Long Island Express Octoberfest 2006 - 10/20/2006 to 12/22/2006        
                                    Results                                    

Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    31.36      30.31  
  2 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR    30.91      31.15  
  3 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT      33.69  
  4 Ras, Jackie T             10 Express Swimming-MR    32.33      33.79  
  5 Lawler, Caitlin           10 Express Swimming-MR    36.71      34.85  
  6 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR    34.92      35.09  
  7 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    40.12      35.34  
  8 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    36.79      36.63  
  9 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    38.54      36.64  
 10 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 36.02      37.40  
 11 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR    41.59      37.87  
 12 Schmidt, Kelli L           8 Express Swimming-MR       NT      39.99  
 13 Rasquin, Kristen M        10 Express Swimming-MR    42.18      40.45  
 14 Punturo, Kelly G          10 Express Swimming-MR    43.41      44.21  
 15 Palmer, Fiona E            9 Express Swimming-MR    46.71      45.55  
 16 Lappin, Emily              9 Express Swimming-MR       NT      47.21  
 17 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT      49.84  
 18 Motto, Danielle            9 Express Swimming-MR  1:00.00    1:01.67  
 19 Ferranti, Kaitlyn A        9 Express Swimming-MR       NT    1:09.10  
 20 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR       NT    1:17.05  
 21 Ortof, Natalie R           6 Express Swimming-MR       NT    1:28.31  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:07.59    1:03.96  
                  30.76     1:03.96 (33.20)                                        
  2 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR  1:06.56    1:04.31  
                  30.85     1:04.31 (33.46)                                        
  3 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT    1:14.51  
                  35.77     1:14.51 (38.74)                                        
  4 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR  1:19.09    1:17.35  
                  36.81     1:17.35 (40.54)                                        
  5 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:18.76    1:18.55  
                  37.31     1:18.55 (41.24)                                        
  6 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:30.00    1:18.67  
                  37.79     1:18.67 (40.88)                                        
  7 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR  1:20.93    1:20.76  
                  39.22     1:20.76 (41.54)                                        
  8 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:32.22    1:21.94  
                  39.82     1:21.94 (42.12)                                        
  9 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR  1:31.70    1:22.76  
                  38.89     1:22.76 (43.87)                                        
 10 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR  1:29.00    1:23.33  
                  40.95     1:23.33 (42.38)                                        
 11 Hutton, Theresa            8 Trs-MR               1:25.51    1:24.31  
                  39.45     1:24.31 (44.86)                                        
 12 Schmidt, Kelli L           8 Express Swimming-MR       NT    1:26.58  
                  40.54     1:26.58 (46.04)                                        
 13 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  1:32.91    1:31.47  
                  40.16     1:31.47 (51.31)                                        
 14 Auty, Danielle            10 Express Swimming-MR       NT    1:33.89  
                  42.75     1:33.89 (51.14)                                        
 15 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    1:48.65  
 16 Simeone, Annie             8 Express Swimming-MR  1:48.77    1:54.35  
                  51.30   1:54.35 (1:03.05)                                        
 17 Guo, Jenna J               7 Express Swimming-MR       NT    1:58.13  
                  50.09   1:58.13 (1:08.04)                                        
 18 Nieves, Dana N            10 Express Swimming-MR       NT    1:58.86  
                  51.75   1:58.86 (1:07.11)                                        
 19 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR       NT    2:30.08  
                1:11.09   2:30.08 (1:18.99)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  2:25.64    2:16.11  
  2 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR  2:27.26    2:27.33  
  3 Deverna, Tara N           10 GAEL-MR              2:42.07    2:30.14  
  4 Ras, Jackie T             10 Express Swimming-MR  2:35.61    2:37.90  
  5 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR  2:52.59    2:43.80  
  6 Groccia, Jackie A         10 GAEL-MR              2:49.46    2:45.49  
  7 Lawler, Caitlin           10 Express Swimming-MR  2:57.03    2:48.44  
  8 Catarinacchio, Jessica R   9 GAEL-MR              2:51.07    2:48.95  
  9 Reilly, Bridget K         10 GAEL-MR              3:08.41    2:50.44  
 10 Russo, Eva M              10 GAEL-MR              3:19.29    2:55.27  
 11 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  3:08.90    2:56.01  
 12 Greisa, Krista S          10 GAEL-MR              3:01.14    3:26.65  
 13 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    3:38.08  
 14 Punturo, Kelly G          10 Express Swimming-MR       NT    3:39.91  
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  6:24.53    6:03.05  
                  32.09     1:07.47 (35.38)     1:44.35 (36.88)     2:21.64 (37.29)
        2:59.28 (37.64)     3:36.01 (36.73)     4:12.58 (36.57)     4:49.88 (37.30)
        5:27.43 (37.55)     6:03.05 (35.62)                                        
  2 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR  6:38.54    6:31.03  
                  33.29     1:11.01 (37.72)     1:50.34 (39.33)     2:30.35 (40.01)
        3:10.38 (40.03)     3:50.63 (40.25)     4:30.93 (40.30)     5:11.89 (40.96)
        5:52.20 (40.31)     6:31.03 (38.83)                                        
  3 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT    7:22.63  
                  37.01     1:20.47 (43.46)     2:06.46 (45.99)     2:52.16 (45.70)
        3:38.05 (45.89)     4:23.88 (45.83)     5:09.90 (46.02)     5:55.89 (45.99)
        6:41.49 (45.60)     7:22.63 (41.14)                                        
  4 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR       NT    7:25.23  
                  40.00     1:25.83 (45.83)     2:11.93 (46.10)     2:57.52 (45.59)
        3:42.75 (45.23)     4:28.66 (45.91)     5:14.81 (46.15)     5:59.18 (44.37)
        6:44.77 (45.59)     7:25.23 (40.46)                                        
  5 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR       NT    7:45.66  
                  40.80     1:27.22 (46.42)     2:11.85 (44.63)     2:58.64 (46.79)
        3:47.66 (49.02)     4:35.06 (47.40)     5:24.59 (49.53)     6:13.64 (49.05)
        7:01.71 (48.07)     7:45.66 (43.95)                                        
  6 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR       NT    7:51.04  
                  42.40     1:30.79 (48.39)     2:19.69 (48.90)     3:08.04 (48.35)
        3:55.74 (47.70)     4:44.43 (48.69)     5:32.20 (47.77)     6:20.04 (47.84)
        7:07.24 (47.20)     7:51.04 (43.80)                                        
  7 Hutton, Theresa            8 Trs-MR               7:00.00    7:56.20  
                  42.28     1:29.26 (46.98)     2:17.11 (47.85)     3:05.43 (48.32)
        3:55.09 (49.66)     4:44.53 (49.44)     5:33.24 (48.71)     6:22.70 (49.46)
        7:11.17 (48.47)     7:56.20 (45.03)                                        
  8 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR       NT    8:07.88  
                  43.31     1:31.05 (47.74)     2:20.88 (49.83)     3:10.84 (49.96)
        4:00.72 (49.88)     4:51.60 (50.88)     5:43.50 (51.90)     6:34.17 (50.67)
        7:22.19 (48.02)     8:07.88 (45.69)                                        
  9 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR       NT    8:21.78  
                  41.88     1:31.42 (49.54)     2:23.11 (51.69)     3:14.40 (51.29)
        4:07.50 (53.10)     4:59.83 (52.33)     5:53.27 (53.44)     6:45.71 (52.44)
        7:37.99 (52.28)     8:21.78 (43.79)                                        
 10 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR       NT    9:15.67  
                  44.76     1:40.84 (56.08)     2:38.13 (57.29)     3:36.96 (58.83)
        4:36.58 (59.62)     5:33.77 (57.19)     6:31.85 (58.08)     7:27.18 (55.33)
        8:20.89 (53.71)     9:15.67 (54.78)                                        
 11 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT   10:06.43  
                  52.41   1:52.50 (1:00.09)   2:54.52 (1:02.02)   3:57.50 (1:02.98)
      4:59.50 (1:02.00)   6:02.06 (1:02.56)   7:04.63 (1:02.57)   8:07.16 (1:02.53)
      9:07.68 (1:00.52)    10:06.43 (58.75)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR    35.45      35.35  
  2 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    37.82      36.23  
  3 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT      40.38  
  4 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    44.45      40.83  
  5 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    42.48      42.16  
  6 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 43.70      42.50  
  7 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR    44.42      42.82  
  8 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    42.50      43.37  
  9 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR    47.04      43.57  
 10 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR    42.98      43.64  
 11 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR    53.45      44.97  
 12 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    42.12      44.98  
 13 Schmidt, Kelli L           8 Express Swimming-MR       NT      51.89  
 14 Auty, Danielle            10 Express Swimming-MR       NT      51.92  
 15 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT      57.43  
 16 Simeone, Annie             8 Express Swimming-MR    56.60      57.46  
 17 Guo, Jenna J               7 Express Swimming-MR       NT      58.59  
 18 Nieves, Dana N            10 Express Swimming-MR       NT      59.00  
 19 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR       NT    1:14.66  
 20 Ortof, Natalie R           6 Express Swimming-MR       NT    1:29.66  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:20.15    1:15.41  
                  36.49     1:15.41 (38.92)                                        
  2 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR  1:17.81    1:16.65  
                  37.01     1:16.65 (39.64)                                        
  3 Ras, Jackie T             10 Express Swimming-MR  1:27.89    1:25.93  
                  42.81     1:25.93 (43.12)                                        
  4 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:38.91    1:27.63  
                  42.79     1:27.63 (44.84)                                        
  5 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:32.97    1:28.53  
                  42.57     1:28.53 (45.96)                                        
  6 Lawler, Caitlin           10 Express Swimming-MR  1:36.89    1:31.88  
                  45.60     1:31.88 (46.28)                                        
  7 Hutton, Theresa            8 Trs-MR               1:41.28    1:34.25  
                  45.59     1:34.25 (48.66)                                        
  8 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR  1:33.78    1:34.74  
                  46.06     1:34.74 (48.68)                                        
  9 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:37.94    1:35.26  
                  46.54     1:35.26 (48.72)                                        
 10 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR  1:58.73    1:37.58  
                  46.96     1:37.58 (50.62)                                        
 11 Schmidt, Kelli L           8 Express Swimming-MR       NT    1:45.50  
                  48.75     1:45.50 (56.75)                                        
 12 Lappin, Emily              9 Express Swimming-MR       NT    1:49.38  
                  51.18     1:49.38 (58.20)                                        
 13 Palmer, Fiona E            9 Express Swimming-MR  1:55.46    1:56.63  
                  55.01   1:56.63 (1:01.62)                                        
 14 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    1:57.07  
                  57.44     1:57.07 (59.63)                                        
 15 Punturo, Kelly G          10 Express Swimming-MR  2:08.31    1:58.65  
                  56.48   1:58.65 (1:02.17)                                        
 16 Rasquin, Kristen M        10 Express Swimming-MR  2:05.13    2:00.28  
                  54.87   2:00.28 (1:05.41)                                        
 17 Ferranti, Kaitlyn A        9 Express Swimming-MR       NT    2:15.32  
                1:03.67   2:15.32 (1:11.65)                                        
 18 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR       NT    2:41.39  
                1:17.58   2:41.39 (1:23.81)                                        
 -- McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                  43.57          DQ (46.45)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    37.57      38.35  
  2 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR    40.99      42.70  
  3 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR    44.75      44.12  
  4 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR    45.98      46.36  
  5 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT      47.25  
  6 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    45.98      47.78  
  7 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    57.22      48.60  
  8 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR    57.06      49.62  
  9 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR    51.18      50.89  
 10 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    52.11      51.44  
 11 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    52.97      51.80  
 12 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT      53.46  
 13 Auty, Danielle            10 Express Swimming-MR       NT    1:00.12  
 14 Guo, Jenna J               7 Express Swimming-MR       NT    1:00.76  
 15 Simeone, Annie             8 Express Swimming-MR  1:10.28    1:01.67  
 16 Schmidt, Kelli L           8 Express Swimming-MR       NT    1:14.37  
 17 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR       NT    1:15.52  
 -- Nieves, Dana N            10 Express Swimming-MR       NT         DQ  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:23.69    1:21.91  
                  38.81     1:21.91 (43.10)                                        
  2 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR  1:37.51    1:33.62  
                  45.28     1:33.62 (48.34)                                        
  3 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR  1:36.64    1:33.93  
                  43.63     1:33.93 (50.30)                                        
  4 Ras, Jackie T             10 Express Swimming-MR  1:43.54    1:39.03  
                  47.11     1:39.03 (51.92)                                        
  5 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR  1:43.32    1:40.05  
                  47.26     1:40.05 (52.79)                                        
  6 Rasquin, Kristen M        10 Express Swimming-MR  1:52.80    1:47.55  
                  51.78     1:47.55 (55.77)                                        
  7 Lawler, Caitlin           10 Express Swimming-MR       NT    1:50.41  
                  54.07     1:50.41 (56.34)                                        
  8 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:55.44    1:50.74  
                  53.55     1:50.74 (57.19)                                        
  9 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR       NT    1:50.76  
                  52.82     1:50.76 (57.94)                                        
 10 Punturo, Kelly G          10 Express Swimming-MR  1:58.70    1:52.49  
                  52.70     1:52.49 (59.79)                                        
 11 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:53.21    1:54.23  
                  54.69     1:54.23 (59.54)                                        
 12 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    1:55.90  
                  56.66     1:55.90 (59.24)                                        
 13 Palmer, Fiona E            9 Express Swimming-MR  2:39.11    2:08.35  
                1:00.56   2:08.35 (1:07.79)                                        
 14 Ferranti, Kaitlyn A        9 Express Swimming-MR       NT    2:19.17  
                1:05.39   2:19.17 (1:13.78)                                        
 15 Carmichael-Lopes, Sydni    8 Express Swimming-MR       NT    2:44.46  
                1:19.96   2:44.46 (1:24.50)                                        
 -- Schmidt, Kelli L           8 Express Swimming-MR       NT         DQ  
 -- McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                  49.81          DQ (56.11)                                        
 -- Motto, Danielle            9 Express Swimming-MR  2:25.45         DQ  
                1:20.18        DQ (1:28.18)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    34.45      33.79  
  2 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    37.04      34.74  
  3 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR    38.64      37.82  
  4 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR    44.52      38.63  
  5 Ras, Jackie T             10 Express Swimming-MR    43.34      39.86  
  6 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    46.79      40.69  
  7 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT      42.93  
  8 Lawler, Caitlin           10 Express Swimming-MR    40.39      43.28  
  9 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    51.61      48.16  
 10 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 48.09      49.46  
 11 Schmidt, Kelli L           8 Express Swimming-MR       NT      50.53  
 12 Rasquin, Kristen M        10 Express Swimming-MR    52.80      52.20  
 13 Lappin, Emily              9 Express Swimming-MR       NT      52.89  
 14 Palmer, Fiona E            9 Express Swimming-MR       NT      54.78  
 15 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    1:00.12  
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:13.77    1:14.25  
                  34.40     1:14.25 (39.85)                                        
  2 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR  1:39.99    1:33.17  
                  44.33     1:33.17 (48.84)                                        
  3 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:48.13    1:35.26  
                  43.51     1:35.26 (51.75)                                        
  4 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR       NT    1:38.69  
                  43.46     1:38.69 (55.23)                                        
  5 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR       NT    2:02.64  
                  54.69   2:02.64 (1:07.95)                                        
  6 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    2:10.28  
                1:03.14   2:10.28 (1:07.14)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:14.50    1:13.56  
                  34.62     1:13.56 (38.94)                                        
  2 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR  1:18.71    1:19.58  
                  36.39     1:19.58 (43.19)                                        
  3 Ras, Jackie T             10 Express Swimming-MR  1:31.22    1:22.70  
                  38.15     1:22.70 (44.55)                                        
  4 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR       NT    1:25.91  
                  39.46     1:25.91 (46.45)                                        
  5 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR  1:30.38    1:26.36  
                  40.01     1:26.36 (46.35)                                        
  6 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:41.98    1:27.42  
                  39.53     1:27.42 (47.89)                                        
  7 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR  1:40.89    1:31.66  
                  47.56     1:31.66 (44.10)                                        
  8 Lawler, Caitlin           10 Express Swimming-MR  1:30.67    1:34.28  
                  45.30     1:34.28 (48.98)                                        
  9 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:39.63    1:34.76  
                  46.43     1:34.76 (48.33)                                        
 10 Rasquin, Kristen M        10 Express Swimming-MR  1:51.86    1:39.81  
                  48.80     1:39.81 (51.01)                                        
 11 Punturo, Kelly G          10 Express Swimming-MR  1:51.32    1:44.85  
                  50.18     1:44.85 (54.67)                                        
 12 Palmer, Fiona E            9 Express Swimming-MR  2:00.18    1:53.07  
                  51.43   1:53.07 (1:01.64)                                        
 13 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    1:54.93  
                  58.38     1:54.93 (56.55)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  2:41.26    2:33.95  
                  34.88     1:13.60 (38.72)     1:57.93 (44.33)     2:33.95 (36.02)
  2 Deverna, Tara N           10 GAEL-MR              2:49.31    2:46.70  
                  38.26     1:21.14 (42.88)     2:09.96 (48.82)     2:46.70 (36.74)
  3 Ramsey, Danielle          10 Express Swimming-MR  2:57.09    2:47.48  
                  36.52     1:19.32 (42.80)     2:10.97 (51.65)     2:47.48 (36.51)
  4 Groccia, Jackie A         10 GAEL-MR              3:07.98    3:03.39  
                  39.52     1:26.95 (47.43)     2:20.73 (53.78)     3:03.39 (42.66)
  5 Greff, Christie R         10 Express Swimming-MR  3:15.30    3:06.88  
                  43.48     1:32.95 (49.47)     2:27.66 (54.71)     3:06.88 (39.22)
  6 Russo, Eva M              10 GAEL-MR              2:53.96    3:13.08  
                  45.07     1:35.16 (50.09)     2:27.45 (52.29)     3:13.08 (45.63)
  7 Reilly, Bridget K         10 GAEL-MR              3:24.71    3:17.54  
                  47.03     1:36.53 (49.50)   2:36.70 (1:00.17)     3:17.54 (40.84)
  8 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  3:45.45    3:19.50  
                  48.91     1:41.33 (52.42)     2:38.85 (57.52)     3:19.50 (40.65)
  9 Lawler, Caitlin           10 Express Swimming-MR  3:18.30    3:22.49  
                  47.33     1:39.38 (52.05)   2:39.79 (1:00.41)     3:22.49 (42.70)
 10 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    3:55.21  
                  58.25   1:58.62 (1:00.37)   2:59.84 (1:01.22)     3:55.21 (55.37)
 11 Greisa, Krista S          10 GAEL-MR              3:22.72    3:58.66  
                  54.96   2:07.31 (1:12.35)     3:06.84 (59.53)     3:58.66 (51.82)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    27.26      27.13  
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR    28.15      28.20  
  3 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR    28.56      28.23  
  4 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR    30.49      28.89  
  5 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR    29.88      30.15  
  6 Lee, Lauren               11 Trs-MR                 30.73      30.22  
  7 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR    30.82      30.54  
  8 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR    32.46      30.84  
  9 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR                 31.02      30.98  
 10 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    30.98      31.26  
 11 Zaretskaia, Ekaterina     12 Shy/ Seals-MR          32.75      31.27  
 12 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    31.17      31.58  
 13 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR                 31.52      31.77  
 14 Im, Gabi                  11 Trs-MR                 32.16      32.19  
 15 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR    33.79      32.21  
 16 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR    33.13      32.69  
 17 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR    34.44      32.71  
 18 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR          35.50      33.03  
 19 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR    35.13      34.59  
 20 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR    35.24      35.00  
 21 Ferreri, Kiley M          11 Express Swimming-MR       NT      35.17  
 22 Solovyeva, Vika           12 Shy/ Seals-MR          33.27      35.68  
 23 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR    41.01      35.92  
 24 Tusa, Kayla M             12 Express Swimming-MR    36.21      36.18  
 25 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR    34.88      37.05  
 26 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR    38.64      37.89  
 27 Rezler, Gabriella M       12 Express Swimming-MR    39.97      38.02  
 28 Sussman, Heather S        11 Trs-MR                 38.30      38.20  
 29 McLeod, Kristina M        12 Express Swimming-MR       NT      44.52  
 30 Wheeling, Victoria N      12 Express Swimming-MR       NT      53.97  
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    58.83      57.87  
                  27.67       57.87 (30.20)                                        
  2 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 59.56      58.70  
                  28.49       58.70 (30.21)                                        
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:00.32    1:00.27  
                  28.91     1:00.27 (31.36)                                        
  4 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR  1:07.33    1:02.46  
                  29.68     1:02.46 (32.78)                                        
  5 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:03.89    1:04.08  
                  30.72     1:04.08 (33.36)                                        
  6 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               1:05.70    1:04.73  
                  31.65     1:04.73 (33.08)                                        
  7 Lee, Lauren               11 Trs-MR               1:06.25    1:05.65  
                  31.54     1:05.65 (34.11)                                        
  8 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:06.78    1:06.09  
                  32.11     1:06.09 (33.98)                                        
  9 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR  1:05.10    1:06.12  
                  31.50     1:06.12 (34.62)                                        
 10 Simeone, MaryCate         12 Express Swimming-MR  1:11.21    1:06.53  
                  32.00     1:06.53 (34.53)                                        
 11 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:06.62    1:07.70  
                  32.42     1:07.70 (35.28)                                        
 12 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR  1:09.41    1:07.91  
                  32.61     1:07.91 (35.30)                                        
 13 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR               1:07.09    1:08.57  
                  32.92     1:08.57 (35.65)                                        
 14 Im, Gabi                  11 Trs-MR               1:09.65    1:09.65  
                  33.90     1:09.65 (35.75)                                        
 15 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:10.03    1:10.31  
                  33.57     1:10.31 (36.74)                                        
 16 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  1:16.68    1:10.88  
                  33.93     1:10.88 (36.95)                                        
 17 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR  1:15.19    1:15.10  
                  35.90     1:15.10 (39.20)                                        
 18 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR  1:19.91    1:16.51  
                  36.42     1:16.51 (40.09)                                        
 19 Ferreri, Kiley M          11 Express Swimming-MR       NT    1:20.85  
                  37.40     1:20.85 (43.45)                                        
 20 Kearns, Bridget M         11 Express Swimming-MR  1:27.98    1:21.11  
                  37.36     1:21.11 (43.75)                                        
 21 Yu, Crystal               11 Trs-MR               1:18.43    1:23.19  
                  39.44     1:23.19 (43.75)                                        
 22 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR  1:22.04    1:23.53  
                  38.83     1:23.53 (44.70)                                        
 23 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR  1:32.99    1:24.33  
                  39.04     1:24.33 (45.29)                                        
 24 Tusa, Kayla M             12 Express Swimming-MR  1:24.85    1:24.88  
                  40.68     1:24.88 (44.20)                                        
 25 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR  1:26.67    1:26.48  
                  40.85     1:26.48 (45.63)                                        
 26 Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR  1:23.21    1:26.70  
                  40.50     1:26.70 (46.20)                                        
 27 Sussman, Heather S        11 Trs-MR               1:26.27    1:27.60  
                  41.64     1:27.60 (45.96)                                        
 28 Chow, Laurie              11 UN-LI-MR                  NT    1:34.38  
                  44.89     1:34.38 (49.49)                                        
 29 McLeod, Kristina M        12 Express Swimming-MR       NT    1:42.47  
                  45.02     1:42.47 (57.45)                                        
 30 McCarraher, Casey L       11 Express Swimming-MR       NT    1:49.24  
                  47.44   1:49.24 (1:01.80)                                        
 31 Wheeling, Victoria N      12 Express Swimming-MR       NT    1:58.86  
                  51.72   1:58.86 (1:07.14)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  2:11.80    2:04.58  
                  28.09       59.60 (31.51)     1:31.83 (32.23)     2:04.58 (32.75)
  2 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               2:07.66    2:06.92  
                  28.73     1:01.28 (32.55)     1:34.51 (33.23)     2:06.92 (32.41)
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:06.97    2:09.36  
                  29.22     1:01.52 (32.30)     1:35.74 (34.22)     2:09.36 (33.62)
  4 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  2:18.95    2:17.14  
                  31.72     1:07.11 (35.39)     1:42.61 (35.50)     2:17.14 (34.53)
  5 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  2:24.21    2:17.49  
                  32.78     1:07.84 (35.06)     1:42.82 (34.98)     2:17.49 (34.67)
  6 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               2:20.96    2:17.87  
                  32.68     1:07.93 (35.25)     1:44.11 (36.18)     2:17.87 (33.76)
  7 Schauer, Elisabeth M      11 GAEL-MR              2:25.07    2:18.39  
                  30.66     1:05.76 (35.10)     1:42.36 (36.60)     2:18.39 (36.03)
  8 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  2:21.21    2:18.65  
                  32.00     1:07.64 (35.64)     1:44.26 (36.62)     2:18.65 (34.39)
  9 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR  2:24.94    2:19.85  
                  31.68     1:07.07 (35.39)     1:43.31 (36.24)     2:19.85 (36.54)
 10 Demarco, Jackie M         11 GAEL-MR              2:26.22    2:22.21  
                  31.94     1:08.39 (36.45)     1:45.82 (37.43)     2:22.21 (36.39)
 11 Leary, Tanita A           11 GAEL-MR              2:31.04    2:23.49  
                  32.43     1:09.25 (36.82)     1:47.61 (38.36)     2:23.49 (35.88)
 12 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR               2:34.66    2:23.54  
                  32.63     1:09.49 (36.86)     1:46.84 (37.35)     2:23.54 (36.70)
 13 Lawler, Rachel            12 Express Swimming-MR  2:31.74    2:26.19  
                  33.08     1:10.04 (36.96)     1:49.53 (39.49)     2:26.19 (36.66)
 14 Lee, Lauren               11 Trs-MR               2:20.00    2:26.39  
                  33.03     1:11.43 (38.40)     1:50.38 (38.95)     2:26.39 (36.01)
 15 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  2:34.69    2:27.53  
                  33.28     1:11.63 (38.35)     1:50.72 (39.09)     2:27.53 (36.81)
 16 Im, Gabi                  11 Trs-MR               2:38.95    2:32.42  
                  34.28     1:12.80 (38.52)     1:53.07 (40.27)     2:32.42 (39.35)
 17 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  2:56.94    2:41.36  
                  34.99     1:15.28 (40.29)     1:58.22 (42.94)     2:41.36 (43.14)
 18 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR  2:48.62    2:44.51  
                  36.36     1:18.42 (42.06)     2:02.67 (44.25)     2:44.51 (41.84)
 19 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR  3:03.63    2:48.67  
                  36.17     1:18.19 (42.02)     2:03.33 (45.14)     2:48.67 (45.34)
 20 Ramsey, Ashley            11 Express Swimming-MR  2:48.67    2:56.06  
                  37.16     1:21.80 (44.64)     2:08.63 (46.83)     2:56.06 (47.43)
 21 Ferreri, Kiley M          11 Express Swimming-MR       NT    2:56.16  
                  38.16     1:22.59 (44.43)     2:10.82 (48.23)     2:56.16 (45.34)
 22 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR  2:57.68    3:00.32  
                  38.42     1:24.28 (45.86)     2:12.86 (48.58)     3:00.32 (47.46)
 23 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR  3:08.41    3:01.17  
                  39.38     1:26.34 (46.96)     2:16.33 (49.99)     3:01.17 (44.84)
 24 Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR       NT    3:08.46  
                  40.41     1:26.58 (46.17)     2:17.24 (50.66)     3:08.46 (51.22)
 25 Chow, Laurie              11 UN-LI-MR                  NT    3:35.79  
                                  45.45 ( )     1:37.08 (51.63)   3:35.79 (1:58.71)
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               5:38.05    5:29.58  
                  29.30     1:01.82 (32.52)     1:35.32 (33.50)     2:08.93 (33.61)
        2:42.78 (33.85)     3:16.43 (33.65)     3:50.46 (34.03)     4:24.33 (33.87)
        4:58.04 (33.71)     5:29.58 (31.54)                                        
  2 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  5:51.72    5:42.37  
                  29.41     1:02.29 (32.88)     1:36.31 (34.02)     2:10.66 (34.35)
        2:45.68 (35.02)     3:20.66 (34.98)     3:56.62 (35.96)     4:32.37 (35.75)
        5:08.12 (35.75)     5:42.37 (34.25)                                        
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  5:34.26    5:43.35  
                  30.42     1:03.93 (33.51)     1:38.70 (34.77)     2:13.78 (35.08)
        2:49.03 (35.25)     3:24.69 (35.66)     4:00.03 (35.34)     4:35.04 (35.01)
        5:10.39 (35.35)     5:43.35 (32.96)                                        
  4 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR  6:15.55    5:59.84  
                  31.86     1:08.32 (36.46)     1:45.95 (37.63)     2:23.30 (37.35)
        3:00.03 (36.73)     3:36.51 (36.48)     4:13.35 (36.84)     4:50.38 (37.03)
        5:26.10 (35.72)     5:59.84 (33.74)                                        
  5 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  6:04.44    6:06.26  
                  33.68     1:10.59 (36.91)     1:48.10 (37.51)     2:25.45 (37.35)
        3:03.17 (37.72)     3:40.57 (37.40)     4:18.16 (37.59)     4:55.09 (36.93)
        5:31.37 (36.28)     6:06.26 (34.89)                                        
  6 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR  6:12.48    6:11.03  
                  33.45     1:11.28 (37.83)     1:48.55 (37.27)     2:26.09 (37.54)
        3:03.88 (37.79)     3:42.21 (38.33)     4:20.26 (38.05)     4:57.73 (37.47)
        5:34.34 (36.61)     6:11.03 (36.69)                                        
  7 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  6:21.23    6:14.16  
                  34.68     1:12.05 (37.37)     1:51.39 (39.34)     2:28.87 (37.48)
        3:06.81 (37.94)     3:44.33 (37.52)     4:23.25 (38.92)     5:01.22 (37.97)
        5:38.26 (37.04)     6:14.16 (35.90)                                        
  8 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               6:08.78    6:16.28  
                  33.24     1:10.88 (37.64)     1:49.90 (39.02)     2:28.79 (38.89)
        3:07.26 (38.47)     3:46.08 (38.82)     4:24.93 (38.85)     5:03.54 (38.61)
        5:40.93 (37.39)     6:16.28 (35.35)                                        
  9 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR               6:31.00    6:20.23  
                  33.67     1:11.49 (37.82)     1:49.90 (38.41)     2:28.98 (39.08)
        3:08.10 (39.12)     3:47.68 (39.58)     4:26.48 (38.80)     5:05.48 (39.00)
        5:44.80 (39.32)     6:20.23 (35.43)                                        
 10 Lee, Lauren               11 Trs-MR               6:46.97    6:20.49  
                  32.77     1:10.90 (38.13)     1:50.32 (39.42)     2:29.03 (38.71)
        3:08.13 (39.10)     3:47.03 (38.90)     4:27.10 (40.07)     5:05.65 (38.55)
        5:45.44 (39.79)     6:20.49 (35.05)                                        
 11 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  6:26.05    6:21.31  
                  33.13     1:10.42 (37.29)     1:48.66 (38.24)     2:27.21 (38.55)
        3:06.29 (39.08)     3:45.63 (39.34)     4:24.42 (38.79)     5:03.44 (39.02)
        5:43.01 (39.57)     6:21.31 (38.30)                                        
 12 Simeone, MaryCate         12 Express Swimming-MR  7:00.09    6:28.25  
                  35.77     1:15.00 (39.23)     1:55.00 (40.00)     2:34.13 (39.13)
        3:14.14 (40.01)     3:53.59 (39.45)     4:33.81 (40.22)     5:12.56 (38.75)
        5:51.91 (39.35)     6:28.25 (36.34)                                        
 13 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR  6:46.78    6:31.97  
                  35.77     1:14.67 (38.90)     1:54.10 (39.43)     2:34.56 (40.46)
        3:15.16 (40.60)     3:55.51 (40.35)     4:35.27 (39.76)     5:15.23 (39.96)
        5:54.36 (39.13)     6:31.97 (37.61)                                        
 14 Im, Gabi                  11 Trs-MR               6:40.00    6:44.63  
                  35.50     1:16.50 (41.00)     1:57.43 (40.93)     2:38.76 (41.33)
        3:21.27 (42.51)     4:04.56 (43.29)     4:44.88 (40.32)     5:24.88 (40.00)
        6:05.74 (40.86)     6:44.63 (38.89)                                        
 15 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  7:34.80    6:47.53  
                  35.80     1:16.34 (40.54)     1:57.97 (41.63)     2:40.65 (42.68)
        3:23.62 (42.97)     4:04.93 (41.31)     4:47.52 (42.59)     5:29.08 (41.56)
        6:09.43 (40.35)     6:47.53 (38.10)                                        
 16 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  7:27.95    7:09.73  
                  36.50     1:18.31 (41.81)                             2:45.60 ( )
                                                    5:44.04 ( )                    
            6:27.11 ( )     7:09.73 (42.62)                                        
 17 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR       NT    7:33.67  
                  43.06     1:29.37 (46.31)     2:16.25 (46.88)                    
            3:52.44 ( )     4:39.15 (46.71)     5:25.18 (46.03)     6:09.94 (44.76)
        6:53.07 (43.13)     7:33.67 (40.60)                                        
 18 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR       NT    7:48.86  
                  40.83     1:26.85 (46.02)     2:14.72 (47.87)     3:02.91 (48.19)
        3:51.27 (48.36)     4:39.84 (48.57)     5:28.06 (48.22)     6:16.80 (48.74)
        7:05.35 (48.55)     7:48.86 (43.51)                                        
 19 Kearns, Bridget M         11 Express Swimming-MR       NT    8:08.81  
                  39.60     1:26.44 (46.84)     2:16.84 (50.40)     3:07.66 (50.82)
        3:58.59 (50.93)     4:50.90 (52.31)     5:41.22 (50.32)     6:29.87 (48.65)
        7:21.54 (51.67)     8:08.81 (47.27)                                        
 20 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR       NT    8:10.85  
                  40.26     1:26.82 (46.56)                             3:06.86 ( )
                                4:48.21 ( )     5:39.50 (51.29)                    
            7:23.72 ( )     8:10.85 (47.13)                                        
 21 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR  8:11.21    8:18.93  
                  39.20     1:27.15 (47.95)   8:18.93 (6:51.78)                    
 22 Tusa, Kayla M             12 Express Swimming-MR       NT    8:29.85  
                  44.35     1:34.59 (50.24)     2:27.19 (52.60)     3:19.94 (52.75)
        4:12.67 (52.73)     5:05.66 (52.99)     5:59.37 (53.71)     6:52.25 (52.88)
        7:46.05 (53.80)     8:29.85 (43.80)                                        
 23 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR       NT    8:32.10  
                  46.57     1:37.59 (51.02)                             3:24.68 ( )
        4:19.10 (54.42)     5:12.71 (53.61)     6:07.56 (54.85)     7:02.28 (54.72)
        7:47.71 (45.43)     8:32.10 (44.39)                                        
 -- Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR  8:00.89         DQ  
                                  43.77 ( )     1:35.00 (51.23)     2:30.28 (55.28)
        3:22.95 (52.67)          DQ (53.55)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    32.18      30.86  
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR    33.54      32.68  
  3 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR    35.39      32.87  
  4 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    35.82      35.53  
  5 Lee, Lauren               11 Trs-MR                 37.55      36.41  
  6 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR    37.72      36.55  
  7 Simeone, MaryCate         12 Express Swimming-MR    35.42      36.67  
  8 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR    37.24      37.19  
  9 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    39.36      37.25  
 10 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR    37.59      38.82  
 11 Im, Gabi                  11 Trs-MR                 39.80      39.38  
 12 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR    42.08      39.75  
 13 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR    41.65      40.08  
 14 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 41.21      40.62  
 15 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR    42.06      40.72  
 16 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR    45.24      41.09  
 17 Ferreri, Kiley M          11 Express Swimming-MR       NT      42.91  
 18 Sussman, Heather S        11 Trs-MR                 44.20      43.01  
 19 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR    41.60      43.53  
 20 Tusa, Kayla M             12 Express Swimming-MR    46.41      44.01  
 21 Kearns, Bridget M         11 Express Swimming-MR    55.64      46.49  
 22 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR    44.80      46.52  
 23 Yu, Crystal               11 Trs-MR                 43.61      46.59  
 24 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR    48.98      49.67  
 25 Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR    48.67      50.31  
 26 Chow, Laurie              11 UN-LI-MR                  NT      51.36  
 27 McLeod, Kristina M        12 Express Swimming-MR       NT      53.24  
 28 McCarraher, Casey L       11 Express Swimming-MR       NT    1:01.41  
 29 Wheeling, Victoria N      12 Express Swimming-MR       NT    1:05.53  
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:13.63    1:07.65  
                  33.10     1:07.65 (34.55)                                        
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:09.34    1:08.60  
                  33.97     1:08.60 (34.63)                                        
  3 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR  1:09.95    1:09.66  
                  34.10     1:09.66 (35.56)                                        
  4 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  1:11.61    1:14.07  
                  36.38     1:14.07 (37.69)                                        
  5 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:17.66    1:17.18  
                  38.01     1:17.18 (39.17)                                        
  6 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR  1:18.08    1:17.44  
                  38.11     1:17.44 (39.33)                                        
  7 Lee, Lauren               11 Trs-MR               1:16.80    1:17.48  
                  37.80     1:17.48 (39.68)                                        
  7 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:19.78    1:17.48  
                  37.76     1:17.48 (39.72)                                        
  9 Lawler, Rachel            12 Express Swimming-MR  1:19.88    1:18.55  
                  38.77     1:18.55 (39.78)                                        
 10 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:21.17    1:18.57  
                  39.68     1:18.57 (38.89)                                        
 11 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR  1:20.76    1:20.51  
                  40.59     1:20.51 (39.92)                                        
 12 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR  1:28.62    1:22.51  
                  40.53     1:22.51 (41.98)                                        
 13 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:31.37    1:24.66  
                  41.28     1:24.66 (43.38)                                        
 14 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  1:38.41    1:24.81  
                  41.47     1:24.81 (43.34)                                        
 15 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR  1:30.24    1:25.42  
                  41.66     1:25.42 (43.76)                                        
 16 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR               1:26.81    1:26.85  
                  42.09     1:26.85 (44.76)                                        
 17 Im, Gabi                  11 Trs-MR               1:22.23    1:28.82  
                  42.45     1:28.82 (46.37)                                        
 18 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR  1:37.51    1:29.78  
                  43.82     1:29.78 (45.96)                                        
 19 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR  1:32.54    1:31.91  
                  45.53     1:31.91 (46.38)                                        
 20 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR  1:37.16    1:34.50  
 21 Ferreri, Kiley M          11 Express Swimming-MR       NT    1:37.15  
                  45.77     1:37.15 (51.38)                                        
 22 Rezler, Gabriella M       12 Express Swimming-MR       NT    1:37.28  
                  46.42     1:37.28 (50.86)                                        
 23 Yu, Crystal               11 Trs-MR               1:38.15    1:41.58  
                  50.20     1:41.58 (51.38)                                        
 24 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR  1:43.05    1:50.07  
                  53.77     1:50.07 (56.30)                                        
 25 Wheeling, Victoria N      12 Express Swimming-MR       NT    2:24.50  
                1:05.83   2:24.50 (1:18.67)                                        
 -- Zaretskaia, Ekaterina     12 Shy/ Seals-MR             NT         DQ  
                  37.29          DQ (41.65)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    36.90      34.02  
  2 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    34.85      35.06  
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR    37.03      37.19  
  4 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 38.06      37.52  
  5 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR    42.36      38.79  
  6 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR    40.12      38.84  
  7 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR                 41.05      41.67  
  8 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    42.27      41.91  
  9 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR    43.82      42.42  
 10 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR    47.07      43.36  
 11 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR    41.97      43.67  
 12 Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR    43.53      44.08  
 13 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR    45.01      44.49  
 14 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR    53.22      47.48  
 15 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 47.94      48.45  
 16 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR    54.73      49.36  
 17 Ferreri, Kiley M          11 Express Swimming-MR       NT      49.57  
 18 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR    49.03      50.61  
 19 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR    54.20      51.18  
 20 Tusa, Kayla M             12 Express Swimming-MR    50.67      51.29  
 21 Chow, Laurie              11 UN-LI-MR                  NT      52.83  
 22 McLeod, Kristina M        12 Express Swimming-MR       NT      54.38  
 23 Kearns, Bridget M         11 Express Swimming-MR    58.61      56.52  
 24 Sussman, Heather S        11 Trs-MR               1:03.15    1:00.46  
 25 Wheeling, Victoria N      12 Express Swimming-MR       NT    1:02.79  
 26 Yu, Crystal               11 Trs-MR                 56.03    1:03.06  
 -- McCarraher, Casey L       11 Express Swimming-MR       NT         DQ  
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:12.96    1:13.04  
                  34.98     1:13.04 (38.06)                                        
  2 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:15.86    1:17.05  
                  36.31     1:17.05 (40.74)                                        
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:17.87    1:18.36  
                  37.50     1:18.36 (40.86)                                        
  4 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:26.73    1:23.70  
                  40.76     1:23.70 (42.94)                                        
  5 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR  1:33.33    1:24.86  
                  40.16     1:24.86 (44.70)                                        
  6 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               1:21.99    1:25.38  
                  40.29     1:25.38 (45.09)                                        
  7 Lawler, Rachel            12 Express Swimming-MR  1:26.79    1:26.59  
                  41.07     1:26.59 (45.52)                                        
  8 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  1:26.79    1:27.06  
                  41.66     1:27.06 (45.40)                                        
  9 Lee, Lauren               11 Trs-MR               1:26.30    1:27.61  
                  42.39     1:27.61 (45.22)                                        
 10 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:34.96    1:29.09  
                  42.50     1:29.09 (46.59)                                        
 11 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:30.19    1:29.45  
                  42.85     1:29.45 (46.60)                                        
 12 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR               1:29.69    1:29.78  
                  41.97     1:29.78 (47.81)                                        
 13 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR  1:33.18    1:29.80  
                  43.05     1:29.80 (46.75)                                        
 14 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR  1:34.00    1:30.41  
                  43.69     1:30.41 (46.72)                                        
 15 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR  1:30.45    1:30.53  
                  43.70     1:30.53 (46.83)                                        
 16 Solovyeva, Vika           12 Shy/ Seals-MR        1:31.20    1:30.57  
                  43.69     1:30.57 (46.88)                                        
 17 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  1:38.33    1:33.76  
                  44.87     1:33.76 (48.89)                                        
 18 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR  1:39.03    1:34.25  
                  44.74     1:34.25 (49.51)                                        
 19 Im, Gabi                  11 Trs-MR               1:36.37    1:38.18  
                  47.65     1:38.18 (50.53)                                        
 20 Rezler, Gabriella M       12 Express Swimming-MR  1:58.89    1:39.73  
                  46.51     1:39.73 (53.22)                                        
 21 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR  1:48.42    1:42.85  
                  49.44     1:42.85 (53.41)                                        
 22 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR  1:56.60    1:45.07  
                  51.89     1:45.07 (53.18)                                        
 23 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR  1:58.40    1:45.92  
                  50.24     1:45.92 (55.68)                                        
 24 Tusa, Kayla M             12 Express Swimming-MR  1:41.49    1:52.93  
                  54.41     1:52.93 (58.52)                                        
 25 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR  1:57.48    1:56.13  
                  54.60   1:56.13 (1:01.53)                                        
 26 Sussman, Heather S        11 Trs-MR               2:04.93    1:56.65  
                  56.24   1:56.65 (1:00.41)                                        
 27 McLeod, Kristina M        12 Express Swimming-MR       NT    1:58.39  
                  55.69   1:58.39 (1:02.70)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    29.66      29.40  
  2 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR    34.54      31.75  
  3 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 31.67      32.23  
  4 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR    34.94      32.54  
  5 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR    31.85      32.93  
  6 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR    33.09      33.09  
  7 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR                 34.11      34.15  
  8 Lawler, Rachel            12 Express Swimming-MR    35.92      34.27  
  9 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    38.21      34.87  
 10 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    35.81      35.26  
 11 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR    39.20      36.46  
 12 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR          39.70      36.77  
 13 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR    39.73      38.61  
 14 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR    41.22      38.90  
 15 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR    41.69      39.87  
 16 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR    43.82      40.24  
 17 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR    41.99      41.00  
 18 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR    37.96      41.39  
 19 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 39.89      42.12  
 20 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR    47.64      44.73  
 21 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR    46.55      45.41  
 22 Yu, Crystal               11 Trs-MR                 45.59      46.22  
 23 Sussman, Heather S        11 Trs-MR                 49.26      47.01  
 24 McLeod, Kristina M        12 Express Swimming-MR       NT      49.08  
 25 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR       NT      51.32  
 26 Rezler, Gabriella M       12 Express Swimming-MR    55.58      52.80  
 27 Wheeling, Victoria N      12 Express Swimming-MR       NT    1:09.38  
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:05.49    1:04.39  
                  30.44     1:04.39 (33.95)                                        
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:08.99    1:09.58  
                  33.16     1:09.58 (36.42)                                        
  3 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR  1:16.84    1:10.39  
                  33.75     1:10.39 (36.64)                                        
  4 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               1:18.71    1:13.97  
                  34.21     1:13.97 (39.76)                                        
  5 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:15.45    1:15.41  
                  34.56     1:15.41 (40.85)                                        
  6 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:20.86    1:19.49  
                  36.69     1:19.49 (42.80)                                        
  7 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:20.22    1:19.92  
                  37.00     1:19.92 (42.92)                                        
  8 Simeone, MaryCate         12 Express Swimming-MR  1:21.11    1:20.81  
                  37.02     1:20.81 (43.79)                                        
  9 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR  1:31.49    1:24.74  
                  39.50     1:24.74 (45.24)                                        
 10 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:30.46    1:26.12  
                  40.32     1:26.12 (45.80)                                        
 11 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR       NT    1:29.58  
                  41.31     1:29.58 (48.27)                                        
 12 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR               1:28.56    1:33.33  
                  41.60     1:33.33 (51.73)                                        
 13 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR  1:37.14    1:33.59  
                  45.75     1:33.59 (47.84)                                        
 14 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR       NT    1:34.36  
                  43.33     1:34.36 (51.03)                                        
 
Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:09.37    1:05.14  
                  30.05     1:05.14 (35.09)                                        
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:08.63    1:08.47  
                  32.15     1:08.47 (36.32)                                        
  3 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               1:12.80    1:08.53  
                  31.96     1:08.53 (36.57)                                        
  4 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR  1:17.58    1:10.74  
                  32.14     1:10.74 (38.60)                                        
  5 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:19.17    1:13.01  
                  33.94     1:13.01 (39.07)                                        
  6 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:15.16    1:14.04  
                  35.15     1:14.04 (38.89)                                        
  7 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  1:13.91    1:14.10  
                  34.28     1:14.10 (39.82)                                        
  8 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:17.72    1:15.61  
                  35.91     1:15.61 (39.70)                                        
  9 Lawler, Rachel            12 Express Swimming-MR  1:18.08    1:16.28  
                  35.81     1:16.28 (40.47)                                        
 10 Zaretskaia, Ekaterina     12 Shy/ Seals-MR             NT    1:17.07  
                  34.74     1:17.07 (42.33)                                        
 11 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               1:18.83    1:18.25  
                  36.87     1:18.25 (41.38)                                        
 12 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:23.14    1:18.46  
                  38.48     1:18.46 (39.98)                                        
 13 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR  1:19.89    1:18.53  
                  37.99     1:18.53 (40.54)                                        
 14 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR  1:29.06    1:20.79  
                  38.06     1:20.79 (42.73)                                        
 15 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR  1:25.77    1:21.20  
                  37.43     1:21.20 (43.77)                                        
 16 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR               1:29.68    1:21.47  
                  40.91     1:21.47 (40.56)                                        
 17 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR        1:27.38    1:21.56  
                  38.39     1:21.56 (43.17)                                        
 18 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  1:24.72    1:21.80  
                  38.31     1:21.80 (43.49)                                        
 19 Solovyeva, Vika           12 Shy/ Seals-MR        1:25.38    1:25.20  
                  41.52     1:25.20 (43.68)                                        
 20 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR       NT    1:26.83  
                  40.42     1:26.83 (46.41)                                        
 21 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR               1:32.56    1:28.89  
                  40.16     1:28.89 (48.73)                                        
 22 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR  1:27.22    1:30.39  
                  42.90     1:30.39 (47.49)                                        
 23 Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR  1:39.95    1:32.65  
                  42.50     1:32.65 (50.15)                                        
 24 Ferreri, Kiley M          11 Express Swimming-MR       NT    1:32.85  
                  41.93     1:32.85 (50.92)                                        
 25 Clarkson, Marie E         11 Express Swimming-MR  1:43.11    1:33.65  
                  43.38     1:33.65 (50.27)                                        
 26 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR  1:43.57    1:37.62  
                  48.57     1:37.62 (49.05)                                        
 27 Tusa, Kayla M             12 Express Swimming-MR  1:43.87    1:39.26  
                  48.11     1:39.26 (51.15)                                        
 28 Yu, Crystal               11 Trs-MR               1:40.63    1:39.87  
                  46.06     1:39.87 (53.81)                                        
 29 McLeod, Kristina M        12 Express Swimming-MR       NT    1:49.57  
                  50.32     1:49.57 (59.25)                                        
 -- Rezler, Gabriella M       12 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                  46.46          DQ (48.87)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  2:22.51    2:19.08  
                  29.44     1:05.44 (36.00)     1:46.02 (40.58)     2:19.08 (33.06)
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:23.26    2:24.71  
                  32.80     1:09.25 (36.45)     1:51.41 (42.16)     2:24.71 (33.30)
  3 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               2:30.17    2:28.58  
                  32.96     1:10.71 (37.75)     1:55.87 (45.16)     2:28.58 (32.71)
  4 Kuzniewski, Kayla J       12 Express Swimming-MR  2:38.89    2:30.22  
                  33.04     1:10.67 (37.63)     1:56.95 (46.28)     2:30.22 (33.27)
  5 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  2:34.03    2:36.40  
                  33.32     1:13.47 (40.15)     2:00.96 (47.49)     2:36.40 (35.44)
  6 Leary, Tanita A           11 GAEL-MR              2:46.77    2:38.58  
                  34.84     1:14.82 (39.98)     2:03.37 (48.55)     2:38.58 (35.21)
  7 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  2:45.82    2:39.66  
                  36.22     1:17.34 (41.12)     2:05.30 (47.96)     2:39.66 (34.36)
  8 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  2:48.76    2:41.05  
                  35.39     1:18.29 (42.90)     2:07.10 (48.81)     2:41.05 (33.95)
  9 Lawler, Rachel            12 Express Swimming-MR  2:44.34    2:42.07  
                  35.79     1:17.78 (41.99)     2:05.04 (47.26)     2:42.07 (37.03)
 10 Demarco, Jackie M         11 GAEL-MR              2:45.91    2:43.27  
                  36.10     1:19.79 (43.69)     2:09.05 (49.26)     2:43.27 (34.22)
 11 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR  2:45.59    2:43.83  
                  38.62     1:21.36 (42.74)     2:08.76 (47.40)     2:43.83 (35.07)
 12 Lee, Lauren               11 Trs-MR               2:40.00    2:45.26  
                  37.17     1:17.90 (40.73)     2:08.82 (50.92)     2:45.26 (36.44)
 13 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               2:52.28    2:47.55  
                  36.41     1:19.36 (42.95)     2:12.27 (52.91)     2:47.55 (35.28)
 14 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  2:58.06    2:47.75  
                  39.15     1:23.38 (44.23)     2:10.48 (47.10)     2:47.75 (37.27)
 15 Schauer, Elisabeth M      11 GAEL-MR              2:44.51    2:48.17  
                  36.50     1:17.09 (40.59)     2:11.85 (54.76)     2:48.17 (36.32)
 16 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR               3:14.89    2:55.49  
                  43.96     1:30.40 (46.44)     2:20.46 (50.06)     2:55.49 (35.03)
 17 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  3:10.00    2:57.85  
                  41.13     1:27.67 (46.54)     2:18.37 (50.70)     2:57.85 (39.48)
 18 Im, Gabi                  11 Trs-MR               3:00.00    3:03.65  
                  43.79     1:30.61 (46.82)     2:24.13 (53.52)     3:03.65 (39.52)
 19 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR  3:13.15    3:06.92  
                  41.13     1:31.70 (50.57)     2:27.09 (55.39)     3:06.92 (39.83)
 20 Quinn, Kelly A            11 Express Swimming-MR  3:20.62    3:12.77  
                  43.05     1:34.01 (50.96)     2:26.15 (52.14)     3:12.77 (46.62)
 21 Ramsey, Ashley            11 Express Swimming-MR  3:20.06    3:17.67  
                  43.61     1:36.64 (53.03)     2:30.52 (53.88)     3:17.67 (47.15)
 22 Graham, Katie M           11 Express Swimming-MR       NT    3:39.63  
                  53.95     1:51.30 (57.35)   2:52.89 (1:01.59)     3:39.63 (46.74)
 23 McLeod, Kristina M        12 Express Swimming-MR       NT    4:01.79  
                  48.21   1:51.68 (1:03.47)   3:01.94 (1:10.26)     4:01.79 (59.85)
 -- Cristoforo, Marie E       11 Express Swimming-MR  3:41.23   X3:24.71  
                  45.47     1:34.59 (49.12)   2:39.02 (1:04.43)     3:24.71 (45.69)
 -- Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                  53.15   1:54.25 (1:01.10)     2:51.20 (56.95)          DQ (53.69)
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR    26.61      27.04  
  2 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR    28.68      28.01  
  3 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR    29.32      28.49  
  4 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR    28.91      28.69  
  5 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR    28.33      28.72  
  6 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR    30.87      28.81  
  7 McKee, Kaitlin            14 Express Swimming-MR    28.77      28.93  
  8 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR    29.24      29.15  
  9 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR    29.13      29.21  
 10 Worth, Kara               14 Express Swimming-MR    29.99      29.28  
 11 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR    29.22      29.50  
 12 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR    30.34      29.51  
 13 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR    29.33      29.59  
 14 Tusa, Joana F             14 Express Swimming-MR    31.15      29.74  
 15 Meng, Margaret            14 Express Swimming-MR    29.23      30.05  
 16 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT      30.32  
 17 Dans, Miesha K            13 UN-LI-MR                  NT      30.82  
 18 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR    31.66      31.32  
 19 Zoine, Jackie T           13 Express Swimming-MR    33.76      32.16  
 20 Kearns, Emily R           13 Express Swimming-MR    33.13      32.66  
 21 Falcetta, Lisa M          14 Express Swimming-MR       NT      32.68  
 22 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR    33.20      32.93  
 23 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT      33.44  
 24 Guidal, Corey             14 Express Swimming-MR    34.23      35.10  
 25 Griffing, Gabrielle       13 Express Swimming-MR       NT      35.73  
 26 McLeod, Melissa N         14 Express Swimming-MR       NT      41.38  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR    58.26      58.19  
                  28.03       58.19 (30.16)                                        
  2 McKee, Kaitlin            14 Express Swimming-MR  1:01.01    1:00.17  
                  29.29     1:00.17 (30.88)                                        
  3 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR  1:01.73    1:00.48  
                  29.23     1:00.48 (31.25)                                        
  4 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  1:01.46    1:01.66  
                  29.91     1:01.66 (31.75)                                        
  5 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  1:03.46    1:02.15  
                  29.92     1:02.15 (32.23)                                        
  6 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR  1:03.13    1:02.41  
                  29.81     1:02.41 (32.60)                                        
  7 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  1:02.67    1:02.55  
                  30.53     1:02.55 (32.02)                                        
  8 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:02.92    1:02.83  
                  30.38     1:02.83 (32.45)                                        
  9 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  1:06.78    1:04.62  
                  30.80     1:04.62 (33.82)                                        
 10 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:06.55    1:05.56  
                  31.09     1:05.56 (34.47)                                        
 11 Tusa, Joana F             14 Express Swimming-MR  1:08.28    1:05.78  
                  32.30     1:05.78 (33.48)                                        
 12 Dans, Miesha K            13 UN-LI-MR                  NT    1:06.65  
                  31.48     1:06.65 (35.17)                                        
 13 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT    1:07.96  
                  33.02     1:07.96 (34.94)                                        
 14 Falcetta, Lisa M          14 Express Swimming-MR       NT    1:10.37  
                  33.17     1:10.37 (37.20)                                        
 15 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  1:13.21    1:13.13  
                  34.36     1:13.13 (38.77)                                        
 16 Destefano, Tori L         13 Express Swimming-MR       NT    1:14.55  
                  35.89     1:14.55 (38.66)                                        
 17 Griffing, Gabrielle       13 Express Swimming-MR       NT    1:20.79  
                  38.21     1:20.79 (42.58)                                        
 18 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT    1:21.46  
                  38.66     1:21.46 (42.80)                                        
 19 McLeod, Melissa N         14 Express Swimming-MR       NT    1:43.09  
                  45.66     1:43.09 (57.43)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:06.74    2:04.68  
                  28.68     1:00.29 (31.61)     1:32.99 (32.70)     2:04.68 (31.69)
  2 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR  2:13.47    2:09.01  
                  29.96     1:02.87 (32.91)     1:36.72 (33.85)     2:09.01 (32.29)
  3 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  2:11.77    2:11.33  
                  30.64     1:03.75 (33.11)     1:37.92 (34.17)     2:11.33 (33.41)
  4 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  2:12.75    2:11.55  
                  30.81     1:04.90 (34.09)     1:39.13 (34.23)     2:11.55 (32.42)
  5 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:14.94    2:11.89  
                  31.37     1:05.31 (33.94)     1:39.76 (34.45)     2:11.89 (32.13)
  6 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR  2:17.80    2:14.10  
                  30.45     1:04.97 (34.52)     1:40.16 (35.19)     2:14.10 (33.94)
  7 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  2:21.23    2:14.12  
                  31.42     1:06.35 (34.93)     1:41.49 (35.14)     2:14.12 (32.63)
  8 McKee, Kaitlin            14 Express Swimming-MR  2:11.97    2:14.32  
                  31.00     1:05.26 (34.26)     1:40.81 (35.55)     2:14.32 (33.51)
  9 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:11.97    2:15.11  
                  31.43     1:05.91 (34.48)     1:41.22 (35.31)     2:15.11 (33.89)
 10 Worth, Kara               14 Express Swimming-MR  2:26.54    2:18.99  
                  31.65     1:06.86 (35.21)     1:43.00 (36.14)     2:18.99 (35.99)
 11 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  2:23.65    2:20.34  
                  31.88     1:07.14 (35.26)     1:43.55 (36.41)     2:20.34 (36.79)
 12 Meng, Margaret            14 Express Swimming-MR  2:22.25    2:21.27  
                  31.62     1:07.29 (35.67)     1:44.87 (37.58)     2:21.27 (36.40)
 13 Tusa, Joana F             14 Express Swimming-MR  2:27.75    2:22.74  
                  33.66     1:10.51 (36.85)     1:48.00 (37.49)     2:22.74 (34.74)
 14 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  2:26.47    2:23.02  
                  33.01     1:10.26 (37.25)     1:48.14 (37.88)     2:23.02 (34.88)
 15 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  2:28.72    2:25.30  
                  33.79     1:10.76 (36.97)     1:48.64 (37.88)     2:25.30 (36.66)
 16 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT    2:29.17  
                  33.97     1:11.45 (37.48)     1:51.27 (39.82)     2:29.17 (37.90)
 17 Kearns, Emily R           13 Express Swimming-MR  3:16.29    2:33.53  
                  35.10     1:14.96 (39.86)     1:55.22 (40.26)     2:33.53 (38.31)
 18 Zoine, Jackie T           13 Express Swimming-MR       NT    2:35.35  
                  34.96     1:14.62 (39.66)     1:56.05 (41.43)     2:35.35 (39.30)
 19 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT    2:38.31  
                  38.86     1:27.03 (48.17)     2:16.50 (49.47)     2:38.31 (21.81)
 20 Falcetta, Lisa M          14 Express Swimming-MR       NT    2:39.06  
                  34.55     1:14.68 (40.13)     1:57.54 (42.86)     2:39.06 (41.52)
 21 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  2:38.98    2:39.68  
                  35.29     1:15.62 (40.33)     1:57.38 (41.76)     2:39.68 (42.30)
 22 Guidal, Corey             14 Express Swimming-MR  2:45.43    2:49.16  
                  37.80     1:20.66 (42.86)     2:05.04 (44.38)     2:49.16 (44.12)
 23 Griffing, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  3:10.98    2:59.52  
                  37.93     1:25.33 (47.40)     2:14.88 (49.55)     2:59.52 (44.64)
 -- McLeod, Melissa N         14 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                                                    3:00.89 ( )        DQ (1:09.17)
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              5:21.45    5:24.58  
                  29.44     1:01.29 (31.85)     1:33.96 (32.67)     2:06.88 (32.92)
        2:39.86 (32.98)     3:13.00 (33.14)     3:46.12 (33.12)     4:19.93 (33.81)
        4:53.25 (33.32)     5:24.58 (31.33)                                        
  2 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  5:35.36    5:25.78  
                  29.67     1:01.82 (32.15)     1:34.32 (32.50)     2:07.46 (33.14)
        2:40.57 (33.11)     3:13.84 (33.27)     3:46.96 (33.12)     4:20.23 (33.27)
        4:53.62 (33.39)     5:25.78 (32.16)                                        
  3 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR  5:39.63    5:31.38  
                  30.45     1:03.32 (32.87)     1:36.73 (33.41)     2:10.22 (33.49)
        2:43.71 (33.49)     3:17.47 (33.76)     3:51.39 (33.92)     4:25.34 (33.95)
        4:59.00 (33.66)     5:31.38 (32.38)                                        
  4 Groccia, Adrienne D       13 GAEL-MR              5:38.30    5:36.68  
                  30.32     1:04.47 (34.15)     1:38.08 (33.61)     2:12.12 (34.04)
        2:46.83 (34.71)     3:21.25 (34.42)     3:55.57 (34.32)     4:30.23 (34.66)
        5:04.97 (34.74)     5:36.68 (31.71)                                        
  5 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  5:40.03    5:37.24  
                  30.86     1:04.00 (33.14)     1:38.03 (34.03)     2:12.02 (33.99)
        2:46.58 (34.56)     3:21.16 (34.58)     3:55.58 (34.42)     4:30.15 (34.57)
        5:04.26 (34.11)     5:37.24 (32.98)                                        
  6 Schaefer, Kathryn R       14 GAEL-MR              5:51.10    5:43.32  
                  30.09     1:04.82 (34.73)     1:40.02 (35.20)     2:14.93 (34.91)
        2:50.53 (35.60)     3:26.66 (36.13)     4:01.85 (35.19)     4:37.37 (35.52)
        5:12.26 (34.89)     5:43.32 (31.06)                                        
  7 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  5:49.35    5:43.52  
                  31.26     1:05.75 (34.49)     1:40.96 (35.21)     2:15.79 (34.83)
        2:50.83 (35.04)     3:25.94 (35.11)     4:01.12 (35.18)     4:36.28 (35.16)
        5:10.89 (34.61)     5:43.52 (32.63)                                        
  8 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  5:42.23    5:48.82  
                  31.61     1:06.44 (34.83)     1:41.82 (35.38)     2:17.19 (35.37)
        2:52.56 (35.37)     3:28.45 (35.89)     4:04.46 (36.01)     4:40.06 (35.60)
        5:15.40 (35.34)     5:48.82 (33.42)                                        
  9 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  5:54.65    5:50.26  
                  31.43     1:06.60 (35.17)     1:42.02 (35.42)     2:17.65 (35.63)
        2:53.54 (35.89)     3:29.20 (35.66)     4:05.30 (36.10)     4:40.73 (35.43)
        5:16.00 (35.27)     5:50.26 (34.26)                                        
 10 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  6:06.77    5:54.04  
                  32.58     1:08.39 (35.81)     1:44.46 (36.07)     2:21.31 (36.85)
        2:57.55 (36.24)     3:33.36 (35.81)     4:09.56 (36.20)     4:44.94 (35.38)
        5:20.85 (35.91)     5:54.04 (33.19)                                        
 11 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  5:58.98    5:54.36  
                  30.66     1:05.37 (34.71)     1:41.19 (35.82)     2:17.02 (35.83)
        2:53.29 (36.27)     3:30.03 (36.74)     4:06.67 (36.64)     4:43.35 (36.68)
        5:19.50 (36.15)     5:54.36 (34.86)                                        
 12 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR  6:29.27    6:07.24  
                  33.12     1:09.34 (36.22)     1:46.97 (37.63)     2:24.58 (37.61)
        3:01.89 (37.31)     3:40.07 (38.18)     4:17.54 (37.47)     4:54.61 (37.07)
        5:30.88 (36.27)     6:07.24 (36.36)                                        
 13 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  6:25.11    6:11.44  
                  32.60     1:09.96 (37.36)     1:48.46 (38.50)     2:27.23 (38.77)
        3:05.99 (38.76)     3:41.50 (35.51)     4:18.95 (37.45)     4:57.06 (38.11)
        5:35.06 (38.00)     6:11.44 (36.38)                                        
 14 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  7:01.88    6:20.83  
                  33.99     1:11.68 (37.69)     1:49.29 (37.61)     2:28.23 (38.94)
        3:07.38 (39.15)     3:45.88 (38.50)     4:25.72 (39.84)     5:06.18 (40.46)
        5:44.67 (38.49)     6:20.83 (36.16)                                        
 15 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  6:31.83    6:23.57  
                  33.48     1:09.63 (36.15)     1:48.01 (38.38)     2:26.07 (38.06)
        3:05.58 (39.51)     3:44.75 (39.17)     4:25.37 (40.62)     5:05.63 (40.26)
        5:46.16 (40.53)     6:23.57 (37.41)                                        
 16 Kearns, Emily R           13 Express Swimming-MR       NT    6:29.70  
                  34.03     1:12.22 (38.19)     1:51.43 (39.21)     2:31.47 (40.04)
        3:12.14 (40.67)     3:52.69 (40.55)     4:33.22 (40.53)     5:12.08 (38.86)
        5:52.04 (39.96)     6:29.70 (37.66)                                        
 17 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT    6:35.71  
                  33.81     1:11.15 (37.34)     1:51.47 (40.32)     2:31.48 (40.01)
        3:12.02 (40.54)     3:53.06 (41.04)     4:33.80 (40.74)     5:14.40 (40.60)
        5:56.36 (41.96)     6:35.71 (39.35)                                        
 18 Zoine, Jackie T           13 Express Swimming-MR       NT    6:36.74  
                  34.28     1:13.12 (38.84)     1:52.66 (39.54)     2:32.88 (40.22)
        3:13.34 (40.46)     3:53.91 (40.57)     4:35.26 (41.35)     5:16.22 (40.96)
        5:56.95 (40.73)     6:36.74 (39.79)                                        
 19 Dans, Miesha K            13 UN-LI-MR                  NT    6:47.60  
                  35.75     1:16.72 (40.97)     1:58.69 (41.97)     2:39.90 (41.21)
        3:22.35 (42.45)     4:04.26 (41.91)     4:45.51 (41.25)     5:27.90 (42.39)
        6:08.82 (40.92)     6:47.60 (38.78)                                        
 20 McLeod, Melissa N         14 Express Swimming-MR 10:00.00   10:16.55  
                  44.67   1:45.01 (1:00.34)   2:46.87 (1:01.86)   3:51.13 (1:04.26)
      4:54.87 (1:03.74)   5:59.13 (1:04.26)   7:05.15 (1:06.02)   8:10.37 (1:05.22)
      9:14.29 (1:03.92)  10:16.55 (1:02.26)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  1:03.46    1:02.99  
                  30.83     1:02.99 (32.16)                                        
  2 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR  1:10.60    1:09.64  
                  34.28     1:09.64 (35.36)                                        
  3 Meng, Margaret            14 Express Swimming-MR  1:10.03    1:09.76  
                  33.74     1:09.76 (36.02)                                        
  4 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  1:11.37    1:11.81  
                  35.31     1:11.81 (36.50)                                        
  5 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  1:09.47    1:11.84  
                  35.22     1:11.84 (36.62)                                        
  6 McKee, Kaitlin            14 Express Swimming-MR  1:11.92    1:12.19  
                  36.30     1:12.19 (35.89)                                        
  7 Worth, Kara               14 Express Swimming-MR  1:17.65    1:12.23  
                  35.45     1:12.23 (36.78)                                        
  8 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  1:17.98    1:14.34  
                  36.61     1:14.34 (37.73)                                        
  9 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  1:11.68    1:14.59  
                  36.58     1:14.59 (38.01)                                        
 10 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:13.45    1:15.30  
                  37.05     1:15.30 (38.25)                                        
 11 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  1:13.60    1:16.81  
                  37.29     1:16.81 (39.52)                                        
 12 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT    1:17.42  
                  37.24     1:17.42 (40.18)                                        
 13 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  1:18.97    1:17.49  
                  38.18     1:17.49 (39.31)                                        
 14 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR  1:19.44    1:18.59  
                  38.93     1:18.59 (39.66)                                        
 15 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  1:21.80    1:19.91  
                  39.66     1:19.91 (40.25)                                        
 16 Guidal, Corey             14 Express Swimming-MR  1:24.65    1:20.79  
                  40.05     1:20.79 (40.74)                                        
 17 Tusa, Joana F             14 Express Swimming-MR  1:26.08    1:24.41  
                  40.60     1:24.41 (43.81)                                        
 18 Kearns, Emily R           13 Express Swimming-MR  1:30.92    1:25.76  
                  42.86     1:25.76 (42.90)                                        
 19 Falcetta, Lisa M          14 Express Swimming-MR       NT    1:30.90  
                  42.69     1:30.90 (48.21)                                        
 20 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT    1:38.09  
                  46.23     1:38.09 (51.86)                                        
 21 Griffing, Gabrielle       13 Express Swimming-MR  1:30.89    1:40.36  
                  48.02     1:40.36 (52.34)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  2:23.52    2:26.02  
                  35.04     1:12.12 (37.08)     1:49.63 (37.51)     2:26.02 (36.39)
  2 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:32.45    2:31.33  
                  36.38     1:14.73 (38.35)     1:53.16 (38.43)     2:31.33 (38.17)
  3 McKee, Kaitlin            14 Express Swimming-MR  2:32.26    2:34.90  
                  36.91     1:16.16 (39.25)     1:56.48 (40.32)     2:34.90 (38.42)
  4 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  2:38.53    2:39.21  
                  36.91     1:17.80 (40.89)     1:58.88 (41.08)     2:39.21 (40.33)
  5 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR  2:49.14    2:43.02  
                  39.20     1:19.60 (40.40)     2:01.89 (42.29)     2:43.02 (41.13)
  6 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  2:45.84    2:43.21  
                  38.38     1:19.80 (41.42)     2:01.89 (42.09)     2:43.21 (41.32)
  7 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  2:54.68    2:44.39  
                  39.88     1:20.58 (40.70)     2:02.51 (41.93)     2:44.39 (41.88)
  8 Tusa, Joana F             14 Express Swimming-MR  3:07.28    3:00.66  
                                  41.42 ( )     1:27.02 (45.60)     2:14.93 (47.91)
        3:00.66 (45.73)                                                            
  9 Dans, Miesha K            13 UN-LI-MR                  NT    3:05.11  
                                  41.86 ( )     1:28.80 (46.94)     2:17.25 (48.45)
        3:05.11 (47.86)                                                            
 10 Falcetta, Lisa M          14 Express Swimming-MR       NT    3:11.73  
                                  44.06 ( )     1:32.95 (48.89)     2:24.11 (51.16)
        3:11.73 (47.62)                                                            
 11 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT    3:16.09  
                                                    2:04.91 ( )     2:28.96 (24.05)
        3:16.09 (47.13)                                                            
 12 Destefano, Tori L         13 Express Swimming-MR       NT    3:19.84  
                                  42.78 ( )     1:34.06 (51.28)     2:26.96 (52.90)
        3:19.84 (52.88)                                                            
 13 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT    3:39.64  
                                  49.57 ( )     1:45.20 (55.63)     2:43.20 (58.00)
        3:39.64 (56.44)                                                            
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  1:14.50    1:13.34  
                  35.15     1:13.34 (38.19)                                        
  2 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR  1:15.80    1:14.20  
                  34.80     1:14.20 (39.40)                                        
  3 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  1:18.20    1:17.93  
                  38.27     1:17.93 (39.66)                                        
  4 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  1:18.10    1:17.96  
                  36.97     1:17.96 (40.99)                                        
  5 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  1:17.60    1:20.61  
                  38.23     1:20.61 (42.38)                                        
  6 Meng, Margaret            14 Express Swimming-MR  1:24.10    1:22.23  
                  39.34     1:22.23 (42.89)                                        
  7 McKee, Kaitlin            14 Express Swimming-MR  1:23.25    1:22.57  
                  39.99     1:22.57 (42.58)                                        
  8 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  1:22.73    1:22.92  
                  38.75     1:22.92 (44.17)                                        
  9 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:24.02    1:23.17  
                  39.93     1:23.17 (43.24)                                        
 10 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  1:27.45    1:24.48  
                  40.01     1:24.48 (44.47)                                        
 11 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:23.76    1:27.26  
                  41.12     1:27.26 (46.14)                                        
 12 Worth, Kara               14 Express Swimming-MR  1:38.76    1:28.03  
                  42.59     1:28.03 (45.44)                                        
 13 Zoine, Jackie T           13 Express Swimming-MR  1:30.21    1:28.48  
                  42.14     1:28.48 (46.34)                                        
 14 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  1:26.71    1:28.81  
                  41.89     1:28.81 (46.92)                                        
 15 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  1:33.79    1:29.22  
                  42.33     1:29.22 (46.89)                                        
 16 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR  1:28.91    1:30.14  
                  42.98     1:30.14 (47.16)                                        
 17 McLeod, Melissa N         14 Express Swimming-MR       NT    1:33.88  
                  44.21     1:33.88 (49.67)                                        
 18 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT    1:34.29  
                  44.13     1:34.29 (50.16)                                        
 19 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT    1:37.28  
                  46.30     1:37.28 (50.98)                                        
 20 Kearns, Emily R           13 Express Swimming-MR       NT    1:37.54  
                  46.14     1:37.54 (51.40)                                        
 21 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  1:35.54    1:39.63  
                  47.60     1:39.63 (52.03)                                        
 22 Guidal, Corey             14 Express Swimming-MR  1:46.53    1:40.81  
                  47.65     1:40.81 (53.16)                                        
 -- Griffing, Gabrielle       13 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                  48.24          DQ (57.80)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR  2:41.37    2:37.41  
                  35.65     1:15.21 (39.56)     1:56.71 (41.50)     2:37.41 (40.70)
  2 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  2:42.48    2:41.64  
                  37.02     1:18.20 (41.18)     2:00.83 (42.63)     2:41.64 (40.81)
  3 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  2:49.68    2:45.68  
                  37.95     1:20.35 (42.40)     2:03.43 (43.08)     2:45.68 (42.25)
  4 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  2:46.92    2:46.91  
                  38.38     1:21.14 (42.76)     2:04.35 (43.21)     2:46.91 (42.56)
  5 McKee, Kaitlin            14 Express Swimming-MR  2:53.31    2:56.28  
                  41.49     1:26.57 (45.08)     2:11.99 (45.42)     2:56.28 (44.29)
  6 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:54.24    2:57.86  
                  41.14     1:26.13 (44.99)     2:12.17 (46.04)     2:57.86 (45.69)
  7 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  3:06.57    3:07.85  
                  42.97     1:31.42 (48.45)     2:20.33 (48.91)     3:07.85 (47.52)
  8 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  3:11.06    3:09.49  
                  42.73     1:30.71 (47.98)     2:20.22 (49.51)     3:09.49 (49.27)
  9 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT    3:22.87  
                  45.56     1:36.92 (51.36)     2:31.29 (54.37)     3:22.87 (51.58)
 10 Destefano, Tori L         13 Express Swimming-MR       NT    3:22.89  
                  43.51     1:34.12 (50.61)     2:29.35 (55.23)     3:22.89 (53.54)
 11 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  3:23.83    3:27.51  
                  45.79     1:38.49 (52.70)     2:33.70 (55.21)     3:27.51 (53.81)
 12 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR  3:35.90    3:28.58  
                  45.93     1:39.43 (53.50)     2:33.89 (54.46)     3:28.58 (54.69)
 13 McLeod, Melissa N         14 Express Swimming-MR       NT    3:29.26  
                  45.63     1:38.30 (52.67)     2:34.21 (55.91)     3:29.26 (55.05)
 14 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT    3:32.08  
                  47.32     1:41.16 (53.84)     2:37.34 (56.18)     3:32.08 (54.74)
 15 Griffing, Gabrielle       13 Express Swimming-MR       NT    3:40.32  
                  47.96     1:45.23 (57.27)     2:43.52 (58.29)     3:40.32 (56.80)
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:06.32    1:05.94  
                  31.20     1:05.94 (34.74)                                        
  2 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  1:12.73    1:07.18  
                  32.03     1:07.18 (35.15)                                        
  3 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR  1:11.15    1:08.52  
                  32.80     1:08.52 (35.72)                                        
  4 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  1:14.08    1:09.43  
                  32.59     1:09.43 (36.84)                                        
  5 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  1:15.45    1:12.56  
                  33.03     1:12.56 (39.53)                                        
  6 Dans, Miesha K            13 UN-LI-MR                  NT    1:21.32  
                  37.02     1:21.32 (44.30)                                        
  7 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR       NT    1:23.40  
                  38.32     1:23.40 (45.08)                                        
  8 Tusa, Joana F             14 Express Swimming-MR  1:24.81    1:25.42  
                  38.72     1:25.42 (46.70)                                        
  9 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT    1:46.37  
                  46.83     1:46.37 (59.54)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:23.82    2:22.90  
                  32.24     1:08.46 (36.22)     1:45.61 (37.15)     2:22.90 (37.29)
  2 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:24.08    2:30.07  
                  32.39     1:10.09 (37.70)     1:50.08 (39.99)     2:30.07 (39.99)
  3 Dans, Miesha K            13 UN-LI-MR                  NT    2:57.63  
                  37.32     1:24.10 (46.78)     2:11.41 (47.31)     2:57.63 (46.22)
  4 Zoine, Jackie T           13 Express Swimming-MR       NT    3:01.93  
                  37.38     1:23.74 (46.36)     2:12.62 (48.88)     3:01.93 (49.31)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGrath, Kelly            13 Express Swimming-MR  2:25.94    2:22.13  
                  32.19     1:09.45 (37.26)     1:49.61 (40.16)     2:22.13 (32.52)
  2 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  2:26.84    2:22.16  
                  33.16     1:08.98 (35.82)     1:50.14 (41.16)     2:22.16 (32.02)
  3 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  2:30.74    2:28.53  
                  31.56     1:10.18 (38.62)     1:53.56 (43.38)     2:28.53 (34.97)
  4 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:32.02    2:29.21  
                  32.85     1:12.17 (39.32)     1:56.75 (44.58)     2:29.21 (32.46)
  5 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  2:29.29    2:29.44  
                  33.47     1:13.40 (39.93)     1:56.08 (42.68)     2:29.44 (33.36)
  6 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:28.79    2:30.35  
                  31.86     1:11.47 (39.61)     1:56.46 (44.99)     2:30.35 (33.89)
  7 McKee, Kaitlin            14 Express Swimming-MR  2:37.19    2:30.56  
                  33.54     1:10.67 (37.13)     1:56.87 (46.20)     2:30.56 (33.69)
  8 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR  2:40.64    2:38.16  
                                  34.80 ( )     1:16.24 (41.44)     2:03.87 (47.63)
        2:38.16 (34.29)                                                            
  9 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  2:38.68    2:43.24  
                  37.75     1:17.68 (39.93)     2:06.04 (48.36)     2:43.24 (37.20)
 10 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  2:48.22    2:49.13  
                                  37.23 ( )     1:19.61 (42.38)     2:10.14 (50.53)
        2:49.13 (38.99)                                                            
 11 Tusa, Joana F             14 Express Swimming-MR  2:56.10    2:50.60  
                                  36.15 ( )     1:18.82 (42.67)     2:14.06 (55.24)
        2:50.60 (36.54)                                                            
 12 Dans, Miesha K            13 UN-LI-MR                  NT    2:51.09  
                  37.25     1:21.90 (44.65)      1:23.43 (1.53)     2:14.55 (51.12)
        2:51.09 (36.54)                                                            
 13 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  2:55.76    2:52.63  
                                  37.83 ( )     1:19.50 (41.67)     2:12.74 (53.24)
        2:52.63 (39.89)                                                            
 14 Wang, Helena M            13 Express Swimming-MR       NT    2:54.92  
                  38.73     1:22.33 (43.60)     2:16.52 (54.19)     2:54.92 (38.40)
 15 Falcetta, Lisa M          14 Express Swimming-MR       NT    3:07.51  
                  39.21     1:27.06 (47.85)     2:25.94 (58.88)     3:07.51 (41.57)
 16 Batcher, Jayme E          13 Express Swimming-MR       NT    3:20.30  
                                                      44.47 ( )     1:36.12 (51.65)
      3:20.30 (1:44.18)                                                            
 17 McLeod, Melissa N         14 Express Swimming-MR       NT    4:02.35  
                  52.52   1:59.83 (1:07.31)     2:57.69 (57.86)   4:02.35 (1:04.66)
 -- Griffing, Gabrielle       13 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                                  46.94 ( )     1:40.82 (53.88)   2:40.92 (1:00.10)
             DQ (44.56)                                                            
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         14 GAEL-MR              4:51.49    4:49.55  
                  29.75     1:03.78 (34.03)     1:41.08 (37.30)     2:17.91 (36.83)
        3:01.69 (43.78)     3:46.94 (45.25)     4:18.62 (31.68)     4:49.55 (30.93)
  2 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  5:06.67    4:56.00  
                  32.66     1:11.45 (38.79)     1:46.78 (35.33)     2:22.56 (35.78)
        3:03.55 (40.99)     3:45.31 (41.76)     4:21.04 (35.73)     4:56.00 (34.96)
  3 Madalena, Kathryn M       14 Express Swimming-MR  5:01.36    4:59.31  
                  33.31     1:12.42 (39.11)     1:50.23 (37.81)     2:26.64 (36.41)
        3:08.55 (41.91)     3:50.34 (41.79)     4:25.01 (34.67)     4:59.31 (34.30)
  4 Groccia, Adrienne D       13 GAEL-MR              5:13.04    5:03.02  
                  33.28     1:11.35 (38.07)     1:49.68 (38.33)     2:26.83 (37.15)
        3:09.94 (43.11)     3:53.79 (43.85)     4:29.07 (35.28)     5:03.02 (33.95)
  5 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  5:08.43    5:07.33  
                  32.80     1:10.91 (38.11)     1:52.60 (41.69)     2:33.42 (40.82)
        3:16.14 (42.72)     3:59.70 (43.56)     4:33.82 (34.12)     5:07.33 (33.51)
  6 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  5:18.67    5:07.78  
                  32.72     1:08.95 (36.23)     1:48.68 (39.73)     2:28.59 (39.91)
        3:12.75 (44.16)     3:58.84 (46.09)     4:34.42 (35.58)     5:07.78 (33.36)
  7 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  5:27.85    5:11.08  
                  32.11     1:09.78 (37.67)     1:50.78 (41.00)     2:30.25 (39.47)
        3:16.38 (46.13)     4:03.52 (47.14)     4:38.11 (34.59)     5:11.08 (32.97)
  8 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  5:06.75    5:13.39  
                  32.58     1:11.22 (38.64)     1:53.70 (42.48)     2:34.23 (40.53)
        3:18.94 (44.71)     4:04.23 (45.29)     4:40.22 (35.99)     5:13.39 (33.17)
  9 Graham, Caitlin           14 Express Swimming-MR  5:26.82    5:14.14  
                  33.35     1:11.81 (38.46)     1:53.50 (41.69)     2:35.30 (41.80)
        3:19.81 (44.51)     4:04.34 (44.53)     4:40.16 (35.82)     5:14.14 (33.98)
 10 Cannatella, Annie M       14 Express Swimming-MR       NT    5:36.52  
                  36.32     1:19.62 (43.30)     2:03.10 (43.48)     2:46.50 (43.40)
        3:34.77 (48.27)     4:25.64 (50.87)     5:01.12 (35.48)     5:36.52 (35.40)
 11 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  6:02.92    5:52.47  
                  37.33     1:25.05 (47.72)     2:08.59 (43.54)     2:52.96 (44.37)
        3:44.95 (51.99)     4:35.99 (51.04)     5:15.00 (39.01)     5:52.47 (37.47)
 12 Zoine, Jackie T           13 Express Swimming-MR       NT    5:53.06  
                  35.38     1:19.14 (43.76)     2:08.06 (48.92)     2:56.50 (48.44)
        3:46.58 (50.08)     4:36.19 (49.61)     5:15.44 (39.25)     5:53.06 (37.62)
 13 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR       NT    6:06.79  
                  38.30     1:25.04 (46.74)   2:48.64 (1:23.60)     3:38.97 (50.33)
        4:28.44 (49.47)     5:07.47 (39.03)     5:45.20 (37.73)     6:06.79 (21.59)
 14 Dans, Miesha K            13 UN-LI-MR                  NT    6:09.65  
                  36.30     1:21.70 (45.40)     2:08.65 (46.95)     2:55.62 (46.97)
        3:50.37 (54.75)     4:46.27 (55.90)     5:28.50 (42.23)     6:09.65 (41.15)
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR    25.48      25.85  
  2 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR    26.69      26.47  
  3 Janowski, Mary-Elyse      16 UN-LI-MR               25.87      26.65  
  4 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR    26.78      27.25  
  5 Lucas, Olivia A           16 Express Swimming-MR    27.55      27.49  
  6 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR    26.56      27.67  
  7 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR    27.45      27.82  
  8 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR    26.45      27.89  
  9 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR    27.53      28.24  
 10 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR    27.65      28.37  
 11 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR    27.81      28.44  
 12 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR    27.85      28.53  
 13 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR    27.30      28.54  
 14 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR    28.17      28.64  
 15 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR    28.62      28.95  
 16 McGonigle, Aileen M       15 Express Swimming-MR       NT      28.97  
 17 Reidy, Alana B            15 Express Swimming-MR       NT      29.16  
 18 Deraris, Lindsay E        17 Express Swimming-MR    29.40      30.68  
 19 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR    30.52      31.04  
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR    53.76      54.99  
                  26.54       54.99 (28.45)                                        
  2 Janowski, Mary-Elyse      16 UN-LI-MR               55.43      56.18  
                  27.34       56.18 (28.84)                                        
  3 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR    56.56      58.04  
                  28.45       58.04 (29.59)                                        
  4 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR    57.88      58.38  
                  28.19       58.38 (30.19)                                        
  5 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR    58.64      58.50  
                  28.12       58.50 (30.38)                                        
  6 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR    58.48      58.79  
                  29.08       58.79 (29.71)                                        
  7 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR    59.39    1:00.16  
                  28.89     1:00.16 (31.27)                                        
  8 Mazza, Kelly A            15 Express Swimming-MR  1:00.83    1:00.33  
                  29.14     1:00.33 (31.19)                                        
  9 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR    59.30    1:00.46  
                  29.09     1:00.46 (31.37)                                        
 10 Lucas, Olivia A           16 Express Swimming-MR    59.83    1:00.61  
                  29.08     1:00.61 (31.53)                                        
 11 Ras, Jessica A            16 Express Swimming-MR    59.98    1:00.99  
                  29.38     1:00.99 (31.61)                                        
 12 Krebs, Kristen E          14 Express Swimming-MR  1:01.66    1:01.14  
                  29.49     1:01.14 (31.65)                                        
 13 Israel, Lynn R            17 Express Swimming-MR  1:00.20    1:01.23  
                  29.69     1:01.23 (31.54)                                        
 14 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  1:01.86    1:01.31  
                  29.46     1:01.31 (31.85)                                        
 15 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  1:01.93    1:01.55  
                  29.66     1:01.55 (31.89)                                        
 16 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  1:01.50    1:02.19  
                  30.57     1:02.19 (31.62)                                        
 17 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR    58.89    1:02.31  
                  29.91     1:02.31 (32.40)                                        
 18 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  1:01.56    1:02.43  
                  29.57     1:02.43 (32.86)                                        
 19 Meng, Margaret            14 Express Swimming-MR  1:04.93    1:03.79  
                  30.38     1:03.79 (33.41)                                        
 20 Reidy, Alana B            15 Express Swimming-MR       NT    1:03.85  
                  30.96     1:03.85 (32.89)                                        
 21 McGonigle, Aileen M       15 Express Swimming-MR       NT    1:03.94  
                  30.35     1:03.94 (33.59)                                        
 22 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  1:08.65    1:07.52  
                  32.45     1:07.52 (35.07)                                        
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR  1:56.64    1:57.27  
                  27.01       56.83 (29.82)     1:27.06 (30.23)     1:57.27 (30.21)
  2 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR  1:59.00    2:00.80  
                  27.79       58.12 (30.33)     1:29.35 (31.23)     2:00.80 (31.45)
  3 Janowski, Mary-Elyse      16 UN-LI-MR             2:03.24    2:02.75  
                  28.81       59.59 (30.78)     1:30.95 (31.36)     2:02.75 (31.80)
  4 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:03.03    2:03.87  
                  28.77     1:00.57 (31.80)     1:31.90 (31.33)     2:03.87 (31.97)
  5 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR  2:02.42    2:05.15  
                  29.33     1:00.89 (31.56)     1:32.79 (31.90)     2:05.15 (32.36)
  6 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  2:05.54    2:06.27  
                  29.05     1:00.82 (31.77)     1:33.68 (32.86)     2:06.27 (32.59)
  7 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:07.19    2:07.58  
                  29.18     1:01.13 (31.95)     1:34.44 (33.31)     2:07.58 (33.14)
  8 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  2:08.90    2:08.68  
                  30.19     1:02.99 (32.80)     1:36.21 (33.22)     2:08.68 (32.47)
  9 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  2:10.32    2:09.12  
                  30.05     1:03.12 (33.07)     1:36.52 (33.40)     2:09.12 (32.60)
 10 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR  2:06.95    2:09.33  
                  29.52     1:01.89 (32.37)     1:35.50 (33.61)     2:09.33 (33.83)
 11 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR  2:10.21    2:10.34  
                  29.71     1:03.26 (33.55)     1:37.15 (33.89)     2:10.34 (33.19)
 12 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:13.47    2:11.54  
                  29.72     1:02.87 (33.15)     1:37.60 (34.73)     2:11.54 (33.94)
 13 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  2:10.89    2:14.32  
                  29.76     1:03.24 (33.48)     1:39.49 (36.25)     2:14.32 (34.83)
 14 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  2:17.48    2:14.38  
                  30.57     1:04.60 (34.03)     1:39.65 (35.05)     2:14.38 (34.73)
 15 Lucas, Olivia A           16 Express Swimming-MR  2:12.28    2:14.64  
                  30.77     1:04.45 (33.68)     1:39.66 (35.21)     2:14.64 (34.98)
 16 McGonigle, Aileen M       15 Express Swimming-MR       NT    2:17.53  
                  31.75     1:06.31 (34.56)     1:43.01 (36.70)     2:17.53 (34.52)
 17 Reidy, Alana B            15 Express Swimming-MR       NT    2:18.41  
                  31.28     1:06.17 (34.89)     1:43.02 (36.85)     2:18.41 (35.39)
 18 Deraris, Lindsay E        17 Express Swimming-MR  2:16.59    2:21.51  
                  32.99     1:08.78 (35.79)     1:45.60 (36.82)     2:21.51 (35.91)
 19 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  2:16.32    2:21.67  
                  33.44     1:09.73 (36.29)     1:46.39 (36.66)     2:21.67 (35.28)
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR  5:10.06    5:12.45  
                  28.52       59.58 (31.06)     1:30.33 (30.75)     2:01.95 (31.62)
        2:33.71 (31.76)     3:05.57 (31.86)     3:37.67 (32.10)     4:09.81 (32.14)
        4:41.78 (31.97)     5:12.45 (30.67)                                        
  2 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR  5:10.97    5:18.46  
                  28.59       59.67 (31.08)     1:31.21 (31.54)     2:03.16 (31.95)
        2:34.86 (31.70)     3:07.28 (32.42)     3:40.29 (33.01)     4:12.99 (32.70)
        4:46.15 (33.16)     5:18.46 (32.31)                                        
  3 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR  5:21.68    5:29.42  
                  29.39     1:00.81 (31.42)     1:32.59 (31.78)     2:05.28 (32.69)
        2:38.19 (32.91)     3:12.16 (33.97)     3:46.60 (34.44)     4:21.27 (34.67)
        4:55.69 (34.42)     5:29.42 (33.73)                                        
  4 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  5:23.94    5:31.68  
                  29.43     1:01.84 (32.41)     1:35.13 (33.29)     2:09.06 (33.93)
        2:42.25 (33.19)     3:15.84 (33.59)     3:49.53 (33.69)     4:23.84 (34.31)
        4:58.08 (34.24)     5:31.68 (33.60)                                        
  5 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  5:30.54    5:35.98  
                  29.50     1:02.17 (32.67)     1:36.03 (33.86)     2:10.20 (34.17)
        2:43.97 (33.77)     3:18.15 (34.18)     3:53.00 (34.85)     4:27.83 (34.83)
        5:02.80 (34.97)     5:35.98 (33.18)                                        
  6 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                    NT    5:36.25  
                  30.23     1:03.42 (33.19)     1:37.50 (34.08)     2:11.94 (34.44)
        2:46.61 (34.67)     3:21.62 (35.01)     3:55.25 (33.63)     4:29.59 (34.34)
        5:03.44 (33.85)     5:36.25 (32.81)                                        
  7 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR              5:51.73    5:37.40  
                  28.69     1:02.21 (33.52)     1:36.29 (34.08)     2:11.14 (34.85)
        2:45.65 (34.51)     3:20.34 (34.69)     3:55.39 (35.05)     4:29.94 (34.55)
        5:05.42 (35.48)     5:37.40 (31.98)                                        
  8 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR  5:34.42    5:43.00  
                  30.49     1:03.36 (32.87)     1:37.51 (34.15)     2:11.95 (34.44)
        2:46.76 (34.81)     3:21.86 (35.10)     3:56.64 (34.78)     4:31.84 (35.20)
        5:07.88 (36.04)     5:43.00 (35.12)                                        
  9 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  5:53.27    5:49.57  
                  30.70     1:04.68 (33.98)     1:39.88 (35.20)     2:15.67 (35.79)
        2:51.45 (35.78)     3:26.69 (35.24)     4:01.94 (35.25)     4:37.94 (36.00)
        5:13.79 (35.85)     5:49.57 (35.78)                                        
 10 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  5:45.76    5:49.86  
                  30.75     1:04.77 (34.02)     1:40.16 (35.39)     2:15.77 (35.61)
        2:51.23 (35.46)     3:26.90 (35.67)     4:02.54 (35.64)     4:38.47 (35.93)
        5:14.71 (36.24)     5:49.86 (35.15)                                        
 11 Ras, Jessica A            16 Express Swimming-MR  5:46.56    5:49.90  
                  30.68     1:04.59 (33.91)     1:39.63 (35.04)     2:15.30 (35.67)
        2:50.87 (35.57)     3:26.69 (35.82)     4:02.95 (36.26)     4:39.28 (36.33)
        5:15.58 (36.30)     5:49.90 (34.32)                                        
 12 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  6:02.86    5:53.35  
                  31.64     1:05.45 (33.81)     1:40.71 (35.26)     2:16.55 (35.84)
        2:52.21 (35.66)     3:28.27 (36.06)     4:04.82 (36.55)     4:41.86 (37.04)
        5:18.04 (36.18)     5:53.35 (35.31)                                        
 13 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR  6:03.59    5:55.67  
                  31.56     1:05.88 (34.32)     1:41.43 (35.55)     2:17.14 (35.71)
        2:53.04 (35.90)     3:29.48 (36.44)     4:06.44 (36.96)     4:43.59 (37.15)
        5:20.50 (36.91)     5:55.67 (35.17)                                        
 14 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  6:14.64    5:56.53  
                  31.50     1:06.23 (34.73)     1:42.05 (35.82)     2:18.22 (36.17)
        2:54.63 (36.41)     3:30.98 (36.35)     4:07.75 (36.77)     4:44.95 (37.20)
        5:21.24 (36.29)     5:56.53 (35.29)                                        
 15 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR       NT    6:01.10  
                  31.18     1:05.77 (34.59)     1:42.40 (36.63)     2:19.45 (37.05)
        2:56.43 (36.98)     3:33.46 (37.03)     4:11.02 (37.56)     4:49.21 (38.19)
        5:26.34 (37.13)     6:01.10 (34.76)                                        
 16 Lucas, Olivia A           16 Express Swimming-MR       NT    6:06.02  
                  30.15     1:04.41 (34.26)     1:41.06 (36.65)     2:18.68 (37.62)
        2:56.41 (37.73)     3:34.18 (37.77)     4:12.37 (38.19)     4:50.83 (38.46)
        5:29.18 (38.35)     6:06.02 (36.84)                                        
 17 McGonigle, Aileen M       15 Express Swimming-MR       NT    6:09.27  
                  31.01     1:05.52 (34.51)     1:43.31 (37.79)     2:21.18 (37.87)
        2:59.93 (38.75)     3:38.87 (38.94)     4:17.60 (38.73)     4:56.02 (38.42)
        5:34.37 (38.35)     6:09.27 (34.90)                                        
 18 Mazza, Kelly A            15 Express Swimming-MR  6:17.65    6:09.85  
                  30.84     1:05.87 (35.03)     1:42.08 (36.21)     2:19.66 (37.58)
        2:57.90 (38.24)     3:37.04 (39.14)     4:15.82 (38.78)     4:54.83 (39.01)
        5:33.61 (38.78)     6:09.85 (36.24)                                        
 19 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  6:01.65    6:13.77  
                  33.29     1:09.14 (35.85)     1:46.15 (37.01)     2:24.04 (37.89)
        3:02.09 (38.05)     3:40.26 (38.17)     4:18.85 (38.59)     4:57.29 (38.44)
        5:35.76 (38.47)     6:13.77 (38.01)                                        
 20 Reidy, Alana B            15 Express Swimming-MR       NT    6:17.53  
                  31.67     1:06.80 (35.13)     1:44.27 (37.47)     2:22.69 (38.42)
        3:01.49 (38.80)     3:40.40 (38.91)     4:20.06 (39.66)     4:59.98 (39.92)
        5:39.72 (39.74)     6:17.53 (37.81)                                        
 21 Schlichte, Lindsay M      11 Express Swimming-MR       NT    7:12.25  
                  39.15     1:22.02 (42.87)     2:06.84 (44.82)     2:50.58 (43.74)
        3:33.95 (43.37)     4:18.35 (44.40)     5:03.34 (44.99)     5:48.30 (44.96)
        6:31.64 (43.34)     7:12.25 (40.61)                                        
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  1:02.66    1:03.96  
                  31.43     1:03.96 (32.53)                                        
  2 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  1:07.49    1:06.97  
                  32.96     1:06.97 (34.01)                                        
  3 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  1:06.18    1:07.84  
                  33.65     1:07.84 (34.19)                                        
  4 Janowski, Mary-Elyse      16 UN-LI-MR             1:06.76    1:07.90  
                  33.34     1:07.90 (34.56)                                        
  5 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  1:09.96    1:08.81  
                  33.72     1:08.81 (35.09)                                        
  6 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  1:09.29    1:09.37  
                  33.66     1:09.37 (35.71)                                        
  7 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  1:07.18    1:09.69  
                  34.51     1:09.69 (35.18)                                        
  8 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR  1:09.73    1:09.96  
                  35.01     1:09.96 (34.95)                                        
  9 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR  1:07.97    1:10.06  
                  34.67     1:10.06 (35.39)                                        
 10 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  1:10.05    1:10.57  
                  34.95     1:10.57 (35.62)                                        
 11 Lucas, Olivia A           16 Express Swimming-MR  1:15.28    1:11.68  
                  35.60     1:11.68 (36.08)                                        
 12 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR  1:09.57    1:13.71  
                  36.28     1:13.71 (37.43)                                        
 13 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  1:12.57    1:15.50  
                  36.57     1:15.50 (38.93)                                        
 14 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  1:13.46    1:15.76  
                  37.47     1:15.76 (38.29)                                        
 15 Reidy, Alana B            15 Express Swimming-MR       NT    1:21.08  
 16 Deraris, Lindsay E        17 Express Swimming-MR  1:17.20    1:21.70  
                  40.55     1:21.70 (41.15)                                        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:14.43    2:13.13  
                  31.45     1:04.78 (33.33)     1:39.25 (34.47)     2:13.13 (33.88)
  2 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:15.38    2:19.16  
                  33.05     1:07.44 (34.39)     1:43.26 (35.82)     2:19.16 (35.90)
  3 Janowski, Mary-Elyse      16 UN-LI-MR             2:24.34    2:23.59  
                  34.34     1:10.96 (36.62)     1:47.65 (36.69)     2:23.59 (35.94)
  4 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR  2:22.13    2:23.78  
                  34.95     1:11.26 (36.31)     1:48.09 (36.83)     2:23.78 (35.69)
  5 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  2:25.97    2:24.38  
                  33.59     1:09.82 (36.23)     1:47.46 (37.64)     2:24.38 (36.92)
  6 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:22.96    2:24.54  
                  34.81     1:11.64 (36.83)     1:48.53 (36.89)     2:24.54 (36.01)
  7 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  2:24.84    2:24.98  
                  35.05     1:11.90 (36.85)     1:48.74 (36.84)     2:24.98 (36.24)
  8 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR  2:19.39    2:26.50  
                  35.07     1:11.84 (36.77)     1:48.91 (37.07)     2:26.50 (37.59)
  9 Meng, Margaret            14 Express Swimming-MR  2:32.08    2:28.78  
                  34.92     1:12.51 (37.59)     1:51.58 (39.07)     2:28.78 (37.20)
 10 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  2:28.78    2:28.80  
                  34.58     1:12.52 (37.94)     1:51.61 (39.09)     2:28.80 (37.19)
 11 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:31.45    2:30.60  
                  36.37     1:14.56 (38.19)     1:53.63 (39.07)     2:30.60 (36.97)
 12 Lucas, Olivia A           16 Express Swimming-MR  2:34.54    2:34.72  
                  36.23     1:15.04 (38.81)     1:54.78 (39.74)     2:34.72 (39.94)
 13 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  2:50.29    2:46.89  
                  39.59     1:22.05 (42.46)     2:05.71 (43.66)     2:46.89 (41.18)
 14 Reidy, Alana B            15 Express Swimming-MR       NT    2:50.32  
                                                    2:06.67 ( )     2:50.32 (43.65)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  1:11.67    1:13.75  
                  35.26     1:13.75 (38.49)                                        
  2 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  1:09.57    1:13.77  
                  35.19     1:13.77 (38.58)                                        
  3 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR  1:12.43    1:14.69  
                  35.58     1:14.69 (39.11)                                        
  4 Janowski, Mary-Elyse      16 UN-LI-MR             1:23.23    1:15.14  
                  35.48     1:15.14 (39.66)                                        
  5 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR  1:13.60    1:17.21  
                  36.26     1:17.21 (40.95)                                        
  6 Lucas, Olivia A           16 Express Swimming-MR  1:17.67    1:17.64  
                  36.81     1:17.64 (40.83)                                        
  7 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  1:17.14    1:18.42  
                  37.05     1:18.42 (41.37)                                        
  8 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  1:18.78    1:19.74  
                  37.87     1:19.74 (41.87)                                        
  9 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR  1:16.82    1:19.94  
                  37.19     1:19.94 (42.75)                                        
 10 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR  1:21.21    1:20.19  
                  38.25     1:20.19 (41.94)                                        
 11 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  1:17.47    1:20.55  
                  38.21     1:20.55 (42.34)                                        
 12 McGonigle, Aileen M       15 Express Swimming-MR       NT    1:21.00  
                  39.15     1:21.00 (41.85)                                        
 13 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  1:20.56    1:21.17  
                  38.53     1:21.17 (42.64)                                        
 14 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  1:22.59    1:21.80  
                  39.04     1:21.80 (42.76)                                        
 15 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  1:25.42    1:21.91  
                  39.22     1:21.91 (42.69)                                        
 16 Deraris, Lindsay E        17 Express Swimming-MR  1:26.84    1:29.90  
                  42.81     1:29.90 (47.09)                                        
 17 Reidy, Alana B            15 Express Swimming-MR       NT    1:34.16  
                  44.75     1:34.16 (49.41)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:38.66    2:36.04  
                  36.10     1:16.12 (40.02)     1:56.20 (40.08)     2:36.04 (39.84)
  2 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:33.27    2:39.61  
                  36.00     1:16.24 (40.24)     1:57.87 (41.63)     2:39.61 (41.74)
  3 Janowski, Mary-Elyse      16 UN-LI-MR             3:12.32    2:43.59  
                  36.45     1:17.94 (41.49)     2:00.62 (42.68)     2:43.59 (42.97)
  4 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR  2:53.43    2:44.08  
                  38.51     1:20.08 (41.57)     2:02.48 (42.40)     2:44.08 (41.60)
  5 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR  2:36.73    2:44.81  
                  37.43     1:19.26 (41.83)     2:02.13 (42.87)     2:44.81 (42.68)
  6 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  2:54.77    2:49.06  
                  37.61     1:20.52 (42.91)     2:04.34 (43.82)     2:49.06 (44.72)
  7 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:48.51    2:53.73  
                  38.89     1:22.49 (43.60)     2:07.74 (45.25)     2:53.73 (45.99)
  8 McGonigle, Aileen M       15 Express Swimming-MR       NT    2:54.01  
                  38.73     1:23.85 (45.12)     2:09.28 (45.43)     2:54.01 (44.73)
  9 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR  2:47.23    2:55.05  
                  37.47     1:20.51 (43.04)     2:07.62 (47.11)     2:55.05 (47.43)
 10 Meng, Margaret            14 Express Swimming-MR  3:03.81    3:01.21  
                  40.23     1:26.85 (46.62)     2:14.73 (47.88)     3:01.21 (46.48)
 11 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  3:17.80    3:11.13  
                  42.41     1:31.40 (48.99)     2:22.70 (51.30)     3:11.13 (48.43)
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR    59.70    1:01.92  
                  28.91     1:01.92 (33.01)                                        
  2 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR  1:02.12    1:04.62  
                  30.56     1:04.62 (34.06)                                        
  3 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  1:07.66    1:06.52  
                  31.82     1:06.52 (34.70)                                        
  4 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  1:08.98    1:07.21  
                  31.47     1:07.21 (35.74)                                        
  5 Israel, Lynn R            17 Express Swimming-MR  1:07.19    1:07.46  
                  31.12     1:07.46 (36.34)                                        
  6 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  1:11.37    1:08.96  
                  31.90     1:08.96 (37.06)                                        
  7 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR  1:05.96    1:09.27  
                  32.02     1:09.27 (37.25)                                        
  8 Lucas, Olivia A           16 Express Swimming-MR  1:12.32    1:09.54  
                  31.52     1:09.54 (38.02)                                        
  9 Ras, Jessica A            16 Express Swimming-MR  1:09.79    1:11.97  
                  33.36     1:11.97 (38.61)                                        
 10 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  1:09.89    1:11.99  
                  32.95     1:11.99 (39.04)                                        
 11 Mazza, Kelly A            15 Express Swimming-MR  1:12.12    1:12.80  
                  33.30     1:12.80 (39.50)                                        
 12 Reidy, Alana B            15 Express Swimming-MR       NT    1:20.88  
                  37.33     1:20.88 (43.55)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR  2:18.21    2:17.90  
                  30.67     1:05.50 (34.83)     1:41.44 (35.94)     2:17.90 (36.46)
  2 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:22.22    2:21.87  
                  31.80     1:08.02 (36.22)     1:45.00 (36.98)     2:21.87 (36.87)
  3 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR  2:16.45    2:22.87  
                  31.56     1:08.10 (36.54)     1:45.66 (37.56)     2:22.87 (37.21)
  4 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  2:52.40    2:50.28  
                  38.11     1:21.22 (43.11)     2:05.85 (44.63)     2:50.28 (44.43)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR  2:16.41    2:16.80  
                  29.37     1:03.42 (34.05)     1:45.66 (42.24)     2:16.80 (31.14)
  2 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR  2:16.54    2:18.17  
                  30.67     1:06.69 (36.02)     1:47.18 (40.49)     2:18.17 (30.99)
  3 Janowski, Mary-Elyse      16 UN-LI-MR             2:26.76    2:19.91  
                  30.72     1:07.16 (36.44)     1:48.28 (41.12)     2:19.91 (31.63)
  4 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:21.64    2:22.26  
                  33.31     1:09.61 (36.30)     1:50.31 (40.70)     2:22.26 (31.95)
  5 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:21.26    2:22.74  
                  33.09     1:07.11 (34.02)     1:47.96 (40.85)     2:22.74 (34.78)
  6 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR  2:23.80    2:24.12  
                  32.16     1:10.58 (38.42)     1:51.22 (40.64)     2:24.12 (32.90)
  7 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  2:25.87    2:24.31  
                  32.62     1:08.66 (36.04)     1:52.79 (44.13)     2:24.31 (31.52)
  8 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  2:26.38    2:25.50  
                  30.96     1:07.18 (36.22)     1:51.80 (44.62)     2:25.50 (33.70)
  9 Shanley, Kelly M          15 Express Swimming-MR  2:23.94    2:26.34  
                  32.23     1:10.51 (38.28)     1:53.45 (42.94)     2:26.34 (32.89)
 10 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:26.04    2:26.46  
                  32.40     1:08.59 (36.19)     1:52.85 (44.26)     2:26.46 (33.61)
 11 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:27.61    2:26.75  
                  31.44     1:09.41 (37.97)     1:53.59 (44.18)     2:26.75 (33.16)
 12 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  2:35.46    2:29.98  
                  32.50     1:12.17 (39.67)     1:55.71 (43.54)     2:29.98 (34.27)
 13 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  2:30.09    2:33.54  
                  33.42     1:12.99 (39.57)     1:58.83 (45.84)     2:33.54 (34.71)
 14 Mazza, Kelly A            15 Express Swimming-MR  2:32.33    2:34.33  
                                  33.52 ( )     1:13.54 (40.02)   2:34.33 (1:20.79)
 15 Meng, Margaret            14 Express Swimming-MR  2:38.55    2:34.99  
                  34.72     1:11.39 (36.67)     1:59.08 (47.69)     2:34.99 (35.91)
 16 Ras, Jessica A            16 Express Swimming-MR  2:29.87    2:36.59  
                  33.43     1:14.00 (40.57)     2:02.93 (48.93)     2:36.59 (33.66)
 17 McGonigle, Aileen M       15 Express Swimming-MR       NT    2:39.57  
                  38.40     1:19.26 (40.86)     2:03.08 (43.82)     2:39.57 (36.49)
 18 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  2:55.85    2:44.87  
                  38.36     1:18.61 (40.25)     2:07.95 (49.34)     2:44.87 (36.92)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           15 Express Swimming-MR  4:43.43    4:47.92  
                  30.55     1:05.09 (34.54)     1:42.55 (37.46)     2:20.03 (37.48)
        3:01.79 (41.76)     3:44.18 (42.39)     4:17.09 (32.91)     4:47.92 (30.83)
  2 Ryan, Sarah A             17 Express Swimming-MR  4:56.88    4:49.97  
                  29.69     1:03.03 (33.34)     1:40.43 (37.40)     2:17.02 (36.59)
        3:02.42 (45.40)     3:46.60 (44.18)     4:19.13 (32.53)     4:49.97 (30.84)
  3 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR              5:12.78    4:59.30  
                  30.75     1:06.02 (35.27)     1:43.28 (37.26)     2:21.29 (38.01)
        3:05.46 (44.17)     3:49.50 (44.04)     4:24.77 (35.27)     4:59.30 (34.53)
  4 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  5:03.70    5:03.02  
                  33.83     1:14.47 (40.64)     1:52.14 (37.67)     2:29.01 (36.87)
        3:11.57 (42.56)     3:54.18 (42.61)     4:29.22 (35.04)     5:03.02 (33.80)
  5 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  5:09.61    5:06.69  
                  32.63     1:11.44 (38.81)     1:49.15 (37.71)     2:26.83 (37.68)
        3:13.46 (46.63)     3:59.12 (45.66)     4:33.51 (34.39)     5:06.69 (33.18)
  6 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  5:04.79    5:07.30  
                  33.69     1:11.69 (38.00)     1:50.55 (38.86)     2:29.23 (38.68)
        3:13.09 (43.86)     3:58.08 (44.99)     4:32.48 (34.40)     5:07.30 (34.82)
  7 Parmiter, Lindsey T       15 Express Swimming-MR  5:05.07    5:08.19  
                  32.72     1:09.89 (37.17)     1:50.22 (40.33)     2:30.76 (40.54)
        3:13.90 (43.14)     3:57.52 (43.62)     4:33.55 (36.03)     5:08.19 (34.64)
  8 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  5:20.87    5:14.42  
                  32.38     1:09.52 (37.14)     1:49.39 (39.87)     2:28.65 (39.26)
        3:14.53 (45.88)     4:01.78 (47.25)     4:38.56 (36.78)     5:14.42 (35.86)
  9 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR  5:20.92    5:19.84  
                  35.48     1:18.14 (42.66)     1:59.19 (41.05)     2:39.10 (39.91)
        3:25.11 (46.01)     4:11.09 (45.98)     4:46.42 (35.33)     5:19.84 (33.42)
 10 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR       NT    5:20.20  
                  32.74     1:11.31 (38.57)   2:35.99 (1:24.68)     3:21.60 (45.61)
        4:07.97 (46.37)     4:44.97 (37.00)     5:20.20 (35.23)         5:20.20 ( )
 11 Ras, Jessica A            16 Express Swimming-MR  5:09.89    5:24.92  
                  34.02     1:13.90 (39.88)     1:55.47 (41.57)     2:37.41 (41.94)
        3:27.83 (50.42)     4:17.07 (49.24)     4:52.25 (35.18)     5:24.92 (32.67)
 12 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  5:16.56    5:25.28  
                  34.51     1:17.27 (42.76)     1:58.81 (41.54)     2:41.48 (42.67)
        3:27.64 (46.16)     4:14.83 (47.19)     4:50.43 (35.60)     5:25.28 (34.85)
 13 Mazza, Kelly A            15 Express Swimming-MR  5:39.47    5:35.75  
                  33.47     1:16.14 (42.67)     1:59.96 (43.82)     2:43.02 (43.06)
        3:30.89 (47.87)     4:20.61 (49.72)     4:58.34 (37.73)     5:35.75 (37.41)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    31.33      32.29  
  2 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR               32.32      32.48  
  3 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    35.47      34.28  
  4 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR                 36.98      36.02  
  5 Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR    36.08      38.64  
  6 Carter, Shane             10 Trs-MR                 45.00      39.09  
  7 Pompay, John A             9 Express Swimming-MR       NT      39.51  
  8 Panzarino, Matthew A      10 Express Swimming-MR    47.19      40.95  
  9 Hawkins, Andrew T          9 Express Swimming-MR       NT      42.26  
 10 Chen, Geoffrey             7 Express Swimming-MR       NT      43.05  
 11 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR    49.57      43.89  
 12 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR    40.83      44.72  
 13 Chen, Christopher          8 Express Swimming-MR       NT      45.47  
 14 Wong, Eric                 9 Shy/ Seals-MR             NT      45.85  
 15 Ortof, Harry C             8 Express Swimming-MR    43.51      47.98  
 16 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR    48.10      48.04  
 17 Yoon, Justin               9 Express Swimming-MR       NT      50.49  
 18 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR    55.26      52.96  
 19 Donnelly, Jack            10 Express Swimming-MR    53.85      54.93  
 20 Punturo, Brandon J         9 Express Swimming-MR    54.47      56.28  
 21 Sternbach, Jordan M        9 Express Swimming-MR       NT    1:01.14  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR             1:12.32    1:11.00  
                  34.25     1:11.00 (36.75)                                        
  2 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:11.45    1:11.03  
                  34.39     1:11.03 (36.64)                                        
  3 Sourial, Anthony          10 Express Swimming-MR  1:16.00    1:13.81  
                  35.12     1:13.81 (38.69)                                        
  4 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:16.69    1:15.98  
                  36.66     1:15.98 (39.32)                                        
  5 Devito, TJ                 9 Trs-MR               1:19.83    1:20.43  
                  39.78     1:20.43 (40.65)                                        
  6 Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR  1:20.58    1:21.75  
                  38.66     1:21.75 (43.09)                                        
  7 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               1:20.33    1:21.98  
                  39.59     1:21.98 (42.39)                                        
  8 Carter, Shane             10 Trs-MR               1:40.00    1:26.04  
                  39.38     1:26.04 (46.66)                                        
  9 Williams, Tyler S         10 Express Swimming-MR       NT    1:26.95  
                  42.03     1:26.95 (44.92)                                        
 10 Pompay, John A             9 Express Swimming-MR       NT    1:27.80  
                  41.98     1:27.80 (45.82)                                        
 11 Searson, Jimmy A           9 Express Swimming-MR  1:49.58    1:34.81  
                  42.59     1:34.81 (52.22)                                        
 12 Hawkins, Andrew T          9 Express Swimming-MR       NT    1:35.78  
                  43.55     1:35.78 (52.23)                                        
 13 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR  1:37.12    1:36.93  
                  44.62     1:36.93 (52.31)                                        
 14 Ortof, Harry C             8 Express Swimming-MR  1:38.87    1:38.26  
 15 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR  1:42.06    1:39.61  
                  48.75     1:39.61 (50.86)                                        
 16 Gherardi, Joseph J        10 Express Swimming-MR       NT    1:39.75  
                  44.33     1:39.75 (55.42)                                        
 17 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR  1:54.11    1:48.48  
                  46.77   1:48.48 (1:01.71)                                        
 18 Crafa, Christopher J       8 Express Swimming-MR       NT    1:49.57  
                  51.73     1:49.57 (57.84)                                        
 19 Nieves, Matthew E         10 Express Swimming-MR       NT    1:55.43  
                  51.00   1:55.43 (1:04.43)                                        
 20 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:56.25  
                  53.16   1:56.25 (1:03.09)                                        
 21 Crafa, John M              8 Express Swimming-MR       NT    1:57.41  
                  53.86   1:57.41 (1:03.55)                                        
 22 Mattone, Michael X         9 Express Swimming-MR  2:10.27    1:58.44  
                  49.11   1:58.44 (1:09.33)                                        
 23 Punturo, Brandon J         9 Express Swimming-MR       NT    2:15.29  
                1:00.11   2:15.29 (1:15.18)                                        
 24 Crafa, Thomas J            8 Express Swimming-MR       NT    2:35.41  
                1:13.56   2:35.41 (1:21.85)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR                  NT    2:35.17  
                  34.36     1:14.72 (40.36)     1:56.25 (41.53)     2:35.17 (38.92)
  2 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  2:43.72    2:35.45  
                  34.93     1:14.64 (39.71)     1:57.56 (42.92)     2:35.45 (37.89)
  3 Sourial, Anthony          10 Express Swimming-MR       NT    2:42.54  
                  35.55     1:17.12 (41.57)     2:00.06 (42.94)     2:42.54 (42.48)
  4 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               2:50.75    2:47.73  
                  38.74     1:22.57 (43.83)     2:07.28 (44.71)     2:47.73 (40.45)
  5 Mueller, Chris S          10 Express Swimming-MR       NT    2:57.99  
                  37.09     1:25.69 (48.60)     2:13.58 (47.89)     2:57.99 (44.41)
  6 Pompay, John A             9 Express Swimming-MR       NT    3:07.84  
                  40.14     1:29.29 (49.15)     2:20.20 (50.91)     3:07.84 (47.64)
  7 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR  3:19.91    3:20.38  
                  43.12     1:34.53 (51.41)     2:27.94 (53.41)     3:20.38 (52.44)
  8 Williams, Tyler S         10 Express Swimming-MR       NT    3:20.77  
                  44.09     1:32.82 (48.73)     2:27.36 (54.54)     3:20.77 (53.41)
  9 Toth, Austin              10 Express Swimming-MR       NT    3:22.65  
                  41.99     1:33.74 (51.75)     2:29.01 (55.27)     3:22.65 (53.64)
 10 Yoon, Justin               9 Express Swimming-MR  4:00.00    3:33.76  
                  44.58     1:38.40 (53.82)     2:36.53 (58.13)     3:33.76 (57.23)
 11 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR  3:35.75    3:43.89  
 12 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  5:18.34    4:10.05  
                  49.59   1:55.98 (1:06.39)   3:02.81 (1:06.83)   4:10.05 (1:07.24)
 13 Sternbach, Jordan M        9 Express Swimming-MR  4:00.00    4:51.00  
                  55.84   2:11.19 (1:15.35)   3:33.30 (1:22.11)   4:51.00 (1:17.70)
 
Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR             6:59.89    6:59.37  
                  38.85     1:23.75 (44.90)     2:06.75 (43.00)     2:48.92 (42.17)
        3:32.22 (43.30)     4:14.53 (42.31)     4:56.97 (42.44)     5:40.56 (43.59)
        6:21.59 (41.03)     6:59.37 (37.78)                                        
  2 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  7:43.36    7:00.13  
                  38.92     1:22.75 (43.83)     2:05.68 (42.93)     2:48.66 (42.98)
        3:31.56 (42.90)     4:15.05 (43.49)     4:57.71 (42.66)     5:41.94 (44.23)
        6:22.95 (41.01)     7:00.13 (37.18)                                        
  3 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               7:00.00    7:30.65  
                  41.87     1:28.80 (46.93)     2:15.55 (46.75)     3:02.67 (47.12)
        3:49.34 (46.67)     4:35.49 (46.15)     5:21.89 (46.40)     6:07.64 (45.75)
        6:50.29 (42.65)     7:30.65 (40.36)                                        
  4 Sourial, Anthony          10 Express Swimming-MR  8:02.97    7:33.11  
                  39.74     1:26.18 (46.44)     2:12.29 (46.11)     2:58.27 (45.98)
        3:45.49 (47.22)     4:33.36 (47.87)     5:20.87 (47.51)     6:06.62 (45.75)
        6:51.91 (45.29)     7:33.11 (41.20)                                        
  5 Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR  8:17.31    7:51.77  
                  39.82     1:26.13 (46.31)     2:13.18 (47.05)     3:01.97 (48.79)
        3:50.37 (48.40)     4:38.81 (48.44)     5:27.57 (48.76)     6:16.63 (49.06)
        7:05.47 (48.84)     7:51.77 (46.30)                                        
  6 Ortof, Harry C             8 Express Swimming-MR       NT    9:07.95  
                1:41.33     2:37.12 (55.79)     3:30.40 (53.28)     4:27.42 (57.02)
        5:23.86 (56.44)     6:21.89 (58.03)     7:19.92 (58.03)     8:13.44 (53.52)
        9:07.95 (54.51)                                                            
  7 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  9:00.00   11:03.61  
                  52.81   1:56.81 (1:04.00)   3:03.34 (1:06.53)   4:13.30 (1:09.96)
      5:20.52 (1:07.22)   6:31.45 (1:10.93)   7:39.81 (1:08.36)   8:48.15 (1:08.34)
      9:57.79 (1:09.64)  11:03.61 (1:05.82)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    39.26      38.66  
  2 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR               38.11      38.73  
  3 Sourial, Anthony          10 Express Swimming-MR    40.62      40.27  
  4 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    41.68      42.40  
  5 Devito, TJ                 9 Trs-MR                 43.71      43.01  
  6 Pompay, John A             9 Express Swimming-MR       NT      48.14  
  7 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR    52.74      48.43  
  8 Hawkins, Andrew T          9 Express Swimming-MR       NT      48.90  
  9 Carter, Shane             10 Trs-MR                 50.00      49.20  
 10 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR    50.90      51.44  
 11 Mattone, Michael X         9 Express Swimming-MR  1:02.46      55.73  
 12 Gherardi, Joseph J        10 Express Swimming-MR       NT      55.77  
 13 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR    54.55      57.93  
 14 Williams, Tyler S         10 Express Swimming-MR       NT      58.00  
 15 Crafa, Christopher J       8 Express Swimming-MR       NT    1:00.03  
 16 Nieves, Matthew E         10 Express Swimming-MR       NT    1:00.83  
 17 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR  1:04.56    1:09.31  
 18 Crafa, John M              8 Express Swimming-MR       NT    1:12.87  
 19 Searson, Jimmy A           9 Express Swimming-MR  1:12.71    1:13.62  
 20 Punturo, Brandon J         9 Express Swimming-MR       NT    1:13.75  
 21 Crafa, Thomas J            8 Express Swimming-MR       NT    1:20.19  
 -- Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR    43.36         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:20.50    1:16.95  
                  37.33     1:16.95 (39.62)                                        
  2 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:26.01    1:23.31  
  3 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR             1:20.90    1:24.52  
                  41.18     1:24.52 (43.34)                                        
  4 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/ Seals-MR             NT    1:26.34  
                  41.50     1:26.34 (44.84)                                        
  5 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:29.53    1:28.81  
                  43.86     1:28.81 (44.95)                                        
  6 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               1:31.55    1:33.72  
                  45.34     1:33.72 (48.38)                                        
  7 Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR  1:35.48    1:35.30  
                  46.68     1:35.30 (48.62)                                        
  8 Pompay, John A             9 Express Swimming-MR       NT    1:37.07  
  9 Chen, Geoffrey             7 Express Swimming-MR       NT    1:41.56  
                  48.87     1:41.56 (52.69)                                        
 10 Chen, Christopher          8 Express Swimming-MR       NT    1:42.61  
 11 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  1:58.49    1:43.59  
                  48.13     1:43.59 (55.46)                                        
 12 Panzarino, Matthew A      10 Express Swimming-MR       NT    1:46.76  
                  51.03     1:46.76 (55.73)                                        
 13 Carter, Shane             10 Trs-MR               1:50.00    1:51.03  
                  50.83   1:51.03 (1:00.20)                                        
 14 Hawkins, Andrew T          9 Express Swimming-MR       NT    1:51.98  
                  54.49     1:51.98 (57.49)                                        
 15 Ortof, Harry C             8 Express Swimming-MR  1:54.63    1:57.26  
                  56.55   1:57.26 (1:00.71)                                        
 16 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR  2:01.46    2:06.31  
                1:00.83   2:06.31 (1:05.48)                                        
 17 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR       NT    2:12.22  
                1:03.37   2:12.22 (1:08.85)                                        
 18 Donnelly, Jack            10 Express Swimming-MR  2:12.93    2:14.19  
                1:03.17   2:14.19 (1:11.02)                                        
 19 Yoon, Justin               9 Express Swimming-MR       NT    2:15.66  
                1:03.95   2:15.66 (1:11.71)                                        
 20 Sternbach, Jordan M        9 Express Swimming-MR       NT    2:22.75  
                1:08.15   2:22.75 (1:14.60)                                        
 21 Punturo, Brandon J         9 Express Swimming-MR       NT    2:40.33  
                1:12.55   2:40.33 (1:27.78)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    44.69      45.00  
  2 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    45.23      46.67  
  3 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR    47.49      46.97  
  4 Sourial, Anthony          10 Express Swimming-MR    46.88      47.96  
  5 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR               47.56      48.53  
  6 Devito, TJ                 9 Trs-MR                 49.56      49.78  
  7 Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR    48.56      50.70  
  8 Mattone, Michael X         9 Express Swimming-MR    55.30      52.27  
  9 Pompay, John A             9 Express Swimming-MR       NT      53.90  
 10 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR    50.89      58.42  
 11 Gherardi, Joseph J        10 Express Swimming-MR       NT      58.45  
 12 Ortof, Harry C             8 Express Swimming-MR  1:07.08    1:00.92  
 13 Carter, Shane             10 Trs-MR               1:05.00    1:03.04  
 14 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR  1:08.23    1:04.02  
 15 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR       NT    1:04.12  
 16 Searson, Jimmy A           9 Express Swimming-MR  1:25.73    1:04.73  
 17 Punturo, Brandon J         9 Express Swimming-MR       NT    1:04.95  
 18 Crafa, John M              8 Express Swimming-MR       NT    1:06.78  
 19 Hawkins, Andrew T          9 Express Swimming-MR       NT    1:09.16  
 -- Crafa, Thomas J            8 Express Swimming-MR       NT         DQ  
 -- Nieves, Matthew E         10 Express Swimming-MR       NT         DQ  
 -- Crafa, Christopher J       8 Express Swimming-MR       NT         DQ  
 -- Williams, Tyler S         10 Express Swimming-MR       NT         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:38.09    1:38.33  
                  46.75     1:38.33 (51.58)                                        
  2 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:41.55    1:41.68  
                  49.88     1:41.68 (51.80)                                        
  3 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR             1:33.23    1:41.97  
                  48.46     1:41.97 (53.51)                                        
  4 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR  1:51.36    1:43.42  
                  51.42     1:43.42 (52.00)                                        
  5 Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR  1:48.62    1:48.66  
                  51.01     1:48.66 (57.65)                                        
  6 Pompay, John A             9 Express Swimming-MR       NT    1:50.61  
                  52.32     1:50.61 (58.29)                                        
  7 Donnelly, Jack            10 Express Swimming-MR       NT    2:06.79  
                1:01.59   2:06.79 (1:05.20)                                        
  8 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  2:29.11    2:10.10  
                1:00.58   2:10.10 (1:09.52)                                        
  9 Panzarino, Matthew A      10 Express Swimming-MR       NT    2:11.21  
                1:03.52   2:11.21 (1:07.69)                                        
 10 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR       NT    2:18.02  
                1:04.99   2:18.02 (1:13.03)                                        
 11 Ortof, Harry C             8 Express Swimming-MR       NT    2:21.28  
                1:05.48   2:21.28 (1:15.80)                                        
 12 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR       NT    2:22.28  
                1:05.55   2:22.28 (1:16.73)                                        
 13 Sternbach, Jordan M        9 Express Swimming-MR       NT    2:33.80  
                1:15.03   2:33.80 (1:18.77)                                        
 -- Punturo, Brandon J         9 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                1:05.99        DQ (1:12.78)                                        
 -- Yoon, Justin               9 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                1:14.11        DQ (1:18.59)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          35.95      33.70  
  2 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    36.44      36.70  
  3 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR                 37.55      39.99  
  4 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR       NT      40.29  
  5 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/ Seals-MR          42.15      41.45  
  6 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR               39.90      41.82  
  7 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR       NT      46.94  
  8 Panzarino, Matthew A      10 Express Swimming-MR       NT      51.21  
  9 Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR    52.67      51.74  
 10 Wong, Eric                 9 Shy/ Seals-MR             NT      55.11  
 11 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR    57.57      57.74  
 12 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR       NT    1:01.68  
 13 Ortof, Harry C             8 Express Swimming-MR       NT    1:03.35  
 14 Hawkins, Andrew T          9 Express Swimming-MR       NT    1:06.97  
 -- Yoon, Justin               9 Express Swimming-MR       NT         DQ  
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:25.22    1:27.56  
                  43.49     1:27.56 (44.07)                                        
  2 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR             1:33.23    1:28.20  
                  40.90     1:28.20 (47.30)                                        
  3 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               1:31.17    1:33.72  
                  43.67     1:33.72 (50.05)                                        
  4 Sourial, Anthony          10 Express Swimming-MR  1:55.71    1:33.97  
                  43.60     1:33.97 (50.37)                                        
  5 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR       NT    2:08.68  
                  59.81   2:08.68 (1:08.87)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:19.75    1:14.52  
                  34.22     1:14.52 (40.30)                                        
  2 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR             1:21.32    1:21.74  
                  38.63     1:21.74 (43.11)                                        
  3 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:24.48    1:21.76  
                  38.49     1:21.76 (43.27)                                        
  4 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/ Seals-MR        1:27.84    1:23.30  
                  39.07     1:23.30 (44.23)                                        
  5 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:21.70    1:24.36  
                  40.08     1:24.36 (44.28)                                        
  6 Zoll, Christopher J        9 Express Swimming-MR  1:37.33    1:37.71  
                  46.30     1:37.71 (51.41)                                        
  7 Pompay, John A             9 Express Swimming-MR       NT    1:39.04  
                  47.52     1:39.04 (51.52)                                        
  8 Chen, Christopher          8 Express Swimming-MR       NT    1:40.86  
                  47.38     1:40.86 (53.48)                                        
  9 Panzarino, Matthew A      10 Express Swimming-MR       NT    1:42.08  
                  48.88     1:42.08 (53.20)                                        
 10 Chen, Geoffrey             7 Express Swimming-MR       NT    1:43.40  
                  47.09     1:43.40 (56.31)                                        
 11 Carter, Shane             10 Trs-MR               2:00.00    1:46.26  
                  51.06     1:46.26 (55.20)                                        
 12 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR       NT    1:52.75  
                  51.52   1:52.75 (1:01.23)                                        
 13 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR       NT    1:53.10  
                  54.44     1:53.10 (58.66)                                        
 14 Ortof, Harry C             8 Express Swimming-MR       NT    1:55.56  
                  57.27     1:55.56 (58.29)                                        
 15 Donnelly, Jack            10 Express Swimming-MR       NT    1:57.24  
                  57.29     1:57.24 (59.95)                                        
 16 Hawkins, Andrew T          9 Express Swimming-MR       NT    1:59.46  
                  56.31   1:59.46 (1:03.15)                                        
 17 Yoon, Justin               9 Express Swimming-MR       NT    2:02.77  
                  59.40   2:02.77 (1:03.37)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lang, Daniel              10 UN-LI-MR                  NT    2:56.71  
                  41.79     1:27.35 (45.56)     2:20.32 (52.97)     2:56.71 (36.39)
  2 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  3:03.00    2:56.72  
                  39.61     1:23.67 (44.06)     2:20.77 (57.10)     2:56.72 (35.95)
  3 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  3:11.21    2:58.43  
                  44.23     1:32.93 (48.70)     2:21.46 (48.53)     2:58.43 (36.97)
  4 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               3:20.00    3:10.70  
                  42.35     1:32.70 (50.35)     2:31.29 (58.59)     3:10.70 (39.41)
  5 Mueller, Chris S          10 Express Swimming-MR       NT    3:24.80  
                  47.40     1:38.71 (51.31)   2:41.80 (1:03.09)     3:24.80 (43.00)
  6 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR       NT    3:34.30  
                  50.44     1:46.51 (56.07)     2:42.18 (55.67)     3:34.30 (52.12)
 -- Sourial, Anthony          10 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                  40.70     1:25.00 (44.30)     2:19.99 (54.99)          DQ (38.55)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR    25.96      25.40  
  2 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    29.16      27.50  
  3 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR    30.61      27.95  
  4 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR    28.57      28.30  
  5 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT      29.60  
  6 Tseyko, Alexander         12 Shy/ Seals-MR          30.65      30.65  
  7 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR    31.24      31.51  
  8 Morra, Andrew T           11 Express Swimming-MR       NT      32.55  
  9 Chik, Colin               11 Shy/ Seals-MR          33.43      33.66  
 10 Moiseenko, Andrey A       12 Shy/ Seals-MR          37.51      33.77  
 11 Herrmann, Jared           12 Express Swimming-MR       NT      34.33  
 12 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR    33.42      34.57  
 13 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR    39.55      35.87  
 14 Cheng, Michael            11 Express Swimming-MR    45.84      36.30  
 15 Gladstein, Val            12 Shy/ Seals-MR          36.91      38.26  
 16 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR    40.70      39.80  
 17 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR    43.65      40.69  
 18 Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR          43.74      42.12  
 -- Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          28.07         DQ  
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR    55.88      57.82  
                  27.51       57.82 (30.31)                                        
  2 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:00.53    1:01.00  
                  29.28     1:01.00 (31.72)                                        
  3 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:07.77    1:02.60  
                  30.75     1:02.60 (31.85)                                        
  4 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:04.99    1:02.87  
                  29.78     1:02.87 (33.09)                                        
  5 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT    1:04.70  
                  30.81     1:04.70 (33.89)                                        
  6 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  1:06.15    1:06.03  
                  32.10     1:06.03 (33.93)                                        
  7 Patton, Daniel J          11 Express Swimming-MR  1:17.67    1:14.49  
                  35.21     1:14.49 (39.28)                                        
  8 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR  1:14.71    1:16.03  
                  35.00     1:16.03 (41.03)                                        
  9 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:26.49    1:18.44  
 10 Cheng, Michael            11 Express Swimming-MR  1:40.23    1:21.86  
                  38.44     1:21.86 (43.42)                                        
 11 WU, Wesley                11 Express Swimming-MR       NT    1:22.92  
                  36.25     1:22.92 (46.67)                                        
 12 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR  1:31.43    1:27.24  
 13 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR  1:37.55    1:29.23  
                  41.16     1:29.23 (48.07)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR  2:09.24    2:04.89  
                  27.70     1:00.09 (32.39)     1:32.59 (32.50)     2:04.89 (32.30)
  2 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  2:14.19    2:14.31  
                  29.57     1:03.86 (34.29)     1:39.53 (35.67)     2:14.31 (34.78)
  3 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  2:18.12    2:15.23  
                  31.72     1:06.21 (34.49)     1:42.41 (36.20)     2:15.23 (32.82)
  4 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  2:29.94    2:21.56  
                  31.11     1:07.07 (35.96)     1:45.08 (38.01)     2:21.56 (36.48)
  5 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  2:32.50    2:23.18  
                  32.79     1:09.36 (36.57)     1:46.78 (37.42)     2:23.18 (36.40)
  6 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT    2:25.38  
                  31.42     1:08.11 (36.69)     1:47.03 (38.92)     2:25.38 (38.35)
  7 Patton, Daniel J          11 Express Swimming-MR  2:38.19    2:36.34  
                  33.84     1:13.06 (39.22)     1:55.39 (42.33)     2:36.34 (40.95)
  8 Morra, Andrew T           11 Express Swimming-MR       NT    2:43.04  
                  33.64     1:15.26 (41.62)     1:59.92 (44.66)     2:43.04 (43.12)
  9 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR  3:22.23    2:43.20  
                                  35.61 ( )   1:59.95 (1:24.34)     2:43.20 (43.25)
 10 Herrmann, Jared           12 Express Swimming-MR       NT    3:03.35  
                  38.92     1:27.47 (48.55)     2:16.13 (48.66)     3:03.35 (47.22)
 11 Goh, Jonathan             12 Express Swimming-MR       NT    3:13.79  
                  43.18     1:33.59 (50.41)     2:26.27 (52.68)     3:13.79 (47.52)
 12 Lam, Ryan                 11 UN-LI-MR                  NT    3:21.12  
                  43.24     1:35.36 (52.12)     2:30.95 (55.59)     3:21.12 (50.17)
 
Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR  5:48.14    5:43.31  
                  29.62     1:03.88 (34.26)     1:38.60 (34.72)     2:13.62 (35.02)
        2:49.08 (35.46)     3:23.89 (34.81)     3:59.66 (35.77)     4:35.14 (35.48)
        5:10.90 (35.76)     5:43.31 (32.41)                                        
  2 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  6:01.51    6:10.20  
                  32.31     1:09.40 (37.09)     1:47.35 (37.95)     2:25.63 (38.28)
        3:04.06 (38.43)     3:41.76 (37.70)     4:19.55 (37.79)     4:57.22 (37.67)
        5:34.58 (37.36)     6:10.20 (35.62)                                        
  3 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  6:23.90    6:13.90  
                  34.79     1:12.89 (38.10)     1:51.01 (38.12)     2:29.48 (38.47)
        3:07.44 (37.96)     3:45.62 (38.18)     4:23.80 (38.18)     5:01.48 (37.68)
        5:39.00 (37.52)     6:13.90 (34.90)                                        
  4 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  6:54.06    6:15.59  
                  35.00     1:12.99 (37.99)     1:51.13 (38.14)     2:30.66 (39.53)
        3:07.95 (37.29)     3:46.63 (38.68)     4:25.63 (39.00)     5:04.02 (38.39)
        5:41.88 (37.86)     6:15.59 (33.71)                                        
  5 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  6:42.25    6:21.66  
                  31.94     1:09.68 (37.74)     1:49.48 (39.80)     2:28.69 (39.21)
        3:07.18 (38.49)     3:45.92 (38.74)     4:26.64 (40.72)     5:06.00 (39.36)
        5:44.96 (38.96)     6:21.66 (36.70)                                        
  6 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT    6:43.24  
                  33.79     1:12.93 (39.14)     1:54.75 (41.82)     2:36.28 (41.53)
        3:18.00 (41.72)     4:00.28 (42.28)     4:43.57 (43.29)     5:26.80 (43.23)
        6:08.70 (41.90)     6:43.24 (34.54)                                        
  7 Patton, Daniel J          11 Express Swimming-MR  7:21.23    6:57.15  
                  36.92     1:18.98 (42.06)     2:01.70 (42.72)     2:43.55 (41.85)
        3:25.88 (42.33)     4:09.77 (43.89)     4:53.25 (43.48)     5:33.86 (40.61)
        6:17.15 (43.29)     6:57.15 (40.00)                                        
  8 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR  7:58.04    8:00.12  
                  39.66     1:26.85 (47.19)     2:16.18 (49.33)                    
            3:55.10 ( )     4:43.37 (48.27)     5:34.46 (51.09)     6:24.32 (49.86)
        7:12.05 (47.73)     8:00.12 (48.07)                                        
  9 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR  9:25.34    8:21.92  
                  43.25     1:33.51 (50.26)     2:22.87 (49.36)     3:15.93 (53.06)
        4:07.14 (51.21)     5:00.60 (53.46)     5:53.73 (53.13)     6:44.58 (50.85)
        7:35.84 (51.26)     8:21.92 (46.08)                                        
 10 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR       NT    8:25.99  
                  45.09     1:36.82 (51.73)     2:30.06 (53.24)     3:23.09 (53.03)
        4:15.81 (52.72)     5:08.61 (52.80)     5:58.73 (50.12)     6:48.71 (49.98)
        7:37.97 (49.26)     8:25.99 (48.02)                                        
 11 WU, Wesley                11 Express Swimming-MR       NT    9:07.04  
                  40.95     1:35.02 (54.07)     2:29.82 (54.80)     3:26.86 (57.04)
        4:26.74 (59.88)     5:23.65 (56.91)     6:22.26 (58.61)     7:20.59 (58.33)
        8:15.88 (55.29)     9:07.04 (51.16)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR    30.57      31.23  
  2 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR    32.83      33.65  
  3 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    38.05      34.27  
  4 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR    37.68      35.18  
  5 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR    37.63      36.29  
  6 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT      37.31  
  7 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR    42.29      42.69  
  8 Patton, Daniel J          11 Express Swimming-MR    39.87      43.55  
  9 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR    47.52      43.56  
 10 Cheng, Michael            11 Express Swimming-MR    51.55      43.66  
 11 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR    51.36      45.01  
 12 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR    47.44      46.42  
 13 WU, Wesley                11 Express Swimming-MR       NT      46.85  
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR  1:07.68    1:06.48  
                  32.70     1:06.48 (33.78)                                        
  2 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:11.60    1:11.75  
                  35.08     1:11.75 (36.67)                                        
  3 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:21.07    1:13.21  
                  37.15     1:13.21 (36.06)                                        
  4 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:22.03    1:14.33  
                  36.77     1:14.33 (37.56)                                        
  5 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  1:17.22    1:14.71  
                  36.80     1:14.71 (37.91)                                        
  6 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT    1:17.57  
                  37.72     1:17.57 (39.85)                                        
  7 Tseyko, Alexander         12 Shy/ Seals-MR        1:24.16    1:20.24  
  8 Morra, Andrew T           11 Express Swimming-MR       NT    1:24.09  
                  41.61     1:24.09 (42.48)                                        
  9 Chik, Colin               11 Shy/ Seals-MR        1:25.75    1:26.30  
                  40.54     1:26.30 (45.76)                                        
 10 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        1:36.69    1:26.67  
                  43.18     1:26.67 (43.49)                                        
 11 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR  1:36.39    1:31.10  
 12 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:45.83    1:32.20  
                  45.12     1:32.20 (47.08)                                        
 13 Cheng, Michael            11 Express Swimming-MR  1:51.65    1:33.41  
 14 Herrmann, Jared           12 Express Swimming-MR       NT    1:39.38  
                  48.27     1:39.38 (51.11)                                        
 15 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR  1:43.93    1:40.24  
                  49.10     1:40.24 (51.14)                                        
 16 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR  1:47.62    1:45.07  
                  49.63     1:45.07 (55.44)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR    37.73      34.65  
  2 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR    38.46      34.81  
  3 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    43.10      37.45  
  4 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR    38.21      37.80  
  5 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT      39.35  
  6 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR    41.38      43.03  
  7 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR    42.49      44.95  
  8 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR    51.12      46.45  
  9 Cheng, Michael            11 Express Swimming-MR    51.90      46.58  
 10 WU, Wesley                11 Express Swimming-MR       NT      48.81  
 11 Patton, Daniel J          11 Express Swimming-MR    49.87      50.30  
 12 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR  1:02.63      51.71  
 13 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR  1:01.58      58.47  
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:18.77    1:16.94  
                  35.91     1:16.94 (41.03)                                        
  2 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR  1:31.83    1:18.71  
                  38.07     1:18.71 (40.64)                                        
  3 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:23.60    1:22.75  
                  38.92     1:22.75 (43.83)                                        
  4 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT    1:24.09  
                  40.08     1:24.09 (44.01)                                        
  5 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        1:32.05    1:29.45  
                  41.87     1:29.45 (47.58)                                        
  6 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR  1:34.03    1:34.02  
                  44.13     1:34.02 (49.89)                                        
  7 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  1:39.13    1:35.68  
                  44.80     1:35.68 (50.88)                                        
  8 Smidt, David              12 Shy/ Seals-MR        1:35.49    1:37.61  
                  45.73     1:37.61 (51.88)                                        
  9 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:49.75    1:39.27  
                  47.00     1:39.27 (52.27)                                        
 10 Cheng, Michael            11 Express Swimming-MR  1:59.06    1:43.05  
                  50.37     1:43.05 (52.68)                                        
 11 Morra, Andrew T           11 Express Swimming-MR       NT    1:45.34  
                  49.66     1:45.34 (55.68)                                        
 12 Moiseenko, Andrey A       12 Shy/ Seals-MR        1:44.98    1:45.53  
                  49.44     1:45.53 (56.09)                                        
 13 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR  2:19.45    1:49.33  
                  52.40     1:49.33 (56.93)                                        
 14 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR       NT    2:18.01  
                1:02.60   2:18.01 (1:15.41)                                        
 -- Herrmann, Jared           12 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                1:00.52        DQ (1:08.85)                                        
 -- Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:32.35         DQ  
                  39.67          DQ (41.48)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          30.32      28.49  
  2 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR    29.15      28.65  
  3 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR    31.72      31.64  
  4 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR    35.51      32.25  
  5 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    43.75      34.29  
  6 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR    35.62      35.80  
  7 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT      35.85  
  8 Morra, Andrew T           11 Express Swimming-MR       NT      36.14  
  9 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR    36.62      37.89  
 10 Smidt, David              12 Shy/ Seals-MR          38.07      39.34  
 11 Gladstein, Val            12 Shy/ Seals-MR          47.66      44.05  
 12 Cheng, Michael            11 Express Swimming-MR    57.53      44.27  
 13 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR    51.22      46.14  
 14 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR       NT      47.38  
 15 Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR             NT      51.19  
 16 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR    54.00      55.87  
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR  1:03.41    1:07.13  
                  30.94     1:07.13 (36.19)                                        
  2 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:11.18    1:10.92  
                  33.24     1:10.92 (37.68)                                        
  3 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:19.31    1:16.55  
                  35.68     1:16.55 (40.87)                                        
  4 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT    1:21.67  
                  37.77     1:21.67 (43.90)                                        
  5 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR       NT    1:24.58  
                  38.87     1:24.58 (45.71)                                        
  6 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  1:24.25    1:25.46  
                  39.32     1:25.46 (46.14)                                        
  7 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR  1:31.55    1:37.19  
                  42.86     1:37.19 (54.33)                                        
  8 Patton, Daniel J          11 Express Swimming-MR  1:34.23    1:39.45  
                  44.95     1:39.45 (54.50)                                        
  9 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR       NT    1:45.65  
                  48.67     1:45.65 (56.98)                                        
 10 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR       NT    1:47.37  
                  50.05     1:47.37 (57.32)                                        
 
Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR  1:12.22    1:05.59  
                  29.82     1:05.59 (35.77)                                        
  2 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:16.63    1:06.00  
                  30.90     1:06.00 (35.10)                                        
  3 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:11.95    1:08.96  
                  31.96     1:08.96 (37.00)                                        
  4 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:19.14    1:09.51  
                  33.03     1:09.51 (36.48)                                        
  5 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:24.35    1:12.83  
                  33.87     1:12.83 (38.96)                                        
  6 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT    1:13.87  
                  35.24     1:13.87 (38.63)                                        
  7 Tseyko, Alexander         12 Shy/ Seals-MR        1:34.70    1:14.35  
                  33.23     1:14.35 (41.12)                                        
  8 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  1:19.23    1:18.13  
                  35.92     1:18.13 (42.21)                                        
  9 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        1:24.51    1:20.24  
                  38.64     1:20.24 (41.60)                                        
 10 Chik, Colin               11 Shy/ Seals-MR        1:26.89    1:23.57  
                  37.50     1:23.57 (46.07)                                        
 11 Morra, Andrew T           11 Express Swimming-MR       NT    1:24.61  
                  37.94     1:24.61 (46.67)                                        
 12 Caponegro, Frank          11 Express Swimming-MR  1:23.50    1:25.63  
                  41.74     1:25.63 (43.89)                                        
 13 Smidt, David              12 Shy/ Seals-MR        1:24.17    1:27.09  
                  41.11     1:27.09 (45.98)                                        
 14 Moiseenko, Andrey A       12 Shy/ Seals-MR        1:29.95    1:27.74  
                  38.87     1:27.74 (48.87)                                        
 15 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR  1:35.54    1:28.03  
                  42.71     1:28.03 (45.32)                                        
 16 Gladstein, Val            12 Shy/ Seals-MR        1:50.50    1:34.16  
                  41.50     1:34.16 (52.66)                                        
 17 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR       NT    1:35.50  
                  45.61     1:35.50 (49.89)                                        
 18 Herrmann, Jared           12 Express Swimming-MR       NT    1:41.41  
                  45.60     1:41.41 (55.81)                                        
 19 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR  1:51.34    1:44.88  
                  48.05     1:44.88 (56.83)                                        
 20 Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR             NT    1:45.89  
                  50.17     1:45.89 (55.72)                                        
 -- Cheng, Michael            11 Express Swimming-MR  1:44.25         DQ  
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        12 Express Swimming-MR  2:28.21    2:23.81  
                  30.76     1:07.51 (36.75)     1:51.19 (43.68)     2:23.81 (32.62)
  2 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  2:31.65    2:32.45  
                  32.50     1:11.94 (39.44)     1:57.86 (45.92)     2:32.45 (34.59)
  3 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  2:52.04    2:34.42  
                  35.63     1:15.98 (40.35)     2:01.37 (45.39)     2:34.42 (33.05)
  4 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  2:42.52    2:34.68  
                  34.96     1:15.45 (40.49)     2:00.98 (45.53)     2:34.68 (33.70)
  5 Wang, Eugene              12 UN-LI-MR                  NT    2:38.92  
                  35.06     1:15.74 (40.68)     2:02.32 (46.58)     2:38.92 (36.60)
  6 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  2:48.70    2:48.44  
                  37.27     1:18.90 (41.63)     2:11.89 (52.99)     2:48.44 (36.55)
  7 Morra, Andrew T           11 Express Swimming-MR       NT    3:08.70  
                  37.41     1:26.01 (48.60)     2:24.85 (58.84)     3:08.70 (43.85)
  8 Drury, Kevin C            11 Express Swimming-MR       NT    3:10.03  
                  46.72     1:36.14 (49.42)     2:30.30 (54.16)     3:10.03 (39.73)
  9 Patton, Daniel J          11 Express Swimming-MR  3:10.89    3:10.37  
                  44.62     1:35.51 (50.89)     2:31.99 (56.48)     3:10.37 (38.38)
 10 Goh, Jonathan             12 Express Swimming-MR       NT    3:26.30  
                  52.18     1:46.92 (54.74)     2:39.21 (52.29)     3:26.30 (47.09)
 11 Lam, Ryan                 11 UN-LI-MR                  NT    3:35.94  
                  49.71     1:47.76 (58.05)   2:48.15 (1:00.39)     3:35.94 (47.79)
 -- Herrmann, Jared           12 Express Swimming-MR       NT         DQ  
                  48.91     1:42.68 (53.77)   2:48.64 (1:05.96)          DQ (43.41)
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Dan P            14 UN-LI-MR               24.66      24.74  
  2 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR    25.07      24.98  
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR    25.55      25.26  
  4 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR    26.54      26.07  
  5 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR                 25.84      26.20  
  6 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR    27.34      26.56  
  7 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR    27.33      27.63  
  8 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR    28.89      27.90  
  9 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR    29.02      28.04  
 10 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR                 29.13      28.84  
 11 Yu, Justin                13 Trs-MR                 28.38      28.92  
 12 Isaacs, Scott             13 Trs-MR                 30.19      29.39  
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR    54.21      54.60  
                  26.29       54.60 (28.31)                                        
  2 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR                 54.86      56.22  
                  27.07       56.22 (29.15)                                        
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR    58.06      56.53  
                  27.59       56.53 (28.94)                                        
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR    56.08      56.75  
                  27.09       56.75 (29.66)                                        
  5 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  1:00.29      57.01  
                  27.77       57.01 (29.24)                                        
  6 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  1:04.29      59.94  
                  28.97       59.94 (30.97)                                        
  7 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  1:00.70    1:00.26  
                  28.88     1:00.26 (31.38)                                        
  8 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR  1:02.57    1:01.36  
                  29.06     1:01.36 (32.30)                                        
  9 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               1:02.67    1:03.08  
                  30.33     1:03.08 (32.75)                                        
 10 Yu, Justin                13 Trs-MR               1:03.25    1:04.16  
                  30.69     1:04.16 (33.47)                                        
 11 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        1:07.70    1:05.23  
                  30.64     1:05.23 (34.59)                                        
 12 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               1:06.67    1:06.49  
                  31.67     1:06.49 (34.82)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wallace, Dan P            14 UN-LI-MR             1:57.67    1:53.56  
                  26.44       55.21 (28.77)     1:24.78 (29.57)     1:53.56 (28.78)
  2 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:57.28    1:54.34  
                  26.82       55.60 (28.78)     1:25.57 (29.97)     1:54.34 (28.77)
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:05.04    2:00.52  
                  27.93       59.04 (31.11)     1:30.64 (31.60)     2:00.52 (29.88)
  4 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               2:00.06    2:01.42  
                  27.44       58.38 (30.94)     1:30.36 (31.98)     2:01.42 (31.06)
  5 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR  2:03.22    2:06.01  
                  28.60       59.54 (30.94)     1:33.11 (33.57)     2:06.01 (32.90)
  6 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  2:16.54    2:07.29  
                  28.79     1:01.31 (32.52)     1:34.87 (33.56)     2:07.29 (32.42)
  7 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  2:27.32    2:11.61  
                  30.41     1:04.98 (34.57)     1:38.68 (33.70)     2:11.61 (32.93)
  8 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  2:11.12    2:11.64  
                  29.83     1:03.48 (33.65)     1:38.25 (34.77)     2:11.64 (33.39)
  9 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR  2:28.13    2:18.94  
                  29.34     1:03.89 (34.55)     1:40.77 (36.88)     2:18.94 (38.17)
 10 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               2:21.64    2:20.54  
                  31.43     1:06.77 (35.34)     1:44.03 (37.26)     2:20.54 (36.51)
 11 Im, Thomas                13 Trs-MR               2:21.52    2:26.20  
                  33.78     1:11.26 (37.48)     1:50.29 (39.03)     2:26.20 (35.91)
 
Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander J      13 GAEL-MR              5:09.76    5:04.61  
                  26.93       56.91 (29.98)     1:28.08 (31.17)     1:58.90 (30.82)
        2:30.44 (31.54)     3:02.27 (31.83)     3:33.55 (31.28)     4:05.02 (31.47)
        4:36.16 (31.14)     5:04.61 (28.45)                                        
  2 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  5:10.72    5:04.80  
                  26.66       56.15 (29.49)     1:26.89 (30.74)     1:57.92 (31.03)
        2:29.39 (31.47)     3:00.88 (31.49)     3:32.58 (31.70)     4:04.32 (31.74)
        4:35.39 (31.07)     5:04.80 (29.41)                                        
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  5:26.00    5:16.83  
                  28.47       59.67 (31.20)     1:31.72 (32.05)     2:03.90 (32.18)
        2:36.69 (32.79)     3:09.28 (32.59)     3:42.20 (32.92)     4:15.42 (33.22)
        4:47.61 (32.19)     5:16.83 (29.22)                                        
  4 Itzkowitz, Ben M          14 GAEL-MR              5:28.64    5:17.01  
                  28.38       59.61 (31.23)     1:31.47 (31.86)     2:03.98 (32.51)
        2:36.80 (32.82)     3:09.60 (32.80)     3:42.17 (32.57)     4:14.86 (32.69)
        4:46.96 (32.10)     5:17.01 (30.05)                                        
  5 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               5:26.86    5:31.77  
                  28.13     1:00.08 (31.95)     1:33.60 (33.52)     2:07.80 (34.20)
        2:42.39 (34.59)     3:16.65 (34.26)     3:51.29 (34.64)     4:25.55 (34.26)
        4:59.69 (34.14)     5:31.77 (32.08)                                        
  6 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  5:54.34    5:42.03  
                  31.00     1:05.33 (34.33)     1:39.91 (34.58)     2:14.78 (34.87)
        2:49.77 (34.99)     3:24.37 (34.60)     3:59.59 (35.22)     4:34.49 (34.90)
        5:08.90 (34.41)     5:42.03 (33.13)                                        
  7 Leibel, Danny             14 Trs-MR               5:43.66    5:46.41  
                  30.19     1:05.09 (34.90)     1:39.32 (34.23)     2:14.49 (35.17)
        2:49.89 (35.40)     3:25.71 (35.82)     4:01.28 (35.57)     4:38.01 (36.73)
        5:13.60 (35.59)     5:46.41 (32.81)                                        
  8 Catarinacchio, Vincent J  13 GAEL-MR              5:55.10    5:53.55  
                  26.48     1:01.89 (35.41)     1:38.58 (36.69)     2:15.98 (37.40)
        2:52.62 (36.64)     3:29.75 (37.13)     4:05.18 (35.43)     4:41.95 (36.77)
        5:17.44 (35.49)     5:53.55 (36.11)                                        
  9 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  6:18.44    5:56.37  
                  27.34     1:02.75 (35.41)     1:39.01 (36.26)     2:15.88 (36.87)
        2:53.22 (37.34)     3:29.47 (36.25)     4:06.32 (36.85)     4:43.16 (36.84)
        5:19.35 (36.19)     5:56.37 (37.02)                                        
 10 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               6:20.00    6:16.09  
                  27.14     1:03.00 (35.86)     1:41.43 (38.43)     2:19.64 (38.21)
        2:58.37 (38.73)     3:37.66 (39.29)     4:16.39 (38.73)     4:55.44 (39.05)
        5:33.24 (37.80)     6:16.09 (42.85)                                        
 11 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR  7:17.55    6:29.28  
                                  25.88 ( )     1:01.06 (35.18)   3:39.32 (2:38.26)
        4:21.41 (42.09)     5:02.90 (41.49)   6:24.34 (1:21.44)     6:42.40 (18.06)
        7:04.66 (22.26)         6:29.28 ( )                                        
 12 Isaacs, Scott             13 Trs-MR                    NT    6:36.86  
                  29.78     1:09.53 (39.75)     1:49.91 (40.38)     2:30.86 (40.95)
        3:12.35 (41.49)     3:53.45 (41.10)     4:34.48 (41.03)     5:14.59 (40.11)
        5:54.45 (39.86)     6:36.86 (42.41)                                        
 13 Zimmer, Eric C            13 Express Swimming-MR       NT    8:46.77  
                                                                          37.65 ( )
      2:23.35 (1:45.70)     3:15.33 (51.98)   5:59.35 (2:44.02)     6:54.60 (55.25)
        7:49.30 (54.70)     8:46.77 (57.47)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR  1:02.94    1:03.48  
                  31.65     1:03.48 (31.83)                                        
  2 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:04.07    1:04.94  
                  32.24     1:04.94 (32.70)                                        
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:10.89    1:06.47  
                  33.21     1:06.47 (33.26)                                        
  4 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  1:08.76    1:08.88  
                  33.79     1:08.88 (35.09)                                        
  5 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  1:15.54    1:11.78  
                  35.34     1:11.78 (36.44)                                        
  6 Im, Thomas                13 Trs-MR               1:14.47    1:13.34  
                  35.72     1:13.34 (37.62)                                        
  7 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR       NT    1:15.33  
  8 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  1:16.84    1:15.61  
                  37.04     1:15.61 (38.57)                                        
  9 Yu, Justin                13 Trs-MR               1:16.69    1:18.08  
                  38.23     1:18.08 (39.85)                                        
 10 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               1:17.61    1:19.03  
                  37.93     1:19.03 (41.10)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:21.45    2:18.92  
                  34.13     1:09.23 (35.10)     1:44.93 (35.70)     2:18.92 (33.99)
  2 Leibel, Danny             14 Trs-MR               2:21.22    2:19.34  
                  33.44     1:09.16 (35.72)     1:45.37 (36.21)     2:19.34 (33.97)
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR  2:20.19    2:19.98  
                  33.74     1:09.72 (35.98)     1:46.05 (36.33)     2:19.98 (33.93)
  4 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  2:30.35    2:22.80  
                  34.49     1:10.52 (36.03)     1:46.98 (36.46)     2:22.80 (35.82)
  5 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:27.40    2:23.27  
                  34.02     1:10.60 (36.58)     1:47.29 (36.69)     2:23.27 (35.98)
  6 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  2:33.46    2:31.67  
                  36.31     1:14.34 (38.03)     1:53.55 (39.21)     2:31.67 (38.12)
  7 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        2:44.13    2:34.01  
                  36.27     1:14.86 (38.59)     1:55.19 (40.33)     2:34.01 (38.82)
  8 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  2:43.45    2:37.51  
                  37.91     1:17.84 (39.93)     1:58.36 (40.52)     2:37.51 (39.15)
  9 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               2:46.40    2:40.51  
                  38.39     1:19.58 (41.19)     2:01.84 (42.26)     2:40.51 (38.67)
 10 Yu, Justin                13 Trs-MR               2:50.00    2:41.87  
                  38.02     1:20.06 (42.04)     2:02.95 (42.89)     2:41.87 (38.92)
 11 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR       NT    2:46.48  
                                1:20.49 ( )     2:03.98 (43.49)     2:46.48 (42.50)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:10.53    1:08.06  
                  33.16     1:08.06 (34.90)                                        
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR  1:05.00    1:08.57  
                  33.51     1:08.57 (35.06)                                        
  3 Wallace, Dan P            14 UN-LI-MR             1:08.97    1:08.96  
                  32.71     1:08.96 (36.25)                                        
  4 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               1:12.58    1:11.69  
                  33.22     1:11.69 (38.47)                                        
  5 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  1:13.90    1:13.49  
                  34.55     1:13.49 (38.94)                                        
  6 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  1:21.50    1:17.70  
                  37.68     1:17.70 (40.02)                                        
  7 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR  1:20.25    1:17.89  
                  35.21     1:17.89 (42.68)                                        
  8 Im, Thomas                13 Trs-MR               1:25.53    1:24.07  
                  39.59     1:24.07 (44.48)                                        
  9 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               1:29.46    1:27.44  
                  42.07     1:27.44 (45.37)                                        
 10 Yu, Justin                13 Trs-MR               1:28.36    1:28.19  
                  41.27     1:28.19 (46.92)                                        
 11 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               1:40.64    1:33.31  
                  44.43     1:33.31 (48.88)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:31.11    2:30.79  
                  35.28     1:14.65 (39.37)     1:53.74 (39.09)     2:30.79 (37.05)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR  2:24.18    2:31.99  
                  34.77     1:13.99 (39.22)     1:54.06 (40.07)     2:31.99 (37.93)
  3 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               2:39.59    2:36.45  
                  34.51     1:14.61 (40.10)     1:55.74 (41.13)     2:36.45 (40.71)
  4 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  2:55.45    2:40.66  
                  35.86     1:17.13 (41.27)     2:00.21 (43.08)     2:40.66 (40.45)
  5 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  2:55.14    2:46.47  
                  38.70     1:21.36 (42.66)     2:04.42 (43.06)     2:46.47 (42.05)
  6 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  2:54.12    2:50.45  
                  38.49     1:21.97 (43.48)     2:06.47 (44.50)     2:50.45 (43.98)
  7 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR       NT    2:55.94  
                  36.49     1:20.05 (43.56)     2:07.81 (47.76)     2:55.94 (48.13)
  8 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               3:11.30    3:10.93  
                  42.21     1:30.41 (48.20)     2:20.43 (50.02)     3:10.93 (50.50)
  9 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               3:28.70    3:20.27  
                  46.98     1:38.04 (51.06)     2:28.71 (50.67)     3:20.27 (51.56)
 -- Yu, Justin                13 Trs-MR               3:07.00         DQ  
                  42.15     1:31.58 (49.43)     2:24.02 (52.44)          DQ (49.09)
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR    59.73    1:00.01  
                  28.23     1:00.01 (31.78)                                        
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR  1:05.35    1:04.29  
                  30.12     1:04.29 (34.17)                                        
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:04.91    1:05.78  
                  30.46     1:05.78 (35.32)                                        
  4 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR  1:10.00    1:07.34  
                  29.59     1:07.34 (37.75)                                        
  5 Leibel, Danny             14 Trs-MR               1:04.07    1:08.68  
                  31.60     1:08.68 (37.08)                                        
  6 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  1:09.87    1:08.70  
                  32.96     1:08.70 (35.74)                                        
  7 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  1:12.54    1:11.30  
                  32.83     1:11.30 (38.47)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:12.74    2:13.76  
                  30.07     1:04.21 (34.14)     1:39.28 (35.07)     2:13.76 (34.48)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR  2:38.06    2:26.38  
                  32.49     1:10.37 (37.88)     1:49.06 (38.69)     2:26.38 (37.32)
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:25.23    2:26.45  
                  32.48     1:10.08 (37.60)     1:49.39 (39.31)     2:26.45 (37.06)
  4 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  2:43.21    2:34.96  
                  34.16     1:14.45 (40.29)     1:56.16 (41.71)     2:34.96 (38.80)
  5 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  2:35.43    2:36.71  
                  33.48     1:13.41 (39.93)     1:55.24 (41.83)     2:36.71 (41.47)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:19.01    2:12.93  
                  30.13     1:04.53 (34.40)     1:44.01 (39.48)     2:12.93 (28.92)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  13 Express Swimming-MR  2:14.70    2:13.03  
                  29.15     1:03.79 (34.64)     1:43.09 (39.30)     2:13.03 (29.94)
  3 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:14.23    2:13.21  
                  28.43     1:02.77 (34.34)     1:44.32 (41.55)     2:13.21 (28.89)
  4 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               2:18.08    2:20.65  
                  31.09     1:07.24 (36.15)     1:49.39 (42.15)     2:20.65 (31.26)
  5 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  2:27.52    2:25.13  
                  31.92     1:08.70 (36.78)     1:53.03 (44.33)     2:25.13 (32.10)
  6 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  2:27.19    2:25.37  
                  31.43     1:09.42 (37.99)     1:51.30 (41.88)     2:25.37 (34.07)
  7 Leibel, Danny             14 Trs-MR               2:26.95    2:26.45  
                  30.39     1:06.54 (36.15)     1:53.21 (46.67)     2:26.45 (33.24)
  8 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  2:38.46    2:27.98  
                  32.12     1:11.79 (39.67)     1:53.81 (42.02)     2:27.98 (34.17)
  9 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR  2:40.78    2:32.59  
                  29.34     1:10.13 (40.79)     1:53.90 (43.77)     2:32.59 (38.69)
 10 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        2:49.80    2:39.36  
                  34.49     1:13.24 (38.75)     2:01.46 (48.22)     2:39.36 (37.90)
 11 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               3:04.49    2:43.72  
                  36.01     1:18.39 (42.38)     2:06.63 (48.24)     2:43.72 (37.09)
 
Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander J      13 GAEL-MR              4:32.76    4:32.08  
                  29.10     1:03.24 (34.14)     1:38.60 (35.36)     2:13.77 (35.17)
        2:50.34 (36.57)     3:28.92 (38.58)     4:00.88 (31.96)     4:32.08 (31.20)
  2 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  4:47.43    4:40.67  
                  27.84     1:00.32 (32.48)     1:37.42 (37.10)     2:12.95 (35.53)
        2:55.49 (42.54)     3:38.54 (43.05)     4:10.18 (31.64)     4:40.67 (30.49)
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  4:50.52    4:43.40  
                  30.42     1:05.93 (35.51)     1:42.53 (36.60)     2:18.69 (36.16)
        2:59.01 (40.32)     3:39.53 (40.52)     4:12.05 (32.52)     4:43.40 (31.35)
  4 Itzkowitz, Ben M          14 GAEL-MR              5:09.45    4:46.49  
                  30.42     1:06.39 (35.97)     1:43.70 (37.31)     2:20.56 (36.86)
        3:00.38 (39.82)     3:40.90 (40.52)     4:14.73 (33.83)     4:46.49 (31.76)
  5 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               4:56.31    4:59.84  
                  31.65     1:10.67 (39.02)     1:49.44 (38.77)     2:26.91 (37.47)
        3:10.71 (43.80)     3:54.26 (43.55)     4:27.42 (33.16)     4:59.84 (32.42)
  6 Duva, Ben                 14 Express Swimming-MR  5:15.74    5:02.72  
                  31.58     1:09.69 (38.11)     1:47.89 (38.20)     2:25.51 (37.62)
        3:10.00 (44.49)     3:55.49 (45.49)     4:29.70 (34.21)     5:02.72 (33.02)
  7 Lo, Arthur                13 Express Swimming-MR  5:38.74    5:12.25  
                  20.77     1:10.72 (49.95)     1:51.57 (40.85)     2:32.18 (40.61)
        3:15.48 (43.30)     3:59.53 (44.05)     4:36.58 (37.05)     5:12.25 (35.67)
  8 Leibel, Danny             14 Trs-MR               5:02.74    5:15.79  
                  31.35     1:08.53 (37.18)     1:46.84 (38.31)     2:24.83 (37.99)
        3:14.30 (49.47)     4:03.13 (48.83)     4:40.05 (36.92)     5:15.79 (35.74)
  9 Adegbite, Adeola O        13 Express Swimming-MR       NT    5:30.73  
                                  29.39 ( )     1:06.20 (36.81)     1:50.47 (44.27)
        2:32.67 (42.20)     3:17.07 (44.40)     4:05.10 (48.03)   5:30.73 (1:25.63)
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    23.06      23.37  
  2 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR    23.08      23.39  
  3 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR    24.77      24.21  
  4 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    24.91      24.40  
  5 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR    24.93      24.56  
  6 Alarcon, Tim              15 Trs-MR                 24.80      24.87  
  7 DiMiceli, John            16 Trs-MR                 28.00      25.57  
  8 Varieur, Bobby            15 Trs-MR                 26.55      25.66  
  9 Reade, Joseph D           16 UN-LI-MR               26.76      25.73  
 10 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR                 27.55      26.07  
 11 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR    25.22      26.12  
 12 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR    25.97      26.16  
 13 Gamboli, Christopher      16 Trs-MR                 30.00      26.84  
 14 Todd, Maxwell A           16 Express Swimming-MR    27.10      27.16  
 15 Nestman, Keith            16 Trs-MR                 26.00      27.24  
 16 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR                 29.70      31.32  
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR    49.58      50.52  
                  24.52       50.52 (26.00)                                        
  2 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    49.71      51.04  
                  24.64       51.04 (26.40)                                        
  3 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    52.24      52.02  
                  25.43       52.02 (26.59)                                        
  4 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR    53.39      52.18  
                  25.22       52.18 (26.96)                                        
  5 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR    53.48      53.12  
                  25.81       53.12 (27.31)                                        
  6 Alarcon, Tim              15 Trs-MR                 54.84      55.01  
                  26.11       55.01 (28.90)                                        
  7 Matura, Alex              15 Shy/ Seals-MR          53.65      55.04  
                  26.21       55.04 (28.83)                                        
  8 Varieur, Bobby            15 Trs-MR                 56.43      55.62  
                  27.16       55.62 (28.46)                                        
  9 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR                 57.86      56.25  
                  27.14       56.25 (29.11)                                        
 10 Reade, Joseph D           16 UN-LI-MR               55.55      57.03  
                  27.42       57.03 (29.61)                                        
 11 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR    55.81      57.72  
                  27.74       57.72 (29.98)                                        
 12 Belyanski, Yuri           16 Shy/ Seals-MR        1:01.25      57.86  
                  27.93       57.86 (29.93)                                        
 13 DiMiceli, John            16 Trs-MR               1:00.00      57.98  
                  27.28       57.98 (30.70)                                        
 14 Gamboli, Christopher      16 Trs-MR               1:00.00    1:01.44  
                  29.17     1:01.44 (32.27)                                        
 15 Engle, Patrick T          16 Express Swimming-MR  1:06.56    1:02.96  
                  29.92     1:02.96 (33.04)                                        
 16 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               1:04.97    1:06.28  
                  31.15     1:06.28 (35.13)                                        
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR  1:49.27    1:48.92  
                  25.15       53.25 (28.10)     1:21.34 (28.09)     1:48.92 (27.58)
  2 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  1:48.37    1:48.93  
                  25.13       52.99 (27.86)     1:21.10 (28.11)     1:48.93 (27.83)
  3 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  1:53.53    1:50.62  
                  25.78       53.74 (27.96)     1:22.19 (28.45)     1:50.62 (28.43)
  4 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:57.87    1:53.50  
                  25.62       54.29 (28.67)     1:24.31 (30.02)     1:53.50 (29.19)
  5 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  1:55.82    1:54.91  
                  26.11       55.24 (29.13)     1:25.01 (29.77)     1:54.91 (29.90)
  6 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  1:59.91    2:00.15  
                  27.34       58.06 (30.72)     1:29.51 (31.45)     2:00.15 (30.64)
  7 Varieur, Bobby            15 Trs-MR               2:05.99    2:00.38  
                  28.43       59.24 (30.81)     1:30.38 (31.14)     2:00.38 (30.00)
  8 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR  2:02.58    2:04.86  
                  28.31       59.77 (31.46)     1:31.92 (32.15)     2:04.86 (32.94)
  9 Todd, Maxwell A           16 Express Swimming-MR  2:14.25    2:06.58  
                  28.29     1:01.02 (32.73)     1:34.35 (33.33)     2:06.58 (32.23)
 10 Reade, Joseph D           16 UN-LI-MR             2:10.98    2:06.64  
                  28.89     1:01.52 (32.63)     1:35.83 (34.31)     2:06.64 (30.81)
 11 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               2:16.51    2:08.11  
                  28.74     1:01.67 (32.93)     1:36.04 (34.37)     2:08.11 (32.07)
 12 DiMiceli, John            16 Trs-MR               2:15.00    2:14.54  
                  29.31     1:03.59 (34.28)     1:39.52 (35.93)     2:14.54 (35.02)
 13 Gamboli, Christopher      16 Trs-MR               2:20.00    2:22.09  
                  31.42     1:07.51 (36.09)     1:46.52 (39.01)     2:22.09 (35.57)
 14 Engle, Patrick T          16 Express Swimming-MR       NT    2:22.88  
                  31.24     1:06.91 (35.67)     1:45.99 (39.08)     2:22.88 (36.89)
 15 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               2:30.19    2:26.21  
                  32.58     1:09.89 (37.31)     1:48.24 (38.35)     2:26.21 (37.97)
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR  4:57.30    4:57.95  
                  26.40       55.57 (29.17)     1:25.82 (30.25)     1:56.59 (30.77)
        2:27.34 (30.75)     2:58.46 (31.12)     3:28.88 (30.42)     4:00.24 (31.36)
        4:29.63 (29.39)     4:57.95 (28.32)                                        
  2 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  5:22.50    5:01.37  
                  27.46       56.93 (29.47)     1:26.59 (29.66)     1:57.38 (30.79)
        2:28.49 (31.11)     2:59.53 (31.04)     3:30.75 (31.22)     4:01.98 (31.23)
        4:32.47 (30.49)     5:01.37 (28.90)                                        
  3 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  4:57.45    5:03.02  
                  27.05       56.85 (29.80)     1:27.54 (30.69)     1:58.39 (30.85)
        2:29.48 (31.09)     3:00.54 (31.06)     3:31.38 (30.84)     4:02.48 (31.10)
        4:33.53 (31.05)     5:03.02 (29.49)                                        
  4 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  5:03.19    5:03.11  
                  26.80       56.45 (29.65)     1:27.02 (30.57)     1:57.49 (30.47)
        2:28.31 (30.82)     2:59.04 (30.73)     3:30.39 (31.35)     4:01.97 (31.58)
        4:33.20 (31.23)     5:03.11 (29.91)                                        
  5 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  5:03.72    5:04.89  
                  27.62       57.67 (30.05)     1:28.40 (30.73)     1:59.42 (31.02)
        2:30.77 (31.35)     3:01.72 (30.95)     3:32.81 (31.09)     4:03.95 (31.14)
        4:34.86 (30.91)     5:04.89 (30.03)                                        
  6 Doherty, Zack Z           15 GAEL-MR              5:25.07    5:25.58  
                  27.15       57.57 (30.42)     1:28.63 (31.06)     2:00.93 (32.30)
        2:33.86 (32.93)     3:07.69 (33.83)     3:42.07 (34.38)     4:17.36 (35.29)
        4:51.85 (34.49)     5:25.58 (33.73)                                        
  7 Todd, Maxwell A           16 Express Swimming-MR  5:59.98    5:46.29  
                  28.34     1:01.70 (33.36)     1:36.20 (34.50)     2:11.10 (34.90)
        2:47.20 (36.10)     3:23.26 (36.06)     3:58.73 (35.47)     4:35.21 (36.48)
        5:11.61 (36.40)     5:46.29 (34.68)                                        
  8 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR  5:41.15    5:50.02  
                  30.11     1:03.99 (33.88)     1:39.16 (35.17)     2:14.68 (35.52)
        2:50.77 (36.09)     3:26.79 (36.02)     4:03.19 (36.40)     4:39.67 (36.48)
        5:14.98 (35.31)     5:50.02 (35.04)                                        
  9 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               6:00.00    5:52.18  
                  29.74     1:03.18 (33.44)     1:38.36 (35.18)     2:14.53 (36.17)
        2:50.78 (36.25)     3:26.81 (36.03)     4:03.92 (37.11)     4:41.16 (37.24)
        5:17.66 (36.50)     5:52.18 (34.52)                                        
 10 DiMiceli, John            16 Trs-MR               6:00.00    6:04.44  
                  28.88     1:02.52 (33.64)     1:38.74 (36.22)     2:15.94 (37.20)
        2:53.79 (37.85)     3:31.77 (37.98)     4:10.41 (38.64)     4:49.69 (39.28)
        5:28.49 (38.80)     6:04.44 (35.95)                                        
 11 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               6:17.15    6:33.26  
                  33.00     1:10.51 (37.51)     1:50.57 (40.06)     2:30.58 (40.01)
        3:10.99 (40.41)     3:52.24 (41.25)     4:33.32 (41.08)     5:13.44 (40.12)
        5:53.19 (39.75)     6:33.26 (40.07)                                        
 12 Gamboli, Christopher      16 Trs-MR               5:50.00    6:44.11  
                                                      31.18 ( )     1:07.93 (36.75)
        1:48.10 (40.17)   3:12.97 (1:24.87)     3:56.27 (43.30)     4:39.61 (43.34)
      6:04.75 (1:25.14)     6:44.11 (39.36)                                        
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    54.94      56.28  
                  27.60       56.28 (28.68)                                        
  2 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR    59.86    1:00.41  
                  29.62     1:00.41 (30.79)                                        
  3 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR  1:02.47    1:03.08  
                  30.64     1:03.08 (32.44)                                        
  4 Varieur, Bobby            15 Trs-MR               1:06.29    1:04.69  
                  31.91     1:04.69 (32.78)                                        
  5 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  1:05.48    1:06.41  
                  31.87     1:06.41 (34.54)                                        
  6 Todd, Maxwell A           16 Express Swimming-MR  1:10.19    1:08.66  
                  33.10     1:08.66 (35.56)                                        
  7 Nestman, Keith            16 Trs-MR               1:15.00    1:09.15  
                  32.86     1:09.15 (36.29)                                        
  8 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               1:11.80    1:10.30  
                  33.76     1:10.30 (36.54)                                        
  9 Gamboli, Christopher      16 Trs-MR               1:08.00    1:11.73  
                  34.98     1:11.73 (36.75)                                        
 10 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR  1:11.64    1:13.18  
                  37.00     1:13.18 (36.18)                                        
 11 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               1:13.37    1:13.25  
                  35.91     1:13.25 (37.34)                                        
 12 DiMiceli, John            16 Trs-MR               1:15.00    1:14.26  
                  36.35     1:14.26 (37.91)                                        
 13 Engle, Patrick T          16 Express Swimming-MR       NT    1:15.22  
                  36.48     1:15.22 (38.74)                                        
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  1:58.74    2:01.27  
                  29.15       59.92 (30.77)     1:30.68 (30.76)     2:01.27 (30.59)
  2 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  2:11.85    2:10.83  
                  30.96     1:03.65 (32.69)     1:37.31 (33.66)     2:10.83 (33.52)
  3 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:14.51    2:16.22  
                  33.50     1:07.98 (34.48)     1:42.60 (34.62)     2:16.22 (33.62)
  4 Varieur, Bobby            15 Trs-MR               2:28.27    2:16.79  
                  32.78     1:07.81 (35.03)     1:43.03 (35.22)     2:16.79 (33.76)
  5 Matura, Alex              15 Shy/ Seals-MR        2:33.59    2:20.89  
                  32.50     1:08.12 (35.62)     1:45.04 (36.92)     2:20.89 (35.85)
  6 Mamorsky, Mitchel A       16 Shy/ Seals-MR             NT    2:30.20  
                  33.75     1:10.26 (36.51)     1:49.22 (38.96)     2:30.20 (40.98)
  7 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               2:41.08    2:36.27  
                  35.62     1:15.01 (39.39)     1:56.08 (41.07)     2:36.27 (40.19)
  8 Gamboli, Christopher      16 Trs-MR               2:35.00    2:38.03  
                  35.51     1:14.90 (39.39)     1:57.05 (42.15)     2:38.03 (40.98)
  9 DiMiceli, John            16 Trs-MR               2:45.00    2:39.37  
                  37.15     1:17.68 (40.53)     1:59.30 (41.62)     2:39.37 (40.07)
 10 Engle, Patrick T          16 Express Swimming-MR  2:53.22    2:51.60  
                  37.74     1:21.51 (43.77)     2:08.51 (47.00)     2:51.60 (43.09)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:08.21    1:08.15  
                  31.57     1:08.15 (36.58)                                        
  2 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR  1:11.25    1:13.11  
                  33.91     1:13.11 (39.20)                                        
  3 Reade, Joseph D           16 UN-LI-MR             1:11.11    1:14.85  
                  35.33     1:14.85 (39.52)                                        
  4 Todd, Maxwell A           16 Express Swimming-MR  1:17.07    1:14.88  
                  34.33     1:14.88 (40.55)                                        
  5 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  1:21.93    1:20.04  
                  36.84     1:20.04 (43.20)                                        
  6 Nestman, Keith            16 Trs-MR               1:25.00    1:21.39  
                  37.50     1:21.39 (43.89)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  2:30.72    2:32.06  
                  33.20     1:11.61 (38.41)     1:52.14 (40.53)     2:32.06 (39.92)
  2 Varieur, Bobby            15 Trs-MR               2:44.36    2:41.15  
                  35.45     1:16.81 (41.36)     1:59.37 (42.56)     2:41.15 (41.78)
  3 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR  2:45.58    2:42.41  
                  36.60     1:17.87 (41.27)     2:00.39 (42.52)     2:42.41 (42.02)
  4 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               3:11.15    3:03.94  
                  38.86     1:25.53 (46.67)     2:15.62 (50.09)     3:03.94 (48.32)
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    56.26      55.56  
                  26.21       55.56 (29.35)                                        
  2 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               1:00.94    1:00.07  
                  27.84     1:00.07 (32.23)                                        
  3 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR    57.94    1:00.14  
                  27.89     1:00.14 (32.25)                                        
  4 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR    59.22    1:00.28  
                  27.57     1:00.28 (32.71)                                        
  5 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    59.35    1:00.52  
                  28.08     1:00.52 (32.44)                                        
  6 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  1:01.27    1:03.64  
                  30.00     1:03.64 (33.64)                                        
  7 Belyanski, Yuri           16 Shy/ Seals-MR        1:10.52    1:07.32  
                  30.61     1:07.32 (36.71)                                        
  8 Reade, Joseph D           16 UN-LI-MR             1:08.97    1:10.28  
                  32.16     1:10.28 (38.12)                                        
  9 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR  1:08.30    1:10.62  
                  31.77     1:10.62 (38.85)                                        
 10 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               1:16.50    1:11.50  
                  32.48     1:11.50 (39.02)                                        
 11 Mamorsky, Mitchel A       16 Shy/ Seals-MR        1:15.00    1:16.59  
                  33.79     1:16.59 (42.80)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:03.93    2:01.75  
                  27.19       58.01 (30.82)     1:30.19 (32.18)     2:01.75 (31.56)
  2 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR  2:09.73    2:18.33  
                  30.22     1:05.26 (35.04)     1:41.31 (36.05)     2:18.33 (37.02)
  3 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  2:17.37    2:22.51  
                  30.94     1:06.69 (35.75)     1:45.08 (38.39)     2:22.51 (37.43)
  4 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               2:28.40    2:27.57  
                  31.40     1:08.02 (36.62)     1:48.06 (40.04)     2:27.57 (39.51)
  5 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  2:34.50    2:34.50  
                  32.34     1:11.15 (38.81)     1:52.84 (41.69)     2:34.50 (41.66)
  6 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               2:50.00    2:54.81  
                  34.17     1:16.93 (42.76)     2:05.26 (48.33)     2:54.81 (49.55)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  2:09.24    2:04.23  
                  26.03       56.57 (30.54)     1:35.72 (39.15)     2:04.23 (28.51)
  2 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:12.97    2:09.91  
                  27.22     1:00.57 (33.35)     1:41.30 (40.73)     2:09.91 (28.61)
  3 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  2:14.72    2:10.62  
                  27.62     1:02.33 (34.71)     1:41.36 (39.03)     2:10.62 (29.26)
  4 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR  2:09.76    2:11.22  
                  27.46     1:02.02 (34.56)     1:43.99 (41.97)     2:11.22 (27.23)
  5 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  2:13.85    2:11.34  
                  29.09     1:01.60 (32.51)     1:42.26 (40.66)     2:11.34 (29.08)
  6 Matura, Alex              15 Shy/ Seals-MR        2:12.59    2:14.80  
                  28.59     1:03.65 (35.06)     1:43.72 (40.07)     2:14.80 (31.08)
  7 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               2:20.00    2:19.44  
                  28.99     1:06.05 (37.06)     1:48.88 (42.83)     2:19.44 (30.56)
  8 Reade, Joseph D           16 UN-LI-MR             2:27.67    2:23.46  
                  31.42     1:10.19 (38.77)     1:51.71 (41.52)     2:23.46 (31.75)
  9 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR  2:23.06    2:24.13  
                  30.51     1:10.94 (40.43)     1:52.00 (41.06)     2:24.13 (32.13)
 10 Mamorsky, Mitchel A       16 Shy/ Seals-MR        2:33.54    2:27.95  
                  31.19     1:08.01 (36.82)     1:51.44 (43.43)     2:27.95 (36.51)
 11 DiMiceli, John            16 Trs-MR               2:50.00    2:32.99  
                  32.16     1:10.40 (38.24)     1:57.93 (47.53)     2:32.99 (35.06)
 12 Gamboli, Christopher      16 Trs-MR               2:50.00    2:36.20  
                  31.87     1:09.36 (37.49)     1:59.51 (50.15)     2:36.20 (36.69)
 13 Engle, Patrick T          16 Express Swimming-MR  2:45.44    2:41.92  
                  32.13     1:14.39 (42.26)     2:04.92 (50.53)     2:41.92 (37.00)
 14 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               2:46.64    2:49.42  
                  32.12     1:11.84 (39.72)     2:09.59 (57.75)     2:49.42 (39.83)
 -- Belyanski, Yuri           16 Shy/ Seals-MR        2:51.65         DQ  
                  30.84     1:10.72 (39.88)     1:57.66 (46.94)          DQ (35.62)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  4:33.46    4:29.47  
                  27.38       59.59 (32.21)     1:33.61 (34.02)     2:05.89 (32.28)
        2:47.74 (41.85)     3:28.66 (40.92)     3:59.40 (30.74)     4:29.47 (30.07)
  2 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  4:36.06    4:33.33  
                  28.88     1:01.98 (33.10)     1:36.52 (34.54)     2:10.82 (34.30)
        2:51.94 (41.12)     3:33.26 (41.32)     4:03.68 (30.42)     4:33.33 (29.65)
  3 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  4:55.34    4:34.16  
                  27.80       59.60 (31.80)     1:36.22 (36.62)     2:11.38 (35.16)
        2:54.10 (42.72)     3:35.03 (40.93)     4:05.43 (30.40)     4:34.16 (28.73)
  4 Smith, Kendall C          16 Express Swimming-MR  4:42.53    4:39.15  
                  27.49       59.68 (32.19)     1:36.56 (36.88)     2:12.47 (35.91)
        2:54.28 (41.81)     3:37.94 (43.66)     4:08.57 (30.63)     4:39.15 (30.58)
  5 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  4:43.52    4:43.61  
                  29.31     1:04.07 (34.76)     1:41.64 (37.57)     2:18.35 (36.71)
        2:58.83 (40.48)     3:39.78 (40.95)     4:12.54 (32.76)     4:43.61 (31.07)
  6 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               5:15.00    5:06.19  
                  29.00     1:04.06 (35.06)     1:43.62 (39.56)     2:23.82 (40.20)
        3:10.83 (47.01)     3:57.67 (46.84)     4:32.62 (34.95)     5:06.19 (33.57)
  7 Todd, Maxwell A           16 Express Swimming-MR  5:06.67    5:09.60  
                                  31.84 ( )     1:09.27 (37.43)   2:28.96 (1:19.69)
        3:13.35 (44.39)     3:58.46 (45.11)     4:35.15 (36.69)     5:09.60 (34.45)
  8 Gassert, Matthew J        17 Express Swimming-MR  5:11.10    5:16.97  
                  32.01     1:12.18 (40.17)     1:56.15 (43.97)     2:39.51 (43.36)
        3:21.19 (41.68)     4:05.07 (43.88)     4:41.53 (36.46)     5:16.97 (35.44)

Brought to you by Computer Aide, Inc.