NY Sharks Summer Sizzler, Sanction #: 060603                  
                                    Results                                    

Event 1  Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      2:29.11    2:33.03        
                1:11.66   2:33.03 (1:21.37)                                        
  2 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:32.47    2:33.25        
                1:12.95   2:33.25 (1:20.30)                                        
  3 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         2:32.92    2:34.93        
                1:13.47   2:34.93 (1:21.46)                                        
  4 Lupinetti, Amelia J       16 Aqua Gems-MR         2:32.71    2:35.33        
                1:14.31   2:35.33 (1:21.02)                                        
  5 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:39.61    2:40.65        
                1:16.64   2:40.65 (1:24.01)                                        
  6 Malone, Becky L           15 NBS-MR               2:32.71    2:41.57        
                1:16.80   2:41.57 (1:24.77)                                        
  7 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR         2:30.27    2:41.87        
                1:12.40   2:41.87 (1:29.47)                                        
  8 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:46.60    2:42.17        
                1:15.32   2:42.17 (1:26.85)                                        
  9 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:38.60    2:43.49        
                1:15.69   2:43.49 (1:27.80)                                        
 10 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         2:49.07    2:48.72        
                1:19.95   2:48.72 (1:28.77)                                        
 11 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         2:52.60    2:51.17        
                1:23.85   2:51.17 (1:27.32)                                        
 12 Butler, Danielle E        15 NY Sharks-MR         3:02.26    2:51.91        
                1:19.80   2:51.91 (1:32.11)                                        
 13 Brenner, Jillian V        16 Trs-MR               2:45.54    2:54.65        
                1:24.63   2:54.65 (1:30.02)                                        
 14 Forbes, Emma C            15 West Point-MR        2:49.19    2:55.47        
                1:23.43   2:55.47 (1:32.04)                                        
 15 Comas, Larisa             18 NY Sharks-MR         2:52.87    2:57.92        
                1:25.15   2:57.92 (1:32.77)                                        
 16 Chapman, Kim              16 Trs-MR               2:49.40    2:58.07        
                1:27.60   2:58.07 (1:30.47)                                        
 17 Lappas, Alexandra         15 NY Sharks-MR         3:08.15    3:01.21        
                1:26.13   3:01.21 (1:35.08)                                        
 18 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR         2:59.55    3:01.54        
                1:24.26   3:01.54 (1:37.28)                                        
 19 Poulin, Mary              15 Trs-MR               2:58.21    3:03.09        
                1:27.22   3:03.09 (1:35.87)                                        
 20 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR               2:57.13    3:03.26        
                1:25.08   3:03.26 (1:38.18)                                        
 21 Kenny, Katelyn M          18 West Point-MR        2:56.22    3:07.40        
                1:30.30   3:07.40 (1:37.10)                                        
 22 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR               3:08.66    3:08.12        
                1:31.65   3:08.12 (1:36.47)                                        
 23 Cantori, Laura M          14 NBS-MR               3:06.26    3:09.93        
                1:30.80   3:09.93 (1:39.13)                                        
 24 Georgescu, Mary A         15 Agua Swim Team-MR    3:12.58    3:10.47        
                1:27.82   3:10.47 (1:42.65)                                        
 25 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    3:10.05    3:17.28        
                1:32.15   3:17.28 (1:45.13)                                        
 26 Kenny, Emily K            16 West Point-MR        2:57.28    3:17.86        
                1:34.29   3:17.86 (1:43.57)                                        
 27 Mongiovi, Rachel          15 Trs-MR               3:09.42    3:18.90        
                1:31.86   3:18.90 (1:47.04)                                        
 28 Mackay, Rachel S          15 West Point-MR        3:31.60    3:31.91        
                1:48.33   3:31.91 (1:43.58)                                        
 29 Sanicola, Kerrianne M     17 West Point-MR        3:12.52    3:32.20        
                1:38.86   3:32.20 (1:53.34)                                        
 30 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               3:29.46    3:39.97        
                1:50.69   3:39.97 (1:49.28)                                        
 -- Lubarsky, Lauren          16 NBS-MR               2:59.60         DQ        
                1:25.62        DQ (1:37.27)                                        
 -- Omelanczuk, Claudia       14 Trs-MR               2:59.97         DQ        
 
Event 2  Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR      2:18.37    2:24.36        
                1:07.57   2:24.36 (1:16.79)                                        
  2 Mitchell, Brad E          18 Un-Marlins-MR        2:22.42    2:26.91        
                1:12.64   2:26.91 (1:14.27)                                        
  3 Kameyama, Ryosuke         17 Barracudas-MR        2:22.84    2:27.84        
                1:08.93   2:27.84 (1:18.91)                                        
  4 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      2:23.98    2:28.00        
                1:09.33   2:28.00 (1:18.67)                                        
  5 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               2:30.46    2:28.47        
                1:13.86   2:28.47 (1:14.61)                                        
  6 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:26.68    2:28.88        
                1:09.47   2:28.88 (1:19.41)                                        
  7 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    2:24.90    2:30.09        
                1:12.69   2:30.09 (1:17.40)                                        
  8 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      2:34.00    2:30.92        
                1:08.76   2:30.92 (1:22.16)                                        
  9 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      2:31.93    2:31.01        
                1:11.51   2:31.01 (1:19.50)                                        
 10 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR    2:29.66    2:33.33        
                1:12.05   2:33.33 (1:21.28)                                        
 11 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         2:25.21    2:33.41        
                1:12.48   2:33.41 (1:20.93)                                        
 12 Furman, Don W             17 UNAT-MR              2:31.39    2:34.81        
                1:12.94   2:34.81 (1:21.87)                                        
 13 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               2:32.04    2:36.90        
                1:13.90   2:36.90 (1:23.00)                                        
 14 Charriez, Alec J          16 Pace-MR              2:34.27    2:42.77        
                1:15.06   2:42.77 (1:27.71)                                        
 15 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    2:38.59    2:43.57        
                1:17.38   2:43.57 (1:26.19)                                        
 16 Shoiock, Mike A           15 MWSC-MR              2:44.66    2:48.81        
                1:17.40   2:48.81 (1:31.41)                                        
 17 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         2:36.64    2:50.61        
                1:21.86   2:50.61 (1:28.75)                                        
 18 Reyes, Daniel             17 Trs-MR               2:37.87    2:51.10        
                1:18.93   2:51.10 (1:32.17)                                        
 19 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            2:50.26    2:51.61        
                1:23.16   2:51.61 (1:28.45)                                        
 20 Bader, Harrison           15 SSL-MR               2:47.71    2:52.70        
                1:23.92   2:52.70 (1:28.78)                                        
 21 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          2:54.63    2:56.76        
                1:26.32   2:56.76 (1:30.44)                                        
 22 Lofstedt, Joe A           15 MWSC-MR              2:49.37    2:57.68        
                1:24.59   2:57.68 (1:33.09)                                        
 23 Eller, Joshua A           16 Riptides-MR          2:58.09    3:02.49        
                1:29.06   3:02.49 (1:33.43)                                        
 24 Courtney, Dan K           17 SSL-MR               2:47.54    3:07.05        
                1:27.50   3:07.05 (1:39.55)                                        
 25 Grunewald, Luke J         13 NBS-MR               3:04.75    3:08.08        
                1:29.85   3:08.08 (1:38.23)                                        
 -- Huaman, Cesar A           15 Barracudas-MR        3:04.87         DQ        
                1:28.51        DQ (1:41.14)                                        
 
Event 3  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      27.95      28.76        
  2 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      31.09      30.46        
  3 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR                 31.89      31.06        
  4 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      32.05      31.30        
  5 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      32.45      32.43        
  6 McNulty, Kendra L         12 GAEL-MR                33.18      32.44        
  7 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      32.33      32.61        
  8 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      32.21      32.65        
  9 Indyk, Allison M          12 MSC-MR                 33.64      32.77        
 10 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR      33.17      32.81        
 11 Levine, Kelly T           12 MSC-MR                 32.57      32.93        
 12 Farrell, Laura J          12 MSC-MR                 35.58      33.53        
 13 Mesibov, Rachael          11 NY Sharks-MR           36.16      34.27        
 14 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      34.23      34.36        
 15 Fairclough, Morgan D      11 MWSC-MR                33.53      34.51        
 16 Watson, Carly E           12 MSC-MR                 36.59      34.69        
 17 Kunow, Ashley M           12 SSL-MR                 34.67      34.80        
 18 Lee, Lauren               11 Trs-MR                 36.01      35.07        
 19 Rota, Alexandra P         12 Bgnw Marlins-MR        34.04      35.09        
 19 Huang, Eileen S           11 Bgnw Marlins-MR        36.27      35.09        
 21 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR                36.81      36.80        
 22 Im, Gabi                  11 Trs-MR                 38.28      36.81        
 23 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR           44.59      37.27        
 24 Maher, Nicole             12 NY Sharks-MR           38.13      37.34        
 25 Murphy, Nicole L          11 Agua Swim Team-MR      38.06      38.01        
 26 Neves, LuisaMaria B       12 MSC-MR                 39.50      38.03        
 27 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR      36.77      38.10        
 28 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR              38.47      38.41        
 29 Ragnanan, Karen           12 Hes-MR                 38.96      38.48        
 30 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR           38.57      38.51        
 31 Ranadive, Shruti          12 NY Sharks-MR           44.14      38.69        
 32 Lewis, Chloe E            11 Riptides-MR            40.46      39.47        
 33 Yu, Crystal               11 Trs-MR                 40.05      40.27        
 34 Ren, Vivi                 11 NY Sharks-MR           42.14      40.55        
 35 Ojeda, Amanda N           11 SSL-MR                 43.36      42.61        
 36 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR                 41.23      43.16        
 37 Sussman, Heather          11 Trs-MR                 42.00      45.69        
 38 Olsen, Mary C             11 Aqua Gems-MR           43.47      46.03        
 39 Kadin, Allison B          11 West Point-MR          50.74      56.93        
 
Event 4  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           27.82      27.97        
  2 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR              29.50      29.95        
  3 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR              30.15      30.37        
  4 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR          31.40      30.74        
  5 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      33.39      31.85        
  6 Gillenwater, Darin J      12 Riptides-MR            33.71      31.97        
  7 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR           31.74      32.04        
  8 Ehret, Jack J             11 Aqua Gems-MR           33.65      32.13        
  9 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            31.70      32.44        
 10 Eid, Alex                 12 Badger-MR              33.66      32.58        
 11 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR           34.35      33.12        
 12 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR      33.41      33.17        
 13 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR                33.27      33.35        
 14 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              33.84      33.39        
 15 Shine, Stephen J          11 Bgnw Marlins-MR        35.84      34.05        
 16 Simon, Henry L            11 Bgnw Marlins-MR        34.82      34.22        
 17 Blacker, Aaron M          11 Bgnw Marlins-MR        34.22      34.47        
 18 Barry, Charles C          11 Badger-MR              33.82      34.55        
 19 Wasserman, Kurt M         12 Bgnw Marlins-MR        36.65      34.69        
 20 Miara, Jesse              12 Trs-MR                 33.91      34.86        
 21 Treanor, Dallan B         11 MWSC-MR                35.33      34.93        
 22 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR      35.78      35.22        
 23 Zhang, Thomas             12 NY Sharks-MR           36.83      35.45        
 24 Hogan, Brett R            12 Badger-MR              34.23      35.64        
 25 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR                 39.38      35.75        
 26 McInerney, Andrew H       11 Badger-MR              36.25      36.08        
 27 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR           35.47      36.45        
 28 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR           36.82      36.81        
 29 Morgan, Joesph I          11 NBS-MR                 36.73      36.93        
 30 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR           36.97      37.38        
 31 Higham, Devon A           11 Badger-MR              38.63      37.71        
 32 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR                 36.99      37.76        
 33 Leary, Chris R            11 SSL-MR                 41.53      39.89        
 34 Disalvo, Brett Z          12 MSC-MR                 43.29      40.81        
 35 Soares, Cullen T          12 SSL-MR                 44.90      41.24        
 36 Donohue, Robbie           12 Trs-MR                 39.23      41.40        
 37 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR                 45.18      43.39        
 38 Klamrowski, Mark          11 SSL-MR                 46.41      45.03        
 39 Diaz-Albertini, Keith R   12 SSL-MR                 57.70      47.33        
 40 Shemtob, Marshall B       12 GAEL-MR                46.79      47.64        
 41 Nelson, Jacob             11 SSL-MR                 58.95      54.09        
 42 Cooper, Russell D         11 SSL-MR               1:00.70    1:00.95        
 
Event 5  Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR         1:01.64    1:02.89        
  2 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      1:01.87    1:03.49        
  3 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    1:01.72    1:03.58        
  4 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         1:00.40    1:04.74        
  5 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    1:05.19    1:05.94        
  6 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:05.87    1:06.35        
  7 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:06.36    1:07.00        
  8 Lupinetti, Sam E          19 Aqua Gems-MR         1:07.34    1:07.10        
  9 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR         1:07.09    1:07.13        
 10 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:05.97    1:07.40        
 11 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    1:04.15    1:07.51        
 12 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    1:05.01    1:08.01        
 13 Comas, Larisa             18 NY Sharks-MR         1:06.21    1:08.42        
 14 Malone, Becky L           15 NBS-MR               1:04.80    1:08.45        
 15 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:09.64    1:08.76        
 16 Alfonso, Kristian         16 NY Sharks-MR         1:08.85    1:08.95        
 17 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         1:06.37    1:08.98        
 18 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:08.39    1:09.20        
 19 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         1:09.23    1:09.41        
 20 Cinelli, Keri             17 NY Sharks-MR         1:09.65    1:09.61        
 20 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         1:04.52    1:09.61        
 22 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR               1:08.53    1:10.10        
 23 Butler, Danielle E        15 NY Sharks-MR         1:19.45    1:11.21        
 24 Omelanczuk, Claudia       14 Trs-MR               1:10.08    1:11.32        
 25 Cloer, Amanda             15 NY Sharks-MR         1:11.26    1:11.41        
 26 Lappas, Alexandra         15 NY Sharks-MR         1:12.84    1:11.48        
 27 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR               1:09.04    1:11.55        
 28 Brenner, Jillian V        16 Trs-MR               1:07.81    1:11.58        
 29 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         1:11.93    1:11.59        
 30 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR         1:10.71    1:11.76        
 31 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         1:10.51    1:12.02        
 32 Forbes, Emma C            15 West Point-MR        1:06.54    1:12.40        
 33 Hill, Kelly E             18 Pace-MR              1:11.61    1:13.34        
 34 Poulin, Mary              15 Trs-MR               1:09.51    1:13.61        
 35 Servello, Meghan L        17 NY Sharks-MR         1:17.46    1:14.06        
 36 Chapman, Kim              16 Trs-MR               1:09.23    1:14.11        
 37 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR               1:16.50    1:14.70        
 38 Kenny, Katelyn M          18 West Point-MR        1:11.22    1:15.82        
 39 Lubarsky, Lauren          16 NBS-MR               1:15.22    1:17.81        
 40 Georgescu, Mary A         15 Agua Swim Team-MR    1:20.65    1:19.38        
 41 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    1:16.84    1:19.47        
 42 Kenny, Emily K            16 West Point-MR        1:11.20    1:22.60        
 43 Ceballos, Gabriela P      15 NBS-MR               1:16.50    1:23.22        
 44 Mongiovi, Rachel          15 Trs-MR               1:13.46    1:24.81        
 45 Sanicola, Kerrianne M     17 West Point-MR        1:18.13    1:26.15        
 46 Mackay, Rachel S          15 West Point-MR        1:22.33    1:28.35        
 47 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               1:27.65    1:33.28        
 
Event 6  Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR        56.01      58.13        
  2 Diaz-Albertini, Craig P   18 SSL-MR                 55.59      59.19        
  3 Kameyama, Ryosuke         17 Barracudas-MR          56.20      59.30        
  4 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR      57.76      59.75        
  5 Mitchell, Brad E          18 Un-Marlins-MR        1:00.55      59.85        
  6 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR           58.88      59.94        
  7 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR      58.29    1:00.51        
  8 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR           57.52    1:00.72        
  9 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      1:05.54    1:01.33        
 10 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         1:00.93    1:01.61        
 11 Lee, John                 15 Hes-MR               1:00.00    1:02.34        
 12 Nagy, Mate L              17 Hes-MR                 59.95    1:02.76        
 13 Holmes, David S           42 Trs-MR               1:00.50    1:03.16        
 14 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR        59.68    1:03.25        
 15 Charriez, Alec J          16 Pace-MR              1:00.61    1:03.50        
 16 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         1:04.42    1:04.20        
 17 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               1:05.24    1:05.64        
 18 Tsang, Justin C           15 MWSC-MR              1:03.08    1:06.08        
 19 Shoiock, Mike A           15 MWSC-MR              1:03.97    1:06.15        
 20 Bader, Harrison           15 SSL-MR               1:08.61    1:06.37        
 21 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR               1:06.04    1:06.39        
 22 Rodriguez, Wilfredo J     17 Barracudas-MR        1:01.77    1:06.67        
 23 Hauge, Jordan A           14 MWSC-MR              1:03.50    1:07.20        
 24 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:04.99    1:07.54        
 25 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         1:01.95    1:07.67        
 26 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          1:04.20    1:08.12        
 27 Alfonso, Matthew          15 NY Sharks-MR         1:06.33    1:08.28        
 28 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        1:08.85    1:08.30        
 29 Eller, Joshua A           16 Riptides-MR          1:07.74    1:09.20        
 30 Mariano, Collin J         14 Pace-MR              1:04.29    1:09.69        
 31 Lofstedt, Joe A           15 MWSC-MR              1:11.93    1:10.99        
 32 Sharkey, Matthew          15 Trs-MR               1:09.32    1:11.80        
 33 Rubino, Andrew            16 Trs-MR               1:09.90    1:12.25        
 34 Feigel, Andrew R          15 NBS-MR               1:08.93    1:13.26        
 35 Huaman, Cesar A           15 Barracudas-MR        1:11.35    1:14.22        
 36 Feigel, Mikey J           14 NBS-MR               1:10.91    1:14.44        
 37 Grunewald, Luke J         13 NBS-MR               1:14.68    1:16.40        
 38 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               1:14.44    1:17.54        
 
Event 7  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:18.78    1:17.53        
  2 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:19.14    1:17.75        
  3 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               1:19.19    1:21.52        
  4 Watson, Carly E           12 MSC-MR               1:25.85    1:22.12        
  5 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:26.31    1:24.07        
  6 Duncalf, Katie S          11 Bgnw Marlins-MR      1:29.28    1:24.19        
  7 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      1:25.68    1:24.55        
  8 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR         1:27.03    1:25.48        
  9 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    1:22.00    1:25.64        
 10 York, Amanda S            12 NBS-MR               1:20.47    1:26.42        
 11 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:27.91    1:26.55        
 12 Hovey, Emily K            11 NBS-MR               1:28.67    1:27.02        
 13 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         1:26.20    1:27.33        
 14 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               1:28.21    1:27.51        
 15 Mesibov, Rachael          11 NY Sharks-MR         1:31.34    1:31.13        
 16 Dubbs, Alyssa M           12 SSL-MR               1:36.28    1:31.87        
 17 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR         1:36.26    1:32.80        
 18 Fairclough, Morgan D      11 MWSC-MR              1:27.04    1:33.24        
 19 Huang, Eileen S           11 Bgnw Marlins-MR      1:36.00    1:34.32        
 20 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR              1:31.30    1:34.57        
 21 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            1:30.00    1:35.03        
 22 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR    1:34.91    1:37.14        
 23 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR               1:38.76    1:37.52        
 24 Russo, Caroline           11 NY Sharks-MR         1:40.64    1:38.25        
 25 Neves, LuisaMaria B       12 MSC-MR               1:36.52    1:39.54        
 26 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR         1:43.48    1:41.20        
 27 Ren, Vivi                 11 NY Sharks-MR         1:44.99    1:48.19        
 28 Murphy, Nicole L          11 Agua Swim Team-MR    1:48.36    1:48.74        
 29 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR               1:45.93    1:48.96        
 30 Ojeda, Amanda N           11 SSL-MR               2:10.44    1:52.06        
 31 Olsen, Mary C             11 Aqua Gems-MR         1:54.89    1:54.82        
 -- Ragnanan, Karen           12 Hes-MR               1:35.80         DQ        
 -- Burke, Katja              12 SSL-MR               1:43.38         DQ        
 
Event 8  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Kevin J           12 Badger-MR            1:15.49    1:15.47        
  2 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        1:15.55    1:17.24        
  3 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            1:15.78    1:17.35        
  4 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR         1:18.68    1:20.97        
  5 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          1:20.58    1:21.55        
  6 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR      1:23.67    1:21.83        
  7 Olin, Evan D              12 Bgnw Marlins-MR      1:20.63    1:22.01        
  8 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR         1:20.22    1:22.54        
  9 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR      1:24.49    1:24.68        
 10 Ehret, Jack J             11 Aqua Gems-MR         1:24.12    1:25.08        
 11 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR    1:28.17    1:26.50        
 12 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    1:38.63    1:28.03        
 13 Treanor, Dallan B         11 MWSC-MR              1:25.10    1:29.72        
 14 Barry, Charles C          11 Badger-MR            1:23.27    1:30.57        
 15 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR         1:33.97    1:30.98        
 16 Johnson, Sam H            11 Bgnw Marlins-MR      1:29.94    1:31.93        
 17 Hogan, Brett R            12 Badger-MR            1:27.24    1:35.39        
 18 Morgan, Joesph I          11 NBS-MR               1:31.24    1:36.00        
 19 Higham, Devon A           11 Badger-MR            1:35.16    1:36.73        
 20 McInerney, Andrew H       11 Badger-MR            1:30.85    1:37.67        
 21 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR         1:36.55    1:38.26        
 22 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR               1:34.80    1:38.70        
 23 Disalvo, Brett Z          12 MSC-MR               1:55.88    1:50.00        
 24 Soares, Cullen T          12 SSL-MR               2:07.24    1:54.93        
 25 Klamrowski, Mark          11 SSL-MR               2:13.15    2:09.37        
 26 Diaz-Albertini, Keith R   12 SSL-MR               2:01.16    2:12.60        
 27 Cooper, Russell D         11 SSL-MR               2:21.01    2:27.58        
 -- Shemtob, Marshall B       12 GAEL-MR              1:50.79         DQ        
 -- Leary, Chris R            11 SSL-MR               1:53.51         DQ        
 -- Nelson, Jacob             11 SSL-MR               2:40.21         DQ        
 
Event 9  Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    2:33.23    2:32.06        
                1:16.33   2:32.06 (1:15.73)                                        
  2 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:32.66    2:35.65        
                1:15.87   2:35.65 (1:19.78)                                        
  3 Lupinetti, Amelia J       16 Aqua Gems-MR         2:34.49    2:37.11        
                1:18.43   2:37.11 (1:18.68)                                        
  4 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:33.22    2:42.59        
                1:20.06   2:42.59 (1:22.53)                                        
  5 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    2:44.26    2:49.93        
                1:22.33   2:49.93 (1:27.60)                                        
  6 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         2:40.24    2:51.43        
                1:22.64   2:51.43 (1:28.79)                                        
  7 Lupinetti, Sam E          19 Aqua Gems-MR         2:48.93    2:51.62        
                1:25.90   2:51.62 (1:25.72)                                        
  8 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              2:42.65    2:52.67        
                1:23.56   2:52.67 (1:29.11)                                        
  9 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR         2:50.49    2:53.12        
                1:24.19   2:53.12 (1:28.93)                                        
 10 Forbes, Emma C            15 West Point-MR        2:41.64    3:00.76        
                1:28.56   3:00.76 (1:32.20)                                        
 11 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR               2:51.25    3:00.83        
                1:30.20   3:00.83 (1:30.63)                                        
 12 Lubarsky, Lauren          16 NBS-MR               2:54.19    3:00.94        
                1:29.02   3:00.94 (1:31.92)                                        
 13 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR         2:53.11    3:00.96        
                1:29.38   3:00.96 (1:31.58)                                        
 14 Cantori, Laura M          14 NBS-MR               3:15.33    3:07.70        
                1:33.27   3:07.70 (1:34.43)                                        
 15 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR               3:08.10    3:12.82        
                1:33.34   3:12.82 (1:39.48)                                        
 16 Ceballos, Gabriela P      15 NBS-MR               2:56.50    3:24.39        
 
Event 10  Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      2:27.39    2:28.28        
                1:12.50   2:28.28 (1:15.78)                                        
  2 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR      2:24.96    2:29.35        
                1:12.08   2:29.35 (1:17.27)                                        
  3 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:28.26    2:30.74        
                1:14.70   2:30.74 (1:16.04)                                        
  4 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    2:25.47    2:33.28        
                1:16.48   2:33.28 (1:16.80)                                        
  5 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         2:30.16    2:34.57        
                1:14.05   2:34.57 (1:20.52)                                        
  6 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR         2:40.25    2:43.01        
                1:19.47   2:43.01 (1:23.54)                                        
  7 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    2:40.00    2:43.88        
                1:21.36   2:43.88 (1:22.52)                                        
  8 Rodriguez, Wilfredo J     17 Barracudas-MR        2:35.66    2:44.29        
                1:22.08   2:44.29 (1:22.21)                                        
  9 Feigel, Mikey J           14 NBS-MR               2:38.50    2:46.95        
                1:22.05   2:46.95 (1:24.90)                                        
 10 Kim, Andrew               15 Trs-MR               2:40.81    2:51.02        
                1:23.00   2:51.02 (1:28.02)                                        
 11 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:52.19    2:53.32        
                1:26.40   2:53.32 (1:26.92)                                        
 12 Mariano, Collin J         14 Pace-MR              2:48.20    3:00.26        
                1:26.45   3:00.26 (1:33.81)                                        
 13 Feigel, Andrew R          15 NBS-MR               2:57.70    3:12.30        
                1:33.52   3:12.30 (1:38.78)                                        
 
Event 11  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      38.10      38.34        
  2 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      39.36      39.80        
  3 Ish-Shalom, Shirbi W      12 UNAT-MR                44.11      41.43        
  4 Indyk, Allison M          12 MSC-MR                 43.22      43.46        
  5 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR           45.72      43.63        
  6 Rota, Alexandra P         12 Bgnw Marlins-MR        46.00      43.76        
  7 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      52.71      43.95        
  8 Farrell, Laura J          12 MSC-MR                 42.56      44.03        
  9 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR           43.78      44.16        
 10 Boyko, Emily F            11 MSC-MR                 45.98      44.54        
 11 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 45.51      45.64        
 12 Huang, Eileen S           11 Bgnw Marlins-MR        47.25      46.96        
 13 Watson, Carly E           12 MSC-MR                 50.79      47.75        
 14 Dubbs, Alyssa M           12 SSL-MR                 49.02      48.28        
 15 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR                46.45      48.74        
 16 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR      46.37      49.62        
 17 Burke, Katja              12 SSL-MR                 48.63      49.80        
 18 Hovey, Emily K            11 NBS-MR                 48.06      50.89        
 19 Fairclough, Morgan D      11 MWSC-MR                47.96      51.41        
 20 Russo, Caroline           11 NY Sharks-MR           53.16      51.58        
 21 Ranadive, Shruti          12 NY Sharks-MR           54.61      51.65        
 22 Im, Gabi                  11 Trs-MR                 54.18      53.29        
 23 Ojeda, Amanda N           11 SSL-MR                 55.13      54.81        
 24 Maher, Nicole             12 NY Sharks-MR           54.58      55.12        
 25 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 55.60      55.17        
 26 Murphy, Nicole L          11 Agua Swim Team-MR      55.86      58.89        
 27 Olsen, Mary C             11 Aqua Gems-MR           58.32    1:02.36        
 28 Yu, Crystal               11 Trs-MR               1:03.19    1:07.92        
 29 Kadin, Allison B          11 West Point-MR        1:04.59    1:11.31        
 30 Sussman, Heather          11 Trs-MR               1:05.00    1:11.69        
 
Event 12  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           34.93      35.65        
  2 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      45.40      38.38        
  3 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR          40.23      38.93        
  4 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR           42.52      41.29        
  5 Blacker, Aaron M          11 Bgnw Marlins-MR        42.97      43.73        
  6 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            43.46      43.93        
  7 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR           46.92      45.39        
  8 Wasserman, Kurt M         12 Bgnw Marlins-MR        45.30      45.45        
  9 Gillenwater, Darin J      12 Riptides-MR            47.25      46.46        
 10 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR        47.25      47.58        
 11 Treanor, Dallan B         11 MWSC-MR                45.19      47.90        
 12 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR                 49.17      47.98        
 13 Simon, Henry L            11 Bgnw Marlins-MR        50.01      49.09        
 14 Zhang, Thomas             12 NY Sharks-MR           49.55      49.19        
 15 Disalvo, Brett Z          12 MSC-MR                 54.80      50.95        
 16 Shine, Stephen J          11 Bgnw Marlins-MR        52.00      52.70        
 17 Leary, Chris R            11 SSL-MR                 52.50      53.76        
 18 Higham, Devon A           11 Badger-MR              48.53      53.97        
 19 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR           53.53      54.89        
 20 Donohue, Robbie           12 Trs-MR                 55.40      54.94        
 21 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR                 56.54      54.97        
 22 Soares, Cullen T          12 SSL-MR               1:00.62      56.99        
 23 Klamrowski, Mark          11 SSL-MR               1:05.45      57.01        
 24 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR               1:15.28    1:05.06        
 25 Nelson, Jacob             11 SSL-MR               1:22.61    1:21.00        
 -- Diaz-Albertini, Keith R   12 SSL-MR               1:17.86         DQ        
 -- Cooper, Russell D         11 SSL-MR               1:30.10         DQ        
 
Event 13  Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         1:18.53    1:21.82        
  2 Malone, Becky L           15 NBS-MR               1:16.83    1:21.96        
  3 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               1:22.15    1:24.24        
  4 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         1:22.16    1:24.88        
  5 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:26.88    1:26.34        
  6 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:24.50    1:26.85        
  7 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:21.99    1:27.49        
  8 Lupinetti, Amelia J       16 Aqua Gems-MR         1:23.60    1:28.03        
  9 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR         1:21.37    1:28.74        
 10 Brenner, Jillian V        16 Trs-MR               1:22.05    1:29.42        
 11 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         1:28.26    1:30.20        
 12 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         1:33.62    1:34.62        
 13 Servello, Meghan L        17 NY Sharks-MR         1:36.45    1:38.00        
 14 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR         1:37.20    1:42.52        
 15 Georgescu, Mary A         15 Agua Swim Team-MR    1:40.64    1:42.98        
 16 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:45.11        
 17 Alfonso, Kristian         16 NY Sharks-MR         1:55.33    1:45.22        
 18 Sanicola, Kerrianne M     17 West Point-MR        1:37.77    1:45.89        
 19 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               1:40.18    1:47.82        
 20 Mackay, Rachel S          15 West Point-MR        1:46.98    1:54.21        
 
Event 14  Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Brad E          18 Un-Marlins-MR        1:08.91    1:13.72        
  2 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      1:17.57    1:16.93        
  3 Lee, John                 15 Hes-MR               1:15.66    1:17.93        
  4 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    1:13.61    1:18.49        
  5 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR      1:14.18    1:18.83        
  6 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      1:27.13    1:19.27        
  7 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      1:18.61    1:20.52        
  8 Kameyama, Ryosuke         17 Barracudas-MR        1:18.70    1:21.48        
  9 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               1:19.27    1:21.58        
 10 Reyes, Daniel             17 Trs-MR               1:17.16    1:21.66        
 11 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         1:15.38    1:23.84        
 12 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         1:18.05    1:26.03        
 13 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         1:25.93    1:26.72        
 14 Bader, Harrison           15 SSL-MR               1:27.12    1:28.31        
 15 Kim, Andrew               15 Trs-MR               1:29.12    1:29.02        
 16 Diaz-Albertini, Craig P   18 SSL-MR               1:25.65    1:29.43        
 17 Hauge, Jordan A           14 MWSC-MR              1:24.36    1:29.83        
 18 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    1:25.50    1:30.25        
 19 Lofstedt, Joe A           15 MWSC-MR              1:21.92    1:30.28        
 20 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          1:23.20    1:30.80        
 21 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        1:25.76    1:31.22        
 22 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            1:32.71    1:33.43        
 23 Tsang, Justin C           15 MWSC-MR              1:31.06    1:34.94        
 24 Courtney, Dan K           17 SSL-MR               1:31.16    1:35.46        
 25 Alfonso, Matthew          15 NY Sharks-MR         1:31.99    1:38.07        
 26 Sharkey, Matthew          15 Trs-MR               1:38.85    1:38.41        
 27 Eller, Joshua A           16 Riptides-MR          1:34.16    1:40.35        
 28 Rubino, Andrew            16 Trs-MR               1:46.60    1:45.20        
 29 Grunewald, Luke J         13 NBS-MR               1:46.14    1:51.85        
 
Event 15  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               1:17.32    1:15.09        
  2 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               1:19.41    1:18.52        
  3 York, Amanda S            12 NBS-MR               1:17.83    1:23.29        
  4 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:23.61    1:24.23        
  5 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      1:24.23    1:24.36        
  6 Boyko, Emily F            11 MSC-MR               1:27.59    1:28.29        
  7 Duncalf, Katie S          11 Bgnw Marlins-MR      1:28.97    1:28.49        
  8 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:31.78    1:28.87        
  9 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR    1:25.00    1:30.80        
 10 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         1:38.16    1:30.87        
 11 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    1:32.79    1:31.85        
 12 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            1:43.46    1:39.04        
 13 Kunow, Ashley M           12 SSL-MR               1:39.76    1:39.20        
 14 Lewis, Chloe E            11 Riptides-MR          2:05.33    2:09.54        
 15 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR               1:58.54    2:11.78        
 -- McNulty, Kendra L         12 GAEL-MR              1:35.86         DQ        
 
Event 16  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:16.01    1:14.07        
  2 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            1:13.68    1:15.14        
  3 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:13.78    1:15.51        
  4 Ehret, Jack J             11 Aqua Gems-MR         1:22.94    1:22.75        
  5 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:23.92    1:23.13        
  6 Eid, Alex                 12 Badger-MR            1:22.64    1:23.47        
  7 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              1:20.14    1:24.76        
  8 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR      1:26.25    1:27.19        
  9 Olin, Evan D              12 Bgnw Marlins-MR      1:28.00    1:27.22        
 10 Miara, Jesse              12 Trs-MR               1:27.69    1:29.14        
 11 Blacker, Aaron M          11 Bgnw Marlins-MR      1:37.63    1:31.59        
 12 Barry, Charles C          11 Badger-MR            1:23.03    1:32.87        
 13 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR         1:27.40    1:35.98        
 14 McInerney, Andrew H       11 Badger-MR            1:39.47    1:37.95        
 15 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR         1:30.19    1:40.03        
 16 Morgan, Joesph I          11 NBS-MR               1:39.54    1:46.15        
 17 Johnson, Sam H            11 Bgnw Marlins-MR      1:45.45    1:46.27        
 
Event 17  Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:35.25    2:35.46        
                1:15.10   2:35.46 (1:20.36)                                        
  2 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:38.75    2:37.12        
                1:15.49   2:37.12 (1:21.63)                                        
  3 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    2:40.61    2:41.65        
                1:15.16   2:41.65 (1:26.49)                                        
  4 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    3:02.08    2:44.65        
                1:18.22   2:44.65 (1:26.43)                                        
  5 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:52.04    2:55.19        
                1:22.85   2:55.19 (1:32.34)                                        
  6 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    2:59.02    2:55.70        
                1:19.94   2:55.70 (1:35.76)                                        
  7 Cloer, Amanda             15 NY Sharks-MR         2:55.64    2:59.69        
                1:22.08   2:59.69 (1:37.61)                                        
  8 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              2:47.82    3:00.16        
                1:21.42   3:00.16 (1:38.74)                                        
  9 Hill, Kelly E             18 Pace-MR              2:55.47    3:11.12        
                1:25.67   3:11.12 (1:45.45)                                        
 10 Kenny, Emily K            16 West Point-MR        2:55.37    3:17.57        
                1:34.94   3:17.57 (1:42.63)                                        
 
Event 18  Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Furman, Don W             17 UNAT-MR              2:24.88    2:33.15        
                1:13.01   2:33.15 (1:20.14)                                        
  2 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              2:25.46    2:36.37        
                1:11.14   2:36.37 (1:25.23)                                        
  3 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               2:31.87    2:38.35        
                1:16.47   2:38.35 (1:21.88)                                        
  4 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               2:30.53    2:40.45        
                1:13.88   2:40.45 (1:26.57)                                        
  5 Charriez, Alec J          16 Pace-MR              2:38.24    2:41.10        
                1:16.16   2:41.10 (1:24.94)                                        
  6 Asaga, Kazu               15 Bgnw Marlins-MR      2:26.37    2:42.64        
                1:15.18   2:42.64 (1:27.46)                                        
  7 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR               2:33.74    2:44.21        
                1:19.54   2:44.21 (1:24.67)                                        
  8 Diaz-Albertini, Craig P   18 SSL-MR               2:23.98    2:44.84        
                1:15.86   2:44.84 (1:28.98)                                        
  9 Nagy, Mate L              17 Hes-MR               2:31.83    2:47.48        
                1:18.57   2:47.48 (1:28.91)                                        
 10 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      2:48.25    2:49.33        
                1:10.81   2:49.33 (1:38.52)                                        
 11 Rodriguez, Wilfredo J     17 Barracudas-MR        2:39.41    2:54.97        
                1:20.89   2:54.97 (1:34.08)                                        
 12 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    3:10.00    2:57.39        
                1:24.29   2:57.39 (1:33.10)                                        
 13 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:55.69    2:57.67        
                1:24.27   2:57.67 (1:33.40)                                        
 14 Feigel, Mikey J           14 NBS-MR               2:54.79    3:02.71        
                1:24.35   3:02.71 (1:38.36)                                        
 15 Huaman, Cesar A           15 Barracudas-MR        3:05.00    3:11.10        
                1:24.38   3:11.10 (1:46.72)                                        
 -- Courtney, Dan K           17 SSL-MR               3:10.76         DQ        
 
Event 19  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    2:19.51    2:21.94        
                1:11.05   2:21.94 (1:10.89)                                        
  2 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               2:23.45    2:22.09        
                1:10.89   2:22.09 (1:11.20)                                        
  3 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               2:24.90    2:28.44        
                1:12.76   2:28.44 (1:15.68)                                        
  4 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         2:28.69    2:30.43        
                1:14.25   2:30.43 (1:16.18)                                        
  5 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    2:46.04    2:32.88        
                1:13.99   2:32.88 (1:18.89)                                        
  6 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    2:47.95    2:33.83        
                1:13.88   2:33.83 (1:19.95)                                        
  7 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               2:36.82    2:34.13        
                1:14.08   2:34.13 (1:20.05)                                        
  8 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      2:53.32    2:38.05        
                1:16.26   2:38.05 (1:21.79)                                        
  9 Ish-Shalom, Shirbi W      12 UNAT-MR              2:39.96    2:41.50        
                1:16.54   2:41.50 (1:24.96)                                        
 10 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:42.78    2:43.40        
                1:18.82   2:43.40 (1:24.58)                                        
 11 Lee, Lauren               11 Trs-MR               2:54.00    2:43.68        
                1:18.41   2:43.68 (1:25.27)                                        
 12 York, Amanda S            12 NBS-MR               2:32.75    2:44.03        
                1:19.45   2:44.03 (1:24.58)                                        
 13 Rota, Alexandra P         12 Bgnw Marlins-MR      2:44.97    2:45.44        
                1:20.69   2:45.44 (1:24.75)                                        
 14 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    2:42.49    2:46.40        
                1:21.87   2:46.40 (1:24.53)                                        
 15 Kunow, Ashley M           12 SSL-MR               2:40.44    2:46.58        
                1:20.71   2:46.58 (1:25.87)                                        
 16 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    2:43.41    2:46.87        
                1:21.75   2:46.87 (1:25.12)                                        
 17 Farrell, Laura J          12 MSC-MR               2:45.00    2:48.59        
                1:21.78   2:48.59 (1:26.81)                                        
 18 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR    3:12.40    2:50.70        
                1:20.76   2:50.70 (1:29.94)                                        
 19 Duncalf, Katie S          11 Bgnw Marlins-MR      3:10.80    2:53.33        
                1:25.80   2:53.33 (1:27.53)                                        
 20 Boyko, Emily F            11 MSC-MR               2:51.74    2:55.23        
                1:25.55   2:55.23 (1:29.68)                                        
 21 Dubbs, Alyssa M           12 SSL-MR               3:11.69    2:56.41        
                1:26.75   2:56.41 (1:29.66)                                        
 22 Neves, LuisaMaria B       12 MSC-MR               3:09.50    3:09.78        
                1:30.49   3:09.78 (1:39.29)                                        
 23 Burke, Katja              12 SSL-MR               3:28.52    3:29.56        
                1:41.73   3:29.56 (1:47.83)                                        
 24 Kadin, Allison B          11 West Point-MR        4:26.89    4:43.70        
                2:19.18   4:43.70 (2:24.52)                                        
 
Event 20  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    2:35.00    2:31.79        
                1:16.21   2:31.79 (1:15.58)                                        
  2 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    2:33.10    2:31.87        
                1:15.48   2:31.87 (1:16.39)                                        
  3 Eid, Alex                 12 Badger-MR            2:40.12    2:36.01        
                1:17.94   2:36.01 (1:18.07)                                        
  4 Shine, Stephen J          11 Bgnw Marlins-MR      2:51.07    2:39.11        
                1:17.26   2:39.11 (1:21.85)                                        
  5 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    2:38.77    2:39.66        
                1:19.21   2:39.66 (1:20.45)                                        
  6 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR    2:45.00    2:43.03        
                1:21.33   2:43.03 (1:21.70)                                        
  7 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR      2:56.00    2:44.79        
                1:22.28   2:44.79 (1:22.51)                                        
  8 Gillenwater, Darin J      12 Riptides-MR          2:42.15    2:46.40        
  9 Wasserman, Kurt M         12 Bgnw Marlins-MR      3:08.00    2:47.41        
                1:21.69   2:47.41 (1:25.72)                                        
 10 Johnson, Sam H            11 Bgnw Marlins-MR      3:05.00    2:47.72        
                1:22.38   2:47.72 (1:25.34)                                        
 11 Olin, Evan D              12 Bgnw Marlins-MR      3:00.00    2:50.25        
                1:22.97   2:50.25 (1:27.28)                                        
 12 Hogan, Brett R            12 Badger-MR            2:48.09    2:52.32        
                1:22.55   2:52.32 (1:29.77)                                        
 13 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR      2:45.00    2:53.11        
                1:24.25   2:53.11 (1:28.86)                                        
 14 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR               3:02.62    2:53.26        
                1:25.61   2:53.26 (1:27.65)                                        
 15 Miara, Jesse              12 Trs-MR               2:43.10    2:54.73        
                1:26.67   2:54.73 (1:28.06)                                        
 16 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR               4:06.50    3:57.65        
                1:53.22   3:57.65 (2:04.43)                                        
 
Event 21  Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      4:45.33    4:48.26        
                1:10.37   2:23.23 (1:12.86)   3:37.49 (1:14.26)   4:48.26 (1:10.77)
  2 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               4:42.02    4:48.53        
                1:11.11   2:26.32 (1:15.21)   3:40.52 (1:14.20)   4:48.53 (1:08.01)
  3 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    4:45.45    4:49.70        
                1:11.50   2:27.22 (1:15.72)   3:42.07 (1:14.85)   4:49.70 (1:07.63)
  4 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    4:58.51    4:58.56        
                1:12.01   2:28.64 (1:16.63)   3:43.73 (1:15.09)   4:58.56 (1:14.83)
  5 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               5:05.39    5:06.09        
                1:14.55   2:33.68 (1:19.13)   3:52.59 (1:18.91)   5:06.09 (1:13.50)
  6 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         5:43.43    5:11.07        
                1:12.96   2:31.85 (1:18.89)   3:51.36 (1:19.51)   5:11.07 (1:19.71)
  7 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR               5:04.58    5:14.95        
                1:14.13   2:35.08 (1:20.95)   3:56.67 (1:21.59)   5:14.95 (1:18.28)
  8 Lupinetti, Sam E          19 Aqua Gems-MR         5:07.42    5:15.05        
                1:13.80   2:33.75 (1:19.95)   3:54.90 (1:21.15)   5:15.05 (1:20.15)
  9 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               5:05.27    5:17.04        
                1:14.14   2:35.39 (1:21.25)   3:56.63 (1:21.24)   5:17.04 (1:20.41)
 10 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    5:18.17    5:24.84        
                1:16.87   2:39.42 (1:22.55)   4:01.92 (1:22.50)   5:24.84 (1:22.92)
 11 Cantori, Laura M          14 NBS-MR               5:27.35    5:30.48        
                1:20.28   2:44.52 (1:24.24)   4:09.28 (1:24.76)   5:30.48 (1:21.20)
 12 Kenny, Katelyn M          18 West Point-MR        5:20.34    5:36.42        
                1:20.54   2:47.65 (1:27.11)   4:14.42 (1:26.77)   5:36.42 (1:22.00)
 13 Ish-Shalom, Shirbi W      12 UNAT-MR              5:19.97    5:41.85        
                1:17.46   2:45.22 (1:27.76)   4:13.56 (1:28.34)   5:41.85 (1:28.29)
 
Event 22  Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         4:27.65    4:40.50        
                1:06.26   2:17.57 (1:11.31)   3:29.82 (1:12.25)   4:40.50 (1:10.68)
  2 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR    4:46.77    4:44.89        
                1:07.77   2:20.94 (1:13.17)   3:33.33 (1:12.39)   4:44.89 (1:11.56)
  3 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               4:35.39    4:46.00        
                1:09.33   2:21.39 (1:12.06)   3:34.79 (1:13.40)   4:46.00 (1:11.21)
  4 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               4:42.15    4:48.12        
                1:07.84   2:21.54 (1:13.70)   3:35.61 (1:14.07)   4:48.12 (1:12.51)
  5 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         4:24.23    4:49.24        
                1:09.96   2:24.55 (1:14.59)   3:38.21 (1:13.66)   4:49.24 (1:11.03)
  6 Furman, Don W             17 UNAT-MR              4:51.30    4:50.34        
                1:10.68   2:26.29 (1:15.61)   3:41.90 (1:15.61)   4:50.34 (1:08.44)
  7 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    4:48.02    4:50.36        
                1:11.03   2:26.90 (1:15.87)   3:42.58 (1:15.68)   4:50.36 (1:07.78)
  8 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              4:32.61    4:51.23        
                1:07.94   2:22.52 (1:14.58)   3:37.72 (1:15.20)   4:51.23 (1:13.51)
  9 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               4:42.44    4:51.31        
                1:11.60   2:25.36 (1:13.76)   3:40.16 (1:14.80)   4:51.31 (1:11.15)
 10 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         4:34.32    4:59.73        
                1:07.67   2:22.05 (1:14.38)   3:39.66 (1:17.61)   4:59.73 (1:20.07)
 11 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR               4:59.05    5:02.72        
                1:12.56   2:30.27 (1:17.71)   3:47.77 (1:17.50)   5:02.72 (1:14.95)
 12 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            5:11.29    5:08.35        
                1:12.60   2:30.88 (1:18.28)   3:50.72 (1:19.84)   5:08.35 (1:17.63)
 13 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        5:19.29    5:23.62        
                1:13.50   2:36.68 (1:23.18)   4:01.22 (1:24.54)   5:23.62 (1:22.40)
 14 Feigel, Andrew R          15 NBS-MR               5:27.87    5:45.66        
                1:19.97   2:47.97 (1:28.00)   4:18.71 (1:30.74)   5:45.66 (1:26.95)
 15 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              5:31.39    5:51.29        
                1:20.71   2:52.28 (1:31.57)   4:23.73 (1:31.45)   5:51.29 (1:27.56)
 
Event 23  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         2:37.39    2:36.24        
                1:13.83   2:36.24 (1:22.41)                                        
  2 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      2:49.58    2:40.71        
                1:16.67   2:40.71 (1:24.04)                                        
  3 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      2:43.35    2:40.95        
                1:13.20   2:40.95 (1:27.75)                                        
  4 Sims, Micah               14 Bgnw Marlins-MR      2:43.03    2:43.65        
                1:16.86   2:43.65 (1:26.79)                                        
  5 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              2:43.99    2:45.84        
                1:17.00   2:45.84 (1:28.84)                                        
  6 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    2:44.63    2:45.93        
                1:19.66   2:45.93 (1:26.27)                                        
  7 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         2:52.28    2:47.77        
                1:21.95   2:47.77 (1:25.82)                                        
  8 Trail, Melissa L          13 Bgnw Marlins-MR      2:50.00    2:47.78        
                1:17.12   2:47.78 (1:30.66)                                        
  9 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         2:50.63    2:52.28        
                1:26.09   2:52.28 (1:26.19)                                        
 10 Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR            2:50.47    2:52.86        
                1:20.20   2:52.86 (1:32.66)                                        
 11 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            2:50.69    2:54.69        
                1:27.41   2:54.69 (1:27.28)                                        
 12 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    3:00.25    2:56.22        
                1:26.54   2:56.22 (1:29.68)                                        
 13 Ploshnick, Randi J        13 Bluestreaks-NJ       2:45.77    2:56.53        
                1:20.90   2:56.53 (1:35.63)                                        
 14 Mihail, Renee M           13 Badger-MR            2:54.54    2:56.83        
                1:27.29   2:56.83 (1:29.54)                                        
 15 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         2:56.25    2:59.14        
                1:30.36   2:59.14 (1:28.78)                                        
 16 Wilt, Chase H             13 Bgnw Marlins-MR      3:10.64    2:59.85        
                1:24.45   2:59.85 (1:35.40)                                        
 17 Araujo, Sara A            13 SSL-MR               2:58.51    3:01.97        
                1:26.17   3:01.97 (1:35.80)                                        
 18 Holmes, Lindsie           13 Trs-MR               2:56.90    3:02.05        
                1:27.16   3:02.05 (1:34.89)                                        
 19 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR          2:55.05    3:03.59        
                1:26.93   3:03.59 (1:36.66)                                        
 20 Stalnaker, Shelby A       13 MWSC-MR              3:08.24    3:06.46        
                1:29.43   3:06.46 (1:37.03)                                        
 21 Cantwell, Danielle L      13 Bluestreaks-NJ       2:56.42    3:07.28        
                1:27.41   3:07.28 (1:39.87)                                        
 22 Chapman, Erica            13 Trs-MR               3:10.45    3:10.60        
                1:31.88   3:10.60 (1:38.72)                                        
 23 Zambrano, Jen M           13 Bluestreaks-NJ       3:05.24    3:15.14        
                1:34.07   3:15.14 (1:41.07)                                        
 24 Lynch, Amanda B           13 SSL-MR               3:18.96    3:15.57        
                1:37.19   3:15.57 (1:38.38)                                        
 25 Granan, Samantha L        13 MSC-MR               3:16.15    3:15.81        
                1:34.25   3:15.81 (1:41.56)                                        
 26 Olsen, Ashley E           13 Aqua Gems-MR         3:11.29    3:20.69        
                1:37.85   3:20.69 (1:42.84)                                        
 27 Kreielsheimer, Chelsea    13 SSL-MR               3:25.20    3:31.47        
                1:44.68   3:31.47 (1:46.79)                                        
 28 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR               3:53.45    4:03.02        
                1:57.53   4:03.02 (2:05.49)                                        
 -- Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    3:08.11         DQ        
                1:25.01        DQ (1:43.90)                                        
 
Event 24  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:29.67    2:25.95        
                1:08.49   2:25.95 (1:17.46)                                        
  2 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         2:25.50    2:28.70        
                1:07.07   2:28.70 (1:21.63)                                        
  3 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:36.90    2:34.71        
                1:12.42   2:34.71 (1:22.29)                                        
  4 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:38.00    2:37.13        
                1:14.80   2:37.13 (1:22.33)                                        
  5 Cicalese, Ed L            14 SSL-MR               2:50.57    2:45.74        
                1:18.46   2:45.74 (1:27.28)                                        
  6 White, Connor D           14 Bgnw Marlins-MR      2:54.00    2:50.43        
                1:17.59   2:50.43 (1:32.84)                                        
  7 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:50.80        
                1:24.99   2:50.80 (1:25.81)                                        
  8 Catarinacchio, Vincent    13 GAEL-MR              3:05.56    2:51.83        
                1:20.34   2:51.83 (1:31.49)                                        
  9 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR         2:51.17    2:54.17        
                1:19.68   2:54.17 (1:34.49)                                        
 10 Delgrosso, George         13 NY Sharks-MR         2:53.22    2:54.57        
                1:23.51   2:54.57 (1:31.06)                                        
 11 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         3:11.91    2:55.82        
                1:22.03   2:55.82 (1:33.79)                                        
 12 Yu, Justin                13 Trs-MR               3:25.00    3:09.04        
                1:30.08   3:09.04 (1:38.96)                                        
 13 Melucci, Andrew J         13 NBS-MR               3:25.99    3:22.63        
                1:35.79   3:22.63 (1:46.84)                                        
 14 Robinson, William         13 SSL-MR               3:31.89    3:25.43        
                1:35.21   3:25.43 (1:50.22)                                        
 -- Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:41.09         DQ        
                1:13.13        DQ (1:23.06)                                        
 
Event 25  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           33.46      32.52        
  2 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           32.84      32.67        
  3 Sawkins, Emma E           10 GAEL-MR                34.50      33.60        
  4 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      34.40      33.96        
  5 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR                 35.88      35.11        
  6 Cain, Mary C              10 Badger-MR              37.36      35.21        
  7 Klein, Eilis D            10 Badger-MR              35.82      35.73        
  8 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           38.48      35.79        
  9 Brooks, Alexandra         10 Trs-MR                 36.68      36.76        
 10 Hadid, Bana                9 NBS-MR                 36.73      37.02        
 11 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 37.62      37.28        
 12 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           37.27      37.39        
 13 Schmitz, Stefani R        10 UNMSC-MR               37.44      37.62        
 14 Stiles, Jessica W         10 McSc-NJ                37.03      37.93        
 15 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            40.26      38.80        
 16 Kelly, Simone              9 Bgnw Marlins-MR        45.53      38.89        
 17 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              38.05      39.08        
 18 Grady, Caitlyn M          10 NY Sharks-MR           41.14      39.24        
 19 Catarinacchio, Jessica R   9 GAEL-MR                40.64      39.32        
 20 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR        40.20      39.39        
 21 Shoiock, Natalie K        10 MWSC-MR                40.74      39.71        
 22 Murphy, Treasa            10 NY Sharks-MR           38.81      39.72        
 23 Sullivan, Emily           10 Trs-MR                 39.74      39.84        
 24 York, Jenna M             10 NBS-MR                 41.08      39.93        
 25 McNamara, Alison           8 NY Sharks-MR           41.20      39.95        
 26 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR      41.74      40.33        
 27 Stalnaker, Taylor          9 MWSC-MR                44.12      40.43        
 28 Lappas, Olivia            10 NY Sharks-MR           42.75      40.74        
 29 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           41.54      40.77        
 30 Washington, Amy J         10 Bgnw Marlins-MR        45.00      40.79        
 31 Wasserman, Raquel M        9 Bgnw Marlins-MR        40.47      40.86        
 32 Lee, Rissa                 9 NY Sharks-MR           46.47      41.96        
 33 Fischer, Lexie             9 Trs-MR                 42.50      42.08        
 34 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 43.34      42.11        
 35 Harris, Stephanie M        9 McSc-NJ                41.17      42.37        
 36 Dubbs, Melanie A          10 SSL-MR                 45.77      42.39        
 37 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      43.20      43.15        
 38 Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR           45.59      43.83        
 39 Yeager, Kate E            10 SSL-MR                 40.73      44.14        
 40 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR      45.34      44.44        
 41 Weingroff, Tina           10 NY Sharks-MR           46.93      45.10        
 42 Rota, Kimberly A           9 Bgnw Marlins-MR        49.32      45.29        
 43 Johnson, Grace A           8 Badger-MR              44.19      45.62        
 44 Gilhooly, Caroline M      10 SSL-MR                 45.60      45.87        
 45 Neves, JulianaMae B       10 MSC-MR               1:02.15      46.37        
 46 D'Souza, Natalie L         7 MSC-MR                 51.53      46.62        
 47 Hutzelmann, Denali M       7 Aqua Gems-MR           48.30      46.67        
 48 Morgan, Alice T            8 NBS-MR                 49.87      47.12        
 49 McClung, Demi R            7 Pace-MR                48.71      47.14        
 50 McClung, Taylor R          9 Pace-MR                46.49      47.55        
 51 Jensen, Natalie            9 Trs-MR                 48.00      47.65        
 52 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR           49.11      48.45        
 53 Miara, Marissa             8 Trs-MR                 51.59      48.48        
 54 McInerney, Clare T         8 Badger-MR              44.04      51.14        
 55 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR      52.99      52.00        
 56 Gross, Sylvanna L          9 SSL-MR                 57.07      52.46        
 57 Barrow, Catherine A       10 McSc-NJ                54.32      52.83        
 58 Good, Taylor M             8 McSc-NJ                51.81      53.20        
 59 Moore, Jiovanni A          9 Agua Swim Team-MR      54.83      53.41        
 60 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR           54.51      56.99        
 61 Garcia, Kaleigh           10 SSL-MR               1:10.43      57.27        
 62 Mackay, Hannah R           9 West Point-MR          55.18    1:02.07        
 63 Dobken, Jessica S          7 SSL-MR               1:34.45    1:02.19        
 64 Dinces, Jennifer M         8 SSL-MR               1:18.47    1:06.97        
 65 Gallagher, Alena H         9 SSL-MR               1:21.73    1:07.65        
 66 Witt, Jess                 7 SSL-MR               1:32.21    1:13.41        
 67 Skulsky, Rebecca A         8 SSL-MR               1:26.43    1:16.60        
 68 Madden, Mikayla A          6 SSL-MR               1:24.16    1:16.80        
 69 Garcia, Samantha M         5 SSL-MR               1:27.21    1:24.83        
 70 Capalbo, Nicolette E       8 SSL-MR               1:29.33    1:41.75        
 
Event 26  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saccurato, Aaron F        10 Bgnw Marlins-MR        40.00      34.82        
  2 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR                36.35      35.00        
  3 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR                 37.15      37.00        
  4 Charleston, Jared A       10 MWSC-MR                37.93      37.06        
  5 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              38.42      37.70        
  6 Kessler, Michael N         9 Badger-MR              37.72      38.15        
  7 Lockhart, Ryan J          10 MWSC-MR                45.48      39.95        
  8 Owens, Nicholas A          9 Aqua Gems-MR           37.32      40.04        
  9 Devito, TJ                 8 Trs-MR                 42.90      40.42        
 10 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR                 38.95      40.51        
 11 Pola, Prakhyat             9 Riptides-MR            43.81      41.33        
 12 Bell, Schuyler             9 NY Sharks-MR           45.21      41.45        
 13 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR                 41.85      42.11        
 14 Olsen, Jack T              9 Aqua Gems-MR           42.93      42.16        
 15 Burke, Liam                9 NY Sharks-MR           49.25      44.20        
 16 Hadid, Somar               8 NBS-MR                 48.83      44.28        
 17 Feigel, Bryan M            8 NBS-MR                 46.13      44.52        
 18 Morgan, Julian             8 MSC-MR                 50.57      45.15        
 19 McAlpine, Michael          7 Hes-MR                 47.53      46.61        
 20 Boyko, Jason A             6 MSC-MR                 52.42      47.55        
 21 McLaughlin, Mark W         7 Bgnw Marlins-MR        52.00      48.03        
 22 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR           54.26      50.21        
 23 Trail, Trevor J            8 Bgnw Marlins-MR        55.00      51.19        
 24 Capalbo, Joe T            10 SSL-MR                 56.39      56.65        
 25 Conklin, Matthew M         9 SSL-MR                 59.61    1:07.17        
 26 Kunow, Zachary             6 SSL-MR               1:10.31    1:38.17        
 -- Cooper, Ian A             10 Bgnw Marlins-MR        36.85         DQ        
 
Event 27  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    1:07.63    1:06.17        
  2 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         1:06.09    1:06.66        
  3 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         1:07.69    1:07.77        
  4 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              1:07.50    1:08.04        
  5 Trail, Melissa L          13 Bgnw Marlins-MR      1:11.00    1:08.05        
  6 Schaefer, Kathryn R       13 GAEL-MR              1:08.10    1:08.45        
  7 Maher, Nadine             14 NY Sharks-MR         1:10.75    1:08.47        
  8 McGuire, Christine        13 Badger-MR            1:08.14    1:09.31        
  9 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         1:09.90    1:09.73        
 10 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         1:13.33    1:10.22        
 11 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            1:06.47    1:10.27        
 12 Moore, Erica C            13 Aqua Gems-MR         1:11.80    1:10.92        
 13 McGowan, Bridget          13 Badger-MR            1:11.72    1:11.43        
 14 Zaug, Leanne M            13 McSc-NJ              1:10.98    1:12.07        
 15 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR          1:13.06    1:12.59        
 16 Ploshnick, Randi J        13 Bluestreaks-NJ       1:07.89    1:12.83        
 17 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:09.64    1:13.55        
 18 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         1:14.52    1:13.95        
 19 Mihail, Renee M           13 Badger-MR            1:13.44    1:14.24        
 19 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:16.42    1:14.24        
 21 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    1:17.32    1:14.32        
 22 Holmes, Lindsie           13 Trs-MR               1:11.29    1:14.45        
 23 Wilt, Chase H             13 Bgnw Marlins-MR      1:16.39    1:14.67        
 24 Zambrano, Jen M           13 Bluestreaks-NJ       1:13.28    1:17.40        
 25 Granan, Samantha L        13 MSC-MR               1:20.80    1:19.84        
 26 Grinshtein, Maggie M      14 NY Sharks-MR         1:22.99    1:20.05        
 27 Chapman, Erica            13 Trs-MR               1:18.31    1:20.44        
 28 Olsen, Ashley E           13 Aqua Gems-MR         1:15.87    1:20.99        
 29 Cantwell, Danielle L      13 Bluestreaks-NJ       1:13.79    1:21.13        
 30 DalliCardillo, Sam        14 McSc-NJ              1:22.59    1:21.34        
 31 Campo, Brittany M         14 McSc-NJ              1:24.08    1:23.36        
 32 Kreielsheimer, Chelsea    13 SSL-MR               1:25.60    1:26.20        
 33 Wisolmerski, Chrissy N    14 McSc-NJ              1:39.18    1:32.61        
 34 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR               1:32.66    1:35.75        
           586:06:40.00         1:35.75 ( )                                        
 35 Warbrick, Kristen E       13 SSL-MR               1:58.54    1:53.48        
               18:20.00         1:53.48 ( )                                        
 
Event 28  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR           59.38    1:00.09        
  2 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               1:02.49    1:04.24        
  3 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         1:05.89    1:05.13        
  4 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR         1:07.82    1:08.27        
  5 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               1:12.57    1:11.86        
  6 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         1:15.58    1:12.07        
  7 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    1:15.19    1:12.38        
  8 Schaefer, Jake            14 NY Sharks-MR         1:19.25    1:12.39        
  9 Catarinacchio, Vincent    13 GAEL-MR              1:13.15    1:12.48        
 10 White, Connor D           14 Bgnw Marlins-MR      1:10.00    1:12.58        
 11 Yu, Justin                13 Trs-MR               1:11.81    1:12.63        
 12 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR         1:15.86    1:12.88        
 13 Rubino, Zachary           13 Trs-MR               1:18.73    1:16.70        
 14 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         1:18.20    1:17.73        
 15 Melucci, Andrew J         13 NBS-MR               1:15.99    1:18.79        
 16 Terwilliger, Richie S     14 SSL-MR               1:17.37    1:19.84        
 17 Robinson, William         13 SSL-MR               1:26.61    1:24.63        
 18 Ranadive, Rohan           13 NY Sharks-MR         1:49.10    1:30.44        
 19 Lim, Kevin                13 NY Sharks-MR         1:40.96    1:38.16        
 -- Eller, Zachary M          14 Riptides-MR          1:13.20         DQ        
 
Event 29  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR         1:31.25    1:23.09        
  2 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:23.79    1:25.06        
  3 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:26.92    1:25.31        
  4 Sawkins, Emma E           10 GAEL-MR              1:25.63    1:27.64        
  5 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      1:30.53    1:27.95        
  6 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR               1:30.44    1:30.51        
  7 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            1:30.52    1:31.43        
  8 Hadid, Bana                9 NBS-MR               1:32.16    1:34.57        
  9 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:39.46    1:34.64        
 10 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          1:35.98    1:34.94        
 11 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:41.13    1:37.53        
 12 Sullivan, Emily           10 Trs-MR               1:38.03    1:37.70        
 13 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:57.29    1:39.52        
 14 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:36.89    1:39.53        
 15 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            1:37.43    1:39.77        
 16 Catarinacchio, Jessica R   9 GAEL-MR              1:35.63    1:40.32        
 17 McNamara, Alison           8 NY Sharks-MR         1:43.28    1:41.80        
 18 Kelly, Simone              9 Bgnw Marlins-MR      1:46.59    1:42.68        
 19 Rota, Amanda P             9 Bgnw Marlins-MR      1:39.28    1:43.92        
 20 Levine, Corie T           10 Bgnw Marlins-MR      1:54.57    1:44.13        
 21 Grady, Caitlyn M          10 NY Sharks-MR         1:51.30    1:45.24        
 22 Shoiock, Natalie K        10 MWSC-MR              2:05.69    1:46.44        
 23 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR         1:49.97    1:46.50        
 24 Wasserman, Raquel M        9 Bgnw Marlins-MR      1:44.80    1:47.21        
 25 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR    1:56.78    1:47.41        
 26 Lappas, Olivia            10 NY Sharks-MR         1:44.26    1:47.97        
 27 Stalnaker, Taylor          9 MWSC-MR              2:05.63    1:48.50        
 28 Elcott, Ina M              8 MSC-MR               1:57.42    1:48.58        
 29 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    1:43.99    1:51.53        
 30 Murphy, Treasa            10 NY Sharks-MR         1:49.72    1:52.04        
 31 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:51.01    1:53.45        
 32 McInerney, Clare T         8 Badger-MR            1:55.55    1:53.52        
 33 Hutton, Theresa            8 Trs-MR               1:53.62    1:53.59        
 34 Lee, Rissa                 9 NY Sharks-MR         1:56.14    1:54.41        
 35 Johnson, Grace A           8 Badger-MR            1:55.55    1:54.80        
 36 Harris, Stephanie M        9 McSc-NJ              2:21.12    1:54.99        
 37 Gilhooly, Caroline M      10 SSL-MR               1:59.49    1:55.57        
 38 Fischer, Lexie             9 Trs-MR               1:49.80    1:55.88        
 39 Washington, Amy J         10 Bgnw Marlins-MR      2:05.00    1:56.42        
 40 D'Souza, Natalie L         7 MSC-MR               2:03.62    1:57.11        
 41 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR         1:56.85    1:59.96        
 42 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR               2:01.47    2:00.84        
 43 Jensen, Natalie            9 Trs-MR               2:12.00    2:02.66        
 44 Garcia, Kaleigh           10 SSL-MR               2:41.00    2:06.45        
 45 Rota, Kimberly A           9 Bgnw Marlins-MR      2:00.65    2:07.01        
 46 Morgan, Alice T            8 NBS-MR               2:10.79    2:07.16        
 47 Good, Taylor M             8 McSc-NJ              3:09.96    2:13.33        
 48 Witt, Jess                 7 SSL-MR               2:59.40    2:16.86        
 49 Gross, Sylvanna L          9 SSL-MR               2:18.27    2:20.64        
 50 Dobken, Jessica S          7 SSL-MR               2:28.45    2:24.60        
 51 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR    2:14.13    2:34.32        
 -- Yeager, Kate E            10 SSL-MR               2:01.27         DQ        
 -- Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR         1:59.13         DQ        
 -- Madden, Mikayla A          6 SSL-MR               3:07.46         DQ        
 -- Capalbo, Nicolette E       8 SSL-MR               3:34.71         DQ        
 -- Gallagher, Alena H         9 SSL-MR               2:49.73         DQ        
 -- Dinces, Jennifer M         8 SSL-MR               2:45.10         DQ        
 -- Skulsky, Rebecca A         8 SSL-MR               2:44.51         DQ        
 -- Miara, Marissa             8 Trs-MR               2:13.44         DQ        
 -- Neves, JulianaMae B       10 MSC-MR               2:29.78         DQ        
 -- Dubbs, Melanie A          10 SSL-MR               2:06.40         DQ        
 -- Garcia, Samantha M         5 SSL-MR               2:36.41         DQ        
 -- Boyko, Abigail M           9 MSC-MR               1:47.06         DQ        
 
Event 30  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saccurato, Aaron F        10 Bgnw Marlins-MR      1:46.00    1:36.04        
  2 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR            1:41.12    1:36.50        
  3 DiGiacomo, Daniel          9 Bgnw Marlins-MR      1:44.00    1:37.49        
  4 Bell, Schuyler             9 NY Sharks-MR         1:38.28    1:37.76        
  5 Ifshin, Alec D            10 Bgnw Marlins-MR      1:41.00    1:37.94        
  6 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR         1:44.48    1:38.13        
  7 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR               1:54.26    1:39.54        
  8 LaRue, Paul V              8 MSC-MR               1:46.54    1:40.87        
  9 Charleston, Jared A       10 MWSC-MR              2:05.63    1:44.73        
 10 Pola, Prakhyat             9 Riptides-MR          1:44.25    1:45.01        
 11 Lockhart, Ryan J          10 MWSC-MR              1:47.75    1:45.22        
 12 Devito, TJ                 8 Trs-MR               2:01.00    1:45.42        
 13 Olsen, Jack T              9 Aqua Gems-MR         1:57.25    1:47.49        
 14 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               1:58.94    1:59.54        
 15 Boyko, Jason A             6 MSC-MR               2:11.25    2:01.12        
 16 McAlpine, Michael          7 Hes-MR               2:05.03    2:01.44        
 17 Morgan, Julian             8 MSC-MR               2:14.97    2:05.24        
 18 Capalbo, Joe T            10 SSL-MR               2:16.03    2:18.45        
 19 Trail, Trevor J            8 Bgnw Marlins-MR      2:20.00    2:20.90        
 20 Kunow, Zachary             6 SSL-MR               2:26.46    3:15.84        
 -- Burke, Liam                9 NY Sharks-MR         2:01.26         DQ        
 -- Hadid, Somar               8 NBS-MR               2:52.37         DQ        
 -- Feigel, Bryan M            8 NBS-MR               1:55.99         DQ        
 -- Conklin, Matthew M         9 SSL-MR               2:12.42         DQ        
 
Event 31  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sims, Micah               14 Bgnw Marlins-MR      2:40.44    2:41.14        
                1:18.56   2:41.14 (1:22.58)                                        
  2 Trail, Melissa L          13 Bgnw Marlins-MR      2:44.64    2:42.77        
                1:21.50   2:42.77 (1:21.27)                                        
  3 McGuire, Christine        13 Badger-MR            2:42.37    2:46.10        
                1:23.12   2:46.10 (1:22.98)                                        
  4 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              2:45.26    2:47.37        
                1:21.59   2:47.37 (1:25.78)                                        
  5 Moore, Erica C            13 Aqua Gems-MR         2:47.93    2:51.23        
                1:24.17   2:51.23 (1:27.06)                                        
  6 Schaefer, Kathryn R       13 GAEL-MR              2:48.73    2:51.97        
                1:24.26   2:51.97 (1:27.71)                                        
  7 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         2:58.49    2:53.62        
                1:26.87   2:53.62 (1:26.75)                                        
  8 Cantwell, Danielle L      13 Bluestreaks-NJ       2:53.20    3:00.10        
                1:29.37   3:00.10 (1:30.73)                                        
  9 Araujo, Sara A            13 SSL-MR               3:23.98    3:00.81        
                1:27.69   3:00.81 (1:33.12)                                        
 10 Maher, Nadine             14 NY Sharks-MR         3:01.54    3:03.20        
                1:30.22   3:03.20 (1:32.98)                                        
 11 Ploshnick, Randi J        13 Bluestreaks-NJ       2:45.28    3:03.53        
                1:27.82   3:03.53 (1:35.71)                                        
 12 Zaug, Leanne M            13 McSc-NJ              3:12.19    3:13.80        
                1:37.83   3:13.80 (1:35.97)                                        
 13 Lynch, Amanda B           13 SSL-MR               3:17.54    3:18.06        
                1:38.38   3:18.06 (1:39.68)                                        
 14 Viotto, Jackie A          13 McSc-NJ              3:31.39    3:19.64        
                1:38.03   3:19.64 (1:41.61)                                        
 15 Zambrano, Jen M           13 Bluestreaks-NJ       3:10.00    3:20.80        
                1:38.16   3:20.80 (1:42.64)                                        
 16 Campo, Brittany M         14 McSc-NJ              4:14.49    3:34.09        
                1:44.36   3:34.09 (1:49.73)                                        
 17 DalliCardillo, Sam        14 McSc-NJ              3:55.56    3:35.60        
                1:45.99   3:35.60 (1:49.61)                                        
 -- Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      2:34.15         DQ        
                1:14.05        DQ (1:18.15)                                        
 
Event 32  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:24.36    2:25.40        
                1:11.92   2:25.40 (1:13.48)                                        
  2 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:28.25    2:34.05        
                1:15.50   2:34.05 (1:18.55)                                        
  3 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:38.00    2:38.07        
                1:17.98   2:38.07 (1:20.09)                                        
  4 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:33.41    2:40.03        
                1:17.35   2:40.03 (1:22.68)                                        
  5 Lee, Joe                  14 Hes-MR               2:36.27    2:45.22        
                1:20.47   2:45.22 (1:24.75)                                        
  6 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         2:43.93    2:47.82        
                1:22.81   2:47.82 (1:25.01)                                        
  7 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR         2:48.37    2:52.68        
                1:23.04   2:52.68 (1:29.64)                                        
  8 Schaefer, Jake            14 NY Sharks-MR         2:59.26    3:05.43        
                1:31.87   3:05.43 (1:33.56)                                        
  9 Terwilliger, Richie S     14 SSL-MR               3:05.82    3:06.04        
                1:31.36   3:06.04 (1:34.68)                                        
 10 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR         3:13.09    3:09.88        
 11 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         3:12.45    3:10.17        
                1:33.62   3:10.17 (1:36.55)                                        
 12 Rubino, Zachary           13 Trs-MR               3:12.00    3:14.99        
                1:33.87   3:14.99 (1:41.12)                                        
 13 Robinson, William         13 SSL-MR               3:24.63    3:33.46        
                1:45.42   3:33.46 (1:48.04)                                        
 
Event 33  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR           49.25      43.85        
  2 Evans, Kate B              9 Badger-MR              46.17      45.65        
  3 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           46.83      46.12        
  4 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        46.52      46.79        
  5 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           45.21      47.35        
  6 Cain, Mary C              10 Badger-MR              48.23      47.95        
  7 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR            48.09      48.15        
  8 Sawkins, Emma E           10 GAEL-MR                47.21      48.22        
  9 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR                 48.00      48.50        
 10 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           47.20      48.59        
 11 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      47.39      48.93        
 12 Grady, Caitlyn M          10 NY Sharks-MR           49.62      49.30        
 13 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            48.86      50.28        
 14 Yeager, Kate E            10 SSL-MR                 52.08      50.42        
 15 Brooks, Alexandra         10 Trs-MR                 49.85      50.96        
 16 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR              52.17      52.53        
 17 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR        53.08      52.60        
 18 McNamara, Alison           8 NY Sharks-MR           58.81      53.56        
 19 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              49.83      54.24        
 20 Sullivan, Emily           10 Trs-MR                 52.85      55.29        
 21 York, Jenna M             10 NBS-MR                 54.70      55.34        
 22 Catarinacchio, Jessica R   9 GAEL-MR                55.00      55.82        
 23 Boyko, Abigail M           9 MSC-MR                 54.28      56.02        
 24 Schmitz, Stefani R        10 UNMSC-MR               53.73      56.19        
 25 Levine, Corie T           10 Bgnw Marlins-MR        55.77      56.20        
 26 Stiles, Jessica W         10 McSc-NJ                53.66      56.36        
 27 Shoiock, Natalie K        10 MWSC-MR                54.30      56.42        
 28 Harris, Stephanie M        9 McSc-NJ                55.85      56.50        
 29 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           55.28      56.83        
 30 Elcott, Ina M              8 MSC-MR                 58.94      57.76        
 31 Washington, Amy J         10 Bgnw Marlins-MR        57.00      57.97        
 32 Lee, Rissa                 9 NY Sharks-MR           54.46      58.54        
 33 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR    1:00.34      58.95        
 34 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR               1:00.00      59.22        
 35 Dubbs, Melanie A          10 SSL-MR                 59.34      59.79        
 36 McClung, Taylor R          9 Pace-MR              1:00.83    1:00.19        
 37 Wasserman, Raquel M        9 Bgnw Marlins-MR        58.10    1:00.23        
 38 Good, Taylor M             8 McSc-NJ              1:07.05    1:00.34        
 39 Miara, Marissa             8 Trs-MR               1:01.81    1:00.41        
 40 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR         1:01.81    1:00.72        
 41 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      58.17    1:01.10        
 41 McInerney, Clare T         8 Badger-MR            1:01.68    1:01.10        
 43 Neves, JulianaMae B       10 MSC-MR               1:07.65    1:01.94        
 44 Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR         1:04.13    1:02.01        
 45 Johnson, Grace A           8 Badger-MR            1:03.54    1:02.17        
 46 Murphy, Treasa            10 NY Sharks-MR         1:00.27    1:02.37        
 47 Mackay, Hannah R           9 West Point-MR        1:05.24    1:03.16        
 48 Gilhooly, Caroline M      10 SSL-MR                 55.67    1:03.84        
 49 Rota, Kimberly A           9 Bgnw Marlins-MR      1:05.33    1:04.30        
 50 Gross, Sylvanna L          9 SSL-MR               1:22.61    1:04.77        
 51 Weingroff, Tina           10 NY Sharks-MR         1:02.56    1:04.87        
 52 Lappas, Olivia            10 NY Sharks-MR         1:07.29    1:05.48        
 53 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR         1:07.03    1:06.99        
 54 Hutzelmann, Denali M       7 Aqua Gems-MR         1:11.87    1:07.15        
 55 Morgan, Alice T            8 NBS-MR               1:17.13    1:07.73        
 56 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR    1:02.66    1:09.25        
 57 Hutton, Theresa            8 Trs-MR               1:18.54    1:09.31        
 58 McClung, Demi R            7 Pace-MR              1:12.21    1:10.74        
 59 Moore, Jiovanni A          9 Agua Swim Team-MR    1:17.75    1:14.46        
 60 Barrow, Catherine A       10 McSc-NJ              1:39.93    1:21.45        
 61 Dobken, Jessica S          7 SSL-MR               1:35.42    1:21.79        
 62 Dinces, Jennifer M         8 SSL-MR               1:38.29    1:24.35        
 63 Madden, Mikayla A          6 SSL-MR               1:48.41    1:33.92        
 -- Jensen, Natalie            9 Trs-MR               1:03.44         DQ        
 -- Garcia, Samantha M         5 SSL-MR               1:47.46         DQ        
 -- Garcia, Kaleigh           10 SSL-MR               1:31.68         DQ        
 -- Witt, Jess                 7 SSL-MR               1:41.21         DQ        
 
Event 34  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           43.38      43.54        
  2 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR                45.30      44.99        
  3 Owens, Nicholas A          9 Aqua Gems-MR           48.21      48.30        
  4 Cooper, Ian A             10 Bgnw Marlins-MR        49.31      48.86        
  5 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR           48.86      48.95        
  6 Kessler, Michael N         9 Badger-MR              51.99      50.89        
  7 LaRue, Paul V              8 MSC-MR                 52.45      56.31        
  8 Devito, TJ                 8 Trs-MR                 56.28      56.91        
  9 Bell, Schuyler             9 NY Sharks-MR         1:00.32      57.02        
 10 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR                 52.32      57.17        
 11 Olsen, Jack T              9 Aqua Gems-MR           59.36      58.70        
 12 Lockhart, Ryan J          10 MWSC-MR              1:02.80    1:03.68        
 13 McLaughlin, Mark W         7 Bgnw Marlins-MR      1:08.00    1:04.26        
 14 Hadid, Somar               8 NBS-MR               1:03.99    1:04.84        
 15 Feigel, Bryan M            8 NBS-MR               1:03.90    1:06.17        
 16 McAlpine, Michael          7 Hes-MR               1:20.15    1:08.81        
 17 Boyko, Jason A             6 MSC-MR               1:27.22    1:17.00        
 18 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               1:15.71    1:22.09        
 19 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR         1:15.95    1:23.04        
 -- Capalbo, Joe T            10 SSL-MR               1:32.21         DQ        
 -- Kunow, Zachary             6 SSL-MR               1:44.84         DQ        
 -- Morgan, Julian             8 MSC-MR               1:20.32         DQ        
 -- Trail, Trevor J            8 Bgnw Marlins-MR      1:30.00         DQ        
 -- Conklin, Matthew M         9 SSL-MR               1:30.71         DQ        
 
Event 35  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      1:27.66    1:24.13        
  2 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            1:25.04    1:26.21        
  3 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:24.50    1:26.78        
  4 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         1:23.53    1:26.92        
  5 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    1:30.64    1:27.25        
  6 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         1:31.24    1:28.57        
  7 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    1:27.53    1:30.07        
  8 Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR            1:29.47    1:31.87        
  9 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         1:31.44    1:32.10        
 10 Mihail, Renee M           13 Badger-MR            1:30.90    1:34.35        
 11 Moore, Erica C            13 Aqua Gems-MR         1:34.72    1:34.45        
 12 Schaefer, Kathryn R       13 GAEL-MR              1:36.48    1:39.25        
 13 Holmes, Lindsie           13 Trs-MR               1:37.95    1:40.20        
 14 Araujo, Sara A            13 SSL-MR               1:39.80    1:41.63        
 15 Granan, Samantha L        13 MSC-MR               1:39.62    1:41.86        
 16 Lynch, Amanda B           13 SSL-MR               1:37.45    1:42.46        
 17 Wilt, Chase H             13 Bgnw Marlins-MR      1:45.03    1:43.77        
 18 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:40.55    1:46.61        
 19 DalliCardillo, Sam        14 McSc-NJ              1:47.92    1:47.30        
 20 Chapman, Erica            13 Trs-MR               1:55.66    1:47.48        
 21 Olsen, Ashley E           13 Aqua Gems-MR         1:38.25    1:48.65        
 22 Grinshtein, Maggie M      14 NY Sharks-MR         1:49.26    1:48.76        
 23 Wisolmerski, Chrissy N    14 McSc-NJ              1:55.71    1:50.55        
 24 Kreielsheimer, Chelsea    13 SSL-MR               1:45.29    1:50.69        
 25 Warbrick, Kristen E       13 SSL-MR               2:43.81    2:07.20        
 26 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR               2:04.07    2:11.81        
 
Event 36  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         1:20.65    1:24.15        
  2 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      1:22.00    1:24.23        
  3 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               1:23.11    1:25.43        
  4 White, Connor D           14 Bgnw Marlins-MR      1:25.00    1:26.40        
  5 Cicalese, Ed L            14 SSL-MR               1:28.31    1:27.23        
  6 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:32.97    1:27.80        
  7 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    1:28.47    1:28.65        
  8 Eller, Zachary M          14 Riptides-MR          1:32.44    1:33.93        
  9 Rubino, Zachary           13 Trs-MR               1:58.99    1:38.77        
 10 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         1:40.32    1:39.41        
 11 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR         1:35.15    1:40.58        
 12 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               1:46.90    1:41.48        
 13 Yu, Justin                13 Trs-MR               1:40.08    1:46.19        
 14 Melucci, Andrew J         13 NBS-MR               1:39.99    1:52.88        
 15 Terwilliger, Richie S     14 SSL-MR               1:46.64    1:53.59        
 16 Lim, Kevin                13 NY Sharks-MR         2:05.11    2:04.08        
 17 Ranadive, Rohan           13 NY Sharks-MR         2:10.01    2:06.65        
 
Event 37  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:20.46    1:19.90        
  2 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR         1:19.58    1:21.16        
  3 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:21.22    1:26.19        
  4 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:31.58    1:28.41        
  5 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:36.64    1:36.78        
  6 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:38.82    1:37.65        
  7 Cain, Mary C              10 Badger-MR            1:34.16    1:37.82        
  8 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         1:43.29    1:40.12        
  9 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    1:28.00    1:40.63        
 10 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:36.43    1:44.27        
 11 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:45.22    1:44.78        
 12 Stiles, Jessica W         10 McSc-NJ              2:08.02    1:56.93        
 13 Schmitz, Stefani R        10 UNMSC-MR             1:50.47    1:58.40        
 14 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    2:34.56    2:17.78        
 15 Boyko, Abigail M           9 MSC-MR               2:18.14    2:44.13        
 
Event 38  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:28.55    1:29.56        
  2 Cooper, Ian A             10 Bgnw Marlins-MR      1:41.00    1:34.08        
  3 Saccurato, Aaron F        10 Bgnw Marlins-MR      1:45.00    1:34.77        
  4 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR            2:00.55    1:41.75        
  5 DiGiacomo, Daniel          9 Bgnw Marlins-MR      1:56.00    1:45.67        
  6 Ifshin, Alec D            10 Bgnw Marlins-MR      1:41.00    1:46.27        
  7 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR               1:39.36    1:48.22        
  7 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               1:50.97    1:48.22        
 
Event 39  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         2:35.20    2:38.21        
                1:11.73   2:38.21 (1:26.48)                                        
  2 Sims, Micah               14 Bgnw Marlins-MR      2:36.00    2:44.59        
                1:17.10   2:44.59 (1:27.49)                                        
  3 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      2:40.00    2:49.36        
                1:19.33   2:49.36 (1:30.03)                                        
  4 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      2:50.00    2:56.67        
                1:19.16   2:56.67 (1:37.51)                                        
  5 Viotto, Jackie A          13 McSc-NJ              3:21.85    3:23.54        
                1:32.65   3:23.54 (1:50.89)                                        
 
Event 40  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      2:33.00    2:32.87        
                1:11.79   2:32.87 (1:21.08)                                        
  2 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         2:27.60    2:34.01        
                1:10.00   2:34.01 (1:24.01)                                        
  3 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      2:43.00    2:36.49        
                1:14.52   2:36.49 (1:21.97)                                        
  4 Lee, Joe                  14 Hes-MR               2:29.88    2:44.21        
                1:14.91   2:44.21 (1:29.30)                                        
  5 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:50.25    2:48.97        
                1:20.76   2:48.97 (1:28.21)                                        
  6 Catarinacchio, Vincent    13 GAEL-MR              2:47.62    2:49.86        
                1:20.33   2:49.86 (1:29.53)                                        
  7 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         2:56.15    2:51.71        
                1:24.09   2:51.71 (1:27.62)                                        
 
Event 41  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         2:42.10    2:37.88        
                1:17.21   2:37.88 (1:20.67)                                        
  2 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         2:43.39    2:38.01        
                1:19.11   2:38.01 (1:18.90)                                        
  3 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      2:52.00    2:44.48        
                1:19.30   2:44.48 (1:25.18)                                        
  4 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    2:44.72    2:45.72        
                1:21.39   2:45.72 (1:24.33)                                        
  5 Brooks, Alexandra         10 Trs-MR               2:54.87    2:51.31        
                1:23.64   2:51.31 (1:27.67)                                        
  6 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    2:45.51    2:54.21        
                1:24.60   2:54.21 (1:29.61)                                        
  7 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         3:00.34    2:58.11        
                1:25.70   2:58.11 (1:32.41)                                        
  8 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            2:55.49    2:58.56        
  9 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            3:00.13    3:03.84        
                1:29.96   3:03.84 (1:33.88)                                        
 10 Hadid, Bana                9 NBS-MR               3:05.28    3:06.63        
                1:29.76   3:06.63 (1:36.87)                                        
 11 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR      3:12.75    3:08.20        
                1:30.71   3:08.20 (1:37.49)                                        
 12 Rota, Amanda P             9 Bgnw Marlins-MR      3:32.00    3:11.68        
                1:33.74   3:11.68 (1:37.94)                                        
 13 York, Jenna M             10 NBS-MR               3:22.32    3:18.98        
                1:37.13   3:18.98 (1:41.85)                                        
 14 Kelly, Simone              9 Bgnw Marlins-MR      3:30.00    3:20.40        
                1:37.98   3:20.40 (1:42.42)                                        
 15 Levine, Corie T           10 Bgnw Marlins-MR      3:30.00    3:24.26        
                1:35.54   3:24.26 (1:48.72)                                        
 16 Fischer, Lexie             9 Trs-MR               3:24.60    3:29.30        
                1:39.09   3:29.30 (1:50.21)                                        
 17 Elcott, Ina M              8 MSC-MR               3:57.92    3:48.84        
                1:51.51   3:48.84 (1:57.33)                                        
 18 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR               4:16.80    3:53.08        
                1:49.41   3:53.08 (2:03.67)                                        
 19 D'Souza, Natalie L         7 MSC-MR               4:05.54    4:00.15        
                2:00.80   4:00.15 (1:59.35)                                        
 20 Barrow, Catherine A       10 McSc-NJ              4:08.04    4:07.97        
                2:02.07   4:07.97 (2:05.90)                                        
 
Event 42  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:39.46    2:42.43        
                1:19.82   2:42.43 (1:22.61)                                        
  2 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR              2:58.00    2:52.55        
                1:23.70   2:52.55 (1:28.85)                                        
  3 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            2:55.80    2:59.78        
                1:27.12   2:59.78 (1:32.66)                                        
  4 DiGiacomo, Daniel          9 Bgnw Marlins-MR      3:36.00    3:05.82        
                1:31.44   3:05.82 (1:34.38)                                        
  5 Ifshin, Alec D            10 Bgnw Marlins-MR      3:02.00    3:12.08        
                1:32.70   3:12.08 (1:39.38)                                        
  6 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               3:12.73    3:19.12        
                1:39.07   3:19.12 (1:40.05)                                        
  7 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR               3:13.48    3:30.23        
                1:41.02   3:30.23 (1:49.21)                                        
  8 LaRue, Paul V              8 MSC-MR               3:18.88    3:36.61        
                1:45.38   3:36.61 (1:51.23)                                        
  9 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               3:35.65    3:41.43        
                1:51.27   3:41.43 (1:50.16)                                        
 
Event 43  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         5:12.11    5:03.20        
                1:13.42   2:30.85 (1:17.43)   3:47.25 (1:16.40)   5:03.20 (1:15.95)
  2 McGuire, Christine        13 Badger-MR            5:13.24    5:12.35        
                1:15.66   2:34.60 (1:18.94)   3:54.95 (1:20.35)   5:12.35 (1:17.40)
  3 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         5:39.68    5:43.33        
                1:19.42   2:47.52 (1:28.10)   4:16.85 (1:29.33)   5:43.33 (1:26.48)
  4 Zaug, Leanne M            13 McSc-NJ              6:17.58    5:44.22        
                1:20.28   2:46.59 (1:26.31)   4:17.05 (1:30.46)   5:44.22 (1:27.17)
  5 Stalnaker, Shelby A       13 MWSC-MR              5:59.84    5:59.40        
                1:22.23   2:53.82 (1:31.59)   4:28.24 (1:34.42)   5:59.40 (1:31.16)
  6 Viotto, Jackie A          13 McSc-NJ              6:02.02    6:03.71        
                1:25.68   2:59.24 (1:33.56)   4:33.78 (1:34.54)   6:03.71 (1:29.93)
  7 Campo, Brittany M         14 McSc-NJ              6:56.52    6:21.07        
                1:27.76   3:05.82 (1:38.06)   4:45.21 (1:39.39)   6:21.07 (1:35.86)
  8 Wisolmerski, Chrissy N    14 McSc-NJ              7:22.91    6:47.26        
                1:37.34   3:25.05 (1:47.71)   5:11.39 (1:46.34)   6:47.26 (1:35.87)
 
Event 44  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               4:55.60    4:56.70        
                1:08.74   2:26.23 (1:17.49)   3:44.26 (1:18.03)   4:56.70 (1:12.44)
  2 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         5:05.26    4:57.90        
                1:08.92   2:27.18 (1:18.26)   3:44.82 (1:17.64)   4:57.90 (1:13.08)
  3 Cicalese, Ed L            14 SSL-MR               5:12.74    5:10.50        
                1:13.78   2:33.64 (1:19.86)   3:52.98 (1:19.34)   5:10.50 (1:17.52)
  4 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         5:09.28    5:11.85        
                1:15.01   2:34.63 (1:19.62)   3:54.37 (1:19.74)   5:11.85 (1:17.48)
  5 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               5:30.44    5:40.03        
                1:19.23   2:46.29 (1:27.06)   4:13.51 (1:27.22)   5:40.03 (1:26.52)
 
Event 45  Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:13.92    2:14.12        
                1:05.92   2:14.12 (1:08.20)                                        
  2 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      2:14.63    2:16.26        
                1:06.81   2:16.26 (1:09.45)                                        
  3 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:14.85    2:16.54        
                1:06.30   2:16.54 (1:10.24)                                        
  4 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         2:22.56    2:18.86        
                1:06.68   2:18.86 (1:12.18)                                        
  5 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:18.60    2:22.30        
                1:09.23   2:22.30 (1:13.07)                                        
  6 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:26.86    2:23.45        
                1:09.38   2:23.45 (1:14.07)                                        
  7 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:21.62    2:26.43        
                1:10.70   2:26.43 (1:15.73)                                        
  8 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    2:23.53    2:26.77        
                1:11.88   2:26.77 (1:14.89)                                        
  9 Lupinetti, Sam E          19 Aqua Gems-MR         2:26.81    2:27.95        
                1:11.17   2:27.95 (1:16.78)                                        
 10 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:35.05    2:28.09        
                1:11.36   2:28.09 (1:16.73)                                        
 11 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR         2:26.20    2:28.16        
                1:11.18   2:28.16 (1:16.98)                                        
 12 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         2:25.99    2:28.48        
                1:12.20   2:28.48 (1:16.28)                                        
 13 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         2:35.85    2:28.85        
                1:12.50   2:28.85 (1:16.35)                                        
 14 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR               2:26.25    2:28.93        
                1:12.52   2:28.93 (1:16.41)                                        
 15 Alfonso, Kristian         16 NY Sharks-MR         2:48.47    2:30.00        
                1:12.19   2:30.00 (1:17.81)                                        
 16 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         2:29.38    2:31.45        
                1:11.61   2:31.45 (1:19.84)                                        
 17 Butler, Danielle E        15 NY Sharks-MR         2:43.95    2:33.36        
                1:12.72   2:33.36 (1:20.64)                                        
 18 Cinelli, Keri             17 NY Sharks-MR         2:30.86    2:33.67        
                1:16.00   2:33.67 (1:17.67)                                        
 19 Whalen, Liz M             15 UNATB-NJ             2:21.79    2:35.28        
                1:11.87   2:35.28 (1:23.41)                                        
 20 Hill, Kelly E             18 Pace-MR              2:30.92    2:36.01        
                1:15.66   2:36.01 (1:20.35)                                        
 21 Brenner, Jillian V        16 Trs-MR               2:26.03    2:36.11        
                1:13.86   2:36.11 (1:22.25)                                        
 22 Lappas, Alexandra         15 NY Sharks-MR         2:40.25    2:36.42        
                1:15.88   2:36.42 (1:20.54)                                        
 23 Hirsch, Rachel            17 Trs-MR               2:29.68    2:39.05        
                1:17.59   2:39.05 (1:21.46)                                        
 24 Poulin, Mary              15 Trs-MR               2:32.59    2:40.55        
                1:17.53   2:40.55 (1:23.02)                                        
 25 Servello, Meghan L        17 NY Sharks-MR         2:38.99    2:41.55        
                1:18.94   2:41.55 (1:22.61)                                        
 26 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR         2:37.90    2:43.64        
                1:15.37   2:43.64 (1:28.27)                                        
 27 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    2:50.00    2:53.80        
                1:18.78   2:53.80 (1:35.02)                                        
 28 Georgescu, Mary A         15 Agua Swim Team-MR    2:52.86    2:59.04        
                1:24.52   2:59.04 (1:34.52)                                        
 29 Ceballos, Gabriela P      15 NBS-MR               2:59.77    3:03.36        
                1:26.92   3:03.36 (1:36.44)                                        
 
Event 46  Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR      1:59.32    2:07.51        
                1:02.85   2:07.51 (1:04.66)                                        
  2 Kral, Alex Z              16 MWSC-MR              2:04.50    2:08.69        
                1:02.53   2:08.69 (1:06.16)                                        
  3 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:10.25    2:10.72        
                1:03.70   2:10.72 (1:07.02)                                        
  4 Kameyama, Ryosuke         17 Barracudas-MR        2:03.52    2:11.49        
                1:03.77   2:11.49 (1:07.72)                                        
  5 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         2:08.16    2:12.04        
                1:03.40   2:12.04 (1:08.64)                                        
  6 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               2:07.91    2:13.99        
                1:04.87   2:13.99 (1:09.12)                                        
  7 Furman, Don W             17 UNAT-MR              2:09.86    2:14.36        
                1:05.74   2:14.36 (1:08.62)                                        
  8 Shanley, Patrick J        15 Bluestreaks-NJ       2:10.00    2:15.32        
                1:06.03   2:15.32 (1:09.29)                                        
  9 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      2:14.90    2:16.70        
                1:04.98   2:16.70 (1:11.72)                                        
 10 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               2:14.14    2:18.71        
                1:07.42   2:18.71 (1:11.29)                                        
 11 Pisano, Nick D            16 UNATB-NJ             2:26.00    2:18.99        
                1:05.42   2:18.99 (1:13.57)                                        
 12 Charriez, Alec J          16 Pace-MR              2:15.12    2:22.06        
                1:08.72   2:22.06 (1:13.34)                                        
 13 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:16.41    2:22.23        
                1:10.01   2:22.23 (1:12.22)                                        
 14 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR               2:19.02    2:25.81        
                1:10.12   2:25.81 (1:15.69)                                        
 15 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            2:26.87    2:29.18        
                1:13.30   2:29.18 (1:15.88)                                        
 16 Alfonso, Matthew          15 NY Sharks-MR         3:05.56    2:29.19        
                1:12.06   2:29.19 (1:17.13)                                        
 17 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        2:29.66    2:30.15        
                1:10.99   2:30.15 (1:19.16)                                        
 18 Sharkey, Matthew          15 Trs-MR               2:42.86    2:32.32        
                1:12.66   2:32.32 (1:19.66)                                        
 19 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         2:24.65    2:37.31        
                1:14.79   2:37.31 (1:22.52)                                        
 20 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          2:35.21    2:38.73        
                1:14.84   2:38.73 (1:23.89)                                        
 21 Eller, Joshua A           16 Riptides-MR          2:40.54    2:39.16        
                1:14.75   2:39.16 (1:24.41)                                        
 22 Feigel, Andrew R          15 NBS-MR               2:37.50    2:41.25        
                1:16.22   2:41.25 (1:25.03)                                        
 23 Grunewald, Luke J         13 NBS-MR               2:38.09    2:42.66        
                1:19.98   2:42.66 (1:22.68)                                        
 24 Melendez, Daniel          16 Trs-MR               2:40.00    2:46.98        
                1:15.61   2:46.98 (1:31.37)                                        
 -- Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         2:10.22         DQ        
                1:05.95        DQ (1:10.43)                                        
 
Event 47  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:01.29    1:04.45        
  2 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:09.78    1:08.33        
  3 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         1:09.13    1:10.18        
  4 Ish-Shalom, Shirbi W      12 UNAT-MR              1:12.40    1:11.11        
  5 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:09.25    1:11.14        
  6 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               1:13.89    1:11.38        
  7 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    1:15.00    1:11.99        
  8 Harris, Nicole D          12 McSc-NJ              1:14.06    1:12.40        
  9 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      1:14.23    1:12.92        
 10 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    1:12.36    1:13.03        
 11 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         1:14.73    1:13.05        
 12 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:13.23    1:13.17        
 13 York, Amanda S            12 NBS-MR               1:10.79    1:13.85        
 14 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR         1:16.84    1:14.37        
 15 Farrell, Laura J          12 MSC-MR               1:17.45    1:14.48        
 16 Mesibov, Rachael          11 NY Sharks-MR         1:16.76    1:16.36        
 17 Watson, Carly E           12 MSC-MR               1:16.69    1:16.50        
 18 Lee, Lauren               11 Trs-MR               1:18.02    1:16.51        
 19 Kunow, Ashley M           12 SSL-MR               1:16.18    1:17.49        
 20 Duncalf, Katie S          11 Bgnw Marlins-MR      1:21.01    1:18.80        
 21 Huang, Eileen S           11 Bgnw Marlins-MR      1:21.28    1:19.13        
 22 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:19.43    1:19.93        
 23 Wisolmerski, Amanda H     11 McSc-NJ              1:23.11    1:22.47        
 24 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR         1:26.84    1:22.53        
 25 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR              1:21.34    1:23.61        
 26 Ranadive, Shruti          12 NY Sharks-MR         1:41.57    1:23.85        
 27 Neves, LuisaMaria B       12 MSC-MR               1:23.96    1:24.43        
 28 Wagner, Alyssa            12 McSc-NJ              1:25.18    1:24.74        
 29 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR    1:23.02    1:24.75        
 30 Vilchinsky, Allison E     11 McSc-NJ              1:25.80    1:24.85        
 31 Ragnanan, Karen           12 Hes-MR               1:18.13    1:26.92        
 32 Russo, Caroline           11 NY Sharks-MR         1:31.04    1:27.01        
 33 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR         1:28.60    1:27.29        
 34 Kleinfeld, Ilana          11 Bluestreaks-NJ       1:30.42    1:27.59        
 35 Lewis, Chloe E            11 Riptides-MR          1:26.86    1:28.50        
 36 Giostra, Lindsey M        11 Bluestreaks-NJ       1:25.00    1:31.00        
 37 Baccaglini, Anna D        11 McSc-NJ              1:38.99    1:31.08        
 38 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR               1:34.50    1:31.63        
 39 Ren, Vivi                 11 NY Sharks-MR         1:31.97    1:32.82        
 40 Burke, Katja              12 SSL-MR               1:35.16    1:33.75        
 41 Yu, Crystal               11 Trs-MR               1:28.66    1:35.41        
 42 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR               1:34.17    1:38.16        
 43 Kadin, Allison B          11 West Point-MR        2:00.44    2:19.38        
 -- Sussman, Heather          11 Trs-MR               1:39.00         DQ        
 
Event 48  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:01.99    1:03.15        
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:05.92    1:04.91        
  3 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          1:09.85    1:09.29        
  4 Ehret, Jack J             11 Aqua Gems-MR         1:12.61    1:10.19        
  5 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         1:15.85    1:12.59        
  6 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR    1:13.64    1:12.87        
  7 Stuart, Ian D             12 Aqua Gems-MR         1:14.24    1:13.01        
  8 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR         1:09.88    1:13.18        
  9 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR      1:14.33    1:13.63        
 10 Shine, Stephen J          11 Bgnw Marlins-MR      1:17.81    1:13.64        
 11 Conway, John P            12 SSL-MR               1:23.11    1:13.87        
 12 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              1:12.33    1:14.12        
 13 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    1:15.55    1:14.65        
 14 Barry, Charles C          11 Badger-MR            1:13.00    1:15.23        
 15 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR         1:16.28    1:16.23        
 16 Simon, Henry L            11 Bgnw Marlins-MR      1:22.11    1:16.32        
 17 Blacker, Aaron M          11 Bgnw Marlins-MR      1:20.50    1:16.85        
 18 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR      1:17.26    1:17.26        
 19 Stiles, Brian C           12 McSc-NJ              1:17.07    1:17.31        
 20 Johnson, Sam H            11 Bgnw Marlins-MR      1:16.83    1:17.32        
 21 Wasserman, Kurt M         12 Bgnw Marlins-MR      1:22.02    1:17.48        
 22 Ahlmeyer, Matt C          11 McSc-NJ              1:19.23    1:17.54        
 23 Wyer, Ryan V              12 McSc-NJ              1:19.46    1:18.08        
 24 Zhang, Thomas             12 NY Sharks-MR         1:19.29    1:18.52        
 25 Treanor, Dallan B         11 MWSC-MR              1:16.72    1:19.41        
 26 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR         1:16.08    1:19.72        
 27 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR               1:25.80    1:20.10        
 28 Vovk, Eugene              11 Bluestreaks-NJ       1:21.43    1:22.26        
 29 Esposito, Michael J       11 NBS-MR               1:23.88    1:25.57        
 30 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR         1:21.19    1:25.74        
 31 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR         1:24.86    1:26.59        
 32 Sungurov, Michael         11 Bluestreaks-NJ       1:33.63    1:30.55        
 33 Donohue, Robbie           12 Trs-MR               1:24.89    1:30.98        
 34 Leary, Chris R            11 SSL-MR               1:30.30    1:33.52        
 35 Sullivan, Sean S          12 MSC-MR               1:57.41    1:38.09        
 36 Soares, Cullen T          12 SSL-MR               1:50.95    1:38.88        
 37 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR               1:45.94    1:42.02        
 38 Diaz-Albertini, Keith R   12 SSL-MR               1:53.21    1:46.29        
 39 Nelson, Jacob             11 SSL-MR               2:38.67    2:10.38        
 -- Cooper, Russell D         11 SSL-MR               2:21.21         DQ        
 
Event 49  Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR         1:06.62    1:07.66        
  2 Lupinetti, Amelia J       16 Aqua Gems-MR         1:13.71    1:13.06        
  3 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:12.66    1:14.11        
  4 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:14.14    1:14.60        
  5 Berg, Shea P              15 UNAT-MR              1:09.50    1:14.95        
  6 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    1:16.33    1:16.19        
  7 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               1:13.72    1:18.46        
  8 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         1:13.97    1:19.04        
  9 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               1:16.74    1:19.77        
 10 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR         1:18.79    1:20.41        
 11 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         1:15.52    1:20.50        
 12 Lupinetti, Sam E          19 Aqua Gems-MR         1:17.68    1:20.57        
 13 Alfonso, Kristian         16 NY Sharks-MR         1:31.25    1:21.88        
 14 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR         1:20.91    1:22.73        
 15 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         1:22.33    1:23.20        
 16 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR               1:19.19    1:23.56        
 17 Poulin, Mary              15 Trs-MR               1:19.08    1:23.60        
 18 Whalen, Liz M             15 UNATB-NJ             1:16.75    1:24.99        
 19 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR               1:28.20    1:26.97        
 20 Chapman, Kim              16 Trs-MR               1:23.86    1:27.24        
 21 Georgescu, Mary A         15 Agua Swim Team-MR    1:33.17    1:31.14        
 22 Servello, Meghan L        17 NY Sharks-MR         1:39.53    1:32.04        
 23 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    1:29.71    1:33.50        
 24 Ceballos, Gabriela P      15 NBS-MR               1:35.41    1:34.54        
 25 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               1:36.35    1:41.98        
 
Event 50  Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR      1:13.41    1:07.69        
  2 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      1:08.13    1:08.59        
  3 Cereste, Mark S           15 Bgnw Marlins-MR      1:15.34    1:09.55        
  4 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         1:07.20    1:10.28        
  5 Kameyama, Ryosuke         17 Barracudas-MR        1:07.32    1:10.51        
  6 Kral, Alex Z              16 MWSC-MR              1:00.71    1:10.54        
  7 Walsh, Kevin M            14 MWSC-MR              1:07.59    1:12.19        
  8 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         1:09.40    1:13.10        
  9 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         1:15.26    1:14.23        
 10 Nagy, Mate L              17 Hes-MR               1:15.23    1:14.31        
 11 Politi, Nathan D          16 NBS-MR               1:04.36    1:15.12        
 12 Shoiock, Mike A           15 MWSC-MR              1:12.84    1:15.24        
 13 Shanley, Patrick J        15 Bluestreaks-NJ       1:12.25    1:17.22        
 14 Lee, John                 15 Hes-MR               1:23.73    1:18.33        
 15 Pullis, Garrett A         12 McSc-NJ              1:18.81    1:18.35        
 16 Feigel, Mikey J           14 NBS-MR               1:15.93    1:18.42        
 17 Sharkey, Matthew          15 Trs-MR               1:36.57    1:27.00        
 17 Courtney, Dan K           17 SSL-MR               1:25.47    1:27.00        
 19 Stiles, Brian C           12 McSc-NJ              1:27.29    1:28.63        
 20 Grunewald, Luke J         13 NBS-MR               1:26.58    1:29.05        
 21 Feigel, Andrew R          15 NBS-MR               1:23.15    1:32.58        
 
Event 51  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 35.53      35.62        
  2 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      37.68      35.85        
  3 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR                 37.55      36.79        
  4 Harris, Nicole D          12 McSc-NJ                37.65      37.46        
  5 Bastinck, Heather A       12 Bluestreaks-NJ         37.01      38.25        
  6 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      40.09      38.43        
  7 Duncalf, Katie S          11 Bgnw Marlins-MR        41.06      39.05        
  8 Watson, Carly E           12 MSC-MR                 39.67      39.16        
  9 York, Amanda S            12 NBS-MR                 38.38      39.52        
 10 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR      40.08      39.83        
 11 Hovey, Emily K            11 NBS-MR                 40.86      40.18        
 12 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR           41.52      40.38        
 13 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR           42.22      41.27        
 14 Lee, Lauren               11 Trs-MR                 42.28      42.26        
 15 Mesibov, Rachael          11 NY Sharks-MR           43.79      42.77        
 16 Wisolmerski, Amanda H     11 McSc-NJ                43.38      43.15        
 17 Huang, Eileen S           11 Bgnw Marlins-MR        42.77      43.28        
 18 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR      42.86      43.40        
 19 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR                42.27      43.63        
 20 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR           45.15      43.83        
 21 Ragnanan, Karen           12 Hes-MR                 44.24      43.94        
 22 Wagner, Alyssa            12 McSc-NJ                47.77      45.11        
 23 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR      45.00      45.36        
 24 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR           51.25      46.95        
 25 Russo, Caroline           11 NY Sharks-MR           49.55      47.01        
 26 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 47.18      47.56        
 27 Ranadive, Shruti          12 NY Sharks-MR           56.35      48.27        
 27 Murphy, Nicole L          11 Agua Swim Team-MR      46.70      48.27        
 29 Shaffer, Annie K          11 McSc-NJ                53.76      49.42        
 30 Kleinfeld, Ilana          11 Bluestreaks-NJ         47.25      49.68        
 31 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR                 49.58      50.46        
 32 Baccaglini, Anna D        11 McSc-NJ                50.27      51.57        
 33 Ren, Vivi                 11 NY Sharks-MR           48.75      51.60        
 34 Sussman, Heather          11 Trs-MR                 54.00      53.72        
 35 Kadin, Allison B          11 West Point-MR          57.09      59.28        
 
Event 52  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      33.81      33.52        
  2 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR              34.52      34.15        
  3 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR           36.29      36.64        
  4 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR           36.23      37.20        
  5 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            36.42      37.25        
  6 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              39.81      38.66        
  7 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR        38.07      38.75        
  8 Blacker, Aaron M          11 Bgnw Marlins-MR        38.15      38.90        
  9 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR        38.88      39.82        
 10 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR           42.22      40.74        
 11 Barry, Charles C          11 Badger-MR              38.62      41.37        
 12 Ahlmeyer, Matt C          11 McSc-NJ                40.17      41.62        
 13 Stuart, Ian D             12 Aqua Gems-MR           42.07      41.88        
 14 Morgan, Joesph I          11 NBS-MR                 41.40      42.35        
 15 Treanor, Dallan B         11 MWSC-MR                40.73      42.83        
 16 Zhang, Thomas             12 NY Sharks-MR           45.59      43.11        
 17 Vovk, Eugene              11 Bluestreaks-NJ         44.19      45.60        
 18 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR           43.32      45.65        
 19 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR                 45.95      45.69        
 20 Esposito, Michael J       11 NBS-MR                 43.49      46.01        
 21 Donohue, Robbie           12 Trs-MR                 45.74      46.86        
 22 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR                 54.89      47.77        
 23 Disalvo, Brett Z          12 MSC-MR               1:15.25      50.15        
 24 Sullivan, Sean S          12 MSC-MR                 53.94      50.92        
 25 Sungurov, Michael         11 Bluestreaks-NJ         48.62      52.45        
 26 Diaz-Albertini, Keith R   12 SSL-MR                 59.21      55.97        
 27 Cooper, Russell D         11 SSL-MR               1:10.70    1:06.37        
 28 Nelson, Jacob             11 SSL-MR               1:17.37    1:18.56        
 
Event 53  Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               2:58.38    2:59.42        
                1:27.72   2:59.42 (1:31.70)                                        
  2 Lupinetti, Amelia J       16 Aqua Gems-MR         2:51.10    2:59.68        
                1:28.57   2:59.68 (1:31.11)                                        
  3 Malone, Becky L           15 NBS-MR               2:46.81    2:59.96        
                1:25.55   2:59.96 (1:34.41)                                        
  4 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    2:56.09    3:02.62        
                1:28.14   3:02.62 (1:34.48)                                        
  5 Brenner, Jillian V        16 Trs-MR               3:04.59    3:13.75        
                1:31.58   3:13.75 (1:42.17)                                        
  6 Cloer, Amanda             15 NY Sharks-MR         3:19.68    3:21.54        
                1:39.22   3:21.54 (1:42.32)                                        
  7 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         3:19.14    3:24.30        
                1:39.32   3:24.30 (1:44.98)                                        
  8 Ish-Shalom, Orbi W        13 UNAT-MR              3:11.32    3:24.35        
                1:37.79   3:24.35 (1:46.56)                                        
  9 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               3:45.30    3:42.90        
                1:49.41   3:42.90 (1:53.49)                                        
 
Event 54  Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    2:41.82    2:44.70        
                1:18.65   2:44.70 (1:26.05)                                        
  2 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               2:43.15    2:51.14        
                1:20.66   2:51.14 (1:30.48)                                        
  3 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      2:43.59    2:52.59        
                1:25.32   2:52.59 (1:27.27)                                        
  4 Hammer, Simon D           19 Bgnw Marlins-MR      2:43.00    2:55.15        
                1:23.85   2:55.15 (1:31.30)                                        
  5 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      3:09.45    2:56.73        
                1:22.43   2:56.73 (1:34.30)                                        
  6 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    3:27.15    2:57.69        
                1:24.57   2:57.69 (1:33.12)                                        
  7 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         2:50.66    3:07.45        
                1:30.12   3:07.45 (1:37.33)                                        
  8 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               3:02.67    3:08.29        
                1:30.27   3:08.29 (1:38.02)                                        
  9 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         3:06.43    3:09.40        
                1:31.93   3:09.40 (1:37.47)                                        
 10 Pisano, Nick D            16 UNATB-NJ             3:10.00    3:10.23        
                1:30.10   3:10.23 (1:40.13)                                        
 11 Pullis, Garrett A         12 McSc-NJ              3:13.80    3:12.65        
                1:33.73   3:12.65 (1:38.92)                                        
 12 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            3:22.11    3:22.79        
                1:37.68   3:22.79 (1:45.11)                                        
 13 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        3:13.90    3:30.49        
                1:40.40   3:30.49 (1:50.09)                                        
 14 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              3:50.46    3:42.83        
                1:48.51   3:42.83 (1:54.32)                                        
 15 Melendez, Daniel          16 Trs-MR               3:10.00    3:46.41        
                1:46.21   3:46.41 (2:00.20)                                        
 
Event 55  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:33.43    1:31.13        
  2 Ish-Shalom, Shirbi W      12 UNAT-MR              1:30.78    1:31.54        
  3 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:34.14    1:34.05        
  4 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR               1:31.00    1:34.26        
  5 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR         1:36.93    1:34.71        
  6 Boyko, Emily F            11 MSC-MR               1:34.62    1:36.08        
  7 Farrell, Laura J          12 MSC-MR               1:37.77    1:36.22        
  7 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR    1:33.21    1:36.22        
  9 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         1:36.32    1:37.94        
 10 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               1:40.02    1:39.62        
 11 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:41.87    1:40.93        
 12 Kunow, Ashley M           12 SSL-MR               1:39.14    1:40.96        
 13 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               1:52.44    1:42.06        
 14 Lee, Lauren               11 Trs-MR               1:42.88    1:43.97        
 15 Bastinck, Heather A       12 Bluestreaks-NJ       1:44.10    1:46.88        
 16 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR              1:41.66    1:47.57        
 17 Neves, LuisaMaria B       12 MSC-MR               1:50.58    1:50.81        
 18 Giostra, Lindsey M        11 Bluestreaks-NJ       1:59.00    1:50.91        
 19 Russo, Caroline           11 NY Sharks-MR         1:51.98    1:52.79        
 20 Ranadive, Shruti          12 NY Sharks-MR         1:58.33    1:54.21        
 21 Vilchinsky, Allison E     11 McSc-NJ              2:02.71    1:56.48        
 22 Murphy, Nicole L          11 Agua Swim Team-MR    2:04.71    2:07.73        
 23 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR               2:03.72    2:11.81        
 24 Sussman, Heather          11 Trs-MR               2:10.00    2:26.25        
 
Event 56  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:19.27    1:21.41        
  2 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    1:25.50    1:26.58        
  3 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         1:30.55    1:31.43        
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:37.01    1:35.99        
  5 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    1:38.48    1:38.76        
  6 Ehret, Jack J             11 Aqua Gems-MR         1:36.56    1:38.87        
  7 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR    1:40.02    1:41.28        
  7 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR               1:46.61    1:41.28        
  9 Johnson, Sam H            11 Bgnw Marlins-MR      1:45.00    1:41.95        
 10 Treanor, Dallan B         11 MWSC-MR              1:40.95    1:47.40        
 11 Simon, Henry L            11 Bgnw Marlins-MR      1:51.62    1:47.48        
 12 Wyer, Ryan V              12 McSc-NJ              1:45.66    1:47.67        
 13 Shine, Stephen J          11 Bgnw Marlins-MR      1:52.31    1:52.67        
 14 Disalvo, Brett Z          12 MSC-MR               1:51.50    1:52.97        
 15 Leary, Chris R            11 SSL-MR               1:49.40    1:53.19        
 16 Soares, Cullen T          12 SSL-MR               2:03.06    1:53.31        
 17 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR               2:04.61    1:57.31        
 18 Donohue, Robbie           12 Trs-MR               1:57.08    2:01.31        
 19 Nelson, Jacob             11 SSL-MR               2:47.55    2:50.29        
 -- Cooper, Russell D         11 SSL-MR               3:12.70         DQ        
 
Event 57  Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         1:10.73    1:09.23        
  2 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR      1:07.88    1:09.68        
  3 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               1:10.08    1:10.18        
  4 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR         1:08.18    1:11.94        
  5 Lupinetti, Amelia J       16 Aqua Gems-MR         1:10.62    1:12.03        
  6 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    1:11.48    1:12.97        
  7 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:14.46    1:13.18        
  8 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    1:11.85    1:14.73        
  9 Cloer, Amanda             15 NY Sharks-MR         1:16.59    1:14.97        
 10 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:11.57    1:15.33        
 11 Butler, Danielle E        15 NY Sharks-MR         1:27.50    1:15.88        
 12 Berg, Shea P              15 UNAT-MR              1:12.50    1:16.19        
 12 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:16.98    1:16.19        
 14 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    1:17.15    1:17.04        
 15 Malone, Becky L           15 NBS-MR               1:10.06    1:17.18        
 16 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         1:14.50    1:17.81        
 17 Hirsch, Rachel            17 Trs-MR               1:15.96    1:21.60        
 18 Lupinetti, Sam E          19 Aqua Gems-MR         1:24.60    1:23.56        
 19 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR               1:18.32    1:23.79        
 20 Chapman, Kim              16 Trs-MR               1:16.44    1:24.50        
 21 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR         1:25.56    1:26.32        
 22 Lappas, Alexandra         15 NY Sharks-MR         1:25.67    1:27.01        
 23 Hill, Kelly E             18 Pace-MR              1:20.79    1:27.22        
 24 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR               1:21.60    1:28.72        
 25 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR               1:21.50    1:35.66        
 
Event 58  Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kral, Alex Z              16 MWSC-MR              1:01.35    1:04.30        
  2 Furman, Don W             17 UNAT-MR              1:03.80    1:04.49        
  3 Shanley, Patrick J        15 Bluestreaks-NJ       1:04.06    1:06.46        
  4 Charriez, Alec J          16 Pace-MR              1:03.39    1:07.29        
  5 Blacker, Jared A          16 Bgnw Marlins-MR      1:09.26    1:08.67        
  6 Hammer, Simon D           19 Bgnw Marlins-MR      1:07.00    1:08.86        
  7 Nagy, Mate L              17 Hes-MR               1:07.62    1:10.13        
  8 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               1:07.23    1:10.75        
  9 Lee, John                 15 Hes-MR               1:08.25    1:11.61        
 10 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         1:19.25    1:11.68        
 11 Politi, Nathan D          16 NBS-MR               1:08.47    1:12.55        
 12 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         1:07.50    1:12.72        
 13 Walsh, Kevin M            14 MWSC-MR              1:07.84    1:14.49        
 14 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR               1:11.30    1:15.14        
 15 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          1:14.40    1:17.48        
 16 Shoiock, Mike A           15 MWSC-MR              1:14.94    1:19.44        
 17 Feigel, Mikey J           14 NBS-MR               1:18.46    1:20.04        
 18 Alfonso, Matthew          15 NY Sharks-MR         1:39.54    1:21.14        
 19 Courtney, Dan K           17 SSL-MR               1:18.32    1:22.39        
 20 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        1:18.67    1:23.97        
 -- Melendez, Daniel          16 Trs-MR               1:35.00         DQ        
 
Event 59  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      35.37      32.33        
  2 Hirsch, Jenna             12 Trs-MR                 35.39      34.29        
  3 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      37.03      34.50        
  4 York, Amanda S            12 NBS-MR                 35.85      36.08        
  5 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      38.00      36.26        
  6 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR           36.81      36.54        
  7 Harris, Nicole D          12 McSc-NJ                39.35      37.27        
  8 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR        40.45      37.37        
  9 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      42.50      37.53        
 10 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      39.97      37.89        
 11 Boyko, Emily F            11 MSC-MR                 38.81      38.36        
 12 Vilchinsky, Allison E     11 McSc-NJ                41.73      38.53        
 13 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR      41.47      39.91        
 14 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR           47.33      43.00        
 15 Hovey, Emily K            11 NBS-MR                 44.47      43.15        
 16 Huang, Eileen S           11 Bgnw Marlins-MR        45.00      43.80        
 17 Bastinck, Heather A       12 Bluestreaks-NJ         42.00      44.44        
 18 Ragnanan, Karen           12 Hes-MR                 49.22      44.93        
 19 Baccaglini, Anna D        11 McSc-NJ                49.32      45.58        
 20 Kleinfeld, Ilana          11 Bluestreaks-NJ         49.83      45.97        
 21 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 46.65      46.56        
 22 Wisolmerski, Amanda H     11 McSc-NJ                46.11      46.88        
 23 Wagner, Alyssa            12 McSc-NJ                42.80      46.99        
 24 Mesibov, Rachael          11 NY Sharks-MR           50.00      49.17        
 25 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR           57.83      50.17        
 26 Giostra, Lindsey M        11 Bluestreaks-NJ         45.00      51.17        
 27 Ren, Vivi                 11 NY Sharks-MR           51.01      52.72        
 28 Yu, Crystal               11 Trs-MR                 51.30      52.92        
 29 Burke, Katja              12 SSL-MR               1:03.15      55.64        
 30 Lewis, Chloe E            11 Riptides-MR            53.25      56.14        
 31 Murphy, Nicole L          11 Agua Swim Team-MR    1:00.79      58.46        
 32 Kadin, Allison B          11 West Point-MR        1:05.21    1:07.59        
 33 Shaffer, Annie K          11 McSc-NJ              1:07.02    1:13.49        
 -- Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR      42.00         DQ        
 
Event 60  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      31.72      31.94        
  2 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR              33.11      32.87        
  3 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR      32.04      32.99        
  4 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            35.43      35.56        
  5 Blacker, Aaron M          11 Bgnw Marlins-MR        36.26      35.62        
  6 Barry, Charles C          11 Badger-MR              36.77      36.01        
  7 Stuart, Ian D             12 Aqua Gems-MR           37.71      36.07        
  8 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              36.22      36.22        
  9 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR           36.64      36.88        
 10 Ehret, Jack J             11 Aqua Gems-MR           36.63      37.36        
 11 Foley, Brian              11 NY Sharks-MR           39.76      39.07        
 12 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR           39.52      39.45        
 13 Wasserman, Kurt M         12 Bgnw Marlins-MR        44.02      39.49        
 14 Ahlmeyer, Matt C          11 McSc-NJ                40.05      39.82        
 15 Conway, John P            12 SSL-MR                 39.89      41.17        
 16 Zhang, Thomas             12 NY Sharks-MR           38.95      44.02        
 17 Stiles, Brian C           12 McSc-NJ                46.20      44.28        
 18 Wyer, Ryan V              12 McSc-NJ                45.67      45.28        
 19 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR           46.49      45.61        
 20 Sungurov, Michael         11 Bluestreaks-NJ         50.72      49.28        
 21 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR           48.21      56.57        
 22 Leary, Chris R            11 SSL-MR                 57.60      57.05        
 23 Soares, Cullen T          12 SSL-MR               1:01.58      59.74        
 24 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR               1:12.12    1:01.54        
 
Event 61  Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR           28.10      28.31        
  2 Tomasula, Kellyanne M     17 Aqua Gems-MR           28.45      28.68        
  3 Guyett, Caren E           16 Bgnw Marlins-MR        30.06      30.08        
  4 Malone, Becky L           15 NBS-MR                 29.32      30.20        
  5 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR           30.72      30.57        
  5 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR      30.37      30.57        
  7 Alfonso, Kristian         16 NY Sharks-MR           30.90      30.61        
  8 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      30.66      30.78        
  9 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR      30.41      30.92        
 10 Lupinetti, Sam E          19 Aqua Gems-MR           31.35      31.22        
 11 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR           30.15      31.25        
 12 Whalen, Liz M             15 UNATB-NJ               30.54      31.43        
 13 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR           29.76      31.50        
 14 Marshall, Carly M         15 NBS-MR                 31.35      31.64        
 15 Berg, Shea P              15 UNAT-MR                30.00      31.78        
 16 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR           30.63      31.95        
 17 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR                 32.11      32.13        
 18 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR           32.16      32.36        
 19 Lappas, Alexandra         15 NY Sharks-MR           32.47      32.38        
 20 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR                 32.06      32.63        
 21 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR           32.51      32.69        
 22 Hirsch, Rachel            17 Trs-MR                 30.65      32.93        
 23 Brenner, Jillian V        16 Trs-MR                 31.76      32.96        
 24 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR                 33.50      33.17        
 25 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR      36.00      33.19        
 26 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR           31.95      33.56        
 27 Butler, Danielle E        15 NY Sharks-MR           34.21      33.73        
 28 Chapman, Kim              16 Trs-MR                 31.90      33.92        
 29 Georgescu, Mary A         15 Agua Swim Team-MR      35.36      35.68        
 30 Ceballos, Gabriela P      15 NBS-MR                 35.34      36.65        
 31 Kunow, Brittany           15 SSL-MR                 38.72      40.21        
 
Event 62  Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke         17 Barracudas-MR          26.14      26.39        
  2 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR        26.03      26.86        
  3 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR           27.31      27.39        
  4 Hammer, Simon D           19 Bgnw Marlins-MR        28.00      27.54        
  5 Politi, Nathan D          16 NBS-MR                 26.56      27.56        
  6 Furman, Don W             17 UNAT-MR                26.95      28.12        
  7 Lee, John                 15 Hes-MR                 27.15      28.18        
  8 Holmes, David S           42 Trs-MR                 26.50      28.23        
  9 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR           27.60      28.37        
 10 Walsh, Kevin M            14 MWSC-MR                28.37      28.59        
 11 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR           28.26      28.64        
 12 Nagy, Mate L              17 Hes-MR                 28.54      28.65        
 13 Pisano, Nick D            16 UNATB-NJ               28.00      28.73        
 14 Charriez, Alec J          16 Pace-MR                28.62      28.98        
 15 Shoiock, Mike A           15 MWSC-MR                27.45      29.23        
 16 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR      28.27      29.37        
 17 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR            29.19      29.84        
 18 Beyer, John               17 MWSC-MR                28.79      29.89        
 19 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR                 30.02      29.94        
 20 Sharkey, Matthew          15 Trs-MR                 31.38      30.19        
 21 Alfonso, Matthew          15 NY Sharks-MR           35.38      30.61        
 22 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      39.14      30.93        
 23 Feigel, Andrew R          15 NBS-MR                 31.11      32.27        
 24 Courtney, Dan K           17 SSL-MR                 32.61      32.88        
 25 Feigel, Mikey J           14 NBS-MR                 31.51      32.98        
 26 Grunewald, Luke J         13 NBS-MR                 33.73      34.33        
 
Event 63  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    2:42.64    2:42.33        
                1:18.48   2:42.33 (1:23.85)                                        
  2 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               2:48.22    2:47.15        
                1:19.68   2:47.15 (1:27.47)                                        
  3 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:57.02    2:54.57        
                1:23.17   2:54.57 (1:31.40)                                        
  4 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    2:55.00    2:55.55        
                1:25.86   2:55.55 (1:29.69)                                        
  5 Watson, Carly E           12 MSC-MR               3:05.41    2:58.61        
                1:23.99   2:58.61 (1:34.62)                                        
  6 Ish-Shalom, Shirbi W      12 UNAT-MR              2:54.74    2:59.11        
                1:28.63   2:59.11 (1:30.48)                                        
  7 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         3:18.00    3:00.23        
                1:27.43   3:00.23 (1:32.80)                                        
  8 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      3:12.60    3:01.04        
                1:25.29   3:01.04 (1:35.75)                                        
  9 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         3:05.28    3:02.09        
                1:31.49   3:02.09 (1:30.60)                                        
 10 Duncalf, Katie S          11 Bgnw Marlins-MR      3:16.08    3:03.59        
                1:29.77   3:03.59 (1:33.82)                                        
 11 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR    3:21.98    3:03.70        
                1:25.96   3:03.70 (1:37.74)                                        
 12 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         3:03.48    3:03.84        
                1:29.23   3:03.84 (1:34.61)                                        
 13 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               3:18.24    3:04.71        
                1:28.85   3:04.71 (1:35.86)                                        
 14 Boyko, Emily F            11 MSC-MR               3:06.48    3:07.09        
                1:31.41   3:07.09 (1:35.68)                                        
 15 Farrell, Laura J          12 MSC-MR               3:08.58    3:09.73        
                1:32.84   3:09.73 (1:36.89)                                        
 16 Kunow, Ashley M           12 SSL-MR               3:06.78    3:10.16        
                1:36.07   3:10.16 (1:34.09)                                        
 17 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR    3:09.11    3:12.03        
                1:35.78   3:12.03 (1:36.25)                                        
 18 Hovey, Emily K            11 NBS-MR               3:11.84    3:22.22        
                1:36.63   3:22.22 (1:45.59)                                        
 19 Neves, LuisaMaria B       12 MSC-MR               3:28.30    3:38.34        
                1:46.03   3:38.34 (1:52.31)                                        
 20 Burke, Katja              12 SSL-MR               3:52.43    3:46.05        
                1:55.98   3:46.05 (1:50.07)                                        
 21 Shaffer, Annie K          11 McSc-NJ              4:56.20    4:08.37        
                2:07.01   4:08.37 (2:01.36)                                        
 
Event 64  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         2:40.15    2:38.11        
                1:13.96   2:38.11 (1:24.15)                                        
  2 Pullis, Garrett A         12 McSc-NJ              2:52.25    2:48.18        
                1:19.40   2:48.18 (1:28.78)                                        
  3 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    2:44.95    2:51.78        
                1:24.85   2:51.78 (1:26.93)                                        
  4 Ehret, Jack J             11 Aqua Gems-MR         2:53.81    2:53.02        
                1:23.63   2:53.02 (1:29.39)                                        
  5 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    2:58.70    3:01.30        
                1:28.67   3:01.30 (1:32.63)                                        
  6 Corey, Alexi              12 NY Sharks-MR         3:12.35    3:02.13        
                1:26.72   3:02.13 (1:35.41)                                        
  7 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              2:53.46    3:02.90        
                1:27.96   3:02.90 (1:34.94)                                        
  8 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR    3:00.92    3:03.69        
                1:27.87   3:03.69 (1:35.82)                                        
  9 Shine, Stephen J          11 Bgnw Marlins-MR      3:13.73    3:04.10        
                1:29.44   3:04.10 (1:34.66)                                        
 10 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR      3:14.44    3:04.96        
                1:29.15   3:04.96 (1:35.81)                                        
 11 Stuart, Ian D             12 Aqua Gems-MR         3:10.62    3:06.57        
                1:29.86   3:06.57 (1:36.71)                                        
 12 Wasserman, Kurt M         12 Bgnw Marlins-MR      3:20.00    3:07.63        
                1:30.71   3:07.63 (1:36.92)                                        
 13 Simon, Henry L            11 Bgnw Marlins-MR      3:09.43    3:08.13        
                1:32.39   3:08.13 (1:35.74)                                        
 14 Tesser, Josh D            11 Bgnw Marlins-MR      3:05.00    3:13.88        
                1:33.32   3:13.88 (1:40.56)                                        
 15 Conway, John P            12 SSL-MR               3:30.50    3:14.45        
                1:33.17   3:14.45 (1:41.28)                                        
 16 Johnson, Sam H            11 Bgnw Marlins-MR      3:22.00    3:15.44        
                1:37.91   3:15.44 (1:37.53)                                        
 17 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR               3:21.51    3:22.52        
                1:40.89   3:22.52 (1:41.63)                                        
 18 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR               3:22.88    3:22.88        
                1:36.40   3:22.88 (1:46.48)                                        
 19 Morgan, Joesph I          11 NBS-MR               3:20.71    3:26.12        
                1:37.20   3:26.12 (1:48.92)                                        
 20 Vovk, Eugene              11 Bluestreaks-NJ       3:37.01    3:31.11        
                1:41.94   3:31.11 (1:49.17)                                        
 21 Sullivan, Sean S          12 MSC-MR               4:16.95    3:59.97        
                1:59.57   3:59.97 (2:00.40)                                        
 22 Disalvo, Brett Z          12 MSC-MR               3:50.44    4:00.99        
                2:03.56   4:00.99 (1:57.43)                                        
 -- Esposito, Michael J       11 NBS-MR               3:39.79         DQ        
                1:49.41        DQ (1:55.23)                                        
 
Event 65  Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia J       16 Aqua Gems-MR         5:20.45    5:33.52        
                                2:41.40 ( )   4:16.36 (1:34.96)   5:33.52 (1:17.16)
  2 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         5:55.67    6:02.80        
                1:21.55   2:53.82 (1:32.27)   4:39.25 (1:45.43)   6:02.80 (1:23.55)
  3 Hill, Kelly E             18 Pace-MR              6:00.19    6:23.86        
                1:28.09   3:06.26 (1:38.17)   4:59.32 (1:53.06)   6:23.86 (1:24.54)
 
Event 66  Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    5:09.32    5:13.07        
                1:12.64   2:34.23 (1:21.59)   4:01.94 (1:27.71)   5:13.07 (1:11.13)
  2 Svoboda, Noah             15 SSL-MR               5:20.23    5:15.01        
                1:14.65   2:37.40 (1:22.75)   4:05.39 (1:27.99)   5:15.01 (1:09.62)
  3 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR      5:12.41    5:22.43        
                1:12.45   2:34.33 (1:21.88)   4:04.52 (1:30.19)   5:22.43 (1:17.91)
  4 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    5:43.89    5:46.59        
                1:19.91   2:50.68 (1:30.77)   4:27.66 (1:36.98)   5:46.59 (1:18.93)
  5 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            5:52.00    5:47.34        
                1:17.94   2:46.01 (1:28.07)   4:28.20 (1:42.19)   5:47.34 (1:19.14)
  6 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            6:23.13    6:02.08        
                1:22.34   2:56.61 (1:34.27)   4:43.37 (1:46.76)   6:02.08 (1:18.71)
  7 Johnson, Grant A          11 Badger-MR            5:52.78    6:06.94        
                1:31.23   3:04.56 (1:33.33)   4:49.39 (1:44.83)   6:06.94 (1:17.55)
 
Event 67  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         2:24.43    2:22.88        
                1:08.85   2:22.88 (1:14.03)                                        
  2 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         2:29.06    2:23.16        
                1:09.35   2:23.16 (1:13.81)                                        
  3 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    2:25.37    2:23.78        
                1:09.74   2:23.78 (1:14.04)                                        
  4 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         2:35.10    2:32.06        
                1:12.74   2:32.06 (1:19.32)                                        
  5 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         2:31.85    2:35.97        
                1:14.91   2:35.97 (1:21.06)                                        
  6 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         2:32.29    2:36.81        
                1:12.98   2:36.81 (1:23.83)                                        
  7 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         2:43.33    2:39.22        
                1:18.00   2:39.22 (1:21.22)                                        
  8 Araujo, Sara A            13 SSL-MR               2:36.26    2:41.65        
                1:17.79   2:41.65 (1:23.86)                                        
  9 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    3:06.31    2:44.14        
                1:18.17   2:44.14 (1:25.97)                                        
 10 Fisher, Katherine         13 Trs-MR               2:39.85    2:46.30        
                1:20.35   2:46.30 (1:25.95)                                        
 11 Triana, Natalie           14 Trs-MR               2:46.95    2:47.60        
                1:20.18   2:47.60 (1:27.42)                                        
 12 Oboyski, Samantha K       13 Aqua Gems-MR         2:42.00    2:49.48        
                1:23.98   2:49.48 (1:25.50)                                        
 13 Chapman, Erica            13 Trs-MR               2:46.21    2:51.09        
                1:24.66   2:51.09 (1:26.43)                                        
 14 Osborne, Julia            14 Aqua Gems-MR         2:54.97    2:51.36        
                1:20.64   2:51.36 (1:30.72)                                        
 15 Seagren, Erika L          13 MSC-MR               2:59.33    2:52.78        
                1:24.29   2:52.78 (1:28.49)                                        
 16 Pile, Emma N              13 Pace-MR              2:54.03    2:53.01        
                1:24.50   2:53.01 (1:28.51)                                        
 17 Olsen, Ashley E           13 Aqua Gems-MR         2:50.47    2:56.22        
                1:23.30   2:56.22 (1:32.92)                                        
 18 Granan, Samantha L        13 MSC-MR               3:00.39    2:56.93        
                1:26.16   2:56.93 (1:30.77)                                        
 19 Grinshtein, Maggie M      14 NY Sharks-MR         2:56.15    2:57.08        
                1:25.61   2:57.08 (1:31.47)                                        
 20 Lynch, Amanda B           13 SSL-MR               3:00.77    3:01.27        
                1:27.99   3:01.27 (1:33.28)                                        
 21 DalliCardillo, Sam        14 McSc-NJ              3:05.01    3:01.69        
                1:29.64   3:01.69 (1:32.05)                                        
 22 Dunne, Samantha M         14 SSL-MR               3:06.64    3:03.13        
                1:29.11   3:03.13 (1:34.02)                                        
 23 D'Alberto, Amanda C       13 MSC-MR               3:03.37    3:03.15        
                1:29.62   3:03.15 (1:33.53)                                        
 24 Kreielsheimer, Chelsea    13 SSL-MR               3:03.54    3:06.97        
                1:29.44   3:06.97 (1:37.53)                                        
 25 Berkowitz, Arielle A      14 SSL-MR               3:53.05    3:15.50        
                1:27.67   3:15.50 (1:47.83)                                        
 
Event 68  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:20.29    2:17.55        
                1:07.26   2:17.55 (1:10.29)                                        
  2 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:20.25    2:17.90        
                1:05.34   2:17.90 (1:12.56)                                        
  3 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         2:28.77    2:30.04        
                1:13.48   2:30.04 (1:16.56)                                        
  4 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR         2:31.85    2:30.06        
                1:11.32   2:30.06 (1:18.74)                                        
  5 Schaefer, Jake            14 NY Sharks-MR         2:28.99    2:33.60        
                1:13.51   2:33.60 (1:20.09)                                        
  6 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               2:40.82    2:35.54        
                1:15.20   2:35.54 (1:20.34)                                        
  7 Yu, Justin                13 Trs-MR               2:56.41    2:39.40        
                1:18.21   2:39.40 (1:21.19)                                        
  8 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    2:50.02    2:41.82        
                1:17.63   2:41.82 (1:24.19)                                        
  9 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR         2:38.99    2:42.15        
                1:15.34   2:42.15 (1:26.81)                                        
 10 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         2:53.22    2:49.38        
                1:20.58   2:49.38 (1:28.80)                                        
 11 Krajkowski, Ted A         13 McSc-NJ              3:19.51    2:49.74        
                1:22.59   2:49.74 (1:27.15)                                        
 12 Terwilliger, Richie S     14 SSL-MR               2:52.49    2:50.01        
                1:24.41   2:50.01 (1:25.60)                                        
 13 Ranadive, Rohan           13 NY Sharks-MR         3:37.78    3:20.20        
                1:36.04   3:20.20 (1:44.16)                                        
 14 Lim, Kevin                13 NY Sharks-MR         3:37.86    3:32.00        
 -- Melucci, Andrew J         13 NBS-MR               2:54.99         DQ        
                1:24.31        DQ (1:28.47)                                        
 
Event 69  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR         1:11.65    1:09.95        
  2 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:11.69    1:11.59        
  3 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:17.14    1:13.25        
  4 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      1:18.13    1:14.78        
  5 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:18.41    1:17.18        
  6 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR               1:18.77    1:18.45        
  7 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            1:20.91    1:19.43        
  8 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:25.95    1:20.60        
  9 Hadid, Bana                9 NBS-MR               1:21.31    1:24.08        
 10 Schmitz, Stefani R        10 UNMSC-MR             1:26.80    1:24.93        
 11 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            1:23.97    1:25.13        
 12 McNamara, Alison           8 NY Sharks-MR         1:27.34    1:25.91        
 13 Stiles, Jessica W         10 McSc-NJ              1:28.04    1:26.06        
 14 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:27.15    1:27.16        
 15 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR      1:30.69    1:28.02        
 16 York, Jenna M             10 NBS-MR               1:31.77    1:28.05        
 17 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR         1:33.45    1:28.54        
 18 Kelly, Simone              9 Bgnw Marlins-MR      1:43.14    1:29.02        
 19 Rota, Amanda P             9 Bgnw Marlins-MR      1:31.98    1:29.08        
 20 Wasserman, Raquel M        9 Bgnw Marlins-MR      1:33.98    1:30.14        
 21 Lappas, Olivia            10 NY Sharks-MR         1:31.07    1:30.28        
 22 Sullivan, Emily           10 Trs-MR               1:29.28    1:30.51        
 23 Levine, Corie T           10 Bgnw Marlins-MR      1:45.48    1:30.52        
 24 Murphy, Treasa            10 NY Sharks-MR         1:30.10    1:31.71        
 25 Schiller, Katie           10 Bluestreaks-NJ       1:38.37    1:32.27        
 26 Hutton, Theresa            8 Trs-MR               1:36.52    1:32.75        
 27 Washington, Amy J         10 Bgnw Marlins-MR      1:40.00    1:33.18        
 28 Grady, Caitlyn M          10 NY Sharks-MR         1:39.54    1:33.83        
 29 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    1:39.23    1:33.90        
 30 Gilhooly, Caroline M      10 SSL-MR               1:43.96    1:36.12        
 31 Fischer, Lexie             9 Trs-MR               1:33.13    1:37.98        
 32 Harris, Stephanie M        9 McSc-NJ              1:41.38    1:38.78        
 33 Johnson, Grace A           8 Badger-MR            1:41.19    1:39.20        
 34 Weingroff, Tina           10 NY Sharks-MR         1:43.71    1:40.77        
 35 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:45.94    1:40.91        
 36 Miara, Marissa             8 Trs-MR               1:52.41    1:41.14        
 37 Boyko, Abigail M           9 MSC-MR               1:45.93    1:42.42        
 38 Neves, JulianaMae B       10 MSC-MR               1:49.01    1:42.59        
 39 Yeager, Kate E            10 SSL-MR               1:41.99    1:42.61        
 40 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR         1:50.85    1:45.91        
 41 Rota, Kimberly A           9 Bgnw Marlins-MR      1:51.80    1:46.13        
 42 Jensen, Natalie            9 Trs-MR               1:49.88    1:46.69        
 43 Morgan, Alice T            8 NBS-MR               1:53.61    1:47.62        
 44 Lillian, Ava S            10 Aqua Gems-MR         1:40.03    1:48.79        
 45 Hutzelmann, Denali M       7 Aqua Gems-MR         1:50.32    1:49.62        
 46 Kisor, Katherine A        10 Aqua Gems-MR         1:40.43    1:49.67        
 47 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:44.43    1:49.90        
 48 Jahoda, Kelly M            8 West Point-MR        2:14.01    1:49.93        
 49 D'Souza, Natalie L         7 MSC-MR               1:49.01    1:52.34        
 50 Barrow, Catherine A       10 McSc-NJ              1:53.99    1:52.52        
 51 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR               1:53.41    1:54.60        
 52 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR    1:58.72    1:56.46        
 53 Good, Taylor M             8 McSc-NJ              2:10.25    2:03.02        
 54 Moore, Jiovanni A          9 Agua Swim Team-MR    1:56.22    2:06.30        
 55 Gross, Sylvanna L          9 SSL-MR               2:40.32    2:06.82        
 56 Garcia, Kaleigh           10 SSL-MR               1:30.81    2:09.58        
 57 Dobken, Jessica S          7 SSL-MR               2:30.45    2:17.86        
 58 Witt, Jess                 7 SSL-MR               2:53.43    2:32.52        
 59 Skulsky, Rebecca A         8 SSL-MR               2:51.14    2:44.78        
 60 Garcia, Samantha M         5 SSL-MR               2:53.42    3:03.05        
 -- Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:25.77         DQ        
 -- Capalbo, Nicolette E       8 SSL-MR               3:00.65         DQ        
 -- Gallagher, Alena H         9 SSL-MR               2:14.16         DQ        
 
Event 70  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:22.67    1:15.31        
  2 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR              1:22.65    1:18.06        
  3 Kennon, Declan P          10 Badger-MR            1:20.13    1:18.07        
  4 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            1:22.24    1:22.45        
  5 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR            1:23.30    1:23.70        
  6 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR               1:26.42    1:26.53        
  7 Bell, Schuyler             9 NY Sharks-MR         1:33.10    1:29.03        
  8 Devito, TJ                 8 Trs-MR               1:30.21    1:30.63        
  9 LaRue, Paul V              8 MSC-MR               1:36.80    1:32.66        
 10 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR         1:33.92    1:34.80        
 11 Stadlander, Sean M         9 McSc-NJ              2:09.31    1:36.11        
 12 Pola, Prakhyat             9 Riptides-MR          1:41.22    1:36.97        
 13 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               1:40.30    1:40.55        
 14 Quinones, Christopher D    8 Agua Swim Team-MR    1:38.77    1:43.62        
 15 Feigel, Bryan M            8 NBS-MR               1:49.27    1:43.71        
 16 McLaughlin, Mark W         7 Bgnw Marlins-MR      1:50.00    1:45.28        
 17 Hadid, Somar               8 NBS-MR               1:53.79    1:45.38        
 18 McAlpine, Michael          7 Hes-MR               1:50.06    1:47.00        
 19 Morgan, Julian             8 MSC-MR               1:58.31    1:47.23        
 20 Boyko, Jason A             6 MSC-MR               2:15.98    1:52.07        
 21 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR         2:09.38    1:59.55        
 22 Capalbo, Joe T            10 SSL-MR               2:07.33    2:01.72        
 23 Kunow, Zachary             6 SSL-MR               2:20.40    2:17.99        
 24 Conklin, Matthew M         9 SSL-MR               2:17.68    2:26.91        
 25 Girard, Joseph P           9 SSL-MR               2:15.21    2:35.60        
 -- Rieck, Joshua A            9 Badger-MR            1:24.73         DQ        
 
Event 71  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      1:09.11    1:09.99        
  2 Sims, Micah               14 Bgnw Marlins-MR      1:14.91    1:14.91        
  3 Trail, Melissa L          13 Bgnw Marlins-MR      1:17.00    1:16.62        
  4 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:15.50    1:19.39        
  5 Moore, Erica C            13 Aqua Gems-MR         1:18.20    1:19.70        
  6 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR          1:20.85    1:20.17        
  7 Ploshnick, Randi J        13 Bluestreaks-NJ       1:16.10    1:21.95        
  8 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         1:24.29    1:22.69        
  9 Cantwell, Danielle L      13 Bluestreaks-NJ       1:17.12    1:23.00        
 10 Araujo, Sara A            13 SSL-MR               1:23.60    1:25.10        
 11 Oboyski, Samantha K       13 Aqua Gems-MR         1:29.37    1:29.40        
 12 Zaug, Leanne M            13 McSc-NJ              1:24.52    1:29.45        
 13 Granan, Samantha L        13 MSC-MR               1:33.71    1:29.77        
 14 Seagren, Erika L          13 MSC-MR               1:30.44    1:30.15        
 15 Viotto, Jackie A          13 McSc-NJ              1:31.02    1:32.85        
 16 Pile, Emma N              13 Pace-MR              1:31.81    1:33.77        
 17 Fisher, Katherine         13 Trs-MR               1:35.00    1:34.15        
 18 Lynch, Amanda B           13 SSL-MR               1:33.41    1:34.52        
 19 Olsen, Ashley E           13 Aqua Gems-MR         1:31.55    1:34.66        
 20 Dunne, Samantha M         14 SSL-MR               1:37.48    1:35.92        
 21 Kreielsheimer, Chelsea    13 SSL-MR               1:37.96    1:36.25        
 22 DalliCardillo, Sam        14 McSc-NJ              1:45.60    1:37.14        
 23 Triana, Natalie           14 Trs-MR               1:30.46    1:37.41        
 24 Elia, Lauren T            14 Bluestreaks-NJ       1:32.25    1:37.72        
 25 Campo, Brittany M         14 McSc-NJ              1:36.69    1:41.53        
 26 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR               1:51.20    1:59.45        
 27 Warbrick, Kristen E       13 SSL-MR               1:59.21    2:00.81        
 
Event 72  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      1:06.64    1:06.29        
  2 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         1:06.11    1:08.77        
  3 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      1:08.41    1:09.54        
  4 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         1:10.21    1:10.68        
  5 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      1:12.00    1:12.49        
  6 Lee, Joe                  14 Hes-MR               1:14.66    1:16.95        
  7 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:16.93    1:16.98        
  8 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR         1:17.33    1:17.10        
  9 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         1:18.91    1:19.95        
 10 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    1:26.94    1:21.61        
 11 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         1:25.78    1:24.68        
 12 Yu, Justin                13 Trs-MR               1:26.33    1:25.48        
 13 Schaefer, Jake            14 NY Sharks-MR         1:27.26    1:28.19        
 14 Eller, Zachary M          14 Riptides-MR          1:42.96    1:28.98        
 15 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR         1:28.76    1:29.65        
 16 Terwilliger, Richie S     14 SSL-MR               1:26.74    1:29.68        
 17 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         1:29.47    1:29.84        
 18 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               1:29.70    1:30.73        
 19 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               1:27.35    1:31.85        
 20 Robinson, William         13 SSL-MR               1:36.98    1:40.47        
 21 Melucci, Andrew J         13 NBS-MR               1:30.99    1:41.87        
 22 Krajkowski, Ted A         13 McSc-NJ              1:57.94    1:50.42        
 23 Lim, Kevin                13 NY Sharks-MR         1:58.15    1:54.45        
 24 Ranadive, Rohan           13 NY Sharks-MR         2:05.26    2:01.70        
 
Event 73  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           39.42      39.51        
  2 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      39.93      39.59        
  3 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           40.73      40.33        
  4 Klein, Eilis D            10 Badger-MR              42.05      40.42        
  5 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR                 42.38      43.22        
  6 Hadid, Bana                9 NBS-MR                 42.18      43.24        
  7 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR            44.22      44.50        
  8 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 46.09      45.45        
  9 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           46.59      45.67        
 10 Sullivan, Emily           10 Trs-MR                 43.68      45.73        
 11 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           49.25      45.95        
 12 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR              45.37      46.12        
 13 York, Jenna M             10 NBS-MR                 44.39      46.30        
 14 Levine, Corie T           10 Bgnw Marlins-MR        48.97      48.10        
 15 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           48.07      48.25        
 16 Grady, Caitlyn M          10 NY Sharks-MR           49.33      48.55        
 17 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR      48.74      48.56        
 18 McNamara, Alison           8 NY Sharks-MR           53.41      48.59        
 19 Rota, Amanda P             9 Bgnw Marlins-MR        47.09      48.96        
 20 Lappas, Olivia            10 NY Sharks-MR           50.60      49.29        
 21 Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR           52.46      49.42        
 22 Wong, Rebecca              9 Bluestreaks-NJ         54.51      49.60        
 23 Wasserman, Raquel M        9 Bgnw Marlins-MR        46.25      50.24        
 24 Washington, Amy J         10 Bgnw Marlins-MR        55.00      50.48        
 25 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      51.25      51.39        
 26 Kisor, Katherine A        10 Aqua Gems-MR           52.04      51.43        
 27 Murphy, Treasa            10 NY Sharks-MR           49.32      52.04        
 28 Lillian, Ava S            10 Aqua Gems-MR           54.46      52.81        
 29 Johnson, Grace A           8 Badger-MR              53.17      52.86        
 30 Fischer, Lexie             9 Trs-MR                 51.88      53.13        
 31 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 52.71      54.02        
 32 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR                 56.98      55.15        
 33 Hutzelmann, Denali M       7 Aqua Gems-MR           56.79      55.77        
 34 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR         1:04.33      55.87        
 35 Garcia, Kaleigh           10 SSL-MR               1:19.74      56.19        
 36 Jensen, Natalie            9 Trs-MR                 54.88      56.23        
 37 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR           54.14      56.53        
 38 Morgan, Alice T            8 NBS-MR                 58.69      57.21        
 39 Rota, Kimberly A           9 Bgnw Marlins-MR        58.28      57.91        
 40 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR              55.67      58.27        
 41 Miara, Marissa             8 Trs-MR               1:01.81      58.91        
 42 Jahoda, Kelly M            8 West Point-MR        1:09.59      59.25        
 43 Moore, Jiovanni A          9 Agua Swim Team-MR      57.41    1:00.23        
 44 Weingroff, Tina           10 NY Sharks-MR           55.79    1:01.07        
 45 Witt, Jess                 7 SSL-MR               1:34.61    1:01.34        
 46 Barrow, Catherine A       10 McSc-NJ              1:01.45    1:01.73        
 47 Gross, Sylvanna L          9 SSL-MR               1:05.47    1:04.30        
 48 Dobken, Jessica S          7 SSL-MR               1:10.81    1:05.20        
 49 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR    1:03.88    1:07.36        
 50 Gallagher, Alena H         9 SSL-MR               1:25.55    1:13.23        
 51 Skulsky, Rebecca A         8 SSL-MR               1:28.64    1:15.63        
 52 Capalbo, Nicolette E       8 SSL-MR               1:30.21    1:19.28        
 53 Garcia, Samantha M         5 SSL-MR               1:28.93    1:24.41        
 
Event 74  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          10 Badger-MR              41.06      42.03        
  2 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR                 47.22      45.16        
  3 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR              44.73      45.71        
  4 Ifshin, Alec D            10 Bgnw Marlins-MR        48.00      45.89        
  5 Bell, Schuyler             9 NY Sharks-MR           47.74      46.57        
  6 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              45.88      46.59        
  7 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR                 47.78      47.01        
  8 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR           45.72      47.03        
  9 Devito, TJ                 8 Trs-MR                 52.79      48.80        
 10 Pola, Prakhyat             9 Riptides-MR            50.94      49.18        
 11 Quinones, Christopher D    8 Agua Swim Team-MR      55.04      54.27        
 12 Feigel, Bryan M            8 NBS-MR                 56.10      55.10        
 13 Stadlander, Sean M         9 McSc-NJ              1:00.60      55.71        
 14 Boyko, Jason A             6 MSC-MR                 59.87      55.78        
 15 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                 57.18      56.30        
 16 McLaughlin, Mark W         7 Bgnw Marlins-MR      1:00.00      56.58        
 17 Morgan, Julian             8 MSC-MR               1:01.36      56.59        
 18 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR         1:02.71    1:02.19        
 19 Capalbo, Joe T            10 SSL-MR                 58.30    1:02.51        
 20 Girard, Joseph P           9 SSL-MR               1:06.80    1:11.05        
 21 Conklin, Matthew M         9 SSL-MR               1:04.10    1:13.81        
 22 Kunow, Zachary             6 SSL-MR               1:10.70    1:32.90        
 -- McAlpine, Michael          7 Hes-MR                 58.62         DQ        
 
Event 75  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      3:06.00    3:00.52        
                1:25.74   3:00.52 (1:34.78)                                        
  2 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         3:02.51    3:03.68        
                1:28.57   3:03.68 (1:35.11)                                        
  3 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    3:17.47    3:05.04        
                1:29.69   3:05.04 (1:35.35)                                        
  4 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         3:08.94    3:08.46        
                1:30.13   3:08.46 (1:38.33)                                        
  5 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         3:14.63    3:15.79        
                1:33.45   3:15.79 (1:42.34)                                        
  6 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         3:19.86    3:18.77        
                1:34.21   3:18.77 (1:44.56)                                        
  7 Good, Courtney N          13 McSc-NJ              3:14.40    3:20.90        
                1:36.28   3:20.90 (1:44.62)                                        
  8 Moore, Erica C            13 Aqua Gems-MR         3:21.43    3:23.75        
                1:39.47   3:23.75 (1:44.28)                                        
  9 Olsen, Ashley E           13 Aqua Gems-MR         3:25.43    3:37.41        
                1:44.22   3:37.41 (1:53.19)                                        
 10 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    3:37.45    3:38.24        
                1:46.28   3:38.24 (1:51.96)                                        
 11 Osborne, Julia            14 Aqua Gems-MR         3:55.14    3:45.17        
                1:45.06   3:45.17 (2:00.11)                                        
 12 Berkowitz, Arielle A      14 SSL-MR               4:10.56    3:50.76        
                1:45.01   3:50.76 (2:05.75)                                        
 13 Zaug, Leanne M            13 McSc-NJ              3:33.16    3:50.93        
                1:52.09   3:50.93 (1:58.84)                                        
 14 Grinshtein, Maggie M      14 NY Sharks-MR         3:23.26    3:55.20        
                1:51.48   3:55.20 (2:03.72)                                        
 15 Elia, Lauren T            14 Bluestreaks-NJ       4:00.00    4:00.65        
                1:58.15   4:00.65 (2:02.50)                                        
 -- Campo, Brittany M         14 McSc-NJ              3:50.12         DQ        
                1:55.38        DQ (1:55.85)                                        
 
Event 76  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      2:58.00    2:59.28        
                1:28.26   2:59.28 (1:31.02)                                        
  2 Lee, Joe                  14 Hes-MR               2:57.13    2:59.34        
                1:25.34   2:59.34 (1:34.00)                                        
  3 Cicalese, Ed L            14 SSL-MR               3:06.85    3:10.33        
                1:34.69   3:10.33 (1:35.64)                                        
  4 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         3:01.35    3:10.37        
                1:28.70   3:10.37 (1:41.67)                                        
 
Event 77  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    1:37.23    1:33.95        
  2 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:37.49    1:36.11        
  3 Cain, Mary C              10 Badger-MR            1:46.33    1:43.44        
  4 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         1:47.59    1:44.18        
  5 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:45.11    1:44.31        
  6 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          1:44.34    1:44.96        
  7 Grady, Caitlyn M          10 NY Sharks-MR         1:49.06    1:46.18        
  8 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:46.88    1:47.06        
  9 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:48.70    1:49.12        
 10 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR      1:55.00    1:50.58        
 11 McNamara, Alison           8 NY Sharks-MR         1:51.47    1:53.28        
 12 Yeager, Kate E            10 SSL-MR               1:52.11    1:54.42        
 13 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    1:56.56    1:56.33        
 14 Boyko, Abigail M           9 MSC-MR               1:57.08    1:58.64        
 15 Sullivan, Emily           10 Trs-MR               1:55.29    1:59.99        
 16 Schmitz, Stefani R        10 UNMSC-MR             1:56.98    2:00.18        
 17 Stiles, Jessica W         10 McSc-NJ              1:57.32    2:02.17        
 18 Fischer, Lexie             9 Trs-MR               2:00.00    2:03.77        
 19 Wong, Rebecca              9 Bluestreaks-NJ       2:15.00    2:05.72        
 20 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR               2:04.12    2:05.99        
 21 Miara, Marissa             8 Trs-MR               2:30.66    2:08.67        
 22 Neves, JulianaMae B       10 MSC-MR               2:33.27    2:08.68        
 23 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    2:08.93    2:08.95        
 24 Good, Taylor M             8 McSc-NJ              2:21.66    2:10.43        
 25 Gilhooly, Caroline M      10 SSL-MR               2:02.85    2:12.38        
 26 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            2:05.50    2:13.92        
 27 Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR         2:15.13    2:14.26        
 28 D'Souza, Natalie L         7 MSC-MR               2:20.16    2:15.16        
 29 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR         2:10.99    2:15.72        
 30 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR    2:24.24    2:23.35        
 31 Gross, Sylvanna L          9 SSL-MR               2:49.15    2:24.94        
 32 Hutton, Theresa            8 Trs-MR               2:40.55    2:25.39        
 33 Moore, Jiovanni A          9 Agua Swim Team-MR    2:34.32    2:28.13        
 34 Dobken, Jessica S          7 SSL-MR               3:10.14    2:49.03        
 35 Barrow, Catherine A       10 McSc-NJ              3:12.98    2:50.86        
 -- Jensen, Natalie            9 Trs-MR               2:20.00         DQ        
 -- Witt, Jess                 7 SSL-MR               3:30.48         DQ        
 -- Garcia, Kaleigh           10 SSL-MR               3:05.20         DQ        
 -- Kelly, Simone              9 Bgnw Marlins-MR      2:10.00         DQ        
 
Event 78  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:34.71    1:33.76        
  2 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR              1:39.65    1:40.81        
  3 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR         1:47.66    1:44.87        
  4 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            1:53.67    1:48.84        
  5 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR               1:52.52    1:56.78        
  6 LaRue, Paul V              8 MSC-MR               1:53.87    1:56.81        
  7 Devito, TJ                 8 Trs-MR               2:10.17    2:01.67        
  8 Quinones, Christopher D    8 Agua Swim Team-MR    2:03.13    2:04.34        
  9 Girard, Joseph P           9 SSL-MR               3:08.42    2:50.28        
 10 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR         2:33.12    3:06.79        
 -- Capalbo, Joe T            10 SSL-MR               3:04.30         DQ        
 
Event 79  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         1:10.30    1:10.12        
  2 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR      1:09.75    1:10.81        
  3 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      1:15.87    1:13.06        
  4 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:14.85    1:14.23        
  5 Trail, Melissa L          13 Bgnw Marlins-MR      1:17.34    1:15.39        
  6 Sims, Micah               14 Bgnw Marlins-MR      1:19.07    1:15.82        
  7 Ploshnick, Randi J        13 Bluestreaks-NJ       1:15.09    1:17.18        
  8 Araujo, Sara A            13 SSL-MR               1:20.00    1:22.61        
  9 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:21.04    1:23.53        
 10 Oboyski, Samantha K       13 Aqua Gems-MR         1:20.05    1:24.98        
 11 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR          1:25.33    1:25.67        
 12 Viotto, Jackie A          13 McSc-NJ              1:26.93    1:30.41        
 13 Cantwell, Danielle L      13 Bluestreaks-NJ       1:25.84    1:31.66        
 14 Good, Courtney N          13 McSc-NJ              1:35.70    1:31.74        
 15 Chapman, Erica            13 Trs-MR               1:31.96    1:32.59        
 16 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         1:35.12    1:34.49        
 17 D'Alberto, Amanda C       13 MSC-MR               1:44.85    1:36.19        
 18 Lynch, Amanda B           13 SSL-MR               1:44.02    1:42.47        
 19 Campo, Brittany M         14 McSc-NJ              1:42.25    1:43.18        
 20 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR               1:51.35    1:59.26        
 -- Kreielsheimer, Chelsea    13 SSL-MR               1:49.75         DQ        
 
Event 80  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      1:04.42    1:04.79        
  2 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR         1:02.84    1:06.02        
  3 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      1:07.28    1:08.62        
  4 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:14.37    1:14.05        
  5 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         1:20.02    1:15.51        
  6 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         1:15.25    1:15.81        
  7 Cicalese, Ed L            14 SSL-MR               1:14.52    1:16.70        
  8 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR         1:16.13    1:18.70        
  9 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         1:35.24    1:32.58        
 10 Terwilliger, Richie S     14 SSL-MR               1:32.52    1:35.75        
 11 Robinson, William         13 SSL-MR               1:46.63    1:39.50        
 
Event 81  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR           34.56      34.19        
  2 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           36.31      34.20        
  3 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      36.67      36.53        
  4 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           37.08      37.02        
  5 Evans, Kate B              9 Badger-MR              38.30      37.96        
  6 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            42.29      41.64        
  7 Hirsch, Stephanie         10 Trs-MR                 39.77      42.19        
  8 Cain, Mary C              10 Badger-MR              40.75      42.34        
  9 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           42.59      42.45        
 10 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        44.58      42.60        
 11 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 42.33      43.32        
 12 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              44.40      43.76        
 13 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR        44.02      43.89        
 14 Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR           56.11      46.12        
 14 Wasserman, Raquel M        9 Bgnw Marlins-MR        47.31      46.12        
 16 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR           59.29      46.18        
 16 Schmitz, Stefani R        10 UNMSC-MR               49.15      46.18        
 18 Stiles, Jessica W         10 McSc-NJ                44.60      46.22        
 19 Schiller, Katie           10 Bluestreaks-NJ         49.04      47.20        
 20 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           46.53      47.76        
 21 Murphy, Treasa            10 NY Sharks-MR           53.92      54.08        
 22 Washington, Amy J         10 Bgnw Marlins-MR        55.00      54.24        
 23 Gilhooly, Caroline M      10 SSL-MR                 52.91      56.74        
 23 Johnson, Grace A           8 Badger-MR            1:04.08      56.74        
 25 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR           50.82      58.02        
 25 Lillian, Ava S            10 Aqua Gems-MR         1:01.53      58.02        
 27 Yeager, Kate E            10 SSL-MR                 37.08      58.88        
 28 Harris, Stephanie M        9 McSc-NJ              1:09.66    1:00.70        
 29 Weingroff, Tina           10 NY Sharks-MR           58.99    1:03.26        
 30 Lappas, Olivia            10 NY Sharks-MR           50.91    1:03.31        
 30 Rota, Kimberly A           9 Bgnw Marlins-MR      1:01.92    1:03.31        
 32 Good, Taylor M             8 McSc-NJ              1:25.31    1:03.48        
 33 Jahoda, Kelly M            8 West Point-MR        1:24.02    1:17.43        
 
Event 82  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P          10 Badger-MR              43.65      40.98        
  2 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              42.14      43.51        
  3 Ifshin, Alec D            10 Bgnw Marlins-MR        46.00      44.97        
  4 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR                 47.13      45.26        
  5 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR                 48.15      45.37        
  6 Bell, Schuyler             9 NY Sharks-MR           47.15      45.52        
  7 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR              51.26      51.40        
  8 Hadid, Somar               8 NBS-MR               1:14.93      57.69        
  9 Boyko, Jason A             6 MSC-MR               1:20.40    1:00.85        
 10 McLaughlin, Mark W         7 Bgnw Marlins-MR      1:08.00    1:00.92        
 11 McAlpine, Michael          7 Hes-MR               1:05.02    1:06.25        
 -- Pola, Prakhyat             9 Riptides-MR            47.03         DQ        
 -- Morgan, Julian             8 MSC-MR               1:25.88         DQ        
 -- Stadlander, Sean M         9 McSc-NJ              1:24.01         DQ        
 
Event 83  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holden, Kim B             14 Bgnw Marlins-MR        30.53      30.01        
  2 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR        30.10      30.06        
  3 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR      30.42      30.10        
  4 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR           30.33      30.12        
  5 Sims, Micah               14 Bgnw Marlins-MR        31.00      30.97        
  6 Ploshnick, Randi J        13 Bluestreaks-NJ         30.96      31.08        
  7 Trail, Melissa L          13 Bgnw Marlins-MR        32.07      31.14        
  8 Braca, Gianna L           14 Pace-MR                30.73      31.29        
  9 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR           31.56      31.33        
 10 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR           32.02      31.34        
 11 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR           31.88      32.07        
 12 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR           33.43      32.43        
 12 Oboyski, Samantha K       13 Aqua Gems-MR           33.41      32.43        
 14 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR            32.22      32.47        
 15 Moore, Erica C            13 Aqua Gems-MR           32.11      32.52        
 16 Zaug, Leanne M            13 McSc-NJ                32.07      32.60        
 17 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR      33.28      32.63        
 18 Osborne, Julia            14 Aqua Gems-MR           34.23      34.20        
 19 Fisher, Katherine         13 Trs-MR                 33.62      34.61        
 20 Pile, Emma N              13 Pace-MR                35.33      34.85        
 21 Granan, Samantha L        13 MSC-MR                 34.80      35.04        
 22 Chapman, Erica            13 Trs-MR                 35.02      35.13        
 23 Cantwell, Danielle L      13 Bluestreaks-NJ         34.04      35.26        
 24 Triana, Natalie           14 Trs-MR                 34.70      35.73        
 25 Olsen, Ashley E           13 Aqua Gems-MR           34.82      36.25        
 26 DalliCardillo, Sam        14 McSc-NJ                36.93      36.30        
 27 Berkowitz, Arielle A      14 SSL-MR                 45.81      36.39        
 28 Seagren, Erika L          13 MSC-MR                 35.99      36.63        
 29 Dunne, Samantha M         14 SSL-MR                 36.56      36.73        
 30 Grinshtein, Maggie M      14 NY Sharks-MR           35.26      37.04        
 31 D'Alberto, Amanda C       13 MSC-MR                 37.47      40.85        
 32 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR                 39.86      41.80        
 33 Elia, Lauren T            14 Bluestreaks-NJ         41.27      42.58        
 34 Warbrick, Kristen E       13 SSL-MR                 57.64      44.84        
 -- Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR           32.34         DQ        
 
Event 84  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR           27.05      28.11        
  2 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR           29.90      29.80        
  3 Eller, Zachary M          14 Riptides-MR            30.56      30.62        
  4 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR      31.43      32.15        
  5 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR                 33.13      32.17        
  6 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR           33.47      32.22        
  6 Yu, Justin                13 Trs-MR                 32.30      32.22        
  8 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR           32.02      32.31        
  9 Schaefer, Jake            14 NY Sharks-MR           33.26      32.74        
 10 Isaacs, Scott             13 Trs-MR                 34.31      34.44        
 11 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR           33.27      34.63        
 12 Melucci, Andrew J         13 NBS-MR                 37.99      34.96        
 13 Krajkowski, Ted A         13 McSc-NJ                39.62      36.85        
 14 Robinson, William         13 SSL-MR                 41.40      37.97        
 15 Ranadive, Rohan           13 NY Sharks-MR           43.00      40.18        
 16 Lim, Kevin                13 NY Sharks-MR           40.15      42.31        
 
Event 85  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR         2:58.62    2:52.66        
                1:22.47   2:52.66 (1:30.19)                                        
  2 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    3:00.59    2:58.81        
                1:25.53   2:58.81 (1:33.28)                                        
  3 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         3:02.51    2:59.58        
                1:27.88   2:59.58 (1:31.70)                                        
  4 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         3:05.18    2:59.78        
                1:24.89   2:59.78 (1:34.89)                                        
  5 Evans, Kate B              9 Badger-MR            3:04.90    3:01.39        
                1:27.64   3:01.39 (1:33.75)                                        
  6 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    3:14.53    3:09.65        
                1:34.77   3:09.65 (1:34.88)                                        
  7 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      3:30.06    3:10.60        
                1:34.29   3:10.60 (1:36.31)                                        
  8 Cain, Mary C              10 Badger-MR            3:15.57    3:12.84        
                1:32.51   3:12.84 (1:40.33)                                        
  9 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          3:29.90    3:20.65        
                1:39.69   3:20.65 (1:40.96)                                        
 10 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            3:27.08    3:20.78        
                1:37.03   3:20.78 (1:43.75)                                        
 11 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            3:24.52    3:21.53        
                1:39.75   3:21.53 (1:41.78)                                        
 12 Hadid, Bana                9 NBS-MR               3:25.16    3:27.14        
                1:34.33   3:27.14 (1:52.81)                                        
 13 Rota, Amanda P             9 Bgnw Marlins-MR      3:42.36    3:34.03        
                1:43.17   3:34.03 (1:50.86)                                        
 14 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            3:22.69    3:37.13        
                1:38.89   3:37.13 (1:58.24)                                        
 15 Levine, Corie T           10 Bgnw Marlins-MR      3:50.00    3:37.94        
 16 York, Jenna M             10 NBS-MR               3:35.57    3:39.44        
                1:47.85   3:39.44 (1:51.59)                                        
 17 Kelly, Simone              9 Bgnw Marlins-MR      3:58.00    3:50.90        
                5:00.00                                                 1:58.33 ( )
      3:50.90 (1:52.57)                                                            
 18 Harris, Stephanie M        9 McSc-NJ              4:01.25    4:00.62        
 19 Boyko, Abigail M           9 MSC-MR               4:02.36    4:04.19        
               47:30.00                                                 2:07.54 ( )
      4:04.19 (1:56.65)                                                            
 20 Schiller, Katie           10 Bluestreaks-NJ       3:45.00    4:06.53        
           469:43:20.00                                                 2:01.72 ( )
      4:06.53 (2:04.81)                                                            
 21 D'Souza, Natalie L         7 MSC-MR               4:50.36    4:23.48        
 -- Neves, JulianaMae B       10 MSC-MR               4:30.02         DQ        
                  32.36                                                 2:10.06 ( )
           DQ (2:08.50)                                                            
 
Event 86  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:59.85    2:58.55        
                1:28.93   2:58.55 (1:29.62)                                        
  2 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            3:19.18    3:19.59        
                1:38.51   3:19.59 (1:41.08)                                        
  3 LaRue, Paul V              8 MSC-MR               3:46.95    3:49.61        
                1:50.66   3:49.61 (1:58.95)                                        
  4 Hadid, Somar               8 NBS-MR               4:05.99    4:06.29        
                2:07.38   4:06.29 (1:58.91)                                        
  5 Feigel, Bryan M            8 NBS-MR               4:15.99    4:07.07        
                2:02.05   4:07.07 (2:05.02)                                        
  6 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               4:40.21    4:41.45        
                2:10.99   4:41.45 (2:30.46)                                        
 -- Ifshin, Alec D            10 Bgnw Marlins-MR      3:32.00         DQ        
                1:44.73        DQ (1:48.42)                                        
 
Event 87  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         5:32.85    5:39.73        
                1:13.25   2:40.86 (1:27.61)   4:19.84 (1:38.98)   5:39.73 (1:19.89)
  2 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    5:56.84    5:55.59        
                1:20.01   2:56.00 (1:35.99)   4:39.79 (1:43.79)   5:55.59 (1:15.80)
  3 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    6:25.00    6:24.82        
                1:29.91   3:14.65 (1:44.74)   4:53.53 (1:38.88)   6:24.82 (1:31.29)
  4 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    6:35.23    6:36.43        
                1:29.99   3:11.31 (1:41.32)   5:10.07 (1:58.76)   6:36.43 (1:26.36)
  5 Good, Courtney N          13 McSc-NJ              6:51.40    6:38.59        
                1:35.82   3:18.72 (1:42.90)   5:10.64 (1:51.92)   6:38.59 (1:27.95)
 -- Viotto, Jackie A          13 McSc-NJ              7:25.97         DQ        
                1:37.77   3:23.40 (1:45.63)   5:25.67 (2:02.27)        DQ (1:28.61)
 
Event 88  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charriez, Nick L          14 Bgnw Marlins-MR      5:26.00    5:26.22        
                1:11.55   2:36.52 (1:24.97)   4:12.14 (1:35.62)   5:26.22 (1:14.08)
  2 Lee, Joe                  14 Hes-MR               6:22.05    5:40.26        
                1:15.85   2:44.77 (1:28.92)   4:25.07 (1:40.30)   5:40.26 (1:15.19)
  3 Charriez, Greg T          14 Bgnw Marlins-MR      5:32.00    5:42.54        
                1:16.71   2:47.93 (1:31.22)   4:29.50 (1:41.57)   5:42.54 (1:13.04)
  4 Hadley, Matthew J         14 Bgnw Marlins-MR      5:35.00    5:44.96        
                1:22.62   2:49.93 (1:27.31)   4:30.83 (1:40.90)   5:44.96 (1:14.13)
  5 Cicalese, Ed L            14 SSL-MR               6:21.52    5:58.23        
                1:23.89   2:56.34 (1:32.45)   4:39.61 (1:43.27)   5:58.23 (1:18.62)

Brought to you by Computer Aide, Inc.