June 17-18 Long Island Express 2006 Swim Mee - 6/17/2006 to 6/18/2006     
                                    Results                                    

Event 1  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:06.90    1:06.90        
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:08.02    1:07.84        
  3 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:10.12    1:10.45        
  4 Ish-Shalom, Shirbi W      12 CFYR-FL              1:12.40    1:10.55        
  5 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       1:12.10    1:10.72        
  6 Pierce, Sara N            12 IA-MR                1:16.31    1:11.60        
  7 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               1:13.56    1:13.22        
  8 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:13.52    1:13.55        
  9 Chen, Lillian T           11 Express Swimming-MR  1:13.86    1:13.61        
 10 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                1:17.05    1:13.85        
 11 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  1:12.26    1:14.37        
 12 Brady, Megan              11 LBA-MR               1:19.18    1:14.60        
 13 Donnelly, Alexandra H     12 North Shore-MR       1:15.45    1:14.84        
 14 Chen, Catherine           11 Ciy-MR               1:13.81    1:15.36        
 15 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:15.55    1:15.54        
 16 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:15.73    1:15.63        
 17 Papetti, Zoe              12 LBA-MR               1:14.80    1:16.87        
 18 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  1:15.09    1:16.99        
 19 Simeone, MaryCate         12 Express Swimming-MR  1:18.01    1:18.99        
 20 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR             NT    1:20.19        
 21 Niu, Cindy                12 OWA-MR               1:23.88    1:20.53        
 22 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:19.33    1:21.76        
 23 Pan, Leah                 11 Ciy-MR               1:21.10    1:22.12        
 24 Jordan, Pamela A          11 North Shore-MR       1:25.29    1:22.65        
 25 Sung, Amy                 12 Ciy-MR               1:22.31    1:23.52        
 26 Li, Dorothy               12 OWA-MR               1:38.88    1:25.86        
 27 Aleman, Gabriela E        11 Farmingdale-MR       1:22.50    1:26.41        
 28 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  1:26.71    1:28.95        
 29 Connor, Megan M           12 HAA-MR               1:27.98    1:30.78        
 30 Alston, Neka              11 LBA-MR               1:29.59    1:31.93        
 31 Daskalakis, Sophia        12 LBA-MR               1:34.66    1:33.23        
 32 Harrison, Annie B         11 Ciy-MR               1:37.76    1:33.53        
 33 Friedman, Jenna           11 LBA-MR               1:31.71    1:35.54        
 34 Haugh, Clare M            12 OWA-MR               1:31.52    1:37.59        
 35 Hughes, Cathryna          11 LBA-MR               1:38.97    1:38.55        
 36 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR               1:46.97    1:44.20        
 37 Stivanello, Victoria M    11 Ciy-MR               1:51.57    1:44.86        
 -- McHale, Shannon           11 HAA-MR               1:15.37         DQ        
 
Event 2  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:03.85    1:04.54        
  2 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:03.63    1:06.47        
  3 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               1:06.53    1:06.88        
  4 Lennon, Michael J         12 OWA-MR               1:07.58    1:07.66        
  5 Fountain, Greg J          12 IA-MR                1:12.84    1:08.29        
  6 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:11.54    1:09.07        
  7 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:11.04    1:09.37        
  8 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:08.79    1:09.64        
  9 Weaver, Chris R           12 IA-MR                1:12.91    1:10.56        
 10 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:12.85    1:11.30        
 11 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:13.13    1:11.54        
 12 Gillenwater, Darin J      12 Riptides-MR          1:17.11    1:12.19        
 13 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR       1:14.65    1:14.16        
 14 Vaynblat, Allen L         12 Shy/ Seals-MR        1:14.45    1:15.08        
 15 Kotlyar, Kevin            12 Shy/ Seals-MR        1:16.21    1:15.35        
 16 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR        1:14.45    1:16.52        
 17 Wang, Eugene W            12 OWA-MR               1:14.82    1:16.78        
 18 Coleman, Gregory M        11 IA-MR                1:25.81    1:17.95        
 19 Cheng, Daniel             12 Ciy-MR               1:19.76    1:17.99        
 20 Buoniello, Bailey J       11 IA-MR                1:22.68    1:18.05        
 21 Gassert, Steven           11 Express Swimming-MR  1:21.01    1:18.54        
 22 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR  1:15.91    1:19.26        
 23 Turek-Herman, Josh        12 Ciy-MR               1:19.26    1:19.53        
 24 McCann, Brendan A         11 Ciy-MR               1:19.17    1:20.41        
 25 Cashin, Liam J            11 LBA-MR               1:20.03    1:21.20        
 26 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               1:19.43    1:21.29        
 27 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        1:23.37    1:21.37        
 28 Petkanas, Diamantis       12 Farmingdale-MR       1:20.41    1:22.07        
 29 Zuo, Vance                11 OWA-MR               1:24.31    1:22.32        
 30 Likhitskiy, Kevin M       11 DSC-MR               1:18.10    1:22.56        
 31 Carracciolo, Vincent N    12 Farmingdale-MR       1:22.95    1:22.82        
 32 Romero, Luis M            12 North Shore-MR       1:30.24    1:22.90        
 33 O'Meara, James            11 LBA-MR               1:25.44    1:23.05        
 34 Pierce, Tyler J           12 IA-MR                1:22.78    1:23.65        
 35 Buoniello, Blake J        12 IA-MR                1:21.46    1:24.00        
 36 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR        1:25.05    1:25.12        
 37 Taddeo, Matthew C         11 North Shore-MR       1:25.45    1:25.17        
 38 Cheng, Noah               11 Ciy-MR               1:28.68    1:25.71        
 39 Berker, Allan             12 DSC-MR               1:22.10    1:26.02        
 40 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR       1:24.50    1:26.32        
 41 Weaver, Jesse A           11 IA-MR                1:28.48    1:26.44        
 42 Newell, Michael J         12 North Shore-MR       1:23.51    1:26.45        
 43 Cecchini, David J         12 HAA-MR               1:36.20    1:26.86        
 44 Li, Collin                12 Ciy-MR               1:29.99    1:27.33        
 45 Moiseenko, Andrey A       12 Shy/ Seals-MR        1:28.46    1:28.53        
 46 Gorokhovsky, Phillip      12 Shy/ Seals-MR        1:28.88    1:29.00        
 47 Harrison, Kieran T        11 IA-MR                1:21.45    1:30.86        
 48 Lam, Kevin                11 Ciy-MR               1:28.78    1:33.08        
 49 Chan, Conan T             11 Ciy-MR               1:29.29    1:34.04        
 50 Gupta, Vivek              12 Ciy-MR               1:30.83    1:34.84        
 51 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR  1:35.44    1:35.23        
 52 Goh, Jonathan             11 OWA-MR               1:37.37    1:36.99        
 53 Kaplan, Gregory P         12 North Shore-MR       1:47.69    1:40.37        
 54 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR  1:43.09    1:41.14        
 55 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR  1:36.87    1:44.72        
 56 Lomuscio, Frankie A       11 Ciy-MR               1:46.54    1:49.11        
 57 Garner, Jack W            11 Farmingdale-MR       1:44.46    1:50.06        
 58 Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR             NT    1:50.20        
 59 Low, Jonathan H           11 Farmingdale-MR       1:56.17    1:50.39        
 -- Gladstein, Val            12 Shy/ Seals-MR             NT         DQ        
 
Event 3  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           14 UN-LI-MR             1:03.63    1:04.40        
  2 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  1:06.27    1:04.98        
  3 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:06.11    1:06.02        
  4 Parmiter, Lindsay T       14 Express Swimming-MR  1:07.09    1:06.58        
  5 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  1:06.51    1:06.62        
  6 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       1:08.83    1:06.83        
  7 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               1:11.02    1:07.36        
  8 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:07.98    1:08.31        
  9 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  1:09.08    1:08.99        
 10 Pitrelli, Christina E     14 IA-MR                1:11.48    1:09.32        
 11 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  1:07.52    1:09.36        
 12 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  1:09.32    1:10.03        
 13 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:11.23    1:10.28        
 14 Sung, Julia               14 Ciy-MR               1:08.18    1:10.45        
 15 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  1:09.87    1:11.17        
 16 Cannatella, Annie M       13 Express Swimming-MR  1:11.67    1:11.42        
 17 Chocianowski, Alexis K    13 Ciy-MR               1:11.01    1:12.54        
 18 Marmol, Janet             13 OWA-MR               1:10.63    1:13.00        
 19 Williams, April M         14 IA-MR                1:11.08    1:13.87        
 20 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               1:10.59    1:13.91        
 21 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:12.04    1:14.80        
 22 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:14.28    1:14.91        
 23 Pye, Lorraine C           14 Farmingdale-MR       1:17.17    1:14.92        
 24 Termine, Amanda L         13 IA-MR                1:15.47    1:14.93        
 25 Vanwinkle, Tara J         14 North Shore-MR       1:13.82    1:15.49        
 26 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  1:15.73    1:15.51        
 27 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  1:17.43    1:16.03        
 28 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR               1:13.69    1:16.97        
 29 Chen, Vicki               13 UN-GA-MR             1:28.09    1:17.23        
 30 Lam, Carolina             13 Ciy-MR               1:16.86    1:17.50        
 31 Goco, Chryzl V            13 Ciy-MR               1:16.30    1:17.53        
 32 Tusa, Joana F             13 Express Swimming-MR  1:17.39    1:17.69        
 33 Fojas, Regina M           14 Ciy-MR               1:15.78    1:19.02        
 34 Merino, Jessica           13 Ciy-MR               1:21.12    1:20.17        
 35 Tobin, Kate E             13 IA-MR                1:20.06    1:20.61        
 36 McCarthy, Kellyn M        13 Ciy-MR               1:20.00    1:20.80        
 37 Filardi, Victoria L       13 OWA-MR               1:18.67    1:20.86        
                  18.33   1:20.86 (1:02.53)                                        
 38 Lloyd, Cecilia            13 Ciy-MR               1:18.09    1:20.93        
 39 Geller, Rebecca E         13 Ciy-MR               1:19.12    1:21.05        
 40 Wiegand, Mikaela G        13 IA-MR                1:40.88    1:21.36        
 41 Kaplan, Lyndsey P         14 North Shore-MR       1:25.77    1:24.28        
 42 Heinz, Jacqueline P       14 Farmingdale-MR       1:26.00    1:26.12        
 43 Callaghan, Lindy          13 LBA-MR               1:20.50    1:26.60        
 44 Amezquita, Vanessz S      14 Farmingdale-MR       1:43.50    1:27.13        
 45 Papigiotis, Alexia        13 Ciy-MR               1:33.91    1:31.55        
 
Event 4  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:00.61    1:00.72        
  2 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:01.36    1:02.31        
  3 WU, Alex                  14 Express Swimming-MR  1:04.41    1:04.42        
  4 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               1:04.99    1:04.72        
  5 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:06.05    1:04.90        
  6 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR               1:05.99    1:05.28        
  7 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               1:07.36    1:05.57        
  8 Schaedtler, Andrew H      14 IA-MR                1:08.79    1:06.00        
  9 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               1:04.77    1:06.34        
 10 Laine, Scott W            14 Farmingdale-MR       1:07.61    1:06.87        
 11 Pilnick, Sam H            14 HAA-MR               1:09.89    1:07.53        
 12 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               1:08.61    1:08.53        
 13 Ejerta, Kenneth           14 Ciy-MR               1:07.99    1:08.95        
 14 Chen, Richie              13 Express Swimming-MR  1:08.67    1:08.96        
 15 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR               1:09.12    1:09.75        
 16 Dagayev, Daniil           13 IA-MR                1:09.80    1:10.38        
 17 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  1:08.98    1:11.32        
 18 Eller, Zachary M          14 Riptides-MR          1:12.20    1:11.51        
 19 Drago, Adam N             14 IA-MR                1:15.17    1:11.97        
 20 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               1:16.76    1:13.34        
 21 Corrigan, Chris           13 LBA-MR               1:07.09    1:13.41        
 22 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        1:23.67    1:13.83        
 23 Chang, James              13 UN-GA-MR                  NT    1:14.36        
 24 Wallace, Nicholas         14 HAA-MR               1:13.43    1:15.94        
 25 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  1:20.33    1:18.47        
 26 Wu, Raymond               13 UN-GA-MR             1:25.75    1:20.54        
 27 Lee, Kenneth              14 Ciy-MR               1:25.29    1:23.75        
 28 Hopkins Drago, Patrick    13 Riptides-MR          1:24.06    1:24.03        
 29 Isaakov, Emil             13 Shy/ Seals-MR        1:48.33    1:27.73        
 
Event 5  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Qian, Ashley              12 Ciy-MR               1:18.42    1:19.49        
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:18.17    1:19.95        
  3 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:19.57    1:21.61        
  4 Mulligan, Kelly M         12 Ciy-MR               1:23.60    1:21.64        
  5 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  1:18.84    1:21.99        
  6 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:23.22    1:22.51        
  7 Summers, Morgan S         12 Ciy-MR               1:20.21    1:22.52        
  8 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  1:20.69    1:26.42        
  9 McHale, Shannon           11 HAA-MR               1:25.20    1:26.54        
 10 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       1:26.81    1:26.78        
 11 Simeone, MaryCate         12 Express Swimming-MR  1:31.85    1:27.49        
 12 Chen, Lillian T           11 Express Swimming-MR  1:29.38    1:28.29        
 13 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               1:29.52    1:30.01        
 14 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:29.76    1:30.43        
 15 Papetti, Zoe              12 LBA-MR               1:29.09    1:30.45        
 16 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:34.34    1:31.32        
 17 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:31.30    1:32.11        
 18 Duran, Melissa S          12 Ciy-MR               1:43.39    1:35.13        
 19 Jordan, Pamela A          11 North Shore-MR       1:36.16    1:37.21        
 20 Lewis, Chloe E            11 Riptides-MR          1:47.05    1:39.76        
 21 Su, Stephanie P           12 UN-GA-MR             1:45.57    1:40.00        
 22 Sung, Amy                 12 Ciy-MR               1:36.39    1:40.34        
 23 Christie, Emma            11 LBA-MR               1:46.45    1:40.39        
 24 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR  1:50.44    1:42.04        
 25 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:42.62    1:42.97        
 26 Chin, Shannon T           11 Ciy-MR               1:48.49    1:43.70        
 27 Connor, Megan M           12 HAA-MR               1:47.75    1:48.34        
 28 Friedman, Jenna           11 LBA-MR               1:42.88    1:48.49        
 29 Ward, Mariah              11 LBA-MR               1:30.99    1:49.30        
 30 Hughes, Cathryna          11 LBA-MR               1:55.03    1:54.93        
 31 Stivanello, Victoria M    11 Ciy-MR               2:12.00    2:12.10        
 -- Aquiare, Gabrielle        11 HAA-MR               2:12.60         DQ        
 
Event 6  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:11.06    1:14.55        
  2 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:16.32    1:16.99        
  3 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               1:17.98    1:18.86        
  4 Lennon, Michael J         12 OWA-MR               1:18.59    1:19.87        
  5 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:20.68    1:25.03        
  6 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:23.45    1:25.42        
  7 Leahey, Ryan              12 LBA-MR               1:25.18    1:25.57        
  8 Cashin, Michael J         11 LBA-MR               1:23.02    1:25.67        
  9 Fountain, Greg J          12 IA-MR                1:30.22    1:25.89        
 10 Ellis, David              12 Ciy-MR               1:28.41    1:25.90        
 11 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR        1:26.12    1:29.24        
 12 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR  1:27.79    1:30.81        
 13 Zuo, Vance                11 OWA-MR               1:32.02    1:30.83        
 14 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:29.25    1:31.28        
 15 McCalla, David            12 Ciy-MR               1:32.15    1:31.39        
 16 Canner, James             11 LBA-MR               1:54.87    1:38.24        
 17 Gassert, Steven           11 Express Swimming-MR  1:37.36    1:39.02        
 18 Petkanas, Diamantis       12 Farmingdale-MR       1:38.50    1:39.36        
 19 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               1:47.22    1:39.57        
 20 Newell, Michael J         12 North Shore-MR       1:39.49    1:41.14        
 21 Pierce, Tyler J           12 IA-MR                1:41.16    1:41.19        
 22 Taddeo, Matthew C         11 North Shore-MR       1:43.74    1:42.89        
 23 Carracciolo, Vincent N    12 Farmingdale-MR       1:44.50    1:45.58        
 24 Kaplan, Gregory P         12 North Shore-MR       1:50.65    1:47.50        
 25 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR       1:44.50    1:48.54        
 26 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR  1:53.51    1:51.10        
 27 Romero, Luis M            12 North Shore-MR       2:00.00    1:53.03        
 28 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR  2:00.66    1:57.35        
 
Event 7  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:31.62    2:34.32        
                1:15.26   2:34.32 (1:19.06)                                        
  2 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:32.67    2:44.38        
                1:19.95   2:44.38 (1:24.43)                                        
  3 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:40.16    2:47.05        
                1:23.43   2:47.05 (1:23.62)                                        
  4 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:41.71    2:50.81        
                1:24.92   2:50.81 (1:25.89)                                        
  5 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  2:51.21    2:51.85        
                1:24.88   2:51.85 (1:26.97)                                        
  6 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:51.62    2:52.64        
                1:25.02   2:52.64 (1:27.62)                                        
  7 Pitrelli, Christina E     14 IA-MR                3:05.79    2:54.50        
                1:26.18   2:54.50 (1:28.32)                                        
  8 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               3:04.98    2:56.97        
                1:27.13   2:56.97 (1:29.84)                                        
  9 Sung, Julia               14 Ciy-MR               2:50.12    2:57.78        
                1:26.82   2:57.78 (1:30.96)                                        
 10 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  2:51.41    2:58.80        
                1:27.95   2:58.80 (1:30.85)                                        
 11 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               3:17.67    2:59.91        
                1:29.70   2:59.91 (1:30.21)                                        
 12 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR          3:02.35    3:02.60        
                1:31.53   3:02.60 (1:31.07)                                        
 13 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  2:58.42    3:03.38        
                1:29.67   3:03.38 (1:33.71)                                        
 14 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  2:58.37    3:03.57        
                1:30.34   3:03.57 (1:33.23)                                        
 15 Cannatella, Annie M       13 Express Swimming-MR  3:10.15    3:05.83        
 16 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR               2:58.75    3:08.14        
                1:34.00   3:08.14 (1:34.14)                                        
 17 Lam, Carolina             13 Ciy-MR               3:04.22    3:08.55        
                1:32.57   3:08.55 (1:35.98)                                        
 18 Chen, Vicki               13 UN-GA-MR             3:30.84    3:13.85        
                1:35.14   3:13.85 (1:38.71)                                        
 19 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  3:11.42    3:14.11        
 20 Vanwinkle, Tara J         14 North Shore-MR       3:08.44    3:24.98        
                1:38.21   3:24.98 (1:46.77)                                        
 21 Merino, Jessica           13 Ciy-MR               3:24.00    3:29.98        
                1:43.18   3:29.98 (1:46.80)                                        
 22 Tusa, Joana F             13 Express Swimming-MR  3:30.28    3:34.69        
                1:45.61   3:34.69 (1:49.08)                                        
 23 Lloyd, Cecilia            13 Ciy-MR               3:27.33    3:35.65        
 24 Williams, April M         14 IA-MR                3:02.70    3:38.87        
 25 Kaplan, Lyndsey P         14 North Shore-MR       3:41.99    3:52.41        
                1:55.06   3:52.41 (1:57.35)                                        
 
Event 8  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  2:48.77    2:46.70        
                1:21.70   2:46.70 (1:25.00)                                        
  2 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               2:39.37    2:50.64        
                1:21.75   2:50.64 (1:28.89)                                        
  3 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        2:56.19    2:57.04        
                1:26.65   2:57.04 (1:30.39)                                        
  4 Chen, Richie              13 Express Swimming-MR  3:18.53    2:59.86        
                1:27.52   2:59.86 (1:32.34)                                        
  5 Drago, Adam N             14 IA-MR                2:57.70    3:01.27        
                1:29.04   3:01.27 (1:32.23)                                        
  6 Wu, Raymond               13 UN-GA-MR             3:23.04    3:11.46        
                1:32.59   3:11.46 (1:38.87)                                        
  7 Wallace, Nicholas         14 HAA-MR               3:00.48    3:16.21        
                1:35.21   3:16.21 (1:41.00)                                        
  8 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  3:14.06    3:17.80        
                1:34.89   3:17.80 (1:42.91)                                        
  9 Isaakov, Emil             13 Shy/ Seals-MR             NT    3:22.34        
                1:39.50   3:22.34 (1:42.84)                                        
 10 Lee, Kenneth              14 Ciy-MR               3:27.89    3:26.57        
 
Event 9  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    33.62      33.68        
  2 Mulligan, Kelly M         12 Ciy-MR                 34.60      34.92        
  3 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR    36.56      35.59        
  4 Qian, Ashley              12 Ciy-MR                 34.87      35.85        
  5 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                  36.60      35.91        
  6 Summers, Morgan S         12 Ciy-MR                 37.73      37.01        
  7 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 36.66      37.34        
  8 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR    38.74      37.54        
  9 McHale, Shannon           11 HAA-MR                 38.06      37.77        
 10 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR    37.43      39.26        
 11 Donnelly, Alexandra H     12 North Shore-MR         39.38      39.37        
 12 Chen, Catherine           11 Ciy-MR                 39.06      39.94        
 13 Simeone, MaryCate         12 Express Swimming-MR    45.75      39.96        
 14 Senken, Natasha L         12 OWA-MR                 39.57      40.05        
 15 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    40.45      40.42        
 16 Pierce, Sara N            12 IA-MR                  39.39      40.46        
 17 Tashoff, Emma R           12 Riptides-MR            44.38      40.74        
 18 Niu, Cindy                12 OWA-MR                 41.74      40.76        
 19 Wang, Helena              12 UN-GA-MR                  NT      40.77        
 20 Geller, Amanda C          11 Ciy-MR                 42.87      42.51        
 21 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR             NT      42.88        
 22 Pan, Leah                 11 Ciy-MR                 39.66      43.22        
 23 Li, Dorothy               12 OWA-MR                 47.56      44.74        
 24 Kelly, Corinne            12 LBA-MR                 48.10      45.82        
 25 Chin, Shannon T           11 Ciy-MR                 46.37      46.17        
 26 Duran, Melissa S          12 Ciy-MR                 49.00      48.92        
 27 Daskalakis, Sophia        12 LBA-MR                 47.13      49.46        
 28 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR    47.31      50.31        
 29 Haugh, Clare M            12 OWA-MR                 46.83      50.79        
 30 Harrison, Annie B         11 Ciy-MR                 47.04      51.18        
 31 Lewis, Chloe E            11 Riptides-MR            47.82      52.57        
 32 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR                 53.44      55.60        
 -- Quartararo, Robyn         11 HAA-MR               1:06.92         DQ        
 
Event 10  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    31.84      32.17        
  2 Chung, Vernal R           12 UN-GA-MR               34.16      32.33        
  3 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          34.30      32.96        
  4 Lennon, Michael J         12 OWA-MR                 34.88      34.18        
  5 Leahey, Ryan              12 LBA-MR                 36.97      35.70        
  6 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR         35.02      35.71        
  7 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR    35.36      35.77        
  8 Weaver, Chris R           12 IA-MR                  38.50      35.84        
  9 McCalla, David            12 Ciy-MR                 36.71      38.05        
 10 McCann, Brendan A         11 Ciy-MR                 39.83      38.64        
 11 Coleman, Gregory M        11 IA-MR                  50.96      39.13        
 12 Ellis, David              12 Ciy-MR                 40.67      39.73        
 13 Buoniello, Blake J        12 IA-MR                  40.50      39.85        
 14 Li, Collin                12 Ciy-MR                 41.78      40.11        
 15 Buoniello, Bailey J       11 IA-MR                  43.83      40.17        
 16 Zuo, Vance                11 OWA-MR                 42.15      40.27        
 17 Turek-Herman, Josh        12 Ciy-MR                 43.30      40.57        
 18 Vaynblat, Allen L         12 Shy/ Seals-MR             NT      40.65        
 19 Wang, Eugene W            12 OWA-MR                 44.38      40.74        
 20 Cashin, Michael J         11 LBA-MR                 40.87      41.78        
 21 Gupta, Vivek              12 Ciy-MR                 43.32      42.44        
 22 Burke, Christopher M      11 OWA-MR                 43.36      42.99        
 23 Canner, James             11 LBA-MR                 53.64      43.78        
 24 Weaver, Jesse A           11 IA-MR                  45.08      43.79        
 25 Yu, Oliver                11 UN-GA-MR                  NT      44.75        
 26 Chang, Lawrence           11 UN-GA-MR                  NT      45.39        
 27 Cheng, Noah               11 Ciy-MR                 46.09      45.79        
 28 Lam, Kevin                11 Ciy-MR                 45.51      45.98        
 29 O'Meara, James            11 LBA-MR                 41.98      46.65        
 30 Chan, Conan T             11 Ciy-MR                 48.69      47.20        
 31 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    49.26      48.14        
 32 Cecchini, David J         12 HAA-MR                 54.15      49.41        
 33 Gladstein, Val            12 Shy/ Seals-MR             NT      51.69        
 34 Yen, Kevin                12 UN-GA-MR                  NT      51.72        
 35 Gorokhovsky, Phillip      12 Shy/ Seals-MR             NT      51.77        
 36 Goh, Jonathan             11 OWA-MR                 57.96      57.32        
 37 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR    51.40      57.42        
 38 Harrison, Kieran T        11 IA-MR                  43.30      57.51        
 39 Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR             NT    1:00.50        
 40 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR  1:00.64    1:15.18        
 
Event 11  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           14 UN-LI-MR             1:11.54    1:12.15        
  2 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  1:16.50    1:15.62        
  3 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:15.02    1:15.74        
  4 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               1:23.41    1:23.46        
  5 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:21.45    1:25.05        
  6 Chocianowski, Alexis K    13 Ciy-MR               1:24.24    1:26.34        
  7 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR          1:26.75    1:27.06        
  8 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  1:21.23    1:27.16        
  9 Goco, Chryzl V            13 Ciy-MR               1:24.36    1:29.12        
 10 Termine, Amanda L         13 IA-MR                1:30.19    1:32.06        
 11 Tobin, Kate E             13 IA-MR                1:35.20    1:32.64        
 12 Filardi, Victoria L       13 OWA-MR               1:33.64    1:33.10        
 13 Fojas, Regina M           14 Ciy-MR               1:31.28    1:35.02        
 14 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  1:43.45    1:39.15        
 15 Callaghan, Lindy          13 LBA-MR               1:32.90    1:44.61        
 16 Kaplan, Lyndsey P         14 North Shore-MR       1:48.04    1:45.46        
 
Event 12  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:11.12    1:10.01        
  2 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:07.70    1:10.42        
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:13.45    1:11.65        
  4 Ejerta, Kenneth           14 Ciy-MR               1:11.56    1:14.95        
  5 WU, Alex                  14 Express Swimming-MR  1:14.33    1:16.84        
  6 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               1:16.55    1:20.00        
  7 Dagayev, Daniil           13 IA-MR                1:22.74    1:20.09        
  8 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  1:21.92    1:21.71        
  9 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               1:15.09    1:23.85        
 10 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               1:45.20    1:39.74        
 11 Isaakov, Emil             13 Shy/ Seals-MR        1:50.43    1:54.93        
 -- Chang, James              13 UN-GA-MR                  NT         DQ        
 
Event 13  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:22.99    1:22.96        
  2 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:26.14    1:26.09        
  3 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:26.20    1:28.10        
  4 Ish-Shalom, Shirbi W      12 CFYR-FL              1:30.78    1:30.34        
  5 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:28.44    1:31.55        
  6 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       1:34.01    1:33.20        
  7 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               1:32.99    1:35.77        
  8 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:36.79    1:39.54        
  9 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:38.27    1:41.01        
 10 Chen, Lillian T           11 Express Swimming-MR  1:40.25    1:41.67        
 11 Brady, Megan              11 LBA-MR               1:42.80    1:42.14        
 12 Pan, Leah                 11 Ciy-MR               1:44.54    1:42.23        
 13 Donnelly, Alexandra H     12 North Shore-MR       1:43.74    1:42.60        
 14 Chen, Catherine           11 Ciy-MR               1:38.29    1:42.75        
 15 Sung, Amy                 12 Ciy-MR               1:48.34    1:43.07        
 16 Kelly, Corinne            12 LBA-MR               1:50.83    1:46.46        
 17 Su, Stephanie P           12 UN-GA-MR             1:42.33    1:46.94        
 18 Harrison, Annie B         11 Ciy-MR               1:49.24    1:49.22        
 19 Geller, Amanda C          11 Ciy-MR               1:56.12    1:49.78        
 20 Aleman, Gabriela E        11 Farmingdale-MR       1:54.50    1:57.68        
 21 Aquiare, Gabrielle        11 HAA-MR               2:30.25    2:01.09        
 22 Christie, Emma            11 LBA-MR               2:08.78    2:01.91        
 23 Alston, Neka              11 LBA-MR               2:14.47    2:05.63        
 24 Quartararo, Robyn         11 HAA-MR               2:04.22    2:06.11        
 -- Ward, Mariah              11 LBA-MR               1:40.22         DQ        
 -- Lu, Angela                12 UN-GA-MR                  NT         DQ        
 
Event 14  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:14.15    1:23.05        
  2 Chung, Vernal R           12 UN-GA-MR             1:30.81    1:30.29        
  3 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:30.76    1:30.94        
  4 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR       1:34.10    1:32.83        
  5 McCann, Brendan A         11 Ciy-MR               1:35.16    1:33.55        
  6 Wang, Eugene W            12 OWA-MR               1:36.87    1:37.56        
  7 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR             NT    1:40.41        
  8 Cheng, Daniel             12 Ciy-MR               1:49.93    1:40.47        
  9 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               1:34.48    1:40.51        
 10 Leahey, Ryan              12 LBA-MR               1:35.45    1:41.06        
 11 Kotlyar, Kevin            12 Shy/ Seals-MR        1:45.65    1:41.11        
 12 Zhao, Harrison            11 UN-GA-MR                  NT    1:41.25        
 13 Likhitskiy, Kevin M       11 DSC-MR               1:39.00    1:43.35        
 14 Gillenwater, Darin J      12 Riptides-MR          1:44.90    1:43.55        
 15 Zuo, Vance                11 OWA-MR               1:38.40    1:44.22        
 16 Turek-Herman, Josh        12 Ciy-MR               1:49.20    1:44.26        
 17 Romero, Luis M            12 North Shore-MR       1:44.05    1:45.12        
 18 Cashin, Liam J            11 LBA-MR               1:47.27    1:46.11        
 19 Carracciolo, Vincent N    12 Farmingdale-MR       1:44.93    1:46.43        
 20 Yu, Oliver                11 UN-GA-MR                  NT    1:46.76        
 21 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR  1:42.00    1:46.96        
 22 Taddeo, Matthew C         11 North Shore-MR       1:47.61    1:47.18        
 23 Gassert, Steven           11 Express Swimming-MR  1:48.13    1:50.49        
 24 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR  1:47.09    1:51.34        
 25 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR             NT    1:53.06        
 26 Berker, Allan             12 DSC-MR               1:49.00    1:55.08        
 27 Moiseenko, Andrey A       12 Shy/ Seals-MR             NT    2:01.51        
 28 Chang, Lawrence           11 UN-GA-MR                  NT    2:02.87        
 29 Petkanas, Diamantis       12 Farmingdale-MR       2:10.53    2:05.27        
 30 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR  2:13.10    2:14.96        
                  18.03   2:14.96 (1:56.93)                                        
 31 Low, Jonathan H           11 Farmingdale-MR       2:10.50    2:18.60        
 32 Lomuscio, Frankie A       11 Ciy-MR               2:07.72    2:19.98        
 -- Garner, Jack W            11 Farmingdale-MR       2:20.50         DQ        
 
Event 15  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:18.47    1:18.17        
  2 Parmiter, Lindsay T       14 Express Swimming-MR  1:23.23    1:22.99        
  3 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       1:23.98    1:23.04        
  4 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  1:24.70    1:26.17        
  5 Sung, Julia               14 Ciy-MR               1:22.64    1:27.36        
  6 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:28.80    1:31.93        
  7 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  1:27.27    1:33.65        
  8 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:31.21    1:34.64        
  9 Wiegand, Mikaela G        13 IA-MR                1:59.77    1:34.79        
 10 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  1:33.50    1:35.27        
 11 Callaghan, Lindy          13 LBA-MR               1:38.20    1:35.76        
 12 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:38.01    1:36.70        
 13 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  1:35.35    1:37.17        
 14 McCarthy, Kellyn M        13 Ciy-MR               1:35.17    1:37.75        
 15 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR          1:29.39    1:38.54        
 16 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:35.26    1:39.02        
 17 Termine, Amanda L         13 IA-MR                1:40.41    1:39.35        
 18 Chen, Vicki               13 UN-GA-MR             1:40.85    1:40.25        
 19 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:34.97    1:40.34        
 20 Pye, Lorraine C           14 Farmingdale-MR       1:35.90    1:41.15        
 21 Marmol, Janet             13 OWA-MR               1:34.26    1:41.52        
 22 Vanwinkle, Tara J         14 North Shore-MR       1:37.27    1:41.70        
 23 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  1:38.25    1:44.86        
 24 Merino, Jessica           13 Ciy-MR               1:40.24    1:45.44        
 25 Heiss, Caitlin            14 LBA-MR               1:38.34    1:47.80        
 26 Geller, Rebecca E         13 Ciy-MR               1:45.72    1:48.46        
 27 Lloyd, Cecilia            13 Ciy-MR               1:40.17    1:51.36        
 28 Papigiotis, Alexia        13 Ciy-MR               1:56.91    1:54.70        
 29 Chocianowski, Alexis K    13 Ciy-MR               2:01.48    1:55.39        
 
Event 16  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:20.29    1:20.23        
  2 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:18.52    1:21.50        
  3 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               1:23.95    1:22.41        
  4 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR               1:24.95    1:23.18        
  5 Schaedtler, Andrew H      14 IA-MR                1:27.01    1:23.82        
  6 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR               1:22.96    1:26.68        
  7 WU, Alex                  14 Express Swimming-MR  1:24.52    1:28.85        
  8 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               1:22.12    1:31.39        
  9 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               1:29.23    1:32.55        
 10 Laine, Scott W            14 Farmingdale-MR       1:31.89    1:32.57        
 11 Eller, Zachary M          14 Riptides-MR          1:23.37    1:33.39        
 12 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR             NT    1:33.62        
 13 Pilnick, Sam H            14 HAA-MR               1:37.70    1:39.33        
 14 Wallace, Nicholas         14 HAA-MR               1:37.63    1:43.61        
 15 Lee, Kenneth              14 Ciy-MR               1:46.31    1:44.04        
 16 Hopkins Drago, Patrick    13 Riptides-MR          1:43.39    1:46.39        
 17 Wu, Raymond               13 UN-GA-MR             1:34.98    1:46.43        
 -- Chang, James              13 UN-GA-MR                  NT         DQ        
 
Event 17  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    30.73      30.85        
  2 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR    32.05      31.93        
  3 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR    32.50      32.06        
  4 Ish-Shalom, Shirbi W      12 CFYR-FL                32.58      32.38        
  5 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR    32.63      33.03        
  6 Mulligan, Kelly M         12 Ciy-MR                 32.79      33.18        
  7 Pierce, Sara N            12 IA-MR                  36.23      33.54        
  8 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                  34.90      33.65        
  9 Chen, Lillian T           11 Express Swimming-MR    34.08      34.32        
 10 Brady, Megan              11 LBA-MR                 34.87      34.34        
 11 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR    33.97      34.51        
 12 Papetti, Zoe              12 LBA-MR                 34.30      34.52        
 13 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR    34.64      35.01        
 14 Qian, Ashley              12 Ciy-MR                 34.40      35.16        
 15 Niu, Cindy                12 OWA-MR                 36.01      35.20        
 16 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    35.19      35.36        
 17 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    35.40      35.55        
 18 Duran, Melissa S          12 Ciy-MR                 38.51      35.96        
 19 Aleman, Gabriela E        11 Farmingdale-MR         36.50      36.12        
 20 Tashoff, Emma R           12 Riptides-MR            37.13      36.15        
 21 Simeone, MaryCate         12 Express Swimming-MR    37.24      36.21        
 22 Wang, Helena              12 UN-GA-MR                  NT      36.43        
 23 Summers, Morgan S         12 Ciy-MR                 35.17      36.65        
 23 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR             NT      36.65        
 25 Jordan, Pamela A          11 North Shore-MR         41.10      37.05        
 26 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR    37.57      37.33        
 27 Christie, Emma            11 LBA-MR                 40.52      37.42        
 28 Li, Dorothy               12 OWA-MR                 39.03      37.57        
 29 Lu, Angela                12 UN-GA-MR                  NT      37.74        
 30 Connor, Megan M           12 HAA-MR                 30.72      38.00        
 31 Geller, Amanda C          11 Ciy-MR                 39.28      38.49        
 32 Lewis, Chloe E            11 Riptides-MR            39.46      39.01        
 33 Su, Stephanie P           12 UN-GA-MR               40.24      39.03        
 34 Haugh, Clare M            12 OWA-MR                 40.48      39.45        
 35 Kelly, Corinne            12 LBA-MR                 40.73      39.48        
 36 Cannatella, Katie G       12 Express Swimming-MR    39.03      40.07        
 37 Daskalakis, Sophia        12 LBA-MR                 41.93      40.84        
 38 Alston, Neka              11 LBA-MR                 39.27      40.92        
 39 Ward, Mariah              11 LBA-MR                 40.10      41.46        
 40 Chin, Shannon T           11 Ciy-MR                 41.61      41.68        
 41 Friedman, Jenna           11 LBA-MR                 40.04      42.44        
 42 Hughes, Cathryna          11 LBA-MR                 42.91      42.81        
 43 Aquiare, Gabrielle        11 HAA-MR                 44.84      42.98        
 44 Stivanello, Victoria M    11 Ciy-MR                 45.84      46.62        
 45 Corrigan, Maggie          11 LBA-MR                 46.62      48.37        
 46 Quartararo, Robyn         11 HAA-MR                 48.44      50.06        
 
Event 18  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    29.62      29.38        
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    29.16      29.53        
  3 Chung, Vernal R           12 UN-GA-MR               30.31      29.73        
  4 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          30.36      30.86        
  5 Lennon, Michael J         12 OWA-MR                 30.92      31.06        
  6 Fountain, Greg J          12 IA-MR                  33.93      31.20        
  7 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR         32.36      31.69        
  8 Weaver, Chris R           12 IA-MR                  34.09      31.72        
  9 Gillenwater, Darin J      12 Riptides-MR            32.71      31.85        
 10 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR         32.36      32.09        
 11 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR    32.51      32.35        
 12 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    32.21      32.76        
 13 Vaynblat, Allen L         12 Shy/ Seals-MR          33.45      33.39        
 14 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR    33.75      33.84        
 15 Kotlyar, Kevin            12 Shy/ Seals-MR          35.43      34.11        
 16 McCalla, David            12 Ciy-MR                 34.47      34.39        
 17 Cashin, Michael J         11 LBA-MR                 34.62      34.45        
 18 Wang, Eugene W            12 OWA-MR                 35.50      34.48        
 19 Buoniello, Bailey J       11 IA-MR                  37.07      34.58        
 20 Cheng, Daniel             12 Ciy-MR                 37.36      34.60        
 21 Ellis, David              12 Ciy-MR                 34.44      34.85        
 22 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR    33.20      34.90        
 23 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR          33.62      35.03        
 24 Zhao, Harrison            11 UN-GA-MR                  NT      35.32        
 25 Coleman, Gregory M        11 IA-MR                  40.11      35.51        
 26 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR          38.76      35.82        
 27 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR         38.50      35.83        
 28 Gassert, Steven           11 Express Swimming-MR    35.91      36.58        
 29 Buoniello, Blake J        12 IA-MR                  37.13      36.89        
 30 Cashin, Liam J            11 LBA-MR                 36.41      37.06        
 31 Canner, James             11 LBA-MR                 40.44      37.25        
 32 Pierce, Tyler J           12 IA-MR                  37.42      37.29        
 33 Likhitskiy, Kevin M       11 DSC-MR                 45.95      37.35        
 34 O'Meara, James            11 LBA-MR                 37.04      37.36        
 35 Burke, Christopher M      11 OWA-MR                 35.84      37.47        
 36 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR          37.87      37.86        
 37 Li, Collin                12 Ciy-MR                 40.59      37.98        
 38 Gupta, Vivek              12 Ciy-MR                 38.10      38.00        
 39 Cecchini, David J         12 HAA-MR                 45.14      38.05        
 40 Weaver, Jesse A           11 IA-MR                  39.18      38.23        
 41 Harrison, Kieran T        11 IA-MR                  41.11      38.58        
 42 Cheng, Noah               11 Ciy-MR                 38.04      38.64        
 43 Yu, Oliver                11 UN-GA-MR                  NT      39.21        
 44 Berker, Allan             12 DSC-MR                 49.95      39.51        
 45 Newell, Michael J         12 North Shore-MR         39.00      39.60        
 46 Lam, Kevin                11 Ciy-MR                 38.78      39.95        
 47 Moiseenko, Andrey A       12 Shy/ Seals-MR             NT      40.85        
 48 Chan, Conan T             11 Ciy-MR                 38.44      41.20        
 49 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR    40.97      41.51        
 50 Chang, Lawrence           11 UN-GA-MR                  NT      42.00        
 51 Gorokhovsky, Phillip      12 Shy/ Seals-MR          44.13      42.31        
 52 Yen, Kevin                12 UN-GA-MR                  NT      42.90        
 53 Gladstein, Val            12 Shy/ Seals-MR             NT      43.50        
 54 Goh, Jonathan             11 OWA-MR                 42.18      43.93        
 55 Kaplan, Gregory P         12 North Shore-MR         47.33      44.29        
 56 Bonelli, Bobby            12 Express Swimming-MR    45.98      44.54        
 57 Guevara, Christopher J    11 Express Swimming-MR    49.25      46.20        
 58 Lomuscio, Frankie A       11 Ciy-MR                 45.74      50.26        
 59 Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR             NT      51.01        
 
Event 19  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           14 UN-LI-MR             2:14.98    2:16.98        
                1:08.25   2:16.98 (1:08.73)                                        
  2 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:20.69    2:19.13        
                1:08.54   2:19.13 (1:10.59)                                        
  3 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:23.88    2:19.63        
                1:07.98   2:19.63 (1:11.65)                                        
  4 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:19.09    2:20.42        
                1:08.52   2:20.42 (1:11.90)                                        
  5 Parmiter, Lindsay T       14 Express Swimming-MR  2:26.78    2:24.23        
                1:09.47   2:24.23 (1:14.76)                                        
  6 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:24.38    2:26.97        
                1:10.42   2:26.97 (1:16.55)                                        
  7 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       2:28.81    2:29.65        
                1:11.94   2:29.65 (1:17.71)                                        
  8 Pitrelli, Christina E     14 IA-MR                2:33.92    2:30.12        
                1:13.69   2:30.12 (1:16.43)                                        
  9 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:32.98    2:31.45        
                1:15.27   2:31.45 (1:16.18)                                        
 10 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  2:29.69    2:32.57        
                1:14.00   2:32.57 (1:18.57)                                        
 11 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  2:32.45    2:32.93        
                1:14.39   2:32.93 (1:18.54)                                        
 12 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:29.69    2:32.96        
                1:15.84   2:32.96 (1:17.12)                                        
 13 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:30.55    2:34.21        
                1:15.71   2:34.21 (1:18.50)                                        
 14 Cannatella, Annie M       13 Express Swimming-MR  2:36.16    2:35.83        
                1:16.91   2:35.83 (1:18.92)                                        
 15 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:33.07    2:36.33        
                1:14.58   2:36.33 (1:21.75)                                        
 16 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               2:33.54    2:37.34        
                1:16.64   2:37.34 (1:20.70)                                        
 17 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  2:41.10    2:40.55        
                1:17.82   2:40.55 (1:22.73)                                        
 18 Marmol, Janet             13 OWA-MR               2:36.98    2:42.22        
                1:19.28   2:42.22 (1:22.94)                                        
 19 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  2:37.47    2:43.02        
                1:19.47   2:43.02 (1:23.55)                                        
 20 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  2:45.78    2:44.36        
                1:19.36   2:44.36 (1:25.00)                                        
 21 Pye, Lorraine C           14 Farmingdale-MR       2:45.80    2:46.00        
                1:22.08   2:46.00 (1:23.92)                                        
 22 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  2:48.28    2:48.59        
                1:21.51   2:48.59 (1:27.08)                                        
 23 Lam, Carolina             13 Ciy-MR               2:48.52    2:49.34        
                1:21.55   2:49.34 (1:27.79)                                        
 24 Filardi, Victoria L       13 OWA-MR               2:48.58    2:53.90        
                1:25.64   2:53.90 (1:28.26)                                        
 25 Wiegand, Mikaela G        13 IA-MR                3:42.48    2:57.18        
                1:26.30   2:57.18 (1:30.88)                                        
 26 Tobin, Kate E             13 IA-MR                2:55.17    2:57.27        
                1:28.05   2:57.27 (1:29.22)                                        
 27 Goco, Chryzl V            13 Ciy-MR               2:53.13    2:59.53        
                1:23.27   2:59.53 (1:36.26)                                        
 28 Geller, Rebecca E         13 Ciy-MR               3:01.98    3:05.08        
                1:29.42   3:05.08 (1:35.66)                                        
 29 Fojas, Regina M           14 Ciy-MR               3:27.23    3:06.67        
                1:30.35   3:06.67 (1:36.32)                                        
 30 Heinz, Jacqueline P       14 Farmingdale-MR       2:52.50    3:13.24        
 31 McCarthy, Kellyn M        13 Ciy-MR               3:20.82    3:21.04        
                1:34.37   3:21.04 (1:46.67)                                        
 32 Papigiotis, Alexia        13 Ciy-MR               3:55.03    3:22.86        
                1:39.31   3:22.86 (1:43.55)                                        
 -- Williams, April M         14 IA-MR                2:48.80   X2:45.67        
                1:19.53   2:45.67 (1:26.14)                                        
 
Event 20  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:13.38    2:13.57        
                1:06.41   2:13.57 (1:07.16)                                        
  2 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               2:13.91    2:15.76        
                1:06.32   2:15.76 (1:09.44)                                        
  3 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:28.00    2:24.92        
                1:09.58   2:24.92 (1:15.34)                                        
  4 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:21.99    2:26.30        
                1:10.78   2:26.30 (1:15.52)                                        
  5 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR               2:31.00    2:27.12        
                1:09.71   2:27.12 (1:17.41)                                        
  6 WU, Alex                  14 Express Swimming-MR  2:29.41    2:27.21        
                1:12.77   2:27.21 (1:14.44)                                        
  7 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               2:25.39    2:29.61        
                1:13.17   2:29.61 (1:16.44)                                        
  8 Schaedtler, Andrew H      14 IA-MR                2:34.55    2:30.32        
                1:12.02   2:30.32 (1:18.30)                                        
  9 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR               2:39.73    2:30.60        
                1:14.53   2:30.60 (1:16.07)                                        
 10 Laine, Scott W            14 Farmingdale-MR       2:20.50    2:30.63        
                1:11.20   2:30.63 (1:19.43)                                        
 11 Chen, Richie              13 Express Swimming-MR  2:38.91    2:36.25        
                1:15.34   2:36.25 (1:20.91)                                        
 12 Dagayev, Daniil           13 IA-MR                2:45.08    2:38.49        
                1:17.39   2:38.49 (1:21.10)                                        
 13 Pilnick, Sam H            14 HAA-MR               2:36.91    2:39.45        
                1:16.37   2:39.45 (1:23.08)                                        
 14 Drago, Adam N             14 IA-MR                2:47.15    2:39.56        
                1:17.77   2:39.56 (1:21.79)                                        
 15 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        2:56.95    2:42.26        
                1:18.93   2:42.26 (1:23.33)                                        
 16 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               2:51.43    2:42.47        
                1:17.69   2:42.47 (1:24.78)                                        
 17 Ejerta, Kenneth           14 Ciy-MR               2:37.36    2:43.37        
                1:18.16   2:43.37 (1:25.21)                                        
 18 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR             NT    2:52.04        
                1:19.24   2:52.04 (1:32.80)                                        
 19 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  2:52.24    2:56.23        
                1:21.71   2:56.23 (1:34.52)                                        
 
Event 21  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:16.61    1:16.18        
  2 Catano, Tiffany            9 IA-MR                1:19.90    1:17.90        
  3 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:19.12    1:20.14        
  4 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR       1:23.55    1:23.10        
  5 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR               1:23.94    1:23.19        
  6 Nash, Jennifer            10 LBA-MR               1:25.28    1:24.13        
  7 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR               1:29.61    1:24.22        
  8 MacKenzie, Loren A         9 Express Swimming-MR  1:38.23    1:26.74        
  9 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:23.64    1:27.03        
 10 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR  1:25.06    1:27.25        
 11 Dominger, Jacqueline       8 HAA-MR               1:37.47    1:28.18        
 12 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:29.32    1:29.63        
 13 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                1:26.61    1:29.70        
 14 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:27.87    1:31.94        
 15 Yau, Diana                10 UN-GA-MR                  NT    1:32.57        
 16 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR  1:32.66    1:34.65        
 17 Heiss, Sara               10 LBA-MR               1:32.52    1:35.46        
 18 Flannigan, Kathryn E       9 Ciy-MR               1:39.98    1:35.74        
 19 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:35.30    1:35.87        
 20 Gordon, Shannon E          9 Ciy-MR               1:41.97    1:36.20        
 21 Fici, Ann                 10 HAA-MR               1:37.87    1:36.54        
 22 Burtis, Madeline J         9 Farmingdale-MR       1:41.86    1:37.93        
 23 Reumann, Elise K           9 North Shore-MR       1:35.02    1:38.50        
 24 Perrone, Amanda J         10 North Shore-MR       1:13.53    1:38.77        
 25 Reumann, Kaylee E          8 North Shore-MR       2:30.00    1:39.23        
 26 Job, Zakiyyah              9 LBA-MR               1:49.08    1:39.61        
 27 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR  1:37.80    1:40.10        
 28 Hughes, Shannon           10 LBA-MR               1:38.78    1:40.48        
 29 Smith, Justine             9 LBA-MR               1:44.83    1:41.27        
 30 Doveala, Emily A          10 HAA-MR               1:38.60    1:41.60        
 31 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:41.50    1:43.37        
 32 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR  1:39.90    1:43.54        
 33 Lyver, Shannon M           9 IA-MR                1:59.33    1:43.59        
 34 Cheung, Shelley           10 Ciy-MR               1:40.67    1:43.86        
 35 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR  1:43.84    1:44.40        
 36 Pereira, Nicole V          9 Ciy-MR               1:40.25    1:44.43        
 37 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR  1:40.41    1:44.80        
 38 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR  1:39.64    1:44.83        
 39 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  1:44.59    1:44.93        
 40 Schaubeck, Anna            8 Ciy-MR               1:51.32    1:47.95        
 41 Kearns, Bridget M         10 Express Swimming-MR  1:37.65    1:48.12        
 42 Palmer, Fiona E            8 Express Swimming-MR  1:49.16    1:48.61        
 43 Pikulik, Nicole            7 HAA-MR               2:01.87    1:50.58        
 44 Doveala, Jane E            8 HAA-MR               1:58.21    1:52.26        
 45 Weinstein, Veronica H      9 HAA-MR               1:57.77    1:52.36        
 46 Simeone, Annie             8 Express Swimming-MR  2:02.33    1:53.64        
 47 Martusciello, Kristine M   9 HAA-MR               2:30.25    1:53.97        
 48 Desio, Claire M            9 HAA-MR               2:02.60    1:57.94        
 49 Canner, Brianne            9 LBA-MR               1:58.69    2:02.50        
 50 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    2:07.02        
 51 Vizcaino, Kristine J      10 North Shore-MR       2:30.00    2:09.65        
 52 Damm, Jesse K              7 HAA-MR               2:30.25    2:10.52        
 53 Callahan, Heather          9 LBA-MR               2:00.00    2:11.89        
 54 Lavars, Catherine A        8 North Shore-MR       2:30.00    2:13.27        
 55 Mercurio, Marissa J        9 HAA-MR               2:07.44    2:19.05        
 
Event 22  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:14.04    1:14.18        
  2 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR               1:17.00    1:15.39        
  3 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  1:15.49    1:15.90        
  4 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:20.91    1:19.41        
                  20.36     1:19.41 (59.05)                                        
  5 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               1:20.47    1:20.35        
  6 Patton, Daniel            10 Express Swimming-MR  1:20.09    1:21.38        
  7 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:21.01    1:21.98        
  8 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:25.45    1:22.78        
  9 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:20.58    1:22.85        
                  21.25   1:22.85 (1:01.60)                                        
 10 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR        1:23.28    1:23.03        
 11 Lang, Daniel              10 OWA-MR               1:26.87    1:26.55        
 12 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  1:24.53    1:27.06        
 13 Khanas, Yaroslav          10 DSC-MR               1:23.01    1:27.75        
 14 Christianson, Keith G     10 HAA-MR               1:28.73    1:27.84        
 15 Devito, Matthew L          9 HAA-MR               1:29.97    1:29.51        
 16 Chernukha, Leonid E        8 DSC-MR               1:25.00    1:29.70        
 17 Levandoski, Jarret O      10 IA-MR                1:40.42    1:31.09        
 18 Gorenshtein, Jonathan      9 DSC-MR               1:26.01    1:31.16        
 19 Cowden, Luke S             8 HAA-MR               1:26.60    1:33.13        
 20 Hagemann, Alex A           9 Express Swimming-MR  1:33.68    1:35.18        
 21 Pompay, John A             8 Express Swimming-MR  1:39.23    1:36.14        
 22 Wendland, Brian C          9 HAA-MR               1:41.25    1:37.38        
                  22.51   1:37.38 (1:14.87)                                        
 23 Louison, James B           9 HAA-MR               1:41.70    1:38.01        
 24 Lin, Justin               10 Ciy-MR               1:46.02    1:38.43        
 25 Harrison, William L        9 Ciy-MR               1:40.16    1:38.47        
 26 Pan, Noah                  8 Ciy-MR               1:38.95    1:41.21        
 27 Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR        1:36.56    1:41.62        
 28 Chen, Ronald              10 Ciy-MR               1:40.77    1:42.21        
 29 Flannigan, Thomas R       10 Ciy-MR               1:48.17    1:45.85        
 30 Panzarino, Matthew A       9 Express Swimming-MR  1:48.81    1:48.68        
 31 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR  1:49.40    1:48.89        
 32 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR               1:39.00    1:49.76        
 33 Martusciello, Gerard       9 HAA-MR               1:41.37    1:50.64        
 34 Gupta, Vinay               9 Ciy-MR               2:02.22    1:51.74        
 35 Chernyshev, Yegor S        8 DSC-MR               1:37.10    1:52.05        
 36 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR               1:35.00    1:54.94        
 37 Searson, Jimmy A           9 Express Swimming-MR  1:53.61    1:55.39        
 38 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR  1:54.89    1:58.48        
 39 Gladkov-Kaganovich, Dani   9 DSC-MR               1:41.00    1:59.22        
 40 Lee, Alan                  9 Ciy-MR               1:58.00    2:02.75        
 41 Ortof, Harry C             7 Express Swimming-MR  1:53.45    2:08.05        
 42 Fedko, Richard             8 DSC-MR               1:36.10    2:10.15        
 43 Zykov, Erik                8 DSC-MR               1:58.10    2:10.45        
 44 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR  2:08.26    2:10.50        
 45 Martusciello, James        7 HAA-MR               3:30.25    2:15.72        
 46 Devito, Kevin A            7 HAA-MR               2:30.25    2:24.94        
 47 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  2:23.29    2:27.34        
 
Event 23  Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR  1:00.36    1:02.01        
  2 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR               1:01.62    1:02.40        
  3 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  1:01.27    1:04.74        
  4 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  1:06.27    1:05.70        
  5 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  1:02.04    1:05.82        
  6 McNeely, Megan A          17 Express Swimming-MR  1:04.85    1:06.23        
  7 Sullivan, Ellen F         18 Express Swimming-MR  1:03.10    1:06.63        
  8 Mulligan, Nicole A        15 Ciy-MR               1:09.91    1:07.04        
  9 Hartford, Catherine D     19 Express Swimming-MR  1:04.34    1:07.08        
 10 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  1:05.55    1:07.29        
 10 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  1:06.69    1:07.29        
 12 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR              1:05.70    1:07.43        
 13 Casado, Laurie            15 Ciy-MR               1:04.13    1:07.46        
 14 Borutecene, Gabrielle M   14 HYB-MR               1:10.68    1:07.64        
 15 Lilavois, Magalie         15 Ciy-MR               1:06.97    1:08.33        
 16 Wade, Zoey A              12 UN-HY-MR             1:12.65    1:08.57        
 17 Kulikov, Michelle         15 Shy/ Seals-MR        1:05.93    1:08.62        
 18 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  1:07.42    1:08.82        
 19 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR       1:05.71    1:09.44        
 20 Jennings, Erica L         15 HYB-MR               1:12.65    1:10.13        
 21 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  1:07.60    1:10.51        
 22 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  1:06.15    1:10.68        
 23 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  1:08.98    1:10.79        
 24 Sung, Julia               14 Ciy-MR               1:08.18    1:10.80        
 25 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:09.70    1:10.84        
 26 Lucas, Lauren B           16 HYB-MR               1:11.45    1:10.88        
 26 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  1:09.82    1:10.88        
 28 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR               1:11.12    1:11.02        
 29 Ryan, Katie C             13 HYB-MR               1:16.98    1:11.27        
 30 Pujals, Michaela C        13 HYB-MR               1:14.97    1:11.73        
 31 Waring, Megan P           13 HYB-MR               1:13.36    1:11.85        
 32 Elizee, Juleen            15 Ciy-MR               1:08.74    1:11.94        
 33 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  1:09.13    1:12.80        
 34 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR  1:08.42    1:13.83        
 35 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR               1:12.48    1:15.09        
 36 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:11.16    1:15.14        
 37 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:14.28    1:15.40        
 38 Davis, Lauren             15 HAA-MR               1:12.11    1:15.54        
 39 Sung, Jennifer            16 Ciy-MR               1:11.23    1:15.62        
 40 Beach, Laura L            16 HYB-MR               1:13.19    1:15.63        
 41 Perrone, Victoria A       15 North Shore-MR       1:12.88    1:15.73        
 42 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:55.55    1:16.31        
 43 Abramowitz, Ellen         17 Ciy-MR               1:14.08    1:16.55        
 44 Brown, Rebecca M          12 HYB-MR               1:19.78    1:17.85        
 45 Doukas, Penny             15 LBA-MR               1:16.99    1:18.46        
 46 Pierce, Megan E           15 IA-MR                1:21.11    1:18.77        
 47 Leung, Jessica C          15 Express Swimming-MR  1:17.73    1:18.78        
 48 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  1:14.22    1:19.06        
 49 Piazza, Elizabeth         15 LBA-MR               1:38.97    1:20.27        
 50 Pereira, Ellyshia C       12 Ciy-MR               1:19.32    1:22.33        
 51 Burgos, Alexis M          16 Ciy-MR               1:18.06    1:22.40        
 52 Della Ratta, Christine A  13 HYB-MR               1:20.91    1:23.09        
 
Event 24  Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jablonski, Gregory J      19 OWA-MR                 55.57      56.69        
  2 Zimarev, Yury             19 OWA-MR                 54.29      57.39        
  3 Sadovski, Stanislav Y     17 OWA-MR                 54.71      57.78        
  4 D'Errico, Angelo C        18 OWA-MR                 58.18      58.01        
  5 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    56.78      58.56        
  6 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR                 56.97      59.13        
  7 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR    56.63      59.54        
  8 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    59.59      59.58        
  9 D'Errico, John A          17 OWA-MR                 55.16      59.99        
 10 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  1:00.96    1:00.46        
 11 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 57.14    1:00.60        
 12 Lerman, Matthew           20 OWA-MR                 56.87    1:00.62        
 13 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR               1:04.54    1:00.92        
 13 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR    58.19    1:00.92        
 15 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:01.35    1:01.94        
 16 Ragin, Gregory            15 OWA-MR               1:01.03    1:02.05        
 17 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:00.86    1:02.62        
 18 Outcault, Ryan            17 HAA-MR               1:02.42    1:03.16        
 19 Lynch, Joseph P           17 Express Swimming-MR  1:02.25    1:03.29        
 20 Starchikov, Alexey        15 Shy/ Seals-MR        1:07.72    1:03.99        
 21 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               1:04.99    1:04.50        
 22 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  1:03.44    1:04.53        
 23 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR               1:05.99    1:04.82        
 24 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  1:03.55    1:04.97        
 25 Burke, Travis M           16 Express Swimming-MR  1:03.18    1:05.32        
 26 Sinelnikov, Sasha L       15 North Shore-MR       1:04.22    1:05.48        
 27 Boland, Dan M             16 Farmingdale-MR       1:03.76    1:05.49        
 28 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          1:03.77    1:06.36        
 29 Eller, Joshua A           16 Riptides-MR          1:06.74    1:06.69        
 30 Solomon, Jordan P         15 OWA-MR               1:05.13    1:06.80        
 31 Belyanski, Yuri           15 Shy/ Seals-MR        1:08.56    1:07.56        
 32 Grant, Munro S            16 IA-MR                1:11.50    1:07.97        
 33 Oxsitin, Konstantin       16 DSC-MR               1:03.99    1:08.03        
 34 Brandt, Joe W             15 Farmingdale-MR       1:09.24    1:08.05        
 35 Levy, Paul                16 DSC-MR               1:06.79    1:08.29        
 36 Allgier, Pat S            18 Farmingdale-MR       1:07.00    1:08.56        
 37 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR               1:06.77    1:08.78        
 38 Tam, Stephen              15 Ciy-MR               1:07.58    1:08.95        
 39 Murphy, Chris             17 IA-MR                1:10.14    1:09.73        
 40 Cascione, Michael P       15 Express Swimming-MR  1:06.00    1:09.79        
 41 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR  1:07.47    1:09.88        
 42 Laine, Scott W            14 Farmingdale-MR       1:07.61    1:10.12        
 43 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR               1:10.88    1:11.00        
 44 Sweetman, Brandon         14 Ciy-MR               1:10.76    1:12.02        
 45 Avena, Scott J            15 Farmingdale-MR       1:22.50    1:22.35        
 46 McCann, Brendan A         11 Ciy-MR               1:19.17    1:22.60        
 47 Gordon, Dylan M           11 Ciy-MR               1:35.82    1:34.27        
 
Event 25  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Catano, Tiffany            9 IA-MR                1:28.19    1:26.02        
  2 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR       1:35.96    1:36.61        
  3 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:30.61    1:37.34        
  4 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR               1:42.18    1:37.36        
  5 Cheung, Shelley           10 Ciy-MR               1:56.00    1:42.72        
  6 Johnston, Marissa L        9 HAA-MR               1:48.66    1:45.31        
  7 Fici, Ann                 10 HAA-MR               1:50.13    1:45.85        
  8 Harrington, Morgan         8 LBA-MR               1:50.45    1:46.04        
  9 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR  1:43.92    1:46.05        
 10 McGrath, Ashley M          9 Riptides-MR          1:41.36    1:46.24        
 11 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:44.40    1:46.68        
 12 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  1:45.66    1:47.24        
 13 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:43.97    1:47.74        
 14 Dominger, Jacqueline       8 HAA-MR               2:00.25    1:49.71        
 15 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:45.30    1:50.14        
 16 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR  1:45.45    1:50.46        
 17 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:48.56    1:51.51        
 18 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:49.62    1:52.09        
 19 Gordon, Shannon E          9 Ciy-MR               1:54.16    1:53.23        
 20 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR  1:59.33    1:53.38        
 21 Pereira, Nicole V          9 Ciy-MR               1:50.61    1:55.88        
 22 Reumann, Elise K           9 North Shore-MR       1:50.61    1:56.60        
 23 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR  1:55.59    2:01.73        
 24 Reumann, Kaylee E          8 North Shore-MR       2:30.00    2:03.66        
 25 Lyver, Shannon M           9 IA-MR                2:07.16    2:05.26        
 26 Lavars, Catherine A        8 North Shore-MR       2:30.00    2:07.17        
 27 Weinstein, Veronica H      9 HAA-MR               2:15.25    2:11.47        
 28 Palmer, Fiona E            8 Express Swimming-MR  2:09.36    2:12.65        
 29 Simeone, Annie             8 Express Swimming-MR  2:22.71    2:13.43        
 30 Desio, Claire M            9 HAA-MR               2:24.13    2:15.20        
 31 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    2:16.98        
 32 Mercurio, Marissa J        9 HAA-MR               2:40.29    2:18.36        
 33 Kearns, Bridget M         10 Express Swimming-MR  1:58.98    2:22.28        
 34 Callahan, Heather          9 LBA-MR               2:25.45    2:26.99        
 35 Stapleton, Addie G         9 HAA-MR               2:30.25    2:27.08        
 36 Goldblatt, Emma S         10 HAA-MR               2:33.87    2:28.51        
 37 Martusciello, Kristine M   9 HAA-MR               2:45.25    2:32.21        
 -- MacKenzie, Loren A         9 Express Swimming-MR  1:55.45         DQ        
 -- Pikulik, Nicole            7 HAA-MR               2:15.25         DQ        
 
Event 26  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR               1:27.66    1:25.46        
  2 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  1:25.16    1:25.78        
  3 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:33.93    1:30.11        
  4 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:30.01    1:32.47        
  5 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR             NT    1:37.85        
  6 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:36.67    1:38.34        
  7 Patton, Daniel            10 Express Swimming-MR  1:38.97    1:38.74        
  8 Istomin, Anthony A        10 OWA-MR               1:49.87    1:38.95        
  9 Chen, Dennis              10 Ciy-MR               1:36.12    1:38.99        
 10 Devito, Matthew L          9 HAA-MR               2:30.25    1:39.91        
 11 Hagemann, Alex A           9 Express Swimming-MR  1:43.60    1:42.93        
 12 Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR             NT    1:45.49        
 13 Veccia, James V           10 North Shore-MR       1:47.80    1:45.64        
 14 Ochs, Corey                9 LBA-MR               1:47.39    1:45.74        
 15 Pompay, John A             8 Express Swimming-MR  2:00.98    1:50.42        
 16 Gagulski, Karol F          7 Unat-MR              1:54.05    1:51.15        
 17 Wendland, Brian C          9 HAA-MR               2:15.25    1:52.67        
 18 Cowden, Luke S             8 HAA-MR               2:10.16    1:53.23        
 19 Flannigan, Thomas R       10 Ciy-MR               2:07.12    2:00.32        
 20 Martusciello, Gerard       9 HAA-MR               1:56.38    2:01.21        
 21 Gupta, Vinay               9 Ciy-MR               2:32.68    2:04.76        
 22 Dorn, Garry T             10 HAA-MR               2:27.46    2:08.79        
 23 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  2:12.72    2:09.11        
 24 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR  2:17.80    2:10.39        
 25 Ortof, Harry C             7 Express Swimming-MR  2:05.98    2:16.57        
 26 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR  2:16.02    2:20.96        
 27 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR  2:32.42    2:32.27        
 -- Chen, Ronald              10 Ciy-MR               2:11.30         DQ        
 -- Lang, Daniel              10 OWA-MR               1:39.24         DQ        
 -- Fici, Vincenzo             8 HAA-MR               2:15.25         DQ        
 
Event 27  Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:25.49    2:28.93        
                1:12.72   2:28.93 (1:16.21)                                        
  2 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:31.62    2:35.81        
                1:16.10   2:35.81 (1:19.71)                                        
  3 McNeely, Megan A          17 Express Swimming-MR  2:33.24    2:42.20        
                1:18.27   2:42.20 (1:23.93)                                        
  4 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  2:37.12    2:42.25        
                1:20.81   2:42.25 (1:21.44)                                        
  4 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:44.56    2:42.25        
                1:17.64   2:42.25 (1:24.61)                                        
  6 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:41.09    2:43.67        
                1:20.53   2:43.67 (1:23.14)                                        
  7 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:49.73    2:44.23        
                1:20.34   2:44.23 (1:23.89)                                        
  8 Flaherty, Meagan E        17 HYB-MR               2:42.66    2:44.24        
                1:21.54   2:44.24 (1:22.70)                                        
  9 Wade, Zoey A              12 UN-HY-MR             2:48.75    2:44.73        
                1:22.72   2:44.73 (1:22.01)                                        
 10 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:42.86    2:47.08        
                1:21.55   2:47.08 (1:25.53)                                        
 11 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  2:49.81    2:47.83        
                1:21.91   2:47.83 (1:25.92)                                        
 12 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:44.52    2:49.20        
                1:22.16   2:49.20 (1:27.04)                                        
 13 Borutecene, Gabrielle M   14 HYB-MR               2:55.84    2:49.78        
                1:21.78   2:49.78 (1:28.00)                                        
 14 Kulikov, Michelle         15 Shy/ Seals-MR        2:49.09    2:50.82        
                1:24.63   2:50.82 (1:26.19)                                        
 15 Hartford, Catherine D     19 Express Swimming-MR  2:35.72    2:50.94        
                1:22.19   2:50.94 (1:28.75)                                        
 16 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR  2:44.43    2:51.54        
                1:23.28   2:51.54 (1:28.26)                                        
 17 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  2:49.74    2:51.80        
                1:25.34   2:51.80 (1:26.46)                                        
 18 Nugent, Susan A           14 UN-LI-MR             2:45.06    2:52.06        
                1:23.22   2:52.06 (1:28.84)                                        
 19 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:50.51    2:52.53        
                1:25.57   2:52.53 (1:26.96)                                        
 20 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  2:43.17    2:52.56        
                1:22.93   2:52.56 (1:29.63)                                        
 21 Jennings, Erica L         15 HYB-MR               2:48.75    2:52.95        
                1:23.26   2:52.95 (1:29.69)                                        
 22 Mulligan, Nicole A        15 Ciy-MR               2:52.66    2:53.63        
                1:24.81   2:53.63 (1:28.82)                                        
 23 Lucas, Lauren B           16 HYB-MR               2:49.75    2:54.48        
                1:25.58   2:54.48 (1:28.90)                                        
 24 Ryan, Katie C             13 HYB-MR               2:56.95    2:56.01        
                1:28.11   2:56.01 (1:27.90)                                        
 25 Lilavois, Magalie         15 Ciy-MR               3:04.16    2:56.49        
                1:24.92   2:56.49 (1:31.57)                                        
 26 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR              2:53.61    2:57.12        
                1:25.45   2:57.12 (1:31.67)                                        
 27 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  2:52.53    3:00.49        
                1:28.91   3:00.49 (1:31.58)                                        
 28 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  2:45.35    3:00.50        
                1:26.63   3:00.50 (1:33.87)                                        
 29 Brown, Rebecca M          12 HYB-MR               2:59.89    3:02.32        
                1:30.00   3:02.32 (1:32.32)                                        
 30 Marmol, Janet             13 OWA-MR               2:59.80    3:03.47        
                1:30.74   3:03.47 (1:32.73)                                        
 31 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  2:53.81    3:03.84        
                1:30.51   3:03.84 (1:33.33)                                        
 32 Davis, Lauren             15 HAA-MR               2:59.05    3:04.69        
                1:31.19   3:04.69 (1:33.50)                                        
 33 Beach, Laura L            16 HYB-MR               2:55.87    3:05.12        
                1:31.68   3:05.12 (1:33.44)                                        
 34 Chen, Lillian T           11 Express Swimming-MR  3:22.12    3:05.28        
                1:32.56   3:05.28 (1:32.72)                                        
 35 Elizee, Juleen            15 Ciy-MR               2:59.52    3:10.71        
                1:32.80   3:10.71 (1:37.91)                                        
 36 Leung, Jessica C          15 Express Swimming-MR  3:05.18    3:10.99        
                1:31.93   3:10.99 (1:39.06)                                        
 37 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR               2:56.05    3:14.93        
                1:32.96   3:14.93 (1:41.97)                                        
 38 Pereira, Ellyshia C       12 Ciy-MR               3:11.00    3:18.21        
                1:35.23   3:18.21 (1:42.98)                                        
 39 Piazza, Elizabeth         15 LBA-MR               3:45.51    3:19.01        
 40 Doukas, Penny             15 LBA-MR               3:22.69    3:31.43        
                1:43.52   3:31.43 (1:47.91)                                        
 -- Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  2:47.00         DQ        
                1:27.18        DQ (1:32.97)                                        
 
Event 28  Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  2:14.20    2:22.31        
                1:10.18   2:22.31 (1:12.13)                                        
  2 Sweetman, Kris            15 Ciy-MR               2:28.99    2:32.10        
                1:14.45   2:32.10 (1:17.65)                                        
  3 Outcault, Ryan            17 HAA-MR               2:28.01    2:35.05        
                1:14.97   2:35.05 (1:20.08)                                        
  4 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:31.71    2:36.31        
                1:16.42   2:36.31 (1:19.89)                                        
  5 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  2:28.75    2:39.27        
                1:18.13   2:39.27 (1:21.14)                                        
  6 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:38.01    2:40.96        
                1:18.92   2:40.96 (1:22.04)                                        
  7 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               2:46.71    2:42.82        
                1:20.31   2:42.82 (1:22.51)                                        
  8 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  2:36.09    2:43.24        
                1:20.40   2:43.24 (1:22.84)                                        
  9 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:46.01    2:46.46        
                1:23.27   2:46.46 (1:23.19)                                        
 10 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  2:46.77    2:46.85        
                1:22.38   2:46.85 (1:24.47)                                        
 11 Brandt, Joe W             15 Farmingdale-MR       2:47.20    2:46.89        
                1:23.31   2:46.89 (1:23.58)                                        
 12 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR  2:47.21    2:51.78        
                1:27.85   2:51.78 (1:23.93)                                        
 13 Murphy, Chris             17 IA-MR                2:55.95    2:53.41        
                1:24.02   2:53.41 (1:29.39)                                        
 14 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               2:57.25    2:58.32        
                1:26.44   2:58.32 (1:31.88)                                        
 15 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  3:05.61    3:01.36        
                1:30.01   3:01.36 (1:31.35)                                        
 16 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  2:55.65    3:03.08        
                1:27.88   3:03.08 (1:35.20)                                        
 17 Grant, Munro S            16 IA-MR                2:56.90    3:11.53        
                1:36.53   3:11.53 (1:35.00)                                        
 18 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               3:01.38    3:16.75        
                1:37.21   3:16.75 (1:39.54)                                        
 -- Sweetman, Brandon         14 Ciy-MR               2:49.54         DQ        
                1:24.80        DQ (1:33.78)                                        
 
Event 29  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    38.94      39.21        
  2 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 42.92      40.62        
  3 Flannigan, Kathryn E       9 Ciy-MR                 42.77      41.34        
  4 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            43.14      41.66        
  5 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                 43.85      43.23        
  6 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 43.46      44.00        
  7 Nash, Jennifer            10 LBA-MR                 42.19      44.02        
  8 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                  45.62      44.67        
  9 Doveala, Emily A          10 HAA-MR                 44.43      45.02        
 10 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR            50.97      45.37        
 11 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 45.03      45.55        
 12 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR    42.84      45.89        
 13 Harrington, Morgan         8 LBA-MR                 47.35      46.71        
 14 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 49.74      46.77        
 15 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR         46.17      47.13        
 16 Lui, Geyanne              10 UN-GA-MR                  NT      47.42        
 17 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR                 46.25      47.86        
 18 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    41.81      47.92        
 19 Yau, Maggie                9 UN-GA-MR                  NT      49.51        
 20 MacKenzie, Loren A         9 Express Swimming-MR    55.65      49.77        
 21 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR                 48.87      49.97        
 22 Johnston, Marissa L        9 HAA-MR                 47.90      50.25        
 23 Hughes, Shannon           10 LBA-MR                 45.67      50.54        
 24 Job, Zakiyyah              9 LBA-MR                 52.41      50.64        
 25 Gordon, Shannon E          9 Ciy-MR                 58.09      51.19        
 26 Grodzki, Victoria          9 LBA-MR                 56.84      52.29        
 27 Dominger, Jacqueline       8 HAA-MR               1:00.25      52.87        
 28 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    54.95      55.64        
 29 Tavernese, Sarah           9 LBA-MR                 53.57      55.72        
 30 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR    50.16      56.11        
 31 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    57.99      56.15        
 32 McGrath, Ashley M          9 Riptides-MR            51.70      56.88        
 33 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    51.84      57.15        
 34 Smith, Justine             9 LBA-MR                 55.47      57.62        
 35 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR    56.16      57.69        
 36 Doveala, Jane E            8 HAA-MR               1:00.25    1:01.91        
 37 Stapleton, Addie G         9 HAA-MR               1:15.25    1:04.71        
 38 Schaubeck, Anna            8 Ciy-MR               1:02.85    1:04.94        
 39 Damm, Jesse K              7 HAA-MR               1:11.70    1:10.42        
 -- Weinstein, Veronica H      9 HAA-MR               1:12.15         DQ        
 -- Maloney, Jamie             8 HAA-MR               1:10.25         DQ        
 -- Desio, Claire M            9 HAA-MR               1:18.93         DQ        
 
Event 30  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam              9 LBA-MR                 39.19      38.41        
  2 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR            46.84      39.21        
  3 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR    42.39      41.09        
  4 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    41.35      42.86        
  5 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    41.50      43.27        
  6 Harrison, William L        9 Ciy-MR                 48.86      45.68        
  7 Gorenshtein, Jonathan      9 DSC-MR                 57.00      46.30        
  8 Koo, Brandon H             9 OWA-MR                 43.35      46.88        
  9 Khanas, Yaroslav          10 DSC-MR                 55.00      47.96        
 10 Istomin, Anthony A        10 OWA-MR                 55.21      48.01        
 11 Christianson, Keith G     10 HAA-MR                 51.65      49.10        
 12 Wendland, Brian C          9 HAA-MR               1:00.25      51.30        
 13 Ochs, Corey                9 LBA-MR                 53.79      53.09        
 14 Chernukha, Leonid E        8 DSC-MR                 58.00      53.97        
 15 Levandoski, Jarret O      10 IA-MR                  52.11      54.62        
 16 Veccia, James V           10 North Shore-MR         50.51      55.10        
 17 Ma, Jimmy                 10 UN-GA-MR                  NT      55.59        
 18 Martusciello, Gerard       9 HAA-MR                 55.93      55.76        
 19 Pan, Noah                  8 Ciy-MR                 47.52      56.32        
 20 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR               1:08.00      56.58        
 21 Louison, James B           9 HAA-MR               1:00.25      57.22        
 22 Hagemann, Alex A           9 Express Swimming-MR    54.48      57.40        
 23 Su, Kevin                  9 UN-GA-MR                  NT      58.26        
 24 Lin, Justin               10 Ciy-MR                 59.56    1:00.75        
 25 Gagulski, Karol F          7 Unat-MR                56.44    1:01.88        
 26 Liu, Michael               9 UN-GA-MR                  NT    1:02.49        
 27 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR  1:04.60    1:05.59        
 28 Lee, Alan                  9 Ciy-MR               1:07.19    1:08.82        
 29 Searson, Jimmy A           9 Express Swimming-MR  1:10.99    1:08.89        
 -- Dorn, Garry T             10 HAA-MR               1:23.68         DQ        
 -- Devito, Kevin A            7 HAA-MR               1:00.25         DQ        
 -- Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR               1:00.00         DQ        
 -- Fici, Vincenzo             8 HAA-MR               1:00.25         DQ        
 
Event 31  Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR               1:09.31    1:10.06        
  2 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  1:07.67    1:11.39        
  3 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR  1:08.58    1:11.60        
  4 Nugent, Susan A           14 UN-LI-MR             1:11.54    1:13.52        
  5 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  1:16.50    1:15.20        
  6 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:15.02    1:15.22        
  7 Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR               1:18.83    1:15.29        
  8 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  1:10.65    1:16.37        
  9 Flaherty, Meagan E        17 HYB-MR               1:14.03    1:17.08        
 10 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:14.09    1:17.41        
 11 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  1:12.92    1:17.59        
 12 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:17.98    1:19.26        
 13 Pujals, Michaela C        13 HYB-MR               1:26.98    1:19.65        
 14 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  1:17.97    1:20.56        
 15 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR       1:15.88    1:21.05        
 16 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  1:21.34    1:21.40        
 17 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR  1:15.98    1:22.95        
 18 Abramowitz, Ellen         17 Ciy-MR               1:21.81    1:26.25        
 19 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:29.23    1:26.72        
 20 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  1:29.13    1:29.16        
 21 Della Ratta, Christine A  13 HYB-MR               1:27.65    1:31.65        
 22 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:26.67    1:32.03        
 23 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               1:30.98    1:34.22        
 24 Sung, Jennifer            16 Ciy-MR               1:27.41    1:46.48        
 
Event 32  Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zimarev, Yury             19 OWA-MR                 57.11      59.64        
  2 Sadovski, Stanislav Y     17 OWA-MR                 58.38    1:02.43        
  3 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  1:03.85    1:04.24        
  4 D'Errico, John A          17 OWA-MR                 58.91    1:05.11        
  5 Jablonski, Gregory J      19 OWA-MR               1:00.82    1:05.60        
  6 Sweetman, Kris            15 Ciy-MR               1:06.16    1:07.76        
  7 Lynch, Joseph P           17 Express Swimming-MR  1:05.23    1:08.21        
  8 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  1:07.28    1:08.36        
  9 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  1:05.71    1:08.49        
 10 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR               1:17.36    1:09.05        
 11 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:10.09    1:09.71        
 12 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               1:05.45    1:09.72        
 13 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:11.12    1:09.91        
 13 Matura, Alex              15 Shy/ Seals-MR        1:12.54    1:09.91        
 15 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  1:08.68    1:10.41        
 16 Outcault, Ryan            17 HAA-MR               1:08.07    1:10.52        
 17 Ragin, Gregory            15 OWA-MR               1:07.03    1:10.62        
 18 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:07.13    1:11.66        
 19 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  1:09.41    1:12.36        
 20 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR               1:10.82    1:12.42        
 21 Oxsitin, Konstantin       16 DSC-MR               1:20.00    1:13.73        
 22 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR  1:11.19    1:14.45        
 23 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:11.79    1:14.83        
 24 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:13.94    1:15.41        
 25 Solomon, Jordan P         15 OWA-MR               1:15.53    1:16.27        
 26 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          1:17.94    1:17.29        
 27 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  1:20.07    1:17.70        
 28 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               1:14.63    1:18.74        
 29 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:18.10    1:19.81        
 30 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:21.21    1:23.30        
 31 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR               1:20.92    1:23.82        
 32 Belyanski, Yuri           15 Shy/ Seals-MR        1:21.06    1:23.83        
 33 Starchikov, Alexey        15 Shy/ Seals-MR             NT    1:24.35        
 34 Sweetman, Brandon         14 Ciy-MR               1:19.52    1:27.31        
 35 Allgier, Pat S            18 Farmingdale-MR       1:27.86    1:29.73        
 36 McCann, Brendan A         11 Ciy-MR               1:29.13    1:35.22        
 37 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR               1:32.93    1:35.55        
 38 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:31.21    1:41.81        
 
Event 33  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:34.90    1:38.68        
  2 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:47.70    1:48.73        
  3 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR  1:46.34    1:49.74        
  4 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR               1:50.05    1:50.01        
  5 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR  1:50.24    1:52.38        
  6 Fici, Ann                 10 HAA-MR               1:55.27    1:53.08        
  7 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR               1:56.27    1:53.45        
  8 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR               1:54.45    1:54.52        
  9 Cheung, Shelley           10 Ciy-MR               1:59.98    1:55.09        
 10 Lui, Geyanne              10 UN-GA-MR                  NT    1:56.45        
 11 Pereira, Nicole V          9 Ciy-MR               1:59.63    1:57.59        
 12 Heiss, Sara               10 LBA-MR               1:59.24    1:57.92        
 13 Smith, Justine             9 LBA-MR               2:02.35    1:58.56        
 14 Vizcaino, Kristine J      10 North Shore-MR       2:30.00    2:00.94        
 15 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR  1:59.12    2:01.31        
 16 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR          1:47.91    2:01.64        
 17 Tavernese, Sarah           9 LBA-MR               2:02.76    2:02.88        
 18 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR  2:11.43    2:04.01        
 19 Nash, Jennifer            10 LBA-MR               1:54.83    2:04.52        
 20 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR  1:59.86    2:06.44        
 21 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  2:11.86    2:07.58        
 22 MacKenzie, Loren A         9 Express Swimming-MR  2:00.90    2:09.52        
 23 Perrone, Amanda J         10 North Shore-MR       2:08.34    2:14.00        
 24 Doveala, Emily A          10 HAA-MR               2:06.48    2:14.11        
 25 Goldblatt, Emma S         10 HAA-MR               2:20.49    2:27.25        
 26 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    2:30.92        
 27 Canner, Brianne            9 LBA-MR               2:38.21    2:32.55        
 28 Maloney, Jamie             8 HAA-MR               2:30.25    2:47.62        
 -- Yau, Maggie                9 UN-GA-MR                  NT         DQ        
 -- Yau, Diana                10 UN-GA-MR                  NT         DQ        
 
Event 34  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Dennis              10 Ciy-MR               1:43.32    1:45.81        
  2 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  1:46.37    1:46.56        
  3 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               1:47.04    1:47.96        
  4 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:48.60    1:48.04        
  5 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR          1:59.24    1:50.49        
  6 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:46.56    1:50.59        
  7 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR             NT    1:52.95        
  8 Christianson, Keith G     10 HAA-MR               1:52.84    1:55.27        
  9 Istomin, Anthony A        10 OWA-MR               1:55.32    1:55.36        
 10 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:55.31    1:55.62        
 11 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR  2:05.61    1:58.01        
 12 Cowden, Luke S             8 HAA-MR               2:08.38    2:00.83        
 13 Ma, Jimmy                 10 UN-GA-MR                  NT    2:08.62        
 14 Lin, Justin               10 Ciy-MR               2:05.49    2:08.79        
 15 Pompay, John A             8 Express Swimming-MR  2:23.43    2:14.58        
 16 Zheng, Christopher         8 UN-GA-MR                  NT    2:28.04        
 17 Fedko, Richard             8 DSC-MR               1:58.00    2:28.32        
 18 Gladkov-Kaganovich, Dani   9 DSC-MR               2:09.00    2:28.93        
 19 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  2:39.07    2:35.67        
 20 Liu, Michael               9 UN-GA-MR                  NT    2:39.18        
 -- Lang, Daniel              10 OWA-MR               2:01.56         DQ        
 -- Su, Kevin                  9 UN-GA-MR                  NT         DQ        
 -- Patton, Daniel            10 Express Swimming-MR  1:50.09         DQ        
 -- Devito, Matthew L          9 HAA-MR               2:45.25         DQ        
 -- Chernyshev, Yegor S        8 DSC-MR               1:59.00         DQ        
 
Event 35  Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:48.10    2:49.68        
                1:22.19   2:49.68 (1:27.49)                                        
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:47.61    2:53.97        
                1:23.92   2:53.97 (1:30.05)                                        
  3 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR       2:48.91    2:57.22        
                1:25.81   2:57.22 (1:31.41)                                        
  4 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:54.13    2:58.10        
                1:25.81   2:58.10 (1:32.29)                                        
  5 Borutecene, Gabrielle M   14 HYB-MR               3:02.78    2:59.43        
                1:26.81   2:59.43 (1:32.62)                                        
  6 Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR               3:00.93    3:01.37        
                1:27.09   3:01.37 (1:34.28)                                        
  7 Casado, Laurie            15 Ciy-MR               2:50.60    3:02.41        
                1:27.28   3:02.41 (1:35.13)                                        
  8 Waring, Megan P           13 HYB-MR               3:05.07    3:02.43        
                1:28.42   3:02.43 (1:34.01)                                        
  9 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  3:00.11    3:02.95        
                1:29.15   3:02.95 (1:33.80)                                        
 10 Parmiter, Lindsay T       14 Express Swimming-MR  2:57.97    3:03.45        
                1:27.35   3:03.45 (1:36.10)                                        
 11 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  3:05.40    3:03.55        
                1:29.21   3:03.55 (1:34.34)                                        
 12 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  3:03.12    3:06.55        
                1:29.29   3:06.55 (1:37.26)                                        
 13 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  3:00.11    3:07.31        
                1:28.37   3:07.31 (1:38.94)                                        
 14 Sung, Julia               14 Ciy-MR               2:58.40    3:09.47        
                1:29.56   3:09.47 (1:39.91)                                        
 15 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  3:04.35    3:11.12        
                1:32.31   3:11.12 (1:38.81)                                        
 16 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  3:23.23    3:13.81        
                1:34.04   3:13.81 (1:39.77)                                        
 17 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  3:09.28    3:15.05        
                1:34.20   3:15.05 (1:40.85)                                        
 18 Sullivan, Ellen F         18 Express Swimming-MR  3:01.14    3:17.21        
                1:33.29   3:17.21 (1:43.92)                                        
 19 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  3:12.46    3:18.24        
                1:33.45   3:18.24 (1:44.79)                                        
 20 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  3:23.43    3:18.53        
                1:34.98   3:18.53 (1:43.55)                                        
 21 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  3:04.86    3:18.85        
                1:35.52   3:18.85 (1:43.33)                                        
 22 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       3:16.05    3:19.43        
                1:37.19   3:19.43 (1:42.24)                                        
 23 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  3:10.86    3:19.62        
                1:36.69   3:19.62 (1:42.93)                                        
 24 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  3:23.43    3:21.60        
                1:40.00   3:21.60 (1:41.60)                                        
 25 Callaghan, Lindy          13 LBA-MR               3:31.21    3:24.22        
                1:40.44   3:24.22 (1:43.78)                                        
 26 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               3:37.24    3:24.80        
                1:40.39   3:24.80 (1:44.41)                                        
 27 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR               3:09.67    3:25.04        
                1:39.42   3:25.04 (1:45.62)                                        
 28 Beach, Laura L            16 HYB-MR               3:21.87    3:28.53        
                1:40.14   3:28.53 (1:48.39)                                        
 29 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  3:33.45    3:31.58        
                1:42.92   3:31.58 (1:48.66)                                        
 30 Brown, Rebecca M          12 HYB-MR               3:38.82    3:32.31        
                1:42.90   3:32.31 (1:49.41)                                        
 31 Perrone, Victoria A       15 North Shore-MR       3:20.48    3:33.51        
                1:40.31   3:33.51 (1:53.20)                                        
 32 Chen, Lillian T           11 Express Swimming-MR  3:33.15    3:33.55        
                1:43.67   3:33.55 (1:49.88)                                        
 33 Pereira, Ellyshia C       12 Ciy-MR               3:25.00    3:35.12        
                1:42.10   3:35.12 (1:53.02)                                        
 34 Marmol, Janet             13 OWA-MR               3:21.65    3:37.68        
                1:45.23   3:37.68 (1:52.45)                                        
 35 Donnelly, Alexandra H     12 North Shore-MR       3:30.00    3:38.86        
                1:47.95   3:38.86 (1:50.91)                                        
 36 Burgos, Alexis M          16 Ciy-MR               3:30.32    3:48.51        
                1:47.12   3:48.51 (2:01.39)                                        
 37 Pierce, Megan E           15 IA-MR                3:33.33    3:52.96        
                1:52.11   3:52.96 (2:00.85)                                        
 
Event 36  Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Errico, Angelo C        18 OWA-MR               2:25.24    2:32.68        
                1:13.87   2:32.68 (1:18.81)                                        
  2 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:51.73    2:53.10        
                1:24.87   2:53.10 (1:28.23)                                        
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:44.04    2:54.59        
                1:23.03   2:54.59 (1:31.56)                                        
  4 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR               2:52.70    2:55.73        
                1:26.00   2:55.73 (1:29.73)                                        
  5 Lerman, Matthew           20 OWA-MR               2:48.37    2:57.19        
                1:24.41   2:57.19 (1:32.78)                                        
  6 Sinelnikov, Sasha L       15 North Shore-MR       3:01.89    3:00.29        
                1:26.96   3:00.29 (1:33.33)                                        
  7 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR               3:02.00    3:00.45        
                1:26.13   3:00.45 (1:34.32)                                        
  8 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               3:00.00    3:00.75        
                1:27.89   3:00.75 (1:32.86)                                        
  9 Matura, Alex              15 Shy/ Seals-MR             NT    3:01.93        
                1:27.59   3:01.93 (1:34.34)                                        
 10 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               2:56.78    3:06.05        
                1:28.40   3:06.05 (1:37.65)                                        
 11 Cascione, Michael P       15 Express Swimming-MR  2:50.00    3:07.52        
                1:28.52   3:07.52 (1:39.00)                                        
 12 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               3:09.40    3:07.96        
                1:31.37   3:07.96 (1:36.59)                                        
 13 Brandt, Joe W             15 Farmingdale-MR       3:07.50    3:13.69        
                1:32.05   3:13.69 (1:41.64)                                        
 14 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  3:13.91    3:14.95        
                1:33.95   3:14.95 (1:41.00)                                        
 15 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  3:07.79    3:17.81        
                1:31.46   3:17.81 (1:46.35)                                        
 16 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               3:11.19    3:18.85        
                1:35.70   3:18.85 (1:43.15)                                        
 17 Levy, Paul                16 DSC-MR               3:16.76    3:23.25        
                1:37.31   3:23.25 (1:45.94)                                        
 18 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  3:23.22    3:25.05        
                1:38.94   3:25.05 (1:46.11)                                        
 19 McCann, Brendan A         11 Ciy-MR               3:28.00    3:26.71        
                1:40.60   3:26.71 (1:46.11)                                        
 20 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          3:12.29    3:28.22        
                1:39.06   3:28.22 (1:49.16)                                        
 21 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR            NT    3:28.83        
                1:42.67   3:28.83 (1:46.16)                                        
 22 Tam, Stephen              15 Ciy-MR               3:26.32    3:36.09        
                1:40.38   3:36.09 (1:55.71)                                        
 23 Romero, Luis M            12 North Shore-MR       3:50.09    3:40.60        
                1:45.16   3:40.60 (1:55.44)                                        
 
Event 37  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    35.61      35.68        
  2 Catano, Tiffany            9 IA-MR                  35.30      36.04        
  3 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 36.87      37.61        
  4 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 38.82      38.09        
  5 Flannigan, Kathryn E       9 Ciy-MR                 39.83      38.25        
  6 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            39.26      38.83        
  7 MacKenzie, Loren A         9 Express Swimming-MR    39.89      38.86        
  8 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR            37.70      38.95        
  9 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 37.41      38.99        
 10 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 39.92      40.21        
 11 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    41.64      40.27        
 12 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                  39.00      40.30        
 13 Yau, Diana                10 UN-GA-MR                  NT      40.52        
 14 Lui, Geyanne              10 UN-GA-MR                  NT      41.62        
 15 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    42.15      41.99        
 16 Heiss, Sara               10 LBA-MR                 41.74      42.01        
 17 Reumann, Elise K           9 North Shore-MR         40.55      42.31        
 18 Reumann, Kaylee E          8 North Shore-MR         56.41      42.38        
 19 Barrett, Seanna T          9 Express Swimming-MR    43.18      42.56        
 20 Harrington, Morgan         8 LBA-MR                 43.10      42.60        
 21 Kearns, Bridget M         10 Express Swimming-MR    44.56      42.87        
 22 Hughes, Shannon           10 LBA-MR                 41.87      42.88        
 23 Burtis, Madeline J         9 Farmingdale-MR         44.50      42.96        
 24 McGrath, Ashley M          9 Riptides-MR            43.00      43.02        
 25 Johnston, Marissa L        9 HAA-MR                 39.83      43.52        
 26 Job, Zakiyyah              9 LBA-MR                 48.81      44.09        
 27 Lyver, Shannon M           9 IA-MR                  53.31      44.32        
 28 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    45.15      44.39        
 29 Yau, Maggie                9 UN-GA-MR                  NT      44.76        
 30 Grodzki, Victoria          9 LBA-MR                 45.43      45.01        
 31 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR    42.47      45.21        
 32 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    45.79      45.26        
 33 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR    42.39      45.63        
 34 Tavernese, Sarah           9 LBA-MR                 45.37      46.27        
 35 Schaubeck, Anna            8 Ciy-MR                 47.12      46.65        
 36 Pikulik, Nicole            7 HAA-MR                 50.35      46.75        
 37 Palmer, Fiona E            8 Express Swimming-MR    50.95      47.31        
 38 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR    46.60      47.37        
 39 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR    44.90      47.77        
 40 Doveala, Jane E            8 HAA-MR                 49.46      48.48        
 41 Simeone, Annie             8 Express Swimming-MR    54.04      51.40        
 42 Russo, Victoria E         10 Farmingdale-MR         52.50      52.09        
 43 Lavars, Catherine A        8 North Shore-MR       1:00.00      52.75        
 44 Canner, Brianne            9 LBA-MR                 51.29      53.63        
 45 Stapleton, Addie G         9 HAA-MR               1:14.65      55.46        
 46 Damm, Jesse K              7 HAA-MR               1:07.69      55.74        
 47 Goldblatt, Emma S         10 HAA-MR                 53.45      57.12        
 48 Callahan, Heather          9 LBA-MR                 55.76      58.49        
 49 Mercurio, Marissa J        9 HAA-MR                 57.65    1:01.98        
 50 Crilly, Nicole M           9 Express Swimming-MR       NT    1:02.32        
 51 Maloney, Jamie             8 HAA-MR               1:06.86    1:06.50        
 
Event 38  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Kieran T     10 HYB-MR                 34.72      33.24        
  2 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          39.52      35.46        
  3 Koo, Brandon H             9 OWA-MR                 35.75      35.53        
  4 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR    35.14      35.62        
  5 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR            35.32      36.01        
  6 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    37.90      36.19        
  7 Patton, Daniel            10 Express Swimming-MR    34.09      36.58        
  8 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    35.17      36.78        
  9 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    37.50      38.11        
 10 Lang, Daniel              10 OWA-MR                 38.43      39.05        
 11 Chernukha, Leonid E        8 DSC-MR                 48.05      40.00        
 12 Istomin, Anthony A        10 OWA-MR                 43.63      40.39        
 13 Khanas, Yaroslav          10 DSC-MR                 47.05      41.03        
 14 Levandoski, Jarret O      10 IA-MR                  45.16      41.17        
 15 Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR             NT      41.54        
 16 Veccia, James V           10 North Shore-MR         43.71      41.75        
 17 Harrison, William L        9 Ciy-MR                 43.55      41.85        
 18 Mattei, Vincent P         10 Farmingdale-MR         47.50      42.00        
 19 Flannigan, Thomas R       10 Ciy-MR                 43.54      42.20        
 20 Gorenshtein, Jonathan      9 DSC-MR                 48.95      42.29        
 21 Chen, Dennis              10 Ciy-MR                 39.96      42.33        
 22 Hagemann, Alex A           9 Express Swimming-MR    44.03      43.10        
 22 Pan, Noah                  8 Ciy-MR                 40.67      43.10        
 24 Ochs, Corey                9 LBA-MR                 41.45      43.22        
 25 Ma, Jimmy                 10 UN-GA-MR                  NT      43.61        
 26 Louison, James B           9 HAA-MR                 47.26      43.64        
 27 Pompay, John A             8 Express Swimming-MR    48.12      44.12        
 28 Panzarino, Matthew A       9 Express Swimming-MR    52.16      45.91        
 29 Searson, Jimmy A           9 Express Swimming-MR    46.55      46.23        
 30 Gagulski, Karol F          7 Unat-MR                45.03      46.47        
 31 Khrystenko, Anton          8 DSC-MR                 52.95      48.41        
 32 Lomeyko, Konstantin        8 DSC-MR                 50.95      49.81        
 33 Gupta, Vinay               9 Ciy-MR                 51.94      49.96        
 34 Fici, Vincenzo             8 HAA-MR                 58.05      50.71        
 35 Su, Kevin                  9 UN-GA-MR                  NT      50.73        
 36 Dorn, Garry T             10 HAA-MR               1:00.42      50.90        
 37 Cannatella, Anthony J     10 Express Swimming-MR    46.12      51.08        
 38 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR    55.82      51.42        
 39 Ortof, Harry C             7 Express Swimming-MR       NT      52.19        
 40 Fedko, Richard             8 DSC-MR                 51.55      52.57        
 41 Schlichte, John H          8 Express Swimming-MR       NT      54.11        
 42 Chernyshev, Yegor S        8 DSC-MR                 56.95      55.30        
 43 Liu, Michael               9 UN-GA-MR                  NT      55.81        
 44 Lee, Alan                  9 Ciy-MR                 53.96      55.88        
 45 Graham, Joseph P           7 Express Swimming-MR    54.19      57.24        
 46 Zykov, Erik                8 DSC-MR                 59.94      57.41        
 47 Zheng, Christopher         8 UN-GA-MR                  NT      57.60        
 48 Chen, Andrew X             9 Express Swimming-MR  1:02.14    1:01.80        
 49 Devito, Kevin A            7 HAA-MR               1:04.05    1:02.26        
 50 Gladkov-Kaganovich, Dani   9 DSC-MR                 59.99    1:03.03        
 
Event 39  Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geller, Carolyn F         15 Ciy-MR                 28.36      28.22        
  2 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR    27.96      28.95        
  3 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR                 28.84      29.64        
  4 Lilavois, Magalie         15 Ciy-MR                 29.70      29.71        
  5 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR                29.89      29.79        
  6 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR    29.06      29.85        
  7 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR    30.43      29.95        
  8 Flaherty, Meagan E        17 HYB-MR                 29.57      30.02        
  9 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR                 30.17      30.04        
 10 Sullivan, Ellen F         18 Express Swimming-MR    29.50      30.36        
 11 Mulligan, Nicole A        15 Ciy-MR                 30.75      30.39        
 12 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR    31.09      30.47        
 13 Nugent, Susan A           14 UN-LI-MR               30.23      30.49        
 14 McNeely, Megan A          17 Express Swimming-MR    30.45      30.87        
 15 Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR                 31.35      30.95        
 16 Parmiter, Lindsay T       14 Express Swimming-MR    30.90      31.03        
 17 Hartford, Catherine D     19 Express Swimming-MR    29.67      31.18        
 18 Lucas, Lauren B           16 HYB-MR                 30.55      31.30        
 19 Wade, Zoey A              12 UN-HY-MR               31.55      31.51        
 20 Jennings, Erica L         15 HYB-MR                 31.55      31.71        
 21 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR    32.08      31.74        
 22 Hartford, Laura G         16 Express Swimming-MR    31.67      31.92        
 22 Sung, Julia               14 Ciy-MR                 30.70      31.92        
 24 Elizee, Juleen            15 Ciy-MR                 31.62      32.03        
 25 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 32.28      32.17        
 26 Kulikov, Michelle         15 Shy/ Seals-MR          30.59      32.41        
 27 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR                 32.70      32.50        
 28 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR    32.22      32.66        
 29 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR                 32.56      32.75        
 30 Ryan, Katie C             13 HYB-MR                 34.09      32.77        
 31 Waring, Megan P           13 HYB-MR                 33.95      32.96        
 32 Pujals, Michaela C        13 HYB-MR                 32.97      32.98        
 33 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR    33.23      33.04        
 34 Donnelly, Alexandra H     12 North Shore-MR         34.09      33.23        
 35 Marmol, Janet             13 OWA-MR                 32.28      33.36        
 35 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR    34.08      33.36        
 37 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR    31.50      33.46        
 38 Abramowitz, Ellen         17 Ciy-MR                 33.42      33.75        
 39 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR         31.89      34.11        
 40 Sung, Jennifer            16 Ciy-MR                 33.03      34.24        
 41 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR    33.98      34.25        
 42 Senken, Natasha L         12 OWA-MR                 33.41      34.60        
 43 Leung, Jessica C          15 Express Swimming-MR    35.73      34.70        
 44 Davis, Lauren             15 HAA-MR                 33.36      34.92        
 45 Pierce, Megan E           15 IA-MR                  37.01      35.74        
 46 Doukas, Penny             15 LBA-MR                 35.81      36.58        
 47 Burgos, Alexis M          16 Ciy-MR                 35.50      37.29        
 48 Callaghan, Lindy          13 LBA-MR                 36.09      37.50        
 49 Della Ratta, Christine A  13 HYB-MR                 36.74      37.63        
 50 Piazza, Elizabeth         15 LBA-MR                 43.60      38.13        
 51 Perrone, Amanda J         10 North Shore-MR         42.21      39.58        
 
Event 40  Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sadovski, Stanislav Y     17 OWA-MR                 24.54      25.30        
  2 Zimarev, Yury             19 OWA-MR                 24.35      25.33        
  3 Lerman, Matthew           20 OWA-MR                 26.14      25.93        
  4 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    26.40      26.53        
  5 D'Errico, John A          17 OWA-MR                 25.29      26.60        
  6 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR    26.42      26.74        
  7 D'Errico, Angelo C        18 OWA-MR                 24.91      27.23        
  8 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR    28.47      27.33        
  9 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR                 27.14      27.43        
 10 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 26.54      27.57        
 10 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR                 28.11      27.57        
 12 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    28.45      28.00        
 13 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR    27.58      28.01        
 14 Boland, Dan M             16 Farmingdale-MR         31.30      28.10        
 15 Ragin, Gregory            15 OWA-MR                 27.46      28.17        
 16 Sweetman, Kris            15 Ciy-MR                 28.76      28.23        
 17 Sullivan, Sean P          12 HYB-MR                 29.52      28.43        
 18 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR                 29.66      28.51        
 19 Burke, Travis M           16 Express Swimming-MR       NT      28.56        
 20 Sinelnikov, Sasha L       15 North Shore-MR         29.90      28.77        
 21 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR    29.63      28.78        
 22 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR    28.63      28.90        
 23 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    29.62      29.17        
 24 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR    28.79      29.30        
 25 Belyanski, Yuri           15 Shy/ Seals-MR             NT      29.31        
 26 Oxsitin, Konstantin       16 DSC-MR                 29.99      29.45        
 27 Eller, Joshua A           16 Riptides-MR            29.46      29.57        
 28 Malychev, Peter I         13 DSC-MR                 29.06      29.73        
 29 Tam, Stephen              15 Ciy-MR                 30.85      30.02        
 30 Starchikov, Alexey        15 Shy/ Seals-MR          30.26      30.08        
 31 Solomon, Jordan P         15 OWA-MR                 29.55      30.15        
 32 Murphy, Chris             17 IA-MR                  30.09      30.42        
 33 Allgier, Pat S            18 Farmingdale-MR         33.50      30.54        
 34 Grant, Munro S            16 IA-MR                  31.20      30.69        
 35 Levy, Paul                16 DSC-MR                 30.90      30.89        
 36 Laine, Scott W            14 Farmingdale-MR         33.50      30.92        
 37 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR                 30.83      31.52        
 38 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR    30.26      31.54        
 39 Lo, Arthur C              13 OWA-MR                 31.94      31.73        
 40 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR                 31.33      32.50        
 41 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR                 32.03      32.77        
 42 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR    30.30      33.09        
 43 Avena, Scott J            15 Farmingdale-MR         38.50      33.22        
 44 Gordon, Dylan M           11 Ciy-MR                 41.55      42.36        
 
Event 41  Girls 400 LC Meter Freestyle time trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           14 UN-LI-MR             4:41.12    4:46.22        
                1:10.52   2:22.68 (1:12.16)   3:35.36 (1:12.68)   4:46.22 (1:10.86)
  2 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  4:58.87    4:54.93        
                1:08.70   2:22.16 (1:13.46)   3:38.10 (1:15.94)   4:54.93 (1:16.83)
  3 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  5:06.65    4:57.72        
                1:10.55   2:26.31 (1:15.76)   3:43.12 (1:16.81)   4:57.72 (1:14.60)
  4 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  5:03.45    5:03.01        
                1:12.05   2:28.93 (1:16.88)   3:46.27 (1:17.34)   5:03.01 (1:16.74)
  5 Parmiter, Lindsay T       14 Express Swimming-MR  5:10.09    5:05.76        
                1:11.61   2:29.23 (1:17.62)   3:47.77 (1:18.54)   5:05.76 (1:17.99)
  6 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  5:09.09    5:11.76        
                1:13.09   2:31.49 (1:18.40)   3:51.71 (1:20.22)   5:11.76 (1:20.05)
  7 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  5:19.87    5:14.91        
                1:16.08   2:36.70 (1:20.62)   3:57.35 (1:20.65)   5:14.91 (1:17.56)
  8 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  5:31.21    5:20.77        
                1:19.91   2:42.68 (1:22.77)   4:05.24 (1:22.56)   5:20.77 (1:15.53)
  9 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  5:21.12    5:22.73        
                1:19.44   2:43.04 (1:23.60)   4:05.54 (1:22.50)   5:22.73 (1:17.19)
 10 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  5:13.45    5:25.55        
                1:18.07   2:40.27 (1:22.20)   4:02.58 (1:22.31)   5:25.55 (1:22.97)
 11 Chen, Lillian T           11 Express Swimming-MR  5:35.45    5:27.10        
                1:18.99   2:43.71 (1:24.72)   4:08.00 (1:24.29)   5:27.10 (1:19.10)
 12 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR       NT    5:32.75        
                1:20.88   2:48.35 (1:27.47)   4:14.87 (1:26.52)   5:32.75 (1:17.88)
 13 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR       NT    5:33.37        
                1:19.63   2:45.59 (1:25.96)   4:11.64 (1:26.05)   5:33.37 (1:21.73)
 14 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  5:31.21    5:43.68        
                1:19.78   2:48.30 (1:28.52)   4:16.91 (1:28.61)   5:43.68 (1:26.77)
 
Event 42  Boys 400 LC Meter Freestyle time trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  4:44.34    4:42.85        
                1:09.19   2:22.37 (1:13.18)   3:34.37 (1:12.00)   4:42.85 (1:08.48)
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  5:00.00    5:01.02        
                1:11.13   2:27.09 (1:15.96)   3:44.61 (1:17.52)   5:01.02 (1:16.41)
  3 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  5:15.34    5:25.55        
                1:14.71   2:37.89 (1:23.18)   4:02.67 (1:24.78)   5:25.55 (1:22.88)
  4 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  6:00.00    5:34.67        
                1:18.98   2:45.62 (1:26.64)   4:12.06 (1:26.44)   5:34.67 (1:22.61)
  5 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  5:45.44    5:36.74        
                1:18.56   2:46.95 (1:28.39)   4:14.02 (1:27.07)   5:36.74 (1:22.72)
 
Event 43  Mixed 200 LC Meter Freestyle time trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR  2:11.11    2:15.71        
                1:05.76   2:15.71 (1:09.95)                                        
  2 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  2:13.43    2:17.65        
                1:07.77   2:17.65 (1:09.88)                                        
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:25.65    2:24.09        
                1:09.94   2:24.09 (1:14.15)                                        
  4 Chen, Lillian T           11 Express Swimming-MR  2:50.09    2:39.35        
                1:16.70   2:39.35 (1:22.65)                                        
  5 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  2:52.34    2:49.56        
                1:22.44   2:49.56 (1:27.12)                                        
 
Event 44  Girls 50 LC Meter Breaststroke time trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR    39.99      39.70        
  2 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    41.11      40.25        
  3 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    44.44      44.98        
  4 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR    52.00      50.47        
  5 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    55.00      55.20        
  6 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR    55.00      56.67        
  7 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:03.00      57.38        
  8 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:02.00    1:01.01        
 
Event 45  Women 200 LC Meter Butterfly time trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:46.56    2:43.76        
 
Event 46  Boys 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR    55.56      43.12        
  2 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    50.09      48.52        
  3 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    50.99      51.08        
  4 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    55.65      51.86        
  5 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR  1:11.21      52.63        
  6 Patton, Daniel            10 Express Swimming-MR    57.87      58.89        

Brought to you by Computer Aide, Inc.