Eastern Zone Age Group Long Course Champs - 8/9/2006 to 8/12/2006       
                             ECC & UB, Buffalo, NY                             

                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:24.07        2004 Felicia Lee, New Jersey Zone-              
N.A.G Record: ! 2:18.43        2004 Elizabeth Beisel  NE                       
 NAG Rprtble: + 2:33.99                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Beale, Natalie            12 MD ZONE              2:30.88    2:29.99+       
  2 Hammond, Christine        12 MD ZONE              2:32.95    2:30.84+       
  3 Roberts, Allie            12 MA ZONE              2:32.33    2:31.42+       
  4 Greene, Eva               12 PV ZONE              2:32.06    2:31.81+       
  5 Georger, Marie            12 AM ZONE              2:33.21    2:32.57+       
  6 Busch, Melanie            12 MA ZONE              2:35.01    2:33.88+       
  7 Carner, Amanda            12 VA ZONE              2:35.51    2:34.11        
  8 Dudzinski, Brittany       12 AM ZONE              2:35.47    2:36.19        
Preliminaries
  9 Eiben, Emily              12 AM ZONE              2:37.31                   
 10 Sims, Danielle            12 MR ZONE              2:37.48                   
 11 Martin, Selena            12 MD ZONE              2:37.67                   
 12 Moss, KC                  11 CT ZONE              2:39.72                   
 13 Wilson, Amina             12 PV ZONE              2:39.80                   
 14 Norman, Samantha          12 MR ZONE              2:39.81                   
 15 Pierce, Samantha          12 CT ZONE              2:39.89                   
 16 Sevco, Leah               12 MA ZONE              2:40.16                   
 
Event 2  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:17.87    8/6/2003 Tom Sheranek, VA                           
N.A.G Record: ! 2:16.71        2003 THOMAS SHERANEK  VA                        
 NAG Rprtble: + 2:32.59                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Deblasio, Matthew         12 MR ZONE              2:27.08    2:25.41+       
  2 Duryea, Derrian           12 CT ZONE              2:28.35    2:26.22+       
  3 Conte, Lorenzo            12 NE ZONE              2:26.76    2:28.97+       
  4 Bailey, Peyton            12 VA ZONE              2:30.48    2:28.99+       
  5 Kalisz, Chase             12 MD ZONE              2:34.61    2:30.59+       
  6 Buerger, Matthew          12 AM ZONE              2:34.49    2:33.55        
  7 McCord, Douglas           12 NJ ZONE              2:35.07    2:34.51        
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     12 MR ZONE              2:34.28    2:36.04        
Preliminaries
  9 Yeager, Christian         12 MR ZONE              2:35.67                   
 10 HU, Phillip               11 PV ZONE              2:35.84                   
 11 Yamout, Nader             12 MR ZONE              2:36.25                   
 12 Valente, Jake             12 NJ ZONE              2:38.13                   
 13 MO, Samuel                11 MR ZONE              2:40.11                   
 14 Dutton, Matthew           12 MR ZONE              2:40.13                   
 15 Gerstman, Ethan           12 NJ ZONE              2:41.06                   
 16 Laliberte, Jeffrey        12 NE ZONE              2:41.28                   
 
Event 3  Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 9:14.11    8/9/2006 Megan Collins, AM Zone-AM                  
N.A.G Record: ! 8:29.35        1978 CYNTHIA WOODHEAD  CA                       
 NAG Rprtble: + 9:11.09                                                        
                9:04.09  OPEN
                9:06.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Megan            14 AM ZONE              9:23.84    9:14.11M       
  2 Fabian, Eva               13 NE ZONE              9:20.85    9:17.98        
  3 Naurath, Rachel           14 VA ZONE              9:26.98    9:24.12        
  4 Brown, Alaina             13 VA ZONE              9:35.51    9:25.39        
  5 Carter, Caitlin           14 MD ZONE              9:34.74    9:27.68        
  6 Smith, Ashley             14 MR ZONE              9:38.75    9:33.28        
  7 Smith, Aileen             14 AM ZONE              9:33.99    9:36.27        
  8 Zarriello, Megan          13 MR ZONE              9:43.27    9:38.10        
  9 Worrell, Elisa            13 VA ZONE              9:37.38    9:38.71        
 10 Rounds, Elizabeth         14 NE ZONE              9:51.88    9:45.37        
 11 Roman, Frankie            13 MD ZONE              9:39.52    9:45.82        
 12 Boyle, Casie              13 VA ZONE              9:48.91    9:48.21        
 13 Jenkins, Allyn            14 MD ZONE              9:49.47    9:49.69        
 14 Butt, Molly               14 MD ZONE              9:53.09    9:50.25        
 15 Gaul, Rachael             14 NJ ZONE              9:46.43    9:50.60        
 16 Pietrantonio, Anna        14 PV ZONE              9:32.26    9:51.32        
 
Event 4  Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 8:32.33    8/9/2006 Eegan Groome, MD Zone-MD                   
N.A.G Record: ! 8:16.10        2000 MICHAEL PHELPS MD                          
 NAG Rprtble: + 8:53.19                                                        
                8:29.79  OPEN
                8:37.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groome, Eegan             13 MD ZONE              8:45.09    8:32.33MJRS    
  2 Derlath, Jonathan         14 MR ZONE              8:43.68    8:44.44+       
  3 O'Connor, Dan             14 NI ZONE              8:46.28    8:46.86+       
  4 Melesh, Charlie           14 MD ZONE              9:09.76    8:52.04+       
  5 Schaefer, Matthew         13 AM ZONE              9:19.37    9:02.27        
  6 Davison, Hugh             14 MD ZONE              9:29.45    9:03.41        
  7 Demaria, Frankie          14 AD ZONE              9:06.27    9:08.25        
  8 Vogel, Joe                14 MD ZONE              9:17.83    9:11.38        
  9 Cosgarea, Andrew          13 MD ZONE              9:14.14    9:14.27        
 10 Power, Robert             14 MA ZONE              9:09.48    9:14.60        
 11 Crockett, Drew            14 VA ZONE              9:22.10    9:21.28        
 12 Savidge, Kyle             14 CT ZONE              9:24.96    9:23.08        
 13 Watson, Carter            13 VA ZONE              9:37.14    9:23.47        
 14 Porter, Alex              13 MD ZONE              9:28.69    9:29.37        
 15 Stephens, Jes             13 MD ZONE              9:41.68    9:29.48        
 16 Mahoney, Matthew          13 NE ZONE              9:35.19    9:30.65        
 
Event 5  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:00.55      8/2001 Andrea Lehner-NI                           
N.A.G Record: !   58.17        1985 GRACE CORNELIUS MA                         
 NAG Rprtble: + 1:01.99                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Neal, Lia                 11 MR ZONE              1:01.01    1:00.86+       
  2 Moore, Rachel             12 NE ZONE              1:02.01    1:01.43+       
  3 Zhu, Annie                11 MR ZONE              1:01.93    1:01.60+       
  4 VanWinkle, Courtney       12 NI ZONE              1:02.27    1:02.34        
  5 Snidow, Lindsay           12 VA ZONE              1:03.22    1:02.38        
  6 Johnson, Morgan           12 VA ZONE              1:02.43    1:02.40        
  7 Azaret, Lydia             12 NE ZONE              1:02.24    1:02.92        
  8 Beale, Natalie            12 MD ZONE              1:02.81    1:04.20        
Preliminaries
  9 Luchansky, Katy           12 CT ZONE              1:03.38                   
 10 Ward, Colleen             12 VA ZONE              1:03.90                   
 11 Surhoff, Kendall          12 MD ZONE              1:04.10                   
 12 Jones, Kaitlin            12 VA ZONE              1:04.17                   
 13 Zilinskas, Rachel         11 AM ZONE              1:04.31                   
 14 Rueda, Daniela            12 MR ZONE              1:04.47                   
 15 Lee, Shannon              12 CT ZONE              1:04.48                   
 16 Pierce, Samantha          12 CT ZONE              1:04.96                   
 
Event 6  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M   56.97    8/6/2003 Greg Pelton, CT                            
N.A.G Record: !   55.70        2000 MAVERICK SMALLEY GU                        
 NAG Rprtble: + 1:00.29                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Seiferth, Jon             12 AM ZONE              1:00.33    1:00.26+       
  2 Wong, Stanley             12 MR ZONE              1:01.82    1:00.88        
  3 Criss, Austin             12 VA ZONE              1:01.44    1:00.92        
  4 Yang, Patrick             12 MR ZONE              1:01.19    1:00.99        
  5 Ross, James               12 NJ ZONE              1:01.87    1:01.44        
  6 Xiao, Brian               12 PV ZONE              1:03.41    1:02.64        
  7 Hartman, Bryce            12 VA ZONE              1:02.53    1:02.65        
  8 Walcker, Bryan            12 NE ZONE              1:02.83    1:05.69        
Preliminaries
  9 Lynn, Garret              12 VA ZONE              1:03.46                   
 10 James, Cameron            12 MD ZONE              1:03.47                   
 11 McDonald, Kendrick        12 MD ZONE              1:03.52                   
 12 Pullis, Garrett           12 NJ ZONE              1:03.55                   
 13 Termin, Vinny             12 MA ZONE              1:04.06                   
 14 Conroy, Michael           12 MR ZONE              1:04.15                   
 15 Enoch, Adam               12 MD ZONE              1:04.41                   
 16 Galan, Bryan              12 MR ZONE              1:04.43                   
 
Event 7  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 58.94      8/2002 Meagan Tolan-MR                              
N.A.G Record: ! 56.61        1987 GRACE CORNELIUS MA                           
 NAG Rprtble: + 59.49                                                          
                58.89  OPEN
                58.89  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Larson, Kim               14 MR ZONE              1:00.00      59.65        
  2 Smyth, Molly              13 CT ZONE              1:00.86    1:00.31        
  3 Kearns, Ann               14 CT ZONE              1:00.51    1:01.27        
  4 Stephens, Carter          14 VA ZONE              1:01.67    1:01.28        
  5 Weaver, Joan              14 MR ZONE              1:01.00    1:01.30        
  6 Yeh, Joanna               14 MD ZONE              1:02.26    1:01.75        
  7 Pawlowicz, Kaitlin        13 PV ZONE              1:02.61    1:02.20        
  8 Nowak, Haley              14 PV ZONE              1:02.11    1:02.23        
Preliminaries
  9 Martin, Faith             13 CT ZONE              1:02.82                   
 10 Dean, Kali                14 NI ZONE              1:02.91                   
 11 Doughty, Brigitte         14 MR ZONE              1:03.18                   
 12 Lewandowski, Sara         14 AM ZONE              1:03.27                   
 13 Morris, Kasey             14 VA ZONE              1:03.32                   
 14 Boyle, Casie              13 VA ZONE              1:03.42                   
 15 Collins, Megan            14 AM ZONE              1:03.46                   
 16 Strychalski, Julie        14 NI ZONE              1:03.52                   
 16 White, Sarah              13 VA ZONE              1:03.52                   
 
Event 8  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 54.02      8/2000 Mark Rubin-NI                                
N.A.G Record: ! 51.59        1987 NOEL STRAUSS AR                              
 NAG Rprtble: + 55.99                                                          
                52.99  OPEN
                53.89  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Anthony, Mac              14 VA ZONE                56.49      54.62+       
  2 Fletcher, Sean            14 PV ZONE                55.24      54.67+       
  3 Dudzinski, Kyle           14 AM ZONE                56.26      55.46+       
  4 Davison, Hugh             14 MD ZONE                56.95      55.62+       
  5 Aronica, Philip           14 NI ZONE                56.61      56.31        
  6 Buerger, Jonathan         14 AM ZONE                57.05      56.37        
  7 Sideras, Andrew           14 MA ZONE                56.87      56.61        
  8 Sugimoto, Sho             14 AM ZONE                56.84      56.81        
Preliminaries
  9 Huyett, Joseph            14 MA ZONE                57.20                   
 10 Stephens, Thomas          13 VA ZONE                57.32                   
 11 Crockett, Drew            14 VA ZONE                57.55                   
 12 Bennett, Oliver           14 MD ZONE                57.69                   
 13 Mackiewicz, John          14 CT ZONE                57.86                   
 14 Wepasnick, Zack           14 PV ZONE                58.02                   
 15 Ratliff, Bradley          14 MD ZONE                58.12                   
 16 Melesh, Charlie           14 MD ZONE                58.17                   
 
Event 9  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 59.23      8/2001 Michelle Ryan-MR                             
N.A.G Record: ! 55.21        2003 R. JEFFREY FG (15-16)                        
N.A.G Record: ! 54.38        2004 Kara Lynn Joyce  MI (17-18)                  
 NAG Rprtble: + 58.39             15-16                                        
 NAG Rprtble: + 58.29             17-18                                        
                58.89  OPEN
                58.89  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brosi, Kelsey             16 MD ZONE              1:01.18    1:00.63        
  2 Faingold, Kathy           17 AM ZONE              1:01.46    1:00.84        
  3 Santoro, Emma             15 NE ZONE              1:01.44    1:00.96        
  4 Lin, Carol                15 AM ZONE              1:01.55    1:01.71        
  5 Paris, Toni               15 PV ZONE              1:02.34    1:02.07        
  6 Kraus, Kori               16 MA ZONE              1:02.16    1:02.14        
  7 Matuszewski, Katie        16 AM ZONE              1:02.46    1:03.12        
  8 Avers, Whitney            15 MD ZONE              1:02.63    1:03.22        
Preliminaries
  9 Soniak, Mackenzie         15 PV ZONE              1:02.64                   
 10 Armstrong, Lauren         15 MD ZONE              1:02.74                   
 11 Schaefer, Danielle        15 MD ZONE              1:02.79                   
 12 Lynch, Sarah              15 PV ZONE              1:02.81                   
 13 Harter, Carly             15 AM ZONE              1:02.93                   
 14 Howland, Molly            15 AD ZONE              1:03.30                   
 15 Cawley, Erin              15 MA ZONE              1:03.34                   
 16 Decrosta, Katherine       16 PV ZONE              1:03.41                   
 
Event 10  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 53.76      8/2001 William Marcum-MA                            
N.A.G Record: ! 50.24        1990 J.HUDEPOHL OH (15-16)                        
N.A.G Record: ! 49.05        2004 MICHAEL PHELPS MD (17-18)                    
 NAG Rprtble: + 53.99             15-16                                        
 NAG Rprtble: + 52.69             17-18                                        
                52.99  OPEN
                53.89  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Daniel             16 MD ZONE                55.56      54.85        
  2 Hastings, Tristan         17 MR ZONE                55.45      55.09        
  3 Scarlett, Brian           17 MD ZONE                56.39      56.16        
  4 Brazitis, Kevin           16 MA ZONE                56.94      56.69        
  5 Kopczynski, Konrad        17 MR ZONE                56.85      56.76        
  6 Mackinnon, Greg           17 CT ZONE                56.54      57.24        
  7 Clark, Chris              16 PV ZONE                55.56      57.27        
  8 Coulson, Peter            17 AM ZONE                57.02      57.56        
Preliminaries
  9 Bailey, Jonathan          16 VA ZONE                57.09                   
 10 Ferenchak, Stefan         17 MA ZONE                57.32                   
 11 Yafayev, Vadim            15 AD ZONE                57.41                   
 12 Vagts, Justin             15 MD ZONE                57.43                   
 13 Creevy, T.J.              16 MD ZONE                57.50                   
 14 Cromer, Chris             16 VA ZONE                57.62                   
 15 Neidig, Patrick           17 AM ZONE                57.71                   
 16 Hill, Darren              16 MA ZONE                57.76                   
 
Event 11  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 34.21    8/9/2006 KC Moss, CT Zone-CT                          
N.A.G Record: ! 33.38        1997 CARLY GEEHR CA                               
 NAG Rprtble: + 36.19                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Moss, KC                  11 CT ZONE                35.02      34.21M       
  2 Zhu, Annie                11 MR ZONE                34.55      34.51+       
  3 Wingfield, Amber          12 VA ZONE                37.18      36.44        
  4 Burns, Madison            12 MA ZONE                37.39      36.99        
  5 Patterson, Monica         12 NE ZONE                37.65      37.54        
  6 Young, Katie              12 VA ZONE                37.44      37.69        
  7 Zhang, Connie             12 NJ ZONE                37.55      38.03        
  8 Feeney, Melissa           12 NJ ZONE                37.54      38.30        
Preliminaries
  9 Nunes, Anna               11 MA ZONE                37.68         J         
 10 Reading, Mariah           12 ME ZONE                37.68         J         
 11 O'Toole, Stephanie        11 AM ZONE                38.07                   
 12 Slear, Cara               12 MD ZONE                38.10                   
 13 Troncoso, Alessandra      12 PV ZONE                38.11                   
 14 Douglas, Bethany          12 NE ZONE                38.17                   
 15 Cameron, Emily            11 MA ZONE                38.24                   
 16 Busch, Melanie            12 MA ZONE                38.34                   
 
Event 12  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 32.59      8/2000 Jon Roberts--NI                              
N.A.G Record: ! 31.86        1992 ANTHONY ROBINSON CT                          
 NAG Rprtble: + 35.59                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Holden, Eric              12 CT ZONE                35.44      34.36+       
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 MR ZONE                36.41      34.76+       
  3 Peng, DiDi                12 MR ZONE                35.31      34.83+       
  4 Wong, Stanley             12 MR ZONE                35.51      35.07+       
  5 Duryea, Derrian           12 CT ZONE                36.14      35.80        
  6 Eichel, Gabe              12 PV ZONE                37.23      36.77        
  7 James, Cameron            12 MD ZONE                37.36      37.64        
  8 McDonald, Kendrick        12 MD ZONE                36.58      37.79        
Preliminaries
  9 Ruggieri, Eric            12 PV ZONE                37.38                   
 10 Hill, Austin              12 MA ZONE                37.40                   
 11 Lee, Kevin                12 NJ ZONE                37.54                   
 12 Silverman, Kevin          12 NJ ZONE                37.59                   
 13 Chansakul, JR             12 MR ZONE                37.67                   
 14 Hartman, Bryce            12 VA ZONE                37.77                   
 15 Baurle, Matthew           12 AM ZONE                37.82                   
 16 Draganosky, Bryan         12 MA ZONE                37.83                   
 
Event 13  Girls 15-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 9:10.08      8/2001 Kierst Koronowicz-MR                       
N.A.G Record: ! 8:17.12        1988 J.EVANS CA (15-16)                         
N.A.G Record: ! 8:16.22        1989 J.EVANS CA (17-18)                         
 NAG Rprtble: + 8:58.59             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 8:56.69             17-18                                      
                9:04.09  OPEN
                9:06.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meirs, Kati               17 NJ ZONE              9:18.17    9:21.31        
  2 Ackerman, Amanda          15 MR ZONE              9:23.97    9:28.35        
  3 Belletete, Tina           15 NE ZONE              9:30.32    9:33.57        
  4 Guzman, Paula             16 MR ZONE              9:45.53    9:37.88        
  5 McCrone, Collette         16 PV ZONE              9:49.64    9:40.42        
  6 Paris, Toni               15 PV ZONE              9:38.95    9:41.22        
  7 Winkler, Caitlin          16 MR ZONE              9:45.74    9:43.64        
  8 Trobe, Alex               15 NI ZONE              9:49.55    9:51.51        
  9 Ponzo, Victoria           15 MR ZONE              9:40.08    9:52.21        
 10 Randall, Shelby           15 VA ZONE              9:49.64    9:54.53        
 11 Zacherl, Emily            17 AM ZONE             10:14.38    9:59.20        
 12 Holland, Samm             16 VA ZONE              9:46.99   10:00.46        
 13 Cota, Devon               16 NE ZONE              9:55.37   10:05.86        
 14 Chudwick, Jillian         15 CT ZONE             10:03.46   10:08.52        
 15 Obman, Jaclyn             15 AM ZONE             10:13.40   10:10.85        
 16 Marra, Rachele            15 AD ZONE             10:32.78   10:15.36        
 
Event 14  Boys 15-18 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 8:34.46      8/1993 Matt Smith-NJ                              
N.A.G Record: ! 7:52.05        2002 L.JENSEN CC (15-16)                        
N.A.G Record: ! 7:48.09        2003 L.JENSEN CA (17-18)                        
 NAG Rprtble: + 8:30.69             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 8:25.19             17-18                                      
                8:29.79  OPEN
                8:37.29  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benecki, Matthew          15 PV ZONE              9:00.42    8:43.78        
  2 Ross, Brooks              15 VA ZONE              8:51.48    8:44.66        
  3 French, Nathan            16 NI ZONE              8:39.68    8:44.95        
  4 Kramer, Chris             15 MD ZONE              8:52.56    8:50.51        
  5 Vagts, Justin             15 MD ZONE              9:11.18    8:53.93        
  6 English, Scott            17 MD ZONE              9:03.29    8:54.66        
  7 Rubio, Fernando           15 VA ZONE              9:05.48    8:56.90        
  8 Finnegan, Chris           16 MR ZONE              8:50.22    8:58.25        
  9 Bruno, Joseph             17 PV ZONE              9:04.86    9:03.29        
 10 Ojard, John               15 MD ZONE              9:05.56    9:05.88        
 11 Ahlberg, Andy             15 CT ZONE              9:06.19    9:06.69        
 12 Cullo, Frank              16 AM ZONE              9:14.02    9:06.89        
 13 O'Toole, Patrick          15 AM ZONE              9:20.53    9:07.45        
 14 Goodwillie, James         16 VA ZONE              8:52.30    9:08.77        
 15 Carder, Matthew           15 VA ZONE              9:09.15    9:11.50        
 16 Drost, Dana               17 CT ZONE                   NT    9:15.24        
 
Event 15  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:15.00      8/2001 Jenny Basel-PV                             
N.A.G Record: ! 1:08.09        1996 AMANDA BEARD CA                            
 NAG Rprtble: + 1:15.19                                                        
                1:14.89  JRS
                1:14.99  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rainer, Rebecca           13 VA ZONE              1:17.66    1:15.32        
  2 Jones, Jasmine            14 PV ZONE              1:16.95    1:15.95        
  3 Kolackovsky, Kerrie       13 MR ZONE              1:18.77    1:16.54        
  4 Halligan, Amy             14 MD ZONE              1:19.80    1:17.88        
  5 Ortmayer, Abigail         14 PV ZONE              1:18.74    1:17.99        
  6 Martin, Faith             13 CT ZONE              1:19.89    1:18.15        
  7 Jacumski, Victoria        14 NI ZONE              1:19.32    1:18.97        
  8 Coon, Alexis              13 MA ZONE              1:19.92    1:20.03        
Preliminaries
  9 Lewinson, Rebecca         14 NJ ZONE              1:20.03                   
 10 Dubay, Shannon            14 CT ZONE              1:20.30                   
 11 Schaffer, Rachael         13 MD ZONE              1:20.90                   
 12 Taylor, Adelaide          13 CT ZONE              1:20.95                   
 13 Gibbon, Meredith          14 AM ZONE              1:20.97                   
 14 Gargula, Mary             14 VA ZONE              1:21.00                   
 15 Kelley, Emily             14 MA ZONE              1:21.32                   
 16 Klein, Morganne           13 MR ZONE              1:21.79                   
 
Event 16  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:06.37      8/2002 Jon Roberts-NI                             
N.A.G Record: ! 1:04.74        1994 ANTHONY ROBINSON GU                        
 NAG Rprtble: + 1:11.39                                                        
                1:06.79  OPEN
                1:10.09  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hon, Curtis               14 NE ZONE              1:10.63    1:10.13+       
  2 Guinther, Andrew          14 ME ZONE              1:10.84    1:10.57+       
  3 Loftus, Danny             14 VA ZONE              1:12.57    1:11.58        
  4 Wepasnick, Zack           14 PV ZONE              1:11.55    1:12.10        
  5 Husson, Patrick           14 PV ZONE              1:13.99    1:14.17        
  6 Sangtippawan, Chudchane   14 MR ZONE              1:14.52    1:14.35        
  7 Okkan, Yalim              14 MR ZONE              1:14.44    1:14.84        
  8 Power, Robert             14 MA ZONE              1:14.04    1:14.90        
Preliminaries
  9 Sung, Roy                 13 NE ZONE              1:14.55                   
 10 Tollefson, Andrew         14 PV ZONE              1:14.92                   
 11 Buerger, Jonathan         14 AM ZONE              1:15.01                   
 12 Cswerko, Raymond          13 CT ZONE              1:15.19                   
 13 Jolissaint, Josef         14 VA ZONE              1:15.23                   
 14 Rappold, Tim              14 AD ZONE              1:15.24                   
 15 Ratliff, Bradley          14 MD ZONE              1:15.78                   
 16 Quay, Benjamin            14 AD ZONE              1:15.83                   
 
Event 17  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:14.75      8/2001 Heather Davidson-MA                        
N.A.G Record: ! 1:07.05        2000 M. QUANN PN (15-16)                        
N.A.G Record: ! 1:07.79        2000 S. STITTS CA (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 1:13.99             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 1:13.89             17-18                                      
                1:14.89  JRS
                1:14.99  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meer, Amber               15 MD ZONE              1:17.50    1:17.35        
  2 Jackson, Emma             15 NE ZONE              1:16.39    1:17.54        
  3 White, Maggie             15 MD ZONE              1:19.40    1:18.01        
  4 Lynch, Sarah              15 PV ZONE              1:18.88    1:18.14        
  5 Randall, Shelby           15 VA ZONE              1:18.99    1:18.96        
  6 Schaefer, Danielle        15 MD ZONE              1:19.72    1:19.25        
  7 Santoro, Emma             15 NE ZONE              1:19.51    1:19.29        
  8 Faingold, Kathy           17 AM ZONE              1:20.06    1:19.44        
Preliminaries
  9 Kidron, Ella              15 MR ZONE              1:20.19                   
 10 Dowd, Caitlin             16 MR ZONE              1:20.62                   
 11 Magliola, Kristen         15 MR ZONE              1:21.31                   
 12 Decrosta, Katherine       16 PV ZONE              1:21.59                   
 13 Leech, Kathryn            18 AM ZONE              1:21.60                   
 14 Lerro, Mary Anne          17 MA ZONE              1:21.61                   
 15 Smith, Jackie             15 MR ZONE              1:21.78                   
 16 Harris, Katherine         15 MR ZONE              1:21.79                   
 
Event 18  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:07.04      8/2001 Ryan Hurley-PV                             
N.A.G Record: ! 1:02.69        1998 B.HANSEN MA (15-16)                        
N.A.G Record: ! 1:01.55        2000 B.HANSEN MA (17-18)                        
 NAG Rprtble: + 1:08.39             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 1:06.09             17-18                                      
                1:06.79  OPEN
                1:10.09  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Roser, Hans               17 NI ZONE              1:10.63    1:09.21 JRS    
  2 D'Innocenzo, Nick         15 NE ZONE              1:11.74    1:09.69 JRS    
  3 Dent, Roger               17 MR ZONE              1:11.44    1:10.33        
  4 Shea, Tommy               15 MD ZONE              1:11.80    1:10.92        
  5 Materniak, Eric           15 MA ZONE              1:12.38    1:11.66        
  6 Meighen, Mitchel          17 AM ZONE              1:13.76    1:12.64        
  7 Donnarumma, Dan           17 NI ZONE              1:13.46    1:12.99        
  8 Berus, Stephen            18 NI ZONE              1:12.99    1:13.59        
Preliminaries
  9 Yafayev, Vadim            15 AD ZONE              1:14.45                   
 10 Daus-Haberle, Ben         16 NE ZONE              1:14.64                   
 11 Lucas, Benjamin           16 PV ZONE              1:14.83                   
 12 Fuoco, Dante              15 AM ZONE              1:16.14                   
 13 Welsh, Christian          15 CT ZONE              1:16.89                   
 14 Jansen, Devin             15 PV ZONE              1:27.39                   
 
Event 19  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:05.31   8/11/2004 Katie Nolan, Middle Atlantic               
N.A.G Record: ! 1:02.49        2000 DANA VOLLMER NT                            
 NAG Rprtble: + 1:08.49                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Moore, Rachel             12 NE ZONE              1:07.37    1:06.72+       
  2 Nunn, Emma                12 VA ZONE              1:08.62    1:08.08+       
  3 King, Danielle            12 MD ZONE              1:09.46    1:08.26+       
  4 Beale, Natalie            12 MD ZONE              1:08.16    1:08.40+       
  5 Haufler, Allison          12 PV ZONE              1:09.91    1:10.04        
  6 Surhoff, Kendall          12 MD ZONE              1:10.99    1:10.12        
  7 Kessler, Rachel           11 MR ZONE              1:10.87    1:11.01        
  8 Roberts, Allie            12 MA ZONE              1:09.47    1:11.03        
Preliminaries
  9 Friedline, Emily          12 AM ZONE              1:11.10                   
 10 Dudzinski, Brittany       12 AM ZONE              1:11.14                   
 11 VanWinkle, Courtney       12 NI ZONE              1:11.62                   
 12 Martin, Selena            12 MD ZONE              1:11.79                   
 13 Sims, Danielle            12 MR ZONE              1:12.14                   
 14 Azaret, Lydia             12 NE ZONE              1:12.24                   
 15 Ustjanauskas, Jessie      12 CT ZONE              1:12.36                   
 16 Rueda, Daniela            12 MR ZONE              1:12.51                   
 
Event 20  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:02.50      8/1993 Mark Whitaker-MD                           
N.A.G Record: !   58.74        1983 CHAS MORTON SE                             
 NAG Rprtble: + 1:07.19                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ross, James               12 NJ ZONE              1:07.53    1:07.50        
  2 Seiferth, Jon             12 AM ZONE              1:08.39    1:08.46        
  3 Lynn, Garret              12 VA ZONE              1:08.32    1:08.81        
  4 Jan, Kevin                12 NJ ZONE              1:09.31    1:09.05        
  5 Colley, Ben               12 VA ZONE              1:09.40    1:09.43        
  6 Xiao, Brian               12 PV ZONE              1:09.27    1:09.68        
  7 Hartman, Bryce            12 VA ZONE              1:10.03    1:10.55        
  8 Yamout, Nader             12 MR ZONE              1:09.60    1:11.17        
Preliminaries
  9 McCord, Douglas           12 NJ ZONE              1:10.38                   
 10 Newell, Mark              12 AM ZONE              1:10.53                   
 11 Wolff, Austin             12 CT ZONE              1:10.59                   
 12 Laliberte, Jeffrey        12 NE ZONE              1:10.66                   
 13 Walcker, Bryan            12 NE ZONE              1:10.70                   
 14 Galan, Bryan              12 MR ZONE              1:11.26                   
 15 Mondy, Dean               12 NI ZONE              1:11.30                   
 16 Goldstein, Jake           12 MR ZONE              1:11.63                   
 
Event 21  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:19.40   8/10/2005 Felicia Lee, NJ Zone-NJ                    
N.A.G Record: ! 2:07.01        1979 MARY T. MEAGHER KY                         
 NAG Rprtble: + 2:23.09                                                        
                2:20.29  OPEN
                2:21.19  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Vincent, Mandy            14 PV ZONE              2:26.89    2:22.42+       
  2 Dotzel, Sarah             14 MD ZONE              2:27.99    2:24.39        
  3 Naurath, Rachel           14 VA ZONE              2:26.15    2:24.94        
  4 Morse, Emily              14 PV ZONE              2:26.14    2:25.13        
  5 Pawlowicz, Kaitlin        13 PV ZONE              2:28.59    2:27.08        
  6 Stephens, Carter          14 VA ZONE              2:31.14    2:28.18        
  7 Kearns, Ann               14 CT ZONE              2:26.98    2:31.17        
  8 Rossick, Katelyn          14 MD ZONE              2:30.87    2:33.42        
Preliminaries
  9 Pepper, Elizabeth         13 PV ZONE              2:32.21                   
 10 Kylliainen, Tanja         13 MD ZONE              2:32.38                   
 11 Belcher, Erica            13 NE ZONE              2:32.76                   
 12 Gray, Lauren              13 VA ZONE              2:33.50                   
 13 Marchese, Lauren          14 NI ZONE              2:33.69                   
 14 Caldwell, Lauren          13 NI ZONE              2:34.02                   
 15 Phillips, Julianne        13 VA ZONE              2:34.44                   
 16 Guelly, Kirsten           14 MR ZONE              2:34.45                   
 
Event 22  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.68      8/2001 J.B. Walsh-VA                              
N.A.G Record: ! 1:59.02        2000 MICHAEL PHELPS MD                          
 NAG Rprtble: + 2:14.79                                                        
                2:06.99  OPEN
                2:09.79  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Thomas, Michael           14 MD ZONE              2:14.26    2:12.93+       
  2 Waugh, Mark               14 AM ZONE              2:16.94    2:13.20+       
  3 Aronica, Philip           14 NI ZONE              2:20.70    2:16.36        
  4 Gabel, Brooks             14 MD ZONE              2:18.20    2:16.56        
  5 Fletcher, Sean            14 PV ZONE              2:18.44    2:16.83        
  6 Murphy, Patrick           14 NE ZONE              2:21.17    2:20.37        
  7 Vogel, Joe                14 MD ZONE              2:19.78    2:21.64        
  8 Groome, Eegan             13 MD ZONE              2:20.45    2:23.65        
Preliminaries
  9 Gordon, Clifton           13 MA ZONE              2:21.35                   
 10 Parkhurst, Shawn          14 NI ZONE              2:22.23                   
 11 Dudzinski, Kyle           14 AM ZONE              2:23.71                   
 12 Mackiewicz, John          14 CT ZONE              2:24.54                   
 13 Selinger, Joseph          14 MR ZONE              2:25.58                   
 14 Thein, Tyler              14 MD ZONE              2:25.71                   
 15 Fagard, Alexander         14 NJ ZONE              2:26.20                   
 16 Yacano, Benjamin          14 VA ZONE              2:26.33                   
 
Event 23  Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:19.20      8/2001 Michelle Ryan-MR                           
N.A.G Record: ! 2:05.96        1981 M.MEAGHER KY (15-16)                       
N.A.G Record: ! 2:07.14        1982 M.MEAGHER KY (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 2:19.39             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:17.89             17-18                                      
                2:20.29  OPEN
                2:21.19  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Oberlander, Morgan        15 MD ZONE              2:27.52    2:24.29        
  2 O'Donnell, Erin           16 MD ZONE              2:26.53    2:24.88        
  3 Avers, Whitney            15 MD ZONE              2:27.27    2:25.19        
  4 Fistrovic, Natazia        17 MA ZONE              2:31.80    2:28.51        
  5 Howland, Molly            15 AD ZONE              2:31.11    2:29.12        
  6 Matuszewski, Katie        16 AM ZONE              2:34.76    2:32.54        
  7 Crider, Amy               16 PV ZONE              2:34.86    2:32.56        
  8 Myers, Jordan             17 NI ZONE              2:32.46    2:34.22        
Preliminaries
  9 Cota, Devon               16 NE ZONE              2:41.09                   
 10 Colasurdo, Rachel         15 VA ZONE              2:42.44                   
 11 Wash, Kelsey              15 VA ZONE              2:44.02                   
 12 Obman, Jaclyn             15 AM ZONE              2:45.28                   
 13 Burnett, Alicia           15 AD ZONE              2:46.67                   
 14 Waldron, Jenna            17 CT ZONE              2:47.08                   
 15 Scott, Audrey             16 CT ZONE              2:51.98                   
 
Event 24  Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:05.68      8/2001 Dorian Delamare-NJ                         
N.A.G Record: ! 1:54.58        2001 M. PHELPS MD (15-16)                       
N.A.G Record: ! 1:53.93        2003 M. PHELPS MD (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 2:08.99             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:05.99             17-18                                      
                2:06.99  OPEN
                2:09.79  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dent, Roger               17 MR ZONE              2:12.89    2:09.59 JRS    
  2 Forrest, Steven           16 AM ZONE              2:15.54    2:14.50        
  3 Culver, Eric              15 MR ZONE              2:17.18    2:14.56        
  4 D'Innocenzo, Nick         15 NE ZONE              2:15.99    2:16.51        
  5 Catanese, Ben             15 VA ZONE              2:18.21    2:16.57        
  6 Drost, Dana               17 CT ZONE              2:18.21    2:17.60        
  7 Matuszewski, Greg         17 AM ZONE              2:18.87    2:19.29        
  8 Kramer, Chris             15 MD ZONE              2:15.42    2:19.50        
Preliminaries
  9 Panzl, Jonathan           16 MR ZONE              2:20.10                   
 10 Mongan, Kevin             16 MR ZONE              2:20.23                   
 11 Bailey, Jonathan          16 VA ZONE              2:20.52                   
 12 Materniak, Eric           15 MA ZONE              2:21.28                   
 13 Dunnigan, Sean            15 MD ZONE              2:21.57                   
 14 Gannett, Matthew          15 PV ZONE              2:25.33                   
 15 Benecki, Matthew          15 PV ZONE              2:26.65                   
 16 Catlin, Andy              18 NI ZONE              2:27.16                   
 
Event 25  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:53.65    8/9/2006 Metropolitan Zone Team, MR Zone-MR         
                         A ZHU, Y HARUKI, B Friese, L Neal                 
N.A.G Record: ! 1:53.46        2003 PATRIOT AQUATICS                           
                         K. MICHAEL, K. GU, S. SHERDEL, L. LUNDBERG        
 NAG Rprtble: + 2:01.69                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       1:57.40    1:53.65M       
     1) Zhu, Annie 11                   2) Haruki, Yuria 12               
     3) Friese, Brittany 11             4) Neal, Lia 11                   
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           1:56.48    1:54.21+       
     1) Johnson, Morgan 12              2) Ward, Colleen 12               
     3) Jones, Kaitlin 12               4) Snidow, Lindsay 12             
  3 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        1:56.62    1:56.16+       
     1) Lee, Shannon 12                 2) McDonald, Elizabeth 12         
     3) Pierce, Samantha 12             4) Luchansky, Katy 12             
  4 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        1:57.96    1:57.77+       
     1) Azaret, Lydia 12                2) Morin, Katie 12                
     3) Patterson, Monica 12            4) Moore, Rachel 12               
  5 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 1:58.12    1:58.47+       
     1) Zilinskas, Rachel 11            2) Schmidt, Morgan 12             
     3) Georger, Marie 12               4) Dudzinski, Brittany 12         
  5 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:00.00    1:58.47+       
     1) Beale, Natalie 12               2) Rossick, Chelsea 12            
     3) Surhoff, Kendall 12             4) Borgersen, Hanne 12            
  7 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:00.48    1:58.55+       
     1) Busch, Melanie 12               2) Foreman, Shannon 12            
     3) Potthoff, Jordan 12             4) Cameron, Emily 11              
  8 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     1:58.94    1:58.77+       
     1) Greene, Eva 12                  2) Pollock, Apolonia 12           
     3) Dona, Reanna 12                 4) MacDonald, Abby 12             
  9 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         2:00.31    1:59.01+       
     1) Lydzinski, Megan 12             2) Duvvuri, Priya 12              
     3) Miles, Angelika 12              4) Haigney, Codi 12               
 10 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:00.52    1:59.05+       
     1) Champagne, Brittney 12          2) McElfresh, Erin 11             
     3) Wojtowicz, Alexis 11            4) VanWinkle, Courtney 12         
 11 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:03.00    1:59.34+       
     1) Runk, Gabrielle 11              2) Scott, Sjonya 12               
     3) Surhoff, Jordan 11              4) Slear, Cara 12                 
 12 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:00.00    1:59.49+       
     1) Chan, Olivia 11                 2) Parker, Rachel 12              
     3) Cho, Rachel 11                  4) Rueda, Daniela 12              
 13 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        2:01.66    1:59.64+       
     1) Phillips, Callie 12             2) Weaver, Christa 12             
     3) Cook, Katrina 12                4) Ewing, Kelsey 12               
 14 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           2:01.90    1:59.73+       
     1) Ryan, Leah 12                   2) Smith, Haley 11                
     3) Gray, Nicole 11                 4) Nunn, Emma 12                  
 15 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        2:01.47    2:00.16+       
     1) Sinatro, Haley 12               2) Cole, Caitlin 12               
     3) Ustjanauskas, Jessie 12         4) Byerly, Taylor 12              
 16 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 2:03.30    2:00.31+       
     1) Friedline, Emily 12             2) Eiben, Emily 12                
     3) Jones, Carly 12                 4) O'Toole, Stephanie 11          
 
Event 26  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:49.62      8/1993 Maryland                                   
                         B. Best, M. Whitaker, S. Evans, J. Curreri        
N.A.G Record: ! 1:51.79        2002 TERRAPINS S.T.  PC                         
                         WALTER, REILLY, BISHOP, DENTONE                   
 NAG Rprtble: + 2:00.29                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       1:57.00    1:51.52!       
     1) Wong, Stanley 12                2) Hu-Van Wright, En-Wei 12       
     3) Carmichael-Lopes, Bernil 12     4) Yang, Patrick 12               
  2 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         1:56.11    1:53.83+       
     1) Pullis, Garrett 12              2) McCord, Douglas 12             
     3) El-Sayed, Mohamed 12            4) Ross, James 12                 
  3 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           1:56.26    1:54.10+       
     1) Bailey, Peyton 12               2) Criss, Austin 12               
     3) Lynn, Garret 12                 4) Hartman, Bryce 12              
  4 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:00.00    1:54.14+       
     1) Conroy, Michael 12              2) Deblasio, Matthew 12           
     3) Volkov, Sasha 12                4) Kowalsky, Austin 11            
  5 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 1:57.74    1:55.00+       
     1) Seiferth, Jon 12                2) McCurdy, Christian 11          
     3) Newell, Mark 12                 4) Buerger, Matthew 12            
  6 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        1:56.99    1:55.33+       
     1) Duryea, Derrian 12              2) Carr, Charlie 12               
     3) Lynch, Stephen 12               4) Wolff, Austin 12               
  7 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           1:57.00    1:56.80+       
     1) McDonald, Kendrick 12           2) James, Cameron 12              
     3) Chen, Dennis 12                 4) Sovero, Andrew 11              
  8 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        1:59.22    1:56.92+       
     1) Conte, Lorenzo 12               2) Lazarovich, David 12           
     3) Fortin, Ryan 12                 4) Walcker, Bryan 12              
  9 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         1:58.41    1:58.51+       
     1) Jennings, Sean 12               2) Lee, Kevin 12                  
     3) Valente, Jake 12                4) Baliko, Greg 12                
 10 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:00.57    1:58.99+       
     1) HU, Phillip 11                  2) Chavez, Alejandro 12           
     3) Gyenis, Andrew 12               4) Xiao, Brian 12                 
 11 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    2:03.91    1:59.05+       
     1) McCleary, Trevor 12             2) Mitchell, Kevin 12             
     3) Draganosky, Bryan 12            4) Novehrends, Anton 11           
 12 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    1:57.16    2:00.19+       
     1) Termin, Vinny 12                2) Paules, Evan 12                
     3) Heckman, Alec 12                4) Toulson, Wali 12               
 13 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           2:02.24    2:00.47        
     1) Colley, Ben 12                  2) West, David 12                 
     3) Siar, Jacob 12                  4) Paryzek, Zac 12                
 14 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        2:07.75    2:01.64        
     1) Laliberte, Jeffrey 12           2) Bateman, John 12               
     3) Normoyle, Michael 11            4) Hosking, Adrien 11             
 15 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     2:04.91    2:02.00        
     1) Ledecky, Michael 12             2) Irish, Trevor 12               
     3) Eichel, Gabe 12                 4) Seliskar, Stephen 12           
 16 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:00.00    2:02.14        
     1) Enoch, Adam 12                  2) McKenney, Matthew 12           
     3) Kalisz, Chase 12                4) Taylor, Austin 12              
 
Event 27  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:01.89      8/2001 Virginia                                   
                         J Sablik, C Marshall, C Anderson, L Fraley        
N.A.G Record: ! 3:59.12        2002 CURL-BURKE  PV                             
                         LAW, FINEGAN, SWINLEY, NICHOLS                    
 NAG Rprtble: + 4:13.89                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:07.20    4:06.75+       
     1) Brown, Alaina 13                2) Naurath, Rachel 14             
     3) Morris, Kasey 14                4) Stephens, Carter 14            
  2 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:08.32    4:07.82+       
     1) Kearns, Ann 14                  2) Martin, Faith 13               
     3) Bradner, Sarah 13               4) Smyth, Molly 13                
  3 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:11.28    4:08.23+       
     1) Weaver, Joan 14                 2) Scilufo, Taylor 13             
     3) Doughty, Brigitte 14            4) Larson, Kim 14                 
  4 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            3:12.73    4:10.43+       
     1) Dean, Kali 14                   2) Strychalski, Julie 14          
     3) Marchese, Lauren 14             4) Jacumski, Victoria 14          
  5 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:09.64    4:10.93+       
     1) Lund, Rachel 14                 2) Vincent, Mandy 14              
     3) Pawlowicz, Kaitlin 13           4) Nowak, Haley 14                
  6 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:11.00    4:11.08+       
     1) Yeh, Joanna 14                  2) Keshishian, Sarah 13           
     3) Carter, Caitlin 14              4) Halligan, Amy 14               
  7 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:15.00    4:12.00+       
     1) Holden, Kim 14                  2) Glenday, Heather 14            
     3) Vairo, Corinne 14               4) Cooper, Sammie 14              
  8 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:12.13    4:12.62+       
     1) Rainer, Rebecca 13              2) Hall, Casey 13                 
     3) White, Sarah 13                 4) Sears, Rachel 14               
  9 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:14.82    4:13.68+       
     1) Lewandowski, Sara 14            2) Aronson, Sarah 13              
     3) Stein, Chelsea 14               4) Collins, Megan 14              
 10 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        3:42.19    4:14.82        
     1) Grimes, Meaghan 14              2) Fleming, Johanna 13            
     3) Lamothe, Emma 14                4) Belcher, Erica 13              
 11 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           4:16.00    4:17.08        
     1) Rossick, Katelyn 14             2) Koch, Katie 13                 
     3) Kylliainen, Tanja 13            4) Dotzel, Sarah 14               
 12 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:15.12    4:17.12        
     1) Olechnowicz, Cheryl 14          2) Poore, Lauren 14               
     3) Ortmayer, Abigail 14            4) Pietrantonio, Anna 14          
 13 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        4:22.28    4:18.54        
     1) Edleson, Kristi 14              2) Neuhaus, Helene 14             
     3) Fortin, Shelby 14               4) Kearns, Cooper 13              
 14 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                             NT    4:19.41        
     1) Rounds, Elizabeth 14            2) Secules, Chiara 14             
     3) Underwood, Jordan 14            4) Fabian, Eva 13                 
 15 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:11.86    4:19.45        
     1) Solt, Victoria 14               2) Miller, Katelyn 13             
     3) Thomas, Kelsey 14               4) Martin, Chelsea 13             
 16 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:21.57    4:19.83        
     1) Gibbon, Meredith 14             2) Bodner, Gi 13                  
     3) Taylor, Alyssa 14               4) Ferrante, Kelsey 13            
 
Event 28  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:44.05    8/9/2006 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM, AM Zone-AM   
                         S SUGIMOTO, J BUERGER, M WAUGH, K DUDZINSKI       
N.A.G Record: ! 3:44.34        2003 BLACK HAWK AREA S.T.                       
                         N. CORDES, J. WESSELS, N. HOHNSTEIN, J. WESSELS   
 NAG Rprtble: + 3:58.89                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 3:50.24    3:44.05M       
     1) Sugimoto, Sho 14                2) Buerger, Jonathan 14           
     3) Waugh, Mark 14                  4) Dudzinski, Kyle 14             
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           3:49.06    3:45.75+       
     1) Crockett, Drew 14               2) Stephens, Thomas 13            
     3) Watson, Carter 13               4) Anthony, Mac 14                
  3 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     3:48.74    3:49.56+       
     1) Wepasnick, Zack 14              2) Tremols, Nick 14               
     3) Putnam, Charlie 13              4) Fletcher, Sean 14              
  4 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           3:54.00    3:50.83+       
     1) Davison, Hugh 14                2) Groome, Eegan 13               
     3) Gabel, Brooks 14                4) Bennett, Oliver 14             
  5 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            3:51.88    3:53.21+       
     1) O'Connor, Dan 14                2) Brophy, Willy 14               
     3) Parkhurst, Shawn 14             4) Aronica, Philip 14             
  6 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           3:58.00    3:53.26+       
     1) Ratliff, Bradley 14             2) Thomas, Michael 14             
     3) Vagts, Joshua 13                4) Melesh, Charlie 14             
  7 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        3:54.75    3:56.31+       
     1) Dropo, Alexander 14             2) Sung, Roy 13                   
     3) Hon, Curtis 14                  4) Murphy, Patrick 14             
  8 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         3:59.20    3:56.79+       
     1) Martin, Richard 14              2) Lieberman, Jordan 14           
     3) Yburan, Jan 14                  4) Madley, Kyle 13                
  9 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       3:58.20    3:57.88+       
     1) Spinella, Nick 13               2) Lohrer, Jesse 14               
     3) Lee, Oliver 14                  4) Wallace, Daniel 13             
 10 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:03.08    3:59.31        
     1) Tollefson, Andrew 14            2) Chestnut, Michael 14           
     3) Shifflett, Chris 14             4) Wright, Geoffrey 14            
 11 ADIRONDACK ZONE TEAM  'A'                         4:00.21    3:59.64        
     1) Dyer, Frankie 14                2) Quay, Benjamin 14              
     3) Barno, Michael 14               4) Demaria, Frankie 14            
 12 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        3:58.05    4:00.86        
     1) Lenkeit, Michael 14             2) Pierce, Trevor 14              
     3) Cswerko, Raymond 13             4) Mackiewicz, John 14            
 13 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:05.00    4:01.10        
     1) Sullivan, Sean 13               2) Kuo, Theodore 13               
     3) Sangtippawan, Chudchane 14      4) Derlath, Jonathan 14           
 14 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        4:09.95    4:02.73        
     1) Novak, Joseph 14                2) Helt, Jeffrey 14               
     3) Gammell, Morgan 13              4) Cahalane, Ryan 14              
 15 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:13.26    4:02.78        
     1) Bishop, Dylan 14                2) Cuthbert, West 14              
     3) Yacano, Benjamin 14             4) Loftus, Danny 14               
 16 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 3:59.49    4:02.96        
     1) Brown, Frank 14                 2) Thieshen, David 13             
     3) Schaefer, Matthew 13            4) Molinaro, Miles 13             
 
Event 29  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:03.91    8/6/2003 Potomac Valley                             
                         L Psaris, E Kuhn, A Smith, E Kelly                
N.A.G Record: ! 3:51.58        2002 DALLAS MUSTANGS NT (15-16)                 
                         HANSEN, J.BLACKMAN, WOODS, C.BLACKMAN)            
N.A.G Record: ! 3:52.25        2004 Dalls Mustangs NT (17-18)                  
                         J Blackman, C Hansen, K Roberts, C Blackman       
 NAG Rprtble: + 3:57.99                                                        
 NAG Rprtble: + 4:12.09                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:07.15    4:06.44+       
     1) Lin, Carol 15                   2) Harter, Carly 15               
     3) Matuszewski, Katie 16           4) Faingold, Kathy 17             
  2 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:13.00    4:07.92+       
     1) Brosi, Kelsey 16                2) Oberlander, Morgan 15          
     3) Armstrong, Lauren 15            4) Avers, Whitney 15              
  3 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:08.69    4:12.84        
     1) Decrosta, Katherine 16          2) Lynch, Sarah 15                
     3) Paris, Toni 15                  4) Soniak, Mackenzie 15           
  4 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:11.99    4:12.87        
     1) Walcker, Michelle 15            2) Casha, Salena 15               
     3) Cota, Devon 16                  4) Santoro, Emma 15               
  5 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           4:17.00    4:13.36        
     1) Charnley, Rachel 16             2) Schaefer, Danielle 15          
     3) Joseph, Morgan 16               4) Mangus, Kim 16                 
  6 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:17.18    4:14.11        
     1) Colasurdo, Rachel 15            2) Randall, Shelby 15             
     3) Wash, Kelsey 15                 4) Potter, Alex 15                
  7 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:13.99    4:15.04        
     1) Doran, Abbey 18                 2) Shields, Courtney 15           
     3) Mitchell, Stephanie 15          4) Leech, Kathryn 18              
  8 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:16.00    4:15.50        
     1) Nugent, Susan 15                2) Weston, Elizabeth 15           
     3) Daboudet, Audrey 16             4) Fritsch, Kristina 15           
  9 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:20.00    4:16.21        
     1) Taddeo, Marisa 15               2) Tyznar, Tina 16                
     3) Smith, Jackie 15                4) Dowd, Caitlin 16               
 10 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:16.68    4:16.86        
     1) Hough, Jordan 15                2) McCrone, Collette 16           
     3) Krogh, Mary Ashley 16           4) Floria, Charlotte 16           
 11 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:07.82    4:16.92        
     1) Williams, Andrea 15             2) Cawley, Erin 15                
     3) Fistrovic, Natazia 17           4) Kraus, Kori 16                 
 12 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            4:17.98    4:18.93        
     1) Sherlock, Caitlin 16            2) Myers, Jordan 17               
     3) Trobe, Alex 15                  4) Tyagi, Devina 16               
 13 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:21.55    4:23.42        
     1) Chudwick, Jillian 15            2) Waldron, Jenna 17              
     3) McKnight, Kristen 16            4) Scott, Audrey 16               
 14 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        4:35.33    4:29.00        
     1) Belletete, Tina 15              2) Albert, Casey 17               
     3) Jackson, Emma 15                4) Smith, Molly 15                
 15 ADIRONDACK ZONE TEAM  'A'                         4:28.62    4:29.35        
     1) Skowronek, Julie 18             2) Burnett, Alicia 15             
     3) Marra, Rachele 15               4) Howland, Molly 15              
 
Event 30  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 3:38.89      8/2001 Potomac Valley                             
                         C Meleski, J Kreitler, M Ott, M Anstrom           
N.A.G Record: ! 3:32.96        1985 SAN JOSE PC (15-16)                        
                         DALBEY, NICOLAO, TALIAFERRO, HUFF                 
N.A.G Record: ! 3:26.15        2004 Longhorn  ST (17-18)                       
                         C McDermott, M Klueh, D Rohleder, G Weber-Gale    
 NAG Rprtble: + 3:38.09                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       3:47.80    3:41.93        
     1) Hastings, Tristan 17            2) Kopczynski, Konrad 17          
     3) Finnegan, Chris 16              4) Dent, Roger 17                 
  2 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           3:48.00    3:45.46        
     1) Scarlett, Brian 17              2) Quinn, Daniel 16               
     3) Vagts, Justin 15                4) Creevy, T.J. 16                
  3 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:01.37    3:49.29        
     1) Termin, Anthony 16              2) Hill, Darren 16                
     3) Ferenchak, Stefan 17            4) Brazitis, Kevin 16             
  4 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 3:52.05    3:50.59        
     1) Coulson, Peter 17               2) Neidig, Patrick 17             
     3) Sestak, Ryan 15                 4) Forrest, Steven 16             
  5 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        3:58.88    3:50.76        
     1) Mackinnon, Greg 17              2) Drost, Dana 17                 
     3) Traystman, Harry 15             4) Ahlberg, Andy 15               
  6 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       3:56.00    3:51.05        
     1) Brown, Kamau 16                 2) Culver, Eric 15                
     3) Panzl, Jonathan 16              4) Katz, Andrew 15                
  7 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            3:53.53    3:52.60        
     1) Catlin, Andy 18                 2) Roser, Hans 17                 
     3) Dansa, Michael 16               4) French, Nathan 16              
  8 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           3:58.15    3:53.35        
     1) Rubio, Fernando 15              2) Aceino, Alexander 15           
     3) Carder, Matthew 15              4) Catanese, Ben 15               
  9 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 3:55.13    3:53.96        
     1) Thayer, David 16                2) O'Toole, Patrick 15            
     3) Rosen, Zach 15                  4) Meighen, Mitchel 17            
 10 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           3:53.00    3:54.37        
     1) Gisriel, Carter 15              2) English, Scott 17              
     3) Gottschalk, Jack 16             4) Kramer, Chris 15               
 11 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        3:55.67    3:55.13        
     1) McGorry, Ray 15                 2) Hollingsworth, Harrison 16     
     3) Daus-Haberle, Ben 16            4) D'Innocenzo, Nick 15           
 12 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     3:53.86    3:55.79        
     1) Bruno, Joseph 17                2) Jansen, Devin 15               
     3) Benecki, Matthew 15             4) Clark, Chris 16                
 
Event 31  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.53      8/1998 Kristen Frost-CT                           
N.A.G Record: ! 1:03.53        2001 CHELSEA FRANKLIN FL                        
 NAG Rprtble: + 1:08.19                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 MR ZONE              1:09.16    1:08.36        
  2 Katcher, Olivia           10 CT ZONE              1:10.03    1:08.74        
  3 Herbster, Ashleigh        10 AM ZONE              1:10.73    1:08.86        
  4 Wittig, Shannon           10 AM ZONE              1:09.76    1:09.99        
  5 Karosas, Tasija           10 NE ZONE              1:09.32    1:10.34        
  6 Kim, Michelle             10 NJ ZONE              1:09.80    1:10.42        
  7 Ryan, Gillian             10 MA ZONE              1:11.82    1:10.53        
  8 Rodriguez, Rhyan          10 MA ZONE              1:13.22    1:10.56        
  9 Mitchell, Katelyn         10 NE ZONE              1:11.67    1:10.74        
 10 Brown, Caitlyn            10 PV ZONE              1:11.60    1:11.02        
 11 Andrews, Jinan            10 MR ZONE              1:11.59    1:11.09        
 12 Schroeder, Emily           9 NJ ZONE              1:10.64    1:11.29        
 13 Kim, Elizabeth            10 MR ZONE              1:11.88    1:11.92        
 14 Dowzicky, Natalie         10 MA ZONE              1:11.08    1:11.95        
 15 Salvatori, Cristiana      10 MD ZONE              1:12.95    1:12.15        
 16 Alley, Kara               10 VA ZONE              1:13.44    1:12.55        
 
Event 32  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.28      8/1990 Anthony Robinson-CT                        
N.A.G Record: ! 1:02.39        1995 KRIS HUMPHRIES MN                          
 NAG Rprtble: + 1:07.99                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Ian            10 MD ZONE              1:07.25    1:06.73+       
  2 Eaton, Michael            10 AM ZONE              1:09.77    1:06.90+       
  3 Buerger, Zachary          10 AM ZONE              1:10.70    1:08.56        
  4 Thomas, Michael           10 PV ZONE              1:08.49    1:09.05        
  5 Kawka, Filip              10 VA ZONE              1:11.14    1:09.24        
  6 Freeman, John             10 PV ZONE              1:11.47    1:09.47        
  7 Savidge, Patrick           9 CT ZONE              1:11.46    1:09.51        
  8 Liu, Justin               10 NE ZONE              1:09.53    1:09.58        
  9 Menguy, Hugo              10 PV ZONE              1:10.54    1:09.97        
 10 Delise, Sam               10 CT ZONE              1:11.52    1:10.00        
 11 Nicholson, Ryan           10 NI ZONE              1:09.64    1:10.03        
 12 Kelly, Brian              10 NJ ZONE              1:10.58    1:10.04        
 13 Hine, Trevor              10 MD ZONE              1:10.56    1:10.08        
 14 Domagala, Michael         10 MR ZONE              1:10.79    1:10.10        
 15 Kennedy, Ben              10 VA ZONE              1:13.21    1:10.75        
 16 Ahlberg, Joey             10 CT ZONE              1:12.66    1:10.81        
 
Event 33  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 36.94   8/10/2005 Annie Zhu, MR Zone-MR                        
N.A.G Record: ! 36.17        2004 KAYLIN BURCHELL  KY                          
 NAG Rprtble: + 40.09                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoyt, Skyler              10 NI ZONE                39.39      39.45+       
  2 Lilly, Kayla              10 NE ZONE                40.18      40.12        
  3 Kopas, Emily              10 NI ZONE                41.28      40.59        
  4 Ratcliff, Carolina        10 PV ZONE                42.27      41.77        
  5 Rubiano, Alexandra        10 MR ZONE                42.87      42.25        
  6 Tyler, Kathryn            10 NE ZONE                43.45      42.41        
  7 Runk, Julianna            10 MD ZONE                41.93      42.42        
  8 Ross, Mikaela             10 NE ZONE                43.32      42.80        
  9 Lucas, Marie              10 MR ZONE                43.43      43.15        
 10 Armstrong, Rachel         10 MD ZONE                44.98      43.22        
 11 Harris, Sommer            10 VA ZONE                43.74      43.49        
 12 Herbster, Ashleigh        10 AM ZONE                43.34      43.53        
 13 Cyphers, Zoe              10 MD ZONE                42.89      43.56        
 14 Haufler, Kristin          10 PV ZONE                43.40      43.63        
 15 Rosenberg, Katherine      10 MD ZONE                44.69      43.92        
 16 Rocchi, Maria             10 MA ZONE                44.83      43.93        
 16 Barry, Erin               10 NJ ZONE                43.57      43.93        
 
Event 34  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 37.30      8/1990 Anthony Robinson-CT                          
N.A.G Record: ! 36.30        1988 ATIBA WADE MA                                
 NAG Rprtble: + 40.79                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eaton, Michael            10 AM ZONE                40.54      38.32+       
  2 Park, Patrick             10 NJ ZONE                38.00      38.96+       
  3 Buerger, Zachary          10 AM ZONE                42.17      41.24        
  4 Furlong, John             10 CT ZONE                40.90      41.33        
  5 Pite, AJ                  10 CT ZONE                40.94      41.62        
  6 Dean, Deion               10 VA ZONE                43.28      41.71        
  7 Tutty, Brandon            10 NJ ZONE                41.12      42.13        
  8 Smith, Grayson            10 PV ZONE                44.36      42.36        
  9 Jones, Trevor             10 VA ZONE                42.09      42.45        
 10 Qian, Andrew              10 PV ZONE                42.55      42.52        
 11 Eckenrode, Grant          10 AM ZONE                43.97      42.57        
 12 McNamara, Shane           10 MR ZONE                43.34      42.77        
 13 Rocchi, Paul              10 MA ZONE                43.19      43.05        
 14 GU, Harrison              10 PV ZONE                43.63      43.26        
 15 Bechtold, Leander         10 MD ZONE                44.12      43.44        
 16 Smith, Quinn              10 AD ZONE                44.39      43.62        
 
Event 35  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:09.13      8/1997 Hee Jin Chang-NE                           
N.A.G Record: ! 1:10.14        1983 S.ROSENTHAL CA                             
 NAG Rprtble: + 1:16.59                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HU, Janet                 10 PV ZONE              1:10.53    1:13.31+       
  2 Hoyt, Skyler              10 NI ZONE              1:19.72    1:18.65        
  3 Enoch, Geordie            10 MD ZONE              1:18.82    1:18.76        
  4 Katcher, Olivia           10 CT ZONE              1:20.39    1:20.05        
  5 Shi, Caroilne             10 MA ZONE              1:18.48    1:20.62        
  6 Venice, Charissa          10 MR ZONE              1:19.74    1:21.05        
  7 Kim, Michelle             10 NJ ZONE              1:18.74    1:21.16        
  8 Tyler, Kathryn            10 NE ZONE              1:19.33    1:21.21        
  9 Arana, Jennifer            9 MR ZONE              1:19.53    1:21.53        
 10 Boswell, Madison          10 VA ZONE              1:23.96    1:22.07        
 10 Lehner, Stefanie          10 MR ZONE              1:23.56    1:22.07        
 12 Schroeder, Emily           9 NJ ZONE              1:21.55    1:22.08        
 13 Wittig, Shannon           10 AM ZONE              1:22.49    1:22.20        
 14 Valler, Montanna          10 NE ZONE              1:20.30    1:22.31        
 15 Lucas, Marie              10 MR ZONE              1:23.96    1:22.36        
 16 Rodriguez, Nicole         10 MR ZONE              1:23.99    1:23.79        
 
Event 36  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:10.81      8/2000 Peter Park-NJ                              
N.A.G Record: ! 1:08.54        1996 MICHAEL PHELPS MD                          
 NAG Rprtble: + 1:16.39                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudding, Gates            10 VA ZONE              1:14.20    1:13.70+       
  2 Ahlberg, Joey             10 CT ZONE              1:16.43    1:16.16+       
  3 Liu, Justin               10 NE ZONE              1:17.42    1:17.15        
  4 Park, Patrick             10 NJ ZONE              1:15.32    1:17.56        
  5 Nicholson, Ryan           10 NI ZONE              1:17.27    1:17.73        
  6 Hine, Trevor              10 MD ZONE              1:17.56    1:17.76        
  7 Ransford, PJ               9 NI ZONE              1:19.47    1:19.35        
  8 Kennedy, Ben              10 VA ZONE              1:24.26    1:19.57        
  9 Thomas, Michael           10 PV ZONE              1:19.07    1:20.40        
 10 Kawka, Filip              10 VA ZONE              1:22.06    1:20.89        
 11 Stenger, Adam              9 MR ZONE              1:29.09    1:22.09        
 12 Witol, Dennis             10 MD ZONE              1:24.29    1:22.69        
 13 Lee, Brandon              10 NJ ZONE              1:25.29    1:22.80        
 14 Freeman, John             10 PV ZONE              1:23.03    1:22.93        
 15 Kalibat, Peter            10 NJ ZONE              1:20.52    1:23.01        
 16 Jackson, Isaiah            9 MA ZONE              1:21.28    1:23.04        
 16 Lebed, Alex               10 MA ZONE              1:24.67    1:23.04        
 
Event 37  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:05.11      8/1991 New Jersey                                 
                         K. Greenberg, J. Vance, J. Goepel, A. Carroll     
N.A.G Record: ! 2:06.64        1999 TEXAS GOLD  ST                             
                         BADO, CONSIDINE, BOBO, TYRONE                     
 NAG Rprtble: + 2:16.39                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:08.00    2:07.76+       
     1) Randolph, Hayli 10              2) Rhodes, Lauren 10              
     3) Cox, Ayana 10                   4) Dowzicky, Natalie 10           
  2 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 2:09.73    2:07.95+       
     1) Herbster, Ashleigh 10           2) Gruber, Maggie 10              
     3) Onufer, Anita 10                4) Wittig, Shannon 10             
  3 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       2:11.00    2:08.14+       
     1) Andrews, Jinan 10               2) Kim, Elizabeth 10              
     3) Lehner, Stefanie 10             4) Venice, Charissa 10            
  4 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:08.93    2:09.51+       
     1) HU, Janet 10                    2) Brown, Caitlyn 10              
     3) Ledecky, Katie 9                4) Haufler, Kristin 10            
  5 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           2:13.95    2:11.09+       
     1) Corley, Anna 10                 2) Alley, Kara 10                 
     3) Boswell, Madison 10             4) Admire, Katelyn 10             
  6 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:11.39    2:11.43+       
     1) Katcher, Olivia 10              2) Aylward, Hannah 10             
     3) Near, Caitlin 10                4) Krajcik, Katherine 10          
  7 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:15.00    2:12.34+       
     1) Barbosa, Tabitha 10             2) Gregorace, Zoe 9               
     3) Bailey, Brittany 10             4) Arana, Jennifer 9              
  8 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:11.01    2:12.91+       
     1) Mitchell, Katelyn 10            2) Sheridan, Caitlin 10           
     3) Valler, Montanna 10             4) Karosas, Tasija 10             
  9 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:13.66    2:13.06+       
     1) Hoobler, Hunter 10              2) Graesser, Hannah 10            
     3) Cagir, Ashley 10                4) Hoyt, Skyler 10                
 10 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         2:10.49    2:13.16+       
     1) Kim, Michelle 10                2) Schroeder, Emily 9             
     3) TU, Emily 10                    4) Hosoi, Kyoka 10                
 11 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:11.00    2:14.02+       
     1) Salvatori, Cristiana 10         2) Baldwin, Mallory 10            
     3) Beale, Miranda 10               4)                                
 12 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 2:14.26    2:14.25+       
     1) Schleich, Emily 10              2) Namestnik, Alexa 10            
     3) Vigliotti, Kelly 10             4) Miller, Heidi 10               
 13 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    2:18.02    2:14.27+       
     1) Day, Zowie 10                   2) Ryan, Gillian 10               
     3) Miller, Katelyn 10              4) Rodriguez, Rhyan 10            
 14 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        2:17.94    2:15.58+       
     1) Cannata, Jenna 10               2) Denton, Catherine 10           
     3) Bush, Teague 10                 4) Moriarty, Stephanie 10         
 15 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         2:14.60    2:16.85        
     1) Kology, Regan 10                2) Grossman, Helen 8              
     3) Prosuk, Alexis 10               4) Gorman, Katie 10               
 16 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        2:18.01    2:17.53        
     1) Lajoie, Julie 10                2) Ross, Mikaela 10               
     3) Deveaux, Christina 10           4) Tyler, Kathryn 10              
 
Event 38  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:04.12      8/2001 Connecticut                                
                         E Ress, G Pelton, B McIntee, A Dinwiddie          
N.A.G Record: ! 2:02.73        1984 ARDEN HILLS  PC                            
                         SZYMANOWSKI, KAWAKAMI, PILAND, JOHNSON            
 NAG Rprtble: + 2:16.59                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 2:12.33    2:06.90+       
     1) Buerger, Zachary 10             2) Dudzinski, Ryan 10             
     3) Eckenrode, Grant 10             4) Eaton, Michael 10              
  2 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:09.05    2:07.29+       
     1) Thomas, Michael 10              2) Menguy, Hugo 10                
     3) Rainey, Ian 10                  4) Freeman, John 10               
  3 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:10.50    2:08.39+       
     1) Silverman, Ian 10               2) Hine, Trevor 10                
     3) Howard, Andrew 10               4) Gagnon, Peter 10               
  4 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:10.97    2:09.28+       
     1) Delise, Sam 10                  2) Ahlberg, Joey 10               
     3) Shepley, Joseph 10              4) Furlong, John 10               
  5 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           2:10.46    2:09.43+       
     1) Wilson, Mark 10                 2) Fauls, Henry 10                
     3) Kawka, Filip 10                 4) Dudding, Gates 10              
  6 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         2:09.33    2:11.20+       
     1) Kelly, Brian 10                 2) Kalibat, Peter 10              
     3) OM, John 9                      4) Park, Patrick 10               
  7 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:10.26    2:11.81+       
     1) Sommerville, George 10          2) Harty, Ryan 10                 
     3) Tan, Jeffrey 10                 4) Liu, Justin 10                 
  8 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     2:13.99    2:12.28+       
     1) Smith, Grayson 10               2) McJunkin, James 10             
     3) Qian, Andrew 10                 4) Seliskar, Andrew 9             
  9 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        2:15.34    2:12.35+       
     1) Savidge, Patrick 9              2) Pite, AJ 10                    
     3) Davis, Bjorn 10                 4) Davey, Jimmy 10                
 10 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       2:14.00    2:12.53+       
     1) Domagala, Michael 10            2) Plaschka, Justin 9             
     3) Mu, Nicholas 9                  4) MO, Daniel 10                  
 11 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:12.25    2:14.10+       
     1) Bond, Andrew 10                 2) Jackson, Isaiah 9              
     3) Creekmore, Ben 10               4) Lebed, Alex 10                 
 12 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           2:16.36    2:14.73+       
     1) Hancock, Brad 10                2) Jones, Trevor 10               
     3) Campbell, Henry 9               4) Kennedy, Ben 10                
 13 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         2:13.12    2:15.63+       
     1) Lee, Brandon 10                 2) Fitzgerald, Colin 10           
     3) Chan, Matt 10                   4) Kim, Eric 10                   
 14 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    2:19.17    2:17.46        
     1) Karopoulos, Rhett 9             2) Gibble, Bradley 10             
     3) Champagne, Patrick 10           4) Rocchi, Paul 10                
 15 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:18.83    2:18.43        
     1) McCarthy, Peter 10              2) Lacey, Joshua 9                
     3) Ransford, PJ 9                  4) Nicholson, Ryan 10             
 16 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:13.00    2:18.93        
     1) Kohler, Chris 10                2) Rigby, Steven 10               
     3) Witol, Dennis 10                4) Hoelting, Zachary 9            
 
Event 39  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:06.84   8/12/2004 Felicia Lee, New Jersey Zone-              
N.A.G Record: ! 1:03.08        1994 BETH BOTSFORD MD                           
 NAG Rprtble: + 1:10.79                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Moore, Rachel             12 NE ZONE              1:12.02    1:09.62+       
  2 Greene, Eva               12 PV ZONE              1:10.29    1:09.75+       
  3 Georger, Marie            12 AM ZONE              1:11.24    1:10.07+       
  4 Busch, Melanie            12 MA ZONE              1:11.33    1:10.51+       
  5 Hammond, Christine        12 MD ZONE              1:12.14    1:10.69+       
  6 Dudzinski, Brittany       12 AM ZONE              1:11.53    1:11.86        
  7 Zilinskas, Rachel         11 AM ZONE              1:12.86    1:12.02        
  8 Eiben, Emily              12 AM ZONE              1:12.57    1:12.86        
Preliminaries
  9 Snidow, Lindsay           12 VA ZONE              1:13.54                   
 10 Barragan, Jessica         12 CT ZONE              1:13.55                   
 11 Carner, Amanda            12 VA ZONE              1:13.78                   
 12 Ward, Colleen             12 VA ZONE              1:14.32                   
 13 Sims, Danielle            12 MR ZONE              1:14.36                   
 14 Leigh, Rachel             12 VA ZONE              1:14.39                   
 15 Martin, Selena            12 MD ZONE              1:14.48                   
 16 Gray, Nicole              11 VA ZONE              1:14.63                   
 
Event 40  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.98      8/1996 Nicholas Pai-MR                            
N.A.G Record: ! 1:02.80        2000 ROBERT PADGETT NC                          
 NAG Rprtble: + 1:08.99                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Bailey, Peyton            12 VA ZONE              1:08.45    1:06.85+       
  2 Duryea, Derrian           12 CT ZONE              1:07.74    1:06.91+       
  3 Deblasio, Matthew         12 MR ZONE              1:09.37    1:09.07        
  4 Wong, Stanley             12 MR ZONE              1:09.60    1:09.55        
  5 Conte, Lorenzo            12 NE ZONE              1:10.51    1:09.85        
  6 Walcker, Bryan            12 NE ZONE              1:10.03    1:10.81        
  7 Hu-Van Wright, En-Wei     12 MR ZONE              1:11.83    1:12.15        
  8 Ross, James               12 NJ ZONE              1:11.30    1:12.40        
Preliminaries
  9 HU, Phillip               11 PV ZONE              1:13.02                   
 10 MO, Samuel                11 MR ZONE              1:13.22                   
 11 Buerger, Matthew          12 AM ZONE              1:13.61                   
 12 Carmichael-Lopes, Bernil  12 MR ZONE              1:13.62                   
 13 Carr, Charlie             12 CT ZONE              1:13.63                   
 14 Colley, Ben               12 VA ZONE              1:13.79                   
 15 Volkov, Sasha             12 MR ZONE              1:13.97                   
 16 McCleary, Trevor          12 MA ZONE              1:14.01                   
 16 Valente, Jake             12 NJ ZONE              1:14.01                   
 
Event 41  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:23.10      8/2002 Tricia Weaner-MA                           
N.A.G Record: ! 2:10.66        1996 BETH BOTSFORD MD                           
 NAG Rprtble: + 2:24.19                                                        
                2:22.29  OPEN
                2:22.79  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Holden, Kim               14 MR ZONE              2:30.76    2:26.10        
  2 Butt, Molly               14 MD ZONE              2:26.40    2:27.99        
  3 Phillips, Julianne        13 VA ZONE              2:30.06    2:28.00        
  4 Rossick, Katelyn          14 MD ZONE              2:29.14    2:28.98        
  5 Larson, Kim               14 MR ZONE              2:30.76    2:29.86        
  6 Belcher, Erica            13 NE ZONE              2:31.53    2:30.48        
  7 Dotzel, Sarah             14 MD ZONE              2:30.11    2:30.59        
  8 Michalak, Agata           13 MR ZONE              2:31.08    2:34.63        
Preliminaries
  9 Marchese, Lauren          14 NI ZONE              2:31.84                   
 10 Brown, Alaina             13 VA ZONE              2:31.87                   
 11 Hallberg, Patty           13 MD ZONE              2:32.34                   
 12 Marko, Andrea             14 AM ZONE              2:32.60                   
 13 Elliott, Jennifer         13 VA ZONE              2:32.87                   
 14 Leung, Alissa             13 MR ZONE              2:32.88                   
 15 Rothemich, Jennifer       14 VA ZONE              2:32.97                   
 16 Werner, Bridget           13 PV ZONE              2:33.91                   
 
Event 42  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:11.62   8/12/2004 Brennan Morris, Middle Atlantic            
N.A.G Record: ! 2:02.78        1998 AARON PEIRSOL CA                           
 NAG Rprtble: + 2:16.39                                                        
                2:09.09  OPEN
                2:11.49  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Crockett, Drew            14 VA ZONE              2:17.02    2:13.44+       
  2 Murphy, Patrick           14 NE ZONE              2:16.43    2:15.17+       
  3 Dudzinski, Kyle           14 AM ZONE              2:17.42    2:16.32+       
  4 Thomas, Michael           14 MD ZONE              2:18.49    2:16.39+       
  5 Sugimoto, Sho             14 AM ZONE              2:18.61    2:16.60        
  6 Gabel, Brooks             14 MD ZONE              2:19.64    2:18.77        
  7 Bennett, Oliver           14 MD ZONE              2:21.09    2:19.52        
  8 Mackiewicz, John          14 CT ZONE              2:19.27    2:20.18        
Preliminaries
  9 Aronica, Philip           14 NI ZONE              2:21.38                   
 10 Gordon, Clifton           13 MA ZONE              2:22.73                   
 11 Putnam, Charlie           13 PV ZONE              2:23.15                   
 12 Stephens, Thomas          13 VA ZONE              2:23.33                   
 13 Gannett, Mark             13 PV ZONE              2:23.58                   
 14 Melesh, Charlie           14 MD ZONE              2:23.75                   
 15 Vagts, Joshua             13 MD ZONE              2:24.04                   
 16 Cosgarea, Andrew          13 MD ZONE              2:24.42                   
 
Event 43  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:38.58   8/10/2006 Annie Zhu, MR Zone-MR                      
N.A.G Record: ! 2:37.90        2004 ALISA FINN  IL                             
 NAG Rprtble: + 2:52.59                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 MR ZONE              2:38.93    2:38.58M       
  2 Moss, KC                  11 CT ZONE              2:44.96    2:42.81+       
  3 Chan, Olivia              11 MR ZONE              2:51.96    2:49.69+       
  4 Gragnani, Karen           12 PV ZONE              2:54.42    2:53.27        
  5 Surhoff, Kendall          12 MD ZONE              2:56.01    2:54.03        
  6 Sun, April                12 MA ZONE              2:57.35    2:54.13        
  7 Young, Katie              12 VA ZONE              2:56.11    2:56.98        
  8 Reading, Mariah           12 ME ZONE              2:57.41    2:59.04        
Preliminaries
  9 Patterson, Monica         12 NE ZONE              2:58.06                   
 10 Lim, Sally                12 MR ZONE              2:59.00                   
 11 Nunes, Anna               11 MA ZONE              2:59.07                   
 12 Marshall, Anna            12 NJ ZONE              2:59.37                   
 13 Salvatori, Isabella       12 MD ZONE              2:59.81                   
 14 Campbell, Katie           12 VA ZONE              3:00.08                   
 15 Douglas, Bethany          12 NE ZONE              3:00.09                   
 16 Zhang, Connie             12 NJ ZONE              3:00.53                   
 
Event 44  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:41.13   8/12/2004 Bryan Offutt, Maryland-MD                  
N.A.G Record: ! 2:30.12        2001 SEAN MAHONEY  PC                           
 NAG Rprtble: + 2:53.79                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Holden, Eric              12 CT ZONE              2:42.64    2:42.99+       
  2 Peng, DiDi                12 MR ZONE              2:47.62    2:46.50+       
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  12 MR ZONE              2:52.28    2:50.95+       
  4 Draganosky, Bryan         12 MA ZONE              2:53.99    2:52.11+       
  5 McDonald, Kendrick        12 MD ZONE              2:52.64    2:52.26+       
  6 Yeager, Christian         12 MR ZONE              2:52.38    2:53.52+       
  7 Chansakul, JR             12 MR ZONE              2:53.52    2:53.86        
  8 Ruggieri, Eric            12 PV ZONE              2:53.94    2:54.30        
Preliminaries
  9 Hartman, Bryce            12 VA ZONE              2:57.67                   
 10 Lazarovich, David         12 NE ZONE              2:58.40                   
 11 Taylor, Austin            12 MD ZONE              2:58.96                   
 12 Hewitt, Joey              12 VA ZONE              2:59.18                   
 13 LI, Michael               12 NJ ZONE              2:59.24                   
 14 Eichel, Gabe              12 PV ZONE              2:59.57                   
 15 McCord, Douglas           12 NJ ZONE              2:59.81                   
 16 Grey, Evan                11 NE ZONE              2:59.86                   
 
Event 45  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:24.69   8/11/2005 Kori Kraus, MA Zone-MA                     
N.A.G Record: ! 2:09.09        1991 J.WAGSTAFF MV (15-16)                      
N.A.G Record: ! 2:09.43        1992 J.WAGSTAFF MV (17-18)                      
 NAG Rprtble: + 2:20.49             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:20.09             17-18                                      
                2:22.29  OPEN
                2:22.79  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Howland, Molly            15 AD ZONE              2:27.50    2:27.17        
  2 Kraus, Kori               16 MA ZONE              2:29.26    2:27.61        
  3 Oberlander, Morgan        15 MD ZONE              2:29.45    2:29.91        
  4 Tyznar, Jessica           15 MR ZONE              2:29.33    2:30.27        
  5 Brosi, Kelsey             16 MD ZONE              2:33.28    2:30.64        
  6 Taddeo, Marisa            15 MR ZONE              2:30.72    2:31.72        
  7 Armstrong, Lauren         15 MD ZONE              2:32.24    2:32.00        
  8 Robinson, Katie           16 MD ZONE              2:31.36    2:32.53        
Preliminaries
  9 Soniak, Mackenzie         15 PV ZONE              2:33.54                   
 10 Long, Ally                15 MD ZONE              2:33.57                   
 11 Vogel, Brittany           16 AM ZONE              2:33.95                   
 12 Harter, Carly             15 AM ZONE              2:34.91                   
 13 Magliola, Kristen         15 MR ZONE              2:35.08                   
 14 Crider, Amy               16 PV ZONE              2:35.60                   
 15 Li, Qing                  16 MR ZONE              2:36.24                   
 16 Hough, Jordan             15 PV ZONE              2:36.39                   
 
Event 46  Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:08.10      8/2002 Steve Brennan-AM                           
N.A.G Record: ! 1:57.03        2000 A.PEIRSOL CA (15-16)                       
N.A.G Record: ! 1:55.15        2002 A.PEIRSOL CA (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 2:09.89             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:07.49             17-18                                      
                2:09.09  OPEN
                2:11.49  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ferenchak, Stefan         17 MA ZONE              2:12.80    2:11.79        
  2 Scarlett, Brian           17 MD ZONE              2:17.31    2:15.04        
  3 Goodwillie, James         16 VA ZONE              2:18.43    2:17.69        
  4 Mackinnon, Greg           17 CT ZONE              2:17.26    2:17.84        
  5 Rubio, Fernando           15 VA ZONE              2:17.77    2:18.74        
  6 Lorton, Brendan           15 MD ZONE              2:19.24    2:19.44        
  7 Erickson, David           15 NI ZONE              2:19.60    2:19.72        
  8 Hollingsworth, Harrison   16 NE ZONE              2:20.34    2:22.55        
Preliminaries
  9 Donnarumma, Dan           17 NI ZONE              2:20.52                   
 10 Drost, Dana               17 CT ZONE              2:20.62                   
 11 Azaret, Julian R          15 NE ZONE              2:20.79                   
 12 Saad, Nour                16 MD ZONE              2:21.06                   
 13 Hill, Darren              16 MA ZONE              2:22.88                   
 14 Thayer, David             16 AM ZONE              2:23.18                   
 15 Benecki, Matthew          15 PV ZONE              2:24.06                   
 16 Charriez, Nick            15 MR ZONE              2:24.47                   
 
Event 47  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:09.95      8/2001 Andrea Lehner-NI                           
N.A.G Record: ! 2:03.38        1991 DEE BROWN OZ                               
 NAG Rprtble: + 2:13.79                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Morgan           12 VA ZONE              2:15.53    2:11.77+       
  2 Azaret, Lydia             12 NE ZONE              2:13.30    2:12.93+       
  3 Patterson, Monica         12 NE ZONE              2:15.90    2:13.73+       
  4 Nunn, Emma                12 VA ZONE              2:15.49    2:16.29        
  5 Roberts, Allie            12 MA ZONE              2:17.49    2:16.82        
  6 VanWinkle, Courtney       12 NI ZONE              2:16.81    2:16.83        
  7 Jones, Kaitlin            12 VA ZONE              2:17.75    2:18.93        
  8 Hyrkas, Nikki             12 MD ZONE              2:18.32    2:20.67        
Preliminaries
  9 Rueda, Daniela            12 MR ZONE              2:18.75                   
 10 Morris, Camryne           11 MA ZONE              2:18.92                   
 11 Neal, Lia                 11 MR ZONE              2:19.54                   
 12 Scobee, Hannah            12 CT ZONE              2:19.90                   
 13 Kessler, Rachel           11 MR ZONE              2:19.98                   
 14 Ward, Colleen             12 VA ZONE              2:20.15                   
 15 Pierce, Samantha          12 CT ZONE              2:20.20                   
 16 Friese, Brittany          11 MR ZONE              2:20.34                   
 16 Kennedy, Maddie           12 VA ZONE              2:20.34                   
 
Event 48  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:04.01      8/1993 Joe Curreri-MD                             
N.A.G Record: ! 2:01.30        2000 MAVERICK SMALLEY GU                        
 NAG Rprtble: + 2:12.29                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Seiferth, Jon             12 AM ZONE              2:11.04    2:09.83+       
  2 Criss, Austin             12 VA ZONE              2:14.44    2:11.66+       
  3 McCord, Douglas           12 NJ ZONE              2:14.66    2:12.59        
  4 Yang, Patrick             12 MR ZONE              2:13.11    2:12.68        
  5 Enoch, Adam               12 MD ZONE              2:16.42    2:15.09        
  6 Yamout, Nader             12 MR ZONE              2:16.89    2:16.69        
  7 Termin, Vinny             12 MA ZONE              2:16.43    2:17.34        
  8 Deblasio, Matthew         12 MR ZONE              2:16.59    2:20.59        
Preliminaries
  9 Valente, Jake             12 NJ ZONE              2:17.99                   
 10 Buerger, Matthew          12 AM ZONE              2:18.04                   
 11 Paules, Evan              12 MA ZONE              2:18.05                   
 12 Xiao, Brian               12 PV ZONE              2:18.28                   
 13 Chen, Dennis              12 MD ZONE              2:19.02                   
 13 Paryzek, Zac              12 VA ZONE              2:19.02                   
 15 Newell, Mark              12 AM ZONE              2:19.04                   
 16 Soley, Paul               12 NJ ZONE              2:19.24                   
 
Event 49  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:07.19      8/2001 Jennifer Illescas-MR                       
N.A.G Record: ! 1:58.53        1978 CYNTHIA WOODHEAD CA                        
 NAG Rprtble: + 2:08.19                                                        
                2:06.79  JRS
                2:06.99  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Larson, Kim               14 MR ZONE              2:10.11    2:08.54        
  2 Smyth, Molly              13 CT ZONE              2:11.18    2:09.93        
  3 Brown, Alaina             13 VA ZONE              2:11.87    2:10.53        
  4 Naurath, Rachel           14 VA ZONE              2:11.36    2:10.81        
  5 Nowak, Haley              14 PV ZONE              2:12.10    2:11.55        
  6 Kearns, Ann               14 CT ZONE              2:11.17    2:11.66        
  7 Carter, Caitlin           14 MD ZONE              2:13.65    2:12.98        
  8 Weaver, Joan              14 MR ZONE              2:13.20    2:15.61        
Preliminaries
  9 Collins, Megan            14 AM ZONE              2:14.79                   
 10 Worrell, Elisa            13 VA ZONE              2:15.42                   
 11 Fabian, Eva               13 NE ZONE              2:15.63                   
 12 Smith, Aileen             14 AM ZONE              2:15.75                   
 13 Pietrantonio, Anna        14 PV ZONE              2:16.08                   
 14 Zarriello, Megan          13 MR ZONE              2:16.20                   
 15 Smith, Ashley             14 MR ZONE              2:16.70                   
 16 Doughty, Brigitte         14 MR ZONE              2:16.97                   
 
Event 50  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:56.67    8/7/2003 Cody Weik, MA                              
N.A.G Record: ! 1:53.87        1997 IAN CROCKER ME                             
 NAG Rprtble: + 2:01.59                                                        
                1:55.69  OPEN
                1:57.29  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Groome, Eegan             13 MD ZONE              2:02.76    1:58.82+       
  2 Anthony, Mac              14 VA ZONE              2:01.94    1:59.19+       
  3 Buerger, Jonathan         14 AM ZONE              2:02.32    2:02.00        
  4 Davison, Hugh             14 MD ZONE              2:05.36    2:02.05        
  5 Dudzinski, Kyle           14 AM ZONE              2:03.89    2:03.67        
  6 O'Connor, Dan             14 NI ZONE              2:04.66    2:04.20        
  7 Derlath, Jonathan         14 MR ZONE              2:04.00    2:05.51        
  8 Parkhurst, Shawn          14 NI ZONE              2:05.99    2:05.57        
Preliminaries
  8 Thomas, Michael           14 MD ZONE              2:05.42                   
 10 Schaefer, Matthew         13 AM ZONE              2:07.11                   
 11 Demaria, Frankie          14 AD ZONE              2:07.13                   
 12 Ratliff, Bradley          14 MD ZONE              2:07.55                   
 13 Watson, Carter            13 VA ZONE              2:07.90                   
 14 Quay, Benjamin            14 AD ZONE              2:08.81                   
 15 Murphy, Patrick           14 NE ZONE              2:08.91                   
 16 Sideras, Andrew           14 MA ZONE              2:09.06                   
 
Event 51  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:06.85      8/2001 Kierst Koronowicz-MR                       
N.A.G Record: ! 1:58.23        1979 C.WOODHEAD CA (15-16)                      
N.A.G Record: ! 1:58.65        1981 C.WOODHEAD CA (17-18)                      
 NAG Rprtble: + 2:05.69             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:04.99             17-18                                      
                2:06.79  JRS
                2:06.99  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meirs, Kati               17 NJ ZONE              2:11.13    2:11.29        
  2 Lin, Carol                15 AM ZONE              2:14.15    2:12.20        
  3 Paris, Toni               15 PV ZONE              2:13.48    2:13.66        
  4 Nugent, Susan             15 MR ZONE              2:15.68    2:13.98        
  5 Kraus, Kori               16 MA ZONE              2:13.97    2:14.54        
  6 Belletete, Tina           15 NE ZONE              2:15.26    2:14.80        
  7 Brosi, Kelsey             16 MD ZONE              2:15.57    2:15.90        
  8 Capozzoli, Casey          16 MD ZONE              2:16.06    2:16.21        
Preliminaries
  9 McCrone, Collette         16 PV ZONE              2:16.98                   
 10 Soniak, Mackenzie         15 PV ZONE              2:17.08                   
 11 Cota, Devon               16 NE ZONE              2:17.11                   
 12 Daboudet, Audrey          16 MR ZONE              2:17.97                   
 13 Matuszewski, Katie        16 AM ZONE              2:18.23                   
 14 Taddeo, Marisa            15 MR ZONE              2:18.70                   
 15 Trobe, Alex               15 NI ZONE              2:18.86                   
 16 Sherlock, Caitlin         16 NI ZONE              2:18.98                   
 
Event 52  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 1:57.98      8/1998 Matt Zuiderhof-MD                          
N.A.G Record: ! 1:49.48        1998 I.CROCKER ME (15-16)                       
N.A.G Record: ! 1:45.99        2003 M. PHELPS MD (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 1:56.49             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 1:56.49             17-18                                      
                1:55.69  OPEN
                1:57.29  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Hastings, Tristan         17 MR ZONE              2:00.14    1:59.14        
  2 Quinn, Daniel             16 MD ZONE              2:01.27    1:59.75        
  3 Finnegan, Chris           16 MR ZONE              2:00.09    2:01.51        
  4 Vagts, Justin             15 MD ZONE              2:03.29    2:03.19        
  5 Bruno, Joseph             17 PV ZONE              2:04.12    2:03.75        
  6 Rubio, Fernando           15 VA ZONE              2:02.85    2:04.13        
  7 D'Innocenzo, Nick         15 NE ZONE              2:03.01    2:04.20        
  8 Cromer, Chris             16 VA ZONE              2:03.64    2:05.05        
Preliminaries
  9 Ojard, John               15 MD ZONE              2:04.59                   
 10 Ahlberg, Andy             15 CT ZONE              2:04.96                   
 10 English, Scott            17 MD ZONE              2:04.96                   
 12 Amato, Nick               16 MR ZONE              2:05.41                   
 13 Forrest, Steven           16 AM ZONE              2:05.44                   
 14 Termin, Anthony           16 MA ZONE              2:05.62                   
 15 Aceino, Alexander         15 VA ZONE              2:05.82                   
 16 Dansa, Michael            16 NI ZONE              2:05.83                   
 
Event 53  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 29.17      8/2002 Katie Riefenstahl-MA                         
N.A.G Record: ! 28.23        2001 DANA VOLLMER NT                              
 NAG Rprtble: + 30.79                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Neal, Lia                 11 MR ZONE                31.02      30.08+       
  2 Dudzinski, Brittany       12 AM ZONE                30.78      30.10+       
  3 Beale, Natalie            12 MD ZONE                30.96      30.18+       
  4 Moore, Rachel             12 NE ZONE                30.52      30.21+       
  5 Luchansky, Katy           12 CT ZONE                31.46      31.11        
  6 Haufler, Allison          12 PV ZONE                31.53      31.23        
  7 King, Danielle            12 MD ZONE                31.69      31.43        
  8 Busch, Melanie            12 MA ZONE                31.65      31.50        
Preliminaries
  9 VanWinkle, Courtney       12 NI ZONE                31.87                   
 10 Nunn, Emma                12 VA ZONE                32.24                   
 11 Dona, Reanna              12 PV ZONE                32.34                   
 12 Iverson, Kayla            12 VA ZONE                32.37                   
 13 Beamer, Emily             12 MA ZONE                32.38                   
 14 Haruki, Yuria             12 MR ZONE                32.45                   
 15 Greene, Eva               12 PV ZONE                32.52                   
 16 Reading, Mariah           12 ME ZONE                32.58                   
 
Event 54  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 28.10    8/7/2003 Mason Wilcox, VA                             
N.A.G Record: ! 27.43        1983 CHAS MORTON SE                               
 NAG Rprtble: + 29.99                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lynn, Garret              12 VA ZONE                29.93      28.91+       
  2 Ross, James               12 NJ ZONE                30.14      29.83+       
  3 Wolff, Austin             12 CT ZONE                30.78      30.38        
  4 Jan, Kevin                12 NJ ZONE                31.19      30.43        
  5 Kowalsky, Austin          11 MR ZONE                31.38      30.81        
  6 Colley, Ben               12 VA ZONE                31.37      31.37        
  7 Seiferth, Jon             12 AM ZONE                31.42      31.57        
  8 Volkov, Sasha             12 MR ZONE                31.45      31.70        
Preliminaries
  9 HU, Phillip               11 PV ZONE                31.58                   
 10 Laliberte, Jeffrey        12 NE ZONE                31.76                   
 11 Bajuz, Michael            12 NJ ZONE                31.81                   
 12 Ledecky, Michael          12 PV ZONE                31.84                   
 13 Baliko, Greg              12 NJ ZONE                31.95                   
 14 MO, Samuel                11 MR ZONE                32.05                   
 15 McKenney, Matthew         12 MD ZONE                32.06                   
 16 Dutton, Matthew           12 MR ZONE                32.28                   
 
Event 55  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 5:05.73      8/2001 Kelly Nelson-MA                            
N.A.G Record: ! 4:39.82        2004 KATHRYN HOFF  MD                           
 NAG Rprtble: + 5:05.49                                                        
                5:03.39  OPEN
                5:03.69  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rainer, Rebecca           13 VA ZONE              5:15.45    5:10.32        
  2 Naurath, Rachel           14 VA ZONE              5:18.17    5:15.27        
  3 Worrell, Elisa            13 VA ZONE              5:19.80    5:16.88        
  4 Weaver, Joan              14 MR ZONE              5:17.90    5:18.23        
  5 Stephens, Carter          14 VA ZONE              5:20.51    5:19.97        
  6 Belcher, Erica            13 NE ZONE              5:19.36    5:20.44        
  7 Fabian, Eva               13 NE ZONE              5:21.21    5:23.63        
  8 Hallberg, Patty           13 MD ZONE              5:21.13    5:26.13        
Preliminaries
  9 Randolph, Colleen         14 MD ZONE              5:21.29                   
 10 Smith, Aileen             14 AM ZONE              5:21.81                   
 11 Vincent, Mandy            14 PV ZONE              5:22.61                   
 12 Schaffer, Rachael         13 MD ZONE              5:22.80                   
 13 Rossick, Katelyn          14 MD ZONE              5:24.19                   
 14 Otto, Courtney            13 NI ZONE              5:24.46                   
 15 Marchese, Lauren          14 NI ZONE              5:25.90                   
 16 Carter, Caitlin           14 MD ZONE              5:26.67                   
 
Event 56  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:38.85      8/2002 Jon Roberts-NI                             
N.A.G Record: ! 4:24.77        2000 MICHAEL PHELPS MD                          
 NAG Rprtble: + 4:51.09                                                        
                4:37.39  OPEN
                4:41.59  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Groome, Eegan             13 MD ZONE              4:52.06    4:47.98+       
  2 Thomas, Michael           14 MD ZONE              4:53.33    4:51.59        
  3 Wepasnick, Zack           14 PV ZONE              4:58.04    4:54.63        
  4 Gabel, Brooks             14 MD ZONE              4:56.37    4:56.01        
  5 O'Connor, Dan             14 NI ZONE              4:53.89    4:57.93        
  6 Melesh, Charlie           14 MD ZONE              4:57.95    4:59.11        
  7 Derlath, Jonathan         14 MR ZONE              4:59.25    5:00.07        
  8 Buerger, Jonathan         14 AM ZONE              4:58.18    5:08.39        
Preliminaries
  9 Vogel, Joe                14 MD ZONE              5:00.73                   
 10 Sung, Roy                 13 NE ZONE              5:01.16                   
 11 Power, Robert             14 MA ZONE              5:04.72                   
 12 Gordon, Clifton           13 MA ZONE              5:04.84                   
 13 Thein, Tyler              14 MD ZONE              5:04.85                   
 14 Waugh, Mark               14 AM ZONE              5:05.26                   
 15 Ratliff, Bradley          14 MD ZONE              5:05.33                   
 16 Nolan, David              13 MA ZONE              5:08.57                   
 
Event 57  Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 5:04.79      8/2001 Holly Williams-NI                          
N.A.G Record: ! 4:37.67        2004 Kathryn Hoff  MD                           
N.A.G Record: ! 4:37.76        1988 J.EVANS CA (17-18)                         
 NAG Rprtble: + 5:00.29             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 4:57.99             17-18                                      
                5:03.39  OPEN
                5:03.69  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meirs, Kati               17 NJ ZONE              5:12.76    5:11.09        
  2 Avers, Whitney            15 MD ZONE              5:19.51    5:13.22        
  3 Holland, Samm             16 VA ZONE              5:26.20    5:20.66        
  4 Randall, Shelby           15 VA ZONE              5:23.60    5:21.50        
  5 Lin, Carol                15 AM ZONE              5:28.06    5:24.91        
  6 Leech, Kathryn            18 AM ZONE              5:26.51    5:25.05        
  7 Bushmire, Kasey           16 PV ZONE              5:29.48    5:28.58        
  8 Tyznar, Jessica           15 MR ZONE              5:26.35    5:31.63        
Preliminaries
  9 Magliola, Kristen         15 MR ZONE              5:29.61                   
 10 White, Maggie             15 MD ZONE              5:30.50                   
 11 Crider, Amy               16 PV ZONE              5:32.10                   
 12 Belletete, Tina           15 NE ZONE              5:33.47                   
 13 O'Donnell, Erin           16 MD ZONE              5:34.46                   
 14 Myers, Jordan             17 NI ZONE              5:35.86                   
 15 Fistrovic, Natazia        17 MA ZONE              5:36.61                   
 16 Smith, Molly              15 NE ZONE              5:38.04                   
 
Event 58  Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:38.59   8/10/2006 Roger Dent, MR Zone-MR                     
N.A.G Record: ! 4:15.20        2001 M. PHELPS MD (15-16)                       
N.A.G Record: ! 4:09.09        2003 M. PHELPS MD (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 4:39.09             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 4:34.19             17-18                                      
                4:37.39  OPEN
                4:41.59  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dent, Roger               17 MR ZONE              4:40.88    4:38.59MJRS    
  2 Kramer, Chris             15 MD ZONE              4:48.65    4:45.42        
  3 Rubio, Fernando           15 VA ZONE              4:49.31    4:51.43        
  4 Yafayev, Vadim            15 AD ZONE              4:54.39    4:54.25        
  5 Materniak, Eric           15 MA ZONE              4:57.72    4:58.49        
  6 Finnegan, Chris           16 MR ZONE              4:52.83    4:59.22        
  7 Goodwillie, James         16 VA ZONE              4:55.85    4:59.56        
  8 Hastings, Tristan         17 MR ZONE              4:49.31    5:07.47        
Preliminaries
  9 Forrest, Steven           16 AM ZONE              4:58.64                   
 10 Ahlberg, Andy             15 CT ZONE              4:58.99                   
 11 French, Nathan            16 NI ZONE              5:00.32                   
 12 Dunnigan, Sean            15 MD ZONE              5:01.09                   
 13 D'Innocenzo, Nick         15 NE ZONE              5:01.72                   
 14 Lucas, Benjamin           16 PV ZONE              5:02.80                   
 15 Catanese, Ben             15 VA ZONE              5:03.13                   
 16 Amato, Nick               16 MR ZONE              5:03.21                   
 
Event 59  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:36.50   8/12/2004 New Jersey Zone Team, New Jersey Zone-     
                         F LEE, S FERRELL, J Kandigian, E Floyd            
N.A.G Record: ! 4:37.22        1995 CINN. MARLINS OH                           
                         RANSOM, RYE, MEADE, GREINER                       
 NAG Rprtble: + 5:00.69                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:41.00    4:39.66+       
     1) Sims, Danielle 12               2) Zhu, Annie 11                  
     3) Kessler, Rachel 11              4) Neal, Lia 11                   
  2 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:51.00    4:42.33+       
     1) Hammond, Christine 12           2) Surhoff, Kendall 12            
     3) King, Danielle 12               4) Beale, Natalie 12              
  3 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:45.10    4:44.62+       
     1) Snidow, Lindsay 12              2) Young, Katie 12                
     3) Nunn, Emma 12                   4) Johnson, Morgan 12             
  4 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:43.19    4:47.51+       
     1) Barragan, Jessica 12            2) Moss, KC 11                    
     3) Ustjanauskas, Jessie 12         4) Luchansky, Katy 12             
  5 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:46.00    4:47.82+       
     1) Norman, Samantha 12             2) Chan, Olivia 11                
     3) Rueda, Daniela 12               4) Friese, Brittany 11            
  6 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:47.56    4:48.70+       
     1) Weaver, Christa 12              2) Patterson, Monica 12           
     3) Moore, Rachel 12                4) Azaret, Lydia 12               
  7 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:51.26    4:50.08+       
     1) Busch, Melanie 12               2) Nunes, Anna 11                 
     3) Roberts, Allie 12               4) Stewart, Sada 12               
  8 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:50.11    4:50.57+       
     1) Greene, Eva 12                  2) Gragnani, Karen 12             
     3) Haufler, Allison 12             4) Dona, Reanna 12                
  9 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:50.19    4:51.77+       
     1) Georger, Marie 12               2) O'Toole, Stephanie 11          
     3) Dudzinski, Brittany 12          4) Zilinskas, Rachel 11           
 10 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           4:56.00    4:52.77+       
     1) Martin, Selena 12               2) Surhoff, Jordan 11             
     3) Zhang, Jennifer 12              4) Rossick, Chelsea 12            
 11 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:53.87    4:55.00+       
     1) Carner, Amanda 12               2) Campbell, Katie 12             
     3) Jones, Kaitlin 12               4) Ward, Colleen 12               
 12 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         4:55.34    4:57.34+       
     1) Pepper, Alyssa 12               2) Marshall, Anna 12              
     3) Butler, Rebecca 12              4) Miles, Angelika 12             
 13 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            4:58.42    4:57.63+       
     1) Heferle, Rachel 12              2) Baron, Melanie 12              
     3) McElfresh, Erin 11              4) VanWinkle, Courtney 12         
 14 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:57.23    4:58.50+       
     1) Wilson, Amina 12                2) Popera, Ashleigh 12            
     3) Marks, Jalyn 12                 4) Hough, Kendall 12              
 15 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:53.81    4:58.83+       
     1) Eiben, Emily 12                 2) Swabb, Emma 12                 
     3) Friedline, Emily 12             4) Jones, Carly 12                
 16 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    4:55.28    5:02.38        
     1) Foreman, Shannon 12             2) Sun, April 12                  
     3) Morris, Camryne 11              4) Reifinger, Erica 12            
 
Event 60  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:25.64    8/7/2003 Virginia Swimming Inc.                     
                         T Sheranek, S Ferguson, M Wilcox, M Baumler       
N.A.G Record: ! 4:34.17        1998 IRVINE NOVA CA                             
                         VAYO, HEWKO, KRAUTIM, CIOLLI                      
 NAG Rprtble: + 5:02.59                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:42.00    4:37.26+       
     1) Duryea, Derrian 12              2) Holden, Eric 12                
     3) Carr, Charlie 12                4) Wolff, Austin 12               
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:41.59    4:40.94+       
     1) Bailey, Peyton 12               2) Hartman, Bryce 12              
     3) Lynn, Garret 12                 4) Criss, Austin 12               
  3 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:43.00    4:41.21+       
     1) Deblasio, Matthew 12            2) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
     3) Yamout, Nader 12                4) Wong, Stanley 12               
  4 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:49.00    4:45.34+       
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 12        2) Peng, DiDi 12                  
     3) Goldstein, Jake 12              4) Yang, Patrick 12               
  5 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:52.58    4:46.72+       
     1) Buerger, Matthew 12             2) Baurle, Matthew 12             
     3) Newell, Mark 12                 4) Seiferth, Jon 12               
  6 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:45.04    4:47.09+       
     1) Conte, Lorenzo 12               2) Lazarovich, David 12           
     3) Laliberte, Jeffrey 12           4) Walcker, Bryan 12              
  7 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         4:45.30    4:49.52+       
     1) McCord, Douglas 12              2) LI, Michael 12                 
     3) Jan, Kevin 12                   4) Ross, James 12                 
  8 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:50.61    4:49.95+       
     1) Tisdale, Harry 12               2) Hewitt, Joey 12                
     3) Colley, Ben 12                  4) Siar, Jacob 12                 
  9 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:48.00    4:51.35+       
     1) Kalisz, Chase 12                2) McDonald, Kendrick 12          
     3) McKenney, Matthew 12            4) James, Cameron 12              
 10 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         4:55.14    4:52.42+       
     1) Valente, Jake 12                2) Silverman, Kevin 12            
     3) Soley, Paul 12                  4) El-Sayed, Mohamed 12           
 11 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:51.84    4:53.36+       
     1) HU, Phillip 11                  2) Ruggieri, Eric 12              
     3) Xiao, Brian 12                  4) Gyenis, Andrew 12              
 12 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:46.60    4:55.35+       
     1) McCleary, Trevor 12             2) Hill, Austin 12                
     3) Paules, Evan 12                 4) Toulson, Wali 12               
 13 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    4:52.90    4:56.77+       
     1) Manion, Will 12                 2) Draganosky, Bryan 12           
     3) Novehrends, Anton 11            4) Termin, Vinny 12               
 14 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            4:55.00    4:58.16+       
     1) Hofmar-Glennon, Jacob 12        2) McLaughlin, Declan 11          
     3) Mondy, Dean 12                  4) Tobey, Kevin 11                
 15 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:57.59    5:00.44+       
     1) Seliskar, Stephen 12            2) Eichel, Gabe 12                
     3) Ledecky, Michael 12             4) Chavez, Alejandro 12           
 16 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 5:02.23    5:02.55+       
     1) Hess, Adam 12                   2) Smith, Dan 12                  
     3) McCurdy, Christian 11           4) Nappi, John 12                 
 
Event 61  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:02.91   8/10/2006 Metropolitan Zone Team, MR Zone-MR         
                         K HOLDEN, K Kolackovsky, K GUELLY, K LARSON       
N.A.G Record: ! 2:02.18        2003 KING AQUATIC CLUB PN                       
                         LINDBLAD, KUKORS, SUTTON, JENNINGS                
 NAG Rprtble: + 2:10.59                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       2:00.00    2:02.91M       
     1) Holden, Kim 14                  2) Kolackovsky, Kerrie 13         
     3) Guelly, Kirsten 14              4) Larson, Kim 14                 
  2 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:08.50    2:06.24+       
     1) Werner, Bridget 13              2) Jones, Jasmine 14              
     3) Vincent, Mandy 14               4) Nowak, Haley 14                
  3 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           2:09.17    2:06.42+       
     1) Elliott, Jennifer 13            2) Rainer, Rebecca 13             
     3) Stephens, Carter 14             4) Brown, Alaina 13               
  4 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:18.23    2:06.77+       
     1) Border, Lauren 14               2) Martin, Faith 13               
     3) Kearns, Ann 14                  4) Smyth, Molly 13                
  5 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 2:06.89    2:07.07+       
     1) Marko, Andrea 14                2) Gibbon, Meredith 14            
     3) Taylor, Alyssa 14               4) Lewandowski, Sara 14           
  6 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           2:14.64    2:07.93+       
     1) Pittman, Catie 14               2) Gargula, Mary 14               
     3) Naurath, Rachel 14              4) Sears, Rachel 14               
  7 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:12.12    2:07.94+       
     1) Marchese, Lauren 14             2) Jacumski, Victoria 14          
     3) Caldwell, Lauren 13             4) Dean, Kali 14                  
  8 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:09.00    2:08.59+       
     1) Butt, Molly 14                  2) Halligan, Amy 14               
     3) Dotzel, Sarah 14                4) Yeh, Joanna 14                 
  9 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     2:12.00    2:09.72+       
     1) Cudahy, Molly 13                2) Ortmayer, Abigail 14           
     3) Pepper, Elizabeth 13            4) Olechnowicz, Cheryl 14         
 10 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:03.00    2:09.74+       
     1) Michalak, Agata 13              2) Flower, Lauren 13              
     3) Cooper, Sammie 14               4) Weaver, Joan 14                
 11 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 2:12.73    2:09.85+       
     1) Ferrante, Kelsey 13             2) Dias, Christina 14             
     3) Stephen, Emily 14               4) Stein, Chelsea 14              
 12 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         2:14.40    2:11.98        
     1) Nuzzo, Tara 14                  2) Lewinson, Rebecca 14           
     3) Gaul, Rachael 14                4) Osmulski, Moe 14               
 13 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:10.70    2:11.99        
     1) Lam, Meghan 14                  2) Lafferty, Kelsey 13            
     3) McCarthy, Kelly 13              4) Solt, Victoria 14              
 14 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:12.00    2:12.25        
     1) Munley, Jennifer 14             2) Schaffer, Rachael 13           
     3) Rossick, Katelyn 14             4) Keshishian, Sarah 13           
 15 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        2:24.15    2:12.66        
     1) Anderson, Hayley 14             2) Dubay, Shannon 14              
     3) Bradner, Sarah 13               4) Kearns, Cooper 13              
 16 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:17.70    2:12.86        
     1) Belcher, Erica 13               2) Rounds, Elizabeth 14           
     3) Fabian, Eva 13                  4) Lamothe, Emma 14               
 
Event 62  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:53.64      8/2001 Virginia                                   
                         J Graham, J Kapurch, J Walsh, L Robertson         
N.A.G Record: ! 1:55.73        1993 CYP-FAIRBANKS FLEET GU                     
                         BAKER, MONTAGUE, JERNIGAN, WILLEY                 
 NAG Rprtble: + 2:01.99                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 1:55.78    1:53.91!       
     1) Sugimoto, Sho 14                2) Buerger, Jonathan 14           
     3) Waugh, Mark 14                  4) Dudzinski, Kyle 14             
  2 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     1:57.90    1:54.81!       
     1) Putnam, Charlie 13              2) Wepasnick, Zack 14             
     3) Fletcher, Sean 14               4) Tremols, Nick 14               
  3 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           1:56.45    1:56.44+       
     1) Crockett, Drew 14               2) Loftus, Danny 14               
     3) Yacano, Benjamin 14             4) Anthony, Mac 14                
  4 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:09.70    1:57.79+       
     1) Murphy, Patrick 14              2) Hon, Curtis 14                 
     3) Sung, Roy 13                    4) Dropo, Alexander 14            
  5 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           1:58.00    1:58.44+       
     1) Thomas, Michael 14              2) Ratliff, Bradley 14            
     3) Gabel, Brooks 14                4) Davison, Hugh 14               
  6 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    2:07.60    1:58.76+       
     1) Beam, Cory 14                   2) Kaminski, Aaron 14             
     3) Gordon, Clifton 13              4) Sideras, Andrew 14             
  7 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:02.00    1:58.91+       
     1) Bennett, Oliver 14              2) Stang, Colin 14                
     3) Thein, Tyler 14                 4) Jones, Aaron 14                
  8 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:00.13    1:58.96+       
     1) Nolan, David 13                 2) Power, Robert 14               
     3) Huyett, Joseph 14               4) Lordi, Anthony 14              
  9 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       1:57.00    2:00.03+       
     1) Spinella, Nick 13               2) Okkan, Yalim 14                
     3) Selinger, Joseph 14             4) Lohrer, Jesse 14               
 10 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:10.37    2:00.24+       
     1) Savidge, Kyle 14                2) Cswerko, Raymond 13            
     3) Pierce, Trevor 14               4) Mackiewicz, John 14            
 11 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         2:07.84    2:00.77+       
     1) Strand, Michael 13              2) Raynes, Stephen 13             
     3) Madley, Kyle 13                 4) Martin, Richard 14             
 12 ADIRONDACK ZONE TEAM  'A'                         2:06.10    2:00.80+       
     1) Dyer, Frankie 14                2) Rappold, Tim 14                
     3) Smachlo, Alex 13                4) Barno, Michael 14              
 13 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     2:03.60    2:00.89+       
     1) Jackson, Warren 14              2) Husson, Patrick 14             
     3) Sarman, Mark 13                 4) Wright, Geoffrey 14            
 14 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           2:04.67    2:01.70+       
     1) Stephens, Thomas 13             2) Jolissaint, Josef 14           
     3) Cuthbert, West 14               4) Watson, Carter 13              
 15 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:00.00    2:02.49        
     1) Lee, Oliver 14                  2) Sangtippawan, Chudchane 14     
     3) Dowling, Jake 14                4) Wallace, Daniel 13             
 16 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:08.32    2:02.55        
     1) Sundquist, Jim 13               2) Brophy, Willy 14               
     3) Aronica, Philip 14              4) O'Connor, Dan 14               
 
Event 63  Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:05.57   8/10/2006 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM, AM Zone-AM   
                         K FAINGOLD, K LEECH, K MATUSZEWSKI, A DORAN       
N.A.G Record: ! 1:59.91        2000 PUYALLUP  PN (15-16)                       
                         REID, QUANN, JO, STROUSE                          
N.A.G Record: ! 1:59.18        2004 Florida Atlantic FG (17-18)                
                         N Pike, A Slaight, L Darling, R Jeffrey           
 NAG Rprtble: + 2:04.69                                                        
 NAG Rprtble: + 2:08.79                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 2:04.12    2:05.57M       
     1) Faingold, Kathy 17              2) Leech, Kathryn 18              
     3) Matuszewski, Katie 16           4) Doran, Abbey 18                
  2 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:09.00    2:06.01+       
     1) Hough, Jordan 15                2) Lynch, Sarah 15                
     3) Crider, Amy 16                  4) Decrosta, Katherine 16         
  3 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:12.00    2:06.37+       
     1) Brosi, Kelsey 16                2) White, Maggie 15               
     3) O'Donnell, Erin 16              4) Schaefer, Danielle 15          
  4 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:07.65    2:07.77+       
     1) Kraus, Kori 16                  2) Lerro, Mary Anne 17            
     3) Fistrovic, Natazia 17           4) Williams, Andrea 15            
  5 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:02.00    2:08.04+       
     1) Taddeo, Marisa 15               2) Magliola, Kristen 15           
     3) Harris, Katherine 15            4) Weston, Elizabeth 15           
  6 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       2:00.00    2:08.65+       
     1) Tyznar, Jessica 15              2) Dowd, Caitlin 16               
     3) Nugent, Susan 15                4) Daboudet, Audrey 16            
  7 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 2:08.11    2:08.76+       
     1) Vogel, Brittany 16              2) Fazenbaker, Courtney 15        
     3) Harter, Carly 15                4) Lin, Carol 15                  
  8 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:15.04    2:09.56        
     1) Belletete, Tina 15              2) Jackson, Emma 15               
     3) Casha, Salena 15                4) Santoro, Emma 15               
  9 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:15.00    2:10.26        
     1) Robinson, Katie 16              2) Prentice, Kaety 18             
     3) Oberlander, Morgan 15           4) Joseph, Morgan 16              
 10 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           2:11.50    2:11.79        
     1) Wash, Kelsey 15                 2) Randall, Shelby 15             
     3) Colasurdo, Rachel 15            4) Potter, Alex 15                
 11 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     2:13.00    2:12.96        
     1) Krogh, Mary Ashley 16           2) Floria, Charlotte 16           
     3) Bushmire, Kasey 16              4) Soniak, Mackenzie 15           
 12 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:06.99    2:13.15        
     1) Tyagi, Devina 16                2) Myers, Jordan 17               
     3) Trobe, Alex 15                  4) Sherlock, Caitlin 16           
 13 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        2:26.57    2:15.63        
     1) Cota, Devon 16                  2) Albert, Casey 17               
     3) Smith, Molly 15                 4) Walcker, Michelle 15           
 14 ADIRONDACK ZONE TEAM  'A'                         2:15.45    2:15.94        
     1) Howland, Molly 15               2) Marra, Rachele 15              
     3) Burnett, Alicia 15              4) Skowronek, Julie 18            
 15 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:26.69    2:16.19        
     1) McKnight, Kristen 16            2) Scott, Audrey 16               
     3) Waldron, Jenna 17               4) Chudwick, Jillian 15           
 
Event 64  Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:49.70      8/2001 Potomac Valley                             
                         A Fishman, R Hurley, M Anstrom, M Ott             
N.A.G Record: ! 1:46.76        2000 IRVINE NOVA CA (15-16)                     
                         PIERSOL, CAVIC, YU, QUILLEN                       
N.A.G Record: ! 1:44.93        1989 LAS VEGAS GOLD CA (17-18)                  
                         KING, MAYFIELD, DENNISON, FEDEROV                 
 NAG Rprtble: + 1:52.19                                                        
 NAG Rprtble: + 1:59.99                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           1:56.00    1:53.37+       
     1) Scarlett, Brian 17              2) Shea, Tommy 15                 
     3) Rossick, George 17              4) Quinn, Daniel 16               
  2 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       1:52.00    1:53.95+       
     1) Hastings, Tristan 17            2) Dent, Roger 17                 
     3) Culver, Eric 15                 4) Brown, Kamau 16                
  3 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:10.19    1:54.91+       
     1) Donnarumma, Dan 17              2) Roser, Hans 17                 
     3) Catlin, Andy 18                 4) Dansa, Michael 16              
  4 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:06.61    1:55.80+       
     1) Ferenchak, Stefan 17            2) Materniak, Eric 15             
     3) Brazitis, Kevin 16              4) Hill, Darren 16                
  5 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 1:54.50    1:56.10+       
     1) Thayer, David 16                2) Meighen, Mitchel 17            
     3) Forrest, Steven 16              4) Rosen, Zach 15                 
  6 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           1:57.60    1:56.15+       
     1) Goodwillie, James 16            2) Cromer, Chris 16               
     3) Lucas, Jake 16                  4) Bailey, Jonathan 16            
  7 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 1:57.17    1:57.34+       
     1) Coulson, Peter 17               2) Fuoco, Dante 15                
     3) Matuszewski, Greg 17            4) Neidig, Patrick 17             
  8 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:15.61    1:58.15+       
     1) Mackinnon, Greg 17              2) Welsh, Christian 15            
     3) Drost, Dana 17                  4) Traystman, Harry 15            
  9 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:03.71    1:58.31+       
     1) Azaret, Julian R 15             2) D'Innocenzo, Nick 15           
     3) McGorry, Ray 15                 4) Hollingsworth, Harrison 16     
 10 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     1:55.00    1:58.38+       
     1) Gannett, Matthew 15             2) Lucas, Benjamin 16             
     3) Bruno, Joseph 17                4) Clark, Chris 16                
 11 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       1:59.00    1:59.03+       
     1) Charriez, Nick 15               2) Finnegan, Chris 16             
     3) Panzl, Jonathan 16              4) Kopczynski, Konrad 17          
 12 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           1:59.00    2:00.88        
     1) Saad, Nour 16                   2) Kramer, Chris 15               
     3) Lorton, Brendan 15              4) Vagts, Justin 15               
 13 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           2:04.04    2:01.57        
     1) Catanese, Ben 15                2) Rubio, Fernando 15             
     3) Aceino, Alexander 15            4) Ross, Brooks 15                
 
Event 65  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:10.98      8/1997 Abigail Iler-MD                            
N.A.G Record: ! 1:09.96        2003 ELIZABETH BEISEL  NE                       
 NAG Rprtble: + 1:18.19                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HU, Janet                 10 PV ZONE              1:15.27    1:16.22+       
  2 Karosas, Tasija           10 NE ZONE              1:24.02    1:18.69        
  3 Moriarty, Stephanie       10 CT ZONE              1:21.62    1:19.48        
  4 Dowzicky, Natalie         10 MA ZONE              1:19.86    1:20.09        
  5 Rubiano, Alexandra        10 MR ZONE              1:24.23    1:20.60        
  6 Bailey, Brittany          10 MR ZONE              1:20.86    1:21.16        
  7 Mitchell, Katelyn         10 NE ZONE              1:21.06    1:21.70        
  8 Wittig, Shannon           10 AM ZONE              1:22.64    1:21.87        
  9 Hemmer, Zoe               10 PV ZONE              1:22.28    1:22.40        
 10 Herbster, Ashleigh        10 AM ZONE              1:22.20    1:22.42        
 11 Enoch, Geordie            10 MD ZONE              1:22.97    1:22.67        
 12 Admire, Katelyn           10 VA ZONE              1:22.38    1:23.38        
 12 Ryan, Gillian             10 MA ZONE              1:25.09    1:23.38        
 14 Spillane, Mary             9 CT ZONE              1:24.75    1:23.43        
 15 TU, Vivian                10 NJ ZONE              1:24.79    1:23.89        
 16 Rodriguez, Rhyan          10 MA ZONE              1:27.12    1:24.41        
 
Event 66  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:13.65      8/2000 Josh Charnin-Aker-MR                       
N.A.G Record: ! 1:11.49        1996 RICK HANCOCK SC                            
 NAG Rprtble: + 1:18.59                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delise, Sam               10 CT ZONE              1:18.65    1:18.18+       
  2 Silverman, Ian            10 MD ZONE              1:17.75    1:18.49+       
  3 Seliskar, Andrew           9 PV ZONE              1:22.29    1:18.85        
  4 MO, Daniel                10 MR ZONE              1:18.79    1:19.16        
  5 Kelly, Brian              10 NJ ZONE              1:18.54    1:19.29        
  6 Dudzinski, Ryan           10 AM ZONE              1:23.62    1:19.37        
  7 Wilson, Mark              10 VA ZONE              1:18.58    1:20.04        
  8 Smith, Quinn              10 AD ZONE              1:22.45    1:20.89        
  9 Domagala, Michael         10 MR ZONE              1:22.70    1:21.05        
 10 Menguy, Hugo              10 PV ZONE              1:20.15    1:21.87        
 11 Rocchi, Paul              10 MA ZONE              1:25.20    1:21.93        
 12 Savidge, Patrick           9 CT ZONE              1:24.05    1:22.27        
 13 Smith, Grayson            10 PV ZONE              1:24.21    1:22.57        
 14 Bergeron, Connor           9 VA ZONE              1:24.23    1:22.60        
 15 Kennedy, Ben              10 VA ZONE              1:23.82    1:22.63        
 16 Stobbe, Eric              10 NJ ZONE              1:23.67    1:23.06        
 
Event 67  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:19.02      8/1998 Kristen Frost-CT                           
N.A.G Record: ! 2:16.37        2003 ELIZABETH BEISEL  NE                       
 NAG Rprtble: + 2:27.69                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Karosas, Tasija           10 NE ZONE              2:29.08    2:28.36        
  2 Rodriguez, Rhyan          10 MA ZONE              2:34.63    2:30.50        
  3 Valler, Montanna          10 NE ZONE              2:31.41    2:30.79        
  4 Enoch, Geordie            10 MD ZONE              2:32.38    2:31.46        
  5 Ryan, Gillian             10 MA ZONE              2:35.23    2:31.71        
  6 Herbster, Ashleigh        10 AM ZONE              2:32.70    2:31.96        
  7 Schroeder, Emily           9 NJ ZONE              2:31.64    2:32.48        
  8 Hoyt, Skyler              10 NI ZONE              2:32.77    2:32.69        
  9 Brown, Caitlyn            10 PV ZONE              2:34.91    2:33.20        
 10 Kim, Michelle             10 NJ ZONE              2:31.50    2:33.24        
 11 Venice, Charissa          10 MR ZONE              2:35.79    2:33.25        
 12 Katcher, Olivia           10 CT ZONE              2:37.97    2:34.63        
 13 Kim, Elizabeth            10 MR ZONE              2:35.09    2:34.85        
 14 Namestnik, Alexa          10 AM ZONE              2:37.60    2:35.89        
 15 Lucas, Marie              10 MR ZONE              2:36.78    2:36.28        
 16 Arana, Jennifer            9 MR ZONE              2:36.76    2:37.11        
 
Event 68  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 2:19.30      8/1990 Anthony Robinson-CT                        
N.A.G Record: ! 2:12.18        2004 ADAM HINSHAW PC                            
 NAG Rprtble: + 2:27.29                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Ian            10 MD ZONE              2:27.07    2:23.65+       
  2 Hine, Trevor              10 MD ZONE              2:29.71    2:28.67        
  3 Savidge, Patrick           9 CT ZONE              2:29.24    2:29.06        
  4 Kelly, Brian              10 NJ ZONE              2:29.97    2:29.94        
  5 Nicholson, Ryan           10 NI ZONE              2:30.25    2:30.06        
  6 Buerger, Zachary          10 AM ZONE              2:36.06    2:31.07        
  7 Dudding, Gates            10 VA ZONE              2:30.42    2:31.25        
  8 Thomas, Michael           10 PV ZONE              2:29.80    2:32.66        
  9 Wilson, Mark              10 VA ZONE              2:36.48    2:33.17        
 10 McNamara, Shane           10 MR ZONE              2:37.55    2:33.18        
 11 Freeman, John             10 PV ZONE              2:35.48    2:33.54        
 12 Kawka, Filip              10 VA ZONE              2:33.34    2:33.95        
 13 Kalibat, Peter            10 NJ ZONE              2:33.56    2:34.08        
 14 Ahlberg, Joey             10 CT ZONE              2:34.10    2:34.10        
 15 Campbell, Henry            9 VA ZONE              2:36.27    2:34.18        
 16 Menguy, Hugo              10 PV ZONE              2:33.54    2:35.21        
 
Event 69  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 30.04      8/1997 Hee Jin Chang-NE                             
N.A.G Record: ! 31.09        2003 LAUREN HARRINGTON  SE                        
 NAG Rprtble: + 33.99                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HU, Janet                 10 PV ZONE                31.85      31.84+       
  2 Katcher, Olivia           10 CT ZONE                33.99      34.13        
  3 Venice, Charissa          10 MR ZONE                34.19      34.14        
  4 Wittig, Shannon           10 AM ZONE                34.76      34.80        
  5 Lehner, Stefanie          10 MR ZONE                35.23      35.08        
  6 Boswell, Madison          10 VA ZONE                34.63      35.32        
  7 Harris, Sommer            10 VA ZONE                36.57      35.37        
  8 Shi, Caroilne             10 MA ZONE                34.63      35.58        
  9 Arana, Jennifer            9 MR ZONE                36.37      35.81        
 10 Tyler, Kathryn            10 NE ZONE                34.59      35.85        
 11 Andrews, Jinan            10 MR ZONE                36.24      36.09        
 12 Schroeder, Emily           9 NJ ZONE                36.90      36.19        
 13 Haufler, Kristin          10 PV ZONE                34.93      36.20        
 14 Rhodes, Lauren            10 MA ZONE                35.24      36.24        
 15 Rubiano, Alexandra        10 MR ZONE                36.58      36.35        
 16 Dunham, Paige             10 MA ZONE                34.01      36.38        
 
Event 70  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 31.80      8/2001 Mason Wilcox-VA                              
N.A.G Record: ! 30.55        1996 MUJAHID EL-AMIN GA                           
 NAG Rprtble: + 33.99                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dudding, Gates            10 VA ZONE                33.82      33.67+       
  2 Park, Patrick             10 NJ ZONE                33.87      33.77+       
  3 Nicholson, Ryan           10 NI ZONE                34.09      33.84+       
  4 Liu, Justin               10 NE ZONE                34.42      33.97+       
  5 Kennedy, Ben              10 VA ZONE                34.62      34.39        
  6 Delise, Sam               10 CT ZONE                34.86      34.47        
  7 Kawka, Filip              10 VA ZONE                34.50      34.50        
  8 Ahlberg, Joey             10 CT ZONE                34.18      34.56        
  9 Freeman, John             10 PV ZONE                35.23      34.88        
 10 Furlong, John             10 CT ZONE                34.43      35.07        
 11 Rainey, Ian               10 PV ZONE                35.35      35.49        
 12 Domagala, Michael         10 MR ZONE                36.53      35.89        
 13 OM, John                   9 NJ ZONE                36.72      35.96        
 14 Stewart, Noah              9 MA ZONE                35.52      36.00        
 15 Seliskar, Andrew           9 PV ZONE                35.79      36.04        
 16 Hess, Logan               10 AM ZONE                35.85      36.11        
 
Event 71  Girls 10 & Under 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 5:06.06      8/1999 Virginia                                   
                         J. Brick, M. Wilson, K. Hoff, L. Jacoby           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        5:21.49    5:19.15        
     1) Mitchell, Katelyn 10            2) Lilly, Kayla 10                
     3) Tyler, Kathryn 10               4) Karosas, Tasija 10             
  2 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     5:21.90    5:23.49        
     1) Hemmer, Zoe 10                  2) Ratcliff, Carolina 10          
     3) HU, Janet 10                    4) Brown, Caitlyn 10              
  3 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       5:22.00    5:24.50        
     1) Bailey, Brittany 10             2) Lucas, Marie 10                
     3) Arana, Jennifer 9               4) Venice, Charissa 10            
  4 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    5:16.46    5:26.64        
     1) Dowzicky, Natalie 10            2) Foreman, Sydney 10             
     3) Shi, Caroilne 10                4) Ryan, Gillian 10               
  5 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           5:26.00    5:27.57        
     1) Cyphers, Zoe 10                 2) Runk, Julianna 10              
     3) Enoch, Geordie 10               4) Salvatori, Cristiana 10        
  6 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       5:30.00    5:28.44        
     1) Rubiano, Alexandra 10           2) Kim, Elizabeth 10              
     3) Danovitch, Amelia 10            4) Andrews, Jinan 10              
  7 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         5:26.94    5:33.52        
     1) TU, Vivian 10                   2) Prosuk, Alexis 10              
     3) Kim, Michelle 10                4) Schroeder, Emily 9             
  8 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           5:32.71    5:33.66        
     1) Kish, Mary Katherine 10         2) Harris, Sommer 10              
     3) Boswell, Madison 10             4) Alley, Kara 10                 
  9 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        5:36.17    5:35.29        
     1) Deveaux, Christina 10           2) Ross, Mikaela 10               
     3) Valler, Montanna 10             4) Sheridan, Caitlin 10           
 10 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        5:28.88    5:39.27        
     1) Moriarty, Stephanie 10          2) Aylward, Hannah 10             
     3) Katcher, Olivia 10              4) Cannata, Jenna 10              
 11 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    5:37.58    5:39.38        
     1) Borisov, Katerina 10            2) Acker, Allison 9               
     3) Dunham, Paige 10                4) Rodriguez, Rhyan 10            
 12 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 5:36.00    5:40.76        
     1) Wittig, Shannon 10              2) Herbster, Ashleigh 10          
     3) Gruber, Maggie 10               4) Schleich, Emily 10             
 13 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            5:32.88    5:42.69        
     1) Graesser, Hannah 10             2) Hoyt, Skyler 10                
     3) Tay, Bailey 10                  4) Cagir, Ashley 10               
 14 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     5:43.12    5:45.27        
     1) Crews, Gillian 10               2) Popera, Alexa 10               
     3) Haufler, Kristin 10             4) Ledecky, Katie 9               
 15 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           5:32.00    5:46.05        
     1) James, Lauren 9                 2) Rosenberg, Katherine 10        
     3) Bazell, Alicia 9                4) Baldwin, Mallory 10            
 16 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        5:42.80    5:46.55        
     1) Spillane, Mary 9                2) Collins, Megan 10              
     3) Abel, Verity 10                 4) Krajcik, Katherine 10          
 
Event 72  Boys 10 & Under 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 5:06.46      8/1991 Maryland                                   
                         M. Zuiderhof, A. O'Reilly, P. Brannan, J. Curreri 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           5:17.94    5:15.27        
     1) Wilson, Mark 10                 2) Dean, Deion 10                 
     3) Dudding, Gates 10               4) Kawka, Filip 10                
  2 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        5:17.63    5:17.39        
     1) Delise, Sam 10                  2) Pite, AJ 10                    
     3) Ahlberg, Joey 10                4) Savidge, Patrick 9             
  3 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         5:15.44    5:17.40        
     1) Kelly, Brian 10                 2) Park, Patrick 10               
     3) Lee, Brandon 10                 4) Kim, Eric 10                   
  4 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 5:29.63    5:24.01        
     1) Dudzinski, Ryan 10              2) Eaton, Michael 10              
     3) Georgiadis, Christopher 10      4) Buerger, Zachary 10            
  5 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       5:22.00    5:26.00        
     1) MO, Daniel 10                   2) McNamara, Shane 10             
     3) Stenger, Adam 9                 4) Domagala, Michael 10           
  6 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           5:25.00    5:26.92        
     1) Silverman, Ian 10               2) Bechtold, Leander 10           
     3) Hine, Trevor 10                 4) Kohler, Chris 10               
  7 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     5:25.37    5:29.67        
     1) Menguy, Hugo 10                 2) GU, Harrison 10                
     3) Thomas, Michael 10              4) Freeman, John 10               
  8 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           5:36.57    5:31.76        
     1) Bergeron, Connor 9              2) Sanderson, Cole 10             
     3) Kennedy, Ben 10                 4) Hancock, Brad 10               
  9 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     5:34.58    5:33.44        
     1) Seliskar, Andrew 9              2) Qian, Andrew 10                
     3) Rainey, Ian 10                  4) Bajorek, Peter 10              
 10 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    5:34.48    5:36.42        
     1) Rocchi, Paul 10                 2) Lebed, Alex 10                 
     3) Jackson, Isaiah 9               4) Bond, Andrew 10                
 11 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           5:31.00    5:40.59        
     1) Gagnon, Peter 10                2) Rigby, Steven 10               
     3) Witol, Dennis 10                4) Howard, Andrew 10              
 12 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        5:30.24    5:41.77        
     1) Harty, Ryan 10                  2) Normoyle, Tommy 10             
     3) Liu, Justin 10                  4) Tan, Jeffrey 10                
 13 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         5:38.16    5:44.93        
     1) Stobbe, Eric 10                 2) Tutty, Brandon 10              
     3) Kalibat, Peter 10               4) Cassidy, Mike 10               
 14 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       5:34.00    5:50.90        
     1) Plaschka, Justin 9              2) Mu, Nicholas 9                 
     3) Portnoy, Martin 10              4) Zarriello, Kyle 10             
 15 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        5:44.70    5:50.94        
     1) Davis, Bjorn 10                 2) Furlong, John 10               
     3) Triscari, Tyler 10              4) Berger, Jordan 10              
 16 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    5:49.90    5:53.57        
     1) Gibble, Bradley 10              2) Cather, Will 10                
     3) Karopoulos, Rhett 9             4) Creekmore, Ben 10              
 
Event 73  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:06.28      8/2002 Tricia Weaner-MA                           
N.A.G Record: ! 1:01.59        1996 BETH BOTSFORD MD                           
 NAG Rprtble: + 1:07.19                                                        
                1:06.49  JRS
                1:06.69  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Holden, Kim               14 MR ZONE              1:08.75    1:07.56        
  2 Marko, Andrea             14 AM ZONE              1:09.40    1:08.83        
  3 Butt, Molly               14 MD ZONE              1:10.62    1:09.38        
  4 Elliott, Jennifer         13 VA ZONE              1:09.72    1:09.46        
  5 Phillips, Julianne        13 VA ZONE              1:10.59    1:09.74        
  6 Werner, Bridget           13 PV ZONE              1:10.95    1:10.49        
  7 Worrell, Elisa            13 VA ZONE              1:10.84    1:10.53        
  8 Larson, Kim               14 MR ZONE              1:10.01    1:11.85        
Preliminaries
  9 Anderson, Hayley          14 CT ZONE              1:11.03                   
 10 Cudahy, Molly             13 PV ZONE              1:11.16                   
 11 Michalak, Agata           13 MR ZONE              1:11.45                   
 12 Talhouk, Corinne          13 AM ZONE              1:11.65                   
 13 Rossick, Katelyn          14 MD ZONE              1:11.92                   
 14 Marchese, Lauren          14 NI ZONE              1:12.36                   
 15 Morris, Kasey             14 VA ZONE              1:12.44                   
 16 Brennan, Jennifer         14 MA ZONE              1:12.47                   
 
Event 74  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:01.49      8/2000 Mark Rubin-NI                              
N.A.G Record: !   57.99        1998 AARON PEIRSOL CA                           
 NAG Rprtble: + 1:03.29                                                        
                  59.79  OPEN
                1:00.59  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Murphy, Patrick           14 NE ZONE              1:02.28    1:01.80+       
  2 Aronica, Philip           14 NI ZONE              1:03.64    1:02.11+       
  3 Dudzinski, Kyle           14 AM ZONE              1:03.64    1:02.77+       
  4 Crockett, Drew            14 VA ZONE              1:03.26    1:02.88+       
  5 Sugimoto, Sho             14 AM ZONE              1:02.95    1:03.05+       
  6 Putnam, Charlie           13 PV ZONE              1:04.85    1:04.53        
  7 Mackiewicz, John          14 CT ZONE              1:04.10    1:04.84        
  8 Parkhurst, Shawn          14 NI ZONE              1:05.37    1:07.25        
Preliminaries
  9 Bennett, Oliver           14 MD ZONE              1:05.40                   
 10 Jackson, Warren           14 PV ZONE              1:06.14                   
 11 Gordon, Clifton           13 MA ZONE              1:06.17                   
 12 Savidge, Kyle             14 CT ZONE              1:06.27                   
 13 Beam, Cory                14 MA ZONE              1:06.42                   
 14 Dyer, Frankie             14 AD ZONE              1:06.49                   
 14 Gabel, Brooks             14 MD ZONE              1:06.49                   
 16 Nolan, David              13 MA ZONE              1:06.93                   
 
Event 75  Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:06.88      8/2002 Kira Gallagher-AM                          
N.A.G Record: ! 1:01.10        1991 J.WAGSTAFF MV (15-16)                      
N.A.G Record: ! 1:00.18        2001 N.COUGHLIN PC (17-18)                      
 NAG Rprtble: + 1:05.69                                                        
 NAG Rprtble: + 1:05.59             17-18                                      
                1:06.49  JRS
                1:06.69  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Oberlander, Morgan        15 MD ZONE              1:10.08    1:08.63        
  2 Kraus, Kori               16 MA ZONE              1:09.47    1:09.04        
  3 Crider, Amy               16 PV ZONE              1:09.71    1:09.54        
  4 Hough, Jordan             15 PV ZONE              1:11.01    1:09.87        
  5 Robinson, Katie           16 MD ZONE              1:10.91    1:09.89        
  6 Brosi, Kelsey             16 MD ZONE              1:10.21    1:10.09        
  7 Howland, Molly            15 AD ZONE              1:10.75    1:10.68        
  8 Soniak, Mackenzie         15 PV ZONE              1:11.36    1:10.89        
Preliminaries
  9 Vogel, Brittany           16 AM ZONE              1:11.40                   
  9 Matuszewski, Katie        16 AM ZONE              1:11.40                   
 11 Cawley, Erin              15 MA ZONE              1:11.59                   
 12 Tyznar, Jessica           15 MR ZONE              1:11.76                   
 13 Krogh, Mary Ashley        16 PV ZONE              1:11.77                   
 14 Taddeo, Marisa            15 MR ZONE              1:11.97                   
 15 Fazenbaker, Courtney      15 AM ZONE              1:12.08                   
 16 Tyagi, Devina             16 NI ZONE              1:12.20                   
 
Event 76  Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:00.70   8/13/2004 Shane Tusup, Metro                         
N.A.G Record: !   55.63        2000 A. PIERSOL CA (15-16)                      
N.A.G Record: !   54.47        2002 A. PIERSOL CA (17-18)                      
 NAG Rprtble: + 1:00.09                                                        
 NAG Rprtble: +   58.99             17-18                                      
                  59.79  OPEN
                1:00.59  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ferenchak, Stefan         17 MA ZONE              1:00.27    1:00.81        
  2 Scarlett, Brian           17 MD ZONE              1:02.17    1:01.41        
  3 Mackinnon, Greg           17 CT ZONE              1:02.74    1:03.64        
  4 Thayer, David             16 AM ZONE              1:04.62    1:03.87        
  5 Erickson, David           15 NI ZONE              1:04.42    1:04.11        
  6 Lucas, Jake               16 VA ZONE              1:04.87    1:04.23        
  7 Donnarumma, Dan           17 NI ZONE              1:04.16    1:04.63        
  8 Saad, Nour                16 MD ZONE              1:05.08    1:05.61        
Preliminaries
  9 Azaret, Julian R          15 NE ZONE              1:05.44                   
 10 Catlin, Andy              18 NI ZONE              1:05.53                   
 11 Charriez, Nick            15 MR ZONE              1:05.59                   
 12 Hollingsworth, Harrison   16 NE ZONE              1:05.63                   
 13 Drost, Dana               17 CT ZONE              1:05.67                   
 14 Clark, Chris              16 PV ZONE              1:06.16                   
 15 Sangren, Jake             15 NI ZONE              1:06.35                   
 16 Noble, Rich               16 AM ZONE              1:06.40                   
 
Event 77  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 31.20   8/13/2004 Felicia Lee, New Jersey Zone-                
N.A.G Record: ! 30.31        1992 JENNIFER CRISMAN MI                          
 NAG Rprtble: + 32.99                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Busch, Melanie            12 MA ZONE                32.85      31.71+       
  2 Zhu, Annie                11 MR ZONE                32.17      31.72+       
  3 Dudzinski, Brittany       12 AM ZONE                32.97      32.64+       
  4 Georger, Marie            12 AM ZONE                32.98      32.92+       
  5 Greene, Eva               12 PV ZONE                33.92      33.22        
  6 Wilson, Amina             12 PV ZONE                33.97      33.42        
  7 Yang, Kelley              12 MD ZONE                33.75      33.55        
  8 Zilinskas, Rachel         11 AM ZONE                33.98      34.13        
Preliminaries
  9 Snidow, Lindsay           12 VA ZONE                34.05                   
 10 Moss, KC                  11 CT ZONE                34.14                   
 11 Barragan, Jessica         12 CT ZONE                34.44                   
 12 Cronk, Natalie            12 VA ZONE                34.68                   
 13 Duvvuri, Priya            12 NJ ZONE                34.76                   
 13 Ward, Colleen             12 VA ZONE                34.76                   
 15 Heferle, Rachel           12 NI ZONE                34.87                   
 16 Freeland, Olivia          12 VA ZONE                34.92                   
 
Event 78  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 29.48      8/1999 Shaun Armstrong-MR                           
N.A.G Record: ! 29.48        1999 SHAUN ARMSTRONG MR                           
 NAG Rprtble: + 32.19                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duryea, Derrian           12 CT ZONE                31.28      30.75+       
  2 Bailey, Peyton            12 VA ZONE                31.98      31.11+       
  3 Wong, Stanley             12 MR ZONE                32.81      32.39        
  4 Walcker, Bryan            12 NE ZONE                32.55      32.50        
  5 Hu-Van Wright, En-Wei     12 MR ZONE                32.73      32.58        
  6 Deblasio, Matthew         12 MR ZONE                32.97      32.99        
  7 HU, Phillip               11 PV ZONE                33.15      33.61        
  8 Conte, Lorenzo            12 NE ZONE                33.28      33.71        
Preliminaries
  9 Volkov, Sasha             12 MR ZONE                33.32                   
 10 Kowalsky, Austin          11 MR ZONE                33.85                   
 11 MO, Samuel                11 MR ZONE                33.85         J         
 12 Buerger, Matthew          12 AM ZONE                33.93                   
 13 Hofmar-Glennon, Jacob     12 NI ZONE                34.13                   
 14 Colley, Ben               12 VA ZONE                34.15                   
 15 Manion, Will              12 MA ZONE                34.28                   
 16 Conroy, Michael           12 MR ZONE                34.52                   
 
Event 79  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:26.51      8/2001 Leslie Swinley-PV                          
N.A.G Record: ! 4:07.15        1978 CYNTHIA WOODHEAD CA                        
 NAG Rprtble: + 4:27.79                                                        
                4:24.99  JRS
                4:25.59  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Larson, Kim               14 MR ZONE              4:31.88    4:28.72        
  2 Vincent, Mandy            14 PV ZONE              4:33.62    4:31.55        
  3 Collins, Megan            14 AM ZONE              4:33.51    4:33.05        
  4 Fabian, Eva               13 NE ZONE              4:37.21    4:33.66        
  5 Naurath, Rachel           14 VA ZONE              4:34.81    4:34.32        
  6 Brown, Alaina             13 VA ZONE              4:35.13    4:34.40        
  7 Smyth, Molly              13 CT ZONE              4:36.73    4:35.14        
  8 Carter, Caitlin           14 MD ZONE              4:36.57    4:38.68        
Preliminaries
  9 Weaver, Joan              14 MR ZONE              4:39.61                   
 10 Smith, Ashley             14 MR ZONE              4:40.47                   
 11 Zarriello, Megan          13 MR ZONE              4:40.90                   
 12 Pietrantonio, Anna        14 PV ZONE              4:41.08                   
 13 Nowak, Haley              14 PV ZONE              4:41.98                   
 14 Yeh, Joanna               14 MD ZONE              4:43.61                   
 15 Smith, Aileen             14 AM ZONE              4:44.23                   
 16 Hallberg, Patty           13 MD ZONE              4:44.36                   
 
Event 80  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:11.01    8/8/2003 Cody Weik, MA                              
N.A.G Record: ! 3:58.80        2000 MICHAEL PHELPS MD                          
 NAG Rprtble: + 4:17.09                                                        
                4:05.89  OPEN
                4:08.59  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Groome, Eegan             13 MD ZONE              4:18.40    4:12.28+       
  2 Derlath, Jonathan         14 MR ZONE              4:20.40    4:14.54+       
  3 Thomas, Michael           14 MD ZONE              4:20.66    4:15.31+       
  4 O'Connor, Dan             14 NI ZONE              4:22.19    4:17.63        
  5 Anthony, Mac              14 VA ZONE              4:24.10    4:20.86        
  6 Demaria, Frankie          14 AD ZONE              4:22.37    4:22.57        
  7 Schaefer, Matthew         13 AM ZONE              4:25.63    4:23.83        
  8 Cosgarea, Andrew          13 MD ZONE              4:25.22    4:29.06        
Preliminaries
  9 Davison, Hugh             14 MD ZONE              4:26.37                   
 10 Vogel, Joe                14 MD ZONE              4:27.36                   
 11 Parkhurst, Shawn          14 NI ZONE              4:29.71                   
 12 Stephens, Thomas          13 VA ZONE              4:30.02                   
 13 Crockett, Drew            14 VA ZONE              4:31.28                   
 14 Quay, Benjamin            14 AD ZONE              4:32.30                   
 15 Savidge, Kyle             14 CT ZONE              4:33.14                   
 16 Watson, Carter            13 VA ZONE              4:34.62                   
 
Event 81  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:26.39      8/2001 Kierst Koronowicz-MR                       
N.A.G Record: ! 4:05.45        1988 J.EVANS CA (15-16)                         
N.A.G Record: ! 4:03.85        1988 J.EVANS CA (17-18)                         
 NAG Rprtble: + 4:22.39             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 4:21.29             17-18                                      
                4:24.99  JRS
                4:25.59  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meirs, Kati               17 NJ ZONE              4:37.54    4:33.53        
  2 Avers, Whitney            15 MD ZONE              4:43.61    4:36.65        
  3 Lin, Carol                15 AM ZONE              4:43.11    4:36.75        
  4 Belletete, Tina           15 NE ZONE              4:40.80    4:37.69        
  5 Ackerman, Amanda          15 MR ZONE              4:38.69    4:37.73        
  6 McCrone, Collette         16 PV ZONE              4:40.49    4:40.74        
  7 Howland, Molly            15 AD ZONE              4:40.66    4:41.50        
  8 Paris, Toni               15 PV ZONE              4:41.10    4:42.66        
Preliminaries
  9 Guzman, Paula             16 MR ZONE              4:43.63                   
 10 Nugent, Susan             15 MR ZONE              4:45.11                   
 11 Winkler, Caitlin          16 MR ZONE              4:45.72                   
 12 Cota, Devon               16 NE ZONE              4:48.01                   
 13 Holland, Samm             16 VA ZONE              4:49.50                   
 14 Armstrong, Lauren         15 MD ZONE              4:50.17                   
 15 Ponzo, Victoria           15 MR ZONE              4:50.30                   
 16 Chudwick, Jillian         15 CT ZONE              4:50.98                   
 
Event 82  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:10.40      8/2001 George Salayka-MR                          
N.A.G Record: ! 3:50.68        2002 L. JENSEN CC (15-16)                       
N.A.G Record: ! 3:46.08        2004 Larsen Jensen CA (17-18)                   
 NAG Rprtble: + 4:06.69             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 4:02.99             17-18                                      
                4:05.89  OPEN
                4:08.59  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Benecki, Matthew          15 PV ZONE              4:15.07    4:12.83        
  2 Bailey, Jonathan          16 VA ZONE              4:18.68    4:16.48        
  3 French, Nathan            16 NI ZONE              4:16.29    4:16.87        
  4 Hastings, Tristan         17 MR ZONE              4:17.61    4:17.01        
  5 D'Innocenzo, Nick         15 NE ZONE              4:19.01    4:17.83        
  6 Rubio, Fernando           15 VA ZONE              4:18.78    4:18.34        
  7 Kramer, Chris             15 MD ZONE              4:20.04    4:18.87        
  8 English, Scott            17 MD ZONE              4:19.54    4:22.38        
Preliminaries
  9 Finnegan, Chris           16 MR ZONE              4:20.46                   
 10 Vagts, Justin             15 MD ZONE              4:20.77                   
 11 Bruno, Joseph             17 PV ZONE              4:20.91                   
 12 Ross, Brooks              15 VA ZONE              4:21.60                   
 13 Ahlberg, Andy             15 CT ZONE              4:25.42                   
 14 Ojard, John               15 MD ZONE              4:26.12                   
 15 Termin, Anthony           16 MA ZONE              4:26.18                   
 16 Aceino, Alexander         15 VA ZONE              4:27.06                   
 
Event 83  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:33.13      8/2001 Andrea Lehner-NI                           
N.A.G Record: ! 4:19.48        1991 DEE BROWN OZ                               
 NAG Rprtble: + 4:41.49                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nunn, Emma                12 VA ZONE              4:40.31    4:37.34+       
  2 Patterson, Monica         12 NE ZONE              4:43.53    4:39.01+       
  3 Azaret, Lydia             12 NE ZONE              4:42.79    4:40.32+       
  4 Johnson, Morgan           12 VA ZONE              4:43.34    4:45.29        
  5 Kessler, Rachel           11 MR ZONE              4:50.82    4:47.71        
  6 Rueda, Daniela            12 MR ZONE              4:50.97    4:49.15        
  7 Roberts, Allie            12 MA ZONE              4:42.37    4:49.44        
  8 VanWinkle, Courtney       12 NI ZONE              4:50.95    4:49.55        
  9 Scobee, Hannah            12 CT ZONE              4:49.83    4:49.59        
 10 Jones, Kaitlin            12 VA ZONE              4:48.61    4:49.96        
 11 Chu, Karen                12 CT ZONE              4:54.09    4:50.11        
 12 Georger, Marie            12 AM ZONE              4:49.48    4:51.17        
 13 Hammond, Christine        12 MD ZONE              4:52.28    4:52.48        
 14 Morris, Camryne           11 MA ZONE              4:55.31    4:53.61        
 15 Hyrkas, Nikki             12 MD ZONE              4:47.53    4:53.83        
 16 Iverson, Kayla            12 VA ZONE              4:59.04    4:54.10        
 
Event 84  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:22.34      8/1993 Joe Curreri-MD                             
N.A.G Record: ! 4:15.71        2000 MAVERICK SMALLEY GU                        
 NAG Rprtble: + 4:36.79                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enoch, Adam               12 MD ZONE              4:43.83    4:36.96        
  2 Criss, Austin             12 VA ZONE              4:44.92    4:37.08        
  3 McCord, Douglas           12 NJ ZONE              4:44.43    4:42.46        
  4 Yang, Patrick             12 MR ZONE              4:44.97    4:42.55        
  5 Kalisz, Chase             12 MD ZONE              4:49.76    4:44.58        
  6 Termin, Vinny             12 MA ZONE              4:49.55    4:45.27        
  7 Soley, Paul               12 NJ ZONE              4:49.52    4:45.46        
  8 Valente, Jake             12 NJ ZONE              4:51.74    4:45.63        
  9 Paryzek, Zac              12 VA ZONE              4:46.56    4:46.99        
 10 Paules, Evan              12 MA ZONE              4:50.69    4:48.42        
 11 Chen, Dennis              12 MD ZONE              4:54.20    4:48.81        
 12 Galan, Bryan              12 MR ZONE              4:51.65    4:49.72        
 13 Deblasio, Matthew         12 MR ZONE              4:53.55    4:50.33        
 14 Newell, Mark              12 AM ZONE              4:56.63    4:51.62        
 15 Yamout, Nader             12 MR ZONE              4:50.96    4:52.58        
 16 El-Sayed, Mohamed         12 NJ ZONE              5:01.26    4:53.20        
 
Event 85  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:40.25   8/13/2004 Laura Sogar, New England-NE                
N.A.G Record: ! 2:25.75        1996 AMANDA BEARD CA                            
 NAG Rprtble: + 2:41.89                                                        
                2:41.39  JRS
                2:41.59  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Rainer, Rebecca           13 VA ZONE              2:45.32    2:41.09+JRS    
  2 Halligan, Amy             14 MD ZONE              2:50.03    2:45.38        
  3 Jones, Jasmine            14 PV ZONE              2:48.97    2:45.88        
  4 Kolackovsky, Kerrie       13 MR ZONE              2:51.14    2:47.77        
  5 Lewinson, Rebecca         14 NJ ZONE              2:48.69    2:48.06        
  6 Dubay, Shannon            14 CT ZONE              2:50.66    2:49.40        
  7 Martin, Faith             13 CT ZONE              2:50.02    2:49.65        
  8 Ortmayer, Abigail         14 PV ZONE              2:52.44    2:52.95        
Preliminaries
  9 Gargula, Mary             14 VA ZONE              2:53.53                   
 10 Rainer, Natalie           14 VA ZONE              2:53.68                   
 11 Lee, Morgan               14 CT ZONE              2:53.86                   
 12 Lafferty, Kelsey          13 MA ZONE              2:54.01                   
 13 Kelley, Emily             14 MA ZONE              2:54.10                   
 14 Borutecene, Gabrielle     14 MR ZONE              2:54.74                   
 15 Gibbon, Meredith          14 AM ZONE              2:54.78                   
 16 Santaniello, Samantha     14 MR ZONE              2:54.97                   
 
Event 86  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:26.22      8/1993 Mike Pron-NJ                               
N.A.G Record: ! 2:20.81        2002 SEAN MAHONEY PC                            
 NAG Rprtble: + 2:34.29                                                        
                2:25.29  OPEN
                2:28.59  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Wepasnick, Zack           14 PV ZONE              2:36.00    2:34.74        
  2 Guinther, Andrew          14 ME ZONE              2:36.10    2:35.37        
  3 Hon, Curtis               14 NE ZONE              2:38.86    2:35.79        
  4 Okkan, Yalim              14 MR ZONE              2:40.46    2:38.19        
  5 Loftus, Danny             14 VA ZONE              2:39.94    2:38.56        
  6 Power, Robert             14 MA ZONE              2:39.44    2:40.29        
  7 Sung, Roy                 13 NE ZONE              2:40.38    2:41.29        
  8 Husson, Patrick           14 PV ZONE              2:40.67    2:42.46        
Preliminaries
  9 Cook, Alex                13 AM ZONE              2:41.83                   
 10 Buerger, Jonathan         14 AM ZONE              2:41.95                   
 11 Cswerko, Raymond          13 CT ZONE              2:42.53                   
 12 Ratliff, Bradley          14 MD ZONE              2:42.65                   
 13 Thein, Tyler              14 MD ZONE              2:42.87                   
 14 Sangtippawan, Chudchane   14 MR ZONE              2:42.99                   
 15 Stang, Colin              14 MD ZONE              2:43.93                   
 16 Tollefson, Andrew         14 PV ZONE              2:44.02                   
 
Event 87  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:40.47      8/2001 Heather Davidson-MA                        
N.A.G Record: ! 2:25.35        1992 A.NALL MD (15-16)                          
N.A.G Record: ! 2:25.35        2000 A. BEARD AZ (17-18)                        
 NAG Rprtble: + 2:39.19             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:38.99             17-18                                      
                2:41.39  JRS
                2:41.59  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meer, Amber               15 MD ZONE              2:49.41    2:45.49        
  2 Lynch, Sarah              15 PV ZONE              2:45.57    2:47.13        
  3 White, Maggie             15 MD ZONE              2:48.15    2:47.35        
  4 Schaefer, Danielle        15 MD ZONE              2:48.14    2:47.47        
  5 Randall, Shelby           15 VA ZONE              2:49.81    2:49.14        
  6 Jackson, Emma             15 NE ZONE              2:49.63    2:49.79        
  7 Faingold, Kathy           17 AM ZONE              2:51.18    2:50.45        
  8 Leech, Kathryn            18 AM ZONE              2:49.89    2:50.49        
Preliminaries
  9 Kidron, Ella              15 MR ZONE              2:53.49                   
 10 Smith, Jackie             15 MR ZONE              2:54.50                   
 11 Albert, Casey             17 NE ZONE              2:54.78                   
 12 Decrosta, Katherine       16 PV ZONE              2:55.14                   
 13 Dowd, Caitlin             16 MR ZONE              2:56.30                   
 14 Harris, Katherine         15 MR ZONE              2:56.62                   
 15 Santoro, Emma             15 NE ZONE              2:56.69                   
 16 Smith, Molly              15 NE ZONE              2:56.87                   
 
Event 88  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 2:22.38      8/2001 Ryan Hurley-PV                             
N.A.G Record: ! 2:15.53        1998 M.GANGLOFF LE (15-16)                      
N.A.G Record: ! 2:13.49        2000 B. HANSEN MA (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 2:27.69             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:23.49             17-18                                      
                2:25.29  OPEN
                2:28.59  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Materniak, Eric           15 MA ZONE              2:32.44    2:31.88        
  2 Shea, Tommy               15 MD ZONE              2:34.67    2:32.46        
  3 Roser, Hans               17 NI ZONE              2:33.79    2:33.00        
  4 Dent, Roger               17 MR ZONE              2:37.41    2:33.04        
  5 Berus, Stephen            18 NI ZONE              2:38.74    2:38.06        
  6 Lucas, Benjamin           16 PV ZONE              2:39.86    2:38.38        
  7 Hastings, Tristan         17 MR ZONE              2:39.54    2:41.23        
  8 Fuoco, Dante              15 AM ZONE              2:43.57    2:43.99        
Preliminaries
  9 Meighen, Mitchel          17 AM ZONE              2:43.59                   
 10 Yafayev, Vadim            15 AD ZONE              2:45.61                   
 11 Welsh, Christian          15 CT ZONE              2:46.59                   
 12 McGorry, Ray              15 NE ZONE              2:50.71                   
 
Event 89  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:14.90    8/8/2003 Samara Gelb, MD                            
N.A.G Record: ! 1:09.87        1997 CARLY GEEHR CA                             
 NAG Rprtble: + 1:18.99                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 MR ZONE              1:15.10    1:14.47M       
  2 Moss, KC                  11 CT ZONE              1:18.04    1:15.70+       
  3 Nunes, Anna               11 MA ZONE              1:21.36    1:19.67        
  4 Young, Katie              12 VA ZONE              1:20.85    1:20.16        
  5 Chan, Olivia              11 MR ZONE              1:21.71    1:20.24        
  6 Johnson, Morgan           12 VA ZONE              1:21.45    1:20.54        
  7 Patterson, Monica         12 NE ZONE              1:22.38    1:21.46        
  8 Surhoff, Kendall          12 MD ZONE              1:21.54    1:21.68        
Preliminaries
  9 Campbell, Katie           12 VA ZONE              1:22.66                   
 10 Sun, April                12 MA ZONE              1:22.76                   
 11 Cook, Katrina             12 NE ZONE              1:23.01                   
 12 Gragnani, Karen           12 PV ZONE              1:23.22                   
 13 Wingfield, Amber          12 VA ZONE              1:23.28                   
 14 Marshall, Anna            12 NJ ZONE              1:23.43                   
 15 Reading, Mariah           12 ME ZONE              1:23.45                   
 16 Zhang, Connie             12 NJ ZONE              1:23.48                   
 
Event 90  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:13.19    8/8/2003 Stuart Ferguson, VA                        
N.A.G Record: ! 1:09.48        2000 MAVERICK SMALLEY GU                        
 NAG Rprtble: + 1:18.09                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Holden, Eric              12 CT ZONE              1:16.29    1:14.60+       
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 MR ZONE              1:18.31    1:15.13+       
  3 Peng, DiDi                12 MR ZONE              1:18.66    1:17.82+       
  3 Wong, Stanley             12 MR ZONE              1:18.21    1:17.82+       
  5 Ruggieri, Eric            12 PV ZONE              1:19.78    1:18.76        
  6 McDonald, Kendrick        12 MD ZONE              1:20.20    1:19.56        
  7 Chansakul, JR             12 MR ZONE              1:20.82    1:21.07        
  8 Eichel, Gabe              12 PV ZONE              1:21.72    1:21.29        
Preliminaries
  9 Silverman, Kevin          12 NJ ZONE              1:21.79                   
 10 Hewitt, Joey              12 VA ZONE              1:21.88                   
 11 Hill, Austin              12 MA ZONE              1:21.96                   
 11 Hartman, Bryce            12 VA ZONE              1:21.96                   
 13 Lazarovich, David         12 NE ZONE              1:22.21                   
 14 Herrmann, Charles         12 MR ZONE              1:22.22                   
 15 James, Cameron            12 MD ZONE              1:22.23                   
 16 Draganosky, Bryan         12 MA ZONE              1:22.42                   
 
Event 91  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.10      8/2002 Julie Sablik-VA                            
N.A.G Record: !   59.71        1979 MARY T. MEAGHER KY                         
 NAG Rprtble: + 1:04.99                                                        
                1:04.39  OPEN
                1:04.39  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Vincent, Mandy            14 PV ZONE              1:05.16    1:04.95+       
  2 Dotzel, Sarah             14 MD ZONE              1:05.59    1:05.20        
  3 Stephens, Carter          14 VA ZONE              1:06.51    1:06.01        
  4 Holden, Kim               14 MR ZONE              1:07.29    1:06.57        
  5 Naurath, Rachel           14 VA ZONE              1:06.87    1:07.01        
  6 White, Sarah              13 VA ZONE              1:07.39    1:07.25        
  7 Morse, Emily              14 PV ZONE              1:07.99    1:07.28        
  8 Belcher, Erica            13 NE ZONE              1:07.79    1:08.32        
Preliminaries
  9 Cooper, Sammie            14 MR ZONE              1:08.00                   
 10 Kearns, Ann               14 CT ZONE              1:08.16                   
 11 Guelly, Kirsten           14 MR ZONE              1:08.34                   
 12 Titley, Allison           13 VA ZONE              1:08.70                   
 13 Caldwell, Lauren          13 NI ZONE              1:08.88                   
 14 Kylliainen, Tanja         13 MD ZONE              1:08.89                   
 15 Watt, Kendall             14 VA ZONE              1:09.31                   
 16 Lamothe, Emma             14 NE ZONE              1:09.36                   
 
Event 92  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M   57.84    8/8/2003 Brian Wilson, NJS                          
N.A.G Record: !   55.78        2000 MICHAEL PHELPS MD                          
 NAG Rprtble: + 1:01.69                                                        
                  57.19  OPEN
                  58.19  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fletcher, Sean            14 PV ZONE                59.80      58.26+       
  2 Waugh, Mark               14 AM ZONE              1:00.58      59.60+       
  3 Madley, Kyle              13 NJ ZONE              1:01.83    1:01.39+       
  4 Aronica, Philip           14 NI ZONE              1:02.50    1:02.01        
  5 Gabel, Brooks             14 MD ZONE              1:02.35    1:02.71        
  6 Dudzinski, Kyle           14 AM ZONE              1:03.17    1:03.17        
  7 Tremols, Nick             14 PV ZONE              1:02.74    1:03.81        
  8 Sugimoto, Sho             14 AM ZONE              1:02.79    1:04.87        
Preliminaries
  9 Murphy, Patrick           14 NE ZONE              1:03.22                   
 10 Huyett, Joseph            14 MA ZONE              1:03.34                   
 11 Pierce, Trevor            14 CT ZONE              1:03.55                   
 12 Yacano, Benjamin          14 VA ZONE              1:03.62                   
 13 Gordon, Clifton           13 MA ZONE              1:03.72                   
 14 Selinger, Joseph          14 MR ZONE              1:04.36                   
 15 Jackson, Warren           14 PV ZONE              1:04.48                   
 16 Sarman, Mark              13 PV ZONE              1:04.57                   
 16 Sundquist, Jim            13 NI ZONE              1:04.57                   
 
Event 93  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 1:04.84      8/2002 Allison Stevens-PV                         
N.A.G Record: !   57.93        1981 M. MEAGHER KY (15-16)                      
N.A.G Record: !   58.72        1997 M. HYMAN AZ (17-18)                        
 NAG Rprtble: + 1:03.69             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 1:02.99             17-18                                      
                1:04.39  OPEN
                1:04.39  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O'Donnell, Erin           16 MD ZONE              1:05.86    1:05.69        
  2 Matuszewski, Katie        16 AM ZONE              1:07.45    1:06.94        
  3 Oberlander, Morgan        15 MD ZONE              1:07.80    1:07.11        
  4 Mangus, Kim               16 MD ZONE              1:07.92    1:07.81        
  5 Avers, Whitney            15 MD ZONE              1:08.13    1:07.90        
  6 Myers, Jordan             17 NI ZONE              1:08.70    1:08.61        
  7 Crider, Amy               16 PV ZONE              1:08.44    1:08.64        
  8 Waldron, Jenna            17 CT ZONE              1:08.92    1:10.11        
Preliminaries
  9 Fistrovic, Natazia        17 MA ZONE              1:08.99                   
 10 Harter, Carly             15 AM ZONE              1:09.95                   
 11 Cawley, Erin              15 MA ZONE              1:10.45                   
 12 Faingold, Kathy           17 AM ZONE              1:10.77                   
 13 Harris, Katherine         15 MR ZONE              1:11.24                   
 14 Parsons, Renee            15 MD ZONE              1:11.37                   
 15 Mitchell, Stephanie       15 AM ZONE              1:11.74                   
 16 Tyznar, Tina              16 MR ZONE              1:12.13                   
 
Event 94  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 57.51      8/2001 Dorian Delamare-NJ                           
N.A.G Record: ! 52.98        2001 M. PHELPS MD (15-16)                         
N.A.G Record: ! 51.10        2003 M. PHELPS MD (17-18)                         
 NAG Rprtble: + 57.99             15-16                                        
 NAG Rprtble: + 56.69             17-18                                        
                57.19  OPEN
                58.19  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dent, Roger               17 MR ZONE                59.00      58.71        
  2 Forrest, Steven           16 AM ZONE              1:00.56      59.81        
  3 Lucas, Jake               16 VA ZONE              1:00.21      59.89        
  4 Quinn, Daniel             16 MD ZONE              1:00.97    1:00.29        
  5 Rossick, George           17 MD ZONE              1:00.98    1:01.18        
  6 Drost, Dana               17 CT ZONE              1:01.59    1:01.21        
  7 Matuszewski, Greg         17 AM ZONE              1:01.24    1:01.58        
  8 Cromer, Chris             16 VA ZONE              1:01.34    1:01.85        
Preliminaries
  9 Catanese, Ben             15 VA ZONE              1:01.59         J         
 10 Culver, Eric              15 MR ZONE              1:01.65                   
 11 Panzl, Jonathan           16 MR ZONE              1:02.12                   
 12 Brazitis, Kevin           16 MA ZONE              1:02.63                   
 13 Catlin, Andy              18 NI ZONE              1:02.67                   
 14 Rosen, Mike               15 AM ZONE              1:02.88                   
 15 Aceino, Alexander         15 VA ZONE              1:03.23                   
 16 Bruno, Joseph             17 PV ZONE              1:04.48                   
 
Event 95  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:10.03      8/2001 Maryland                                   
                         K Delp, L Tabor, A Miller, K McIntosh             
N.A.G Record: ! 4:09.17        1995 CINN. MARLINS OH                           
                         KROEGER, RANSOM, GREINER, MEADE                   
 NAG Rprtble: + 4:27.19                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:12.35    4:10.23+       
     1) Snidow, Lindsay 12              2) Jones, Kaitlin 12              
     3) Ward, Colleen 12                4) Johnson, Morgan 12             
  2 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:10.00    4:10.51+       
     1) Zhu, Annie 11                   2) Haruki, Yuria 12               
     3) Rueda, Daniela 12               4) Neal, Lia 11                   
  3 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:15.12    4:11.61+       
     1) Azaret, Lydia 12                2) Moore, Rachel 12               
     3) Morin, Katie 12                 4) Patterson, Monica 12           
  4 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:15.52    4:16.40+       
     1) Lee, Shannon 12                 2) McDonald, Elizabeth 12         
     3) Pierce, Samantha 12             4) Luchansky, Katy 12             
  5 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:17.00    4:17.56+       
     1) Beale, Natalie 12               2) Rossick, Chelsea 12            
     3) Hammond, Christine 12           4) Surhoff, Kendall 12            
  6 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:20.32    4:18.83+       
     1) Dona, Reanna 12                 2) Wilson, Amina 12               
     3) Greene, Eva 12                  4) Hough, Kendall 12              
  7 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:19.93    4:21.06+       
     1) Busch, Melanie 12               2) Stewart, Sada 12               
     3) Cameron, Emily 11               4) Roberts, Allie 12              
  8 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        4:24.16    4:21.53+       
     1) Ustjanauskas, Jessie 12         2) Koukos, Alexandria 12          
     3) Cole, Caitlin 12                4) Chu, Karen 12                  
  9 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           4:22.00    4:21.70+       
     1) Slear, Cara 12                  2) Borgersen, Hanne 12            
     3) Hyrkas, Nikki 12                4) Martin, Selena 12              
 10 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            4:21.80    4:21.78+       
     1) McElfresh, Erin 11              2) Champagne, Brittney 12         
     3) VanWinkle, Courtney 12          4) Carbaugh, Amanda 11            
 11 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:21.76    4:21.92+       
     1) Nunn, Emma 12                   2) Smith, Haley 11                
     3) Egress, Alexandra 12            4) Ryan, Leah 12                  
 12 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:20.17    4:22.21+       
     1) Zilinskas, Rachel 11            2) O'Toole, Stephanie 11          
     3) Georger, Marie 12               4) Dudzinski, Brittany 12         
 13 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         4:20.79    4:24.73+       
     1) Butler, Rebecca 12              2) Duvvuri, Priya 12              
     3) Anderson, Julia 12              4) Miles, Angelika 12             
 14 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        4:25.55    4:26.26+       
     1) Cook, Katrina 12                2) Capece, Caroline 12            
     3) Oresman, Kelsi 12               4) Phillips, Callie 12            
 15 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:27.82    4:27.27        
     1) Friedline, Emily 12             2) Jones, Carly 12                
     3) Smith, Leah 11                  4) Eiben, Emily 12                
 16 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:20.00    4:27.60        
     1) Raccioppi, Paige 12             2) Chan, Olivia 11                
     3) Kessler, Rachel 11              4) Cho, Rachel 11                 
 
Event 96  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:00.22      8/1993 New Jersey                                 
                         J. Dugan, J. Sayko, J. Dash, H. Wansley           
N.A.G Record: ! 4:01.66        1998 IRVINE NOVA CA                             
                         VAYO, HEWKO, KRAUTIM, CIOLLI                      
 NAG Rprtble: + 4:27.39                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:16.00    4:09.85+       
     1) Wong, Stanley 12                2) Conroy, Michael 12             
     3) Yamout, Nader 12                4) Yang, Patrick 12               
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:12.12    4:09.89+       
     1) Criss, Austin 12                2) Bailey, Peyton 12              
     3) Lynn, Garret 12                 4) Hartman, Bryce 12              
  3 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         4:12.95    4:13.51+       
     1) El-Sayed, Mohamed 12            2) McCord, Douglas 12             
     3) Jan, Kevin 12                   4) Ross, James 12                 
  4 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:17.83    4:13.53+       
     1) Buerger, Matthew 12             2) Newell, Mark 12                
     3) Nappi, John 12                  4) Seiferth, Jon 12               
  5 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:13.00    4:13.77+       
     1) James, Cameron 12               2) Enoch, Adam 12                 
     3) Chen, Dennis 12                 4) McDonald, Kendrick 12          
  6 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:20.95    4:18.12+       
     1) Termin, Vinny 12                2) Mitchell, Kevin 12             
     3) Paules, Evan 12                 4) Toulson, Wali 12               
  7 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:21.96    4:19.25+       
     1) Xiao, Brian 12                  2) HU, Phillip 11                 
     3) Irish, Trevor 12                4) Gyenis, Andrew 12              
  8 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:20.89    4:19.46+       
     1) Walcker, Bryan 12               2) Lazarovich, David 12           
     3) Conte, Lorenzo 12               4) Laliberte, Jeffrey 12          
  9 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:27.87    4:20.53+       
     1) Wolff, Austin 12                2) Dietter, Tyler 12              
     3) Carr, Charlie 12                4) Duryea, Derrian 12             
 10 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         4:21.49    4:21.09+       
     1) Bajuz, Michael 12               2) Jennings, Sean 12              
     3) Baliko, Greg 12                 4) Valente, Jake 12               
 11 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:25.08    4:21.99+       
     1) Siar, Jacob 12                  2) West, David 12                 
     3) Colley, Ben 12                  4) Paryzek, Zac 12                
 12 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    4:29.71    4:29.21        
     1) McCleary, Trevor 12             2) Novehrends, Anton 11           
     3) Heckman, Alec 12                4) Draganosky, Bryan 12           
 13 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            4:25.60    4:30.06        
     1) Marin, Morgan 12                2) Tobey, Kevin 11                
     3) Ledford, Sean 11                4) Hofmar-Glennon, Jacob 12       
 14 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        4:49.23    4:31.78        
     1) Lynch, Stephen 12               2) Holden, Eric 12                
     3) Sakaguchi, Tom 12               4) Martin, Bo 12                  
 15 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:46.84    4:35.16        
     1) McCurdy, Christian 11           2) Hess, Adam 12                  
     3) Smith, Dan 12                   4) Baurle, Matthew 12             
 16 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:34.08    4:37.46        
     1) Chavez, Alejandro 12            2) Eichel, Gabe 12                
     3) Ledecky, Michael 12             4) Melhuish, Tim 12               
 
Event 97  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:50.15    8/8/2003 Middle Atlantic                            
                         S Czar, J Dyer, S Page, D LaRue                   
N.A.G Record: ! 1:49.25        1997 CINN. MARLINS OH                           
                         MEADE, RANSON, WAIZENHOFER, KROEGER               
 NAG Rprtble: + 1:57.09                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       1:56.00    1:51.99+       
     1) Larson, Kim 14                  2) Doughty, Brigitte 14           
     3) Holden, Kim 14                  4) Weaver, Joan 14                
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           1:55.26    1:53.70+       
     1) Brown, Alaina 13                2) Rowley, Meaghan 13             
     3) Morris, Kasey 14                4) Stephens, Carter 14            
  3 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            1:55.90    1:53.84+       
     1) Jacumski, Victoria 14           2) Strychalski, Julie 14          
     3) Gabriele, Anastasia 13          4) Dean, Kali 14                  
  4 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           1:56.75    1:54.36+       
     1) Pittman, Catie 14               2) Johnson, Heather 13            
     3) Phillips, Julianne 13           4) Sears, Rachel 14               
  5 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     1:56.41    1:54.79+       
     1) Olechnowicz, Cheryl 14          2) Hall, Alina 13                 
     3) Lund, Rachel 14                 4) Nowak, Haley 14                
  6 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        1:54.88    1:54.87+       
     1) Smyth, Molly 13                 2) Bradner, Sarah 13              
     3) Kearns, Cooper 13               4) Kearns, Ann 14                 
  7 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:00.00    1:55.66+       
     1) Simonetti, Christina 13         2) Kolackovsky, Kerrie 13         
     3) Glenday, Heather 14             4) D'Angelo, Torrey 14            
  8 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           1:57.00    1:55.84+       
     1) Yeh, Joanna 14                  2) Dotzel, Sarah 14               
     3) Halligan, Amy 14                4) Koch, Katie 13                 
  9 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 1:56.29    1:56.08+       
     1) Gibbon, Meredith 14             2) Lewandowski, Sara 14           
     3) Ferrante, Kelsey 13             4) Stein, Chelsea 14              
 10 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           1:54.00    1:56.51+       
     1) Keshishian, Sarah 13            2) Kirby, Alyssa 14               
     3) Abernathy, Kelsey 13            4) Greaney, Eryn 13               
 11 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        1:56.49    1:56.61+       
     1) Secules, Chiara 14              2) Belcher, Erica 13              
     3) Grimes, Meaghan 14              4) Lamothe, Emma 14               
 12 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     1:58.59    1:56.70+       
     1) Pietrantonio, Anna 14           2) Huo, Yvonne 13                 
     3) Ortmayer, Abigail 14            4) Vincent, Mandy 14              
 13 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 1:58.96    1:58.54        
     1) Taylor, Alyssa 14               2) McCurdy, Jasmine 14            
     3) Esachina, Chrissy 14            4) Marko, Andrea 14               
 14 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    1:55.92    1:58.61        
     1) Martin, Chelsea 13              2) Brennan, Jennifer 14           
     3) Lafferty, Kelsey 13             4) Solt, Victoria 14              
 15 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         1:58.07    1:58.84        
     1) Osmulski, Moe 14                2) Gaul, Rachael 14               
     3) D'Alonzo, Bernadette 13         4) Lewinson, Rebecca 14           
 16 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                             NT    1:58.90        
     1) Fleming, Johanna 13             2) Underwood, Jordan 14           
     3) Fabian, Eva 13                  4) Rounds, Elizabeth 14           
 
Event 98  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:42.12      8/2002 Virginia                                   
                         M Lewis, G Anglin, J Anderson, L Robertson        
N.A.G Record: ! 1:43.15        2003 BLACK HAWK AREA S.T.                       
                         N. CORDES, J. WESSELS, N. HOHNSTEIN, C CHRISTENSEN
 NAG Rprtble: + 1:49.29                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 1:46.02    1:42.14!       
     1) Sugimoto, Sho 14                2) Buerger, Jonathan 14           
     3) Waugh, Mark 14                  4) Dudzinski, Kyle 14             
  2 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           1:45.00    1:43.67+       
     1) Jones, Aaron 14                 2) Davison, Hugh 14               
     3) Bennett, Oliver 14              4) Groome, Eegan 13               
  3 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           1:45.99    1:44.10+       
     1) Anthony, Mac 14                 2) Watson, Carter 13              
     3) Stephens, Thomas 13             4) Crockett, Drew 14              
  4 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     1:46.55    1:44.16+       
     1) Fletcher, Sean 14               2) Tremols, Nick 14               
     3) Wright, Geoffrey 14             4) Wepasnick, Zack 14             
  5 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    1:49.67    1:45.11+       
     1) Sideras, Andrew 14              2) Power, Robert 14               
     3) Huyett, Joseph 14               4) Lordi, Anthony 14              
  6 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            1:47.57    1:45.54+       
     1) Sundquist, Jim 13               2) Brophy, Willy 14               
     3) Parkhurst, Shawn 14             4) Aronica, Philip 14             
  7 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       1:48.00    1:46.64+       
     1) Lohrer, Jesse 14                2) Spinella, Nick 13              
     3) Lee, Oliver 14                  4) Sullivan, Sean 13              
  8 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           1:48.00    1:46.65+       
     1) Thomas, Michael 14              2) Sweeney, Brian 14              
     3) Stang, Colin 14                 4) Ratliff, Bradley 14            
  9 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         1:48.99    1:47.08+       
     1) Madley, Kyle 13                 2) Martin, Richard 14             
     3) Yburan, Jan 14                  4) Warner, Nick 14                
 10 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        1:47.29    1:47.22+       
     1) Lenkeit, Michael 14             2) Cswerko, Raymond 13            
     3) Pierce, Trevor 14               4) Mackiewicz, John 14            
 11 ADIRONDACK ZONE TEAM  'A'                         1:53.29    1:47.27+       
     1) Dyer, Frankie 14                2) Demaria, Frankie 14            
     3) Barno, Michael 14               4) Quay, Benjamin 14              
 12 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 1:48.78    1:47.54+       
     1) Thieshen, David 13              2) Brown, Frank 14                
     3) Simon, Daniel 13                4) Molinaro, Miles 13             
 13 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        1:48.85    1:47.57+       
     1) Dropo, Alexander 14             2) Wingfield, Jacob 14            
     3) Murphy, Patrick 14              4) Hon, Curtis 14                 
 14 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    1:51.17    1:49.03+       
     1) Gordon, Clifton 13              2) Pryor, Zach 14                 
     3) Mikitka, Jeffrey 13             4) Yext, Ian 13                   
 15 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       1:55.00    1:49.40        
     1) Koukharevitch, Alex 14          2) Sangtippawan, Chudchane 14     
     3) Kuo, Theodore 13                4) Wallace, Daniel 13             
 16 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           1:53.08    1:49.54        
     1) Bishop, Dylan 14                2) Loftus, Danny 14               
     3) Cuthbert, West 14               4) Jolissaint, Josef 14           
 
Event 99  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:52.17      8/2002 Potomac Valley                             
                         M Walsh, A Stevens, E Kelly, A Nakazawa           
N.A.G Record: ! 1:47.91        2002 PINE CREST SCHOOL FG (15-16)               
                         SLAIGHT, DARLING, RALEIGH, PIKE                   
N.A.G Record: ! 1:47.57        2004 Florida Atlantic FG (17-18)                
                         L Darling, A Slaight, N Pike, R Jeffrey           
 NAG Rprtble: + 1:52.29                                                        
 NAG Rprtble: + 1:56.99                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 1:53.34    1:52.08M       
     1) Matuszewski, Katie 16           2) Leech, Kathryn 18              
     3) Faingold, Kathy 17              4) Doran, Abbey 18                
  2 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           1:58.00    1:53.08+       
     1) Oberlander, Morgan 15           2) Schaefer, Danielle 15          
     3) Joseph, Morgan 16               4) Brosi, Kelsey 16               
  3 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 1:56.16    1:53.87+       
     1) Lin, Carol 15                   2) Shields, Courtney 15           
     3) Coghe, Katlin 15                4) Harter, Carly 15               
  4 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        1:57.51    1:54.98+       
     1) Walcker, Michelle 15            2) Casha, Salena 15               
     3) Smith, Molly 15                 4) Santoro, Emma 15               
  5 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    1:54.72    1:55.05+       
     1) Cawley, Erin 15                 2) Williams, Andrea 15            
     3) Kelley, Katie 16                4) Kraus, Kori 16                 
  6 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       1:57.00    1:55.44+       
     1) Taddeo, Marisa 15               2) Daboudet, Audrey 16            
     3) Halbohn, Colleen 15             4) Weston, Elizabeth 15           
  7 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           1:58.89    1:56.32+       
     1) Potter, Alex 15                 2) Colasurdo, Rachel 15           
     3) Holland, Samm 16                4) Randall, Shelby 15             
  8 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:03.00    1:56.84+       
     1) Nugent, Susan 15                2) Martinez, Bianca 16            
     3) Fritsch, Kristina 15            4) Dowd, Caitlin 16               
  9 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            1:59.38    1:56.90+       
     1) Sherlock, Caitlin 16            2) Myers, Jordan 17               
     3) Tyagi, Devina 16                4) Trobe, Alex 15                 
 10 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     1:59.30    1:57.01        
     1) Paris, Toni 15                  2) Bushmire, Kasey 16             
     3) Krogh, Mary Ashley 16           4) Floria, Charlotte 16           
 11 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:01.00    1:58.29        
     1) Charnley, Rachel 16             2) O'Donnell, Erin 16             
     3) Johnson, Lauren 17              4) Robinson, Katie 16             
 12 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                             NT    2:00.13        
     1) Scott, Audrey 16                2) Chudwick, Jillian 15           
     3) McKnight, Kristen 16            4) Waldron, Jenna 17              
 13 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        2:06.08    2:01.42        
     1) Belletete, Tina 15              2) Albert, Casey 17               
     3) Jackson, Emma 15                4) Cota, Devon 16                 
 14 ADIRONDACK ZONE TEAM  'A'                         2:04.53    2:03.59        
     1) Skowronek, Julie 18             2) Burnett, Alicia 15             
     3) Marra, Rachele 15               4) Howland, Molly 15              
 
Event 100  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 1:37.87      8/2002 Potomac Valley                             
                         W Dufresne, A Fishman, J Kreitler, S Scheren      
N.A.G Record: ! 1:37.36        2000 IRVINE NOVA CA (15-16)                     
                         PIERSOL, NEFF, QUILLEN, CAVIC                     
N.A.G Record: ! 1:35.66        2003 NEW ALBANY S. C. (17-18)                   
                         B. PRATER, J. SANDS, T. PROSE, J. DOYLE           
 NAG Rprtble: + 1:39.89                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       1:47.00    1:40.84        
     1) Hastings, Tristan 17            2) Kopczynski, Konrad 17          
     3) Dent, Roger 17                  4) Brown, Kamau 16                
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           1:45.95    1:42.19        
     1) Bailey, Jonathan 16             2) Aceino, Alexander 15           
     3) Cromer, Chris 16                4) Lucas, Jake 16                 
  3 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    1:46.67    1:42.21        
     1) Termin, Anthony 16              2) Hill, Darren 16                
     3) Brazitis, Kevin 16              4) Ferenchak, Stefan 17           
  4 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           1:44.00    1:42.24        
     1) Scarlett, Brian 17              2) Gisriel, Carter 15             
     3) Saad, Nour 16                   4) Quinn, Daniel 16               
  5 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 1:45.30    1:42.46        
     1) Coulson, Peter 17               2) Stepanian, Mark 15             
     3) Rosen, Zach 15                  4) Neidig, Patrick 17             
  6 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                             NT    1:44.09        
     1) Mackinnon, Greg 17              2) Drost, Dana 17                 
     3) Ahlberg, Andy 15                4) Traystman, Harry 15            
  7 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           1:48.00    1:45.12        
     1) Vagts, Justin 15                2) Gottschalk, Jack 16            
     3) Creevy, T.J. 16                 4) Rossick, George 17             
  8 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       1:54.00    1:45.47        
     1) Katz, Andrew 15                 2) Amato, Nick 16                 
     3) Panzl, Jonathan 16              4) Finnegan, Chris 16             
  9 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 1:47.00    1:45.52        
     1) Sestak, Ryan 15                 2) Noble, Rich 16                 
     3) Rosen, Mike 15                  4) Thayer, David 16               
 10 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            1:46.51    1:45.55        
     1) Donnarumma, Dan 17              2) French, Nathan 16              
     3) Roser, Hans 17                  4) Catlin, Andy 18                
 11 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     1:49.31    1:45.98        
     1) Jansen, Devin 15                2) Bruno, Joseph 17               
     3) Benecki, Matthew 15             4) Clark, Chris 16                
 12 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        1:47.15    1:46.96        
     1) D'Innocenzo, Nick 15            2) Hollingsworth, Harrison 16     
     3) Azaret, Julian R 15             4) McGorry, Ray 15                
 13 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           1:50.81    1:47.25        
     1) Catanese, Ben 15                2) Ross, Brooks 15                
     3) Carder, Matthew 15              4) Rubio, Fernando 15             
 
Event 101  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 33.06   8/13/2004 Elizabeth Pelton, Connecticut-CT             
N.A.G Record: ! 32.88        2004 Elizabeth Pelton  CT                         
 NAG Rprtble: + 36.19                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moriarty, Stephanie       10 CT ZONE                37.22      36.35        
  2 Dowzicky, Natalie         10 MA ZONE                36.71      36.36        
  3 Rubiano, Alexandra        10 MR ZONE                37.87      36.93        
  4 Mitchell, Katelyn         10 NE ZONE                37.35      37.46        
  5 Wittig, Shannon           10 AM ZONE                37.74      37.49        
  6 Bailey, Brittany          10 MR ZONE                37.69      37.55        
  7 Karosas, Tasija           10 NE ZONE                38.40      37.70        
  8 Hemmer, Zoe               10 PV ZONE                38.05      38.12        
  9 Ryan, Gillian             10 MA ZONE                38.68      38.23        
 10 Admire, Katelyn           10 VA ZONE                38.40      38.44        
 11 Yu, Wynona                10 MR ZONE                40.11      38.66        
 12 Graesser, Hannah          10 NI ZONE                38.24      38.87        
 13 Ross, Mikaela             10 NE ZONE                39.75      38.88        
 14 TU, Vivian                10 NJ ZONE                40.03      39.12        
 15 Miller, Jaimie            10 CT ZONE                39.17      39.17        
 16 Near, Caitlin             10 CT ZONE                39.82      39.27        
 
Event 102  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Meet Record: M 34.18      8/1998 David Walters-VA                             
N.A.G Record: ! 33.24        1995 KRIS HUMPHRIES MN                            
 NAG Rprtble: + 36.39                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 MR ZONE                36.67      36.30+       
  2 Kelly, Brian              10 NJ ZONE                36.38      36.51        
  3 Seliskar, Andrew           9 PV ZONE                37.44      36.73        
  4 Dudzinski, Ryan           10 AM ZONE                37.62      36.76        
  5 Delise, Sam               10 CT ZONE                36.91      36.84        
  6 MO, Daniel                10 MR ZONE                37.15      37.44        
  7 Kawka, Filip              10 VA ZONE                37.45      37.47        
  8 Silverman, Ian            10 MD ZONE                36.02      37.50        
  9 Bergeron, Connor           9 VA ZONE                38.60      37.73        
 10 Menguy, Hugo              10 PV ZONE                38.30      38.02        
 11 Wilson, Mark              10 VA ZONE                37.49      38.14        
 12 McJunkin, James           10 PV ZONE                39.45      38.28        
 13 Stobbe, Eric              10 NJ ZONE                39.35      38.29        
 14 Rocchi, Paul              10 MA ZONE                38.69      38.48        
 15 Kennedy, Ben              10 VA ZONE                38.08      38.51        
 16 Fauls, Henry              10 VA ZONE                38.30      38.54        
 
Event 103  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 4:59.37   8/12/2005 Rachel Kessler, MR Zone-MR                 
N.A.G Record: ! 4:42.40        2003 ELISABETH BEISEL NE                        
 NAG Rprtble: + 5:13.69                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HU, Janet                 10 PV ZONE              5:12.53    5:08.72+       
  2 Valler, Montanna          10 NE ZONE              5:14.54    5:11.34+       
  3 Karosas, Tasija           10 NE ZONE              5:16.84    5:12.70+       
  4 Enoch, Geordie            10 MD ZONE              5:12.94    5:14.69        
  5 Hoyt, Skyler              10 NI ZONE              5:15.36    5:18.00        
  6 Lucas, Marie              10 MR ZONE              5:23.99    5:24.62        
  7 Ryan, Gillian             10 MA ZONE              5:37.45    5:25.77        
  8 Brown, Caitlyn            10 PV ZONE              5:30.22    5:25.91        
  9 Gilson, Brooke            10 MA ZONE              5:37.76    5:27.27        
 10 Namestnik, Alexa          10 AM ZONE              5:29.19    5:29.63        
 11 Bazell, Alicia             9 MD ZONE              5:33.55    5:29.84        
 12 Alley, Kara               10 VA ZONE              5:38.54    5:30.51        
 13 Miller, Heidi             10 AM ZONE              5:39.45    5:31.01        
 14 Schroeder, Emily           9 NJ ZONE              5:25.93    5:32.72        
 15 Johnson, Sunny            10 VA ZONE              5:32.45    5:34.39        
 16 Denton, Catherine         10 CT ZONE              5:35.96    5:34.46        
 
Event 104  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 5:00.88   8/13/2004 Christian Vivadelli, Virginia-VA           
N.A.G Record: ! 4:36.22        2004 ADAM HINSHAW PC                            
 NAG Rprtble: + 5:10.29                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Ian            10 MD ZONE              5:07.63    5:06.15+       
  2 Kelly, Brian              10 NJ ZONE              5:13.08    5:09.75+       
  3 Hine, Trevor              10 MD ZONE              5:19.22    5:12.22        
  4 Savidge, Patrick           9 CT ZONE              5:11.59    5:12.66        
  5 Dudding, Gates            10 VA ZONE              5:15.67    5:20.16        
  6 Kalibat, Peter            10 NJ ZONE              5:24.32    5:20.25        
  7 Thomas, Michael           10 PV ZONE              5:23.13    5:20.88        
  8 Bond, Andrew              10 MA ZONE              5:27.38    5:21.60        
  9 Ahlberg, Joey             10 CT ZONE              5:22.27    5:22.41        
 10 Wilson, Mark              10 VA ZONE              5:25.46    5:25.62        
 11 Menguy, Hugo              10 PV ZONE              5:26.57    5:26.78        
 12 Tocco, Alec                9 AD ZONE              5:39.68    5:29.31        
 13 Hancock, Brad             10 VA ZONE              5:33.82    5:31.28        
 14 Mu, Nicholas               9 MR ZONE              5:37.71    5:31.50        
 15 Nguyen, Denny             10 PV ZONE              5:27.96    5:31.58        
 16 Tan, Jeffrey              10 NE ZONE              5:36.83    5:32.58        
 
Event 105  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:19.69   8/12/2005 Annie Zhu, MR Zone-MR                      
N.A.G Record: ! 1:19.69   8/12/2005 Annie Zhu, MR Zone-MR                      
 NAG Rprtble: + 1:27.89                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoyt, Skyler              10 NI ZONE              1:26.71    1:27.60+       
  2 Lilly, Kayla              10 NE ZONE              1:31.78    1:28.57        
  3 Tyler, Kathryn            10 NE ZONE              1:32.08    1:30.85        
  4 Kopas, Emily              10 NI ZONE              1:34.22    1:30.88        
  5 Prosuk, Alexis            10 NJ ZONE              1:33.47    1:31.89        
  6 Rubiano, Alexandra        10 MR ZONE              1:32.71    1:31.93        
  7 Lucas, Marie              10 MR ZONE              1:32.89    1:32.07        
  8 Enoch, Geordie            10 MD ZONE              1:30.50    1:32.11        
  9 Runk, Julianna            10 MD ZONE              1:31.67    1:32.57        
 10 Kim, Michelle             10 NJ ZONE              1:33.02    1:33.08        
 11 Rocchi, Maria             10 MA ZONE              1:38.69    1:33.62        
 12 Armstrong, Rachel         10 MD ZONE              1:36.76    1:33.72        
 13 Herbster, Ashleigh        10 AM ZONE              1:33.24    1:33.73        
 14 Cyphers, Zoe              10 MD ZONE              1:34.56    1:33.98        
 15 Ross, Mikaela             10 NE ZONE              1:37.43    1:34.00        
 16 Kim, Elizabeth            10 MR ZONE              1:34.15    1:34.11        
 
Event 106  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
 Meet Record: M 1:23.34      8/1990 Chris Helin-MR                             
N.A.G Record: ! 1:20.04        1998 MAVERICK SMALLEY GU                        
 NAG Rprtble: + 1:29.69                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Patrick             10 NJ ZONE              1:23.69    1:24.32+       
  2 Eaton, Michael            10 AM ZONE              1:30.97    1:24.37+       
  3 Buerger, Zachary          10 AM ZONE              1:34.26    1:27.96+       
  4 Dean, Deion               10 VA ZONE              1:34.02    1:30.87        
  5 McNamara, Shane           10 MR ZONE              1:33.76    1:31.09        
  6 Wallace, Matthew          10 VA ZONE              1:36.94    1:31.99        
  7 Liu, Justin               10 NE ZONE              1:32.96    1:32.34        
  8 Qian, Andrew              10 PV ZONE              1:35.73    1:33.61        
  9 Pite, AJ                  10 CT ZONE              1:31.09    1:33.81        
 10 OM, John                   9 NJ ZONE              1:36.31    1:34.79        
 11 Sanderson, Cole           10 VA ZONE              1:36.17    1:34.88        
 12 Rocchi, Paul              10 MA ZONE              1:37.77    1:34.93        
 13 Eckenrode, Grant          10 AM ZONE              1:35.65    1:35.39        
 14 Jones, Trevor             10 VA ZONE              1:36.34    1:36.01        
 15 Dudding, Gates            10 VA ZONE              1:31.73    1:36.37        
 16 Furlong, John             10 CT ZONE              1:33.05    1:36.48        
 
Event 107  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:34.33      8/1999 Virginia                                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:38.57    4:43.55        
     1) Rodriguez, Rhyan 10             2) Dowzicky, Natalie 10           
     3) Cox, Ayana 10                   4) Ryan, Gillian 10               
  2 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:48.53    4:44.54        
     1) Namestnik, Alexa 10             2) Vigliotti, Kelly 10            
     3) Onufer, Anita 10                4) Miller, Heidi 10               
  3 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:42.00    4:44.71        
     1) Andrews, Jinan 10               2) Bailey, Brittany 10            
     3) Kim, Elizabeth 10               4) Venice, Charissa 10            
  4 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:46.28    4:51.19        
     1) Mitchell, Katelyn 10            2) Valler, Montanna 10            
     3) Sheridan, Caitlin 10            4) Karosas, Tasija 10             
  5 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:52.00    4:51.97        
     1) Salvatori, Cristiana 10         2) Bazell, Alicia 9               
     3) Baldwin, Mallory 10             4) Enoch, Geordie 10              
  6 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         4:46.84    4:52.53        
     1) Schroeder, Emily 9              2) Brosnan, Courtney 10           
     3) TU, Emily 10                    4) Kim, Michelle 10               
  7 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:43.43    4:54.10        
     1) HU, Janet 10                    2) Ledecky, Katie 9               
     3) Hemmer, Zoe 10                  4) Brown, Caitlyn 10              
  8 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:57.30    4:54.59        
     1) Admire, Katelyn 10              2) Boswell, Madison 10            
     3) Johnson, Sunny 10               4) Alley, Kara 10                 
  9 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            5:00.70    4:55.74        
     1) Hoobler, Hunter 10              2) Graesser, Hannah 10            
     3) Cagir, Ashley 10                4) Hoyt, Skyler 10                
 10 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:50.47    4:55.99        
     1) Krajcik, Katherine 10           2) Cannata, Jenna 10              
     3) Near, Caitlin 10                4) Denton, Catherine 10           
 11 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    5:03.25    4:59.94        
     1) Miller, Katelyn 10              2) Day, Zowie 10                  
     3) Yu, Eliana 10                   4) Rhodes, Lauren 10              
 12 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:59.61    5:01.29        
     1) Herbster, Ashleigh 10           2) Gruber, Maggie 10              
     3) Schleich, Emily 10              4) Wittig, Shannon 10             
 13 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         5:01.04    5:03.58        
     1) Prosuk, Alexis 10               2) Kology, Regan 10               
     3) Hosoi, Kyoka 10                 4) TU, Vivian 10                  
 14 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           5:02.00    5:04.20        
     1) Runk, Julianna 10               2) Gallagher, Kelsey 10           
     3) James, Lauren 9                 4) Beale, Miranda 10              
 15 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        5:06.09    5:05.52        
     1) Lajoie, Julie 10                2) Ross, Mikaela 10               
     3) Deveaux, Christina 10           4) Tyler, Kathryn 10              
 16 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        5:07.14    5:05.55        
     1) Lenkeit, Christine 10           2) Valedon, Kelliann 10           
     3) Aylward, Hannah 10              4) Poole, Jessica 9               
 
Event 108  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:34.20      8/2001 Connecticut                                
                         B McIntee, B Deveney, G Pelton, E Ress            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         4:45.86    4:39.25        
     1) Park, Patrick 10                2) Kalibat, Peter 10              
     3) Kim, Eric 10                    4) Kelly, Brian 10                
  2 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:44.31    4:40.94        
     1) Freeman, John 10                2) Menguy, Hugo 10                
     3) Rainey, Ian 10                  4) Thomas, Michael 10             
  3 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:48.95    4:43.45        
     1) Buerger, Zachary 10             2) Dudzinski, Ryan 10             
     3) Eckenrode, Grant 10             4) Eaton, Michael 10              
  4 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:46.26    4:44.57        
     1) Kawka, Filip 10                 2) Kennedy, Ben 10                
     3) Hancock, Brad 10                4) Dudding, Gates 10              
  5 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:48.00    4:47.95        
     1) Breschi, Dominic 10             2) Howard, Andrew 10              
     3) Hine, Trevor 10                 4) Silverman, Ian 10              
  6 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:49.35    4:49.80        
     1) Delise, Sam 10                  2) Ahlberg, Joey 10               
     3) Furlong, John 10                4) Savidge, Patrick 9             
  7 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           5:00.09    4:56.14        
     1) Fauls, Henry 10                 2) Sanderson, Cole 10             
     3) Campbell, Henry 9               4) Wilson, Mark 10                
  8 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:51.00    4:56.29        
     1) Domagala, Michael 10            2) Mu, Nicholas 9                 
     3) MO, Daniel 10                   4) McNamara, Shane 10             
  9 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:51.33    4:56.80        
     1) Tan, Jeffrey 10                 2) Cote, Ryan 10                  
     3) Sommerville, George 10          4) Liu, Justin 10                 
 10 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         4:57.34    4:58.69        
     1) Fitzgerald, Colin 10            2) Chan, Matt 10                  
     3) Lee, Brandon 10                 4) Stobbe, Eric 10                
 11 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            5:00.55    4:59.96        
     1) Nicholson, Ryan 10              2) Lacey, Joshua 9                
     3) McCarthy, Peter 10              4) Ransford, PJ 9                 
 12 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:49.48    5:00.45        
     1) Rocchi, Paul 10                 2) Jackson, Isaiah 9              
     3) Lebed, Alex 10                  4) Bond, Andrew 10                
 13 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        4:57.19    5:00.86        
     1) Davey, Jimmy 10                 2) Shepley, Joseph 10             
     3) Bond, Cody 10                   4) Pite, AJ 10                    
 14 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     5:07.42    5:04.78        
     1) Qian, Andrew 10                 2) Smith, Grayson 10              
     3) Young, Cameron 10               4) Bajorek, Peter 10              
 15 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       5:00.00    5:10.66        
     1) Zarriello, Kyle 10              2) Stenger, Adam 9                
     3) Damm, Eric 10                   4) Plaschka, Justin 9             
 16 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    5:01.34    5:12.42        
     1) Harrigan, Connor 10             2) Kline, John 10                 
     3) Stewart, Noah 9                 4) Creekmore, Ben 10              
 
Event 109  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:26.04   8/14/2004 Andrea Staub, Maryland-MD                  
N.A.G Record: ! 2:19.32        2003 COURTNEY KALISZ  MD                        
 NAG Rprtble: + 2:35.39                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Nunn, Emma                12 VA ZONE              2:26.69    2:25.25M       
  2 Moore, Rachel             12 NE ZONE              2:28.66    2:25.58M       
  3 Kessler, Rachel           11 MR ZONE              2:30.98    2:30.14+       
  4 King, Danielle            12 MD ZONE              2:33.45    2:33.20+       
  5 D'Innocenzo, Margaret     11 NE ZONE              2:34.43    2:33.89+       
  6 Roberts, Allie            12 MA ZONE              2:34.78    2:34.04+       
  7 Beale, Natalie            12 MD ZONE              2:37.16    2:34.14+       
  8 Surhoff, Kendall          12 MD ZONE              2:38.73    2:34.92+       
Preliminaries
  9 Rueda, Daniela            12 MR ZONE              2:40.32                   
 10 Marks, Jalyn              12 PV ZONE              2:42.54                   
 11 Morris, Camryne           11 MA ZONE              2:42.99                   
 12 Chan, Olivia              11 MR ZONE              2:43.09                   
 13 Butler, Rebecca           12 NJ ZONE              2:43.93                   
 14 Lazar, Alyssa             12 AM ZONE              2:46.54                   
 15 Scobee, Hannah            12 CT ZONE              2:46.55                   
 16 Hooper, Aimee             12 AD ZONE              2:47.17                   
 
Event 110  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Meet Record: M 2:20.13   8/14/2004 Matt Navata, New Jersey Zone-              
N.A.G Record: ! 2:16.94        2003 ANDREW SNABES  IL                          
 NAG Rprtble: + 2:32.49                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Criss, Austin             12 VA ZONE              2:32.77    2:29.19+       
  2 Galan, Bryan              12 MR ZONE              2:35.73    2:32.64        
  3 Xiao, Brian               12 PV ZONE              2:37.60    2:32.79        
  4 Jan, Kevin                12 NJ ZONE              2:39.42    2:33.02        
  5 Colley, Ben               12 VA ZONE              2:35.49    2:33.42        
  6 Deblasio, Matthew         12 MR ZONE              2:34.88    2:33.97        
  7 Nelson, Luke              12 VA ZONE              2:35.84    2:37.76        
  8 Enoch, Adam               12 MD ZONE              2:39.80    2:37.89        
Preliminaries
  9 Fentress, Rodney          12 VA ZONE              2:40.50                   
 10 Newell, Mark              12 AM ZONE              2:41.20                   
 11 Soley, Paul               12 NJ ZONE              2:42.05                   
 12 Ledford, Sean             11 NI ZONE              2:45.03                   
 13 McKenney, Matthew         12 MD ZONE              2:45.54                   
 14 Martin, Bo                12 CT ZONE              2:46.14                   
 15 Yeager, Christian         12 MR ZONE              2:46.77                   
 16 Paryzek, Zac              12 VA ZONE              2:49.24                   
 
Event 111  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:24.22      8/2001 Karly Brooks-AD                            
N.A.G Record: ! 2:15.26        2004 KATHRYN HOFF  MD                           
 NAG Rprtble: + 2:25.19                                                        
                2:23.69  JRS
                2:24.29  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Belcher, Erica            13 NE ZONE              2:32.23    2:27.62        
  2 Rainer, Rebecca           13 VA ZONE              2:31.28    2:28.01        
  3 Martin, Faith             13 CT ZONE              2:31.15    2:28.23        
  4 Brown, Alaina             13 VA ZONE              2:32.31    2:30.76        
  5 Rossick, Katelyn          14 MD ZONE              2:32.85    2:32.01        
  6 Smith, Aileen             14 AM ZONE              2:34.01    2:34.87        
  7 Carter, Caitlin           14 MD ZONE              2:34.15    2:34.92        
  5 Worrell, Elisa            13 VA ZONE              2:32.47            JRS    
Preliminaries
  9 Vincent, Mandy            14 PV ZONE              2:34.17                   
 10 Sears, Rachel             14 VA ZONE              2:34.72                   
 11 Stephens, Carter          14 VA ZONE              2:34.88                   
 12 Butt, Molly               14 MD ZONE              2:34.89                   
 13 Schaffer, Rachael         13 MD ZONE              2:34.90                   
 14 Dotzel, Sarah             14 MD ZONE              2:35.64                   
 15 Morse, Emily              14 PV ZONE              2:36.04                   
 16 Boyle, Casie              13 VA ZONE              2:36.08                   
 
Event 112  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:10.06      8/2002 Jon Roberts-NI                             
N.A.G Record: ! 2:06.50        2000 MICHAEL PHELPS MD                          
 NAG Rprtble: + 2:16.89                                                        
                2:10.59  OPEN
                2:12.39  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Fletcher, Sean            14 PV ZONE              2:18.49    2:14.85+       
  2 Wepasnick, Zack           14 PV ZONE              2:18.96    2:18.21        
  3 O'Connor, Dan             14 NI ZONE              2:21.56    2:18.28        
  4 Thomas, Michael           14 MD ZONE              2:20.17    2:18.68        
  5 Buerger, Jonathan         14 AM ZONE              2:20.04    2:18.92        
  6 Melesh, Charlie           14 MD ZONE              2:21.21    2:20.11        
  7 Ratliff, Bradley          14 MD ZONE              2:23.29    2:20.29        
  8 Sung, Roy                 13 NE ZONE              2:22.34    2:20.41        
Preliminaries
  9 Anthony, Mac              14 VA ZONE              2:23.39                   
 10 Sugimoto, Sho             14 AM ZONE              2:23.83                   
 11 Power, Robert             14 MA ZONE              2:23.91                   
 12 Madley, Kyle              13 NJ ZONE              2:23.95                   
 13 Gabel, Brooks             14 MD ZONE              2:24.69                   
 14 Putnam, Charlie           13 PV ZONE              2:25.02                   
 15 Murphy, Patrick           14 NE ZONE              2:25.28                   
 16 Gordon, Clifton           13 MA ZONE              2:25.52                   
 
Event 113  Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:25.08      8/2001 Kara Swift-MA                              
N.A.G Record: ! 2:12.06        2004 Kathryn Hoff  MD (15-16)                   
N.A.G Record: ! 2:13.71        1996 A.WAGNER FL (17-18)                        
 NAG Rprtble: + 2:22.69             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:21.79             17-18                                      
                2:23.69  JRS
                2:24.29  OPEN
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Meirs, Kati               17 NJ ZONE              2:30.14    2:26.52        
  2 Faingold, Kathy           17 AM ZONE              2:31.83    2:30.69        
  3 Avers, Whitney            15 MD ZONE              2:31.88    2:31.31        
  4 Oberlander, Morgan        15 MD ZONE              2:33.30    2:31.85        
  5 Schaefer, Danielle        15 MD ZONE              2:32.34    2:32.04        
  6 Howland, Molly            15 AD ZONE              2:31.81    2:32.05        
  7 Randall, Shelby           15 VA ZONE              2:33.20    2:32.76        
  8 Leech, Kathryn            18 AM ZONE              2:33.05    2:33.48        
Preliminaries
  9 Decrosta, Katherine       16 PV ZONE              2:35.12                   
 10 Kraus, Kori               16 MA ZONE              2:35.81                   
 11 O'Donnell, Erin           16 MD ZONE              2:36.56                   
 12 Holland, Samm             16 VA ZONE              2:36.68                   
 13 Lynch, Sarah              15 PV ZONE              2:36.78                   
 14 Cawley, Erin              15 MA ZONE              2:36.84                   
 15 Bushmire, Kasey           16 PV ZONE              2:37.45                   
 16 Casha, Salena             15 NE ZONE              2:37.49                   
 
Event 114  Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:11.49      8/2001 Mike Ott-PV                                
N.A.G Record: ! 2:00.86        2001 M. PHELPS MD (15-16)                       
N.A.G Record: ! 1:55.94        2003 M. PHELPS MD (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 2:12.09             15-16                                      
 NAG Rprtble: + 2:08.89             17-18                                      
                2:10.59  OPEN
                2:12.39  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Dent, Roger               17 MR ZONE              2:13.00    2:11.74+JRS    
  2 D'Innocenzo, Nick         15 NE ZONE              2:17.30    2:15.61        
  3 Hastings, Tristan         17 MR ZONE              2:18.00    2:16.12        
  4 Rubio, Fernando           15 VA ZONE              2:17.55    2:16.42        
  5 Kramer, Chris             15 MD ZONE              2:18.54    2:16.70        
  6 Drost, Dana               17 CT ZONE              2:20.04    2:18.42        
  7 Finnegan, Chris           16 MR ZONE              2:19.44    2:20.15        
  8 Yafayev, Vadim            15 AD ZONE              2:19.49    2:20.73        
Preliminaries
  9 Goodwillie, James         16 VA ZONE              2:21.86                   
 10 Donnarumma, Dan           17 NI ZONE              2:21.89                   
 11 Materniak, Eric           15 MA ZONE              2:22.09                   
 12 Forrest, Steven           16 AM ZONE              2:22.34                   
 13 Catanese, Ben             15 VA ZONE              2:22.66                   
 14 Bailey, Jonathan          16 VA ZONE              2:23.23                   
 15 Kopczynski, Konrad        17 MR ZONE              2:23.27                   
 16 Lorton, Brendan           15 MD ZONE              2:23.53                   
 
Event 115  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:25.08      8/1993 Elaine Schwartz-MA                         
N.A.G Record: ! 2:20.41        1997 CARLY GEEHR CA                             
 NAG Rprtble: + 2:31.79                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Zhu, Annie                11 MR ZONE              2:29.08    2:29.65+       
  2 Johnson, Morgan           12 VA ZONE              2:35.00    2:32.53        
  3 Patterson, Monica         12 NE ZONE              2:35.23    2:32.70        
  4 Beale, Natalie            12 MD ZONE              2:35.52    2:34.55        
  5 Surhoff, Kendall          12 MD ZONE              2:36.40    2:35.38        
  6 Carner, Amanda            12 VA ZONE              2:36.67    2:36.19        
  7 Roberts, Allie            12 MA ZONE              2:35.93    2:36.85        
  8 Nunn, Emma                12 VA ZONE              2:34.01    2:37.35        
Preliminaries
  9 Hammond, Christine        12 MD ZONE              2:36.73                   
 10 Friedline, Emily          12 AM ZONE              2:39.08                   
 11 Eiben, Emily              12 AM ZONE              2:39.36                   
 12 Zhang, Jennifer           12 MD ZONE              2:39.51                   
 13 Hyrkas, Nikki             12 MD ZONE              2:39.75                   
 14 Morin, Katie              12 NE ZONE              2:39.86                   
 15 Kessler, Rachel           11 MR ZONE              2:40.07                   
 16 Chan, Olivia              11 MR ZONE              2:40.21                   
 16 Ewing, Kelsey             12 NE ZONE              2:40.21                   
 
Event 116  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:22.78   8/14/2004 Bryan Offutt, Maryland-MD                  
N.A.G Record: ! 2:15.42        1983 CHAS MORTON SE                             
 NAG Rprtble: + 2:29.79                                                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duryea, Derrian           12 CT ZONE              2:30.16    2:28.10+       
  2 Bailey, Peyton            12 VA ZONE              2:34.25    2:30.44        
  3 McCord, Douglas           12 NJ ZONE              2:32.29    2:30.57        
  4 Seiferth, Jon             12 AM ZONE              2:33.71    2:32.20        
  5 Carmichael-Lopes, Bernil  12 MR ZONE              2:34.06    2:33.52        
  6 Hartman, Bryce            12 VA ZONE              2:32.95    2:34.94        
  7 Enoch, Adam               12 MD ZONE              2:35.64    2:35.27        
  8 Yamout, Nader             12 MR ZONE              2:34.61    2:37.52        
Preliminaries
  9 Walcker, Bryan            12 NE ZONE              2:37.02                   
 10 Yang, Patrick             12 MR ZONE              2:37.42                   
 11 Yeager, Christian         12 MR ZONE              2:37.53                   
 12 McDonald, Kendrick        12 MD ZONE              2:37.68                   
 13 Draganosky, Bryan         12 MA ZONE              2:37.75                   
 14 Lynn, Garret              12 VA ZONE              2:37.91                   
 15 Buerger, Matthew          12 AM ZONE              2:38.00                   
 16 Newell, Mark              12 AM ZONE              2:38.63                   
 
Event 117  Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 17:30.79      8/2001 Leslie Swinley-PV                         
N.A.G Record: ! 16:12.57        1984 MICHELE RICHARDSON FG                     
 NAG Rprtble: + 17:38.09                                                       
                17:21.39  OPEN
                17:32.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fabian, Eva               13 NE ZONE             17:42.80   17:37.96+       
  2 Collins, Megan            14 AM ZONE             17:59.89   17:50.63        
  3 Smith, Ashley             14 MR ZONE             18:14.42   18:11.70        
  4 Pietrantonio, Anna        14 PV ZONE             18:20.79   18:12.04        
  5 Zarriello, Megan          13 MR ZONE             18:28.15   18:15.40        
  6 Smith, Aileen             14 AM ZONE             18:11.03   18:25.36        
  7 Roman, Frankie            13 MD ZONE             18:34.64   18:30.13        
  8 Hallberg, Patty           13 MD ZONE             18:57.01   18:34.90        
  9 Fuller, Caitlyn           13 MD ZONE             18:43.47   18:44.09        
 10 Jenkins, Allyn            14 MD ZONE             18:36.43   18:49.90        
 11 Boyle, Casie              13 VA ZONE             18:34.79   18:49.97        
 12 Lewandowski, Sara         14 AM ZONE             19:04.75   18:50.54        
 13 Morris, Kasey             14 VA ZONE             18:55.01   19:04.33        
 14 Gray, Lauren              13 VA ZONE             19:08.25   19:05.81        
 15 Schuster, Anna            14 MD ZONE             18:45.39   19:05.89        
 16 Rothemich, Jennifer       14 VA ZONE             18:39.36   19:07.53        
 
Event 118  Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 16:33.90      8/2001 T.J. Southmayd-MA                         
N.A.G Record: ! 15:31.03        1976 JESSE VASSALLO CA                         
 NAG Rprtble: + 16:58.19                                                       
                16:18.59  OPEN
                16:31.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groome, Eegan             13 MD ZONE             16:53.94   16:12.60MOPEN   
  2 O'Connor, Dan             14 NI ZONE             16:38.29   16:42.51+       
  3 Derlath, Jonathan         14 MR ZONE             16:40.00   16:54.79+       
  4 Schaefer, Matthew         13 AM ZONE             17:29.32   17:06.36        
  5 Cosgarea, Andrew          13 MD ZONE             17:47.69   17:15.11        
  6 Demaria, Frankie          14 AD ZONE             17:30.82   17:15.59        
  7 Vogel, Joe                14 MD ZONE             17:36.66   17:16.08        
  8 Davison, Hugh             14 MD ZONE             18:01.69   17:18.28        
  9 Parkhurst, Shawn          14 NI ZONE             18:49.31   17:31.39        
 10 Savidge, Kyle             14 CT ZONE             18:17.25   17:44.89        
 11 Chestnut, Michael         14 PV ZONE             18:01.63   17:57.41        
 12 Mahoney, Matthew          13 NE ZONE             18:09.59   18:12.71        
 13 Goundry, Will             14 MD ZONE             18:33.95   18:16.81        
 14 O'Neill, Brian            14 MR ZONE             18:27.05   18:19.82        
 15 Porter, Alex              13 MD ZONE             18:18.53   18:26.92        
 16 Cuthbert, West            14 VA ZONE             18:06.96   18:30.80        
 
Event 119  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 27.10      8/2002 Samantha Palma-NI                            
N.A.G Record: ! 26.02        2000 AMANDA WEIR GA                               
 NAG Rprtble: + 27.49                                                          
                27.29  OPEN
                27.39  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Larson, Kim               14 MR ZONE                27.38      27.13+OPEN   
  2 Smyth, Molly              13 CT ZONE                28.07      27.64        
  3 Stephens, Carter          14 VA ZONE                28.52      28.22        
  4 Lamothe, Emma             14 NE ZONE                28.40      28.23        
  5 Dean, Kali                14 NI ZONE                28.40      28.31        
  6 Weaver, Joan              14 MR ZONE                28.51      28.44        
  7 Keshishian, Sarah         13 MD ZONE                28.33      28.47        
  8 Van Nispen, AJ            14 NJ ZONE                28.51      28.54        
Preliminaries
  9 Nowak, Haley              14 PV ZONE                28.57                   
 10 Holden, Kim               14 MR ZONE                28.60                   
 11 Jacumski, Victoria        14 NI ZONE                28.61                   
 12 Kearns, Ann               14 CT ZONE                28.71                   
 13 Secules, Chiara           14 NE ZONE                28.78                   
 14 Gibbon, Meredith          14 AM ZONE                28.94                   
 15 Scilufo, Taylor           13 MR ZONE                29.08                   
 16 Rowley, Meaghan           13 VA ZONE                29.10                   
 
Event 120  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 24.56   8/14/2004 Brock Park, Potomac Valley-P                 
N.A.G Record: ! 23.52        1997 JASON COBB OH                                
 NAG Rprtble: + 25.69                                                          
                24.19  OPEN
                24.79  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Anthony, Mac              14 VA ZONE                25.61      25.24+       
  2 Fletcher, Sean            14 PV ZONE                25.15      25.44+       
  3 Aronica, Philip           14 NI ZONE                25.95      25.69+       
  4 Davison, Hugh             14 MD ZONE                25.83      25.89        
  5 Sideras, Andrew           14 MA ZONE                26.26      26.16        
  6 Wepasnick, Zack           14 PV ZONE                25.84      26.17        
  7 Sundquist, Jim            13 NI ZONE                26.21      26.28        
  8 Sugimoto, Sho             14 AM ZONE                25.94      26.38        
Preliminaries
  9 Mackiewicz, John          14 CT ZONE                26.30                   
 10 Lordi, Anthony            14 MA ZONE                26.35                   
 11 Madley, Kyle              13 NJ ZONE                26.41                   
 12 Jones, Aaron              14 MD ZONE                26.43                   
 13 Lenkeit, Michael          14 CT ZONE                26.55                   
 14 Thieshen, David           13 AM ZONE                26.58                   
 15 Huyett, Joseph            14 MA ZONE                26.63                   
 16 Spinella, Nick            13 MR ZONE                26.72                   
 
Event 121  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 26.90   8/14/2004 Rebecca Kane, New Jersey Zone-               
N.A.G Record: ! 25.50        2000 C. SWINDLE FG (15-16)                        
N.A.G Record: ! 25.00        2004 K.L.JOYCE MI (17-18)                         
 NAG Rprtble: + 27.09             15-16                                        
 NAG Rprtble: + 27.19             17-18                                        
                27.29  OPEN
                27.39  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Santoro, Emma             15 NE ZONE                28.25      27.76        
  2 Faingold, Kathy           17 AM ZONE                28.03      27.77        
  3 Brosi, Kelsey             16 MD ZONE                28.23      27.86        
  4 Doran, Abbey              18 AM ZONE                28.28      28.13        
  5 Hough, Jordan             15 PV ZONE                28.31      28.23        
  6 Schaefer, Danielle        15 MD ZONE                28.51      28.48        
  7 Harter, Carly             15 AM ZONE                28.79      28.58        
  8 Joseph, Morgan            16 MD ZONE                28.55      28.90        
Preliminaries
  9 Tyagi, Devina             16 NI ZONE                28.79         J         
 10 O'Donnell, Erin           16 MD ZONE                28.84                   
 11 Daboudet, Audrey          16 MR ZONE                28.85                   
 12 Casha, Salena             15 NE ZONE                28.89                   
 13 Cawley, Erin              15 MA ZONE                28.92                   
 14 Lynch, Sarah              15 PV ZONE                28.94                   
 15 Potter, Alex              15 VA ZONE                29.02                   
 16 Decrosta, Katherine       16 PV ZONE                29.04                   
 
Event 122  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 24.18      8/2001 Chris Gahn-MR                                
N.A.G Record: ! 23.15        2002 K. BUBOLZ WI (15-16)                         
N.A.G Record: ! 22.86        1982 T. JAGER OZ (17-18)                          
 NAG Rprtble: + 24.79             15-16                                        
 NAG Rprtble: + 24.19             17-18                                        
                24.19  OPEN
                24.79  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Quinn, Daniel             16 MD ZONE                25.47      24.98        
  2 Brazitis, Kevin           16 MA ZONE                25.78      25.39        
  3 Aceino, Alexander         15 VA ZONE                25.92      25.47        
  4 Cromer, Chris             16 VA ZONE                25.73      25.49        
  5 McGorry, Ray              15 NE ZONE                25.76      25.59        
  6 Gisriel, Carter           15 MD ZONE                25.65      25.61        
  7 Clark, Chris              16 PV ZONE                25.91      25.92        
  8 Coulson, Peter            17 AM ZONE                25.71      26.03        
Preliminaries
  9 Mackinnon, Greg           17 CT ZONE                25.96                   
 10 Brown, Kamau              16 MR ZONE                26.08                   
 10 Kopczynski, Konrad        17 MR ZONE                26.08                   
 12 Scarlett, Brian           17 MD ZONE                26.10                   
 13 Lucas, Jake               16 VA ZONE                26.25                   
 14 Gottschalk, Jack          16 MD ZONE                26.31                   
 15 Ferenchak, Stefan         17 MA ZONE                26.34                   
 16 Yafayev, Vadim            15 AD ZONE                26.39                   
 
Event 123  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 27.66      8/2000 JulieSablik-VA-K.Riefenstahl-                
N.A.G Record: ! 26.81        1992 JENNIFER VANKER MI                           
 NAG Rprtble: + 28.49                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Neal, Lia                 11 MR ZONE                27.97      27.59M       
  2 Johnson, Morgan           12 VA ZONE                28.94      28.58        
  3 Lee, Shannon              12 CT ZONE                29.10      28.63        
  4 VanWinkle, Courtney       12 NI ZONE                29.17      28.83        
  5 Lydzinski, Megan          12 NJ ZONE                28.81      28.87        
  6 Busch, Melanie            12 MA ZONE                29.22      28.90        
  7 Snidow, Lindsay           12 VA ZONE                29.35      28.91        
  8 Wilson, Amina             12 PV ZONE                29.45      29.44        
Preliminaries
  9 Friese, Brittany          11 MR ZONE                29.46                   
 10 MacDonald, Abby           12 PV ZONE                29.54                   
 11 Haruki, Yuria             12 MR ZONE                29.54         J         
 12 Reading, Mariah           12 ME ZONE                29.68                   
 13 Moore, Rachel             12 NE ZONE                29.70                   
 14 Dona, Reanna              12 PV ZONE                29.72                   
 15 Pierce, Samantha          12 CT ZONE                29.79                   
 15 Greene, Eva               12 PV ZONE                29.79                   
 
Event 124  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 25.51    8/9/2003 Greg Pelton, CT                              
N.A.G Record: ! 25.51        2003 GREGORY PELTON  CT                           
 NAG Rprtble: + 27.69                                                          
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Duryea, Derrian           12 CT ZONE                27.35      27.15+       
  2 Wong, Stanley             12 MR ZONE                27.82      27.31+       
  3 Yang, Patrick             12 MR ZONE                27.79      27.49+       
  4 Bailey, Peyton            12 VA ZONE                28.23      27.82        
  5 Seiferth, Jon             12 AM ZONE                28.29      28.08        
  6 Walcker, Bryan            12 NE ZONE                28.88      28.41        
  7 Kowalsky, Austin          11 MR ZONE                28.81      28.63        
  8 Hu-Van Wright, En-Wei     12 MR ZONE                28.82      28.68        
Preliminaries
  9 Toulson, Wali             12 MA ZONE                28.91                   
 10 James, Cameron            12 MD ZONE                28.98                   
 11 Conroy, Michael           12 MR ZONE                29.05                   
 12 McDonald, Kendrick        12 MD ZONE                29.08                   
 13 Criss, Austin             12 VA ZONE                29.17                   
 14 Volkov, Sasha             12 MR ZONE                29.19                   
 15 Pullis, Garrett           12 NJ ZONE                29.30                   
 16 Lynn, Garret              12 VA ZONE                29.37                   
 
Event 125  Girls 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 17:32.42      8/2001 Kierst Koronowicz-MR                      
N.A.G Record: ! 15:52.10        1988 J.EVANS CA (15-16)                        
N.A.G Record: ! 15:54.23        1990 J.EVANS CA (17-18)                        
 NAG Rprtble: + 17:13.99             15-16                                     
 NAG Rprtble: + 17:09.99             17-18                                     
                17:21.39  OPEN
                17:32.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belletete, Tina           15 NE ZONE             17:54.17   17:51.05        
  2 Ackerman, Amanda          15 MR ZONE             17:58.52   17:54.79        
  3 Meirs, Kati               17 NJ ZONE             17:57.13   18:14.06        
  4 Winkler, Caitlin          16 MR ZONE             18:24.37   18:16.54        
  5 Guzman, Paula             16 MR ZONE             18:30.07   18:17.90        
  6 Paris, Toni               15 PV ZONE             18:37.70   18:23.30        
  7 McCrone, Collette         16 PV ZONE             18:46.90   18:31.78        
  8 Obman, Jaclyn             15 AM ZONE             19:12.87   18:55.73        
  9 Trobe, Alex               15 NI ZONE             19:06.14   19:10.29        
 10 Zacherl, Emily            17 AM ZONE             19:42.60   19:11.97        
 11 Chudwick, Jillian         15 CT ZONE                   NT   19:16.36        
 12 Sherlock, Caitlin         16 NI ZONE             19:18.55   19:29.65        
 13 Wash, Kelsey              15 VA ZONE             19:18.44   19:31.67        
 
Event 126  Boys 15-18 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 16:30.45      8/1993 Matt Smith-NJ                             
N.A.G Record: ! 15:03.91        1976 B.HACKETT MR (15-16)                      
N.A.G Record: ! 14:45.29        2004 L.JENSEN CA (17-18)                       
 NAG Rprtble: + 16:19.99             15-16                                     
 NAG Rprtble: + 16:07.99             17-18                                     
                16:18.59  OPEN
                16:31.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benecki, Matthew          15 PV ZONE             17:04.12   16:35.82        
  2 French, Nathan            16 NI ZONE             16:45.58   16:40.86        
  3 Ross, Brooks              15 VA ZONE             16:45.06   16:46.32        
  4 Kramer, Chris             15 MD ZONE             17:09.03   16:57.46        
  5 Bailey, Jonathan          16 VA ZONE             17:41.84   17:05.60        
  6 Materniak, Eric           15 MA ZONE             17:19.92   17:09.90        
  7 Ojard, John               15 MD ZONE             17:15.54   17:13.08        
  8 English, Scott            17 MD ZONE             17:40.55   17:24.18        
  9 Bruno, Joseph             17 PV ZONE             17:24.18   17:24.46        
 10 Ahlberg, Andy             15 CT ZONE             17:27.10   17:28.88        
 11 Carder, Matthew           15 VA ZONE             17:05.14   17:29.35        
 12 Welsh, Christian          15 CT ZONE             17:45.66   17:30.39        
 13 Dunnigan, Sean            15 MD ZONE             17:32.21   17:32.63        
 14 Amato, Nick               16 MR ZONE             17:00.64   17:36.48        
 15 Finnegan, Chris           16 MR ZONE             16:56.68   17:44.23        
 16 O'Toole, Patrick          15 AM ZONE             17:45.43   17:45.06        
 
Event 127  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:06.72   8/14/2004 New Jersey Zone Team, New Jersey Zone-     
                         F LEE, S FERRELL, E Floyd, J CONJARES             
N.A.G Record: ! 2:07.79        2003 PATRIOT AQUATICS                           
                         K. GU, S. SHERDEL, K. MICHAEL, L. LUNDBERG        
 NAG Rprtble: + 2:16.39                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       2:09.00    2:07.08!       
     1) Cho, Rachel 11                  2) Zhu, Annie 11                  
     3) Haruki, Yuria 12                4) Neal, Lia 11                   
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           2:10.89    2:08.78+       
     1) Snidow, Lindsay 12              2) Wingfield, Amber 12            
     3) Nunn, Emma 12                   4) Johnson, Morgan 12             
  3 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:07.78    2:09.72+       
     1) Barragan, Jessica 12            2) Moss, KC 11                    
     3) Luchansky, Katy 12              4) Lee, Shannon 12                
  4 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:12.00    2:10.81+       
     1) Yang, Kelley 12                 2) Slear, Cara 12                 
     3) King, Danielle 12               4) Beale, Natalie 12              
  5 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:12.02    2:10.99+       
     1) Busch, Melanie 12               2) Nunes, Anna 11                 
     3) Cameron, Emily 11               4) Potthoff, Jordan 12            
  6 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 2:12.34    2:11.45+       
     1) Georger, Marie 12               2) O'Toole, Stephanie 11          
     3) Dudzinski, Brittany 12          4) Zilinskas, Rachel 11           
  7 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:14.00    2:12.21+       
     1) Norman, Samantha 12             2) Chan, Olivia 11                
     3) Parker, Rachel 12               4) Friese, Brittany 11            
  8 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:11.23    2:12.70+       
     1) Greene, Eva 12                  2) Troncoso, Alessandra 12        
     3) Haufler, Allison 12             4) Wilson, Amina 12               
  9 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:12.83    2:13.94+       
     1) Azaret, Lydia 12                2) Patterson, Monica 12           
     3) Moore, Rachel 12                4) Morin, Katie 12                
 10 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:15.00    2:14.23+       
     1) Borgersen, Hanne 12             2) Surhoff, Jordan 11             
     3) Zhang, Jennifer 12              4) Surhoff, Kendall 12            
 11 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           2:14.31    2:14.48+       
     1) Ward, Colleen 12                2) Young, Katie 12                
     3) Iverson, Kayla 12               4) Jones, Kaitlin 12              
 12 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:14.90    2:15.15+       
     1) Heferle, Rachel 12              2) Gwynn, Emily 11                
     3) McElfresh, Erin 11              4) VanWinkle, Courtney 12         
 13 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        2:13.82    2:15.47+       
     1) Ahearn, Shannon 12              2) Stengel, Kylie 11              
     3) Ustjanauskas, Jessie 12         4) Pierce, Samantha 12            
 14 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         2:13.64    2:16.16+       
     1) Duvvuri, Priya 12               2) Feeney, Melissa 12             
     3) Miles, Angelika 12              4) Lydzinski, Megan 12            
 15 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    2:17.32    2:16.76        
     1) Roberts, Allie 12               2) Foreman, Shannon 12            
     3) Sevco, Leah 12                  4) Rafferty, Miranda 12           
 16 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     2:14.06    2:17.74        
     1) Ferguson, Ashleigh 12           2) Fletcher, Samantha 12          
     3) Dona, Reanna 12                 4) MacDonald, Abby 12             
 
Event 128  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:00.67    8/9/2003 Virginia Swimming Inc.                     
                         T Sheranek, S Ferguson, M Wilcox, M Baumler       
N.A.G Record: ! 2:03.78        2002 NOVA OF VA AQUATICS VA                     
                         WREN, ARENCIBIA, BOGT, BROWN                      
 NAG Rprtble: + 2:15.99                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           2:08.60    2:04.50+       
     1) Bailey, Peyton 12               2) Hartman, Bryce 12              
     3) Lynn, Garret 12                 4) Criss, Austin 12               
  2 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       2:10.00    2:04.73+       
     1) Wong, Stanley 12                2) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
     3) Kowalsky, Austin 11             4) Yang, Patrick 12               
  3 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:07.81    2:04.97+       
     1) Duryea, Derrian 12              2) Holden, Eric 12                
     3) Wolff, Austin 12                4) Lynch, Stephen 12              
  4 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:14.00    2:08.01+       
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 12        2) Peng, DiDi 12                  
     3) Volkov, Sasha 12                4) Conroy, Michael 12             
  5 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    2:12.91    2:11.57+       
     1) Manion, Will 12                 2) Draganosky, Bryan 12           
     3) Novehrends, Anton 11            4) Toulson, Wali 12               
  6 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:09.50    2:11.69+       
     1) Conte, Lorenzo 12               2) Grey, Evan 11                  
     3) Laliberte, Jeffrey 12           4) Walcker, Bryan 12              
  7 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           2:15.19    2:12.26+       
     1) Tisdale, Harry 12               2) Hewitt, Joey 12                
     3) Colley, Ben 12                  4) Siar, Jacob 12                 
  8 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 2:12.28    2:12.84+       
     1) Buerger, Matthew 12             2) Baurle, Matthew 12             
     3) Hess, Adam 12                   4) Seiferth, Jon 12               
  9 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    2:16.83    2:13.50+       
     1) McCleary, Trevor 12             2) Hill, Austin 12                
     3) Paules, Evan 12                 4) Termin, Vinny 12               
 10 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:13.16    2:13.81+       
     1) HU, Phillip 11                  2) Eichel, Gabe 12                
     3) Ledecky, Michael 12             4) Xiao, Brian 12                 
 11 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         2:10.52    2:13.92+       
     1) McCord, Douglas 12              2) Silverman, Kevin 12            
     3) Jan, Kevin 12                   4) Pullis, Garrett 12             
 12 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         2:15.60    2:15.18+       
     1) Valente, Jake 12                2) Baliko, Greg 12                
     3) Bajuz, Michael 12               4) Burzynski, Alex 12             
 13 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:10.00    2:15.38+       
     1) James, Cameron 12               2) Taylor, Austin 12              
     3) McKenney, Matthew 12            4) Enoch, Adam 12                 
 14 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 2:17.18    2:16.91        
     1) McCurdy, Christian 11           2) Smith, Dan 12                  
     3) Newell, Mark 12                 4) Nappi, John 12                 
 15 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:17.53    2:17.11        
     1) Hofmar-Glennon, Jacob 12        2) McLaughlin, Declan 11          
     3) Mondy, Dean 12                  4) Tobey, Kevin 11                
 16 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        2:19.58    2:17.23        
     1) Carr, Charlie 12                2) Sakaguchi, Tom 12              
     3) Martin, Bo 12                   4) Dietter, Tyler 12              
 
Event 129  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:32.38      8/2002 Virginia                                   
                         J Brick, A Williams, H Brinks, J Sablik           
N.A.G Record: ! 4:26.48        1997 CINN. MARLINS OH                           
                         RANSOM, RYE, MEADE, KROEGER                       
 NAG Rprtble: + 4:43.49                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:34.00    4:29.27M       
     1) Holden, Kim 14                  2) Kolackovsky, Kerrie 13         
     3) Cooper, Sammie 14               4) Larson, Kim 14                 
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:35.05    4:33.09+       
     1) Elliott, Jennifer 13            2) Rainer, Rebecca 13             
     3) Stephens, Carter 14             4) Brown, Alaina 13               
  3 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:36.31    4:35.31+       
     1) Werner, Bridget 13              2) Jones, Jasmine 14              
     3) Vincent, Mandy 14               4) Nowak, Haley 14                
  4 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:36.46    4:36.04+       
     1) Anderson, Hayley 14             2) Martin, Faith 13               
     3) Kearns, Ann 14                  4) Smyth, Molly 13                
  5 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:40.18    4:41.69+       
     1) Phillips, Julianne 13           2) Gargula, Mary 14               
     3) Naurath, Rachel 14              4) Morris, Kasey 14               
  6 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:38.00    4:42.22+       
     1) Michalak, Agata 13              2) Klein, Morganne 13             
     3) Guelly, Kirsten 14              4) Weaver, Joan 14                
  7 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:40.08    4:42.89+       
     1) Cudahy, Molly 13                2) Ortmayer, Abigail 14           
     3) Morse, Emily 14                 4) Lund, Rachel 14                
  8 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            3:32.63    4:45.64        
     1) Strychalski, Julie 14           2) Jacumski, Victoria 14          
     3) Marchese, Lauren 14             4) Dean, Kali 14                  
  9 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:44.83    4:46.47        
     1) Marko, Andrea 14                2) Gibbon, Meredith 14            
     3) Taylor, Alyssa 14               4) Collins, Megan 14              
 10 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        4:48.30    4:47.94        
     1) Bohn, Rachel 14                 2) Dubay, Shannon 14              
     3) Kearns, Cooper 13               4) Bradner, Sarah 13              
 11 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:50.19    4:50.28        
     1) Talhouk, Corinne 13             2) Esachina, Chrissy 14           
     3) Stephen, Emily 14               4) Stein, Chelsea 14              
 12 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:20.27    4:50.54        
     1) Grimes, Meaghan 14              2) Rounds, Elizabeth 14           
     3) Lamothe, Emma 14                4) Belcher, Erica 13              
 13 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:44.27    4:51.94        
     1) Brennan, Jennifer 14            2) Kouch, Danielle 14             
     3) Poland, Emily 13                4) Solt, Victoria 14              
 14 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:39.00    4:53.30        
     1) Hallberg, Patty 13              2) Roman, Frankie 13              
     3) Rossick, Katelyn 14             4) Keshishian, Sarah 13           
 15 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                    4:47.64    5:05.74        
     1) Ludlow, Jade 14                 2) Daly, Caitlin 13               
     3) Miller, Katelyn 13              4) Doss, Skyler 14                
 
Event 130  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:09.79   8/14/2004 New Jersey Zone Team, New Jersey Zone-     
                         C WANG, J CHARNIN-AKER, P PARK, M HINDLE          
N.A.G Record: ! 4:06.98        1998 IRVINE NOVA CA / NOVA  VA                  
                         PEIRSOL, HEINZ, CAVIC, NEFF                       
 NAG Rprtble: + 4:27.59                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:15.19    4:10.85+       
     1) Sugimoto, Sho 14                2) Buerger, Jonathan 14           
     3) Waugh, Mark 14                  4) Dudzinski, Kyle 14             
  2 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:14.37    4:12.94+       
     1) Putnam, Charlie 13              2) Wepasnick, Zack 14             
     3) Fletcher, Sean 14               4) Tremols, Nick 14               
  3 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:15.91    4:17.55+       
     1) Crockett, Drew 14               2) Loftus, Danny 14               
     3) Yacano, Benjamin 14             4) Anthony, Mac 14                
  4 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:20.00    4:19.68+       
     1) Bennett, Oliver 14              2) Ratliff, Bradley 14            
     3) Thomas, Michael 14              4) Davison, Hugh 14               
  5 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:17.48    4:19.83+       
     1) Murphy, Patrick 14              2) Hon, Curtis 14                 
     3) Sung, Roy 13                    4) Wingfield, Jacob 14            
  6 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:27.94    4:20.75+       
     1) Beam, Cory 14                   2) Power, Robert 14               
     3) Gordon, Clifton 13              4) Sideras, Andrew 14             
  7 ADIRONDACK ZONE TEAM  'A'                         4:30.50    4:24.72+       
     1) Dyer, Frankie 14                2) Rappold, Tim 14                
     3) Smachlo, Alex 13                4) Quay, Benjamin 14              
  8 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            3:50.81    4:26.18+       
     1) Aronica, Philip 14              2) Brophy, Willy 14               
     3) Parkhurst, Shawn 14             4) O'Connor, Dan 14               
  9 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:23.00    4:26.77+       
     1) Spinella, Nick 13               2) Sangtippawan, Chudchane 14     
     3) Selinger, Joseph 14             4) Lohrer, Jesse 14               
 10 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:27.00    4:27.78        
     1) Lee, Oliver 14                  2) Okkan, Yalim 14                
     3) Dowling, Jake 14                4) Sullivan, Sean 13              
 11 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:32.92    4:28.67        
     1) Stephens, Thomas 13             2) Jolissaint, Josef 14           
     3) Cuthbert, West 14               4) Watson, Carter 13              
 12 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           4:24.00    4:28.71        
     1) Melesh, Charlie 14              2) Groome, Eegan 13               
     3) Vogel, Joe 14                   4) Jones, Aaron 14                
 13 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:23.46    4:29.07        
     1) Jackson, Warren 14              2) Husson, Patrick 14             
     3) Sarman, Mark 13                 4) Wright, Geoffrey 14            
 14 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:20.73    4:31.03        
     1) Savidge, Kyle 14                2) Cswerko, Raymond 13            
     3) Pierce, Trevor 14               4) Mackiewicz, John 14            
 15 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:33.36    4:33.43        
     1) Schaefer, Matthew 13            2) Cook, Alex 13                  
     3) Brown, Frank 14                 4) Thieshen, David 13             
 16 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        4:31.01    4:36.81        
     1) McCurdy, Matthew 14             2) Sipala, Tony 13                
     3) Cahalane, Ryan 14               4) Lenkeit, Michael 14            
 
Event 131  Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:32.68      8/2002 Allegheny Mountain                         
                         K Gallagher, K Battle, A Cunningham, N Starr      
N.A.G Record: ! 4:16.21        2002 CIRCLE C SWIMMING ST (15-16)               
                         MCGREGORY, SPANN, AXTELL, VOYLES                  
N.A.G Record: ! 4:13.43        2004 LONGHORN AQUATICS (17-18)                  
                         H. MCGRGORY, A. SPANN, A. AXTELL, L. VOYLES       
 NAG Rprtble: + 4:25.69                                                        
 NAG Rprtble: + 4:40.99                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:44.00    4:37.04+       
     1) Oberlander, Morgan 15           2) Schaefer, Danielle 15          
     3) Mangus, Kim 16                  4) Brosi, Kelsey 16               
  2 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:36.89    4:37.95+       
     1) Hough, Jordan 15                2) Lynch, Sarah 15                
     3) Crider, Amy 16                  4) Decrosta, Katherine 16         
  3 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:41.00    4:39.00+       
     1) Tyznar, Jessica 15              2) Dowd, Caitlin 16               
     3) Nugent, Susan 15                4) Daboudet, Audrey 16            
  4 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:39.93    4:41.97        
     1) Faingold, Kathy 17              2) Leech, Kathryn 18              
     3) Matuszewski, Katie 16           4) Harter, Carly 15               
  5 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:45.82    4:42.50        
     1) Belletete, Tina 15              2) Jackson, Emma 15               
     3) Smith, Molly 15                 4) Santoro, Emma 15               
  6 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           4:50.00    4:43.55        
     1) Armstrong, Lauren 15            2) Prentice, Kaety 18             
     3) Avers, Whitney 15               4) Joseph, Morgan 16              
  7 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:52.00    4:46.79        
     1) Taddeo, Marisa 15               2) Magliola, Kristen 15           
     3) Harris, Katherine 15            4) Weston, Elizabeth 15           
  8 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:46.16    4:47.61        
     1) Kraus, Kori 16                  2) Lerro, Mary Anne 17            
     3) Cawley, Erin 15                 4) Williams, Andrea 15            
  9 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:51.04    4:47.82        
     1) Wash, Kelsey 15                 2) Randall, Shelby 15             
     3) Colasurdo, Rachel 15            4) Potter, Alex 15                
 10 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:43.27    4:50.51        
     1) Vogel, Brittany 16              2) Fazenbaker, Courtney 15        
     3) Mitchell, Stephanie 15          4) Doran, Abbey 18                
 11 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     4:50.19    4:55.41        
     1) Soniak, Mackenzie 15            2) Floria, Charlotte 16           
     3) Bushmire, Kasey 16              4) Paris, Toni 15                 
 12 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:53.78    5:01.01        
     1) McKnight, Kristen 16            2) Scott, Audrey 16               
     3) Waldron, Jenna 17               4) Chudwick, Jillian 15           
 13 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            4:54.16    5:03.27        
     1) Trobe, Alex 15                  2) Tyagi, Devina 16               
     3) Myers, Jordan 17                4) Sherlock, Caitlin 16           
 
Event 132  Boys 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 4:06.38   8/14/2004 Metropolitan Zone Team, Metro              
                         B Smith, A D'Errico, S Sadovskaya, S Tusup        
N.A.G Record: ! 3:55.46        2000 IRVINE NOVA CA (15-16)                     
                         PIERSOL, CAVIC, YU, QUILLEN                       
N.A.G Record: ! 3:46.39        2003 CIRCLE C SWIMMING (17-18)                  
                         C. MCDERMOTT, C. SCHURR, D. ROHLEDER, G WEBER-GAL 
 NAG Rprtble: + 4:02.79                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                    4:27.61    4:12.01        
     1) Ferenchak, Stefan 17            2) Materniak, Eric 15             
     3) Brazitis, Kevin 16              4) Hill, Darren 16                
  2 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            4:14.70    4:12.22        
     1) Erickson, David 15              2) Roser, Hans 17                 
     3) Catlin, Andy 18                 4) Dansa, Michael 16              
  2 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           4:18.80    4:12.22        
     1) Scarlett, Brian 17              2) Shea, Tommy 15                 
     3) Gisriel, Carter 15              4) Quinn, Daniel 16               
  4 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       4:19.00    4:12.83        
     1) Charriez, Nick 15               2) Hastings, Tristan 17           
     3) Dent, Roger 17                  4) Brown, Kamau 16                
  5 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 4:16.17    4:14.34        
     1) Thayer, David 16                2) Meighen, Mitchel 17            
     3) Forrest, Steven 16              4) Coulson, Peter 17              
  6 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           4:21.21    4:15.61        
     1) Lucas, Jake 16                  2) Cromer, Chris 16               
     3) Catanese, Ben 15                4) Bailey, Jonathan 16            
  7 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        4:18.68    4:22.26        
     1) Azaret, Julian R 15             2) D'Innocenzo, Nick 15           
     3) McGorry, Ray 15                 4) Hollingsworth, Harrison 16     
  8 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        4:31.62    4:22.32        
     1) Mackinnon, Greg 17              2) Welsh, Christian 15            
     3) Drost, Dana 17                  4) Ahlberg, Andy 15               
  9 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 4:21.38    4:22.91        
     1) Noble, Rich 16                  2) Fuoco, Dante 15                
     3) Matuszewski, Greg 17            4) Neidig, Patrick 17             
 10 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     4:22.56    4:23.79        
     1) Gannett, Matthew 15             2) Lucas, Benjamin 16             
     3) Bruno, Joseph 17                4) Clark, Chris 16                
 11 VIRGINIA ZONE TEAM  'B'                           4:32.04    4:25.85        
     1) Rubio, Fernando 15              2) Goodwillie, James 16           
     3) Aceino, Alexander 15            4) Ross, Brooks 15                
 12 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       4:29.00    4:29.77        
     1) Kopczynski, Konrad 17           2) Finnegan, Chris 16             
     3) Panzl, Jonathan 16              4) Katz, Andrew 15                
 13 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           4:22.00    4:30.13        
     1) Saad, Nour 16                   2) Kramer, Chris 15               
     3) Gottschalk, Jack 16             4) Creevy, T.J. 16                
 
Event 133  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:33.08      8/1997 Abigail Iler-MD                            
N.A.G Record: ! 2:31.26        2003 ELIZABETH BEISEL  NE                       
 NAG Rprtble: + 2:47.29                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HU, Janet                 10 PV ZONE              2:45.55    2:46.31+       
  2 Hoyt, Skyler              10 NI ZONE              2:51.03    2:48.63        
  3 Kim, Michelle             10 NJ ZONE              2:50.29    2:50.39        
  4 Enoch, Geordie            10 MD ZONE              2:51.14    2:51.40        
  5 Venice, Charissa          10 MR ZONE              2:52.38    2:51.70        
  6 Arana, Jennifer            9 MR ZONE              2:54.00    2:53.59        
  7 Lucas, Marie              10 MR ZONE              2:57.44    2:55.01        
  8 Valler, Montanna          10 NE ZONE              2:56.46    2:55.47        
  9 Herbster, Ashleigh        10 AM ZONE              2:58.16    2:55.65        
 10 Rubiano, Alexandra        10 MR ZONE              2:59.82    2:55.78        
 11 Prosuk, Alexis            10 NJ ZONE              3:00.71    2:56.11        
 12 Lehner, Stefanie          10 MR ZONE              2:58.22    2:56.38        
 13 Johnson, Sunny            10 VA ZONE              2:58.75    2:57.64        
 14 Rodriguez, Rhyan          10 MA ZONE              3:02.59    2:58.08        
 15 Rodriguez, Nicole         10 MR ZONE              3:02.88    3:01.66        
 16 Kim, Elizabeth            10 MR ZONE              2:59.73    3:02.15        
 
Event 134  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
 Meet Record: M 2:39.64      8/2000 Josh Charnin-Aker-MR                       
N.A.G Record: ! 2:32.58        2000 COLLIN GLADYS CA                           
 NAG Rprtble: + 2:47.29                                                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Patrick             10 NJ ZONE              2:46.44    2:45.99+       
  2 Buerger, Zachary          10 AM ZONE              2:49.16    2:47.61        
  3 Dudding, Gates            10 VA ZONE              2:46.86    2:48.32        
  4 Eaton, Michael            10 AM ZONE              2:58.83    2:49.57        
  5 Kawka, Filip              10 VA ZONE              2:51.16    2:50.67        
  6 Nicholson, Ryan           10 NI ZONE              2:51.98    2:51.52        
  6 Liu, Justin               10 NE ZONE              2:51.25    2:51.52        
  8 Lebed, Alex               10 MA ZONE              2:53.15    2:53.43        
  9 Ahlberg, Joey             10 CT ZONE              2:51.27    2:54.21        
 10 Delise, Sam               10 CT ZONE              2:53.45    2:54.71        
 11 Savidge, Patrick           9 CT ZONE              2:53.80    2:55.11        
 12 Kelly, Brian              10 NJ ZONE              2:57.93    2:55.17        
 13 MO, Daniel                10 MR ZONE              2:50.84    2:56.06        
 14 Witol, Dennis             10 MD ZONE              2:58.72    2:56.13        
 15 McNamara, Shane           10 MR ZONE              2:58.17    2:56.39        
 16 Hine, Trevor              10 MD ZONE              2:56.71    2:57.23        
 
Event 135  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 28.59   8/13/2005 Lia Neal, MR Zone-MR                         
N.A.G Record: ! 28.59   8/13/2005 Lia Neal, MR Zone-MR                         
 NAG Rprtble: + 31.09                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HU, Janet                 10 PV ZONE                30.66      30.34+       
  2 Venice, Charissa          10 MR ZONE                31.11      30.54+       
  3 Wittig, Shannon           10 AM ZONE                31.44      31.33        
  4 Dowzicky, Natalie         10 MA ZONE                30.90      31.58        
  5 Cox, Ayana                10 MA ZONE                32.49      31.77        
  6 Rhodes, Lauren            10 MA ZONE                32.42      31.98        
  7 Rodriguez, Rhyan          10 MA ZONE                32.69      32.36        
  8 Randolph, Hayli           10 MA ZONE                32.16      32.40        
  9 Mitchell, Katelyn         10 NE ZONE                32.39      32.41        
 10 Karosas, Tasija           10 NE ZONE                32.23      32.45        
 11 Haufler, Kristin          10 PV ZONE                31.84      32.50        
 12 Corley, Anna              10 VA ZONE                32.91      32.62        
 13 Andrews, Jinan            10 MR ZONE                32.19      32.64        
 14 Near, Caitlin             10 CT ZONE                33.23      32.72        
 15 Schroeder, Emily           9 NJ ZONE                32.66      32.75        
 16 Schleich, Emily           10 AM ZONE                33.58      32.79        
 
Event 136  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 29.63      8/1990 Anthony Robinson-CT                          
N.A.G Record: ! 27.71        1995 KRIS HUMPHRIES MN                            
 NAG Rprtble: + 30.99                                                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silverman, Ian            10 MD ZONE                30.57      30.19+       
  2 Freeman, John             10 PV ZONE                31.46      30.91+       
  3 Park, Patrick             10 NJ ZONE                31.06      31.11        
  4 Sommerville, George       10 NE ZONE                31.59      31.34        
  5 Liu, Justin               10 NE ZONE                31.54      31.37        
  6 Eaton, Michael            10 AM ZONE                32.56      31.48        
  7 Domagala, Michael         10 MR ZONE                31.60      31.59        
  8 Buerger, Zachary          10 AM ZONE                32.66      31.79        
  9 Furlong, John             10 CT ZONE                32.15      31.90        
 10 Nicholson, Ryan           10 NI ZONE                31.72      32.02        
 11 Menguy, Hugo              10 PV ZONE                32.45      32.19        
 12 Davey, Jimmy              10 CT ZONE                33.73      32.46        
 13 Shepley, Joseph           10 CT ZONE                33.55      32.52        
 14 Dudzinski, Ryan           10 AM ZONE                33.28      32.61        
 15 Kim, Eric                 10 NJ ZONE                32.96      32.67        
 16 Seliskar, Andrew           9 PV ZONE                33.27      32.74        
 
Event 137  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:19.92      8/1999 Virginia                                   
                         J. Brick, M. Wilson, K. Hoff, L. Jacoby           
N.A.G Record: ! 2:19.30        1983 MISSION VIEJO CA                           
                         ROSENTHAL, WIGHTMAN, WIN, STAVROS                 
 NAG Rprtble: + 2:34.19                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:24.35    2:24.80+       
     1) Mitchell, Katelyn 10            2) Lilly, Kayla 10                
     3) Tyler, Kathryn 10               4) Karosas, Tasija 10             
  1 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       2:27.00    2:24.80+       
     1) Bailey, Brittany 10             2) Rubiano, Alexandra 10          
     3) Lehner, Stefanie 10             4) Venice, Charissa 10            
  3 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:24.01    2:25.37+       
     1) Hemmer, Zoe 10                  2) Ratcliff, Carolina 10          
     3) HU, Janet 10                    4) Haufler, Kristin 10            
  4 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           2:27.94    2:28.31+       
     1) Admire, Katelyn 10              2) Harris, Sommer 10              
     3) Boswell, Madison 10             4) Corley, Anna 10                
  5 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                         NT    2:29.61+       
     1) Dowzicky, Natalie 10            2) Acker, Allison 9               
     3) Shi, Caroilne 10                4) Cox, Ayana 10                  
  6 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 2:30.37    2:31.60+       
     1) Wittig, Shannon 10              2) Herbster, Ashleigh 10          
     3) Gruber, Maggie 10               4) Onufer, Anita 10               
  7 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'B'                         NT    2:32.07+       
     1) Dunham, Paige 10                2) Rocchi, Maria 10               
     3) Rhodes, Lauren 10               4) Randolph, Hayli 10             
  8 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:36.00    2:32.71+       
     1) Yu, Wynona 10                   2) Lucas, Marie 10                
     3) Arana, Jennifer 9               4)                                
  9 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:28.00    2:33.31+       
     1) Cyphers, Zoe 10                 2) Runk, Julianna 10              
     3) Sinosky, Kendall 10             4) Baldwin, Mallory 10            
 10 MARYLAND ZONE TEAM  'B'                           2:32.00    2:33.35+       
     1) James, Lauren 9                 2) Armstrong, Rachel 10           
     3) Enoch, Geordie 10               4) Salvatori, Cristiana 10        
 11 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:28.54    2:34.14+       
     1) Graesser, Hannah 10             2) Kopas, Emily 10                
     3) Tay, Bailey 10                  4) Hoyt, Skyler 10                
 12 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         2:33.66    2:34.66        
     1) Hosoi, Kyoka 10                 2) Barry, Erin 10                 
     3) Brosnan, Courtney 10            4) TU, Emily 10                   
 13 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'B'                        2:32.45    2:36.35        
     1) Ross, Mikaela 10                2) Sheridan, Caitlin 10           
     3) Lajoie, Julie 10                4) Valler, Montanna 10            
 14 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'B'                 2:36.10    2:38.84        
     1) Schleich, Emily 10              2) Namestnik, Alexa 10            
     3) Vigliotti, Kelly 10             4) Miller, Heidi 10               
 15 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     2:35.94    2:39.07        
     1) Brown, Caitlyn 10               2) Popera, Alexa 10               
     3) Crews, Gillian 10               4) Ledecky, Katie 9               
 16 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:29.03    2:41.82        
     1) Moss, Kristen 9                 2) Collins, Megan 10              
     3) Krajcik, Katherine 10           4) Near, Caitlin 10               
 
Event 138  Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
 Meet Record: M 2:19.75      8/2001 Potomac Valley                             
                         S Stewart, J Christensen, B Fox, H Tollefson      
N.A.G Record: ! 2:19.05        2004 DeAnza Cupertino  PC                       
                         I. Yuh, B. Conroy, S. Ban, A. Hinshaw             
 NAG Rprtble: + 2:35.29                                                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ALLEGHENY MOUNTAIN ZONE TEAM  'A'                 2:26.67    2:22.54+       
     1) Dudzinski, Ryan 10              2) Eaton, Michael 10              
     3) Hess, Logan 10                  4) Buerger, Zachary 10            
  2 VIRGINIA ZONE TEAM  'A'                           2:25.96    2:24.58+       
     1) Kawka, Filip 10                 2) Dean, Deion 10                 
     3) Dudding, Gates 10               4) Kennedy, Ben 10                
  3 CONNECTICUT ZONE TEAM  'A'                        2:24.18    2:26.46+       
     1) Delise, Sam 10                  2) Furlong, John 10               
     3) Ahlberg, Joey 10                4) Savidge, Patrick 9             
  4 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'A'                     2:26.80    2:26.93+       
     1) Seliskar, Andrew 9              2) Smith, Grayson 10              
     3) Freeman, John 10                4) Thomas, Michael 10             
  5 NEW JERSEY ZONE TEAM  'A'                         2:23.10    2:28.87+       
     1) Kelly, Brian 10                 2) Park, Patrick 10               
     3) OM, John 9                      4) Kalibat, Peter 10              
  6 POTOMAC VALLEY ZONE TEAM  'B'                     2:30.34    2:29.09+       
     1) McJunkin, James 10              2) Qian, Andrew 10                
     3) Rainey, Ian 10                  4) Menguy, Hugo 10                
  7 MARYLAND ZONE TEAM  'A'                           2:26.00    2:30.07+       
     1) Silverman, Ian 10               2) Rigby, Steven 10               
     3) Hine, Trevor 10                 4) Breschi, Dominic 10            
  8 METROPOLITAN ZONE TEAM  'A'                       2:27.00    2:30.49+       
     1) MO, Daniel 10                   2) McNamara, Shane 10             
     3) Plaschka, Justin 9              4) Domagala, Michael 10           
  9 CONNECTICUT ZONE TEAM  'B'                        2:31.75    2:31.65+       
     1) Davis, Bjorn 10                 2) Pite, AJ 10                    
     3) Shepley, Joseph 10              4) Davey, Jimmy 10                
 10 NEW JERSEY ZONE TEAM  'B'                         2:29.82    2:32.58+       
     1) Fitzgerald, Colin 10            2) Tutty, Brandon 10              
     3) Kim, Eric 10                    4) Lee, Brandon 10                
 11 NEW ENGLAND ZONE TEAM  'A'                        2:28.00    2:33.12+       
     1) Harty, Ryan 10                  2) Tan, Jeffrey 10                
     3) Liu, Justin 10                  4) Sommerville, George 10         
 12 MIDDLE ATLANTIC ZONE TEAM  'A'                         NT    2:34.87+       
     1) Rocchi, Paul 10                 2) Lebed, Alex 10                 
     3) Stewart, Noah 9                 4) Creekmore, Ben 10              
 13 METROPOLITAN ZONE TEAM  'B'                       2:36.00    2:40.85        
     1) Damm, Eric 10                   2) Darcy, Matthew 10              
     3) Wang, Eric 10                   4) Mu, Nicholas 9                 
 14 NIAGARA ZONE TEAM  'A'                            2:39.15    2:48.54        
     1) Ransford, PJ 9                  2) Lacey, Joshua 9                
     3) Nicholson, Ryan 10              4) McCarthy, Peter 10             
 
Event 394  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
N.A.G Record: ! 52.98        2001 M. PHELPS MD (15-16)                         
                57.19  OPEN
                58.19  JRS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Drost, Dana               17 CT ZONE              1:00.53                   
  2 Catanese, Ben             15 VA ZONE              1:00.69                   
 
Event 421  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
N.A.G Record: ! 25.50        2000 C. SWINDLE FG (15-16)                        
                27.29  OPEN
                27.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Harter, Carly             15 AM ZONE                   NT      28.13        
  2 Tyagi, Devina             16 NI ZONE                   NT      28.29        

Brought to you by Computer Aide, Inc.