2006 MR Marist Holiday Invitational - 12/15/2006 to 12/17/2006         
                                    Results                                    

Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa          8 Pace-MR                34.20      34.73        
  2 Mackrel, Naima             8 Ndac-MR                34.33      36.11        
  3 Elcott, Ina                8 MSC-MR                 38.49      36.55        
  4 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR           35.90      36.75        
  5 Schmidt, Kelli             8 Express Swimming-MR    39.00      37.71        
  6 Lee, Jamie                 7 Pace-MR                40.84      37.98        
  7 Rodriguez, Tina            8 Twisters-MR            38.49      38.07        
  8 Pokorne, Emma              8 Pace-MR                38.57      38.72        
  9 McClung, Demi              8 Pace-MR                40.72      40.41        
 10 Nikolski, Grace            8 Scd-Mr-MR              41.05      40.82        
 11 Andreozzi, Kristen         8 Pace-MR                42.24      41.57        
 12 Anderson, Grace            8 Ndac-MR                43.07      41.70        
 13 Owens, Brianna             8 Aqua Gems-MR           39.44      42.55        
 14 Cho, Jessica               8 Pace-MR                41.23      42.79        
 15 Caldwell, Julia            8 MSC-MR                 49.27      43.84        
 16 Corso, Jessica             8 Express Swimming-MR    53.22      44.82        
 17 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                 45.39      45.74        
 18 Yankovich, Kara            8 North Shore-MR         53.54      47.44        
 19 Guo, Jenna                 7 Express Swimming-MR    52.00      47.81        
 20 Kern, Marina               8 Pace-MR                48.76      52.55        
 21 Walsh, Katelyn             6 Scd-Mr-MR            1:03.39      53.81        
 22 Donoghue, Megan            6 Pace-MR                55.00      56.92        
 23 Yang, Crystal              6 MSC-MR               1:09.15      56.98        
 24 Donoghue, Mary             8 Pace-MR                59.50      57.51        
 25 Goldstein, Sarah           6 MSC-MR               1:06.77      57.93        
 26 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR  1:08.51    1:04.71        
 27 LaRue, Jessie              5 MSC-MR               1:41.83    1:09.15        
 28 Ortof, Natalie             6 Express Swimming-MR  1:28.31    1:34.89        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa          8 Pace-MR              1:25.00    1:17.60        
                  36.20     1:17.60 (41.40)                                        
  2 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR         1:24.96    1:22.66        
                  38.75     1:22.66 (43.91)                                        
  3 Schmidt, Kelli             8 Express Swimming-MR  1:25.87    1:23.36        
                  39.11     1:23.36 (44.25)                                        
  4 Lee, Jamie                 7 Pace-MR              1:28.73    1:24.05        
                  40.58     1:24.05 (43.47)                                        
  5 Rodriguez, Tina            8 Twisters-MR          1:31.44    1:24.34        
                  41.37     1:24.34 (42.97)                                        
  5 Elcott, Ina                8 MSC-MR               1:27.69    1:24.34        
                  38.67     1:24.34 (45.67)                                        
  7 Makris, Hannah             8 Wcym Swim Team-CT    1:31.97    1:25.75        
                  40.06     1:25.75 (45.69)                                        
  8 Pokorne, Emma              8 Pace-MR              1:29.51    1:25.84        
                  39.50     1:25.84 (46.34)                                        
  9 McClung, Demi              8 Pace-MR              1:30.80    1:30.22        
                  42.97     1:30.22 (47.25)                                        
 10 Owens, Brianna             8 Aqua Gems-MR         1:34.44    1:37.55        
                  45.97     1:37.55 (51.58)                                        
 11 Guo, Jenna                 7 Express Swimming-MR  1:43.19    1:37.82        
                  46.15     1:37.82 (51.67)                                        
 12 Cho, Jessica               8 Pace-MR              1:39.40    1:39.42        
                  44.73     1:39.42 (54.69)                                        
 13 Andreozzi, Kristen         8 Pace-MR              1:30.00    1:40.56        
                  45.86     1:40.56 (54.70)                                        
 14 Caldwell, Julia            8 MSC-MR               1:45.28    1:41.52        
                  48.21     1:41.52 (53.31)                                        
 15 Jackson, Chloe             8 MSC-MR               1:44.24    1:47.16        
                  51.66     1:47.16 (55.50)                                        
 16 Corso, Jessica             8 Express Swimming-MR  2:06.00    1:49.50        
                  48.34   1:49.50 (1:01.16)                                        
 17 Fontaine, Chiara           7 Pace-MR              1:55.00    1:51.90        
                  47.66   1:51.90 (1:04.24)                                        
 18 Palicz, Carly              8 Wcym Swim Team-CT    1:48.00    1:57.57        
                  54.41   1:57.57 (1:03.16)                                        
 19 Yang, Crystal              6 MSC-MR                    NT    2:05.06        
                  58.60   2:05.06 (1:06.46)                                        
 20 Pearce, Bobbie             8 Pace-MR              2:01.00    2:06.44        
                  58.30   2:06.44 (1:08.14)                                        
 21 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR  2:20.04    2:08.25        
                  59.43   2:08.25 (1:08.82)                                        
 22 Goldstein, Sarah           6 MSC-MR               2:35.41    2:14.72        
                1:00.60   2:14.72 (1:14.12)                                        
 23 Donoghue, Mary             8 Pace-MR              2:10.00    2:15.76        
                1:04.98   2:15.76 (1:10.78)                                        
 24 Donoghue, Megan            6 Pace-MR              2:25.00    2:19.00        
                1:01.83   2:19.00 (1:17.17)                                        
 -- LaRue, Jessie              5 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:22.73                                                            
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina                8 MSC-MR                 42.68      42.67        
  2 Lee, Jamie                 7 Pace-MR                46.33      44.13        
  3 Rodriguez, Tina            8 Twisters-MR            45.24      44.62        
  4 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR           43.86      45.18        
  5 Thompson, Marissa          8 Pace-MR                43.97      45.19        
  6 Makris, Hannah             8 Wcym Swim Team-CT      46.75      45.80        
  7 Cho, Jessica               8 Pace-MR                47.31      46.94        
  8 Schmidt, Kelli             8 Express Swimming-MR    46.95      47.41        
  9 McClung, Demi              8 Pace-MR                48.67      48.08        
 10 Andreozzi, Kristen         8 Pace-MR                48.79      49.44        
 11 Pokorne, Emma              8 Pace-MR                48.89      50.45        
 12 Caldwell, Julia            8 MSC-MR                 55.64      50.95        
 13 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                 50.40      52.92        
 14 Fontaine, Chiara           7 Pace-MR                55.00      54.27        
 15 Palicz, Carly              8 Wcym Swim Team-CT      55.67      54.72        
 16 Donoghue, Mary             8 Pace-MR              1:01.97      55.02        
 17 Walsh, Katelyn             6 Scd-Mr-MR              54.21      58.59        
 18 Corso, Jessica             8 Express Swimming-MR  1:03.00      58.69        
 19 Goldstein, Sarah           6 MSC-MR               1:07.79    1:00.58        
 20 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR  1:04.02    1:04.32        
 21 Donoghue, Megan            6 Pace-MR                57.00    1:06.45        
 22 Yang, Crystal              6 MSC-MR               1:08.39    1:07.83        
 23 Pearce, Bobbie             8 Pace-MR                57.00    1:09.05        
 24 LaRue, Jessie              5 MSC-MR                    NT    1:13.51        
 -- Owens, Brianna             8 Aqua Gems-MR           46.29         DQ        
 -- Ortof, Natalie             6 Express Swimming-MR  1:23.05         DQ        
 -- Guo, Jenna                 7 Express Swimming-MR    54.87         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa          8 Pace-MR                51.22      45.03        
  2 Lee, Jamie                 7 Pace-MR              1:05.00      49.09        
  3 Rodriguez, Tina            8 Twisters-MR            51.80      49.44        
  4 Elcott, Ina                8 MSC-MR                 50.05      50.04        
  5 Mackrel, Naima             8 Ndac-MR                52.07      50.26        
  6 Cho, Jessica               8 Pace-MR                52.95      51.02        
  7 Pokorne, Emma              8 Pace-MR                52.70      51.13        
  8 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                 51.72      51.29        
  9 Owens, Brianna             8 Aqua Gems-MR           54.83      52.25        
 10 Nikolski, Grace            8 Scd-Mr-MR              54.25      53.34        
 11 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR           50.52      53.50        
 12 Guo, Jenna                 7 Express Swimming-MR    57.27      54.78        
 13 Caldwell, Julia            8 MSC-MR                 58.27      55.20        
 14 Walsh, Katelyn             6 Scd-Mr-MR            1:01.10      56.37        
 15 Andreozzi, Kristen         8 Pace-MR                55.91      56.97        
 16 McClung, Demi              8 Pace-MR                56.38      57.83        
 17 Anderson, Grace            8 Ndac-MR              1:07.83    1:02.59        
 18 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR  1:05.57    1:02.64        
 19 Kern, Marina               8 Pace-MR              1:15.46    1:05.70        
 20 Yankovich, Kara            8 North Shore-MR       1:20.00    1:07.65        
 21 Yang, Crystal              6 MSC-MR                    NT    1:15.52        
 22 Donoghue, Megan            6 Pace-MR              1:01.00    1:20.22        
 -- Goldstein, Sarah           6 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Corso, Jessica             8 Express Swimming-MR  2:17.00         DQ        
 -- Schmidt, Kelli             8 Express Swimming-MR  1:06.43         DQ        
 -- Ortof, Natalie             6 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ        
 -- Donoghue, Mary             8 Pace-MR              1:05.43         DQ        
 -- LaRue, Jessie              5 MSC-MR                    NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Jamie                 7 Pace-MR                42.07      38.54        
  2 Thompson, Marissa          8 Pace-MR                42.01      42.26        
  3 Elcott, Ina                8 MSC-MR                 41.56      42.92        
  4 Mackrel, Naima             8 Ndac-MR                43.04      44.01        
  5 Rodriguez, Tina            8 Twisters-MR            46.65      44.73        
  6 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR           46.84      47.93        
  7 Schmidt, Kelli             8 Express Swimming-MR    45.84      47.94        
  8 McClung, Demi              8 Pace-MR              1:00.00      50.93        
  9 Pokorne, Emma              8 Pace-MR                49.82      50.98        
 10 Guo, Jenna                 7 Express Swimming-MR    57.00      51.82        
 11 Cho, Jessica               8 Pace-MR                53.09      52.82        
 12 Andreozzi, Kristen         8 Pace-MR                55.00      53.84        
 13 Owens, Brianna             8 Aqua Gems-MR           51.40      54.67        
 14 Caldwell, Julia            8 MSC-MR               1:10.33      56.84        
 15 Anderson, Grace            8 Ndac-MR              1:01.11      59.22        
 16 Jackson, Chloe             8 MSC-MR               1:01.52    1:06.66        
 17 Donoghue, Mary             8 Pace-MR              1:18.08    1:11.75        
 18 Donoghue, Megan            6 Pace-MR                57.00    1:12.77        
 19 Yankovich, Kara            8 North Shore-MR       1:20.00    1:16.29        
 -- Corso, Jessica             8 Express Swimming-MR  1:11.00         DQ        
 -- Walsh, Katelyn             6 Scd-Mr-MR              48.52         DQ        
 -- Kern, Marina               8 Pace-MR              1:04.33         DQ        
 -- Yang, Crystal              6 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR  1:20.00         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elcott, Ina                8 MSC-MR               1:34.18    1:31.05        
                  42.85     1:31.05 (48.20)                                        
  2 Lee, Jamie                 7 Pace-MR              1:32.12    1:31.47        
                  43.36     1:31.47 (48.11)                                        
  3 Thompson, Marissa          8 Pace-MR              1:29.61    1:32.66        
                  43.79     1:32.66 (48.87)                                        
  4 Rodriguez, Tina            8 Twisters-MR          1:38.05    1:34.91        
                  43.94     1:34.91 (50.97)                                        
  5 Makris, Hannah             8 Wcym Swim Team-CT    1:35.33    1:35.58        
                  44.65     1:35.58 (50.93)                                        
  6 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR         1:37.60    1:37.35        
                  47.67     1:37.35 (49.68)                                        
  7 Pokorne, Emma              8 Pace-MR              1:42.74    1:42.51        
                  50.21     1:42.51 (52.30)                                        
  8 Schmidt, Kelli             8 Express Swimming-MR  1:53.00    1:43.89        
                  47.67     1:43.89 (56.22)                                        
  9 McClung, Demi              8 Pace-MR              1:44.49    1:44.94        
                  50.44     1:44.94 (54.50)                                        
 10 Cho, Jessica               8 Pace-MR              1:48.34    1:47.00        
                  48.61     1:47.00 (58.39)                                        
 11 Andreozzi, Kristen         8 Pace-MR              1:50.00    1:47.50        
                  49.18     1:47.50 (58.32)                                        
 12 Guo, Jenna                 7 Express Swimming-MR  2:20.00    1:47.88        
                  51.32     1:47.88 (56.56)                                        
 13 Caldwell, Julia            8 MSC-MR               2:07.24    1:53.02        
                  53.99     1:53.02 (59.03)                                        
 14 Jackson, Chloe             8 MSC-MR               1:58.59    1:54.24        
                  55.47     1:54.24 (58.77)                                        
 15 Corso, Jessica             8 Express Swimming-MR  2:23.00    2:03.37        
                  56.50   2:03.37 (1:06.87)                                        
 16 Palicz, Carly              8 Wcym Swim Team-CT    1:59.28    2:07.27        
                1:00.68   2:07.27 (1:06.59)                                        
 17 Fontaine, Chiara           7 Pace-MR              2:45.00    2:07.95        
                  57.71   2:07.95 (1:10.24)                                        
 18 Walsh, Katelyn             6 Scd-Mr-MR            2:01.56    2:11.02        
                1:06.14   2:11.02 (1:04.88)                                        
 19 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR  2:23.00    2:24.01        
 20 Donoghue, Megan            6 Pace-MR              2:15.00    2:29.18        
                1:09.40   2:29.18 (1:19.78)                                        
 -- Pearce, Bobbie             8 Pace-MR              2:15.00         DQ        
                1:16.31        DQ (1:17.20)                                        
 -- Yang, Crystal              6 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:11.02        DQ (1:11.91)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:09.87    1:11.75        
     1) Lee, Jamie 7                    2) Pokorne, Emma 8                
     3) McClung, Demi 8                 4) Thompson, Marissa 8            
                  36.27     1:11.75 (35.48)                                        
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:15.00    1:33.27        
     1) Corso, Jessica 8                2) Guo, Jenna 7                   
     3) Schmidt, Kelli 8                4) Carmichael-Lopes, Sydni 8      
                  43.16     1:33.27 (50.11)                                        
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     1:30.00    1:34.94        
     1) Cho, Jessica 8                  2) Andreozzi, Kristen 8           
     3) Fontaine, Chiara 7              4) Donoghue, Mary 8               
                  52.33     1:34.94 (42.61)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:20.47    1:21.35        
     1) McClung, Demi 8                 2) Cho, Jessica 8                 
     3) Lee, Jamie 7                    4) Thompson, Marissa 8            
                  46.87     1:21.35 (34.48)                                        
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:21.54    1:34.72        
     1) Jackson, Chloe 8                2) Caldwell, Julia 8              
     3) Elcott, Ina 8                   4) Yang, Crystal 6                
                  50.23     1:34.72 (44.49)                                        
  3 Long Island Express-MR  'A'                       1:25.01    1:40.96        
     1) Guo, Jenna 7                    2) Carmichael-Lopes, Sydni 8      
     3) Schmidt, Kelli 8                4) Corso, Jessica 8               
                  57.37     1:40.96 (43.59)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          32.29  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR           27.87      27.97 ZQ     
  2 Rubiano, Alexandra        10 Twisters-MR            28.87      28.69 ZQ     
  3 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            29.69      29.83 ZQ     
  4 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR            31.51      30.61 ZQ     
  5 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 32.29      30.64 ZQ     
  6 Yu, Wynona                10 Twisters-MR            30.93      30.88 ZQ     
  7 Bischoff, Melissa         10 Tmsuffolk-MR           32.26      31.16 JO     
  8 Cass, Leeanna             10 Aqua Gems-MR           31.78      31.52 JO     
  9 Bergin, Kate               9 MSC-MR                 32.05      31.85 JO     
 10 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR           34.07      32.96 SILV   
 11 Oyen-Ustad, Lillian        9 Ndac-MR                34.17      33.28 SILV   
 12 Reynolds, Maggie           9 Tmsuffolk-MR           34.45      33.57 SILV   
 13 Lillian, Ava              10 Aqua Gems-MR           36.34      33.84 SILV   
 14 Gallagher, Megan          10 Pace-MR                33.60      34.15 SILV   
 15 Palicz, Samantha          10 Wcym Swim Team-CT      32.19      34.23 SILV   
 16 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR           34.18      34.49 SILV   
 17 Arcomano, Becca            9 Ndac-MR                37.76      34.77 SILV   
 18 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR           33.88      34.82 SILV   
 19 Boriskin, Madison         10 Tmsuffolk-MR           35.51      35.10 SILV   
 20 Papitto, Erica            10 Pace-MR                36.13      35.67 SILV   
 21 Ferrarie, Stephanie       10 Wcym Swim Team-CT      37.53      37.02        
 22 Flynn, Maggie              9 Pace-MR                37.64      37.17        
 23 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 38.31      37.18        
 24 Theal, Jacqueline         10 Tmsuffolk-MR           35.50      37.27        
 25 Gardner, Kaitlyn          10 Pace-MR                37.56      37.39        
 26 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR                35.81      37.56        
 27 Miller, Kerri              9 Pace-MR                38.15      38.33        
 28 Andreozzi, Danielle       10 Pace-MR                36.74      38.45        
 29 Mitchell, Nicole           9 Aqua Gems-MR           38.09      38.93        
 30 McClung, Taylor            9 Pace-MR                39.76      39.05        
 31 Elwyn, Catherine           9 Pace-MR                38.31      39.49        
 31 Cho, Eunice                9 Cond-MR                45.52      39.49        
 33 Lewis, Kiara              10 Twisters-MR            39.65      40.74        
 34 Guernier, Colleen          9 Pace-MR                47.08      41.49        
 35 Schwartz, Isabella         9 Pace-MR                41.11      43.16        
 36 Misra, Jenna               9 Ndac-MR                41.73      43.50        
 37 Condorelli, Teresa         9 MSC-MR                 49.67      46.28        
 38 Crilly, Nicole             9 Express Swimming-MR    49.84      46.68        
 39 Porco, Deanna              9 MSC-MR               1:00.72      56.21        
 40 Lesley, Heather            9 MSC-MR                    NT    1:01.40        
 -- Alderson, Krisztina       10 MSC-MR                 37.67         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.19  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         1:00.46    1:00.67 ZQ     
                  29.09     1:00.67 (31.58)                                        
  2 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:10.52    1:08.28 JO     
                  33.47     1:08.28 (34.81)                                        
  3 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:11.53    1:09.74 JO     
                  33.28     1:09.74 (36.46)                                        
  4 Bischoff, Melissa         10 Tmsuffolk-MR         1:16.51    1:10.97 JO     
                  34.20     1:10.97 (36.77)                                        
  5 Cass, Leeanna             10 Aqua Gems-MR         1:12.70    1:11.25 JO     
                  32.44     1:11.25 (38.81)                                        
  6 Reynolds, Maggie           9 Tmsuffolk-MR         1:15.11    1:12.98 SILV   
                  34.71     1:12.98 (38.27)                                        
  7 Gallagher, Megan          10 Pace-MR              1:11.86    1:13.59 SILV   
                  35.44     1:13.59 (38.15)                                        
  8 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR         1:15.06    1:13.84 SILV   
                  35.35     1:13.84 (38.49)                                        
  9 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR         1:16.24    1:14.46 SILV   
                  34.67     1:14.46 (39.79)                                        
 10 Boriskin, Madison         10 Tmsuffolk-MR         1:14.59    1:14.62 SILV   
                  35.86     1:14.62 (38.76)                                        
 11 Oyen-Ustad, Lillian        9 Ndac-MR              1:15.32    1:15.68 SILV   
                  36.37     1:15.68 (39.31)                                        
 12 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR         1:16.13    1:15.80 SILV   
                  36.30     1:15.80 (39.50)                                        
 13 Papitto, Erica            10 Pace-MR              1:17.51    1:17.41 SILV   
                  37.54     1:17.41 (39.87)                                        
 14 Arcomano, Becca            9 Ndac-MR              1:25.11    1:20.30 SILV   
                  37.09     1:20.30 (43.21)                                        
 15 Theal, Jacqueline         10 Tmsuffolk-MR         1:18.90    1:20.85 SILV   
                  36.91     1:20.85 (43.94)                                        
 16 Marinello, Ashley         10 Cond-MR              1:25.85    1:21.59        
                  38.12     1:21.59 (43.47)                                        
 17 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              1:24.94    1:22.34        
                  39.66     1:22.34 (42.68)                                        
 18 Nikolski, Bridget         10 Scd-Mr-MR            1:25.94    1:22.84        
                  39.37     1:22.84 (43.47)                                        
 19 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:23.84    1:23.25        
                  39.73     1:23.25 (43.52)                                        
 20 Brisley, Alexis           10 Ndac-MR              1:31.23    1:23.75        
                  36.56     1:23.75 (47.19)                                        
 21 Perrone, Amanda           10 North Shore-MR       1:27.64    1:24.87        
                  39.29     1:24.87 (45.58)                                        
 22 Barrett, Seanna            9 Express Swimming-MR  1:22.76    1:25.23        
                  39.13     1:25.23 (46.10)                                        
 23 Flynn, Maggie              9 Pace-MR              1:25.05    1:25.24        
                  40.34     1:25.24 (44.90)                                        
 24 Elwyn, Catherine           9 Pace-MR              1:29.26    1:25.31        
                  40.07     1:25.31 (45.24)                                        
 25 Gardner, Kaitlyn          10 Pace-MR              1:22.64    1:25.44        
                  37.98     1:25.44 (47.46)                                        
 26 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:23.27    1:25.54        
 27 Mitchell, Nicole           9 Aqua Gems-MR         1:43.28    1:25.66        
                  40.81     1:25.66 (44.85)                                        
 28 Guernier, Colleen          9 Pace-MR              1:34.04    1:27.05        
                  38.79     1:27.05 (48.26)                                        
 29 Andreozzi, Danielle       10 Pace-MR              1:24.47    1:27.16        
                  40.11     1:27.16 (47.05)                                        
 30 Craft, Sarah              10 Pbac-MR              1:25.36    1:28.65        
                  40.91     1:28.65 (47.74)                                        
 31 Chao, Esther              10 Pbac-MR              1:24.52    1:29.62        
                  42.01     1:29.62 (47.61)                                        
 32 McGovern, Meaghan          9 Cond-MR              1:34.84    1:32.93        
                  42.26     1:32.93 (50.67)                                        
 33 McClung, Taylor            9 Pace-MR              1:29.70    1:33.02        
                  41.98     1:33.02 (51.04)                                        
 34 Schwartz, Isabella         9 Pace-MR              1:36.06    1:37.35        
                  45.68     1:37.35 (51.67)                                        
 35 Ozer, Samantha            10 Pace-MR              1:41.46    1:39.63        
                  45.58     1:39.63 (54.05)                                        
 36 Rogers, Carolyn            9 North Shore-MR       1:41.11    1:41.62        
                  46.91     1:41.62 (54.71)                                        
 37 Condorelli, Teresa         9 MSC-MR               1:46.11    1:41.86        
                  48.57     1:41.86 (53.29)                                        
 38 Cerulli, Sophie            9 Ndac-MR              1:37.11    1:49.69        
                  51.48     1:49.69 (58.21)                                        
 39 Porco, Deanna              9 MSC-MR               2:13.91    1:54.62        
                  53.86   1:54.62 (1:00.76)                                        
 40 Ferranti, Kaitlyn          9 Express Swimming-MR  1:56.00    2:23.09        
                1:07.77   2:23.09 (1:15.32)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.79  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra        10 Twisters-MR            31.26      31.66 ZQ     
  2 Yu, Wynona                10 Twisters-MR            33.61      33.79 ZQ     
  3 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR           34.11      34.13 ZQ     
  4 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR            34.81      34.33 ZQ     
  5 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            34.01      35.37 ZQ     
  6 Bergin, Kate               9 MSC-MR                 36.45      35.83 ZQ     
  7 Gallagher, Megan          10 Pace-MR                36.95      36.45 ZQ     
  8 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 38.18      36.74 ZQ     
  9 Cass, Leeanna             10 Aqua Gems-MR           37.77      36.89 JO     
 10 Oyen-Ustad, Lillian        9 Ndac-MR                38.97      39.00 SILV   
 11 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR           40.97      39.29 SILV   
 12 Theal, Jacqueline         10 Tmsuffolk-MR           39.90      40.60 SILV   
 13 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR                 42.78      41.98 SILV   
 14 Papitto, Erica            10 Pace-MR                42.89      42.46 SILV   
 15 McClung, Taylor            9 Pace-MR                45.05      43.83 SILV   
 16 Lillian, Ava              10 Aqua Gems-MR           44.46      44.15 SILV   
 17 Arcomano, Becca            9 Ndac-MR                48.11      44.28 SILV   
 18 Cho, Eunice                9 Cond-MR                48.43      44.91        
 19 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 41.59      45.51        
 20 Flynn, Maggie              9 Pace-MR                44.57      46.07        
 21 Elwyn, Catherine           9 Pace-MR                45.03      46.73        
 22 Miller, Kerri              9 Pace-MR                46.17      47.06        
 23 Andreozzi, Danielle       10 Pace-MR                45.70      47.31        
 24 Mitchell, Nicole           9 Aqua Gems-MR           46.09      47.67        
 25 Guernier, Colleen          9 Pace-MR                48.67      47.91        
 26 Schwartz, Isabella         9 Pace-MR                54.43      49.60        
 27 Lewis, Kiara              10 Twisters-MR            51.28      49.72        
 28 Misra, Jenna               9 Ndac-MR                52.39      52.39        
 29 Crilly, Nicole             9 Express Swimming-MR    57.43      54.47        
 30 Porco, Deanna              9 MSC-MR               1:03.29    1:03.66        
 -- Lesley, Heather            9 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Rogers, Carolyn            9 North Shore-MR         49.41         DQ        
 -- Condorelli, Teresa         9 MSC-MR                 56.56         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:19.39  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         1:12.10    1:11.92 ZQ     
                  35.29     1:11.92 (36.63)                                        
  2 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:19.91    1:16.44 ZQ     
                  37.12     1:16.44 (39.32)                                        
  3 Gallagher, Megan          10 Pace-MR              1:16.86    1:17.96 ZQ     
                  38.18     1:17.96 (39.78)                                        
  4 Cass, Leeanna             10 Aqua Gems-MR         1:19.97    1:21.45 JO     
                  39.73     1:21.45 (41.72)                                        
  5 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:23.99    1:22.72 SILV   
                  40.77     1:22.72 (41.95)                                        
  6 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR         1:28.71    1:24.42 SILV   
                  41.30     1:24.42 (43.12)                                        
  7 Oyen-Ustad, Lillian        9 Ndac-MR              1:25.69    1:25.35 SILV   
                  41.71     1:25.35 (43.64)                                        
  8 Boriskin, Madison         10 Tmsuffolk-MR         1:29.81    1:26.35 SILV   
                  41.99     1:26.35 (44.36)                                        
  9 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR         1:29.81    1:27.69 SILV   
                  43.74     1:27.69 (43.95)                                        
 10 Theal, Jacqueline         10 Tmsuffolk-MR         1:33.90    1:27.74 SILV   
 11 Reynolds, Maggie           9 Tmsuffolk-MR         1:32.03    1:29.00 SILV   
                  44.05     1:29.00 (44.95)                                        
 12 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              1:30.76    1:29.32 SILV   
                  44.21     1:29.32 (45.11)                                        
 13 Mullaney, Madeline        10 Scd-Mr-MR            1:31.13    1:30.17 SILV   
                  42.78     1:30.17 (47.39)                                        
 14 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:32.41    1:31.14 SILV   
                  44.97     1:31.14 (46.17)                                        
 15 Papitto, Erica            10 Pace-MR              1:45.00    1:31.71 SILV   
                  44.29     1:31.71 (47.42)                                        
 16 Nikolski, Bridget         10 Scd-Mr-MR            1:36.45    1:33.93 SILV   
                  45.69     1:33.93 (48.24)                                        
 17 Andreozzi, Danielle       10 Pace-MR              1:34.42    1:35.32 SILV   
                  46.54     1:35.32 (48.78)                                        
 18 McClung, Taylor            9 Pace-MR              1:35.72    1:35.53 SILV   
 19 Barrett, Seanna            9 Express Swimming-MR  1:35.68    1:36.59 SILV   
                  47.44     1:36.59 (49.15)                                        
 20 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:33.67    1:36.66 SILV   
 21 Mitchell, Nicole           9 Aqua Gems-MR         1:51.43    1:39.12 SILV   
                  49.28     1:39.12 (49.84)                                        
 22 Elwyn, Catherine           9 Pace-MR              1:37.98    1:39.74 SILV   
                  47.43     1:39.74 (52.31)                                        
 23 Flynn, Maggie              9 Pace-MR              1:39.46    1:39.86 SILV   
                  49.04     1:39.86 (50.82)                                        
 24 Brisley, Alexis           10 Ndac-MR              1:49.92    1:41.74        
                  48.85     1:41.74 (52.89)                                        
 25 Schwartz, Isabella         9 Pace-MR              2:20.00    1:49.43        
                  52.76     1:49.43 (56.67)                                        
 26 Ferranti, Kaitlyn          9 Express Swimming-MR  2:15.32    2:29.81        
                1:13.30   2:29.81 (1:16.51)                                        
 -- Rogers, Carolyn            9 North Shore-MR       1:52.81         DQ        
                  50.32          DQ (50.34)                                        
 -- Condorelli, Teresa         9 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Porco, Deanna              9 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:05.13        DQ (1:11.30)                                        
 -- Guernier, Colleen          9 Pace-MR              1:49.00         DQ        
                  48.68          DQ (52.59)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          40.89  ZQ
          42.99  JO
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gardner, Kaitlyn          10 Pace-MR                41.62      41.26 JO     
  2 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR           40.47      42.05 JO     
  3 Papitto, Erica            10 Pace-MR                43.53      42.83 JO     
  4 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR           48.02      43.14 SILV   
  5 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR                44.81      43.55 SILV   
  6 Andreozzi, Danielle       10 Pace-MR                45.50      43.67 SILV   
  7 Cass, Leeanna             10 Aqua Gems-MR           45.39      44.18 SILV   
  8 Bischoff, Melissa         10 Tmsuffolk-MR           45.88      44.36 SILV   
  9 Boriskin, Madison         10 Tmsuffolk-MR           45.57      44.58 SILV   
 10 Bergin, Kate               9 MSC-MR                 46.01      45.07 SILV   
 11 Gallagher, Megan          10 Pace-MR                45.30      45.26 SILV   
 12 Oyen-Ustad, Lillian        9 Ndac-MR                45.59      46.19 SILV   
 13 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 47.24      46.91 SILV   
 14 Mullaney, Madeline        10 Scd-Mr-MR              49.39      46.95 SILV   
 15 Theal, Jacqueline         10 Tmsuffolk-MR           49.50      47.09 SILV   
 16 Barrett, Seanna            9 Express Swimming-MR    48.01      47.45 SILV   
 17 Schwartz, Isabella         9 Pace-MR                51.94      47.73 SILV   
 18 Nikolski, Bridget         10 Scd-Mr-MR              51.56      48.59 SILV   
 19 Arcomano, Becca            9 Ndac-MR                50.91      48.80 SILV   
 20 McGovern, Meaghan          9 Cond-MR                51.03      48.83 SILV   
 21 Marinello, Ashley         10 Cond-MR                51.50      49.55 SILV   
 22 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 49.25      49.90 SILV   
 23 Elwyn, Catherine           9 Pace-MR                49.46      50.10        
 24 Ozer, Samantha            10 Pace-MR                50.03      50.91        
 25 Chao, Esther              10 Pbac-MR                48.35      51.01        
 26 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR                 49.88      51.34        
 27 Perrone, Amanda           10 North Shore-MR         50.52      52.42        
 28 McClung, Taylor            9 Pace-MR                53.13      52.56        
 29 Craft, Sarah              10 Pbac-MR                54.12      54.16        
 30 Condorelli, Teresa         9 MSC-MR                    NT      55.41        
 31 Flynn, Maggie              9 Pace-MR                52.93      55.70        
 32 Ferranti, Kaitlyn          9 Express Swimming-MR  1:07.00      56.50        
 33 Cerulli, Sophie            9 Ndac-MR              1:00.83    1:01.06        
 -- Porco, Deanna              9 MSC-MR               1:12.49         DQ        
 -- Guernier, Colleen          9 Pace-MR                56.78         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:29.59  ZQ
        1:33.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra        10 Twisters-MR          1:17.59    1:17.08 ZQ     
                  36.27     1:17.08 (40.81)                                        
  2 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:25.18    1:24.63 ZQ     
                  40.02     1:24.63 (44.61)                                        
  3 Yu, Wynona                10 Twisters-MR          1:26.15    1:26.09 ZQ     
                  41.42     1:26.09 (44.67)                                        
  4 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR          1:28.01    1:26.39 ZQ     
                  41.39     1:26.39 (45.00)                                        
  5 Gardner, Kaitlyn          10 Pace-MR              1:30.08    1:27.94 ZQ     
                  40.90     1:27.94 (47.04)                                        
  6 Papitto, Erica            10 Pace-MR              1:33.24    1:31.40 JO     
                  43.83     1:31.40 (47.57)                                        
  7 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR         1:30.91    1:32.39 JO     
                  44.07     1:32.39 (48.32)                                        
  8 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR         1:33.63    1:33.90 JO     
                  43.59     1:33.90 (50.31)                                        
  9 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              1:39.13    1:34.63 SILV   
                  44.97     1:34.63 (49.66)                                        
 10 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:37.28    1:35.46 SILV   
                  44.95     1:35.46 (50.51)                                        
 11 Gallagher, Megan          10 Pace-MR              1:40.00    1:35.57 SILV   
                  47.08     1:35.57 (48.49)                                        
 12 Boriskin, Madison         10 Tmsuffolk-MR         1:37.70    1:36.78 SILV   
                  45.95     1:36.78 (50.83)                                        
 13 Palicz, Samantha          10 Wcym Swim Team-CT    1:36.20    1:37.03 SILV   
                  47.46     1:37.03 (49.57)                                        
 14 Andreozzi, Danielle       10 Pace-MR              1:51.00    1:37.74 SILV   
                  46.28     1:37.74 (51.46)                                        
 15 Cass, Leeanna             10 Aqua Gems-MR         1:42.22    1:39.11 SILV   
                  47.17     1:39.11 (51.94)                                        
 16 Ferrarie, Stephanie       10 Wcym Swim Team-CT    1:39.79    1:39.23 SILV   
                  47.55     1:39.23 (51.68)                                        
 17 Theal, Jacqueline         10 Tmsuffolk-MR         1:45.90    1:40.12 SILV   
                  47.62     1:40.12 (52.50)                                        
 18 Rogers, Carolyn            9 North Shore-MR       1:50.00    1:41.33 SILV   
                  48.87     1:41.33 (52.46)                                        
 19 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:45.62    1:45.32 SILV   
                  49.74     1:45.32 (55.58)                                        
 20 Lewis, Kiara              10 Twisters-MR          1:56.35    1:48.24 SILV   
                  49.88     1:48.24 (58.36)                                        
 21 Elwyn, Catherine           9 Pace-MR              1:48.66    1:48.48 SILV   
                  51.38     1:48.48 (57.10)                                        
 22 McClung, Taylor            9 Pace-MR              2:20.00    1:51.15 SILV   
                  51.77     1:51.15 (59.38)                                        
 23 Condorelli, Teresa         9 MSC-MR                    NT    1:58.81        
                  56.95   1:58.81 (1:01.86)                                        
 24 Flynn, Maggie              9 Pace-MR              2:06.71    2:02.24        
                  55.24   2:02.24 (1:07.00)                                        
 25 Crilly, Nicole             9 Express Swimming-MR  1:55.90    2:06.09        
                1:00.28   2:06.09 (1:05.81)                                        
 26 Porco, Deanna              9 MSC-MR                    NT    2:36.10        
                1:13.66   2:36.10 (1:22.44)                                        
 -- Lesley, Heather            9 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:05.80        DQ (1:13.84)                                        
 -- Guernier, Colleen          9 Pace-MR              1:55.00         DQ        
                  56.00        DQ (1:02.86)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          35.59  ZQ
          37.09  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR           31.67      31.07 ZQ     
  2 Bischoff, Melissa         10 Tmsuffolk-MR           34.81      33.61 ZQ     
  3 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 35.46      33.85 ZQ     
  4 Bergin, Kate               9 MSC-MR                 37.83      35.05 ZQ     
  5 Cass, Leeanna             10 Aqua Gems-MR           39.65      36.57 JO     
  6 Reynolds, Maggie           9 Tmsuffolk-MR           38.51      37.40 SILV   
  7 Gallagher, Megan          10 Pace-MR                37.39      37.80 SILV   
  8 Brisley, Alexis           10 Ndac-MR                40.37      40.54 SILV   
  9 Barrett, Seanna            9 Express Swimming-MR    38.00      40.86 SILV   
 10 Craft, Sarah              10 Pbac-MR                45.09      41.00 SILV   
 11 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR                 43.96      41.41 SILV   
 12 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR           51.63      41.58 SILV   
 13 Andreozzi, Danielle       10 Pace-MR                42.17      42.39 SILV   
 14 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR           42.40      42.74 SILV   
 15 Mitchell, Nicole           9 Aqua Gems-MR           46.27      43.35 SILV   
 16 Arcomano, Becca            9 Ndac-MR                49.11      43.87 SILV   
 17 Papitto, Erica            10 Pace-MR                58.79      45.45        
 18 Guernier, Colleen          9 Pace-MR                53.00      48.07        
 19 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 47.49      48.74        
 20 McGovern, Meaghan          9 Cond-MR                50.37      48.93        
 21 Rogers, Carolyn            9 North Shore-MR         54.01      50.32        
 22 McClung, Taylor            9 Pace-MR                47.76      50.64        
 23 Chao, Esther              10 Pbac-MR                58.17      51.71        
 24 Cerulli, Sophie            9 Ndac-MR              1:00.91      52.90        
 25 Perrone, Amanda           10 North Shore-MR         51.64      55.90        
 -- Ozer, Samantha            10 Pace-MR                45.00         DQ        
 -- Marinello, Ashley         10 Cond-MR                54.04         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:29.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra        10 Twisters-MR          1:09.73    1:12.12 ZQ     
                  33.22     1:12.12 (38.90)                                        
  2 Yu, Wynona                10 Twisters-MR          1:17.97    1:16.03 ZQ     
                  35.13     1:16.03 (40.90)                                        
  3 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:19.23    1:16.72 ZQ     
                  35.03     1:16.72 (41.69)                                        
  4 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:21.64    1:17.52 ZQ     
                  35.71     1:17.52 (41.81)                                        
  5 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR          1:20.47    1:17.78 ZQ     
                  36.64     1:17.78 (41.14)                                        
  6 Bischoff, Melissa         10 Tmsuffolk-MR         1:33.40    1:22.69 JO     
                  36.93     1:22.69 (45.76)                                        
  7 Reynolds, Maggie           9 Tmsuffolk-MR         1:20.01    1:22.99 JO     
                  38.97     1:22.99 (44.02)                                        
  8 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:39.44    1:39.88 SILV   
                  46.59     1:39.88 (53.29)                                        
  9 Mitchell, Nicole           9 Aqua Gems-MR         1:46.03    1:42.22        
                  45.95     1:42.22 (56.27)                                        
 -- Palicz, Samantha          10 Wcym Swim Team-CT    1:38.00         DQ        
                  47.07          DQ (56.78)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:18.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra        10 Twisters-MR          1:08.88    1:09.84 ZQ     
                  32.24     1:09.84 (37.60)                                        
  2 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:13.70    1:13.70 ZQ     
                  34.72     1:13.70 (38.98)                                        
  3 Yu, Wynona                10 Twisters-MR          1:13.68    1:14.73 ZQ     
                  34.32     1:14.73 (40.41)                                        
  4 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR          1:16.88    1:15.74 ZQ     
                  35.71     1:15.74 (40.03)                                        
  5 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:23.52    1:21.04 SILV   
                  37.43     1:21.04 (43.61)                                        
  6 Bischoff, Melissa         10 Tmsuffolk-MR         1:26.71    1:21.15 SILV   
                  36.58     1:21.15 (44.57)                                        
  7 Cass, Leeanna             10 Aqua Gems-MR         1:24.53    1:21.99 SILV   
                  36.73     1:21.99 (45.26)                                        
  8 Gallagher, Megan          10 Pace-MR              1:22.01    1:22.24 SILV   
                  38.07     1:22.24 (44.17)                                        
  9 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:22.12    1:22.50 SILV   
                  36.68     1:22.50 (45.82)                                        
 10 Oyen-Ustad, Lillian        9 Ndac-MR              1:26.27    1:25.43 SILV   
                  40.36     1:25.43 (45.07)                                        
 11 Papitto, Erica            10 Pace-MR              1:27.27    1:26.67 SILV   
                  42.36     1:26.67 (44.31)                                        
 12 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR         1:29.90    1:26.74 SILV   
                  42.96     1:26.74 (43.78)                                        
 13 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR         1:32.48    1:27.19 SILV   
                  41.72     1:27.19 (45.47)                                        
 14 Boriskin, Madison         10 Tmsuffolk-MR         1:31.90    1:27.76 SILV   
                  40.92     1:27.76 (46.84)                                        
 15 Palicz, Samantha          10 Wcym Swim Team-CT    1:24.59    1:28.20 SILV   
                  40.71     1:28.20 (47.49)                                        
 16 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR         1:40.16    1:28.37 SILV   
                  41.34     1:28.37 (47.03)                                        
 17 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:32.25    1:31.96        
                  41.55     1:31.96 (50.41)                                        
 18 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              1:28.74    1:32.11        
                  43.63     1:32.11 (48.48)                                        
 19 Andreozzi, Danielle       10 Pace-MR              1:31.47    1:32.52        
                  43.42     1:32.52 (49.10)                                        
 20 Ferrarie, Stephanie       10 Wcym Swim Team-CT    1:33.69    1:32.88        
                  44.86     1:32.88 (48.02)                                        
 21 Arcomano, Becca            9 Ndac-MR              1:38.33    1:33.87        
                  44.49     1:33.87 (49.38)                                        
 22 McClung, Taylor            9 Pace-MR              1:38.39    1:34.18        
                  42.86     1:34.18 (51.32)                                        
 23 Elwyn, Catherine           9 Pace-MR              1:39.38    1:34.49        
                  44.02     1:34.49 (50.47)                                        
 24 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:36.24    1:36.27        
                  45.26     1:36.27 (51.01)                                        
 25 Flynn, Maggie              9 Pace-MR              1:37.98    1:36.39        
                  42.92     1:36.39 (53.47)                                        
 26 Lillian, Ava              10 Aqua Gems-MR         1:32.47    1:37.85        
                  48.39     1:37.85 (49.46)                                        
 27 Schwartz, Isabella         9 Pace-MR              1:46.11    1:42.14        
                  48.60     1:42.14 (53.54)                                        
 28 Crilly, Nicole             9 Express Swimming-MR  1:54.93    1:57.23        
                  57.43     1:57.23 (59.80)                                        
 29 Porco, Deanna              9 MSC-MR                    NT    2:18.04        
                1:08.67   2:18.04 (1:09.37)                                        
 -- Guernier, Colleen          9 Pace-MR              1:51.09         DQ        
                  47.54          DQ (57.93)                                        
 -- Reynolds, Maggie           9 Tmsuffolk-MR         1:31.27         DQ        
                  40.84          DQ (46.51)                                        
 -- Rogers, Carolyn            9 North Shore-MR       1:47.83         DQ        
                  52.04          DQ (53.40)                                        
 -- Misra, Jenna               9 Ndac-MR              2:05.23         DQ        
                  56.06          DQ (59.15)                                        
 -- Mitchell, Nicole           9 Aqua Gems-MR         1:41.92         DQ        
                  45.25          DQ (57.87)                                        
 -- Condorelli, Teresa         9 MSC-MR               2:01.58         DQ        
                  59.66          DQ (56.84)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.00    1:57.13        
     1) Rubiano, Alexandra 10           2) Barbosa, Tabitha 10            
     3) Yu, Wynona 10                   4) Cruz, Brigitti 10              
                  28.87       57.92 (29.05)     1:27.72 (29.80)     1:57.13 (29.41)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:14.39    2:14.10        
     1) Bischoff, Melissa 10            2) Swartwout, Erica 10            
     3) Desousa, Dana 10                4) Guastella, Emma 10             
                  32.48     1:06.32 (33.84)     1:39.70 (33.38)     2:14.10 (34.40)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:15.24    2:22.65        
     1) Bergin, Kate 9                  2) Alderson, Krisztina 10         
     3) LA Perche, Erin 10              4) Bhanji, Ameera 10              
                  32.59     1:10.48 (37.89)     1:50.23 (39.75)     2:22.65 (32.42)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:27.11    2:34.93        
     1) Weckesser, Kayla 10             2) Misra, Jenna 9                 
     3) Arcomano, Becca 9               4) Oyen-Ustad, Lillian 9          
                  36.81     1:24.18 (47.37)     2:00.66 (36.48)     2:34.93 (34.27)
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:45.00    2:45.26        
     1) Gardner, Kaitlyn 10             2) Flynn, Maggie 9                
     3) Miller, Kerri 9                 4) Elwyn, Catherine 9             
                  47.05     1:27.94 (40.89)     2:07.03 (39.09)     2:45.26 (38.23)
 -- Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:18.59         DQ        
     1) Gallagher, Megan 10             2) McClung, Taylor 9              
     3) Papitto, Erica 10               4) Andreozzi, Danielle 10         
                  34.19     1:13.54 (39.35)     1:51.00 (37.46)          DQ (36.66)
 -- Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:20.00         DQ        
     1) Andrews, Jinan 10               2) Cass, Leeanna 10               
     3) Lillian, Ava 10                 4) Mitchell, Nicole 9             
                  27.53     1:00.56 (33.03)     1:37.09 (36.53)          DQ (39.93)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:14.96    2:12.26        
     1) Yu, Wynona 10                   2) Rubiano, Alexandra 10          
     3) Barbosa, Tabitha 10             4) Cruz, Brigitti 10              
                  34.02     1:11.47 (37.45)     1:42.54 (31.07)     2:12.26 (29.72)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:29.60    2:30.24        
     1) Theal, Jacqueline 10            2) Swartwout, Erica 10            
     3) Bischoff, Melissa 10            4) Desousa, Dana 10               
                  40.31     1:23.11 (42.80)     1:56.95 (33.84)     2:30.24 (33.29)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:22.91    2:38.31        
     1) Gallagher, Megan 10             2) Gardner, Kaitlyn 10            
     3) Andreozzi, Danielle 10          4) Flynn, Maggie 9                
                  37.91     1:18.94 (41.03)     2:01.90 (42.96)     2:38.31 (36.41)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:36.58    2:40.74        
     1) LA Perche, Erin 10              2) Bergin, Kate 9                 
     3) Bhanji, Ameera 10               4) Alderson, Krisztina 10         
                  43.50     1:30.30 (46.80)     2:04.39 (34.09)     2:40.74 (36.35)
 -- Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:42.11         DQ        
     1) Arcomano, Becca 9               2) Weckesser, Kayla 10            
     3) Brisley, Alexis 10              4) Oyen-Ustad, Lillian 9          
                  46.40     1:31.79 (45.39)     2:18.25 (46.46)          DQ (35.16)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:30.39  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         2:13.42    2:13.16 ZQ     
                  30.04     1:03.95 (33.91)     1:39.10 (35.15)     2:13.16 (34.06)
  2 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          2:19.79    2:19.37 ZQ     
                  31.47     1:06.96 (35.49)     1:43.61 (36.65)     2:19.37 (35.76)
  3 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR          2:26.31    2:22.94 ZQ     
                  32.20     1:08.53 (36.33)     1:46.76 (38.23)     2:22.94 (36.18)
  4 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               2:31.50    2:28.14 ZQ     
                  33.64     1:10.90 (37.26)     1:50.30 (39.40)     2:28.14 (37.84)
  5 Bergin, Kate               9 MSC-MR               2:32.10    2:28.86 ZQ     
                  34.33     1:12.82 (38.49)     1:51.66 (38.84)     2:28.86 (37.20)
  6 Reynolds, Maggie           9 Tmsuffolk-MR         2:45.46    2:37.83 SILV   
                  36.39     1:18.25 (41.86)     1:59.63 (41.38)     2:37.83 (38.20)
  7 Palicz, Samantha          10 Wcym Swim Team-CT    2:45.65    2:39.13 SILV   
                  36.46     1:19.30 (42.84)     2:01.45 (42.15)     2:39.13 (37.68)
  8 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR         2:44.77    2:40.71 SILV   
                  37.03     1:18.30 (41.27)     2:00.20 (41.90)     2:40.71 (40.51)
  9 Boriskin, Madison         10 Tmsuffolk-MR         2:44.04    2:40.89 SILV   
                  36.03     1:17.61 (41.58)     1:59.83 (42.22)     2:40.89 (41.06)
 10 Bischoff, Melissa         10 Tmsuffolk-MR         2:48.53    2:43.05 SILV   
                  36.22     1:18.30 (42.08)     2:02.35 (44.05)     2:43.05 (40.70)
 11 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR         2:46.23    2:47.19 SILV   
                  38.53     1:21.18 (42.65)     2:05.82 (44.64)     2:47.19 (41.37)
 12 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR         2:56.47    2:48.25 SILV   
                  36.63     1:21.10 (44.47)     2:06.89 (45.79)     2:48.25 (41.36)
 13 Oyen-Ustad, Lillian        9 Ndac-MR              2:46.65    2:48.30 SILV   
                  38.62     1:22.20 (43.58)     2:05.98 (43.78)     2:48.30 (42.32)
 14 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               2:57.54    2:55.50 SILV   
                  39.81     1:26.53 (46.72)     2:13.43 (46.90)     2:55.50 (42.07)
 15 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              2:50.11    2:56.70        
                  38.44     1:25.27 (46.83)     2:12.52 (47.25)     2:56.70 (44.18)
 16 Theal, Jacqueline         10 Tmsuffolk-MR         2:50.90    2:56.83        
                  37.61     1:23.07 (45.46)     2:10.51 (47.44)     2:56.83 (46.32)
 17 Mullaney, Madeline        10 Scd-Mr-MR            2:37.46    2:57.73        
                  37.21     1:21.56 (44.35)     2:09.30 (47.74)     2:57.73 (48.43)
 18 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               3:14.53    2:58.04        
                  38.03     1:24.00 (45.97)     2:12.10 (48.10)     2:58.04 (45.94)
 19 Rodriguez, Tina            8 Twisters-MR          3:00.00    3:00.94        
                  42.12     1:28.42 (46.30)     2:15.37 (46.95)     3:00.94 (45.57)
 20 Elcott, Ina                8 MSC-MR               3:31.46    3:13.50        
                  38.63     1:28.72 (50.09)     2:22.59 (53.87)     3:13.50 (50.91)
 21 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                    NT    4:10.36        
                  53.83   2:02.61 (1:08.78)   3:08.97 (1:06.36)   4:10.36 (1:01.39)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.89  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Angela               12 Twisters-MR            27.12      27.04 ZQ     
  2 Anastasiou, Elle          12 Pace-MR                27.95      28.16 JO     
  3 Danner, Sage              12 Ndac-MR                29.70      28.56 JO     
  4 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            28.04      28.66 JO     
  5 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR         28.79      28.93 SILV   
  6 Hodder, Chandler          11 Cond-MR                29.84      28.94 SILV   
  7 Watson, Carly             12 MSC-MR                 31.78      29.25 SILV   
  8 Toth, Kayleigh            11 Tmsuffolk-MR           29.72      29.34 SILV   
  9 Smith, Mollie             12 Pace-MR                28.78      29.39 SILV   
 10 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR           28.96      29.42 SILV   
 11 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR           29.37      29.49 SILV   
 12 Donnelly, Alexandra       12 North Shore-MR         29.46      29.50 SILV   
 13 Blackman, Lindsey         11 VAC-MR                 29.64      29.61 SILV   
 14 Teller, Jacqulyn          11 Tmsuffolk-MR           29.76      29.71 SILV   
 15 Heaton, Maggie            12 Wcym Swim Team-CT      29.55      29.73 SILV   
 16 Pope, Lauren              12 Pace-MR                30.32      29.81 SILV   
 17 Ansman, Mary              12 North Shore-MR         28.94      29.96 SILV   
 18 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR                 29.34      30.09 SILV   
 19 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR              30.35      30.56 SILV   
 20 Lydon, Breann             11 Tmsuffolk-MR           30.78      30.58 SILV   
 21 Santiago, Amber           12 VAC-MR                 29.60      30.59 SILV   
 22 Gallagher, Molly          12 Pace-MR                31.38      30.84 SILV   
 23 Barrett, Janae            11 Twisters-MR            30.29      30.97 SILV   
 24 Klein, Emma               11 Pace-MR                31.20      31.00 SILV   
 25 Stuart, Ansley            12 Aqua Gems-MR           32.43      31.06 SILV   
 26 Boyko, Emily              12 MSC-MR                 30.68      31.32 SILV   
 26 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR              34.50      31.32 SILV   
 28 Chung, Katie              12 Cond-MR                32.01      31.80 SILV   
 29 Huerta, Imani             12 VAC-MR                 30.67      31.81 SILV   
 30 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR           31.94      32.04 SILV   
 31 Dawley, Tara              12 Wcym Swim Team-CT      31.65      32.24 SILV   
 32 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR    34.33      32.27 SILV   
 33 O'Connell, Amanda         11 Aqua Gems-MR           31.44      32.28 SILV   
 34 Rosenbloom, Sarah         11 Ndac-MR                32.91      32.47 SILV   
 35 Smart, Maddy              11 Wcym Swim Team-CT      32.56      32.49 SILV   
 36 Carlucci, Brittany        12 Scd-Mr-MR              34.48      32.54        
 37 Jordan, Pamela            12 North Shore-MR         36.31      32.57        
 38 Betzios, Alexandra        11 Express Swimming-MR    32.98      32.59        
 39 Ryan, Mikela              12 Pace-MR                31.13      32.74        
 40 Marsiello, Lauren         11 Tmsuffolk-MR           33.68      33.03        
 41 Gonzales, Alexandra       11 Twisters-MR            32.77      33.09        
 42 Attner, Lauren            11 Tmsuffolk-MR           33.36      33.20        
 43 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR              32.98      33.26        
 44 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR                 33.07      33.32        
 45 Rogers, Catherine         11 North Shore-MR         33.13      33.70        
 46 Boland, Bridget           12 MSC-MR                 34.74      33.73        
 47 Keegan, Carlene           11 Scd-Mr-MR              35.70      34.05        
 48 McTigue, Ellen            11 Scd-Mr-MR              34.97      34.38        
 49 Iaconetti, Emma           11 Pace-MR                33.11      34.44        
 50 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR              35.45      34.91        
 51 Gay, Ali                  11 Ndac-MR                36.72      35.10        
 52 Snyder, Wendy             11 Pace-MR                35.61      35.38        
 53 Prais, Nicole             11 Aqua Gems-MR           34.70      35.71        
 54 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR    37.10      36.03        
 55 Graham, Katie             11 Express Swimming-MR    37.89      36.09        
 56 Schweppe, Kirsten         11 Ndac-MR                34.91      36.51        
 57 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR                35.20      36.63        
 58 Statham, Alison           11 North Shore-MR         45.00      36.76        
 59 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR    36.18      36.77        
 60 Heymann, Emma             12 Ndac-MR                35.65      37.17        
 61 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR           36.17      37.44        
 62 Olsen, Mary               12 Aqua Gems-MR           37.76      38.18        
 63 Acker, Emily              11 Aqua Gems-MR           37.37      38.75        
 64 Cherwin, Sylvie-Rose      12 Ndac-MR                37.38      39.18        
 65 Vizcaino, Kristine        11 North Shore-MR         44.06      42.73        
 66 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR                54.85      46.89        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.89  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anastasiou, Elle          12 Pace-MR              1:03.41    1:01.61 JO     
                  29.88     1:01.61 (31.73)                                        
  2 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR       1:01.20    1:01.73 JO     
                  29.80     1:01.73 (31.93)                                        
  3 Smith, Mollie             12 Pace-MR              1:03.09    1:01.77 JO     
                  29.63     1:01.77 (32.14)                                        
  4 Watson, Carly             12 MSC-MR               1:04.98    1:02.53 SILV   
                  30.95     1:02.53 (31.58)                                        
  5 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:02.79    1:03.30 SILV   
                  30.62     1:03.30 (32.68)                                        
  6 Donnelly, Alexandra       12 North Shore-MR       1:04.16    1:03.48 SILV   
                  30.97     1:03.48 (32.51)                                        
  7 Toth, Kayleigh            11 Tmsuffolk-MR         1:03.92    1:03.75 SILV   
                  30.28     1:03.75 (33.47)                                        
  8 Teller, Jacqulyn          11 Tmsuffolk-MR         1:05.77    1:04.43 SILV   
                  30.55     1:04.43 (33.88)                                        
  9 Ansman, Mary              12 North Shore-MR       1:03.33    1:04.50 SILV   
                  31.05     1:04.50 (33.45)                                        
 10 Wegescheide, Blair        12 Scd-Mr-MR            1:06.07    1:04.97 SILV   
                  31.51     1:04.97 (33.46)                                        
 11 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR         1:04.35    1:05.18 SILV   
                  31.28     1:05.18 (33.90)                                        
 12 Lydon, Breann             11 Tmsuffolk-MR         1:06.46    1:05.39 SILV   
                  31.52     1:05.39 (33.87)                                        
 13 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:06.98    1:05.42 SILV   
                  31.31     1:05.42 (34.11)                                        
 14 Hodder, Chandler          11 Cond-MR              1:05.25    1:05.81 SILV   
                  31.64     1:05.81 (34.17)                                        
 15 Gallagher, Molly          12 Pace-MR              1:10.37    1:06.11 SILV   
                  31.97     1:06.11 (34.14)                                        
 16 Pope, Lauren              12 Pace-MR              1:07.43    1:06.44 SILV   
                  31.65     1:06.44 (34.79)                                        
 17 Boyko, Emily              12 MSC-MR               1:07.90    1:07.09 SILV   
                  32.38     1:07.09 (34.71)                                        
 18 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               1:08.16    1:07.20 SILV   
                  31.68     1:07.20 (35.52)                                        
 19 Rainy, Liz                12 Pbac-MR              1:03.95    1:07.53 SILV   
                  31.71     1:07.53 (35.82)                                        
 20 Craft, Kim                11 Pbac-MR              1:09.15    1:08.10 SILV   
                  32.85     1:08.10 (35.25)                                        
 21 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR            1:11.01    1:08.85 SILV   
                  32.90     1:08.85 (35.95)                                        
 22 Bayer, McKenzie           12 Scd-Mr-MR            1:10.99    1:09.21 SILV   
                  32.43     1:09.21 (36.78)                                        
 23 Klein, Emma               11 Pace-MR              1:09.56    1:09.57 SILV   
                  33.05     1:09.57 (36.52)                                        
 24 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         1:10.77    1:09.63 SILV   
                  33.55     1:09.63 (36.08)                                        
 25 Chung, Katie              12 Cond-MR              1:09.23    1:09.70 SILV   
                  33.58     1:09.70 (36.12)                                        
 26 Elkes, Sarah              12 Pace-MR              1:09.94    1:10.56 SILV   
                  33.37     1:10.56 (37.19)                                        
 27 Brisley, Elisabeth        12 Ndac-MR              1:13.43    1:10.98 SILV   
                  33.83     1:10.98 (37.15)                                        
 28 Marsiello, Lauren         11 Tmsuffolk-MR         1:13.15    1:11.07 SILV   
                  34.20     1:11.07 (36.87)                                        
 29 Ryan, Mikela              12 Pace-MR              1:13.99    1:11.37 SILV   
 30 Attner, Lauren            11 Tmsuffolk-MR         1:12.93    1:11.42        
                  34.70     1:11.42 (36.72)                                        
 31 Thone, Danielle           12 Scd-Mr-MR            1:12.56    1:11.97        
                  33.78     1:11.97 (38.19)                                        
 32 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR            1:12.95    1:12.05        
                  33.58     1:12.05 (38.47)                                        
 33 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:12.61    1:13.20        
                  35.33     1:13.20 (37.87)                                        
 34 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR  1:16.66    1:13.24        
                  34.60     1:13.24 (38.64)                                        
 35 Jordan, Pamela            12 North Shore-MR       1:11.22    1:13.58        
                  34.94     1:13.58 (38.64)                                        
 36 Rogers, Catherine         11 North Shore-MR       1:15.57    1:15.24        
                  36.17     1:15.24 (39.07)                                        
 37 Stuart, Ansley            12 Aqua Gems-MR         1:12.62    1:15.35        
                  33.98     1:15.35 (41.37)                                        
 38 Iaconetti, Emma           11 Pace-MR              1:16.54    1:15.52        
                  35.08     1:15.52 (40.44)                                        
 39 Boland, Bridget           12 MSC-MR               1:19.33    1:16.25        
                  35.93     1:16.25 (40.32)                                        
 40 Gay, Ali                  11 Ndac-MR              1:25.25    1:16.89        
                  35.44     1:16.89 (41.45)                                        
 41 Keegan, Carlene           11 Scd-Mr-MR            1:18.24    1:17.21        
                  37.12     1:17.21 (40.09)                                        
 42 Silva, Stephanie          11 Pbac-MR              1:14.52    1:17.27        
                  36.60     1:17.27 (40.67)                                        
 43 Mullaney, Kathleen        12 Scd-Mr-MR            1:19.57    1:17.29        
 44 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR  1:19.62    1:18.70        
                  36.63     1:18.70 (42.07)                                        
 45 Snyder, Wendy             11 Pace-MR              1:21.94    1:18.85        
                  36.38     1:18.85 (42.47)                                        
 46 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR            1:23.42    1:19.50        
                  36.29     1:19.50 (43.21)                                        
 47 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR  1:24.85    1:22.49        
                  39.62     1:22.49 (42.87)                                        
 48 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR              1:24.68    1:23.12        
                  37.60     1:23.12 (45.52)                                        
 49 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR         1:21.17    1:23.83        
                  40.05     1:23.83 (43.78)                                        
 50 Ransome, Maya             11 Ndac-MR              1:20.11    1:23.84        
                  40.09     1:23.84 (43.75)                                        
 51 Statham, Alison           11 North Shore-MR       1:28.54    1:27.13        
                  39.82     1:27.13 (47.31)                                        
 52 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              1:57.30    1:49.28        
                  49.24   1:49.28 (1:00.04)                                        
 -- Clarkson, Marie           11 Express Swimming-MR  1:24.33         DQ        
                  37.47          DQ (41.62)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:10.09  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR       2:15.21    2:12.10 JO     
                  29.69     1:03.15 (33.46)     1:38.12 (34.97)     2:12.10 (33.98)
  2 Watson, Carly             12 MSC-MR               2:27.66    2:16.40 SILV   
                  31.17     1:06.16 (34.99)     1:42.17 (36.01)     2:16.40 (34.23)
  3 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         2:15.68    2:17.72 SILV   
                  31.81     1:07.50 (35.69)     1:42.74 (35.24)     2:17.72 (34.98)
  4 Hodder, Chandler          11 Cond-MR              2:20.01    2:21.22 SILV   
                  31.39     1:06.66 (35.27)     1:44.76 (38.10)     2:21.22 (36.46)
  5 Toth, Kayleigh            11 Tmsuffolk-MR         2:22.40    2:21.58 SILV   
                  31.57     1:07.25 (35.68)     1:44.22 (36.97)     2:21.58 (37.36)
  6 Lydon, Breann             11 Tmsuffolk-MR         2:28.68    2:21.65 SILV   
                  31.34     1:07.32 (35.98)     1:43.49 (36.17)     2:21.65 (38.16)
  7 Boyko, Emily              12 MSC-MR               2:25.51    2:22.39 SILV   
                  32.22     1:09.42 (37.20)     1:47.16 (37.74)     2:22.39 (35.23)
  8 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               2:27.49    2:25.77 SILV   
                  32.64     1:09.97 (37.33)     1:48.25 (38.28)     2:25.77 (37.52)
  9 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              2:29.50    2:26.84 SILV   
                  32.23     1:09.09 (36.86)     1:47.99 (38.90)     2:26.84 (38.85)
 10 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               2:27.97    2:27.08 SILV   
                  31.44     1:08.24 (36.80)     1:47.47 (39.23)     2:27.08 (39.61)
 11 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR            2:35.38    2:29.32 SILV   
                  32.55     1:10.37 (37.82)     1:50.97 (40.60)     2:29.32 (38.35)
 12 Klein, Emma               11 Pace-MR              2:36.15    2:29.57 SILV   
                  33.44     1:10.89 (37.45)     1:51.34 (40.45)     2:29.57 (38.23)
 13 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         2:28.43    2:31.14 SILV   
                  34.66     1:13.51 (38.85)     1:53.76 (40.25)     2:31.14 (37.38)
 14 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               2:38.42    2:35.13        
                  34.33     1:12.98 (38.65)     1:54.78 (41.80)     2:35.13 (40.35)
 15 Attner, Lauren            11 Tmsuffolk-MR         2:41.07    2:35.36        
                  34.59     1:14.02 (39.43)     1:54.66 (40.64)     2:35.36 (40.70)
 16 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR  2:56.16    2:38.58        
                  34.82     1:15.33 (40.51)     1:57.78 (42.45)     2:38.58 (40.80)
 17 Marsiello, Lauren         11 Tmsuffolk-MR         2:41.27    2:38.92        
                  34.35     1:13.08 (38.73)     1:55.25 (42.17)     2:38.92 (43.67)
 18 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR  2:55.00    2:53.05        
                  36.92     1:21.65 (44.73)     2:09.17 (47.52)     2:53.05 (43.88)
 19 Boland, Bridget           12 MSC-MR               2:56.37    2:55.16        
                  38.21                             2:09.51 ( )     2:55.16 (45.65)
 20 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR  3:16.82    2:55.92        
                  40.33     1:26.38 (46.05)   2:55.92 (1:29.54)                    
 21 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR         3:11.74    2:58.67        
                  39.63     1:26.00 (46.37)     2:13.80 (47.80)     2:58.67 (44.87)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.59  JO
          39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR           33.12      33.02 JO     
  2 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR                33.61      33.53 JO     
  3 Watson, Carly             12 MSC-MR                 35.58      33.64 SILV   
  4 Toth, Kayleigh            11 Tmsuffolk-MR           35.60      34.00 SILV   
  5 Anastasiou, Elle          12 Pace-MR                34.00      34.46 SILV   
  6 Smith, Mollie             12 Pace-MR                39.45      34.85 SILV   
  7 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR           34.66      34.86 SILV   
  8 Donnelly, Alexandra       12 North Shore-MR         36.06      35.22 SILV   
  9 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR         34.33      35.25 SILV   
 10 Pope, Lauren              12 Pace-MR                34.81      35.75 SILV   
 11 Gallagher, Molly          12 Pace-MR                36.70      36.09 SILV   
 12 Danner, Sage              12 Ndac-MR                36.60      36.32 SILV   
 13 Klein, Emma               11 Pace-MR                38.37      36.34 SILV   
 14 Bayer, McKenzie           12 Scd-Mr-MR              36.07      36.55 SILV   
 15 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR              41.78      36.61 SILV   
 16 Elkes, Sarah              12 Pace-MR                36.11      36.62 SILV   
 17 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR                 36.90      36.74 SILV   
 18 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR                 37.68      36.77 SILV   
 19 Thone, Danielle           12 Scd-Mr-MR              39.18      37.21 SILV   
 20 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR                 38.44      37.66 SILV   
 21 Clarkson, Marie           11 Express Swimming-MR    40.08      38.29 SILV   
 22 Attner, Lauren            11 Tmsuffolk-MR           39.89      38.38 SILV   
 23 Brisley, Elisabeth        12 Ndac-MR                39.17      38.47 SILV   
 24 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR              38.75      38.58 SILV   
 25 Parkin, Morgan            11 Ndac-MR                40.32      39.28        
 26 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR           40.26      40.08        
 27 Ryan, Mikela              12 Pace-MR                48.00      40.13        
 28 Rogers, Catherine         11 North Shore-MR         40.20      40.44        
 29 Boland, Bridget           12 MSC-MR                 42.19      40.65        
 30 Ransome, Maya             11 Ndac-MR                45.46      40.87        
 31 Marsiello, Lauren         11 Tmsuffolk-MR           39.11      41.46        
 31 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR              42.55      41.46        
 33 Jordan, Pamela            12 North Shore-MR         40.73      41.74        
 34 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR    44.01      41.85        
 35 Snyder, Wendy             11 Pace-MR                44.35      42.22        
 36 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR    42.57      42.30        
 37 Iaconetti, Emma           11 Pace-MR                40.32      42.40        
 38 Mullaney, Kathleen        12 Scd-Mr-MR              44.53      42.59        
 39 Gay, Ali                  11 Ndac-MR                46.47      44.38        
 40 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR                48.83      45.05        
 41 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR    46.49      46.34        
 42 Silva, Stephanie          11 Pbac-MR                38.78      46.57        
 -- Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              1:03.18         DQ        
 -- Statham, Alison           11 North Shore-MR       1:00.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.59  ZQ
        1:12.29  JO
        1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Angela               12 Twisters-MR          1:05.98    1:05.91 ZQ     
                  31.44     1:05.91 (34.47)                                        
  2 Watson, Carly             12 MSC-MR               1:11.73    1:08.83 ZQ     
                  33.90     1:08.83 (34.93)                                        
  3 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:10.29    1:09.55 ZQ     
                  33.33     1:09.55 (36.22)                                        
  4 Wegescheide, Blair        12 Scd-Mr-MR            1:10.34    1:09.69 JO     
                  34.60     1:09.69 (35.09)                                        
  5 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR         1:11.29    1:12.09 JO     
                  34.85     1:12.09 (37.24)                                        
  6 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              1:13.46    1:12.52 SILV   
                  35.68     1:12.52 (36.84)                                        
  7 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR       1:12.55    1:13.57 SILV   
                  35.76     1:13.57 (37.81)                                        
  8 Toth, Kayleigh            11 Tmsuffolk-MR         1:14.49    1:13.95 SILV   
                  35.70     1:13.95 (38.25)                                        
  9 Smith, Mollie             12 Pace-MR              1:14.20    1:14.44 SILV   
                  36.71     1:14.44 (37.73)                                        
 10 Hodder, Chandler          11 Cond-MR              1:21.18    1:14.75 SILV   
                  36.66     1:14.75 (38.09)                                        
 11 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:15.24    1:15.03 SILV   
                  36.18     1:15.03 (38.85)                                        
 12 Danner, Sage              12 Ndac-MR              1:15.80    1:15.32 SILV   
                  37.13     1:15.32 (38.19)                                        
 13 Pope, Lauren              12 Pace-MR              1:16.96    1:15.76 SILV   
                  36.91     1:15.76 (38.85)                                        
 14 Dembowski, Erica          12 Wcym Swim Team-CT    1:14.65    1:16.12 SILV   
                  37.66     1:16.12 (38.46)                                        
 15 Gallagher, Molly          12 Pace-MR              1:18.40    1:16.21 SILV   
                  38.00     1:16.21 (38.21)                                        
 16 Lydon, Breann             11 Tmsuffolk-MR         1:16.72    1:16.81 SILV   
                  36.60     1:16.81 (40.21)                                        
 17 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:18.09    1:17.64 SILV   
                  37.94     1:17.64 (39.70)                                        
 18 Chung, Katie              12 Cond-MR              1:19.39    1:17.91 SILV   
                  38.76     1:17.91 (39.15)                                        
 19 Anastasiou, Elle          12 Pace-MR              1:18.80    1:18.14 SILV   
                  37.29     1:18.14 (40.85)                                        
 20 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:22.24    1:19.20 SILV   
                  38.34     1:19.20 (40.86)                                        
 21 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         1:23.01    1:19.78 SILV   
                  39.21     1:19.78 (40.57)                                        
 22 Dawley, Tara              12 Wcym Swim Team-CT    1:22.97    1:20.18 SILV   
                  38.54     1:20.18 (41.64)                                        
 23 Barrett, Janae            11 Twisters-MR          1:22.61    1:20.43 SILV   
                  39.15     1:20.43 (41.28)                                        
 24 Smart, Maddy              11 Wcym Swim Team-CT    1:21.39    1:20.59 SILV   
                  39.53     1:20.59 (41.06)                                        
 25 Klein, Emma               11 Pace-MR              1:23.83    1:20.67 SILV   
                  38.19     1:20.67 (42.48)                                        
 26 Heaton, Maggie            12 Wcym Swim Team-CT    1:16.73    1:21.33 SILV   
                  39.37     1:21.33 (41.96)                                        
 27 Huerta, Imani             12 VAC-MR               1:17.05    1:21.51 SILV   
                  39.35     1:21.51 (42.16)                                        
 28 Attner, Lauren            11 Tmsuffolk-MR         1:24.11    1:21.60 SILV   
                  40.24     1:21.60 (41.36)                                        
 29 Ansman, Mary              12 North Shore-MR       1:21.26    1:23.51 SILV   
                  40.86     1:23.51 (42.65)                                        
 30 Gonzales, Alexandra       11 Twisters-MR          1:26.92    1:23.67 SILV   
                  40.12     1:23.67 (43.55)                                        
 31 O'Connell, Amanda         11 Aqua Gems-MR         1:26.84    1:23.96 SILV   
                  40.62     1:23.96 (43.34)                                        
 32 Stuart, Ansley            12 Aqua Gems-MR         1:34.30    1:24.17 SILV   
                  40.23     1:24.17 (43.94)                                        
 33 Ryan, Mikela              12 Pace-MR              1:33.19    1:26.24        
                  42.74     1:26.24 (43.50)                                        
 34 Rogers, Catherine         11 North Shore-MR       1:27.24    1:26.85        
                  42.82     1:26.85 (44.03)                                        
 35 Boland, Bridget           12 MSC-MR               1:35.01    1:27.16        
 36 Jordan, Pamela            12 North Shore-MR       1:25.55    1:27.37        
                  42.98     1:27.37 (44.39)                                        
 37 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR            1:25.95    1:28.29        
                  41.89     1:28.29 (46.40)                                        
 38 Iaconetti, Emma           11 Pace-MR              1:25.87    1:29.44        
                  43.36     1:29.44 (46.08)                                        
 39 Marsiello, Lauren         11 Tmsuffolk-MR         1:28.63    1:30.14        
                  42.73     1:30.14 (47.41)                                        
 40 Betzios, Alexandra        11 Express Swimming-MR  1:32.97    1:32.32        
                  46.01     1:32.32 (46.31)                                        
 41 Snyder, Wendy             11 Pace-MR              1:32.25    1:33.80        
                  45.05     1:33.80 (48.75)                                        
 42 Schweppe, Kirsten         11 Ndac-MR              1:54.47    1:33.89        
 43 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR  1:40.42    1:34.55        
                  46.55     1:34.55 (48.00)                                        
 44 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR  1:36.31    1:35.16        
 45 Prais, Nicole             11 Aqua Gems-MR         1:32.80    1:35.43        
                  44.69     1:35.43 (50.74)                                        
 46 Acker, Emily              11 Aqua Gems-MR         1:43.12    1:35.99        
                  46.41     1:35.99 (49.58)                                        
 47 Heymann, Emma             12 Ndac-MR              1:43.40    1:37.06        
 48 Olsen, Mary               12 Aqua Gems-MR         1:40.61    1:37.72        
                  48.38     1:37.72 (49.34)                                        
 49 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR         1:33.43    1:37.80        
                  47.77     1:37.80 (50.03)                                        
 50 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR              2:09.55    1:38.38        
                  47.48     1:38.38 (50.90)                                        
 51 Graham, Katie             11 Express Swimming-MR  1:43.05    1:43.16        
 52 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR  1:49.35    1:43.76        
                  50.17     1:43.76 (53.59)                                        
 53 Vizcaino, Kristine        11 North Shore-MR       1:48.07    1:45.38        
                  51.25     1:45.38 (54.13)                                        
 -- Blackman, Lindsey         11 VAC-MR               1:16.65         DQ        
                  38.32          DQ (38.69)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZQ
          37.49  JO
          44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Mollie             12 Pace-MR                36.75      36.31 JO     
  2 Barrett, Janae            11 Twisters-MR            35.65      36.48 JO     
  3 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR              36.85      36.51 JO     
  4 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            36.31      36.62 JO     
  5 Anastasiou, Elle          12 Pace-MR                39.99      37.74 SILV   
  6 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR           38.41      38.18 SILV   
  7 Lydon, Breann             11 Tmsuffolk-MR           39.74      38.23 SILV   
  7 Boyko, Emily              12 MSC-MR                 38.48      38.23 SILV   
  9 Teller, Jacqulyn          11 Tmsuffolk-MR           39.68      38.44 SILV   
 10 Sun, Angela               12 Twisters-MR            37.98      38.84 SILV   
 11 Donnelly, Alexandra       12 North Shore-MR         39.66      39.07 SILV   
 11 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR              42.59      39.07 SILV   
 13 Heaton, Maggie            12 Wcym Swim Team-CT      40.36      40.20 SILV   
 14 Huerta, Imani             12 VAC-MR                 38.91      40.27 SILV   
 15 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR                 40.20      40.61 SILV   
 16 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR           40.67      40.73 SILV   
 17 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR           40.41      40.74 SILV   
 18 Watson, Carly             12 MSC-MR                 45.11      41.18 SILV   
 19 Blackman, Lindsey         11 VAC-MR                 40.82      41.24 SILV   
 20 Iaconetti, Emma           11 Pace-MR                41.69      41.34 SILV   
 21 Chung, Katie              12 Cond-MR                41.84      41.38 SILV   
 22 Dawley, Tara              12 Wcym Swim Team-CT      41.52      41.83 SILV   
 23 Smart, Maddy              11 Wcym Swim Team-CT      41.00      42.19 SILV   
 24 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR                 44.38      42.29 SILV   
 25 Carlucci, Brittany        12 Scd-Mr-MR              42.53      42.37 SILV   
 26 Gallagher, Molly          12 Pace-MR                41.85      42.56 SILV   
 27 Dembowski, Erica          12 Wcym Swim Team-CT      41.73      42.71 SILV   
 28 Ansman, Mary              12 North Shore-MR         41.50      42.72 SILV   
 29 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR              42.72      43.02 SILV   
 30 Klein, Emma               11 Pace-MR                47.00      43.16 SILV   
 31 O'Connell, Amanda         11 Aqua Gems-MR           42.28      43.23 SILV   
 32 Betzios, Alexandra        11 Express Swimming-MR    43.74      43.59 SILV   
 33 Gonzales, Alexandra       11 Twisters-MR            44.51      43.64 SILV   
 34 Acker, Emily              11 Aqua Gems-MR           45.93      43.87 SILV   
 35 Snyder, Wendy             11 Pace-MR                46.61      43.98 SILV   
 36 Vizcaino, Kristine        11 North Shore-MR         45.17      44.25 SILV   
 37 Gay, Ali                  11 Ndac-MR                45.95      44.55        
 38 Hodder, Chandler          11 Cond-MR                45.40      44.59        
 39 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR                47.43      46.13        
 40 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR           46.68      46.38        
 41 Graham, Katie             11 Express Swimming-MR    49.03      46.97        
 42 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR    49.66      47.23        
 43 Statham, Alison           11 North Shore-MR         49.57      47.35        
 44 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR    48.78      47.52        
 45 Prais, Nicole             11 Aqua Gems-MR           47.11      47.96        
 46 McTigue, Ellen            11 Scd-Mr-MR              50.22      48.23        
 47 Boland, Bridget           12 MSC-MR                 50.98      49.37        
 48 Olsen, Mary               12 Aqua Gems-MR           50.73      49.53        
 49 Cherwin, Sylvie-Rose      12 Ndac-MR                53.74      50.15        
 50 Jordan, Pamela            12 North Shore-MR         49.12      50.88        
 51 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR    56.52      55.27        
 52 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR                58.76      59.41        
 -- Rosenbloom, Sarah         11 Ndac-MR                50.58         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Mollie             12 Pace-MR              1:17.34    1:18.06 JO     
                  37.44     1:18.06 (40.62)                                        
  2 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              1:18.91    1:18.44 JO     
                  37.33     1:18.44 (41.11)                                        
  3 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR       1:18.10    1:18.55 JO     
                  37.53     1:18.55 (41.02)                                        
  4 Danner, Sage              12 Ndac-MR              1:26.44    1:23.49 SILV   
                  39.53     1:23.49 (43.96)                                        
  5 Boyko, Emily              12 MSC-MR               1:22.93    1:23.69 SILV   
                  39.27     1:23.69 (44.42)                                        
  6 Daly, Lauren              12 Pbac-MR              1:23.41    1:23.95 SILV   
                  39.26     1:23.95 (44.69)                                        
  7 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            1:21.62    1:24.50 SILV   
                  38.86     1:24.50 (45.64)                                        
  8 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:23.64    1:24.63 SILV   
                  39.53     1:24.63 (45.10)                                        
  9 Craft, Kim                11 Pbac-MR              1:24.11    1:26.21 SILV   
                  40.86     1:26.21 (45.35)                                        
 10 Pope, Lauren              12 Pace-MR              1:24.22    1:26.43 SILV   
                  41.35     1:26.43 (45.08)                                        
 11 Chung, Katie              12 Cond-MR              1:31.33    1:26.73 SILV   
                  41.39     1:26.73 (45.34)                                        
 12 Watson, Carly             12 MSC-MR               1:25.13    1:26.75 SILV   
                  41.50     1:26.75 (45.25)                                        
 13 Lydon, Breann             11 Tmsuffolk-MR         1:26.45    1:26.95 SILV   
                  40.37     1:26.95 (46.58)                                        
 14 Teller, Jacqulyn          11 Tmsuffolk-MR         1:25.81    1:27.02 SILV   
                  41.07     1:27.02 (45.95)                                        
 15 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:28.18    1:27.38 SILV   
                  41.70     1:27.38 (45.68)                                        
 16 Stuart, Ansley            12 Aqua Gems-MR         1:35.69    1:27.59 SILV   
                  40.82     1:27.59 (46.77)                                        
 17 Gallagher, Molly          12 Pace-MR              1:30.71    1:28.73 SILV   
                  43.11     1:28.73 (45.62)                                        
 18 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         1:28.92    1:29.13 SILV   
                  42.43     1:29.13 (46.70)                                        
 19 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR         1:28.78    1:29.53 SILV   
                  42.36     1:29.53 (47.17)                                        
 20 Iaconetti, Emma           11 Pace-MR              1:27.93    1:29.57 SILV   
                  42.15     1:29.57 (47.42)                                        
 21 Ryan, Mikela              12 Pace-MR              1:30.71    1:30.04 SILV   
                  42.16     1:30.04 (47.88)                                        
 22 Ansman, Mary              12 North Shore-MR       1:30.16    1:30.61 SILV   
                  44.45     1:30.61 (46.16)                                        
 23 Rainy, Liz                12 Pbac-MR              1:24.22    1:31.03 SILV   
                  42.35     1:31.03 (48.68)                                        
 24 Brisley, Elisabeth        12 Ndac-MR              1:35.10    1:32.07 SILV   
                  43.04     1:32.07 (49.03)                                        
 25 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:41.24    1:33.13 SILV   
                  43.88     1:33.13 (49.25)                                        
 26 Klein, Emma               11 Pace-MR              1:34.51    1:34.56 SILV   
                  44.54     1:34.56 (50.02)                                        
 27 Whelan, Erin              11 North Shore-MR       1:39.15    1:35.40        
                  45.02     1:35.40 (50.38)                                        
 28 Elkes, Sarah              12 Pace-MR              1:38.04    1:36.31        
                  45.91     1:36.31 (50.40)                                        
 29 Hodder, Chandler          11 Cond-MR              1:39.90    1:37.89        
                  46.49     1:37.89 (51.40)                                        
 30 Snyder, Wendy             11 Pace-MR              1:41.56    1:38.62        
                  46.70     1:38.62 (51.92)                                        
 31 Silva, Stephanie          11 Pbac-MR              1:29.78    1:40.73        
                  48.73     1:40.73 (52.00)                                        
 32 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR              1:44.81    1:41.70        
                  47.17     1:41.70 (54.53)                                        
 33 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR         1:37.84    1:42.19        
                  49.98     1:42.19 (52.21)                                        
 34 Parkin, Morgan            11 Ndac-MR              1:44.17    1:42.20        
                  47.37     1:42.20 (54.83)                                        
 35 Marsiello, Lauren         11 Tmsuffolk-MR         1:41.91    1:43.19        
                  48.66     1:43.19 (54.53)                                        
 36 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:44.01        
                  48.12     1:44.01 (55.89)                                        
 37 Clarkson, Marie           11 Express Swimming-MR  1:45.92    1:44.26        
                  48.19     1:44.26 (56.07)                                        
 38 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR  1:41.49    1:45.95        
                  50.91     1:45.95 (55.04)                                        
 39 Jordan, Pamela            12 North Shore-MR       1:45.00    1:46.21        
                  50.32     1:46.21 (55.89)                                        
 40 Boland, Bridget           12 MSC-MR               1:58.08    1:52.28        
                  52.84     1:52.28 (59.44)                                        
 41 Statham, Alison           11 North Shore-MR       2:00.00    1:54.51        
                  52.76   1:54.51 (1:01.75)                                        
 42 Ransome, Maya             11 Ndac-MR              1:51.11    1:59.87        
                  56.83   1:59.87 (1:03.04)                                        
 43 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR  2:15.53    2:00.46        
                  55.79   2:00.46 (1:04.67)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.69  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sun, Angela               12 Twisters-MR            28.77      28.85 ZQ     
  2 Anastasiou, Elle          12 Pace-MR                30.71      30.71 JO     
  3 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR           30.30      30.79 JO     
  4 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            30.59      31.35 JO     
  5 Heaton, Maggie            12 Wcym Swim Team-CT      30.57      31.60 JO     
  6 Watson, Carly             12 MSC-MR                 33.82      31.81 SILV   
  7 Toth, Kayleigh            11 Tmsuffolk-MR           35.11      33.31 SILV   
  8 Pope, Lauren              12 Pace-MR                33.50      33.82 SILV   
  9 Huerta, Imani             12 VAC-MR                 33.14      33.87 SILV   
 10 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR                35.24      34.01 SILV   
 11 Donnelly, Alexandra       12 North Shore-MR         33.73      34.05 SILV   
 12 Smith, Mollie             12 Pace-MR                35.36      34.62 SILV   
 13 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR              33.38      34.95 SILV   
 14 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR           37.01      35.40 SILV   
 15 Barrett, Janae            11 Twisters-MR            34.21      35.55 SILV   
 16 Boyko, Emily              12 MSC-MR                 34.20      35.56 SILV   
 17 Gallagher, Molly          12 Pace-MR                36.83      35.86 SILV   
 18 Rosenbloom, Sarah         11 Ndac-MR                36.82      35.90 SILV   
 19 Teller, Jacqulyn          11 Tmsuffolk-MR           35.06      35.94 SILV   
 20 Dawley, Tara              12 Wcym Swim Team-CT      37.69      36.14 SILV   
 21 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR                 37.10      36.26 SILV   
 22 Carlucci, Brittany        12 Scd-Mr-MR              36.64      37.20        
 23 Ryan, Mikela              12 Pace-MR                37.58      37.34        
 24 Gonzales, Alexandra       11 Twisters-MR            36.91      37.49        
 25 Marsiello, Lauren         11 Tmsuffolk-MR           39.43      37.78        
 26 Betzios, Alexandra        11 Express Swimming-MR    37.09      37.85        
 27 O'Connell, Amanda         11 Aqua Gems-MR           36.38      37.95        
 28 Dembowski, Erica          12 Wcym Swim Team-CT      38.59      38.62        
 29 Schweppe, Kirsten         11 Ndac-MR                38.87      38.64        
 30 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR              45.11      38.94        
 31 Iaconetti, Emma           11 Pace-MR                38.47      39.10        
 32 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR              40.39      39.77        
 33 Smart, Maddy              11 Wcym Swim Team-CT      40.70      40.35        
 34 Boland, Bridget           12 MSC-MR                 46.24      41.02        
 35 Rogers, Catherine         11 North Shore-MR         40.11      41.22        
 36 Gay, Ali                  11 Ndac-MR                46.70      41.28        
 37 Attner, Lauren            11 Tmsuffolk-MR           38.13      42.38        
 38 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR                 39.72      43.29        
 39 Heymann, Emma             12 Ndac-MR                47.76      43.34        
 40 Cherwin, Sylvie-Rose      12 Ndac-MR                49.11      43.67        
 41 Snyder, Wendy             11 Pace-MR                48.47      44.13        
 42 Prais, Nicole             11 Aqua Gems-MR           40.33      44.54        
 43 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR    46.51      46.77        
 44 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR           47.87      49.75        
 45 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR    50.00      51.17        
 46 Olsen, Mary               12 Aqua Gems-MR           50.92      51.83        
 47 Graham, Katie             11 Express Swimming-MR    51.32      53.22        
 48 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              1:09.92      58.52        
 -- Keegan, Carlene           11 Scd-Mr-MR              38.56         DQ        
 -- Statham, Alison           11 North Shore-MR         55.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.69  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:08.38    1:08.11 ZQ     
                  32.03     1:08.11 (36.08)                                        
  2 Anastasiou, Elle          12 Pace-MR              1:12.02    1:11.06 JO     
                  32.32     1:11.06 (38.74)                                        
  3 Boyko, Emily              12 MSC-MR               1:12.20    1:11.97 JO     
                  34.21     1:11.97 (37.76)                                        
  4 Danner, Sage              12 Ndac-MR              1:17.68    1:16.94 SILV   
                  35.07     1:16.94 (41.87)                                        
  5 Donnelly, Alexandra       12 North Shore-MR       1:18.14    1:18.21 SILV   
                  35.44     1:18.21 (42.77)                                        
  6 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               1:24.15    1:19.77 SILV   
                  35.84     1:19.77 (43.93)                                        
  7 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            1:23.84    1:20.66 SILV   
                  36.01     1:20.66 (44.65)                                        
  8 Ansman, Mary              12 North Shore-MR       1:25.01    1:22.53 SILV   
                  38.79     1:22.53 (43.74)                                        
  9 Bayer, McKenzie           12 Scd-Mr-MR            1:30.26    1:23.07 SILV   
                  36.85     1:23.07 (46.22)                                        
 10 Daly, Lauren              12 Pbac-MR              1:18.78    1:26.64 SILV   
                  39.14     1:26.64 (47.50)                                        
 11 Stuart, Ansley            12 Aqua Gems-MR         1:58.14    1:26.77 SILV   
                  38.77     1:26.77 (48.00)                                        
 12 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR            1:27.90    1:27.55 SILV   
                  39.25     1:27.55 (48.30)                                        
 13 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR         1:44.99    1:55.65        
                  52.23   1:55.65 (1:03.42)                                        
 -- Whelan, Erin              11 North Shore-MR       1:30.92         DQ        
                  40.92          DQ (54.40)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.89  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Carly             12 MSC-MR               1:16.40    1:10.56 JO     
                  32.26     1:10.56 (38.30)                                        
  2 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:13.34    1:11.62 SILV   
                  33.62     1:11.62 (38.00)                                        
  3 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              1:11.02    1:12.13 SILV   
                  33.77     1:12.13 (38.36)                                        
  4 Anastasiou, Elle          12 Pace-MR              1:14.67    1:12.30 SILV   
                  33.98     1:12.30 (38.32)                                        
  5 Smith, Mollie             12 Pace-MR              1:14.05    1:12.57 SILV   
                  35.83     1:12.57 (36.74)                                        
  6 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR       1:12.67    1:12.76 SILV   
                  35.29     1:12.76 (37.47)                                        
  7 Wegescheide, Blair        12 Scd-Mr-MR            1:12.68    1:14.91 SILV   
                  32.77     1:14.91 (42.14)                                        
  8 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR         1:15.14    1:15.31 SILV   
                  34.71     1:15.31 (40.60)                                        
  9 Toth, Kayleigh            11 Tmsuffolk-MR         1:19.53    1:15.32 SILV   
                  34.04     1:15.32 (41.28)                                        
 10 Lydon, Breann             11 Tmsuffolk-MR         1:16.52    1:15.69 SILV   
                  34.73     1:15.69 (40.96)                                        
 11 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            1:15.88    1:15.90 SILV   
                  35.85     1:15.90 (40.05)                                        
 12 Pope, Lauren              12 Pace-MR              1:18.50    1:16.53 SILV   
                  36.05     1:16.53 (40.48)                                        
 13 Hodder, Chandler          11 Cond-MR              1:20.64    1:17.07 SILV   
                  35.02     1:17.07 (42.05)                                        
 14 Teller, Jacqulyn          11 Tmsuffolk-MR         1:17.53    1:17.11 SILV   
                  36.67     1:17.11 (40.44)                                        
 15 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:17.94    1:17.31 SILV   
                  36.32     1:17.31 (40.99)                                        
 16 Craft, Kim                11 Pbac-MR              1:17.02    1:17.46 SILV   
                  37.17     1:17.46 (40.29)                                        
 17 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR            1:21.08    1:17.94 SILV   
                  37.14     1:17.94 (40.80)                                        
 18 Chung, Katie              12 Cond-MR              1:19.00    1:18.58 SILV   
                  37.37     1:18.58 (41.21)                                        
 19 Klein, Emma               11 Pace-MR              1:20.87    1:19.75 SILV   
                  35.76     1:19.75 (43.99)                                        
 20 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               1:19.17    1:19.86 SILV   
                  36.83     1:19.86 (43.03)                                        
 20 Gallagher, Molly          12 Pace-MR              1:16.48    1:19.86 SILV   
                  38.80     1:19.86 (41.06)                                        
 22 Bayer, McKenzie           12 Scd-Mr-MR            1:21.38    1:19.97 SILV   
                  35.04     1:19.97 (44.93)                                        
 23 Thone, Danielle           12 Scd-Mr-MR            1:23.97    1:20.08 SILV   
                  37.07     1:20.08 (43.01)                                        
 24 Rainy, Liz                12 Pbac-MR              1:13.35    1:20.30 SILV   
                  37.22     1:20.30 (43.08)                                        
 25 Daly, Lauren              12 Pbac-MR              1:17.03    1:20.78 SILV   
                  39.92     1:20.78 (40.86)                                        
 26 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:22.84    1:20.85 SILV   
                  37.78     1:20.85 (43.07)                                        
 27 Ryan, Mikela              12 Pace-MR              1:45.00    1:21.23 SILV   
                  38.44     1:21.23 (42.79)                                        
 28 Elkes, Sarah              12 Pace-MR              1:19.36    1:21.72        
                  38.43     1:21.72 (43.29)                                        
 29 Attner, Lauren            11 Tmsuffolk-MR         1:32.18    1:24.95        
                  39.47     1:24.95 (45.48)                                        
 30 Iaconetti, Emma           11 Pace-MR              1:25.01    1:25.09        
                  39.91     1:25.09 (45.18)                                        
 31 Keegan, Carlene           11 Scd-Mr-MR            1:27.09    1:25.88        
                  39.25     1:25.88 (46.63)                                        
 32 Rogers, Catherine         11 North Shore-MR       1:31.58    1:27.74        
                  40.64     1:27.74 (47.10)                                        
 33 Parkin, Morgan            11 Ndac-MR              1:31.03    1:27.94        
                  41.40     1:27.94 (46.54)                                        
 34 Gay, Ali                  11 Ndac-MR              1:39.32    1:28.40        
                  42.98     1:28.40 (45.42)                                        
 35 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR            1:31.90    1:28.80        
                  40.41     1:28.80 (48.39)                                        
 36 Snyder, Wendy             11 Pace-MR              2:05.00    1:29.96        
                  42.74     1:29.96 (47.22)                                        
 37 Clarkson, Marie           11 Express Swimming-MR  1:32.18    1:30.14        
                  41.48     1:30.14 (48.66)                                        
 38 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR  1:32.85    1:30.73        
 39 Boland, Bridget           12 MSC-MR               1:34.87    1:32.83        
                  41.04     1:32.83 (51.79)                                        
 40 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR  1:34.33    1:33.64        
                  46.07     1:33.64 (47.57)                                        
 41 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR         1:39.45    1:36.36        
                  46.19     1:36.36 (50.17)                                        
 42 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR  1:55.00    1:44.40        
                  48.59     1:44.40 (55.81)                                        
 43 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              1:56.45    1:53.14        
                  53.14   1:53.14 (1:00.00)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.19  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR       2:34.50    2:30.60 JO     
                  36.26     1:15.11 (38.85)     1:57.47 (42.36)     2:30.60 (33.13)
  2 Watson, Carly             12 MSC-MR               2:44.52    2:31.98 JO     
                  32.43     1:10.79 (38.36)     1:57.45 (46.66)     2:31.98 (34.53)
  3 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              2:40.12    2:38.52 SILV   
                  35.52     1:14.34 (38.82)     1:59.86 (45.52)     2:38.52 (38.66)
  4 Boyko, Emily              12 MSC-MR               2:37.79    2:38.55 SILV   
                  34.52     1:16.35 (41.83)     2:01.83 (45.48)     2:38.55 (36.72)
  5 Donnelly, Alexandra       12 North Shore-MR       2:50.20    2:39.09 SILV   
                  36.03     1:15.47 (39.44)     2:02.33 (46.86)     2:39.09 (36.76)
  6 Lydon, Breann             11 Tmsuffolk-MR         2:45.01    2:42.54 SILV   
                  36.05     1:16.90 (40.85)     2:07.17 (50.27)     2:42.54 (35.37)
  7 Toth, Kayleigh            11 Tmsuffolk-MR         2:45.05    2:44.38 SILV   
                  35.56     1:17.32 (41.76)     2:08.28 (50.96)     2:44.38 (36.10)
  8 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               2:47.88    2:45.56 SILV   
                  37.45     1:19.51 (42.06)     2:09.04 (49.53)     2:45.56 (36.52)
  9 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               2:51.04    2:46.43 SILV   
                  36.86     1:18.26 (41.40)     2:09.79 (51.53)     2:46.43 (36.64)
 10 Ansman, Mary              12 North Shore-MR       2:51.30    2:47.85 SILV   
                  37.57     1:20.56 (42.99)     2:11.49 (50.93)     2:47.85 (36.36)
 11 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         2:59.43    2:48.81 SILV   
                  38.38     1:21.82 (43.44)     2:10.36 (48.54)     2:48.81 (38.45)
 12 Hodder, Chandler          11 Cond-MR              2:40.01    2:50.67 SILV   
                  38.40     1:20.52 (42.12)     2:15.28 (54.76)     2:50.67 (35.39)
 13 Stuart, Ansley            12 Aqua Gems-MR         3:04.73    2:56.66        
                  36.11     1:21.42 (45.31)     2:13.74 (52.32)     2:56.66 (42.92)
 14 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               3:02.57    3:01.23        
                  42.84     1:26.60 (43.76)     2:19.74 (53.14)     3:01.23 (41.49)
 15 Attner, Lauren            11 Tmsuffolk-MR         3:02.31    3:05.02        
                  43.06     1:29.32 (46.26)     2:26.38 (57.06)     3:05.02 (38.64)
 16 Marsiello, Lauren         11 Tmsuffolk-MR         3:05.96    3:05.14        
                  40.31     1:29.67 (49.36)     2:25.94 (56.27)     3:05.14 (39.20)
 17 Ferreri, Kiley            12 Express Swimming-MR  3:45.00    3:17.38        
                                                    2:37.13 ( )     3:17.38 (40.25)
 18 Fitzgerald, Erin          11 Aqua Gems-MR         3:22.93    3:20.35        
                  48.67     1:39.35 (50.68)     2:35.65 (56.30)     3:20.35 (44.70)
 19 Tusa, Kayla               12 Express Swimming-MR  3:50.00    3:21.02        
                  47.02     1:41.69 (54.67)     2:37.60 (55.91)     3:21.02 (43.42)
 20 Boland, Bridget           12 MSC-MR               3:27.48    3:27.52        
                                1:32.60 ( )   2:40.81 (1:08.21)     3:27.52 (46.71)
 21 Kearns, Bridget           11 Express Swimming-MR  3:43.00    3:38.00        
                  52.62     1:48.29 (55.67)   2:56.33 (1:08.04)     3:38.00 (41.67)
 -- Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            2:52.90         DQ        
                  34.71     1:18.16 (43.45)     2:04.34 (46.18)          DQ (43.71)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:53.67    1:58.76        
     1) Smith, Mollie 12                2) Ryan, Mikela 12                
     3) Pope, Lauren 12                 4) Anastasiou, Elle 12            
                  29.04     1:01.48 (32.44)     1:31.43 (29.95)     1:58.76 (27.33)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:58.22    1:59.11        
     1) Sun, Angela 12                  2) Kagan, Vlada 12                
     3) Barrett, Janae 11               4) Gonzales, Alexandra 11         
                  27.12       57.28 (30.16)     1:30.94 (33.66)     1:59.11 (28.17)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              2:00.33    2:01.98        
     1) Toth, Kayleigh 11               2) Teller, Jacqulyn 11            
     3) Marsiello, Lauren 11            4) Lydon, Breann 11               
                  29.43       59.34 (29.91)     1:32.15 (32.81)     2:01.98 (29.83)
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:00.01    2:02.12        
     1) Hutzelmann, Amanda 11           2) Stuart, Ansley 12              
     3) Winograd, Marcella 12           4) O'Connell, Amanda 11           
                  29.52     1:00.03 (30.51)     1:31.03 (31.00)     2:02.12 (31.09)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:58.69    2:02.21        
     1) Fabrizio, Jessica 12            2) Ansman, Mary 12                
     3) Donnelly, Alexandra 12          4) Rogers, Catherine 11           
                  30.04       58.73 (28.69)     1:28.76 (30.03)     2:02.21 (33.45)
  6 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:53.56    2:02.29        
     1) Boland, Bridget 12              2) Boyko, Emily 12                
     3) Ehrman, Rachel 12               4) Watson, Carly 12               
                  32.46     1:04.09 (31.63)     1:35.76 (31.67)     2:02.29 (26.53)
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                     2:15.00    2:12.16        
     1) Klein, Emma 11                  2) Gallagher, Molly 12            
     3) Snyder, Wendy 11                4) Iaconetti, Emma 11             
                  30.81     1:03.10 (32.29)     1:38.47 (35.37)     2:12.16 (33.69)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:08.11    2:12.41        
     1) Rosenbloom, Sarah 11            2) Cunningham, Bridget 11         
     3) Gay, Ali 11                     4) Danner, Sage 12                
                  31.83     1:11.49 (39.66)     1:43.17 (31.68)     2:12.41 (29.24)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:54.58    2:14.86        
     1) Elkes, Sarah 12                 2) Smith, Mollie 12               
     3) Anastasiou, Elle 12             4) Klein, Emma 11                 
                  36.70     1:13.00 (36.30)     1:43.76 (30.76)     2:14.86 (31.10)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:05.20    2:16.33        
     1) Watson, Carly 12                2) Boyko, Emily 12                
     3) Attanasio, Shelby 11            4) Ehrman, Rachel 12              
                  33.83     1:11.30 (37.47)     1:46.50 (35.20)     2:16.33 (29.83)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:26.01    2:17.21        
     1) Rudel, Holly 11                 2) Winograd, Marcella 12          
     3) Hutzelmann, Amanda 11           4) Stuart, Ansley 12              
                  34.34     1:14.85 (40.51)     1:45.57 (30.72)     2:17.21 (31.64)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                              2:17.76    2:20.13        
     1) Toth, Kayleigh 11               2) Lydon, Breann 11               
     3) Teller, Jacqulyn 11             4) Attner, Lauren 11              
                  34.40     1:13.32 (38.92)     1:48.57 (35.25)     2:20.13 (31.56)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:12.78    2:22.73        
     1) Donnelly, Alexandra 12          2) Fabrizio, Jessica 12           
     3) Whelan, Erin 11                 4) Ansman, Mary 12                
                  41.21       56.45 (15.24)     1:52.49 (56.04)     2:22.73 (30.24)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:23.11    2:24.04        
     1) Parkin, Morgan 11               2) Timpanaro, Ilysa 11            
     3) Danner, Sage 12                 4) Brisley, Elisabeth 12          
                  40.50       55.28 (14.78)     1:51.46 (56.18)     2:24.04 (32.58)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.69  ZQ
          27.19  JO
          30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR            26.32      26.54 ZQ     
  2 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR           26.30      26.87 JO     
  3 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR                26.84      27.27 SILV   
  4 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR            26.36      27.36 SILV   
  5 Farrar, Lexi              14 MSC-MR                 26.94      27.41 SILV   
  6 Munz, Brenna              14 MSC-MR                 27.06      27.55 SILV   
  7 Pope, Sarah               13 Ndac-MR                27.97      27.69 SILV   
  8 Flower, Lauren            14 Pace-MR                26.94      27.74 SILV   
  9 Boccio, Marissa           14 Farmingdale-MR         27.57      27.80 SILV   
 10 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR            27.50      27.86 SILV   
 11 Larkin, Colleen           13 VAC-MR                 26.86      27.88 SILV   
 12 Bormann, Kristen          13 Tmsuffolk-MR           27.67      27.89 SILV   
 13 Klein, Morganne           14 VAC-MR                 27.46      27.92 SILV   
 14 Einsidler, Lisa           14 Tmsuffolk-MR           27.71      27.93 SILV   
 15 Kassner, Jamie            13 Tmsuffolk-MR           28.16      28.14 SILV   
 16 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR           27.42      28.15 SILV   
 17 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR                 27.57      28.17 SILV   
 18 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR                28.28      28.20 SILV   
 19 Pampillonio, Janine       14 Pace-MR                27.83      28.41 SILV   
 20 Riley, Brianna            14 Tmsuffolk-MR           28.40      28.42 SILV   
 21 Strelez, Carly            14 Wcym Swim Team-CT      27.93      28.46 SILV   
 22 Jacobs, Deanna            14 Pbac-MR                28.89      28.53 SILV   
 23 Dunaisky, Rachel          13 Tmsuffolk-MR           28.41      28.59 SILV   
 24 Parodi, Ellen             14 Aqua Gems-MR           28.15      28.69 SILV   
 25 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR                 28.12      28.70 SILV   
 26 Joseph, Jamela            13 Cond-MR                27.46      28.73 SILV   
 26 Norman, Samantha          13 Tmsuffolk-MR           28.01      28.73 SILV   
 28 Hoffman, Michelle         13 Aqua Gems-MR           29.00      28.83 SILV   
 29 Lewis, Kamara             14 Twisters-MR            27.77      28.98 SILV   
 30 Engle, Clara              13 Pace-MR                28.88      29.10 SILV   
 31 Linstrum, Kelsey          14 Wcym Swim Team-CT      27.70      29.26 SILV   
 32 Carlino, Emelia           13 MSC-MR                 29.54      29.40 SILV   
 33 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR              30.16      29.41 SILV   
 34 Boland, Kate              14 Farmingdale-MR         29.50      29.52 SILV   
 35 Levine, Kelly             13 MSC-MR                 29.48      29.59 SILV   
 36 Carfizzi, Nina            14 Pbac-MR                29.89      29.64 SILV   
 37 Powell, Tori              14 Pace-MR                29.29      29.69 SILV   
 38 Granan, Samantha          13 MSC-MR                 30.64      29.72 SILV   
 39 Rodney, Maggie            14 UN-CT                  29.41      29.77 SILV   
 40 Cook, Michelle            14 Pace-MR                29.57      29.95 SILV   
 41 Rhoden, Ashley            14 Cond-MR                33.69      29.98 SILV   
 42 Sims, Raakkel             14 Tmsuffolk-MR           29.61      30.19 SILV   
 43 John, Jordon              14 Pace-MR                29.22      30.49        
 44 Kroon, Marlene            14 Wcym Swim Team-CT      28.95      30.68        
 45 Tusa, JoAna               14 Express Swimming-MR    29.63      30.70        
 45 Kaeslin, Alexandra        13 Wcym Swim Team-CT      30.22      30.70        
 47 Farrell, Laura            13 Ndac-MR                30.57      30.76        
 48 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR           29.47      30.77        
 49 Fitzgerald, Kathleen      13 Aqua Gems-MR           31.06      30.99        
 50 Swartwout, Christine      13 Tmsuffolk-MR           30.73      31.05        
 51 Jaquith, Aly              14 Pace-MR                31.55      31.17        
 52 Deziel, Blaire            14 Cond-MR                32.36      31.36        
 53 Seagren, Erika            13 MSC-MR                 29.54      31.45        
 54 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR           31.39      31.72        
 55 Batcher, Jayme            13 Express Swimming-MR    33.44      31.85        
 56 Janos, Valerie            13 Pace-MR                30.80      31.96        
 57 Kearns, Emily             13 Express Swimming-MR    32.30      32.18        
 58 Augustinos, Anna          14 Pace-MR                33.14      32.27        
 59 Pyros, Alexandra          14 Farmingdale-MR         32.39      32.64        
 60 Flaherty, Caitlin         14 Farmingdale-MR         32.50      33.10        
 61 Littell, Julianne         14 Farmingdale-MR         33.29      33.51        
 62 Ryan, Erica               13 Tmsuffolk-MR           33.35      33.55        
 63 Brooks, Quinn             13 Ndac-MR                33.67      34.18        
 64 Wolin, Sarah              14 Pace-MR                32.95      34.21        
 65 Miller, Meghan            13 Pace-MR                32.95      34.45        
 66 Connors, Lauren           14 Farmingdale-MR         33.50      34.49        
 67 Sonnenschien, Jacqui      14 Farmingdale-MR         33.50      34.73        
 68 Rosenbaum, Ashley         13 Farmingdale-MR         35.31      34.98        
 69 Graffam, Abigail          13 Ndac-MR                37.59      39.39        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.59  ZQ
          58.99  JO
        1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR           56.50      57.17 ZQ     
                  27.66       57.17 (29.51)                                        
  2 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR            58.18      57.75 JO     
                  27.99       57.75 (29.76)                                        
  3 Munz, Brenna              14 MSC-MR                 57.42      58.27 JO     
                  28.26       58.27 (30.01)                                        
  4 Meerman, Kathie           14 Wcym Swim Team-CT      57.93      58.43 JO     
                  27.99       58.43 (30.44)                                        
  5 Klein, Morganne           14 VAC-MR                 58.20      58.47 JO     
                  28.44       58.47 (30.03)                                        
  6 Flower, Lauren            14 Pace-MR                57.76      58.65 JO     
                  28.38       58.65 (30.27)                                        
  7 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR                57.73      59.32 SILV   
                  27.71       59.32 (31.61)                                        
  8 Bormann, Kristen          13 Tmsuffolk-MR         1:00.32      59.54 SILV   
                  28.72       59.54 (30.82)                                        
  9 Farrar, Lexi              14 MSC-MR                 59.47      59.64 SILV   
                  28.12       59.64 (31.52)                                        
 10 Larkin, Colleen           13 VAC-MR                 58.48      59.73 SILV   
                  28.83       59.73 (30.90)                                        
 11 Einsidler, Lisa           14 Tmsuffolk-MR         1:01.08    1:00.36 SILV   
                  28.91     1:00.36 (31.45)                                        
 12 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               1:00.25    1:00.39 SILV   
                  29.46     1:00.39 (30.93)                                        
 13 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          1:00.39    1:00.45 SILV   
                  29.12     1:00.45 (31.33)                                        
 14 Riley, Brianna            14 Tmsuffolk-MR         1:03.01    1:00.94 SILV   
                  29.68     1:00.94 (31.26)                                        
 15 Pampillonio, Janine       14 Pace-MR              1:01.70    1:01.01 SILV   
                  29.06     1:01.01 (31.95)                                        
 16 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR           59.46    1:01.36 SILV   
                  29.36     1:01.36 (32.00)                                        
 17 Frick, Louisa             14 Ndac-MR              1:00.29    1:01.50 SILV   
                  29.53     1:01.50 (31.97)                                        
 17 Kassner, Jamie            13 Tmsuffolk-MR         1:02.16    1:01.50 SILV   
                  29.46     1:01.50 (32.04)                                        
 19 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               1:00.86    1:01.61 SILV   
                  29.75     1:01.61 (31.86)                                        
 20 Norman, Samantha          13 Tmsuffolk-MR         1:01.07    1:01.87 SILV   
                  29.63     1:01.87 (32.24)                                        
 21 Levine, Kelly             13 MSC-MR               1:02.57    1:01.88 SILV   
                  29.78     1:01.88 (32.10)                                        
 22 Pope, Sarah               13 Ndac-MR              1:03.56    1:02.00 SILV   
                  29.16     1:02.00 (32.84)                                        
 23 Hoffman, Michelle         13 Aqua Gems-MR         1:02.35    1:02.26 SILV   
                  29.98     1:02.26 (32.28)                                        
 24 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR         1:00.48    1:02.42 SILV   
                  29.69     1:02.42 (32.73)                                        
 25 Linstrum, Kelsey          14 Wcym Swim Team-CT    1:10.42    1:02.85 SILV   
                  30.24     1:02.85 (32.61)                                        
 26 Marrese, Kathleen         14 Wcym Swim Team-CT    1:01.56    1:03.12 SILV   
                  30.36     1:03.12 (32.76)                                        
 27 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              1:03.62    1:03.48 SILV   
                  30.14     1:03.48 (33.34)                                        
 28 Joseph, Jamela            13 Cond-MR              1:03.67    1:03.66 SILV   
                  29.56     1:03.66 (34.10)                                        
 29 Farrell, Laura            13 Ndac-MR              1:09.11    1:03.80 SILV   
                  30.66     1:03.80 (33.14)                                        
 30 Engle, Clara              13 Pace-MR              1:04.38    1:03.88 SILV   
                  30.82     1:03.88 (33.06)                                        
 31 Dunaisky, Rachel          13 Tmsuffolk-MR         1:05.84    1:04.15 SILV   
                  30.34     1:04.15 (33.81)                                        
 32 Kroon, Marlene            14 Wcym Swim Team-CT    1:03.82    1:04.18 SILV   
                  30.68     1:04.18 (33.50)                                        
 33 Powell, Tori              14 Pace-MR              1:04.53    1:04.40 SILV   
                  30.80     1:04.40 (33.60)                                        
 34 Osborne, Julia            14 Aqua Gems-MR         1:02.88    1:04.51 SILV   
                  30.58     1:04.51 (33.93)                                        
 35 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               1:04.41    1:04.58 SILV   
                  30.92     1:04.58 (33.66)                                        
 36 Rodney, Maggie            14 UN-CT                1:04.64    1:04.60 SILV   
                  31.01     1:04.60 (33.59)                                        
 37 Jacobsen, Ginger          13 Express Swimming-MR  1:06.08    1:04.81 SILV   
                  31.54     1:04.81 (33.27)                                        
 38 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            1:04.96    1:04.95 SILV   
                  31.01     1:04.95 (33.94)                                        
 39 Granan, Samantha          13 MSC-MR               1:05.47    1:05.02 SILV   
                  31.09     1:05.02 (33.93)                                        
 40 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         1:02.37    1:05.04 SILV   
                  31.60     1:05.04 (33.44)                                        
 41 Swartwout, Christine      13 Tmsuffolk-MR         1:06.62    1:05.15 SILV   
                  31.82     1:05.15 (33.33)                                        
 42 Sims, Raakkel             14 Tmsuffolk-MR         1:04.63    1:05.23 SILV   
                  31.11     1:05.23 (34.12)                                        
 43 Pile, Emma                13 Pace-MR              1:06.72    1:05.66 SILV   
                  31.39     1:05.66 (34.27)                                        
 44 Rudolph, Holly            14 Express Swimming-MR  1:05.43    1:05.72 SILV   
                  31.74     1:05.72 (33.98)                                        
 45 Seagren, Erika            13 MSC-MR               1:05.15    1:06.64        
                  31.92     1:06.64 (34.72)                                        
 46 Cook, Michelle            14 Pace-MR              1:07.16    1:07.01        
                  32.22     1:07.01 (34.79)                                        
 47 Graves, Meg               13 Pace-MR              1:08.27    1:07.26        
                  32.51     1:07.26 (34.75)                                        
 48 Deziel, Blaire            14 Cond-MR              1:08.63    1:07.70        
                  32.77     1:07.70 (34.93)                                        
 49 Tusa, JoAna               14 Express Swimming-MR  1:05.78    1:07.75        
                  32.35     1:07.75 (35.40)                                        
 50 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR         1:09.75    1:08.25        
                  32.28     1:08.25 (35.97)                                        
 51 Brennan, Jane             14 Cond-MR              1:08.58    1:08.44        
                  33.56     1:08.44 (34.88)                                        
 52 Rhoden, Ashley            14 Cond-MR              1:09.85    1:08.96        
                  31.74     1:08.96 (37.22)                                        
 53 Kearns, Emily             13 Express Swimming-MR  1:08.83    1:09.64        
                  33.61     1:09.64 (36.03)                                        
 54 Augustinos, Anna          14 Pace-MR              1:12.04    1:09.75        
                  32.92     1:09.75 (36.83)                                        
 55 Contreras, Stephanie      14 Pace-MR              1:09.64    1:10.92        
                  32.19     1:10.92 (38.73)                                        
 56 Wolin, Sarah              14 Pace-MR              1:13.94    1:13.85        
                  34.80     1:13.85 (39.05)                                        
 57 Ryan, Erica               13 Tmsuffolk-MR         1:15.73    1:14.25        
 58 Brooks, Quinn             13 Ndac-MR              1:13.41    1:14.77        
                  34.89     1:14.77 (39.88)                                        
 -- Fitzgerald, Kathleen      13 Aqua Gems-MR         1:07.36         DQ        
                  32.86          DQ (35.54)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         2:03.37    2:03.31 ZQ     
                  28.05       58.92 (30.87)     1:30.73 (31.81)     2:03.31 (32.58)
  2 Parodi, Ellen             14 Aqua Gems-MR         2:07.02    2:05.97 JO     
                  28.87     1:01.01 (32.14)     1:33.86 (32.85)     2:05.97 (32.11)
  3 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR          2:06.43    2:07.35 JO     
                  28.88     1:00.80 (31.92)     1:34.36 (33.56)     2:07.35 (32.99)
  4 Meerman, Kathie           14 Wcym Swim Team-CT    2:07.27    2:07.87 JO     
                  29.26     1:01.53 (32.27)     1:35.30 (33.77)     2:07.87 (32.57)
  5 Bormann, Kristen          13 Tmsuffolk-MR         2:09.29    2:11.11 SILV   
                  29.37     1:02.76 (33.39)     1:37.52 (34.76)     2:11.11 (33.59)
  6 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          2:12.14    2:11.66 SILV   
                  29.70     1:03.29 (33.59)     1:38.07 (34.78)     2:11.66 (33.59)
  7 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               2:09.14    2:11.85 SILV   
                  30.24     1:03.57 (33.33)     1:38.33 (34.76)     2:11.85 (33.52)
  8 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR          2:04.83    2:11.96 SILV   
                  29.83     1:03.22 (33.39)     1:38.58 (35.36)     2:11.96 (33.38)
  9 Einsidler, Lisa           14 Tmsuffolk-MR         2:13.52    2:12.48 SILV   
                  30.14     1:03.22 (33.08)     1:37.83 (34.61)     2:12.48 (34.65)
 10 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         2:11.55    2:12.67 SILV   
                  29.65     1:03.08 (33.43)     1:38.10 (35.02)     2:12.67 (34.57)
 10 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               2:12.41    2:12.67 SILV   
                  30.33     1:03.92 (33.59)     1:38.75 (34.83)     2:12.67 (33.92)
 12 Riley, Brianna            14 Tmsuffolk-MR         2:15.86    2:13.02 SILV   
                  30.74     1:04.79 (34.05)     1:39.46 (34.67)     2:13.02 (33.56)
 13 Norman, Samantha          13 Tmsuffolk-MR         2:15.72    2:13.55 SILV   
                  30.40     1:04.35 (33.95)     1:39.70 (35.35)     2:13.55 (33.85)
 14 Hoffman, Michelle         13 Aqua Gems-MR         2:23.73    2:15.36 SILV   
                  31.47     1:06.07 (34.60)     1:41.47 (35.40)     2:15.36 (33.89)
 15 Levine, Kelly             13 MSC-MR               2:12.36    2:15.59 SILV   
                  30.93     1:04.93 (34.00)     1:40.51 (35.58)     2:15.59 (35.08)
 16 Kassner, Jamie            13 Tmsuffolk-MR         2:21.39    2:19.00 SILV   
                  30.81     1:06.63 (35.82)     1:43.38 (36.75)     2:19.00 (35.62)
 17 Sims, Raakkel             14 Tmsuffolk-MR         2:20.57    2:19.37 SILV   
                  31.50     1:06.92 (35.42)     1:43.79 (36.87)     2:19.37 (35.58)
 18 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               2:22.40    2:19.81 SILV   
                  32.32     1:08.23 (35.91)     1:44.64 (36.41)     2:19.81 (35.17)
 19 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            2:23.74    2:21.22 SILV   
                  32.24     1:09.60 (37.36)     1:46.26 (36.66)     2:21.22 (34.96)
 20 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              2:19.17    2:23.24        
                  31.47     1:07.51 (36.04)     1:45.96 (38.45)     2:23.24 (37.28)
 21 Granan, Samantha          13 MSC-MR               2:32.46    2:23.50        
                  32.87     1:08.72 (35.85)     1:46.57 (37.85)     2:23.50 (36.93)
 22 Seagren, Erika            13 MSC-MR               2:28.29    2:25.47        
                  33.34     1:10.38 (37.04)     1:47.92 (37.54)     2:25.47 (37.55)
 23 Swartwout, Christine      13 Tmsuffolk-MR         2:23.78    2:26.17        
                  32.88     1:09.70 (36.82)     1:48.27 (38.57)     2:26.17 (37.90)
 24 Kearns, Emily             13 Express Swimming-MR  2:29.43    2:27.20        
                  34.16     1:11.87 (37.71)     1:50.23 (38.36)     2:27.20 (36.97)
 25 Tusa, JoAna               14 Express Swimming-MR  2:22.19    2:29.46        
                  32.91     1:10.76 (37.85)     1:50.57 (39.81)     2:29.46 (38.89)
 26 Wolin, Sarah              14 Pace-MR              2:41.05    2:43.26        
                  35.16     1:17.09 (41.93)     2:00.85 (43.76)     2:43.26 (42.41)
 27 Ryan, Erica               13 Tmsuffolk-MR         2:47.68    2:47.52        
                  36.54     1:20.27 (43.73)     2:05.55 (45.28)     2:47.52 (41.97)
 28 Batcher, Jayme            13 Express Swimming-MR  2:38.31    2:56.52        
                  35.72     1:20.28 (44.56)     2:08.39 (48.11)     2:56.52 (48.13)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:30.39  ZQ
        5:35.99  JO
        6:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parodi, Ellen             14 Aqua Gems-MR         5:31.46    5:27.59 ZQ     
                  29.61     1:02.21 (32.60)     1:35.02 (32.81)     2:08.07 (33.05)
        2:41.35 (33.28)     3:14.77 (33.42)     3:48.14 (33.37)     4:21.49 (33.35)
        4:54.95 (33.46)     5:27.59 (32.64)                                        
  2 Munz, Brenna              14 MSC-MR               5:29.46    5:36.55 SILV   
                  29.58     1:01.99 (32.41)     1:35.45 (33.46)     2:09.83 (34.38)
        2:44.62 (34.79)     3:19.66 (35.04)     3:54.59 (34.93)     4:29.60 (35.01)
        5:03.44 (33.84)     5:36.55 (33.11)                                        
  3 Meerman, Kathie           14 Wcym Swim Team-CT    5:48.13    5:44.28 SILV   
                  29.92     1:03.50 (33.58)     1:38.34 (34.84)     2:13.27 (34.93)
        2:48.85 (35.58)     3:23.45 (34.60)     3:59.58 (36.13)     4:35.32 (35.74)
        5:10.98 (35.66)     5:44.28 (33.30)                                        
  4 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR          5:43.68    5:50.18 SILV   
                  31.13     1:05.73 (34.60)     1:41.24 (35.51)     2:17.08 (35.84)
        2:53.34 (36.26)     3:29.30 (35.96)     4:05.28 (35.98)     4:40.89 (35.61)
        5:15.52 (34.63)     5:50.18 (34.66)                                        
  5 Bormann, Kristen          13 Tmsuffolk-MR         5:55.00    5:50.85 SILV   
                  30.85     1:05.39 (34.54)     1:41.04 (35.65)     2:16.79 (35.75)
        2:52.47 (35.68)     3:28.17 (35.70)     4:03.93 (35.76)     4:40.27 (36.34)
        5:16.40 (36.13)     5:50.85 (34.45)                                        
  6 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               6:14.15    5:52.31 SILV   
                  31.25     1:06.18 (34.93)     1:41.66 (35.48)     2:18.46 (36.80)
        2:53.74 (35.28)     3:30.04 (36.30)     4:05.83 (35.79)     4:42.56 (36.73)
        5:19.09 (36.53)     5:52.31 (33.22)                                        
  7 Einsidler, Lisa           14 Tmsuffolk-MR         5:57.08    5:55.23 SILV   
                  30.90     1:04.65 (33.75)     1:40.04 (35.39)     2:15.89 (35.85)
        2:52.37 (36.48)     3:28.57 (36.20)     4:05.33 (36.76)     4:42.37 (37.04)
        5:19.52 (37.15)     5:55.23 (35.71)                                        
  8 Levine, Kelly             13 MSC-MR               5:57.42    5:55.41 SILV   
                  31.53     1:05.78 (34.25)     1:40.98 (35.20)     2:17.10 (36.12)
        2:53.08 (35.98)     3:29.31 (36.23)     4:06.04 (36.73)     4:43.01 (36.97)
        5:19.93 (36.92)     5:55.41 (35.48)                                        
  9 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               6:02.76    5:55.48 SILV   
                  30.88     1:05.46 (34.58)     1:41.13 (35.67)     2:17.37 (36.24)
        2:53.68 (36.31)     3:30.20 (36.52)     4:07.07 (36.87)     4:44.16 (37.09)
        5:20.71 (36.55)     5:55.48 (34.77)                                        
 10 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          6:04.46    5:56.39 SILV   
                  31.55     1:06.76 (35.21)     1:42.75 (35.99)     2:19.49 (36.74)
        2:55.67 (36.18)     3:32.24 (36.57)     4:08.68 (36.44)     4:45.79 (37.11)
        5:22.26 (36.47)     5:56.39 (34.13)                                        
 11 Norman, Samantha          13 Tmsuffolk-MR         6:11.50    6:00.60 SILV   
                  31.47     1:06.93 (35.46)     1:42.90 (35.97)     2:19.41 (36.51)
        2:56.14 (36.73)     3:32.82 (36.68)     4:09.86 (37.04)     4:47.57 (37.71)
        5:24.86 (37.29)     6:00.60 (35.74)                                        
 12 Moore, Erica              14 Aqua Gems-MR         6:15.90    6:07.50        
                  30.13     1:05.07 (34.94)     1:41.00 (35.93)     2:18.52 (37.52)
        2:56.07 (37.55)     3:34.72 (38.65)     4:14.00 (39.28)     4:52.27 (38.27)
        5:31.26 (38.99)     6:07.50 (36.24)                                        
 13 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               6:07.97    6:08.47        
                  32.31     1:07.88 (35.57)     1:45.03 (37.15)     2:22.36 (37.33)
        3:00.48 (38.12)     3:38.47 (37.99)     4:16.43 (37.96)     4:54.47 (38.04)
        5:32.20 (37.73)     6:08.47 (36.27)                                        
 14 Sims, Raakkel             14 Tmsuffolk-MR         6:04.07    6:08.60        
                  31.73     1:07.45 (35.72)     1:44.57 (37.12)     2:21.33 (36.76)
        3:00.06 (38.73)     3:38.05 (37.99)     4:16.29 (38.24)     4:55.11 (38.82)
        5:32.47 (37.36)     6:08.60 (36.13)                                        
 15 Rodney, Maggie            14 UN-CT                6:22.88    6:15.30        
                  33.07     1:09.03 (35.96)     1:47.17 (38.14)     2:25.54 (38.37)
        3:04.16 (38.62)     3:43.05 (38.89)     4:22.01 (38.96)     5:00.50 (38.49)
        5:39.08 (38.58)     6:15.30 (36.22)                                        
 16 Kassner, Jamie            13 Tmsuffolk-MR         6:31.90    6:15.90        
                  33.30     1:11.63 (38.33)     1:51.10 (39.47)     2:29.38 (38.28)
        3:07.79 (38.41)     3:46.87 (39.08)     4:26.60 (39.73)     5:04.29 (37.69)
        5:43.21 (38.92)     6:15.90 (32.69)                                        
 17 Kearns, Emily             13 Express Swimming-MR  6:27.15    6:16.38        
                  33.93     1:12.32 (38.39)     1:50.61 (38.29)     2:28.85 (38.24)
        3:07.49 (38.64)     3:46.43 (38.94)     4:25.07 (38.64)     5:03.18 (38.11)
        5:40.98 (37.80)     6:16.38 (35.40)                                        
 18 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               6:21.17    6:25.22        
                  34.95     1:13.75 (38.80)     1:52.41 (38.66)     2:32.44 (40.03)
        3:12.78 (40.34)     3:52.22 (39.44)     4:31.67 (39.45)     5:11.54 (39.87)
        5:49.30 (37.76)     6:25.22 (35.92)                                        
 19 Swartwout, Christine      13 Tmsuffolk-MR         6:33.83    6:26.29        
                  34.47     1:12.40 (37.93)     1:51.81 (39.41)     2:30.78 (38.97)
        3:10.35 (39.57)     3:50.39 (40.04)     4:30.54 (40.15)     5:10.10 (39.56)
        5:49.05 (38.95)     6:26.29 (37.24)                                        
 20 Fitzgerald, Kathleen      13 Aqua Gems-MR         7:00.43    6:26.90        
                  35.27     1:14.28 (39.01)     1:53.92 (39.64)     2:33.50 (39.58)
        3:12.89 (39.39)     3:52.12 (39.23)     4:31.62 (39.50)     5:10.92 (39.30)
        5:50.32 (39.40)     6:26.90 (36.58)                                        
 21 Tusa, JoAna               14 Express Swimming-MR  6:21.70    6:31.18        
                  33.51     1:11.94 (38.43)     1:52.46 (40.52)     2:33.29 (40.83)
        3:13.20 (39.91)     3:53.30 (40.10)     4:32.47 (39.17)     5:12.67 (40.20)
        5:52.76 (40.09)     6:31.18 (38.42)                                        
 22 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              6:23.11    6:31.72        
                  33.41     1:12.19 (38.78)     1:52.60 (40.41)     2:32.96 (40.36)
        3:13.66 (40.70)     3:53.85 (40.19)     4:34.24 (40.39)     5:14.21 (39.97)
        5:54.35 (40.14)     6:31.72 (37.37)                                        
 23 Seagren, Erika            13 MSC-MR               6:39.09    6:35.29        
                  33.05     1:11.98 (38.93)     1:52.01 (40.03)     2:31.87 (39.86)
        3:12.41 (40.54)     3:53.34 (40.93)     4:33.80 (40.46)     5:14.65 (40.85)
        5:55.28 (40.63)     6:35.29 (40.01)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meerman, Kathie           14 Wcym Swim Team-CT    1:04.35    1:05.21 ZQ     
                  31.73     1:05.21 (33.48)                                        
  2 Norman, Samantha          13 Tmsuffolk-MR         1:03.81    1:05.24 ZQ     
                  31.96     1:05.24 (33.28)                                        
  3 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         1:05.53    1:05.88 ZQ     
                  32.44     1:05.88 (33.44)                                        
  4 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               1:06.09    1:06.65 ZQ     
                  32.67     1:06.65 (33.98)                                        
  5 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR              1:07.46    1:07.44 JO     
                  32.38     1:07.44 (35.06)                                        
  6 Marrese, Kathleen         14 Wcym Swim Team-CT    1:08.57    1:08.05 SILV   
                  33.53     1:08.05 (34.52)                                        
  7 Munz, Brenna              14 MSC-MR               1:07.14    1:08.30 SILV   
                  33.50     1:08.30 (34.80)                                        
  8 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               1:07.80    1:08.34 SILV   
                  33.56     1:08.34 (34.78)                                        
  9 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          1:08.95    1:09.28 SILV   
                  33.91     1:09.28 (35.37)                                        
 10 Larkin, Colleen           13 VAC-MR               1:09.21    1:10.13 SILV   
                  34.53     1:10.13 (35.60)                                        
 11 Riley, Brianna            14 Tmsuffolk-MR         1:10.19    1:10.25 SILV   
                  34.87     1:10.25 (35.38)                                        
 12 Flower, Lauren            14 Pace-MR              1:13.04    1:10.36 SILV   
                  34.31     1:10.36 (36.05)                                        
 13 Kassner, Jamie            13 Tmsuffolk-MR         1:11.53    1:10.85 SILV   
                  34.46     1:10.85 (36.39)                                        
 14 Einsidler, Lisa           14 Tmsuffolk-MR         1:12.46    1:12.13 SILV   
                  34.71     1:12.13 (37.42)                                        
 15 Hoffman, Michelle         13 Aqua Gems-MR         1:13.05    1:12.73 SILV   
                  36.03     1:12.73 (36.70)                                        
 16 Jacobsen, Ginger          13 Express Swimming-MR  1:12.77    1:12.79 SILV   
                  36.20     1:12.79 (36.59)                                        
 17 Engle, Clara              13 Pace-MR              1:13.16    1:12.87 SILV   
                  35.85     1:12.87 (37.02)                                        
 18 Klein, Morganne           14 VAC-MR               1:11.74    1:13.64 SILV   
                  35.98     1:13.64 (37.66)                                        
 19 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               1:14.08    1:13.68 SILV   
                  35.85     1:13.68 (37.83)                                        
 20 Farrell, Laura            13 Ndac-MR              1:22.11    1:13.94 SILV   
                  36.10     1:13.94 (37.84)                                        
 21 Bormann, Kristen          13 Tmsuffolk-MR         1:11.27    1:13.97 SILV   
                  35.55     1:13.97 (38.42)                                        
 22 Powell, Tori              14 Pace-MR              1:16.59    1:14.09 SILV   
                  36.12     1:14.09 (37.97)                                        
 23 Pampillonio, Janine       14 Pace-MR              1:15.16    1:15.08 SILV   
                  36.45     1:15.08 (38.63)                                        
 24 Seagren, Erika            13 MSC-MR               1:13.06    1:15.09 SILV   
                  36.38     1:15.09 (38.71)                                        
 25 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               1:14.03    1:15.40 SILV   
                  37.40     1:15.40 (38.00)                                        
 26 Graves, Meg               13 Pace-MR              1:19.29    1:15.44 SILV   
                  36.64     1:15.44 (38.80)                                        
 27 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR         1:13.97    1:15.45 SILV   
                  36.41     1:15.45 (39.04)                                        
 28 Rudolph, Holly            14 Express Swimming-MR  1:13.45    1:15.52 SILV   
                  36.73     1:15.52 (38.79)                                        
 29 Sims, Raakkel             14 Tmsuffolk-MR         1:15.61    1:15.64 SILV   
                  37.27     1:15.64 (38.37)                                        
 30 Osborne, Julia            14 Aqua Gems-MR         1:15.17    1:15.82 SILV   
                  37.01     1:15.82 (38.81)                                        
 31 Levine, Kelly             13 MSC-MR               1:14.42    1:15.83 SILV   
                  36.90     1:15.83 (38.93)                                        
 32 Granan, Samantha          13 MSC-MR               1:17.72    1:16.15 SILV   
                  36.98     1:16.15 (39.17)                                        
 33 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            1:19.08    1:17.02 SILV   
                  38.69     1:17.02 (38.33)                                        
 34 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         1:10.76    1:17.23 SILV   
                  37.44     1:17.23 (39.79)                                        
 35 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         1:15.78    1:17.28 SILV   
                  38.00     1:17.28 (39.28)                                        
 36 Pope, Sarah               13 Ndac-MR              1:17.26    1:17.31 SILV   
                  37.92     1:17.31 (39.39)                                        
 37 Cook, Michelle            14 Pace-MR              1:15.51    1:17.70 SILV   
                  38.32     1:17.70 (39.38)                                        
 38 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              1:18.63    1:17.76 SILV   
                  38.12     1:17.76 (39.64)                                        
 39 Deziel, Blaire            14 Cond-MR              1:19.83    1:17.82 SILV   
                  38.00     1:17.82 (39.82)                                        
 40 Swartwout, Christine      13 Tmsuffolk-MR         1:19.52    1:17.90 SILV   
                  38.84     1:17.90 (39.06)                                        
 41 Kroon, Marlene            14 Wcym Swim Team-CT    1:16.61    1:18.20 SILV   
                  37.46     1:18.20 (40.74)                                        
 42 Pile, Emma                13 Pace-MR              1:21.11    1:18.56        
                  37.75     1:18.56 (40.81)                                        
 43 Brooks, Quinn             13 Ndac-MR              1:21.63    1:20.08        
                  39.25     1:20.08 (40.83)                                        
 44 Ryan, Erica               13 Tmsuffolk-MR         1:27.51    1:20.58        
                  39.43     1:20.58 (41.15)                                        
 45 Contreras, Stephanie      14 Pace-MR              1:21.16    1:20.85        
 46 Rodney, Maggie            14 UN-CT                1:18.81    1:20.86        
                  39.60     1:20.86 (41.26)                                        
 47 Linstrum, Kelsey          14 Wcym Swim Team-CT    1:18.00    1:21.26        
                  39.63     1:21.26 (41.63)                                        
 48 Fitzgerald, Kathleen      13 Aqua Gems-MR         1:17.30    1:22.01        
                  40.21     1:22.01 (41.80)                                        
 49 Tusa, JoAna               14 Express Swimming-MR  1:22.90    1:22.24        
                  40.14     1:22.24 (42.10)                                        
 50 Dunaisky, Rachel          13 Tmsuffolk-MR         1:17.53    1:23.46        
                  39.84     1:23.46 (43.62)                                        
 51 Brennan, Jane             14 Cond-MR              1:26.73    1:24.09        
                1:24.72         1:24.09 ( )                                        
 52 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR         1:28.82    1:25.84        
                  42.28     1:25.84 (43.56)                                        
 53 Wolin, Sarah              14 Pace-MR              1:26.31    1:25.88        
                  42.25     1:25.88 (43.63)                                        
 54 Rhoden, Ashley            14 Cond-MR              1:24.58    1:26.83        
                  41.77     1:26.83 (45.06)                                        
 55 Joseph, Jamela            13 Cond-MR              1:36.42    1:29.71        
                1:29.79         1:29.71 ( )                                        
 -- Lillian, Emma             13 Aqua Gems-MR         1:50.43         DQ        
                  46.81                                                            
 -- Frick, Louisa             14 Ndac-MR              1:16.33         DQ        
                  36.48          DQ (38.21)                                        
 -- Augustinos, Anna          14 Pace-MR              1:23.07         DQ        
 -- Kearns, Emily             13 Express Swimming-MR  1:24.23         DQ        
                  40.51          DQ (41.65)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.19  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR              1:12.44    1:12.08 ZQ     
                  33.40     1:12.08 (38.68)                                        
  2 Klein, Morganne           14 VAC-MR               1:09.60    1:14.07 ZQ     
                  34.60     1:14.07 (39.47)                                        
  3 Flower, Lauren            14 Pace-MR              1:12.54    1:14.31 ZQ     
                  34.75     1:14.31 (39.56)                                        
  4 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         1:13.60    1:14.51 ZQ     
                  35.33     1:14.51 (39.18)                                        
  5 Jacobs, Deanna            14 Pbac-MR              1:19.17    1:16.45 JO     
                  36.49     1:16.45 (39.96)                                        
  6 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              1:18.72    1:17.22 SILV   
                  36.55     1:17.22 (40.67)                                        
  7 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               1:19.14    1:17.28 SILV   
                  36.23     1:17.28 (41.05)                                        
  8 Strelez, Carly            14 Wcym Swim Team-CT    1:16.05    1:17.29 SILV   
                  36.63     1:17.29 (40.66)                                        
  9 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         1:13.01    1:17.82 SILV   
                  36.80     1:17.82 (41.02)                                        
 10 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          1:17.65    1:18.05 SILV   
                  36.28     1:18.05 (41.77)                                        
 11 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR          1:17.56    1:18.10 SILV   
                  37.30     1:18.10 (40.80)                                        
 12 Janos, Valerie            13 Pace-MR              1:16.75    1:18.20 SILV   
                  35.92     1:18.20 (42.28)                                        
 13 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR          1:17.28    1:18.64 SILV   
                  37.27     1:18.64 (41.37)                                        
 14 Munz, Brenna              14 MSC-MR               1:20.23    1:18.85 SILV   
                  37.90     1:18.85 (40.95)                                        
 15 Parodi, Ellen             14 Aqua Gems-MR         1:14.80    1:18.94 SILV   
                  37.17     1:18.94 (41.77)                                        
 16 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               1:17.59    1:19.15 SILV   
                  37.62     1:19.15 (41.53)                                        
 17 Norman, Samantha          13 Tmsuffolk-MR         1:20.70    1:19.68 SILV   
                  37.50     1:19.68 (42.18)                                        
 18 Jaquith, Aly              14 Pace-MR              1:19.37    1:19.81 SILV   
                  36.97     1:19.81 (42.84)                                        
 19 Granan, Samantha          13 MSC-MR               1:21.96    1:19.85 SILV   
                  37.93     1:19.85 (41.92)                                        
 20 Farrell, Laura            13 Ndac-MR              1:22.84    1:19.89 SILV   
                  37.78     1:19.89 (42.11)                                        
 21 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               1:21.05    1:20.26 SILV   
                  38.17     1:20.26 (42.09)                                        
 22 Einsidler, Lisa           14 Tmsuffolk-MR         1:20.10    1:20.56 SILV   
                  37.42     1:20.56 (43.14)                                        
 23 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               1:20.23    1:20.58 SILV   
                  37.44     1:20.58 (43.14)                                        
 24 Riley, Brianna            14 Tmsuffolk-MR         1:24.55    1:21.19 SILV   
                  38.79     1:21.19 (42.40)                                        
 25 Moore, Erica              14 Aqua Gems-MR         1:22.05    1:21.30 SILV   
                  37.86     1:21.30 (43.44)                                        
 26 Carfizzi, Nina            14 Pbac-MR              1:24.56    1:21.68 SILV   
                  38.86     1:21.68 (42.82)                                        
 27 Larkin, Colleen           13 VAC-MR               1:21.43    1:22.38 SILV   
                  38.77     1:22.38 (43.61)                                        
 28 Swartwout, Christine      13 Tmsuffolk-MR         1:22.00    1:23.12 SILV   
                  39.09     1:23.12 (44.03)                                        
 29 Boccio, Marissa           14 Farmingdale-MR       1:26.09    1:23.49 SILV   
                  38.80     1:23.49 (44.69)                                        
 30 John, Jordon              14 Pace-MR              1:22.28    1:23.65 SILV   
                  39.35     1:23.65 (44.30)                                        
 31 Linstrum, Kelsey          14 Wcym Swim Team-CT    1:26.09    1:24.11 SILV   
                  38.82     1:24.11 (45.29)                                        
 32 Rodney, Maggie            14 UN-CT                1:23.04    1:24.41 SILV   
                  39.52     1:24.41 (44.89)                                        
 33 Sims, Raakkel             14 Tmsuffolk-MR         1:28.14    1:24.68 SILV   
                  39.75     1:24.68 (44.93)                                        
 34 Kassner, Jamie            13 Tmsuffolk-MR         1:25.48    1:24.71 SILV   
                  39.71     1:24.71 (45.00)                                        
 35 Joseph, Jamela            13 Cond-MR              1:23.49    1:25.10 SILV   
                  39.75     1:25.10 (45.35)                                        
 36 Hoffman, Michelle         13 Aqua Gems-MR         1:23.47    1:25.29 SILV   
                  40.37     1:25.29 (44.92)                                        
 37 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR         1:27.18    1:25.64 SILV   
                  39.88     1:25.64 (45.76)                                        
 38 Kroon, Marlene            14 Wcym Swim Team-CT    1:22.40    1:25.74 SILV   
                  40.67     1:25.74 (45.07)                                        
 39 Rhoden, Ashley            14 Cond-MR              1:30.96    1:25.92 SILV   
                  39.87     1:25.92 (46.05)                                        
 40 Pope, Sarah               13 Ndac-MR              1:29.29    1:26.36 SILV   
                  39.98     1:26.36 (46.38)                                        
 41 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            1:25.17    1:26.56 SILV   
                  40.70     1:26.56 (45.86)                                        
 42 Powell, Tori              14 Pace-MR              1:36.80    1:26.87        
                  40.71     1:26.87 (46.16)                                        
 43 Whitley, Emma             13 Wcym Swim Team-CT    1:26.84    1:27.55        
                  41.32     1:27.55 (46.23)                                        
 44 Seagren, Erika            13 MSC-MR               1:28.09    1:28.55        
                  42.09     1:28.55 (46.46)                                        
 45 Fitzgerald, Kathleen      13 Aqua Gems-MR         1:26.82    1:28.56        
                  41.51     1:28.56 (47.05)                                        
 46 Levine, Kelly             13 MSC-MR               1:26.18    1:29.11        
                  42.30     1:29.11 (46.81)                                        
 47 Ryan, Erica               13 Tmsuffolk-MR         1:30.53    1:29.78        
                  42.30     1:29.78 (47.48)                                        
 48 Wolin, Sarah              14 Pace-MR              1:32.80    1:30.67        
                  43.01     1:30.67 (47.66)                                        
 49 Lewis, Kamara             14 Twisters-MR          1:28.75    1:30.91        
                  42.24     1:30.91 (48.67)                                        
 50 Engle, Clara              13 Pace-MR              1:32.53    1:31.10        
                  43.75     1:31.10 (47.35)                                        
 51 Batcher, Jayme            13 Express Swimming-MR  1:30.02    1:31.16        
                  42.17     1:31.16 (48.99)                                        
 52 Augustinos, Anna          14 Pace-MR              1:32.68    1:31.39        
                  43.77     1:31.39 (47.62)                                        
 53 Dunaisky, Rachel          13 Tmsuffolk-MR         1:32.29    1:32.00        
                  42.80     1:32.00 (49.20)                                        
 54 Kearns, Emily             13 Express Swimming-MR  1:35.36    1:32.30        
                  44.00     1:32.30 (48.30)                                        
 55 Connors, Lauren           14 Farmingdale-MR       1:30.50    1:32.50        
                  43.72     1:32.50 (48.78)                                        
 56 Deziel, Blaire            14 Cond-MR              1:35.65    1:32.97        
                  44.09     1:32.97 (48.88)                                        
 57 Kaeslin, Alexandra        13 Wcym Swim Team-CT    1:33.71    1:32.99        
                  43.80     1:32.99 (49.19)                                        
 58 Pampillonio, Janine       14 Pace-MR              1:27.91    1:33.07        
                  43.64     1:33.07 (49.43)                                        
 59 Brooks, Quinn             13 Ndac-MR              1:48.42    1:34.66        
                  43.94     1:34.66 (50.72)                                        
 60 Graffam, Abigail          13 Ndac-MR              1:31.11    1:35.69        
                  44.92     1:35.69 (50.77)                                        
 61 Sonnenschien, Jacqui      14 Farmingdale-MR       1:34.50    1:36.18        
                  44.18     1:36.18 (52.00)                                        
 62 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         1:31.51    1:36.51        
                  46.10     1:36.51 (50.41)                                        
 63 Cook, Michelle            14 Pace-MR              1:36.10    1:37.59        
                  46.55     1:37.59 (51.04)                                        
 64 Miller, Meghan            13 Pace-MR              1:47.66    1:42.05        
                  47.69     1:42.05 (54.36)                                        
 65 Rosenbaum, Ashley         13 Farmingdale-MR       2:01.17    1:49.98        
                  50.31     1:49.98 (59.67)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.09  ZQ
        1:07.49  JO
        1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         1:00.97    1:02.03 ZQ     
                  29.44     1:02.03 (32.59)                                        
  2 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR          1:02.92    1:03.06 ZQ     
                  29.90     1:03.06 (33.16)                                        
  3 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               1:05.70    1:04.35 ZQ     
                  31.15     1:04.35 (33.20)                                        
  4 Parodi, Ellen             14 Aqua Gems-MR         1:05.71    1:05.31 JO     
                  30.69     1:05.31 (34.62)                                        
  5 Flower, Lauren            14 Pace-MR              1:03.24    1:06.19 JO     
                  30.81     1:06.19 (35.38)                                        
  6 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               1:05.43    1:06.31 JO     
                  30.65     1:06.31 (35.66)                                        
  7 Klein, Morganne           14 VAC-MR               1:05.70    1:07.25 JO     
                  32.09     1:07.25 (35.16)                                        
  8 Bormann, Kristen          13 Tmsuffolk-MR         1:05.72    1:08.57 SILV   
                  31.69     1:08.57 (36.88)                                        
  9 Larkin, Colleen           13 VAC-MR               1:11.15    1:09.05 SILV   
                  31.58     1:09.05 (37.47)                                        
 10 Bouzarouata, Sarah        13 Twisters-MR          1:05.54    1:11.03 SILV   
                  32.75     1:11.03 (38.28)                                        
 11 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               1:10.24    1:11.24 SILV   
                  32.58     1:11.24 (38.66)                                        
 12 Hoffman, Michelle         13 Aqua Gems-MR         1:15.32    1:11.51 SILV   
                  33.64     1:11.51 (37.87)                                        
 13 Sims, Raakkel             14 Tmsuffolk-MR         1:13.58    1:13.72 SILV   
                  34.20     1:13.72 (39.52)                                        
 14 Munz, Brenna              14 MSC-MR               1:11.03    1:14.17 SILV   
                  33.62     1:14.17 (40.55)                                        
 15 Riley, Brianna            14 Tmsuffolk-MR         1:18.90    1:14.19 SILV   
                  34.26     1:14.19 (39.93)                                        
 16 Pampillonio, Janine       14 Pace-MR              1:30.00    1:14.31 SILV   
                  34.04     1:14.31 (40.27)                                        
 17 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         1:08.14    1:14.43 SILV   
                  33.29     1:14.43 (41.14)                                        
 18 Lewis, Kamara             14 Twisters-MR          1:13.10    1:15.89        
                  33.35     1:15.89 (42.54)                                        
 19 Kassner, Jamie            13 Tmsuffolk-MR         1:24.63    1:16.19        
                  34.69     1:16.19 (41.50)                                        
 20 Strelez, Carly            14 Wcym Swim Team-CT    1:12.52    1:16.46        
                  34.84     1:16.46 (41.62)                                        
 21 Augustinos, Anna          14 Pace-MR              1:15.86    1:17.64        
                  35.40     1:17.64 (42.24)                                        
 22 Fitzgerald, Kathleen      13 Aqua Gems-MR         1:20.16    1:18.23        
                  35.20     1:18.23 (43.03)                                        
 23 Farrell, Laura            13 Ndac-MR              1:22.11    1:18.30        
                  35.13     1:18.30 (43.17)                                        
 24 Granan, Samantha          13 MSC-MR               1:21.83    1:18.55        
                  34.83     1:18.55 (43.72)                                        
 25 Levine, Kelly             13 MSC-MR               1:22.72    1:19.84        
                  36.48     1:19.84 (43.36)                                        
 26 Boccio, Marissa           14 Farmingdale-MR       1:19.64    1:20.15        
                  35.73     1:20.15 (44.42)                                        
 27 Pope, Sarah               13 Ndac-MR              1:20.07    1:20.38        
                  33.82     1:20.38 (46.56)                                        
 28 Deziel, Blaire            14 Cond-MR              1:19.64    1:20.46        
                  36.88     1:20.46 (43.58)                                        
 29 Jaquith, Aly              14 Pace-MR              1:35.00    1:20.54        
                  36.20     1:20.54 (44.34)                                        
 30 Dunaisky, Rachel          13 Tmsuffolk-MR         1:24.97    1:21.26        
                  35.52     1:21.26 (45.74)                                        
 31 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               1:24.73    1:22.23        
                  38.41     1:22.23 (43.82)                                        
 32 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR         1:21.52    1:22.24        
                  35.57     1:22.24 (46.67)                                        
 33 Boland, Kate              14 Farmingdale-MR       1:25.50    1:22.45        
                  36.85     1:22.45 (45.60)                                        
 34 Tusa, JoAna               14 Express Swimming-MR  1:24.81    1:22.75        
                  37.42     1:22.75 (45.33)                                        
 35 Linstrum, Kelsey          14 Wcym Swim Team-CT    1:22.71    1:23.22        
                  37.07     1:23.22 (46.15)                                        
 36 Pyros, Alexandra          14 Farmingdale-MR       1:27.50    1:25.08        
                  38.80     1:25.08 (46.28)                                        
 37 Seagren, Erika            13 MSC-MR               1:23.15    1:26.95        
                  38.52     1:26.95 (48.43)                                        
 38 Rodney, Maggie            14 UN-CT                1:17.46    1:27.10        
                  38.54     1:27.10 (48.56)                                        
 39 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         1:26.24    1:27.13        
                  38.66     1:27.13 (48.47)                                        
 40 Littell, Julianne         14 Farmingdale-MR       1:25.50    1:30.31        
                  41.72     1:30.31 (48.59)                                        
 41 Kaeslin, Alexandra        13 Wcym Swim Team-CT    1:26.70    1:30.82        
                  40.91     1:30.82 (49.91)                                        
 42 Joseph, Jamela            13 Cond-MR              1:25.22    1:33.38        
                  42.27     1:33.38 (51.11)                                        
 43 Batcher, Jayme            13 Express Swimming-MR  1:35.21    1:34.31        
                  40.71     1:34.31 (53.60)                                        
 -- Cook, Michelle            14 Pace-MR              1:22.21         DQ        
                  35.92          DQ (43.80)                                        
 -- Powell, Tori              14 Pace-MR              1:14.64         DQ        
                  34.54          DQ (40.80)                                        
 -- Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          1:12.61         DQ        
                  32.41          DQ (39.35)                                        
 -- Kearns, Emily             13 Express Swimming-MR  1:33.27         DQ        
                  42.47          DQ (48.96)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         2:15.33    2:16.48 ZQ     
                  29.17     1:04.88 (35.71)     1:45.10 (40.22)     2:16.48 (31.38)
  2 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR          2:23.23    2:21.63 JO     
                  30.04     1:06.43 (36.39)     1:48.93 (42.50)     2:21.63 (32.70)
  3 Flower, Lauren            14 Pace-MR              2:21.29    2:23.86 JO     
                  30.09     1:08.26 (38.17)     1:49.78 (41.52)     2:23.86 (34.08)
  4 Munz, Brenna              14 MSC-MR               2:23.60    2:26.34 SILV   
                  31.93     1:09.75 (37.82)     1:54.62 (44.87)     2:26.34 (31.72)
  5 Klein, Morganne           14 VAC-MR               2:20.45    2:26.70 SILV   
                  31.96     1:11.15 (39.19)     1:53.58 (42.43)     2:26.70 (33.12)
  6 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               2:28.47    2:27.49 SILV   
                  30.76     1:07.20 (36.44)     1:52.57 (45.37)     2:27.49 (34.92)
  7 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               2:27.01    2:27.93 SILV   
                  30.35     1:10.49 (40.14)     1:54.99 (44.50)     2:27.93 (32.94)
  8 Norman, Samantha          13 Tmsuffolk-MR         2:25.57    2:28.09 SILV   
                  32.11     1:09.07 (36.96)     1:54.11 (45.04)     2:28.09 (33.98)
  9 Larkin, Colleen           13 VAC-MR               2:23.65    2:28.29 SILV   
                  32.57     1:10.18 (37.61)     1:54.51 (44.33)     2:28.29 (33.78)
 10 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          2:27.75    2:30.08 SILV   
                  33.51     1:11.94 (38.43)     1:55.78 (43.84)     2:30.08 (34.30)
 11 Cooley, Kristi-Anna       14 Pace-MR              2:37.54    2:30.30 SILV   
                  31.57     1:09.38 (37.81)     1:51.81 (42.43)     2:30.30 (38.49)
 12 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               2:27.94    2:31.62 SILV   
                  31.70     1:10.16 (38.46)     1:57.14 (46.98)     2:31.62 (34.48)
 13 Einsidler, Lisa           14 Tmsuffolk-MR         2:31.45    2:32.11 SILV   
                  32.27     1:11.06 (38.79)     1:57.96 (46.90)     2:32.11 (34.15)
 14 Marrese, Kathleen         14 Wcym Swim Team-CT    2:24.88    2:32.23 SILV   
                  32.28     1:12.14 (39.86)     1:58.63 (46.49)     2:32.23 (33.60)
 15 Riley, Brianna            14 Tmsuffolk-MR         2:37.31    2:32.46 SILV   
                  33.60     1:12.80 (39.20)     1:58.32 (45.52)     2:32.46 (34.14)
 16 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR         2:33.14    2:33.22 SILV   
                  37.22     1:17.63 (40.41)     1:58.81 (41.18)     2:33.22 (34.41)
 17 Bormann, Kristen          13 Tmsuffolk-MR         2:37.94    2:33.66 SILV   
                  30.97     1:11.41 (40.44)     2:00.53 (49.12)     2:33.66 (33.13)
 18 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         2:28.17    2:33.79 SILV   
                  33.56     1:13.76 (40.20)     1:58.88 (45.12)     2:33.79 (34.91)
 19 Hoffman, Michelle         13 Aqua Gems-MR         2:37.72    2:34.04 SILV   
                  34.26     1:15.64 (41.38)     2:00.65 (45.01)     2:34.04 (33.39)
 20 Frick, Louisa             14 Ndac-MR              2:30.11    2:35.23 SILV   
                  33.68     1:15.25 (41.57)     1:58.15 (42.90)     2:35.23 (37.08)
 21 Sims, Raakkel             14 Tmsuffolk-MR         2:39.43    2:36.48 SILV   
                  34.22     1:14.23 (40.01)     2:01.90 (47.67)     2:36.48 (34.58)
 22 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              2:38.69    2:36.84 SILV   
                  31.84     1:15.56 (43.72)     1:59.70 (44.14)     2:36.84 (37.14)
 23 Jacobsen, Ginger          13 Express Swimming-MR  2:39.58    2:37.41 SILV   
                  37.50     1:16.85 (39.35)     2:03.25 (46.40)     2:37.41 (34.16)
 24 Swartwout, Christine      13 Tmsuffolk-MR         2:41.63    2:37.72 SILV   
                  36.58     1:18.47 (41.89)     2:03.39 (44.92)     2:37.72 (34.33)
 25 Granan, Samantha          13 MSC-MR               2:43.77    2:39.36 SILV   
                  35.75     1:17.36 (41.61)     2:02.72 (45.36)     2:39.36 (36.64)
 26 Powell, Tori              14 Pace-MR              2:47.12    2:39.98 SILV   
                  35.05     1:14.78 (39.73)     2:03.62 (48.84)     2:39.98 (36.36)
 27 Kroon, Marlene            14 Wcym Swim Team-CT    2:44.32    2:40.90 SILV   
                  36.12     1:19.23 (43.11)     2:06.55 (47.32)     2:40.90 (34.35)
 28 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               2:39.35    2:40.97 SILV   
                  37.05     1:18.48 (41.43)     2:05.14 (46.66)     2:40.97 (35.83)
 29 Rudolph, Holly            14 Express Swimming-MR  2:38.68    2:41.34 SILV   
                  37.82     1:18.15 (40.33)     2:06.48 (48.33)     2:41.34 (34.86)
 30 Fitzgerald, Kathleen      13 Aqua Gems-MR         2:45.77    2:41.53 SILV   
                  34.91     1:17.45 (42.54)     2:04.89 (47.44)     2:41.53 (36.64)
 31 Kassner, Jamie            13 Tmsuffolk-MR         2:43.10    2:41.57 SILV   
                  36.35     1:16.05 (39.70)     2:07.02 (50.97)     2:41.57 (34.55)
 32 Farrell, Laura            13 Ndac-MR              2:47.11    2:41.58 SILV   
                  36.68     1:17.45 (40.77)     2:03.72 (46.27)     2:41.58 (37.86)
 33 Levine, Kelly             13 MSC-MR               2:43.87    2:42.02 SILV   
                  35.31     1:17.11 (41.80)     2:06.85 (49.74)     2:42.02 (35.17)
 34 Engle, Clara              13 Pace-MR              2:42.52    2:42.30 SILV   
                  35.09     1:15.59 (40.50)     2:05.28 (49.69)     2:42.30 (37.02)
 35 Pile, Emma                13 Pace-MR              2:44.43    2:44.09 SILV   
                  35.19     1:17.37 (42.18)     2:06.30 (48.93)     2:44.09 (37.79)
 36 Osborne, Julia            14 Aqua Gems-MR         2:54.41    2:46.05 SILV   
                  35.50     1:16.95 (41.45)     2:08.52 (51.57)     2:46.05 (37.53)
 37 Linstrum, Kelsey          14 Wcym Swim Team-CT    2:46.78    2:46.40 SILV   
                  36.15     1:20.15 (44.00)     2:08.26 (48.11)     2:46.40 (38.14)
 38 Pope, Sarah               13 Ndac-MR              2:49.28    2:46.53 SILV   
                  32.58     1:12.90 (40.32)     2:07.55 (54.65)     2:46.53 (38.98)
 39 Cook, Michelle            14 Pace-MR              2:50.95    2:46.62 SILV   
                  38.77     1:19.62 (40.85)     2:11.08 (51.46)     2:46.62 (35.54)
 40 Rodney, Maggie            14 UN-CT                2:42.05    2:46.67 SILV   
                  38.10     1:22.14 (44.04)     2:09.55 (47.41)     2:46.67 (37.12)
 41 Deziel, Blaire            14 Cond-MR              2:55.37    2:48.22        
                  37.02     1:20.71 (43.69)     2:11.75 (51.04)     2:48.22 (36.47)
 42 Graves, Meg               13 Pace-MR              2:45.15    2:49.02        
                  36.84     1:18.54 (41.70)     2:10.51 (51.97)     2:49.02 (38.51)
 43 Seagren, Erika            13 MSC-MR               2:47.35    2:49.54        
                  37.79     1:20.81 (43.02)     2:10.88 (50.07)     2:49.54 (38.66)
 44 Augustinos, Anna          14 Pace-MR              4:15.00    2:49.71        
                  35.14     1:21.85 (46.71)     2:11.37 (49.52)     2:49.71 (38.34)
 45 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         2:44.80    2:49.86        
                  37.65     1:20.97 (43.32)     2:12.52 (51.55)     2:49.86 (37.34)
 46 Kearns, Emily             13 Express Swimming-MR  2:46.00    2:52.31        
                  40.13     1:24.97 (44.84)     2:15.76 (50.79)     2:52.31 (36.55)
 47 Dunaisky, Rachel          13 Tmsuffolk-MR         2:51.23    2:52.82        
                  36.52     1:22.44 (45.92)     2:15.30 (52.86)     2:52.82 (37.52)
 48 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR         2:55.50    2:52.99        
                  36.11     1:24.10 (47.99)     2:11.94 (47.84)     2:52.99 (41.05)
 49 Brennan, Jane             14 Cond-MR              2:57.58    2:54.03        
                  36.42     1:23.39 (46.97)     2:17.08 (53.69)     2:54.03 (36.95)
 50 Tusa, JoAna               14 Express Swimming-MR  2:50.60    2:56.56        
                  37.68     1:23.81 (46.13)     2:19.31 (55.50)     2:56.56 (37.25)
 51 Wolin, Sarah              14 Pace-MR              2:56.93    3:00.17        
                  40.49     1:26.50 (46.01)     2:18.77 (52.27)     3:00.17 (41.40)
 52 Contreras, Stephanie      14 Pace-MR              2:54.81    3:02.40        
                  40.36   2:17.28 (1:36.92)     3:03.26 (45.98)         3:02.40 ( )
 53 Ryan, Erica               13 Tmsuffolk-MR         3:05.05    3:02.85        
                  40.05     1:25.21 (45.16)     2:19.35 (54.14)     3:02.85 (43.50)
 54 Joseph, Jamela            13 Cond-MR              2:52.89    3:06.82        
                  41.64     1:30.26 (48.62)     2:25.23 (54.97)     3:06.82 (41.59)
 55 Rhoden, Ashley            14 Cond-MR              3:07.77    3:14.29        
                  38.27     1:28.28 (50.01)     2:23.88 (55.60)     3:14.29 (50.41)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:03.99  ZQ
        5:07.99  JO
        5:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         4:47.82    4:50.76 ZQ     
                  29.51     1:03.00 (33.49)     1:41.17 (38.17)     2:18.35 (37.18)
        3:01.06 (42.71)     3:44.33 (43.27)     4:17.54 (33.21)     4:50.76 (33.22)
  2 Munz, Brenna              14 MSC-MR               5:05.21    5:05.22 JO     
                  33.65     1:13.23 (39.58)     1:51.80 (38.57)     2:29.42 (37.62)
        3:14.19 (44.77)     3:58.66 (44.47)     4:32.48 (33.82)     5:05.22 (32.74)
  3 Henry, Emily              13 Pbac-MR              5:10.85    5:09.16 SILV   
                  31.20     1:08.37 (37.17)     1:49.20 (40.83)     2:28.47 (39.27)
        3:11.01 (42.54)     3:54.62 (43.61)     4:32.78 (38.16)     5:09.16 (36.38)
  4 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               5:20.70    5:14.63 SILV   
                  32.23     1:08.52 (36.29)     1:49.91 (41.39)     2:30.55 (40.64)
        3:16.26 (45.71)     4:03.81 (47.55)     4:39.73 (35.92)     5:14.63 (34.90)
  5 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               5:15.37    5:14.76 SILV   
                  31.77     1:07.80 (36.03)     1:47.34 (39.54)     2:26.14 (38.80)
        3:14.24 (48.10)     4:02.21 (47.97)     4:38.36 (36.15)     5:14.76 (36.40)
  6 Norman, Samantha          13 Tmsuffolk-MR         5:18.22    5:15.63 SILV   
                  32.79     1:10.41 (37.62)     1:49.00 (38.59)     2:28.30 (39.30)
        3:15.95 (47.65)     4:03.25 (47.30)     4:39.93 (36.68)     5:15.63 (35.70)
  7 Einsidler, Lisa           14 Tmsuffolk-MR         5:19.84    5:20.92 SILV   
                  33.38     1:11.91 (38.53)     1:52.61 (40.70)     2:32.92 (40.31)
        3:21.07 (48.15)     4:10.04 (48.97)     4:46.42 (36.38)     5:20.92 (34.50)
  8 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               5:23.01    5:21.07 SILV   
                  33.12     1:11.75 (38.63)     1:52.64 (40.89)     2:32.62 (39.98)
        3:21.16 (48.54)     4:10.06 (48.90)     4:46.04 (35.98)     5:21.07 (35.03)
  9 Bormann, Kristen          13 Tmsuffolk-MR         5:19.55    5:26.42 SILV   
                  31.72     1:10.05 (38.33)     1:52.72 (42.67)     2:35.17 (42.45)
        3:25.07 (49.90)     4:16.09 (51.02)     4:50.92 (34.83)     5:26.42 (35.50)
 10 Moore, Erica              14 Aqua Gems-MR         5:30.33    5:31.84 SILV   
                  32.87     1:14.18 (41.31)     1:56.20 (42.02)     2:37.50 (41.30)
        3:26.77 (49.27)     4:16.61 (49.84)     4:54.09 (37.48)     5:31.84 (37.75)
 11 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               5:48.51    5:51.67        
                  39.36     1:27.92 (48.56)     2:11.71 (43.79)     2:54.18 (42.47)
        3:42.52 (48.34)     4:31.44 (48.92)     5:12.09 (40.65)     5:51.67 (39.58)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:47.44    1:49.59        
     1) Aiello, Jennifer 13             2) Munz, Brenna 14                
     3) Farrar, Lexi 14                 4) Hoffman, Shekinah 13           
                  28.30       55.47 (27.17)     1:22.10 (26.63)     1:49.59 (27.49)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              1:51.55    1:49.73        
     1) Bormann, Kristen 13             2) Einsidler, Lisa 14             
     3) Norman, Samantha 13             4) Riley, Brianna 14              
                  27.57       55.05 (27.48)     1:22.70 (27.65)     1:49.73 (27.03)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:50.79    1:49.89        
     1) Flower, Lauren 14               2) Engle, Clara 13                
     3) Pampillonio, Janine 14          4) Cooley, Kristi-Anna 14         
                  27.51       56.53 (29.02)     1:23.83 (27.30)     1:49.89 (26.06)
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                            NT    1:57.00        
     1) Hoffman, Michelle 13            2) Olsen, Emily 14                
     3) Osborne, Julia 14               4) Owens, Amy 13                  
                  28.82       58.40 (29.58)     1:28.97 (30.57)     1:57.00 (28.03)
  5 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:57.15        
     1) Seagren, Erika 13               2) Granan, Samantha 13            
     3) Carlino, Emelia 13              4) Levine, Kelly 13               
                  30.88     1:00.13 (29.25)     1:28.64 (28.51)     1:57.15 (28.51)
  6 Team Suffolk-MR  'B'                              2:00.82    1:57.92        
     1) Kassner, Jamie 13               2) Dunaisky, Rachel 13            
     3) Sims, Raakkel 14                4) Swartwout, Christine 13        
                  28.22       57.79 (29.57)     1:27.81 (30.02)     1:57.92 (30.11)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:00.43    2:03.03        
     1) Moore, Erica 14                 2) Owens, Amy 13                  
     3) Ehret, Jane 14                  4) Parodi, Ellen 14               
                  31.55     1:07.66 (36.11)     1:35.53 (27.87)     2:03.03 (27.50)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:00.64    2:03.48        
     1) Aiello, Jennifer 13             2) Carlino, Emelia 13             
     3) Hoffman, Shekinah 13            4) Munz, Brenna 14                
                  31.54     1:05.99 (34.45)     1:34.76 (28.77)     2:03.48 (28.72)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:02.77    2:04.49        
     1) Bouzarouata, Sarah 13           2) Vanderlinden, Mariel 13        
     3) Haruki, Yuria 13                4) Lewis, Kamara 14               
                  31.90     1:07.24 (35.34)     1:35.90 (28.66)     2:04.49 (28.59)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:03.79    2:05.32        
     1) Cooley, Kristi-Anna 14          2) John, Jordon 14                
     3) Flower, Lauren 14               4) Pampillonio, Janine 14         
                  32.18     1:08.42 (36.24)     1:37.75 (29.33)     2:05.32 (27.57)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                              2:07.66    2:06.24        
     1) Norman, Samantha 13             2) Einsidler, Lisa 14             
     3) Bormann, Kristen 13             4) Riley, Brianna 14              
                  31.33     1:07.97 (36.64)     1:37.90 (29.93)     2:06.24 (28.34)
  6 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:11.50    2:13.03        
     1) Brooks, Quinn 13                2) Farrell, Laura 13              
     3) Pope, Sarah 13                  4) Perez-Rogers, Lisell 13        
                  37.97     1:14.49 (36.52)     1:45.19 (30.70)     2:13.03 (27.84)
  7 Team Suffolk-MR  'B'                              2:22.25    2:13.28        
     1) Kassner, Jamie 13               2) Swartwout, Christine 13        
     3) Sims, Raakkel 14                4) Dunaisky, Rachel 13            
                  33.07     1:11.52 (38.45)     1:45.08 (33.56)     2:13.28 (28.20)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petty, Lanae              16 VAC-MR                 24.24      25.72 METS   
  2 Levine, Kimberly          17 MSC-MR                 25.25      26.19 METS   
  3 Berkley, Jennifer         15 VAC-MR                 25.89      26.27        
  4 Rodriguez, Michelle       17 Pace-MR                25.93      26.44        
  5 Kopac, Kelly              16 Cond-MR                26.35      26.63        
  6 Anderer, Stephanie        15 Tmsuffolk-MR           25.60      26.67        
  7 Farrar, Chloe             15 MSC-MR                 26.27      26.71        
  8 Taddeo, Marisa            15 North Shore-MR         26.50      26.72        
  9 Danner, Crescentia        17 Ndac-MR                25.80      26.77        
 10 Williams, Jeysa           16 MSC-MR                 27.03      26.82        
 11 Grunewald, Cailin         16 VAC-MR                 26.10      26.83        
 12 Baczek, Olivia            15 MSC-MR                 26.65      27.01        
 13 O'Leary, Kate             15 Wcym Swim Team-CT      25.82      27.05        
 14 Anderer, Britney          15 Tmsuffolk-MR           26.44      27.18        
 15 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR           27.90      27.20        
 16 Fletcher, Diana           15 Pace-MR                27.19      27.22        
 17 Kolosky, Sarah            15 Scd-Mr-MR              26.54      27.23        
 18 Harris, Markee            17 Tmsuffolk-MR           26.61      27.31        
 19 Sun, Angela               12 Twisters-MR            27.12      27.57        
 20 Lupinetti, Amelia         17 Aqua Gems-MR           26.66      27.64        
 21 Archer, Heather           15 Tmsuffolk-MR           27.67      28.00        
 22 NG, Melissa               17 Tmsuffolk-MR           26.80      28.02        
 23 Latino, Bridget           17 MSC-MR                 27.22      28.10        
 24 Braca, Gianna             15 Pace-MR                26.96      28.17        
 24 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR           27.55      28.17        
 26 Seekamp, Erin             15 Pbac-MR                27.40      28.22        
 27 Cunningham, Ainslee       15 Ndac-MR                28.20      28.30        
 28 Spade, Ariel              16 Pace-MR                28.47      28.61        
 29 Larkin, Christine         17 VAC-MR                 27.16      28.64        
 30 Schuyler, Stephanie       16 VAC-MR                 28.31      28.71        
 31 Aiello, Christina         17 MSC-MR                 27.72      28.76        
 32 Pampillonio, Jennifer     16 Pace-MR                27.10      28.86        
 32 Rubiano, Alexandra        10 Twisters-MR            28.87      28.86        
 32 Makowski, Michelle        15 Tmsuffolk-MR           28.08      28.86        
 35 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR                 28.20      28.87        
 36 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR           27.77      28.96        
 37 Davis, Rachel             16 Pace-MR                29.05      28.98        
 38 Still, Hailey             16 Pace-MR                27.64      29.03        
 39 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            28.04      29.04        
 39 Kelly, Ariana             15 North Shore-MR         28.46      29.04        
 41 Perry, Marie              16 Pbac-MR                28.02      29.06        
 42 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR              28.90      29.15        
 43 Cimilluca, Veronica       17 VAC-MR                 27.57      29.32        
 44 Kroon, Lizanne            15 Wcym Swim Team-CT      28.14      29.42        
 45 Drury, Kelly              15 Tmsuffolk-MR           28.90      29.48        
 46 Goldstein, Amanda         15 Tmsuffolk-MR           28.25      29.71        
 47 Simmons, Jenn             18 UN-CT                  29.42      29.78        
 48 Caines, Alexandra         15 Tmsuffolk-MR           29.61      29.83        
 49 Laitman, Caroline         15 Pace-MR                29.40      29.99        
 50 Paul, Jordana             15 Cond-MR                30.28      30.01        
 51 McChesney, Megan          16 Pbac-MR                29.62      30.20        
 52 Medrano, Carol            15 Pbac-MR                29.55      30.21        
 53 Ryan, Sarah               15 Scd-Mr-MR              29.86      30.35        
 54 Cunningham, Chrissy       17 Ndac-MR                29.76      30.42        
 55 Sullivan, Corinne         15 Wcym Swim Team-CT      30.30      30.49        
 56 Santiago, Amber           12 VAC-MR                 29.60      30.70        
 57 Yu, Wynona                10 Twisters-MR            30.93      30.71        
 58 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR            30.71      30.96        
 59 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR            31.51      31.58        
 60 Anderson, Ingrid          17 Ndac-MR                31.73      31.76        
 61 Ruggiero, Cheryl          16 Ndac-MR                31.30      32.72        
 -- Veccia, Samantha          17 North Shore-MR         27.01         DQ        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkley, Jennifer         15 VAC-MR                 53.99      55.92 METS   
                  27.28       55.92 (28.64)                                        
  2 Petty, Lanae              16 VAC-MR                 53.87      56.02 METS   
                  26.65       56.02 (29.37)                                        
  3 Levine, Kimberly          17 MSC-MR                 53.88      56.08 METS   
                  27.60       56.08 (28.48)                                        
  4 Rodriguez, Michelle       17 Pace-MR                57.35      56.50 METS   
                  27.71       56.50 (28.79)                                        
  5 Anderer, Stephanie        15 Tmsuffolk-MR           55.78      56.69 METS   
                  26.93       56.69 (29.76)                                        
  6 Williams, Jeysa           16 MSC-MR                 56.91      56.92        
                  27.53       56.92 (29.39)                                        
  7 Farrar, Chloe             15 MSC-MR                 57.05      57.36        
                  27.61       57.36 (29.75)                                        
  8 Lupinetti, Amelia         17 Aqua Gems-MR           57.53      57.62        
                  28.04       57.62 (29.58)                                        
  9 O'Leary, Kate             15 Wcym Swim Team-CT      55.34      57.72        
                  28.00       57.72 (29.72)                                        
  9 Anderer, Britney          15 Tmsuffolk-MR           59.53      57.72        
                  27.87       57.72 (29.85)                                        
 11 Danner, Crescentia        17 Ndac-MR                56.66      57.73        
                  27.85       57.73 (29.88)                                        
 12 Taddeo, Marisa            15 North Shore-MR         56.86      57.87        
                  27.53       57.87 (30.34)                                        
 13 Harris, Markee            17 Tmsuffolk-MR           56.85      57.95        
                  28.10       57.95 (29.85)                                        
 14 Kopac, Kelly              16 Cond-MR                58.53      58.02        
                  27.63       58.02 (30.39)                                        
 15 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR           58.47      58.04        
                  28.27       58.04 (29.77)                                        
 16 Baczek, Olivia            15 MSC-MR                 58.04      58.44        
                  28.39       58.44 (30.05)                                        
 17 Braca, Gianna             15 Pace-MR                57.99      58.82        
                  28.52       58.82 (30.30)                                        
 18 Veccia, Samantha          17 North Shore-MR         57.76      59.19        
                  28.61       59.19 (30.58)                                        
 19 Fitzgerald, Shannan       19 Aqua Gems-MR           57.59      59.29        
                  28.42       59.29 (30.87)                                        
 20 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR           57.75      59.52        
                  28.98       59.52 (30.54)                                        
 21 Grunewald, Cailin         16 VAC-MR                 56.12      59.66        
                  28.71       59.66 (30.95)                                        
 22 Archer, Heather           15 Tmsuffolk-MR         1:00.12      59.78        
                  29.49       59.78 (30.29)                                        
 23 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR                 58.17      59.81        
                  29.21       59.81 (30.60)                                        
 23 Wang, Diana               16 MSC-MR                 57.11      59.81        
                  28.86       59.81 (30.95)                                        
 25 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR           59.33      59.82        
                  28.87       59.82 (30.95)                                        
 26 Larkin, Christine         17 VAC-MR                 58.82    1:00.05        
                  29.20     1:00.05 (30.85)                                        
 27 Magin, Beth               16 Wcym Swim Team-CT      57.66    1:00.36        
                  29.02     1:00.36 (31.34)                                        
 28 Cunningham, Ainslee       15 Ndac-MR              1:01.99    1:00.78        
                  28.99     1:00.78 (31.79)                                        
 29 Makowski, Michelle        15 Tmsuffolk-MR           59.75    1:00.96        
                  29.58     1:00.96 (31.38)                                        
 30 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         1:00.46    1:01.18        
                  29.72     1:01.18 (31.46)                                        
 31 Thorp, Kaitlin            15 VAC-MR                 59.87    1:01.25        
                  29.16     1:01.25 (32.09)                                        
 32 NG, Melissa               17 Tmsuffolk-MR           59.80    1:01.29        
                  29.29     1:01.29 (32.00)                                        
 33 Schuyler, Stephanie       16 VAC-MR               1:01.31    1:01.30        
                  29.36     1:01.30 (31.94)                                        
 34 Pampillonio, Jennifer     16 Pace-MR                58.60    1:01.45        
                  29.10     1:01.45 (32.35)                                        
 35 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               1:00.13    1:01.67        
                  29.91     1:01.67 (31.76)                                        
 36 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            1:00.70    1:01.86        
                  29.95     1:01.86 (31.91)                                        
 37 Drury, Kelly              15 Tmsuffolk-MR         1:02.04    1:02.04        
                  29.82     1:02.04 (32.22)                                        
 38 Latino, Bridget           17 MSC-MR                 58.49    1:02.05        
                  29.68     1:02.05 (32.37)                                        
 39 Aiello, Christina         17 MSC-MR                 59.48    1:02.19        
                  29.81     1:02.19 (32.38)                                        
 40 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR           59.91    1:02.34        
                  30.07     1:02.34 (32.27)                                        
 41 Kroon, Lizanne            15 Wcym Swim Team-CT    1:01.41    1:02.57        
                  30.17     1:02.57 (32.40)                                        
 42 Murphy, Jean              17 Aqua Gems-MR         1:02.24    1:02.81        
                  30.10     1:02.81 (32.71)                                        
 43 Davis, Rachel             16 Pace-MR              1:03.51    1:02.88        
                  29.62     1:02.88 (33.26)                                        
 44 Schmader, Sara            17 Scd-Mr-MR            1:04.74    1:03.01        
                  29.97     1:03.01 (33.04)                                        
 45 Caines, Alexandra         15 Tmsuffolk-MR         1:02.76    1:03.08        
                  30.03     1:03.08 (33.05)                                        
 46 Kelly, Ariana             15 North Shore-MR       1:01.29    1:03.12        
                  30.08     1:03.12 (33.04)                                        
 47 Goldstein, Amanda         15 Tmsuffolk-MR         1:01.24    1:04.42        
                  30.51     1:04.42 (33.91)                                        
 48 Simmons, Jenn             18 UN-CT                1:04.24    1:05.25        
                  30.83     1:05.25 (34.42)                                        
 49 Laitman, Caroline         15 Pace-MR              1:02.48    1:05.48        
                  31.08     1:05.48 (34.40)                                        
 50 Paul, Jordana             15 Cond-MR              1:05.41    1:05.51        
                  31.74     1:05.51 (33.77)                                        
 51 Ryan, Sarah               15 Scd-Mr-MR            1:04.77    1:06.00        
                  31.59     1:06.00 (34.41)                                        
 52 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR          1:09.33    1:07.92        
                  31.55     1:07.92 (36.37)                                        
 53 Ruggiero, Cheryl          16 Ndac-MR              1:09.22    1:11.39        
                  33.53     1:11.39 (37.86)                                        
 54 Anderson, Ingrid          17 Ndac-MR              1:12.18    1:11.49        
                  33.99     1:11.49 (37.50)                                        
 -- Knapp, Erin               16 Pace-MR              1:05.03         DQ        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taddeo, Marisa            15 North Shore-MR       2:02.06    2:01.24 METS   
                  27.44       57.83 (30.39)     1:29.60 (31.77)     2:01.24 (31.64)
  2 Harris, Markee            17 Tmsuffolk-MR         2:01.79    2:02.90        
                  28.74       59.49 (30.75)     1:31.01 (31.52)     2:02.90 (31.89)
  3 Levine, Kimberly          17 MSC-MR               1:57.13    2:02.91        
                  28.70       59.06 (30.36)     1:30.65 (31.59)     2:02.91 (32.26)
  4 Anderer, Stephanie        15 Tmsuffolk-MR         2:04.90    2:03.98        
                  28.99     1:01.26 (32.27)     1:32.89 (31.63)     2:03.98 (31.09)
  5 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               2:03.19    2:04.05        
                  28.38       59.72 (31.34)     1:31.83 (32.11)     2:04.05 (32.22)
  6 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               2:03.32    2:04.29        
                                1:00.13 ( )     1:32.41 (32.28)     2:04.29 (31.88)
  7 Anderer, Britney          15 Tmsuffolk-MR         2:06.73    2:04.64        
                  28.12     1:00.22 (32.10)     1:33.72 (33.50)     2:04.64 (30.92)
  8 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               2:06.73    2:04.83        
                  28.43     1:00.22 (31.79)     1:32.71 (32.49)     2:04.83 (32.12)
  9 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               2:05.33    2:04.97        
                  29.37     1:01.07 (31.70)     1:33.12 (32.05)     2:04.97 (31.85)
 10 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         2:04.83    2:05.20        
                  28.67     1:00.47 (31.80)     1:33.13 (32.66)     2:05.20 (32.07)
 11 Veccia, Samantha          17 North Shore-MR       2:10.01    2:05.91        
                  28.75     1:00.77 (32.02)     1:33.74 (32.97)     2:05.91 (32.17)
 12 Archer, Heather           15 Tmsuffolk-MR         2:09.11    2:08.50        
                  29.34     1:01.64 (32.30)     1:35.22 (33.58)     2:08.50 (33.28)
 13 Warren, Michelle          15 Tmsuffolk-MR         2:05.35    2:08.92        
                  30.32     1:02.98 (32.66)     1:36.20 (33.22)     2:08.92 (32.72)
 14 Booth, Abby               16 Wcym Swim Team-CT    2:10.49    2:09.15        
                  30.08     1:03.16 (33.08)     1:36.09 (32.93)     2:09.15 (33.06)
 15 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR         2:09.36    2:09.48        
                  28.99     1:01.67 (32.68)     1:35.58 (33.91)     2:09.48 (33.90)
 16 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               2:05.61    2:09.63        
                  30.29     1:03.10 (32.81)     1:36.46 (33.36)     2:09.63 (33.17)
 17 Fitzgerald, Shannan       19 Aqua Gems-MR         2:05.37    2:09.81        
                  29.04     1:00.89 (31.85)     1:34.26 (33.37)     2:09.81 (35.55)
 18 Drury, Kelly              15 Tmsuffolk-MR         2:11.06    2:12.16        
                  30.53     1:04.01 (33.48)     1:38.21 (34.20)     2:12.16 (33.95)
 19 Goldstein, Amanda         15 Tmsuffolk-MR         2:13.31    2:12.29        
                  30.00     1:03.95 (33.95)     1:38.32 (34.37)     2:12.29 (33.97)
 20 NG, Melissa               17 Tmsuffolk-MR         2:13.99    2:12.48        
                  29.92     1:03.85 (33.93)     1:38.44 (34.59)     2:12.48 (34.04)
 21 Wang, Diana               16 MSC-MR               2:08.50    2:13.23        
                  29.95     1:03.37 (33.42)     1:37.62 (34.25)     2:13.23 (35.61)
 22 Aiello, Christina         17 MSC-MR               2:06.41    2:13.96        
                  30.47     1:03.61 (33.14)     1:38.75 (35.14)     2:13.96 (35.21)
 23 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            2:17.83    2:14.48        
                  30.27     1:03.78 (33.51)     1:39.04 (35.26)     2:14.48 (35.44)
 24 Maher, Melissa            16 Scd-Mr-MR            2:18.54    2:15.56        
                  29.22     1:02.46 (33.24)     1:38.82 (36.36)     2:15.56 (36.74)
 25 Kelly, Ariana             15 North Shore-MR       2:14.82    2:18.59        
                  31.08     1:05.99 (34.91)     1:42.63 (36.64)     2:18.59 (35.96)
 26 Simmons, Jenn             18 UN-CT                2:24.75    2:20.72        
                  31.83     1:07.50 (35.67)     1:44.81 (37.31)     2:20.72 (35.91)
 27 Ryan, Sarah               15 Scd-Mr-MR            2:27.28    2:28.41        
                  33.38     1:10.73 (37.35)     1:49.97 (39.24)     2:28.41 (38.44)
 28 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR          2:26.28    2:29.64        
                  31.75     1:09.07 (37.32)     1:49.49 (40.42)     2:29.64 (40.15)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Markee            17 Tmsuffolk-MR         5:21.58    5:26.56        
                  29.70     1:01.94 (32.24)     1:35.37 (33.43)     2:08.54 (33.17)
        2:41.74 (33.20)     3:14.97 (33.23)     3:48.56 (33.59)     4:22.01 (33.45)
        4:54.64 (32.63)     5:26.56 (31.92)                                        
  2 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               5:24.12    5:27.57        
                  29.65     1:02.20 (32.55)     1:34.96 (32.76)     2:08.32 (33.36)
        2:41.49 (33.17)     3:14.98 (33.49)     3:48.26 (33.28)     4:22.02 (33.76)
        4:55.41 (33.39)     5:27.57 (32.16)                                        
  3 Anderer, Britney          15 Tmsuffolk-MR         5:41.06    5:33.57        
                  30.10     1:03.04 (32.94)     1:36.89 (33.85)     2:10.22 (33.33)
        2:43.10 (32.88)     3:16.89 (33.79)     3:51.14 (34.25)     4:25.48 (34.34)
        5:00.09 (34.61)     5:33.57 (33.48)                                        
  4 Anderer, Stephanie        15 Tmsuffolk-MR         5:42.46    5:37.37        
                  30.29     1:04.25 (33.96)     1:38.93 (34.68)     2:12.71 (33.78)
        2:46.66 (33.95)     3:21.19 (34.53)     3:56.28 (35.09)     4:30.57 (34.29)
        5:04.34 (33.77)     5:37.37 (33.03)                                        
  5 Warren, Michelle          15 Tmsuffolk-MR         5:36.68    5:38.85        
                  31.30     1:05.43 (34.13)     1:40.05 (34.62)     2:14.64 (34.59)
        2:48.88 (34.24)     3:23.40 (34.52)     3:57.72 (34.32)     4:32.06 (34.34)
        5:06.15 (34.09)     5:38.85 (32.70)                                        
  6 Levine, Kimberly          17 MSC-MR               5:43.79    5:42.01        
                  29.97     1:02.86 (32.89)     1:36.41 (33.55)     2:10.74 (34.33)
        2:45.51 (34.77)     3:20.75 (35.24)     3:56.24 (35.49)     4:31.94 (35.70)
        5:07.09 (35.15)     5:42.01 (34.92)                                        
  7 Fitzgerald, Shannan       19 Aqua Gems-MR         5:38.30    5:42.40        
                  30.74     1:04.35 (33.61)     1:39.44 (35.09)     2:14.67 (35.23)
        2:49.09 (34.42)     3:23.30 (34.21)     3:58.67 (35.37)     4:33.98 (35.31)
        5:08.53 (34.55)     5:42.40 (33.87)                                        
  8 Haruki, Yuria             13 Twisters-MR          5:37.85    5:42.79        
                  30.82     1:04.83 (34.01)     1:39.36 (34.53)     2:14.50 (35.14)
        2:49.00 (34.50)     3:23.52 (34.52)     3:58.84 (35.32)     4:34.43 (35.59)
        5:09.66 (35.23)     5:42.79 (33.13)                                        
  9 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               5:52.86    5:43.11        
                  31.01     1:04.57 (33.56)     1:38.73 (34.16)     2:13.54 (34.81)
        2:48.84 (35.30)     3:23.84 (35.00)     3:58.57 (34.73)     4:33.55 (34.98)
        5:08.96 (35.41)     5:43.11 (34.15)                                        
 10 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR         6:35.43    5:43.89        
                  29.50     1:02.94 (33.44)     1:37.76 (34.82)     2:12.54 (34.78)
        2:48.33 (35.79)     3:24.07 (35.74)     3:59.63 (35.56)     4:34.69 (35.06)
        5:10.72 (36.03)     5:43.89 (33.17)                                        
 11 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               5:35.42    5:45.14        
                  31.43     1:05.70 (34.27)     1:40.38 (34.68)     2:15.24 (34.86)
        2:50.04 (34.80)     3:25.44 (35.40)     4:00.26 (34.82)     4:35.01 (34.75)
        5:10.16 (35.15)     5:45.14 (34.98)                                        
 12 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               5:59.00    5:47.78        
                  30.34     1:04.14 (33.80)     1:38.86 (34.72)     2:14.59 (35.73)
        2:50.57 (35.98)     3:26.49 (35.92)     4:02.27 (35.78)     4:37.66 (35.39)
        5:13.41 (35.75)     5:47.78 (34.37)                                        
 13 Latino, Bridget           17 MSC-MR               5:37.20    5:48.80        
                  30.28     1:03.46 (33.18)     1:37.97 (34.51)     2:13.42 (35.45)
        2:48.71 (35.29)     3:24.51 (35.80)     4:00.54 (36.03)     4:36.59 (36.05)
        5:12.75 (36.16)     5:48.80 (36.05)                                        
 14 Drury, Kelly              15 Tmsuffolk-MR         5:59.07    5:51.34        
                  31.50     1:05.80 (34.30)     1:40.90 (35.10)     2:16.38 (35.48)
        2:51.88 (35.50)     3:27.82 (35.94)     4:03.72 (35.90)     4:39.25 (35.53)
        5:15.46 (36.21)     5:51.34 (35.88)                                        
 15 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         6:03.94    5:57.61        
                  31.22     1:06.03 (34.81)     1:41.96 (35.93)     2:18.70 (36.74)
        2:55.49 (36.79)     3:32.55 (37.06)     4:09.97 (37.42)     4:46.96 (36.99)
        5:23.52 (36.56)     5:57.61 (34.09)                                        
 16 Goldstein, Amanda         15 Tmsuffolk-MR         5:51.68    5:58.76        
                  31.46     1:06.54 (35.08)     1:41.77 (35.23)     2:17.92 (36.15)
        2:53.88 (35.96)     3:30.81 (36.93)     4:07.59 (36.78)     4:44.97 (37.38)
        5:22.54 (37.57)     5:58.76 (36.22)                                        
 17 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            5:54.06    5:59.45        
                  30.76     1:05.18 (34.42)     1:40.81 (35.63)     2:17.17 (36.36)
        2:54.03 (36.86)     3:31.29 (37.26)     4:08.98 (37.69)     4:46.51 (37.53)
        5:24.33 (37.82)     5:59.45 (35.12)                                        
 18 Caines, Alexandra         15 Tmsuffolk-MR         6:04.90    5:59.55        
                  31.38     1:06.49 (35.11)     1:42.67 (36.18)     2:19.43 (36.76)
        2:56.32 (36.89)     3:33.19 (36.87)     4:10.31 (37.12)     4:47.78 (37.47)
        5:23.84 (36.06)     5:59.55 (35.71)                                        
 19 Booth, Abby               16 Wcym Swim Team-CT    5:56.09    6:03.34        
                  32.83     1:08.17 (35.34)     1:44.67 (36.50)     2:21.58 (36.91)
        2:59.06 (37.48)     3:36.49 (37.43)     4:13.61 (37.12)     4:50.55 (36.94)
        5:27.33 (36.78)     6:03.34 (36.01)                                        
 20 Wang, Diana               16 MSC-MR               6:03.15    6:17.79        
                  32.33     1:10.56 (38.23)     1:49.68 (39.12)     2:28.67 (38.99)
        3:07.96 (39.29)     3:47.06 (39.10)     4:26.29 (39.23)     5:03.72 (37.43)
        5:40.98 (37.26)     6:17.79 (36.81)                                        
 21 Schmader, Sara            17 Scd-Mr-MR            5:54.04    6:23.89        
                  31.35     1:06.68 (35.33)     1:44.18 (37.50)     2:22.93 (38.75)
        3:01.95 (39.02)     3:42.05 (40.10)     4:22.29 (40.24)     5:03.43 (41.14)
        5:44.31 (40.88)     6:23.89 (39.58)                                        
 22 Simmons, Jenn             18 UN-CT                6:21.41    6:26.15        
                  34.31     1:13.59 (39.28)     1:53.55 (39.96)     2:32.60 (39.05)
        3:12.04 (39.44)     3:52.18 (40.14)     4:31.53 (39.35)     5:10.62 (39.09)
        5:48.86 (38.24)     6:26.15 (37.29)                                        
 23 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR          6:10.00    6:41.95        
                  32.80     1:10.60 (37.80)     1:50.96 (40.36)     2:32.39 (41.43)
        3:13.22 (40.83)     3:54.90 (41.68)     4:36.75 (41.85)     5:18.84 (42.09)
        6:01.15 (42.31)     6:41.95 (40.80)                                        
 24 Perrone, Amanda           10 North Shore-MR       8:00.01    8:10.00        
                  39.18     1:26.97 (47.79)     2:17.49 (50.52)     3:07.88 (50.39)
        3:59.73 (51.85)     4:50.51 (50.78)     5:41.56 (51.05)     6:31.70 (50.14)
        7:22.55 (50.85)     8:10.00 (47.45)                                        
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       11:09.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR              11:53.13   11:09.28 METS   
                  30.76     1:03.49 (32.73)     1:37.08 (33.59)     2:10.72 (33.64)
        2:44.57 (33.85)     3:18.76 (34.19)     3:52.96 (34.20)     4:27.01 (34.05)
        5:01.14 (34.13)     5:35.26 (34.12)     6:09.32 (34.06)     6:43.44 (34.12)
        7:16.98 (33.54)     7:50.62 (33.64)     8:24.15 (33.53)     8:57.53 (33.38)
        9:30.90 (33.37)    10:04.18 (33.28)    10:37.25 (33.07)    11:09.28 (32.03)
  2 McNett, Kelsie            16 NBS-MR              11:28.32   11:18.41        
                  31.06     1:04.67 (33.61)     1:38.53 (33.86)     2:12.49 (33.96)
        2:46.81 (34.32)     3:20.66 (33.85)     3:55.13 (34.47)     4:29.20 (34.07)
        5:03.35 (34.15)     5:38.15 (34.80)     6:12.64 (34.49)     6:46.75 (34.11)
        7:20.94 (34.19)     7:55.36 (34.42)     8:29.91 (34.55)     9:03.88 (33.97)
        9:38.75 (34.87)    10:13.36 (34.61)    10:46.80 (33.44)    11:18.41 (31.61)
  3 Munz, Brenna              14 MSC-MR              11:23.93   11:20.92        
                  30.56     1:04.19 (33.63)     1:37.94 (33.75)     2:11.79 (33.85)
        2:46.10 (34.31)     3:20.84 (34.74)     3:55.52 (34.68)     4:30.37 (34.85)
        5:04.85 (34.48)     5:39.46 (34.61)     6:13.67 (34.21)     6:47.47 (33.80)
        7:21.39 (33.92)     7:55.27 (33.88)     8:29.53 (34.26)     9:04.40 (34.87)
        9:39.25 (34.85)    10:13.55 (34.30)    10:47.22 (33.67)    11:20.92 (33.70)
  4 Makowski, Michelle        15 Tmsuffolk-MR        11:15.78   11:30.58        
                  30.67     1:04.25 (33.58)     1:38.42 (34.17)     2:12.31 (33.89)
        2:46.32 (34.01)     3:20.43 (34.11)     3:54.64 (34.21)     4:29.03 (34.39)
        5:03.70 (34.67)     5:38.97 (35.27)     6:13.81 (34.84)     6:48.78 (34.97)
        7:24.08 (35.30)     7:59.78 (35.70)     8:35.24 (35.46)     9:11.00 (35.76)
        9:46.18 (35.18)    10:21.39 (35.21)    10:57.24 (35.85)    11:30.58 (33.34)
  5 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR        11:28.25   11:31.72        
                  30.63     1:04.50 (33.87)     1:38.69 (34.19)     2:13.27 (34.58)
        2:47.93 (34.66)     3:23.13 (35.20)     3:58.18 (35.05)     4:32.91 (34.73)
        5:07.76 (34.85)     5:42.98 (35.22)     6:18.09 (35.11)     6:53.41 (35.32)
        7:28.64 (35.23)     8:03.70 (35.06)     8:39.02 (35.32)     9:14.10 (35.08)
        9:49.38 (35.28)    10:24.53 (35.15)    10:58.87 (34.34)    11:31.72 (32.85)
  6 Latino, Bridget           17 MSC-MR              11:38.93   11:46.75        
                  31.24     1:05.07 (33.83)     1:40.12 (35.05)     2:15.66 (35.54)
        2:51.07 (35.41)     3:26.58 (35.51)     4:02.24 (35.66)     4:38.29 (36.05)
        5:14.61 (36.32)     5:50.37 (35.76)     6:26.06 (35.69)     7:01.76 (35.70)
        7:37.45 (35.69)     8:13.43 (35.98)     8:49.35 (35.92)     9:25.59 (36.24)
       10:01.63 (36.04)    10:37.68 (36.05)    11:13.67 (35.99)    11:46.75 (33.08)
  7 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR              11:46.70   11:49.33        
                  31.58     1:05.88 (34.30)     1:40.59 (34.71)     2:15.65 (35.06)
        2:50.87 (35.22)     3:26.24 (35.37)     4:01.69 (35.45)     4:37.27 (35.58)
        5:12.78 (35.51)     5:48.32 (35.54)     6:24.09 (35.77)     6:59.96 (35.87)
        7:35.80 (35.84)     8:11.86 (36.06)     8:48.11 (36.25)     9:24.39 (36.28)
       10:00.62 (36.23)    10:36.96 (36.34)    11:13.54 (36.58)    11:49.33 (35.79)
  8 Ferlo, Nicole             17 Aqua Gems-MR        11:33.06   12:00.67        
                  30.99     1:05.27 (34.28)     1:40.36 (35.09)     2:15.89 (35.53)
        2:52.00 (36.11)     3:28.49 (36.49)     4:05.23 (36.74)     4:42.43 (37.20)
        5:19.46 (37.03)     5:56.05 (36.59)     6:33.07 (37.02)     7:09.87 (36.80)
        7:46.97 (37.10)     8:23.55 (36.58)     9:00.43 (36.88)     9:36.82 (36.39)
       10:13.51 (36.69)    10:49.84 (36.33)    11:26.08 (36.24)    12:00.67 (34.59)
  9 Ferlo, Emily              14 Aqua Gems-MR        13:15.53   12:06.25        
                  32.67     1:08.53 (35.86)     1:45.23 (36.70)     2:21.63 (36.40)
        2:58.75 (37.12)     3:35.30 (36.55)     4:12.37 (37.07)     4:49.19 (36.82)
        5:26.34 (37.15)     6:03.58 (37.24)     6:40.84 (37.26)     7:18.18 (37.34)
        7:55.07 (36.89)     8:31.68 (36.61)     9:08.68 (37.00)     9:44.36 (35.68)
       10:20.54 (36.18)    10:56.31 (35.77)    11:31.76 (35.45)    12:06.25 (34.49)
 10 Aiello, Christina         17 MSC-MR              12:07.17   12:11.17        
                  32.56     1:07.86 (35.30)     1:43.60 (35.74)     2:19.72 (36.12)
        2:55.58 (35.86)     3:31.60 (36.02)     4:07.99 (36.39)     4:44.98 (36.99)
        5:21.74 (36.76)     5:58.61 (36.87)     6:35.89 (37.28)     7:13.39 (37.50)
        7:51.01 (37.62)     8:28.67 (37.66)     9:06.20 (37.53)     9:43.62 (37.42)
       10:21.23 (37.61)    10:58.44 (37.21)    11:35.18 (36.74)    12:11.17 (35.99)
 11 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR        12:14.43   12:17.06        
                  30.25     1:04.89 (34.64)     1:40.78 (35.89)     2:17.81 (37.03)
        2:55.14 (37.33)     3:32.80 (37.66)     4:10.72 (37.92)     4:47.68 (36.96)
        5:25.66 (37.98)     6:02.84 (37.18)     6:41.18 (38.34)     7:17.29 (36.11)
        7:55.56 (38.27)     8:33.63 (38.07)     9:11.71 (38.08)     9:50.44 (38.73)
       10:27.98 (37.54)    11:05.65 (37.67)    11:42.24 (36.59)    12:17.06 (34.82)
 12 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR        13:27.47   12:22.93        
                  32.30     1:09.43 (37.13)     1:47.13 (37.70)     2:24.01 (36.88)
        3:01.52 (37.51)     3:39.41 (37.89)     4:17.03 (37.62)     4:54.84 (37.81)
        5:32.33 (37.49)     6:10.58 (38.25)     6:47.77 (37.19)     7:24.80 (37.03)
        8:01.93 (37.13)     8:39.88 (37.95)     9:17.44 (37.56)     9:55.36 (37.92)
       10:33.09 (37.73)    11:10.93 (37.84)    11:48.04 (37.11)    12:22.93 (34.89)
 13 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR                    NT   12:27.32        
                  32.76     1:08.74 (35.98)     1:45.71 (36.97)     2:22.72 (37.01)
        3:00.16 (37.44)     3:37.30 (37.14)     4:15.03 (37.73)     4:53.26 (38.23)
        5:31.28 (38.02)     6:09.07 (37.79)     6:47.13 (38.06)     7:25.00 (37.87)
        8:02.98 (37.98)     8:40.72 (37.74)     9:18.88 (38.16)     9:57.12 (38.24)
       10:35.53 (38.41)    11:13.82 (38.29)    11:51.41 (37.59)    12:27.32 (35.91)
 14 Levine, Kelly             13 MSC-MR              12:39.06   12:29.24        
                  32.17     1:08.15 (35.98)     1:44.88 (36.73)     2:21.80 (36.92)
        2:59.41 (37.61)     3:36.81 (37.40)     4:14.31 (37.50)     4:52.29 (37.98)
        5:30.54 (38.25)     6:08.21 (37.67)     6:46.69 (38.48)     7:25.14 (38.45)
        8:03.67 (38.53)     8:42.07 (38.40)     9:20.42 (38.35)     9:58.69 (38.27)
       10:36.83 (38.14)    11:15.35 (38.52)    11:53.06 (37.71)    12:29.24 (36.18)
 15 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR         12:39.00   13:51.48        
                  33.50     1:12.05 (38.55)     1:52.78 (40.73)     2:33.94 (41.16)
        3:15.81 (41.87)     3:57.75 (41.94)     4:39.86 (42.11)     5:22.71 (42.85)
        6:05.00 (42.29)     6:47.85 (42.85)     7:30.66 (42.81)     8:13.72 (43.06)
        8:56.39 (42.67)     9:39.41 (43.02)    10:21.81 (42.40)    11:04.11 (42.30)
       11:46.75 (42.64)    12:29.14 (42.39)    13:11.17 (42.03)    13:51.48 (40.31)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taddeo, Marisa            15 North Shore-MR       1:02.34    1:03.14 METS   
                  30.62     1:03.14 (32.52)                                        
  2 Petty, Lanae              16 VAC-MR               1:04.03    1:03.42 METS   
                  31.26     1:03.42 (32.16)                                        
  3 Lupinetti, Amelia         17 Aqua Gems-MR         1:04.17    1:03.82 METS   
                  31.44     1:03.82 (32.38)                                        
  4 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               1:04.54    1:05.62        
                  32.51     1:05.62 (33.11)                                        
  5 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               1:05.84    1:06.24        
                  32.93     1:06.24 (33.31)                                        
  6 Aiello, Christina         17 MSC-MR               1:05.39    1:06.94        
                  32.72     1:06.94 (34.22)                                        
  7 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               1:06.60    1:07.04        
                  32.98     1:07.04 (34.06)                                        
  8 Rodriguez, Michelle       17 Pace-MR              1:07.21    1:07.14        
                  32.98     1:07.14 (34.16)                                        
  9 Berkley, Jennifer         15 VAC-MR               1:06.75    1:07.49        
                  33.01     1:07.49 (34.48)                                        
 10 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               1:08.75    1:07.63        
                  33.74     1:07.63 (33.89)                                        
 11 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR         1:04.40    1:07.72        
                  32.69     1:07.72 (35.03)                                        
 12 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            1:07.91    1:07.81        
                  32.87     1:07.81 (34.94)                                        
 13 Thorp, Kaitlin            15 VAC-MR               1:08.39    1:07.88        
                  34.18     1:07.88 (33.70)                                        
 14 Levine, Kimberly          17 MSC-MR               1:09.66    1:08.41        
                  33.96     1:08.41 (34.45)                                        
 14 Magin, Beth               16 Wcym Swim Team-CT    1:04.35    1:08.41        
                  32.76     1:08.41 (35.65)                                        
 16 Schuyler, Stephanie       16 VAC-MR               1:05.30    1:08.70        
                  33.36     1:08.70 (35.34)                                        
 17 Kopac, Kelly              16 Cond-MR              1:09.81    1:08.78        
                  33.40     1:08.78 (35.38)                                        
 18 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR         1:09.74    1:08.91        
                  33.96     1:08.91 (34.95)                                        
 19 Davis, Rachel             16 Pace-MR              1:10.46    1:09.75        
                  32.95     1:09.75 (36.80)                                        
 20 Braca, Gianna             15 Pace-MR              1:06.94    1:09.88        
                  34.15     1:09.88 (35.73)                                        
 21 Wang, Diana               16 MSC-MR               1:06.92    1:09.92        
                  34.42     1:09.92 (35.50)                                        
 22 O'Leary, Kate             15 Wcym Swim Team-CT    1:08.15    1:09.97        
                  34.18     1:09.97 (35.79)                                        
 23 Kroon, Lizanne            15 Wcym Swim Team-CT    1:07.81    1:10.16        
                  33.97     1:10.16 (36.19)                                        
 24 Knapp, Erin               16 Pace-MR              1:08.39    1:10.56        
                  34.10     1:10.56 (36.46)                                        
 25 Cunningham, Ainslee       15 Ndac-MR              1:10.67    1:11.09        
                  34.93     1:11.09 (36.16)                                        
 26 NG, Melissa               17 Tmsuffolk-MR         1:07.10    1:11.17        
                  34.48     1:11.17 (36.69)                                        
 27 Caines, Alexandra         15 Tmsuffolk-MR         1:10.88    1:11.23        
                  35.09     1:11.23 (36.14)                                        
 28 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         1:07.37    1:11.51        
                  35.14     1:11.51 (36.37)                                        
 28 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         1:09.00    1:11.51        
                  34.92     1:11.51 (36.59)                                        
 30 Latino, Bridget           17 MSC-MR               1:11.40    1:11.60        
                  35.08     1:11.60 (36.52)                                        
 31 Kelly, Ariana             15 North Shore-MR       1:09.29    1:11.65        
                  34.82     1:11.65 (36.83)                                        
 32 Larkin, Christine         17 VAC-MR               1:10.57    1:11.87        
                  35.24     1:11.87 (36.63)                                        
 33 Laitman, Caroline         15 Pace-MR              1:12.34    1:12.22        
                  34.57     1:12.22 (37.65)                                        
 34 Murphy, Jean              17 Aqua Gems-MR         1:08.70    1:12.26        
                  34.95     1:12.26 (37.31)                                        
 35 Makowski, Michelle        15 Tmsuffolk-MR         1:11.19    1:13.07        
                  36.04     1:13.07 (37.03)                                        
 36 Schmader, Sara            17 Scd-Mr-MR            1:11.07    1:13.36        
                  35.56     1:13.36 (37.80)                                        
 37 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               1:13.69    1:14.10        
                  36.30     1:14.10 (37.80)                                        
 38 Simmons, Jenn             18 UN-CT                1:13.84    1:17.84        
                  37.43     1:17.84 (40.41)                                        
 39 Ryan, Sarah               15 Scd-Mr-MR            1:15.07    1:18.50        
                  37.76     1:18.50 (40.74)                                        
 40 Ruggiero, Cheryl          16 Ndac-MR              1:38.13    1:31.21        
                  44.11     1:31.21 (47.10)                                        
 41 Anderson, Ingrid          17 Ndac-MR              1:30.03    1:33.17        
                  45.54     1:33.17 (47.63)                                        
 -- Grunewald, Cailin         16 VAC-MR               1:03.46         DQ        
                  32.83          DQ (34.74)                                        
 -- Paul, Jordana             15 Cond-MR              1:25.87         DQ        
                  39.60          DQ (41.58)                                        
 -- Georgescu, Mary           15 Twisters-MR          1:15.72         DQ        
                  37.46          DQ (40.84)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia         17 Aqua Gems-MR         2:14.59    2:12.66 METS   
                  31.59     1:04.67 (33.08)     1:39.02 (34.35)     2:12.66 (33.64)
  2 Taddeo, Marisa            15 North Shore-MR       2:12.13    2:12.69 METS   
                  30.50     1:03.54 (33.04)     1:38.08 (34.54)     2:12.69 (34.61)
  3 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               2:19.37    2:18.37        
                  33.20     1:08.18 (34.98)     1:43.56 (35.38)     2:18.37 (34.81)
  4 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         2:17.07    2:18.78        
                  32.46     1:07.13 (34.67)     1:42.76 (35.63)     2:18.78 (36.02)
  5 Henry, Emily              13 Pbac-MR              2:23.07    2:24.99        
                  34.13     1:10.44 (36.31)     1:47.57 (37.13)     2:24.99 (37.42)
  6 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         2:25.32    2:25.63        
                  34.14     1:10.74 (36.60)     1:48.40 (37.66)     2:25.63 (37.23)
  7 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            2:34.92    2:27.29        
                  33.50     1:10.24 (36.74)     1:48.87 (38.63)     2:27.29 (38.42)
  8 Moore, Erica              14 Aqua Gems-MR         2:24.37    2:27.33        
                  33.68     1:10.92 (37.24)     1:49.25 (38.33)     2:27.33 (38.08)
  9 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR         2:19.68    2:27.44        
                  33.07     1:09.93 (36.86)     1:48.28 (38.35)     2:27.44 (39.16)
 10 Daly, Jackie              16 Pbac-MR              2:24.03    2:28.64        
                  33.70     1:10.69 (36.99)     1:49.98 (39.29)     2:28.64 (38.66)
 11 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR         2:28.81    2:31.64        
                  34.62     1:12.91 (38.29)     1:52.36 (39.45)     2:31.64 (39.28)
 12 Caines, Alexandra         15 Tmsuffolk-MR         2:31.65    2:32.64        
                  35.02     1:13.62 (38.60)     1:53.91 (40.29)     2:32.64 (38.73)
 13 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               2:32.75    2:35.60        
                  36.96     1:15.51 (38.55)     1:55.41 (39.90)     2:35.60 (40.19)
 14 Schmader, Sara            17 Scd-Mr-MR            2:38.96    2:41.03        
                  36.61     1:16.44 (39.83)     1:58.73 (42.29)     2:41.03 (42.30)
 15 Seagren, Erika            13 MSC-MR               2:36.01    2:41.41        
                  37.06     1:18.24 (41.18)     2:00.01 (41.77)     2:41.41 (41.40)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               1:09.58    1:09.47 METS   
                  33.24     1:09.47 (36.23)                                        
  2 Murphy, Jean              17 Aqua Gems-MR         1:09.76    1:10.01 METS   
                  32.50     1:10.01 (37.51)                                        
  3 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         1:07.95    1:10.40 METS   
                  33.46     1:10.40 (36.94)                                        
  4 Veccia, Samantha          17 North Shore-MR       1:08.83    1:11.41 METS   
                  33.41     1:11.41 (38.00)                                        
  5 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               1:09.12    1:12.66 METS   
                  34.37     1:12.66 (38.29)                                        
  6 Anderer, Britney          15 Tmsuffolk-MR         1:08.86    1:12.95 METS   
                  34.26     1:12.95 (38.69)                                        
  7 Danner, Crescentia        17 Ndac-MR              1:09.16    1:13.27 METS   
                  34.42     1:13.27 (38.85)                                        
  8 Grunewald, Cailin         16 VAC-MR               1:16.37    1:13.43 METS   
                  34.68     1:13.43 (38.75)                                        
  9 O'Leary, Kate             15 Wcym Swim Team-CT    1:08.47    1:13.88        
                  34.91     1:13.88 (38.97)                                        
 10 Levine, Kimberly          17 MSC-MR               1:18.01    1:14.03        
                  35.35     1:14.03 (38.68)                                        
 11 Kopac, Kelly              16 Cond-MR              1:17.59    1:14.99        
                  34.44     1:14.99 (40.55)                                        
 12 Taddeo, Marisa            15 North Shore-MR       1:15.32    1:15.30        
                  35.39     1:15.30 (39.91)                                        
 13 Anderer, Stephanie        15 Tmsuffolk-MR         1:12.16    1:15.49        
                  35.13     1:15.49 (40.36)                                        
 14 Petty, Lanae              16 VAC-MR               1:16.22    1:15.77        
                  35.61     1:15.77 (40.16)                                        
 15 Makowski, Michelle        15 Tmsuffolk-MR         1:16.76    1:16.72        
                  36.15     1:16.72 (40.57)                                        
 16 Goldstein, Amanda         15 Tmsuffolk-MR         1:16.27    1:17.11        
                  36.29     1:17.11 (40.82)                                        
 17 Fletcher, Diana           15 Pace-MR              1:17.13    1:17.57        
                  36.70     1:17.57 (40.87)                                        
 18 Seekamp, Erin             15 Pbac-MR              1:19.06    1:17.85        
                  35.85     1:17.85 (42.00)                                        
 19 Warren, Michelle          15 Tmsuffolk-MR         1:15.73    1:17.94        
                  37.38     1:17.94 (40.56)                                        
 20 Rubiano, Alexandra        10 Twisters-MR          1:17.59    1:18.05        
                  36.84     1:18.05 (41.21)                                        
 21 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR         1:16.43    1:18.30        
                  37.27     1:18.30 (41.03)                                        
 22 Still, Hailey             16 Pace-MR              1:17.19    1:18.41        
                  36.96     1:18.41 (41.45)                                        
 23 Kelly, Ariana             15 North Shore-MR       1:15.91    1:18.68        
                  37.24     1:18.68 (41.44)                                        
 24 Kolosky, Sarah            15 Scd-Mr-MR            1:17.38    1:19.15        
                  37.11     1:19.15 (42.04)                                        
 25 Archer, Heather           15 Tmsuffolk-MR         1:16.59    1:19.48        
                  37.61     1:19.48 (41.87)                                        
 26 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:20.11    1:19.52        
                  37.85     1:19.52 (41.67)                                        
 27 Aiello, Christina         17 MSC-MR               1:14.95    1:19.74        
                  37.82     1:19.74 (41.92)                                        
 28 McChesney, Megan          16 Pbac-MR              1:19.88    1:20.50        
                  38.63     1:20.50 (41.87)                                        
 29 Cunningham, Ainslee       15 Ndac-MR              1:19.92    1:20.51        
                  37.54     1:20.51 (42.97)                                        
 30 Larkin, Christine         17 VAC-MR               1:17.53    1:21.00        
                  37.79     1:21.00 (43.21)                                        
 31 Rodriguez, Michelle       17 Pace-MR              1:30.00    1:21.29        
                  39.05     1:21.29 (42.24)                                        
 32 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               1:22.15    1:21.46        
                  38.88     1:21.46 (42.58)                                        
 33 Spade, Ariel              16 Pace-MR              1:21.94    1:21.54        
                  38.11     1:21.54 (43.43)                                        
 34 NG, Melissa               17 Tmsuffolk-MR         1:22.42    1:22.06        
                  38.52     1:22.06 (43.54)                                        
 35 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               1:19.02    1:22.23        
                  39.57     1:22.23 (42.66)                                        
 36 Latino, Bridget           17 MSC-MR               1:23.72    1:23.07        
                  39.24     1:23.07 (43.83)                                        
 37 Sun, Angela               12 Twisters-MR          1:24.04    1:23.31        
                  39.90     1:23.31 (43.41)                                        
 38 Drury, Kelly              15 Tmsuffolk-MR         1:21.92    1:23.35        
                  39.74     1:23.35 (43.61)                                        
 39 Laitman, Caroline         15 Pace-MR              1:24.25    1:23.71        
                  39.05     1:23.71 (44.66)                                        
 40 Kroon, Lizanne            15 Wcym Swim Team-CT    1:23.08    1:24.32        
                  40.07     1:24.32 (44.25)                                        
 41 Yu, Wynona                10 Twisters-MR          1:26.15    1:24.33        
                  40.75     1:24.33 (43.58)                                        
 42 Ruggiero, Cheryl          16 Ndac-MR              1:21.17    1:24.75        
                  39.89     1:24.75 (44.86)                                        
 43 Santiago, Amber           12 VAC-MR               1:21.55    1:24.79        
                  39.23     1:24.79 (45.56)                                        
 44 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR         1:24.25    1:24.81        
                  40.15     1:24.81 (44.66)                                        
 45 Pampillonio, Jennifer     16 Pace-MR              1:22.24    1:25.67        
                  40.54     1:25.67 (45.13)                                        
 46 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:25.18    1:25.92        
                  41.34     1:25.92 (44.58)                                        
 47 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR          1:27.40    1:26.80        
                  40.21     1:26.80 (46.59)                                        
 48 Cunningham, Chrissy       17 Ndac-MR              1:22.78    1:26.84        
                  40.55     1:26.84 (46.29)                                        
 49 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR          1:28.01    1:27.41        
                  42.49     1:27.41 (44.92)                                        
 50 Paul, Jordana             15 Cond-MR              1:32.83    1:27.78        
                  42.22     1:27.78 (45.56)                                        
 51 Caines, Alexandra         15 Tmsuffolk-MR         1:32.20    1:27.80        
                  41.56     1:27.80 (46.24)                                        
 52 Schuyler, Stephanie       16 VAC-MR               1:24.71    1:28.06        
                  41.12     1:28.06 (46.94)                                        
 53 Sullivan, Corinne         15 Wcym Swim Team-CT    1:26.30    1:28.29        
                  41.36     1:28.29 (46.93)                                        
 54 Perry, Marie              16 Pbac-MR              1:25.78    1:28.31        
                  42.27     1:28.31 (46.04)                                        
 55 Flaherty, Caitlin         14 Farmingdale-MR       1:42.35    1:30.27        
                  42.36     1:30.27 (47.91)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               2:28.47    2:30.57 METS   
                  34.63     1:12.90 (38.27)     1:51.65 (38.75)     2:30.57 (38.92)
  1 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         2:28.03    2:30.57 METS   
                  34.56     1:12.58 (38.02)     1:51.99 (39.41)     2:30.57 (38.58)
  3 Lupinetti, Amelia         17 Aqua Gems-MR         2:27.88    2:33.00 METS   
                  35.69     1:15.19 (39.50)     1:54.51 (39.32)     2:33.00 (38.49)
  4 Murphy, Jean              17 Aqua Gems-MR         2:28.46    2:33.22 METS   
                  35.36     1:15.29 (39.93)     1:53.32 (38.03)     2:33.22 (39.90)
  5 Veccia, Samantha          17 North Shore-MR       2:28.57    2:33.78 METS   
                  34.70     1:13.51 (38.81)     1:52.66 (39.15)     2:33.78 (41.12)
  6 Anderer, Britney          15 Tmsuffolk-MR         2:32.83    2:36.74 METS   
                  34.57     1:14.64 (40.07)     1:55.88 (41.24)     2:36.74 (40.86)
  7 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               2:32.84    2:40.61        
                  36.06     1:16.63 (40.57)     1:58.37 (41.74)     2:40.61 (42.24)
  8 Danner, Crescentia        17 Ndac-MR              2:31.63    2:41.45        
                  35.59     1:16.38 (40.79)     1:58.51 (42.13)     2:41.45 (42.94)
  9 Warren, Michelle          15 Tmsuffolk-MR         2:38.06    2:42.03        
                  37.92     1:19.57 (41.65)     2:00.91 (41.34)     2:42.03 (41.12)
 10 Anderer, Stephanie        15 Tmsuffolk-MR         2:36.86    2:43.93        
                  36.97     1:18.51 (41.54)     2:01.30 (42.79)     2:43.93 (42.63)
 11 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         2:43.87    2:45.45        
                  37.51     1:20.11 (42.60)     2:03.35 (43.24)     2:45.45 (42.10)
 12 Strelez, Carly            14 Wcym Swim Team-CT    2:44.81    2:47.14        
                  37.70     1:20.15 (42.45)     2:03.81 (43.66)     2:47.14 (43.33)
 13 Goldstein, Amanda         15 Tmsuffolk-MR         2:43.11    2:48.98        
                  37.49     1:20.31 (42.82)     2:04.21 (43.90)     2:48.98 (44.77)
 14 Fabrizio, Jessica         12 North Shore-MR       2:53.02    2:49.01        
                  37.79     1:21.25 (43.46)     2:06.10 (44.85)     2:49.01 (42.91)
 15 Hoffman, Shekinah         13 MSC-MR               2:47.73    2:49.08        
                  38.98     1:22.59 (43.61)     2:06.05 (43.46)     2:49.08 (43.03)
 16 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               2:55.08    2:49.22        
                  38.20     1:21.04 (42.84)     2:04.88 (43.84)     2:49.22 (44.34)
 17 Archer, Heather           15 Tmsuffolk-MR         2:44.41    2:50.22        
                  37.60     1:20.49 (42.89)     2:05.42 (44.93)     2:50.22 (44.80)
 18 Munz, Brenna              14 MSC-MR               2:48.13    2:51.33        
                  38.90     1:21.82 (42.92)     2:06.63 (44.81)     2:51.33 (44.70)
 19 Kolosky, Sarah            15 Scd-Mr-MR            3:01.32    2:51.54        
                  36.80     1:18.67 (41.87)     2:04.51 (45.84)     2:51.54 (47.03)
 20 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              2:50.11    2:51.72        
                  38.95     1:22.21 (43.26)     2:06.26 (44.05)     2:51.72 (45.46)
 21 Aiello, Christina         17 MSC-MR               2:40.09    2:51.98        
                  40.21     1:23.76 (43.55)     2:07.82 (44.06)     2:51.98 (44.16)
 22 Drury, Kelly              15 Tmsuffolk-MR         2:50.04    2:53.09        
                  40.12     1:24.46 (44.34)     2:08.86 (44.40)     2:53.09 (44.23)
 23 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            2:56.14    2:55.89        
                  38.47     1:21.99 (43.52)     2:08.54 (46.55)     2:55.89 (47.35)
 24 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               3:00.86    2:56.33        
                  39.47     1:24.17 (44.70)     2:10.87 (46.70)     2:56.33 (45.46)
 25 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               2:48.40    2:57.39        
                  40.57     1:24.83 (44.26)     2:10.31 (45.48)     2:57.39 (47.08)
 26 Danner, Sage              12 Ndac-MR              3:02.11    2:59.69        
                  39.84     1:25.80 (45.96)     2:13.55 (47.75)     2:59.69 (46.14)
 27 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         3:13.43    3:00.46        
                  39.96     1:26.11 (46.15)     2:13.82 (47.71)     3:00.46 (46.64)
 28 Santiago, Amber           12 VAC-MR               3:03.18    3:01.21        
                  39.56     1:25.64 (46.08)     2:13.96 (48.32)     3:01.21 (47.25)
 29 Wang, Diana               16 MSC-MR               3:03.20    3:05.25        
                  42.86     1:30.61 (47.75)     2:18.65 (48.04)     3:05.25 (46.60)
 30 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            3:04.02    3:05.47        
                  42.23     1:29.91 (47.68)     2:18.75 (48.84)     3:05.47 (46.72)
 31 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         3:10.43    3:05.55        
                  42.55     1:29.55 (47.00)     2:17.01 (47.46)     3:05.55 (48.54)
 32 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR          3:10.00    3:12.95        
                  41.27     1:29.13 (47.86)     2:20.29 (51.16)     3:12.95 (52.66)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia         17 Aqua Gems-MR         1:01.26    1:02.03 METS   
                  29.49     1:02.03 (32.54)                                        
  2 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               1:02.92    1:02.25 METS   
                  29.66     1:02.25 (32.59)                                        
  3 Harris, Markee            17 Tmsuffolk-MR         1:00.58    1:02.78 METS   
                  29.43     1:02.78 (33.35)                                        
  4 Petty, Lanae              16 VAC-MR                 59.68    1:03.05 METS   
                  29.38     1:03.05 (33.67)                                        
  5 Berkley, Jennifer         15 VAC-MR               1:06.00    1:04.21        
                  30.10     1:04.21 (34.11)                                        
  6 Danner, Crescentia        17 Ndac-MR              1:03.43    1:04.27        
                  29.88     1:04.27 (34.39)                                        
  7 Sun, Angela               12 Twisters-MR          1:03.72    1:04.29        
                  29.54     1:04.29 (34.75)                                        
  8 Levine, Kimberly          17 MSC-MR               1:00.39    1:05.22        
                  30.03     1:05.22 (35.19)                                        
  9 Latino, Bridget           17 MSC-MR               1:03.40    1:06.08        
                  31.09     1:06.08 (34.99)                                        
 10 Taddeo, Marisa            15 North Shore-MR       1:05.56    1:06.40        
                  30.72     1:06.40 (35.68)                                        
 11 Anderer, Britney          15 Tmsuffolk-MR         1:04.14    1:06.65        
                  30.89     1:06.65 (35.76)                                        
 12 Warren, Michelle          15 Tmsuffolk-MR         1:05.52    1:06.71        
                  31.62     1:06.71 (35.09)                                        
 13 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               1:03.75    1:06.77        
                  31.52     1:06.77 (35.25)                                        
 14 Braca, Gianna             15 Pace-MR              1:06.17    1:07.48        
                  31.73     1:07.48 (35.75)                                        
 15 Anderer, Stephanie        15 Tmsuffolk-MR         1:04.69    1:07.59        
                  30.91     1:07.59 (36.68)                                        
 16 Fletcher, Diana           15 Pace-MR              1:06.66    1:08.42        
                  31.06     1:08.42 (37.36)                                        
 17 Veccia, Samantha          17 North Shore-MR       1:05.77    1:08.50        
                  31.53     1:08.50 (36.97)                                        
 18 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               1:10.78    1:08.61        
                  32.71     1:08.61 (35.90)                                        
 19 Rodriguez, Michelle       17 Pace-MR              1:10.11    1:08.65        
                  31.39     1:08.65 (37.26)                                        
 20 NG, Melissa               17 Tmsuffolk-MR         1:05.73    1:09.23        
                  33.16     1:09.23 (36.07)                                        
 21 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            1:15.57    1:09.24        
                  32.09     1:09.24 (37.15)                                        
 22 Archer, Heather           15 Tmsuffolk-MR         1:07.16    1:10.32        
                  32.79     1:10.32 (37.53)                                        
 23 Rubiano, Alexandra        10 Twisters-MR          1:09.73    1:10.36        
                  33.27     1:10.36 (37.09)                                        
 24 Davis, Rachel             16 Pace-MR              1:13.34    1:10.37        
                  32.00     1:10.37 (38.37)                                        
 25 Aiello, Christina         17 MSC-MR               1:05.35    1:10.64        
                  32.97     1:10.64 (37.67)                                        
 26 Paul, Jordana             15 Cond-MR              1:12.10    1:11.62        
                  33.30     1:11.62 (38.32)                                        
 27 Cimilluca, Veronica       17 VAC-MR               1:08.59    1:11.73        
                  15.87     1:11.73 (55.86)                                        
 28 Pampillonio, Jennifer     16 Pace-MR              1:08.63    1:12.31        
                  33.55     1:12.31 (38.76)                                        
 29 Kelly, Ariana             15 North Shore-MR       1:08.82    1:12.54        
                  15.87     1:12.54 (56.67)                                        
 30 Grunewald, Cailin         16 VAC-MR               1:08.21    1:12.60        
                  33.37     1:12.60 (39.23)                                        
 31 Sullivan, Corinne         15 Wcym Swim Team-CT    1:09.99    1:12.85        
                  33.85     1:12.85 (39.00)                                        
 32 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               1:10.53    1:13.19        
                  33.99     1:13.19 (39.20)                                        
 33 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR         1:12.15    1:13.45        
                  34.23     1:13.45 (39.22)                                        
 34 Cunningham, Ainslee       15 Ndac-MR              1:16.76    1:14.39        
                  34.06     1:14.39 (40.33)                                        
 35 Simmons, Jenn             18 UN-CT                1:23.05    1:15.03        
                  34.56     1:15.03 (40.47)                                        
 36 Yu, Wynona                10 Twisters-MR          1:17.97    1:15.04        
                  35.14     1:15.04 (39.90)                                        
 37 Cunningham, Chrissy       17 Ndac-MR              1:15.76    1:16.15        
                  34.08     1:16.15 (42.07)                                        
 38 Kroon, Lizanne            15 Wcym Swim Team-CT    1:14.91    1:16.45        
                  35.04     1:16.45 (41.41)                                        
 39 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:19.23    1:17.33        
                  23.86     1:17.33 (53.47)                                        
 40 McChesney, Megan          16 Pbac-MR              1:15.25    1:17.55        
                  35.83     1:17.55 (41.72)                                        
 41 O'Leary, Kate             15 Wcym Swim Team-CT    1:12.79    1:17.69        
                  35.32     1:17.69 (42.37)                                        
 42 Laitman, Caroline         15 Pace-MR              1:16.03    1:18.19        
                  34.40     1:18.19 (43.79)                                        
 43 Medrano, Carol            15 Pbac-MR              1:14.60    1:18.28        
                  35.65     1:18.28 (42.63)                                        
 44 Still, Hailey             16 Pace-MR              1:17.23    1:18.55        
                  34.94     1:18.55 (43.61)                                        
 45 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR          1:14.79    1:20.46        
                  34.93     1:20.46 (45.53)                                        
 46 Cruz, Brigitti            10 Twisters-MR          1:20.47    1:21.62        
                  37.97     1:21.62 (43.65)                                        
 47 Santiago, Amber           12 VAC-MR               1:16.14    1:23.77        
                  36.62     1:23.77 (47.15)                                        
 48 Perry, Marie              16 Pbac-MR              1:19.17    1:23.79        
                  40.15     1:23.79 (43.64)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         2:11.70    2:14.60 METS   
                  29.74     1:03.18 (33.44)     1:38.97 (35.79)     2:14.60 (35.63)
  2 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               2:14.12    2:18.56 METS   
                  30.81     1:05.29 (34.48)     1:41.55 (36.26)     2:18.56 (37.01)
  3 Harris, Markee            17 Tmsuffolk-MR         2:14.77    2:18.64 METS   
                  30.92     1:05.78 (34.86)     1:42.25 (36.47)     2:18.64 (36.39)
  4 Latino, Bridget           17 MSC-MR               2:19.80    2:26.79        
                  31.41     1:07.50 (36.09)     1:46.20 (38.70)     2:26.79 (40.59)
  5 Marrese, Kathleen         14 Wcym Swim Team-CT    2:21.50    2:27.69        
                  32.68     1:10.20 (37.52)     1:49.20 (39.00)     2:27.69 (38.49)
  6 Parodi, Ellen             14 Aqua Gems-MR         2:32.38    2:28.24        
                  31.02     1:06.49 (35.47)     1:46.21 (39.72)     2:28.24 (42.03)
  7 Warren, Michelle          15 Tmsuffolk-MR         2:20.19    2:30.29        
                  33.30     1:11.22 (37.92)     1:50.40 (39.18)     2:30.29 (39.89)
  8 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               2:38.27    2:30.43        
                  33.73     1:13.04 (39.31)     1:52.68 (39.64)     2:30.43 (37.75)
  9 Braca, Gianna             15 Pace-MR              2:28.67    2:31.86        
                  32.20     1:08.92 (36.72)     1:49.13 (40.21)     2:31.86 (42.73)
 10 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               2:34.79    2:32.20        
                  33.41     1:11.63 (38.22)     1:52.17 (40.54)     2:32.20 (40.03)
 11 Cimilluca, Veronica       17 VAC-MR               2:35.44    2:35.58        
                  33.49     1:12.65 (39.16)     1:53.96 (41.31)     2:35.58 (41.62)
 12 Boyko, Emily              12 MSC-MR               2:37.61    2:40.43        
                  36.32     1:17.84 (41.52)     1:59.82 (41.98)     2:40.43 (40.61)
 13 Santiago, Amber           12 VAC-MR               2:51.65    3:03.74        
                  36.02     1:22.32 (46.30)     2:12.77 (50.45)     3:03.74 (50.97)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia         17 Aqua Gems-MR         2:12.31    2:13.72 METS   
                  29.30     1:04.10 (34.80)     1:43.20 (39.10)     2:13.72 (30.52)
  2 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               2:14.27    2:14.96 METS   
                  29.55     1:05.24 (35.69)     1:44.11 (38.87)     2:14.96 (30.85)
  3 Petty, Lanae              16 VAC-MR               2:14.04    2:17.69 METS   
                  29.26     1:03.56 (34.30)     1:45.01 (41.45)     2:17.69 (32.68)
  4 Anderer, Stephanie        15 Tmsuffolk-MR         2:23.70    2:18.79        
                  29.61     1:04.92 (35.31)     1:47.35 (42.43)     2:18.79 (31.44)
  5 Taddeo, Marisa            15 North Shore-MR       2:19.39    2:19.56        
                  30.27     1:03.70 (33.43)     1:47.64 (43.94)     2:19.56 (31.92)
  6 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               2:16.41    2:20.28        
                  30.41     1:05.49 (35.08)     1:48.10 (42.61)     2:20.28 (32.18)
  7 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               2:20.15    2:21.45        
                  31.03     1:08.14 (37.11)     1:49.04 (40.90)     2:21.45 (32.41)
  8 Harris, Markee            17 Tmsuffolk-MR         2:19.73    2:22.43        
                  30.20     1:07.18 (36.98)     1:50.62 (43.44)     2:22.43 (31.81)
  9 Danner, Crescentia        17 Ndac-MR              2:19.24    2:22.85        
                  30.36     1:08.15 (37.79)     1:49.07 (40.92)     2:22.85 (33.78)
 10 Fitzgerald, Shannan       19 Aqua Gems-MR         2:23.85    2:23.34        
                  30.21     1:06.59 (36.38)     1:49.88 (43.29)     2:23.34 (33.46)
 11 Veccia, Samantha          17 North Shore-MR       2:16.75    2:23.84        
                  32.06     1:10.77 (38.71)     1:49.98 (39.21)     2:23.84 (33.86)
 12 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         2:21.26    2:23.93        
                  32.74     1:12.01 (39.27)     1:51.62 (39.61)     2:23.93 (32.31)
 13 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR         2:26.79    2:24.26        
                  31.11     1:07.94 (36.83)     1:51.54 (43.60)     2:24.26 (32.72)
 14 Rodriguez, Michelle       17 Pace-MR              2:23.80    2:24.63        
                  30.74     1:07.07 (36.33)     1:52.35 (45.28)     2:24.63 (32.28)
 15 Levine, Kimberly          17 MSC-MR               2:15.34    2:24.64        
                  30.30     1:08.27 (37.97)     1:51.04 (42.77)     2:24.64 (33.60)
 16 Grunewald, Cailin         16 VAC-MR               2:20.33    2:26.19        
                  32.16     1:09.02 (36.86)     1:52.39 (43.37)     2:26.19 (33.80)
 17 Makowski, Michelle        15 Tmsuffolk-MR         2:28.04    2:26.32        
                  32.04     1:10.63 (38.59)     1:52.67 (42.04)     2:26.32 (33.65)
 18 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               2:26.00    2:27.31        
                  33.23     1:08.87 (35.64)     1:54.87 (46.00)     2:27.31 (32.44)
 19 Magin, Beth               16 Wcym Swim Team-CT    2:20.94    2:27.33        
                  32.86     1:09.63 (36.77)     1:54.01 (44.38)     2:27.33 (33.32)
 20 Aiello, Christina         17 MSC-MR               2:19.03    2:27.87        
                  32.72     1:10.10 (37.38)     1:53.90 (43.80)     2:27.87 (33.97)
 21 Murphy, Jean              17 Aqua Gems-MR         2:29.91    2:28.47        
                  33.31     1:13.70 (40.39)     1:52.84 (39.14)     2:28.47 (35.63)
 22 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         2:22.87    2:28.67        
                  32.56     1:10.67 (38.11)     1:55.79 (45.12)     2:28.67 (32.88)
 23 Latino, Bridget           17 MSC-MR               2:24.00    2:28.96        
                  30.88     1:10.36 (39.48)     1:56.19 (45.83)     2:28.96 (32.77)
 24 Larkin, Christine         17 VAC-MR               2:24.95    2:29.64        
                  33.73     1:12.40 (38.67)     1:56.56 (44.16)     2:29.64 (33.08)
 25 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            2:34.27    2:30.27        
                  31.50     1:08.47 (36.97)     1:55.40 (46.93)     2:30.27 (34.87)
 26 Archer, Heather           15 Tmsuffolk-MR         2:24.20    2:30.96        
                  32.31     1:11.66 (39.35)     1:56.90 (45.24)     2:30.96 (34.06)
 27 Braca, Gianna             15 Pace-MR              2:31.21    2:31.57        
                  31.38     1:08.78 (37.40)     1:58.15 (49.37)     2:31.57 (33.42)
 28 Thorp, Kaitlin            15 VAC-MR               2:26.55    2:31.65        
                  31.82     1:10.53 (38.71)     1:55.29 (44.76)     2:31.65 (36.36)
 29 Drury, Kelly              15 Tmsuffolk-MR         2:28.08    2:32.07        
                  34.19     1:14.29 (40.10)     1:59.05 (44.76)     2:32.07 (33.02)
 30 O'Leary, Kate             15 Wcym Swim Team-CT    2:22.25    2:33.12        
                  34.76     1:14.45 (39.69)     1:59.08 (44.63)     2:33.12 (34.04)
 31 NG, Melissa               17 Tmsuffolk-MR         2:29.12    2:33.19        
                  32.20     1:11.03 (38.83)     1:58.27 (47.24)     2:33.19 (34.92)
 32 Cunningham, Ainslee       15 Ndac-MR              2:35.11    2:33.31        
                  33.56     1:12.83 (39.27)     1:58.59 (45.76)     2:33.31 (34.72)
 33 Pampillonio, Jennifer     16 Pace-MR              2:28.91    2:33.59        
                  32.74     1:12.61 (39.87)     1:59.27 (46.66)     2:33.59 (34.32)
 34 Wang, Diana               16 MSC-MR               2:29.22    2:34.34        
                  33.17     1:13.76 (40.59)     2:00.84 (47.08)     2:34.34 (33.50)
 35 Goldstein, Amanda         15 Tmsuffolk-MR         2:34.03    2:34.37        
                  34.99     1:16.38 (41.39)     1:59.17 (42.79)     2:34.37 (35.20)
 36 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               2:28.49    2:34.85        
                  33.78     1:14.62 (40.84)     2:00.17 (45.55)     2:34.85 (34.68)
 37 Kroon, Lizanne            15 Wcym Swim Team-CT    2:32.28    2:35.60        
                  35.64     1:13.55 (37.91)     2:01.28 (47.73)     2:35.60 (34.32)
 38 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR         2:36.06    2:35.75        
                  33.48     1:12.50 (39.02)     2:01.13 (48.63)     2:35.75 (34.62)
 39 Schuyler, Stephanie       16 VAC-MR               2:34.55    2:36.28        
                  33.85     1:12.02 (38.17)     2:01.29 (49.27)     2:36.28 (34.99)
 40 Caines, Alexandra         15 Tmsuffolk-MR         2:37.69    2:36.79        
                  33.53     1:12.19 (38.66)     2:01.11 (48.92)     2:36.79 (35.68)
 41 Davis, Rachel             16 Pace-MR              2:39.00    2:39.58        
                  32.08     1:09.60 (37.52)     2:01.45 (51.85)     2:39.58 (38.13)
 42 Laitman, Caroline         15 Pace-MR              2:40.64    2:40.35        
                  34.08     1:13.95 (39.87)     2:02.15 (48.20)     2:40.35 (38.20)
 43 Schmader, Sara            17 Scd-Mr-MR            2:46.16    2:41.68        
                  32.74     1:12.27 (39.53)     2:04.54 (52.27)     2:41.68 (37.14)
 44 Georgescu, Mary           15 Twisters-MR          2:42.92    2:45.57        
                  35.13     1:16.56 (41.43)     2:05.70 (49.14)     2:45.57 (39.87)
 45 Simmons, Jenn             18 UN-CT                2:43.65    2:46.41        
                  36.62     1:18.07 (41.45)     2:08.33 (50.26)     2:46.41 (38.08)
 46 Paul, Jordana             15 Cond-MR              3:04.76    2:47.20        
                  33.30     1:16.22 (42.92)     2:07.66 (51.44)     2:47.20 (39.54)
 47 Knapp, Erin               16 Pace-MR              2:39.74    2:48.06        
                  39.20     1:17.54 (38.34)     2:09.97 (52.43)     2:48.06 (38.09)
 48 Ruggiero, Cheryl          16 Ndac-MR              2:49.11    3:01.10        
                  40.07     1:29.18 (49.11)     2:20.26 (51.08)     3:01.10 (40.84)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia         17 Aqua Gems-MR         4:37.92    4:39.58 METS   
                  29.73     1:02.97 (33.24)     1:39.36 (36.39)     2:15.10 (35.74)
        2:54.06 (38.96)     3:34.16 (40.10)     4:07.36 (33.20)     4:39.58 (32.22)
  2 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               4:39.98    4:44.76 METS   
                  30.73     1:05.03 (34.30)     1:42.42 (37.39)     2:19.97 (37.55)
        2:59.51 (39.54)     3:39.16 (39.65)     4:12.62 (33.46)     4:44.76 (32.14)
  3 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               4:50.86    4:47.67 METS   
                  30.39     1:04.51 (34.12)     1:41.02 (36.51)     2:17.45 (36.43)
        2:59.56 (42.11)     3:42.32 (42.76)     4:15.74 (33.42)     4:47.67 (31.93)
  4 Warren, Michelle          15 Tmsuffolk-MR         4:55.99    4:57.76        
                  31.63     1:07.34 (35.71)     1:47.03 (39.69)     2:26.11 (39.08)
        3:08.65 (42.54)     3:51.29 (42.64)     4:25.24 (33.95)     4:57.76 (32.52)
  5 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               5:08.67    5:03.73        
                  32.59     1:09.98 (37.39)     1:49.35 (39.37)     2:27.95 (38.60)
        3:10.04 (42.09)     3:53.11 (43.07)     4:29.54 (36.43)     5:03.73 (34.19)
  6 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         4:59.67    5:06.58        
                  32.16     1:09.96 (37.80)     1:48.90 (38.94)     2:27.30 (38.40)
        3:13.45 (46.15)     3:59.22 (45.77)     4:33.58 (34.36)     5:06.58 (33.00)
  7 Latino, Bridget           17 MSC-MR               5:11.80    5:07.76        
                  30.52     1:05.80 (35.28)     1:45.19 (39.39)     2:24.12 (38.93)
        3:10.75 (46.63)     3:57.49 (46.74)     4:33.10 (35.61)     5:07.76 (34.66)
  8 Abribat, Casey            15 Aqua Gems-MR         5:09.09    5:08.88        
                  32.85     1:09.68 (36.83)     1:49.86 (40.18)     2:28.62 (38.76)
        3:15.29 (46.67)     3:59.35 (44.06)     4:35.97 (36.62)     5:08.88 (32.91)
  9 Makowski, Michelle        15 Tmsuffolk-MR         5:08.35    5:09.95        
                  32.66     1:11.10 (38.44)     1:51.62 (40.52)     2:31.28 (39.66)
        3:15.91 (44.63)     4:01.07 (45.16)     4:36.28 (35.21)     5:09.95 (33.67)
 10 Aiello, Christina         17 MSC-MR               4:53.33    5:10.80        
                  33.40     1:11.60 (38.20)     1:50.05 (38.45)     2:27.74 (37.69)
        3:12.99 (45.25)     3:59.19 (46.20)     4:35.47 (36.28)     5:10.80 (35.33)
 11 Daly, Jackie              16 Pbac-MR              5:05.98    5:16.92        
                  32.52     1:12.31 (39.79)     1:52.72 (40.41)     2:34.47 (41.75)
        3:17.07 (42.60)     4:01.81 (44.74)     4:39.70 (37.89)     5:16.92 (37.22)
 12 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         5:20.71    5:21.04        
                  32.87     1:13.27 (40.40)     1:57.69 (44.42)     2:41.29 (43.60)
        3:27.27 (45.98)     4:12.08 (44.81)     4:47.05 (34.97)     5:21.04 (33.99)
 13 Drury, Kelly              15 Tmsuffolk-MR         5:09.20    5:21.97        
                  34.71     1:15.78 (41.07)     1:56.03 (40.25)     2:36.19 (40.16)
        3:21.61 (45.42)     4:07.88 (46.27)     4:45.30 (37.42)     5:21.97 (36.67)
 14 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            5:47.76    5:23.06        
                  32.15     1:10.18 (38.03)     1:51.62 (41.44)     2:32.74 (41.12)
        3:21.52 (48.78)     4:10.20 (48.68)     4:47.48 (37.28)     5:23.06 (35.58)
 15 Goldstein, Amanda         15 Tmsuffolk-MR         5:19.24    5:23.44        
                  35.43     1:18.80 (43.37)     1:59.99 (41.19)     2:41.77 (41.78)
        3:24.09 (42.32)     4:08.68 (44.59)     4:47.36 (38.68)     5:23.44 (36.08)
 16 Braca, Gianna             15 Pace-MR              6:00.00    5:24.55        
                  32.18     1:09.87 (37.69)     1:48.08 (38.21)     2:28.44 (40.36)
        3:19.64 (51.20)     4:11.14 (51.50)     4:48.67 (37.53)     5:24.55 (35.88)
 17 Boyko, Emily              12 MSC-MR                    NT    5:35.18        
                  35.70     1:17.19 (41.49)     2:01.63 (44.44)     2:45.11 (43.48)
        3:31.83 (46.72)     4:19.07 (47.24)     4:57.75 (38.68)     5:35.18 (37.43)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:47.87    1:45.36        
     1) Levine, Kimberly 17             2) Williams, Jeysa 16             
     3) Baczek, Olivia 15               4) Farrar, Chloe 15               
                  26.71       53.17 (26.46)     1:19.39 (26.22)     1:45.36 (25.97)
  2 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:43.58    1:46.29        
     1) Berkley, Jennifer 15            2) Klein, Morganne 14             
     3) Grunewald, Cailin 16            4) Petty, Lanae 16                
                  26.55       54.29 (27.74)     1:21.19 (26.90)     1:46.29 (25.10)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:53.00    1:46.93        
     1) Ehret, Jane 14                  2) Lupinetti, Amelia 17           
     3) Abribat, Casey 15               4) Fitzgerald, Shannan 19         
                  26.32       53.43 (27.11)     1:20.15 (26.72)     1:46.93 (26.78)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                              1:47.65    1:47.53        
     1) DiDonato, Emily 15              2) NG, Melissa 17                 
     3) Anderer, Stephanie 15           4) Harris, Markee 17              
                  27.37       54.63 (27.26)     1:20.44 (25.81)     1:47.53 (27.09)
  5 Western CT YMCA Mako Swim Team-CT  'A'            1:46.91    1:48.33        
     1) Magin, Beth 16                  2) O'Leary, Kate 15               
     3) Meerman, Kathie 14              4) Kroon, Lizanne 15              
                  27.50       54.13 (26.63)     1:21.09 (26.96)     1:48.33 (27.24)
  6 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:47.36    1:50.42        
     1) Braca, Gianna 15                2) Davis, Rachel 16               
     3) Pampillonio, Jennifer 16        4) Rodriguez, Michelle 17         
                  27.59       56.59 (29.00)     1:23.96 (27.37)     1:50.42 (26.46)
  7 Viking Aquatic Club-MR  'B'                       1:49.27    1:52.09        
     1) Schuyler, Stephanie 16          2) Thorp, Kaitlin 15              
     3) Larkin, Colleen 13              4) Larkin, Christine 17           
                  28.82       56.73 (27.91)     1:24.67 (27.94)     1:52.09 (27.42)
  8 Team Suffolk-MR  'B'                              1:51.05    1:52.27        
     1) Einsidler, Allie 16             2) Archer, Heather 15             
     3) Makowski, Michelle 15           4) Goldstein, Amanda 15           
                  27.99       56.14 (28.15)     1:23.63 (27.49)     1:52.27 (28.64)
  9 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:52.98        
     1) Wang, Diana 16                  2) Miller, Elizabeth 16           
     3) Aiello, Christina 17            4) O'Keefe, Brenna 15             
                  28.12       57.01 (28.89)     1:25.49 (28.48)     1:52.98 (27.49)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:57.16    1:58.27        
     1) Grunewald, Cailin 16            2) Klein, Morganne 14             
     3) Petty, Lanae 16                 4) Berkley, Jennifer 15           
                  33.91     1:05.07 (31.16)     1:32.68 (27.61)     1:58.27 (25.59)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:59.21    1:59.84        
     1) Baczek, Olivia 15               2) Williams, Jeysa 16             
     3) Latino, Bridget 17              4) Levine, Kimberly 17            
                  31.14     1:04.41 (33.27)     1:34.11 (29.70)     1:59.84 (25.73)
  3 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:55.43    1:59.89        
     1) Abribat, Casey 15               2) Murphy, Jean 17                
     3) Lupinetti, Amelia 17            4) Owens, Katelyn 15              
                  31.61     1:03.72 (32.11)     1:31.76 (28.04)     1:59.89 (28.13)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                              2:05.89    2:00.35        
     1) Anderer, Britney 15             2) DiDonato, Emily 15             
     3) Harris, Markee 17               4) Anderer, Stephanie 15          
                  30.69     1:04.69 (34.00)     1:33.84 (29.15)     2:00.35 (26.51)
  5 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:05.00        
     1) Aiello, Christina 17            2) Farrar, Chloe 15               
     3) Miller, Elizabeth 16            4) Farrar, Lexi 14                
                  32.39     1:05.77 (33.38)     1:38.45 (32.68)     2:05.00 (26.55)
  6 Team Suffolk-MR  'B'                              2:10.17    2:06.87        
     1) Einsidler, Allie 16             2) Goldstein, Amanda 15           
     3) Warren, Michelle 15             4) NG, Melissa 17                 
                  32.87     1:08.50 (35.63)     1:39.36 (30.86)     2:06.87 (27.51)
  7 Viking Aquatic Club-MR  'B'                       2:10.22    2:07.43        
     1) Schuyler, Stephanie 16          2) Larkin, Christine 17           
     3) Cimilluca, Veronica 17          4) Larkin, Colleen 13             
                  31.60     1:07.37 (35.77)     1:39.61 (32.24)     2:07.43 (27.82)
  8 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:05.50    2:08.41        
     1) Pampillonio, Jennifer 16        2) Fletcher, Diana 15             
     3) Braca, Gianna 15                4) Rodriguez, Michelle 17         
                  34.65     1:10.68 (36.03)     1:40.46 (29.78)     2:08.41 (27.95)
  9 Team Suffolk-MR  'C'                              2:11.28    2:11.96        
     1) Caines, Alexandra 15            2) Drury, Kelly 15                
     3) Archer, Heather 15              4) Makowski, Michelle 15          
                  34.20     1:12.69 (38.49)     1:43.87 (31.18)     2:11.96 (28.09)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Joshua             8 Ndac-MR                43.14      38.57        
  2 Marvin, Christopher        8 Ndac-MR                38.59      39.39        
  3 Boyko, Jason               7 MSC-MR                 42.88      40.22        
  4 Rudel, Chris               8 Aqua Gems-MR           42.18      41.85        
  5 Chang, Kevin               8 Pace-MR                41.69      41.97        
  6 YU, Dominic                8 Twisters-MR            39.05      42.20        
  7 Ortof, Harry               8 Express Swimming-MR    43.09      47.28        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Joshua             8 Ndac-MR              1:32.11    1:26.80        
                  39.98     1:26.80 (46.82)                                        
  2 Chang, Kevin               8 Pace-MR              1:35.00    1:27.71        
                  43.33     1:27.71 (44.38)                                        
  3 Rudel, Chris               8 Aqua Gems-MR         1:38.70    1:33.37        
                  43.73     1:33.37 (49.64)                                        
  4 Boyko, Jason               7 MSC-MR               1:36.31    1:33.48        
                  42.22     1:33.48 (51.26)                                        
  5 YU, Dominic                8 Twisters-MR          1:31.94    1:38.22        
                  45.24     1:38.22 (52.98)                                        
  6 Ortof, Harry               8 Express Swimming-MR  1:34.26    1:38.85        
                  44.65     1:38.85 (54.20)                                        
  7 Li, Michael                8 Wcym Swim Team-CT    1:42.62    1:42.83        
                  47.81     1:42.83 (55.02)                                        
  8 Graham, Joseph             7 Express Swimming-MR  1:42.28    1:42.94        
                  45.81     1:42.94 (57.13)                                        
 -- Lillian, Jack              8 Aqua Gems-MR         2:20.43         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               7 MSC-MR                 48.40      43.22        
  2 Chang, Kevin               8 Pace-MR                45.07      43.23        
  3 YU, Dominic                8 Twisters-MR            48.07      46.12        
  4 Li, Michael                8 Wcym Swim Team-CT      48.88      48.27        
  5 Martin, Joshua             8 Ndac-MR                55.11      48.83        
  6 Ortof, Harry               8 Express Swimming-MR    51.50      52.30        
  7 Lillian, Jack              8 Aqua Gems-MR         1:20.43    1:00.55        
  8 Graham, Joseph             7 Express Swimming-MR  1:00.09    1:06.91        
 -- Rudel, Chris               8 Aqua Gems-MR           52.90         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Joshua             8 Ndac-MR                59.11      47.39        
  2 Rudel, Chris               8 Aqua Gems-MR           50.90      52.34        
  3 YU, Dominic                8 Twisters-MR            58.39      57.90        
  4 Chang, Kevin               8 Pace-MR                58.95      58.78        
  5 Marvin, Christopher        8 Ndac-MR              1:00.25      59.74        
  6 Boyko, Jason               7 MSC-MR               1:16.02    1:04.15        
  7 Ortof, Harry               8 Express Swimming-MR  1:00.92    1:05.35        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudel, Chris               8 Aqua Gems-MR           51.43      51.47        
  2 Martin, Joshua             8 Ndac-MR              1:03.11      51.85        
  3 Chang, Kevin               8 Pace-MR                49.00      54.76        
  4 Boyko, Jason               7 MSC-MR                 57.76      56.41        
  5 Marvin, Christopher        8 Ndac-MR              1:09.13    1:01.96        
 -- Ortof, Harry               8 Express Swimming-MR  1:00.68         DQ        
 -- YU, Dominic                8 Twisters-MR          1:04.42         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Joshua             8 Ndac-MR              2:00.11    1:43.49        
                  51.65     1:43.49 (51.84)                                        
  2 Chang, Kevin               8 Pace-MR              2:15.00    1:46.53        
                  50.26     1:46.53 (56.27)                                        
  3 YU, Dominic                8 Twisters-MR          1:53.00    1:49.89        
                  51.59     1:49.89 (58.30)                                        
  4 Ortof, Harry               8 Express Swimming-MR  1:49.46    1:54.91        
                  55.64     1:54.91 (59.27)                                        
  5 Graham, Joseph             7 Express Swimming-MR  2:30.00    1:59.71        
                  59.35   1:59.71 (1:00.36)                                        
 -- Boyko, Jason               7 MSC-MR                    NT         DQ        
                  49.85        DQ (1:01.63)                                        
 -- Li, Michael                8 Wcym Swim Team-CT    1:53.29         DQ        
                  48.94          DQ (54.41)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.49  ZQ
          32.29  JO
          36.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 Twisters-MR            26.57      27.02 ZQ     
  2 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR           30.15      29.97 ZQ     
  3 Dong, Richard             10 Twisters-MR            29.95      30.43 ZQ     
  4 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR              31.35      30.81 ZQ     
  5 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR            30.64      30.83 ZQ     
  6 Collins, Rory             10 Wcym Swim Team-CT      31.22      31.78 JO     
  7 Cho, Steven               10 Cond-MR                33.79      32.45 SILV   
  8 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR           32.32      32.88 SILV   
  9 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR            34.59      33.92 SILV   
 10 Olsen, Jack                9 Aqua Gems-MR           34.09      34.73 SILV   
 11 Lee, Tresten               9 Pace-MR                36.17      34.90 SILV   
 12 Ferrarie, Christian        9 Wcym Swim Team-CT      35.64      34.94 SILV   
 13 Snyder, Andrew             9 Pace-MR                35.16      35.04 SILV   
 14 Blake, Teddy              10 Ndac-MR                36.38      35.07 SILV   
 15 Kearney, Evan              9 Pace-MR                33.88      35.19 SILV   
 16 Katomski, Ian              9 Ndac-MR                36.37      35.81 SILV   
 17 LaRue, Paul                9 MSC-MR                 34.54      35.94 SILV   
 18 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR                37.82      35.98 SILV   
 19 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR           37.53      36.14 SILV   
 20 Pokorne, Alex             10 Pace-MR                36.03      36.25 SILV   
 21 Arcidiacono, Stephen      10 North Shore-MR         39.10      37.83        
 22 Walker, Ryan               9 Pace-MR                38.34      38.24        
 23 Thompson, Ryan            10 Pace-MR                38.30      39.24        
 24 Morgan, Julian             9 MSC-MR                 40.98      39.95        
 25 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                 39.71      39.99        
 26 Brooks, Bennet             9 Ndac-MR                48.09      40.72        
 27 Scelta, Andrew            10 Aqua Gems-MR           41.52      42.79        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:09.79  ZQ
        1:12.59  JO
        1:21.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR         1:08.94    1:06.12 ZQ     
                  30.97     1:06.12 (35.15)                                        
  2 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR            1:08.66    1:08.95 ZQ     
                  32.79     1:08.95 (36.16)                                        
  3 Thompson, Brendin         10 Aqua Gems-MR         1:11.17    1:10.61 JO     
                  33.29     1:10.61 (37.32)                                        
  4 Blake, Teddy              10 Ndac-MR              1:19.71    1:14.90 SILV   
                  36.78     1:14.90 (38.12)                                        
  5 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR         1:15.34    1:16.00 SILV   
                  34.85     1:16.00 (41.15)                                        
  6 Kearney, Evan              9 Pace-MR              1:17.61    1:17.64 SILV   
                  36.70     1:17.64 (40.94)                                        
  7 Snyder, Andrew             9 Pace-MR              1:16.44    1:18.32 SILV   
                  36.60     1:18.32 (41.72)                                        
  8 Craven, Mike              10 Ndac-MR              1:24.88    1:18.69 SILV   
                  36.97     1:18.69 (41.72)                                        
  9 Verini, Michael            9 Pace-MR              2:00.00    1:19.08 SILV   
                  35.50     1:19.08 (43.58)                                        
 10 Thompson, Padraic          9 Aqua Gems-MR         1:21.41    1:19.30 SILV   
                  37.21     1:19.30 (42.09)                                        
 11 LaRue, Paul                9 MSC-MR               1:18.54    1:19.52 SILV   
                  37.77     1:19.52 (41.75)                                        
 12 Beusse, David              9 Pace-MR              1:21.27    1:21.07 SILV   
                  38.49     1:21.07 (42.58)                                        
 13 Pokorne, Alex             10 Pace-MR              1:22.47    1:22.32        
                  38.36     1:22.32 (43.96)                                        
 14 Arcidiacono, Stephen      10 North Shore-MR       1:28.14    1:23.00        
                  38.60     1:23.00 (44.40)                                        
 15 Bayer, Braedon            10 Scd-Mr-MR            1:23.06    1:23.21        
                  38.15     1:23.21 (45.06)                                        
 16 Mueller, Chris            10 Express Swimming-MR  1:14.59    1:25.34        
                  37.45     1:25.34 (47.89)                                        
 17 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               1:27.32    1:25.47        
                  42.32     1:25.47 (43.15)                                        
 18 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR         1:24.40    1:25.98        
                  39.28     1:25.98 (46.70)                                        
 19 Lee, Tresten               9 Pace-MR              1:28.26    1:27.50        
                  40.63     1:27.50 (46.87)                                        
 20 Ransome, Malcolm          10 Ndac-MR              1:30.11    1:27.78        
 21 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR              1:31.23    1:28.00        
                  40.30     1:28.00 (47.70)                                        
 22 Walker, Ryan               9 Pace-MR              1:28.17    1:28.23        
                  42.02     1:28.23 (46.21)                                        
 23 Miller, Wesley            10 Ndac-MR              1:32.11    1:31.62        
                  41.31     1:31.62 (50.31)                                        
 24 John, Alex                 9 Pace-MR              1:32.92    1:34.58        
                  42.94     1:34.58 (51.64)                                        
 25 Morgan, Julian             9 MSC-MR               1:35.59    1:36.72        
                  43.81     1:36.72 (52.91)                                        
 26 Indimine, Matthew         10 North Shore-MR       2:00.00    1:45.84        
                  49.95     1:45.84 (55.89)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.99  ZQ
          37.99  JO
          44.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 Twisters-MR            30.86      31.08 ZQ     
  2 Dong, Richard             10 Twisters-MR            34.24      34.31 ZQ     
  3 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR              39.27      36.02 ZQ     
  4 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR            36.29      36.72 ZQ     
  5 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR           36.38      37.81 JO     
  6 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR           40.53      38.29 SILV   
  7 LaRue, Paul                9 MSC-MR                 40.17      39.36 SILV   
  8 Olsen, Jack                9 Aqua Gems-MR           44.36      40.58 SILV   
  9 Collins, Rory             10 Wcym Swim Team-CT      39.79      40.82 SILV   
 10 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR            39.72      40.84 SILV   
 11 Kearney, Evan              9 Pace-MR                44.55      41.19 SILV   
 12 Guo, Andrew                9 Twisters-MR            43.51      41.60 SILV   
 13 Arcidiacono, Stephen      10 North Shore-MR         42.30      42.24 SILV   
 14 Katomski, Ian              9 Ndac-MR                42.82      42.27 SILV   
 15 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR           41.13      42.88 SILV   
 16 Snyder, Andrew             9 Pace-MR                42.51      43.01 SILV   
 17 Pokorne, Alex             10 Pace-MR                47.53      43.22 SILV   
 18 Lee, Tresten               9 Pace-MR                46.84      44.10 SILV   
 19 Walker, Ryan               9 Pace-MR                44.82      44.13 SILV   
 20 Ferrarie, Christian        9 Wcym Swim Team-CT      45.69      46.39        
 21 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                 47.50      47.53        
 22 Thompson, Ryan            10 Pace-MR                48.74      47.64        
 23 Morgan, Julian             9 MSC-MR                 52.44      48.99        
 24 Brooks, Bennet             9 Ndac-MR                49.49      50.28        
 25 Scelta, Andrew            10 Aqua Gems-MR           49.96      52.16        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:19.39  ZQ
        1:22.19  JO
        1:40.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR            1:26.48    1:18.93 ZQ     
                  38.93     1:18.93 (40.00)                                        
  2 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR         1:22.32    1:19.68 JO     
                  39.02     1:19.68 (40.66)                                        
  3 Thompson, Brendin         10 Aqua Gems-MR         1:23.08    1:24.45 SILV   
                  41.85     1:24.45 (42.60)                                        
  4 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR         1:30.42    1:27.12 SILV   
                  42.67     1:27.12 (44.45)                                        
  5 LaRue, Paul                9 MSC-MR               1:27.88    1:27.65 SILV   
                  43.41     1:27.65 (44.24)                                        
  6 Kearney, Evan              9 Pace-MR              1:33.31    1:32.07 SILV   
                  46.14     1:32.07 (45.93)                                        
  7 Arcidiacono, Stephen      10 North Shore-MR       1:35.00    1:32.36 SILV   
                  44.83     1:32.36 (47.53)                                        
  8 Thompson, Padraic          9 Aqua Gems-MR         1:31.56    1:32.44 SILV   
  9 Blake, Teddy              10 Ndac-MR              1:34.13    1:33.11 SILV   
                  46.22     1:33.11 (46.89)                                        
 10 Snyder, Andrew             9 Pace-MR              1:30.94    1:33.56 SILV   
                  45.81     1:33.56 (47.75)                                        
 11 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR         1:35.51    1:38.03 SILV   
 12 Pokorne, Alex             10 Pace-MR              1:45.00    1:38.79 SILV   
                  46.99     1:38.79 (51.80)                                        
 13 Walker, Ryan               9 Pace-MR              1:36.93    1:39.92 SILV   
                  49.53     1:39.92 (50.39)                                        
 14 Craven, Mike              10 Ndac-MR              1:40.41    1:40.87        
                  49.69     1:40.87 (51.18)                                        
 15 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                    NT    1:41.90        
                  52.04     1:41.90 (49.86)                                        
 16 Lee, Tresten               9 Pace-MR              1:40.63    1:43.89        
 17 Morgan, Julian             9 MSC-MR               1:51.88    1:44.69        
                  51.81     1:44.69 (52.88)                                        
 18 John, Alex                 9 Pace-MR              1:47.52    1:46.69        
                  53.16     1:46.69 (53.53)                                        
 19 Searson, Jimmy             9 Express Swimming-MR  2:35.00    2:15.32        
                1:07.62   2:15.32 (1:07.70)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          43.19  ZQ
          43.99  JO
          50.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR           40.97      39.71 ZQ     
  2 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR           41.44      40.04 ZQ     
  3 Thompson, Brendin         10 Aqua Gems-MR           43.27      43.37 JO     
  4 LaRue, Paul                9 MSC-MR                 46.35      46.01 SILV   
  5 Blake, Teddy              10 Ndac-MR                45.19      46.34 SILV   
  6 Beusse, David              9 Pace-MR                46.33      46.78 SILV   
  7 Craven, Mike              10 Ndac-MR                46.64      46.89 SILV   
  8 Bayer, Braedon            10 Scd-Mr-MR              48.58      47.06 SILV   
  9 Snyder, Andrew             9 Pace-MR                48.25      47.90 SILV   
 10 Thompson, Padraic          9 Aqua Gems-MR           49.24      47.91 SILV   
 11 Ransome, Malcolm          10 Ndac-MR                50.07      48.50 SILV   
 12 Verini, Michael            9 Pace-MR                53.23      48.92 SILV   
 13 John, Alex                 9 Pace-MR                48.29      50.90        
 14 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR                54.04      51.71        
 15 Arcidiacono, Stephen      10 North Shore-MR         54.44      51.79        
 16 Pokorne, Alex             10 Pace-MR                54.25      52.26        
 17 Kearney, Evan              9 Pace-MR                51.28      52.28        
 18 Lee, Tresten               9 Pace-MR                55.23      52.66        
 19 Miller, Wesley            10 Ndac-MR                52.11      54.32        
 20 Walker, Ryan               9 Pace-MR                53.82      55.66        
 21 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR           51.97      55.73        
 22 Searson, Jimmy             9 Express Swimming-MR  1:04.73    1:01.35        
 23 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               1:07.31    1:10.13        
 -- Indimine, Matthew         10 North Shore-MR       1:00.00         DQ        
 -- Morgan, Julian             9 MSC-MR                 58.48         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.29  ZQ
        1:35.99  JO
        1:51.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 Twisters-MR          1:25.34    1:24.25 ZQ     
                  39.58     1:24.25 (44.67)                                        
  2 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR         1:30.09    1:24.95 ZQ     
                  40.26     1:24.95 (44.69)                                        
  3 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:24.19    1:26.69 ZQ     
                  40.07     1:26.69 (46.62)                                        
  4 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR         1:30.67    1:29.72 ZQ     
                  41.53     1:29.72 (48.19)                                        
  5 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:42.09    1:34.95 JO     
                  45.61     1:34.95 (49.34)                                        
  6 Blake, Teddy              10 Ndac-MR              1:37.54    1:37.09 SILV   
                  45.86     1:37.09 (51.23)                                        
  7 LaRue, Paul                9 MSC-MR               1:39.68    1:40.10 SILV   
                  48.12     1:40.10 (51.98)                                        
  8 Cho, Steven               10 Cond-MR              1:46.09    1:41.00 SILV   
                  46.97     1:41.00 (54.03)                                        
  9 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          1:40.00    1:45.21 SILV   
                  49.53     1:45.21 (55.68)                                        
 10 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR              1:58.11    1:53.37        
                  51.09   1:53.37 (1:02.28)                                        
 11 Thompson, Ryan            10 Pace-MR              2:00.01    1:58.59        
                  56.73   1:58.59 (1:01.86)                                        
 12 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               2:37.36    2:30.35        
                1:13.63   2:30.35 (1:16.72)                                        
 -- Morgan, Julian             9 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:09.51        DQ (1:17.73)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.39  ZQ
          37.59  JO
          45.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR              33.82      35.98 ZQ     
  2 Thompson, Brendin         10 Aqua Gems-MR           35.76      36.31 ZQ     
  3 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR           38.98      38.02 SILV   
  4 Verini, Michael            9 Pace-MR                43.65      40.45 SILV   
  5 Snyder, Andrew             9 Pace-MR                43.82      45.82        
  6 Lee, Tresten               9 Pace-MR                42.36      46.18        
  7 Kearney, Evan              9 Pace-MR                47.73      47.45        
  8 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR                58.22      48.42        
  9 LaRue, Paul                9 MSC-MR                 43.94      49.03        
 10 Searson, Jimmy             9 Express Swimming-MR    51.35      49.77        
 11 Pokorne, Alex             10 Pace-MR                46.13      50.48        
 12 Thompson, Padraic          9 Aqua Gems-MR           49.43      51.35        
 13 Beusse, David              9 Pace-MR                45.42      51.88        
 14 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR           50.78      54.98        
 15 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                 54.52      57.92        
 -- John, Alex                 9 Pace-MR                50.00         DQ        
 -- Walker, Ryan               9 Pace-MR                50.13         DQ        
 -- Morgan, Julian             9 MSC-MR                 57.43         DQ        
 -- Indimine, Matthew         10 North Shore-MR       1:00.00         DQ        
 -- Miller, Wesley            10 Ndac-MR                50.11         DQ        
 -- Ransome, Malcolm          10 Ndac-MR                48.11         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:26.69  ZQ
        1:29.99  JO
        1:40.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:14.70    1:15.56 ZQ     
                  34.31     1:15.56 (41.25)                                        
  2 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR            1:26.75    1:17.33 ZQ     
                  35.10     1:17.33 (42.23)                                        
  3 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR          1:40.00    1:30.86 SILV   
                  38.88     1:30.86 (51.98)                                        
  4 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          1:33.60    1:35.07 SILV   
                  42.12     1:35.07 (52.95)                                        
  5 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:36.94    1:39.87 SILV   
                  47.67     1:39.87 (52.20)                                        
 -- Olsen, Jack                9 Aqua Gems-MR         1:32.30         DQ        
                  45.61          DQ (49.61)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:20.89  ZQ
        1:22.99  JO
        1:31.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 Twisters-MR          1:07.55    1:09.29 ZQ     
                  32.14     1:09.29 (37.15)                                        
  2 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:14.03    1:16.53 ZQ     
                  36.15     1:16.53 (40.38)                                        
  3 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR            1:19.69    1:21.32 JO     
                  36.35     1:21.32 (44.97)                                        
  4 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR          1:21.13    1:22.55 JO     
                  36.11     1:22.55 (46.44)                                        
  5 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR         1:23.43    1:23.63 SILV   
                  39.51     1:23.63 (44.12)                                        
  6 Collins, Rory             10 Wcym Swim Team-CT    1:26.06    1:25.21 SILV   
                  39.83     1:25.21 (45.38)                                        
  7 Olsen, Jack                9 Aqua Gems-MR         1:29.46    1:26.48 SILV   
                  40.02     1:26.48 (46.46)                                        
  8 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          1:27.38    1:26.99 SILV   
                  40.58     1:26.99 (46.41)                                        
  9 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:26.49    1:27.48 SILV   
 10 LaRue, Paul                9 MSC-MR               1:30.99    1:29.69 SILV   
                  44.51     1:29.69 (45.18)                                        
 11 Snyder, Andrew             9 Pace-MR              1:30.38    1:30.15 SILV   
                  43.19     1:30.15 (46.96)                                        
 12 Arcidiacono, Stephen      10 North Shore-MR       1:44.94    1:33.44        
                  43.59     1:33.44 (49.85)                                        
 13 Ferrarie, Christian        9 Wcym Swim Team-CT    1:35.05    1:33.78        
                  45.69     1:33.78 (48.09)                                        
 14 Pokorne, Alex             10 Pace-MR              1:38.59    1:34.79        
                  43.90     1:34.79 (50.89)                                        
 15 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR              1:51.38    1:35.16        
                  44.03     1:35.16 (51.13)                                        
 16 Lee, Tresten               9 Pace-MR              1:36.07    1:36.93        
                  45.24     1:36.93 (51.69)                                        
 17 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR         1:35.68    1:38.48        
                  46.94     1:38.48 (51.54)                                        
 18 Thompson, Ryan            10 Pace-MR              1:40.00    1:43.18        
                  50.32     1:43.18 (52.86)                                        
 19 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               1:52.53    1:50.16        
                  48.64   1:50.16 (1:01.52)                                        
 20 Scelta, Andrew            10 Aqua Gems-MR         1:51.95    1:51.08        
                  55.23     1:51.08 (55.85)                                        
 21 Morgan, Julian             9 MSC-MR               1:53.16    1:51.71        
                  52.72     1:51.71 (58.99)                                        
 22 Brooks, Bennet             9 Ndac-MR              1:52.48    1:52.97        
 -- Katomski, Ian              9 Ndac-MR              1:32.08         DQ        
                  42.88          DQ (52.11)                                        
 -- Walker, Ryan               9 Pace-MR              2:20.00         DQ        
                  46.50          DQ (54.03)                                        
 -- Kearney, Evan              9 Pace-MR              1:33.86         DQ        
                  42.39          DQ (48.27)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.75    2:01.27        
     1) Domagala, Michael 10            2) Dong, Richard 10               
     3) Uszynski, Arthur 9              4) Barbosa, Kevin 10              
                  26.93       56.61 (29.68)     1:27.59 (30.98)     2:01.27 (33.68)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:25.00    2:15.93        
     1) Winograd, Nicolas 9             2) Owens, Nicholas 10             
     3) Olsen, Jack 9                   4) Warnon, Jonathan 9             
                  30.37     1:03.84 (33.47)     1:39.25 (35.41)     2:15.93 (36.68)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:12.31    2:27.34        
     1) Snyder, Andrew 9                2) Lee, Tresten 9                 
     3) Pokorne, Alex 10                4) Kearney, Evan 9                
                  36.22     1:12.89 (36.67)     1:51.07 (38.18)     2:27.34 (36.27)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:50.01    2:35.51        
     1) Owens, Nicholas 10              2) Winograd, Nicolas 9            
     3) Thompson, Brendin 10            4) Thompson, Padraic 9            
                  41.92     1:21.78 (39.86)     1:58.55 (36.77)     2:35.51 (36.96)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:26.26    2:56.37        
     1) Snyder, Andrew 9                2) John, Alex 9                   
     3) Lee, Tresten 9                  4) Pokorne, Alex 10               
                  43.03     1:33.96 (50.93)     2:27.85 (53.89)     2:56.37 (28.52)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:53.11    2:57.54        
     1) Cavotti, Parker 9               2) Blake, Teddy 10                
     3) Craven, Mike 10                 4) Ransome, Malcolm 10            
                  46.66     1:32.69 (46.03)     2:21.07 (48.38)     2:57.54 (36.47)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:31.89  ZQ
        2:39.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 Twisters-MR          2:12.76    2:13.53 ZQ     
                  28.80     1:02.47 (33.67)     1:38.67 (36.20)     2:13.53 (34.86)
  2 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR         2:33.43    2:28.64 ZQ     
                  31.03     1:09.17 (38.14)     1:50.66 (41.49)     2:28.64 (37.98)
  3 Collins, Rory             10 Wcym Swim Team-CT    2:44.94    2:34.36 JO     
                  33.35     1:11.76 (38.41)     1:54.03 (42.27)     2:34.36 (40.33)
  4 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          2:44.51    2:42.62 SILV   
                  35.23     1:17.21 (41.98)   2:42.62 (1:25.41)                    
  5 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR         2:40.17    2:46.88 SILV   
                                1:20.84 ( )     2:02.90 (42.06)     2:46.88 (43.98)
  6 Craven, Mike              10 Ndac-MR              2:59.51    3:01.17        
                  37.20     1:26.74 (49.54)     2:16.37 (49.63)     3:01.17 (44.80)
  7 LaRue, Paul                9 MSC-MR               3:01.50    3:02.98        
                  40.50     1:27.53 (47.03)     2:15.75 (48.22)     3:02.98 (47.23)
  8 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                    NT    3:14.59        
                  44.52     1:33.65 (49.13)     2:25.50 (51.85)     3:14.59 (49.09)
  9 Morgan, Julian             9 MSC-MR                    NT    3:43.01        
                  46.90     1:46.28 (59.38)   2:47.36 (1:01.08)     3:43.01 (55.65)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.59  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            25.41      26.36 ZQ     
  2 Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR            26.88      27.57 ZQ     
  3 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 27.48      27.63 JO     
  4 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            27.53      27.82 JO     
  5 Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR            27.36      28.08 JO     
  6 Lin, Kevin                12 Twisters-MR            27.81      28.75 SILV   
  7 LaDelfa, Mike             12 Wcym Swim Team-CT      28.56      28.84 SILV   
  8 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR           28.62      28.91 SILV   
  9 Pu, Austin                11 Twisters-MR            28.73      29.14 SILV   
 10 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR                30.14      29.44 SILV   
 11 Haas, Simon               11 MSC-MR                 29.36      29.65 SILV   
 12 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR           29.81      29.72 SILV   
 13 Griffin, Dakota           12 Ndac-MR                29.82      29.76 SILV   
 14 Carlino, Keith            11 MSC-MR                 30.58      29.98 SILV   
 15 Elwyn, Chandler           11 Pace-MR                30.70      30.17 SILV   
 16 Parisi, Joey              12 Tmsuffolk-MR           30.38      30.24 SILV   
 17 Reich, Joseph             12 Twisters-MR            30.85      30.46 SILV   
 18 Cho, Justin               11 Pace-MR                29.39      30.69 SILV   
 19 Martin, Scott             11 Wcym Swim Team-CT      30.22      30.74 SILV   
 20 Mechanic, Dylan           11 Pace-MR                31.07      30.97 SILV   
 20 Charles, Brandon          11 Tmsuffolk-MR           30.80      30.97 SILV   
 22 DiMaria, Michael          11 Tmsuffolk-MR           31.58      31.23 SILV   
 23 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR           32.15      31.92 SILV   
 24 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR            28.07      32.20 SILV   
 25 Molano, Zachary           12 Tmsuffolk-MR           32.87      32.24 SILV   
 26 Newell, Michael           12 North Shore-MR         33.32      32.26 SILV   
 27 Nisbet, Daniel            11 Pace-MR                31.12      32.59        
 28 Arcidiacono, James        12 North Shore-MR         33.80      33.18        
 29 Capodanno, Michael        11 Tmsuffolk-MR           31.45      33.29        
 30 Carlsen, Nicholas         11 Wcym Swim Team-CT      33.79      33.65        
 31 Taddeo, Matthew           11 North Shore-MR         33.91      33.93        
 32 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR                35.70      34.09        
 33 Siegel, Rory              11 Pace-MR                33.52      34.36        
 34 Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR    34.02      34.47        
 35 Eckhardt, Colin           11 Ndac-MR                34.19      34.50        
 36 Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR    34.18      34.87        
 37 Craven, Eddy              12 Ndac-MR                34.61      35.52        
 38 Dowd, Conor               11 Pace-MR                36.40      36.29        
 39 Haag, Kristopher          12 Scd-Mr-MR              35.43      37.56        
 40 Veccia, James             11 North Shore-MR         37.23      38.21        
 -- Lanigan, Ryan             12 Tmsuffolk-MR           31.73         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.69  ZQ
        1:02.69  JO
        1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 59.99    1:00.10 ZQ     
                  28.72     1:00.10 (31.38)                                        
  2 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR              1:02.05    1:02.65 JO     
                  30.57     1:02.65 (32.08)                                        
  3 Haas, Simon               11 MSC-MR               1:04.06    1:02.95 SILV   
                  30.70     1:02.95 (32.25)                                        
  4 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              1:02.95    1:03.88 SILV   
                  30.89     1:03.88 (32.99)                                        
  5 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         1:03.50    1:04.45 SILV   
                  30.02     1:04.45 (34.43)                                        
  6 Parisi, Joey              12 Tmsuffolk-MR         1:07.10    1:05.80 SILV   
                  31.46     1:05.80 (34.34)                                        
  7 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR         1:05.30    1:06.48 SILV   
                  31.65     1:06.48 (34.83)                                        
  8 Cho, Justin               11 Pace-MR              1:06.97    1:07.05 SILV   
                  31.45     1:07.05 (35.60)                                        
  9 Griffin, Dakota           12 Ndac-MR              1:07.11    1:07.55 SILV   
                  32.54     1:07.55 (35.01)                                        
 10 Charles, Brandon          11 Tmsuffolk-MR         1:10.89    1:08.16 SILV   
                  32.74     1:08.16 (35.42)                                        
 11 Carlino, Keith            11 MSC-MR               1:10.07    1:08.69 SILV   
                  33.09     1:08.69 (35.60)                                        
 12 Nisbet, Daniel            11 Pace-MR              1:07.92    1:08.78 SILV   
                  32.80     1:08.78 (35.98)                                        
 13 Vingan, Isaac             12 Tmsuffolk-MR         1:10.40    1:09.19 SILV   
                  33.70     1:09.19 (35.49)                                        
 14 Newell, Michael           12 North Shore-MR       1:13.16    1:09.20 SILV   
                  33.18     1:09.20 (36.02)                                        
 15 Capodanno, Michael        11 Tmsuffolk-MR         1:10.30    1:09.25 SILV   
                  33.92     1:09.25 (35.33)                                        
 16 Molano, Zachary           12 Tmsuffolk-MR         1:14.08    1:09.95 SILV   
                  33.22     1:09.95 (36.73)                                        
 17 Elwyn, Chandler           11 Pace-MR              1:08.59    1:10.33 SILV   
                  34.25     1:10.33 (36.08)                                        
 17 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR         1:11.47    1:10.33 SILV   
                  33.15     1:10.33 (37.18)                                        
 19 Lanigan, Ryan             12 Tmsuffolk-MR         1:12.31    1:10.63 SILV   
                  33.92     1:10.63 (36.71)                                        
 20 Morra, Andrew             11 Express Swimming-MR  1:15.00    1:10.71 SILV   
                  34.05     1:10.71 (36.66)                                        
 21 DiMaria, Michael          11 Tmsuffolk-MR         1:10.47    1:10.74 SILV   
                  33.85     1:10.74 (36.89)                                        
 22 Arcidiacono, James        12 North Shore-MR       1:11.42    1:10.88 SILV   
                  33.14     1:10.88 (37.74)                                        
 23 Siegel, Rory              11 Pace-MR              1:13.72    1:12.61        
                  34.15     1:12.61 (38.46)                                        
 24 Taddeo, Matthew           11 North Shore-MR       1:13.23    1:13.33        
                  34.47     1:13.33 (38.86)                                        
 25 Avila, Jon-Anthony        12 Cond-MR              1:12.06    1:13.66        
                  35.07     1:13.66 (38.59)                                        
 26 Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR  1:15.28    1:15.45        
                  36.47     1:15.45 (38.98)                                        
 27 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR              1:22.03    1:16.05        
                  36.06     1:16.05 (39.99)                                        
 28 Witte, Peter              12 Pbac-MR              1:12.49    1:17.19        
                  36.61     1:17.19 (40.58)                                        
 29 Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR  1:19.71    1:18.01        
                  35.42     1:18.01 (42.59)                                        
 30 Glynn, Liam               11 Ndac-MR              1:13.11    1:18.59        
                  35.53     1:18.59 (43.06)                                        
 31 Veccia, James             11 North Shore-MR       1:22.56    1:19.90        
                  37.68     1:19.90 (42.22)                                        
 32 Haag, Kristopher          12 Scd-Mr-MR            1:20.01    1:21.66        
                  38.21     1:21.66 (43.45)                                        
 33 Craven, Eddy              12 Ndac-MR              1:32.14    1:22.66        
                  37.26     1:22.66 (45.40)                                        
 34 Marvin, William           11 Ndac-MR              1:23.11    1:22.73        
                  38.09     1:22.73 (44.64)                                        
 35 Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR              1:27.41    1:23.97        
                  39.62     1:23.97 (44.35)                                        
 36 Pearce, Walter            11 Pace-MR              1:32.10    1:36.69        
 37 Preyer-Blakney, Ian       11 Ndac-MR              1:37.11    1:39.12        
                  42.40     1:39.12 (56.72)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David             12 Twisters-MR          2:10.21    2:05.18 ZQ     
                  28.16       59.66 (31.50)     1:32.80 (33.14)     2:05.18 (32.38)
  2 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          2:11.34    2:07.63 ZQ     
                  29.25     1:01.42 (32.17)     1:34.71 (33.29)     2:07.63 (32.92)
  3 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               2:10.25    2:10.35 ZQ     
                  29.41     1:02.20 (32.79)     1:36.79 (34.59)     2:10.35 (33.56)
  4 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR          2:12.71    2:10.76 ZQ     
                  30.28     1:03.43 (33.15)     1:37.89 (34.46)     2:10.76 (32.87)
  5 Haas, Simon               11 MSC-MR               2:13.32    2:13.74 ZQ     
                  30.87     1:04.68 (33.81)     1:39.24 (34.56)     2:13.74 (34.50)
  6 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR              2:22.11    2:15.46 JO     
                  32.02     1:07.34 (35.32)     1:42.76 (35.42)     2:15.46 (32.70)
  7 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              2:23.11    2:15.99 SILV   
                  31.42     1:06.71 (35.29)     1:42.84 (36.13)     2:15.99 (33.15)
  8 Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR          2:21.86    2:18.13 SILV   
                  31.37     1:07.33 (35.96)     1:43.41 (36.08)     2:18.13 (34.72)
  9 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR            2:38.91    2:21.07 SILV   
                  31.39                             1:45.23 ( )     2:21.07 (35.84)
 10 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              2:24.38    2:21.41 SILV   
                  32.37     1:10.20 (37.83)     1:47.18 (36.98)     2:21.41 (34.23)
 11 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              2:28.67    2:23.08 SILV   
                  32.79     1:09.86 (37.07)     1:47.03 (37.17)     2:23.08 (36.05)
 12 Parisi, Joey              12 Tmsuffolk-MR         2:25.69    2:26.52 SILV   
                  33.12     1:10.13 (37.01)     1:48.85 (38.72)     2:26.52 (37.67)
 13 Vingan, Isaac             12 Tmsuffolk-MR         2:38.32    2:27.99 SILV   
                  34.53     1:13.08 (38.55)     1:52.36 (39.28)     2:27.99 (35.63)
 14 Carlino, Keith            11 MSC-MR               2:35.47    2:28.04 SILV   
                  34.58     1:13.09 (38.51)     1:52.40 (39.31)     2:28.04 (35.64)
 15 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         2:21.11    2:28.22 SILV   
                  30.39     1:07.48 (37.09)     1:47.46 (39.98)     2:28.22 (40.76)
 16 Molano, Zachary           12 Tmsuffolk-MR         2:39.66    2:31.30 SILV   
                  33.19     1:11.59 (38.40)     1:52.54 (40.95)     2:31.30 (38.76)
 17 Charles, Brandon          11 Tmsuffolk-MR         2:33.14    2:32.14 SILV   
                                1:13.98 ( )   2:32.14 (1:18.16)                    
 18 Capodanno, Michael        11 Tmsuffolk-MR         2:35.99    2:32.64 SILV   
                  34.58     1:14.11 (39.53)     1:55.08 (40.97)     2:32.64 (37.56)
 19 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR         2:39.54    2:37.17        
                  35.43     1:16.09 (40.66)     1:57.73 (41.64)     2:37.17 (39.44)
 20 Taddeo, Matthew           11 North Shore-MR       2:48.78    2:37.61        
                  34.63     1:15.06 (40.43)     1:57.68 (42.62)     2:37.61 (39.93)
 21 DiMaria, Michael          11 Tmsuffolk-MR         2:39.61    2:37.89        
                  34.13     1:15.03 (40.90)     1:57.50 (42.47)     2:37.89 (40.39)
 22 Lanigan, Ryan             12 Tmsuffolk-MR         2:40.47    2:43.09        
                  36.58     1:18.45 (41.87)     2:00.67 (42.22)     2:43.09 (42.42)
 23 Haag, Kristopher          12 Scd-Mr-MR            3:03.57    2:57.76        
                  38.51     1:23.72 (45.21)     2:11.40 (47.68)     2:57.76 (46.36)
 24 Craven, Eddy              12 Ndac-MR              3:13.27    3:06.59        
                  40.73     1:28.51 (47.78)     2:18.36 (49.85)     3:06.59 (48.23)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.89  ZQ
          33.99  JO
          42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 31.75      31.86 ZQ     
  2 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR           33.45      32.93 JO     
  3 Haas, Simon               11 MSC-MR                 34.26      33.66 JO     
  4 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR                34.37      33.94 JO     
  5 Griffin, Dakota           12 Ndac-MR                34.80      34.16 SILV   
  6 Campagna, Steven          11 Ndac-MR                35.25      34.68 SILV   
  7 Carlino, Keith            11 MSC-MR                 35.81      34.77 SILV   
  7 Cho, Justin               11 Pace-MR                35.03      34.77 SILV   
  9 Anderson, Carl            12 Ndac-MR                39.25      35.08 SILV   
 10 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR              37.56      35.09 SILV   
 11 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR                37.38      37.31 SILV   
 12 Nisbet, Daniel            11 Pace-MR                38.36      37.83 SILV   
 13 Elwyn, Chandler           11 Pace-MR                37.57      38.05 SILV   
 14 Newell, Michael           12 North Shore-MR         39.23      38.11 SILV   
 15 Capodanno, Michael        11 Tmsuffolk-MR           37.52      38.46 SILV   
 16 DiMaria, Michael          11 Tmsuffolk-MR           38.47      38.82 SILV   
 17 Vingan, Isaac             12 Tmsuffolk-MR           38.17      38.85 SILV   
 18 Morra, Andrew             11 Express Swimming-MR    39.00      39.50 SILV   
 19 Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR    40.69      40.62 SILV   
 20 Witte, Peter              12 Pbac-MR                39.26      41.55 SILV   
 21 Marvin, William           11 Ndac-MR                42.66      41.93 SILV   
 22 Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR    45.60      42.05 SILV   
 23 Lanigan, Ryan             12 Tmsuffolk-MR           41.13      42.73        
 24 Siegel, Rory              11 Pace-MR                41.62      42.95        
 25 Taddeo, Matthew           11 North Shore-MR         41.89      43.12        
 26 Haag, Kristopher          12 Scd-Mr-MR              42.15      43.14        
 27 Veccia, James             11 North Shore-MR         43.81      45.12        
 28 Preyer-Blakney, Ian       11 Ndac-MR                45.11      46.35        
 29 Pearce, Walter            11 Pace-MR                48.44      49.13        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:10.59  ZQ
        1:13.99  JO
        1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David             12 Twisters-MR          1:02.97    1:03.56 ZQ     
                  31.11     1:03.56 (32.45)                                        
  2 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          1:08.57    1:06.95 ZQ     
                  32.86     1:06.95 (34.09)                                        
  3 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               1:08.65    1:08.35 ZQ     
                  33.49     1:08.35 (34.86)                                        
  4 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR         1:10.47    1:10.29 ZQ     
                  34.24     1:10.29 (36.05)                                        
  5 Galan, Joseph             12 VAC-MR               1:11.02    1:10.45 ZQ     
                  34.50     1:10.45 (35.95)                                        
  6 Haas, Simon               11 MSC-MR               1:13.45    1:10.98 JO     
                  34.53     1:10.98 (36.45)                                        
  7 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              1:17.70    1:13.66 JO     
                  36.17     1:13.66 (37.49)                                        
  8 Pu, Austin                11 Twisters-MR          1:15.70    1:13.97 JO     
                  35.52     1:13.97 (38.45)                                        
  9 Griffin, Dakota           12 Ndac-MR              1:19.41    1:15.11 SILV   
                  36.83     1:15.11 (38.28)                                        
  9 Lin, Kevin                12 Twisters-MR          1:13.55    1:15.11 SILV   
                  36.95     1:15.11 (38.16)                                        
 11 Charles, Brandon          11 Tmsuffolk-MR         1:20.31    1:17.49 SILV   
                  38.65     1:17.49 (38.84)                                        
 12 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR            1:22.14    1:17.55 SILV   
 13 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         1:18.58    1:17.72 SILV   
                  36.46     1:17.72 (41.26)                                        
 14 Cho, Justin               11 Pace-MR              1:27.97    1:17.86 SILV   
                  37.09     1:17.86 (40.77)                                        
 15 Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR          1:16.96    1:18.32 SILV   
                  39.35     1:18.32 (38.97)                                        
 16 Molano, Zachary           12 Tmsuffolk-MR         1:21.54    1:18.50 SILV   
                  38.57     1:18.50 (39.93)                                        
 17 Reich, Joseph             12 Twisters-MR          1:16.27    1:18.61 SILV   
                  39.52     1:18.61 (39.09)                                        
 18 Carlino, Keith            11 MSC-MR               1:16.31    1:18.66 SILV   
                  38.25     1:18.66 (40.41)                                        
 19 Nisbet, Daniel            11 Pace-MR              1:19.96    1:19.10 SILV   
                  38.25     1:19.10 (40.85)                                        
 20 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR         1:21.54    1:21.26 SILV   
                  39.42     1:21.26 (41.84)                                        
 21 Newell, Michael           12 North Shore-MR       1:24.68    1:22.27 SILV   
                  40.42     1:22.27 (41.85)                                        
 22 DiMaria, Michael          11 Tmsuffolk-MR         1:21.95    1:22.45 SILV   
                  40.10     1:22.45 (42.35)                                        
 23 Arcidiacono, James        12 North Shore-MR       1:23.90    1:24.16 SILV   
                  40.86     1:24.16 (43.30)                                        
 24 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              1:22.78    1:24.20 SILV   
                  40.25     1:24.20 (43.95)                                        
 25 Capodanno, Michael        11 Tmsuffolk-MR         1:24.04    1:25.01 SILV   
                  41.60     1:25.01 (43.41)                                        
 26 Mechanic, Dylan           11 Pace-MR              1:27.27    1:25.90        
                  42.89     1:25.90 (43.01)                                        
 27 Siegel, Rory              11 Pace-MR              1:28.34    1:29.74        
                  43.57     1:29.74 (46.17)                                        
 28 Lanigan, Ryan             12 Tmsuffolk-MR         1:30.47    1:30.42        
                  44.30     1:30.42 (46.12)                                        
 29 Dowd, Conor               11 Pace-MR              1:37.59    1:32.25        
                  46.06     1:32.25 (46.19)                                        
 30 Veccia, James             11 North Shore-MR       1:36.04    1:35.19        
                  46.80     1:35.19 (48.39)                                        
 -- Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR  1:30.53         DQ        
 -- Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR  1:41.86         DQ        
                  48.04          DQ (54.40)                                        
 -- Craven, Eddy              12 Ndac-MR              1:35.11         DQ        
                  50.06          DQ (51.10)                                        
 -- LaDelfa, Mike             12 Wcym Swim Team-CT    1:13.46         DQ        
                  37.63          DQ (37.74)                                        
 -- Elwyn, Chandler           11 Pace-MR              1:20.29         DQ        
                  39.61          DQ (40.78)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.49  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David             12 Twisters-MR            33.31      33.18 ZQ     
  2 Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR            33.62      33.72 ZQ     
  3 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            33.55      34.10 ZQ     
  4 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR            34.24      35.46 ZQ     
  5 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR              37.04      36.45 ZQ     
  6 Galan, Joseph             12 VAC-MR                 38.34      36.99 ZQ     
  7 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            36.51      37.69 JO     
  8 Pu, Austin                11 Twisters-MR            37.69      38.36 SILV   
  9 Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR            41.50      38.37 SILV   
 10 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 41.35      39.32 SILV   
 11 Cho, Justin               11 Pace-MR                42.08      39.74 SILV   
 12 Parisi, Joey              12 Tmsuffolk-MR           40.53      39.75 SILV   
 13 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR           40.13      39.98 SILV   
 14 Elwyn, Chandler           11 Pace-MR                39.91      40.19 SILV   
 15 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR           41.29      40.67 SILV   
 16 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR           40.32      40.85 SILV   
 17 Charles, Brandon          11 Tmsuffolk-MR           41.13      41.00 SILV   
 18 LaDelfa, Mike             12 Wcym Swim Team-CT      42.38      41.04 SILV   
 19 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR                43.17      41.25 SILV   
 20 Lin, Kevin                12 Twisters-MR            41.57      41.52 SILV   
 21 Haas, Simon               11 MSC-MR                 41.20      41.62 SILV   
 22 Lanigan, Ryan             12 Tmsuffolk-MR           41.42      41.74 SILV   
 23 Reich, Joseph             12 Twisters-MR            43.93      41.78 SILV   
 24 Molano, Zachary           12 Tmsuffolk-MR           42.51      41.84 SILV   
 25 Martin, Scott             11 Wcym Swim Team-CT      42.81      43.28 SILV   
 26 Mechanic, Dylan           11 Pace-MR                44.16      43.62 SILV   
 27 Carlino, Keith            11 MSC-MR                 43.93      44.05        
 28 Taddeo, Matthew           11 North Shore-MR         42.90      44.11        
 29 Siegel, Rory              11 Pace-MR                47.90      44.75        
 30 Capodanno, Michael        11 Tmsuffolk-MR           44.74      44.88        
 31 Haag, Kristopher          12 Scd-Mr-MR              47.55      45.13        
 32 Newell, Michael           12 North Shore-MR         46.82      45.37        
 33 Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR    45.61      45.87        
 34 Carlsen, Nicholas         11 Wcym Swim Team-CT      46.79      46.31        
 35 Nisbet, Daniel            11 Pace-MR                47.24      46.88        
 36 Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR    48.00      46.96        
 37 Dowd, Conor               11 Pace-MR                47.30      49.46        
 38 Arcidiacono, James        12 North Shore-MR         50.24      50.70        
 39 Eckhardt, Colin           11 Ndac-MR                47.11      55.63        
 -- Veccia, James             11 North Shore-MR         45.30         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:22.39  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR            1:21.75    1:18.51 ZQ     
                  37.27     1:18.51 (41.24)                                        
  2 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              1:24.09    1:22.74 JO     
                  38.70     1:22.74 (44.04)                                        
  3 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              1:24.24    1:24.50 SILV   
                  40.32     1:24.50 (44.18)                                        
  4 Elwyn, Chandler           11 Pace-MR              1:26.71    1:26.91 SILV   
                  41.90     1:26.91 (45.01)                                        
  5 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR         1:26.14    1:28.21 SILV   
                  41.73     1:28.21 (46.48)                                        
  6 Cho, Justin               11 Pace-MR              1:29.21    1:28.59 SILV   
                  42.02     1:28.59 (46.57)                                        
  7 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              1:26.40    1:29.05 SILV   
                  42.04     1:29.05 (47.01)                                        
  8 Parisi, Joey              12 Tmsuffolk-MR         1:27.65    1:29.18 SILV   
                  41.72     1:29.18 (47.46)                                        
  9 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR         1:29.60    1:29.48 SILV   
                  42.01     1:29.48 (47.47)                                        
 10 Charles, Brandon          11 Tmsuffolk-MR         1:30.63    1:29.59 SILV   
                  42.34     1:29.59 (47.25)                                        
 11 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         1:32.48    1:29.90 SILV   
                  42.45     1:29.90 (47.45)                                        
 12 Lanigan, Ryan             12 Tmsuffolk-MR         1:32.75    1:31.07 SILV   
                  43.56     1:31.07 (47.51)                                        
 13 Taddeo, Matthew           11 North Shore-MR       1:35.14    1:32.05        
                  44.36     1:32.05 (47.69)                                        
 14 Molano, Zachary           12 Tmsuffolk-MR         1:32.34    1:32.10        
                  43.73     1:32.10 (48.37)                                        
 15 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR              1:37.94    1:33.89        
                  46.33     1:33.89 (47.56)                                        
 16 Avila, Jon-Anthony        12 Cond-MR              1:31.80    1:34.37        
                  44.31     1:34.37 (50.06)                                        
 17 Craven, Eddy              12 Ndac-MR              1:40.11    1:36.73        
                  46.61     1:36.73 (50.12)                                        
 18 Newell, Michael           12 North Shore-MR       1:39.65    1:37.04        
                  46.69     1:37.04 (50.35)                                        
 19 Morra, Andrew             11 Express Swimming-MR  1:45.34    1:38.02        
                  46.72     1:38.02 (51.30)                                        
 20 Veccia, James             11 North Shore-MR       1:40.39    1:38.09        
                  48.01     1:38.09 (50.08)                                        
 21 Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR  1:39.01    1:39.74        
                  47.17     1:39.74 (52.57)                                        
 22 Siegel, Rory              11 Pace-MR              1:42.95    1:41.81        
                  47.55     1:41.81 (54.26)                                        
 23 Glynn, Liam               11 Ndac-MR              1:51.11    1:43.73        
                  48.53     1:43.73 (55.20)                                        
 24 Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR  1:47.48    1:43.87        
                  49.18     1:43.87 (54.69)                                        
 25 Arcidiacono, James        12 North Shore-MR       1:59.98    1:51.42        
                  52.28     1:51.42 (59.14)                                        
 26 Haag, Kristopher          12 Scd-Mr-MR            1:45.71    1:51.87        
                  51.52   1:51.87 (1:00.35)                                        
 27 Pearce, Walter            11 Pace-MR              1:57.70    1:56.62        
                  54.09   1:56.62 (1:02.53)                                        
 28 Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR              2:01.26    2:14.37        
                1:03.18   2:14.37 (1:11.19)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.29  ZQ
          32.59  JO
          39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            27.21      27.86 ZQ     
  2 Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR            28.59      29.20 ZQ     
  3 Torres, David             12 Twisters-MR            30.60      29.96 ZQ     
  4 Campagna, Steven          11 Ndac-MR                30.33      30.36 ZQ     
  5 Galan, Joseph             12 VAC-MR                 31.45      30.86 ZQ     
  6 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            30.87      30.94 ZQ     
  7 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR            31.14      30.99 ZQ     
  8 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 32.09      31.24 ZQ     
  9 Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR            30.10      31.84 JO     
 10 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR           32.21      32.46 JO     
 11 Lin, Kevin                12 Twisters-MR            31.60      32.53 JO     
 12 Carlino, Keith            11 MSC-MR                 32.72      33.09 SILV   
 13 Pu, Austin                11 Twisters-MR            32.89      33.21 SILV   
 14 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR              33.83      33.24 SILV   
 15 Parisi, Joey              12 Tmsuffolk-MR           34.40      33.81 SILV   
 16 Griffin, Dakota           12 Ndac-MR                37.05      34.09 SILV   
 17 Martin, Scott             11 Wcym Swim Team-CT      34.34      34.63 SILV   
 18 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR           34.63      34.81 SILV   
 19 Nisbet, Daniel            11 Pace-MR                34.71      34.86 SILV   
 20 Cho, Justin               11 Pace-MR                34.53      35.05 SILV   
 21 Haas, Simon               11 MSC-MR                 35.07      35.57 SILV   
 22 Mechanic, Dylan           11 Pace-MR                35.23      36.14 SILV   
 23 LaDelfa, Mike             12 Wcym Swim Team-CT      38.65      36.28 SILV   
 24 Reich, Joseph             12 Twisters-MR            36.74      36.75 SILV   
 25 DiMaria, Michael          11 Tmsuffolk-MR           35.78      37.11 SILV   
 26 Carlsen, Nicholas         11 Wcym Swim Team-CT      40.82      37.25 SILV   
 27 Elwyn, Chandler           11 Pace-MR                51.57      39.72        
 28 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR                42.28      40.12        
 29 Siegel, Rory              11 Pace-MR                40.81      41.04        
 30 Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR    46.14      44.11        
 31 Haag, Kristopher          12 Scd-Mr-MR              41.95      44.60        
 32 Craven, Eddy              12 Ndac-MR                46.11      44.98        
 33 Taddeo, Matthew           11 North Shore-MR         42.11      45.07        
 34 Dowd, Conor               11 Pace-MR                42.83      45.57        
 35 Eckhardt, Colin           11 Ndac-MR                50.05      49.25        
 -- Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR    41.11         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.79  ZQ
        1:14.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              1:11.94    1:09.72 ZQ     
                  32.44     1:09.72 (37.28)                                        
  2 Carlino, Keith            11 MSC-MR               1:19.74    1:16.00 SILV   
                  35.16     1:16.00 (40.84)                                        
  3 Morra, Andrew             11 Express Swimming-MR  1:30.00    1:28.17 SILV   
                  37.86     1:28.17 (50.31)                                        
 -- Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR  1:44.26         DQ        
                  47.81          DQ (56.16)                                        
 -- Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR  1:35.69         DQ        
                  42.99          DQ (55.01)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.49  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               1:13.54    1:10.37 ZQ     
                  33.43     1:10.37 (36.94)                                        
  2 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              1:15.90    1:14.09 SILV   
                  34.76     1:14.09 (39.33)                                        
  3 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         1:14.92    1:14.55 SILV   
                  35.21     1:14.55 (39.34)                                        
  4 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR         1:14.67    1:14.70 SILV   
                  34.31     1:14.70 (40.39)                                        
  5 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR            1:16.79    1:14.81 SILV   
                  34.38     1:14.81 (40.43)                                        
  6 Haas, Simon               11 MSC-MR               1:15.16    1:14.83 SILV   
                  34.58     1:14.83 (40.25)                                        
  7 Parisi, Joey              12 Tmsuffolk-MR         1:18.24    1:15.79 SILV   
                  35.96     1:15.79 (39.83)                                        
  8 Carlino, Keith            11 MSC-MR               1:19.66    1:16.62 SILV   
                  34.52     1:16.62 (42.10)                                        
  9 Griffin, Dakota           12 Ndac-MR              1:20.99    1:16.66 SILV   
                  34.17     1:16.66 (42.49)                                        
 10 Molano, Zachary           12 Tmsuffolk-MR         1:20.75    1:17.40 SILV   
                  35.83     1:17.40 (41.57)                                        
 11 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR         1:21.50    1:18.80 SILV   
                  36.68     1:18.80 (42.12)                                        
 12 Cho, Justin               11 Pace-MR              1:24.95    1:19.08 SILV   
                  36.43     1:19.08 (42.65)                                        
 13 Charles, Brandon          11 Tmsuffolk-MR         1:20.88    1:19.58 SILV   
                  37.86     1:19.58 (41.72)                                        
 14 Elwyn, Chandler           11 Pace-MR              1:23.42    1:21.23 SILV   
                  39.08     1:21.23 (42.15)                                        
 15 Nisbet, Daniel            11 Pace-MR              1:24.45    1:21.94 SILV   
                  35.93     1:21.94 (46.01)                                        
 16 Vingan, Isaac             12 Tmsuffolk-MR         1:30.86    1:23.85        
                  39.75     1:23.85 (44.10)                                        
 17 Avila, Jon-Anthony        12 Cond-MR              1:21.39    1:24.17        
                  39.76     1:24.17 (44.41)                                        
 18 DiMaria, Michael          11 Tmsuffolk-MR         1:24.21    1:24.48        
                  38.72     1:24.48 (45.76)                                        
 19 Morra, Andrew             11 Express Swimming-MR  1:24.61    1:24.76        
                  40.70     1:24.76 (44.06)                                        
 20 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR              1:34.51    1:25.78        
                  41.20     1:25.78 (44.58)                                        
 21 Arcidiacono, James        12 North Shore-MR       1:32.27    1:25.93        
                  40.43     1:25.93 (45.50)                                        
 22 Siegel, Rory              11 Pace-MR              1:29.33    1:26.31        
                  39.97     1:26.31 (46.34)                                        
 23 Drury, Kevin              11 Express Swimming-MR  1:24.22    1:28.53        
                  42.40     1:28.53 (46.13)                                        
 24 Witte, Peter              12 Pbac-MR              1:22.81    1:30.10        
                  43.08     1:30.10 (47.02)                                        
 25 Cascione, Anthony         12 Express Swimming-MR  1:30.06    1:34.03        
                  43.76     1:34.03 (50.27)                                        
 26 Craven, Eddy              12 Ndac-MR              1:31.11    1:34.64        
                  47.93     1:34.64 (46.71)                                        
 27 Preyer-Blakney, Ian       11 Ndac-MR              1:39.11    1:42.46        
                  50.91     1:42.46 (51.55)                                        
 28 Pearce, Walter            11 Pace-MR              1:46.37    1:52.18        
                  54.72     1:52.18 (57.46)                                        
 -- Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR              1:42.11         DQ        
                  45.79          DQ (55.60)                                        
 -- Glynn, Liam               11 Ndac-MR              1:35.10         DQ        
                  44.34          DQ (48.05)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:34.49  ZQ
        2:36.69  JO
        2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David             12 Twisters-MR          2:34.71    2:18.52 ZQ     
                  30.91     1:05.94 (35.03)     1:46.00 (40.06)     2:18.52 (32.52)
  2 Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR          2:22.90    2:20.18 ZQ     
                  30.50     1:09.12 (38.62)     1:48.79 (39.67)     2:20.18 (31.39)
  3 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          2:28.99    2:26.54 ZQ     
                  32.74     1:09.17 (36.43)     1:54.17 (45.00)     2:26.54 (32.37)
  4 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR          2:28.99    2:26.92 ZQ     
                  33.53     1:12.84 (39.31)     1:54.28 (41.44)     2:26.92 (32.64)
  5 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               2:34.59    2:31.76 ZQ     
                  33.04     1:10.65 (37.61)     1:57.06 (46.41)     2:31.76 (34.70)
  6 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              2:41.65    2:34.56 JO     
                  32.73     1:14.51 (41.78)     2:01.83 (47.32)     2:34.56 (32.73)
  7 Haas, Simon               11 MSC-MR               2:43.87    2:36.30 JO     
                  35.13     1:12.87 (37.74)     2:02.62 (49.75)     2:36.30 (33.68)
  8 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR              2:42.11    2:37.82 SILV   
                  36.20     1:16.44 (40.24)     2:02.72 (46.28)     2:37.82 (35.10)
  9 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         2:42.23    2:38.37 SILV   
                  34.09     1:14.00 (39.91)     2:03.97 (49.97)     2:38.37 (34.40)
 10 Parisi, Joey              12 Tmsuffolk-MR         2:40.79    2:39.71 SILV   
                  34.44     1:15.87 (41.43)     2:05.01 (49.14)     2:39.71 (34.70)
 11 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              2:45.88    2:41.22 SILV   
                  36.14     1:16.92 (40.78)     2:06.43 (49.51)     2:41.22 (34.79)
 12 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR            2:43.52    2:43.02 SILV   
                  34.39     1:17.17 (42.78)     2:05.91 (48.74)     2:43.02 (37.11)
 13 Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR          2:38.66    2:45.92 SILV   
                  34.97     1:17.53 (42.56)     2:08.28 (50.75)     2:45.92 (37.64)
 14 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              2:49.32    2:46.46 SILV   
                  37.15     1:21.24 (44.09)     2:10.74 (49.50)     2:46.46 (35.72)
 15 Carlino, Keith            11 MSC-MR               2:52.35    2:46.65 SILV   
                  35.42     1:17.30 (41.88)     2:09.29 (51.99)     2:46.65 (37.36)
 16 Molano, Zachary           12 Tmsuffolk-MR         2:56.31    2:48.45 SILV   
                  37.38     1:19.15 (41.77)     2:09.80 (50.65)     2:48.45 (38.65)
 17 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR         2:50.84    2:51.94 SILV   
                  37.41     1:22.68 (45.27)     2:11.76 (49.08)     2:51.94 (40.18)
 18 Charles, Brandon          11 Tmsuffolk-MR         2:54.94    2:53.21 SILV   
                  40.07     1:23.48 (43.41)     2:15.23 (51.75)     2:53.21 (37.98)
 19 DiMaria, Michael          11 Tmsuffolk-MR         2:54.90    2:58.63 SILV   
                  39.05     1:25.39 (46.34)     2:19.55 (54.16)     2:58.63 (39.08)
 20 Haag, Kristopher          12 Scd-Mr-MR            3:02.45    3:14.66        
                  41.96     1:35.33 (53.37)     2:30.58 (55.25)     3:14.66 (44.08)
 21 Craven, Eddy              12 Ndac-MR              3:00.11    3:22.55        
                                1:46.40 ( )     2:40.07 (53.67)     3:22.55 (42.48)
 -- Vingan, Isaac             12 Tmsuffolk-MR         2:59.90         DQ        
                  41.02     1:25.40 (44.38)     2:19.18 (53.78)          DQ (39.51)
 -- Capodanno, Michael        11 Tmsuffolk-MR         3:04.90         DQ        
                  41.52     1:29.92 (48.40)     2:26.41 (56.49)          DQ (38.87)
 -- Lanigan, Ryan             12 Tmsuffolk-MR         3:09.65         DQ        
                  43.54     1:33.85 (50.31)     2:29.00 (55.15)          DQ (42.40)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:47.18    1:48.62        
     1) Yamout, Nader 12                2) Dervisevic, Alen 11            
     3) Mercurio, Joseph 11             4) Pu, Austin 11                  
                  27.45       58.75 (31.30)     1:23.66 (24.91)     1:48.62 (24.96)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:52.39    1:49.93        
     1) Georgescu, Ronald 12            2) Torres, David 12               
     3) Ching, Benjamin 11              4) Lin, Kevin 12                  
                  27.23       53.93 (26.70)     1:22.33 (28.40)     1:49.93 (27.60)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              2:04.17    2:03.78        
     1) Parisi, Joey 12                 2) Charles, Brandon 11            
     3) Capodanno, Michael 11           4) DiMaria, Michael 11            
                  30.58     1:00.63 (30.05)     1:33.03 (32.40)     2:03.78 (30.75)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:00.11    2:03.88        
     1) Griffin, Dakota 12              2) Loeffel, Austin 11             
     3) Cavotti, Spencer 11             4) Campagna, Steven 11            
                  30.61     1:04.58 (33.97)     1:34.70 (30.12)     2:03.88 (29.18)
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:55.75    2:04.96        
     1) Cho, Justin 11                  2) Elwyn, Chandler 11             
     3) Mechanic, Dylan 11              4) Nisbet, Daniel 11              
                  30.38     1:02.02 (31.64)     1:33.46 (31.44)     2:04.96 (31.50)
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:12.83    2:16.82        
     1) Arcidiacono, James 12           2) Newell, Michael 12             
     3) Veccia, James 11                4) Taddeo, Matthew 11             
                  33.19     1:05.55 (32.36)     1:42.96 (37.41)     2:16.82 (33.86)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:05.97    2:06.27        
     1) Pu, Austin 11                   2) Ching, Benjamin 11             
     3) Mercurio, Joseph 11             4) Lin, Kevin 12                  
                  33.67     1:08.13 (34.46)     1:38.25 (30.12)     2:06.27 (28.02)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:09.11    2:13.77        
     1) Mackrel, Julian 11              2) Cavotti, Spencer 11            
     3) Campagna, Steven 11             4) Anderson, Carl 12              
                  36.83     1:13.46 (36.63)     1:44.55 (31.09)     2:13.77 (29.22)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              2:21.97    2:24.71        
     1) Parisi, Joey 12                 2) Zitelny, Edan 11               
     3) DiMaria, Michael 11             4) Charles, Brandon 11            
                  35.64     1:16.01 (40.37)     1:54.37 (38.36)     2:24.71 (30.34)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     2:06.91    2:26.16        
     1) Cho, Justin 11                  2) Elwyn, Chandler 11             
     3) Nisbet, Daniel 11               4) Siegel, Rory 11                
                  36.17     1:17.68 (41.51)     1:53.22 (35.54)     2:26.16 (32.94)
  5 Team Suffolk-MR  'B'                              2:31.30    2:27.52        
     1) Vingan, Isaac 12                2) Lanigan, Ryan 12               
     3) Molano, Zachary 12              4) Capodanno, Michael 11          
                  38.36     1:20.55 (42.19)     1:56.02 (35.47)     2:27.52 (31.50)
 -- LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:57.93         DQ        
     1) Yamout, Nader 12                2) Torres, David 12               
     3) Georgescu, Ronald 12            4) Dervisevic, Alen 11            
                  29.77     1:01.28 (31.51)     1:30.25 (28.97)          DQ (26.78)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR           25.62      25.56 JO     
  2 Meck, Mike                14 MSC-MR                 25.94      25.70 SILV   
  3 Kontos, Nicholas          13 Tmsuffolk-MR           26.29      26.23 SILV   
  3 Bieber, Alex              13 Wcym Swim Team-CT      27.22      26.23 SILV   
  5 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR                26.44      26.46 SILV   
  6 Disalvo, Brian            14 MSC-MR                 26.53      26.48 SILV   
  7 Bernacchia, Matthew       14 Pace-MR                25.48      26.53 SILV   
  8 Smith, Tavy               14 Pace-MR                26.47      26.68 SILV   
  9 Pangal, John              14 Tmsuffolk-MR           26.73      26.80 SILV   
 10 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR                 26.56      26.93 SILV   
 11 Bischoff, Kent            13 Tmsuffolk-MR           26.49      27.01 SILV   
 12 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR           26.71      27.14 SILV   
 13 Hayes, Connor             13 Tmsuffolk-MR           27.16      27.27 SILV   
 14 Makowski, John            14 Tmsuffolk-MR           27.07      27.48 SILV   
 15 Fischetti, Michael        14 Tmsuffolk-MR           27.73      27.57 SILV   
 16 Kelly, Everett            13 North Shore-MR         30.00      27.58 SILV   
 17 Sullivan, Chris           14 Farmingdale-MR         28.62      27.77 SILV   
 18 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR                27.22      27.79 SILV   
 19 Thomas, Brad              13 Scd-Mr-MR              28.48      28.71        
 20 Jennings, Paul            14 Tmsuffolk-MR           27.65      28.77        
 21 Delia, George             13 Wcym Swim Team-CT      32.03      29.38        
 22 Martinez, George          13 Twisters-MR            30.09      29.71        
 23 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR              30.95      29.81        
 24 Siegel, Jared             13 Tmsuffolk-MR           29.82      29.89        
 25 Yu, Laurence              13 Tmsuffolk-MR           30.90      30.26        
 26 Spade, Gabriel            14 Pace-MR                32.32      30.45        
 27 Ryan, Matthew             13 Scd-Mr-MR              29.52      30.54        
 28 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR              29.93      30.74        
 29 Picard, Cody              13 Wcym Swim Team-CT      31.54      30.87        
 30 Bormann, Christian        14 Tmsuffolk-MR           30.99      31.02        
 31 Carracciolo, Vincent      13 Farmingdale-MR         32.40      31.41        
 32 Attner, Daniel            13 Tmsuffolk-MR           31.53      31.86        
 33 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR                32.77      32.00        
 34 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR                31.08      32.44        
 35 Fthenakis, Michael        14 Tmsuffolk-MR           34.95      33.00        
 36 Hallenbeck, Nat           13 Ndac-MR                36.44      35.57        
 -- Barbosa, Larry            13 Twisters-MR            25.59         DQ        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.29  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR                50.01      50.86 ZQ     
                  24.68       50.86 (26.18)                                        
  2 Kontos, Nicholas          13 Tmsuffolk-MR           56.84      55.82 JO     
                  26.89       55.82 (28.93)                                        
  3 Pangal, John              14 Tmsuffolk-MR           56.96      56.32 SILV   
                  27.40       56.32 (28.92)                                        
  4 Meck, Mike                14 MSC-MR                 57.13      56.39 SILV   
                  27.60       56.39 (28.79)                                        
  5 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR                57.74      56.75 SILV   
                  26.37       56.75 (30.38)                                        
  6 Galan, Luis               14 VAC-MR                 57.23      57.31 SILV   
                  27.82       57.31 (29.49)                                        
  7 Smith, Tavy               14 Pace-MR                58.27      57.32 SILV   
                  27.39       57.32 (29.93)                                        
  8 Disalvo, Brian            14 MSC-MR                 59.99      57.42 SILV   
                  28.12       57.42 (29.30)                                        
  9 Bischoff, Kent            13 Tmsuffolk-MR           56.96      57.58 SILV   
                  27.75       57.58 (29.83)                                        
 10 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR    59.94      57.65 SILV   
                  27.54       57.65 (30.11)                                        
 11 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR                    NT      57.72 SILV   
                  27.71       57.72 (30.01)                                        
 12 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR           56.68      58.10 SILV   
                  27.79       58.10 (30.31)                                        
 13 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR           59.83      58.34 SILV   
                  28.16       58.34 (30.18)                                        
 14 Hayes, Connor             13 Tmsuffolk-MR           58.41      58.78 SILV   
                  28.26       58.78 (30.52)                                        
 15 Pisano, Jake              14 Tmsuffolk-MR           59.44      58.83 SILV   
                  28.54       58.83 (30.29)                                        
 16 Makowski, John            14 Tmsuffolk-MR           59.38      59.02 SILV   
                  28.42       59.02 (30.60)                                        
 17 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR    59.16      59.44 SILV   
                  28.23       59.44 (31.21)                                        
 18 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR                58.22    1:00.34 SILV   
                  28.95     1:00.34 (31.39)                                        
 19 Jennings, Paul            14 Tmsuffolk-MR         1:00.97    1:00.70 SILV   
                  28.92     1:00.70 (31.78)                                        
 20 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              1:01.21    1:00.80 SILV   
                  29.52     1:00.80 (31.28)                                        
 21 Bartlett, Hunter          13 VAC-MR               1:02.09    1:01.00 SILV   
                  29.18     1:01.00 (31.82)                                        
 22 Fischetti, Michael        14 Tmsuffolk-MR         1:02.71    1:01.37 SILV   
                  29.77     1:01.37 (31.60)                                        
 23 Martinez, George          13 Twisters-MR          1:05.55    1:03.31        
                  30.53     1:03.31 (32.78)                                        
 24 Kelly, Everett            13 North Shore-MR       1:15.00    1:03.69        
                  30.14     1:03.69 (33.55)                                        
 25 Thomas, Brad              13 Scd-Mr-MR            1:08.44    1:03.98        
                  30.13     1:03.98 (33.85)                                        
 26 Siegel, Jared             13 Tmsuffolk-MR         1:05.25    1:04.09        
                  30.89     1:04.09 (33.20)                                        
 27 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            1:07.76    1:05.36        
                  30.79     1:05.36 (34.57)                                        
 28 Bormann, Christian        14 Tmsuffolk-MR         1:07.79    1:07.22        
                  32.00     1:07.22 (35.22)                                        
 29 Romero, Luis              13 North Shore-MR       1:10.76    1:07.66        
                  32.52     1:07.66 (35.14)                                        
 30 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            1:08.52    1:07.80        
                  32.90     1:07.80 (34.90)                                        
 31 Yu, Laurence              13 Tmsuffolk-MR         1:13.90    1:08.09        
                  31.69     1:08.09 (36.40)                                        
 32 Ryan, Matthew             13 Scd-Mr-MR            1:08.33    1:08.44        
                  33.40     1:08.44 (35.04)                                        
 33 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR              1:09.78    1:08.66        
                  32.67     1:08.66 (35.99)                                        
 34 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR              1:12.70    1:08.91        
                  32.85     1:08.91 (36.06)                                        
 35 Attner, Daniel            13 Tmsuffolk-MR         1:11.69    1:09.49        
                  33.79     1:09.49 (35.70)                                        
 36 Fthenakis, Michael        14 Tmsuffolk-MR         1:17.83    1:14.60        
                1:14.60         1:14.60 ( )                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.49  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              1:52.70    1:55.40 ZQ     
                  26.27       55.07 (28.80)     1:25.53 (30.46)     1:55.40 (29.87)
  2 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              1:59.68    1:58.12 ZQ     
                  26.78       56.28 (29.50)     1:27.29 (31.01)     1:58.12 (30.83)
  3 Meck, Mike                14 MSC-MR               2:03.92    2:01.24 JO     
                  28.24       59.16 (30.92)     1:30.58 (31.42)     2:01.24 (30.66)
  4 Pangal, John              14 Tmsuffolk-MR         2:03.36    2:02.01 SILV   
                  27.72       58.47 (30.75)     1:30.58 (32.11)     2:02.01 (31.43)
  5 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR         2:03.38    2:02.59 SILV   
                  27.34       58.08 (30.74)     1:30.48 (32.40)     2:02.59 (32.11)
  6 Bischoff, Kent            13 Tmsuffolk-MR         2:02.25    2:03.49 SILV   
                  27.38       58.78 (31.40)     1:31.51 (32.73)     2:03.49 (31.98)
  7 Kontos, Nicholas          13 Tmsuffolk-MR         2:03.38    2:03.57 SILV   
                  27.54       58.59 (31.05)     1:31.08 (32.49)     2:03.57 (32.49)
  8 Hayes, Connor             13 Tmsuffolk-MR         2:07.79    2:05.10 SILV   
                  28.82     1:00.50 (31.68)     1:32.93 (32.43)     2:05.10 (32.17)
  9 Barbosa, Larry            13 Twisters-MR          2:02.42    2:05.22 SILV   
                  27.62       59.05 (31.43)     1:32.17 (33.12)     2:05.22 (33.05)
 10 Pisano, Jake              14 Tmsuffolk-MR         2:08.31    2:06.60 SILV   
                  28.83     1:00.58 (31.75)     1:33.71 (33.13)     2:06.60 (32.89)
 11 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR         2:15.31    2:06.65 SILV   
                  30.12     1:02.88 (32.76)     1:35.44 (32.56)     2:06.65 (31.21)
 12 Makowski, John            14 Tmsuffolk-MR         2:12.51    2:07.90 SILV   
                  29.68     1:01.97 (32.29)     1:35.42 (33.45)     2:07.90 (32.48)
 13 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               2:10.51    2:08.55 SILV   
                  29.20     1:02.14 (32.94)     1:35.63 (33.49)     2:08.55 (32.92)
 14 Jennings, Paul            14 Tmsuffolk-MR         2:14.27    2:08.86 SILV   
                  29.58     1:02.47 (32.89)     1:35.74 (33.27)     2:08.86 (33.12)
 15 Bieber, Alex              13 Wcym Swim Team-CT    2:10.32    2:09.15 SILV   
                  29.12     1:01.26 (32.14)     1:35.50 (34.24)     2:09.15 (33.65)
 16 Fischetti, Michael        14 Tmsuffolk-MR         2:21.05    2:17.13 SILV   
                  29.83     1:04.38 (34.55)     1:40.87 (36.49)     2:17.13 (36.26)
 17 Siegel, Jared             13 Tmsuffolk-MR         2:23.04    2:18.97 SILV   
                  32.02     1:07.46 (35.44)     1:43.98 (36.52)     2:18.97 (34.99)
 18 Bormann, Christian        14 Tmsuffolk-MR         2:30.37    2:26.48        
                  32.80     1:09.99 (37.19)     1:48.72 (38.73)     2:26.48 (37.76)
 19 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            2:28.25    2:27.56        
                  30.57     1:07.44 (36.87)     1:48.29 (40.85)     2:27.56 (39.27)
 20 Yu, Laurence              13 Tmsuffolk-MR         2:45.95    2:30.22        
                  33.70     1:13.33 (39.63)     1:53.64 (40.31)     2:30.22 (36.58)
 21 Attner, Daniel            13 Tmsuffolk-MR         2:35.65    2:30.43        
                  34.51     1:12.94 (38.43)     1:52.75 (39.81)     2:30.43 (37.68)
 22 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            2:34.16    2:33.38        
                  32.73     1:10.71 (37.98)     1:52.09 (41.38)     2:33.38 (41.29)
 23 Kelly, Everett            13 North Shore-MR       2:45.00    2:33.64        
                  32.52     1:11.74 (39.22)     1:54.21 (42.47)     2:33.64 (39.43)
 24 Fthenakis, Michael        14 Tmsuffolk-MR         2:43.73    2:42.47        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:27.49  ZQ
        5:32.09  JO
        6:05.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              5:13.98    5:17.05 ZQ     
                  27.63       59.13 (31.50)     1:31.64 (32.51)     2:04.36 (32.72)
        2:36.94 (32.58)     3:09.35 (32.41)     3:41.44 (32.09)     4:14.14 (32.70)
        4:46.01 (31.87)     5:17.05 (31.04)                                        
  2 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              5:22.91    5:18.66 ZQ     
                  28.24     1:00.04 (31.80)     1:32.75 (32.71)     2:05.78 (33.03)
        2:38.17 (32.39)     3:10.92 (32.75)     3:43.58 (32.66)     4:15.60 (32.02)
        4:48.44 (32.84)     5:18.66 (30.22)                                        
  3 Barbosa, Larry            13 Twisters-MR          5:16.88    5:21.06 ZQ     
                  28.15     1:00.26 (32.11)     1:33.27 (33.01)     2:06.22 (32.95)
        2:39.17 (32.95)     3:11.70 (32.53)     3:44.59 (32.89)     4:17.10 (32.51)
        4:49.27 (32.17)     5:21.06 (31.79)                                        
  4 Pangal, John              14 Tmsuffolk-MR         5:41.90    5:21.62 ZQ     
                  29.70     1:01.71 (32.01)     1:34.68 (32.97)     2:06.96 (32.28)
        2:39.54 (32.58)     3:12.50 (32.96)     3:44.86 (32.36)     4:18.15 (33.29)
        4:50.36 (32.21)     5:21.62 (31.26)                                        
  5 Bischoff, Kent            13 Tmsuffolk-MR         5:30.72    5:23.48 ZQ     
                  28.94     1:01.18 (32.24)     1:34.39 (33.21)     2:07.11 (32.72)
        2:40.08 (32.97)     3:12.99 (32.91)     3:45.73 (32.74)     4:18.58 (32.85)
        4:51.62 (33.04)     5:23.48 (31.86)                                        
  6 Kontos, Nicholas          13 Tmsuffolk-MR         5:35.10    5:29.96 JO     
                  28.52     1:00.86 (32.34)     1:33.44 (32.58)     2:06.92 (33.48)
        2:40.53 (33.61)     3:14.23 (33.70)     3:48.14 (33.91)     4:22.23 (34.09)
        4:56.86 (34.63)     5:29.96 (33.10)                                        
  7 Meck, Mike                14 MSC-MR               5:44.38    5:32.56 SILV   
                  30.11     1:02.84 (32.73)     1:36.47 (33.63)     2:10.43 (33.96)
        2:44.35 (33.92)     3:18.83 (34.48)     3:51.85 (33.02)     4:25.22 (33.37)
        4:59.17 (33.95)     5:32.56 (33.39)                                        
  8 Pisano, Jake              14 Tmsuffolk-MR         5:43.26    5:34.96 SILV   
                  29.69     1:02.61 (32.92)     1:36.51 (33.90)     2:10.54 (34.03)
        2:44.21 (33.67)     3:18.59 (34.38)     3:52.95 (34.36)     4:27.04 (34.09)
        5:01.55 (34.51)     5:34.96 (33.41)                                        
  9 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR                    NT    5:39.78 SILV   
                  30.15     1:04.01 (33.86)     1:39.00 (34.99)     2:14.12 (35.12)
        2:48.95 (34.83)     3:24.16 (35.21)     3:58.85 (34.69)     4:33.17 (34.32)
        5:07.75 (34.58)     5:39.78 (32.03)                                        
 10 Hayes, Connor             13 Tmsuffolk-MR         5:46.10    5:41.14 SILV   
                  30.44     1:03.97 (33.53)     1:38.93 (34.96)     2:13.85 (34.92)
        2:48.90 (35.05)     3:23.59 (34.69)     3:58.36 (34.77)     4:33.14 (34.78)
        5:07.47 (34.33)     5:41.14 (33.67)                                        
 11 Makowski, John            14 Tmsuffolk-MR         6:13.07    5:42.60 SILV   
                  31.39     1:05.53 (34.14)     1:40.82 (35.29)     2:16.40 (35.58)
        2:51.06 (34.66)     3:26.38 (35.32)     4:01.31 (34.93)     4:35.78 (34.47)
        5:09.76 (33.98)     5:42.60 (32.84)                                        
 12 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR         5:55.34    5:44.28 SILV   
                  31.34     1:05.86 (34.52)     1:40.88 (35.02)     2:15.12 (34.24)
        2:49.53 (34.41)     3:24.77 (35.24)     3:59.96 (35.19)     4:35.11 (35.15)
        5:09.92 (34.81)     5:44.28 (34.36)                                        
 13 Bieber, Alex              13 Wcym Swim Team-CT    6:14.11    5:46.30 SILV   
                  30.05     1:04.75 (34.70)     1:40.35 (35.60)     2:16.05 (35.70)
        2:51.21 (35.16)     3:27.04 (35.83)     4:02.96 (35.92)     4:39.37 (36.41)
        5:15.26 (35.89)     5:46.30 (31.04)                                        
 14 Jennings, Paul            14 Tmsuffolk-MR         6:12.02    5:47.02 SILV   
                  31.23     1:05.87 (34.64)     1:41.07 (35.20)     2:16.60 (35.53)
        2:52.01 (35.41)     3:27.36 (35.35)     4:02.45 (35.09)     4:37.57 (35.12)
        5:12.86 (35.29)     5:47.02 (34.16)                                        
 15 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               5:45.71    5:50.59 SILV   
                  29.99     1:03.58 (33.59)     1:38.38 (34.80)     2:13.83 (35.45)
        2:49.67 (35.84)     3:26.07 (36.40)     4:02.58 (36.51)     4:39.20 (36.62)
        5:15.48 (36.28)     5:50.59 (35.11)                                        
 16 Martinez, George          13 Twisters-MR          5:56.00    5:52.95 SILV   
                  32.40     1:08.21 (35.81)     1:44.42 (36.21)     2:20.33 (35.91)
        2:55.91 (35.58)     3:31.11 (35.20)     4:06.98 (35.87)     4:42.51 (35.53)
        5:18.15 (35.64)     5:52.95 (34.80)                                        
 17 Fischetti, Michael        14 Tmsuffolk-MR         6:18.90    6:05.25 SILV   
                  32.78     1:09.02 (36.24)     1:46.10 (37.08)     2:23.52 (37.42)
        3:00.72 (37.20)     3:37.66 (36.94)     4:15.34 (37.68)     4:52.56 (37.22)
        5:30.04 (37.48)     6:05.25 (35.21)                                        
 18 Siegel, Jared             13 Tmsuffolk-MR         6:19.40    6:11.03        
                  32.67     1:09.55 (36.88)     1:47.05 (37.50)     2:25.10 (38.05)
        3:03.61 (38.51)     3:41.48 (37.87)     4:20.00 (38.52)     4:58.08 (38.08)
        5:34.44 (36.36)     6:11.03 (36.59)                                        
 19 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            7:09.06    6:32.64        
                  32.02     1:09.08 (37.06)     1:48.39 (39.31)     2:29.58 (41.19)
        3:10.70 (41.12)     3:52.57 (41.87)     4:32.71 (40.14)     5:15.34 (42.63)
        5:56.39 (41.05)     6:32.64 (36.25)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.49  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Ripley            14 Ndac-MR                59.73      58.92 ZQ     
                  29.19       58.92 (29.73)                                        
  2 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR         1:01.78    1:03.18 ZQ     
                  30.26     1:03.18 (32.92)                                        
  3 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR               1:04.94    1:03.96 JO     
                  31.88     1:03.96 (32.08)                                        
  4 Galan, Luis               14 VAC-MR               1:05.73    1:04.86 JO     
                  31.28     1:04.86 (33.58)                                        
  5 Kontos, Nicholas          13 Tmsuffolk-MR         1:05.65    1:06.02 SILV   
                  32.55     1:06.02 (33.47)                                        
  6 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR              1:04.68    1:06.14 SILV   
                  32.91     1:06.14 (33.23)                                        
  7 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR         1:05.12    1:07.07 SILV   
                  32.96     1:07.07 (34.11)                                        
  8 Smith, Tavy               14 Pace-MR              1:13.65    1:07.47 SILV   
                  33.84     1:07.47 (33.63)                                        
  9 Meck, Mike                14 MSC-MR               1:09.09    1:07.68 SILV   
                  33.41     1:07.68 (34.27)                                        
 10 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  1:06.54    1:08.40 SILV   
                  33.75     1:08.40 (34.65)                                        
 11 Jennings, Paul            14 Tmsuffolk-MR         1:10.48    1:08.64 SILV   
                  33.64     1:08.64 (35.00)                                        
 12 Pisano, Jake              14 Tmsuffolk-MR         1:09.93    1:08.97 SILV   
                  33.93     1:08.97 (35.04)                                        
 13 Bischoff, Kent            13 Tmsuffolk-MR         1:10.99    1:09.75 SILV   
                  34.05     1:09.75 (35.70)                                        
 14 Pangal, John              14 Tmsuffolk-MR         1:10.04    1:09.87 SILV   
                  34.28     1:09.87 (35.59)                                        
 15 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               1:09.74    1:10.00 SILV   
                  34.38     1:10.00 (35.62)                                        
 16 Martinez, George          13 Twisters-MR          1:12.00    1:10.18 SILV   
                  34.22     1:10.18 (35.96)                                        
 17 Hayes, Connor             13 Tmsuffolk-MR         1:07.87    1:10.22 SILV   
                  34.58     1:10.22 (35.64)                                        
 18 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              1:08.97    1:10.48 SILV   
                  35.11     1:10.48 (35.37)                                        
 19 Makowski, John            14 Tmsuffolk-MR         1:11.78    1:11.07 SILV   
                  33.87     1:11.07 (37.20)                                        
 20 Bartlett, Hunter          13 VAC-MR               1:11.77    1:12.91 SILV   
                  34.81     1:12.91 (38.10)                                        
 21 Thomas, Brad              13 Scd-Mr-MR            1:21.45    1:13.32 SILV   
                  35.88     1:13.32 (37.44)                                        
 22 Fischetti, Michael        14 Tmsuffolk-MR         1:15.90    1:13.42 SILV   
                  36.29     1:13.42 (37.13)                                        
 23 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  1:15.61    1:13.62 SILV   
                  35.94     1:13.62 (37.68)                                        
 24 Yu, Laurence              13 Tmsuffolk-MR         1:26.90    1:14.08 SILV   
                  35.81     1:14.08 (38.27)                                        
 25 Attner, Daniel            13 Tmsuffolk-MR         1:17.73    1:15.74 SILV   
                  36.55     1:15.74 (39.19)                                        
 26 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR              1:21.72    1:17.24 SILV   
 27 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            1:16.42    1:17.29 SILV   
                  37.04     1:17.29 (40.25)                                        
 28 Siegel, Jared             13 Tmsuffolk-MR         1:17.54    1:17.48 SILV   
                  37.86     1:17.48 (39.62)                                        
 29 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            1:31.25    1:17.67 SILV   
                  39.30     1:17.67 (38.37)                                        
 30 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              1:16.74    1:17.77 SILV   
                  38.51     1:17.77 (39.26)                                        
 31 Fthenakis, Michael        14 Tmsuffolk-MR         1:30.04    1:18.70 SILV   
                  38.19     1:18.70 (40.51)                                        
 32 Ryan, Matthew             13 Scd-Mr-MR            1:17.67    1:18.75 SILV   
                  37.93     1:18.75 (40.82)                                        
 33 Bormann, Christian        14 Tmsuffolk-MR         1:20.97    1:20.59        
                  39.82     1:20.59 (40.77)                                        
 34 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR              1:25.76    1:21.16        
                  38.92     1:21.16 (42.24)                                        
 35 Kelly, Everett            13 North Shore-MR       1:30.00    1:23.19        
                  38.66     1:23.19 (44.53)                                        
 -- Romero, Luis              13 North Shore-MR       1:26.99         DQ        
                  42.54          DQ (44.36)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              1:05.51    1:06.09 ZQ     
                  32.12     1:06.09 (33.97)                                        
  2 Meck, Mike                14 MSC-MR               1:08.38    1:06.70 ZQ     
                  31.72     1:06.70 (34.98)                                        
  3 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              1:08.37    1:08.60 ZQ     
                  32.95     1:08.60 (35.65)                                        
  4 Smith, Tavy               14 Pace-MR              1:09.75    1:10.76 JO     
                  32.86     1:10.76 (37.90)                                        
  5 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR         1:13.82    1:12.98 JO     
                  34.66     1:12.98 (38.32)                                        
  6 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR         1:14.03    1:13.06 JO     
                  34.09     1:13.06 (38.97)                                        
  7 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               1:15.20    1:13.99 JO     
                  35.56     1:13.99 (38.43)                                        
  8 Barbosa, Larry            13 Twisters-MR          1:11.26    1:14.15 JO     
                  34.66     1:14.15 (39.49)                                        
  9 Bischoff, Kent            13 Tmsuffolk-MR         1:14.26    1:14.17 JO     
                  34.67     1:14.17 (39.50)                                        
 10 Kontos, Nicholas          13 Tmsuffolk-MR         1:14.68    1:15.51 SILV   
                  35.44     1:15.51 (40.07)                                        
 11 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  1:16.94    1:15.53 SILV   
                  36.07     1:15.53 (39.46)                                        
 12 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR              1:17.52    1:16.97 SILV   
                  36.17     1:16.97 (40.80)                                        
 13 Bormann, Christian        14 Tmsuffolk-MR         1:19.12    1:17.79 SILV   
                  36.40     1:17.79 (41.39)                                        
 14 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            1:17.24    1:17.80 SILV   
                  36.50     1:17.80 (41.30)                                        
 15 Jennings, Paul            14 Tmsuffolk-MR         1:20.01    1:19.58 SILV   
                  37.82     1:19.58 (41.76)                                        
 16 Fischetti, Michael        14 Tmsuffolk-MR         1:25.17    1:19.81 SILV   
                  38.17     1:19.81 (41.64)                                        
 17 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR              1:25.43    1:21.73 SILV   
                  38.00     1:21.73 (43.73)                                        
 18 Sullivan, Chris           14 Farmingdale-MR       1:28.39    1:22.21 SILV   
                  38.44     1:22.21 (43.77)                                        
 19 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR                    NT    1:22.22 SILV   
                  39.22     1:22.22 (43.00)                                        
 20 Bernacchia, Matthew       14 Pace-MR              1:30.88    1:22.70 SILV   
                  38.61     1:22.70 (44.09)                                        
 21 Bieber, Alex              13 Wcym Swim Team-CT    1:25.52    1:22.72 SILV   
                  38.69     1:22.72 (44.03)                                        
 22 Carracciolo, Vincent      13 Farmingdale-MR       1:30.16    1:24.90        
                  40.93     1:24.90 (43.97)                                        
 23 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              1:21.96    1:25.39        
                  39.42     1:25.39 (45.97)                                        
 24 Kelly, Everett            13 North Shore-MR       1:30.00    1:26.21        
                  40.83     1:26.21 (45.38)                                        
 25 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            1:28.43    1:27.53        
                  42.02     1:27.53 (45.51)                                        
 26 Martinez, George          13 Twisters-MR          1:28.00    1:28.87        
                  42.42     1:28.87 (46.45)                                        
 27 Picard, Cody              13 Wcym Swim Team-CT    1:30.02    1:28.95        
                  42.41     1:28.95 (46.54)                                        
 28 Yu, Laurence              13 Tmsuffolk-MR         1:31.90    1:29.03        
                  42.26     1:29.03 (46.77)                                        
 29 Fthenakis, Michael        14 Tmsuffolk-MR         1:37.49    1:29.67        
                  40.79     1:29.67 (48.88)                                        
 30 Delia, George             13 Wcym Swim Team-CT    1:36.00    1:29.84        
                  43.49     1:29.84 (46.35)                                        
 31 Siegel, Jared             13 Tmsuffolk-MR         1:31.05    1:31.87        
                  43.87     1:31.87 (48.00)                                        
 32 Thomas, Brad              13 Scd-Mr-MR            1:29.85    1:32.60        
                  43.03     1:32.60 (49.57)                                        
 33 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR              1:48.25    1:36.74        
                  45.16     1:36.74 (51.58)                                        
 34 Hallenbeck, Nat           13 Ndac-MR              1:34.21    1:39.41        
                  46.05     1:39.41 (53.36)                                        
 35 Attner, Daniel            13 Tmsuffolk-MR         1:50.34    1:42.71        
                  47.07     1:42.71 (55.64)                                        
 -- Spade, Gabriel            14 Pace-MR              1:23.10         DQ        
                  40.16          DQ (47.59)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR                57.19      58.36 ZQ     
                  27.29       58.36 (31.07)                                        
  2 Danner, Ripley            14 Ndac-MR                59.46      59.78 ZQ     
                  28.48       59.78 (31.30)                                        
  3 Pangal, John              14 Tmsuffolk-MR         1:04.23    1:02.41 JO     
                  28.97     1:02.41 (33.44)                                        
  4 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR         1:02.69    1:02.83 JO     
                  28.61     1:02.83 (34.22)                                        
  5 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               1:04.41    1:03.67 JO     
                  29.43     1:03.67 (34.24)                                        
  6 Barbosa, Larry            13 Twisters-MR          1:02.56    1:04.50 JO     
                  29.93     1:04.50 (34.57)                                        
  7 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  1:05.62    1:05.30 SILV   
                  30.20     1:05.30 (35.10)                                        
  8 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR               1:06.28    1:05.80 SILV   
                  31.32     1:05.80 (34.48)                                        
  9 Meck, Mike                14 MSC-MR               1:07.04    1:06.03 SILV   
                  30.55     1:06.03 (35.48)                                        
 10 Smith, Tavy               14 Pace-MR              1:06.07    1:06.61 SILV   
                  30.96     1:06.61 (35.65)                                        
 11 Hayes, Connor             13 Tmsuffolk-MR         1:06.30    1:07.03 SILV   
                  32.03     1:07.03 (35.00)                                        
 12 Makowski, John            14 Tmsuffolk-MR         1:09.52    1:07.31 SILV   
                  31.68     1:07.31 (35.63)                                        
 13 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR         1:07.05    1:07.46 SILV   
                  31.78     1:07.46 (35.68)                                        
 14 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              1:11.32    1:07.72 SILV   
                  30.70     1:07.72 (37.02)                                        
 15 Fischetti, Michael        14 Tmsuffolk-MR         1:15.27    1:09.85 SILV   
                  32.16     1:09.85 (37.69)                                        
 16 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR              1:28.15    1:10.85 SILV   
                  32.69     1:10.85 (38.16)                                        
 17 Martinez, George          13 Twisters-MR          1:09.00    1:11.33 SILV   
                  33.52     1:11.33 (37.81)                                        
 18 Thomas, Brad              13 Scd-Mr-MR            1:12.20    1:12.77 SILV   
                  32.72     1:12.77 (40.05)                                        
 19 Siegel, Jared             13 Tmsuffolk-MR         1:14.09    1:13.44 SILV   
                  34.27     1:13.44 (39.17)                                        
 20 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            1:19.38    1:17.31        
                  35.36     1:17.31 (41.95)                                        
 21 Bernacchia, Matthew       14 Pace-MR              1:14.62    1:17.82        
                  35.41     1:17.82 (42.41)                                        
 22 Delia, George             13 Wcym Swim Team-CT    1:13.65    1:17.91        
                  35.45     1:17.91 (42.46)                                        
 23 Bormann, Christian        14 Tmsuffolk-MR         1:19.11    1:19.46        
                  36.49     1:19.46 (42.97)                                        
 24 Kelly, Everett            13 North Shore-MR       1:25.00    1:20.49        
                  35.01     1:20.49 (45.48)                                        
 25 Ryan, Matthew             13 Scd-Mr-MR            1:21.48    1:20.65        
                  38.12     1:20.65 (42.53)                                        
 26 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            1:19.41    1:22.95        
                  37.94     1:22.95 (45.01)                                        
 27 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR              1:29.08    1:24.88        
                  38.02     1:24.88 (46.86)                                        
 28 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR              1:35.00    1:25.14        
                  39.17     1:25.14 (45.97)                                        
 29 Carracciolo, Vincent      13 Farmingdale-MR       1:44.50    1:29.40        
                  39.15     1:29.40 (50.25)                                        
 30 Fthenakis, Michael        14 Tmsuffolk-MR         1:35.64    1:30.38        
                  40.18     1:30.38 (50.20)                                        
 31 Picard, Cody              13 Wcym Swim Team-CT    1:31.00    1:32.89        
                  41.68     1:32.89 (51.21)                                        
 -- Attner, Daniel            13 Tmsuffolk-MR         1:27.90         DQ        
                  42.00          DQ (52.38)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.29  ZQ
        2:18.99  JO
        2:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              2:06.63    2:08.07 ZQ     
                  27.19     1:00.76 (33.57)     1:39.82 (39.06)     2:08.07 (28.25)
  2 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              2:12.54    2:14.41 ZQ     
                  27.86     1:02.54 (34.68)     1:41.21 (38.67)     2:14.41 (33.20)
  3 Meck, Mike                14 MSC-MR               2:15.90    2:16.18 JO     
                  30.25     1:07.45 (37.20)     1:44.95 (37.50)     2:16.18 (31.23)
  4 Galan, Luis               14 VAC-MR               2:19.39    2:17.95 JO     
                  31.27     1:06.76 (35.49)     1:47.70 (40.94)     2:17.95 (30.25)
  5 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR         2:20.02    2:18.55 JO     
                  28.22     1:03.49 (35.27)     1:46.71 (43.22)     2:18.55 (31.84)
  6 Kontos, Nicholas          13 Tmsuffolk-MR         2:19.43    2:18.99 JO     
                  31.83     1:07.01 (35.18)     1:48.21 (41.20)     2:18.99 (30.78)
  7 Bischoff, Kent            13 Tmsuffolk-MR         2:18.82    2:21.15 SILV   
                  31.41     1:09.87 (38.46)     1:50.14 (40.27)     2:21.15 (31.01)
  8 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               2:26.32    2:21.39 SILV   
                  30.11     1:08.23 (38.12)     1:49.87 (41.64)     2:21.39 (31.52)
  9 Smith, Tavy               14 Pace-MR              2:26.17    2:22.01 SILV   
                  30.27     1:07.28 (37.01)     1:48.05 (40.77)     2:22.01 (33.96)
 10 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR         2:24.44    2:23.01 SILV   
                  31.70     1:08.37 (36.67)     1:49.66 (41.29)     2:23.01 (33.35)
 11 Pangal, John              14 Tmsuffolk-MR         2:22.59    2:23.92 SILV   
                  30.24     1:07.86 (37.62)     1:52.03 (44.17)     2:23.92 (31.89)
 12 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR                    NT    2:24.74 SILV   
                  31.09     1:07.05 (35.96)     1:52.41 (45.36)     2:24.74 (32.33)
 13 Hayes, Connor             13 Tmsuffolk-MR         2:25.00    2:25.05 SILV   
                  31.45     1:09.15 (37.70)     1:53.41 (44.26)     2:25.05 (31.64)
 14 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  2:23.99    2:25.67 SILV   
                  30.62     1:11.50 (40.88)     1:53.58 (42.08)     2:25.67 (32.09)
 15 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  2:22.59    2:25.88 SILV   
                  32.16     1:10.07 (37.91)     1:54.59 (44.52)     2:25.88 (31.29)
 16 Bartlett, Hunter          13 VAC-MR               2:30.19    2:26.13 SILV   
                  32.74     1:11.71 (38.97)     1:53.22 (41.51)     2:26.13 (32.91)
 17 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR              2:29.79    2:26.19 SILV   
                  32.21     1:09.37 (37.16)     1:52.54 (43.17)     2:26.19 (33.65)
 18 Pisano, Jake              14 Tmsuffolk-MR         2:26.78    2:26.29 SILV   
                  32.28     1:08.81 (36.53)     1:52.94 (44.13)     2:26.29 (33.35)
 19 Jennings, Paul            14 Tmsuffolk-MR         2:26.65    2:27.46 SILV   
                  32.95     1:10.40 (37.45)     1:53.37 (42.97)     2:27.46 (34.09)
 20 Fischetti, Michael        14 Tmsuffolk-MR         2:37.52    2:30.55        
                  32.76     1:11.25 (38.49)     1:56.52 (45.27)     2:30.55 (34.03)
 21 Makowski, John            14 Tmsuffolk-MR         2:30.47    2:30.92        
                  32.11     1:13.78 (41.67)     1:58.70 (44.92)     2:30.92 (32.22)
 22 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              2:41.27    2:34.53        
                  31.56     1:13.06 (41.50)     2:01.46 (48.40)     2:34.53 (33.07)
 23 Martinez, George          13 Twisters-MR          2:39.93    2:36.91        
                  33.17     1:13.34 (40.17)     2:02.45 (49.11)     2:36.91 (34.46)
 24 Bormann, Christian        14 Tmsuffolk-MR         2:43.67    2:40.77        
                  36.13     1:20.01 (43.88)     2:03.35 (43.34)     2:40.77 (37.42)
 25 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            2:45.87    2:41.84        
                  37.31     1:19.22 (41.91)     2:04.43 (45.21)     2:41.84 (37.41)
 26 Siegel, Jared             13 Tmsuffolk-MR         2:44.69    2:42.01        
                  34.09     1:18.11 (44.02)     2:06.66 (48.55)     2:42.01 (35.35)
 27 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            2:50.32    2:42.65        
                  35.56     1:19.08 (43.52)     2:08.30 (49.22)     2:42.65 (34.35)
 28 Kelly, Everett            13 North Shore-MR       2:20.00    2:43.40        
                  35.83     1:21.28 (45.45)     2:07.72 (46.44)     2:43.40 (35.68)
 29 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR              2:55.46    2:45.36        
                  38.10     1:20.71 (42.61)     2:08.10 (47.39)     2:45.36 (37.26)
 30 Thomas, Brad              13 Scd-Mr-MR            2:48.56    2:45.63        
                  34.26     1:16.44 (42.18)     2:08.36 (51.92)     2:45.63 (37.27)
 31 Siegel, Nicholas          13 Pace-MR              2:55.09    2:46.83        
                  36.15     1:20.67 (44.52)     2:11.26 (50.59)     2:46.83 (35.57)
 32 Romero, Luis              13 North Shore-MR       2:30.00    2:56.11        
                  39.96     1:29.10 (49.14)     2:16.85 (47.75)     2:56.11 (39.26)
 33 Fthenakis, Michael        14 Tmsuffolk-MR         3:04.37    2:57.02        
                  40.41     1:23.88 (43.47)     2:15.45 (51.57)     2:57.02 (41.57)
 -- Yu, Laurence              13 Tmsuffolk-MR         2:59.50         DQ        
                  38.10     1:19.88 (41.78)     2:14.40 (54.52)          DQ (37.67)
 -- Attner, Daniel            13 Tmsuffolk-MR         3:00.31         DQ        
                  41.82     1:22.37 (40.55)     2:19.71 (57.34)          DQ (36.77)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:00.99  ZQ
        5:02.99  JO
        5:22.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              4:46.51    4:40.12 ZQ     
  2 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              4:43.14    4:40.75 ZQ     
  3 Bischoff, Kent            13 Tmsuffolk-MR         4:59.61    4:51.60 ZQ     
  4 Meck, Mike                14 MSC-MR               5:00.43    4:53.81 ZQ     
  5 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR         4:57.13    4:54.33 ZQ     
  6 Kontos, Nicholas          13 Tmsuffolk-MR         5:00.56    4:54.76 ZQ     
  7 Pangal, John              14 Tmsuffolk-MR         5:04.54    4:56.59 ZQ     
                  30.42     1:05.81 (35.39)     1:45.12 (39.31)     2:24.06 (38.94)
        3:07.30 (43.24)     3:51.50 (44.20)     4:24.33 (32.83)     4:56.59 (32.26)
  8 Pisano, Jake              14 Tmsuffolk-MR         5:02.89    4:58.80 ZQ     
                  31.75     1:08.78 (37.03)     1:46.85 (38.07)     2:24.48 (37.63)
        3:08.02 (43.54)     3:51.74 (43.72)     4:25.58 (33.84)     4:58.80 (33.22)
  9 Goetz, Mathew             13 Tmsuffolk-MR         5:06.38    4:59.10 ZQ     
                  32.80     1:10.87 (38.07)     1:47.33 (36.46)     2:23.79 (36.46)
        3:07.12 (43.33)     3:50.69 (43.57)     4:26.21 (35.52)     4:59.10 (32.89)
 10 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR                    NT    4:59.70 ZQ     
                  31.84     1:08.04 (36.20)     1:45.01 (36.97)     2:20.92 (35.91)
        3:06.19 (45.27)     3:51.88 (45.69)     4:26.17 (34.29)     4:59.70 (33.53)
 11 Hayes, Connor             13 Tmsuffolk-MR         5:01.45    5:04.42 SILV   
                  31.91     1:10.86 (38.95)                             2:26.38 ( )
        3:11.52 (45.14)     3:57.12 (45.60)     4:30.99 (33.87)     5:04.42 (33.43)
 12 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  5:12.25    5:08.69 SILV   
                  31.04     1:09.16 (38.12)     1:49.64 (40.48)     2:29.89 (40.25)
        3:14.40 (44.51)     3:59.38 (44.98)     4:35.39 (36.01)     5:08.69 (33.30)
 13 Makowski, John            14 Tmsuffolk-MR         5:11.49    5:09.45 SILV   
                  31.89     1:09.48 (37.59)                             2:29.85 ( )
        3:16.05 (46.20)     4:03.12 (47.07)     4:37.58 (34.46)     5:09.45 (31.87)
 14 Jennings, Paul            14 Tmsuffolk-MR         5:06.44    5:09.67 SILV   
                  33.26     1:10.32 (37.06)     1:49.19 (38.87)     2:27.47 (38.28)
        3:13.39 (45.92)     3:57.47 (44.08)     4:33.67 (36.20)     5:09.67 (36.00)
 15 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               5:01.03    5:13.50 SILV   
                  32.09     1:09.31 (37.22)     1:50.41 (41.10)     2:32.00 (41.59)
        3:16.92 (44.92)     4:02.13 (45.21)     4:38.51 (36.38)     5:13.50 (34.99)
 16 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            6:22.52    5:58.57        
                  35.25     1:21.54 (46.29)     2:09.42 (47.88)     2:56.32 (46.90)
        3:45.69 (49.37)     4:36.07 (50.38)     5:18.39 (42.32)     5:58.57 (40.18)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:46.22    1:45.20        
     1) Kontos, Nicholas 13             2) Bischoff, Kent 13              
     3) Goetz, Mathew 13                4) Pangal, John 14                
                  26.11       52.28 (26.17)     1:19.01 (26.73)     1:45.20 (26.19)
  2 Team Suffolk-MR  'B'                              1:49.59    1:48.73        
     1) Makowski, John 14               2) Hayes, Connor 13               
     3) Jennings, Paul 14               4) Pisano, Jake 14                
                  26.75       53.61 (26.86)     1:20.87 (27.26)     1:48.73 (27.86)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:45.50    1:49.05        
     1) Pope, Jimmy 14                  2) Martin, Nicholas 13            
     3) Dahlem, Branden 13              4) Danner, Ripley 14              
                  26.31       57.16 (30.85)     1:24.79 (27.63)     1:49.05 (24.26)
  4 Team Suffolk-MR  'C'                              1:55.90    1:59.36        
     1) Fischetti, Michael 14           2) Bormann, Christian 14          
     3) Siegel, Jared 13                4) Yu, Laurence 13                
                  27.76       57.94 (30.18)     1:28.07 (30.13)     1:59.36 (31.29)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:55.00    1:54.91        
     1) Dahlem, Branden 13              2) Danner, Ripley 14              
     3) Burud, Michael 14               4) Pope, Jimmy 14                 
                  30.84     1:02.66 (31.82)     1:28.24 (25.58)     1:54.91 (26.67)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:01.89    1:59.76        
     1) Kontos, Nicholas 13             2) Goetz, Mathew 13               
     3) Pangal, John 14                 4) Bischoff, Kent 13              
                  31.33     1:04.48 (33.15)     1:33.30 (28.82)     1:59.76 (26.46)
  3 Team Suffolk-MR  'B'                              2:11.77    2:06.64        
     1) Makowski, John 14               2) Bormann, Christian 14          
     3) Hayes, Connor 13                4) Jennings, Paul 14              
                  33.20     1:09.33 (36.13)     1:39.26 (29.93)     2:06.64 (27.38)
  4 Team Suffolk-MR  'C'                              2:18.45    2:13.25        
     1) Attner, Daniel 13               2) Fischetti, Michael 14          
     3) Siegel, Jared 13                4) Yu, Laurence 13                
                  34.76     1:10.46 (35.70)     1:43.30 (32.84)     2:13.25 (29.95)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR                22.23      22.66 METS   
  2 Anderson, Mark            16 MSC-MR                 22.81      23.50 METS   
  3 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR           23.23      23.63        
  4 Knight, Chris             17 Scd-Mr-MR              23.99      23.86        
  5 Burud, Michael            14 Ndac-MR                23.18      23.92        
  6 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR           23.37      23.97        
  7 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR                23.58      24.33        
  8 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR           23.87      24.48        
  9 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR           24.41      24.54        
 10 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR                 25.17      24.79        
 11 Schollmeyer, Eric         16 Scd-Mr-MR              24.34      24.91        
 12 Bormann, Thomas           16 Tmsuffolk-MR           24.85      24.94        
 13 Burger, Garrett           17 Scd-Mr-MR              24.73      25.02        
 14 Ryan, Sean                18 Scd-Mr-MR              25.07      25.03        
 15 Marks, Danny              18 Aqua Gems-MR           25.18      25.18        
 16 Murray, Connor            16 MSC-MR                 25.02      25.20        
 17 Charriez, Greg            15 Pace-MR                25.19      25.32        
 18 Pope, Ryan                17 Pace-MR                24.67      25.36        
 19 Charriez, Alec            17 Pace-MR                24.97      25.50        
 20 Boland, Dan               17 Farmingdale-MR         25.20      25.52        
 21 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR                24.83      25.58        
 21 Lewis, Kitwane            17 Twisters-MR            25.09      25.58        
 23 Sewalk, Zachary           15 Scd-Mr-MR              24.96      25.64        
 24 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR           24.90      25.70        
 25 Brown, Keron              15 Pace-MR                28.00      25.81        
 26 Drake, Russell            16 Ndac-MR                25.49      25.88        
 27 Freire, Jonathan          16 Tmsuffolk-MR           25.59      25.92        
 28 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR                26.03      25.94        
 29 Jennings, Ryan            17 Tmsuffolk-MR           25.55      25.95        
 30 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR                25.45      26.06        
 31 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR           25.39      26.18        
 32 Ching, Brian              15 Twisters-MR            25.27      26.22        
 33 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            25.41      26.24        
 34 Lewis, Khalid             16 Twisters-MR            25.86      26.37        
 35 Angelo, Nicholas          16 Tmsuffolk-MR           26.73      26.72        
 36 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR           25.83      26.79        
 37 Seagren, Ryan             15 MSC-MR                 26.46      26.83        
 38 Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR            26.88      27.07        
 39 Coffin, Spencer           15 Scd-Mr-MR              27.19      27.13        
 40 Simmons, Daniel           16 Wcym Swim Team-CT      26.96      27.27        
 41 Domagala, Michael         10 Twisters-MR            26.57      27.37        
 42 Torres, David             12 Twisters-MR            27.78      27.42        
 43 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR            27.53      27.62        
 44 Probst, Connor            15 VAC-MR                 28.11      27.93        
 45 Hallenbeck, David         15 Ndac-MR                27.42      28.07        
 46 Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR            27.36      28.26        
 47 Lin, Kevin                12 Twisters-MR            27.81      28.53        
 48 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR            28.07      28.70        
 49 Pu, Austin                11 Twisters-MR            28.73      29.14        
 50 Manton, Bill              12 Farmingdale-MR         31.24      30.60        
 51 Dong, Richard             10 Twisters-MR            29.95      31.30        
 52 Reich, Joseph             12 Twisters-MR            30.85      32.12        
 53 McDanel, Michael          12 Farmingdale-MR         34.52      32.64        
 54 Petkanas, Diamantis       12 Farmingdale-MR         32.31      32.76        
 55 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR            34.59      34.01        
 56 Guo, Andrew                9 Twisters-MR            35.98      36.64        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR                48.83      49.31 METS   
                  23.50       49.31 (25.81)                                        
  2 Roeder, Tucker            17 Ndac-MR                49.03      50.05 METS   
                  24.06       50.05 (25.99)                                        
  3 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR           50.14      50.83 METS   
                  24.66       50.83 (26.17)                                        
  4 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR           50.64      51.22 METS   
                  24.55       51.22 (26.67)                                        
  5 Culver, Eric              15 VAC-MR                 50.74      51.92        
                  25.47       51.92 (26.45)                                        
  6 Anderson, Mark            16 MSC-MR                 50.37      52.01        
                  25.01       52.01 (27.00)                                        
  7 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR           52.19      52.39        
                  24.86       52.39 (27.53)                                        
  8 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR           52.88      52.69        
                  25.28       52.69 (27.41)                                        
  9 Bartlett, Cameron         17 VAC-MR                 52.92      52.86        
                  24.90       52.86 (27.96)                                        
 10 White, Timothy            16 Tmsuffolk-MR           53.81      53.00        
                  25.49       53.00 (27.51)                                        
 11 Charriez, Greg            15 Pace-MR                53.70      53.11        
                  25.62       53.11 (27.49)                                        
 12 Scott, Tyler              15 MSC-MR                 54.97      53.46        
                  25.30       53.46 (28.16)                                        
 13 Gavin, Tripp              16 Tmsuffolk-MR           53.25      53.48        
                  25.57       53.48 (27.91)                                        
 14 Freire, Jonathan          16 Tmsuffolk-MR           54.95      54.60        
                  26.20       54.60 (28.40)                                        
 15 Bormann, Thomas           16 Tmsuffolk-MR           54.22      54.79        
                  26.04       54.79 (28.75)                                        
 16 Charriez, Alec            17 Pace-MR                53.16      54.89        
                  26.53       54.89 (28.36)                                        
 17 Graves, Nathaniel         15 Pace-MR                54.68      54.94        
                  26.43       54.94 (28.51)                                        
 18 Murray, Connor            16 MSC-MR                 55.25      55.06        
                  26.43       55.06 (28.63)                                        
 19 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR           56.02      55.11        
                  26.81       55.11 (28.30)                                        
 19 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR                 55.19      55.11        
                  26.31       55.11 (28.80)                                        
 21 Ryan, Sean                18 Scd-Mr-MR              54.81      55.41        
                  26.76       55.41 (28.65)                                        
 22 Jennings, Ryan            17 Tmsuffolk-MR           55.70      55.47        
                  26.67       55.47 (28.80)                                        
 23 Pope, Ryan                17 Pace-MR                54.66      55.79        
                  26.61       55.79 (29.18)                                        
 24 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR                56.76      55.89        
                  26.65       55.89 (29.24)                                        
 25 Drake, Russell            16 Ndac-MR                56.92      56.45        
                  27.48       56.45 (28.97)                                        
 26 Brown, Keron              15 Pace-MR                56.89      56.55        
                  26.48       56.55 (30.07)                                        
 27 Bloom, Miles              16 VAC-MR                 58.79      56.56        
                  26.83       56.56 (29.73)                                        
 28 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR                57.15      56.87        
                  27.34       56.87 (29.53)                                        
 29 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR           55.24      57.01        
                  26.87       57.01 (30.14)                                        
 30 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR           56.50      57.03        
                  27.02       57.03 (30.01)                                        
 31 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR                57.39      57.28        
                  27.83       57.28 (29.45)                                        
 32 Seagren, Ryan             15 MSC-MR                 56.12      57.60        
                  27.53       57.60 (30.07)                                        
 33 Angelo, Nicholas          16 Tmsuffolk-MR           57.60      58.22        
                  27.89       58.22 (30.33)                                        
 34 Mariano, Collin           15 Pace-MR                56.48      59.18        
                  28.29       59.18 (30.89)                                        
 35 Lewis, Khalid             16 Twisters-MR          1:02.40      59.99        
                  28.27       59.99 (31.72)                                        
 36 Domagala, Michael         10 Twisters-MR            58.56    1:00.42        
                  28.58     1:00.42 (31.84)                                        
 37 Simmons, Daniel           16 Wcym Swim Team-CT      59.38    1:00.73        
                  28.53     1:00.73 (32.20)                                        
 38 Magin, Jeff               12 Wcym Swim Team-CT    1:02.13    1:01.39        
                  29.17     1:01.39 (32.22)                                        
 39 Probst, Connor            15 VAC-MR               1:03.55    1:02.39        
                  29.54     1:02.39 (32.85)                                        
 40 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR          1:00.42    1:03.54        
                  30.55     1:03.54 (32.99)                                        
 -- Mariano, Cameron          17 Pace-MR                58.64         DQ        
                  27.71          DQ (30.36)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         1:48.93    1:50.47 METS   
                  25.41       53.53 (28.12)     1:22.13 (28.60)     1:50.47 (28.34)
  2 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         1:51.11    1:51.79        
                  25.07       53.03 (27.96)     1:22.42 (29.39)     1:51.79 (29.37)
  3 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR              1:51.74    1:52.86        
                  24.67       53.22 (28.55)     1:22.98 (29.76)     1:52.86 (29.88)
  4 White, Timothy            16 Tmsuffolk-MR         1:55.49    1:54.28        
                  26.06       54.71 (28.65)     1:24.59 (29.88)     1:54.28 (29.69)
  5 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR         1:57.60    1:54.50        
                  26.03       54.67 (28.64)     1:24.12 (29.45)     1:54.50 (30.38)
  6 Gavin, Tripp              16 Tmsuffolk-MR         1:53.98    1:55.72        
                  16.15       54.49 (38.34)     1:24.94 (30.45)     1:55.72 (30.78)
  7 Anderson, Mark            16 MSC-MR               1:53.18    1:56.50        
                  25.93       54.66 (28.73)     1:25.20 (30.54)     1:56.50 (31.30)
  8 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR         1:55.75    1:57.28        
                  25.50       54.70 (29.20)     1:25.31 (30.61)     1:57.28 (31.97)
  9 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              1:50.20    1:57.62        
                  25.77       54.32 (28.55)     1:25.13 (30.81)     1:57.62 (32.49)
 10 Bormann, Thomas           16 Tmsuffolk-MR         1:56.65    1:58.71        
                  26.58       57.01 (30.43)     1:28.00 (30.99)     1:58.71 (30.71)
 11 Freire, Jonathan          16 Tmsuffolk-MR         2:01.13    1:59.13        
                  27.28       56.98 (29.70)     1:28.00 (31.02)     1:59.13 (31.13)
 12 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR         2:02.06    1:59.52        
                  27.88       58.12 (30.24)     1:29.14 (31.02)     1:59.52 (30.38)
 13 Murray, Connor            16 MSC-MR               1:59.27    2:00.62        
                  27.53       57.92 (30.39)     1:29.33 (31.41)     2:00.62 (31.29)
 14 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR         2:02.90    2:03.82        
                  28.06       59.23 (31.17)     1:31.35 (32.12)     2:03.82 (32.47)
 15 Jennings, Ryan            17 Tmsuffolk-MR         2:04.26    2:04.47        
                  28.18       59.19 (31.01)     1:31.32 (32.13)     2:04.47 (33.15)
 16 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               2:03.23    2:04.60        
                  28.09       59.44 (31.35)     1:32.56 (33.12)     2:04.60 (32.04)
 17 Drake, Russell            16 Ndac-MR              2:01.11    2:04.66        
                  28.35       58.58 (30.23)     1:30.90 (32.32)     2:04.66 (33.76)
 18 Angelo, Nicholas          16 Tmsuffolk-MR         2:05.61    2:04.72        
                  27.95       59.80 (31.85)     1:32.66 (32.86)     2:04.72 (32.06)
 19 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR               2:06.64    2:04.95        
                  28.53       59.94 (31.41)     1:32.33 (32.39)     2:04.95 (32.62)
 20 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         2:03.14    2:05.68        
                  28.10     1:00.00 (31.90)     1:33.19 (33.19)     2:05.68 (32.49)
 21 Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR          2:10.01    2:06.33        
                  28.95     1:01.04 (32.09)     1:34.07 (33.03)     2:06.33 (32.26)
 22 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              2:09.70    2:09.83        
                  28.61     1:01.63 (33.02)     1:36.36 (34.73)     2:09.83 (33.47)
 23 Ching, Brian              15 Twisters-MR          2:08.29    2:10.38        
                  28.38     1:01.33 (32.95)     1:35.96 (34.63)     2:10.38 (34.42)
 24 Simmons, Daniel           16 Wcym Swim Team-CT    2:17.17    2:13.89        
                  31.48     1:06.45 (34.97)     1:40.95 (34.50)     2:13.89 (32.94)
 25 Martinez, George          13 Twisters-MR          2:20.18    2:14.81        
                  30.46     1:04.74 (34.28)     1:40.05 (35.31)     2:14.81 (34.76)
 26 Coffin, Spencer           15 Scd-Mr-MR            2:09.42    2:21.51        
                  30.52     1:05.71 (35.19)     1:43.36 (37.65)     2:21.51 (38.15)
 27 Miller, Nick              10 Wcym Swim Team-CT    2:27.01    2:28.52        
                  34.41     1:12.28 (37.87)     1:51.00 (38.72)     2:28.52 (37.52)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         4:54.91    5:00.98 METS   
                  26.72       56.46 (29.74)     1:26.79 (30.33)     1:57.48 (30.69)
        2:28.33 (30.85)     2:58.80 (30.47)     3:29.86 (31.06)     4:00.82 (30.96)
        4:31.68 (30.86)     5:00.98 (29.30)                                        
  2 White, Timothy            16 Tmsuffolk-MR         5:10.85    5:01.28 METS   
                  27.31       57.20 (29.89)     1:27.24 (30.04)     1:57.75 (30.51)
        2:28.29 (30.54)     2:58.60 (30.31)     3:29.67 (31.07)     4:00.65 (30.98)
        4:31.71 (31.06)     5:01.28 (29.57)                                        
  3 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         5:03.72    5:07.46        
                  26.57       56.18 (29.61)     1:26.55 (30.37)     1:57.37 (30.82)
        2:27.92 (30.55)     2:59.11 (31.19)     3:30.35 (31.24)     4:02.72 (32.37)
        4:35.03 (32.31)     5:07.46 (32.43)                                        
  4 Bormann, Thomas           16 Tmsuffolk-MR         5:11.39    5:13.33        
                  27.57       58.17 (30.60)     1:29.42 (31.25)     2:01.49 (32.07)
        2:33.53 (32.04)     3:05.57 (32.04)     3:37.72 (32.15)     4:09.91 (32.19)
        4:42.23 (32.32)     5:13.33 (31.10)                                        
  5 Gavin, Tripp              16 Tmsuffolk-MR         5:10.52    5:14.59        
                  28.45       59.16 (30.71)     1:30.16 (31.00)     2:01.74 (31.58)
        2:33.13 (31.39)     3:04.60 (31.47)     3:36.73 (32.13)     4:09.17 (32.44)
        4:42.04 (32.87)     5:14.59 (32.55)                                        
  6 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR         5:23.78    5:16.32        
                  28.14       58.81 (30.67)     1:30.97 (32.16)     2:03.28 (32.31)
        2:35.28 (32.00)     3:07.50 (32.22)     3:39.93 (32.43)     4:11.94 (32.01)
        4:44.68 (32.74)     5:16.32 (31.64)                                        
  7 Anderson, Mark            16 MSC-MR               5:05.07    5:17.64        
                  27.65       58.34 (30.69)     1:29.84 (31.50)     2:01.82 (31.98)
        2:34.44 (32.62)     3:07.26 (32.82)     3:40.25 (32.99)     4:13.35 (33.10)
        4:46.24 (32.89)     5:17.64 (31.40)                                        
  8 Murray, Connor            16 MSC-MR               5:30.00    5:24.40        
                  29.15     1:01.30 (32.15)     1:33.93 (32.63)     2:07.09 (33.16)
        2:40.34 (33.25)     3:13.23 (32.89)     3:46.29 (33.06)     4:19.53 (33.24)
        4:53.29 (33.76)     5:24.40 (31.11)                                        
  9 Charriez, Greg            15 Pace-MR              5:24.73    5:24.85        
                  28.39       59.83 (31.44)     1:32.36 (32.53)     2:05.37 (33.01)
        2:38.66 (33.29)     3:12.35 (33.69)     3:45.91 (33.56)     4:20.22 (34.31)
        4:53.43 (33.21)     5:24.85 (31.42)                                        
 10 Freire, Jonathan          16 Tmsuffolk-MR         5:32.84    5:25.38        
                  28.95     1:00.48 (31.53)     1:32.70 (32.22)     2:06.01 (33.31)
        2:39.06 (33.05)     3:12.45 (33.39)     3:45.74 (33.29)     4:19.84 (34.10)
        4:53.02 (33.18)     5:25.38 (32.36)                                        
 11 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR         5:26.38    5:25.52        
                  28.47     1:00.02 (31.55)     1:32.50 (32.48)     2:05.10 (32.60)
        2:37.86 (32.76)     3:11.68 (33.82)     3:44.77 (33.09)     4:18.71 (33.94)
        4:52.64 (33.93)     5:25.52 (32.88)                                        
 12 Charriez, Alec            17 Pace-MR              5:43.63    5:27.43        
                  27.83       58.92 (31.09)     1:32.76 (33.84)     2:06.26 (33.50)
        2:39.41 (33.15)     3:14.05 (34.64)     3:48.18 (34.13)     4:21.93 (33.75)
        4:55.31 (33.38)     5:27.43 (32.12)                                        
 13 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR         5:22.69    5:29.17        
                  27.57       59.22 (31.65)     1:31.63 (32.41)     2:04.90 (33.27)
        2:38.82 (33.92)     3:12.61 (33.79)     3:46.72 (34.11)     4:21.79 (35.07)
        4:56.17 (34.38)     5:29.17 (33.00)                                        
 14 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR              5:19.29    5:29.89        
                  27.75       59.20 (31.45)     1:31.40 (32.20)     2:04.59 (33.19)
        2:38.00 (33.41)     3:12.05 (34.05)     3:47.12 (35.07)     4:21.77 (34.65)
        4:56.29 (34.52)     5:29.89 (33.60)                                        
 15 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         5:27.03    5:30.39        
                  28.80     1:01.61 (32.81)     1:35.69 (34.08)     2:10.75 (35.06)
        2:42.89 (32.14)     3:17.97 (35.08)     3:52.78 (34.81)     4:25.20 (32.42)
        4:59.27 (34.07)     5:30.39 (31.12)                                        
 16 Torres, David             12 Twisters-MR          5:50.00    5:33.98        
                  28.91     1:01.73 (32.82)     1:35.94 (34.21)     2:09.77 (33.83)
        2:44.14 (34.37)     3:18.71 (34.57)     3:52.66 (33.95)     4:27.30 (34.64)
        5:01.37 (34.07)     5:33.98 (32.61)                                        
 17 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR         5:40.90    5:34.11        
                  29.24     1:02.07 (32.83)     1:35.75 (33.68)     2:09.23 (33.48)
        2:42.39 (33.16)     3:15.97 (33.58)     3:50.37 (34.40)     4:24.69 (34.32)
        4:59.50 (34.81)     5:34.11 (34.61)                                        
 18 Jennings, Ryan            17 Tmsuffolk-MR         5:33.54    5:36.35        
                  29.28     1:01.61 (32.33)     1:34.90 (33.29)     2:09.06 (34.16)
        2:43.93 (34.87)     3:18.56 (34.63)     3:53.08 (34.52)     4:27.63 (34.55)
        5:02.72 (35.09)     5:36.35 (33.63)                                        
 19 Angelo, Nicholas          16 Tmsuffolk-MR         5:39.07    5:43.52        
                  29.27     1:02.46 (33.19)     1:37.01 (34.55)     2:11.60 (34.59)
        2:47.02 (35.42)     3:22.39 (35.37)     3:58.33 (35.94)     4:33.94 (35.61)
        5:09.40 (35.46)     5:43.52 (34.12)                                        
 20 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              6:00.52    5:54.89        
                                1:05.10 ( )     1:41.37 (36.27)     2:17.57 (36.20)
        2:53.44 (35.87)     3:30.09 (36.65)     4:07.40 (37.31)     4:44.12 (36.72)
        5:20.92 (36.80)     5:54.89 (33.97)                                        
 21 Drake, Russell            16 Ndac-MR              5:39.11    5:55.82        
                  30.38     1:04.50 (34.12)     1:39.98 (35.48)     2:16.49 (36.51)
        2:53.39 (36.90)     3:30.51 (37.12)     4:06.65 (36.14)   5:20.53 (1:13.88)
        5:55.77 (35.24)      5:55.82 (0.05)                                        
 22 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR               6:02.32    6:02.54        
                  30.84     1:04.58 (33.74)     1:40.09 (35.51)     2:16.26 (36.17)
        2:53.59 (37.33)     3:30.53 (36.94)     4:08.31 (37.78)     4:46.92 (38.61)
        5:24.81 (37.89)     6:02.54 (37.73)                                        
 23 Miller, Nick              10 Wcym Swim Team-CT    7:06.00    6:32.73        
                  35.31     1:13.62 (38.31)     1:53.48 (39.86)     2:33.89 (40.41)
        3:14.29 (40.40)     3:55.22 (40.93)     4:35.33 (40.11)     5:15.61 (40.28)
        5:55.59 (39.98)     6:32.73 (37.14)                                        
 24 Simmons, Daniel           16 Wcym Swim Team-CT    6:38.72    6:35.39        
                  33.92     1:11.29 (37.37)     1:50.58 (39.29)     2:31.33 (40.75)
        3:12.39 (41.06)     3:53.27 (40.88)     4:34.68 (41.41)     5:15.75 (41.07)
        5:56.33 (40.58)     6:35.39 (39.06)                                        
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       10:45.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Zach            15 NBS-MR              11:10.60   10:19.30 METS   
                  27.94       58.79 (30.85)     1:30.46 (31.67)     2:02.24 (31.78)
        2:34.10 (31.86)     3:05.66 (31.56)     3:36.91 (31.25)     4:08.17 (31.26)
        4:39.48 (31.31)     5:10.97 (31.49)     5:42.41 (31.44)     6:13.67 (31.26)
        6:44.98 (31.31)     7:16.03 (31.05)     7:47.38 (31.35)     8:18.49 (31.11)
        8:49.34 (30.85)     9:19.95 (30.61)     9:50.83 (30.88)    10:19.30 (28.47)
  2 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR        10:11.79   10:20.67 METS   
                  26.62       56.41 (29.79)     1:27.19 (30.78)     1:58.40 (31.21)
        2:29.12 (30.72)     2:59.94 (30.82)     3:31.28 (31.34)     4:02.72 (31.44)
        4:34.06 (31.34)     5:05.68 (31.62)     5:37.47 (31.79)     6:09.23 (31.76)
        6:41.38 (32.15)     7:13.18 (31.80)     7:44.98 (31.80)     8:16.41 (31.43)
        8:48.08 (31.67)     9:19.72 (31.64)     9:50.61 (30.89)    10:20.67 (30.06)
  3 Barbosa, Larry            13 Twisters-MR         10:52.04   10:50.07        
                  29.31     1:01.66 (32.35)     1:34.23 (32.57)     2:07.45 (33.22)
        2:40.27 (32.82)     3:13.15 (32.88)     3:46.06 (32.91)     4:19.34 (33.28)
        4:52.40 (33.06)     5:25.06 (32.66)     5:57.85 (32.79)     6:30.72 (32.87)
        7:03.65 (32.93)     7:36.26 (32.61)     8:08.72 (32.46)     8:41.34 (32.62)
        9:13.40 (32.06)     9:45.72 (32.32)    10:18.23 (32.51)    10:50.07 (31.84)
  4 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR             12:05.11   10:52.17        
                  27.74       58.47 (30.73)     1:29.99 (31.52)     2:01.93 (31.94)
        2:34.37 (32.44)     3:07.14 (32.77)     3:40.19 (33.05)     4:12.80 (32.61)
        4:45.72 (32.92)     5:19.25 (33.53)     5:52.13 (32.88)     6:25.05 (32.92)
        6:59.10 (34.05)     7:32.42 (33.32)     8:06.71 (34.29)     8:39.76 (33.05)
        9:13.11 (33.35)     9:46.31 (33.20)    10:19.23 (32.92)    10:52.17 (32.94)
  5 Seagren, Ryan             15 MSC-MR              11:22.75   11:11.82        
                  29.17     1:01.25 (32.08)     1:34.15 (32.90)     2:07.51 (33.36)
        2:41.09 (33.58)     3:14.56 (33.47)     3:48.31 (33.75)     4:22.54 (34.23)
        4:56.47 (33.93)     5:30.31 (33.84)     6:04.13 (33.82)     6:38.62 (34.49)
        7:13.13 (34.51)     7:47.64 (34.51)     8:22.08 (34.44)     8:56.55 (34.47)
        9:31.09 (34.54)    10:05.07 (33.98)    10:39.12 (34.05)    11:11.82 (32.70)
  6 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR        11:22.88   11:27.74        
                  30.12     1:03.05 (32.93)     1:37.18 (34.13)     2:11.79 (34.61)
        2:46.44 (34.65)     3:21.10 (34.66)     3:56.23 (35.13)     4:31.51 (35.28)
        5:06.61 (35.10)     5:41.77 (35.16)     6:16.94 (35.17)     6:52.04 (35.10)
        7:27.50 (35.46)     8:03.04 (35.54)     8:37.84 (34.80)     9:12.65 (34.81)
        9:47.68 (35.03)    10:22.30 (34.62)    10:55.40 (33.10)    11:27.74 (32.34)
  7 Dempsey, Lukas            13 MSC-MR                    NT   11:30.83        
                  30.14     1:03.76 (33.62)     1:38.19 (34.43)     2:13.11 (34.92)
        2:48.40 (35.29)     3:23.32 (34.92)     3:58.15 (34.83)     4:33.05 (34.90)
        5:07.81 (34.76)     5:42.43 (34.62)     6:17.49 (35.06)     6:52.61 (35.12)
        7:28.28 (35.67)     8:03.61 (35.33)     8:38.55 (34.94)     9:13.41 (34.86)
        9:48.44 (35.03)    10:22.99 (34.55)    10:57.80 (34.81)    11:30.83 (33.03)
  8 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR        11:35.98   11:35.73        
                  27.71       59.34 (31.63)     1:33.75 (34.41)     2:09.24 (35.49)
        2:44.89 (35.65)     3:20.75 (35.86)     3:56.89 (36.14)     4:32.88 (35.99)
        5:07.94 (35.06)     5:43.89 (35.95)     6:20.36 (36.47)     6:56.25 (35.89)
        7:31.28 (35.03)     8:08.42 (37.14)     8:45.00 (36.58)     9:19.59 (34.59)
        9:54.09 (34.50)    10:29.40 (35.31)    11:03.54 (34.14)    11:35.73 (32.19)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR                55.42      54.78 METS   
                  26.43       54.78 (28.35)                                        
  2 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR           57.09      57.85 METS   
                  28.25       57.85 (29.60)                                        
  3 White, Timothy            16 Tmsuffolk-MR           57.99      58.16 METS   
                  28.59       58.16 (29.57)                                        
  4 Roeder, Tucker            17 Ndac-MR                57.38      58.38 METS   
                  28.38       58.38 (30.00)                                        
  5 Charriez, Greg            15 Pace-MR              1:00.25      58.92 METS   
                  28.29       58.92 (30.63)                                        
  6 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR           58.89      59.39        
                  29.28       59.39 (30.11)                                        
  7 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR                57.11      59.56        
                  29.04       59.56 (30.52)                                        
  8 Culver, Eric              15 VAC-MR                 58.80      59.57        
                  29.73       59.57 (29.84)                                        
  9 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR           59.89      59.59        
                  29.33       59.59 (30.26)                                        
 10 Anderson, Mark            16 MSC-MR                 58.13      59.82        
                  29.33       59.82 (30.49)                                        
 11 Freire, Jonathan          16 Tmsuffolk-MR         1:00.38    1:01.15        
                  29.97     1:01.15 (31.18)                                        
 12 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR         1:02.90    1:01.63        
                  30.39     1:01.63 (31.24)                                        
 13 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR         1:03.58    1:02.56        
                  30.54     1:02.56 (32.02)                                        
 14 Pope, Ryan                17 Pace-MR              1:06.00    1:02.75        
                  30.74     1:02.75 (32.01)                                        
 15 Murray, Connor            16 MSC-MR               1:03.05    1:03.29        
                  31.51     1:03.29 (31.78)                                        
 16 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              1:04.09    1:03.86        
                  31.16     1:03.86 (32.70)                                        
 17 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR              1:05.61    1:04.33        
                  31.08     1:04.33 (33.25)                                        
 18 Scott, Tyler              15 MSC-MR               1:03.29    1:04.72        
                  31.72     1:04.72 (33.00)                                        
 19 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               1:03.41    1:05.10        
                  31.68     1:05.10 (33.42)                                        
 20 Bartlett, Cameron         17 VAC-MR               1:04.30    1:05.21        
                  31.31     1:05.21 (33.90)                                        
 21 Jennings, Ryan            17 Tmsuffolk-MR         1:03.71    1:05.39        
                  31.67     1:05.39 (33.72)                                        
 22 Graves, Nathaniel         15 Pace-MR              1:08.35    1:05.56        
                  32.67     1:05.56 (32.89)                                        
 23 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         1:03.14    1:07.44        
                  32.62     1:07.44 (34.82)                                        
 24 Simmons, Daniel           16 Wcym Swim Team-CT    1:10.28    1:07.50        
                  32.73     1:07.50 (34.77)                                        
 25 Charriez, Alec            17 Pace-MR              1:04.49    1:08.17        
                  33.72     1:08.17 (34.45)                                        
 26 Mariano, Cameron          17 Pace-MR              1:07.95    1:08.88        
                  33.65     1:08.88 (35.23)                                        
 27 Mariano, Collin           15 Pace-MR              1:07.13    1:09.03        
                  33.42     1:09.03 (35.61)                                        
 28 Lewis, Khalid             16 Twisters-MR          1:10.11    1:09.92        
                  34.35     1:09.92 (35.57)                                        
 29 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR               1:09.94    1:10.68        
                  33.65     1:10.68 (37.03)                                        
 30 Magin, Jeff               12 Wcym Swim Team-CT    1:10.12    1:11.34        
                  34.37     1:11.34 (36.97)                                        
 31 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR              1:11.70    1:11.46        
 32 Brown, Keron              15 Pace-MR              1:11.32    1:11.98        
                  35.91     1:11.98 (36.07)                                        
 33 Bloom, Miles              16 VAC-MR               1:15.78    1:15.70        
                  36.88     1:15.70 (38.82)                                        
 34 Probst, Connor            15 VAC-MR               1:21.89    1:18.42        
                  37.02     1:18.42 (41.40)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR              2:03.17    2:01.51 METS   
                  27.68       58.32 (30.64)     1:30.34 (32.02)     2:01.51 (31.17)
  2 White, Timothy            16 Tmsuffolk-MR         2:05.04    2:03.84 METS   
                  28.99       59.78 (30.79)     1:32.00 (32.22)     2:03.84 (31.84)
  3 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         2:04.97    2:05.03 METS   
                  28.33       59.15 (30.82)     1:31.79 (32.64)     2:05.03 (33.24)
  4 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              2:01.75    2:06.08 METS   
                  29.96     1:01.43 (31.47)     1:33.82 (32.39)     2:06.08 (32.26)
  5 Anderson, Mark            16 MSC-MR               2:04.91    2:09.31        
                  29.94     1:02.39 (32.45)     1:35.82 (33.43)     2:09.31 (33.49)
  6 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR         2:06.71    2:09.38        
                  30.64     1:02.97 (32.33)     1:35.72 (32.75)     2:09.38 (33.66)
  7 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              2:09.36    2:09.94        
                  30.45     1:03.51 (33.06)     1:36.99 (33.48)     2:09.94 (32.95)
  8 Freire, Jonathan          16 Tmsuffolk-MR         2:17.14    2:13.35        
                  31.42     1:04.13 (32.71)     1:38.92 (34.79)     2:13.35 (34.43)
  9 Stuart, Alex              14 Aqua Gems-MR         2:15.09    2:15.63        
                  30.33     1:04.14 (33.81)     1:39.80 (35.66)     2:15.63 (35.83)
 10 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               2:13.17    2:16.74        
                  31.84     1:06.50 (34.66)     1:41.77 (35.27)     2:16.74 (34.97)
 11 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              2:22.45    2:23.16        
                  33.24     1:09.74 (36.50)     1:47.62 (37.88)     2:23.16 (35.54)
 12 Burger, Garrett           17 Scd-Mr-MR            2:19.27    2:23.20        
                  31.86     1:06.94 (35.08)     1:44.40 (37.46)     2:23.20 (38.80)
 13 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               2:35.00    2:25.17        
                  34.42     1:11.11 (36.69)     1:49.20 (38.09)     2:25.17 (35.97)
 14 Haas, Simon               11 MSC-MR               2:36.29    2:26.72        
                  35.12     1:12.44 (37.32)     1:50.56 (38.12)     2:26.72 (36.16)
 15 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            2:58.42    2:50.68        
                  38.52     1:21.04 (42.52)     2:06.09 (45.05)     2:50.68 (44.59)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Tripp              16 Tmsuffolk-MR         1:05.81    1:05.14 METS   
                  30.83     1:05.14 (34.31)                                        
  2 Anderson, Mark            16 MSC-MR               1:03.80    1:05.81 METS   
                  31.14     1:05.81 (34.67)                                        
  3 White, Timothy            16 Tmsuffolk-MR         1:07.68    1:07.12        
                  31.40     1:07.12 (35.72)                                        
  4 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR         1:08.38    1:07.93        
                  31.88     1:07.93 (36.05)                                        
  5 Murray, Connor            16 MSC-MR               1:07.73    1:09.15        
                  32.76     1:09.15 (36.39)                                        
  6 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR         1:10.50    1:09.91        
                  33.65     1:09.91 (36.26)                                        
  7 Pope, Ryan                17 Pace-MR              1:08.95    1:10.00        
                  32.46     1:10.00 (37.54)                                        
  8 Torres, David             12 Twisters-MR          1:11.54    1:10.47        
                  33.59     1:10.47 (36.88)                                        
  9 Charriez, Greg            15 Pace-MR              1:10.49    1:10.51        
                  33.35     1:10.51 (37.16)                                        
 10 Drake, Russell            16 Ndac-MR              1:10.71    1:10.78        
                  33.60     1:10.78 (37.18)                                        
 11 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR               1:12.08    1:11.31        
                  33.82     1:11.31 (37.49)                                        
 12 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              1:16.11    1:11.72        
                  33.90     1:11.72 (37.82)                                        
 13 Angelo, Nicholas          16 Tmsuffolk-MR         1:09.85    1:12.36        
                  33.86     1:12.36 (38.50)                                        
 14 Bormann, Thomas           16 Tmsuffolk-MR         1:11.10    1:13.24        
                  34.68     1:13.24 (38.56)                                        
 15 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          1:17.64    1:13.63        
                  34.69     1:13.63 (38.94)                                        
 16 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR              1:12.15    1:13.71        
                  35.19     1:13.71 (38.52)                                        
 17 Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR          1:13.13    1:13.72        
                  34.94     1:13.72 (38.78)                                        
 18 Brown, Keron              15 Pace-MR              1:35.00    1:14.70        
                  34.58     1:14.70 (40.12)                                        
 19 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR          1:13.92    1:14.77        
                  35.23     1:14.77 (39.54)                                        
 20 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               1:14.88    1:14.78        
                  35.39     1:14.78 (39.39)                                        
 21 Sewalk, Zachary           15 Scd-Mr-MR            1:15.73    1:15.03        
                  34.49     1:15.03 (40.54)                                        
 22 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR              1:13.27    1:15.13        
                  35.44     1:15.13 (39.69)                                        
 23 Jennings, Ryan            17 Tmsuffolk-MR         1:13.72    1:15.18        
                  35.14     1:15.18 (40.04)                                        
 24 Freire, Jonathan          16 Tmsuffolk-MR         1:17.20    1:16.09        
                  35.97     1:16.09 (40.12)                                        
 25 Ching, Brian              15 Twisters-MR          1:13.31    1:16.92        
                  36.14     1:16.92 (40.78)                                        
 26 Charriez, Alec            17 Pace-MR              1:17.36    1:17.30        
                  35.92     1:17.30 (41.38)                                        
 27 Hallenbeck, David         15 Ndac-MR              1:18.59    1:19.51        
                  37.14     1:19.51 (42.37)                                        
 28 Probst, Connor            15 VAC-MR               1:26.16    1:21.32        
                  37.37     1:21.32 (43.95)                                        
 29 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          1:21.50    1:21.38        
                  37.96     1:21.38 (43.42)                                        
 30 Lewis, Khalid             16 Twisters-MR          1:22.79    1:21.69        
                  39.25     1:21.69 (42.44)                                        
 31 Coffin, Spencer           15 Scd-Mr-MR            1:25.09    1:23.20        
                  39.25     1:23.20 (43.95)                                        
 32 Pu, Austin                11 Twisters-MR          1:21.88    1:23.71        
                  40.20     1:23.71 (43.51)                                        
 33 Lewis, Kitwane            17 Twisters-MR          1:22.71    1:25.38        
                  38.20     1:25.38 (47.18)                                        
 34 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:24.19    1:26.69        
                  39.77     1:26.69 (46.92)                                        
 35 Manton, Bill              12 Farmingdale-MR       1:45.50    1:31.93        
                  43.61     1:31.93 (48.32)                                        
 36 Reich, Joseph             12 Twisters-MR          1:32.80    1:34.02        
                  44.30     1:34.02 (49.72)                                        
 37 Petkanas, Diamantis       12 Farmingdale-MR       1:48.17    1:35.63        
                  45.47     1:35.63 (50.16)                                        
 38 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:42.09    1:39.26        
                  47.17     1:39.26 (52.09)                                        
 39 Barbosa, Kevin            10 Twisters-MR          1:50.00    1:45.36        
                  49.43     1:45.36 (55.93)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gavin, Tripp              16 Tmsuffolk-MR         2:22.79    2:22.22 METS   
                  32.46     1:08.27 (35.81)     1:45.20 (36.93)     2:22.22 (37.02)
  2 Bartlett, Cameron         17 VAC-MR               2:16.85    2:22.87 METS   
                  31.07     1:07.99 (36.92)     1:45.34 (37.35)     2:22.87 (37.53)
  3 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR         2:28.13    2:26.81        
                  33.11     1:10.52 (37.41)     1:48.32 (37.80)     2:26.81 (38.49)
  4 Murray, Connor            16 MSC-MR               2:28.77    2:27.67        
                  33.70     1:10.92 (37.22)     1:49.16 (38.24)     2:27.67 (38.51)
  5 Torres, David             12 Twisters-MR          2:29.64    2:28.01        
                  34.66     1:11.13 (36.47)     1:49.98 (38.85)     2:28.01 (38.03)
  6 Anderson, Mark            16 MSC-MR               2:20.69    2:29.61        
                  32.76     1:10.78 (38.02)     1:50.26 (39.48)     2:29.61 (39.35)
  7 Culver, Eric              15 VAC-MR               2:44.68    2:30.78        
                  34.20     1:12.15 (37.95)     1:51.62 (39.47)     2:30.78 (39.16)
  8 Meck, Mike                14 MSC-MR               2:31.91    2:31.40        
                  33.84     1:12.71 (38.87)     1:51.97 (39.26)     2:31.40 (39.43)
  9 Drake, Russell            16 Ndac-MR              2:35.11    2:33.91        
                  34.03     1:12.07 (38.04)     1:52.98 (40.91)     2:33.91 (40.93)
 10 Marks, Danny              18 Aqua Gems-MR         2:19.96    2:35.11        
                  33.17     1:11.21 (38.04)     1:52.23 (41.02)     2:35.11 (42.88)
 11 Angelo, Nicholas          16 Tmsuffolk-MR         2:30.42    2:35.66        
                  34.02     1:13.39 (39.37)     1:54.33 (40.94)     2:35.66 (41.33)
 12 Bormann, Thomas           16 Tmsuffolk-MR         2:33.61    2:35.89        
                  34.22     1:15.18 (40.96)     1:56.37 (41.19)     2:35.89 (39.52)
 13 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR               2:35.50    2:36.18        
                  35.27     1:14.51 (39.24)     1:55.32 (40.81)     2:36.18 (40.86)
 14 Galan, Luis               14 VAC-MR               2:45.16    2:38.97        
                  36.13     1:16.23 (40.10)     1:57.52 (41.29)     2:38.97 (41.45)
 15 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               2:40.76    2:43.36        
                  36.36     1:17.69 (41.33)     2:00.71 (43.02)     2:43.36 (42.65)
 16 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR          2:37.80    2:46.16        
                  36.59     1:18.18 (41.59)     2:01.98 (43.80)     2:46.16 (44.18)
 17 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            2:51.01    2:53.95        
                  37.93     1:21.60 (43.67)     2:08.39 (46.79)     2:53.95 (45.56)
 18 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              3:04.11    2:58.60        
                  41.77     1:27.60 (45.83)     2:14.51 (46.91)     2:58.60 (44.09)
 19 Lewis, Khalid             16 Twisters-MR          3:10.94    2:59.91        
                  39.13     1:24.24 (45.11)     2:11.56 (47.32)     2:59.91 (48.35)
 20 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              3:09.11    3:02.41        
                  40.64     1:27.52 (46.88)     2:15.69 (48.17)     3:02.41 (46.72)
 21 Reich, Joseph             12 Twisters-MR          3:15.00    3:16.09        
                  45.76     1:35.78 (50.02)     2:26.97 (51.19)     3:16.09 (49.12)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR           53.37      54.24 METS   
                  25.49       54.24 (28.75)                                        
  2 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR                54.71      55.83 METS   
                  25.50       55.83 (30.33)                                        
  3 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR                57.31      57.36        
                  26.86       57.36 (30.50)                                        
  4 Charriez, Alec            17 Pace-MR                55.85      58.77        
                  27.37       58.77 (31.40)                                        
  5 Charriez, Greg            15 Pace-MR                59.81      58.81        
                  27.36       58.81 (31.45)                                        
  6 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR           59.90      58.82        
                  27.85       58.82 (30.97)                                        
  7 White, Timothy            16 Tmsuffolk-MR           58.56      58.91        
                  27.28       58.91 (31.63)                                        
  8 Gavin, Tripp              16 Tmsuffolk-MR           59.35      59.62        
                  27.64       59.62 (31.98)                                        
  9 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR                 58.95      59.83        
                  27.70       59.83 (32.13)                                        
 10 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR           58.50    1:00.22        
                  27.71     1:00.22 (32.51)                                        
 10 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         1:00.23    1:00.22        
                  27.87     1:00.22 (32.35)                                        
 12 Schollmeyer, Eric         16 Scd-Mr-MR            1:00.59    1:00.88        
                  27.38     1:00.88 (33.50)                                        
 13 Drake, Russell            16 Ndac-MR              1:00.97    1:00.92        
                  28.29     1:00.92 (32.63)                                        
 14 Ryan, Sean                18 Scd-Mr-MR            1:00.99    1:01.01        
                  28.34     1:01.01 (32.67)                                        
 15 Murray, Connor            16 MSC-MR               1:01.32    1:01.09        
                  28.73     1:01.09 (32.36)                                        
 16 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR         1:01.09    1:01.44        
                  27.72     1:01.44 (33.72)                                        
 17 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          1:00.74    1:01.47        
                  28.32     1:01.47 (33.15)                                        
 18 Pope, Ryan                17 Pace-MR              1:00.50    1:02.67        
                  28.63     1:02.67 (34.04)                                        
 19 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR         1:02.42    1:02.76        
                  28.93     1:02.76 (33.83)                                        
 20 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR         1:04.65    1:03.03        
                  29.30     1:03.03 (33.73)                                        
 21 Anderson, Mark            16 MSC-MR               1:04.83    1:04.10        
                  29.22     1:04.10 (34.88)                                        
 22 Burger, Garrett           17 Scd-Mr-MR            1:02.99    1:04.11        
                  28.88     1:04.11 (35.23)                                        
 23 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               1:07.25    1:06.00        
                  30.65     1:06.00 (35.35)                                        
 24 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR              1:06.45    1:06.35        
                  30.49     1:06.35 (35.86)                                        
 25 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR              1:13.01    1:07.71        
                  30.89     1:07.71 (36.82)                                        
 26 Torres, David             12 Twisters-MR          1:06.00    1:07.75        
                  31.52     1:07.75 (36.23)                                        
 27 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              1:06.83    1:08.13        
                  31.36     1:08.13 (36.77)                                        
 28 Ching, Benjamin           11 Twisters-MR          1:12.92    1:08.62        
                  33.09     1:08.62 (35.53)                                        
 29 Brown, Keron              15 Pace-MR              1:08.70    1:09.88        
                  31.30     1:09.88 (38.58)                                        
 30 Domagala, Michael         10 Twisters-MR          1:10.30    1:10.34        
                  32.46     1:10.34 (37.88)                                        
 31 Coffin, Spencer           15 Scd-Mr-MR            1:07.43    1:10.88        
                  31.72     1:10.88 (39.16)                                        
 32 Dervisevic, Alen          11 Twisters-MR          1:11.94    1:10.90        
                  33.10     1:10.90 (37.80)                                        
 33 Boland, Dan               17 Farmingdale-MR       1:17.50    1:11.59        
                  32.53     1:11.59 (39.06)                                        
 34 Ching, Brian              15 Twisters-MR          1:05.97    1:11.96        
                  32.10     1:11.96 (39.86)                                        
 35 Lin, Kevin                12 Twisters-MR          1:11.32    1:15.01        
                  34.78     1:15.01 (40.23)                                        
 36 Pu, Austin                11 Twisters-MR          1:16.20    1:15.04        
                  33.21     1:15.04 (41.83)                                        
 37 Lewis, Khalid             16 Twisters-MR          1:16.05    1:16.87        
                  34.49     1:16.87 (42.38)                                        
 38 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:14.70    1:17.48        
                  34.73     1:17.48 (42.75)                                        
 39 Reich, Joseph             12 Twisters-MR          1:21.00    1:18.70        
                  37.35     1:18.70 (41.35)                                        
 40 Hallenbeck, David         15 Ndac-MR              1:21.70    1:19.54        
                  34.63     1:19.54 (44.91)                                        
 41 Lewis, Kitwane            17 Twisters-MR          1:15.28    1:19.81        
                  34.59     1:19.81 (45.22)                                        
 42 Petkanas, Diamantis       12 Farmingdale-MR       1:41.37    1:33.40        
                  42.35     1:33.40 (51.05)                                        
 -- Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR          1:04.57         DQ        
                  30.15          DQ (34.87)                                        
 -- Mercurio, Joseph          11 Twisters-MR          1:14.24         DQ        
                  37.65                                                            
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Culver, Eric              15 VAC-MR               2:02.18    2:01.56 METS   
                  26.17       56.53 (30.36)     1:28.43 (31.90)     2:01.56 (33.13)
  2 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         2:05.04    2:03.96 METS   
                  26.38       57.25 (30.87)     1:29.83 (32.58)     2:03.96 (34.13)
  3 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              2:05.81    2:06.95 METS   
                  27.97       58.96 (30.99)     1:31.58 (32.62)     2:06.95 (35.37)
  4 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR              2:14.38    2:08.75 METS   
                  28.05     1:00.13 (32.08)     1:34.04 (33.91)     2:08.75 (34.71)
  5 Scott, Tyler              15 MSC-MR               2:15.17    2:12.04        
                  29.73     1:03.18 (33.45)     1:37.72 (34.54)     2:12.04 (34.32)
  6 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR         2:14.90    2:12.84        
                  29.55     1:02.86 (33.31)     1:37.50 (34.64)     2:12.84 (35.34)
  7 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:14.68    2:12.89        
                  30.07     1:03.21 (33.14)     1:37.95 (34.74)     2:12.89 (34.94)
  8 Burud, Michael            14 Ndac-MR              2:13.90    2:13.33        
                  28.59     1:01.38 (32.79)     1:37.09 (35.71)     2:13.33 (36.24)
  9 Barbosa, Larry            13 Twisters-MR          2:16.10    2:18.71        
                  30.56     1:05.51 (34.95)     1:42.67 (37.16)     2:18.71 (36.04)
 10 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              2:27.92    2:18.99        
                  31.28     1:07.41 (36.13)     1:44.27 (36.86)     2:18.99 (34.72)
 11 Galan, Joseph             12 VAC-MR               2:28.05    2:21.98        
                  32.22     1:08.32 (36.10)     1:45.46 (37.14)     2:21.98 (36.52)
 12 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         2:24.24    2:22.11        
                  30.03     1:05.74 (35.71)     1:43.98 (38.24)     2:22.11 (38.13)
 13 Galan, Luis               14 VAC-MR               2:35.93    2:23.13        
                  30.90     1:06.64 (35.74)     1:46.12 (39.48)     2:23.13 (37.01)
 14 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               2:37.79    2:31.63        
                  32.44     1:10.34 (37.90)     1:51.19 (40.85)     2:31.63 (40.44)
 15 Georgescu, Ronald         12 Twisters-MR          2:23.49    2:36.68        
                  32.96     1:12.66 (39.70)     1:54.93 (42.27)     2:36.68 (41.75)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         2:04.27    2:03.73 METS   
                  25.30       56.02 (30.72)     1:34.93 (38.91)     2:03.73 (28.80)
  2 White, Timothy            16 Tmsuffolk-MR         2:07.84    2:07.47        
                  27.77       59.63 (31.86)     1:37.28 (37.65)     2:07.47 (30.19)
  3 Gavin, Tripp              16 Tmsuffolk-MR         2:09.54    2:07.78        
                  28.06     1:00.34 (32.28)     1:37.79 (37.45)     2:07.78 (29.99)
  4 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         2:06.53    2:08.46        
                  27.97     1:00.97 (33.00)     1:40.12 (39.15)     2:08.46 (28.34)
  5 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              2:01.73    2:09.14        
                  26.99       58.91 (31.92)     1:38.81 (39.90)     2:09.14 (30.33)
  6 Culver, Eric              15 VAC-MR               2:07.77    2:09.35        
                  26.78     1:01.27 (34.49)     1:40.20 (38.93)     2:09.35 (29.15)
  7 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR         2:13.93    2:12.47        
                  28.57     1:04.67 (36.10)     1:43.07 (38.40)     2:12.47 (29.40)
  8 Murray, Connor            16 MSC-MR               2:11.85    2:12.81        
                  28.95     1:03.62 (34.67)     1:42.16 (38.54)     2:12.81 (30.65)
  9 Charriez, Greg            15 Pace-MR              2:12.17    2:12.87        
                  28.64     1:01.12 (32.48)     1:41.62 (40.50)     2:12.87 (31.25)
 10 Anderson, Mark            16 MSC-MR               2:11.56    2:13.05        
                  28.90     1:02.14 (33.24)     1:41.99 (39.85)     2:13.05 (31.06)
 11 Bormann, Thomas           16 Tmsuffolk-MR         2:12.76    2:14.11        
                  31.46     1:06.91 (35.45)     1:44.28 (37.37)     2:14.11 (29.83)
 12 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR         2:16.43    2:14.28        
                  29.33     1:02.72 (33.39)     1:42.99 (40.27)     2:14.28 (31.29)
 13 Roeder, Tucker            17 Ndac-MR              2:17.31    2:14.36        
                  27.11     1:00.88 (33.77)     1:42.82 (41.94)     2:14.36 (31.54)
 14 Charriez, Alec            17 Pace-MR              2:13.62    2:15.05        
                  27.28     1:02.78 (35.50)     1:44.52 (41.74)     2:15.05 (30.53)
 15 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR         2:15.07    2:15.31        
                  27.90     1:02.60 (34.70)     1:44.48 (41.88)     2:15.31 (30.83)
 16 Bartlett, Cameron         17 VAC-MR               2:03.55    2:15.37        
                  28.28     1:03.75 (35.47)     1:43.04 (39.29)     2:15.37 (32.33)
 17 Russell, Lucas            16 Tmsuffolk-MR         2:08.90    2:16.55        
                  28.18     1:03.02 (34.84)     1:44.28 (41.26)     2:16.55 (32.27)
 18 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         2:20.69    2:17.88        
                  28.17     1:03.13 (34.96)     1:45.74 (42.61)     2:17.88 (32.14)
 19 Scott, Tyler              15 MSC-MR               2:10.75    2:18.38        
                  28.09     1:04.74 (36.65)     1:46.32 (41.58)     2:18.38 (32.06)
 20 Freire, Jonathan          16 Tmsuffolk-MR         2:19.77    2:19.91        
                  29.78     1:04.04 (34.26)     1:49.35 (45.31)     2:19.91 (30.56)
 21 Jennings, Ryan            17 Tmsuffolk-MR         2:17.88    2:19.94        
                  29.24     1:04.72 (35.48)     1:47.41 (42.69)     2:19.94 (32.53)
 22 Angelo, Nicholas          16 Tmsuffolk-MR         2:18.31    2:20.21        
                  30.59     1:07.50 (36.91)     1:47.57 (40.07)     2:20.21 (32.64)
 23 Drake, Russell            16 Ndac-MR              2:22.21    2:20.57        
                  28.88     1:06.20 (37.32)     1:47.02 (40.82)     2:20.57 (33.55)
 24 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR               2:20.08    2:21.11        
                  27.20     1:05.97 (38.77)     1:46.46 (40.49)     2:21.11 (34.65)
 25 Graves, Nathaniel         15 Pace-MR              2:16.43    2:21.19        
                  29.22     1:06.36 (37.14)     1:48.46 (42.10)     2:21.19 (32.73)
 26 Pope, Ryan                17 Pace-MR              2:16.85    2:21.32        
                  28.82     1:05.50 (36.68)     1:47.36 (41.86)     2:21.32 (33.96)
 27 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR              2:30.34    2:22.26        
                  29.40     1:04.11 (34.71)     1:48.14 (44.03)     2:22.26 (34.12)
 28 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               2:19.55    2:22.38        
                  30.92     1:06.38 (35.46)     1:50.11 (43.73)     2:22.38 (32.27)
 29 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR              2:25.16    2:26.26        
                  30.21     1:09.85 (39.64)     1:51.89 (42.04)     2:26.26 (34.37)
 30 Brown, Keron              15 Pace-MR              2:32.13    2:28.28        
                  31.65     1:12.26 (40.61)     1:53.95 (41.69)     2:28.28 (34.33)
 31 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              2:26.34    2:30.03        
                  30.42     1:07.86 (37.44)     1:56.34 (48.48)     2:30.03 (33.69)
 32 Domagala, Michael         10 Twisters-MR          2:30.00    2:32.69        
                  32.71     1:11.93 (39.22)     1:59.51 (47.58)     2:32.69 (33.18)
 33 Simmons, Daniel           16 Wcym Swim Team-CT    2:39.06    2:37.94        
                  34.73     1:13.54 (38.81)     2:01.17 (47.63)     2:37.94 (36.77)
 34 Magin, Jeff               12 Wcym Swim Team-CT    2:38.33    2:38.52        
                  32.41     1:12.03 (39.62)     2:01.96 (49.93)     2:38.52 (36.56)
 35 Lewis, Khalid             16 Twisters-MR          2:35.58    2:39.37        
                  34.64     1:14.21 (39.57)     2:04.15 (49.94)     2:39.37 (35.22)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         4:29.18    4:26.36 METS   
                  26.59       57.68 (31.09)     1:30.73 (33.05)     2:04.18 (33.45)
        2:44.52 (40.34)     3:26.34 (41.82)     3:56.85 (30.51)     4:26.36 (29.51)
  2 Gavin, Tripp              16 Tmsuffolk-MR         4:36.68    4:26.46 METS   
                  28.22     1:01.39 (33.17)     1:35.91 (34.52)     2:10.54 (34.63)
        2:48.19 (37.65)     3:26.73 (38.54)     3:56.83 (30.10)     4:26.46 (29.63)
  3 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         4:31.60    4:36.73        
                  28.51     1:01.65 (33.14)     1:37.01 (35.36)     2:11.56 (34.55)
        2:53.88 (42.32)     3:36.29 (42.41)     4:07.34 (31.05)     4:36.73 (29.39)
  4 Bormann, Thomas           16 Tmsuffolk-MR         4:40.55    4:44.65        
                  31.76     1:08.56 (36.80)     1:43.31 (34.75)     2:19.36 (36.05)
        2:58.97 (39.61)     3:40.91 (41.94)     4:13.21 (32.30)     4:44.65 (31.44)
  5 Willis, Joshua            17 Tmsuffolk-MR         4:51.11    4:46.92        
                  29.62     1:04.83 (35.21)     1:41.53 (36.70)     2:17.52 (35.99)
        3:00.41 (42.89)     3:42.73 (42.32)     4:14.98 (32.25)     4:46.92 (31.94)
  6 Goldstein, Ross           16 Tmsuffolk-MR         4:47.91    4:46.95        
                  29.37     1:03.17 (33.80)     1:42.69 (39.52)     2:21.41 (38.72)
        3:00.22 (38.81)     3:41.61 (41.39)     4:15.06 (33.45)     4:46.95 (31.89)
  7 Angelo, Nicholas          16 Tmsuffolk-MR         4:53.05    4:54.35        
                  30.93     1:07.48 (36.55)     1:46.75 (39.27)     2:24.89 (38.14)
        3:05.44 (40.55)     3:47.20 (41.76)     4:21.55 (34.35)     4:54.35 (32.80)
  8 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         4:56.84    4:54.39        
                  29.33     1:04.69 (35.36)     1:42.60 (37.91)     2:20.39 (37.79)
        3:04.13 (43.74)     3:49.23 (45.10)     4:23.14 (33.91)     4:54.39 (31.25)
  9 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR         4:56.82    5:02.63        
                  28.90     1:04.34 (35.44)     1:42.31 (37.97)     2:21.10 (38.79)
        3:06.67 (45.57)     3:52.73 (46.06)     4:27.54 (34.81)     5:02.63 (35.09)
 10 Jennings, Ryan            17 Tmsuffolk-MR         5:00.81    5:04.03        
                  31.41     1:09.30 (37.89)     1:46.62 (37.32)     2:24.36 (37.74)
        3:09.25 (44.89)     3:54.83 (45.58)     4:30.18 (35.35)     5:04.03 (33.85)
 11 Hoffman, Elijah           17 MSC-MR               5:08.22    5:11.64        
                  29.32     1:03.49 (34.17)     1:46.48 (42.99)     2:28.69 (42.21)
        3:10.58 (41.89)     3:53.58 (43.00)     4:33.60 (40.02)     5:11.64 (38.04)
 -- Murray, Connor            16 MSC-MR               4:38.40         DQ        
                  29.18     1:02.85 (33.67)     1:37.99 (35.14)     2:13.14 (35.15)
        2:52.66 (39.52)     3:32.98 (40.32)     4:06.44 (33.46)          DQ (31.20)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:32.50    1:32.02        
     1) Roeder, Tucker 17               2) Byrnes, TJ 17                  
     3) Burud, Michael 14               4) Perez-Rogers, Joe 16           
                  23.11       46.88 (23.77)     1:10.02 (23.14)     1:32.02 (22.00)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              1:37.18    1:34.65        
     1) Qiao, Matthew 16                2) Gavin, Tripp 16                
     3) Goldstein, Ross 16              4) White, Timothy 16              
                  24.04       47.43 (23.39)     1:10.96 (23.53)     1:34.65 (23.69)
  3 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:30.56    1:37.64        
     1) Murray, Connor 16               2) Hoffman, Elijah 17             
     3) Scott, Tyler 15                 4) Anderson, Mark 16              
                  25.37       50.31 (24.94)     1:14.03 (23.72)     1:37.64 (23.61)
  4 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:40.00    1:37.80        
     1) Andrews, Ayman 15               2) Saindon, Brian 16              
     3) Greer, Shaun 15                 4) Stuart, Alex 14                
                  23.84       47.37 (23.53)     1:12.67 (25.30)     1:37.80 (25.13)
  5 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:42.78    1:39.11        
     1) Bloom, Miles 16                 2) Galan, Luis 14                 
     3) Culver, Eric 15                 4) Bartlett, Cameron 17           
                  25.10       51.55 (26.45)     1:15.38 (23.83)     1:39.11 (23.73)
  6 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:37.17    1:39.64        
     1) Pope, Ryan 17                   2) Brown, Keron 15                
     3) Charriez, Alec 17               4) Graves, Nathaniel 15           
                  25.31       50.82 (25.51)     1:15.53 (24.71)     1:39.64 (24.11)
  7 Team Suffolk-MR  'B'                              1:41.82    1:41.00        
     1) Bormann, Thomas 16              2) Jennings, Ryan 17              
     3) Freire, Jonathan 16             4) Willis, Joshua 17              
                  25.20       50.54 (25.34)     1:15.61 (25.07)     1:41.00 (25.39)
  8 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:44.55        
     1) Meck, Mike 14                   2) Dempsey, Lukas 13              
     3) Seagren, Ryan 15                4) Disalvo, Brian 14              
                  26.19       52.48 (26.29)     1:18.58 (26.10)     1:44.55 (25.97)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:58.78    1:49.18        
     1) White, Timothy 16               2) Goldstein, Ross 16             
     3) Gavin, Tripp 16                 4) Qiao, Matthew 16               
                  28.06       59.03 (30.97)     1:25.65 (26.62)     1:49.18 (23.53)
  2 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:39.43    1:49.29        
     1) Andrews, Ayman 15               2) Marks, Danny 18                
     3) Saindon, Brian 16               4) Greer, Shaun 15                
                  28.16       58.66 (30.50)     1:24.09 (25.43)     1:49.29 (25.20)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:49.50    1:49.30        
     1) Byrnes, TJ 17                   2) Drake, Russell 16              
     3) Perez-Rogers, Joe 16            4) Strickland, Benjamin 15        
                  25.77       58.21 (32.44)     1:24.52 (26.31)     1:49.30 (24.78)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:43.18    1:49.65        
     1) Anderson, Mark 16               2) Meck, Mike 14                  
     3) Hoffman, Elijah 17              4) Murray, Connor 16              
                  29.01       58.96 (29.95)     1:25.24 (26.28)     1:49.65 (24.41)
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'A'                     1:49.50    1:50.50        
     1) Charriez, Greg 15               2) Pope, Ryan 17                  
     3) Charriez, Alec 17               4) Brown, Keron 15                
                  27.90     1:00.10 (32.20)     1:26.19 (26.09)     1:50.50 (24.31)
  6 Team Suffolk-MR  'B'                              2:02.90    1:52.89        
     1) Willis, Joshua 17               2) Angelo, Nicholas 16            
     3) Russell, Lucas 16               4) Bormann, Thomas 16             
                  29.07     1:01.77 (32.70)     1:28.15 (26.38)     1:52.89 (24.74)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:57.03    1:57.99        
     1) Yamout, Nader 12                2) Torres, David 12               
     3) Georgescu, Ronald 12            4) Dervisevic, Alen 11            
                  29.69     1:01.56 (31.87)     1:30.65 (29.09)     1:57.99 (27.34)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:02.73    2:03.85        
     1) Lewis, Khalid 16                2) Ching, Brian 15                
     3) Barbosa, Larry 13               4) Lewis, Kitwane 17              
                  32.23     1:07.54 (35.31)     1:36.46 (28.92)     2:03.85 (27.39)

Brought to you by Computer Aide, Inc.