2006 MR Marist SC Fall Invitational - 10/27/2006 to 10/29/2006         
                                    Results                                    

Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackrel, Naima             7 Ndac-MR                40.48      34.33        
  2 Stortini, Tessa            8 Ndac-MR                35.70      34.44        
  3 Elcott, Ina                8 MSC-MR                 38.49      38.96        
  4 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR           42.30      39.45        
  5 Nikolski, Grace            8 Scd-Mr-MR              41.05      40.60        
  6 Baldassare, Brooke         8 WISC-MR                46.39      42.50        
  7 Anderson, Grace            8 Ndac-MR                54.73      47.13        
  8 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                 45.39      48.01        
  9 Caldwell, Julia            8 MSC-MR                 49.27      49.32        
 10 Condorelli, Teresa         8 MSC-MR                    NT      49.67        
 11 Witt, Jess                 8 SSL-MR               1:05.41      50.50        
 12 Salem, Marissa             8 LBA-MR                 50.40      51.51        
 13 Solis, Gabriela            7 LBA-MR                 52.80      54.94        
 14 Rhodes, Maggie             8 SSL-MR               1:01.71      55.43        
 15 Dobken, Jessica            8 SSL-MR                 55.31      55.97        
 16 Kubsch, Hannah             8 Ndac-MR                55.11      57.58        
 17 Garcia, Samantha           6 SSL-MR               1:15.70    1:00.16        
 18 Porco, Deanna              8 MSC-MR                    NT    1:00.72        
 19 Shea, Kayla                8 SSL-MR               1:05.01    1:02.13        
 20 Walsh, Katelyn             6 Scd-Mr-MR              46.17    1:03.39        
 21 Capalbo, Nicolette         8 SSL-MR               1:30.95    1:06.44        
 22 Goldstein, Sarah           6 MSC-MR                    NT    1:06.77        
 23 Myers, Claire              6 SSL-MR               1:04.41    1:07.63        
 24 Yang, Crystal              6 MSC-MR                    NT    1:09.15        
 25 Witt, Erika                6 SSL-MR               1:07.43    1:22.56        
 26 Gross, Elizabeth           5 MSC-MR                    NT    1:28.09        
 27 LaRue, Jessie              5 MSC-MR                    NT    1:41.83        
 -- LaRusso, Samantha          8 SSL-MR               1:04.61         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa            8 Ndac-MR              1:11.11    1:15.76        
                  36.54     1:15.76 (39.22)                                        
  2 Elcott, Ina                8 MSC-MR               1:38.74    1:27.69        
                  40.28     1:27.69 (47.41)                                        
  3 Owens, Brianna             8 Aqua Gems-MR         1:43.72    1:34.44        
                  42.08     1:34.44 (52.36)                                        
  4 Baldassare, Brooke         8 WISC-MR              1:42.97    1:38.14        
                  43.10     1:38.14 (55.04)                                        
  5 Athavale, Aditi            8 Big Blue-MR          1:44.56    1:42.15        
                  46.96     1:42.15 (55.19)                                        
  6 Witt, Jess                 8 SSL-MR               2:15.96    1:43.01        
                  48.00     1:43.01 (55.01)                                        
  7 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                    NT    1:44.24        
                  49.32     1:44.24 (54.92)                                        
  8 Caldwell, Julia            8 MSC-MR                    NT    1:45.28        
                  50.94     1:45.28 (54.34)                                        
  9 Condorelli, Teresa         8 MSC-MR                    NT    1:46.11        
                  51.61     1:46.11 (54.50)                                        
 10 Anderson, Grace            8 Ndac-MR              2:06.17    1:49.02        
                  49.22     1:49.02 (59.80)                                        
 11 Salem, Marissa             8 LBA-MR               1:54.45    1:52.87        
                  50.07   1:52.87 (1:02.80)                                        
 12 Sacharoff, Cali            8 SSL-MR               2:12.42    1:55.23        
                  53.81   1:55.23 (1:01.42)                                        
 13 Rhodes, Maggie             8 SSL-MR               2:05.16    2:02.30        
                  52.32   2:02.30 (1:09.98)                                        
 14 Garcia, Samantha           6 SSL-MR               2:43.47    2:04.87        
                1:00.24   2:04.87 (1:04.63)                                        
 15 Dobken, Jessica            8 SSL-MR               2:02.76    2:11.94        
                  58.25   2:11.94 (1:13.69)                                        
 16 Porco, Deanna              8 MSC-MR                    NT    2:13.91        
 17 Greenbaum, Kyra            7 SSL-MR               1:56.20    2:25.25        
                  59.91   2:25.25 (1:25.34)                                        
 17 Capalbo, Nicolette         8 SSL-MR               3:00.00    2:25.25        
                1:09.89   2:25.25 (1:15.36)                                        
 19 Goldstein, Sarah           6 MSC-MR                    NT    2:35.41        
 20 Witt, Erika                6 SSL-MR               2:20.41    3:41.72        
                1:43.73   3:41.72 (1:57.99)                                        
 -- LaRusso, Samantha          8 SSL-MR               2:12.61         DQ        
                1:12.04          DQ (15.47)                                        
 -- Shea, Kayla                8 SSL-MR               2:14.23         DQ        
                1:07.69                                                            
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa            8 Ndac-MR                53.06      38.68        
  2 Elcott, Ina                8 MSC-MR                 42.68      43.44        
  3 Owens, Brianna             8 Aqua Gems-MR           49.86      49.24        
  4 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                 54.00      50.40        
  5 Athavale, Aditi            8 Big Blue-MR            48.89      51.37        
  6 Witt, Jess                 8 SSL-MR                 54.72      52.76        
  7 Dobken, Jessica            8 SSL-MR                 58.14      55.16        
  8 Caldwell, Julia            8 MSC-MR               1:00.65      55.64        
  9 Condorelli, Teresa         8 MSC-MR                    NT      56.56        
 10 Anderson, Grace            8 Ndac-MR              1:01.40      57.00        
 11 Salem, Marissa             8 LBA-MR                 59.70      58.57        
 12 Rhodes, Maggie             8 SSL-MR               1:04.71    1:02.09        
 13 Porco, Deanna              8 MSC-MR                    NT    1:03.29        
 14 LaRusso, Samantha          8 SSL-MR               1:06.31    1:06.76        
 15 Goldstein, Sarah           6 MSC-MR                    NT    1:07.79        
 16 Greenbaum, Kyra            7 SSL-MR                 52.61    1:08.14        
 17 Yang, Crystal              6 MSC-MR                    NT    1:08.39        
 18 Capalbo, Nicolette         8 SSL-MR               1:10.88    1:09.87        
 19 Garcia, Samantha           6 SSL-MR               1:15.50    1:12.24        
 20 Shea, Kayla                8 SSL-MR               1:08.71    1:14.78        
 21 Sacharoff, Cali            8 SSL-MR               1:06.81    1:16.51        
 22 Gross, Elizabeth           5 MSC-MR                    NT    1:27.18        
 23 Witt, Erika                6 SSL-MR               1:09.14    1:39.18        
 -- LaRue, Jessie              5 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Baldassare, Brooke         8 WISC-MR                52.38         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa            8 Ndac-MR                45.77      42.67        
  2 Elcott, Ina                8 MSC-MR                 51.29      50.05        
  3 Baldassare, Brooke         8 WISC-MR                54.85      51.08        
  4 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                 53.56      51.72        
  5 Mackrel, Naima             7 Ndac-MR              1:00.30      52.07        
  6 Nikolski, Grace            8 Scd-Mr-MR              54.25      55.28        
  7 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR         1:03.10      56.17        
  8 Caldwell, Julia            8 MSC-MR                 59.74      58.27        
  9 Salem, Marissa             8 LBA-MR               1:00.80      58.37        
 10 Walsh, Katelyn             6 Scd-Mr-MR              58.26    1:01.10        
 11 Dobken, Jessica            8 SSL-MR               1:12.78    1:02.41        
 12 Anderson, Grace            8 Ndac-MR              1:06.14    1:07.83        
 13 Solis, Gabriela            7 LBA-MR               1:28.60    1:12.46        
 14 Porco, Deanna              8 MSC-MR                    NT    1:12.49        
 15 Myers, Claire              6 SSL-MR               2:12.71    1:38.41        
 -- Condorelli, Teresa         8 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Gross, Elizabeth           5 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Rhodes, Maggie             8 SSL-MR               2:10.61         DQ        
 -- Goldstein, Sarah           6 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- LaRue, Jessie              5 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Witt, Erika                6 SSL-MR               2:21.51         DQ        
 -- Shea, Kayla                8 SSL-MR               2:13.43         DQ        
 -- Witt, Jess                 8 SSL-MR               2:10.71         DQ        
 -- Capalbo, Nicolette         8 SSL-MR               2:05.00         DQ        
 -- Garcia, Samantha           6 SSL-MR               2:05.41         DQ        
 -- Yang, Crystal              6 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Kubsch, Hannah             8 Ndac-MR              1:06.11         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa            8 Ndac-MR                42.54      40.84        
  2 Elcott, Ina                8 MSC-MR                 44.83      41.56        
  3 Mackrel, Naima             7 Ndac-MR                55.11      47.40        
  4 Nikolski, Grace            8 Scd-Mr-MR              48.26      52.90        
  5 Hutzelmann, Denali         7 Aqua Gems-MR         1:07.27      57.73        
  6 Baldassare, Brooke         8 WISC-MR              1:08.88      59.15        
  7 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                    NT    1:01.52        
  8 Caldwell, Julia            8 MSC-MR                    NT    1:10.33        
  9 Kubsch, Hannah             8 Ndac-MR              1:09.11    1:16.54        
 -- Garcia, Samantha           6 SSL-MR               1:20.71         DQ        
 -- Porco, Deanna              8 MSC-MR                    NT         DQ        
 -- Anderson, Grace            8 Ndac-MR              1:10.00         DQ        
 -- Capalbo, Nicolette         8 SSL-MR               2:02.10         DQ        
 -- Salem, Marissa             8 LBA-MR               1:03.90         DQ        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stortini, Tessa            8 Ndac-MR              1:38.11    1:24.98        
                  39.54     1:24.98 (45.44)                                        
  2 Elcott, Ina                8 MSC-MR               1:42.86    1:34.18        
                  42.31     1:34.18 (51.87)                                        
  3 Baldassare, Brooke         8 WISC-MR              1:55.11    1:50.22        
                  54.09     1:50.22 (56.13)                                        
  4 Athavale, Aditi            8 Big Blue-MR          1:55.00    1:52.96        
                  54.26     1:52.96 (58.70)                                        
  5 Jackson, Chloe             8 MSC-MR                    NT    1:58.59        
                  56.03   1:58.59 (1:02.56)                                        
  6 Condorelli, Teresa         8 MSC-MR                    NT    2:01.58        
                1:02.68     2:01.58 (58.90)                                        
  7 Anderson, Grace            8 Ndac-MR              2:18.11    2:04.91        
                  58.22   2:04.91 (1:06.69)                                        
  8 Caldwell, Julia            8 MSC-MR                    NT    2:07.24        
                  58.35   2:07.24 (1:08.89)                                        
  9 Dobken, Jessica            8 SSL-MR               2:08.22    2:29.53        
 -- Garcia, Samantha           6 SSL-MR               3:06.61         DQ        
 -- Porco, Deanna              8 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:13.91        DQ (1:11.37)                                        
 -- Rhodes, Maggie             8 SSL-MR               2:30.68         DQ        
                1:09.98                                                            
 -- Salem, Marissa             8 LBA-MR               2:15.45         DQ        
                  59.25        DQ (1:09.66)                                        
 -- Capalbo, Nicolette         8 SSL-MR               3:05.10         DQ        
                1:19.64        DQ (1:27.28)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:09.76    1:28.63        
     1) Jackson, Chloe 8                2) Condorelli, Teresa 8           
     3) Caldwell, Julia 8               4) Elcott, Ina 8                  
                  44.46     1:28.63 (44.17)                                        
  2 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:00.10    1:46.00        
     1) Sacharoff, Cali 8               2) Greenbaum, Kyra 7              
     3) Capalbo, Nicolette 8            4) Witt, Jess 8                   
                  48.63     1:46.00 (57.37)                                        
  3 Suffern Sea Lions-MR  'C'                         2:10.10    2:06.13        
     1) Witt, Erika 6                   2) Garcia, Samantha 6             
     3) LaRusso, Samantha 8             4) Shea, Kayla 8                  
                1:14.31     2:06.13 (51.82)                                        
  4 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:25.34        
     1) Yang, Crystal 6                 2) LaRue, Jessie 5                
     3) Gross, Elizabeth 5              4) Goldstein, Sarah 6             
                1:11.88   2:25.34 (1:13.46)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:21.54    1:38.53        
     1) Jackson, Chloe 8                2) Caldwell, Julia 8              
     3) Condorelli, Teresa 8            4) Elcott, Ina 8                  
                  54.73     1:38.53 (43.80)                                        
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:30.11    1:40.65        
     1) Anderson, Grace 8               2) Kubsch, Hannah 8               
     3) Mackrel, Naima 7                4) Stortini, Tessa 8              
                1:08.40     1:40.65 (32.25)                                        
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:07.12         DQ        
     1) LaRusso, Samantha 8             2) Dobken, Jessica 8              
     3) Garcia, Samantha 6              4) Myers, Claire 6                
                1:01.68        DQ (1:09.19)                                        
 -- Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:10.12         DQ        
     1) Shea, Kayla 8                   2) Rhodes, Maggie 8               
     3) Witt, Jess 8                    4) Capalbo, Nicolette 8           
                1:18.55          DQ (58.16)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR           28.87      28.58        
  2 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                 32.10      31.95        
  3 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 32.71      32.29        
  4 Danin, Kylie               9 WISC-MR                32.64      32.34        
  5 Bergin, Kate               9 MSC-MR                 32.05      32.51        
  6 Zukowski, Carli            9 WISC-MR                35.62      35.18        
  7 Oyen-Ustad, Lillian        9 Unattached-MR          36.05      35.43        
  8 Maresca, Nicole            9 Sachem-MR              40.15      35.56        
  9 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                34.36      35.68        
 10 Stalnaker, Taylor          9 MWSC-MR                39.03      36.02        
 11 Dubbs, Melanie            10 SSL-MR                 37.47      36.58        
 12 Malfa, Selena             10 SSL-MR                 37.41      37.29        
 13 Giua, Giovanna             9 WISC-MR                39.71      37.30        
 14 Smith, Justine             9 LBA-MR                 41.10      37.43        
 15 Gay, Ali                  10 Ndac-MR                45.11      37.73        
 16 Stein, Kimmy              10 SSL-MR                 42.71      37.93        
 17 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR                 37.67      37.97        
 18 Crosby, Amanda            10 WISC-MR                37.10      38.10        
 19 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR                37.39      38.28        
 19 Burton, Emily             10 WISC-MR                38.42      38.28        
 21 Alton, Erin               10 LBA-MR                 42.18      38.45        
 22 Acker, Emily              10 Aqua Gems-MR           40.23      38.46        
 23 Scanlon, Madison           9 SSL-MR                 40.03      38.82        
 24 Hagerty, Marisa           10 Ndac-MR                40.95      39.00        
 25 Leary, Caitlin             9 SSL-MR                 41.71      39.09        
 26 Oppenheim, Gaby           10 SSL-MR                 43.54      39.44        
 27 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 38.31      39.46        
 28 Tavernese, Sarah          10 LBA-MR                 37.80      39.92        
 29 Gonzalez, Kassey           9 Big Blue-MR            41.68      40.18        
 30 Cento, Lisa               10 Sachem-MR              43.70      40.39        
 31 Cento, Maria              10 Sachem-MR              45.00      40.60        
 32 Diehl, Lorraine           10 Sachem-MR              40.00      41.79        
 33 Canner, Brianne            9 LBA-MR                 45.49      44.49        
 34 Gross, Sylvanna           10 SSL-MR                 46.33      45.15        
 35 Fung, Amanda               9 Big Blue-MR            46.86      45.96        
 36 Chase, Christina           9 LBA-MR                 48.70      49.42        
 37 Gruber, Jacqueline         9 LBA-MR                 50.61      50.10        
 38 Greenfeld, Megan           9 Big Blue-MR            55.00      50.81        
 39 Samovici, Erika            9 SSL-MR                 56.76      52.99        
 40 Liebergall, Rachel         9 SSL-MR                 57.61      59.15        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         1:02.03    1:00.93        
                  29.66     1:00.93 (31.27)                                        
  2 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:07.50    1:07.18        
                  32.81     1:07.18 (34.37)                                        
  3 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:24.81    1:10.52        
                  34.08     1:10.52 (36.44)                                        
  4 Danin, Kylie               9 WISC-MR              1:12.75    1:10.71        
                  32.80     1:10.71 (37.91)                                        
  5 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:14.39    1:11.53        
                  34.30     1:11.53 (37.23)                                        
  6 Mullaney, Madeline        10 Scd-Mr-MR            1:24.71    1:17.06        
                  36.31     1:17.06 (40.75)                                        
  7 Oyen-Ustad, Lillian        9 Unattached-MR        1:23.44    1:17.28        
                  37.67     1:17.28 (39.61)                                        
  8 Zukowski, Carli            9 WISC-MR              1:22.09    1:17.71        
                  38.56     1:17.71 (39.15)                                        
  9 Smith, Justine             9 LBA-MR               1:33.00    1:20.97        
                  38.31     1:20.97 (42.66)                                        
 10 Giua, Giovanna             9 WISC-MR              1:33.67    1:21.04        
                  39.32     1:21.04 (41.72)                                        
 11 Mellett, Erin              9 MWSC-MR              1:21.05    1:22.24        
                  38.29     1:22.24 (43.95)                                        
 12 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR              1:20.16    1:22.62        
                  37.36     1:22.62 (45.26)                                        
 13 Crosby, Amanda            10 WISC-MR              1:19.78    1:22.89        
                  38.63     1:22.89 (44.26)                                        
 14 Malfa, Selena             10 SSL-MR               1:27.00    1:22.91        
                  37.52     1:22.91 (45.39)                                        
 15 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:24.76    1:23.27        
                  39.25     1:23.27 (44.02)                                        
 16 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:26.18    1:23.84        
                  40.08     1:23.84 (43.76)                                        
 17 Gilhooly, Caroline        10 SSL-MR               1:25.15    1:23.91        
                  39.89     1:23.91 (44.02)                                        
 18 Dubbs, Melanie            10 SSL-MR               1:29.61    1:24.19        
                  41.41     1:24.19 (42.78)                                        
 19 Nikolski, Bridget         10 Scd-Mr-MR            1:25.94    1:24.32        
                  40.21     1:24.32 (44.11)                                        
 20 DeMeo, Olivia             10 Sachem-MR            1:30.00    1:24.78        
                  39.34     1:24.78 (45.44)                                        
 21 Burton, Emily             10 WISC-MR              1:29.44    1:24.98        
                  40.80     1:24.98 (44.18)                                        
 22 Hagerty, Marisa           10 Ndac-MR              1:30.11    1:25.21        
                  42.39     1:25.21 (42.82)                                        
 23 Gay, Ali                  10 Ndac-MR              1:30.11    1:25.25        
                  37.48     1:25.25 (47.77)                                        
 24 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              1:25.85    1:26.38        
                  40.29     1:26.38 (46.09)                                        
 25 Scanlon, Madison           9 SSL-MR               1:32.68    1:27.94        
                  40.71     1:27.94 (47.23)                                        
 26 Alton, Erin               10 LBA-MR               1:43.50    1:28.41        
                  41.71     1:28.41 (46.70)                                        
 27 Gonzalez, Kassey           9 Big Blue-MR          1:34.11    1:28.99        
                  41.98     1:28.99 (47.01)                                        
 28 Leary, Caitlin             9 SSL-MR               1:37.23    1:29.06        
                  42.69     1:29.06 (46.37)                                        
 29 Stein, Kimmy              10 SSL-MR               1:30.95    1:30.16        
                  42.71     1:30.16 (47.45)                                        
 30 Klippel, Britney           9 MWSC-MR              1:43.33    1:30.34        
                  41.27     1:30.34 (49.07)                                        
 31 Diehl, Lorraine           10 Sachem-MR            1:35.46    1:30.81        
                  43.31     1:30.81 (47.50)                                        
 32 Tavernese, Sarah          10 LBA-MR               1:33.00    1:31.15        
                  41.22     1:31.15 (49.93)                                        
 33 Cento, Lisa               10 Sachem-MR            1:43.80    1:32.16        
                  43.11     1:32.16 (49.05)                                        
 34 Cento, Maria              10 Sachem-MR            1:46.44    1:37.20        
                  46.07     1:37.20 (51.13)                                        
 35 Portch, Betsy             10 Big Blue-MR          1:41.85    1:37.48        
                  44.02     1:37.48 (53.46)                                        
 36 Gross, Sylvanna           10 SSL-MR               1:48.56    1:40.29        
                  45.47     1:40.29 (54.82)                                        
 37 Canner, Brianne            9 LBA-MR               1:45.49    1:40.79        
                  45.94     1:40.79 (54.85)                                        
 38 Fung, Amanda               9 Big Blue-MR          1:44.68    1:41.37        
                  46.03     1:41.37 (55.34)                                        
 39 Samovici, Erika            9 SSL-MR               2:06.23    1:56.30        
                  53.37   1:56.30 (1:02.93)                                        
 40 Citrin, Dana               9 SSL-MR               1:53.61    1:56.49        
                  55.29   1:56.49 (1:01.20)                                        
 41 Gruber, Jacqueline         9 LBA-MR               2:13.40    2:02.72        
                  54.23   2:02.72 (1:08.49)                                        
 42 Rodriguez, Christina       9 Big Blue-MR          2:34.30    2:16.11        
                1:02.53   2:16.11 (1:13.58)                                        
 -- Liebergall, Rachel         9 SSL-MR               1:59.08         DQ        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergin, Kate               9 MSC-MR                 36.45      36.55        
  2 Danin, Kylie               9 WISC-MR                35.85      36.86        
  3 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 38.18      39.14        
  4 Oyen-Ustad, Lillian        9 Unattached-MR          40.35      40.87        
  5 Giua, Giovanna             9 WISC-MR                44.71      41.44        
  6 Stalnaker, Taylor          9 MWSC-MR                47.19      41.46        
  7 Santore, Lee Ann           9 WISC-MR                43.03      41.98        
  8 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR                 42.78      42.78        
  9 Cento, Maria              10 Sachem-MR              45.47      42.82        
 10 Gonzalez, Kassey           9 Big Blue-MR            46.64      43.74        
 11 Acker, Emily              10 Aqua Gems-MR           46.56      44.38        
 12 Cento, Lisa               10 Sachem-MR              48.37      44.59        
 13 Alton, Erin               10 LBA-MR                 44.80      45.18        
 14 Gay, Ali                  10 Ndac-MR                51.11      46.47        
 15 Tavernese, Sarah          10 LBA-MR                 48.10      47.15        
 16 Scanlon, Madison           9 SSL-MR                 46.82      47.50        
 17 Burton, Emily             10 WISC-MR                47.21      48.27        
 18 Diehl, Lorraine           10 Sachem-MR              45.99      48.97        
 19 Hagerty, Marisa           10 Ndac-MR                54.85      50.45        
 20 Canner, Brianne            9 LBA-MR                 53.95      54.77        
 21 Gruber, Jacqueline         9 LBA-MR                 55.67      55.46        
 22 Greenfeld, Megan           9 Big Blue-MR          1:00.00      57.19        
 23 Samovici, Erika            9 SSL-MR               1:02.43      59.81        
 24 Chase, Christina           9 LBA-MR                 59.11    1:06.12        
 25 Liebergall, Rachel         9 SSL-MR               1:03.71    1:09.77        
 -- LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 41.59         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danin, Kylie               9 WISC-MR              1:19.28    1:18.83        
                  37.70     1:18.83 (41.13)                                        
  2 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:20.55    1:19.25        
                  39.54     1:19.25 (39.71)                                        
  3 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:22.71    1:19.91        
                  38.43     1:19.91 (41.48)                                        
  4 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:44.59    1:23.99        
                  41.03     1:23.99 (42.96)                                        
  5 Oyen-Ustad, Lillian        9 Unattached-MR        1:29.75    1:26.29        
  6 Santore, Lee Ann           9 WISC-MR              1:37.18    1:30.51        
  7 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              1:31.17    1:30.76        
                  45.54     1:30.76 (45.22)                                        
  8 Mullaney, Madeline        10 Scd-Mr-MR            1:35.46    1:31.13        
                  44.29     1:31.13 (46.84)                                        
  9 Giua, Giovanna             9 WISC-MR              1:39.00    1:32.02        
                  45.55     1:32.02 (46.47)                                        
 10 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:35.84    1:32.41        
                  45.74     1:32.41 (46.67)                                        
 11 Dubbs, Melanie            10 SSL-MR               1:49.94    1:35.35        
                  47.52     1:35.35 (47.83)                                        
 12 Cento, Maria              10 Sachem-MR            1:40.14    1:36.23        
                  47.70     1:36.23 (48.53)                                        
 13 Burton, Emily             10 WISC-MR              1:40.57    1:44.89        
                  51.78     1:44.89 (53.11)                                        
 14 Alton, Erin               10 LBA-MR               1:59.57    1:45.30        
                  50.73     1:45.30 (54.57)                                        
 15 Malfa, Selena             10 SSL-MR               1:39.01    1:45.40        
                  49.92     1:45.40 (55.48)                                        
 16 Gilhooly, Caroline        10 SSL-MR               1:42.48    1:47.73        
                  52.67     1:47.73 (55.06)                                        
 17 Diehl, Lorraine           10 Sachem-MR            1:46.88    1:49.14        
                  54.24     1:49.14 (54.90)                                        
 18 Gross, Sylvanna           10 SSL-MR               2:05.62    2:03.71        
                  58.01   2:03.71 (1:05.70)                                        
 19 Canner, Brianne            9 LBA-MR               1:59.90    2:06.69        
                1:01.17   2:06.69 (1:05.52)                                        
 20 Greenfeld, Megan           9 Big Blue-MR          2:15.00    2:12.24        
                1:03.86   2:12.24 (1:08.38)                                        
 21 Samovici, Erika            9 SSL-MR               2:14.43    2:15.60        
                1:07.56   2:15.60 (1:08.04)                                        
 22 Gruber, Jacqueline         9 LBA-MR               1:59.87    2:21.60        
 23 Citrin, Dana               9 SSL-MR               2:12.40    2:31.46        
                1:11.49   2:31.46 (1:19.97)                                        
 24 Liebergall, Rachel         9 SSL-MR               2:06.71    2:32.90        
                1:13.49   2:32.90 (1:19.41)                                        
 -- Stein, Kimmy              10 SSL-MR               1:39.96         DQ        
                  45.77          DQ (45.22)                                        
 -- Cento, Lisa               10 Sachem-MR            1:51.70         DQ        
                  48.69          DQ (54.89)                                        
 -- Heavey, Mairead            9 Scd-Mr-MR            1:34.19         DQ        
                  52.53          DQ (58.84)                                        
 -- Gay, Ali                  10 Ndac-MR              1:42.11         DQ        
 -- Nikolski, Bridget         10 Scd-Mr-MR            1:36.45         DQ        
                  47.49          DQ (49.19)                                        
 -- Fung, Amanda               9 Big Blue-MR          1:50.00         DQ        
                  54.45          DQ (57.88)                                        
 -- Gonzalez, Kassey           9 Big Blue-MR          1:38.00         DQ        
                  46.40          DQ (48.75)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR           39.12      39.39        
  2 Zukowski, Carli            9 WISC-MR                44.22      45.78        
  3 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                44.67      46.33        
  4 Bergin, Kate               9 MSC-MR                 46.01      46.81        
  5 Gay, Ali                  10 Ndac-MR                53.11      46.92        
  6 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR                45.32      48.20        
  7 Oyen-Ustad, Lillian        9 Unattached-MR          48.18      48.24        
  8 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 47.24      48.28        
  9 Smith, Justine             9 LBA-MR                 44.30      48.48        
 10 Santore, Lee Ann           9 WISC-MR                50.11      48.75        
 11 Tavernese, Sarah          10 LBA-MR                 48.94      49.76        
 12 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR                 49.94      49.88        
 13 Leary, Caitlin             9 SSL-MR                 49.19      50.06        
 14 Hagerty, Marisa           10 Ndac-MR                53.36      50.40        
 15 DeMeo, Olivia             10 Sachem-MR            1:10.00      50.50        
 16 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 49.25      50.54        
 17 Stein, Kimmy              10 SSL-MR                 52.36      51.31        
 18 Heavey, Mairead            9 Scd-Mr-MR              52.16      51.45        
 19 Fung, Amanda               9 Big Blue-MR            49.77      51.69        
 20 Giua, Giovanna             9 WISC-MR                58.53      52.64        
 20 Gilhooly, Caroline        10 SSL-MR                 49.25      52.64        
 22 Nikolski, Bridget         10 Scd-Mr-MR              51.56      53.14        
 23 Burton, Emily             10 WISC-MR                50.19      53.36        
 24 Alton, Erin               10 LBA-MR                 59.87      56.51        
 25 Scanlon, Madison           9 SSL-MR                 58.96      56.77        
 26 Gonzalez, Kassey           9 Big Blue-MR            57.83      57.06        
 27 Cento, Lisa               10 Sachem-MR              58.00      59.08        
 28 Samovici, Erika            9 SSL-MR               1:01.02      59.82        
 29 Diehl, Lorraine           10 Sachem-MR              56.53    1:00.73        
 30 Canner, Brianne            9 LBA-MR               1:09.19    1:04.17        
 -- Rodriguez, Christina       9 Big Blue-MR          1:02.00         DQ        
 -- Greenfeld, Megan           9 Big Blue-MR          1:05.00         DQ        
 -- Portch, Betsy             10 Big Blue-MR            56.83         DQ        
 -- Liebergall, Rachel         9 SSL-MR               2:13.51         DQ        
 -- Crosby, Amanda            10 WISC-MR                50.16         DQ        
 -- Klippel, Britney           9 MWSC-MR                58.12         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         1:27.53    1:25.56        
                  40.73     1:25.56 (44.83)                                        
  2 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:45.83    1:37.28        
                  46.46     1:37.28 (50.82)                                        
  3 Acker, Emily              10 Aqua Gems-MR         1:40.79    1:37.68        
                  45.56     1:37.68 (52.12)                                        
  4 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              1:39.13    1:39.43        
                  47.52     1:39.43 (51.91)                                        
  5 Zukowski, Carli            9 WISC-MR              1:43.59    1:39.54        
                  47.43     1:39.54 (52.11)                                        
  6 Maresca, Nicole            9 Sachem-MR            1:56.12    1:40.54        
                  47.98     1:40.54 (52.56)                                        
  7 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR              1:44.58    1:41.95        
                  47.44     1:41.95 (54.51)                                        
  8 Oyen-Ustad, Lillian        9 Unattached-MR        1:44.97    1:42.29        
                  48.98     1:42.29 (53.31)                                        
  9 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               2:07.60    1:43.28        
                  47.94     1:43.28 (55.34)                                        
 10 Crosby, Amanda            10 WISC-MR              1:46.57    1:43.88        
                  49.51     1:43.88 (54.37)                                        
 11 Oppenheim, Gaby           10 SSL-MR               1:56.29    1:45.14        
                  49.26     1:45.14 (55.88)                                        
 12 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:47.67    1:45.62        
                  50.26     1:45.62 (55.36)                                        
 13 Leary, Caitlin             9 SSL-MR               1:46.41    1:46.23        
                  50.42     1:46.23 (55.81)                                        
 14 Smith, Justine             9 LBA-MR               1:48.42    1:46.25        
                  47.99     1:46.25 (58.26)                                        
 15 Tavernese, Sarah          10 LBA-MR               1:48.79    1:46.58        
                  51.66     1:46.58 (54.92)                                        
 16 Gilhooly, Caroline        10 SSL-MR               1:48.87    1:46.71        
                  51.24     1:46.71 (55.47)                                        
 17 Dubbs, Melanie            10 SSL-MR               1:53.93    1:46.86        
                  52.09     1:46.86 (54.77)                                        
 18 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:52.25    1:47.31        
                  50.95     1:47.31 (56.36)                                        
 19 Malfa, Selena             10 SSL-MR               1:56.92    1:48.17        
                  49.50     1:48.17 (58.67)                                        
 20 Fung, Amanda               9 Big Blue-MR          1:55.00    1:52.86        
                  53.29     1:52.86 (59.57)                                        
 21 Cento, Lisa               10 Sachem-MR            2:00.00    1:58.45        
                  57.20   1:58.45 (1:01.25)                                        
 -- Chase, Christina           9 LBA-MR               3:00.00         DQ        
                  59.57        DQ (1:10.34)                                        
 -- Canner, Brianne            9 LBA-MR               2:20.73         DQ        
                1:00.71        DQ (1:13.04)                                        
 -- Santore, Lee Ann           9 WISC-MR              1:46.60         DQ        
                  49.91          DQ (55.37)                                        
 -- Burton, Emily             10 WISC-MR              1:51.79         DQ        
                  53.63          DQ (59.93)                                        
 -- Gross, Sylvanna           10 SSL-MR               2:03.86         DQ        
                  55.80        DQ (1:02.35)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR           32.93      32.19        
  2 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 36.24      35.46        
  3 Danin, Kylie               9 WISC-MR                39.40      36.62        
  4 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                 37.20      37.84        
  5 Bergin, Kate               9 MSC-MR                 37.83      38.41        
  6 Mellett, Erin              9 MWSC-MR                40.08      38.85        
  7 Santore, Lee Ann           9 WISC-MR                51.30      40.52        
  8 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                42.14      41.14        
  9 Dubbs, Melanie            10 SSL-MR                 42.50      41.69        
 10 Cento, Maria              10 Sachem-MR              54.00      45.50        
 11 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR                 43.96      45.53        
 12 Zukowski, Carli            9 WISC-MR                46.55      45.80        
 13 Smith, Justine             9 LBA-MR                 44.89      46.58        
 14 DeMeo, Olivia             10 Sachem-MR            1:00.00      47.42        
 15 Malfa, Selena             10 SSL-MR                 43.23      48.00        
 16 Scanlon, Madison           9 SSL-MR                 49.02      48.28        
 17 Tavernese, Sarah          10 LBA-MR                 47.63      49.07        
 18 LA Perche, Erin           10 MSC-MR                 47.49      49.37        
 19 Hagerty, Marisa           10 Ndac-MR              1:00.11      50.59        
 20 Crosby, Amanda            10 WISC-MR                46.37      50.89        
 21 Leary, Caitlin             9 SSL-MR                 53.60      51.67        
 22 Gross, Sylvanna           10 SSL-MR               1:05.32    1:04.74        
 23 Citrin, Dana               9 SSL-MR                 59.71    1:06.32        
 -- Portch, Betsy             10 Big Blue-MR            52.38         DQ        
 -- Gruber, Jacqueline         9 LBA-MR               1:09.59         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         1:18.50    1:14.51        
                  34.35     1:14.51 (40.16)                                        
  2 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:43.81    1:21.64        
                  38.95     1:21.64 (42.69)                                        
  3 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:42.62    1:23.03        
                  39.10     1:23.03 (43.93)                                        
  4 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:34.45    1:23.59        
                  40.98     1:23.59 (42.61)                                        
  5 Stalnaker, Taylor          9 MWSC-MR              1:45.88    1:36.32        
                  44.24     1:36.32 (52.08)                                        
  6 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:41.16    1:39.44        
                  46.10     1:39.44 (53.34)                                        
  7 Weckesser, Kayla          10 Ndac-MR              1:40.11    1:39.98        
                  45.19     1:39.98 (54.79)                                        
  8 Dubbs, Melanie            10 SSL-MR               1:51.25    1:42.57        
                  48.58     1:42.57 (53.99)                                        
  9 Malfa, Selena             10 SSL-MR               1:47.21    1:48.48        
                  50.14     1:48.48 (58.34)                                        
 10 Scanlon, Madison           9 SSL-MR               1:53.17    1:48.93        
                  51.50     1:48.93 (57.43)                                        
 11 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:50.73    1:49.16        
                  50.13     1:49.16 (59.03)                                        
 12 Stein, Kimmy              10 SSL-MR               1:52.17    1:51.74        
                  51.68   1:51.74 (1:00.06)                                        
 13 Gilhooly, Caroline        10 SSL-MR               1:52.25    1:59.04        
                  55.76   1:59.04 (1:03.28)                                        
 14 Leary, Caitlin             9 SSL-MR               1:53.19    2:03.67        
                  56.65   2:03.67 (1:07.02)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         1:11.98    1:12.59        
                  34.10     1:12.59 (38.49)                                        
  2 Danin, Kylie               9 WISC-MR              1:21.34    1:22.06        
                  37.34     1:22.06 (44.72)                                        
  3 Bergin, Kate               9 MSC-MR               1:26.91    1:22.12        
                  37.11     1:22.12 (45.01)                                        
  4 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:24.80    1:23.34        
                  39.23     1:23.34 (44.11)                                        
  5 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:41.88    1:23.52        
                  39.18     1:23.52 (44.34)                                        
  6 Santore, Lee Ann           9 WISC-MR              1:39.05    1:30.36        
                  41.29     1:30.36 (49.07)                                        
  7 Maresca, Nicole            9 Sachem-MR            1:50.00    1:30.57        
                  44.27     1:30.57 (46.30)                                        
  8 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR              1:35.18    1:31.87        
                  42.87     1:31.87 (49.00)                                        
  9 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               1:38.20    1:32.25        
                  44.28     1:32.25 (47.97)                                        
 10 Zukowski, Carli            9 WISC-MR              1:29.19    1:32.70        
                  47.38     1:32.70 (45.32)                                        
 11 Crosby, Amanda            10 WISC-MR              1:44.93    1:34.39        
                  44.77     1:34.39 (49.62)                                        
 12 Stalnaker, Taylor          9 MWSC-MR              1:51.02    1:34.80        
                  43.47     1:34.80 (51.33)                                        
 13 Gilhooly, Caroline        10 SSL-MR               1:38.59    1:35.14        
                  46.07     1:35.14 (49.07)                                        
 14 Smith, Justine             9 LBA-MR               1:45.79    1:35.62        
                  46.56     1:35.62 (49.06)                                        
 15 LA Perche, Erin           10 MSC-MR               1:39.32    1:36.24        
                  46.31     1:36.24 (49.93)                                        
 16 Stein, Kimmy              10 SSL-MR               1:41.49    1:37.54        
                  46.36     1:37.54 (51.18)                                        
 17 Gay, Ali                  10 Ndac-MR              1:42.11    1:39.32        
                  45.08     1:39.32 (54.24)                                        
 18 Hagerty, Marisa           10 Ndac-MR              2:00.35    1:39.33        
                  50.24     1:39.33 (49.09)                                        
 19 Gonzalez, Kassey           9 Big Blue-MR          1:59.17    1:39.76        
                  47.25     1:39.76 (52.51)                                        
 20 Alton, Erin               10 LBA-MR               1:51.40    1:39.87        
                  46.71     1:39.87 (53.16)                                        
 21 Oppenheim, Gaby           10 SSL-MR               1:47.53    1:40.05        
                  47.59     1:40.05 (52.46)                                        
 22 Cento, Maria              10 Sachem-MR            2:05.00    1:41.27        
                  48.04     1:41.27 (53.23)                                        
 23 Diehl, Lorraine           10 Sachem-MR            2:05.00    1:49.52        
                  53.72     1:49.52 (55.80)                                        
 24 Fung, Amanda               9 Big Blue-MR          2:03.64    1:50.81        
                  55.38     1:50.81 (55.43)                                        
 25 Gross, Sylvanna           10 SSL-MR               1:57.89    1:54.64        
                  56.34     1:54.64 (58.30)                                        
 26 Samovici, Erika            9 SSL-MR               2:42.61    2:08.27        
                1:01.55   2:08.27 (1:06.72)                                        
 -- Gruber, Jacqueline         9 LBA-MR               2:20.54         DQ        
                1:01.57        DQ (1:12.03)                                        
 -- Giua, Giovanna             9 WISC-MR              1:40.00         DQ        
                  43.22          DQ (50.08)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:19.72    2:21.12        
     1) Meringolo, Phoebe 9             2) Santore, Lee Ann 9             
     3) Zukowski, Carli 9               4) Danin, Kylie 9                 
                  34.81     1:13.34 (38.53)     1:48.04 (34.70)     2:21.12 (33.08)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:15.24    2:23.38        
     1) Bergin, Kate 9                  2) LA Perche, Erin 10             
     3) Alderson, Krisztina 10          4) Bhanji, Ameera 10              
                  33.40     1:13.54 (40.14)     1:50.64 (37.10)     2:23.38 (32.74)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:54.29    2:28.78        
     1) Dubbs, Melanie 10               2) Scanlon, Madison 9             
     3) Stein, Kimmy 10                 4) Malfa, Selena 10               
                  36.78     1:15.43 (38.65)     1:52.49 (37.06)     2:28.78 (36.29)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:32.33    2:29.10        
     1) Cannon, Kellie 10               2) Tavernese, Sarah 10            
     3) Smith, Justine 9                4) Alton, Erin 10                 
                  32.66     1:12.98 (40.32)     1:51.09 (38.11)     2:29.10 (38.01)
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:50.89    2:41.99        
     1) Maresca, Nicole 9               2) DeMeo, Olivia 10               
     3) Cento, Lisa 10                  4) Cento, Maria 10                
                  35.53     1:18.81 (43.28)   2:41.99 (1:23.18)                    
  6 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:32.53    3:04.71        
     1) Leary, Caitlin 9                2) Liebergall, Rachel 9           
     3) Oppenheim, Gaby 10              4) Gross, Sylvanna 10             
                  38.43   1:41.65 (1:03.22)     2:20.97 (39.32)     3:04.71 (43.74)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:38.66    2:37.85        
     1) Danin, Kylie 9                  2) Zukowski, Carli 9              
     3) Santore, Lee Ann 9              4) Meringolo, Phoebe 9            
                  37.93     1:23.70 (45.77)     2:02.80 (39.10)     2:37.85 (35.05)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:36.58    2:45.91        
     1) LA Perche, Erin 10              2) Bergin, Kate 9                 
     3) Bhanji, Ameera 10               4) Alderson, Krisztina 10         
                  45.70     1:32.63 (46.93)     2:08.37 (35.74)     2:45.91 (37.54)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:44.10    2:49.80        
     1) Alton, Erin 10                  2) Smith, Justine 9               
     3) Cannon, Kellie 10               4) Tavernese, Sarah 10            
                  45.12     1:32.61 (47.49)     2:09.98 (37.37)     2:49.80 (39.82)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         3:11.89    2:58.89        
     1) Stein, Kimmy 10                 2) Gilhooly, Caroline 10          
     3) Dubbs, Melanie 10               4) Gross, Sylvanna 10             
                  40.49     1:32.77 (52.28)     2:24.79 (52.02)     2:58.89 (34.10)
 -- Sachem Swim Club-MR  'A'                          3:04.37         DQ        
     1) Cento, Lisa 10                  2) Cento, Maria 10                
     3) DeMeo, Olivia 10                4) Diehl, Lorraine 10             
                  47.90     1:45.83 (57.93)     2:30.21 (44.38)          DQ (40.88)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:30.39  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         2:20.62    2:13.42 ZQ     
                  29.99     1:03.68 (33.69)     1:38.91 (35.23)     2:13.42 (34.51)
  2 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               2:31.95    2:23.82 ZQ     
                  33.40     1:09.66 (36.26)     1:47.25 (37.59)     2:23.82 (36.57)
  3 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               3:14.24    2:31.50 JO     
                  34.19     1:12.53 (38.34)     1:51.56 (39.03)     2:31.50 (39.94)
  4 Bergin, Kate               9 MSC-MR               2:40.87    2:32.10 JO     
                  33.87     1:12.27 (38.40)     1:52.99 (40.72)     2:32.10 (39.11)
  5 Danin, Kylie               9 WISC-MR              2:43.39    2:34.50 JO     
                  34.86     1:14.56 (39.70)     1:55.24 (40.68)     2:34.50 (39.26)
  6 Zukowski, Carli            9 WISC-MR              3:00.00    2:40.02 SILV   
                  37.56     1:18.42 (40.86)     2:00.52 (42.10)     2:40.02 (39.50)
  7 Oyen-Ustad, Lillian        9 Unattached-MR        3:06.49    2:47.19 SILV   
                  40.31     1:23.60 (43.29)     2:06.47 (42.87)     2:47.19 (40.72)
  8 Alderson, Krisztina       10 MSC-MR               3:06.72    2:57.54        
                  39.88     1:25.37 (45.49)     2:12.91 (47.54)     2:57.54 (44.63)
  9 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR              3:00.00    2:58.47        
                  37.43     1:21.14 (43.71)     2:10.67 (49.53)     2:58.47 (47.80)
 10 Santore, Lee Ann           9 WISC-MR              3:30.00    3:02.46        
                  40.07     1:26.43 (46.36)     2:15.58 (49.15)     3:02.46 (46.88)
 11 DeMeo, Olivia             10 Sachem-MR            3:15.00    3:03.16        
                  39.02     1:25.39 (46.37)     2:15.75 (50.36)     3:03.16 (47.41)
 12 Leary, Caitlin             9 SSL-MR               3:27.10    3:09.97        
                  41.44     1:29.41 (47.97)     2:19.66 (50.25)     3:09.97 (50.31)
 13 Burton, Emily             10 WISC-MR              3:30.00    3:13.45        
                  42.15     1:33.38 (51.23)   3:13.45 (1:40.07)                    
 14 Gilhooly, Caroline        10 SSL-MR               3:18.95    3:15.01        
                  42.99     1:32.21 (49.22)     2:24.03 (51.82)     3:15.01 (50.98)
 15 Stein, Kimmy              10 SSL-MR               3:21.45    3:16.95        
                                1:31.81 ( )     2:25.23 (53.42)     3:16.95 (51.72)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.89  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Lauren             12 MWSC-MR                29.59      28.18 JO     
  2 Brady, Megan              12 LBA-MR                 29.20      28.20 JO     
  3 Hoffman, Shekinah         12 MSC-MR                 27.57      28.27 JO     
  4 Zeffiro, Valerie          12 Sachem-MR              28.91      28.36 JO     
  5 Stefanello, Nicolette     12 LBA-MR                 29.50      28.56 JO     
  6 Buckley, Taylor           12 Sachem-MR              29.20      28.77 SILV   
  7 Baker, Madison            11 MWSC-MR                30.92      29.36 SILV   
  8 Rainy, Liz                12 Pbac-MR                29.36      29.38 SILV   
  9 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR           31.46      29.58 SILV   
 10 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR           29.47      29.78 SILV   
 11 Fairclough, Morgan        11 MWSC-MR                29.49      29.87 SILV   
 12 Daly, Lauren              12 Pbac-MR                29.11      30.02 SILV   
 13 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR                 29.34      30.06 SILV   
 14 Pavek, Marielle           11 Sachem-MR              33.25      30.56 SILV   
 15 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR              31.34      30.68 SILV   
 16 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR                31.33      30.83 SILV   
 17 Burke, Katja              12 SSL-MR                 36.16      31.08 SILV   
 17 Miller, Heather           12 Sachem-MR              30.42      31.08 SILV   
 19 Whalen, Bridget           11 WISC-MR                31.39      31.24 SILV   
 20 Nash, Jennifer            11 LBA-MR                 31.78      31.36 SILV   
 21 Tschoke, Victoria         11 Sachem-MR              34.29      31.72 SILV   
 22 Southren, Brianna         12 SSL-MR                 32.56      31.79 SILV   
 23 Boyko, Emily              12 MSC-MR                 30.68      31.92 SILV   
 24 Stortini, Talia           11 Ndac-MR                32.45      32.45 SILV   
 25 O'Connell, Amanda         11 Aqua Gems-MR           31.44      32.76        
 26 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR           34.43      32.79        
 27 Casey, Shannon            11 WISC-MR                35.21      32.89        
 28 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR              34.78      32.98        
 29 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR                 34.56      33.11        
 30 Vera, Karly               11 Sachem-MR              33.72      33.33        
 31 Kelly, Corinne            12 LBA-MR                 34.30      33.53        
 32 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR                 33.07      33.55        
 33 Pellegrino, Amanda        12 Sachem-MR              35.34      33.91        
 34 Solis, Susana             11 LBA-MR                 35.52      34.05        
 35 Miller, Corley            11 Sachem-MR              37.25      34.21        
 36 Friedman, Jenna           12 LBA-MR                 35.35      34.41        
 36 Burton, Taylor            12 WISC-MR                35.48      34.41        
 38 Brooks, Quinn             12 Ndac-MR                33.89      34.46        
 39 Carlucci, Brittany        12 Scd-Mr-MR              34.96      34.48        
 40 McGurk, Emily             11 MWSC-MR                33.06      34.65        
 41 Alston, Neka              12 LBA-MR                 34.66      34.81        
 42 Boland, Bridget           11 MSC-MR                 34.74      34.94        
 43 McTigue, Ellen            11 Scd-Mr-MR              36.02      34.97        
 44 Prais, Nicole             11 Aqua Gems-MR           36.67      35.16        
 45 Liddy, Nicole             11 SSL-MR                 34.97      35.30        
 46 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR              36.36      35.45        
 47 Heiss, Sara               11 LBA-MR                 35.40      35.66        
 48 Tamburro, Taylor          12 SSL-MR                 38.41      35.85        
 49 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR                 39.98      36.05        
 50 Heymann, Emma             12 Ndac-MR                37.20      37.07        
 51 Hampsey, Meghan           11 SSL-MR                 38.21      37.61        
 52 Gruber, Alexandra JO      11 LBA-MR                 37.30      37.76        
 53 Akirtava, Christina       11 Big Blue-MR            39.59      37.91        
 54 Ping, Madeline            12 Ndac-MR                38.80      42.00        
 55 Milch, Cara               11 LBA-MR               1:00.00      47.00        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.89  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         12 MSC-MR               1:01.43    1:00.25 JO     
                  29.70     1:00.25 (30.55)                                        
  2 Brady, Megan              12 LBA-MR               1:01.86    1:01.45 JO     
                  30.07     1:01.45 (31.38)                                        
  3 Zeffiro, Valerie          12 Sachem-MR            1:04.36    1:01.67 JO     
                  29.17     1:01.67 (32.50)                                        
  4 Baker, Madison            11 MWSC-MR              1:07.82    1:03.21 SILV   
                  30.91     1:03.21 (32.30)                                        
  5 Buckley, Taylor           12 Sachem-MR            1:03.46    1:03.51 SILV   
                  29.98     1:03.51 (33.53)                                        
  6 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR         1:04.72    1:04.47 SILV   
                  32.11     1:04.47 (32.36)                                        
  7 Danner, Sage              12 Ndac-MR              1:06.65    1:05.36 SILV   
                  32.04     1:05.36 (33.32)                                        
  8 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:06.85    1:05.63 SILV   
                  31.45     1:05.63 (34.18)                                        
  9 Pavek, Marielle           11 Sachem-MR            1:15.11    1:06.30 SILV   
                  31.53     1:06.30 (34.77)                                        
 10 Fairclough, Morgan        11 MWSC-MR              1:07.19    1:06.71 SILV   
                  31.50     1:06.71 (35.21)                                        
 11 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:07.63    1:06.98 SILV   
                  31.81     1:06.98 (35.17)                                        
 12 Miller, Heather           12 Sachem-MR            1:06.47    1:07.43 SILV   
                  31.72     1:07.43 (35.71)                                        
 13 Boyko, Emily              12 MSC-MR               1:08.90    1:07.90 SILV   
                  32.72     1:07.90 (35.18)                                        
 14 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               1:09.41    1:08.16 SILV   
                  32.52     1:08.16 (35.64)                                        
 15 Tschoke, Victoria         11 Sachem-MR            1:23.21    1:09.41 SILV   
                  33.32     1:09.41 (36.09)                                        
 16 Whalen, Bridget           11 WISC-MR              1:12.12    1:10.48 SILV   
                  33.20     1:10.48 (37.28)                                        
 17 Casey, Shannon            11 WISC-MR              1:19.48    1:10.64 SILV   
                  33.86     1:10.64 (36.78)                                        
 18 Stortini, Talia           11 Ndac-MR              1:13.29    1:10.67 SILV   
                  33.46     1:10.67 (37.21)                                        
 19 Bayer, McKenzie           12 Scd-Mr-MR            1:11.71    1:10.99 SILV   
                  32.79     1:10.99 (38.20)                                        
 20 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR            1:11.68    1:11.01 SILV   
                  33.18     1:11.01 (37.83)                                        
 21 Rosenbloom, Sarah         11 Ndac-MR              1:11.11    1:12.00        
                  33.44     1:12.00 (38.56)                                        
 22 Thone, Danielle           12 Scd-Mr-MR            1:16.67    1:12.56        
                  33.70     1:12.56 (38.86)                                        
 23 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:16.42    1:12.61        
                  35.11     1:12.61 (37.50)                                        
 24 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR            1:19.91    1:12.95        
                  33.64     1:12.95 (39.31)                                        
 25 Parkin, Morgan            11 Ndac-MR              1:18.33    1:13.02        
                  34.56     1:13.02 (38.46)                                        
 26 Kelly, Corinne            12 LBA-MR               1:21.73    1:13.23        
                  35.08     1:13.23 (38.15)                                        
 27 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         1:16.80    1:13.49        
                  34.91     1:13.49 (38.58)                                        
 28 Lambkin, Kelly            11 MWSC-MR              1:19.38    1:14.99        
                  34.68     1:14.99 (40.31)                                        
 29 Solis, Susana             11 LBA-MR               1:17.69    1:15.39        
                  35.65     1:15.39 (39.74)                                        
 30 Friedman, Jenna           12 LBA-MR               1:21.11    1:15.72        
                  36.48     1:15.72 (39.24)                                        
 31 Pellegrino, Amanda        12 Sachem-MR            1:18.98    1:16.74        
 32 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR               1:22.54    1:16.78        
                  16.16   1:16.78 (1:00.62)                                        
 33 McGurk, Emily             11 MWSC-MR              1:14.32    1:16.82        
                  36.63     1:16.82 (40.19)                                        
 34 Heiss, Sara               11 LBA-MR               1:19.80    1:17.53        
                  37.10     1:17.53 (40.43)                                        
 35 Schweppe, Kirsten         11 Ndac-MR              1:37.99    1:18.53        
                  37.75     1:18.53 (40.78)                                        
 36 Boland, Bridget           11 MSC-MR               1:23.44    1:19.33        
                  37.10     1:19.33 (42.23)                                        
 37 Mullaney, Kathleen        12 Scd-Mr-MR            1:31.21    1:19.57        
                  36.57     1:19.57 (43.00)                                        
 38 Alston, Neka              12 LBA-MR               1:19.27    1:19.86        
                  37.38     1:19.86 (42.48)                                        
 39 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR               1:26.28    1:21.01        
                  39.27     1:21.01 (41.74)                                        
 40 Liddy, Nicole             11 SSL-MR               1:26.43    1:21.10        
                  39.85     1:21.10 (41.25)                                        
 41 Tamburro, Taylor          12 SSL-MR               1:29.13    1:21.98        
                  39.23     1:21.98 (42.75)                                        
 41 Micossi-Zises, Sofia      11 Ndac-MR              1:20.11    1:21.98        
                  38.88     1:21.98 (43.10)                                        
 43 Antonucci, Mary           11 Sachem-MR            1:41.35    1:24.03        
                  39.43     1:24.03 (44.60)                                        
 44 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR              1:26.01    1:24.68        
                  40.29     1:24.68 (44.39)                                        
 45 Hampsey, Meghan           11 SSL-MR               1:33.41    1:26.44        
                  38.49     1:26.44 (47.95)                                        
 46 Akirtava, Christina       11 Big Blue-MR          1:29.08    1:27.37        
                  40.23     1:27.37 (47.14)                                        
 47 Gruber, Alexandra JO      11 LBA-MR               1:33.99    1:28.48        
                  40.35     1:28.48 (48.13)                                        
 48 Dondero, Madeline         11 Big Blue-MR          1:43.58    1:29.19        
                  40.15     1:29.19 (49.04)                                        
 49 O'Donnell, Mckenzie       11 WISC-MR              1:33.64    1:29.60        
                  41.55     1:29.60 (48.05)                                        
 50 Terwilliger, Kristina     11 SSL-MR               1:35.73    1:33.48        
                  44.41     1:33.48 (49.07)                                        
 51 Dublynn, Kelly            11 LBA-MR               1:45.93    1:35.07        
                  43.12     1:35.07 (51.95)                                        
 52 Porretto, Cydney-lee      11 Big Blue-MR          2:14.19    1:53.27        
                  48.21   1:53.27 (1:05.06)                                        
 -- Milch, Cara               11 LBA-MR               2:00.00         DQ        
                  55.16          DQ (15.29)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:10.09  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         12 MSC-MR               2:14.08    2:09.14 ZQ     
                  29.88     1:02.83 (32.95)     1:36.33 (33.50)     2:09.14 (32.81)
  2 Zeffiro, Valerie          12 Sachem-MR            2:20.67    2:14.68 JO     
                  29.35     1:03.14 (33.79)     1:39.28 (36.14)     2:14.68 (35.40)
  3 Buckley, Taylor           12 Sachem-MR            2:18.29    2:14.84 JO     
                  30.59     1:04.89 (34.30)     1:40.41 (35.52)     2:14.84 (34.43)
  4 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         2:21.76    2:17.39 SILV   
                  30.71     1:06.33 (35.62)     1:42.58 (36.25)     2:17.39 (34.81)
  5 Brady, Megan              12 LBA-MR               2:39.40    2:19.64 SILV   
  6 Danner, Sage              12 Ndac-MR              2:28.11    2:23.24 SILV   
                  32.57     1:09.44 (36.87)     1:47.33 (37.89)     2:23.24 (35.91)
  7 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR         2:25.09    2:23.73 SILV   
                  32.62     1:09.78 (37.16)     1:48.51 (38.73)     2:23.73 (35.22)
  8 Boyko, Emily              12 MSC-MR               2:25.51    2:26.56 SILV   
  9 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               2:36.32    2:27.49 SILV   
                  33.01     1:11.14 (38.13)     1:50.32 (39.18)     2:27.49 (37.17)
 10 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               2:30.95    2:27.97 SILV   
                  32.16     1:09.19 (37.03)     1:47.61 (38.42)     2:27.97 (40.36)
 11 Southren, Brianna         12 SSL-MR               2:45.27    2:28.11 SILV   
                  33.11     1:10.96 (37.85)     1:50.30 (39.34)     2:28.11 (37.81)
 12 Tschoke, Victoria         11 Sachem-MR            3:10.00    2:29.23 SILV   
                  34.18     1:12.28 (38.10)     1:52.29 (40.01)     2:29.23 (36.94)
 13 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              2:29.59    2:29.50 SILV   
                  32.62     1:10.01 (37.39)     1:50.29 (40.28)     2:29.50 (39.21)
 14 Solis, Susana             11 LBA-MR               2:50.00    2:34.60        
 15 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR            2:43.81    2:35.38        
                  33.58     1:12.13 (38.55)     1:53.90 (41.77)     2:35.38 (41.48)
 16 Vera, Karly               11 Sachem-MR            2:49.14    2:36.41        
                  34.79     1:14.26 (39.47)     1:55.42 (41.16)     2:36.41 (40.99)
 17 Stortini, Talia           11 Ndac-MR              2:28.11    2:36.75        
                  34.50                             1:56.48 ( )     2:36.75 (40.27)
 18 Goode, Karina             12 Sachem-MR            2:39.83    2:37.14        
                  34.48     1:13.21 (38.73)     1:54.36 (41.15)     2:37.14 (42.78)
 19 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               2:49.81    2:38.42        
                  34.65     1:13.97 (39.32)     1:56.51 (42.54)     2:38.42 (41.91)
 20 Liddy, Nicole             11 SSL-MR               3:12.28    2:54.33        
                  38.95     1:24.45 (45.50)     2:11.39 (46.94)     2:54.33 (42.94)
 21 Boland, Bridget           11 MSC-MR               3:13.90    2:56.37        
 22 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR               3:04.54    2:58.68        
                  40.34     1:26.50 (46.16)     2:14.22 (47.72)     2:58.68 (44.46)
 23 Alston, Neka              12 LBA-MR               2:57.48    3:01.35        
                  41.01     1:27.52 (46.51)     2:15.16 (47.64)     3:01.35 (46.19)
 24 Burton, Taylor            12 WISC-MR              3:05.00    3:02.83        
                  39.38     1:26.35 (46.97)     2:16.11 (49.76)     3:02.83 (46.72)
 25 O'Donnell, Mckenzie       11 WISC-MR              3:30.00    3:06.94        
                  39.69     1:26.79 (47.10)     2:17.36 (50.57)     3:06.94 (49.58)
 26 Terwilliger, Kristina     11 SSL-MR               3:38.15    3:20.77        
                  43.10     1:33.06 (49.96)     2:27.40 (54.34)     3:20.77 (53.37)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zeffiro, Valerie          12 Sachem-MR              34.91      32.84 JO     
  2 Stefanello, Nicolette     12 LBA-MR                 33.86      33.15 JO     
  3 Fairclough, Morgan        11 MWSC-MR                33.66      34.25 SILV   
  4 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR                34.43      34.52 SILV   
  5 Tschoke, Victoria         11 Sachem-MR              37.84      34.95 SILV   
  6 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR           36.65      35.34 SILV   
  7 Miller, Heather           12 Sachem-MR              36.36      35.64 SILV   
  8 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR           35.51      36.13 SILV   
  9 Bayer, McKenzie           12 Scd-Mr-MR              36.07      36.65 SILV   
 10 Danner, Sage              12 Ndac-MR                36.60      36.88 SILV   
 11 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR                 36.90      36.92 SILV   
 12 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR                 38.96      37.68 SILV   
 13 Casey, Shannon            11 WISC-MR                40.86      37.76 SILV   
 14 Lambkin, Kelly            11 MWSC-MR                39.14      38.16 SILV   
 15 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR              41.94      38.36 SILV   
 16 Boyko, Emily              12 MSC-MR                 37.13      38.64 SILV   
 17 Solis, Susana             11 LBA-MR                 41.01      38.76 SILV   
 18 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR                 38.44      38.97 SILV   
 19 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR              38.75      39.30        
 20 McGurk, Emily             11 MWSC-MR                39.23      39.44        
 21 Nash, Jennifer            11 LBA-MR                 38.84      39.59        
 22 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR           37.43      40.26        
 23 Friedman, Jenna           12 LBA-MR                 41.46      40.29        
 24 Parkin, Morgan            11 Ndac-MR                40.76      40.32        
 25 Thone, Danielle           12 Scd-Mr-MR              39.24      41.44        
 26 Alston, Neka              12 LBA-MR                 41.68      41.77        
 27 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR                 43.97      41.91        
 28 Boland, Bridget           11 MSC-MR                 44.99      42.19        
 29 Dondero, Madeline         11 Big Blue-MR            51.14      43.56        
 30 Heavey, Caeleigh          11 Scd-Mr-MR              46.42      43.78        
 31 Akirtava, Christina       11 Big Blue-MR            45.32      43.96        
 32 Gruber, Alexandra JO      11 LBA-MR                 43.98      44.35        
 33 Mullaney, Kathleen        12 Scd-Mr-MR              44.82      44.53        
 34 Tamburro, Taylor          12 SSL-MR                 55.63      45.32        
 35 Hampsey, Meghan           11 SSL-MR                 49.71      45.92        
 36 Freitag, Jamie            11 Sachem-MR              48.05      47.54        
 37 O'Donnell, Mckenzie       11 WISC-MR                52.27      47.55        
 38 Antonucci, Mary           11 Sachem-MR              52.39      48.29        
 39 Dublynn, Kelly            11 LBA-MR                 53.02      51.59        
 40 Milch, Cara               11 LBA-MR               1:00.00      54.47        
 -- Burton, Taylor            12 WISC-MR                43.28         DQ        
 -- Terwilliger, Kristina     11 SSL-MR                 49.55         DQ        
 -- Porretto, Cydney-lee      11 Big Blue-MR          1:08.38         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.59  ZQ
        1:11.59  JO
        1:24.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Lauren             12 MWSC-MR              1:11.49    1:08.91 ZQ     
                  33.49     1:08.91 (35.42)                                        
  2 Zeffiro, Valerie          12 Sachem-MR            1:11.98    1:10.09 JO     
                  33.95     1:10.09 (36.14)                                        
  3 Stefanello, Nicolette     12 LBA-MR               1:13.80    1:10.60 JO     
                  34.49     1:10.60 (36.11)                                        
  4 Buckley, Taylor           12 Sachem-MR            1:14.38    1:11.01 JO     
                  34.77     1:11.01 (36.24)                                        
  5 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              1:14.69    1:13.48 SILV   
                  35.63     1:13.48 (37.85)                                        
  6 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR         1:15.95    1:13.69 SILV   
                  35.72     1:13.69 (37.97)                                        
  7 Fairclough, Morgan        11 MWSC-MR              1:17.33    1:15.90 SILV   
                  37.53     1:15.90 (38.37)                                        
  8 Southren, Brianna         12 SSL-MR               1:21.03    1:16.29 SILV   
                  37.11     1:16.29 (39.18)                                        
  9 Baker, Madison            11 MWSC-MR              1:19.13    1:16.78 SILV   
                  38.98     1:16.78 (37.80)                                        
 10 Tschoke, Victoria         11 Sachem-MR            1:26.04    1:17.08 SILV   
                  37.87     1:17.08 (39.21)                                        
 10 Rainy, Liz                12 Pbac-MR              1:19.52    1:17.08 SILV   
                  38.40     1:17.08 (38.68)                                        
 12 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR         1:18.84    1:17.97 SILV   
                  38.37     1:17.97 (39.60)                                        
 13 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:18.09    1:18.33 SILV   
                  38.11     1:18.33 (40.22)                                        
 13 Miller, Heather           12 Sachem-MR            1:19.69    1:18.33 SILV   
                  38.68     1:18.33 (39.65)                                        
 15 Whalen, Bridget           11 WISC-MR              1:29.99    1:19.24 SILV   
                  38.02     1:19.24 (41.22)                                        
 16 Burke, Katja              12 SSL-MR               1:29.59    1:19.49 SILV   
                  40.66     1:19.49 (38.83)                                        
 17 Boyko, Emily              12 MSC-MR               1:17.89    1:20.87 SILV   
                  38.60     1:20.87 (42.27)                                        
 18 Brady, Megan              12 LBA-MR               1:27.15    1:21.18 SILV   
                  39.43     1:21.18 (41.75)                                        
 19 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:22.61    1:22.24 SILV   
                  39.82     1:22.24 (42.42)                                        
 20 Brooks, Quinn             12 Ndac-MR              1:21.63    1:22.70 SILV   
                  41.09     1:22.70 (41.61)                                        
 21 Pavek, Marielle           11 Sachem-MR            1:30.95    1:22.76 SILV   
                  40.71     1:22.76 (42.05)                                        
 22 Casey, Shannon            11 WISC-MR              1:26.19    1:22.88 SILV   
                  40.61     1:22.88 (42.27)                                        
 23 Daly, Lauren              12 Pbac-MR              1:18.47    1:23.51 SILV   
                  40.75     1:23.51 (42.76)                                        
 24 Nash, Jennifer            11 LBA-MR               1:24.31    1:23.81 SILV   
                  40.74     1:23.81 (43.07)                                        
 25 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:24.10 SILV   
                  41.28     1:24.10 (42.82)                                        
 26 Solis, Susana             11 LBA-MR               1:30.01    1:26.47        
                  41.20     1:26.47 (45.27)                                        
 27 O'Connell, Amanda         11 Aqua Gems-MR         1:26.84    1:27.09        
                  41.53     1:27.09 (45.56)                                        
 28 Friedman, Jenna           12 LBA-MR               1:33.94    1:29.05        
                  42.87     1:29.05 (46.18)                                        
 29 Alston, Neka              12 LBA-MR               1:32.36    1:30.18        
 30 Liddy, Nicole             11 SSL-MR               1:37.07    1:32.32        
                  46.34     1:32.32 (45.98)                                        
 31 Heiss, Sara               11 LBA-MR               1:45.87    1:32.68        
 32 Burton, Taylor            12 WISC-MR              1:28.59    1:32.71        
                  44.80     1:32.71 (47.91)                                        
 33 Miller, Corley            11 Sachem-MR            1:39.44    1:33.08        
                  45.83     1:33.08 (47.25)                                        
 34 Boland, Bridget           11 MSC-MR               1:35.01    1:35.60        
                  45.44     1:35.60 (50.16)                                        
 35 Ping, Madeline            12 Ndac-MR              1:38.11    1:36.47        
 36 Akirtava, Christina       11 Big Blue-MR          1:41.51    1:37.46        
                  46.28     1:37.46 (51.18)                                        
 37 Tamburro, Taylor          12 SSL-MR               1:43.12    1:38.02        
                  46.86     1:38.02 (51.16)                                        
 38 Hampsey, Meghan           11 SSL-MR               1:52.74    1:39.91        
 -- Gruber, Alexandra JO      11 LBA-MR               1:40.54         DQ        
                  47.68          DQ (52.44)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         12 MSC-MR                 36.31      36.00 ZQ     
  2 Baker, Lauren             12 MWSC-MR                43.75      37.04 JO     
  3 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR              39.64      37.33 SILV   
  4 Daly, Lauren              12 Pbac-MR                37.58      37.34 SILV   
  5 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR                37.51      37.41 SILV   
  6 Baker, Madison            11 MWSC-MR                42.74      37.75 SILV   
  7 Rainy, Liz                12 Pbac-MR                39.12      38.53 SILV   
  8 Boyko, Emily              12 MSC-MR                 38.48      38.72 SILV   
  9 Brady, Megan              12 LBA-MR                 39.60      39.50 SILV   
 10 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR           38.63      39.78 SILV   
 11 Pavek, Marielle           11 Sachem-MR            1:00.00      39.94 SILV   
 12 Burke, Katja              12 SSL-MR                 42.52      39.96 SILV   
 13 Kelly, Corinne            12 LBA-MR                 40.84      40.29 SILV   
 14 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR                 40.20      40.30 SILV   
 15 Vera, Karly               11 Sachem-MR              42.95      40.77 SILV   
 16 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR           39.43      41.05 SILV   
 17 Stortini, Talia           11 Ndac-MR                44.26      41.17 SILV   
 18 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR           44.33      41.24 SILV   
 19 Buckley, Taylor           12 Sachem-MR              40.62      41.91 SILV   
 20 Solis, Susana             11 LBA-MR                 45.76      41.97 SILV   
 21 O'Connell, Amanda         11 Aqua Gems-MR           45.50      42.28 SILV   
 22 Fairclough, Morgan        11 MWSC-MR                42.31      42.49 SILV   
 23 Carlucci, Brittany        12 Scd-Mr-MR              45.79      42.53 SILV   
 24 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR              43.93      42.72 SILV   
 25 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR                 45.57      42.89 SILV   
 26 McGurk, Emily             11 MWSC-MR                42.72      43.68 SILV   
 27 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR                 44.61      44.38        
 28 Brooks, Quinn             12 Ndac-MR                43.34      45.14        
 29 Burton, Taylor            12 WISC-MR                45.14      45.68        
 30 Heiss, Sara               11 LBA-MR                 47.90      46.12        
 31 Friedman, Jenna           12 LBA-MR                 50.81      46.62        
 32 Prais, Nicole             11 Aqua Gems-MR           48.26      48.06        
 33 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR                 52.99      49.07        
 34 Akirtava, Christina       11 Big Blue-MR            47.41      49.12        
 35 Heymann, Emma             12 Ndac-MR                50.40      49.66        
 36 McTigue, Ellen            11 Scd-Mr-MR              51.42      50.22        
 37 Boland, Bridget           11 MSC-MR                 52.87      50.98        
 38 Gruber, Alexandra JO      11 LBA-MR                 53.75      52.03        
 -- Milch, Cara               11 LBA-MR               1:00.00         DQ        
 -- Miller, Corley            11 Sachem-MR              48.11         DQ        
 -- Pellegrino, Amanda        12 Sachem-MR              45.07         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         12 MSC-MR               1:17.59    1:19.05 JO     
                  38.37     1:19.05 (40.68)                                        
  2 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              1:22.75    1:21.16 SILV   
                  38.47     1:21.16 (42.69)                                        
  3 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            1:27.27    1:21.62 SILV   
                  37.87     1:21.62 (43.75)                                        
  4 Boyko, Emily              12 MSC-MR               1:22.93    1:24.85 SILV   
                  39.89     1:24.85 (44.96)                                        
  5 Baker, Madison            11 MWSC-MR              1:29.34    1:24.96 SILV   
                  40.75     1:24.96 (44.21)                                        
  6 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR         1:23.47    1:25.49 SILV   
                  40.55     1:25.49 (44.94)                                        
  7 Brady, Megan              12 LBA-MR               1:30.81    1:25.66 SILV   
                  39.56     1:25.66 (46.10)                                        
  8 Danner, Sage              12 Ndac-MR              1:28.60    1:26.44 SILV   
                  41.11     1:26.44 (45.33)                                        
  9 Burke, Katja              12 SSL-MR               1:34.26    1:26.65 SILV   
                  41.58     1:26.65 (45.07)                                        
 10 Kelly, Corinne            12 LBA-MR               1:38.97    1:26.70 SILV   
                  40.51     1:26.70 (46.19)                                        
 11 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:27.08    1:27.11 SILV   
                  41.58     1:27.11 (45.53)                                        
 12 Vera, Karly               11 Sachem-MR            1:37.36    1:28.16 SILV   
                  42.14     1:28.16 (46.02)                                        
 13 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:29.30    1:28.18 SILV   
                  41.91     1:28.18 (46.27)                                        
 14 Goode, Karina             12 Sachem-MR            1:29.42    1:29.08 SILV   
                  42.65     1:29.08 (46.43)                                        
 15 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR            1:31.98    1:29.51 SILV   
                  42.03     1:29.51 (47.48)                                        
 16 Stortini, Talia           11 Ndac-MR              1:35.11    1:31.21 SILV   
                  43.28     1:31.21 (47.93)                                        
 17 Lambkin, Kelly            11 MWSC-MR              1:45.08    1:32.16 SILV   
                  42.21     1:32.16 (49.95)                                        
 18 Miller, Heather           12 Sachem-MR            1:37.58    1:32.52 SILV   
                  44.11     1:32.52 (48.41)                                        
 19 Fairclough, Morgan        11 MWSC-MR              1:32.22    1:33.23 SILV   
                  43.88     1:33.23 (49.35)                                        
 20 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         1:31.63    1:33.98 SILV   
                  44.88     1:33.98 (49.10)                                        
 21 Miller, Corley            11 Sachem-MR            1:44.13    1:35.01        
                  45.31     1:35.01 (49.70)                                        
 22 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               1:38.48    1:36.09        
                  45.73     1:36.09 (50.36)                                        
 23 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR               1:41.56    1:37.00        
                  44.86     1:37.00 (52.14)                                        
 24 Pellegrino, Amanda        12 Sachem-MR            1:37.78    1:38.11        
                  46.27     1:38.11 (51.84)                                        
 25 Micossi-Zises, Sofia      11 Ndac-MR              1:41.61    1:39.22        
                  46.86     1:39.22 (52.36)                                        
 26 Schweppe, Kirsten         11 Ndac-MR              1:54.80    1:39.29        
                  47.36     1:39.29 (51.93)                                        
 27 Heavey, Caeleigh          11 Scd-Mr-MR            1:36.58    1:39.80        
                  44.65     1:39.80 (55.15)                                        
 28 Heiss, Sara               11 LBA-MR               1:45.62    1:41.32        
                  47.31     1:41.32 (54.01)                                        
 29 Burton, Taylor            12 WISC-MR              1:43.08    1:43.53        
                  46.76     1:43.53 (56.77)                                        
 30 Freitag, Jamie            11 Sachem-MR            1:50.00    1:44.08        
                  50.51     1:44.08 (53.57)                                        
 31 Parkin, Morgan            11 Ndac-MR              1:45.11    1:44.17        
                  48.26     1:44.17 (55.91)                                        
 32 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR              1:54.58    1:44.81        
                  48.77     1:44.81 (56.04)                                        
 33 Rosenbloom, Sarah         11 Ndac-MR              1:55.61    1:46.62        
                  49.93     1:46.62 (56.69)                                        
 34 Tamburro, Taylor          12 SSL-MR               1:50.59    1:47.74        
                  50.29     1:47.74 (57.45)                                        
 35 Dublynn, Kelly            11 LBA-MR               1:58.34    1:54.32        
                  52.74   1:54.32 (1:01.58)                                        
 36 O'Donnell, Mckenzie       11 WISC-MR              2:09.96    1:54.58        
                  52.70   1:54.58 (1:01.88)                                        
 37 Boland, Bridget           11 MSC-MR               1:59.18    1:58.08        
                  53.14   1:58.08 (1:04.94)                                        
 -- Dondero, Madeline         11 Big Blue-MR          1:49.00         DQ        
                  53.78        DQ (1:08.45)                                        
 -- Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:41.24         DQ        
                  46.10          DQ (49.65)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.69  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         12 MSC-MR                 29.70      30.06 ZQ     
  2 Zeffiro, Valerie          12 Sachem-MR              32.52      31.48 JO     
  3 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR           31.96      32.58 SILV   
  4 Stefanello, Nicolette     12 LBA-MR                 33.36      32.65 SILV   
  5 Baker, Lauren             12 MWSC-MR                35.64      33.38 SILV   
  6 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR              36.42      34.04 SILV   
  7 Fairclough, Morgan        11 MWSC-MR                35.21      35.12 SILV   
  8 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR                 35.27      35.26 SILV   
  9 Baker, Madison            11 MWSC-MR                36.10      35.39 SILV   
 10 Whalen, Bridget           11 WISC-MR                35.76      35.51 SILV   
 11 Nash, Jennifer            11 LBA-MR                 35.48      35.69 SILV   
 12 Southren, Brianna         12 SSL-MR                 37.95      36.44 SILV   
 13 Carlucci, Brittany        12 Scd-Mr-MR              38.97      36.64 SILV   
 14 McGurk, Emily             11 MWSC-MR                36.15      36.76 SILV   
 15 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR              35.23      37.00 SILV   
 16 Tschoke, Victoria         11 Sachem-MR              50.00      37.07 SILV   
 17 Stortini, Talia           11 Ndac-MR                37.69      37.08 SILV   
 18 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR                 37.84      37.10 SILV   
 19 Kelly, Corinne            12 LBA-MR                 38.17      37.19 SILV   
 20 Rudel, Holly              11 Aqua Gems-MR           37.01      37.46        
 21 Miller, Heather           12 Sachem-MR              41.85      37.85        
 22 O'Connell, Amanda         11 Aqua Gems-MR           36.38      38.24        
 23 Pellegrino, Amanda        12 Sachem-MR              41.30      38.38        
 24 Vera, Karly               11 Sachem-MR              45.50      39.72        
 25 Casey, Shannon            11 WISC-MR                39.14      39.93        
 26 Prais, Nicole             11 Aqua Gems-MR           40.50      40.82        
 27 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR              40.39      41.35        
 28 Liddy, Nicole             11 SSL-MR                 46.98      43.72        
 29 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR                 39.72      43.76        
 30 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR           39.43      43.93        
 31 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR                 47.51      45.09        
 32 Hampsey, Meghan           11 SSL-MR                 45.91      45.19        
 33 Alston, Neka              12 LBA-MR                 46.90      45.79        
 34 Tamburro, Taylor          12 SSL-MR                 52.25      46.03        
 35 Boland, Bridget           11 MSC-MR                 46.62      46.24        
 36 McTigue, Ellen            11 Scd-Mr-MR              47.36      47.26        
 37 Heymann, Emma             12 Ndac-MR                47.76      49.25        
 38 Ping, Madeline            12 Ndac-MR                49.90      50.75        
 -- Milch, Cara               11 LBA-MR               1:00.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.69  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Shekinah         12 MSC-MR               1:05.70    1:05.82 ZQ     
                  31.41     1:05.82 (34.41)                                        
  2 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:09.99    1:09.75 JO     
                  32.64     1:09.75 (37.11)                                        
  3 Stefanello, Nicolette     12 LBA-MR               1:27.54    1:15.07 SILV   
                  33.54     1:15.07 (41.53)                                        
  4 Boyko, Emily              12 MSC-MR               1:12.20    1:16.95 SILV   
                  36.01     1:16.95 (40.94)                                        
  5 Buckley, Taylor           12 Sachem-MR            1:19.92    1:17.92 SILV   
                  34.92     1:17.92 (43.00)                                        
  6 Baker, Madison            11 MWSC-MR              1:17.07    1:18.03 SILV   
                  36.65     1:18.03 (41.38)                                        
  7 Pavek, Marielle           11 Sachem-MR            2:10.00    1:18.94 SILV   
                  36.47     1:18.94 (42.47)                                        
  8 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              1:20.23    1:20.49 SILV   
                  36.66     1:20.49 (43.83)                                        
  9 Whalen, Bridget           11 WISC-MR              1:27.77    1:21.19 SILV   
                  36.58     1:21.19 (44.61)                                        
 10 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               1:24.63    1:24.15 SILV   
                  37.53     1:24.15 (46.62)                                        
 11 Nash, Jennifer            11 LBA-MR               1:25.42    1:25.00 SILV   
                  39.59     1:25.00 (45.41)                                        
 12 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR            1:38.72    1:27.90 SILV   
                  39.12     1:27.90 (48.78)                                        
 13 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:25.00    1:29.25        
                  39.40     1:29.25 (49.85)                                        
 14 McGurk, Emily             11 MWSC-MR              1:25.38    1:29.46        
                  37.79     1:29.46 (51.67)                                        
 15 Vera, Karly               11 Sachem-MR            1:40.00    1:31.30        
                  42.78     1:31.30 (48.52)                                        
 16 Burke, Katja              12 SSL-MR               1:45.21    1:35.69        
                  45.30     1:35.69 (50.39)                                        
 17 Goode, Karina             12 Sachem-MR            2:15.00    1:37.81        
                  43.25     1:37.81 (54.56)                                        
 18 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:47.09    1:38.24        
                  44.67     1:38.24 (53.57)                                        
 19 Miller, Corley            11 Sachem-MR            1:55.00    1:38.26        
                  45.00     1:38.26 (53.26)                                        
 20 Liddy, Nicole             11 SSL-MR               1:44.05    1:43.83        
                  48.13     1:43.83 (55.70)                                        
 21 Boland, Bridget           11 MSC-MR               1:55.95    1:55.92        
                  51.44   1:55.92 (1:04.48)                                        
 22 Terwilliger, Kristina     11 SSL-MR               2:10.68    1:58.36        
                  56.61   1:58.36 (1:01.75)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.89  ZQ
        1:11.49  JO
        1:21.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stefanello, Nicolette     12 LBA-MR               1:13.37    1:11.57 SILV   
                  33.44     1:11.57 (38.13)                                        
  2 Zeffiro, Valerie          12 Sachem-MR            1:14.17    1:12.52 SILV   
                  32.79     1:12.52 (39.73)                                        
  3 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR         1:13.50    1:13.28 SILV   
                  35.50     1:13.28 (37.78)                                        
  4 Buckley, Taylor           12 Sachem-MR            1:17.96    1:13.33 SILV   
                  33.65     1:13.33 (39.68)                                        
  5 Hutzelmann, Amanda        11 Aqua Gems-MR         1:14.24    1:14.65 SILV   
                  34.78     1:14.65 (39.87)                                        
  6 Baker, Madison            11 MWSC-MR              1:17.31    1:15.59 SILV   
                  35.56     1:15.59 (40.03)                                        
  7 Brady, Megan              12 LBA-MR               1:19.30    1:16.28 SILV   
                  35.98     1:16.28 (40.30)                                        
  8 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            1:22.87    1:17.53 SILV   
                  37.00     1:17.53 (40.53)                                        
  9 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               1:21.80    1:17.94 SILV   
                  37.14     1:17.94 (40.80)                                        
  9 Tschoke, Victoria         11 Sachem-MR            2:00.00    1:17.94 SILV   
                  35.97     1:17.94 (41.97)                                        
 11 Whalen, Bridget           11 WISC-MR              1:20.69    1:18.06 SILV   
                  35.59     1:18.06 (42.47)                                        
 12 Pavek, Marielle           11 Sachem-MR            2:05.00    1:18.19 SILV   
                  37.84     1:18.19 (40.35)                                        
 13 Fairclough, Morgan        11 MWSC-MR              1:16.44    1:18.46 SILV   
                  35.79     1:18.46 (42.67)                                        
 14 Burke, Katja              12 SSL-MR               1:28.13    1:18.71 SILV   
                  38.21     1:18.71 (40.50)                                        
 15 Boyko, Emily              12 MSC-MR               1:17.08    1:19.13 SILV   
                  37.07     1:19.13 (42.06)                                        
 16 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               1:25.00    1:19.17 SILV   
                  37.30     1:19.17 (41.87)                                        
 17 Nash, Jennifer            11 LBA-MR               1:24.32    1:19.87 SILV   
                  36.60     1:19.87 (43.27)                                        
 18 Kelly, Corinne            12 LBA-MR               1:23.70    1:19.99 SILV   
                  38.86     1:19.99 (41.13)                                        
 19 Stortini, Talia           11 Ndac-MR              1:16.11    1:20.46 SILV   
                  38.37     1:20.46 (42.09)                                        
 20 Ullinger, Katie           11 Scd-Mr-MR            1:21.54    1:21.08 SILV   
                  39.12     1:21.08 (41.96)                                        
 21 Goode, Karina             12 Sachem-MR            1:19.19    1:21.36 SILV   
                  37.95     1:21.36 (43.41)                                        
 22 Bayer, McKenzie           12 Scd-Mr-MR            1:22.13    1:21.38 SILV   
                  36.38     1:21.38 (45.00)                                        
 23 Vera, Karly               11 Sachem-MR            1:28.10    1:22.48        
                  39.88     1:22.48 (42.60)                                        
 24 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               1:28.73    1:22.84        
                  39.11     1:22.84 (43.73)                                        
 25 Thone, Danielle           12 Scd-Mr-MR            1:26.89    1:23.97        
                  39.27     1:23.97 (44.70)                                        
 26 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR               1:38.97    1:24.18        
                  39.83     1:24.18 (44.35)                                        
 27 Rosenbloom, Sarah         11 Ndac-MR              1:30.91    1:24.42        
                  38.88     1:24.42 (45.54)                                        
 28 Pellegrino, Amanda        12 Sachem-MR            1:27.38    1:24.70        
                  39.28     1:24.70 (45.42)                                        
 29 Casey, Shannon            11 WISC-MR              1:34.06    1:24.73        
                  40.10     1:24.73 (44.63)                                        
 30 Thomas, Alyssa            11 Scd-Mr-MR            1:27.09    1:25.09        
                  38.80     1:25.09 (46.29)                                        
 31 Lambkin, Kelly            11 MWSC-MR              1:30.45    1:25.49        
                  39.06     1:25.49 (46.43)                                        
 32 Winograd, Marcella        12 Aqua Gems-MR         1:30.83    1:26.24        
                  41.37     1:26.24 (44.87)                                        
 33 Solis, Susana             11 LBA-MR               1:30.50    1:27.09        
                  41.29     1:27.09 (45.80)                                        
 34 McGurk, Emily             11 MWSC-MR              1:23.03    1:27.18        
                  39.75     1:27.18 (47.43)                                        
 35 Schweppe, Kirsten         11 Ndac-MR              1:35.36    1:29.43        
                  41.73     1:29.43 (47.70)                                        
 36 Miller, Corley            11 Sachem-MR            1:34.04    1:31.01        
                  46.32     1:31.01 (44.69)                                        
 37 Friedman, Jenna           12 LBA-MR               1:35.81    1:31.51        
                  43.36     1:31.51 (48.15)                                        
 38 Heiss, Sara               11 LBA-MR               1:35.50    1:31.83        
                  44.44     1:31.83 (47.39)                                        
 39 Koenig, Lindsay           11 Scd-Mr-MR            1:32.50    1:31.90        
                  39.73     1:31.90 (52.17)                                        
 40 Alston, Neka              12 LBA-MR               1:31.70    1:32.62        
                  43.97     1:32.62 (48.65)                                        
 41 Liddy, Nicole             11 SSL-MR               1:38.28    1:32.97        
                  46.20     1:32.97 (46.77)                                        
 42 Burton, Taylor            12 WISC-MR              1:45.15    1:33.74        
                  44.51     1:33.74 (49.23)                                        
 43 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR               1:44.28    1:34.72        
                  45.90     1:34.72 (48.82)                                        
 44 Boland, Bridget           11 MSC-MR               1:40.32    1:34.87        
                  40.89     1:34.87 (53.98)                                        
 45 Mullaney, Kathleen        12 Scd-Mr-MR            1:44.17    1:35.27        
                  45.79     1:35.27 (49.48)                                        
 46 Akirtava, Christina       11 Big Blue-MR          1:18.55    1:36.34        
                  44.45     1:36.34 (51.89)                                        
 47 Cunningham, Bridget       11 Ndac-MR              1:37.22    1:38.42        
                  47.94     1:38.42 (50.48)                                        
 48 Freitag, Jamie            11 Sachem-MR            2:00.00    1:38.84        
                  48.79     1:38.84 (50.05)                                        
 49 Gruber, Alexandra JO      11 LBA-MR               1:41.22    1:40.05        
                  46.58     1:40.05 (53.47)                                        
 -- Antonucci, Mary           11 Sachem-MR            1:45.00         DQ        
                  47.04          DQ (51.16)                                        
 -- Micossi-Zises, Sofia      11 Ndac-MR              1:34.97         DQ        
                  42.50          DQ (45.44)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.19  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Taylor           12 Sachem-MR            2:37.32    2:34.16 SILV   
                  33.41     1:12.34 (38.93)     1:59.60 (47.26)     2:34.16 (34.56)
  2 Zeffiro, Valerie          12 Sachem-MR            2:41.67    2:34.92 SILV   
                  32.16     1:10.33 (38.17)     2:00.11 (49.78)     2:34.92 (34.81)
  3 Boyko, Emily              12 MSC-MR               2:38.68    2:37.79 SILV   
                  34.50     1:15.73 (41.23)     2:00.50 (44.77)     2:37.79 (37.29)
  4 Timpanaro, Ilysa          11 Ndac-MR              2:53.52    2:40.12 SILV   
                  35.08     1:14.06 (38.98)     2:01.38 (47.32)     2:40.12 (38.74)
  5 Danner, Sage              12 Ndac-MR              2:46.46    2:41.38 SILV   
                  36.09     1:17.98 (41.89)     2:04.58 (46.60)     2:41.38 (36.80)
  6 Tschoke, Victoria         11 Sachem-MR            3:15.00    2:47.21 SILV   
                  37.22     1:18.32 (41.10)     2:08.92 (50.60)     2:47.21 (38.29)
  7 Ehrman, Rachel            12 MSC-MR               2:52.82    2:47.88 SILV   
                  38.76     1:21.81 (43.05)     2:10.98 (49.17)     2:47.88 (36.90)
  8 Southren, Brianna         12 SSL-MR               3:06.75    2:48.52 SILV   
                  37.96     1:20.05 (42.09)     2:09.63 (49.58)     2:48.52 (38.89)
  9 Attanasio, Shelby         11 MSC-MR               3:00.00    2:51.04 SILV   
                  37.40     1:20.52 (43.12)     2:12.39 (51.87)     2:51.04 (38.65)
 10 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            2:48.28    2:52.90 SILV   
                  35.02     1:19.41 (44.39)     2:08.76 (49.35)     2:52.90 (44.14)
 11 Vera, Karly               11 Sachem-MR            3:17.89    2:55.13        
                  40.37     1:24.75 (44.38)     2:12.22 (47.47)     2:55.13 (42.91)
 12 Nash, Jennifer            11 LBA-MR               3:01.24    2:55.20        
                  37.71     1:22.05 (44.34)     2:15.15 (53.10)     2:55.20 (40.05)
 13 Goode, Karina             12 Sachem-MR            3:02.83    2:56.95        
                  40.52     1:24.71 (44.19)     2:16.45 (51.74)     2:56.95 (40.50)
 14 Neves, LuisaMaria         12 MSC-MR               3:07.08    3:02.57        
                  42.72     1:27.21 (44.49)     2:21.58 (54.37)     3:02.57 (40.99)
 15 Solis, Susana             11 LBA-MR               3:12.00    3:02.65        
                  44.31     1:31.41 (47.10)     2:24.83 (53.42)     3:02.65 (37.82)
 16 Liddy, Nicole             11 SSL-MR               3:41.11    3:19.63        
                  47.07     1:40.09 (53.02)     2:36.55 (56.46)     3:19.63 (43.08)
 17 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR               3:45.45    3:20.07        
                  46.92     1:38.29 (51.37)     2:37.58 (59.29)     3:20.07 (42.49)
 18 Boland, Bridget           11 MSC-MR               3:50.27    3:27.48        
                  46.59     1:35.53 (48.94)   2:39.52 (1:03.99)     3:27.48 (47.96)
 -- Terwilliger, Kristina     11 SSL-MR               3:51.17         DQ        
                  55.05                             2:58.39 ( )          DQ (52.69)
 -- Stortini, Talia           11 Ndac-MR              2:54.11         DQ        
                  38.70     1:25.94 (47.24)     2:14.64 (48.70)          DQ (39.03)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:01.78    1:58.59        
     1) Zeffiro, Valerie 12             2) Tschoke, Victoria 11           
     3) Miller, Heather 12              4) Buckley, Taylor 12             
                  28.99       57.59 (28.60)     1:27.95 (30.36)     1:58.59 (30.64)
  2 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:04.59    2:00.90        
     1) Brady, Megan 12                 2) Stefanello, Nicolette 12       
     3) Nash, Jennifer 11               4) Kelly, Corinne 12              
                  29.31       58.37 (29.06)     1:29.94 (31.57)     2:00.90 (30.96)
  3 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:10.83    2:01.61        
     1) Baker, Lauren 12                2) Baker, Madison 11              
     3) McGurk, Emily 11                4) Fairclough, Morgan 11          
                  28.11       57.64 (29.53)     1:31.69 (34.05)     2:01.61 (29.92)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:53.56    2:02.59        
     1) Ehrman, Rachel 12               2) Boyko, Emily 12                
     3) Neves, LuisaMaria 12            4) Hoffman, Shekinah 12           
                  30.28     1:02.51 (32.23)     1:34.95 (32.44)     2:02.59 (27.64)
  5 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:00.43    2:04.27        
     1) Hoffman, Michelle 12            2) O'Connell, Amanda 11           
     3) Winograd, Marcella 12           4) Rudel, Holly 11                
                  29.93     1:02.49 (32.56)     1:35.39 (32.90)     2:04.27 (28.88)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:18.87    2:15.01        
     1) Solis, Susana 11                2) Friedman, Jenna 12             
     3) Martinessi, Alexandra 11        4) Alston, Neka 12                
                  33.78     1:09.84 (36.06)     1:43.30 (33.46)     2:15.01 (31.71)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:22.10    2:23.40        
     1) Hampsey, Meghan 11              2) Liddy, Nicole 11               
     3) Burke, Katja 12                 4) Tamburro, Taylor 12            
                  37.47     1:14.35 (36.88)     1:46.18 (31.83)     2:23.40 (37.22)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:18.96    2:14.57        
     1) Buckley, Taylor 12              2) Goode, Karina 12               
     3) Zeffiro, Valerie 12             4) Miller, Heather 12             
                  33.79     1:13.62 (39.83)     1:44.49 (30.87)     2:14.57 (30.08)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:05.20    2:15.58        
     1) Attanasio, Shelby 11            2) Boyko, Emily 12                
     3) Hoffman, Shekinah 12            4) Ehrman, Rachel 12              
                  37.83     1:16.37 (38.54)     1:45.76 (29.39)     2:15.58 (29.82)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:19.17    2:16.74        
     1) Stefanello, Nicolette 12        2) Kelly, Corinne 12              
     3) Martinessi, Alexandra 11        4) Brady, Megan 12                
                  34.20     1:13.29 (39.09)     1:49.55 (36.26)     2:16.74 (27.19)
  4 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:19.11    2:22.94        
     1) Danner, Sage 12                 2) Timpanaro, Ilysa 11            
     3) Stortini, Talia 11              4) Parkin, Morgan 11              
                  36.93     1:13.87 (36.94)     1:50.17 (36.30)     2:22.94 (32.77)
  5 Monroe-Woodbury Swim Club-MR  'A'                 2:23.74    2:30.57        
     1) Fairclough, Morgan 11           2) McGurk, Emily 11               
     3) Lambkin, Kelly 11               4) Baker, Madison 11              
                  35.48     1:18.54 (43.06)     2:00.72 (42.18)     2:30.57 (29.85)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:36.81    2:36.37        
     1) Friedman, Jenna 12              2) Solis, Susana 11               
     3) Nash, Jennifer 11               4) Heiss, Sara 11                 
                  41.59     1:24.64 (43.05)     2:00.74 (36.10)     2:36.37 (35.63)
  7 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:38.97    2:42.31        
     1) Barry, Amanda 11                2) O'Donnell, Mckenzie 11         
     3) Whalen, Bridget 11              4) Burton, Taylor 12              
                  41.40     1:34.34 (52.94)     2:09.09 (34.75)     2:42.31 (33.22)
  8 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'B'            2:38.11    2:43.83        
     1) Rosenbloom, Sarah 11            2) Cunningham, Bridget 11         
     3) Schweppe, Kirsten 11            4) Micossi-Zises, Sofia 11        
                  41.84     1:29.70 (47.86)     2:07.48 (37.78)     2:43.83 (36.35)
  9 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:41.84    2:56.80        
     1) Tamburro, Taylor 12             2) Burke, Katja 12                
     3) Terwilliger, Kristina 11        4) Liddy, Nicole 11               
                  45.78     1:26.18 (40.40)     2:18.35 (52.17)     2:56.80 (38.45)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.69  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR           26.30      27.00 SILV   
  2 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR                27.09      27.24 SILV   
  3 Munz, Brenna              14 MSC-MR                 27.06      27.83 SILV   
  4 Stanford, Brittany        14 LBA-MR                 27.40      28.23 SILV   
  4 Stenger, Alexa            14 LBA-MR                 28.30      28.23 SILV   
  6 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR                28.60      28.38 SILV   
  7 Frick, Louisa             14 Ndac-MR                28.79      28.44 SILV   
  8 Armater, Madeline         13 Scd-Mr-MR              28.47      28.63 SILV   
  9 Pope, Sarah               13 Ndac-MR                27.97      28.65 SILV   
 10 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR                 28.12      28.70 SILV   
 11 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR           28.88      28.75 SILV   
 12 Indyk, Allison            13 Big Blue-MR            27.89      28.82 SILV   
 13 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR                 29.33      28.95 SILV   
 14 Araujo, Sara              13 SSL-MR                 29.59      29.15 SILV   
 15 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR                 29.12      29.27 SILV   
 16 Cunningham, Ainslee       14 Ndac-MR                28.82      29.35 SILV   
 17 Levine, Kelly             13 MSC-MR                 29.52      29.48 SILV   
 18 Carlino, Emelia           13 MSC-MR                 30.05      29.54 SILV   
 19 Stein, Jamie Ann          13 SSL-MR                 29.86      29.65 SILV   
 20 Kunow, Ashley             13 SSL-MR                 30.51      29.72 SILV   
 21 Bayer, Reilly             14 Scd-Mr-MR              29.18      29.97 SILV   
 22 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR              32.22      30.16 SILV   
 23 Alessi, Jessica           13 Sachem-MR              30.57      30.18 SILV   
 24 Elliot, Julie             13 SSL-MR                 34.13      30.87        
 25 Lynch, Amanda             13 SSL-MR                 31.53      30.95        
 26 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR           30.33      31.17        
 27 Kramer, Cynthia           14 Sachem-MR              34.00      31.25        
 28 Goldstein, Sari           14 SSL-MR                 31.55      31.39        
 29 Dubbs, Alyssa             13 SSL-MR                 31.72      31.69        
 30 Olsen, Ashley             13 Aqua Gems-MR           30.11      31.91        
 31 Sheehan, Kelly            14 SSL-MR                 32.78      32.22        
 32 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR           33.43      32.44        
 33 Horan, Sanny-Jo           13 Scd-Mr-MR              30.06      32.58        
 34 Schneider, Amanda         13 Sachem-MR              34.50      32.89        
 35 Macchia, Kelly            14 SSL-MR                 32.67      33.18        
 36 Liebergall, Julia         13 SSL-MR                 35.77      33.29        
 37 Daskalakis, Sophia        13 LBA-MR                 37.05      34.88        
 38 Martin, Michelle          14 LBA-MR                 34.40      35.00        
 39 Davidowitz, Emily         14 SSL-MR                 35.19      35.88        
 40 Martin, Sierra            14 LBA-MR                 39.10      36.94        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.59  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR           57.07      58.00 JO     
                  27.61       58.00 (30.39)                                        
  2 Munz, Brenna              14 MSC-MR                 57.91      59.49 SILV   
                  28.69       59.49 (30.80)                                        
  2 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR                58.03      59.49 SILV   
                  28.43       59.49 (31.06)                                        
  4 Kolosky, Sarah            14 Scd-Mr-MR            1:00.97    1:00.15 SILV   
                  28.33     1:00.15 (31.82)                                        
  5 Farrar, Lexi              14 MSC-MR                 59.47    1:00.26 SILV   
                  28.99     1:00.26 (31.27)                                        
  6 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               1:00.16    1:00.28 SILV   
                  29.24     1:00.28 (31.04)                                        
  7 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR         1:04.53    1:00.48 SILV   
                  29.15     1:00.48 (31.33)                                        
  8 Stanford, Brittany        14 LBA-MR                 59.80    1:01.17 SILV   
                  29.25     1:01.17 (31.92)                                        
  9 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         1:00.21    1:01.19 SILV   
                  29.10     1:01.19 (32.09)                                        
 10 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               1:02.15    1:01.23 SILV   
                  29.49     1:01.23 (31.74)                                        
 11 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               1:00.32    1:01.64 SILV   
                  29.59     1:01.64 (32.05)                                        
 12 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               1:00.86    1:01.79 SILV   
                  29.90     1:01.79 (31.89)                                        
 13 Araujo, Sara              13 SSL-MR               1:04.74    1:02.21 SILV   
                  29.77     1:02.21 (32.44)                                        
 14 Kunow, Ashley             13 SSL-MR               1:04.59    1:02.24 SILV   
                  29.79     1:02.24 (32.45)                                        
 15 Indyk, Allison            13 Big Blue-MR          1:02.00    1:02.67 SILV   
                  29.82     1:02.67 (32.85)                                        
 16 Levine, Kelly             13 MSC-MR               1:02.57    1:03.01 SILV   
                  30.47     1:03.01 (32.54)                                        
 17 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              1:05.22    1:03.62 SILV   
                  30.31     1:03.62 (33.31)                                        
 18 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         1:08.59    1:03.94 SILV   
                  30.87     1:03.94 (33.07)                                        
 19 Stein, Jamie Ann          13 SSL-MR               1:05.38    1:04.25 SILV   
                  31.21     1:04.25 (33.04)                                        
 20 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               1:06.07    1:04.41 SILV   
                  31.13     1:04.41 (33.28)                                        
 21 Alessi, Jessica           13 Sachem-MR            1:05.26    1:04.71 SILV   
                  31.48     1:04.71 (33.23)                                        
 22 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR               1:04.75    1:04.74 SILV   
                  30.17     1:04.74 (34.57)                                        
 23 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            1:08.87    1:04.96 SILV   
                  30.86     1:04.96 (34.10)                                        
 24 Granan, Samantha          13 MSC-MR               1:11.18    1:05.47 SILV   
                  31.61     1:05.47 (33.86)                                        
 25 Armater, Madeline         13 Scd-Mr-MR            1:11.20    1:05.81 SILV   
                  31.54     1:05.81 (34.27)                                        
 26 Ferlo, Emily              14 Aqua Gems-MR         1:05.58    1:05.98 SILV   
                  32.05     1:05.98 (33.93)                                        
 27 Roberts, Kelley           13 LBA-MR               1:12.04    1:06.47        
                  31.78     1:06.47 (34.69)                                        
 28 Lynch, Amanda             13 SSL-MR               1:09.72    1:06.64        
                  32.16     1:06.64 (34.48)                                        
 29 Zeedyk, Allison           13 Aqua Gems-MR         1:10.79    1:08.13        
                  32.45     1:08.13 (35.68)                                        
 30 Dubbs, Alyssa             13 SSL-MR               1:10.40    1:08.50        
                  32.88     1:08.50 (35.62)                                        
 31 Seagren, Erika            13 MSC-MR               1:05.15    1:09.07        
                  32.88     1:09.07 (36.19)                                        
 32 Goldstein, Sari           14 SSL-MR               1:10.75    1:09.38        
                  32.82     1:09.38 (36.56)                                        
 33 Kramer, Cynthia           14 Sachem-MR            1:20.00    1:10.04        
                  33.30     1:10.04 (36.74)                                        
 34 Sheehan, Kelly            14 SSL-MR               1:18.77    1:10.10        
                  33.86     1:10.10 (36.24)                                        
 35 Macchia, Kelly            14 SSL-MR               1:12.37    1:10.46        
                  33.73     1:10.46 (36.73)                                        
 36 Montemarano, Laura        13 LBA-MR               1:15.51    1:11.23        
                  34.31     1:11.23 (36.92)                                        
 37 Schneider, Amanda         13 Sachem-MR            1:13.20    1:11.57        
                  34.29     1:11.57 (37.28)                                        
 38 Cioffi, Michelle          13 SSL-MR               1:16.93    1:15.46        
                  35.08     1:15.46 (40.38)                                        
 39 Martin, Michelle          14 LBA-MR               1:17.15    1:15.85        
                  34.44     1:15.85 (41.41)                                        
 40 Horan, Sanny-Jo           13 Scd-Mr-MR            1:12.07    1:16.33        
                  35.62     1:16.33 (40.71)                                        
 41 Martin, Sierra            14 LBA-MR               1:24.31    1:26.09        
                  39.15     1:26.09 (46.94)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:22.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         2:04.98    2:03.37 ZQ     
                  28.20       59.39 (31.19)     1:31.42 (32.03)     2:03.37 (31.95)
  2 Munz, Brenna              14 MSC-MR               2:04.70    2:06.92 JO     
                  29.23     1:01.53 (32.30)     1:34.20 (32.67)     2:06.92 (32.72)
  3 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               2:08.65    2:09.32 SILV   
  4 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               2:15.44    2:10.70 SILV   
                  30.98     1:03.60 (32.62)     1:37.43 (33.83)     2:10.70 (33.27)
  5 Levine, Kelly             13 MSC-MR               2:12.36    2:14.18 SILV   
                  30.57     1:04.75 (34.18)     1:39.62 (34.87)     2:14.18 (34.56)
  6 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               2:13.71    2:15.25 SILV   
                  31.27     1:05.48 (34.21)     1:40.71 (35.23)     2:15.25 (34.54)
  7 Alessi, Jessica           13 Sachem-MR            2:23.08    2:18.73 SILV   
                  32.14     1:07.65 (35.51)     1:43.64 (35.99)     2:18.73 (35.09)
  8 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              2:18.00    2:19.17 SILV   
  9 Indyk, Allison            13 Big Blue-MR          2:15.00    2:19.31 SILV   
 10 Cunningham, Ainslee       14 Ndac-MR              2:16.11    2:19.41 SILV   
                  32.04     1:07.82 (35.78)     1:44.31 (36.49)     2:19.41 (35.10)
 11 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               2:23.20    2:22.40 SILV   
                  32.51     1:09.30 (36.79)     1:46.83 (37.53)     2:22.40 (35.57)
 12 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            2:45.53    2:23.74        
                  32.07     1:08.71 (36.64)     1:46.64 (37.93)     2:23.74 (37.10)
 13 Elliot, Julie             13 SSL-MR               2:39.59    2:25.42        
 14 Lynch, Amanda             13 SSL-MR               2:32.78    2:25.71        
                  33.61     1:11.27 (37.66)     1:50.06 (38.79)     2:25.71 (35.65)
 15 Macchia, Kelly            14 SSL-MR               2:36.70    2:27.54        
                  34.21     1:12.27 (38.06)     1:51.02 (38.75)     2:27.54 (36.52)
 16 Goldstein, Sari           14 SSL-MR               2:45.84    2:28.87        
                  33.14     1:10.34 (37.20)     1:49.44 (39.10)     2:28.87 (39.43)
 17 Seagren, Erika            13 MSC-MR               2:28.29    2:31.10        
 18 Kramer, Cynthia           14 Sachem-MR            3:00.00    2:39.21        
 19 Sheehan, Kelly            14 SSL-MR               3:11.97    2:42.02        
                  37.36     1:20.26 (42.90)     2:03.01 (42.75)     2:42.02 (39.01)
 20 Davidowitz, Emily         14 SSL-MR               3:07.53    2:57.14        
                  40.84     1:25.31 (44.47)     2:12.56 (47.25)     2:57.14 (44.58)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:30.39  ZQ
        5:35.99  JO
        6:05.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         5:41.52    5:27.01 ZQ     
                  29.39     1:02.29 (32.90)     1:35.80 (33.51)     2:09.38 (33.58)
        2:42.53 (33.15)     3:16.09 (33.56)     3:49.25 (33.16)     4:22.43 (33.18)
        4:55.23 (32.80)     5:27.01 (31.78)                                        
  2 Munz, Brenna              14 MSC-MR               5:32.65    5:29.46 ZQ     
                  29.96     1:02.47 (32.51)     1:35.83 (33.36)     2:09.36 (33.53)
        2:42.66 (33.30)     3:16.21 (33.55)     3:49.93 (33.72)     4:23.38 (33.45)
        4:57.06 (33.68)     5:29.46 (32.40)                                        
  3 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               5:51.71    5:47.89 SILV   
                  31.64     1:06.14 (34.50)     1:41.65 (35.51)     2:17.42 (35.77)
        2:52.92 (35.50)     3:28.65 (35.73)     4:04.24 (35.59)     4:39.79 (35.55)
        5:15.08 (35.29)     5:47.89 (32.81)                                        
  4 Levine, Kelly             13 MSC-MR               6:04.38    5:57.42 SILV   
                  31.34     1:05.95 (34.61)     1:42.46 (36.51)     2:19.28 (36.82)
        2:56.28 (37.00)     3:33.26 (36.98)     4:10.40 (37.14)     4:46.90 (36.50)
        5:22.87 (35.97)     5:57.42 (34.55)                                        
  5 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR               6:42.51    6:01.93 SILV   
                  31.91     1:06.77 (34.86)     1:43.11 (36.34)     2:19.64 (36.53)
        2:56.85 (37.21)     3:34.05 (37.20)     4:11.10 (37.05)     4:48.44 (37.34)
        5:25.55 (37.11)     6:01.93 (36.38)                                        
  6 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               6:21.51    6:07.97        
                  32.62     1:08.83 (36.21)     1:45.88 (37.05)     2:23.24 (37.36)
        3:00.49 (37.25)     3:38.27 (37.78)     4:16.33 (38.06)     4:54.29 (37.96)
        5:31.59 (37.30)     6:07.97 (36.38)                                        
  7 Alessi, Jessica           13 Sachem-MR            6:24.45    6:15.93        
                  17.26     1:10.40 (53.14)     1:48.74 (38.34)     2:27.54 (38.80)
        3:06.40 (38.86)     3:45.34 (38.94)     4:24.41 (39.07)     5:02.57 (38.16)
        5:39.82 (37.25)     6:15.93 (36.11)                                        
  8 Indyk, Allison            13 Big Blue-MR          6:10.00    6:19.04        
                  31.94     1:07.23 (35.29)     1:44.28 (37.05)     2:22.48 (38.20)
        3:01.81 (39.33)     3:41.52 (39.71)     4:21.42 (39.90)     5:01.03 (39.61)
        5:40.61 (39.58)     6:19.04 (38.43)                                        
  9 Carlino, Emelia           13 MSC-MR                    NT    6:21.17        
                  34.20     1:12.62 (38.42)     1:51.28 (38.66)     2:30.97 (39.69)
        3:10.74 (39.77)     3:49.61 (38.87)     4:28.70 (39.09)     5:07.58 (38.88)
        5:46.00 (38.42)     6:21.17 (35.17)                                        
 10 Cunningham, Ainslee       14 Ndac-MR              6:34.28    6:26.83        
                  33.55     1:10.26 (36.71)     1:48.35 (38.09)     2:27.69 (39.34)
        3:07.92 (40.23)     3:48.55 (40.63)     4:29.65 (41.10)     5:09.63 (39.98)
        5:49.69 (40.06)     6:26.83 (37.14)                                        
 11 Macchia, Kelly            14 SSL-MR               6:44.36    6:28.06        
                  34.96     1:14.17 (39.21)     1:53.30 (39.13)     2:32.88 (39.58)
        3:12.63 (39.75)     3:51.30 (38.67)     4:30.96 (39.66)     5:10.18 (39.22)
        5:50.65 (40.47)     6:28.06 (37.41)                                        
 12 Elliot, Julie             13 SSL-MR               6:41.20    6:28.58        
                  34.91     1:12.94 (38.03)     1:52.36 (39.42)     2:31.80 (39.44)
        3:12.23 (40.43)     3:52.11 (39.88)     4:32.07 (39.96)     5:12.45 (40.38)
        5:52.05 (39.60)     6:28.58 (36.53)                                        
 13 Lynch, Amanda             13 SSL-MR               7:21.09    6:36.09        
                  35.68     1:16.01 (40.33)     1:57.20 (41.19)     2:38.25 (41.05)
        3:19.18 (40.93)     4:00.31 (41.13)     4:41.17 (40.86)     5:21.59 (40.42)
        5:59.95 (38.36)     6:36.09 (36.14)                                        
 14 Goldstein, Sari           14 SSL-MR               7:18.81    6:37.70        
                  35.00     1:14.07 (39.07)     1:54.88 (40.81)     2:36.28 (41.40)
        3:17.34 (41.06)     3:58.36 (41.02)     4:39.28 (40.92)     5:20.44 (41.16)
        6:00.47 (40.03)     6:37.70 (37.23)                                        
 15 Sheehan, Kelly            14 SSL-MR               6:54.10    7:17.59        
                  38.14     1:21.76 (43.62)     2:05.64 (43.88)     2:50.75 (45.11)
        3:35.81 (45.06)     4:21.18 (45.37)     5:06.67 (45.49)     5:52.62 (45.95)
        6:37.49 (44.87)     7:17.59 (40.10)                                        
 16 Davidowitz, Emily         14 SSL-MR               8:34.76    7:52.24        
                  41.37     1:27.14 (45.77)     2:15.65 (48.51)     3:03.62 (47.97)
        3:53.07 (49.45)     4:41.91 (48.84)     5:31.45 (49.54)     6:21.53 (50.08)
        7:09.39 (47.86)     7:52.24 (42.85)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               1:06.19    1:06.09 ZQ     
                  32.72     1:06.09 (33.37)                                        
  2 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         1:06.88    1:06.59 ZQ     
                  32.57     1:06.59 (34.02)                                        
  3 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               1:07.88    1:08.19 SILV   
                  33.30     1:08.19 (34.89)                                        
  4 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               1:07.80    1:09.36 SILV   
                  33.59     1:09.36 (35.77)                                        
  5 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR              1:10.53    1:10.01 SILV   
                  34.07     1:10.01 (35.94)                                        
  6 Munz, Brenna              14 MSC-MR               1:07.14    1:10.36 SILV   
                  34.41     1:10.36 (35.95)                                        
  7 Araujo, Sara              13 SSL-MR               1:12.57    1:10.62 SILV   
                  34.55     1:10.62 (36.07)                                        
  8 Stein, Jamie Ann          13 SSL-MR               1:11.73    1:11.18 SILV   
                  35.11     1:11.18 (36.07)                                        
  9 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               1:12.25    1:11.80 SILV   
                  35.56     1:11.80 (36.24)                                        
 10 Stanford, Brittany        14 LBA-MR               1:10.96    1:12.53 SILV   
                  35.40     1:12.53 (37.13)                                        
 11 Indyk, Allison            13 Big Blue-MR          1:10.00    1:12.89 SILV   
                  35.61     1:12.89 (37.28)                                        
 12 Kunow, Ashley             13 SSL-MR               1:14.58    1:13.25 SILV   
                  36.18     1:13.25 (37.07)                                        
 13 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               1:15.53    1:14.03 SILV   
                  37.02     1:14.03 (37.01)                                        
 14 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR         1:13.97    1:14.74 SILV   
                  37.60     1:14.74 (37.14)                                        
 15 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR               1:14.23    1:14.87 SILV   
                  36.00     1:14.87 (38.87)                                        
 16 Ferlo, Emily              14 Aqua Gems-MR         1:14.93    1:16.04 SILV   
                  37.73     1:16.04 (38.31)                                        
 17 Dubbs, Alyssa             13 SSL-MR               1:21.00    1:16.12 SILV   
                  36.83     1:16.12 (39.29)                                        
 18 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         1:10.76    1:16.25 SILV   
                  36.13     1:16.25 (40.12)                                        
 19 Levine, Kelly             13 MSC-MR               1:14.42    1:16.28 SILV   
                  37.40     1:16.28 (38.88)                                        
 20 Alessi, Jessica           13 Sachem-MR            1:13.40    1:16.59 SILV   
                  37.90     1:16.59 (38.69)                                        
 21 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         1:22.04    1:17.33 SILV   
                  37.18     1:17.33 (40.15)                                        
 22 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              1:27.28    1:18.63        
                  38.95     1:18.63 (39.68)                                        
 23 Granan, Samantha          13 MSC-MR               1:17.72    1:18.66        
                  38.85     1:18.66 (39.81)                                        
 24 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            1:25.11    1:19.08        
                  39.35     1:19.08 (39.73)                                        
 25 Lynch, Amanda             13 SSL-MR               1:21.94    1:19.42        
                  39.26     1:19.42 (40.16)                                        
 26 Zeedyk, Allison           13 Aqua Gems-MR         1:20.64    1:19.54        
 27 Seagren, Erika            13 MSC-MR               1:13.06    1:20.35        
                  39.49     1:20.35 (40.86)                                        
 28 Roberts, Kelley           13 LBA-MR               1:31.74    1:21.63        
 29 Kramer, Cynthia           14 Sachem-MR            1:25.00    1:22.19        
                  39.55     1:22.19 (42.64)                                        
 30 Schneider, Amanda         13 Sachem-MR            1:27.80    1:23.24        
                  40.63     1:23.24 (42.61)                                        
 31 Goldstein, Sari           14 SSL-MR               1:29.96    1:23.95        
                  40.63     1:23.95 (43.32)                                        
 32 Sheehan, Kelly            14 SSL-MR               1:30.89    1:25.04        
                  42.11     1:25.04 (42.93)                                        
 33 Macchia, Kelly            14 SSL-MR               1:26.72    1:25.22        
                  41.54     1:25.22 (43.68)                                        
 34 Cioffi, Michelle          13 SSL-MR               1:29.99    1:28.04        
                  43.14     1:28.04 (44.90)                                        
 35 Montemarano, Laura        13 LBA-MR               1:36.04    1:28.28        
                  43.56     1:28.28 (44.72)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.19  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR         1:12.15    1:12.79 ZQ     
                  34.19     1:12.79 (38.60)                                        
  2 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         1:13.60    1:13.68 ZQ     
                  35.35     1:13.68 (38.33)                                        
  3 Stanford, Brittany        14 LBA-MR               1:13.30    1:16.80 SILV   
                  35.48     1:16.80 (41.32)                                        
  4 Frick, Louisa             14 Ndac-MR              1:14.29    1:18.67 SILV   
                  37.39     1:18.67 (41.28)                                        
  5 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              1:19.13    1:18.72 SILV   
                  36.90     1:18.72 (41.82)                                        
  6 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               1:19.14    1:19.21 SILV   
                  37.68     1:19.21 (41.53)                                        
  7 Indyk, Allison            13 Big Blue-MR          1:18.00    1:19.53 SILV   
                  37.88     1:19.53 (41.65)                                        
  8 Cunningham, Ainslee       14 Ndac-MR              1:19.92    1:20.03 SILV   
                  37.96     1:20.03 (42.07)                                        
  9 Munz, Brenna              14 MSC-MR               1:20.23    1:20.77 SILV   
                  38.66     1:20.77 (42.11)                                        
 10 Lynch, Amanda             13 SSL-MR               1:23.91    1:21.38 SILV   
                  38.43     1:21.38 (42.95)                                        
 11 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               1:20.23    1:21.62 SILV   
                  38.89     1:21.62 (42.73)                                        
 12 Kunow, Ashley             13 SSL-MR               1:25.59    1:23.39 SILV   
                  39.45     1:23.39 (43.94)                                        
 13 Goldstein, Sari           14 SSL-MR               1:33.06    1:24.17 SILV   
                  39.34     1:24.17 (44.83)                                        
 14 Araujo, Sara              13 SSL-MR               1:27.92    1:24.50 SILV   
                  40.30     1:24.50 (44.20)                                        
 15 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            1:29.72    1:25.17 SILV   
                  39.24     1:25.17 (45.93)                                        
 16 Elliot, Julie             13 SSL-MR               1:33.64    1:26.66 SILV   
                  41.28     1:26.66 (45.38)                                        
 17 Olsen, Ashley             13 Aqua Gems-MR         1:25.18    1:28.16        
                  41.32     1:28.16 (46.84)                                        
 18 Dubbs, Alyssa             13 SSL-MR               1:26.31    1:28.52        
                  41.85     1:28.52 (46.67)                                        
 19 Pope, Sarah               13 Ndac-MR              1:35.13    1:29.29        
                  40.90     1:29.29 (48.39)                                        
 20 Alessi, Jessica           13 Sachem-MR            1:32.45    1:29.61        
                  42.43     1:29.61 (47.18)                                        
 21 Sheehan, Kelly            14 SSL-MR               1:36.77    1:30.31        
                  43.13     1:30.31 (47.18)                                        
 22 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR         1:33.43    1:30.59        
                  42.26     1:30.59 (48.33)                                        
 23 Macchia, Kelly            14 SSL-MR               1:37.94    1:32.65        
                  44.13     1:32.65 (48.52)                                        
 24 Liebergall, Julia         13 SSL-MR               1:53.03    1:33.66        
                  45.12     1:33.66 (48.54)                                        
 25 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         1:43.63    1:35.23        
                  45.27     1:35.23 (49.96)                                        
 26 Schneider, Amanda         13 Sachem-MR            1:38.15    1:36.04        
                  45.76     1:36.04 (50.28)                                        
 27 Martin, Sierra            14 LBA-MR               1:40.57    1:38.50        
                  44.79     1:38.50 (53.71)                                        
 28 Davidowitz, Emily         14 SSL-MR               1:49.97    1:46.24        
                  49.49     1:46.24 (56.75)                                        
 -- Levine, Kelly             13 MSC-MR               1:26.18         DQ        
                  42.27          DQ (46.22)                                        
 -- Stein, Jamie Ann          13 SSL-MR               1:34.92         DQ        
                  40.02          DQ (45.26)                                        
 -- Bayer, Reilly             14 Scd-Mr-MR            1:24.83         DQ        
                  39.97          DQ (46.04)                                        
 -- Kramer, Cynthia           14 Sachem-MR            2:00.00         DQ        
                  43.60          DQ (51.00)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.09  ZQ
        1:06.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         1:00.97    1:03.07 ZQ     
                  29.71     1:03.07 (33.36)                                        
  2 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR              1:07.54    1:07.89 SILV   
                  31.47     1:07.89 (36.42)                                        
  3 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               1:05.43    1:09.01 SILV   
                  32.04     1:09.01 (36.97)                                        
  4 Araujo, Sara              13 SSL-MR               1:08.46    1:09.89 SILV   
                  32.21     1:09.89 (37.68)                                        
  5 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               1:11.07    1:09.98 SILV   
                  32.98     1:09.98 (37.00)                                        
  6 Munz, Brenna              14 MSC-MR               1:11.36    1:11.03 SILV   
                  32.61     1:11.03 (38.42)                                        
  7 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              1:21.90    1:12.99 SILV   
                  33.28     1:12.99 (39.71)                                        
  8 Indyk, Allison            13 Big Blue-MR          1:11.00    1:14.93        
                  33.95     1:14.93 (40.98)                                        
  9 Bayer, Reilly             14 Scd-Mr-MR            1:09.46    1:15.38        
                  34.25     1:15.38 (41.13)                                        
 10 Frick, Louisa             14 Ndac-MR              1:15.11    1:15.64        
                  34.37     1:15.64 (41.27)                                        
 11 Cunningham, Ainslee       14 Ndac-MR              1:17.23    1:16.76        
                  35.35     1:16.76 (41.41)                                        
 12 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR               1:18.64    1:16.90        
                  34.78     1:16.90 (42.12)                                        
 13 Stein, Jamie Ann          13 SSL-MR               1:17.33    1:17.85        
                  35.94     1:17.85 (41.91)                                        
 14 Alessi, Jessica           13 Sachem-MR            1:14.61    1:17.94        
                  35.26     1:17.94 (42.68)                                        
 15 Schneider, Amanda         13 Sachem-MR            1:26.06    1:19.47        
                  37.03     1:19.47 (42.44)                                        
 16 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR         1:22.94    1:20.14        
                  37.43     1:20.14 (42.71)                                        
 17 Elliot, Julie             13 SSL-MR               1:31.61    1:21.53        
                  38.51     1:21.53 (43.02)                                        
 18 Kunow, Ashley             13 SSL-MR               1:28.11    1:22.33        
                  37.51     1:22.33 (44.82)                                        
 19 Macchia, Kelly            14 SSL-MR               1:27.80    1:22.67        
                  38.31     1:22.67 (44.36)                                        
 20 Pope, Sarah               13 Ndac-MR              1:20.07    1:24.31        
                  34.39     1:24.31 (49.92)                                        
 21 Dubbs, Alyssa             13 SSL-MR               1:34.99    1:24.53        
                  40.68     1:24.53 (43.85)                                        
 22 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               1:24.88    1:24.73        
                  39.31     1:24.73 (45.42)                                        
 23 Levine, Kelly             13 MSC-MR               1:22.72    1:25.28        
                  38.27     1:25.28 (47.01)                                        
 24 Horan, Sanny-Jo           13 Scd-Mr-MR            1:24.62    1:25.43        
                  37.85     1:25.43 (47.58)                                        
 25 Kramer, Cynthia           14 Sachem-MR            1:30.00    1:25.59        
                  39.09     1:25.59 (46.50)                                        
 26 Lynch, Amanda             13 SSL-MR               1:30.77    1:25.88        
                  40.07     1:25.88 (45.81)                                        
 27 Parak, Brittany           13 Aqua Gems-MR         1:27.43    1:26.66        
                  37.45     1:26.66 (49.21)                                        
 28 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         1:29.75    1:26.70        
                  40.62     1:26.70 (46.08)                                        
 29 Goldstein, Sari           14 SSL-MR               1:41.96    1:28.71        
                  39.39     1:28.71 (49.32)                                        
 30 Daskalakis, Sophia        13 LBA-MR               1:45.00    1:34.33        
                  41.01     1:34.33 (53.32)                                        
 31 Sheehan, Kelly            14 SSL-MR               1:46.38    1:35.61        
                  43.00     1:35.61 (52.61)                                        
 32 Liebergall, Julia         13 SSL-MR               1:40.11    1:36.61        
                  45.92     1:36.61 (50.69)                                        
 33 Davidowitz, Emily         14 SSL-MR               1:39.05    1:38.81        
                  44.12     1:38.81 (54.69)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane               14 Aqua Gems-MR         2:16.45    2:19.61 ZQ     
                  29.26     1:05.61 (36.35)     1:47.66 (42.05)     2:19.61 (31.95)
  2 Farrar, Lexi              14 MSC-MR               2:31.56    2:27.94 SILV   
                  30.97     1:08.46 (37.49)     1:54.19 (45.73)     2:27.94 (33.75)
  3 Stanford, Brittany        14 LBA-MR               2:24.40    2:28.29 SILV   
                  32.63     1:11.20 (38.57)     1:54.43 (43.23)     2:28.29 (33.86)
  4 Munz, Brenna              14 MSC-MR               2:23.60    2:28.44 SILV   
                  33.02     1:11.44 (38.42)     1:57.45 (46.01)     2:28.44 (30.99)
  5 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:24.37    2:28.49 SILV   
                  30.95     1:08.87 (37.92)     1:54.32 (45.45)     2:28.49 (34.17)
  6 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR               2:28.47    2:30.14 SILV   
                  31.63     1:09.26 (37.63)     1:55.63 (46.37)     2:30.14 (34.51)
  7 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               2:30.49    2:31.43 SILV   
                  33.65     1:12.07 (38.42)     1:58.58 (46.51)     2:31.43 (32.85)
  8 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR              2:27.70    2:32.14 SILV   
                  31.65     1:11.22 (39.57)     1:56.89 (45.67)     2:32.14 (35.25)
  9 Araujo, Sara              13 SSL-MR               2:37.94    2:32.37 SILV   
                  32.20     1:09.81 (37.61)     1:57.16 (47.35)     2:32.37 (35.21)
 10 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         2:28.17    2:34.51 SILV   
                  33.05     1:14.39 (41.34)     2:00.33 (45.94)     2:34.51 (34.18)
 11 Kunow, Ashley             13 SSL-MR               2:45.39    2:34.64 SILV   
                  35.57     1:14.64 (39.07)     2:00.63 (45.99)     2:34.64 (34.01)
 12 Olsen, Emily              14 Aqua Gems-MR         2:33.14    2:34.71 SILV   
                  36.66     1:17.67 (41.01)     1:59.78 (42.11)     2:34.71 (34.93)
 13 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               2:42.62    2:36.65 SILV   
                  34.86     1:13.82 (38.96)     2:02.12 (48.30)     2:36.65 (34.53)
 14 Indyk, Allison            13 Big Blue-MR          2:28.00    2:36.73 SILV   
                  34.62     1:14.68 (40.06)     2:01.11 (46.43)     2:36.73 (35.62)
 15 Stein, Jamie Ann          13 SSL-MR               2:37.80    2:36.85 SILV   
                  35.32     1:13.50 (38.18)     2:02.01 (48.51)     2:36.85 (34.84)
 16 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR               2:41.63    2:38.16 SILV   
                  34.87     1:15.52 (40.65)     2:03.15 (47.63)     2:38.16 (35.01)
 17 Perez-Rogers, Lisell      13 Ndac-MR              2:41.69    2:38.69 SILV   
                  31.88     1:15.13 (43.25)     2:01.04 (45.91)     2:38.69 (37.65)
 18 Carlino, Emelia           13 MSC-MR               2:47.48    2:39.35 SILV   
                  36.44     1:18.47 (42.03)     2:04.05 (45.58)     2:39.35 (35.30)
 19 Ferlo, Emily              14 Aqua Gems-MR         2:37.74    2:40.12 SILV   
                  35.66     1:16.79 (41.13)     2:04.25 (47.46)     2:40.12 (35.87)
 20 Alessi, Jessica           13 Sachem-MR            2:43.30    2:43.58 SILV   
                  34.71     1:15.97 (41.26)     2:07.13 (51.16)     2:43.58 (36.45)
 21 Granan, Samantha          13 MSC-MR               2:45.00    2:43.77 SILV   
                  35.67     1:18.89 (43.22)     2:05.75 (46.86)     2:43.77 (38.02)
 22 Levine, Kelly             13 MSC-MR               2:46.76    2:43.87 SILV   
                  35.64     1:16.47 (40.83)     2:07.54 (51.07)     2:43.87 (36.33)
 23 Dubbs, Alyssa             13 SSL-MR               3:00.83    2:47.97        
                  38.24     1:20.66 (42.42)     2:12.15 (51.49)     2:47.97 (35.82)
 24 Lynch, Amanda             13 SSL-MR               2:46.36    2:48.24        
                  39.41     1:24.63 (45.22)     2:10.30 (45.67)     2:48.24 (37.94)
 25 Warnon, Sophia            13 Aqua Gems-MR         2:57.85    2:49.75        
                  40.16     1:21.96 (41.80)     2:14.89 (52.93)     2:49.75 (34.86)
 26 Goldstein, Sari           14 SSL-MR               3:06.17    2:50.47        
                  40.43     1:26.59 (46.16)     2:12.01 (45.42)     2:50.47 (38.46)
 27 Schneider, Amanda         13 Sachem-MR            3:02.48    2:50.64        
                  37.94     1:21.74 (43.80)     2:13.22 (51.48)     2:50.64 (37.42)
 28 Seagren, Erika            13 MSC-MR               2:47.35    2:53.21        
                  39.37     1:23.68 (44.31)     2:14.21 (50.53)     2:53.21 (39.00)
 29 Roberts, Kelley           13 LBA-MR               2:45.50    2:53.32        
                  37.20     1:22.75 (45.55)     2:12.17 (49.42)     2:53.32 (41.15)
 30 Macchia, Kelly            14 SSL-MR               3:03.23    2:55.18        
                  39.79     1:24.53 (44.74)     2:15.16 (50.63)     2:55.18 (40.02)
 31 Sheehan, Kelly            14 SSL-MR               3:32.03    2:59.33        
                  43.11     1:27.26 (44.15)     2:19.42 (52.16)     2:59.33 (39.91)
 32 Horan, Sanny-Jo           13 Scd-Mr-MR            2:45.75    3:05.05        
                  39.04     1:27.27 (48.23)     2:20.72 (53.45)     3:05.05 (44.33)
 33 Montemarano, Laura        13 LBA-MR               2:50.85    3:07.78        
                  44.05     1:29.53 (45.48)     2:27.05 (57.52)     3:07.78 (40.73)
 34 Cioffi, Michelle          13 SSL-MR               2:51.10    3:09.02        
                  41.59     1:30.26 (48.67)     2:23.98 (53.72)     3:09.02 (45.04)
 -- Kramer, Cynthia           14 Sachem-MR            3:15.00         DQ        
                  37.37     1:24.09 (46.72)     2:19.93 (55.84)          DQ (40.98)
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:03.99  ZQ
        5:07.99  JO
        5:38.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levine, Kelly             13 MSC-MR               6:03.99    5:47.29        
                  37.40     1:23.96 (46.56)     2:08.81 (44.85)     2:50.93 (42.12)
        3:40.65 (49.72)     4:32.47 (51.82)     5:10.26 (37.79)     5:47.29 (37.03)
  2 Carlino, Emelia           13 MSC-MR                    NT    5:48.51        
                  40.07     1:27.64 (47.57)     2:13.68 (46.04)     2:58.55 (44.87)
        3:45.25 (46.70)     4:33.73 (48.48)     5:12.41 (38.68)     5:48.51 (36.10)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       1:54.43    1:51.76        
     1) Ehret, Jane 14                  2) Olsen, Emily 14                
     3) Warnon, Sophia 13               4) Owens, Amy 13                  
                  26.72       55.17 (28.45)     1:24.83 (29.66)     1:51.76 (26.93)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:47.44    1:52.66        
     1) Aiello, Jennifer 13             2) Levine, Kelly 13               
     3) Farrar, Lexi 14                 4) Munz, Brenna 14                
                  28.94       57.95 (29.01)     1:24.32 (26.37)     1:52.66 (28.34)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:53.34    1:54.16        
     1) Stanford, Brittany 14           2) Stenger, Alexa 14              
     3) Schuermann, Kerry 13            4) Lindahl, Stephanie 13          
                  28.57       56.89 (28.32)     1:25.59 (28.70)     1:54.16 (28.57)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:01.49    2:00.04        
     1) Stein, Jamie Ann 13             2) Lynch, Amanda 13               
     3) Araujo, Sara 13                 4) Kunow, Ashley 13               
                  29.76     1:01.81 (32.05)     1:30.71 (28.90)     2:00.04 (29.33)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       2:14.39    2:04.76        
     1) Heiss, Caitlin 14               2) Roberts, Kelley 13             
     3) Montemarano, Laura 13           4) Martin, Michelle 14            
                  29.41       59.36 (29.95)     1:32.12 (32.76)     2:04.76 (32.64)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:08.72    2:10.88        
     1) Macchia, Kelly 14               2) Goldstein, Sari 14             
     3) Dubbs, Alyssa 13                4) Sheehan, Kelly 14              
                  33.87     1:06.39 (32.52)     1:38.24 (31.85)     2:10.88 (32.64)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:05.62    2:09.07        
     1) Heiss, Caitlin 14               2) Stanford, Brittany 14          
     3) Stenger, Alexa 14               4) Lindahl, Stephanie 13          
                  34.28     1:08.22 (33.94)     1:41.46 (33.24)     2:09.07 (27.61)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:03.00    2:10.29        
     1) Cunningham, Ainslee 14          2) Frick, Louisa 14               
     3) Perez-Rogers, Lisell 13         4) Pope, Sarah 13                 
                  33.64     1:10.66 (37.02)     1:41.17 (30.51)     2:10.29 (29.12)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:15.90    2:10.97        
     1) Stein, Jamie Ann 13             2) Lynch, Amanda 13               
     3) Araujo, Sara 13                 4) Kunow, Ashley 13               
                  35.03     1:12.10 (37.07)     1:42.17 (30.07)     2:10.97 (28.80)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:30.67    2:25.98        
     1) Liebergall, Julia 13            2) Goldstein, Sari 14             
     3) Dubbs, Alyssa 13                4) Elliot, Julie 13               
                  39.27     1:19.01 (39.74)     1:55.65 (36.64)     2:25.98 (30.33)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Crescentia        16 Ndac-MR                25.80      26.85        
  2 Williams, Jeysa           16 MSC-MR                 27.03      27.34        
  2 Harris, Katherine         15 LBA-MR                 26.55      27.34        
  4 Smith, Jackie             16 LBA-MR                 26.67      27.46        
  5 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR                 27.69      27.47        
  6 Schmid, Kristen           15 WISC-MR                27.66      27.86        
  7 Morena, Alexandra         16 SSL-MR                 27.96      28.27        
  8 Aiello, Christina         17 MSC-MR                 27.72      28.30        
  9 Stenger, Rebecca          16 LBA-MR                 28.61      28.58        
 10 DeSanctis, Danielle       27 WISC-MR                27.75      28.84        
 11 Proietti-Fox, Jen         15 SSL-MR                 28.16      28.93        
 12 Gerrity, Sara Day         15 LBA-MR                 27.87      28.99        
 13 Costa, Isabella           16 SSL-MR                 29.04      29.51        
 14 Haight, Jacqueline        16 Sachem-MR              29.63      30.24        
 15 Ignelzi, Lauren           15 Sachem-MR              31.02      30.39        
 16 Innella, Stephanie        15 Sachem-MR              34.39      30.78        
 17 Jones, Jamilee            16 Sachem-MR              31.22      30.98        
 18 Cunningham, Chrissy       17 Ndac-MR                29.76      31.05        
 19 Anderson, Ingrid          17 Ndac-MR                32.56      32.19        
 20 Kauders, Molly            15 SSL-MR                 31.78      32.49        
 21 Kunow, Brittany           15 SSL-MR                 34.01      32.69        
 22 Frank, Christina          15 Sachem-MR              34.99      34.36        
 -- Starke, Ashleigh          15 Sachem-MR              29.32         DQ        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR                 57.11      56.91        
                  27.79       56.91 (29.12)                                        
  2 Levine, Kimberly          17 MSC-MR                 53.88      56.94        
                  27.49       56.94 (29.45)                                        
  3 Farrar, Chloe             15 MSC-MR                 57.05      57.37        
                  27.91       57.37 (29.46)                                        
  4 Smith, Jackie             16 LBA-MR                 56.50      57.95        
                  28.32       57.95 (29.63)                                        
  5 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR                 58.90      58.17        
                  28.41       58.17 (29.76)                                        
  6 Baczek, Olivia            15 MSC-MR                 58.04      58.21        
                  28.11       58.21 (30.10)                                        
  7 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR                 59.57      58.42        
                  28.47       58.42 (29.95)                                        
  8 Baker, Becky              17 Scd-Mr-MR              59.05      58.51        
                  27.91       58.51 (30.60)                                        
  9 Wang, Diana               16 MSC-MR                 57.11      59.64        
                  28.88       59.64 (30.76)                                        
 10 Gobetz, Hannah            16 SSL-MR                 58.74      59.86        
                  28.77       59.86 (31.09)                                        
 11 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR         1:01.16      59.91        
                  28.88       59.91 (31.03)                                        
 12 Morena, Alexandra         16 SSL-MR               1:00.41      59.99        
                  28.56       59.99 (31.43)                                        
 13 Harris, Katherine         15 LBA-MR                 58.28    1:00.05        
                  29.04     1:00.05 (31.01)                                        
 14 Indyk, Jessica            15 Big Blue-MR          1:02.00    1:00.48        
                  28.41     1:00.48 (32.07)                                        
 15 Parks, Mary               16 Pbac-MR                59.98    1:00.56        
                  29.11     1:00.56 (31.45)                                        
 16 Gerrity, Sara Day         15 LBA-MR               1:03.00    1:00.63        
                  28.78     1:00.63 (31.85)                                        
 17 Schmid, Kristen           15 WISC-MR              1:00.13    1:00.70        
                  29.06     1:00.70 (31.64)                                        
 18 Latino, Bridget           17 MSC-MR                 58.49    1:00.77        
                  28.88     1:00.77 (31.89)                                        
 18 Shaw, Lauren              16 Aqua Gems-MR           59.43    1:00.77        
                  29.22     1:00.77 (31.55)                                        
 20 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            1:02.95    1:01.05        
                  29.03     1:01.05 (32.02)                                        
 21 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               1:00.13    1:01.64        
                  29.45     1:01.64 (32.19)                                        
 22 Aiello, Christina         17 MSC-MR                 59.48    1:01.84        
                  29.67     1:01.84 (32.17)                                        
 23 Stenger, Rebecca          16 LBA-MR               1:01.26    1:01.96        
                  30.03     1:01.96 (31.93)                                        
 24 McChesney, Megan          16 Pbac-MR              1:01.02    1:02.25        
                  30.06     1:02.25 (32.19)                                        
 25 Proietti-Fox, Jen         15 SSL-MR               1:00.76    1:02.33        
                  29.90     1:02.33 (32.43)                                        
 26 Sosnowski, Rachael        17 Pbac-MR                59.40    1:02.96        
                  30.07     1:02.96 (32.89)                                        
 27 Ryan, Sarah               15 Scd-Mr-MR            1:06.58    1:04.77        
                  30.54     1:04.77 (34.23)                                        
 28 Ignelzi, Lauren           15 Sachem-MR            1:33.77    1:04.81        
 29 Starke, Ashleigh          15 Sachem-MR            1:04.88    1:05.09        
                  31.01     1:05.09 (34.08)                                        
 30 Medrano, Carol            15 Pbac-MR              1:04.15    1:06.03        
                  31.91     1:06.03 (34.12)                                        
 31 Zeedyk, Kaitlin           16 Aqua Gems-MR         1:09.47    1:06.13        
                  31.79     1:06.13 (34.34)                                        
 32 Haight, Jacqueline        16 Sachem-MR            1:05.74    1:07.16        
                  32.02     1:07.16 (35.14)                                        
 33 Innella, Stephanie        15 Sachem-MR            1:15.00    1:07.53        
                  32.64     1:07.53 (34.89)                                        
 34 Jones, Jamilee            16 Sachem-MR            1:08.82    1:08.07        
                  33.01     1:08.07 (35.06)                                        
 35 Acker, Erin               16 Aqua Gems-MR         1:15.53    1:08.69        
                  31.84     1:08.69 (36.85)                                        
 36 Kauders, Molly            15 SSL-MR               1:09.77    1:11.12        
                  33.46     1:11.12 (37.66)                                        
 37 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               1:16.92    1:11.79        
                  34.60     1:11.79 (37.19)                                        
 38 Anderson, Ingrid          17 Ndac-MR              1:15.10    1:12.37        
                  34.60     1:12.37 (37.77)                                        
 39 Grover, Monica            16 SSL-MR               1:13.15    1:12.96        
                  34.17     1:12.96 (38.79)                                        
 40 Frank, Christina          15 Sachem-MR            1:41.26    1:15.90        
                  36.01     1:15.90 (39.89)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               2:03.42    2:03.19        
                  28.60     1:00.10 (31.50)     1:31.70 (31.60)     2:03.19 (31.49)
  2 Smith, Jackie             16 LBA-MR               2:04.45    2:03.85        
                  29.25     1:00.65 (31.40)     1:32.64 (31.99)     2:03.85 (31.21)
  3 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               2:03.32    2:04.14        
                  29.00     1:00.40 (31.40)     1:32.59 (32.19)     2:04.14 (31.55)
  4 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               2:10.48    2:06.73        
                  29.34     1:01.94 (32.60)     1:34.70 (32.76)     2:06.73 (32.03)
  5 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR               2:07.90    2:07.73        
                  29.65     1:01.92 (32.27)     1:35.18 (33.26)     2:07.73 (32.55)
  6 Danner, Crescentia        16 Ndac-MR              2:05.28    2:11.63        
                  29.10     1:01.69 (32.59)     1:36.62 (34.93)     2:11.63 (35.01)
  7 Aiello, Christina         17 MSC-MR               2:06.41    2:11.99        
                  30.62     1:03.78 (33.16)     1:38.10 (34.32)     2:11.99 (33.89)
  8 Wang, Diana               16 MSC-MR               2:08.50    2:13.80        
                  30.96     1:05.37 (34.41)     1:39.51 (34.14)     2:13.80 (34.29)
  9 Indyk, Jessica            15 Big Blue-MR          2:15.00    2:14.28        
                  30.07     1:03.91 (33.84)     1:38.82 (34.91)     2:14.28 (35.46)
 10 Starke, Ashleigh          15 Sachem-MR            2:29.87    2:22.40        
                  31.52     1:07.08 (35.56)     1:44.79 (37.71)     2:22.40 (37.61)
 11 Jones, Jamilee            16 Sachem-MR            2:31.89    2:25.52        
                  33.50     1:11.44 (37.94)     1:49.62 (38.18)     2:25.52 (35.90)
 12 Kauders, Molly            15 SSL-MR               2:31.19    2:27.41        
                  34.05     1:11.94 (37.89)     1:50.06 (38.12)     2:27.41 (37.35)
 13 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               2:51.29    2:36.70        
                  35.74     1:15.60 (39.86)     1:57.29 (41.69)     2:36.70 (39.41)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               5:34.22    5:24.12        
                  28.80     1:01.19 (32.39)     1:33.89 (32.70)     2:06.63 (32.74)
        2:39.82 (33.19)     3:13.16 (33.34)     3:46.70 (33.54)     4:19.55 (32.85)
        4:52.39 (32.84)     5:24.12 (31.73)                                        
  2 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               5:25.93    5:26.48        
                  30.06     1:01.93 (31.87)     1:34.59 (32.66)     2:07.34 (32.75)
        2:40.11 (32.77)     3:13.35 (33.24)     3:46.89 (33.54)     4:20.31 (33.42)
        4:53.90 (33.59)     5:26.48 (32.58)                                        
  3 Smith, Jackie             16 LBA-MR               5:26.04    5:33.49        
                  30.73     1:03.49 (32.76)     1:37.19 (33.70)     2:11.12 (33.93)
        2:45.25 (34.13)     3:19.63 (34.38)     3:53.39 (33.76)     4:27.38 (33.99)
        5:00.89 (33.51)     5:33.49 (32.60)                                        
  4 Aiello, Christina         17 MSC-MR               5:40.53    5:52.98        
                  32.03     1:07.51 (35.48)     1:43.34 (35.83)     2:19.18 (35.84)
        2:54.60 (35.42)     3:30.41 (35.81)     4:06.08 (35.67)     4:42.53 (36.45)
        5:17.86 (35.33)     5:52.98 (35.12)                                        
  5 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         6:14.46    6:03.94        
                  32.51     1:09.09 (36.58)     1:46.37 (37.28)     2:24.45 (38.08)
        3:00.89 (36.44)     3:38.45 (37.56)     4:15.84 (37.39)     4:52.65 (36.81)
        5:29.94 (37.29)     6:03.94 (34.00)                                        
  6 Starke, Ashleigh          15 Sachem-MR            6:52.19    6:30.00        
                  33.50     1:10.80 (37.30)     1:49.41 (38.61)     2:29.16 (39.75)
        3:09.41 (40.25)     3:49.60 (40.19)     4:30.46 (40.86)     5:11.58 (41.12)
        5:52.25 (40.67)     6:30.00 (37.75)                                        
  7 Kauders, Molly            15 SSL-MR               6:43.72    6:30.97        
                  34.52     1:13.48 (38.96)     1:53.57 (40.09)     2:33.07 (39.50)
        3:13.89 (40.82)     3:53.48 (39.59)     4:33.87 (40.39)     5:13.83 (39.96)
        5:53.47 (39.64)     6:30.97 (37.50)                                        
  8 Jones, Jamilee            16 Sachem-MR            7:22.27    6:51.05        
                  35.23     1:14.53 (39.30)     1:54.35 (39.82)     2:34.63 (40.28)
        3:16.07 (41.44)     3:58.88 (42.81)     4:42.73 (43.85)     5:25.72 (42.99)
        6:08.70 (42.98)     6:51.05 (42.35)                                        
  9 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               8:23.06    7:05.37        
                  37.18     1:19.04 (41.86)     2:03.06 (44.02)     2:46.82 (43.76)
        3:30.99 (44.17)     4:15.20 (44.21)     4:59.11 (43.91)     5:42.69 (43.58)
        6:24.42 (41.73)     7:05.37 (40.95)                                        
 10 Kelly, Corinne            12 LBA-MR               7:23.75    7:11.28        
                  35.24     1:16.77 (41.53)     1:59.94 (43.17)     2:43.34 (43.40)
        3:28.88 (45.54)     4:13.22 (44.34)     4:58.00 (44.78)     5:44.38 (46.38)
        6:29.09 (44.71)     7:11.28 (42.19)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR               1:03.99    1:03.86 METS   
                  31.21     1:03.86 (32.65)                                        
  2 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               1:04.54    1:05.84        
                  32.67     1:05.84 (33.17)                                        
  3 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               1:07.72    1:06.60        
                  32.76     1:06.60 (33.84)                                        
  4 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               1:05.84    1:07.66        
                  33.56     1:07.66 (34.10)                                        
  5 Aiello, Christina         17 MSC-MR               1:05.39    1:07.79        
                  33.08     1:07.79 (34.71)                                        
  6 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            1:10.81    1:07.91        
                  32.97     1:07.91 (34.94)                                        
  7 Harris, Katherine         15 LBA-MR               1:08.12    1:08.52        
                  33.77     1:08.52 (34.75)                                        
  8 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               1:09.18    1:08.75        
                  33.79     1:08.75 (34.96)                                        
  9 McChesney, Megan          16 Pbac-MR              1:07.45    1:08.82        
                  34.00     1:08.82 (34.82)                                        
 10 Shaw, Lauren              16 Aqua Gems-MR         1:06.43    1:09.12        
                  33.75     1:09.12 (35.37)                                        
 11 Owens, Katelyn            15 Aqua Gems-MR         1:10.54    1:09.93        
                  34.03     1:09.93 (35.90)                                        
 12 Smith, Jackie             16 LBA-MR               1:07.75    1:09.94        
                  34.70     1:09.94 (35.24)                                        
 13 Wang, Diana               16 MSC-MR               1:06.92    1:10.62        
                  34.85     1:10.62 (35.77)                                        
 14 Levine, Kimberly          17 MSC-MR               1:09.66    1:10.78        
                  34.97     1:10.78 (35.81)                                        
 15 Parks, Mary               16 Pbac-MR              1:09.98    1:10.82        
                  34.81     1:10.82 (36.01)                                        
 16 Gerrity, Sara Day         15 LBA-MR               1:13.78    1:11.63        
                  34.15     1:11.63 (37.48)                                        
 17 Morena, Alexandra         16 SSL-MR               1:09.90    1:11.81        
                  35.07     1:11.81 (36.74)                                        
 18 Latino, Bridget           17 MSC-MR               1:11.40    1:12.14        
                  34.83     1:12.14 (37.31)                                        
 19 Sosnowski, Rachael        17 Pbac-MR              1:11.99    1:12.86        
                  35.71     1:12.86 (37.15)                                        
 20 Gobetz, Hannah            16 SSL-MR               1:13.64    1:12.94        
                  36.01     1:12.94 (36.93)                                        
 21 Proietti-Fox, Jen         15 SSL-MR               1:10.26    1:12.96        
                  35.62     1:12.96 (37.34)                                        
 22 Stenger, Rebecca          16 LBA-MR               1:12.25    1:13.29        
                  36.80     1:13.29 (36.49)                                        
 23 Ryan, Sarah               15 Scd-Mr-MR            1:15.15    1:15.07        
                  36.19     1:15.07 (38.88)                                        
 24 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               1:13.69    1:15.52        
                  37.21     1:15.52 (38.31)                                        
 25 Indyk, Jessica            15 Big Blue-MR          1:15.14    1:16.67        
                  37.99     1:16.67 (38.68)                                        
 26 Jones, Jamilee            16 Sachem-MR            1:20.20    1:18.60        
                  39.12     1:18.60 (39.48)                                        
 27 Medrano, Carol            15 Pbac-MR              1:15.37    1:19.17        
                  38.25     1:19.17 (40.92)                                        
 28 Starke, Ashleigh          15 Sachem-MR            1:15.65    1:20.08        
                  39.47     1:20.08 (40.61)                                        
 29 Acker, Erin               16 Aqua Gems-MR         1:17.39    1:20.24        
                  39.00     1:20.24 (41.24)                                        
 30 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               1:25.72    1:21.77        
                  41.21     1:21.77 (40.56)                                        
 31 Haight, Jacqueline        16 Sachem-MR            1:24.77    1:22.41        
                  39.93     1:22.41 (42.48)                                        
 32 Innella, Stephanie        15 Sachem-MR            1:33.36    1:24.95        
                  42.65     1:24.95 (42.30)                                        
 33 Kauders, Molly            15 SSL-MR               1:22.83    1:24.99        
                  41.04     1:24.99 (43.95)                                        
 34 Grover, Monica            16 SSL-MR               1:24.93    1:26.40        
                  42.17     1:26.40 (44.23)                                        
 35 Frank, Christina          15 Sachem-MR            1:40.00    1:29.84        
 -- Anderson, Ingrid          17 Ndac-MR              1:36.25         DQ        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR               2:16.23    2:16.38 METS   
                  31.86     1:05.97 (34.11)     1:41.46 (35.49)     2:16.38 (34.92)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Katherine         15 LBA-MR               1:08.71    1:11.11 METS   
                  34.07     1:11.11 (37.04)                                        
  2 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               1:09.58    1:11.46 METS   
                  34.04     1:11.46 (37.42)                                        
  3 Smith, Jackie             16 LBA-MR               1:10.75    1:13.81        
                  35.28     1:13.81 (38.53)                                        
  4 Danner, Crescentia        16 Ndac-MR              1:09.16    1:14.59        
                  34.97     1:14.59 (39.62)                                        
  5 Haight, Jacqueline        16 Sachem-MR            1:13.03    1:16.22        
                  34.94     1:16.22 (41.28)                                        
  6 DeSanctis, Danielle       27 WISC-MR              1:16.00    1:20.04        
                  37.60     1:20.04 (42.44)                                        
  7 Stenger, Rebecca          16 LBA-MR               1:19.17    1:20.80        
                  38.42     1:20.80 (42.38)                                        
  8 Ignelzi, Lauren           15 Sachem-MR            1:27.39    1:23.53        
                  39.30     1:23.53 (44.23)                                        
  9 Starke, Ashleigh          15 Sachem-MR            1:24.61    1:24.55        
                  40.48     1:24.55 (44.07)                                        
 10 Proietti-Fox, Jen         15 SSL-MR               1:26.33    1:25.40        
                  40.52     1:25.40 (44.88)                                        
 11 Gerrity, Sara Day         15 LBA-MR               1:30.36    1:26.33        
                  40.42     1:26.33 (45.91)                                        
 12 Cunningham, Chrissy       17 Ndac-MR              1:22.78    1:26.40        
                  40.13     1:26.40 (46.27)                                        
 13 Innella, Stephanie        15 Sachem-MR            1:35.56    1:27.30        
                  41.00     1:27.30 (46.30)                                        
 14 Costa, Isabella           16 SSL-MR               1:27.76    1:28.05        
                  42.22     1:28.05 (45.83)                                        
 15 Morena, Alexandra         16 SSL-MR               1:36.46    1:32.55        
                  43.90     1:32.55 (48.65)                                        
 16 Kauders, Molly            15 SSL-MR               1:32.25    1:32.93        
                  44.06     1:32.93 (48.87)                                        
 17 Jones, Jamilee            16 Sachem-MR            1:39.74    1:33.28        
                  44.47     1:33.28 (48.81)                                        
 -- Kunow, Brittany           15 SSL-MR               1:28.45         DQ        
                  41.97          DQ (44.99)                                        
 -- Frank, Christina          15 Sachem-MR            1:42.62         DQ        
                  46.88          DQ (51.81)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               2:28.47    2:32.28 METS   
                  35.19     1:14.05 (38.86)     1:53.14 (39.09)     2:32.28 (39.14)
  2 Smith, Jackie             16 LBA-MR               2:30.50    2:35.30 METS   
                  35.75     1:14.78 (39.03)     1:54.86 (40.08)     2:35.30 (40.44)
  3 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               2:32.84    2:42.30        
                  35.93     1:16.23 (40.30)     1:58.56 (42.33)     2:42.30 (43.74)
  4 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         2:48.70    2:44.16        
                  36.91     1:19.86 (42.95)     2:02.12 (42.26)     2:44.16 (42.04)
  5 Daly, Jackie              15 Pbac-MR              2:40.00    2:46.99        
                  34.53     1:15.48 (40.95)     2:00.04 (44.56)     2:46.99 (46.95)
  6 Munz, Brenna              14 MSC-MR               2:48.13    2:51.07        
                  39.39     1:23.11 (43.72)     2:07.70 (44.59)     2:51.07 (43.37)
  7 Aiello, Christina         17 MSC-MR               2:40.09    2:52.67        
                  40.30     1:24.59 (44.29)     2:08.59 (44.00)     2:52.67 (44.08)
  8 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               2:48.40    2:53.42        
                  38.99     1:21.69 (42.70)     2:06.59 (44.90)     2:53.42 (46.83)
  9 Walsh, Shannon            11 Scd-Mr-MR            3:26.93    2:56.14        
                  38.36     1:22.60 (44.24)     2:10.12 (47.52)     2:56.14 (46.02)
 10 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               2:56.11    2:56.31        
                  41.46     1:26.85 (45.39)     2:12.01 (45.16)     2:56.31 (44.30)
 11 Granan, Samantha          13 MSC-MR               3:15.00    2:58.07        
                  39.12     1:23.84 (44.72)     2:11.57 (47.73)     2:58.07 (46.50)
 12 Ullinger, Haley           13 Scd-Mr-MR            3:11.04    3:04.02        
                  40.43     1:27.86 (47.43)     2:17.16 (49.30)     3:04.02 (46.86)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               1:02.92    1:03.41        
                  30.52     1:03.41 (32.89)                                        
  2 Harris, Katherine         15 LBA-MR               1:02.48    1:03.74        
                  30.57     1:03.74 (33.17)                                        
  3 Danner, Crescentia        16 Ndac-MR              1:03.43    1:06.53        
                  30.80     1:06.53 (35.73)                                        
  4 Aiello, Christina         17 MSC-MR               1:05.35    1:08.57        
                  32.73     1:08.57 (35.84)                                        
  5 Gerrity, Sara Day         15 LBA-MR               1:06.16    1:08.74        
                  32.22     1:08.74 (36.52)                                        
  6 Smith, Jackie             16 LBA-MR               1:08.62    1:09.26        
                  31.59     1:09.26 (37.67)                                        
  7 Morena, Alexandra         16 SSL-MR               1:12.47    1:10.07        
                  32.48     1:10.07 (37.59)                                        
  8 Schmid, Kristen           15 WISC-MR              1:06.35    1:10.60        
                  32.42     1:10.60 (38.18)                                        
  9 Stenger, Rebecca          16 LBA-MR               1:09.93    1:10.75        
                  33.23     1:10.75 (37.52)                                        
 10 Proietti-Fox, Jen         15 SSL-MR               1:12.25    1:15.18        
                  33.52     1:15.18 (41.66)                                        
 11 Costa, Isabella           16 SSL-MR               1:17.12    1:18.03        
                  35.83     1:18.03 (42.20)                                        
 12 Cunningham, Chrissy       17 Ndac-MR              1:15.76    1:18.96        
                  35.43     1:18.96 (43.53)                                        
 13 Ignelzi, Lauren           15 Sachem-MR            1:20.00    1:19.82        
                  37.33     1:19.82 (42.49)                                        
 14 Starke, Ashleigh          15 Sachem-MR            1:28.32    1:19.95        
                  36.47     1:19.95 (43.48)                                        
 15 Haight, Jacqueline        16 Sachem-MR            1:20.00    1:21.06        
                  36.25     1:21.06 (44.81)                                        
 16 Innella, Stephanie        15 Sachem-MR            1:20.00    1:21.61        
                  37.98     1:21.61 (43.63)                                        
 17 Jones, Jamilee            16 Sachem-MR            1:28.39    1:21.93        
                  37.42     1:21.93 (44.51)                                        
 18 Kauders, Molly            15 SSL-MR               1:28.47    1:26.54        
                  39.42     1:26.54 (47.12)                                        
 19 Frank, Christina          15 Sachem-MR            2:00.00    1:31.86        
                  40.23     1:31.86 (51.63)                                        
 20 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               1:38.61    1:32.40        
                  43.09     1:32.40 (49.31)                                        
 21 Anderson, Ingrid          17 Ndac-MR              1:40.74    1:39.12        
                  44.24     1:39.12 (54.88)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gerrity, Sara Day         15 LBA-MR               2:23.51    2:21.26        
                  31.86     1:07.39 (35.53)     1:44.01 (36.62)     2:21.26 (37.25)
  2 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               2:14.12    2:21.74        
                  31.48     1:06.86 (35.38)     1:44.24 (37.38)     2:21.74 (37.50)
  3 Latino, Bridget           17 MSC-MR               2:19.80    2:21.77        
                  31.35     1:07.07 (35.72)     1:44.19 (37.12)     2:21.77 (37.58)
  4 Aiello, Jennifer          13 MSC-MR                    NT    2:34.79        
                  35.22     1:14.55 (39.33)     1:54.94 (40.39)     2:34.79 (39.85)
  5 Stalnaker, Shelby         13 MWSC-MR              3:04.97    2:41.46        
                  34.11     1:14.63 (40.52)     1:58.27 (43.64)     2:41.46 (43.19)
  6 Boyko, Emily              12 MSC-MR                    NT    2:41.75        
                  36.61     1:18.46 (41.85)     2:01.17 (42.71)     2:41.75 (40.58)
  7 Schmid, Kristen           15 WISC-MR              2:48.73    2:49.20        
                  33.97     1:16.38 (42.41)     2:03.20 (46.82)     2:49.20 (46.00)
  8 Owens, Amy                13 Aqua Gems-MR         2:35.43    2:49.40        
                  35.00     1:17.26 (42.26)     2:04.47 (47.21)     2:49.40 (44.93)
  9 Zeedyk, Allison           13 Aqua Gems-MR         2:57.43    3:21.21        
                  38.63     1:29.13 (50.50)     2:25.06 (55.93)     3:21.21 (56.15)
 -- Zeedyk, Kaitlin           16 Aqua Gems-MR         2:50.43         DQ        
                  34.81     1:19.00 (44.19)     1:36.14 (17.14)          DQ (31.98)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               2:14.27    2:16.94 METS   
                  29.89     1:06.07 (36.18)     1:45.03 (38.96)     2:16.94 (31.91)
  2 O'Keefe, Brenna           15 MSC-MR               2:16.41    2:21.68        
                  30.54     1:07.99 (37.45)     1:49.85 (41.86)     2:21.68 (31.83)
  3 Harris, Katherine         15 LBA-MR               2:17.75    2:22.75        
                  31.61     1:11.03 (39.42)     1:51.48 (40.45)     2:22.75 (31.27)
  4 Farrar, Chloe             15 MSC-MR               2:20.15    2:23.62        
                  31.00     1:08.64 (37.64)     1:49.70 (41.06)     2:23.62 (33.92)
  5 Smith, Jackie             16 LBA-MR               2:19.25    2:24.15        
                  32.57     1:10.88 (38.31)     1:51.71 (40.83)     2:24.15 (32.44)
  6 Baczek, Olivia            15 MSC-MR               2:26.00    2:27.14        
                  33.78     1:10.02 (36.24)     1:54.77 (44.75)     2:27.14 (32.37)
  7 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR               2:29.38    2:27.54        
                  33.86     1:09.26 (35.40)     1:54.79 (45.53)     2:27.54 (32.75)
  8 Shaw, Lauren              16 Aqua Gems-MR         2:29.43    2:28.28        
                  32.69     1:10.07 (37.38)     1:53.85 (43.78)     2:28.28 (34.43)
  9 McChesney, Megan          16 Pbac-MR              2:27.41    2:28.79        
                  33.78     1:10.96 (37.18)     1:53.91 (42.95)     2:28.79 (34.88)
 10 Aiello, Christina         17 MSC-MR               2:19.03    2:29.18        
                  33.33     1:10.96 (37.63)     1:55.27 (44.31)     2:29.18 (33.91)
 11 Latino, Bridget           17 MSC-MR               2:24.00    2:29.19        
                  31.98     1:12.02 (40.04)     1:56.40 (44.38)     2:29.19 (32.79)
 12 Gobetz, Hannah            16 SSL-MR               2:32.77    2:30.49        
                  32.36     1:11.17 (38.81)     1:55.76 (44.59)     2:30.49 (34.73)
 13 Levine, Kimberly          17 MSC-MR               2:15.34    2:30.59        
                  30.67     1:11.04 (40.37)     1:56.30 (45.26)     2:30.59 (34.29)
 14 Parks, Mary               16 Pbac-MR              2:29.31    2:30.63        
                  33.01     1:11.59 (38.58)     1:55.97 (44.38)     2:30.63 (34.66)
 15 Peruffo, Heather          15 Scd-Mr-MR            2:34.91    2:34.27        
                  32.56     1:10.19 (37.63)     1:58.41 (48.22)     2:34.27 (35.86)
 16 Wang, Diana               16 MSC-MR               2:29.22    2:35.51        
                  33.90     1:13.11 (39.21)     2:01.75 (48.64)     2:35.51 (33.76)
 17 Morena, Alexandra         16 SSL-MR               2:37.84    2:36.14        
                  32.25     1:11.56 (39.31)     2:01.74 (50.18)     2:36.14 (34.40)
 18 Indyk, Jessica            15 Big Blue-MR          2:28.00    2:36.95        
                  34.37     1:15.62 (41.25)     2:00.85 (45.23)     2:36.95 (36.10)
 19 Proietti-Fox, Jen         15 SSL-MR               2:36.69    2:37.17        
                  33.63     1:14.01 (40.38)     2:02.37 (48.36)     2:37.17 (34.80)
 20 Miller, Elizabeth         16 MSC-MR               2:28.49    2:37.41        
                  35.35     1:16.62 (41.27)     2:02.52 (45.90)     2:37.41 (34.89)
 21 Stenger, Rebecca          16 LBA-MR               2:30.61    2:38.00        
                  34.59     1:14.34 (39.75)     2:00.96 (46.62)     2:38.00 (37.04)
 22 Schmid, Kristen           15 WISC-MR              2:34.33    2:40.85        
                  32.61     1:14.65 (42.04)     2:05.18 (50.53)     2:40.85 (35.67)
 23 Zeedyk, Kaitlin           16 Aqua Gems-MR         2:43.43    2:43.23        
                  33.65     1:15.43 (41.78)     2:05.19 (49.76)     2:43.23 (38.04)
 24 Haight, Jacqueline        16 Sachem-MR            2:45.03    2:43.47        
                  35.91     1:24.16 (48.25)     2:08.39 (44.23)     2:43.47 (35.08)
 25 Starke, Ashleigh          15 Sachem-MR            2:46.14    2:43.54        
                  36.06     1:19.56 (43.50)     2:06.66 (47.10)     2:43.54 (36.88)
 26 Medrano, Carol            15 Pbac-MR              2:45.10    2:49.25        
                  35.97     1:20.35 (44.38)     2:10.31 (49.96)     2:49.25 (38.94)
 27 Jones, Jamilee            16 Sachem-MR            2:59.18    2:50.57        
                  37.71     1:20.08 (42.37)     2:11.90 (51.82)     2:50.57 (38.67)
 28 Innella, Stephanie        15 Sachem-MR            3:20.00    2:50.94        
                  36.83     1:21.58 (44.75)     2:13.24 (51.66)     2:50.94 (37.70)
 29 Kauders, Molly            15 SSL-MR               2:54.86    2:55.60        
                  38.33     1:24.16 (45.83)     2:15.94 (51.78)     2:55.60 (39.66)
 30 Kunow, Brittany           15 SSL-MR               3:05.82    2:56.82        
                  44.32     1:28.43 (44.11)     2:17.02 (48.59)     2:56.82 (39.80)
 31 Grover, Monica            16 SSL-MR               3:00.45    3:06.15        
                  42.35     1:28.47 (46.12)     2:20.59 (52.12)     3:06.15 (45.56)
 32 Frank, Christina          15 Sachem-MR            3:15.00    3:13.46        
                  41.03     1:32.51 (51.48)     2:29.81 (57.30)     3:13.46 (43.65)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Jeysa           16 MSC-MR               4:39.98    4:47.44 METS   
                  31.39     1:06.22 (34.83)     1:43.88 (37.66)     2:21.30 (37.42)
        3:01.25 (39.95)     3:41.04 (39.79)     4:15.19 (34.15)     4:47.44 (32.25)
  2 Andrews, Jinan            10 Aqua Gems-MR         5:43.00    5:30.50        
                  35.03     1:16.60 (41.57)     1:58.88 (42.28)     2:41.01 (42.13)
        3:29.08 (48.07)     4:18.65 (49.57)     4:54.93 (36.28)     5:30.50 (35.57)
  3 Hoffman, Michelle         12 Aqua Gems-MR         5:15.43    5:44.10        
                  38.45     1:22.23 (43.78)     2:06.06 (43.83)     2:49.84 (43.78)
        3:39.41 (49.57)     4:28.27 (48.86)     5:07.74 (39.47)     5:44.10 (36.36)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:47.87    1:49.18        
     1) Baczek, Olivia 15               2) Miller, Elizabeth 16           
     3) Latino, Bridget 17              4) Williams, Jeysa 16             
                  26.86       55.16 (28.30)     1:22.76 (27.60)     1:49.18 (26.42)
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    1:49.64        
     1) O'Keefe, Brenna 15              2) Aiello, Christina 17           
     3) Farrar, Chloe 15                4) Levine, Kimberly 17            
                  28.21       56.46 (28.25)     1:23.12 (26.66)     1:49.64 (26.52)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:48.31    1:49.72        
     1) Harris, Katherine 15            2) Lindahl, Melissa 15            
     3) Gerrity, Sara Day 15            4) Smith, Jackie 16               
                  27.06       54.92 (27.86)     1:23.02 (28.10)     1:49.72 (26.70)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:51.78    1:58.16        
     1) Morena, Alexandra 16            2) Proietti-Fox, Jen 15           
     3) Kauders, Molly 15               4) Gobetz, Hannah 16              
                  28.84       57.65 (28.81)     1:30.61 (32.96)     1:58.16 (27.55)
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:58.45    1:58.95        
     1) Ahmed, Lila 17                  2) Starke, Ashleigh 15            
     3) Haight, Jacqueline 16           4) Ignelzi, Lauren 15             
                  29.35       58.13 (28.78)     1:28.21 (30.08)     1:58.95 (30.74)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:02.05    2:01.98        
     1) Lindahl, Melissa 15             2) Harris, Katherine 15           
     3) Gerrity, Sara Day 15            4) Smith, Jackie 16               
                  31.55     1:04.10 (32.55)     1:35.27 (31.17)     2:01.98 (26.71)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:59.21    2:08.65        
     1) Aiello, Jennifer 13             2) Aiello, Christina 17           
     3) Williams, Jeysa 16              4) Levine, Kelly 13               
                  33.03     1:10.67 (37.64)     1:39.43 (28.76)     2:08.65 (29.22)
  3 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:36.42    2:14.64        
     1) Ahmed, Lila 17                  2) Haight, Jacqueline 16          
     3) Ignelzi, Lauren 15              4) Starke, Ashleigh 15            
                  37.82     1:12.00 (34.18)     1:45.62 (33.62)     2:14.64 (29.02)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:10.62    2:15.71        
     1) Proietti-Fox, Jen 15            2) Kunow, Brittany 15             
     3) Costa, Isabella 16              4) Morena, Alexandra 16           
                  35.03     1:15.73 (40.70)     1:48.39 (32.66)     2:15.71 (27.32)
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Christopher        8 Ndac-MR                43.64      39.61        
  2 Liddy, Daniel              8 SSL-MR                 48.42      41.00        
  3 Boyko, Jason               7 MSC-MR                 46.50      42.88        
  4 Martin, Joshua             8 Ndac-MR                52.12      43.14        
  5 Meringolo, Loudon          7 WISC-MR              1:01.96      45.83        
  6 Cannon, Matthew            7 LBA-MR                 50.90      47.16        
  7 Lent, Connor               7 LBA-MR                 53.40      50.42        
  8 Kunow, Zachary             7 SSL-MR               1:27.72      56.69        
  9 Lupinski, Nick             7 SSL-MR               1:17.91    1:00.75        
 10 Lent, Kieran               6 LBA-MR               1:19.60    1:02.01        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               7 MSC-MR               2:01.06    1:36.31        
                  42.73     1:36.31 (53.58)                                        
  2 Rudel, Chris               8 Aqua Gems-MR         1:46.27    1:42.24        
                  46.82     1:42.24 (55.42)                                        
  3 Riskin, Johny              8 SSL-MR               2:09.71    1:57.63        
                  53.59   1:57.63 (1:04.04)                                        
  4 Lupinski, Nick             7 SSL-MR               2:03.71    2:01.12        
                  55.56   2:01.12 (1:05.56)                                        
 -- Kunow, Zachary             7 SSL-MR               2:02.87         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyko, Jason               7 MSC-MR                 53.40      48.40        
  2 Rudel, Chris               8 Aqua Gems-MR           53.75      54.94        
  3 Lent, Kieran               6 LBA-MR               1:11.54    1:06.22        
  4 Riskin, Johny              8 SSL-MR               1:14.21    1:06.68        
  5 Kunow, Zachary             7 SSL-MR               1:23.15    1:07.89        
 -- Lupinski, Nick             7 SSL-MR               1:28.17         DQ        
 -- Lent, Connor               7 LBA-MR               1:09.54         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liddy, Daniel              8 SSL-MR                 55.85      58.98        
  2 Marvin, Christopher        8 Ndac-MR              1:03.11    1:00.25        
  3 Lent, Connor               7 LBA-MR               1:13.80    1:00.48        
  4 Cannon, Matthew            7 LBA-MR               1:12.90    1:04.93        
  5 Kunow, Zachary             7 SSL-MR               1:40.41    1:06.30        
  6 Boyko, Jason               7 MSC-MR               1:17.68    1:16.02        
 -- Meringolo, Loudon          7 WISC-MR              1:05.00         DQ        
 -- Lupinski, Nick             7 SSL-MR               2:10.38         DQ        
 -- Martin, Joshua             8 Ndac-MR              1:07.11         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liddy, Daniel              8 SSL-MR                 48.98      53.00        
  2 Boyko, Jason               7 MSC-MR               1:11.80      57.76        
  3 Marvin, Christopher        8 Ndac-MR              1:02.11    1:09.13        
 -- Kunow, Zachary             7 SSL-MR               1:39.33         DQ        
 -- Martin, Joshua             8 Ndac-MR              1:02.11         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudel, Chris               8 Aqua Gems-MR         1:53.96    1:53.75        
                  56.63     1:53.75 (57.12)                                        
 -- Boyko, Jason               7 MSC-MR                    NT         DQ        
                  49.52        DQ (1:04.31)                                        
 -- Kunow, Zachary             7 SSL-MR               2:23.21         DQ        
                1:17.24        DQ (1:07.05)                                        
 -- Lupinski, Nick             7 SSL-MR               2:18.71         DQ        
                1:27.92        DQ (1:15.66)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR              31.77      31.35        
  2 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR           32.43      32.54        
  3 Penteck, Christopher      10 Sachem-MR              34.56      32.79        
  4 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR           32.32      33.72        
  5 Hausmann, Daniel           9 WISC-MR                33.62      34.25        
  6 Olsen, Jack                9 Aqua Gems-MR           37.43      34.26        
  7 Walsh, Zach               10 SSL-MR                 35.09      34.99        
  8 Lockhart, Ryan            10 MWSC-MR                40.25      36.21        
  9 Milton, Skyler            10 Ndac-MR                36.23      36.26        
 10 LaRue, Paul                9 MSC-MR                 34.54      36.47        
 11 Hoffman, Brian            10 LBA-MR                 50.00      37.11        
 12 Marvin, William           10 Ndac-MR                45.00      37.91        
 13 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR           38.53      38.05        
 14 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                 39.71      40.73        
 15 Morgan, Julian             9 MSC-MR                 41.49      40.98        
 16 Donaghy, Connor            9 Sachem-MR              49.10      41.55        
 17 McShane, Sean              9 WISC-MR              1:00.00      41.98        
 17 McShane, Colin             9 WISC-MR                58.00      41.98        
 19 Linder, Daniel            10 WISC-MR                51.00      42.16        
 20 Cioffi, Steven             9 SSL-MR                 47.54      42.34        
 21 Mejia, David               9 LBA-MR                 41.37      43.86        
 22 Capalbo, Joe              10 SSL-MR                 44.23      45.65        
 23 Seeback, Jason            10 SSL-MR                 48.67      49.09        
 24 Conklin, Matthew          10 SSL-MR                 59.79      53.89        
 25 Benedict, Matthew          9 Big Blue-MR          1:09.38      54.19        
 26 Oppenheim, Jules           9 SSL-MR               1:12.71    1:00.45        
 27 Martin, Ryan              10 SSL-MR                 55.71    1:05.48        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             10 LBA-MR               1:11.54    1:07.67        
  2 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR            1:11.31    1:08.66        
                  32.85     1:08.66 (35.81)                                        
  3 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR         1:17.43    1:12.05        
                  32.79     1:12.05 (39.26)                                        
  4 Penteck, Christopher      10 Sachem-MR            1:17.96    1:12.49        
                  33.95     1:12.49 (38.54)                                        
  5 Hausmann, Daniel           9 WISC-MR              1:14.38    1:14.27        
                  35.16     1:14.27 (39.11)                                        
  6 Walsh, Zach               10 SSL-MR               1:22.17    1:18.50        
                  36.84     1:18.50 (41.66)                                        
  7 LaRue, Paul                9 MSC-MR               1:21.08    1:18.54        
                  37.26     1:18.54 (41.28)                                        
  8 Lockhart, Ryan            10 MWSC-MR              1:35.55    1:22.61        
                  38.38     1:22.61 (44.23)                                        
  9 Bayer, Braedon            10 Scd-Mr-MR            1:23.06    1:23.63        
                  38.25     1:23.63 (45.38)                                        
 10 Cicalese, Matthew         10 SSL-MR               1:27.41    1:24.06        
                  40.42     1:24.06 (43.64)                                        
 11 Craven, Mike              10 Ndac-MR              1:15.12    1:24.88        
                  37.05     1:24.88 (47.83)                                        
 12 Rodriguez, Matthew        10 Big Blue-MR          1:28.31    1:25.54        
                  39.58     1:25.54 (45.96)                                        
 13 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR         1:27.93    1:27.31        
                  39.82     1:27.31 (47.49)                                        
 14 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               1:54.16    1:27.32        
 15 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR              1:37.16    1:33.05        
                  42.29     1:33.05 (50.76)                                        
 16 Whalen, Chris              9 WISC-MR              1:39.18    1:33.13        
 17 McShane, Colin             9 WISC-MR              2:00.00    1:33.79        
 18 Mellett, Colin             9 MWSC-MR              1:33.01    1:33.84        
                  42.37     1:33.84 (51.47)                                        
 19 Linder, Daniel            10 WISC-MR              2:00.00    1:33.93        
 20 Donaghy, Connor            9 Sachem-MR            2:00.00    1:34.10        
 21 McShane, Sean              9 WISC-MR              2:10.00    1:34.95        
                  43.87     1:34.95 (51.08)                                        
 22 Morgan, Julian             9 MSC-MR                    NT    1:35.59        
                  46.36     1:35.59 (49.23)                                        
 23 Hagerty, Matthew          10 Ndac-MR              1:44.57    1:37.00        
                  44.65     1:37.00 (52.35)                                        
 -- Capalbo, Joe              10 SSL-MR               1:48.22         DQ        
                  46.16          DQ (56.02)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             10 LBA-MR                 37.43      36.74        
  2 Penteck, Christopher      10 Sachem-MR              38.69      38.75        
  3 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR           38.43      39.73        
  4 Lockhart, Ryan            10 MWSC-MR                43.21      39.93        
  5 LaRue, Paul                9 MSC-MR                 41.38      40.17        
  6 Hausmann, Daniel           9 WISC-MR                40.48      40.20        
  7 Marvin, William           10 Ndac-MR                48.03      42.66        
  8 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR           47.47      42.98        
  9 Milton, Skyler            10 Ndac-MR                43.83      44.44        
 10 Walsh, Zach               10 SSL-MR                 44.08      45.06        
 11 Cioffi, Steven             9 SSL-MR                 56.09      46.29        
 12 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                 47.90      47.50        
 13 Mejia, David               9 LBA-MR                 48.20      49.33        
 14 Linder, Daniel            10 WISC-MR                55.00      49.80        
 15 McShane, Colin             9 WISC-MR              1:05.00      49.98        
 16 McShane, Sean              9 WISC-MR              1:00.00      50.52        
 17 Hoffman, Brian            10 LBA-MR               1:00.00      50.77        
 18 Morgan, Julian             9 MSC-MR                 53.72      52.44        
 19 Conklin, Matthew          10 SSL-MR               1:05.95      55.14        
 20 Capalbo, Joe              10 SSL-MR                 51.28      56.90        
 21 Benedict, Matthew          9 Big Blue-MR          1:20.79    1:02.04        
 -- Oppenheim, Jules           9 SSL-MR               1:28.31         DQ        
 -- Seeback, Jason            10 SSL-MR               1:00.09         DQ        
 -- Martin, Ryan              10 SSL-MR                 59.61         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             10 LBA-MR               1:24.33    1:19.52        
                  38.84     1:19.52 (40.68)                                        
  2 Penteck, Christopher      10 Sachem-MR            1:23.64    1:21.86        
                  38.90     1:21.86 (42.96)                                        
  3 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR         1:23.43    1:24.18        
                  40.27     1:24.18 (43.91)                                        
  4 LaRue, Paul                9 MSC-MR               1:33.88    1:27.88        
                  42.65     1:27.88 (45.23)                                        
  5 Katomski, Ian              9 Ndac-MR              1:31.11    1:30.18        
                  43.48     1:30.18 (46.70)                                        
  6 Lockhart, Ryan            10 MWSC-MR              1:35.99    1:32.59        
                  44.96     1:32.59 (47.63)                                        
  7 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR         1:27.43    1:37.12        
                  46.09     1:37.12 (51.03)                                        
  8 Rodriguez, Matthew        10 Big Blue-MR          1:35.00    1:39.78        
                  50.33     1:39.78 (49.45)                                        
  9 Craven, Mike              10 Ndac-MR              1:35.11    1:40.41        
                  49.58     1:40.41 (50.83)                                        
 10 Cicalese, Matthew         10 SSL-MR               1:47.78    1:42.74        
 11 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR              1:51.11    1:48.44        
                  53.57     1:48.44 (54.87)                                        
 12 Linder, Daniel            10 WISC-MR              2:20.00    1:49.13        
                  51.20     1:49.13 (57.93)                                        
 13 Morgan, Julian             9 MSC-MR                    NT    1:51.88        
                  54.51     1:51.88 (57.37)                                        
 14 Capalbo, Joe              10 SSL-MR               2:01.47    1:54.10        
                  52.41   1:54.10 (1:01.69)                                        
 -- Whalen, Chris              9 WISC-MR              1:50.00         DQ        
 -- Morgan, Samuel            10 MSC-MR                    NT         DQ        
                  47.66          DQ (58.42)                                        
 -- Walsh, Zach               10 SSL-MR               2:03.48         DQ        
                  48.26          DQ (50.23)                                        
 -- Hausmann, Daniel           9 WISC-MR              1:30.98         DQ        
                  41.87          DQ (44.05)                                        
 -- Donaghy, Connor            9 Sachem-MR            2:15.00         DQ        
                1:08.82        DQ (1:02.87)                                        
 -- Hagerty, Matthew          10 Ndac-MR              2:02.11         DQ        
                  57.31        DQ (1:01.17)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR           39.43      43.32        
  2 Craven, Mike              10 Ndac-MR                48.57      46.64        
  3 LaRue, Paul                9 MSC-MR                 46.35      48.14        
  4 Linder, Daniel            10 WISC-MR              1:00.00      48.42        
  5 Bayer, Braedon            10 Scd-Mr-MR              49.48      48.58        
  6 Rodriguez, Matthew        10 Big Blue-MR            56.76      48.68        
  7 Lockhart, Ryan            10 MWSC-MR                55.68      49.75        
  8 Hagerty, Matthew          10 Ndac-MR                59.40      50.08        
  9 Katomski, Ian              9 Ndac-MR                55.60      51.21        
 10 McShane, Colin             9 WISC-MR              1:02.00      51.53        
 11 Cavotti, Parker            9 Ndac-MR                56.42      54.04        
 12 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR         1:00.47      57.13        
 13 Morgan, Julian             9 MSC-MR                    NT      58.48        
 14 McShane, Sean              9 WISC-MR              1:05.00    1:00.22        
 -- Morgan, Samuel            10 MSC-MR               1:07.31         DQ        
 -- Donaghy, Connor            9 Sachem-MR            1:10.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas          9 Aqua Gems-MR         1:39.43    1:32.43        
                  42.66     1:32.43 (49.77)                                        
  2 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR         1:37.54    1:33.08        
                  43.78     1:33.08 (49.30)                                        
  3 LaRue, Paul                9 MSC-MR               1:45.12    1:39.68        
                  47.27     1:39.68 (52.41)                                        
  4 Linder, Daniel            10 WISC-MR              2:30.00    1:47.81        
                  49.18     1:47.81 (58.63)                                        
  5 McShane, Colin             9 WISC-MR              2:45.00    1:51.61        
                  51.72     1:51.61 (59.89)                                        
  6 Martin, Ryan              10 SSL-MR               2:51.71    2:31.55        
                1:11.44   2:31.55 (1:20.11)                                        
  7 Morgan, Samuel            10 MSC-MR               2:37.36    2:37.50        
                1:16.06   2:37.50 (1:21.44)                                        
 -- McShane, Sean              9 WISC-MR              3:00.00         DQ        
                  59.39        DQ (1:09.21)                                        
 -- Morgan, Julian             9 MSC-MR                    NT         DQ        
                1:03.76        DQ (1:14.48)                                        
 -- Seeback, Jason            10 SSL-MR               2:31.71         DQ        
                1:15.40        DQ (1:19.41)                                        
 -- Donaghy, Connor            9 Sachem-MR            2:30.00         DQ        
                1:00.66        DQ (1:08.94)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             10 LBA-MR                 33.70      33.15        
  2 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR              36.04      34.56        
  3 Hausmann, Daniel           9 WISC-MR                38.26      37.74        
  4 Penteck, Christopher      10 Sachem-MR              46.45      40.07        
  5 Lockhart, Ryan            10 MWSC-MR                56.90      43.87        
  6 Whalen, Chris              9 WISC-MR                40.35      43.99        
  7 Walsh, Zach               10 SSL-MR                 52.91      44.49        
  8 Cicalese, Matthew         10 SSL-MR                 44.49      44.98        
  9 Katomski, Ian              9 Ndac-MR                47.30      46.18        
 10 McShane, Sean              9 WISC-MR              1:09.00      46.30        
 11 LaRue, Paul                9 MSC-MR                 43.94      46.49        
 12 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR           54.46      54.30        
 13 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                 57.38      54.52        
 14 Mellett, Colin             9 MWSC-MR              1:08.31      57.35        
 15 Morgan, Julian             9 MSC-MR                 57.43    1:01.70        
 -- Capalbo, Joe              10 SSL-MR               1:12.83         DQ        
 -- McShane, Colin             9 WISC-MR              1:09.00         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             10 LBA-MR               1:19.16    1:14.58        
                  35.27     1:14.58 (39.31)                                        
  2 Hausmann, Daniel           9 WISC-MR              1:30.22    1:30.10        
                  41.28     1:30.10 (48.82)                                        
  3 Olsen, Jack                9 Aqua Gems-MR         1:28.43    1:33.44        
                  41.42     1:33.44 (52.02)                                        
  4 LaRue, Paul                9 MSC-MR               2:00.46    1:56.02        
                  50.25   1:56.02 (1:05.77)                                        
 -- Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR            1:26.42         DQ        
                  35.35          DQ (41.63)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             10 LBA-MR               1:21.47    1:19.77        
                  37.81     1:19.77 (41.96)                                        
  2 Penteck, Christopher      10 Sachem-MR            1:28.11    1:25.36        
                  38.90     1:25.36 (46.46)                                        
  3 Owens, Nicholas           10 Aqua Gems-MR         1:24.18    1:27.41        
                  41.02     1:27.41 (46.39)                                        
  4 LaRue, Paul                9 MSC-MR               1:30.99    1:31.35        
                  44.80     1:31.35 (46.55)                                        
  5 Lockhart, Ryan            10 MWSC-MR              1:43.35    1:31.63        
                  42.73     1:31.63 (48.90)                                        
  6 Walsh, Zach               10 SSL-MR               1:35.27    1:34.22        
                  43.70     1:34.22 (50.52)                                        
  7 Olsen, Jack                9 Aqua Gems-MR         1:42.43    1:35.04        
                  43.10     1:35.04 (51.94)                                        
  8 Milton, Skyler            10 Ndac-MR              1:42.59    1:41.94        
                  47.36     1:41.94 (54.58)                                        
  9 Warnon, Jonathan           9 Aqua Gems-MR         1:49.28    1:42.75        
                  47.71     1:42.75 (55.04)                                        
 10 Mejia, David               9 LBA-MR               1:48.70    1:51.99        
                  16.94   1:51.99 (1:35.05)                                        
 11 Morgan, Samuel            10 MSC-MR                    NT    1:52.53        
                  49.72   1:52.53 (1:02.81)                                        
 12 Morgan, Julian             9 MSC-MR                    NT    1:53.16        
                  55.96     1:53.16 (57.20)                                        
 13 Capalbo, Joe              10 SSL-MR               2:15.69    2:01.56        
                  57.71   2:01.56 (1:03.85)                                        
 14 Benedict, Matthew          9 Big Blue-MR          2:15.00    2:21.27        
                1:03.40   2:21.27 (1:17.87)                                        
 -- Donaghy, Connor            9 Sachem-MR            2:30.00         DQ        
                1:09.80          DQ (56.19)                                        
 -- Cioffi, Steven             9 SSL-MR               2:18.61         DQ        
                  55.57        DQ (1:06.28)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                       2:16.43    2:21.82        
     1) Owens, Nicholas 10              2) Olsen, Jack 9                  
     3) Warnon, Jonathan 9              4) Winograd, Nicolas 9            
                  34.58     1:10.71 (36.13)   2:21.82 (1:11.11)         2:21.82 ( )
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:14.61    2:41.69        
     1) McShane, Colin 9                2) Linder, Daniel 10              
     3) McShane, Sean 9                 4) Hausmann, Daniel 9             
                  41.59     1:22.00 (40.41)     2:06.44 (44.44)     2:41.69 (35.25)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:45.22    3:40.75        
     1) Seeback, Jason 10               2) Oppenheim, Jules 9             
     3) Conklin, Matthew 10             4) Martin, Ryan 10                
                  51.56     1:47.96 (56.40)     2:41.15 (53.19)     3:40.75 (59.60)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:35.29    2:53.37        
     1) Whalen, Chris 9                 2) McShane, Sean 9                
     3) Hausmann, Daniel 9              4) McShane, Colin 9               
                  42.82       58.45 (15.63)   2:13.36 (1:14.91)     2:53.37 (40.01)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            3:10.60    3:00.23        
     1) Katomski, Ian 9                 2) Hagerty, Matthew 10            
     3) Cavotti, Parker 9               4) Craven, Mike 10                
                  42.01                             2:29.56 ( )     3:00.23 (30.67)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:31.89  ZQ
        2:39.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam             10 LBA-MR               2:45.45    2:26.22 ZQ     
                  34.37     1:12.07 (37.70)     1:50.36 (38.29)     2:26.22 (35.86)
  2 Attile, Trevor             9 Scd-Mr-MR            2:36.58    2:28.76 ZQ     
                  32.62     1:10.35 (37.73)     1:50.16 (39.81)     2:28.76 (38.60)
  3 Penteck, Christopher      10 Sachem-MR            2:32.52    2:34.76 JO     
                  33.78     1:13.48 (39.70)     1:56.33 (42.85)     2:34.76 (38.43)
  4 Craven, Mike              10 Ndac-MR              2:40.31    2:59.51        
                  36.39     1:23.83 (47.44)     2:14.57 (50.74)     2:59.51 (44.94)
  5 Walsh, Zach               10 SSL-MR               3:23.17    3:00.40        
                  39.32     1:27.50 (48.18)     2:14.42 (46.92)     3:00.40 (45.98)
  6 LaRue, Paul                9 MSC-MR               3:10.29    3:01.50        
                  37.51     1:23.11 (45.60)     2:12.03 (48.92)     3:01.50 (49.47)
  7 Cicalese, Matthew         10 SSL-MR               3:16.50    3:10.21        
                                                    2:21.34 ( )     3:10.21 (48.87)
  8 Donaghy, Connor            9 Sachem-MR            3:15.00    3:24.68        
                  47.65     1:38.23 (50.58)     2:32.26 (54.03)     3:24.68 (52.42)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.59  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 27.48      27.51 ZQ     
  2 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR              30.53      27.53 ZQ     
  3 Byrne, Greg               12 MWSC-MR                29.25      29.20 SILV   
  4 Benedict, Grant           12 Big Blue-MR            29.09      29.21 SILV   
  5 McShane, Aidan            12 WISC-MR                32.02      29.26 SILV   
  6 Haas, Simon               11 MSC-MR                 30.37      29.36 SILV   
  7 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR                28.69      29.40 SILV   
  8 Campagna, Steven          11 Ndac-MR                28.22      29.53 SILV   
  9 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR           29.07      29.73 SILV   
 10 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR           29.44      29.78 SILV   
 11 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR           30.73      29.81 SILV   
 12 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR                30.11      30.14 SILV   
 13 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR              30.59      30.30 SILV   
 14 Treanor, Dallan           12 MWSC-MR                31.11      30.47 SILV   
 15 Carlino, Keith            11 MSC-MR                 30.76      30.58 SILV   
 16 Garcia, Jack              12 Sachem-MR              32.74      31.06 SILV   
 17 Drennan, Patrick          11 WISC-MR                33.38      31.43 SILV   
 18 Mejia, Carlos             12 LBA-MR                 35.10      31.59 SILV   
 19 Wilson, Timothy           12 Sachem-MR              31.32      31.84 SILV   
 20 Broderick, Joseph         11 WISC-MR                32.02      31.98 SILV   
 21 Kavitt, Kevin             12 WISC-MR                32.69      32.04 SILV   
 22 Riesenfeld, Loren         12 Ndac-MR                33.38      32.08 SILV   
 23 Danin, Marc               12 WISC-MR                35.50      32.14 SILV   
 24 Francke, Johnathan        12 WISC-MR                32.74      32.16 SILV   
 25 Ashburn, Zachary          12 Big Blue-MR            34.09      32.29 SILV   
 26 Oppenheim, Sam            12 SSL-MR                 37.72      32.31 SILV   
 27 Garcia, Andrew            11 SSL-MR                 32.61      32.48 SILV   
 28 Canner, James             11 LBA-MR                 33.30      32.84        
 29 Cashin, Liam              11 LBA-MR                 32.08      32.94        
 30 O'Meara, James            11 LBA-MR                 31.80      33.17        
 31 Byrnes, Cameron           11 Sachem-MR              36.46      33.60        
 32 Arsenault, Christopher    12 Ndac-MR                34.15      34.00        
 33 Diaz-Albertini, Keith     12 SSL-MR                 34.44      34.25        
 34 Araujo, Kevin             11 SSL-MR                 34.37      35.19        
 35 Haag, Kristopher          11 Scd-Mr-MR              36.75      35.43        
 36 Hausmann, Matthew         12 WISC-MR                34.59      35.82        
 37 Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR                45.75      36.88        
 38 Schachter, Seth           11 SSL-MR                 42.73      37.23        
 39 Gallagher, Jasper         12 SSL-MR                 38.37      37.46        
 40 Beigay, Kyle              11 Sachem-MR              39.04      37.59        
 41 Klamrowski, Mark          12 SSL-MR                 39.85      37.94        
 42 Madar, Alex               12 SSL-MR                 41.35      39.09        
 43 Walker, Alex              11 SSL-MR                 40.07      39.10        
 44 Veraja, Chris             12 SSL-MR                 56.15      43.76        
 45 Cooper, Russell           11 SSL-MR                 54.19      56.69        
 -- Cashin, Michael           11 LBA-MR                 30.47         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.69  ZQ
        1:02.69  JO
        1:11.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            1:04.25      59.81 ZQ     
                  28.40       59.81 (31.41)                                        
  2 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               1:03.48      59.99 ZQ     
                  28.64       59.99 (31.35)                                        
  3 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR              1:07.04    1:03.61 SILV   
                  30.75     1:03.61 (32.86)                                        
  4 Haas, Simon               11 MSC-MR               1:05.49    1:04.06 SILV   
                  30.99     1:04.06 (33.07)                                        
  5 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR         1:04.16    1:04.22 SILV   
                  30.78     1:04.22 (33.44)                                        
  6 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              1:05.12    1:05.97 SILV   
                  31.06     1:05.97 (34.91)                                        
  7 McShane, Aidan            12 WISC-MR              1:10.92    1:06.30 SILV   
                  31.00     1:06.30 (35.30)                                        
  8 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         1:04.28    1:07.54 SILV   
                  31.37     1:07.54 (36.17)                                        
  9 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR         1:06.61    1:07.70 SILV   
                  32.80     1:07.70 (34.90)                                        
 10 Cashin, Michael           11 LBA-MR               1:07.92    1:08.39 SILV   
                  32.67     1:08.39 (35.72)                                        
 11 Wilson, Timothy           12 Sachem-MR            1:10.08    1:08.83 SILV   
                  32.31     1:08.83 (36.52)                                        
 12 Ashburn, Zachary          12 Big Blue-MR          1:19.75    1:09.79 SILV   
                  32.74     1:09.79 (37.05)                                        
 13 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              1:07.00    1:09.85 SILV   
                  32.81     1:09.85 (37.04)                                        
 14 Danin, Marc               12 WISC-MR              1:20.15    1:09.87 SILV   
                  32.99     1:09.87 (36.88)                                        
 15 Carlino, Keith            11 MSC-MR               1:10.07    1:10.08 SILV   
                  34.92     1:10.08 (35.16)                                        
 16 Treanor, Dallan           12 MWSC-MR              1:07.68    1:10.10 SILV   
                  33.85     1:10.10 (36.25)                                        
 17 Drennan, Patrick          11 WISC-MR              1:16.74    1:10.45 SILV   
                  33.46     1:10.45 (36.99)                                        
 18 Cashin, Liam              11 LBA-MR               1:10.66    1:10.77 SILV   
                  33.56     1:10.77 (37.21)                                        
 19 Broderick, Joseph         11 WISC-MR              1:09.83    1:10.92 SILV   
                  33.61     1:10.92 (37.31)                                        
 20 Garcia, Jack              12 Sachem-MR            1:12.37    1:13.04        
                  32.13     1:13.04 (40.91)                                        
 21 O'Meara, James            11 LBA-MR               1:10.59    1:14.48        
                  35.21     1:14.48 (39.27)                                        
 22 Byrnes, Cameron           11 Sachem-MR            1:22.33    1:15.46        
                  35.42     1:15.46 (40.04)                                        
 23 Garcia, Andrew            11 SSL-MR               1:16.41    1:16.18        
                  35.10     1:16.18 (41.08)                                        
 24 Hausmann, Matthew         12 WISC-MR              1:18.14    1:16.39        
                  35.78     1:16.39 (40.61)                                        
 25 Canner, James             11 LBA-MR               1:14.76    1:16.71        
                  35.79     1:16.71 (40.92)                                        
 26 Haag, Kristopher          11 Scd-Mr-MR            1:25.20    1:20.01        
                  37.11     1:20.01 (42.90)                                        
 26 Cicalese, Anthony         12 SSL-MR               1:20.54    1:20.01        
                  37.53     1:20.01 (42.48)                                        
 28 Araujo, Kevin             11 SSL-MR               1:19.27    1:20.80        
                  37.44     1:20.80 (43.36)                                        
 29 Diaz-Albertini, Keith     12 SSL-MR               1:23.87    1:20.99        
                  37.60     1:20.99 (43.39)                                        
 30 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR              1:14.11    1:22.03        
                  37.95     1:22.03 (44.08)                                        
 31 O'Neill, Michael          12 MWSC-MR              1:27.39    1:22.53        
                  37.12     1:22.53 (45.41)                                        
 32 Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR              1:30.11    1:27.41        
                  39.31     1:27.41 (48.10)                                        
 33 Walker, Alex              11 SSL-MR               1:43.08    1:27.49        
                  39.55     1:27.49 (47.94)                                        
 34 Gallagher, Jasper         12 SSL-MR               1:29.44    1:27.58        
                  40.13     1:27.58 (47.45)                                        
 35 Beigay, Kyle              11 Sachem-MR            1:32.51    1:27.62        
                  42.43     1:27.62 (45.19)                                        
 36 Madar, Alex               12 SSL-MR               1:43.34    1:31.32        
                  42.18     1:31.32 (49.14)                                        
 37 Schachter, Seth           11 SSL-MR               1:41.23    1:31.97        
                  41.82     1:31.97 (50.15)                                        
 38 Craven, Eddy              12 Ndac-MR              1:14.12    1:32.14        
                  40.95     1:32.14 (51.19)                                        
 -- Cooper, Russell           11 SSL-MR               2:04.71         DQ        
 -- Griffin, Dakota           12 Ndac-MR              1:07.11         DQ        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            2:26.40    2:07.96 ZQ     
                  28.78     1:00.73 (31.95)     1:34.49 (33.76)     2:07.96 (33.47)
  2 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               2:19.96    2:10.25 ZQ     
                  29.76     1:02.27 (32.51)     1:36.03 (33.76)     2:10.25 (34.22)
  3 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR         2:13.03    2:12.17 ZQ     
                  30.73     1:04.60 (33.87)     1:38.86 (34.26)     2:12.17 (33.31)
  4 Haas, Simon               11 MSC-MR               2:20.14    2:13.32 ZQ     
  5 Darcy, Matthew            11 Sachem-MR            2:35.09    2:24.56 SILV   
  6 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              2:28.67    2:29.76 SILV   
                  33.00     1:10.49 (37.49)     1:50.37 (39.88)     2:29.76 (39.39)
  7 Garcia, Jack              12 Sachem-MR            2:45.00    2:31.12 SILV   
                  31.56     1:09.95 (38.39)     1:50.90 (40.95)     2:31.12 (40.22)
  8 Carlino, Keith            11 MSC-MR               2:35.47    2:35.69        
                  35.17     1:16.20 (41.03)     1:57.36 (41.16)     2:35.69 (38.33)
  9 Broderick, Joseph         11 WISC-MR              2:44.19    2:37.47        
 10 Danin, Marc               12 WISC-MR              3:05.00    2:39.02        
                  34.32     1:14.49 (40.17)     1:57.42 (42.93)     2:39.02 (41.60)
 11 Byrnes, Cameron           11 Sachem-MR            3:00.57    2:47.57        
                  35.87     1:19.35 (43.48)     2:04.93 (45.58)     2:47.57 (42.64)
 12 Cicalese, Anthony         12 SSL-MR               2:55.21    2:49.00        
                  37.91     1:21.99 (44.08)     2:06.69 (44.70)     2:49.00 (42.31)
 13 Garcia, Andrew            11 SSL-MR               2:52.60    2:50.65        
 14 Leary, Chris              12 SSL-MR               2:55.24    2:55.03        
                  38.30     1:23.76 (45.46)     2:10.32 (46.56)     2:55.03 (44.71)
 15 Haag, Kristopher          11 Scd-Mr-MR            2:58.64    3:03.57        
 16 Araujo, Kevin             11 SSL-MR               2:51.42    3:03.89        
                  39.35     1:28.25 (48.90)     2:18.19 (49.94)     3:03.89 (45.70)
 17 Diaz-Albertini, Keith     12 SSL-MR               3:25.11    3:10.66        
                  39.95     1:30.47 (50.52)     2:22.08 (51.61)     3:10.66 (48.58)
 18 Gallagher, Jasper         12 SSL-MR               3:31.22    3:12.87        
 19 Craven, Eddy              12 Ndac-MR              2:39.11    3:13.27        
                  40.21     1:30.00 (49.79)     2:22.66 (52.66)     3:13.27 (50.61)
 20 Schachter, Seth           11 SSL-MR               3:28.71    3:23.45        
                  41.32     1:33.96 (52.64)   3:23.45 (1:49.49)                    
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.89  ZQ
          33.49  JO
          42.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison         12 Big Blue-MR            30.59      30.54 ZQ     
  2 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 33.90      31.75 ZQ     
  3 Cashin, Michael           11 LBA-MR                 34.94      33.88 SILV   
  4 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR                35.68      34.37 SILV   
  5 Byrne, Greg               12 MWSC-MR                34.31      34.43 SILV   
  6 Haas, Simon               11 MSC-MR                 34.26      35.13 SILV   
  7 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR           33.80      35.22 SILV   
  8 Griffin, Dakota           12 Ndac-MR                35.11      35.27 SILV   
  9 Carlino, Keith            11 MSC-MR                 36.74      35.81 SILV   
 10 Cicalese, Anthony         12 SSL-MR                 39.07      36.61 SILV   
 11 Ashburn, Zachary          12 Big Blue-MR            38.09      36.90 SILV   
 12 Broderick, Joseph         11 WISC-MR                35.85      36.91 SILV   
 13 Treanor, Dallan           12 MWSC-MR                36.15      37.00 SILV   
 14 Drennan, Patrick          11 WISC-MR                41.54      38.03 SILV   
 14 O'Meara, James            11 LBA-MR                 38.30      38.03 SILV   
 16 Danin, Marc               12 WISC-MR                41.08      38.35 SILV   
 17 Hausmann, Matthew         12 WISC-MR                39.45      39.18 SILV   
 18 Garcia, Andrew            11 SSL-MR                 40.14      39.98 SILV   
 19 O'Neill, Michael          12 MWSC-MR                42.45      40.62 SILV   
 20 Canner, James             11 LBA-MR                 40.60      41.85 SILV   
 21 Gallagher, Jasper         12 SSL-MR                 42.47      41.96 SILV   
 22 Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR                46.35      44.52        
 23 Araujo, Kevin             11 SSL-MR                 41.71      45.59        
 24 Diaz-Albertini, Keith     12 SSL-MR                 49.88      46.27        
 25 Schachter, Seth           11 SSL-MR                 47.18      46.59        
 26 Beigay, Kyle              11 Sachem-MR              50.81      46.81        
 27 Walker, Alex              11 SSL-MR                 47.76      48.14        
 28 Craven, Eddy              12 Ndac-MR                41.11      48.62        
 29 Cooper, Russell           11 SSL-MR                 59.25    1:05.29        
 -- Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR              37.56         DQ        
 -- Madar, Alex               12 SSL-MR                 52.77         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:10.59  ZQ
        1:12.09  JO
        1:25.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            1:14.35    1:08.59 ZQ     
                  33.15     1:08.59 (35.44)                                        
  2 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               1:09.29    1:08.65 ZQ     
                  34.04     1:08.65 (34.61)                                        
  3 Byrne, Greg               12 MWSC-MR              1:13.40    1:11.04 JO     
                  35.03     1:11.04 (36.01)                                        
  4 Benedict, Grant           12 Big Blue-MR          1:18.94    1:13.36 SILV   
                  35.67     1:13.36 (37.69)                                        
  5 Cashin, Michael           11 LBA-MR               1:13.71    1:13.98 SILV   
  6 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR         1:13.38    1:14.05 SILV   
                  36.96     1:14.05 (37.09)                                        
  7 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR              1:16.77    1:14.37 SILV   
                  37.00     1:14.37 (37.37)                                        
  8 Haas, Simon               11 MSC-MR               1:13.45    1:14.92 SILV   
                  36.34     1:14.92 (38.58)                                        
  9 Garcia, Jack              12 Sachem-MR            1:17.98    1:15.44 SILV   
                  36.61     1:15.44 (38.83)                                        
 10 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR         1:12.91    1:15.46 SILV   
                  36.63     1:15.46 (38.83)                                        
 11 Carlino, Keith            11 MSC-MR               1:17.51    1:16.31 SILV   
                  37.85     1:16.31 (38.46)                                        
 12 Treanor, Dallan           12 MWSC-MR              1:15.59    1:16.55 SILV   
                  37.57     1:16.55 (38.98)                                        
 13 Darcy, Matthew            11 Sachem-MR            1:21.32    1:17.16 SILV   
                  37.85     1:17.16 (39.31)                                        
 14 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              1:18.10    1:17.70 SILV   
                  38.61     1:17.70 (39.09)                                        
 15 Broderick, Joseph         11 WISC-MR              1:16.40    1:19.36 SILV   
                  38.56     1:19.36 (40.80)                                        
 16 Ashburn, Zachary          12 Big Blue-MR          1:23.12    1:21.40 SILV   
                  38.99     1:21.40 (42.41)                                        
 17 Kavitt, Kevin             12 WISC-MR              1:23.24    1:22.37 SILV   
                  39.81     1:22.37 (42.56)                                        
 18 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              1:25.11    1:22.78 SILV   
                  40.21     1:22.78 (42.57)                                        
 19 Riesenfeld, Loren         12 Ndac-MR              1:29.26    1:22.98 SILV   
                  41.38     1:22.98 (41.60)                                        
 20 Arsenault, Christopher    12 Ndac-MR              1:25.11    1:23.15 SILV   
                  40.42     1:23.15 (42.73)                                        
 21 Hausmann, Matthew         12 WISC-MR              1:21.50    1:24.32 SILV   
                  40.77     1:24.32 (43.55)                                        
 22 Danin, Marc               12 WISC-MR              1:33.74    1:24.76 SILV   
                  41.09     1:24.76 (43.67)                                        
 23 Drennan, Patrick          11 WISC-MR              1:30.15    1:26.60        
                  42.20     1:26.60 (44.40)                                        
 24 Francke, Johnathan        12 WISC-MR              1:32.40    1:32.46        
 25 Haag, Kristopher          11 Scd-Mr-MR            1:26.48    1:32.63        
 26 Canner, James             11 LBA-MR               1:35.00    1:32.66        
                  44.40     1:32.66 (48.26)                                        
 27 Oppenheim, Sam            12 SSL-MR               1:39.84    1:34.25        
                  47.01     1:34.25 (47.24)                                        
 28 Gallagher, Jasper         12 SSL-MR               1:31.63    1:34.39        
                  49.24     1:34.39 (45.15)                                        
 29 Leary, Chris              12 SSL-MR               1:41.04    1:35.35        
                  45.50     1:35.35 (49.85)                                        
 30 Araujo, Kevin             11 SSL-MR               1:33.54    1:35.47        
                  46.75     1:35.47 (48.72)                                        
 31 Diaz-Albertini, Keith     12 SSL-MR               1:41.02    1:41.21        
                  49.80     1:41.21 (51.41)                                        
 32 Beigay, Kyle              11 Sachem-MR            1:57.61    1:41.59        
                  48.62     1:41.59 (52.97)                                        
 33 Schachter, Seth           11 SSL-MR               1:50.61    1:45.09        
                  53.01     1:45.09 (52.08)                                        
 34 Klamrowski, Mark          12 SSL-MR               1:55.47    1:50.46        
                  53.73     1:50.46 (56.73)                                        
 -- Madar, Alex               12 SSL-MR               1:45.21         DQ        
 -- Cooper, Russell           11 SSL-MR               2:11.87         DQ        
 -- Walker, Alex              11 SSL-MR               1:49.71         DQ        
                  51.86          DQ (57.15)                                        
 -- Wilson, Timothy           12 Sachem-MR            1:26.07         DQ        
                  39.46          DQ (41.91)                                        
 -- Veraja, Chris             12 SSL-MR               2:18.71         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.49  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR              37.22      37.04 ZQ     
  2 Drennan, Patrick          11 WISC-MR                39.99      38.16 SILV   
  3 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR              43.57      38.24 SILV   
  4 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR                37.11      38.67 SILV   
  5 Campagna, Steven          11 Ndac-MR                38.43      39.25 SILV   
  6 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR                38.46      39.37 SILV   
  7 Treanor, Dallan           12 MWSC-MR                39.81      39.42 SILV   
  8 McShane, Aidan            12 WISC-MR                42.39      39.45 SILV   
  9 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR           39.80      39.80 SILV   
 10 Wilson, Timothy           12 Sachem-MR              40.51      40.29 SILV   
 11 Darcy, Matthew            11 Sachem-MR              41.88      40.47 SILV   
 12 Kavitt, Kevin             12 WISC-MR                43.09      40.90 SILV   
 13 Benedict, Grant           12 Big Blue-MR            43.39      40.97 SILV   
 14 Haas, Simon               11 MSC-MR                 41.46      41.20 SILV   
 15 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 46.24      41.35 SILV   
 16 Danin, Marc               12 WISC-MR                46.44      41.55 SILV   
 17 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR           42.83      41.77 SILV   
 18 Broderick, Joseph         11 WISC-MR                42.07      41.88 SILV   
 19 Mejia, Carlos             12 LBA-MR                 44.71      42.46 SILV   
 20 Leary, Chris              12 SSL-MR                 46.40      43.42 SILV   
 21 Carlino, Keith            11 MSC-MR                 44.29      43.93        
 22 Cashin, Liam              11 LBA-MR                 43.10      44.58        
 23 Byrnes, Cameron           11 Sachem-MR              47.25      44.61        
 24 Ashburn, Zachary          12 Big Blue-MR            47.25      45.04        
 25 O'Meara, James            11 LBA-MR                 45.10      45.44        
 26 Haag, Kristopher          11 Scd-Mr-MR              52.71      47.55        
 27 Diaz-Albertini, Keith     12 SSL-MR                 56.21      49.88        
 28 Gallagher, Jasper         12 SSL-MR                 57.71      52.24        
 29 Garcia, Andrew            11 SSL-MR               1:04.26      56.88        
 -- Beigay, Kyle              11 Sachem-MR            1:00.00         DQ        
 -- Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR           42.64         DQ        
 -- Klamrowski, Mark          12 SSL-MR                 50.46         DQ        
 -- Cooper, Russell           11 SSL-MR               1:20.71         DQ        
 -- Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR              1:04.77         DQ        
 -- Oppenheim, Sam            12 SSL-MR                 56.21         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:22.39  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg               12 MWSC-MR              1:25.24    1:21.77 ZQ     
                  38.58     1:21.77 (43.19)                                        
  2 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR            1:21.75    1:22.43 JO     
                  38.13     1:22.43 (44.30)                                        
  3 Mackrel, Julian           11 Ndac-MR              1:25.92    1:25.18 SILV   
                  40.34     1:25.18 (44.84)                                        
  4 McShane, Aidan            12 WISC-MR              1:29.01    1:25.37 SILV   
                  40.42     1:25.37 (44.95)                                        
  5 Treanor, Dallan           12 MWSC-MR              1:29.14    1:27.50 SILV   
                  41.20     1:27.50 (46.30)                                        
  6 Darcy, Matthew            11 Sachem-MR            1:30.83    1:27.73 SILV   
                  41.80     1:27.73 (45.93)                                        
  7 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              1:25.05    1:28.07 SILV   
                  40.88     1:28.07 (47.19)                                        
  8 Wilson, Timothy           12 Sachem-MR            1:31.60    1:29.15 SILV   
                  40.97     1:29.15 (48.18)                                        
  9 Drennan, Patrick          11 WISC-MR              1:31.00    1:29.64 SILV   
                  41.68     1:29.64 (47.96)                                        
 10 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               1:35.21    1:30.16 SILV   
 11 Danin, Marc               12 WISC-MR              1:43.48    1:30.66 SILV   
 12 Garcia, Jack              12 Sachem-MR            1:45.36    1:32.40        
                  43.49     1:32.40 (48.91)                                        
 13 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR         1:32.89    1:33.59        
                  44.34     1:33.59 (49.25)                                        
 14 Haas, Simon               11 MSC-MR               1:32.98    1:33.70        
                  44.15     1:33.70 (49.55)                                        
 15 Broderick, Joseph         11 WISC-MR              1:29.24    1:35.01        
                  45.37     1:35.01 (49.64)                                        
 16 Cashin, Liam              11 LBA-MR               1:34.84    1:35.65        
 17 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR              1:34.11    1:37.94        
 18 O'Neill, Michael          12 MWSC-MR              1:44.14    1:40.43        
                  45.29     1:40.43 (55.14)                                        
 19 Araujo, Kevin             11 SSL-MR               1:39.57    1:41.14        
 20 Byrnes, Cameron           11 Sachem-MR            1:49.85    1:43.29        
                  47.38     1:43.29 (55.91)                                        
 21 Haag, Kristopher          11 Scd-Mr-MR            1:59.90    1:45.71        
                  49.30     1:45.71 (56.41)                                        
 22 Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR              2:10.11    2:01.26        
                  58.57   2:01.26 (1:02.69)                                        
 -- Cooper, Russell           11 SSL-MR               2:58.52         DQ        
                1:11.38        DQ (1:24.16)                                        
 -- Madar, Alex               12 SSL-MR               1:42.22         DQ        
 -- Schachter, Seth           11 SSL-MR               2:08.24         DQ        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.29  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Greg               12 MWSC-MR                31.57      30.99 ZQ     
  2 Alderson, Ryan            11 MSC-MR                 32.54      32.09 JO     
  3 Carlino, Keith            11 MSC-MR                 33.79      32.72 SILV   
  4 McShane, Aidan            12 WISC-MR                36.03      32.90 SILV   
  5 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR           31.80      33.15 SILV   
  6 Ashburn, Zachary          12 Big Blue-MR            35.75      33.33 SILV   
  7 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR           32.75      33.62 SILV   
  8 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR              34.53      34.00 SILV   
  9 Treanor, Dallan           12 MWSC-MR                35.57      34.27 SILV   
 10 Haas, Simon               11 MSC-MR                 36.25      35.07 SILV   
 11 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR           34.79      35.55 SILV   
 12 O'Meara, James            11 LBA-MR                 36.20      35.64 SILV   
 13 Darcy, Matthew            11 Sachem-MR              36.50      37.02 SILV   
 14 Garcia, Jack              12 Sachem-MR              37.38      37.06 SILV   
 15 Riesenfeld, Loren         12 Ndac-MR                37.33      38.10 SILV   
 16 Arsenault, Christopher    12 Ndac-MR                39.46      38.40 SILV   
 17 Cashin, Michael           11 LBA-MR                 36.19      38.57 SILV   
 18 Cashin, Liam              11 LBA-MR                 40.91      40.30        
 19 Garcia, Andrew            11 SSL-MR                 40.24      40.53        
 20 Hausmann, Matthew         12 WISC-MR                39.79      41.28        
 21 Canner, James             11 LBA-MR                 39.50      43.18        
 22 Madar, Alex               12 SSL-MR                 49.68      43.46        
 23 Francke, Johnathan        12 WISC-MR                42.05      44.92        
 24 Araujo, Kevin             11 SSL-MR                 40.14      45.06        
 25 Leary, Chris              12 SSL-MR                 48.10      46.51        
 26 Hallenbeck, Gabe          11 Ndac-MR              1:04.48      47.58        
 27 Schachter, Seth           11 SSL-MR                 52.87      48.99        
 -- Walker, Alex              11 SSL-MR                 50.82         DQ        
 -- Byrnes, Cameron           11 Sachem-MR              51.72         DQ        
 -- Mejia, Carlos             12 LBA-MR                 50.43         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.79  ZQ
        1:14.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            1:10.00    1:09.10 ZQ     
                  32.14     1:09.10 (36.96)                                        
  2 Volaski, Harrison         12 Big Blue-MR          1:10.50    1:10.03 ZQ     
                  33.15     1:10.03 (36.88)                                        
  3 Byrne, Greg               12 MWSC-MR              1:10.94    1:10.34 ZQ     
                  33.55     1:10.34 (36.79)                                        
  4 Benedict, Grant           12 Big Blue-MR          1:16.16    1:12.43 ZQ     
                  33.41     1:12.43 (39.02)                                        
  5 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR         1:12.16    1:13.13 JO     
                  34.25     1:13.13 (38.88)                                        
  6 McShane, Aidan            12 WISC-MR              1:17.66    1:14.49 JO     
                  34.66     1:14.49 (39.83)                                        
  7 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         1:17.79    1:15.28 SILV   
                  33.96     1:15.28 (41.32)                                        
  8 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              1:11.94    1:16.31 SILV   
                  34.38     1:16.31 (41.93)                                        
  9 Ashburn, Zachary          12 Big Blue-MR          1:23.27    1:17.06 SILV   
                  35.57     1:17.06 (41.49)                                        
 10 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               1:19.00    1:17.42 SILV   
                  35.38     1:17.42 (42.04)                                        
 11 Carlino, Keith            11 MSC-MR               1:21.52    1:19.74 SILV   
                  37.70     1:19.74 (42.04)                                        
 12 Darcy, Matthew            11 Sachem-MR            1:23.30    1:22.65 SILV   
                  38.05     1:22.65 (44.60)                                        
 13 Warnon, Raphael           12 Aqua Gems-MR         1:22.14    1:25.97 SILV   
                  38.83     1:25.97 (47.14)                                        
 14 Haas, Simon               11 MSC-MR               1:26.42    1:30.45        
                  40.56     1:30.45 (49.89)                                        
 15 Garcia, Andrew            11 SSL-MR               1:28.25    1:35.72        
                  43.79     1:35.72 (51.93)                                        
 16 Canner, James             11 LBA-MR               1:30.00    1:45.01        
                  42.52   1:45.01 (1:02.49)                                        
 17 Diaz-Albertini, Keith     12 SSL-MR               1:52.21    2:07.79        
                  55.69   2:07.79 (1:12.10)                                        
 -- Gallagher, Jasper         12 SSL-MR               1:57.77         DQ        
                  53.12        DQ (1:03.57)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.49  ZQ
        1:12.29  JO
        1:22.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volaski, Harrison         12 Big Blue-MR          1:07.80    1:07.47 ZQ     
                  31.11     1:07.47 (36.36)                                        
  2 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            1:16.29    1:08.70 ZQ     
                  31.46     1:08.70 (37.24)                                        
  3 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR         1:09.99    1:13.06 SILV   
                  34.42     1:13.06 (38.64)                                        
  4 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               1:17.98    1:13.54 SILV   
                  33.38     1:13.54 (40.16)                                        
  5 Stuart, Ian               12 Aqua Gems-MR         1:14.92    1:16.99 SILV   
                  35.60     1:16.99 (41.39)                                        
  6 Campagna, Steven          11 Ndac-MR              1:10.15    1:17.06 SILV   
                  35.98     1:17.06 (41.08)                                        
  7 Kelleher, Andrew          11 Scd-Mr-MR            1:16.79    1:17.12 SILV   
                  36.33     1:17.12 (40.79)                                        
  8 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              1:16.76    1:17.26 SILV   
                  35.79     1:17.26 (41.47)                                        
  9 Haas, Simon               11 MSC-MR               1:15.16    1:17.97 SILV   
                  36.03     1:17.97 (41.94)                                        
 10 Garcia, Jack              12 Sachem-MR            1:30.00    1:19.36 SILV   
                  35.19     1:19.36 (44.17)                                        
 11 Darcy, Matthew            11 Sachem-MR            1:21.29    1:19.38 SILV   
                  37.25     1:19.38 (42.13)                                        
 12 Carlino, Keith            11 MSC-MR               1:22.70    1:19.66 SILV   
                  36.09     1:19.66 (43.57)                                        
 13 Treanor, Dallan           12 MWSC-MR              1:15.71    1:19.83 SILV   
                  37.07     1:19.83 (42.76)                                        
 14 Cicalese, Anthony         12 SSL-MR               1:25.46    1:19.84 SILV   
                  36.80     1:19.84 (43.04)                                        
 15 Cashin, Michael           11 LBA-MR               1:20.01    1:20.84 SILV   
                  35.84     1:20.84 (45.00)                                        
 16 Ashburn, Zachary          12 Big Blue-MR          1:24.54    1:20.89 SILV   
                  35.97     1:20.89 (44.92)                                        
 17 Griffin, Dakota           12 Ndac-MR              1:17.11    1:20.99 SILV   
                  36.43     1:20.99 (44.56)                                        
 18 Cashin, Liam              11 LBA-MR               1:22.29    1:22.21 SILV   
                  38.34     1:22.21 (43.87)                                        
 19 Wilson, Timothy           12 Sachem-MR            2:00.00    1:23.12        
                  39.22     1:23.12 (43.90)                                        
 20 O'Meara, James            11 LBA-MR               1:22.40    1:26.19        
                  38.70     1:26.19 (47.49)                                        
 21 Hausmann, Matthew         12 WISC-MR              1:28.14    1:28.34        
                  39.81     1:28.34 (48.53)                                        
 22 Byrnes, Cameron           11 Sachem-MR            1:37.11    1:30.57        
                  43.48     1:30.57 (47.09)                                        
 23 O'Neill, Michael          12 MWSC-MR              1:44.53    1:32.21        
                  42.42     1:32.21 (49.79)                                        
 24 Loeffel, Austin           11 Ndac-MR              1:22.11    1:34.51        
                  44.22     1:34.51 (50.29)                                        
 25 Walker, Alex              11 SSL-MR               1:59.23    1:41.62        
                  48.90     1:41.62 (52.72)                                        
 -- Beigay, Kyle              11 Sachem-MR            2:00.00         DQ        
                  45.92          DQ (54.74)                                        
 -- Craven, Eddy              12 Ndac-MR              1:32.12         DQ        
                  47.88          DQ (48.87)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:33.99  ZQ
        2:34.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            2:42.65    2:26.88 ZQ     
                  31.54     1:09.15 (37.61)     1:53.82 (44.67)     2:26.88 (33.06)
  2 Ehret, Jack               11 Aqua Gems-MR         2:30.98    2:29.77 ZQ     
                  33.45     1:12.51 (39.06)     1:56.64 (44.13)     2:29.77 (33.13)
  3 Alderson, Ryan            11 MSC-MR               2:41.85    2:34.59 JO     
                  34.58     1:13.29 (38.71)     2:00.55 (47.26)     2:34.59 (34.04)
  4 Darcy, Matthew            11 Sachem-MR            2:51.93    2:43.87 SILV   
                  37.57     1:18.85 (41.28)     2:07.27 (48.42)     2:43.87 (36.60)
  4 Haas, Simon               11 MSC-MR               2:45.64    2:43.87 SILV   
                  37.87     1:17.67 (39.80)     2:09.13 (51.46)     2:43.87 (34.74)
  6 Cavotti, Spencer          11 Ndac-MR              2:49.32    2:51.67 SILV   
                  37.12     1:22.27 (45.15)     2:13.29 (51.02)     2:51.67 (38.38)
  7 Carlino, Keith            11 MSC-MR               2:56.59    2:52.35 SILV   
                  37.86     1:19.52 (41.66)     2:16.32 (56.80)     2:52.35 (36.03)
  8 Garcia, Jack              12 Sachem-MR            3:00.00    2:52.58 SILV   
                  38.59     1:19.76 (41.17)     2:13.21 (53.45)     2:52.58 (39.37)
  9 Broderick, Joseph         11 WISC-MR              2:48.49    2:58.92 SILV   
                  40.46     1:24.53 (44.07)     2:18.52 (53.99)     2:58.92 (40.40)
 10 Cicalese, Anthony         12 SSL-MR               3:11.92    3:00.17        
                  39.58     1:24.35 (44.77)     2:16.86 (52.51)     3:00.17 (43.31)
 11 Leary, Chris              12 SSL-MR               3:27.34    3:13.73        
                  49.18     1:41.48 (52.30)     2:34.54 (53.06)     3:13.73 (39.19)
 12 Garcia, Andrew            11 SSL-MR               3:24.45    3:22.04        
                  44.26     1:34.10 (49.84)   2:44.20 (1:10.10)     3:22.04 (37.84)
 13 Araujo, Kevin             11 SSL-MR               3:16.03    3:23.02        
                  49.37     1:44.36 (54.99)     2:41.13 (56.77)     3:23.02 (41.89)
 14 Gallagher, Jasper         12 SSL-MR               3:38.32    3:33.16        
                  53.03     1:44.93 (51.90)   2:45.84 (1:00.91)     3:33.16 (47.32)
 15 Diaz-Albertini, Keith     12 SSL-MR               3:45.91    3:44.67        
                  52.93     1:50.97 (58.04)   2:56.82 (1:05.85)     3:44.67 (47.85)
 16 Schachter, Seth           11 SSL-MR               3:41.71    3:46.33        
                  52.22   1:52.31 (1:00.09)   2:57.50 (1:05.19)     3:46.33 (48.83)
 -- Haag, Kristopher          11 Scd-Mr-MR            3:02.14         DQ        
                  47.76     1:38.73 (50.97)   2:39.51 (1:00.78)          DQ (45.25)
 -- Craven, Eddy              12 Ndac-MR              3:20.11         DQ        
                  48.88   1:49.44 (1:00.56)     2:43.78 (54.34)          DQ (48.39)
 -- Byrnes, Cameron           11 Sachem-MR            3:29.28         DQ        
                  45.25     1:29.99 (44.74)     2:26.29 (56.30)          DQ (44.90)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:07.20    2:00.63        
     1) Penteck, Stephen 12             2) Wilson, Timothy 12             
     3) Darcy, Matthew 11               4) Garcia, Jack 12                
                  27.77       58.99 (31.22)     1:30.01 (31.02)     2:00.63 (30.62)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:06.88    2:04.14        
     1) Kavitt, Kevin 12                2) Francke, Johnathan 12          
     3) Danin, Marc 12                  4) McShane, Aidan 12              
                  31.33     1:02.41 (31.08)     1:33.88 (31.47)     2:04.14 (30.26)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:04.59    2:07.01        
     1) Cashin, Michael 11              2) Cashin, Liam 11                
     3) O'Meara, James 11               4) Mejia, Carlos 12               
                  30.84     1:03.55 (32.71)     1:35.28 (31.73)     2:07.01 (31.73)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:31.90    2:26.14        
     1) Leary, Chris 12                 2) Walker, Alex 11                
     3) Madar, Alex 12                  4) Oppenheim, Sam 12              
                  34.28     1:15.06 (40.78)     1:54.34 (39.28)     2:26.14 (31.80)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:15.63    2:30.26        
     1) Schachter, Seth 11              2) Diaz-Albertini, Keith 12       
     3) Gallagher, Jasper 12            4) Klamrowski, Mark 12            
                  37.91     1:13.18 (35.27)     1:52.13 (38.95)     2:30.26 (38.13)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            2:12.11    2:17.18        
     1) Griffin, Dakota 12              2) Cavotti, Spencer 11            
     3) Campagna, Steven 11             4) Mackrel, Julian 11             
                  41.35     1:15.99 (34.64)     1:49.45 (33.46)     2:17.18 (27.73)
  2 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:22.02    2:18.11        
     1) Broderick, Joseph 11            2) Drennan, Patrick 11            
     3) McShane, Aidan 12               4) Danin, Marc 12                 
                  36.31     1:14.64 (38.33)     1:47.19 (32.55)     2:18.11 (30.92)
  3 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:22.74    2:18.33        
     1) Garcia, Jack 12                 2) Wilson, Timothy 12             
     3) Penteck, Stephen 12             4) Darcy, Matthew 11              
                  31.91     1:11.91 (40.00)     1:48.55 (36.64)     2:18.33 (29.78)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:26.75    2:33.95        
     1) Cashin, Michael 11              2) Cashin, Liam 11                
     3) Canner, James 11                4) O'Meara, James 11              
                  34.72     1:19.19 (44.47)     2:00.33 (41.14)     2:33.95 (33.62)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'B'                         2:53.73    3:00.59        
     1) Diaz-Albertini, Keith 12        2) Madar, Alex 12                 
     3) Gallagher, Jasper 12            4) Schachter, Seth 11             
                  45.16     1:31.06 (45.90)     2:24.39 (53.33)     3:00.59 (36.20)
 -- Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:38.22         DQ        
     1) Cicalese, Anthony 12            2) Araujo, Kevin 11               
     3) Garcia, Andrew 11               4) Cooper, Russell 11             
                  38.30     1:22.67 (44.37)     2:05.25 (42.58)          DQ (56.01)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR                23.44      23.77 ZQ     
  2 Byrnes, Evan              14 Sachem-MR              23.81      24.26 ZQ     
  3 Hausmann, Edward          14 WISC-MR                25.00      24.74 ZQ     
  4 Wilson, Kyle              14 Sachem-MR              25.63      25.16 JO     
  5 Friedman, Remy            14 LBA-MR                 24.60      25.41 JO     
  6 Stuart, Alex              13 Aqua Gems-MR           25.99      26.08 SILV   
  7 Meck, Mike                14 MSC-MR                 25.94      26.10 SILV   
  8 DeBenedicts, Keith        14 Sachem-MR              27.80      26.40 SILV   
  9 Disalvo, Brian            14 MSC-MR                 27.92      26.53 SILV   
 10 Dempsey, Lukas            13 UNMSC-MR               26.56      26.77 SILV   
 11 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR                27.51      27.09 SILV   
 12 Cicalese, Ed              14 SSL-MR                 27.64      27.25 SILV   
 13 Alton, Shane              13 LBA-MR                 27.46      27.37 SILV   
 14 Conway, John              13 SSL-MR                 28.83      27.44 SILV   
 15 Tschoke, William          13 Sachem-MR              30.74      27.46 SILV   
 16 Nash, John                14 LBA-MR                 28.58      27.71 SILV   
 17 Pamlanye, Matthew         13 Sachem-MR              29.90      28.04 SILV   
 18 Thomas, Brad              13 Scd-Mr-MR              30.43      28.48        
 19 Henry, Kevin              13 WISC-MR                30.11      28.96        
 20 Ryan, Matthew             13 Scd-Mr-MR              32.26      29.74        
 21 Weilert, Justin           14 WISC-MR                29.94      29.85        
 22 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR              31.13      29.93        
 23 Casey, Sean               14 WISC-MR                32.57      30.54        
 24 Weilert, John             14 WISC-MR                31.84      30.59        
 25 Donaghy, Daniel           13 Sachem-MR              29.32      30.60        
 26 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR              32.26      30.95        
 27 Terwilliger, Richie       14 SSL-MR                 30.62      31.69        
 28 Broderick, Paul           14 WISC-MR                33.87      32.78        
 29 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR                32.77      33.08        
 30 Hallenbeck, Nat           13 Ndac-MR                41.54      44.84        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.29  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR                50.07      50.15 ZQ     
                  24.35       50.15 (25.80)                                        
  2 Wilson, Kyle              14 Sachem-MR              55.07      52.92 ZQ     
                  25.57       52.92 (27.35)                                        
  3 Hausmann, Edward          14 WISC-MR                54.82      53.82 ZQ     
                  25.37       53.82 (28.45)                                        
  4 Byrnes, Evan              14 Sachem-MR              53.02      53.89 ZQ     
                  25.66       53.89 (28.23)                                        
  5 Friedman, Remy            14 LBA-MR                 56.43      55.57 JO     
                  26.57       55.57 (29.00)                                        
  6 Dempsey, Lukas            13 UNMSC-MR                  NT      56.80 SILV   
                  27.16       56.80 (29.64)                                        
  7 Stuart, Alex              13 Aqua Gems-MR           59.06      56.92 SILV   
                  26.89       56.92 (30.03)                                        
  8 Meck, Mike                14 MSC-MR                 58.54      57.13 SILV   
                  27.81       57.13 (29.32)                                        
  9 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              1:03.02      57.85 SILV   
                  27.17       57.85 (30.68)                                        
 10 Alton, Shane              13 LBA-MR                 57.49      57.99 SILV   
                  28.05       57.99 (29.94)                                        
 11 Nash, John                14 LBA-MR               1:01.31      59.10 SILV   
                  28.50       59.10 (30.60)                                        
 12 Kostelec, Nick            13 LBA-MR               1:02.92      59.28 SILV   
                  28.75       59.28 (30.53)                                        
 13 Cicalese, Ed              14 SSL-MR                 59.46      59.29 SILV   
                  28.31       59.29 (30.98)                                        
 14 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR              1:02.61      59.83 SILV   
                  28.83       59.83 (31.00)                                        
 15 Pamlanye, Matthew         13 Sachem-MR            1:04.80    1:00.08 SILV   
                  28.70     1:00.08 (31.38)                                        
 16 Tschoke, William          13 Sachem-MR            1:12.84    1:01.16 SILV   
                  29.44     1:01.16 (31.72)                                        
 17 O'Connor, Denis           14 LBA-MR               1:03.31    1:03.24        
                  30.33     1:03.24 (32.91)                                        
 18 Casey, Sean               14 WISC-MR              1:11.43    1:04.98        
                  31.13     1:04.98 (33.85)                                        
 19 Henry, Kevin              13 WISC-MR              1:09.26    1:05.41        
                  30.62     1:05.41 (34.79)                                        
 20 Donaghy, Daniel           13 Sachem-MR            1:07.12    1:07.34        
                  32.14     1:07.34 (35.20)                                        
 21 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            1:10.25    1:07.76        
                  31.93     1:07.76 (35.83)                                        
 22 Ryan, Matthew             13 Scd-Mr-MR            1:11.06    1:08.33        
                  31.92     1:08.33 (36.41)                                        
 23 Robinson, William         13 SSL-MR               1:09.25    1:08.91        
                  32.50     1:08.91 (36.41)                                        
 24 Terwilliger, Richie       14 SSL-MR               1:08.26    1:10.89        
                  33.34     1:10.89 (37.55)                                        
 25 Broderick, Paul           14 WISC-MR              1:17.45    1:15.36        
                  35.26     1:15.36 (40.10)                                        
 26 Hallenbeck, Nat           13 Ndac-MR              1:21.11    1:20.43        
                  36.29     1:20.43 (44.14)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.49  ZQ
        2:01.99  JO
        2:24.09  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              1:56.12    1:52.70 ZQ     
                  25.37       53.18 (27.81)     1:22.59 (29.41)     1:52.70 (30.11)
  2 Wilson, Kyle              14 Sachem-MR            2:00.23    1:56.03 ZQ     
                  26.54       55.53 (28.99)     1:26.13 (30.60)     1:56.03 (29.90)
  3 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              2:00.25    1:59.68 ZQ     
                  26.93       57.13 (30.20)     1:28.29 (31.16)     1:59.68 (31.39)
  4 Byrnes, Evan              14 Sachem-MR            2:01.82    2:01.19 JO     
                  26.81       57.21 (30.40)     1:29.27 (32.06)     2:01.19 (31.92)
  5 Alton, Shane              13 LBA-MR               2:02.34    2:03.16 SILV   
                  28.22       59.06 (30.84)     1:31.34 (32.28)     2:03.16 (31.82)
  6 Stuart, Alex              13 Aqua Gems-MR         2:11.55    2:03.38 SILV   
  7 DeBenedicts, Keith        14 Sachem-MR            2:13.00    2:03.80 SILV   
                  28.25       58.96 (30.71)     1:32.00 (33.04)     2:03.80 (31.80)
  8 Dempsey, Lukas            13 UNMSC-MR             2:05.99    2:05.99 SILV   
                  29.10     1:00.75 (31.65)     1:33.76 (33.01)     2:05.99 (32.23)
  9 Cicalese, Ed              14 SSL-MR               2:26.30    2:06.37 SILV   
                  29.71     1:01.66 (31.95)     1:34.33 (32.67)     2:06.37 (32.04)
 10 Meck, Mike                14 MSC-MR               2:03.92    2:06.94 SILV   
                  28.89     1:00.73 (31.84)     1:34.10 (33.37)     2:06.94 (32.84)
 11 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               2:10.51    2:10.54 SILV   
                  29.13     1:01.99 (32.86)     1:35.84 (33.85)     2:10.54 (34.70)
 12 Pamlanye, Matthew         13 Sachem-MR            2:22.74    2:11.03 SILV   
                  29.06     1:01.60 (32.54)     1:36.27 (34.67)     2:11.03 (34.76)
 13 Conway, John              13 SSL-MR               2:27.16    2:11.16 SILV   
                  30.56     1:04.18 (33.62)     1:38.51 (34.33)     2:11.16 (32.65)
 14 Tschoke, William          13 Sachem-MR            2:45.00    2:17.38 SILV   
                  31.05     1:05.87 (34.82)     1:42.11 (36.24)     2:17.38 (35.27)
 15 Donaghy, Daniel           13 Sachem-MR            2:24.77    2:21.89 SILV   
 16 Henry, Kevin              13 WISC-MR              2:28.91    2:22.49 SILV   
 17 Robinson, William         13 SSL-MR               2:40.88    2:32.22        
                  33.21   2:32.22 (1:59.01)                                        
 18 Terwilliger, Richie       14 SSL-MR               2:30.28    2:33.20        
                  34.17     1:12.99 (38.82)     1:53.83 (40.84)     2:33.20 (39.37)
 19 Broderick, Paul           14 WISC-MR              2:54.76    2:40.93        
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:27.49  ZQ
        5:32.09  JO
        6:05.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              5:28.01    5:13.98 ZQ     
                  27.76       58.76 (31.00)     1:30.98 (32.22)     2:02.96 (31.98)
        2:35.69 (32.73)     3:08.26 (32.57)     3:41.18 (32.92)     4:14.32 (33.14)
        4:46.03 (31.71)     5:13.98 (27.95)                                        
  2 Wilson, Kyle              14 Sachem-MR            5:17.61    5:15.33 ZQ     
                  27.80       58.65 (30.85)     1:30.44 (31.79)     2:02.66 (32.22)
        2:34.84 (32.18)     3:07.45 (32.61)     3:40.46 (33.01)     4:13.24 (32.78)
        4:45.62 (32.38)     5:15.33 (29.71)                                        
  3 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              5:37.41    5:22.91 ZQ     
                  28.11       59.67 (31.56)     1:32.37 (32.70)     2:05.23 (32.86)
        2:38.53 (33.30)     3:11.87 (33.34)     3:45.17 (33.30)     4:18.44 (33.27)
        4:50.82 (32.38)     5:22.91 (32.09)                                        
  4 Byrnes, Evan              14 Sachem-MR            5:30.39    5:29.26 JO     
                  27.43       59.18 (31.75)     1:32.49 (33.31)     2:05.96 (33.47)
        2:38.61 (32.65)     3:14.01 (35.40)     3:48.39 (34.38)     4:23.09 (34.70)
        4:56.81 (33.72)     5:29.26 (32.45)                                        
  5 Alton, Shane              13 LBA-MR               5:31.30    5:30.59 JO     
                  29.20     1:01.24 (32.04)     1:34.17 (32.93)     2:07.72 (33.55)
        2:41.31 (33.59)     3:15.44 (34.13)     3:49.96 (34.52)     4:24.48 (34.52)
        4:59.16 (34.68)     5:30.59 (31.43)                                        
  6 Dempsey, Lukas            13 UNMSC-MR                  NT    5:35.60 SILV   
                  30.19     1:04.11 (33.92)     1:38.83 (34.72)     2:13.05 (34.22)
        2:47.58 (34.53)     3:22.04 (34.46)     3:56.11 (34.07)     4:30.43 (34.32)
        5:03.52 (33.09)     5:35.60 (32.08)                                        
  7 Stuart, Alex              13 Aqua Gems-MR         5:57.91    5:40.44 SILV   
                  28.39     1:01.64 (33.25)     1:36.04 (34.40)     2:10.65 (34.61)
        2:45.55 (34.90)     3:20.57 (35.02)     3:56.15 (35.58)     4:31.91 (35.76)
        5:08.06 (36.15)     5:40.44 (32.38)                                        
  8 Meck, Mike                14 MSC-MR               5:59.34    5:44.38 SILV   
                  30.57     1:03.77 (33.20)     1:38.39 (34.62)     2:14.10 (35.71)
        2:50.09 (35.99)     3:26.60 (36.51)     4:00.95 (34.35)     4:35.92 (34.97)
        5:10.62 (34.70)     5:44.38 (33.76)                                        
  9 DeBenedicts, Keith        14 Sachem-MR            6:12.80    5:45.53 SILV   
                  30.33     1:04.04 (33.71)     1:39.08 (35.04)     2:13.67 (34.59)
        2:49.27 (35.60)     3:25.50 (36.23)     4:01.10 (35.60)     4:36.63 (35.53)
        5:12.71 (36.08)     5:45.53 (32.82)                                        
 10 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               5:56.33    5:45.71 SILV   
                  30.45     1:04.53 (34.08)     1:39.66 (35.13)     2:15.12 (35.46)
        2:50.89 (35.77)     3:26.58 (35.69)     4:01.93 (35.35)     4:37.44 (35.51)
        5:12.86 (35.42)     5:45.71 (32.85)                                        
 11 Cicalese, Ed              14 SSL-MR               5:43.89    5:46.04 SILV   
                  30.86     1:05.35 (34.49)     1:40.73 (35.38)     2:16.12 (35.39)
        2:51.87 (35.75)     3:27.70 (35.83)     4:03.20 (35.50)     4:38.55 (35.35)
        5:13.38 (34.83)     5:46.04 (32.66)                                        
 12 Nash, John                14 LBA-MR               6:02.20    5:51.10 SILV   
                  31.21     1:05.73 (34.52)     1:41.25 (35.52)     2:17.39 (36.14)
        2:53.15 (35.76)     3:29.30 (36.15)     4:05.95 (36.65)     4:42.21 (36.26)
        5:17.84 (35.63)     5:51.10 (33.26)                                        
 13 Pamlanye, Matthew         13 Sachem-MR            6:33.77    5:52.63 SILV   
                  31.03     1:05.57 (34.54)     1:42.25 (36.68)     2:18.60 (36.35)
        2:55.09 (36.49)     3:31.27 (36.18)     4:07.31 (36.04)     4:44.04 (36.73)
        5:19.72 (35.68)     5:52.63 (32.91)                                        
 14 Conway, John              13 SSL-MR               7:05.97    5:53.43 SILV   
                  31.78     1:07.13 (35.35)     1:43.14 (36.01)     2:18.61 (35.47)
        2:53.91 (35.30)     3:29.87 (35.96)     4:06.49 (36.62)     4:43.54 (37.05)
        5:20.05 (36.51)     5:53.43 (33.38)                                        
 15 Donaghy, Daniel           13 Sachem-MR            6:23.61    6:21.24        
                  33.95     1:11.29 (37.34)     1:49.47 (38.18)     2:28.26 (38.79)
        3:07.53 (39.27)     3:46.81 (39.28)     4:26.22 (39.41)     5:05.23 (39.01)
        5:43.95 (38.72)     6:21.24 (37.29)                                        
 16 Coffin, Spencer           14 Scd-Mr-MR            6:24.83    6:40.84        
                  32.16     1:08.83 (36.67)     1:47.57 (38.74)     2:28.20 (40.63)
        3:10.09 (41.89)     3:52.42 (42.33)     4:35.22 (42.80)     5:18.27 (43.05)
        6:00.73 (42.46)     6:40.84 (40.11)                                        
 17 Terwilliger, Richie       14 SSL-MR               6:41.04    6:49.13        
                  34.88     1:15.42 (40.54)     1:57.99 (42.57)     2:39.31 (41.32)
        3:22.37 (43.06)     4:05.91 (43.54)     4:47.48 (41.57)     5:28.54 (41.06)
        6:09.78 (41.24)     6:49.13 (39.35)                                        
 18 Robinson, William         13 SSL-MR               7:50.81    6:52.30        
                  33.86                             1:53.99 ( )     2:36.51 (42.52)
        3:20.38 (43.87)     4:03.97 (43.59)     4:46.66 (42.69)   6:52.30 (2:05.64)
 19 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            6:46.58    7:09.06        
                  34.65     1:14.26 (39.61)     1:57.14 (42.88)     2:41.72 (44.58)
        3:25.50 (43.78)     4:10.60 (45.10)     4:57.98 (47.38)     5:43.85 (45.87)
        6:27.55 (43.70)     7:09.06 (41.51)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.49  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              1:02.83      59.94 ZQ     
                  29.53       59.94 (30.41)                                        
  2 Byrnes, Evan              14 Sachem-MR            1:02.38    1:00.32 ZQ     
                  29.30     1:00.32 (31.02)                                        
  3 Friedman, Remy            14 LBA-MR               1:02.55    1:00.88 ZQ     
                  29.97     1:00.88 (30.91)                                        
  4 Hausmann, Edward          14 WISC-MR              1:03.83    1:03.22 ZQ     
                  30.89     1:03.22 (32.33)                                        
  5 Dempsey, Lukas            13 UNMSC-MR             1:04.94    1:03.35 ZQ     
                  31.07     1:03.35 (32.28)                                        
  6 Stuart, Alex              13 Aqua Gems-MR         1:07.37    1:04.27 JO     
                  30.83     1:04.27 (33.44)                                        
  7 Wilson, Kyle              14 Sachem-MR            1:03.24    1:04.34 JO     
                  31.07     1:04.34 (33.27)                                        
  8 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR              1:09.62    1:09.28 SILV   
                  34.06     1:09.28 (35.22)                                        
  9 Cicalese, Ed              14 SSL-MR               1:10.44    1:09.60 SILV   
                  34.66     1:09.60 (34.94)                                        
 10 Nash, John                14 LBA-MR               1:10.51    1:10.77 SILV   
                  35.18     1:10.77 (35.59)                                        
 11 Meck, Mike                14 MSC-MR               1:09.09    1:10.82 SILV   
                  34.91     1:10.82 (35.91)                                        
 12 Tschoke, William          13 Sachem-MR            1:33.15    1:11.51 SILV   
                  35.05     1:11.51 (36.46)                                        
 13 Kostelec, Nick            13 LBA-MR               1:15.05    1:12.15 SILV   
                  35.45     1:12.15 (36.70)                                        
 14 Pamlanye, Matthew         13 Sachem-MR            1:21.41    1:13.19 SILV   
                  35.73     1:13.19 (37.46)                                        
 15 O'Connor, Denis           14 LBA-MR               1:14.88    1:14.71 SILV   
                  37.04     1:14.71 (37.67)                                        
 16 Alton, Shane              13 LBA-MR               1:26.70    1:15.76 SILV   
                  37.47     1:15.76 (38.29)                                        
 17 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            1:23.87    1:16.42 SILV   
                  37.10     1:16.42 (39.32)                                        
 18 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              1:23.85    1:16.74 SILV   
                  36.48     1:16.74 (40.26)                                        
 19 Casey, Sean               14 WISC-MR              1:23.56    1:17.18 SILV   
 20 Terwilliger, Richie       14 SSL-MR               1:15.57    1:17.83 SILV   
                  37.57     1:17.83 (40.26)                                        
 21 Donaghy, Daniel           13 Sachem-MR            1:17.69    1:18.01 SILV   
                  38.71     1:18.01 (39.30)                                        
 22 Robinson, William         13 SSL-MR               1:22.29    1:20.26        
                  39.32     1:20.26 (40.94)                                        
 23 Broderick, Paul           14 WISC-MR              1:30.49    1:26.74        
                  41.81     1:26.74 (44.93)                                        
 -- Hallenbeck, Nat           13 Ndac-MR              2:02.02         DQ        
 -- Henry, Kevin              13 WISC-MR              1:25.00         DQ        
                  36.23          DQ (40.18)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              1:05.92    1:05.51 ZQ     
                  30.85     1:05.51 (34.66)                                        
  2 Meck, Mike                14 MSC-MR               1:08.38    1:10.09 ZQ     
                  33.29     1:10.09 (36.80)                                        
  3 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              1:08.88    1:10.39 ZQ     
                  33.75     1:10.39 (36.64)                                        
  4 Friedman, Remy            14 LBA-MR               1:13.34    1:11.62 JO     
                  34.30     1:11.62 (37.32)                                        
  5 Wilson, Kyle              14 Sachem-MR            1:18.30    1:13.34 JO     
                  34.55     1:13.34 (38.79)                                        
  6 Stuart, Alex              13 Aqua Gems-MR         1:19.14    1:14.03 JO     
                  34.34     1:14.03 (39.69)                                        
  7 Cicalese, Ed              14 SSL-MR               1:12.32    1:15.20 SILV   
                  35.68     1:15.20 (39.52)                                        
  7 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               1:20.34    1:15.20 SILV   
                  36.00     1:15.20 (39.20)                                        
  9 Byrnes, Evan              14 Sachem-MR            1:19.17    1:15.66 SILV   
                  35.99     1:15.66 (39.67)                                        
 10 DeBenedicts, Keith        14 Sachem-MR            1:15.39    1:15.72 SILV   
                  35.91     1:15.72 (39.81)                                        
 11 Alton, Shane              13 LBA-MR               1:19.01    1:18.51 SILV   
                  37.06     1:18.51 (41.45)                                        
 11 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            1:22.51    1:18.51 SILV   
                  36.85     1:18.51 (41.66)                                        
 13 Pamlanye, Matthew         13 Sachem-MR            1:26.39    1:19.27 SILV   
                  36.69     1:19.27 (42.58)                                        
 14 Nash, John                14 LBA-MR               1:24.73    1:20.97 SILV   
                  38.83     1:20.97 (42.14)                                        
 15 Weilert, Justin           14 WISC-MR              1:23.64    1:21.15 SILV   
                  39.43     1:21.15 (41.72)                                        
 16 Dempsey, Lukas            13 UNMSC-MR                  NT    1:21.95 SILV   
                  38.81     1:21.95 (43.14)                                        
 17 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              1:32.13    1:21.96 SILV   
                  38.49     1:21.96 (43.47)                                        
 18 Tschoke, William          13 Sachem-MR            2:00.00    1:22.00 SILV   
                  38.95     1:22.00 (43.05)                                        
 19 Casey, Sean               14 WISC-MR              1:32.40    1:24.94        
                  39.51     1:24.94 (45.43)                                        
 20 Conway, John              13 SSL-MR               1:32.36    1:25.00        
                  39.97     1:25.00 (45.03)                                        
 21 Henry, Kevin              13 WISC-MR              1:26.92    1:25.03        
                  39.02     1:25.03 (46.01)                                        
 22 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR              1:27.63    1:25.43        
                  39.20     1:25.43 (46.23)                                        
 23 Weilert, John             14 WISC-MR              1:27.53    1:27.47        
                  42.56     1:27.47 (44.91)                                        
 24 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            1:30.47    1:28.43        
                  42.25     1:28.43 (46.18)                                        
 25 Donaghy, Daniel           13 Sachem-MR            1:30.02    1:30.69        
                  43.13     1:30.69 (47.56)                                        
 26 Hallenbeck, Nat           13 Ndac-MR              2:05.11    1:34.21        
                  44.32     1:34.21 (49.89)                                        
 27 Terwilliger, Richie       14 SSL-MR               1:31.51    1:35.76        
                  45.63     1:35.76 (50.13)                                        
 28 Robinson, William         13 SSL-MR               1:45.18    1:40.90        
                  46.29     1:40.90 (54.61)                                        
 29 Broderick, Paul           14 WISC-MR              1:44.80    1:41.91        
                  47.02     1:41.91 (54.89)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR                57.49      57.19 ZQ     
                  26.69       57.19 (30.50)                                        
  2 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              1:01.45    1:00.00 ZQ     
                  28.69     1:00.00 (31.31)                                        
  3 Hausmann, Edward          14 WISC-MR              1:00.94    1:00.87 ZQ     
                  28.30     1:00.87 (32.57)                                        
  4 Wilson, Kyle              14 Sachem-MR            1:01.87    1:02.46 JO     
                  28.81     1:02.46 (33.65)                                        
  5 Stuart, Alex              13 Aqua Gems-MR         1:08.37    1:03.15 JO     
                  28.53     1:03.15 (34.62)                                        
  6 Byrnes, Evan              14 Sachem-MR            1:03.13    1:03.56 JO     
                  29.25     1:03.56 (34.31)                                        
  7 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               1:04.99    1:04.41 JO     
                  30.38     1:04.41 (34.03)                                        
  8 Dempsey, Lukas            13 UNMSC-MR             1:06.28    1:05.72 SILV   
                  30.88     1:05.72 (34.84)                                        
  9 Cicalese, Ed              14 SSL-MR               1:03.89    1:06.43 SILV   
                  31.07     1:06.43 (35.36)                                        
 10 Meck, Mike                14 MSC-MR               1:12.28    1:07.04 SILV   
                  30.90     1:07.04 (36.14)                                        
 11 Nash, John                14 LBA-MR               1:07.59    1:08.86 SILV   
                  32.31     1:08.86 (36.55)                                        
 12 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              1:17.66    1:11.32 SILV   
                  33.32     1:11.32 (38.00)                                        
 13 Thomas, Brad              13 Scd-Mr-MR            1:20.89    1:12.20 SILV   
                  32.59     1:12.20 (39.61)                                        
 14 Conway, John              13 SSL-MR               1:24.37    1:13.48 SILV   
                  34.74     1:13.48 (38.74)                                        
 15 Alton, Shane              13 LBA-MR               1:18.10    1:13.85 SILV   
                  33.12     1:13.85 (40.73)                                        
 16 Tschoke, William          13 Sachem-MR            2:10.00    1:14.14 SILV   
                  33.67     1:14.14 (40.47)                                        
 17 Weilert, Justin           14 WISC-MR              1:15.00    1:14.38 SILV   
                  34.39     1:14.38 (39.99)                                        
 18 Pamlanye, Matthew         13 Sachem-MR            1:30.66    1:15.23        
                  33.76     1:15.23 (41.47)                                        
 19 DeBenedicts, Keith        14 Sachem-MR            1:21.02    1:15.31        
                  34.53     1:15.31 (40.78)                                        
 20 Henry, Kevin              13 WISC-MR              1:19.22    1:17.18        
                  34.07     1:17.18 (43.11)                                        
 21 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            1:21.45    1:19.38        
                  35.75     1:19.38 (43.63)                                        
 22 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            1:36.85    1:19.41        
                  36.55     1:19.41 (42.86)                                        
 23 Donaghy, Daniel           13 Sachem-MR            1:16.66    1:21.51        
                  37.46     1:21.51 (44.05)                                        
 24 Terwilliger, Richie       14 SSL-MR               1:22.02    1:26.56        
                  39.95     1:26.56 (46.61)                                        
 25 Weilert, John             14 WISC-MR              1:35.00    1:26.81        
                  41.21     1:26.81 (45.60)                                        
 26 Robinson, William         13 SSL-MR               1:28.38    1:27.63        
                  40.22     1:27.63 (47.41)                                        
 27 Martin, Nicholas          13 Ndac-MR              1:25.11    1:29.08        
                  40.40     1:29.08 (48.68)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.29  ZQ
        2:18.99  JO
        2:29.19  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burud, Michael            14 Ndac-MR              2:06.63    2:07.85 ZQ     
                  27.08     1:00.21 (33.13)     1:39.01 (38.80)     2:07.85 (28.84)
  2 Wilson, Kyle              14 Sachem-MR            2:19.93    2:15.31 JO     
                  28.49     1:04.42 (35.93)     1:45.18 (40.76)     2:15.31 (30.13)
  3 Meck, Mike                14 MSC-MR               2:29.88    2:15.90 JO     
                  29.85     1:07.24 (37.39)     1:44.25 (37.01)     2:15.90 (31.65)
  4 Hausmann, Edward          14 WISC-MR              2:18.09    2:17.90 JO     
                  29.13     1:03.15 (34.02)     1:45.06 (41.91)     2:17.90 (32.84)
  5 Friedman, Remy            14 LBA-MR               2:23.82    2:18.95 JO     
                  30.56     1:06.02 (35.46)     1:47.59 (41.57)     2:18.95 (31.36)
  6 Byrnes, Evan              14 Sachem-MR            2:15.39    2:18.96 JO     
                  29.26     1:04.66 (35.40)     1:47.95 (43.29)     2:18.96 (31.01)
  7 Dempsey, Lukas            13 UNMSC-MR                  NT    2:24.53 SILV   
                  31.18     1:05.71 (34.53)     1:51.62 (45.91)     2:24.53 (32.91)
  8 Stuart, Alex              13 Aqua Gems-MR         2:30.44    2:25.65 SILV   
                  29.25     1:06.14 (36.89)     1:52.33 (46.19)     2:25.65 (33.32)
  9 Cicalese, Ed              14 SSL-MR               2:18.97    2:27.89 SILV   
                  32.14     1:09.75 (37.61)     1:53.53 (43.78)     2:27.89 (34.36)
 10 Nash, John                14 LBA-MR               2:34.07    2:28.31 SILV   
                  32.36     1:10.09 (37.73)     1:55.01 (44.92)     2:28.31 (33.30)
 11 Alton, Shane              13 LBA-MR               2:32.64    2:28.86 SILV   
                  33.36     1:13.40 (40.04)     1:57.48 (44.08)     2:28.86 (31.38)
 12 Dahlem, Branden           13 Ndac-MR              2:33.32    2:29.79        
                  33.59     1:12.26 (38.67)     1:56.32 (44.06)     2:29.79 (33.47)
 13 Pamlanye, Matthew         13 Sachem-MR            3:00.00    2:35.54        
                  33.26     1:14.53 (41.27)     2:01.38 (46.85)     2:35.54 (34.16)
 14 O'Connor, Denis           14 LBA-MR               2:41.12    2:35.93        
                  33.80     1:15.60 (41.80)     2:00.10 (44.50)     2:35.93 (35.83)
 15 Kostelec, Nick            13 LBA-MR               2:45.54    2:37.16        
                  34.94     1:15.33 (40.39)     2:05.50 (50.17)     2:37.16 (31.66)
 16 Tschoke, William          13 Sachem-MR            3:15.00    2:40.03        
                  33.56     1:15.27 (41.71)     2:05.48 (50.21)     2:40.03 (34.55)
 17 Henry, Kevin              13 WISC-MR              2:50.00    2:40.24        
                  34.02     1:16.43 (42.41)     2:03.99 (47.56)     2:40.24 (36.25)
 18 Donaghy, Daniel           13 Sachem-MR            2:42.28    2:44.65        
                  38.23     1:19.42 (41.19)     2:08.27 (48.85)     2:44.65 (36.38)
 19 Pope, Jimmy               14 Ndac-MR              2:51.91    2:45.00        
                  32.75     1:16.94 (44.19)     2:08.93 (51.99)     2:45.00 (36.07)
 20 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            2:46.58    2:45.87        
                  36.39     1:18.40 (42.01)     2:05.83 (47.43)     2:45.87 (40.04)
 21 Terwilliger, Richie       14 SSL-MR               2:47.96    2:51.62        
                  38.42     1:21.28 (42.86)     2:13.92 (52.64)     2:51.62 (37.70)
 22 MacElveen, Daniel         13 Scd-Mr-MR            2:50.32    2:52.54        
                  38.18     1:21.65 (43.47)     2:14.82 (53.17)     2:52.54 (37.72)
 23 Robinson, William         13 SSL-MR               3:02.19    2:54.78        
                  39.10     1:22.53 (43.43)     2:16.62 (54.09)     2:54.78 (38.16)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:56.99  ZQ
        5:00.99  JO
        5:22.79  SILV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              4:48.93    4:43.14 ZQ     
                  29.61     1:03.13 (33.52)     1:40.15 (37.02)     2:16.55 (36.40)
        2:56.49 (39.94)     3:37.89 (41.40)     4:11.64 (33.75)     4:43.14 (31.50)
  2 Meck, Mike                14 MSC-MR               5:27.78    5:00.43 JO     
                  31.71     1:10.19 (38.48)     1:50.71 (40.52)     2:30.90 (40.19)
        3:10.89 (39.99)     3:51.58 (40.69)     4:26.55 (34.97)     5:00.43 (33.88)
  3 Disalvo, Brian            14 MSC-MR               5:05.92    5:01.03 SILV   
                  31.12     1:06.99 (35.87)     1:46.93 (39.94)     2:25.81 (38.88)
        3:09.54 (43.73)     3:53.84 (44.30)     4:28.19 (34.35)     5:01.03 (32.84)
  4 Hausmann, Edward          14 WISC-MR              5:17.98    5:07.00 SILV   
                  29.77     1:05.19 (35.42)     1:44.08 (38.89)     2:22.86 (38.78)
        3:07.70 (44.84)     3:55.07 (47.37)     4:30.91 (35.84)     5:07.00 (36.09)
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:48.86    1:47.40        
     1) Friedman, Remy 14               2) Alton, Shane 13                
     3) Kostelec, Nick 13               4) Nash, John 14                  
                  27.85       55.40 (27.55)     1:22.25 (26.85)     1:47.40 (25.15)
  2 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:46.56    1:50.20        
     1) Byrnes, Evan 14                 2) Wilson, Kyle 14                
     3) Pamlanye, Matthew 13            4) Donaghy, Daniel 13             
                  24.61       52.81 (28.20)     1:21.08 (28.27)     1:50.20 (29.12)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:50.00    1:53.36        
     1) Pope, Jimmy 14                  2) Hallenbeck, Nat 13             
     3) Dahlem, Branden 13              4) Burud, Michael 14              
                  26.71     1:06.15 (39.44)     1:29.34 (23.19)     1:53.36 (24.02)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:08.84    1:58.87        
     1) Byrnes, Evan 14                 2) DeBenedicts, Keith 14          
     3) Wilson, Kyle 14                 4) Donaghy, Daniel 13             
                  30.03     1:04.98 (34.95)     1:32.11 (27.13)     1:58.87 (26.76)
  2 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:59.00    1:59.32        
     1) Danner, Ripley 14               2) Martin, Nicholas 13            
     3) Burud, Michael 14               4) Pope, Jimmy 14                 
                  29.39     1:07.76 (38.37)     1:33.01 (25.25)     1:59.32 (26.31)
  3 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         2:18.82    2:18.12        
     1) Robinson, William 13            2) Conway, John 13                
     3) Cicalese, Ed 14                 4) Terwilliger, Richie 14         
                  37.73     1:16.83 (39.10)     1:46.46 (29.63)     2:18.12 (31.66)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:16.08    2:19.86        
     1) Weilert, John 14                2) Casey, Sean 14                 
     3) Henry, Kevin 13                 4) Weilert, Justin 14             
                  37.13     1:15.96 (38.83)     1:49.95 (33.99)     2:19.86 (29.91)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ortiz, Samuel             17 Sachem-MR              25.03      23.34 METS   
  2 Anderson, Mark            16 MSC-MR                 22.81      23.74        
  3 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR           23.46      23.92        
  4 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR           23.23      24.06        
  5 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR                 24.13      24.23        
  6 Danin, Marc               35 WISC-MR                23.98      24.46        
  7 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR                23.58      24.47        
  8 Schollmeyer, Eric         16 Scd-Mr-MR              24.34      24.71        
  9 Guzman, Justin            16 WISC-MR                24.36      24.73        
 10 Scott, Tyler              15 MSC-MR                 24.68      24.76        
 11 Clay, Stephen             17 Sachem-MR              24.83      24.85        
 12 Ryan, Michael             15 Sachem-MR              26.15      24.99        
 13 Kapinos, Peter            17 SSL-MR                 24.22      25.07        
 14 Svoboda, Noah             16 SSL-MR                 25.30      25.17        
 15 Murray, Connor            16 MSC-MR                 25.02      25.41        
 16 Ryan, Sean                18 Scd-Mr-MR              25.07      25.55        
 17 Bacile, Matthew           15 Sachem-MR              26.49      25.60        
 18 Gromling, Steven          16 LBA-MR                 24.50      25.62        
 19 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR                26.39      26.03        
 20 Stein, Robert             15 SSL-MR                 26.62      26.04        
 21 Donaghy, Collin           15 Sachem-MR              25.97      26.05        
 22 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR           25.87      26.11        
 23 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR                25.45      26.21        
 23 Gravina, Michael          16 SSL-MR                 26.63      26.21        
 25 Rein III, John            15 Sachem-MR              27.00      26.22        
 26 Roberts, Jameson          15 SSL-MR                 27.38      26.60        
 27 Seagren, Ryan             15 MSC-MR                 26.46      26.80        
 28 Madar, Eric               16 SSL-MR                 27.13      26.91        
 29 Williamson, Derek         15 WISC-MR                27.17      27.00        
 30 Hallenbeck, David         15 Ndac-MR                28.24      27.97        
 31 Manz, Chris               16 Big Blue-MR            25.89      28.48        
 32 Penny, William            16 SSL-MR                 28.27      28.50        
 33 Anderson, Carl            12 Ndac-MR                32.57      29.00        
 34 Citrin, Ari               15 SSL-MR                 27.80      29.11        
 35 Citrin, Joshua            15 SSL-MR                 30.29      29.90        
 -- Naudy, Enrique            16 SSL-MR                 24.01         DQ        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.59  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR                49.29      49.92 METS   
                  23.70       49.92 (26.22)                                        
  2 Ortiz, Samuel             17 Sachem-MR              51.59      50.75 METS   
                  24.69       50.75 (26.06)                                        
  3 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR           50.69      51.76        
                  24.92       51.76 (26.84)                                        
  4 Anderson, Mark            16 MSC-MR                 50.37      52.31        
                  25.11       52.31 (27.20)                                        
  5 Naudy, Enrique            16 SSL-MR                 51.33      52.40        
                  25.21       52.40 (27.19)                                        
  6 Muller, Christian         15 Pbac-MR                55.78      52.43        
                  24.65       52.43 (27.78)                                        
  7 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR                51.89      52.49        
                  25.30       52.49 (27.19)                                        
  8 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR                 53.45      53.27        
                  25.61       53.27 (27.66)                                        
  9 Ryan, Michael             15 Sachem-MR              57.42      53.43        
                  25.52       53.43 (27.91)                                        
 10 Clay, Stephen             17 Sachem-MR              53.17      53.46        
                  25.65       53.46 (27.81)                                        
 11 Guzman, Justin            16 WISC-MR                54.09      53.70        
                  26.06       53.70 (27.64)                                        
 12 Svoboda, Noah             16 SSL-MR                 54.73      54.35        
                  25.94       54.35 (28.41)                                        
 13 Gravina, Michael          16 SSL-MR                 55.56      55.13        
                  26.45       55.13 (28.68)                                        
 14 Hoffman, Elijah           16 MSC-MR                 55.59      55.19        
                  26.30       55.19 (28.89)                                        
 15 Scott, Tyler              15 MSC-MR                 54.97      55.50        
                  26.66       55.50 (28.84)                                        
 16 Donaghy, Collin           15 Sachem-MR              57.07      55.71        
                  26.63       55.71 (29.08)                                        
 17 Seagren, Ryan             15 MSC-MR                 57.77      56.12        
                  27.39       56.12 (28.73)                                        
 18 O'Connor, Michael         17 LBA-MR                 55.25      56.23        
                  27.25       56.23 (28.98)                                        
 19 Murray, Connor            16 MSC-MR                 55.25      56.24        
                  26.77       56.24 (29.47)                                        
 20 Bacile, Matthew           15 Sachem-MR              57.45      56.26        
                  26.93       56.26 (29.33)                                        
 21 Ryan, Sean                18 Scd-Mr-MR              54.81      56.70        
                  27.32       56.70 (29.38)                                        
 22 Stein, Robert             15 SSL-MR                 59.02      57.29        
                  27.22       57.29 (30.07)                                        
 23 Williamson, Derek         15 WISC-MR                57.00      57.33        
                  28.03       57.33 (29.30)                                        
 24 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR                56.76      57.67        
                  27.24       57.67 (30.43)                                        
 25 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR           55.24      57.78        
                  27.52       57.78 (30.26)                                        
 26 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR                57.39      58.89        
                  28.91       58.89 (29.98)                                        
 27 Rein III, John            15 Sachem-MR            1:05.00      59.13        
                  28.19       59.13 (30.94)                                        
 28 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR                57.15      59.25        
                  27.84       59.25 (31.41)                                        
 29 Madar, Eric               16 SSL-MR               1:03.01      59.75        
                  28.39       59.75 (31.36)                                        
 30 Penny, William            16 SSL-MR                 59.47    1:01.12        
                  29.03     1:01.12 (32.09)                                        
 31 Citrin, Ari               15 SSL-MR               1:02.15    1:02.80        
                  29.90     1:02.80 (32.90)                                        
 32 Courtney, Dan             17 SSL-MR               1:02.48    1:02.92        
                  30.02     1:02.92 (32.90)                                        
 33 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              1:02.11    1:02.95        
                  30.22     1:02.95 (32.73)                                        
 34 Hallenbeck, David         15 Ndac-MR              1:09.54    1:04.47        
                  29.87     1:04.47 (34.60)                                        
 35 Citrin, Joshua            15 SSL-MR               1:06.80    1:06.12        
                  31.73     1:06.12 (34.39)                                        
 36 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            1:17.38    1:08.52        
                  32.66     1:08.52 (35.86)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:51.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         1:52.25    1:51.11 METS   
                  24.96       53.06 (28.10)     1:22.26 (29.20)     1:51.11 (28.85)
  2 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         1:50.58    1:51.29 METS   
                  25.59       53.79 (28.20)     1:22.95 (29.16)     1:51.29 (28.34)
  3 Ortiz, Samuel             17 Sachem-MR            1:58.90    1:51.40 METS   
                  26.02       53.75 (27.73)     1:22.22 (28.47)     1:51.40 (29.18)
  4 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR              1:55.00    1:51.78        
                  24.67       52.52 (27.85)     1:22.08 (29.56)     1:51.78 (29.70)
  5 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              1:50.20    1:53.76        
                  26.15       54.72 (28.57)     1:24.24 (29.52)     1:53.76 (29.52)
  6 Anderson, Mark            16 MSC-MR               1:53.18    1:55.71        
                  26.26       55.09 (28.83)     1:25.31 (30.22)     1:55.71 (30.40)
  7 Svoboda, Noah             16 SSL-MR               1:52.35    1:55.98        
                  26.07       55.10 (29.03)     1:25.63 (30.53)     1:55.98 (30.35)
  8 Ryan, Michael             15 Sachem-MR            2:06.10    1:59.15        
                  27.07       57.77 (30.70)     1:29.07 (31.30)     1:59.15 (30.08)
  9 Murray, Connor            16 MSC-MR               2:06.77    1:59.27        
                  27.49       57.95 (30.46)     1:28.93 (30.98)     1:59.27 (30.34)
 10 Donaghy, Collin           15 Sachem-MR            2:02.51    2:02.45        
                  27.72       58.97 (31.25)     1:31.19 (32.22)     2:02.45 (31.26)
 11 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         2:04.01    2:03.14        
                  27.49       58.22 (30.73)     1:31.27 (33.05)     2:03.14 (31.87)
 12 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               2:03.23    2:03.77        
                  28.43       59.78 (31.35)     1:32.47 (32.69)     2:03.77 (31.30)
 13 Hoffman, Elijah           16 MSC-MR               2:06.64    2:08.35        
                  28.56     1:01.11 (32.55)     1:34.13 (33.02)     2:08.35 (34.22)
 14 Stein, Robert             15 SSL-MR               2:12.33    2:11.75        
                  29.39     1:02.43 (33.04)     1:37.25 (34.82)     2:11.75 (34.50)
 15 Kapinos, Peter            17 SSL-MR               2:09.39    2:12.46        
                  29.90     1:02.93 (33.03)     1:37.63 (34.70)     2:12.46 (34.83)
 16 Citrin, Ari               15 SSL-MR               2:30.77    2:15.89        
                  31.22     1:05.57 (34.35)     1:41.13 (35.56)     2:15.89 (34.76)
 17 Penny, William            16 SSL-MR               2:19.43    2:16.46        
                  30.82     1:04.92 (34.10)     1:40.81 (35.89)     2:16.46 (35.65)
 18 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              2:05.00    2:17.18        
                  28.70     1:02.75 (34.05)     1:39.68 (36.93)     2:17.18 (37.50)
 19 Roberts, Jameson          15 SSL-MR               2:19.10    2:21.18        
                  30.10     1:05.49 (35.39)     1:43.29 (37.80)     2:21.18 (37.89)
 20 Citrin, Joshua            15 SSL-MR               2:28.52    2:22.72        
                  31.96     1:08.23 (36.27)     1:45.66 (37.43)     2:22.72 (37.06)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         4:54.91    5:02.56        
                  26.27       55.05 (28.78)     1:25.45 (30.40)     1:56.13 (30.68)
        2:27.27 (31.14)     2:58.66 (31.39)     3:30.25 (31.59)     4:01.93 (31.68)
        4:32.82 (30.89)     5:02.56 (29.74)                                        
  2 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         5:06.80    5:03.72        
                  25.74       55.12 (29.38)     1:25.02 (29.90)     1:55.44 (30.42)
        2:26.84 (31.40)     2:57.61 (30.77)     3:28.94 (31.33)     4:00.97 (32.03)
        4:32.71 (31.74)     5:03.72 (31.01)                                        
  3 Svoboda, Noah             16 SSL-MR               5:03.76    5:09.69        
                  27.89       58.49 (30.60)     1:29.53 (31.04)     2:01.24 (31.71)
        2:32.41 (31.17)     3:03.99 (31.58)     3:35.57 (31.58)     4:07.46 (31.89)
        4:39.38 (31.92)     5:09.69 (30.31)                                        
  4 Anderson, Mark            16 MSC-MR               5:05.07    5:16.30        
                  28.03       58.39 (30.36)     1:30.27 (31.88)     2:02.53 (32.26)
        2:34.87 (32.34)     3:06.94 (32.07)     3:39.19 (32.25)     4:11.94 (32.75)
        4:44.64 (32.70)     5:16.30 (31.66)                                        
  5 Ortiz, Samuel             17 Sachem-MR            5:32.18    5:19.87        
                  29.24     1:00.76 (31.52)     1:32.72 (31.96)     2:04.95 (32.23)
        2:37.99 (33.04)     3:11.29 (33.30)     3:44.72 (33.43)     4:18.09 (33.37)
        4:49.71 (31.62)     5:19.87 (30.16)                                        
  6 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR              5:24.00    5:23.71        
                  28.23       59.67 (31.44)     1:32.01 (32.34)     2:04.45 (32.44)
        2:37.48 (33.03)     3:10.23 (32.75)     3:44.33 (34.10)     4:18.25 (33.92)
        4:51.89 (33.64)     5:23.71 (31.82)                                        
  7 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         5:39.40    5:27.03        
                  29.01     1:01.33 (32.32)     1:34.50 (33.17)     2:08.10 (33.60)
        2:42.28 (34.18)     3:14.43 (32.15)     3:48.75 (34.32)     4:22.47 (33.72)
        4:55.54 (33.07)     5:27.03 (31.49)                                        
  8 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              5:08.13    5:27.41        
                  27.08       57.05 (29.97)     1:29.37 (32.32)     2:02.96 (33.59)
        2:37.24 (34.28)     3:11.38 (34.14)     3:45.81 (34.43)     4:19.93 (34.12)
        4:53.86 (33.93)     5:27.41 (33.55)                                        
  9 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               5:28.69    5:28.40        
                  29.95     1:02.23 (32.28)     1:35.97 (33.74)     2:09.11 (33.14)
        2:42.23 (33.12)     3:16.00 (33.77)     3:49.04 (33.04)     4:22.55 (33.51)
        4:56.19 (33.64)     5:28.40 (32.21)                                        
 10 Murray, Connor            16 MSC-MR               5:36.17    5:30.00        
                  29.29     1:02.21 (32.92)     1:35.77 (33.56)     2:09.48 (33.71)
        2:43.41 (33.93)     3:16.84 (33.43)     3:50.31 (33.47)     4:24.80 (34.49)
        4:58.54 (33.74)     5:30.00 (31.46)                                        
 11 Ryan, Michael             15 Sachem-MR            5:39.33    5:30.12        
                  29.47     1:03.21 (33.74)     1:37.73 (34.52)     2:11.38 (33.65)
        2:44.94 (33.56)     3:18.97 (34.03)     3:53.08 (34.11)     4:26.48 (33.40)
        4:59.59 (33.11)     5:30.12 (30.53)                                        
 12 Donaghy, Collin           15 Sachem-MR            5:34.65    5:30.69        
                  29.86     1:03.65 (33.79)     1:37.92 (34.27)     2:12.24 (34.32)
        2:46.50 (34.26)     3:20.82 (34.32)     3:54.78 (33.96)     4:27.97 (33.19)
        5:01.03 (33.06)     5:30.69 (29.66)                                        
 13 Williamson, Derek         15 WISC-MR              5:45.00    5:41.77        
                  29.54     1:02.52 (32.98)     1:36.20 (33.68)     2:09.71 (33.51)
        2:45.12 (35.41)     3:19.73 (34.61)     3:56.02 (36.29)     4:32.10 (36.08)
        5:08.24 (36.14)     5:41.77 (33.53)                                        
 14 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              5:40.00    6:00.52        
                  30.11     1:04.83 (34.72)     1:41.05 (36.22)     2:17.39 (36.34)
        2:54.72 (37.33)     3:32.52 (37.80)     4:10.46 (37.94)     4:48.89 (38.43)
        5:26.15 (37.26)     6:00.52 (34.37)                                        
 15 Stein, Robert             15 SSL-MR               7:24.12    6:08.58        
                  32.68     1:09.20 (36.52)     1:46.38 (37.18)     2:24.35 (37.97)
        3:02.05 (37.70)     3:40.24 (38.19)     4:18.67 (38.43)     4:56.68 (38.01)
        5:34.64 (37.96)     6:08.58 (33.94)                                        
 16 Kapinos, Peter            17 SSL-MR               6:16.62    6:12.50        
                  31.58     1:06.35 (34.77)     1:43.05 (36.70)     2:20.77 (37.72)
        2:58.64 (37.87)     3:36.63 (37.99)     4:15.47 (38.84)     4:54.26 (38.79)
        5:33.85 (39.59)     6:12.50 (38.65)                                        
 17 Citrin, Ari               15 SSL-MR               6:21.72    6:15.67        
                  33.79     1:11.64 (37.85)     1:49.80 (38.16)     2:27.54 (37.74)
        3:06.82 (39.28)     3:45.67 (38.85)     4:24.57 (38.90)     5:02.32 (37.75)
        5:39.75 (37.43)     6:15.67 (35.92)                                        
 18 Penny, William            16 SSL-MR               6:43.56    6:19.46        
                  33.05     1:10.81 (37.76)     1:49.42 (38.61)     2:27.44 (38.02)
        3:06.73 (39.29)     3:46.01 (39.28)     4:25.34 (39.33)     5:03.23 (37.89)
        5:41.67 (38.44)     6:19.46 (37.79)                                        
 19 Citrin, Joshua            15 SSL-MR               6:33.41    6:22.82        
                  33.31     1:10.82 (37.51)     1:49.89 (39.07)     2:28.87 (38.98)
        3:08.21 (39.34)     3:47.88 (39.67)     4:27.41 (39.53)     5:06.40 (38.99)
        5:45.34 (38.94)     6:22.82 (37.48)                                        
 20 Roberts, Jameson          15 SSL-MR               6:11.10    6:36.73        
                  32.65     1:10.16 (37.51)     1:50.04 (39.88)     2:30.54 (40.50)
        3:11.43 (40.89)     3:52.99 (41.56)     4:34.69 (41.70)     5:16.99 (42.30)
        5:58.94 (41.95)     6:36.73 (37.79)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR                56.49      55.42 METS   
                  26.83       55.42 (28.59)                                        
  2 Ortiz, Samuel             17 Sachem-MR            1:00.50      59.55        
                  29.67       59.55 (29.88)                                        
  3 Naudy, Enrique            16 SSL-MR                 58.82      59.62        
                  29.52       59.62 (30.10)                                        
  4 Anderson, Mark            16 MSC-MR                 58.13    1:00.00        
                  29.62     1:00.00 (30.38)                                        
  5 Clay, Stephen             17 Sachem-MR              59.84    1:00.16        
                  28.60     1:00.16 (31.56)                                        
  6 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR                58.50    1:00.34        
                  29.93     1:00.34 (30.41)                                        
  7 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         1:00.35    1:00.42        
                  29.79     1:00.42 (30.63)                                        
  8 Svoboda, Noah             16 SSL-MR               1:05.63    1:01.47        
                  30.72     1:01.47 (30.75)                                        
  9 Madar, Eric               16 SSL-MR               1:05.65    1:02.62        
                  30.47     1:02.62 (32.15)                                        
 10 Scott, Tyler              15 MSC-MR               1:06.68    1:03.29        
                  30.81     1:03.29 (32.48)                                        
 11 Murray, Connor            16 MSC-MR               1:03.05    1:03.77        
                  31.40     1:03.77 (32.37)                                        
 12 Gravina, Michael          16 SSL-MR               1:04.50    1:04.11        
                  31.64     1:04.11 (32.47)                                        
 13 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              1:04.09    1:04.19        
                  30.93     1:04.19 (33.26)                                        
 14 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               1:03.41    1:05.04        
                  31.87     1:05.04 (33.17)                                        
 15 Muller, Christian         15 Pbac-MR              1:08.56    1:05.31        
                  31.12     1:05.31 (34.19)                                        
 16 Donaghy, Collin           15 Sachem-MR            1:06.39    1:05.62        
                  31.58     1:05.62 (34.04)                                        
 17 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         1:03.28    1:06.32        
                  31.54     1:06.32 (34.78)                                        
 18 Ryan, Michael             15 Sachem-MR            1:08.15    1:06.57        
                  32.05     1:06.57 (34.52)                                        
 19 O'Connor, Michael         17 LBA-MR               1:12.94    1:07.74        
                  34.18     1:07.74 (33.56)                                        
 20 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR              1:05.61    1:07.85        
                  32.79     1:07.85 (35.06)                                        
 21 Guzman, Justin            16 WISC-MR              1:09.57    1:09.06        
                  33.71     1:09.06 (35.35)                                        
 22 Williamson, Derek         15 WISC-MR              1:14.18    1:09.07        
                  33.99     1:09.07 (35.08)                                        
 23 Stein, Robert             15 SSL-MR               1:11.09    1:09.40        
                  33.64     1:09.40 (35.76)                                        
 24 Bacile, Matthew           15 Sachem-MR            1:11.13    1:11.40        
                  34.74     1:11.40 (36.66)                                        
 25 Hoffman, Elijah           16 MSC-MR               1:09.94    1:11.51        
                  34.21     1:11.51 (37.30)                                        
 26 Citrin, Ari               15 SSL-MR               1:12.48    1:12.15        
                  35.09     1:12.15 (37.06)                                        
 27 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR              1:11.70    1:12.90        
 28 Penny, William            16 SSL-MR               1:15.20    1:16.24        
                  37.37     1:16.24 (38.87)                                        
 29 Courtney, Dan             17 SSL-MR               1:15.92    1:16.84        
                  38.54     1:16.84 (38.30)                                        
 30 Rein III, John            15 Sachem-MR            1:15.00    1:17.06        
                  38.24     1:17.06 (38.82)                                        
 31 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              1:17.11    1:18.18        
                  38.73     1:18.18 (39.45)                                        
 32 Citrin, Joshua            15 SSL-MR               1:16.23    1:19.68        
                  39.33     1:19.68 (40.35)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR              2:05.11    2:03.17 METS   
                  27.83       58.92 (31.09)     1:31.98 (33.06)     2:03.17 (31.19)
  2 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              2:01.75    2:04.26 METS   
                  29.28     1:00.66 (31.38)     1:32.58 (31.92)     2:04.26 (31.68)
  3 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         2:05.55    2:04.97 METS   
                  28.75       59.66 (30.91)     1:32.33 (32.67)     2:04.97 (32.64)
  4 Anderson, Mark            16 MSC-MR               2:04.91    2:09.59        
                  30.63     1:02.92 (32.29)     1:36.52 (33.60)     2:09.59 (33.07)
  5 Danin, Marc               35 WISC-MR              2:10.00    2:10.79        
                  29.99     1:01.75 (31.76)     1:35.99 (34.24)     2:10.79 (34.80)
  6 Danner, Ripley            14 Ndac-MR              2:19.36    2:12.84        
                  31.42     1:05.06 (33.64)     1:39.43 (34.37)     2:12.84 (33.41)
  7 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               2:13.17    2:17.49        
                  31.93     1:06.73 (34.80)     1:42.61 (35.88)     2:17.49 (34.88)
  8 Volaski, Harrison         12 Big Blue-MR          2:24.00    2:18.77        
                  32.50     1:07.35 (34.85)   2:18.77 (1:11.42)                    
  9 Williamson, Derek         15 WISC-MR              2:38.11    2:27.77        
                  35.05     1:12.11 (37.06)     1:50.41 (38.30)     2:27.77 (37.36)
 10 Benedict, Grant           12 Big Blue-MR          2:49.75    2:37.83        
                  37.41     1:16.96 (39.55)     1:58.01 (41.05)     2:37.83 (39.82)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ortiz, Samuel             17 Sachem-MR            1:09.61    1:06.73        
                  31.82     1:06.73 (34.91)                                        
  2 Svoboda, Noah             16 SSL-MR               1:08.18    1:07.26        
                  31.90     1:07.26 (35.36)                                        
  3 Naudy, Enrique            16 SSL-MR               1:07.34    1:08.52        
                  31.97     1:08.52 (36.55)                                        
  4 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         1:07.30    1:08.55        
                  32.85     1:08.55 (35.70)                                        
  5 Stein, Robert             15 SSL-MR               1:08.04    1:08.91        
                  32.54     1:08.91 (36.37)                                        
  6 Murray, Connor            16 MSC-MR               1:07.73    1:08.95        
                  32.75     1:08.95 (36.20)                                        
  7 Andrews, Ayman            15 Aqua Gems-MR         1:09.60    1:09.74        
                  33.09     1:09.74 (36.65)                                        
  8 Anderson, Mark            16 MSC-MR               1:03.80    1:10.71        
                  33.22     1:10.71 (37.49)                                        
  9 Gromling, Steven          16 LBA-MR               1:09.70    1:11.03        
                  33.34     1:11.03 (37.69)                                        
 10 Gravina, Michael          16 SSL-MR               1:13.96    1:12.71        
                  34.55     1:12.71 (38.16)                                        
 11 Clay, Stephen             17 Sachem-MR            1:11.06    1:12.95        
                  33.67     1:12.95 (39.28)                                        
 12 Donaghy, Collin           15 Sachem-MR            1:14.70    1:14.32        
                  34.49     1:14.32 (39.83)                                        
 13 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR              1:12.15    1:14.68        
                  35.43     1:14.68 (39.25)                                        
 14 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               1:14.88    1:15.44        
                  35.63     1:15.44 (39.81)                                        
 15 Ryan, Michael             15 Sachem-MR            1:18.88    1:15.87        
                  35.31     1:15.87 (40.56)                                        
 16 Kapinos, Peter            17 SSL-MR               1:15.60    1:17.51        
                  36.35     1:17.51 (41.16)                                        
 17 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              1:24.31    1:18.31        
                  35.12     1:18.31 (43.19)                                        
 18 Bacile, Matthew           15 Sachem-MR            1:18.41    1:18.36        
                  36.32     1:18.36 (42.04)                                        
 19 Manz, Chris               16 Big Blue-MR          1:14.00    1:18.81        
                  35.79     1:18.81 (43.02)                                        
 20 Guzman, Justin            16 WISC-MR              1:20.56    1:18.84        
                  36.13     1:18.84 (42.71)                                        
 21 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         1:19.99    1:20.29        
                  37.56     1:20.29 (42.73)                                        
 22 Hallenbeck, David         15 Ndac-MR              1:18.59    1:21.13        
                  37.76     1:21.13 (43.37)                                        
 23 Penny, William            16 SSL-MR               1:21.81    1:23.00        
                  40.24     1:23.00 (42.76)                                        
 24 Citrin, Ari               15 SSL-MR               1:20.53    1:23.35        
                  40.14     1:23.35 (43.21)                                        
 25 Citrin, Joshua            15 SSL-MR               1:27.19    1:25.71        
                  40.66     1:25.71 (45.05)                                        
 26 Roberts, Jameson          15 SSL-MR               1:19.20    1:26.05        
                  40.62     1:26.05 (45.43)                                        
 27 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              1:38.33    1:26.40        
                  40.54     1:26.40 (45.86)                                        
 28 Rein III, John            15 Sachem-MR            2:00.00    1:50.08        
                  51.59     1:50.08 (58.49)                                        
 -- Madar, Eric               16 SSL-MR               1:17.78         DQ        
                  35.46          DQ (40.08)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murray, Connor            16 MSC-MR               2:28.77    2:30.86        
                  34.43     1:13.09 (38.66)     1:51.82 (38.73)     2:30.86 (39.04)
  2 Meck, Mike                14 MSC-MR               2:40.19    2:31.91        
                  34.60     1:13.45 (38.85)     1:52.97 (39.52)     2:31.91 (38.94)
  3 Anderson, Mark            16 MSC-MR               2:20.69    2:35.04        
                  34.92     1:14.24 (39.32)     1:54.62 (40.38)     2:35.04 (40.42)
  4 Hoffman, Elijah           16 MSC-MR               2:35.50    2:38.21        
                  35.26     1:15.53 (40.27)     1:56.39 (40.86)     2:38.21 (41.82)
  5 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               2:40.76    2:43.50        
                  36.28     1:17.57 (41.29)     2:00.32 (42.75)     2:43.50 (43.18)
  6 Daly, Dennis              14 Pbac-MR              2:34.01    2:43.53        
                  32.97     1:12.24 (39.27)     1:56.83 (44.59)     2:43.53 (46.70)
  7 Walsh, Kevin              13 Scd-Mr-MR            3:02.56    2:51.01        
                  37.75     1:19.95 (42.20)     2:05.76 (45.81)     2:51.01 (45.25)
  8 Byrne, Greg               12 MWSC-MR              3:00.48    2:55.63        
                  39.70     1:24.76 (45.06)     2:11.98 (47.22)     2:55.63 (43.65)
  9 Hallenbeck, David         15 Ndac-MR              2:50.11    3:02.81        
                  38.81     1:23.54 (44.73)     2:12.20 (48.66)     3:02.81 (50.61)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR                 54.12      55.97 METS   
                  26.52       55.97 (29.45)                                        
  2 Ortiz, Samuel             17 Sachem-MR              56.02      56.13 METS   
                  26.55       56.13 (29.58)                                        
  3 Scott, Tyler              15 MSC-MR                 55.53      57.87        
                  27.29       57.87 (30.58)                                        
  4 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR           58.50      59.61        
                  27.85       59.61 (31.76)                                        
  5 Clay, Stephen             17 Sachem-MR              59.74    1:00.02        
                  27.73     1:00.02 (32.29)                                        
  6 Naudy, Enrique            16 SSL-MR                 58.33    1:00.03        
                  27.65     1:00.03 (32.38)                                        
  7 Gravina, Michael          16 SSL-MR                 59.31    1:00.05        
                  28.59     1:00.05 (31.46)                                        
  8 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR                57.31    1:00.17        
                  27.91     1:00.17 (32.26)                                        
  9 Svoboda, Noah             16 SSL-MR               1:00.91    1:01.72        
                  28.70     1:01.72 (33.02)                                        
 10 Murray, Connor            16 MSC-MR               1:01.32    1:01.88        
                  28.85     1:01.88 (33.03)                                        
 11 Ryan, Sean                18 Scd-Mr-MR            1:00.99    1:02.18        
                  28.33     1:02.18 (33.85)                                        
 12 Schollmeyer, Eric         16 Scd-Mr-MR            1:00.59    1:02.26        
                  28.56     1:02.26 (33.70)                                        
 13 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         1:00.90    1:02.59        
                  29.02     1:02.59 (33.57)                                        
 14 Gromling, Steven          16 LBA-MR               1:01.80    1:04.10        
                  29.74     1:04.10 (34.36)                                        
 15 Anderson, Mark            16 MSC-MR               1:04.83    1:06.05        
                  30.55     1:06.05 (35.50)                                        
 16 Kapinos, Peter            17 SSL-MR               1:13.76    1:06.36        
                  30.67     1:06.36 (35.69)                                        
 17 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              1:09.22    1:06.83        
                  30.91     1:06.83 (35.92)                                        
 18 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               1:07.47    1:07.25        
                  31.05     1:07.25 (36.20)                                        
 19 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR              1:06.45    1:08.02        
                  30.27     1:08.02 (37.75)                                        
 20 Bacile, Matthew           15 Sachem-MR            1:16.11    1:08.29        
                  31.52     1:08.29 (36.77)                                        
 21 Ryan, Michael             15 Sachem-MR            1:10.00    1:08.79        
                  32.33     1:08.79 (36.46)                                        
 22 Donaghy, Collin           15 Sachem-MR            1:15.94    1:08.99        
                  31.18     1:08.99 (37.81)                                        
 23 Williamson, Derek         15 WISC-MR              1:10.21    1:11.18        
                  32.67     1:11.18 (38.51)                                        
 24 Guzman, Justin            16 WISC-MR              1:15.39    1:11.32        
                  32.28     1:11.32 (39.04)                                        
 25 Citrin, Ari               15 SSL-MR               1:11.36    1:12.02        
                  33.44     1:12.02 (38.58)                                        
 26 Madar, Eric               16 SSL-MR               1:23.00    1:12.26        
                  33.36     1:12.26 (38.90)                                        
 27 Stein, Robert             15 SSL-MR               1:14.76    1:13.84        
                  33.70     1:13.84 (40.14)                                        
 28 Penny, William            16 SSL-MR               1:14.41    1:17.69        
                  34.69     1:17.69 (43.00)                                        
 29 Citrin, Joshua            15 SSL-MR               1:21.18    1:19.40        
                  36.92     1:19.40 (42.48)                                        
 30 Roberts, Jameson          15 SSL-MR               1:24.66    1:20.89        
                  35.49     1:20.89 (45.40)                                        
 31 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              1:15.11    1:21.36        
                  35.95     1:21.36 (45.41)                                        
 32 Hallenbeck, David         15 Ndac-MR              1:13.11    1:21.70        
                  35.08     1:21.70 (46.62)                                        
 33 Rein III, John            15 Sachem-MR            1:20.00    1:22.04        
                  36.41     1:22.04 (45.63)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR               1:59.91    2:05.97 METS   
                  27.25       59.49 (32.24)     1:32.82 (33.33)     2:05.97 (33.15)
  2 Scott, Tyler              15 MSC-MR               2:15.17    2:17.25        
                  28.61     1:02.38 (33.77)     1:38.08 (35.70)     2:17.25 (39.17)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              2:01.73    2:07.03        
                  27.13       59.48 (32.35)     1:37.78 (38.30)     2:07.03 (29.25)
  2 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         2:07.99    2:08.16        
                  27.00       59.66 (32.66)     1:39.15 (39.49)     2:08.16 (29.01)
  3 Ortiz, Samuel             17 Sachem-MR            2:17.43    2:08.22        
                  27.61     1:00.81 (33.20)     1:38.13 (37.32)     2:08.22 (30.09)
  4 Svoboda, Noah             16 SSL-MR               2:10.87    2:09.57        
                  28.52     1:03.06 (34.54)     1:40.13 (37.07)     2:09.57 (29.44)
  5 Corrigan, Timmy           16 LBA-MR               2:04.51    2:11.07        
                  26.86     1:02.27 (35.41)     1:40.76 (38.49)     2:11.07 (30.31)
  6 Perez-Rogers, Joe         16 Ndac-MR              2:08.53    2:11.17        
                  26.27       58.36 (32.09)     1:39.62 (41.26)     2:11.17 (31.55)
  7 Murray, Connor            16 MSC-MR               2:11.85    2:13.14        
                  29.32     1:03.83 (34.51)     1:42.73 (38.90)     2:13.14 (30.41)
  8 Naudy, Enrique            16 SSL-MR               2:07.97    2:13.36        
                  27.44     1:01.15 (33.71)     1:42.18 (41.03)     2:13.36 (31.18)
  9 Clay, Stephen             17 Sachem-MR            2:11.11    2:14.21        
                  28.23     1:00.70 (32.47)     1:42.48 (41.78)     2:14.21 (31.73)
 10 Anderson, Mark            16 MSC-MR               2:11.56    2:15.45        
                  29.21     1:03.46 (34.25)     1:44.64 (41.18)     2:15.45 (30.81)
 11 Gravina, Michael          16 SSL-MR               2:14.09    2:15.52        
                  28.92     1:03.74 (34.82)     1:44.85 (41.11)     2:15.52 (30.67)
 12 Muller, Christian         15 Pbac-MR              2:20.36    2:18.02        
                  30.55     1:06.49 (35.94)     1:44.77 (38.28)     2:18.02 (33.25)
 13 Donaghy, Collin           15 Sachem-MR            2:25.93    2:22.45        
                  31.22     1:06.74 (35.52)     1:50.33 (43.59)     2:22.45 (32.12)
 14 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         2:20.69    2:22.63        
                  30.15     1:05.43 (35.28)     1:50.16 (44.73)     2:22.63 (32.47)
 15 Seagren, Ryan             15 MSC-MR               2:19.55    2:22.73        
                  30.71     1:06.37 (35.66)     1:50.51 (44.14)     2:22.73 (32.22)
 16 Hoffman, Elijah           16 MSC-MR               2:20.08    2:23.29        
                  27.85     1:08.04 (40.19)     1:49.30 (41.26)     2:23.29 (33.99)
 17 Ryan, Michael             15 Sachem-MR            2:27.49    2:23.77        
                  31.37     1:08.94 (37.57)     1:52.79 (43.85)     2:23.77 (30.98)
 18 Stein, Robert             15 SSL-MR               2:26.14    2:23.87        
                  32.73     1:11.38 (38.65)     1:51.33 (39.95)     2:23.87 (32.54)
 19 O'Connor, Michael         17 LBA-MR               2:28.06    2:27.16        
                  32.43     1:08.57 (36.14)     1:55.68 (47.11)     2:27.16 (31.48)
 20 Madar, Eric               16 SSL-MR               2:33.48    2:28.57        
                  33.11     1:08.87 (35.76)     1:51.58 (42.71)     2:28.57 (36.99)
 21 Anderson, Yorrick         15 Ndac-MR              2:25.16    2:28.70        
                  31.36     1:12.59 (41.23)     1:54.76 (42.17)     2:28.70 (33.94)
 22 Williamson, Derek         15 WISC-MR              2:32.48    2:30.02        
                  31.92     1:10.05 (38.13)     1:57.31 (47.26)     2:30.02 (32.71)
 23 Strickland, Benjamin      15 Ndac-MR              2:35.97    2:30.34        
                  31.09     1:08.68 (37.59)     1:53.82 (45.14)     2:30.34 (36.52)
 24 Bacile, Matthew           15 Sachem-MR            2:30.20    2:30.77        
                  31.11     1:11.95 (40.84)     1:57.46 (45.51)     2:30.77 (33.31)
 25 Perez-Rogers, James       15 Ndac-MR              2:32.57    2:31.17        
                  30.42     1:08.68 (38.26)     1:58.13 (49.45)     2:31.17 (33.04)
 26 Guzman, Justin            16 WISC-MR              2:36.27    2:34.05        
                  30.93     1:10.68 (39.75)     1:58.76 (48.08)     2:34.05 (35.29)
 27 Courtney, Dan             17 SSL-MR               2:28.05    2:34.51        
                  31.57     1:13.18 (41.61)     1:58.72 (45.54)     2:34.51 (35.79)
 28 Citrin, Ari               15 SSL-MR               2:31.58    2:34.62        
                  32.70     1:13.29 (40.59)     1:59.28 (45.99)     2:34.62 (35.34)
 29 Penny, William            16 SSL-MR               2:37.07    2:36.84        
                  34.71     1:16.26 (41.55)     2:01.26 (45.00)     2:36.84 (35.58)
 30 Citrin, Joshua            15 SSL-MR               2:43.33    2:43.42        
                  35.63     1:17.98 (42.35)     2:07.09 (49.11)     2:43.42 (36.33)
 31 Anderson, Carl            12 Ndac-MR              2:50.11    2:45.88        
                  36.73     1:19.43 (42.70)     2:10.46 (51.03)     2:45.88 (35.42)
 -- Rein III, John            15 Sachem-MR            2:45.00         DQ        
                  36.85     1:19.67 (42.82)   2:19.86 (1:00.19)          DQ (36.92)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrnes, TJ                17 Ndac-MR              4:19.97    4:30.96 METS   
                  28.37     1:00.88 (32.51)     1:36.23 (35.35)     2:10.74 (34.51)
        2:51.47 (40.73)     3:32.50 (41.03)     4:02.65 (30.15)     4:30.96 (28.31)
  2 Saindon, Brian            16 Aqua Gems-MR         4:37.68    4:31.60 METS   
                  28.51     1:00.91 (32.40)     1:35.85 (34.94)     2:09.65 (33.80)
        2:51.30 (41.65)     3:32.52 (41.22)     4:02.89 (30.37)     4:31.60 (28.71)
  3 Murray, Connor            16 MSC-MR               4:38.40    4:39.96        
                  29.94     1:04.16 (34.22)     1:40.16 (36.00)     2:15.13 (34.97)
        2:54.45 (39.32)     3:34.64 (40.19)     4:07.70 (33.06)     4:39.96 (32.26)
  4 Greer, Shaun              15 Aqua Gems-MR         5:02.29    4:56.84        
                  29.57     1:04.35 (34.78)     1:42.32 (37.97)     2:19.59 (37.27)
        3:04.79 (45.20)     3:51.31 (46.52)     4:25.13 (33.82)     4:56.84 (31.71)
  5 Volaski, Harrison         12 Big Blue-MR          5:15.00    5:18.11        
                  34.01     1:14.46 (40.45)   2:35.44 (1:20.98)                    
            3:22.04 ( )     4:08.16 (46.12)   5:18.11 (1:09.95)                    
  6 Byrne, Greg               12 MWSC-MR              5:28.30    5:36.85        
                  35.70     1:18.23 (42.53)     2:00.48 (42.25)     2:43.37 (42.89)
        3:31.61 (48.24)     4:20.49 (48.88)     4:59.81 (39.32)     5:36.85 (37.04)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:38.78    1:36.28        
     1) Robertson, Brian 17             2) Clay, Stephen 17               
     3) Ortiz, Samuel 17                4) Donaghy, Collin 15             
                  23.56       47.39 (23.83)     1:11.38 (23.99)     1:36.28 (24.90)
  2 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:30.56    1:37.37        
     1) Scott, Tyler 15                 2) Hoffman, Elijah 16             
     3) Murray, Connor 16               4) Anderson, Mark 16              
                  24.41       49.42 (25.01)     1:14.42 (25.00)     1:37.37 (22.95)
  3 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:37.50    1:38.19        
     1) Byrnes, TJ 17                   2) Perez-Rogers, James 15         
     3) Anderson, Yorrick 15            4) Perez-Rogers, Joe 16           
                  24.39       49.90 (25.51)     1:15.70 (25.80)     1:38.19 (22.49)
  4 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:42.02    1:41.58        
     1) Stein, Robert 15                2) Gravina, Michael 16            
     3) Svoboda, Noah 16                4) Naudy, Enrique 16              
                  26.53       52.38 (25.85)     1:17.45 (25.07)     1:41.58 (24.13)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:38.09    1:47.07        
     1) Corrigan, Timmy 16              2) O'Connor, Michael 17           
     3) Friedman, Remy 14               4) O'Connor, Denis 14             
                  25.88       53.93 (28.05)     1:21.56 (27.63)     1:47.07 (25.51)
  6 Suffern Sea Lions-MR  'C'                         1:51.09    1:55.70        
     1) Madar, Eric 16                  2) Courtney, Dan 17               
     3) Citrin, Joshua 15               4) Citrin, Ari 15                 
                  27.21       56.15 (28.94)     1:26.54 (30.39)     1:55.70 (29.16)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                          1:43.18    1:49.93        
     1) Anderson, Mark 16               2) Meck, Mike 14                  
     3) Scott, Tyler 15                 4) Murray, Connor 16              
                  28.09       59.59 (31.50)     1:25.23 (25.64)     1:49.93 (24.70)
  2 Suffern Sea Lions-MR  'A'                         1:57.62    1:52.17        
     1) Gravina, Michael 16             2) Stein, Robert 15               
     3) Naudy, Enrique 16               4) Svoboda, Noah 16               
                  30.19     1:01.72 (31.53)     1:27.46 (25.74)     1:52.17 (24.71)
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:02.83    1:52.65        
     1) Friedman, Remy 14               2) Gromling, Steven 16            
     3) Corrigan, Timmy 16              4) Alton, Shane 13                
                  29.48     1:01.17 (31.69)     1:25.95 (24.78)     1:52.65 (26.70)
  4 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:10.65    1:52.75        
     1) Robertson, Brian 17             2) Ortiz, Samuel 17               
     3) Clay, Stephen 17                4) Donaghy, Collin 15             
                  27.90       58.25 (30.35)     1:27.84 (29.59)     1:52.75 (24.91)
  5 Northern Dutchess Aquatic Club-MR  'A'            1:57.50    1:59.01        
     1) Perez-Rogers, James 15          2) Anderson, Yorrick 15           
     3) Byrnes, TJ 17                   4) Hallenbeck, David 15           
                  29.48     1:04.21 (34.73)     1:31.16 (26.95)     1:59.01 (27.85)
  6 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:15.00    2:01.07        
     1) Danin, Marc 35                  2) Guzman, Justin 16              
     3) Hausmann, Edward 14             4) Williamson, Derek 15           
                  28.23     1:04.91 (36.68)     1:34.57 (29.66)     2:01.07 (26.50)
  7 Suffern Sea Lions-MR  'C'                         2:19.93    2:13.86        
     1) Citrin, Ari 15                  2) Citrin, Joshua 15              
     3) Penny, William 16               4) Roberts, Jameson 15            
                  34.39     1:12.98 (38.59)     1:46.17 (33.19)     2:13.86 (27.69)

Brought to you by Computer Aide, Inc.