Newburgh Sharks 24th Annual                          
                            Blue and Gold Swim Meet                            

 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36  12/12/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alice Morgan         8 NBS-MR                 38.13      39.37         16  
  2 Brooke Baldassare    8 WISC-MR                41.22      39.59         13  
  3 Emma Haedrich        8 WISC-MR                42.80      42.38         12  
  4 Jess Witt            8 SSL-MR                 50.50      47.40         11  
  5 Cali Sacharoff       8 SSL-MR                 59.31      47.78         10  
  6 Jennifer Dinces      8 SSL-MR                 59.61      48.09          9  
  7 Kyra Greenbaum       7 SSL-MR               1:02.51      52.52          7  
  8 Samantha Liddy       7 SSL-MR               1:08.35      53.76          5  
  9 Paige Bacigal        5 WSSC-MR                49.40      54.19          4  
 10 Samantha Garcia      6 SSL-MR               1:00.16      58.08          3  
 11 Claire Myers         7 SSL-MR               1:07.63    1:04.42          2  
 12 Erika Witt           6 SSL-MR               1:22.56    1:18.23          1  
 13 Emily Liu            8 SSL-MR               1:09.51    1:27.30        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:09.29    1/1/1990 MARY KATE HAGGERTY - YMID                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooke Baldassare    8 WISC-MR              1:32.99    1:27.79         16  
                  42.74     1:27.79 (45.05)                                        
  2 Alice Morgan         8 NBS-MR               1:40.91    1:29.09         13  
                  42.77     1:29.09 (46.32)                                        
  3 Paige Christianson   8 HAA-MR               1:55.25    1:33.98         12  
                  44.14     1:33.98 (49.84)                                        
  4 Kelsey Christianso   8 HAA-MR               1:45.25    1:35.68         11  
                  43.94     1:35.68 (51.74)                                        
  5 Emma Haedrich        8 WISC-MR              1:35.41    1:40.08         10  
                  46.36     1:40.08 (53.72)                                        
  6 Jazmin Rendon        8 Ndac-MR              1:39.11    1:42.56          9  
                  47.64     1:42.56 (54.92)                                        
  7 Jess Witt            8 SSL-MR               1:43.01    1:45.68          7  
                  49.20     1:45.68 (56.48)                                        
  8 Cali Sacharoff       8 SSL-MR               1:55.23    1:46.10          5  
                  48.98     1:46.10 (57.12)                                        
  9 Jennifer Dinces      8 SSL-MR               1:44.51    1:50.07          4  
                  49.52   1:50.07 (1:00.55)                                        
 10 Kyra Greenbaum       7 SSL-MR               2:25.25    2:00.96          3  
                  56.37   2:00.96 (1:04.59)                                        
 11 Kayla Shea           8 SSL-MR               2:07.81    2:08.79          2  
                1:09.58     2:08.79 (59.21)                                        
 12 Samantha Garcia      6 SSL-MR               2:04.87    2:13.72          1  
                1:03.54   2:13.72 (1:10.18)                                        
 13 Claire Myers         7 SSL-MR               2:11.25    2:15.86        
                1:00.51   2:15.86 (1:15.35)                                        
 14 Samantha LaRusso     8 SSL-MR               2:06.54    2:19.29        
                1:06.46   2:19.29 (1:12.83)                                        
 15 Lauren Woodward      7 Mrst Barracudas-MR   2:30.00    2:21.91        
                1:03.58   2:21.91 (1:18.33)                                        
 16 Nicolette Capalbo    8 SSL-MR               2:25.25    2:30.35        
                1:13.96   2:30.35 (1:16.39)                                        
 17 Erika Witt           6 SSL-MR               3:41.72    2:59.99        
                1:20.07   2:59.99 (1:39.92)                                        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 37.05  12/12/2004 Jinan Andrews, Aqua Gems                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alice Morgan         8 NBS-MR                 47.82      49.24         16  
  2 Brooke Baldassare    8 WISC-MR                48.73      51.51         13  
  3 Emma Haedrich        8 WISC-MR                57.23      51.64         12  
  4 Jennifer Dinces      8 SSL-MR                 53.41      58.62         11  
  5 Cali Sacharoff       8 SSL-MR               1:16.51    1:00.83         10  
  6 Claire Myers         7 SSL-MR               1:10.59    1:01.37          9  
  7 Paige Bacigal        5 WSSC-MR                55.00    1:03.64          7  
  8 Samantha Garcia      6 SSL-MR               1:12.24    1:06.17          5  
  9 Kyra Greenbaum       7 SSL-MR               1:08.14    1:07.01          4  
 10 Samantha Liddy       7 SSL-MR               1:15.32    1:07.96          3  
 11 Erika Witt           6 SSL-MR               1:39.18    1:16.43          2  
 -- Jess Witt            8 SSL-MR                 52.76         DQ        
 -- Emily Liu            8 SSL-MR               1:15.59         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.84    1/1/1988 LAUREN JAEGER - LBA                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooke Baldassare    8 WISC-MR                48.15      49.85         16  
  2 Alice Morgan         8 NBS-MR                 52.28      53.85         13  
  3 Jess Witt            8 SSL-MR                 59.21      57.20         12  
  4 Kelsey Christianso   8 HAA-MR                 59.51    1:02.61         11  
  5 Paige Christianson   8 HAA-MR                 58.17    1:03.54         10  
  6 Nafia Ali            8 WSSC-MR              1:05.30    1:03.60          9  
  7 Emma Haedrich        8 WISC-MR              1:20.00    1:05.80          7  
  8 Jennifer Dinces      8 SSL-MR               1:15.09    1:07.25          5  
  9 Kayla Shea           8 SSL-MR               1:18.21    1:09.31          4  
 10 Jordan Thompson      7 WSSC-MR              1:41.10    1:13.16          3  
 11 Samantha Garcia      6 SSL-MR               1:42.53    1:30.49          2  
 12 Claire Myers         7 SSL-MR               1:38.41    1:38.37          1  
 -- Nicolette Capalbo    8 SSL-MR               1:16.02         DQ        
 -- Lauren Woodward      7 Mrst Barracudas-MR   1:15.00         DQ        
 -- Erika Witt           6 SSL-MR               1:21.22         DQ        
 -- Cali Sacharoff       8 SSL-MR               1:13.49         DQ        
 -- Samantha LaRusso     8 SSL-MR               1:15.41         DQ        
 -- Kyra Greenbaum       7 SSL-MR               1:28.59         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 36.24    1/6/2001 Ali C Polhill, BGNW Marlins                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alice Morgan         8 NBS-MR                 50.90      48.40         16  
  2 Paige Christianson   8 HAA-MR                 53.39      57.83         13  
  3 Brooke Baldassare    8 WISC-MR                59.15      58.29         12  
  4 Kelsey Christianso   8 HAA-MR                 54.15      59.90         11  
  5 Cali Sacharoff       8 SSL-MR               1:19.53    1:06.21         10  
  6 Nafia Ali            8 WSSC-MR              1:28.46    1:09.88          9  
  7 Jennifer Dinces      8 SSL-MR               1:13.15    1:14.05          7  
  8 Kyra Greenbaum       7 SSL-MR               1:21.31    1:17.47          5  
  9 Samantha Garcia      6 SSL-MR               1:29.04    1:29.81          4  
 -- Jess Witt            8 SSL-MR                 55.59         DQ        
 -- Lauren Woodward      7 Mrst Barracudas-MR   1:10.00         DQ        
 -- Nicolette Capalbo    8 SSL-MR               1:27.04         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:20.94    1/1/1988 YVETTE SMETANA - MSC                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alice Morgan         8 NBS-MR               1:43.75    1:42.10         16  
                  47.22     1:42.10 (54.88)                                        
  2 Brooke Baldassare    8 WISC-MR              1:50.22    1:44.54         13  
                  52.31     1:44.54 (52.23)                                        
  3 Jess Witt            8 SSL-MR               2:18.15    2:02.00         12  
                1:01.87   2:02.00 (1:00.13)                                        
  4 Cali Sacharoff       8 SSL-MR               2:16.59    2:08.11         11  
                1:02.73   2:08.11 (1:05.38)                                        
  5 Kyra Greenbaum       7 SSL-MR               2:28.51    2:15.55         10  
                1:07.36   2:15.55 (1:08.19)                                        
  6 Samantha Liddy       7 SSL-MR               2:21.59    2:17.72          9  
                1:06.87   2:17.72 (1:10.85)                                        
  7 Samantha Garcia      6 SSL-MR               2:32.54    2:34.81          7  
                1:12.57   2:34.81 (1:22.24)                                        
 -- Jennifer Dinces      8 SSL-MR               2:15.31         DQ        
                1:04.73        DQ (1:02.86)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:04.70    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   1:50.57    1:38.18         32  
     1) Jennifer Dinces 8               2) Kyra Greenbaum 7               
     3) Jess Witt 8                     4) Samantha LaRusso 8             
                  50.13     1:38.18 (48.05)                                        
  2 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   1:55.10    1:55.39         26  
     1) Claire Myers 7                  2) Nicolette Capalbo 8            
     3) Kayla Shea 8                    4) Samantha Garcia 6              
                1:03.37     1:55.39 (52.02)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.25    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:07.12    1:46.49         32  
     1) Jennifer Dinces 8               2) Jess Witt 8                    
     3) Cali Sacharoff 8                4) Kyra Greenbaum 7               
                  54.91     1:46.49 (51.58)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 26.27  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bana Hadid          10 NBS-MR                 31.85      31.07         16  
  2 Deirdre Connor      10 HAA-MR                 31.34      31.12         13  
  3 Marissa Johnston    10 HAA-MR                 31.68      31.58         12  
  4 Alexandra Hemp      10 HAA-MR                 32.78      31.87         11  
  5 Jenna York          10 NBS-MR                 32.84      31.95         10  
  6 Kylie Danin          9 WISC-MR                32.10      32.17          9  
  7 Emily Dunn          10 WISC-MR                33.70      32.62          7  
  8 Lillian Oyen-Ustad   9 Ndac-MR                34.17      33.29          5  
  9 Jacqueline Dominge   9 HAA-MR                 35.07      33.62          4  
 10 Diana Nunnally      10 Mrst Barracudas-MR     34.35      34.26          3  
 11 Kimmy Stein         10 SSL-MR                 37.93      34.73          2  
 12 Selena Malfa        10 SSL-MR                 37.29      35.00          1  
 13 Beth Clark          10 NBS-MR                 37.53      35.32        
 14 Claire Williams     10 NBS-MR                 36.30      35.93        
 15 Ann Fici            10 HAA-MR                 35.48      36.00        
 16 Lee Ann Santore      9 WISC-MR                39.85      36.47        
 16 Caroline Gilhooly   10 SSL-MR                 37.62      36.47        
 18 Madison Scanlon     10 SSL-MR                 38.82      36.56        
 19 Kayla Weckesser     10 Ndac-MR                35.83      36.92        
 20 Melanie Dubbs       10 SSL-MR                 36.58      37.14        
 21 Giovanna Giua        9 WISC-MR                37.27      37.92        
 22 Caitlin Leary        9 SSL-MR                 38.43      38.67        
 23 Emmanuelle Palikuc   9 Big Blue-MR            37.45      38.88        
 24 Cassandra Willie     9 HAA-MR                 39.22      39.65        
 25 Kassey Gonzalez      9 Big Blue-MR            40.18      39.72        
 26 Megan Coviello       9 Mrst Barracudas-MR     41.14      40.86        
 27 Claire Desio         9 HAA-MR                 42.56      41.08        
 27 Aditi Athavale       9 Big Blue-MR            43.83      41.08        
 29 Amanda Fung          9 Big Blue-MR            44.14      41.62        
 30 Agathe Benichou     10 NBS-MR                 50.77      42.84        
 31 Betsy Portch        10 Big Blue-MR            45.02      44.02        
 32 Maggie Rhodes        9 SSL-MR                 55.23      45.21        
 33 Callie Cline        10 NBS-MR                 44.03      45.60        
 34 Erika Samovici       9 SSL-MR                 52.99      46.02        
 35 Nayara Sullivan     10 Big Blue-MR            58.57      50.10        
 36 Megan Greenfeld      9 Big Blue-MR            50.81      52.66        
 37 Rachel Liebergall    9 SSL-MR                 59.15      59.72        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 57.30  12/10/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Deirdre Connor      10 HAA-MR               1:12.76    1:09.49         16  
                  32.12     1:09.49 (37.37)                                        
  2 Bana Hadid          10 NBS-MR               1:11.81    1:09.63         13  
                  32.00     1:09.63 (37.63)                                        
  3 Kylie Danin          9 WISC-MR              1:10.41    1:09.73         12  
                  32.41     1:09.73 (37.32)                                        
  4 Alexandra Hemp      10 HAA-MR               1:16.24    1:11.62         11  
                  33.06     1:11.62 (38.56)                                        
  5 Jenna York          10 NBS-MR               1:21.23    1:11.68         10  
                  33.40     1:11.68 (38.28)                                        
  6 Emily Dunn          10 WISC-MR              1:16.03    1:12.78          9  
                  33.74     1:12.78 (39.04)                                        
  7 Jacqueline Dominge   9 HAA-MR               1:17.76    1:14.26          7  
                  34.99     1:14.26 (39.27)                                        
  8 Bernadette Ryan     10 WSSC-MR              1:19.17    1:14.93          5  
                  35.26     1:14.93 (39.67)                                        
  9 Lillian Oyen-Ustad   9 Ndac-MR              1:23.44    1:15.32          4  
                  37.28     1:15.32 (38.04)                                        
 10 Betsy Quezada       10 Devil Fish-MR        1:23.41    1:15.99          3  
                  35.12     1:15.99 (40.87)                                        
 11 Diana Nunnally      10 Mrst Barracudas-MR   1:27.41    1:16.15          2  
                  36.12     1:16.15 (40.03)                                        
 12 Marissa Johnston    10 HAA-MR               1:14.13    1:17.62          1  
                  35.28     1:17.62 (42.34)                                        
 13 Ann Fici            10 HAA-MR               1:17.91    1:17.76        
                  37.42     1:17.76 (40.34)                                        
 14 Selena Malfa        10 SSL-MR               1:22.91    1:18.36        
                  36.44     1:18.36 (41.92)                                        
 15 Madison Scanlon     10 SSL-MR               1:27.94    1:20.91        
                  37.60     1:20.91 (43.31)                                        
 16 Giovanna Giua        9 WISC-MR              1:21.04    1:21.43        
                  38.33     1:21.43 (43.10)                                        
 17 Emily Burton        10 WISC-MR              1:24.98    1:21.51        
                  38.25     1:21.51 (43.26)                                        
 18 Becca Arcomano       9 Ndac-MR              1:29.11    1:22.34        
                  39.60     1:22.34 (42.74)                                        
 19 Kimmy Stein         10 SSL-MR               1:30.16    1:22.74        
                  38.38     1:22.74 (44.36)                                        
 20 Katie Ruf            9 Devil Fish-MR        1:24.36    1:23.02        
                  38.51     1:23.02 (44.51)                                        
 21 Beth Clark          10 NBS-MR               1:37.75    1:23.26        
                  36.73     1:23.26 (46.53)                                        
 22 Claire Williams     10 NBS-MR               1:31.14    1:23.31        
                  38.98     1:23.31 (44.33)                                        
 23 Kayla Weckesser     10 Ndac-MR              1:25.85    1:23.58        
                  39.57     1:23.58 (44.01)                                        
 24 Caroline Gilhooly   10 SSL-MR               1:23.91    1:24.62        
                  40.25     1:24.62 (44.37)                                        
 25 Emily Beuchert      10 WSSC-MR              1:23.00    1:25.18        
                  40.35     1:25.18 (44.83)                                        
 26 Emmanuelle Palikuc   9 Big Blue-MR          1:24.58    1:25.83        
                  39.38     1:25.83 (46.45)                                        
 27 Melanie Dubbs       10 SSL-MR               1:24.19    1:25.96        
                  41.37     1:25.96 (44.59)                                        
 28 Megan Pagano        10 Devil Fish-MR             NT    1:27.22        
                  40.24     1:27.22 (46.98)                                        
 29 Kassey Gonzalez      9 Big Blue-MR          1:28.99    1:27.52        
                  41.09     1:27.52 (46.43)                                        
 30 Caitlin Leary        9 SSL-MR               1:29.06    1:29.40        
                  39.38     1:29.40 (50.02)                                        
 31 Cassandra Willie     9 HAA-MR               1:38.89    1:30.96        
                  42.72     1:30.96 (48.24)                                        
 32 Megan Coviello       9 Mrst Barracudas-MR   1:37.16    1:32.72        
                  43.48     1:32.72 (49.24)                                        
 33 Claire Desio         9 HAA-MR               1:37.69    1:32.79        
                  43.72     1:32.79 (49.07)                                        
 34 Amanda Fung          9 Big Blue-MR          1:36.88    1:32.80        
                  42.85     1:32.80 (49.95)                                        
 35 Sylvanna Gross      10 SSL-MR               1:40.29    1:35.46        
                  43.58     1:35.46 (51.88)                                        
 36 Aditi Athavale       9 Big Blue-MR          1:35.28    1:36.20        
                  46.03     1:36.20 (50.17)                                        
 37 Agathe Benichou     10 NBS-MR                    NT    1:37.79        
                  43.59     1:37.79 (54.20)                                        
 38 Betsy Portch        10 Big Blue-MR          1:36.19    1:38.07        
                  45.81     1:38.07 (52.26)                                        
 39 Rylee Cella          9 WSSC-MR              1:32.00    1:41.27        
                  46.37     1:41.27 (54.90)                                        
 40 Hannah Nelson        9 Mrst Barracudas-MR   1:30.00    1:41.96        
                  47.28     1:41.96 (54.68)                                        
 41 Lian Tawil           9 Mrst Barracudas-MR   1:30.00    1:45.49        
                  47.51     1:45.49 (57.98)                                        
 42 Maggie Rhodes        9 SSL-MR               2:02.30    1:45.66        
                  49.16     1:45.66 (56.50)                                        
 43 Rebecca Velez        9 NBS-MR                    NT    1:45.79        
                  47.97     1:45.79 (57.82)                                        
 44 Erika Samovici       9 SSL-MR               1:56.30    1:48.21        
                  49.46     1:48.21 (58.75)                                        
 45 Callie Cline        10 NBS-MR               1:56.70    1:48.49        
                  56.00     1:48.49 (52.49)                                        
 46 Emily Langer         9 Big Blue-MR          2:07.09    1:49.63        
                  49.64     1:49.63 (59.99)                                        
 47 Dana Citrin          9 SSL-MR               1:56.49    1:50.92        
                  51.21     1:50.92 (59.71)                                        
 48 Megan Greenfeld      9 Big Blue-MR          1:58.73    1:54.57        
                  51.56   1:54.57 (1:03.01)                                        
 49 Rachel Liebergall    9 SSL-MR               2:06.51    2:07.66        
                  59.40   2:07.66 (1:08.26)                                        
 50 Nayara Sullivan     10 Big Blue-MR          2:10.35    2:10.73        
                1:07.43   2:10.73 (1:03.30)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.61  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kylie Danin          9 WISC-MR              1:18.83    1:16.41         16  
                  36.25     1:16.41 (40.16)                                        
  2 Deirdre Connor      10 HAA-MR               1:29.10    1:19.49         13  
                  38.28     1:19.49 (41.21)                                        
  3 Bana Hadid          10 NBS-MR               1:21.95    1:19.56         12  
                  38.40     1:19.56 (41.16)                                        
  4 Jenna York          10 NBS-MR               1:29.28    1:20.28         11  
                  38.62     1:20.28 (41.66)                                        
  5 Alexandra Hemp      10 HAA-MR               1:27.92    1:21.71         10  
                  38.78     1:21.71 (42.93)                                        
  6 Lillian Oyen-Ustad   9 Ndac-MR              1:29.75    1:22.89          9  
                  46.00     1:22.89 (36.89)                                        
  7 Marissa Johnston    10 HAA-MR               1:34.83    1:24.56          7  
                  41.21     1:24.56 (43.35)                                        
  8 Ann Fici            10 HAA-MR               1:31.02    1:24.96          5  
                  42.08     1:24.96 (42.88)                                        
  9 Jacqueline Dominge   9 HAA-MR               1:33.71    1:26.44          4  
                  42.27     1:26.44 (44.17)                                        
 10 Lee Ann Santore      9 WISC-MR              1:30.51    1:29.46          3  
                  44.62     1:29.46 (44.84)                                        
 11 Giovanna Giua        9 WISC-MR              1:32.02    1:30.00          2  
                  43.61     1:30.00 (46.39)                                        
 12 Kayla Weckesser     10 Ndac-MR              1:30.76    1:31.77          1  
                  46.27     1:31.77 (45.50)                                        
 13 Kassey Gonzalez      9 Big Blue-MR          1:33.66    1:32.93        
                  51.00     1:32.93 (41.93)                                        
 14 Melanie Dubbs       10 SSL-MR               1:35.35    1:33.30        
                  44.37     1:33.30 (48.93)                                        
 15 Caroline Gilhooly   10 SSL-MR               1:42.48    1:34.17        
                  45.99     1:34.17 (48.18)                                        
 16 Selena Malfa        10 SSL-MR               1:39.01    1:34.25        
                  44.94     1:34.25 (49.31)                                        
 17 Madison Scanlon     10 SSL-MR               1:50.50    1:35.10        
                  46.30     1:35.10 (48.80)                                        
 18 Claire Williams     10 NBS-MR               1:45.76    1:35.14        
                  46.77     1:35.14 (48.37)                                        
 19 Diana Nunnally      10 Mrst Barracudas-MR   1:34.43    1:35.40        
                  46.45     1:35.40 (48.95)                                        
 20 Beth Clark          10 NBS-MR               1:59.59    1:39.12        
                1:35.00      1:39.12 (4.12)                                        
 21 Amanda Fung          9 Big Blue-MR          1:47.43    1:42.13        
                  49.82     1:42.13 (52.31)                                        
 22 Claire Desio         9 HAA-MR               1:49.39    1:42.98        
                1:03.00     1:42.98 (39.98)                                        
 23 Megan Coviello       9 Mrst Barracudas-MR   2:15.00    1:43.87        
                  49.11     1:43.87 (54.76)                                        
 24 Aditi Athavale       9 Big Blue-MR          1:52.00    1:46.21        
                  52.31     1:46.21 (53.90)                                        
 25 Cassandra Willie     9 HAA-MR               1:45.25    1:49.13        
                1:04.00     1:49.13 (45.13)                                        
 26 Agathe Benichou     10 NBS-MR                    NT    1:51.43        
                  52.37     1:51.43 (59.06)                                        
 27 Betsy Portch        10 Big Blue-MR          2:03.88    1:59.27        
                1:12.00     1:59.27 (47.27)                                        
 28 Erika Samovici       9 SSL-MR               2:15.60    1:59.45        
                1:18.00     1:59.45 (41.45)                                        
 29 Callie Cline        10 NBS-MR               2:53.71    2:07.68        
                1:01.77   2:07.68 (1:05.91)                                        
 30 Rebecca Velez        9 NBS-MR                    NT    2:09.33        
                  58.05   2:09.33 (1:11.28)                                        
 31 Nayara Sullivan     10 Big Blue-MR          2:01.32    2:10.55        
                1:04.88   2:10.55 (1:05.67)                                        
 32 Megan Greenfeld      9 Big Blue-MR          2:12.24    2:13.83        
                1:03.47   2:13.83 (1:10.36)                                        
 -- Emmanuelle Palikuc   9 Big Blue-MR          2:59.00         DQ        
                  49.22          DQ (55.24)                                        
 -- Emily Dunn          10 WISC-MR              2:00.00         DQ        
                1:21.85          DQ (25.21)                                        
 -- Kimmy Stein         10 SSL-MR               1:39.96         DQ        
                  41.85          DQ (46.20)                                        
 -- Caitlin Leary        9 SSL-MR               1:47.78         DQ        
                  47.37          DQ (49.86)                                        
 -- Maggie Rhodes        9 SSL-MR               2:16.70         DQ        
                  57.74                                                            
 -- Rachel Liebergall    9 SSL-MR               2:32.90         DQ        
                1:01.95        DQ (1:04.49)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 34.11    1/1/1990 MELISSA LEVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Alexandra Hemp      10 HAA-MR                 41.86      42.23         16  
  2 Ann Fici            10 HAA-MR                 42.51      43.33         13  
  3 Kayla Weckesser     10 Ndac-MR                44.86      43.80         12  
  4 Jenna York          10 NBS-MR                 44.14      43.92         11  
  5 Deirdre Connor      10 HAA-MR                 44.10      44.21         10  
  6 Kylie Danin          9 WISC-MR                50.67      44.33          9  
  7 Emily Dunn          10 WISC-MR                45.63      44.93          7  
  8 Kimmy Stein         10 SSL-MR                 51.31      45.59          5  
  9 Bernadette Ryan     10 WSSC-MR                49.80      45.71          4  
 10 Lillian Oyen-Ustad   9 Ndac-MR                46.11      46.35          3  
 11 Diana Nunnally      10 Mrst Barracudas-MR     48.24      46.76          2  
 12 Caitlin Leary        9 SSL-MR                 49.19      47.24          1  
 13 Marissa Johnston    10 HAA-MR                 46.47      47.28        
 14 Jacqueline Dominge   9 HAA-MR                 49.64      47.33        
 15 Melanie Dubbs       10 SSL-MR                 51.46      47.40        
 16 Becca Arcomano       9 Ndac-MR                52.11      47.92        
 17 Selena Malfa        10 SSL-MR                 52.60      48.21        
 18 Bana Hadid          10 NBS-MR                 52.41      49.12        
 19 Addisen Rutkoske     9 Big Blue-MR            51.83      49.31        
 20 Emily Burton        10 WISC-MR                50.10      49.92        
 21 Emmanuelle Palikuc   9 Big Blue-MR            49.53      49.94        
 22 Caroline Gilhooly   10 SSL-MR                 49.25      51.25        
 23 Giovanna Giua        9 WISC-MR                51.42      51.37        
 24 Megan Pagano        10 Devil Fish-MR          50.94      51.48        
 25 Amanda Fung          9 Big Blue-MR            50.68      51.51        
 26 Madison Scanlon     10 SSL-MR                 56.77      52.04        
 27 Cassandra Willie     9 HAA-MR                 56.24      53.16        
 28 Sylvanna Gross      10 SSL-MR                 56.36      53.19        
 29 Aditi Athavale       9 Big Blue-MR            56.74      53.32        
 30 Caroline Woodward    9 Mrst Barracudas-MR     55.77      53.81        
 31 Claire Williams     10 NBS-MR                 54.94      54.27        
 32 Kassey Gonzalez      9 Big Blue-MR            54.99      55.01        
 33 Agathe Benichou     10 NBS-MR                    NT      55.14        
 34 Beth Clark          10 NBS-MR               1:03.19      55.19        
 35 Emily Beuchert      10 WSSC-MR                55.42      56.70        
 36 Claire Desio         9 HAA-MR                 57.71      57.68        
 37 Erika Samovici       9 SSL-MR                 59.82      57.96        
 38 Lian Tawil           9 Mrst Barracudas-MR     56.78      58.55        
 39 Betsy Portch        10 Big Blue-MR            56.83      58.64        
 40 Dana Citrin          9 SSL-MR               1:02.45      59.06        
 41 Rylee Cella          9 WSSC-MR              1:00.56    1:00.68        
 42 Katie Ruf            9 Devil Fish-MR        1:05.07    1:01.49        
 43 Hannah Nelson        9 Mrst Barracudas-MR   1:07.29    1:02.18        
 44 Nayara Sullivan     10 Big Blue-MR          1:07.79    1:03.14        
 45 Megan Coviello       9 Mrst Barracudas-MR   1:00.31    1:05.09        
 46 Megan Greenfeld      9 Big Blue-MR          1:12.48    1:08.30        
 47 Emily Langer         9 Big Blue-MR            55.00    1:14.10        
 48 Rachel Liebergall    9 SSL-MR               1:15.44    1:16.50        
 -- Callie Cline        10 NBS-MR               1:12.97         DQ        
 -- Maggie Rhodes        9 SSL-MR               1:11.95         DQ        
 -- Rebecca Velez        9 NBS-MR               1:00.35         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 29.78    1/1/1990 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kylie Danin          9 WISC-MR                35.48      35.86         16  
  2 Bana Hadid          10 NBS-MR                 39.10      36.28         13  
  3 Diana Nunnally      10 Mrst Barracudas-MR     38.26      36.76         12  
  4 Deirdre Connor      10 HAA-MR                 38.45      37.29         11  
  5 Bernadette Ryan     10 WSSC-MR                40.21      38.76         10  
  6 Jacqueline Dominge   9 HAA-MR                 39.42      39.35          9  
  7 Emily Dunn          10 WISC-MR                38.30      39.89          7  
  8 Alexandra Hemp      10 HAA-MR                 37.98      40.09          5  
  9 Marissa Johnston    10 HAA-MR                 38.77      41.44          4  
 10 Kimmy Stein         10 SSL-MR                 45.60      42.11          3  
 11 Giovanna Giua        9 WISC-MR                43.06      42.25          2  
 12 Lillian Oyen-Ustad   9 Ndac-MR                44.85      42.39          1  
 13 Kayla Weckesser     10 Ndac-MR                43.26      42.67        
 14 Madison Scanlon     10 SSL-MR                 48.28      43.98        
 15 Jenna York          10 NBS-MR                 46.13      44.15        
 16 Kassey Gonzalez      9 Big Blue-MR            46.40      44.27        
 17 Melanie Dubbs       10 SSL-MR                 41.69      44.31        
 18 Becca Arcomano       9 Ndac-MR                50.11      44.98        
 19 Katie Ruf            9 Devil Fish-MR          41.49      47.01        
 20 Selena Malfa        10 SSL-MR                 43.23      47.74        
 21 Ann Fici            10 HAA-MR                 48.83      47.89        
 22 Cassandra Willie     9 HAA-MR                 48.93      48.28        
 23 Beth Clark          10 NBS-MR                 51.76      48.42        
 24 Lian Tawil           9 Mrst Barracudas-MR     45.35      48.56        
 25 Emily Burton        10 WISC-MR              1:00.32      49.79        
 26 Caitlin Leary        9 SSL-MR                 51.67      49.80        
 27 Addisen Rutkoske     9 Big Blue-MR            51.18      49.95        
 28 Caroline Gilhooly   10 SSL-MR                 47.04      51.35        
 29 Amanda Fung          9 Big Blue-MR            51.06      51.63        
 30 Megan Coviello       9 Mrst Barracudas-MR     53.12      52.01        
 31 Emily Beuchert      10 WSSC-MR                58.74      52.73        
 32 Claire Williams     10 NBS-MR                 59.61      52.96        
 33 Betsy Portch        10 Big Blue-MR            51.39      53.73        
 34 Claire Desio         9 HAA-MR                 50.46      53.94        
 35 Aditi Athavale       9 Big Blue-MR          1:05.87      54.42        
 36 Hannah Nelson        9 Mrst Barracudas-MR     51.90      56.04        
 37 Erika Samovici       9 SSL-MR               1:08.51    1:00.76        
 38 Sylvanna Gross      10 SSL-MR               1:04.74    1:00.86        
 39 Caroline Woodward    9 Mrst Barracudas-MR   1:10.24    1:01.95        
 40 Dana Citrin          9 SSL-MR               1:06.32    1:04.96        
 41 Maggie Rhodes        9 SSL-MR               1:15.41    1:05.71        
 42 Rylee Cella          9 WSSC-MR              1:01.60    1:06.07        
 43 Callie Cline        10 NBS-MR               1:09.99    1:06.57        
 44 Nayara Sullivan     10 Big Blue-MR          1:10.71    1:08.26        
 -- Megan Pagano        10 Devil Fish-MR             NT         DQ        
 -- Emily Langer         9 Big Blue-MR            55.00         DQ        
 
Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:28.67  12/11/2005 Brittany M Friese, NBS  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kylie Danin          9 WISC-MR              3:05.22    2:50.71         16  
                  37.10     1:20.18 (43.08)     2:11.66 (51.48)     2:50.71 (39.05)
  2 Alexandra Hemp      10 HAA-MR               3:08.60    2:56.22         13  
                  40.85     1:25.98 (45.13)     2:18.31 (52.33)     2:56.22 (37.91)
  3 Bana Hadid          10 NBS-MR               3:01.95    2:56.94         12  
                  37.89     1:21.63 (43.74)     2:18.83 (57.20)     2:56.94 (38.11)
  4 Jenna York          10 NBS-MR               3:11.32    2:57.76         11  
                  43.85     1:28.40 (44.55)     2:19.19 (50.79)     2:57.76 (38.57)
  5 Emily Dunn          10 WISC-MR              3:15.00    2:58.41         10  
                  41.28     1:25.80 (44.52)     2:19.55 (53.75)     2:58.41 (38.86)
  6 Deirdre Connor      10 HAA-MR               3:00.25    2:58.60          9  
                  37.20     1:19.59 (42.39)     2:16.46 (56.87)     2:58.60 (42.14)
  7 Lillian Oyen-Ustad   9 Ndac-MR              3:32.69    3:00.79          7  
                  43.69     1:27.59 (43.90)     2:22.15 (54.56)     3:00.79 (38.64)
  8 Ann Fici            10 HAA-MR               3:30.25    3:07.13          5  
                  49.13     1:35.10 (45.97)     2:25.56 (50.46)     3:07.13 (41.57)
  9 Lee Ann Santore      9 WISC-MR              3:19.00    3:08.72          4  
                  41.87     1:29.32 (47.45)     2:25.31 (55.99)     3:08.72 (43.41)
 10 Kayla Weckesser     10 Ndac-MR                   NT    3:12.30          3  
                  46.03     1:37.41 (51.38)     2:29.26 (51.85)     3:12.30 (43.04)
 11 Marissa Johnston    10 HAA-MR               3:06.18    3:12.57          2  
                  43.95     1:31.49 (47.54)     2:28.45 (56.96)     3:12.57 (44.12)
 12 Kimmy Stein         10 SSL-MR               3:50.21    3:16.16          1  
                  48.61     1:34.09 (45.48)     2:29.79 (55.70)     3:16.16 (46.37)
 13 Diana Nunnally      10 Mrst Barracudas-MR   3:20.00    3:20.30        
                  44.93     1:37.50 (52.57)     2:36.19 (58.69)     3:20.30 (44.11)
 14 Caitlin Leary        9 SSL-MR               3:49.98    3:21.52        
                  51.04     1:42.27 (51.23)     2:36.49 (54.22)     3:21.52 (45.03)
 15 Melanie Dubbs       10 SSL-MR               3:39.61    3:22.48        
                  49.27     1:39.84 (50.57)     2:38.40 (58.56)     3:22.48 (44.08)
 16 Madison Scanlon     10 SSL-MR               3:48.28    3:22.64        
                  46.46     1:38.51 (52.05)     2:37.67 (59.16)     3:22.64 (44.97)
 17 Selena Malfa        10 SSL-MR               3:51.12    3:24.88        
                  49.60     1:45.12 (55.52)     2:39.90 (54.78)     3:24.88 (44.98)
 18 Kassey Gonzalez      9 Big Blue-MR          3:50.00    3:30.07        
                  49.99     1:38.04 (48.05)   2:42.42 (1:04.38)     3:30.07 (47.65)
 19 Caroline Gilhooly   10 SSL-MR               3:37.25    3:30.21        
                  51.95     1:45.51 (53.56)     2:44.34 (58.83)     3:30.21 (45.87)
 20 Claire Williams     10 NBS-MR               3:51.91    3:31.00        
                  49.57     1:42.80 (53.23)   2:46.16 (1:03.36)     3:31.00 (44.84)
 21 Beth Clark          10 NBS-MR               3:54.79    3:40.33        
                  47.33     1:41.38 (54.05)   2:51.00 (1:09.62)     3:40.33 (49.33)
 22 Amanda Fung          9 Big Blue-MR          3:50.00    3:43.81        
                  54.78     1:50.97 (56.19)   2:51.22 (1:00.25)     3:43.81 (52.59)
 23 Aditi Athavale       9 Big Blue-MR          3:50.00    3:47.38        
                  56.27     1:52.37 (56.10)   2:55.33 (1:02.96)     3:47.38 (52.05)
 24 Cassandra Willie     9 HAA-MR               3:35.25    3:47.95        
                  54.43     1:51.89 (57.46)   2:57.56 (1:05.67)     3:47.95 (50.39)
 25 Megan Coviello       9 Mrst Barracudas-MR   4:00.00    3:51.01        
                  53.67     1:52.77 (59.10)   3:02.99 (1:10.22)     3:51.01 (48.02)
 26 Claire Desio         9 HAA-MR               4:00.25    3:52.93        
                1:03.00     1:55.37 (52.37)   3:01.91 (1:06.54)     3:52.93 (51.02)
 -- Callie Cline        10 NBS-MR                    NT         DQ        
                1:10.09   2:24.26 (1:14.17)   3:47.09 (1:22.83)          DQ (57.10)
 -- Giovanna Giua        9 WISC-MR              3:00.00         DQ        
                  45.45     1:33.93 (48.48)     2:33.41 (59.48)          DQ (43.74)
 -- Jacqueline Dominge   9 HAA-MR               3:09.08         DQ        
                  39.50     1:25.49 (45.99)     2:21.36 (55.87)          DQ (38.96)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:00.28    1/1/1987 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge-MR  'A'                           2:09.44    2:10.04         32  
     1) Alexandra Hemp 10               2) Jacqueline Dominger 9          
     3) Marissa Johnston 10             4) Deirdre Connor 10              
                  32.80     1:06.22 (33.42)     1:38.55 (32.33)     2:10.04 (31.49)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:18.52    2:17.03         26  
     1) Beth Clark 10                   2) Claire Williams 10             
     3) Jenna York 10                   4) Bana Hadid 10                  
                  35.46     1:12.78 (37.32)     1:45.67 (32.89)     2:17.03 (31.36)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:17.07    2:18.99         24  
     1) Emily Dunn 10                   2) Emily Burton 10                
     3) Giovanna Giua 9                 4) Kylie Danin 9                  
                  32.58     1:08.39 (35.81)     1:46.33 (37.94)     2:18.99 (32.66)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:29.42    2:29.05         22  
     1) Melanie Dubbs 10                2) Kimmy Stein 10                 
     3) Caroline Gilhooly 10            4) Selena Malfa 10                
                  37.37     1:12.38 (35.01)     1:52.84 (40.46)     2:29.05 (36.21)
  5 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'          2:20.00    2:49.86         20  
     1) Addisen Rutkoske 9              2) Kassey Gonzalez 9              
     3) Amanda Fung 9                   4) Betsy Portch 10                
                  41.21     1:20.99 (39.78)     2:04.75 (43.76)     2:49.86 (45.11)
  6 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      2:37.60    2:53.38         18  
     1) Lian Tawil 9                    2) Hannah Nelson 9                
     3) Megan Coviello 9                4) Diana Nunnally 10              
                  50.17     1:34.42 (44.25)     2:23.18 (48.76)     2:53.38 (30.20)
  7 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'B'          2:20.00    3:05.24         14  
     1) Aditi Athavale 9                2) Emily Langer 9                 
     3) Megan Greenfeld 9               4) Emmanuelle Palikuca 9          
                  41.52   1:45.00 (1:03.48)     2:35.00 (50.00)     3:05.24 (30.24)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                   2:41.84         DQ        
     1) Caitlin Leary 9                 2) Erika Samovici 9               
     3) Sylvanna Gross 10               4) Madison Scanlon 10             
                  37.48     1:27.19 (49.71)     2:10.92 (43.73)          DQ (35.36)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:04.91    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge-MR  'A'                           2:26.87    2:35.37         32  
     1) Alexandra Hemp 10               2) Ann Fici 10                    
     3) Marissa Johnston 10             4) Deirdre Connor 10              
                  38.72     1:22.13 (43.41)     2:04.03 (41.90)     2:35.37 (31.34)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:33.67    2:36.57         26  
     1) Kylie Danin 9                   2) Giovanna Giua 9                
     3) Lee Ann Santore 9               4) Emily Dunn 10                  
                  36.02     1:25.97 (49.95)     2:04.12 (38.15)     2:36.57 (32.45)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:46.08    2:42.92         24  
     1) Bana Hadid 10                   2) Jenna York 10                  
     3) Beth Clark 10                   4) Claire Williams 10             
                  36.32     1:19.83 (43.51)     2:06.24 (46.41)     2:42.92 (36.68)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 25.60    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     11 NBS-MR                 25.73      25.52*        16  
  2 Corrine Bacigal     12 WSSC-MR                28.67      29.45         13  
  3 Shannon Lulley      12 HAA-MR                 29.55      29.64         12  
  4 Ilysa Timpanaro     11 Ndac-MR                30.71      29.70         11  
  5 Chandler Lulley     12 HAA-MR                 30.75      30.12         10  
  6 Paige Rutkoske      11 Big Blue-MR            31.38      30.17          9  
  7 Shannon McHale      12 HAA-MR                 30.30      30.25          7  
  8 Emily Hovey         11 NBS-MR                 31.60      30.41          5  
  9 Megan Connor        12 HAA-MR                 32.34      30.46          4  
 10 Gennie Cohen        12 HAA-MR                 31.31      30.49          3  
 11 Katja Burke         12 SSL-MR                 31.08      30.97          2  
 12 Brianna Southren    12 SSL-MR                 31.79      31.27          1  
 13 Justine Stachurski  12 Mrst Barracudas-MR     30.44      31.38        
 14 Kaitlyn Fitzgerald  11 HAA-MR                 32.12      31.62        
 15 Maribel Romero      11 Ndac-MR                35.29      31.83        
 16 Shannon Casey       11 WISC-MR                32.83      32.10        
 17 Brittany Tresch     12 Mrst Barracudas-MR     32.45      32.55        
 18 Andie Cuiffo        11 WISC-MR                32.79      32.62        
 19 Kaitlyn Coviello    11 Mrst Barracudas-MR     32.40      33.02        
 20 Maria Hughes        11 WSSC-MR                33.99      33.23        
 21 Patricia Colton     11 WSSC-MR                32.80      33.38        
 22 Alyssa Pfaffe       11 WISC-MR                33.73      33.45        
 23 Jessica Hodosky     11 HAA-MR                 35.51      33.67        
 24 Angelia Crisci      11 WISC-MR                33.73      34.06        
 25 Mary Haedrich       11 WISC-MR                34.45      34.47        
 26 Taylor Carangi      11 WISC-MR                34.08      34.55        
 26 Taylor Burton       12 WISC-MR                33.76      34.55        
 28 Nicole Liddy        11 SSL-MR                 34.97      34.66        
 29 Ali Gay             11 Ndac-MR                43.11      35.25        
 30 Meghan Hampsey      11 SSL-MR                 37.47      35.52        
 31 Christina Akirtava  11 Big Blue-MR            35.85      36.72        
 32 Kristina Terwillig  11 SSL-MR                 43.89      39.05        
 33 Breanna Conklin     12 Mrst Barracudas-MR     43.38      39.71        
 34 Deirdre O'Sullivan  12 NBS-MR                 44.51      40.20        
 35 Rachel Williams     12 NBS-MR               1:06.93    1:13.72        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 55.40    1/1/1992 MELISSA LAVERY - YMID                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     11 NBS-MR                 56.22      56.70         16  
                  27.03       56.70 (29.67)                                        
  2 Emily Hovey         11 NBS-MR               1:07.55    1:06.99         13  
                  32.09     1:06.99 (34.90)                                        
  3 Shannon Casey       11 WISC-MR              1:10.64    1:08.26         12  
                  32.33     1:08.26 (35.93)                                        
  4 Gennie Cohen        12 HAA-MR               1:07.78    1:08.28         11  
                  31.95     1:08.28 (36.33)                                        
  5 Brianna Southren    12 SSL-MR               1:11.83    1:08.59         10  
                  32.53     1:08.59 (36.06)                                        
  6 Kaitlyn Fitzgerald  11 HAA-MR               1:11.75    1:09.05          9  
                  32.87     1:09.05 (36.18)                                        
  7 Megan Connor        12 HAA-MR               1:15.47    1:09.66          7  
                  31.78     1:09.66 (37.88)                                        
  8 Katja Burke         12 SSL-MR               1:21.28    1:11.54          5  
                  34.78     1:11.54 (36.76)                                        
  9 Justine Stachurski  12 Mrst Barracudas-MR   1:13.18    1:12.22          4  
                  34.10     1:12.22 (38.12)                                        
 10 Andie Cuiffo        11 WISC-MR              1:13.30    1:12.34          3  
                  33.20     1:12.34 (39.14)                                        
 11 Kaitlyn Coviello    11 Mrst Barracudas-MR   1:11.95    1:12.55          2  
                  34.78     1:12.55 (37.77)                                        
 12 Colleen Carroll     11 WSSC-MR              1:20.56    1:13.56          1  
                  35.96     1:13.56 (37.60)                                        
 13 Angelia Crisci      11 WISC-MR              1:15.55    1:13.94        
                  35.24     1:13.94 (38.70)                                        
 14 Alyssa Pfaffe       11 WISC-MR              1:14.71    1:15.55        
                  35.50     1:15.55 (40.05)                                        
 15 Patricia Colton     11 WSSC-MR              1:15.04    1:16.51        
                  35.72     1:16.51 (40.79)                                        
 16 Andrea Young        11 WSSC-MR              1:35.20    1:17.02        
                  35.49     1:17.02 (41.53)                                        
 17 Taylor Carangi      11 WISC-MR              1:18.41    1:17.06        
                  36.75     1:17.06 (40.31)                                        
 18 Jessica Hodosky     11 HAA-MR               1:26.72    1:17.32        
                  37.64     1:17.32 (39.68)                                        
 19 Ali Gay             11 Ndac-MR              1:30.11    1:17.61        
                  36.99     1:17.61 (40.62)                                        
 20 Nicole Liddy        11 SSL-MR               1:21.10    1:18.96        
                  37.94     1:18.96 (41.02)                                        
 21 Mary Haedrich       11 WISC-MR              1:18.63    1:19.01        
                  36.89     1:19.01 (42.12)                                        
 22 Jacqueline Kinsley  11 WSSC-MR              1:22.00    1:23.06        
                  39.13     1:23.06 (43.93)                                        
 23 Deirdre O'Sullivan  12 NBS-MR               1:37.49    1:30.21        
                  43.66     1:30.21 (46.55)                                        
 24 Rachel Williams     12 NBS-MR               3:18.63    2:41.29        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:01.27    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     11 NBS-MR               1:07.42    1:06.99         16  
                  32.36     1:06.99 (34.63)                                        
  2 Corrine Bacigal     12 WSSC-MR              1:05.28    1:08.55         13  
                  33.34     1:08.55 (35.21)                                        
  3 Emily Hovey         11 NBS-MR               1:13.48    1:12.24         12  
                  35.64     1:12.24 (36.60)                                        
  4 Brianna Southren    12 SSL-MR               1:16.29    1:14.01         11  
                  35.41     1:14.01 (38.60)                                        
  5 Gennie Cohen        12 HAA-MR               1:25.47    1:18.37         10  
                  38.00     1:18.37 (40.37)                                        
  6 Alyssa Pfaffe       11 WISC-MR              1:22.26    1:19.20          9  
                  38.30     1:19.20 (40.90)                                        
  7 Shannon Casey       11 WISC-MR              1:19.70    1:20.33          7  
                  38.71     1:20.33 (41.62)                                        
  8 Katja Burke         12 SSL-MR               1:19.49    1:20.39          5  
                  40.95     1:20.39 (39.44)                                        
  9 Justine Stachurski  12 Mrst Barracudas-MR   1:19.18    1:21.94          4  
                  38.84     1:21.94 (43.10)                                        
 10 Kaitlyn Fitzgerald  11 HAA-MR               1:24.91    1:22.54          3  
                  40.01     1:22.54 (42.53)                                        
 11 Andie Cuiffo        11 WISC-MR              1:24.02    1:23.20          2  
                  39.43     1:23.20 (43.77)                                        
 12 Megan Connor        12 HAA-MR               1:30.99    1:23.62          1  
                  52.00     1:23.62 (31.62)                                        
 13 Patricia Colton     11 WSSC-MR              1:25.58    1:24.96        
                  41.37     1:24.96 (43.59)                                        
 14 Kaitlyn Coviello    11 Mrst Barracudas-MR   1:25.13    1:25.95        
                  42.34     1:25.95 (43.61)                                        
 15 Taylor Carangi      11 WISC-MR              2:00.00    1:27.35        
                  42.52     1:27.35 (44.83)                                        
 16 Colleen Carroll     11 WSSC-MR              1:28.91    1:29.50        
                  44.86     1:29.50 (44.64)                                        
 17 Angelia Crisci      11 WISC-MR              1:30.71    1:32.31        
                  44.66     1:32.31 (47.65)                                        
 18 Mary Haedrich       11 WISC-MR              1:33.05    1:33.22        
                1:03.00     1:33.22 (30.22)                                        
 19 Andrea Young        11 WSSC-MR              1:41.00    1:33.93        
                  45.38     1:33.93 (48.55)                                        
 20 Nicole Liddy        11 SSL-MR               1:32.32    1:34.26        
                  46.54     1:34.26 (47.72)                                        
 21 Jacqueline Kinsley  11 WSSC-MR              1:32.00    1:34.38        
                  45.59     1:34.38 (48.79)                                        
 22 Jessica Hodosky     11 HAA-MR               2:07.91    1:35.03        
                  47.46     1:35.03 (47.57)                                        
 -- Ali Gay             11 Ndac-MR              1:42.11         DQ        
                1:05.00          DQ (33.78)                                        
 -- Deirdre O'Sullivan  12 NBS-MR               1:50.16         DQ        
                1:01.00          DQ (49.74)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:12.41    1/3/2004 Becky L Malone, NBS  -MR                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ilysa Timpanaro     11 Ndac-MR              1:21.16    1:19.08         16  
                  37.39     1:19.08 (41.69)                                        
  2 Corrine Bacigal     12 WSSC-MR              1:22.21    1:22.14         13  
                  39.31     1:22.14 (42.83)                                        
  3 Brittany Friese     11 NBS-MR               1:28.31    1:25.27         12  
                  40.58     1:25.27 (44.69)                                        
  4 Katja Burke         12 SSL-MR               1:26.65    1:26.42         11  
                  41.75     1:26.42 (44.67)                                        
  5 Emily Hovey         11 NBS-MR               1:33.76    1:26.68         10  
                  41.84     1:26.68 (44.84)                                        
  6 Brianna Southren    12 SSL-MR               1:34.53    1:26.92          9  
                  41.34     1:26.92 (45.58)                                        
  7 Shannon Lulley      12 HAA-MR               1:33.01    1:30.84          7  
                  42.28     1:30.84 (48.56)                                        
  8 Maria Hughes        11 WSSC-MR              1:37.55    1:31.65          5  
                  42.80     1:31.65 (48.85)                                        
  9 Chandler Lulley     12 HAA-MR               1:35.11    1:32.49          4  
                  44.14     1:32.49 (48.35)                                        
 10 Paige Rutkoske      11 Big Blue-MR          1:55.00    1:32.82          3  
                  44.09     1:32.82 (48.73)                                        
 11 Alyssa Pfaffe       11 WISC-MR              1:34.66    1:35.49          2  
                  45.26     1:35.49 (50.23)                                        
 12 Shannon Casey       11 WISC-MR              1:37.09    1:35.58          1  
                  45.68     1:35.58 (49.90)                                        
 13 Gennie Cohen        12 HAA-MR               1:37.09    1:35.90        
                  44.60     1:35.90 (51.30)                                        
 14 Kaitlyn Coviello    11 Mrst Barracudas-MR   1:36.89    1:36.05        
                  45.83     1:36.05 (50.22)                                        
 15 Ali Gay             11 Ndac-MR              1:39.11    1:36.07        
                  45.35     1:36.07 (50.72)                                        
 16 Kaitlyn Fitzgerald  11 HAA-MR               1:42.89    1:36.36        
                  45.65     1:36.36 (50.71)                                        
 17 Justine Stachurski  12 Mrst Barracudas-MR   1:35.93    1:36.57        
                  45.87     1:36.57 (50.70)                                        
 18 Andie Cuiffo        11 WISC-MR              2:00.00    1:37.15        
                  46.38     1:37.15 (50.77)                                        
 19 Maribel Romero      11 Ndac-MR              1:45.11    1:38.60        
                  45.77     1:38.60 (52.83)                                        
 20 Shannon McHale      12 HAA-MR               2:00.93    1:39.08        
                  46.99     1:39.08 (52.09)                                        
 21 Angelia Crisci      11 WISC-MR              1:38.94    1:39.62        
                  46.97     1:39.62 (52.65)                                        
 22 Taylor Carangi      11 WISC-MR              2:00.00    1:42.84        
                  48.50     1:42.84 (54.34)                                        
 23 Patricia Colton     11 WSSC-MR              1:48.13    1:43.46        
                  47.91     1:43.46 (55.55)                                        
 24 Taylor Burton       12 WISC-MR              1:41.16    1:43.89        
                  46.96     1:43.89 (56.93)                                        
 25 Jessica Hodosky     11 HAA-MR               1:50.26    1:47.13        
                  50.88     1:47.13 (56.25)                                        
 26 Christina Akirtava  11 Big Blue-MR          1:53.05    1:47.56        
                  49.20     1:47.56 (58.36)                                        
 27 Nicole Liddy        11 SSL-MR               1:50.44    1:48.90        
                  54.43     1:48.90 (54.47)                                        
 28 Megan Connor        12 HAA-MR               1:35.25    1:48.91        
                  50.55     1:48.91 (58.36)                                        
 29 Meghan Hampsey      11 SSL-MR               1:52.73    1:55.79        
                  53.89   1:55.79 (1:01.90)                                        
 30 Mary Haedrich       11 WISC-MR              2:00.00    1:58.93        
                  56.30   1:58.93 (1:02.63)                                        
 31 Kristina Terwillig  11 SSL-MR               1:58.12    2:01.93        
                  59.51   2:01.93 (1:02.42)                                        
 32 Deirdre O'Sullivan  12 NBS-MR               2:12.20    2:07.49        
                1:00.66   2:07.49 (1:06.83)                                        
 -- Brittany Tresch     12 Mrst Barracudas-MR   1:45.00         DQ        
                  48.24          DQ (54.80)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:02.45    1/1/1985 TARA VALANTE - BB                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     11 NBS-MR               1:08.40    1:05.28         16  
                  30.25     1:05.28 (35.03)                                        
  2 Shannon McHale      12 HAA-MR               1:15.98    1:15.87         13  
                  33.58     1:15.87 (42.29)                                        
  3 Ilysa Timpanaro     11 Ndac-MR              1:20.23    1:17.16         12  
                  34.80     1:17.16 (42.36)                                        
  4 Shannon Lulley      12 HAA-MR               1:33.25    1:21.56         11  
                  38.35     1:21.56 (43.21)                                        
  5 Brianna Southren    12 SSL-MR               1:36.32    1:21.86         10  
                  36.77     1:21.86 (45.09)                                        
  6 Shannon Casey       11 WISC-MR              1:20.00    1:22.77          9  
                  37.40     1:22.77 (45.37)                                        
  7 Samantha Woodward   11 Mrst Barracudas-MR   1:30.00    1:23.63          7  
                  39.23     1:23.63 (44.40)                                        
  8 Emily Hovey         11 NBS-MR               1:27.99    1:23.75          5  
                  36.81     1:23.75 (46.94)                                        
  9 Kaitlyn Fitzgerald  11 HAA-MR               1:37.29    1:28.18          4  
                  40.68     1:28.18 (47.50)                                        
 10 Kaitlyn Coviello    11 Mrst Barracudas-MR   1:28.55    1:28.22          3  
                  39.05     1:28.22 (49.17)                                        
 11 Chandler Lulley     12 HAA-MR               1:35.25    1:28.25          2  
                  41.23     1:28.25 (47.02)                                        
 12 Gennie Cohen        12 HAA-MR               1:33.29    1:30.53          1  
                  41.18     1:30.53 (49.35)                                        
 13 Alyssa Pfaffe       11 WISC-MR              1:40.00    1:31.13        
                  43.31     1:31.13 (47.82)                                        
 14 Andie Cuiffo        11 WISC-MR              1:33.39    1:33.70        
                  41.89     1:33.70 (51.81)                                        
 15 Taylor Carangi      11 WISC-MR              1:33.49    1:35.06        
                  43.57     1:35.06 (51.49)                                        
 16 Patricia Colton     11 WSSC-MR              1:37.68    1:35.84        
                  42.94     1:35.84 (52.90)                                        
 17 Angelia Crisci      11 WISC-MR              1:30.00    1:37.12        
                  42.49     1:37.12 (54.63)                                        
 18 Katja Burke         12 SSL-MR               1:35.69    1:38.04        
                  45.02     1:38.04 (53.02)                                        
 19 Megan Connor        12 HAA-MR               1:35.25    1:42.61        
                  44.73     1:42.61 (57.88)                                        
 20 Jessica Hodosky     11 HAA-MR               1:45.26    1:42.78        
                  44.17     1:42.78 (58.61)                                        
 21 Taylor Burton       12 WISC-MR              2:00.00    1:44.48        
                  48.54     1:44.48 (55.94)                                        
 22 Mary Haedrich       11 WISC-MR              2:00.00    1:44.79        
                  47.14     1:44.79 (57.65)                                        
 23 Nicole Liddy        11 SSL-MR               1:43.83    1:47.35        
                  49.07     1:47.35 (58.28)                                        
 24 Christina Akirtava  11 Big Blue-MR          1:59.00    1:50.05        
                  48.44   1:50.05 (1:01.61)                                        
 25 Kristina Terwillig  11 SSL-MR               1:58.36    1:52.01        
                  51.73   1:52.01 (1:00.28)                                        
 26 Meghan Hampsey      11 SSL-MR               1:50.11    1:55.11        
                  50.67   1:55.11 (1:04.44)                                        
 27 Deirdre O'Sullivan  12 NBS-MR                    NT    1:55.61        
                  53.09   1:55.61 (1:02.52)                                        
 -- Breanna Conklin     12 Mrst Barracudas-MR   2:00.00         DQ        
                  50.94        DQ (1:08.62)                                        
 -- Ali Gay             11 Ndac-MR              1:33.11         DQ        
                  49.69                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:16.51    1/1/1997 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brittany Friese     11 NBS-MR               2:28.30    2:27.53         16  
                  30.34     1:08.40 (38.06)     1:55.58 (47.18)     2:27.53 (31.95)
  2 Corrine Bacigal     12 WSSC-MR              2:29.46    2:35.09         13  
                  36.61     1:15.70 (39.09)     2:01.11 (45.41)     2:35.09 (33.98)
  3 Emily Hovey         11 NBS-MR               2:46.48    2:43.55         12  
                  37.52     1:17.72 (40.20)     2:05.65 (47.93)     2:43.55 (37.90)
  4 Brianna Southren    12 SSL-MR               2:48.52    2:46.19         11  
                  37.28     1:19.16 (41.88)     2:08.72 (49.56)     2:46.19 (37.47)
  5 Shannon Casey       11 WISC-MR              2:41.00    2:53.06         10  
                  38.73     1:22.05 (43.32)     2:14.96 (52.91)     2:53.06 (38.10)
  6 Katja Burke         12 SSL-MR               3:20.77    2:53.94          9  
                  42.87     1:26.70 (43.83)     2:14.99 (48.29)     2:53.94 (38.95)
  7 Gennie Cohen        12 HAA-MR               2:55.80    2:54.66          7  
                  37.41     1:20.83 (43.42)     2:13.92 (53.09)     2:54.66 (40.74)
  8 Kaitlyn Fitzgerald  11 HAA-MR               2:59.92    2:54.96          5  
                  40.16     1:24.11 (43.95)     2:18.07 (53.96)     2:54.96 (36.89)
  9 Alyssa Pfaffe       11 WISC-MR              3:10.00    2:56.83          4  
                  41.46     1:23.47 (42.01)     2:16.78 (53.31)     2:56.83 (40.05)
 10 Kaitlyn Coviello    11 Mrst Barracudas-MR   3:03.87    2:57.34          3  
                  38.86     1:24.47 (45.61)     2:18.32 (53.85)     2:57.34 (39.02)
 11 Justine Stachurski  12 Mrst Barracudas-MR   2:57.93    3:01.57          2  
                  40.59     1:27.24 (46.65)     2:21.69 (54.45)     3:01.57 (39.88)
 12 Andie Cuiffo        11 WISC-MR              3:00.00    3:02.64          1  
                  41.93     1:26.87 (44.94)     2:22.69 (55.82)     3:02.64 (39.95)
 13 Patricia Colton     11 WSSC-MR              2:56.00    3:08.22        
                  41.92     1:29.52 (47.60)     2:25.37 (55.85)     3:08.22 (42.85)
 14 Angelia Crisci      11 WISC-MR              3:00.00    3:10.78        
                  42.54     1:33.47 (50.93)     2:26.49 (53.02)     3:10.78 (44.29)
 15 Megan Connor        12 HAA-MR               3:28.42    3:15.65        
                  43.91     1:31.79 (47.88)   2:32.84 (1:01.05)     3:15.65 (42.81)
 16 Taylor Carangi      11 WISC-MR              3:00.00    3:15.78        
                  42.94     1:30.46 (47.52)   2:31.61 (1:01.15)     3:15.78 (44.17)
 17 Ali Gay             11 Ndac-MR                   NT    3:18.08        
                  47.97     1:40.74 (52.77)     2:34.66 (53.92)     3:18.08 (43.42)
 18 Nicole Liddy        11 SSL-MR               3:19.63    3:22.64        
                  51.35     1:40.34 (48.99)   2:41.28 (1:00.94)     3:22.64 (41.36)
 19 Jessica Hodosky     11 HAA-MR               3:33.56    3:24.98        
                  43.88     1:38.21 (54.33)   2:39.04 (1:00.83)     3:24.98 (45.94)
 20 Mary Haedrich       11 WISC-MR              3:30.00    3:28.11        
                  46.90     1:38.13 (51.23)   2:43.30 (1:05.17)     3:28.11 (44.81)
 21 Deirdre O'Sullivan  12 NBS-MR               4:03.40    3:52.92        
                  52.62   1:53.92 (1:01.30)   3:02.89 (1:08.97)     3:52.92 (50.03)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:48.03    1/1/1992 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge-MR  'A'                           1:49.30    2:04.36         32  
     1) Chandler Lulley 12              2) Shannon McHale 12              
     3) Megan Connor 12                 4) Shannon Lulley 12              
                  31.90     1:01.70 (29.80)     1:33.90 (32.20)     2:04.36 (30.46)
  2 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      2:05.47    2:07.69         26  
     1) Justine Stachurski 12           2) Kaitlyn Coviello 11            
     3) Brittany Tresch 12              4) Samantha Woodward 11           
                  32.49     1:06.14 (33.65)     1:38.24 (32.10)     2:07.69 (29.45)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:03.48    2:15.65         24  
     1) Shannon Casey 11                2) Alyssa Pfaffe 11               
     3) Angelia Crisci 11               4) Andie Cuiffo 11                
                  32.91     1:07.83 (34.92)     1:41.71 (33.88)     2:15.65 (33.94)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:13.69    2:18.78         22  
     1) Brianna Southren 12             2) Nicole Liddy 11                
     3) Kristina Terwilliger 11         4) Katja Burke 12                 
                  31.87     1:08.15 (36.28)     1:48.06 (39.91)     2:18.78 (30.72)
  5 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:48.77    3:06.98         20  
     1) Rachel Williams 12              2) Deirdre O'Sullivan 12          
     3) Emily Hovey 11                  4) Brittany Friese 11             
                1:20.85     2:08.26 (47.41)     2:38.58 (30.32)     3:06.98 (28.40)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.63    1/1/1988 SMW                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            2:30.00    2:28.39         32  
     1) Corrine Bacigal 12              2) Jacqueline Kinsley 11          
     3) Patricia Colton 11              4) Colleen Carroll 11             
                  31.90     1:20.64 (48.74)     1:56.45 (35.81)     2:28.39 (31.94)
  2 Hauppauge-MR  'A'                           2:01.09    2:29.22         26  
     1) Megan Connor 12                 2) Kaitlyn Fitzgerald 11          
     3) Gennie Cohen 12                 4) Jessica Hodosky 11             
                  39.74     1:23.03 (43.29)     1:55.92 (32.89)     2:29.22 (33.30)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:15.23    2:37.35         24  
     1) Shannon Casey 11                2) Angelia Crisci 11              
     3) Taylor Carangi 11               4) Mary Haedrich 11               
                  39.32     1:24.03 (44.71)     2:04.48 (40.45)     2:37.35 (32.87)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.98    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brigitte Doughty    14 HAA-MR                 25.58      25.74         16  
  2 Casey McGowan       13 WISC-MR                26.33      26.61         13  
  3 Andrea Tremper      14 VAC-MR                 27.28      27.34         12  
  4 Morganne Klein      14 VAC-MR                 27.46      27.61         11  
  5 Colleen Larkin      13 VAC-MR                 26.86      27.65         10  
  6 Allison Wyatt       14 Big Blue-MR            26.50      27.67          9  
  7 Sarah Pope          13 Ndac-MR                27.97      27.90          7  
  8 Krista Giordano     14 HAA-MR                 27.57      27.93          5  
  9 Allison Indyk       13 Big Blue-MR            28.82      27.95          4  
 10 Kristen Pfaffe      13 WISC-MR                28.95      28.45          2.5
 10 Amanda York         13 NBS-MR                 28.62      28.45          2.5
 12 Michelle Rosenbroc  13 HAA-MR                 28.61      28.72          1  
 13 Hayley McMahon      13 Devil Fish-MR          28.36      28.84        
 14 Theresa McCartney   14 Big Blue-MR            28.03      29.05        
 15 Darri Resch         13 NBS-MR                 29.50      29.16        
 16 Amanda Foster       14 VAC-MR                 29.42      29.39        
 17 Alexis Eybers       14 Mrst Barracudas-MR     30.27      29.41        
 18 Kelly Ruf           13 Devil Fish-MR          29.54      29.65        
 19 Katie Woodward      13 Mrst Barracudas-MR     28.96      29.68        
 20 Phoebe Wang         13 Devil Fish-MR          30.60      29.71        
 21 Victoria Kavitt     13 WISC-MR                30.96      29.98        
 22 Amanda Lynch        13 SSL-MR                 30.95      30.05        
 23 Alyssa Dubbs        13 SSL-MR                 31.69      30.56        
 24 Elissa Grieco       13 HAA-MR                 31.12      30.59        
 25 Sari Goldstein      14 SSL-MR                 31.39      30.96        
 26 Kelly Sheehan       14 SSL-MR                 32.22      31.31        
 27 Samantha Dunne      14 SSL-MR                 32.22      31.78        
 28 Neha Bhagirath      13 WSSC-MR                31.86      32.14        
 29 Kristen Warbrick    14 SSL-MR                 38.14      32.94        
 30 Chelsea Owen-Kraft  14 Big Blue-MR            34.39      33.14        
 31 Mary Seidell        13 HAA-MR                 33.05      33.72        
 32 Christine Pagano    13 Devil Fish-MR          32.83      33.96        
 33 Lisa Luke           14 NBS-MR                 38.99      34.71        
 34 Aleksandra Paschek  14 NBS-MR                 42.08      41.34        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 2:06.66  12/12/2004 Becky L Malone, NBS  -MR                   
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brigitte Doughty    14 HAA-MR               2:00.15    1:58.42*        16  
                  28.27       58.30 (30.03)     1:28.24 (29.94)     1:58.42 (30.18)
  2 Michelle Rosenbroc  13 HAA-MR               2:11.15    2:11.02         13  
                  30.24     1:04.77 (34.53)     1:39.27 (34.50)     2:11.02 (31.75)
  3 Krista Giordano     14 HAA-MR               2:10.25    2:12.03         12  
                  30.23     1:03.73 (33.50)     1:38.61 (34.88)     2:12.03 (33.42)
  4 Allison Wyatt       14 Big Blue-MR          2:14.12    2:13.00         11  
                  30.43     1:04.42 (33.99)     1:39.32 (34.90)     2:13.00 (33.68)
  5 Sara Araujo         13 SSL-MR               2:17.89    2:13.12         10  
                  30.05     1:03.69 (33.64)     1:38.10 (34.41)     2:13.12 (35.02)
  6 Casey McGowan       13 WISC-MR              2:18.14    2:13.40          9  
                  30.01     1:03.81 (33.80)     1:38.81 (35.00)     2:13.40 (34.59)
  7 Allison Indyk       13 Big Blue-MR          2:19.31    2:16.56          7  
                  30.52     1:04.73 (34.21)     1:40.61 (35.88)     2:16.56 (35.95)
  8 Ashley Kunow        13 SSL-MR               2:21.66    2:18.15          5  
                  31.40     1:05.92 (34.52)     1:42.03 (36.11)     2:18.15 (36.12)
  9 Kristen Pfaffe      13 WISC-MR              2:19.00    2:18.43          4  
                  31.14     1:05.62 (34.48)     1:43.09 (37.47)     2:18.43 (35.34)
 10 Theresa McCartney   14 Big Blue-MR          2:15.33    2:18.75          3  
                  31.83     1:07.07 (35.24)     1:43.23 (36.16)     2:18.75 (35.52)
 11 Darri Resch         13 NBS-MR               2:14.50    2:19.05          2  
                  32.03     1:06.77 (34.74)     1:43.24 (36.47)     2:19.05 (35.81)
 12 Hayley McMahon      13 Devil Fish-MR        2:19.98    2:19.23          1  
                  30.87     1:05.55 (34.68)     1:42.89 (37.34)     2:19.23 (36.34)
 13 Kelly Ruf           13 Devil Fish-MR        2:25.67    2:19.87        
                  32.06     1:07.41 (35.35)   2:19.87 (1:12.46)         2:19.87 ( )
 14 Jamie Ann Stein     13 SSL-MR               2:26.42    2:20.42        
                  32.46     1:07.89 (35.43)     1:44.72 (36.83)     2:20.42 (35.70)
 15 Julie Elliot        13 SSL-MR               2:25.42    2:21.88        
                  32.15     1:07.98 (35.83)     1:45.14 (37.16)     2:21.88 (36.74)
 16 Mary Mechalakos     13 Big Blue-MR          2:24.00    2:24.52        
                  32.46     1:09.22 (36.76)     1:48.11 (38.89)     2:24.52 (36.41)
 17 Amanda Lynch        13 SSL-MR               2:25.71    2:24.92        
                  33.39     1:10.37 (36.98)     1:48.11 (37.74)     2:24.92 (36.81)
 18 Alyssa Dubbs        13 SSL-MR               2:36.05    2:26.92        
                  34.62     1:12.51 (37.89)     1:51.02 (38.51)     2:26.92 (35.90)
 19 Sarah Pope          13 Ndac-MR              2:31.11    2:26.93        
                  30.68     1:06.59 (35.91)     1:46.82 (40.23)     2:26.93 (40.11)
 20 Victoria Kavitt     13 WISC-MR              2:36.00    2:27.18        
                  32.53     1:09.71 (37.18)     1:49.29 (39.58)     2:27.18 (37.89)
 21 Elissa Grieco       13 HAA-MR               2:36.17    2:31.50        
                  35.00     1:14.20 (39.20)   2:28.00 (1:13.80)      2:31.50 (3.50)
 22 Julia Liebergall    13 SSL-MR               2:58.50    2:34.99        
                  35.27     1:15.14 (39.87)     1:55.79 (40.65)     2:34.99 (39.20)
 23 Samantha Dunne      14 SSL-MR               2:33.96    2:36.04        
                  35.17     1:14.71 (39.54)     1:55.57 (40.86)     2:36.04 (40.47)
 24 Kelly Sheehan       14 SSL-MR               2:42.02    2:40.85        
                  36.75     1:18.17 (41.42)     2:01.14 (42.97)     2:40.85 (39.71)
 25 Chelsea Owen-Kraft  14 Big Blue-MR          2:52.12    2:45.79        
                  39.10     1:20.47 (41.37)     2:04.41 (43.94)     2:45.79 (41.38)
 26 Michelle Cioffi     13 SSL-MR               2:55.72    2:50.24        
                  38.03     1:21.81 (43.78)     2:07.92 (46.11)     2:50.24 (42.32)
 27 Mary Seidell        13 HAA-MR               3:00.31    3:06.88        
                  36.62   2:02.06 (1:25.44)     2:44.10 (42.04)     3:06.88 (22.78)
 28 Lisa Luke           14 NBS-MR               2:59.99    3:08.77        
                  38.64     1:26.65 (48.01)     2:17.96 (51.31)     3:08.77 (50.81)
 29 Lindsay Silver      13 SSL-MR               3:51.42    3:33.44        
                  47.19     1:41.02 (53.83)     2:37.87 (56.85)     3:33.44 (55.57)
 30 Aleksandra Paschek  14 NBS-MR               2:59.99    3:50.65        
                  45.07     1:43.54 (58.47)   2:49.03 (1:05.49)   3:50.65 (1:01.62)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:00.92    1/1/1998 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brigitte Doughty    14 HAA-MR               1:03.03    1:04.73         16  
                  31.79     1:04.73 (32.94)                                        
  2 Casey McGowan       13 WISC-MR              1:06.05    1:06.36         13  
                  31.58     1:06.36 (34.78)                                        
  3 Krista Giordano     14 HAA-MR               1:05.25    1:08.68         12  
                  33.71     1:08.68 (34.97)                                        
  4 Amanda York         13 NBS-MR               1:11.29    1:10.50         11  
                  33.73     1:10.50 (36.77)                                        
  5 Theresa McCartney   14 Big Blue-MR          1:10.84    1:11.08         10  
                  34.34     1:11.08 (36.74)                                        
  6 Michelle Rosenbroc  13 HAA-MR               1:13.32    1:11.19          9  
                  34.63     1:11.19 (36.56)                                        
  7 Jamie Ann Stein     13 SSL-MR               1:11.18    1:11.57          7  
                  51.00     1:11.57 (20.57)                                        
  8 Sara Araujo         13 SSL-MR               1:10.62    1:12.24          5  
                  35.34     1:12.24 (36.90)                                        
  9 Allison Indyk       13 Big Blue-MR          1:12.89    1:12.71          4  
                  35.69     1:12.71 (37.02)                                        
 10 Kelly Ruf           13 Devil Fish-MR        1:17.35    1:13.71          3  
                  36.28     1:13.71 (37.43)                                        
 11 Hayley McMahon      13 Devil Fish-MR        1:14.91    1:13.98          2  
                  36.91     1:13.98 (37.07)                                        
 12 Mary Mechalakos     13 Big Blue-MR          1:17.72    1:15.28          1  
                  36.75     1:15.28 (38.53)                                        
 13 Victoria Kavitt     13 WISC-MR              1:19.36    1:16.09        
                  36.61     1:16.09 (39.48)                                        
 14 Marie Barry         13 Mrst Barracudas-MR   1:17.40    1:17.12        
                  36.76     1:17.12 (40.36)                                        
 15 Darri Resch         13 NBS-MR               1:18.50    1:17.33        
                  37.84     1:17.33 (39.49)                                        
 16 Ashley Kunow        13 SSL-MR               1:13.25    1:17.46        
                  37.72     1:17.46 (39.74)                                        
 17 Julie Elliot        13 SSL-MR               1:28.12    1:17.77        
                  38.11     1:17.77 (39.66)                                        
 18 Alyssa Dubbs        13 SSL-MR               1:16.12    1:18.24        
                  38.23     1:18.24 (40.01)                                        
 19 Elissa Grieco       13 HAA-MR               1:19.88    1:18.33        
                  39.56     1:18.33 (38.77)                                        
 20 Sarah Pope          13 Ndac-MR              1:17.26    1:18.39        
                1:18.39         1:18.39 ( )                                        
 21 Kristen Pfaffe      13 WISC-MR              1:22.76    1:18.64        
                  38.00     1:18.64 (40.64)                                        
 22 Amanda Lynch        13 SSL-MR               1:19.42    1:18.96        
                  39.24     1:18.96 (39.72)                                        
 23 Julia Liebergall    13 SSL-MR               1:28.55    1:20.52        
                  40.00     1:20.52 (40.52)                                        
 24 Colleen Russell     14 WSSC-MR              1:24.83    1:22.77        
                  40.86     1:22.77 (41.91)                                        
 25 Kelly Sheehan       14 SSL-MR               1:25.04    1:23.25        
                  41.50     1:23.25 (41.75)                                        
 26 Samantha Dunne      14 SSL-MR               1:25.33    1:24.65        
                  40.38     1:24.65 (44.27)                                        
 27 Michelle Cioffi     13 SSL-MR               1:28.04    1:28.31        
                  43.52     1:28.31 (44.79)                                        
 28 Chelsea Owen-Kraft  14 Big Blue-MR          1:33.36    1:31.98        
                  45.31     1:31.98 (46.67)                                        
 29 Lisa Luke           14 NBS-MR               1:37.99    1:34.41        
                1:34.34      1:34.41 (0.07)                                        
 -- Aleksandra Paschek  14 NBS-MR               1:52.12         DQ        
                1:53.56              DQ ( )                                        
 -- Lindsay Silver      13 SSL-MR               1:35.21         DQ        
                1:58.43              DQ ( )                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:31.44    1/1/1992 JENNIFER HUTTON - YMID                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brigitte Doughty    14 HAA-MR               2:43.28    2:34.79         16  
                  36.14     1:15.08 (38.94)     1:54.62 (39.54)     2:34.79 (40.17)
  2 Morganne Klein      14 VAC-MR               2:31.33    2:39.56         13  
                  34.84     1:15.29 (40.45)     1:56.38 (41.09)     2:39.56 (43.18)
  3 Casey McGowan       13 WISC-MR              2:57.74    2:45.36         12  
                  36.73     1:17.75 (41.02)     2:01.91 (44.16)     2:45.36 (43.45)
  4 Allison Indyk       13 Big Blue-MR          2:49.10    2:48.74         11  
                  37.99     1:20.52 (42.53)     2:04.37 (43.85)     2:48.74 (44.37)
  5 Amanda Lynch        13 SSL-MR               2:55.59    2:56.81         10  
                  41.81     1:26.98 (45.17)     2:12.88 (45.90)     2:56.81 (43.93)
  6 Sari Goldstein      14 SSL-MR               3:11.68    2:57.84          9  
                  40.50     1:25.35 (44.85)     2:11.35 (46.00)     2:57.84 (46.49)
  7 Michelle Rosenbroc  13 HAA-MR               3:16.39    2:58.71          7  
                  40.74     1:26.04 (45.30)     2:13.70 (47.66)     2:58.71 (45.01)
  8 Theresa McCartney   14 Big Blue-MR          2:50.90    3:01.02          5  
                  41.20     1:28.19 (46.99)     2:13.92 (45.73)     3:01.02 (47.10)
  9 Katie Woodward      13 Mrst Barracudas-MR   2:54.62    3:02.42          4  
                  40.91     1:26.32 (45.41)     2:14.72 (48.40)     3:02.42 (47.70)
 10 Amanda Foster       14 VAC-MR               3:03.88    3:04.88          3  
                  40.29     1:27.97 (47.68)     2:17.10 (49.13)     3:04.88 (47.78)
 11 Alexis Eybers       14 Mrst Barracudas-MR   3:01.67    3:05.02          2  
                  42.32     1:29.80 (47.48)     2:17.82 (48.02)     3:05.02 (47.20)
 12 Kristen Pfaffe      13 WISC-MR              3:15.00    3:05.71          1  
                  42.72     1:30.17 (47.45)     2:19.46 (49.29)     3:05.71 (46.25)
 13 Victoria Kavitt     13 WISC-MR              3:20.00    3:10.26        
                  45.14     1:33.46 (48.32)     2:22.64 (49.18)     3:10.26 (47.62)
 14 Alyssa Dubbs        13 SSL-MR               3:20.70    3:10.53        
                  43.47     1:31.95 (48.48)     2:21.89 (49.94)     3:10.53 (48.64)
 15 Kelly Sheehan       14 SSL-MR               3:34.32    3:18.33        
                  44.89     1:35.63 (50.74)     2:27.36 (51.73)     3:18.33 (50.97)
 16 Mary Seidell        13 HAA-MR               3:00.25    3:19.02        
                  42.81     1:33.42 (50.61)     2:26.28 (52.86)     3:19.02 (52.74)
 17 Sarah Pope          13 Ndac-MR              3:09.11    3:20.54        
                  42.03     1:32.46 (50.43)     2:26.22 (53.76)     3:20.54 (54.32)
 18 Elissa Grieco       13 HAA-MR               3:45.25    3:22.58        
                  45.40     1:36.81 (51.41)     2:29.96 (53.15)     3:22.58 (52.62)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 59.07    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brigitte Doughty    14 HAA-MR               1:02.01    1:02.37         16  
                  29.32     1:02.37 (33.05)                                        
  2 Amanda York         13 NBS-MR               1:08.86    1:06.61         13  
                  31.05     1:06.61 (35.56)                                        
  3 Theresa McCartney   14 Big Blue-MR          1:05.03    1:07.74         12  
                  31.39     1:07.74 (36.35)                                        
  4 Morganne Klein      14 VAC-MR               1:05.70    1:08.33         11  
                  31.28     1:08.33 (37.05)                                        
  5 Kelly Ruf           13 Devil Fish-MR        1:08.30    1:09.12         10  
                  31.66     1:09.12 (37.46)                                        
  6 Colleen Larkin      13 VAC-MR               1:11.21    1:09.64          9  
                  31.95     1:09.64 (37.69)                                        
  7 Krista Giordano     14 HAA-MR               1:10.25    1:10.52          7  
                  31.92     1:10.52 (38.60)                                        
  8 Allison Indyk       13 Big Blue-MR          1:14.93    1:11.78          5  
                  33.48     1:11.78 (38.30)                                        
  9 Michelle Rosenbroc  13 HAA-MR               1:12.10    1:14.34          4  
                  33.70     1:14.34 (40.64)                                        
 10 Darri Resch         13 NBS-MR               1:15.50    1:14.77          3  
                  34.55     1:14.77 (40.22)                                        
 11 Kristen Pfaffe      13 WISC-MR              1:13.12    1:14.98          2  
                  34.62     1:14.98 (40.36)                                        
 12 Andrea Tremper      14 VAC-MR               1:36.46    1:17.19          1  
                  34.85     1:17.19 (42.34)                                        
 13 Alexis Eybers       14 Mrst Barracudas-MR   1:18.42    1:17.31        
                  35.48     1:17.31 (41.83)                                        
 14 Victoria Kavitt     13 WISC-MR              1:33.28    1:19.00        
                  37.14     1:19.00 (41.86)                                        
 15 Elissa Grieco       13 HAA-MR               1:18.03    1:21.42        
                  37.39     1:21.42 (44.03)                                        
 16 Sarah Pope          13 Ndac-MR              1:20.07    1:22.23        
                  33.49     1:22.23 (48.74)                                        
 17 Chelsea Owen-Kraft  14 Big Blue-MR          1:25.42    1:22.87        
                  38.62     1:22.87 (44.25)                                        
 18 Alyssa Dubbs        13 SSL-MR               1:24.53    1:22.94        
                  37.32     1:22.94 (45.62)                                        
 19 Amanda Lynch        13 SSL-MR               1:25.88    1:25.44        
                  37.49     1:25.44 (47.95)                                        
 20 Amanda Foster       14 VAC-MR               1:19.29    1:26.78        
                  39.22     1:26.78 (47.56)                                        
 21 Christine Pagano    13 Devil Fish-MR             NT    1:29.69        
                  40.21     1:29.69 (49.48)                                        
 22 Sari Goldstein      14 SSL-MR               1:28.71    1:30.66        
                  38.92     1:30.66 (51.74)                                        
 23 Kristen Warbrick    14 SSL-MR               1:36.21    1:33.06        
                  40.51     1:33.06 (52.55)                                        
 24 Samantha Dunne      14 SSL-MR               1:39.41    1:33.89        
                  42.07     1:33.89 (51.82)                                        
 25 Kelly Sheehan       14 SSL-MR               1:35.61    1:36.87        
                  46.16     1:36.87 (50.71)                                        
 -- Katie Woodward      13 Mrst Barracudas-MR   1:24.34         DQ        
 -- Mary Seidell        13 HAA-MR               1:10.25         DQ        
                  47.91                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:11.69    1/1/1989 RICHELLE DE POLD - COLO                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brigitte Doughty    14 HAA-MR               2:14.60    2:17.06         16  
                  30.06     1:04.66 (34.60)     1:46.00 (41.34)     2:17.06 (31.06)
  2 Michelle Rosenbroc  13 HAA-MR               2:31.56    2:29.56         13  
                  33.52     1:12.48 (38.96)     1:57.08 (44.60)     2:29.56 (32.48)
  3 Allison Indyk       13 Big Blue-MR          2:32.37    2:29.72         12  
                  33.02     1:12.69 (39.67)     1:55.74 (43.05)     2:29.72 (33.98)
  4 Casey McGowan       13 WISC-MR              2:27.68    2:32.87         11  
                  33.79     1:13.09 (39.30)     1:57.45 (44.36)     2:32.87 (35.42)
  5 Amanda York         13 NBS-MR               2:32.00    2:34.64         10  
                  31.68     1:10.78 (39.10)     1:59.08 (48.30)     2:34.64 (35.56)
  6 Sara Araujo         13 SSL-MR               2:32.37    2:36.69          9  
                  33.57     1:13.23 (39.66)     2:01.51 (48.28)     2:36.69 (35.18)
  7 Theresa McCartney   14 Big Blue-MR          2:31.35    2:36.88          7  
                  33.23     1:14.05 (40.82)     2:01.15 (47.10)     2:36.88 (35.73)
  8 Kelly Ruf           13 Devil Fish-MR        2:40.30    2:38.73          5  
                  33.60     1:13.67 (40.07)     2:01.85 (48.18)     2:38.73 (36.88)
  9 Jamie Ann Stein     13 SSL-MR               2:36.85    2:38.91          4  
                  34.97     1:14.14 (39.17)     2:03.32 (49.18)     2:38.91 (35.59)
 10 Ashley Kunow        13 SSL-MR               2:34.64    2:39.15          3  
                  38.25     1:19.58 (41.33)     2:04.30 (44.72)     2:39.15 (34.85)
 11 Kristen Pfaffe      13 WISC-MR              3:10.29    2:41.22          2  
                  35.55     1:17.91 (42.36)     2:07.79 (49.88)     2:41.22 (33.43)
 12 Darri Resch         13 NBS-MR               2:44.50    2:41.70          1  
                  36.81     1:18.74 (41.93)     2:05.94 (47.20)     2:41.70 (35.76)
 13 Amanda Lynch        13 SSL-MR               2:46.36    2:41.77        
                  38.57     1:22.54 (43.97)     2:06.83 (44.29)     2:41.77 (34.94)
 14 Julie Elliot        13 SSL-MR               2:59.37    2:42.26        
                  37.38     1:17.57 (40.19)     2:05.45 (47.88)     2:42.26 (36.81)
 15 Victoria Kavitt     13 WISC-MR              2:48.56    2:44.06        
                  36.85     1:16.52 (39.67)     2:05.96 (49.44)     2:44.06 (38.10)
 16 Mary Mechalakos     13 Big Blue-MR          2:43.22    2:44.39        
                  35.83     1:17.29 (41.46)     2:07.10 (49.81)     2:44.39 (37.29)
 17 Hayley McMahon      13 Devil Fish-MR        2:43.17    2:44.63        
                  36.02     1:18.71 (42.69)     2:08.64 (49.93)     2:44.63 (35.99)
 18 Sarah Pope          13 Ndac-MR              2:59.42    2:50.19        
                  33.80     1:16.67 (42.87)     2:11.25 (54.58)     2:50.19 (38.94)
 19 Alyssa Dubbs        13 SSL-MR               2:47.97    2:50.30        
                  37.46     1:19.59 (42.13)     2:13.61 (54.02)     2:50.30 (36.69)
 20 Marie Barry         13 Mrst Barracudas-MR   2:48.97    2:52.31        
                  37.40     1:20.37 (42.97)     2:14.43 (54.06)     2:52.31 (37.88)
 21 Elissa Grieco       13 HAA-MR               2:53.97    2:52.38        
                  39.31     1:20.58 (41.27)     2:14.88 (54.30)     2:52.38 (37.50)
 22 Julia Liebergall    13 SSL-MR               3:20.11    2:56.19        
                  42.28     1:26.56 (44.28)     2:17.57 (51.01)     2:56.19 (38.62)
 23 Kelly Sheehan       14 SSL-MR               2:59.33    3:01.76        
                1:32.35     2:23.05 (50.70)     3:01.76 (38.71)         3:01.76 ( )
 24 Samantha Dunne      14 SSL-MR               3:02.73    3:02.14        
                  43.11     1:28.61 (45.50)     2:24.22 (55.61)     3:02.14 (37.92)
 25 Mary Seidell        13 HAA-MR               3:03.40    3:10.18        
                  45.45     1:32.16 (46.71)     2:26.44 (54.28)     3:10.18 (43.74)
 26 Michelle Cioffi     13 SSL-MR               3:09.02    3:12.30        
                  40.80     1:28.62 (47.82)     2:23.94 (55.32)     3:12.30 (48.36)
 27 Aleksandra Paschek  14 NBS-MR               3:30.99    3:53.91        
                  52.75   1:52.77 (1:00.02)   2:52.81 (1:00.04)   3:53.91 (1:01.10)
 -- Lisa Luke           14 NBS-MR               3:30.99         DQ        
                  48.00     1:40.69 (52.69)   2:44.32 (1:03.63)          DQ (52.15)
 
Girls 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:48.13    1/1/1990 YMID                                       
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge-MR  'A'                           3:54.18    4:12.22         32  
     1) Michelle Rosenbrock 13          2) Elissa Grieco 13               
     3) Krista Giordano 14              4) Brigitte Doughty 14            
                  30.47   1:03.71 (1:03.71)     1:35.72 (32.01)   2:12.07 (1:08.36)
        2:42.16 (30.09)   3:16.04 (1:03.97)     3:42.87 (26.83)     4:12.22 (56.18)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:15.34    4:48.99         26  
     1) Amanda Lynch 13                 2) Sari Goldstein 14              
     3) Alyssa Dubbs 13                 4) Samantha Dunne 14              
                  33.47   1:10.51 (1:10.51)     1:45.62 (35.11)   2:25.31 (1:14.80)
        2:57.69 (32.38)   3:34.22 (1:08.91)     4:08.50 (34.28)   4:48.99 (1:14.77)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     4:30.50    5:10.45         24  
     1) Darri Resch 13                  2) Lisa Luke 14                   
     3) Aleksandra Paschek 14           4) Amanda York 13                 
                  32.20   1:05.21 (1:05.21)     1:41.84 (36.63)   2:27.83 (1:22.62)
        3:10.95 (43.12)   4:10.32 (1:42.49)     4:36.86 (26.54)   5:10.45 (1:00.13)
 
Girls 13-14 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:15.11    1/1/2000 NBS   A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:43.26    4:57.79         32  
     1) Jamie Ann Stein 13              2) Amanda Lynch 13                
     3) Sara Araujo 13                  4) Ashley Kunow 13                
                1:00.00   1:13.31 (1:13.31)     1:53.73 (40.42)   2:38.98 (1:25.67)
        3:11.43 (32.45)   3:51.85 (1:12.87)     4:23.64 (31.79)   4:57.79 (1:05.94)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     5:30.50    5:34.13         26  
     1) Lisa Luke 14                    2) Aleksandra Paschek 14          
     3) Amanda York 13                  4) Darri Resch 13                 
                  46.51   1:36.87 (1:36.87)     2:26.53 (49.66)   3:21.94 (1:45.07)
        3:52.26 (30.32)   4:30.07 (1:08.13)     5:01.21 (31.14)   5:34.13 (1:04.06)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   5:11.92    5:34.37         24  
     1) Julia Liebergall 13             2) Kelly Sheehan 14               
     3) Alyssa Dubbs 13                 4) Julie Elliot 13                
                  41.42   1:23.48 (1:23.48)     2:07.25 (43.77)   2:55.29 (1:31.81)
        3:37.94 (42.65)   4:27.64 (1:32.35)     4:59.55 (31.91)   5:34.37 (1:06.73)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.17    1/1/1998 BROOKE DAVEY - NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brienne Ryan        15 WSSC-MR                23.92      24.30         16  
  2 Lanae Petty         16 VAC-MR                 24.73      24.84         13  
  3 Cailin Grunewald    16 VAC-MR                 25.50      25.72         12  
  4 Kristen Bucaria     16 HAA-MR                 25.91      26.48         11  
  5 Hillary Hocson      15 NBS-MR                 25.50      26.90         10  
  6 Danielle Blom       15 HAA-MR                 26.98      27.02          9  
  7 Jessica Indyk       15 Big Blue-MR            26.99      27.06          7  
  8 Renee Rosenkranz    16 Devil Fish-MR          26.50      27.20          5  
  9 Christine Shepherd  16 WSSC-MR                25.98      27.21          4  
 10 Hannah Gobetz       17 SSL-MR                 26.62      27.35          3  
 11 Carly Marshall      15 NBS-MR                 27.52      27.44          2  
 12 Jade Plaschka       15 HAA-MR                 27.60      27.50          1  
 13 Kristen Schmid      15 WISC-MR                27.66      27.56        
 14 Olivia Matthes      16 WISC-MR                27.87      27.61        
 15 Jacqui Cohen        16 HAA-MR                 27.58      27.85        
 16 Kelsie McNett       16 NBS-MR                 28.21      28.03        
 17 Katie Rosenbrock    17 HAA-MR                 28.77      28.22        
 18 Kelly Abner         16 NBS-MR                 31.37      28.54        
 19 Kimberly Hovey      15 NBS-MR                 29.51      28.71        
 20 Christina Muller    16 Devil Fish-MR          28.63      28.76        
 21 Allison Pelle       17 WISC-MR                28.26      28.78        
 22 Kasie Madden        15 Mrst Barracudas-MR     28.27      29.04        
 23 Isabella Costa      16 SSL-MR                 29.04      29.26        
 24 Marykate Brady      17 Big Blue-MR            29.15      29.38        
 25 Corrine Bacigal     12 WSSC-MR                28.67      29.45        
 26 Laura Degore        17 WISC-MR                29.80      29.50        
 27 Tara Grieco         16 HAA-MR                 29.40      29.51        
 27 Molly Hoarty        15 NBS-MR                 29.00      29.51        
 29 Amber Santiago      12 VAC-MR                 29.60      29.70        
 30 Stephanie Pirtz     16 Mrst Barracudas-MR     29.11      29.87        
 31 Lauren Lubarsky     16 NBS-MR                 29.60      30.03        
 32 Casey Galante       16 NBS-MR                    NT      30.11        
 33 Lauren Davis        15 HAA-MR                 29.52      30.31        
 34 Chrisanna Hickey    15 Big Blue-MR            30.92      30.98        
 35 Meaghan Foster      12 VAC-MR                 31.40      31.40        
 36 Imani Huerta        12 VAC-MR                 30.67      31.45        
 37 Molly Kauders       15 SSL-MR                 31.78      31.64        
 38 Tara Oneill         17 NBS-MR                 31.50      32.34        
 39 Neha Bhagirath      13 WSSC-MR                31.86      33.03        
 40 Brittany Kunow      15 SSL-MR                 32.69      33.21        
 41 Emily Davidowitz    15 SSL-MR                 35.19      33.29        
 42 Tara Mulcahy        17 HAA-MR                 33.66      33.74        
 43 Allison Ryan        13 WSSC-MR                35.09      34.01        
 44 Jordan Thompson      7 WSSC-MR                56.00      51.02        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 53.12    1/5/2003 Kierstin Koronowicz, NBS -MR                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brienne Ryan        15 WSSC-MR                52.35      53.23         16  
                  25.15       53.23 (28.08)                                        
  2 Danielle Blom       15 HAA-MR                 56.82      58.53         13  
                  27.99       58.53 (30.54)                                        
  3 Kristen Schmid      15 WISC-MR                59.73      58.57         12  
                  28.63       58.57 (29.94)                                        
  4 Elise Robinson      15 Devil Fish-MR        1:01.96      58.79         11  
                  28.02       58.79 (30.77)                                        
  5 Jessica Indyk       15 Big Blue-MR            59.25      58.82         10  
                  27.96       58.82 (30.86)                                        
  6 Jade Plaschka       15 HAA-MR                 59.68      59.00          9  
                  28.55       59.00 (30.45)                                        
  7 Shea Berg           15 NBS-MR                 58.50      59.31          7  
                  28.31       59.31 (31.00)                                        
  8 Jacqui Cohen        16 HAA-MR                 59.59      59.76          5  
                  28.58       59.76 (31.18)                                        
  9 Kelsie McNett       16 NBS-MR               1:00.30      59.93          4  
                  29.08       59.93 (30.85)                                        
 10 Olivia Matthes      16 WISC-MR              1:01.24    1:00.22          3  
                  28.82     1:00.22 (31.40)                                        
 11 Kelly Abner         16 NBS-MR               1:08.38    1:00.91          2  
                  29.61     1:00.91 (31.30)                                        
 12 Katie Rosenbrock    17 HAA-MR               1:01.31    1:01.05          1  
                  29.27     1:01.05 (31.78)                                        
 13 Allison Wyatt       14 Big Blue-MR          1:00.57    1:01.27        
                  29.29     1:01.27 (31.98)                                        
 14 Allison Pelle       17 WISC-MR              1:01.59    1:01.75        
                  29.62     1:01.75 (32.13)                                        
 15 Isabella Costa      16 SSL-MR               1:05.54    1:02.62        
                  30.36     1:02.62 (32.26)                                        
 16 Jen Proietti-Fox    15 SSL-MR               1:00.76    1:02.68        
                  29.63     1:02.68 (33.05)                                        
 17 Christina Muller    16 Devil Fish-MR        1:05.69    1:02.76        
                  30.61     1:02.76 (32.15)                                        
 18 Kimberly Hovey      15 NBS-MR               1:04.90    1:02.78        
                  30.15     1:02.78 (32.63)                                        
 19 Marykate Brady      17 Big Blue-MR          1:04.27    1:04.31        
                  30.74     1:04.31 (33.57)                                        
 20 Kasie Madden        15 Mrst Barracudas-MR   1:01.72    1:04.34        
                  31.13     1:04.34 (33.21)                                        
 21 Laura Degore        17 WISC-MR              1:04.32    1:04.80        
                  30.46     1:04.80 (34.34)                                        
 22 Lauren Lubarsky     16 NBS-MR               1:06.32    1:05.43        
                  31.40     1:05.43 (34.03)                                        
 23 Casey Galante       16 NBS-MR                    NT    1:07.77        
                  32.99     1:07.77 (34.78)                                        
 24 Colleen Russell     14 WSSC-MR              1:13.62    1:08.47        
                  32.85     1:08.47 (35.62)                                        
 25 Stephanie Pirtz     16 Mrst Barracudas-MR   1:06.72    1:08.71        
                  32.95     1:08.71 (35.76)                                        
 26 Molly Kauders       15 SSL-MR               1:09.77    1:10.32        
                  33.44     1:10.32 (36.88)                                        
 27 Monica Grover       16 SSL-MR               1:12.96    1:10.64        
                  33.26     1:10.64 (37.38)                                        
 28 Tara Mulcahy        17 HAA-MR               1:12.56    1:12.71        
                  34.65     1:12.71 (38.06)                                        
 28 Tara Oneill         17 NBS-MR               1:09.50    1:12.71        
                  34.71     1:12.71 (38.00)                                        
 30 Brittany Kunow      15 SSL-MR               1:09.91    1:15.36        
                  35.97     1:15.36 (39.39)                                        
 31 Emily Davidowitz    15 SSL-MR               1:22.04    1:16.68        
                  36.85     1:16.68 (39.83)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.42    1/1/2000 COREY BERG - MSC                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brienne Ryan        15 WSSC-MR                59.69      59.83         16  
                  29.07       59.83 (30.76)                                        
  2 Shea Berg           15 NBS-MR               1:00.80    1:02.50         13  
                  30.51     1:02.50 (31.99)                                        
  3 Elise Robinson      15 Devil Fish-MR        1:10.88    1:07.29         12  
                  33.22     1:07.29 (34.07)                                        
  4 Allison Pelle       17 WISC-MR              1:08.86    1:09.43         11  
                  33.88     1:09.43 (35.55)                                        
  5 Corrine Bacigal     12 WSSC-MR              1:05.28    1:09.78         10  
                  34.43     1:09.78 (35.35)                                        
  6 Jessica Indyk       15 Big Blue-MR          1:16.67    1:10.41          9  
                  33.78     1:10.41 (36.63)                                        
  7 Olivia Matthes      16 WISC-MR              1:12.76    1:11.54          7  
                  34.77     1:11.54 (36.77)                                        
  8 Kelly Abner         16 NBS-MR               1:17.49    1:12.17          5  
                  35.90     1:12.17 (36.27)                                        
  9 Laura Degore        17 WISC-MR              1:12.51    1:12.19          4  
                  34.63     1:12.19 (37.56)                                        
 10 Jen Proietti-Fox    15 SSL-MR               1:10.26    1:12.21          3  
                  35.29     1:12.21 (36.92)                                        
 11 Lauren Lubarsky     16 NBS-MR               1:12.37    1:12.47          2  
                  35.79     1:12.47 (36.68)                                        
 12 Katie Rosenbrock    17 HAA-MR               1:11.29    1:12.88          1  
                  35.25     1:12.88 (37.63)                                        
 13 Kristen Schmid      15 WISC-MR              1:13.92    1:13.25        
                  35.41     1:13.25 (37.84)                                        
 14 Marykate Brady      17 Big Blue-MR          1:11.10    1:14.30        
                  36.16     1:14.30 (38.14)                                        
 15 Kasie Madden        15 Mrst Barracudas-MR   1:15.09    1:14.52        
                  35.10     1:14.52 (39.42)                                        
 16 Kelsie McNett       16 NBS-MR               1:13.74    1:15.18        
                  36.44     1:15.18 (38.74)                                        
 17 Kimberly Hovey      15 NBS-MR               1:14.95    1:15.54        
                  36.70     1:15.54 (38.84)                                        
 18 Christina Muller    16 Devil Fish-MR             NT    1:19.33        
                  38.52     1:19.33 (40.81)                                        
 19 Monica Grover       16 SSL-MR               1:24.93    1:20.22        
                  38.88     1:20.22 (41.34)                                        
 20 Stephanie Pirtz     16 Mrst Barracudas-MR   1:17.28    1:20.44        
                  39.34     1:20.44 (41.10)                                        
 21 Isabella Costa      16 SSL-MR               1:21.79    1:20.84        
                  40.03     1:20.84 (40.81)                                        
 22 Brittany Kunow      15 SSL-MR               1:14.10    1:21.08        
                  40.14     1:21.08 (40.94)                                        
 23 Molly Kauders       15 SSL-MR               1:22.83    1:21.23        
                  39.34     1:21.23 (41.89)                                        
 24 Tara Mulcahy        17 HAA-MR               1:27.81    1:29.32        
                  44.08     1:29.32 (45.24)                                        
 25 Tara Oneill         17 NBS-MR               1:31.50    1:35.86        
                  47.22     1:35.86 (48.64)                                        
 26 Emily Davidowitz    15 SSL-MR               1:39.10    1:37.37        
                  46.89     1:37.37 (50.48)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.91    1/1/2000 COREY BERG - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shea Berg           15 NBS-MR               2:12.50    2:14.34         16  
                  31.99     1:05.86 (33.87)     1:40.27 (34.41)     2:14.34 (34.07)
  2 Hillary Hocson      15 NBS-MR               2:24.50    2:23.74         13  
                  33.64     1:09.55 (35.91)     1:46.89 (37.34)     2:23.74 (36.85)
  3 Allison Pelle       17 WISC-MR              2:24.34    2:26.79         12  
                  33.71     1:10.60 (36.89)     1:48.91 (38.31)     2:26.79 (37.88)
  4 Corrine Bacigal     12 WSSC-MR              2:26.22    2:27.11         11  
                  35.41     1:13.57 (38.16)     1:51.38 (37.81)     2:27.11 (35.73)
  5 Sara Araujo         13 SSL-MR               2:31.83    2:30.93         10  
                  36.16     1:14.10 (37.94)     1:53.23 (39.13)     2:30.93 (37.70)
  6 Jamie Ann Stein     13 SSL-MR               2:34.89    2:31.96          9  
                  36.65     1:15.07 (38.42)     1:54.15 (39.08)     2:31.96 (37.81)
  7 Olivia Matthes      16 WISC-MR              2:37.77    2:32.26          7  
                  35.26     1:13.15 (37.89)     1:52.92 (39.77)     2:32.26 (39.34)
  8 Jen Proietti-Fox    15 SSL-MR               2:32.12    2:32.62          5  
                  37.11     1:16.36 (39.25)     1:54.86 (38.50)     2:32.62 (37.76)
  9 Katie Woodward      13 Mrst Barracudas-MR   2:28.25    2:34.49          4  
                  35.48     1:14.88 (39.40)     1:55.40 (40.52)     2:34.49 (39.09)
 10 Lauren Lubarsky     16 NBS-MR               2:34.52    2:34.86          3  
                  35.59     1:14.58 (38.99)     1:55.14 (40.56)     2:34.86 (39.72)
 11 Kimberly Hovey      15 NBS-MR               2:41.02    2:42.49          2  
                  38.10     1:19.18 (41.08)     2:07.00 (47.82)     2:42.49 (35.49)
 12 Justine Stachurski  12 Mrst Barracudas-MR   2:58.63    2:54.13          1  
                  40.31     1:25.56 (45.25)     2:11.79 (46.23)     2:54.13 (42.34)
 13 Betsy Quezada       10 Devil Fish-MR             NT    3:03.56        
                  43.95     1:31.04 (47.09)     2:17.49 (46.45)     3:03.56 (46.07)
 14 Tara Mulcahy        17 HAA-MR               3:00.25    3:07.21        
                  43.31     1:29.89 (46.58)     2:18.49 (48.60)     3:07.21 (48.72)
 -- Lauren Davis        15 HAA-MR               2:35.80         DQ        
 -- Kristen Bucaria     16 HAA-MR               2:14.96         DQ        
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:07.06    1/1/1998 ANNIE MANTEY - MSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kristen Bucaria     16 HAA-MR               1:10.82    1:12.01         16  
                  33.99     1:12.01 (38.02)                                        
  2 Cailin Grunewald    16 VAC-MR               1:14.98    1:12.93         13  
                  34.50     1:12.93 (38.43)                                        
  3 Hillary Hocson      15 NBS-MR               1:12.21    1:14.82         12  
                  34.96     1:14.82 (39.86)                                        
  4 Carly Marshall      15 NBS-MR               1:11.89    1:15.44         11  
                  35.71     1:15.44 (39.73)                                        
  5 Lanae Petty         16 VAC-MR               1:16.22    1:15.59         10  
                  35.48     1:15.59 (40.11)                                        
  6 Jessica Indyk       15 Big Blue-MR          1:15.87    1:16.07          9  
                  36.55     1:16.07 (39.52)                                        
  7 Allison Wyatt       14 Big Blue-MR          1:13.16    1:17.46          7  
                  35.85     1:17.46 (41.61)                                        
  8 Renee Rosenkranz    16 Devil Fish-MR        1:16.53    1:19.09          5  
                  37.91     1:19.09 (41.18)                                        
  9 Molly Hoarty        15 NBS-MR               1:20.01    1:19.29          4  
                  37.63     1:19.29 (41.66)                                        
 10 Olivia Matthes      16 WISC-MR              1:20.86    1:19.96          3  
                  37.99     1:19.96 (41.97)                                        
 11 Jacqui Cohen        16 HAA-MR               1:20.65    1:19.98          2  
                  37.84     1:19.98 (42.14)                                        
 12 Christine Shepherd  16 WSSC-MR              1:25.58    1:21.72          1  
                  38.32     1:21.72 (43.40)                                        
 13 Kelly Abner         16 NBS-MR               1:23.85    1:22.01        
                  38.40     1:22.01 (43.61)                                        
 14 Colleen Larkin      13 VAC-MR               1:21.43    1:22.06        
                  39.05     1:22.06 (43.01)                                        
 15 Laura Degore        17 WISC-MR              1:25.00    1:22.29        
                  38.10     1:22.29 (44.19)                                        
 16 Lauren Davis        15 HAA-MR               1:21.97    1:23.86        
                  40.04     1:23.86 (43.82)                                        
 17 Amber Santiago      12 VAC-MR               1:21.55    1:24.19        
                  39.31     1:24.19 (44.88)                                        
 18 Andrea Tremper      14 VAC-MR               1:26.10    1:24.70        
                  39.37     1:24.70 (45.33)                                        
 19 Kasie Madden        15 Mrst Barracudas-MR   1:26.79    1:24.82        
                  40.08     1:24.82 (44.74)                                        
 20 Jade Plaschka       15 HAA-MR               1:28.02    1:24.91        
                  39.86     1:24.91 (45.05)                                        
 21 Hannah Gobetz       17 SSL-MR               1:23.31    1:25.30        
                  41.39     1:25.30 (43.91)                                        
 22 Chrisanna Hickey    15 Big Blue-MR          1:19.13    1:25.44        
                  38.52     1:25.44 (46.92)                                        
 23 Christina Muller    16 Devil Fish-MR        1:25.96    1:25.99        
                  41.41     1:25.99 (44.58)                                        
 24 Phoebe Wang         13 Devil Fish-MR        1:26.23    1:26.31        
                  41.51     1:26.31 (44.80)                                        
 25 Meaghan Foster      12 VAC-MR               1:28.60    1:26.56        
                  40.51     1:26.56 (46.05)                                        
 26 Danielle Blom       15 HAA-MR               1:18.51    1:26.86        
                  40.60     1:26.86 (46.26)                                        
 27 Stephanie Pirtz     16 Mrst Barracudas-MR   1:27.56    1:27.53        
                  42.30     1:27.53 (45.23)                                        
 28 Lauren Lubarsky     16 NBS-MR               1:27.75    1:27.55        
                  41.02     1:27.55 (46.53)                                        
 29 Imani Huerta        12 VAC-MR               1:25.48    1:27.88        
                  42.42     1:27.88 (45.46)                                        
 30 Kimberly Hovey      15 NBS-MR               1:29.56    1:28.16        
                  41.73     1:28.16 (46.43)                                        
 31 Hayley McMahon      13 Devil Fish-MR        1:39.22    1:28.34        
                  42.02     1:28.34 (46.32)                                        
 32 Casey Galante       16 NBS-MR                    NT    1:28.82        
                  41.69     1:28.82 (47.13)                                        
 33 Isabella Costa      16 SSL-MR               1:27.76    1:28.89        
                  42.75     1:28.89 (46.14)                                        
 34 Tara Grieco         16 HAA-MR               1:32.06    1:29.79        
                  41.55     1:29.79 (48.24)                                        
 35 Allison Ryan        13 WSSC-MR              1:39.67    1:30.70        
                  42.87     1:30.70 (47.83)                                        
 36 Brittany Kunow      15 SSL-MR               1:28.45    1:31.25        
                  44.55     1:31.25 (46.70)                                        
 37 Kristen Warbrick    14 SSL-MR               1:52.79    1:31.29        
                  42.71     1:31.29 (48.58)                                        
 38 Molly Kauders       15 SSL-MR               1:32.25    1:32.67        
                  44.33     1:32.67 (48.34)                                        
 39 Tara Mulcahy        17 HAA-MR               1:30.67    1:33.13        
                  42.69     1:33.13 (50.44)                                        
 40 Marykate Brady      17 Big Blue-MR          1:37.08    1:36.40        
                  46.61     1:36.40 (49.79)                                        
 41 Christine Pagano    13 Devil Fish-MR        1:39.90    1:36.49        
                  45.44     1:36.49 (51.05)                                        
 42 Samantha Dunne      14 SSL-MR               1:44.45    1:40.97        
                  47.83     1:40.97 (53.14)                                        
 43 Aleksandra Paschek  14 NBS-MR               1:50.19    1:41.79        
                  47.82     1:41.79 (53.97)                                        
 44 Betsy Quezada       10 Devil Fish-MR        1:55.41    1:43.86        
                  48.37     1:43.86 (55.49)                                        
 45 Emily Davidowitz    15 SSL-MR               1:46.24    1:49.58        
                  51.08     1:49.58 (58.50)                                        
 46 Lisa Luke           14 NBS-MR               1:45.99    1:52.30        
                  52.10   1:52.30 (1:00.20)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:27.61    1/1/1999 ANNIE MANTEY - MSC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kristen Bucaria     16 HAA-MR               2:28.86    2:32.22         16  
                  34.43     1:12.90 (38.47)     1:52.30 (39.40)     2:32.22 (39.92)
  2 Carly Marshall      15 NBS-MR               2:31.20    2:38.48         13  
                  35.54     1:16.02 (40.48)     1:56.98 (40.96)     2:38.48 (41.50)
  3 Hillary Hocson      15 NBS-MR               2:36.42    2:38.63         12  
                  35.18     1:15.29 (40.11)     1:56.36 (41.07)     2:38.63 (42.27)
  4 Molly Hoarty        15 NBS-MR               2:49.58    2:52.27         11  
                  38.85     1:22.71 (43.86)     2:07.98 (45.27)     2:52.27 (44.29)
  5 Lauren Davis        15 HAA-MR               2:55.56    2:59.61         10  
                  40.69     1:26.97 (46.28)     2:13.20 (46.23)     2:59.61 (46.41)
  6 Kasie Madden        15 Mrst Barracudas-MR   3:01.71    3:05.39          9  
                  42.03     1:27.92 (45.89)     2:15.52 (47.60)     3:05.39 (49.87)
  7 Kimberly Hovey      15 NBS-MR               3:08.64    3:12.45          7  
                  42.96     1:30.86 (47.90)     2:21.56 (50.70)     3:12.45 (50.89)
  8 Casey Galante       16 NBS-MR                    NT    3:15.02          5  
                  46.00     1:36.32 (50.32)     2:27.24 (50.92)     3:15.02 (47.78)
  9 Tara Mulcahy        17 HAA-MR               3:16.73    3:20.93          4  
                  43.30     1:34.40 (51.10)     2:28.09 (53.69)     3:20.93 (52.84)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.52    1/3/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                  
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brienne Ryan        15 WSSC-MR                58.36      58.60         16  
                  27.11       58.60 (31.49)                                        
  2 Kristen Bucaria     16 HAA-MR               1:00.78    1:00.87         13  
                  28.97     1:00.87 (31.90)                                        
  3 Lanae Petty         16 VAC-MR                 59.68    1:03.23         12  
                  28.88     1:03.23 (34.35)                                        
  4 Danielle Blom       15 HAA-MR               1:03.84    1:04.54         11  
                  30.29     1:04.54 (34.25)                                        
  5 Shea Berg           15 NBS-MR               1:04.50    1:04.82         10  
                  30.52     1:04.82 (34.30)                                        
  6 Jade Plaschka       15 HAA-MR               1:05.05    1:05.07          9  
                  31.11     1:05.07 (33.96)                                        
  7 Katie Rosenbrock    17 HAA-MR               1:06.69    1:06.77          7  
                  31.48     1:06.77 (35.29)                                        
  8 Hillary Hocson      15 NBS-MR               1:05.62    1:06.98          5  
                  30.59     1:06.98 (36.39)                                        
  9 Jacqui Cohen        16 HAA-MR               1:07.60    1:07.10          4  
                  31.07     1:07.10 (36.03)                                        
 10 Allison Pelle       17 WISC-MR              1:07.12    1:07.63          3  
                  31.92     1:07.63 (35.71)                                        
 11 Kelsie McNett       16 NBS-MR               1:09.30    1:08.98          2  
                  32.43     1:08.98 (36.55)                                        
 12 Cailin Grunewald    16 VAC-MR               1:09.21    1:09.02          1  
                  32.43     1:09.02 (36.59)                                        
 13 Kristen Schmid      15 WISC-MR              1:06.35    1:09.70        
                  31.58     1:09.70 (38.12)                                        
 14 Hannah Gobetz       17 SSL-MR               1:08.57    1:10.48        
                  32.71     1:10.48 (37.77)                                        
 15 Jessica Indyk       15 Big Blue-MR          1:15.00    1:11.53        
                  33.03     1:11.53 (38.50)                                        
 16 Marykate Brady      17 Big Blue-MR          1:11.01    1:12.71        
                  34.11     1:12.71 (38.60)                                        
 17 Kasie Madden        15 Mrst Barracudas-MR   1:12.34    1:13.37        
                  32.79     1:13.37 (40.58)                                        
 18 Corrine Bacigal     12 WSSC-MR              1:24.78    1:15.25        
                  36.09     1:15.25 (39.16)                                        
 19 Molly Hoarty        15 NBS-MR               1:11.10    1:15.33        
                  34.83     1:15.33 (40.50)                                        
 20 Kelly Abner         16 NBS-MR               1:26.34    1:15.83        
                  34.28     1:15.83 (41.55)                                        
 21 Isabella Costa      16 SSL-MR               1:17.12    1:15.85        
                  35.15     1:15.85 (40.70)                                        
 22 Imani Huerta        12 VAC-MR               1:14.49    1:16.28        
                  35.75     1:16.28 (40.53)                                        
 23 Stephanie Pirtz     16 Mrst Barracudas-MR   1:12.16    1:16.70        
                  35.39     1:16.70 (41.31)                                        
 24 Lauren Davis        15 HAA-MR               1:18.45    1:17.81        
                  35.48     1:17.81 (42.33)                                        
 25 Amber Santiago      12 VAC-MR               1:16.14    1:19.31        
                  34.92     1:19.31 (44.39)                                        
 26 Christina Muller    16 Devil Fish-MR             NT    1:19.73        
                  36.59     1:19.73 (43.14)                                        
 27 Molly Kauders       15 SSL-MR               1:26.54    1:24.43        
                  37.74     1:24.43 (46.69)                                        
 28 Meaghan Foster      12 VAC-MR               1:25.78    1:27.04        
                  39.44     1:27.04 (47.60)                                        
 29 Tara Mulcahy        17 HAA-MR               1:15.25    1:32.54        
                  41.92     1:32.54 (50.62)                                        
 30 Brittany Kunow      15 SSL-MR               1:32.40    1:34.32        
                  44.79     1:34.32 (49.53)                                        
 31 Emily Davidowitz    15 SSL-MR               1:38.81    1:34.95        
                  43.13     1:34.95 (51.82)                                        
 32 Tara Oneill         17 NBS-MR               1:21.50    1:37.72        
                  44.07     1:37.72 (53.65)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 2:09.34    1/4/2004 Jacquelyn C Klein, VAC  -MR                
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kristen Bucaria     16 HAA-MR               2:10.85    2:13.56         16  
                  29.71     1:03.29 (33.58)     1:38.51 (35.22)     2:13.56 (35.05)
  2 Amanda York         13 NBS-MR               2:38.77    2:27.80         13  
                  30.86     1:07.10 (36.24)     1:46.95 (39.85)     2:27.80 (40.85)
  3 Danielle Blom       15 HAA-MR               2:30.49    2:28.63         12  
                  31.86     1:09.31 (37.45)     1:49.10 (39.79)     2:28.63 (39.53)
  4 Kelsie McNett       16 NBS-MR               2:33.18    2:29.29         11  
                  33.43     1:12.09 (38.66)     1:51.36 (39.27)     2:29.29 (37.93)
  5 Jade Plaschka       15 HAA-MR               2:29.03    2:30.25         10  
                  31.98     1:09.64 (37.66)     1:50.13 (40.49)     2:30.25 (40.12)
  6 Katie Rosenbrock    17 HAA-MR               2:41.33    2:31.72          9  
                  31.82     1:09.76 (37.94)     1:50.85 (41.09)     2:31.72 (40.87)
  7 Jacqui Cohen        16 HAA-MR               2:36.45    2:34.21          7  
                  31.55     1:08.44 (36.89)     1:50.46 (42.02)     2:34.21 (43.75)
  8 Hannah Gobetz       17 SSL-MR               2:38.00    2:37.30          5  
                  33.63     1:12.66 (39.03)     1:54.20 (41.54)     2:37.30 (43.10)
  9 Kasie Madden        15 Mrst Barracudas-MR   3:00.13    2:59.07          4  
                  36.32     1:19.72 (43.40)     2:08.03 (48.31)     2:59.07 (51.04)
 10 Stephanie Pirtz     16 Mrst Barracudas-MR   3:00.18    3:00.01          3  
                  38.14     1:24.38 (46.24)     2:13.73 (49.35)     3:00.01 (46.28)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:30.40    1/6/2001 Corey C Berg, MSC  -MR                     
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kristen Bucaria     16 HAA-MR               4:42.84    4:43.43         16  
                  29.89     1:03.72 (33.83)     1:39.59 (35.87)     2:15.81 (36.22)
        2:55.54 (39.73)     3:36.21 (40.67)     4:10.94 (34.73)     4:43.43 (32.49)
  2 Danielle Blom       15 HAA-MR               4:59.03    4:59.72         13  
                  31.30     1:08.30 (37.00)     1:45.68 (37.38)     2:22.57 (36.89)
        3:08.37 (45.80)     3:55.08 (46.71)     4:28.11 (33.03)     4:59.72 (31.61)
  3 Hillary Hocson      15 NBS-MR               4:55.71    5:02.11         12  
                  30.68     1:06.67 (35.99)     1:44.83 (38.16)     2:23.13 (38.30)
        3:06.74 (43.61)     3:51.25 (44.51)     4:26.95 (35.70)     5:02.11 (35.16)
  4 Carly Marshall      15 NBS-MR               5:03.34    5:02.57         11  
                  30.99     1:06.60 (35.61)     1:46.48 (39.88)     2:24.26 (37.78)
        3:07.81 (43.55)     3:52.74 (44.93)     4:29.26 (36.52)     5:02.57 (33.31)
  5 Shea Berg           15 NBS-MR               4:52.50    5:04.07         10  
                  31.18     1:07.15 (35.97)     1:43.15 (36.00)     2:19.13 (35.98)
        3:03.90 (44.77)     3:51.13 (47.23)     4:28.06 (36.93)     5:04.07 (36.01)
  6 Kelsie McNett       16 NBS-MR               5:09.60    5:12.89          9  
                  32.87     1:10.73 (37.86)     1:51.77 (41.04)     2:31.81 (40.04)
        3:19.74 (47.93)     4:07.00 (47.26)     4:40.15 (33.15)     5:12.89 (32.74)
  7 Katie Rosenbrock    17 HAA-MR               5:25.19    5:13.29          7  
                  32.58     1:10.36 (37.78)     1:50.32 (39.96)     2:29.82 (39.50)
        3:16.81 (46.99)     4:04.27 (47.46)     4:38.72 (34.45)     5:13.29 (34.57)
  8 Amanda York         13 NBS-MR               5:29.41    5:20.92          5  
                  31.79     1:09.66 (37.87)     1:49.44 (39.78)     2:29.82 (40.38)
        3:19.29 (49.47)     4:08.14 (48.85)     4:44.00 (35.86)     5:20.92 (36.92)
  9 Lauren Davis        15 HAA-MR               5:29.13    5:27.50          4  
                  35.94     1:21.08 (45.14)     2:01.95 (40.87)     2:41.99 (40.04)
        3:27.95 (45.96)     4:14.41 (46.46)     4:51.50 (37.09)     5:27.50 (36.00)
 10 Sara Araujo         13 SSL-MR               5:36.50    5:27.96          3  
                  34.21     1:15.19 (40.98)     1:55.98 (40.79)     2:36.02 (40.04)
        3:24.60 (48.58)     4:13.93 (49.33)     4:50.73 (36.80)     5:27.96 (37.23)
 11 Jamie Ann Stein     13 SSL-MR               5:55.21    5:39.87          2  
                  37.14     1:22.02 (44.88)     2:10.00 (47.98)     2:45.06 (35.06)
        3:35.60 (50.54)     4:26.97 (51.37)     5:04.21 (37.24)     5:39.87 (35.66)
 12 Jen Proietti-Fox    15 SSL-MR               5:27.96    5:46.59          1  
                  32.88     1:16.40 (43.52)     2:01.29 (44.89)     2:45.03 (43.74)
        3:38.00 (52.97)     4:31.56 (53.56)     5:08.85 (37.29)     5:46.59 (37.74)
 13 Katie Woodward      13 Mrst Barracudas-MR   5:39.71    5:46.76        
                  37.79     1:24.36 (46.57)     2:09.98 (45.62)     2:52.75 (42.77)
        3:39.14 (46.39)     4:26.80 (47.66)     5:07.71 (40.91)     5:46.76 (39.05)
 
Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:37.57    1/1/1994 NBS                                        
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 3:49.94    3:52.11         32  
     1) Lanae Petty 16                  2) Andrea Tremper 14              
     3) Morganne Klein 14               4) Cailin Grunewald 16            
                  26.26       55.21 (55.21)     1:23.67 (28.46)   1:55.53 (1:00.32)
        2:24.18 (28.65)     2:55.29 (59.76)     3:22.22 (26.93)     3:52.11 (56.82)
  2 Hauppauge-MR  'A'                           3:55.34    3:56.86         26  
     1) Danielle Blom 15                2) Jade Plaschka 15               
     3) Jacqui Cohen 16                 4) Kristen Bucaria 16             
                  28.30       58.66 (58.66)     1:27.42 (28.76)   1:59.27 (1:00.61)
        2:27.72 (28.45)   3:00.48 (1:01.21)     3:27.50 (27.02)     3:56.86 (56.38)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:53.50    3:57.61         24  
     1) Shea Berg 15                    2) Carly Marshall 15              
     3) Kelsie McNett 16                4) Hillary Hocson 15              
                  28.94   1:00.17 (1:00.17)     1:28.52 (28.35)   2:00.31 (1:00.14)
        2:28.54 (28.23)     3:00.02 (59.71)     3:27.77 (27.75)     3:57.61 (57.59)
  4 Washingtonville Seahawks-MR  'A'            3:49.50    4:09.79         22  
     1) Christine Shepherd 16           2) Allison Ryan 13                
     3) Corrine Bacigal 12              4) Brienne Ryan 15                
                  28.18       59.32 (59.32)     1:33.76 (34.44)   2:13.29 (1:13.97)
        2:42.81 (29.52)   3:15.94 (1:02.65)     3:41.42 (25.48)     4:09.79 (53.85)
  5 West Islip Swim Club-MR  'A'                3:54.97    4:11.97         20  
     1) Olivia Matthes 16               2) Allison Pelle 17               
     3) Laura Degore 17                 4) Kristen Schmid 15              
                  29.22   1:01.72 (1:01.72)     1:31.99 (30.27)   2:05.43 (1:03.71)
        2:36.20 (30.77)   3:11.19 (1:05.76)     3:40.28 (29.09)   4:11.97 (1:00.78)
  6 Big Blue Swimming - Beacon-MR  'A'               NT    4:12.03         18  
     1) Jessica Indyk 15                2) Theresa McCartney 14           
     3) Allison Wyatt 14                4) Allison Indyk 13               
                  28.25   1:00.33 (1:00.33)     1:32.49 (32.16)   2:08.10 (1:07.77)
        2:38.03 (29.93)   3:10.87 (1:02.77)     3:39.89 (29.02)   4:12.03 (1:01.16)
  7 Dutchess Devil Fish-MR  'A'                      NT    4:13.28         14  
     1) Phoebe Wang 13                  2) Christina Muller 16            
     3) Hayley McMahon 13               4) Renee Rosenkranz 16            
                  30.74   1:05.45 (1:05.45)     1:35.49 (30.04)   2:09.16 (1:03.71)
        2:39.77 (30.61)   3:13.02 (1:03.86)     3:40.53 (27.51)   4:13.28 (1:00.26)
  8 Newburgh Sharks-MR  'B'                     4:08.50    4:16.28         10  
     1) Molly Hoarty 15                 2) Kimberly Hovey 15              
     3) Lauren Lubarsky 16              4) Kelly Abner 16                 
                  31.08   1:04.37 (1:04.37)     1:34.94 (30.57)   2:08.35 (1:03.98)
        2:40.24 (31.89)   3:15.32 (1:06.97)     3:44.67 (29.35)   4:16.28 (1:00.96)
  9 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      4:18.59    4:23.90          8  
     1) Alexis Eybers 14                2) Stephanie Pirtz 16             
     3) Katie Woodward 13               4) Kasie Madden 15                
                  32.08   1:06.16 (1:06.16)     1:38.31 (32.15)   2:14.82 (1:08.66)
        2:45.86 (31.04)   3:21.12 (1:06.30)     3:51.19 (30.07)   4:23.90 (1:02.78)
 10 Viking Aquatic Club-MR  'B'                 4:32.20    4:25.65          6  
     1) Colleen Larkin 13               2) Meaghan Foster 12              
     3) Amanda Foster 14                4) Amber Santiago 12              
                  28.89       59.62 (59.62)     1:32.29 (32.67)   2:09.68 (1:10.06)
        2:41.47 (31.79)   3:19.19 (1:09.51)     3:50.29 (31.10)   4:25.65 (1:06.46)
 11 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:00.67    4:34.82          4  
     1) Hannah Gobetz 17                2) Molly Kauders 15               
     3) Brittany Kunow 15               4) Isabella Costa 16              
                  29.66   1:01.56 (1:01.56)     1:35.47 (33.91)   2:14.04 (1:12.48)
        2:50.08 (36.04)   3:30.29 (1:16.25)     4:00.97 (30.68)   4:34.82 (1:04.53)
 
Girls 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 4:07.91    1/6/2002 NEWBURGH SHARKS                            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                     4:35.50    4:34.41         32  
     1) Shea Berg 15                    2) Kelly Abner 16                 
     3) Kelsie McNett 16                4) Kimberly Hovey 15              
                  30.86   1:03.11 (1:03.11)     1:40.19 (37.08)   2:23.24 (1:20.13)
        2:54.91 (31.67)   3:32.14 (1:08.90)     4:01.80 (29.66)   4:34.41 (1:02.27)
  2 Hauppauge-MR  'A'                           4:30.25    4:36.76         26  
     1) Krista Giordano 14              2) Brigitte Doughty 14            
     3) Michelle Rosenbrock 13          4) Elissa Grieco 13               
                  32.99   1:08.12 (1:08.12)     1:42.52 (34.40)   2:20.64 (1:12.52)
        2:53.22 (32.58)   3:30.95 (1:10.31)     4:02.45 (31.50)   4:36.76 (1:05.81)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:36.53    5:08.51         24  
     1) Jen Proietti-Fox 15             2) Brittany Kunow 15              
     3) Isabella Costa 16               4) Molly Kauders 15               
                  35.63   1:13.37 (1:13.37)     1:56.80 (43.43)   2:44.27 (1:30.90)
        3:17.88 (33.61)   3:59.78 (1:15.51)     4:31.42 (31.64)   5:08.51 (1:08.73)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 31.36    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karol Gagulski       8 Unat-MR                39.85      38.30         16  
  2 Daniel Liddy         8 SSL-MR                 41.00      39.67         13  
  3 Joshua Martin        8 Ndac-MR                43.14      43.77         12  
  4 Kevin Devito         7 HAA-MR                 48.35      45.31         11  
  5 Johny Riskin         8 SSL-MR                 58.53      48.64         10  
  6 John Broderick       7 WISC-MR                54.10      56.07          9  
  7 Zachary Kunow        7 SSL-MR                 56.69      56.14          7  
  8 Alexander Ashburn    8 Big Blue-MR            50.00      56.76          5  
  9 Nick Lupinski        7 SSL-MR               1:00.75    1:06.38          4  
 10 Elias Benichou       7 NBS-MR                    NT    1:11.34          3  
 11 Vincent Cicalese     7 SSL-MR               1:29.21    1:26.35          2  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.92    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kenneth Gray         8 VAC-MR               1:43.54    1:34.90         16  
                  41.69     1:34.90 (53.21)                                        
  2 Joshua Martin        8 Ndac-MR              1:49.11    1:37.33         13  
                  44.85     1:37.33 (52.48)                                        
  3 Kevin Devito         7 HAA-MR               2:10.25    1:45.50         12  
                  47.64     1:45.50 (57.86)                                        
  4 Sammy Moumen         8 VAC-MR               1:38.98    1:48.48         11  
                1:48.46      1:48.48 (0.02)                                        
  5 Nick Lupinski        7 SSL-MR               2:01.12    1:51.71         10  
                  51.11   1:51.71 (1:00.60)                                        
  6 Alexander Ashburn    8 Big Blue-MR          1:55.00    2:02.04          9  
                2:02.30         2:02.04 ( )                                        
  7 Zachary Kunow        7 SSL-MR               2:02.87    2:07.64          7  
                  59.33   2:07.64 (1:08.31)                                        
  8 John Broderick       7 WISC-MR              2:45.45    2:11.35          5  
                  59.80   2:11.35 (1:11.55)                                        
  9 Vincent Cicalese     7 SSL-MR               2:38.59    3:14.97          4  
                1:33.82   3:14.97 (1:41.15)                                        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 36.51    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Karol Gagulski       8 Unat-MR                43.83      43.27         16  
  2 Daniel Liddy         8 SSL-MR                 58.86      50.57         13  
  3 Joshua Martin        8 Ndac-MR                56.11      52.05         12  
  4 Johny Riskin         8 SSL-MR               1:06.68      55.07         11  
  5 Kevin Devito         7 HAA-MR                 58.44      57.38         10  
  6 Nick Lupinski        7 SSL-MR               1:25.21      59.88          9  
  7 John Broderick       7 WISC-MR              1:14.85    1:02.22          7  
  8 Zachary Kunow        7 SSL-MR               1:07.89    1:02.48          5  
  9 Jamie Delmar         6 Big Blue-MR          1:10.00    1:08.38          4  
 10 Alexander Ashburn    8 Big Blue-MR            52.00    1:11.37          3  
 -- Vincent Cicalese     7 SSL-MR               1:45.58         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 40.56    1/1/1996 SIMON HAMMER - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joshua Martin        8 Ndac-MR              1:07.11      48.86         16  
  2 Kevin Devito         7 HAA-MR               1:00.13    1:03.30         13  
  3 Zachary Kunow        7 SSL-MR               1:06.30    1:09.70         12  
 -- Alexander Ashburn    8 Big Blue-MR          1:00.00         DQ        
 -- John Broderick       7 WISC-MR                   NT         DQ        
 -- Nick Lupinski        7 SSL-MR               1:08.30         DQ        
 -- Vincent Cicalese     7 SSL-MR               1:48.21         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 33.84    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kevin Devito         7 HAA-MR               1:00.25    1:03.86         16  
  2 Nick Lupinski        7 SSL-MR               1:01.21    1:19.42         13  
 -- Zachary Kunow        7 SSL-MR                 57.70         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 1:16.68    1/1/1998 DANIEL SIMCO - MKBC                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joshua Martin        8 Ndac-MR              1:52.11    1:42.90         16  
                  49.41     1:42.90 (53.49)                                        
  2 Daniel Liddy         8 SSL-MR               2:12.76    1:52.35         13  
                  53.45     1:52.35 (58.90)                                        
  3 Kevin Devito         7 HAA-MR               1:55.25    1:57.27         12  
                  59.60     1:57.27 (57.67)                                        
  4 Nick Lupinski        7 SSL-MR               2:20.50    2:09.63         11  
                1:03.71   2:09.63 (1:05.92)                                        
 -- Karol Gagulski       8 Unat-MR              1:42.26         DQ        
                  47.53          DQ (57.81)                                        
 -- Johny Riskin         8 SSL-MR               2:23.48         DQ        
                  59.89        DQ (1:13.79)                                        
 -- Zachary Kunow        7 SSL-MR               2:21.51         DQ        
                1:08.76        DQ (1:07.56)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:15.13    1/1/1998 MKBC  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:06.86         DQ        
     1) Johny Riskin 8                  2) Zachary Kunow 7                
     3) Daniel Liddy 8                  4) Nick Lupinski 7                
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 27.79    1/1/1985 DARIN VANTASSELL - NBS                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Plaschka     10 HAA-MR                 29.21      29.91         16  
  2 Keith Christianson  10 HAA-MR                 32.55      32.64         13  
  3 Zach Walsh          10 SSL-MR                 34.99      32.69         12  
  4 Luke Cowden          9 HAA-MR                 34.62      32.99         11  
  5 Matthew Devito       9 HAA-MR                 34.71      33.28         10  
  6 Daniel Hausmann      9 WISC-MR                32.94      33.35          9  
  7 Mike Craven         10 Ndac-MR                33.91      34.22          7  
  8 Brian Wendland       9 HAA-MR                 34.81      34.68          5  
  9 Ian Katomski         9 Ndac-MR                38.25      35.65          4  
 10 Joesph Galante       9 NBS-MR                 36.96      36.15          3  
 11 Parker Cavotti       9 Ndac-MR                38.08      37.31          2  
 12 Daniel Linder       10 WISC-MR                38.82      38.57          1  
 13 Somar Hadid          9 NBS-MR                 38.99      38.97        
 14 Sean McShane         9 WISC-MR                41.98      39.99        
 15 Bryan Feigel         9 NBS-MR                 40.84      40.04        
 16 Steven Cioffi        9 SSL-MR                 42.34      41.35        
 17 Colin McShane        9 WISC-MR                41.59      41.48        
 18 Robert Haedrich      9 WISC-MR                39.82      42.78        
 19 Eric Harris          9 WISC-MR                43.09      42.86        
 20 Jason Seeback       10 SSL-MR                 49.09      43.20        
 21 Vincenzo Fici        9 HAA-MR                 46.51      43.23        
 22 Joe Capalbo         10 SSL-MR                 44.23      44.66        
 23 Andrew Velez        10 NBS-MR                 59.73      46.70        
 24 Lewis Colascione     9 WISC-MR                46.55      47.49        
 25 Matthew Conklin     10 SSL-MR                 53.89      49.60        
 26 Andy Mechalakos     10 Big Blue-MR            53.06      49.97        
 27 Ryan Martin         10 SSL-MR               1:05.52      52.83        
 28 Jules Oppenheim      9 SSL-MR               1:00.45      57.94        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 59.75    1/1/1993 TRAVIS FRENCH - MKBC                         
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Plaschka     10 HAA-MR               1:07.71    1:06.09         16  
                  31.00     1:06.09 (35.09)                                        
  2 Daniel Hausmann      9 WISC-MR              1:12.24    1:10.77         13  
                  33.94     1:10.77 (36.83)                                        
  3 Luke Cowden          9 HAA-MR               1:16.64    1:10.93         12  
                  35.12     1:10.93 (35.81)                                        
  4 Keith Christianson  10 HAA-MR               1:10.57    1:11.88         11  
                  33.22     1:11.88 (38.66)                                        
  5 Matthew Devito       9 HAA-MR               1:18.67    1:13.21         10  
                  34.39     1:13.21 (38.82)                                        
  6 Teddy Blake         10 Ndac-MR              1:19.71    1:15.40          9  
                  36.38     1:15.40 (39.02)                                        
  7 Matthew MACKAY      10 WSSC-MR              1:09.88    1:17.23          7  
                  35.44     1:17.23 (41.79)                                        
  8 Zach Walsh          10 SSL-MR               1:18.50    1:17.60          5  
                  35.62     1:17.60 (41.98)                                        
  9 Brian Wendland       9 HAA-MR               1:18.25    1:18.14          3.5
                  37.29     1:18.14 (40.85)                                        
  9 Joesph Galante       9 NBS-MR               1:29.99    1:18.14          3.5
                  36.47     1:18.14 (41.67)                                        
 11 Kamran Ali          10 WSSC-MR              1:28.16    1:25.44          2  
                  38.61     1:25.44 (46.83)                                        
 12 Daniel Linder       10 WISC-MR              1:27.79    1:28.65          1  
                  39.58     1:28.65 (49.07)                                        
 13 Somar Hadid          9 NBS-MR               1:41.07    1:28.91        
                  41.41     1:28.91 (47.50)                                        
 14 Craig Eybers         9 Mrst Barracudas-MR   1:34.38    1:29.07        
                  41.85     1:29.07 (47.22)                                        
 15 Parker Cavotti       9 Ndac-MR              1:33.05    1:29.65        
                  40.23     1:29.65 (49.42)                                        
 16 Colin McShane        9 WISC-MR              1:33.79    1:31.49        
                  43.52     1:31.49 (47.97)                                        
 17 Bryan Feigel         9 NBS-MR               1:37.00    1:31.72        
                  43.73     1:31.72 (47.99)                                        
 18 Sean McShane         9 WISC-MR              1:34.55    1:32.34        
                  44.39     1:32.34 (47.95)                                        
 19 Chaz Cella          10 WSSC-MR              1:30.96    1:35.27        
                  51.00     1:35.27 (44.27)                                        
 20 Robert Haedrich      9 WISC-MR              1:45.00    1:37.78        
                  44.45     1:37.78 (53.33)                                        
 21 Eric Harris          9 WISC-MR              1:50.00    1:38.16        
                  56.00     1:38.16 (42.16)                                        
 22 Jason Seeback       10 SSL-MR               2:03.47    1:41.05        
                  46.06     1:41.05 (54.99)                                        
 23 Vincenzo Fici        9 HAA-MR               2:00.25    1:41.32        
                1:07.00     1:41.32 (34.32)                                        
 24 Joe Capalbo         10 SSL-MR               1:48.22    1:43.11        
                  46.49     1:43.11 (56.62)                                        
 25 Lewis Colascione     9 WISC-MR              1:45.00    1:43.53        
                  48.35     1:43.53 (55.18)                                        
 26 Ryan Martin         10 SSL-MR               2:13.84    1:48.35        
                  53.91     1:48.35 (54.44)                                        
 27 Matthew Conklin     10 SSL-MR               2:10.91    1:50.23        
                  51.38     1:50.23 (58.85)                                        
 28 Andrew Velez        10 NBS-MR                    NT    1:52.44        
                  50.64   1:52.44 (1:01.80)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.24    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Plaschka     10 HAA-MR               1:15.38    1:15.34         16  
                  36.64     1:15.34 (38.70)                                        
  2 Keith Christianson  10 HAA-MR               1:23.11    1:21.32         13  
                  39.87     1:21.32 (41.45)                                        
  3 Matthew Devito       9 HAA-MR               1:24.57    1:23.75         12  
                  40.69     1:23.75 (43.06)                                        
  4 Daniel Hausmann      9 WISC-MR              1:24.33    1:23.83         11  
                  41.78     1:23.83 (42.05)                                        
  5 Ian Katomski         9 Ndac-MR              1:31.11    1:28.93         10  
                  43.13     1:28.93 (45.80)                                        
  6 Luke Cowden          9 HAA-MR               1:25.25    1:29.99          9  
                  43.92     1:29.99 (46.07)                                        
  7 Brian Wendland       9 HAA-MR               1:29.35    1:30.91          7  
                  44.48     1:30.91 (46.43)                                        
  8 Zach Walsh          10 SSL-MR               2:03.48    1:31.26          5  
                  45.14     1:31.26 (46.12)                                        
  9 Steven Cioffi        9 SSL-MR               1:52.51    1:38.36          4  
                  47.68     1:38.36 (50.68)                                        
 10 Parker Cavotti       9 Ndac-MR              1:45.11    1:39.40          3  
                  48.52     1:39.40 (50.88)                                        
 11 Daniel Linder       10 WISC-MR              1:49.13    1:39.98          2  
                  48.59     1:39.98 (51.39)                                        
 12 Joesph Galante       9 NBS-MR               1:45.99    1:43.82          1  
                  52.08     1:43.82 (51.74)                                        
 13 Sean McShane         9 WISC-MR              2:01.00    1:44.01        
                  49.71     1:44.01 (54.30)                                        
 14 Robert Haedrich      9 WISC-MR              2:00.00    1:44.53        
                  49.96     1:44.53 (54.57)                                        
 15 Bryan Feigel         9 NBS-MR               1:44.99    1:45.03        
                  51.05     1:45.03 (53.98)                                        
 16 Colin McShane        9 WISC-MR              2:05.00    1:45.38        
                  51.16     1:45.38 (54.22)                                        
 17 Joe Capalbo         10 SSL-MR               1:54.10    1:45.97        
                1:13.00     1:45.97 (32.97)                                        
 18 Mike Craven         10 Ndac-MR              1:35.11    1:46.58        
                  50.08     1:46.58 (56.50)                                        
 19 Eric Harris          9 WISC-MR              2:10.00    1:54.40        
                1:12.00     1:54.40 (42.40)                                        
 20 Jason Seeback       10 SSL-MR               1:58.31    1:58.38        
                1:05.00     1:58.38 (53.38)                                        
 21 Andy Mechalakos     10 Big Blue-MR          2:40.00    2:15.66        
                1:05.45   2:15.66 (1:10.21)                                        
 22 Ryan Martin         10 SSL-MR               1:54.50    2:20.06        
                1:09.97   2:20.06 (1:10.09)                                        
 -- Lewis Colascione     9 WISC-MR              2:15.00         DQ        
                1:00.86        DQ (1:02.17)                                        
 -- Vincenzo Fici        9 HAA-MR               2:12.05         DQ        
                1:01.65        DQ (1:04.64)                                        
 -- Somar Hadid          9 NBS-MR               2:34.21         DQ        
                  51.10          DQ (54.71)                                        
 -- Matthew Conklin     10 SSL-MR               2:39.51         DQ        
                  57.42        DQ (1:07.40)                                        
 -- Jules Oppenheim      9 SSL-MR               2:32.53         DQ        
                1:14.00          DQ (53.49)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 35.46    1/1/1986 STEVE HOFFMAN - AG                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Plaschka     10 HAA-MR                 41.83      41.02         16  
  2 Matthew MACKAY      10 WSSC-MR                44.54      41.53         13  
  3 Luke Cowden          9 HAA-MR                 44.59      44.16         12  
  4 Keith Christianson  10 HAA-MR                 44.34      44.63         11  
  5 Teddy Blake         10 Ndac-MR                45.19      45.69         10  
  6 Brian Wendland       9 HAA-MR                 47.31      46.46          9  
  7 Matthew Devito       9 HAA-MR                 46.24      46.72          7  
  8 Daniel Linder       10 WISC-MR                46.93      47.41          5  
  9 Zach Walsh          10 SSL-MR                 50.85      47.81          4  
 10 Joesph Galante       9 NBS-MR                 51.27      48.03          3  
 11 Colin McShane        9 WISC-MR                49.12      50.09          2  
 12 Craig Eybers         9 Mrst Barracudas-MR     49.04      50.38          1  
 13 Daniel Hausmann      9 WISC-MR                56.95      51.49        
 14 Somar Hadid          9 NBS-MR                 51.03      51.87        
 15 Kamran Ali          10 WSSC-MR                51.35      52.00        
 16 Parker Cavotti       9 Ndac-MR                54.04      52.52        
 17 Bryan Feigel         9 NBS-MR                 56.06      52.62        
 18 Vincenzo Fici        9 HAA-MR                 57.83      54.97        
 19 Sean McShane         9 WISC-MR                57.86      56.47        
 20 Eric Harris          9 WISC-MR                55.87      56.53        
 21 Chaz Cella          10 WSSC-MR                57.31      56.76        
 22 Lewis Colascione     9 WISC-MR              1:00.16      59.78        
 23 Ryan Martin         10 SSL-MR               1:16.26    1:03.00        
 24 Robert Haedrich      9 WISC-MR              1:00.00    1:05.36        
 25 Joe Capalbo         10 SSL-MR               1:10.40    1:05.74        
 -- Jason Seeback       10 SSL-MR               1:08.51         DQ        
 -- Andrew Velez        10 NBS-MR                    NT         DQ        
 -- Matthew Conklin     10 SSL-MR               1:17.40         DQ        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 30.29    1/1/1996 LOWELL BYERS - MKBC                          
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Plaschka     10 HAA-MR                 31.46      33.51         16  
  2 Matthew Devito       9 HAA-MR                 39.70      37.23         13  
  3 Daniel Hausmann      9 WISC-MR                36.59      37.52         12  
  4 Zach Walsh          10 SSL-MR                 44.49      39.30         11  
  5 Keith Christianson  10 HAA-MR                 38.88      39.68         10  
  6 Brian Wendland       9 HAA-MR                 42.06      41.69          9  
  7 Luke Cowden          9 HAA-MR                 40.75      43.20          7  
  8 Kamran Ali          10 WSSC-MR                47.28      45.52          5  
  9 Sean McShane         9 WISC-MR                46.30      46.46          4  
 10 Bryan Feigel         9 NBS-MR                 57.44      49.11          3  
 11 Somar Hadid          9 NBS-MR               1:06.87      49.18          2  
 12 Robert Haedrich      9 WISC-MR                52.28      49.39          1  
 13 Teddy Blake         10 Ndac-MR                48.14      50.26        
 14 Colin McShane        9 WISC-MR              1:05.00      51.81        
 15 Parker Cavotti       9 Ndac-MR                58.22      53.22        
 16 Craig Eybers         9 Mrst Barracudas-MR     55.60      53.39        
 17 Daniel Linder       10 WISC-MR              1:00.00      54.79        
 18 Lewis Colascione     9 WISC-MR              1:10.00      56.56        
 19 Chaz Cella          10 WSSC-MR                51.00      58.10        
 20 Eric Harris          9 WISC-MR              1:05.00    1:02.59        
 21 Joe Capalbo         10 SSL-MR               1:12.83    1:14.39        
 -- Joesph Galante       9 NBS-MR                 55.99         DQ        
 -- Vincenzo Fici        9 HAA-MR               1:13.17         DQ        
 
Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:29.03    1/1/2000 DANIEL SIMCO - BGNW                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Justin Plaschka     10 HAA-MR               2:55.12    2:44.57         16  
                  36.17     1:17.41 (41.24)     2:06.77 (49.36)     2:44.57 (37.80)
  2 Keith Christianson  10 HAA-MR                    NT    2:58.26         13  
                  41.82     1:25.99 (44.17)     2:20.01 (54.02)     2:58.26 (38.25)
  3 Matthew Devito       9 HAA-MR               3:30.25    3:00.74         12  
                  41.85     1:26.50 (44.65)     2:22.09 (55.59)     3:00.74 (38.65)
  4 Daniel Hausmann      9 WISC-MR              3:10.00    3:03.54         11  
                  40.74     1:24.80 (44.06)   2:26.29 (1:01.49)     3:03.54 (37.25)
  5 Brian Wendland       9 HAA-MR               3:13.76    3:10.50         10  
                  44.36     1:33.44 (49.08)     2:30.43 (56.99)     3:10.50 (40.07)
  6 Zach Walsh          10 SSL-MR               3:31.71    3:14.54          9  
                  41.22     1:31.10 (49.88)     2:29.08 (57.98)     3:14.54 (45.46)
  7 Mike Craven         10 Ndac-MR                   NT    3:26.50          7  
                  50.15     1:44.75 (54.60)     2:42.22 (57.47)     3:26.50 (44.28)
  8 Ian Katomski         9 Ndac-MR                   NT    3:27.69          5  
                  47.96     1:37.72 (49.76)   2:42.57 (1:04.85)     3:27.69 (45.12)
  9 Somar Hadid          9 NBS-MR               3:51.44    3:35.46          4  
                  50.85     1:45.33 (54.48)   2:47.00 (1:01.67)     3:35.46 (48.46)
 10 Daniel Linder       10 WISC-MR              3:45.00    3:35.66          3  
                  52.43     1:47.47 (55.04)     2:46.28 (58.81)     3:35.66 (49.38)
 11 Colin McShane        9 WISC-MR              3:50.00    3:37.38          2  
                  51.55     1:47.52 (55.97)   2:47.96 (1:00.44)     3:37.38 (49.42)
 12 Parker Cavotti       9 Ndac-MR              3:49.11    3:38.65          1  
                  50.21     1:42.93 (52.72)   2:50.31 (1:07.38)     3:38.65 (48.34)
 13 Bryan Feigel         9 NBS-MR               3:44.38    3:41.45        
                  52.32     1:48.30 (55.98)   2:50.34 (1:02.04)     3:41.45 (51.11)
 14 Sean McShane         9 WISC-MR              3:45.00    3:46.10        
                  58.00     1:43.76 (45.76)   2:54.20 (1:10.44)     3:46.10 (51.90)
 15 Eric Harris          9 WISC-MR              3:10.00    4:05.31        
                1:00.88   2:04.49 (1:03.61)   3:09.32 (1:04.83)     4:05.31 (55.99)
 -- Joesph Galante       9 NBS-MR               3:33.99         DQ        
                  46.71     1:42.62 (55.91)     2:39.06 (56.44)          DQ (46.02)
 -- Luke Cowden          9 HAA-MR               3:30.25         DQ        
                  44.00     1:31.17 (47.17)     2:24.67 (53.50)          DQ (37.47)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:02.44    1/1/1999 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge-MR  'A'                           2:09.83    2:10.88         32  
     1) Luke Cowden 9                   2) Keith Christianson 10          
     3) Matthew Devito 9                4) Justin Plaschka 10             
                  33.46     1:07.38 (33.92)     1:40.47 (33.09)     2:10.88 (30.41)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:27.58    2:39.30         26  
     1) Daniel Linder 10                2) Sean McShane 9                 
     3) Colin McShane 9                 4) Daniel Hausmann 9              
                  40.37     1:21.65 (41.28)     2:04.25 (42.60)     2:39.30 (35.05)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:56.52    2:42.15         24  
     1) Andrew Velez 10                 2) Somar Hadid 9                  
     3) Bryan Feigel 9                  4) Joesph Galante 9               
                  51.51     1:28.21 (36.70)     2:07.50 (39.29)     2:42.15 (34.65)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:36.69    3:01.16         22  
     1) Ryan Martin 10                  2) Matthew Conklin 10             
     3) Joe Capalbo 10                  4) Zach Walsh 10                  
                  48.66     1:40.79 (52.13)     2:26.58 (45.79)     3:01.16 (34.58)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.87    1/1/2000 BGNW  A                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge-MR  'A'                           2:29.42    2:36.35         32  
     1) Justin Plaschka 10              2) Luke Cowden 9                  
     3) Keith Christianson 10           4) Matthew Devito 9               
                  35.66     1:21.52 (45.86)     2:02.43 (40.91)     2:36.35 (33.92)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:39.00    3:11.58         26  
     1) Andrew Velez 10                 2) Somar Hadid 9                  
     3) Bryan Feigel 9                  4) Joesph Galante 9               
                  58.98     1:46.44 (47.46)     2:34.98 (48.54)     3:11.58 (36.60)
  3 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:44.05    3:22.97         24  
     1) Lewis Colascione 9              2) Daniel Linder 10               
     3) Daniel Hausmann 9               4) Eric Harris 9                  
                  58.58     1:46.59 (48.01)     2:36.46 (49.87)     3:22.97 (46.51)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 24.47    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew Dutton      12 HAA-MR                 27.00      26.32         16  
  2 Aidan McShane       12 WISC-MR                29.26      28.42         13  
  3 Steven Campagna     11 Ndac-MR                28.62      28.76         12  
  4 Spencer Cavotti     11 Ndac-MR                30.14      29.38         11  
  5 Eric Damm           11 HAA-MR                 31.41      30.34         10  
  6 Joseph Morgan       12 NBS-MR                 32.37      30.59          9  
  7 Johnathan Francke   12 WISC-MR                31.49      30.62          7  
  8 Marc Danin          12 WISC-MR                31.37      30.70          5  
  9 Brandon Ryan        12 WSSC-MR                30.72      30.83          4  
 10 Zachary Ashburn     12 Big Blue-MR            30.98      31.03          3  
 11 Andrew Garcia       11 SSL-MR                 32.48      31.09          2  
 12 Patrick Drennan     11 WISC-MR                31.43      31.20          1  
 13 Zane Grunewald      11 NBS-MR                 32.44      31.51        
 14 Kevin Kavitt        12 WISC-MR                31.33      31.59        
 15 Joseph Broderick    11 WISC-MR                31.98      31.60        
 16 Erik Rosenkranz     11 Devil Fish-MR          32.73      31.66        
 17 Loren Riesenfeld    12 Ndac-MR                32.08      31.67        
 18 Brandon Hoang       11 Devil Fish-MR          32.68      32.05        
 19 Austin Nunnally     12 Mrst Barracudas-MR     31.30      32.27        
 20 Connor Gray         12 HAA-MR                 35.44      32.46        
 21 Michael Edwards     12 NBS-MR                 31.85      32.51        
 22 Austin Loeffel      11 Ndac-MR                35.70      33.31        
 23 Kevin Araujo        11 SSL-MR                 34.37      33.39        
 24 Austin Deck         12 WISC-MR                34.30      33.70        
 25 Eddy Craven         12 Ndac-MR                33.89      34.20        
 26 Matthew Hausmann    12 WISC-MR                34.59      34.85        
 27 Sean Sullivan       12 Big Blue-MR            35.65      34.98        
 28 Alex Walker         11 SSL-MR                 39.10      35.77        
 29 Aditya Bhagirath    12 WSSC-MR                37.27      37.30        
 30 Ricky Sztyndor      11 Mrst Barracudas-MR     37.82      38.00        
 31 Seth Schachter      11 SSL-MR                 37.23      38.24        
 32 Aaron Harrington    11 NBS-MR                 44.92      41.31        
 33 Russell Cooper      11 SSL-MR                 54.19      49.63        
 34 Jacob Nelson        11 SSL-MR                 47.65      54.31        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 52.33    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew Dutton      12 HAA-MR                 57.30      57.79         16  
                  27.80       57.79 (29.99)                                        
  2 Steven Campagna     11 Ndac-MR              1:04.08    1:04.46         13  
                  30.08     1:04.46 (34.38)                                        
  3 Aidan McShane       12 WISC-MR              1:04.83    1:04.70         12  
                  30.19     1:04.70 (34.51)                                        
  4 Eric Damm           11 HAA-MR               1:11.08    1:06.62         11  
                  31.83     1:06.62 (34.79)                                        
  5 Joseph Morgan       12 NBS-MR               1:10.31    1:07.17         10  
                  32.27     1:07.17 (34.90)                                        
  6 Spencer Cavotti     11 Ndac-MR              1:07.00    1:07.31          9  
                  31.85     1:07.31 (35.46)                                        
  7 Joseph Broderick    11 WISC-MR              1:09.83    1:08.05          7  
                  32.15     1:08.05 (35.90)                                        
  8 Johnathan Francke   12 WISC-MR              1:10.47    1:08.73          5  
                  32.95     1:08.73 (35.78)                                        
  9 Sam Oppenheim       12 SSL-MR               1:18.18    1:09.37          4  
                  33.35     1:09.37 (36.02)                                        
 10 Andrew Garcia       11 SSL-MR               1:16.18    1:09.63          3  
                  33.28     1:09.63 (36.35)                                        
 11 Patrick Drennan     11 WISC-MR              1:10.36    1:09.64          2  
                  33.52     1:09.64 (36.12)                                        
 12 Marc Danin          12 WISC-MR              1:08.76    1:10.66          1  
                  32.80     1:10.66 (37.86)                                        
 13 Zane Grunewald      11 NBS-MR               1:13.08    1:11.13        
                  33.62     1:11.13 (37.51)                                        
 14 Anthony Cicalese    12 SSL-MR               1:20.01    1:11.68        
                  34.82     1:11.68 (36.86)                                        
 15 Kevin Kavitt        12 WISC-MR              1:14.46    1:11.76        
                  35.12     1:11.76 (36.64)                                        
 16 Keith Diaz-Alberti  12 SSL-MR               1:20.99    1:12.08        
                  34.00     1:12.08 (38.08)                                        
 17 Zachary Ashburn     12 Big Blue-MR          1:09.79    1:12.29        
                  33.38     1:12.29 (38.91)                                        
 18 Chris Leary         12 SSL-MR               1:19.53    1:12.30        
                  34.19     1:12.30 (38.11)                                        
 19 Michael Edwards     12 NBS-MR               1:21.38    1:12.80        
                  35.05     1:12.80 (37.75)                                        
 20 Austin Nunnally     12 Mrst Barracudas-MR   1:13.75    1:12.94        
                  34.30     1:12.94 (38.64)                                        
 21 Matthew Hausmann    12 WISC-MR              1:16.39    1:15.98        
                  36.33     1:15.98 (39.65)                                        
 22 Austin Deck         12 WISC-MR              1:17.53    1:17.75        
                  36.75     1:17.75 (41.00)                                        
 23 Sean Sullivan       12 Big Blue-MR          1:21.48    1:18.35        
                  37.95     1:18.35 (40.40)                                        
 24 Kevin Araujo        11 SSL-MR               1:19.27    1:18.89        
                  36.98     1:18.89 (41.91)                                        
 25 Eddy Craven         12 Ndac-MR              1:14.12    1:20.63        
                  38.48     1:20.63 (42.15)                                        
 26 Jasper Gallagher    12 SSL-MR               1:27.58    1:22.95        
                  38.50     1:22.95 (44.45)                                        
 27 Ricky Sztyndor      11 Mrst Barracudas-MR   1:24.21    1:23.42        
                  40.67     1:23.42 (42.75)                                        
 28 Mark Klamrowski     12 SSL-MR               1:31.27    1:23.52        
                  38.85     1:23.52 (44.67)                                        
 29 Alex Madar          12 SSL-MR               1:31.32    1:23.86        
                  38.46     1:23.86 (45.40)                                        
 30 Alex Walker         11 SSL-MR               1:27.49    1:24.30        
                  38.66     1:24.30 (45.64)                                        
 31 Seth Schachter      11 SSL-MR               1:31.97    1:30.74        
                  42.67     1:30.74 (48.07)                                        
 32 Aaron Harrington    11 NBS-MR                    NT    1:40.91        
                  47.45     1:40.91 (53.46)                                        
 33 Jacob Nelson        11 SSL-MR               1:56.02    1:59.06        
                1:05.00     1:59.06 (54.06)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 TODD KNAPP - SMW                             
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew Dutton      12 HAA-MR               1:06.58    1:05.88         16  
                  31.69     1:05.88 (34.19)                                        
  2 Anthony Cicalese    12 SSL-MR               1:19.00    1:12.79         13  
                  35.95     1:12.79 (36.84)                                        
  3 Joseph Morgan       12 NBS-MR               1:21.12    1:13.02         12  
                  36.96     1:13.02 (36.06)                                        
  4 Eric Damm           11 HAA-MR               1:17.19    1:17.59         11  
                  37.68     1:17.59 (39.91)                                        
  5 Joseph Broderick    11 WISC-MR              1:16.40    1:18.24         10  
                  37.84     1:18.24 (40.40)                                        
  6 Zachary Ashburn     12 Big Blue-MR          1:21.40    1:19.35          9  
                  38.46     1:19.35 (40.89)                                        
  7 Kevin Kavitt        12 WISC-MR              1:22.37    1:20.70          7  
                  39.84     1:20.70 (40.86)                                        
  8 Matthew Hausmann    12 WISC-MR              1:20.68    1:20.77          5  
                  39.18     1:20.77 (41.59)                                        
  9 Zane Grunewald      11 NBS-MR               1:24.32    1:21.93          4  
                  39.41     1:21.93 (42.52)                                        
 10 Marc Danin          12 WISC-MR              1:21.79    1:22.89          3  
                  39.73     1:22.89 (43.16)                                        
 11 Aidan McShane       12 WISC-MR              1:25.00    1:22.96          2  
                  40.11     1:22.96 (42.85)                                        
 12 Andrew Garcia       11 SSL-MR               1:28.59    1:23.04          1  
                  41.07     1:23.04 (41.97)                                        
 13 Sam Oppenheim       12 SSL-MR               1:34.25    1:24.18        
                  51.00     1:24.18 (33.18)                                        
 14 Patrick Drennan     11 WISC-MR              1:25.07    1:24.42        
                  41.44     1:24.42 (42.98)                                        
 15 Sean Sullivan       12 Big Blue-MR          1:32.02    1:25.29        
                  42.97     1:25.29 (42.32)                                        
 16 Austin Deck         12 WISC-MR              1:24.96    1:27.40        
                  58.00     1:27.40 (29.40)                                        
 17 Kevin Araujo        11 SSL-MR               1:33.54    1:28.49        
                  43.00     1:28.49 (45.49)                                        
 18 Austin Nunnally     12 Mrst Barracudas-MR   1:26.99    1:29.45        
                1:09.00     1:29.45 (20.45)                                        
 19 Johnathan Francke   12 WISC-MR              1:32.40    1:29.64        
                  52.00     1:29.64 (37.64)                                        
 20 Chris Leary         12 SSL-MR               1:35.35    1:29.93        
                  44.02     1:29.93 (45.91)                                        
 21 Jasper Gallagher    12 SSL-MR               1:31.63    1:31.36        
                  53.00     1:31.36 (38.36)                                        
 22 Keith Diaz-Alberti  12 SSL-MR               1:41.02    1:32.41        
                1:02.00     1:32.41 (30.41)                                        
 23 Michael Edwards     12 NBS-MR               1:25.46    1:32.73        
                  57.00     1:32.73 (35.73)                                        
 24 Alex Walker         11 SSL-MR               1:52.54    1:36.67        
                  47.96     1:36.67 (48.71)                                        
 24 Alex Madar          12 SSL-MR               1:48.91    1:36.67        
                1:03.00     1:36.67 (33.67)                                        
 26 Mark Klamrowski     12 SSL-MR               1:50.46    1:40.84        
                1:00.00     1:40.84 (40.84)                                        
 27 Seth Schachter      11 SSL-MR               1:45.09    1:42.09        
                  48.27     1:42.09 (53.82)                                        
 28 Eddy Craven         12 Ndac-MR              1:25.11    1:43.71        
                  51.27     1:43.71 (52.44)                                        
 29 Ricky Sztyndor      11 Mrst Barracudas-MR   1:48.90    1:48.54        
                  54.02     1:48.54 (54.52)                                        
 30 Jacob Nelson        11 SSL-MR               1:57.58    2:10.37        
                1:03.40   2:10.37 (1:06.97)                                        
 -- Aaron Harrington    11 NBS-MR                    NT         DQ        
                  56.23        DQ (1:04.05)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:08.31    1/1/2000 JOHN GORSKI - TS-HH                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harrison Volaski    12 Big Blue-MR          1:17.99    1:16.70         16  
                  35.85     1:16.70 (40.85)                                        
  2 Matthew Dutton      12 HAA-MR               1:23.61    1:19.75         13  
                  37.63     1:19.75 (42.12)                                        
  3 Aidan McShane       12 WISC-MR              1:22.44    1:24.69         12  
                  39.08     1:24.69 (45.61)                                        
  4 Spencer Cavotti     11 Ndac-MR              1:25.05    1:26.82         11  
                  40.51     1:26.82 (46.31)                                        
  5 Patrick Drennan     11 WISC-MR              1:25.66    1:27.17         10  
                  39.99     1:27.17 (47.18)                                        
  6 Steven Campagna     11 Ndac-MR              1:24.24    1:27.54          9  
                  41.13     1:27.54 (46.41)                                        
  7 Marc Danin          12 WISC-MR              1:27.89    1:28.41          7  
                  41.49     1:28.41 (46.92)                                        
  8 Eric Damm           11 HAA-MR               1:36.11    1:28.76          5  
                  42.68     1:28.76 (46.08)                                        
  9 Zane Grunewald      11 NBS-MR               1:33.42    1:30.28          4  
                  42.59     1:30.28 (47.69)                                        
 10 Kevin Kavitt        12 WISC-MR              1:30.29    1:30.50          3  
                  43.27     1:30.50 (47.23)                                        
 11 Connor Gray         12 HAA-MR               1:33.41    1:31.31          2  
                  41.97     1:31.31 (49.34)                                        
 12 Joseph Broderick    11 WISC-MR              1:29.24    1:31.36          1  
                  43.08     1:31.36 (48.28)                                        
 13 Joseph Morgan       12 NBS-MR               1:47.53    1:34.22        
                  44.28     1:34.22 (49.94)                                        
 14 Loren Riesenfeld    12 Ndac-MR              1:35.11    1:34.41        
                  44.28     1:34.41 (50.13)                                        
 15 Austin Loeffel      11 Ndac-MR              1:31.11    1:37.60        
                  45.84     1:37.60 (51.76)                                        
 16 Michael Edwards     12 NBS-MR               1:37.99    1:38.28        
                  46.64     1:38.28 (51.64)                                        
 17 Kevin Araujo        11 SSL-MR               1:39.57    1:38.78        
                  46.94     1:38.78 (51.84)                                        
 18 Austin Nunnally     12 Mrst Barracudas-MR   1:41.69    1:39.88        
                  45.42     1:39.88 (54.46)                                        
 19 Sean Sullivan       12 Big Blue-MR          1:52.30    1:40.01        
                  49.78     1:40.01 (50.23)                                        
 20 Erik Rosenkranz     11 Devil Fish-MR        1:42.78    1:41.17        
                  47.38     1:41.17 (53.79)                                        
 21 Brandon Ryan        12 WSSC-MR              1:47.73    1:41.59        
                  46.22     1:41.59 (55.37)                                        
 22 Austin Deck         12 WISC-MR              1:50.21    1:42.03        
                  48.86     1:42.03 (53.17)                                        
 23 Matthew Hausmann    12 WISC-MR              1:51.26    1:42.70        
                  47.53     1:42.70 (55.17)                                        
 24 Brandon Hoang       11 Devil Fish-MR             NT    1:43.93        
                  49.62     1:43.93 (54.31)                                        
 25 Alex Walker         11 SSL-MR               2:18.13    1:49.51        
                  52.09     1:49.51 (57.42)                                        
 26 Andrew Garcia       11 SSL-MR               1:59.77    1:56.65        
                  54.96   1:56.65 (1:01.69)                                        
 27 Ricky Sztyndor      11 Mrst Barracudas-MR   1:56.31    2:00.48        
                  57.08   2:00.48 (1:03.40)                                        
 28 Jacob Nelson        11 SSL-MR               2:29.14    2:22.24        
                1:11.32   2:22.24 (1:10.92)                                        
 29 Russell Cooper      11 SSL-MR               1:15.41    2:24.85        
                1:11.88   2:24.85 (1:12.97)                                        
 -- Seth Schachter      11 SSL-MR               2:08.24         DQ        
                  54.54        DQ (1:03.98)                                        
 -- Johnathan Francke   12 WISC-MR              1:37.30         DQ        
                  44.48          DQ (51.41)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 58.99    1/1/1985 RODNEY VANTASSELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew Dutton      12 HAA-MR               1:06.04    1:03.70         16  
                  30.47     1:03.70 (33.23)                                        
  2 Harrison Volaski    12 Big Blue-MR          1:07.44    1:08.56         13  
                  31.89     1:08.56 (36.67)                                        
  3 Steven Campagna     11 Ndac-MR              1:11.94    1:11.67         12  
                  32.73     1:11.67 (38.94)                                        
  4 Aidan McShane       12 WISC-MR              1:12.92    1:11.74         11  
                  31.58     1:11.74 (40.16)                                        
  5 Zachary Ashburn     12 Big Blue-MR          1:17.06    1:19.91         10  
                  35.85     1:19.91 (44.06)                                        
  6 Eric Damm           11 HAA-MR               1:19.79    1:21.03          9  
                  38.26     1:21.03 (42.77)                                        
  7 Joseph Morgan       12 NBS-MR               1:28.41    1:21.92          7  
                  38.56     1:21.92 (43.36)                                        
  8 Spencer Cavotti     11 Ndac-MR              1:21.11    1:25.12          5  
                  37.11     1:25.12 (48.01)                                        
  9 Loren Riesenfeld    12 Ndac-MR              1:20.11    1:26.66          4  
                  38.06     1:26.66 (48.60)                                        
 10 Austin Nunnally     12 Mrst Barracudas-MR   1:45.00    1:26.77          3  
                  39.38     1:26.77 (47.39)                                        
 11 Michael Edwards     12 NBS-MR               1:44.99    1:27.72          2  
                  40.29     1:27.72 (47.43)                                        
 12 Zane Grunewald      11 NBS-MR               1:31.01    1:28.20          1  
                  38.55     1:28.20 (49.65)                                        
 13 Brandon Hoang       11 Devil Fish-MR             NT    1:28.82        
 14 Connor Gray         12 HAA-MR               1:35.25    1:29.38        
                  40.71     1:29.38 (48.67)                                        
 15 Andrew Garcia       11 SSL-MR               1:28.25    1:29.41        
                  40.15     1:29.41 (49.26)                                        
 16 Kevin Kavitt        12 WISC-MR              1:42.97    1:29.45        
                  44.28     1:29.45 (45.17)                                        
 17 Johnathan Francke   12 WISC-MR              1:40.02    1:32.39        
                  41.22     1:32.39 (51.17)                                        
 18 Marc Danin          12 WISC-MR              1:45.00    1:33.17        
                  43.28     1:33.17 (49.89)                                        
 19 Austin Loeffel      11 Ndac-MR              1:29.11    1:34.65        
                  44.28     1:34.65 (50.37)                                        
 20 Brandon Ryan        12 WSSC-MR              1:35.00    1:35.75        
                  39.38     1:35.75 (56.37)                                        
 21 Austin Deck         12 WISC-MR              1:46.05    1:37.69        
                  46.53     1:37.69 (51.16)                                        
 22 Patrick Drennan     11 WISC-MR              2:00.00    1:38.25        
                  44.62     1:38.25 (53.63)                                        
 23 Kevin Araujo        11 SSL-MR               1:36.41    1:38.43        
                  43.29     1:38.43 (55.14)                                        
 24 Sean Sullivan       12 Big Blue-MR          2:05.00    1:45.39        
                  52.59     1:45.39 (52.80)                                        
 25 Aditya Bhagirath    12 WSSC-MR              1:43.50    1:50.15        
                  47.96   1:50.15 (1:02.19)                                        
 26 Seth Schachter      11 SSL-MR               3:46.33    1:51.28        
 27 Ricky Sztyndor      11 Mrst Barracudas-MR   2:06.49    1:54.93        
 -- Alex Walker         11 SSL-MR               1:59.21         DQ        
                  49.95        DQ (1:02.41)                                        
 -- Matthew Hausmann    12 WISC-MR              1:32.23         DQ        
 -- Joseph Broderick    11 WISC-MR              1:25.55         DQ        
                  41.25          DQ (55.96)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:12.91    1/6/2002 Tristan L Hastings, BGNW Marlins           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Matthew Dutton      12 HAA-MR               2:33.64    2:23.85         16  
                  30.99     1:08.24 (37.25)     1:53.04 (44.80)     2:23.85 (30.81)
  2 Aidan McShane       12 WISC-MR              3:00.00    2:40.37         13  
                  33.85     1:15.79 (41.94)     2:03.81 (48.02)     2:40.37 (36.56)
  3 Joseph Morgan       12 NBS-MR               2:57.94    2:45.40         12  
                  37.54     1:16.10 (38.56)     2:07.62 (51.52)     2:45.40 (37.78)
  4 Spencer Cavotti     11 Ndac-MR              2:49.32    2:46.83         11  
                  36.60     1:20.83 (44.23)     2:09.55 (48.72)     2:46.83 (37.28)
  5 Anthony Cicalese    12 SSL-MR               3:00.17    2:47.83         10  
                  38.35     1:19.19 (40.84)     2:08.86 (49.67)     2:47.83 (38.97)
  6 Eric Damm           11 HAA-MR               2:51.89    2:49.94          9  
                  38.02     1:20.18 (42.16)     2:13.39 (53.21)     2:49.94 (36.55)
  7 Joseph Broderick    11 WISC-MR              2:48.49    2:52.55          7  
                  39.21     1:21.57 (42.36)     2:14.29 (52.72)     2:52.55 (38.26)
  8 Marc Danin          12 WISC-MR              3:20.00    2:53.50          5  
                  41.20     1:24.65 (43.45)     2:14.30 (49.65)     2:53.50 (39.20)
  9 Zane Grunewald      11 NBS-MR               2:54.86    2:54.25          4  
                  40.43     1:24.02 (43.59)     2:13.71 (49.69)     2:54.25 (40.54)
 10 Sam Oppenheim       12 SSL-MR               3:27.72    2:54.66          3  
                1:09.00     1:22.85 (13.85)     2:16.99 (54.14)     2:54.66 (37.67)
 11 Kevin Kavitt        12 WISC-MR              3:15.00    2:57.10          2  
                  43.29     1:27.47 (44.18)     2:19.11 (51.64)     2:57.10 (37.99)
 12 Johnathan Francke   12 WISC-MR              3:00.00    2:57.11          1  
                  40.87     1:36.00 (55.13)     2:19.59 (43.59)     2:57.11 (37.52)
 13 Patrick Drennan     11 WISC-MR              3:20.00    2:58.06        
                  45.94     1:30.00 (44.06)     2:19.31 (49.31)     2:58.06 (38.75)
 14 Zachary Ashburn     12 Big Blue-MR          2:57.19    2:59.24        
                  38.41     1:21.14 (42.73)     2:18.14 (57.00)     2:59.24 (41.10)
 15 Matthew Hausmann    12 WISC-MR              3:16.83    3:01.22        
                  40.70     1:23.96 (43.26)     2:20.68 (56.72)     3:01.22 (40.54)
 16 Michael Edwards     12 NBS-MR               3:28.68    3:02.00        
                1:06.00     1:28.68 (22.68)     2:21.59 (52.91)     3:02.00 (40.41)
 17 Austin Nunnally     12 Mrst Barracudas-MR   3:07.68    3:05.08        
                  40.75     1:38.00 (57.25)     2:23.80 (45.80)     3:05.08 (41.28)
 18 Kevin Araujo        11 SSL-MR               3:16.03    3:09.76        
                  43.88     1:32.68 (48.80)     2:28.83 (56.15)     3:09.76 (40.93)
 19 Andrew Garcia       11 SSL-MR               3:22.04    3:09.86        
                  41.17     1:27.72 (46.55)   2:31.95 (1:04.23)     3:09.86 (37.91)
 20 Chris Leary         12 SSL-MR               3:13.73    3:10.28        
                  50.02     1:39.40 (49.38)     2:31.00 (51.60)     3:10.28 (39.28)
 21 Austin Deck         12 WISC-MR              3:14.25    3:12.15        
                  49.11     1:35.10 (45.99)     2:32.09 (56.99)     3:12.15 (40.06)
 22 Alex Madar          12 SSL-MR               3:48.21    3:15.59        
                  45.12     1:35.12 (50.00)     2:29.52 (54.40)     3:15.59 (46.07)
 23 Eddy Craven         12 Ndac-MR              3:20.11    3:18.47        
                1:08.00     1:43.10 (35.10)     2:35.73 (52.63)     3:18.47 (42.74)
 24 Jasper Gallagher    12 SSL-MR               3:33.16    3:21.61        
                1:02.00     1:57.00 (55.00)     2:42.57 (45.57)     3:21.61 (39.04)
 25 Keith Diaz-Alberti  12 SSL-MR               3:44.67    3:22.14        
                  47.92     1:40.72 (52.80)     2:38.63 (57.91)     3:22.14 (43.51)
 26 Sean Sullivan       12 Big Blue-MR          3:59.97    3:24.10        
                  53.99     1:42.17 (48.18)     2:40.73 (58.56)     3:24.10 (43.37)
 27 Ricky Sztyndor      11 Mrst Barracudas-MR   3:29.46    3:33.53        
                  47.91     1:47.39 (59.48)   2:48.23 (1:00.84)     3:33.53 (45.30)
 28 Seth Schachter      11 SSL-MR               3:46.33    3:45.16        
                  52.14     1:46.49 (54.35)   2:53.31 (1:06.82)     3:45.16 (51.85)
 -- Mark Klamrowski     12 SSL-MR               3:49.56         DQ        
                  48.39     1:43.34 (54.95)     2:36.31 (52.97)          DQ (47.52)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:45.85    1/6/2001 NEWBURGH SHARKS, NBS  -                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:01.79    2:03.29         32  
     1) Johnathan Francke 12            2) Patrick Drennan 11             
     3) Marc Danin 12                   4) Aidan McShane 12               
                  30.49     1:01.92 (31.43)     1:33.67 (31.75)     2:03.29 (29.62)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      2:03.11    2:06.39         26  
     1) Loren Riesenfeld 12             2) Austin Loeffel 11              
     3) Spencer Cavotti 11              4) Steven Campagna 11             
                  33.08     1:07.38 (34.30)     1:37.43 (30.05)     2:06.39 (28.96)
  3 West Islip Swim Club-MR  'B'                2:08.17    2:12.53         24  
     1) Joseph Broderick 11             2) Matthew Hausmann 12            
     3) Austin Deck 12                  4) Kevin Kavitt 12                
                  31.94     1:06.50 (34.56)     1:41.62 (35.12)     2:12.53 (30.91)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:13.25    2:18.41         22  
     1) Kevin Araujo 11                 2) Seth Schachter 11              
     3) Alex Walker 11                  4) Andrew Garcia 11               
                  34.18     1:12.46 (38.28)     1:48.55 (36.09)     2:18.41 (29.86)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                     2:21.58         DQ        
     1) Aaron Harrington 11             2) Michael Edwards 12             
     3) Zane Grunewald 11               4) Joseph Morgan 12               
                  45.41     1:17.28 (31.87)     1:49.49 (32.21)          DQ (30.44)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 1:56.86    1/6/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                2:14.90    2:19.83         32  
     1) Joseph Broderick 11             2) Patrick Drennan 11             
     3) Aidan McShane 12                4) Johnathan Francke 12           
                  35.68     1:15.92 (40.24)     1:47.82 (31.90)     2:19.83 (32.01)
  2 West Islip Swim Club-MR  'B'                2:29.13    2:30.93         26  
     1) Kevin Kavitt 12                 2) Marc Danin 12                  
     3) Matthew Hausmann 12             4) Austin Deck 12                 
                  35.68     1:16.53 (40.85)     1:54.84 (38.31)     2:30.93 (36.09)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   2:32.48    2:34.63         24  
     1) Kevin Araujo 11                 2) Chris Leary 12                 
     3) Andrew Garcia 11                4) Keith Diaz-Albertini 12        
                  39.26     1:22.60 (43.34)     2:01.87 (39.27)     2:34.63 (32.76)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                   2:45.11    2:53.47         22  
     1) Sam Oppenheim 12                2) Alex Madar 12                  
     3) Jasper Gallagher 12             4) Seth Schachter 11              
                  40.52     1:23.83 (43.31)     2:14.15 (50.32)     2:53.47 (39.32)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 23.10    1/1/1998 PETER POLITI - NBS                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Burud       14 Ndac-MR                23.44      23.18         16  
  2 Edward Hausmann     14 WISC-MR                24.28      24.46         13  
  3 Sam Pilnick         14 HAA-MR                 26.64      26.13         12  
  4 Luis Galan          14 VAC-MR                 27.15      26.42         11  
  5 Jimmy Pope          14 Ndac-MR                26.71      26.53         10  
  6 Philip Sokoloff     13 SSL-MR                 26.92      26.57          9  
  7 Russell Rosenkranz  14 Devil Fish-MR          27.74      27.26          7  
  8 Bryan Lubarsky      14 NBS-MR                 27.60      27.38          5  
  9 Nicholas Wallace    14 HAA-MR                 27.78      27.75          4  
 10 Mikey Feigel        14 NBS-MR                 27.67      27.97          3  
 11 Drew Cohen          14 HAA-MR                 30.63      28.45          2  
 12 Sean Casey          14 WISC-MR                29.50      28.73          0.5
 12 Luke Grunewald      14 NBS-MR                 29.67      28.73          0.5
 14 Kevin Henry         13 WISC-MR                28.96      28.86        
 15 James Krawczyk      13 WISC-MR                28.71      29.24        
 16 Eric Reimer         13 WSSC-MR                34.18      30.45        
 17 Michael MACKAY      13 WSSC-MR                31.45      30.48        
 18 Nicholas Martin     13 Ndac-MR                32.77      31.78        
 19 Paul Broderick      14 WISC-MR                32.78      31.81        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.80  12/11/2005 Eric R Culver, VAC  -MR                    
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Burud       14 Ndac-MR              1:52.70    1:51.77*        16  
                  25.51       53.96 (28.45)     1:23.00 (29.04)     1:51.77 (28.77)
  2 Edward Hausmann     14 WISC-MR              2:03.22    2:00.15         13  
                  25.55       54.57 (29.02)     1:26.94 (32.37)     2:00.15 (33.21)
  3 Ed Cicalese         14 SSL-MR               2:06.37    2:07.03         12  
                  29.83     1:02.92 (33.09)     1:35.64 (32.72)     2:07.03 (31.39)
  4 Jimmy Pope          14 Ndac-MR              2:35.83    2:09.69         11  
                  28.18     1:00.67 (32.49)     1:34.92 (34.25)     2:09.69 (34.77)
  5 Sam Pilnick         14 HAA-MR               2:15.61    2:11.93         10  
                  29.85     1:03.23 (33.38)     1:38.11 (34.88)     2:11.93 (33.82)
  6 Nicholas Wallace    14 HAA-MR               2:26.81    2:12.66          9  
                  29.45     1:02.73 (33.28)     1:38.10 (35.37)     2:12.66 (34.56)
  7 Alex Simpson        14 Mrst Barracudas-MR   2:18.95    2:14.88          7  
                  31.45     1:05.84 (34.39)     1:40.95 (35.11)     2:14.88 (33.93)
  8 Bryan Lubarsky      14 NBS-MR               2:19.19    2:15.69          5  
                  30.36     1:04.63 (34.27)     1:40.60 (35.97)     2:15.69 (35.09)
  9 Lucas Amodio        14 Devil Fish-MR        2:10.64    2:16.01          4  
                  31.55     1:07.08 (35.53)     1:41.94 (34.86)     2:16.01 (34.07)
 10 Mikey Feigel        14 NBS-MR               2:13.81    2:17.68          3  
                  31.98     1:07.23 (35.25)     1:43.06 (35.83)     2:17.68 (34.62)
 11 Sean Casey          14 WISC-MR              2:20.42    2:17.73          2  
                  31.36     1:05.94 (34.58)     1:42.56 (36.62)     2:17.73 (35.17)
 12 James Krawczyk      13 WISC-MR                   NT    2:21.48          1  
                  32.40     1:08.36 (35.96)     1:45.77 (37.41)     2:21.48 (35.71)
 13 Richie Terwilliger  14 SSL-MR               2:30.28    2:23.71        
                  33.37     1:10.07 (36.70)     1:47.61 (37.54)     2:23.71 (36.10)
 14 Ryan Hoang          14 Devil Fish-MR             NT    2:25.27        
                  31.74     1:07.82 (36.08)     1:46.65 (38.83)     2:25.27 (38.62)
 15 Drew Cohen          14 HAA-MR               2:45.26    2:26.05        
                  32.17     1:09.47 (37.30)     1:48.98 (39.51)     2:26.05 (37.07)
 16 Nicholas Martin     13 Ndac-MR              2:41.83    2:33.90        
                  34.03     1:13.77 (39.74)     1:54.80 (41.03)     2:33.90 (39.10)
 17 Paul Broderick      14 WISC-MR              2:40.93    2:34.36        
                  33.21     1:13.57 (40.36)     1:54.47 (40.90)     2:34.36 (39.89)
 -- Philip Sokoloff     13 SSL-MR               2:05.23         DQ        
                  28.86     1:01.30 (32.44)     1:34.87 (33.57)          DQ (33.09)
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 55.26    1/1/1998 NICHOLAS PAI - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Edward Hausmann     14 WISC-MR              1:01.25      59.07         16  
                  28.65       59.07 (30.42)                                        
  2 Michael Burud       14 Ndac-MR                59.94    1:00.25         13  
                  29.64     1:00.25 (30.61)                                        
  3 Lucas Amodio        14 Devil Fish-MR        1:07.94    1:05.50         12  
                  32.21     1:05.50 (33.29)                                        
  4 Bryan Lubarsky      14 NBS-MR               1:08.80    1:06.80         11  
                  32.86     1:06.80 (33.94)                                        
  5 Ed Cicalese         14 SSL-MR               1:09.60    1:07.14         10  
                  33.41     1:07.14 (33.73)                                        
  6 Philip Sokoloff     13 SSL-MR               1:03.29    1:07.68          9  
                  32.69     1:07.68 (34.99)                                        
  7 Mikey Feigel        14 NBS-MR               1:07.32    1:09.17          7  
                  34.43     1:09.17 (34.74)                                        
  8 Nicholas Wallace    14 HAA-MR               1:10.70    1:11.05          5  
                  34.32     1:11.05 (36.73)                                        
  9 Alex Simpson        14 Mrst Barracudas-MR   1:09.34    1:11.06          4  
                  35.24     1:11.06 (35.82)                                        
 10 Sam Pilnick         14 HAA-MR               1:13.96    1:12.38          3  
                  35.35     1:12.38 (37.03)                                        
 11 Sean Casey          14 WISC-MR              1:14.62    1:14.95          2  
                  36.99     1:14.95 (37.96)                                        
 12 Richie Terwilliger  14 SSL-MR               1:15.57    1:15.51          1  
                  37.49     1:15.51 (38.02)                                        
 13 Nicholas Martin     13 Ndac-MR              1:21.72    1:16.92        
                  55.00     1:16.92 (21.92)                                        
 14 James Krawczyk      13 WISC-MR              1:17.61    1:17.66        
                  38.33     1:17.66 (39.33)                                        
 15 Drew Cohen          14 HAA-MR               1:29.05    1:18.67        
                  38.51     1:18.67 (40.16)                                        
 16 Jimmy Pope          14 Ndac-MR              1:16.74    1:19.16        
                  38.08     1:19.16 (41.08)                                        
 17 Paul Broderick      14 WISC-MR              1:26.74    1:23.24        
                  40.00     1:23.24 (43.24)                                        
 18 Eric Reimer         13 WSSC-MR              1:33.43    1:23.73        
                  42.13     1:23.73 (41.60)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:17.44    1/5/2002 Brad E Mitchell, BGNW Marlins              
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Burud       14 Ndac-MR              2:33.11    2:28.46         16  
                  33.57     1:12.58 (39.01)     1:51.83 (39.25)     2:28.46 (36.63)
  2 Luis Galan          14 VAC-MR               2:49.92    2:37.04         13  
                  36.80     1:15.98 (39.18)     1:57.28 (41.30)     2:37.04 (39.76)
  3 Edward Hausmann     14 WISC-MR              2:52.97    2:47.03         12  
                  35.81     1:19.07 (43.26)     2:03.15 (44.08)     2:47.03 (43.88)
  4 Nicholas Wallace    14 HAA-MR               3:07.67    2:52.00         11  
                  37.99     1:21.56 (43.57)     2:07.03 (45.47)     2:52.00 (44.97)
  5 Michael MACKAY      13 WSSC-MR              3:02.05    2:52.55         10  
                  39.78     1:24.48 (44.70)     2:09.39 (44.91)     2:52.55 (43.16)
  6 Philip Sokoloff     13 SSL-MR               2:56.91    2:57.77          9  
                  39.85     1:25.36 (45.51)     2:11.95 (46.59)     2:57.77 (45.82)
  7 Sam Pilnick         14 HAA-MR               2:45.25    3:00.86          7  
                  38.75     1:25.11 (46.36)     2:13.67 (48.56)     3:00.86 (47.19)
  8 Jimmy Pope          14 Ndac-MR              3:38.89    3:02.24          5  
                  39.48     1:26.60 (47.12)     2:14.84 (48.24)     3:02.24 (47.40)
  9 Sean Casey          14 WISC-MR                   NT    3:02.43          4  
                  42.05     1:28.85 (46.80)     2:17.51 (48.66)     3:02.43 (44.92)
 10 Nicholas Martin     13 Ndac-MR              2:54.11    3:05.68          3  
                  41.01     1:29.27 (48.26)     2:18.45 (49.18)     3:05.68 (47.23)
 11 James Krawczyk      13 WISC-MR              3:10.00    3:06.27          2  
                  41.74     1:29.71 (47.97)     2:18.70 (48.99)     3:06.27 (47.57)
 12 Kevin Henry         13 WISC-MR              3:20.00    3:07.20          1  
                  41.18     1:29.26 (48.08)     2:19.04 (49.78)     3:07.20 (48.16)
 13 Luke Grunewald      14 NBS-MR               3:27.62    3:11.28        
                  43.32     1:32.10 (48.78)     2:22.30 (50.20)     3:11.28 (48.98)
 14 Bryan Lubarsky      14 NBS-MR                    NT    3:13.52        
                  43.75     1:33.06 (49.31)     2:23.41 (50.35)     3:13.52 (50.11)
 15 Drew Cohen          14 HAA-MR               3:26.51    3:22.33        
                  45.86     1:36.65 (50.79)     2:30.62 (53.97)     3:22.33 (51.71)
 16 Paul Broderick      14 WISC-MR              3:25.00    3:25.76        
                  47.50     1:39.54 (52.04)     2:32.81 (53.27)     3:25.76 (52.95)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 56.68    1/1/1996 RUSTY LANGAN - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Burud       14 Ndac-MR                57.19      57.36         16  
                  26.71       57.36 (30.65)                                        
  2 Edward Hausmann     14 WISC-MR              1:00.24    1:00.66         13  
                  27.61     1:00.66 (33.05)                                        
  3 Luis Galan          14 VAC-MR               1:10.94    1:04.19         12  
                  30.33     1:04.19 (33.86)                                        
  4 Mikey Feigel        14 NBS-MR               1:09.42    1:05.66         11  
                  30.99     1:05.66 (34.67)                                        
  5 Philip Sokoloff     13 SSL-MR               1:05.48    1:06.48         10  
                  31.29     1:06.48 (35.19)                                        
  6 Jimmy Pope          14 Ndac-MR              1:11.32    1:08.70          9  
                  30.23     1:08.70 (38.47)                                        
  7 Kevin Henry         13 WISC-MR              1:10.10    1:10.27          7  
                  32.25     1:10.27 (38.02)                                        
  8 Sam Pilnick         14 HAA-MR               1:10.25    1:14.25          5  
                  33.71     1:14.25 (40.54)                                        
  9 Luke Grunewald      14 NBS-MR               1:28.31    1:17.16          4  
                  35.51     1:17.16 (41.65)                                        
 10 Drew Cohen          14 HAA-MR               1:20.20    1:17.36          3  
                  36.56     1:17.36 (40.80)                                        
 11 Nicholas Wallace    14 HAA-MR               1:17.07    1:18.04          2  
                  35.84     1:18.04 (42.20)                                        
 12 Paul Broderick      14 WISC-MR              1:35.00    1:30.46          1  
                  40.71     1:30.46 (49.75)                                        
 -- James Krawczyk      13 WISC-MR              1:25.00         DQ        
                  39.38          DQ (46.57)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 2:03.64    1/1/1995 ERIC MITCHELL - MKBC                       
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Michael Burud       14 Ndac-MR              2:06.63    2:06.95         16  
                  27.42     1:00.60 (33.18)     1:39.28 (38.68)     2:06.95 (27.67)
  2 Edward Hausmann     14 WISC-MR              2:17.90    2:18.75         13  
                  28.87     1:02.97 (34.10)     1:46.37 (43.40)     2:18.75 (32.38)
  3 Ed Cicalese         14 SSL-MR               2:18.97    2:23.28         12  
                  32.46     1:09.11 (36.65)     1:51.39 (42.28)     2:23.28 (31.89)
  4 Mikey Feigel        14 NBS-MR               2:41.77    2:28.69         11  
                  31.79     1:09.83 (38.04)     1:52.67 (42.84)     2:28.69 (36.02)
  5 Philip Sokoloff     13 SSL-MR               2:24.22    2:32.44         10  
                  33.60     1:10.53 (36.93)     1:56.84 (46.31)     2:32.44 (35.60)
  6 Sam Pilnick         14 HAA-MR               2:37.14    2:32.48          9  
                  32.97     1:12.06 (39.09)     2:00.36 (48.30)     2:32.48 (32.12)
  7 Nicholas Wallace    14 HAA-MR               2:35.44    2:32.69          7  
                  34.81     1:14.00 (39.19)     1:58.89 (44.89)     2:32.69 (33.80)
  8 Bryan Lubarsky      14 NBS-MR               2:46.50    2:36.92          5  
                  36.29     1:14.46 (38.17)     2:02.00 (47.54)     2:36.92 (34.92)
  9 Lucas Amodio        14 Devil Fish-MR        2:34.85    2:39.51          4  
                1:03.00     1:13.43 (10.43)     2:02.51 (49.08)     2:39.51 (37.00)
 10 Jimmy Pope          14 Ndac-MR              2:45.00    2:40.59          3  
                  32.21     1:18.03 (45.82)     2:07.98 (49.95)     2:40.59 (32.61)
 11 James Krawczyk      13 WISC-MR              3:00.00    2:42.81          2  
                  37.34     1:18.79 (41.45)     2:06.25 (47.46)     2:42.81 (36.56)
 12 Ryan Hoang          14 Devil Fish-MR        2:58.56    2:42.92          1  
                  33.33     1:15.19 (41.86)     2:06.39 (51.20)     2:42.92 (36.53)
 13 Sean Casey          14 WISC-MR              2:51.00    2:43.14        
                  36.48     1:16.56 (40.08)     2:06.65 (50.09)     2:43.14 (36.49)
 14 Richie Terwilliger  14 SSL-MR               2:47.96    2:45.56        
                  37.54     1:18.73 (41.19)     2:08.62 (49.89)     2:45.56 (36.94)
 15 Alex Simpson        14 Mrst Barracudas-MR   2:49.95    2:45.58        
                  39.45     1:18.02 (38.57)     2:09.83 (51.81)     2:45.58 (35.75)
 16 Drew Cohen          14 HAA-MR               2:15.25    2:46.97        
                  34.44     1:17.28 (42.84)     2:10.57 (53.29)     2:46.97 (36.40)
 17 Nicholas Martin     13 Ndac-MR              2:55.46    2:48.97        
                  37.27     1:21.24 (43.97)     2:08.68 (47.44)     2:48.97 (40.29)
 18 Paul Broderick      14 WISC-MR              3:25.00    2:56.88        
                  41.01     1:25.80 (44.79)     2:17.89 (52.09)     2:56.88 (38.99)
 
Boys 13-14 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:35.07    1/5/2002 BGC-N. Westchester Marlins                 
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                4:09.37    4:27.42         32  
     1) Sean Casey 14                   2) James Krawczyk 13              
     3) Kevin Henry 13                  4) Edward Hausmann 14             
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 21.44    1/1/1990 STEVE SHEEDY - MSC                           
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joe Perez-Rogers    16 Ndac-MR                22.23      22.52         16  
  2 Ryosuke Kameyama    17 Mrst Barracudas-MR     22.57      22.97         13  
  3 Kevin Barnett       17 HAA-MR                 23.62      23.91         12  
  4 Eric Culver         15 VAC-MR                 23.42      24.18         11  
  5 Ryan TerBush        16 HAA-MR                 24.88      24.27         10  
  6 Colin Kavanagh      17 NBS-MR                 25.14      24.47          8  
  6 Andrew Outcault     17 HAA-MR                 24.97      24.47          8  
  8 Ed Gonzalez         17 NBS-MR                 24.65      24.75          4.5
  8 Eric LeClaire       17 HAA-MR                 25.65      24.75          4.5
 10 Joseph Clifford     16 HAA-MR                 25.29      24.92          3  
 11 James Perez-Rogers  15 Ndac-MR                26.03      25.46          2  
 12 Ryan Outcault       17 HAA-MR                 25.54      25.58          1  
 13 Moises Huaman       17 Mrst Barracudas-MR     26.48      26.08        
 14 Steven Ellis        15 HAA-MR                 26.41      26.22        
 15 Taylor Volpe        15 WSSC-MR                26.73      27.21        
 16 Connor Probst       15 VAC-MR                 28.11      28.38        
 17 Christopher Reimer  15 WSSC-MR                27.83      28.41        
 18 Joseph Galan        12 VAC-MR                 28.99      28.46        
 19 Joseph Ramaglia     16 WSSC-MR                31.43      28.57        
 20 Kairat Francis      15 Devil Fish-MR          29.29      29.27        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: * 46.99    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joe Perez-Rogers    16 Ndac-MR                49.29      49.40         16  
                  24.11       49.40 (25.29)                                        
  2 Ryosuke Kameyama    17 Mrst Barracudas-MR     48.85      50.09         13  
                  24.31       50.09 (25.78)                                        
  3 Kevin Barnett       17 HAA-MR                 50.03      50.33         12  
                  24.13       50.33 (26.20)                                        
  4 Billy Colton        17 NBS-MR                 51.48      51.34         11  
                  24.44       51.34 (26.90)                                        
  5 Zach Anderson       15 NBS-MR                 53.32      52.37         10  
                  25.68       52.37 (26.69)                                        
  6 Ryan TerBush        16 HAA-MR                 53.27      52.96          9  
                  25.14       52.96 (27.82)                                        
  7 TJ Byrnes           17 Ndac-MR                51.89      53.14          7  
                  25.67       53.14 (27.47)                                        
  8 Andrew Outcault     17 HAA-MR                 52.75      53.34          5  
                  25.42       53.34 (27.92)                                        
  9 Joseph Clifford     16 HAA-MR                 53.85      53.94          4  
                  25.87       53.94 (28.07)                                        
 10 Ed Gonzalez         17 NBS-MR                 53.54      54.27          3  
                  26.38       54.27 (27.89)                                        
 11 Ryan Outcault       17 HAA-MR                 55.24      54.60          2  
                  26.60       54.60 (28.00)                                        
 12 Colin Kavanagh      17 NBS-MR                 55.02      54.63          1  
                  25.94       54.63 (28.69)                                        
 13 Eric LeClaire       17 HAA-MR                 56.66      56.00        
                  26.18       56.00 (29.82)                                        
 14 James Perez-Rogers  15 Ndac-MR                57.15      56.27        
                  26.87       56.27 (29.40)                                        
 14 Moises Huaman       17 Mrst Barracudas-MR     57.04      56.27        
                  27.17       56.27 (29.10)                                        
 16 Robert Stein        15 SSL-MR                 55.10      57.79        
                  26.62       57.79 (31.17)                                        
 17 Kenny Roeser        16 SSL-MR                 58.55      59.36        
                  27.96       59.36 (31.40)                                        
 18 Andrew Feigel       16 NBS-MR               1:00.66      59.62        
                  28.68       59.62 (30.94)                                        
 19 Christopher Reimer  15 WSSC-MR              1:00.03      59.91        
                  28.96       59.91 (30.95)                                        
 20 Eric Madar          16 SSL-MR                 59.10    1:00.11        
                  28.40     1:00.11 (31.71)                                        
 -- Eric Reimer         13 WSSC-MR              1:20.01         DQ        
                  31.26          DQ (36.79)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 53.22    1/6/2002 Nat L Moore, NBS  -MR                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joe Perez-Rogers    16 Ndac-MR                55.42      55.27         16  
                  27.10       55.27 (28.17)                                        
  2 Billy Colton        17 NBS-MR                 54.35      55.53         13  
                  27.27       55.53 (28.26)                                        
  3 Ryan TerBush        16 HAA-MR                 57.31      56.84         12  
                  27.88       56.84 (28.96)                                        
  4 Kevin Barnett       17 HAA-MR                 58.30      58.69         11  
                  28.31       58.69 (30.38)                                        
  5 TJ Byrnes           17 Ndac-MR                57.11    1:00.09         10  
                  28.96     1:00.09 (31.13)                                        
  6 Ryosuke Kameyama    17 Mrst Barracudas-MR     58.61    1:00.36          9  
                  29.05     1:00.36 (31.31)                                        
  7 Zach Anderson       15 NBS-MR               1:01.46    1:00.51          7  
                  30.13     1:00.51 (30.38)                                        
  8 Ryan Outcault       17 HAA-MR               1:00.88    1:02.16          5  
                  30.90     1:02.16 (31.26)                                        
  9 Andrew Outcault     17 HAA-MR               1:00.84    1:02.17          4  
                  30.69     1:02.17 (31.48)                                        
 10 Joseph Clifford     16 HAA-MR               1:02.96    1:02.74          3  
                  30.96     1:02.74 (31.78)                                        
 11 James Perez-Rogers  15 Ndac-MR              1:04.09    1:02.84          2  
                  30.41     1:02.84 (32.43)                                        
 12 Ed Gonzalez         17 NBS-MR               1:02.31    1:04.02          1  
                  32.04     1:04.02 (31.98)                                        
 13 Kenny Roeser        16 SSL-MR               1:01.96    1:06.19        
                  32.45     1:06.19 (33.74)                                        
 14 Eric Madar          16 SSL-MR               1:00.91    1:06.81        
                  32.72     1:06.81 (34.09)                                        
 15 Eric LeClaire       17 HAA-MR               1:07.16    1:08.13        
                  33.25     1:08.13 (34.88)                                        
 16 Christopher Reimer  15 WSSC-MR              1:15.38    1:09.63        
                  34.74     1:09.63 (34.89)                                        
 17 Robert Stein        15 SSL-MR               1:04.20    1:12.46        
                  35.05     1:12.46 (37.41)                                        
 18 Moises Huaman       17 Mrst Barracudas-MR   1:15.83    1:13.96        
                  36.45     1:13.96 (37.51)                                        
 19 Andrew Feigel       16 NBS-MR               1:13.83    1:14.72        
                  36.14     1:14.72 (38.58)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: * 1:55.48    1/6/2001 Robert M Tiernan, MSC  -MR                 
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Billy Colton        17 NBS-MR               1:57.61    2:00.52         16  
                  28.04       58.34 (30.30)     1:29.62 (31.28)     2:00.52 (30.90)
  2 Kevin Barnett       17 HAA-MR               2:04.16    2:02.51         13  
                  27.78       58.12 (30.34)     1:30.13 (32.01)     2:02.51 (32.38)
  3 Ryan TerBush        16 HAA-MR               2:04.28    2:04.80         12  
                  28.33       59.23 (30.90)     1:31.74 (32.51)     2:04.80 (33.06)
  4 TJ Byrnes           17 Ndac-MR              2:01.75    2:09.53         11  
                  30.00     1:01.85 (31.85)     1:35.53 (33.68)     2:09.53 (34.00)
  5 Ryan Outcault       17 HAA-MR               2:08.33    2:10.00         10  
                  30.42     1:03.16 (32.74)     1:36.55 (33.39)     2:10.00 (33.45)
  6 Harrison Volaski    12 Big Blue-MR          2:18.77    2:18.17          9  
                  31.57     1:05.78 (34.21)     1:47.00 (41.22)     2:18.17 (31.17)
 -- Andrew Feigel       16 NBS-MR               2:37.93         DQ        
                  35.07     1:13.73 (38.66)     1:54.38 (40.65)          DQ (40.35)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 59.76    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kevin Barnett       17 HAA-MR               1:07.45    1:05.55         16  
                  31.14     1:05.55 (34.41)                                        
  2 Ryan TerBush        16 HAA-MR               1:06.76    1:06.36         13  
                  31.18     1:06.36 (35.18)                                        
  3 Joe Perez-Rogers    16 Ndac-MR              1:05.11    1:06.96         12  
                  31.12     1:06.96 (35.84)                                        
  4 Eric LeClaire       17 HAA-MR               1:08.45    1:08.08         11  
                  32.39     1:08.08 (35.69)                                        
  5 Colin Kavanagh      17 NBS-MR               1:10.26    1:08.69         10  
                  32.46     1:08.69 (36.23)                                        
  6 Ryosuke Kameyama    17 Mrst Barracudas-MR   1:06.84    1:09.56          9  
                  32.25     1:09.56 (37.31)                                        
  7 Eric Culver         15 VAC-MR               1:09.97    1:09.84          7  
                  33.08     1:09.84 (36.76)                                        
  8 Ed Gonzalez         17 NBS-MR               1:10.17    1:10.73          5  
                  34.12     1:10.73 (36.61)                                        
  9 Zach Anderson       15 NBS-MR               1:09.58    1:10.82          4  
                  33.34     1:10.82 (37.48)                                        
 10 Steven Ellis        15 HAA-MR               1:12.01    1:13.75          3  
                  34.96     1:13.75 (38.79)                                        
 11 Taylor Volpe        15 WSSC-MR              1:12.80    1:14.04          2  
                  34.28     1:14.04 (39.76)                                        
 12 Joseph Clifford     16 HAA-MR               1:17.46    1:17.09          1  
                  36.53     1:17.09 (40.56)                                        
 13 James Perez-Rogers  15 Ndac-MR              1:17.11    1:17.22        
                  35.76     1:17.22 (41.46)                                        
 14 Moises Huaman       17 Mrst Barracudas-MR   1:15.46    1:17.56        
                  36.79     1:17.56 (40.77)                                        
 15 Joseph Ramaglia     16 WSSC-MR              1:19.23    1:18.87        
                  37.55     1:18.87 (41.32)                                        
 16 Joseph Galan        12 VAC-MR               1:21.71    1:19.41        
                  38.14     1:19.41 (41.27)                                        
 17 Christopher Reimer  15 WSSC-MR              1:17.13    1:19.54        
                  37.21     1:19.54 (42.33)                                        
 18 Connor Probst       15 VAC-MR               1:26.16    1:23.57        
                  37.26     1:23.57 (46.31)                                        
 19 Russell Rosenkranz  14 Devil Fish-MR        1:24.51    1:24.61        
                  38.83     1:24.61 (45.78)                                        
 20 Kairat Francis      15 Devil Fish-MR        1:31.45    1:30.75        
                  43.01     1:30.75 (47.74)                                        
 21 Erik Rosenkranz     11 Devil Fish-MR        1:42.78    1:37.50        
                  45.77     1:37.50 (51.73)                                        
 22 Eric Reimer         13 WSSC-MR              1:58.75    1:45.43        
                  48.95     1:45.43 (56.48)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: * 2:10.04    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kevin Barnett       17 HAA-MR               2:26.25    2:23.01         16  
                  31.18     1:06.57 (35.39)     1:44.27 (37.70)     2:23.01 (38.74)
  2 Ryan TerBush        16 HAA-MR               2:27.93    2:24.49         13  
                  31.65     1:07.99 (36.34)     1:45.76 (37.77)     2:24.49 (38.73)
  3 Eric LeClaire       17 HAA-MR               2:27.74    2:30.08         12  
                  33.04     1:10.15 (37.11)     1:49.83 (39.68)     2:30.08 (40.25)
  4 Andrew Outcault     17 HAA-MR               2:29.61    2:31.36         11  
                  34.12     1:12.11 (37.99)     1:51.56 (39.45)     2:31.36 (39.80)
  5 Jon Dinces          15 SSL-MR               2:26.17    2:33.08         10  
                  34.18     1:12.26 (38.08)     1:52.21 (39.95)     2:33.08 (40.87)
  6 Colin Kavanagh      17 NBS-MR               2:37.90    2:35.16          9  
                  34.78     1:13.34 (38.56)     1:53.95 (40.61)     2:35.16 (41.21)
  7 Zach Anderson       15 NBS-MR               2:34.16    2:35.55          7  
                  33.88     1:12.97 (39.09)     1:54.60 (41.63)     2:35.55 (40.95)
  8 Ed Gonzalez         17 NBS-MR               2:36.38    2:36.03          5  
                  35.05     1:13.47 (38.42)     1:54.60 (41.13)     2:36.03 (41.43)
  9 Steven Ellis        15 HAA-MR               2:38.62    2:39.24          4  
                  36.26     1:17.11 (40.85)     1:58.47 (41.36)     2:39.24 (40.77)
 10 Moises Huaman       17 Mrst Barracudas-MR   2:49.76    2:57.37          3  
                  39.60     1:24.25 (44.65)     2:11.32 (47.07)     2:57.37 (46.05)
 11 Jameson Roberts     15 SSL-MR               2:52.30    3:09.73          2  
                  41.83     1:30.54 (48.71)     2:20.75 (50.21)     3:09.73 (48.98)
 12 Spencer Cavotti     11 Ndac-MR              3:00.11    3:09.87          1  
                  41.51     1:29.44 (47.93)     2:20.30 (50.86)     3:09.87 (49.57)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 52.34    1/1/1991 ERIK MARCHITELL - NBS                        
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Joe Perez-Rogers    16 Ndac-MR                54.71      55.08         16  
                  25.96       55.08 (29.12)                                        
  2 Eric Culver         15 VAC-MR                 55.37      55.90         13  
                  26.40       55.90 (29.50)                                        
  3 Kevin Barnett       17 HAA-MR                 57.17      58.53         12  
                  26.95       58.53 (31.58)                                        
  4 Ed Gonzalez         17 NBS-MR                 57.50      58.55         11  
                  27.49       58.55 (31.06)                                        
  5 Zach Anderson       15 NBS-MR               1:02.28      59.23         10  
                  27.31       59.23 (31.92)                                        
  6 Joseph Clifford     16 HAA-MR               1:07.18    1:01.51          9  
                  28.46     1:01.51 (33.05)                                        
  7 Andrew Outcault     17 HAA-MR                 59.31    1:02.28          7  
                  28.40     1:02.28 (33.88)                                        
  8 Eric LeClaire       17 HAA-MR               1:07.79    1:03.60          5  
                  29.10     1:03.60 (34.50)                                        
  9 James Perez-Rogers  15 Ndac-MR              1:06.83    1:04.61          4  
                  30.28     1:04.61 (34.33)                                        
 10 Steven Ellis        15 HAA-MR               1:07.56    1:06.56          3  
                  31.33     1:06.56 (35.23)                                        
 11 Joseph Galan        12 VAC-MR               1:08.43    1:07.70          2  
                  31.86     1:07.70 (35.84)                                        
 12 Moises Huaman       17 Mrst Barracudas-MR   1:08.56    1:09.72          1  
                  32.23     1:09.72 (37.49)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: * 1:54.85    1/1/1990 ERIK MARCHITELL                            
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 TJ Byrnes           17 Ndac-MR              2:05.81    2:07.73         16  
                  28.26     1:00.57 (32.31)     1:33.35 (32.78)     2:07.73 (34.38)
  2 Joe Perez-Rogers    16 Ndac-MR              2:14.38    2:08.90         13  
                  27.12       58.86 (31.74)     1:33.45 (34.59)     2:08.90 (35.45)
  3 Ryan Outcault       17 HAA-MR               2:32.22    2:17.17         12  
                  28.66     1:02.73 (34.07)     1:38.92 (36.19)     2:17.17 (38.25)
  4 Joseph Clifford     16 HAA-MR               3:06.78    2:19.81         11  
                  30.01     1:04.73 (34.72)     1:40.83 (36.10)     2:19.81 (38.98)
  5 Jon Dinces          15 SSL-MR               2:33.62    2:25.35         10  
                  32.22     1:09.35 (37.13)     1:47.29 (37.94)     2:25.35 (38.06)
  6 Moises Huaman       17 Mrst Barracudas-MR   2:35.20    2:43.90          9  
                  34.42     1:14.59 (40.17)     1:58.61 (44.02)     2:43.90 (45.29)
  7 Steven Campagna     11 Ndac-MR              2:40.11    2:50.91          7  
                  34.20     1:15.75 (41.55)     2:02.51 (46.76)     2:50.91 (48.40)
  8 Jameson Roberts     15 SSL-MR               2:46.90    3:12.64          5  
                  35.58     1:22.18 (46.60)     2:17.31 (55.13)     3:12.64 (55.33)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: * 4:05.80   10/1/1990 ERIK MARCHITELL - NBS                      
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 TJ Byrnes           17 Ndac-MR              4:19.97    4:34.70         16  
                  28.70     1:01.80 (33.10)     1:36.56 (34.76)     2:11.32 (34.76)
        2:52.71 (41.39)     3:33.68 (40.97)     4:04.90 (31.22)     4:34.70 (29.80)
  2 Andrew Outcault     17 HAA-MR               4:35.52    4:36.12         13  
                  28.39     1:01.63 (33.24)     1:35.92 (34.29)     2:10.70 (34.78)
        2:51.88 (41.18)     3:33.73 (41.85)     4:05.02 (31.29)     4:36.12 (31.10)
 -- Steven Ellis        15 HAA-MR               5:06.77         DQ        
                  31.77     1:07.79 (36.02)     1:49.53 (41.74)     2:29.07 (39.54)
        3:12.00 (42.93)     3:55.52 (43.52)   5:04.99 (1:09.47)              DQ ( )
 
Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:16.27  12/10/2005 Newburgh Sharks, NBS  -MR                  
                         R Coombs, M Yates, D Gartman, J Coombs            
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge-MR  'A'                           3:40.77    3:32.53         32  
     1) Kevin Barnett 17                2) Andrew Outcault 17             
     3) Eric LeClaire 17                4) Ryan TerBush 16                
                  25.11       51.90 (51.90)     1:17.58 (25.68)     1:45.39 (53.49)
        2:11.11 (25.72)     2:39.98 (54.59)     3:04.54 (24.56)     3:32.53 (52.55)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:40.50    3:38.90         26  
     1) Zach Anderson 15                2) Ed Gonzalez 17                 
     3) Bryan Lubarsky 14               4) Colin Kavanagh 17              
                  25.31       52.03 (52.03)     1:17.80 (25.77)     1:46.01 (53.98)
        2:14.42 (28.41)     2:45.52 (59.51)     3:10.62 (25.10)     3:38.90 (53.38)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                 3:53.32    3:52.89         24  
     1) Eric Culver 15                  2) Connor Probst 15               
     3) Joseph Galan 12                 4) Luis Galan 14                  
                  25.31       51.98 (51.98)     1:20.80 (28.82)   1:53.54 (1:01.56)
        2:23.79 (30.25)   2:55.85 (1:02.31)     3:23.10 (27.25)     3:52.89 (57.04)
 
Boys 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: * 3:39.68    1/1/2000 BGNW  C                                    
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hauppauge-MR  'A'                           4:20.25    3:54.04         32  
     1) Ryan TerBush 16                 2) Eric LeClaire 17               
     3) Andrew Outcault 17              4) Kevin Barnett 17               
                  27.71       56.85 (56.85)     1:28.73 (31.88)   2:04.02 (1:07.17)
        2:31.34 (27.32)   3:04.17 (1:00.15)     3:28.13 (23.96)     3:54.04 (49.87)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                     3:56.50    3:56.29         26  
     1) Billy Colton 17                 2) Colin Kavanagh 17              
     3) Zach Anderson 15                4) Ed Gonzalez 17                 
                  26.99       55.53 (55.53)     1:28.20 (32.67)   2:04.91 (1:09.38)
        2:30.70 (25.79)     3:02.90 (57.99)     3:28.28 (25.38)     3:56.29 (53.39)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'      3:55.50    3:56.31         24  
     1) TJ Byrnes 17                    2) Michael Burud 14               
     3) Joe Perez-Rogers 16             4) James Perez-Rogers 15          
                  29.02       59.59 (59.59)     1:31.34 (31.75)   2:06.08 (1:06.49)
        2:30.92 (24.84)     3:00.21 (54.13)     3:26.64 (26.43)     3:56.31 (56.10)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                   4:00.93    4:24.29         22  
     1) Eric Madar 16                   2) Robert Stein 15                
     3) Kenny Roeser 16                 4) Ed Cicalese 14                 
                  31.96   1:04.24 (1:04.24)     1:37.00 (32.76)   2:15.92 (1:11.68)
        2:46.00 (30.08)   3:24.50 (1:08.58)     3:52.91 (28.41)     4:24.29 (59.79)

Brought to you by Computer Aide, Inc.