Newburgh Sharks Spring Starter - 5/21/2006                   
                                    Results                                    

Event 1  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:01.23   5/22/2005 Morganne Klein, UNMSC-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 56.83      56.22M       
                  26.95       56.22 (29.27)                                        
  2 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR                 58.42    1:00.45M       
                  28.55     1:00.45 (31.90)                                        
  3 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         1:00.73    1:02.07        
                  29.58     1:02.07 (32.49)                                        
  4 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:00.95    1:02.54        
                  30.01     1:02.54 (32.53)                                        
  5 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         1:02.13    1:03.52        
                  30.62     1:03.52 (32.90)                                        
  6 Belnavis, Samantha J      12 NFS-MR               1:06.58    1:03.60        
                  30.25     1:03.60 (33.35)                                        
  7 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        1:04.22    1:04.46        
                  31.41     1:04.46 (33.05)                                        
  8 York, Amanda S            12 NBS-MR               1:02.33    1:04.50        
                  30.86     1:04.50 (33.64)                                        
  9 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         1:05.09    1:04.72        
                  31.86     1:04.72 (32.86)                                        
 10 Watson, Carly E           12 MSC-MR               1:10.29    1:04.98        
                  31.60     1:04.98 (33.38)                                        
 11 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               1:02.57    1:05.27        
                  31.56     1:05.27 (33.71)                                        
 12 Farrell, Laura J          12 MSC-MR               1:05.64    1:06.45        
                  31.96     1:06.45 (34.49)                                        
 13 Woodward, Samantha E      11 Barracudas-MR        1:08.87    1:06.91        
                  32.03     1:06.91 (34.88)                                        
 14 Fairclough, Morgan D      11 MWSC-MR              1:09.89    1:07.19        
                  31.51     1:07.19 (35.68)                                        
 15 Hovey, Emily K            11 NBS-MR               1:08.83    1:07.55        
                  32.55     1:07.55 (35.00)                                        
 16 Danner, Sage S            11 Ndac-MR              1:06.65    1:07.64        
                  33.44     1:07.64 (34.20)                                        
 17 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR         1:10.28    1:07.78        
                  32.75     1:07.78 (35.03)                                        
 18 Timpanaro, Ilysa E        11 Ndac-MR              1:12.71    1:08.01        
                  32.30     1:08.01 (35.71)                                        
 19 Ehrman, Rachel M          12 MSC-MR               1:07.63    1:08.79        
                  32.67     1:08.79 (36.12)                                        
 20 Daly, Lauren B            11 Pbac-MR              1:14.56    1:11.69        
                  33.57     1:11.69 (38.12)                                        
 21 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR              1:11.84    1:13.21        
                  34.59     1:13.21 (38.62)                                        
 22 Stachurski, Justine A     11 Barracudas-MR        1:13.18    1:14.06        
                  34.52     1:14.06 (39.54)                                        
 23 Maher, Nicole             11 NY Sharks-MR         1:16.11    1:16.08        
                  36.32     1:16.08 (39.76)                                        
 24 Winograd, Marcella S      11 UNAG-MR              1:08.43    1:16.80        
                  35.56     1:16.80 (41.24)                                        
 25 Coviello, Kaitlyn A       11 Barracudas-MR        1:14.22    1:17.08        
                  35.85     1:17.08 (41.23)                                        
 26 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR         1:26.35    1:20.82        
                  37.92     1:20.82 (42.90)                                        
 27 Mason, Stephanie A        11 NFS-MR               1:24.24    1:21.46        
                  39.40     1:21.46 (42.06)                                        
 28 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR               1:23.40    1:22.10        
                  38.49     1:22.10 (43.61)                                        
 29 Kandeel, Alexis R         12 NBS-MR               1:37.46    1:33.92        
                  43.99     1:33.92 (49.93)                                        
 30 O'Sullivan, Deirdre C     12 NBS-MR               1:37.49    1:40.61        
                  48.46     1:40.61 (52.15)                                        
 
Event 2  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:01.51   5/22/2005 Andrew Dillinger, GYWD-CT                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           54.36      55.00M       
                  25.79       55.00 (29.21)                                        
  2 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR                 57.98      58.97M       
                  28.07       58.97 (30.90)                                        
  3 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        1:01.01    1:01.19M       
                  28.34     1:01.19 (32.85)                                        
  4 Dahlem, Branden J         12 Ndac-MR              1:04.42    1:02.61        
                  30.15     1:02.61 (32.46)                                        
  5 Alderson, Ryan P          11 MSC-MR               1:04.27    1:03.48        
                  30.71     1:03.48 (32.77)                                        
  6 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              1:03.72    1:05.29        
                  31.43     1:05.29 (33.86)                                        
  7 Anderson, Carl W          11 Ndac-MR              1:09.72    1:09.99        
                  33.99     1:09.99 (36.00)                                        
  8 Carlino, Keith A          11 MSC-MR               1:10.63    1:10.07        
                  34.69     1:10.07 (35.38)                                        
  9 Morgan, Joesph I          11 NBS-MR               1:12.51    1:10.31        
                  33.58     1:10.31 (36.73)                                        
 10 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR               1:13.66    1:10.92        
                  34.40     1:10.92 (36.52)                                        
 11 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR         1:12.40    1:11.96        
                  34.13     1:11.96 (37.83)                                        
 12 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR               1:13.08    1:14.67        
                  34.90     1:14.67 (39.77)                                        
 13 Oppenheim, Sam S          11 SSL-MR               1:20.60    1:18.18        
                  36.37     1:18.18 (41.81)                                        
 14 Sullivan, Sean S          12 MSC-MR               1:30.12    1:21.48        
                  40.04     1:21.48 (41.44)                                        
 15 Haag, Kristopher B        11 MSC-MR               1:25.20    1:23.29        
                  39.57     1:23.29 (43.72)                                        
 16 Edwards, Michael D        11 NBS-MR               1:21.38    1:23.37        
                  39.64     1:23.37 (43.73)                                        
 17 Anderson, Anthony M       12 NFS-MR               1:20.67    1:24.78        
                  38.66     1:24.78 (46.12)                                        
 18 Sprake, Matt J            11 SSL-MR               1:25.33    1:25.03        
                  40.54     1:25.03 (44.49)                                        
 19 O'Neill, Michael E        12 MWSC-MR              1:48.45    1:27.39        
                  39.25     1:27.39 (48.14)                                        
 20 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR               1:34.00    1:29.44        
                  41.60     1:29.44 (47.84)                                        
 21 Sztyndor, Ricky J         11 Barracudas-MR        1:38.90    1:35.86        
                  43.99     1:35.86 (51.87)                                        
 -- Leary, Chris R            11 SSL-MR               1:19.91         DQ        
 
Event 3  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           28.96      29.77        
  2 Hadid, Bana                9 NBS-MR                 32.37      31.91        
  3 Miesner, Kiera C          10 UNNYS-MR               32.86      33.11        
  4 Schmitz, Stefani          10 MSC-MR                    NT      34.76        
  5 Cass, Leeanna N            9 Aqua Gems-MR           33.76      34.83        
  6 York, Jenna M             10 NBS-MR                 36.29      35.77        
  7 Shoiock, Natalie K        10 MWSC-MR                36.85      35.98        
  8 Williams, Claire I         9 NBS-MR                 39.03      36.72        
  9 Liddy, Nicole M           10 SSL-MR                 34.97      37.02        
 10 Clark, Beth F              9 NBS-MR                 39.75      38.08        
 11 Weckesser, Kayla N         9 Ndac-MR                35.44      38.59        
 12 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 39.76      38.82        
 13 Boncek, Katie M           10 Pbac-MR                36.23      38.93        
 14 Malfa, Selena B            9 SSL-MR                 37.41      39.34        
 15 Gilhooly, Caroline M       9 SSL-MR                 40.36      40.51        
 16 Alderson, Krisztina A      9 MSC-MR                 38.28      41.36        
 17 Oppenheim, Gaby E         10 SSL-MR                 43.93      43.54        
 18 Toimil, Dana A             9 MWSC-MR                50.78      45.49        
 19 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR                 42.32      45.86        
 20 Rizzo, Alexandra B         9 MSC-MR                 44.33      49.91        
 21 Sullivan, Nayara S         9 MSC-MR                 46.74      49.97        
 22 Benichou, Agathe N         9 NBS-MR                    NT      50.77        
 23 Cline, Callie L           10 NBS-MR                 47.37      57.37        
 
Event 4  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Travis D         10 NFS-MR                 32.52      30.90        
  2 Cato, Camren A             9 NFS-MR                 32.29      33.16        
  3 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR                 32.75      33.21        
  4 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR                 34.37      35.78        
  5 Morgan, Samuel            10 UNMSC-MR               38.09      40.65        
  6 Eybers, Craig A            9 Barracudas-MR          47.93      47.51        
  6 Capalbo, Joe T            10 SSL-MR                 50.08      47.51        
 
Event 5  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morgan, Alice T            8 NBS-MR                 44.21      40.00        
  2 Hutzelmann, Denali M       7 Aqua Gems-MR           46.81      42.30        
  3 Coviello, Megan E          8 Barracudas-MR          45.86      44.18        
  4 Hyndman, Nia S             7 NFS-MR                    NT      45.70        
  5 Howard, Brianna            7 NFS-MR               1:19.18      46.28        
  6 Miesner, Claudia J         8 UNNYS-MR               49.01      47.49        
  7 Turner, Sharlyne           8 NFS-MR                 58.24      53.77        
  8 Kandeel, Adrianna M        8 NBS-MR                 50.46      54.03        
  9 Anderson, Grace M          8 Ndac-MR                   NT      54.73        
 10 Long, Vanessa              7 NFS-MR                    NT      56.61        
 11 Dobken, Jessica S          7 SSL-MR               1:24.37      59.31        
 12 Holston, Kai A             7 NFS-MR               1:11.51    1:00.20        
 13 Gallant, Dija              7 NFS-MR                    NT    1:07.03        
 14 Diaz, Analyysia J          7 NFS-MR               1:13.98    1:07.38        
 
Event 6  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas          8 UNAG-MR                32.43      34.13        
  2 Borrero, Anthony J         8 Barracudas-MR          35.00      36.41        
  3 Holston, Kamau S           8 NFS-MR                 40.40      39.83        
  4 Hadid, Somar               8 NBS-MR                 43.27      44.58        
  5 Morgan, Julian             8 UNMSC-MR               47.18      44.96        
  6 Feigel, Bryan M            8 NBS-MR                 40.84      45.81        
  7 Truter, Dranoel K          7 NFS-MR                    NT      50.41        
  8 McCALLA, Tyler             8 NFS-MR                    NT      52.63        
  9 Bracey, Devin              7 NFS-MR               1:00.15    1:03.60        
 
Event 7  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               1:14.82    1:16.60        
                  37.00     1:16.60 (39.60)                                        
  2 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:18.56    1:19.05        
                  38.74     1:19.05 (40.31)                                        
  3 Belnavis, Samantha J      12 NFS-MR               1:21.21    1:19.22        
                  37.40     1:19.22 (41.82)                                        
  4 Timpanaro, Ilysa E        11 Ndac-MR              1:22.75    1:23.80        
                  38.95     1:23.80 (44.85)                                        
  5 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:25.55    1:24.21        
                  41.57     1:24.21 (42.64)                                        
  6 Watson, Carly E           12 MSC-MR               1:30.41    1:25.13        
                  42.19     1:25.13 (42.94)                                        
  7 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        1:26.99    1:25.32        
                  41.76     1:25.32 (43.56)                                        
  8 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR         1:27.33    1:25.52        
                  40.53     1:25.52 (44.99)                                        
  9 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         1:23.47    1:25.88        
                  42.28     1:25.88 (43.60)                                        
 10 Woodward, Samantha E      11 Barracudas-MR        1:24.59    1:26.29        
                  40.34     1:26.29 (45.95)                                        
 11 Walsh, Shannon            11 SCD-MR               1:45.00    1:28.94        
                  41.68     1:28.94 (47.26)                                        
 12 Ehrman, Rachel M          12 MSC-MR               1:29.30    1:29.69        
                  43.57     1:29.69 (46.12)                                        
 13 Daly, Lauren B            11 Pbac-MR              1:29.48    1:30.19        
                  42.05     1:30.19 (48.14)                                        
 14 Winograd, Marcella S      11 UNAG-MR              1:26.43    1:31.63        
                  43.26     1:31.63 (48.37)                                        
 15 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR              1:29.78    1:33.03        
                  44.73     1:33.03 (48.30)                                        
 16 Hovey, Emily K            11 NBS-MR               1:33.76    1:34.44        
                  45.97     1:34.44 (48.47)                                        
 17 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR         1:40.60    1:35.18        
                  44.87     1:35.18 (50.31)                                        
 18 Stachurski, Justine A     11 Barracudas-MR        1:43.20    1:36.10        
                  44.06     1:36.10 (52.04)                                        
 19 Fairclough, Morgan D      11 MWSC-MR              1:32.22    1:37.93        
                  46.97     1:37.93 (50.96)                                        
 20 Coviello, Kaitlyn A       11 Barracudas-MR        1:38.25    1:40.00        
                  47.94     1:40.00 (52.06)                                        
 21 Kandeel, Alexis R         12 NBS-MR               1:48.36    1:51.40        
                  52.00     1:51.40 (59.40)                                        
 22 O'Sullivan, Deirdre C     12 NBS-MR               2:12.20    2:13.11        
                1:06.24   2:13.11 (1:06.87)                                        
 -- Farrell, Laura J          12 MSC-MR               1:19.73         DQ        
                  40.63          DQ (43.35)                                        
 
Event 8  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:08.80    1:12.08        
                  33.47     1:12.08 (38.61)                                        
  2 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        1:19.79    1:17.72        
                  35.74     1:17.72 (41.98)                                        
  3 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               1:40.00    1:23.52        
                  39.00     1:23.52 (44.52)                                        
  4 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR               1:34.24    1:33.42        
                  44.28     1:33.42 (49.14)                                        
  5 Anderson, Carl W          11 Ndac-MR              1:46.31    1:38.33        
                  46.74     1:38.33 (51.59)                                        
  6 Leary, Chris R            11 SSL-MR               1:36.76    1:42.27        
                  47.37     1:42.27 (54.90)                                        
  7 O'Neill, Michael E        12 MWSC-MR              1:49.39    1:44.14        
                  48.09     1:44.14 (56.05)                                        
  8 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR               1:43.58    1:45.67        
                  51.83     1:45.67 (53.84)                                        
  9 Sprake, Matt J            11 SSL-MR               1:49.20    1:49.67        
                  52.75     1:49.67 (56.92)                                        
 10 Anderson, Anthony M       12 NFS-MR               1:46.21    1:49.91        
                  48.43   1:49.91 (1:01.48)                                        
 11 Sullivan, Sean S          12 MSC-MR               1:57.87    1:52.30        
                  55.07     1:52.30 (57.23)                                        
 12 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR                    NT    1:54.48        
                  55.21     1:54.48 (59.27)                                        
 13 Haag, Kristopher B        11 MSC-MR               1:59.90    1:56.70        
                  54.37   1:56.70 (1:02.33)                                        
 14 Sztyndor, Ricky J         11 Barracudas-MR        2:04.00    1:59.91        
                  57.05   1:59.91 (1:02.86)                                        
 
Event 9  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         1:36.66    1:27.08        
                  41.74     1:27.08 (45.34)                                        
  2 Miesner, Kiera C          10 UNNYS-MR             1:37.26    1:31.65        
                  43.85     1:31.65 (47.80)                                        
  3 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:37.07    1:34.49        
                  43.94     1:34.49 (50.55)                                        
  4 Weckesser, Kayla N         9 Ndac-MR              1:39.13    1:42.22        
                  48.97     1:42.22 (53.25)                                        
  5 Bergin, Kate C             9 MSC-MR               1:47.17    1:45.83        
                  49.94     1:45.83 (55.89)                                        
  6 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:55.65    1:47.67        
                  51.34     1:47.67 (56.33)                                        
  7 Cass, Leeanna N            9 Aqua Gems-MR         1:50.86    1:50.34        
                  50.60     1:50.34 (59.74)                                        
  8 Oppenheim, Gaby E         10 SSL-MR               1:56.29    1:59.25        
                  57.97   1:59.25 (1:01.28)                                        
  9 Rizzo, Alexandra B         9 MSC-MR               2:13.08    2:11.65        
                1:03.14   2:11.65 (1:08.51)                                        
 -- Stein, Kimmy A             9 SSL-MR               2:11.73         DQ        
                1:32.00          DQ (28.34)                                        
 -- Sullivan, Nayara S         9 MSC-MR               2:07.47         DQ        
                1:10.62                                                            
 
Event 10  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:21.49    1:24.00        
                  39.46     1:24.00 (44.54)                                        
  2 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              1:25.05    1:27.37        
                  41.50     1:27.37 (45.87)                                        
  3 Russell, Travis D         10 NFS-MR               1:39.36    1:35.34        
                  45.74     1:35.34 (49.60)                                        
  4 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR         1:33.27    1:37.05        
                  45.53     1:37.05 (51.52)                                        
  5 Gurnett, Clayton R         9 MSC-MR               1:59.19    1:59.11        
                  56.48   1:59.11 (1:02.63)                                        
  6 Eybers, Craig A            9 Barracudas-MR        2:00.71    1:59.58        
                  56.22   1:59.58 (1:03.36)                                        
  7 Morgan, Samuel            10 UNMSC-MR             2:04.10    2:37.36        
                1:15.08   2:37.36 (1:22.28)                                        
 -- Capalbo, Joe T            10 SSL-MR               2:44.23         DQ        
                1:07.31        DQ (1:19.15)                                        
 
Event 11  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillian E      8 MSC-MR                 48.18      49.75        
  2 Elcott, Ina M              7 MSC-MR                 53.88      52.20        
  3 Miesner, Claudia J         8 UNNYS-MR             1:00.59      53.19        
  4 Morgan, Alice T            8 NBS-MR               1:08.59      59.13        
  5 Coviello, Megan E          8 Barracudas-MR        1:06.49    1:02.88        
  6 Hutzelmann, Denali M       7 Aqua Gems-MR         1:03.73    1:03.10        
  7 Turner, Sharlyne           8 NFS-MR                    NT    1:23.91        
  8 Kandeel, Adrianna M        8 NBS-MR                 59.99    1:33.67        
 -- Hyndman, Nia S             7 NFS-MR                    NT         DQ        
 -- Dobken, Jessica S          7 SSL-MR                    NT         DQ        
 
Event 12  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas          8 UNAG-MR                40.43      45.06        
  2 LaRue, Paul V              8 MSC-MR                 47.26      46.35        
  3 Hadid, Somar               8 NBS-MR                 56.75      55.02        
  4 Borrero, Anthony J         8 Barracudas-MR        1:02.16      56.14        
 -- Truter, Dranoel K          7 NFS-MR                    NT         DQ        
 -- Morgan, Julian             8 UNMSC-MR               52.13         DQ        
 
Event 13  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               1:07.61    1:07.42        
                  32.88     1:07.42 (34.54)                                        
  2 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        1:10.68    1:10.60        
                  33.87     1:10.60 (36.73)                                        
  3 Watson, Carly E           12 MSC-MR               1:13.39    1:11.73        
                  35.64     1:11.73 (36.09)                                        
  4 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         1:11.25    1:13.98        
                  36.45     1:13.98 (37.53)                                        
  5 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         1:14.34    1:15.03        
                  36.66     1:15.03 (38.37)                                        
  6 Timpanaro, Ilysa E        11 Ndac-MR              1:14.69    1:15.71        
                  36.35     1:15.71 (39.36)                                        
  7 Belnavis, Samantha J      12 NFS-MR               1:17.39    1:16.96        
                  37.22     1:16.96 (39.74)                                        
  8 Fairclough, Morgan D      11 MWSC-MR              1:19.48    1:17.33        
                  38.26     1:17.33 (39.07)                                        
  9 Danner, Sage S            11 Ndac-MR              1:17.80    1:17.77        
                  47.00     1:17.77 (30.77)                                        
 10 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               1:16.19    1:18.24        
                  37.86     1:18.24 (40.38)                                        
 11 Ehrman, Rachel M          12 MSC-MR               1:18.09    1:20.04        
                  38.77     1:20.04 (41.27)                                        
 12 Woodward, Samantha E      11 Barracudas-MR        1:27.01    1:21.11        
                  39.85     1:21.11 (41.26)                                        
 13 Stachurski, Justine A     11 Barracudas-MR        1:28.32    1:22.53        
                  39.88     1:22.53 (42.65)                                        
 14 Shoiock, Alexa K          12 MWSC-MR              1:21.17    1:24.11        
                  41.15     1:24.11 (42.96)                                        
 15 Coviello, Kaitlyn A       11 Barracudas-MR        1:31.93    1:27.81        
                  43.90     1:27.81 (43.91)                                        
 16 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR         1:36.26    1:30.10        
                  52.00     1:30.10 (38.10)                                        
 17 Maher, Nicole             11 NY Sharks-MR              NT    1:32.28        
                  52.00     1:32.28 (40.28)                                        
 18 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR               1:34.35    1:34.70        
                  45.86     1:34.70 (48.84)                                        
 -- Mason, Stephanie A        11 NFS-MR               1:48.26         DQ        
                  54.36                                                            
 
Event 14  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               1:03.29    1:06.19        
                  32.05     1:06.19 (34.14)                                        
  2 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        1:07.89    1:06.98        
                  32.17     1:06.98 (34.81)                                        
  3 Dahlem, Branden J         12 Ndac-MR              1:11.33    1:09.62        
                  34.16     1:09.62 (35.46)                                        
  4 Alderson, Ryan P          11 MSC-MR               1:15.42    1:13.41        
                  36.20     1:13.41 (37.21)                                        
  5 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              1:13.40    1:14.87        
                  36.37     1:14.87 (38.50)                                        
  6 Carlino, Keith A          11 MSC-MR               1:20.36    1:20.75        
                  40.79     1:20.75 (39.96)                                        
  7 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR         1:22.01    1:21.04        
                  52.00     1:21.04 (29.04)                                        
  8 Morgan, Joesph I          11 NBS-MR               1:21.12    1:21.16        
                  38.84     1:21.16 (42.32)                                        
  9 Edwards, Michael D        11 NBS-MR               1:35.82    1:25.47        
                  41.67     1:25.47 (43.80)                                        
 10 Anderson, Carl W          11 Ndac-MR              1:26.35    1:26.87        
                  43.05     1:26.87 (43.82)                                        
 11 Sullivan, Sean S          12 MSC-MR               1:32.02    1:35.03        
                  47.29     1:35.03 (47.74)                                        
 12 Haag, Kristopher B        11 MSC-MR               1:36.57    1:36.40        
                  48.25     1:36.40 (48.15)                                        
 -- Oppenheim, Sam S          11 SSL-MR               1:39.84         DQ        
                1:00.00          DQ (37.08)                                        
 
Event 15  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           38.89      35.51        
  2 Hadid, Bana                9 NBS-MR                 37.46      36.09        
  3 Bergin, Kate C             9 MSC-MR                 37.92      39.60        
  4 Cass, Leeanna N            9 Aqua Gems-MR           39.27      40.24        
  5 York, Jenna M             10 NBS-MR                 39.45      41.11        
  6 Schmitz, Stefani          10 MSC-MR                    NT      41.84        
  7 Shoiock, Natalie K        10 MWSC-MR                42.55      42.57        
  8 Stein, Kimmy A             9 SSL-MR                 47.62      44.28        
  9 Alderson, Krisztina A      9 MSC-MR                 43.09      45.21        
 10 Weckesser, Kayla N         9 Ndac-MR                43.60      45.89        
 11 Boncek, Katie M           10 Pbac-MR                44.52      46.18        
 12 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 41.59      46.26        
 13 Williams, Claire I         9 NBS-MR                 48.16      47.14        
 14 Clark, Beth F              9 NBS-MR                 48.57      47.38        
 15 Liddy, Nicole M           10 SSL-MR                 44.93      48.38        
 16 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR                 50.79      48.53        
 17 Rizzo, Alexandra B         9 MSC-MR                 54.53      56.83        
 18 Sullivan, Nayara S         9 MSC-MR                 56.59    1:02.00        
 19 Cline, Callie L           10 NBS-MR               1:06.39    1:02.10        
 -- Benichou, Agathe N         9 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Event 16  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR           41.38      43.70        
  2 Eybers, Craig A            9 Barracudas-MR          53.36      50.73        
  3 Morgan, Samuel            10 UNMSC-MR               42.08      51.26        
  4 Capalbo, Joe T            10 SSL-MR                 51.98      51.28        
 -- Gurnett, Clayton R         9 MSC-MR                 40.21         DQ        
 
Event 17  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillian E      8 MSC-MR                 40.35      42.47        
  2 Elcott, Ina M              7 MSC-MR                 48.53      46.61        
  3 Hutzelmann, Denali M       7 Aqua Gems-MR           57.22      49.73        
  4 Coviello, Megan E          8 Barracudas-MR        1:00.32      53.00        
  5 Miesner, Claudia J         8 UNNYS-MR               57.49      56.51        
  6 Kandeel, Adrianna M        8 NBS-MR                 58.43      57.40        
  7 Dobken, Jessica S          7 SSL-MR               1:03.25      58.14        
  8 Anderson, Grace M          8 Ndac-MR                   NT    1:01.40        
  9 Howard, Brianna            7 NFS-MR                    NT    1:02.47        
 10 Hyndman, Nia S             7 NFS-MR                    NT    1:04.90        
 11 Long, Vanessa              7 NFS-MR                    NT    1:06.22        
 12 Truter, Samantha N         6 NFS-MR                    NT    1:07.41        
 13 Turner, Sharlyne           8 NFS-MR                    NT    1:14.21        
 14 Diaz, Analyysia J          7 NFS-MR                    NT    1:14.54        
 15 Gallant, Dija              7 NFS-MR                    NT    1:46.08        
 -- Morgan, Alice T            8 NBS-MR                 52.33         DQ        
 
Event 18  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul V              8 MSC-MR                 41.41      42.05        
  2 Feigel, Bryan M            8 NBS-MR                 50.00      49.76        
  3 Borrero, Anthony J         8 Barracudas-MR          49.74      51.31        
  4 Morgan, Julian             8 UNMSC-MR               55.09      54.74        
  5 McCALLA, Tyler             8 NFS-MR                    NT    1:08.12        
  6 Truter, Dranoel K          7 NFS-MR                    NT    1:09.97        
  7 Bracey, Devin              7 NFS-MR                    NT    1:10.29        
 
Event 19  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 York, Amanda S            12 NBS-MR               1:08.86    1:12.43        
                  33.37     1:12.43 (39.06)                                        
  2 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:14.48    1:17.04        
                  35.61     1:17.04 (41.43)                                        
  3 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         1:21.63    1:17.80        
                  36.93     1:17.80 (40.87)                                        
  4 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:20.26    1:18.49        
                  37.38     1:18.49 (41.11)                                        
  5 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        1:25.69    1:24.34        
                  39.82     1:24.34 (44.52)                                        
  6 Farrell, Laura J          12 MSC-MR               1:40.63    1:24.77        
                  39.84     1:24.77 (44.93)                                        
  7 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               1:22.72    1:27.36        
                  39.42     1:27.36 (47.94)                                        
  8 Walsh, Shannon            11 SCD-MR               1:50.00    1:33.78        
                  38.38     1:33.78 (55.40)                                        
  9 Coviello, Kaitlyn A       11 Barracudas-MR        1:34.42    1:34.01        
                  43.00     1:34.01 (51.01)                                        
 10 Mason, Stephanie A        11 NFS-MR               1:56.14    1:54.71        
                  52.26   1:54.71 (1:02.45)                                        
 
Event 20  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:05.94    1:05.44        
                  30.08     1:05.44 (35.36)                                        
  2 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               1:05.48    1:06.03        
                  30.60     1:06.03 (35.43)                                        
  3 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        1:10.27    1:13.02        
                  32.76     1:13.02 (40.26)                                        
  4 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              1:10.94    1:14.30        
                  34.32     1:14.30 (39.98)                                        
  5 Alderson, Ryan P          11 MSC-MR               1:19.70    1:19.00        
                  37.54     1:19.00 (41.46)                                        
  6 Carlino, Keith A          11 MSC-MR               1:23.05    1:21.52        
                  40.56     1:21.52 (40.96)                                        
  7 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               1:42.00    1:22.05        
                  37.45     1:22.05 (44.60)                                        
  8 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR               1:32.68    1:31.45        
                  40.79     1:31.45 (50.66)                                        
  9 Sprake, Matt J            11 SSL-MR               1:50.01    1:43.65        
                  48.77     1:43.65 (54.88)                                        
 10 Sztyndor, Ricky J         11 Barracudas-MR        2:00.00    2:06.49        
                  56.28   2:06.49 (1:10.21)                                        
 -- Anderson, Anthony M       12 NFS-MR               1:46.39         DQ        
                  46.92        DQ (1:01.84)                                        
 
Event 21  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR           31.51      32.22        
  2 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           43.23      41.20        
  3 Bergin, Kate C             9 MSC-MR                 39.67      41.70        
  4 Schmitz, Stefani          10 MSC-MR                    NT      42.36        
  5 Malfa, Selena B            9 SSL-MR                 47.20      43.23        
  6 Shoiock, Natalie K        10 MWSC-MR                43.16      44.62        
  7 Boncek, Katie M           10 Pbac-MR                47.11      47.75        
  8 Alderson, Krisztina A      9 MSC-MR                 43.96      48.18        
  9 Gilhooly, Caroline M       9 SSL-MR                 47.04      51.53        
 10 Stein, Kimmy A             9 SSL-MR               1:18.14      53.14        
 11 Toimil, Dana A             9 MWSC-MR              1:15.01    1:03.37        
 12 Sullivan, Nayara S         9 MSC-MR               1:01.35    1:11.01        
 -- Rizzo, Alexandra B         9 MSC-MR               1:06.99         DQ        
 
Event 22  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           35.11      35.34        
  2 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR                36.23      35.46        
  3 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR                 42.75      40.94        
  4 Gurnett, Clayton R         9 MSC-MR                 49.83      52.28        
  5 Morgan, Samuel            10 UNMSC-MR               51.12    1:02.64        
 -- Cato, Camren A             9 NFS-MR                 38.82         DQ        
 
Event 23  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyen-Ustad, Lillian E      8 MSC-MR                 44.85      45.01        
  2 Morgan, Alice T            8 NBS-MR                 52.33      50.90        
  3 Coviello, Megan E          8 Barracudas-MR        1:07.06    1:03.25        
  4 Hyndman, Nia S             7 NFS-MR                    NT    1:12.06        
 -- Elcott, Ina M              7 MSC-MR                 44.83         DQ        
 -- Howard, Brianna            7 NFS-MR                    NT         DQ        
 
Event 24  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaRue, Paul V              8 MSC-MR                 47.65      43.94        
  2 Winograd, Nicolas          8 UNAG-MR                49.43      48.02        
  3 Borrero, Anthony J         8 Barracudas-MR          40.52      50.24        
  4 Morgan, Julian             8 UNMSC-MR                  NT    1:16.74        
 
Event 25  Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               2:28.67    2:28.30        
                  32.21     1:10.16 (37.95)     1:56.16 (46.00)     2:28.30 (32.14)
  2 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:28.60    2:33.91        
                  34.95     1:13.58 (38.63)     1:58.94 (45.36)     2:33.91 (34.97)
  3 Sherard, Ashley M         12 NFS-MR               2:31.95    2:36.31        
                  33.24     1:15.58 (42.34)     2:00.84 (45.26)     2:36.31 (35.47)
  4 Armstrong, Shannon        12 NY Sharks-MR         2:38.45    2:37.43        
                  35.07     1:15.26 (40.19)     2:02.98 (47.72)     2:37.43 (34.45)
  5 York, Amanda S            12 NBS-MR               2:32.00    2:38.13        
                  32.92     1:12.74 (39.82)     2:01.59 (48.85)     2:38.13 (36.54)
  6 Burke, Meaghan            12 NY Sharks-MR         2:36.08    2:41.67        
                  38.36     1:15.88 (37.52)     2:05.83 (49.95)     2:41.67 (35.84)
  7 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         2:41.13    2:42.41        
                  37.66     1:20.95 (43.29)     2:08.09 (47.14)     2:42.41 (34.32)
  8 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         2:42.50    2:43.23        
                  37.58     1:19.22 (41.64)     2:07.42 (48.20)     2:43.23 (35.81)
  9 Watson, Carly E           12 MSC-MR                    NT    2:44.52        
                  35.48     1:15.59 (40.11)     2:05.32 (49.73)     2:44.52 (39.20)
 10 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR              NT    2:45.98        
                  38.53     1:23.05 (44.52)     2:10.06 (47.01)     2:45.98 (35.92)
 11 Danner, Sage S            11 Ndac-MR              2:50.11    2:46.46        
                  38.31     1:22.21 (43.90)     2:08.81 (46.60)     2:46.46 (37.65)
 12 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        2:46.28    2:47.18        
                  38.90     1:21.22 (42.32)     2:09.74 (48.52)     2:47.18 (37.44)
 13 Farrell, Laura J          12 MSC-MR               2:47.07    2:47.80        
                  38.38     1:21.16 (42.78)     2:10.55 (49.39)     2:47.80 (37.25)
 14 Hovey, Emily K            11 NBS-MR               2:49.95    2:48.37        
                  37.64     1:19.58 (41.94)     2:10.80 (51.22)     2:48.37 (37.57)
 15 Ehrman, Rachel M          12 MSC-MR               3:00.08    2:52.82        
                  40.79     1:22.75 (41.96)     2:13.72 (50.97)     2:52.82 (39.10)
 16 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               2:46.76    2:53.95        
                  41.02     1:24.92 (43.90)     2:17.17 (52.25)     2:53.95 (36.78)
 17 Woodward, Samantha E      11 Barracudas-MR        2:48.15    2:58.48        
                  43.19     1:28.23 (45.04)     2:17.90 (49.67)     2:58.48 (40.58)
 18 Hadid, Bana                9 NBS-MR               3:01.95    3:03.60        
                  41.38     1:22.88 (41.50)   2:23.12 (1:00.24)     3:03.60 (40.48)
 19 Coviello, Kaitlyn A       11 Barracudas-MR        3:04.89    3:03.87        
                  42.83     1:30.37 (47.54)     2:23.50 (53.13)     3:03.87 (40.37)
 20 Stachurski, Justine A     11 Barracudas-MR        3:16.85    3:05.06        
                  44.99     1:32.35 (47.36)     2:24.71 (52.36)     3:05.06 (40.35)
 21 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         3:01.66    3:05.40        
                  43.85     1:33.32 (49.47)     2:24.53 (51.21)     3:05.40 (40.87)
 22 Winograd, Marcella S      11 UNAG-MR              2:30.43    3:13.36        
                  46.36     1:36.53 (50.17)     2:28.10 (51.57)     3:13.36 (45.26)
 23 York, Jenna M             10 NBS-MR               3:11.32    3:14.70        
                  46.79     1:36.03 (49.24)     2:30.75 (54.72)     3:14.70 (43.95)
 24 Bergin, Kate C             9 MSC-MR               2:54.10    3:19.49        
                  46.78     1:33.60 (46.82)   2:34.72 (1:01.12)     3:19.49 (44.77)
 25 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               3:40.89    3:29.05        
                  52.18     1:42.39 (50.21)     2:42.25 (59.86)     3:29.05 (46.80)
 26 Maher, Nicole             11 NY Sharks-MR         3:35.74    3:29.79        
                  53.17   2:03.00 (1:09.83)     2:45.58 (42.58)     3:29.79 (44.21)
 27 Alderson, Krisztina A      9 MSC-MR               3:35.77    3:31.38        
                  53.58     1:45.56 (51.98)   2:45.86 (1:00.30)     3:31.38 (45.52)
 28 Oyen-Ustad, Lillian E      8 MSC-MR               2:58.49    3:32.69        
                1:03.00     1:49.15 (46.15)     2:48.31 (59.16)     3:32.69 (44.38)
 29 Gabriele, Gina T          11 SSL-MR               3:31.31    3:32.90        
                  52.07     1:47.73 (55.66)     2:47.12 (59.39)     3:32.90 (45.78)
 30 Gilhooly, Caroline M       9 SSL-MR               3:35.84    3:37.25        
                  54.10     1:48.79 (54.69)     2:48.69 (59.90)     3:37.25 (48.56)
 31 Elcott, Ina M              7 MSC-MR               3:06.50    3:38.89        
                  45.54     1:36.77 (51.23)   2:42.44 (1:05.67)     3:38.89 (56.45)
 32 Liddy, Nicole M           10 SSL-MR               3:28.10    3:41.11        
                1:00.00     1:49.75 (49.75)   2:52.75 (1:03.00)     3:41.11 (48.36)
 33 Leary, Caitlin R           9 SSL-MR                    NT    3:49.98        
                  56.03     1:50.79 (54.76)   2:53.45 (1:02.66)     3:49.98 (56.53)
 34 Williams, Claire I         9 NBS-MR               3:52.36    3:51.91        
                1:00.06     1:58.48 (58.42)   3:03.67 (1:05.19)     3:51.91 (48.24)
 35 Kandeel, Alexis R         12 NBS-MR               3:52.00    3:52.35        
                1:00.19   2:01.81 (1:01.62)   3:02.49 (1:00.68)     3:52.35 (49.86)
 36 Clark, Beth F              9 NBS-MR               3:45.99    3:54.79        
                  54.26     1:50.81 (56.55)   3:03.93 (1:13.12)     3:54.79 (50.86)
 37 Oppenheim, Gaby E         10 SSL-MR                    NT    3:59.00        
                  56.12     1:53.38 (57.26)   3:02.31 (1:08.93)     3:59.00 (56.69)
 38 O'Sullivan, Deirdre C     12 NBS-MR               4:03.84    4:03.40        
                1:35.00     2:13.00 (38.00)     3:10.22 (57.22)     4:03.40 (53.18)
 -- Malfa, Selena B            9 SSL-MR               3:34.01         DQ        
                  55.28     1:52.96 (57.68)   2:54.12 (1:01.16)          DQ (49.24)
 -- Miesner, Kiera C          10 UNNYS-MR             2:40.26         DQ        
                  39.58     1:28.25 (48.67)     2:19.27 (51.02)          DQ (40.77)
 -- Schmitz, Stefani          10 MSC-MR                    NT         DQ        
                  45.80     1:33.81 (48.01)     2:32.37 (58.56)          DQ (41.72)
 
Event 26  Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sokoloff, Philip          12 SSL-MR               2:24.22    2:28.50        
                  31.74     1:09.63 (37.89)     1:56.19 (46.56)     2:28.50 (32.31)
  2 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        2:32.60    2:31.58        
                  32.82     1:11.69 (38.87)     1:58.08 (46.39)     2:31.58 (33.50)
  3 Dahlem, Branden J         12 Ndac-MR              2:35.11    2:33.32        
                  34.22     1:14.22 (40.00)     1:59.26 (45.04)     2:33.32 (34.06)
  4 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              2:33.39    2:41.46        
                  34.91     1:15.77 (40.86)     2:04.59 (48.82)     2:41.46 (36.87)
  5 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:41.34    2:42.32        
                  36.50     1:21.08 (44.58)     2:06.20 (45.12)     2:42.32 (36.12)
  6 Alderson, Ryan P          11 MSC-MR               2:41.85    2:43.29        
                  35.87     1:18.06 (42.19)     2:09.76 (51.70)     2:43.29 (33.53)
  7 Cavotti, Spencer          10 Ndac-MR              2:49.32    2:53.85        
                  38.63     1:23.96 (45.33)     2:15.06 (51.10)     2:53.85 (38.79)
  8 Carlino, Keith A          11 MSC-MR               2:57.57    2:56.59        
                  38.55     1:22.21 (43.66)     2:17.96 (55.75)     2:56.59 (38.63)
  9 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               3:30.00    2:58.96        
                  39.08     1:24.23 (45.15)     2:15.25 (51.02)     2:58.96 (43.71)
 10 Morgan, Joesph I          11 NBS-MR               2:57.94    2:59.15        
                  39.93     1:25.13 (45.20)     2:20.39 (55.26)     2:59.15 (38.76)
 11 Hickey, Brandon S         11 MSC-MR               3:04.64    2:59.89        
                  39.63     1:25.41 (45.78)     2:21.55 (56.14)     2:59.89 (38.34)
 12 Russell, Travis D         10 NFS-MR               3:08.99    3:00.83        
                1:05.00     1:26.13 (21.13)     2:22.12 (55.99)     3:00.83 (38.71)
 13 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR         3:14.60    3:01.76        
                  42.96     1:28.22 (45.26)     2:22.17 (53.95)     3:01.76 (39.59)
 14 Grunewald, Zane W         11 NBS-MR               2:58.66    3:08.85        
                  44.23     1:35.36 (51.13)     2:27.17 (51.81)     3:08.85 (41.68)
 15 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR               3:18.64    3:16.03        
                  44.84     1:36.10 (51.26)     2:33.02 (56.92)     3:16.03 (43.01)
 16 LaRue, Paul V              8 MSC-MR               2:57.03    3:22.75        
                  47.65     1:36.68 (49.03)     2:35.07 (58.39)     3:22.75 (47.68)
 17 Garcia, Andrew N          10 SSL-MR               3:24.71    3:24.45        
                  46.34     1:38.22 (51.88)   2:45.85 (1:07.63)     3:24.45 (38.60)
 18 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR              NT    3:24.59        
                  50.68     1:43.89 (53.21)   2:46.00 (1:02.11)     3:24.59 (38.59)
 19 Edwards, Michael D        11 NBS-MR               3:15.99    3:28.68        
                  48.85     1:39.16 (50.31)   2:39.58 (1:00.42)     3:28.68 (49.10)
 20 Leary, Chris R            11 SSL-MR               3:27.34    3:32.47        
                  57.26     1:54.11 (56.85)     2:51.87 (57.76)     3:32.47 (40.60)
 21 Haag, Kristopher B        11 MSC-MR               3:27.04    3:36.26        
                  51.10     1:47.83 (56.73)   2:49.63 (1:01.80)     3:36.26 (46.63)
 22 Gallagher, Jasper H       11 SSL-MR                    NT    3:38.32        
                  54.15     1:46.13 (51.98)   2:48.63 (1:02.50)     3:38.32 (49.69)
 23 Gurnett, Clayton R         9 MSC-MR               3:02.07    3:42.80        
                  56.80     1:48.26 (51.46)   2:57.30 (1:09.04)     3:42.80 (45.50)
 24 Feigel, Bryan M            8 NBS-MR               3:45.99    3:44.38        
                  51.04     1:49.53 (58.49)   2:55.13 (1:05.60)     3:44.38 (49.25)
 25 Hadid, Somar               8 NBS-MR               3:45.99    3:51.44        
                1:02.00   2:05.00 (1:03.00)     3:02.76 (57.76)     3:51.44 (48.68)
 -- Oppenheim, Sam S          11 SSL-MR               3:27.72         DQ        
                  49.01     1:39.55 (50.54)   2:43.71 (1:04.16)          DQ (41.41)
 -- Cato, Camren A             9 NFS-MR               3:03.32         DQ        
                  41.78     1:34.02 (52.24)     2:26.95 (52.93)                    
 
Event 27  Girls 12 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:12.18   5/22/2005 Viking Aquatic Club, VAC-MR                
                         J. Smigielski, A. Hutzelmann, A. Owens, E. Henry  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:27.40    2:16.83        
     1) Levine, Kelly T 12              2) Farrell, Laura J 12            
     3) Indyk, Allison M 12             4) Watson, Carly E 12             
                  34.68     1:14.06 (39.38)     1:46.62 (32.56)     2:16.83 (30.21)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:14.99    2:17.37        
     1) Hadid, Bana 9                   2) Hovey, Emily K 11              
     3) York, Amanda S 12               4) Friese, Brittany M 11          
                  37.52     1:20.37 (42.85)     1:51.97 (31.60)     2:17.37 (25.40)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:14.16    2:17.68        
     1) Burke, Meaghan 12               2) Webber, Claire 12              
     3) McKallen, Theresa 11            4) Armstrong, Shannon 12          
                  35.87     1:14.06 (38.19)     1:49.44 (35.38)     2:17.68 (28.24)
  4 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'            2:24.00    2:26.52        
     1) Woodward, Katie M 12            2) Woodward, Samantha E 11        
     3) Coviello, Kaitlyn A 11          4) Stachurski, Justine A 11       
                  32.88     1:13.46 (40.58)     1:56.58 (43.12)     2:26.52 (29.94)
  5 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       2:21.00    2:52.62        
     1) Sherard, Ashley M 12            2) Belnavis, Samantha J 12        
     3) Mason, Stephanie A 11           4) Hyndman, Nia S 7               
                  51.62     1:34.50 (42.88)     2:07.24 (32.74)     2:52.62 (45.38)
  6 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:53.95        
     1) LA Perche, Erin 10              2) Ehrman, Rachel M 12            
     3) Alderson, Krisztina A 9         4) Bergin, Kate C 9               
                  47.02     1:28.75 (41.73)     2:17.18 (48.43)     2:53.95 (36.77)
  7 Newburgh Sharks-MR  'B'                           2:54.99    3:10.42        
     1) York, Jenna M 10                2) Kandeel, Alexis R 12           
     3) Clark, Beth F 9                 4) Williams, Claire I 9           
                  49.57   1:51.00 (1:01.43)     2:30.15 (39.15)     3:10.42 (40.27)
  8 Marist Swim Club-MR  'C'                               NT    3:22.45        
     1) Rizzo, Alexandra B 9            2) Oyen-Ustad, Lillian E 8        
     3) Elcott, Ina M 7                 4) Sullivan, Nayara S 9           
                  54.21     1:49.82 (55.61)     2:34.08 (44.26)     3:22.45 (48.37)
  9 Newburgh Sharks-MR  'C'                           3:50.99    4:01.99        
     1) Kandeel, Adrianna M 8           2) O'Sullivan, Deirdre C 12       
     3) Morgan, Alice T 8               4) Cline, Callie L 10             
                1:04.05   2:18.42 (1:14.37)     3:14.10 (55.68)     4:01.99 (47.89)
 
Event 28  Boys 12 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:13.57   5/22/2005 Newburgh Sharks, NBS-MR                    
                         S. Hadid, M. Vomero, C. Malone, B. Lubarsky       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:03.32    2:24.68M       
     1) Arnott, Conner W 11             2) Magee, Dylan P 9               
     3) Wong, Stanley 12                4) McNamara, Shane 10             
                  37.67     1:23.89 (46.22)     1:52.48 (28.59)     2:24.68 (32.20)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:54.80    2:29.83M       
     1) Hickey, Brandon S 11            2) LaRue, Paul V 8                
     3) Carlino, Keith A 11             4) Alderson, Ryan P 11            
                  38.10     1:30.10 (52.00)     2:00.08 (29.98)     2:29.83 (29.75)
  3 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                       2:36.00    2:56.73M       
     1) Russell, Travis D 10            2) Cato, Camren A 9               
     3) Truter, Dranoel K 7             4) Anderson, Anthony M 12         
                  43.49     1:29.05 (45.56)     2:11.34 (42.29)     2:56.73 (45.39)
  4 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'                 NT    3:08.51M       
     1) Loli, Alex C 12                 2) Eybers, Craig A 9              
     3) Borrero, Anthony J 8            4) Sztyndor, Ricky J 11           
                  32.88     1:27.30 (54.42)   2:29.19 (1:01.89)     3:08.51 (39.32)
 -- Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:43.99         DQ        
     1) Edwards, Michael D 11           2) Grunewald, Zane W 11           
     3) Morgan, Joesph I 11             4) Hadid, Somar 8                 
                  45.85     1:30.50 (44.65)     2:14.58 (44.08)          DQ (39.44)
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Nicole B        17 NBS-MR               2:08.75    2:11.26        
                  28.84     1:02.18 (33.34)     1:39.94 (37.76)     2:11.26 (31.32)
  2 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         2:11.47    2:12.28        
                  28.52     1:01.84 (33.32)     1:41.46 (39.62)     2:12.28 (30.82)
  3 Malone, Becky L           15 NBS-MR               2:14.75    2:18.20        
                  29.05     1:04.83 (35.78)     1:44.56 (39.73)     2:18.20 (33.64)
  4 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:21.00    2:19.72        
                  30.52     1:06.29 (35.77)     1:50.32 (44.03)     2:19.72 (29.40)
  5 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               2:20.10    2:21.67        
                  31.23     1:08.58 (37.35)     1:48.24 (39.66)     2:21.67 (33.43)
  6 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR              2:19.24    2:23.85        
                  29.75     1:07.67 (37.92)     1:49.72 (42.05)     2:23.85 (34.13)
  7 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR              2:24.34    2:23.92        
                  32.09     1:09.90 (37.81)     1:50.24 (40.34)     2:23.92 (33.68)
  8 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         2:22.57    2:24.77        
                  31.15     1:09.20 (38.05)     1:52.11 (42.91)     2:24.77 (32.66)
  9 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR               3:37.50    2:24.98        
                  30.52     1:09.11 (38.59)     1:52.28 (43.17)     2:24.98 (32.70)
 10 Navarro, Sarah            16 Aqua Gems-MR         2:40.95    2:25.96        
                  31.09     1:08.80 (37.71)     1:52.05 (43.25)     2:25.96 (33.91)
 11 Hoarty, Molly A           15 NBS-MR               2:36.45    2:32.59        
                  33.32     1:14.33 (41.01)     1:57.58 (43.25)     2:32.59 (35.01)
 12 Cloer, Amanda             15 NY Sharks-MR         2:32.25    2:33.45        
                  32.52     1:12.88 (40.36)     1:57.92 (45.04)     2:33.45 (35.53)
 13 Parks, Mary K             16 Pbac-MR              2:32.56    2:34.20        
                  35.05     1:12.85 (37.80)     1:56.61 (43.76)     2:34.20 (37.59)
 14 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR               2:32.70    2:36.46        
                  33.38     1:14.51 (41.13)     2:04.81 (50.30)     2:36.46 (31.65)
 15 Madden, Kasie E           15 Barracudas-MR        2:37.80    2:36.82        
                  32.96     1:14.15 (41.19)     1:59.88 (45.73)     2:36.82 (36.94)
 16 Gobetz, Hannah R          16 SSL-MR               2:32.77    2:37.31        
                  34.22     1:15.21 (40.99)     2:01.06 (45.85)     2:37.31 (36.25)
 17 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR               2:36.69    2:37.99        
                  33.61     1:14.59 (40.98)     2:03.34 (48.75)     2:37.99 (34.65)
 18 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR               2:47.08    2:49.15        
                  38.32     1:20.42 (42.10)     2:11.92 (51.50)     2:49.15 (37.23)
 19 Mohammed, Averie J        15 NFS-MR               2:57.29    2:50.10        
                  35.16     1:20.13 (44.97)     2:11.01 (50.88)     2:50.10 (39.09)
 20 Grover, Monica L          16 SSL-MR               3:12.34    3:00.45        
                  40.85     1:25.36 (44.51)     2:16.49 (51.13)     3:00.45 (43.96)
 
Event 30  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan              18 NBS-MR               2:01.85    2:00.93        
                  26.10       57.44 (31.34)     1:34.29 (36.85)     2:00.93 (26.64)
  2 Coombs, Justin            18 NBS-MR               2:02.41    2:01.16        
                  26.87       57.26 (30.39)     1:34.14 (36.88)     2:01.16 (27.02)
  3 Morgan, Geoffrey P        18 NBS-MR               1:59.21    2:05.58        
                  25.25       57.46 (32.21)     1:34.94 (37.48)     2:05.58 (30.64)
  4 Gartman, David M          17 NBS-MR               2:04.48    2:06.45        
                  26.77     1:01.29 (34.52)     1:38.11 (36.82)     2:06.45 (28.34)
  5 Kral, Alex Z              16 MWSC-MR              2:03.09    2:06.47        
                  26.01       57.94 (31.93)     1:37.99 (40.05)     2:06.47 (28.48)
  6 Byrnes, TJ J              16 Ndac-MR              2:05.73    2:07.90        
                  27.93       59.80 (31.87)     1:38.89 (39.09)     2:07.90 (29.01)
  7 Colton, Billy M           17 NBS-MR               2:02.04    2:08.20        
                  27.44       58.74 (31.30)     1:37.89 (39.15)     2:08.20 (30.31)
  8 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR              2:08.74    2:08.53        
                  26.27       58.21 (31.94)     1:39.33 (41.12)     2:08.53 (29.20)
  9 Madar, David              17 SSL-MR               2:06.17    2:10.44        
                  28.33     1:01.02 (32.69)     1:39.50 (38.48)     2:10.44 (30.94)
 10 Diaz-Albertini, Craig P   18 SSL-MR               2:08.99    2:12.52        
                  27.63     1:02.08 (34.45)     1:42.65 (40.57)     2:12.52 (29.87)
 11 Jacobs, Brian C           18 Pbac-MR              2:11.54    2:12.72        
                  29.01     1:01.83 (32.82)     1:42.10 (40.27)     2:12.72 (30.62)
 12 Furman, Don W             17 MWSC-MR              2:18.18    2:13.50        
                  27.62     1:01.73 (34.11)     1:43.40 (41.67)     2:13.50 (30.10)
 13 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR         2:16.77    2:16.22        
                  28.56     1:04.20 (35.64)     1:44.51 (40.31)     2:16.22 (31.71)
 14 Skeats, Brian A           18 Ndac-MR              2:08.42    2:16.84        
                  30.54     1:05.40 (34.86)     1:43.83 (38.43)     2:16.84 (33.01)
 15 Politi, Nathan D          16 NBS-MR               2:16.19    2:18.01        
                  28.96     1:05.21 (36.25)     1:47.31 (42.10)     2:18.01 (30.70)
 16 Gonzalez, Ed A            16 NBS-MR               2:15.00    2:18.97        
                  28.85     1:06.26 (37.41)     1:46.13 (39.87)     2:18.97 (32.84)
 17 Kavanagh, Colin P         17 NBS-MR               2:31.47    2:19.98        
                  29.81     1:04.97 (35.16)     1:44.58 (39.61)     2:19.98 (35.40)
 18 Coenen, Eben S            18 Ndac-MR              2:13.57    2:20.82        
                  30.38     1:05.86 (35.48)     1:47.05 (41.19)     2:20.82 (33.77)
 19 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:09.88    2:21.13        
                  31.13     1:07.23 (36.10)     1:48.82 (41.59)     2:21.13 (32.31)
 20 Burke, Ryan E             16 Barracudas-MR        2:11.22    2:21.38        
                  27.84     1:04.46 (36.62)     1:43.41 (38.95)     2:21.38 (37.97)
 21 Phillips, Andrew          16 NFS-MR               2:27.05    2:22.39        
                  27.89     1:05.44 (37.55)     1:48.06 (42.62)     2:22.39 (34.33)
 22 Tsang, Justin C           15 MWSC-MR              2:28.01    2:22.47        
                  29.36     1:06.57 (37.21)     1:49.54 (42.97)     2:22.47 (32.93)
 23 Gennarelli, Michael J     16 Barracudas-MR        2:31.44    2:23.00        
                  29.31     1:04.97 (35.66)     1:51.53 (46.56)     2:23.00 (31.47)
 24 Anderson, Yorrick M       15 Ndac-MR              2:32.40    2:25.16        
                  30.02     1:10.43 (40.41)     1:52.09 (41.66)     2:25.16 (33.07)
 25 Shoiock, Mike A           15 MWSC-MR              2:27.43    2:25.46        
                  29.71     1:06.02 (36.31)     1:51.59 (45.57)     2:25.46 (33.87)
 26 Hernandez, Jason          15 NFS-MR               2:26.46    2:27.23        
                  30.02     1:07.57 (37.55)     1:52.67 (45.10)     2:27.23 (34.56)
 27 Lofstedt, Joe A           15 MWSC-MR              2:40.50    2:29.70        
                  30.09     1:08.19 (38.10)     1:51.52 (43.33)     2:29.70 (38.18)
 28 Rodriguez, Wilfredo J     16 Barracudas-MR        2:19.06    2:29.74        
                  28.47     1:02.82 (34.35)     1:51.86 (49.04)     2:29.74 (37.88)
 29 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        2:33.30    2:29.99        
                  31.37     1:12.82 (41.45)     1:56.51 (43.69)     2:29.99 (33.48)
 30 Madar, Eric R             15 SSL-MR               2:44.13    2:33.48        
                  35.15     1:10.88 (35.73)     1:54.37 (43.49)     2:33.48 (39.11)
 31 Huaman, Cesar A           15 Barracudas-MR        2:43.67    2:44.21        
                  33.34     1:16.23 (42.89)     2:05.84 (49.61)     2:44.21 (38.37)
 
Event 31  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:20.00    2:19.56        
                  30.02     1:05.11 (35.09)     1:45.61 (40.50)     2:19.56 (33.95)
  2 Armstrong, Alyssa         14 NY Sharks-MR         2:29.54    2:29.48        
                  33.48     1:11.00 (37.52)     1:57.19 (46.19)     2:29.48 (32.29)
  3 Jakubek, Anna A           14 MWSC-MR              2:26.59    2:31.21        
                  31.63     1:13.08 (41.45)     1:55.19 (42.11)     2:31.21 (36.02)
  4 Maher, Nadine             14 NY Sharks-MR         2:36.03    2:35.16        
                  32.98     1:12.10 (39.12)     2:00.32 (48.22)     2:35.16 (34.84)
  5 Kennedy, Moira C          14 MWSC-MR              2:34.94    2:40.99        
                  35.85     1:15.07 (39.22)     2:05.67 (50.60)     2:40.99 (35.32)
  6 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         2:40.60    2:41.33        
                  35.98     1:16.48 (40.50)     2:04.03 (47.55)     2:41.33 (37.30)
  7 Perez-Rogers, Lisell E    13 Ndac-MR              2:54.82    2:41.69        
                  33.19     1:17.88 (44.69)     2:04.17 (46.29)     2:41.69 (37.52)
  8 Sherard, Nia              14 NFS-MR               2:42.92    2:42.03        
                  39.58     1:22.44 (42.86)     2:07.69 (45.25)     2:42.03 (34.34)
  9 Carlino, Emelia A         13 MSC-MR               2:47.48    2:49.58        
                  40.33     1:22.92 (42.59)     2:12.52 (49.60)     2:49.58 (37.06)
 10 Eybers, Alexis A          13 Barracudas-MR        3:16.53    2:52.84        
                  38.37     1:25.97 (47.60)     2:16.44 (50.47)     2:52.84 (36.40)
 11 Seagren, Erika L          13 MSC-MR               2:47.35    2:53.52        
                  39.38     1:23.29 (43.91)     2:15.75 (52.46)     2:53.52 (37.77)
 12 Kauders, Molly P          14 SSL-MR               3:04.45    2:54.86        
                  38.70     1:22.92 (44.22)     2:16.94 (54.02)     2:54.86 (37.92)
 13 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR               3:27.43    3:26.27        
                  44.59     1:38.14 (53.55)   2:42.49 (1:04.35)     3:26.27 (43.78)
 
Event 32  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Zach B          14 NBS-MR               2:13.23    2:12.47        
                  27.48     1:02.43 (34.95)     1:41.16 (38.73)     2:12.47 (31.31)
  2 Danner, Ripley J          14 Ndac-MR              2:17.29    2:14.58        
                  28.68     1:05.11 (36.43)     1:43.73 (38.62)     2:14.58 (30.85)
  3 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:10.59    2:19.04        
                  30.42     1:03.61 (33.19)     1:46.78 (43.17)     2:19.04 (32.26)
  4 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:17.98    2:19.53        
                  30.81     1:06.86 (36.05)     1:47.96 (41.10)     2:19.53 (31.57)
  5 Hart, Bryan J             14 NFS-MR               2:33.67    2:30.95        
                  31.72     1:10.56 (38.84)     1:56.70 (46.14)     2:30.95 (34.25)
  6 Perez-Rogers, James C     14 Ndac-MR              2:37.03    2:32.57        
                  31.91     1:08.66 (36.75)     1:58.79 (50.13)     2:32.57 (33.78)
  7 Gennarelli, Tyler J       13 Barracudas-MR        2:45.00    2:43.60        
                  33.67     1:14.84 (41.17)     2:04.59 (49.75)     2:43.60 (39.01)
  8 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR              NT    2:48.92        
                  39.33     1:22.48 (43.15)     2:11.23 (48.75)     2:48.92 (37.69)
  9 Simpson, Alex J           13 Barracudas-MR        2:55.01    2:49.95        
                  41.92     1:19.84 (37.92)     2:16.11 (56.27)     2:49.95 (33.84)
 10 Melucci, Andrew J         13 NBS-MR               2:54.99    2:50.59        
                  32.77     1:19.44 (46.67)     2:12.21 (52.77)     2:50.59 (38.38)
 
Event 33  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 55.26   5/22/2005 Kristen Colten, NBS-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR           52.97      54.49M       
                  25.89       54.49 (28.60)                                        
  2 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR           57.51      57.25        
                  27.61       57.25 (29.64)                                        
  3 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR                 56.50      57.76        
                  27.51       57.76 (30.25)                                        
  4 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR                58.21      58.42        
                  27.77       58.42 (30.65)                                        
  5 Navarro, Sarah            16 Aqua Gems-MR              NT      58.44        
                  28.28       58.44 (30.16)                                        
  6 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR                56.66      58.78        
                  56.00        58.78 (2.78)                                        
  7 Daly, Jackie E            15 Pbac-MR              1:00.23      59.84        
                  28.23       59.84 (31.61)                                        
  8 Morena, Alexandra         15 SSL-MR               1:00.41    1:00.76        
                  28.87     1:00.76 (31.89)                                        
  9 Innis, Raven              15 NFS-MR               1:02.37    1:03.19        
                  39.00     1:03.19 (24.19)                                        
 10 Madden, Kasie E           15 Barracudas-MR        1:01.72    1:03.50        
                  30.26     1:03.50 (33.24)                                        
 11 Parks, Mary K             16 Pbac-MR              1:03.32    1:03.51        
                  30.42     1:03.51 (33.09)                                        
 12 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR               1:00.30    1:03.54        
                  30.08     1:03.54 (33.46)                                        
 13 Gobetz, Hannah R          16 SSL-MR                 58.74    1:03.74        
                  30.32     1:03.74 (33.42)                                        
 14 Mohammed, Averie J        15 NFS-MR               1:02.11    1:04.02        
                  30.14     1:04.02 (33.88)                                        
 15 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR                    NT    1:08.06        
                  33.00     1:08.06 (35.06)                                        
 16 Anderson, Ingrid D        16 Ndac-MR              1:15.10    1:15.18        
                  34.09     1:15.18 (41.09)                                        
 17 Walsh, Shannon            11 SCD-MR               2:15.00    1:15.34        
                1:15.34         1:15.34 ( )                                        
 18 Grover, Monica L          16 SSL-MR               1:13.15    1:15.78        
                  35.84     1:15.78 (39.94)                                        
 19 Wong, Sherrinette S       15 NFS-MR               1:20.77    1:19.27        
                  37.63     1:19.27 (41.64)                                        
 
Event 34  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 49.18   5/22/2005 Geoffrey Morgan, NBS-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coombs, Justin            18 NBS-MR                 47.23      47.72M       
                  23.08       47.72 (24.64)                                        
  2 Coombs, Ryan              18 NBS-MR                 47.61      48.68M       
                  23.67       48.68 (25.01)                                        
  3 Morgan, Geoffrey P        18 NBS-MR                 47.83      49.84        
                  24.22       49.84 (25.62)                                        
  4 Kral, Alex Z              16 MWSC-MR                49.06      50.21        
                  24.07       50.21 (26.14)                                        
  5 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR                49.30      50.37        
                  24.23       50.37 (26.14)                                        
  6 Gartman, David M          17 NBS-MR                 47.40      51.08        
                  32.00       51.08 (19.08)                                        
  7 Diaz-Albertini, Craig P   18 SSL-MR                 48.64      51.82        
                  24.87       51.82 (26.95)                                        
  8 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR           52.29      51.91        
                  24.96       51.91 (26.95)                                        
  9 Jacobs, Brian C           18 Pbac-MR                50.68      51.97        
                  24.70       51.97 (27.27)                                        
 10 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR           49.84      52.45        
                  32.00       52.45 (20.45)                                        
 11 Colton, Billy M           17 NBS-MR                 51.48      52.49        
                  25.27       52.49 (27.22)                                        
 12 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR           51.50      52.55        
                  25.44       52.55 (27.11)                                        
 13 Woods, Matthew H          16 MWSC-MR                52.51      53.10        
                  25.07       53.10 (28.03)                                        
 14 Gennarelli, Michael J     16 Barracudas-MR          52.16      53.46        
                  25.50       53.46 (27.96)                                        
 15 Politi, Nathan D          16 NBS-MR                 53.20      54.01        
                  33.00       54.01 (21.01)                                        
 16 Phillips, Andrew          16 NFS-MR                 53.73      54.67        
                  54.67           54.67 ( )                                        
 17 Coenen, Eben S            18 Ndac-MR                52.39      54.83        
                  26.45       54.83 (28.38)                                        
 18 Kavanagh, Colin P         17 NBS-MR                 56.88      55.02        
                  26.31       55.02 (28.71)                                        
 19 Skeats, Brian A           18 Ndac-MR                51.85      55.23        
                  26.08       55.23 (29.15)                                        
 20 Gonzalez, Ed A            16 NBS-MR                 53.54      55.34        
                  27.07       55.34 (28.27)                                        
 21 Tsang, Justin C           15 MWSC-MR                55.47      55.39        
                  26.94       55.39 (28.45)                                        
 22 Beyer, John               17 MWSC-MR                56.42      55.71        
                  26.97       55.71 (28.74)                                        
 23 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR           53.82      56.36        
                  27.17       56.36 (29.19)                                        
 24 Gravina, Michael T        16 SSL-MR                 55.78      56.50        
                  27.18       56.50 (29.32)                                        
 25 Shoiock, Mike A           15 MWSC-MR                56.19      56.60        
                  27.13       56.60 (29.47)                                        
 26 Burke, Ryan E             16 Barracudas-MR          52.61      57.57        
                  26.73       57.57 (30.84)                                        
 27 Anderson, Yorrick M       15 Ndac-MR                57.39      57.92        
                  28.81       57.92 (29.11)                                        
 28 Sutton, Darien M          17 MWSC-MR                59.01      58.09        
                  25.84       58.09 (32.25)                                        
 29 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR                 58.05      58.19        
                  27.72       58.19 (30.47)                                        
 30 Hernandez, Jason          15 NFS-MR                 58.68      58.20        
                  28.12       58.20 (30.08)                                        
 31 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        1:01.55    1:00.59        
                  29.18     1:00.59 (31.41)                                        
 32 Feigel, Andrew R          15 NBS-MR               1:00.66    1:01.09        
                  28.85     1:01.09 (32.24)                                        
 33 Madar, Eric R             15 SSL-MR               1:03.01    1:03.01        
                  30.09     1:03.01 (32.92)                                        
 34 Huaman, Cesar A           15 Barracudas-MR        1:02.84    1:04.09        
                  30.22     1:04.09 (33.87)                                        
 
Event 35  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 57.64   5/22/2005 Karina Stridh, GYWD-CT                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Armstrong, Alyssa         14 NY Sharks-MR           58.69      59.02        
                  28.52       59.02 (30.50)                                        
  2 Jakubek, Anna A           14 MWSC-MR                57.56    1:00.61        
                  29.45     1:00.61 (31.16)                                        
  3 Maher, Nadine             14 NY Sharks-MR         1:00.27    1:01.34        
                  29.64     1:01.34 (31.70)                                        
  4 Ghostlaw, Niki            14 NBS-MR               1:02.79    1:02.63        
                  29.99     1:02.63 (32.64)                                        
  5 Kennedy, Moira C          14 MWSC-MR              1:02.12    1:04.57        
                  31.16     1:04.57 (33.41)                                        
  6 Perez-Rogers, Lisell E    13 Ndac-MR              1:06.96    1:05.22        
                  45.00     1:05.22 (20.22)                                        
  7 Sherard, Nia              14 NFS-MR               1:04.46    1:06.81        
                  32.83     1:06.81 (33.98)                                        
  8 Carlino, Emelia A         13 MSC-MR               1:06.07    1:08.47        
                  33.32     1:08.47 (35.15)                                        
  9 Eybers, Alexis A          13 Barracudas-MR        1:09.29    1:09.31        
                  33.44     1:09.31 (35.87)                                        
 10 Seagren, Erika L          13 MSC-MR               1:05.15    1:09.74        
                  32.95     1:09.74 (36.79)                                        
 11 Kauders, Molly P          14 SSL-MR               1:12.25    1:09.77        
                  42.00     1:09.77 (27.77)                                        
 12 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR               1:22.04    1:23.32        
                  39.33     1:23.32 (43.99)                                        
 -- Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         1:01.87         DQ        
 
Event 36  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 54.61   5/22/2005 Eric Culver, VAC-MR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Zach B          14 NBS-MR                 53.67      53.32M       
                  26.11       53.32 (27.21)                                        
  2 Kingston, Yohancey        14 NFS-MR                 56.41      54.33M       
                  26.08       54.33 (28.25)                                        
  3 Hauge, Jordan A           14 MWSC-MR                55.77      56.67        
                  27.24       56.67 (29.43)                                        
  4 Hart, Bryan J             14 NFS-MR                 56.61      57.81        
                  26.95       57.81 (30.86)                                        
  5 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR           56.68      58.76        
                  28.27       58.76 (30.49)                                        
  6 Perez-Rogers, James C     14 Ndac-MR                57.15      59.77        
                  28.52       59.77 (31.25)                                        
  7 Bryan, Kareem N           13 NFS-MR                 58.18    1:01.62        
                  30.19     1:01.62 (31.43)                                        
  8 Feigel, Mikey J           13 NBS-MR               1:02.44    1:01.90        
                  29.56     1:01.90 (32.34)                                        
  9 Kennedy, Chris T          14 MWSC-MR              1:03.11    1:02.97        
                  29.84     1:02.97 (33.13)                                        
 10 Gennarelli, Tyler J       13 Barracudas-MR        1:04.23    1:05.34        
                  31.34     1:05.34 (34.00)                                        
 11 Simpson, Alex J           13 Barracudas-MR        1:04.54    1:05.99        
                  32.02     1:05.99 (33.97)                                        
 12 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR         1:06.90    1:08.19        
                  33.02     1:08.19 (35.17)                                        
 13 Melucci, Andrew J         13 NBS-MR               1:09.99    1:09.41        
                1:09.41         1:09.41 ( )                                        
 
Event 37  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:25.83   5/22/2005 Nicole Marshall, NBS-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Nicole B        17 NBS-MR               2:22.26    2:25.83M       
                  33.18     1:10.13 (36.95)     1:47.47 (37.34)     2:25.83 (38.36)
  2 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               2:37.10    2:31.20        
                  36.27     1:16.54 (40.27)     1:57.29 (40.75)     2:31.20 (33.91)
  3 Malone, Becky L           15 NBS-MR               2:28.50    2:31.87        
                  34.60     1:13.09 (38.49)     1:52.25 (39.16)     2:31.87 (39.62)
  4 Danner, Crescentia L      16 Ndac-MR              2:31.63    2:43.57        
                  36.30     1:15.98 (39.68)     1:59.30 (43.32)     2:43.57 (44.27)
  5 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         2:41.50    2:47.13        
                  37.99     1:20.50 (42.51)     2:04.55 (44.05)     2:47.13 (42.58)
  6 Daly, Jackie E            15 Pbac-MR              2:40.00    2:47.28        
                  35.32     1:16.36 (41.04)     2:00.79 (44.43)     2:47.28 (46.49)
  7 Hoarty, Molly A           15 NBS-MR               2:52.13    2:49.58        
                  38.54     1:20.99 (42.45)     2:04.82 (43.83)     2:49.58 (44.76)
  8 Innis, Raven              15 NFS-MR               3:07.32    2:52.75        
                  39.03     1:22.45 (43.42)     2:07.75 (45.30)     2:52.75 (45.00)
  9 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         3:17.21    3:00.92        
                  42.73     1:29.13 (46.40)     2:16.22 (47.09)     3:00.92 (44.70)
 10 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        3:10.00    3:09.36        
                  43.87     1:31.85 (47.98)     2:20.93 (49.08)     3:09.36 (48.43)
 11 Walsh, Shannon            11 SCD-MR               4:00.00    3:09.85        
                  42.53     1:31.81 (49.28)     2:22.18 (50.37)     3:09.85 (47.67)
 12 Madden, Kasie E           15 Barracudas-MR        3:07.86    3:12.72        
                  44.05     1:33.14 (49.09)     2:23.16 (50.02)     3:12.72 (49.56)
 13 Grover, Monica L          16 SSL-MR               2:40.82    3:18.36        
                  44.76     1:34.88 (50.12)     2:26.55 (51.67)     3:18.36 (51.81)
 
Event 38  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:26.02   5/22/2005 David Gartman, NBS-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gartman, David M          17 NBS-MR               2:23.31    2:24.84M       
                  31.96     1:09.45 (37.49)     1:46.98 (37.53)     2:24.84 (37.86)
  2 Skeats, Brian A           18 Ndac-MR              2:20.01    2:29.70        
                  31.76     1:09.69 (37.93)     1:49.94 (40.25)     2:29.70 (39.76)
  3 Madar, David              17 SSL-MR               2:31.27    2:32.75        
                  35.73     1:15.03 (39.30)     1:54.14 (39.11)     2:32.75 (38.61)
  4 Gonzalez, Ed A            16 NBS-MR               2:35.50    2:36.38        
                  36.59     1:16.12 (39.53)     1:56.66 (40.54)     2:36.38 (39.72)
  5 Kavanagh, Colin P         17 NBS-MR               2:40.34    2:37.90        
                  36.33     1:17.26 (40.93)     1:57.32 (40.06)     2:37.90 (40.58)
  6 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               2:40.96    2:38.59        
                  36.44     1:16.71 (40.27)     1:57.82 (41.11)     2:38.59 (40.77)
  7 Burke, Ryan E             16 Barracudas-MR        2:30.36    2:42.18        
                  33.71     1:14.30 (40.59)     1:57.62 (43.32)     2:42.18 (44.56)
  8 Coenen, Eben S            18 Ndac-MR              2:23.67    2:44.96        
                  35.74     1:16.50 (40.76)     2:01.35 (44.85)     2:44.96 (43.61)
  9 Anderson, Yorrick M       15 Ndac-MR              2:47.11    2:50.01        
                  38.40     1:21.86 (43.46)     2:06.61 (44.75)     2:50.01 (43.40)
 10 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        2:57.43    2:50.12        
                  37.83     1:23.24 (45.41)     2:08.79 (45.55)     2:50.12 (41.33)
 11 Lofstedt, Joe A           15 MWSC-MR              2:55.11    2:50.63        
                  35.67     1:18.40 (42.73)     2:04.86 (46.46)     2:50.63 (45.77)
 12 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        2:54.29    2:51.08        
                  38.99     1:22.32 (43.33)     2:07.55 (45.23)     2:51.08 (43.53)
 13 Gennarelli, Michael J     16 Barracudas-MR        2:47.99    2:55.69        
                  39.61     1:24.09 (44.48)     2:10.00 (45.91)     2:55.69 (45.69)
 14 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               3:40.00    3:07.11        
                  41.22     1:28.72 (47.50)     2:18.70 (49.98)     3:07.11 (48.41)
 
Event 39  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:42.04   5/22/2005 Hillary Hocson, NBS-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:36.42    2:36.64M       
                  35.50     1:15.16 (39.66)     1:55.43 (40.27)     2:36.64 (41.21)
  2 Perez-Rogers, Lisell E    13 Ndac-MR              2:57.53    2:57.26        
                  39.86     1:25.40 (45.54)     2:11.43 (46.03)     2:57.26 (45.83)
  3 Carlino, Emelia A         13 MSC-MR               3:00.86    3:09.61        
                  42.69     1:31.10 (48.41)     2:21.03 (49.93)     3:09.61 (48.58)
  4 Sherard, Nia              14 NFS-MR               3:00.73    3:13.23        
                1:33.92     2:21.90 (47.98)     2:52.74 (30.84)     3:13.23 (20.49)
  5 Eybers, Alexis A          13 Barracudas-MR        3:20.00    3:20.29        
                  45.81     1:38.87 (53.06)     2:32.06 (53.19)     3:20.29 (48.23)
  6 Seagren, Erika L          13 MSC-MR               3:06.84    3:21.08        
                  45.30     1:37.43 (52.13)     2:30.03 (52.60)     3:21.08 (51.05)
 
Event 40  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:48.97   5/22/2005 Alexander Jensen, NBS-MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Zach B          14 NBS-MR               2:37.50    2:39.45M       
                  34.65     1:14.59 (39.94)     1:57.21 (42.62)     2:39.45 (42.24)
  2 Danner, Ripley J          14 Ndac-MR              2:47.10    2:39.90M       
                  14.70   1:19.20 (1:04.50)     1:50.99 (31.79)     2:39.90 (48.91)
  3 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:41.90    2:46.92M       
                  39.11     1:21.48 (42.37)     2:05.53 (44.05)     2:46.92 (41.39)
  4 Hart, Bryan J             14 NFS-MR               2:44.24    3:01.28        
                  40.25     1:27.50 (47.25)     2:15.83 (48.33)     3:01.28 (45.45)
  5 Largmann, Taylor          13 NY Sharks-MR         2:56.09    3:12.78        
                  43.06     1:32.87 (49.81)     2:23.40 (50.53)     3:12.78 (49.38)
  6 Melucci, Andrew J         13 NBS-MR               3:25.99    3:30.10        
                  48.75     1:43.59 (54.84)     2:40.84 (57.25)     3:30.10 (49.26)
 
Event 41  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:13.35   5/22/2005 Kristen Colton, NBS-MR                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         2:11.96    2:16.23        
                  30.61     1:05.14 (34.53)     1:40.94 (35.80)     2:16.23 (35.29)
  2 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:15.87    2:16.93        
                  33.55     1:08.52 (34.97)     1:43.76 (35.24)     2:16.93 (33.17)
  3 Marshall, Nicole B        17 NBS-MR               2:19.86    2:17.72        
                  32.18     1:06.82 (34.64)     1:42.39 (35.57)     2:17.72 (35.33)
  4 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:15.91    2:18.53        
                  31.90     1:06.80 (34.90)     1:43.02 (36.22)     2:18.53 (35.51)
  5 Roman-Green, Brittany B   17 Ndac-MR              2:18.28    2:23.18        
                  34.20     1:10.36 (36.16)     1:47.26 (36.90)     2:23.18 (35.92)
  6 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               2:37.26    2:24.62        
                1:07.00      1:11.26 (4.26)     1:55.00 (43.74)     2:24.62 (29.62)
  7 Daly, Jackie E            15 Pbac-MR              2:27.79    2:35.20        
                  34.61     1:12.64 (38.03)   2:35.20 (1:22.56)         2:35.20 ( )
  8 Parks, Mary K             16 Pbac-MR              2:34.56    2:36.14        
                1:06.00     1:16.05 (10.05)     1:56.61 (40.56)     2:36.14 (39.53)
  9 Morena, Alexandra         15 SSL-MR               2:36.32    2:37.48        
                  36.97     1:16.99 (40.02)     1:57.52 (40.53)     2:37.48 (39.96)
 10 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        2:37.72    2:40.56        
                  37.39     1:17.77 (40.38)     2:00.57 (42.80)     2:40.56 (39.99)
 11 Gobetz, Hannah R          16 SSL-MR               2:41.50    2:42.51        
                  38.19     1:18.76 (40.57)     2:02.00 (43.24)     2:42.51 (40.51)
 12 Cloer, Amanda             15 NY Sharks-MR         2:46.86    2:43.66        
                  51.00     1:20.10 (29.10)   2:42.00 (1:21.90)      2:43.66 (1.66)
 13 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR               2:32.12    2:45.04        
                  38.54     1:20.50 (41.96)     2:02.74 (42.24)     2:45.04 (42.30)
 14 Madden, Kasie E           15 Barracudas-MR        2:40.49    2:45.87        
                  39.71     1:26.00 (46.29)     2:04.41 (38.41)     2:45.87 (41.46)
 15 Morante, Jennifer S       15 NBS-MR               2:47.30    2:50.04        
                  38.53     1:21.79 (43.26)     2:07.00 (45.21)     2:50.04 (43.04)
 -- Wong, Sherrinette S       15 NFS-MR                    NT         DQ        
                  46.76   1:53.00 (1:06.24)     2:32.84 (39.84)                    
 
Event 42  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.63   5/22/2005 Justin Coombs, NBS-MR                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coombs, Justin            18 NBS-MR               1:57.71    1:59.30M       
                  28.49       58.46 (29.97)     1:29.23 (30.77)     1:59.30 (30.07)
  2 Kral, Alex Z              16 MWSC-MR              2:02.45    2:01.87        
                  28.71       59.39 (30.68)     1:31.00 (31.61)     2:01.87 (30.87)
  3 Colton, Billy M           17 NBS-MR               1:57.61    2:04.17        
                  28.68       59.63 (30.95)     1:31.97 (32.34)     2:04.17 (32.20)
  4 Byrnes, TJ J              16 Ndac-MR              2:05.49    2:07.63        
                  18.80     1:02.60 (43.80)     1:35.78 (33.18)     2:07.63 (31.85)
  5 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:07.25    2:08.92        
                  29.82     1:02.32 (32.50)     1:36.09 (33.77)     2:08.92 (32.83)
  6 Perez-Rogers, Joe F       16 Ndac-MR              2:08.77    2:09.24        
                  30.22     1:02.36 (32.14)     1:35.69 (33.33)     2:09.24 (33.55)
  7 Jacobs, Brian C           18 Pbac-MR              2:11.91    2:10.84        
                  45.00     1:02.87 (17.87)     1:37.27 (34.40)     2:10.84 (33.57)
  8 O'Donnell, Peter          17 NY Sharks-MR         2:11.23    2:11.83        
                  30.61     1:04.04 (33.43)     1:38.89 (34.85)     2:11.83 (32.94)
  9 Woods, Matthew H          16 MWSC-MR              2:12.14    2:11.90        
                  31.08     1:05.34 (34.26)   2:11.90 (1:06.56)         2:11.90 ( )
 10 Politi, Nathan D          16 NBS-MR               2:13.97    2:15.39        
                  32.34     1:06.63 (34.29)     1:42.07 (35.44)     2:15.39 (33.32)
 11 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               2:16.81    2:17.00        
                  32.74     1:06.92 (34.18)     1:42.31 (35.39)     2:17.00 (34.69)
 12 Dorfman, Jake             17 NY Sharks-MR         2:20.50    2:18.93        
                1:08.16      1:15.00 (6.84)     1:43.37 (28.37)     2:18.93 (35.56)
 13 Gennarelli, Michael J     16 Barracudas-MR        2:18.41    2:20.09        
                  33.10     1:08.03 (34.93)     1:44.27 (36.24)     2:20.09 (35.82)
 14 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        2:24.27    2:31.58        
                  34.56     1:12.70 (38.14)     1:53.13 (40.43)     2:31.58 (38.45)
 15 Feigel, Andrew R          15 NBS-MR               2:37.93    2:41.71        
                  37.74     1:28.00 (50.26)     2:10.00 (42.00)     2:41.71 (31.71)
 16 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        2:44.31    2:46.09        
                  39.25     1:20.95 (41.70)     2:04.00 (43.05)     2:46.09 (42.09)
 17 Huaman, Cesar A           15 Barracudas-MR        2:55.00    2:47.22        
                1:20.00      1:22.00 (2.00)     2:06.57 (44.57)     2:47.22 (40.65)
 
Event 43  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:21.90   5/22/2005 Karina Stridh, GYWD-CT                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:21.20    2:20.77M       
                  33.52     1:08.71 (35.19)     1:44.69 (35.98)     2:20.77 (36.08)
  2 Armstrong, Alyssa         14 NY Sharks-MR         2:27.62    2:30.30        
                  46.00     1:13.00 (27.00)     1:51.89 (38.89)     2:30.30 (38.41)
  3 Maher, Nadine             14 NY Sharks-MR         2:36.14    2:36.35        
                  44.00     1:15.77 (31.77)     1:56.97 (41.20)     2:36.35 (39.38)
  4 Ghostlaw, Niki            14 NBS-MR               2:38.24    2:38.54        
                  35.61     1:15.69 (40.08)     1:57.65 (41.96)     2:38.54 (40.89)
  5 Seagren, Erika L          13 MSC-MR               2:36.01    2:48.51        
                  38.75     1:22.22 (43.47)     2:05.46 (43.24)     2:48.51 (43.05)
  6 Carlino, Emelia A         13 MSC-MR               2:57.04    2:50.66        
                  41.12     1:25.10 (43.98)     2:24.00 (58.90)     2:50.66 (26.66)
  7 Kauders, Molly P          14 SSL-MR               3:03.57    2:58.74        
                  42.12     1:27.97 (45.85)     2:14.64 (46.67)     2:58.74 (44.10)
 
Event 44  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:19.81   5/22/2005 Eric Culver, VAC-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:06.20    2:12.63M       
                  30.94     1:03.77 (32.83)     1:37.92 (34.15)     2:12.63 (34.71)
  2 Danner, Ripley J          14 Ndac-MR              2:22.11    2:19.36M       
                  32.87     1:08.31 (35.44)     1:44.01 (35.70)     2:19.36 (35.35)
  3 Perez-Rogers, James C     14 Ndac-MR              2:22.45    2:27.95        
                  34.91     1:12.61 (37.70)     1:50.91 (38.30)     2:27.95 (37.04)
  4 Simpson, Alex J           13 Barracudas-MR        2:29.99    2:29.52        
                  41.00     1:20.00 (39.00)     1:56.00 (36.00)     2:29.52 (33.52)
  5 Feigel, Mikey J           13 NBS-MR               2:40.50    2:30.58        
                  35.89     1:13.77 (37.88)     1:52.26 (38.49)     2:30.58 (38.32)
  6 Kingston, Yohancey        14 NFS-MR                    NT    2:35.06        
                  49.00     1:20.00 (31.00)     2:01.00 (41.00)     2:35.06 (34.06)
  7 Kennedy, Chris T          14 MWSC-MR              2:52.03    2:41.36        
                  38.56     1:19.34 (40.78)     2:00.91 (41.57)     2:41.36 (40.45)
  8 Gennarelli, Tyler J       13 Barracudas-MR        3:00.00    2:47.54        
                  48.00     1:21.84 (33.84)     2:05.06 (43.22)     2:47.54 (42.48)
  9 Bryan, Kareem N           13 NFS-MR                    NT    2:56.59        
                  46.00     1:27.00 (41.00)     2:14.00 (47.00)     2:56.59 (42.59)
 
Event 45  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:17.04   5/22/2005 Becky Malone, NBS-MR                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:17.34    2:16.60M       
                  30.69     1:04.94 (34.25)     1:40.60 (35.66)     2:16.60 (36.00)
  2 Malone, Becky L           15 NBS-MR               2:17.50    2:21.93        
                  30.37     1:04.85 (34.48)     1:43.49 (38.64)     2:21.93 (38.44)
  3 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:23.99    2:30.01        
                  42.00     1:13.00 (31.00)     1:49.45 (36.45)     2:30.01 (40.56)
  4 Cloer, Amanda             15 NY Sharks-MR         2:32.11    2:33.49        
                  33.07     1:11.84 (38.77)     1:51.68 (39.84)     2:33.49 (41.81)
  5 Morena, Alexandra         15 SSL-MR               2:44.11    2:36.98        
                  33.50     1:14.79 (41.29)     1:55.75 (40.96)     2:36.98 (41.23)
  6 Carew, Kaitlyn            15 NY Sharks-MR         2:25.50    2:37.48        
                  40.00     1:17.00 (37.00)     2:01.00 (44.00)     2:37.48 (36.48)
  7 Innis, Raven              15 NFS-MR               2:33.61    2:43.59        
                  33.23     1:13.04 (39.81)     1:56.77 (43.73)     2:43.59 (46.82)
  8 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR               2:33.18    2:46.05        
                  36.42     1:19.25 (42.83)     2:02.67 (43.42)     2:46.05 (43.38)
  9 Hutzelmann, Amanda L      10 Aqua Gems-MR         2:35.43    2:47.46        
                  35.63     1:18.90 (43.27)     2:03.92 (45.02)     2:47.46 (43.54)
 10 Hoarty, Molly A           15 NBS-MR               2:45.81    2:51.35        
                  36.75     1:18.33 (41.58)     2:04.46 (46.13)     2:51.35 (46.89)
 11 Proietti-Fox, Jen A       15 SSL-MR               2:46.67    2:54.34        
                  35.23     1:19.39 (44.16)     2:08.01 (48.62)     2:54.34 (46.33)
 12 Madden, Kasie E           15 Barracudas-MR        2:50.00    3:00.13        
                  37.89     1:22.26 (44.37)     2:10.23 (47.97)     3:00.13 (49.90)
 13 Woodward, Katie M         12 Barracudas-MR        3:10.00    3:11.76        
                  41.16     1:31.92 (50.76)     2:21.66 (49.74)     3:11.76 (50.10)
 14 Mohammed, Averie J        15 NFS-MR               3:20.23    3:23.02        
                  38.54     1:29.06 (50.52)     2:26.98 (57.92)     3:23.02 (56.04)
 
Event 46  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:01.57   5/22/2005 Geoffrey Morgan, NBS-MR                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coombs, Ryan              18 NBS-MR               1:55.09    1:59.20M       
                  27.10       57.43 (30.33)     1:29.04 (31.61)     1:59.20 (30.16)
  2 Morgan, Geoffrey P        18 NBS-MR               1:51.62    2:02.33        
                  26.76       58.49 (31.73)     1:29.16 (30.67)     2:02.33 (33.17)
  3 Kral, Alex Z              16 MWSC-MR              2:07.96    2:06.26        
                  34.00     1:08.00 (34.00)     1:31.75 (23.75)     2:06.26 (34.51)
  4 Furman, Don W             17 MWSC-MR              2:08.97    2:08.00        
                  28.38     1:00.06 (31.68)     1:33.69 (33.63)     2:08.00 (34.31)
  5 Byrnes, TJ J              16 Ndac-MR              2:08.66    2:18.96        
                  29.93     1:05.12 (35.19)     1:41.33 (36.21)     2:18.96 (37.63)
  6 Diaz-Albertini, Craig P   18 SSL-MR               2:07.19    2:19.16        
                  29.31     1:03.87 (34.56)     1:41.61 (37.74)     2:19.16 (37.55)
  7 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR               2:15.98    2:19.64        
                  30.98     1:05.82 (34.84)     1:43.02 (37.20)     2:19.64 (36.62)
  8 Hernandez, Jason          15 NFS-MR               2:28.79    2:23.53        
                  31.55     1:07.38 (35.83)     1:45.00 (37.62)     2:23.53 (38.53)
  9 Phillips, Andrew          16 NFS-MR               2:35.34    2:26.20        
                  29.92     1:05.41 (35.49)     1:45.36 (39.95)     2:26.20 (40.84)
 10 Madar, David              17 SSL-MR               2:21.44    2:26.98        
                  32.50     1:07.01 (34.51)     1:47.43 (40.42)     2:26.98 (39.55)
 11 Burke, Ryan E             16 Barracudas-MR        2:28.27    2:31.54        
                  29.45     1:06.43 (36.98)     1:47.88 (41.45)     2:31.54 (43.66)
 12 Huaman, Moises D          16 Barracudas-MR        2:52.90    2:41.78        
                  40.00     1:16.73 (36.73)     1:58.94 (42.21)     2:41.78 (42.84)
 13 Huaman, Cesar A           15 Barracudas-MR        2:55.00    2:51.97        
                  35.07     1:18.69 (43.62)     2:06.80 (48.11)     2:51.97 (45.17)
 14 Madar, Eric R             15 SSL-MR               3:00.89    3:02.71        
                  37.10     1:23.24 (46.14)     2:12.56 (49.32)     3:02.71 (50.15)
 -- Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        2:58.06        DNF        
 
Event 47  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:40.57   5/22/2005 Ellen Parodi, UN-MR                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eybers, Alexis A          13 Barracudas-MR        3:15.00    3:17.50        
                  43.44     1:33.95 (50.51)     2:28.53 (54.58)     3:17.50 (48.97)
  2 Davidowitz, Emily H       14 SSL-MR               4:00.17    3:43.66        
                  45.91     1:42.42 (56.51)   2:43.44 (1:01.02)   3:43.66 (1:00.22)
 
Event 48  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kingston, Yohancey        14 NFS-MR               2:26.88    2:34.59        
                  31.08     1:10.06 (38.98)     1:53.41 (43.35)     2:34.59 (41.18)
  2 Feigel, Mikey J           13 NBS-MR               2:34.95    2:37.49        
                  34.16     1:13.15 (38.99)     1:55.44 (42.29)     2:37.49 (42.05)
  3 Bryan, Kareem N           13 NFS-MR               2:55.70    3:07.84        
                  36.18     1:34.00 (57.82)     2:20.00 (46.00)     3:07.84 (47.84)
  4 Gennarelli, Tyler J       13 Barracudas-MR        3:00.00    3:11.13        
                  37.64     1:28.51 (50.87)     2:24.32 (55.81)     3:11.13 (46.81)
  5 Simpson, Alex J           13 Barracudas-MR        3:10.00    3:37.75        
                  48.06     1:48.00 (59.94)   3:37.75 (1:49.75)         3:37.75 ( )
 
Event 49  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           4:09.50    4:24.98        
     1) Marshall, Nicole B 17           2) Malone, Becky L 15             
     3) Ghostlaw, Natalya B 16          4) Hocson, Hillary M 14           
                  31.98   1:06.63 (1:06.63)     1:40.91 (34.28)   2:18.92 (1:12.29)
        2:49.18 (30.26)   3:23.08 (1:04.16)     3:52.39 (29.31)   4:24.98 (1:01.90)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                           4:29.50    4:43.19        
     1) Ghostlaw, Niki 14               2) Marshall, Carly M 15           
     3) Hoarty, Molly A 15              4) McNett, Kelsie A 16            
                  35.25   1:20.32 (1:20.32)     1:53.00 (32.68)   2:32.84 (1:12.52)
        3:01.89 (29.05)   3:40.32 (1:07.48)     4:14.00 (33.68)   4:43.19 (1:02.87)
  3 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                            NT    5:41.60        
     1) Wong, Sherrinette S 15          2) Sherard, Nia 14                
     3) Innis, Raven 15                 4) Mohammed, Averie J 15          
                  45.18   1:35.48 (1:35.48)     2:17.65 (42.17)   3:07.15 (1:31.67)
        3:41.26 (34.11)   4:27.26 (1:20.11)     5:00.71 (33.45)   5:41.60 (1:14.34)
 
Event 50  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:39.50    3:41.90        
     1) Coombs, Justin 18               2) Gartman, David M 17            
     3) Morgan, Geoffrey P 18           4) Coombs, Ryan 18                
                  27.15       55.25 (55.25)     1:24.71 (29.46)   1:59.42 (1:04.17)
        2:24.45 (25.03)     2:53.67 (54.25)     3:16.44 (22.77)     3:41.90 (48.23)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                           3:49.50    3:59.10        
     1) Colton, Billy M 17              2) Kavanagh, Colin P 17           
     3) Gonzalez, Ed A 16               4) Politi, Nathan D 16            
                  27.20       55.93 (55.93)     1:29.24 (33.31)   2:07.16 (1:11.23)
        2:34.36 (27.20)     3:06.60 (59.44)     3:59.10 (52.50)     3:59.10 (52.50)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 3:46.26    4:02.19        
     1) Kral, Alex Z 16                 2) Lofstedt, Joe A 15             
     3) Furman, Don W 17                4) Woods, Matthew H 16            
                  27.53       56.87 (56.87)     1:29.69 (32.82)   2:10.37 (1:13.50)
        2:37.60 (27.23)     3:08.33 (57.96)     3:32.89 (24.56)     4:02.19 (53.86)
  4 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                            NT    4:20.53        
     1) Hart, Bryan J 14                2) Phillips, Andrew 16            
     3) Hernandez, Jason 15             4) Kingston, Yohancey 14          
                  58.00   1:22.00 (1:22.00)     1:43.55 (21.55)     2:21.79 (59.79)
        2:50.68 (28.89)   3:24.83 (1:03.04)     3:50.79 (25.96)     4:20.53 (55.70)
  5 Newburgh Sharks-MR  'C'                           4:22.50    4:23.60        
     1) Feigel, Mikey J 13              2) Anderson, Zach B 14            
     3) Ghostlaw, Stephen J 18          4) Feigel, Andrew R 15            
                  34.32   1:09.36 (1:09.36)     1:42.17 (32.81)   2:20.82 (1:11.46)
        2:49.73 (28.91)   3:23.15 (1:02.33)     3:51.34 (28.19)   4:23.60 (1:00.45)
  6 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'B'                 4:40.01    4:28.66        
     1) Shoiock, Mike A 15              2) Tsang, Justin C 15             
     3) Beyer, John 17                  4) Sutton, Darien M 17            
                  32.30   1:10.29 (1:10.29)     1:43.04 (32.75)   2:27.18 (1:16.89)
        2:54.88 (27.70)   3:32.50 (1:05.32)     4:02.00 (29.50)     4:28.66 (56.16)
  7 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'            4:10.00    4:36.79        
     1) Gennarelli, Michael J 16        2) Burke, Ryan E 16               
     3) Huaman, Moises D 16             4) Huaman, Cesar A 15             
                  32.71   1:19.00 (1:19.00)     1:40.22 (21.22)   2:20.55 (1:01.55)
        2:53.85 (33.30)   4:02.10 (1:41.55)     4:21.00 (18.90)     4:36.79 (34.69)

Brought to you by Computer Aide, Inc.