2006 Trials and Finals Team Championships, Sanction #: 060103         
                                    Results                                    

Event 1  Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               2:13.11    2:08.54        
                  30.49     1:03.69 (33.20)     1:36.46 (32.77)     2:08.54 (32.08)
  2 Zoey Wade                 12 Tmsuffolk-MR         2:13.21    2:08.65        
                  29.28     1:02.18 (32.90)     1:36.06 (33.88)     2:08.65 (32.59)
  3 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR         2:17.78    2:13.35        
                  31.08     1:05.56 (34.48)     1:40.62 (35.06)     2:13.35 (32.73)
  4 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR         2:18.75    2:15.72        
                  30.52     1:05.01 (34.49)     1:40.68 (35.67)     2:15.72 (35.04)
  5 Nicole Raynor             12 Tmsuffolk-MR         2:30.20    2:16.68        
                  31.88     1:07.07 (35.19)     1:42.95 (35.88)     2:16.68 (33.73)
  6 Colleen Larkin            12 VAC-MR               2:11.99    2:17.85        
                  31.36     1:06.51 (35.15)     1:42.54 (36.03)     2:17.85 (35.31)
  7 Emily Henry               12 VAC-MR               2:15.93    2:18.36        
                  31.13     1:05.97 (34.84)     1:42.71 (36.74)     2:18.36 (35.65)
  8 Stephanie Lindahl         12 LBA-MR               2:17.13    2:18.60        
                  31.56     1:06.86 (35.30)     1:43.46 (36.60)     2:18.60 (35.14)
  9 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR         2:21.79    2:19.75        
                  30.82     1:05.96 (35.14)     1:43.23 (37.27)     2:19.75 (36.52)
 10 Kristen Bormann           12 Tmsuffolk-MR         2:22.90    2:20.49        
                  31.24     1:06.65 (35.41)     1:44.39 (37.74)     2:20.49 (36.10)
 11 Mallorie Larson           12 LBA-MR               2:37.10    2:22.62        
                  31.78     1:07.75 (35.97)     1:45.45 (37.70)     2:22.62 (37.17)
 12 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR              2:24.28    2:23.02        
                  32.95     1:09.81 (36.86)     1:47.84 (38.03)     2:23.02 (35.18)
 13 Olivia Jannuzzi           12 Tmsuffolk-MR         2:28.95    2:23.39        
                  31.78     1:08.41 (36.63)     1:45.90 (37.49)     2:23.39 (37.49)
 14 Nicole Drury              12 Tmsuffolk-MR         2:28.17    2:23.94        
                  33.40     1:10.28 (36.88)     1:47.50 (37.22)     2:23.94 (36.44)
 15 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR         2:37.70    2:25.71        
                  31.70     1:08.22 (36.52)     1:46.89 (38.67)     2:25.71 (38.82)
 16 Amber Santiago            11 VAC-MR               2:29.93    2:27.58        
                  32.12     1:09.55 (37.43)     1:48.96 (39.41)     2:27.58 (38.62)
 17 Samantha Krause           12 VAC-MR               2:28.07    2:27.70        
                  32.93     1:09.95 (37.02)     1:49.59 (39.64)     2:27.70 (38.11)
 18 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR         2:36.81    2:28.22        
                  33.06     1:10.27 (37.21)     1:49.30 (39.03)     2:28.22 (38.92)
 19 Sierra Weiner              9 Tmsuffolk-MR         2:42.76    2:31.88        
                  34.54     1:12.78 (38.24)     1:52.24 (39.46)     2:31.88 (39.64)
 20 Kayleigh Toth             11 Tmsuffolk-MR         3:01.90    2:32.08        
                  33.91     1:12.02 (38.11)     1:52.20 (40.18)     2:32.08 (39.88)
 21 Kellie Cannon              9 LBA-MR               2:41.07    2:32.13        
                  35.62     1:14.38 (38.76)     1:53.82 (39.44)     2:32.13 (38.31)
 22 Imani Huerta              12 VAC-MR               2:37.54    2:34.03        
                  33.89     1:12.54 (38.65)     1:53.43 (40.89)     2:34.03 (40.60)
 23 Jade Weiner                9 Tmsuffolk-MR         2:38.56    2:34.66        
                  35.59     1:15.49 (39.90)     1:55.72 (40.23)     2:34.66 (38.94)
 24 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR         2:41.18    2:35.47        
                  35.45     1:15.42 (39.97)     1:55.96 (40.54)     2:35.47 (39.51)
 25 Ilysa Timpanaro           10 Ndac-MR              2:35.01    2:37.26        
                  33.63     1:13.24 (39.61)     1:55.84 (42.60)     2:37.26 (41.42)
 26 Tori Hanley               12 Tmsuffolk-MR         2:57.11    2:38.61        
                  35.26     1:15.70 (40.44)     1:58.34 (42.64)     2:38.61 (40.27)
 27 Jacqueline Pappalardo      9 Tmsuffolk-MR         2:41.90    2:39.73        
                  34.17     1:14.60 (40.43)     1:58.18 (43.58)     2:39.73 (41.55)
 28 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR         2:46.90    2:41.30        
                  36.79     1:17.50 (40.71)     1:59.88 (42.38)     2:41.30 (41.42)
 29 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR         2:42.90    2:42.58        
                  34.01     1:14.69 (40.68)     1:59.83 (45.14)     2:42.58 (42.75)
 30 Jennifer Nash             10 LBA-MR               2:53.64    2:43.29        
                  37.09     1:19.47 (42.38)     2:02.71 (43.24)     2:43.29 (40.58)
 31 Shannon Drury              9 Tmsuffolk-MR         2:46.90    2:43.42        
                  36.77     1:19.53 (42.76)     2:01.93 (42.40)     2:43.42 (41.49)
 32 Bana Hadid                 9 NBS-MR               2:46.67    2:44.04        
                  36.31     1:18.45 (42.14)     2:00.97 (42.52)     2:44.04 (43.07)
 33 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR         2:52.90    2:54.99        
                  37.52     1:22.17 (44.65)     2:09.46 (47.29)     2:54.99 (45.53)
 34 Jenna York                10 NBS-MR               3:07.97    2:59.39        
                  38.70     1:24.79 (46.09)     2:12.71 (47.92)     2:59.39 (46.68)
 35 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR         2:59.90    3:00.99        
                  39.26     1:26.53 (47.27)     2:15.68 (49.15)     3:00.99 (45.31)
 36 Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR         3:12.90    3:07.98        
                  41.37     1:30.16 (48.79)     2:19.50 (49.34)     3:07.98 (48.48)
 37 Claire Williams            9 NBS-MR               3:49.18    3:23.67        
                  42.27     1:36.71 (54.44)     2:32.48 (55.77)     3:23.67 (51.19)
 38 Deirdre O'Sullivan        11 NBS-MR               3:49.99    3:29.88        
                  48.81     1:43.09 (54.28)     2:37.64 (54.55)     3:29.88 (52.24)
 
Event 2  Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR         2:10.37    2:02.53        
                  27.65       58.50 (30.85)     1:31.00 (32.50)     2:02.53 (31.53)
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR         2:06.29    2:03.62        
                  27.68       58.94 (31.26)     1:31.25 (32.31)     2:03.62 (32.37)
  3 Shane Alton               12 LBA-MR               2:10.41    2:09.91        
                  29.96     1:02.29 (32.33)     1:36.39 (34.10)     2:09.91 (33.52)
  4 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR         2:13.45    2:12.19        
                  29.46     1:03.22 (33.76)     1:38.44 (35.22)     2:12.19 (33.75)
  5 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR         2:16.36    2:12.75        
                  30.36     1:04.21 (33.85)     1:39.33 (35.12)     2:12.75 (33.42)
  6 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR         2:17.03    2:15.31        
                  30.49     1:04.83 (34.34)     1:40.57 (35.74)     2:15.31 (34.74)
  7 Joseph Galan              11 VAC-MR               2:19.01    2:15.43        
                  30.39     1:04.54 (34.15)     1:40.17 (35.63)     2:15.43 (35.26)
  8 Kent Bischoff             12 Tmsuffolk-MR         2:25.73    2:16.47        
                  30.56     1:05.56 (35.00)     1:41.08 (35.52)     2:16.47 (35.39)
  9 Nicholas Kontos           12 Tmsuffolk-MR         2:27.66    2:18.51        
                  30.27     1:05.19 (34.92)     1:42.64 (37.45)     2:18.51 (35.87)
 10 Connor Hayes              12 Tmsuffolk-MR         2:26.16    2:18.86        
                  31.81     1:07.36 (35.55)     1:43.78 (36.42)     2:18.86 (35.08)
 11 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR         2:35.04    2:19.48        
                  32.50     1:08.42 (35.92)     1:44.76 (36.34)     2:19.48 (34.72)
 12 Peter Podniesinski        11 Tmsuffolk-MR         2:31.85    2:24.70        
                  32.36     1:09.46 (37.10)     1:47.95 (38.49)     2:24.70 (36.75)
 13 Joey Parisi               11 Tmsuffolk-MR         2:29.50    2:25.69        
                  32.88     1:09.97 (37.09)     1:48.71 (38.74)     2:25.69 (36.98)
 14 Dylan Gillespie           12 VAC-MR               2:30.13    2:27.42        
                  32.43     1:09.59 (37.16)     1:48.33 (38.74)     2:27.42 (39.09)
 15 Steven Campagna           10 Ndac-MR              2:35.11    2:29.20        
                  33.23     1:11.10 (37.87)     1:50.60 (39.50)     2:29.20 (38.60)
 16 Dylan Gleit               11 Tmsuffolk-MR         2:40.30    2:34.43        
                  35.46     1:15.55 (40.09)     1:57.48 (41.93)     2:34.43 (36.95)
 17 Joey Fischer              12 NBS-MR               3:19.12    2:35.32        
                  34.76     1:14.09 (39.33)     1:55.44 (41.35)     2:35.32 (39.88)
 18 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR         2:46.85    2:46.20        
                  36.32     1:18.95 (42.63)     2:03.68 (44.73)     2:46.20 (42.52)
 19 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR         2:52.90    2:47.04        
                  36.60     1:20.73 (44.13)     2:04.54 (43.81)     2:47.04 (42.50)
 20 Michael Edwards           11 UNNBS-MR             2:53.59    2:52.98        
                  37.52     1:22.51 (44.99)     2:09.77 (47.26)     2:52.98 (43.21)
 21 Michael Esposito          11 NBS-MR               2:56.44    2:53.27        
                  35.70     1:22.15 (46.45)     2:10.14 (47.99)     2:53.27 (43.13)
 22 Bryan Feigel               8 NBS-MR               3:30.99    3:19.21        
                  50.00     1:36.96 (46.96)     2:29.14 (52.18)     3:19.21 (50.07)
 
Event 3  Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:54.75    2/1/1994 Amanda Cosman-NBS                          
                5:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lauren Parisi             16 Tmsuffolk-MR         5:11.26    5:04.95 METS   
                  27.35       57.44 (30.09)     1:28.50 (31.06)     1:59.62 (31.12)
        2:30.45 (30.83)     3:01.36 (30.91)     3:31.96 (30.60)     4:03.00 (31.04)
        4:34.14 (31.14)     5:04.95 (30.81)                                        
  2 Caitlin Napoli            17 Tmsuffolk-MR         5:05.76    5:08.92 METS   
                  28.09       58.23 (30.14)     1:28.72 (30.49)     1:59.72 (31.00)
        2:30.69 (30.97)     3:01.94 (31.25)     3:33.47 (31.53)     4:05.31 (31.84)
        4:37.54 (32.23)     5:08.92 (31.38)                                        
  3 Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR         5:14.10    5:12.24 METS   
                  27.99       58.01 (30.02)     1:29.19 (31.18)     2:00.55 (31.36)
        2:31.85 (31.30)     3:02.97 (31.12)     3:35.04 (32.07)     4:07.26 (32.22)
        4:40.10 (32.84)     5:12.24 (32.14)                                        
  4 Caitlyn Biagioli          16 Tmsuffolk-MR         5:29.15    5:15.80 METS   
                  28.20       58.98 (30.78)     1:30.64 (31.66)     2:02.89 (32.25)
        2:35.38 (32.49)     3:07.55 (32.17)     3:39.66 (32.11)     4:11.81 (32.15)
        4:44.43 (32.62)     5:15.80 (31.37)                                        
  5 Julie Kochman             16 Tmsuffolk-MR         5:23.83    5:18.07 METS   
                  28.05       58.24 (30.19)     1:29.67 (31.43)     2:01.91 (32.24)
        2:34.53 (32.62)     3:07.20 (32.67)     3:40.23 (33.03)     4:13.84 (33.61)
        4:46.75 (32.91)     5:18.07 (31.32)                                        
  6 Natalya Ghostlaw          16 NBS-MR               5:13.50    5:19.80 METS   
                  29.10     1:00.61 (31.51)     1:32.46 (31.85)     2:04.61 (32.15)
        2:37.05 (32.44)     3:09.63 (32.58)     3:42.68 (33.05)     4:15.25 (32.57)
        4:47.98 (32.73)     5:19.80 (31.82)                                        
  7 Alana Biagioli            14 Tmsuffolk-MR         5:28.54    5:23.31        
                  29.05     1:00.86 (31.81)     1:33.63 (32.77)     2:06.58 (32.95)
        2:39.95 (33.37)     3:13.24 (33.29)     3:46.29 (33.05)     4:19.41 (33.12)
        4:52.44 (33.03)     5:23.31 (30.87)                                        
  8 Jillian Paige             17 NBS-MR               5:15.96    5:25.42        
                  29.22     1:01.18 (31.96)     1:33.87 (32.69)     2:06.55 (32.68)
        2:39.38 (32.83)     3:12.40 (33.02)     3:45.62 (33.22)     4:19.04 (33.42)
        4:52.87 (33.83)     5:25.42 (32.55)                                        
  9 Katrice Ewanich           17 VAC-MR               5:15.00    5:26.84        
                  28.61     1:00.38 (31.77)     1:33.29 (32.91)     2:06.06 (32.77)
        2:40.09 (34.03)     3:13.99 (33.90)     3:47.96 (33.97)     4:21.73 (33.77)
        4:55.24 (33.51)     5:26.84 (31.60)                                        
 10 Allie Einsidler           15 Tmsuffolk-MR         5:36.69    5:29.46        
                  29.06     1:01.08 (32.02)     1:34.22 (33.14)     2:07.56 (33.34)
        2:41.12 (33.56)     3:14.80 (33.68)     3:48.39 (33.59)     4:22.20 (33.81)
        4:56.45 (34.25)     5:29.46 (33.01)                                        
 11 Janine Zaltsman           16 Tmsuffolk-MR         5:32.34    5:29.61        
                  28.18     1:00.27 (32.09)     1:33.08 (32.81)     2:06.24 (33.16)
        2:39.90 (33.66)     3:13.51 (33.61)     3:47.37 (33.86)     4:21.73 (34.36)
        4:56.26 (34.53)     5:29.61 (33.35)                                        
 12 Kate Larkin               15 Tmsuffolk-MR         5:28.12    5:30.30        
                  29.75     1:01.78 (32.03)     1:34.42 (32.64)     2:07.67 (33.25)
        2:41.15 (33.48)     3:14.98 (33.83)     3:49.64 (34.66)     4:23.37 (33.73)
        4:57.16 (33.79)     5:30.30 (33.14)                                        
 13 Veronica Cimilluca        16 VAC-MR               5:20.99    5:32.01        
                  30.52     1:03.24 (32.72)     1:36.69 (33.45)     2:10.54 (33.85)
        2:44.49 (33.95)     3:18.57 (34.08)     3:52.38 (33.81)     4:26.06 (33.68)
        4:59.15 (33.09)     5:32.01 (32.86)                                        
 14 Christine Larkin          16 VAC-MR               5:18.91    5:33.70        
                  30.02     1:02.95 (32.93)     1:36.73 (33.78)     2:10.82 (34.09)
        2:44.92 (34.10)     3:19.19 (34.27)     3:53.50 (34.31)     4:27.43 (33.93)
        5:01.41 (33.98)     5:33.70 (32.29)                                        
 15 Keira Yeager              15 Tmsuffolk-MR         5:41.72    5:34.07        
                  29.94     1:02.95 (33.01)     1:37.18 (34.23)     2:11.41 (34.23)
        2:44.81 (33.40)     3:18.35 (33.54)     3:52.14 (33.79)     4:26.61 (34.47)
        5:00.79 (34.18)     5:34.07 (33.28)                                        
 16 Eva Russell               13 Tmsuffolk-MR         5:32.11    5:34.42        
                  29.97     1:03.01 (33.04)     1:36.15 (33.14)     2:09.89 (33.74)
        2:43.88 (33.99)     3:18.27 (34.39)     3:52.15 (33.88)     4:26.57 (34.42)
        5:01.41 (34.84)     5:34.42 (33.01)                                        
 17 Michelle Makowski         14 Tmsuffolk-MR         5:40.11    5:37.21        
                  30.32     1:02.94 (32.62)     1:36.57 (33.63)     2:10.40 (33.83)
        2:44.54 (34.14)     3:18.88 (34.34)     3:53.38 (34.50)     4:28.19 (34.81)
        5:02.89 (34.70)     5:37.21 (34.32)                                        
 18 Katherine Harris          15 LBA-MR               5:32.50    5:37.43        
                  30.02     1:03.12 (33.10)     1:37.14 (34.02)     2:11.93 (34.79)
        2:46.98 (35.05)     3:21.90 (34.92)     3:56.68 (34.78)     4:31.39 (34.71)
        5:05.07 (33.68)     5:37.43 (32.36)                                        
 19 Michelle Warren           14 Tmsuffolk-MR         5:46.15    5:37.81        
                  31.48     1:05.74 (34.26)     1:40.18 (34.44)     2:14.87 (34.69)
        2:48.90 (34.03)     3:23.13 (34.23)     3:57.45 (34.32)     4:31.58 (34.13)
        5:05.36 (33.78)     5:37.81 (32.45)                                        
 20 Carly Marshall            14 NBS-MR               5:46.50    5:38.75        
                  29.64     1:02.46 (32.82)     1:36.91 (34.45)     2:11.45 (34.54)
        2:46.55 (35.10)     3:21.54 (34.99)     3:55.84 (34.30)     4:31.13 (35.29)
        5:05.66 (34.53)     5:38.75 (33.09)                                        
 21 Jayme Burns               17 Tmsuffolk-MR         5:34.50    5:42.76        
                  30.65     1:04.39 (33.74)     1:39.12 (34.73)     2:14.17 (35.05)
        2:49.16 (34.99)     3:24.30 (35.14)     3:59.51 (35.21)     4:34.29 (34.78)
        5:08.87 (34.58)     5:42.76 (33.89)                                        
 22 Kelsie McNett             15 NBS-MR               5:29.50    5:43.26        
                  29.68     1:03.32 (33.64)     1:38.52 (35.20)     2:14.16 (35.64)
        2:49.96 (35.80)     3:25.02 (35.06)     4:00.17 (35.15)     4:35.10 (34.93)
        5:10.38 (35.28)     5:43.26 (32.88)                                        
 23 Brittany Stanford         13 LBA-MR               5:36.71    5:45.47        
                  29.90     1:02.90 (33.00)     1:37.19 (34.29)     2:12.02 (34.83)
        2:47.38 (35.36)     3:22.73 (35.35)     3:58.71 (35.98)     4:34.66 (35.95)
        5:10.53 (35.87)     5:45.47 (34.94)                                        
 24 Meg Ryan                  16 Tmsuffolk-MR         5:45.11    5:45.94        
                  30.37     1:03.99 (33.62)     1:38.71 (34.72)     2:13.64 (34.93)
        2:48.89 (35.25)     3:24.27 (35.38)     3:59.61 (35.34)     4:35.15 (35.54)
        5:11.10 (35.95)     5:45.94 (34.84)                                        
 25 Laura Kovacs              16 Tmsuffolk-MR         5:53.51    5:46.41        
                  34.62     1:08.91 (34.29)     1:43.50 (34.59)     2:18.37 (34.87)
        2:53.18 (34.81)     3:28.17 (34.99)     4:03.35 (35.18)     4:38.30 (34.95)
        5:12.75 (34.45)     5:46.41 (33.66)                                        
 26 Melissa Lindahl           14 LBA-MR               5:41.90    5:47.46        
                  31.06     1:04.57 (33.51)     1:38.94 (34.37)     2:14.06 (35.12)
        2:49.64 (35.58)     3:25.74 (36.10)     4:01.25 (35.51)     4:37.53 (36.28)
        5:13.11 (35.58)     5:47.46 (34.35)                                        
 27 Kristine Fitzpatrick      16 WSSC-MR              5:35.74    5:48.02        
                  30.62     1:03.91 (33.29)     1:38.71 (34.80)     2:13.75 (35.04)
        2:49.61 (35.86)     3:25.43 (35.82)     4:01.39 (35.96)     4:37.20 (35.81)
        5:13.11 (35.91)     5:48.02 (34.91)                                        
 28 Heather Archer            14 Tmsuffolk-MR         5:49.59    5:48.94        
                  30.84     1:05.27 (34.43)     1:40.97 (35.70)     2:16.24 (35.27)
        2:51.66 (35.42)     3:27.66 (36.00)     4:03.82 (36.16)     4:40.41 (36.59)
        5:15.53 (35.12)     5:48.94 (33.41)                                        
 29 Cailin Grunewald          15 VAC-MR               5:45.67    5:50.48        
                  28.95     1:01.99 (33.04)     1:37.29 (35.30)     2:13.23 (35.94)
        2:48.24 (35.01)     3:24.94 (36.70)     4:02.28 (37.34)     4:38.89 (36.61)
        5:15.26 (36.37)     5:50.48 (35.22)                                        
 30 Ashley Pinchinat          17 NBS-MR               5:53.54    5:52.98        
                  31.01     1:05.07 (34.06)     1:40.25 (35.18)     2:15.85 (35.60)
        2:51.61 (35.76)     3:28.23 (36.62)     4:04.62 (36.39)     4:41.45 (36.83)
        5:18.08 (36.63)     5:52.98 (34.90)                                        
 31 Niki Ghostlaw             13 NBS-MR               6:06.50    5:54.25        
                  31.32     1:05.79 (34.47)     1:40.95 (35.16)     2:16.39 (35.44)
        2:52.00 (35.61)     3:28.66 (36.66)     4:05.56 (36.90)     4:42.20 (36.64)
        5:18.71 (36.51)     5:54.25 (35.54)                                        
 32 Kelly Drury               14 Tmsuffolk-MR         5:48.90    5:59.82        
                  32.44     1:07.37 (34.93)     1:42.56 (35.19)     2:18.74 (36.18)
        2:55.26 (36.52)     3:32.26 (37.00)     4:09.33 (37.07)     4:46.30 (36.97)
        5:22.95 (36.65)     5:59.82 (36.87)                                        
 33 Amanda Goldstein          14 Tmsuffolk-MR         5:58.05    6:00.52        
                  32.10     1:07.20 (35.10)     1:43.95 (36.75)     2:20.35 (36.40)
        2:56.95 (36.60)     3:33.70 (36.75)     4:11.08 (37.38)     4:47.02 (35.94)
        5:24.88 (37.86)     6:00.52 (35.64)                                        
 34 Molly Hoarty              15 NBS-MR               5:47.50    6:02.26        
                  32.80     1:08.05 (35.25)     1:44.84 (36.79)     2:21.60 (36.76)
        2:58.30 (36.70)     3:35.59 (37.29)     4:12.83 (37.24)     4:49.88 (37.05)
        5:26.13 (36.25)     6:02.26 (36.13)                                        
 35 Amanda York               12 NBS-MR               6:08.50    6:02.86        
                  32.42     1:08.29 (35.87)     1:44.26 (35.97)     2:20.89 (36.63)
        2:57.95 (37.06)     3:35.29 (37.34)     4:12.70 (37.41)     4:50.18 (37.48)
        5:27.21 (37.03)     6:02.86 (35.65)                                        
 36 Laura Cantori             14 NBS-MR               6:05.50    6:03.14        
                  32.66     1:08.32 (35.66)     1:44.96 (36.64)     2:22.05 (37.09)
        2:59.78 (37.73)     3:36.84 (37.06)     4:14.25 (37.41)     4:51.21 (36.96)
        5:28.16 (36.95)     6:03.14 (34.98)                                        
 37 Angela Nocera             15 Tmsuffolk-MR         6:04.52    6:05.67        
                  31.83     1:07.51 (35.68)     1:44.18 (36.67)     2:21.52 (37.34)
        2:58.80 (37.28)     3:36.53 (37.73)     4:14.00 (37.47)     4:52.05 (38.05)
        5:29.36 (37.31)     6:05.67 (36.31)                                        
 38 Colleen Larkin            12 VAC-MR               5:45.88    6:07.20        
                  32.85     1:09.61 (36.76)     1:46.60 (36.99)     2:23.83 (37.23)
        3:01.00 (37.17)     3:38.05 (37.05)     4:15.83 (37.78)     4:53.57 (37.74)
        5:31.26 (37.69)     6:07.20 (35.94)                                        
 39 Catherine Chan            17 Big Blue-MR          6:12.02    6:07.74        
                  31.63     1:05.94 (34.31)     1:41.66 (35.72)     2:18.35 (36.69)
        2:56.06 (37.71)     3:33.99 (37.93)     4:12.72 (38.73)     4:51.66 (38.94)
        5:30.62 (38.96)     6:07.74 (37.12)                                        
 40 Allison Wyatt             13 Big Blue-MR          5:57.47    6:09.88        
                  32.52     1:08.93 (36.41)     1:46.40 (37.47)     2:24.62 (38.22)
        3:02.62 (38.00)     3:40.66 (38.04)     4:18.93 (38.27)     4:56.97 (38.04)
        5:33.52 (36.55)     6:09.88 (36.36)                                        
 41 Nicole Pihl               17 NBS-MR               6:19.49    6:12.40        
                  33.42     1:10.47 (37.05)     1:48.40 (37.93)     2:26.95 (38.55)
        3:04.84 (37.89)     3:42.59 (37.75)     4:20.46 (37.87)     4:58.08 (37.62)
        5:35.51 (37.43)     6:12.40 (36.89)                                        
 42 Theresa McCartney         13 Big Blue-MR          6:00.00    6:14.72        
                  34.97     1:12.85 (37.88)     1:51.27 (38.42)     2:29.94 (38.67)
        3:07.80 (37.86)     3:46.36 (38.56)     4:24.37 (38.01)     5:02.86 (38.49)
        5:40.07 (37.21)     6:14.72 (34.65)                                        
 43 Raakkel Sims              13 Tmsuffolk-MR         5:57.90    6:16.35        
                  33.30     1:09.89 (36.59)     1:47.97 (38.08)     2:26.82 (38.85)
        3:05.92 (39.10)     3:43.31 (37.39)     4:22.26 (38.95)     5:01.50 (39.24)
        5:39.11 (37.61)     6:16.35 (37.24)                                        
 44 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR              6:30.65    6:18.26        
                  34.92     1:12.85 (37.93)     1:51.91 (39.06)     2:30.88 (38.97)
        3:09.41 (38.53)     3:49.54 (40.13)     4:27.94 (38.40)     5:05.16 (37.22)
        5:43.03 (37.87)     6:18.26 (35.23)                                        
 45 Yvonne Desousa            14 Tmsuffolk-MR         6:12.90    6:22.88        
                  33.47     1:10.17 (36.70)     1:48.45 (38.28)     2:27.13 (38.68)
        3:06.30 (39.17)     3:45.92 (39.62)     4:25.63 (39.71)     5:06.49 (40.86)
        5:45.32 (38.83)     6:22.88 (37.56)                                        
 46 Andrea Tremper            14 VAC-MR               6:13.68    6:27.76        
                  32.37     1:09.66 (37.29)     1:48.75 (39.09)     2:27.79 (39.04)
        3:07.55 (39.76)     3:47.92 (40.37)     4:28.78 (40.86)     5:09.29 (40.51)
        5:49.46 (40.17)     6:27.76 (38.30)                                        
 47 Lauren Lubarsky           15 NBS-MR               6:26.83    6:29.02        
                  32.58     1:10.50 (37.92)     1:50.54 (40.04)     2:30.49 (39.95)
        3:10.41 (39.92)     3:50.77 (40.36)     4:31.19 (40.42)     5:11.45 (40.26)
        5:51.58 (40.13)     6:29.02 (37.44)                                        
 48 Caitlin Portch            17 Big Blue-MR          5:49.22    6:29.09        
                  33.97     1:12.23 (38.26)     1:51.02 (38.79)     2:30.97 (39.95)
        3:10.63 (39.66)     3:50.29 (39.66)     4:30.25 (39.96)     5:10.16 (39.91)
        5:49.59 (39.43)     6:29.09 (39.50)                                        
 
Event 4  Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:38.35    2/2/2001 Robert Tiernan-MSC                         
                5:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrew Windler            15 Tmsuffolk-MR         4:51.40    4:48.59 METS   
                  25.58       53.36 (27.78)     1:22.22 (28.86)     1:51.51 (29.29)
        2:21.33 (29.82)     2:51.10 (29.77)     3:20.99 (29.89)     3:50.60 (29.61)
        4:19.85 (29.25)     4:48.59 (28.74)                                        
  2 Kyle Yeager               16 Tmsuffolk-MR         4:49.23    4:50.63 METS   
                  25.27       53.13 (27.86)     1:22.02 (28.89)     1:51.50 (29.48)
        2:21.47 (29.97)     2:51.48 (30.01)     3:21.88 (30.40)     3:52.24 (30.36)
        4:22.41 (30.17)     4:50.63 (28.22)                                        
  3 Jonathan Podniesinski     15 Tmsuffolk-MR         4:57.22    4:52.77 METS   
                  26.09       54.09 (28.00)     1:23.02 (28.93)     1:52.09 (29.07)
        2:21.40 (29.31)     2:51.16 (29.76)     3:20.97 (29.81)     3:51.48 (30.51)
        4:22.50 (31.02)     4:52.77 (30.27)                                        
  4 Kevin Mongan              16 Tmsuffolk-MR         4:57.20    5:00.40 METS   
                  26.49       55.79 (29.30)     1:26.04 (30.25)     1:56.64 (30.60)
        2:27.42 (30.78)     2:58.02 (30.60)     3:28.75 (30.73)     3:59.45 (30.70)
        4:30.29 (30.84)     5:00.40 (30.11)                                        
  5 Matthew Caines            18 Tmsuffolk-MR         5:02.92    5:03.26        
                  26.70       56.08 (29.38)     1:26.51 (30.43)     1:56.50 (29.99)
        2:26.88 (30.38)     2:57.70 (30.82)     3:29.24 (31.54)     4:00.49 (31.25)
        4:32.15 (31.66)     5:03.26 (31.11)                                        
  6 Alex Goldstein            17 Tmsuffolk-MR         5:24.11    5:11.28        
                  26.55       55.94 (29.39)     1:26.76 (30.82)     1:58.03 (31.27)
        2:29.97 (31.94)     3:01.81 (31.84)     3:34.87 (33.06)     4:07.27 (32.40)
        4:39.81 (32.54)     5:11.28 (31.47)                                        
  7 Billy Krause              14 Tmsuffolk-MR         5:29.69    5:12.62        
                  27.26       57.95 (30.69)     1:29.22 (31.27)     2:01.63 (32.41)
        2:33.40 (31.77)     3:05.28 (31.88)     3:37.50 (32.22)     4:10.22 (32.72)
        4:42.06 (31.84)     5:12.62 (30.56)                                        
  8 TJ Byrnes                 16 UNAT-MR              5:07.47    5:12.63        
                  26.85       56.04 (29.19)     1:26.73 (30.69)     1:58.14 (31.41)
        2:29.51 (31.37)     3:01.72 (32.21)     3:34.03 (32.31)     4:06.86 (32.83)
        4:39.42 (32.56)     5:12.63 (33.21)                                        
  9 Thomas Bormann            15 Tmsuffolk-MR         5:11.39    5:15.02        
                  27.15       57.92 (30.77)     1:29.37 (31.45)     2:01.34 (31.97)
        2:33.52 (32.18)     3:06.27 (32.75)     3:38.94 (32.67)     4:11.51 (32.57)
        4:43.31 (31.80)     5:15.02 (31.71)                                        
 10 Brian Skeats              17 Ndac-MR              5:12.22    5:16.25        
                  26.81       57.52 (30.71)     1:29.30 (31.78)     2:01.37 (32.07)
        2:33.48 (32.11)     3:06.23 (32.75)     3:38.67 (32.44)     4:11.93 (33.26)
        4:44.71 (32.78)     5:16.25 (31.54)                                        
 11 Jesse Lohrer              13 Tmsuffolk-MR         5:22.90    5:19.28        
                  27.72       59.06 (31.34)     1:31.32 (32.26)     2:04.25 (32.93)
        2:37.08 (32.83)     3:10.73 (33.65)     3:43.90 (33.17)     4:16.55 (32.65)
        4:48.96 (32.41)     5:19.28 (30.32)                                        
 12 Joe Perez-Rogers          16 Ndac-MR              5:25.11    5:19.29        
                  25.81       55.91 (30.10)     1:27.84 (31.93)     1:59.99 (32.15)
        2:32.49 (32.50)     3:05.59 (33.10)     3:38.83 (33.24)     4:12.69 (33.86)
        4:47.01 (34.32)     5:19.29 (32.28)                                        
 13 Noam Algazy               15 Tmsuffolk-MR         5:29.05    5:19.64        
                  26.22       56.46 (30.24)     1:28.20 (31.74)     2:00.41 (32.21)
        2:33.09 (32.68)     3:06.01 (32.92)     3:39.26 (33.25)     4:12.93 (33.67)
        4:46.84 (33.91)     5:19.64 (32.80)                                        
 14 Tripp Gavin               15 Tmsuffolk-MR         5:28.65    5:22.66        
                  26.55       56.62 (30.07)     1:28.35 (31.73)     2:01.12 (32.77)
        2:34.34 (33.22)     3:07.57 (33.23)     3:41.23 (33.66)     4:14.75 (33.52)
        4:48.72 (33.97)     5:22.66 (33.94)                                        
 15 Michael O'Connor          15 Tmsuffolk-MR         5:25.11    5:22.86        
                  27.76       57.71 (29.95)     1:29.35 (31.64)     2:01.46 (32.11)
        2:33.78 (32.32)     3:06.48 (32.70)     3:39.84 (33.36)     4:13.88 (34.04)
        4:48.21 (34.33)     5:22.86 (34.65)                                        
 16 Ross Goldstein            16 Tmsuffolk-MR         5:25.74    5:25.15        
                  27.00       57.21 (30.21)     1:29.05 (31.84)     2:01.65 (32.60)
        2:34.89 (33.24)     3:08.46 (33.57)     3:42.30 (33.84)     4:16.63 (34.33)
        4:51.02 (34.39)     5:25.15 (34.13)                                        
 17 Joshua Willis             16 Tmsuffolk-MR         5:38.78    5:26.38        
                  28.72     1:00.14 (31.42)     1:32.37 (32.23)     2:05.64 (33.27)
        2:39.20 (33.56)     3:12.65 (33.45)     3:46.23 (33.58)     4:19.77 (33.54)
        4:53.34 (33.57)     5:26.38 (33.04)                                        
 18 Monte Jiran               13 Tmsuffolk-MR         5:51.16    5:28.80        
                  28.96     1:00.85 (31.89)     1:34.02 (33.17)     2:07.42 (33.40)
        2:40.66 (33.24)     3:14.37 (33.71)     3:48.12 (33.75)     4:21.96 (33.84)
        4:56.15 (34.19)     5:28.80 (32.65)                                        
 19 Timothy White             15 Tmsuffolk-MR         5:39.57    5:28.83        
                  27.17       57.66 (30.49)     1:29.80 (32.14)     2:03.06 (33.26)
        2:36.75 (33.69)     3:10.90 (34.15)     3:45.64 (34.74)     4:20.37 (34.73)
        4:55.10 (34.73)     5:28.83 (33.73)                                        
 20 Michael Forgione          13 Tmsuffolk-MR         5:59.11    5:36.92        
                  27.49     1:00.04 (32.55)     1:34.34 (34.30)     2:09.68 (35.34)
        2:44.21 (34.53)     3:18.75 (34.54)     3:54.17 (35.42)     4:28.65 (34.48)
        5:04.72 (36.07)     5:36.92 (32.20)                                        
 21 Nicholas Angelo           15 Tmsuffolk-MR         5:39.07    5:40.91        
                  28.77     1:01.41 (32.64)     1:35.26 (33.85)     2:10.22 (34.96)
        2:44.68 (34.46)     3:19.77 (35.09)     3:55.15 (35.38)     4:30.46 (35.31)
        5:06.38 (35.92)     5:40.91 (34.53)                                        
 22 Jake Pisano               13 Tmsuffolk-MR         5:48.11    5:43.26        
                  30.18     1:04.20 (34.02)     1:38.85 (34.65)     2:13.59 (34.74)
        2:48.50 (34.91)     3:23.71 (35.21)     3:58.69 (34.98)     4:34.15 (35.46)
        5:09.60 (35.45)     5:43.26 (33.66)                                        
 23 Ryan Jennings             17 Tmsuffolk-MR         5:36.75    5:44.35        
                  28.08     1:00.42 (32.34)     1:34.73 (34.31)     2:09.51 (34.78)
        2:45.01 (35.50)     3:20.72 (35.71)     3:56.71 (35.99)     4:33.19 (36.48)
        5:09.31 (36.12)     5:44.35 (35.04)                                        
 24 Jonathan Hinds            14 Tmsuffolk-MR         5:50.11    5:45.05        
                  30.36     1:03.87 (33.51)     1:38.84 (34.97)     2:13.55 (34.71)
        2:48.83 (35.28)     3:23.86 (35.03)     3:58.66 (34.80)     4:34.85 (36.19)
        5:10.68 (35.83)     5:45.05 (34.37)                                        
 25 John Nash                 13 LBA-MR               5:51.50    6:02.20        
                  31.55     1:06.83 (35.28)     1:43.11 (36.28)     2:20.27 (37.16)
        2:57.78 (37.51)     3:35.49 (37.71)     4:13.23 (37.74)     4:51.20 (37.97)
        5:27.34 (36.14)     6:02.20 (34.86)                                        
 26 James Perez-Rogers        14 Ndac-MR              5:50.11    6:09.79        
                  29.65     1:05.15 (35.50)     1:42.39 (37.24)     2:19.85 (37.46)
        2:58.69 (38.84)     3:37.61 (38.92)     4:16.58 (38.97)     4:55.73 (39.15)
        5:33.96 (38.23)     6:09.79 (35.83)                                        
 27 John Makowski             13 Tmsuffolk-MR         5:52.90    6:13.07        
                  33.21     1:09.90 (36.69)     1:47.23 (37.33)     2:25.62 (38.39)
        3:03.52 (37.90)     3:42.54 (39.02)     4:20.52 (37.98)     4:59.04 (38.52)
        5:38.03 (38.99)     6:13.07 (35.04)                                        
 28 Paul Jennings             13 Tmsuffolk-MR         5:57.90    6:16.84        
                  32.96     1:10.65 (37.69)     1:48.77 (38.12)     2:27.09 (38.32)
        3:05.71 (38.62)     3:45.03 (39.32)     4:24.38 (39.35)     5:03.47 (39.09)
        5:41.82 (38.35)     6:16.84 (35.02)                                        
 29 Grant Benedict            12 Big Blue-MR          8:06.85    6:28.06        
                  33.39     1:11.51 (38.12)     1:49.49 (37.98)     2:29.30 (39.81)
        3:08.85 (39.55)     3:48.89 (40.04)     4:29.73 (40.84)     5:10.22 (40.49)
        5:49.10 (38.88)     6:28.06 (38.96)                                        
 
Event 5  Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               2:28.72    2:25.21        
                  30.76     1:08.12 (37.36)     1:51.93 (43.81)     2:25.21 (33.28)
  2 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR         2:30.96    2:25.79        
                  32.55     1:10.18 (37.63)     1:52.44 (42.26)     2:25.79 (33.35)
  3 Zoey Wade                 12 Tmsuffolk-MR         2:31.07    2:29.05        
                  33.18     1:10.72 (37.54)     1:55.71 (44.99)     2:29.05 (33.34)
  4 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR         2:31.59    2:29.08        
                  32.11     1:09.56 (37.45)     1:54.80 (45.24)     2:29.08 (34.28)
  5 Emily Henry               12 VAC-MR               2:23.11    2:29.14        
                  32.38     1:11.47 (39.09)     1:53.21 (41.74)     2:29.14 (35.93)
  6 Brittany Friese           11 NBS-MR               2:28.67    2:29.98        
                  31.25     1:09.78 (38.53)     1:57.12 (47.34)     2:29.98 (32.86)
  7 Devyn McGrath             12 NBS-MR               2:33.21    2:31.78        
                  33.67     1:09.49 (35.82)     1:56.61 (47.12)     2:31.78 (35.17)
  8 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR         2:39.70    2:35.63        
                  33.61     1:12.07 (38.46)     2:00.30 (48.23)     2:35.63 (35.33)
  9 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR         2:48.27    2:39.67        
                  35.09     1:17.43 (42.34)     2:02.86 (45.43)     2:39.67 (36.81)
 10 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR         2:41.27    2:39.96        
                  34.18     1:14.93 (40.75)     2:03.48 (48.55)     2:39.96 (36.48)
 11 Kristen Bormann           12 Tmsuffolk-MR         2:49.90    2:41.40        
                  33.70     1:15.29 (41.59)     2:04.75 (49.46)     2:41.40 (36.65)
 12 Olivia Jannuzzi           12 Tmsuffolk-MR         2:50.90    2:41.77        
                  35.42     1:15.04 (39.62)     2:04.82 (49.78)     2:41.77 (36.95)
 13 Nicole Raynor             12 Tmsuffolk-MR         3:02.21    2:43.48        
                  37.04     1:17.66 (40.62)     2:07.47 (49.81)     2:43.48 (36.01)
 14 Mallorie Larson           12 LBA-MR               2:44.57    2:44.15        
                  35.63     1:16.86 (41.23)     2:08.27 (51.41)     2:44.15 (35.88)
 15 Nicole Drury              12 Tmsuffolk-MR         2:45.75    2:44.36        
                  36.02     1:18.42 (42.40)     2:08.20 (49.78)     2:44.36 (36.16)
 16 Meo Pihl                  12 NBS-MR               2:48.20    2:44.61        
                  35.85     1:17.32 (41.47)     2:05.08 (47.76)     2:44.61 (39.53)
 17 Imani Huerta              12 VAC-MR               2:44.54    2:45.16        
                  35.71     1:16.74 (41.03)     2:05.37 (48.63)     2:45.16 (39.79)
 18 Samantha Krause           12 VAC-MR               2:46.02    2:46.53        
                  35.12     1:16.80 (41.68)     2:09.47 (52.67)     2:46.53 (37.06)
 19 Amber Santiago            11 VAC-MR               2:47.88    2:46.67        
                  37.52     1:19.54 (42.02)     2:09.52 (49.98)     2:46.67 (37.15)
 20 Ilysa Timpanaro           10 Ndac-MR              2:56.01    2:48.83        
                  37.01     1:18.10 (41.09)     2:06.88 (48.78)     2:48.83 (41.95)
 21 Sierra Weiner              9 Tmsuffolk-MR         3:20.90    2:52.67        
                  37.62     1:21.91 (44.29)     2:14.88 (52.97)     2:52.67 (37.79)
 22 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR         3:08.90    2:53.87        
                  40.18     1:24.02 (43.84)     2:13.06 (49.04)     2:53.87 (40.81)
 23 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR          2:48.69    2:55.32        
                  38.18     1:21.34 (43.16)     2:15.13 (53.79)     2:55.32 (40.19)
 24 Jade Weiner                9 Tmsuffolk-MR         3:18.90    2:56.43        
                  38.19     1:24.14 (45.95)     2:18.52 (54.38)     2:56.43 (37.91)
 25 Kayleigh Toth             11 Tmsuffolk-MR         3:01.05    2:57.00        
                  39.96     1:23.84 (43.88)     2:19.05 (55.21)     2:57.00 (37.95)
 26 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR         2:57.25    2:57.71        
                  42.21     1:27.68 (45.47)     2:18.00 (50.32)     2:57.71 (39.71)
 27 Emily Hovey               10 NBS-MR               2:56.67    3:00.15        
                  41.06     1:25.37 (44.31)     2:20.65 (55.28)     3:00.15 (39.50)
 28 Jennifer Nash             10 LBA-MR               3:03.61    3:01.24        
                  39.40     1:27.31 (47.91)     2:21.64 (54.33)     3:01.24 (39.60)
 29 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR         2:57.90    3:01.87        
                  42.37     1:28.10 (45.73)     2:23.52 (55.42)     3:01.87 (38.35)
 30 Tori Hanley               12 Tmsuffolk-MR         3:13.64    3:02.45        
                  41.12     1:26.65 (45.53)     2:21.05 (54.40)     3:02.45 (41.40)
 31 Shannon Drury              9 Tmsuffolk-MR         2:56.90    3:02.70        
                  40.32     1:25.15 (44.83)     2:20.55 (55.40)     3:02.70 (42.15)
 32 Jacqueline Pappalardo      9 Tmsuffolk-MR         3:03.77    3:03.05        
                  42.43     1:27.53 (45.10)     2:21.83 (54.30)     3:03.05 (41.22)
 33 Alexis Kandeel            11 NBS-MR               3:55.99    3:52.00        
                  58.65     1:58.15 (59.50)   2:59.61 (1:01.46)     3:52.00 (52.39)
 -- Beth Clark                 9 NBS-MR               4:00.99         DQ        
                  54.66   2:04.00 (1:09.34)     3:03.76 (59.76)                    
 
Event 6  Boys 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR         2:26.11    2:18.07        
                  30.21     1:04.81 (34.60)     1:46.92 (42.11)     2:18.07 (31.15)
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR         2:22.80    2:19.37        
                  29.67     1:03.77 (34.10)     1:48.50 (44.73)     2:19.37 (30.87)
  3 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR         2:25.52    2:23.39        
                  32.35     1:10.39 (38.04)     1:50.45 (40.06)     2:23.39 (32.94)
  4 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR         2:26.00    2:26.32        
                  32.41     1:10.92 (38.51)     1:53.49 (42.57)     2:26.32 (32.83)
  5 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR         2:29.99    2:30.87        
                  32.40     1:10.60 (38.20)     1:54.92 (44.32)     2:30.87 (35.95)
  6 Joseph Galan              11 VAC-MR               2:35.99    2:31.81        
                  31.85     1:11.18 (39.33)     1:57.01 (45.83)     2:31.81 (34.80)
  7 Kent Bischoff             12 Tmsuffolk-MR         2:42.71    2:34.37        
                  35.15     1:13.81 (38.66)     2:01.51 (47.70)     2:34.37 (32.86)
  8 Nicholas Kontos           12 Tmsuffolk-MR         2:46.57    2:35.50        
                  34.44     1:12.57 (38.13)     2:00.07 (47.50)     2:35.50 (35.43)
  9 Connor Hayes              12 Tmsuffolk-MR         2:44.62    2:37.52        
                  34.23     1:15.28 (41.05)     2:03.43 (48.15)     2:37.52 (34.09)
 10 Shane Alton               12 LBA-MR               2:33.12    2:37.59        
                  34.93     1:14.90 (39.97)     2:01.16 (46.26)     2:37.59 (36.43)
 11 Joey Parisi               11 Tmsuffolk-MR         2:49.17    2:40.79        
                  35.64     1:16.54 (40.90)     2:05.60 (49.06)     2:40.79 (35.19)
 12 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR         2:40.86    2:42.42        
                  35.77     1:19.15 (43.38)     2:07.04 (47.89)     2:42.42 (35.38)
 13 Steven Campagna           10 Ndac-MR              2:55.11    2:44.93        
                  35.07     1:17.59 (42.52)     2:09.46 (51.87)     2:44.93 (35.47)
 14 Peter Podniesinski        11 Tmsuffolk-MR         2:47.62    2:46.58        
                  38.30     1:21.09 (42.79)     2:11.16 (50.07)     2:46.58 (35.42)
 15 Dylan Gleit               11 Tmsuffolk-MR         2:53.69    2:49.58        
                  39.80     1:22.13 (42.33)     2:12.07 (49.94)     2:49.58 (37.51)
 16 Dylan Gillespie           12 VAC-MR               2:52.05    2:53.16        
                  38.47     1:19.37 (40.90)     2:15.84 (56.47)     2:53.16 (37.32)
 17 Joesph Morgan             11 NBS-MR               3:04.45    2:57.94        
                  39.70     1:24.49 (44.79)     2:16.18 (51.69)     2:57.94 (41.76)
 18 Zane Grunewald            10 NBS-MR               3:02.81    2:58.66        
                  43.69     1:28.42 (44.73)     2:20.25 (51.83)     2:58.66 (38.41)
 19 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR         2:56.39    3:03.15        
                  41.09     1:28.53 (47.44)     2:20.58 (52.05)     3:03.15 (42.57)
 20 Conor Malone              10 NBS-MR               3:39.99    3:38.19        
                  47.02   1:47.73 (1:00.71)   2:52.19 (1:04.46)     3:38.19 (46.00)
 -- Somar Hadid                8 NBS-MR               4:15.99         DQ        
                1:46.00     1:58.87 (12.87)   3:05.04 (1:06.17)          DQ (55.35)
 
Event 7  Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:29.36    2/1/2000 Corey Berg-MSC                             
                4:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caitlin Napoli            17 Tmsuffolk-MR         4:41.11    4:32.92 METS   
                  29.68     1:02.56 (32.88)     1:36.71 (34.15)     2:10.90 (34.19)
        2:52.19 (41.29)     3:32.61 (40.42)     4:02.99 (30.38)     4:32.92 (29.93)
  2 Jacquelyn Klein           17 VAC-MR               4:42.50    4:36.58 METS   
                  28.44     1:00.40 (31.96)     1:36.28 (35.88)     2:11.90 (35.62)
        2:52.50 (40.60)     3:33.80 (41.30)     4:05.31 (31.51)     4:36.58 (31.27)
  3 Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR         4:40.89    4:38.74 METS   
                  29.11     1:02.12 (33.01)     1:37.54 (35.42)     2:12.98 (35.44)
        2:54.24 (41.26)     3:36.10 (41.86)     4:07.49 (31.39)     4:38.74 (31.25)
  4 Nicole Marshall           17 NBS-MR               4:49.50    4:41.61 METS   
                  29.86     1:03.60 (33.74)     1:38.42 (34.82)     2:13.40 (34.98)
        2:54.30 (40.90)     3:34.22 (39.92)     4:08.61 (34.39)     4:41.61 (33.00)
  5 Kate Larkin               15 Tmsuffolk-MR         4:40.01    4:43.16 METS   
                  29.75     1:03.68 (33.93)     1:39.49 (35.81)     2:15.49 (36.00)
        2:54.93 (39.44)     3:35.45 (40.52)     4:09.26 (33.81)     4:43.16 (33.90)
  6 Julie Kochman             16 Tmsuffolk-MR         4:42.58    4:45.33 METS   
                  29.98     1:04.35 (34.37)     1:39.67 (35.32)     2:14.06 (34.39)
        2:56.76 (42.70)     3:40.32 (43.56)     4:13.54 (33.22)     4:45.33 (31.79)
  7 Caitlyn Biagioli          16 Tmsuffolk-MR         4:50.69    4:45.93 METS   
                  30.37     1:05.76 (35.39)     1:41.52 (35.76)     2:16.57 (35.05)
        2:59.50 (42.93)     3:41.95 (42.45)     4:14.49 (32.54)     4:45.93 (31.44)
  8 Jayme Burns               17 Tmsuffolk-MR         4:54.47    4:50.89 METS   
                  30.82     1:07.23 (36.41)     1:44.10 (36.87)     2:21.27 (37.17)
        3:03.88 (42.61)     3:46.25 (42.37)     4:19.55 (33.30)     4:50.89 (31.34)
  9 Becky Malone              14 NBS-MR               4:51.46    4:53.98        
                  29.73     1:04.04 (34.31)     1:42.49 (38.45)     2:22.03 (39.54)
        3:02.37 (40.34)     3:44.52 (42.15)     4:19.59 (35.07)     4:53.98 (34.39)
 10 Eva Russell               13 Tmsuffolk-MR         4:56.13    4:57.30        
                  32.79     1:10.88 (38.09)     1:49.96 (39.08)     2:28.51 (38.55)
        3:09.46 (40.95)     3:50.81 (41.35)     4:24.56 (33.75)     4:57.30 (32.74)
 11 Hillary Hocson            14 NBS-MR               5:08.26    4:59.09        
                  31.39     1:07.31 (35.92)     1:45.62 (38.31)     2:22.50 (36.88)
        3:05.00 (42.50)     3:47.84 (42.84)     4:23.54 (35.70)     4:59.09 (35.55)
 12 Allie Einsidler           15 Tmsuffolk-MR         5:05.37    5:01.21        
                  31.90     1:09.03 (37.13)     1:47.95 (38.92)     2:26.15 (38.20)
        3:10.57 (44.42)     3:55.56 (44.99)     4:28.90 (33.34)     5:01.21 (32.31)
 13 Michelle Warren           14 Tmsuffolk-MR         5:08.90    5:04.09        
                  33.14     1:10.56 (37.42)     1:51.15 (40.59)     2:31.70 (40.55)
        3:14.13 (42.43)     3:56.82 (42.69)     4:30.88 (34.06)     5:04.09 (33.21)
 14 Meg Ryan                  16 Tmsuffolk-MR         5:08.34    5:05.20        
                  31.76     1:07.43 (35.67)     1:46.45 (39.02)     2:25.41 (38.96)
        3:09.66 (44.25)     3:54.49 (44.83)     4:30.30 (35.81)     5:05.20 (34.90)
 15 Michelle Makowski         14 Tmsuffolk-MR         5:18.05    5:08.35        
                  33.73     1:12.67 (38.94)     1:52.31 (39.64)     2:32.71 (40.40)
        3:16.72 (44.01)   4:34.81 (1:18.09)     5:08.55 (33.74)         5:08.35 ( )
 16 Krysten Sciacca           17 Tmsuffolk-MR         5:01.90    5:09.80        
                  33.68     1:12.59 (38.91)     1:52.00 (39.41)     2:32.05 (40.05)
        3:17.11 (45.06)     4:00.83 (43.72)     4:35.30 (34.47)     5:09.80 (34.50)
 17 Kelsie McNett             15 NBS-MR               5:19.00    5:16.42        
                  33.12     1:12.37 (39.25)     1:54.81 (42.44)     2:37.41 (42.60)
        3:24.41 (47.00)     4:10.66 (46.25)     4:43.73 (33.07)     5:16.42 (32.69)
 18 Heather Archer            14 Tmsuffolk-MR         5:08.48    5:18.45        
                  32.96     1:12.25 (39.29)     1:53.54 (41.29)     2:33.06 (39.52)
        3:17.95 (44.89)     4:04.66 (46.71)     4:41.79 (37.13)     5:18.45 (36.66)
 19 Catherine Chan            17 Big Blue-MR          5:33.50    5:29.44        
                  32.91     1:10.93 (38.02)     1:53.68 (42.75)     2:35.41 (41.73)
        3:23.98 (48.57)     4:13.32 (49.34)     4:51.08 (37.76)     5:29.44 (38.36)
 -- Keira Yeager              15 Tmsuffolk-MR         4:56.68         DQ        
 
Event 8  Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 4:00.06    2/1/1991 Erik Marchitell-NBS                        
                4:32.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyle Yeager               16 Tmsuffolk-MR         4:14.39    4:14.41 METS   
                  26.34       57.38 (31.04)     1:30.15 (32.77)     2:02.61 (32.46)
        2:39.91 (37.30)     3:17.64 (37.73)     3:46.97 (29.33)     4:14.41 (27.44)
  2 Andrew Windler            15 Tmsuffolk-MR         4:21.66    4:16.65 METS   
                  26.96       57.48 (30.52)     1:30.07 (32.59)     2:02.21 (32.14)
        2:40.64 (38.43)     3:19.27 (38.63)     3:48.09 (28.82)     4:16.65 (28.56)
  3 Jonathan Podniesinski     15 Tmsuffolk-MR         4:21.39    4:20.27 METS   
                  28.92     1:01.17 (32.25)     1:34.29 (33.12)     2:07.20 (32.91)
        2:44.40 (37.20)     3:21.78 (37.38)     3:51.58 (29.80)     4:20.27 (28.69)
  4 Matthew Caines            18 Tmsuffolk-MR         4:20.51    4:26.24 METS   
                  27.04       57.86 (30.82)     1:31.93 (34.07)     2:06.78 (34.85)
        2:43.41 (36.63)     3:21.58 (38.17)     3:54.60 (33.02)     4:26.24 (31.64)
  5 Billy Krause              14 Tmsuffolk-MR         4:32.92    4:26.70 METS   
                  28.52     1:00.72 (32.20)     1:34.68 (33.96)     2:08.86 (34.18)
        2:46.94 (38.08)     3:26.32 (39.38)     3:57.43 (31.11)     4:26.70 (29.27)
  6 Alex Goldstein            17 Tmsuffolk-MR         4:39.55    4:33.34        
                  28.29     1:00.98 (32.69)     1:36.83 (35.85)     2:11.46 (34.63)
        2:51.12 (39.66)     3:30.56 (39.44)     4:02.35 (31.79)     4:33.34 (30.99)
  7 Kevin Mongan              16 Tmsuffolk-MR         4:25.48    4:34.04        
                  27.92       59.64 (31.72)     1:35.48 (35.84)     2:10.33 (34.85)
        2:50.75 (40.42)     3:31.99 (41.24)     4:03.91 (31.92)     4:34.04 (30.13)
  8 Eric Culver               14 VAC-MR               4:36.38    4:36.58        
                  27.04       58.58 (31.54)     1:34.78 (36.20)     2:10.02 (35.24)
        2:52.77 (42.75)     3:36.11 (43.34)     4:06.78 (30.67)     4:36.58 (29.80)
  9 Michael O'Connor          15 Tmsuffolk-MR         4:43.19    4:38.77        
                  30.33     1:04.94 (34.61)     1:39.56 (34.62)     2:16.12 (36.56)
        2:54.29 (38.17)     3:34.19 (39.90)     4:06.69 (32.50)     4:38.77 (32.08)
 10 Tripp Gavin               15 Tmsuffolk-MR         4:48.11    4:41.26        
                  28.38     1:02.18 (33.80)     1:38.32 (36.14)     2:14.42 (36.10)
        2:54.73 (40.31)     3:35.13 (40.40)     4:07.80 (32.67)     4:41.26 (33.46)
 11 Jesse Lohrer              13 Tmsuffolk-MR         4:54.61    4:46.48        
                  31.23     1:07.46 (36.23)     1:45.01 (37.55)     2:21.36 (36.35)
        3:02.60 (41.24)     3:43.85 (41.25)     4:15.63 (31.78)     4:46.48 (30.85)
 12 Noam Algazy               15 Tmsuffolk-MR         4:59.53    4:47.86        
                  29.99     1:07.60 (37.61)     1:45.17 (37.57)     2:22.94 (37.77)
        3:03.56 (40.62)     3:42.72 (39.16)     4:16.37 (33.65)     4:47.86 (31.49)
 13 Timothy White             15 Tmsuffolk-MR         4:55.36    4:51.11        
                  30.41     1:05.21 (34.80)     1:41.14 (35.93)     2:16.56 (35.42)
        3:00.01 (43.45)     3:44.07 (44.06)     4:17.93 (33.86)     4:51.11 (33.18)
 14 Thomas Bormann            15 Tmsuffolk-MR         4:45.86    4:54.36        
                  32.24     1:11.01 (38.77)     1:48.12 (37.11)     2:25.17 (37.05)
        3:06.04 (40.87)     3:47.95 (41.91)     4:21.51 (33.56)     4:54.36 (32.85)
 15 Joshua Willis             16 Tmsuffolk-MR         5:05.05    4:55.86        
                  32.73     1:11.02 (38.29)     1:47.03 (36.01)     2:23.26 (36.23)
        3:06.76 (43.50)     3:50.54 (43.78)     4:24.04 (33.50)     4:55.86 (31.82)
 16 Jonathan Hinds            14 Tmsuffolk-MR         4:59.78    4:57.62        
                  32.33     1:11.98 (39.65)     1:47.65 (35.67)     2:24.35 (36.70)
        3:04.79 (40.44)     3:46.28 (41.49)     4:21.18 (34.90)     4:57.62 (36.44)
 17 Nicholas Angelo           15 Tmsuffolk-MR         4:59.95    5:00.06        
                  31.35     1:08.31 (36.96)   2:26.27 (1:17.96)     3:08.23 (41.96)
        3:50.89 (42.66)     4:25.24 (34.35)     5:00.06 (34.82)         5:00.06 ( )
 18 Ryan Jennings             17 Tmsuffolk-MR         5:03.41    5:02.05        
                  31.50     1:09.16 (37.66)     1:46.37 (37.21)     2:24.09 (37.72)
        3:07.82 (43.73)     3:52.02 (44.20)     4:26.77 (34.75)     5:02.05 (35.28)
 19 Luis Galan                13 VAC-MR               5:13.97    5:03.07        
                  33.25     1:10.69 (37.44)     1:49.64 (38.95)     2:29.19 (39.55)
        3:12.43 (43.24)     3:57.66 (45.23)     4:30.64 (32.98)     5:03.07 (32.43)
 20 Monte Jiran               13 Tmsuffolk-MR         5:11.70    5:03.74        
                  35.86     1:17.18 (41.32)     1:54.63 (37.45)     2:32.71 (38.08)
        3:14.35 (41.64)     3:58.59 (44.24)     4:32.19 (33.60)     5:03.74 (31.55)
 21 Eben Coenen               17 Ndac-MR              5:00.11    5:04.04        
                  30.60     1:07.44 (36.84)     1:47.19 (39.75)     2:26.70 (39.51)
        3:08.31 (41.61)     3:52.08 (43.77)     4:28.46 (36.38)     5:04.04 (35.58)
 22 Ross Goldstein            16 Tmsuffolk-MR         4:50.11    5:07.73        
                  32.81   1:52.19 (1:19.38)     2:34.67 (42.48)     3:15.05 (40.38)
        3:57.60 (42.55)     4:32.35 (34.75)     5:07.73 (35.38)         5:07.73 ( )
 23 Jake Pisano               13 Tmsuffolk-MR         5:18.42    5:13.39        
                  33.78     1:16.53 (42.75)     1:55.53 (39.00)     2:34.90 (39.37)
        3:19.73 (44.83)     4:04.91 (45.18)     4:40.02 (35.11)     5:13.39 (33.37)
 24 Michael Forgione          13 Tmsuffolk-MR         5:27.84    5:13.94        
                  34.15     1:16.48 (42.33)     1:56.19 (39.71)     2:33.25 (37.06)
        3:20.58 (47.33)     4:07.52 (46.94)     4:41.75 (34.23)     5:13.94 (32.19)
 
Event 9  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:20.49  ZQ
                2:24.99  JO
                2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kara Zebrowski            14 Starfish-AD          2:17.05    2:12.22 ZQ     
                  28.74     1:01.98 (33.24)     1:42.32 (40.34)     2:12.22 (29.90)
  2 Becky Malone              14 NBS-MR               2:20.33    2:17.09 ZQ     
                  29.30     1:05.61 (36.31)     1:44.56 (38.95)     2:17.09 (32.53)
  3 Shea Berg                 14 MSC-MR               2:22.04    2:17.25 ZQ     
                  30.39     1:03.71 (33.32)     1:45.53 (41.82)     2:17.25 (31.72)
  4 Alana Biagioli            14 Tmsuffolk-MR         2:19.15    2:18.61 ZQ     
                  30.84     1:06.33 (35.49)     1:47.78 (41.45)     2:18.61 (30.83)
  5 Eva Russell               13 Tmsuffolk-MR         2:20.58    2:19.45 ZQ     
                  31.87     1:09.12 (37.25)     1:47.89 (38.77)     2:19.45 (31.56)
  6 Hillary Hocson            14 NBS-MR               2:22.04    2:20.00 ZQ     
                  29.93     1:04.76 (34.83)     1:45.35 (40.59)     2:20.00 (34.65)
B - Final
  7 Carly Marshall            14 NBS-MR               2:22.45    2:20.10 ZQ     
                  29.82     1:06.70 (36.88)     1:46.69 (39.99)     2:20.10 (33.41)
  8 Morganne Klein            13 VAC-MR               2:27.82    2:23.55 JO     
                  31.26     1:09.73 (38.47)     1:50.97 (41.24)     2:23.55 (32.58)
  9 Brenna Munz               13 MSC-MR               2:26.02    2:23.60 JO     
                  32.50     1:09.95 (37.45)     1:52.83 (42.88)     2:23.60 (30.77)
 10 Olivia Baczek             14 MSC-MR               2:26.00    2:26.16 SILV   
                  33.44     1:09.58 (36.14)     1:53.80 (44.22)     2:26.16 (32.36)
 11 Brittany Stanford         13 LBA-MR               2:29.61    2:28.10 SILV   
                  32.35     1:11.95 (39.60)     1:53.79 (41.84)     2:28.10 (34.31)
 12 Heather Archer            14 Tmsuffolk-MR         2:30.19    2:28.30 SILV   
                  32.77     1:11.87 (39.10)     1:55.95 (44.08)     2:28.30 (32.35)
Preliminaries
 13 Alexa Stenger             14 LBA-MR               2:30.49                   
 14 Hailey Kopp               14 Starfish-AD          2:30.57                   
 15 Lexi Farrar               13 MSC-MR               2:32.30                   
 16 Kelly Drury               14 Tmsuffolk-MR         2:33.68                   
 17 Sara Day Gerrity          14 LBA-MR               2:36.41                   
 18 Amanda Goldstein          14 Tmsuffolk-MR         2:38.01                   
 19 Beth Schatkun             14 Cond-MR              2:39.65                   
 20 Theresa Dooley            13 Cond-MR              2:41.63                   
 21 Stephanie Tsai            14 Cond-MR              2:42.47                   
 22 Erika Richardson          13 Cond-MR              2:43.59                   
 23 Caitlin Heiss             13 LBA-MR               2:45.68                   
 24 Juliette Collazo          14 Cond-MR              2:46.00                   
 25 Raakkel Sims              13 Tmsuffolk-MR         2:48.23                   
 26 Andrea Tremper            14 VAC-MR               2:50.89                   
 27 Kaitlyn Walsh             13 Tmsuffolk-MR         2:52.68                   
 28 Patricia Sommer           14 LBA-MR               2:53.03                   
 29 Catherine Jannuzzi        14 Tmsuffolk-MR         2:53.06                   
 30 Paige McGhee              13 Ndac-MR              2:58.01                   
 31 Blair Deziel              13 Cond-MR              3:02.19                   
 32 Martha Prince             13 Cond-MR              3:14.23                   
 -- Jamie Kassner             13 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 -- Stephanie Bonifacio       13 Cond-MR                  DQ                    
 
Event 10  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.32    2/1/1997 Roy Barnum-MSC                             
                2:15.29  ZQ
                2:18.99  JO
                2:29.19  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Eric Culver               14 VAC-MR               2:12.12    2:10.94 ZQ     
                  26.82     1:00.50 (33.68)     1:40.97 (40.47)     2:10.94 (29.97)
  2 Zach Anderson             14 NBS-MR               2:14.08    2:13.23 ZQ     
                  27.82     1:01.78 (33.96)     1:43.07 (41.29)     2:13.23 (30.16)
  3 Jonathan Hinds            14 Tmsuffolk-MR         2:19.83    2:17.48 JO     
                  32.67     1:05.82 (33.15)     1:44.58 (38.76)     2:17.48 (32.90)
  4 Ripley Danner             13 Ndac-MR              2:19.07    2:21.21 SILV   
                  30.31     1:07.36 (37.05)     1:48.50 (41.14)     2:21.21 (32.71)
  5 Luis Galan                13 VAC-MR               2:26.88    2:27.01 SILV   
                  34.20     1:12.08 (37.88)     1:55.67 (43.59)     2:27.01 (31.34)
  6 Monte Jiran               13 Tmsuffolk-MR         2:25.33    2:27.04 SILV   
                  35.11     1:11.91 (36.80)     1:54.75 (42.84)     2:27.04 (32.29)
B - Final
  7 Michael Forgione          13 Tmsuffolk-MR         2:29.08    2:23.66 SILV   
                  31.93     1:05.65 (33.72)     1:51.24 (45.59)     2:23.66 (32.42)
  8 Jake Pisano               13 Tmsuffolk-MR         2:30.07    2:27.16 SILV   
                  32.35     1:09.79 (37.44)     1:54.46 (44.67)     2:27.16 (32.70)
  9 John Pangal               13 Tmsuffolk-MR         2:39.77    2:40.51        
                  35.83     1:17.97 (42.14)     2:05.16 (47.19)     2:40.51 (35.35)
 10 Mikey Feigel              13 NBS-MR               2:41.77    2:42.78        
                  33.64     1:12.73 (39.09)     2:07.54 (54.81)     2:42.78 (35.24)
 11 Luke Grunewald            13 NBS-MR               2:44.52    2:43.56        
                  37.38     1:18.42 (41.04)     2:07.97 (49.55)     2:43.56 (35.59)
 12 John Makowski             13 Tmsuffolk-MR         2:37.60    2:46.19        
                  36.55     1:18.16 (41.61)     2:08.95 (50.79)     2:46.19 (37.24)
Preliminaries
  9 Joseph Scarano            13 MSC-MR               2:33.43                   
 12 James Perez-Rogers        14 Ndac-MR              2:39.81                   
 15 Christian Bormann         13 Tmsuffolk-MR         2:46.64                   
 16 Michael Fischetti         13 Tmsuffolk-MR         2:47.30                   
 17 James Pope                13 Ndac-MR              2:51.91                   
 18 David Hallenbeck          14 Ndac-MR              3:00.52                   
 19 Michael Fthenakis         13 Tmsuffolk-MR         3:05.25                   
 -- John Nash                 13 LBA-MR                   DQ                    
 
Event 11  Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:07.94    2/3/2001 Corey Berg-MSC                             
                2:17.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Parisi             16 Tmsuffolk-MR         2:07.55    2:07.32#METS   
                  27.73       59.25 (31.52)     1:38.25 (39.00)     2:07.32 (29.07)
  2 Jacquelyn Klein           17 VAC-MR               2:12.58    2:11.23 METS   
                  28.43     1:02.08 (33.65)     1:41.33 (39.25)     2:11.23 (29.90)
  3 Nicole Marshall           17 NBS-MR               2:12.22    2:11.60 METS   
                  29.40     1:02.91 (33.51)     1:40.51 (37.60)     2:11.60 (31.09)
  4 Caitlyn Biagioli          16 Tmsuffolk-MR         2:15.67    2:15.87 METS   
                  31.01     1:03.31 (32.30)     1:45.20 (41.89)     2:15.87 (30.67)
  5 Lanae Petty               15 VAC-MR               2:17.44    2:16.52 METS   
                  29.11     1:04.33 (35.22)     1:45.75 (41.42)     2:16.52 (30.77)
  6 Katrice Ewanich           17 VAC-MR               2:16.60    2:16.90 METS   
                  28.72     1:03.22 (34.50)     1:45.55 (42.33)     2:16.90 (31.35)
B - Final
  7 Kimberly Levine           16 MSC-MR               2:17.47    2:15.34 METS   
                  29.08     1:03.75 (34.67)     1:44.12 (40.37)     2:15.34 (31.22)
  8 Jillian Paige             17 NBS-MR               2:21.01    2:19.42        
                  30.33     1:06.24 (35.91)     1:48.59 (42.35)     2:19.42 (30.83)
  9 Rachel Wallace            17 Starfish-AD          2:18.57    2:19.90        
                  30.87     1:08.82 (37.95)     1:47.42 (38.60)     2:19.90 (32.48)
 10 Christina Aiello          16 MSC-MR               2:21.63    2:21.43        
                  30.88     1:07.17 (36.29)     1:48.25 (41.08)     2:21.43 (33.18)
 11 Lisa Ruggiero             17 Pbac-MR              2:21.69    2:21.53        
                  30.96     1:06.23 (35.27)     1:49.77 (43.54)     2:21.53 (31.76)
 12 Jayme Burns               17 Tmsuffolk-MR         2:21.38    2:21.54        
                  31.54     1:07.64 (36.10)     1:49.89 (42.25)     2:21.54 (31.65)
Preliminaries
  9 Brianna Burns             16 Cond-MR              2:20.85                   
 11 Crescentia Danner         16 Ndac-MR              2:21.10                   
 15 Lynn Pucciarelli          15 Starfish-AD          2:21.84                   
 16 Jeysa Williams            15 MSC-MR               2:22.01                   
 17 Laura Kovacs              16 Tmsuffolk-MR         2:22.43                   
 18 Katherine Harris          15 LBA-MR               2:22.68                   
 19 Meg Ryan                  16 Tmsuffolk-MR         2:24.03                   
 20 Samantha Coratti          17 MSC-MR               2:24.46                   
 21 Chloe Farrar              15 MSC-MR               2:24.70                   
 22 Allie Einsidler           15 Tmsuffolk-MR         2:24.79                   
 23 Victoria Kemp             18 MSC-MR               2:24.98                   
 24 Veronica Cimilluca        16 VAC-MR               2:25.48                   
 25 Christine Larkin          16 VAC-MR               2:25.53                   
 26 Erin Rappold              17 Starfish-AD          2:25.83                   
 27 Jackie Daly               15 Pbac-MR              2:26.81                   
 28 Krysten Sciacca           17 Tmsuffolk-MR         2:26.97                   
 29 Brittany Roman-Green      17 Ndac-MR              2:27.29                   
 30 Elizabeth Miller          15 MSC-MR               2:28.49                   
 31 Olivia Fischetti          15 Tmsuffolk-MR         2:28.51                   
 32 Betsy Fischer             15 Cond-MR              2:28.74                   
 33 Bridget Latino            16 MSC-MR               2:29.67                   
 34 Diana Wang                15 MSC-MR               2:30.62                   
 35 Angela Nocera             15 Tmsuffolk-MR         2:30.93                   
 36 Joanna Ferreri            17 Starfish-AD          2:31.18                   
 37 Rebecca Stenger           15 LBA-MR               2:31.65                   
 38 Kelsie McNett             15 NBS-MR               2:32.70                   
 39 Jessica Cook              17 VAC-MR               2:34.11                   
 40 Kelly Kopac               15 Cond-MR              2:37.00                   
 41 Rachael Sosnowski         16 Pbac-MR              2:37.43                   
 42 Lindsay Simonson          16 UNVAC-MR             2:41.49                   
 43 Brittany Ross             16 Ndac-MR              2:43.15                   
 44 Carolyn Brown             16 Cond-MR              2:46.41                   
 45 Caitlin Portch            17 Big Blue-MR          2:48.02                   
 46 Kate Finnerty             15 Cond-MR              2:48.03                   
 47 Cheryl Ruggiero           15 Ndac-MR              2:49.11                   
 48 Lilly Carrel              15 Cond-MR              2:49.48                   
 49 Jenny Prince              15 Cond-MR              2:56.00                   
 50 Kate Hallenbeck           17 Ndac-MR              3:19.30                   
 -- Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 
Event 12  Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:57.27    2/3/2001 Peter Politi-NBS                           
                2:04.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR               2:01.80    2:00.94 METS   
                  25.03       54.98 (29.95)     1:32.34 (37.36)     2:00.94 (28.60)
  2 Ryan Coombs               17 NBS-MR               2:03.34    2:01.85 METS   
                  26.08       57.34 (31.26)     1:35.16 (37.82)     2:01.85 (26.69)
  3 Matthew Caines            18 Tmsuffolk-MR         2:04.38    2:02.60 METS   
                  26.46       58.52 (32.06)     1:34.22 (35.70)     2:02.60 (28.38)
  4 Jonathan Podniesinski     15 Tmsuffolk-MR         2:04.30    2:03.03 METS   
                  27.30       59.41 (32.11)     1:35.11 (35.70)     2:03.03 (27.92)
  5 Vinson Wang               17 MSC-MR               2:04.57    2:04.65 METS   
                  26.02       57.80 (31.78)     1:35.62 (37.82)     2:04.65 (29.03)
  6 David Gartman             17 NBS-MR               2:04.48    2:08.52        
                  27.16     1:00.94 (33.78)     1:38.01 (37.07)     2:08.52 (30.51)
B - Final
  7 Justin Coombs             17 NBS-MR               2:04.81    2:02.41 METS   
                  26.58       56.81 (30.23)     1:35.26 (38.45)     2:02.41 (27.15)
  8 Kyle Berg                 17 MSC-MR               2:05.99    2:02.70 METS   
                  26.57       57.78 (31.21)     1:34.58 (36.80)     2:02.70 (28.12)
  9 TJ Byrnes                 16 UNAT-MR              2:07.93    2:05.73        
                  27.99       59.54 (31.55)     1:37.93 (38.39)     2:05.73 (27.80)
 10 Billy Colton              16 NBS-MR               2:08.87    2:07.19        
                  27.40       58.84 (31.44)     1:37.08 (38.24)     2:07.19 (30.11)
 11 Alex Goldstein            17 Tmsuffolk-MR         2:08.98    2:10.33        
                  28.67     1:02.16 (33.49)     1:39.90 (37.74)     2:10.33 (30.43)
 12 Kevin Mongan              16 Tmsuffolk-MR         2:06.17    2:12.01        
                  28.01     1:01.95 (33.94)     1:42.06 (40.11)     2:12.01 (29.95)
Preliminaries
 13 Michael O'Connor          15 Tmsuffolk-MR         2:09.41                   
 14 Tripp Gavin               15 Tmsuffolk-MR         2:11.54                   
 15 Joe Perez-Rogers          16 Ndac-MR              2:11.72                   
 16 Edwin Wright              16 Cond-MR              2:13.98                   
 17 Enrique Naudy             15 Cond-MR              2:14.32                   
 18 Timothy White             15 Tmsuffolk-MR         2:15.11                   
 19 Thomas Bormann            15 Tmsuffolk-MR         2:15.47                   
 20 Brian Skeats              17 Ndac-MR              2:15.54                   
 21 Zachary Williams          17 NBS-MR               2:15.77                   
 22 Nathan Politi             16 NBS-MR               2:16.81                   
 23 Ross Goldstein            16 Tmsuffolk-MR         2:17.17                   
 24 Ben Weiner                15 Cond-MR              2:17.77                   
 25 Eben Coenen               17 Ndac-MR              2:18.12                   
 26 Ed Gonzalez               16 NBS-MR               2:19.53                   
 27 Ryan Seagren              15 MSC-MR               2:19.55                   
 28 Nicholas Angelo           15 Tmsuffolk-MR         2:19.93                   
 29 Ryan Jennings             17 Tmsuffolk-MR         2:19.98                   
 30 Elijah Hoffman            16 MSC-MR               2:20.08                   
 31 Joshua Willis             16 Tmsuffolk-MR         2:20.33                   
 32 Stephen Martinez          16 Cond-MR              2:21.10                   
 33 John Caldwell             16 Cond-MR              2:25.69                   
 34 Russell Drake             15 Ndac-MR              2:27.15                   
 35 Justin Logerfo            16 NBS-MR               2:38.36                   
 36 Christopher Manz          15 MSC-MR               2:43.43                   
 
Event 13  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:05.59    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                           
                1:15.19  ZQ
                1:16.49  JO
                1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Becky Malone              14 NBS-MR               1:10.77    1:09.48 ZQ     
                  33.16     1:09.48 (36.32)                                        
  2 Hillary Hocson            14 NBS-MR               1:13.94    1:12.62 ZQ     
                  34.37     1:12.62 (38.25)                                        
  3 Carly Marshall            14 NBS-MR               1:13.91    1:12.84 ZQ     
                  34.79     1:12.84 (38.05)                                        
  4 Morganne Klein            13 VAC-MR               1:14.49    1:13.57 ZQ     
                  35.31     1:13.57 (38.26)                                        
  5 Allison Wyatt             13 Big Blue-MR          1:15.33    1:14.23 ZQ     
                  34.62     1:14.23 (39.61)                                        
  6 Brittany Stanford         13 LBA-MR               1:16.78    1:15.09 ZQ     
                  36.17     1:15.09 (38.92)                                        
B - Final
  7 Michelle Warren           14 Tmsuffolk-MR         1:17.24    1:17.72 SILV   
                  37.21     1:17.72 (40.51)                                        
  8 Michelle Makowski         14 Tmsuffolk-MR         1:17.88    1:18.09 SILV   
                  36.98     1:18.09 (41.11)                                        
  9 Amanda Goldstein          14 Tmsuffolk-MR         1:18.48    1:19.76 SILV   
                  37.86     1:19.76 (41.90)                                        
 10 Danielle Marlow           14 Tmsuffolk-MR         1:22.71    1:20.51 SILV   
                  37.63     1:20.51 (42.88)                                        
 11 Lexi Farrar               13 MSC-MR               1:23.01    1:21.05 SILV   
                  38.12     1:21.05 (42.93)                                        
 12 Kelly Drury               14 Tmsuffolk-MR         1:24.55    1:23.47 SILV   
                  40.12     1:23.47 (43.35)                                        
Preliminaries
 10 Theresa Dooley            13 Cond-MR              1:21.30                   
 14 Juliette Collazo          14 Cond-MR              1:27.66                   
 15 Yvonne Desousa            14 Tmsuffolk-MR         1:28.10                   
 16 Erika Richardson          13 Cond-MR              1:28.28                   
 16 Paige McGhee              13 Ndac-MR              1:28.28                   
 18 Patricia Sommer           14 LBA-MR               1:28.48                   
 19 Kelli Dari                13 Cond-MR              1:28.50                   
 20 Catherine Jannuzzi        14 Tmsuffolk-MR         1:28.84                   
 21 Caitlin Heiss             13 LBA-MR               1:28.95                   
 22 Chrisanna Hickey          14 Big Blue-MR          1:29.15                   
 23 Jamie Kassner             13 Tmsuffolk-MR         1:30.25                   
 24 Martha Prince             13 Cond-MR              1:32.85                   
 25 Carly Caprioli            13 LBA-MR               1:34.03                   
 26 Jordana Paul              14 Cond-MR              1:36.48                   
 27 Stephanie Bonifacio       13 Cond-MR              1:37.00                   
 28 Kaitlyn Walsh             13 Tmsuffolk-MR         1:38.46                   
 29 Blair Deziel              13 Cond-MR              1:38.48                   
 -- Melissa Lindahl           14 LBA-MR                   DQ                    
 -- Chelsea Owen-Kraft        13 Big Blue-MR              DQ                    
 
Event 14  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:03.80    2/1/1997 Parker Barnum-MSC                          
                1:10.69  ZQ
                1:14.49  JO
                1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Billy Krause              14 Tmsuffolk-MR         1:09.71    1:08.78 ZQ     
                  32.99     1:08.78 (35.79)                                        
  2 Jonathan Hinds            14 Tmsuffolk-MR         1:10.41    1:09.53 ZQ     
                  32.55     1:09.53 (36.98)                                        
  3 Jesse Lohrer              13 Tmsuffolk-MR         1:11.56    1:10.53 ZQ     
                  33.96     1:10.53 (36.57)                                        
  4 Mike Meck                 13 MSC-MR               1:12.46    1:12.91 JO     
                  34.35     1:12.91 (38.56)                                        
  5 Monte Jiran               13 Tmsuffolk-MR         1:16.75    1:16.63 SILV   
                  36.60     1:16.63 (40.03)                                        
  6 Christian Bormann         13 Tmsuffolk-MR         1:25.32    1:24.13 SILV   
                  40.00     1:24.13 (44.13)                                        
B - Final
  7 Michael Fischetti         13 Tmsuffolk-MR         1:28.34    1:25.51        
                  40.66     1:25.51 (44.85)                                        
  8 James Pope                13 Ndac-MR              1:39.82    1:32.13        
                  42.29     1:32.13 (49.84)                                        
Preliminaries
  6 Joseph Scarano            13 MSC-MR               1:19.95                   
  7 David Hallenbeck          14 Ndac-MR              1:24.06                   
 10 Matthew Whelan            14 VAC-MR               1:33.41                   
 12 Alex Tibbetts             13 Ndac-MR              1:41.82                   
 
Event 15  Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:06.65    2/3/2001 Shannon Daly-TS                            
                1:13.59  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nicole Marshall           17 NBS-MR               1:09.91    1:08.39 METS   
                  32.75     1:08.39 (35.64)                                        
  2 Kate Larkin               15 Tmsuffolk-MR         1:08.42    1:08.98 METS   
                  32.78     1:08.98 (36.20)                                        
  3 Crescentia Danner         16 Ndac-MR              1:11.75    1:10.23 METS   
                  33.18     1:10.23 (37.05)                                        
  4 Caitlin Napoli            17 Tmsuffolk-MR         1:11.66    1:11.92 METS   
                  34.08     1:11.92 (37.84)                                        
  5 Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR         1:12.12    1:12.08 METS   
                  34.42     1:12.08 (37.66)                                        
  6 Katherine Harris          15 LBA-MR               1:11.81    1:12.54 METS   
                  33.94     1:12.54 (38.60)                                        
B - Final
  7 Keira Yeager              15 Tmsuffolk-MR         1:13.62    1:12.44 METS   
                  34.33     1:12.44 (38.11)                                        
  8 Betsy Fischer             15 Cond-MR              1:12.65    1:12.48 METS   
                  34.53     1:12.48 (37.95)                                        
  9 Jeysa Williams            15 MSC-MR               1:13.03    1:12.89 METS   
                  34.83     1:12.89 (38.06)                                        
 10 Chloe Farrar              15 MSC-MR               1:12.78    1:13.66        
                  34.82     1:13.66 (38.84)                                        
 11 Jackie Daly               15 Pbac-MR              1:14.20    1:15.02        
                  35.28     1:15.02 (39.74)                                        
 -- Rachel Wallace            17 Starfish-AD          1:13.42         DQ        
                  34.25          DQ (37.73)                                        
Preliminaries
 13 Erin Rappold              17 Starfish-AD          1:14.82                   
 14 Marissa Leiner            16 MWSC-MR              1:15.41                   
 15 Brianna Burns             16 Cond-MR              1:15.88                   
 16 Christine Larkin          16 VAC-MR               1:17.87                   
 17 Cailin Grunewald          15 VAC-MR               1:17.95                   
 18 Lynn Pucciarelli          15 Starfish-AD          1:18.04                   
 19 Christina Aiello          16 MSC-MR               1:18.28                   
 20 Amber Hrbek               17 Pbac-MR              1:18.60                   
 21 Nicole Pihl               17 NBS-MR               1:19.49                   
 22 Krysten Sciacca           17 Tmsuffolk-MR         1:20.67                   
 23 Ashley Pinchinat          17 NBS-MR               1:21.15                   
 24 Kelly Kopac               15 Cond-MR              1:21.31                   
 25 Rebecca Stenger           15 LBA-MR               1:21.75                   
 26 Cheryl Ruggiero           15 Ndac-MR              1:22.63                   
 27 Caitlin Portch            17 Big Blue-MR          1:31.71                   
 28 Jenny Prince              15 Cond-MR              1:34.19                   
 29 Kate Hallenbeck           17 Ndac-MR              1:42.44                   
 
Event 16  Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.94    2/1/1999 Terry Pruitt-TS                              
              1:06.49  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kyle Yeager               16 Tmsuffolk-MR         1:04.18    1:04.21 METS   
                  30.79     1:04.21 (33.42)                                        
  2 Michael O'Connor          15 Tmsuffolk-MR         1:03.84    1:04.33 METS   
                  30.10     1:04.33 (34.23)                                        
  3 David Gartman             17 NBS-MR               1:05.39    1:04.94 METS   
                  30.41     1:04.94 (34.53)                                        
  4 Mark Anderson             16 MSC-MR               1:05.07    1:04.96 METS   
                  31.37     1:04.96 (33.59)                                        
  5 Jonathan Podniesinski     15 Tmsuffolk-MR         1:05.18    1:05.58 METS   
                  31.18     1:05.58 (34.40)                                        
  6 Brian Skeats              17 Ndac-MR              1:06.61    1:07.60        
                  32.05     1:07.60 (35.55)                                        
B - Final
  7 Alex Goldstein            17 Tmsuffolk-MR         1:07.69    1:07.16        
                  32.32     1:07.16 (34.84)                                        
  8 Tripp Gavin               15 Tmsuffolk-MR         1:07.37    1:07.75        
                  31.55     1:07.75 (36.20)                                        
  9 Eben Coenen               17 Ndac-MR              1:08.71    1:08.07        
                  32.18     1:08.07 (35.89)                                        
 10 Andrew Windler            15 Tmsuffolk-MR         1:08.26    1:08.37        
                  32.57     1:08.37 (35.80)                                        
 11 Noam Algazy               15 Tmsuffolk-MR         1:09.41    1:10.05        
                  33.11     1:10.05 (36.94)                                        
 12 Ross Goldstein            16 Tmsuffolk-MR         1:10.55    1:10.37        
                  33.09     1:10.37 (37.28)                                        
Preliminaries
  8 Tucker Roeder             16 Ndac-MR              1:07.63                   
 11 Ben Weiner                15 Cond-MR              1:08.29                   
 12 Edwin Wright              16 Cond-MR              1:08.69                   
 16 Ed Gonzalez               16 NBS-MR               1:10.72                   
 17 Thomas Bormann            15 Tmsuffolk-MR         1:11.78                   
 18 Elijah Hoffman            16 MSC-MR               1:12.67                   
 19 Nicholas Angelo           15 Tmsuffolk-MR         1:12.97                   
 20 Russell Drake             15 Ndac-MR              1:14.20                   
 21 Stephen Martinez          16 Cond-MR              1:14.47                   
 22 Ryan Pope                 16 Cond-MR              1:14.48                   
 23 Sean Lukasiewicz          17 Cond-MR              1:15.04                   
 24 Ryan Jennings             17 Tmsuffolk-MR         1:16.19                   
 25 John Caldwell             16 Cond-MR              1:17.05                   
 26 Christopher Manz          15 MSC-MR               1:20.26                   
 -- Nick Knapp                15 VAC-MR                   DQ                    
 
Event 17  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:09.74    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:25.79  ZQ
                2:30.99  JO
                2:42.59  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brenna O'Keefe            14 MSC-MR               2:16.06    2:16.54 ZQ     
                  30.35     1:05.26 (34.91)     1:40.05 (34.79)     2:16.54 (36.49)
  2 Michelle Warren           14 Tmsuffolk-MR         2:26.40    2:24.97 ZQ     
                  33.85     1:10.66 (36.81)     1:47.40 (36.74)     2:24.97 (37.57)
  3 Theresa McCartney         13 Big Blue-MR          2:29.37    2:25.82 JO     
                  33.55     1:11.34 (37.79)     1:49.00 (37.66)     2:25.82 (36.82)
  4 Sara Day Gerrity          14 LBA-MR               2:28.16    2:26.09 JO     
                  32.30     1:10.13 (37.83)     1:48.25 (38.12)     2:26.09 (37.84)
  5 Eva Russell               13 Tmsuffolk-MR         2:32.88    2:34.51 SILV   
                  34.49     1:14.28 (39.79)     1:54.82 (40.54)     2:34.51 (39.69)
  6 Heather Archer            14 Tmsuffolk-MR         2:34.20    2:36.18 SILV   
                  34.65     1:14.29 (39.64)     1:55.96 (41.67)     2:36.18 (40.22)
Preliminaries
  7 Jordana Paul              14 Cond-MR              2:56.32                   
 -- Chelsea Owen-Kraft        13 Big Blue-MR              DQ                    
 
Event 18  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:02.46    2/9/2002 Eric Nilsson-Cudas                         
                2:27.69  ZQ
                2:29.99  JO
                2:38.59  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Eric Culver               14 VAC-MR               2:07.66    2:08.62 ZQ     
                  27.97     1:01.52 (33.55)     1:34.75 (33.23)     2:08.62 (33.87)
  2 Ripley Danner             13 Ndac-MR              2:28.51    2:27.92 JO     
                  31.56     1:09.28 (37.72)     1:48.83 (39.55)     2:27.92 (39.09)
  3 Mikey Feigel              13 NBS-MR               2:36.29    2:34.95 SILV   
                  34.56     1:13.66 (39.10)     1:54.16 (40.50)     2:34.95 (40.79)
  4 Brian Disalvo             13 MSC-MR               2:42.76    2:37.79 SILV   
                  35.30     1:15.30 (40.00)     1:57.00 (41.70)     2:37.79 (40.79)
  5 John Makowski             13 Tmsuffolk-MR         2:52.36    2:53.86        
                  36.25     1:20.88 (44.63)     2:07.91 (47.03)     2:53.86 (45.95)
 -- John Pangal               13 Tmsuffolk-MR         2:50.49         DQ        
                  37.76     1:21.84 (44.08)     2:07.34 (45.50)          DQ (47.85)
 
Event 19  Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:07.44   1/22/2005 Jennifer Esposito-TS, MSC                  
                2:19.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
  1 Caitlin Napoli            17 Tmsuffolk-MR         2:09.99    2:06.45#METS   
                  28.87     1:00.84 (31.97)     1:33.67 (32.83)     2:06.45 (32.78)
  2 Jacquelyn Klein           17 VAC-MR               2:07.90    2:06.57#METS   
                  28.46     1:00.23 (31.77)     1:33.08 (32.85)     2:06.57 (33.49)
  3 Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR         2:17.40    2:14.27 METS   
                  30.52     1:04.63 (34.11)     1:41.00 (36.37)     2:14.27 (33.27)
  4 Julie Kochman             16 Tmsuffolk-MR         2:15.24    2:14.36 METS   
                  29.96     1:04.23 (34.27)     1:39.73 (35.50)     2:14.36 (34.63)
  5 Victoria Kemp             18 MSC-MR               2:16.71    2:15.59 METS   
                  30.36     1:04.35 (33.99)     1:40.03 (35.68)     2:15.59 (35.56)
  6 Natalya Ghostlaw          16 NBS-MR               2:18.59    2:17.34 METS   
                  31.10     1:06.25 (35.15)     1:41.89 (35.64)     2:17.34 (35.45)
B - Final
  7 Jillian Paige             17 NBS-MR               2:19.59    2:16.51 METS   
                  31.33     1:06.67 (35.34)     1:42.04 (35.37)     2:16.51 (34.47)
  8 Kate Larkin               15 Tmsuffolk-MR         2:18.93    2:16.82 METS   
                  30.53     1:04.99 (34.46)     1:41.08 (36.09)     2:16.82 (35.74)
  9 Jeysa Williams            15 MSC-MR               2:23.73    2:21.11        
                  31.47     1:07.41 (35.94)     1:44.91 (37.50)     2:21.11 (36.20)
 10 Rachel Wallace            17 Starfish-AD          2:25.45    2:22.29        
                  31.31     1:07.09 (35.78)     1:44.55 (37.46)     2:22.29 (37.74)
 11 Bridget Latino            16 MSC-MR               2:27.51    2:23.95        
                  33.01     1:09.61 (36.60)     1:46.76 (37.15)     2:23.95 (37.19)
 12 Jayme Burns               17 Tmsuffolk-MR         2:28.24    2:32.33        
                  33.68     1:12.07 (38.39)     1:51.81 (39.74)     2:32.33 (40.52)
Preliminaries
 12 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               2:28.12                   
 14 Lynn Pucciarelli          15 Starfish-AD          2:28.48                   
 15 Ashley Pinchinat          17 NBS-MR               2:28.54                   
 16 Meg Ryan                  16 Tmsuffolk-MR         2:29.28                   
 17 Kelsie McNett             15 NBS-MR               2:34.14                   
 18 Emily Boyko               11 MSC-MR               2:38.76                   
 19 Amanda York               12 NBS-MR               2:39.78                   
 20 Kate Finnerty             15 Cond-MR              2:55.42                   
 
Event 20  Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.08    2/1/1994 John DuBoyace-YMID, NBS                    
                2:11.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan Coombs               17 NBS-MR               2:01.19    1:59.82 METS   
                  26.89       57.05 (30.16)     1:28.77 (31.72)     1:59.82 (31.05)
  2 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR               2:01.18    2:00.34 METS   
                  26.24       56.36 (30.12)     1:28.68 (32.32)     2:00.34 (31.66)
  3 Kyle Yeager               16 Tmsuffolk-MR         2:01.24    2:01.99 METS   
                  27.05       57.93 (30.88)     1:29.82 (31.89)     2:01.99 (32.17)
  4 Kevin Mongan              16 Tmsuffolk-MR         2:01.78    2:02.53 METS   
                  27.66       58.78 (31.12)     1:30.88 (32.10)     2:02.53 (31.65)
  5 Vinson Wang               17 MSC-MR               2:02.89    2:02.74 METS   
                  27.30       58.17 (30.87)     1:30.03 (31.86)     2:02.74 (32.71)
  6 Andrew Windler            15 Tmsuffolk-MR         2:02.56    2:03.39 METS   
                  27.76       58.84 (31.08)     1:31.10 (32.26)     2:03.39 (32.29)
B - Final
  7 Matthew Caines            18 Tmsuffolk-MR         2:04.90    2:04.03 METS   
                  27.41       59.00 (31.59)     1:31.38 (32.38)     2:04.03 (32.65)
  8 TJ Byrnes                 16 UNAT-MR              2:18.38    2:08.66 METS   
                  28.40     1:00.54 (32.14)     1:34.20 (33.66)     2:08.66 (34.46)
  9 Alex Goldstein            17 Tmsuffolk-MR         2:13.42    2:10.18 METS   
                  28.23     1:02.17 (33.94)     1:36.31 (34.14)     2:10.18 (33.87)
 10 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR               2:21.37    2:20.68        
                  31.21     1:07.28 (36.07)     1:44.23 (36.95)     2:20.68 (36.45)
 11 Noam Algazy               15 Tmsuffolk-MR         2:24.21    2:27.93        
                  29.38     1:06.16 (36.78)     1:47.04 (40.88)     2:27.93 (40.89)
 12 Joseph Galan              11 VAC-MR               2:28.79    2:28.77        
                  33.03     1:10.38 (37.35)     1:50.05 (39.67)     2:28.77 (38.72)
 
Event 21  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 53.23    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
                57.59  ZQ
                58.49  JO
              1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kara Zebrowski            14 Starfish-AD            55.83      54.79 ZQ     
                  26.81       54.79 (27.98)                                        
  2 Alana Biagioli            14 Tmsuffolk-MR           55.58      55.16 ZQ     
                  26.97       55.16 (28.19)                                        
  3 Becky Malone              14 NBS-MR                 58.19      57.81 JO     
                  28.09       57.81 (29.72)                                        
  4 Hailey Kopp               14 Starfish-AD            58.46      58.05 JO     
                  28.13       58.05 (29.92)                                        
  5 Olivia Baczek             14 MSC-MR                 58.72      58.23 JO     
                  28.09       58.23 (30.14)                                        
  6 Brenna Munz               13 MSC-MR                 57.91      58.76 SILV   
                  28.51       58.76 (30.25)                                        
B - Final
  7 Shea Berg                 14 MSC-MR                 59.13      57.67 JO     
                  28.14       57.67 (29.53)                                        
  8 Brenna O'Keefe            14 MSC-MR                 58.95      58.90 SILV   
                  28.82       58.90 (30.08)                                        
  9 Morganne Klein            13 VAC-MR                 59.63      59.85 SILV   
                  28.84       59.85 (31.01)                                        
 10 Carly Marshall            14 NBS-MR                 59.66    1:00.06 SILV   
                  28.75     1:00.06 (31.31)                                        
 11 Alexa Stenger             14 LBA-MR               1:00.41    1:00.36 SILV   
                  29.41     1:00.36 (30.95)                                        
 12 Melissa Lindahl           14 LBA-MR               1:00.50    1:00.72 SILV   
                  29.25     1:00.72 (31.47)                                        
Preliminaries
 13 Lexi Farrar               13 MSC-MR               1:01.17                   
 14 Michelle Makowski         14 Tmsuffolk-MR         1:01.46                   
 15 Brittany Stanford         13 LBA-MR               1:02.05                   
 16 Allison Wyatt             13 Big Blue-MR          1:02.07                   
 17 Beth Schatkun             14 Cond-MR              1:02.35                   
 18 Heather Archer            14 Tmsuffolk-MR         1:02.74                   
 19 Niki Ghostlaw             13 NBS-MR               1:02.80                   
 20 Theresa McCartney         13 Big Blue-MR          1:02.89                   
 21 Andrea Tremper            14 VAC-MR               1:02.91                   
 22 Amanda Goldstein          14 Tmsuffolk-MR         1:04.20                   
 23 Sara Day Gerrity          14 LBA-MR               1:04.35                   
 24 Erika Richardson          13 Cond-MR              1:05.31                   
 25 Juliette Collazo          14 Cond-MR              1:06.27                   
 26 Stephanie Tsai            14 Cond-MR              1:06.34                   
 27 Danielle Marlow           14 Tmsuffolk-MR         1:06.50                   
 28 Raakkel Sims              13 Tmsuffolk-MR         1:07.00                   
 29 Theresa Dooley            13 Cond-MR              1:08.12                   
 30 Yvonne Desousa            14 Tmsuffolk-MR         1:09.86                   
 31 Jordana Paul              14 Cond-MR              1:10.21                   
 32 Patricia Sommer           14 LBA-MR               1:11.88                   
 33 Paige McGhee              13 Ndac-MR              1:11.99                   
 34 Carly Caprioli            13 LBA-MR               1:12.99                   
 35 Kelli Dari                13 Cond-MR              1:13.27                   
 36 Stephanie Bonifacio       13 Cond-MR              1:13.89                   
 37 Blair Deziel              13 Cond-MR              1:14.84                   
 38 Chrisanna Hickey          14 Big Blue-MR          1:23.23                   
 39 Chelsea Owen-Kraft        13 Big Blue-MR          1:28.50                   
 -- Martha Prince             13 Cond-MR                  DQ                    
 
Event 22  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 49.63    2/1/1997 Roy Barnum-MSC                               
                54.29  ZQ
                55.99  JO
              1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Eric Culver               14 VAC-MR                 53.07      52.78 ZQ     
                  25.60       52.78 (27.18)                                        
  2 Jesse Lohrer              13 Tmsuffolk-MR           53.82      52.93 ZQ     
                  25.58       52.93 (27.35)                                        
  3 Billy Krause              14 Tmsuffolk-MR           54.67      53.95 ZQ     
                  26.20       53.95 (27.75)                                        
  4 Zach Anderson             14 NBS-MR                 53.67      54.14 ZQ     
                  26.12       54.14 (28.02)                                        
  5 Michael Forgione          13 Tmsuffolk-MR           58.21      58.46 SILV   
                  27.67       58.46 (30.79)                                        
  6 Jonathan Hinds            14 Tmsuffolk-MR           58.85      59.78 SILV   
                  28.39       59.78 (31.39)                                        
B - Final
  7 Monte Jiran               13 Tmsuffolk-MR           59.06      58.94 SILV   
                  28.42       58.94 (30.52)                                        
  8 Mike Meck                 13 MSC-MR               1:01.09      59.87 SILV   
                  28.61       59.87 (31.26)                                        
  9 Luis Galan                13 VAC-MR               1:01.27    1:00.47 SILV   
                  29.16     1:00.47 (31.31)                                        
 10 Brian Disalvo             13 MSC-MR               1:01.53    1:01.29 SILV   
                  29.75     1:01.29 (31.54)                                        
 11 Jake Pisano               13 Tmsuffolk-MR         1:01.88    1:01.89 SILV   
                  29.73     1:01.89 (32.16)                                        
 12 John Nash                 13 LBA-MR               1:02.60    1:02.02 SILV   
                  29.59     1:02.02 (32.43)                                        
Preliminaries
 11 Joseph Scarano            13 MSC-MR               1:01.79                   
 13 James Perez-Rogers        14 Ndac-MR              1:02.10                   
 15 Mikey Feigel              13 NBS-MR               1:03.84                   
 16 Luke Grunewald            13 NBS-MR               1:05.84                   
 17 John Pangal               13 Tmsuffolk-MR         1:05.97                   
 18 James Pope                13 Ndac-MR              1:06.30                   
 19 Matthew Whelan            14 VAC-MR               1:08.58                   
 20 Christian Bormann         13 Tmsuffolk-MR         1:09.61                   
 21 David Hallenbeck          14 Ndac-MR              1:11.05                   
 22 Alex Tibbetts             13 Ndac-MR              1:13.02                   
 23 Michael Fthenakis         13 Tmsuffolk-MR         1:20.62                   
 
Event 23  Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.60    2/8/2003 Nikki Laffel-Cudas, TS-HH                    
                56.69  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Parisi             16 Tmsuffolk-MR           53.08      54.02 METS   
                  26.31       54.02 (27.71)                                        
  2 Katrice Ewanich           17 VAC-MR                 54.17      54.60 METS   
                  26.27       54.60 (28.33)                                        
  3 Lanae Petty               15 VAC-MR                 55.21      55.08 METS   
                  26.49       55.08 (28.59)                                        
  4 Kimberly Levine           16 MSC-MR                 55.22      55.52 METS   
                  27.08       55.52 (28.44)                                        
  5 Caitlyn Biagioli          16 Tmsuffolk-MR           55.24      55.62 METS   
                  27.03       55.62 (28.59)                                        
  6 Janine Zaltsman           16 Tmsuffolk-MR           55.10      55.70 METS   
                  26.53       55.70 (29.17)                                        
B - Final
  7 Jacquelyn Klein           17 VAC-MR                 55.55      55.70 METS   
                  26.96       55.70 (28.74)                                        
  8 Natalya Ghostlaw          16 NBS-MR                 56.82      55.87 METS   
                  27.65       55.87 (28.22)                                        
  9 Julie Kochman             16 Tmsuffolk-MR           55.92      56.29 METS   
                  27.25       56.29 (29.04)                                        
 10 Crescentia Danner         16 Ndac-MR                57.20      56.66 METS   
                  27.56       56.66 (29.10)                                        
 11 Ashley Pinchinat          17 NBS-MR                 57.16      57.15        
                  27.26       57.15 (29.89)                                        
 12 Nicole Marshall           17 NBS-MR                 57.24      57.67        
                  27.71       57.67 (29.96)                                        
Preliminaries
  8 Brianna Burns             16 Cond-MR                55.61                   
 11 Joanna Ferreri            17 Starfish-AD            57.13                   
 15 Lisa Ruggiero             17 Pbac-MR                57.68                   
 16 Victoria Kemp             18 MSC-MR                 57.94                   
 17 Cailin Grunewald          15 VAC-MR                 58.10                   
 18 Keira Yeager              15 Tmsuffolk-MR           58.16                   
 19 Diana Wang                15 MSC-MR                 58.65                   
 20 Laura Kovacs              16 Tmsuffolk-MR           58.75                   
 21 Jillian Paige             17 NBS-MR                 58.82                   
 22 Chloe Farrar              15 MSC-MR                 58.85                   
 23 Allie Einsidler           15 Tmsuffolk-MR           58.86                   
 24 Veronica Cimilluca        16 VAC-MR                 59.04                   
 25 Amber Hrbek               17 Pbac-MR                59.40                   
 26 Betsy Fischer             15 Cond-MR                59.61                   
 27 Kelly Kopac               15 Cond-MR                59.71                   
 28 Christine Larkin          16 VAC-MR               1:00.50                   
 29 Elizabeth Miller          15 MSC-MR               1:00.65                   
 30 Krysten Sciacca           17 Tmsuffolk-MR         1:00.77                   
 31 Erin Rappold              17 Starfish-AD          1:01.01                   
 32 Brittany Roman-Green      17 Ndac-MR              1:01.18                   
 33 Kelsie McNett             15 NBS-MR               1:01.21                   
 34 Jessica Cook              17 VAC-MR               1:01.64                   
 35 Bridget Latino            16 MSC-MR               1:01.73                   
 36 Olivia Fischetti          15 Tmsuffolk-MR         1:01.76                   
 37 Lindsay Simonson          16 UNVAC-MR             1:01.91                   
 38 Angela Nocera             15 Tmsuffolk-MR         1:02.33                   
 39 Rebecca Stenger           15 LBA-MR               1:02.58                   
 40 Michelle Warren           14 Tmsuffolk-MR         1:02.62                   
 41 Rachael Sosnowski         16 Pbac-MR              1:04.04                   
 42 Carolyn Brown             16 Cond-MR              1:05.43                   
 43 Nicole Pihl               17 NBS-MR               1:06.06                   
 44 Kate Finnerty             15 Cond-MR              1:06.35                   
 45 Lilly Carrel              15 Cond-MR              1:08.79                   
 46 Caitlin Portch            17 Big Blue-MR          1:08.80                   
 47 Cheryl Ruggiero           15 Ndac-MR              1:11.08                   
 48 Jenny Prince              15 Cond-MR              1:13.30                   
 49 Kate Hallenbeck           17 Ndac-MR              1:15.98                   
 -- Samantha Coratti          17 MSC-MR                   DQ                    
 -- Katherine Harris          15 LBA-MR                   DQ                    
 -- Brittany Ross             16 Ndac-MR                  DQ                    
 
Event 24  Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 46.52   1/31/2004 Jevon Atkinson-NFS                           
                51.59  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Justin Coombs             17 NBS-MR                 49.38      49.21 METS   
                  23.99       49.21 (25.22)                                        
  2 Joe Perez-Rogers          16 Ndac-MR                49.50      49.55 METS   
                  23.34       49.55 (26.21)                                        
  3 Ryan Coombs               17 NBS-MR                 49.24      49.90 METS   
                  24.20       49.90 (25.70)                                        
  4 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR                 49.29      50.01 METS   
                  24.51       50.01 (25.50)                                        
  5 Kyle Berg                 17 MSC-MR                 50.32      50.40 METS   
                  24.46       50.40 (25.94)                                        
  6 David Gartman             17 NBS-MR                 49.69      50.43 METS   
                  23.99       50.43 (26.44)                                        
B - Final
  7 Jonathan Podniesinski     15 Tmsuffolk-MR           51.11      51.60        
                  25.19       51.60 (26.41)                                        
  8 Mark Anderson             16 MSC-MR                 51.28      51.76        
                  24.89       51.76 (26.87)                                        
  9 Billy Colton              16 NBS-MR                 51.81      51.93        
                  24.88       51.93 (27.05)                                        
 10 Kevin Mongan              16 Tmsuffolk-MR           53.25      53.18        
                  25.83       53.18 (27.35)                                        
 11 Michael O'Connor          15 Tmsuffolk-MR           53.91      53.97        
                  26.25       53.97 (27.72)                                        
 12 Vinson Wang               17 MSC-MR                 52.13      54.21        
                  25.96       54.21 (28.25)                                        
Preliminaries
  7 Tucker Roeder             16 Ndac-MR                50.99                   
  9 Edwin Wright              16 Cond-MR                51.14                   
 14 Enrique Naudy             15 Cond-MR                53.31                   
 15 Stephen Martinez          16 Cond-MR                53.89                   
 17 Eben Coenen               17 Ndac-MR                54.05                   
 18 Nathan Politi             16 NBS-MR                 54.10                   
 19 Ross Goldstein            16 Tmsuffolk-MR           54.18                   
 20 Zachary Williams          17 NBS-MR                 54.21                   
 21 Sean Lukasiewicz          17 Cond-MR                54.53                   
 22 Thomas Bormann            15 Tmsuffolk-MR           54.88                   
 23 Tripp Gavin               15 Tmsuffolk-MR           54.95                   
 24 Ben Weiner                15 Cond-MR                55.24                   
 25 Timothy White             15 Tmsuffolk-MR           55.56                   
 26 Ed Gonzalez               16 NBS-MR                 55.66                   
 27 Elijah Hoffman            16 MSC-MR                 55.68                   
 28 Ryan Pope                 16 Cond-MR                55.80                   
 29 Noam Algazy               15 Tmsuffolk-MR           56.12                   
 30 Ryan Jennings             17 Tmsuffolk-MR           56.57                   
 31 John Caldwell             16 Cond-MR                57.12                   
 32 Joshua Willis             16 Tmsuffolk-MR           57.24                   
 33 Ryan Seagren              15 MSC-MR                 57.77                   
 34 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR                 58.10                   
 35 Russell Drake             15 Ndac-MR                59.37                   
 36 Nicholas Angelo           15 Tmsuffolk-MR           59.61                   
 37 Justin Logerfo            16 NBS-MR                 59.77                   
 38 Andrew Feigel             15 NBS-MR               1:00.66                   
 39 Christopher Manz          15 MSC-MR               1:05.29                   
 40 Nick Knapp                15 VAC-MR               1:13.03                   
 
Event 25  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:06.83    2/1/1999 Corey Berg-MSC                             
                2:22.99  ZQ
                2:26.49  JO
                2:48.99  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kara Zebrowski            14 Starfish-AD          2:14.06    2:10.56 ZQ     
                  31.58     1:04.69 (33.11)     1:38.08 (33.39)     2:10.56 (32.48)
  2 Shea Berg                 14 MSC-MR               2:17.24    2:12.58 ZQ     
                  31.41     1:04.23 (32.82)     1:38.23 (34.00)     2:12.58 (34.35)
  3 Brenna O'Keefe            14 MSC-MR               2:18.53    2:19.81 ZQ     
                  33.43     1:08.76 (35.33)     1:44.43 (35.67)     2:19.81 (35.38)
  4 Melissa Lindahl           14 LBA-MR               2:21.49    2:22.07 ZQ     
                  34.18     1:10.16 (35.98)     1:46.56 (36.40)     2:22.07 (35.51)
  5 Olivia Baczek             14 MSC-MR               2:22.23    2:22.50 ZQ     
                  33.49     1:09.47 (35.98)     1:46.52 (37.05)     2:22.50 (35.98)
  6 Alana Biagioli            14 Tmsuffolk-MR         2:24.41    2:24.67 JO     
                  34.60     1:11.34 (36.74)     1:48.67 (37.33)     2:24.67 (36.00)
B - Final
  7 Brenna Munz               13 MSC-MR               2:25.66    2:20.55 ZQ     
                  33.24     1:08.84 (35.60)     1:45.19 (36.35)     2:20.55 (35.36)
  8 Hillary Hocson            14 NBS-MR               2:24.91    2:21.20 ZQ     
                  33.54     1:09.16 (35.62)     1:45.04 (35.88)     2:21.20 (36.16)
  9 Eva Russell               13 Tmsuffolk-MR         2:28.55    2:27.08 SILV   
                  35.68     1:12.84 (37.16)     1:50.21 (37.37)     2:27.08 (36.87)
 10 Alexa Stenger             14 LBA-MR               2:27.33    2:27.52 SILV   
                  34.88     1:12.32 (37.44)     1:50.46 (38.14)     2:27.52 (37.06)
 11 Hailey Kopp               14 Starfish-AD          2:31.04    2:27.90 SILV   
                  35.75     1:13.67 (37.92)     1:51.46 (37.79)     2:27.90 (36.44)
 12 Michelle Makowski         14 Tmsuffolk-MR         2:33.46    2:31.43 SILV   
                  36.58     1:14.99 (38.41)     1:53.63 (38.64)     2:31.43 (37.80)
Preliminaries
  2 Jane Ehret                13 Aqua Gems-MR         2:17.07                   
  5 Casey Abribat             14 Aqua Gems-MR         2:21.02                   
 15 Stephanie Tsai            14 Cond-MR              2:34.35                   
 16 Kelly Drury               14 Tmsuffolk-MR         2:38.73                   
 17 Caitlin Heiss             13 LBA-MR               2:39.36                   
 18 Danielle Marlow           14 Tmsuffolk-MR         2:41.02                   
 19 Beth Schatkun             14 Cond-MR              2:41.69                   
 20 Niki Ghostlaw             13 NBS-MR               2:42.26                   
 21 Jamie Kassner             13 Tmsuffolk-MR         2:44.16                   
 22 Raakkel Sims              13 Tmsuffolk-MR         2:45.75                   
 23 Theresa McCartney         13 Big Blue-MR          2:46.72                   
 24 Andrea Tremper            14 VAC-MR               2:48.34                   
 25 Catherine Jannuzzi        14 Tmsuffolk-MR         2:48.89                   
 26 Kaitlyn Walsh             13 Tmsuffolk-MR         2:49.55                   
 27 Chelsea Owen-Kraft        13 Big Blue-MR          3:42.48                   
 -- Chrisanna Hickey          14 Big Blue-MR              DQ                    
 -- Carly Caprioli            13 LBA-MR                   DQ                    
 
Event 26  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:58.21    2/3/2001 Nat Moore-NBS, Cudas                       
                2:17.19  ZQ
                2:22.99  JO
                2:41.49  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Billy Krause              14 Tmsuffolk-MR         2:11.33    2:08.27 ZQ     
                  30.38     1:02.20 (31.82)     1:35.73 (33.53)     2:08.27 (32.54)
  2 Zach Anderson             14 NBS-MR               2:13.92    2:13.87 ZQ     
                  31.84     1:05.46 (33.62)     1:40.41 (34.95)     2:13.87 (33.46)
  3 Jesse Lohrer              13 Tmsuffolk-MR         2:22.64    2:19.54 JO     
                  33.53     1:09.03 (35.50)     1:45.36 (36.33)     2:19.54 (34.18)
  4 Michael Forgione          13 Tmsuffolk-MR         2:22.24    2:22.54 JO     
                  32.35     1:07.89 (35.54)     1:45.70 (37.81)     2:22.54 (36.84)
  5 Luis Galan                13 VAC-MR               2:28.53    2:29.11 SILV   
                  35.22     1:12.83 (37.61)     1:51.14 (38.31)     2:29.11 (37.97)
  6 Jake Pisano               13 Tmsuffolk-MR         2:31.56    2:32.45 SILV   
                  35.83     1:14.05 (38.22)     1:53.59 (39.54)     2:32.45 (38.86)
B - Final
  7 Brian Disalvo             13 MSC-MR               2:38.28    2:33.28 SILV   
                  37.24     1:15.79 (38.55)     1:55.23 (39.44)     2:33.28 (38.05)
  8 John Nash                 13 LBA-MR               2:39.39    2:36.54 SILV   
                  37.69     1:17.08 (39.39)     1:57.03 (39.95)     2:36.54 (39.51)
  9 Mike Meck                 13 MSC-MR               2:38.86    2:37.97 SILV   
                  54.00     1:17.41 (23.41)     1:57.89 (40.48)     2:37.97 (40.08)
 10 John Makowski             13 Tmsuffolk-MR         2:42.51    2:41.79        
                  39.00     1:34.00 (55.00)     2:05.00 (31.00)     2:41.79 (36.79)
 11 Luke Grunewald            13 NBS-MR               2:44.36    2:43.15        
                  38.58     1:19.95 (41.37)     2:00.68 (40.73)     2:43.15 (42.47)
 12 Michael Fischetti         13 Tmsuffolk-MR         2:49.70    2:45.87        
                  39.71     1:21.08 (41.37)     2:03.44 (42.36)     2:45.87 (42.43)
Preliminaries
  3 Ripley Danner             13 Ndac-MR              2:22.11                   
  8 James Perez-Rogers        14 Ndac-MR              2:31.70                   
 15 Michael Fthenakis         13 Tmsuffolk-MR         3:08.34                   
 
Event 27  Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:04.49    2/3/2001 Corey Berg-MSC, TMSUFFOLK                  
                2:17.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Parisi             16 Tmsuffolk-MR         2:05.43    2:04.79 METS   
                  29.67     1:00.86 (31.19)     1:33.00 (32.14)     2:04.79 (31.79)
  2 Julie Kochman             16 Tmsuffolk-MR         2:07.27    2:08.31 METS   
                  30.81     1:03.11 (32.30)     1:36.28 (33.17)     2:08.31 (32.03)
  3 Caitlin Napoli            17 Tmsuffolk-MR         2:14.27    2:11.91 METS   
                  31.86     1:05.18 (33.32)     1:38.50 (33.32)     2:11.91 (33.41)
  4 Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR         2:11.94    2:13.15 METS   
                  32.01     1:06.12 (34.11)     1:40.71 (34.59)     2:13.15 (32.44)
  5 Caitlyn Biagioli          16 Tmsuffolk-MR         2:11.05    2:13.26 METS   
                  31.57     1:04.77 (33.20)     1:38.78 (34.01)     2:13.26 (34.48)
  6 Katrice Ewanich           17 VAC-MR               2:17.25    2:16.17 METS   
                  32.39     1:06.38 (33.99)     1:41.50 (35.12)     2:16.17 (34.67)
B - Final
  7 Kate Larkin               15 Tmsuffolk-MR         2:17.92    2:16.57 METS   
                  32.47     1:07.02 (34.55)     1:41.76 (34.74)     2:16.57 (34.81)
  8 Natalya Ghostlaw          16 NBS-MR               2:17.47    2:17.32 METS   
                  33.25     1:07.85 (34.60)     1:42.96 (35.11)     2:17.32 (34.36)
  9 Samantha Coratti          17 MSC-MR               2:19.75    2:19.07        
                  32.26     1:07.22 (34.96)     1:43.17 (35.95)     2:19.07 (35.90)
 10 Lisa Ruggiero             17 Pbac-MR              2:18.10    2:19.64        
                  32.19     1:07.16 (34.97)     1:43.54 (36.38)     2:19.64 (36.10)
 11 Laura Kovacs              16 Tmsuffolk-MR         2:18.49    2:20.11        
                  32.06     1:06.96 (34.90)     1:43.16 (36.20)     2:20.11 (36.95)
 12 Lynn Pucciarelli          15 Starfish-AD          2:19.07    2:20.94        
                  32.73     1:07.82 (35.09)     1:43.99 (36.17)     2:20.94 (36.95)
Preliminaries
 13 Jennifer Aiello           12 MSC-MR               2:22.01                   
 14 Christina Aiello          16 MSC-MR               2:22.08                   
 15 Janine Zaltsman           16 Tmsuffolk-MR         2:22.32                   
 16 Nicole Ferlo              16 Aqua Gems-MR         2:22.50                   
 17 Jayme Burns               17 Tmsuffolk-MR         2:23.96                   
 18 Brittany Roman-Green      17 Ndac-MR              2:24.60                   
 19 Devyn McGrath             12 NBS-MR               2:25.10                   
 20 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               2:25.15                   
 21 Meg Ryan                  16 Tmsuffolk-MR         2:25.35                   
 22 Lanae Petty               15 VAC-MR               2:25.84                   
 23 Cailin Grunewald          15 VAC-MR               2:26.71                   
 24 Diana Wang                15 MSC-MR               2:26.75                   
 25 Allie Einsidler           15 Tmsuffolk-MR         2:27.19                   
 26 Veronica Cimilluca        16 VAC-MR               2:27.60                   
 27 Keira Yeager              15 Tmsuffolk-MR         2:29.34                   
 28 Jackie Daly               15 Pbac-MR              2:30.55                   
 29 Angela Nocera             15 Tmsuffolk-MR         2:31.86                   
 30 Amber Hrbek               17 Pbac-MR              2:32.56                   
 31 Olivia Fischetti          15 Tmsuffolk-MR         2:33.22                   
 32 Elizabeth Miller          15 MSC-MR               2:35.40                   
 33 Brittany Ross             16 Ndac-MR              2:35.54                   
 34 Jessica Cook              17 VAC-MR               2:36.01                   
 35 Carolyn Brown             16 Cond-MR              2:40.34                   
 36 Rachael Sosnowski         16 Pbac-MR              2:41.21                   
 37 Lindsay Simonson          16 UNVAC-MR             2:42.23                   
 38 Erika Seagren             12 MSC-MR               2:42.55                   
 
Event 28  Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.13    2/8/2003 Nat Moore-NBS                              
                2:07.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Justin Coombs             17 NBS-MR               2:00.91    1:59.18 METS   
                  28.24       57.95 (29.71)     1:28.59 (30.64)     1:59.18 (30.59)
  2 Billy Colton              16 NBS-MR               2:01.68    2:00.31 METS   
                  28.23       58.79 (30.56)     1:30.12 (31.33)     2:00.31 (30.19)
  3 Kyle Yeager               16 Tmsuffolk-MR         1:59.39    2:01.19 METS   
                  28.36       58.76 (30.40)     1:30.44 (31.68)     2:01.19 (30.75)
  4 Andrew Windler            15 Tmsuffolk-MR         2:01.98    2:01.70 METS   
                  28.63       59.21 (30.58)     1:30.58 (31.37)     2:01.70 (31.12)
  5 TJ Byrnes                 16 UNAT-MR              2:05.56    2:05.49 METS   
                  29.84     1:01.50 (31.66)     1:33.89 (32.39)     2:05.49 (31.60)
  6 Mark Anderson             16 MSC-MR               2:08.55    2:07.80 METS   
                  30.14     1:02.02 (31.88)     1:35.00 (32.98)     2:07.80 (32.80)
B - Final
  7 Matthew Caines            18 Tmsuffolk-MR         2:09.31    2:06.03 METS   
                  30.61     1:02.74 (32.13)     1:34.83 (32.09)     2:06.03 (31.20)
  8 Joshua Willis             16 Tmsuffolk-MR         2:08.57    2:07.56 METS   
                  30.25     1:01.83 (31.58)     1:34.42 (32.59)     2:07.56 (33.14)
  9 Joe Perez-Rogers          16 Ndac-MR              2:10.93    2:12.19        
                  29.58     1:02.23 (32.65)     1:37.30 (35.07)     2:12.19 (34.89)
 10 Ryan Seagren              15 MSC-MR               2:15.51    2:13.17        
                  30.23     1:04.07 (33.84)     1:38.77 (34.70)     2:13.17 (34.40)
 11 Timothy White             15 Tmsuffolk-MR         2:14.22    2:13.35        
                  30.81     1:04.26 (33.45)     1:39.15 (34.89)     2:13.35 (34.20)
 12 Brian Skeats              17 Ndac-MR              2:17.31    2:19.52        
                  32.78     1:08.02 (35.24)     1:43.71 (35.69)     2:19.52 (35.81)
Preliminaries
  6 Kyle Berg                 17 MSC-MR               2:07.93                   
 11 Enrique Naudy             15 Cond-MR              2:11.60                   
 14 Tucker Roeder             16 Ndac-MR              2:16.43                   
 15 Nathan Politi             16 NBS-MR               2:16.57                   
 17 Ryan Pope                 16 Cond-MR              2:20.50                   
 18 Zachary Williams          17 NBS-MR               2:20.61                   
 19 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR               2:34.85                   
 20 Andrew Feigel             15 NBS-MR               2:37.93                   
 21 Justin Logerfo            16 NBS-MR               2:38.51                   
 
Event 29  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 27.25    2/9/2002 Becky Malone-NBS                             
                30.99  ZQ
                32.09  JO
                36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Hutzelmann         10 Aqua Gems-MR           30.20      30.17 ZQ     
  2 Lindsey Blackman          10 VAC-MR                 30.56      30.75 ZQ     
  3 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR           34.33      31.44 JO     
  4 Ilysa Timpanaro           10 Ndac-MR                32.66      31.66 JO     
  5 Holly Rudel               10 Aqua Gems-MR           32.25      31.71 JO     
  6 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR           33.92      31.97 JO     
  7 Sierra Weiner              9 Tmsuffolk-MR           32.36      31.98 JO     
  8 Shelby Attanasio          10 MSC-MR                 32.68      32.31 SILV   
  8 Jacqueline Pappalardo      9 Tmsuffolk-MR           32.54      32.31 SILV   
 10 Emily Hovey               10 NBS-MR                 32.39      32.67 SILV   
 11 Jennifer Nash             10 LBA-MR                 32.88      33.07 SILV   
 12 Kellie Cannon              9 LBA-MR                 32.53      33.47 SILV   
 13 Jade Weiner                9 Tmsuffolk-MR           32.84      33.52 SILV   
 14 Bana Hadid                 9 NBS-MR                 33.94      33.66 SILV   
 15 Jessica Smigielski        10 Aqua Gems-MR           34.06      33.94 SILV   
 16 Kate Bergin                8 MSC-MR                 34.90      34.07 SILV   
 17 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR           35.04      34.31 SILV   
 18 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR           35.98      34.97 SILV   
 19 Susana Solis              10 LBA-MR                 36.71      35.52 SILV   
 20 Jenna York                10 NBS-MR                 37.34      36.29 SILV   
 21 Erin Mellett               9 MWSC-MR                37.72      36.30 SILV   
 22 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR           37.98      36.96        
 23 Ameera Bhanji              9 MSC-MR                 40.42      37.15        
 24 Sara Heiss                10 LBA-MR                 39.67      38.40        
 25 Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR           37.28      38.74        
 26 Alexis Brisley             9 Ndac-MR                38.47      38.96        
 27 Kayla Weckesser            9 Ndac-MR                35.44      38.98        
 28 Claire Williams            9 NBS-MR                 39.30      39.03        
 29 Tara Shouldis             10 LBA-MR                 39.50      39.05        
 30 Lillian Oyen-Ustad         8 MSC-MR                 37.96      39.38        
 31 Beth Clark                 9 NBS-MR                 40.35      39.75        
 32 Erin LA Perche             9 MSC-MR                 39.98      39.76        
 33 Erin Fitzgerald           10 Aqua Gems-MR           40.43      40.02        
 34 Krisztina Alderson         9 MSC-MR                 39.52      40.08        
 35 Abigail Boyko              8 MSC-MR                 38.74      40.13        
 36 Alysen Cuddy              10 VAC-MR                 37.72      41.38        
 37 Sarah Tavernese            9 LBA-MR                 40.15      41.69        
 38 Ina Elcott                 7 MSC-MR                 41.75      41.72        
 39 Kate Fischer               9 Cond-MR                43.25      42.49        
 40 Hannah Prince              9 Cond-MR                45.14      42.70        
 41 Marisa Hagerty            10 Ndac-MR                44.97      42.89        
 42 Katherine Kisor            9 Aqua Gems-MR           43.43      43.37        
 43 Erin Alton                 9 LBA-MR                 43.60      43.74        
 44 Alice Morgan               7 NBS-MR                 46.65      44.21        
 45 Kelly Dublynn             10 LBA-MR                 43.90      44.41        
 46 Natalie D'Souza            7 MSC-MR                 43.35      44.89        
 47 Jenna Mirsa                8 Ndac-MR                45.11      45.16        
 48 Danielle Feldman          10 LBA-MR                 43.91      45.41        
 49 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR                 47.19      45.61        
 50 Taylor Dahlem              9 Ndac-MR                50.89      45.77        
 51 Nayara Sullivan            9 MSC-MR                 48.90      46.74        
 52 Caroline Cole              8 MWSC-MR                42.36      46.98        
 53 Kassey Gonzalez            8 Big Blue-MR            46.18      47.17        
 54 Callie Cline               9 NBS-MR               1:00.12      47.37        
 55 Betsy Portch               9 Big Blue-MR            45.02      48.65        
 56 Weronika Bajsicka          7 Big Blue-MR            55.09      49.09        
 57 Brooke Tibbetts            8 Ndac-MR                54.27      50.02        
 58 Amanda Fung                8 Big Blue-MR            51.72      50.42        
 59 Adrianna Kandeel           8 NBS-MR                 56.70      50.46        
 60 Kelsey Larson              8 LBA-MR                 46.65      50.64        
 61 Kassidy Reilly            10 LBA-MR                 51.81      51.33        
 62 Aditi Athavale             8 Big Blue-MR               NT      52.81        
 63 Alexandra Monteleone       8 Big Blue-MR          1:09.13      54.79        
 64 Jamila Greene              9 NBS-MR                 54.75      55.93        
 65 Rebecca Velez              8 NBS-MR                    NT    1:03.25        
 66 Tonianne Larson            7 LBA-MR                 57.45    1:07.03        
 67 Katie Whelan               7 LBA-MR               1:00.00    1:16.08        
 
Event 30  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.37    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
                31.49  ZQ
                32.09  JO
                36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR           28.74      28.86 ZQ     
  2 Ryan Alderson             10 MSC-MR                 30.60      30.41 ZQ     
  3 Simon Haas                10 MSC-MR                 30.73      30.65 ZQ     
  4 Michael Cashin            10 LBA-MR                 31.95      32.01 JO     
  5 Keith Carlino             10 MSC-MR                 31.71      32.19 SILV   
  6 Spencer Cavotti           10 Ndac-MR                33.47      32.75 SILV   
  7 Zane Grunewald            10 NBS-MR                 33.50      33.09 SILV   
  8 Liam Cashin               10 LBA-MR                 33.93      34.01 SILV   
  9 Adam Stenger               9 LBA-MR                 35.06      34.49 SILV   
 10 Nicholas Owens             9 Aqua Gems-MR           32.98      35.27 SILV   
 11 Conor Malone              10 NBS-MR                 36.42      35.59 SILV   
 12 James Canner              10 LBA-MR                 37.36      36.32 SILV   
 13 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR           36.15      36.41 SILV   
 14 Adam Prince               10 Cond-MR                35.00      37.37        
 15 Paul LaRue                 8 MSC-MR                 37.18      38.69        
 16 Clayton Gurnett            8 MSC-MR                 39.27      39.27        
 17 Jack Olsen                 8 Aqua Gems-MR           37.28      40.22        
 18 Ryan Lockhart              9 MWSC-MR                40.87      40.26        
 19 John Delahanty            10 LBA-MR                 44.05      40.83        
 20 Bryan Feigel               8 NBS-MR                 41.57      40.84        
 21 James Furey                9 Cond-MR                   NT      41.10        
 22 Eddie Whelan               9 LBA-MR                 46.20      42.45        
 23 Somar Hadid                8 NBS-MR                 45.88      43.27        
 24 Colin Mellett              9 MWSC-MR                43.93      43.68        
 25 Gabe Hallenbeck           10 Ndac-MR                47.21      45.75        
 26 James Delahanty            8 LBA-MR                 55.51      46.72        
 27 Albert Bajsicki            9 Big Blue-MR               NT      46.79        
 28 Jason Boyko                6 MSC-MR                 52.03      49.99        
 29 Max Silverman              8 Big Blue-MR          1:23.19      58.33        
 -- Craig Reilly               9 LBA-MR                 57.89         DQ        
 
Event 31  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 25.78    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
                27.89  ZQ
                28.69  JO
                32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           11 NBS-MR                 26.27      26.70 ZQ     
  2 Sarah Fischer             12 Cond-MR                28.55      27.83 ZQ     
  3 Zoey Wade                 12 Tmsuffolk-MR           28.38      28.17 JO     
  4 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR           28.68      28.25 JO     
  5 Sarah Pope                12 Ndac-MR                29.27      28.27 JO     
  6 Jennifer Aiello           12 MSC-MR                 28.90      28.33 JO     
  7 Allison Indyk             12 MSC-MR                 28.79      28.66 JO     
  8 Shekinah Hoffman          12 MSC-MR                 29.40      28.72 SILV   
  9 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR           28.67      28.91 SILV   
 10 Kristen Bormann           12 Tmsuffolk-MR           29.53      28.95 SILV   
 11 Devyn McGrath             12 NBS-MR                 28.51      28.96 SILV   
 12 Emily Henry               12 VAC-MR                 29.04      29.28 SILV   
 13 Amanda York               12 NBS-MR                 29.30      29.42 SILV   
 14 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR           29.97      29.50 SILV   
 15 Emily Rubzin              12 Cond-MR                30.13      29.51 SILV   
 16 Charlotte Collazo         12 Cond-MR                29.59      29.53 SILV   
 17 Olivia Jannuzzi           12 Tmsuffolk-MR           30.02      29.58 SILV   
 18 Kelly Levine              12 MSC-MR                 30.07      29.69 SILV   
 19 Amber Santiago            11 VAC-MR                 30.48      30.03 SILV   
 20 Emelia Carlino            12 MSC-MR                 30.05      30.10 SILV   
 21 Erika Seagren             12 MSC-MR                 29.54      30.22 SILV   
 22 Cara Morris               12 Cond-MR                32.04      30.23 SILV   
 22 Mallorie Larson           12 LBA-MR                 30.23      30.23 SILV   
 24 Samantha Krause           12 VAC-MR                 30.64      30.25 SILV   
 25 Stephanie Malyszka        11 Cond-MR                30.75      30.40 SILV   
 26 Michelle Hoffman          12 Aqua Gems-MR           30.25      30.55 SILV   
 27 Stephanie Lindahl         12 LBA-MR                 29.33      30.56 SILV   
 28 Kayleigh Toth             11 Tmsuffolk-MR           31.53      30.95 SILV   
 29 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR            31.28      31.07 SILV   
 30 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR           32.48      31.13 SILV   
 31 Darri Resch               12 NBS-MR                 30.59      31.14 SILV   
 32 Imani Huerta              12 VAC-MR                 32.20      31.27 SILV   
 33 Lauren Pope               11 Cond-MR                32.76      31.31 SILV   
 34 Ashley Olsen              12 Aqua Gems-MR           30.22      31.35 SILV   
 35 Nicole Drury              12 Tmsuffolk-MR           31.99      31.42 SILV   
 36 Samantha Granan           12 MSC-MR                 32.26      31.57 SILV   
 37 Sage Danner               11 Ndac-MR                31.01      31.90 SILV   
 38 Meghan O'Neill            12 NBS-MR                 35.99      31.93 SILV   
 39 Rebekah Geiselman         12 LBA-MR                 33.66      32.02 SILV   
 40 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR           33.19      32.09 SILV   
 41 Megan Brady               11 LBA-MR                 31.60      32.35 SILV   
 42 Emily Boyko               11 MSC-MR                 31.33      32.42 SILV   
 43 Kathleen Fitzgerald       12 Aqua Gems-MR           34.43      32.57        
 44 Amanda D'Alberto          12 MSC-MR                 33.08      33.04        
 45 Lauren Daly               11 Pbac-MR                35.47      33.30        
 46 Tori Hanley               12 Tmsuffolk-MR           32.88      33.36        
 47 Elisabeth Brisley         11 Ndac-MR                34.87      33.71        
 48 Meo Pihl                  12 NBS-MR                 32.96      33.90        
 49 Brannan Carlucci          12 Cond-MR                35.52      34.29        
 50 Patty Gwozdz              12 Pbac-MR                34.76      34.38        
 51 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR                 35.14      34.46        
 52 Neka Alston               11 LBA-MR                 35.17      35.83        
 53 Bridget Boland            11 MSC-MR                 36.93      36.16        
 54 Alexandra Martinessi      11 LBA-MR                 36.51      36.50        
 55 Isabella D'Esposito       12 MSC-MR                 36.23      38.23        
 56 Mary Olsen                11 Aqua Gems-MR           37.76      39.64        
 57 Alexis Kandeel            11 NBS-MR                 44.80      41.91        
 58 Abigail Graffam           12 Ndac-MR                41.46      42.33        
 59 Lauren White              12 Big Blue-MR               NT      42.61        
 60 Deirdre O'Sullivan        11 NBS-MR                 46.79      46.35        
 61 Rachel Williams           11 NBS-MR               1:22.36    1:30.76        
 -- Colleen Larkin            12 VAC-MR                    NT         DQ        
 
Event 32  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.86    2/1/1999 Nat Moore-NBS                                
                27.59  ZQ
                28.69  JO
                32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR           27.29      26.28 ZQ     
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR           26.98      26.37 ZQ     
  3 DiDi Peng                 12 Tmsuffolk-MR           27.66      27.25 ZQ     
  4 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR           27.83      27.26 ZQ     
  5 Shane Alton               12 LBA-MR                 27.82      27.46 ZQ     
  6 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR           27.98      27.92 JO     
  7 Nicholas Kontos           12 Tmsuffolk-MR           29.86      28.61 JO     
  8 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR           29.37      28.64 JO     
  9 Harrison Volaski          12 Big Blue-MR            28.90      29.10 SILV   
 10 Connor Hayes              12 Tmsuffolk-MR           29.39      29.18 SILV   
 11 Kent Bischoff             12 Tmsuffolk-MR           30.04      29.20 SILV   
 12 Greg Byrne                11 MWSC-MR                29.75      29.51 SILV   
 13 Joseph Galan              11 VAC-MR                 30.17      29.55 SILV   
 14 Jack Ehret                11 Aqua Gems-MR           29.81      29.84 SILV   
 15 Branden Dahlem            12 Ndac-MR                31.10      29.86 SILV   
 16 Thai Donenfeld            12 Cond-MR                31.15      30.81 SILV   
 17 Kirby Roeder              12 Ndac-MR                31.48      30.93 SILV   
 18 Dylan Gillespie           12 VAC-MR                 31.03      30.97 SILV   
 19 Dallan Treanor            11 MWSC-MR                31.26      31.55 SILV   
 20 Joey Parisi               11 Tmsuffolk-MR           32.33      31.59 SILV   
 21 Eric Farm                 11 Cond-MR                32.83      31.60 SILV   
 22 Dylan Gleit               11 Tmsuffolk-MR           32.02      31.89 SILV   
 23 Damian Lavender           12 Ndac-MR                33.08      32.07 SILV   
 24 Joesph Morgan             11 NBS-MR                 32.37      32.87        
 25 Michael Esposito          11 NBS-MR                 32.63      32.97        
 26 Brandon Hickey            11 MSC-MR                 33.86      33.50        
 27 Jon-Anthony Avila         11 Cond-MR                35.35      33.67        
 28 Joey Fischer              12 NBS-MR                 34.41      33.88        
 29 James O'Meara             11 LBA-MR                 33.54      34.23        
 30 Michael Edwards           11 UNNBS-MR               35.73      35.24        
 31 Brian Whelan              12 LBA-MR                 36.10      35.87        
 32 Brett Disalvo             11 MSC-MR                 36.40      37.95        
 33 Kristopher Haag           11 MSC-MR                 36.75      38.40        
 34 Sean Sullivan             11 MSC-MR                 42.79      39.53        
 35 Nat Hallenbeck            12 Ndac-MR                43.70      41.54        
 36 Troy Larson               11 LBA-MR                 49.99      54.90        
 
Event 33  Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.81    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  JO
                1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ilysa Timpanaro           10 Ndac-MR              1:17.46    1:16.06 ZQ     
                  36.65     1:16.06 (39.41)                                        
  2 Holly Rudel               10 Aqua Gems-MR         1:16.27    1:19.24 ZQ     
                  38.40     1:19.24 (40.84)                                        
  3 Shannon Drury              9 Tmsuffolk-MR         1:23.98    1:20.29 JO     
                  38.89     1:20.29 (41.40)                                        
  4 Emily Hovey               10 NBS-MR               1:20.34    1:20.58 JO     
                  45.00     1:20.58 (35.58)                                        
  5 Lindsey Blackman          10 VAC-MR               1:23.08    1:21.39 JO     
                  51.00     1:21.39 (30.39)                                        
  6 Shelby Attanasio          10 MSC-MR               1:25.71    1:21.64 JO     
                  39.91     1:21.64 (41.73)                                        
  7 Kellie Cannon              9 LBA-MR               1:25.35    1:22.09 JO     
                  41.41     1:22.09 (40.68)                                        
  8 Kate Bergin                8 MSC-MR               1:44.26    1:22.71 SILV   
                  40.38     1:22.71 (42.33)                                        
  9 Jacqueline Pappalardo      9 Tmsuffolk-MR         1:28.25    1:23.44 SILV   
                  40.71     1:23.44 (42.73)                                        
 10 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR         1:30.74    1:23.63 SILV   
                  41.83     1:23.63 (41.80)                                        
 11 Jennifer Nash             10 LBA-MR               1:24.66    1:24.31 SILV   
                  41.35     1:24.31 (42.96)                                        
 12 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR         1:26.87    1:24.70 SILV   
                  42.02     1:24.70 (42.68)                                        
 13 Jessica Smigielski        10 Aqua Gems-MR         1:27.69    1:28.27 SILV   
                  43.36     1:28.27 (44.91)                                        
 14 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR         1:30.81    1:29.13 SILV   
                  42.33     1:29.13 (46.80)                                        
 15 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR         1:35.15    1:29.63 SILV   
                  43.31     1:29.63 (46.32)                                        
 16 Lillian Oyen-Ustad         8 MSC-MR               2:05.50    1:29.75 SILV   
                  45.38     1:29.75 (44.37)                                        
 17 Abigail Boyko              8 MSC-MR                    NT    1:35.37 SILV   
                  46.27     1:35.37 (49.10)                                        
 18 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR         1:38.90    1:35.78 SILV   
                  47.30     1:35.78 (48.48)                                        
 19 Krisztina Alderson         9 MSC-MR               1:39.35    1:35.84 SILV   
                  46.41     1:35.84 (49.43)                                        
 20 Tara Shouldis             10 LBA-MR               1:42.50    1:36.00 SILV   
                  47.44     1:36.00 (48.56)                                        
 21 Erin LA Perche             9 MSC-MR               1:42.07    1:36.28 SILV   
                  48.12     1:36.28 (48.16)                                        
 22 Erin Fitzgerald           10 Aqua Gems-MR         1:45.43    1:38.58 SILV   
                  48.90     1:38.58 (49.68)                                        
 23 Kayla Weckesser            9 Ndac-MR              1:46.68    1:39.76 SILV   
                  48.48     1:39.76 (51.28)                                        
 24 Natalie D'Souza            7 MSC-MR                    NT    1:45.08        
                1:14.00     1:45.08 (31.08)                                        
 25 Kate Fischer               9 Cond-MR                   NT    1:45.91        
                  50.77     1:45.91 (55.14)                                        
 26 Alexis Brisley             9 Ndac-MR              1:55.21    1:49.92        
                  55.96     1:49.92 (53.96)                                        
 27 Alysen Cuddy              10 VAC-MR               2:08.24    1:50.80        
                  52.59     1:50.80 (58.21)                                        
 28 Katherine Kisor            9 Aqua Gems-MR         1:42.90    1:51.65        
                1:00.00     1:51.65 (51.65)                                        
 29 Ina Elcott                 7 MSC-MR                    NT    1:52.69        
                  54.45     1:52.69 (58.24)                                        
 30 Danielle Feldman          10 LBA-MR               1:55.64    1:53.47        
                  55.37     1:53.47 (58.10)                                        
 31 Alice Morgan               7 NBS-MR               2:05.64    1:56.75        
                  57.15     1:56.75 (59.60)                                        
 32 Alexandra Monteleone       8 Big Blue-MR               NT    1:57.87        
                  55.69   1:57.87 (1:02.18)                                        
 33 Adrianna Kandeel           8 NBS-MR               2:15.12    1:58.03        
                  55.72   1:58.03 (1:02.31)                                        
 34 Nayara Sullivan            9 MSC-MR               2:08.34    2:01.32        
                1:01.22   2:01.32 (1:00.10)                                        
 35 Betsy Portch               9 Big Blue-MR          2:04.73    2:03.88        
                1:06.00     2:03.88 (57.88)                                        
 36 Kelsey Larson              8 LBA-MR               2:10.45    2:05.87        
                1:10.00     2:05.87 (55.87)                                        
 37 Jamila Greene              9 NBS-MR               2:17.80    2:15.51        
                1:11.00   2:15.51 (1:04.51)                                        
 38 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR                    NT    2:15.90        
                1:04.23   2:15.90 (1:11.67)                                        
 39 Tonianne Larson            7 LBA-MR               2:10.45    2:46.53        
                1:22.41   2:46.53 (1:24.12)                                        
 -- Amanda Hutzelmann         10 Aqua Gems-MR         1:21.96         DQ        
                  39.74          DQ (42.66)                                        
 -- Jade Weiner                9 Tmsuffolk-MR         1:21.73         DQ        
                  38.51          DQ (40.21)                                        
 -- Claire Williams            9 NBS-MR               1:45.76         DQ        
                  50.80          DQ (55.49)                                        
 -- Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR         1:39.90         DQ        
                  45.03          DQ (49.24)                                        
 -- Ameera Bhanji              9 MSC-MR               1:44.59         DQ        
                  43.79          DQ (52.03)                                        
 -- Callie Cline               9 NBS-MR               2:53.71         DQ        
                1:03.91        DQ (1:10.99)                                        
 
Event 34  Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.20    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
                1:19.39  ZQ
                1:22.19  JO
                1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simon Haas                10 MSC-MR               1:14.56    1:15.06 ZQ     
                  36.54     1:15.06 (38.52)                                        
  2 Michael Cashin            10 LBA-MR               1:17.10    1:15.66 ZQ     
                  52.00     1:15.66 (23.66)                                        
  3 Ryan Alderson             10 MSC-MR               1:15.42    1:15.77 ZQ     
                  37.55     1:15.77 (38.22)                                        
  4 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR         1:17.84    1:17.99 ZQ     
                  39.52     1:17.99 (38.47)                                        
  5 Steven Campagna           10 Ndac-MR              1:19.42    1:18.10 ZQ     
                  37.70     1:18.10 (40.40)                                        
  6 Keith Carlino             10 MSC-MR               1:25.32    1:20.36 JO     
                  40.72     1:20.36 (39.64)                                        
  7 Liam Cashin               10 LBA-MR               1:24.85    1:23.51 SILV   
                  41.35     1:23.51 (42.16)                                        
  8 Adam Stenger               9 LBA-MR               1:28.18    1:24.75 SILV   
                  41.40     1:24.75 (43.35)                                        
  9 Zane Grunewald            10 NBS-MR               1:27.93    1:25.04 SILV   
                  41.94     1:25.04 (43.10)                                        
 10 Spencer Cavotti           10 Ndac-MR              1:25.45    1:25.45 SILV   
                  40.81     1:25.45 (44.64)                                        
 11 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR         1:30.19    1:26.05 SILV   
                  41.75     1:26.05 (44.30)                                        
 12 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR         1:31.52    1:29.69 SILV   
                  44.70     1:29.69 (44.99)                                        
 13 Paul LaRue                 8 MSC-MR                    NT    1:33.88 SILV   
                  46.90     1:33.88 (46.98)                                        
 14 Clayton Gurnett            8 MSC-MR               2:02.52    1:35.03 SILV   
                  56.00     1:35.03 (39.03)                                        
 15 Conor Malone              10 NBS-MR               1:40.96    1:38.05 SILV   
                  48.27     1:38.05 (49.78)                                        
 16 Ryan Lockhart              9 MWSC-MR              1:42.06    1:39.32 SILV   
                  47.04     1:39.32 (52.28)                                        
 17 Gabe Hallenbeck           10 Ndac-MR              1:48.11    1:53.04        
                  52.29   1:53.04 (1:00.75)                                        
 18 Jason Boyko                6 MSC-MR                    NT    1:57.16        
                  57.38     1:57.16 (59.78)                                        
 -- Adam Prince               10 Cond-MR              1:40.00         DQ        
                  56.00          DQ (43.70)                                        
 -- James Canner              10 LBA-MR               1:50.88         DQ        
                  50.19          DQ (52.85)                                        
 
Event 35  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 59.47    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
              1:09.59  ZQ
              1:11.59  JO
              1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Aiello           12 MSC-MR               1:09.25    1:06.27 ZQ     
                  32.63     1:06.27 (33.64)                                        
  2 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR         1:06.46    1:07.02 ZQ     
                  32.93     1:07.02 (34.09)                                        
  3 Devyn McGrath             12 NBS-MR               1:07.55    1:07.62 ZQ     
                  33.98     1:07.62 (33.64)                                        
  4 Zoey Wade                 12 Tmsuffolk-MR         1:08.90    1:07.72 ZQ     
                  33.41     1:07.72 (34.31)                                        
  5 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               1:07.88    1:08.12 ZQ     
                  33.37     1:08.12 (34.75)                                        
  6 Brittany Friese           11 NBS-MR               1:07.61    1:08.49 ZQ     
                  33.47     1:08.49 (35.02)                                        
  7 Emily Henry               12 VAC-MR               1:09.55    1:11.44 JO     
                  34.76     1:11.44 (36.68)                                        
  8 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR         1:11.07    1:11.63 SILV   
                  34.87     1:11.63 (36.76)                                        
  9 Allison Indyk             12 MSC-MR               1:13.37    1:13.95 SILV   
                  36.25     1:13.95 (37.70)                                        
 10 Erika Seagren             12 MSC-MR               1:13.77    1:14.80 SILV   
                  36.33     1:14.80 (38.47)                                        
 11 Samantha Krause           12 VAC-MR               1:16.92    1:15.36 SILV   
                  37.25     1:15.36 (38.11)                                        
 12 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR         1:16.98    1:15.86 SILV   
                  37.72     1:15.86 (38.14)                                        
 13 Amanda York               12 NBS-MR               1:16.95    1:16.00 SILV   
                  37.01     1:16.00 (38.99)                                        
 14 Mallorie Larson           12 LBA-MR               1:15.24    1:16.12 SILV   
                  37.70     1:16.12 (38.42)                                        
 15 Meo Pihl                  12 NBS-MR               1:16.73    1:16.74 SILV   
                  37.23     1:16.74 (39.51)                                        
 16 Stephanie Lindahl         12 LBA-MR               1:13.74    1:16.92 SILV   
                  37.43     1:16.92 (39.49)                                        
 17 Kelly Levine              12 MSC-MR               1:17.86    1:16.97 SILV   
                  37.25     1:16.97 (39.72)                                        
 18 Olivia Jannuzzi           12 Tmsuffolk-MR         1:19.38    1:17.07 SILV   
                  37.62     1:17.07 (39.45)                                        
 19 Nicole Raynor             12 Tmsuffolk-MR         1:24.46    1:17.13 SILV   
                  38.86     1:17.13 (38.27)                                        
 20 Sarah Pope                12 Ndac-MR              1:18.15    1:17.26 SILV   
                  48.00     1:17.26 (29.26)                                        
 21 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR         1:20.19    1:17.66 SILV   
                  38.26     1:17.66 (39.40)                                        
 22 Cara Morris               12 Cond-MR              1:22.61    1:17.74 SILV   
                  37.41     1:17.74 (40.33)                                        
 23 Nicole Drury              12 Tmsuffolk-MR         1:19.03    1:17.85 SILV   
                  38.71     1:17.85 (39.14)                                        
 24 Emily Rubzin              12 Cond-MR              1:19.66    1:18.18 SILV   
                  37.42     1:18.18 (40.76)                                        
 25 Charlotte Collazo         12 Cond-MR              1:20.36    1:18.69 SILV   
                  38.38     1:18.69 (40.31)                                        
 26 Darri Resch               12 NBS-MR               1:25.99    1:19.01 SILV   
                  38.77     1:19.01 (40.24)                                        
 26 Stephanie Malyszka        11 Cond-MR              1:24.68    1:19.01 SILV   
                  38.22     1:19.01 (40.79)                                        
 28 Imani Huerta              12 VAC-MR               1:19.36    1:19.21 SILV   
                  38.14     1:19.21 (41.07)                                        
 29 Michelle Hoffman          12 Aqua Gems-MR         1:18.84    1:19.64 SILV   
                  39.84     1:19.64 (39.80)                                        
 30 Rebekah Geiselman         12 LBA-MR               1:24.56    1:20.35 SILV   
                  38.55     1:20.35 (41.80)                                        
 31 Kayleigh Toth             11 Tmsuffolk-MR         1:21.17    1:20.49 SILV   
                  39.25     1:20.49 (41.24)                                        
 32 Sage Danner               11 Ndac-MR              1:17.80    1:20.53 SILV   
                  40.03     1:20.53 (40.50)                                        
 33 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR          1:17.72    1:20.96 SILV   
                  39.72     1:20.96 (41.24)                                        
 34 Amber Santiago            11 VAC-MR               1:22.51    1:21.16 SILV   
                  39.58     1:21.16 (41.58)                                        
 35 Tori Hanley               12 Tmsuffolk-MR         1:20.46    1:21.57 SILV   
                  40.10     1:21.57 (41.47)                                        
 36 Lauren Pope               11 Cond-MR              1:21.83    1:22.17 SILV   
                  40.13     1:22.17 (42.04)                                        
 37 Kathleen Fitzgerald       12 Aqua Gems-MR         1:30.43    1:22.19 SILV   
                  39.73     1:22.19 (42.46)                                        
 38 Ashley Olsen              12 Aqua Gems-MR         1:20.15    1:22.24 SILV   
                  40.71     1:22.24 (41.53)                                        
 39 Samantha Granan           12 MSC-MR               1:27.35    1:23.48 SILV   
                  41.07     1:23.48 (42.41)                                        
 40 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR         1:23.63    1:24.36 SILV   
                  41.49     1:24.36 (42.87)                                        
 41 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR               1:26.66    1:25.93        
                  41.96     1:25.93 (43.97)                                        
 42 Meghan O'Neill            12 NBS-MR               1:35.05    1:26.44        
                  42.51     1:26.44 (43.93)                                        
 43 Elisabeth Brisley         11 Ndac-MR              1:34.11    1:26.74        
                  42.68     1:26.74 (44.06)                                        
 44 Amanda D'Alberto          12 MSC-MR               1:27.39    1:27.44        
                  43.26     1:27.44 (44.18)                                        
 45 Megan Brady               11 LBA-MR               1:27.15    1:28.61        
                  42.97     1:28.61 (45.64)                                        
 46 Patty Gwozdz              12 Pbac-MR              1:29.96    1:33.33        
                  53.00     1:33.33 (40.33)                                        
 47 Neka Alston               11 LBA-MR               1:48.01    1:37.23        
                  46.91     1:37.23 (50.32)                                        
 48 Isabella D'Esposito       12 MSC-MR               1:39.57    1:37.61        
                  47.62     1:37.61 (49.99)                                        
 49 Bridget Boland            11 MSC-MR               1:42.66    1:39.91        
                  58.00     1:39.91 (41.91)                                        
 50 Mary Olsen                11 Aqua Gems-MR         1:43.61    1:40.61        
                  49.65     1:40.61 (50.96)                                        
 51 Lauren White              12 Big Blue-MR               NT    1:46.82        
                  50.77     1:46.82 (56.05)                                        
 52 Alexis Kandeel            11 NBS-MR               1:59.57    1:54.71        
                1:01.00     1:54.71 (53.71)                                        
 53 Deirdre O'Sullivan        11 NBS-MR                    NT    2:10.61        
                1:07.54   2:10.61 (1:03.07)                                        
 -- Abigail Graffam           12 Ndac-MR              1:56.11         DQ        
                1:00.00          DQ (49.26)                                        
 
Event 36  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 57.34    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
              1:10.59  ZQ
              1:12.09  JO
              1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR         1:07.01    1:03.37 ZQ     
                  31.23     1:03.37 (32.14)                                        
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR         1:05.42    1:04.10 ZQ     
                  31.65     1:04.10 (32.45)                                        
  3 Harrison Volaski          12 Big Blue-MR          1:10.02    1:08.94 ZQ     
                  33.77     1:08.94 (35.17)                                        
  4 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR         1:08.78    1:08.97 ZQ     
                  33.41     1:08.97 (35.56)                                        
  5 Nicholas Kontos           12 Tmsuffolk-MR         1:14.04    1:10.38 ZQ     
                  34.12     1:10.38 (36.26)                                        
  6 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR         1:10.98    1:11.14 JO     
                  35.19     1:11.14 (35.95)                                        
  7 DiDi Peng                 12 Tmsuffolk-MR         1:11.99    1:12.84 SILV   
                  35.70     1:12.84 (37.14)                                        
  8 Peter Podniesinski        11 Tmsuffolk-MR         1:16.52    1:12.85 SILV   
                  35.63     1:12.85 (37.22)                                        
  9 Thai Donenfeld            12 Cond-MR              1:15.96    1:13.10 SILV   
                  36.41     1:13.10 (36.69)                                        
 10 Joseph Galan              11 VAC-MR               1:15.24    1:13.64 SILV   
                  36.35     1:13.64 (37.29)                                        
 11 Connor Hayes              12 Tmsuffolk-MR         1:16.15    1:13.92 SILV   
                  36.43     1:13.92 (37.49)                                        
 12 Joey Parisi               11 Tmsuffolk-MR         1:16.71    1:15.07 SILV   
                  37.05     1:15.07 (38.02)                                        
 12 Greg Byrne                11 MWSC-MR              1:15.84    1:15.07 SILV   
                  36.99     1:15.07 (38.08)                                        
 14 Branden Dahlem            12 Ndac-MR              1:23.11    1:15.32 SILV   
                  51.00     1:15.32 (24.32)                                        
 15 Dylan Gleit               11 Tmsuffolk-MR         1:17.14    1:15.98 SILV   
                  38.06     1:15.98 (37.92)                                        
 16 Kent Bischoff             12 Tmsuffolk-MR         1:15.78    1:16.39 SILV   
                  37.08     1:16.39 (39.31)                                        
 17 Dylan Gillespie           12 VAC-MR               1:17.40    1:17.40 SILV   
                  37.76     1:17.40 (39.64)                                        
 18 Dallan Treanor            11 MWSC-MR              1:20.55    1:18.92 SILV   
                  38.10     1:18.92 (40.82)                                        
 19 Eric Farm                 11 Cond-MR              1:29.45    1:20.98 SILV   
                  39.18     1:20.98 (41.80)                                        
 20 Joesph Morgan             11 NBS-MR               1:23.04    1:21.12 SILV   
                  46.00     1:21.12 (35.12)                                        
 21 Damian Lavender           12 Ndac-MR              1:24.52    1:21.72 SILV   
                  39.18     1:21.72 (42.54)                                        
 22 Brandon Hickey            11 MSC-MR               1:25.10    1:23.60 SILV   
                  40.92     1:23.60 (42.68)                                        
 23 Joey Fischer              12 NBS-MR               1:31.42    1:27.23        
                  41.65     1:27.23 (45.58)                                        
 24 James O'Meara             11 LBA-MR               1:32.83    1:28.52        
                  42.93     1:28.52 (45.59)                                        
 25 Kirby Roeder              12 Ndac-MR              1:25.11    1:28.61        
                  42.85     1:28.61 (45.76)                                        
 26 Jon-Anthony Avila         11 Cond-MR              1:39.05    1:29.33        
                  43.38     1:29.33 (45.95)                                        
 27 Sean Sullivan             11 MSC-MR               1:35.90    1:35.44        
                  46.21     1:35.44 (49.23)                                        
 28 Michael Edwards           11 UNNBS-MR             1:32.13    1:35.82        
                  47.17     1:35.82 (48.65)                                        
 29 Brett Disalvo             11 MSC-MR               1:31.65    1:37.88        
                  48.73     1:37.88 (49.15)                                        
 30 Brian Whelan              12 LBA-MR               1:47.89    1:43.13        
                  49.47     1:43.13 (53.66)                                        
 31 Kristopher Haag           11 MSC-MR               1:36.57    1:44.90        
                  50.84     1:44.90 (54.06)                                        
 32 Nat Hallenbeck            12 Ndac-MR              2:15.11    2:02.02        
                  59.42   2:02.02 (1:02.60)                                        
 33 Troy Larson               11 LBA-MR               2:04.54    2:35.07        
                1:21.00   2:35.07 (1:14.07)                                        
 -- Michael Esposito          11 NBS-MR               1:33.11         DQ        
                  42.50          DQ (51.64)                                        
 
Event 37  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 36.04    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC, NBS                     
                40.89  ZQ
                42.99  JO
                50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Hutzelmann         10 Aqua Gems-MR           43.07      40.56 ZQ     
  2 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR           43.47      40.97 JO     
  3 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR           43.82      42.36 JO     
  4 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR           43.81      43.82 SILV   
  5 Lindsey Blackman          10 VAC-MR                 44.97      43.87 SILV   
  6 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR           46.52      44.60 SILV   
  7 Jennifer Nash             10 LBA-MR                 50.49      46.15 SILV   
  8 Shelby Attanasio          10 MSC-MR                 46.94      47.16 SILV   
  9 Kayla Weckesser            9 Ndac-MR                48.28      47.31 SILV   
 10 Shannon Drury              9 Tmsuffolk-MR           47.33      47.90 SILV   
 11 Sierra Weiner              9 Tmsuffolk-MR           50.43      47.96 SILV   
 12 Abigail Boyko              8 MSC-MR                 48.24      48.00 SILV   
 13 Hannah Dari                9 Cond-MR                50.95      48.14 SILV   
 14 Susana Solis              10 LBA-MR                 48.09      49.29 SILV   
 15 Jenna York                10 NBS-MR                 50.23      49.82 SILV   
 16 Erin Fitzgerald           10 Aqua Gems-MR           54.43      50.18        
 17 Sarah Tavernese            9 LBA-MR                 49.89      50.26        
 18 Lillian Oyen-Ustad         8 MSC-MR                 48.93      50.31        
 19 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR           50.87      50.34        
 20 Kellie Cannon              9 LBA-MR                 50.68      50.86        
 21 Kate Fischer               9 Cond-MR                56.30      51.06        
 22 Sara Heiss                10 LBA-MR                 49.81      51.09        
 23 Kate Bergin                8 MSC-MR                 50.21      51.75        
 24 Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR           53.13      52.35        
 25 Bana Hadid                 9 NBS-MR                 55.48      52.67        
 26 Krisztina Alderson         9 MSC-MR                 52.64      53.24        
 27 Erin LA Perche             9 MSC-MR                 52.64      53.56        
 28 Ina Elcott                 7 MSC-MR                 53.88      54.71        
 29 Kelly Dublynn             10 LBA-MR               1:01.00      55.11        
 30 Marisa Hagerty            10 Ndac-MR              1:00.11      55.80        
 31 Alysen Cuddy              10 VAC-MR               1:01.34      56.49        
 32 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR               1:01.72      56.67        
 33 Katherine Kisor            9 Aqua Gems-MR           56.18      57.16        
 34 Betsy Portch               9 Big Blue-MR            56.83      58.19        
 35 Ameera Bhanji              9 MSC-MR                 59.85      58.93        
 36 Natalie D'Souza            7 MSC-MR                 58.80      59.84        
 37 Aditi Athavale             8 Big Blue-MR               NT    1:00.58        
 38 Caroline Cole              8 MWSC-MR                48.33    1:01.44        
 39 Erin Alton                 9 LBA-MR                 59.87    1:01.56        
 40 Amanda Fung                8 Big Blue-MR            59.93    1:02.61        
 41 Erin Mellett               9 MWSC-MR              1:01.61    1:03.72        
 42 Nayara Sullivan            9 MSC-MR               1:01.92    1:03.98        
 43 Kassey Gonzalez            8 Big Blue-MR          1:05.41    1:04.50        
 44 Danielle Feldman          10 LBA-MR                 58.61    1:04.78        
 45 Weronika Bajsicka          7 Big Blue-MR          1:31.84    1:05.36        
 46 Brooke Tibbetts            8 Ndac-MR              1:15.11    1:07.65        
 47 Jenna Mirsa                8 Ndac-MR              1:12.11    1:08.19        
 48 Alice Morgan               7 NBS-MR                    NT    1:08.59        
 49 Kassidy Reilly            10 LBA-MR                 59.98    1:17.29        
 50 Alexandra Monteleone       8 Big Blue-MR          1:05.33    1:21.60        
 -- Taylor Dahlem              9 Ndac-MR              1:10.11         DQ        
 -- Tonianne Larson            7 LBA-MR                 59.99         DQ        
 -- Kelsey Larson              8 LBA-MR                 59.99         DQ        
 -- Adrianna Kandeel           8 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Event 38  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 37.03    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                             
                43.19  ZQ
                43.99  JO
                50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steven Campagna           10 Ndac-MR                40.07      39.08 ZQ     
  2 Spencer Cavotti           10 Ndac-MR                42.21      42.52 ZQ     
  3 Nicholas Owens             9 Aqua Gems-MR           45.07      42.84 ZQ     
  4 Liam Cashin               10 LBA-MR                 44.55      44.26 SILV   
  5 Zane Grunewald            10 NBS-MR                 43.96      45.21 SILV   
  6 Michael Cashin            10 LBA-MR                 49.29      45.90 SILV   
  7 Adam Prince               10 Cond-MR                45.00      46.31 SILV   
  8 Adam Stenger               9 LBA-MR                 46.58      46.37 SILV   
  9 James Furey                9 Cond-MR                   NT      47.69 SILV   
 10 Paul LaRue                 8 MSC-MR                 48.50      49.04 SILV   
 11 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR           50.89      50.09 SILV   
 12 Conor Malone              10 NBS-MR                 53.16      51.33        
 13 Eddie Whelan               9 LBA-MR                 52.00      53.21        
 14 James Canner              10 LBA-MR                 55.37      53.74        
 15 Bryan Feigel               8 NBS-MR               1:04.57      56.67        
 16 Somar Hadid                8 NBS-MR                 58.93      56.75        
 17 Ryan Lockhart              9 MWSC-MR                49.50    1:04.07        
 18 Gabe Hallenbeck           10 Ndac-MR                55.11    1:04.77        
 19 Colin Mellett              9 MWSC-MR                49.33    1:06.98        
 20 John Delahanty            10 LBA-MR               1:00.50    1:07.54        
 21 James Delahanty            8 LBA-MR                 59.87    1:08.65        
 22 Max Silverman              8 Big Blue-MR          1:40.98    1:13.47        
 -- Albert Bajsicki            9 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Clayton Gurnett            8 MSC-MR                 56.25         DQ        
 -- Jason Boyko                6 MSC-MR               1:17.68         DQ        
 
Event 39  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.84   1/31/2004 Becky Malone-NBS                             
                36.09  ZQ
                37.19  JO
                44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Emily Henry               12 VAC-MR                 33.66      34.25 ZQ     
  2 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR           37.02      35.26 ZQ     
  3 Sarah Fischer             12 Cond-MR                36.27      35.58 ZQ     
  4 Shekinah Hoffman          12 MSC-MR                 37.54      36.37 JO     
  5 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR           35.90      37.36 SILV   
  6 Allison Indyk             12 MSC-MR                 37.66      37.41 SILV   
  7 Emelia Carlino            12 MSC-MR                 40.53      38.76 SILV   
  8 Kerry Schuermann          12 LBA-MR                 38.03      38.89 SILV   
  9 Charlotte Collazo         12 Cond-MR                42.24      39.42 SILV   
 10 Michelle Hoffman          12 Aqua Gems-MR           40.41      39.70 SILV   
 11 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR           41.84      40.21 SILV   
 12 Emily Boyko               11 MSC-MR                 39.01      40.22 SILV   
 13 Amber Santiago            11 VAC-MR                 39.46      40.28 SILV   
 14 Imani Huerta              12 VAC-MR                 39.22      40.37 SILV   
 15 Kristen Bormann           12 Tmsuffolk-MR           44.53      40.50 SILV   
 15 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR           41.09      40.50 SILV   
 17 Nicole Raynor             12 Tmsuffolk-MR           43.61      40.67 SILV   
 18 Stephanie Malyszka        11 Cond-MR                43.21      40.69 SILV   
 19 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR           41.50      40.78 SILV   
 20 Rebekah Geiselman         12 LBA-MR                 42.15      40.83 SILV   
 21 Ashley Olsen              12 Aqua Gems-MR           39.52      41.41 SILV   
 21 Emily Rubzin              12 Cond-MR                   NT      41.41 SILV   
 23 Meo Pihl                  12 NBS-MR                 42.08      41.55 SILV   
 24 Devyn McGrath             12 NBS-MR                 43.50      41.63 SILV   
 25 Kelly Levine              12 MSC-MR                 40.71      41.72 SILV   
 26 Kathleen Fitzgerald       12 Aqua Gems-MR           42.43      41.84 SILV   
 27 Amanda York               12 NBS-MR                 42.36      41.87 SILV   
 28 Samantha Krause           12 VAC-MR                 43.23      42.06 SILV   
 29 Mallorie Larson           12 LBA-MR                 43.87      42.43 SILV   
 29 Stephanie Lindahl         12 LBA-MR                 43.80      42.43 SILV   
 31 Lauren Daly               11 Pbac-MR                44.96      42.54 SILV   
 32 Lauren Pope               11 Cond-MR                41.03      43.02 SILV   
 33 Samantha Granan           12 MSC-MR                    NT      43.10 SILV   
 34 Erika Seagren             12 MSC-MR                 41.04      43.16 SILV   
 35 Abigail Graffam           12 Ndac-MR                47.16      43.20 SILV   
 36 Sage Danner               11 Ndac-MR                40.88      43.81 SILV   
 37 Meghan O'Neill            12 NBS-MR                 45.99      44.16 SILV   
 38 Elisabeth Brisley         11 Ndac-MR                45.18      44.35        
 39 Megan Brady               11 LBA-MR                 44.16      44.51        
 40 Brannan Carlucci          12 Cond-MR                46.98      44.63        
 41 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR            45.43      44.85        
 42 Darri Resch               12 NBS-MR                 44.99      44.98        
 43 Kayleigh Toth             11 Tmsuffolk-MR           45.12      45.44        
 44 Alexandra Martinessi      11 LBA-MR                 45.68      45.57        
 45 Tori Hanley               12 Tmsuffolk-MR           46.65      46.57        
 46 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR                 47.46      46.66        
 47 Amanda D'Alberto          12 MSC-MR                 46.61      47.94        
 48 Isabella D'Esposito       12 MSC-MR                 49.91      48.44        
 49 Alexis Kandeel            11 NBS-MR                 52.20      49.96        
 50 Mary Olsen                11 Aqua Gems-MR           52.14      53.62        
 51 Bridget Boland            11 MSC-MR                 52.87      53.67        
 52 Neka Alston               11 LBA-MR                 53.95      53.87        
 53 Deirdre O'Sullivan        11 NBS-MR               1:16.04    1:11.36        
 -- Lauren White              12 Big Blue-MR               NT         DQ        
 
Event 40  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.89    2/1/1992 Chris Helin-TVSC                             
                37.49  ZQ
                38.09  JO
                43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR           35.41      34.05 ZQ     
  2 DiDi Peng                 12 Tmsuffolk-MR           34.66      34.38 ZQ     
  3 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR           36.79      34.86 ZQ     
  4 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR           35.90      35.89 ZQ     
  5 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR           37.75      36.69 ZQ     
  6 Shane Alton               12 LBA-MR                 37.14      37.08 ZQ     
  7 Nicholas Kontos           12 Tmsuffolk-MR           40.58      39.00 SILV   
  8 Harrison Volaski          12 Big Blue-MR            39.11      39.30 SILV   
  9 Jack Ehret                11 Aqua Gems-MR           39.80      39.84 SILV   
 10 Greg Byrne                11 MWSC-MR                40.50      40.66 SILV   
 11 Joseph Galan              11 VAC-MR                 40.18      40.85 SILV   
 12 Joey Parisi               11 Tmsuffolk-MR           41.59      41.08 SILV   
 13 Peter Podniesinski        11 Tmsuffolk-MR           42.51      41.25 SILV   
 14 Branden Dahlem            12 Ndac-MR                45.63      42.79 SILV   
 15 Dallan Treanor            11 MWSC-MR                42.21      42.96 SILV   
 16 Dylan Gleit               11 Tmsuffolk-MR           44.57      44.02        
 17 Kirby Roeder              12 Ndac-MR                44.23      44.20        
 18 Brett Disalvo             11 MSC-MR                 45.24      44.86        
 19 Jon-Anthony Avila         11 Cond-MR                46.98      45.01        
 20 Eric Farm                 11 Cond-MR                50.23      45.15        
 21 James O'Meara             11 LBA-MR                 46.39      47.76        
 22 Brian Whelan              12 LBA-MR                 49.08      48.23        
 23 Michael Edwards           11 UNNBS-MR               44.06      49.18        
 24 Michael Esposito          11 NBS-MR               1:03.79      50.89        
 25 Joey Fischer              12 NBS-MR                 47.52      50.95        
 26 Nat Hallenbeck            12 Ndac-MR                50.96      50.96        
 27 Kristopher Haag           11 MSC-MR                 52.71      54.12        
 28 Sean Sullivan             11 MSC-MR                 55.71      55.79        
 -- Thai Donenfeld            12 Cond-MR                48.00         DQ        
 
Event 41  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:10.71    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
                1:18.99  ZQ
                1:20.99  JO
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Hutzelmann         10 Aqua Gems-MR         1:18.17    1:16.45 ZQ     
                  35.23     1:16.45 (41.22)                                        
  2 Holly Rudel               10 Aqua Gems-MR         1:21.76    1:21.71 SILV   
                  37.87     1:21.71 (43.84)                                        
  3 Lindsey Blackman          10 VAC-MR               1:21.37    1:21.96 SILV   
                  37.48     1:21.96 (44.48)                                        
  4 Jacqueline Pappalardo      9 Tmsuffolk-MR         1:26.12    1:22.79 SILV   
                  39.46     1:22.79 (43.33)                                        
  5 Emily Hovey               10 NBS-MR               1:38.56    1:23.19 SILV   
                  40.81     1:23.19 (42.38)                                        
  6 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR         1:24.90    1:23.69 SILV   
                  40.74     1:23.69 (42.95)                                        
  7 Shannon Drury              9 Tmsuffolk-MR         1:25.93    1:24.10 SILV   
                  37.89     1:24.10 (46.21)                                        
  8 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR         1:23.76    1:24.18 SILV   
                  41.83     1:24.18 (42.35)                                        
  9 Jennifer Nash             10 LBA-MR               1:26.27    1:24.32 SILV   
                  51.00     1:24.32 (33.32)                                        
 10 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR         1:23.64    1:24.50 SILV   
                  40.89     1:24.50 (43.61)                                        
 11 Jessica Smigielski        10 Aqua Gems-MR         1:30.48    1:25.43 SILV   
                  39.96     1:25.43 (45.47)                                        
 12 Hannah Dari                9 Cond-MR              1:43.57    1:27.26 SILV   
                  39.18     1:27.26 (48.08)                                        
 13 Kellie Cannon              9 LBA-MR               1:28.35    1:30.32 SILV   
                  42.00     1:30.32 (48.32)                                        
 14 Kate Bergin                8 MSC-MR               1:30.39    1:31.34 SILV   
                  42.01     1:31.34 (49.33)                                        
 15 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR         1:33.64    1:32.18        
                  43.66     1:32.18 (48.52)                                        
 16 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR         1:35.82    1:32.48        
                  54.00     1:32.48 (38.48)                                        
 17 Jenna York                10 NBS-MR               1:45.08    1:35.20        
                  45.46     1:35.20 (49.74)                                        
 18 Lillian Oyen-Ustad         8 MSC-MR               1:34.46    1:36.12        
                  46.51     1:36.12 (49.61)                                        
 19 Susana Solis              10 LBA-MR               1:35.90    1:36.14        
                  44.30     1:36.14 (51.84)                                        
 20 Abigail Boyko              8 MSC-MR               1:40.81    1:37.80        
                  47.29     1:37.80 (50.51)                                        
 21 Krisztina Alderson         9 MSC-MR               1:40.04    1:38.20        
                  45.07     1:38.20 (53.13)                                        
 22 Tara Shouldis             10 LBA-MR               1:54.65    1:38.88        
                  46.88     1:38.88 (52.00)                                        
 23 Erin LA Perche             9 MSC-MR               1:42.48    1:40.06        
                  47.60     1:40.06 (52.46)                                        
 24 Erin Fitzgerald           10 Aqua Gems-MR         1:42.43    1:40.60        
                  49.85     1:40.60 (50.75)                                        
 25 Ameera Bhanji              9 MSC-MR               1:52.20    1:41.88        
                  44.37     1:41.88 (57.51)                                        
 26 Ina Elcott                 7 MSC-MR               1:46.75    1:43.33        
                  48.01     1:43.33 (55.32)                                        
 27 Sara Heiss                10 LBA-MR               1:43.24    1:45.02        
                  49.63     1:45.02 (55.39)                                        
 28 Kate Fischer               9 Cond-MR              1:50.63    1:46.84        
                  51.61     1:46.84 (55.23)                                        
 29 Claire Williams            9 NBS-MR               1:45.99    1:47.07        
                1:01.00     1:47.07 (46.07)                                        
 30 Natalie D'Souza            7 MSC-MR               1:43.99    1:47.77        
                  54.69     1:47.77 (53.08)                                        
 31 Alexis Brisley             9 Ndac-MR              1:40.11    1:51.23        
                  50.76   1:51.23 (1:00.47)                                        
 32 Alysen Cuddy              10 VAC-MR               1:55.38    1:51.90        
                  55.82     1:51.90 (56.08)                                        
 33 Katherine Kisor            9 Aqua Gems-MR         1:53.23    1:52.81        
                  53.68     1:52.81 (59.13)                                        
 34 Betsy Portch               9 Big Blue-MR          1:53.89    1:54.27        
                  55.80     1:54.27 (58.47)                                        
 35 Beth Clark                 9 NBS-MR               1:49.99    1:54.86        
                  51.75   1:54.86 (1:03.11)                                        
 36 Danielle Feldman          10 LBA-MR               1:53.48    1:55.98        
                  54.90   1:55.98 (1:01.08)                                        
 37 Erin Alton                 9 LBA-MR               1:55.11    1:58.19        
                  51.66   1:58.19 (1:06.53)                                        
 38 Caroline Cole              8 MWSC-MR              2:04.42    1:59.08        
                  59.96     1:59.08 (59.12)                                        
 39 Kassey Gonzalez            8 Big Blue-MR          2:11.41    1:59.17        
                  53.98   1:59.17 (1:05.19)                                        
 40 Alice Morgan               7 NBS-MR               1:43.75    1:59.60        
                  54.81   1:59.60 (1:04.79)                                        
 41 Marisa Hagerty            10 Ndac-MR              1:52.11    2:00.35        
                1:02.61     2:00.35 (57.74)                                        
 42 Amanda Fung                8 Big Blue-MR          2:08.12    2:03.64        
                  56.56   2:03.64 (1:07.08)                                        
 43 Jenna Mirsa                8 Ndac-MR              1:58.11    2:05.23        
                  58.13   2:05.23 (1:07.10)                                        
 44 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR               2:05.46    2:06.37        
                1:05.42   2:06.37 (1:00.95)                                        
 45 Nayara Sullivan            9 MSC-MR               2:04.49    2:06.62        
                1:03.53   2:06.62 (1:03.09)                                        
 46 Kelsey Larson              8 LBA-MR               2:05.48    2:07.37        
                  58.88   2:07.37 (1:08.49)                                        
 47 Adrianna Kandeel           8 NBS-MR               2:15.50    2:13.94        
                  59.13   2:13.94 (1:14.81)                                        
 -- Brooke Tibbetts            8 Ndac-MR              2:18.11         DQ        
                  58.04        DQ (1:04.84)                                        
 -- Taylor Dahlem              9 Ndac-MR                   NT         DQ        
                1:38.00              DQ ( )                                        
 -- Jamila Greene              9 NBS-MR               1:52.50         DQ        
                1:17.00        DQ (1:30.50)                                        
 -- Callie Cline               9 NBS-MR               2:01.50         DQ        
                1:19.00        DQ (1:00.74)                                        
 -- Sarah Tavernese            9 LBA-MR               1:42.71         DQ        
                  48.56                                                            
 -- Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR         1:38.18         DQ        
                  45.26          DQ (51.23)                                        
 
Event 42  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.48    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
                1:20.89  ZQ
                1:21.99  JO
                1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR         1:25.02    1:15.40 ZQ     
                  35.34     1:15.40 (40.06)                                        
  2 Ryan Alderson             10 MSC-MR               1:20.09    1:17.98 ZQ     
                  37.17     1:17.98 (40.81)                                        
  3 Simon Haas                10 MSC-MR               1:17.72    1:21.08 JO     
                  37.37     1:21.08 (43.71)                                        
  4 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR         1:26.99    1:21.50 JO     
                  37.28     1:21.50 (44.22)                                        
  5 Keith Carlino             10 MSC-MR               1:40.65    1:22.70 SILV   
                  37.85     1:22.70 (44.85)                                        
  6 Liam Cashin               10 LBA-MR               1:25.22    1:23.68 SILV   
                  40.01     1:23.68 (43.67)                                        
  7 Adam Stenger               9 LBA-MR               1:23.90    1:23.81 SILV   
                  38.96     1:23.81 (44.85)                                        
  8 Nicholas Owens             9 Aqua Gems-MR         1:29.79    1:24.18 SILV   
                  40.45     1:24.18 (43.73)                                        
  9 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR         1:32.01    1:30.15 SILV   
                  42.61     1:30.15 (47.54)                                        
 10 Paul LaRue                 8 MSC-MR               1:37.30    1:39.04        
                  49.94     1:39.04 (49.10)                                        
 11 Jack Olsen                 8 Aqua Gems-MR         1:40.03    1:42.10        
                1:05.00     1:42.10 (37.10)                                        
 12 Bryan Feigel               8 NBS-MR               2:00.82    1:45.74        
                  51.61     1:45.74 (54.13)                                        
 13 Ryan Lockhart              9 MWSC-MR              1:45.01    1:48.85        
                  49.25     1:48.85 (59.60)                                        
 14 Somar Hadid                8 NBS-MR               1:50.99    1:54.53        
                  55.21     1:54.53 (59.32)                                        
 -- Michael Cashin            10 LBA-MR               1:20.00         DQ        
                  37.75          DQ (42.50)                                        
 -- Eddie Whelan               9 LBA-MR               2:05.46         DQ        
                  55.29          DQ (56.85)                                        
 -- Jason Boyko                6 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:00.94        DQ (1:14.71)                                        
 -- Clayton Gurnett            8 MSC-MR               1:41.29         DQ        
                  47.38          DQ (52.56)                                        
 
Event 43  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:01.05    2/3/2001 Priscilla Modrov-TS                        
                1:08.69  ZQ
                1:12.39  JO
                1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               1:05.32    1:05.89 ZQ     
                  31.54     1:05.89 (34.35)                                        
  2 Jennifer Aiello           12 MSC-MR               1:10.19    1:06.18 ZQ     
                  32.07     1:06.18 (34.11)                                        
  3 Shekinah Hoffman          12 MSC-MR               1:07.51    1:06.55 ZQ     
                  31.43     1:06.55 (35.12)                                        
  4 Brittany Friese           11 NBS-MR               1:10.03    1:08.40 ZQ     
                  32.41     1:08.40 (35.99)                                        
  5 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR         1:07.81    1:08.47 ZQ     
                  32.16     1:08.47 (36.31)                                        
  6 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR         1:11.01    1:09.38 JO     
                  33.09     1:09.38 (36.29)                                        
  7 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR         1:14.27    1:10.80 JO     
                  33.65     1:10.80 (37.15)                                        
  8 Emily Henry               12 VAC-MR               1:12.25    1:11.43 JO     
                  32.98     1:11.43 (38.45)                                        
  9 Zoey Wade                 12 Tmsuffolk-MR         1:12.45    1:11.88 JO     
                  33.68     1:11.88 (38.20)                                        
 10 Amanda York               12 NBS-MR               1:08.86    1:12.20 JO     
                  33.12     1:12.20 (39.08)                                        
 11 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR         1:15.07    1:12.76 SILV   
                  34.20     1:12.76 (38.56)                                        
 12 Sarah Fischer             12 Cond-MR              1:29.00    1:13.74 SILV   
                  33.73     1:13.74 (40.01)                                        
 13 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR         1:17.55    1:14.14 SILV   
                  34.45     1:14.14 (39.69)                                        
 14 Emily Boyko               11 MSC-MR               1:14.37    1:14.89 SILV   
                  35.89     1:14.89 (39.00)                                        
 15 Kristen Bormann           12 Tmsuffolk-MR         1:22.64    1:15.18 SILV   
                  33.50     1:15.18 (41.68)                                        
 16 Imani Huerta              12 VAC-MR               1:14.73    1:15.89 SILV   
                  36.24     1:15.89 (39.65)                                        
 17 Olivia Jannuzzi           12 Tmsuffolk-MR         1:18.38    1:16.43 SILV   
                  36.26     1:16.43 (40.17)                                        
 18 Allison Indyk             12 MSC-MR               1:16.02    1:16.66 SILV   
                  35.57     1:16.66 (41.09)                                        
 19 Nicole Drury              12 Tmsuffolk-MR         1:16.61    1:16.95 SILV   
                  35.84     1:16.95 (41.11)                                        
 20 Emily Rubzin              12 Cond-MR              1:20.37    1:18.72 SILV   
                  36.98     1:18.72 (41.74)                                        
 21 Sarah Pope                12 Ndac-MR              1:27.71    1:20.07 SILV   
                  34.89     1:20.07 (45.18)                                        
 22 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR          1:25.50    1:20.27 SILV   
                  37.34     1:20.27 (42.93)                                        
 23 Charlotte Collazo         12 Cond-MR              1:25.00    1:20.73 SILV   
                  38.37     1:20.73 (42.36)                                        
 24 Meo Pihl                  12 NBS-MR               1:21.68    1:21.20 SILV   
                  37.52     1:21.20 (43.68)                                        
 25 Kathleen Fitzgerald       12 Aqua Gems-MR         1:20.43    1:21.48 SILV   
                  38.66     1:21.48 (42.82)                                        
 26 Michelle Hoffman          12 Aqua Gems-MR         1:25.79    1:21.63 SILV   
                  38.78     1:21.63 (42.85)                                        
 27 Amber Santiago            11 VAC-MR               1:20.55    1:22.42 SILV   
                  37.61     1:22.42 (44.81)                                        
 28 Kelly Levine              12 MSC-MR               1:27.64    1:22.72 SILV   
                  37.56     1:22.72 (45.16)                                        
 29 Cara Morris               12 Cond-MR                   NT    1:23.10 SILV   
                  38.87     1:23.10 (44.23)                                        
 30 Mallorie Larson           12 LBA-MR               1:34.99    1:23.45 SILV   
                  38.59     1:23.45 (44.86)                                        
 31 Stephanie Malyszka        11 Cond-MR              1:24.73    1:23.72 SILV   
                  38.11     1:23.72 (45.61)                                        
 32 Amanda D'Alberto          12 MSC-MR               1:20.74    1:24.29 SILV   
                  40.91     1:24.29 (43.38)                                        
 33 Nicole Raynor             12 Tmsuffolk-MR         1:39.90    1:25.35 SILV   
                  41.24     1:25.35 (44.11)                                        
 34 Darri Resch               12 NBS-MR               1:25.99    1:25.57 SILV   
                  40.21     1:25.57 (45.36)                                        
 35 Erika Seagren             12 MSC-MR               1:23.15    1:28.80 SILV   
                  40.12     1:28.80 (48.68)                                        
 36 Emelia Carlino            12 MSC-MR               1:28.69    1:30.62        
                  41.16     1:30.62 (49.46)                                        
 37 Brannan Carlucci          12 Cond-MR              1:30.00    1:37.27        
                  43.03     1:37.27 (54.24)                                        
 38 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR               1:49.43    1:47.09        
                  46.69   1:47.09 (1:00.40)                                        
 39 Bridget Boland            11 MSC-MR               2:12.73    1:55.95        
                  53.09   1:55.95 (1:02.86)                                        
 
Event 44  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:00.13    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                           
                1:12.79  ZQ
                1:14.49  JO
                1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR         1:08.89    1:03.61 ZQ     
                  30.21     1:03.61 (33.40)                                        
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR         1:05.34    1:03.80 ZQ     
                  29.63     1:03.80 (34.17)                                        
  3 Joseph Galan              11 VAC-MR               1:10.85    1:08.43 ZQ     
                  33.37     1:08.43 (35.06)                                        
  4 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR         1:09.24    1:09.09 ZQ     
                  33.07     1:09.09 (36.02)                                        
  5 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR         1:08.95    1:09.84 ZQ     
                  32.98     1:09.84 (36.86)                                        
  6 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR         1:10.51    1:10.33 ZQ     
                  33.45     1:10.33 (36.88)                                        
  7 Connor Hayes              12 Tmsuffolk-MR         1:14.47    1:11.58 ZQ     
                  33.22     1:11.58 (38.36)                                        
  8 Greg Byrne                11 MWSC-MR              1:16.47    1:13.18 JO     
                  34.86     1:13.18 (38.32)                                        
  9 Kent Bischoff             12 Tmsuffolk-MR         1:18.52    1:13.40 JO     
                  35.26     1:13.40 (38.14)                                        
 10 Jack Ehret                11 Aqua Gems-MR         1:13.31    1:13.78 JO     
                  34.52     1:13.78 (39.26)                                        
 11 Harrison Volaski          12 Big Blue-MR          1:16.08    1:14.60 SILV   
                  34.28     1:14.60 (40.32)                                        
 12 Shane Alton               12 LBA-MR               1:19.98    1:18.19 SILV   
                  35.06     1:18.19 (43.13)                                        
 13 Peter Podniesinski        11 Tmsuffolk-MR         1:18.44    1:19.17 SILV   
                  35.90     1:19.17 (43.27)                                        
 14 Thai Donenfeld            12 Cond-MR              1:36.00    1:22.43 SILV   
                  39.38     1:22.43 (43.05)                                        
 15 Dylan Gillespie           12 VAC-MR               1:27.27    1:24.56 SILV   
                  38.68     1:24.56 (45.88)                                        
 16 Joesph Morgan             11 NBS-MR               1:28.41    1:28.76 SILV   
                  40.82     1:28.76 (47.94)                                        
 17 Eric Farm                 11 Cond-MR              1:36.88    1:32.13        
                  42.80     1:32.13 (49.33)                                        
 18 Brandon Hickey            11 MSC-MR               1:32.68    1:33.80        
                  42.26     1:33.80 (51.54)                                        
 
Event 45  Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.41    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID                          
                1:21.99  ZQ
                1:29.99  JO
                1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amanda Hutzelmann         10 Aqua Gems-MR         1:18.80    1:16.51 ZQ     
                  35.76     1:16.51 (40.75)                                        
  2 Sierra Weiner              9 Tmsuffolk-MR         1:24.90    1:16.74 ZQ     
                  37.62     1:16.74 (39.12)                                        
  3 Ilysa Timpanaro           10 Ndac-MR              1:22.11    1:20.23 ZQ     
                  36.76     1:20.23 (43.47)                                        
  4 Jade Weiner                9 Tmsuffolk-MR         1:21.90    1:22.89 JO     
                  37.94     1:22.89 (44.95)                                        
  5 Shelby Attanasio          10 MSC-MR               1:29.98    1:24.63 JO     
                  38.21     1:24.63 (46.42)                                        
  6 Jennifer Nash             10 LBA-MR               1:50.18    1:28.76 JO     
                  42.22     1:28.76 (46.54)                                        
  7 Bana Hadid                 9 NBS-MR               1:37.99    1:33.45 SILV   
                  42.79     1:33.45 (50.66)                                        
  8 Jessica Smigielski        10 Aqua Gems-MR              NT    1:34.72 SILV   
                  42.56     1:34.72 (52.16)                                        
  9 Krisztina Alderson         9 MSC-MR               1:46.75    1:41.16        
                  47.64     1:41.16 (53.52)                                        
 10 Kate Bergin                8 MSC-MR                    NT    1:42.62        
                  46.96     1:42.62 (55.66)                                        
 11 Ameera Bhanji              9 MSC-MR               1:47.07    1:43.81        
                  45.71     1:43.81 (58.10)                                        
 12 Erin LA Perche             9 MSC-MR               1:51.46    1:53.79        
                  52.61   1:53.79 (1:01.18)                                        
 13 Abigail Boyko              8 MSC-MR                    NT    2:03.19        
                  56.63   2:03.19 (1:06.56)                                        
 14 Nayara Sullivan            9 MSC-MR               2:31.74    2:32.72        
                1:14.12   2:32.72 (1:18.60)                                        
 15 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR                    NT    2:40.05        
                1:14.03   2:40.05 (1:26.02)                                        
 -- Natalie D'Souza            7 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:42.00          DQ (16.55)                                        
 -- Beth Clark                 9 NBS-MR               1:59.99         DQ        
                  57.14        DQ (1:15.12)                                        
 -- Ina Elcott                 7 MSC-MR                    NT         DQ        
                  50.68        DQ (1:00.90)                                        
 
Event 46  Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:08.79    2/1/1997 Nat Moore-OAS                              
                1:26.69  ZQ
                1:29.99  JO
                1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steven Campagna           10 Ndac-MR              1:16.97    1:16.02 ZQ     
                  34.07     1:16.02 (41.95)                                        
  2 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR         1:22.95    1:17.05 ZQ     
                  37.82     1:17.05 (39.23)                                        
  3 Ryan Alderson             10 MSC-MR               1:19.70    1:23.39 ZQ     
                  38.11     1:23.39 (45.28)                                        
  4 Keith Carlino             10 MSC-MR               1:24.50    1:25.55 ZQ     
                  40.06     1:25.55 (45.49)                                        
  5 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR         1:22.90    1:29.19 JO     
                  40.40     1:29.19 (48.79)                                        
  6 Simon Haas                10 MSC-MR               1:26.42    1:34.32 SILV   
                  41.94     1:34.32 (52.38)                                        
  7 Jack Olsen                 8 Aqua Gems-MR              NT    1:48.20        
                  51.81     1:48.20 (56.39)                                        
  8 Clayton Gurnett            8 MSC-MR                    NT    1:59.15        
                  55.72   1:59.15 (1:03.43)                                        
  9 Paul LaRue                 8 MSC-MR                    NT    2:00.46        
                  55.49   2:00.46 (1:04.97)                                        
 
Event 47  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:48.92    2/3/2001 AGUA, NBS  -MR                             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:55.00    1:53.56        
     1) Jennifer Aiello 12              2) Kelly Levine 12                
     3) Shekinah Hoffman 12             4) Allison Indyk 12               
                  28.12       57.21 (29.09)     1:25.34 (28.13)     1:53.56 (28.22)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              1:55.26    1:53.85        
     1) Zoey Wade 12                    2) Clara Russell 11               
     3) Samantha Norman 12              4) Kristen Bormann 12             
                  28.44       57.30 (28.86)     1:25.35 (28.05)     1:53.85 (28.50)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    1:57.70        
     1) Darri Resch 12                  2) Devyn McGrath 12               
     3) Amanda York 12                  4) Brittany Friese 11             
                  33.08     1:02.10 (29.02)     1:31.47 (29.37)     1:57.70 (26.23)
  4 Condors-MR  'A'                                   2:18.00    1:58.16        
     1) Cara Morris 12                  2) Emily Rubzin 12                
     3) Charlotte Collazo 12            4) Sarah Fischer 12               
                  30.67     1:00.20 (29.53)     1:31.03 (30.83)     1:58.16 (27.13)
  5 Team Suffolk-MR  'B'                              2:02.15    1:58.59        
     1) Allyson Baraban 11              2) Nicole Raynor 12               
     3) Olivia Jannuzzi 12              4) Remi Marlow 11                 
                  29.61       59.13 (29.52)     1:27.85 (28.72)     1:58.59 (30.74)
  6 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:58.18    2:01.75        
     1) Imani Huerta 12                 2) Samantha Krause 12             
     3) Amber Santiago 11               4) Emily Henry 12                 
                  31.59     1:02.06 (30.47)     1:32.43 (30.37)     2:01.75 (29.32)
  7 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:54.28    2:01.79        
     1) Stephanie Lindahl 12            2) Rebekah Geiselman 12           
     3) Mallorie Larson 12              4) Kerry Schuermann 12            
                  30.30     1:02.42 (32.12)     1:33.31 (30.89)     2:01.79 (28.48)
  8 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:02.37    2:08.72        
     1) Emelia Carlino 12               2) Samantha Granan 12             
     3) Emily Boyko 11                  4) Erika Seagren 12               
                  31.00     1:05.55 (34.55)     1:38.12 (32.57)     2:08.72 (30.60)
  9 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:10.43    2:13.92        
     1) Michelle Hoffman 12             2) Kathleen Fitzgerald 12         
     3) Mary Olsen 11                   4) Ashley Olsen 12                
                  31.37     1:05.36 (33.99)     1:43.37 (38.01)     2:13.92 (30.55)
 10 Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT    2:37.33        
     1) Deirdre O'Sullivan 11           2) Alexis Kandeel 11              
     3) Meo Pihl 12                     4) Meghan O'Neill 12              
                  46.25     1:36.41 (50.16)     2:05.24 (28.83)     2:37.33 (32.09)
 
Event 48  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:47.27    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:49.76    1:49.11        
     1) Bryan Galan 12                  2) DiDi Peng 12                   
     3) Matthew Deblasio 12             4) Mathew Goetz 12                
                  27.04       54.61 (27.57)     1:21.66 (27.05)     1:49.11 (27.45)
  2 Team Suffolk-MR  'B'                              1:56.56    1:54.63        
     1) Jake Goldstein 11               2) Connor Hayes 12                
     3) Christian Yeager 11             4) Nicholas Kontos 12             
                  28.01       56.34 (28.33)     1:26.12 (29.78)     1:54.63 (28.51)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:07.26    2:29.52        
     1) Brett Disalvo 11                2) Sean Sullivan 11               
     3) Kristopher Haag 11              4) Brandon Hickey 11              
                  36.32     1:27.00 (50.68)     2:05.94 (38.94)     2:29.52 (23.58)
 
Event 49  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:42.13    2/1/1991 YMID                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:11.66    2:11.97        
     1) Sierra Weiner 9                 2) Jade Weiner 9                  
     3) Jacqueline Pappalardo 9         4) Breann Lydon 10                
                  33.01     1:06.18 (33.17)     1:39.06 (32.88)     2:11.97 (32.91)
  2 Team Suffolk-MR  'B'                              2:20.85    2:15.31        
     1) Jacqulyn Teller 10              2) Shannon Drury 9                
     3) Alexis Wagner 10                4) Lauren Attner 10               
                  31.03     1:06.07 (35.04)     1:41.06 (34.99)     2:15.31 (34.25)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:15.43    2:16.49        
     1) Amanda Hutzelmann 10            2) Jessica Smigielski 10          
     3) Erin Fitzgerald 10              4) Holly Rudel 10                 
                  30.91     1:05.03 (34.12)     1:44.89 (39.86)     2:16.49 (31.60)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:26.30        
     1) Bana Hadid 9                    2) Claire Williams 9              
     3) Jenna York 10                   4) Emily Hovey 10                 
                  34.21     1:15.11 (40.90)     2:12.00 (56.89)     2:26.30 (14.30)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:06.93    2:27.00        
     1) Kellie Cannon 9                 2) Jennifer Nash 10               
     3) Susana Solis 10                 4) Sara Heiss 10                  
                  34.21     1:08.56 (34.35)     1:47.10 (38.54)     2:27.00 (39.90)
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:12.38    2:28.28        
     1) Shelby Attanasio 10             2) Abigail Boyko 8                
     3) Ameera Bhanji 9                 4) Kate Bergin 8                  
                  45.87     1:14.13 (28.26)     1:52.96 (38.83)     2:28.28 (35.32)
  7 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:33.16    2:47.30        
     1) Krisztina Alderson 9            2) Natalie D'Souza 7              
     3) Lillian Oyen-Ustad 8            4) Erin LA Perche 9               
                  41.70     1:28.82 (47.12)     2:06.06 (37.24)     2:47.30 (41.24)
  8 Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT    3:24.55        
     1) Jamila Greene 9                 2) Adrianna Kandeel 8             
     3) Alice Morgan 7                  4) Beth Clark 9                   
                1:06.37     1:57.64 (51.27)     2:48.61 (50.97)     3:24.55 (35.94)
 
Event 50  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:51.34    2/1/1991 NSAA                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                               NT    2:10.32        
     1) Ryan Alderson 10                2) Paul LaRue 8                   
     3) Keith Carlino 10                4) Simon Haas 10                  
                  30.87     1:08.77 (37.90)     1:38.71 (29.94)     2:10.32 (31.61)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:19.52    2:15.49        
     1) Michael Cashin 10               2) Liam Cashin 10                 
     3) Adam Stenger 9                  4) James Canner 10                
                  32.66     1:06.33 (33.67)     1:40.40 (34.07)     2:15.49 (35.09)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    2:34.58        
     1) Somar Hadid 8                   2) Bryan Feigel 8                 
     3) Conor Malone 10                 4) Zane Grunewald 10              
                  46.62     1:27.22 (40.60)     2:02.15 (34.93)     2:34.58 (32.43)
 
Event 51  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:23.83    2/1/1998 Annie Mantey-MSC                           
                2:40.99  ZQ
                2:42.99  JO
                3:02.99  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Morganne Klein            13 VAC-MR               2:37.05    2:34.36 ZQ     
                  34.41     1:13.53 (39.12)     1:54.13 (40.60)     2:34.36 (40.23)
  2 Eva Russell               13 Tmsuffolk-MR         2:37.76    2:35.10 ZQ     
                  34.99     1:14.22 (39.23)     1:54.98 (40.76)     2:35.10 (40.12)
  3 Hillary Hocson            14 NBS-MR               2:39.28    2:36.42 ZQ     
                  34.88     1:14.52 (39.64)     1:54.78 (40.26)     2:36.42 (41.64)
  4 Carly Marshall            14 NBS-MR               2:38.65    2:40.28 ZQ     
                  35.74     1:15.31 (39.57)     1:57.30 (41.99)     2:40.28 (42.98)
  5 Emily Olsen               13 Aqua Gems-MR         2:45.59    2:43.49 SILV   
                  37.23     1:19.14 (41.91)     2:01.44 (42.30)     2:43.49 (42.05)
  6 Michelle Warren           14 Tmsuffolk-MR         2:44.42    2:44.96 SILV   
                  38.61     1:20.67 (42.06)     2:03.16 (42.49)     2:44.96 (41.80)
B - Final
  7 Louisa Frick              13 Ndac-MR              2:50.18    2:46.89 SILV   
                  36.98     1:18.78 (41.80)     2:03.00 (44.22)     2:46.89 (43.89)
  8 Kelly Drury               14 Tmsuffolk-MR         2:52.11    2:51.18 SILV   
                  39.28     1:22.62 (43.34)     2:06.75 (44.13)     2:51.18 (44.43)
  9 Amanda Goldstein          14 Tmsuffolk-MR         2:51.29    2:51.71 SILV   
                  39.49     1:23.74 (44.25)     2:08.52 (44.78)     2:51.71 (43.19)
 10 Amy Owens                 13 Aqua Gems-MR         2:52.33    2:51.87 SILV   
                  38.18     1:22.31 (44.13)     2:07.79 (45.48)     2:51.87 (44.08)
 11 Danielle Marlow           14 Tmsuffolk-MR         2:58.79    2:54.25 SILV   
                  40.05     1:23.52 (43.47)     2:09.35 (45.83)     2:54.25 (44.90)
 12 Yvonne Desousa            14 Tmsuffolk-MR         3:08.23    3:10.54        
                  42.30     1:30.88 (48.58)     2:20.76 (49.88)     3:10.54 (49.78)
Preliminaries
  4 Jane Ehret                13 Aqua Gems-MR         2:38.95                   
  8 Brittany Stanford         13 LBA-MR               2:45.97                   
  9 Allison Wyatt             13 Big Blue-MR          2:46.16                   
 10 Ellen Parodi              13 Aqua Gems-MR         2:48.40                   
 15 Ariel Santiago            14 VAC-MR               2:58.50                   
 17 Amanda Foster             13 VAC-MR               3:04.81                   
 18 Patricia Sommer           14 LBA-MR               3:05.52                   
 20 Stephanie Tsai            14 Cond-MR              3:09.63                   
 21 Catherine Jannuzzi        14 Tmsuffolk-MR         3:14.91                   
 22 Raakkel Sims              13 Tmsuffolk-MR         3:15.27                   
 23 Jamie Kassner             13 Tmsuffolk-MR         3:15.46                   
 24 Kaitlyn Walsh             13 Tmsuffolk-MR         3:28.65                   
 25 Stephanie Bonifacio       13 Cond-MR              3:30.47                   
 
Event 52  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:20.44    2/1/1997 Parker Barnum-MSC                          
                2:38.79  ZQ
                2:42.99  JO
                2:59.99  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Billy Krause              14 Tmsuffolk-MR         2:27.10    2:26.18 ZQ     
                  33.42     1:11.01 (37.59)     1:48.63 (37.62)     2:26.18 (37.55)
  2 Jonathan Hinds            14 Tmsuffolk-MR         2:34.29    2:33.52 ZQ     
                  33.76     1:12.74 (38.98)     1:52.85 (40.11)     2:33.52 (40.67)
  3 Jesse Lohrer              13 Tmsuffolk-MR         2:40.28    2:38.40 ZQ     
                  36.05     1:16.62 (40.57)     1:58.28 (41.66)     2:38.40 (40.12)
  4 Mike Meck                 13 MSC-MR               2:42.87    2:40.19 JO     
                  36.12     1:17.24 (41.12)     1:59.07 (41.83)     2:40.19 (41.12)
  5 Christian Bormann         13 Tmsuffolk-MR         2:59.92    3:00.53        
                  41.34     1:27.75 (46.41)     2:13.96 (46.21)     3:00.53 (46.57)
  6 Michael Fischetti         13 Tmsuffolk-MR         3:09.98    3:05.27        
                  42.71     1:28.74 (46.03)     2:17.44 (48.70)     3:05.27 (47.83)
B - Final
  7 Michael Fthenakis         13 Tmsuffolk-MR         3:21.60    3:23.14        
                  44.90     1:37.28 (52.38)     2:30.76 (53.48)     3:23.14 (52.38)
Preliminaries
  6 John Nash                 13 LBA-MR               3:03.17                   
 
Event 53  Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:21.37    2/4/2001 Shannon Daly-TS                            
                2:37.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kate Larkin               15 Tmsuffolk-MR         2:29.47    2:26.43 METS   
                  33.58     1:10.43 (36.85)     1:48.83 (38.40)     2:26.43 (37.60)
  2 Nicole Marshall           17 NBS-MR               2:31.00    2:27.38 METS   
                  33.32     1:10.46 (37.14)     1:49.52 (39.06)     2:27.38 (37.86)
  3 Becky Malone              14 NBS-MR               2:34.53    2:32.67 METS   
                  33.90     1:12.15 (38.25)     1:51.92 (39.77)     2:32.67 (40.75)
  4 Jeysa Williams            15 MSC-MR               2:35.55    2:34.10 METS   
                  34.76     1:13.76 (39.00)     1:53.76 (40.00)     2:34.10 (40.34)
  5 Keira Yeager              15 Tmsuffolk-MR         2:35.07    2:34.80 METS   
                  34.91     1:14.15 (39.24)     1:54.65 (40.50)     2:34.80 (40.15)
  6 Erin Rappold              17 Starfish-AD          2:37.19    2:35.21 METS   
                  36.44     1:16.15 (39.71)     1:55.57 (39.42)     2:35.21 (39.64)
B - Final
  7 Rachel Wallace            17 Starfish-AD          2:37.96    2:31.30 METS   
                  34.71     1:13.57 (38.86)     1:52.63 (39.06)     2:31.30 (38.67)
  8 Crescentia Danner         16 Ndac-MR              2:38.12    2:32.72 METS   
                  34.19     1:12.39 (38.20)     1:52.09 (39.70)     2:32.72 (40.63)
  9 Julie Kochman             16 Tmsuffolk-MR         2:41.16    2:35.80 METS   
                  34.96     1:14.17 (39.21)     1:55.72 (41.55)     2:35.80 (40.08)
 10 Caitlyn Biagioli          16 Tmsuffolk-MR         2:42.26    2:39.14        
                  35.43     1:16.57 (41.14)     1:57.76 (41.19)     2:39.14 (41.38)
 11 Christina Aiello          16 MSC-MR               2:45.51    2:40.09        
                  37.19     1:18.39 (41.20)     1:58.87 (40.48)     2:40.09 (41.22)
 12 Jayme Burns               17 Tmsuffolk-MR         2:43.59    2:43.05        
                  37.39     1:19.67 (42.28)     2:01.36 (41.69)     2:43.05 (41.69)
Preliminaries
  5 Katherine Harris          15 LBA-MR               2:35.51                   
 10 Betsy Fischer             15 Cond-MR              2:40.36                   
 14 Emily Henry               12 VAC-MR               2:43.71                   
 15 Jackie Daly               15 Pbac-MR              2:44.82                   
 17 Krysten Sciacca           17 Tmsuffolk-MR         2:46.06                   
 18 Christine Larkin          16 VAC-MR               2:47.47                   
 19 Shekinah Hoffman          12 MSC-MR               2:48.33                   
 20 Nicole Pihl               17 NBS-MR               2:51.53                   
 21 Megan McChesney           15 Pbac-MR              2:53.63                   
 22 Rebecca Stenger           15 LBA-MR               2:53.97                   
 23 Jessica Cook              17 VAC-MR               2:57.29                   
 24 Caitlin Portch            17 Big Blue-MR          3:14.18                   
 
Event 54  Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:14.86    2/9/2003 Henry Hudon-MSC                            
                2:26.49  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Michael O'Connor          15 Tmsuffolk-MR         2:17.94    2:19.21 METS   
                  31.90     1:07.35 (35.45)     1:43.40 (36.05)     2:19.21 (35.81)
  2 Kyle Yeager               16 Tmsuffolk-MR         2:17.86    2:19.24 METS   
                  32.23     1:07.40 (35.17)     1:43.67 (36.27)     2:19.24 (35.57)
  3 Jonathan Podniesinski     15 Tmsuffolk-MR         2:17.61    2:19.28 METS   
                  31.79     1:07.23 (35.44)     1:44.19 (36.96)     2:19.28 (35.09)
  4 David Gartman             17 NBS-MR               2:24.61    2:23.31 METS   
                  31.80     1:08.27 (36.47)     1:45.09 (36.82)     2:23.31 (38.22)
  5 Mark Anderson             16 MSC-MR               2:24.98    2:25.56 METS   
                  32.83     1:09.49 (36.66)     1:47.41 (37.92)     2:25.56 (38.15)
  6 Alex Goldstein            17 Tmsuffolk-MR         2:25.55    2:29.69        
                  33.82     1:11.04 (37.22)     1:49.94 (38.90)     2:29.69 (39.75)
B - Final
  7 Andrew Windler            15 Tmsuffolk-MR         2:26.88    2:24.42 METS   
                  32.97     1:09.45 (36.48)     1:46.74 (37.29)     2:24.42 (37.68)
  8 Tripp Gavin               15 Tmsuffolk-MR         2:28.38    2:31.12        
                  33.73     1:10.44 (36.71)     1:50.00 (39.56)     2:31.12 (41.12)
  9 Noam Algazy               15 Tmsuffolk-MR         2:31.85    2:31.53        
                  33.36     1:11.93 (38.57)     1:51.82 (39.89)     2:31.53 (39.71)
 10 Ross Goldstein            16 Tmsuffolk-MR         2:35.32    2:31.67        
                  33.43     1:11.34 (37.91)     1:51.03 (39.69)     2:31.67 (40.64)
 11 Brian Skeats              17 Ndac-MR              2:31.57    2:31.74        
                  34.05     1:12.04 (37.99)     1:52.52 (40.48)     2:31.74 (39.22)
 12 Thomas Bormann            15 Tmsuffolk-MR         2:36.38    2:33.61        
                  34.21     1:13.98 (39.77)     1:54.44 (40.46)     2:33.61 (39.17)
Preliminaries
  9 Danny Marks               17 Aqua Gems-MR         2:30.55                   
 12 Eben Coenen               17 Ndac-MR              2:32.15                   
 13 Ben Weiner                15 Cond-MR              2:32.95                   
 16 Elijah Hoffman            16 MSC-MR               2:36.77                   
 17 Ed Gonzalez               16 NBS-MR               2:38.65                   
 18 Nicholas Angelo           15 Tmsuffolk-MR         2:39.08                   
 19 Matt Burud                15 Ndac-MR              2:39.74                   
 20 Ryan Seagren              15 MSC-MR               2:41.75                   
 21 Russell Drake             15 Ndac-MR              2:42.32                   
 22 Ryan Jennings             17 Tmsuffolk-MR         2:43.80                   
 
Event 55  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.37    2/1/1995 Brooke Davey-NBS                             
                26.69  ZQ
                26.99  JO
                30.19  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brienne Ryan              14 WSSC-MR                24.62      24.79 ZQ     
  2 Alana Biagioli            14 Tmsuffolk-MR           26.02      26.09 ZQ     
  3 Olivia Baczek             14 MSC-MR                 27.05      26.95 JO     
  4 Hailey Kopp               14 Starfish-AD            26.92      26.96 JO     
  5 Anna Jakubek              14 MWSC-MR                26.80      27.01 SILV   
  6 Brenna Munz               13 MSC-MR                 27.06      27.10 SILV   
B - Final
  7 Lexi Farrar               13 MSC-MR                 27.39      27.04 SILV   
  8 Carly Marshall            14 NBS-MR                 27.52      27.60 SILV   
  9 Brenna O'Keefe            14 MSC-MR                 28.31      27.80 SILV   
 10 Katelyn Owens             14 Aqua Gems-MR           28.14      28.18 SILV   
 11 Beth Schatkun             14 Cond-MR                28.16      28.34 SILV   
 12 Nicole Damico             14 Aqua Gems-MR           28.51      30.66        
Preliminaries
  5 Becky Malone              14 NBS-MR                 27.03                   
 10 Casey Abribat             14 Aqua Gems-MR           27.79                   
 11 Melissa Lindahl           14 LBA-MR                 27.97                   
 15 Alexa Stenger             14 LBA-MR                 28.34                   
 16 Brittany Stanford         13 LBA-MR                 28.49                   
 18 Allison Wyatt             13 Big Blue-MR            28.52                   
 19 Michelle Makowski         14 Tmsuffolk-MR           28.57                   
 20 Sara Day Gerrity          14 LBA-MR                 28.63                   
 21 Morganne Klein            13 VAC-MR                 28.69                   
 22 Christine McCormack       13 Aqua Gems-MR           28.74                   
 23 Louisa Frick              13 Ndac-MR                28.79                   
 24 Samantha Oboyski          13 Aqua Gems-MR           28.90                   
 25 Ariel Santiago            14 VAC-MR                 28.97                   
 26 Amy Owens                 13 Aqua Gems-MR           29.06                   
 27 Theresa McCartney         13 Big Blue-MR            29.07                   
 28 Amanda Goldstein          14 Tmsuffolk-MR           29.33                   
 29 Kelly Drury               14 Tmsuffolk-MR           29.53                   
 30 Amanda Foster             13 VAC-MR                 29.58                   
 31 Ellen Parodi              13 Aqua Gems-MR           29.61                   
 32 Emily Olsen               13 Aqua Gems-MR           29.75                   
 33 Danielle Marlow           14 Tmsuffolk-MR           29.82                   
 34 Niki Ghostlaw             13 NBS-MR                 29.97                   
 35 Erika Richardson          13 Cond-MR                30.02                   
 35 Juliette Collazo          14 Cond-MR                30.02                   
 37 Caitlin Heiss             13 LBA-MR                 30.26                   
 38 Laura Cantori             14 NBS-MR                 30.62                   
 39 Yvonne Desousa            14 Tmsuffolk-MR           30.91                   
 39 Jordana Paul              14 Cond-MR                30.91                   
 41 Kelli Dari                13 Cond-MR                31.43                   
 42 Catherine Jannuzzi        14 Tmsuffolk-MR           31.74                   
 43 Sophia Warnon             13 Aqua Gems-MR           31.87                   
 44 Patricia Sommer           14 LBA-MR                 32.44                   
 45 Stephanie Bonifacio       13 Cond-MR                32.67                   
 46 Chrisanna Hickey          14 Big Blue-MR            35.07                   
 47 Chelsea Owen-Kraft        13 Big Blue-MR            36.58                   
 
Event 56  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 22.90    2/1/1998 Peter Politi-NBS                             
                24.79  ZQ
                25.69  JO
                28.29  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ayman Andrews             14 Aqua Gems-MR           23.23      23.64 ZQ     
  2 Michael Burud             13 Ndac-MR                24.37      24.27 ZQ     
  3 Jesse Lohrer              13 Tmsuffolk-MR           24.87      24.67 ZQ     
  4 Michael Forgione          13 Tmsuffolk-MR           26.65      26.75 SILV   
  5 Yorrick Anderson          14 Ndac-MR                26.57      27.04 SILV   
  6 Monte Jiran               13 Tmsuffolk-MR           27.26      27.65 SILV   
B - Final
  7 Mike Meck                 13 MSC-MR                 27.28      26.53 SILV   
  8 Jonathan Hinds            14 Tmsuffolk-MR           27.29      27.32 SILV   
  9 Mikey Feigel              13 NBS-MR                 28.51      28.83        
 10 John Makowski             13 Tmsuffolk-MR           29.24      29.77        
 11 John Pangal               13 Tmsuffolk-MR           29.04      29.82        
 12 James Pope                13 Ndac-MR                28.28      30.40        
Preliminaries
 11 John Nash                 13 LBA-MR                 28.58                   
 14 Luke Grunewald            13 NBS-MR                 30.06                   
 15 Michael Fischetti         13 Tmsuffolk-MR           30.21                   
 16 Christian Bormann         13 Tmsuffolk-MR           32.20                   
 -- Jake Pisano               13 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 
Event 57  Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 24.13    2/1/1997 Brooke Davey-NBS                             
                26.19  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Parisi             16 Tmsuffolk-MR           24.60      24.62 METS   
  2 Katrice Ewanich           17 VAC-MR                 25.36      24.89 METS   
  3 Lanae Petty               15 VAC-MR                 25.15      25.01 METS   
  4 Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR           25.36      25.46 METS   
  5 Janine Zaltsman           16 Tmsuffolk-MR           25.50      25.60 METS   
  6 Caitlyn Biagioli          16 Tmsuffolk-MR           25.75      26.03 METS   
B - Final
  7 Ashley Pinchinat          17 NBS-MR                 26.24      26.04 METS   
  8 Kimberly Levine           16 MSC-MR                 25.97      26.07 METS   
  9 Crescentia Danner         16 Ndac-MR                26.38      26.41        
 10 Caitlin Napoli            17 Tmsuffolk-MR           25.89      26.47        
 11 Kate Larkin               15 Tmsuffolk-MR           26.71      26.57        
 11 Chloe Farrar              15 MSC-MR                 26.48      26.57        
Preliminaries
 13 Katherine Harris          15 LBA-MR                 26.75                   
 13 Joanna Ferreri            17 Starfish-AD            26.75                   
 15 Diana Wang                15 MSC-MR                 26.79                   
 16 Catherine Chan            17 Big Blue-MR            26.82                   
 16 Jane Ehret                13 Aqua Gems-MR           26.82                   
 18 Kelly Kopac               15 Cond-MR                26.83                   
 19 Brittany Lukasik          17 Aqua Gems-MR           26.95                   
 20 Shannan Fitzgerald        18 Aqua Gems-MR           27.09                   
 21 Lisa Ruggiero             17 Pbac-MR                27.18                   
 22 Victoria Kemp             18 MSC-MR                 27.23                   
 23 Cailin Grunewald          15 VAC-MR                 27.30                   
 24 Brittany Roman-Green      17 Ndac-MR                27.33                   
 25 Laura Kovacs              16 Tmsuffolk-MR           27.34                   
 26 Jillian Paige             17 NBS-MR                 27.37                   
 27 Betsy Fischer             15 Cond-MR                27.39                   
 28 Allie Einsidler           15 Tmsuffolk-MR           27.60                   
 29 Jackie Daly               15 Pbac-MR                27.72                   
 30 Samantha Coratti          17 MSC-MR                 27.74                   
 31 Olivia Fischetti          15 Tmsuffolk-MR           27.88                   
 32 Rachel Wallace            17 Starfish-AD            28.19                   
 33 Kelsie McNett             15 NBS-MR                 28.21                   
 34 Bridget Latino            16 MSC-MR                 28.28                   
 35 Elizabeth Miller          15 MSC-MR                 28.29                   
 36 Meg Ryan                  16 Tmsuffolk-MR           28.32                   
 37 Lindsay Simonson          16 UNVAC-MR               28.35                   
 38 Krysten Sciacca           17 Tmsuffolk-MR           28.80                   
 39 Angela Nocera             15 Tmsuffolk-MR           28.91                   
 40 Brittany Ross             16 Ndac-MR                28.94                   
 41 Carolyn Brown             16 Cond-MR                29.11                   
 42 Kate Finnerty             15 Cond-MR                29.38                   
 43 Amy Doty                  17 Pbac-MR                29.48                   
 44 Lauren Lubarsky           15 NBS-MR                 29.68                   
 45 Megan McChesney           15 Pbac-MR                29.96                   
 46 Kimberly Hovey            15 NBS-MR                 29.98                   
 47 Nicole Pihl               17 NBS-MR                 30.15                   
 48 Cara Vaccaro              15 MWSC-MR                30.61                   
 49 Lindsey Borakove          16 Cond-MR                30.85                   
 50 Caitlin Portch            17 Big Blue-MR            31.72                   
 51 Ingrid Anderson           16 Ndac-MR                34.12                   
 -- Rebecca Stenger           15 LBA-MR                   DQ                    
 
Event 58  Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 21.40    2/1/1999 Jesse Gage-TS                                
                23.59  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR                 22.39      22.26 METS   
  2 Justin Coombs             17 NBS-MR                 22.87      22.60 METS   
  3 Joe Perez-Rogers          16 Ndac-MR                22.49      22.83 METS   
  4 Ryan Coombs               17 NBS-MR                 22.77      22.86 METS   
  5 David Gartman             17 NBS-MR                 23.04      23.22 METS   
  6 Vinson Wang               17 MSC-MR                 23.21      23.54 METS   
B - Final
  7 Ryosuke Kameyama          16 Aqua Gems-MR           23.35      23.04 METS   
  8 Kyle Berg                 17 MSC-MR                 23.56      23.39 METS   
  9 Kyle Yeager               16 Tmsuffolk-MR           23.42      23.57 METS   
 10 Billy Colton              16 NBS-MR                 23.88      23.80        
 11 Matthew Caines            18 Tmsuffolk-MR           23.99      23.91        
 12 Nathan Politi             16 NBS-MR                 23.85      23.99        
Preliminaries
  1 Ryan Olsen                20 Aqua Gems-MR           21.68                   
  2 Matthew Yates             17 NBS-MR                 22.19                   
  8 Tucker Roeder             16 Ndac-MR                23.18                   
 11 Mark Anderson             16 MSC-MR                 23.38                   
 17 Brian Saindon             15 Aqua Gems-MR           24.22                   
 18 Enrique Naudy             15 Cond-MR                24.31                   
 19 Kevin Mongan              16 Tmsuffolk-MR           24.44                   
 20 Stephen Martinez          16 Cond-MR                24.50                   
 21 Jonathan Podniesinski     15 Tmsuffolk-MR           24.52                   
 22 Zachary Williams          17 NBS-MR                 24.71                   
 23 Tripp Gavin               15 Tmsuffolk-MR           24.90                   
 24 Ryan Pope                 16 Cond-MR                25.01                   
 25 Ed Gonzalez               16 NBS-MR                 25.08                   
 26 Merrick Saindon           17 Aqua Gems-MR           25.21                   
 27 Thomas Bormann            15 Tmsuffolk-MR           25.31                   
 28 Michael O'Connor          15 Tmsuffolk-MR           25.44                   
 29 Noam Algazy               15 Tmsuffolk-MR           25.72                   
 30 Ben Weiner                15 Cond-MR                25.97                   
 31 John Caldwell             16 Cond-MR                26.01                   
 32 Joshua Willis             16 Tmsuffolk-MR           26.03                   
 33 Russell Drake             15 Ndac-MR                26.23                   
 34 Ryan Jennings             17 Tmsuffolk-MR           26.28                   
 35 Matt Burud                15 Ndac-MR                26.36                   
 36 Justin Logerfo            16 NBS-MR                 26.44                   
 37 Timothy White             15 Tmsuffolk-MR           26.69                   
 38 Nicholas Angelo           15 Tmsuffolk-MR           26.95                   
 39 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR                 27.02                   
 40 Andrew Feigel             15 NBS-MR                 28.30                   
 -- Ross Goldstein            16 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 
Event 59  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.96    2/1/1999 Annie Mantey-MSC                             
              1:05.09  ZQ
              1:06.69  JO
              1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brienne Ryan              14 WSSC-MR              1:02.21    1:01.41 ZQ     
                  28.90     1:01.41 (32.51)                                        
  2 Brenna O'Keefe            14 MSC-MR               1:02.58    1:01.54 ZQ     
                  29.68     1:01.54 (31.86)                                        
  3 Becky Malone              14 NBS-MR               1:04.59    1:03.62 ZQ     
                  29.02     1:03.62 (34.60)                                        
  4 Shea Berg                 14 MSC-MR               1:05.86    1:04.64 ZQ     
                  30.90     1:04.64 (33.74)                                        
  5 Alana Biagioli            14 Tmsuffolk-MR         1:06.26    1:07.29 SILV   
                  31.63     1:07.29 (35.66)                                        
  6 Eva Russell               13 Tmsuffolk-MR         1:07.32    1:07.63 SILV   
                  32.22     1:07.63 (35.41)                                        
B - Final
  7 Hillary Hocson            14 NBS-MR               1:07.58    1:05.62 JO     
                  30.42     1:05.62 (35.20)                                        
  8 Heather Archer            14 Tmsuffolk-MR         1:07.45    1:07.43 SILV   
                  31.89     1:07.43 (35.54)                                        
  9 Michelle Warren           14 Tmsuffolk-MR         1:08.52    1:08.12 SILV   
                  33.44     1:08.12 (34.68)                                        
 10 Morganne Klein            13 VAC-MR               1:07.41    1:08.17 SILV   
                  31.27     1:08.17 (36.90)                                        
 11 Lexi Farrar               13 MSC-MR               1:11.06    1:10.24 SILV   
                  33.10     1:10.24 (37.14)                                        
 12 Samantha Oboyski          13 Aqua Gems-MR         1:10.68    1:10.31 SILV   
                  32.42     1:10.31 (37.89)                                        
Preliminaries
  1 Kara Zebrowski            14 Starfish-AD          1:00.76                   
 11 Sara Day Gerrity          14 LBA-MR               1:07.80                   
 13 Casey Abribat             14 Aqua Gems-MR         1:08.64                   
 16 Michelle Makowski         14 Tmsuffolk-MR         1:11.55                   
 17 Emily Ferlo               13 Aqua Gems-MR         1:12.66                   
 18 Stephanie Tsai            14 Cond-MR              1:13.67                   
 19 Jordana Paul              14 Cond-MR              1:14.31                   
 20 Ariel Santiago            14 VAC-MR               1:15.91                   
 21 Katelyn Owens             14 Aqua Gems-MR         1:17.25                   
 22 Allison Wyatt             13 Big Blue-MR          1:17.57                   
 23 Juliette Collazo          14 Cond-MR              1:17.69                   
 24 Erika Richardson          13 Cond-MR              1:18.01                   
 25 Nicole Damico             14 Aqua Gems-MR         1:18.35                   
 26 Caitlin Heiss             13 LBA-MR               1:18.64                   
 27 Kaitlyn Walsh             13 Tmsuffolk-MR         1:21.28                   
 28 Raakkel Sims              13 Tmsuffolk-MR         1:22.23                   
 29 Jamie Kassner             13 Tmsuffolk-MR         1:28.12                   
 30 Sophia Warnon             13 Aqua Gems-MR         1:29.75                   
 31 Chelsea Owen-Kraft        13 Big Blue-MR          1:36.67                   
 
Event 60  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 55.48    2/1/1991 Tom Frederick-MSC                            
              1:01.99  ZQ
              1:04.99  JO
              1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ayman Andrews             14 Aqua Gems-MR           55.43      55.63 ZQ     
                  25.78       55.63 (29.85)                                        
  2 Eric Culver               14 VAC-MR                 57.42      57.11 ZQ     
                  26.57       57.11 (30.54)                                        
  3 Michael Burud             13 Ndac-MR                59.89      58.02 ZQ     
                  26.82       58.02 (31.20)                                        
  4 Billy Krause              14 Tmsuffolk-MR           58.99      58.77 ZQ     
                  27.85       58.77 (30.92)                                        
  5 Zach Anderson             14 NBS-MR               1:02.28    1:02.31 JO     
                  28.98     1:02.31 (33.33)                                        
  6 Jesse Lohrer              13 Tmsuffolk-MR         1:03.88    1:05.23 SILV   
                  31.77     1:05.23 (33.46)                                        
B - Final
  7 Brian Disalvo             13 MSC-MR               1:09.21    1:06.82 SILV   
                  31.23     1:06.82 (35.59)                                        
  8 Mikey Feigel              13 NBS-MR               1:10.98    1:10.15 SILV   
                  32.87     1:10.15 (37.28)                                        
  9 Luis Galan                13 VAC-MR               1:11.70    1:10.94 SILV   
                  33.77     1:10.94 (37.17)                                        
 10 Mike Meck                 13 MSC-MR               1:15.91    1:13.77 SILV   
                  34.74     1:13.77 (39.03)                                        
 11 James Pope                13 Ndac-MR              1:17.66    1:18.44        
                  36.53     1:18.44 (41.91)                                        
 12 John Pangal               13 Tmsuffolk-MR         1:17.06    1:19.59        
                  37.21     1:19.59 (42.38)                                        
Preliminaries
  5 Shaun Greer               14 Aqua Gems-MR         1:01.47                   
  8 Ripley Danner             13 Ndac-MR              1:05.12                   
 12 James Perez-Rogers        14 Ndac-MR              1:14.16                   
 16 Michael Fischetti         13 Tmsuffolk-MR         1:21.70                   
 17 Michael Fthenakis         13 Tmsuffolk-MR         1:35.64                   
 
Event 61  Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.50    2/1/2004 Jacquelyn Klein-VAC, TS-HH                   
              1:02.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Jacquelyn Klein           17 VAC-MR                 58.80      57.74#METS   
                  27.45       57.74 (30.29)                                        
  2 Caitlin Napoli            17 Tmsuffolk-MR         1:00.67    1:00.05 METS   
                  28.16     1:00.05 (31.89)                                        
  3 Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR         1:00.70    1:00.54 METS   
                  28.84     1:00.54 (31.70)                                        
  4 Kimberly Levine           16 MSC-MR               1:00.39    1:00.57 METS   
                  28.33     1:00.57 (32.24)                                        
  5 Lanae Petty               15 VAC-MR               1:02.02    1:01.39 METS   
                  28.82     1:01.39 (32.57)                                        
  6 Julie Kochman             16 Tmsuffolk-MR         1:01.46    1:01.91 METS   
                  28.93     1:01.91 (32.98)                                        
B - Final
  7 Jillian Paige             17 NBS-MR               1:02.73    1:01.58 METS   
                  29.59     1:01.58 (31.99)                                        
  8 Natalya Ghostlaw          16 NBS-MR               1:02.69    1:01.87 METS   
                  29.31     1:01.87 (32.56)                                        
  9 Victoria Kemp             18 MSC-MR               1:02.74    1:02.49 METS   
                  29.15     1:02.49 (33.34)                                        
 10 Brittany Lukasik          17 Aqua Gems-MR         1:03.73    1:03.60        
                  29.66     1:03.60 (33.94)                                        
 10 Ashley Pinchinat          17 NBS-MR               1:04.04    1:03.60        
                  30.22     1:03.60 (33.38)                                        
 12 Shannan Fitzgerald        18 Aqua Gems-MR         1:04.06    1:04.37        
                  30.88     1:04.37 (33.49)                                        
Preliminaries
 10 Jane Ehret                13 Aqua Gems-MR         1:03.31                   
 14 Rachel Wallace            17 Starfish-AD          1:04.25                   
 15 Jeysa Williams            15 MSC-MR               1:04.45                   
 16 Crescentia Danner         16 Ndac-MR              1:04.86                   
 17 Katherine Harris          15 LBA-MR               1:05.10                   
 18 Meg Ryan                  16 Tmsuffolk-MR         1:05.88                   
 19 Lisa Ruggiero             17 Pbac-MR              1:06.05                   
 20 Christina Aiello          16 MSC-MR               1:06.24                   
 21 Samantha Coratti          17 MSC-MR               1:06.97                   
 22 Bridget Latino            16 MSC-MR               1:07.13                   
 23 Keira Yeager              15 Tmsuffolk-MR         1:07.15                   
 24 Chloe Farrar              15 MSC-MR               1:07.33                   
 25 Theresa McCartney         13 Big Blue-MR          1:07.70                   
 26 Jayme Burns               17 Tmsuffolk-MR         1:08.34                   
 27 Veronica Cimilluca        16 VAC-MR               1:08.59                   
 28 Allie Einsidler           15 Tmsuffolk-MR         1:08.61                   
 29 Laura Kovacs              16 Tmsuffolk-MR         1:09.08                   
 30 Kelsie McNett             15 NBS-MR               1:09.30                   
 31 Joanna Ferreri            17 Starfish-AD          1:09.76                   
 32 Catherine Chan            17 Big Blue-MR          1:10.15                   
 33 Jessica Cook              17 VAC-MR               1:11.43                   
 34 Rebecca Stenger           15 LBA-MR               1:11.89                   
 35 Angela Nocera             15 Tmsuffolk-MR         1:11.91                   
 36 Kate Finnerty             15 Cond-MR              1:17.42                   
 -- Lindsey Borakove          16 Cond-MR                  DQ                    
 
Event 62  Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 51.79    2/1/1999 Jesse Gage-TS, MSC  -MR                      
                57.09  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR                 53.02      52.48 METS   
                  24.59       52.48 (27.89)                                        
  2 Ryan Coombs               17 NBS-MR                 54.49      53.71 METS   
                  25.39       53.71 (28.32)                                        
  3 Vinson Wang               17 MSC-MR                 54.39      54.02 METS   
                  25.37       54.02 (28.65)                                        
  4 Joe Perez-Rogers          16 Ndac-MR                56.52      56.17 METS   
                  25.76       56.17 (30.41)                                        
  5 Kevin Mongan              16 Tmsuffolk-MR           57.33      56.33 METS   
                  26.64       56.33 (29.69)                                        
  6 Matthew Caines            18 Tmsuffolk-MR           57.87      57.43        
                  26.79       57.43 (30.64)                                        
B - Final
  7 Billy Colton              16 NBS-MR               1:00.06      58.68        
                  27.55       58.68 (31.13)                                        
  8 Ed Gonzalez               16 NBS-MR                 59.74      58.93        
                  27.68       58.93 (31.25)                                        
  9 Alex Goldstein            17 Tmsuffolk-MR         1:00.66      59.02        
                  27.93       59.02 (31.09)                                        
 10 Elijah Hoffman            16 MSC-MR                 58.95      59.66        
                  27.32       59.66 (32.34)                                        
 11 Nathan Politi             16 NBS-MR               1:01.68    1:00.42        
                  28.44     1:00.42 (31.98)                                        
 12 Tripp Gavin               15 Tmsuffolk-MR         1:01.12    1:02.33        
                  28.73     1:02.33 (33.60)                                        
Preliminaries
  4 Matthew Yates             17 NBS-MR                 56.33                   
  8 Enrique Naudy             15 Cond-MR                58.33                   
  9 TJ Byrnes                 16 UNAT-MR                58.51                   
 14 Matt Woods                15 MWSC-MR              1:01.11                   
 17 Stephen Martinez          16 Cond-MR              1:04.84                   
 18 Ryan Pope                 16 Cond-MR              1:05.08                   
 19 Russell Drake             15 Ndac-MR              1:06.38                   
 20 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR               1:06.97                   
 21 Matt Burud                15 Ndac-MR              1:07.60                   
 22 Eben Coenen               17 Ndac-MR              1:08.10                   
 23 Justin Logerfo            16 NBS-MR               1:12.47                   
 
Event 63  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:56.09    2/1/1998 Corey Berg-MSC                             
                2:04.49  ZQ
                2:07.99  JO
                2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Alana Biagioli            14 Tmsuffolk-MR         2:02.96    2:00.71 ZQ     
                  28.09       58.76 (30.67)     1:29.99 (31.23)     2:00.71 (30.72)
  2 Shea Berg                 14 MSC-MR               2:09.33    2:03.79 ZQ     
                  28.97     1:00.32 (31.35)     1:32.63 (32.31)     2:03.79 (31.16)
  3 Hailey Kopp               14 Starfish-AD          2:03.81    2:04.41 ZQ     
                  28.58       59.87 (31.29)     1:32.43 (32.56)     2:04.41 (31.98)
  4 Brenna O'Keefe            14 MSC-MR               2:07.14    2:04.78 JO     
                  28.95     1:00.15 (31.20)     1:32.62 (32.47)     2:04.78 (32.16)
  5 Brenna Munz               13 MSC-MR               2:07.20    2:07.87 JO     
                  29.37     1:01.71 (32.34)     1:35.02 (33.31)     2:07.87 (32.85)
  6 Olivia Baczek             14 MSC-MR               2:11.70    2:11.24 SILV   
                  30.01     1:03.44 (33.43)     1:37.94 (34.50)     2:11.24 (33.30)
B - Final
  7 Heather Archer            14 Tmsuffolk-MR         2:11.93    2:10.14 SILV   
                  30.12     1:03.57 (33.45)     1:37.67 (34.10)     2:10.14 (32.47)
  8 Anna Jakubek              14 MWSC-MR              2:13.78    2:13.50 SILV   
                  30.72     1:04.84 (34.12)     1:39.70 (34.86)     2:13.50 (33.80)
  9 Niki Ghostlaw             13 NBS-MR               2:13.79    2:13.91 SILV   
                  30.80     1:04.83 (34.03)     1:39.63 (34.80)     2:13.91 (34.28)
 10 Michelle Warren           14 Tmsuffolk-MR         2:12.50    2:14.14 SILV   
                  31.53     1:05.80 (34.27)     1:40.88 (35.08)     2:14.14 (33.26)
 11 Christine McCormack       13 Aqua Gems-MR         2:15.75    2:14.32 SILV   
                  30.84     1:05.60 (34.76)     1:40.04 (34.44)     2:14.32 (34.28)
 12 Emily Ferlo               13 Aqua Gems-MR         2:17.99    2:20.01 SILV   
                  33.17     1:08.74 (35.57)     1:44.73 (35.99)     2:20.01 (35.28)
Preliminaries
  1 Kara Zebrowski            14 Starfish-AD          1:57.37                   
  7 Alexa Stenger             14 LBA-MR               2:11.58                   
 10 Melissa Lindahl           14 LBA-MR               2:12.31                   
 16 Amy Owens                 13 Aqua Gems-MR         2:18.75                   
 17 Amanda Goldstein          14 Tmsuffolk-MR         2:19.19                   
 18 Beth Schatkun             14 Cond-MR              2:19.44                   
 19 Sara Day Gerrity          14 LBA-MR               2:19.69                   
 20 Samantha Oboyski          13 Aqua Gems-MR         2:20.64                   
 21 Laura Cantori             14 NBS-MR               2:23.80                   
 22 Raakkel Sims              13 Tmsuffolk-MR         2:24.06                   
 23 Nicole Damico             14 Aqua Gems-MR         2:24.84                   
 24 Yvonne Desousa            14 Tmsuffolk-MR         2:26.58                   
 25 Emily Olsen               13 Aqua Gems-MR         2:29.18                   
 26 Jamie Kassner             13 Tmsuffolk-MR         2:30.16                   
 27 Amanda Foster             13 VAC-MR               2:31.24                   
 28 Kaitlyn Walsh             13 Tmsuffolk-MR         2:35.44                   
 29 Catherine Jannuzzi        14 Tmsuffolk-MR         2:36.11                   
 30 Jordana Paul              14 Cond-MR              2:37.81                   
 31 Stephanie Bonifacio       13 Cond-MR              2:55.11                   
 32 Chrisanna Hickey          14 Big Blue-MR          2:59.83                   
 33 Chelsea Owen-Kraft        13 Big Blue-MR          3:00.58                   
 
Event 64  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:48.18    2/1/1997 Justin Lynch-LIE                           
                2:00.49  ZQ
                2:01.99  JO
                2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Eric Culver               14 VAC-MR               1:58.69    1:54.19 ZQ     
                  26.02       54.63 (28.61)     1:24.39 (29.76)     1:54.19 (29.80)
  2 Zach Anderson             14 NBS-MR               1:59.20    1:56.42 ZQ     
                  26.12       55.38 (29.26)     1:26.37 (30.99)     1:56.42 (30.05)
  3 Shaun Greer               14 Aqua Gems-MR         2:04.01    2:04.16 SILV   
                  27.97       59.01 (31.04)     1:31.96 (32.95)     2:04.16 (32.20)
  4 Ripley Danner             13 Ndac-MR              2:05.60    2:04.44 SILV   
                  28.63     1:00.51 (31.88)     1:33.74 (33.23)     2:04.44 (30.70)
  5 Michael Forgione          13 Tmsuffolk-MR         2:05.04    2:04.96 SILV   
                  27.98       59.66 (31.68)     1:33.10 (33.44)     2:04.96 (31.86)
  6 Monte Jiran               13 Tmsuffolk-MR         2:05.68    2:06.17 SILV   
                  28.41     1:00.39 (31.98)     1:33.32 (32.93)     2:06.17 (32.85)
B - Final
  7 Luis Galan                13 VAC-MR               2:10.01    2:08.21 SILV   
                  29.68     1:02.34 (32.66)     1:35.70 (33.36)     2:08.21 (32.51)
  8 Jake Pisano               13 Tmsuffolk-MR         2:13.48    2:08.78 SILV   
                  29.27     1:01.91 (32.64)     1:35.74 (33.83)     2:08.78 (33.04)
  9 Brian Disalvo             13 MSC-MR               2:16.29    2:12.88 SILV   
                  30.26     1:04.81 (34.55)     1:39.72 (34.91)     2:12.88 (33.16)
 10 James Perez-Rogers        14 Ndac-MR              2:19.12    2:14.75 SILV   
                  29.86     1:04.03 (34.17)     1:40.49 (36.46)     2:14.75 (34.26)
 11 Yorrick Anderson          14 Ndac-MR              2:16.35    2:17.48 SILV   
                  30.48     1:05.11 (34.63)     1:41.78 (36.67)     2:17.48 (35.70)
 12 Mikey Feigel              13 NBS-MR               2:20.68    2:17.65 SILV   
                  31.61     1:05.85 (34.24)     1:41.46 (35.61)     2:17.65 (36.19)
Preliminaries
 13 John Makowski             13 Tmsuffolk-MR         2:22.06                   
 14 John Pangal               13 Tmsuffolk-MR         2:22.39                   
 15 Christian Bormann         13 Tmsuffolk-MR         2:32.12                   
 16 James Pope                13 Ndac-MR              2:35.83                   
 17 Michael Fthenakis         13 Tmsuffolk-MR         2:46.53                   
 -- Luke Grunewald            13 NBS-MR                   DQ                    
 
Event 65  Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:53.37    2/1/2004 Kierstin Koronowicz-NBS                    
                2:01.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Parisi             16 Tmsuffolk-MR         1:55.55    1:54.44 METS   
                  26.85       55.93 (29.08)     1:25.06 (29.13)     1:54.44 (29.38)
  2 Jacquelyn Klein           17 VAC-MR               2:00.56    1:58.21 METS   
                  27.33       57.09 (29.76)     1:27.88 (30.79)     1:58.21 (30.33)
  3 Katrice Ewanich           17 VAC-MR               2:01.06    1:58.67 METS   
                  26.59       56.11 (29.52)     1:27.44 (31.33)     1:58.67 (31.23)
  4 Kimberly Levine           16 MSC-MR               2:00.24    2:02.21        
                  27.83       58.35 (30.52)     1:30.05 (31.70)     2:02.21 (32.16)
  5 Nicole Marshall           17 NBS-MR               2:01.90    2:03.01        
                  27.56       58.20 (30.64)     1:30.22 (32.02)     2:03.01 (32.79)
  6 Natalya Ghostlaw          16 NBS-MR               2:01.21    2:07.44        
                  29.61     1:01.84 (32.23)     1:34.75 (32.91)     2:07.44 (32.69)
B - Final
  7 Janine Zaltsman           16 Tmsuffolk-MR         2:02.54    2:02.66        
                  27.80       59.60 (31.80)     1:31.55 (31.95)     2:02.66 (31.11)
  8 Lanae Petty               15 VAC-MR               2:05.46    2:02.86        
                  27.71       59.18 (31.47)     1:31.42 (32.24)     2:02.86 (31.44)
  9 Jillian Paige             17 NBS-MR               2:04.18    2:03.23        
                  29.09     1:00.62 (31.53)     1:32.57 (31.95)     2:03.23 (30.66)
 10 Veronica Cimilluca        16 VAC-MR               2:04.96    2:05.04        
                  29.09     1:00.79 (31.70)     1:32.92 (32.13)     2:05.04 (32.12)
 11 Victoria Kemp             18 MSC-MR               2:05.37    2:06.50        
                  29.50     1:01.55 (32.05)     1:34.22 (32.67)     2:06.50 (32.28)
 12 Chloe Farrar              15 MSC-MR               2:05.90    2:06.64        
                  29.25     1:01.33 (32.08)     1:33.84 (32.51)     2:06.64 (32.80)
Preliminaries
 13 Brittany Lukasik          17 Aqua Gems-MR         2:05.95                   
 14 Shannan Fitzgerald        18 Aqua Gems-MR         2:05.99                   
 15 Jeysa Williams            15 MSC-MR               2:06.19                   
 16 Elizabeth Miller          15 MSC-MR               2:06.35                   
 17 Christine Larkin          16 VAC-MR               2:07.08                   
 18 Nicole Ferlo              16 Aqua Gems-MR         2:07.63                   
 19 Joanna Ferreri            17 Starfish-AD          2:08.14                   
 20 Diana Wang                15 MSC-MR               2:08.50                   
 21 Kelsie McNett             15 NBS-MR               2:08.87                   
 22 Erin Rappold              17 Starfish-AD          2:09.34                   
 23 Cailin Grunewald          15 VAC-MR               2:11.57                   
 24 Olivia Fischetti          15 Tmsuffolk-MR         2:11.88                   
 25 Ashley Pinchinat          17 NBS-MR               2:12.06                   
 26 Catherine Chan            17 Big Blue-MR          2:14.15                   
 27 Bridget Latino            16 MSC-MR               2:14.97                   
 28 Lindsay Simonson          16 UNVAC-MR             2:19.13                   
 29 Nicole Pihl               17 NBS-MR               2:20.90                   
 30 Amy Doty                  17 Pbac-MR              2:21.88                   
 31 Caitlin Portch            17 Big Blue-MR          2:22.36                   
 32 Lauren Lubarsky           15 NBS-MR               2:26.11                   
 33 Kimberly Hovey            15 NBS-MR               2:27.19                   
 34 Carolyn Brown             16 Cond-MR              2:28.11                   
 35 Brittany Ross             16 Ndac-MR              2:30.58                   
 
Event 66  Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:42.31    2/1/1991 Erik Marchitell-NBS                        
                1:51.49  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Ryan Coombs               17 NBS-MR               1:45.83    1:45.26 METS   
                  24.43       51.09 (26.66)     1:18.54 (27.45)     1:45.26 (26.72)
  1 Justin Coombs             17 NBS-MR               1:47.50    1:45.26 METS   
                  24.45       51.13 (26.68)     1:18.39 (27.26)     1:45.26 (26.87)
  3 Andrew Windler            15 Tmsuffolk-MR         1:49.14    1:48.68 METS   
                  25.24       52.44 (27.20)     1:20.68 (28.24)     1:48.68 (28.00)
  4 Ryosuke Kameyama          16 Aqua Gems-MR         1:50.29    1:50.11 METS   
                  25.18       53.00 (27.82)     1:22.04 (29.04)     1:50.11 (28.07)
  5 Jonathan Podniesinski     15 Tmsuffolk-MR         1:51.46    1:53.18        
                  26.27       54.61 (28.34)     1:23.95 (29.34)     1:53.18 (29.23)
  6 Kyle Yeager               16 Tmsuffolk-MR         1:48.43    1:57.67        
                  25.77       55.39 (29.62)     1:26.66 (31.27)     1:57.67 (31.01)
B - Final
  7 Kyle Berg                 17 MSC-MR               1:53.06    1:50.02 METS   
                  26.04       54.12 (28.08)     1:22.17 (28.05)     1:50.02 (27.85)
  8 Brian Saindon             15 Aqua Gems-MR         1:55.47    1:55.14        
                  26.38       55.82 (29.44)     1:25.63 (29.81)     1:55.14 (29.51)
  9 David Gartman             17 NBS-MR               1:52.70    1:56.04        
                  26.69       55.85 (29.16)     1:26.66 (30.81)     1:56.04 (29.38)
 10 Zachary Williams          17 NBS-MR               1:57.59    1:56.44        
                  26.02       55.25 (29.23)     1:26.07 (30.82)     1:56.44 (30.37)
 11 Vinson Wang               17 MSC-MR               1:52.14    1:56.64        
                  26.62       55.47 (28.85)     1:26.07 (30.60)     1:56.64 (30.57)
 12 Thomas Bormann            15 Tmsuffolk-MR         1:56.65    1:59.07        
                  26.84       57.29 (30.45)     1:28.39 (31.10)     1:59.07 (30.68)
Preliminaries
  8 TJ Byrnes                 16 UNAT-MR              1:52.67                   
 11 Ryan Olsen                20 Aqua Gems-MR         1:53.15                   
 13 Tucker Roeder             16 Ndac-MR              1:55.98                   
 15 Ayman Andrews             14 Aqua Gems-MR         1:57.33                   
 17 Michael O'Connor          15 Tmsuffolk-MR         1:58.00                   
 18 Danny Marks               17 Aqua Gems-MR         1:58.51                   
 19 Ross Goldstein            16 Tmsuffolk-MR         1:59.16                   
 20 Brian Skeats              17 Ndac-MR              2:00.04                   
 21 Timothy White             15 Tmsuffolk-MR         2:00.93                   
 22 Joshua Willis             16 Tmsuffolk-MR         2:02.70                   
 23 Eben Coenen               17 Ndac-MR              2:04.08                   
 24 Ryan Seagren              15 MSC-MR               2:05.12                   
 25 Ryan Jennings             17 Tmsuffolk-MR         2:05.68                   
 26 John Caldwell             16 Cond-MR              2:06.23                   
 27 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR               2:07.28                   
 28 Elijah Hoffman            16 MSC-MR               2:09.54                   
 29 Andrew Feigel             15 NBS-MR               2:19.01                   
 
Event 67  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 59.43    2/1/1999 Corey Berg-MSC                               
              1:06.99  ZQ
              1:07.89  JO
              1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Shea Berg                 14 MSC-MR               1:04.84    1:02.30 ZQ     
                  31.05     1:02.30 (31.25)                                        
  1 Brienne Ryan              14 WSSC-MR              1:03.33    1:02.30 ZQ     
                  38.00     1:02.30 (24.30)                                        
  3 Olivia Baczek             14 MSC-MR               1:06.62    1:06.04 ZQ     
                  32.21     1:06.04 (33.83)                                        
  4 Hillary Hocson            14 NBS-MR               1:08.41    1:06.06 ZQ     
                  32.46     1:06.06 (33.60)                                        
  5 Lexi Farrar               13 MSC-MR               1:08.33    1:07.88 JO     
                  32.63     1:07.88 (35.25)                                        
  6 Carly Marshall            14 NBS-MR               1:08.05    1:08.68 SILV   
                  33.03     1:08.68 (35.65)                                        
B - Final
  7 Brenna Munz               13 MSC-MR               1:10.18    1:07.14 JO     
                  32.61     1:07.14 (34.53)                                        
  8 Katelyn Owens             14 Aqua Gems-MR         1:11.04    1:10.54 SILV   
                  34.49     1:10.54 (36.05)                                        
  8 Christine McCormack       13 Aqua Gems-MR         1:12.49    1:10.54 SILV   
                  34.66     1:10.54 (35.88)                                        
 10 Hailey Kopp               14 Starfish-AD          1:10.49    1:10.79 SILV   
                  34.74     1:10.79 (36.05)                                        
 11 Eva Russell               13 Tmsuffolk-MR         1:10.68    1:11.52 SILV   
                  35.35     1:11.52 (36.17)                                        
 12 Danielle Marlow           14 Tmsuffolk-MR         1:11.78    1:12.56 SILV   
                  34.94     1:12.56 (37.62)                                        
Preliminaries
  1 Kara Zebrowski            14 Starfish-AD          1:01.58                   
  4 Casey Abribat             14 Aqua Gems-MR         1:05.27                   
  6 Melissa Lindahl           14 LBA-MR               1:07.54                   
  7 Jane Ehret                13 Aqua Gems-MR         1:07.67                   
 12 Alexa Stenger             14 LBA-MR               1:10.49                   
 16 Stephanie Tsai            14 Cond-MR              1:11.65                   
 19 Theresa McCartney         13 Big Blue-MR          1:12.68                   
 20 Brittany Stanford         13 LBA-MR               1:14.11                   
 21 Michelle Makowski         14 Tmsuffolk-MR         1:14.71                   
 22 Beth Schatkun             14 Cond-MR              1:15.26                   
 23 Niki Ghostlaw             13 NBS-MR               1:16.23                   
 23 Kelly Drury               14 Tmsuffolk-MR         1:16.23                   
 25 Louisa Frick              13 Ndac-MR              1:16.33                   
 26 Heather Archer            14 Tmsuffolk-MR         1:16.38                   
 27 Caitlin Heiss             13 LBA-MR               1:17.63                   
 28 Emily Olsen               13 Aqua Gems-MR         1:19.97                   
 29 Laura Cantori             14 NBS-MR               1:21.56                   
 30 Chrisanna Hickey          14 Big Blue-MR          1:21.89                   
 31 Sophia Warnon             13 Aqua Gems-MR         1:22.04                   
 32 Patricia Sommer           14 LBA-MR               1:23.84                   
 33 Chelsea Owen-Kraft        13 Big Blue-MR          1:42.09                   
 
Event 68  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 54.35    2/1/1998 Nicholas Pai-MSC                             
              1:03.49  ZQ
              1:04.99  JO
              1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Billy Krause              14 Tmsuffolk-MR         1:00.25      59.87 ZQ     
                  29.43       59.87 (30.44)                                        
  2 Eric Culver               14 VAC-MR               1:02.29    1:01.59 ZQ     
                  30.53     1:01.59 (31.06)                                        
  3 Zach Anderson             14 NBS-MR               1:02.46    1:01.69 ZQ     
                  30.55     1:01.69 (31.14)                                        
  4 Jonathan Hinds            14 Tmsuffolk-MR         1:03.80    1:04.17 JO     
                  31.18     1:04.17 (32.99)                                        
  5 Shaun Greer               14 Aqua Gems-MR         1:03.65    1:04.76 JO     
                  31.08     1:04.76 (33.68)                                        
  6 Michael Burud             13 Ndac-MR              1:03.95    1:06.26 SILV   
                  31.99     1:06.26 (34.27)                                        
B - Final
  7 Ripley Danner             13 Ndac-MR              1:05.02    1:04.45 JO     
                  32.08     1:04.45 (32.37)                                        
  8 Michael Forgione          13 Tmsuffolk-MR         1:06.74    1:05.50 SILV   
                  32.16     1:05.50 (33.34)                                        
  9 James Perez-Rogers        14 Ndac-MR              1:11.22    1:09.61 SILV   
                  34.35     1:09.61 (35.26)                                        
 10 Monte Jiran               13 Tmsuffolk-MR         1:10.07    1:10.15 SILV   
                  34.27     1:10.15 (35.88)                                        
 11 Luis Galan                13 VAC-MR               1:10.69    1:10.56 SILV   
                  34.78     1:10.56 (35.78)                                        
 12 Jake Pisano               13 Tmsuffolk-MR         1:12.57    1:11.49 SILV   
                  34.91     1:11.49 (36.58)                                        
Preliminaries
 13 Brian Disalvo             13 MSC-MR               1:14.45                   
 14 John Nash                 13 LBA-MR               1:15.58                   
 15 John Makowski             13 Tmsuffolk-MR         1:16.39                   
 16 Luke Grunewald            13 NBS-MR               1:18.62                   
 17 Yorrick Anderson          14 Ndac-MR              1:18.99                   
 
Event 69  Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 58.39    2/4/2001 Corey Berg-MSC, VAC  -MR                     
              1:04.59  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lauren Parisi             16 Tmsuffolk-MR           59.11      59.05 METS   
                  29.04       59.05 (30.01)                                        
  2 Julie Kochman             16 Tmsuffolk-MR           59.41    1:00.43 METS   
                  29.92     1:00.43 (30.51)                                        
  3 Caitlin Napoli            17 Tmsuffolk-MR         1:01.21    1:01.70 METS   
                  30.19     1:01.70 (31.51)                                        
  4 Caitlyn Biagioli          16 Tmsuffolk-MR         1:02.19    1:01.83 METS   
                  30.67     1:01.83 (31.16)                                        
  5 Kristen Degrazia          15 Tmsuffolk-MR         1:02.24    1:02.58 METS   
                  30.72     1:02.58 (31.86)                                        
  6 Katrice Ewanich           17 VAC-MR               1:03.49    1:02.70 METS   
                  31.02     1:02.70 (31.68)                                        
B - Final
  7 Jacquelyn Klein           17 VAC-MR               1:04.44    1:02.60 METS   
                  30.99     1:02.60 (31.61)                                        
  8 Lisa Ruggiero             17 Pbac-MR              1:03.59    1:03.50 METS   
                  30.78     1:03.50 (32.72)                                        
  9 Laura Kovacs              16 Tmsuffolk-MR         1:04.19    1:04.33 METS   
                  30.97     1:04.33 (33.36)                                        
 10 Samantha Coratti          17 MSC-MR               1:04.76    1:04.51 METS   
                  31.44     1:04.51 (33.07)                                        
 11 Christina Aiello          16 MSC-MR               1:05.68    1:05.39        
                  31.75     1:05.39 (33.64)                                        
 12 Kate Larkin               15 Tmsuffolk-MR         1:05.26    1:05.59        
                  31.89     1:05.59 (33.70)                                        
Preliminaries
 12 Brittany Roman-Green      17 Ndac-MR              1:05.45                   
 14 Janine Zaltsman           16 Tmsuffolk-MR         1:06.39                   
 15 Nicole Ferlo              16 Aqua Gems-MR         1:06.82                   
 16 Natalya Ghostlaw          16 NBS-MR               1:06.84                   
 17 Jayme Burns               17 Tmsuffolk-MR         1:07.40                   
 18 Nicole Marshall           17 NBS-MR               1:08.03                   
 19 Cailin Grunewald          15 VAC-MR               1:08.04                   
 20 Jackie Daly               15 Pbac-MR              1:08.18                   
 21 Meg Ryan                  16 Tmsuffolk-MR         1:08.65                   
 22 Jessica Cook              17 VAC-MR               1:08.81                   
 23 Allie Einsidler           15 Tmsuffolk-MR         1:08.92                   
 24 Diana Wang                15 MSC-MR               1:08.95                   
 25 Veronica Cimilluca        16 VAC-MR               1:10.34                   
 26 Keira Yeager              15 Tmsuffolk-MR         1:10.65                   
 27 Olivia Fischetti          15 Tmsuffolk-MR         1:11.08                   
 28 Krysten Sciacca           17 Tmsuffolk-MR         1:11.34                   
 29 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR              1:11.56                   
 30 Megan McChesney           15 Pbac-MR              1:11.68                   
 31 Angela Nocera             15 Tmsuffolk-MR         1:12.05                   
 32 Brittany Ross             16 Ndac-MR              1:12.43                   
 33 Christine Larkin          16 VAC-MR               1:12.88                   
 34 Erin Rappold              17 Starfish-AD          1:13.23                   
 35 Lauren Lubarsky           15 NBS-MR               1:13.42                   
 36 Lindsay Simonson          16 UNVAC-MR             1:13.74                   
 37 Carolyn Brown             16 Cond-MR              1:14.22                   
 38 Elizabeth Miller          15 MSC-MR               1:15.05                   
 39 Kate Finnerty             15 Cond-MR              1:17.43                   
 40 Cara Vaccaro              15 MWSC-MR              1:19.48                   
 41 Kimberly Hovey            15 NBS-MR               1:19.60                   
 42 Ingrid Anderson           16 Ndac-MR              1:36.25                   
 
Event 70  Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 52.14    2/9/2003 Nat Moore-NBS                                
                58.99  METS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR                 55.97      55.17 METS   
                  27.12       55.17 (28.05)                                        
  2 Billy Colton              16 NBS-MR                 56.03      55.32 METS   
                  26.97       55.32 (28.35)                                        
  3 Justin Coombs             17 NBS-MR                 55.62      55.37 METS   
                  27.52       55.37 (27.85)                                        
  4 Andrew Windler            15 Tmsuffolk-MR           58.10      57.22 METS   
                  27.93       57.22 (29.29)                                        
  5 Joe Perez-Rogers          16 Ndac-MR                58.41      58.78 METS   
                  28.72       58.78 (30.06)                                        
  6 Ayman Andrews             14 Aqua Gems-MR           59.25      59.20        
                  28.84       59.20 (30.36)                                        
B - Final
  7 Mark Anderson             16 MSC-MR                 59.60      58.32 METS   
                  28.23       58.32 (30.09)                                        
  8 Matthew Caines            18 Tmsuffolk-MR           59.78      59.49        
                  29.01       59.49 (30.48)                                        
  9 Joshua Willis             16 Tmsuffolk-MR           59.83      59.97        
                  29.41       59.97 (30.56)                                        
 10 Nathan Politi             16 NBS-MR               1:00.26    1:00.15        
                  29.14     1:00.15 (31.01)                                        
 11 Kevin Mongan              16 Tmsuffolk-MR         1:00.05    1:01.07        
                  29.89     1:01.07 (31.18)                                        
 12 Alex Goldstein            17 Tmsuffolk-MR         1:01.95    1:02.14        
                  30.21     1:02.14 (31.93)                                        
Preliminaries
  4 Ryan Olsen                20 Aqua Gems-MR           58.07                   
  7 Ryosuke Kameyama          16 Aqua Gems-MR           59.14                   
  9 TJ Byrnes                 16 UNAT-MR                59.51                   
 10 Matthew Yates             17 NBS-MR                 59.53                   
 12 Enrique Naudy             15 Cond-MR                59.77                   
 15 Tucker Roeder             16 Ndac-MR              1:00.01                   
 18 Kyle Berg                 17 MSC-MR               1:00.30                   
 20 Brian Saindon             15 Aqua Gems-MR         1:02.47                   
 21 Timothy White             15 Tmsuffolk-MR         1:02.51                   
 22 Zachary Williams          17 NBS-MR               1:03.82                   
 23 Ryan Pope                 16 Cond-MR              1:03.84                   
 24 Brian Skeats              17 Ndac-MR              1:04.63                   
 25 Noam Algazy               15 Tmsuffolk-MR         1:04.67                   
 26 Ryan Seagren              15 MSC-MR               1:06.08                   
 27 Nicholas Angelo           15 Tmsuffolk-MR         1:06.20                   
 28 Merrick Saindon           17 Aqua Gems-MR         1:06.59                   
 29 Justin Logerfo            16 NBS-MR               1:11.62                   
 30 Andrew Feigel             15 NBS-MR               1:13.83                   
 
Event 71  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 55.11    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
                59.89  ZQ
              1:02.29  JO
              1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brittany Friese           11 NBS-MR                 57.30      57.28 ZQ     
                  27.70       57.28 (29.58)                                        
  2 Zoey Wade                 12 Tmsuffolk-MR         1:02.02    1:00.35 JO     
                  29.11     1:00.35 (31.24)                                        
  3 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               1:00.64    1:00.70 JO     
                  29.29     1:00.70 (31.41)                                        
  4 Allison Indyk             12 MSC-MR               1:02.08    1:00.95 JO     
                  29.40     1:00.95 (31.55)                                        
  5 Jennifer Aiello           12 MSC-MR               1:02.88    1:01.18 JO     
                  29.55     1:01.18 (31.63)                                        
  6 Sarah Fischer             12 Cond-MR              1:01.54    1:01.23 JO     
                  29.65     1:01.23 (31.58)                                        
  7 Shekinah Hoffman          12 MSC-MR               1:01.96    1:01.43 JO     
                  30.13     1:01.43 (31.30)                                        
  8 Devyn McGrath             12 NBS-MR               1:01.51    1:02.09 JO     
                  30.35     1:02.09 (31.74)                                        
  9 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR         1:03.60    1:02.42 SILV   
                  30.03     1:02.42 (32.39)                                        
 10 Kelly Levine              12 MSC-MR               1:04.36    1:02.59 SILV   
                  29.97     1:02.59 (32.62)                                        
 11 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR         1:02.28    1:02.97 SILV   
                  30.31     1:02.97 (32.66)                                        
 12 Amanda York               12 NBS-MR               1:05.74    1:03.53 SILV   
                  30.67     1:03.53 (32.86)                                        
 13 Sarah Pope                12 Ndac-MR              1:05.92    1:03.56 SILV   
                  29.79     1:03.56 (33.77)                                        
 14 Emily Henry               12 VAC-MR               1:03.36    1:03.82 SILV   
                  30.45     1:03.82 (33.37)                                        
 15 Colleen Larkin            12 VAC-MR               1:02.56    1:03.90 SILV   
                  30.98     1:03.90 (32.92)                                        
 16 Kristen Bormann           12 Tmsuffolk-MR         1:05.60    1:04.01 SILV   
                  30.42     1:04.01 (33.59)                                        
 17 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR         1:05.03    1:04.24 SILV   
                  30.84     1:04.24 (33.40)                                        
 18 Nicole Raynor             12 Tmsuffolk-MR         1:09.04    1:05.00 SILV   
                  31.55     1:05.00 (33.45)                                        
 19 Leilani Yasutake          12 Ndac-MR              1:07.32    1:05.11 SILV   
                  31.41     1:05.11 (33.70)                                        
 20 Olivia Jannuzzi           12 Tmsuffolk-MR         1:08.44    1:05.16 SILV   
                  30.98     1:05.16 (34.18)                                        
 21 Stephanie Lindahl         12 LBA-MR               1:02.15    1:05.17 SILV   
                  31.17     1:05.17 (34.00)                                        
 22 Elizabeth Radman          12 Ndac-MR              1:12.11    1:05.21 SILV   
                  31.69     1:05.21 (33.52)                                        
 23 Mallorie Larson           12 LBA-MR               1:06.17    1:05.77 SILV   
                  31.47     1:05.77 (34.30)                                        
 24 Michelle Hoffman          12 Aqua Gems-MR         1:05.75    1:05.79 SILV   
                  31.58     1:05.79 (34.21)                                        
 25 Amber Santiago            11 VAC-MR               1:07.89    1:05.98 SILV   
                  31.61     1:05.98 (34.37)                                        
 26 Emelia Carlino            12 MSC-MR               1:08.46    1:06.07 SILV   
                  31.38     1:06.07 (34.69)                                        
 27 Erika Seagren             12 MSC-MR               1:05.15    1:06.29 SILV   
                  31.65     1:06.29 (34.64)                                        
 28 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR         1:07.31    1:06.37 SILV   
                  32.22     1:06.37 (34.15)                                        
 29 Stephanie Malyszka        11 Cond-MR              1:08.00    1:06.54 SILV   
                  31.64     1:06.54 (34.90)                                        
 30 Laura Farrell             12 MSC-MR               1:05.64    1:06.72 SILV   
                  32.21     1:06.72 (34.51)                                        
 31 Nicole Drury              12 Tmsuffolk-MR         1:07.56    1:06.93 SILV   
                  32.28     1:06.93 (34.65)                                        
 32 Samantha Krause           12 VAC-MR               1:07.81    1:07.22 SILV   
                  32.29     1:07.22 (34.93)                                        
 33 Cara Morris               12 Cond-MR              1:13.10    1:07.41 SILV   
                  31.87     1:07.41 (35.54)                                        
 34 Ashley Olsen              12 Aqua Gems-MR         1:06.85    1:07.44 SILV   
                  32.01     1:07.44 (35.43)                                        
 35 Lisell Perez-Rogers       12 Ndac-MR              1:08.00    1:07.61 SILV   
                  31.81     1:07.61 (35.80)                                        
 36 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR         1:10.74    1:07.72 SILV   
                  32.31     1:07.72 (35.41)                                        
 37 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR              1:08.49    1:08.23 SILV   
                  32.79     1:08.23 (35.44)                                        
 38 Sage Danner               11 Ndac-MR              1:08.35    1:08.37 SILV   
                  33.18     1:08.37 (35.19)                                        
 39 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR          1:09.33    1:08.50 SILV   
                  32.87     1:08.50 (35.63)                                        
 40 Kayleigh Toth             11 Tmsuffolk-MR         1:10.05    1:08.59 SILV   
                  33.16     1:08.59 (35.43)                                        
 41 Emily Boyko               11 MSC-MR               1:09.45    1:08.90 SILV   
                  33.31     1:08.90 (35.59)                                        
 42 Darri Resch               12 NBS-MR               1:10.50    1:09.01 SILV   
                  33.04     1:09.01 (35.97)                                        
 43 Rachel Ehrman             11 UNMSC-MR             1:10.15    1:09.58 SILV   
                  32.47     1:09.58 (37.11)                                        
 44 Imani Huerta              12 VAC-MR               1:13.52    1:10.02 SILV   
                  33.22     1:10.02 (36.80)                                        
 45 Meaghan Foster            11 VAC-MR               1:13.75    1:10.22 SILV   
                  33.42     1:10.22 (36.80)                                        
 46 Alexa Shoiock             12 MWSC-MR              1:14.18    1:11.84        
                  33.95     1:11.84 (37.89)                                        
 47 Samantha Granan           12 MSC-MR               1:13.38    1:12.03        
                  34.65     1:12.03 (37.38)                                        
 48 Meghan O'Neill            12 NBS-MR               1:17.54    1:12.61        
                  34.06     1:12.61 (38.55)                                        
 49 Megan Brady               11 LBA-MR               1:11.04    1:13.01        
                  34.38     1:13.01 (38.63)                                        
 50 Ashley Abramson           12 MWSC-MR              1:14.85    1:13.06        
                  34.59     1:13.06 (38.47)                                        
 51 Sylvan Tsai               12 Cond-MR              1:12.27    1:13.07        
                  35.15     1:13.07 (37.92)                                        
 52 Quinn Brooks              12 Ndac-MR              1:20.98    1:13.41        
                  34.94     1:13.41 (38.47)                                        
 53 Amanda D'Alberto          12 MSC-MR               1:11.73    1:14.20        
                  35.58     1:14.20 (38.62)                                        
 54 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR               1:18.67    1:16.42        
                  36.68     1:16.42 (39.74)                                        
 55 Neka Alston               11 LBA-MR               1:26.05    1:20.63        
                  37.37     1:20.63 (43.26)                                        
 56 Maribel Romero            11 Ndac-MR              1:24.61    1:22.23        
                  44.00     1:22.23 (38.23)                                        
 57 Isabella D'Esposito       12 MSC-MR               1:24.77    1:22.49        
                  40.10     1:22.49 (42.39)                                        
 58 Bridget Boland            11 MSC-MR               1:27.32    1:23.44        
                  38.92     1:23.44 (44.52)                                        
 59 Kate Nienaltow            12 Cond-MR              1:32.60    1:28.50        
                  39.27     1:28.50 (49.23)                                        
 60 Alexis Kandeel            11 NBS-MR               1:41.92    1:39.34        
                  45.10     1:39.34 (54.24)                                        
 61 Deirdre O'Sullivan        11 NBS-MR               1:47.02    1:40.35        
                  50.47     1:40.35 (49.88)                                        
 
Event 72  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 53.39    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
              1:00.69  ZQ
              1:02.69  JO
              1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR           59.55      56.56 ZQ     
                  27.72       56.56 (28.84)                                        
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR           58.41      58.31 ZQ     
                  28.06       58.31 (30.25)                                        
  3 DiDi Peng                 12 Tmsuffolk-MR         1:00.97      59.10 ZQ     
                  28.41       59.10 (30.69)                                        
  4 Shane Alton               12 LBA-MR                 59.62      59.39 ZQ     
                  28.64       59.39 (30.75)                                        
  5 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR         1:00.25    1:00.65 ZQ     
                  29.19     1:00.65 (31.46)                                        
  6 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR         1:01.65    1:01.06 JO     
                  29.31     1:01.06 (31.75)                                        
  7 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR         1:03.55    1:02.23 JO     
                  29.71     1:02.23 (32.52)                                        
  8 Joseph Galan              11 VAC-MR               1:04.67    1:02.65 JO     
                  30.68     1:02.65 (31.97)                                        
  9 Nicholas Kontos           12 Tmsuffolk-MR         1:04.66    1:03.24 SILV   
                  29.86     1:03.24 (33.38)                                        
 10 Kent Bischoff             12 Tmsuffolk-MR         1:04.45    1:03.33 SILV   
                  30.37     1:03.33 (32.96)                                        
 11 Jack Ehret                11 Aqua Gems-MR         1:04.16    1:04.55 SILV   
                  30.73     1:04.55 (33.82)                                        
 12 Grant Benedict            12 Big Blue-MR          1:07.82    1:05.96 SILV   
                  32.09     1:05.96 (33.87)                                        
 13 Peter Podniesinski        11 Tmsuffolk-MR         1:08.72    1:06.14 SILV   
                  31.90     1:06.14 (34.24)                                        
 14 Greg Byrne                11 MWSC-MR              1:05.18    1:06.17 SILV   
                  31.77     1:06.17 (34.40)                                        
 15 Dylan Gillespie           12 VAC-MR               1:06.95    1:06.59 SILV   
                  32.01     1:06.59 (34.58)                                        
 16 Raphael Warnon            11 Aqua Gems-MR         1:07.49    1:06.61 SILV   
                  31.97     1:06.61 (34.64)                                        
 17 Ian Stuart                11 Aqua Gems-MR         1:09.33    1:07.67 SILV   
                  31.65     1:07.67 (36.02)                                        
 18 Joey Parisi               11 Tmsuffolk-MR         1:09.43    1:08.01 SILV   
                  33.41     1:08.01 (34.60)                                        
 19 Dallan Treanor            11 MWSC-MR              1:11.10    1:09.15 SILV   
                  33.08     1:09.15 (36.07)                                        
 20 Jack Jakubek              12 MWSC-MR              1:11.53    1:09.82 SILV   
                  33.32     1:09.82 (36.50)                                        
 21 Kirby Roeder              12 Ndac-MR              1:10.11    1:09.91 SILV   
                  32.26     1:09.91 (37.65)                                        
 22 Joesph Morgan             11 NBS-MR               1:17.34    1:12.51        
                  33.94     1:12.51 (38.57)                                        
 23 Joey Fischer              12 NBS-MR               1:32.02    1:12.96        
                  34.92     1:12.96 (38.04)                                        
 24 Brandon Hickey            11 MSC-MR               1:14.60    1:13.66        
                  34.75     1:13.66 (38.91)                                        
 25 Carl Anderson             11 Ndac-MR              1:15.11    1:15.03        
                  36.28     1:15.03 (38.75)                                        
 26 James O'Meara             11 LBA-MR               1:17.60    1:15.53        
                  35.71     1:15.53 (39.82)                                        
 27 Jon-Anthony Avila         11 Cond-MR              1:18.72    1:15.62        
                  35.53     1:15.62 (40.09)                                        
 28 Loren Riesenfeld          11 Ndac-MR              1:18.30    1:17.50        
                  36.69     1:17.50 (40.81)                                        
 29 Michael Esposito          11 NBS-MR               1:17.06    1:18.13        
                  36.54     1:18.13 (41.59)                                        
 30 Michael Edwards           11 UNNBS-MR             1:20.22    1:21.38        
                  40.04     1:21.38 (41.34)                                        
 31 Brett Disalvo             11 MSC-MR               1:19.84    1:22.43        
                  39.15     1:22.43 (43.28)                                        
 32 Kristopher Haag           11 MSC-MR               1:25.20    1:26.11        
                  40.36     1:26.11 (45.75)                                        
 33 Jack Finnerty             11 Cond-MR              1:28.30    1:28.50        
                  40.75     1:28.50 (47.75)                                        
 34 Sean Sullivan             11 MSC-MR               1:33.32    1:30.12        
                  42.20     1:30.12 (47.92)                                        
 
Event 73  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:00.34    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID                          
                1:08.19  ZQ
                1:11.49  JO
                1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinan Andrews             10 Aqua Gems-MR         1:04.59    1:03.61 ZQ     
                  30.05     1:03.61 (33.56)                                        
  2 Shelby Attanasio          10 MSC-MR               1:11.13    1:09.41 JO     
                  32.79     1:09.41 (36.62)                                        
  3 Lindsey Blackman          10 VAC-MR               1:09.84    1:09.57 JO     
                  32.91     1:09.57 (36.66)                                        
  4 Morgan Fairclough         10 MWSC-MR              1:10.45    1:09.89 JO     
                  32.37     1:09.89 (37.52)                                        
  5 Holly Rudel               10 Aqua Gems-MR         1:12.79    1:09.97 JO     
                  33.53     1:09.97 (36.44)                                        
  6 Sierra Weiner              9 Tmsuffolk-MR         1:12.72    1:10.02 JO     
                  34.06     1:10.02 (35.96)                                        
  7 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR         1:12.64    1:10.77 JO     
                  33.28     1:10.77 (37.49)                                        
  8 Kellie Cannon              9 LBA-MR               1:11.04    1:10.78 JO     
                  34.29     1:10.78 (36.49)                                        
  9 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR         1:15.38    1:11.35 JO     
                  33.48     1:11.35 (37.87)                                        
 10 Jacqueline Pappalardo      9 Tmsuffolk-MR         1:12.88    1:13.01 SILV   
                  34.61     1:13.01 (38.40)                                        
 11 Bana Hadid                 9 NBS-MR               1:16.69    1:14.23 SILV   
                  44.00     1:14.23 (30.23)                                        
 12 Jade Weiner                9 Tmsuffolk-MR         1:12.78    1:14.40 SILV   
                  36.36     1:14.40 (38.04)                                        
 13 Kate Bergin                8 MSC-MR               1:17.31    1:15.05 SILV   
                  35.43     1:15.05 (39.62)                                        
 14 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR         1:18.77    1:15.46 SILV   
                  36.16     1:15.46 (39.30)                                        
 15 Emily McGurk              10 MWSC-MR              1:16.74    1:15.50 SILV   
                  35.15     1:15.50 (40.35)                                        
 16 Jennifer Nash             10 LBA-MR               1:17.14    1:15.59 SILV   
                  36.02     1:15.59 (39.57)                                        
 17 Jessica Smigielski        10 Aqua Gems-MR         1:18.90    1:16.17 SILV   
                  35.45     1:16.17 (40.72)                                        
 18 Shannon Drury              9 Tmsuffolk-MR         1:22.11    1:16.62 SILV   
                  36.37     1:16.62 (40.25)                                        
 19 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR         1:21.20    1:17.56 SILV   
                  37.36     1:17.56 (40.20)                                        
 20 Jenna York                10 NBS-MR               1:23.45    1:23.93        
                  38.67     1:23.93 (45.26)                                        
 21 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR         1:25.99    1:24.15        
                  40.53     1:24.15 (43.62)                                        
 22 Erin LA Perche             9 MSC-MR               1:30.10    1:24.76        
                  42.02     1:24.76 (42.74)                                        
 23 Ameera Bhanji              9 MSC-MR               1:31.27    1:24.81        
                  41.52     1:24.81 (43.29)                                        
 24 Lillian Oyen-Ustad         8 MSC-MR               1:24.94    1:25.37        
                  41.62     1:25.37 (43.75)                                        
 25 Kayla Weckesser            9 Ndac-MR              1:22.11    1:25.85        
                  40.15     1:25.85 (45.70)                                        
 26 Susana Solis              10 LBA-MR               1:25.02    1:26.00        
                  39.01     1:26.00 (46.99)                                        
 27 Krisztina Alderson         9 MSC-MR               1:26.18    1:26.79        
                  42.26     1:26.79 (44.53)                                        
 28 Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR         1:27.44    1:27.39        
                  41.56     1:27.39 (45.83)                                        
 29 Tara Shouldis             10 LBA-MR               1:31.24    1:27.43        
                  41.49     1:27.43 (45.94)                                        
 30 Sara Heiss                10 LBA-MR               1:30.83    1:27.62        
                  41.26     1:27.62 (46.36)                                        
 31 Natalie Shoiock            9 MWSC-MR              1:29.33    1:28.32        
                  42.64     1:28.32 (45.68)                                        
 32 Shannon Curran            10 Cond-MR              1:30.42    1:28.73        
                  41.46     1:28.73 (47.27)                                        
 33 Brianne Sommer             9 LBA-MR               1:32.36    1:30.45        
                  42.06     1:30.45 (48.39)                                        
 34 Abigail Boyko              8 MSC-MR               1:33.56    1:31.60        
                  43.27     1:31.60 (48.33)                                        
 35 Justine Smith              9 LBA-MR               1:41.61    1:33.52        
                  44.54     1:33.52 (48.98)                                        
 36 Christina Akirtava        10 Big Blue-MR          1:36.52    1:35.16        
                  43.85     1:35.16 (51.31)                                        
 37 Alysen Cuddy              10 VAC-MR               1:38.57    1:37.49        
                  43.66     1:37.49 (53.83)                                        
 38 Beth Clark                 9 NBS-MR               1:39.04    1:37.75        
                  43.74     1:37.75 (54.01)                                        
 39 Claire Williams            9 NBS-MR               1:31.14    1:38.59        
                  45.30     1:38.59 (53.29)                                        
 40 Ina Elcott                 7 MSC-MR               1:38.74    1:39.27        
                  45.23     1:39.27 (54.04)                                        
 41 Danielle Feldman          10 LBA-MR               1:35.94    1:39.77        
                  45.76     1:39.77 (54.01)                                        
 42 Natalie D'Souza            7 MSC-MR               1:39.07    1:40.49        
                  50.26     1:40.49 (50.23)                                        
 43 Alice Morgan               7 NBS-MR               1:46.81    1:40.91        
                  48.07     1:40.91 (52.84)                                        
 44 Betsy Portch               9 Big Blue-MR          1:48.22    1:42.04        
                  47.70     1:42.04 (54.34)                                        
 45 Zakiyyah Job               8 LBA-MR               1:49.01    1:44.96        
                  50.02     1:44.96 (54.94)                                        
 46 Kassey Gonzalez            8 Big Blue-MR          1:49.27    1:45.60        
                  47.60     1:45.60 (58.00)                                        
 47 Erin Alton                 9 LBA-MR               1:45.64    1:48.19        
                  52.35     1:48.19 (55.84)                                        
 48 Nayara Sullivan            9 MSC-MR               1:52.99    1:51.92        
                  55.69     1:51.92 (56.23)                                        
 49 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR               1:48.07    1:53.22        
                  51.65   1:53.22 (1:01.57)                                        
 50 Callie Cline               9 NBS-MR               2:24.99    1:56.70        
                  54.23   1:56.70 (1:02.47)                                        
 51 Amanda Fung                8 Big Blue-MR          1:58.17    1:56.76        
                  50.73   1:56.76 (1:06.03)                                        
 52 Kelsey Larson              8 LBA-MR               2:00.10    2:01.42        
                  56.25   2:01.42 (1:05.17)                                        
 53 Adrianna Kandeel           8 NBS-MR               2:05.83    2:05.94        
                  53.53   2:05.94 (1:12.41)                                        
 54 Jamila Greene              9 NBS-MR               1:45.50    2:17.31        
                1:07.00   2:17.31 (1:10.31)                                        
 
Event 74  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:01.68    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                           
                1:09.79  ZQ
                1:11.59  JO
                1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR         1:04.57    1:03.84 ZQ     
                  30.78     1:03.84 (33.06)                                        
  2 Simon Haas                10 MSC-MR               1:05.61    1:05.49 ZQ     
                  31.54     1:05.49 (33.95)                                        
  3 Steven Campagna           10 Ndac-MR              1:06.85    1:06.08 ZQ     
                  32.24     1:06.08 (33.84)                                        
  4 Ryan Alderson             10 MSC-MR               1:05.94    1:06.60 ZQ     
                  32.11     1:06.60 (34.49)                                        
  5 Michael Cashin            10 LBA-MR               1:09.65    1:09.11 ZQ     
                  32.88     1:09.11 (36.23)                                        
  6 Keith Carlino             10 MSC-MR               1:11.28    1:10.63 JO     
                  34.88     1:10.63 (35.75)                                        
  7 Liam Cashin               10 LBA-MR               1:13.86    1:10.66 JO     
                  33.89     1:10.66 (36.77)                                        
  8 Spencer Cavotti           10 Ndac-MR              1:14.42    1:13.78 SILV   
                  34.92     1:13.78 (38.86)                                        
  9 Zane Grunewald            10 NBS-MR               1:13.93    1:13.79 SILV   
                  34.78     1:13.79 (39.01)                                        
 10 Adam Stenger               9 LBA-MR               1:17.66    1:15.19 SILV   
                  36.12     1:15.19 (39.07)                                        
 11 Nicholas Owens             9 Aqua Gems-MR         1:18.88    1:17.02 SILV   
                  43.00     1:17.02 (34.02)                                        
 12 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR         1:17.84    1:18.95 SILV   
                  36.64     1:18.95 (42.31)                                        
 13 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR         1:19.73    1:20.12 SILV   
                  37.91     1:20.12 (42.21)                                        
 14 Conor Malone              10 NBS-MR               1:23.77    1:21.99        
                  39.20     1:21.99 (42.79)                                        
 15 Paul LaRue                 8 MSC-MR               1:23.81    1:27.84        
                  41.97     1:27.84 (45.87)                                        
 16 Jonathan Warnon            8 Aqua Gems-MR         1:28.10    1:27.93        
                  41.11     1:27.93 (46.82)                                        
 17 Clayton Gurnett            8 MSC-MR               1:32.11    1:30.60        
                  43.47     1:30.60 (47.13)                                        
 18 kamran Ali                 9 WSSC-MR                   NT    1:34.45        
                1:34.45         1:34.45 ( )                                        
 19 Bryan Feigel               8 NBS-MR               1:38.44    1:37.00        
                  45.64     1:37.00 (51.36)                                        
 20 Somar Hadid                8 NBS-MR               1:52.81    1:41.07        
                  46.96     1:41.07 (54.11)                                        
 21 Andrew Pope                9 Ndac-MR              2:00.69    1:47.18        
                  48.88     1:47.18 (58.30)                                        
 22 Jason Boyko                6 MSC-MR               2:01.06    2:03.89        
                1:08.00     2:03.89 (55.89)                                        
 
Event 75  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.33    2/1/1997 Corey Berg-MSC                               
                32.49  ZQ
                33.29  JO
                39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Aiello           12 MSC-MR                 32.80      31.65 ZQ     
  2 Devyn McGrath             12 NBS-MR                 31.29      31.74 ZQ     
  3 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR           31.59      31.76 ZQ     
  4 Zoey Wade                 12 Tmsuffolk-MR           31.85      31.98 ZQ     
  5 Brittany Friese           11 NBS-MR                 31.47      32.16 ZQ     
  6 Kerry Schuermann          12 LBA-MR                 32.56      32.58 JO     
  7 Emily Henry               12 VAC-MR                 33.14      33.06 JO     
  8 Erika Seagren             12 MSC-MR                 33.81      33.44 SILV   
  9 Amanda York               12 NBS-MR                 37.94      34.04 SILV   
 10 Kristen Bormann           12 Tmsuffolk-MR           36.80      34.31 SILV   
 11 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR                34.55      34.34 SILV   
 12 Leilani Yasutake          12 Ndac-MR                35.23      34.62 SILV   
 13 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR           34.11      34.65 SILV   
 14 Olivia Jannuzzi           12 Tmsuffolk-MR           35.66      34.90 SILV   
 15 Mallorie Larson           12 LBA-MR                 34.36      35.02 SILV   
 16 Samantha Krause           12 VAC-MR                 35.85      35.16 SILV   
 17 Sarah Pope                12 Ndac-MR                34.89      35.47 SILV   
 18 Meo Pihl                  12 NBS-MR                 37.71      35.68 SILV   
 19 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR           37.65      36.01 SILV   
 20 Sarah Fischer             12 Cond-MR                35.91      36.05 SILV   
 21 Cara Morris               12 Cond-MR                37.38      36.20 SILV   
 22 Kayleigh Toth             11 Tmsuffolk-MR           37.63      36.25 SILV   
 23 Stephanie Lindahl         12 LBA-MR                 36.24      36.43 SILV   
 24 Imani Huerta              12 VAC-MR                 36.06      36.45 SILV   
 25 Kelly Levine              12 MSC-MR                 36.51      36.47 SILV   
 26 Elizabeth Radman          12 Ndac-MR                38.76      36.60 SILV   
 27 Michelle Hoffman          12 Aqua Gems-MR           37.12      36.70 SILV   
 27 Darri Resch               12 NBS-MR                 39.50      36.70 SILV   
 29 Colleen Larkin            12 VAC-MR                 36.92      36.78 SILV   
 30 Laura Farrell             12 MSC-MR                 47.30      36.98 SILV   
 31 Stephanie Malyszka        11 Cond-MR                37.28      37.01 SILV   
 32 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR            38.01      37.12 SILV   
 33 Rachel Ehrman             11 UNMSC-MR               37.29      37.30 SILV   
 34 Amber Santiago            11 VAC-MR                 38.47      37.96 SILV   
 35 Sylvan Tsai               12 Cond-MR                36.27      37.97 SILV   
 36 Alexa Shoiock             12 MWSC-MR                39.30      38.30 SILV   
 37 Quinn Brooks              12 Ndac-MR                38.74      38.41 SILV   
 38 Megan Brady               11 LBA-MR                 39.72      38.55 SILV   
 39 Antoinette Fasino         12 Aqua Gems-MR           40.13      39.16        
 40 Ashley Olsen              12 Aqua Gems-MR           38.38      39.46        
 41 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR           40.52      39.81        
 42 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR                 40.84      39.99        
 43 Meaghan Foster            11 VAC-MR                 40.78      40.47        
 44 Meghan O'Neill            12 NBS-MR                 43.02      41.13        
 45 Maribel Romero            11 Ndac-MR                48.02      42.22        
 46 Amanda D'Alberto          12 MSC-MR                 43.10      44.09        
 47 Neka Alston               11 LBA-MR                 46.75      44.44        
 48 Bridget Boland            11 MSC-MR                 47.35      44.99        
 49 Isabella D'Esposito       12 MSC-MR                 45.86      45.17        
 50 Lauren White              12 Big Blue-MR            45.50      47.28        
 51 Kate Nienaltow            12 Cond-MR                48.45      47.37        
 52 Alexis Kandeel            11 NBS-MR                 52.21      53.88        
 53 Deirdre O'Sullivan        11 NBS-MR               1:08.05      57.50        
 -- Rachel Williams           11 NBS-MR                    NT         DQ        
 
Event 76  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 26.86    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
                32.89  ZQ
                33.49  JO
                42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR           30.64      29.90 ZQ     
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR           31.18      30.75 ZQ     
  3 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR           32.52      31.61 ZQ     
  4 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR           33.50      33.18 JO     
  5 Connor Hayes              12 Tmsuffolk-MR           34.17      33.70 SILV   
  6 DiDi Peng                 12 Tmsuffolk-MR           34.78      34.01 SILV   
  7 Dylan Gleit               11 Tmsuffolk-MR           35.41      34.21 SILV   
  8 Joseph Galan              11 VAC-MR                 35.50      34.94 SILV   
  9 Raphael Warnon            11 Aqua Gems-MR           34.74      35.04 SILV   
 10 Greg Byrne                11 MWSC-MR                35.18      35.34 SILV   
 11 Dylan Gillespie           12 VAC-MR                 35.38      35.73 SILV   
 12 Dallan Treanor            11 MWSC-MR                36.49      36.18 SILV   
 13 Joesph Morgan             11 NBS-MR                 38.00      36.76 SILV   
 14 Ian Stuart                11 Aqua Gems-MR           38.35      36.86 SILV   
 15 Grant Benedict            12 Big Blue-MR            37.86      37.19 SILV   
 16 Shane Alton               12 LBA-MR                 40.44      38.17 SILV   
 17 Jack Jakubek              12 MWSC-MR                40.73      39.90 SILV   
 18 Michael Esposito          11 NBS-MR                 39.57      39.98 SILV   
 19 Carl Anderson             11 Ndac-MR                43.94      40.46 SILV   
 20 Kirby Roeder              12 Ndac-MR                40.66      40.57 SILV   
 21 Joey Fischer              12 NBS-MR                 51.59      41.42 SILV   
 22 Brett Disalvo             11 MSC-MR                 43.95      41.46 SILV   
 23 Loren Riesenfeld          11 Ndac-MR                40.11      41.70 SILV   
 24 Michael Edwards           11 UNNBS-MR               42.03      44.43        
 25 Jack Finnerty             11 Cond-MR                48.70      45.02        
 26 Sean Sullivan             11 MSC-MR                 46.11      46.39        
 27 Kristopher Haag           11 MSC-MR                 47.32      46.68        
 28 Troy Larson               11 LBA-MR                 59.99      59.51        
 
Event 77  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 32.18    2/1/2004 Christina Simonetti-NS                       
                36.79  ZQ
                37.99  JO
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinan Andrews             10 Aqua Gems-MR           35.32      34.35 ZQ     
  2 Morgan Fairclough         10 MWSC-MR                35.29      34.38 ZQ     
  3 Holly Rudel               10 Aqua Gems-MR           34.86      35.16 ZQ     
  4 Sierra Weiner              9 Tmsuffolk-MR           38.48      36.74 ZQ     
  5 Shannon Drury              9 Tmsuffolk-MR           37.91      37.23 JO     
  6 Bana Hadid                 9 NBS-MR                 39.34      37.46 JO     
  7 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR           40.66      38.17 SILV   
  8 Lindsey Blackman          10 VAC-MR                 38.28      38.35 SILV   
  9 Emily Hovey               10 NBS-MR                 37.64      38.36 SILV   
 10 Jennifer Nash             10 LBA-MR                 38.98      38.84 SILV   
 11 Kate Bergin                8 MSC-MR                 40.04      39.32 SILV   
 12 Shelby Attanasio          10 MSC-MR                 40.62      39.33 SILV   
 13 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR           42.47      39.79 SILV   
 14 Kellie Cannon              9 LBA-MR                 40.11      39.94 SILV   
 15 Jessica Smigielski        10 Aqua Gems-MR           41.94      40.43 SILV   
 16 Emily McGurk              10 MWSC-MR                40.45      41.16 SILV   
 17 Lillian Oyen-Ustad         8 MSC-MR                 41.35      41.24 SILV   
 18 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR           43.34      42.04 SILV   
 19 Ameera Bhanji              9 MSC-MR                 45.07      43.14 SILV   
 20 Jenna York                10 NBS-MR                 42.20      43.18 SILV   
 21 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR           46.45      43.98 SILV   
 22 Krisztina Alderson         9 MSC-MR                 46.78      44.00 SILV   
 23 Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR           44.07      45.90        
 24 Abigail Boyko              8 MSC-MR                 47.12      46.18        
 25 Natalie Shoiock            9 MWSC-MR                46.77      46.29        
 26 Kayla Weckesser            9 Ndac-MR                47.57      46.44        
 27 Erin LA Perche             9 MSC-MR                 41.59      47.06        
 28 Sara Heiss                10 LBA-MR                 49.50      47.99        
 29 Sarah Tavernese            9 LBA-MR                 50.45      48.37        
 30 Beth Clark                 9 NBS-MR                 52.37      48.57        
 31 Brianne Sommer             9 LBA-MR                 48.17      49.29        
 32 Erin Alton                 9 LBA-MR                 53.00      49.50        
 33 Ina Elcott                 7 MSC-MR                 48.64      49.53        
 34 Kassey Gonzalez            8 Big Blue-MR            51.52      50.56        
 35 Caroline Cole              8 MWSC-MR                51.38      50.65        
 36 Danielle Feldman          10 LBA-MR                 50.41      50.75        
 37 Aditi Athavale             8 Big Blue-MR            57.97      51.42        
 38 Natalie D'Souza            7 MSC-MR                 52.18      51.89        
 39 Kate Carney                9 MWSC-MR              1:00.16      52.30        
 40 Alice Morgan               7 NBS-MR                 54.55      52.33        
 41 Alysen Cuddy              10 VAC-MR                 52.55      52.44        
 42 Alexandra Monteleone       8 Big Blue-MR               NT      53.49        
 43 Zakiyyah Job               8 LBA-MR                 52.70      53.75        
 44 Nicole Mitchell            8 Aqua Gems-MR           50.43      55.05        
 45 Nayara Sullivan            9 MSC-MR                 58.26      56.59        
 46 Betsy Portch               9 Big Blue-MR            56.56      57.66        
 47 Adrianna Kandeel           8 NBS-MR                 58.58      58.43        
 48 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR                 54.53      59.02        
 49 Rebecca Velez              8 NBS-MR                    NT    1:00.22        
 50 Kelsey Larson              8 LBA-MR                 57.47    1:02.75        
 51 Callie Cline               9 NBS-MR               1:25.80    1:06.39        
 52 Tonianne Larson            7 LBA-MR                 58.74    1:13.78        
 -- Christina Akirtava        10 Big Blue-MR            47.63         DQ        
 -- Amanda Fung                8 Big Blue-MR            57.20         DQ        
 -- Jamila Greene              9 NBS-MR               1:06.99         DQ        
 
Event 78  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.52    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
                36.99  ZQ
                37.99  JO
                44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan Alderson             10 MSC-MR                 36.27      34.67 ZQ     
  2 Simon Haas                10 MSC-MR                 34.88      35.69 ZQ     
  3 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR           35.80      35.99 ZQ     
  4 Michael Cashin            10 LBA-MR                 35.80      36.18 ZQ     
  5 Keith Carlino             10 MSC-MR                 38.07      37.81 JO     
  6 Liam Cashin               10 LBA-MR                 39.42      38.78 SILV   
  7 Adam Stenger               9 LBA-MR                 38.41      39.04 SILV   
  8 Spencer Cavotti           10 Ndac-MR                39.25      40.50 SILV   
  9 Nicholas Owens             9 Aqua Gems-MR           40.69      40.94 SILV   
 10 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR           42.64      41.74 SILV   
 11 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR           43.74      41.91 SILV   
 12 Jared Charleston          10 MWSC-MR                43.36      42.42 SILV   
 13 Clayton Gurnett            8 MSC-MR                 43.17      43.02 SILV   
 14 Paul LaRue                 8 MSC-MR                 43.55      43.95 SILV   
 15 Conor Malone              10 NBS-MR                 46.55      44.69        
 16 Jonathan Warnon            8 Aqua Gems-MR           47.47      47.73        
 17 kamran Ali                 9 WSSC-MR                45.93      47.78        
 18 Bryan Feigel               8 NBS-MR                 53.42      50.00        
 19 Somar Hadid                8 NBS-MR                 55.21      57.46        
 20 Andrew Pope                9 Ndac-MR              1:04.65      58.09        
 21 Jason Boyko                6 MSC-MR                 59.43    1:00.89        
 
Event 79  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:10.01    2/1/2004 Becky Malone-NBS                           
                1:17.99  ZQ
                1:20.49  JO
                1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brianne Campagna          12 Ndac-MR              1:15.29    1:13.29 ZQ     
                  34.42     1:13.29 (38.87)                                        
  2 Emily Henry               12 VAC-MR               1:09.89    1:13.33 ZQ     
                  34.71     1:13.33 (38.62)                                        
  3 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR         1:18.78    1:16.68 ZQ     
                  36.90     1:16.68 (39.78)                                        
  4 Sarah Fischer             12 Cond-MR              1:19.25    1:18.51 JO     
                  37.03     1:18.51 (41.48)                                        
  5 Allison Indyk             12 MSC-MR               1:20.32    1:18.56 JO     
                  37.74     1:18.56 (40.82)                                        
  6 Shekinah Hoffman          12 MSC-MR               1:20.63    1:19.67 JO     
                  38.07     1:19.67 (41.60)                                        
  7 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               1:21.19    1:23.15 SILV   
                  39.92     1:23.15 (43.23)                                        
  8 Emelia Carlino            12 MSC-MR               1:28.02    1:23.93 SILV   
                  39.55     1:23.93 (44.38)                                        
  9 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR         1:27.35    1:24.10 SILV   
                  40.92     1:24.10 (43.18)                                        
 10 Lisell Perez-Rogers       12 Ndac-MR              1:24.87    1:24.27 SILV   
                  39.63     1:24.27 (44.64)                                        
 11 Laura Farrell             12 MSC-MR               1:45.73    1:25.16 SILV   
                  40.04     1:25.16 (45.12)                                        
 12 Colleen Larkin            12 VAC-MR               1:22.86    1:25.28 SILV   
                  40.98     1:25.28 (44.30)                                        
 13 Emily Boyko               11 MSC-MR               1:25.12    1:25.89 SILV   
                  41.14     1:25.89 (44.75)                                        
 14 Amber Santiago            11 VAC-MR               1:26.50    1:25.93 SILV   
                  40.56     1:25.93 (45.37)                                        
 14 Imani Huerta              12 VAC-MR               1:25.86    1:25.93 SILV   
                  41.96     1:25.93 (43.97)                                        
 16 Meo Pihl                  12 NBS-MR               1:29.15    1:27.24 SILV   
                  41.99     1:27.24 (45.25)                                        
 17 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR         1:29.49    1:27.45 SILV   
                  42.74     1:27.45 (44.71)                                        
 18 Kyla Carney               12 MWSC-MR              1:28.44    1:27.92 SILV   
                  40.38     1:27.92 (47.54)                                        
 19 Erika Seagren             12 MSC-MR               1:29.26    1:28.09 SILV   
                  42.40     1:28.09 (45.69)                                        
 20 Ashley Olsen              12 Aqua Gems-MR         1:25.18    1:29.29 SILV   
                  42.14     1:29.29 (47.15)                                        
 21 Ashley Abramson           12 MWSC-MR              1:29.09    1:29.55 SILV   
                  41.03     1:29.55 (48.52)                                        
 22 Nicole Drury              12 Tmsuffolk-MR         1:32.42    1:29.94 SILV   
                  42.66     1:29.94 (47.28)                                        
 23 Kelly Levine              12 MSC-MR               1:28.41    1:30.48 SILV   
                  42.59     1:30.48 (47.89)                                        
 24 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR              1:26.75    1:30.92 SILV   
                  43.20     1:30.92 (47.72)                                        
 25 Sylvan Tsai               12 Cond-MR              1:30.90    1:30.95 SILV   
                  43.78     1:30.95 (47.17)                                        
 26 Sage Danner               11 Ndac-MR              1:31.25    1:31.50 SILV   
                  44.69     1:31.50 (46.81)                                        
 27 Meaghan Foster            11 VAC-MR               1:33.71    1:32.72 SILV   
                  42.99     1:32.72 (49.73)                                        
 28 Rachel Ehrman             11 UNMSC-MR             1:34.76    1:32.98 SILV   
                  43.60     1:32.98 (49.38)                                        
 29 Alexa Shoiock             12 MWSC-MR                   NT    1:33.05 SILV   
                  43.58     1:33.05 (49.47)                                        
 30 Samantha Granan           12 MSC-MR               1:37.97    1:33.14 SILV   
                  43.84     1:33.14 (49.30)                                        
 31 Megan Brady               11 LBA-MR               1:35.03    1:35.32        
                  45.25     1:35.32 (50.07)                                        
 32 Meghan O'Neill            12 NBS-MR               1:38.99    1:36.00        
                  45.62     1:36.00 (50.38)                                        
 33 Amanda D'Alberto          12 MSC-MR               1:38.75    1:44.76        
                  51.40     1:44.76 (53.36)                                        
 34 Lauren White              12 Big Blue-MR               NT    1:47.71        
                  50.77     1:47.71 (56.94)                                        
 35 Alexis Kandeel            11 NBS-MR               1:51.15    1:50.63        
                  52.98     1:50.63 (57.65)                                        
 36 Kate Nienaltow            12 Cond-MR              2:00.00    1:51.24        
                  50.84   1:51.24 (1:00.40)                                        
 37 Neka Alston               11 LBA-MR               2:01.01    1:59.34        
                  56.59   1:59.34 (1:02.75)                                        
 38 Bridget Boland            11 MSC-MR               2:02.32    1:59.44        
                  53.41   1:59.44 (1:06.03)                                        
 39 Deirdre O'Sullivan        11 NBS-MR               2:30.17    2:27.53        
                1:13.28   2:27.53 (1:14.25)                                        
 -- LuisaMaria Neves          11 MSC-MR               1:41.24         DQ        
                  47.93          DQ (53.22)                                        
 -- Isabella D'Esposito       12 MSC-MR               1:51.93         DQ        
                  51.10          DQ (56.49)                                        
 
Event 80  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.46    2/1/1992 Chris Helin-TVSC                           
                1:22.39  ZQ
                1:24.09  JO
                1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR         1:15.89    1:13.21 ZQ     
                  35.47     1:13.21 (37.74)                                        
  2 DiDi Peng                 12 Tmsuffolk-MR         1:14.65    1:13.34 ZQ     
                  34.81     1:13.34 (38.53)                                        
  3 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR         1:17.17    1:16.64 ZQ     
                  37.09     1:16.64 (39.55)                                        
  4 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR         1:19.07    1:17.51 ZQ     
                  36.97     1:17.51 (40.54)                                        
  5 Shane Alton               12 LBA-MR               1:19.73    1:21.70 ZQ     
                  38.24     1:21.70 (43.46)                                        
  6 Jack Jakubek              12 MWSC-MR              1:23.67    1:23.85 JO     
                  40.08     1:23.85 (43.77)                                        
  7 Joseph Galan              11 VAC-MR               1:32.77    1:24.49 SILV   
                  40.60     1:24.49 (43.89)                                        
  8 Nicholas Kontos           12 Tmsuffolk-MR         1:26.60    1:24.76 SILV   
                  40.16     1:24.76 (44.60)                                        
  9 Greg Byrne                11 MWSC-MR              1:27.65    1:25.25 SILV   
                  40.87     1:25.25 (44.38)                                        
 10 Jack Ehret                11 Aqua Gems-MR         1:24.33    1:26.06 SILV   
                  41.30     1:26.06 (44.76)                                        
 11 Connor Hayes              12 Tmsuffolk-MR         1:28.21    1:27.00 SILV   
                  41.05     1:27.00 (45.95)                                        
 12 Joey Parisi               11 Tmsuffolk-MR         1:31.35    1:28.56 SILV   
                  40.93     1:28.56 (47.63)                                        
 13 Peter Podniesinski        11 Tmsuffolk-MR         1:32.08    1:30.67 SILV   
                  44.22     1:30.67 (46.45)                                        
 14 Dallan Treanor            11 MWSC-MR              1:31.32    1:31.79 SILV   
                  44.13     1:31.79 (47.66)                                        
 15 Kirby Roeder              12 Ndac-MR              1:35.11    1:35.50        
                  44.88     1:35.50 (50.62)                                        
 16 Grant Benedict            12 Big Blue-MR          1:37.17    1:35.55        
                  45.46     1:35.55 (50.09)                                        
 17 Brett Disalvo             11 MSC-MR               1:38.98    1:38.65        
                  47.66     1:38.65 (50.99)                                        
 18 James O'Meara             11 LBA-MR               1:38.94    1:41.57        
                  48.46     1:41.57 (53.11)                                        
 19 Jon-Anthony Avila         11 Cond-MR              1:46.97    1:41.80        
                  46.46     1:41.80 (55.34)                                        
 20 Brandon Hickey            11 MSC-MR               1:44.86    1:47.16        
                  50.60     1:47.16 (56.56)                                        
 21 Sean Sullivan             11 MSC-MR               1:58.51    2:02.90        
                  59.76   2:02.90 (1:03.14)                                        
 -- Kent Bischoff             12 Tmsuffolk-MR         1:25.65         DQ        
                  40.52          DQ (44.36)                                        
 
Event 81  Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:18.21    2/1/1999 Tokina Yamamoto-BSC                        
                1:29.59  ZQ
                1:33.99  JO
                1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinan Andrews             10 Aqua Gems-MR         1:27.53    1:29.94 JO     
                  42.28     1:29.94 (47.66)                                        
  2 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR         1:36.90    1:31.49 JO     
                  43.85     1:31.49 (47.64)                                        
  3 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR         1:32.64    1:32.02 JO     
                  43.66     1:32.02 (48.36)                                        
  4 Morgan Fairclough         10 MWSC-MR              1:38.50    1:32.22 JO     
                  44.14     1:32.22 (48.08)                                        
  5 Emily Hovey               10 NBS-MR               1:33.76    1:34.03 SILV   
                  45.32     1:34.03 (48.71)                                        
  6 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR         1:42.18    1:34.04 SILV   
                  43.86     1:34.04 (50.18)                                        
  7 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR         1:41.73    1:35.11 SILV   
                  46.19     1:35.11 (48.92)                                        
  8 Jacqueline Pappalardo      9 Tmsuffolk-MR         1:41.58    1:36.53 SILV   
                  45.25     1:36.53 (51.28)                                        
  9 Jade Weiner                9 Tmsuffolk-MR         1:33.90    1:36.56 SILV   
                  47.37     1:36.56 (49.19)                                        
 10 Shelby Attanasio          10 MSC-MR               1:40.18    1:38.48 SILV   
                  47.05     1:38.48 (51.43)                                        
 11 Emily McGurk              10 MWSC-MR              1:39.70    1:38.75 SILV   
                  47.30     1:38.75 (51.45)                                        
 12 Jessica Smigielski        10 Aqua Gems-MR         1:38.35    1:40.21 SILV   
                  46.70     1:40.21 (53.51)                                        
 13 Jennifer Nash             10 LBA-MR               1:43.82    1:41.65 SILV   
                  48.98     1:41.65 (52.67)                                        
 14 Abigail Boyko              8 MSC-MR                    NT    1:43.68 SILV   
                  49.50     1:43.68 (54.18)                                        
 15 Kayla Weckesser            9 Ndac-MR              1:40.11    1:45.23 SILV   
                  50.72     1:45.23 (54.51)                                        
 16 Lillian Oyen-Ustad         8 MSC-MR                    NT    1:46.81 SILV   
                  52.62     1:46.81 (54.19)                                        
 17 Kate Bergin                8 MSC-MR                    NT    1:48.58 SILV   
                  51.44     1:48.58 (57.14)                                        
 18 Kellie Cannon              9 LBA-MR               1:51.00    1:48.83 SILV   
                  53.84     1:48.83 (54.99)                                        
 19 Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR         1:53.90    1:49.15 SILV   
                  53.10     1:49.15 (56.05)                                        
 20 Sarah Tavernese            9 LBA-MR               1:48.79    1:49.29 SILV   
                  51.33     1:49.29 (57.96)                                        
 21 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR         2:04.29    1:49.74 SILV   
                  52.40     1:49.74 (57.34)                                        
 22 Shannon Curran            10 Cond-MR              1:37.37    1:50.14 SILV   
                  51.21     1:50.14 (58.93)                                        
 23 Susana Solis              10 LBA-MR               1:45.53    1:50.47 SILV   
                  49.75   1:50.47 (1:00.72)                                        
 24 Sara Heiss                10 LBA-MR               1:50.17    1:51.26 SILV   
                  53.10     1:51.26 (58.16)                                        
 25 Krisztina Alderson         9 MSC-MR               1:52.25    1:52.63        
                  54.67     1:52.63 (57.96)                                        
 26 Christina Akirtava        10 Big Blue-MR          1:58.55    1:53.05        
                  53.88     1:53.05 (59.17)                                        
 27 Justine Smith              9 LBA-MR               1:54.56    1:53.18        
                  52.34   1:53.18 (1:00.84)                                        
 28 Erin LA Perche             9 MSC-MR               1:55.65    1:57.34        
                  57.59     1:57.34 (59.75)                                        
 29 Ina Elcott                 7 MSC-MR                    NT    1:58.41        
                  56.64   1:58.41 (1:01.77)                                        
 30 Kate Carney                9 MWSC-MR              1:50.00    2:02.97        
                  57.96   2:02.97 (1:05.01)                                        
 31 Ameera Bhanji              9 MSC-MR               2:11.60    2:07.60        
                  59.16   2:07.60 (1:08.44)                                        
 32 Brianne Sommer             9 LBA-MR               2:00.54    2:08.47        
                1:01.11   2:08.47 (1:07.36)                                        
 33 Claire Williams            9 NBS-MR               2:10.99    2:10.05        
                1:21.00     2:10.05 (49.05)                                        
 34 Natalie D'Souza            7 MSC-MR                    NT    2:10.15        
                1:04.85   2:10.15 (1:05.30)                                        
 35 Danielle Feldman          10 LBA-MR               2:09.97    2:10.98        
                1:02.45   2:10.98 (1:08.53)                                        
 36 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR                    NT    2:13.08        
                1:01.41   2:13.08 (1:11.67)                                        
 37 Nayara Sullivan            9 MSC-MR               2:16.27    2:16.86        
                1:08.84   2:16.86 (1:08.02)                                        
 -- Zakiyyah Job               8 LBA-MR               2:05.50         DQ        
                1:12.55                                                            
 
Event 82  Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:20.11    2/1/1997 Henry Hudson-OAS                           
                1:33.29  ZQ
                1:35.99  JO
                1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steven Campagna           10 Ndac-MR              1:27.06    1:24.24 ZQ     
                  40.30     1:24.24 (43.94)                                        
  2 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR         1:26.95    1:27.66 ZQ     
                  42.02     1:27.66 (45.64)                                        
  3 Simon Haas                10 MSC-MR               1:41.82    1:32.98 ZQ     
                  44.02     1:32.98 (48.96)                                        
  4 Spencer Cavotti           10 Ndac-MR              1:33.60    1:33.79 JO     
                  43.79     1:33.79 (50.00)                                        
  5 Ryan Alderson             10 MSC-MR               1:37.77    1:35.21 JO     
                  46.98     1:35.21 (48.23)                                        
  6 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR         1:41.17    1:35.30 JO     
                  44.39     1:35.30 (50.91)                                        
  7 Liam Cashin               10 LBA-MR               1:36.96    1:37.47 SILV   
                  45.82     1:37.47 (51.65)                                        
  8 Nicholas Owens             9 Aqua Gems-MR         1:39.40    1:38.85 SILV   
                  48.09     1:38.85 (50.76)                                        
  9 Zane Grunewald            10 NBS-MR               1:43.47    1:39.73 SILV   
                  49.25     1:39.73 (50.48)                                        
 10 Adam Stenger               9 LBA-MR               1:49.96    1:42.24 SILV   
                  49.81     1:42.24 (52.43)                                        
 11 Michael Cashin            10 LBA-MR               1:42.77    1:42.80 SILV   
                  49.33     1:42.80 (53.47)                                        
 12 Paul LaRue                 8 MSC-MR                    NT    1:45.17 SILV   
                  50.90     1:45.17 (54.27)                                        
 13 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR         1:48.93    1:46.72 SILV   
                  52.97     1:46.72 (53.75)                                        
 14 Keith Carlino             10 MSC-MR               2:03.76    1:46.97 SILV   
                  51.08     1:46.97 (55.89)                                        
 15 Jared Charleston          10 MWSC-MR              1:49.37    1:48.36 SILV   
                  51.97     1:48.36 (56.39)                                        
 16 Conor Malone              10 NBS-MR               1:58.99    1:53.80        
                  52.84   1:53.80 (1:00.96)                                        
 17 Clayton Gurnett            8 MSC-MR                    NT    1:59.19        
                  58.58   1:59.19 (1:00.61)                                        
 18 kamran Ali                 9 WSSC-MR              1:56.81    2:01.01        
                1:22.00     2:01.01 (39.01)                                        
 19 Somar Hadid                8 NBS-MR               2:02.99    2:05.69        
                1:01.90   2:05.69 (1:03.79)                                        
 -- James Furey                9 Cond-MR              1:52.56         DQ        
                  49.83                                                            
 -- Andrew Pope                9 Ndac-MR              2:10.11         DQ        
                1:18.03        DQ (1:27.98)                                        
 
Event 83  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 28.01    2/1/1997 Annie Mantey-NDAC                            
                30.69  ZQ
                31.79  JO
                37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Aiello           12 MSC-MR                 30.25      29.59 ZQ     
  2 Kerry Schuermann          12 LBA-MR                 29.47      30.01 ZQ     
  3 Shekinah Hoffman          12 MSC-MR                 30.36      30.41 ZQ     
  4 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR           30.72      30.66 ZQ     
  5 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR           30.81      31.33 JO     
  6 Emily Henry               12 VAC-MR                 31.19      31.52 JO     
  7 Amanda York               12 NBS-MR                 33.46      31.67 JO     
  8 Kristen Bormann           12 Tmsuffolk-MR           33.32      32.45 SILV   
  9 Sarah Pope                12 Ndac-MR                34.46      32.65 SILV   
 10 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR           32.82      32.79 SILV   
 11 Samantha Krause           12 VAC-MR                 34.74      32.89 SILV   
 12 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR           33.82      33.03 SILV   
 13 Allison Indyk             12 MSC-MR                 33.35      33.12 SILV   
 14 Elizabeth Radman          12 Ndac-MR                34.14      33.14 SILV   
 15 Imani Huerta              12 VAC-MR                 33.52      33.60 SILV   
 16 Lisell Perez-Rogers       12 Ndac-MR                32.73      33.81 SILV   
 17 Devyn McGrath             12 NBS-MR                 36.20      33.89 SILV   
 18 Michelle Hoffman          12 Aqua Gems-MR           33.61      33.96 SILV   
 19 Nicole Drury              12 Tmsuffolk-MR           34.20      34.24 SILV   
 20 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR           34.84      34.30 SILV   
 21 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR            35.08      34.58 SILV   
 22 Meo Pihl                  12 NBS-MR                 35.57      34.60 SILV   
 23 Stephanie Malyszka        11 Cond-MR                34.98      34.86 SILV   
 24 Nicole Raynor             12 Tmsuffolk-MR           45.42      34.90 SILV   
 25 Amber Santiago            11 VAC-MR                 34.63      35.22 SILV   
 26 Mallorie Larson           12 LBA-MR                 36.34      35.66 SILV   
 27 Darri Resch               12 NBS-MR                 35.50      35.71 SILV   
 28 Laura Farrell             12 MSC-MR                 35.48      35.80 SILV   
 29 Emily Boyko               11 MSC-MR                 34.20      36.07 SILV   
 30 Samantha Granan           12 MSC-MR                 43.11      36.42 SILV   
 31 Stephanie Lindahl         12 LBA-MR                 38.18      37.02 SILV   
 32 Sage Danner               11 Ndac-MR                36.01      37.27        
 33 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR           37.84      37.63        
 34 Emelia Carlino            12 MSC-MR                 37.03      37.92        
 35 Meaghan Foster            11 VAC-MR                 37.71      38.38        
 36 Ashley Abramson           12 MWSC-MR                39.13      38.87        
 37 Antoinette Fasino         12 Aqua Gems-MR           40.82      39.20        
 38 Rachel Ehrman             11 UNMSC-MR               39.02      39.98        
 39 Maribel Romero            11 Ndac-MR                43.29      41.95        
 40 Amanda D'Alberto          12 MSC-MR                 39.95      42.68        
 41 Sylvan Tsai               12 Cond-MR                43.36      42.88        
 42 Bridget Boland            11 MSC-MR                 52.82      47.43        
 43 Neka Alston               11 LBA-MR                 51.45      48.50        
 44 Lauren White              12 Big Blue-MR               NT      53.68        
 -- Isabella D'Esposito       12 MSC-MR                 54.49         DQ        
 
Event 84  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 26.86    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                             
                31.29  ZQ
                32.09  JO
                39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR           30.94      29.26 ZQ     
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR           29.89      29.97 ZQ     
  3 Mathew Goetz              12 Tmsuffolk-MR           30.62      30.09 ZQ     
  4 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR           30.32      31.47 JO     
  5 Christian Yeager          11 Tmsuffolk-MR           32.21      31.83 JO     
  6 Joseph Galan              11 VAC-MR                 32.63      31.94 JO     
  7 Shane Alton               12 LBA-MR                 33.30      32.77 SILV   
  8 Peter Podniesinski        11 Tmsuffolk-MR           32.97      32.80 SILV   
  9 Jack Ehret                11 Aqua Gems-MR           33.06      33.16 SILV   
 10 Greg Byrne                11 MWSC-MR                33.75      33.25 SILV   
 11 Ian Stuart                11 Aqua Gems-MR           33.76      33.39 SILV   
 12 Grant Benedict            12 Big Blue-MR            34.58      33.70 SILV   
 13 Nicholas Kontos           12 Tmsuffolk-MR           35.54      34.18 SILV   
 14 Joey Parisi               11 Tmsuffolk-MR           35.99      34.40 SILV   
 15 Dylan Gillespie           12 VAC-MR                 35.01      34.66 SILV   
 16 Raphael Warnon            11 Aqua Gems-MR           35.23      34.79 SILV   
 17 Dallan Treanor            11 MWSC-MR                36.85      35.60 SILV   
 18 Dylan Gleit               11 Tmsuffolk-MR           35.76      35.72 SILV   
 19 James O'Meara             11 LBA-MR                 41.10      37.31 SILV   
 20 Loren Riesenfeld          11 Ndac-MR                42.89      38.85 SILV   
 21 Joesph Morgan             11 NBS-MR                 39.84      39.24 SILV   
 22 Brandon Hickey            11 MSC-MR                 39.73      39.85        
 23 Michael Edwards           11 UNNBS-MR               41.05      43.54        
 24 Jack Finnerty             11 Cond-MR                43.62      44.06        
 25 Michael Esposito          11 NBS-MR                 53.99      44.44        
 26 Kristopher Haag           11 MSC-MR                 45.47      45.89        
 27 Sean Sullivan             11 MSC-MR                 55.15      55.94        
 
Event 85  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 31.33    2/1/1996 Valerie Hsia-YMID, North Shore               
                35.59  ZQ
                37.09  JO
                45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jinan Andrews             10 Aqua Gems-MR           35.17      33.94 ZQ     
  2 Sierra Weiner              9 Tmsuffolk-MR           39.90      35.75 JO     
  3 Morgan Fairclough         10 MWSC-MR                36.03      36.40 JO     
  4 Jade Weiner                9 Tmsuffolk-MR           37.46      36.64 JO     
  5 Shelby Attanasio          10 MSC-MR                 37.53      38.08 SILV   
  6 Holly Rudel               10 Aqua Gems-MR           37.57      38.41 SILV   
  7 Jennifer Nash             10 LBA-MR                 38.40      38.83 SILV   
  8 Shannon Drury              9 Tmsuffolk-MR           38.79      38.93 SILV   
  9 Breann Lydon              10 Tmsuffolk-MR           37.51      39.06 SILV   
 10 Emily McGurk              10 MWSC-MR                39.16      39.72 SILV   
 11 Alexis Wagner             10 Tmsuffolk-MR           41.17      39.84 SILV   
 12 Lindsey Blackman          10 VAC-MR                 39.87      40.14 SILV   
 13 Jacqulyn Teller           10 Tmsuffolk-MR           45.90      40.27 SILV   
 14 Lauren Attner             10 Tmsuffolk-MR           48.82      41.39 SILV   
 15 Bana Hadid                 9 NBS-MR                 43.16      41.46 SILV   
 16 Kate Bergin                8 MSC-MR                 40.36      41.85 SILV   
 17 Emily Hovey               10 NBS-MR                 39.43      42.23 SILV   
 18 Jessica Smigielski        10 Aqua Gems-MR           40.68      42.27 SILV   
 19 Kellie Cannon              9 LBA-MR                 40.28      42.65 SILV   
 20 Jacqueline Pappalardo      9 Tmsuffolk-MR           44.90      43.74 SILV   
 21 Ameera Bhanji              9 MSC-MR                 45.45      43.79 SILV   
 22 Krisztina Alderson         9 MSC-MR                 46.35      43.96 SILV   
 23 Ina Elcott                 7 MSC-MR                 49.97      45.71        
 24 Tara Shouldis             10 LBA-MR                 43.73      46.85        
 25 Ashley Jiran               8 Tmsuffolk-MR           47.57      47.03        
 26 Lillian Oyen-Ustad         8 MSC-MR                 48.17      47.81        
 27 Sarah Tavernese            9 LBA-MR                 47.63      48.61        
 28 Natalie Shoiock            9 MWSC-MR                46.53      48.93        
 29 Shannon Curran            10 Cond-MR                55.00      48.99        
 30 Erica Swartwout            9 Tmsuffolk-MR           48.90      49.27        
 31 Justine Smith              9 LBA-MR                 49.34      49.80        
 32 Nicole Mitchell            8 Aqua Gems-MR           48.11      50.12        
 33 Susana Solis              10 LBA-MR                 48.84      50.90        
 34 Abigail Boyko              8 MSC-MR                 49.11      51.17        
 35 Erin LA Perche             9 MSC-MR                 47.49      51.38        
 36 Jenna York                10 NBS-MR                 50.04      51.97        
 37 Alice Morgan               7 NBS-MR               1:15.50      52.33        
 38 Zakiyyah Job               8 LBA-MR                 57.41      53.51        
 39 Brianne Sommer             9 LBA-MR                 58.79      53.87        
 40 Christina Akirtava        10 Big Blue-MR            52.50      53.88        
 41 Natalie D'Souza            7 MSC-MR                 50.76      55.13        
 42 Danielle Feldman          10 LBA-MR                 52.06      55.35        
 43 Beth Clark                 9 NBS-MR                 55.99      57.27        
 44 Claire Williams            9 NBS-MR                 59.99      59.61        
 45 Kassey Gonzalez            8 Big Blue-MR          1:05.05    1:00.64        
 46 Caroline Cole              8 MWSC-MR                51.90    1:00.90        
 47 Alysen Cuddy              10 VAC-MR                 57.66    1:02.73        
 48 Nayara Sullivan            9 MSC-MR               1:01.35    1:07.27        
 49 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR               1:06.99    1:12.30        
 50 Kelsey Larson              8 LBA-MR               1:01.50    1:17.14        
 -- Amanda Fung                8 Big Blue-MR          1:07.26         DQ        
 -- Aditi Athavale             8 Big Blue-MR               NT         DQ        
 -- Callie Cline               9 NBS-MR               1:55.50         DQ        
 -- Erin Alton                 9 LBA-MR               1:00.93         DQ        
 -- Betsy Portch               9 Big Blue-MR            59.05         DQ        
 
Event 86  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
 MEET RECORD: # 30.40    2/1/1997 Nat Moore-OAS                                
                36.39  ZQ
                36.79  JO
                45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steven Campagna           10 Ndac-MR                31.92      31.68 ZQ     
  2 Robert Simkins            10 Tmsuffolk-MR           39.90      33.51 ZQ     
  3 Ryan Alderson             10 MSC-MR                 34.96      34.85 ZQ     
  4 Adam Stenger               9 LBA-MR                 37.95      36.54 JO     
  5 Simon Haas                10 MSC-MR                 36.28      37.18 SILV   
  6 Keith Carlino             10 MSC-MR                 35.52      37.83 SILV   
  7 Michael Cashin            10 LBA-MR                 38.54      39.71 SILV   
  8 Edan Zitelny              10 Tmsuffolk-MR           37.66      39.83 SILV   
  9 Jared Charleston          10 MWSC-MR                42.15      41.82 SILV   
 10 Liam Cashin               10 LBA-MR                 45.71      42.01 SILV   
 11 Zane Grunewald            10 NBS-MR                 40.88      43.82 SILV   
 12 Adam Kahn                  9 Tmsuffolk-MR           43.90      47.16        
 13 Paul LaRue                 8 MSC-MR                 49.10      49.73        
 14 Clayton Gurnett            8 MSC-MR                 50.99      49.83        
 15 Jonathan Warnon            8 Aqua Gems-MR           54.46      54.86        
 16 Bryan Feigel               8 NBS-MR               1:04.43      57.44        
 17 Jason Boyko                6 MSC-MR               1:11.80    1:12.71        
 -- kamran Ali                 9 WSSC-MR                48.03         DQ        
 
Event 87  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:03.52    2/4/2001 Priscilla Modrov-TS, NBS  -MR              
                1:08.89  ZQ
                1:11.49  JO
                1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jennifer Aiello           12 MSC-MR               1:12.13    1:08.55 ZQ     
                  31.64     1:08.55 (36.91)                                        
  2 Emily Henry               12 VAC-MR               1:09.54    1:09.08 JO     
                  33.23     1:09.08 (35.85)                                        
  3 Kerry Schuermann          12 LBA-MR               1:09.35    1:09.42 JO     
                  32.22     1:09.42 (37.20)                                        
  4 Clara Russell             11 Tmsuffolk-MR         1:11.42    1:09.64 JO     
                  33.34     1:09.64 (36.30)                                        
  5 Samantha Norman           12 Tmsuffolk-MR         1:09.94    1:10.46 JO     
                  32.78     1:10.46 (37.68)                                        
  6 Allison Indyk             12 MSC-MR               1:11.99    1:10.89 JO     
                  33.74     1:10.89 (37.15)                                        
  6 Zoey Wade                 12 Tmsuffolk-MR         1:10.79    1:10.89 JO     
                  33.39     1:10.89 (37.50)                                        
  8 Brittany Friese           11 NBS-MR               1:10.99    1:11.10 JO     
                  33.91     1:11.10 (37.19)                                        
  9 Shekinah Hoffman          12 MSC-MR               1:12.42    1:11.38 JO     
                  34.11     1:11.38 (37.27)                                        
 10 Devyn McGrath             12 NBS-MR               1:14.50    1:12.39 SILV   
                  34.01     1:12.39 (38.38)                                        
 11 Amanda York               12 NBS-MR               1:14.75    1:13.07 SILV   
                  33.50     1:13.07 (39.57)                                        
 12 Allyson Baraban           11 Tmsuffolk-MR         1:15.40    1:13.95 SILV   
                  33.96     1:13.95 (39.99)                                        
 13 Selina NG                 11 Tmsuffolk-MR         1:18.13    1:14.91 SILV   
                  35.71     1:14.91 (39.20)                                        
 14 Nicole Raynor             12 Tmsuffolk-MR         1:29.39    1:15.57 SILV   
                  35.41     1:15.57 (40.16)                                        
 15 Colleen Larkin            12 VAC-MR               1:15.11    1:15.95 SILV   
                  37.06     1:15.95 (38.89)                                        
 16 Kelly Levine              12 MSC-MR               1:20.75    1:16.03 SILV   
                  36.05     1:16.03 (39.98)                                        
 17 Imani Huerta              12 VAC-MR               1:17.71    1:16.27 SILV   
                  35.02     1:16.27 (41.25)                                        
 18 Michelle Hoffman          12 Aqua Gems-MR         1:16.34    1:16.46 SILV   
                  36.21     1:16.46 (40.25)                                        
 19 Erika Seagren             12 MSC-MR               1:17.21    1:16.67 SILV   
                  35.22     1:16.67 (41.45)                                        
 20 Samantha Krause           12 VAC-MR               1:18.56    1:16.68 SILV   
                  35.16     1:16.68 (41.52)                                        
 20 Olivia Jannuzzi           12 Tmsuffolk-MR         1:19.40    1:16.68 SILV   
                  35.76     1:16.68 (40.92)                                        
 22 Amber Santiago            11 VAC-MR               1:17.35    1:16.81 SILV   
                  37.57     1:16.81 (39.24)                                        
 23 Mallorie Larson           12 LBA-MR               1:15.61    1:16.84 SILV   
                  35.94     1:16.84 (40.90)                                        
 24 Stephanie Malyszka        11 Cond-MR              1:20.23    1:17.33 SILV   
                  36.31     1:17.33 (41.02)                                        
 25 Meo Pihl                  12 NBS-MR               1:16.50    1:17.35 SILV   
                  37.13     1:17.35 (40.22)                                        
 25 Leilani Yasutake          12 Ndac-MR              1:24.60    1:17.35 SILV   
                  34.85     1:17.35 (42.50)                                        
 27 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR              1:15.97    1:17.88 SILV   
                  36.84     1:17.88 (41.04)                                        
 28 Cara Morris               12 Cond-MR              1:21.06    1:18.16 SILV   
                  36.03     1:18.16 (42.13)                                        
 29 Stephanie Lindahl         12 LBA-MR               1:16.15    1:18.19 SILV   
                  37.51     1:18.19 (40.68)                                        
 30 Remi Marlow               11 Tmsuffolk-MR         1:18.68    1:18.94 SILV   
                  36.93     1:18.94 (42.01)                                        
 31 Kyla Carney               12 MWSC-MR              1:16.51    1:19.35 SILV   
                  38.11     1:19.35 (41.24)                                        
 32 Christine Swartwout       12 Tmsuffolk-MR         1:24.90    1:21.32 SILV   
                  39.16     1:21.32 (42.16)                                        
 33 Kayleigh Toth             11 Tmsuffolk-MR         1:24.27    1:21.55 SILV   
                  37.77     1:21.55 (43.78)                                        
 34 Quinn Brooks              12 Ndac-MR              1:26.53    1:21.65 SILV   
                  37.75     1:21.65 (43.90)                                        
 35 Mary Mechalakos           12 Big Blue-MR          1:20.24    1:22.13        
                  37.44     1:22.13 (44.69)                                        
 36 Darri Resch               12 NBS-MR               1:17.50    1:23.46        
                  40.10     1:23.46 (43.36)                                        
 37 Meaghan Foster            11 VAC-MR               1:24.26    1:23.54        
                  39.13     1:23.54 (44.41)                                        
 38 Ashley Abramson           12 MWSC-MR              1:27.70    1:23.66        
                  41.09     1:23.66 (42.57)                                        
 39 Alexa Shoiock             12 MWSC-MR              1:25.50    1:23.75        
                  38.94     1:23.75 (44.81)                                        
 40 Megan Brady               11 LBA-MR               1:30.77    1:25.43        
                  40.10     1:25.43 (45.33)                                        
 41 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR               1:28.73    1:29.97        
                  42.32     1:29.97 (47.65)                                        
 42 Bridget Boland            11 MSC-MR               1:52.60    1:40.32        
                  43.63     1:40.32 (56.69)                                        
 -- Neka Alston               11 LBA-MR               1:34.77         DQ        
                  46.16          DQ (53.41)                                        
 
Event 88  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
 MEET RECORD: # 1:09.91    2/1/1996 Nicholas Pai-MSC                           
                1:10.49  ZQ
                1:12.29  JO
                1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matthew Deblasio          12 Tmsuffolk-MR         1:10.21    1:05.48#ZQ     
                  30.18     1:05.48 (35.30)                                        
  2 Bryan Galan               12 Tmsuffolk-MR         1:08.26    1:06.27#ZQ     
                  31.15     1:06.27 (35.12)                                        
  3 Jake Goldstein            11 Tmsuffolk-MR         1:18.90    1:09.24#ZQ     
                  32.56     1:09.24 (36.68)                                        
  4 DiDi Peng                 12 Tmsuffolk-MR         1:10.85    1:09.45#ZQ     
                  33.70     1:09.45 (35.75)                                        
  5 Joseph Galan              11 VAC-MR               1:13.79    1:11.93 JO     
                  33.86     1:11.93 (38.07)                                        
  6 Connor Hayes              12 Tmsuffolk-MR         1:17.72    1:12.82 SILV   
                  34.81     1:12.82 (38.01)                                        
  6 Jack Ehret                11 Aqua Gems-MR         1:12.93    1:12.82 SILV   
                  33.83     1:12.82 (38.99)                                        
  8 Shane Alton               12 LBA-MR               1:12.64    1:13.78 SILV   
                  35.19     1:13.78 (38.59)                                        
  9 Greg Byrne                11 MWSC-MR              1:16.89    1:14.50 SILV   
                  35.76     1:14.50 (38.74)                                        
 10 Kent Bischoff             12 Tmsuffolk-MR         1:14.53    1:15.15 SILV   
                  35.37     1:15.15 (39.78)                                        
 11 Raphael Warnon            11 Aqua Gems-MR         1:18.96    1:18.56 SILV   
                  35.36     1:18.56 (43.20)                                        
 12 Dylan Gleit               11 Tmsuffolk-MR         1:19.83    1:19.29 SILV   
                  37.26     1:19.29 (42.03)                                        
 13 Grant Benedict            12 Big Blue-MR          1:23.40    1:19.34 SILV   
                  37.96     1:19.34 (41.38)                                        
 14 Ian Stuart                11 Aqua Gems-MR         1:21.88    1:19.63 SILV   
                  36.15     1:19.63 (43.48)                                        
 15 Dallan Treanor            11 MWSC-MR              1:20.81    1:19.73 SILV   
                  36.85     1:19.73 (42.88)                                        
 16 Dylan Gillespie           12 VAC-MR               1:20.15    1:20.30 SILV   
                  36.69     1:20.30 (43.61)                                        
 17 Jack Jakubek              12 MWSC-MR              1:20.98    1:21.36 SILV   
                  39.66     1:21.36 (41.70)                                        
 18 James O'Meara             11 LBA-MR               1:24.96    1:25.74        
                  38.04     1:25.74 (47.70)                                        
 19 Jon-Anthony Avila         11 Cond-MR              1:37.62    1:26.44        
                  41.37     1:26.44 (45.07)                                        
 20 Carl Anderson             11 Ndac-MR              1:32.13    1:26.62        
                  39.91     1:26.62 (46.71)                                        
 21 Brandon Hickey            11 MSC-MR               1:26.73    1:27.78        
                  40.39     1:27.78 (47.39)                                        
 22 Kristopher Haag           11 MSC-MR               1:39.35    1:35.84        
                  45.35     1:35.84 (50.49)                                        
 23 Brett Disalvo             11 MSC-MR               1:35.18    1:39.26        
                  49.54     1:39.26 (49.72)                                        
 -- Joey Fischer              12 NBS-MR                    NT         DQ        
                  40.21          DQ (49.22)                                        
 
Event 89  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:15.22    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:31.20    2:28.85        
     1) Shannon Drury 9                 2) Jacqulyn Teller 10             
     3) Jade Weiner 9                   4) Sierra Weiner 9                
                  42.63     1:19.93 (37.30)     1:56.91 (36.98)     2:28.85 (31.94)
  2 Team Suffolk-MR  'B'                              2:36.59    2:37.50        
     1) Alexis Wagner 10                2) Erica Swartwout 9              
     3) Breann Lydon 10                 4) Jacqueline Pappalardo 9        
                  39.34     1:25.62 (46.28)     2:06.95 (41.33)     2:37.50 (30.55)
  3 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:48.71    2:50.94        
     1) Kate Bergin 8                   2) Abigail Boyko 8                
     3) Ina Elcott 7                    4) Lillian Oyen-Ustad 8           
                  40.60     1:28.35 (47.75)     2:13.16 (44.81)     2:50.94 (37.78)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:25.64    2:51.36        
     1) Tara Shouldis 10                2) Justine Smith 9                
     3) Jennifer Nash 10                4) Kellie Cannon 9                
                  42.66     1:34.74 (52.08)     2:17.91 (43.17)     2:51.36 (33.45)
  5 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:44.99    2:53.48        
     1) Jenna York 10                   2) Emily Hovey 10                 
     3) Bana Hadid 9                    4) Claire Williams 9              
                  43.54     1:28.15 (44.61)     2:09.72 (41.57)     2:53.48 (43.76)
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:24.99    3:07.44        
     1) Erin LA Perche 9                2) Nayara Sullivan 9              
     3) Krisztina Alderson 9            4) Ameera Bhanji 9                
                  48.76   1:49.04 (1:00.28)     2:32.14 (43.10)     3:07.44 (35.30)
  7 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                      NT    3:07.94        
     1) Kate Carney 9                   2) Emily McGurk 10                
     3) Natalie Shoiock 9               4) Caroline Cole 8                
                  51.86     1:48.00 (56.14)     2:25.55 (37.55)     3:07.94 (42.39)
  8 Newburgh Sharks-MR  'B'                           3:48.99    3:58.44        
     1) Adrianna Kandeel 8              2) Alice Morgan 7                 
     3) Beth Clark 9                    4) Callie Cline 9                 
                  58.97   2:09.21 (1:10.24)     3:04.90 (55.69)     3:58.44 (53.54)
 
Event 90  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:18.00    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:30.74    2:31.29        
     1) Simon Haas 10                   2) Paul LaRue 8                   
     3) Keith Carlino 10                4) Ryan Alderson 10               
                  35.37     1:22.95 (47.58)     2:00.76 (37.81)     2:31.29 (30.53)
  2 Newburgh Sharks-MR  'A'                           3:09.99    3:22.16        
     1) Conor Malone 10                 2) Zane Grunewald 10              
     3) Bryan Feigel 8                  4) Somar Hadid 8                  
                  46.75     1:36.99 (50.24)     2:33.97 (56.98)     3:22.16 (48.19)
 
Event 91  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:00.90    2/4/2001 AGUA                                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:08.95    2:05.36        
     1) Jennifer Aiello 12              2) Allison Indyk 12               
     3) Shekinah Hoffman 12             4) Kelly Levine 12                
                  31.37     1:07.03 (35.66)     1:36.64 (29.61)     2:05.36 (28.72)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:09.21    2:07.00        
     1) Zoey Wade 12                    2) Clara Russell 11               
     3) Samantha Norman 12              4) Kristen Bormann 12             
                  31.66     1:07.97 (36.31)     1:38.75 (30.78)     2:07.00 (28.25)
  3 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:13.99    2:11.02        
     1) Devyn McGrath 12                2) Meo Pihl 12                    
     3) Amanda York 12                  4) Brittany Friese 11             
                  44.00     1:12.49 (28.49)     1:43.84 (31.35)     2:11.02 (27.18)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:12.88    2:12.18        
     1) Samantha Krause 12              2) Emily Henry 12                 
     3) Imani Huerta 12                 4) Colleen Larkin 12              
                  35.81     1:08.92 (33.11)     1:42.93 (34.01)     2:12.18 (29.25)
  5 Northern Dutchess Aquatic-MR  'A'                 2:13.11    2:16.01        
     1) Leilani Yasutake 12             2) Lisell Perez-Rogers 12         
     3) Elizabeth Radman 12             4) Sarah Pope 12                  
                  36.32     1:15.31 (38.99)     1:53.95 (38.64)     2:16.01 (22.06)
  6 Team Suffolk-MR  'B'                              2:17.13    2:16.29        
     1) Allyson Baraban 11              2) Remi Marlow 11                 
     3) Selina NG 11                    4) Olivia Jannuzzi 12             
                  34.50     1:14.41 (39.91)     1:47.06 (32.65)     2:16.29 (29.23)
  7 Marist Swim Club-MR  'B'                          2:18.61    2:17.71        
     1) Erika Seagren 12                2) Emelia Carlino 12              
     3) Emily Boyko 11                  4) Laura Farrell 12               
                  33.48     1:11.89 (38.41)     1:47.02 (35.13)     2:17.71 (30.69)
  8 Condors-MR  'A'                                   2:30.00    2:21.36        
     1) Sylvan Tsai 12                  2) Sarah Fischer 12               
     3) Stephanie Malyszka 11           4) Cara Morris 12                 
                  38.24     1:14.39 (36.15)     1:50.83 (36.44)     2:21.36 (30.53)
  9 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:33.53    2:28.21        
     1) Kyla Carney 12                  2) Ashley Abramson 12             
     3) Morgan Fairclough 10            4) Alexa Shoiock 12               
                  37.27     1:17.84 (40.57)     1:55.36 (37.52)     2:28.21 (32.85)
 10 Marist Swim Club-MR  'C'                          2:35.15    2:34.81        
     1) LuisaMaria Neves 11             2) Samantha Granan 12             
     3) Amanda D'Alberto 12             4) Isabella D'Esposito 12         
                  39.14     1:20.34 (41.20)     1:56.70 (36.36)     2:34.81 (38.11)
 11 Newburgh Sharks-MR  'B'                           2:46.99    3:00.70        
     1) Meghan O'Neill 12               2) Alexis Kandeel 11              
     3) Darri Resch 12                  4) Deirdre O'Sullivan 11          
                  52.00     1:36.14 (44.14)     2:17.06 (40.92)     3:00.70 (43.64)
 -- Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:51.63         DQ        
     1) Mallorie Larson 12              2) Megan Brady 11                 
     3) Kerry Schuermann 12             4) Stephanie Lindahl 12           
                  36.15     1:22.33 (46.18)     1:50.96 (28.63)          DQ (31.48)
 
Event 92  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
 MEET RECORD: # 2:00.60    2/1/1999 BSC                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:02.90    2:01.39        
     1) Matthew Deblasio 12             2) Christian Yeager 11            
     3) Mathew Goetz 12                 4) Bryan Galan 12                 
                  30.26     1:05.05 (34.79)     1:34.89 (29.84)     2:01.39 (26.50)
  2 Team Suffolk-MR  'B'                              2:10.49    2:08.13        
     1) Connor Hayes 12                 2) DiDi Peng 12                   
     3) Peter Podniesinski 11           4) Jake Goldstein 11              
                  33.64     1:07.87 (34.23)     1:39.96 (32.09)     2:08.13 (28.17)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:19.30    2:27.09        
     1) Dallan Treanor 11               2) Jack Jakubek 12                
     3) Greg Byrne 11                   4) Jared Charleston 10            
                  36.83     1:15.24 (38.41)     1:56.15 (40.91)     2:27.09 (30.94)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:24.72    2:55.64        
     1) Sean Sullivan 11                2) Brett Disalvo 11               
     3) Brandon Hickey 11               4) Kristopher Haag 11             
                  46.03     1:33.36 (47.33)     2:14.00 (40.64)     2:55.64 (41.64)

Brought to you by Computer Aide, Inc.