     
                  33.48     1:11.96 (38.48)     1:51.27 (39.31)     2:27.80 (36.53)
 17 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  2:26.00    2:28.11 ZQ     
                  33.81     1:11.25 (37.44)     1:50.18 (38.93)     2:28.11 (37.93)
 18 Skoko, Nina A             10 Pace-MR              2:34.27    2:29.01 ZQ     
                  32.85     1:10.12 (37.27)     1:49.57 (39.45)     2:29.01 (39.44)
 19 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  2:31.39    2:29.06 ZQ     
                  33.98     1:11.54 (37.56)     1:51.48 (39.94)     2:29.06 (37.58)
 20 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              2:28.26    2:29.48 ZQ     
                  33.20     1:10.78 (37.58)     1:51.18 (40.40)     2:29.48 (38.30)
 21 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              2:28.12    2:29.53 ZQ     
                  34.86     1:13.02 (38.16)     1:51.71 (38.69)     2:29.53 (37.82)
 22 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               2:30.64    2:29.77 ZQ     
                  34.65     1:13.75 (39.10)     1:52.71 (38.96)     2:29.77 (37.06)
 23 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           2:28.92    2:30.26 ZQ     
                  33.97     1:12.29 (38.32)     1:51.50 (39.21)     2:30.26 (38.76)
 24 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           2:33.72    2:30.30 ZQ     
                  33.14     1:11.00 (37.86)     1:50.79 (39.79)     2:30.30 (39.51)
 25 Evans, Kate B              9 Badger-MR            2:31.18    2:30.92 JO     
                  34.61     1:13.40 (38.79)     1:52.93 (39.53)     2:30.92 (37.99)
 26 Attanasio, Shelby K       10 MSC-MR               2:32.85    2:30.95 JO     
                  33.92     1:12.61 (38.69)     1:52.25 (39.64)     2:30.95 (38.70)
 27 Hovey, Emily K            10 NBS-MR               2:28.29    2:31.61 JO     
                  34.52     1:12.85 (38.33)     1:53.18 (40.33)     2:31.61 (38.43)
 28 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR           2:32.10    2:31.89 JO     
                  34.85     1:13.86 (39.01)     1:53.96 (40.10)     2:31.89 (37.93)
 29 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              2:30.06    2:31.94 JO     
                  34.82     1:13.95 (39.13)     1:53.98 (40.03)     2:31.94 (37.96)
 29 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              2:33.40    2:31.94 JO     
                  35.04     1:13.46 (38.42)     1:53.17 (39.71)     2:31.94 (38.77)
 31 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               2:32.13    2:31.95 JO     
                  35.47     1:14.29 (38.82)     1:53.65 (39.36)     2:31.95 (38.30)
 32 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          2:32.78    2:32.29 JO     
                  34.01     1:13.61 (39.60)     1:54.45 (40.84)     2:32.29 (37.84)
 33 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR         2:34.66    2:32.41 JO     
                  34.67     1:13.52 (38.85)     1:53.48 (39.96)     2:32.41 (38.93)
 34 Treble, Molly M            9 LIAC-MR              2:30.40    2:32.64 JO     
                  36.01     1:16.18 (40.17)     1:54.70 (38.52)     2:32.64 (37.94)
 35 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         2:31.88    2:33.18 JO     
                  34.60     1:14.71 (40.11)     1:54.11 (39.40)     2:33.18 (39.07)
 36 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR              2:31.78    2:34.19 JO     
                  35.98     1:15.23 (39.25)     1:55.66 (40.43)     2:34.19 (38.53)
 37 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         2:25.36    2:35.36 JO     
                  33.81     1:14.37 (40.56)     1:56.12 (41.75)     2:35.36 (39.24)
 38 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR               2:34.35    2:35.50 JO     
                  33.98     1:13.03 (39.05)     1:54.62 (41.59)     2:35.50 (40.88)
 39 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR              2:31.60    2:36.11        
                  33.68     1:13.62 (39.94)     1:55.97 (42.35)     2:36.11 (40.14)
 40 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            2:35.94    2:36.24        
 41 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            2:35.95    2:37.66        
                  34.27     1:15.60 (41.33)     1:57.54 (41.94)     2:37.66 (40.12)
 42 Ras, Jackie T              9 Express Swimming-MR  2:35.61    2:38.70        
                  35.25     1:17.19 (41.94)     1:59.32 (42.13)     2:38.70 (39.38)
 
Event 78  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 2:05.25        1983 Rodney Van Tassell                         
       Metro: M 2:04.72    5/1/1985 Darin Van Tassell, NBD-MR                  
                2:09.59  T16
                2:31.89  ZQ
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          2:13.39    2:13.80 ZQ     
                  30.01     1:04.17 (34.16)     1:39.07 (34.90)     2:13.80 (34.73)
  2 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            2:16.84    2:15.78 ZQ     
                  31.54     1:06.30 (34.76)     1:42.05 (35.75)     2:15.78 (33.73)
  3 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      2:20.65    2:16.84 ZQ     
                  30.93     1:05.31 (34.38)     1:38.35 (33.04)     2:16.84 (38.49)
  4 Haas, Simon               10 MSC-MR               2:22.37    2:20.14 ZQ     
                  32.26     1:08.20 (35.94)     1:44.53 (36.33)     2:20.14 (35.61)
  5 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR               2:23.71    2:21.86 ZQ     
                  31.90     1:08.60 (36.70)     1:45.95 (37.35)     2:21.86 (35.91)
  6 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    2:22.17    2:23.24 ZQ     
                  33.59     1:09.99 (36.40)     1:46.89 (36.90)     2:23.24 (36.35)
  7 Barry, Charles C          10 Badger-MR            2:23.94    2:24.17 ZQ     
                  32.22     1:09.91 (37.69)     1:48.01 (38.10)     2:24.17 (36.16)
  8 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              2:21.31    2:24.29 ZQ     
                  34.37     1:11.29 (36.92)     1:49.91 (38.62)     2:24.29 (34.38)
  9 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      2:24.79    2:24.31 ZQ     
                  32.98     1:10.33 (37.35)     1:48.44 (38.11)     2:24.31 (35.87)
 10 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              2:28.71    2:24.96 ZQ     
                  32.15     1:09.20 (37.05)     1:47.52 (38.32)     2:24.96 (37.44)
 11 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              2:26.96    2:26.42 ZQ     
                  33.19     1:11.59 (38.40)     1:49.95 (38.36)     2:26.42 (36.47)
 12 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR      2:34.27    2:26.98 ZQ     
                  34.19     1:12.39 (38.20)     1:52.36 (39.97)     2:26.98 (34.62)
 13 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR             2:27.94    2:27.10 ZQ     
                  34.36     1:12.45 (38.09)     1:51.14 (38.69)     2:27.10 (35.96)
 14 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            2:25.36    2:27.16 ZQ     
                  33.05     1:10.86 (37.81)     1:49.79 (38.93)     2:27.16 (37.37)
 14 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:27.27    2:27.16 ZQ     
                  33.45     1:12.17 (38.72)     1:50.64 (38.47)     2:27.16 (36.52)
 16 Kim, Austin W              9 FLY-MR               2:26.06    2:27.31 ZQ     
                  33.03     1:10.80 (37.77)     1:50.31 (39.51)     2:27.31 (37.00)
 17 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           2:30.05    2:28.42 ZQ     
                  32.69     1:09.79 (37.10)     1:49.60 (39.81)     2:28.42 (38.82)
 18 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR               2:28.50    2:28.44 ZQ     
                  34.97     1:14.47 (39.50)     1:53.37 (38.90)     2:28.44 (35.07)
 19 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR    2:32.62    2:28.48 ZQ     
                  34.01     1:12.04 (38.03)     1:50.97 (38.93)     2:28.48 (37.51)
 20 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              2:39.46    2:28.67 ZQ     
                  33.00     1:11.46 (38.46)     1:51.13 (39.67)     2:28.67 (37.54)
 21 Rosa, Jack M               9 IA-MR                2:32.12    2:29.68 ZQ     
                  34.77     1:13.65 (38.88)     1:52.60 (38.95)     2:29.68 (37.08)
 22 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            2:34.21    2:30.26 ZQ     
                  33.88     1:11.76 (37.88)     1:51.54 (39.78)     2:30.26 (38.72)
 23 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           2:27.27    2:30.64 ZQ     
                  32.86     1:11.44 (38.58)     1:51.22 (39.78)     2:30.64 (39.42)
 24 Egan, Liam R               8 Badger-MR            2:34.44    2:31.50 ZQ     
                  34.84     1:13.82 (38.98)     1:53.11 (39.29)     2:31.50 (38.39)
 25 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           2:37.64    2:31.53 ZQ     
                  33.72     1:12.99 (39.27)     1:53.72 (40.73)     2:31.53 (37.81)
 26 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            2:32.20    2:33.18 JO     
                  34.66     1:14.35 (39.69)     1:54.92 (40.57)     2:33.18 (38.26)
 27 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               2:29.28    2:33.54 JO     
                  33.86     1:13.45 (39.59)     1:55.02 (41.57)     2:33.54 (38.52)
 28 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR              2:36.07    2:34.25 JO     
                  35.06     1:15.28 (40.22)     1:56.04 (40.76)     2:34.25 (38.21)
 29 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               2:35.45    2:34.39 JO     
                  33.02     1:13.55 (40.53)     1:54.97 (41.42)     2:34.39 (39.42)
 30 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            2:35.77    2:34.61 JO     
                  35.45     1:15.85 (40.40)     1:57.40 (41.55)     2:34.61 (37.21)
 31 Moon, Jay                 10 FLY-MR               2:36.50    2:35.29 JO     
                  34.67     1:14.35 (39.68)     1:55.85 (41.50)     2:35.29 (39.44)
 32 Kessler, Michael N         8 Badger-MR            2:37.79    2:35.50 JO     
                  35.21     1:15.67 (40.46)     1:56.01 (40.34)     2:35.50 (39.49)
 33 Giraldo, Andrew           10 Trs-MR               2:34.44    2:35.53 JO     
                  33.65     1:13.00 (39.35)     1:55.52 (42.52)     2:35.53 (40.01)
 34 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            2:35.09    2:35.75 JO     
                  35.80     1:15.99 (40.19)     1:56.51 (40.52)     2:35.75 (39.24)
 35 Tremain, Max              10 Badger-MR            2:39.46    2:35.92 JO     
                  34.47     1:13.34 (38.87)     1:54.14 (40.80)     2:35.92 (41.78)
 36 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               2:37.87    2:37.84 JO     
                  33.83     1:14.94 (41.11)     1:57.73 (42.79)     2:37.84 (40.11)
 37 Wright, David T            9 Badger-MR            2:34.99    2:38.30 JO     
                  34.25     1:14.14 (39.89)     1:57.16 (43.02)     2:38.30 (41.14)
 38 Wang, Eric                 9 LIAC-MR              2:38.60    2:38.32 JO     
                  34.70     1:15.36 (40.66)     1:57.99 (42.63)     2:38.32 (40.33)
 39 Carlino, Keith A          10 MSC-MR               2:35.47    2:40.36        
                  36.45     1:18.84 (42.39)     2:00.52 (41.68)     2:40.36 (39.84)
 40 Grunewald, Zane W         10 NBS-MR               2:39.79    2:41.53        
                  33.57     1:15.46 (41.89)     1:59.37 (43.91)     2:41.53 (42.16)
 41 Kennon, Declan P           9 Badger-MR            2:39.95    2:44.14        
                  35.81     1:18.99 (43.18)     2:04.25 (45.26)     2:44.14 (39.89)
 42 Brierley, Thomas K         9 Bonackers-MR         2:35.58    2:47.55        
                  37.09     1:19.74 (42.65)     2:02.86 (43.12)     2:47.55 (44.69)
 -- Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                2:32.73         DQ        
                  35.04     1:14.58 (39.54)     1:54.24 (39.66)          DQ (35.11)
 
Event 79  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 1:06.45        1997 Erica Debenedetto                          
       Metro: M 1:03.02    5/1/1998 Annie Mantey, MSC-MR                       
                1:04.19  NAT
                1:04.59  N-18
                1:04.89  JRN
                1:05.19  USO
                1:05.79  T16
                1:06.89  NCSA
                1:08.89  SECT
                1:15.19  ZQ
                1:16.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      1:10.63    1:08.54 SECT   
                  31.93     1:08.54 (36.61)                                        
  2 Anderer, Britney          14 HAA-MR               1:10.38    1:08.86 SECT   
                  32.50     1:08.86 (36.36)                                        
  3 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:10.47    1:09.60 ZQ     
                  32.91     1:09.60 (36.69)                                        
  4 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR  1:13.31    1:10.01 ZQ     
                  33.19     1:10.01 (36.82)                                        
  5 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      1:11.66    1:11.06 ZQ     
                  33.45     1:11.06 (37.61)                                        
  6 Russell, Eva M            13 Tmsuffolk-MR         1:11.76    1:11.15 ZQ     
                  33.95     1:11.15 (37.20)                                        
  7 De los Santos, Diana      13 FLY-MR               1:13.11    1:11.85 ZQ     
                  33.26     1:11.85 (38.59)                                        
  8 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR               1:12.41    1:12.16 ZQ     
                  33.77     1:12.16 (38.39)                                        
B - Final
  9 Klein, Morganne           13 VAC-MR               1:13.58    1:11.78 ZQ     
                  33.89     1:11.78 (37.89)                                        
 10 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          1:13.50    1:12.26 ZQ     
                  34.51     1:12.26 (37.75)                                        
 11 Marshall, Carly M         14 NBS-MR               1:13.55    1:12.76 ZQ     
                  35.04     1:12.76 (37.72)                                        
 12 Jakubek, Anna A           14 MWSC-MR              1:13.86    1:12.86 ZQ     
                  33.91     1:12.86 (38.95)                                        
 13 Wyatt, Allison B          13 Big Blue-MR          1:14.31    1:13.16 ZQ     
                  33.60     1:13.16 (39.56)                                        
 14 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    1:13.59    1:13.78 ZQ     
                  34.50     1:13.78 (39.28)                                        
 15 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               1:13.85    1:13.95 ZQ     
                  35.03     1:13.95 (38.92)                                        
 16 Sung, Julia               13 Ciy-MR               1:14.20    1:14.28 ZQ     
                  35.53     1:14.28 (38.75)                                        
Preliminaries
 17 Holmes, Sabine B          13 Bgnw Marlins-MR      1:14.46                   
 18 Borutecene, Gabrielle M   14 HYB-MR               1:14.47                   
 19 Bransfield, Sammy J       14 LIAC-MR              1:14.48                   
 20 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  1:14.68                   
 21 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         1:14.90                   
 22 Betancourt, Lauren        14 FLY-MR               1:14.97                   
 23 Cooley, Kristi-Anna       13 Pace-MR              1:14.98                   
 24 Michalak, Zuzanna         14 FLY-MR               1:15.03                   
 25 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      1:15.04                   
 26 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              1:15.24                   
 27 Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR               1:15.39                   
 28 Russo, Jeannette M        14 GAEL-MR              1:15.83                   
 29 Glenday, Heather M        13 IA-MR                1:15.85                   
 30 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              1:15.86                   
 31 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:15.97                   
 32 Kelly, Ariana R           14 North Shore-MR       1:16.45                   
 33 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       1:16.48                   
 34 Frick, Louisa A           13 Ndac-MR              1:16.51                   
 35 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              1:16.99                   
 36 Woeckener, Emma R         13 Bgnw Marlins-MR      1:17.25                   
 37 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       1:17.29                   
 38 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               1:17.69                   
 39 Parodi, Ellen M           13 Aqua Gems-MR         1:18.02                   
 40 Flood, Katie M            13 Silver Streaks-MR    1:18.81                   
 41 Larson, Kim P             14 IA-MR                1:20.48                   
 
Event 80  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 59.32   3/16/2001 Shaun R. Armstrong, TVSC                     
       Metro: M 58.02    5/1/1995 Chris Miller, LIAC-MR                        
                56.69  NAT
                57.29  N-18
                57.59  USO
                58.29  JRN
                59.49  NCSA
              1:01.19  T16
              1:02.19  SECT
              1:10.69  ZQ
              1:14.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    1:04.34    1:05.01 ZQ     
                  30.80     1:05.01 (34.21)                                        
  2 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              1:05.14    1:05.22 ZQ     
                  30.70     1:05.22 (34.52)                                        
  3 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          1:06.73    1:05.67 ZQ     
                  31.09     1:05.67 (34.58)                                        
  4 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR               1:05.98    1:05.95 ZQ     
                  30.87     1:05.95 (35.08)                                        
  5 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          1:07.38    1:06.68 ZQ     
                  31.42     1:06.68 (35.26)                                        
  6 Burud, Michael A          13 Ndac-MR              1:08.83    1:07.44 ZQ     
                  32.25     1:07.44 (35.19)                                        
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              1:09.19    1:08.36 ZQ     
                  32.08     1:08.36 (36.28)                                        
  8 Wagner, Jack S            14 LIAC-MR              1:04.62    1:10.96 JO     
                  33.14     1:10.96 (37.82)                                        
B - Final
  9 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:10.56    1:08.94 ZQ     
                  32.67     1:08.94 (36.27)                                        
 10 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         1:09.51    1:09.10 ZQ     
                  31.85     1:09.10 (37.25)                                        
 11 Sinelnikov, Sasha L       14 North Shore-MR       1:10.54    1:09.74 ZQ     
                  32.54     1:09.74 (37.20)                                        
 12 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:10.53    1:11.10 JO     
                  34.23     1:11.10 (36.87)                                        
 13 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               1:10.48    1:11.16 JO     
                  34.49     1:11.16 (36.67)                                        
 14 Lee, Joe                  14 UNHES-MR             1:10.55    1:11.30 JO     
                  32.72     1:11.30 (38.58)                                        
 15 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      1:10.56    1:11.59 JO     
                  34.02     1:11.59 (37.57)                                        
Preliminaries
  2 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            1:04.52                   
B - Final
 10 D'Onofrio, Jonathan       14 Basc-MR              1:09.41                   
Preliminaries
 12 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR        1:10.14                   
 19 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         1:10.64                   
 20 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               1:10.65                   
 21 Daly, Dennis J            13 Pbac-MR              1:10.67                   
 21 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      1:10.67                   
 23 Danner, Ripley J          13 Ndac-MR              1:10.75                   
 24 Gumiela, Kryspin          13 Twisters-MR          1:11.02                   
 25 Kim, Kenny L              14 FLY-MR               1:11.32                   
 26 Stein, Robert J           14 SSL-MR               1:11.35                   
 27 Park, Jin Woo W           14 LIAC-MR              1:11.68                   
 28 Ellis, Steven C           14 HAA-MR               1:12.01                   
 28 Zummo, James R            14 Aqua Gems-MR         1:12.01                   
 30 Patrick, Horace J         13 LIAC-MR              1:12.19                   
 31 Saintlaurent, Jeremy      14 HAA-MR               1:12.71                   
 32 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               1:13.00                   
 33 Strickland, Benjamin J    14 Ndac-MR              1:13.27                   
 33 Novicov, Nicita A         14 Shy/ Seals-MR        1:13.27                   
 35 McIlhargy, Sean V         13 Trs-MR               1:13.47                   
 36 Clark, Matthew A          14 TVSC-MR              1:13.59                   
 37 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              1:14.04                   
 38 Anderson, Yorrick M       14 Ndac-MR              1:14.05                   
 39 Walker, Elijah C          13 LIAC-MR              1:14.12                   
 40 Doh, Christopher J        14 Pace-MR              1:14.37                   
 41 Johnson, Andrew G         13 West Point-MR        1:14.49                   
 42 White, Connor D           13 Bgnw Marlins-MR      1:14.70                   
 43 Maldonado, Eric R         13 North Shore-MR       1:15.03                   
 44 Friedman, Remy            13 LBA-MR               1:15.05                   
 44 Lee, Doohyun              14 FLY-MR               1:15.05                   
 46 Smith, Tavy O             14 Pace-MR              1:15.11                   
 47 Meck, Mike D              13 MSC-MR               1:15.13                   
 -- Kwok, Christopher         14 Ciy-MR                   DQ                    
 
Event 81  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:06.39        1989 Margo Diamond, GAK                         
       Metro: M 1:03.53  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                   
                1:07.69  T16
                1:21.99  ZQ
                1:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:12.12    1:13.15 ZQ     
                  34.37     1:13.15 (38.78)                                        
  2 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               1:13.62    1:13.36 ZQ     
                  35.03     1:13.36 (38.33)                                        
  3 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR              1:14.80    1:14.69 ZQ     
                  34.19     1:14.69 (40.50)                                        
  4 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:13.77    1:14.84 ZQ     
                  34.75     1:14.84 (40.09)                                        
  5 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      1:14.58    1:16.16 ZQ     
                  35.63     1:16.16 (40.53)                                        
  6 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    1:16.77    1:16.31 ZQ     
                  35.37     1:16.31 (40.94)                                        
  7 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:16.51    1:16.39 ZQ     
                  35.69     1:16.39 (40.70)                                        
  8 Feminella, Meghan C       10 Wac-MR               1:17.16    1:17.25 ZQ     
                  35.00     1:17.25 (42.25)                                        
  9 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR              1:22.44    1:17.45 ZQ     
                  35.43     1:17.45 (42.02)                                        
 10 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:15.81    1:17.47 ZQ     
                  37.16     1:17.47 (40.31)                                        
 11 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:15.36    1:17.75 ZQ     
                  36.37     1:17.75 (41.38)                                        
 12 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               1:19.52    1:17.76 ZQ     
                  37.68     1:17.76 (40.08)                                        
 13 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:20.04    1:18.64 ZQ     
                  35.70     1:18.64 (42.94)                                        
 14 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:23.09    1:18.72 ZQ     
                  35.35     1:18.72 (43.37)                                        
 15 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              1:20.39    1:18.81 ZQ     
                  37.56     1:18.81 (41.25)                                        
 16 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:20.11    1:18.92 ZQ     
                  36.74     1:18.92 (42.18)                                        
 17 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         1:16.74    1:19.60 ZQ     
                  36.54     1:19.60 (43.06)                                        
 18 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR         1:20.57    1:20.26 ZQ     
                  39.25     1:20.26 (41.01)                                        
 19 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:19.05    1:20.96 ZQ     
                  37.14     1:20.96 (43.82)                                        
 20 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           1:21.91    1:21.63 ZQ     
                  37.55     1:21.63 (44.08)                                        
 21 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              1:22.48    1:22.68 JO     
                  38.56     1:22.68 (44.12)                                        
 22 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:19.49    1:22.81 JO     
                  37.69     1:22.81 (45.12)                                        
 23 Cain, Mary C               9 Badger-MR            1:24.07    1:23.57 JO     
                  39.29     1:23.57 (44.28)                                        
 24 McIlhargy, Amanda         10 Trs-MR               1:21.11    1:23.59 JO     
                  39.04     1:23.59 (44.55)                                        
 25 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR      1:29.43    1:23.65 JO     
                  39.03     1:23.65 (44.62)                                        
 26 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:24.84    1:23.69 JO     
                  39.41     1:23.69 (44.28)                                        
 27 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR              1:27.47    1:23.78 JO     
                  40.39     1:23.78 (43.39)                                        
 28 Kalletta, Claire M         9 IA-MR                1:27.10    1:23.86 JO     
                  39.30     1:23.86 (44.56)                                        
 28 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           1:23.55    1:23.86 JO     
                  38.48     1:23.86 (45.38)                                        
 30 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR              1:22.83    1:23.98 JO     
                  38.67     1:23.98 (45.31)                                        
 31 Bertini, Rachael N         9 TVSC-MR              1:24.09    1:24.02 JO     
                  39.79     1:24.02 (44.23)                                        
 32 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR         1:22.89    1:25.18 JO     
                  39.23     1:25.18 (45.95)                                        
 33 Nash, Jennifer            10 LBA-MR               1:28.76    1:25.42 JO     
                  39.68     1:25.42 (45.74)                                        
 34 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:27.85    1:25.61 JO     
                  40.10     1:25.61 (45.51)                                        
 35 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:24.43    1:25.75 JO     
                  39.79     1:25.75 (45.96)                                        
 36 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR               1:27.98    1:25.92 JO     
                  39.19     1:25.92 (46.73)                                        
 37 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR               1:24.45    1:26.09 JO     
                  40.15     1:26.09 (45.94)                                        
 38 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR      1:28.58    1:26.38 JO     
                  40.91     1:26.38 (45.47)                                        
 39 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    1:29.17    1:26.73 JO     
                  39.59     1:26.73 (47.14)                                        
 40 Aiello, Sarah             10 CSC-MR               1:28.71    1:27.52 JO     
                  39.79     1:27.52 (47.73)                                        
 41 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR              1:28.49    1:27.89 JO     
                  38.91     1:27.89 (48.98)                                        
 41 Vogel, Nia C              10 UN-YM-MR             1:27.77    1:27.89 JO     
                  39.30     1:27.89 (48.59)                                        
 43 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:25.80    1:28.40 JO     
                  41.58     1:28.40 (46.82)                                        
 44 Attanasio, Shelby K       10 MSC-MR               1:24.63    1:28.78 JO     
                  40.19     1:28.78 (48.59)                                        
 45 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            1:29.87    1:28.94 JO     
                  40.17     1:28.94 (48.77)                                        
 46 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR              1:27.66    1:29.36 JO     
                  40.74     1:29.36 (48.62)                                        
 47 Chiang, Brittany          10 CFA-MR               1:27.55    1:31.14        
                  40.49     1:31.14 (50.65)                                        
 48 Pan, Leah                 10 Ciy-MR               1:28.46    1:31.59        
                  37.63     1:31.59 (53.96)                                        
 49 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:29.66    1:32.27        
                  41.99     1:32.27 (50.28)                                        
 
Event 82  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:05.27        1983 Rodney Van Tassell                         
       Metro: M 1:02.83    5/1/2000 Anthony Simco, BGNW-MR                     
                1:07.09  T16
                1:26.69  ZQ
                1:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR              1:15.96    1:11.94 ZQ     
                  33.53     1:11.94 (38.41)                                        
  2 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          1:12.11    1:12.39 ZQ     
                  34.02     1:12.39 (38.37)                                        
  3 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:17.05    1:14.17 ZQ     
                  35.55     1:14.17 (38.62)                                        
  4 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR               1:11.52    1:14.24 ZQ     
                  33.30     1:14.24 (40.94)                                        
  5 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR      1:14.10    1:14.59 ZQ     
                  35.43     1:14.59 (39.16)                                        
  6 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR      1:18.47    1:15.43 ZQ     
                  34.10     1:15.43 (41.33)                                        
  7 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:17.47    1:16.02 ZQ     
                  34.98     1:16.02 (41.04)                                        
  8 Kim, Austin W              9 FLY-MR               1:18.79    1:16.75 ZQ     
                  35.46     1:16.75 (41.29)                                        
  9 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:19.96    1:18.60 ZQ     
                  36.50     1:18.60 (42.10)                                        
 10 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:15.96    1:18.89 ZQ     
                  37.27     1:18.89 (41.62)                                        
 11 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            1:18.81    1:19.61 ZQ     
                  36.21     1:19.61 (43.40)                                        
 12 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR              1:20.84    1:19.67 ZQ     
                  37.08     1:19.67 (42.59)                                        
 13 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR         1:17.48    1:20.53 ZQ     
                  35.72     1:20.53 (44.81)                                        
 14 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:23.51    1:20.57 ZQ     
                  36.85     1:20.57 (43.72)                                        
 15 McCann, Brendan A         10 Ciy-MR               1:20.73    1:21.08 ZQ     
                  38.30     1:21.08 (42.78)                                        
 16 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    1:19.70    1:21.27 ZQ     
                  38.43     1:21.27 (42.84)                                        
 17 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:28.50    1:21.74 ZQ     
                  39.71     1:21.74 (42.03)                                        
 18 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:19.46    1:23.04 ZQ     
                  38.95     1:23.04 (44.09)                                        
 19 Carlino, Keith A          10 MSC-MR               1:24.50    1:23.05 ZQ     
                  38.29     1:23.05 (44.76)                                        
 20 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:23.64    1:23.81 ZQ     
                  38.83     1:23.81 (44.98)                                        
 21 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      1:23.33    1:24.25 ZQ     
                  38.25     1:24.25 (46.00)                                        
 22 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:22.67    1:24.76 ZQ     
                  38.08     1:24.76 (46.68)                                        
 23 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            1:19.27    1:25.01 ZQ     
                  38.13     1:25.01 (46.88)                                        
 24 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:26.26    1:25.55 ZQ     
                  40.42     1:25.55 (45.13)                                        
 25 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR            1:28.43    1:26.23 ZQ     
                  38.41     1:26.23 (47.82)                                        
 26 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:21.81    1:27.37 JO     
                  39.28     1:27.37 (48.09)                                        
 27 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           1:23.35    1:27.98 JO     
                  38.90     1:27.98 (49.08)                                        
 28 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:25.12    1:28.05 JO     
                  38.13     1:28.05 (49.92)                                        
 29 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:25.45    1:28.64 JO     
                  39.47     1:28.64 (49.17)                                        
 30 Torres, Juan A            10 Flying Dolphins-MR   1:29.65    1:28.89 JO     
                  39.71     1:28.89 (49.18)                                        
 31 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           1:25.71    1:28.97 JO     
                  41.04     1:28.97 (47.93)                                        
 32 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:26.56    1:29.68 JO     
                  39.54     1:29.68 (50.14)                                        
 33 Baudinet, Michael         10 SMC-MR               1:19.63    1:30.42        
                  41.04     1:30.42 (49.38)                                        
 34 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            1:28.35    1:31.02        
                  39.82     1:31.02 (51.20)                                        
 35 Zitelny, Edan             10 Tmsuffolk-MR         1:29.19    1:32.50        
                  40.46     1:32.50 (52.04)                                        
 -- Wright, David T            9 Badger-MR            1:29.85         DQ        
 -- Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      1:15.84         DQ        
                  36.10          DQ (43.18)                                        
 -- Haas, Simon               10 MSC-MR               1:26.42         DQ        
                  38.96          DQ (47.40)                                        
 
Event 83  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 2:04.86   3/18/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       Metro: M 2:01.83   4/30/1992 L.Marmorale, LISC-MR                       
                2:03.09  NAT
                2:03.89  N-18
                2:04.09  JRN
                2:05.09  USO
                2:06.59  T16
                2:07.39  NCSA
                2:13.49  SECT
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               2:17.66    2:14.65 ZQ     
                  29.71     1:04.11 (34.40)     1:40.21 (36.10)     2:14.65 (34.44)
  2 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         2:14.87    2:14.89 ZQ     
                  29.21     1:02.52 (33.31)     1:38.05 (35.53)     2:14.89 (36.84)
  3 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:19.07    2:16.22 ZQ     
                  31.27     1:05.07 (33.80)     1:41.55 (36.48)     2:16.22 (34.67)
  4 Weaver, Joan M            14 IA-MR                2:20.37    2:16.65 ZQ     
                  30.08     1:04.92 (34.84)     1:42.00 (37.08)     2:16.65 (34.65)
  5 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               2:16.20    2:16.98 ZQ     
                  30.17     1:05.07 (34.90)     1:41.09 (36.02)     2:16.98 (35.89)
  6 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            2:19.22    2:19.85 ZQ     
                  29.84     1:04.78 (34.94)     1:42.32 (37.54)     2:19.85 (37.53)
  7 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              2:20.42    2:23.69 ZQ     
                  30.39     1:05.75 (35.36)     1:44.58 (38.83)     2:23.69 (39.11)
  8 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      2:20.91    2:26.91 JO     
                  30.77     1:06.93 (36.16)     1:46.44 (39.51)     2:26.91 (40.47)
B - Final
  9 Bransfield, Sammy J       14 LIAC-MR              2:21.07    2:17.50 ZQ     
                  30.38     1:05.23 (34.85)     1:41.38 (36.15)     2:17.50 (36.12)
 10 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      2:23.67    2:19.70 ZQ     
                  30.15     1:06.48 (36.33)     1:44.26 (37.78)     2:19.70 (35.44)
 11 McCartney, Theresa C      13 Big Blue-MR          2:22.11    2:20.46 ZQ     
                  32.05     1:07.51 (35.46)     1:43.61 (36.10)     2:20.46 (36.85)
 12 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR              2:22.95    2:21.14 ZQ     
                  32.50     1:09.01 (36.51)     1:45.46 (36.45)     2:21.14 (35.68)
 13 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         2:24.28    2:24.00 ZQ     
                  32.52     1:09.10 (36.58)     1:46.41 (37.31)     2:24.00 (37.59)
 14 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:24.76    2:26.04 JO     
                  32.73     1:10.02 (37.29)     1:48.21 (38.19)     2:26.04 (37.83)
 15 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              2:25.14    2:27.12 JO     
                  32.35     1:11.75 (39.40)     1:49.41 (37.66)     2:27.12 (37.71)
 -- Mannix, Gina A            14 GAEL-MR              2:24.66         DQ        
Preliminaries
  6 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              2:19.54                   
 11 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    2:21.38                   
 12 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR              2:21.48                   
 20 Gerrity, Sara Day         14 LBA-MR               2:25.25                   
 21 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              2:26.58                   
 22 Smith, Ashley A           14 LIAC-MR              2:26.68                   
 23 Kuzniewski, Megan A       13 Express Swimming-MR  2:27.01                   
 24 Shanja, Arbra             13 FLY-MR               2:27.29                   
 25 Unger, Katie              14 NY Sharks-MR         2:27.75                   
 26 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              2:28.34                   
 27 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            2:28.51                   
 28 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              2:28.67                   
 29 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              2:30.63                   
 30 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR      2:31.09                   
 31 Michalak, Zuzanna         14 FLY-MR               2:31.98                   
 
Event 84  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:58.42   2/25/2006 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
       Metro: M 1:54.29   12/9/2005 THOMAS J. LUCHSINGER at 2005 M, TVSC-MR    
                1:50.49  NAT
                1:50.69  N-18
                1:51.79  USO
                1:53.19  JRN
                1:54.89  NCSA
                1:57.99  T16
                2:01.49  SECT
                2:27.69  ZQ
                2:29.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas J      14 TVSC-MR              2:03.57    1:58.42#SECT   
                  26.32       56.01 (29.69)     1:27.16 (31.15)     1:58.42 (31.26)
  2 Catano, AL                14 IA-MR                2:03.00    2:01.75 ZQ     
                  27.26       57.98 (30.72)     1:30.05 (32.07)     2:01.75 (31.70)
  3 Culver, Eric R            14 VAC-MR               2:05.51    2:04.48 ZQ     
                  27.23       58.71 (31.48)     1:31.35 (32.64)     2:04.48 (33.13)
  4 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              2:10.92    2:07.19 ZQ     
                  28.35     1:00.38 (32.03)     1:33.61 (33.23)     2:07.19 (33.58)
  5 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         2:09.10    2:08.14 ZQ     
                  27.04       59.52 (32.48)     1:33.27 (33.75)     2:08.14 (34.87)
  6 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:07.91    2:09.17 ZQ     
                  27.88     1:00.37 (32.49)     1:33.90 (33.53)     2:09.17 (35.27)
  7 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              2:13.30    2:11.52 ZQ     
                  28.20     1:01.27 (33.07)     1:36.24 (34.97)     2:11.52 (35.28)
  8 Sweetman, Kris            14 Ciy-MR               2:14.10    2:13.77 ZQ     
                  29.70     1:03.78 (34.08)     1:38.85 (35.07)     2:13.77 (34.92)
B - Final
  9 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:16.17    2:13.04 ZQ     
                  29.61     1:03.37 (33.76)     1:38.16 (34.79)     2:13.04 (34.88)
 10 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              2:17.87    2:13.49 ZQ     
                  28.89     1:02.45 (33.56)     1:37.94 (35.49)     2:13.49 (35.55)
 11 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          2:16.94    2:13.88 ZQ     
                  28.47     1:01.40 (32.93)     1:36.83 (35.43)     2:13.88 (37.05)
 12 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              2:20.33    2:17.96 ZQ     
                  29.81     1:04.45 (34.64)     1:41.29 (36.84)     2:17.96 (36.67)
 13 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:19.74    2:18.33 ZQ     
                  30.06     1:04.86 (34.80)     1:42.40 (37.54)     2:18.33 (35.93)
 14 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR      2:20.35    2:18.42 ZQ     
                  29.88     1:04.66 (34.78)     1:40.46 (35.80)     2:18.42 (37.96)
 15 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR              2:22.27    2:21.24 ZQ     
                  30.85     1:06.47 (35.62)     1:43.09 (36.62)     2:21.24 (38.15)
 16 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              2:23.91    2:24.08 ZQ     
                  30.79     1:07.46 (36.67)     1:46.59 (39.13)     2:24.08 (37.49)
Preliminaries
 15 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR              2:20.58                   
 17 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR              2:22.45                   
 19 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:25.35                   
 20 Aberle, William A         14 TVSC-MR              2:25.41                   
 21 Kingston, Yohancey        14 NFS-MR               2:26.88                   
 22 Leibel, Danny             13 Trs-MR               2:27.35                   
 23 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:27.85                   
 24 Kim, Kenny L              14 FLY-MR               2:27.95                   
 25 Carr, John P              13 Bgnw Marlins-MR      2:39.70                   
 -- Cremer, Christian H       14 IA-MR                    DQ                    
 -- Hernandez, Jason          14 NFS-MR                   DQ                    
 
Event 85  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 33.76   2/16/2002 Becky Malone, NBS  -MR                       
       Metro: M 32.65   3/18/2005 ANNIE ZHU at 2005 MR Zone Team, LGAC-MR      
                35.29  T16
                40.89  ZQ
                42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            36.65      37.22 ZQ     
  2 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            36.86      37.74 ZQ     
  3 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            38.13      38.31 ZQ     
  4 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR                38.83      38.70 ZQ     
  5 Woodward, Samantha E      10 Barracudas-MR          40.05      38.95 ZQ     
  6 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                40.26      39.36 ZQ     
  7 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              39.25      39.45 ZQ     
  8 Walsh, Shannon            10 Scd-Mr-MR              39.86      39.64 ZQ     
  9 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            39.43      39.70 ZQ     
 10 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      40.47      39.94 ZQ     
 11 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR    38.72      40.36 ZQ     
 12 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR      40.48      40.53 ZQ     
 13 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR           40.97      40.56 ZQ     
 14 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR                40.08      41.07 JO     
 15 Massillon, Arielle J      10 LIAC-MR                40.36      41.37 JO     
 16 Evans, Kate B              9 Badger-MR              42.09      41.39 JO     
 17 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR           40.36      41.46 JO     
 18 Clark, Samantha P         10 Middies-MR             41.72      41.70 JO     
 19 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR        41.77      41.75 JO     
 20 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                  41.86      41.79 JO     
 21 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            41.42      41.93 JO     
 22 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR                42.57      41.97 JO     
 23 Huang, Eileen S           10 Bgnw Marlins-MR        42.44      42.12 JO     
 24 Bai, Annys                10 FLY-MR                 41.50      42.16 JO     
 25 Feminella, Meghan C       10 Wac-MR                 42.39      42.27 JO     
 26 Deverna, Tara N           10 GAEL-MR                40.41      42.41 JO     
 27 Wagner, Alexis H          10 Tmsuffolk-MR           42.25      42.46 JO     
 28 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR              42.89      42.58 JO     
 29 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                42.78      42.69 JO     
 30 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR           42.36      42.78 JO     
 30 Johnson, Christina M      10 LIAC-MR                42.41      42.78 JO     
 32 Blackman, Lindsey S       10 VAC-MR                 42.56      42.87 JO     
 33 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR             42.04      42.88 JO     
 34 Pan, Leah                 10 Ciy-MR                 41.98      42.91 JO     
 35 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        41.56      43.00        
 36 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                42.03      43.09        
 37 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR        40.99      43.10        
 38 Iaconetti, Emma K         10 Pace-MR                42.45      43.32        
 39 Gardner, Kaitlyn M         9 Pace-MR                42.99      43.54        
 40 McGurk, Emily M           10 MWSC-MR                42.72      43.57        
 41 Hovey, Emily K            10 NBS-MR                 42.40      44.22        
 42 Cain, Mary C               9 Badger-MR              42.94      44.51        
 
Event 86  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 33.31   2/11/2000 Daniel Simco, BGNW                           
       Metro: M 32.79    5/1/1991 Chris Helin, TVSC-MR                         
                35.99  T16
                43.19  ZQ
                43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        36.81      36.74 ZQ     
  2 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR                36.48      37.21 ZQ     
  3 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR                39.08      38.43 ZQ     
  4 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR              39.50      38.95 ZQ     
  5 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           39.46      39.20 ZQ     
  6 McCann, Brendan A         10 Ciy-MR                 40.32      39.36 ZQ     
  7 Rosen, Alex J             10 Badger-MR              39.31      39.43 ZQ     
  8 Mackrel, Julian A         10 Ndac-MR                40.09      39.64 ZQ     
  9 Rookwood Jr., William K   10 HS-MR                  41.02      39.71 ZQ     
 10 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR                41.92      39.74 ZQ     
 11 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           39.70      39.76 ZQ     
 12 Tremain, Max              10 Badger-MR              42.39      40.36 ZQ     
 13 MO, Daniel                10 Twisters-MR            39.77      40.59 ZQ     
 14 James, Gregory A           9 NFS-MR                 41.64      40.72 ZQ     
 15 Moon, Jay                 10 FLY-MR                 39.37      40.98 ZQ     
 15 Infante, Justin L         10 RedTails-MR            40.77      40.98 ZQ     
 17 Pu, Austin                10 Twisters-MR            40.64      41.07 ZQ     
 18 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR              42.59      41.43 ZQ     
 19 Owens, Nicholas A          9 Aqua Gems-MR           42.84      41.78 ZQ     
 20 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR                42.19      41.95 ZQ     
 21 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR                41.97      42.20 ZQ     
 22 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    42.67      42.32 ZQ     
 23 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR               41.63      42.50 ZQ     
 24 Dong, Richard             10 Twisters-MR            43.56      42.51 ZQ     
 25 Chen, Dennis              10 Ciy-MR                 43.10      42.62 ZQ     
 26 Zitelny, Edan             10 Tmsuffolk-MR           42.30      42.65 ZQ     
 27 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                43.70      43.00 ZQ     
 28 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                41.72      43.07 ZQ     
 29 Domagala, Michael         10 FLY-MR                 42.83      43.09 ZQ     
 30 Russell, Douglas L         9 LIND-MR                43.59      43.14 ZQ     
 31 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR           41.86      43.26 JO     
 32 Grunewald, Zane W         10 NBS-MR                 43.96      43.40 JO     
 33 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR              43.54      43.50 JO     
 34 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR      43.53      43.59 JO     
 35 Koo, Brandon H             9 OWA-MR                 43.55      43.92 JO     
 36 Higham, Devon A           10 Badger-MR              43.95      44.18        
 37 Canals, Mathew S          10 Cond-MR                42.51      44.23        
 38 Saito, William W           9 Middies-MR             43.50      44.33        
 39 Cato, Camren A             9 NFS-MR                 43.84      44.41        
 40 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              43.05      44.54        
 41 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR           43.26      44.68        
 42 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR                 42.02      44.76        
 43 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 42.26      44.91        
 44 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                  43.34      45.03        
 45 Taddeo, Matt C            10 North Shore-MR         43.88      45.21        
 
Event 87  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:52.18   3/16/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       Metro: M 1:50.00   2/16/2006 Alex FORRESTER at 2006 MR Seni, BAD-MR     
                1:50.29  NAT
                1:51.09  N-18
                1:51.29  JRN
                1:51.69  USO
                1:52.49  T16
                1:54.19  NCSA
                1:57.79  SECT
                2:04.49  ZQ
                2:07.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR              1:59.29    1:53.13 NCSA   
                  26.35       55.15 (28.80)     1:24.22 (29.07)     1:53.13 (28.91)
  2 Larson, Kim P             14 IA-MR                1:59.34    1:54.47 SECT   
                  26.91       56.16 (29.25)     1:25.39 (29.23)     1:54.47 (29.08)
  3 Ryan, Brienne             14 WSSC-MR              2:00.49    1:58.80 ZQ     
                  26.09       55.40 (29.31)     1:26.09 (30.69)     1:58.80 (32.71)
  4 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               1:59.69    1:59.00 ZQ     
                  26.57       56.37 (29.80)     1:28.10 (31.73)     1:59.00 (30.90)
  5 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         2:00.51    1:59.19 ZQ     
                  27.22       57.25 (30.03)     1:28.51 (31.26)     1:59.19 (30.68)
  6 Weaver, Joan M            14 IA-MR                2:03.11    1:59.46 ZQ     
                  26.73       56.59 (29.86)     1:28.63 (32.04)     1:59.46 (30.83)
  7 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR              2:02.45    2:01.21 ZQ     
                  27.64       58.51 (30.87)     1:30.47 (31.96)     2:01.21 (30.74)
  8 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       2:02.19    2:02.39 ZQ     
                  27.30       57.65 (30.35)     1:30.00 (32.35)     2:02.39 (32.39)
B - Final
  9 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      2:04.38    2:02.22 ZQ     
                  27.76       58.78 (31.02)     1:30.76 (31.98)     2:02.22 (31.46)
 10 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:05.57    2:02.72 ZQ     
                  28.30       59.40 (31.10)     1:31.58 (32.18)     2:02.72 (31.14)
 11 Klein, Morganne           13 VAC-MR               2:05.52    2:03.01 ZQ     
                  28.30       59.16 (30.86)     1:31.50 (32.34)     2:03.01 (31.51)
 12 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              2:03.13    2:03.02 ZQ     
                  28.11       58.81 (30.70)     1:31.65 (32.84)     2:03.02 (31.37)
 13 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                2:04.78    2:03.69 ZQ     
                  26.93       57.56 (30.63)     1:30.65 (33.09)     2:03.69 (33.04)
 14 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              2:05.60    2:03.73 ZQ     
                  29.39     1:00.95 (31.56)     1:32.78 (31.83)     2:03.73 (30.95)
 15 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               2:04.96    2:04.20 ZQ     
                  28.45     1:00.05 (31.60)     1:32.58 (32.53)     2:04.20 (31.62)
 16 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:04.03    2:04.57 JO     
                  28.66       59.80 (31.14)     1:32.32 (32.52)     2:04.57 (32.25)
Preliminaries
 10 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    2:03.98                   
 18 Gorki, Alexandra G        14 Bgnw Marlins-MR      2:05.86                   
 19 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              2:06.07                   
 20 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               2:06.10                   
 21 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    2:06.49                   
 22 De los Santos, Diana      13 FLY-MR               2:06.70                   
 23 Conard, Kate E            14 TVSC-MR              2:06.88                   
 24 Mannix, Gina A            14 GAEL-MR              2:07.02                   
 25 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              2:07.10                   
 26 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            2:07.14                   
 27 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:07.20                   
 28 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              2:07.49                   
 29 Blom, Danielle            14 HAA-MR               2:07.59                   
 30 Armstrong, Alyssa         14 NY Sharks-MR         2:07.72                   
 31 Munz, Brenna A            13 MSC-MR               2:07.75                   
 32 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  2:07.82                   
 33 O'Keefe, Brenna M         14 MSC-MR               2:08.05                   
 34 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              2:08.07                   
 34 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR  2:08.07                   
 36 Johns, Maggie S           13 LIAC-MR              2:08.56                   
 37 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  2:08.60                   
 38 Tremain, Kate             13 Badger-MR            2:08.88                   
 39 Tobin, Casey              13 Badger-MR            2:09.18                   
 40 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      2:09.44                   
 41 Parodi, Ellen M           13 Aqua Gems-MR         2:09.52                   
 42 Russell, Eva M            13 Tmsuffolk-MR         2:09.76                   
 43 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              2:09.78                   
 44 Betancourt, Lauren        14 FLY-MR               2:10.03                   
 45 Lindahl, Melissa          14 LBA-MR               2:10.07                   
 46 Jakubek, Anna A           14 MWSC-MR              2:10.74                   
 47 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              2:10.77                   
 48 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         2:11.71                   
 49 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      2:13.98                   
 -- Festa, Julia D            14 LIAC-MR                  DQ                    
 -- Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR          DQ                    
 
Event 88  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 1:44.79   2/25/2006 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
       Metro: M 1:43.27   2/16/2006 THOMAS J. LUCHSINGER at 2006 M, TVSC-MR    
                1:39.69  NAT
                1:40.69  USO
                1:40.89  N-18
                1:41.69  JRN
                1:43.09  NCSA
                1:45.69  T16
                1:46.49  SECT
                2:00.49  ZQ
                2:01.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas J      14 TVSC-MR              1:51.16    1:44.79#T16    
                  24.41       50.77 (26.36)     1:17.74 (26.97)     1:44.79 (27.05)
  2 Wagner, Jack S            14 LIAC-MR              1:48.07    1:45.51 T16    
                  24.36       51.36 (27.00)     1:18.42 (27.06)     1:45.51 (27.09)
  3 Catano, AL                14 IA-MR                1:53.02    1:49.12 ZQ     
                  24.71       51.76 (27.05)     1:20.48 (28.72)     1:49.12 (28.64)
  4 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            1:51.69    1:49.73 ZQ     
                  25.43       53.35 (27.92)     1:21.89 (28.54)     1:49.73 (27.84)
  5 Derlath, Jonathan H       14 LIAC-MR              1:53.97    1:51.71 ZQ     
                  26.34       54.70 (28.36)     1:23.50 (28.80)     1:51.71 (28.21)
  6 Culver, Eric R            14 VAC-MR               1:53.47    1:52.78 ZQ     
                  26.15       54.54 (28.39)     1:24.00 (29.46)     1:52.78 (28.78)
  7 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR         1:54.29    1:54.24 ZQ     
                  26.27       55.19 (28.92)     1:24.72 (29.53)     1:54.24 (29.52)
  8 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         1:54.40    1:55.37 ZQ     
                  25.83       54.33 (28.50)     1:24.89 (30.56)     1:55.37 (30.48)
B - Final
  9 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               1:56.30    1:53.58 ZQ     
                  25.77       54.64 (28.87)     1:24.46 (29.82)     1:53.58 (29.12)
 10 Cremer, Christian H       14 IA-MR                1:57.19    1:53.88 ZQ     
                  26.04       55.12 (29.08)     1:24.91 (29.79)     1:53.88 (28.97)
 11 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              1:59.09    1:54.14 ZQ     
                  26.24       55.44 (29.20)     1:25.49 (30.05)     1:54.14 (28.65)
 12 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              1:58.20    1:57.51 ZQ     
                  26.18       56.16 (29.98)     1:26.75 (30.59)     1:57.51 (30.76)
 13 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         1:59.54    1:57.64 ZQ     
                  26.66       56.78 (30.12)     1:27.67 (30.89)     1:57.64 (29.97)
 14 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              1:58.99    1:58.83 ZQ     
                  26.92       57.70 (30.78)     1:28.73 (31.03)     1:58.83 (30.10)
 15 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          1:58.13    1:59.27 ZQ     
                  26.90       56.65 (29.75)     1:28.08 (31.43)     1:59.27 (31.19)
 16 Dokonal, Jan              14 HYB-MR               1:59.80    1:59.31 ZQ     
                  26.15       55.37 (29.22)     1:26.64 (31.27)     1:59.31 (32.67)
Preliminaries
 15 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR        1:59.25                   
 18 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      1:59.84                   
 19 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      2:00.16                   
 20 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          2:00.20                   
 21 Wilson, Kyle N            13 Sachem-MR            2:00.23                   
 22 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:00.24                   
 23 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              2:00.27                   
 24 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:00.35                   
 25 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR      2:00.94                   
 26 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                2:00.98                   
 27 Johnstone, Sean O         14 UN-NF-MR             2:01.06                   
 27 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               2:01.06                   
 29 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              2:01.84                   
 30 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:02.06                   
 31 McIlhargy, Sean V         13 Trs-MR               2:02.12                   
 32 Mangieri, Gregory J       14 Bgnw Marlins-MR      2:02.16                   
 33 Collins, Danny P          14 FLY-MR               2:02.42                   
 34 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              2:03.35                   
 35 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:03.47                   
 36 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              2:04.65                   
 37 Danner, Ripley J          13 Ndac-MR              2:05.77                   
 38 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    2:06.36                   
 
Event 89  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:55.99   2/17/2002 Badger Swim Club                           
                         A Forrester, L Evans, M Fenn, B Barnwell          
       Metro: M 1:55.20    5/1/1994 West Islip S.C., WISC-MR                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:59.77    1:59.57        
     1) Fidan, Cagla 10                 2) Kim, Elizabeth 10              
     3) Barrett, Janae J 10             4) Rubiano, Alexandra K 10        
                  30.60       59.95 (29.35)     1:30.47 (30.52)     1:59.57 (29.10)
  2 Middies Swimming-MR  'A'                          2:06.00    2:02.46        
     1) Tanner, Natlie J 10             2) Tom, Ayana-Mei 10              
     3) Susz, Gabriella V 9             4) Clark, Samantha P 10           
                  30.57     1:01.00 (30.43)     1:32.65 (31.65)     2:02.46 (29.81)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:04.00    2:02.51        
     1) Woodhead, Sandi C 10            2) Hogan, Anna M 10               
     3) Lampe, Colleen M 10             4) Buonaiuto, Kelsey R 10         
                  30.93     1:03.77 (32.84)     1:34.92 (31.15)     2:02.51 (27.59)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:04.96    2:02.94        
     1) Evans, Kate B 9                 2) Takei, Chiharu 10              
     3) Klein, Eilis D 10               4) Tompkins, Catherine A 10       
                  30.79     1:01.93 (31.14)     1:36.61 (34.68)     2:02.94 (26.33)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:04.85    2:04.62        
     1) Hutzelmann, Amanda L 10         2) Rudel, Holly E 10              
     3) Smigielski, Jessica M 10        4) Andrews, Jinan M 10            
                1:02.97     1:35.88 (32.91)     2:04.62 (28.74)                    
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:05.20    2:05.05        
     1) Eastman, Lizard M 10            2) Treble, Molly M 9              
     3) Gregorace, Zoe R 9              4) Toback, Gabbie N 10            
                  30.60     1:03.27 (32.67)     1:35.17 (31.90)     2:05.05 (29.88)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:04.00    2:05.05        
     1) McLaughlin, Genna M 9           2) Woeckener, Wendy O 10          
     3) Huang, Eileen S 10              4) Barry, Elizabeth R 10          
                  30.91     1:03.32 (32.41)     1:35.50 (32.18)     2:05.05 (29.55)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:06.36    2:05.40        
     1) Rodriguez, Keannie M 10         2) Hutchinson-Maddox, Isla E 10   
     3) Cirone, Alexandra 10            4) Fuchs, Amanda B 10             
                  30.64     1:01.74 (31.10)     1:34.00 (32.26)     2:05.40 (31.40)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:01.97    2:06.60        
     1) Hetzer, Nicole M 10             2) Aiello, Sarah 10               
     3) Reyes, Claudia 10               4) Marmo, Marisa A 10             
                  29.97     1:03.11 (33.14)     1:34.85 (31.74)     2:06.60 (31.75)
 10 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:03.97    2:07.10        
     1) Sawkins, Emma E 9               2) Hartigan, Kaitlin A 9          
     3) Leary, Tanita A 10              4) Demarco, Jackie E 10           
                  32.09     1:04.21 (32.12)     1:36.54 (32.33)     2:07.10 (30.56)
 11 Team Suffolk-MR  'A'                              2:07.82    2:07.43        
     1) Teller, Jacqulyn S 10           2) Lydon, Breann N 10             
     3) Weiner, Sierra T 9              4) Weiner, Jade R 9               
                  31.65     1:03.08 (31.43)     1:35.92 (32.84)     2:07.43 (31.51)
 12 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:07.70    2:07.59        
     1) Rodriguez, Nicole 10            2) Hao, Amy P 9                   
     3) Bai, Annys 10                   4) Arana, Jennifer 9              
                  31.76     1:04.37 (32.61)     1:38.69 (34.32)     2:07.59 (28.90)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       2:10.23    2:09.02        
     1) Feminella, Meghan C 10          2) Macron, Eileen M 10            
     3) McDonough, Colleen P 10         4) Defreitas, Hannah 9            
                  32.31     1:05.85 (33.54)     1:40.34 (34.49)     2:09.02 (28.68)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:15.00    2:12.45        
     1) Nash, Jennifer 10               2) Cannon, Kellie 10              
     3) Carey, Kelly 10                 4) Solis, Susana 10               
                  32.19     1:05.31 (33.12)     1:37.34 (32.03)     2:12.45 (35.11)
 15 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:11.05    2:13.87        
     1) Cain, Mary C 9                  2) Delane, Kelly A 9              
     3) Hodes, Sarah M 9                4) Panitz, Beatrix M 9            
                  33.13     1:08.52 (35.39)     1:42.23 (33.71)     2:13.87 (31.64)
 16 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:13.69    2:14.38        
     1) Giovanniello, Kerry A 9         2) Rush, Meaghan C 10             
     3) Bamba, Katrina M 9              4) Johnson, Christina M 10        
                  35.46     1:09.57 (34.11)     1:42.64 (33.07)     2:14.38 (31.74)
 17 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:10.81    2:15.03        
     1) Barbosa, Tabitha 10             2) Yu, Wynona K 10                
     3) Gonzales, Alexandra 10          4) Tan, Cathy 7                   
                  36.88     1:10.64 (33.76)     1:43.59 (32.95)     2:15.03 (31.44)
 18 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:17.70    2:17.31        
     1) Catano, Tiffany 9               2) Kalletta, Claire M 9           
     3) LaPorta, Emily A 9              4) Glenday, Kerry J 10            
                  31.91     1:08.62 (36.71)     1:42.86 (34.24)     2:17.31 (34.45)
 19 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:22.29    2:17.53        
     1) Poindexter, Tiana 10            2) Lappas, Olivia 10              
     3) Murphy, Treasa 10               4) McKallen, Theresa 10           
                  33.05     1:11.11 (38.06)     1:45.90 (34.79)     2:17.53 (31.63)
 20 Long Island Express-MR  'A'                       2:12.00    2:19.84        
     1) Lucas, Marie E 9                2) Ramsey, Danielle 9             
     3) Fain, Rachel A 9                4) McGrath, Deirdre R 9           
                  31.70     1:03.98 (32.28)     1:39.37 (35.39)     2:19.84 (40.47)
 21 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:25.30    2:28.65        
     1) Pan, Leah 10                    2) Cheung, Shelley 10             
     3) Harrison, Annie B 10            4) Alimaras, Alexandra N 10       
                  32.93     1:11.86 (38.93)     1:50.83 (38.97)     2:28.65 (37.82)
 
Event 90  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:53.30   2/13/2000 BGNW Marlins                               
       Metro: M 1:53.30    5/1/2000 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         D.Simco.T.Hastings.D.Polhill,A.Simco              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:59.38    1:59.66        
     1) Domagala, Michael 10            2) Kim, Austin W 9                
     3) Moon, Jay 10                    4) Mercurio, Joseph 10            
                  29.65     1:00.43 (30.78)     1:31.94 (31.51)     1:59.66 (27.72)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:00.50    2:00.04        
     1) Blacker, Aaron M 10             2) Shine, Stephen J 10            
     3) Lyons, Sean P 10                4) Clarke, Risten J 10            
                  29.69     1:00.36 (30.67)     1:31.64 (31.28)     2:00.04 (28.40)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.03    2:01.33        
     1) Dervisevic, Alen 10             2) Pu, Austin 10                  
     3) MO, Daniel 10                   4) Dong, Richard 10               
                  28.35     1:00.73 (32.38)     1:30.09 (29.36)     2:01.33 (31.24)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:00.23    2:02.18        
     1) Bernstein, Joby B 10            2) Barry, Charles C 10            
     3) Hogan, Colin J 10               4) Rosen, Alex J 10               
                  31.76     1:02.60 (30.84)     1:33.23 (30.63)     2:02.18 (28.95)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                          2:06.00    2:05.58        
     1) Pon, Bryan E 10                 2) Behnen, Louis E 10             
     3) Rubenstein, Sam M 9             4) Lantin, Matthew D 9            
                  31.98     1:02.13 (30.15)     1:32.60 (30.47)     2:05.58 (32.98)
  6 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 2:10.34    2:06.44        
     1) Mackrel, Julian A 10            2) Blake, Teddy W 9               
     3) Cavotti, Spencer 10             4) Campagna, Steven J 10          
                  31.11     1:05.57 (34.46)     1:36.26 (30.69)     2:06.44 (30.18)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:08.35    2:08.55        
     1) McInerney, Andrew H 10          2) Tremain, Max 10                
     3) Kennon, Declan P 9              4) Buttigieg, Timothy W 9         
                  32.32     1:04.97 (32.65)     1:37.05 (32.08)     2:08.55 (31.50)
  8 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         2:08.98    2:11.20        
     1) Bishop, Billy D 10              2) Doherty, Kyle J 9              
     3) McFarland, Charlie A 9          4) Conaton, Patrick A 10          
                  30.93     1:07.32 (36.39)     1:41.42 (34.10)     2:11.20 (29.78)
  9 Long Island Express-MR  'A'                       2:10.00    2:12.96        
     1) Patton, Daniel J 10             2) Warren, Colin J 10             
     3) Lozano, Joseph 9                4) Caponegro, Frank 10            
                  35.64     1:04.91 (29.27)     1:39.37 (34.46)     2:12.96 (33.59)
 10 Hauppauge-MR  'A'                                 2:11.99    2:13.34        
     1) Plaschka, Justin 9              2) Damm, Eric R 10                
     3) Christianson, Keith G 9         4) Devito, Matthew L 8            
                  30.36     1:03.66 (33.30)     1:38.89 (35.23)     2:13.34 (34.45)
 11 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:13.72    2:13.48        
     1) Cashin, Michael J 10            2) Cashin, Liam J 10              
     3) Stenger, Adam 9                 4) Canner, James 10               
                  32.14     1:06.71 (34.57)     1:38.97 (32.26)     2:13.48 (34.51)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:12.84    2:13.82        
     1) Kim, Sean Y 10                  2) Zarriello, Kyle D 10           
     3) Wang, Eric 9                    4) Nussbaum, Tyler J 9            
                  32.44     1:06.82 (34.38)     1:40.08 (33.26)     2:13.82 (33.74)
 13 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:14.77    2:13.88        
     1) Carey, Jack T 10                2) Brennan, Jack 10               
     3) Bell, Schuyler 9                4) McNamara, Shane 10             
                  32.48     1:08.41 (35.93)     1:42.13 (33.72)     2:13.88 (31.75)
 14 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       2:23.00    2:17.44        
     1) Cato, Camren A 9                2) Russell, Travis D 9            
     3) James, Gregory A 9              4) Francis, Justin W 10           
                  32.42     1:03.89 (31.47)     1:35.87 (31.98)     2:17.44 (41.57)
 15 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  2:20.79    2:19.07        
     1) Torda, Ben H 9                  2) Stagg, Christian M 10          
     3) Buckland, Grant A 9             4) Macaluso, Christian J 10       
                  36.15     1:11.45 (35.30)     1:47.63 (36.18)     2:19.07 (31.44)
 16 Cross Island YMCA-MR  'A'                         2:17.07    2:19.21        
     1) McCann, Brendan A 10            2) Lam, Kevin 10                  
     3) Chen, Dennis 10                 4) Pan, Noah 8                    
                  31.70     1:06.49 (34.79)     1:42.77 (36.28)     2:19.21 (36.44)
 17 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       2:20.09    2:19.75        
     1) Sweeney, Tim 10                 2) Sperandio, Alec 9              
     3) Tam, Gregory 10                 4) Kelly, Conor 10                
                  32.34     1:09.61 (37.27)     1:48.60 (38.99)     2:19.75 (31.15)
 
Event 91  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:41.37   2/25/2006 ISLIP AQUATICS, IA   -MR                   
                         K LARSON, J Weaver, H Glenday, K LaPorta          
       Metro: M 1:40.16   4/30/1994 Long Island A.C., LIAC-MR                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:42.31    1:41.37#       
     1) Larson, Kim P 14                2) Weaver, Joan M 14              
     3) Glenday, Heather M 13           4) LaPorta, Katie L 14            
                  25.55       51.32 (25.77)     1:16.70 (25.38)     1:41.37 (24.67)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:43.50    1:45.01        
     1) Sims, Micah 13                  2) Weston, Betsy F 14             
     3) Holden, Kim B 14                4) Polhill, Ali C 13              
                  27.00       52.92 (25.92)     1:18.92 (26.00)     1:45.01 (26.09)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:45.06    1:46.79        
     1) Brooke, Taylor W 14             2) Festa, Julia D 14              
     3) Smith, Ashley A 14              4) Kelly, Emily C 13              
                  27.05       53.74 (26.69)     1:21.98 (28.24)     1:46.79 (24.81)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             1:48.67    1:47.09        
     1) De los Santos, Diana 13         2) Skeivys, Maria E 13            
     3) Betancourt, Lauren 14           4) Shanja, Arbra 13               
                  26.28       53.78 (27.50)     1:20.17 (26.39)     1:47.09 (26.92)
  5 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:43.27    1:47.22        
     1) Lyver, Kellie M 14              2) Sepe, Lauren K 13              
     3) Mannix, Gina A 14               4) Hogan, Michelle M 14           
                  25.98       53.38 (27.40)     1:20.59 (27.21)     1:47.22 (26.63)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:46.00    1:47.93        
     1) Owens, Amanda C 13              2) Tobin, Casey 13                
     3) Tremain, Kate 13                4) Jones, Shannon E 13            
                  27.69       55.54 (27.85)     1:22.46 (26.92)     1:47.93 (25.47)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:47.63    1:47.98        
     1) Teng, Rebecca 13                2) Sowinski, Marta 14             
     3) Wadolowska, Julia 14            4) Diaz, Susan 13                 
                  26.73       53.31 (26.58)     1:20.49 (27.18)     1:47.98 (27.49)
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:44.80    1:48.04        
     1) Vairo, Corinne D 14             2) Carballeira, Kaitlyn M 13      
     3) Conard, Kate E 14               4) Carballeira, Kim A 14          
                  27.02       54.67 (27.65)     1:21.48 (26.81)     1:48.04 (26.56)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:52.10    1:49.34        
     1) Unger, Katie 14                 2) Coyle, Samantha J 14           
     3) Maher, Nadine 14                4) Armstrong, Alyssa 14           
                  27.41       54.90 (27.49)     1:22.85 (27.95)     1:49.34 (26.49)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:48.50    1:49.37        
     1) Gorki, Alexandra G 14           2) Cooper, Sammie C 13            
     3) Holmes, Sabine B 13             4) Giner, Racquel C 13            
                  27.26       54.42 (27.16)     1:22.18 (27.76)     1:49.37 (27.19)
 11 Long Island Express-MR  'A'                       1:49.00    1:49.81        
     1) Dwyer, Brianne M 14             2) Parmiter, Lindsey T 14         
     3) Schlichte, Sarah A 14           4) Shanley, Kelly M 14            
                  26.78       54.64 (27.86)     1:22.52 (27.88)     1:49.81 (27.29)
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      1:48.33    1:50.11        
     1) Henry, Elizabeth M 13           2) Kolackovsky, Kerrie N 13       
     3) Nugent, Susan A 14              4) Sabatini, Nina B 13            
                  26.86       54.85 (27.99)     1:21.85 (27.00)     1:50.11 (28.26)
 13 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:50.19    1:50.25        
     1) Ehret, Jane M 13                2) Abribat, Casey M 14            
     3) Parodi, Ellen M 13              4) Owens, Amy L 13                
                  26.76       53.69 (26.93)     1:22.31 (28.62)     1:50.25 (27.94)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:52.87    1:53.55        
     1) Lindahl, Melissa 14             2) Schuermann, Kerry 13           
     3) Stenger, Alexa 14               4) Gerrity, Sara Day 14           
                  28.10       56.54 (28.44)     1:25.83 (29.29)     1:53.55 (27.72)
 15 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  1:53.56    1:53.67        
     1) Silverhardt, Sarah R 14         2) Krasniqi, Laura A 13           
     3) Flood, Katie M 13               4) Turner, Jennifer J 14          
                  29.71       58.42 (28.71)     1:26.67 (28.25)     1:53.67 (27.00)
 16 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:53.88    1:54.56        
     1) Lewis, Kamara A 13              2) Olszewski, Tiffany G 14        
     3) Salgado, Laura S 14             4) Dias, Marcela K 14             
                  28.59       57.04 (28.45)     1:25.78 (28.74)     1:54.56 (28.78)
 17 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:55.90    1:55.15        
     1) Sung, Julia 13                  2) McCabe, Jennifer 14            
     3) Fojas, Regina M 14              4) Merino, Jessica 13             
                  27.70       56.41 (28.71)     1:25.25 (28.84)     1:55.15 (29.90)
 18 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       1:57.35    2:01.32        
     1) Castaldo, Brittany 13           2) Tam, Melanie 13                
     3) O'Brien, Kaitlin 14             4) Smith, Meghan 13               
                  31.18     1:02.30 (31.12)     1:32.34 (30.04)     2:01.32 (28.98)
 
Event 92  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 1:33.13        1997 Team Suffolk                               
       Metro: M 1:32.27   4/30/1998 Flushing YMCA, FLY-MR                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:36.09    1:35.68        
     1) Wagner, Jack S 14               2) Okkan, Yalim 14                
     3) Chang, Adam Y 14                4) Spinella, Nick R 13            
                  22.70       48.10 (25.40)     1:11.79 (23.69)     1:35.68 (23.89)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                1:39.00    1:38.99        
     1) Charriez, Nick L 14             2) Mangieri, Gregory J 14         
     3) Charriez, Greg T 14             4) Clarke, Braden J 14            
                  24.88       49.37 (24.49)     1:14.93 (25.56)     1:38.99 (24.06)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:41.08    1:40.52        
     1) Stepinski, Jan 14               2) Gumiela, Kryspin 13            
     3) Sangtippawan, Chudchane 13      4) Abrams, Michael 13             
                  24.81       49.94 (25.13)     1:15.08 (25.14)     1:40.52 (25.44)
  4 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:38.53    1:40.78        
     1) Catano, AL 14                   2) Spierer, Josh A 13             
     3) Cremer, Christian H 14          4) Coleman, Zachary T 14          
                  25.90       51.93 (26.03)     1:17.90 (25.97)     1:40.78 (22.88)
  5 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       1:42.50    1:41.28        
     1) Hart, Bryan J 14                2) Hernandez, Jason 14            
     3) Kingston, Yohancey 14           4) Gallimore, Chris M 14          
                  26.38       53.17 (26.79)     1:17.59 (24.42)     1:41.28 (23.69)
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:41.00    1:41.47        
     1) Luchsinger, Thomas J 14         2) Selinger, Joseph S 14          
     3) Clark, Matthew A 14             4) Dowling, Jake A 13             
                  24.28       49.86 (25.58)     1:16.04 (26.18)     1:41.47 (25.43)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:46.75    1:41.73        
     1) Lavery, Brendan 13              2) Alfonso, Matthew 14            
     3) Magee, Ryan T 13                4) Katz, Andrew 14                
                  26.61       52.21 (25.60)     1:17.24 (25.03)     1:41.73 (24.49)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:40.00    1:42.12        
     1) Lee, Oliver J 13                2) O'Neill, Brian P 14            
     3) Walker, Elijah C 13             4) Derlath, Jonathan H 14         
                  25.19       51.30 (26.11)     1:17.04 (25.74)     1:42.12 (25.08)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         1:42.17    1:43.58        
     1) Gianino, Alexander Z 13         2) Oppenheimer, Harry O 14        
     3) Itzkowitz, Ben M 13             4) Doherty, Zack Z 14             
                  25.85       53.71 (27.86)     1:19.29 (25.58)     1:43.58 (24.29)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                1:46.00    1:45.47        
     1) Hadley, Matthew J 14            2) Lyons, Brian L 14              
     3) White, Connor D 13              4) Carr, John P 13                
                  25.35       51.15 (25.80)     1:18.14 (26.99)     1:45.47 (27.33)
 11 Cross Island YMCA-MR  'A'                         1:43.50    1:45.54        
     1) Sweetman, Kris 14               2) Bacci, Ryan D 13               
     3) Kwok, Christopher 14            4) Yee, Michael B 14              
                  25.83       52.37 (26.54)     1:18.96 (26.59)     1:45.54 (26.58)
 12 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              1:47.04    1:47.19        
     1) Dupres, Abel 13                 2) Slutsky, Daniel 14             
     3) Narvaez, Gregory A 13           4) Dupres, Paul P 14              
                  26.02       54.35 (28.33)     1:23.47 (29.12)     1:47.19 (23.72)
 13 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:47.68    1:53.19        
     1) McIlvain, Brian J 14            2) Rostrup, Geoffrey D 14         
     3) Poniatowski, Jakub T 13         4) Dieterich, Eric B 13           
                  25.83       53.65 (27.82)     1:22.69 (29.04)     1:53.19 (30.50)
 -- Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 1:39.67         DQ        
     1) Strickland, Benjamin J 14       2) Danner, Ripley J 13            
     3) Anderson, Yorrick M 14          4) Burud, Michael A 13            
                  26.75       52.12 (25.37)     1:17.50 (25.38)          DQ (23.92)
 
Event 93  Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 10:29.25   2/26/2005 Erica A Derlath, Express Swimming         
       Metro: M  9:43.35    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                   
                10:03.09  NAT
                10:07.09  N-18
                10:07.99  USO
                10:10.99  JRN
                10:21.29  NCSA
                11:44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Festa, Julia D            14 LIAC-MR             10:32.75   10:33.30 JO     
                  29.18     1:00.71 (31.53)     1:32.92 (32.21)     2:04.63 (31.71)
        2:36.73 (32.10)     3:08.74 (32.01)     3:40.64 (31.90)     4:12.59 (31.95)
        4:44.32 (31.73)     5:16.04 (31.72)     5:48.10 (32.06)     6:20.26 (32.16)
        6:52.04 (31.78)     7:24.35 (32.31)     7:55.80 (31.45)     8:27.48 (31.68)
        8:59.17 (31.69)     9:31.51 (32.34)    10:03.01 (31.50)    10:33.30 (30.29)
  2 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR             11:09.85   10:57.10 JO     
                  29.45     1:01.00 (31.55)     1:33.23 (32.23)     2:05.77 (32.54)
        2:38.14 (32.37)     3:11.15 (33.01)     3:44.39 (33.24)     4:17.39 (33.00)
        4:50.57 (33.18)     5:23.96 (33.39)     5:57.37 (33.41)     6:30.69 (33.32)
        7:04.16 (33.47)     7:37.48 (33.32)     8:10.74 (33.26)     8:44.15 (33.41)
        9:17.69 (33.54)     9:51.37 (33.68)    10:24.97 (33.60)    10:57.10 (32.13)
  3 Baker, Megan T            14 UNBAD-MR            10:47.80   11:00.46 JO     
                  29.61     1:02.39 (32.78)     1:35.77 (33.38)     2:09.48 (33.71)
        2:42.87 (33.39)     3:16.08 (33.21)     3:49.14 (33.06)     4:22.44 (33.30)
        4:55.81 (33.37)     5:29.10 (33.29)     6:02.14 (33.04)     6:35.51 (33.37)
        7:08.70 (33.19)     7:42.07 (33.37)     8:15.10 (33.03)     8:48.29 (33.19)
        9:21.65 (33.36)     9:55.05 (33.40)    10:28.05 (33.00)    11:00.46 (32.41)
  4 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR             11:10.88   11:06.89 JO     
                  29.31     1:01.58 (32.27)     1:34.70 (33.12)     2:08.04 (33.34)
        2:41.50 (33.46)     3:15.43 (33.93)     3:48.75 (33.32)     4:22.41 (33.66)
        4:56.43 (34.02)     5:30.32 (33.89)     6:03.93 (33.61)     6:37.79 (33.86)
        7:12.08 (34.29)     7:45.86 (33.78)     8:19.81 (33.95)     8:53.85 (34.04)
        9:27.43 (33.58)    10:00.84 (33.41)    10:33.96 (33.12)    11:06.89 (32.93)
  5 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR             11:21.71   11:13.21 JO     
                  31.65     1:05.38 (33.73)     1:39.41 (34.03)     2:13.49 (34.08)
        2:47.55 (34.06)     3:21.39 (33.84)     3:55.24 (33.85)     4:29.11 (33.87)
        5:03.07 (33.96)     5:37.07 (34.00)     6:10.66 (33.59)     6:44.54 (33.88)
        7:18.39 (33.85)     7:52.58 (34.19)     8:26.18 (33.60)     8:59.76 (33.58)
        9:33.57 (33.81)    10:07.29 (33.72)    10:40.82 (33.53)    11:13.21 (32.39)
  6 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR 11:02.00   11:16.44 JO     
                  30.18     1:02.12 (31.94)     1:35.31 (33.19)     2:08.70 (33.39)
        2:42.54 (33.84)     3:15.98 (33.44)     3:50.12 (34.14)     4:24.48 (34.36)
        4:58.59 (34.11)     5:32.93 (34.34)     6:07.33 (34.40)     6:41.34 (34.01)
        7:16.12 (34.78)     7:50.50 (34.38)     8:24.83 (34.33)     8:59.08 (34.25)
        9:33.84 (34.76)    10:08.36 (34.52)    10:42.84 (34.48)    11:16.44 (33.60)
  7 Smith, Ashley A           14 LIAC-MR             11:01.73   11:17.36 JO     
                  30.08     1:03.24 (33.16)     1:37.28 (34.04)     2:11.82 (34.54)
        2:45.83 (34.01)     3:20.14 (34.31)     3:54.25 (34.11)     4:28.59 (34.34)
        5:02.94 (34.35)     5:37.30 (34.36)     6:11.57 (34.27)     6:45.84 (34.27)
        7:19.95 (34.11)     7:54.23 (34.28)     8:28.55 (34.32)     9:02.45 (33.90)
        9:36.64 (34.19)    10:10.97 (34.33)    10:44.96 (33.99)    11:17.36 (32.40)
  8 Parodi, Ellen M           13 Aqua Gems-MR        11:16.12   11:22.77 JO     
                  31.17     1:06.07 (34.90)     1:40.91 (34.84)     2:15.29 (34.38)
        2:49.72 (34.43)     3:23.87 (34.15)     3:58.42 (34.55)     4:32.79 (34.37)
        5:07.20 (34.41)     5:41.28 (34.08)     6:15.37 (34.09)     6:49.58 (34.21)
        7:23.96 (34.38)     7:57.77 (33.81)     8:32.13 (34.36)     9:06.83 (34.70)
        9:40.67 (33.84)    10:15.43 (34.76)    10:49.34 (33.91)    11:22.77 (33.43)
  9 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR              11:15.30   11:22.90 JO     
                  30.38     1:03.71 (33.33)     1:38.40 (34.69)     2:12.77 (34.37)
        2:47.45 (34.68)     3:21.80 (34.35)     3:56.54 (34.74)     4:30.66 (34.12)
        5:05.34 (34.68)     5:40.06 (34.72)     6:14.26 (34.20)     6:48.75 (34.49)
        7:23.35 (34.60)     7:57.77 (34.42)     8:32.33 (34.56)     9:06.87 (34.54)
        9:41.18 (34.31)    10:14.97 (33.79)    10:49.12 (34.15)    11:22.90 (33.78)
 10 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR 11:18.55   11:28.83 JO     
                  30.01     1:03.10 (33.09)     1:37.74 (34.64)     2:12.97 (35.23)
        2:47.80 (34.83)     3:22.67 (34.87)     3:57.18 (34.51)     4:31.94 (34.76)
        5:06.80 (34.86)     5:41.49 (34.69)     6:15.95 (34.46)     6:51.18 (35.23)
        7:26.33 (35.15)     8:00.87 (34.54)     8:35.60 (34.73)     9:10.27 (34.67)
        9:45.75 (35.48)    10:20.55 (34.80)    10:54.80 (34.25)    11:28.83 (34.03)
 11 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR        11:38.33   11:29.15 JO     
                  32.85     1:07.26 (34.41)     1:42.64 (35.38)     2:17.73 (35.09)
        2:52.67 (34.94)     3:27.43 (34.76)     4:02.59 (35.16)     4:37.52 (34.93)
        5:12.14 (34.62)     5:46.31 (34.17)     6:20.64 (34.33)     6:55.12 (34.48)
        7:29.64 (34.52)     8:04.78 (35.14)     8:39.41 (34.63)     9:13.89 (34.48)
        9:48.41 (34.52)    10:22.73 (34.32)    10:56.31 (33.58)    11:29.15 (32.84)
 12 Tremain, Kate             13 Badger-MR           11:21.38   11:33.29 JO     
                  31.73     1:05.19 (33.46)     1:39.54 (34.35)     2:13.67 (34.13)
        2:47.72 (34.05)     3:21.94 (34.22)     3:56.51 (34.57)     4:31.55 (35.04)
        5:06.45 (34.90)     5:41.44 (34.99)     6:16.55 (35.11)     6:52.03 (35.48)
        7:27.26 (35.23)     8:02.50 (35.24)     8:37.04 (34.54)     9:12.51 (35.47)
        9:47.88 (35.37)    10:22.65 (34.77)    10:58.04 (35.39)    11:33.29 (35.25)
 13 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR 11:44.16   11:34.24 JO     
                  31.36     1:05.38 (34.02)     1:39.91 (34.53)     2:14.70 (34.79)
        2:49.70 (35.00)     3:24.82 (35.12)     4:00.11 (35.29)     4:35.66 (35.55)
        5:10.74 (35.08)     5:45.92 (35.18)     6:20.76 (34.84)     6:55.88 (35.12)
        7:30.70 (34.82)     8:05.76 (35.06)     8:40.76 (35.00)     9:15.82 (35.06)
        9:51.42 (35.60)    10:26.45 (35.03)    11:01.42 (34.97)    11:34.24 (32.82)
 14 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR             11:42.72   12:03.55        
                  31.84     1:07.36 (35.52)     1:42.59 (35.23)     2:18.45 (35.86)
        2:54.67 (36.22)     3:31.17 (36.50)     4:08.27 (37.10)     4:44.93 (36.66)
        5:22.22 (37.29)     5:59.62 (37.40)     6:36.43 (36.81)     7:13.58 (37.15)
        7:50.30 (36.72)     8:27.06 (36.76)     9:04.22 (37.16)     9:40.71 (36.49)
       10:17.48 (36.77)    10:53.84 (36.36)    11:29.73 (35.89)    12:03.55 (33.82)
 
Event 94  Boys 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 9:59.52   2/25/2006 Jonathan H Derlath, LIAC -MR               
       Metro: M 9:31.13    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                9:24.99  NAT
                9:27.39  USO
                9:30.99  N-18
                9:32.69  JRN
                9:39.79  NCSA
               11:32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derlath, Jonathan H       14 LIAC-MR             10:01.03    9:59.52#JO     
                  27.55       57.30 (29.75)     1:27.51 (30.21)     1:57.85 (30.34)
        2:28.14 (30.29)     2:58.37 (30.23)     3:28.88 (30.51)     3:59.25 (30.37)
        4:30.01 (30.76)     5:00.28 (30.27)     5:30.58 (30.30)     6:00.86 (30.28)
        6:31.38 (30.52)     7:01.96 (30.58)     7:32.28 (30.32)     8:02.19 (29.91)
        8:32.20 (30.01)     9:02.16 (29.96)     9:31.72 (29.56)     9:59.52 (27.80)
  2 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR              10:29.17   10:30.71 JO     
                  27.40       57.91 (30.51)     1:29.13 (31.22)     2:00.47 (31.34)
        2:31.82 (31.35)     3:03.28 (31.46)     3:34.73 (31.45)     4:06.57 (31.84)
        4:39.03 (32.46)     5:11.14 (32.11)     5:42.94 (31.80)     6:15.28 (32.34)
        6:47.13 (31.85)     7:19.05 (31.92)     7:50.75 (31.70)     8:23.16 (32.41)
        8:55.53 (32.37)     9:27.46 (31.93)     9:59.26 (31.80)    10:30.71 (31.45)
  3 Collins, Danny P          14 FLY-MR              11:03.99   10:56.53 JO     
                  29.19     1:01.51 (32.32)     1:34.70 (33.19)     2:07.64 (32.94)
        2:40.53 (32.89)     3:13.59 (33.06)     3:46.37 (32.78)     4:19.34 (32.97)
        4:52.56 (33.22)     5:25.72 (33.16)     5:58.75 (33.03)     6:31.86 (33.11)
        7:05.20 (33.34)     7:38.48 (33.28)     8:11.92 (33.44)     8:45.22 (33.30)
        9:17.93 (32.71)     9:51.37 (33.44)    10:24.58 (33.21)    10:56.53 (31.95)
  4 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR   10:52.07   11:00.86 JO     
                  28.59     1:00.58 (31.99)     1:33.60 (33.02)     2:06.77 (33.17)
        2:40.12 (33.35)     3:13.27 (33.15)     3:46.84 (33.57)     4:20.42 (33.58)
        4:54.32 (33.90)     5:28.28 (33.96)     6:02.16 (33.88)     6:35.98 (33.82)
        7:09.30 (33.32)     7:42.29 (32.99)     8:15.41 (33.12)     8:48.70 (33.29)
        9:22.20 (33.50)     9:55.42 (33.22)    10:28.35 (32.93)    11:00.86 (32.51)
  5 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR     11:25.63   11:08.38 JO     
                  29.61     1:02.10 (32.49)     1:35.69 (33.59)     2:09.76 (34.07)
        2:43.16 (33.40)     3:17.03 (33.87)     3:50.94 (33.91)     4:24.94 (34.00)
        4:59.24 (34.30)     5:33.11 (33.87)     6:07.39 (34.28)     6:41.50 (34.11)
        7:15.21 (33.71)     7:49.26 (34.05)     8:22.97 (33.71)     8:56.56 (33.59)
        9:30.28 (33.72)    10:03.34 (33.06)    10:36.40 (33.06)    11:08.38 (31.98)
  6 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR     10:40.71   11:13.39 JO     
                  29.72     1:02.63 (32.91)     1:36.43 (33.80)     2:09.95 (33.52)
        2:43.19 (33.24)     3:17.13 (33.94)     3:51.47 (34.34)     4:25.96 (34.49)
        5:00.57 (34.61)     5:34.53 (33.96)     6:08.65 (34.12)     6:42.68 (34.03)
        7:17.28 (34.60)     7:51.31 (34.03)     8:25.84 (34.53)     9:00.20 (34.36)
        9:34.40 (34.20)    10:08.15 (33.75)    10:40.94 (32.79)    11:13.39 (32.45)
  7 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR             11:11.39   11:16.72 JO     
                  29.18     1:02.20 (33.02)     1:35.88 (33.68)     2:09.84 (33.96)
        2:43.58 (33.74)     3:17.52 (33.94)     3:51.74 (34.22)     4:25.55 (33.81)
        4:59.55 (34.00)     5:33.83 (34.28)     6:08.09 (34.26)     6:42.31 (34.22)
        7:16.49 (34.18)     7:51.00 (34.51)     8:25.51 (34.51)     8:59.82 (34.31)
        9:34.35 (34.53)    10:08.56 (34.21)    10:42.73 (34.17)    11:16.72 (33.99)
  8 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR              11:25.26   11:21.45 JO     
                  29.01     1:02.67 (33.66)     1:36.66 (33.99)     2:11.35 (34.69)
        2:46.67 (35.32)     3:21.39 (34.72)     3:56.03 (34.64)     4:31.04 (35.01)
        5:06.78 (35.74)     5:42.42 (35.64)     6:17.12 (34.70)     6:52.05 (34.93)
        7:27.07 (35.02)     8:01.19 (34.12)     8:36.87 (35.68)     9:10.40 (33.53)
        9:45.04 (34.64)    10:19.55 (34.51)    10:52.55 (33.00)    11:21.45 (28.90)
  9 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR             11:32.02   11:22.61 JO     
                  29.11     1:02.33 (33.22)     1:36.90 (34.57)     2:11.30 (34.40)
        2:45.50 (34.20)     3:20.30 (34.80)     3:55.52 (35.22)     4:30.43 (34.91)
        5:05.92 (35.49)     5:41.03 (35.11)     6:16.31 (35.28)     6:50.85 (34.54)
        7:25.43 (34.58)     8:00.10 (34.67)     8:35.12 (35.02)     9:09.57 (34.45)
        9:43.83 (34.26)    10:18.41 (34.58)    10:52.54 (34.13)    11:22.61 (30.07)
 10 McIlhargy, Sean V         13 Trs-MR              11:20.58   11:25.07 JO     
                  29.07     1:01.94 (32.87)     1:35.94 (34.00)     2:10.41 (34.47)
        2:44.84 (34.43)     3:19.50 (34.66)     3:54.30 (34.80)     4:29.61 (35.31)
        5:04.61 (35.00)     5:39.18 (34.57)     6:14.44 (35.26)     6:49.62 (35.18)
        7:24.57 (34.95)     7:59.58 (35.01)     8:34.59 (35.01)     9:09.53 (34.94)
        9:44.41 (34.88)    10:18.91 (34.50)    10:53.07 (34.16)    11:25.07 (32.00)
 
Event 95  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:10.27        1991 Tara Lynch, YMID                           
       Metro: M 5:04.36    5/1/1989 Jessica Knapp, YMID-MR                     
                4:52.49  NAT
                4:54.49  N-18
                4:55.29  JRN
                4:55.89  USO
                5:03.29  NCSA
                5:12.49  SECT
                5:13.09  T16
                5:51.19  ZQ
                6:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            5:34.10    5:32.32 ZQ     
                  30.09     1:03.12 (33.03)     1:36.65 (33.53)     2:09.99 (33.34)
        2:43.81 (33.82)     3:17.70 (33.89)     3:51.63 (33.93)     4:25.68 (34.05)
        4:59.73 (34.05)     5:32.32 (32.59)                                        
  2 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      5:35.11    5:36.32 ZQ     
                  30.33     1:03.75 (33.42)     1:37.58 (33.83)     2:11.30 (33.72)
        2:45.73 (34.43)     3:20.69 (34.96)     3:55.48 (34.79)     4:30.36 (34.88)
        5:04.34 (33.98)     5:36.32 (31.98)                                        
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  5:34.26    5:36.41 ZQ     
                  30.30     1:03.35 (33.05)     1:36.85 (33.50)     2:11.05 (34.20)
        2:44.92 (33.87)     3:19.39 (34.47)     3:54.19 (34.80)     4:28.78 (34.59)
        5:03.52 (34.74)     5:36.41 (32.89)                                        
  4 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR               5:41.81    5:43.20 ZQ     
                  30.50     1:04.92 (34.42)     1:39.69 (34.77)     2:14.95 (35.26)
        2:50.03 (35.08)     3:25.51 (35.48)     4:00.98 (35.47)     4:36.02 (35.04)
        5:11.18 (35.16)     5:43.20 (32.02)                                        
  5 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    5:42.37    5:44.18 ZQ     
                  30.89     1:05.05 (34.16)     1:40.04 (34.99)     2:15.13 (35.09)
        2:49.89 (34.76)     3:25.03 (35.14)     4:00.70 (35.67)     4:35.85 (35.15)
        5:10.97 (35.12)     5:44.18 (33.21)                                        
  6 Larkin, Colleen           12 VAC-MR               5:39.15    5:44.23 ZQ     
                  30.94     1:05.03 (34.09)     1:40.17 (35.14)     2:15.16 (34.99)
        2:49.90 (34.74)     3:25.23 (35.33)     4:00.37 (35.14)     4:35.33 (34.96)
        5:11.00 (35.67)     5:44.23 (33.23)                                        
  7 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               5:55.85    5:44.54 ZQ     
                  32.20     1:06.19 (33.99)     1:41.14 (34.95)     2:15.75 (34.61)
        2:50.59 (34.84)     3:26.69 (36.10)     4:01.56 (34.87)     4:37.49 (35.93)
        5:10.43 (32.94)     5:44.54 (34.11)                                        
  8 McGuire, Christine        12 Badger-MR            5:58.11    5:47.02 ZQ     
                  31.27     1:05.66 (34.39)     1:40.24 (34.58)     2:15.21 (34.97)
        2:50.32 (35.11)     3:26.10 (35.78)     4:01.47 (35.37)     4:37.65 (36.18)
        5:13.11 (35.46)     5:47.02 (33.91)                                        
  9 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            5:47.88    5:48.39 ZQ     
                  30.50     1:04.34 (33.84)     1:38.99 (34.65)     2:14.58 (35.59)
        2:50.17 (35.59)     3:26.16 (35.99)     4:02.12 (35.96)     4:38.20 (36.08)
        5:14.24 (36.04)     5:48.39 (34.15)                                        
 10 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              5:50.71    5:49.84 ZQ     
                  30.67     1:05.20 (34.53)     1:41.16 (35.96)     2:17.59 (36.43)
        2:53.94 (36.35)     3:29.98 (36.04)     4:06.41 (36.43)     4:41.72 (35.31)
        5:16.85 (35.13)     5:49.84 (32.99)                                        
 11 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR         5:46.32    5:49.88 ZQ     
                  30.53     1:04.54 (34.01)     1:40.20 (35.66)     2:16.13 (35.93)
        2:52.30 (36.17)     3:28.12 (35.82)     4:04.11 (35.99)     4:40.19 (36.08)
        5:16.21 (36.02)     5:49.88 (33.67)                                        
 12 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      5:48.16    5:50.33 ZQ     
                  30.98     1:05.75 (34.77)     1:40.96 (35.21)     2:17.29 (36.33)
        2:53.38 (36.09)     3:29.08 (35.70)     4:04.80 (35.72)     4:40.99 (36.19)
        5:16.99 (36.00)     5:50.33 (33.34)                                        
 13 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              5:53.43    5:50.57 ZQ     
                  31.21     1:06.29 (35.08)     1:42.31 (36.02)     2:18.66 (36.35)
        2:54.13 (35.47)     3:29.52 (35.39)     4:05.21 (35.69)     4:40.90 (35.69)
        5:16.58 (35.68)     5:50.57 (33.99)                                        
 14 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  5:45.29    5:52.66 JO     
                  31.10     1:05.65 (34.55)     1:41.09 (35.44)     2:17.14 (36.05)
        2:53.02 (35.88)     3:29.22 (36.20)     4:05.73 (36.51)     4:42.26 (36.53)
        5:18.12 (35.86)     5:52.66 (34.54)                                        
 15 Francomano, Ashley        12 Basc-MR              6:00.72    5:54.45 JO     
                  30.97     1:06.76 (35.79)     1:43.79 (37.03)     2:19.94 (36.15)
        2:56.16 (36.22)     3:33.17 (37.01)     4:09.21 (36.04)     4:46.41 (37.20)
        5:22.41 (36.00)     5:54.45 (32.04)                                        
 16 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  6:02.59    5:54.65 JO     
                  32.33     1:08.08 (35.75)     1:44.67 (36.59)     2:19.93 (35.26)
        2:56.43 (36.50)     3:32.94 (36.51)     4:09.41 (36.47)     4:45.91 (36.50)
        5:21.10 (35.19)     5:54.65 (33.55)                                        
 17 Caputo, Krista            12 Wac-MR               5:57.27    5:55.01 JO     
                  31.16     1:05.42 (34.26)     1:40.92 (35.50)     2:17.50 (36.58)
        2:54.09 (36.59)     3:30.61 (36.52)     4:06.49 (35.88)     4:43.10 (36.61)
        5:19.59 (36.49)     5:55.01 (35.42)                                        
 18 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         5:49.91    5:55.47 JO     
                  32.05     1:07.49 (35.44)     1:43.50 (36.01)     2:19.27 (35.77)
        2:55.25 (35.98)     3:31.14 (35.89)     4:06.99 (35.85)     4:43.12 (36.13)
        5:19.44 (36.32)     5:55.47 (36.03)                                        
 19 Poleway, Monica J         11 Middies-MR           5:58.84    5:55.51 JO     
                  30.40     1:04.22 (33.82)     1:39.85 (35.63)     2:15.81 (35.96)
        2:52.06 (36.25)     3:28.55 (36.49)     4:05.43 (36.88)     4:42.06 (36.63)
        5:19.10 (37.04)     5:55.51 (36.41)                                        
 20 Toal, Shannon V           12 Middies-MR           5:55.42    5:56.63 JO     
                  32.01     1:07.12 (35.11)     1:43.40 (36.28)     2:19.58 (36.18)
        2:55.67 (36.09)     3:31.85 (36.18)     4:08.36 (36.51)     4:44.74 (36.38)
        5:21.02 (36.28)     5:56.63 (35.61)                                        
 21 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       6:03.80    5:57.37 JO     
                  30.43     1:04.43 (34.00)     1:40.75 (36.32)     2:17.39 (36.64)
        2:54.61 (37.22)     3:31.69 (37.08)     4:08.73 (37.04)     4:45.42 (36.69)
        5:22.20 (36.78)     5:57.37 (35.17)                                        
 22 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR             5:51.72    5:58.75 JO     
                  31.18     1:06.79 (35.61)     1:43.12 (36.33)     2:19.66 (36.54)
        2:56.42 (36.76)     3:33.55 (37.13)     4:10.23 (36.68)     4:47.17 (36.94)
        5:23.50 (36.33)     5:58.75 (35.25)                                        
 23 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              6:03.26    6:01.14 JO     
                  31.41     1:06.89 (35.48)     1:43.49 (36.60)     2:20.30 (36.81)
        2:57.11 (36.81)     3:33.99 (36.88)     4:10.80 (36.81)     4:47.90 (37.10)
        5:25.23 (37.33)     6:01.14 (35.91)                                        
 24 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         5:54.38    6:01.80 JO     
                  32.43     1:07.80 (35.37)     1:44.57 (36.77)     2:21.43 (36.86)
        2:58.37 (36.94)     3:35.20 (36.83)     4:13.18 (37.98)     4:49.73 (36.55)
        5:26.61 (36.88)     6:01.80 (35.19)                                        
 25 Zawatson, Cady            11 LIAC-MR              5:58.85    6:04.84        
                  31.24     1:06.39 (35.15)     1:42.92 (36.53)     2:20.56 (37.64)
        2:57.63 (37.07)     3:35.62 (37.99)     4:13.28 (37.66)     4:51.49 (38.21)
        5:28.82 (37.33)     6:04.84 (36.02)                                        
 26 Buckley, Taylor A         11 Sachem-MR            6:00.61    6:06.04        
                  31.48     1:07.22 (35.74)     1:44.63 (37.41)     2:22.06 (37.43)
        3:00.30 (38.24)     3:37.98 (37.68)     4:14.80 (36.82)     4:53.56 (38.76)
        5:30.48 (36.92)     6:06.04 (35.56)                                        
 27 McDonnell, Sophia         12 UNWAC-MR             6:02.06    6:06.88        
                  31.52     1:07.08 (35.56)     1:44.62 (37.54)     2:22.41 (37.79)
        3:00.23 (37.82)     3:38.02 (37.79)     4:15.62 (37.60)     4:53.31 (37.69)
        5:31.38 (38.07)     6:06.88 (35.50)                                        
 28 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       5:58.62    6:07.04        
                  30.70     1:05.84 (35.14)     1:42.77 (36.93)     2:21.08 (38.31)
        2:59.35 (38.27)     3:37.93 (38.58)     4:15.95 (38.02)     4:53.40 (37.45)
        5:31.32 (37.92)     6:07.04 (35.72)                                        
 29 Lindahl, Stephanie        12 LBA-MR               5:51.71    6:07.13        
                  31.81     1:08.04 (36.23)     1:44.97 (36.93)     2:23.05 (38.08)
        3:00.27 (37.22)     3:38.55 (38.28)     4:17.04 (38.49)     4:54.14 (37.10)
        5:31.90 (37.76)     6:07.13 (35.23)                                        
 30 Sears, Nicole             12 Badger-MR            6:03.59    6:10.39        
                  31.63     1:06.65 (35.02)     1:43.88 (37.23)     2:21.34 (37.46)
        2:58.87 (37.53)     3:36.86 (37.99)     4:15.11 (38.25)     4:53.71 (38.60)
        5:32.24 (38.53)     6:10.39 (38.15)                                        
 31 York, Amanda S            12 NBS-MR               6:02.86    6:12.81        
                  32.28     1:07.87 (35.59)     1:45.41 (37.54)     2:23.35 (37.94)
        3:01.34 (37.99)     3:39.84 (38.50)     4:18.78 (38.94)     4:56.86 (38.08)
        5:35.37 (38.51)     6:12.81 (37.44)                                        
 
Event 96  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:58.68        1995 Rodney VanTassell                          
       Metro: M 4:58.68    5/1/1985 Rodney Van Tassell, NBS-MR                 
                4:29.19  NAT
                4:32.19  N-18
                4:32.29  USO
                4:34.79  JRN
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:07.69  T16
                5:59.99  ZQ
                6:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR  5:15.93    5:19.99 ZQ     
                  27.36       58.56 (31.20)     1:31.08 (32.52)     2:03.87 (32.79)
        2:37.63 (33.76)     3:10.29 (32.66)     3:43.22 (32.93)     4:16.11 (32.89)
        4:48.83 (32.72)     5:19.99 (31.16)                                        
  2 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR           5:28.54    5:24.94 ZQ     
                  28.17       59.72 (31.55)     1:33.51 (33.79)     2:06.60 (33.09)
        2:40.17 (33.57)     3:12.99 (32.82)     3:47.14 (34.15)     4:21.50 (34.36)
        4:54.43 (32.93)     5:24.94 (30.51)                                        
  3 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         5:30.51    5:25.97 ZQ     
                  28.65     1:01.21 (32.56)     1:34.53 (33.32)     2:07.68 (33.15)
        2:41.26 (33.58)     3:14.73 (33.47)     3:47.87 (33.14)     4:21.43 (33.56)
        4:54.31 (32.88)     5:25.97 (31.66)                                        
  4 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR           5:30.73    5:26.42 ZQ     
                  28.36     1:00.03 (31.67)     1:33.04 (33.01)     2:06.23 (33.19)
        2:39.93 (33.70)     3:14.04 (34.11)     3:48.50 (34.46)     4:21.97 (33.47)
        4:55.23 (33.26)     5:26.42 (31.19)                                        
  5 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            5:28.23    5:28.07 ZQ     
                  28.58     1:00.67 (32.09)     1:34.24 (33.57)     2:08.11 (33.87)
        2:41.86 (33.75)     3:15.94 (34.08)     3:49.98 (34.04)     4:23.57 (33.59)
        4:57.15 (33.58)     5:28.07 (30.92)                                        
  6 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               5:39.50    5:28.88 ZQ     
                  29.06     1:01.31 (32.25)     1:34.53 (33.22)     2:07.68 (33.15)
        2:41.61 (33.93)     3:15.44 (33.83)     3:48.87 (33.43)     4:22.49 (33.62)
        4:56.27 (33.78)     5:28.88 (32.61)                                        
  7 Collins, Matthew J        12 FLY-MR               5:50.85    5:32.43 ZQ     
                  30.62     1:05.03 (34.41)     1:38.80 (33.77)     2:12.97 (34.17)
        2:47.04 (34.07)     3:21.26 (34.22)     3:53.34 (32.08)     4:26.87 (33.53)
        5:00.84 (33.97)     5:32.43 (31.59)                                        
  8 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          5:32.74    5:34.98 ZQ     
                  29.68     1:02.48 (32.80)     1:36.55 (34.07)     2:10.41 (33.86)
        2:44.70 (34.29)     3:18.83 (34.13)     3:52.91 (34.08)     4:27.97 (35.06)
        5:02.58 (34.61)     5:34.98 (32.40)                                        
  9 Alton, Shane              12 LBA-MR               5:38.43    5:36.31 ZQ     
                  29.54     1:01.83 (32.29)     1:35.26 (33.43)     2:08.96 (33.70)
        2:43.83 (34.87)     3:18.72 (34.89)     3:53.95 (35.23)     4:28.64 (34.69)
        5:03.20 (34.56)     5:36.31 (33.11)                                        
 10 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         5:26.06    5:40.48 ZQ     
                  29.28     1:02.12 (32.84)     1:37.02 (34.90)     2:12.01 (34.99)
        2:47.20 (35.19)     3:22.39 (35.19)     3:57.04 (34.65)     4:31.75 (34.71)
        5:06.34 (34.59)     5:40.48 (34.14)                                        
 11 Park, Jay S               12 LIAC-MR              5:41.90    5:42.13 ZQ     
                  30.81     1:03.87 (33.06)     1:38.43 (34.56)     2:13.44 (35.01)
        2:48.63 (35.19)     3:23.48 (34.85)     3:58.87 (35.39)     4:33.58 (34.71)
        5:08.69 (35.11)     5:42.13 (33.44)                                        
 12 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           5:44.04    5:44.19 ZQ     
                  30.07     1:04.04 (33.97)     1:39.45 (35.41)     2:14.89 (35.44)
        2:50.37 (35.48)     3:25.70 (35.33)     4:01.20 (35.50)     4:36.61 (35.41)
        5:11.52 (34.91)     5:44.19 (32.67)                                        
 13 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            5:45.26    5:44.79 ZQ     
                  29.51     1:03.04 (33.53)     1:38.51 (35.47)     2:13.96 (35.45)
        2:49.47 (35.51)     3:25.16 (35.69)     4:00.57 (35.41)     4:36.09 (35.52)
        5:11.19 (35.10)     5:44.79 (33.60)                                        
 14 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           5:48.80    5:45.51 ZQ     
                  30.90     1:05.56 (34.66)     1:41.42 (35.86)     2:16.79 (35.37)
        2:51.82 (35.03)     3:26.63 (34.81)     4:01.43 (34.80)     4:36.25 (34.82)
        5:11.90 (35.65)     5:45.51 (33.61)                                        
 15 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      5:58.06    5:46.83 ZQ     
                  30.82     1:05.85 (35.03)     1:41.63 (35.78)     2:17.09 (35.46)
        2:52.05 (34.96)     3:26.99 (34.94)     4:02.32 (35.33)     4:37.41 (35.09)
        5:12.40 (34.99)     5:46.83 (34.43)                                        
 16 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  5:58.39    5:48.14 ZQ     
                  30.96     1:05.68 (34.72)     1:41.53 (35.85)     2:16.96 (35.43)
        2:51.56 (34.60)     3:27.22 (35.66)     4:03.61 (36.39)     4:40.43 (36.82)
        5:16.59 (36.16)     5:48.14 (31.55)                                        
 17 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               5:48.30    5:48.38 ZQ     
                  30.21     1:04.49 (34.28)     1:39.46 (34.97)     2:15.54 (36.08)
        2:51.33 (35.79)     3:26.52 (35.19)     4:02.28 (35.76)     4:37.83 (35.55)
        5:13.79 (35.96)     5:48.38 (34.59)                                        
 18 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               6:03.73    5:50.07 ZQ     
                1:06.61                             1:42.05 ( )     2:18.35 (36.30)
        2:54.27 (35.92)     3:29.90 (35.63)     4:05.60 (35.70)     4:41.29 (35.69)
        5:16.53 (35.24)     5:50.07 (33.54)                                        
 19 Fountain, Greg J          12 IA-MR                5:56.43    5:51.54 ZQ     
                  30.58     1:04.48 (33.90)     1:40.00 (35.52)     2:16.17 (36.17)
        2:52.44 (36.27)     3:28.84 (36.40)     4:05.98 (37.14)     4:42.59 (36.61)
        5:17.71 (35.12)     5:51.54 (33.83)                                        
 20 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         5:51.49    5:51.89 ZQ     
                  31.22     1:06.68 (35.46)     1:42.46 (35.78)     2:18.44 (35.98)
        2:54.49 (36.05)     3:30.91 (36.42)     4:07.48 (36.57)     4:43.70 (36.22)
        5:18.49 (34.79)     5:51.89 (33.40)                                        
 21 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           5:56.36    5:52.51 ZQ     
                  31.44     1:06.26 (34.82)     1:41.65 (35.39)     2:17.37 (35.72)
        2:53.31 (35.94)     3:28.99 (35.68)     4:05.11 (36.12)     4:41.59 (36.48)
        5:17.40 (35.81)     5:52.51 (35.11)                                        
 22 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              5:55.33    5:53.46 ZQ     
                  30.45     1:04.85 (34.40)     1:40.26 (35.41)     2:16.25 (35.99)
        2:52.85 (36.60)     3:29.24 (36.39)     4:06.09 (36.85)     4:42.90 (36.81)
        5:18.57 (35.67)     5:53.46 (34.89)                                        
 23 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    5:52.49    5:57.06 ZQ     
                  30.30     1:05.35 (35.05)     1:41.01 (35.66)     2:17.17 (36.16)
        2:52.98 (35.81)     3:29.52 (36.54)     4:06.33 (36.81)     4:43.65 (37.32)
        5:20.88 (37.23)     5:57.06 (36.18)                                        
 24 Nangle, JT T              11 Middies-MR           6:01.28    5:57.53 ZQ     
                  30.85     1:06.01 (35.16)     1:41.55 (35.54)     2:17.73 (36.18)
        2:53.68 (35.95)     3:30.06 (36.38)     4:06.83 (36.77)     4:44.22 (37.39)
        5:21.98 (37.76)     5:57.53 (35.55)                                        
 25 Schaub, Bryan T           12 Cond-MR              6:02.09    6:02.03 JO     
                  32.27     1:08.49 (36.22)     1:45.04 (36.55)     2:21.82 (36.78)
        2:58.68 (36.86)     3:37.42 (38.74)     4:13.83 (36.41)     4:51.38 (37.55)
        5:28.10 (36.72)     6:02.03 (33.93)                                        
 26 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR           5:58.10    6:02.17 JO     
                  32.57     1:08.54 (35.97)     1:45.63 (37.09)     2:23.21 (37.58)
        3:00.12 (36.91)     3:37.83 (37.71)     4:14.86 (37.03)     4:51.74 (36.88)
        5:28.32 (36.58)     6:02.17 (33.85)                                        
 27 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR         6:03.36    6:06.25        
                  31.35     1:08.30 (36.95)     1:45.28 (36.98)     2:23.27 (37.99)
        3:00.37 (37.10)     3:37.80 (37.43)     4:15.86 (38.06)     4:53.66 (37.80)
        5:30.87 (37.21)     6:06.25 (35.38)                                        
 28 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      6:00.27    6:15.87        
                  31.93     1:08.91 (36.98)     1:47.24 (38.33)     2:25.48 (38.24)
        3:03.75 (38.27)     3:41.96 (38.21)     4:20.94 (38.98)     4:59.65 (38.71)
        5:37.68 (38.03)     6:15.87 (38.19)                                        
 
Event 97  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 1:02.04   2/26/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
       Metro: M 1:01.20    5/1/1997 Annie Mantey, NDAC-MR                      
                1:02.19  T16
                1:08.89  ZQ
                1:11.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:02.74    1:02.04#T16    
                  29.62     1:02.04 (32.42)                                        
  2 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR              1:03.42    1:02.58 ZQ     
                  29.06     1:02.58 (33.52)                                        
  3 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:04.99    1:03.31 ZQ     
                  30.02     1:03.31 (33.29)                                        
  4 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      1:04.51    1:03.94 ZQ     
                  29.96     1:03.94 (33.98)                                        
  5 Michalak, Agata           12 FLY-MR               1:06.27    1:05.14 ZQ     
                  29.34     1:05.14 (35.80)                                        
  6 Simonetti, Christina F    12 UNTVS-MR             1:05.68    1:05.40 ZQ     
                  29.96     1:05.40 (35.44)                                        
  7 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          1:06.17    1:07.14 ZQ     
                  30.75     1:07.14 (36.39)                                        
  8 Hain, Karina A            12 FLY-MR               1:06.94    1:07.42 ZQ     
                  30.82     1:07.42 (36.60)                                        
B - Final
  9 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR      1:07.71    1:06.33 ZQ     
                  30.67     1:06.33 (35.66)                                        
 10 Henry, Emily              12 VAC-MR               1:07.38    1:06.34 ZQ     
                  31.53     1:06.34 (34.81)                                        
 11 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      1:08.54    1:07.17 ZQ     
                  31.06     1:07.17 (36.11)                                        
 12 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          1:07.82    1:07.18 ZQ     
                  31.14     1:07.18 (36.04)                                        
 13 Church, Lauren A          12 Middies-MR           1:08.43    1:07.39 ZQ     
                  30.01     1:07.39 (37.38)                                        
 14 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR              1:09.24    1:08.18 ZQ     
                  32.00     1:08.18 (36.18)                                        
 15 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR      1:08.83    1:08.57 ZQ     
                  31.77     1:08.57 (36.80)                                        
 16 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:08.28    1:09.49 JO     
                  32.90     1:09.49 (36.59)                                        
Preliminaries
 17 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR             1:09.37                   
 18 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR              1:09.40                   
 19 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         1:09.64                   
 20 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR    1:09.75                   
 21 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:09.90                   
 22 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               1:10.00                   
 23 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              1:10.11                   
 24 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:10.12                   
 25 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              1:10.38                   
 26 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              1:10.52                   
 27 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:10.54                   
 28 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:10.62                   
 29 Trager, Lena E            11 Silver Streaks-MR    1:10.73                   
 30 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               1:10.86                   
 31 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           1:11.04                   
 32 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               1:11.26                   
 33 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    1:11.60                   
 34 Lim, Sally                12 FLY-MR               1:11.77                   
 35 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:11.86                   
 36 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              1:12.18                   
 37 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR               1:12.23                   
 38 Francomano, Ashley        12 Basc-MR              1:12.59                   
 39 Parker, Rachel            12 LIAC-MR              1:13.21                   
 40 Mulligan, Kelly M         11 Ciy-MR               1:13.24                   
 -- Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Event 98  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
          JO: # 58.76        1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
       Metro: M 57.03    5/1/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
              1:00.59  T16
              1:10.49  ZQ
              1:12.29  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:03.86    1:00.30 T16    
                  28.30     1:00.30 (32.00)                                        
  2 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR               1:02.52    1:01.68 ZQ     
                  28.66     1:01.68 (33.02)                                        
  3 Lyons, Chris              12 Badger-MR            1:05.03    1:03.84 ZQ     
                  29.91     1:03.84 (33.93)                                        
  4 Perley, Timmy J           12 Middies-MR           1:05.11    1:05.50 ZQ     
                  30.82     1:05.50 (34.68)                                        
  5 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               1:06.50    1:05.63 ZQ     
                  31.28     1:05.63 (34.35)                                        
  6 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      1:07.26    1:06.43 ZQ     
                  31.01     1:06.43 (35.42)                                        
  7 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:07.42    1:06.98 ZQ     
                  31.64     1:06.98 (35.34)                                        
  8 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:07.01    1:07.26 ZQ     
                  30.57     1:07.26 (36.69)                                        
B - Final
  9 Na, Joseph                12 LIAC-MR              1:08.16    1:06.29 ZQ     
                  30.06     1:06.29 (36.23)                                        
 10 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:07.82    1:06.78 ZQ     
                  31.99     1:06.78 (34.79)                                        
 11 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR           1:09.24    1:07.12 ZQ     
                  30.61     1:07.12 (36.51)                                        
 12 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.48    1:07.70 ZQ     
                  31.95     1:07.70 (35.75)                                        
 13 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            1:09.97    1:07.80 ZQ     
                  31.05     1:07.80 (36.75)                                        
 14 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          1:08.36    1:08.78 ZQ     
                  33.09     1:08.78 (35.69)                                        
 15 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               1:09.46    1:08.87 ZQ     
                  31.98     1:08.87 (36.89)                                        
 16 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:09.89    1:09.23 ZQ     
                  32.99     1:09.23 (36.24)                                        
Preliminaries
 10 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR         1:08.02                   
 13 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               1:08.76                   
 15 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR        1:09.38                   
 20 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR               1:10.07                   
 21 Carr, Charlie M           11 Bgnw Marlins-MR      1:10.92                   
 22 Kolesnik, George          12 Basc-MR              1:11.10                   
 23 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:11.40                   
 24 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         1:11.57                   
 25 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR          1:11.88                   
 26 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:11.98                   
 27 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:12.25                   
 28 Clarke, Taegan M          12 Bgnw Marlins-MR      1:12.51                   
 29 Buckland, Gavin J         11 Silver Streaks-MR    1:12.53                   
 30 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                1:12.87                   
 31 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:14.04                   
 32 Bleier, Jackson A         12 Bgnw Marlins-MR      1:15.49                   
 -- Yang, Patrick             11 LIAC-MR                  DQ                    
 
Event 99  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:57.46        1983 Lori Boehler                               
       Metro: M 4:41.98   4/30/1997 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.49  NAT
                4:54.49  N-18
                4:55.29  JRN
                4:55.89  USO
                5:03.29  NCSA
                5:12.49  SECT
                5:29.99  ZQ
                5:31.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Fasano, Jackie A          17 LIAC-MR              5:10.25    5:03.39 SECT   
                  28.26       58.73 (30.47)     1:29.25 (30.52)     1:59.85 (30.60)
        2:30.82 (30.97)     3:01.37 (30.55)     3:32.30 (30.93)     4:03.52 (31.22)
        4:33.87 (30.35)     5:03.39 (29.52)                                        
  2 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                5:15.04    5:07.54 SECT   
                  28.62       59.15 (30.53)     1:29.98 (30.83)     2:00.92 (30.94)
        2:32.00 (31.08)     3:03.40 (31.40)     3:34.64 (31.24)     4:06.06 (31.42)
        4:37.31 (31.25)     5:07.54 (30.23)                                        
  3 Kane, Kandra L            17 TVSC-MR              5:18.17    5:09.56 SECT   
                  28.37       58.91 (30.54)     1:29.83 (30.92)     2:00.60 (30.77)
        2:31.69 (31.09)     3:03.04 (31.35)     3:34.73 (31.69)     4:07.11 (32.38)
        4:39.24 (32.13)     5:09.56 (30.32)                                        
  4 Collyer, Courtney         15 Basc-MR              5:11.51    5:13.46 ZQ     
                  28.89       59.71 (30.82)     1:30.66 (30.95)     2:01.91 (31.25)
        2:33.54 (31.63)     3:05.38 (31.84)     3:37.31 (31.93)     4:09.61 (32.30)
        4:42.20 (32.59)     5:13.46 (31.26)                                        
  5 Guzman, Paula             16 FLY-MR               5:18.94    5:18.23 ZQ     
                  29.43     1:01.29 (31.86)     1:33.29 (32.00)     2:05.37 (32.08)
        2:37.57 (32.20)     3:09.87 (32.30)     3:42.10 (32.23)     4:14.29 (32.19)
        4:46.83 (32.54)     5:18.23 (31.40)                                        
  6 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR               5:20.29    5:19.97 ZQ     
                  29.20     1:00.44 (31.24)     1:32.54 (32.10)     2:04.79 (32.25)
        2:37.34 (32.55)     3:09.61 (32.27)     3:42.73 (33.12)     4:15.55 (32.82)
        4:48.07 (32.52)     5:19.97 (31.90)                                        
  7 Martinez, Bianca          16 FLY-MR               5:24.10    5:25.31 ZQ     
                  29.60     1:01.94 (32.34)     1:34.49 (32.55)     2:07.68 (33.19)
        2:40.73 (33.05)     3:14.24 (33.51)     3:47.37 (33.13)     4:20.59 (33.22)
        4:53.70 (33.11)     5:25.31 (31.61)                                        
  8 Cremer, Kylie E           15 IA-MR                5:24.38    5:28.56 ZQ     
                  29.67     1:01.50 (31.83)     1:34.16 (32.66)     2:07.18 (33.02)
        2:40.34 (33.16)     3:13.65 (33.31)     3:47.45 (33.80)     4:21.39 (33.94)
        4:55.18 (33.79)     5:28.56 (33.38)                                        
B - Final
  9 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR         5:27.36    5:17.40 ZQ     
                  27.49       58.41 (30.92)     1:30.35 (31.94)     2:02.64 (32.29)
        2:35.11 (32.47)     3:07.89 (32.78)     3:40.57 (32.68)     4:13.29 (32.72)
        4:46.21 (32.92)     5:17.40 (31.19)                                        
 10 Winkler, Caitlin          15 FLY-MR               5:25.59    5:19.87 ZQ     
                  28.76     1:00.14 (31.38)     1:32.12 (31.98)     2:04.44 (32.32)
        2:37.25 (32.81)     3:09.75 (32.50)     3:42.16 (32.41)     4:15.01 (32.85)
        4:47.92 (32.91)     5:19.87 (31.95)                                        
 11 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                5:25.38    5:21.17 ZQ     
                  28.46       59.65 (31.19)     1:31.89 (32.24)     2:04.58 (32.69)
        2:37.46 (32.88)     3:10.59 (33.13)     3:44.13 (33.54)     4:17.19 (33.06)
        4:49.93 (32.74)     5:21.17 (31.24)                                        
 12 Smith, Devin E            17 CSC-MR               5:24.72    5:22.27 ZQ     
                  29.13     1:00.45 (31.32)     1:32.55 (32.10)     2:04.94 (32.39)
        2:37.58 (32.64)     3:10.57 (32.99)     3:43.90 (33.33)     4:17.25 (33.35)
        4:50.35 (33.10)     5:22.27 (31.92)                                        
 13 Kaliades, Dena V          16 LIAC-MR              5:28.85    5:25.20 ZQ     
                  29.63     1:02.16 (32.53)     1:35.29 (33.13)     2:08.48 (33.19)
        2:42.03 (33.55)     3:15.47 (33.44)     3:48.37 (32.90)     4:20.98 (32.61)
        4:53.46 (32.48)     5:25.20 (31.74)                                        
 14 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              5:27.48    5:26.18 ZQ     
                  29.65     1:01.79 (32.14)     1:34.72 (32.93)     2:07.97 (33.25)
        2:41.61 (33.64)     3:14.60 (32.99)     3:48.13 (33.53)     4:21.74 (33.61)
        4:53.84 (32.10)     5:26.18 (32.34)                                        
 15 Larkin, Christine E       16 VAC-MR               5:27.11    5:27.08 ZQ     
                  29.42     1:01.55 (32.13)     1:34.27 (32.72)     2:07.40 (33.13)
        2:40.57 (33.17)     3:14.11 (33.54)     3:47.63 (33.52)     4:21.38 (33.75)
        4:54.88 (33.50)     5:27.08 (32.20)                                        
 16 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    5:27.02    5:38.23        
                  30.65     1:04.73 (34.08)     1:39.05 (34.32)     2:13.32 (34.27)
        2:48.03 (34.71)     3:22.32 (34.29)     3:56.62 (34.30)     4:30.56 (33.94)
        5:04.78 (34.22)     5:38.23 (33.45)                                        
Preliminaries
  8 Vitelli, Paula T          17 Badger-MR            5:24.18                   
 15 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            5:27.12                   
 17 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  5:27.38                   
 20 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               5:30.03                   
 21 Siano, Alyssa M           15 LIAC-MR              5:30.62                   
 22 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               5:31.11                   
 23 McDonough, Maureen P      15 Wac-MR               5:32.57                   
 24 Hartford, Laura G         15 Express Swimming-MR  5:32.63                   
 25 Einsidler, Allie          15 Tmsuffolk-MR         5:32.70                   
 26 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              5:33.55                   
 27 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         5:33.62                   
 28 Shepherd, Christine M     16 WSSC-MR              5:34.29                   
 29 Cimilluca, Veronica L     16 VAC-MR               5:39.15                   
 30 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    5:39.67                   
 31 Drinane, Joanna M         17 SSL-MR               5:40.93                   
 -- Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR                  DQ                    
 
Event 100  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:36.49   3/17/2001 Billy Gray, BSC                            
       Metro: M 4:22.84   4/30/1986 John  Witchell, GAK-MR                     
                4:29.19  NAT
                4:32.19  N-18
                4:32.29  USO
                4:34.79  JRN
                4:39.59  NCSA
                4:48.39  SECT
                5:08.89  ZQ
                5:19.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sagginario, Joseph T      17 CSC-MR               4:55.49    4:52.18 ZQ     
                  26.37       55.23 (28.86)     1:25.33 (30.10)     1:55.49 (30.16)
        2:26.17 (30.68)     2:56.40 (30.23)     3:27.06 (30.66)     3:56.80 (29.74)
        4:25.97 (29.17)     4:52.18 (26.21)                                        
  2 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR      4:58.29    4:54.41 ZQ     
                  26.97       56.66 (29.69)     1:26.84 (30.18)     1:57.21 (30.37)
        2:27.90 (30.69)     2:58.23 (30.33)     3:27.96 (29.73)     3:57.40 (29.44)
        4:26.36 (28.96)     4:54.41 (28.05)                                        
  3 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  4:58.72    4:57.30 ZQ     
                  26.18       55.53 (29.35)     1:25.69 (30.16)     1:56.51 (30.82)
        2:27.18 (30.67)     2:57.70 (30.52)     3:28.23 (30.53)     3:58.18 (29.95)
        4:28.14 (29.96)     4:57.30 (29.16)                                        
  4 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         5:02.22    4:59.41 ZQ     
                  27.19       57.22 (30.03)     1:27.45 (30.23)     1:58.32 (30.87)
        2:28.82 (30.50)     2:58.85 (30.03)     3:29.47 (30.62)     4:00.34 (30.87)
        4:30.13 (29.79)     4:59.41 (29.28)                                        
  5 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR         5:03.32    4:59.94 ZQ     
                  26.71       55.91 (29.20)     1:26.41 (30.50)     1:57.05 (30.64)
        2:27.58 (30.53)     2:58.44 (30.86)     3:28.84 (30.40)     3:59.80 (30.96)
        4:30.39 (30.59)     4:59.94 (29.55)                                        
  6 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  5:03.19    5:04.09 ZQ     
                  26.21       55.45 (29.24)     1:25.91 (30.46)     1:56.93 (31.02)
        2:28.03 (31.10)     2:59.53 (31.50)     3:31.09 (31.56)     4:03.26 (32.17)
        4:35.34 (32.08)     5:04.09 (28.75)                                        
  7 Hardy, Thomas R           16 Express Swimming-MR  5:05.56    5:05.32 ZQ     
                  26.74       56.35 (29.61)     1:26.58 (30.23)     1:57.96 (31.38)
        2:29.37 (31.41)     3:00.69 (31.32)     3:32.05 (31.36)     4:03.65 (31.60)
        4:35.22 (31.57)     5:05.32 (30.10)                                        
  8 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         5:06.99    5:17.25 JO     
                  27.35       56.96 (29.61)     1:28.14 (31.18)     1:59.78 (31.64)
        2:32.05 (32.27)     3:05.04 (32.99)     3:38.14 (33.10)     4:11.91 (33.77)
        4:45.08 (33.17)     5:17.25 (32.17)                                        
B - Final
  9 Chang, One June J         15 FLY-MR               5:09.20    5:02.16 ZQ     
                  26.93       56.30 (29.37)     1:27.01 (30.71)     1:57.99 (30.98)
        2:28.82 (30.83)     2:59.79 (30.97)     3:31.03 (31.24)     4:02.57 (31.54)
        4:33.37 (30.80)     5:02.16 (28.79)                                        
 10 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR    5:08.73    5:02.50 ZQ     
                  26.84       56.59 (29.75)     1:27.65 (31.06)     1:58.68 (31.03)
        2:29.68 (31.00)     2:59.96 (30.28)     3:31.73 (31.77)     4:02.89 (31.16)
        4:32.82 (29.93)     5:02.50 (29.68)                                        
 11 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  5:09.89    5:06.18 ZQ     
                  26.61       56.09 (29.48)     1:27.00 (30.91)     1:58.77 (31.77)
        2:30.35 (31.58)     3:02.07 (31.72)     3:33.54 (31.47)     4:05.20 (31.66)
        4:36.30 (31.10)     5:06.18 (29.88)                                        
 12 Palumbo, Evan S           15 Bgnw Marlins-MR      5:11.45    5:08.73 ZQ     
                  26.69       56.32 (29.63)     1:27.15 (30.83)     1:58.61 (31.46)
        2:30.01 (31.40)     3:01.62 (31.61)     3:33.38 (31.76)     4:05.22 (31.84)
        4:37.35 (32.13)     5:08.73 (31.38)                                        
 13 Duch, Jack                15 RedTails-MR          5:11.01    5:09.48 JO     
                  27.62       58.12 (30.50)     1:29.78 (31.66)     2:02.17 (32.39)
        2:33.81 (31.64)     3:05.23 (31.42)     3:37.22 (31.99)     4:09.27 (32.05)
        4:40.34 (31.07)     5:09.48 (29.14)                                        
 14 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              5:09.05    5:11.20 JO     
                  26.30       56.06 (29.76)     1:26.94 (30.88)     1:58.53 (31.59)
        2:30.12 (31.59)     3:02.15 (32.03)     3:34.37 (32.22)     4:06.93 (32.56)
        4:39.58 (32.65)     5:11.20 (31.62)                                        
 15 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR         5:14.88    5:13.61 JO     
                  27.26       57.09 (29.83)     1:28.10 (31.01)     1:59.70 (31.60)
        2:32.00 (32.30)     3:04.42 (32.42)     3:37.37 (32.95)     4:09.59 (32.22)
        4:42.13 (32.54)     5:13.61 (31.48)                                        
 16 Kim, Kevin L              17 FLY-MR               5:13.25    5:15.38 JO     
                  27.57       57.84 (30.27)     1:28.94 (31.10)     2:00.54 (31.60)
        2:32.28 (31.74)     3:04.27 (31.99)     3:37.24 (32.97)     4:11.24 (34.00)
        4:44.23 (32.99)     5:15.38 (31.15)                                        
Preliminaries
  4 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  5:01.15                   
  5 Amato, Nick F             16 LIAC-MR              5:01.18                   
  6 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              5:02.13                   
 10 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               5:05.54                   
 19 Bennett, Donald           16 Basc-MR              5:12.08                   
 20 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              5:12.80                   
 21 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               5:13.25                   
 23 Gennarelli, Michael J     15 Barracudas-MR        5:13.65                   
 25 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR              5:15.25                   
 26 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              5:15.35                   
 27 Pickel, James C           16 FLY-MR               5:16.49                   
 28 Gravina, Michael T        15 SSL-MR               5:17.34                   
 29 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              5:17.35                   
 30 Bormann, Thomas L         15 Tmsuffolk-MR         5:17.75                   
 31 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR              5:17.76                   
 32 Algazy, Noam              15 Tmsuffolk-MR         5:18.48                   
 33 Pfeifer, Gregory J        17 FLY-MR               5:22.86                   
 34 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      5:23.60                   
 35 Marks, Danny J            17 Aqua Gems-MR         5:26.01                   
 36 Brown, Edward             15 NY Sharks-MR         5:39.87                   
 -- Collins, Wyatt C          15 Badger-MR                DQ                    
 
Event 101  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 31.31   2/15/2003 Kerry Z Gruendell, Badger                    
       Metro: M 31.16   1/28/2006 Annie Zhu at 2006 MR Fran Schn, LGAC-MR      
                31.89  T16
                36.09  ZQ
                37.19  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            31.84      31.64 T16    
  2 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR                32.37      31.85 T16    
  3 Henry, Emily              12 VAC-MR                 33.58      33.07 ZQ     
  4 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR        33.21      33.14 ZQ     
  5 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR             33.38      33.58 ZQ     
  6 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR        33.27      33.75 ZQ     
  7 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR                33.86      33.90 ZQ     
  8 McGowan, Casey            12 WISC-MR                33.31      33.91 ZQ     
B - Final
  9 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      34.69      34.48 ZQ     
 10 Case, Olivia              11 Agua Swim Team-MR      34.47      34.59 ZQ     
 11 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR    34.60      34.63 ZQ     
 12 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR                 34.48      34.82 ZQ     
 13 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR    34.75      34.92 ZQ     
 14 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR      34.19      35.03 ZQ     
 15 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                34.86      35.18 ZQ     
 16 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      34.68      35.28 ZQ     
Preliminaries
  3 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR      32.92                   
 18 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR                 34.88                   
 19 Janos, Valerie J          12 Pace-MR                35.20                   
 20 Waring, Megan P           12 HYB-MR                 35.30                   
 21 Lim, Sally                12 FLY-MR                 35.37                   
 22 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 35.55                   
 23 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    35.60                   
 24 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR      35.77                   
 25 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR                 35.79                   
 26 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR            36.00                   
 26 Rappaport, Roxy S         12 Bgnw Marlins-MR        36.00                   
 28 Doh, Karen D              12 Pace-MR                36.04                   
 28 Indyk, Allison M          12 MSC-MR                 36.04                   
 30 Tan, Emily A              12 LIAC-MR                36.11                   
 31 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR           36.18                   
 32 Sgaglio, Briggs J         12 Bgnw Marlins-MR        36.22                   
 33 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR           36.24                   
 34 Trager, Lena E            11 Silver Streaks-MR      36.30                   
 35 Demerest, Jackie          12 LBA-MR                 36.45                   
 36 Belnavis, Samantha J      12 NFS-MR                 36.55                   
 37 Qian, Ashley              12 Ciy-MR                 36.58                   
 38 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR                36.61                   
 39 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR                 36.62                   
 40 Brown, Rebecca M          12 HYB-MR                 36.74                   
 41 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            36.78                   
 42 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                  37.00                   
 43 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR             37.11                   
 44 Carney, Kyla              12 MWSC-MR                37.76                   
 45 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR                 38.37                   
 46 Geissler, Kim             12 Wac-MR                 40.15                   
 
Event 102  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          JO: # 29.16        1994 Chris Miller, LIAC                           
       Metro: M 28.24    5/1/1994 Chris Miller, LIAC-MR                        
                31.19  T16
                37.49  ZQ
                38.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           31.66      31.37 ZQ     
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    32.40      31.60 ZQ     
  3 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR        33.72      32.82 ZQ     
  4 Perley, Timmy J           12 Middies-MR             33.77      33.51 ZQ     
  5 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR           34.39      33.77 ZQ     
  6 Lyons, Chris              12 Badger-MR              33.95      33.92 ZQ     
  7 Holtzman, Scott J         12 OWA-MR                 34.57      34.51 ZQ     
  8 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           34.36      34.79 ZQ     
B - Final
  9 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR           34.89      34.07 ZQ     
 10 Park, Jay S               12 LIAC-MR                35.28      34.13 ZQ     
 11 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR           34.82      34.17 ZQ     
 12 Barker, TJ J              12 Middies-MR             35.15      34.39 ZQ     
 13 Zimmerman, Harry G        12 Pace-MR                35.14      34.47 ZQ     
 14 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      35.01      34.58 ZQ     
 15 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR           34.84      34.88 ZQ     
 16 Deoliveira, Michael M     12 Silver Streaks-MR      35.06      35.01 ZQ     
Preliminaries
 17 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR           35.30                   
 18 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR            35.38                   
 19 Na, Joseph                12 LIAC-MR                35.42                   
 20 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR            35.43                   
 21 Ng, Kevin                 12 OWA-MR                 35.76                   
 22 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR           35.95                   
 23 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR      36.00                   
 24 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR    36.17                   
 25 Saito, Andrew A           12 Middies-MR             36.24                   
 26 Lavender, Damian M        12 Ndac-MR                36.31                   
 27 Ling, Kevin               11 UN-LI-MR               36.36                   
 28 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR        36.55                   
 29 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR          36.95                   
 30 McAllister, Dylan G       11 IA-MR                  37.04                   
 31 Jakubek, Jack D           12 MWSC-MR                37.21                   
 32 Friedman, Alec T          11 HYB-MR                 37.34                   
 33 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR           37.40                   
 34 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR        37.67                   
 35 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR    37.73                   
 36 Alton, Shane              12 LBA-MR                 37.79                   
 37 MACKAY, Michael           12 WSSC-MR                37.91                   
 38 Torres, David             11 FLY-MR                 38.01                   
 38 DeSantis, Joseph          12 Wac-MR                 38.01                   
 40 Chung, Vernal R           12 Unattached-MR          38.36                   
 41 Buckland, Gavin J         11 Silver Streaks-MR      38.59                   
 42 Sack, Danny C             12 OWA-MR                 38.66                   
 43 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR           38.87                   
 44 KE, Richard M             11 LIAC-MR                39.46                   
 
Event 103  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 57.14        1997 Kristen Sendrowski                           
       Metro: M 54.46   4/30/1981 Mary Hurrell, BSC-MR                         
                56.19  NAT
                56.49  JRN
                56.59  N-18
                57.09  USO
                58.49  NCSA
              1:00.09  SECT
              1:04.49  ZQ
              1:05.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Masterson, Keri E         18 LIAC-MR              1:00.57      58.33 NCSA   
                  27.08       58.33 (31.25)                                        
  2 Collyer, Courtney         15 Basc-MR              1:00.24      59.16 SECT   
                  27.93       59.16 (31.23)                                        
  3 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR         1:01.21    1:00.22 ZQ     
                  28.15     1:00.22 (32.07)                                        
  4 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    1:01.78    1:00.44 ZQ     
                  28.71     1:00.44 (31.73)                                        
  5 Petty, Lanae              16 VAC-MR               1:01.50    1:00.60 ZQ     
                  28.01     1:00.60 (32.59)                                        
  6 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      1:02.27    1:00.93 ZQ     
                  28.10     1:00.93 (32.83)                                        
  7 Levine, Kimberly A        16 MSC-MR               1:01.80    1:01.29 ZQ     
                  28.70     1:01.29 (32.59)                                        
  7 Mulligan, Katie R         17 Express Swimming-MR  1:02.08    1:01.29 ZQ     
                  28.14     1:01.29 (33.15)                                        
B - Final
  9 Rubin, Jessica E          17 SSL-MR               1:02.70    1:01.34 ZQ     
                  28.76     1:01.34 (32.58)                                        
 10 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR               1:02.45    1:01.70 ZQ     
                  28.80     1:01.70 (32.90)                                        
 11 Kemp, Victoria L          18 MSC-MR               1:03.05    1:02.24 ZQ     
                  29.13     1:02.24 (33.11)                                        
 12 Siano, Alyssa M           15 LIAC-MR              1:02.46    1:02.49 ZQ     
                  29.61     1:02.49 (32.88)                                        
 13 Mills, Tanika             16 NFS-MR               1:03.38    1:03.46 ZQ     
                  29.06     1:03.46 (34.40)                                        
 14 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               1:02.93    1:03.73 ZQ     
                  29.58     1:03.73 (34.15)                                        
 15 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR               1:03.58    1:03.76 ZQ     
                  29.74     1:03.76 (34.02)                                        
 16 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:03.89    1:06.21        
                  30.17     1:06.21 (36.04)                                        
Preliminaries
  3 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      1:01.01                   
  5 Guba, Ali E               15 UNBAD-MR             1:01.49                   
 14 Bucaria, Kristen          15 HAA-MR               1:02.71                   
 18 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR              1:03.43                   
 21 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    1:04.25                   
 22 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               1:04.54                   
 23 Harris, Markee E          16 Tmsuffolk-MR         1:04.70                   
 24 Martinez, Bianca          16 FLY-MR               1:04.79                   
 25 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               1:04.83                   
 25 Holscher, Amanda J        15 HYB-MR               1:04.83                   
 27 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR               1:04.84                   
 28 Harris, Katherine         15 LBA-MR               1:04.85                   
 29 Smith, Devin E            17 CSC-MR               1:04.91                   
 30 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  1:05.03                   
 30 Vitelli, Paula T          17 Badger-MR            1:05.03                   
 32 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR               1:05.11                   
 33 Wachsberg, Amanda L       15 Agua Swim Team-MR    1:05.32                   
 34 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                1:05.45                   
 35 Latino, Bridget L         16 MSC-MR               1:05.48                   
 36 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR               1:05.56                   
 37 McCluskey, Maureen        17 FLY-MR               1:05.58                   
 38 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               1:05.60                   
 39 Parodi, Annie T           17 Aqua Gems-MR         1:05.81                   
 40 Ruggiero, Lisa M          17 Pbac-MR              1:05.82                   
 41 Sheridan, Nicole F        16 LIAC-MR              1:05.99                   
 42 Guzman, Paula             16 FLY-MR               1:06.07                   
 43 Ryan, Meg E               16 Tmsuffolk-MR         1:06.20                   
 44 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               1:06.34                   
 45 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         1:07.16                   
 46 Gromling, Kristin         17 LBA-MR               1:07.21                   
 47 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          1:08.13                   
 48 Fasano, Jackie A          17 LIAC-MR              1:08.37                   
 49 Geissler, Heather         17 Wac-MR               1:08.51                   
 50 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  1:08.55                   
 51 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         1:08.62                   
 52 Lian, Michelle R          17 Bgnw Marlins-MR      1:09.02                   
 
Event 104  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 50.90   3/16/2001 Bryan H Woo, AGUA                            
       Metro: M 49.11    3/1/2002 David Kahn, NS-MR                            
                49.49  NAT
                50.09  N-18
                50.49  USO
                50.79  JRN
                51.89  NCSA
                54.09  SECT
                58.89  ZQ
                58.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sagginario, Joseph T      17 CSC-MR                 55.33      53.98 SECT   
                  25.39       53.98 (28.59)                                        
  2 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                  55.01      54.42 ZQ     
                  25.64       54.42 (28.78)                                        
  3 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR                 56.28      55.06 ZQ     
                  25.57       55.06 (29.49)                                        
  4 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR                55.64      55.50 ZQ     
                  25.69       55.50 (29.81)                                        
  5 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR            56.11      56.42 ZQ     
                  26.22       56.42 (30.20)                                        
  6 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    56.36      56.71 ZQ     
                  26.70       56.71 (30.01)                                        
  7 McLaurin, Marc            16 Ciy-MR                 56.20      57.64 ZQ     
                  26.13       57.64 (31.51)                                        
  8 Dzieniszewski, Phillip    17 FLY-MR                 55.80      58.25 ZQ     
                  25.64       58.25 (32.61)                                        
B - Final
  9 Castellano, Joe           16 Wac-MR                 56.72      56.19 ZQ     
                  26.03       56.19 (30.16)                                        
  9 Cogan, Brian A            17 LIAC-MR                56.73      56.19 ZQ     
                  26.15       56.19 (30.04)                                        
 11 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR      56.90      56.88 ZQ     
                  26.54       56.88 (30.34)                                        
 12 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR                57.53      57.07 ZQ     
                  26.68       57.07 (30.39)                                        
 12 Phillips, Andrew          16 NFS-MR                 57.97      57.07 ZQ     
                  26.78       57.07 (30.29)                                        
 14 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR              57.97      57.45 ZQ     
                  27.26       57.45 (30.19)                                        
 15 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR        56.71      57.67 ZQ     
                  26.44       57.67 (31.23)                                        
 16 Ackalitis, Mike           17 Wac-MR                 57.94      58.39 ZQ     
                  26.79       58.39 (31.60)                                        
Preliminaries
  6 Maynard, Phil A           16 Agua Swim Team-MR      56.14                   
 10 Karabanov, Eugene         16 Shy/ Seals-MR          56.47                   
 14 Burke, Ryan E             16 Barracudas-MR          56.75                   
 16 Byrnes, TJ J              16 UN-ND-MR               57.31                   
 19 Kenny, Greg               18 Badger-MR              57.95                   
 20 Link, Stephen E           17 Sachem-MR              57.97                   
 23 Kim, Kevin L              17 FLY-MR                 58.02                   
 24 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR                58.13                   
 25 Rodriguez, Wilfredo J     16 Barracudas-MR          58.17                   
 26 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR    58.31                   
 26 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR        58.31                   
 28 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      58.33                   
 29 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR           59.50                   
 30 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR           59.83                   
 31 Amato, Nick F             16 LIAC-MR              1:00.33                   
 32 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      1:00.37                   
 32 Hoffman, Elijah J         16 MSC-MR               1:00.37                   
 34 Pfeifer, Gregory J        17 FLY-MR               1:01.72                   
 35 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         1:01.90                   
 36 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:02.35                   
 37 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR    1:03.55                   
 -- Chang, One June J         15 FLY-MR                   DQ                    
 -- Charriez, Alec J          16 Pace-MR                  DQ                    
 
Event 104S  Boys 15-18 100 Yard Butterfly Swim-off
===============================================================================
          JO: # 50.90   3/16/2001 Bryan H Woo, AGUA                            
       Metro: M 49.11    3/1/2002 D.Kahn, NS-MR                                
                49.49  NAT
                50.09  N-18
                50.49  USO
                50.79  JRN
                51.89  NCSA
                54.09  SECT
                58.89  ZQ
                58.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR                 NT      57.74 ZQ     
                  27.45       57.74 (30.29)                                        
  2 Phillips, Andrew          16 NFS-MR                    NT      58.10 ZQ     
                  27.51       58.10 (30.59)                                        
  3 Link, Stephen E           17 Sachem-MR                 NT      58.32 ZQ     
                  27.31       58.32 (31.01)                                        
 
Event 105  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 1:00.12        1998 Hayley Coleman                             
       Metro: M   57.87    5/1/1991 Margo Diamond, GAK-MR                      
                  56.19  NAT
                  56.49  JRN
                  56.59  N-18
                  57.09  USO
                  58.49  NCSA
                1:00.09  SECT
                1:00.39  T16
                1:08.69  ZQ
                1:12.39  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Simonetti, Christina F    12 UNTVS-MR             1:04.83    1:02.08 ZQ     
                  29.04     1:02.08 (33.04)                                        
  2 Berkman, Maddy R          12 Bgnw Marlins-MR      1:04.86    1:02.31 ZQ     
                  29.44     1:02.31 (32.87)                                        
  3 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      1:05.13    1:04.44 ZQ     
                  30.19     1:04.44 (34.25)                                        
  4 Chan, Olivia              11 UN-LI-MR             1:06.19    1:05.49 ZQ     
                  30.58     1:05.49 (34.91)                                        
  5 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR               1:06.13    1:05.51 ZQ     
                  31.06     1:05.51 (34.45)                                        
  6 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:06.41    1:06.17 ZQ     
                  30.43     1:06.17 (35.74)                                        
  7 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      1:06.13    1:06.38 ZQ     
                  30.72     1:06.38 (35.66)                                        
  8 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR    1:06.44    1:08.17 ZQ     
                  30.11     1:08.17 (38.06)                                        
B - Final
  9 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:08.06    1:03.72 ZQ     
                  30.14     1:03.72 (33.58)                                        
 10 Henry, Emily              12 VAC-MR               1:06.82    1:05.09 ZQ     
                  30.34     1:05.09 (34.75)                                        
 11 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:07.33    1:05.22 ZQ     
                  30.85     1:05.22 (34.37)                                        
 12 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           1:09.10    1:05.37 ZQ     
                  29.91     1:05.37 (35.46)                                        
 13 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:07.66    1:06.43 ZQ     
                  31.30     1:06.43 (35.13)                                        
 14 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:08.22    1:07.27 ZQ     
                  31.16     1:07.27 (36.11)                                        
 15 Hain, Karina A            12 FLY-MR               1:07.27    1:07.28 ZQ     
                  30.48     1:07.28 (36.80)                                        
 16 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:08.98    1:07.51 ZQ     
                  31.47     1:07.51 (36.04)                                        
Preliminaries
 13 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               1:07.83                   
 18 Brennan, Cassidy C        12 TVSC-MR              1:09.39                   
 19 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         1:09.48                   
 20 Trager, Lena E            11 Silver Streaks-MR    1:09.50                   
 21 Mulligan, Kelly M         11 Ciy-MR               1:09.97                   
 22 Qian, Ashley              12 Ciy-MR               1:10.16                   
 22 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:10.16                   
 24 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               1:10.28                   
 25 Pujals, Michaela C        12 HYB-MR               1:10.77                   
 26 Wilt, Chase H             12 Bgnw Marlins-MR      1:10.98                   
 27 York, Amanda S            12 NBS-MR               1:11.09                   
 28 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:11.10                   
 29 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:11.15                   
 30 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            1:11.33                   
 31 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           1:11.41                   
 32 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               1:11.63                   
 33 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:13.24                   
 34 Sgaglio, Briggs J         12 Bgnw Marlins-MR      1:13.65                   
 35 Isaksen, Lyndsay A        12 TVSC-MR              1:13.71                   
 36 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              1:14.22                   
 37 Boyko, Emily F            11 MSC-MR               1:14.38                   
 38 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR               1:14.50                   
 39 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              1:14.94                   
 40 Dematteo, Rose A          11 CSC-MR               1:16.68                   
 41 Kwok, Joyce B             11 FLY-MR               1:17.90                   
 -- Michalak, Agata           12 FLY-MR                   DQ                    
 
Event 106  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 57.84        1998 Christopher Pai, MSC                         
       Metro: M 56.20    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                49.49  NAT
                50.09  N-18
                50.49  USO
                50.79  JRN
                51.89  NCSA
                54.09  SECT
                58.79  T16
              1:12.79  ZQ
              1:14.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR  1:00.67      59.73 ZQ     
                  27.89       59.73 (31.84)                                        
  2 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR               1:03.77    1:02.39 ZQ     
                  29.22     1:02.39 (33.17)                                        
  3 Yang, Patrick             11 LIAC-MR              1:04.15    1:03.23 ZQ     
                  28.92     1:03.23 (34.31)                                        
  4 Park, Jay S               12 LIAC-MR              1:04.67    1:03.68 ZQ     
                  30.26     1:03.68 (33.42)                                        
  5 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:04.92    1:03.70 ZQ     
                  30.34     1:03.70 (33.36)                                        
  6 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:05.84    1:04.87 ZQ     
                  30.13     1:04.87 (34.74)                                        
  7 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:04.84    1:05.23 ZQ     
                  30.25     1:05.23 (34.98)                                        
  8 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:05.81    1:05.33 ZQ     
                  30.01     1:05.33 (35.32)                                        
B - Final
  9 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          1:07.16    1:05.30 ZQ     
                  30.66     1:05.30 (34.64)                                        
 10 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:06.17    1:06.11 ZQ     
                  31.34     1:06.11 (34.77)                                        
 11 Karle, Matthew J          12 Bgnw Marlins-MR      1:07.65    1:06.60 ZQ     
                  31.12     1:06.60 (35.48)                                        
 12 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR    1:07.72    1:07.37 ZQ     
                  32.01     1:07.37 (35.36)                                        
 13 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:06.97    1:07.47 ZQ     
                  30.87     1:07.47 (36.60)                                        
 14 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:08.63    1:07.91 ZQ     
                  32.35     1:07.91 (35.56)                                        
 15 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               1:08.44    1:09.03 ZQ     
                  31.76     1:09.03 (37.27)                                        
 16 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               1:08.26    1:09.24 ZQ     
                  32.18     1:09.24 (37.06)                                        
Preliminaries
 17 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR           1:08.66                   
 18 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR         1:08.73                   
 19 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:09.04                   
 20 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               1:09.14                   
 21 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:09.25                   
 22 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR            1:09.31                   
 23 Catarinacchio, Vincent    12 GAEL-MR              1:09.72                   
 24 Ariyanonthaka, Kevin      12 Twisters-MR          1:10.09                   
 25 McIlvain, Patrick P       12 CSC-MR               1:10.60                   
 26 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:10.64                   
 27 Rappaport, Will L         11 Bgnw Marlins-MR      1:10.74                   
 28 Bryan, Kareem N           12 NFS-MR               1:10.84                   
 29 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         1:10.92                   
 30 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:11.02                   
 31 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:11.15                   
 32 Byrne, Greg J             11 MWSC-MR              1:11.51                   
 33 Murphy, Robert            11 CSC-MR               1:11.84                   
 34 KE, Richard M             11 LIAC-MR              1:12.04                   
 35 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:12.12                   
 36 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         1:12.16                   
 37 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  1:12.17                   
 38 Nangle, JT T              11 Middies-MR           1:12.46                   
 39 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:12.53                   
 40 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:12.61                   
 41 Gennarelli, Tyler J       12 Barracudas-MR        1:12.65                   
 42 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            1:12.75                   
 43 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           1:12.81                   
 44 Schaub, Bryan T           12 Cond-MR              1:13.23                   
 45 O'Hagan, Chris M          11 GAEL-MR              1:13.24                   
 46 Krosser, Jared M          11 Bgnw Marlins-MR      1:13.46                   
 47 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR      1:14.06                   
 48 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:14.29                   
 49 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              1:14.64                   
 50 Leahey, Ryan              12 LBA-MR               1:14.88                   
 51 Clarke, Taegan M          12 Bgnw Marlins-MR      1:15.07                   
 52 Eid, Alex                 11 Badger-MR            1:15.14                   
 53 Friedman, Alec T          11 HYB-MR               1:17.61                   
 
Event 107  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.37        1997 CristinaTeuscher, BSC                      
       Metro: M 1:56.62  12/10/2004 JULIA E. SMIT at 2004 TYR Cup, TVSC-MR     
                2:02.19  NAT
                2:02.99  N-18
                2:03.39  JRN
                2:03.59  USO
                2:06.99  NCSA
                2:11.89  SECT
                2:19.59  ZQ
                2:23.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Derlath, Erica A          15 LIAC-MR              2:11.48    2:07.81 SECT   
                  30.84     1:03.21 (32.37)     1:36.02 (32.81)     2:07.81 (31.79)
  2 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR      2:14.44    2:09.36 SECT   
                  30.12     1:02.14 (32.02)     1:35.35 (33.21)     2:09.36 (34.01)
  3 Kaliades, Dena V          16 LIAC-MR              2:13.44    2:11.59 SECT   
                  30.64     1:03.53 (32.89)     1:37.44 (33.91)     2:11.59 (34.15)
  4 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              2:15.30    2:15.06 ZQ     
                  31.72     1:05.40 (33.68)     1:40.29 (34.89)     2:15.06 (34.77)
  5 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR         2:15.68    2:16.25 ZQ     
                  31.33     1:05.50 (34.17)     1:40.71 (35.21)     2:16.25 (35.54)
  6 Fitzgibbons, Hannah L     16 Bgnw Marlins-MR      2:18.03    2:18.34 ZQ     
                  32.17     1:06.49 (34.32)     1:42.38 (35.89)     2:18.34 (35.96)
  7 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR               2:18.36    2:18.36 ZQ     
                  32.47     1:07.49 (35.02)     1:43.18 (35.69)     2:18.36 (35.18)
  8 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    2:17.95    2:20.75 JO     
                  32.10     1:06.97 (34.87)     1:43.75 (36.78)     2:20.75 (37.00)
B - Final
  9 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:19.37    2:15.91 ZQ     
                  31.80     1:06.41 (34.61)     1:41.56 (35.15)     2:15.91 (34.35)
 10 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR              2:18.93    2:18.28 ZQ     
                  31.82     1:06.63 (34.81)     1:43.06 (36.43)     2:18.28 (35.22)
 11 Williams, Jeysa R         15 MSC-MR               2:19.24    2:18.80 ZQ     
                  32.54     1:07.60 (35.06)     1:43.89 (36.29)     2:18.80 (34.91)
 12 Aiello, Christina E       16 MSC-MR               2:21.76    2:18.90 ZQ     
                  33.42     1:08.74 (35.32)     1:44.20 (35.46)     2:18.90 (34.70)
 13 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:21.19    2:19.91 JO     
                  34.18     1:09.14 (34.96)     1:45.00 (35.86)     2:19.91 (34.91)
 14 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR              2:19.92    2:22.90 JO     
                  33.82     1:09.27 (35.45)     1:46.19 (36.92)     2:22.90 (36.71)
 15 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         2:22.45    2:23.20 JO     
                  34.17     1:10.56 (36.39)     1:47.23 (36.67)     2:23.20 (35.97)
 16 Guzman, Paula             16 FLY-MR               2:22.27    2:23.75 JO     
                  33.82     1:10.34 (36.52)     1:47.22 (36.88)     2:23.75 (36.53)
Preliminaries
  1 Klein, Jacquelyn C        17 VAC-MR               2:10.72                   
  3 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      2:12.96                   
 14 Ruggiero, Lisa M          17 Pbac-MR              2:19.61                   
 16 Leong, Deirdre            15 FLY-MR               2:20.22                   
 18 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              2:21.27                   
 19 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                2:21.45                   
 20 Maloney, Caitlin          15 Wac-MR               2:21.75                   
 24 Sweeney, Breanne          15 Wac-MR               2:22.60                   
 25 Shepherd, Christine M     16 WSSC-MR              2:23.19                   
 26 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            2:23.51                   
 27 Leong, Maeve              17 FLY-MR               2:23.54                   
 28 Ferlo, Nicole C           16 Aqua Gems-MR         2:25.25                   
 29 McDonough, Maureen P      15 Wac-MR               2:26.07                   
 30 Domenchello, Missy        15 IA-MR                2:26.66                   
 31 Wang, Diana G             15 MSC-MR               2:26.67                   
 32 Forbes, Emma C            15 West Point-MR        2:26.96                   
 33 Ryan, Meg E               16 Tmsuffolk-MR         2:27.35                   
 34 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         2:27.87                   
 
Event 108  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:51.56   3/18/2001 Chris G. Brandenberger, TVSC               
       Metro: M 1:45.80   4/30/1982 Rick Carey, BSC-MR                         
                1:49.59  NAT
                1:50.79  N-18
                1:50.99  USO
                1:52.29  JRN
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:07.49  ZQ
                2:13.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  1:59.99    1:58.74 SECT   
                  27.85       57.70 (29.85)     1:28.38 (30.68)     1:58.74 (30.36)
  2 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR    2:02.70    2:03.76 ZQ     
                  28.23       59.04 (30.81)     1:30.95 (31.91)     2:03.76 (32.81)
  3 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR               2:06.28    2:03.83 ZQ     
                  29.37     1:00.95 (31.58)     1:32.36 (31.41)     2:03.83 (31.47)
  4 Barnett, Kevin            16 HAA-MR               2:06.36    2:04.16 ZQ     
                  28.96     1:00.83 (31.87)     1:32.77 (31.94)     2:04.16 (31.39)
  5 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              2:07.26    2:04.94 ZQ     
                  28.59       59.65 (31.06)     1:32.25 (32.60)     2:04.94 (32.69)
  6 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    2:07.48    2:05.29 ZQ     
                  29.67     1:00.95 (31.28)     1:33.29 (32.34)     2:05.29 (32.00)
  7 Willis, Joshua J          16 Tmsuffolk-MR         2:07.21    2:06.71 ZQ     
                  30.33     1:01.55 (31.22)     1:33.80 (32.25)     2:06.71 (32.91)
  8 Fails, Joe                18 NY Sharks-MR         2:09.62    2:11.86 JO     
                  29.95     1:03.57 (33.62)     1:38.28 (34.71)     2:11.86 (33.58)
B - Final
  9 Powers, Casey D           16 Bgnw Marlins-MR      2:10.20    2:05.31 ZQ     
                  29.70     1:01.22 (31.52)     1:33.61 (32.39)     2:05.31 (31.70)
 10 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               2:10.02    2:06.36 ZQ     
                  29.18     1:00.78 (31.60)     1:33.56 (32.78)     2:06.36 (32.80)
 11 Outcault, Andrew J        16 HAA-MR               2:11.96    2:08.63 JO     
                  30.38     1:02.73 (32.35)     1:35.62 (32.89)     2:08.63 (33.01)
 12 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         2:10.15    2:10.40 JO     
                  31.14     1:03.89 (32.75)     1:37.31 (33.42)     2:10.40 (33.09)
 13 Duch, Jack                15 RedTails-MR          2:10.06    2:10.47 JO     
                  30.73     1:03.75 (33.02)     1:37.34 (33.59)     2:10.47 (33.13)
 14 Outcault, Ryan            16 HAA-MR               2:12.45    2:11.02 JO     
                  30.82     1:03.56 (32.74)     1:37.38 (33.82)     2:11.02 (33.64)
 15 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR            2:12.27    2:11.13 JO     
                  31.33     1:03.97 (32.64)     1:37.74 (33.77)     2:11.13 (33.39)
 16 White, Timothy G          15 Tmsuffolk-MR         2:11.63    2:12.32 JO     
                  31.24     1:04.88 (33.64)     1:38.61 (33.73)     2:12.32 (33.71)
Preliminaries
  3 Byrnes, TJ J              16 UN-ND-MR             2:03.56                   
  4 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               2:03.60                   
 10 Bennett, Donald           16 Basc-MR              2:07.72                   
 11 Meyendorff, Andrew M      16 Silver Streaks-MR    2:08.54                   
 12 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    2:09.39                   
 19 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              2:11.80                   
 23 Clay, Stephen E           16 Sachem-MR            2:12.92                   
 24 McLaurin, Marc            16 Ciy-MR               2:13.21                   
 25 Saindon, Brian Z          15 Aqua Gems-MR         2:13.71                   
 25 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      2:13.71                   
 27 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      2:14.36                   
 28 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  2:15.33                   
 29 Hardy, Thomas R           16 Express Swimming-MR  2:15.79                   
 30 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              2:16.38                   
 31 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         2:17.05                   
 32 Maynard, Phil A           16 Agua Swim Team-MR    2:17.78                   
 33 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          2:17.94                   
 34 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:19.31                   
 -- Pfeifer, Gregory J        17 FLY-MR                   DQ                    
 
Event 109  Girls 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:11.88   2/27/2005 Sara Giberson, BASC                        
       Metro: M 2:04.81   2/24/1997 Cory Berg, MSC-MR                          
                2:02.19  NAT
                2:02.99  N-18
                2:03.39  JRN
                2:03.59  USO
                2:06.99  NCSA
                2:11.89  SECT
                2:12.69  T16
                2:29.99  ZQ
                2:36.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Michalak, Agata           12 FLY-MR               2:14.12    2:13.31 ZQ     
                  31.05     1:04.09 (33.04)     1:38.86 (34.77)     2:13.31 (34.45)
  2 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          2:16.91    2:16.41 ZQ     
                  31.60     1:05.92 (34.32)     1:41.53 (35.61)     2:16.41 (34.88)
  3 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  2:17.49    2:16.72 ZQ     
                  32.15     1:06.62 (34.47)     1:42.21 (35.59)     2:16.72 (34.51)
  4 Hain, Karina A            12 FLY-MR               2:20.57    2:18.80 ZQ     
                  32.30     1:07.20 (34.90)     1:43.67 (36.47)     2:18.80 (35.13)
  5 Church, Lauren A          12 Middies-MR           2:23.63    2:19.68 ZQ     
                  31.86     1:07.73 (35.87)     1:44.77 (37.04)     2:19.68 (34.91)
  6 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:19.59    2:20.71 ZQ     
                  33.01     1:08.04 (35.03)     1:44.85 (36.81)     2:20.71 (35.86)
  7 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:23.92    2:21.14 ZQ     
                  33.15     1:08.55 (35.40)     1:45.24 (36.69)     2:21.14 (35.90)
  8 McGuire, Christine        12 Badger-MR            2:24.12    2:24.15 ZQ     
                  32.78     1:09.12 (36.34)     1:46.91 (37.79)     2:24.15 (37.24)
B - Final
  9 O'Neill, Kelly            12 Badger-MR            2:24.17    2:20.44 ZQ     
                  32.63     1:07.94 (35.31)     1:44.17 (36.23)     2:20.44 (36.27)
 10 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              2:25.18    2:22.78 ZQ     
                  32.68     1:08.44 (35.76)     1:45.69 (37.25)     2:22.78 (37.09)
 11 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR               2:24.79    2:23.65 ZQ     
                  33.88     1:09.76 (35.88)     1:46.79 (37.03)     2:23.65 (36.86)
 12 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          2:25.54    2:24.66 ZQ     
                  33.79     1:11.31 (37.52)     1:49.37 (38.06)     2:24.66 (35.29)
 13 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR              2:24.76    2:25.24 ZQ     
                  33.55     1:10.55 (37.00)     1:48.50 (37.95)     2:25.24 (36.74)
 14 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:25.78    2:25.56 ZQ     
                  34.11     1:11.05 (36.94)     1:48.69 (37.64)     2:25.56 (36.87)
 15 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         2:26.67    2:25.64 ZQ     
                  34.46     1:12.27 (37.81)     1:50.49 (38.22)     2:25.64 (35.15)
 16 Sears, Nicole             12 Badger-MR            2:26.62    2:26.05 ZQ     
                  34.13     1:11.10 (36.97)     1:49.15 (38.05)     2:26.05 (36.90)
Preliminaries
 17 McGrath, Devyn S          12 NBS-MR               2:26.68                   
 18 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    2:26.85                   
 19 Poleway, Monica J         11 Middies-MR           2:27.19                   
 20 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    2:27.22                   
 21 Trail, Melissa L          12 Bgnw Marlins-MR      2:27.42                   
 22 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:28.32                   
 23 Ryan, Katie C             12 HYB-MR               2:28.44                   
 24 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              2:28.90                   
 25 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              2:29.11                   
 26 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              2:29.44                   
 27 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:30.08                   
 28 Baraban, Allyson B        12 Tmsuffolk-MR         2:30.15                   
 29 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               2:30.65                   
 30 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  2:30.76                   
 31 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  2:31.45                   
 32 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR              2:31.47                   
 33 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           2:31.50                   
 34 Ng, Lauren                12 FLY-MR               2:31.68                   
 35 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         2:32.69                   
 36 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              2:32.94                   
 37 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR              2:32.98                   
 38 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               2:33.47                   
 39 Toal, Shannon V           12 Middies-MR           2:33.76                   
 40 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR    2:34.79                   
 41 Bacigal, Corrine          11 WSSC-MR              2:37.64                   
 42 Qian, Ashley              12 Ciy-MR               2:38.29                   
 43 Buckley, Taylor A         11 Sachem-MR            2:38.54                   
 44 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              2:39.13                   
 45 Seagren, Erika L          12 MSC-MR               2:40.38                   
 
Event 110  Boys 11-12 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:02.97   2/16/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
       Metro: M 2:00.39    3/2/2002 Tristan Hastings, BGNW-MR                  
                1:49.59  NAT
                1:50.79  N-18
                1:50.99  USO
                1:52.29  JRN
                1:54.79  NCSA
                1:59.39  SECT
                2:10.69  T16
                2:31.99  ZQ
                2:39.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR           2:13.09    2:12.38 ZQ     
                  31.29     1:05.55 (34.26)     1:39.84 (34.29)     2:12.38 (32.54)
  2 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:16.12    2:14.57 ZQ     
                  31.81     1:05.99 (34.18)     1:40.78 (34.79)     2:14.57 (33.79)
  3 Lyons, Chris              12 Badger-MR            2:20.73    2:16.09 ZQ     
                  32.66     1:07.53 (34.87)     1:42.68 (35.15)     2:16.09 (33.41)
  4 Garcia, Stefan            12 FLY-MR               2:17.96    2:16.11 ZQ     
                  32.13     1:06.63 (34.50)     1:41.79 (35.16)     2:16.11 (34.32)
  5 Collins, Matthew J        12 FLY-MR               2:19.00    2:18.64 ZQ     
                  32.79     1:07.97 (35.18)     1:43.58 (35.61)     2:18.64 (35.06)
  6 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            2:21.84    2:19.85 ZQ     
                  32.48     1:08.04 (35.56)     1:44.42 (36.38)     2:19.85 (35.43)
  7 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:21.71    2:20.19 ZQ     
                  32.95     1:08.72 (35.77)     1:44.99 (36.27)     2:20.19 (35.20)
  8 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:21.90    2:21.22 ZQ     
                  33.44     1:09.48 (36.04)     1:46.24 (36.76)     2:21.22 (34.98)
B - Final
  9 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    2:23.80    2:21.37 ZQ     
                  33.24     1:09.60 (36.36)     1:46.61 (37.01)     2:21.37 (34.76)
 10 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:24.01    2:21.43 ZQ     
                  32.26     1:08.29 (36.03)     1:45.42 (37.13)     2:21.43 (36.01)
 11 Nangle, JT T              11 Middies-MR           2:24.40    2:21.56 ZQ     
                  33.80     1:09.89 (36.09)     1:46.30 (36.41)     2:21.56 (35.26)
 12 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR    2:23.68    2:21.97 ZQ     
                  34.28     1:10.18 (35.90)     1:46.48 (36.30)     2:21.97 (35.49)
 13 MO, Samuel                11 Twisters-MR          2:23.18    2:22.02 ZQ     
                  33.45     1:09.55 (36.10)     1:46.96 (37.41)     2:22.02 (35.06)
 14 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR           2:22.54    2:22.75 ZQ     
                  33.60     1:10.45 (36.85)     1:47.89 (37.44)     2:22.75 (34.86)
 15 Carr, Charlie M           11 Bgnw Marlins-MR      2:27.64    2:24.66 ZQ     
                  32.69     1:09.44 (36.75)     1:47.35 (37.91)     2:24.66 (37.31)
 16 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         2:27.12    2:28.43 ZQ     
                  33.26     1:10.90 (37.64)     1:49.74 (38.84)     2:28.43 (38.69)
Preliminaries
 15 Kolesnik, George          12 Basc-MR              2:26.61                   
 16 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR        2:27.01                   
 19 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:27.74                   
 20 Ginsberg, Matthew K       11 Middies-MR           2:29.04                   
 21 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR              2:29.15                   
 22 Kontos, Nicholas G        12 Tmsuffolk-MR         2:29.54                   
 22 Torres, David             11 FLY-MR               2:29.54                   
 24 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               2:29.96                   
 25 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           2:30.05                   
 26 Delgrosso, George         12 NY Sharks-MR         2:30.17                   
 27 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            2:30.83                   
 28 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      2:31.54                   
 29 Barker, TJ J              12 Middies-MR           2:32.01                   
 30 Bleier, Jackson A         12 Bgnw Marlins-MR      2:32.23                   
 31 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:32.35                   
 32 Olin, Evan D              11 Bgnw Marlins-MR      2:34.63                   
 33 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR         2:35.50                   
 34 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           2:35.58                   
 35 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR           2:35.98                   
 36 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           2:36.05                   
 37 Alderson, Ryan P          11 MSC-MR               2:36.11                   
 38 Warnon, Raphael A         11 Aqua Gems-MR         2:36.29                   
 39 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:36.98                   
 40 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR      2:37.17                   
 41 Leary, Matthew M          11 LIAC-MR              2:39.01                   
 42 Krosser, Jared M          11 Bgnw Marlins-MR      2:39.04                   
 43 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  2:39.42                   
 44 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR      2:47.44                   
 
Event 111  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.01        1996 Emily Smith, BSC                             
       Metro: M 23.35   4/30/1993 Emily Smith, BSC-MR                          
                23.59  NAT
                23.79  N-18
                23.89  JRN
                23.89  USO
                24.59  NCSA
                25.39  SECT
                26.39  ZQ
                26.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ciccone, Amanda           16 NY Sharks-MR           25.16      24.75 SECT   
  2 Masterson, Keri E         18 LIAC-MR                25.48      25.01 SECT   
  3 Petty, Lanae              16 VAC-MR                 25.22      25.07 SECT   
  4 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR                 25.34      25.10 SECT   
  5 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR                 25.96      25.26 SECT   
  6 Collyer, Courtney         15 Basc-MR                25.90      25.50 ZQ     
  7 McComiskey, Beth          16 Basc-MR                25.65      25.55 ZQ     
  8 Rodriguez, Michelle L     16 Pace-MR                25.93      25.96 ZQ     
B - Final
  9 Casado, Laurie            15 Ciy-MR                 26.06      25.78 ZQ     
 10 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR                26.27      25.80 ZQ     
 11 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                  26.27      25.90 ZQ     
 12 Tracey, Kim L             15 Bgnw Marlins-MR        26.47      25.91 ZQ     
 13 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR                 26.08      25.95 ZQ     
 14 Janowski, Mary E          15 LIAC-MR                26.04      25.97 ZQ     
 15 Kristic, Marta            15 FLY-MR                 26.39      26.44 JO     
 16 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR           26.47      26.48 JO     
Preliminaries
  4 Flaherty, Meagan E        16 HYB-MR                 25.35                   
  7 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR                25.79                   
  8 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR        25.82                   
 12 Guba, Ali E               15 UNBAD-MR               26.03                   
 15 Chan, Catherine E         17 Big Blue-MR            26.08                   
 17 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR                 26.26                   
 20 Goldrick, Megan E         17 NY Sharks-MR           26.35                   
 21 Kopac, Kelly L            16 Cond-MR                26.37                   
 23 Vasta, Meredith L         15 Pace-MR                26.40                   
 26 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR      26.49                   
 26 Hrbek, Amber L            17 Pbac-MR                26.49                   
 28 Winston, Sarah J          17 MWSC-MR                26.53                   
 29 Yoo, Andrea               15 FLY-MR                 26.55                   
 30 Martinez, Bianca          16 FLY-MR                 26.56                   
 31 Bucaria, Kristen          15 HAA-MR                 26.59                   
 31 Levine, Kimberly A        16 MSC-MR                 26.59                   
 33 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR    26.61                   
 33 Mulligan, Katie R         17 Express Swimming-MR    26.61                   
 35 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR            26.64                   
 36 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR    26.68                   
 37 Gobetz, Hannah R          16 SSL-MR                 26.78                   
 37 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR                26.78                   
 39 Baker, Becky              16 Scd-Mr-MR              26.82                   
 40 Kim, Jane                 15 FLY-MR                 26.83                   
 41 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR                 26.86                   
 42 Grunewald, Cailin E       15 VAC-MR                 26.89                   
 43 Farrar, Chloe B           15 MSC-MR                 26.91                   
 44 Holscher, Amanda J        15 HYB-MR                 26.94                   
 45 Wang, Diana G             15 MSC-MR                 27.01                   
 45 Maloney, Caitlin          15 Wac-MR                 27.01                   
 47 Turner, Ashley E          15 Silver Streaks-MR      27.02                   
 48 Chan, Jessica             16 UN-LI-MR               27.03                   
 49 McCluskey, Maureen        17 FLY-MR                 27.05                   
 50 Benjamin, Malaika N       16 Agua Swim Team-MR      27.06                   
 51 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR           27.07                   
 51 Harris, Katherine         15 LBA-MR                 27.07                   
 53 Lian, Michelle R          17 Bgnw Marlins-MR        27.13                   
 53 Drinane, Joanna M         17 SSL-MR                 27.13                   
 55 Sweeney, Breanne          15 Wac-MR                 27.16                   
 55 Fasano, Jackie A          17 LIAC-MR                27.16                   
 57 Ruggiero, Lisa M          17 Pbac-MR                27.18                   
 58 Gromling, Kristin         17 LBA-MR                 27.24                   
 59 Shepherd, Christine M     16 WSSC-MR                27.38                   
 60 Cinelli, Keri             16 NY Sharks-MR           27.49                   
 61 Lucas, Lauren B           15 HYB-MR                 27.50                   
 62 Quach, Michele            18 Apex-MR                27.53                   
 63 McDonough, Maureen P      15 Wac-MR                 27.59                   
 64 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR                27.75                   
 
Event 112  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 21.32        1999 Steve Sheedy/Mark Hill                       
       Metro: M 20.63   4/30/1999 Jesse Gage, TS-MR                            
                20.69  NAT
                20.99  N-18
                20.99  USO
                21.39  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                23.19  ZQ
                23.79  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR                22.62      22.26 SECT   
  2 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR           22.98      22.44 SECT   
  3 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR      22.80      22.52 ZQ     
  4 Dzieniszewski, Phillip    17 FLY-MR                 22.35      22.70 ZQ     
  5 Chan, Lawrence S          17 Ciy-MR                 22.70      22.78 ZQ     
  6 Kameyama, Ryosuke         16 Aqua Gems-MR           22.91      22.83 ZQ     
  7 Link, Stephen E           17 Sachem-MR              22.94      23.09 ZQ     
  8 Kim, Kevin L              17 FLY-MR                 23.07      23.24 JO     
B - Final
  9 Cogan, Brian A            17 LIAC-MR                23.11      23.05 ZQ     
 10 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    23.50      23.06 ZQ     
 11 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                  23.27      23.12 ZQ     
 12 Aguilo, Richard W         16 Express Swimming-MR    23.46      23.14 ZQ     
 13 Fails, Joe                18 NY Sharks-MR           23.37      23.24 JO     
 14 Olwell, Christopher       16 Ciy-MR                 23.29      23.42 JO     
 15 McLaurin, Marc            16 Ciy-MR                 23.51      23.58 JO     
Preliminaries
  8 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR                 23.02                   
B - Final
 11 McCabe, James H           17 Farmingdale-MR         23.21                   
Preliminaries
 14 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      23.31                   
 19 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR    23.51         J         
 20 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR                23.55                   
 21 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR      23.56                   
 22 Skeats, Brian A           17 Ndac-MR                23.58                   
 23 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR      23.60                   
 24 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR      23.64                   
 25 Sagginario, Joseph T      17 CSC-MR                 23.68                   
 26 Chang, One June J         15 FLY-MR                 23.75                   
 27 Kenny, Greg               18 Badger-MR              23.83                   
 28 Ackalitis, Mike           17 Wac-MR                 23.85                   
 28 Barnett, Kevin            16 HAA-MR                 23.85                   
 30 Lukasiewicz, Sean J       17 Cond-MR                23.86                   
 31 Sato, Ray R               17 GAEL-MR                24.02                   
 32 Karabanov, Eugene         16 Shy/ Seals-MR          24.04                   
 33 Finnerty, Brian S         17 LIAC-MR                24.08                   
 34 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR                25.16                   
 
Event 112S  Boys 15-18 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
          JO: # 21.32        1999 Steve Sheedy/Mark Hill                       
       Metro: M 20.63   4/30/1999 J.Gage, TS-MR                                
                20.69  NAT
                20.99  N-18
                20.99  USO
                21.39  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                23.19  ZQ
                23.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 McLaurin, Marc            16 Ciy-MR                    NT      23.00 ZQ     
  2 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR       NT      23.19 ZQ     
 
Event 113  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.98        1984 Jeanine Sirey                                
       Metro: M 24.68  10/16/2004 Alex FORRESTER at 2004 AGUA Se, BAD-MR       
                23.59  NAT
                23.79  N-18
                23.89  USO
                23.89  JRN
                24.59  NCSA
                25.19  T16
                25.39  SECT
                27.89  ZQ
                28.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            25.95      26.01 ZQ     
  2 Simonetti, Christina F    12 UNTVS-MR               26.44      26.09 ZQ     
  3 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 26.27      26.15 ZQ     
  4 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR        26.49      26.22 ZQ     
  5 McGowan, Casey            12 WISC-MR                26.59      26.57 ZQ     
  6 Brennan, Alyssa M         12 TVSC-MR                26.66      26.58 ZQ     
  7 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      26.57      26.93 ZQ     
  8 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR                 26.82      26.95 ZQ     
B - Final
  9 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            27.00      26.59 ZQ     
 10 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR                27.59      26.76 ZQ     
 11 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 27.05      26.83 ZQ     
 12 Church, Lauren A          12 Middies-MR             27.31      26.85 ZQ     
 13 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            27.10      26.95 ZQ     
 14 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                27.07      26.97 ZQ     
 15 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR             27.27      27.04 ZQ     
 16 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      27.53      28.26 JO     
Preliminaries
 17 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR                27.63                   
 18 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR      27.84                   
 19 Geissler, Kim             12 Wac-MR                 27.88                   
 20 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR             27.93                   
 20 Francomano, Ashley        12 Basc-MR                27.93                   
 22 Jaile, Sami J             12 Middies-MR             27.94                   
 22 Miller, Nikki F           12 Silver Streaks-MR      27.94                   
 24 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR                 27.98                   
 25 McGuire, Christine        12 Badger-MR              28.01                   
 26 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                28.11                   
 27 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR                 28.14                   
 28 Ng, Lauren                12 FLY-MR                 28.16                   
 29 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR              28.17                   
 30 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      28.20                   
 31 Raccioppi, Paige          11 Trs-MR                 28.23                   
 32 Koch, Carolyn A           12 LIND-MR                28.25                   
 33 Indyk, Allison M          12 MSC-MR                 28.26                   
 33 Campagna, Brianne M       12 Ndac-MR                28.26                   
 35 Gavin, Kara C             12 Wac-MR                 28.29                   
 36 Pope, Sarah A             12 Ndac-MR                28.33                   
 37 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 28.36                   
 38 Tan, Emily A              12 LIAC-MR                28.37                   
 39 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR            28.59                   
 40 Muller, Kristin N         12 TVSC-MR                28.63                   
 40 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR            28.63                   
 42 Marmol, Janet             12 OWA-MR                 28.68                   
 43 Arnott, Katie             12 NY Sharks-MR           28.71                   
 44 Aiello, Jennifer M        12 MSC-MR                 28.74                   
 45 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR      28.83                   
 46 Sears, Nicole             12 Badger-MR              28.84                   
 47 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      28.90                   
 48 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR           29.00                   
 49 Ryan, Katie C             12 HYB-MR                 29.06                   
 49 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR                 29.06                   
 51 Doh, Karen D              12 Pace-MR                29.10                   
 52 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR           29.11                   
 53 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR        29.13                   
 54 McGrath, Devyn S          12 NBS-MR                 29.17                   
 55 Dematteo, Rose A          11 CSC-MR                 29.18                   
 56 Harvey, Diana M           12 HYB-MR                 29.19                   
 57 Sun, Angela               11 Twisters-MR            29.23                   
 58 Sgaglio, Briggs J         12 Bgnw Marlins-MR        29.24                   
 59 Pujals, Michaela C        12 HYB-MR                 29.47                   
 
Event 114  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 23.86   2/13/2000 Norman Scott, BSC                            
       Metro: M 23.17    5/1/2000 Norman Scott, BSC-MR                         
                20.69  NAT
                20.99  N-18
                20.99  USO
                21.39  JRN
                21.69  NCSA
                22.49  SECT
                24.29  T16
                27.59  ZQ
                28.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR             24.45      24.26 T16    
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           25.02      24.34 ZQ     
  3 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR                 25.12      24.77 ZQ     
  4 Yang, Patrick             11 LIAC-MR                25.16      24.82 ZQ     
  5 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR    25.31      25.12 ZQ     
  6 Bryan, Kareem N           12 NFS-MR                 25.44      25.45 ZQ     
  7 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    26.07      25.95 ZQ     
  8 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    26.28      26.29 ZQ     
B - Final
  9 Volkov, Sasha A           11 Badger-MR              26.80      26.00 ZQ     
 10 Na, Joseph                12 LIAC-MR                26.52      26.10 ZQ     
 11 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      26.52      26.25 ZQ     
 12 Johnson, Grant A          11 Badger-MR              27.20      26.59 ZQ     
 12 Perley, Timmy J           12 Middies-MR             26.71      26.59 ZQ     
 14 Pagano, Edward S          12 Middies-MR             27.28      26.70 ZQ     
 15 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR              26.52      26.72 ZQ     
 16 Yamout, Nader             11 Twisters-MR            27.20      27.27 ZQ     
Preliminaries
  7 Kolesnik, George          12 Basc-MR                25.88                   
 13 Duda, Peter               12 Aqua Gems-MR           26.71                   
 19 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR    27.33                   
 20 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 27.36                   
 21 Chung, Vernal R           12 Unattached-MR          27.48                   
 22 Alton, Shane              12 LBA-MR                 27.49                   
 23 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            27.51                   
 24 Dempsey, Lukas A          12 Agua Swim Team-MR      27.56                   
 25 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           27.63                   
 26 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR      27.64                   
 27 Li, Matthew               12 FLY-MR                 27.79                   
 28 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR      27.84                   
 29 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR                 27.85                   
 30 Kontos, Nicholas G        12 Tmsuffolk-MR           27.87                   
 31 Fountain, Greg J          12 IA-MR                  28.00                   
 32 Bleier, Jackson A         12 Bgnw Marlins-MR        28.07                   
 33 KE, Richard M             11 LIAC-MR                28.12                   
 34 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR                28.13                   
 35 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                  28.29                   
 36 Yu, Justin                12 Trs-MR                 28.41                   
 37 Ng, Kevin                 12 OWA-MR                 28.44                   
 38 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR         28.73                   
 39 Spinelli, Mike J          12 HS-MR                  28.79                   
 40 Clarke, Taegan M          12 Bgnw Marlins-MR        28.81                   
 41 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR    29.02                   
 42 Carr, Charlie M           11 Bgnw Marlins-MR        29.07                   
 
Event 115  Girls 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:38.27   3/16/2001 AGUA                                       
                         M. Mango, G. Matzner-Gore, A. Illescas, G. Healy  
       Metro: M 3:29.33   4/30/1995 Badger, BSC-MR                             
                3:35.49  JRN
                3:35.99  N-18
                3:35.99  NAT
                3:36.99  NCSA
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:33.15    3:43.57        
     1) Masterson, Keri E 18            2) Derlath, Erica A 15            
     3) Janowski, Mary E 15             4) Fasano, Jackie A 17            
                  26.43       54.80 (54.80)     1:21.61 (26.81)     1:51.01 (56.21)
        2:17.75 (26.74)     2:46.85 (55.84)     3:13.78 (26.93)     3:43.57 (56.72)
  2 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  3:46.75    3:46.85        
     1) Goldrick, Megan E 17            2) Arnott, Sarah A 15             
     3) Doolittle, Lauren J 18          4) Ciccone, Amanda 16             
                  27.70       58.33 (58.33)     1:25.89 (27.56)     1:55.66 (57.33)
        2:22.52 (26.86)     2:52.79 (57.13)     3:17.97 (25.18)     3:46.85 (54.06)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             3:47.05    3:48.61        
     1) Martinez, Bianca 16             2) Yoo, Andrea 15                 
     3) Ponzo, Victoria 15              4) Kristic, Marta 15              
                  27.25       56.78 (56.78)     1:12.35 (15.57)     1:54.40 (57.62)
        2:21.73 (27.33)     2:52.27 (57.87)     3:18.93 (26.66)     3:48.61 (56.34)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:45.00    3:49.56        
     1) Tracey, Kim L 15                2) Lian, Michelle R 17            
     3) Fitzgibbons, Hannah L 16        4) Guyett, Caren E 16             
                  27.50       57.76 (57.76)     1:25.78 (28.02)     1:57.55 (59.79)
        2:25.69 (28.14)     2:56.26 (58.71)     3:22.00 (25.74)     3:49.56 (53.30)
  5 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       3:48.10    3:50.05        
     1) Cimilluca, Veronica L 16        2) Grunewald, Cailin E 15         
     3) Petty, Lanae 16                 4) Klein, Jacquelyn C 17          
                  29.33   1:00.62 (1:00.62)     1:28.17 (27.55)     1:59.16 (58.54)
        2:25.56 (26.40)     2:54.36 (55.20)     3:20.88 (26.52)     3:50.05 (55.69)
  6 Cross Island YMCA-MR  'A'                         3:52.04    3:51.46        
     1) Geller, Carolyn F 15            2) Casado, Laurie 15              
     3) Lilavois, Magalie 15            4) Elizee, Juleen 15              
                  26.75       55.49 (55.49)     1:23.05 (27.56)     1:52.86 (57.37)
        2:19.71 (26.85)     2:50.83 (57.97)     3:19.07 (28.24)   3:51.46 (1:00.63)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       3:41.13    3:51.50        
     1) Dwyer, Caitlin L 17             2) Mulligan, Katie R 17           
     3) Shockness, Jasmine A 15         4) Holleran, Michelle K 17        
                  28.00       57.67 (57.67)     1:26.14 (28.47)     1:57.55 (59.88)
        2:24.26 (26.71)     2:55.39 (57.84)     3:21.81 (26.42)     3:51.50 (56.11)
  8 Marist Swim Club-MR  'A'                          3:54.60    3:52.92        
     1) Williams, Jeysa R 15            2) Kemp, Victoria L 18            
     3) Farrar, Chloe B 15              4) Levine, Kimberly A 16          
                  27.70       57.74 (57.74)     1:25.73 (27.99)     1:56.13 (58.39)
        2:23.71 (27.58)     2:55.01 (58.88)     3:22.21 (27.20)     3:52.92 (57.91)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:36.56    3:53.05        
     1) Siano, Alyssa M 15              2) Tyznar, Tina A 16              
     3) Balder, Jaclyn M 17             4) Kaliades, Dena V 16            
                  28.63       59.23 (59.23)     1:27.03 (27.80)     1:56.87 (57.64)
        2:23.80 (26.93)     2:53.87 (57.00)     3:22.10 (28.23)     3:53.05 (59.18)
 10 Islip Aquatics-MR  'A'                            3:47.20    3:53.88        
     1) Fountain, Michelle L 15         2) LeGuyader, Clare L 16          
     3) Cremer, Kylie E 15              4) Domenchello, Missy 15          
                  27.29       56.81 (56.81)     1:25.29 (28.48)   1:56.94 (1:00.13)
        2:24.80 (27.86)     2:55.47 (58.53)     3:23.44 (27.97)     3:53.88 (58.41)
 11 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:35.17    3:54.08        
     1) Moore, Jhanna 15                2) Wachsberg, Amanda L 15         
     3) Benjamin, Malaika N 16          4) Bolander, Katie D 15           
                  27.09       56.24 (56.24)     1:25.17 (28.93)     1:56.05 (59.81)
        2:24.43 (28.38)     2:55.12 (59.07)     3:23.08 (27.96)     3:54.08 (58.96)
 12 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  3:56.03    3:58.36        
     1) Carew, Kaitlyn 15               2) Lange, Kristen 15              
     3) Alicandri, Lauren 16            4) Cinelli, Keri 16               
                  27.94       58.14 (58.14)     1:26.61 (28.47)     1:57.94 (59.80)
        2:26.23 (28.29)   2:59.42 (1:01.48)     3:26.63 (27.21)     3:58.36 (58.94)
 13 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              4:00.09    4:02.40        
     1) Escudero, Cynthia 15            2) Mejia, Cinthia 15              
     3) Neverson, Khira A 15            4) Trinidad, Ayla 15              
                  29.39   1:00.80 (1:00.80)     1:19.78 (18.98)     1:59.43 (58.63)
        2:28.83 (29.40)   3:14.58 (1:15.15)     3:31.24 (16.66)     4:02.40 (47.82)
 14 New York Sharks Aquatics-MR  'C'                  4:05.58   x4:05.33        
     1) O'Keefe, Kaitlyn E 16           2) Servello, Meghan L 17          
     3) Snyder, Kelly 15                4) Alfonso, Kristian 16           
                  27.83       58.35 (58.35)     1:28.30 (29.95)   2:01.53 (1:03.18)
        2:30.84 (29.31)   3:04.67 (1:03.14)     3:32.77 (28.10)   4:05.33 (1:00.66)
 
Event 116  Boys 15-18 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:13.42   3/16/2001 AGUA                                       
                         B Woo, Y. Bugayev, P. Frame, C. Clinton           
       Metro: M 3:02.54   4/30/1990 West Point SC, WPSC-MR                     
                3:09.89  N-18
                3:09.89  NAT
                3:11.89  JRN
                3:12.79  NCSA
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             3:22.58    3:21.65        
     1) Chang, One June J 15            2) Dzieniszewski, Phillip 17      
     3) Pfeifer, Gregory J 17           4) Kim, Kevin L 17                
                  24.01       49.86 (49.86)     1:05.88 (16.02)     1:39.68 (49.82)
        2:03.97 (24.29)     2:31.55 (51.87)     2:55.20 (23.65)     3:21.65 (50.10)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:20.34    3:23.61        
     1) Reynoso, BJ A 17                2) Kopot, Andrey V 17             
     3) Penyevsky, Sergey 18            4) Gleason, David X 15            
                  24.26       51.00 (51.00)     1:15.51 (24.51)     1:42.34 (51.34)
        2:06.15 (23.81)     2:32.88 (50.54)     2:56.73 (23.85)     3:23.61 (50.73)
  3 Cross Island YMCA-MR  'A'                         3:25.63    3:23.88        
     1) Chan, Lawrence S 17             2) Olwell, Christopher 16         
     3) McLaurin, Marc 16               4) Cosgrove, James A 16           
                  23.78       49.49 (49.49)     1:13.66 (24.17)     1:39.72 (50.23)
        2:03.82 (24.10)     2:31.06 (51.34)     2:55.43 (24.37)     3:23.88 (52.82)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       3:21.00    3:24.14        
     1) Smith, Kendall C 15             2) Aguilo, Richard W 16           
     3) Bennett, Brian H 17             4) Ahern, Michael G 16            
                  24.53       50.95 (50.95)     1:15.64 (24.69)     1:42.84 (51.89)
        2:07.13 (24.29)     2:34.51 (51.67)     2:57.80 (23.29)     3:24.14 (49.63)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      3:26.46    3:24.46        
     1) Gaffey, Eric J 16               2) Sagginario, Joseph T 17        
     3) Musso, Andrew V 16              4) Conway, Sean J 15              
                  24.25       49.98 (49.98)     1:13.68 (23.70)     1:39.86 (49.88)
        2:05.03 (25.17)     2:32.68 (52.82)     2:57.14 (24.46)     3:24.46 (51.78)
  6 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 3:30.11    3:27.04        
     1) Perez-Rogers, Joe F 16          2) Burud, Matt J 15               
     3) Coenen, Eben S 17               4) Skeats, Brian A 17             
                  23.59       49.89 (49.89)     1:14.68 (24.79)     1:43.15 (53.26)
        2:07.46 (24.31)     2:35.12 (51.97)     2:59.32 (24.20)     3:27.04 (51.92)
  7 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       3:26.31    3:27.81        
     1) Kameyama, Ryosuke 16            2) Saindon, Merrick R 17          
     3) Saindon, Brian Z 15             4) Marks, Danny J 17              
                  23.94       49.46 (49.46)     1:14.25 (24.79)     1:41.57 (52.11)
        2:06.37 (24.80)     2:34.91 (53.34)     3:00.03 (25.12)     3:27.81 (52.90)
  8 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  3:22.99    3:28.20        
     1) Dorfman, Jake 17                2) Gringer, Steven 15             
     3) O'Donnell, Peter 17             4) Fails, Joe 18                  
                  24.13       50.63 (50.63)     1:15.17 (24.54)     1:43.35 (52.72)
        2:08.60 (25.25)     2:36.59 (53.24)     3:00.58 (23.99)     3:28.20 (51.61)
  9 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         3:26.31    3:34.07        
     1) Sato, Ray R 17                  2) Bergamini, Danny 16            
     3) Richman, Joseph Z 17            4) Attinello, Paul C 15           
                  25.16       52.80 (52.80)     1:17.48 (24.68)     1:46.11 (53.31)
        2:11.10 (24.99)     2:39.63 (53.52)     3:05.05 (25.42)     3:34.07 (54.44)
 10 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  3:43.00    3:38.17        
     1) Lavery, Erik 17                 2) Brown, Edward 15               
     3) Alaimo, TJ J 17                 4) Burke, Timmy 16                
                  25.63       54.14 (54.14)     1:21.27 (27.13)     1:51.38 (57.24)
        2:16.95 (25.57)     2:45.84 (54.46)     3:11.24 (25.40)     3:38.17 (52.33)
 11 Hauppauge-MR  'A'                                 3:30.16    3:38.56        
     1) Barnett, Kevin 16               2) Outcault, Ryan 16              
     3) Outcault, Andrew J 16           4) TerBush, Ryan N 16             
                  25.72       53.47 (53.47)     1:20.11 (26.64)     1:49.63 (56.16)
        2:15.63 (26.00)     2:44.38 (54.75)     3:10.11 (25.73)     3:38.56 (54.18)
 12 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:26.00    3:38.67        
     1) Polhill, Drew B 15              2) Palumbo, Evan S 15             
     3) Blacker, Jared A 16             4) Powers, Casey D 16             
                  25.74       54.25 (54.25)     1:19.59 (25.34)     1:48.69 (54.44)
        2:14.16 (25.47)     2:43.71 (55.02)     3:09.89 (26.18)     3:38.67 (54.96)
 13 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              3:32.66    3:39.54        
     1) Olivier, Francisco 16           2) Kooperkamp, Nathanael 16       
     3) Narvaez, Marco 16               4) Duch, Jack 15                  
                  25.58       55.58 (55.58)     1:20.93 (25.35)     1:49.40 (53.82)
        2:15.14 (25.74)     2:43.97 (54.57)     3:09.96 (25.99)     3:39.54 (55.57)
 
Event 117  Girls 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:42.46        1991 YWCA Middies                               
       Metro: M 3:42.46    5/1/1991 YWCA Middies, YMID-MR                      
                3:35.49  JRN
                3:35.99  N-18
                3:35.99  NAT
                3:36.99  NCSA
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:55.00    3:55.02        
     1) Berkman, Maddy R 12             2) Trail, Melissa L 12            
     3) Sims, Danielle 12               4) Scilufo, Taylor 12             
                  27.89       59.23 (59.23)     1:27.37 (28.14)     1:58.83 (59.60)
                            2:58.59 (59.76)     3:25.55 (26.96)     3:55.02 (56.43)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:59.18    3:56.35        
     1) Zhu, Annie 11                   2) Bouzarouata, Sarah 12          
     3) Haruki, Yuria 12                4) Sun, Angela 11                 
                  29.69   1:02.53 (1:02.53)     1:30.30 (27.77)     2:01.41 (58.88)
        2:29.13 (27.72)     3:00.36 (58.95)     3:26.60 (26.24)     3:56.35 (55.99)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            3:55.30    3:58.85        
     1) Futterman, Kale 12              2) Kuo, Jacqueline 11             
     3) Rueda, Daniela 12               4) Neal, Lia M 11                 
                  29.06   1:01.69 (1:01.69)     1:30.78 (29.09)   2:03.17 (1:01.48)
        2:31.02 (27.85)     3:02.00 (58.83)     3:29.52 (27.52)     3:58.85 (56.85)
  4 Middies Swimming-MR  'A'                          4:05.00    4:00.15        
     1) Bailey, Lauren E 12             2) Church, Lauren A 12            
     3) Jaile, Sami J 12                4) Olivieri, Maya L 12            
                  29.27   1:00.76 (1:00.76)                         2:00.58 (59.82)
        2:29.31 (28.73)   3:00.64 (1:00.06)     3:29.06 (28.42)     4:00.15 (59.51)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:04.82    4:00.21        
     1) Brennan, Cassidy C 12           2) DaSilva, Taylor A 12           
     3) Muller, Kristin N 12            4) Brennan, Alyssa M 12           
                  28.82       59.52 (59.52)     1:27.78 (28.26)     1:59.19 (59.67)
        2:27.94 (28.75)   3:01.51 (1:02.32)     3:29.59 (28.08)     4:00.21 (58.70)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:00.32    4:02.33        
     1) Michalak, Agata 12              2) Chang, Elizabeth 11            
     3) Ng, Lauren 12                   4) Hain, Karina A 12              
                  28.72       59.55 (59.55)     1:29.06 (29.51)   2:02.02 (1:02.47)
        2:30.91 (28.89)   3:04.14 (1:02.12)     3:31.54 (27.40)     4:02.33 (58.19)
  7 Badger Swim Club-MR  'A'                          4:03.67    4:04.12        
     1) McGuire, Christine 12           2) Johanson, Kelly A 12           
     3) O'Neill, Kelly 12               4) Kessler, Rachel R 11           
                  29.59   1:00.95 (1:00.95)     1:30.02 (29.07)   2:02.15 (1:01.20)
        2:31.18 (29.03)   3:03.05 (1:00.90)     3:32.10 (29.05)   4:04.12 (1:01.07)
  8 Hyb - All Groups-MR  'A'                          4:10.99    4:06.62        
     1) Campbell, Maryellen 12          2) Waring, Megan P 12             
     3) Harvey, Diana M 12              4) Ryan, Katie C 12               
                  28.99       59.91 (59.91)     1:29.64 (29.73)   2:01.91 (1:02.00)
        2:32.57 (30.66)   3:06.38 (1:04.47)     3:34.95 (28.57)   4:06.62 (1:00.24)
  9 Marist Swim Club-MR  'A'                          4:14.09    4:07.73        
     1) Aiello, Jennifer M 12           2) Levine, Kelly T 12             
     3) Hoffman, Shekinah L 12          4) Indyk, Allison M 12            
                  29.94   1:02.48 (1:02.48)     1:31.91 (29.43)   2:05.22 (1:02.74)
        2:35.13 (29.91)   3:07.50 (1:02.28)     3:36.36 (28.86)   4:07.73 (1:00.23)
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:07.91    4:08.79        
     1) Cho, Rachel S 11                2) Tan, Emily A 12                
     3) DiPreta, Stephanie N 12         4) Torre, Melissa R 12            
                  29.06   1:00.04 (1:00.04)     1:29.75 (29.71)   2:02.15 (1:02.11)
        2:32.30 (30.15)   3:05.57 (1:03.42)     3:34.82 (29.25)   4:08.79 (1:03.22)
 11 Long Island Express-MR  'A'                       4:02.00    4:11.00        
     1) Mu, Isabella 12                 2) Leung, Alissa 12               
     3) McGrath, Kelly 12               4) Warren, Frances V 12           
                  29.27   1:00.80 (1:00.80)     1:30.46 (29.66)   2:03.12 (1:02.32)
        2:33.10 (29.98)   3:07.04 (1:03.92)     3:37.45 (30.41)   4:11.00 (1:03.96)
 12 Middies Swimming-MR  'B'                          4:10.00    4:11.53        
     1) Fulenwider, Melissa F 11        2) Poleway, Monica J 11           
     3) Toal, Shannon V 12              4) Browne, Sophie L 12            
                  29.64   1:01.30 (1:01.30)     1:31.90 (30.60)   2:05.06 (1:03.76)
        2:35.66 (30.60)   3:09.88 (1:04.82)     3:39.04 (29.16)   4:11.53 (1:01.65)
 13 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       4:10.32    4:11.85        
     1) Geissler, Kim 12                2) Gavin, Kara C 12               
     3) Caputo, Krista 12               4) deFreitas, Sophie 11           
                  30.42   1:03.45 (1:03.45)     1:32.82 (29.37)   2:05.04 (1:01.59)
                          3:12.72 (1:07.68)     3:40.59 (27.87)     4:11.85 (59.13)
 14 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:15.39    4:12.99        
     1) Vanderlinden, Mariel 12         2) Yeung, Maggie P 12             
     3) Guaman, Kelly C 12              4) Kagan, Vlada 11                
                  30.49   1:03.91 (1:03.91)     1:34.84 (30.93)   2:08.94 (1:05.03)
        2:37.73 (28.79)   3:10.66 (1:01.72)     3:40.41 (29.75)   4:12.99 (1:02.33)
 15 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      4:20.94    4:14.94        
     1) Smith, Caryn A 12               2) Senken, Natasha L 11           
     3) Barcklow, Gabrielle G 11        4) Marmol, Janet 12               
                  29.67   1:01.93 (1:01.93)     1:33.91 (31.98)   2:07.64 (1:05.71)
        2:38.23 (30.59)   3:12.72 (1:05.08)     3:42.18 (29.46)   4:14.94 (1:02.22)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:17.49    4:15.56        
     1) Burke, Meaghan 12               2) Armstrong, Shannon 12          
     3) Mesibov, Rachael 11             4) Arnott, Katie 12               
                  29.87   1:02.85 (1:02.85)     1:35.26 (32.41)   2:10.74 (1:07.89)
        2:40.94 (30.20)   3:13.94 (1:03.20)     3:43.02 (29.08)   4:15.56 (1:01.62)
 17 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 4:17.20    4:18.27        
     1) Pope, Sarah A 12                2) Danner, Sage S 11              
     3) Radman, Elizabeth N 12          4) Campagna, Brianne M 12         
                  30.26   1:04.04 (1:04.04)     1:36.66 (32.62)   2:12.36 (1:08.32)
        2:43.61 (31.25)   3:17.88 (1:05.52)     3:47.11 (29.23)   4:18.27 (1:00.39)
 18 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            4:12.70    4:18.42        
     1) Case, Olivia 11                 2) Reynoso, Jessica M 11          
     3) Shiota, Lena A 12               4) Lee, Abigail C 11              
                  31.43   1:06.25 (1:06.25)     1:37.21 (30.96)   2:10.90 (1:04.65)
        2:41.67 (30.77)   3:16.38 (1:05.48)     3:45.48 (29.10)   4:18.42 (1:02.04)
 19 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:19.80    4:18.69        
     1) Larson, Mallorie 12             2) Demerest, Jackie 12            
     3) Stefanello, Nicolette 11        4) Lindahl, Stephanie 12          
                  31.43   1:05.21 (1:05.21)     1:35.42 (30.21)   2:08.17 (1:02.96)
        2:40.02 (31.85)   3:16.01 (1:07.84)     3:45.75 (29.74)   4:18.69 (1:02.68)
 20 Cross Island YMCA-MR  'A'                         4:19.80    4:19.13        
     1) Mulligan, Kelly M 11            2) Chen, Catherine 11             
     3) Chocianowski, Alexis K 12       4) Qian, Ashley 12                
                  30.30   1:04.51 (1:04.51)     1:36.01 (31.50)   2:09.92 (1:05.41)
        2:39.96 (30.04)   3:12.70 (1:02.78)     3:43.47 (30.77)   4:19.13 (1:06.43)
 21 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                4:16.00    4:19.16        
     1) Sgaglio, Briggs J 12            2) Wilt, Chase H 12               
     3) Rappaport, Roxy S 12            4) Weston, Caroline L 12          
                  30.15   1:04.77 (1:04.77)     1:36.63 (31.86)   2:10.57 (1:05.80)
        2:41.33 (30.76)   3:16.01 (1:05.44)     3:45.41 (29.40)   4:19.16 (1:03.15)
 22 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      4:15.01    4:20.23        
     1) Dieterich, Sara A 11            2) Dematteo, Rose A 11            
     3) Gaffey, Mikaila M 11            4) Dundas, Lindsey 12             
                  31.23   1:05.89 (1:05.89)     1:36.97 (31.08)   2:11.37 (1:05.48)
        2:41.80 (30.43)   3:15.76 (1:04.39)     3:45.77 (30.01)   4:20.23 (1:04.47)
 23 Islip Aquatics-MR  'A'                            4:29.45    4:23.37        
     1) DuPre, Pamela J 11              2) Ingram, Alaina M 11            
     3) Pierce, Sara N 12               4) Sandor, Hanna W 11             
                  31.60   1:05.96 (1:05.96)     1:36.77 (30.81)   2:11.23 (1:05.27)
        2:42.95 (31.72)   3:17.47 (1:06.24)     3:48.97 (31.50)   4:23.37 (1:05.90)
 24 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         4:09.71    4:24.03        
     1) McDavid, Aiesha A 12            2) Doherty, Julia G 11            
     3) Squillante, Lindsey A 12        4) Groccia, Adrienne D 12         
                  30.48   1:06.48 (1:06.48)     1:21.55 (15.07)   2:16.57 (1:10.09)
        2:47.46 (30.89)   3:23.57 (1:07.00)     3:51.80 (28.23)   4:24.03 (1:00.46)
 25 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  4:25.87    4:27.44        
     1) Ferguson, Mara H 12             2) Wong, Kristi 11                
     3) Trager, Lena E 11               4) Miller, Nikki F 12             
                  32.38   1:09.93 (1:09.93)     1:42.67 (32.74)   2:21.02 (1:11.09)
        2:50.83 (29.81)   3:25.09 (1:04.07)     3:54.33 (29.24)   4:27.44 (1:02.35)
 26 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  4:19.88    4:27.67        
     1) Wilkins, Natalia M 11           2) Zawatson, Cady 11              
     3) Parker, Rachel 12               4) Moody, Bridget 11              
                  32.07   1:09.13 (1:09.13)                       2:14.30 (1:05.17)
        2:44.40 (30.10)   3:18.89 (1:04.59)     3:51.45 (32.56)   4:27.67 (1:08.78)
 
Event 118  Boys 11-12 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:46.41        1992 Half Hollow Hills                          
       Metro: M 3:45.92   12/9/2004 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR          
                         O. LEE, E. HEINEMANN, N. SPINELLA, J. WAGNER      
                3:09.89  N-18
                3:09.89  NAT
                3:11.89  JRN
                3:12.79  NCSA
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middies Swimming-MR  'A'                          3:50.00    3:51.37        
     1) Bennett, Aarron M 12            2) Perley, Timmy J 12             
     3) Pagano, Edward S 12             4) Minowitz, Eric M 12            
                  27.14       57.19 (57.19)     1:24.51 (27.32)     1:54.90 (57.71)
        2:23.45 (28.55)   2:56.13 (1:01.23)     3:22.97 (26.84)     3:51.37 (55.24)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       3:50.00    3:52.19        
     1) Kuo, Theodore 12                2) Kowalsky, Austin J 11          
     3) Carmichael-Lopes, Bernil 12     4) Graham, Danny 11               
                  26.60       55.95 (55.95)     1:11.08 (15.13)     1:53.24 (57.29)
        2:20.86 (27.62)     2:51.78 (58.54)     3:20.58 (28.80)   3:52.19 (1:00.41)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:55.02    3:53.94        
     1) KE, Richard M 11                2) Park, Jay S 12                 
     3) Na, Joseph 12                   4) Yang, Patrick 11               
                  28.10       58.95 (58.95)     1:26.35 (27.40)     1:55.43 (56.48)
        2:24.70 (29.27)   2:57.10 (1:01.67)     3:23.70 (26.60)     3:53.94 (56.84)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                          3:57.88    3:57.29        
     1) Lyons, Chris 12                 2) Volkov, Sasha A 11             
     3) Johnson, Grant A 11             4) Hughes, Kevin J 12             
                  28.76   1:00.25 (1:00.25)     1:28.58 (28.33)     2:00.02 (59.77)
        2:27.95 (27.93)   3:00.47 (1:00.45)     3:27.53 (27.06)     3:57.29 (56.82)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                              3:52.53    3:58.16        
     1) Deblasio, Matthew M 12          2) Galan, Bryan 12                
     3) Peng, DiDi 12                   4) Herrmann, Charles 12           
                  28.04       59.53 (59.53)     1:27.95 (28.42)     1:59.33 (59.80)
        2:27.36 (28.03)     2:59.20 (59.87)     3:27.25 (28.05)     3:58.16 (58.96)
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:02.58    4:00.38        
     1) Yamout, Nader 11                2) MO, Samuel 11                  
     3) Erskine, Brendan 12             4) Wadolowski, Thomas 12          
                  29.64   1:01.80 (1:01.80)     1:29.90 (28.10)     2:00.77 (58.97)
        2:29.99 (29.22)   3:01.90 (1:01.13)     3:29.43 (27.53)     4:00.38 (58.48)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  3:58.14    4:04.70        
     1) Delgrosso, George 12            2) Singer, Nathan Q 11            
     3) Corey, Alexi 12                 4) Wong, Stanley 12               
                  28.76   1:00.45 (1:00.45)     1:30.58 (30.13)   2:04.32 (1:03.87)
        2:34.23 (29.91)   3:08.61 (1:04.29)     3:34.75 (26.14)     4:04.70 (56.09)
  8 Middies Swimming-MR  'B'                          4:05.00    4:06.34        
     1) Carducci, Matthew F 11          2) Nangle, JT T 11                
     3) Avidan, Lucas J 12              4) Shannon, Christopher K 12      
                  29.12   1:00.62 (1:00.62)     1:29.83 (29.21)   2:02.50 (1:01.88)
        2:31.81 (29.31)   3:04.46 (1:01.96)     3:33.53 (29.07)   4:06.34 (1:01.88)
  9 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:02.40    4:07.97        
     1) Georgescu, Ronald F 11          2) Chansakul, JR J 12             
     3) Flynn, Patrick 11               4) Hu-Van Wright, En-Wei 11       
                  29.09   1:01.20 (1:01.20)     1:31.21 (30.01)   2:09.17 (1:07.97)
        2:35.03 (25.86)     3:08.20 (59.03)     3:36.81 (28.61)     4:07.97 (59.77)
 10 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                4:03.00    4:08.08        
     1) Rappaport, Will L 11            2) Bleier, Jackson A 12           
     3) Carr, Charlie M 11              4) Karle, Matthew J 12            
                  29.47   1:01.67 (1:01.67)     1:31.92 (30.25)   2:05.18 (1:03.51)
        2:34.75 (29.57)   3:08.49 (1:03.31)     3:36.31 (27.82)     4:08.08 (59.59)
 11 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:03.45    4:09.44        
     1) Garcia, Stefan 12               2) Li, Matthew 12                 
     3) Collins, Matthew J 12           4) Torres, David 11               
                  28.34       58.74 (58.74)     1:28.22 (29.48)   2:03.29 (1:04.55)
        2:32.29 (29.00)   3:04.80 (1:01.51)     3:35.26 (30.46)   4:09.44 (1:04.64)
 12 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      4:12.65    4:13.09        
     1) Lennon, Michael J 11            2) Ng, Kevin 12                   
     3) Sack, Danny C 12                4) Holtzman, Scott J 12           
                  29.35   1:00.69 (1:00.69)     1:29.30 (28.61)   2:02.40 (1:01.71)
        2:33.71 (31.31)   3:10.75 (1:08.35)     3:41.05 (30.30)   4:13.09 (1:02.34)
 13 Islip Aquatics-MR  'A'                            4:14.02    4:13.10        
     1) LeGuyader, Travis P 11          2) McAllister, Dylan G 11         
     3) Fountain, Greg J 12             4) Weaver, Chris R 12             
                  30.07   1:03.33 (1:03.33)     1:32.05 (28.72)   2:04.58 (1:01.25)
        2:35.10 (30.52)   3:09.45 (1:04.87)     3:39.56 (30.11)   4:13.10 (1:03.65)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:18.09    4:20.52        
     1) Alton, Shane 12                 2) Kostelec, Nick 12              
     3) Quintin, Hector H 11            4) Leahey, Ryan 12                
                  28.63       59.83 (59.83)     1:30.37 (30.54)   2:03.81 (1:03.98)
        2:34.15 (30.34)   3:10.07 (1:06.26)     3:42.42 (32.35)   4:20.52 (1:10.45)
 15 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       4:15.68    4:20.90        
     1) Duda, Peter 12                  2) Ehret, Jack M 11               
     3) Stuart, Ian D 11                4) Warnon, Raphael A 11           
                  28.50       59.08 (59.08)     1:28.66 (29.58)   2:01.58 (1:02.50)
        2:32.99 (31.41)   3:10.20 (1:08.62)     3:43.20 (33.00)   4:20.90 (1:10.70)
 16 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:29.52    4:23.14        
     1) Martinez, Keannu C 12           2) Ching, Benjamin G 11           
     3) Ariyanonthaka, Kevin 12         4) Lin, Kevin 11                  
                  30.36   1:03.71 (1:03.71)     1:35.74 (32.03)   2:09.74 (1:06.03)
        2:43.57 (33.83)   3:19.12 (1:09.38)     3:49.29 (30.17)   4:23.14 (1:04.02)
 16 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                4:15.00    4:23.14        
     1) Clarke, Taegan M 12             2) Tesser, Josh D 11              
     3) Krosser, Jared M 11             4) Gebauer, Benjamin A 12         
                  30.90   1:04.96 (1:04.96)     1:36.29 (31.33)   2:11.28 (1:06.32)
        2:41.96 (30.68)   3:18.12 (1:06.84)     3:48.50 (30.38)   4:23.14 (1:05.02)
 18 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  4:35.87    4:32.62        
     1) Bogan, Sam N 11                 2) Klein, Simon 11                
     3) Deoliveira, Michael M 12        4) Buckland, Gavin J 11           
                  31.46   1:08.22 (1:08.22)     1:42.50 (34.28)   2:21.33 (1:13.11)
        2:52.72 (31.39)   3:26.99 (1:05.66)     3:58.32 (31.33)   4:32.62 (1:05.63)
 19 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      4:38.90    4:34.00        
     1) McIlvain, Patrick P 12          2) Murphy, Robert 11              
     3) Fackelman, Eric 12              4) Whitehorn, Christopher D 11    
                  31.40   1:06.35 (1:06.35)     1:40.57 (34.22)   2:20.72 (1:14.37)
        2:36.58 (15.86)   3:30.80 (1:10.08)     4:00.29 (29.49)   4:34.00 (1:03.20)
 20 Cross Island YMCA-MR  'A'                         4:39.65    4:34.53        
     1) D'Antoni, Joey 12               2) Turek-Herman, Josh 11          
     3) McCalla, David 12               4) Ellis, David 12                
                  29.65   1:03.19 (1:03.19)     1:37.85 (34.66)   2:17.91 (1:14.72)
        2:51.06 (33.15)   3:26.67 (1:08.76)     3:58.16 (31.49)   4:34.53 (1:07.86)
 
Event 119  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:50.20   2/15/2002 Alexandra Forrester, BAD  -MR              
       Metro: M 5:34.52   1/12/2001 Kristen Degrazia, TS-MR                    
                5:46.99  T16
                6:30.99  ZQ
                6:44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR      6:26.10    5:59.23 ZQ     
                  31.05     1:06.74 (35.69)     1:43.39 (36.65)     2:20.49 (37.10)
        2:57.53 (37.04)     3:34.70 (37.17)     4:12.07 (37.37)     4:48.67 (36.60)
        5:24.74 (36.07)     5:59.23 (34.49)                                        
  2 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR    6:19.28    6:04.52 ZQ     
                  32.44     1:08.67 (36.23)     1:45.80 (37.13)     2:23.53 (37.73)
        3:01.57 (38.04)     3:38.88 (37.31)     4:16.39 (37.51)     4:53.20 (36.81)
        5:29.88 (36.68)     6:04.52 (34.64)                                        
  3 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               6:09.40    6:11.67 ZQ     
                  33.38     1:10.92 (37.54)     1:49.52 (38.60)     2:27.02 (37.50)
        3:05.11 (38.09)     3:43.93 (38.82)     4:22.17 (38.24)     5:01.07 (38.90)
        5:36.63 (35.56)     6:11.67 (35.04)                                        
  4 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               6:41.91    6:18.67 ZQ     
                  34.00     1:12.40 (38.40)     1:50.97 (38.57)     2:29.76 (38.79)
        3:09.12 (39.36)     3:47.37 (38.25)     4:26.45 (39.08)     5:05.06 (38.61)
        5:44.19 (39.13)     6:18.67 (34.48)                                        
  5 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          6:33.82    6:19.68 ZQ     
                  33.49     1:10.18 (36.69)     1:48.08 (37.90)     2:26.37 (38.29)
        3:05.41 (39.04)     3:45.01 (39.60)     4:24.80 (39.79)     5:03.80 (39.00)
        5:43.29 (39.49)     6:19.68 (36.39)                                        
  6 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            6:24.52    6:20.42 ZQ     
                  33.87     1:10.90 (37.03)     1:49.79 (38.89)     2:28.87 (39.08)
        3:07.79 (38.92)     3:46.04 (38.25)     4:25.14 (39.10)     5:03.98 (38.84)
        5:42.43 (38.45)     6:20.42 (37.99)                                        
  7 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         6:17.21    6:20.94 ZQ     
                  32.35     1:10.32 (37.97)     1:48.84 (38.52)     2:27.32 (38.48)
        3:06.54 (39.22)     3:46.03 (39.49)     4:25.84 (39.81)     5:05.56 (39.72)
        5:45.36 (39.80)     6:20.94 (35.58)                                        
  8 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  6:24.53    6:25.30 ZQ     
                  35.05     1:12.70 (37.65)     1:51.77 (39.07)     2:31.46 (39.69)
        3:10.95 (39.49)     3:49.93 (38.98)     4:29.39 (39.46)     5:08.44 (39.05)
        5:47.40 (38.96)     6:25.30 (37.90)                                        
  9 Catano, Tiffany            9 IA-MR                6:27.08    6:26.23 ZQ     
                  34.40     1:12.57 (38.17)     1:51.54 (38.97)     2:30.78 (39.24)
        3:10.49 (39.71)     3:49.72 (39.23)     4:29.29 (39.57)     5:08.45 (39.16)
        5:47.81 (39.36)     6:26.23 (38.42)                                        
 10 McIlhargy, Amanda         10 Trs-MR               6:36.93    6:28.27 ZQ     
                  35.69     1:14.89 (39.20)     1:54.59 (39.70)     2:33.81 (39.22)
        3:12.84 (39.03)     3:53.20 (40.36)     4:33.48 (40.28)     5:12.56 (39.08)
        5:52.21 (39.65)     6:28.27 (36.06)                                        
 11 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR         6:23.85    6:29.61 ZQ     
                  35.16     1:13.35 (38.19)     1:52.35 (39.00)     2:32.32 (39.97)
        3:12.11 (39.79)     3:52.17 (40.06)     4:32.04 (39.87)     5:12.33 (40.29)
        5:51.30 (38.97)     6:29.61 (38.31)                                        
 12 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  6:43.84    6:30.28 ZQ     
                  33.65     1:11.36 (37.71)     1:51.12 (39.76)     2:31.02 (39.90)
        3:11.36 (40.34)     3:52.14 (40.78)     4:32.45 (40.31)     5:12.86 (40.41)
        5:53.02 (40.16)     6:30.28 (37.26)                                        
 13 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      6:40.22    6:30.29 ZQ     
                  34.42     1:12.71 (38.29)     1:51.99 (39.28)     2:31.75 (39.76)
        3:11.59 (39.84)     3:52.40 (40.81)     4:32.29 (39.89)     5:13.19 (40.90)
        5:52.13 (38.94)     6:30.29 (38.16)                                        
 14 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              6:36.32    6:37.69 JO     
                  35.48     1:14.68 (39.20)     1:55.01 (40.33)     2:34.99 (39.98)
        3:15.21 (40.22)     3:55.54 (40.33)     4:36.75 (41.21)     5:17.16 (40.41)
        5:58.42 (41.26)     6:37.69 (39.27)                                        
 
Event 120  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 5:52.90   2/27/2005 Nader Yamout, TWISTERS                     
       Metro: M 5:38.34    5/1/2000 Josh Charnin-Aker, LIE-MR                  
                5:48.69  T16
                6:30.99  ZQ
                6:44.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          5:53.70    6:00.01 ZQ     
                  31.37     1:06.83 (35.46)     1:43.39 (36.56)     2:19.89 (36.50)
        2:56.78 (36.89)     3:34.31 (37.53)     4:10.99 (36.68)     4:48.22 (37.23)
        5:25.13 (36.91)     6:00.01 (34.88)                                        
  2 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            6:10.27    6:04.99 ZQ     
                  31.44     1:06.90 (35.46)     1:43.78 (36.88)     2:20.65 (36.87)
        2:57.58 (36.93)     3:35.70 (38.12)     4:13.17 (37.47)     4:50.93 (37.76)
        5:28.37 (37.44)     6:04.99 (36.62)                                        
  3 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR      6:28.91    6:11.80 ZQ     
                  33.20     1:10.38 (37.18)     1:48.69 (38.31)     2:27.05 (38.36)
        3:05.47 (38.42)     3:43.59 (38.12)     4:21.76 (38.17)     4:59.35 (37.59)
        5:36.55 (37.20)     6:11.80 (35.25)                                        
  4 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR              6:29.97    6:14.05 ZQ     
                  34.83     1:12.77 (37.94)     1:52.05 (39.28)     2:30.05 (38.00)
        3:08.18 (38.13)     3:47.19 (39.01)     4:25.72 (38.53)     5:03.67 (37.95)
        5:39.79 (36.12)     6:14.05 (34.26)                                        
  5 Barry, Charles C          10 Badger-MR            6:26.44    6:16.44 ZQ     
                  32.99     1:10.81 (37.82)     1:49.05 (38.24)     2:27.20 (38.15)
        3:05.37 (38.17)     3:44.22 (38.85)     4:22.64 (38.42)     5:01.51 (38.87)
        5:39.74 (38.23)     6:16.44 (36.70)                                        
  6 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    6:18.37    6:17.55 ZQ     
                  34.50     1:11.96 (37.46)     1:50.30 (38.34)     2:29.13 (38.83)
        3:07.38 (38.25)     3:45.92 (38.54)     4:24.66 (38.74)     5:03.74 (39.08)
        5:42.05 (38.31)     6:17.55 (35.50)                                        
  7 Hogan, Colin J            10 Badger-MR            6:23.04    6:20.84 ZQ     
                  32.70     1:10.77 (38.07)     1:49.45 (38.68)     2:27.90 (38.45)
        3:06.09 (38.19)     3:45.22 (39.13)     4:24.40 (39.18)     5:02.70 (38.30)
        5:42.14 (39.44)     6:20.84 (38.70)                                        
  8 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         6:24.83    6:22.95 ZQ     
                  33.35     1:11.50 (38.15)     1:50.69 (39.19)     2:30.22 (39.53)
        3:09.07 (38.85)     3:48.40 (39.33)     4:28.00 (39.60)     5:07.31 (39.31)
        5:46.17 (38.86)     6:22.95 (36.78)                                        
  9 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR      6:20.99    6:23.77 ZQ     
                  34.20     1:13.16 (38.96)     1:52.48 (39.32)     2:31.86 (39.38)
        3:12.07 (40.21)     3:51.89 (39.82)     4:30.71 (38.82)     5:09.77 (39.06)
        5:48.73 (38.96)     6:23.77 (35.04)                                        
 10 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR      6:10.73    6:24.03 ZQ     
                  32.44     1:08.59 (36.15)     1:47.35 (38.76)     2:28.65 (41.30)
        3:10.59 (41.94)     3:50.79 (40.20)     4:30.38 (39.59)     5:10.96 (40.58)
        5:50.35 (39.39)     6:24.03 (33.68)                                        
 11 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR             6:30.53    6:24.99 ZQ     
                  34.08     1:12.67 (38.59)     1:52.10 (39.43)     2:30.35 (38.25)
        3:09.45 (39.10)     3:48.83 (39.38)     4:28.92 (40.09)     5:08.73 (39.81)
        5:47.27 (38.54)     6:24.99 (37.72)                                        
 12 Konarski, Kevin R         10 LIND-MR              6:35.42    6:30.57 ZQ     
                  34.43     1:12.91 (38.48)     1:52.67 (39.76)     2:32.44 (39.77)
        3:11.43 (38.99)     3:52.22 (40.79)     4:31.90 (39.68)     5:11.97 (40.07)
        5:52.85 (40.88)     6:30.57 (37.72)                                        
 13 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              6:28.85    6:38.87 JO     
                  34.03     1:13.51 (39.48)     1:54.26 (40.75)     2:33.65 (39.39)
        3:14.78 (41.13)     3:56.14 (41.36)     4:37.32 (41.18)     5:19.15 (41.83)
        6:00.84 (41.69)     6:38.87 (38.03)                                        
 14 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            6:40.45    6:47.62        
                  34.87     1:13.96 (39.09)     1:54.75 (40.79)     2:36.00 (41.25)
        3:17.79 (41.79)     3:59.85 (42.06)     4:42.31 (42.46)     5:25.37 (43.06)
        6:07.75 (42.38)     6:47.62 (39.87)                                        
 15 Egan, Liam R               8 Badger-MR            6:41.60    6:50.39        
                  35.45     1:15.34 (39.89)     1:56.23 (40.89)     2:38.10 (41.87)
        3:19.82 (41.72)     4:02.30 (42.48)     4:45.65 (43.35)     5:28.45 (42.80)
        6:10.37 (41.92)     6:50.39 (40.02)                                        
 16 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            6:37.32    6:50.76        
                  34.99     1:15.74 (40.75)     1:57.37 (41.63)     2:39.83 (42.46)
        3:22.24 (42.41)     4:04.79 (42.55)     4:48.12 (43.33)     5:30.71 (42.59)
        6:12.27 (41.56)     6:50.76 (38.49)                                        
 
Event 121  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:54.77   3/17/2001 Kim E. Kelly, BSC                          
       Metro: M 4:45.78    5/1/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR                    
                4:52.49  NAT
                4:54.49  N-18
                4:55.29  JRN
                4:55.89  USO
                4:58.09  T16
                5:03.29  NCSA
                5:12.49  SECT
                5:30.39  ZQ
                5:35.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR              5:08.35    4:57.35 T16    
                  27.21       56.45 (29.24)     1:26.53 (30.08)     1:57.11 (30.58)
        2:27.36 (30.25)     2:57.43 (30.07)     3:27.53 (30.10)     3:58.00 (30.47)
        4:28.07 (30.07)     4:57.35 (29.28)                                        
  2 Larson, Kim P             14 IA-MR                5:18.86    5:04.68 SECT   
                  27.75       57.84 (30.09)     1:28.91 (31.07)     1:59.96 (31.05)
        2:31.13 (31.17)     3:02.40 (31.27)     3:33.82 (31.42)     4:05.10 (31.28)
        4:35.97 (30.87)     5:04.68 (28.71)                                        
  3 Festa, Julia D            14 LIAC-MR              5:12.16    5:05.18 SECT   
                  28.59       59.39 (30.80)     1:30.86 (31.47)     2:01.93 (31.07)
        2:32.47 (30.54)     3:03.23 (30.76)     3:34.05 (30.82)     4:05.15 (31.10)
        4:35.97 (30.82)     5:05.18 (29.21)                                        
  4 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR              5:20.68    5:16.34 ZQ     
                  29.22     1:00.71 (31.49)     1:33.26 (32.55)     2:05.29 (32.03)
        2:37.71 (32.42)     3:10.09 (32.38)     3:42.69 (32.60)     4:14.22 (31.53)
        4:46.07 (31.85)     5:16.34 (30.27)                                        
  5 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               5:15.96    5:18.22 ZQ     
                  29.18     1:00.78 (31.60)     1:33.23 (32.45)     2:05.15 (31.92)
        2:37.64 (32.49)     3:10.21 (32.57)     3:43.11 (32.90)     4:15.45 (32.34)
        4:47.83 (32.38)     5:18.22 (30.39)                                        
  6 Weaver, Joan M            14 IA-MR                5:21.06    5:18.29 ZQ     
                  27.98       59.56 (31.58)     1:32.23 (32.67)     2:04.55 (32.32)
        2:37.44 (32.89)     3:10.10 (32.66)     3:42.66 (32.56)     4:14.81 (32.15)
        4:47.57 (32.76)     5:18.29 (30.72)                                        
  7 Smith, Ashley A           14 LIAC-MR              5:24.37    5:21.13 ZQ     
                  29.03     1:01.24 (32.21)     1:33.59 (32.35)     2:06.33 (32.74)
        2:39.17 (32.84)     3:11.57 (32.40)     3:44.36 (32.79)     4:17.14 (32.78)
        4:49.80 (32.66)     5:21.13 (31.33)                                        
  8 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               5:23.63    5:31.76 JO     
                  29.10     1:01.58 (32.48)     1:35.19 (33.61)     2:09.06 (33.87)
        2:42.86 (33.80)     3:17.12 (34.26)     3:51.02 (33.90)     4:25.23 (34.21)
        4:58.75 (33.52)     5:31.76 (33.01)                                        
B - Final
  9 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              5:27.54    5:20.53 ZQ     
                  28.95     1:00.16 (31.21)     1:31.80 (31.64)     2:04.18 (32.38)
        2:36.86 (32.68)     3:09.81 (32.95)     3:42.88 (33.07)     4:16.29 (33.41)
        4:49.01 (32.72)     5:20.53 (31.52)                                        
 10 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    5:26.51    5:22.57 ZQ     
                  29.06     1:01.19 (32.13)     1:33.56 (32.37)     2:06.28 (32.72)
        2:38.72 (32.44)     3:11.40 (32.68)     3:44.37 (32.97)     4:17.50 (33.13)
        4:50.02 (32.52)     5:22.57 (32.55)                                        
 11 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR  5:34.60    5:25.15 ZQ     
                  29.32     1:00.81 (31.49)     1:33.35 (32.54)     2:06.01 (32.66)
        2:38.57 (32.56)     3:11.44 (32.87)     3:44.70 (33.26)     4:18.39 (33.69)
        4:52.55 (34.16)     5:25.15 (32.60)                                        
 12 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              5:26.28    5:25.93 ZQ     
                  29.42     1:01.64 (32.22)     1:35.00 (33.36)     2:08.34 (33.34)
        2:41.60 (33.26)     3:14.93 (33.33)     3:48.24 (33.31)     4:21.59 (33.35)
        4:54.26 (32.67)     5:25.93 (31.67)                                        
 13 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              5:24.72    5:26.16 ZQ     
                  29.66     1:01.63 (31.97)     1:34.68 (33.05)     2:07.95 (33.27)
        2:41.27 (33.32)     3:14.40 (33.13)     3:47.79 (33.39)     4:21.18 (33.39)
        4:54.28 (33.10)     5:26.16 (31.88)                                        
 14 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      5:33.09    5:29.23 ZQ     
                  28.69     1:00.59 (31.90)     1:33.49 (32.90)     2:06.66 (33.17)
        2:40.45 (33.79)     3:14.19 (33.74)     3:48.42 (34.23)     4:22.06 (33.64)
        4:55.79 (33.73)     5:29.23 (33.44)                                        
 15 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  5:27.73    5:30.83 JO     
                  29.85     1:01.82 (31.97)     1:34.70 (32.88)     2:07.79 (33.09)
        2:41.38 (33.59)     3:15.16 (33.78)     3:49.29 (34.13)     4:23.32 (34.03)
        4:57.50 (34.18)     5:30.83 (33.33)                                        
 16 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    5:34.56    5:30.85 JO     
                  29.34     1:01.72 (32.38)     1:34.75 (33.03)     2:07.82 (33.07)
        2:41.25 (33.43)     3:15.23 (33.98)     3:49.12 (33.89)     4:23.26 (34.14)
        4:57.45 (34.19)     5:30.85 (33.40)                                        
Preliminaries
  8 Baker, Megan T            14 UNBAD-MR             5:24.07                   
 18 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               5:34.95                   
 19 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      5:35.69                   
 20 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  5:36.77                   
 21 Russell, Eva M            13 Tmsuffolk-MR         5:37.61                   
 22 Parodi, Ellen M           13 Aqua Gems-MR         5:41.12                   
 23 Tremain, Kate             13 Badger-MR            5:48.96                   
 24 Carballeira, Kaitlyn M    13 TVSC-MR              5:49.82                   
 25 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            5:53.16                   
 
Event 122  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 4:44.36        1983 John Witchell                              
       Metro: M 4:36.32    5/1/1992 Ken MacFadyen, LIAC-MR                     
                4:29.19  NAT
                4:32.19  N-18
                4:32.29  USO
                4:34.79  JRN
                4:39.59  NCSA
                4:44.49  T16
                4:48.39  SECT
                5:27.49  ZQ
                5:32.09  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Derlath, Jonathan H       14 LIAC-MR              4:58.03    4:48.46 ZQ     
                  26.77       55.58 (28.81)     1:24.73 (29.15)     1:53.97 (29.24)
        2:23.35 (29.38)     2:52.83 (29.48)     3:22.29 (29.46)     3:51.62 (29.33)
        4:20.74 (29.12)     4:48.46 (27.72)                                        
  2 Catano, AL                14 IA-MR                5:04.88    4:54.10 ZQ     
                  26.81       55.73 (28.92)     1:24.80 (29.07)     1:54.18 (29.38)
        2:23.74 (29.56)     2:53.29 (29.55)     3:23.41 (30.12)     3:52.99 (29.58)
        4:24.04 (31.05)     4:54.10 (30.06)                                        
  3 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               5:02.88    5:03.84 ZQ     
                  26.18       55.88 (29.70)     1:26.64 (30.76)     1:57.33 (30.69)
        2:28.39 (31.06)     2:59.53 (31.14)     3:30.56 (31.03)     4:01.90 (31.34)
        4:33.52 (31.62)     5:03.84 (30.32)                                        
  4 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              5:15.95    5:11.31 ZQ     
                  27.29       58.13 (30.84)     1:29.68 (31.55)     2:01.31 (31.63)
        2:33.30 (31.99)     3:05.20 (31.90)     3:36.68 (31.48)     4:08.77 (32.09)
        4:40.50 (31.73)     5:11.31 (30.81)                                        
  5 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         5:19.82    5:16.85 ZQ     
                  27.36       58.00 (30.64)     1:29.96 (31.96)     2:02.92 (32.96)
        2:35.64 (32.72)     3:08.50 (32.86)     3:41.31 (32.81)     4:13.51 (32.20)
        4:45.73 (32.22)     5:16.85 (31.12)                                        
  6 Collins, Danny P          14 FLY-MR               5:20.84    5:17.43 ZQ     
                  28.51       59.62 (31.11)     1:31.88 (32.26)     2:04.33 (32.45)
        2:37.02 (32.69)     3:09.37 (32.35)     3:42.03 (32.66)     4:14.28 (32.25)
        4:46.83 (32.55)     5:17.43 (30.60)                                        
  7 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              5:16.89    5:17.82 ZQ     
                  27.81       58.32 (30.51)     1:29.89 (31.57)     2:02.35 (32.46)
        2:34.83 (32.48)     3:07.43 (32.60)     3:40.41 (32.98)     4:13.18 (32.77)
        4:45.83 (32.65)     5:17.82 (31.99)                                        
  8 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR      5:18.76    5:18.37 ZQ     
                  28.22       59.32 (31.10)     1:31.61 (32.29)     2:04.20 (32.59)
        2:36.51 (32.31)     3:09.18 (32.67)     3:42.18 (33.00)     4:14.50 (32.32)
        4:47.06 (32.56)     5:18.37 (31.31)                                        
B - Final
  9 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         5:21.63    5:14.69 ZQ     
                  28.42       59.92 (31.50)     1:32.13 (32.21)     2:04.43 (32.30)
        2:36.92 (32.49)     3:09.15 (32.23)     3:41.28 (32.13)     4:13.38 (32.10)
        4:45.08 (31.70)     5:14.69 (29.61)                                        
 10 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                5:21.87    5:14.85 ZQ     
                  28.00       59.15 (31.15)     1:31.17 (32.02)     2:02.79 (31.62)
        2:35.33 (32.54)     3:07.55 (32.22)     3:40.07 (32.52)     4:12.46 (32.39)
        4:44.52 (32.06)     5:14.85 (30.33)                                        
 11 Wilson, Kyle N            13 Sachem-MR            5:24.36    5:17.61 ZQ     
                  27.76       59.25 (31.49)     1:31.23 (31.98)     2:02.93 (31.70)
        2:35.46 (32.53)     3:08.41 (32.95)     3:41.07 (32.66)     4:13.35 (32.28)
        4:45.96 (32.61)     5:17.61 (31.65)                                        
 12 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               5:21.84    5:21.00 ZQ     
                  28.07       59.83 (31.76)     1:32.60 (32.77)     2:05.62 (33.02)
        2:38.50 (32.88)     3:11.70 (33.20)     3:44.70 (33.00)     4:18.07 (33.37)
        4:50.93 (32.86)     5:21.00 (30.07)                                        
 13 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      5:22.71    5:21.91 ZQ     
                  28.27     1:00.36 (32.09)     1:32.94 (32.58)     2:06.29 (33.35)
        2:39.21 (32.92)     3:11.77 (32.56)     3:44.55 (32.78)     4:17.83 (33.28)
        4:50.74 (32.91)     5:21.91 (31.17)                                        
 14 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              5:27.71    5:25.79 ZQ     
                  28.07       59.85 (31.78)     1:32.36 (32.51)     2:05.30 (32.94)
        2:38.65 (33.35)     3:11.84 (33.19)     3:45.45 (33.61)     4:19.25 (33.80)
        4:52.72 (33.47)     5:25.79 (33.07)                                        
 15 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          5:25.86    5:26.52 ZQ     
                  28.33       59.43 (31.10)     1:31.92 (32.49)     2:05.21 (33.29)
        2:38.65 (33.44)     3:12.15 (33.50)     3:45.66 (33.51)     4:19.73 (34.07)
        4:53.08 (33.35)     5:26.52 (33.44)                                        
 16 Dokonal, Jan              14 HYB-MR               5:27.94    5:32.68        
                  28.74     1:00.88 (32.14)     1:33.89 (33.01)     2:08.06 (34.17)
        2:41.61 (33.55)     3:15.46 (33.85)     3:49.49 (34.03)     4:23.89 (34.40)
        4:58.42 (34.53)     5:32.68 (34.26)                                        
Preliminaries
  2 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            4:59.69                   
  5 Cremer, Christian H       14 IA-MR                5:13.32                   
 19 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              5:27.96                   
 20 McIlhargy, Sean V         13 Trs-MR               5:28.53                   
 21 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              5:30.98                   
 22 Ellis, Steven C           14 HAA-MR               5:31.40                   
 23 Spierer, Josh A           13 IA-MR                5:32.50                   
 24 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR       5:34.05                   
 25 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR              5:35.09                   
 26 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR              5:35.70                   
 27 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              5:36.71                   
 28 Kim, Andrew               14 Trs-MR               5:40.62                   
 
Event 123  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 29.67   3/16/2001 Kelly E. Bunstar, CSC                        
       Metro: M 28.86  11/24/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR                     
                30.19  T16
                35.59  ZQ
                37.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR                30.87      31.81 ZQ     
  2 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           31.51      31.82 ZQ     
  3 Arana, Jennifer            9 FLY-MR                 32.59      31.96 ZQ     
  4 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            31.41      32.16 ZQ     
  5 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 32.48      32.27 ZQ     
  6 Feminella, Meghan C       10 Wac-MR                 33.25      32.67 ZQ     
  7 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR        33.02      32.73 ZQ     
  8 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR                33.74      32.91 ZQ     
  9 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR                33.83      32.99 ZQ     
 10 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR             34.36      33.36 ZQ     
 11 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR      33.86      33.87 ZQ     
 12 Evans, Kate B              9 Badger-MR              33.87      33.98 ZQ     
 13 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR                34.16      34.04 ZQ     
 14 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR                 34.23      34.14 ZQ     
 15 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                34.38      34.32 ZQ     
 16 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      35.52      34.60 ZQ     
 17 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR                 34.52      34.73 ZQ     
 18 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR           35.75      34.75 ZQ     
 19 Clark, Samantha P         10 Middies-MR             36.07      34.84 ZQ     
 20 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            35.01      34.85 ZQ     
 21 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                35.45      34.92 ZQ     
 22 Campbell, Julianne         9 HYB-MR                 35.63      34.93 ZQ     
 23 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            34.61      34.94 ZQ     
 24 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      36.72      35.01 ZQ     
 25 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR        35.12      35.21 ZQ     
 26 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR                36.46      35.26 ZQ     
 27 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR    35.45      35.45 ZQ     
 28 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR                 36.72      35.52 ZQ     
 29 McGetrick, Mary Kate K    10 Bgnw Marlins-MR        35.05      35.55 ZQ     
 30 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR                36.16      35.62 JO     
 31 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              34.60      35.66 JO     
 31 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            35.83      35.66 JO     
 33 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR      35.68      35.76 JO     
 34 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR                36.68      35.90 JO     
 35 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR           35.94      35.95 JO     
 36 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR      36.44      35.99 JO     
 37 Pan, Leah                 10 Ciy-MR                 36.64      36.05 JO     
 38 Cain, Mary C               9 Badger-MR              36.56      36.08 JO     
 39 Bischoff, Melissa R        9 Tmsuffolk-MR           35.50      36.24 JO     
 40 Bertini, Rachael N         9 TVSC-MR                35.58      36.29 JO     
 41 Walsh, Shannon            10 Scd-Mr-MR              36.94      36.42 JO     
 42 McIlhargy, Amanda         10 Trs-MR                 34.85      36.51 JO     
 43 Aiello, Sarah             10 CSC-MR                 36.72      36.68 JO     
 43 Kalletta, Claire M         9 IA-MR                  36.93      36.68 JO     
 45 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR              36.54      36.71 JO     
 46 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR                 36.49      36.90 JO     
 47 Whalen, Bridget           10 WISC-MR                36.71      37.14        
 48 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              36.33      37.19        
 49 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR                36.37      37.21        
 50 Rudel, Holly E            10 Aqua Gems-MR           37.01      37.37        
 51 McGurk, Emily M           10 MWSC-MR                36.53      37.46        
 52 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR           36.64      37.47        
 53 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            36.90      37.52        
 54 Garcia, Amanda I          10 UN-YM-MR               36.65      38.46        
 55 Ullinger, Katie           10 Scd-Mr-MR              37.01      38.51        
 -- Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR            36.91         DQ        
 
Event 124  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 29.04   2/27/2005 Samuel MO, TWISTERS                          
       Metro: M 28.40    5/1/2000 Aanthony Simco, BGNW-MR                      
                29.99  T16
                36.39  ZQ
                36.79  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR                 30.51      30.10 ZQ     
  2 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR                30.82      30.53 ZQ     
  3 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        31.32      32.19 ZQ     
  4 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR           32.38      32.43 ZQ     
  5 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                33.48      32.59 ZQ     
  6 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 33.76      32.62 ZQ     
  7 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           33.51      32.80 ZQ     
  8 MO, Daniel                10 Twisters-MR            32.95      33.01 ZQ     
  9 Domagala, Michael         10 FLY-MR                 33.75      33.15 ZQ     
 10 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR                34.16      33.77 ZQ     
 11 Kim, Austin W              9 FLY-MR                 33.66      33.84 ZQ     
 12 Barry, Charles C          10 Badger-MR              33.30      33.87 ZQ     
 13 McCartney, Connor W       10 HYB-MR                 33.54      34.23 ZQ     
 13 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              35.55      34.23 ZQ     
 15 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR        34.47      34.42 ZQ     
 16 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR        34.20      34.59 ZQ     
 17 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                  35.72      34.65 ZQ     
 18 Stenger, Adam              9 LBA-MR                 36.54      34.68 ZQ     
 19 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR      34.53      34.96 ZQ     
 20 Konarski, Kevin R         10 LIND-MR                34.54      35.03 ZQ     
 21 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR                 34.73      35.17 ZQ     
 22 Dong, Richard             10 Twisters-MR            36.09      35.36 ZQ     
 23 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           35.11      35.37 ZQ     
 24 McCann, Brendan A         10 Ciy-MR                 35.81      35.38 ZQ     
 25 Moon, Jay                 10 FLY-MR                 36.08      35.60 ZQ     
 26 Pu, Austin                10 Twisters-MR            35.01      35.64 ZQ     
 27 Hogan, Colin J            10 Badger-MR              34.68      35.76 ZQ     
 28 Behnen, Louis E           10 Middies-MR             36.43      35.77 ZQ     
 29 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR        34.95      35.81 ZQ     
 30 Carlino, Keith A          10 MSC-MR                 35.52      35.86 ZQ     
 31 Pon, Bryan E              10 Middies-MR             36.04      35.94 ZQ     
 32 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR              35.96      35.97 ZQ     
 33 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          35.95      36.02 ZQ     
 34 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR              35.60      36.10 ZQ     
 35 Rookwood Jr., William K   10 HS-MR                  35.79      36.12 ZQ     
 36 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              34.92      36.16 ZQ     
 37 Cashin, Michael J         10 LBA-MR                 36.23      36.19 ZQ     
 38 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR              35.66      36.25 ZQ     
 39 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR              36.04      36.35 ZQ     
 40 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR                36.45      36.39 ZQ     
 41 Sperandio, Alec            9 Wac-MR                 36.19      36.67 JO     
 42 Haas, Simon               10 MSC-MR                 36.28      36.76 JO     
 43 Cooper, Ian A              9 Bgnw Marlins-MR        36.59      36.81        
 44 Brown, Nate M              9 HYB-MR                 36.48      36.83        
 45 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR                35.22      36.84        
 46 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR                36.23      37.67        
 
Event 125  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 56.75   3/16/2001 Bridget A. O'Connor, BSC                     
       Metro: M 55.89    5/1/1999 Annie Mantey, MSC-MR                         
                56.19  NAT
                56.49  JRN
                56.59  N-18
                57.09  USO
                57.39  T16
                58.49  NCSA
              1:00.09  SECT
              1:05.09  ZQ
              1:06.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               1:00.91    1:00.07 SECT   
                  27.45     1:00.07 (32.62)                                        
  2 Ryan, Brienne             14 WSSC-MR              1:02.74    1:00.14 ZQ     
                  27.65     1:00.14 (32.49)                                        
  3 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            1:01.26    1:00.23 ZQ     
                  27.84     1:00.23 (32.39)                                        
  4 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      1:01.46    1:00.82 ZQ     
                  27.81     1:00.82 (33.01)                                        
  5 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         1:01.10    1:00.97 ZQ     
                  28.40     1:00.97 (32.57)                                        
  6 Weaver, Joan M            14 IA-MR                1:02.37    1:01.16 ZQ     
                  28.69     1:01.16 (32.47)                                        
  7 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR              1:02.51    1:01.81 ZQ     
                  28.93     1:01.81 (32.88)                                        
  8 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR      1:02.64    1:02.26 ZQ     
                  29.34     1:02.26 (32.92)                                        
B - Final
  9 Shanja, Arbra             13 FLY-MR               1:02.79    1:02.95 ZQ     
                  28.40     1:02.95 (34.55)                                        
 10 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR      1:02.76    1:03.21 ZQ     
                  29.36     1:03.21 (33.85)                                        
 11 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          1:04.65    1:03.64 ZQ     
                  29.02     1:03.64 (34.62)                                        
 12 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      1:03.77    1:03.71 ZQ     
                  29.28     1:03.71 (34.43)                                        
 13 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    1:04.33    1:03.92 ZQ     
                  29.68     1:03.92 (34.24)                                        
 14 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR              1:04.39    1:04.39 ZQ     
                  29.99     1:04.39 (34.40)                                        
 15 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR               1:04.35    1:04.69 ZQ     
                  29.72     1:04.69 (34.97)                                        
 16 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            1:04.62    1:04.74 ZQ     
                  30.15     1:04.74 (34.59)                                        
Preliminaries
 17 Glenday, Heather M        13 IA-MR                1:04.94                   
 18 McCartney, Theresa C      13 Big Blue-MR          1:05.03                   
 19 Bransfield, Sammy J       14 LIAC-MR              1:05.11                   
 19 De los Santos, Diana      13 FLY-MR               1:05.11                   
 21 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               1:05.33                   
 22 Mannix, Gina A            14 GAEL-MR              1:05.56                   
 23 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              1:05.74                   
 24 Lao, April                14 FLY-MR               1:05.93                   
 25 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  1:05.96                   
 26 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              1:06.05                   
 27 Nugent, Susan A           14 OWA-MR               1:06.25                   
 28 Tobin, Casey              13 Badger-MR            1:06.33                   
 29 Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR               1:06.37                   
 30 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              1:06.56                   
 31 Anderer, Britney          14 HAA-MR               1:06.82                   
 32 Brooke, Taylor W          14 LIAC-MR              1:06.87                   
 33 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              1:06.96                   
 34 Gerrity, Sara Day         14 LBA-MR               1:07.04                   
 35 Thorp, Kaitlin            14 VAC-MR               1:07.05                   
 36 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              1:07.12                   
 37 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               1:07.22                   
 38 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              1:07.55                   
 39 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:07.68                   
 40 Blom, Danielle            14 HAA-MR               1:07.73                   
 41 Michalak, Zuzanna         14 FLY-MR               1:08.29                   
 42 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         1:08.36                   
 43 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    1:09.92                   
 44 Parodi, Ellen M           13 Aqua Gems-MR         1:11.27                   
 
Event 126  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          JO: # 53.26   3/16/2001 Shaun R. Armstrong, TVSC                     
       Metro: M 52.14   12/9/2005 THOMAS J. LUCHSINGER at 2005 M, TVSC-MR      
                49.49  NAT
                50.09  N-18
                50.49  USO
                50.79  JRN
                51.89  NCSA
                53.29  T16
                54.09  SECT
              1:01.99  ZQ
              1:04.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR           54.66      54.37 ZQ     
                  24.79       54.37 (29.58)                                        
  2 Catano, AL                14 IA-MR                  56.25      55.26 ZQ     
                  25.94       55.26 (29.32)                                        
  3 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR                56.61      55.58 ZQ     
                  25.76       55.58 (29.82)                                        
  4 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR        56.32      56.18 ZQ     
                  26.10       56.18 (30.08)                                        
  5 Culver, Eric R            14 VAC-MR                 57.46      56.81 ZQ     
                  26.66       56.81 (30.15)                                        
  6 Burud, Michael A          13 Ndac-MR                57.79      57.79 ZQ     
                  27.04       57.79 (30.75)                                        
  7 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR            57.98      58.20 ZQ     
                  27.19       58.20 (31.01)                                        
  8 Johnstone, Sean O         14 UN-NF-MR               58.24      58.57 ZQ     
                  27.11       58.57 (31.46)                                        
B - Final
  9 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR        58.37      57.84 ZQ     
                  26.90       57.84 (30.94)                                        
 10 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                58.90      58.20 ZQ     
                  26.86       58.20 (31.34)                                        
 11 Sweetman, Kris            14 Ciy-MR                 58.65      58.34 ZQ     
                  27.54       58.34 (30.80)                                        
 12 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR                59.57      58.36 ZQ     
                  27.61       58.36 (30.75)                                        
 13 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR                59.13      58.84 ZQ     
                  27.34       58.84 (31.50)                                        
 14 Kim, Kenny L              14 FLY-MR                 59.87      59.08 ZQ     
                  27.31       59.08 (31.77)                                        
 15 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR                59.86      59.31 ZQ     
                  27.64       59.31 (31.67)                                        
 16 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR              1:00.24    1:00.41 ZQ     
                  28.05     1:00.41 (32.36)                                        
Preliminaries
  8 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR           58.07                   
 18 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               1:00.41                   
 19 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              1:01.40                   
 20 Kingston, Yohancey        14 NFS-MR               1:01.62                   
 21 McIlvain, Brian J         14 CSC-MR               1:01.65                   
 22 Danner, Ripley J          13 Ndac-MR              1:01.67                   
 23 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                1:01.87                   
 24 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR              1:02.06                   
 25 Cremer, Christian H       14 IA-MR                1:02.15                   
 26 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              1:02.24                   
 27 Hernandez, Jason          14 NFS-MR               1:02.26                   
 28 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          1:02.42                   
 29 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR        1:02.77                   
 30 Walsh, Kevin M            13 MWSC-MR              1:02.87                   
 31 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:03.32                   
 32 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:03.68                   
 33 Ejerta, Kenneth           14 Ciy-MR               1:03.85                   
 34 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              1:04.05                   
 35 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR      1:04.10                   
 36 Leibel, Danny             13 Trs-MR               1:04.30                   
 37 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         1:04.32                   
 38 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              1:04.66                   
 39 Lee, Joe                  14 UNHES-MR             1:04.92                   
 40 Novicov, Nicita A         14 Shy/ Seals-MR        1:05.46                   
 41 Wilson, Kyle N            13 Sachem-MR            1:05.49                   
 
Event 127  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 30.23   2/27/2005 Annie Zhu, TWISTERS                          
       Metro: M 29.76   3/18/2005 ANNIE ZHU at 2005 MR Zone Team, LGAC-MR      
                31.69  T16
                36.79  ZQ
                37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR                31.63      32.08 ZQ     
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            32.39      33.85 ZQ     
  2 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR                33.35      33.85 ZQ     
  4 Feminella, Meghan C       10 Wac-MR                 36.69      34.70 ZQ     
  5 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR      34.71      34.93 ZQ     
  6 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR             34.72      35.02 ZQ     
  7 Catano, Tiffany            9 IA-MR                  35.14      35.37 ZQ     
  8 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            33.71      35.47 ZQ     
  8 Rudel, Holly E            10 Aqua Gems-MR           34.86      35.47 ZQ     
 10 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR                36.33      35.73 ZQ     
 11 Skoko, Nina A             10 Pace-MR                31.47      35.83 ZQ     
 12 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            35.56      36.02 ZQ     
 13 Evans, Kate B              9 Badger-MR              35.78      36.06 ZQ     
 14 Hovey, Emily K            10 NBS-MR                 37.64      36.27 ZQ     
 15 Bamba, Katrina M           9 LIAC-MR                36.67      36.42 ZQ     
 16 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            35.98      36.44 ZQ     
 17 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                36.29      36.45 ZQ     
 18 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR    36.17      36.52 ZQ     
 19 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR           37.23      36.53 ZQ     
 20 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           34.35      36.54 ZQ     
 21 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR                36.09      36.60 ZQ     
 22 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR                36.06      36.61 ZQ     
 23 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 35.88      36.65 ZQ     
 24 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR           36.74      36.68 ZQ     
 25 Flor, Erica M             10 HYB-MR                 36.53      36.71 ZQ     
 26 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            34.90      36.73 ZQ     
 27 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR             37.63      36.79 ZQ     
 27 Tom, Ayana-Mei            10 Middies-MR             37.39      36.79 ZQ     
 29 Black, Maleah R           10 HYB-MR                 37.09      36.82 JO     
 30 Blackman, Lindsey S       10 VAC-MR                 36.97      36.90 JO     
 31 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            37.25      36.97 JO     
 32 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR                37.96      36.98 JO     
 33 Dari, Hannah E             9 Cond-MR                37.94      36.99 JO     
 34 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR                 36.49      37.17 JO     
 35 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR           37.69      37.19 JO     
 36 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      37.72      37.20 JO     
 37 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR     36.73      37.32 JO     
 38 Klein, Eilis D            10 Badger-MR              37.74      37.34 JO     
 39 Clark, Samantha P         10 Middies-MR             37.14      37.37 JO     
 40 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR        37.29      37.50 JO     
 41 Danin, Kylie L             9 WISC-MR                37.45      37.60 JO     
 42 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR                 37.64      37.68 JO     
 43 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                36.88      37.87 JO     
 44 Rohan, Alexa B            10 North Shore-MR         37.66      37.88 JO     
 45 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                36.20      37.90 JO     
 46 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              37.92      38.26        
 47 Cruz, Brigitti S           9 FLY-MR                 36.93      38.29        
 48 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR              37.44      38.33        
 49 McKallen, Theresa         10 NY Sharks-MR           37.31      38.34        
 
Event 128  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 30.44        1997 Nat L. Moore, NBS                            
       Metro: M 29.78    5/1/2000 Daniel Simco, BGNW-MR                        
                31.59  T16
                36.99  ZQ
                37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR            32.27      32.29 ZQ     
  2 Domagala, Michael         10 FLY-MR                 32.80      32.76 ZQ     
  3 MO, Daniel                10 Twisters-MR            32.64      33.02 ZQ     
  4 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        32.87      33.29 ZQ     
  5 Rosen, Alex J             10 Badger-MR              34.00      34.00 ZQ     
  6 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                35.41      34.45 ZQ     
  7 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR                 34.29      34.52 ZQ     
  8 Haas, Simon               10 MSC-MR                 34.26      34.63 ZQ     
  9 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR                 34.43      34.89 ZQ     
 10 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           35.80      35.22 ZQ     
 11 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 37.29      35.61 ZQ     
 12 Barry, Charles C          10 Badger-MR              34.25      35.66 ZQ     
 13 Kim, Austin W              9 FLY-MR                 35.68      35.74 ZQ     
 14 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR                37.72      35.85 ZQ     
 15 Cashin, Michael J         10 LBA-MR                 35.80      35.87 ZQ     
 16 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                  36.16      35.90 ZQ     
 17 Behnen, Louis E           10 Middies-MR             34.58      35.93 ZQ     
 18 Carey, Jack T             10 NY Sharks-MR           35.89      35.99 ZQ     
 19 Wright, David T            9 Badger-MR              37.68      36.00 ZQ     
 20 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR               35.81      36.09 ZQ     
 21 Lyons, Sean P             10 Bgnw Marlins-MR        35.73      36.12 ZQ     
 22 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR      37.88      36.13 ZQ     
 23 Pon, Bryan E              10 Middies-MR             35.36      36.18 ZQ     
 24 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR                35.91      36.32 ZQ     
 25 Kennon, Declan P           9 Badger-MR              37.93      36.61 ZQ     
 26 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR             37.54      36.74 ZQ     
 26 Carlino, Keith A          10 MSC-MR                 36.96      36.74 ZQ     
 28 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR                37.45      36.76 ZQ     
 29 Dong, Richard             10 Twisters-MR            35.75      37.03 JO     
 30 McCartney, Connor W       10 HYB-MR                 37.41      37.07 JO     
 31 Koo, Brandon H             9 OWA-MR                 35.34      37.10 JO     
 32 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          36.60      37.33 JO     
 33 Moon, Jay                 10 FLY-MR                 37.09      37.34 JO     
 34 Pu, Austin                10 Twisters-MR            37.58      37.43 JO     
 35 Rookwood Jr., William K   10 HS-MR                  37.78      37.60 JO     
 36 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR                36.85      37.67 JO     
 37 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR              37.08      37.76 JO     
 38 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR             37.52      37.80 JO     
 39 Infante, Justin L         10 RedTails-MR            37.34      37.85 JO     
 40 James, Gregory A           9 NFS-MR                 37.34      38.63        
 41 Rosa, Jack M               9 IA-MR                  37.98      38.73        
 42 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              37.92      38.79        
 43 Cooper, Ian A              9 Bgnw Marlins-MR        37.88      38.84        
 44 Kelleher, Andrew          10 Scd-Mr-MR              37.56      38.87        
 45 Sperandio, Alec            9 Wac-MR                 36.00      38.94        
 46 Varshisky, Samuel M        8 Badger-MR              37.91      39.90        
 47 Schwartz, Nes S            9 Agua Swim Team-MR      37.34      40.74        
 
Event 129  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 2:05.72   3/18/2001 Julia E. Smit, TVSC                        
       Metro: M 2:00.54  12/13/2002 JULIA E. SMIT at 2002 Trident, TVSC-MR     
                2:02.19  NAT
                2:02.99  N-18
                2:03.39  JRN
                2:03.59  USO
                2:04.89  T16
                2:06.99  NCSA
                2:11.89  SECT
                2:22.99  ZQ
                2:26.49  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      2:11.27    2:10.02 SECT   
                  29.76     1:02.06 (32.30)     1:36.19 (34.13)     2:10.02 (33.83)
  2 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR              2:12.43    2:11.37 SECT   
                  31.42     1:04.88 (33.46)     1:38.48 (33.60)     2:11.37 (32.89)
  3 Berg, Shea P              14 MSC-MR               2:12.72    2:12.60 ZQ     
                  31.01     1:03.80 (32.79)     1:38.10 (34.30)     2:12.60 (34.50)
  4 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR      2:14.62    2:13.35 ZQ     
                  30.80     1:03.57 (32.77)     1:38.26 (34.69)     2:13.35 (35.09)
  5 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       2:13.22    2:13.62 ZQ     
                  30.75     1:04.23 (33.48)     1:38.82 (34.59)     2:13.62 (34.80)
  6 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR              2:15.82    2:13.91 ZQ     
                  31.74     1:06.13 (34.39)     1:40.34 (34.21)     2:13.91 (33.57)
  7 Tyznar, Jessica A         14 LIAC-MR              2:15.66    2:15.03 ZQ     
                  31.99     1:05.92 (33.93)     1:41.00 (35.08)     2:15.03 (34.03)
  8 Lindahl, Melissa          14 LBA-MR               2:16.23    2:17.05 ZQ     
                  32.33     1:06.48 (34.15)     1:41.93 (35.45)     2:17.05 (35.12)
B - Final
  9 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               2:17.46    2:16.08 ZQ     
                  31.93     1:06.27 (34.34)     1:41.52 (35.25)     2:16.08 (34.56)
 10 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  2:18.33    2:17.44 ZQ     
                  31.77     1:05.98 (34.21)     1:41.40 (35.42)     2:17.44 (36.04)
 11 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            2:18.51    2:17.91 ZQ     
                  32.12     1:06.70 (34.58)     1:42.37 (35.67)     2:17.91 (35.54)
 12 O'Connor, Rosemarie       13 Basc-MR              2:18.55    2:17.93 ZQ     
                  32.11     1:06.50 (34.39)     1:42.26 (35.76)     2:17.93 (35.67)
 13 Guelly, Kirsten H         14 FLY-MR               2:17.71    2:18.53 ZQ     
                  32.59     1:07.74 (35.15)     1:43.38 (35.64)     2:18.53 (35.15)
 14 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               2:20.56    2:18.67 ZQ     
                  32.07     1:06.99 (34.92)     1:43.30 (36.31)     2:18.67 (35.37)
 15 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               2:20.85    2:20.75 ZQ     
                  33.03     1:08.80 (35.77)     1:45.16 (36.36)     2:20.75 (35.59)
 16 Abribat, Casey M          14 Aqua Gems-MR         2:21.46    2:24.15 JO     
                  32.72     1:09.38 (36.66)     1:47.21 (37.83)     2:24.15 (36.94)
Preliminaries
 14 Larson, Kim P             14 IA-MR                2:19.16                   
 15 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         2:19.47                   
 19 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR      2:21.62                   
 20 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:21.72                   
 21 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              2:21.82                   
 22 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR      2:22.15                   
 23 Baker, Megan T            14 UNBAD-MR             2:22.29                   
 24 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:22.49                   
 25 Munz, Brenna A            13 MSC-MR               2:23.36                   
 26 Conard, Kate E            14 TVSC-MR              2:23.38                   
 27 Glenday, Heather M        13 IA-MR                2:24.26                   
 28 Coombs, Laurissa R        13 TVSC-MR              2:24.97                   
 29 Blom, Danielle            14 HAA-MR               2:25.02                   
 30 Woeckener, Emma R         13 Bgnw Marlins-MR      2:25.05                   
 31 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR  2:25.13                   
 32 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              2:25.30                   
 33 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    2:25.37                   
 34 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              2:25.38                   
 35 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:26.29                   
 36 Mannix, Gina A            14 GAEL-MR              2:26.41                   
 37 Russell, Eva M            13 Tmsuffolk-MR         2:26.69                   
 38 Jones, Shannon E          13 Badger-MR            2:28.13                   
 39 Salese, Elizabeth A       13 Badger-MR            2:28.20                   
 40 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              2:28.23                   
 41 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              2:28.29                   
 42 Festa, Julia D            14 LIAC-MR              2:28.46                   
 43 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR               2:28.63                   
 44 Moore, Erica C            13 Aqua Gems-MR         2:28.67                   
 45 Brillson, Jocelyne        14 FLY-MR               2:28.70                   
 46 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            2:29.08                   
 47 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    2:30.10                   
 48 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      2:36.87                   
 
Event 130  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
          JO: # 1:53.67   3/18/2001 Nat L. Moore, NBS                          
       Metro: M 1:52.69   3/13/2003 SHANE R. TUSUP at THE 2003 SPE, TS-MR      
                1:49.59  NAT
                1:50.79  N-18
                1:50.99  USO
                1:52.29  JRN
                1:54.79  NCSA
                1:57.59  T16
                1:59.39  SECT
                2:17.19  ZQ
                2:22.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wagner, Jack S            14 LIAC-MR              1:58.62    1:55.88 T16    
                  27.68       56.94 (29.26)     1:26.88 (29.94)     1:55.88 (29.00)
  2 Catano, AL                14 IA-MR                2:01.17    2:02.85 ZQ     
                  28.20       58.34 (30.14)     1:30.38 (32.04)     2:02.85 (32.47)
  3 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:05.01    2:04.69 ZQ     
                  28.90       59.97 (31.07)     1:31.78 (31.81)     2:04.69 (32.91)
  4 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:10.10    2:07.75 ZQ     
                  29.91     1:02.37 (32.46)     1:35.44 (33.07)     2:07.75 (32.31)
  5 Dokonal, Jan              14 HYB-MR               2:10.68    2:08.43 ZQ     
                  29.38     1:01.87 (32.49)     1:35.41 (33.54)     2:08.43 (33.02)
  6 Derlath, Jonathan H       14 LIAC-MR              2:11.86    2:09.03 ZQ     
                  31.65     1:04.24 (32.59)     1:37.19 (32.95)     2:09.03 (31.84)
  7 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         2:07.81    2:10.89 ZQ     
                  29.51     1:02.17 (32.66)     1:36.49 (34.32)     2:10.89 (34.40)
  8 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:11.29    2:12.43 ZQ     
                  30.47     1:04.35 (33.88)     1:39.01 (34.66)     2:12.43 (33.42)
B - Final
  9 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              2:13.28    2:09.28 ZQ     
                  31.94     1:05.07 (33.13)     1:38.04 (32.97)     2:09.28 (31.24)
 10 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              2:14.30    2:11.25 ZQ     
                  31.06     1:04.69 (33.63)     1:38.69 (34.00)     2:11.25 (32.56)
 11 Collins, Danny P          14 FLY-MR               2:13.22    2:11.62 ZQ     
                  31.79     1:05.12 (33.33)     1:38.97 (33.85)     2:11.62 (32.65)
 12 Walsh, Kevin M            13 MWSC-MR              2:14.06    2:11.90 ZQ     
                  29.52     1:01.99 (32.47)     1:36.39 (34.40)     2:11.90 (35.51)
 13 Sweetman, Kris            14 Ciy-MR               2:13.17    2:12.06 ZQ     
                  32.92     1:06.33 (33.41)     1:39.41 (33.08)     2:12.06 (32.65)
 14 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          2:12.37    2:12.55 ZQ     
                  31.13     1:04.06 (32.93)     1:38.38 (34.32)     2:12.55 (34.17)
 15 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:14.86    2:13.74 ZQ     
                  31.10     1:05.84 (34.74)     1:40.27 (34.43)     2:13.74 (33.47)
 16 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                2:14.86    2:14.00 ZQ     
                  31.65     1:05.19 (33.54)     1:39.81 (34.62)     2:14.00 (34.19)
Preliminaries
  8 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR         2:11.39                   
 11 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR      2:12.78                   
 15 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              2:14.01                   
 20 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:15.71                   
 21 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:15.97                   
 22 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            2:17.12                   
 23 Chmielowski, Maciej J     14 Agua Swim Team-MR    2:17.24                   
 24 Kim, Kenny L              14 FLY-MR               2:17.49                   
 25 Friedman, Remy            13 LBA-MR               2:17.80                   
 26 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              2:18.53                   
 27 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         2:18.71                   
 28 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:18.86                   
 29 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:18.96                   
 30 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:18.99                   
 31 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              2:19.22                   
 32 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          2:19.56                   
 33 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR              2:19.62                   
 34 Mangieri, Gregory J       14 Bgnw Marlins-MR      2:19.71                   
 35 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR              2:20.35                   
 36 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR       2:20.50                   
 37 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              2:20.92                   
 38 Guelly, Stefan M          14 FLY-MR               2:21.00                   
 39 Middleton, William        13 Basc-MR              2:21.19                   
 40 Leibel, Danny             13 Trs-MR               2:21.22                   
 41 Carlon, Timothy A         14 Agua Swim Team-MR    2:22.75                   
 42 Lyons, Brian L            14 Bgnw Marlins-MR      2:23.15                   
 43 Perez-Rogers, James C     14 Ndac-MR              2:23.57                   
 44 Walker, Elijah C          13 LIAC-MR              2:23.60                   
 45 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              2:23.86                   
 46 Danner, Ripley J          13 Ndac-MR              2:24.23                   
 47 Carr, John P              13 Bgnw Marlins-MR      2:24.98                   
 48 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR              2:26.28                   
 49 Kim, Andrew               14 Trs-MR               2:29.00                   
 
Event 131  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 26.61   2/27/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
       Metro: M 24.90   12/8/2005 LIA M. NEAL at 2005 STAR Short, AGUA-MR      
                27.49  T16
                30.99  ZQ
                32.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buonaiuto, Kelsey R       10 TVSC-MR                27.71      28.09 ZQ     
  2 Barry, Elizabeth R        10 Bgnw Marlins-MR        29.50      28.68 ZQ     
  3 Feminella, Meghan C       10 Wac-MR                 30.29      29.12 ZQ     
  4 Arana, Jennifer            9 FLY-MR                 28.84      29.16 ZQ     
  5 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            28.72      29.28 ZQ     
  6 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR                 29.43      29.45 ZQ     
  7 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           29.47      29.56 ZQ     
  8 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            29.67      29.69 ZQ     
  9 Riggio, Gina M            10 Farmingdale-MR         30.75      29.73 ZQ     
 10 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR      30.97      30.16 ZQ     
 11 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR             30.26      30.27 ZQ     
 12 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            30.60      30.29 ZQ     
 13 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR             31.41      30.37 ZQ     
 14 Toback, Gabbie N          10 LIAC-MR                30.10      30.38 ZQ     
 15 Clark, Samantha P         10 Middies-MR             31.07      30.48 ZQ     
 16 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           29.92      30.54 ZQ     
 17 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 30.44      30.67 ZQ     
 18 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR                30.69      30.80 ZQ     
 19 Blackman, Lindsey S       10 VAC-MR                 30.56      30.82 ZQ     
 19 Woodward, Samantha E      10 Barracudas-MR          31.00      30.82 ZQ     
 21 Woeckener, Wendy O        10 Bgnw Marlins-MR        31.30      30.85 ZQ     
 22 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR           31.03      30.92 ZQ     
 23 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                30.97      30.93 ZQ     
 24 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                30.36      31.03 JO     
 24 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR                30.92      31.03 JO     
 26 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      30.84      31.12 JO     
 27 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        30.83      31.13 JO     
 28 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            31.51      31.28 JO     
 29 Evans, Kate B              9 Badger-MR              31.07      31.38 JO     
 30 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR              31.82      31.46 JO     
 31 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR    31.51      31.59 JO     
 31 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR                31.59      31.59 JO     
 33 Klein, Eilis D            10 Badger-MR              31.63      31.66 JO     
 34 Menelaws, Hannah B        10 Bonackers-MR           31.89      31.67 JO     
 35 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR           31.97      31.69 JO     
 35 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            30.78      31.69 JO     
 37 Skoko, Nina A             10 Pace-MR                31.65      31.79 JO     
 38 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR                 31.60      31.82 JO     
 39 McIlhargy, Amanda         10 Trs-MR                 31.71      32.02 JO     
 40 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR              31.97      32.09 JO     
 41 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                31.80      32.11        
 42 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR                 31.53      32.13        
 43 Flor, Erica M             10 HYB-MR                 31.55      32.20        
 44 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR    31.74      32.30        
 45 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR                 32.09      32.32        
 46 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR      31.97      32.34        
 47 Campbell, Julianne         9 HYB-MR                 32.08      32.35        
 48 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR                31.39      32.45        
 49 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              32.04      32.48        
 50 Nash, Jennifer            10 LBA-MR                 31.78      32.57        
 51 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR           31.98      32.63        
 52 Catano, Tiffany            9 IA-MR                  31.62      32.69        
 53 Rudel, Holly E            10 Aqua Gems-MR           31.71      32.70        
 54 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR                31.83      32.79        
 55 Cain, Mary C               9 Badger-MR              32.05      32.99        
 -- Treble, Molly M            9 LIAC-MR                32.04         DQ        
 
Event 132  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 26.14        1983 Rodney VanTassell                            
       Metro: M 26.14    5/1/1983 Rodney VanTassell, NBS-MR                    
                27.29  T16
                31.49  ZQ
                32.09  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR                 28.42      27.89 ZQ     
  2 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           28.74      28.52 ZQ     
  3 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR            28.29      28.61 ZQ     
  4 Clarke, Risten J          10 Bgnw Marlins-MR        28.54      28.89 ZQ     
  5 Rosen, Alex J             10 Badger-MR              28.54      29.05 ZQ     
  6 Domagala, Michael         10 FLY-MR                 29.16      29.56 ZQ     
  7 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                30.23      29.69 ZQ     
  8 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR        29.36      29.71 ZQ     
  9 Campagna, Steven J        10 Ndac-MR                29.88      29.79 ZQ     
 10 Shine, Stephen J          10 Bgnw Marlins-MR        30.93      29.81 ZQ     
 11 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR                 29.50      30.10 ZQ     
 12 Konarski, Kevin R         10 LIND-MR                30.65      30.44 ZQ     
 13 Rookwood Jr., William K   10 HS-MR                  30.29      30.51 ZQ     
 13 Behnen, Louis E           10 Middies-MR             31.15      30.51 ZQ     
 15 Haas, Simon               10 MSC-MR                 30.55      30.58 ZQ     
 16 Mackrel, Julian A         10 Ndac-MR                30.84      30.67 ZQ     
 17 Kim, Austin W              9 FLY-MR                 30.26      30.73 ZQ     
 18 McCartney, Connor W       10 HYB-MR                 30.75      30.75 ZQ     
 19 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR      31.51      30.83 ZQ     
 20 Hogan, Colin J            10 Badger-MR              30.73      30.90 ZQ     
 21 Torres, Juan A            10 Flying Dolphins-MR     30.72      30.94 ZQ     
 22 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                  30.88      31.02 ZQ     
 23 Giraldo, Andrew           10 Trs-MR                 31.59      31.10 ZQ     
 24 Moon, Jay                 10 FLY-MR                 31.54      31.13 ZQ     
 25 Sperandio, Alec            9 Wac-MR                 31.22      31.24 ZQ     
 26 MO, Daniel                10 Twisters-MR            30.37      31.27 ZQ     
 27 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              32.06      31.30 ZQ     
 28 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR                31.63      31.32 ZQ     
 29 Bishop, Billy D           10 GAEL-MR                31.57      31.33 ZQ     
 30 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 30.33      31.37 ZQ     
 31 Zorgman, Ruan J           10 Pace-MR                30.15      31.38 ZQ     
 32 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR                31.46      31.41 ZQ     
 33 Pu, Austin                10 Twisters-MR            30.32      31.44 ZQ     
 34 Bernstein, Joby B         10 Badger-MR              30.46      31.48 ZQ     
 35 Koo, Brandon H             9 OWA-MR                 31.71      31.49 ZQ     
 35 Cashin, Michael J         10 LBA-MR                 31.95      31.49 ZQ     
 37 Macaluso, Christian J     10 Silver Streaks-MR      31.48      31.50 JO     
 38 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           31.64      31.61 JO     
 38 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR                31.32      31.61 JO     
 40 McCann, Brendan A         10 Ciy-MR                 31.65      31.64 JO     
 41 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR             31.95      31.65 JO     
 42 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR      31.06      31.80 JO     
 43 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR              32.04      31.93 JO     
 44 Sweeney, Tim              10 Wac-MR                 30.02      32.04 JO     
 45 Pon, Bryan E              10 Middies-MR             31.03      32.05 JO     
 46 Mu, Nicholas               9 UN-LI-MR               31.43      32.07 JO     
 47 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR                31.82      32.14        
 47 Dong, Richard             10 Twisters-MR            32.05      32.14        
 49 Kennon, Declan P           9 Badger-MR              32.07      32.21        
 50 Carlino, Keith A          10 MSC-MR                 31.16      32.32        
 50 Winograd, Nicolas          8 Mantarays-MR           31.97      32.32        
 52 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 31.87      32.35        
 53 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR                32.03      32.49        
 54 Russell, Travis D          9 NFS-MR                 32.09      32.54        
 55 Tremain, Max              10 Badger-MR              32.05      32.55        
 56 Wright, David T            9 Badger-MR              32.05      32.70        
 57 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR              31.94      33.14        
 
Event 133  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 24.35   2/27/2005 Brienne Ryan, WSSC-MR                        
       Metro: M 23.74    5/1/1982 Jen Boyd, BSC-MR                             
                23.59  NAT
                23.79  N-18
                23.89  USO
                23.89  JRN
                24.19  T16
                24.59  NCSA
                25.39  SECT
                26.69  ZQ
                26.99  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan, Brienne             14 WSSC-MR                24.37      24.34#NCSA   
  2 Rookwood, Shakiraye O     13 HS-MR                  24.92      24.83 SECT   
  3 Weaver, Joan M            14 IA-MR                  25.14      24.89 SECT   
  4 Larson, Kim P             14 IA-MR                  25.14      24.94 SECT   
  5 Kelly, Emily C            13 LIAC-MR                25.19      24.98 SECT   
  6 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR                 25.30      24.99 SECT   
  7 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR                25.80      25.52 ZQ     
  8 Weston, Betsy F           14 Bgnw Marlins-MR        25.81      25.70 ZQ     
B - Final
  9 Glenday, Heather M        13 IA-MR                  25.94      25.45 ZQ     
 10 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR                 25.93      25.77 ZQ     
 11 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                  26.17      25.87 ZQ     
 12 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR                26.01      25.90 ZQ     
 13 Jones, Shannon E          13 Badger-MR              26.29      26.14 ZQ     
 14 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR            26.25      26.23 ZQ     
 15 De los Santos, Diana      13 FLY-MR                 26.15      26.24 ZQ     
 16 Jakubek, Anna A           14 MWSC-MR                26.25      26.27 ZQ     
Preliminaries
 12 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR           26.15                   
 18 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR                 26.45                   
 19 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR        26.54                   
 20 Giner, Racquel C          13 Bgnw Marlins-MR        26.58                   
 21 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR                26.60                   
 21 Nugent, Susan A           14 OWA-MR                 26.60                   
 23 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR        26.63                   
 23 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR           26.63                   
 25 Mrozinski, Melissa        14 Basc-MR                26.73                   
 26 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR         26.79                   
 27 Sims, Micah               13 Bgnw Marlins-MR        26.80                   
 27 Betancourt, Lauren        14 FLY-MR                 26.80                   
 29 Festa, Julia D            14 LIAC-MR                26.83                   
 30 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR    26.88                   
 31 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR            26.89                   
 32 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR                26.90                   
 33 Braca, Gianna L           14 Pace-MR                26.96                   
 34 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR                 26.97                   
 35 Anderer, Britney          14 HAA-MR                 27.06                   
 36 Tobin, Casey              13 Badger-MR              27.17                   
 37 Sung, Julia               13 Ciy-MR                 27.18                   
 38 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR      27.20                   
 39 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR                27.27                   
 40 Cooper, Sammie C          13 Bgnw Marlins-MR        27.33                   
 41 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR                 27.43                   
 42 Cooley, Kristi-Anna       13 Pace-MR                27.65                   
 43 Mannix, Gina A            14 GAEL-MR                28.20                   
 44 Chang, Linda              13 FLY-MR                 28.37                   
 
Event 134  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          JO: # 21.77   3/17/2001 Shaun Armstrong, TVSC                        
       Metro: M 21.77   3/15/2001 Shaun Armstrong, TVSC-MR                     
                20.69  NAT
                20.99  N-18
                20.99  USO
                21.39  JRN
                21.69  NCSA
                22.39  T16
                22.49  SECT
                24.79  ZQ
                25.69  JO
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Wagner, Jack S            14 LIAC-MR                22.58      22.55 ZQ     
  2 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR                23.59      23.23 ZQ     
  3 Brierley, Dexter L        14 UN-MR-MR               23.71      23.54 ZQ     
  4 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 23.96      23.72 ZQ     
  5 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR           23.60      23.81 ZQ     
  6 Gallimore, Chris M        14 NFS-MR                 23.95      23.84 ZQ     
  7 Kim, Kenny L              14 FLY-MR                 23.83      24.22 ZQ     
  8 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                24.05      24.34 ZQ     
B - Final
  9 Burud, Michael A          13 Ndac-MR                24.16      23.83 ZQ     
 10 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                24.35      24.19 ZQ     
 11 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR           24.34      24.34 ZQ     
 12 Johnstone, Sean O         14 UN-NF-MR               24.14      24.39 ZQ     
 13 Graziano, Eamon           14 Ndac-MR                24.43      24.50 ZQ     
 14 Dokonal, Jan              14 HYB-MR                 24.48      24.52 ZQ     
 15 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR        24.70      24.63 ZQ     
 16 Lee, Oliver J             13 LIAC-MR                24.75      24.79 ZQ     
Preliminaries
 14 Katz, Andrew              14 NY Sharks-MR           24.47                   
 16 Clarke, Braden J          14 Bgnw Marlins-MR        24.55                   
 17 Farm, Bryan W             14 Cond-MR                24.58                   
 20 Zorgman, Willem H         14 Pace-MR                24.79                   
 21 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR                24.83                   
 22 Lee, Marc A               14 Apex-MR                24.84                   
 23 Mangieri, Gregory J       14 Bgnw Marlins-MR        24.85                   
 24 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR            24.92                   
 25 Friedman, Remy            13 LBA-MR                 24.98                   
 26 Matura, Alex              14 Shy/ Seals-MR          25.06                   
 27 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR                 25.09                   
 28 Cremer, Christian H       14 IA-MR                  25.26                   
 29 Strickland, Benjamin J    14 Ndac-MR                25.28                   
 30 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR            25.35                   
 31 Sweetman, Kris            14 Ciy-MR                 25.40                   
 32 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR                25.49                   
 33 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR        25.59                   
 34 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR        25.63                   
 35 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR                25.66                   
 36 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR                25.71                   
 37 Carlon, Timothy A         14 Agua Swim Team-MR      25.73                   
 38 Sewalk, Zachary           14 Scd-Mr-MR              25.84                   
 39 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR                25.88                   
 40 Guelly, Stefan M          14 FLY-MR                 25.92                   
 41 Anderson, Yorrick M       14 Ndac-MR                25.94                   
 42 Wilson, Kyle N            13 Sachem-MR              26.05                   
 43 Abrams, Michael           13 Twisters-MR            26.06                   
 44 Malychev, Peter I         13 DSC-MR                 26.15                   
 45 Lee, Joe                  14 UNHES-MR               26.36                   
 46 Kingston, Yohancey        14 NFS-MR                 26.47                   
 
Event 135  Girls 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 4:14.36        1996 YWCA Middies                               
       Metro: M 4:14.36    5/1/1996 YWCA Middies, YMID-MR                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:27.92    4:26.97        
     1) Fidan, Cagla 10                 2) Kim, Elizabeth 10              
     3) Barrett, Janae J 10             4) Barbosa, Tabitha 10            
                  31.07   1:04.53 (1:04.53)     1:37.74 (33.21)   2:15.81 (1:11.28)
        2:46.22 (30.41)   3:20.88 (1:05.07)     3:51.47 (30.59)   4:26.97 (1:06.09)
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:35.00    4:31.47        
     1) Buonaiuto, Kelsey R 10          2) Hogan, Anna M 10               
     3) Woodhead, Sandi C 10            4) Lampe, Colleen M 10            
                  29.67   1:01.82 (1:01.82)     1:34.34 (32.52)   2:10.73 (1:08.91)
        2:43.71 (32.98)   3:21.38 (1:10.65)     3:54.19 (32.81)   4:31.47 (1:10.09)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:38.93    4:34.64        
     1) Eastman, Lizard M 10            2) Gregorace, Zoe R 9             
     3) Treble, Molly M 9               4) Toback, Gabbie N 10            
                  32.00   1:07.41 (1:07.41)   2:16.42 (1:09.01)                    
            2:50.58 ( )         3:27.83 ( )     4:01.10 (33.27)   4:34.64 (1:06.81)
  4 Middies Swimming-MR  'A'                          4:36.00    4:35.36        
     1) Clark, Samantha P 10            2) Susz, Gabriella V 9            
     3) Tanner, Natlie J 10             4) Tom, Ayana-Mei 10              
                  33.31   1:08.94 (1:08.94)     1:40.70 (31.76)   2:16.17 (1:07.23)
        2:48.47 (32.30)   3:24.69 (1:08.52)     3:58.62 (33.93)   4:35.36 (1:10.67)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                          4:33.26    4:37.16        
     1) Evans, Kate B 9                 2) Panitz, Beatrix M 9            
     3) Takei, Chiharu 10               4) Tompkins, Catherine A 10       
                  32.90   1:08.14 (1:08.14)     1:40.82 (32.68)   2:18.17 (1:10.03)
        2:50.76 (32.59)   3:29.22 (1:11.05)     4:01.49 (32.27)   4:37.16 (1:07.94)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:39.25    4:39.87        
     1) Rodriguez, Keannie M 10         2) Fuchs, Amanda B 10             
     3) Cirone, Alexandra 10            4) Hutchinson-Maddox, Isla E 10   
                  33.90   1:11.46 (1:11.46)     1:45.56 (34.10)   2:22.08 (1:10.62)
        2:56.57 (34.49)   3:34.73 (1:12.65)     4:05.75 (31.02)   4:39.87 (1:05.14)
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                4:32.00    4:41.33        
     1) McLaughlin, Genna M 9           2) Woeckener, Wendy O 10          
     3) McGetrick, Mary Kate K 10       4) Barry, Elizabeth R 10          
                  32.61   1:09.24 (1:09.24)     1:43.65 (34.41)   2:23.31 (1:14.07)
        2:58.46 (35.15)   3:36.52 (1:13.21)     3:53.68 (17.16)   4:41.33 (1:04.81)
  8 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       4:36.60    4:43.23        
     1) Hutzelmann, Amanda L 10         2) Rudel, Holly E 10              
     3) Smigielski, Jessica M 10        4) Andrews, Jinan M 10            
                  32.34   1:10.46 (1:10.46)     1:44.79 (34.33)   2:23.37 (1:12.91)
        2:58.28 (34.91)   3:39.36 (1:15.99)     4:09.91 (30.55)   4:43.23 (1:03.87)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      4:51.91    4:44.52        
     1) Hetzer, Nicole M 10             2) Marmo, Marisa A 10             
     3) Aiello, Sarah 10                4) Reyes, Claudia 10              
                  31.94   1:08.24 (1:08.24)     1:41.83 (33.59)   2:19.30 (1:11.06)
        2:53.76 (34.46)   3:33.08 (1:13.78)     4:06.45 (33.37)   4:44.52 (1:11.44)
 10 Gael Aquatic Club-MR  'A'                         4:32.87    4:44.62        
     1) Sawkins, Emma E 9               2) Hartigan, Kaitlin A 9          
     3) Leary, Tanita A 10              4) Demarco, Jackie E 10           
                  32.57   1:13.34 (1:13.34)     1:45.91 (32.57)   2:23.90 (1:10.56)
        2:57.21 (33.31)   3:35.36 (1:11.46)     4:08.73 (33.37)   4:44.62 (1:09.26)
 11 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:48.30    4:49.48        
     1) Rodriguez, Nicole 10            2) Hao, Amy P 9                   
     3) Cruz, Brigitti S 9              4) Arana, Jennifer 9              
                  33.36   1:09.65 (1:09.65)     1:44.40 (34.75)   2:23.55 (1:13.90)
        2:59.08 (35.53)   3:43.20 (1:19.65)     4:14.13 (30.93)   4:49.48 (1:06.28)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  5:07.48    4:58.60        
     1) Giovanniello, Kerry A 9         2) Bamba, Katrina M 9             
     3) Rush, Meaghan C 10              4) Johnson, Christina M 10        
                  35.57   1:13.80 (1:13.80)     1:49.19 (35.39)   2:28.85 (1:15.05)
        3:05.47 (36.62)   3:43.98 (1:15.13)     4:17.25 (33.27)   4:58.60 (1:14.62)
 13 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       5:10.01    5:01.09        
     1) Cannon, Kellie 10               2) Nash, Jennifer 10              
     3) Carey, Kelly 10                 4) Solis, Susana 10               
                  33.82   1:09.84 (1:09.84)     1:44.97 (35.13)   2:23.45 (1:13.61)
        2:58.49 (35.04)   3:38.79 (1:15.34)     4:16.38 (37.59)   5:01.09 (1:22.30)
 14 Islip Aquatics-MR  'A'                            5:01.16    5:01.60        
     1) Catano, Tiffany 9               2) Scheck, Meaghan E 10           
     3) Kalletta, Claire M 9            4) LaPorta, Emily A 9             
                  33.73   1:10.35 (1:10.35)     1:49.80 (39.45)   2:33.70 (1:23.35)
        3:08.02 (34.32)   3:47.14 (1:13.44)     4:22.01 (34.87)   5:01.60 (1:14.46)
 15 Badger Swim Club-MR  'B'                          4:50.94    5:02.29        
     1) Cain, Mary C 9                  2) Delane, Kelly A 9              
     3) Hodes, Sarah M 9                4) Klein, Eilis D 10              
                  34.99   1:13.79 (1:13.79)     1:50.85 (37.06)   2:32.17 (1:18.38)
        3:09.46 (37.29)   3:50.91 (1:18.74)     4:24.26 (33.35)   5:02.29 (1:11.38)
 16 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  5:03.52    5:04.32        
     1) Poindexter, Tiana 10            2) Lappas, Olivia 10              
     3) Murphy, Treasa 10               4) McKallen, Theresa 10           
                  35.59   1:15.89 (1:15.89)     1:52.41 (36.52)   2:34.31 (1:18.42)
        3:11.16 (36.85)   3:58.25 (1:23.94)     4:28.51 (30.26)   5:04.32 (1:06.07)
 17 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       4:52.74    5:05.00        
     1) Feminella, Meghan C 10          2) Crea, Victoria A 10            
     3) Fenn, Emily 10                  4) Defreitas, Hannah 9            
                  34.80   1:18.07 (1:18.07)     1:56.22 (38.15)   2:44.36 (1:26.29)
        3:20.10 (35.74)   4:02.04 (1:17.68)     4:31.95 (29.91)   5:05.00 (1:02.96)
 18 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    5:04.00    5:08.40        
     1) Rubiano, Alexandra K 10         2) Yu, Wynona K 10                
     3) Gonzales, Alexandra 10          4) Kamel, Mira S 10               
                  38.60   1:29.56 (1:29.56)     2:00.65 (31.09)   2:42.25 (1:12.69)
        3:17.78 (35.53)   3:58.87 (1:16.62)     4:30.87 (32.00)   5:08.40 (1:09.53)
 
Event 136  Boys 10 & Under 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 4:16.44   2/11/2000 BGNW Marlins                               
                         T. Hastings, D. Polhill, A. Simco, D. Simco       
       Metro: M 4:16.44    5/1/2000 Bgc-N. Westchester Marlins, BGNW-MR        
                         T.Hastings,D.Polhill,A.Simco,D.Simco              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                4:22.00    4:24.13        
     1) Shine, Stephen J 10             2) Blacker, Aaron M 10            
     3) Lyons, Sean P 10                4) Clarke, Risten J 10            
                  31.38   1:06.22 (1:06.22)     1:37.71 (31.49)   2:12.77 (1:06.55)
        2:45.76 (32.99)   3:21.72 (1:08.95)     3:52.25 (30.53)   4:24.13 (1:02.41)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          4:25.65    4:27.43        
     1) Hogan, Colin J 10               2) Barry, Charles C 10            
     3) Buttigieg, Timothy W 9          4) Rosen, Alex J 10               
                  32.11   1:07.65 (1:07.65)     1:39.11 (31.46)   2:13.63 (1:05.98)
        2:47.00 (33.37)   3:23.86 (1:10.23)     3:53.85 (29.99)   4:27.43 (1:03.57)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:31.99    4:33.26        
     1) Domagala, Michael 10            2) Kim, Austin W 9                
     3) Moon, Jay 10                    4) Mercurio, Joseph 10            
                  32.32   1:09.17 (1:09.17)     1:41.27 (32.10)   2:17.17 (1:08.00)
        2:50.79 (33.62)   3:28.73 (1:11.56)     3:58.57 (29.84)   4:33.26 (1:04.53)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:33.95    4:34.81        
     1) Dervisevic, Alen 10             2) MO, Daniel 10                  
     3) Dong, Richard 10                4) Pu, Austin 10                  
                  33.20   1:11.78 (1:11.78)     1:45.13 (33.35)   2:22.82 (1:11.04)
        2:54.84 (32.02)   3:31.16 (1:08.34)     4:01.14 (29.98)   4:34.81 (1:03.65)
  5 Middies Swimming-MR  'A'                          4:40.00    4:39.53        
     1) Behnen, Louis E 10              2) Pon, Bryan E 10                
     3) Rubenstein, Sam M 9             4) Lantin, Matthew D 9            
                  32.45   1:07.90 (1:07.90)     1:40.72 (32.82)   2:16.88 (1:08.98)
        2:49.01 (32.13)   3:26.58 (1:09.70)     3:59.88 (33.30)   4:39.53 (1:12.95)
  6 Badger Swim Club-MR  'B'                          4:42.68    4:46.55        
     1) Egan, Liam R 8                  2) Tremain, Max 10                
     3) Kennon, Declan P 9              4) Bernstein, Joby B 10           
                  34.68   1:14.20 (1:14.20)     1:47.48 (33.28)   2:27.10 (1:12.90)
        3:00.27 (33.17)   3:37.40 (1:10.30)     4:09.43 (32.03)   4:46.55 (1:09.15)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:52.97    4:51.49        
     1) Carey, Jack T 10                2) Bell, Schuyler 9               
     3) Brennan, Jack 10                4) McNamara, Shane 10             
                  32.31   1:10.85 (1:10.85)     1:47.74 (36.89)   2:29.00 (1:18.15)
        3:01.47 (32.47)   3:42.29 (1:13.29)     4:14.54 (32.25)   4:51.49 (1:09.20)
  8 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:59.36    4:52.61        
     1) Cashin, Michael J 10            2) Cashin, Liam J 10              
     3) Stenger, Adam 9                 4) Carey, Conor 10                
                  33.83   1:10.69 (1:10.69)     1:45.20 (34.51)   2:23.58 (1:12.89)
        2:58.97 (35.39)   3:37.49 (1:13.91)     4:14.35 (36.86)   4:52.61 (1:15.12)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:54.44    4:53.70        
     1) Zarriello, Kyle D 10            2) Wang, Eric 9                   
     3) Nussbaum, Tyler J 9             4) Kim, Sean Y 10                 
                  34.27   1:12.33 (1:12.33)     1:46.95 (34.62)   2:27.02 (1:14.69)
        3:04.53 (37.51)   3:45.64 (1:18.62)     4:18.24 (32.60)   4:53.70 (1:08.06)
 10 Long Island Express-MR  'A'                       4:50.00    5:02.80        
     1) Patton, Daniel J 10             2) Lozano, Joseph 9               
     3) Caponegro, Frank 10             4) Warren, Colin J 10             
                  33.69   1:21.68 (1:21.68)     1:47.06 (25.38)   2:30.07 (1:08.39)
        3:04.67 (34.60)   3:46.20 (1:16.13)     4:22.59 (36.39)   5:02.80 (1:16.60)
 11 Hauppauge-MR  'A'                                 5:06.20    5:04.23        
     1) Plaschka, Justin 9              2) Damm, Eric R 10                
     3) Cowden, Luke S 8                4) Christianson, Keith G 9        
                  33.63   1:11.39 (1:11.39)     1:46.66 (35.27)   2:26.20 (1:14.81)
        3:03.00 (36.80)   3:45.00 (1:18.80)     4:21.42 (36.42)   5:04.23 (1:19.23)
 12 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       5:24.62    5:18.28        
     1) Sperandio, Alec 9               2) Sweeney, Tim 10                
     3) Tam, Gregory 10                 4) Kelly, Conor 10                
                  34.16   1:12.88 (1:12.88)     1:53.77 (40.89)   2:40.91 (1:28.03)
        3:19.89 (38.98)   4:04.19 (1:23.28)     4:22.09 (17.90)   5:18.28 (1:14.09)
 
Event 137  Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:37.92        1983 LIAC                                       
       Metro: M 3:35.55   4/30/1996 YWCA Middies, YMID-MR                      
                3:35.49  JRN
                3:35.99  N-18
                3:35.99  NAT
                3:36.99  NCSA
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islip Aquatics-MR  'A'                            3:42.19    3:42.35        
     1) Larson, Kim P 14                2) Glenday, Heather M 13          
     3) LaPorta, Katie L 14             4) Weaver, Joan M 14              
                  26.26       55.04 (55.04)     1:21.36 (26.32)     1:51.59 (56.55)
        2:18.23 (26.64)     2:48.32 (56.73)     3:14.14 (25.82)     3:42.35 (54.03)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:45.00    3:46.81        
     1) Weston, Betsy F 14              2) Sims, Micah 13                 
     3) Holden, Kim B 14                4) Polhill, Ali C 13              
                  26.73       55.53 (55.53)     1:22.13 (26.60)     1:51.03 (55.50)
        2:17.84 (26.81)     2:48.14 (57.11)     3:15.16 (27.02)     3:46.81 (58.67)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:44.00    3:49.80        
     1) Festa, Julia D 14               2) Brooke, Taylor W 14            
     3) Smith, Ashley A 14              4) Kelly, Emily C 13              
                  27.72       56.96 (56.96)     1:24.47 (27.51)     1:56.21 (59.25)
        2:24.76 (28.55)     2:56.11 (59.90)     3:21.83 (25.72)     3:49.80 (53.69)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   3:49.14    3:52.52        
     1) Carballeira, Kim A 14           2) Conard, Kate E 14              
     3) Vairo, Corinne D 14             4) Birkmire, Jenna M 14           
                  27.99       58.12 (58.12)     1:26.81 (28.69)     1:57.88 (59.76)
        2:25.89 (28.01)     2:56.49 (58.61)     3:23.39 (26.90)     3:52.52 (56.03)
  5 Badger Swim Club-MR  'A'                          3:52.00    3:55.59        
     1) Jones, Shannon E 13             2) Cooke, Farrell E 13            
     3) Owens, Amanda C 13              4) Tobin, Casey 13                
                  28.67       59.71 (59.71)     1:27.94 (28.23)     1:59.30 (59.59)
        2:26.83 (27.53)     2:58.66 (59.36)     3:25.67 (27.01)     3:55.59 (56.93)
  6 Long Island Express-MR  'A'                       3:54.00    3:55.61        
     1) Parmiter, Lindsey T 14          2) Cheng, Emily 13                
     3) Shanley, Kelly M 14             4) Dwyer, Brianne M 14            
                  28.31       59.15 (59.15)     1:27.75 (28.60)   1:59.75 (1:00.60)
        2:28.12 (28.37)     2:58.81 (59.06)     3:26.10 (27.29)     3:55.61 (56.80)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                             3:50.13    3:57.78        
     1) Skeivys, Maria E 13             2) De los Santos, Diana 13        
     3) Chang, Linda 13                 4) Betancourt, Lauren 14          
                  28.40       58.84 (58.84)     1:26.52 (27.68)     1:57.85 (59.01)
        2:26.61 (28.76)   2:58.49 (1:00.64)     3:26.57 (28.08)     3:57.78 (59.29)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:58.35    3:58.16        
     1) Teng, Rebecca 13                2) Sowinski, Marta 14             
     3) Diaz, Susan 13                  4) Salgado, Laura S 14            
                  28.12       58.83 (58.83)     1:26.51 (27.68)     1:57.18 (58.35)
        2:24.80 (27.62)     2:56.04 (58.86)     3:25.39 (29.35)   3:58.16 (1:02.12)
  9 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       3:57.11    3:59.60        
     1) Ehret, Jane M 13                2) Abribat, Casey M 14            
     3) Parodi, Ellen M 13              4) Owens, Amy L 13                
                  27.81       58.39 (58.39)     1:26.64 (28.25)     1:58.16 (59.77)
        2:27.46 (29.30)   3:00.08 (1:01.92)     3:28.34 (28.26)     3:59.60 (59.52)
 10 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:01.54    4:00.51        
     1) Unger, Katie 14                 2) Maher, Nadine 14               
     3) Coyle, Samantha J 14            4) Armstrong, Alyssa 14           
                  28.67   1:00.05 (1:00.05)     1:28.20 (28.15)     1:59.86 (59.81)
        2:29.25 (29.39)   3:02.01 (1:02.15)     3:29.41 (27.40)     4:00.51 (58.50)
 11 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                      3:56.12    4:02.53        
     1) Sabatini, Nina B 13             2) Kolackovsky, Kerrie N 13       
     3) Henry, Elizabeth M 13           4) Nugent, Susan A 14             
                  29.13   1:00.68 (1:00.68)     1:30.32 (29.64)   2:02.72 (1:02.04)
        2:30.71 (27.99)     3:02.70 (59.98)     3:31.26 (28.56)     4:02.53 (59.83)
 12 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:00.57    4:05.77        
     1) Stenger, Alexa 14               2) Schuermann, Kerry 13           
     3) Stanford, Brittany D 13         4) Lindahl, Melissa 14            
                  29.65   1:01.99 (1:01.99)     1:30.11 (28.12)   2:02.03 (1:00.04)
        2:31.87 (29.84)   3:05.36 (1:03.33)     3:34.09 (28.73)   4:05.77 (1:00.41)
 13 Silver Streaks Swim Club-MR  'A'                  4:13.78    4:14.75        
     1) Krasniqi, Laura A 13            2) Silverhardt, Sarah R 14        
     3) Flood, Katie M 13               4) Turner, Jennifer J 14          
                  30.13   1:02.88 (1:02.88)     1:33.47 (30.59)   2:08.99 (1:06.11)
        2:38.84 (29.85)   3:13.64 (1:04.65)     3:41.79 (28.15)   4:14.75 (1:01.11)
 14 Wagner Aquatic Club-MR  'A'                       4:20.56    4:24.88        
     1) Thermos, Christiana 14          2) O'Brien, Kaitlin 14            
     3) Smith, Meghan 13                4) Tam, Melanie 13                
                  32.30   1:07.66 (1:07.66)     1:37.90 (30.24)   2:15.79 (1:08.13)
        2:46.32 (30.53)   3:24.53 (1:08.74)   4:24.88 (1:00.35)                    
 
Event 138  Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          JO: # 3:24.79        1997 Team Suffolk                               
       Metro: M 3:19.89   4/30/1992 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                3:09.89  N-18
                3:09.89  NAT
                3:11.89  JRN
                3:12.79  NCSA
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  3:27.31    3:27.33        
     1) Spinella, Nick R 13             2) Chang, Adam Y 14               
     3) Derlath, Jonathan H 14          4) Wagner, Jack S 14              
                  25.39       52.76 (52.76)     1:16.97 (24.21)     1:44.02 (51.26)
        2:09.82 (25.80)     2:37.68 (53.66)     3:01.16 (23.48)     3:27.33 (49.65)
  2 Islip Aquatics-MR  'A'                            3:35.51    3:37.82        
     1) Catano, AL 14                   2) Spierer, Josh A 13             
     3) Cremer, Christian H 14          4) Coleman, Zachary T 14          
                  26.06       54.69 (54.69)     1:21.19 (26.50)     1:51.20 (56.51)
        2:18.29 (27.09)     2:47.78 (56.58)     3:11.41 (23.63)     3:37.82 (50.04)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                3:34.00    3:41.19        
     1) Hadley, Matthew J 14            2) Charriez, Nick L 14            
     3) Mangieri, Gregory J 14          4) Clarke, Braden J 14            
                  26.54       54.97 (54.97)     1:21.16 (26.19)     1:50.12 (55.15)
        2:15.88 (25.76)     2:45.25 (55.13)     3:11.90 (26.65)     3:41.19 (55.94)
  4 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 3:41.50    3:42.96        
     1) Graziano, Eamon 14              2) Perez-Rogers, James C 14       
     3) Danner, Ripley J 13             4) Burud, Michael A 13            
                  27.08       55.56 (55.56)     1:23.31 (27.75)     1:53.96 (58.40)
        2:20.74 (26.78)     2:50.60 (56.64)     3:15.64 (25.04)     3:42.96 (52.36)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  3:39.00    3:43.01        
     1) Okkan, Yalim 14                 2) Heinemann, Erik L 13           
     3) Walker, Elijah C 13             4) Lee, Oliver J 13               
                  26.57       54.89 (54.89)     1:21.48 (26.59)     1:51.87 (56.98)
        2:18.27 (26.40)     2:47.95 (56.08)     3:13.14 (25.19)     3:43.01 (55.06)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  3:44.26    3:43.77        
     1) Lavery, Brendan 13              2) Alfonso, Matthew 14            
     3) Magee, Ryan T 13                4) Katz, Andrew 14                
                  26.69       55.29 (55.29)     1:22.85 (27.56)     1:54.06 (58.77)
        2:21.49 (27.43)     2:50.89 (56.83)     3:15.81 (24.92)     3:43.77 (52.88)
  7 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       3:50.12    3:46.48        
     1) Hernandez, Jason 14             2) Gallimore, Chris M 14          
     3) Hart, Bryan J 14                4) Kingston, Yohancey 14          
                  27.82       58.68 (58.68)     1:25.59 (26.91)     1:56.51 (57.83)
        2:21.91 (25.40)     2:51.02 (54.51)     3:16.85 (25.83)     3:46.48 (55.46)
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'B'                3:52.00    3:51.04        
     1) White, Connor D 13              2) Charriez, Greg T 14            
     3) Lyons, Brian L 14               4) Carr, John P 13                
                  28.11   1:00.82 (1:00.82)     1:26.93 (26.11)     1:55.13 (54.31)
        2:21.63 (26.50)     2:51.08 (55.95)     3:19.68 (28.60)     3:51.04 (59.96)
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    3:44.08    3:52.49        
     1) Doherty, Christopher 13         2) Gumiela, Kryspin 13            
     3) Sangtippawan, Chudchane 13      4) Abrams, Michael 13             
                  28.21   1:00.49 (1:00.49)     1:27.37 (26.88)     1:56.93 (56.44)
        2:23.48 (26.55)     2:54.20 (57.27)     3:21.34 (27.14)     3:52.49 (58.29)
 10 Cross Island YMCA-MR  'A'                         3:52.29    3:53.39        
     1) Sweetman, Kris 14               2) Bacci, Ryan D 13               
     3) Yee, Michael B 14               4) Ejerta, Kenneth 14             
                  26.71       56.35 (56.35)     1:24.02 (27.67)     1:55.13 (58.78)
        2:23.04 (27.91)   2:55.33 (1:00.20)     3:23.02 (27.69)     3:53.39 (58.06)
 11 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'              3:57.68    4:00.38        
     1) Dupres, Abel 13                 2) Slutsky, Daniel 14             
     3) Narvaez, Gregory A 13           4) Dupres, Paul P 14              
                  28.01       58.37 (58.37)     1:27.65 (29.28)   2:00.82 (1:02.45)
        2:31.60 (30.78)   3:06.31 (1:05.49)     3:31.87 (25.56)     4:00.38 (54.07)
 
Event 201  Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Murphy, Robert            11 CSC-MR                    NT      29.49        
 
Event 202  Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             9 WISC-MR                   NT      37.20        
 
Event 203  Mixed 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR                    NT      31.21        
  2 Benedict, Grant E         12 Big Blue-MR               NT      32.60        
 
Event 204  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Musso, Andrew V           16 CSC-MR                    NT      53.45        
                  25.51       53.45 (27.94)                                        
  2 McDonough, Maureen P      15 Wac-MR                    NT      57.78        
                  27.75       57.78 (30.03)                                        
  3 Marmol, Janet             12 OWA-MR                    NT    1:02.88        
                  29.87     1:02.88 (33.01)                                        
 
Event 205  Mixed 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Breanne          15 Wac-MR                    NT    1:05.63        
                  31.66     1:05.63 (33.97)                                        
  2 Maloney, Caitlin          15 Wac-MR                    NT    1:07.59        
                  31.78     1:07.59 (35.81)                                        
 
Event 206  Mixed 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Syatkin, Vitaliy V        16 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.22        
                  32.02     1:08.22 (36.20)                                        
  2 Boccio, Niki J            12 TVSC-MR                   NT    1:20.87        
                  38.50     1:20.87 (42.37)                                        
 
Event 207  Mixed 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chmielowski, Maciej J     14 Agua Swim Team-MR         NT    2:08.18        
                  28.99     1:01.06 (32.07)     1:34.55 (33.49)     2:08.18 (33.63)
 
Event 208  Mixed 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR             NT    2:39.01        
                  37.28     1:18.51 (41.23)     1:59.64 (41.13)     2:39.01 (39.37)
 
Event 209  Mixed 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Ian A              9 Bgnw Marlins-MR           NT    3:00.23        
                  37.88     1:24.36 (46.48)     2:17.14 (52.78)     3:00.23 (43.09)
 
Event 210  Mixed 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Joe                  14 UNHES-MR                  NT    2:37.66        
                  33.66     1:13.62 (39.96)     1:55.83 (42.21)     2:37.66 (41.83)
  2 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR                   NT    2:52.53        
                  37.10     1:21.04 (43.94)     2:07.19 (46.15)     2:52.53 (45.34)
 
Event 212  Mixed 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon            10 Scd-Mr-MR                 NT      40.90        
  2 Ullinger, Katie           10 Scd-Mr-MR                 NT      42.59        
  3 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR         NT      43.32        
 
Event 302  Mixed 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                    NT      32.74        
  2 Danin, Kylie L             9 WISC-MR                   NT      38.29        
 
Event 303  Mixed 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR              NT      24.00        
  2 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR                 NT      32.88        
 
Event 304  Mixed 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR                    NT      31.26        
  2 McAllister, Dylan G       11 IA-MR                     NT      31.43        
  3 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR           NT      34.26        
 
Event 305  Mixed 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR              NT    1:16.14        
                  34.22     1:16.14 (41.92)                                        
  2 Rappaport, Roxy S         12 Bgnw Marlins-MR           NT    1:19.45        
                  37.05     1:19.45 (42.40)                                        
  3 Walsh, Shannon            10 Scd-Mr-MR                 NT    1:28.81        
                  42.23     1:28.81 (46.58)                                        
  4 Ullinger, Katie           10 Scd-Mr-MR                 NT    1:31.98        
                  44.01     1:31.98 (47.97)                                        
 -- McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                   NT         DQ        
                  45.29          DQ (49.71)                                        
 
Event 306  Mixed 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conard, Kate E            14 TVSC-MR                   NT    1:08.28        
                  33.73     1:08.28 (34.55)                                        
  2 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR           NT    1:21.76        
                  39.72     1:21.76 (42.04)                                        
 
Event 307  Mixed 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Marc A               14 Apex-MR                   NT      55.14        
                  26.21       55.14 (28.93)                                        
  2 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR                   NT      55.62        
                  26.66       55.62 (28.96)                                        
  3 Chan, Catherine E         17 Big Blue-MR               NT      56.24        
                  26.51       56.24 (29.73)                                        
  4 Lee, Joe                  14 UNHES-MR                  NT      56.76        
                  26.84       56.76 (29.92)                                        
  5 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR                   NT      59.57        
                  28.48       59.57 (31.09)                                        
  6 Giraldo, Andrew           10 Trs-MR                    NT    1:09.55        
                  33.17     1:09.55 (36.38)                                        
 
Event 308  Mixed 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR                   NT    1:06.29        
                  30.65     1:06.29 (35.64)                                        
 
Event 309  Mixed 100 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.13        
                  32.13     1:11.13 (39.00)                                        
  2 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.35        
                  35.22     1:17.35 (42.13)                                        
  3 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR         NT    1:19.55        
                  36.88     1:19.55 (42.67)                                        
 
Event 310  Mixed 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sweeney, Joseph D         18 Aqua Gems-MR              NT    2:22.29        
                  29.68     1:04.11 (34.43)     1:42.38 (38.27)     2:22.29 (39.91)
  2 Marks, Danny J            17 Aqua Gems-MR              NT    2:26.33        
                  31.61     1:08.30 (36.69)     1:47.04 (38.74)     2:26.33 (39.29)
  3 Musso, Andrew V           16 CSC-MR                    NT    2:36.44        
                  33.04     1:11.80 (38.76)     1:53.60 (41.80)     2:36.44 (42.84)
 
Event 311  Mixed 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR             NT    2:39.08        
                  35.45     1:15.19 (39.74)     1:57.68 (42.49)     2:39.08 (41.40)
 
Event 312  Mixed 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR         NT    2:36.96        
                  35.04     1:15.96 (40.92)     1:57.42 (41.46)     2:36.96 (39.54)
 
Event 313  Mixed 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR              NT    2:31.24        
                  32.26     1:10.39 (38.13)     1:50.81 (40.42)     2:31.24 (40.43)
 
Event 314  Mixed 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chmielowski, Maciej J     14 Agua Swim Team-MR         NT    2:24.33        
                  30.71     1:07.17 (36.46)     1:51.49 (44.32)     2:24.33 (32.84)
  2 Marmol, Janet             12 OWA-MR                    NT    2:36.19        
                  34.52     1:14.30 (39.78)     2:00.03 (45.73)     2:36.19 (36.16)

Brought to you by Computer Aide, Inc.