2006 MR Junior Olympics LC - 7/28/2006 to 7/30/2006              
                              Sanction #: 060702                               

 
Event 1  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:13.13   7/15/1984 Long Island SC                             
    LC Metro: # 2:09.38   7/15/2001 YWCA Middies, YMID-MR                      
                2:08.39  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:17.56    2:13.21        
     1) Birkmire, Jenna M 14            2) Lampe, Shannon E 13            
     3) Simonetti, Christina F 13       4) Vairo, Corinne D 14            
                  33.34     1:12.43 (39.09)     1:44.77 (32.34)     2:13.21 (28.44)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:25.74    2:19.92        
     1) Cheng, Emily 14                 2) Leung, Alissa 13               
     3) Kuzniewski, Megan A 14          4) Schlichte, Sarah A 14          
                  36.24     1:14.87 (38.63)     1:50.10 (35.23)     2:19.92 (29.82)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:03.25Y   2:21.18        
     1) Teng, Rebecca 14                2) Vanderlinden, Mariel 13        
     3) Wadolowska, Julia 14            4) Sowinski, Marta 14             
                  35.59     1:16.54 (40.95)     1:50.55 (34.01)     2:21.18 (30.63)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                              2:14.60    2:21.41        
     1) Biagioli, Alana 14              2) Russell, Eva M 14              
     3) Warren, Michelle N 14           4) Archer, Heather A 14           
                  36.59     1:16.04 (39.45)     1:50.47 (34.43)     2:21.41 (30.94)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:22.30    2:21.52        
     1) Stenger, Alexa 14               2) Stanford, Brittany D 13        
     3) Schuermann, Kerry 13            4) Lindahl, Stephanie 13          
                  39.90     1:18.48 (38.58)     1:50.62 (32.14)     2:21.52 (30.90)
  6 Aqua Gems Swim Team-MR  'A'                            NT    2:22.44        
     1) Ehret, Jane M 14                2) Olsen, Emily K 13              
     3) Parodi, Ellen M 14              4) Owens, Amy L 13                
                  35.64     1:16.07 (40.43)     1:51.08 (35.01)     2:22.44 (31.36)
  7 Huntington Y Bluefish-MR  'A'                     2:27.15    2:23.29        
     1) Pujals, Michaela C 13           2) Waring, Megan P 13             
     3) Santaniello, Samantha M 14      4) Borutecene, Gabrielle M 14     
                  37.46     1:18.96 (41.50)     1:51.90 (32.94)     2:23.29 (31.39)
  8 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                       NT    2:30.29        
     1) Burke, Meaghan 13               2) Coyle, Samantha J 14           
     3) Maher, Nadine 14                4) Armstrong, Shannon 13          
                  39.01     1:20.94 (41.93)     1:57.49 (36.55)     2:30.29 (32.80)
 
Event 2  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:04.13   7/25/2003 YWCA Middies, Middies                      
                         Y KASHIWAGI, M BAILEY, C GONZALEZ, P BENNETT      
    LC Metro: # 2:02.59   7/15/1976 Gator S.C., GSC-MR                         
                2:01.99  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:09.00    2:09.48        
     1) Doherty, Christopher 13         2) Sangtippawan, Chudchane 13     
     3) Abrams, Michael 13              4) Barbosa, Larry S 13            
                  33.53     1:08.26 (34.73)     1:39.66 (31.40)     2:09.48 (29.82)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:18.00    2:21.21        
     1) Erskine, Brendan 13             2) Martinez, Keannu C 13          
     3) Tan, Randy 14                   4) Lam, Aaron 13                  
                  36.91     1:16.42 (39.51)     1:51.56 (35.14)     2:21.21 (29.65)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:24.39    2:22.02        
     1) Lavery, Brendan 13              2) Magee, Ryan T 13               
     3) Messinger, Joshua E 14          4) Corey, Alexi 13                
                  34.37     1:15.84 (41.47)     1:49.72 (33.88)     2:22.02 (32.30)
 
Event 3  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 37.63   7/29/2005 Annie Zhu, TWISTERS                          
    LC Metro: # 36.94   8/10/2005 ANNIE ZHU, LGAC-MR                           
                40.09  T16
                45.59  ZONE
                52.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    44.98      43.43 ZONE   
  2 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            42.87      43.48 ZONE   
  3 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            43.74      43.69 ZONE   
  4 Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                  45.33      44.18 ZONE   
  5 Venice, Charissa L        10 UN-MR                  43.85      44.61 ZONE   
  6 Hutzler, Alexandra P      10 TVSC-MR                44.42      44.80 ZONE   
  7 Clark, Samantha P         10 Middies-MR             45.68      45.42 ZONE   
  8 Evans, Kate B              9 Badger-MR              45.65      45.56 ZONE   
  9 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR                 46.91      45.58 ZONE   
 10 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR                46.22      46.23 JO     
 11 Bai, Annys                10 FLY-MR                 46.25      46.25 JO     
 12 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              45.17      46.40 JO     
 13 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        46.52      46.96 JO     
 14 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      47.39      47.12 JO     
 14 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                  41.43Y     47.12 JO     
 16 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR            48.09      47.83 JO     
 17 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR           47.34      47.88 JO     
 18 Aiello, Sarah             10 CSC-MR                 50.21      48.21 JO     
 19 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            49.27      48.57 JO     
 20 Hansalik, Meredith        10 Basc-MR                50.70      48.87 JO     
 21 Grady, Caitlin M          10 NY Sharks-MR           49.30      49.05 JO     
 22 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR                48.05      49.09 JO     
 23 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR           48.42      49.17 JO     
 24 Campbell, Julianne        10 HYB-MR                 46.54S     49.77 JO     
 25 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                49.29      49.85 JO     
 26 Hao, Amy P                10 FLY-MR                 49.44      49.87 JO     
 27 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 48.29      49.90 JO     
 28 Cain, Mary C              10 Badger-MR              47.95      50.05 JO     
 29 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           48.59      50.06 JO     
 30 Laird, Courtney R          9 LIAC-MR                48.67      50.16 JO     
 31 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              49.75      50.27 JO     
 32 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR                 51.46      50.49 JO     
 32 Susz, Gabriella V         10 Middies-MR             50.27      50.49 JO     
 34 Trivino, Maria A          10 FLY-MR                 48.82S     50.70 JO     
 34 Yeager, Kate E            10 SSL-MR                 50.06      50.70 JO     
 36 Brooks, Alexandra         10 Trs-MR                 47.73      50.80 JO     
 37 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 50.43      50.92 JO     
 38 Phang, Yee Chung           9 FLY-MR                 52.08S     51.05 JO     
 39 Barry, Kristina F          9 Bgnw Marlins-MR        52.72      51.11 JO     
 40 Spirio, Casey             10 HAA-MR                 48.24      51.35 JO     
 41 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR                51.82      51.45 JO     
 42 Andriopoulos, Andriana I  10 FLY-MR                 51.94      51.47 JO     
 43 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR              52.53      51.77 JO     
 43 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           50.70      51.77 JO     
 45 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR    50.47      51.92 JO     
 46 Zukowski, Carli            9 WISC-MR                49.89      52.06 JO     
 47 Kanim, Callie H           10 Middies-MR             52.40      52.11 JO     
 48 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR           52.31S     52.43 JO     
 49 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    52.21      52.44 JO     
 50 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            50.28      52.87 JO     
 51 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR        52.60      52.89 JO     
 52 Fici, Ann                 10 HAA-MR                 51.44      52.93 JO     
 53 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR      51.99      53.42        
 54 Kaplan, Paige E            9 LIAC-MR                51.14      53.51        
 55 Schmitz, Stefani R        10 MSC-MR                 50.91      53.63        
 56 Smith, Justine             9 LBA-MR                 52.95      53.66        
 57 Dari, Hannah E            10 Cond-MR                52.38      53.71        
 58 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 51.31      53.82        
 59 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR           52.96      54.58        
 60 Tan, Cathy                 8 Twisters-MR            52.48      55.29        
 
Event 4  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 39.10      7/1994 David Kahn, NSAA                             
    LC Metro: # 37.71   7/15/1990 C.Helin, TVSC-MR                             
                40.79  T16
                45.59  ZONE
                53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           43.38      43.34 ZONE   
  2 MO, Daniel                10 Twisters-MR            43.76      45.49 ZONE   
  3 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR                44.99      45.94 JO     
  4 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR              41.01Y     47.22 JO     
  5 Lantin, Matthew D         10 Middies-MR             52.49      47.46 JO     
  6 Behnen, Louis E           10 Middies-MR             42.10Y     47.71 JO     
  7 Dong, Richard             10 Twisters-MR            48.67      48.10 JO     
  8 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              46.99      48.12 JO     
  9 Owens, Nicholas A         10 Aqua Gems-MR           48.30      48.38 JO     
 10 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    48.52      48.39 JO     
 11 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR           48.86      48.62 JO     
 12 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                51.53S     48.69 JO     
 13 Cooper, Ian A             10 Bgnw Marlins-MR        48.86      49.17 JO     
 14 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 49.20      49.21 JO     
 15 Greer, Anthony M          10 North Shore-MR         48.66      49.24 JO     
 16 Byrne, Cameron A          10 Sachem-MR              50.32      49.80 JO     
 17 Li, Jonathan              10 LIAC-MR                49.31      50.29 JO     
 18 Nussbaum, Tyler J          9 LIAC-MR                49.45      50.30 JO     
 19 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                50.37      50.39 JO     
 20 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/ Seals-MR          52.19      50.58 JO     
 21 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                40.78Y     50.63 JO     
 22 Zabelaj, Bujar             9 Middies-MR             52.03      50.84 JO     
 23 Zhu, Joshua               10 Tmsuffolk-MR           50.22      50.94 JO     
 24 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              43.88Y     51.01 JO     
 25 Kessler, Michael N         9 Badger-MR              50.89      51.13 JO     
 26 Zhou, Ethan               10 Twisters-MR            53.86      51.24 JO     
 27 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR           50.94      51.30 JO     
 28 Christianson, Keith G     10 HAA-MR                 53.72      51.46 JO     
 29 Vargas, Anthony J          9 RedTails-MR            52.63      51.53 JO     
 30 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    51.08      51.65 JO     
 31 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR            53.68      51.82 JO     
 32 Wang, Eric E               9 TVSC-MR                53.25      51.93 JO     
 33 Furey, James K            10 Cond-MR                49.33      52.09 JO     
 34 Palacios, David D         10 HS-MR                  49.27      52.23 JO     
 35 Mendez, Spencer D         10 HYB-MR                 53.02S     52.59 JO     
 36 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR              53.49      52.89 JO     
 37 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    51.86      53.03 JO     
 38 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR    52.63      53.76 JO     
 39 MO, Joseph J               8 Twisters-MR            53.40      54.92        
 
Event 5  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:18.02   7/28/2006 Kerrie N Kolackovsky, OWA  -MR             
    LC Metro: # 1:12.07   7/15/1998 A.Mantey, MSC-MR                           
                1:14.89  JNR
                1:15.19  T16
                1:16.79  JR-B
                1:24.89  ZONE
                1:31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:17.28    1:18.02!ZONE   
                  36.11     1:18.02 (41.91)                                        
  2 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  1:23.94    1:22.89 ZONE   
                  39.92     1:22.89 (42.97)                                        
  3 Weston, Caroline L        13 Bgnw Marlins-MR      1:23.66    1:23.55 ZONE   
                  38.13     1:23.55 (45.42)                                        
  4 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              1:14.69Y   1:23.62 ZONE   
                  39.13     1:23.62 (44.49)                                        
  5 Mullaney, Megan G         14 UN-MR                1:24.47    1:23.81 ZONE   
                  39.79     1:23.81 (44.02)                                        
  6 Borutecene, Gabrielle M   14 HYB-MR               1:24.25    1:24.17 ZONE   
                  41.73     1:24.17 (42.44)                                        
  7 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR          1:25.30    1:24.43 ZONE   
                  39.71     1:24.43 (44.72)                                        
  8 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         1:24.61    1:24.62 ZONE   
                  40.88     1:24.62 (43.74)                                        
  9 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:23.81    1:25.11 JO     
                  40.99     1:25.11 (44.12)                                        
 10 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               1:22.50    1:25.52 JO     
                  39.93     1:25.52 (45.59)                                        
 11 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         1:24.83    1:25.54 JO     
                  40.69     1:25.54 (44.85)                                        
 12 Doughty, Brigitte         14 HAA-MR               1:27.65    1:25.80 JO     
                  41.45     1:25.80 (44.35)                                        
 13 Glenday, Heather M        14 IA-MR                1:25.14    1:26.17 JO     
                  41.64     1:26.17 (44.53)                                        
 14 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         1:27.21    1:26.59 JO     
                  40.12     1:26.59 (46.47)                                        
 15 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               1:27.68    1:26.62 JO     
                  40.47     1:26.62 (46.15)                                        
 16 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    1:25.89    1:26.65 JO     
                  41.90     1:26.65 (44.75)                                        
 17 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            1:29.53    1:27.39 JO     
                  42.04     1:27.39 (45.35)                                        
 18 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:29.07    1:27.47 JO     
                  41.59     1:27.47 (45.88)                                        
 19 Groccia, Adrienne D       13 GAEL-MR              1:30.28    1:27.60 JO     
                  41.53     1:27.60 (46.07)                                        
 20 Waring, Megan P           13 HYB-MR               1:26.93    1:27.86 JO     
                  42.50     1:27.86 (45.36)                                        
 21 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              1:30.43    1:28.32 JO     
                  41.99     1:28.32 (46.33)                                        
 22 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         1:29.82    1:28.34 JO     
                  42.59     1:28.34 (45.75)                                        
 23 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              1:28.43    1:28.63 JO     
                  41.07     1:28.63 (47.56)                                        
 24 Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR            1:26.77    1:29.63 JO     
                  41.90     1:29.63 (47.73)                                        
 25 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:31.93    1:29.70 JO     
                  43.29     1:29.70 (46.41)                                        
 26 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  1:31.77    1:30.84 JO     
                  43.30     1:30.84 (47.54)                                        
 27 Flood, Katie M            13 Silver Streaks-MR    1:30.56    1:31.16 JO     
                  42.63     1:31.16 (48.53)                                        
 28 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         1:31.44    1:31.47 JO     
                  43.10     1:31.47 (48.37)                                        
 29 Huchthausen, Elizabeth A  14 TVSC-MR              1:31.24    1:33.27        
                  45.11     1:33.27 (48.16)                                        
 30 Luqman, Kyle M            14 IA-MR                1:28.78S   1:33.48        
                  44.48     1:33.48 (49.00)                                        
 31 Pujals, Michaela C        13 HYB-MR               1:30.23S   1:34.06        
                  46.27     1:34.06 (47.79)                                        
 32 Parodi, Ellen M           14 Aqua Gems-MR         1:14.80Y   1:34.18        
                  44.23     1:34.18 (49.95)                                        
 33 Leibovich, Tamara         13 SSL-MR               1:30.68S   1:36.40        
                  45.35     1:36.40 (51.05)                                        
 
Event 6  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:12.05   7/15/1994 Chris Helin, TVSC                          
    LC Metro: # 1:06.76   7/15/2001 S.Armstrong, TVSC-MR                       
                1:08.39  JNR
                1:10.09  JR-B
                1:11.39  T16
                1:18.59  ZONE
                1:26.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              1:14.42    1:15.69 ZONE   
                  36.09     1:15.69 (39.60)                                        
  2 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          1:15.60    1:16.73 ZONE   
                  36.62     1:16.73 (40.11)                                        
  2 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            1:17.63    1:16.73 ZONE   
                  37.16     1:16.73 (39.57)                                        
  4 Meck, Mike D              13 MSC-MR               1:22.10    1:17.48 ZONE   
                  36.92     1:17.48 (40.56)                                        
  5 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR         1:18.20    1:18.10 ZONE   
                  36.79     1:18.10 (41.31)                                        
  6 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         1:18.98    1:18.23 ZONE   
                  36.98     1:18.23 (41.25)                                        
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              1:16.95    1:18.74 JO     
                  37.39     1:18.74 (41.35)                                        
  8 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR              1:24.24    1:20.75 JO     
                  37.84     1:20.75 (42.91)                                        
  9 Park, Jin Woo W           14 LIAC-MR              1:22.71    1:20.82 JO     
                  37.86     1:20.82 (42.96)                                        
 10 Lee, Joe                  14 UN-MR                1:22.69    1:20.83 JO     
                  38.14     1:20.83 (42.69)                                        
 11 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR              1:21.42    1:20.91 JO     
                  38.19     1:20.91 (42.72)                                        
 12 Tan, Randy                14 Twisters-MR          1:23.25    1:22.86 JO     
                  38.96     1:22.86 (43.90)                                        
 13 Hauge, Jordan A           14 MWSC-MR              1:14.20Y   1:22.97 JO     
                  39.94     1:22.97 (43.03)                                        
 14 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               1:21.00    1:23.41 JO     
                  39.56     1:23.41 (43.85)                                        
 15 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR               1:21.99    1:23.54 JO     
                  39.05     1:23.54 (44.49)                                        
 16 Bianco, Phillip E         14 HS-MR                1:26.29    1:24.01 JO     
                  39.39     1:24.01 (44.62)                                        
 17 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:21.46    1:24.05 JO     
                  40.02     1:24.05 (44.03)                                        
 18 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               1:26.16    1:24.62 JO     
                  40.64     1:24.62 (43.98)                                        
 19 Cicalese, Ed L            14 SSL-MR               1:24.70S   1:24.67 JO     
                  41.91     1:24.67 (42.76)                                        
 20 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          1:25.83    1:25.11 JO     
                  40.35     1:25.11 (44.76)                                        
 21 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              1:24.20    1:25.37 JO     
                  41.53     1:25.37 (43.84)                                        
 22 Erskine, Brendan          13 Twisters-MR          1:22.75    1:25.44 JO     
                  39.99     1:25.44 (45.45)                                        
 23 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          1:24.37    1:25.73 JO     
                  40.66     1:25.73 (45.07)                                        
 24 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               1:26.52    1:26.36 JO     
                  40.65     1:26.36 (45.71)                                        
 25 Holtzman, Scott J         13 OWA-MR               1:26.68    1:26.57 JO     
                  41.08     1:26.57 (45.49)                                        
 26 Lam, Aaron                13 Twisters-MR          1:24.60    1:27.65        
                  40.81     1:27.65 (46.84)                                        
 27 Saintlaurent, Jeremy      14 HAA-MR               1:12.47Y   1:27.92        
                  41.65     1:27.92 (46.27)                                        
 28 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:22.87S   1:29.37        
                  41.49     1:29.37 (47.88)                                        
 
Event 7  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.30    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA                      
    LC Metro: # 1:02.11   1/13/2006 Lia M. Neal, AGUA-MR                       
                1:08.19  T16
                1:15.29  ZONE
                1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L        10 UN-MR                1:09.95    1:09.16 ZONE   
                  32.44     1:09.16 (36.72)                                        
  2 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:11.59    1:11.83 ZONE   
                  33.88     1:11.83 (37.95)                                        
  3 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:13.42    1:11.88 ZONE   
                  33.88     1:11.88 (38.00)                                        
  4 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               1:15.95    1:12.50 ZONE   
                  35.85     1:12.50 (36.65)                                        
  5 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:16.18    1:14.61 ZONE   
                  36.33     1:14.61 (38.28)                                        
  6 Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                1:15.03    1:14.80 ZONE   
                  35.72     1:14.80 (39.08)                                        
  7 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:15.68    1:14.86 ZONE   
                  36.27     1:14.86 (38.59)                                        
  8 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:14.51    1:15.00 ZONE   
                  36.33     1:15.00 (38.67)                                        
  9 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR         1:15.95    1:15.31 JO     
                  35.79     1:15.31 (39.52)                                        
 10 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:15.53    1:15.48 JO     
                  36.49     1:15.48 (38.99)                                        
 11 Susz, Gabriella V         10 Middies-MR           1:15.09    1:15.75 JO     
                  35.74     1:15.75 (40.01)                                        
 12 Weiner, Sierra T          10 Tmsuffolk-MR         1:15.45    1:16.10 JO     
                  36.64     1:16.10 (39.46)                                        
 13 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               1:17.42    1:16.15 JO     
                  36.40     1:16.15 (39.75)                                        
 14 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:16.12    1:16.66 JO     
                  37.30     1:16.66 (39.36)                                        
 15 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:19.41    1:17.34 JO     
                  36.92     1:17.34 (40.42)                                        
 16 Weiner, Jade R            10 Tmsuffolk-MR         1:18.11    1:17.92 JO     
                  38.12     1:17.92 (39.80)                                        
 17 Kanim, Callie H           10 Middies-MR           1:20.60    1:18.13 JO     
                  36.96     1:18.13 (41.17)                                        
 18 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           1:18.55    1:18.35 JO     
                  37.25     1:18.35 (41.10)                                        
 19 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR         1:18.63    1:18.41 JO     
                  38.51     1:18.41 (39.90)                                        
 20 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:15.75    1:18.71 JO     
                  37.33     1:18.71 (41.38)                                        
 21 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR               1:23.17    1:19.32 JO     
                  37.55     1:19.32 (41.77)                                        
 21 Treble, Molly M            9 LIAC-MR              1:20.02    1:19.32 JO     
                  38.01     1:19.32 (41.31)                                        
 23 Brooks, Alexandra         10 Trs-MR               1:17.82    1:19.72 JO     
                  37.80     1:19.72 (41.92)                                        
 24 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR              1:21.19    1:20.21 JO     
                  39.34     1:20.21 (40.87)                                        
 25 Cain, Mary C              10 Badger-MR            1:20.09    1:20.70 JO     
                  39.83     1:20.70 (40.87)                                        
 26 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:20.60    1:20.71 JO     
                  39.76     1:20.71 (40.95)                                        
 26 Rush, Meaghan C           10 LIAC-MR              1:23.24    1:20.71 JO     
                  39.02     1:20.71 (41.69)                                        
 28 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR              1:23.86    1:21.12 JO     
                  38.74     1:21.12 (42.38)                                        
 29 Aiello, Sarah             10 CSC-MR               1:21.79    1:21.39 JO     
                  38.57     1:21.39 (42.82)                                        
 30 Hao, Amy P                10 FLY-MR               1:23.00    1:21.80 JO     
                  39.31     1:21.80 (42.49)                                        
 31 Giovanniello, Kerry A      9 LIAC-MR              1:20.37    1:21.94 JO     
                  38.92     1:21.94 (43.02)                                        
 32 Cruz, Brigitti S          10 FLY-MR               1:22.38S   1:22.00 JO     
                  39.62     1:22.00 (42.38)                                        
 33 Tschoke, Victoria         10 Sachem-MR            1:23.07    1:22.01 JO     
                  40.00     1:22.01 (42.01)                                        
 34 Bergin, Kate C             9 MSC-MR               1:24.05    1:22.02 JO     
                  39.34     1:22.02 (42.68)                                        
 35 Stansbury, Kate           10 TVSC-MR              1:27.03    1:22.16 JO     
                  38.98     1:22.16 (43.18)                                        
 36 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:24.97    1:22.20 JO     
                  39.28     1:22.20 (42.92)                                        
 37 Schmitz, Stefani R        10 MSC-MR               1:23.88    1:22.26 JO     
                  39.55     1:22.26 (42.71)                                        
 38 Olazabal, Gabriella       10 LIAC-MR              1:21.72    1:22.62 JO     
                  38.86     1:22.62 (43.76)                                        
 39 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR              1:22.02    1:22.93 JO     
                  37.99     1:22.93 (44.94)                                        
 40 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR              1:23.76    1:22.96 JO     
                  39.84     1:22.96 (43.12)                                        
 41 Barry, Kristina F          9 Bgnw Marlins-MR      1:25.13    1:22.99 JO     
                  39.74     1:22.99 (43.25)                                        
 42 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR  1:27.25    1:23.07 JO     
                  39.71     1:23.07 (43.36)                                        
 43 Hutzler, Alexandra P      10 TVSC-MR              1:22.23    1:23.19 JO     
                  39.14     1:23.19 (44.05)                                        
 44 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR           1:21.15    1:23.22 JO     
                  38.91     1:23.22 (44.31)                                        
 45 Nash, Jennifer            10 LBA-MR               1:24.13    1:23.31 JO     
                  38.95     1:23.31 (44.36)                                        
 45 Danin, Kylie L             9 WISC-MR              1:22.07    1:23.31 JO     
                  39.65     1:23.31 (43.66)                                        
 47 Peralta, Loren S          10 Apex-MR              1:24.31    1:23.54 JO     
                  42.08     1:23.54 (41.46)                                        
 48 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          1:22.46    1:23.73 JO     
                  39.37     1:23.73 (44.36)                                        
 49 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            1:23.97    1:23.79 JO     
                  40.43     1:23.79 (43.36)                                        
 50 Bai, Annys                10 FLY-MR               1:25.22    1:24.17 JO     
                  40.16     1:24.17 (44.01)                                        
 51 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR  1:21.52    1:24.24 JO     
                  38.34     1:24.24 (45.90)                                        
 52 Arana, Jessica             9 LIAC-MR              1:27.70    1:24.27 JO     
                  40.26     1:24.27 (44.01)                                        
 53 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         1:24.66    1:24.34 JO     
                  40.16     1:24.34 (44.18)                                        
 54 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR              1:24.88    1:24.40 JO     
                  39.35     1:24.40 (45.05)                                        
 54 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR               1:24.28    1:24.40 JO     
                  38.85     1:24.40 (45.55)                                        
 56 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:26.89    1:24.51 JO     
                  39.88     1:24.51 (44.63)                                        
 57 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR               1:24.22    1:24.84 JO     
                  40.22     1:24.84 (44.62)                                        
 58 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR       1:23.10    1:24.85 JO     
                  39.19     1:24.85 (45.66)                                        
 59 Kaplan, Paige E            9 LIAC-MR              1:25.90    1:24.89 JO     
                  40.61     1:24.89 (44.28)                                        
 60 Richards, Miranda L       10 IA-MR                1:24.86    1:24.92 JO     
                  40.32     1:24.92 (44.60)                                        
 61 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR          1:27.08    1:24.93 JO     
                  39.57     1:24.93 (45.36)                                        
 62 Poleway, Caroline A        9 Middies-MR           1:25.84    1:24.95 JO     
                  39.40     1:24.95 (45.55)                                        
 63 Caulfield, Jessica R      10 CSC-MR               1:27.71    1:24.97 JO     
                  40.20     1:24.97 (44.77)                                        
 64 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:25.77    1:25.37 JO     
                  41.34     1:25.37 (44.03)                                        
 65 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:27.15    1:25.62 JO     
                  40.71     1:25.62 (44.91)                                        
 66 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:27.00    1:25.76 JO     
                  40.89     1:25.76 (44.87)                                        
 67 Boyko, Jaime P            10 LIAC-MR              1:26.38    1:25.96 JO     
                  42.21     1:25.96 (43.75)                                        
 68 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR               1:23.69    1:26.33 JO     
                  40.68     1:26.33 (45.65)                                        
 69 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                1:22.63    1:26.40 JO     
                  40.91     1:26.40 (45.49)                                        
 70 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR         1:25.91    1:26.46 JO     
                  42.21     1:26.46 (44.25)                                        
 71 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                1:25.85    1:26.60 JO     
                  40.84     1:26.60 (45.76)                                        
 72 Murphy, Treasa            10 NY Sharks-MR         1:25.63    1:27.14 JO     
                  40.44     1:27.14 (46.70)                                        
 73 Lizzio, Corinne M         10 LIAC-MR              1:25.35    1:27.36 JO     
                  40.61     1:27.36 (46.75)                                        
 74 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    1:25.30    1:27.43 JO     
                  39.79     1:27.43 (47.64)                                        
 75 Nixon, Charlotte A        10 Badger-MR            1:27.38    1:27.58 JO     
                  41.33     1:27.58 (46.25)                                        
 76 Reynolds, Maggie H         9 Tmsuffolk-MR         1:27.82    1:27.69 JO     
                  41.64     1:27.69 (46.05)                                        
 77 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR              1:26.34    1:27.75 JO     
                  41.41     1:27.75 (46.34)                                        
 78 Stanton, Grace S          10 CSC-MR               1:27.37    1:27.95 JO     
                  40.93     1:27.95 (47.02)                                        
 79 Carey, Alanna N           10 TVSC-MR              1:26.25    1:28.42        
                  43.12     1:28.42 (45.30)                                        
 80 Lantimo, Valerie M        10 FLY-MR               1:25.05S   1:28.44        
                  41.94     1:28.44 (46.50)                                        
 81 Pozmanter, Kristen L      10 TVSC-MR              1:27.00    1:29.71        
                  41.98     1:29.71 (47.73)                                        
 82 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:27.87    1:30.49        
                  42.25     1:30.49 (48.24)                                        
 83 Bischoff, Melissa R       10 Tmsuffolk-MR         1:26.87    1:30.66        
                  40.76     1:30.66 (49.90)                                        
 84 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR  1:27.70    1:31.76        
                  43.98     1:31.76 (47.78)                                        
 85 Sess, Danika E            10 Tmsuffolk-MR         1:27.36    1:35.42        
                  46.77     1:35.42 (48.65)                                        
 
Event 8  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.63    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
    LC Metro: # 1:04.16   7/14/1986 D.VanTassell, WPSC-MR                      
                1:07.99  T16
                1:15.29  ZONE
                1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 FLY-MR               1:11.17    1:10.79 ZONE   
                  33.96     1:10.79 (36.83)                                        
  2 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:15.33    1:13.16 ZONE   
                  35.19     1:13.16 (37.97)                                        
  3 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:14.04    1:13.65 ZONE   
                  36.16     1:13.65 (37.49)                                        
  4 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:14.90    1:13.86 ZONE   
                  35.22     1:13.86 (38.64)                                        
  5 Santoro, Joseph           10 TVSC-MR              1:16.45    1:15.34 JO     
                  36.34     1:15.34 (39.00)                                        
  6 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:17.06    1:15.75 JO     
                  34.22     1:15.75 (41.53)                                        
  7 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  1:15.49    1:16.01 JO     
                  36.25     1:16.01 (39.76)                                        
  8 Koo, Brandon H             9 UN-MR                1:20.35    1:16.60 JO     
                  36.07     1:16.60 (40.53)                                        
  9 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:06.17Y   1:16.80 JO     
                  36.07     1:16.80 (40.73)                                        
 10 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:16.11    1:16.96 JO     
                  35.63     1:16.96 (41.33)                                        
 11 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR              1:18.06    1:17.06 JO     
                  37.55     1:17.06 (39.51)                                        
 12 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            1:15.82    1:17.14 JO     
                  36.99     1:17.14 (40.15)                                        
 13 Wang, Eric                10 LIAC-MR              1:18.63    1:17.63 JO     
                  36.86     1:17.63 (40.77)                                        
 14 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR              1:17.26    1:18.45 JO     
                  37.98     1:18.45 (40.47)                                        
 15 Rosa, Jack M              10 IA-MR                1:16.80    1:18.69 JO     
                  37.85     1:18.69 (40.84)                                        
 16 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            1:10.92Y   1:18.91 JO     
                  37.13     1:18.91 (41.78)                                        
 17 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR            1:23.30    1:19.42 JO     
                  37.96     1:19.42 (41.46)                                        
 17 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR              1:12.36Y   1:19.42 JO     
                  37.67     1:19.42 (41.75)                                        
 19 Egan, Liam R               8 Badger-MR            1:11.06Y   1:19.76 JO     
                  37.13     1:19.76 (42.63)                                        
 20 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:18.39    1:19.80 JO     
                  38.54     1:19.80 (41.26)                                        
 21 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR          1:25.98    1:20.30 JO     
                  37.66     1:20.30 (42.64)                                        
 22 Cooper, Ian A             10 Bgnw Marlins-MR      1:21.77    1:20.48 JO     
                  38.29     1:20.48 (42.19)                                        
 23 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR          1:22.15    1:20.50 JO     
                  40.25     1:20.50 (40.25)                                        
 24 Sweeney, Tim              10 Wac-MR               1:22.94    1:20.58 JO     
                  37.25     1:20.58 (43.33)                                        
 25 Russell, Doug             10 Tmsuffolk-MR         1:18.13    1:20.63 JO     
                  37.92     1:20.63 (42.71)                                        
 26 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:19.04    1:20.90 JO     
                  37.60     1:20.90 (43.30)                                        
 27 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:21.98    1:20.93 JO     
                  39.37     1:20.93 (41.56)                                        
 28 Wright, David T           10 Badger-MR            1:12.36Y   1:21.23 JO     
                  37.91     1:21.23 (43.32)                                        
 29 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR  1:27.35    1:21.33 JO     
                  38.44     1:21.33 (42.89)                                        
 30 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:19.41    1:21.49 JO     
                  39.83     1:21.49 (41.66)                                        
 31 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR         1:21.49    1:21.69 JO     
                  38.90     1:21.69 (42.79)                                        
 32 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR            1:25.55    1:21.81 JO     
                  39.12     1:21.81 (42.69)                                        
 33 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            1:20.48    1:23.01 JO     
                  40.06     1:23.01 (42.95)                                        
 34 Kennon, Declan P          10 Badger-MR            1:18.07    1:23.24 JO     
                  37.73     1:23.24 (45.51)                                        
 35 Alonso, Carlos            10 Apex-MR              1:25.72    1:23.46 JO     
                  40.10     1:23.46 (43.36)                                        
 36 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:26.44    1:23.81 JO     
                  39.61     1:23.81 (44.20)                                        
 37 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/ Seals-MR        1:23.03    1:23.84 JO     
                  38.82     1:23.84 (45.02)                                        
 38 DiGiacomo, Daniel          9 Bgnw Marlins-MR      1:25.27    1:24.50 JO     
                  40.16     1:24.50 (44.34)                                        
 39 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR            1:26.83    1:24.72 JO     
                  39.22     1:24.72 (45.50)                                        
 40 De los Santos, Christian  10 FLY-MR               1:27.80    1:25.28 JO     
                  41.81     1:25.28 (43.47)                                        
 41 Christianson, Keith G     10 HAA-MR               1:27.84    1:25.69 JO     
                  41.66     1:25.69 (44.03)                                        
 42 Ramirez, Richard A         9 Agua Swim Team-MR    1:27.77    1:25.81 JO     
                  39.95     1:25.81 (45.86)                                        
 43 Popp, Ryan T               9 Middies-MR           1:25.94    1:25.93 JO     
                  39.56     1:25.93 (46.37)                                        
 44 Palacios, David D         10 HS-MR                1:22.79    1:27.02 JO     
                  39.82     1:27.02 (47.20)                                        
 45 Capodanno, Michael S      10 Tmsuffolk-MR         1:25.64    1:27.15 JO     
                  41.56     1:27.15 (45.59)                                        
 46 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  1:24.70    1:27.25 JO     
                  40.61     1:27.25 (46.64)                                        
 47 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR         1:25.92    1:28.27        
                  42.05     1:28.27 (46.22)                                        
 48 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:22.78    1:29.63        
                  41.12     1:29.63 (48.51)                                        
 
Event 9  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.40   7/30/2004 T. McGuirk-79/L.Parisi-04, LISC / TS       
    LC Metro: #   57.94   6/29/2006 Alex FORRESTER, BAD-MR                     
                  58.89  JNR
                  59.69  T16
                1:00.19  JR-B
                1:04.89  ZONE
                1:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               1:02.05    1:01.64 ZONE   
                  29.43     1:01.64 (32.21)                                        
  2 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         1:03.17    1:02.76 ZONE   
                  30.33     1:02.76 (32.43)                                        
  3 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                1:05.10    1:03.14 ZONE   
                  30.21     1:03.14 (32.93)                                        
  4 Cooper, Sammie C          14 Bgnw Marlins-MR      1:04.69    1:04.06 ZONE   
                  31.39     1:04.06 (32.67)                                        
  5 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               1:06.04    1:04.46 ZONE   
                  30.80     1:04.46 (33.66)                                        
  6 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR              1:03.44    1:04.48 ZONE   
                  31.19     1:04.48 (33.29)                                        
  7 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              1:04.47    1:04.57 ZONE   
                  31.09     1:04.57 (33.48)                                        
  8 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      1:07.59    1:04.69 ZONE   
                  30.74     1:04.69 (33.95)                                        
  9 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    1:05.39    1:05.15 JO     
                  31.26     1:05.15 (33.89)                                        
 10 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               1:05.35    1:05.72 JO     
                  31.88     1:05.72 (33.84)                                        
 11 Munz, Brenna A            14 MSC-MR               1:08.35    1:05.92 JO     
                  32.26     1:05.92 (33.66)                                        
 11 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              1:06.89    1:05.92 JO     
                  32.51     1:05.92 (33.41)                                        
 13 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:05.33    1:06.08 JO     
                  31.87     1:06.08 (34.21)                                        
 14 Henry, Elizabeth M        14 OWA-MR               1:04.88    1:06.15 JO     
                  31.29     1:06.15 (34.86)                                        
 15 De los Santos, Diana      14 FLY-MR               1:06.77    1:06.25 JO     
                  31.90     1:06.25 (34.35)                                        
 16 Glenday, Heather M        14 IA-MR                1:04.71    1:06.35 JO     
                  32.11     1:06.35 (34.24)                                        
 17 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  1:04.98    1:06.62 JO     
                  32.35     1:06.62 (34.27)                                        
 18 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         1:06.83    1:06.71 JO     
                  31.97     1:06.71 (34.74)                                        
 19 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            1:08.46    1:06.73 JO     
                  31.91     1:06.73 (34.82)                                        
 20 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    1:07.78    1:07.24 JO     
                  32.60     1:07.24 (34.64)                                        
 21 Sabatini, Nina B          14 OWA-MR               1:07.51    1:07.50 JO     
                  32.40     1:07.50 (35.10)                                        
 22 Michalak, Agata           13 FL-UN-MR             1:06.37    1:07.57 JO     
                  31.66     1:07.57 (35.91)                                        
 23 Carballeira, Kaitlyn M    13 TVSC-MR              1:08.72    1:07.73 JO     
                  32.95     1:07.73 (34.78)                                        
 24 Groccia, Adrienne D       13 GAEL-MR              1:07.98    1:07.83 JO     
                  32.08     1:07.83 (35.75)                                        
 25 McGuire, Christine        13 Badger-MR            1:08.75    1:07.85 JO     
                  32.78     1:07.85 (35.07)                                        
 26 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            1:06.47    1:07.95 JO     
                  32.38     1:07.95 (35.57)                                        
 27 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         1:08.30    1:08.11 JO     
                  33.24     1:08.11 (34.87)                                        
 28 Chang, Linda              13 FLY-MR               1:06.22    1:08.29 JO     
                  32.34     1:08.29 (35.95)                                        
 28 Johns, Maggie S           13 LIAC-MR              1:07.57    1:08.29 JO     
                  32.91     1:08.29 (35.38)                                        
 30 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:07.40    1:08.40 JO     
                  32.61     1:08.40 (35.79)                                        
 31 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  1:07.95    1:08.42 JO     
                  32.93     1:08.42 (35.49)                                        
 32 Mullaney, Megan G         14 UN-MR                1:06.83    1:08.49 JO     
                  32.60     1:08.49 (35.89)                                        
 33 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               1:09.03    1:08.52 JO     
                  33.01     1:08.52 (35.51)                                        
 34 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  1:06.62    1:08.55 JO     
                  33.44     1:08.55 (35.11)                                        
 35 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               1:09.54    1:08.88 JO     
                  33.01     1:08.88 (35.87)                                        
 36 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR          1:06.60    1:09.39 JO     
                  33.07     1:09.39 (36.32)                                        
 37 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          1:09.42    1:09.40 JO     
                  33.18     1:09.40 (36.22)                                        
 38 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               1:09.99    1:09.97 JO     
                  33.95     1:09.97 (36.02)                                        
 39 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               1:07.36    1:10.40        
                  33.86     1:10.40 (36.54)                                        
 40 Drury, Kelly M            14 Tmsuffolk-MR         1:09.26    1:10.50        
                  33.73     1:10.50 (36.77)                                        
 41 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          1:09.32    1:10.69        
                  33.71     1:10.69 (36.98)                                        
 42 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         1:09.73    1:11.01        
                  33.96     1:11.01 (37.05)                                        
 43 Geissler, Kim             13 Wac-MR               1:09.09    1:11.13        
                  33.65     1:11.13 (37.48)                                        
 44 Armstrong, Shannon        13 NY Sharks-MR         1:09.13    1:11.69        
                  34.49     1:11.69 (37.20)                                        
 45 Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR            1:09.99    1:11.77        
                  33.85     1:11.77 (37.92)                                        
 45 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         1:08.76    1:11.77        
                  34.26     1:11.77 (37.51)                                        
 -- Maher, Nadine             14 NY Sharks-MR         1:08.47         DQ        
                  32.80          DQ (35.61)                                        
 
Event 10  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 55.86   7/29/2005 Greg H Pelton, Badger                        
    LC Metro: # 54.23   7/20/2006 Jack Wagner, LIAC-MR                         
                53.89  JNR
                53.99  JR-B
                55.99  T16
              1:01.29  ZONE
              1:05.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR                57.04      57.82 ZONE   
                  27.81       57.82 (30.01)                                        
  2 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR           59.17      58.74 ZONE   
                  28.37       58.74 (30.37)                                        
  3 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 59.37      58.87 ZONE   
                  28.62       58.87 (30.25)                                        
  4 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                58.75      58.97 ZONE   
                  27.94       58.97 (31.03)                                        
  5 Sullivan, Sean P          13 HYB-MR                 59.48    1:00.44 ZONE   
                  28.90     1:00.44 (31.54)                                        
  6 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:00.50    1:01.31 JO     
                  29.55     1:01.31 (31.76)                                        
  7 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              1:01.56    1:01.48 JO     
                  29.52     1:01.48 (31.96)                                        
  8 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR              1:01.11    1:01.54 JO     
                  29.02     1:01.54 (32.52)                                        
  9 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               1:03.99    1:01.55 JO     
                  30.08     1:01.55 (31.47)                                        
 10 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:01.36    1:01.65 JO     
                  30.08     1:01.65 (31.57)                                        
 11 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              1:02.72    1:01.70 JO     
                  29.94     1:01.70 (31.76)                                        
 12 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          1:03.31    1:02.57 JO     
                  29.76     1:02.57 (32.81)                                        
 13 Park, Jay S               13 LIAC-MR              1:02.89    1:02.58 JO     
                  30.43     1:02.58 (32.15)                                        
 13 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR              1:04.63    1:02.58 JO     
                  29.52     1:02.58 (33.06)                                        
 15 Lee, Joe                  14 UN-MR                1:03.38    1:03.68 JO     
                  30.73     1:03.68 (32.95)                                        
 16 Lee, Marc A               14 Apex-MR              1:04.28    1:03.81 JO     
                  30.06     1:03.81 (33.75)                                        
 17 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            1:02.60    1:04.02 JO     
                  30.38     1:04.02 (33.64)                                        
 18 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR              1:03.70    1:04.08 JO     
                  31.07     1:04.08 (33.01)                                        
 19 Guelly, Stefan M          14 FLY-MR               1:04.52    1:04.13 JO     
                  30.86     1:04.13 (33.27)                                        
 20 Meck, Mike D              13 MSC-MR               1:05.33    1:04.18 JO     
                  31.14     1:04.18 (33.04)                                        
 21 Alton, Shane              13 LBA-MR               1:04.43    1:04.19 JO     
                  30.59     1:04.19 (33.60)                                        
 22 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:03.43    1:04.39 JO     
                  30.44     1:04.39 (33.95)                                        
 23 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               1:04.35    1:04.51 JO     
                  31.41     1:04.51 (33.10)                                        
 24 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR               1:04.95    1:04.54 JO     
                  30.52     1:04.54 (34.02)                                        
 25 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               1:03.84    1:04.62 JO     
                  31.05     1:04.62 (33.57)                                        
 26 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          1:04.95    1:04.64 JO     
                  31.32     1:04.64 (33.32)                                        
 26 Hauge, Jordan A           14 MWSC-MR                55.77Y   1:04.64 JO     
                  31.36     1:04.64 (33.28)                                        
 28 Dempsey, Lukas A          13 Agua Swim Team-MR    1:04.97    1:04.93 JO     
                  31.31     1:04.93 (33.62)                                        
 29 Forgione, Michael J       14 Tmsuffolk-MR         1:04.62    1:04.99 JO     
                  30.82     1:04.99 (34.17)                                        
 30 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         1:05.13    1:05.17 JO     
                  31.57     1:05.17 (33.60)                                        
 31 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              1:05.07    1:05.27 JO     
                  31.11     1:05.27 (34.16)                                        
 32 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               1:05.57    1:05.98 JO     
                  31.59     1:05.98 (34.39)                                        
 33 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               1:05.83    1:06.19        
                  32.12     1:06.19 (34.07)                                        
 34 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         1:05.98    1:06.35        
                  31.70     1:06.35 (34.65)                                        
 35 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR                54.68Y   1:07.48        
                  34.85     1:07.48 (32.63)                                        
 
Event 11  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 34.14   7/25/2003 Sara Giberson, BASC                          
    LC Metro: # 33.91    5/9/2003 SARA GIBERSON, BASC-MR                       
                36.19  T16
                40.29  ZONE
                47.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            38.59      37.87 ZONE   
  2 Tschoke, Victoria         10 Sachem-MR              41.99      39.44 ZONE   
  3 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            41.27      40.11 ZONE   
  4 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           39.51      40.23 ZONE   
  5 Weiner, Sierra T          10 Tmsuffolk-MR           40.05      40.29 ZONE   
  5 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            41.45      40.29 ZONE   
  7 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR                39.61      40.62 JO     
  8 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR                 41.20      40.68 JO     
  9 Susz, Gabriella V         10 Middies-MR             38.66      40.77 JO     
 10 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            40.18      40.80 JO     
 11 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR                41.42      40.94 JO     
 12 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR                43.45      40.97 JO     
 12 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR                40.52      40.97 JO     
 14 Arana, Jennifer            9 FLY-MR                 35.55Y     41.16 JO     
 15 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR           40.96      41.21 JO     
 16 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                42.56      41.22 JO     
 17 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                43.51      41.47 JO     
 18 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        42.54      41.53 JO     
 19 Cruz, Brigitti S          10 FLY-MR                 43.87      41.90 JO     
 20 Dari, Hannah E            10 Cond-MR                41.69      42.05 JO     
 21 Kanim, Callie H           10 Middies-MR             41.66      42.18 JO     
 22 Olazabal, Gabriella       10 LIAC-MR                42.97      42.44 JO     
 23 Papsco, Nicole J           9 HYB-MR                 44.99S     42.71 JO     
 24 Weiner, Jade R            10 Tmsuffolk-MR           42.63      42.73 JO     
 25 Rush, Meaghan C           10 LIAC-MR                42.72      42.75 JO     
 26 Danin, Kylie L             9 WISC-MR                39.95      42.97 JO     
 27 Bergin, Kate C             9 MSC-MR                 44.78      43.71 JO     
 28 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR    44.23      43.94 JO     
 29 Hutzler, Alexandra P      10 TVSC-MR                42.98      44.02 JO     
 30 Rota, Amanda P             9 Bgnw Marlins-MR        47.09      44.09 JO     
 31 Tan, Cathy                 8 Twisters-MR            44.38      44.10 JO     
 32 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              37.92Y     44.14 JO     
 33 Nash, Jennifer            10 LBA-MR                 46.03      44.30 JO     
 34 Boyko, Jaime P            10 LIAC-MR                45.57      44.67 JO     
 35 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR                43.69      44.75 JO     
 36 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR                 47.34      45.06 JO     
 37 Shutowich, Kira           10 TVSC-MR                47.39      45.17 JO     
 38 Sullivan, Emily           10 Trs-MR                 46.10      45.25 JO     
 39 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                 44.76      45.27 JO     
 40 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR           46.94      45.39 JO     
 41 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR                45.58      45.40 JO     
 42 Richards, Miranda L       10 IA-MR                  44.87      45.44 JO     
 43 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 45.00      45.69 JO     
 44 Dunn, Emily K              9 WISC-MR                44.21      45.80 JO     
 45 Bischoff, Melissa R       10 Tmsuffolk-MR           44.80      45.81 JO     
 46 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                47.45      46.00 JO     
 47 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR           45.97      46.06 JO     
 48 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                  42.63      46.07 JO     
 49 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR        47.32      46.13 JO     
 50 Pozmanter, Kristen L      10 TVSC-MR                46.03      46.16 JO     
 51 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 45.06      46.32 JO     
 52 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                  47.05      46.40 JO     
 53 Stansbury, Kate           10 TVSC-MR                47.28      46.54 JO     
 53 Giordano, Gianna          10 Basc-MR                46.91      46.54 JO     
 55 Wasserman, Raquel M        9 Bgnw Marlins-MR        46.25      46.68 JO     
 56 Caulfield, Jessica R      10 CSC-MR                 46.13      46.76 JO     
 57 Laird, Courtney R          9 LIAC-MR                45.63      46.83 JO     
 58 Poleway, Caroline A        9 Middies-MR             46.15      46.89 JO     
 59 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR           46.01      46.98 JO     
 60 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              44.22      47.04 JO     
 60 Nixon, Charlotte A        10 Badger-MR              46.12      47.04 JO     
 62 Giovanniello, Kerry A      9 LIAC-MR                47.38      47.17 JO     
 63 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR                 45.13      47.24 JO     
 64 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           43.83      47.25 JO     
 65 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR           47.13      47.27 JO     
 66 Harrington, Morgan         8 LBA-MR                 47.36      47.43 JO     
 67 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR             47.59      47.47 JO     
 67 Zukowski, Carli            9 WISC-MR                46.18      47.47 JO     
 69 Trivino, Maria A          10 FLY-MR                 46.01S     47.54 JO     
 70 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              45.36      47.58 JO     
 71 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    46.43      48.30        
 72 Lizzio, Corinne M         10 LIAC-MR                46.11      48.48        
 73 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    46.12      48.70        
 74 Stein, Kimmy A            10 SSL-MR                 47.58      48.98        
 75 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 45.45      49.38        
 76 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           47.26      49.40        
 77 Lantimo, Valerie M        10 FLY-MR                 46.00S     49.50        
 78 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR    47.19      49.54        
 -- Arana, Jessica             9 LIAC-MR                45.00         DQ        
 
Event 12  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 35.57   7/29/2005 Samuel MO, TWISTERS                          
    LC Metro: # 34.76   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                      
                36.39  T16
                40.29  ZONE
                47.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 FLY-MR                 36.67      36.90 ZONE   
  2 MO, Daniel                10 Twisters-MR            37.35      37.15 ZONE   
  3 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                40.01      39.18 ZONE   
  4 Behnen, Louis E           10 Middies-MR             34.08Y     40.38 JO     
  5 Santoro, Joseph           10 TVSC-MR                40.19      40.63 JO     
  6 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 38.52      41.61 JO     
  7 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR            42.92      41.63 JO     
  8 Koo, Brandon H             9 UN-MR                  35.34Y     41.90 JO     
  9 Stenger, Adam              9 LBA-MR                 41.64      41.92 JO     
 10 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 41.65      42.19 JO     
 11 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR    42.12      42.26 JO     
 11 Sperandio, Alec            9 Wac-MR                 40.82      42.26 JO     
 13 Dong, Richard             10 Twisters-MR            46.73      42.64 JO     
 14 Cooper, Ian A             10 Bgnw Marlins-MR        42.28      42.82 JO     
 15 Wright, David T           10 Badger-MR              36.00Y     42.95 JO     
 16 Gao, Ryan X               10 TVSC-MR                45.79      43.07 JO     
 17 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          36.60Y     43.85 JO     
 18 Rosa, Jack M              10 IA-MR                  44.05      44.42 JO     
 19 Egan, Liam R               8 Badger-MR              45.21      44.50 JO     
 20 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              37.92Y     44.53 JO     
 21 Christianson, Keith G     10 HAA-MR                 43.20      44.59 JO     
 22 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR              44.76      44.60 JO     
 23 Sweeney, Tim              10 Wac-MR                 46.56      44.86 JO     
 24 Russell, Doug             10 Tmsuffolk-MR           41.58      45.02 JO     
 25 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                44.15      45.03 JO     
 26 Palacios, David D         10 HS-MR                  44.17      45.04 JO     
 27 Kennon, Declan P          10 Badger-MR              42.03      45.42 JO     
 28 LaRue, Paul V              8 MSC-MR                 44.82      45.44 JO     
 29 Popp, Ryan T               9 Middies-MR             43.40      45.46 JO     
 30 Wang, Eric                10 LIAC-MR                46.13      45.51 JO     
 31 Lantin, Matthew D         10 Middies-MR             44.10      45.56 JO     
 32 Amiama-Gomez, Ramon       10 RedTails-MR            46.82      45.59 JO     
 33 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR           42.39      45.85 JO     
 34 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR              44.14      45.96 JO     
 35 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR                44.78      46.20 JO     
 36 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                45.93      46.40 JO     
 37 MO, Joseph J               8 Twisters-MR            45.45      46.48 JO     
 38 Vargas, Anthony J          9 RedTails-MR            46.91      46.52 JO     
 39 De los Santos, Christian  10 FLY-MR                 45.31      46.62 JO     
 40 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              46.59      47.15 JO     
 41 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR           46.23      47.31 JO     
 42 Zhu, Joshua               10 Tmsuffolk-MR           47.55      47.96        
 43 Bell, Schuyler            10 NY Sharks-MR           46.31      48.20        
 44 Blesi, Frank J            10 LIAC-MR                46.75      48.52        
 45 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR           45.72      49.51        
 46 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR                 47.01      51.70        
 
Event 13  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:05.20   7/15/1979 Terri McGuirk, LISC                        
    LC Metro: # 1:02.71   3/28/2006 Alex FORRESTER, BAD-MR                     
                1:04.39  JNR
                1:04.99  T16
                1:05.79  JR-B
                1:12.29  ZONE
                1:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Sammie C          14 Bgnw Marlins-MR      1:09.41    1:08.93 ZONE   
                  32.79     1:08.93 (36.14)                                        
  2 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               1:10.00    1:09.14 ZONE   
                  32.09     1:09.14 (37.05)                                        
  3 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         1:10.12    1:10.02 ZONE   
                  33.26     1:10.02 (36.76)                                        
  4 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    1:10.12    1:10.13 ZONE   
                  33.17     1:10.13 (36.96)                                        
  5 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      1:13.06    1:11.39 ZONE   
                  32.91     1:11.39 (38.48)                                        
  6 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                1:13.60    1:11.54 ZONE   
                  33.04     1:11.54 (38.50)                                        
  7 Simonetti, Christina F    13 TVSC-MR              1:12.45    1:11.84 ZONE   
                  33.41     1:11.84 (38.43)                                        
  8 Doughty, Brigitte         14 HAA-MR               1:12.67    1:12.16 ZONE   
                  33.81     1:12.16 (38.35)                                        
  9 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               1:12.00    1:12.38 JO     
                  33.88     1:12.38 (38.50)                                        
 10 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR          1:11.63    1:13.24 JO     
                  33.22     1:13.24 (40.02)                                        
 11 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              1:05.69Y   1:13.32 JO     
                  33.82     1:13.32 (39.50)                                        
 12 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              1:13.83    1:13.50 JO     
                  35.85     1:13.50 (37.65)                                        
 13 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  1:14.98    1:13.56 JO     
                  35.21     1:13.56 (38.35)                                        
 14 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              1:13.91    1:13.80 JO     
                  34.67     1:13.80 (39.13)                                        
 15 Aiello, Jennifer M        13 MSC-MR               1:13.09    1:14.19 JO     
                  35.14     1:14.19 (39.05)                                        
 16 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               1:13.87    1:14.22 JO     
                  34.76     1:14.22 (39.46)                                        
 17 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:15.21    1:15.12 JO     
                  35.59     1:15.12 (39.53)                                        
 18 Michalak, Agata           13 FL-UN-MR             1:12.93    1:15.75 JO     
                  34.92     1:15.75 (40.83)                                        
 19 Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR               1:15.29    1:16.14 JO     
                  35.71     1:16.14 (40.43)                                        
 20 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         1:16.42    1:16.29 JO     
                  35.67     1:16.29 (40.62)                                        
 21 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    1:16.99    1:17.10 JO     
                  36.47     1:17.10 (40.63)                                        
 22 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         1:15.47    1:17.26 JO     
                  36.67     1:17.26 (40.59)                                        
 23 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          1:17.10    1:17.91 JO     
                  36.62     1:17.91 (41.29)                                        
 24 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:14.23    1:18.62 JO     
                  36.34     1:18.62 (42.28)                                        
 25 Parodi, Ellen M           14 Aqua Gems-MR         1:06.47Y   1:18.94 JO     
                  36.21     1:18.94 (42.73)                                        
 26 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              1:17.01    1:19.16 JO     
                  37.59     1:19.16 (41.57)                                        
 27 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         1:17.09    1:19.39 JO     
                  37.84     1:19.39 (41.55)                                        
 28 Sabatini, Nina B          14 OWA-MR               1:19.68    1:20.78        
                  38.47     1:20.78 (42.31)                                        
 29 Carballeira, Kaitlyn M    13 TVSC-MR              1:17.40    1:20.94        
                  37.63     1:20.94 (43.31)                                        
 30 Drury, Kelly M            14 Tmsuffolk-MR         1:18.85    1:21.09        
                  37.27     1:21.09 (43.82)                                        
 31 Pujals, Michaela C        13 HYB-MR               1:19.65    1:21.42        
                  37.09     1:21.42 (44.33)                                        
 32 Wadolowska, Julia         14 Twisters-MR          1:18.61    1:21.60        
                  37.79     1:21.60 (43.81)                                        
 
Event 14  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.51   7/15/1998 Brian Woo, AGUA                            
    LC Metro: #   59.15    8/6/1998 David Kahn, TS-MR                          
                  58.19  JNR
                  58.89  JR-B
                1:01.69  T16
                1:08.19  ZONE
                1:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              1:04.11    1:04.20 ZONE   
                  30.32     1:04.20 (33.88)                                        
  2 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               1:06.00    1:06.30 ZONE   
                  31.69     1:06.30 (34.61)                                        
  3 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          1:08.31    1:07.56 ZONE   
                  31.71     1:07.56 (35.85)                                        
  4 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              1:06.99    1:07.97 ZONE   
                  31.75     1:07.97 (36.22)                                        
  5 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:08.33    1:08.31 JO     
                  31.51     1:08.31 (36.80)                                        
  6 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR              1:10.24    1:08.54 JO     
                  31.88     1:08.54 (36.66)                                        
  7 Sullivan, Sean P          13 HYB-MR               1:08.93    1:09.71 JO     
                  32.70     1:09.71 (37.01)                                        
  8 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              1:12.75    1:10.04 JO     
                  32.99     1:10.04 (37.05)                                        
  9 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              1:10.57    1:10.82 JO     
                  33.99     1:10.82 (36.83)                                        
 10 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR                58.84Y   1:10.84 JO     
                  32.51     1:10.84 (38.33)                                        
 11 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:09.64    1:10.96 JO     
                  33.10     1:10.96 (37.86)                                        
 12 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              1:12.31    1:11.29 JO     
                  33.86     1:11.29 (37.43)                                        
 13 Lee, Joe                  14 UN-MR                1:09.82    1:11.36 JO     
                  33.35     1:11.36 (38.01)                                        
 14 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:10.15    1:12.11 JO     
                  33.40     1:12.11 (38.71)                                        
 15 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          1:13.74    1:12.77 JO     
                  34.05     1:12.77 (38.72)                                        
 16 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          1:13.56    1:12.83 JO     
                  34.24     1:12.83 (38.59)                                        
 17 Park, Jay S               13 LIAC-MR              1:12.38    1:13.06 JO     
                  34.63     1:13.06 (38.43)                                        
 18 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:11.65    1:13.42 JO     
                  34.62     1:13.42 (38.80)                                        
 19 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:12.18    1:15.01        
                  34.78     1:15.01 (40.23)                                        
 20 Leibel, Danny             14 Trs-MR               1:04.07Y   1:15.54        
                  33.80     1:15.54 (41.74)                                        
 21 Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         1:13.40    1:17.55        
                  34.88     1:17.55 (42.67)                                        
 
Event 15  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:39.98   7/29/2005 Annie Zhu, TWISTERS                        
    LC Metro: # 2:34.29   7/15/1982 S.Verderber, LISC-MR                       
                2:47.29  T16
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L        10 UN-MR                2:52.66    2:52.38 ZONE   
                  35.78     1:21.37 (45.59)     2:15.29 (53.92)     2:52.38 (37.09)
  2 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               2:57.96    2:54.00 ZONE   
                  38.83     1:25.92 (47.09)     2:16.70 (50.78)     2:54.00 (37.30)
  3 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  3:00.69    2:57.44 ZONE   
                  40.88     1:27.40 (46.52)     2:18.89 (51.49)     2:57.44 (38.55)
  4 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         2:59.78    2:58.91 ZONE   
                  39.54     1:24.40 (44.86)     2:19.34 (54.94)     2:58.91 (39.57)
  5 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          2:59.82    3:00.57 ZONE   
                  40.14     1:27.03 (46.89)     2:19.49 (52.46)     3:00.57 (41.08)
  6 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    2:58.81    3:02.75 ZONE   
                  39.73     1:26.41 (46.68)     2:21.29 (54.88)     3:02.75 (41.46)
  7 Evans, Kate B              9 Badger-MR            3:01.39    3:02.87 ZONE   
                  41.78     1:30.16 (48.38)     2:24.48 (54.32)     3:02.87 (38.39)
  8 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              3:04.89    3:03.84 JO     
                  41.89                             2:25.80 ( )     3:03.84 (38.04)
  9 Weiner, Sierra T          10 Tmsuffolk-MR         3:04.18    3:03.90 JO     
                  42.14     1:26.84 (44.70)     2:25.58 (58.74)     3:03.90 (38.32)
 10 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          3:06.74    3:04.46 JO     
                  42.87     1:30.34 (47.47)     2:26.01 (55.67)     3:04.46 (38.45)
 11 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              3:10.92    3:06.22 JO     
                  40.43     1:29.64 (49.21)     2:25.63 (55.99)     3:06.22 (40.59)
 12 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          3:14.03    3:07.74 JO     
                  43.18     1:30.64 (47.46)     2:26.14 (55.50)     3:07.74 (41.60)
 13 Weiner, Jade R            10 Tmsuffolk-MR         3:12.02    3:08.14 JO     
                  41.23     1:31.64 (50.41)     2:28.87 (57.23)     3:08.14 (39.27)
 14 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           3:05.07    3:08.19 JO     
                  44.06                             2:25.90 ( )     3:08.19 (42.29)
 15 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               3:03.60    3:10.26 JO     
                  40.40     1:26.47 (46.07)   2:26.61 (1:00.14)     3:10.26 (43.65)
 16 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      3:10.60    3:10.67 JO     
                  44.73     1:31.59 (46.86)     2:29.85 (58.26)     3:10.67 (40.82)
 17 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR         3:15.19    3:10.73 JO     
                  43.60     1:29.71 (46.11)   2:29.72 (1:00.01)     3:10.73 (41.01)
 18 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR         3:18.58    3:11.10 JO     
                  44.38     1:35.11 (50.73)     2:30.46 (55.35)     3:11.10 (40.64)
 19 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            2:47.17Y   3:13.51 JO     
                  40.71     1:32.67 (51.96)     2:28.71 (56.04)     3:13.51 (44.80)
 20 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR              3:16.89    3:16.52 JO     
                  45.59     1:32.20 (46.61)   2:33.96 (1:01.76)     3:16.52 (42.56)
 21 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            3:21.53    3:16.73 JO     
                  44.84     1:38.65 (53.81)     2:31.40 (52.75)     3:16.73 (45.33)
 22 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR              3:11.96    3:16.75 JO     
                  45.17     1:34.29 (49.12)     2:33.38 (59.09)     3:16.75 (43.37)
 23 Hao, Amy P                10 FLY-MR               3:18.77    3:16.85 JO     
                  46.25     1:38.00 (51.75)     2:34.17 (56.17)     3:16.85 (42.68)
 24 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          3:20.65    3:19.23 JO     
                  46.34     1:40.45 (54.11)     2:37.40 (56.95)     3:19.23 (41.83)
 25 Cruz, Brigitti S          10 FLY-MR               3:20.88    3:19.38 JO     
                  45.61     1:33.64 (48.03)   2:35.52 (1:01.88)     3:19.38 (43.86)
 26 Cain, Mary C              10 Badger-MR            3:12.84    3:20.01 JO     
                  47.00     1:38.32 (51.32)     2:36.96 (58.64)     3:20.01 (43.05)
 27 Bergin, Kate C             9 MSC-MR               3:27.92    3:21.86 JO     
                  45.53     1:34.13 (48.60)   2:38.59 (1:04.46)     3:21.86 (43.27)
 28 Barry, Kristina F          9 Bgnw Marlins-MR      3:23.33    3:22.09 JO     
                  43.77     1:36.34 (52.57)   2:37.85 (1:01.51)     3:22.09 (44.24)
 29 Bai, Annys                10 FLY-MR               3:24.41    3:22.18 JO     
                  48.27     1:38.88 (50.61)     2:34.91 (56.03)     3:22.18 (47.27)
 30 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR      3:28.81    3:22.21 JO     
                  44.75     1:36.98 (52.23)     2:36.17 (59.19)     3:22.21 (46.04)
 31 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         3:30.60    3:22.74 JO     
                  47.29     1:41.60 (54.31)     2:38.81 (57.21)     3:22.74 (43.93)
 32 Rota, Amanda P             9 Bgnw Marlins-MR      3:34.03    3:23.69 JO     
                  46.26     1:39.47 (53.21)     2:39.10 (59.63)     3:23.69 (44.59)
 33 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR               3:24.77    3:25.63 JO     
                  51.54     1:43.86 (52.32)   2:45.33 (1:01.47)     3:25.63 (40.30)
 34 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR           3:26.47    3:25.99 JO     
                  50.74     1:45.25 (54.51)     2:43.63 (58.38)     3:25.99 (42.36)
 35 Arana, Jessica             9 LIAC-MR              3:26.10    3:26.59 JO     
                  47.98     1:40.55 (52.57)   2:43.26 (1:02.71)     3:26.59 (43.33)
 36 Aiello, Sarah             10 CSC-MR               3:36.53    3:26.68 JO     
                  46.77     1:39.87 (53.10)     2:39.74 (59.87)     3:26.68 (46.94)
 37 Rush, Meaghan C           10 LIAC-MR              3:29.93    3:26.84 JO     
                                1:40.95 ( )   2:44.30 (1:03.35)     3:26.84 (42.54)
 38 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               3:26.75    3:27.94 JO     
                  49.17     1:41.27 (52.10)   2:47.08 (1:05.81)     3:27.94 (40.86)
 39 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            3:20.78    3:28.42 JO     
                  48.31     1:41.84 (53.53)   2:43.17 (1:01.33)     3:28.42 (45.25)
 40 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR              3:31.52    3:29.14 JO     
                  47.76     1:42.05 (54.29)   2:43.74 (1:01.69)     3:29.14 (45.40)
 41 Kaplan, Paige E            9 LIAC-MR              3:37.44    3:30.26 JO     
                  47.68     1:40.79 (53.11)   2:44.89 (1:04.10)     3:30.26 (45.37)
 42 Schmitz, Stefani R        10 MSC-MR               3:39.54    3:30.41 JO     
                  53.29     1:45.18 (51.89)   2:48.79 (1:03.61)     3:30.41 (41.62)
 43 Laird, Courtney R          9 LIAC-MR              3:28.86    3:30.71 JO     
                  54.14     1:46.40 (52.26)     2:43.74 (57.34)     3:30.71 (46.97)
 44 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               3:34.94    3:30.79 JO     
                  46.18     1:41.20 (55.02)   2:46.65 (1:05.45)     3:30.79 (44.14)
 45 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR              3:20.22    3:31.86 JO     
                  52.69     1:41.78 (49.09)   2:46.22 (1:04.44)     3:31.86 (45.64)
 46 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                3:31.07    3:33.71 JO     
                  50.11     1:44.73 (54.62)   2:48.36 (1:03.63)     3:33.71 (45.35)
 47 Chen, Julia Y             10 FLY-MR               3:34.57    3:34.39 JO     
                  54.89     1:49.60 (54.71)     2:46.98 (57.38)     3:34.39 (47.41)
 48 Alexander, Hayley M       10 Middies-MR           3:29.79    3:35.21 JO     
                  51.47     1:47.13 (55.66)   2:51.43 (1:04.30)     3:35.21 (43.78)
 49 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR              3:32.58    3:35.26 JO     
                  51.45     1:45.05 (53.60)   2:51.13 (1:06.08)     3:35.26 (44.13)
 50 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    3:30.89    3:35.34 JO     
                  53.80     1:47.33 (53.53)   2:49.59 (1:02.26)     3:35.34 (45.75)
 51 Danin, Kylie L             9 WISC-MR              3:25.52    3:36.77 JO     
                  50.85     1:43.08 (52.23)   2:47.54 (1:04.46)     3:36.77 (49.23)
 52 Levine, Corie T           10 Bgnw Marlins-MR      3:37.94    3:37.04 JO     
                  49.65     1:46.00 (56.35)   2:50.48 (1:04.48)     3:37.04 (46.56)
 53 Johnston, Marissa L       10 HAA-MR               3:41.81    3:38.25 JO     
                  48.03     1:44.54 (56.51)   2:50.36 (1:05.82)     3:38.25 (47.89)
 54 Reynolds, Maggie H         9 Tmsuffolk-MR         3:40.38    3:38.83 JO     
                  47.82                             2:54.15 ( )     3:38.83 (44.68)
 55 Boyko, Jaime P            10 LIAC-MR              3:41.12    3:39.34 JO     
                  55.68     1:49.11 (53.43)   2:55.86 (1:06.75)     3:39.34 (43.48)
 56 Carey, Alanna N           10 TVSC-MR              3:43.31    3:39.52 JO     
                  55.58                             2:57.27 ( )     3:39.52 (42.25)
 57 Lizzio, Corinne M         10 LIAC-MR              3:40.55    3:40.31 JO     
                  54.54     1:48.36 (53.82)   2:53.52 (1:05.16)     3:40.31 (46.79)
 58 Treble, Molly M            9 LIAC-MR              3:27.52    3:40.53 JO     
                  53.01     1:46.73 (53.72)   2:57.25 (1:10.52)     3:40.53 (43.28)
 59 Giovanniello, Kerry A      9 LIAC-MR              3:38.43    3:49.79        
                  52.03     1:48.12 (56.09)   3:02.40 (1:14.28)     3:49.79 (47.39)
 -- Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                2:58.22         DQ        
 
Event 16  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:41.46    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
    LC Metro: # 2:39.64   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                2:47.29  T16
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MO, Daniel                10 Twisters-MR          2:50.84    2:54.34 ZONE   
                  38.03     1:21.70 (43.67)     2:14.15 (52.45)     2:54.34 (40.19)
  2 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:58.55    2:58.17 ZONE   
                  39.24     1:28.27 (49.03)     2:18.56 (50.29)     2:58.17 (39.61)
  3 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  3:01.40    3:00.87 ZONE   
                  41.87                             2:21.22 ( )     3:00.87 (39.65)
  4 Domagala, Michael         10 FLY-MR               3:03.84    3:03.74 JO     
                  40.94     1:28.51 (47.57)     2:24.29 (55.78)     3:03.74 (39.45)
  5 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            3:14.49    3:08.76 JO     
                  42.71     1:32.12 (49.41)     2:28.42 (56.30)     3:08.76 (40.34)
  6 Santoro, Joseph           10 TVSC-MR              3:15.63    3:09.55 JO     
                  47.21     1:34.77 (47.56)     2:30.40 (55.63)     3:09.55 (39.15)
  7 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        2:51.48Y   3:10.22 JO     
                  41.36     1:32.63 (51.27)     2:29.13 (56.50)     3:10.22 (41.09)
  8 Damm, Eric R              10 HAA-MR               2:55.08Y   3:10.94 JO     
                  41.74     1:30.00 (48.26)     2:29.12 (59.12)     3:10.94 (41.82)
  9 Stenger, Adam              9 LBA-MR               3:14.91    3:12.81 JO     
                  42.27     1:31.53 (49.26)   2:31.92 (1:00.39)     3:12.81 (40.89)
 10 Koo, Brandon H             9 UN-MR                2:54.16Y   3:12.86 JO     
                  46.50     1:33.26 (46.76)     2:30.34 (57.08)     3:12.86 (42.52)
 11 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               3:09.45    3:15.49 JO     
                  42.57     1:33.46 (50.89)   2:33.75 (1:00.29)     3:15.49 (41.74)
 12 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            3:19.59    3:15.67 JO     
                  46.77     1:35.97 (49.20)     2:31.76 (55.79)     3:15.67 (43.91)
 13 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               3:15.71    3:15.78 JO     
                  44.22     1:31.46 (47.24)   2:33.37 (1:01.91)     3:15.78 (42.41)
 14 Wright, David T           10 Badger-MR            2:58.38Y   3:17.04 JO     
                  44.50     1:31.93 (47.43)   2:34.65 (1:02.72)     3:17.04 (42.39)
 15 Rosa, Jack M              10 IA-MR                3:13.79    3:17.11 JO     
                  45.04     1:36.22 (51.18)     2:35.85 (59.63)     3:17.11 (41.26)
 16 Lantin, Matthew D         10 Middies-MR           3:14.17    3:20.23 JO     
                  47.37     1:38.94 (51.57)     2:36.52 (57.58)     3:20.23 (43.71)
 17 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            2:43.57Y   3:20.81 JO     
                  45.52     1:41.12 (55.60)   2:41.29 (1:00.17)     3:20.81 (39.52)
 18 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR              3:21.82    3:21.86 JO     
                  52.61     1:43.27 (50.66)     2:40.33 (57.06)     3:21.86 (41.53)
 19 Wang, Eric                10 LIAC-MR              3:15.33    3:21.98 JO     
                  43.44                             2:38.94 ( )     3:21.98 (43.04)
 20 Russell, Doug             10 Tmsuffolk-MR         3:18.38    3:23.59 JO     
                  48.17     1:40.21 (52.04)     2:40.08 (59.87)     3:23.59 (43.51)
 21 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR            3:42.53    3:23.81 JO     
                  49.30     1:40.01 (50.71)   2:43.70 (1:03.69)     3:23.81 (40.11)
 22 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            3:19.45    3:26.54 JO     
                  53.63     1:45.42 (51.79)     2:41.80 (56.38)     3:26.54 (44.74)
 23 WU, Kevin                  8 FLY-MR               3:31.50    3:27.20 JO     
                  48.74     1:38.92 (50.18)   2:42.31 (1:03.39)     3:27.20 (44.89)
 24 Egan, Liam R               8 Badger-MR            3:10.22    3:28.35 JO     
                  47.64     1:39.59 (51.95)   2:44.17 (1:04.58)     3:28.35 (44.18)
 25 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            2:55.20Y   3:31.55 JO     
                  49.01     1:40.36 (51.35)   2:43.58 (1:03.22)     3:31.55 (47.97)
 26 Popp, Ryan T               9 Middies-MR           3:32.38    3:37.28 JO     
                  51.29     1:45.83 (54.54)   2:53.05 (1:07.22)     3:37.28 (44.23)
 27 Li, Jonathan              10 LIAC-MR              3:43.67    3:38.99 JO     
                  52.47     1:46.97 (54.50)   2:47.52 (1:00.55)     3:38.99 (51.47)
 28 De los Santos, Christian  10 FLY-MR               3:32.15    3:41.87 JO     
                  51.79   1:51.92 (1:00.13)   2:54.33 (1:02.41)     3:41.87 (47.54)
 29 Cowden, Luke S             8 HAA-MR               3:43.96    3:55.15        
                                2:02.03 ( )   3:04.72 (1:02.69)     3:55.15 (50.43)
 
Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:28.75   7/25/2003 Aleksa M Akerfelds, Middies                
    LC Metro: # 2:20.97    8/5/2003 Alison P. Clemens, AGUA-MR                 
                2:23.69  JNR
                2:25.19  T16
                2:27.59  JR-B
                2:37.99  ZONE
                2:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         2:36.24    2:35.64 ZONE   
                  32.99     1:15.19 (42.20)     1:59.80 (44.61)     2:35.64 (35.84)
  2 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               2:12.15Y   2:36.02 ZONE   
                  31.57     1:11.10 (39.53)     2:00.99 (49.89)     2:36.02 (35.03)
  3 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR          2:38.68    2:37.23 ZONE   
                  33.91     1:16.12 (42.21)     2:02.18 (46.06)     2:37.23 (35.05)
  4 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      2:40.71    2:37.60 ZONE   
                  33.92     1:16.04 (42.12)     2:01.30 (45.26)     2:37.60 (36.30)
  5 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:39.07    2:37.81 ZONE   
                  34.55     1:18.99 (44.44)     2:03.04 (44.05)     2:37.81 (34.77)
  6 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                2:38.93    2:38.69 JO     
                  32.86     1:13.60 (40.74)     2:02.01 (48.41)     2:38.69 (36.68)
  7 Simonetti, Christina F    13 TVSC-MR              2:39.55    2:38.75 JO     
                  33.73     1:14.01 (40.28)     2:03.44 (49.43)     2:38.75 (35.31)
  8 De los Santos, Diana      14 FLY-MR               2:40.77    2:38.81 JO     
                  34.32     1:15.09 (40.77)     2:02.37 (47.28)     2:38.81 (36.44)
  9 Cooper, Sammie C          14 Bgnw Marlins-MR      2:41.70    2:38.90 JO     
                  33.41     1:14.50 (41.09)     2:04.15 (49.65)     2:38.90 (34.75)
 10 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               2:40.40    2:40.13 JO     
                  35.07     1:16.05 (40.98)     2:04.16 (48.11)     2:40.13 (35.97)
 11 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:37.92    2:40.49 JO     
                  33.52     1:14.40 (40.88)     2:04.24 (49.84)     2:40.49 (36.25)
 12 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         2:40.50    2:41.40 JO     
                  37.04     1:19.76 (42.72)     2:05.44 (45.68)     2:41.40 (35.96)
 13 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:40.94S   2:41.51 JO     
                  34.21     1:15.34 (41.13)     2:03.06 (47.72)     2:41.51 (38.45)
 14 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              2:43.94    2:41.63 JO     
                  34.28     1:01.62 (27.34)   2:07.51 (1:05.89)     2:41.63 (34.12)
 15 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:43.94    2:41.65 JO     
                  37.81     1:16.28 (38.47)     2:04.04 (47.76)     2:41.65 (37.61)
 16 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         2:40.52    2:41.79 JO     
                  35.44     1:18.08 (42.64)     2:06.54 (48.46)     2:41.79 (35.25)
 17 Glenday, Heather M        14 IA-MR                2:37.51    2:41.92 JO     
                  34.77     1:18.19 (43.42)     2:05.02 (46.83)     2:41.92 (36.90)
 18 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    2:40.35    2:42.86 JO     
                  36.15     1:18.95 (42.80)     2:07.24 (48.29)     2:42.86 (35.62)
 19 Michalak, Agata           13 FL-UN-MR             2:42.86    2:43.30 JO     
                  33.80     1:12.88 (39.08)     2:05.43 (52.55)     2:43.30 (37.87)
 20 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               2:44.47    2:43.75 JO     
                  36.88     1:16.51 (39.63)     2:07.95 (51.44)     2:43.75 (35.80)
 21 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              2:24.92Y   2:43.81 JO     
                  34.91     1:21.95 (47.04)     2:06.10 (44.15)     2:43.81 (37.71)
 22 Mullaney, Megan G         14 UN-MR                2:44.64    2:43.86 JO     
                  36.73     1:21.01 (44.28)     2:07.34 (46.33)     2:43.86 (36.52)
 23 Groccia, Adrienne D       13 GAEL-MR              2:47.10    2:43.96 JO     
                  36.27     1:21.54 (45.27)     2:09.66 (48.12)     2:43.96 (34.30)
 24 Borutecene, Gabrielle M   14 HYB-MR               2:41.37    2:44.62 JO     
                  36.15     1:19.64 (43.49)     2:07.86 (48.22)     2:44.62 (36.76)
 25 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              2:44.18    2:44.66 JO     
                  35.25     1:16.43 (41.18)     2:08.54 (52.11)     2:44.66 (36.12)
 26 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              2:48.23    2:44.68 JO     
                  37.94     1:18.63 (40.69)     2:10.06 (51.43)     2:44.68 (34.62)
 27 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:46.32    2:44.86 JO     
                  34.59     1:17.47 (42.88)     2:08.07 (50.60)     2:44.86 (36.79)
 28 Santaniello, Samantha M   14 HYB-MR               2:41.67    2:45.03 JO     
                  35.59     1:19.45 (43.86)     2:06.51 (47.06)     2:45.03 (38.52)
 29 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         2:46.71    2:45.34 JO     
                  36.41     1:21.81 (45.40)     2:09.50 (47.69)     2:45.34 (35.84)
 30 Aiello, Jennifer M        13 MSC-MR               2:47.56    2:46.55 JO     
                  35.50     1:17.96 (42.46)     2:08.49 (50.53)     2:46.55 (38.06)
 31 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:48.64    2:46.82 JO     
                  39.34     1:22.74 (43.40)     2:10.74 (48.00)     2:46.82 (36.08)
 32 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         2:46.95    2:49.69 JO     
                  37.75     1:18.96 (41.21)     2:12.66 (53.70)     2:49.69 (37.03)
 33 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:47.35    2:49.86 JO     
                  36.61     1:20.82 (44.21)     2:13.29 (52.47)     2:49.86 (36.57)
 34 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:45.30    2:50.46 JO     
                  38.08     1:22.57 (44.49)     2:13.07 (50.50)     2:50.46 (37.39)
 35 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:48.52    2:51.85        
                  39.03     1:21.77 (42.74)     2:13.11 (51.34)     2:51.85 (38.74)
 36 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              2:49.09    2:51.98        
                  38.67     1:23.92 (45.25)     2:14.55 (50.63)     2:51.98 (37.43)
 37 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  2:48.70    2:52.83        
                  38.71                             2:15.13 ( )     2:52.83 (37.70)
 38 Drury, Kelly M            14 Tmsuffolk-MR         2:50.04    2:53.33        
                  38.68     1:25.89 (47.21)     2:15.32 (49.43)     2:53.33 (38.01)
 39 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:50.31    2:53.91        
                  38.82     1:25.40 (46.58)     2:16.97 (51.57)     2:53.91 (36.94)
 40 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  2:48.04    2:54.67        
                  38.69     1:24.36 (45.67)     2:16.05 (51.69)     2:54.67 (38.62)
 41 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:48.86    2:55.12        
                  37.33     1:25.58 (48.25)     2:18.04 (52.46)     2:55.12 (37.08)
 -- Munz, Brenna A            14 MSC-MR               2:45.73         DQ        
 
Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:21.32   7/15/1988 Eric Marchitell, NBS                       
    LC Metro: # 2:11.64   7/15/1998 D.Kahn, TS-MR                              
                2:12.39  JNR
                2:13.59  JR-B
                2:17.09  T16
                2:30.79  ZONE
                2:43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               2:24.78    2:26.71 ZONE   
                  32.19     1:10.76 (38.57)     1:54.01 (43.25)     2:26.71 (32.70)
  2 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:27.91    2:28.22 ZONE   
                  33.04                             1:55.74 ( )     2:28.22 (32.48)
  3 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR         2:26.42    2:29.28 ZONE   
                  33.36     1:12.75 (39.39)     1:56.53 (43.78)     2:29.28 (32.75)
  4 Sullivan, Sean P          13 HYB-MR               2:29.64    2:29.29 ZONE   
                  33.17     1:13.49 (40.32)     1:57.46 (43.97)     2:29.29 (31.83)
  5 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:30.85    2:30.47 ZONE   
                  33.17     1:13.72 (40.55)     1:56.11 (42.39)     2:30.47 (34.36)
  6 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              2:16.75Y   2:31.00 JO     
                  32.78     1:10.89 (38.11)     1:58.25 (47.36)     2:31.00 (32.75)
  7 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR              2:38.78    2:35.93 JO     
                  33.73     1:14.93 (41.20)     2:00.73 (45.80)     2:35.93 (35.20)
  8 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:32.73    2:36.08 JO     
                  35.23     1:17.77 (42.54)     2:03.43 (45.66)     2:36.08 (32.65)
  9 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:36.66    2:36.39 JO     
                  34.44     1:15.20 (40.76)     1:59.96 (44.76)     2:36.39 (36.43)
 10 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               2:40.15    2:36.40 JO     
                  35.72     1:15.47 (39.75)     2:01.38 (45.91)     2:36.40 (35.02)
 11 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR              2:40.94    2:37.04 JO     
                  34.06     1:15.02 (40.96)     2:01.44 (46.42)     2:37.04 (35.60)
 12 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:35.72    2:38.38 JO     
                  34.04     1:21.26 (47.22)     2:04.20 (42.94)     2:38.38 (34.18)
 13 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              2:41.71    2:38.76 JO     
                  36.10     1:17.61 (41.51)     2:03.77 (46.16)     2:38.76 (34.99)
 14 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR              2:37.22    2:38.91 JO     
                  32.85     1:13.12 (40.27)     2:05.46 (52.34)     2:38.91 (33.45)
 15 Meck, Mike D              13 MSC-MR               2:40.92    2:39.28 JO     
                  33.72     1:18.83 (45.11)     2:02.47 (43.64)     2:39.28 (36.81)
 16 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:36.91    2:39.48 JO     
                  34.28     1:15.06 (40.78)     2:03.16 (48.10)     2:39.48 (36.32)
 17 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:35.23    2:39.55 JO     
                  32.98     1:14.45 (41.47)     2:05.00 (50.55)     2:39.55 (34.55)
 18 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:37.18    2:40.91 JO     
                  34.67     1:15.34 (40.67)     2:05.30 (49.96)     2:40.91 (35.61)
 19 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               2:18.08Y   2:43.07 JO     
                  37.16     1:20.61 (43.45)     2:08.88 (48.27)     2:43.07 (34.19)
 20 Erskine, Brendan          13 Twisters-MR          2:39.84    2:43.41 JO     
                  36.04     1:18.82 (42.78)     2:05.41 (46.59)     2:43.41 (38.00)
 -- Park, Jay S               13 LIAC-MR              2:38.07         DQ        
                  36.23     1:17.14 (40.91)     2:06.02 (48.88)          DQ (33.91)
 -- Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:37.93        DFS        
 -- Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              2:37.50        DFS        
 -- Lavery, Brendan           13 NY Sharks-MR         2:37.28        DFS        
 
Event 19  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:13.64   7/28/2006 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, D Rueda, L Neal                    
    LC Metro: # 2:13.64   7/28/2006 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, D Rueda, L Neal                    
                2:15.09  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:26.95    2:13.64!T16    
     1) Lee, Abigail C 12               2) Case, Olivia 12                
     3) Rueda, Daniela 12               4) Neal, Lia M 11                 
                  35.37     1:13.89 (38.52)     2:13.64 (59.75)                    
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:20.52    2:19.31        
     1) Torre, Melissa R 12             2) Tan, Emily A 12                
     3) Parker, Rachel 12               4) Cho, Rachel S 11               
                  36.08     1:15.71 (39.63)   2:19.31 (1:03.60)                    
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:13.68    2:19.94        
     1) Guaman, Kelly C 12              2) Zhu, Annie 11                  
     3) Haruki, Yuria 12                4) Yeung, Maggie P 12             
                  36.23     1:16.94 (40.71)     1:49.17 (32.23)     2:19.94 (30.77)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:27.79    2:21.99        
     1) Ng, Lauren 12                   2) Lim, Sally 12                  
     3) Kwok, Joyce B 12                4) Chang, Elizabeth 12            
                  37.57     1:16.80 (39.23)     1:50.62 (33.82)     2:21.99 (31.37)
  5 Long Island Express-MR  'A'                       2:23.95    2:23.75        
     1) Kuzniewski, Kayla J 11          2) McGrath, Kelly 12              
     3) Chan, Olivia 11                 4) Mu, Isabella 12                
                  39.33     1:19.79 (40.46)     2:00.70 (40.91)     2:23.75 (23.05)
  6 Team Suffolk-MR  'A'                              2:26.83    2:24.14        
     1) Norman, Samantha M 12           2) Russell, Clara J 12            
     3) NG, Selina K 11                 4) Bormann, Kristen E 12          
                  34.83     1:17.77 (42.94)     1:53.30 (35.53)     2:24.14 (30.84)
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:21.98    2:24.99        
     1) Buonaiuto, Kelsey R 11          2) Ouzounian, Jaclyn M 11         
     3) Coccaro, Claudia C 11           4) Shutowich, Nicole 12           
                  35.75                             2:04.76 ( )     2:24.99 (20.23)
  8 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:27.77    2:25.34        
     1) Gaffey, Mikaila M 11            2) Hetzer, Nicole M 11            
     3) Dundas, Lindsey 12              4) Dematteo, Rosie A 12           
                  38.98     1:18.73 (39.75)     1:54.09 (35.36)     2:25.34 (31.25)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:28.82    2:28.70        
     1) Toback, Gabbie N 11             2) Eastman, Lizard M 11           
     3) Kelly, Hannah E 11              4) DiPreta, Stephanie N 12        
                  37.93                             1:56.29 ( )     2:28.70 (32.41)
 10 Marist Swim Club-MR  'A'                          2:27.62    2:32.90        
     1) Levine, Kelly T 12              2) Indyk, Allison M 12            
     3) Boyko, Emily F 11               4) Hoffman, Shekinah L 12         
                  48.12     1:23.25 (35.13)     2:01.19 (37.94)     2:32.90 (31.71)
 11 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:40.77    2:38.39        
     1) Leibovich, Sylvia 11            2) Webber, Claire 12              
     3) McKallen, Theresa 11            4) Mesibov, Rachael 11            
                  43.25     1:25.12 (41.87)     2:04.49 (39.37)     2:38.39 (33.90)
 
Event 20  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:10.55   7/28/2006 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK                    
                         M DEBLASIO, D Peng, J Goldstein, B GALAN          
    LC Metro: # 2:10.55   7/28/2006 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK                    
                         M DEBLASIO, D Peng, J Goldstein, B GALAN          
                2:15.99  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:13.83    2:10.55!T16    
     1) Deblasio, Matthew M 12          2) Peng, DiDi 12                  
     3) Goldstein, Jake P 12            4) Galan, Bryan 12                
                  33.38     1:09.54 (36.16)     1:41.62 (32.08)     2:10.55 (28.93)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:16.82    2:14.50 T16    
     1) MO, Samuel 11                   2) Ching, Benjamin G 11           
     3) Yamout, Nader 12                4) Wadolowski, Thomas 12          
                  34.57                               56.11 ( )   2:14.50 (1:18.39)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:15.75    2:14.70 T16    
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 12        2) Chansakul, JR J 12             
     3) Georgescu, Ronald F 12          4) Sherman, Sammy I 11            
                1:03.91      1:11.19 (7.28)     1:43.36 (32.17)     2:14.70 (31.34)
  4 Team Suffolk-MR  'B'                              2:18.91    2:17.66        
     1) Goetz, Mathew J 12              2) Yeager, Christian P 12         
     3) Herrmann, Charles 12            4) Bischoff, Kent A 12            
                  34.88     1:13.15 (38.27)     1:46.65 (33.50)     2:17.66 (31.01)
  5 Long Island Express-MR  'A'                       2:19.48    2:19.00        
     1) Ling, Kevin 12                  2) Kowalsky, Austin J 11          
     3) Carmichael-Lopes, Bernil 12     4) Graham, Danny 12               
                  38.02     1:15.09 (37.07)     1:47.07 (31.98)     2:19.00 (31.93)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:18.66    2:20.67        
     1) Foley, Brian 12                 2) Wong, Stanley 12               
     3) Carey, Jack T 11                4) Singer, Nathan Q 11            
                  35.49     1:11.88 (36.39)     1:47.12 (35.24)     2:20.67 (33.55)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:17.13    2:23.30        
     1) Conroy, Michael C 12            2) Ke, Richard M 12               
     3) Salcedo, Matt 11                4) Yang, Patrick 12               
                  35.09     1:15.46 (40.37)     1:49.24 (33.78)     2:23.30 (34.06)
  8 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:22.00    2:29.79        
     1) Volkov, Sasha A 12              2) Tremain, Max 11                
     3) Fierro Joyce, Billy 11          4) Eid, Alex 12                   
                  34.23     1:20.44 (46.21)     1:57.00 (36.56)     2:29.79 (32.79)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:32.00    2:32.12        
     1) Olin, Evan D 12                 2) Gebauer, Benjamin A 12         
     3) Tesser, Josh D 12               4) McLaughlin, James J 11         
                  38.93                             1:59.15 ( )     2:32.12 (32.97)
 
Event 21  Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:07.52        1984 Tsunami                                    
    LC Metro: # 2:00.95   8/12/2003 Long island Auatic Club, LIAC-MR           
                         D.Skelos,K.Kempton,K.Masterson,L.Goldson          
                2:04.69  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:11.53    2:13.48        
     1) Cannon, Taylor 15               2) DiDonato, Emily 15             
     3) Larkin, Kate C 15               4) Zaltsman, Janine 16            
                  35.44     1:13.41 (37.97)     1:45.25 (31.84)     2:13.48 (28.23)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:10.00    2:14.24        
     1) McNeely, Megan A 18             2) Dwyer, Caitlin L 18            
     3) Ryan, Sarah A 16                4) Dwyer, Shannon M 18            
                  35.43     1:14.45 (39.02)     1:45.80 (31.35)     2:14.24 (28.44)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:20.49    2:14.78        
     1) Arnott, Sarah A 15              2) Ciccone, Amanda 17             
     3) Butler, Danielle E 16           4) Armstrong, Alyssa 15           
                  35.08     1:12.71 (37.63)     1:43.86 (31.15)     2:14.78 (30.92)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                 NT    2:17.24        
     1) Alejandro, Tricia A 16          2) Kidron, Ella R 15              
     3) Crane, Francesca 18             4) Bolander, Katie D 16           
                  35.10     1:12.72 (37.62)     1:46.32 (33.60)     2:17.24 (30.92)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:16.40    2:18.47        
     1) Bodnar, Katharine D 16          2) Lee, Katherine E 17            
     3) Lehner, Eliza A 17              4) Moore, Jhanna 16               
                  34.20                             1:47.42 ( )     2:18.47 (31.05)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                       NT    2:28.61        
     1) Lange, Kristen 15               2) Servello, Meghan L 17          
     3) Cloer, Amanda 15                4) Carew, Kaitlyn 16              
                  38.70     1:23.81 (45.11)     1:57.44 (33.63)     2:28.61 (31.17)
 
Event 22  Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:54.25   7/15/1984 Long Island S.C.                           
    LC Metro: # 1:51.02   7/15/1996 Flushing YMCA, FLY-MR                      
                1:52.19  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:03.46    2:02.56        
     1) Krause, Billy K 15              2) O'Connor, Michael T 15         
     3) Mongan, Kevin M 16              4) Chester, Nicholas J 16         
                  33.00     1:06.34 (33.34)     1:36.11 (29.77)     2:02.56 (26.45)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:00.00    2:04.78        
     1) Hardy, Thomas R 17              2) Clarke, Sean 17                
     3) Panzl, Jonathan W 16            4) Smith, Kendall C 15            
                  32.71     1:10.09 (37.38)     1:39.20 (29.11)     2:04.78 (25.58)
  3 Team Suffolk-MR  'B'                              2:08.90    2:05.57        
     1) Willis, Joshua J 16             2) Goldstein, Ross T 16           
     3) Gavin, Tripp G 16               4) Boccio, Dominick H 17          
                  33.01                             1:39.34 ( )     2:05.57 (26.23)
  4 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:11.17    2:09.41        
     1) Alaimo, TJ J 17                 2) Lavery, Erik 17                
     3) Katz, Andrew 15                 4) O'Donnell, Peter 17            
                  34.46     1:12.32 (37.86)     1:41.17 (28.85)     2:09.41 (28.24)
 
Event 23  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:20.96   7/30/2004 Britney Anderer, HAA  -MR                  
    LC Metro: # 1:14.07    7/6/2006 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                1:14.89  JNR
                1:16.79  JR-B
                1:18.99  T16
                1:27.29  ZONE
                1:35.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:22.49    1:22.49 ZONE   
                  40.02     1:22.49 (42.47)                                        
  2 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    1:25.14    1:23.65 ZONE   
                  39.29     1:23.65 (44.36)                                        
  3 Lim, Sally                12 FLY-MR               1:23.77    1:23.83 ZONE   
                  40.38     1:23.83 (43.45)                                        
  4 Case, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    1:24.61    1:25.92 ZONE   
                  41.29     1:25.92 (44.63)                                        
  5 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:26.78    1:26.15 ZONE   
                  40.61     1:26.15 (45.54)                                        
  6 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:26.09    1:26.35 ZONE   
                  40.81     1:26.35 (45.54)                                        
  7 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:27.75    1:26.81 ZONE   
                  40.63     1:26.81 (46.18)                                        
  8 Ostertag, Elizabeth M     12 Middies-MR           1:31.15    1:27.00 ZONE   
                  43.28     1:27.00 (43.72)                                        
  9 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               1:29.59    1:28.34 JO     
                  41.72     1:28.34 (46.62)                                        
 10 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              1:29.29    1:29.09 JO     
                  42.87     1:29.09 (46.22)                                        
 11 Hetzer, Nicole M          11 CSC-MR               1:30.47    1:29.19 JO     
                  42.22     1:29.19 (46.97)                                        
 12 Barrett, Janae J          11 Twisters-MR          1:28.66    1:29.33 JO     
                  42.68     1:29.33 (46.65)                                        
 13 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               1:30.31    1:29.95 JO     
                  42.67     1:29.95 (47.28)                                        
 14 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:31.13    1:31.89 JO     
                  44.56     1:31.89 (47.33)                                        
 15 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:30.13    1:32.03 JO     
                  43.92     1:32.03 (48.11)                                        
 16 Sumner, Harriet E         12 Middies-MR           1:31.88    1:32.33 JO     
                  44.47     1:32.33 (47.86)                                        
 17 Eastman, Lizard M         11 LIAC-MR              1:30.33    1:32.53 JO     
                  44.98     1:32.53 (47.55)                                        
 18 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:29.66    1:32.56 JO     
                  43.52     1:32.56 (49.04)                                        
 19 Rota, Alexandra P         12 Bgnw Marlins-MR      1:35.54    1:32.60 JO     
                  43.99     1:32.60 (48.61)                                        
 20 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               1:30.62    1:32.64 JO     
                  44.01     1:32.64 (48.63)                                        
 21 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           1:32.46    1:32.77 JO     
                  44.44     1:32.77 (48.33)                                        
 22 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR          1:32.87    1:32.83 JO     
                  43.88     1:32.83 (48.95)                                        
 23 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                1:33.71    1:32.87 JO     
                  44.86     1:32.87 (48.01)                                        
 24 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR         1:34.71    1:33.55 JO     
                  45.20     1:33.55 (48.35)                                        
 25 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:31.91    1:33.58 JO     
                  44.70     1:33.58 (48.88)                                        
 26 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR           1:35.48    1:33.85 JO     
                  43.95     1:33.85 (49.90)                                        
 27 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       1:33.20    1:33.99 JO     
                  42.85     1:33.99 (51.14)                                        
 28 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    1:33.10    1:34.03 JO     
                  44.28     1:34.03 (49.75)                                        
 29 Walsh, Shannon            11 SCD-MR               1:35.48    1:34.56 JO     
                  44.79     1:34.56 (49.77)                                        
 30 Lawler, Rachel            12 Express Swimming-MR  1:34.26    1:34.63 JO     
                  46.01     1:34.63 (48.62)                                        
 31 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              1:35.30    1:34.69 JO     
                  45.53     1:34.69 (49.16)                                        
 32 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR    1:33.70    1:34.73 JO     
                  44.29     1:34.73 (50.44)                                        
 33 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               1:35.04    1:34.93 JO     
                  43.59     1:34.93 (51.34)                                        
 34 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:34.05    1:35.36 JO     
                  46.65     1:35.36 (48.71)                                        
 35 Trager, Lena E            12 Silver Streaks-MR    1:34.30    1:36.92        
                  45.29     1:36.92 (51.63)                                        
 36 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR               1:35.66    1:39.18        
                  47.39     1:39.18 (51.79)                                        
 
Event 24  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:13.86   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                      
    LC Metro: # 1:12.21   7/15/1994 C.Miller, LIAC-MR                          
                1:08.39  JNR
                1:10.09  JR-B
                1:18.59  T16
                1:27.29  ZONE
                1:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:18.90    1:17.41 T16    
                  37.29     1:17.41 (40.12)                                        
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:18.35    1:18.06 T16    
                  38.50     1:18.06 (39.56)                                        
  3 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:20.68    1:19.93 ZONE   
                  38.64     1:19.93 (41.29)                                        
  4 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:23.17    1:20.70 ZONE   
                  38.87     1:20.70 (41.83)                                        
  5 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:22.08    1:21.21 ZONE   
                  38.97     1:21.21 (42.24)                                        
  6 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:27.59    1:25.95 ZONE   
                  41.23     1:25.95 (44.72)                                        
  7 Torres, David             12 FLY-MR               1:28.60    1:25.96 ZONE   
                  41.60     1:25.96 (44.36)                                        
  8 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:26.80    1:26.05 ZONE   
                  41.17     1:26.05 (44.88)                                        
  9 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        1:28.27    1:26.20 ZONE   
                  41.73     1:26.20 (44.47)                                        
 10 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:26.58    1:26.53 ZONE   
                  42.57     1:26.53 (43.96)                                        
 11 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    1:24.89    1:26.58 ZONE   
                  41.09     1:26.58 (45.49)                                        
 12 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          1:26.33    1:26.59 ZONE   
                  40.66     1:26.59 (45.93)                                        
 13 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:30.07    1:26.63 ZONE   
                  41.66     1:26.63 (44.97)                                        
 14 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:31.65    1:28.65 JO     
                  41.56     1:28.65 (47.09)                                        
 15 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               1:33.62    1:28.94 JO     
                  42.64     1:28.94 (46.30)                                        
 16 Ke, Richard M             12 LIAC-MR              1:28.47    1:29.35 JO     
                  42.84     1:29.35 (46.51)                                        
 17 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:30.38    1:29.94 JO     
                  42.64     1:29.94 (47.30)                                        
 18 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:30.60    1:30.04 JO     
                  43.57     1:30.04 (46.47)                                        
 19 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:29.76    1:30.05 JO     
                  43.91     1:30.05 (46.14)                                        
 20 Friedman, Alec T          11 HYB-MR               1:35.60S   1:30.63 JO     
                  42.58     1:30.63 (48.05)                                        
 21 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         1:30.55    1:31.00 JO     
                  43.41     1:31.00 (47.59)                                        
 22 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:30.28    1:31.32 JO     
                  43.74     1:31.32 (47.58)                                        
 23 Chung, Vernal R           12 UN-MR                1:30.29    1:31.82 JO     
                  43.04     1:31.82 (48.78)                                        
 24 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      1:35.39    1:32.16 JO     
                  44.07     1:32.16 (48.09)                                        
 25 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR       1:32.83    1:33.69 JO     
                  45.68     1:33.69 (48.01)                                        
 26 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR              1:36.54    1:34.39 JO     
                  45.03     1:34.39 (49.36)                                        
 27 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           1:34.36    1:34.69 JO     
                  44.99     1:34.69 (49.70)                                        
 28 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR          1:33.53    1:34.73 JO     
                  45.17     1:34.73 (49.56)                                        
 29 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         1:35.80    1:35.44 JO     
                  46.23     1:35.44 (49.21)                                        
 30 Pu, Austin                11 Twisters-MR          1:34.64    1:35.50 JO     
                  46.24     1:35.50 (49.26)                                        
 31 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:23.60Y   1:35.76 JO     
                  45.12     1:35.76 (50.64)                                        
 32 Buckland, Gavin J         12 Silver Streaks-MR    1:22.66Y   1:35.88 JO     
                  45.07     1:35.88 (50.81)                                        
 33 Podniesinski, Peter F     12 Tmsuffolk-MR         1:23.46Y   1:37.38        
                  46.60     1:37.38 (50.78)                                        
 34 Santoro, Philip M         12 TVSC-MR              1:22.54Y   1:37.70        
                  46.53     1:37.70 (51.17)                                        
 35 Sack, Danny C             12 OWA-MR               1:35.53    1:37.79        
                  46.59     1:37.79 (51.20)                                        
 36 Acharya, Ashwin K         12 Agua Swim Team-MR    1:34.95    1:38.16        
                  45.28     1:38.16 (52.88)                                        
 37 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR        1:23.97Y   1:38.78        
                  47.32     1:38.78 (51.46)                                        
 38 Tremain, Max              11 Badger-MR            1:36.77    1:43.37        
                  49.80     1:43.37 (53.57)                                        
 
Event 25  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:17.20   7/28/2006 Kate C Larkin, TMSUFFOLK                   
    LC Metro: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN, YMID-MR                 
                1:14.89  JNR
                1:16.79  JR-B
                1:22.59  ZONE
                1:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         1:19.86    1:17.20!ZONE   
                  37.26     1:17.20 (39.94)                                        
  2 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         1:18.38    1:19.50 ZONE   
                  38.11     1:19.50 (41.39)                                        
  3 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              1:20.04    1:20.68 ZONE   
                  38.08     1:20.68 (42.60)                                        
  4 Kidron, Ella R            15 Agua Swim Team-MR    1:22.80    1:20.94 ZONE   
                  38.34     1:20.94 (42.60)                                        
  5 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         1:21.82    1:21.80 ZONE   
                  38.23     1:21.80 (43.57)                                        
  6 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         1:22.77    1:22.13 ZONE   
                  37.66     1:22.13 (44.47)                                        
  7 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         1:20.44    1:22.53 ZONE   
                  39.31     1:22.53 (43.22)                                        
  8 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               1:22.99    1:22.73 JO     
                  39.92     1:22.73 (42.81)                                        
  9 Kim, Jane                 15 FLY-MR               1:22.58    1:22.77 JO     
                  39.38     1:22.77 (43.39)                                        
 10 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:26.34    1:23.55 JO     
                  39.93     1:23.55 (43.62)                                        
 11 Smith, Devin E            17 CSC-MR               1:22.98    1:24.31 JO     
                  40.64     1:24.31 (43.67)                                        
 12 Sheridan, Nicole F        17 LIAC-MR              1:23.42    1:24.60 JO     
                  40.07     1:24.60 (44.53)                                        
 13 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:24.15    1:25.46 JO     
                  41.15     1:25.46 (44.31)                                        
 14 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  1:21.63    1:25.55 JO     
                  40.31     1:25.55 (45.24)                                        
 15 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              1:22.44    1:25.63 JO     
                  40.41     1:25.63 (45.22)                                        
 16 Fischer, Betsy C          15 Cond-MR              1:24.59    1:26.00 JO     
 17 Runco, Christine          17 Wac-MR               1:14.90Y   1:26.48 JO     
                  41.40     1:26.48 (45.08)                                        
 18 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               1:26.01    1:26.61 JO     
                  41.40     1:26.61 (45.21)                                        
 19 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           1:28.67    1:27.08 JO     
 20 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         1:24.94    1:27.09 JO     
                  41.42     1:27.09 (45.67)                                        
 21 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR              1:28.10    1:27.49 JO     
                  41.99     1:27.49 (45.50)                                        
 22 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR  1:29.30    1:27.60 JO     
                  42.40     1:27.60 (45.20)                                        
 23 Gavin, Tricia A           15 Wac-MR               1:25.95    1:27.69 JO     
                  40.64     1:27.69 (47.05)                                        
 24 Haight, Jacqueline A      16 Sachem-MR            1:13.03Y   1:27.83 JO     
                  41.25     1:27.83 (46.58)                                        
 25 Janowski, Mary            16 LIAC-MR              1:29.25    1:28.28 JO     
                  41.95     1:28.28 (46.33)                                        
 26 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:29.64    1:28.38 JO     
                  42.32     1:28.38 (46.06)                                        
 27 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         1:29.26    1:28.46 JO     
                  42.11     1:28.46 (46.35)                                        
 28 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    1:24.25    1:28.54 JO     
                  41.73     1:28.54 (46.81)                                        
 29 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR  1:29.68    1:30.13        
                  42.92     1:30.13 (47.21)                                        
 30 Kelly, Ariana R           15 North Shore-MR       1:28.30    1:30.53        
                  43.04     1:30.53 (47.49)                                        
 31 Yoo, Melisa               15 FLY-MR               1:27.70    1:30.80        
                  43.67     1:30.80 (47.13)                                        
 32 Chen, Dawn                15 FLY-MR               1:27.36S   1:31.59        
                  43.19     1:31.59 (48.40)                                        
 
Event 26  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:10.03    8/4/2000 Yuriy Bugayev, BAM                         
    LC Metro: # 1:05.13   7/15/1998 C.Helin, TVSC-MR                           
                1:08.39  JNR
                1:10.09  JR-B
                1:14.09  ZONE
                1:21.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark            16 Cond-MR              1:13.06    1:10.93 ZONE   
                  34.16     1:10.93 (36.77)                                        
  2 McVicker, Mike            15 Badger-MR            1:11.56    1:11.66 ZONE   
                  33.79     1:11.66 (37.87)                                        
  3 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    1:13.61    1:12.67 ZONE   
                  34.77     1:12.67 (37.90)                                        
  4 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         1:14.66    1:13.65 ZONE   
                  34.91     1:13.65 (38.74)                                        
  5 Lee, John                 15 UN-MR                1:17.93    1:16.51 JO     
  6 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR               1:19.81    1:18.03 JO     
                  37.32     1:18.03 (40.71)                                        
  7 Boccio, Dominick H        17 Tmsuffolk-MR         1:18.88    1:18.39 JO     
                  37.67     1:18.39 (40.72)                                        
  8 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               1:21.58    1:18.41 JO     
  9 Krause, Billy K           15 Tmsuffolk-MR         1:16.45    1:18.90 JO     
                  38.33     1:18.90 (40.57)                                        
 10 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         1:18.65    1:18.94 JO     
                  37.02     1:18.94 (41.92)                                        
 11 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         1:17.27    1:19.26 JO     
                  36.96     1:19.26 (42.30)                                        
 12 Musso, Andrew V           17 CSC-MR               1:19.25    1:19.38 JO     
                  37.82     1:19.38 (41.56)                                        
 13 Angelo, Nicholas L        16 Tmsuffolk-MR         1:21.76    1:19.83 JO     
                  37.71     1:19.83 (42.12)                                        
 14 Reyes, Daniel             17 Trs-MR               1:07.71Y   1:20.05 JO     
                  37.78     1:20.05 (42.27)                                        
 15 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              1:21.26    1:20.47 JO     
                  37.72     1:20.47 (42.75)                                        
 16 Nagy, Mate L              17 UN-MR                1:21.25    1:21.48 JO     
                  39.14     1:21.48 (42.34)                                        
 17 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:08.21Y   1:22.41        
                  38.73     1:22.41 (43.68)                                        
 18 Stein, Robert J           15 SSL-MR               1:08.04Y   1:22.67        
                  38.91     1:22.67 (43.76)                                        
 19 Chen, Daniel              17 FLY-MR               1:15.69S   1:23.07        
                  38.34     1:23.07 (44.73)                                        
 20 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         1:04.94Y   1:24.42        
                  38.57     1:24.42 (45.85)                                        
 
Event 27  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:00.94   7/28/2006 Lia M Neal, AGUA Swim Team                 
    LC Metro: #   59.64   6/29/2006 Liz Pelton, BAD-MR                         
                  58.89  JNR
                1:00.19  JR-B
                1:01.99  T16
                1:06.79  ZONE
                1:12.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:01.29    1:00.94!T16    
                  30.08     1:00.94 (30.86)                                        
  2 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:01.98    1:01.77 T16    
                  30.08     1:01.77 (31.69)                                        
  3 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               1:06.35    1:03.45 ZONE   
                  30.83     1:03.45 (32.62)                                        
  4 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              1:05.49    1:04.77 ZONE   
                  31.09     1:04.77 (33.68)                                        
  5 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:05.30    1:04.99 ZONE   
                  31.12     1:04.99 (33.87)                                        
  6 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          1:05.59    1:05.44 ZONE   
                  31.44     1:05.44 (34.00)                                        
  7 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            1:07.00    1:06.57 ZONE   
                  31.97     1:06.57 (34.60)                                        
  8 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:07.45    1:06.60 ZONE   
                  32.54     1:06.60 (34.06)                                        
  9 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:05.95    1:07.04 JO     
                  31.80     1:07.04 (35.24)                                        
 10 Wade, Zoey A              12 HYB-MR               1:08.53    1:07.36 JO     
                  32.40     1:07.36 (34.96)                                        
 11 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:08.33    1:07.43 JO     
                  32.93     1:07.43 (34.50)                                        
 12 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              1:07.67    1:07.46 JO     
                  33.14     1:07.46 (34.32)                                        
 13 Parker, Rachel            12 LIAC-MR              1:09.44    1:07.66 JO     
                  33.21     1:07.66 (34.45)                                        
 14 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              1:07.91    1:07.96 JO     
                  32.58     1:07.96 (35.38)                                        
 15 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:08.91    1:08.33 JO     
                  33.14     1:08.33 (35.19)                                        
 16 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               1:07.94    1:08.35 JO     
                  32.85     1:08.35 (35.50)                                        
 17 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:07.84    1:08.36 JO     
                  32.63     1:08.36 (35.73)                                        
 17 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 58.48Y   1:08.36 JO     
                  32.63     1:08.36 (35.73)                                        
 19 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         1:09.12    1:08.66 JO     
                  33.11     1:08.66 (35.55)                                        
 20 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR           1:07.64    1:08.68 JO     
                  32.57     1:08.68 (36.11)                                        
 21 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               1:10.76    1:08.97 JO     
                  32.84     1:08.97 (36.13)                                        
 22 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              1:08.14    1:09.21 JO     
                  32.98     1:09.21 (36.23)                                        
 23 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR              1:09.10    1:09.31 JO     
                  33.54     1:09.31 (35.77)                                        
 24 Poleway, Monica J         12 Middies-MR           1:09.13    1:09.32 JO     
                  33.49     1:09.32 (35.83)                                        
 25 Sears, Nicole             12 Badger-MR            1:12.45    1:09.37 JO     
                  32.56     1:09.37 (36.81)                                        
 26 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              1:11.34    1:09.49 JO     
                  33.88     1:09.49 (35.61)                                        
 27 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               1:11.38    1:09.64 JO     
                  33.41     1:09.64 (36.23)                                        
 28 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              1:10.18    1:09.76 JO     
                  34.02     1:09.76 (35.74)                                        
 29 Case, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    1:08.54    1:09.83 JO     
                  33.85     1:09.83 (35.98)                                        
 30 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:08.97    1:09.89 JO     
                  33.59     1:09.89 (36.30)                                        
 31 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               1:10.70    1:09.99 JO     
                  32.89     1:09.99 (37.10)                                        
 31 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            1:10.81    1:09.99 JO     
                  32.91     1:09.99 (37.08)                                        
 33 Chang, Elizabeth          12 FLY-MR               1:11.75    1:10.00 JO     
                  33.96     1:10.00 (36.04)                                        
 34 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:10.22    1:10.09 JO     
                  33.20     1:10.09 (36.89)                                        
 35 Ng, Lauren                12 FLY-MR               1:01.87Y   1:10.18 JO     
                  32.75     1:10.18 (37.43)                                        
 36 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:09.24    1:10.21 JO     
                  34.03     1:10.21 (36.18)                                        
 37 Baker, Lauren R           12 UN-MR                1:10.50    1:10.27 JO     
                  34.05     1:10.27 (36.22)                                        
 38 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR               1:09.79    1:10.31 JO     
                  34.24     1:10.31 (36.07)                                        
 39 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    1:11.59    1:10.46 JO     
                  34.01     1:10.46 (36.45)                                        
 40 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR    1:11.86    1:10.65 JO     
                  33.01     1:10.65 (37.64)                                        
 41 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      1:12.92    1:10.66 JO     
                  33.80     1:10.66 (36.86)                                        
 42 Zawatson, Cady            12 LIAC-MR              1:12.19    1:10.68 JO     
                  34.16     1:10.68 (36.52)                                        
 43 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:10.21    1:10.79 JO     
                  34.33     1:10.79 (36.46)                                        
 44 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:11.51    1:10.88 JO     
                  34.05     1:10.88 (36.83)                                        
 45 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR               1:12.96    1:10.97 JO     
                  34.03     1:10.97 (36.94)                                        
 46 Hetzer, Nicole M          11 CSC-MR               1:12.22    1:11.33 JO     
                  34.56     1:11.33 (36.77)                                        
 47 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         1:11.15    1:11.38 JO     
                  34.84     1:11.38 (36.54)                                        
 48 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:10.45    1:11.67 JO     
                  34.76     1:11.67 (36.91)                                        
 49 McDonnell, Sophia         12 UN-MR                1:11.95    1:11.71 JO     
                  34.08     1:11.71 (37.63)                                        
 50 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          1:09.49    1:11.87 JO     
                  33.75     1:11.87 (38.12)                                        
 51 Brady, Megan              12 LBA-MR               1:11.54    1:11.90 JO     
                  34.61     1:11.90 (37.29)                                        
 52 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       1:10.72    1:11.92 JO     
                  34.51     1:11.92 (37.41)                                        
 53 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    1:10.31    1:11.95 JO     
                  35.20     1:11.95 (36.75)                                        
 54 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               1:12.47    1:12.04 JO     
                  35.53     1:12.04 (36.51)                                        
 55 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR    1:10.51    1:12.06 JO     
                  34.44     1:12.06 (37.62)                                        
 56 Suzuka, Shieri            11 Middies-MR           1:11.60    1:12.16 JO     
                  35.34     1:12.16 (36.82)                                        
 57 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    1:12.36    1:12.26 JO     
                  34.63     1:12.26 (37.63)                                        
 58 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                1:12.52    1:12.28 JO     
                  34.28     1:12.28 (38.00)                                        
 59 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               1:11.62    1:12.40 JO     
                  33.95     1:12.40 (38.45)                                        
 60 Goodwin, Lindsey A        12 Basc-MR              1:12.60    1:12.48 JO     
                  34.53     1:12.48 (37.95)                                        
 61 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR            1:12.89    1:12.49 JO     
                  34.96     1:12.49 (37.53)                                        
 62 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR              1:10.13    1:12.54 JO     
                  34.13     1:12.54 (38.41)                                        
 63 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                1:11.03    1:12.62 JO     
                  34.74     1:12.62 (37.88)                                        
 64 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               1:11.03    1:12.77 JO     
                  34.62     1:12.77 (38.15)                                        
 65 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    1:11.22    1:12.78 JO     
                  35.41     1:12.78 (37.37)                                        
 66 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:12.84    1:12.82 JO     
                  34.49     1:12.82 (38.33)                                        
 66 Drury, Nicole M           12 Tmsuffolk-MR         1:12.68    1:12.82 JO     
                  35.85     1:12.82 (36.97)                                        
 68 Tanner, Natlie J          11 Middies-MR           1:12.64    1:12.83 JO     
                  34.54     1:12.83 (38.29)                                        
 69 NG, Selina K              11 Tmsuffolk-MR         1:12.52    1:12.90 JO     
                  35.33     1:12.90 (37.57)                                        
 70 Pierce, Sara N            12 IA-MR                1:11.35    1:13.09        
                  34.68     1:13.09 (38.41)                                        
 71 Boccia, Lindsay M         12 Wac-MR               1:12.15    1:13.15        
                  35.06     1:13.15 (38.09)                                        
 72 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR               1:11.09    1:14.02        
                  35.95     1:14.02 (38.07)                                        
 73 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  1:12.35    1:15.13        
                  36.45     1:15.13 (38.68)                                        
 
Event 28  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:00.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                      
    LC Metro: #   59.18   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                       
                  43.89  JNR
                  53.99  JR-B
                1:00.29  T16
                1:06.79  ZONE
                1:13.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Patrick             12 LIAC-MR              1:02.38    1:01.63 ZONE   
                  29.27     1:01.63 (32.36)                                        
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:01.99    1:02.29 ZONE   
                  29.86     1:02.29 (32.43)                                        
  3 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR              1:05.49    1:03.75 ZONE   
                  30.35     1:03.75 (33.40)                                        
  4 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:04.44    1:04.04 ZONE   
                  30.98     1:04.04 (33.06)                                        
  5 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:03.87    1:04.33 ZONE   
                  31.46     1:04.33 (32.87)                                        
  6 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    1:04.91    1:04.52 ZONE   
                  31.20     1:04.52 (33.32)                                        
  7 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          1:03.65    1:04.87 ZONE   
                  30.73     1:04.87 (34.14)                                        
  8 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            1:06.36    1:05.19 ZONE   
                  31.12     1:05.19 (34.07)                                        
  9 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:03.90    1:05.25 ZONE   
                  30.82     1:05.25 (34.43)                                        
 10 Kolesnik, George          12 Basc-MR              1:04.62    1:05.54 ZONE   
                  31.65     1:05.54 (33.89)                                        
 11 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:04.06    1:05.56 ZONE   
                  31.70     1:05.56 (33.86)                                        
 12 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:06.40    1:06.19 ZONE   
                  32.16     1:06.19 (34.03)                                        
 13 Lennon, Michael J         12 UN-MR                1:07.11    1:06.22 ZONE   
                  31.96     1:06.22 (34.26)                                        
 14 Fountain, Greg J          12 IA-MR                1:08.29    1:06.46 ZONE   
                  32.24     1:06.46 (34.22)                                        
 15 Chung, Vernal R           12 UN-MR                1:09.31    1:06.61 ZONE   
                  31.71     1:06.61 (34.90)                                        
 16 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:06.43    1:06.80 JO     
                  32.37     1:06.80 (34.43)                                        
 17 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:06.69    1:06.87 JO     
                  32.40     1:06.87 (34.47)                                        
 18 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:06.77    1:06.94 JO     
                  32.43     1:06.94 (34.51)                                        
 19 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           1:08.38    1:07.20 JO     
                  31.80     1:07.20 (35.40)                                        
 20 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:07.10    1:07.35 JO     
                  32.51     1:07.35 (34.84)                                        
 21 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        1:09.46    1:07.36 JO     
                  32.96     1:07.36 (34.40)                                        
 22 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR          1:08.98    1:07.69 JO     
                  32.40     1:07.69 (35.29)                                        
 23 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:10.18    1:08.63 JO     
                  32.49     1:08.63 (36.14)                                        
 24 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:09.07    1:08.72 JO     
                  32.54     1:08.72 (36.18)                                        
 25 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    1:06.88    1:08.88 JO     
                  33.57     1:08.88 (35.31)                                        
 26 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR          1:08.73    1:09.30 JO     
                  34.14     1:09.30 (35.16)                                        
 27 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           1:09.35    1:09.66 JO     
                  33.51     1:09.66 (36.15)                                        
 28 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.54    1:10.30 JO     
                  34.21     1:10.30 (36.09)                                        
 29 Ke, Richard M             12 LIAC-MR              1:10.41    1:10.39 JO     
                  34.94     1:10.39 (35.45)                                        
 29 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR         1:13.09    1:10.39 JO     
                  33.75     1:10.39 (36.64)                                        
 31 Quintin, Hector H         12 LBA-MR               1:12.12    1:10.49 JO     
                  33.77     1:10.49 (36.72)                                        
 32 Blackburn, John F         11 Middies-MR           1:11.85    1:10.52 JO     
                  33.87     1:10.52 (36.65)                                        
 33 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            1:13.80    1:10.72 JO     
                  33.77     1:10.72 (36.95)                                        
 34 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:09.60    1:10.73 JO     
                  33.79     1:10.73 (36.94)                                        
 35 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            1:10.68    1:10.93 JO     
                  33.64     1:10.93 (37.29)                                        
 36 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         1:09.67    1:10.97 JO     
                  34.15     1:10.97 (36.82)                                        
 37 Eid, Alex                 12 Badger-MR            1:10.56    1:11.05 JO     
                  34.29     1:11.05 (36.76)                                        
 38 Simkins, Robert T         11 Tmsuffolk-MR         1:10.74    1:11.36 JO     
                  34.79     1:11.36 (36.57)                                        
 39 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:09.58    1:11.40 JO     
                  34.96     1:11.40 (36.44)                                        
 40 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR              1:12.33    1:11.55 JO     
                  34.22     1:11.55 (37.33)                                        
 41 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:11.54    1:11.65 JO     
                  34.55     1:11.65 (37.10)                                        
 42 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:11.36    1:11.83 JO     
                  34.46     1:11.83 (37.37)                                        
 43 Tesser, Josh D            12 Bgnw Marlins-MR      1:13.63    1:12.04 JO     
                  34.00     1:12.04 (38.04)                                        
 44 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR    1:12.87    1:12.18 JO     
                  34.24     1:12.18 (37.94)                                        
 45 Podniesinski, Peter F     12 Tmsuffolk-MR         1:10.98    1:12.41 JO     
                  34.67     1:12.41 (37.74)                                        
 46 Shields, Brandon          11 Trs-MR               1:11.64    1:12.47 JO     
                  34.42     1:12.47 (38.05)                                        
 47 Santoro, Philip M         12 TVSC-MR              1:02.61Y   1:12.54 JO     
                  34.81     1:12.54 (37.73)                                        
 48 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:13.32    1:12.78 JO     
                  35.14     1:12.78 (37.64)                                        
 49 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         1:11.81    1:12.79 JO     
                  35.50     1:12.79 (37.29)                                        
 49 Gillenwater, Darin J      12 Riptides-MR          1:12.19    1:12.79 JO     
                  34.76     1:12.79 (38.03)                                        
 51 Li, Matthew               12 FLY-MR               1:11.13    1:12.88 JO     
                  33.34     1:12.88 (39.54)                                        
 52 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    1:13.81    1:13.25 JO     
                  35.39     1:13.25 (37.86)                                        
 53 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              1:13.28    1:13.32 JO     
                  35.85     1:13.32 (37.47)                                        
 54 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR       1:10.91    1:13.39 JO     
                  35.11     1:13.39 (38.28)                                        
 55 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          1:12.51    1:13.87 JO     
                  36.45     1:13.87 (37.42)                                        
 56 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:11.30    1:14.10        
                  34.83     1:14.10 (39.27)                                        
 57 Shiraishi, Sora T         11 Middies-MR           1:12.55    1:14.36        
                  36.18     1:14.36 (38.18)                                        
 58 Zhivkov, Panio G          12 Apex-MR              1:13.80    1:15.46        
                  35.77     1:15.46 (39.69)                                        
 59 Stuart, Ian D             12 Aqua Gems-MR         1:13.01    1:18.54        
                  36.18     1:18.54 (42.36)                                        
 
Event 29  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 59.39   7/15/1984 Jennifer Boyd, BSC                           
    LC Metro: # 56.33   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR                           
                58.89  JNR
              1:00.19  JR-B
              1:04.39  ZONE
              1:09.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Brianna N          17 Cond-MR              1:01.83    1:01.20 ZONE   
                  29.46     1:01.20 (31.74)                                        
  2 Dwyer, Shannon M          18 Express Swimming-MR  1:00.36    1:01.24 ZONE   
                  29.81     1:01.24 (31.43)                                        
  3 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    1:01.72    1:02.20 ZONE   
                  30.07     1:02.20 (32.13)                                        
  4 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         1:02.32    1:02.73 ZONE   
                  29.40     1:02.73 (33.33)                                        
  5 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR         1:03.80    1:03.21 ZONE   
                  30.32     1:03.21 (32.89)                                        
  6 Weston, Betsy F           15 Bgnw Marlins-MR      1:05.46    1:03.66 ZONE   
                  30.73     1:03.66 (32.93)                                        
  7 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               1:04.37    1:03.69 ZONE   
                  31.57     1:03.69 (32.12)                                        
  8 Janowski, Mary            16 LIAC-MR              1:04.73    1:04.30 ZONE   
                  31.29     1:04.30 (33.01)                                        
  8 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR               1:06.36    1:04.30 ZONE   
                  30.72     1:04.30 (33.58)                                        
 10 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:03.17    1:04.47 JO     
                  31.23     1:04.47 (33.24)                                        
 11 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR              1:03.29    1:04.48 JO     
                  29.74     1:04.48 (34.74)                                        
 12 Nugent, Susan A           15 UN-MR                1:03.63    1:04.63 JO     
                  31.33     1:04.63 (33.30)                                        
 13 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              1:03.96    1:04.67 JO     
                  30.96     1:04.67 (33.71)                                        
 14 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  1:01.97    1:05.02 JO     
                  31.38     1:05.02 (33.64)                                        
 15 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              1:06.91    1:05.34 JO     
                  31.80     1:05.34 (33.54)                                        
 16 Martinez, Bianca          16 FLY-MR               1:04.75    1:05.39 JO     
                  31.57     1:05.39 (33.82)                                        
 17 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               1:03.86    1:05.56 JO     
                  31.70     1:05.56 (33.86)                                        
 18 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR               1:04.65    1:05.77 JO     
                  31.79     1:05.77 (33.98)                                        
 19 Dwyer, Caitlin L          18 Express Swimming-MR  1:03.07    1:05.93 JO     
                  31.74     1:05.93 (34.19)                                        
 20 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              1:04.86    1:05.94 JO     
                  32.06     1:05.94 (33.88)                                        
 21 Berg, Shea P              15 NBS-MR               1:05.80    1:06.00 JO     
                  31.24     1:06.00 (34.76)                                        
 22 Halbohn, Colleen          15 UN-MR                1:05.70    1:06.12 JO     
                  31.23     1:06.12 (34.89)                                        
 23 Smith, Devin E            17 CSC-MR               1:06.15    1:06.19 JO     
                  32.09     1:06.19 (34.10)                                        
 24 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR  1:05.54    1:06.22 JO     
                  32.30     1:06.22 (33.92)                                        
 25 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:06.36    1:06.23 JO     
                  31.78     1:06.23 (34.45)                                        
 25 Moore, Jhanna             16 Agua Swim Team-MR    1:05.19    1:06.23 JO     
                  31.66     1:06.23 (34.57)                                        
 27 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         1:05.71    1:06.25 JO     
                  32.17     1:06.25 (34.08)                                        
 28 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    1:04.64    1:06.33 JO     
                  31.87     1:06.33 (34.46)                                        
 29 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  1:04.74    1:06.36 JO     
                  32.11     1:06.36 (34.25)                                        
 30 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         1:07.35    1:06.73 JO     
                  32.39     1:06.73 (34.34)                                        
 31 Kidron, Ella R            15 Agua Swim Team-MR    1:08.49    1:06.77 JO     
                  32.48     1:06.77 (34.29)                                        
 32 Blom, Danielle            15 HAA-MR               1:06.16    1:06.84 JO     
                  32.10     1:06.84 (34.74)                                        
 32 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:07.20    1:06.84 JO     
                  32.51     1:06.84 (34.33)                                        
 34 Sweeney, Breanne          16 Wac-MR               1:06.62    1:06.91 JO     
                  32.09     1:06.91 (34.82)                                        
 35 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:08.39    1:07.07 JO     
                  32.36     1:07.07 (34.71)                                        
 36 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    1:09.46    1:07.18 JO     
                  32.33     1:07.18 (34.85)                                        
 37 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR         1:07.09    1:07.21 JO     
                  32.10     1:07.21 (35.11)                                        
 38 Tyznar, Jessica A         15 LIAC-MR              1:07.10    1:07.29 JO     
                  32.69     1:07.29 (34.60)                                        
 39 Bolander, Katie D         16 Agua Swim Team-MR    1:07.27    1:07.33 JO     
                  32.56     1:07.33 (34.77)                                        
 40 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  1:07.29    1:07.81 JO     
                  31.46     1:07.81 (36.35)                                        
 41 Siano, Alyssa M           16 LIAC-MR              1:06.15    1:07.89 JO     
                  32.77     1:07.89 (35.12)                                        
 42 Navarro, Sarah            16 Aqua Gems-MR         1:07.11    1:08.07 JO     
                  32.44     1:08.07 (35.63)                                        
 43 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         1:07.93    1:08.08 JO     
                  33.09     1:08.08 (34.99)                                        
 44 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         1:09.41    1:08.12 JO     
                  32.71     1:08.12 (35.41)                                        
 45 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         1:07.96    1:08.14 JO     
                  32.70     1:08.14 (35.44)                                        
 46 Alfonso, Kristian         16 NY Sharks-MR         1:07.61    1:08.19 JO     
                  31.68     1:08.19 (36.51)                                        
 47 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         1:08.49    1:08.34 JO     
                  32.96     1:08.34 (35.38)                                        
 48 Mazza, Kelly A            15 Express Swimming-MR  1:07.98    1:08.37 JO     
                  32.62     1:08.37 (35.75)                                        
 49 Fischer, Betsy C          15 Cond-MR              1:08.30    1:08.62 JO     
                  32.98     1:08.62 (35.64)                                        
 50 Kim, Jane                 15 FLY-MR               1:06.94    1:08.78 JO     
                  33.03     1:08.78 (35.75)                                        
 51 Ryan, Mary C              15 Wac-MR               1:09.09    1:08.82 JO     
                  33.14     1:08.82 (35.68)                                        
 52 Kulikov, Michelle S       15 Shy/ Seals-MR        1:08.01    1:08.89 JO     
                  33.05     1:08.89 (35.84)                                        
 53 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               1:08.99    1:09.04 JO     
                  33.32     1:09.04 (35.72)                                        
 54 Genovese, Kate A          16 LIAC-MR              1:06.50    1:09.46 JO     
                  32.99     1:09.46 (36.47)                                        
 55 Escudero, Cynthia         15 RedTails-MR          1:09.44    1:09.92        
                  33.66     1:09.92 (36.26)                                        
 56 Yoo, Andrea               15 FLY-MR               1:07.22    1:10.11        
                  32.88     1:10.11 (37.23)                                        
 57 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           1:09.03    1:10.48        
                  34.51     1:10.48 (35.97)                                        
 58 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR    58.15Y   1:12.14        
                  34.40     1:12.14 (37.74)                                        
 
Event 30  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 55.09   7/29/2005 David M Gartman, NBS  -MR                    
    LC Metro: # 52.02   7/15/1994 B.Rosen, LIAC-MR                             
                53.89  JNR
                53.99  JR-B
                58.69  ZONE
              1:02.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR                 56.40      56.90 ZONE   
                  27.44       56.90 (29.46)                                        
  2 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR    57.10      57.27 ZONE   
                  27.67       57.27 (29.60)                                        
  3 Brown, Kamau R            16 NFS-MR                 59.87      57.36 ZONE   
                  27.26       57.36 (30.10)                                        
  4 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR                 57.50      57.75 ZONE   
                  28.01       57.75 (29.74)                                        
  5 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    59.04      58.20 ZONE   
                  28.09       58.20 (30.11)                                        
  6 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR           58.55      58.21 ZONE   
                  28.31       58.21 (29.90)                                        
  7 Conway, Sean J            16 CSC-MR                 58.11      58.58 ZONE   
                  27.86       58.58 (30.72)                                        
  8 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR           57.79      58.71 JO     
                  28.32       58.71 (30.39)                                        
  9 Boccio, Dominick H        17 Tmsuffolk-MR           58.23      58.83 JO     
                  28.18       58.83 (30.65)                                        
 10 Fitzgerald, Reid B        17 Agua Swim Team-MR      59.43      59.23 JO     
                  28.79       59.23 (30.44)                                        
 11 Andrews, Ayman C          15 Aqua Gems-MR         1:00.09      59.46 JO     
                  28.24       59.46 (31.22)                                        
 12 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR           59.94      59.51 JO     
                  28.45       59.51 (31.06)                                        
 13 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  1:00.46      59.91 JO     
                  29.28       59.91 (30.63)                                        
 14 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              1:01.53    1:00.14 JO     
                  28.65     1:00.14 (31.49)                                        
 15 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR         1:00.27    1:00.47 JO     
                  28.53     1:00.47 (31.94)                                        
 16 Richman, Peter Z          16 GAEL-MR              1:00.20    1:00.62 JO     
                  28.45     1:00.62 (32.17)                                        
 17 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              1:00.21    1:00.63 JO     
                  28.54     1:00.63 (32.09)                                        
 18 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR         1:01.04    1:01.21 JO     
                  29.49     1:01.21 (31.72)                                        
 19 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         1:01.28S   1:01.41 JO     
                  29.32     1:01.41 (32.09)                                        
 20 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              1:01.64    1:01.58 JO     
                  29.38     1:01.58 (32.20)                                        
 21 Collins, Wyatt C          16 Badger-MR            1:02.69    1:01.60 JO     
                  29.56     1:01.60 (32.04)                                        
 22 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         1:01.24    1:01.66 JO     
                  29.35     1:01.66 (32.31)                                        
 23 Wright, Edwin P           16 Cond-MR              1:01.30    1:01.83 JO     
                  28.69     1:01.83 (33.14)                                        
 24 Lee, John                 15 UN-MR                1:02.06    1:01.87 JO     
                  30.23     1:01.87 (31.64)                                        
 25 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    1:00.76    1:01.90 JO     
                  29.95     1:01.90 (31.95)                                        
 26 Musso, Andrew V           17 CSC-MR               1:02.19    1:01.93 JO     
                  29.35     1:01.93 (32.58)                                        
 27 Matura, Alex              15 Shy/ Seals-MR        1:01.95    1:02.00 JO     
                  29.78     1:02.00 (32.22)                                        
 28 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:01.46    1:02.10 JO     
                  29.73     1:02.10 (32.37)                                        
 29 Nagy, Mate L              17 UN-MR                1:01.88    1:02.44 JO     
                  29.64     1:02.44 (32.80)                                        
 30 Chen, Calvin R            15 LIAC-MR              1:02.49    1:03.69        
                  29.98     1:03.69 (33.71)                                        
 
Event 31  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.83   7/28/2006 Elizabeth A Pelton, Badger                   
    LC Metro: # 30.76   6/29/2006 Liz Pelton, BAD-MR                           
                32.99  T16
                35.89  ZONE
                38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pelton, Elizabeth A       12 Badger-MR              30.76      30.83!T16    
  2 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            33.51      33.20 ZONE   
  3 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                35.17      34.50 ZONE   
  4 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR           37.14      35.14 ZONE   
  5 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR        37.08      35.25 ZONE   
  6 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR                37.04      35.60 ZONE   
  7 Wade, Zoey A              12 HYB-MR                 35.65      35.68 ZONE   
  8 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      35.85      35.77 ZONE   
  9 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR                35.88      36.27 JO     
 10 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                  37.25      36.42 JO     
 11 Sears, Nicole             12 Badger-MR              36.05      36.44 JO     
 11 Gavin, Kara C             12 Wac-MR                 33.03Y     36.44 JO     
 13 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR            36.04      36.46 JO     
 14 Sun, Angela               11 Twisters-MR            36.46      36.51 JO     
 15 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      37.39      37.23 JO     
 16 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR              37.91      37.27 JO     
 17 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 35.62      37.36 JO     
 18 Ng, Lauren                12 FLY-MR                 38.74      37.39 JO     
 19 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            37.42      37.40 JO     
 20 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 32.68Y     37.64 JO     
 21 Poleway, Monica J         12 Middies-MR             36.95      37.78 JO     
 22 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR           33.25Y     37.94 JO     
 23 Trager, Lena E            12 Silver Streaks-MR      38.59      37.99 JO     
 24 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR            36.98      38.06 JO     
 25 Toback, Gabbie N          11 LIAC-MR                38.23      38.19 JO     
 26 McHale, Shannon           11 HAA-MR                 38.89      38.45 JO     
 27 Baker, Lauren R           12 UN-MR                  37.72      38.47 JO     
 28 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 32.56Y     38.48 JO     
 29 Chang, Elizabeth          12 FLY-MR                 38.14S     38.59 JO     
 30 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR      38.87      38.61 JO     
 31 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            32.91Y     38.62 JO     
 32 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR             37.16      39.19        
 33 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR                38.79      39.25        
 34 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      38.43      39.42        
 35 Goodwin, Lindsey A        12 Basc-MR                36.71      39.57        
 36 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR           38.72      39.72        
 37 Browne, Sophie L          12 Middies-MR             38.73      40.10        
 38 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR    38.64      40.17        
 
Event 32  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
    LC Metro: # 29.48   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                         
                32.19  T16
                35.89  ZONE
                39.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           33.45      32.83 ZONE   
  2 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR           34.13      33.69 ZONE   
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR      33.52      33.82 ZONE   
  4 Kolesnik, George          12 Basc-MR                35.61      34.03 ZONE   
  5 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    36.81      34.13 ZONE   
  6 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR              34.52      34.29 ZONE   
  7 MO, Samuel                11 Twisters-MR            34.09      34.47 ZONE   
  8 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR          36.21      34.51 ZONE   
  9 Yang, Patrick             12 LIAC-MR                35.20      34.54 ZONE   
 10 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR           35.41      34.69 ZONE   
 11 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR           35.13      34.83 ZONE   
 12 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR            30.59Y     35.05 ZONE   
 13 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR                35.86      35.69 ZONE   
 14 Lennon, Michael J         12 UN-MR                  32.08Y     35.92 JO     
 15 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            36.42      35.96 JO     
 16 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR                 36.50      36.59 JO     
 17 Torres, David             12 FLY-MR                 37.99      37.02 JO     
 18 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR              38.74      37.47 JO     
 19 Pagano, Edward S          12 Middies-MR             31.93Y     37.58 JO     
 20 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR                39.40      38.23 JO     
 21 Olin, Evan D              12 Bgnw Marlins-MR        37.64      38.25 JO     
 22 Tesser, Josh D            12 Bgnw Marlins-MR        38.07      38.36 JO     
 23 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR        38.26      38.52 JO     
 24 Martinez, George          12 FLY-MR                 38.81      39.00 JO     
 25 Fitzpatrick, Kieran T     11 HYB-MR                 38.42S     39.03 JO     
 26 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR        38.88      39.14 JO     
 27 Santoro, Philip M         12 TVSC-MR                38.64      39.24 JO     
 28 Fountain, Greg J          12 IA-MR                  33.24Y     39.32 JO     
 29 Podniesinski, Peter F     12 Tmsuffolk-MR           39.56      39.45 JO     
 30 Lyons, Sean P             11 UN-MR                  33.55Y     40.81        
 30 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR             38.36      40.81        
 32 Simkins, Robert T         11 Tmsuffolk-MR           39.08      41.11        
 33 Li, Matthew               12 FLY-MR                 38.48S     41.58        
 
Event 33  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.35   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC                         
    LC Metro: # 1:01.79   7/15/1995 J.Landrio, IA-MR                           
                1:04.39  JNR
                1:05.79  JR-B
                1:09.89  ZONE
                1:18.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tracey, Kim L             15 UN-MR                1:12.54    1:08.34 ZONE   
                  32.85     1:08.34 (35.49)                                        
  2 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  1:08.55    1:09.20 ZONE   
                  32.82     1:09.20 (36.38)                                        
  3 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               1:10.74    1:10.18 JO     
                  33.54     1:10.18 (36.64)                                        
  4 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:10.41    1:10.53 JO     
                  33.79     1:10.53 (36.74)                                        
  5 Butler, Danielle E        16 NY Sharks-MR         1:13.09    1:10.54 JO     
                  32.74     1:10.54 (37.80)                                        
  6 Nugent, Susan A           15 UN-MR                1:11.54    1:10.59 JO     
                  33.65     1:10.59 (36.94)                                        
  7 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         1:09.23    1:10.97 JO     
                  32.86     1:10.97 (38.11)                                        
  8 Kiernan, Erin M           16 Badger-MR            1:12.68    1:11.48 JO     
                  34.03     1:11.48 (37.45)                                        
  9 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    1:11.40    1:11.92 JO     
                  33.61     1:11.92 (38.31)                                        
 10 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              1:11.55    1:12.02 JO     
                  33.78     1:12.02 (38.24)                                        
 11 Siano, Alyssa M           16 LIAC-MR              1:09.99    1:12.04 JO     
                  34.71     1:12.04 (37.33)                                        
 12 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         1:12.93    1:12.30 JO     
                  33.85     1:12.30 (38.45)                                        
 13 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              1:12.51    1:12.51 JO     
                  33.81     1:12.51 (38.70)                                        
 14 Berg, Shea P              15 NBS-MR               1:12.15    1:12.70 JO     
                  34.23     1:12.70 (38.47)                                        
 15 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               1:13.36    1:12.90 JO     
                  34.29     1:12.90 (38.61)                                        
 16 Dwyer, Shannon M          18 Express Swimming-MR  1:11.60    1:13.17 JO     
                  34.50     1:13.17 (38.67)                                        
 17 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR         1:13.53    1:13.39 JO     
                  34.20     1:13.39 (39.19)                                        
 18 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:16.98    1:13.47 JO     
                  34.22     1:13.47 (39.25)                                        
 19 Gerrity, Sara Day         15 LBA-MR               1:16.33    1:13.69 JO     
                  34.61     1:13.69 (39.08)                                        
 20 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR               1:15.05    1:13.80 JO     
                  34.70     1:13.80 (39.10)                                        
 21 Bolander, Katie D         16 Agua Swim Team-MR    1:11.87    1:14.18 JO     
                  35.00     1:14.18 (39.18)                                        
 22 Tyznar, Jessica A         15 LIAC-MR              1:14.66    1:14.43 JO     
                  35.93     1:14.43 (38.50)                                        
 22 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               1:14.49    1:14.43 JO     
                  35.14     1:14.43 (39.29)                                        
 24 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:12.51    1:14.55 JO     
                  34.03     1:14.55 (40.52)                                        
 25 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              1:12.50    1:14.94 JO     
                  35.90     1:14.94 (39.04)                                        
 26 Weston, Betsy F           15 Bgnw Marlins-MR      1:14.32    1:15.30 JO     
                  34.22     1:15.30 (41.08)                                        
 27 Blom, Danielle            15 HAA-MR               1:18.36    1:15.36 JO     
                  35.98     1:15.36 (39.38)                                        
 28 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:16.19    1:15.89 JO     
                  35.50     1:15.89 (40.39)                                        
 29 Smith, Devin E            17 CSC-MR               1:04.86Y   1:15.98 JO     
                  36.46     1:15.98 (39.52)                                        
 30 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR              1:12.96    1:16.02 JO     
                  35.47     1:16.02 (40.55)                                        
 31 Cloer, Amanda             15 NY Sharks-MR         1:14.97    1:16.51 JO     
                  35.37     1:16.51 (41.14)                                        
 32 Sheridan, Nicole F        17 LIAC-MR              1:15.36    1:16.81 JO     
                  35.83     1:16.81 (40.98)                                        
 33 Navarro, Sarah            16 Aqua Gems-MR         1:17.68    1:16.93 JO     
                  35.04     1:16.93 (41.89)                                        
 34 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         1:14.75    1:17.00 JO     
                  35.53     1:17.00 (41.47)                                        
 35 Genovese, Kate A          16 LIAC-MR              1:15.76    1:17.10 JO     
                  34.03     1:17.10 (43.07)                                        
 36 Dwyer, Caitlin L          18 Express Swimming-MR  1:12.12    1:17.91 JO     
                  36.18     1:17.91 (41.73)                                        
 37 Rosenbrock, Katie         16 HAA-MR               1:17.71    1:18.06 JO     
                  36.34     1:18.06 (41.72)                                        
 38 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR  1:17.78    1:18.26 JO     
                  36.22     1:18.26 (42.04)                                        
 39 Pirog, Francesca E        18 Agua Swim Team-MR    1:18.41    1:18.47 JO     
                  36.64     1:18.47 (41.83)                                        
 40 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         1:17.81    1:18.52 JO     
                  37.10     1:18.52 (41.42)                                        
 41 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               1:15.27    1:18.85 JO     
                  36.17     1:18.85 (42.68)                                        
 42 Moore, Jhanna             16 Agua Swim Team-MR    1:17.04    1:19.12        
                  36.47     1:19.12 (42.65)                                        
 
Event 34  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 59.30   7/26/2002 Carroll Bullock, WPSC                        
    LC Metro: # 55.29   7/15/1995 J.DeBoyace, YMID-MR                          
                58.19  JNR
                58.89  JR-B
              1:03.69  ZONE
              1:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  1:02.89    1:02.51 ZONE   
                  29.93     1:02.51 (32.58)                                        
  2 Andrews, Ayman C          15 Aqua Gems-MR         1:03.78    1:04.01 JO     
                  30.01     1:04.01 (34.00)                                        
  3 Krause, Billy K           15 Tmsuffolk-MR         1:05.43    1:04.76 JO     
                  30.69     1:04.76 (34.07)                                        
  4 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              1:05.50    1:05.54 JO     
                  31.34     1:05.54 (34.20)                                        
  5 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         1:06.17    1:05.92 JO     
                  30.88     1:05.92 (35.04)                                        
  6 Charriez, Alec J          16 Pace-MR              1:06.49    1:06.86 JO     
                  31.20     1:06.86 (35.66)                                        
  7 Richman, Peter Z          16 GAEL-MR              1:05.70    1:06.89 JO     
                  31.63     1:06.89 (35.26)                                        
  8 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR         1:06.82    1:08.02 JO     
                  32.23     1:08.02 (35.79)                                        
  9 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  1:06.65    1:08.12 JO     
                  32.15     1:08.12 (35.97)                                        
 10 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         1:09.78    1:09.18 JO     
                  31.87     1:09.18 (37.31)                                        
 11 Anderson, Zach B          15 NBS-MR               1:08.66S   1:09.31 JO     
                  31.43     1:09.31 (37.88)                                        
 12 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              1:07.87    1:09.93 JO     
                  32.66     1:09.93 (37.27)                                        
 13 Nagy, Mate L              17 UN-MR                1:09.85    1:10.88        
                  32.99     1:10.88 (37.89)                                        
 14 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR           58.50Y   1:11.84        
                  32.45     1:11.84 (39.39)                                        
 15 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR           56.86Y   1:12.00        
                  32.90     1:12.00 (39.10)                                        
 16 Matura, Alex              15 Shy/ Seals-MR        1:09.91    1:14.68        
                  33.77     1:14.68 (40.91)                                        
 
Event 35  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:33.01   7/28/2006 Rachel R Kessler, Badger                   
    LC Metro: # 2:27.02   8/11/2004 Alex FORRESTER, BAD-MR                     
                2:21.19  JNR
                2:24.19  JR-B
                2:35.39  T16
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:33.45    2:33.01!T16    
                  34.86     1:13.03 (38.17)     1:52.96 (39.93)     2:33.01 (40.05)
  2 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:41.55    2:41.25 ZONE   
                  33.99     1:12.72 (38.73)     1:54.58 (41.86)     2:41.25 (46.67)
  3 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:52.39    2:45.72 JO     
                  34.78     1:16.26 (41.48)     2:00.03 (43.77)     2:45.72 (45.69)
  4 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:47.38    2:47.56 JO     
                  37.76     1:18.85 (41.09)     2:04.06 (45.21)     2:47.56 (43.50)
  5 Boyko, Emily F            11 MSC-MR               2:37.61Y   2:58.60 JO     
                  39.76     1:25.62 (45.86)     2:13.33 (47.71)     2:58.60 (45.27)
  6 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:28.34Y   2:58.83 JO     
                  36.75     1:18.69 (41.94)     2:09.69 (51.00)     2:58.83 (49.14)
  7 Parker, Rachel            12 LIAC-MR              3:03.12    2:59.76 JO     
                  38.66     1:22.32 (43.66)     2:12.89 (50.57)     2:59.76 (46.87)
 
Event 36  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:36.11   7/28/2006 Matthew M Deblasio, TMSUFFOLK              
    LC Metro: # 2:33.19   5/17/2003 CHRIS M. FINNEGAN, LIAC-MR                 
                2:09.79  JNR
                2:10.59  JR-B
                2:32.49  T16
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:38.35    2:36.11!ZONE   
                  35.71     1:15.43 (39.72)     1:56.76 (41.33)     2:36.11 (39.35)
  2 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:33.29    2:38.34 ZONE   
                  33.88     1:12.11 (38.23)     1:53.41 (41.30)     2:38.34 (44.93)
  3 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:49.60    2:41.70 ZONE   
                  36.69     1:17.99 (41.30)     2:00.75 (42.76)     2:41.70 (40.95)
  4 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:46.33    2:43.04 ZONE   
                  35.57     1:17.41 (41.84)     2:01.68 (44.27)     2:43.04 (41.36)
  5 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  2:49.99    2:43.32 ZONE   
                  35.00     1:16.05 (41.05)     1:59.40 (43.35)     2:43.32 (43.92)
  6 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               2:32.18Y   2:48.11 JO     
                  36.09     1:19.15 (43.06)     2:03.50 (44.35)     2:48.11 (44.61)
  7 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    2:57.39    2:49.29 JO     
                  35.97     1:17.78 (41.81)   2:49.29 (1:31.51)                    
  8 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            2:33.49Y   2:50.75 JO     
                  35.54     1:18.39 (42.85)     2:05.64 (47.25)     2:50.75 (45.11)
  9 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:57.67    2:58.73 JO     
                  39.09     1:24.01 (44.92)     2:11.26 (47.25)     2:58.73 (47.47)
 10 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              3:03.75    3:00.70 JO     
                  40.86     1:27.44 (46.58)     2:16.26 (48.82)     3:00.70 (44.44)
 11 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        2:45.65    3:02.36 JO     
                  38.36     1:23.98 (45.62)     2:14.27 (50.29)     3:02.36 (48.09)
 12 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           2:36.18Y   3:04.82        
                  39.73     1:27.39 (47.66)     2:17.12 (49.73)     3:04.82 (47.70)
 
Event 37  Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:25.49   7/28/2006 Kerry R Gruendel, Badger                   
    LC Metro: # 2:15.85    8/3/2004 JULIA E. SMIT, TVSC-MR                     
                2:23.69  JNR
                2:27.59  JR-B
                2:35.89  ZONE
                2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry R         16 Badger-MR            2:26.38    2:25.49!JR-B   
                  31.22     1:08.01 (36.79)     1:52.09 (44.08)     2:25.49 (33.40)
  2 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    2:32.18    2:32.01 ZONE   
                  33.30     1:10.98 (37.68)     1:58.49 (47.51)     2:32.01 (33.52)
  3 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         2:32.31    2:34.20 ZONE   
                  33.50     1:14.29 (40.79)     1:58.06 (43.77)     2:34.20 (36.14)
  4 Tracey, Kim L             15 UN-MR                2:32.41    2:34.51 ZONE   
                  32.88     1:11.80 (38.92)     2:00.15 (48.35)     2:34.51 (34.36)
  5 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:31.77    2:35.69 ZONE   
                  34.25     1:14.02 (39.77)     1:59.84 (45.82)     2:35.69 (35.85)
  6 Nugent, Susan A           15 UN-MR                2:39.51    2:36.98 JO     
                  33.95     1:15.08 (41.13)     2:02.09 (47.01)     2:36.98 (34.89)
  7 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               2:36.65S   2:38.63 JO     
                  34.22     1:15.81 (41.59)     2:00.91 (45.10)     2:38.63 (37.72)
  8 Tyznar, Jessica A         15 LIAC-MR              2:38.52    2:40.42 JO     
                  35.61     1:15.20 (39.59)     2:05.76 (50.56)     2:40.42 (34.66)
  9 Berg, Shea P              15 NBS-MR               2:43.27S   2:40.64 JO     
                  34.93     1:14.25 (39.32)     2:03.90 (49.65)     2:40.64 (36.74)
 10 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              2:39.01    2:40.85 JO     
                  36.49     1:16.74 (40.25)     2:03.27 (46.53)     2:40.85 (37.58)
 11 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         2:38.61    2:41.35 JO     
                  34.55     1:19.55 (45.00)     2:04.44 (44.89)     2:41.35 (36.91)
 12 Sheridan, Nicole F        17 LIAC-MR              2:40.88    2:41.68 JO     
                  36.21     1:20.21 (44.00)     2:05.33 (45.12)     2:41.68 (36.35)
 13 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  2:46.30    2:41.69 JO     
                  33.05     1:14.81 (41.76)     2:06.94 (52.13)     2:41.69 (34.75)
 14 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR  2:43.88    2:41.82 JO     
                  36.60     1:17.38 (40.78)     2:06.73 (49.35)     2:41.82 (35.09)
 15 Kidron, Ella R            15 Agua Swim Team-MR    2:44.43    2:41.89 JO     
                  35.86     1:20.49 (44.63)     2:04.59 (44.10)     2:41.89 (37.30)
 16 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              2:42.58    2:42.21 JO     
                  34.82     1:19.90 (45.08)     2:04.39 (44.49)     2:42.21 (37.82)
 17 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:40.49    2:42.79 JO     
                  33.81     1:15.82 (42.01)     2:08.75 (52.93)     2:42.79 (34.04)
 18 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         2:42.34    2:42.82 JO     
                  37.42     1:22.43 (45.01)     2:06.29 (43.86)     2:42.82 (36.53)
 19 Blom, Danielle            15 HAA-MR               2:44.88    2:43.53 JO     
                  35.32     1:17.99 (42.67)     2:08.64 (50.65)     2:43.53 (34.89)
 20 Weston, Betsy F           15 Bgnw Marlins-MR      2:44.05    2:43.68 JO     
                  34.69     1:16.36 (41.67)     2:06.60 (50.24)     2:43.68 (37.08)
 21 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           2:44.60    2:43.76 JO     
                  38.87     1:22.20 (43.33)     2:08.60 (46.40)     2:43.76 (35.16)
 22 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         2:42.36    2:44.02 JO     
                  35.37     1:17.84 (42.47)     2:05.68 (47.84)     2:44.02 (38.34)
 23 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:42.95    2:44.70 JO     
                  36.98     1:19.93 (42.95)     2:08.00 (48.07)     2:44.70 (36.70)
 24 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         2:42.08    2:44.90 JO     
                  36.05     1:19.53 (43.48)     2:08.74 (49.21)     2:44.90 (36.16)
 25 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:46.28    2:45.85 JO     
                  35.06     1:20.11 (45.05)     2:10.00 (49.89)     2:45.85 (35.85)
 26 Kiernan, Erin M           16 Badger-MR            2:37.33    2:46.80 JO     
                  35.02     1:21.26 (46.24)     2:10.67 (49.41)     2:46.80 (36.13)
 27 Runco, Christine          17 Wac-MR               2:23.39Y   2:47.39 JO     
                  39.49     1:22.57 (43.08)     2:09.92 (47.35)     2:47.39 (37.47)
 28 Bolander, Katie D         16 Agua Swim Team-MR    2:42.01    2:47.66 JO     
                  35.08     1:19.41 (44.33)     2:09.16 (49.75)     2:47.66 (38.50)
 29 Gavin, Tricia A           15 Wac-MR               2:49.88    2:47.72 JO     
                  37.43     1:22.84 (45.41)     2:09.77 (46.93)     2:47.72 (37.95)
 30 Makowski, Michelle T      15 Tmsuffolk-MR         2:48.53    2:48.36 JO     
                  37.82     1:20.94 (43.12)     2:10.91 (49.97)     2:48.36 (37.45)
 31 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         2:48.72    2:48.74 JO     
                  36.65     1:20.43 (43.78)     2:10.28 (49.85)     2:48.74 (38.46)
 32 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    2:41.82    2:48.76 JO     
                  37.15     1:22.35 (45.20)     2:11.04 (48.69)     2:48.76 (37.72)
 33 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:45.16    2:49.30 JO     
                  33.64     1:19.60 (45.96)     2:15.15 (55.55)     2:49.30 (34.15)
 34 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:47.97    2:50.25        
                  37.27     1:19.26 (41.99)     2:11.69 (52.43)     2:50.25 (38.56)
 35 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              2:44.06    2:50.61        
                  35.76     1:19.08 (43.32)     2:13.70 (54.62)     2:50.61 (36.91)
 36 Rosenbrock, Katie         16 HAA-MR               2:44.22S   2:50.82        
                  35.58     1:20.21 (44.63)     2:13.22 (53.01)     2:50.82 (37.60)
 37 Yoo, Andrea               15 FLY-MR               2:46.72    2:51.48        
                  35.79     1:18.71 (42.92)     2:11.63 (52.92)     2:51.48 (39.85)
 38 Butler, Danielle E        16 NY Sharks-MR         2:49.34    2:51.97        
                  34.11     1:20.72 (46.61)     2:12.07 (51.35)     2:51.97 (39.90)
 39 Pirog, Francesca E        18 Agua Swim Team-MR    2:49.12    2:53.86        
                  37.51     1:23.71 (46.20)     2:16.82 (53.11)     2:53.86 (37.04)
 40 Navarro, Sarah            16 Aqua Gems-MR         2:49.33    2:56.62        
                  36.12     1:24.17 (48.05)     2:14.60 (50.43)     2:56.62 (42.02)
 -- Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    2:47.35        DFS        
 
Event 38  Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:17.08   7/30/2004 Anthony D Mironov, Badger                  
    LC Metro: # 2:06.32   7/15/2001 D.Kahn, UNAT-MR                            
                2:12.39  JNR
                2:13.59  JR-B
                2:24.59  ZONE
                2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark            16 Cond-MR              2:24.66    2:20.30 ZONE   
                  30.39     1:07.13 (36.74)     1:47.64 (40.51)     2:20.30 (32.66)
  2 Krause, Billy K           15 Tmsuffolk-MR         2:22.07    2:24.72 JO     
                  31.83     1:08.10 (36.27)     1:52.22 (44.12)     2:24.72 (32.50)
  3 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    2:23.73    2:25.19 JO     
                  32.84     1:10.29 (37.45)     1:51.71 (41.42)     2:25.19 (33.48)
  4 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:28.13    2:25.35 JO     
                  31.43     1:07.82 (36.39)     1:52.16 (44.34)     2:25.35 (33.19)
  5 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR               2:26.54    2:25.55 JO     
                  31.94     1:12.17 (40.23)     1:53.94 (41.77)     2:25.55 (31.61)
  6 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:26.65    2:25.57 JO     
                  30.91     1:07.70 (36.79)     1:52.77 (45.07)     2:25.57 (32.80)
  7 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               2:24.50    2:26.26 JO     
                  31.40     1:07.51 (36.11)     1:52.93 (45.42)     2:26.26 (33.33)
  8 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR         2:29.46    2:27.82 JO     
                  33.48     1:12.48 (39.00)     1:56.97 (44.49)     2:27.82 (30.85)
  8 Fitzgerald, Reid B        17 Agua Swim Team-MR    2:28.63    2:27.82 JO     
                  32.14     1:09.26 (37.12)     1:55.25 (45.99)     2:27.82 (32.57)
 10 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         2:27.17    2:28.44 JO     
                  32.13     1:10.45 (38.32)     1:54.86 (44.41)     2:28.44 (33.58)
 11 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR         2:27.21    2:29.63 JO     
                  31.29     1:10.28 (38.99)     1:56.00 (45.72)     2:29.63 (33.63)
 12 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:36.99    2:30.44 JO     
                  30.94     1:11.05 (40.11)     1:58.29 (47.24)     2:30.44 (32.15)
 13 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  2:09.76Y   2:31.49 JO     
                  30.81     1:11.25 (40.44)     1:59.55 (48.30)     2:31.49 (31.94)
 14 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         2:30.75    2:31.79 JO     
                  34.02     1:13.35 (39.33)     1:56.91 (43.56)     2:31.79 (34.88)
 15 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         2:09.64Y   2:32.27 JO     
                  33.74     1:11.75 (38.01)     1:59.65 (47.90)     2:32.27 (32.62)
 16 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               2:32.13S   2:33.36 JO     
                  33.58     1:15.55 (41.97)     1:59.53 (43.98)     2:33.36 (33.83)
 17 Willis, Joshua J          16 Tmsuffolk-MR         2:35.86    2:34.01 JO     
                  34.29     1:12.55 (38.26)     1:58.88 (46.33)     2:34.01 (35.13)
 18 Andrews, Ayman C          15 Aqua Gems-MR         2:28.70    2:34.11 JO     
                  31.20                             1:58.86 ( )     2:34.11 (35.25)
 19 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         2:31.28    2:34.15 JO     
                  34.01     1:13.35 (39.34)     2:01.62 (48.27)     2:34.15 (32.53)
 20 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         2:33.71    2:35.79 JO     
                  33.34     1:17.58 (44.24)     2:01.54 (43.96)     2:35.79 (34.25)
 21 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  2:34.67    2:35.89 JO     
                  33.02     1:15.37 (42.35)     2:01.87 (46.50)     2:35.89 (34.02)
 22 Lee, John                 15 UN-MR                2:35.00    2:36.16 JO     
                  32.81     1:15.86 (43.05)     2:00.33 (44.47)     2:36.16 (35.83)
 23 Chen, Daniel              17 FLY-MR               2:10.53Y   2:38.45        
                  33.40     1:17.49 (44.09)     2:03.64 (46.15)     2:38.45 (34.81)
 24 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:09.88Y   2:40.01        
                  33.79     1:16.74 (42.95)     2:04.29 (47.55)     2:40.01 (35.72)
 25 Matura, Alex              15 Shy/ Seals-MR        2:34.64    2:45.88        
                  34.57     1:18.97 (44.40)     2:08.01 (49.04)     2:45.88 (37.87)
 
Event 39  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:30.90   7/28/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
    LC Metro: # 2:27.38   4/15/1997 C.Berg, MSC-MR                             
                2:23.69  JNR
                2:27.59  JR-B
                2:31.79  T16
                2:44.19  ZONE
                2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          2:30.30    2:30.90!T16    
                  33.94     1:12.91 (38.97)     1:55.65 (42.74)     2:30.90 (35.25)
  2 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    2:41.64    2:38.63 ZONE   
                  33.15     1:16.07 (42.92)     2:04.08 (48.01)     2:38.63 (34.55)
  3 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  2:39.37    2:39.03 ZONE   
                  34.52     1:15.82 (41.30)     2:02.76 (46.94)     2:39.03 (36.27)
  4 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:36.77    2:40.54 ZONE   
                  35.13     1:17.31 (42.18)     2:05.15 (47.84)     2:40.54 (35.39)
  5 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:44.35    2:40.99 ZONE   
                  34.81     1:13.11 (38.30)     2:04.11 (51.00)     2:40.99 (36.88)
  6 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:42.17    2:44.28 JO     
                  34.60     1:15.98 (41.38)     2:07.68 (51.70)     2:44.28 (36.60)
  7 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          2:46.36    2:45.36 JO     
                  37.65     1:17.59 (39.94)     2:08.55 (50.96)     2:45.36 (36.81)
  8 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:44.60    2:45.44 JO     
                  37.53     1:19.59 (42.06)     2:08.96 (49.37)     2:45.44 (36.48)
  9 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              2:47.89    2:45.76 JO     
                  35.70     1:17.88 (42.18)     2:07.78 (49.90)     2:45.76 (37.98)
 10 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         2:50.85    2:46.36 JO     
                  35.63     1:19.43 (43.80)     2:08.87 (49.44)     2:46.36 (37.49)
 11 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  2:45.18    2:46.75 JO     
                  36.96     1:21.62 (44.66)     2:08.98 (47.36)     2:46.75 (37.77)
 12 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          2:47.32    2:47.08 JO     
                  34.74     1:19.53 (44.79)     2:10.93 (51.40)     2:47.08 (36.15)
 13 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               2:48.00    2:47.49 JO     
                  35.20     1:19.24 (44.04)     2:09.63 (50.39)     2:47.49 (37.86)
 14 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              2:49.07    2:48.90 JO     
                  36.71     1:19.43 (42.72)     2:11.86 (52.43)     2:48.90 (37.04)
 15 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              2:50.43    2:49.12 JO     
                  37.73     1:21.57 (43.84)     2:12.42 (50.85)     2:49.12 (36.70)
 16 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           2:50.98    2:49.49 JO     
                  38.19     1:22.97 (44.78)     2:12.60 (49.63)     2:49.49 (36.89)
 17 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    2:49.40    2:49.52 JO     
                  36.44     1:19.19 (42.75)     2:10.68 (51.49)     2:49.52 (38.84)
 18 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            2:50.00    2:49.88 JO     
                  37.38     1:21.78 (44.40)     2:13.96 (52.18)     2:49.88 (35.92)
 19 Lim, Sally                12 FLY-MR               2:49.97    2:50.17 JO     
                  37.75     1:25.07 (47.32)     2:11.54 (46.47)     2:50.17 (38.63)
 20 Parker, Rachel            12 LIAC-MR              2:54.39    2:50.50 JO     
                  37.67     1:21.64 (43.97)     2:14.57 (52.93)     2:50.50 (35.93)
 21 Poleway, Monica J         12 Middies-MR           2:48.49    2:50.94 JO     
                  36.44     1:19.99 (43.55)     2:13.15 (53.16)     2:50.94 (37.79)
 22 Case, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    2:51.97    2:51.53 JO     
                  40.18     1:24.54 (44.36)     2:12.28 (47.74)     2:51.53 (39.25)
 23 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              2:53.85    2:51.59 JO     
                  37.31     1:21.66 (44.35)     2:12.62 (50.96)     2:51.59 (38.97)
 24 Hetzer, Nicole M          11 CSC-MR               2:54.67    2:51.96 JO     
                  40.16     1:27.50 (47.34)     2:15.56 (48.06)     2:51.96 (36.40)
 25 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    2:52.56    2:52.44 JO     
                  37.53     1:21.01 (43.48)     2:12.84 (51.83)     2:52.44 (39.60)
 26 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              2:53.78    2:52.63 JO     
                  39.97     1:23.94 (43.97)     2:15.10 (51.16)     2:52.63 (37.53)
 27 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              2:46.91    2:52.72 JO     
                  36.71     1:20.21 (43.50)     2:13.24 (53.03)     2:52.72 (39.48)
 28 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR               2:58.19    2:52.80 JO     
                  38.30     1:24.65 (46.35)     2:15.25 (50.60)     2:52.80 (37.55)
 29 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              2:50.16    2:52.92 JO     
                  37.27     1:22.37 (45.10)     2:12.95 (50.58)     2:52.92 (39.97)
 30 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:49.76    2:53.64 JO     
                  36.92     1:20.15 (43.23)     2:14.05 (53.90)     2:53.64 (39.59)
 31 Chang, Elizabeth          12 FLY-MR               2:56.71    2:54.27 JO     
                  38.17     1:24.01 (45.84)     2:14.41 (50.40)     2:54.27 (39.86)
 32 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      2:57.35    2:54.88 JO     
                  38.54     1:22.32 (43.78)     2:16.28 (53.96)     2:54.88 (38.60)
 33 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:52.29    2:55.13 JO     
                  38.85     1:23.88 (45.03)     2:15.22 (51.34)     2:55.13 (39.91)
 34 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         2:55.24    2:55.65 JO     
                  35.65     1:22.70 (47.05)     2:18.43 (55.73)     2:55.65 (37.22)
 35 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    2:55.55    2:56.24 JO     
                  41.26     1:25.62 (44.36)     2:17.62 (52.00)     2:56.24 (38.62)
 36 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               2:57.43    2:56.80 JO     
                  36.47     1:26.81 (50.34)     2:18.76 (51.95)     2:56.80 (38.04)
 37 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR               2:55.49    2:56.92 JO     
                  39.44     1:26.40 (46.96)     2:17.57 (51.17)     2:56.92 (39.35)
 38 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    2:51.81    2:57.20 JO     
                  37.52     1:24.72 (47.20)     2:18.13 (53.41)     2:57.20 (39.07)
 39 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR         2:58.85    2:57.60 JO     
                  39.31     1:26.77 (47.46)     2:20.35 (53.58)     2:57.60 (37.25)
 40 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR              2:56.57    2:58.59 JO     
                  38.29     1:23.76 (45.47)     2:21.08 (57.32)     2:58.59 (37.51)
 41 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR          2:52.55    2:58.76 JO     
                  39.10     1:24.86 (45.76)     2:16.91 (52.05)     2:58.76 (41.85)
 42 Zawatson, Cady            12 LIAC-MR              2:59.73    2:59.57 JO     
                  39.25     1:24.31 (45.06)     2:20.51 (56.20)     2:59.57 (39.06)
 43 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            2:59.15    3:00.06        
                  39.20     1:24.67 (45.47)     2:22.14 (57.47)     3:00.06 (37.92)
 44 NG, Selina K              11 Tmsuffolk-MR         2:58.08    3:00.16        
                  37.07     1:25.39 (48.32)     2:19.33 (53.94)     3:00.16 (40.83)
 45 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR              2:58.44    3:01.76        
                  40.89     1:28.05 (47.16)     2:20.93 (52.88)     3:01.76 (40.83)
 46 Drury, Nicole M           12 Tmsuffolk-MR         2:59.75    3:01.95        
                  41.64     1:28.51 (46.87)     2:23.24 (54.73)     3:01.95 (38.71)
 -- Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          2:57.14         DQ        
 -- Suzuka, Shieri            11 Middies-MR           2:53.83         DQ        
 
Event 40  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:27.47   7/15/1998 Perry Bullock, WPSC                        
    LC Metro: # 2:25.68   7/15/1996 D.Kahn, TS-MR                              
                2:12.39  JNR
                2:13.59  JR-B
                2:29.79  T16
                2:44.19  ZONE
                3:02.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:37.59    2:34.65 ZONE   
                  34.66     1:14.42 (39.76)     1:59.85 (45.43)     2:34.65 (34.80)
  2 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:35.94    2:36.04 ZONE   
                  35.04     1:15.52 (40.48)     1:59.52 (44.00)     2:36.04 (36.52)
  3 Yang, Patrick             12 LIAC-MR              2:38.94    2:37.82 ZONE   
                  33.96     1:15.07 (41.11)     2:04.90 (49.83)     2:37.82 (32.92)
  4 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         2:43.47    2:39.31 ZONE   
                  37.14     1:19.53 (42.39)     2:03.49 (43.96)     2:39.31 (35.82)
  5 MO, Samuel                11 Twisters-MR          2:46.94    2:39.65 ZONE   
                  33.93     1:13.70 (39.77)     2:02.89 (49.19)     2:39.65 (36.76)
  6 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    2:39.90    2:39.69 ZONE   
                  34.30     1:17.26 (42.96)     2:02.73 (45.47)     2:39.69 (36.96)
  7 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR              2:44.64    2:40.35 ZONE   
                  34.85     1:16.56 (41.71)     2:05.05 (48.49)     2:40.35 (35.30)
  8 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:38.00    2:40.60 ZONE   
                  33.58     1:14.45 (40.87)     2:03.48 (49.03)     2:40.60 (37.12)
  9 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:39.48    2:40.94 ZONE   
                  35.17     1:17.57 (42.40)     2:07.42 (49.85)     2:40.94 (33.52)
 10 Lennon, Michael J         12 UN-MR                2:47.14    2:41.13 ZONE   
                  35.47     1:18.05 (42.58)     2:06.18 (48.13)     2:41.13 (34.95)
 11 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         2:43.10    2:41.23 ZONE   
                  35.15     1:18.38 (43.23)     2:06.05 (47.67)     2:41.23 (35.18)
 12 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:43.94    2:41.55 ZONE   
                  35.75     1:18.76 (43.01)     2:05.72 (46.96)     2:41.55 (35.83)
 13 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         2:45.80    2:41.72 ZONE   
                  34.98     1:15.93 (40.95)     2:05.48 (49.55)     2:41.72 (36.24)
 14 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         2:45.19    2:41.98 ZONE   
                  36.54     1:19.81 (43.27)     2:07.07 (47.26)     2:41.98 (34.91)
 15 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    2:38.59    2:42.34 ZONE   
                  35.24     1:17.64 (42.40)     2:06.85 (49.21)     2:42.34 (35.49)
 16 Volaski, Harrison A       12 Big Blue-MR          2:49.36    2:45.50 JO     
                  36.69     1:17.39 (40.70)     2:09.44 (52.05)     2:45.50 (36.06)
 17 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              2:49.35    2:47.27 JO     
                  35.12     1:19.96 (44.84)     2:10.58 (50.62)     2:47.27 (36.69)
 18 Ke, Richard M             12 LIAC-MR              2:51.64    2:47.75 JO     
                  36.72     1:20.01 (43.29)     2:10.35 (50.34)     2:47.75 (37.40)
 19 Torres, David             12 FLY-MR               2:52.11    2:48.26 JO     
                  39.58     1:21.60 (42.02)     2:09.51 (47.91)     2:48.26 (38.75)
 20 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           2:48.20    2:48.90 JO     
                  38.62     1:22.91 (44.29)     2:12.68 (49.77)     2:48.90 (36.22)
 21 Kolesnik, George          12 Basc-MR              2:55.55    2:49.52 JO     
                  38.66     1:21.54 (42.88)     2:11.59 (50.05)     2:49.52 (37.93)
 22 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR              2:53.70    2:51.19 JO     
                  37.59     1:21.68 (44.09)     2:13.20 (51.52)     2:51.19 (37.99)
 23 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              2:56.64    2:51.25 JO     
                  38.91     1:24.01 (45.10)     2:14.37 (50.36)     2:51.25 (36.88)
 24 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:53.02    2:52.49 JO     
                  37.81     1:22.19 (44.38)     2:14.16 (51.97)     2:52.49 (38.33)
 25 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          2:54.89    2:52.71 JO     
                  38.68     1:26.03 (47.35)     2:13.18 (47.15)     2:52.71 (39.53)
 26 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  2:54.85    2:54.15 JO     
                  41.43     1:25.01 (43.58)     2:16.17 (51.16)     2:54.15 (37.98)
 27 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:54.34    2:54.36 JO     
                  37.71     1:23.68 (45.97)     2:16.02 (52.34)     2:54.36 (38.34)
 28 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    3:02.56    2:54.61 JO     
                  37.84     1:25.10 (47.26)     2:18.34 (53.24)     2:54.61 (36.27)
 29 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            3:02.06    2:55.16 JO     
                  38.30     1:23.61 (45.31)     2:17.50 (53.89)     2:55.16 (37.66)
 30 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR    3:00.92    2:55.86 JO     
                  40.85     1:24.31 (43.46)     2:18.10 (53.79)     2:55.86 (37.76)
 31 Olin, Evan D              12 Bgnw Marlins-MR      3:00.48    2:56.20 JO     
                  37.80     1:22.71 (44.91)     2:18.30 (55.59)     2:56.20 (37.90)
 32 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      2:58.22    2:56.40 JO     
                  41.36     1:25.78 (44.42)     2:16.58 (50.80)     2:56.40 (39.82)
 33 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  2:31.65Y   2:56.79 JO     
                  37.90     1:24.30 (46.40)     2:18.79 (54.49)     2:56.79 (38.00)
 34 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    2:58.70    2:58.41 JO     
                  40.40     1:26.68 (46.28)     2:19.14 (52.46)     2:58.41 (39.27)
 35 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              3:02.90    2:59.05 JO     
                  38.04     1:24.94 (46.90)     2:20.24 (55.30)     2:59.05 (38.81)
 36 Martinez, George          12 FLY-MR               3:02.21    3:00.04 JO     
                  38.05     1:25.36 (47.31)     2:22.04 (56.68)     3:00.04 (38.00)
 37 Simkins, Robert T         11 Tmsuffolk-MR         2:59.25    3:02.21 JO     
                  41.44     1:29.83 (48.39)     2:25.37 (55.54)     3:02.21 (36.84)
 38 Shiraishi, Sora T         11 Middies-MR           2:57.90    3:03.39        
                  40.49     1:29.30 (48.81)     2:25.92 (56.62)     3:03.39 (37.47)
 39 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR        2:58.67    3:04.05        
                  46.23     1:32.42 (46.19)     2:26.48 (54.06)     3:04.05 (37.57)
 
Event 41  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.64    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA                        
    LC Metro: # 32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR                        
                33.99  T16
                38.19  ZONE
                47.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L        10 UN-MR                  34.19      35.14 ZONE   
  2 Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                  35.23      35.80 ZONE   
  3 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           37.02      36.24 ZONE   
  4 Arana, Jennifer            9 FLY-MR                 36.56      36.37 ZONE   
  5 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            36.58      37.45 ZONE   
  6 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      36.53      37.59 ZONE   
  7 Susz, Gabriella V         10 Middies-MR             37.05      37.79 ZONE   
  8 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                38.49      38.07 ZONE   
  9 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                37.24      38.12 ZONE   
 10 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR                 38.09      38.27 JO     
 11 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              39.47      38.58 JO     
 11 Evans, Kate B              9 Badger-MR              37.96      38.58 JO     
 13 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    39.21      39.13 JO     
 14 Kalletta, Claire M         9 IA-MR                  42.07      39.22 JO     
 15 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            38.11      39.23 JO     
 16 Cain, Mary C              10 Badger-MR              41.03      39.88 JO     
 17 Bischoff, Melissa R       10 Tmsuffolk-MR           40.33      40.12 JO     
 18 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR                42.76      40.31 JO     
 19 Nash, Jennifer            10 LBA-MR                 40.07      40.78 JO     
 20 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              42.59      40.85 JO     
 21 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            39.11      40.99 JO     
 22 Clark, Samantha P         10 Middies-MR             42.53      41.45 JO     
 23 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        42.60      41.48 JO     
 24 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                 43.23      41.60 JO     
 25 Giovanniello, Kerry A      9 LIAC-MR                44.25      41.66 JO     
 26 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR           42.23      41.79 JO     
 27 Olazabal, Gabriella       10 LIAC-MR                43.97      41.85 JO     
 28 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR                45.88      41.97 JO     
 29 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR                46.98      42.02 JO     
 30 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR                39.72      42.05 JO     
 31 Chediak, Isabel A          9 Middies-MR             45.32      42.13 JO     
 32 Bergin, Kate C             9 MSC-MR                 44.45      42.24 JO     
 33 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           42.45      42.45 JO     
 34 Campbell, Julianne        10 HYB-MR                 41.94S     42.52 JO     
 35 Aiello, Sarah             10 CSC-MR                 41.07      42.81 JO     
 36 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            40.91      42.97 JO     
 37 Barry, Kristina F          9 Bgnw Marlins-MR        44.06      42.99 JO     
 38 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    45.18      43.12 JO     
 39 Arana, Jessica             9 LIAC-MR                47.01      43.16 JO     
 39 Cruz, Brigitti S          10 FLY-MR                 47.12      43.16 JO     
 39 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 43.46      43.16 JO     
 42 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              43.43      43.19 JO     
 43 Bai, Annys                10 FLY-MR                 44.30      43.36 JO     
 44 Kaplan, Paige E            9 LIAC-MR                43.25      43.43 JO     
 45 Deverna, Tara N           10 GAEL-MR                44.76      43.48 JO     
 46 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 46.77      43.69 JO     
 47 Wasserman, Raquel M        9 Bgnw Marlins-MR        46.12      43.73 JO     
 47 Harrington, Morgan         8 LBA-MR                 44.55      43.73 JO     
 49 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR             45.40      43.77 JO     
 50 Tschoke, Victoria         10 Sachem-MR              45.80      43.95 JO     
 51 Rush, Meaghan C           10 LIAC-MR                45.59      44.25 JO     
 52 Phang, Yee Chung           9 FLY-MR                 47.50      44.43 JO     
 53 Stansbury, Kate           10 TVSC-MR                45.34      44.45 JO     
 54 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR                45.07      44.49 JO     
 55 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 42.33      44.54 JO     
 56 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 40.62      44.64 JO     
 57 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR            45.37      44.75 JO     
 58 Andriopoulos, Andriana I  10 FLY-MR                 46.45      44.77 JO     
 59 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR    45.89      45.00 JO     
 60 Reynolds, Maggie H         9 Tmsuffolk-MR           45.16      45.10 JO     
 61 Catarinacchio, Jessica R   9 GAEL-MR                46.26      45.39 JO     
 62 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                  43.42      45.49 JO     
 63 King, Maura B             10 IA-MR                  43.28      45.51 JO     
 64 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR                 43.40      45.72 JO     
 65 Johnston, Marissa L       10 HAA-MR                 46.06      45.73 JO     
 66 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR         47.13      45.78 JO     
 67 Doveala, Emily A          10 HAA-MR                 44.48      46.13 JO     
 68 White, Amanda A           10 HYB-MR                 47.89      46.18 JO     
 69 Hodosky, Jessica L        10 HAA-MR                 47.16      46.40 JO     
 70 Kanim, Callie H           10 Middies-MR             46.64      46.89 JO     
 71 Schmitz, Stefani R        10 MSC-MR                 44.89      46.93 JO     
 72 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR           45.50      46.99 JO     
 73 Garces, Tessa J            8 Badger-MR              47.76      47.09 JO     
 74 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 45.55      47.14 JO     
 75 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR                47.46      47.24 JO     
 76 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           45.75      47.72 JO     
 77 Hughes, Shannon           10 LBA-MR                 45.53      48.34        
 78 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR                47.22      48.74        
 79 Elcott, Ina M              8 MSC-MR                 45.67      49.10        
 80 Lantimo, Valerie M        10 FLY-MR                 46.85S     49.30        
 81 Gonzalez, Crystal L       10 TVSC-MR                47.40      51.14        
 82 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR           46.18      57.14        
 -- McAuliffe, Phoebe B       10 TVSC-MR                47.47         DQ        
 
Event 42  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.07   7/30/2005 Samuel MO, TWISTERS                          
    LC Metro: # 32.23   7/15/1991 J.Landrio, TOI-MR                            
                33.99  T16
                38.19  ZONE
                46.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 36.60      35.46 ZONE   
  2 Domagala, Michael         10 FLY-MR                 38.09      36.53 ZONE   
  3 MO, Daniel                10 Twisters-MR            35.79      36.86 ZONE   
  4 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           37.06      37.24 ZONE   
  5 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                37.51      37.39 ZONE   
  6 Stenger, Adam              9 LBA-MR                 38.41      38.44 JO     
  7 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          40.69      38.62 JO     
  8 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 39.56      39.21 JO     
  9 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              39.05      39.38 JO     
 10 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              40.70      39.86 JO     
 11 Wang, Eric                10 LIAC-MR                41.13      40.22 JO     
 12 Behnen, Louis E           10 Middies-MR             35.77Y     40.67 JO     
 13 Santoro, Joseph           10 TVSC-MR                42.14      40.68 JO     
 14 Brown, Nate M              9 HYB-MR                 39.69S     40.82 JO     
 15 Dong, Richard             10 Twisters-MR            45.05      41.10 JO     
 16 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              42.14      41.55 JO     
 17 Rodriguez, Raoul J        10 Middies-MR             42.71      41.73 JO     
 18 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    42.86      41.90 JO     
 19 Kennon, Declan P          10 Badger-MR              40.98      41.94 JO     
 20 Russell, Doug             10 Tmsuffolk-MR           39.65      41.97 JO     
 21 De los Santos, Christian  10 FLY-MR                 42.43      42.57 JO     
 22 Rosa, Jack M              10 IA-MR                  42.43      42.60 JO     
 23 Olsen, Jack T              9 Aqua Gems-MR           45.01      43.22 JO     
 24 Vargas, Anthony J          9 RedTails-MR            45.39      43.42 JO     
 25 Sperandio, Alec            9 Wac-MR                 40.45      43.63 JO     
 26 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR            39.21      43.66 JO     
 27 Bell, Schuyler            10 NY Sharks-MR           45.52      43.79 JO     
 28 Egan, Liam R               8 Badger-MR              43.99      43.80 JO     
 29 DiGiacomo, Daniel          9 Bgnw Marlins-MR        46.81      43.88 JO     
 30 Lantin, Matthew D         10 Middies-MR             43.40      43.92 JO     
 31 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR      42.90      43.93 JO     
 32 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              42.23      44.20 JO     
 33 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR             43.53      44.50 JO     
 34 Koo, Brandon H             9 UN-MR                  46.59      44.87 JO     
 35 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR              44.65      46.43 JO     
 36 MO, Joseph J               8 Twisters-MR            43.64      46.48 JO     
 37 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/ Seals-MR          46.58      46.52 JO     
 38 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR           39.64      47.51        
 39 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR                 45.10      47.70        
 40 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR                 45.26      47.74        
 41 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    43.27      49.17        
 42 Palacios, David D         10 HS-MR                  45.39      50.30        
 
Event 43  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:09.05   7/26/2002 Paola Duguet, BAD                          
    LC Metro: # 2:02.81   7/15/1995 J.Foschi, LIAC-MR                          
                2:06.79  JNR
                2:08.19  T16
                2:09.09  JR-B
                2:18.99  ZONE
                2:30.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               2:16.40    2:15.49 ZONE   
                  30.98     1:04.73 (33.75)     1:40.36 (35.63)     2:15.49 (35.13)
  2 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         2:16.25    2:15.83 ZONE   
                  31.37     1:05.19 (33.82)     1:40.91 (35.72)     2:15.83 (34.92)
  3 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              2:16.99    2:16.60 ZONE   
                  32.43     1:06.77 (34.34)     1:42.14 (35.37)     2:16.60 (34.46)
  4 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                2:19.38    2:19.19 JO     
                  31.21     1:06.00 (34.79)     1:42.71 (36.71)     2:19.19 (36.48)
  5 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              2:23.43    2:19.25 JO     
                  32.14     1:08.01 (35.87)     1:44.08 (36.07)     2:19.25 (35.17)
  6 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:19.27    2:20.00 JO     
                  32.05     1:07.59 (35.54)     1:44.13 (36.54)     2:20.00 (35.87)
  7 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               2:21.49    2:20.73 JO     
                  33.27     1:09.00 (35.73)     1:45.32 (36.32)     2:20.73 (35.41)
  8 Munz, Brenna A            14 MSC-MR               2:28.89    2:21.17 JO     
                  32.79     1:08.01 (35.22)     1:44.69 (36.68)     2:21.17 (36.48)
  9 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         2:23.16    2:21.89 JO     
                  33.11     1:09.51 (36.40)     1:45.86 (36.35)     2:21.89 (36.03)
 10 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               2:28.29    2:22.26 JO     
                  33.73     1:09.76 (36.03)     1:46.50 (36.74)     2:22.26 (35.76)
 11 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:19.63    2:22.45 JO     
                  32.86     1:08.67 (35.81)     1:45.90 (37.23)     2:22.45 (36.55)
 12 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    2:20.86    2:23.58 JO     
                  33.36     1:09.12 (35.76)     1:46.84 (37.72)     2:23.58 (36.74)
 13 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:19.13    2:24.57 JO     
                  32.51     1:09.23 (36.72)     1:47.22 (37.99)     2:24.57 (37.35)
 14 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            2:05.51Y   2:24.70 JO     
                  33.41     1:09.68 (36.27)     1:47.34 (37.66)     2:24.70 (37.36)
 15 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         2:26.25    2:24.91 JO     
                  34.21     1:10.88 (36.67)     1:48.41 (37.53)     2:24.91 (36.50)
 16 McGuire, Christine        13 Badger-MR            2:28.17    2:24.97 JO     
                  34.75     1:11.88 (37.13)     1:49.20 (37.32)     2:24.97 (35.77)
 17 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:20.42    2:25.53 JO     
                  33.68     1:09.76 (36.08)     1:47.58 (37.82)     2:25.53 (37.95)
 18 Johns, Maggie S           13 LIAC-MR              2:24.35    2:25.65 JO     
                  33.86     1:10.99 (37.13)     1:49.00 (38.01)     2:25.65 (36.65)
 19 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              2:07.10Y   2:25.78 JO     
                  32.74     1:09.36 (36.62)     1:47.88 (38.52)     2:25.78 (37.90)
 20 Simonetti, Christina F    13 TVSC-MR              2:30.94    2:26.09 JO     
                  32.47     1:09.11 (36.64)     1:47.70 (38.59)     2:26.09 (38.39)
 21 Chang, Linda              13 FLY-MR               2:28.59    2:26.51 JO     
                  33.55     1:10.08 (36.53)     1:48.89 (38.81)     2:26.51 (37.62)
 22 Michalak, Agata           13 FL-UN-MR             2:21.47    2:26.76 JO     
                  33.77     1:09.95 (36.18)     1:48.62 (38.67)     2:26.76 (38.14)
 23 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR          2:24.41    2:26.99 JO     
                  33.02     1:09.37 (36.35)     1:49.04 (39.67)     2:26.99 (37.95)
 24 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               2:27.18    2:27.13 JO     
                  34.59     1:12.41 (37.82)     1:50.98 (38.57)     2:27.13 (36.15)
 25 Muller, Kristin N         13 TVSC-MR              2:30.88    2:27.64 JO     
                  34.29     1:12.60 (38.31)     1:50.66 (38.06)     2:27.64 (36.98)
 26 Mullaney, Megan G         14 UN-MR                2:29.65    2:27.84 JO     
                  33.75     1:11.18 (37.43)     1:50.07 (38.89)     2:27.84 (37.77)
 27 Armstrong, Shannon        13 NY Sharks-MR         2:28.69    2:28.15 JO     
                  34.79     1:13.19 (38.40)     1:51.46 (38.27)     2:28.15 (36.69)
 28 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:26.97    2:28.18 JO     
                  34.35     1:11.54 (37.19)     1:50.28 (38.74)     2:28.18 (37.90)
 29 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         2:29.43    2:28.38 JO     
                  34.10     1:11.59 (37.49)     1:51.10 (39.51)     2:28.38 (37.28)
 30 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               2:28.88    2:29.41 JO     
                  35.18     1:13.77 (38.59)     1:52.78 (39.01)     2:29.41 (36.63)
 31 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:29.19S   2:31.68        
                  34.16     1:11.99 (37.83)     1:51.82 (39.83)     2:31.68 (39.86)
 32 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR          2:28.81    2:33.62        
                  34.34     1:12.90 (38.56)     1:52.79 (39.89)     2:33.62 (40.83)
 
Event 44  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:01.31   7/30/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
    LC Metro: # 1:58.73   8/10/2005 THOMAS J. LUCHSINGER, TVSC-MR              
                1:57.29  JNR
                1:58.09  JR-B
                2:01.59  T16
                2:12.99  ZONE
                2:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              2:07.12    2:05.83 ZONE   
                  29.16     1:00.26 (31.10)     1:32.98 (32.72)     2:05.83 (32.85)
  2 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               2:08.82    2:09.38 ZONE   
                  30.02     1:02.68 (32.66)     1:36.65 (33.97)     2:09.38 (32.73)
  3 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              2:10.29    2:09.52 ZONE   
                  29.66     1:01.99 (32.33)     1:36.08 (34.09)     2:09.52 (33.44)
  4 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:13.57    2:11.42 ZONE   
                  30.29     1:03.09 (32.80)     1:37.20 (34.11)     2:11.42 (34.22)
  5 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR         2:11.71    2:11.46 ZONE   
                  30.16     1:03.23 (33.07)     1:37.58 (34.35)     2:11.46 (33.88)
  6 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               2:13.91    2:13.74 JO     
                  30.68     1:04.70 (34.02)     1:39.59 (34.89)     2:13.74 (34.15)
  7 Sullivan, Sean P          13 HYB-MR               2:23.28    2:14.23 JO     
                  31.13     1:04.87 (33.74)     1:40.78 (35.91)     2:14.23 (33.45)
  8 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              2:16.54    2:16.33 JO     
                  30.19     1:05.12 (34.93)     1:41.32 (36.20)     2:16.33 (35.01)
  9 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              2:16.94    2:16.81 JO     
                  31.92     1:06.90 (34.98)     1:42.95 (36.05)     2:16.81 (33.86)
 10 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR              2:17.03    2:16.85 JO     
                  31.25     1:06.24 (34.99)     1:42.99 (36.75)     2:16.85 (33.86)
 11 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               2:18.98    2:16.90 JO     
                  31.89     1:06.70 (34.81)     1:42.66 (35.96)     2:16.90 (34.24)
 12 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:14.87    2:17.04 JO     
                  32.32     1:06.56 (34.24)     1:41.67 (35.11)     2:17.04 (35.37)
 13 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              2:20.73    2:18.05 JO     
                  32.24     1:07.72 (35.48)     1:43.25 (35.53)     2:18.05 (34.80)
 14 Park, Jay S               13 LIAC-MR              2:17.88    2:18.08 JO     
                  31.74     1:06.16 (34.42)     1:42.35 (36.19)     2:18.08 (35.73)
 15 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:17.76    2:18.22 JO     
                  31.29     1:05.26 (33.97)     1:41.48 (36.22)     2:18.22 (36.74)
 16 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR              2:20.73    2:18.37 JO     
                  31.27     1:06.55 (35.28)     1:43.12 (36.57)     2:18.37 (35.25)
 17 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               2:20.09    2:18.38 JO     
                  31.96     1:07.51 (35.55)     1:44.80 (37.29)     2:18.38 (33.58)
 18 Lee, Marc A               14 Apex-MR              2:21.37    2:18.53 JO     
                  31.60     1:06.55 (34.95)     1:43.47 (36.92)     2:18.53 (35.06)
 19 Alton, Shane              13 LBA-MR               2:19.91    2:18.67 JO     
                  31.96     1:06.63 (34.67)     1:43.31 (36.68)     2:18.67 (35.36)
 20 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:19.76    2:19.16 JO     
                  31.96     1:06.78 (34.82)     1:43.16 (36.38)     2:19.16 (36.00)
 21 Forgione, Michael J       14 Tmsuffolk-MR         2:20.15    2:19.39 JO     
                  31.46     1:07.39 (35.93)     1:44.16 (36.77)     2:19.39 (35.23)
 22 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               2:20.68    2:19.40 JO     
                  32.37     1:07.94 (35.57)     1:44.39 (36.45)     2:19.40 (35.01)
 23 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:17.55    2:19.52 JO     
                  31.85     1:07.32 (35.47)     1:43.76 (36.44)     2:19.52 (35.76)
 24 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:19.11    2:20.49 JO     
                  31.55     1:07.23 (35.68)     1:44.68 (37.45)     2:20.49 (35.81)
 25 Sheridan, James F         14 LIAC-MR              2:25.99    2:21.48 JO     
                  32.39     1:08.29 (35.90)     1:45.48 (37.19)     2:21.48 (36.00)
 26 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:23.81    2:21.62 JO     
                  31.96     1:07.76 (35.80)     1:45.41 (37.65)     2:21.62 (36.21)
 27 DeBenedicts, Keith R      14 Sachem-MR            2:25.07    2:23.08 JO     
                  31.94     1:07.43 (35.49)     1:46.40 (38.97)     2:23.08 (36.68)
 28 Guelly, Stefan M          14 FLY-MR               2:21.27    2:24.34 JO     
                  32.65     1:08.92 (36.27)     1:47.05 (38.13)     2:24.34 (37.29)
 29 Carlon, Timothy A         14 Agua Swim Team-MR    2:01.12Y   2:26.35        
                  31.26     1:08.19 (36.93)     1:46.44 (38.25)     2:26.35 (39.91)
 30 Erskine, Brendan          13 Twisters-MR          2:25.34    2:26.93        
                  32.57     1:08.85 (36.28)     1:47.92 (39.07)     2:26.93 (39.01)
 
Event 45  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.55      7/1982 Sue Verderber, LISC                        
    LC Metro: # 2:22.55   7/15/1982 S.Verderber, LISC-MR                       
                2:27.69  T16
                2:44.69  ZONE
                3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          2:39.02    2:35.09 ZONE   
                  35.42     1:15.30 (39.88)     1:55.45 (40.15)     2:35.09 (39.64)
  2 Venice, Charissa L        10 UN-MR                2:36.27    2:35.79 ZONE   
                  35.28     1:16.04 (40.76)     1:58.27 (42.23)     2:35.79 (37.52)
  3 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         2:37.88    2:36.09 ZONE   
                  35.37     1:15.21 (39.84)     1:57.48 (42.27)     2:36.09 (38.61)
  4 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               2:38.07    2:36.76 ZONE   
                  37.14     1:17.66 (40.52)     1:58.52 (40.86)     2:36.76 (38.24)
  5 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  2:25.64Y   2:36.78 ZONE   
                  35.94     1:15.71 (39.77)     1:57.08 (41.37)     2:36.78 (39.70)
  6 Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                2:42.86    2:43.63 ZONE   
                  38.07     1:19.97 (41.90)     2:03.05 (43.08)     2:43.63 (40.58)
  7 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               2:42.69    2:44.72 JO     
                  39.07     1:21.17 (42.10)     2:03.65 (42.48)     2:44.72 (41.07)
  8 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           2:43.37    2:44.81 JO     
                  37.30     1:19.36 (42.06)     2:03.26 (43.90)     2:44.81 (41.55)
  9 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    2:44.72    2:44.90 JO     
                  37.58     1:20.48 (42.90)     2:04.38 (43.90)     2:44.90 (40.52)
 10 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            2:41.45    2:45.23 JO     
                  38.01     1:20.17 (42.16)     2:04.36 (44.19)     2:45.23 (40.87)
 11 Susz, Gabriella V         10 Middies-MR           2:45.32    2:45.64 JO     
                  36.56     1:18.28 (41.72)     2:02.84 (44.56)     2:45.64 (42.80)
 12 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR         2:47.78    2:47.61 JO     
                  38.77     1:21.69 (42.92)     2:06.28 (44.59)     2:47.61 (41.33)
 13 Kanim, Callie H           10 Middies-MR           2:52.48    2:48.15 JO     
                  38.47     1:21.97 (43.50)     2:06.73 (44.76)     2:48.15 (41.42)
 14 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          2:47.52    2:48.76 JO     
                  39.02     1:22.21 (43.19)     2:07.02 (44.81)     2:48.76 (41.74)
 15 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR         2:48.72    2:49.13 JO     
                  38.13     1:22.64 (44.51)     2:05.47 (42.83)     2:49.13 (43.66)
 16 Brooks, Alexandra         10 Trs-MR               2:52.60    2:49.69 JO     
                  38.31     1:21.42 (43.11)     2:06.99 (45.57)     2:49.69 (42.70)
 17 Hartigan, Kaitlin A       10 GAEL-MR              2:33.38Y   2:50.23 JO     
                  37.20     1:20.35 (43.15)     2:07.46 (47.11)     2:50.23 (42.77)
 18 Giovanniello, Kerry A      9 LIAC-MR              2:55.13    2:54.43 JO     
                  40.60     1:24.35 (43.75)     2:10.36 (46.01)     2:54.43 (44.07)
 19 Rush, Meaghan C           10 LIAC-MR              2:55.83    2:54.65 JO     
                  40.42     1:25.41 (44.99)     2:12.41 (47.00)     2:54.65 (42.24)
 20 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR               2:58.84    2:54.99 JO     
                  40.25     1:25.76 (45.51)     2:11.51 (45.75)     2:54.99 (43.48)
 21 Hao, Amy P                10 FLY-MR               2:55.35    2:55.18 JO     
                  39.23     1:23.66 (44.43)     2:10.54 (46.88)     2:55.18 (44.64)
 22 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR              2:57.17    2:55.23 JO     
                  41.07     1:26.44 (45.37)     2:13.91 (47.47)     2:55.23 (41.32)
 23 Cain, Mary C              10 Badger-MR            2:52.59    2:55.38 JO     
                  40.64     1:24.22 (43.58)     2:09.81 (45.59)     2:55.38 (45.57)
 24 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR              3:04.09    2:56.42 JO     
                  41.94     1:27.05 (45.11)     2:12.44 (45.39)     2:56.42 (43.98)
 25 Bergin, Kate C             9 MSC-MR               3:02.18    2:56.54 JO     
                  40.25     1:25.57 (45.32)     2:11.75 (46.18)     2:56.54 (44.79)
 26 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            3:03.84    2:56.74 JO     
                  41.39     1:26.52 (45.13)     2:13.59 (47.07)     2:56.74 (43.15)
 27 Barry, Kristina F          9 Bgnw Marlins-MR      3:03.06    2:56.89 JO     
                  40.39     1:25.69 (45.30)     2:13.09 (47.40)     2:56.89 (43.80)
 28 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         2:58.11    2:57.40 JO     
                  39.25     1:26.22 (46.97)   2:57.40 (1:31.18)                    
 29 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               3:00.38    2:57.49 JO     
                  41.37     1:27.51 (46.14)     2:14.02 (46.51)     2:57.49 (43.47)
 30 Cruz, Brigitti S          10 FLY-MR               2:56.50    2:57.54 JO     
                  40.26     1:25.74 (45.48)     2:13.67 (47.93)     2:57.54 (43.87)
 31 Hutzler, Alexandra P      10 TVSC-MR              3:01.41    2:57.64 JO     
                  38.94     1:23.84 (44.90)     2:12.28 (48.44)     2:57.64 (45.36)
 32 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR              2:55.56    2:58.04 JO     
                  40.96     1:26.58 (45.62)     2:13.28 (46.70)     2:58.04 (44.76)
 33 Arana, Jessica             9 LIAC-MR              3:08.44    2:59.91 JO     
                  41.42     1:27.49 (46.07)     2:14.51 (47.02)     2:59.91 (45.40)
 34 Schmitz, Stefani R        10 MSC-MR               3:09.39    3:00.53 JO     
                  41.92     1:28.41 (46.49)     2:16.00 (47.59)     3:00.53 (44.53)
 35 Olazabal, Gabriella       10 LIAC-MR              2:58.36    3:00.65 JO     
                  39.23     1:24.81 (45.58)     2:14.61 (49.80)     3:00.65 (46.04)
 36 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         3:05.68    3:01.85 JO     
                  41.22     1:28.34 (47.12)     2:17.61 (49.27)     3:01.85 (44.24)
 37 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR           3:00.08    3:02.89 JO     
                  41.17     1:28.49 (47.32)     2:16.95 (48.46)     3:02.89 (45.94)
 38 Bai, Annys                10 FLY-MR               3:06.61    3:03.96 JO     
                  41.16     1:29.05 (47.89)     2:18.73 (49.68)     3:03.96 (45.23)
 39 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR              3:04.76    3:06.35 JO     
                  41.43     1:29.70 (48.27)     2:18.84 (49.14)     3:06.35 (47.51)
 40 Stansbury, Kate           10 TVSC-MR              3:04.86    3:07.62 JO     
                  41.82     1:30.75 (48.93)     2:22.48 (51.73)     3:07.62 (45.14)
 41 Kaplan, Paige E            9 LIAC-MR              3:05.95    3:08.18 JO     
                  43.29     1:31.28 (47.99)     2:21.89 (50.61)     3:08.18 (46.29)
 42 Laird, Courtney R          9 LIAC-MR              3:07.61    3:08.36 JO     
                  44.65     1:33.78 (49.13)     2:23.83 (50.05)     3:08.36 (44.53)
 -- Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              2:42.64         DQ        
 
Event 46  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.24    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
    LC Metro: # 2:20.99   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                2:27.29  T16
                2:44.69  ZONE
                3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         2:39.46    2:37.55 ZONE   
                  35.85     1:16.66 (40.81)     1:58.34 (41.68)     2:37.55 (39.21)
  2 Domagala, Michael         10 FLY-MR               2:42.24    2:37.87 ZONE   
                  35.62     1:14.91 (39.29)     1:57.26 (42.35)     2:37.87 (40.61)
  3 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  2:49.56    2:39.96 ZONE   
                  37.01     1:18.25 (41.24)     1:59.92 (41.67)     2:39.96 (40.04)
  4 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        2:35.73Y   2:41.26 ZONE   
                  38.21     1:19.49 (41.28)     2:01.46 (41.97)     2:41.26 (39.80)
  5 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            2:34.61Y   2:42.14 ZONE   
                  37.73     1:19.55 (41.82)     2:02.77 (43.22)     2:42.14 (39.37)
  6 Rosa, Jack M              10 IA-MR                2:45.82    2:43.23 ZONE   
                  37.98     1:20.76 (42.78)     2:03.53 (42.77)     2:43.23 (39.70)
  7 Santoro, Joseph           10 TVSC-MR              2:48.60    2:43.76 ZONE   
                  37.80     1:20.50 (42.70)     2:03.58 (43.08)     2:43.76 (40.18)
  8 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               2:46.70    2:44.30 ZONE   
                  34.96     1:17.51 (42.55)     2:01.54 (44.03)     2:44.30 (42.76)
  8 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR              2:47.36    2:44.30 ZONE   
                  37.60     1:19.99 (42.39)     2:03.35 (43.36)     2:44.30 (40.95)
 10 Koo, Brandon H             9 UN-MR                2:37.84Y   2:46.60 JO     
                  37.32     1:20.68 (43.36)     2:05.16 (44.48)     2:46.60 (41.44)
 11 Egan, Liam R               8 Badger-MR            2:30.73Y   2:46.91 JO     
                  38.64     1:21.09 (42.45)     2:04.57 (43.48)     2:46.91 (42.34)
 12 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           2:28.42Y   2:46.93 JO     
                  36.62     1:18.73 (42.11)     2:03.20 (44.47)     2:46.93 (43.73)
 13 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               2:33.35Y   2:48.09 JO     
                  36.32     1:21.14 (44.82)     2:05.81 (44.67)     2:48.09 (42.28)
 14 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            2:30.26Y   2:48.46 JO     
                  38.23     1:21.39 (43.16)     2:05.68 (44.29)     2:48.46 (42.78)
 15 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR              2:52.55    2:49.94 JO     
                  38.80     1:22.37 (43.57)     2:07.37 (45.00)     2:49.94 (42.57)
 16 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           2:47.87    2:50.49 JO     
                  37.51     1:22.01 (44.50)     2:07.28 (45.27)     2:50.49 (43.21)
 17 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            2:58.13    2:52.86 JO     
                  40.59     1:25.55 (44.96)     2:10.64 (45.09)     2:52.86 (42.22)
 18 Wang, Eric                10 LIAC-MR              2:54.69    2:52.92 JO     
                  38.26     1:23.58 (45.32)     2:09.61 (46.03)     2:52.92 (43.31)
 19 Moon, Jay                 10 FLY-MR               2:55.56    2:53.67 JO     
                  38.15     1:22.01 (43.86)     2:09.07 (47.06)     2:53.67 (44.60)
 20 Damm, Eric R              10 HAA-MR               2:59.95    2:53.89 JO     
                  39.20     1:23.15 (43.95)     2:10.65 (47.50)     2:53.89 (43.24)
 21 Stenger, Adam              9 LBA-MR               2:54.64    2:54.36 JO     
                  39.94     1:24.59 (44.65)     2:10.89 (46.30)     2:54.36 (43.47)
 22 Kennon, Declan P          10 Badger-MR            2:34.39Y   2:55.11 JO     
                  40.29     1:25.35 (45.06)     2:12.35 (47.00)     2:55.11 (42.76)
 23 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR            3:03.89    2:56.64 JO     
                  40.41     1:26.11 (45.70)     2:13.74 (47.63)     2:56.64 (42.90)
 24 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR    2:54.02    2:56.74 JO     
                  39.91     1:26.14 (46.23)     2:12.73 (46.59)     2:56.74 (44.01)
 25 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR         3:01.38    2:57.02 JO     
                                1:23.46 ( )   2:57.02 (1:33.56)                    
 26 Dong, Richard             10 Twisters-MR          3:01.75    2:59.48 JO     
                  38.60     1:24.82 (46.22)     2:13.94 (49.12)     2:59.48 (45.54)
 27 DiGiacomo, Daniel          9 Bgnw Marlins-MR      3:05.82    3:00.52 JO     
                  41.47     1:27.60 (46.13)   3:00.52 (1:32.92)                    
 28 Rodriguez, Raoul J        10 Middies-MR           3:03.28    3:01.52 JO     
                  39.92     1:27.01 (47.09)     2:18.01 (51.00)     3:01.52 (43.51)
 29 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR         3:08.60    3:02.76 JO     
                  40.73     1:27.68 (46.95)     2:17.15 (49.47)     3:02.76 (45.61)
 30 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            3:03.63    3:04.21 JO     
                  40.19     1:27.23 (47.04)     2:17.66 (50.43)     3:04.21 (46.55)
 31 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR    3:09.80    3:24.20        
                  44.27     1:36.39 (52.12)     2:30.67 (54.28)     3:24.20 (53.53)
 
Event 47  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.00   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC                         
    LC Metro: # 2:14.72   3/28/2006 Alex FORRESTER, BAD-MR                     
                2:21.19  JNR
                2:23.09  T16
                2:24.19  JR-B
                2:37.39  ZONE
                2:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:35.75    2:36.60 ZONE   
                  34.13     1:12.78 (38.65)     1:54.13 (41.35)     2:36.60 (42.47)
  2 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         2:33.60    2:39.30 JO     
                  33.46     1:12.09 (38.63)     1:55.93 (43.84)     2:39.30 (43.37)
  3 Doughty, Brigitte         14 HAA-MR               2:49.85    2:41.93 JO     
                  34.59     1:14.28 (39.69)     1:57.29 (43.01)     2:41.93 (44.64)
  4 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              2:39.70    2:42.54 JO     
                  34.89     1:14.89 (40.00)     1:58.52 (43.63)     2:42.54 (44.02)
  5 Flower, Lauren E          13 Pace-MR              2:25.02Y   2:44.02 JO     
                  33.85     1:16.69 (42.84)     2:00.35 (43.66)     2:44.02 (43.67)
  6 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:45.64    2:44.08 JO     
                  36.01     1:16.55 (40.54)     2:00.58 (44.03)     2:44.08 (43.50)
  7 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:43.04    2:45.17 JO     
                  36.38     1:18.68 (42.30)     2:03.96 (45.28)     2:45.17 (41.21)
  8 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         2:47.45    2:46.57 JO     
                  36.76     1:18.75 (41.99)     2:03.00 (44.25)     2:46.57 (43.57)
  9 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    2:46.22    2:47.06 JO     
                  36.80     1:18.94 (42.14)     2:02.68 (43.74)     2:47.06 (44.38)
 10 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                2:38.39    2:48.01 JO     
                  34.99     1:15.07 (40.08)     2:00.30 (45.23)     2:48.01 (47.71)
 11 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:46.50    2:48.83 JO     
                  36.90     1:18.91 (42.01)     2:05.29 (46.38)     2:48.83 (43.54)
 
Event 48  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:16.45   7/30/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
    LC Metro: # 2:10.27   8/10/2005 THOMAS J. LUCHSINGER, TVSC-MR              
                2:09.79  JNR
                2:10.59  JR-B
                2:14.79  T16
                2:30.69  ZONE
                2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               2:28.38    2:28.29 ZONE   
                  33.46     1:10.74 (37.28)     1:49.72 (38.98)     2:28.29 (38.57)
  2 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:28.02    2:30.91 JO     
                  33.79     1:11.12 (37.33)     1:49.88 (38.76)     2:30.91 (41.03)
  3 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              2:31.24    2:32.23 JO     
                  33.13     1:10.83 (37.70)     1:50.38 (39.55)     2:32.23 (41.85)
  4 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              2:34.80    2:35.13 JO     
                  35.12     1:14.88 (39.76)     1:54.62 (39.74)     2:35.13 (40.51)
  5 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              2:39.81    2:35.20 JO     
                  34.87     1:14.16 (39.29)     1:55.68 (41.52)     2:35.20 (39.52)
  6 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:32.06    2:38.71 JO     
                  34.83     1:14.47 (39.64)     1:56.60 (42.13)     2:38.71 (42.11)
  7 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              2:41.68    2:39.76 JO     
                  34.56     1:13.89 (39.33)     1:57.69 (43.80)     2:39.76 (42.07)
  7 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:34.90    2:39.76 JO     
                  34.60     1:13.81 (39.21)     1:55.63 (41.82)     2:39.76 (44.13)
  9 Robertson, Sean           14 TVSC-MR              2:48.41    2:40.92 JO     
                  36.06     1:16.73 (40.67)     1:59.72 (42.99)     2:40.92 (41.20)
 10 Park, Jay S               13 LIAC-MR              2:47.60    2:41.76 JO     
                  36.51     1:15.30 (38.79)     1:59.53 (44.23)     2:41.76 (42.23)
 11 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:47.19    2:42.11 JO     
                  35.75     1:16.60 (40.85)     2:00.17 (43.57)     2:42.11 (41.94)
 12 Lee, Joe                  14 UN-MR                2:44.21    2:44.16 JO     
                  33.82     1:12.90 (39.08)     1:58.62 (45.72)     2:44.16 (45.54)
 13 Dowling, Jake A           14 TVSC-MR              2:34.07    2:48.45 JO     
                  35.35     1:16.67 (41.32)     2:02.15 (45.48)     2:48.45 (46.30)
 14 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR              2:19.62Y   2:49.43 JO     
                  33.01     1:13.12 (40.11)     2:01.11 (47.99)     2:49.43 (48.32)
 15 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:49.48    2:49.70 JO     
                  35.53     1:19.21 (43.68)     2:06.45 (47.24)     2:49.70 (43.25)
 16 Leibel, Danny             14 Trs-MR               2:24.89Y   2:52.28        
                  37.49     1:20.16 (42.67)     2:05.10 (44.94)     2:52.28 (47.18)
 17 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:47.97    2:52.86        
                  36.63     1:18.26 (41.63)     2:05.52 (47.26)     2:52.86 (47.34)
 
Event 49  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:23.44   7/31/2004 Annie Zhu, LGAC                            
    LC Metro: # 1:19.11   5/22/2005 ANNIE ZHU, LGAC-MR                         
                1:28.89  T16
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:33.14    1:32.71 ZONE   
                  43.95     1:32.71 (48.76)                                        
  2 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:34.01    1:32.89 ZONE   
                  45.78     1:32.89 (47.11)                                        
  3 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:34.37    1:34.15 ZONE   
                  46.18     1:34.15 (47.97)                                        
  4 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:36.11    1:35.51 ZONE   
                  47.89     1:35.51 (47.62)                                        
  5 Hutzler, Alexandra P      10 TVSC-MR              1:36.01    1:38.34 ZONE   
                  47.67     1:38.34 (50.67)                                        
  6 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           1:36.53    1:38.43 ZONE   
                  47.06     1:38.43 (51.37)                                        
  7 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:37.08    1:38.77 ZONE   
                  47.97     1:38.77 (50.80)                                        
  8 Deverna, Tara N           10 GAEL-MR              1:24.21Y   1:38.94 JO     
                  48.72     1:38.94 (50.22)                                        
  9 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:36.20    1:39.30 JO     
                  48.11     1:39.30 (51.19)                                        
 10 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR               1:48.99    1:40.40 JO     
                  48.67     1:40.40 (51.73)                                        
 11 Bai, Annys                10 FLY-MR               1:42.57    1:42.09 JO     
                  50.01     1:42.09 (52.08)                                        
 12 Grady, Caitlin M          10 NY Sharks-MR         1:46.18    1:43.16 JO     
                  49.23     1:43.16 (53.93)                                        
 13 Aiello, Sarah             10 CSC-MR               1:47.39    1:43.66 JO     
                  49.06     1:43.66 (54.60)                                        
 14 Hao, Amy P                10 FLY-MR               1:41.27    1:44.68 JO     
                  51.30     1:44.68 (53.38)                                        
 15 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR  1:49.74    1:45.15 JO     
                  50.28     1:45.15 (54.87)                                        
 16 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:42.78    1:45.32 JO     
                  51.13     1:45.32 (54.19)                                        
 17 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:44.31    1:45.50 JO     
                  50.47     1:45.50 (55.03)                                        
 18 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR         1:46.50    1:45.55 JO     
                  52.19     1:45.55 (53.36)                                        
 19 Laird, Courtney R          9 LIAC-MR              1:46.15    1:46.03 JO     
                  50.98     1:46.03 (55.05)                                        
 20 Cain, Mary C              10 Badger-MR            1:43.44    1:46.17 JO     
                  52.60     1:46.17 (53.57)                                        
 21 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR              1:44.05    1:46.30 JO     
                  51.56     1:46.30 (54.74)                                        
 22 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR         1:40.48    1:46.41 JO     
                  51.10     1:46.41 (55.31)                                        
 23 Spirio, Casey             10 HAA-MR               1:49.85    1:47.35 JO     
                  51.49     1:47.35 (55.86)                                        
 24 Lau, Amanda               10 Basc-MR              1:50.60    1:47.38 JO     
                  52.77     1:47.38 (54.61)                                        
 25 Nash, Jennifer            10 LBA-MR               1:48.76    1:47.48 JO     
                  52.08     1:47.48 (55.40)                                        
 26 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         1:44.18    1:47.98 JO     
                  52.42     1:47.98 (55.56)                                        
 27 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR           1:51.97    1:48.75 JO     
                  54.11     1:48.75 (54.64)                                        
 28 McGrath, Deirdre R        10 Express Swimming-MR  1:51.60    1:49.37 JO     
                  54.38     1:49.37 (54.99)                                        
 29 Fici, Ann                 10 HAA-MR               1:52.36    1:49.41 JO     
                  52.82     1:49.41 (56.59)                                        
 30 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:48.73    1:49.59 JO     
                  52.65     1:49.59 (56.94)                                        
 31 Andriopoulos, Andriana I  10 FLY-MR               1:51.56    1:49.91 JO     
                  53.05     1:49.91 (56.86)                                        
 32 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR               1:50.01    1:50.28 JO     
                  54.68     1:50.28 (55.60)                                        
 33 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR         1:54.68    1:50.33 JO     
                  51.93     1:50.33 (58.40)                                        
 34 Chen, Julia Y             10 FLY-MR               1:55.06    1:51.15 JO     
                  53.60     1:51.15 (57.55)                                        
 35 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR         1:51.47    1:51.36 JO     
                  55.72     1:51.36 (55.64)                                        
 36 Brooks, Alexandra         10 Trs-MR               1:47.36    1:51.65 JO     
                  54.20     1:51.65 (57.45)                                        
 37 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:50.30    1:51.85 JO     
                  53.83     1:51.85 (58.02)                                        
 38 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:52.94    1:51.86 JO     
                  55.09     1:51.86 (56.77)                                        
 39 Yeager, Kate E            10 SSL-MR               1:54.42    1:52.20 JO     
                  53.67     1:52.20 (58.53)                                        
 40 Trivino, Maria A          10 FLY-MR               1:50.73    1:52.57 JO     
                  52.47   1:52.57 (1:00.10)                                        
 41 Bischoff, Melissa R       10 Tmsuffolk-MR         1:54.54    1:52.67 JO     
                  55.98     1:52.67 (56.69)                                        
 42 Kaplan, Paige E            9 LIAC-MR              1:52.73    1:52.74 JO     
 43 Xue, Kelly E              10 HS-MR                1:55.20    1:53.23 JO     
                  54.33     1:53.23 (58.90)                                        
 44 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR  1:54.61    1:53.74 JO     
                  55.37     1:53.74 (58.37)                                        
 45 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            1:55.51    1:54.43 JO     
                  55.24     1:54.43 (59.19)                                        
 46 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR         1:51.93    1:54.72 JO     
                  55.48     1:54.72 (59.24)                                        
 47 Sullivan, Emily           10 Trs-MR               1:55.60    1:54.84 JO     
                  54.68   1:54.84 (1:00.16)                                        
 48 Zukowski, Carli            9 WISC-MR              1:50.98    1:55.07 JO     
                  56.52     1:55.07 (58.55)                                        
 49 Vani, Jacqueline J        10 Express Swimming-MR  1:54.03    1:55.86 JO     
                  57.10     1:55.86 (58.76)                                        
 50 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR  1:52.35    1:55.90 JO     
                  56.05     1:55.90 (59.85)                                        
 51 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:47.06    1:55.95 JO     
                  55.86   1:55.95 (1:00.09)                                        
 52 Tan, Cathy                 8 Twisters-MR          1:56.39    1:56.87 JO     
                  56.79   1:56.87 (1:00.08)                                        
 53 Crosby, Amanda            10 WISC-MR              1:55.34    1:58.06        
                  57.31   1:58.06 (1:00.75)                                        
 
Event 50  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:26.95   7/26/2003 Chudchane Sangtippawan, LGAC               
    LC Metro: # 1:23.34   7/15/1990 C.Helin, TVSC-MR                           
                1:29.69  T16
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:35.30    1:33.71 ZONE   
                  45.83     1:33.71 (47.88)                                        
  2 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:33.76    1:33.78 ZONE   
                  45.63     1:33.78 (48.15)                                        
  3 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  1:40.28    1:38.65 ZONE   
                  47.58     1:38.65 (51.07)                                        
  4 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR              1:40.81    1:40.20 JO     
                  49.85     1:40.20 (50.35)                                        
  5 Moon, Jay                 10 FLY-MR               1:42.20    1:42.38 JO     
                  48.27     1:42.38 (54.11)                                        
  6 Greer, Anthony M          10 North Shore-MR       1:47.87    1:42.76 JO     
                  48.69     1:42.76 (54.07)                                        
  7 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:43.75    1:43.39 JO     
                  50.02     1:43.39 (53.37)                                        
  8 Owens, Nicholas A         10 Aqua Gems-MR         1:47.75    1:43.95 JO     
                  49.94     1:43.95 (54.01)                                        
  9 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            1:29.21Y   1:44.11 JO     
                  50.49     1:44.11 (53.62)                                        
 10 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  1:44.20    1:44.59 JO     
                  49.24     1:44.59 (55.35)                                        
 11 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR              1:51.25    1:44.62 JO     
                  51.17     1:44.62 (53.45)                                        
 12 Li, Jonathan              10 LIAC-MR              1:50.48    1:44.91 JO     
                  49.62     1:44.91 (55.29)                                        
 13 Lantin, Matthew D         10 Middies-MR           1:46.54    1:46.08 JO     
                  51.52     1:46.08 (54.56)                                        
 14 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR         1:44.87    1:47.11 JO     
                  52.75     1:47.11 (54.36)                                        
 15 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR          1:50.49    1:47.68 JO     
                  51.76     1:47.68 (55.92)                                        
 16 Zabelaj, Bujar             9 Middies-MR           1:51.72    1:49.41 JO     
                  52.32     1:49.41 (57.09)                                        
 17 Christianson, Keith G     10 HAA-MR               1:55.27    1:49.93 JO     
                  54.03     1:49.93 (55.90)                                        
 18 Zhu, Joshua               10 Tmsuffolk-MR         1:50.43    1:50.34 JO     
                  53.10     1:50.34 (57.24)                                        
 19 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR              1:53.27    1:50.67 JO     
                  53.00     1:50.67 (57.67)                                        
 20 Zhou, Ethan               10 Twisters-MR          1:53.93    1:50.76 JO     
                  53.48     1:50.76 (57.28)                                        
 21 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/ Seals-MR        1:52.95    1:50.81 JO     
                  53.02     1:50.81 (57.79)                                        
 22 Nussbaum, Tyler J          9 LIAC-MR              1:53.70    1:50.99 JO     
                  53.44     1:50.99 (57.55)                                        
 23 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:48.04    1:51.55 JO     
                  54.19     1:51.55 (57.36)                                        
 24 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR         1:49.48    1:51.70 JO     
                  53.81     1:51.70 (57.89)                                        
 25 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            1:48.84    1:52.07 JO     
                  54.40     1:52.07 (57.67)                                        
 26 Palacios, David D         10 HS-MR                1:50.90    1:52.85 JO     
                  52.68   1:52.85 (1:00.17)                                        
 27 Brown, Nate M              9 HYB-MR               1:35.41Y   1:54.02 JO     
                  57.12     1:54.02 (56.90)                                        
 28 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:48.89    1:55.18 JO     
                  55.55     1:55.18 (59.63)                                        
 29 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR    1:52.65    1:55.60 JO     
                  56.26     1:55.60 (59.34)                                        
 30 Devito, TJ                 8 Trs-MR               1:56.99    1:57.25        
                  57.77     1:57.25 (59.48)                                        
 31 Cowden, Luke S             8 HAA-MR               1:52.55    1:57.44        
                  55.92   1:57.44 (1:01.52)                                        
 32 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR         1:53.81    1:57.60        
                  57.42   1:57.60 (1:00.18)                                        
 33 Veccia, James V           10 North Shore-MR       1:55.27    1:57.71        
                  58.60     1:57.71 (59.11)                                        
 34 Araujo, Kevin A           10 SSL-MR               1:56.78    1:58.77        
                  57.09   1:58.77 (1:01.68)                                        
 35 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR    1:56.97    1:59.79        
                  57.47   1:59.79 (1:02.32)                                        
 
Event 51  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.72   7/30/2005 Lili M Shiota, AGUA Swim Team              
    LC Metro: # 1:05.76   7/15/1986 L.Loveless, BSC-MR                         
                1:06.49  JNR
                1:07.19  T16
                1:07.89  JR-B
                1:14.19  ZONE
                1:20.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Agata           13 FL-UN-MR             1:12.25    1:10.75 ZONE   
                  34.61     1:10.75 (36.14)                                        
  2 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               1:13.39    1:12.08 ZONE   
                  34.94     1:12.08 (37.14)                                        
  3 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               1:13.43    1:12.57 ZONE   
                  35.91     1:12.57 (36.66)                                        
  4 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  1:12.84    1:12.71 ZONE   
                  35.73     1:12.71 (36.98)                                        
  5 Aiello, Jennifer M        13 MSC-MR               1:16.02    1:14.30 JO     
                  37.29     1:14.30 (37.01)                                        
  6 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR          1:14.81    1:14.56 JO     
                  36.19     1:14.56 (38.37)                                        
  7 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               1:13.98    1:15.06 JO     
                  36.38     1:15.06 (38.68)                                        
  8 Simonetti, Christina F    13 TVSC-MR              1:13.82    1:15.14 JO     
                  35.94     1:15.14 (39.20)                                        
  9 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  1:15.77    1:15.30 JO     
                  36.41     1:15.30 (38.89)                                        
 10 Doughty, Brigitte         14 HAA-MR               1:04.21Y   1:15.32 JO     
                  36.56     1:15.32 (38.76)                                        
 11 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              1:13.92    1:15.60 JO     
                  36.15     1:15.60 (39.45)                                        
 12 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    1:15.38    1:15.63 JO     
                  36.10     1:15.63 (39.53)                                        
 13 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         1:20.61    1:16.50 JO     
                  37.63     1:16.50 (38.87)                                        
 14 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               1:17.16S   1:16.51 JO     
                  37.33     1:16.51 (39.18)                                        
 15 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               1:17.86    1:16.71 JO     
                  38.00     1:16.71 (38.71)                                        
 16 McGuire, Christine        13 Badger-MR            1:06.69Y   1:16.83 JO     
                  37.99     1:16.83 (38.84)                                        
 17 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              1:17.89    1:17.05 JO     
                  38.39     1:17.05 (38.66)                                        
 18 Muller, Kristin N         13 TVSC-MR              1:19.02    1:17.66 JO     
                  37.82     1:17.66 (39.84)                                        
 19 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              1:18.93    1:17.91 JO     
                  38.77     1:17.91 (39.14)                                        
 20 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         1:18.40    1:18.10 JO     
                  38.28     1:18.10 (39.82)                                        
 21 Shiota, Lena A            13 Agua Swim Team-MR    1:17.33    1:18.60 JO     
                  37.97     1:18.60 (40.63)                                        
 22 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              1:19.39    1:18.95 JO     
                  37.62     1:18.95 (41.33)                                        
 23 Borutecene, Gabrielle M   14 HYB-MR               1:17.65S   1:20.23 JO     
                  38.82     1:20.23 (41.41)                                        
 24 Johns, Maggie S           13 LIAC-MR              1:20.42    1:20.83 JO     
                  39.08     1:20.83 (41.75)                                        
 25 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR          1:20.17    1:21.49        
                  39.48     1:21.49 (42.01)                                        
 
Event 52  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:02.79   7/30/2005 Greg H Pelton, Badger                      
    LC Metro: #   59.77   7/15/1977 R.Carey, BSC-MR                            
                1:00.59  JNR
                1:01.39  JR-B
                1:03.29  T16
                1:10.49  ZONE
                1:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              1:08.41    1:06.44 ZONE   
                  32.13     1:06.44 (34.31)                                        
  2 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              1:08.97    1:06.95 ZONE   
                  33.09     1:06.95 (33.86)                                        
  3 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR              1:11.92    1:09.74 ZONE   
                  33.32     1:09.74 (36.42)                                        
  4 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          1:13.61    1:10.17 ZONE   
                  34.15     1:10.17 (36.02)                                        
  5 Sullivan, Sean P          13 HYB-MR               1:11.75    1:10.44 ZONE   
                  34.11     1:10.44 (36.33)                                        
  6 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR         1:02.57Y   1:10.82 JO     
                  34.17     1:10.82 (36.65)                                        
  7 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:12.49    1:10.94 JO     
                  34.55     1:10.94 (36.39)                                        
  8 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          1:12.03    1:11.62 JO     
                  34.87     1:11.62 (36.75)                                        
  9 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         1:11.56    1:11.74 JO     
                  35.51     1:11.74 (36.23)                                        
 10 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               1:14.92    1:13.61 JO     
                  36.47     1:13.61 (37.14)                                        
 11 Forgione, Michael J       14 Tmsuffolk-MR         1:15.60    1:13.69 JO     
                  36.30     1:13.69 (37.39)                                        
 12 Zhu, Joseph               14 TVSC-MR              1:15.55    1:14.85 JO     
                  35.89     1:14.85 (38.96)                                        
 13 Leibel, Danny             14 Trs-MR               1:03.12Y   1:15.02 JO     
                  35.95     1:15.02 (39.07)                                        
 14 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              1:16.59    1:15.12 JO     
                  36.75     1:15.12 (38.37)                                        
 15 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR              1:16.89    1:15.18 JO     
 16 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:16.93    1:15.36 JO     
                  36.74     1:15.36 (38.62)                                        
 17 Lee, Marc A               14 Apex-MR              1:14.96    1:15.65 JO     
                  36.72     1:15.65 (38.93)                                        
 18 Guelly, Stefan M          14 FLY-MR               1:13.48    1:15.98 JO     
                  37.11     1:15.98 (38.87)                                        
 19 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR         1:15.45    1:16.02 JO     
                  36.20     1:16.02 (39.82)                                        
 20 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               1:15.00    1:16.25 JO     
                  37.74     1:16.25 (38.51)                                        
 21 DeSalvo, David M          14 LIAC-MR              1:16.94    1:16.82 JO     
                  37.44     1:16.82 (39.38)                                        
 22 Corey, Alexi              13 NY Sharks-MR         1:16.51    1:18.15        
                  37.40     1:18.15 (40.75)                                        
 23 Lee, Joe                  14 UN-MR                1:16.95    1:18.70        
                  38.39     1:18.70 (40.31)                                        
 
Event 53  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:12.88   7/26/2003 Sara Giberson, BASC                        
    LC Metro: # 1:10.95    6/7/2003 Sara Giberson, BASCc-MR                    
                1:18.59  T16
                1:27.19  ZONE
                1:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            1:20.94    1:20.86 ZONE   
                  39.75     1:20.86 (41.11)                                        
  2 Venice, Charissa L        10 UN-MR                1:23.09    1:23.31 ZONE   
                  40.75     1:23.31 (42.56)                                        
  3 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:27.36    1:24.23 ZONE   
                  41.16     1:24.23 (43.07)                                        
  4 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               1:26.00    1:24.92 ZONE   
                  41.18     1:24.92 (43.74)                                        
  5 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:25.06    1:25.03 ZONE   
                  41.26     1:25.03 (43.77)                                        
  6 Susz, Gabriella V         10 Middies-MR           1:27.16    1:25.24 ZONE   
                  42.31     1:25.24 (42.93)                                        
  7 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR              1:25.95    1:26.19 ZONE   
                  42.73     1:26.19 (43.46)                                        
  8 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:29.49    1:26.50 ZONE   
                  42.46     1:26.50 (44.04)                                        
  8 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR              1:27.92    1:26.50 ZONE   
                  42.99     1:26.50 (43.51)                                        
 10 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR         1:28.42    1:27.03 ZONE   
                  43.37     1:27.03 (43.66)                                        
 11 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:25.31    1:27.13 ZONE   
                  43.07     1:27.13 (44.06)                                        
 12 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               1:27.87    1:27.25 JO     
                  43.11     1:27.25 (44.14)                                        
 13 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:26.46    1:27.27 JO     
                  43.43     1:27.27 (43.84)                                        
 14 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:25.59    1:27.28 JO     
                  42.58     1:27.28 (44.70)                                        
 15 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      1:27.95    1:27.60 JO     
                  42.83     1:27.60 (44.77)                                        
 16 Tschoke, Victoria         10 Sachem-MR            1:31.59    1:27.74 JO     
                  43.37     1:27.74 (44.37)                                        
 17 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR              1:30.11    1:28.41 JO     
                  44.09     1:28.41 (44.32)                                        
 18 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:26.73    1:28.58 JO     
                  43.40     1:28.58 (45.18)                                        
 19 Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                1:26.79    1:29.09 JO     
                  43.86     1:29.09 (45.23)                                        
 20 Danin, Kylie L             9 WISC-MR              1:27.65    1:29.79 JO     
                  43.88     1:29.79 (45.91)                                        
 21 Cruz, Brigitti S          10 FLY-MR               1:32.11    1:30.16 JO     
                  43.93     1:30.16 (46.23)                                        
 22 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR              1:37.51    1:30.23 JO     
                  44.29     1:30.23 (45.94)                                        
 23 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR              1:30.05    1:30.25 JO     
                  43.21     1:30.25 (47.04)                                        
 24 Kanim, Callie H           10 Middies-MR           1:33.46    1:31.45 JO     
                  44.07     1:31.45 (47.38)                                        
 25 Rush, Meaghan C           10 LIAC-MR              1:33.71    1:31.72 JO     
                  46.02     1:31.72 (45.70)                                        
 26 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:32.69    1:31.93 JO     
                  45.57     1:31.93 (46.36)                                        
 27 Nash, Jennifer            10 LBA-MR               1:33.36    1:32.06 JO     
                  45.37     1:32.06 (46.69)                                        
 28 Hartigan, Kaitlin A       10 GAEL-MR              1:31.68    1:32.12 JO     
                  44.47     1:32.12 (47.65)                                        
 29 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR         1:32.44    1:32.21 JO     
                  44.54     1:32.21 (47.67)                                        
 30 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:32.77    1:32.66 JO     
                  45.46     1:32.66 (47.20)                                        
 31 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:34.64    1:32.68 JO     
                  47.18     1:32.68 (45.50)                                        
 32 Bergin, Kate C             9 MSC-MR               1:32.61    1:32.97 JO     
                  45.76     1:32.97 (47.21)                                        
 33 Olazabal, Gabriella       10 LIAC-MR              1:35.55    1:33.49 JO     
                  46.00     1:33.49 (47.49)                                        
 34 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR       1:36.61    1:33.74 JO     
                  46.26     1:33.74 (47.48)                                        
 35 Tan, Cathy                 8 Twisters-MR          1:32.90    1:34.05 JO     
 36 Hutzler, Alexandra P      10 TVSC-MR              1:33.18    1:34.38 JO     
                  46.38     1:34.38 (48.00)                                        
 37 Boyko, Jaime P            10 LIAC-MR              1:39.56    1:36.21 JO     
 38 Hao, Amy P                10 FLY-MR               1:36.15S   1:36.22 JO     
                  46.64     1:36.22 (49.58)                                        
 39 Schmitz, Stefani R        10 MSC-MR               1:39.95    1:36.39 JO     
                  47.82     1:36.39 (48.57)                                        
 40 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR         1:41.67    1:36.41 JO     
                  49.21     1:36.41 (47.20)                                        
 41 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR               1:37.36    1:36.68 JO     
                  47.06     1:36.68 (49.62)                                        
 42 Pozmanter, Kristen L      10 TVSC-MR              1:38.12    1:36.83 JO     
                  47.20     1:36.83 (49.63)                                        
 43 Chediak, Isabel A          9 Middies-MR           1:33.39    1:36.89 JO     
                  46.76     1:36.89 (50.13)                                        
 44 Deverna, Tara N           10 GAEL-MR              1:34.85    1:37.45 JO     
                  48.23     1:37.45 (49.22)                                        
 45 Bischoff, Melissa R       10 Tmsuffolk-MR         1:38.59    1:37.50 JO     
                  48.61     1:37.50 (48.89)                                        
 46 Laird, Courtney R          9 LIAC-MR              1:37.58    1:37.73 JO     
                  48.52     1:37.73 (49.21)                                        
 47 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR              1:38.95    1:38.13 JO     
                  48.71     1:38.13 (49.42)                                        
 48 Kelly, Simone              9 Bgnw Marlins-MR      1:42.68    1:38.18 JO     
                  49.37     1:38.18 (48.81)                                        
 49 Barry, Kristina F          9 Bgnw Marlins-MR      1:38.59    1:38.66 JO     
                  48.91     1:38.66 (49.75)                                        
 50 Dunn, Emily K              9 WISC-MR              1:39.73    1:38.71 JO     
                  47.51     1:38.71 (51.20)                                        
 51 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:39.53    1:38.76 JO     
                  48.99     1:38.76 (49.77)                                        
 52 Giovanniello, Kerry A      9 LIAC-MR              1:39.14    1:38.85 JO     
                  48.68     1:38.85 (50.17)                                        
 53 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                1:38.76    1:39.17 JO     
                  48.37     1:39.17 (50.80)                                        
 54 Nixon, Charlotte A        10 Badger-MR            1:39.42    1:39.22 JO     
                  49.01     1:39.22 (50.21)                                        
 55 Peralta, Loren S          10 Apex-MR              1:37.69    1:39.69 JO     
                  51.03     1:39.69 (48.66)                                        
 56 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            1:39.64    1:39.76 JO     
                  49.63     1:39.76 (50.13)                                        
 57 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    1:40.36    1:39.86 JO     
 58 Caulfield, Jessica R      10 CSC-MR               1:41.64    1:39.87 JO     
                  50.11     1:39.87 (49.76)                                        
 59 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR         1:37.77    1:39.94 JO     
                  49.68     1:39.94 (50.26)                                        
 60 Arana, Jessica             9 LIAC-MR              1:37.88    1:39.99 JO     
                  49.28     1:39.99 (50.71)                                        
 61 Garces, Tessa J            8 Badger-MR            1:42.56    1:40.33 JO     
                  47.74     1:40.33 (52.59)                                        
 62 Harrington, Morgan         8 LBA-MR               1:42.95    1:40.45 JO     
                  48.17     1:40.45 (52.28)                                        
 63 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR         1:42.53    1:40.56 JO     
                  49.36     1:40.56 (51.20)                                        
 64 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:39.52    1:40.59 JO     
                  51.12     1:40.59 (49.47)                                        
 65 Poleway, Caroline A        9 Middies-MR           1:38.43    1:40.66 JO     
                  47.95     1:40.66 (52.71)                                        
 66 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR               1:38.05    1:40.73 JO     
                  50.65     1:40.73 (50.08)                                        
 67 Xue, Kelly E              10 HS-MR                1:41.67    1:40.89 JO     
                  50.02     1:40.89 (50.87)                                        
 68 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR               1:39.43    1:41.54 JO     
                  49.39     1:41.54 (52.15)                                        
 69 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR              1:42.05    1:41.90 JO     
                  49.81     1:41.90 (52.09)                                        
 70 Andriopoulos, Andriana I  10 FLY-MR               1:42.12    1:42.05 JO     
 71 Swartwout, Erica          10 Tmsuffolk-MR         1:41.33    1:42.32 JO     
                  51.14     1:42.32 (51.18)                                        
 72 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR               1:39.07    1:42.72 JO     
 73 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:42.40    1:43.20        
                  50.36     1:43.20 (52.84)                                        
 74 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:37.53    1:43.22        
 75 Fici, Ann                 10 HAA-MR               1:42.53    1:43.52        
                  51.09     1:43.52 (52.43)                                        
 76 Aiello, Kayleigh M         9 TVSC-MR              1:40.35    1:43.96        
 77 Stansbury, Kate           10 TVSC-MR              1:42.14    1:44.46        
                  50.68     1:44.46 (53.78)                                        
 78 McGrath, Ashley M          9 UN-MR                1:41.36    1:44.59        
                  50.42     1:44.59 (54.17)                                        
 79 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  1:41.78    1:46.03        
 80 Santore, Lee Ann           9 WISC-MR              1:38.12    1:46.14        
                  52.78     1:46.14 (53.36)                                        
 81 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:41.52    1:48.02        
                  51.45     1:48.02 (56.57)                                        
 82 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR  1:42.75    1:48.99        
                  54.62     1:48.99 (54.37)                                        
 83 McAuliffe, Phoebe B       10 TVSC-MR              1:38.95    1:52.13        
                  53.76     1:52.13 (58.37)                                        
 
Event 54  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:14.97    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
    LC Metro: # 1:13.65   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                1:18.59  T16
                1:27.19  ZONE
                1:42.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:19.36    1:18.79 ZONE   
                  39.05     1:18.79 (39.74)                                        
  2 Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:23.29    1:21.40 ZONE   
                  40.02     1:21.40 (41.38)                                        
  3 Domagala, Michael         10 FLY-MR               1:24.12    1:22.70 ZONE   
                  41.47     1:22.70 (41.23)                                        
  4 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:14.87Y   1:25.58 ZONE   
                  40.84     1:25.58 (44.74)                                        
  5 Santoro, Joseph           10 TVSC-MR              1:28.19    1:25.92 ZONE   
                  41.72     1:25.92 (44.20)                                        
  6 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR          1:35.34    1:27.09 ZONE   
                  42.77     1:27.09 (44.32)                                        
  7 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  1:25.78    1:28.33 JO     
                  42.75     1:28.33 (45.58)                                        
  8 Koo, Brandon H             9 UN-MR                1:33.46    1:28.90 JO     
                  44.09     1:28.90 (44.81)                                        
  9 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:28.43    1:29.22 JO     
                  44.54     1:29.22 (44.68)                                        
 10 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:26.68    1:29.44 JO     
                  43.60     1:29.44 (45.84)                                        
 11 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:31.97    1:29.56 JO     
                  44.83     1:29.56 (44.73)                                        
 12 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            1:31.38    1:30.10 JO     
                  45.05     1:30.10 (45.05)                                        
 13 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:31.35    1:30.49 JO     
                  45.00     1:30.49 (45.49)                                        
 14 Kennon, Declan P          10 Badger-MR            1:31.31    1:31.27 JO     
                  44.96     1:31.27 (46.31)                                        
 15 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:30.01    1:31.34 JO     
                  45.23     1:31.34 (46.11)                                        
 16 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:31.55    1:32.79 JO     
                  45.26     1:32.79 (47.53)                                        
 17 Egan, Liam R               8 Badger-MR            1:35.88    1:33.00 JO     
                  45.12     1:33.00 (47.88)                                        
 18 Moon, Jay                 10 FLY-MR               1:32.17    1:33.23 JO     
                  44.93     1:33.23 (48.30)                                        
 19 Rosa, Jack M              10 IA-MR                1:36.93    1:33.42 JO     
                  45.48     1:33.42 (47.94)                                        
 20 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR            1:36.50    1:34.30 JO     
                  45.36     1:34.30 (48.94)                                        
 21 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            1:36.25    1:34.74 JO     
                  46.44     1:34.74 (48.30)                                        
 22 Christianson, Keith G     10 HAA-MR               1:39.72    1:34.78 JO     
                  47.43     1:34.78 (47.35)                                        
 23 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:31.66    1:34.95 JO     
 24 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR              1:32.11    1:35.12 JO     
                  46.64     1:35.12 (48.48)                                        
 25 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR              1:37.85    1:35.50 JO     
                  46.60     1:35.50 (48.90)                                        
 26 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR            1:36.63    1:35.75 JO     
                  46.05     1:35.75 (49.70)                                        
 27 Palacios, David D         10 HS-MR                1:38.02    1:35.89 JO     
                  47.10     1:35.89 (48.79)                                        
 28 Lantin, Matthew D         10 Middies-MR           1:32.50    1:36.07 JO     
                  47.42     1:36.07 (48.65)                                        
 29 Rodriguez, Raoul J        10 Middies-MR           1:41.17    1:36.23 JO     
                  46.93     1:36.23 (49.30)                                        
 30 Bell, Schuyler            10 NY Sharks-MR         1:37.76    1:36.46 JO     
                  47.38     1:36.46 (49.08)                                        
 31 Russell, Doug             10 Tmsuffolk-MR         1:32.30    1:36.52 JO     
                  47.42     1:36.52 (49.10)                                        
 32 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR          1:42.83    1:36.59 JO     
                  47.77     1:36.59 (48.82)                                        
 33 Hagemann, Alex A           9 Express Swimming-MR  1:41.95    1:37.73 JO     
                  47.31     1:37.73 (50.42)                                        
 34 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR            1:34.74    1:37.80 JO     
                  48.74     1:37.80 (49.06)                                        
 35 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:35.67    1:37.90 JO     
                  48.02     1:37.90 (49.88)                                        
 36 Wang, Eric                10 LIAC-MR              1:36.68    1:38.24 JO     
                  47.13     1:38.24 (51.11)                                        
 37 Capodanno, Michael S      10 Tmsuffolk-MR         1:40.77    1:38.39 JO     
                  47.48     1:38.39 (50.91)                                        
 38 Gao, Ryan X               10 TVSC-MR              1:42.38    1:38.56 JO     
                  48.53     1:38.56 (50.03)                                        
 39 WU, Kevin                  8 FLY-MR               1:42.68    1:39.42 JO     
                  48.68     1:39.42 (50.74)                                        
 40 Murray, Jonathan          10 LBA-MR               1:42.44    1:39.81 JO     
                  47.49     1:39.81 (52.32)                                        
 41 Mahabadi, Armin B          9 Tmsuffolk-MR         1:41.42    1:40.05 JO     
                  49.58     1:40.05 (50.47)                                        
 42 MO, Joseph J               8 Twisters-MR          1:40.51    1:40.34 JO     
                  49.49     1:40.34 (50.85)                                        
 43 De los Santos, Christian  10 FLY-MR               1:39.70    1:40.64 JO     
                  51.29     1:40.64 (49.35)                                        
 44 Ramirez, Richard A         9 Agua Swim Team-MR    1:40.12    1:40.79 JO     
                  49.36     1:40.79 (51.43)                                        
 45 Stolbovskiy, Michael      10 Shy/ Seals-MR        1:37.85    1:41.03 JO     
                  49.15     1:41.03 (51.88)                                        
 46 DiGiacomo, Daniel          9 Bgnw Marlins-MR      1:37.49    1:41.77 JO     
                  51.77     1:41.77 (50.00)                                        
 47 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR         1:37.56    1:42.53 JO     
                  48.86     1:42.53 (53.67)                                        
 48 Magee, Dylan P             9 NY Sharks-MR         1:38.13    1:46.71        
                  52.55     1:46.71 (54.16)                                        
 49 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:40.21    1:50.02        
                  53.24     1:50.02 (56.78)                                        
 
Event 55  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:14.37   7/26/2003 Aleksa M Akerfelds, Middies                
    LC Metro: # 4:56.40   6/24/2004 Aleksa AKERFELDS, YMID-MR                  
                5:03.69  JNR
                5:05.49  T16
                5:09.69  JR-B
                5:38.19  ZONE
                5:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               5:28.04    5:29.68 ZONE   
                  34.20     1:14.50 (40.30)     1:59.18 (44.68)     2:42.28 (43.10)
        3:28.12 (45.84)     4:14.93 (46.81)     4:52.81 (37.88)     5:29.68 (36.87)
  2 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                5:38.59    5:34.24 ZONE   
                  34.34     1:13.77 (39.43)     1:57.32 (43.55)     2:40.07 (42.75)
        3:29.10 (49.03)     4:17.81 (48.71)     4:56.30 (38.49)     5:34.24 (37.94)
  3 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              5:34.85    5:34.93 ZONE   
                  36.83     1:17.26 (40.43)     1:59.53 (42.27)     2:41.29 (41.76)
        3:33.01 (51.72)     4:23.75 (50.74)     5:00.02 (36.27)     5:34.93 (34.91)
  4 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    5:37.41    5:38.40 JO     
                  34.20     1:12.67 (38.47)     1:57.12 (44.45)                    
            3:32.35 ( )                             5:00.82 ( )     5:38.40 (37.58)
  5 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         5:35.66    5:40.81 JO     
                  33.94     1:13.40 (39.46)     1:58.83 (45.43)     2:41.07 (42.24)
        3:29.84 (48.77)     4:21.16 (51.32)     5:01.74 (40.58)     5:40.81 (39.07)
  6 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         5:00.42Y   5:40.99 JO     
                  36.16     1:18.62 (42.46)     2:04.42 (45.80)     2:49.50 (45.08)
        3:39.12 (49.62)     4:28.70 (49.58)     5:05.73 (37.03)     5:40.99 (35.26)
  7 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         5:41.36    5:41.06 JO     
                  37.75     1:20.52 (42.77)     2:04.69 (44.17)     2:48.12 (43.43)
        3:36.37 (48.25)     4:25.76 (49.39)     5:03.50 (37.74)     5:41.06 (37.56)
  8 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  5:06.61Y   5:41.39 JO     
                  37.67     1:22.99 (45.32)     2:03.41 (40.42)     2:43.64 (40.23)
        3:32.64 (49.00)     4:21.18 (48.54)     5:01.85 (40.67)     5:41.39 (39.54)
  9 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         5:45.04    5:41.67 JO     
                  37.59     1:20.09 (42.50)     2:07.57 (47.48)     2:53.70 (46.13)
        3:41.70 (48.00)     4:28.52 (46.82)     5:05.99 (37.47)     5:41.67 (35.68)
 10 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              5:46.19    5:42.29 JO     
                  35.93     1:17.29 (41.36)     2:00.99 (43.70)     2:42.53 (41.54)
        3:34.20 (51.67)     4:26.43 (52.23)     5:05.21 (38.78)     5:42.29 (37.08)
 11 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    5:47.24    5:42.30 JO     
                  37.23     1:20.45 (43.22)     2:05.86 (45.41)     2:49.77 (43.91)
        3:39.95 (50.18)     4:29.66 (49.71)     5:06.96 (37.30)     5:42.30 (35.34)
 12 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR          5:42.76    5:45.04 JO     
                  34.77     1:17.29 (42.52)     2:03.38 (46.09)     2:48.18 (44.80)
        3:37.45 (49.27)     4:26.52 (49.07)     5:06.68 (40.16)     5:45.04 (38.36)
 13 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  5:49.18    5:45.82 JO     
                  39.34     1:24.23 (44.89)     2:07.40 (43.17)     2:50.49 (43.09)
        3:39.96 (49.47)                             5:07.58 ( )     5:45.82 (38.24)
 14 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               5:57.04    5:49.59 JO     
                  37.30     1:18.58 (41.28)     2:03.81 (45.23)     2:47.18 (43.37)
        3:39.43 (52.25)     4:29.53 (50.10)     5:09.33 (39.80)     5:49.59 (40.26)
 15 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               5:44.55    5:51.56 JO     
                  35.95     1:17.59 (41.64)     2:02.57 (44.98)     2:46.76 (44.19)
        3:38.28 (51.52)     4:27.10 (48.82)     5:10.47 (43.37)     5:51.56 (41.09)
 16 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         5:54.37    5:59.30 JO     
                  38.73     1:24.00 (45.27)     2:10.39 (46.39)     2:55.22 (44.83)
        3:48.42 (53.20)     4:40.62 (52.20)     5:21.33 (40.71)     5:59.30 (37.97)
 17 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  5:54.98    5:59.87 JO     
                  37.82     1:23.62 (45.80)     2:10.84 (47.22)     2:55.31 (44.47)
        3:48.18 (52.87)     4:41.46 (53.28)     5:21.59 (40.13)     5:59.87 (38.28)
 18 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  5:06.75Y   6:05.87        
                  37.30     1:23.05 (45.75)     2:12.90 (49.85)     2:58.46 (45.56)
        3:55.42 (56.96)     4:48.56 (53.14)     5:28.56 (40.00)     6:05.87 (37.31)
 -- Munz, Brenna A            14 MSC-MR               5:50.38        DFS        
 
Event 56  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:57.77    8/4/2000 Perry Bullock, WPSC                        
    LC Metro: # 4:44.57   7/15/1997 B.Neligan, LIAC-MR                         
                4:41.59  JNR
                4:43.89  JR-B
                4:51.09  T16
                5:21.99  ZONE
                5:48.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               5:21.61    5:10.61 ZONE   
                  33.06     1:11.81 (38.75)     1:53.16 (41.35)     2:32.95 (39.79)
        3:16.70 (43.75)     4:01.39 (44.69)     4:36.82 (35.43)     5:10.61 (33.79)
  2 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR         4:37.68Y   5:20.60 ZONE   
                  35.08     1:13.56 (38.48)     1:55.64 (42.08)     2:37.24 (41.60)
        3:23.61 (46.37)     4:09.58 (45.97)     4:46.10 (36.52)     5:20.60 (34.50)
  3 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          5:21.56    5:21.17 ZONE   
                  32.76     1:10.98 (38.22)     1:54.15 (43.17)     2:36.59 (42.44)
        3:21.97 (45.38)     4:08.11 (46.14)     4:46.33 (38.22)     5:21.17 (34.84)
  4 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               5:27.49    5:21.95 ZONE   
                  36.40     1:17.05 (40.65)     1:57.97 (40.92)     2:38.21 (40.24)
        3:24.44 (46.23)     4:10.23 (45.79)     4:46.86 (36.63)     5:21.95 (35.09)
  5 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              4:52.26Y   5:27.37 JO     
                  34.88     1:13.95 (39.07)     1:54.47 (40.52)     2:34.08 (39.61)
        3:26.56 (52.48)     4:16.45 (49.89)     4:52.65 (36.20)     5:27.37 (34.72)
  6 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              5:27.82    5:29.94 JO     
                                  19.95 ( )                             2:40.31 ( )
        3:28.99 (48.68)     4:18.74 (49.75)     4:54.79 (36.05)     5:29.94 (35.15)
  7 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  4:47.43Y   5:30.19 JO     
                  34.05     1:13.63 (39.58)     1:56.99 (43.36)     2:39.05 (42.06)
        3:29.78 (50.73)     4:20.32 (50.54)     4:55.77 (35.45)     5:30.19 (34.42)
  8 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         4:57.62Y   5:31.02 JO     
                  37.17     1:20.11 (42.94)     2:00.95 (40.84)     2:41.16 (40.21)
        3:28.13 (46.97)     4:14.41 (46.28)     4:51.67 (37.26)     5:31.02 (39.35)
  9 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              5:27.55    5:31.30 JO     
                  33.76     1:12.81 (39.05)     2:01.87 (49.06)                    
            3:33.09 ( )     4:17.71 (44.62)     4:55.08 (37.37)     5:31.30 (36.22)
 10 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR              5:42.63    5:31.78 JO     
                  35.63   2:45.76 (2:10.13)     3:31.91 (46.15)                    
                                                    4:56.01 ( )     5:31.78 (35.77)
 11 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              5:34.58    5:33.14 JO     
                  34.53     1:15.46 (40.93)     1:57.49 (42.03)     2:37.84 (40.35)
        3:28.79 (50.95)     4:19.80 (51.01)     4:56.43 (36.63)     5:33.14 (36.71)
 12 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          5:34.21    5:33.42 JO     
                  35.55     1:17.72 (42.17)     2:00.89 (43.17)     2:43.45 (42.56)
        3:33.20 (49.75)     4:22.90 (49.70)     5:00.03 (37.13)     5:33.42 (33.39)
 13 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          5:35.07    5:33.51 JO     
                  36.99     1:16.11 (39.12)     1:58.15 (42.04)     2:38.66 (40.51)
        3:30.89 (52.23)     4:21.49 (50.60)     4:58.78 (37.29)     5:33.51 (34.73)
 14 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  4:50.52Y   5:33.59 JO     
                  35.77     1:17.99 (42.22)     2:03.45 (45.46)     2:47.06 (43.61)
        3:33.48 (46.42)     4:20.95 (47.47)     4:57.95 (37.00)     5:33.59 (35.64)
 15 Park, Jay S               13 LIAC-MR              5:37.90    5:33.85 JO     
                  34.55     1:13.07 (38.52)     1:58.20 (45.13)     2:41.60 (43.40)
        3:30.98 (49.38)     4:21.16 (50.18)     4:57.97 (36.81)     5:33.85 (35.88)
 16 Lee, Joe                  14 UN-MR                5:40.26    5:35.83 JO     
                  34.00     1:12.86 (38.86)     1:57.58 (44.72)     2:41.82 (44.24)
        3:31.42 (49.60)     4:20.72 (49.30)     4:59.23 (38.51)     5:35.83 (36.60)
 17 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         4:58.98Y   5:37.94 JO     
                  36.45     1:18.54 (42.09)     2:02.29 (43.75)     2:45.29 (43.00)
        3:33.56 (48.27)     4:23.37 (49.81)     5:01.93 (38.56)     5:37.94 (36.01)
 18 Park, Jin Woo W           14 LIAC-MR              5:43.08    5:44.35 JO     
                  36.58     1:21.60 (45.02)     2:09.46 (47.86)     2:54.03 (44.57)
        3:40.22 (46.19)     4:26.30 (46.08)     5:06.35 (40.05)     5:44.35 (38.00)
 19 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          5:45.03    5:44.44 JO     
                  36.82     1:19.88 (43.06)     2:04.81 (44.93)     2:49.74 (44.93)
        3:38.13 (48.39)     4:26.93 (48.80)     5:05.92 (38.99)     5:44.44 (38.52)
 20 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               4:56.31Y   5:47.68 JO     
                  37.82     1:24.56 (46.74)     2:11.04 (46.48)                    
            3:44.65 ( )     4:33.54 (48.89)     5:11.49 (37.95)     5:47.68 (36.19)
 21 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR              5:00.95Y   5:48.73 JO     
                  34.15     1:15.82 (41.67)     2:00.10 (44.28)     2:42.58 (42.48)
        3:38.33 (55.75)     4:34.09 (55.76)     5:12.35 (38.26)     5:48.73 (36.38)
 22 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              5:47.82    5:50.50        
                  35.83     1:18.16 (42.33)     2:02.76 (44.60)     2:47.66 (44.90)
        3:39.42 (51.76)     4:32.26 (52.84)     5:10.55 (38.29)     5:50.50 (39.95)
 23 Erskine, Brendan          13 Twisters-MR          5:40.31    5:51.60        
                  38.59     1:23.93 (45.34)     2:09.15 (45.22)     2:53.98 (44.83)
        3:41.66 (47.68)     4:30.15 (48.49)     5:11.53 (41.38)     5:51.60 (40.07)
 24 Leibel, Danny             14 Trs-MR               5:02.74Y   5:57.15        
                  36.98     1:21.41 (44.43)     2:06.93 (45.52)     2:50.92 (43.99)
        3:45.12 (54.20)     4:38.47 (53.35)     5:18.27 (39.80)     5:57.15 (38.88)
 
Event 57  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:11.03   7/30/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS           
                         E KIM, C FIDAN, A SUN, A ZHU                      
    LC Metro: # 2:11.03   7/29/2005 LaGuardia Aquatic Club, LGAC-MR            
                         E. KIM, C. FIDAN, A. SUN, A. ZHU                  
                2:15.49  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:18.68    2:16.87        
     1) Kim, Elizabeth 10               2) Rubiano, Alexandra K 10        
     3) Yu, Wynona K 10                 4) Barbosa, Tabitha 10            
                  33.34     1:07.78 (34.44)     1:43.22 (35.44)     2:16.87 (33.65)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:19.88    2:19.09        
     1) Evans, Kate B 9                 2) Cain, Mary C 10                
     3) Takei, Chiharu 10               4) Bailey, Brittany M 10          
                  34.42     1:10.06 (35.64)     1:47.70 (37.64)     2:19.09 (31.39)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:22.64    2:21.68        
     1) Arana, Jennifer 9               2) Rodriguez, Nicole 10           
     3) Hao, Amy P 10                   4) Cruz, Brigitti S 10            
                  34.85     1:09.18 (34.33)     1:45.59 (36.41)     2:21.68 (36.09)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:25.51    2:24.51        
     1) Patrick, Trudiann O 10          2) Giovanniello, Kerry A 9        
     3) Gregorace, Zoe R 9              4) Rush, Meaghan C 10             
                  35.58     1:14.20 (38.62)     1:47.63 (33.43)     2:24.51 (36.88)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:18.83    2:27.67        
     1) Hutzler, Alexandra P 10         2) Proffit, Alexa M 10            
     3) Stansbury, Kate 10              4) Bertini, Rachael N 10          
                  36.23     1:13.81 (37.58)     1:52.38 (38.57)     2:27.67 (35.29)
  6 Team Suffolk-MR  'A'                              2:21.42    2:28.04        
     1) Pappalardo, Jacqueline L 10     2) Bischoff, Melissa R 10         
     3) Swartwout, Erica 10             4) Drury, Shannon 9               
                  34.20     1:12.24 (38.04)     1:51.64 (39.40)     2:28.04 (36.40)
  7 Hauppauge-MR  'A'                                 2:29.80    2:30.53        
     1) Fitzgerald, Kaitlyn 10          2) Hemp, Alexandra 10             
     3) Hodosky, Jessica L 10           4) Connor, Deirdre A 9            
                  36.42     1:15.12 (38.70)   2:30.53 (1:15.41)                    
  8 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:32.00    2:30.57        
     1) McLaughlin, Genna M 9           2) Wasserman, Raquel M 9          
     3) Barry, Kristina F 9             4) Kelly, Simone 9                
                  35.25     1:13.91 (38.66)     1:51.66 (37.75)     2:30.57 (38.91)
  9 Flushing YMCA-MR  'B'                             2:35.96    2:31.34        
     1) Bai, Annys 10                   2) Lantimo, Valerie M 10          
     3) Andriopoulos, Andriana I 10     4) Trivino, Maria A 10            
                  37.30     1:15.56 (38.26)     1:53.16 (37.60)     2:31.34 (38.18)
 10 Long Island Express-MR  'A'                       2:30.61    2:31.95        
     1) Quinn, Kelly A 10               2) Tietjen, Megan R 10            
     3) McKenzie, Loren A 10            4) Lucas, Marie E 10              
                                1:20.15 ( )     1:56.50 (36.35)     2:31.95 (35.45)
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:32.17    2:33.02        
     1) Rashid, Jasmine 10              2) Bamba, Katrina M 10            
     3) Arana, Jessica 9                4) Olazabal, Gabriella 10         
                  37.76     1:15.28 (37.52)   2:33.02 (1:17.74)                    
 12 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:31.20    2:34.15        
     1) McNamara, Alison 9              2) Grady, Caitlin M 10            
     3) Miesner, Kiera C 10             4) Poindexter, Tiana 10           
                  40.43     1:19.94 (39.51)     1:56.77 (36.83)     2:34.15 (37.38)
 13 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:36.82    2:35.23        
     1) Johanson, Bridget M 10          2) Nixon, Charlotte A 10          
     3) Delane, Kelly A 9               4) Hodes, Sarah M 9               
                  38.98     1:20.57 (41.59)     1:57.28 (36.71)     2:35.23 (37.95)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:33.47    2:35.27        
     1) Nash, Jennifer 10               2) Cannon, Kellie 10              
     3) Harrington, Morgan 8            4) Hughes, Shannon 10             
                  37.24     1:14.12 (36.88)   2:35.27 (1:21.15)                    
 15 Team Suffolk-MR  'B'                              2:42.22    2:39.09        
     1) Jiran, Ashley 9                 2) Reynolds, Maggie H 9           
     3) Desousa, Dana 10                4) Guastella, Emma 10             
                  40.09     1:19.71 (39.62)     1:58.90 (39.19)     2:39.09 (40.19)
 16 Hauppauge-MR  'B'                                 2:44.42    2:45.46        
     1) Johnston, Marissa L 10          2) Fici, Ann 10                   
     3) Doveala, Emily A 10             4) Spirio, Casey 10               
                                1:21.03 ( )     2:03.63 (42.60)     2:45.46 (41.83)
 
Event 58  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:12.00   7/15/1976 Three Village Swim Club                    
    LC Metro: # 2:12.00   7/15/1976 Three Village Swim Club, TVSC-MR           
                2:14.89  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:23.28    2:25.25        
     1) Egan, Liam R 8                  2) Bidwell, Ian W 8               
     3) Aventuro, Christopher J 9       4) Buttigieg, Timothy W 9         
                  36.49                               58.33 ( )   2:25.25 (1:26.92)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:28.05    2:25.58        
     1) Domagala, Michael 10            2) Moon, Jay 10                   
     3) De los Santos, Christian J 10   4) WU, Kevin 8                    
                                1:07.30 ( )   2:25.58 (1:18.28)                    
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:26.31    2:26.51        
     1) Uszynski, Arthur 9              2) Dong, Richard 10               
     3) MO, Joseph J 8                  4) MO, Daniel 10                  
                  36.27     1:14.05 (37.78)     1:53.37 (39.32)     2:26.51 (33.14)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                               NT    2:26.85        
     1) Cooke, Thomas F 9               2) Varshisky, Samuel M 9          
     3) Kessler, Michael N 9            4) Kennon, Declan P 10            
                                1:13.54 ( )     1:51.11 (37.57)     2:26.85 (35.74)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                              2:30.13    2:29.67        
     1) Charles, Brandon K 10           2) Russell, Doug 10               
     3) Capodanno, Michael S 10         4) Pawelko, John M 10             
                  36.67     1:14.25 (37.58)     1:52.47 (38.22)     2:29.67 (37.20)
  6 Hauppauge-MR  'A'                                 2:31.07    2:33.01        
     1) Plaschka, Justin 9              2) Damm, Eric R 10                
     3) Christianson, Keith G 10        4) Cowden, Luke S 8               
                  35.95                             1:00.99 ( )   2:33.01 (1:32.02)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       2:23.90    2:33.92        
     1) Hagemann, Alex A 9              2) Lozano, Joseph 10              
     3) Caponegro, Frank 10             4) Mu, Nicholas H 9               
                  43.22                             1:03.99 ( )   2:33.92 (1:29.93)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:36.96    2:34.85        
     1) Wang, Eric 10                   2) Li, Jonathan 10                
     3) Nussbaum, Tyler J 9             4) Zarriello, Kyle D 10           
                  37.72     1:18.96 (41.24)     1:57.55 (38.59)     2:34.85 (37.30)
  9 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:46.92    2:44.92        
     1) McNamara, Shane 10              2) Bell, Schuyler 10              
     3) Magee, Dylan P 9                4) Burke, Liam 9                  
                  40.63     1:25.10 (44.47)   2:44.92 (1:19.82)                    
 
Event 59  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:16.55   7/31/2004 TEAM SUFFOLK, TS                           
                         J ZALTSMAN, J KOCHMAN, K LARKIN, A EINSIDLER      
    LC Metro: # 4:08.38   7/15/1983 Long Island S.C., LISC-MR                  
                4:05.69  JNR
                4:08.79  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:28.00    4:27.54        
     1) Simonetti, Christina F 13       2) Ouzounian, Lauren M 13         
     3) Muller, Kristin N 13            4) Vairo, Corinne D 14            
                  30.96   1:07.04 (1:07.04)     1:39.08 (32.04)   2:15.52 (1:08.48)
        2:48.08 (32.56)   3:25.09 (1:09.57)     3:55.09 (30.00)   4:27.54 (1:02.45)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              4:29.85    4:27.84        
     1) Biagioli, Alana 14              2) Russell, Eva M 14              
     3) Warren, Michelle N 14           4) Archer, Heather A 14           
                  30.76   1:03.73 (1:03.73)     1:36.74 (33.01)   2:12.51 (1:08.78)
        2:45.66 (33.15)   3:20.58 (1:08.07)     3:53.47 (32.89)   4:27.84 (1:07.26)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:29.55    4:33.74        
     1) Vanderlinden, Mariel 13         2) Salgado, Laura S 14            
     3) Sowinski, Marta 14              4) Teng, Rebecca 14               
                  33.06   1:09.52 (1:09.52)     1:42.97 (33.45)   2:20.63 (1:11.11)
        2:53.24 (32.61)   3:29.02 (1:08.39)     4:00.07 (31.05)   4:33.74 (1:04.72)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       4:26.13    4:33.95        
     1) Schlichte, Sarah A 14           2) Shanley, Kelly M 14            
     3) Cheng, Emily 14                 4) Leung, Alissa 13               
                   5.37   1:07.20 (1:07.20)     1:40.03 (32.83)   2:15.94 (1:08.74)
        2:49.03 (33.09)   3:24.54 (1:08.60)     3:57.51 (32.97)   4:33.95 (1:09.41)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:34.16    4:34.40        
     1) Burke, Meaghan 13               2) Maher, Nadine 14               
     3) Armstrong, Shannon 13           4) Coyle, Samantha J 14           
                  32.86   1:08.73 (1:08.73)     1:42.51 (33.78)   2:18.62 (1:09.89)
                          3:27.48 (1:08.86)     3:59.24 (31.76)   4:34.40 (1:06.92)
  6 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       4:36.11    4:42.21        
     1) Stenger, Alexa 14               2) Stanford, Brittany D 13        
     3) Schuermann, Kerry 13            4) Lindahl, Stephanie 13          
                  32.62   1:08.91 (1:08.91)     1:41.90 (32.99)   2:18.97 (1:10.06)
        2:51.88 (32.91)   3:29.72 (1:10.75)     4:04.25 (34.53)   4:42.21 (1:12.49)
 
Event 60  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:01.88   7/26/2002 Badger Swim Club                           
                         A.Mirinov, R.Emanuel, M.Lew, P.Davies             
    LC Metro: # 3:59.87   7/15/1984 Long Island S.C., LISC-MR                  
                3:41.49  JNR
                3:57.29  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:14.36    4:19.41        
     1) Abrams, Michael 13              2) Barbosa, Larry S 13            
     3) Doherty, Christopher 13         4) Sangtippawan, Chudchane 13     
                  30.97   1:03.92 (1:03.92)     1:36.24 (32.32)   2:12.31 (1:08.39)
        2:42.74 (30.43)   3:16.70 (1:04.39)   4:19.41 (1:02.71)                    
 
Event 61  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:12.97   7/26/2002 Seika Setoguchi, AGUA                      
    LC Metro: # 2:10.32   7/15/1993 J.Foschi, LIAC-MR                          
                2:06.79  JNR
                2:09.09  JR-B
                2:13.79  T16
                2:25.39  ZONE
                2:37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:18.60    2:17.21 ZONE   
                  32.47     1:07.12 (34.65)     1:42.71 (35.59)     2:17.21 (34.50)
  2 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               2:22.09    2:18.30 ZONE   
                  32.20     1:07.18 (34.98)     1:44.76 (37.58)     2:18.30 (33.54)
  3 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:22.00    2:18.40 ZONE   
                  33.01     1:07.67 (34.66)     1:43.36 (35.69)     2:18.40 (35.04)
  4 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              2:22.28    2:22.35 ZONE   
                  32.41     1:07.14 (34.73)     1:44.17 (37.03)     2:22.35 (38.18)
  5 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    2:19.51    2:22.43 ZONE   
                  33.27     1:09.81 (36.54)     1:47.84 (38.03)     2:22.43 (34.59)
  6 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  2:35.69    2:24.89 ZONE   
                  33.61     1:11.03 (37.42)     1:48.47 (37.44)     2:24.89 (36.42)
  7 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               2:26.53    2:25.08 ZONE   
                  33.86     1:10.76 (36.90)     1:49.01 (38.25)     2:25.08 (36.07)
  8 Wade, Zoey A              12 HYB-MR               2:25.52S   2:25.59 JO     
                  32.87     1:09.88 (37.01)     1:47.90 (38.02)     2:25.59 (37.69)
  9 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         2:32.20    2:27.40 JO     
                  33.98     1:10.99 (37.01)     1:50.12 (39.13)     2:27.40 (37.28)
 10 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          2:28.32    2:27.45 JO     
                  32.54     1:08.49 (35.95)     1:48.24 (39.75)     2:27.45 (39.21)
 11 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:24.09    2:27.76 JO     
                  33.96     1:10.85 (36.89)     1:49.47 (38.62)     2:27.76 (38.29)
 12 Parker, Rachel            12 LIAC-MR              2:33.69    2:28.45 JO     
                  34.38     1:12.08 (37.70)     1:52.18 (40.10)     2:28.45 (36.27)
 13 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           2:25.82    2:28.58 JO     
                  32.99     1:11.10 (38.11)     1:50.43 (39.33)     2:28.58 (38.15)
 14 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              2:27.14    2:28.69 JO     
                  33.79     1:11.42 (37.63)     1:50.87 (39.45)     2:28.69 (37.82)
 15 Poleway, Monica J         12 Middies-MR           2:28.21    2:28.86 JO     
                  34.49     1:11.82 (37.33)     1:50.80 (38.98)     2:28.86 (38.06)
 16 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              2:34.12    2:28.93 JO     
                  34.15     1:11.94 (37.79)     1:50.79 (38.85)     2:28.93 (38.14)
 17 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              2:30.33    2:29.05 JO     
                  34.47     1:12.80 (38.33)     1:51.79 (38.99)     2:29.05 (37.26)
 18 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          2:30.90    2:29.08 JO     
                  33.79     1:11.12 (37.33)     1:50.84 (39.72)     2:29.08 (38.24)
 19 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               2:11.87Y   2:29.22 JO     
                  33.79     1:12.02 (38.23)     1:51.68 (39.66)     2:29.22 (37.54)
 20 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    2:32.88    2:29.51 JO     
                  33.48     1:12.17 (38.69)     1:51.42 (39.25)     2:29.51 (38.09)
 21 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         2:13.35Y   2:29.59 JO     
                  34.07     1:12.05 (37.98)     1:52.24 (40.19)     2:29.59 (37.35)
 22 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              2:34.89    2:29.93 JO     
                  33.33     1:11.25 (37.92)     1:50.97 (39.72)     2:29.93 (38.96)
 23 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      2:13.53Y   2:30.68 JO     
                  34.14     1:12.21 (38.07)     1:52.23 (40.02)     2:30.68 (38.45)
 24 Baker, Lauren R           12 UN-MR                2:31.89    2:30.91 JO     
                  35.59     1:14.40 (38.81)     1:53.33 (38.93)     2:30.91 (37.58)
 25 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR              2:31.02    2:30.94 JO     
                  34.90     1:13.08 (38.18)     1:52.13 (39.05)     2:30.94 (38.81)
 26 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               2:35.11    2:31.23 JO     
                  34.53     1:11.97 (37.44)     1:51.83 (39.86)     2:31.23 (39.40)
 27 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              2:34.12    2:32.11 JO     
                  34.61     1:13.17 (38.56)     1:53.31 (40.14)     2:32.11 (38.80)
 28 Zawatson, Cady            12 LIAC-MR              2:32.89    2:32.17 JO     
                  34.56     1:12.57 (38.01)     1:52.60 (40.03)     2:32.17 (39.57)
 29 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           2:31.14    2:32.57 JO     
                  35.22     1:13.70 (38.48)     1:54.67 (40.97)     2:32.57 (37.90)
 30 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    2:33.64    2:32.74 JO     
                  34.46     1:13.22 (38.76)     1:53.53 (40.31)     2:32.74 (39.21)
 31 Church, Lauren A          12 Middies-MR           2:28.16    2:32.82 JO     
                  33.72     1:11.84 (38.12)     1:52.61 (40.77)     2:32.82 (40.21)
 32 Chang, Elizabeth          12 FLY-MR               2:34.82    2:32.86 JO     
                  35.37     1:14.50 (39.13)     1:53.90 (39.40)     2:32.86 (38.96)
 33 Levine, Kelly T           12 MSC-MR               2:34.13    2:33.03 JO     
                  34.28     1:11.91 (37.63)     1:52.66 (40.75)     2:33.03 (40.37)
 34 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       2:31.97    2:33.05 JO     
                  34.69     1:13.33 (38.64)     1:54.36 (41.03)     2:33.05 (38.69)
 35 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR               2:36.59    2:33.15 JO     
                  35.16     1:14.71 (39.55)     1:55.42 (40.71)     2:33.15 (37.73)
 36 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    2:33.83    2:34.00 JO     
                  34.21     1:12.07 (37.86)     1:52.78 (40.71)     2:34.00 (41.22)
 37 Case, Olivia              12 Agua Swim Team-MR    2:36.44    2:34.10 JO     
                  35.06     1:14.32 (39.26)     1:55.28 (40.96)     2:34.10 (38.82)
 38 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:31.41    2:34.41 JO     
                  35.62     1:13.92 (38.30)     1:54.46 (40.54)     2:34.41 (39.95)
 39 Sears, Nicole             12 Badger-MR            2:35.34    2:34.77 JO     
                  34.27     1:12.98 (38.71)     1:54.30 (41.32)     2:34.77 (40.47)
 40 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    2:34.64    2:34.87 JO     
                  36.72     1:15.51 (38.79)     1:56.34 (40.83)     2:34.87 (38.53)
 41 Ng, Lauren                12 FLY-MR               2:31.13S   2:34.94 JO     
                  34.06     1:12.51 (38.45)     1:53.57 (41.06)     2:34.94 (41.37)
 42 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            2:34.88    2:35.21 JO     
                  34.72     1:13.92 (39.20)     1:55.20 (41.28)     2:35.21 (40.01)
 43 Drury, Nicole M           12 Tmsuffolk-MR         2:35.36    2:36.37 JO     
                  35.81     1:15.14 (39.33)     1:56.73 (41.59)     2:36.37 (39.64)
 43 Hetzer, Nicole M          11 CSC-MR               2:37.28    2:36.37 JO     
                  34.67     1:14.20 (39.53)     1:56.42 (42.22)     2:36.37 (39.95)
 45 Goodwin, Lindsey A        12 Basc-MR              2:34.22    2:38.08        
                  35.63     1:16.79 (41.16)     1:58.54 (41.75)     2:38.08 (39.54)
 46 McDonnell, Sophia         12 UN-MR                2:33.57    2:39.09        
                  35.24     1:14.31 (39.07)     1:57.25 (42.94)     2:39.09 (41.84)
 47 Hutzelmann, Amanda L      11 Aqua Gems-MR         2:37.12    2:39.64        
                  35.66     1:16.89 (41.23)     1:59.28 (42.39)     2:39.64 (40.36)
 48 Boccia, Lindsay M         12 Wac-MR               2:37.09    2:40.37        
                  36.36     1:16.73 (40.37)     1:59.43 (42.70)     2:40.37 (40.94)
 
Event 62  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:13.09   7/15/1984 Rodney VanTassell, NBS                     
    LC Metro: # 2:07.84   7/15/1992 D.Chang, HHH-MR                            
                2:12.29  T16
                2:25.39  ZONE
                2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Patrick             12 LIAC-MR              2:16.94    2:14.72 ZONE   
                  30.01     1:04.86 (34.85)     1:40.21 (35.35)     2:14.72 (34.51)
  2 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:18.89    2:15.99 ZONE   
                  31.78     1:06.15 (34.37)     1:41.71 (35.56)     2:15.99 (34.28)
  3 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:19.36    2:18.54 ZONE   
                  31.90     1:07.90 (36.00)     1:44.58 (36.68)     2:18.54 (33.96)
  4 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:16.89    2:19.09 ZONE   
                  31.26     1:05.52 (34.26)     1:42.72 (37.20)     2:19.09 (36.37)
  5 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  2:35.65    2:21.27 ZONE   
                  32.62     1:09.03 (36.41)     1:45.40 (36.37)     2:21.27 (35.87)
  6 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           2:21.72    2:21.62 ZONE   
                  32.18     1:07.77 (35.59)     1:45.42 (37.65)     2:21.62 (36.20)
  7 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           2:25.75    2:21.86 ZONE   
                  33.21     1:08.93 (35.72)     1:46.01 (37.08)     2:21.86 (35.85)
  8 Lennon, Michael J         12 UN-MR                2:26.03    2:22.05 ZONE   
                  32.94     1:09.82 (36.88)     1:47.27 (37.45)     2:22.05 (34.78)
  9 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    2:23.17    2:22.24 ZONE   
                  32.47     1:09.09 (36.62)     1:47.06 (37.97)     2:22.24 (35.18)
 10 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               2:26.99    2:22.34 ZONE   
                  33.41     1:09.68 (36.27)     1:47.24 (37.56)     2:22.34 (35.10)
 11 Fountain, Greg J          12 IA-MR                2:11.51Y   2:23.61 ZONE   
                  33.61     1:09.29 (35.68)     1:46.92 (37.63)     2:23.61 (36.69)
 12 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         2:24.39    2:23.91 ZONE   
                  32.58     1:09.45 (36.87)     1:46.78 (37.33)     2:23.91 (37.13)
 13 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    2:25.23    2:25.46 JO     
                  33.31     1:10.28 (36.97)     1:47.70 (37.42)     2:25.46 (37.76)
 14 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           2:26.74    2:28.42 JO     
                  33.63     1:10.97 (37.34)     1:49.77 (38.80)     2:28.42 (38.65)
 15 MO, Samuel                11 Twisters-MR          2:33.68    2:29.61 JO     
                  33.37     1:10.67 (37.30)     1:50.31 (39.64)     2:29.61 (39.30)
 16 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:27.86    2:29.95 JO     
                  34.38     1:12.38 (38.00)     1:51.53 (39.15)     2:29.95 (38.42)
 17 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              2:35.25    2:30.99 JO     
                  36.09     1:15.03 (38.94)     1:54.23 (39.20)     2:30.99 (36.76)
 18 Kolesnik, George          12 Basc-MR              2:28.51    2:31.41 JO     
                  33.41     1:11.13 (37.72)     1:51.28 (40.15)     2:31.41 (40.13)
 19 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:36.01    2:31.84 JO     
                  35.30     1:14.13 (38.83)     1:53.81 (39.68)     2:31.84 (38.03)
 20 Martinez, George          12 FLY-MR               2:33.23    2:33.35 JO     
                  35.04     1:13.63 (38.59)     1:54.55 (40.92)     2:33.35 (38.80)
 21 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         2:35.17    2:33.75 JO     
                  35.26     1:14.75 (39.49)     1:55.22 (40.47)     2:33.75 (38.53)
 22 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    2:31.87    2:34.54 JO     
                  34.79     1:14.42 (39.63)     1:55.17 (40.75)     2:34.54 (39.37)
 23 Shiraishi, Sora T         11 Middies-MR           2:33.29    2:34.70 JO     
                  35.36     1:14.42 (39.06)     1:54.92 (40.50)     2:34.70 (39.78)
 24 Eid, Alex                 12 Badger-MR            2:34.55    2:35.57 JO     
                  35.38     1:14.64 (39.26)     1:55.24 (40.60)     2:35.57 (40.33)
 25 Blackburn, John F         11 Middies-MR           2:36.39    2:36.20 JO     
                  35.30     1:15.49 (40.19)     1:57.58 (42.09)     2:36.20 (38.62)
 26 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  2:14.19Y   2:36.25 JO     
                  35.36     1:15.73 (40.37)     1:57.59 (41.86)     2:36.25 (38.66)
 
Event 63  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:10.21   7/31/2004 Caitlin A Napoli, TS                       
    LC Metro: # 1:59.71   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR                         
                2:06.79  JNR
                2:09.09  JR-B
                2:16.99  ZONE
                2:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    2:13.43    2:13.59 ZONE   
                  31.16     1:05.17 (34.01)     1:40.26 (35.09)     2:13.59 (33.33)
  2 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:13.29    2:13.87 ZONE   
                  32.27     1:05.85 (33.58)     1:40.61 (34.76)     2:13.87 (33.26)
  3 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  2:14.69    2:14.64 ZONE   
                  31.47     1:05.11 (33.64)     1:40.64 (35.53)     2:14.64 (34.00)
  4 Burns, Brianna N          17 Cond-MR              2:19.20    2:15.48 ZONE   
                  30.74     1:05.39 (34.65)     1:40.74 (35.35)     2:15.48 (34.74)
  5 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:15.77    2:16.05 ZONE   
                  32.35     1:06.53 (34.18)     1:42.02 (35.49)     2:16.05 (34.03)
  6 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         2:18.86    2:17.95 JO     
                  30.37     1:05.60 (35.23)     1:41.66 (36.06)     2:17.95 (36.29)
  7 Nugent, Susan A           15 UN-MR                2:14.98    2:19.33 JO     
                  32.44     1:07.07 (34.63)     1:43.51 (36.44)     2:19.33 (35.82)
  8 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR         2:18.34    2:19.48 JO     
                  32.44     1:07.45 (35.01)     1:44.61 (37.16)     2:19.48 (34.87)
  9 Tyznar, Jessica A         15 LIAC-MR              2:19.03    2:19.96 JO     
                  33.50     1:09.28 (35.78)     1:45.83 (36.55)     2:19.96 (34.13)
 10 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              2:19.41    2:20.10 JO     
                  33.46     1:08.85 (35.39)     1:45.28 (36.43)     2:20.10 (34.82)
 11 Smith, Devin E            17 CSC-MR               2:19.71    2:20.29 JO     
                  33.73     1:09.26 (35.53)     1:44.87 (35.61)     2:20.29 (35.42)
 12 Gray, Catherine           16 Badger-MR            2:18.50    2:20.39 JO     
                  33.84     1:09.45 (35.61)     1:45.44 (35.99)     2:20.39 (34.95)
 13 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               2:19.48    2:20.43 JO     
                  32.61     1:07.88 (35.27)     1:43.91 (36.03)     2:20.43 (36.52)
 14 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:18.11    2:20.56 JO     
                  32.70     1:08.95 (36.25)     1:45.23 (36.28)     2:20.56 (35.33)
 15 Janowski, Mary            16 LIAC-MR              2:21.48    2:20.71 JO     
                  32.69     1:07.77 (35.08)     1:44.97 (37.20)     2:20.71 (35.74)
 16 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR  2:20.77    2:21.17 JO     
                  32.14     1:07.30 (35.16)     1:44.45 (37.15)     2:21.17 (36.72)
 17 LI, Qing                  16 TVSC-MR              2:19.96    2:21.40 JO     
                  33.00     1:08.03 (35.03)     1:44.71 (36.68)     2:21.40 (36.69)
 18 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         2:20.30    2:21.78 JO     
                  33.54     1:09.31 (35.77)     1:46.24 (36.93)     2:21.78 (35.54)
 19 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              2:18.31    2:22.95 JO     
                  32.92     1:07.59 (34.67)     1:45.18 (37.59)     2:22.95 (37.77)
 20 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:23.45    2:23.95 JO     
                  33.06     1:10.00 (36.94)     1:47.07 (37.07)     2:23.95 (36.88)
 21 Kiernan, Erin M           16 Badger-MR            2:22.39    2:24.01 JO     
                  33.39     1:10.05 (36.66)     1:48.00 (37.95)     2:24.01 (36.01)
 22 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR              2:27.06    2:24.09 JO     
                  32.22     1:09.55 (37.33)     1:48.10 (38.55)     2:24.09 (35.99)
 23 Bolander, Katie D         16 Agua Swim Team-MR    2:26.48    2:24.47 JO     
                  34.60     1:11.27 (36.67)     1:48.85 (37.58)     2:24.47 (35.62)
 24 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR         2:26.20    2:24.75 JO     
                  33.43     1:10.10 (36.67)     1:47.91 (37.81)     2:24.75 (36.84)
 25 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               2:23.04S   2:25.03 JO     
                  34.82     1:11.10 (36.28)     1:48.26 (37.16)     2:25.03 (36.77)
 26 Moore, Jhanna             16 Agua Swim Team-MR    2:23.01    2:25.13 JO     
                  33.42     1:09.82 (36.40)     1:47.77 (37.95)     2:25.13 (37.36)
 27 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           2:28.47    2:25.97 JO     
                  34.76     1:11.35 (36.59)     1:49.42 (38.07)     2:25.97 (36.55)
 27 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    2:29.03    2:25.97 JO     
                  34.69     1:12.19 (37.50)     1:49.53 (37.34)     2:25.97 (36.44)
 29 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         2:27.08    2:26.36 JO     
                  34.36     1:11.63 (37.27)     1:49.51 (37.88)     2:26.36 (36.85)
 30 Makowski, Michelle T      15 Tmsuffolk-MR         2:27.83    2:27.14 JO     
                  33.25     1:10.46 (37.21)     1:48.82 (38.36)     2:27.14 (38.32)
 31 Logan, Colleen M          15 LIAC-MR              2:28.37    2:27.30 JO     
                  34.66     1:11.72 (37.06)     1:49.90 (38.18)     2:27.30 (37.40)
 32 Rosa, Sam N               15 IA-MR                2:27.70    2:27.62 JO     
                  34.50     1:12.08 (37.58)     1:50.79 (38.71)     2:27.62 (36.83)
 33 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:28.09    2:27.88 JO     
                  34.04     1:11.59 (37.55)     1:50.23 (38.64)     2:27.88 (37.65)
 34 McNett, Kelsie A          16 NBS-MR               2:28.93    2:28.50 JO     
                  34.26     1:12.00 (37.74)     1:50.60 (38.60)     2:28.50 (37.90)
 35 Kulikov, Michelle S       15 Shy/ Seals-MR        2:24.63    2:28.87 JO     
                  34.01     1:11.51 (37.50)     1:50.56 (39.05)     2:28.87 (38.31)
 36 Ryan, Mary C              15 Wac-MR               2:27.76    2:29.10 JO     
                  34.49     1:11.29 (36.80)     1:50.53 (39.24)     2:29.10 (38.57)
 37 Blom, Danielle            15 HAA-MR               2:22.73    2:30.64        
                  34.22     1:11.44 (37.22)     1:50.99 (39.55)     2:30.64 (39.65)
 38 Yoo, Andrea               15 FLY-MR               2:28.13    2:33.56        
                  34.68     1:12.91 (38.23)     1:53.13 (40.22)     2:33.56 (40.43)
 39 Pirog, Francesca E        18 Agua Swim Team-MR    2:28.55    2:35.87        
                  35.95     1:14.93 (38.98)     1:55.24 (40.31)     2:35.87 (40.63)
 
Event 64  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:59.80   7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY                       
    LC Metro: # 1:52.28   7/15/1985 J.Witchell, GAA-MR                         
                1:57.29  JNR
                1:58.09  JR-B
                2:07.69  ZONE
                2:15.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR      1:59.32    2:04.13 ZONE   
                  28.60       59.54 (30.94)     1:32.32 (32.78)     2:04.13 (31.81)
  2 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR               2:02.28    2:04.68 ZONE   
                  28.74     1:00.19 (31.45)     1:32.41 (32.22)     2:04.68 (32.27)
  3 Hoempler, Erik            16 Cond-MR              2:08.41    2:04.85 ZONE   
                  28.74       59.97 (31.23)     1:32.39 (32.42)     2:04.85 (32.46)
  4 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               2:05.20    2:06.29 ZONE   
                  28.31     1:00.08 (31.77)     1:33.08 (33.00)     2:06.29 (33.21)
  5 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  2:04.89    2:06.53 ZONE   
                  29.05     1:00.60 (31.55)     1:34.34 (33.74)     2:06.53 (32.19)
  6 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:08.27    2:07.17 ZONE   
                  30.17     1:02.19 (32.02)     1:35.13 (32.94)     2:07.17 (32.04)
  7 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:10.72    2:07.36 ZONE   
                  29.33     1:01.45 (32.12)     1:34.31 (32.86)     2:07.36 (33.05)
  8 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR         2:05.83    2:07.46 ZONE   
                  29.30     1:01.53 (32.23)     1:35.15 (33.62)     2:07.46 (32.31)
  9 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:13.20    2:09.09 JO     
                  29.06     1:01.56 (32.50)     1:36.03 (34.47)     2:09.09 (33.06)
 10 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         2:09.12    2:09.26 JO     
                  29.38     1:02.03 (32.65)     1:36.65 (34.62)     2:09.26 (32.61)
 11 Fitzgerald, Reid B        17 Agua Swim Team-MR    2:08.95    2:09.27 JO     
                  29.56     1:02.05 (32.49)     1:36.38 (34.33)     2:09.27 (32.89)
 12 Carlucci, Conor A         17 Cond-MR              2:12.79    2:09.30 JO     
                  29.00     1:01.84 (32.84)     1:36.74 (34.90)     2:09.30 (32.56)
 13 Furman, Donald W          17 UN-MR                2:09.76    2:09.35 JO     
                  30.00     1:02.70 (32.70)     1:36.59 (33.89)     2:09.35 (32.76)
 14 Terzano, Zac              17 LIAC-MR              2:07.77    2:10.08 JO     
                  28.56     1:00.91 (32.35)     1:34.95 (34.04)     2:10.08 (35.13)
 15 Brown, Kamau R            16 NFS-MR               2:15.99    2:10.72 JO     
                  29.20     1:02.44 (33.24)     1:37.04 (34.60)     2:10.72 (33.68)
 16 Krause, Billy K           15 Tmsuffolk-MR         2:14.40    2:11.13 JO     
                  30.46     1:04.22 (33.76)     1:38.47 (34.25)     2:11.13 (32.66)
 17 Boccio, Dominick H        17 Tmsuffolk-MR         2:10.84    2:11.75 JO     
                  29.11     1:01.45 (32.34)     1:36.63 (35.18)     2:11.75 (35.12)
 18 Conway, Sean J            16 CSC-MR               2:12.01    2:12.90 JO     
                  29.80     1:03.37 (33.57)     1:37.72 (34.35)     2:12.90 (35.18)
 19 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    2:13.94    2:13.84 JO     
                  30.80     1:04.37 (33.57)     1:39.78 (35.41)     2:13.84 (34.06)
 20 Anderson, Zach B          15 NBS-MR               2:09.58S   2:13.91 JO     
                  30.98     1:05.64 (34.66)     1:41.05 (35.41)     2:13.91 (32.86)
 21 Mosca, Matt S             16 Badger-MR            2:13.00    2:14.02 JO     
                  30.20     1:04.16 (33.96)     1:39.70 (35.54)     2:14.02 (34.32)
 22 Collins, Wyatt C          16 Badger-MR            2:15.88    2:14.15 JO     
                  31.44     1:04.85 (33.41)     1:40.26 (35.41)     2:14.15 (33.89)
 23 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         1:51.50Y   2:15.28 JO     
                  30.03     1:03.57 (33.54)     1:39.35 (35.78)     2:15.28 (35.93)
 24 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              2:14.28    2:16.23        
                  30.50     1:04.25 (33.75)     1:40.38 (36.13)     2:16.23 (35.85)
 
Event 65  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 34.70   7/29/2006 Annie Zhu, TWISTERS                          
    LC Metro: # 34.70   6/10/2006 Annie Zhu, LGAC-MR                           
                36.19  T16
                39.69  ZONE
                43.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            34.70      34.70!T16    
  2 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      38.10      37.56 ZONE   
  3 Case, Olivia              12 Agua Swim Team-MR      33.88Y     38.52 ZONE   
  4 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR                 41.29      39.52 ZONE   
  5 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    40.25      39.80 JO     
  6 Tan, Emily A              12 LIAC-MR                41.42      39.94 JO     
  7 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR    39.70      40.05 JO     
  8 Barrett, Janae J          11 Twisters-MR            41.48      40.30 JO     
  9 Hetzer, Nicole M          11 CSC-MR                 41.79      40.77 JO     
 10 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 42.80      41.25 JO     
 11 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR                42.04      41.33 JO     
 12 Ostertag, Elizabeth M     12 Middies-MR             43.55      41.62 JO     
 13 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR                 35.40Y     41.75 JO     
 14 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR                41.85      41.92 JO     
 15 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR            43.32      42.11 JO     
 15 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                  41.71      42.11 JO     
 17 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR      43.16      42.44 JO     
 18 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR           43.10      42.57 JO     
 19 Eastman, Lizard M         11 LIAC-MR                42.35      42.62 JO     
 20 Indyk, Allison M          12 MSC-MR                 42.56      42.68 JO     
 21 Sumner, Harriet E         12 Middies-MR             42.74      42.72 JO     
 22 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR         37.36Y     42.74 JO     
 23 Senken, Natasha L         12 OWA-MR                 43.46      42.83 JO     
 24 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR                 43.32      42.90 JO     
 25 Rota, Alexandra P         12 Bgnw Marlins-MR        43.76      42.91 JO     
 26 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            43.37      43.17 JO     
 27 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      43.95      43.18 JO     
 28 Brillson, Emily K         12 FLY-MR                 42.70      43.47 JO     
 29 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR            43.51      43.49 JO     
 30 Trager, Lena E            12 Silver Streaks-MR      36.30Y     43.91 JO     
 31 Webber, Claire            12 NY Sharks-MR           43.63      44.03        
 32 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            41.99      44.06        
 33 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR                 43.50      44.12        
 34 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR      43.64      44.81        
 35 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR           43.78      44.87        
 36 Geiselman, Rebekah        12 LBA-MR                 43.73      45.25        
 
Event 66  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.68   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
    LC Metro: # 33.48   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                         
                35.59  T16
                39.69  ZONE
                44.59  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           34.93      35.04 T16    
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    37.18      35.35 T16    
  3 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           37.45      37.25 ZONE   
  4 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR           37.99      37.65 ZONE   
  5 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR          38.93      38.53 ZONE   
  6 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR           39.27      38.56 ZONE   
  7 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR           39.47      38.73 ZONE   
  8 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR            40.40      39.38 ZONE   
  9 Torres, David             12 FLY-MR                 40.31      39.73 JO     
  9 Kolesnik, George          12 Basc-MR                37.47Y     39.73 JO     
 11 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR    40.47      40.19 JO     
 12 Ke, Richard M             12 LIAC-MR                39.56      40.30 JO     
 13 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR           42.77      40.54 JO     
 14 Friedman, Alec T          11 HYB-MR                 43.46      40.58 JO     
 15 Walsh, Kevin              12 SCD-MR                 44.09      41.23 JO     
 16 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            41.76      41.26 JO     
 17 Chung, Vernal R           12 UN-MR                  37.81Y     41.66 JO     
 18 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR        41.98      41.93 JO     
 19 Buckland, Gavin J         12 Silver Streaks-MR      36.53Y     42.03 JO     
 20 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR           41.29      42.26 JO     
 21 Pagano, Edward S          12 Middies-MR             42.37      42.39 JO     
 22 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR    42.07      42.81 JO     
 23 Sack, Danny C             12 OWA-MR                 37.35Y     44.40 JO     
 24 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR                 44.30      44.43 JO     
 25 Wasserman, Kurt M         12 Bgnw Marlins-MR        44.21      44.93        
 26 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR          42.05      45.51        
 26 Zhivkov, Panio G          12 Apex-MR                44.34      45.51        
 28 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR           44.40      45.62        
 
Event 67  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:48.27   7/29/2006 Kate C Larkin, TMSUFFOLK                   
    LC Metro: # 2:33.02    8/3/2004 Alison P. Clemens, AGUA-MR                 
                2:41.39  JNR
                2:44.99  JR-B
                2:56.29  ZONE
                3:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         2:49.02    2:48.27!ZONE   
                  38.77     1:20.90 (42.13)     2:04.98 (44.08)     2:48.27 (43.29)
  2 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         2:49.59    2:50.02 ZONE   
                  39.75     1:22.93 (43.18)     2:07.12 (44.19)     2:50.02 (42.90)
  3 Kidron, Ella R            15 Agua Swim Team-MR    3:00.55    2:52.88 ZONE   
                  40.12     1:23.77 (43.65)     2:09.16 (45.39)     2:52.88 (43.72)
  4 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         2:51.08    2:57.21 JO     
                  40.44     1:25.34 (44.90)     2:12.48 (47.14)     2:57.21 (44.73)
  5 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              2:56.10    2:57.68 JO     
                  40.48     1:24.08 (43.60)     2:11.67 (47.59)     2:57.68 (46.01)
  6 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         3:02.31    2:58.65 JO     
                  39.59     1:24.57 (44.98)     2:11.78 (47.21)     2:58.65 (46.87)
  7 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR         2:58.84    2:59.48 JO     
                  37.24     1:22.28 (45.04)     2:10.31 (48.03)     2:59.48 (49.17)
  8 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               2:31.20Y   3:00.99 JO     
                  41.68     1:27.43 (45.75)     2:15.98 (48.55)     3:00.99 (45.01)
  9 Smith, Devin E            17 CSC-MR               3:01.69    3:01.34 JO     
                  41.22     1:26.21 (44.99)     2:14.47 (48.26)     3:01.34 (46.87)
 10 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    2:59.98    3:01.35 JO     
                  41.13     1:27.05 (45.92)     2:14.53 (47.48)     3:01.35 (46.82)
 11 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         3:02.91    3:02.27 JO     
                  41.06     1:27.05 (45.99)     2:15.56 (48.51)     3:02.27 (46.71)
 12 Runco, Christine          17 Wac-MR               2:38.77Y   3:02.66 JO     
                  42.42     1:28.63 (46.21)     2:16.91 (48.28)     3:02.66 (45.75)
 12 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              2:58.99    3:02.66 JO     
                  40.44     1:25.38 (44.94)     2:15.09 (49.71)     3:02.66 (47.57)
 14 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               3:08.02    3:02.73 JO     
                  43.03     1:29.22 (46.19)     2:17.06 (47.84)     3:02.73 (45.67)
 15 Goldstein, Amanda P       15 Tmsuffolk-MR         3:06.84    3:02.75 JO     
                  42.04     1:28.15 (46.11)     2:15.38 (47.23)     3:02.75 (47.37)
 16 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           3:06.93    3:03.55 JO     
                  44.04     1:30.48 (46.44)     2:17.99 (47.51)     3:03.55 (45.56)
 17 Fischer, Betsy C          15 Cond-MR              3:04.60    3:03.79 JO     
                  42.17     1:28.07 (45.90)     2:16.22 (48.15)     3:03.79 (47.57)
 18 Gavin, Tricia A           15 Wac-MR               2:35.26Y   3:04.56 JO     
                  44.00     1:31.70 (47.70)     2:19.77 (48.07)     3:04.56 (44.79)
 19 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    3:01.77    3:04.64 JO     
                  42.09     1:28.94 (46.85)     2:17.58 (48.64)     3:04.64 (47.06)
 20 Bolander, Katie D         16 Agua Swim Team-MR    2:41.25Y   3:07.35 JO     
                  42.36     1:29.19 (46.83)     2:17.83 (48.64)     3:07.35 (49.52)
 21 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR  3:09.79    3:07.50 JO     
                  43.90     1:30.71 (46.81)     2:19.21 (48.50)     3:07.50 (48.29)
 22 LI, Qing                  16 TVSC-MR              3:07.42    3:08.00 JO     
                  44.67                             2:20.03 ( )     3:08.00 (47.97)
 23 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         3:04.00    3:08.38 JO     
                  41.40     1:28.54 (47.14)     2:17.64 (49.10)     3:08.38 (50.74)
 24 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR              3:06.91    3:09.56 JO     
                  43.08     1:30.22 (47.14)     2:20.11 (49.89)     3:09.56 (49.45)
 25 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         3:10.63    3:10.51 JO     
                  43.53     1:32.49 (48.96)     2:21.94 (49.45)     3:10.51 (48.57)
 26 Haight, Jacqueline A      16 Sachem-MR            3:04.61    3:15.29        
                  41.88     1:30.73 (48.85)     2:23.29 (52.56)     3:15.29 (52.00)
 27 Shockness, Jasmine A      16 Express Swimming-MR  3:13.76    3:15.91        
                  43.59     1:33.03 (49.44)     2:25.36 (52.33)     3:15.91 (50.55)
 28 Yoo, Melisa               15 FLY-MR               3:08.22    3:16.21        
                  41.83     1:30.29 (48.46)     2:22.59 (52.30)     3:16.21 (53.62)
 
Event 68  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:33.52   7/31/2004 Anthony D Mironov, Badger                  
    LC Metro: # 2:21.15   7/15/1993 G.Mone, LIAC-MR                            
                2:28.59  JNR
                2:29.79  JR-B
                2:39.79  ZONE
                2:59.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoempler, Mark            16 Cond-MR              2:40.84    2:34.12 ZONE   
                  35.51     1:13.65 (38.14)     1:54.60 (40.95)     2:34.12 (39.52)
  2 McVicker, Mike            15 Badger-MR            2:36.56    2:34.16 ZONE   
                  35.48     1:14.86 (39.38)     1:55.04 (40.18)     2:34.16 (39.12)
  3 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    2:38.35    2:38.93 ZONE   
                  37.32     1:17.74 (40.42)     1:58.70 (40.96)     2:38.93 (40.23)
  4 Carlucci, Conor A         17 Cond-MR              2:34.91    2:39.40 ZONE   
                  35.15     1:15.32 (40.17)     1:57.34 (42.02)     2:39.40 (42.06)
  5 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         2:44.40    2:41.70 JO     
                  36.75     1:17.19 (40.44)     1:59.86 (42.67)     2:41.70 (41.84)
  6 Lee, John                 15 UN-MR                2:55.09    2:47.80 JO     
                  35.92     1:16.78 (40.86)     2:01.61 (44.83)     2:47.80 (46.19)
  7 Krause, Billy K           15 Tmsuffolk-MR         2:43.24    2:48.00 JO     
                  38.52     1:20.96 (42.44)     2:04.77 (43.81)     2:48.00 (43.23)
  8 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR               2:52.70    2:48.60 JO     
                  40.56     1:23.74 (43.18)     2:06.86 (43.12)     2:48.60 (41.74)
  9 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               2:56.37    2:51.77 JO     
                  40.16     1:24.31 (44.15)     2:08.66 (44.35)     2:51.77 (43.11)
 10 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         2:50.58    2:52.98 JO     
                  37.97     1:21.15 (43.18)     2:07.79 (46.64)     2:52.98 (45.19)
 11 Terzano, Zac              17 LIAC-MR              2:41.64    2:53.33 JO     
                  39.38     1:22.19 (42.81)     2:07.59 (45.40)     2:53.33 (45.74)
 12 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         2:50.75    2:54.24 JO     
                  38.31     1:21.77 (43.46)     2:07.97 (46.20)     2:54.24 (46.27)
 13 Angelo, Nicholas L        16 Tmsuffolk-MR         2:57.26    2:54.34 JO     
                  38.17     1:23.33 (45.16)     2:09.40 (46.07)     2:54.34 (44.94)
 14 Stein, Robert J           15 SSL-MR               2:30.84Y   2:58.41 JO     
                  40.68     1:25.44 (44.76)     2:13.08 (47.64)     2:58.41 (45.33)
 15 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  2:56.77    2:58.77 JO     
                  39.42     1:24.61 (45.19)     2:12.52 (47.91)     2:58.77 (46.25)
 16 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR         2:27.49Y   3:04.34        
                  39.33     1:26.16 (46.83)     2:14.73 (48.57)     3:04.34 (49.61)
 
Event 69  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:09.92   7/31/2004 Alex Forrester, Badger                     
    LC Metro: # 1:04.53   7/20/2006 Liz Pelton, BAD-MR                         
                1:06.49  JNR
                1:07.89  JR-B
                1:10.79  T16
                1:17.69  ZONE
                1:24.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:10.73    1:10.80 ZONE   
                  34.59     1:10.80 (36.21)                                        
  2 Church, Lauren A          12 Middies-MR           1:10.73    1:10.96 ZONE   
                  35.33     1:10.96 (35.63)                                        
  3 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      1:14.52    1:14.09 ZONE   
                  35.72     1:14.09 (38.37)                                        
  4 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:14.19    1:14.88 ZONE   
                  36.58     1:14.88 (38.30)                                        
  5 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:19.48    1:15.42 ZONE   
                  36.99     1:15.42 (38.43)                                        
  6 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:14.85    1:15.75 ZONE   
                  36.85     1:15.75 (38.90)                                        
  7 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              1:16.80    1:15.83 ZONE   
                  36.35     1:15.83 (39.48)                                        
  8 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:17.53    1:16.37 ZONE   
                  37.01     1:16.37 (39.36)                                        
  9 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              1:17.77    1:16.44 ZONE   
                  38.24     1:16.44 (38.20)                                        
 10 Wade, Zoey A              12 HYB-MR               1:16.28    1:17.17 ZONE   
                  37.28     1:17.17 (39.89)                                        
 11 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              1:16.73    1:17.48 ZONE   
                  38.24     1:17.48 (39.24)                                        
 12 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              1:20.11    1:17.79 JO     
                  38.05     1:17.79 (39.74)                                        
 13 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               1:19.69    1:18.13 JO     
                  37.36     1:18.13 (40.77)                                        
 14 Sears, Nicole             12 Badger-MR            1:20.00    1:18.70 JO     
                  38.13     1:18.70 (40.57)                                        
 15 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               1:22.44    1:19.07 JO     
                  38.11     1:19.07 (40.96)                                        
 16 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               1:22.26    1:19.13 JO     
                  39.11     1:19.13 (40.02)                                        
 17 Poleway, Monica J         12 Middies-MR           1:17.09    1:19.18 JO     
                  38.95     1:19.18 (40.23)                                        
 18 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                1:21.52    1:19.21 JO     
                  38.16     1:19.21 (41.05)                                        
 19 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:18.09    1:19.46 JO     
                  39.26     1:19.46 (40.20)                                        
 20 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:22.51    1:19.55 JO     
                  38.58     1:19.55 (40.97)                                        
 21 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:17.75    1:19.93 JO     
                  39.33     1:19.93 (40.60)                                        
 22 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  1:21.56    1:20.81 JO     
                  40.52     1:20.81 (40.29)                                        
 23 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            1:22.51    1:20.91 JO     
                  38.48     1:20.91 (42.43)                                        
 24 Ng, Lauren                12 FLY-MR               1:11.52Y   1:21.24 JO     
                  39.04     1:21.24 (42.20)                                        
 25 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR          1:22.16    1:21.61 JO     
                  38.84     1:21.61 (42.77)                                        
 26 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              1:22.12    1:21.69 JO     
                  39.55     1:21.69 (42.14)                                        
 27 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      1:24.55    1:21.77 JO     
                  39.88     1:21.77 (41.89)                                        
 28 Toback, Gabbie N          11 LIAC-MR              1:22.17    1:21.96 JO     
                  39.58     1:21.96 (42.38)                                        
 29 Goodwin, Lindsey A        12 Basc-MR              1:18.59    1:22.43 JO     
                  40.04     1:22.43 (42.39)                                        
 30 Chang, Elizabeth          12 FLY-MR               1:23.05    1:22.65 JO     
                  41.13     1:22.65 (41.52)                                        
 31 Baker, Lauren R           12 UN-MR                1:20.85    1:22.88 JO     
 32 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         1:12.13Y   1:22.93 JO     
                  40.08     1:22.93 (42.85)                                        
 33 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               1:10.21Y   1:22.99 JO     
                  40.25     1:22.99 (42.74)                                        
 34 Kwok, Joyce B             12 FLY-MR               1:21.56S   1:23.33 JO     
                  40.71     1:23.33 (42.62)                                        
 35 Duncalf, Katie S          11 Bgnw Marlins-MR      1:24.19    1:23.48 JO     
                  40.95     1:23.48 (42.53)                                        
 36 Nam, Christina            12 FLY-MR               1:23.29S   1:23.64 JO     
                  40.59     1:23.64 (43.05)                                        
 37 Parker, Rachel            12 LIAC-MR              1:24.83    1:24.30 JO     
                  41.05     1:24.30 (43.25)                                        
 
Event 70  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.55    8/4/2000 Shane Tusup, TS                            
    LC Metro: # 1:05.72   7/15/1999 S.,Armstrong, TVSC-MR                      
                1:00.59  JNR
                1:01.39  JR-B
                1:09.49  T16
                1:17.69  ZONE
                1:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:17.31    1:10.35 ZONE   
                  34.29     1:10.35 (36.06)                                        
  2 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:13.54    1:11.09 ZONE   
                  35.28     1:11.09 (35.81)                                        
  3 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR        1:17.24    1:12.52 ZONE   
                  35.53     1:12.52 (36.99)                                        
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    1:12.28    1:12.75 ZONE   
                  35.66     1:12.75 (37.09)                                        
  5 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:13.64    1:13.81 ZONE   
                  35.85     1:13.81 (37.96)                                        
  6 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:14.01    1:14.06 ZONE   
                  36.98     1:14.06 (37.08)                                        
  7 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR         1:16.72    1:14.36 ZONE   
                  36.19     1:14.36 (38.17)                                        
  8 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            1:15.78    1:14.80 ZONE   
                  35.44     1:14.80 (39.36)                                        
  9 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR          1:16.26    1:15.03 ZONE   
                  36.92     1:15.03 (38.11)                                        
 10 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:18.69    1:15.88 ZONE   
                  36.67     1:15.88 (39.21)                                        
 11 Kolesnik, George          12 Basc-MR              1:16.38    1:16.10 ZONE   
                  36.30     1:16.10 (39.80)                                        
 12 Torres, David             12 FLY-MR               1:18.60    1:16.42 ZONE   
                  37.50     1:16.42 (38.92)                                        
 13 Lennon, Michael J         12 UN-MR                1:17.26    1:17.59 ZONE   
                  38.51     1:17.59 (39.08)                                        
 14 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR              1:20.24    1:19.39 JO     
                  39.01     1:19.39 (40.38)                                        
 15 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:18.99    1:20.05 JO     
                  38.38     1:20.05 (41.67)                                        
 16 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           1:17.12    1:20.17 JO     
                  39.06     1:20.17 (41.11)                                        
 17 Olin, Evan D              12 Bgnw Marlins-MR      1:20.63    1:20.50 JO     
                  40.35     1:20.50 (40.15)                                        
 18 Santoro, Philip M         12 TVSC-MR              1:23.17    1:21.45 JO     
                  39.08     1:21.45 (42.37)                                        
 19 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            1:25.85    1:21.66 JO     
                  38.84     1:21.66 (42.82)                                        
 20 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR      1:24.49    1:21.76 JO     
                  39.05     1:21.76 (42.71)                                        
 21 Martinez, George          12 FLY-MR               1:20.72    1:21.80 JO     
                  40.34     1:21.80 (41.46)                                        
 22 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              1:26.65    1:21.86 JO     
                  40.63     1:21.86 (41.23)                                        
 23 Tesser, Josh D            12 Bgnw Marlins-MR      1:21.83    1:22.50 JO     
                  40.28     1:22.50 (42.22)                                        
 24 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           1:22.74    1:23.10 JO     
                  40.87     1:23.10 (42.23)                                        
 25 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:26.98    1:23.20 JO     
                  40.63     1:23.20 (42.57)                                        
 26 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:24.46    1:23.29 JO     
                  39.79     1:23.29 (43.50)                                        
 27 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              1:13.40Y   1:23.38 JO     
                  41.17     1:23.38 (42.21)                                        
 28 Podniesinski, Peter F     12 Tmsuffolk-MR         1:22.26    1:23.50 JO     
                  40.81     1:23.50 (42.69)                                        
 29 Fountain, Greg J          12 IA-MR                1:24.68    1:23.56 JO     
                  41.15     1:23.56 (42.41)                                        
 30 Barry, Charles C          11 Badger-MR            1:26.88    1:23.60 JO     
                  40.63     1:23.60 (42.97)                                        
 31 Yeo, Maxwell Z            11 Agua Swim Team-MR    1:26.09    1:23.96 JO     
                  40.92     1:23.96 (43.04)                                        
 32 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:25.21    1:24.12 JO     
                  42.91     1:24.12 (41.21)                                        
 33 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:24.00    1:24.44 JO     
                  40.57     1:24.44 (43.87)                                        
 34 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:25.75    1:25.60 JO     
                  42.41     1:25.60 (43.19)                                        
 35 Pon, Bryan E              11 Middies-MR           1:26.25    1:26.15 JO     
                  42.37     1:26.15 (43.78)                                        
 36 Coleman, Gregory M        11 IA-MR                1:25.40    1:26.61 JO     
                  42.39     1:26.61 (44.22)                                        
 37 Leahey, Ryan              12 LBA-MR               1:25.57    1:27.15 JO     
                  42.71     1:27.15 (44.44)                                        
 38 Hall, Andrew T            12 Middies-MR           1:27.78    1:27.98 JO     
                  42.26     1:27.98 (45.72)                                        
 39 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR        1:26.12    1:28.86        
                  43.47     1:28.86 (45.39)                                        
 40 Li, Matthew               12 FLY-MR               1:25.16S   1:28.89        
                  42.34     1:28.89 (46.55)                                        
 
Event 71  Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.07   7/15/1984 T. Zompoulos, BSC                          
    LC Metro: # 1:02.69   7/15/1989 L.Loveless, BSC-MR                         
                1:06.49  JNR
                1:07.89  JR-B
                1:12.69  ZONE
                1:19.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tyznar, Jessica A         15 LIAC-MR              1:11.89    1:10.71 ZONE   
                  35.30     1:10.71 (35.41)                                        
  2 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    1:09.11    1:11.09 ZONE   
                  35.28     1:11.09 (35.81)                                        
  3 Tyznar, Tina A            16 LIAC-MR              1:09.63    1:13.17 JO     
                  35.60     1:13.17 (37.57)                                        
  4 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         1:15.17    1:13.53 JO     
                  35.39     1:13.53 (38.14)                                        
  5 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:12.58    1:13.72 JO     
                  36.45     1:13.72 (37.27)                                        
  6 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:14.40    1:13.74 JO     
                  36.11     1:13.74 (37.63)                                        
  7 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:14.14    1:14.57 JO     
                  36.68     1:14.57 (37.89)                                        
  8 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR               1:16.01    1:14.78 JO     
                  36.59     1:14.78 (38.19)                                        
  9 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         1:14.76    1:15.29 JO     
                  36.56     1:15.29 (38.73)                                        
 10 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR  1:16.39    1:15.68 JO     
                  36.67     1:15.68 (39.01)                                        
 11 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR         1:16.71    1:15.85 JO     
                  36.99     1:15.85 (38.86)                                        
 12 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              1:14.87    1:16.15 JO     
                  36.99     1:16.15 (39.16)                                        
 13 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR              1:16.45    1:16.32 JO     
                  37.51     1:16.32 (38.81)                                        
 14 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               1:13.72    1:16.34 JO     
                  37.68     1:16.34 (38.66)                                        
 15 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         1:14.60    1:16.37 JO     
                  37.36     1:16.37 (39.01)                                        
 16 Moore, Jhanna             16 Agua Swim Team-MR    1:15.73    1:16.42 JO     
                  37.21     1:16.42 (39.21)                                        
 17 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         1:19.04    1:16.52 JO     
                  36.31     1:16.52 (40.21)                                        
 18 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  1:15.36    1:16.94 JO     
                  37.82     1:16.94 (39.12)                                        
 19 Blom, Danielle            15 HAA-MR               1:19.09    1:17.06 JO     
                  37.71     1:17.06 (39.35)                                        
 20 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         1:17.95    1:18.14 JO     
                  38.07     1:18.14 (40.07)                                        
 21 Lee, Katherine E          17 Agua Swim Team-MR    1:19.37    1:18.28 JO     
                  37.99     1:18.28 (40.29)                                        
 22 Lucas, Lauren B           16 HYB-MR               1:04.32Y   1:18.59 JO     
                  37.80     1:18.59 (40.79)                                        
 23 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         1:17.36    1:19.09 JO     
                  38.90     1:19.09 (40.19)                                        
 24 Ryan, Mary C              15 Wac-MR               1:18.30    1:19.21 JO     
                  38.38     1:19.21 (40.83)                                        
 25 Sciarrotto, Jaclyn        16 TVSC-MR              1:19.40    1:19.59 JO     
                  38.88     1:19.59 (40.71)                                        
 26 Kiernan, Erin M           16 Badger-MR            1:17.80    1:20.26        
                  39.29     1:20.26 (40.97)                                        
 27 Yoo, Andrea               15 FLY-MR               1:18.34    1:21.15        
                  38.78     1:21.15 (42.37)                                        
 
Event 72  Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:00.20   7/15/1981 Rick Carey, BSC                            
    LC Metro: #   56.68   7/15/1981 R.Carey, BSC-MR                            
                1:00.59  JNR
                1:01.39  JR-B
                1:06.69  ZONE
                1:11.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               1:06.06    1:05.23 ZONE   
                  32.22     1:05.23 (33.01)                                        
  2 Fitzgerald, Reid B        17 Agua Swim Team-MR    1:04.87    1:05.42 ZONE   
                  32.62     1:05.42 (32.80)                                        
  3 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR      1:07.69    1:06.96 JO     
                  32.48     1:06.96 (34.48)                                        
  4 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR         1:06.24    1:07.24 JO     
                  33.02     1:07.24 (34.22)                                        
  5 Carlucci, Conor A         17 Cond-MR              1:09.54    1:07.56 JO     
                  33.60     1:07.56 (33.96)                                        
  6 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              1:07.78    1:07.69 JO     
                  32.93     1:07.69 (34.76)                                        
  7 Hoempler, Erik            16 Cond-MR              1:10.26    1:08.04 JO     
                  33.92     1:08.04 (34.12)                                        
  8 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         1:08.58    1:08.53 JO     
                  33.61     1:08.53 (34.92)                                        
  9 Willis, Joshua J          16 Tmsuffolk-MR         1:08.96    1:08.62 JO     
                  33.65     1:08.62 (34.97)                                        
 10 Conway, Sean J            16 CSC-MR               1:09.70    1:08.98 JO     
                  33.72     1:08.98 (35.26)                                        
 11 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR    59.86Y   1:10.52 JO     
                  34.30     1:10.52 (36.22)                                        
 12 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         1:11.03    1:12.36        
                  34.73     1:12.36 (37.63)                                        
 13 Mosca, Matt S             16 Badger-MR            1:11.99    1:14.29        
                  35.88     1:14.29 (38.41)                                        
 
Event 73  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 29.89      7/1991 Jamie Landrio, TOI                           
    LC Metro: # 29.26   6/29/2006 Liz Pelton, BAD-MR                           
                30.79  T16
                33.29  ZONE
                36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      32.33      31.96 ZONE   
  2 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      32.23      32.49 ZONE   
  3 Parker, Rachel            12 LIAC-MR                32.82      33.04 ZONE   
  4 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR        32.64      33.09 ZONE   
  5 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            32.26      33.17 ZONE   
  6 Isaksen, Lyndsay A        12 TVSC-MR                34.89      33.48 JO     
  7 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR              34.45      33.57 JO     
  8 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR             32.68      33.65 JO     
  9 Church, Lauren A          12 Middies-MR             32.76      33.74 JO     
 10 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 33.88      33.78 JO     
 11 Sun, Angela               11 Twisters-MR            33.52      33.92 JO     
 12 Kwok, Joyce B             12 FLY-MR                 33.75      34.19 JO     
 12 Dematteo, Rosie A         12 CSC-MR                 35.45      34.19 JO     
 14 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR           34.06      34.20 JO     
 15 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 33.90      34.22 JO     
 16 Trager, Lena E            12 Silver Streaks-MR      33.15      34.30 JO     
 17 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR                 33.33      34.31 JO     
 18 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR           33.83      34.35 JO     
 19 Wade, Zoey A              12 HYB-MR                 31.25Y     34.53 JO     
 20 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                  34.90      34.79 JO     
 21 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR           34.14      34.82 JO     
 22 Morris, Cara K            12 Cond-MR                36.96      34.84 JO     
 23 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR                35.12      34.85 JO     
 24 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      34.50      34.88 JO     
 25 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR                 34.75      34.92 JO     
 26 NG, Selina K              11 Tmsuffolk-MR           36.01      35.05 JO     
 27 Hutzelmann, Amanda L      11 Aqua Gems-MR           34.20      35.38 JO     
 28 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 31.67Y     35.47 JO     
 29 Chang, Elizabeth          12 FLY-MR                 35.56      35.49 JO     
 30 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            34.60      35.53 JO     
 31 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR                35.26      35.86 JO     
 32 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR                36.36      35.98 JO     
 33 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                  35.97      36.02 JO     
 34 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      35.65      36.04 JO     
 35 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR                35.18      36.07 JO     
 35 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR              36.56      36.07 JO     
 37 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR              36.31      36.41 JO     
 37 Toback, Gabbie N          11 LIAC-MR                36.39      36.41 JO     
 39 Indyk, Allison M          12 MSC-MR                 36.91      36.49 JO     
 40 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR                 36.81      36.57 JO     
 41 Swanson, Ellen B          12 Manta Rays-MR          36.35      36.58 JO     
 42 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR    36.44      36.75 JO     
 43 Poleway, Monica J         12 Middies-MR             34.97      36.91 JO     
 44 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR            35.31      36.93 JO     
 45 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR           36.54      37.06        
 46 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 36.72      37.18        
 47 McDonnell, Sophia         12 UN-MR                  36.78      37.30        
 48 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR                36.62      37.41        
 49 Nam, Christina            12 FLY-MR                 36.47S     37.42        
 
Event 74  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.04   7/31/2004 Adam Y Chang, LIAC -MR                       
    LC Metro: # 28.47   7/15/1993 J.Landrio, TOI-MR                            
                29.99  T16
                33.29  ZONE
                37.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           31.15      30.51 ZONE   
  2 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    31.29      31.27 ZONE   
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR      31.44      31.66 ZONE   
  4 MO, Samuel                11 Twisters-MR            32.11      31.67 ZONE   
  5 Yang, Patrick             12 LIAC-MR                31.29      32.05 ZONE   
  6 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR      32.00      32.37 ZONE   
  7 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR           32.63      32.50 ZONE   
  8 Yamout, Nader             12 Twisters-MR            31.86      32.62 ZONE   
  9 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      32.35      32.65 ZONE   
 10 Chung, Vernal R           12 UN-MR                  32.33      32.70 ZONE   
 11 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR           33.22      32.82 ZONE   
 12 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          32.96      32.93 ZONE   
 13 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR              33.11      32.96 ZONE   
 14 Lennon, Michael J         12 UN-MR                  33.66      33.24 ZONE   
 15 Loli, Alex C              12 Barracudas-MR          34.05      33.26 ZONE   
 15 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR                33.60      33.26 ZONE   
 17 Ke, Richard M             12 LIAC-MR                33.86      33.36 JO     
 18 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR           32.68      33.41 JO     
 19 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR           33.99      33.60 JO     
 20 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            33.87      34.59 JO     
 21 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           34.18      34.73 JO     
 22 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR                36.44      34.94 JO     
 23 Murphy, Robert M          11 CSC-MR                 35.36      35.13 JO     
 24 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR                35.00      35.23 JO     
 25 Quintin, Hector H         12 LBA-MR                 35.14      35.50 JO     
 26 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR    35.36      35.56 JO     
 27 Martinez, George          12 FLY-MR                 35.73      36.02 JO     
 28 Barry, Charles C          11 Badger-MR              36.01      36.03 JO     
 28 Friedman, Alec T          11 HYB-MR                 36.45S     36.03 JO     
 30 Podniesinski, Peter F     12 Tmsuffolk-MR           35.81      36.21 JO     
 31 Lin, Kevin                11 Twisters-MR            36.83      36.23 JO     
 32 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              36.22      36.26 JO     
 33 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      35.99      36.32 JO     
 34 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR           36.88      36.33 JO     
 34 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR             34.58      36.33 JO     
 34 Fountain, Greg J          12 IA-MR                  37.89      36.33 JO     
 37 Leahey, Ryan              12 LBA-MR                 35.70      36.62 JO     
 38 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR                31.57Y     36.70 JO     
 39 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR                35.98      36.87 JO     
 40 Tesser, Josh D            12 Bgnw Marlins-MR        37.13      36.93 JO     
 40 Stuart, Ian D             12 Aqua Gems-MR           35.99      36.93 JO     
 42 Santoro, Philip M         12 TVSC-MR                32.03Y     37.21 JO     
 43 Blackburn, John F         11 Middies-MR             37.55      37.30 JO     
 44 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR           36.10      37.50 JO     
 45 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR      37.54      38.18        
 46 Li, Matthew               12 FLY-MR                 36.92      38.33        
 47 Hogan, Colin J            11 Badger-MR              37.73      38.41        
 48 Miara, Jesse              12 Trs-MR                 37.86      38.44        
 49 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR            37.88      38.55        
 50 Shiraishi, Sora T         11 Middies-MR             37.12      38.57        
 
Event 75  Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:10.95   7/15/1982 Kendell Delgado, LISC                      
    LC Metro: # 4:44.79    8/3/2005 JULIA E. SMIT, TVSC-MR                     
                5:03.69  JNR
                5:09.69  JR-B
                5:30.49  ZONE
                5:55.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    5:19.72    5:19.54 ZONE   
                  34.17     1:15.77 (41.60)     1:56.66 (40.89)     2:35.48 (38.82)
        3:24.14 (48.66)     4:12.04 (47.90)     4:47.06 (35.02)     5:19.54 (32.48)
  2 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         5:25.18    5:19.70 ZONE   
                  33.64     1:12.68 (39.04)     1:54.73 (42.05)     2:36.42 (41.69)
        3:21.61 (45.19)     4:06.50 (44.89)     4:44.92 (38.42)     5:19.70 (34.78)
  3 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    5:19.50    5:19.91 ZONE   
                  34.98     1:13.89 (38.91)     1:55.51 (41.62)     2:36.18 (40.67)
        3:22.96 (46.78)     4:10.33 (47.37)     4:46.39 (36.06)     5:19.91 (33.52)
  4 Tyznar, Jessica A         15 LIAC-MR              5:24.14    5:29.86 ZONE   
                  37.01     1:17.51 (40.50)     1:57.50 (39.99)                    
            3:27.95 ( )     4:17.19 (49.24)     4:53.85 (36.66)     5:29.86 (36.01)
  5 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         5:38.40    5:35.06 JO     
                  35.86     1:18.79 (42.93)     2:06.23 (47.44)     2:52.69 (46.46)
        3:38.35 (45.66)     4:22.94 (44.59)     4:59.67 (36.73)     5:35.06 (35.39)
  6 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               4:56.81Y   5:35.07 JO     
                  36.34     1:17.64 (41.30)     2:01.53 (43.89)     2:44.27 (42.74)
        3:32.59 (48.32)     4:20.62 (48.03)     4:58.42 (37.80)     5:35.07 (36.65)
  7 Nugent, Susan A           15 UN-MR                5:33.49    5:35.31 JO     
                  34.89     1:15.25 (40.36)     1:58.78 (43.53)     2:42.56 (43.78)
        3:31.46 (48.90)     4:20.61 (49.15)     4:58.54 (37.93)     5:35.31 (36.77)
  8 Marshall, Carly M         15 NBS-MR               5:37.83    5:37.75 JO     
                  36.19     1:16.17 (39.98)     2:00.76 (44.59)     2:44.63 (43.87)
        3:31.46 (46.83)     4:19.57 (48.11)     4:59.49 (39.92)     5:37.75 (38.26)
  9 Bransfield, Sammy J       15 LIAC-MR              5:38.20    5:38.72 JO     
                  34.87     1:14.32 (39.45)     2:01.17 (46.85)     2:45.45 (44.28)
        3:32.60 (47.15)     4:19.73 (47.13)     4:59.93 (40.20)     5:38.72 (38.79)
 10 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  5:51.67    5:39.69 JO     
                  34.73     1:13.88 (39.15)     1:58.71 (44.83)     2:41.94 (43.23)
        3:34.70 (52.76)     4:25.00 (50.30)     5:03.33 (38.33)     5:39.69 (36.36)
 11 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               5:40.52    5:41.49 JO     
                  35.55     1:14.06 (38.51)     1:58.79 (44.73)     2:41.57 (42.78)
        3:36.96 (55.39)     4:28.83 (51.87)     5:05.71 (36.88)     5:41.49 (35.78)
 12 Smith, Devin E            17 CSC-MR               5:44.73    5:43.01 JO     
                  37.25     1:20.08 (42.83)     2:05.50 (45.42)     2:50.87 (45.37)
        3:40.21 (49.34)     4:28.86 (48.65)     5:06.99 (38.13)     5:43.01 (36.02)
 13 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    5:02.96Y   5:43.60 JO     
                  37.35     1:18.54 (41.19)     2:04.34 (45.80)     2:49.04 (44.70)
        3:38.86 (49.82)     4:27.74 (48.88)     5:07.11 (39.37)     5:43.60 (36.49)
 14 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           5:06.35Y   5:43.78 JO     
                  39.60     1:22.29 (42.69)     2:07.62 (45.33)     2:53.19 (45.57)
        3:41.21 (48.02)     4:29.44 (48.23)     5:08.17 (38.73)     5:43.78 (35.61)
 15 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         5:39.61    5:44.33 JO     
                  36.10     1:18.57 (42.47)     2:03.34 (44.77)     2:46.53 (43.19)
        3:37.94 (51.41)     4:28.35 (50.41)     5:07.36 (39.01)     5:44.33 (36.97)
 16 Bolander, Katie D         16 Agua Swim Team-MR    5:44.69    5:46.30 JO     
                  35.40     1:15.95 (40.55)     2:03.16 (47.21)     2:48.32 (45.16)
        3:38.61 (50.29)     4:28.45 (49.84)     5:07.99 (39.54)     5:46.30 (38.31)
 17 Blom, Danielle            15 HAA-MR               5:54.92    5:47.35 JO     
                  38.54                             2:05.66 ( )     2:49.69 (44.03)
        3:41.86 (52.17)     4:32.87 (51.01)     5:09.95 (37.08)     5:47.35 (37.40)
 18 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    5:46.50    5:48.30 JO     
                  35.49     1:15.86 (40.37)     2:01.37 (45.51)     2:44.05 (42.68)
        3:39.71 (55.66)     4:36.86 (57.15)     5:12.90 (36.04)     5:48.30 (35.40)
 19 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    5:53.79    5:50.61 JO     
                  35.98     1:18.72 (42.74)     2:06.63 (47.91)     2:52.68 (46.05)
        3:43.78 (51.10)     4:32.95 (49.17)     5:12.36 (39.41)     5:50.61 (38.25)
 20 Gavin, Tricia A           15 Wac-MR               5:02.39Y   5:52.19 JO     
                  38.38     1:23.15 (44.77)     2:10.29 (47.14)     2:56.71 (46.42)
        3:44.33 (47.62)     4:33.21 (48.88)     5:12.59 (39.38)     5:52.19 (39.60)
 21 Pirog, Francesca E        18 Agua Swim Team-MR    5:48.62    6:04.40        
                  37.91     1:20.95 (43.04)     2:10.15 (49.20)     2:55.82 (45.67)
        3:50.55 (54.73)     4:45.32 (54.77)     5:24.63 (39.31)     6:04.40 (39.77)
 -- Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              5:51.96         DQ        
                  36.36     1:18.12 (41.76)     2:05.81 (47.69)     2:51.35 (45.54)
        3:47.11 (55.76)     4:42.10 (54.99)     5:20.11 (38.01)          DQ (37.27)
 
Event 76  Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:50.97   7/15/1982 Daniel Moore, GAA                          
    LC Metro: # 4:25.18   7/15/2000 B.Neligan, LIAC-MR                         
                4:41.59  JNR
                4:43.89  JR-B
                5:07.09  ZONE
                5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hastings, Tristan L       17 Bgnw Marlins-MR      4:57.45    5:00.66 ZONE   
                  32.15     1:08.64 (36.49)     1:47.78 (39.14)     2:26.85 (39.07)
        3:11.14 (44.29)     3:55.02 (43.88)     4:29.32 (34.30)     5:00.66 (31.34)
  2 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              5:05.34    5:01.85 ZONE   
                  32.24     1:08.72 (36.48)     1:47.61 (38.89)     2:25.26 (37.65)
        3:10.46 (45.20)     3:55.45 (44.99)     4:30.16 (34.71)     5:01.85 (31.69)
  3 Hoempler, Mark            16 Cond-MR              5:13.76    5:04.25 ZONE   
                  32.60     1:09.29 (36.69)     1:49.37 (40.08)     2:28.85 (39.48)
        3:11.14 (42.29)     3:53.88 (42.74)     4:29.12 (35.24)     5:04.25 (35.13)
  4 Krause, Billy K           15 Tmsuffolk-MR         5:04.21    5:06.49 ZONE   
                  32.55     1:08.73 (36.18)     1:47.40 (38.67)     2:24.46 (37.06)
        3:11.47 (47.01)     3:55.70 (44.23)     4:31.96 (36.26)     5:06.49 (34.53)
  5 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    5:09.32    5:09.38 JO     
                  33.83     1:13.35 (39.52)     1:53.92 (40.57)     2:33.30 (39.38)
        3:16.49 (43.19)     3:58.48 (41.99)     4:34.70 (36.22)     5:09.38 (34.68)
  6 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR               5:12.85    5:12.50 JO     
                  33.75     1:13.29 (39.54)     1:55.99 (42.70)     2:37.03 (41.04)
        3:20.13 (43.10)     4:04.34 (44.21)     4:39.44 (35.10)     5:12.50 (33.06)
  7 Hoempler, Erik            16 Cond-MR              5:17.53    5:12.62 JO     
                  30.48     1:05.19 (34.71)     1:48.26 (43.07)     2:30.68 (42.42)
        3:16.30 (45.62)     4:02.66 (46.36)     4:38.87 (36.21)     5:12.62 (33.75)
  8 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR         5:22.84    5:15.48 JO     
                  33.09     1:12.73 (39.64)     1:54.56 (41.83)     2:35.65 (41.09)
        3:21.86 (46.21)     4:08.09 (46.23)     4:42.78 (34.69)     5:15.48 (32.70)
  9 Fitzgerald, Reid B        17 Agua Swim Team-MR    5:17.47    5:16.00 JO     
                  32.48     1:09.92 (37.44)     1:50.01 (40.09)     2:28.59 (38.58)
        3:16.00 (47.41)     4:03.62 (47.62)     4:40.32 (36.70)     5:16.00 (35.68)
 10 Furman, Donald W          17 UN-MR                4:45.12Y   5:19.29 JO     
                  33.26     1:11.65 (38.39)     1:52.83 (41.18)     2:33.33 (40.50)
        3:20.48 (47.15)     4:09.03 (48.55)     4:45.00 (35.97)     5:19.29 (34.29)
 11 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         5:15.81    5:22.22 JO     
                  34.48     1:13.13 (38.65)     1:55.22 (42.09)     2:37.01 (41.79)
        3:24.39 (47.38)     4:09.81 (45.42)     4:46.29 (36.48)     5:22.22 (35.93)
 12 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  4:36.06Y   5:27.65 JO     
                  34.41     1:13.73 (39.32)     1:57.39 (43.66)     2:39.07 (41.68)
        3:28.47 (49.40)     4:17.07 (48.60)     4:53.92 (36.85)     5:27.65 (33.73)
 13 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         4:38.77Y   5:28.54 JO     
                  34.81     1:17.44 (42.63)     1:58.79 (41.35)     2:41.89 (43.10)
        3:27.47 (45.58)     4:13.41 (45.94)     4:51.03 (37.62)     5:28.54 (37.51)
 14 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         4:37.68Y   5:29.82 JO     
                  33.37     1:14.81 (41.44)     1:57.42 (42.61)     2:39.74 (42.32)
        3:29.47 (49.73)     4:19.80 (50.33)     4:55.40 (35.60)     5:29.82 (34.42)
 15 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  4:43.52Y   5:32.29        
                  33.46     1:13.62 (40.16)     1:59.06 (45.44)     2:41.86 (42.80)
        3:31.30 (49.44)     4:18.14 (46.84)     4:56.35 (38.21)     5:32.29 (35.94)
 16 Terzano, Zac              17 LIAC-MR              5:18.94    5:34.13        
                  33.71     1:13.80 (40.09)     1:58.00 (44.20)     2:42.08 (44.08)
        3:31.48 (49.40)     4:19.44 (47.96)     4:56.68 (37.24)     5:34.13 (37.45)
 -- Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         4:28.02Y        DQ        
 
Event 77  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:56.42   7/29/2006 Olivia Chan, Express Swimming              
    LC Metro: # 2:38.84   7/20/2006 Annie Zhu, LGAC-MR                         
                2:41.39  JNR
                2:44.99  JR-B
                2:52.59  T16
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  2:59.27    2:56.42!ZONE   
                  40.62     1:25.42 (44.80)     2:11.32 (45.90)     2:56.42 (45.10)
  2 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  3:15.92    3:04.23 ZONE   
                  42.16     1:28.87 (46.71)     2:17.19 (48.32)     3:04.23 (47.04)
  3 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  3:06.55    3:05.55 ZONE   
                  42.25     1:29.29 (47.04)     2:18.06 (48.77)     3:05.55 (47.49)
  4 Barrett, Janae J          11 Twisters-MR          3:10.50    3:06.51 ZONE   
                  43.62     1:30.85 (47.23)     2:20.67 (49.82)     3:06.51 (45.84)
  5 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              2:50.83Y   3:11.89 JO     
                  44.36     1:32.35 (47.99)     2:22.89 (50.54)     3:11.89 (49.00)
  6 Hetzer, Nicole M          11 CSC-MR               3:20.31    3:12.74 JO     
                  46.85     1:36.66 (49.81)     2:26.56 (49.90)     3:12.74 (46.18)
  7 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              3:18.07    3:13.16 JO     
                  45.67     1:34.76 (49.09)     2:25.90 (51.14)     3:13.16 (47.26)
  8 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           3:17.42    3:15.49 JO     
                  45.14     1:35.03 (49.89)     2:25.51 (50.48)     3:15.49 (49.98)
  9 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               3:24.22    3:15.82 JO     
                  45.13     1:35.38 (50.25)     2:27.34 (51.96)     3:15.82 (48.48)
 10 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       3:19.43    3:16.16 JO     
                  44.34     1:34.80 (50.46)     2:26.67 (51.87)     3:16.16 (49.49)
 11 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         3:16.34    3:17.00 JO     
                  44.73     1:34.75 (50.02)     2:27.63 (52.88)     3:17.00 (49.37)
 12 Eastman, Lizard M         11 LIAC-MR              3:18.40    3:18.04 JO     
                  45.36     1:35.60 (50.24)     2:29.05 (53.45)     3:18.04 (48.99)
 13 Indyk, Allison M          12 MSC-MR               2:46.32Y   3:19.08 JO     
                  46.10     1:36.90 (50.80)     2:28.57 (51.67)     3:19.08 (50.51)
 14 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               2:47.73Y   3:19.29 JO     
                  46.08     1:36.81 (50.73)     2:28.62 (51.81)     3:19.29 (50.67)
 15 Walsh, Shannon            11 SCD-MR               3:24.37    3:26.80 JO     
                  47.28     1:40.25 (52.97)     2:34.88 (54.63)     3:26.80 (51.92)
 16 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               3:23.22    3:27.72 JO     
                  46.22     1:39.29 (53.07)     2:34.75 (55.46)     3:27.72 (52.97)
 -- Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           3:23.50         DQ        
 
Event 78  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:50.38   7/29/2006 Bernil Carmichael-Lopes, Express Swimming  
    LC Metro: # 2:48.27   6/10/2005 CHUDCHANE SANGTIPPAWAN, LGAC-MR            
                2:28.59  JNR
                2:29.79  JR-B
                2:53.79  T16
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:54.59    2:50.38!T16    
                  38.99     1:22.04 (43.05)     2:07.03 (44.99)     2:50.38 (43.35)
  2 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         2:51.09    2:50.49 T16    
                  38.55     1:21.80 (43.25)     2:06.99 (45.19)     2:50.49 (43.50)
  3 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:51.96    2:51.49 T16    
                  40.21     1:24.08 (43.87)     2:08.41 (44.33)     2:51.49 (43.08)
  4 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    2:57.69    2:54.01 ZONE   
                  39.53                             2:10.45 ( )     2:54.01 (43.56)
  5 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         3:02.83    3:01.90 ZONE   
                  41.18     1:27.42 (46.24)     2:16.36 (48.94)     3:01.90 (45.54)
  6 Torres, David             12 FLY-MR               2:55.13Y   3:03.66 ZONE   
                  41.32     1:28.04 (46.72)     2:16.99 (48.95)     3:03.66 (46.67)
  7 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         3:08.56    3:04.53 ZONE   
                  42.55     1:29.81 (47.26)     2:17.96 (48.15)     3:04.53 (46.57)
  8 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         3:06.78    3:04.68 ZONE   
                  41.03     1:27.72 (46.69)     2:17.18 (49.46)     3:04.68 (47.50)
  9 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          3:09.08    3:05.74 ZONE   
                  41.70     1:30.06 (48.36)     2:20.01 (49.95)     3:05.74 (45.73)
 10 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           2:46.66Y   3:10.30 JO     
                  46.07     1:35.71 (49.64)     2:24.35 (48.64)     3:10.30 (45.95)
 11 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  3:13.53    3:11.44 JO     
                  44.73     1:33.82 (49.09)     2:23.96 (50.14)     3:11.44 (47.48)
 12 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    3:22.66    3:11.52 JO     
                  43.14     1:31.70 (48.56)     2:22.50 (50.80)     3:11.52 (49.02)
 13 Ke, Richard M             12 LIAC-MR              3:11.05    3:11.77 JO     
                  43.92     1:33.41 (49.49)     2:24.01 (50.60)     3:11.77 (47.76)
 14 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         3:20.16    3:12.40 JO     
                  45.02                             2:25.12 ( )     3:12.40 (47.28)
 15 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               3:22.63    3:16.47 JO     
                  44.44     1:35.17 (50.73)     2:27.76 (52.59)     3:16.47 (48.71)
 16 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      2:54.55Y   3:20.02 JO     
                  46.11     1:37.05 (50.94)     2:30.70 (53.65)     3:20.02 (49.32)
 17 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:55.29Y   3:22.45 JO     
                  47.45     1:39.58 (52.13)     2:31.98 (52.40)     3:22.45 (50.47)
 18 Sack, Danny C             12 OWA-MR               2:59.52Y   3:29.17        
                  47.76     1:40.62 (52.86)     2:36.73 (56.11)     3:29.17 (52.44)
 19 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR        3:15.45    3:29.47        
                  49.12     1:42.56 (53.44)     2:37.40 (54.84)     3:29.47 (52.07)
 
Event 79  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:10.63   7/30/2005 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK                    
                         L PARISI, C NAPOLI, K DEGRAZIA, J ZALTSMAN        
    LC Metro: # 3:58.16    4/1/2003 BadgerSwim Club, BAD-MR                    
                         R. GROVE, B. O'CONNOR, P. DUGUET, K. KELLY        
                4:00.99  T16
                4:05.69  JNR
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              4:14.52    4:19.94        
     1) Zaltsman, Janine 16             2) Einsidler, Allie 16            
     3) DiDonato, Emily 15              4) Larkin, Kate C 15              
                  30.54   1:03.13 (1:03.13)     1:34.84 (31.71)   2:08.78 (1:05.65)
        2:40.52 (31.74)   3:14.80 (1:06.02)     3:46.10 (31.30)   4:19.94 (1:05.14)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:14.72    4:22.40        
     1) Bodnar, Katharine D 16          2) Alejandro, Tricia A 16         
     3) Lehner, Eliza A 17              4) Moore, Jhanna 16               
                  32.95   1:07.95 (1:07.95)     1:38.82 (30.87)   2:11.61 (1:03.66)
        2:42.74 (31.13)   3:15.51 (1:03.90)     3:47.63 (32.12)   4:22.40 (1:06.89)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:19.07    4:24.23        
     1) Ciccone, Amanda 17              2) Arnott, Sarah A 15             
     3) Armstrong, Alyssa 15            4) Carew, Kaitlyn 16              
                  30.08   1:03.25 (1:03.25)     1:34.68 (31.43)   2:09.57 (1:06.32)
        2:41.54 (31.97)   3:17.08 (1:07.51)     3:49.10 (32.02)   4:24.23 (1:07.15)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            4:33.61    4:30.96        
     1) Bolander, Katie D 16            2) Rubin, Ada L 15                
     3) Kidron, Ella R 15               4) Erickson, Abigayle 15          
                  32.37   1:06.74 (1:06.74)     1:39.15 (32.41)                    
            2:46.92 ( )         3:31.55 ( )     3:55.11 (23.56)     4:30.96 (59.41)
 
Event 80  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 3:46.76   7/15/1984 Long Island S.C.                           
    LC Metro: # 3:31.89   7/15/1990 West Point S.C., WPSC-MR                   
                3:39.09  T16
                3:41.49  JNR
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   3:55.00    3:53.92        
     1) Carlucci, Conor A 17            2) Hoempler, Mark 16              
     3) Wright, Edwin P 16              4) Hoempler, Erik 16              
                  27.59       58.66 (58.66)     1:27.45 (28.79)     1:58.64 (59.98)
        2:25.63 (26.99)     2:55.78 (57.14)     3:22.68 (26.90)     3:53.92 (58.14)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              4:05.61    4:00.17        
     1) Chester, Nicholas J 16          2) Goldstein, Ross T 16           
     3) Krause, Billy K 15              4) Boccio, Dominick H 17          
                  28.44                             1:26.84 ( )                    
            2:28.10 ( )         3:01.01 ( )     3:28.13 (27.12)     4:00.17 (59.16)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:02.05    4:03.91        
     1) Alaimo, TJ J 17                 2) Katz, Andrew 15                
     3) O'Donnell, Peter 17             4) Lavery, Erik 17                
                  28.54       59.02 (59.02)     1:28.88 (29.86)   2:02.71 (1:03.69)
        2:31.84 (29.13)   3:04.45 (1:01.74)     3:32.65 (28.20)     4:03.91 (59.46)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       3:58.06         DQ        
     1) Panzl, Jonathan W 16            2) Hardy, Thomas R 17             
     3) Clarke, Sean 17                 4) Smith, Kendall C 15            
 
Event 81  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:19.74   7/29/2006 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, L Neal, D Rueda                    
    LC Metro: # 4:19.74   7/29/2006 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, L Neal, D Rueda                    
                4:05.69  JNR
                4:23.59  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:23.46    4:19.74!T16    
     1) Lee, Abigail C 12               2) Case, Olivia 12                
     3) Neal, Lia M 11                  4) Rueda, Daniela 12              
                  31.06   1:05.83 (1:05.83)     1:39.15 (33.32)   2:14.49 (1:08.66)
        2:44.49 (30.00)   3:15.94 (1:01.45)     3:46.06 (30.12)   4:19.74 (1:03.80)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:25.45    4:26.05        
     1) Haruki, Yuria 12                2) Guaman, Kelly C 12             
     3) Kagan, Vlada 12                 4) Zhu, Annie 11                  
                  31.40   1:05.63 (1:05.63)     1:37.69 (32.06)   2:12.85 (1:07.22)
        2:45.73 (32.88)   3:22.84 (1:09.99)     3:52.44 (29.60)   4:26.05 (1:03.21)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  4:30.40    4:34.62        
     1) Tan, Emily A 12                 2) Parker, Rachel 12              
     3) Torre, Melissa R 12             4) Cho, Rachel S 11               
                  33.17   1:08.18 (1:08.18)     1:41.74 (33.56)   2:20.08 (1:11.90)
        2:51.54 (31.46)   3:28.66 (1:08.58)     3:59.81 (31.15)   4:34.62 (1:05.96)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  4:48.83    4:41.68        
     1) DiPreta, Stephanie N 12         2) Zawatson, Cady 12              
     3) Toback, Gabbie N 11             4) Kelly, Hannah E 11             
                  33.83   1:10.31 (1:10.31)     1:44.45 (34.14)   2:21.60 (1:11.29)
        2:55.81 (34.21)   3:33.72 (1:12.12)     4:06.54 (32.82)   4:41.68 (1:07.96)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:41.52    4:42.18        
     1) Shutowich, Nicole 12            2) Coccaro, Claudia C 11          
     3) Ouzounian, Jaclyn M 11          4) Buonaiuto, Kelsey R 11         
                  32.90   1:08.86 (1:08.86)     1:42.69 (33.83)   2:21.03 (1:12.17)
        2:55.10 (34.07)   3:33.84 (1:12.81)     4:06.66 (32.82)   4:42.18 (1:08.34)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            4:42.17    4:43.84        
     1) Reynoso, Jessica M 11           2) Suarez, Daniela I 11           
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 11    4) Kuo, Jacqueline 11             
                  34.16   1:10.81 (1:10.81)     1:44.87 (34.06)   2:21.93 (1:11.12)
                          3:33.42 (1:11.49)     4:06.89 (33.47)   4:43.84 (1:10.42)
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      4:47.01    4:43.96        
     1) Dieterich, Sara A 11            2) Dundas, Lindsey 12             
     3) Dematteo, Rosie A 12            4) Gaffey, Mikaila M 11           
                  33.82   1:11.52 (1:11.52)     1:46.33 (34.81)   2:22.85 (1:11.33)
        2:57.53 (34.68)   3:34.59 (1:11.74)     4:07.20 (32.61)   4:43.96 (1:09.37)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                             4:53.46    4:44.23        
     1) Giraldo, Daniela 11             2) Ng, Lauren 12                  
     3) Nam, Christina 12               4) Chang, Elizabeth 12            
                  35.48   1:14.85 (1:14.85)     1:47.00 (32.15)   2:22.91 (1:08.06)
        2:57.71 (34.80)   3:35.94 (1:13.03)     4:08.60 (32.66)   4:44.23 (1:08.29)
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    4:46.22    4:45.49        
     1) Yeung, Maggie P 12              2) Fidan, Cagla 11                
     3) Barrett, Janae J 11             4) Sun, Angela 11                 
                  33.29   1:10.45 (1:10.45)     1:44.10 (33.65)   2:22.18 (1:11.73)
        2:57.08 (34.90)   3:35.01 (1:12.83)     4:08.72 (33.71)   4:45.49 (1:10.48)
 10 Team Suffolk-MR  'A'                              4:45.80    4:46.66        
     1) Bormann, Kristen E 12           2) Norman, Samantha M 12          
     3) NG, Selina K 11                 4) Drury, Nicole M 12             
                  32.86   1:08.74 (1:08.74)     1:42.75 (34.01)   2:20.40 (1:11.66)
                            2:48.29 (27.89)   4:09.13 (1:20.84)   4:46.66 (1:58.37)
 11 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  5:13.19    5:03.27        
     1) Webber, Claire 12               2) Mesibov, Rachael 11            
     3) McKallen, Theresa 11            4) Leibovich, Sylvia 11           
                  34.87   1:11.46 (1:11.46)     1:49.61 (38.15)   2:33.15 (1:21.69)
        3:07.67 (34.52)   3:46.11 (1:12.96)     4:22.92 (36.81)   5:03.27 (1:17.16)
 -- Long Island Express-MR  'A'                       4:36.59        DFS        
     1) Chan, Olivia 11                 2) Mu, Isabella 12                
     3) McGrath, Kelly 12               4) Corso, Kimberly M 12           
 
Event 82  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:21.13   7/29/2006 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK                    
                         M DEBLASIO, B GALAN, C HERRMANN, D Peng           
    LC Metro: # 4:21.13   7/29/2006 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK                    
                         M DEBLASIO, B GALAN, C HERRMANN, D Peng           
                3:41.49  JNR
                4:24.19  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              4:21.14    4:21.13!T16    
     1) Deblasio, Matthew M 12          2) Galan, Bryan 12                
     3) Herrmann, Charles 12            4) Peng, DiDi 12                  
                  31.71   1:05.15 (1:05.15)     1:35.80 (30.65)   2:08.84 (1:03.69)
        2:40.20 (31.36)   3:14.91 (1:06.07)     3:46.54 (31.63)   4:21.13 (1:06.22)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:30.49    4:30.68        
     1) Wadolowski, Thomas 12           2) MO, Samuel 11                  
     3) Lin, Kevin 11                   4) Yamout, Nader 12               
                  33.05   1:07.78 (1:07.78)     1:40.33 (32.55)   2:15.63 (1:07.85)
        2:50.28 (34.65)   3:27.50 (1:11.87)     3:57.29 (29.79)   4:30.68 (1:03.18)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       4:28.86    4:31.20        
     1) Kowalsky, Austin J 11           2) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
     3) Graham, Danny 12                4) Ling, Kevin 12                 
                  31.01   1:04.46 (1:04.46)     1:35.29 (30.83)   2:08.43 (1:03.97)
        2:41.92 (33.49)   3:19.57 (1:11.14)     3:53.48 (33.91)   4:31.20 (1:11.63)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:30.91    4:40.22        
     1) Sherman, Sammy I 11             2) Georgescu, Ronald F 12         
     3) Chansakul, JR J 12              4) Hu-Van Wright, En-Wei 12       
                  34.54   1:11.77 (1:11.77)     1:44.73 (32.96)   2:22.73 (1:10.96)
        2:56.34 (33.61)   3:33.14 (1:10.41)     4:04.47 (31.33)   4:40.22 (1:07.08)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  4:43.12    4:44.03        
     1) Wong, Stanley 12                2) Singer, Nathan Q 11            
     3) Foley, Brian 12                 4) Carey, Jack T 11               
                  33.30   1:10.00 (1:10.00)     1:45.36 (35.36)   2:25.91 (1:15.91)
                            2:48.23 (22.32)   4:10.02 (1:21.79)   4:44.03 (1:55.80)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                          4:40.00    4:51.59        
     1) Fierro Joyce, Billy 11          2) Hogan, Colin J 11              
     3) Barry, Charles C 11             4) Volkov, Sasha A 12             
                  34.13   1:11.43 (1:11.43)     1:48.43 (37.00)   2:29.24 (1:17.81)
        3:04.35 (35.11)   3:44.35 (1:15.11)     4:15.07 (30.72)   4:51.59 (1:07.24)
  7 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                5:04.00    5:05.97        
     1) Olin, Evan D 12                 2) Gebauer, Benjamin A 12         
     3) McLaughlin, James J 11          4) Tesser, Josh D 12              
                  35.57   1:14.22 (1:14.22)     1:50.49 (36.27)   2:29.68 (1:15.46)
        3:07.57 (37.89)   3:50.40 (1:20.72)     4:25.28 (34.88)   5:05.97 (1:15.57)
 
Event 83  Girls 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:19.27   7/29/2006 Annie Zhu, TWISTERS                        
    LC Metro: # 5:14.98   7/31/2002 ALEKSA M. AKERFELDS, YMID-MR               
                5:03.69  JNR
                5:09.69  JR-B
                5:25.19  T16
                6:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          5:17.36    5:19.27!T16    
                  35.16     1:14.58 (39.42)     1:55.69 (41.11)     2:35.81 (40.12)
        3:19.87 (44.06)     4:03.22 (43.35)     4:42.30 (39.08)     5:19.27 (36.97)
  2 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            5:30.00    5:30.48 JO     
                  34.34     1:12.49 (38.15)     1:55.64 (43.15)     2:37.00 (41.36)
        3:26.34 (49.34)     4:15.60 (49.26)     4:53.37 (37.77)     5:30.48 (37.11)
  3 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  5:20.41Y   5:35.77 JO     
                  35.11     1:15.78 (40.67)     2:00.43 (44.65)     2:43.17 (42.74)
        3:31.16 (47.99)     4:18.46 (47.30)     4:57.91 (39.45)     5:35.77 (37.86)
  4 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      6:02.49    5:40.32 JO     
                  34.77     1:17.19 (42.42)     1:59.12 (41.93)     2:42.72 (43.60)
        3:32.89 (50.17)     4:24.71 (51.82)     5:01.98 (37.27)     5:40.32 (38.34)
  5 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          5:57.14    5:42.67 JO     
                  38.37     1:21.99 (43.62)     2:05.85 (43.86)     2:47.78 (41.93)
        3:38.09 (50.31)     4:27.47 (49.38)     5:06.07 (38.60)     5:42.67 (36.60)
  6 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    5:47.04    5:44.40 JO     
                  35.47     1:16.70 (41.23)     2:01.72 (45.02)     2:45.34 (43.62)
        3:36.93 (51.59)     4:28.24 (51.31)     5:06.11 (37.87)     5:44.40 (38.29)
  7 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  4:55.87Y   5:45.23 JO     
                  37.37     1:20.05 (42.68)     2:04.06 (44.01)     2:47.38 (43.32)
        3:38.11 (50.73)     4:27.85 (49.74)     5:06.61 (38.76)     5:45.23 (38.62)
  8 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              5:58.12    5:53.99 JO     
                  38.57     1:21.43 (42.86)     2:06.66 (45.23)     2:53.45 (46.79)
        3:45.02 (51.57)     4:37.79 (52.77)     5:16.00 (38.21)     5:53.99 (37.99)
  9 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           5:51.65    5:56.15 JO     
                  41.08                             2:11.99 ( )                    
            3:48.14 ( )                             5:17.54 ( )     5:56.15 (38.61)
 10 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              6:00.59    6:07.18 JO     
                  38.24     1:23.78 (45.54)     2:11.31 (47.53)     2:58.05 (46.74)
        3:52.00 (53.95)     4:44.84 (52.84)     5:26.76 (41.92)     6:07.18 (40.42)
 11 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    6:08.93    6:08.74 JO     
                  42.60     1:29.89 (47.29)     2:16.51 (46.62)     3:01.66 (45.15)
        3:53.87 (52.21)     4:46.84 (52.97)     5:27.72 (40.88)     6:08.74 (41.02)
 12 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      5:27.57Y   6:12.64 JO     
                  38.56     1:24.76 (46.20)     2:10.81 (46.05)     2:58.02 (47.21)
        3:53.55 (55.53)     4:49.20 (55.65)     5:31.62 (42.42)     6:12.64 (41.02)
 13 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR              5:37.98Y   6:14.68 JO     
                  40.62     1:27.03 (46.41)     2:17.37 (50.34)     3:04.76 (47.39)
        4:02.39 (57.63)     4:57.86 (55.47)     5:37.50 (39.64)     6:14.68 (37.18)
 14 Zawatson, Cady            12 LIAC-MR              6:23.43    6:15.38 JO     
                  39.12     1:27.19 (48.07)     2:17.26 (50.07)     3:06.23 (48.97)
        4:00.17 (53.94)     4:54.97 (54.80)     5:36.38 (41.41)     6:15.38 (39.00)
 15 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               5:37.75Y   6:15.55 JO     
                  44.00     1:34.94 (50.94)     2:20.59 (45.65)     3:05.58 (44.99)
        3:59.85 (54.27)     4:55.27 (55.42)     5:36.15 (40.88)     6:15.55 (39.40)
 16 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         6:24.39    6:18.44 JO     
                  44.22                             2:22.42 ( )     3:11.29 (48.87)
        4:02.36 (51.07)                             5:38.06 ( )     6:18.44 (40.38)
 17 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          6:14.08    6:18.89 JO     
                  42.07     1:32.07 (50.00)     2:20.75 (48.68)     3:09.27 (48.52)
        4:04.57 (55.30)     4:59.17 (54.60)     5:39.71 (40.54)     6:18.89 (39.18)
 18 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              5:36.92Y   6:36.96        
                  45.76     1:38.00 (52.24)     2:27.55 (49.55)     3:14.87 (47.32)
      4:17.31 (1:02.44)   5:17.78 (1:00.47)     5:57.90 (40.12)     6:36.96 (39.06)
 
Event 84  Boys 11-12 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:27.31   7/29/2006 Matthew M Deblasio, TMSUFFOLK              
    LC Metro: # 5:20.91   5/13/2000 N.Scott, BSC-MR                            
                4:41.59  JNR
                4:43.89  JR-B
                5:26.09  T16
                6:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         4:53.67Y   5:27.31!JO     
                  35.24     1:16.64 (41.40)     1:57.65 (41.01)     2:37.08 (39.43)
        3:26.71 (49.63)     4:15.87 (49.16)     4:51.98 (36.11)     5:27.31 (35.33)
  2 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         4:59.97Y   5:29.41 JO     
                  37.74     1:19.56 (41.82)     2:01.58 (42.02)     2:42.26 (40.68)
        3:27.42 (45.16)     4:14.01 (46.59)     4:50.96 (36.95)     5:29.41 (38.45)
  3 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          5:00.10Y   5:32.08 JO     
                  34.48     1:15.61 (41.13)     1:59.75 (44.14)     2:42.02 (42.27)
        3:29.24 (47.22)     4:18.64 (49.40)     4:56.17 (37.53)     5:32.08 (35.91)
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  4:56.65Y   5:35.35 JO     
                  36.82     1:18.69 (41.87)     2:02.80 (44.11)     2:46.80 (44.00)
        3:33.91 (47.11)     4:21.01 (47.10)     4:57.73 (36.72)     5:35.35 (37.62)
  5 Yang, Patrick             12 LIAC-MR              5:48.38    5:36.14 JO     
                  34.97     1:17.40 (42.43)     2:02.37 (44.97)     2:44.84 (42.47)
        3:35.23 (50.39)     4:24.92 (49.69)     5:00.99 (36.07)     5:36.14 (35.15)
  6 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            5:09.97Y   5:43.57 JO     
                  35.83     1:18.43 (42.60)     2:01.70 (43.27)     2:45.50 (43.80)
        3:35.95 (50.45)     4:25.31 (49.36)     5:05.79 (40.48)     5:43.57 (37.78)
  7 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    5:43.89    5:43.92 JO     
                  36.12     1:18.73 (42.61)     2:04.99 (46.26)     2:50.22 (45.23)
        3:36.80 (46.58)     4:24.42 (47.62)     5:05.94 (41.52)     5:43.92 (37.98)
  8 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           5:43.61    5:47.53 JO     
                  37.34     1:21.36 (44.02)     2:07.08 (45.72)     2:52.63 (45.55)
        3:42.55 (49.92)     4:32.42 (49.87)     5:10.52 (38.10)     5:47.53 (37.01)
  9 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              5:14.00Y   5:54.27 JO     
                  37.23                             2:05.83 ( )                    
                                4:34.71 ( )     5:14.36 (39.65)     5:54.27 (39.91)
 10 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               5:19.48Y   5:57.40 JO     
                  36.08     1:19.25 (43.17)     2:06.76 (47.51)     2:51.71 (44.95)
        3:46.66 (54.95)     4:42.90 (56.24)     5:21.14 (38.24)     5:57.40 (36.26)
 11 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            6:02.08    6:01.17 JO     
                  38.81     1:22.27 (43.46)     2:10.44 (48.17)     2:55.36 (44.92)
        3:48.62 (53.26)                             5:20.68 ( )     6:01.17 (40.49)
 12 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         5:13.58Y   6:05.46 JO     
                  40.47     1:25.67 (45.20)     2:14.24 (48.57)                    
            3:55.53 ( )     4:47.95 (52.42)     5:27.76 (39.81)     6:05.46 (37.70)
 13 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    6:17.47    6:12.45 JO     
                  40.46     1:28.51 (48.05)     2:16.80 (48.29)     3:03.03 (46.23)
        3:58.22 (55.19)     4:51.02 (52.80)     5:33.13 (42.11)     6:12.45 (39.32)
 14 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              5:34.79Y   6:22.40 JO     
                  37.79     1:25.03 (47.24)     2:13.44 (48.41)     3:01.86 (48.42)
        3:56.86 (55.00)     4:55.08 (58.22)     5:39.04 (43.96)     6:22.40 (43.36)
 
Event 85  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:59.90   7/15/1980 Long Island S.C.                           
    LC Metro: # 1:55.75   7/15/1994 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                1:54.69  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:02.85    2:03.32        
     1) Lewis, Kamara A 13              2) Wadolowska, Julia 14           
     3) Sowinski, Marta 14              4) Teng, Rebecca 14               
                  31.87     1:02.86 (30.99)     1:34.15 (31.29)     2:03.32 (29.17)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:06.22    2:04.96        
     1) Biagioli, Alana 14              2) Archer, Heather A 14           
     3) Russell, Eva M 14               4) Drury, Kelly M 14              
                                1:00.96 ( )   2:04.96 (1:04.00)                    
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:05.15    2:06.81        
     1) Schlichte, Sarah A 14           2) Cheng, Emily 14                
     3) Shanley, Kelly M 14             4) Krebs, Kristen E 13            
                                1:02.92 ( )   2:06.81 (1:03.89)                    
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:04.65    2:07.23        
     1) Muller, Kristin N 13            2) Carballeira, Kaitlyn M 13      
     3) Lampe, Shannon E 13             4) Santoro, Theresa 13            
                  32.24     1:03.34 (31.10)     1:35.39 (32.05)     2:07.23 (31.84)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                       NT    2:07.98        
     1) Arnott, Katie 13                2) Burke, Meaghan 13              
     3) Coyle, Samantha J 14            4) Maher, Nadine 14               
                  31.98     1:04.60 (32.62)     1:36.38 (31.78)     2:07.98 (31.60)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:06.40    2:08.07        
     1) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 14 2) Omary, Natalie M 13            
     3) Pavlin, Mekala 14               4) Shiota, Lena A 13              
                  31.95     1:05.18 (33.23)     1:38.18 (33.00)     2:08.07 (29.89)
  7 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:09.97    2:08.31        
     1) Stanford, Brittany D 13         2) Stenger, Alexa 14              
     3) Schuermann, Kerry 13            4) Lindahl, Stephanie 13          
                  32.06     1:03.21 (31.15)     1:35.49 (32.28)     2:08.31 (32.82)
 
Event 86  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:50.28   7/27/2003 YWCA MIDDIES, Middies                      
                         Y KASHIWAGI, M BAILEY, C GONZALEZ, M SACCURATO    
    LC Metro: # 1:49.47   6/19/2003 White Plains Ywca Middies, YMID-MR         
                         K. FUNATSU, M. BAILEY, Y. KASHIWAGI, M. SACCURATO 
                1:47.79  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:54.92    1:55.78        
     1) Tan, Randy 14                   2) Abrams, Michael 13             
     3) Doherty, Christopher 13         4) Sangtippawan, Chudchane 13     
                  30.52       59.18 (28.66)     1:28.34 (29.16)     1:55.78 (27.44)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:03.72    2:06.99        
     1) Lam, Aaron 13                   2) Erskine, Brendan 13            
     3) Martinez, Keannu C 13           4) Barbosa, Larry S 13            
                  31.87     1:03.54 (31.67)     1:36.79 (33.25)     2:06.99 (30.20)
 
Event 87  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:25.74   7/31/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS           
                         A SUN, A ZHU, C FIDAN, E KIM                      
    LC Metro: # 2:25.74   7/29/2005 LaGuardia Aquatic Club, LGAC-MR            
                         A. SUN, A. ZHU, C. FIDAN, E. KIM                  
                2:34.19  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:35.16    2:34.31        
     1) Yu, Wynona K 10                 2) Rubiano, Alexandra K 10        
     3) Barbosa, Tabitha 10             4) Kim, Elizabeth 10              
                  40.25     1:23.54 (43.29)     2:01.62 (38.08)     2:34.31 (32.69)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:36.03    2:36.85        
     1) Bailey, Brittany M 10           2) Takei, Chiharu 10              
     3) Evans, Kate B 9                 4) Cain, Mary C 10                
                  38.13     1:26.54 (48.41)     2:02.21 (35.67)     2:36.85 (34.64)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:41.15    2:40.45        
     1) Rodriguez, Nicole 10            2) Bai, Annys 10                  
     3) Arana, Jennifer 9               4) Cruz, Brigitti S 10            
                  40.48     1:28.42 (47.94)   2:40.45 (1:12.03)                    
  4 Team Suffolk-MR  'A'                              2:41.41    2:40.90        
     1) Drury, Shannon 9                2) Pappalardo, Jacqueline L 10    
     3) Weiner, Sierra T 10             4) Weiner, Jade R 10              
                  40.84     1:26.90 (46.06)     2:05.61 (38.71)     2:40.90 (35.29)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:44.36    2:42.80        
     1) Bamba, Katrina M 10             2) Gregorace, Zoe R 9             
     3) Olazabal, Gabriella 10          4) Rush, Meaghan C 10             
                  40.10     1:25.36 (45.26)     2:07.17 (41.81)     2:42.80 (35.63)
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:38.15    2:48.37        
     1) Pozmanter, Kristen L 10         2) Hutzler, Alexandra P 10        
     3) Bertini, Rachael N 10           4) Occhiogrosso, Christine E 10   
                                1:29.83 ( )   2:48.37 (1:18.54)                    
  7 Long Island Express-MR  'A'                       2:52.21    2:49.97        
     1) McKenzie, Loren A 10            2) Lucas, Marie E 10              
     3) Fain, Rachel A 9                4) Tietjen, Megan R 10            
                  42.34     1:27.56 (45.22)     2:11.64 (44.08)     2:49.97 (38.33)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:56.69    2:53.74        
     1) Nixon, Charlotte A 10           2) Hodes, Sarah M 9               
     3) Delane, Kelly A 9               4) Johanson, Bridget M 10         
                  46.95     1:35.32 (48.37)     2:16.09 (40.77)     2:53.74 (37.65)
  9 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:55.00    2:53.79        
     1) Silverman, Erica A 8            2) McLaughlin, Genna M 9          
     3) Rota, Amanda P 9                4) Barry, Kristina F 9            
                                1:32.95 ( )   2:53.79 (1:20.84)                    
 10 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:54.39    2:54.45        
     1) Poindexter, Tiana 10            2) Grady, Caitlin M 10            
     3) Miesner, Kiera C 10             4) McNamara, Alison 9             
                  44.79     1:34.65 (49.86)     2:18.11 (43.46)     2:54.45 (36.34)
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:49.42    2:55.14        
     1) Rashid, Jasmine 10              2) Laird, Courtney R 9            
     3) Arana, Jessica 9                4) Giovanniello, Kerry A 9        
                  42.26     1:30.76 (48.50)   2:34.06 (1:03.30)     2:55.14 (21.08)
 12 Hauppauge-MR  'A'                                 2:48.96    2:59.13        
     1) Connor, Deirdre A 9             2) Fici, Ann 10                   
     3) Hemp, Alexandra 10              4) Fitzgerald, Kaitlyn 10         
                  44.57     1:34.34 (49.77)     2:22.31 (47.97)     2:59.13 (36.82)
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'C'                  2:59.05   x3:00.78        
     1) Patrick, Trudiann O 10          2) Kaplan, Paige E 9              
     3) Tierney, Lauren C 9             4) Boyko, Jaime P 10              
                  40.75     1:34.24 (53.49)     2:21.29 (47.05)     3:00.78 (39.49)
 14 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       2:55.56    3:01.64        
     1) Cannon, Kellie 10               2) Smith, Justine 9               
     3) Nash, Jennifer 10               4) Harrington, Morgan 8           
                  44.64     1:39.89 (55.25)     2:19.89 (40.00)     3:01.64 (41.75)
 
Event 88  Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:29.64    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TS                           
                         M DEBLASIO, C YEAGER, B GALAN, C HERRMANN         
    LC Metro: # 2:29.64   7/30/2004 Team Suffolk, TS-MR                        
                         M. DEBLASIO, C. YEAGER, B. GALAN, C. HERRMANN     
                2:33.69  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:46.60    2:44.23        
     1) Domagala, Michael 10            2) Moon, Jay 10                   
     3) De los Santos, Christian J 10   4) WU, Kevin 8                    
                                1:24.45 ( )   2:44.23 (1:19.78)                    
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          2:39.89    2:44.27        
     1) Wright, David T 10              2) Aventuro, Christopher J 9      
     3) Buttigieg, Timothy W 9          4) Bidwell, Ian W 8               
                  42.06     1:26.87 (44.81)     2:08.14 (41.27)     2:44.27 (36.13)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:45.71    2:44.54        
     1) Uszynski, Arthur 9              2) MO, Daniel 10                  
     3) MO, Joseph J 8                  4) Dong, Richard 10               
                  40.96     1:26.10 (45.14)     2:09.60 (43.50)     2:44.54 (34.94)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       2:48.29    2:45.26        
     1) Mu, Nicholas H 9                2) Caponegro, Frank 10            
     3) Warren, Colin J 10              4) Lozano, Joseph 10              
                  40.95     1:28.49 (47.54)     2:08.77 (40.28)     2:45.26 (36.49)
  5 Badger Swim Club-MR  'B'                          2:50.66    2:54.16        
     1) Egan, Liam R 8                  2) Kessler, Michael N 9           
     3) Cooke, Thomas F 9               4) Kennon, Declan P 10            
                  44.81     1:33.88 (49.07)     2:21.10 (47.22)     2:54.16 (33.06)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:56.43    2:59.35        
     1) Bell, Schuyler 10               2) Magee, Dylan P 9               
     3) McNamara, Shane 10              4) Burke, Liam 9                  
                                1:37.75 ( )     2:16.14 (38.39)     2:59.35 (43.21)
 
Event 89  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:24.56   7/15/1984 Lea Loveless, BSC                          
    LC Metro: # 2:17.39   7/15/1999 C.Berg, MSC-MR                             
                2:22.79  JNR
                2:24.19  T16
                2:25.99  JR-B
                2:38.59  ZONE
                2:54.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michalak, Agata           13 FL-UN-MR             2:31.35    2:30.75 ZONE   
                  35.86     1:13.13 (37.27)     1:51.98 (38.85)     2:30.75 (38.77)
  2 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:33.22    2:34.17 ZONE   
                  35.94     1:14.56 (38.62)     1:54.52 (39.96)     2:34.17 (39.65)
  3 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               2:38.79    2:36.57 ZONE   
                  36.60     1:15.86 (39.26)     1:56.82 (40.96)     2:36.57 (39.75)
  4 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR               2:36.63    2:36.96 ZONE   
                  37.24     1:16.74 (39.50)     1:57.67 (40.93)     2:36.96 (39.29)
  5 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         2:41.84    2:37.92 ZONE   
                  37.95     1:18.02 (40.07)     1:58.08 (40.06)     2:37.92 (39.84)
  6 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              2:38.28    2:38.05 ZONE   
                  36.80     1:16.34 (39.54)     1:58.08 (41.74)     2:38.05 (39.97)
  7 Simonetti, Christina F    13 TVSC-MR              2:40.55    2:39.81 JO     
                  37.77     1:17.44 (39.67)     1:58.98 (41.54)     2:39.81 (40.83)
  8 Aiello, Jennifer M        13 MSC-MR               2:39.98    2:40.71 JO     
                  38.58     1:19.04 (40.46)     2:00.46 (41.42)     2:40.71 (40.25)
  9 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              2:39.56    2:40.97 JO     
                  39.39     1:19.41 (40.02)     2:00.53 (41.12)     2:40.97 (40.44)
 10 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR          2:39.82    2:42.37 JO     
                  37.62     1:17.89 (40.27)     2:00.57 (42.68)     2:42.37 (41.80)
 11 Cooper, Sammie C          14 Bgnw Marlins-MR      2:45.37    2:42.91 JO     
                  38.12     1:19.86 (41.74)     2:02.32 (42.46)     2:42.91 (40.59)
 12 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:47.67    2:43.50 JO     
                  38.78     1:19.66 (40.88)     2:01.84 (42.18)     2:43.50 (41.66)
 13 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:40.13    2:44.75 JO     
                  38.03     1:18.23 (40.20)     2:01.29 (43.06)     2:44.75 (43.46)
 14 Doughty, Brigitte         14 HAA-MR               2:23.88Y   2:45.32 JO     
                                1:20.63 ( )   2:31.49 (1:10.86)     2:45.32 (13.83)
 15 Muller, Kristin N         13 TVSC-MR              2:47.51    2:46.30 JO     
                  40.21     1:22.31 (42.10)     2:05.45 (43.14)     2:46.30 (40.85)
 16 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:42.42    2:46.40 JO     
                  38.85     1:20.15 (41.30)     2:03.20 (43.05)     2:46.40 (43.20)
 17 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:48.14    2:46.69 JO     
                  39.90     1:22.18 (42.28)     2:05.89 (43.71)     2:46.69 (40.80)
 18 McGuire, Christine        13 Badger-MR            2:45.57    2:46.84 JO     
                  40.21     1:22.72 (42.51)     2:05.16 (42.44)     2:46.84 (41.68)
 19 Lazare, Libby             14 Badger-MR            2:25.68Y   2:47.41 JO     
                  38.89     1:20.92 (42.03)     2:04.45 (43.53)     2:47.41 (42.96)
 20 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:48.83    2:48.23 JO     
                  40.56     1:23.40 (42.84)     2:06.94 (43.54)     2:48.23 (41.29)
 21 Shiota, Lena A            13 Agua Swim Team-MR    2:46.33    2:48.45 JO     
                  38.67     1:21.11 (42.44)     2:05.04 (43.93)     2:48.45 (43.41)
 22 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR  2:51.21    2:49.86 JO     
                  40.59     1:23.35 (42.76)     2:07.50 (44.15)     2:49.86 (42.36)
 23 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              2:52.41    2:50.07 JO     
                  40.01     1:23.36 (43.35)     2:07.69 (44.33)     2:50.07 (42.38)
 24 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:52.49    2:50.08 JO     
                  41.89     1:24.97 (43.08)     2:09.06 (44.09)     2:50.08 (41.02)
 25 Braca, Gianna L           14 Pace-MR              2:52.67    2:50.56 JO     
                  38.81     1:22.08 (43.27)     2:06.52 (44.44)     2:50.56 (44.04)
 26 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:44.49    2:50.59 JO     
                  41.64     1:24.25 (42.61)     2:08.27 (44.02)     2:50.59 (42.32)
 27 McGowan, Bridget          13 Badger-MR            2:52.78    2:50.71 JO     
                  39.70     1:22.84 (43.14)     2:07.55 (44.71)     2:50.71 (43.16)
 28 Vertullo, Christine A     14 IA-MR                2:48.18S   2:50.72 JO     
                  38.63     1:21.30 (42.67)   2:50.72 (1:29.42)                    
 29 Johns, Maggie S           13 LIAC-MR              2:51.63    2:51.10 JO     
                  40.83     1:24.12 (43.29)     2:08.44 (44.32)     2:51.10 (42.66)
 30 Santoro, Theresa          13 TVSC-MR              2:54.27    2:51.57 JO     
                  40.42     1:24.40 (43.98)     2:08.13 (43.73)     2:51.57 (43.44)
 31 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          2:52.52    2:53.01 JO     
                  40.16     1:23.98 (43.82)     2:09.15 (45.17)     2:53.01 (43.86)
 32 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR          2:50.67    2:53.36 JO     
                  39.56     1:23.31 (43.75)     2:08.86 (45.55)     2:53.36 (44.50)
 33 Carballeira, Kaitlyn M    13 TVSC-MR              2:54.26    2:53.69 JO     
                  40.63     1:24.51 (43.88)     2:10.53 (46.02)     2:53.69 (43.16)
 34 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              2:48.55    2:54.22 JO     
                  41.80     1:25.53 (43.73)     2:11.61 (46.08)     2:54.22 (42.61)
 35 Lindahl, Stephanie        13 LBA-MR               2:51.43    2:55.06        
                  42.60     1:27.28 (44.68)     2:11.50 (44.22)     2:55.06 (43.56)
 36 Burke, Stephanie H        14 GAEL-MR              2:53.52    2:57.64        
                  42.08     1:27.13 (45.05)     2:12.94 (45.81)     2:57.64 (44.70)
 37 Araujo, Sara A            13 SSL-MR               2:52.40S   3:01.05        
                  42.71     1:28.04 (45.33)     2:14.44 (46.40)     3:01.05 (46.61)
 -- Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         2:52.58         DQ        
 
Event 90  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:17.04   7/31/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
    LC Metro: # 2:08.12   7/15/1977 R.Carey, BSC-MR                            
                2:11.49  JNR
                2:12.39  JR-B
                2:16.39  T16
                2:32.99  ZONE
                2:45.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              2:29.70    2:27.99 ZONE   
                  34.72     1:12.13 (37.41)     1:51.25 (39.12)     2:27.99 (36.74)
  2 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:36.21    2:31.96 ZONE   
                  36.11     1:14.09 (37.98)     1:53.92 (39.83)     2:31.96 (38.04)
  3 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:31.79    2:32.88 ZONE   
                  35.27     1:14.25 (38.98)     1:54.89 (40.64)     2:32.88 (37.99)
  4 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:37.45    2:33.06 JO     
                  36.24     1:15.87 (39.63)     1:55.20 (39.33)     2:33.06 (37.86)
  5 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR              2:39.21    2:34.31 JO     
                  35.60     1:14.00 (38.40)     1:55.75 (41.75)     2:34.31 (38.56)
  6 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               2:35.55    2:36.45 JO     
                  36.67     1:15.13 (38.46)     1:56.48 (41.35)     2:36.45 (39.97)
  7 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              2:20.62Y   2:36.92 JO     
                  37.67     1:17.39 (39.72)     1:57.78 (40.39)     2:36.92 (39.14)
  8 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:44.83    2:37.21 JO     
                  37.36     1:16.95 (39.59)     1:57.73 (40.78)     2:37.21 (39.48)
  9 Robertson, Sean           14 TVSC-MR              2:41.61    2:38.31 JO     
                  38.41     1:18.89 (40.48)     1:59.48 (40.59)     2:38.31 (38.83)
 10 Dempsey, Lukas A          13 Agua Swim Team-MR    2:38.06    2:38.40 JO     
                  37.55     1:17.11 (39.56)     1:58.20 (41.09)     2:38.40 (40.20)
 11 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          2:36.41    2:38.86 JO     
                  37.69     1:17.34 (39.65)     1:57.71 (40.37)     2:38.86 (41.15)
 12 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR              2:22.42Y   2:38.91 JO     
                  36.40     1:17.00 (40.60)     1:58.27 (41.27)     2:38.91 (40.64)
 13 Guelly, Stefan M          14 FLY-MR               2:36.27    2:40.23 JO     
                  37.86     1:17.41 (39.55)     1:59.37 (41.96)     2:40.23 (40.86)
 14 Forgione, Michael J       14 Tmsuffolk-MR         2:40.78    2:40.42 JO     
                  37.00     1:17.61 (40.61)     1:58.90 (41.29)     2:40.42 (41.52)
 15 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               2:43.99    2:41.33 JO     
                  38.23     1:18.74 (40.51)     2:00.61 (41.87)     2:41.33 (40.72)
 16 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR              2:21.28Y   2:43.13 JO     
                  37.46     1:19.01 (41.55)     2:02.04 (43.03)     2:43.13 (41.09)
 17 Lee, Joe                  14 UN-MR                2:45.22    2:43.20 JO     
                  37.68     1:18.33 (40.65)     2:01.65 (43.32)     2:43.20 (41.55)
 18 Leibel, Danny             14 Trs-MR               2:21.22Y   2:44.27 JO     
                  37.51     1:20.02 (42.51)     2:02.48 (42.46)     2:44.27 (41.79)
 19 Park, Jay S               13 LIAC-MR              2:45.63    2:44.38 JO     
                  39.12     1:19.62 (40.50)     2:02.38 (42.76)     2:44.38 (42.00)
 20 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:41.11    2:44.63 JO     
                  38.25     1:20.16 (41.91)     2:03.88 (43.72)     2:44.63 (40.75)
 21 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  2:43.25    2:44.98 JO     
                  39.94     1:21.10 (41.16)     2:04.03 (42.93)     2:44.98 (40.95)
 22 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              2:44.54    2:45.93 JO     
                  39.50     1:21.37 (41.87)     2:04.74 (43.37)     2:45.93 (41.19)
 23 Carlon, Timothy A         14 Agua Swim Team-MR    2:20.86Y   2:46.33        
                  37.56     1:18.44 (40.88)     2:02.74 (44.30)     2:46.33 (43.59)
 24 Zhu, Joseph               14 TVSC-MR              2:43.77    2:51.92        
                  38.17     1:20.28 (42.11)     2:05.83 (45.55)     2:51.92 (46.09)
 
Event 91  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 29.53   7/31/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
    LC Metro: # 28.59   8/10/2005 LIA M. NEAL, AGUA-MR                         
                31.09  T16
                33.89  ZONE
                38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa L        10 UN-MR                  31.13      31.11 ZONE   
  2 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR           32.67      32.19 ZONE   
  3 Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                  34.49      33.43 ZONE   
  4 Arana, Jennifer            9 FLY-MR                 33.45      33.52 ZONE   
  5 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            32.91      33.67 ZONE   
  6 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR            33.95      33.69 ZONE   
  7 Evans, Kate B              9 Badger-MR              34.90      33.84 ZONE   
  8 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR              34.68      33.87 ZONE   
  9 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR        35.12      34.25 JO     
 10 Susz, Gabriella V         10 Middies-MR             34.40      34.42 JO     
 11 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR                34.86      34.46 JO     
 11 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR           34.34      34.46 JO     
 13 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    35.68      34.58 JO     
 14 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR                 34.76      34.75 JO     
 15 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR            35.36      34.86 JO     
 16 Rush, Meaghan C           10 LIAC-MR                37.04      35.10 JO     
 17 Weiner, Sierra T          10 Tmsuffolk-MR           34.86      35.27 JO     
 18 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              35.09      35.30 JO     
 19 Aiello, Sarah             10 CSC-MR                 36.37      35.74 JO     
 20 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            36.46      35.76 JO     
 21 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                36.07      35.90 JO     
 22 Bai, Annys                10 FLY-MR                 37.35      35.97 JO     
 23 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR                36.63      35.98 JO     
 24 Weiner, Jade R            10 Tmsuffolk-MR           35.32      36.00 JO     
 25 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      35.45      36.03 JO     
 26 Cain, Mary C              10 Badger-MR              35.21      36.06 JO     
 27 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR           36.90      36.15 JO     
 28 Campbell, Julianne        10 HYB-MR                 37.49      36.32 JO     
 29 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           37.36      36.39 JO     
 30 Brooks, Alexandra         10 Trs-MR                 36.80      36.46 JO     
 31 Dari, Hannah E            10 Cond-MR                37.20      36.49 JO     
 32 Gallagher, Megan E         9 Pace-MR                37.90      36.53 JO     
 33 Hansalik, Meredith        10 Basc-MR                38.55      36.55 JO     
 34 Hutzler, Alexandra P      10 TVSC-MR                38.21      36.75 JO     
 35 Nash, Jennifer            10 LBA-MR                 36.29      36.79 JO     
 36 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR                37.29      36.85 JO     
 37 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 38.51      36.86 JO     
 38 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 38.09      36.94 JO     
 39 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR                 35.10      36.97 JO     
 40 Giovanniello, Kerry A      9 LIAC-MR                36.98      37.12 JO     
 40 Caulfield, Jessica R      10 CSC-MR                 38.38      37.12 JO     
 42 McKenzie, Loren A         10 Express Swimming-MR    36.64      37.22 JO     
 43 Hao, Amy P                10 FLY-MR                 37.14      37.23 JO     
 44 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           35.79      37.49 JO     
 44 Desousa, Dana             10 Tmsuffolk-MR           38.98      37.49 JO     
 46 Cruz, Brigitti S          10 FLY-MR                 37.29      37.58 JO     
 47 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR            36.95      37.64 JO     
 48 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR             38.05      37.65 JO     
 49 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR                 36.63      37.86 JO     
 50 Stansbury, Kate           10 TVSC-MR                37.56      37.91 JO     
 51 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR                 37.25      37.92 JO     
 52 Olazabal, Gabriella       10 LIAC-MR                37.96      38.07 JO     
 53 Bergin, Kate C             9 MSC-MR                 37.97      38.13 JO     
 54 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                38.37      38.14 JO     
 54 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR                38.10      38.14 JO     
 56 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR                38.73      38.29 JO     
 57 Tschoke, Victoria         10 Sachem-MR              37.75      38.32 JO     
 58 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              36.98      38.38 JO     
 59 Kelly, Simone              9 Bgnw Marlins-MR        38.89      38.47 JO     
 60 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            38.76      38.56 JO     
 61 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 36.87      38.64 JO     
 62 Barry, Kristina F          9 Bgnw Marlins-MR        38.02      38.67 JO     
 63 Stanton, Grace S          10 CSC-MR                 37.48      38.72 JO     
 64 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR              37.01      38.88 JO     
 65 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                  37.26      39.18        
 66 Murphy, Treasa            10 NY Sharks-MR           38.81      39.44        
 67 Boyko, Jaime P            10 LIAC-MR                38.75      39.81        
 68 Tan, Cathy                 8 Twisters-MR            38.99      39.84        
 69 Nixon, Charlotte A        10 Badger-MR              38.76      40.25        
 
Event 92  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.51    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                    
    LC Metro: # 29.81   6/26/2005 PATRICK YANG, LIAC-MR                        
                30.99  T16
                33.89  ZONE
                38.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Domagala, Michael         10 FLY-MR                 32.67      31.60 ZONE   
  2 MO, Daniel                10 Twisters-MR            33.42      33.57 ZONE   
  3 Santoro, Joseph           10 TVSC-MR                34.38      34.20 JO     
  4 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 33.56      34.43 JO     
  5 Sperandio, Alec            9 Wac-MR                 34.44      34.46 JO     
  6 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR    35.62      34.54 JO     
  7 Elwyn, Chandler D         10 Pace-MR                35.00      34.69 JO     
  8 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           38.56      34.70 JO     
  9 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    34.38      34.71 JO     
 10 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          35.46      34.73 JO     
 11 Behnen, Louis E           10 Middies-MR             30.51Y     35.01 JO     
 12 Brown, Nate M              9 HYB-MR                 36.16S     35.10 JO     
 13 Cooper, Ian A             10 Bgnw Marlins-MR        36.85      35.26 JO     
 14 Moon, Jay                 10 FLY-MR                 36.17      35.27 JO     
 15 Koo, Brandon H             9 UN-MR                  35.53      35.50 JO     
 16 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              35.17      35.69 JO     
 17 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR            36.01      36.01 JO     
 18 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              36.12      36.06 JO     
 19 Dong, Richard             10 Twisters-MR            35.39      36.35 JO     
 20 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                36.56      36.37 JO     
 20 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR           35.85      36.37 JO     
 22 Rosa, Jack M              10 IA-MR                  36.90      36.44 JO     
 23 Egan, Liam R               8 Badger-MR              36.89      36.47 JO     
 24 Kennon, Declan P          10 Badger-MR              36.03      36.51 JO     
 25 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR             36.01      36.60 JO     
 26 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR            36.75      36.62 JO     
 27 Stenger, Adam              9 LBA-MR                 36.82      36.63 JO     
 28 Wright, David T           10 Badger-MR              35.89      36.70 JO     
 29 Russell, Doug             10 Tmsuffolk-MR           36.57      36.79 JO     
 30 Lantin, Matthew D         10 Middies-MR             36.72      36.87 JO     
 31 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR              31.93Y     36.89 JO     
 32 Wang, Eric                10 LIAC-MR                37.56      37.03 JO     
 33 Capodanno, Michael S      10 Tmsuffolk-MR           38.07      37.26 JO     
 34 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR           37.99      37.47 JO     
 34 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    36.19      37.47 JO     
 36 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              37.70      37.73 JO     
 37 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR                38.03      37.75 JO     
 38 Popp, Ryan T               9 Middies-MR             37.80      37.81 JO     
 39 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              35.96      37.84 JO     
 40 Vargas, Anthony J          9 RedTails-MR            35.96      37.98 JO     
 41 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR              38.49      38.04 JO     
 42 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    37.71      38.63 JO     
 43 Kessler, Michael N         9 Badger-MR              38.10      38.70 JO     
 44 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR              38.17      38.85 JO     
 45 WU, Kevin                  8 FLY-MR                 38.73      39.22        
 46 De los Santos, Christian  10 FLY-MR                 38.10      39.29        
 47 McDougall, Robert J        9 CSC-MR                 38.43      40.33        
 -- Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR                36.74         DQ        
 -- Saccurato, Aaron F        10 Bgnw Marlins-MR        34.82         DQ        
 
Event 93  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.41   7/31/2005 Lili M Shiota, AGUA Swim Team                
    LC Metro: # 26.63   7/15/1995 B.Davey, NBS-MR                              
                27.39  JNR
                27.49  T16
                27.79  JR-B
                29.69  ZONE
                31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR                 28.46      28.55 ZONE   
  2 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR           29.55      29.40 ZONE   
  3 Glenday, Heather M        14 IA-MR                  25.45Y     29.41 ZONE   
  4 Simonetti, Christina F    13 TVSC-MR                29.13      29.64 ZONE   
  5 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                  29.92      29.67 ZONE   
  6 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR      31.04      29.73 JO     
  7 Henry, Elizabeth M        14 OWA-MR                 29.95      29.83 JO     
  8 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR            29.54      29.85 JO     
  9 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR                30.04      29.88 JO     
 10 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR        30.06      29.99 JO     
 11 Cooper, Sammie C          14 Bgnw Marlins-MR        30.53      30.11 JO     
 12 Baczek, Olivia M          14 MSC-MR                 30.03      30.16 JO     
 13 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR                 29.31      30.29 JO     
 14 Munz, Brenna A            14 MSC-MR                 30.96      30.36 JO     
 15 Chang, Linda              13 FLY-MR                 30.16      30.42 JO     
 16 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR           30.12      30.46 JO     
 17 Michalak, Agata           13 FL-UN-MR               30.44      30.63 JO     
 18 Mullaney, Megan G         14 UN-MR                  30.39      30.69 JO     
 19 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR    30.47      30.74 JO     
 20 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR      31.55      30.90 JO     
 21 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR                 29.97      30.93 JO     
 22 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR              31.89      31.03 JO     
 23 Braca, Gianna L           14 Pace-MR                31.29      31.16 JO     
 24 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR                 26.79Y     31.26 JO     
 25 Groccia, Adrienne D       13 GAEL-MR                31.01      31.27 JO     
 26 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR      31.85      31.41 JO     
 27 McGuire, Christine        13 Badger-MR              31.45      31.44 JO     
 28 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR           31.19      31.50 JO     
 29 Geissler, Kim             13 Wac-MR                 31.11      31.51 JO     
 30 Fulenwider, Allison F     13 Middies-MR             31.88      31.56 JO     
 30 Rivera, Kendra J          14 Riptides-MR            31.99      31.56 JO     
 32 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR           31.33      31.62 JO     
 32 Carballeira, Kaitlyn M    13 TVSC-MR                31.72      31.62 JO     
 34 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR                31.62      31.76 JO     
 35 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR           31.97      31.78 JO     
 36 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR                31.80      31.84 JO     
 37 Wadolowska, Julia         14 Twisters-MR            31.41      31.86 JO     
 38 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR            30.59      31.88 JO     
 39 Luqman, Kyle M            14 IA-MR                  30.70      31.95 JO     
 40 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR                 31.88      31.98 JO     
 41 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR           30.89S     32.04        
 41 Sabatini, Nina B          14 OWA-MR                 31.33      32.04        
 43 Maher, Nadine             14 NY Sharks-MR           30.62S     32.10        
 43 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR            31.31      32.10        
 45 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR           31.42      32.14        
 46 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR    31.74      32.15        
 47 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR                30.60      32.22        
 48 Johns, Maggie S           13 LIAC-MR                31.64      32.27        
 49 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR    31.91      32.29        
 50 Vanderlinden, Mariel      13 Twisters-MR            31.70      32.35        
 51 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR           31.25S     32.39        
 52 Shiota, Lena A            13 Agua Swim Team-MR      31.92      33.53        
 
Event 94  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 25.99   7/15/1984 Russ Galindo, TOI                            
    LC Metro: # 24.91   6/29/2006 Jack WAGNER, LIAC-MR                         
                24.79  JNR
                24.79  JR-B
                25.69  T16
                28.09  ZONE
                30.19  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR                26.53      26.54 ZONE   
  2 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR                 27.15      27.11 ZONE   
  3 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR           26.92      27.12 ZONE   
  4 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                26.95      27.20 ZONE   
  5 Sullivan, Sean P          13 HYB-MR                 27.61      27.79 ZONE   
  6 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR                27.56      27.90 ZONE   
  7 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR                 29.88      28.00 ZONE   
  8 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR            27.73      28.07 ZONE   
  9 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR                28.19      28.08 ZONE   
 10 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR                 27.57      28.21 JO     
 11 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR    28.90      28.30 JO     
 12 Graves, Nathaniel G       14 Pace-MR                24.46Y     28.32 JO     
 13 Dupres, Abel              13 RedTails-MR            28.68      28.40 JO     
 14 Carlon, Timothy A         14 Agua Swim Team-MR      25.47Y     28.42 JO     
 15 Hauge, Jordan A           14 MWSC-MR                30.18      28.96 JO     
 16 Abrams, Michael           13 Twisters-MR            28.94      29.08 JO     
 17 Lee, Marc A               14 Apex-MR                28.52      29.09 JO     
 18 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR                29.14      29.25 JO     
 19 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR                 29.77      29.26 JO     
 20 Malychev, Peter I         13 DSC-MR                 29.78      29.29 JO     
 21 Hourigan, Steven T        14 TVSC-MR                29.54      29.30 JO     
 22 Forgione, Michael J       14 Tmsuffolk-MR           29.84      29.37 JO     
 22 Robertson, Sean           14 TVSC-MR                29.79      29.37 JO     
 24 Poblador, Jason G         14 OWA-MR                 28.89      29.40 JO     
 25 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR                29.10      29.43 JO     
 26 Farm, Bryan W             14 Cond-MR                28.63      29.49 JO     
 27 Park, Jay S               13 LIAC-MR                29.05      29.54 JO     
 28 Guelly, Stefan M          14 FLY-MR                 28.77      29.55 JO     
 29 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR                 29.84      29.58 JO     
 30 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR                29.66      29.61 JO     
 31 Meck, Mike D              13 MSC-MR                 30.06      29.66 JO     
 32 Saintlaurent, Jeremy      14 HAA-MR                 29.60      29.87 JO     
 33 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR           29.13      30.02 JO     
 34 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR                30.16      30.08 JO     
 35 Eller, Zachary M          14 Riptides-MR            29.56      30.23        
 36 Tan, Randy                14 Twisters-MR            30.02      30.31        
 37 Dempsey, Lukas A          13 Agua Swim Team-MR      30.09      30.65        
 -- Lee, Joe                  14 UN-MR                  29.51         DQ        
 
Event 95  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:14.42    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA                      
    LC Metro: # 1:12.55   7/15/2000 S.Setoguchi, AGUA-MR                       
                1:16.59  T16
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               1:21.33    1:19.53 ZONE   
                  38.64     1:19.53 (40.89)                                        
  2 Venice, Charissa L        10 UN-MR                1:21.16    1:19.74 ZONE   
                  36.29     1:19.74 (43.45)                                        
  3 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:21.22    1:20.56 ZONE   
                  37.20     1:20.56 (43.36)                                        
  4 Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                1:23.53    1:23.88 ZONE   
                  39.30     1:23.88 (44.58)                                        
  5 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:26.72    1:23.96 ZONE   
                  40.45     1:23.96 (43.51)                                        
  6 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               1:27.25    1:23.99 ZONE   
                  39.79     1:23.99 (44.20)                                        
  7 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          1:16.88Y   1:27.95 ZONE   
                  41.57     1:27.95 (46.38)                                        
  8 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         1:41.58    1:28.84 ZONE   
                  40.49     1:28.84 (48.35)                                        
  9 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:28.41    1:29.24 ZONE   
                  40.27     1:29.24 (48.97)                                        
 10 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              1:25.83    1:29.45 ZONE   
                  41.72     1:29.45 (47.73)                                        
 11 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:19.05Y   1:30.31 ZONE   
                  43.11     1:30.31 (47.20)                                        
 12 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR              1:32.05    1:30.87 JO     
                  44.28     1:30.87 (46.59)                                        
 13 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          1:31.78    1:31.32 JO     
                  43.46     1:31.32 (47.86)                                        
 14 Susz, Gabriella V         10 Middies-MR           1:30.72    1:31.68 JO     
                  42.16     1:31.68 (49.52)                                        
 15 Kalletta, Claire M         9 IA-MR                1:34.12    1:33.34 JO     
                  44.74     1:33.34 (48.60)                                        
 16 Weiner, Jade R            10 Tmsuffolk-MR         1:32.51    1:33.48 JO     
                  43.55     1:33.48 (49.93)                                        
 17 Cain, Mary C              10 Badger-MR            1:37.41    1:33.74 JO     
                  44.90     1:33.74 (48.84)                                        
 18 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:35.68    1:34.14 JO     
                  44.12     1:34.14 (50.02)                                        
 19 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:31.72    1:34.57 JO     
                  43.54     1:34.57 (51.03)                                        
 20 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:36.78    1:34.71 JO     
                  44.29     1:34.71 (50.42)                                        
 21 Nash, Jennifer            10 LBA-MR               1:34.48    1:34.92 JO     
                  45.69     1:34.92 (49.23)                                        
 22 Weiner, Sierra T          10 Tmsuffolk-MR         1:26.03    1:36.18 JO     
                  44.15     1:36.18 (52.03)                                        
 23 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR              1:40.60    1:36.47 JO     
                  44.67     1:36.47 (51.80)                                        
 24 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:44.27    1:37.07 JO     
                  44.17     1:37.07 (52.90)                                        
 25 Silverman, Erica A         8 Bgnw Marlins-MR      1:41.89    1:37.23 JO     
                  46.52     1:37.23 (50.71)                                        
 26 Hutzler, Alexandra P      10 TVSC-MR              1:39.60    1:37.49 JO     
                  45.73     1:37.49 (51.76)                                        
 27 Barry, Kristina F          9 Bgnw Marlins-MR      1:39.30    1:37.75 JO     
                  45.04     1:37.75 (52.71)                                        
 28 Bhanji, Ameera            10 MSC-MR               1:40.53    1:37.77 JO     
                  46.21     1:37.77 (51.56)                                        
 29 Bergin, Kate C             9 MSC-MR               1:50.00    1:38.10 JO     
                  46.09     1:38.10 (52.01)                                        
 30 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR              1:40.24    1:38.22 JO     
                  48.43     1:38.22 (49.79)                                        
 31 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         1:40.12    1:38.28 JO     
                  47.64     1:38.28 (50.64)                                        
 32 Nunnally, Diana S         10 Barracudas-MR        1:50.71    1:38.91 JO     
                  47.78     1:38.91 (51.13)                                        
 33 Aiello, Sarah             10 CSC-MR               1:40.65    1:41.16 JO     
                  46.96     1:41.16 (54.20)                                        
 34 Reynolds, Maggie H         9 Tmsuffolk-MR         1:41.01    1:41.18 JO     
                  48.88     1:41.18 (52.30)                                        
 35 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:37.65    1:41.46 JO     
                  48.49     1:41.46 (52.97)                                        
 36 Rush, Meaghan C           10 LIAC-MR              1:43.81    1:42.69 JO     
                  47.22     1:42.69 (55.47)                                        
 37 Cruz, Brigitti S          10 FLY-MR               1:43.02    1:42.71 JO     
                  48.75     1:42.71 (53.96)                                        
 38 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR              1:45.03    1:43.40 JO     
                  47.88     1:43.40 (55.52)                                        
 39 Olazabal, Gabriella       10 LIAC-MR              1:44.75    1:43.79 JO     
                  45.71     1:43.79 (58.08)                                        
 40 Stansbury, Kate           10 TVSC-MR              1:51.33    1:44.45 JO     
                  48.74     1:44.45 (55.71)                                        
 41 Rota, Amanda P             9 Bgnw Marlins-MR      1:49.47    1:44.76 JO     
                  47.79     1:44.76 (56.97)                                        
 42 Arana, Jessica             9 LIAC-MR              1:42.86    1:45.04 JO     
                  47.67     1:45.04 (57.37)                                        
 43 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR           1:45.99    1:45.62 JO     
                  49.06     1:45.62 (56.56)                                        
 44 Kaplan, Paige E            9 LIAC-MR              1:45.10    1:46.83 JO     
                  47.84     1:46.83 (58.99)                                        
 45 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                1:47.11    1:47.27 JO     
                  49.79     1:47.27 (57.48)                                        
 46 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR               1:46.14    1:49.07 JO     
                  53.35     1:49.07 (55.72)                                        
 47 Bamba, Katrina M          10 LIAC-MR              1:45.29    1:49.26 JO     
                  52.16     1:49.26 (57.10)                                        
 48 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:29.66Y   1:49.33 JO     
                  47.84   1:49.33 (1:01.49)                                        
 49 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR              1:49.87    1:49.57 JO     
                  50.42     1:49.57 (59.15)                                        
 50 Harrington, Morgan         8 LBA-MR               1:51.67    1:50.22 JO     
                  47.21   1:50.22 (1:03.01)                                        
 51 Gonzalez, Crystal L       10 TVSC-MR              1:52.42    1:50.45 JO     
 52 Bai, Annys                10 FLY-MR               1:53.86    1:50.54 JO     
                  48.28   1:50.54 (1:02.26)                                        
 53 Pozmanter, Kristen L      10 TVSC-MR              1:50.13    1:52.06 JO     
                  53.22     1:52.06 (58.84)                                        
 54 Boyko, Jaime P            10 LIAC-MR              1:53.02    1:53.98 JO     
                  55.30     1:53.98 (58.68)                                        
 55 Tierney, Lauren C          9 LIAC-MR              1:50.68    1:56.97        
                  58.78     1:56.97 (58.19)                                        
 56 Laird, Courtney R          9 LIAC-MR              1:53.27    1:58.13        
                  56.09   1:58.13 (1:02.04)                                        
 57 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR               1:50.66    1:59.13        
                  55.06   1:59.13 (1:04.07)                                        
 58 Giovanniello, Kerry A      9 LIAC-MR              1:52.36    2:01.62        
                  51.83   2:01.62 (1:09.79)                                        
 
Event 96  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:13.75    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
    LC Metro: # 1:11.77   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                1:16.39  T16
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MO, Daniel                10 Twisters-MR          1:21.21    1:22.65 ZONE   
                  39.35     1:22.65 (43.30)                                        
  2 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:29.56    1:25.25 ZONE   
                  40.79     1:25.25 (44.46)                                        
  3 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:22.98    1:28.57 ZONE   
                  39.86     1:28.57 (48.71)                                        
  4 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            1:31.99    1:28.96 ZONE   
                  42.84     1:28.96 (46.12)                                        
  5 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:23.50Y   1:29.42 ZONE   
                  41.74     1:29.42 (47.68)                                        
  6 Domagala, Michael         10 FLY-MR               1:33.74    1:29.49 ZONE   
                  39.39     1:29.49 (50.10)                                        
  7 Cooper, Ian A             10 Bgnw Marlins-MR      1:34.08    1:30.11 ZONE   
                  41.44     1:30.11 (48.67)                                        
  8 Saccurato, Aaron F        10 Bgnw Marlins-MR      1:34.77    1:30.59 JO     
                  41.44     1:30.59 (49.15)                                        
  9 Wang, Eric                10 LIAC-MR              1:29.63    1:31.87 JO     
                  41.79     1:31.87 (50.08)                                        
 10 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  1:44.25    1:32.51 JO     
                  43.24     1:32.51 (49.27)                                        
 11 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:22.67Y   1:33.37 JO     
                  41.84     1:33.37 (51.53)                                        
 12 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR            1:41.75    1:35.56 JO     
 13 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:41.81    1:37.41 JO     
                  47.63     1:37.41 (49.78)                                        
 14 Lantin, Matthew D         10 Middies-MR           1:39.63    1:37.57 JO     
                  45.76     1:37.57 (51.81)                                        
 15 Moon, Jay                 10 FLY-MR               1:43.10    1:37.66 JO     
                  43.48     1:37.66 (54.18)                                        
 16 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:23.64Y   1:37.95 JO     
                  42.69     1:37.95 (55.26)                                        
 17 DiGiacomo, Daniel          9 Bgnw Marlins-MR      1:45.67    1:40.43 JO     
                  47.59     1:40.43 (52.84)                                        
 18 Santoro, Joseph           10 TVSC-MR              1:40.36    1:41.00 JO     
                  47.04     1:41.00 (53.96)                                        
 19 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:44.22    1:41.96 JO     
                  45.52     1:41.96 (56.44)                                        
 20 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            1:19.27Y   1:42.63 JO     
                  46.38     1:42.63 (56.25)                                        
 21 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:21.02Y   1:44.46 JO     
                  46.53     1:44.46 (57.93)                                        
 22 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:40.45    1:45.59 JO     
                  47.64     1:45.59 (57.95)                                        
 23 Wright, David T           10 Badger-MR            1:48.52    1:47.63 JO     
                  49.47     1:47.63 (58.16)                                        
 24 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               1:49.01    1:47.81 JO     
                  53.93     1:47.81 (53.88)                                        
 25 De los Santos, Christian  10 FLY-MR               1:48.16    1:48.24 JO     
                  50.56     1:48.24 (57.68)                                        
 26 Olsen, Jack T              9 Aqua Gems-MR         1:48.18    1:54.87        
                  51.96   1:54.87 (1:02.91)                                        
 -- Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR            1:46.43         DQ        
                  51.26          DQ (56.17)                                        
 -- Conaton, Patrick A        10 GAEL-MR              1:15.96Y        DQ        
 
Event 97  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:49.40   7/15/1997 Georgia Healey, AGUA                       
    LC Metro: # 2:39.53   7/24/2003 Alison P. Clemens, AGUA-MR                 
                2:41.39  JNR
                2:41.89  T16
                2:44.99  JR-B
                3:00.79  ZONE
                3:16.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:49.47    2:52.77 ZONE   
                  37.33     1:21.59 (44.26)     2:07.00 (45.41)     2:52.77 (45.77)
  2 Fulenwider, Allison F     13 Middies-MR           2:58.75    2:58.60 ZONE   
                  41.57     1:26.64 (45.07)     2:12.92 (46.28)     2:58.60 (45.68)
  3 Leung, Alissa             13 Express Swimming-MR  2:58.33    2:59.81 ZONE   
                  42.10     1:27.97 (45.87)     2:14.63 (46.66)     2:59.81 (45.18)
  4 Mullaney, Megan G         14 UN-MR                3:00.04    2:59.86 ZONE   
                  42.82     1:26.69 (43.87)     2:14.21 (47.52)     2:59.86 (45.65)
  5 Weston, Caroline L        13 Bgnw Marlins-MR      3:01.64    3:00.05 ZONE   
                  41.39     1:26.12 (44.73)     2:14.60 (48.48)     3:00.05 (45.45)
  6 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         3:05.04    3:01.19 JO     
                  42.61     1:28.93 (46.32)     2:15.32 (46.39)     3:01.19 (45.87)
  7 Teng, Rebecca             14 Twisters-MR          3:00.94    3:02.34 JO     
                  41.78     1:27.57 (45.79)     2:15.02 (47.45)     3:02.34 (47.32)
  8 Olsen, Emily K            13 Aqua Gems-MR         3:02.89    3:03.65 JO     
                  41.56     1:27.65 (46.09)     2:15.97 (48.32)     3:03.65 (47.68)
  9 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR         3:04.92    3:04.29 JO     
                  42.70     1:30.05 (47.35)     2:18.52 (48.47)     3:04.29 (45.77)
 10 Ehret, Jane M             14 Aqua Gems-MR         3:08.54    3:04.32 JO     
                  42.31     1:28.48 (46.17)     2:16.87 (48.39)     3:04.32 (47.45)
 11 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    3:00.25    3:04.33 JO     
                  41.17     1:27.26 (46.09)     2:15.83 (48.57)     3:04.33 (48.50)
 12 Waring, Megan P           13 HYB-MR               3:02.43    3:04.54 JO     
                  42.47     1:29.77 (47.30)     2:17.60 (47.83)     3:04.54 (46.94)
 13 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         3:02.66    3:04.76 JO     
                  43.39     1:30.04 (46.65)     2:18.17 (48.13)     3:04.76 (46.59)
 14 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      3:00.52    3:06.92 JO     
                  40.30     1:26.42 (46.12)     2:16.99 (50.57)     3:06.92 (49.93)
 15 Turner, Jennifer J        14 Silver Streaks-MR    3:09.71    3:07.44 JO     
                  41.35     1:28.78 (47.43)     2:18.35 (49.57)     3:07.44 (49.09)
 16 Groccia, Adrienne D       13 GAEL-MR              3:15.96    3:07.47 JO     
                  42.29     1:30.53 (48.24)     2:20.34 (49.81)     3:07.47 (47.13)
 17 Hocson, Hillary M         14 NBS-MR               2:36.42Y   3:07.96 JO     
                  42.72     1:30.30 (47.58)     2:18.20 (47.90)     3:07.96 (49.76)
 18 Muller, Kristin N         13 TVSC-MR              3:09.05    3:10.45 JO     
                  44.17     1:33.43 (49.26)     2:22.80 (49.37)     3:10.45 (47.65)
 19 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  3:10.52    3:10.78 JO     
                  44.95     1:34.54 (49.59)     2:23.31 (48.77)     3:10.78 (47.47)
 20 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            3:06.77    3:11.03 JO     
                  43.84     1:32.50 (48.66)     2:21.73 (49.23)     3:11.03 (49.30)
 21 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               3:08.33    3:12.06 JO     
                  43.76     1:30.94 (47.18)     2:21.39 (50.45)     3:12.06 (50.67)
 22 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              3:09.74    3:12.37 JO     
                  43.32     1:32.63 (49.31)     2:24.63 (52.00)     3:12.37 (47.74)
 23 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  3:09.05    3:12.98 JO     
                  44.34     1:33.16 (48.82)     2:23.20 (50.04)     3:12.98 (49.78)
 24 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         3:07.31    3:13.12 JO     
                  43.41     1:32.27 (48.86)     2:23.14 (50.87)     3:13.12 (49.98)
 25 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  3:11.85    3:14.22 JO     
                  43.15     1:32.07 (48.92)     2:23.51 (51.44)     3:14.22 (50.71)
 26 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              3:15.02    3:15.89 JO     
                  44.08     1:33.82 (49.74)     2:24.74 (50.92)     3:15.89 (51.15)
 27 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         3:15.32    3:18.06        
                  44.42     1:35.01 (50.59)     2:27.60 (52.59)     3:18.06 (50.46)
 28 Coyle, Samantha J         14 NY Sharks-MR         3:16.73    3:18.39        
                  45.32                             2:27.77 ( )     3:18.39 (50.62)
 29 Boccio, Niki J            13 TVSC-MR              3:16.95    3:18.82        
                  45.71     1:34.68 (48.97)     2:27.35 (52.67)     3:18.82 (51.47)
 30 Flood, Katie M            13 Silver Streaks-MR    3:14.99    3:23.59        
                  45.14     1:36.76 (51.62)     2:30.66 (53.90)     3:23.59 (52.93)
 
Event 98  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:37.47   7/15/1994 Joe Price, SSC                             
    LC Metro: # 2:27.60   7/15/1995 C.Miller, LIAC-MR                          
                2:28.59  JNR
                2:29.79  JR-B
                2:34.29  T16
                2:51.49  ZONE
                3:09.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              2:41.76    2:43.43 ZONE   
                  37.42     1:19.29 (41.87)     2:01.45 (42.16)     2:43.43 (41.98)
  2 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:43.69    2:43.94 ZONE   
                  37.55     1:19.42 (41.87)     2:02.87 (43.45)     2:43.94 (41.07)
  3 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:49.19    2:50.89 ZONE   
                  40.10     1:22.97 (42.87)     2:09.57 (46.60)     2:50.89 (41.32)
  4 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            2:48.24    2:51.60 JO     
                  38.09     1:21.20 (43.11)     2:06.20 (45.00)     2:51.60 (45.40)
  5 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:50.12    2:52.43 JO     
                  40.37     1:23.61 (43.24)     2:10.07 (46.46)     2:52.43 (42.36)
  6 Sullivan, Sean P          13 HYB-MR               2:36.92Y   2:53.94 JO     
                  39.30     1:22.71 (43.41)     2:08.80 (46.09)     2:53.94 (45.14)
  7 Park, Jin Woo W           14 LIAC-MR              2:51.24    2:54.22 JO     
                  38.70     1:22.88 (44.18)     2:08.41 (45.53)     2:54.22 (45.81)
  8 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               2:56.09    2:55.92 JO     
                  40.33     1:24.32 (43.99)     2:11.44 (47.12)     2:55.92 (44.48)
  9 Walker, Elijah C          14 LIAC-MR              2:36.73Y   2:56.56 JO     
                  40.30     1:24.62 (44.32)     2:11.72 (47.10)     2:56.56 (44.84)
 10 Koukharevitch, Alex       14 DSC-MR               2:57.00    2:56.70 JO     
                  39.40     1:24.35 (44.95)     2:11.09 (46.74)     2:56.70 (45.61)
 11 Meck, Mike D              13 MSC-MR               3:01.47    2:57.30 JO     
                  39.88     1:24.75 (44.87)     2:11.63 (46.88)     2:57.30 (45.67)
 12 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR         2:54.87    2:57.32 JO     
                  41.82     1:26.91 (45.09)     2:13.14 (46.23)     2:57.32 (44.18)
 13 Itzkowitz, Ben M          13 GAEL-MR              2:37.89Y   2:57.50 JO     
                  40.07     1:25.08 (45.01)     2:12.16 (47.08)     2:57.50 (45.34)
 14 Erskine, Brendan          13 Twisters-MR          2:59.26    2:58.38 JO     
                                  20.16 ( )   2:13.35 (1:53.19)     2:58.38 (45.03)
 15 Lee, Joe                  14 UN-MR                2:59.34    2:58.83 JO     
                  39.92     1:24.05 (44.13)     2:12.82 (48.77)     2:58.83 (46.01)
 16 Tan, Randy                14 Twisters-MR          2:57.68    2:59.17 JO     
                  41.44     1:25.82 (44.38)     2:13.96 (48.14)     2:59.17 (45.21)
 17 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:59.96    3:00.10 JO     
                  41.84     1:26.95 (45.11)     2:14.08 (47.13)     3:00.10 (46.02)
 18 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              3:02.25    3:00.78 JO     
                  42.28     1:27.40 (45.12)     2:14.93 (47.53)     3:00.78 (45.85)
 19 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          3:09.83    3:04.32 JO     
                  42.82     1:29.55 (46.73)     2:17.78 (48.23)     3:04.32 (46.54)
 20 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               3:09.00    3:04.93 JO     
                  41.68     1:30.06 (48.38)     2:19.50 (49.44)     3:04.93 (45.43)
 21 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               3:03.69    3:05.79 JO     
                  42.64     1:29.81 (47.17)     2:18.49 (48.68)     3:05.79 (47.30)
 22 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:56.66    3:05.98 JO     
                  41.31     1:27.90 (46.59)     2:16.95 (49.05)     3:05.98 (49.03)
 23 DeBenedicts, Keith R      14 Sachem-MR            3:07.23    3:06.39 JO     
                  41.14     1:27.30 (46.16)     2:17.22 (49.92)     3:06.39 (49.17)
 24 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               3:07.96    3:06.64 JO     
                  43.94     1:29.87 (45.93)     2:19.37 (49.50)     3:06.64 (47.27)
 25 Patrick, Horace J         14 LIAC-MR              2:40.92Y   3:08.16 JO     
                  41.06     1:26.53 (45.47)     2:17.52 (50.99)     3:08.16 (50.64)
 26 Zhu, Joseph               14 TVSC-MR              3:09.46    3:10.58        
                  43.28     1:31.11 (47.83)     2:20.29 (49.18)     3:10.58 (50.29)
 27 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          3:05.22    3:11.86        
                  44.20     1:32.18 (47.98)     2:21.99 (49.81)     3:11.86 (49.87)
 -- Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         3:08.11         DQ        
 
Event 99  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:50.71   7/31/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS           
                         A ZHU, C FIDAN, E KIM, A SUN                      
    LC Metro: # 4:50.71   7/29/2005 LaGuardia Aquatic Club, LGAC-MR            
                         A. ZHU, C. FIDAN, E. KIM, A. SUN                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          5:07.84    5:03.60        
     1) Evans, Kate B 9                 2) Cain, Mary C 10                
     3) Takei, Chiharu 10               4) Bailey, Brittany M 10          
                  36.01   1:15.92 (1:15.92)     1:53.51 (37.59)   2:34.20 (1:18.28)
        3:10.73 (36.53)   3:50.31 (1:16.11)     4:25.57 (35.26)   5:03.60 (1:13.29)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    5:14.11    5:07.52        
     1) Barbosa, Tabitha 10             2) Rubiano, Alexandra K 10        
     3) Yu, Wynona K 10                 4) Kim, Elizabeth 10              
                  37.41                             1:53.49 ( )         2:34.32 ( )
        3:11.92 (37.60)   3:55.72 (1:21.40)     4:30.05 (34.33)   5:07.52 (1:11.80)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  5:16.09    5:14.55        
     1) Rashid, Jasmine 10              2) Patrick, Trudiann O 10         
     3) Rush, Meaghan C 10              4) Gregorace, Zoe R 9             
                  39.43   1:20.42 (1:20.42)     1:58.16 (37.74)   2:40.97 (1:20.55)
        3:19.11 (38.14)   4:00.97 (1:20.00)     4:36.75 (35.78)   5:14.55 (1:13.58)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:21.59    5:18.17        
     1) Arana, Jennifer 9               2) Rodriguez, Nicole 10           
     3) Cruz, Brigitti S 10             4) Hao, Amy P 10                  
                  36.71   1:16.65 (1:16.65)     1:53.05 (36.40)   2:32.22 (1:15.57)
        3:12.50 (40.28)   3:56.13 (1:23.91)     4:34.15 (38.02)   5:18.17 (1:22.04)
  5 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                5:37.00    5:34.36        
     1) Silverman, Erica A 8            2) Rota, Amanda P 9               
     3) McLaughlin, Genna M 9           4) Barry, Kristina F 9            
                  40.62   1:25.50 (1:25.50)     2:07.16 (41.66)   2:55.40 (1:29.90)
        3:31.43 (36.03)   4:12.25 (1:16.85)     4:50.80 (38.55)   5:34.36 (1:22.11)
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'                   5:08.74    5:37.14        
     1) Stansbury, Kate 10              2) Hutzler, Alexandra P 10        
     3) Proffit, Alexa M 10             4) Bertini, Rachael N 10          
                  40.47   1:26.43 (1:26.43)     2:05.65 (39.22)   2:55.75 (1:29.32)
        3:29.76 (34.01)   4:13.01 (1:17.26)     4:53.57 (40.56)   5:37.14 (1:24.13)
  7 Hauppauge-MR  'A'                                 5:39.32    5:38.15        
     1) Fitzgerald, Kaitlyn 10          2) Hemp, Alexandra 10             
     3) Hodosky, Jessica L 10           4) Connor, Deirdre A 9            
                  39.15   1:22.56 (1:22.56)     2:03.49 (40.93)   2:47.80 (1:25.24)
        3:29.03 (41.23)                             4:52.28 ( )         5:38.15 ( )
  8 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  5:36.80    5:42.42        
     1) Poindexter, Tiana 10            2) Miesner, Kiera C 10            
     3) Grady, Caitlin M 10             4) McNamara, Alison 9             
                  39.13   1:24.12 (1:24.12)     2:02.56 (38.44)   2:46.37 (1:22.25)
        3:26.86 (40.49)   4:14.20 (1:27.83)     4:55.95 (41.75)   5:42.42 (1:28.22)
  9 Badger Swim Club-MR  'B'                          6:01.49    5:44.09        
     1) Johanson, Bridget M 10          2) Nixon, Charlotte A 10          
     3) Hodes, Sarah M 9                4) Delane, Kelly A 9              
                  39.87   1:25.28 (1:25.28)     2:07.19 (41.91)   2:56.98 (1:31.70)
        3:36.67 (39.69)   4:19.55 (1:22.57)     4:57.56 (38.01)   5:44.09 (1:24.54)
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  5:30.74    5:44.20        
     1) Giovanniello, Kerry A 9         2) Bamba, Katrina M 10            
     3) Arana, Jessica 9                4) Olazabal, Gabriella 10         
                  40.30   1:23.87 (1:23.87)     2:04.24 (40.37)   2:47.77 (1:23.90)
        3:31.70 (43.93)   4:20.51 (1:32.74)     5:00.16 (39.65)   5:44.20 (1:23.69)
 11 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       5:38.44    5:45.11        
     1) Cannon, Kellie 10               2) Nash, Jennifer 10              
     3) Smith, Justine 9                4) Harrington, Morgan 8           
                  37.68   1:16.41 (1:16.41)     1:56.42 (40.01)   2:41.47 (1:25.06)
        3:24.23 (42.76)   4:13.35 (1:31.88)     4:57.75 (44.40)   5:45.11 (1:31.76)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'C'                  5:44.16   x5:55.08        
     1) Laird, Courtney R 9             2) Kaplan, Paige E 9              
     3) Tierney, Lauren C 9             4) Boyko, Jaime P 10              
                  42.94   1:30.51 (1:30.51)     2:13.12 (42.61)   2:59.58 (1:29.07)
        3:42.69 (43.11)   4:27.62 (1:28.04)     5:10.16 (42.54)   5:55.08 (1:27.46)
 -- Team Suffolk-MR  'A'                              5:08.14         DQ        
     1) Pappalardo, Jacqueline L 10     2) Drury, Shannon 9               
     3) Weiner, Jade R 10               4) Weiner, Sierra T 10            
                  35.37   1:15.55 (1:15.55)     1:53.19 (37.64)   2:32.85 (1:17.30)
        3:09.76 (36.91)   3:51.05 (1:18.20)        DQ (1:14.47)                    
 -- Long Island Express-MR  'A'                       5:30.23         DQ        
     1) Lucas, Marie E 10               2) McKenzie, Loren A 10           
     3) Fain, Rachel A 9                4) Tietjen, Megan R 10            
                  36.22   1:15.97 (1:15.97)     1:55.09 (39.12)   2:40.80 (1:24.83)
        3:22.37 (41.57)   4:09.67 (1:28.87)     4:50.65 (40.98)        DQ (1:29.29)
 
Event 100  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:56.27    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TS                           
                         B Galan, M Deblasio, C Herrmann, C Yeager         
    LC Metro: # 4:55.44   7/25/2003 Badger, BSC-MR                             
                         S.Jones,F.Cooke,.Owens,C.Tobin                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          5:17.67    5:15.46        
     1) Kennon, Declan P 10             2) Bidwell, Ian W 8               
     3) Aventuro, Christopher J 9       4) Buttigieg, Timothy W 9         
                  37.65   1:18.75 (1:18.75)     1:56.53 (37.78)   2:39.29 (1:20.54)
        3:17.31 (38.02)   3:58.75 (1:19.46)     4:36.22 (37.47)   5:15.46 (1:16.71)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:30.79    5:26.11        
     1) Domagala, Michael 10            2) Moon, Jay 10                   
     3) De los Santos, Christian J 10   4) WU, Kevin 8                    
                  33.93   1:11.68 (1:11.68)     1:48.37 (36.69)   2:31.51 (1:19.83)
        3:13.86 (42.35)   3:59.96 (1:28.45)     4:39.96 (40.00)   5:26.11 (1:26.15)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    5:38.91    5:26.67        
     1) Uszynski, Arthur 9              2) Dong, Richard 10               
     3) MO, Joseph J 8                  4) MO, Daniel 10                  
                  38.08   1:21.48 (1:21.48)     1:59.20 (37.72)   2:43.86 (1:22.38)
        3:25.11 (41.25)   4:13.05 (1:29.19)     4:48.01 (34.96)   5:26.67 (1:13.62)
  4 Badger Swim Club-MR  'B'                          5:30.55    5:28.26        
     1) Kessler, Michael N 9            2) Cooke, Thomas F 9              
     3) Varshisky, Samuel M 9           4) Wright, David T 10             
                  39.09   1:21.14 (1:21.14)     1:58.90 (37.76)   2:47.08 (1:25.94)
        3:22.84 (35.76)   4:09.07 (1:21.99)     4:46.07 (37.00)   5:28.26 (1:19.19)
  5 Long Island Express-MR  'A'                       5:22.38    5:37.06        
     1) Warren, Colin J 10              2) Lozano, Joseph 10              
     3) Mu, Nicholas H 9                4) Caponegro, Frank 10            
                  40.06   1:25.09 (1:25.09)     2:03.35 (38.26)   2:44.27 (1:19.18)
        3:25.19 (40.92)   4:11.63 (1:27.36)     4:50.94 (39.31)   5:37.06 (1:25.43)
  6 Team Suffolk-MR  'A'                                   NT    5:38.44        
     1) Charles, Brandon K 10           2) Pawelko, John M 10             
     3) Capodanno, Michael S 10         4) Russell, Doug 10               
                  38.55   1:20.93 (1:20.93)     2:01.56 (40.63)   2:55.43 (1:34.50)
        3:29.08 (33.65)   4:15.67 (1:20.24)     4:54.71 (39.04)   5:38.44 (1:22.77)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  6:17.40    6:10.48        
     1) McNamara, Shane 10              2) Bell, Schuyler 10              
     3) Magee, Dylan P 9                4) Burke, Liam 9                  
                  37.97   1:19.61 (1:19.61)     2:03.01 (43.40)   2:50.53 (1:30.92)
        3:36.14 (45.61)   4:28.73 (1:38.20)     5:16.48 (47.75)   6:10.48 (1:41.75)
 
Event 101  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:37.42   7/31/2005 BADGER SWIM CLUB, Badger                   
                         K Hughes, L Evans, A Forrester, M Fenn            
    LC Metro: # 4:35.52   7/15/2000 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                4:36.39  JNR
                4:38.79  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            5:01.12    5:01.80        
     1) Shiota, Lena A 13               2) Omary, Natalie M 13            
     3) Hutchinson-Maddox, Caitlin E 14 4) Pavlin, Mekala 14              
                  38.14   1:18.98 (1:18.98)     1:58.80 (39.82)   2:44.30 (1:25.32)
        3:18.12 (33.82)   3:55.30 (1:11.00)     4:27.56 (32.26)   5:01.80 (1:06.50)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       4:55.38    5:01.93        
     1) Leung, Alissa 13                2) Graham, Caitlin 13             
     3) Warren, Frances V 13            4) Schlichte, Sarah A 14          
                  35.31   1:12.47 (1:12.47)     1:55.22 (42.75)   2:42.00 (1:29.53)
        3:17.01 (35.01)   3:56.56 (1:14.56)     4:28.01 (31.45)   5:01.93 (1:05.37)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'                   4:58.00    5:06.12        
     1) Ouzounian, Lauren M 13          2) Lampe, Shannon E 13            
     3) Simonetti, Christina F 13       4) Santoro, Theresa 13            
                  35.40   1:13.91 (1:13.91)     1:56.60 (42.69)   2:42.97 (1:29.06)
        3:16.57 (33.60)   3:55.87 (1:12.90)     4:29.01 (33.14)   5:06.12 (1:10.25)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    5:10.41    5:09.77        
     1) Vanderlinden, Mariel 13         2) Teng, Rebecca 14               
     3) Salgado, Laura S 14             4) Sowinski, Marta 14             
                  38.93   1:20.56 (1:20.56)     1:59.91 (39.35)   2:44.34 (1:23.78)
        3:19.66 (35.32)   4:01.38 (1:17.04)     4:33.38 (32.00)   5:09.77 (1:08.39)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       5:14.66    5:12.75        
     1) Lindahl, Stephanie 13           2) Stanford, Brittany D 13        
     3) Schuermann, Kerry 13            4) Stenger, Alexa 14              
                  40.06   1:23.69 (1:23.69)     2:04.40 (40.71)   2:51.34 (1:27.65)
        3:25.39 (34.05)   4:06.55 (1:15.21)     4:37.77 (31.22)   5:12.75 (1:06.20)
  6 Team Suffolk-MR  'A'                              5:07.41    5:14.52        
     1) Archer, Heather A 14            2) Russell, Eva M 14              
     3) Warren, Michelle N 14           4) Biagioli, Alana 14             
                  40.94   1:24.73 (1:24.73)     2:07.02 (42.29)   2:54.43 (1:29.70)
        3:30.84 (36.41)   4:11.80 (1:17.37)     4:41.60 (29.80)   5:14.52 (1:02.72)
 
Event 102  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:30.09   7/26/2002 Badger Swim Club                           
                         R.Emanuel, M.Lew, A.Mirinov, P.Davies             
    LC Metro: # 4:24.04   7/15/1993 Long Island A.C., LIAC-MR                  
                4:08.89  JNR
                4:26.39  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:43.53    4:48.96        
     1) Abrams, Michael 13              2) Sangtippawan, Chudchane 13     
     3) Barbosa, Larry S 13             4) Doherty, Christopher 13        
                  35.40   1:11.17 (1:11.17)                         1:33.30 (22.13)
        1:47.88 (14.58)     2:29.09 (55.79)     3:04.03 (34.94)   4:48.96 (2:19.87)
 
Event 103  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:04.10   7/31/2005 Rachel R Kessler, Badger                   
    LC Metro: # 4:59.37   8/10/2005 RACHEL R. KESSLER, BAD-MR                  
                5:13.69  T16
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  6:24.53Y   5:23.99 ZONE   
                  37.14     1:17.72 (40.58)     1:59.21 (41.49)     2:40.38 (41.17)
        3:21.02 (40.64)     4:02.02 (41.00)     4:43.94 (41.92)     5:23.99 (40.05)
  2 Arana, Jennifer            9 FLY-MR               5:35.34S   5:32.71 ZONE   
                  37.85     1:19.03 (41.18)     2:01.08 (42.05)     2:43.33 (42.25)
        3:26.97 (43.64)     4:09.91 (42.94)     4:52.40 (42.49)     5:32.71 (40.31)
  3 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    5:51.00    5:35.55 ZONE   
                  37.86     1:19.47 (41.61)     2:02.30 (42.83)     2:44.77 (42.47)
        3:28.50 (43.73)     4:12.16 (43.66)     4:55.14 (42.98)     5:35.55 (40.41)
  4 Gregorace, Zoe R           9 LIAC-MR              5:47.75    5:35.89 ZONE   
                                1:21.79 ( )     2:05.03 (43.24)     2:48.08 (43.05)
        3:31.57 (43.49)     4:15.01 (43.44)     4:57.12 (42.11)     5:35.89 (38.77)
  5 Evans, Kate B              9 Badger-MR            5:45.68    5:36.01 ZONE   
                  38.79     1:21.83 (43.04)     2:04.85 (43.02)     2:48.40 (43.55)
        3:31.65 (43.25)     4:14.92 (43.27)     4:56.95 (42.03)     5:36.01 (39.06)
  6 Andrews, Jinan M          10 Aqua Gems-MR         5:36.88    5:36.95 ZONE   
                  36.85     1:19.11 (42.26)     2:02.41 (43.30)     2:46.26 (43.85)
        3:29.86 (43.60)     4:14.25 (44.39)     4:56.92 (42.67)     5:36.95 (40.03)
  7 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          5:46.96    5:37.31 ZONE   
                  38.45     1:20.36 (41.91)     2:03.63 (43.27)     2:47.05 (43.42)
        3:30.15 (43.10)     4:13.95 (43.80)     4:57.67 (43.72)     5:37.31 (39.64)
  8 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR               5:51.42    5:39.51 ZONE   
                  38.03     1:20.81 (42.78)     2:04.33 (43.52)     2:47.78 (43.45)
        3:31.19 (43.41)     4:15.06 (43.87)     4:58.16 (43.10)     5:39.51 (41.35)
  9 Lehner, Stefanie J        10 UN-MR                5:50.00    5:43.56 JO     
                  39.34     1:23.19 (43.85)     2:08.44 (45.25)     2:52.59 (44.15)
        3:37.10 (44.51)     4:21.43 (44.33)     5:02.86 (41.43)     5:43.56 (40.70)
 10 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR      6:30.29Y   5:50.08 JO     
                  37.79     1:21.21 (43.42)     2:06.29 (45.08)     2:50.84 (44.55)
        3:36.91 (46.07)     4:22.50 (45.59)     5:07.97 (45.47)     5:50.08 (42.11)
 11 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          6:00.00    5:51.20 JO     
                  38.35     1:22.14 (43.79)     2:08.19 (46.05)     2:52.51 (44.32)
        3:38.51 (46.00)     4:23.51 (45.00)     5:08.98 (45.47)     5:51.20 (42.22)
 12 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               5:57.59    6:04.39 JO     
                  41.75     1:27.36 (45.61)     2:15.16 (47.80)     3:01.54 (46.38)
        3:47.81 (46.27)     4:34.63 (46.82)     5:20.32 (45.69)     6:04.39 (44.07)
 13 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            6:10.45    6:07.34 JO     
                  43.47     1:28.64 (45.17)     2:15.53 (46.89)     3:01.42 (45.89)
                                4:35.82 ( )   6:07.34 (1:31.52)                    
 14 Rubiano, Alexandra K      10 Twisters-MR          6:10.00    6:13.73 JO     
                  39.88     1:26.49 (46.61)     2:16.68 (50.19)     3:04.35 (47.67)
        3:54.12 (49.77)     4:43.33 (49.21)     5:31.03 (47.70)     6:13.73 (42.70)
 15 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          6:12.00    6:26.99        
                                1:30.48 ( )     2:20.43 (49.95)     3:10.32 (49.89)
        4:01.01 (50.69)     4:51.51 (50.50)     5:42.44 (50.93)     6:26.99 (44.55)
 
Event 104  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:07.09   7/31/2005 Grant A Johnson, Badger                    
    LC Metro: # 4:54.59   6/23/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR                    
                5:10.29  T16
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         6:18.20Y   5:34.15 ZONE   
                  38.36     1:20.84 (42.48)     2:03.72 (42.88)     2:46.41 (42.69)
        3:29.04 (42.63)     4:11.26 (42.22)     4:54.35 (43.09)     5:34.15 (39.80)
  2 Mu, Nicholas H             9 Express Swimming-MR  6:24.99Y   5:37.71 ZONE   
                  38.87     1:21.95 (43.08)     2:04.95 (43.00)     2:47.64 (42.69)
        3:30.86 (43.22)     4:14.71 (43.85)     4:56.89 (42.18)     5:37.71 (40.82)
  3 MO, Daniel                10 Twisters-MR          5:50.00    5:38.92 ZONE   
                  36.55     1:17.59 (41.04)     2:00.88 (43.29)     2:43.56 (42.68)
        3:27.89 (44.33)     4:11.50 (43.61)     4:56.48 (44.98)     5:38.92 (42.44)
  4 Rosa, Jack M              10 IA-MR                5:45.45    5:43.05 JO     
                  38.90     1:21.97 (43.07)     2:06.04 (44.07)     2:49.57 (43.53)
        3:33.00 (43.43)     4:16.96 (43.96)     5:01.65 (44.69)     5:43.05 (41.40)
  5 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               6:02.23    5:47.11 JO     
                  36.61     1:20.12 (43.51)     2:04.77 (44.65)     2:49.65 (44.88)
        3:34.41 (44.76)     4:19.59 (45.18)     5:04.75 (45.16)     5:47.11 (42.36)
  6 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR            5:51.26    5:48.18 JO     
                  39.80     1:23.39 (43.59)     2:07.80 (44.41)     2:51.94 (44.14)
        3:36.79 (44.85)     4:21.02 (44.23)     5:06.56 (45.54)     5:48.18 (41.62)
  7 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR              5:55.28    5:55.14 JO     
                  41.31     1:26.94 (45.63)     2:12.94 (46.00)     2:57.86 (44.92)
        3:43.41 (45.55)     4:28.63 (45.22)   5:55.14 (1:26.51)                    
  8 Stenger, Adam              9 LBA-MR               6:07.81    5:55.67 JO     
                  41.31     1:27.14 (45.83)     2:13.45 (46.31)     2:59.22 (45.77)
        3:45.22 (46.00)     4:30.42 (45.20)     5:16.24 (45.82)     5:55.67 (39.43)
  9 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            6:10.04    5:57.86 JO     
                  40.44     1:24.54 (44.10)     2:10.73 (46.19)     2:55.71 (44.98)
        3:42.69 (46.98)     4:28.79 (46.10)     5:14.89 (46.10)     5:57.86 (42.97)
 
Event 105  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:33.94   7/15/1983 Sheryl Segal, LISC                         
    LC Metro: # 4:14.46   7/15/1995 J.Foschi, LIAC-MR                          
                4:24.99  JNR
                4:27.79  T16
                4:30.69  JR-B
                4:52.69  ZONE
                5:14.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zarriello, Megan T        13 LIAC-MR              4:42.32    4:43.73 ZONE   
                  33.55     1:08.93 (35.38)     1:44.84 (35.91)     2:20.62 (35.78)
        2:56.93 (36.31)     3:32.66 (35.73)     4:08.84 (36.18)     4:43.73 (34.89)
  2 Doughty, Brigitte         14 HAA-MR               4:56.23    4:51.80 ZONE   
                  32.59     1:08.22 (35.63)     1:44.43 (36.21)     2:21.01 (36.58)
        2:59.46 (38.45)     3:38.69 (39.23)     4:15.22 (36.53)     4:51.80 (36.58)
  3 Skeivys, Maria E          13 FLY-MR               4:54.57    4:51.82 ZONE   
                  33.36     1:09.31 (35.95)     1:45.76 (36.45)     2:22.38 (36.62)
        2:59.88 (37.50)     3:37.85 (37.97)     4:15.65 (37.80)     4:51.82 (36.17)
  4 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    5:00.59    4:54.74 JO     
                  33.24     1:10.18 (36.94)     1:47.89 (37.71)     2:25.68 (37.79)
        3:03.93 (38.25)     3:41.98 (38.05)     4:19.22 (37.24)     4:54.74 (35.52)
  5 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         5:03.20    4:54.97 JO     
                  33.05     1:09.68 (36.63)     1:46.60 (36.92)     2:24.36 (37.76)
        3:02.07 (37.71)     3:39.85 (37.78)     4:17.64 (37.79)     4:54.97 (37.33)
  6 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               4:56.77    4:55.08 JO     
                  33.76     1:10.77 (37.01)     1:48.24 (37.47)     2:25.48 (37.24)
        3:02.93 (37.45)     3:40.41 (37.48)     4:18.52 (38.11)     4:55.08 (36.56)
  7 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    4:56.88    4:56.06 JO     
                  33.58     1:10.73 (37.15)     1:48.40 (37.67)     2:26.04 (37.64)
        3:04.03 (37.99)     3:42.31 (38.28)     4:20.19 (37.88)     4:56.06 (35.87)
  8 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         4:48.73    4:56.14 JO     
                  33.02     1:09.49 (36.47)     1:47.06 (37.57)     2:24.77 (37.71)
        3:03.14 (38.37)     3:41.13 (37.99)     4:19.13 (38.00)     4:56.14 (37.01)
  9 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                4:53.00    4:58.65 JO     
                  33.70     1:09.83 (36.13)     1:47.34 (37.51)     2:24.60 (37.26)
        3:03.77 (39.17)     3:42.37 (38.60)     4:21.93 (39.56)     4:58.65 (36.72)
 10 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  4:54.93    4:59.02 JO     
                  33.80     1:10.90 (37.10)     1:48.75 (37.85)     2:26.81 (38.06)
        3:04.93 (38.12)     3:43.11 (38.18)     4:21.29 (38.18)     4:59.02 (37.73)
 11 Hain, Karina A            13 FLY-MR               5:04.43    4:59.12 JO     
                  33.93     1:10.57 (36.64)     1:47.85 (37.28)     2:25.36 (37.51)
        3:04.28 (38.92)     3:42.55 (38.27)     4:22.12 (39.57)     4:59.12 (37.00)
 12 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  4:57.70    4:59.92 JO     
                  33.89     1:11.19 (37.30)     1:49.48 (38.29)     2:27.82 (38.34)
        3:06.42 (38.60)     3:45.08 (38.66)     4:23.29 (38.21)     4:59.92 (36.63)
 13 Fulenwider, Allison F     13 Middies-MR           5:12.42    5:01.20 JO     
                  34.06     1:11.12 (37.06)     1:49.70 (38.58)     2:28.22 (38.52)
        3:06.62 (38.40)     3:44.79 (38.17)     4:23.54 (38.75)     5:01.20 (37.66)
 14 McGuire, Christine        13 Badger-MR            5:10.00    5:01.30 JO     
                  34.88     1:12.40 (37.52)     1:50.44 (38.04)     2:29.41 (38.97)
        3:07.28 (37.87)     3:46.31 (39.03)     4:24.83 (38.52)     5:01.30 (36.47)
 15 Polhill, Ali C            13 Bgnw Marlins-MR      5:29.99Y   5:03.85 JO     
                  32.27     1:09.55 (37.28)     1:49.26 (39.71)     2:29.20 (39.94)
        3:08.40 (39.20)     3:48.62 (40.22)     4:28.35 (39.73)     5:03.85 (35.50)
 16 Johns, Maggie S           13 LIAC-MR              5:00.18    5:03.90 JO     
                  34.06     1:11.15 (37.09)     1:49.83 (38.68)     2:28.29 (38.46)
        3:07.86 (39.57)     3:46.60 (38.74)     4:25.98 (39.38)     5:03.90 (37.92)
 17 Munz, Brenna A            14 MSC-MR               4:54.11    5:04.46 JO     
                  33.09     1:09.93 (36.84)     1:48.64 (38.71)     2:27.86 (39.22)
        3:07.38 (39.52)     3:46.61 (39.23)     4:25.25 (38.64)     5:04.46 (39.21)
 18 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            5:34.49Y   5:05.18 JO     
                  33.56     1:10.37 (36.81)     1:48.78 (38.41)     2:27.93 (39.15)
        3:07.75 (39.82)     3:47.84 (40.09)     4:28.09 (40.25)     5:05.18 (37.09)
 19 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              5:06.49    5:08.74 JO     
                  34.85     1:13.44 (38.59)     1:53.67 (40.23)     2:33.29 (39.62)
        3:13.06 (39.77)     3:52.54 (39.48)     4:31.80 (39.26)     5:08.74 (36.94)
 20 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               5:08.44    5:08.86 JO     
                  33.84     1:13.34 (39.50)     1:53.73 (40.39)     2:33.31 (39.58)
        3:13.01 (39.70)     3:52.45 (39.44)     4:32.23 (39.78)     5:08.86 (36.63)
 21 Henry, Elizabeth M        14 OWA-MR               5:11.99    5:09.63 JO     
                  33.93     1:12.24 (38.31)     1:52.06 (39.82)     2:32.30 (40.24)
        3:12.21 (39.91)     3:52.69 (40.48)     4:33.11 (40.42)     5:09.63 (36.52)
 22 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         5:34.42Y   5:11.21 JO     
                  35.71     1:14.55 (38.84)     1:55.02 (40.47)     2:34.61 (39.59)
        3:14.94 (40.33)     3:54.81 (39.87)     4:34.41 (39.60)     5:11.21 (36.80)
 23 Carballeira, Kaitlyn M    13 TVSC-MR              5:35.30Y   5:11.29 JO     
                  36.43     1:15.55 (39.12)     1:55.61 (40.06)     2:34.98 (39.37)
        3:15.44 (40.46)     3:55.38 (39.94)     4:35.03 (39.65)     5:11.29 (36.26)
 24 Parodi, Ellen M           14 Aqua Gems-MR         5:31.46Y   5:14.55 JO     
                  34.55     1:12.77 (38.22)     1:52.33 (39.56)     2:32.24 (39.91)
        3:12.93 (40.69)     3:53.77 (40.84)     4:34.47 (40.70)     5:14.55 (40.08)
 25 Drury, Kelly M            14 Tmsuffolk-MR         5:14.23    5:15.04        
                  35.11     1:13.36 (38.25)     1:53.56 (40.20)     2:33.85 (40.29)
        3:14.33 (40.48)     3:54.58 (40.25)     4:35.53 (40.95)     5:15.04 (39.51)
 26 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         5:07.42    5:16.17        
                  36.88     1:16.22 (39.34)     1:56.29 (40.07)     2:36.47 (40.18)
        3:16.74 (40.27)     3:56.94 (40.20)     4:37.06 (40.12)     5:16.17 (39.11)
 
Event 106  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:23.21   7/31/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR              
    LC Metro: # 4:06.38   7/15/1997 B.Neligan, LIAC-MR                         
                4:08.59  JNR
                4:09.79  JR-B
                4:17.09  T16
                4:40.69  ZONE
                5:05.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Adam Y             14 LIAC-MR              4:32.08    4:31.44 ZONE   
                  29.44     1:01.25 (31.81)     1:34.83 (33.58)     2:08.87 (34.04)
        2:44.27 (35.40)     3:19.75 (35.48)     3:56.05 (36.30)     4:31.44 (35.39)
  2 Cerra, Nicholas           14 OWA-MR               4:39.02    4:37.78 ZONE   
                  31.51     1:05.99 (34.48)     1:41.98 (35.99)     2:17.90 (35.92)
        2:53.31 (35.41)     3:28.59 (35.28)     4:03.68 (35.09)     4:37.78 (34.10)
  3 Okkan, Yalim              14 LIAC-MR              5:11.91Y   4:41.31 JO     
                  32.85     1:07.44 (34.59)     1:42.72 (35.28)     2:18.13 (35.41)
        2:53.99 (35.86)     3:30.11 (36.12)     4:06.01 (35.90)     4:41.31 (35.30)
  4 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  4:42.85    4:42.25 JO     
                  31.74     1:06.40 (34.66)     1:42.76 (36.36)     2:18.67 (35.91)
        2:54.50 (35.83)     3:30.58 (36.08)     4:06.74 (36.16)     4:42.25 (35.51)
  5 Lohrer, Jesse T           14 Tmsuffolk-MR         4:42.44    4:44.57 JO     
                  32.50     1:07.49 (34.99)     1:44.16 (36.67)     2:20.95 (36.79)
        2:57.79 (36.84)     3:34.86 (37.07)     4:10.72 (35.86)     4:44.57 (33.85)
  6 Heinemann, Erik L         13 LIAC-MR              4:54.40    4:45.73 JO     
                  32.52     1:08.27 (35.75)     1:45.26 (36.99)     2:21.68 (36.42)
        2:58.40 (36.72)     3:34.36 (35.96)     4:10.75 (36.39)     4:45.73 (34.98)
  7 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               4:55.00    4:45.78 JO     
                  31.22     1:05.45 (34.23)     1:41.54 (36.09)     2:18.42 (36.88)
        2:56.29 (37.87)     3:33.85 (37.56)     4:11.43 (37.58)     4:45.78 (34.35)
  8 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR              4:40.82    4:46.88 JO     
                  31.15     1:05.81 (34.66)     1:42.69 (36.88)     2:19.25 (36.56)
        2:55.87 (36.62)     3:32.49 (36.62)     4:10.00 (37.51)     4:46.88 (36.88)
  9 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               5:05.07    4:47.51 JO     
                  32.17     1:07.87 (35.70)     1:44.50 (36.63)     2:21.22 (36.72)
        2:58.60 (37.38)     3:35.39 (36.79)     4:12.67 (37.28)     4:47.51 (34.84)
 10 Alton, Shane              13 LBA-MR               4:56.87    4:47.59 JO     
                  31.87     1:06.59 (34.72)     1:43.03 (36.44)     2:20.05 (37.02)
        2:57.29 (37.24)     3:34.60 (37.31)     4:11.90 (37.30)     4:47.59 (35.69)
 11 O'Neill, Brian P          14 LIAC-MR              4:45.60    4:51.72 JO     
                  33.42     1:09.99 (36.57)     1:47.60 (37.61)     2:25.36 (37.76)
        3:02.03 (36.67)     3:39.28 (37.25)     4:15.98 (36.70)     4:51.72 (35.74)
 12 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         5:27.25Y   4:51.83 JO     
                  33.18     1:10.01 (36.83)     1:46.61 (36.60)     2:24.15 (37.54)
        3:00.85 (36.70)     3:38.73 (37.88)     4:16.01 (37.28)     4:51.83 (35.82)
 13 Garcia, Stefan            13 FLY-MR               4:52.04    4:52.45 JO     
                  32.92     1:08.88 (35.96)     1:46.34 (37.46)     2:23.23 (36.89)
        3:01.61 (38.38)     3:38.64 (37.03)     4:16.81 (38.17)     4:52.45 (35.64)
 14 Forgione, Michael J       14 Tmsuffolk-MR         5:00.86    4:53.00 JO     
                  32.08     1:08.86 (36.78)     1:46.77 (37.91)     2:24.43 (37.66)
        3:03.23 (38.80)     3:40.26 (37.03)     4:16.99 (36.73)     4:53.00 (36.01)
 15 Park, Jay S               13 LIAC-MR              4:51.83    4:53.38 JO     
                  32.87     1:08.07 (35.20)     1:44.36 (36.29)     2:21.56 (37.20)
        2:59.12 (37.56)     3:37.45 (38.33)     4:15.81 (38.36)     4:53.38 (37.57)
 16 Marchionni, Frank J       14 Cond-MR              5:04.01    4:54.53 JO     
                  32.38     1:09.25 (36.87)     1:47.97 (38.72)     2:25.37 (37.40)
        3:04.84 (39.47)     3:43.71 (38.87)     4:20.65 (36.94)     4:54.53 (33.88)
 17 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               4:59.12    4:54.71 JO     
                  32.84     1:09.66 (36.82)     1:48.27 (38.61)     2:26.58 (38.31)
        3:05.26 (38.68)     3:44.23 (38.97)     4:21.16 (36.93)     4:54.71 (33.55)
 18 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          4:58.60    4:54.80 JO     
                  32.74     1:09.17 (36.43)     1:46.24 (37.07)     2:24.42 (38.18)
        3:02.71 (38.29)     3:41.44 (38.73)     4:19.65 (38.21)     4:54.80 (35.15)
 19 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          4:58.62    4:58.12 JO     
                  32.38     1:08.30 (35.92)     1:46.78 (38.48)     2:24.29 (37.51)
        3:03.41 (39.12)     3:41.62 (38.21)     4:19.93 (38.31)     4:58.12 (38.19)
 20 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  5:26.00Y   5:02.52 JO     
                  33.69     1:11.32 (37.63)     1:50.33 (39.01)     2:28.38 (38.05)
        3:07.88 (39.50)     3:47.56 (39.68)     4:26.27 (38.71)     5:02.52 (36.25)
 21 Guelly, Stefan M          14 FLY-MR               5:26.59Y   5:11.99        
                  33.87     1:12.84 (38.97)     1:53.00 (40.16)     2:34.06 (41.06)
        3:14.95 (40.89)     3:55.46 (40.51)     4:34.35 (38.89)     5:11.99 (37.64)
 22 Hendershot, Billy G       14 FLY-MR               4:59.47S   5:14.28        
                  35.25     1:13.15 (37.90)     1:53.20 (40.05)     2:33.55 (40.35)
        3:14.66 (41.11)     3:55.30 (40.64)     4:35.32 (40.02)     5:14.28 (38.96)
 
Event 107  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:59.58   7/30/2006 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, L Neal, D Rueda                    
    LC Metro: # 1:59.58   7/30/2006 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, L Neal, D Rueda                    
                2:00.29  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:00.30    1:59.58!T16    
     1) Lee, Abigail C 12               2) Case, Olivia 12                
     3) Neal, Lia M 11                  4) Rueda, Daniela 12              
                  30.36     1:01.65 (31.29)     1:29.69 (28.04)     1:59.58 (29.89)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:00.99    2:03.50        
     1) Yeung, Maggie P 12              2) Guaman, Kelly C 12             
     3) Sun, Angela 11                  4) Zhu, Annie 11                  
                  31.31     1:02.63 (31.32)     1:34.56 (31.93)     2:03.50 (28.94)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:04.45    2:04.13        
     1) Tan, Emily A 12                 2) Kelly, Hannah E 11             
     3) Torre, Melissa R 12             4) Cho, Rachel S 11               
                  31.36     1:03.30 (31.94)     1:33.98 (30.68)     2:04.13 (30.15)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       2:07.75    2:07.37        
     1) Chan, Olivia 11                 2) Mu, Isabella 12                
     3) Corso, Kimberly M 12            4) McGrath, Kelly 12              
                  31.21     1:02.51 (31.30)     1:35.13 (32.62)     2:07.37 (32.24)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:09.09    2:07.98        
     1) Kuo, Jacqueline 11              2) Suarez, Daniela I 11           
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 11    4) Reynoso, Jessica M 11          
                  32.17     1:04.70 (32.53)     1:36.57 (31.87)     2:07.98 (31.41)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                             2:11.71    2:08.11        
     1) Giraldo, Daniela 11             2) Ng, Lauren 12                  
     3) Brillson, Emily K 12            4) Chang, Elizabeth 12            
                  32.78     1:03.63 (30.85)   2:08.11 (1:04.48)                    
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:10.02    2:08.32        
     1) Dematteo, Rosie A 12            2) Dundas, Lindsey 12             
     3) Hetzer, Nicole M 11             4) Gaffey, Mikaila M 11           
                  32.79     1:05.94 (33.15)     1:36.63 (30.69)     2:08.32 (31.69)
  8 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:09.60    2:08.39        
     1) Buonaiuto, Kelsey R 11          2) Isaksen, Lyndsay A 12          
     3) Ouzounian, Jaclyn M 11          4) Shutowich, Nicole 12           
                                1:04.40 ( )   2:08.39 (1:03.99)                    
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  2:12.14    2:09.54        
     1) Parker, Rachel 12               2) Toback, Gabbie N 11            
     3) Exposito, Sarah M 12            4) DiPreta, Stephanie N 12        
                  30.67     1:04.29 (33.62)     1:36.69 (32.40)     2:09.54 (32.85)
 10 Marist Swim Club-MR  'A'                          4:44.00    2:14.77        
     1) Levine, Kelly T 12              2) Ehrman, Rachel M 12            
     3) Boyko, Emily F 11               4) Hoffman, Shekinah L 12         
                  32.64     1:05.77 (33.13)     1:42.43 (36.66)     2:14.77 (32.34)
 11 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:24.45    2:20.05        
     1) McKallen, Theresa 11            2) Leibovich, Sylvia 11           
     3) Mesibov, Rachael 11             4) Webber, Claire 12              
                  36.30     1:14.17 (37.87)     1:47.34 (33.17)     2:20.05 (32.71)
 
Event 108  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:57.18   7/27/2001 Flushing YMCA                              
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
    LC Metro: # 1:59.04   7/30/2004 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR          
                         B. O'NEILL, A. CHANG, N. SPINELLA, J. WAGNER      
                1:59.39  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  2:03.38    2:01.58        
     1) Yang, Patrick 12                2) Ke, Richard M 12               
     3) Salcedo, Matt 11                4) Conroy, Michael C 12           
                  35.23     1:02.01 (26.78)     1:32.77 (30.76)     2:01.58 (28.81)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:02.02    2:01.99        
     1) Wadolowski, Thomas 12           2) Lin, Kevin 11                  
     3) MO, Samuel 11                   4) Yamout, Nader 12               
                  30.53     1:03.03 (32.50)     1:32.91 (29.88)     2:01.99 (29.08)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       2:03.06    2:02.02        
     1) Shanley, Benjamin M 12          2) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
     3) Graham, Danny 12                4) Kowalsky, Austin J 11          
                  32.35     1:01.13 (28.78)     1:33.03 (31.90)     2:02.02 (28.99)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:02.97    2:02.86        
     1) Sherman, Sammy I 11             2) Chansakul, JR J 12             
     3) Georgescu, Ronald F 12          4) Hu-Van Wright, En-Wei 12       
                  31.00     1:03.19 (32.19)     1:33.94 (30.75)     2:02.86 (28.92)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:09.34    2:07.67        
     1) Wong, Stanley 12                2) Zhang, Thomas 12               
     3) Singer, Nathan Q 11             4) Foley, Brian 12                
                  27.69     1:01.21 (33.52)     1:34.36 (33.15)     2:07.67 (33.31)
  6 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                2:18.00    2:14.94        
     1) Gebauer, Benjamin A 12          2) McLaughlin, James J 11         
     3) Olin, Evan D 12                 4) Tesser, Josh D 12              
                                1:07.79 ( )   2:14.94 (1:07.15)                    
 
Event 109  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:55.53   7/31/2005 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK                    
                         L PARISI, C NAPOLI, K DEGRAZIA, J ZALTSMAN        
    LC Metro: # 1:50.03    8/9/2005 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR          
                         K.Masterson,N.Festa,K.Kempton,L.Goldson           
                1:52.29  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:57.20    1:59.68        
     1) Ciccone, Amanda 17              2) Alfonso, Kristian 16           
     3) Arnott, Sarah A 15              4) Armstrong, Alyssa 15           
                  29.09       59.05 (29.96)     1:28.99 (29.94)     1:59.68 (30.69)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:56.32    2:01.03        
     1) Ryan, Sarah A 16                2) McNeely, Megan A 18            
     3) Merlo, Allison M 16             4) Chan, Jessica 17               
                  29.37       59.03 (29.66)     1:31.22 (32.19)     2:01.03 (29.81)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:59.85    2:03.28        
     1) Bodnar, Katharine D 16          2) Lehner, Eliza A 17             
     3) Moore, Jhanna 16                4) Rubin, Ada L 15                
                  29.69                             1:31.35 ( )     2:03.28 (31.93)
 
Event 110  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:43.53   7/27/2003 Old Wesbury Aquatics, OWA  -MR             
                         M Pepi, J Brisbin, M Lerman, G Jablonski          
    LC Metro: # 1:37.86   7/15/1990 West Point S.C., WPSC-MR                   
                1:39.89  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                       NT    1:53.06        
     1) Katz, Andrew 15                 2) Lavery, Erik 17                
     3) O'Donnell, Peter 17             4) Alaimo, TJ J 17                
                  28.60       57.64 (29.04)     1:25.97 (28.33)     1:53.06 (27.09)
 
Event 111  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:30.51   7/31/2005 Sara Giberson, BASC                        
    LC Metro: # 2:20.53   7/15/1997 C.Berg, MSC-MR                             
                2:22.79  JNR
                2:25.99  JR-B
                2:33.99  T16
                2:47.39  ZONE
                3:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          2:36.71    2:32.06 T16    
                  36.31     1:14.62 (38.31)     1:53.83 (39.21)     2:32.06 (38.23)
  2 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      2:38.97    2:37.24 ZONE   
                  36.91     1:17.22 (40.31)     1:57.59 (40.37)     2:37.24 (39.65)
  3 Church, Lauren A          12 Middies-MR           2:14.68Y   2:39.42 ZONE   
                  37.37     1:18.14 (40.77)     2:00.57 (42.43)     2:39.42 (38.85)
  4 Wade, Zoey A              12 HYB-MR               2:42.15    2:40.03 ZONE   
                  38.08     1:18.65 (40.57)     2:00.03 (41.38)     2:40.03 (40.00)
  5 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:40.00    2:41.20 ZONE   
                  39.08     1:19.27 (40.19)     2:01.29 (42.02)     2:41.20 (39.91)
  6 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          2:42.33    2:41.75 ZONE   
                  37.70     1:18.44 (40.74)     2:00.83 (42.39)     2:41.75 (40.92)
  7 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:42.81    2:44.00 ZONE   
                  37.40     1:18.44 (41.04)     2:01.84 (43.40)     2:44.00 (42.16)
  8 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              2:44.71    2:44.56 ZONE   
                  38.71     1:20.10 (41.39)     2:03.01 (42.91)     2:44.56 (41.55)
  9 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              2:47.03    2:45.28 ZONE   
                  38.97     1:20.26 (41.29)     2:03.66 (43.40)     2:45.28 (41.62)
 10 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:49.20    2:46.47 ZONE   
                  39.05     1:20.62 (41.57)     2:04.03 (43.41)     2:46.47 (42.44)
 11 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               2:30.65Y   2:47.30 ZONE   
                  38.73     1:20.32 (41.59)     2:03.97 (43.65)     2:47.30 (43.33)
 12 Poleway, Monica J         12 Middies-MR           2:26.03Y   2:48.31 JO     
                  40.03     1:22.05 (42.02)     2:06.14 (44.09)     2:48.31 (42.17)
 13 Sears, Nicole             12 Badger-MR            2:26.05Y   2:48.66 JO     
                  40.31     1:23.72 (43.41)     2:07.36 (43.64)     2:48.66 (41.30)
 14 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    2:26.85Y   2:49.43 JO     
                  39.32     1:21.96 (42.64)     2:06.16 (44.20)     2:49.43 (43.27)
 15 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           2:27.78Y   2:50.05 JO     
                  39.39     1:22.37 (42.98)     2:06.35 (43.98)     2:50.05 (43.70)
 16 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              2:44.39    2:50.19 JO     
                  39.99     1:22.74 (42.75)     2:06.61 (43.87)     2:50.19 (43.58)
 17 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  2:48.99    2:50.59 JO     
                  40.91     1:24.68 (43.77)     2:08.52 (43.84)     2:50.59 (42.07)
 18 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               2:33.47Y   2:50.93 JO     
                  41.05     1:24.94 (43.89)     2:09.33 (44.39)     2:50.93 (41.60)
 19 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           2:33.24Y   2:51.52 JO     
                  41.07     1:24.62 (43.55)     2:09.42 (44.80)     2:51.52 (42.10)
 20 Buckley, Taylor A         12 Sachem-MR            2:34.40Y   2:52.54 JO     
                  42.46     1:26.28 (43.82)     2:10.74 (44.46)     2:52.54 (41.80)
 21 Tan, Emily A              12 LIAC-MR              2:57.97    2:53.05 JO     
                  41.60     1:25.57 (43.97)     2:10.75 (45.18)     2:53.05 (42.30)
 22 Baker, Lauren R           12 UN-MR                2:52.81    2:53.08 JO     
                  41.56     1:25.51 (43.95)     2:11.09 (45.58)     2:53.08 (41.99)
 23 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          2:59.78    2:53.28 JO     
                  40.81     1:24.44 (43.63)     2:09.70 (45.26)     2:53.28 (43.58)
 24 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:26.40Y   2:55.63 JO     
                  41.98     1:26.41 (44.43)     2:12.54 (46.13)     2:55.63 (43.09)
 25 Toback, Gabbie N          11 LIAC-MR              3:02.35    2:56.62 JO     
                  41.22     1:25.92 (44.70)     2:12.00 (46.08)     2:56.62 (44.62)
 26 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR          3:00.00    2:56.85 JO     
                  41.42     1:26.20 (44.78)     2:13.38 (47.18)     2:56.85 (43.47)
 27 Ng, Lauren                12 FLY-MR               2:31.68Y   2:57.57 JO     
                  39.60     1:23.51 (43.91)     2:11.14 (47.63)     2:57.57 (46.43)
 28 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR              2:58.00    2:59.36 JO     
                  42.60     1:27.91 (45.31)     2:14.25 (46.34)     2:59.36 (45.11)
 29 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              3:02.81    3:04.35        
                  42.74     1:28.85 (46.11)     2:17.18 (48.33)     3:04.35 (47.17)
 30 Nam, Christina            12 FLY-MR               2:59.74S   3:05.08        
                                1:30.02 ( )   3:05.08 (1:35.06)                    
 31 Leung, Iris               11 FLY-MR               2:48.15S   3:19.04        
                  43.34     1:32.33 (48.99)     2:24.67 (52.34)     3:19.04 (54.37)
 
Event 112  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:29.23   7/30/2006 Matthew M Deblasio, TMSUFFOLK              
    LC Metro: # 2:29.23   7/30/2006 Matthew M Deblasio, TMSUFFOLK              
                2:11.49  JNR
                2:12.39  JR-B
                2:32.59  T16
                2:47.39  ZONE
                3:03.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:31.62    2:29.23!T16    
                  35.27     1:12.28 (37.01)     1:51.16 (38.88)     2:29.23 (38.07)
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         2:18.46Y   2:34.58 ZONE   
                  36.37     1:14.99 (38.62)     1:55.77 (40.78)     2:34.58 (38.81)
  3 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          2:38.42    2:36.23 ZONE   
                  36.69     1:16.08 (39.39)     1:57.37 (41.29)     2:36.23 (38.86)
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    2:43.88    2:38.06 ZONE   
                  37.25     1:18.23 (40.98)     1:59.51 (41.28)     2:38.06 (38.55)
  4 MO, Samuel                11 Twisters-MR          2:42.93    2:38.06 ZONE   
                  36.37     1:15.71 (39.34)     1:57.11 (41.40)     2:38.06 (40.95)
  6 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:38.34    2:38.95 ZONE   
                  38.00     1:18.39 (40.39)     1:59.92 (41.53)     2:38.95 (39.03)
  7 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         2:47.52    2:38.97 ZONE   
                  37.25     1:17.18 (39.93)     1:59.28 (42.10)     2:38.97 (39.69)
  8 Torres, David             12 FLY-MR               2:45.49    2:40.06 ZONE   
                  37.64     1:18.10 (40.46)     1:59.81 (41.71)     2:40.06 (40.25)
  9 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:21.22Y   2:40.45 ZONE   
                  38.67     1:19.12 (40.45)     2:00.19 (41.07)     2:40.45 (40.26)
 10 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            2:32.89Y   2:41.21 ZONE   
                  35.88     1:17.05 (41.17)     1:59.87 (42.82)     2:41.21 (41.34)
 11 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:40.91    2:41.63 ZONE   
                  38.02     1:18.82 (40.80)     2:01.55 (42.73)     2:41.63 (40.08)
 12 Nangle, JT T              12 Middies-MR           2:16.86Y   2:42.34 ZONE   
                  38.55     1:18.92 (40.37)     2:01.00 (42.08)     2:42.34 (41.34)
 13 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           2:51.18    2:42.76 ZONE   
                  37.97     1:18.88 (40.91)     2:01.58 (42.70)     2:42.76 (41.18)
 14 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR         2:35.50Y   2:43.33 ZONE   
                  38.44     1:19.81 (41.37)     2:03.01 (43.20)     2:43.33 (40.32)
 15 Kolesnik, George          12 Basc-MR              2:57.98    2:44.54 ZONE   
                  39.63     1:22.70 (43.07)     2:05.57 (42.87)     2:44.54 (38.97)
 16 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:27.81Y   2:46.00 ZONE   
                  39.21     1:21.11 (41.90)     2:04.24 (43.13)     2:46.00 (41.76)
 17 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      2:31.54Y   2:48.27 JO     
                  40.30     1:23.82 (43.52)     2:07.75 (43.93)     2:48.27 (40.52)
 18 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:53.32    2:50.20 JO     
                  40.63     1:23.43 (42.80)     2:07.57 (44.14)     2:50.20 (42.63)
 19 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              2:27.07Y   2:50.71 JO     
                                1:22.52 ( )     2:07.39 (44.87)     2:50.71 (43.32)
 20 Olin, Evan D              12 Bgnw Marlins-MR      2:34.63Y   2:51.01 JO     
                  41.86     1:24.79 (42.93)     2:09.66 (44.87)     2:51.01 (41.35)
 21 Santoro, Philip M         12 TVSC-MR              2:26.82Y   2:51.33 JO     
                  39.67     1:22.67 (43.00)     2:07.65 (44.98)     2:51.33 (43.68)
 22 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  3:01.36    2:51.58 JO     
                  40.85     1:24.30 (43.45)     2:09.16 (44.86)     2:51.58 (42.42)
 23 Martinez, George          12 FLY-MR               2:55.52    2:52.44 JO     
                  41.17     1:24.61 (43.44)     2:09.28 (44.67)     2:52.44 (43.16)
 24 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR      2:37.17Y   2:53.70 JO     
                  40.81     1:25.09 (44.28)     2:10.47 (45.38)     2:53.70 (43.23)
 25 Fountain, Greg J          12 IA-MR                3:03.25    2:54.57 JO     
                  41.04     1:25.38 (44.34)     2:10.40 (45.02)     2:54.57 (44.17)
 26 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         2:31.82Y   2:56.75 JO     
                  41.65     1:27.26 (45.61)     2:13.11 (45.85)     2:56.75 (43.64)
 27 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR        2:45.37    3:05.01        
                  40.57     1:26.71 (46.14)     2:16.40 (49.69)     3:05.01 (48.61)
 
Event 113  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:26.26   7/31/2005 Lauren N Parisi, TMSUFFOLK                 
    LC Metro: # 2:12.68   3/28/2006 JULIA E. SMIT, TVSC-MR                     
                2:22.79  JNR
                2:25.99  JR-B
                2:35.49  ZONE
                2:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenn, Meaghan             15 Badger-MR            2:23.63    2:26.77 ZONE   
                  34.40     1:10.78 (36.38)     1:48.93 (38.15)     2:26.77 (37.84)
  2 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    2:28.21    2:32.13 ZONE   
                  36.21     1:14.38 (38.17)     1:54.00 (39.62)     2:32.13 (38.13)
  3 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:30.91    2:33.81 ZONE   
                  37.12     1:15.64 (38.52)     1:55.37 (39.73)     2:33.81 (38.44)
  4 LI, Qing                  16 TVSC-MR              2:35.66    2:34.17 ZONE   
                  35.66     1:13.77 (38.11)     1:54.48 (40.71)     2:34.17 (39.69)
  5 Berg, Shea P              15 NBS-MR               2:33.06    2:35.10 ZONE   
                  36.67     1:15.96 (39.29)     1:55.77 (39.81)     2:35.10 (39.33)
  6 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR               2:39.24    2:37.87 JO     
                  37.70     1:17.31 (39.61)     1:58.22 (40.91)     2:37.87 (39.65)
  7 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR  2:39.27    2:38.07 JO     
                  37.02     1:16.94 (39.92)     1:58.59 (41.65)     2:38.07 (39.48)
  8 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         2:40.60    2:38.58 JO     
                  37.28     1:17.21 (39.93)     1:58.78 (41.57)     2:38.58 (39.80)
  9 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:36.44    2:39.75 JO     
                  38.41     1:18.89 (40.48)     1:59.89 (41.00)     2:39.75 (39.86)
 10 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         2:45.42    2:39.85 JO     
                  37.13     1:18.33 (41.20)     1:59.86 (41.53)     2:39.85 (39.99)
 11 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         2:40.17    2:40.62 JO     
                  37.22     1:17.10 (39.88)     1:59.42 (42.32)     2:40.62 (41.20)
 12 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:41.33    2:41.86 JO     
                  37.27     1:18.13 (40.86)     2:01.00 (42.87)     2:41.86 (40.86)
 13 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              2:38.60    2:42.60 JO     
                  38.29     1:19.18 (40.89)     2:01.82 (42.64)     2:42.60 (40.78)
 14 Weston, Betsy F           15 Bgnw Marlins-MR      2:20.09Y   2:43.92 JO     
                  38.29     1:19.43 (41.14)     2:01.75 (42.32)     2:43.92 (42.17)
 15 Blom, Danielle            15 HAA-MR               2:43.84    2:44.73 JO     
                  38.85     1:20.74 (41.89)     2:03.10 (42.36)     2:44.73 (41.63)
 16 Ryan, Mary C              15 Wac-MR               2:47.82    2:44.99 JO     
                  38.64     1:20.43 (41.79)     2:03.50 (43.07)     2:44.99 (41.49)
 17 Moore, Jhanna             16 Agua Swim Team-MR    2:42.39    2:45.33 JO     
                  37.39     1:18.72 (41.33)     2:02.87 (44.15)     2:45.33 (42.46)
 18 Runco, Christine          17 Wac-MR               2:22.45Y   2:46.37 JO     
                  39.11     1:20.78 (41.67)     2:04.06 (43.28)     2:46.37 (42.31)
 19 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:45.27    2:47.48 JO     
                  38.73     1:20.23 (41.50)     2:04.23 (44.00)     2:47.48 (43.25)
 20 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR         2:44.64    2:48.54 JO     
                  39.67     1:21.93 (42.26)     2:06.05 (44.12)     2:48.54 (42.49)
 21 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR         2:44.83S   2:50.27        
                  39.67     1:22.22 (42.55)     2:06.62 (44.40)     2:50.27 (43.65)
 22 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         2:19.68Y   2:50.30        
                  38.57     1:22.04 (43.47)     2:07.23 (45.19)     2:50.30 (43.07)
 23 Sciarrotto, Jaclyn        16 TVSC-MR              2:48.59    2:51.18        
                  40.33     1:22.74 (42.41)     2:07.61 (44.87)     2:51.18 (43.57)
 24 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR  2:49.46    2:58.90        
                  40.04     1:22.81 (42.77)     2:08.93 (46.12)     2:58.90 (49.97)
 
Event 114  Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:11.50   7/15/1981 Rick Carey, BSC                            
    LC Metro: # 2:02.60   7/15/1980 R.Carey, BSC-MR                            
                2:11.49  JNR
                2:12.39  JR-B
                2:21.99  ZONE
                2:34.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Reid B        17 Agua Swim Team-MR    2:18.74    2:20.38 ZONE   
                  33.42     1:08.73 (35.31)     1:45.14 (36.41)     2:20.38 (35.24)
  2 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               2:22.42    2:23.76 JO     
                  32.87     1:08.33 (35.46)     1:46.14 (37.81)     2:23.76 (37.62)
  3 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR         2:23.34    2:24.11 JO     
                  33.31     1:10.27 (36.96)     1:47.47 (37.20)     2:24.11 (36.64)
  4 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    2:29.95    2:25.26 JO     
                  34.13     1:10.53 (36.40)     1:47.98 (37.45)     2:25.26 (37.28)
  5 Willis, Joshua J          16 Tmsuffolk-MR         2:26.85    2:27.12 JO     
                  35.05     1:11.60 (36.55)     1:49.50 (37.90)     2:27.12 (37.62)
  6 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:30.74    2:28.34 JO     
                  35.48     1:12.50 (37.02)     1:50.75 (38.25)     2:28.34 (37.59)
  7 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:25.73    2:28.52 JO     
                  33.82     1:10.79 (36.97)     1:49.45 (38.66)     2:28.52 (39.07)
  8 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         2:34.57    2:30.22 JO     
                  35.24     1:12.85 (37.61)     1:51.79 (38.94)     2:30.22 (38.43)
  9 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         2:08.40Y   2:31.79 JO     
                  34.73     1:13.26 (38.53)     1:52.80 (39.54)     2:31.79 (38.99)
 10 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  2:11.85Y   2:36.35        
                  35.73     1:15.51 (39.78)     1:57.04 (41.53)     2:36.35 (39.31)
 
Event 115  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.06   7/30/2006 Lia M Neal, AGUA Swim Team                   
    LC Metro: # 27.21   7/20/2006 Liz Pelton, BAD-MR                           
                27.39  JNR
                27.79  JR-B
                28.49  T16
                30.59  ZONE
                33.49  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      27.95      28.06!T16    
  2 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            28.79      28.80 ZONE   
  3 Friese, Brittany M        11 NBS-MR                 30.36      28.95 ZONE   
  4 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR                30.40      30.31 ZONE   
  5 Parker, Rachel            12 LIAC-MR                31.20      30.40 ZONE   
  6 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      30.59      30.59 ZONE   
  7 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      30.46      30.83 JO     
  8 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR            30.68      30.88 JO     
  9 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    30.73      30.90 JO     
 10 Case, Olivia              12 Agua Swim Team-MR      33.07      31.05 JO     
 11 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR                 30.51      31.07 JO     
 12 Church, Lauren A          12 Middies-MR             30.98      31.11 JO     
 13 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 32.17      31.14 JO     
 14 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR                31.36      31.28 JO     
 15 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR           31.68      31.32 JO     
 16 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR             31.18      31.40 JO     
 17 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR             31.13      31.47 JO     
 18 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR                 32.70      31.50 JO     
 19 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      32.23      31.52 JO     
 20 Wade, Zoey A              12 HYB-MR                 30.56S     31.56 JO     
 21 Hetzer, Nicole M          11 CSC-MR                 31.68      31.59 JO     
 22 Ng, Lauren                12 FLY-MR                 32.29      31.63 JO     
 23 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR                32.43      31.78 JO     
 24 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 28.01Y     31.81 JO     
 25 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR           31.84      31.92 JO     
 26 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR                31.85      31.97 JO     
 27 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR           32.12      32.02 JO     
 28 Dematteo, Rosie A         12 CSC-MR                 28.38Y     32.04 JO     
 29 Tan, Emily A              12 LIAC-MR                31.49      32.11 JO     
 30 Baker, Lauren R           12 UN-MR                  31.47      32.16 JO     
 31 Hutzelmann, Amanda L      11 Aqua Gems-MR           32.52      32.18 JO     
 31 Sears, Nicole             12 Badger-MR              32.07      32.18 JO     
 31 Gavin, Kara C             12 Wac-MR                 28.27Y     32.18 JO     
 34 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR              31.65      32.21 JO     
 35 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR           33.05      32.24 JO     
 35 Sun, Angela               11 Twisters-MR            31.51      32.24 JO     
 37 Trager, Lena E            12 Silver Streaks-MR      28.57Y     32.35 JO     
 38 Levine, Kelly T           12 MSC-MR                 32.57      32.42 JO     
 39 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      31.30      32.47 JO     
 40 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR        28.68Y     32.48 JO     
 40 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            31.97      32.48 JO     
 42 Harvey, Diana M           12 HYB-MR                 28.61Y     32.50 JO     
 43 Chang, Elizabeth          12 FLY-MR                 32.76      32.57 JO     
 44 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR         32.65      32.59 JO     
 45 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR    33.03      32.66 JO     
 46 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR                31.55      32.67 JO     
 46 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR      32.81      32.67 JO     
 48 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      32.08      32.69 JO     
 49 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR            31.91      32.71 JO     
 50 Giraldo, Daniela          11 FLY-MR                 33.28      32.72 JO     
 51 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR                32.25      32.85 JO     
 52 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR      32.94      32.89 JO     
 53 Brady, Megan              12 LBA-MR                 32.87      32.94 JO     
 54 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                  32.36      32.98 JO     
 54 Isaksen, Lyndsay A        12 TVSC-MR                32.78      32.98 JO     
 56 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                  32.71      33.04 JO     
 57 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR                 32.70      33.09 JO     
 58 Buckley, Taylor A         12 Sachem-MR              32.80      33.16 JO     
 59 Senken, Natasha L         12 OWA-MR                 33.41      33.24 JO     
 60 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                  33.27      33.28 JO     
 60 Swanson, Ellen B          12 Manta Rays-MR          33.14      33.28 JO     
 62 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR              28.59Y     33.34 JO     
 63 Toback, Gabbie N          11 LIAC-MR                33.44      33.39 JO     
 64 Exposito, Sarah M         12 LIAC-MR                33.47      33.55        
 65 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR                 33.08      33.60        
 66 Ehrman, Rachel M          12 MSC-MR                 31.96      33.61        
 67 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR                32.98      33.67        
 68 Donnelly, Alexandra H     12 North Shore-MR         33.23      33.78        
 69 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR                 32.56      34.00        
 70 Brillson, Emily K         12 FLY-MR                 33.38      34.09        
 
Event 116  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 27.17   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
    LC Metro: # 26.34   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                         
                27.69  T16
                30.59  ZONE
                32.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Patrick             12 LIAC-MR                28.19      27.97 ZONE   
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           27.97      28.00 ZONE   
  3 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    29.53      28.72 ZONE   
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR      29.20      28.90 ZONE   
  5 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR                29.40      29.04 ZONE   
  6 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    28.97      29.23 ZONE   
  7 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR              29.50      29.44 ZONE   
  8 Kolesnik, George          12 Basc-MR                29.06      29.51 ZONE   
  9 Chung, Vernal R           12 UN-MR                  29.73      29.74 ZONE   
 10 MO, Samuel                11 Twisters-MR            30.28      30.09 ZONE   
 11 Lennon, Michael J         12 UN-MR                  30.42      30.19 ZONE   
 12 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR           30.72      30.37 ZONE   
 13 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           30.24      30.48 ZONE   
 14 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR                 31.05      30.52 ZONE   
 15 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          30.86      30.57 ZONE   
 16 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR           30.38      30.59 ZONE   
 17 Fountain, Greg J          12 IA-MR                  30.74      30.61 JO     
 18 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            30.47      30.67 JO     
 19 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR      30.99      30.73 JO     
 20 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR           30.24      30.84 JO     
 21 Pagano, Edward S          12 Middies-MR             30.71      30.91 JO     
 22 Li, Matthew               12 FLY-MR                 31.42      31.16 JO     
 23 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR                28.13Y     31.34 JO     
 24 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      30.93      31.42 JO     
 25 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR         31.86      31.54 JO     
 26 Ke, Richard M             12 LIAC-MR                31.65      31.57 JO     
 27 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    32.21      31.67 JO     
 28 Gillenwater, Darin J      12 Riptides-MR            31.85      31.83 JO     
 29 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR                32.46      32.13 JO     
 30 Lin, Kevin                11 Twisters-MR            31.57      32.35 JO     
 31 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR             32.58      32.39 JO     
 32 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR    32.35      32.45 JO     
 33 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      31.85      32.48 JO     
 34 Murphy, Robert M          11 CSC-MR                 32.80      32.87 JO     
 34 Tesser, Josh D            12 Bgnw Marlins-MR        32.67      32.87 JO     
 36 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR           32.80      32.90 JO     
 37 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR             32.43      33.27        
 38 Nangle, JT T              12 Middies-MR             32.47      33.52        
 
Event 117  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.01   7/31/2005 Kerry R Gruendel, Badger                     
    LC Metro: # 26.37   7/15/1996 B.Davey, NBS-MR                              
                27.39  JNR
                27.79  JR-B
                29.69  ZONE
                31.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry R         16 Badger-MR              27.98      28.03 ZONE   
  2 Lyver, Kellie M           15 GAEL-MR                28.11      28.56 ZONE   
  3 Evans, Laura A            15 Badger-MR              28.41      28.64 ZONE   
  4 Burns, Brianna N          17 Cond-MR                29.19      28.83 ZONE   
  5 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR           29.39      28.97 ZONE   
  6 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR      28.55      29.24 ZONE   
  7 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR           28.10      29.28 ZONE   
  8 Halbohn, Colleen          15 UN-MR                  29.79      29.59 ZONE   
  9 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR                 25.95Y     29.63 ZONE   
 10 Blom, Danielle            15 HAA-MR                 31.29      29.86 JO     
 11 Alfonso, Kristian         16 NY Sharks-MR           30.61      29.93 JO     
 12 Navarro, Sarah            16 Aqua Gems-MR           30.35      29.96 JO     
 13 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR                30.22      30.04 JO     
 14 Weston, Betsy F           15 Bgnw Marlins-MR        30.17      30.05 JO     
 15 Nugent, Susan A           15 UN-MR                  30.23      30.46 JO     
 16 Chan, Jessica             17 Express Swimming-MR    29.95      30.57 JO     
 17 Kiernan, Erin M           16 Badger-MR              31.87      30.62 JO     
 18 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR           31.08      30.64 JO     
 19 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR    30.60      30.67 JO     
 20 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR                 30.43      30.80 JO     
 21 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR      30.38      30.85 JO     
 22 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR           30.57      30.93 JO     
 23 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR           30.78      31.16 JO     
 24 Lindahl, Melissa          15 LBA-MR                 31.01      31.17 JO     
 25 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR           30.69      31.28 JO     
 26 Armstrong, Alyssa         15 NY Sharks-MR           30.15      31.30 JO     
 27 Kopac, Kelly L            16 Cond-MR                30.70      31.35 JO     
 28 Moore, Jhanna             16 Agua Swim Team-MR      30.39      31.40 JO     
 29 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR           30.79      31.42 JO     
 30 Berg, Shea P              15 NBS-MR                 31.78      31.46 JO     
 31 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR           31.00      31.54 JO     
 32 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR                30.59      31.67 JO     
 33 Carew, Kaitlyn            16 NY Sharks-MR           30.63      31.68 JO     
 34 Plaschka, Jade            15 HAA-MR                 31.16      31.71 JO     
 35 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR           31.45      31.74 JO     
 36 LI, Qing                  16 TVSC-MR                31.50      31.80 JO     
 37 Genovese, Kate A          16 LIAC-MR                29.90      31.94 JO     
 38 Fusco, Kristina           15 Tmsuffolk-MR           31.72      32.07        
 39 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR      31.96      32.20        
 
Event 118  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 24.77   7/15/1998 Mark Hill, BSC                               
    LC Metro: # 23.72   7/15/1985 S.Sheedy, MSC-MR                             
                24.79  JNR
                24.79  JR-B
                26.99  ZONE
                28.69  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            16 Cond-MR                27.16      26.49 ZONE   
  2 Brown, Kamau R            16 NFS-MR                 27.59      26.51 ZONE   
  3 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR                 26.22      26.56 ZONE   
  4 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR           27.31      26.76 ZONE   
  5 Wright, Edwin P           16 Cond-MR                27.01      26.82 ZONE   
  6 Boccio, Dominick H        17 Tmsuffolk-MR           26.62      27.27 JO     
  7 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR           26.68      27.31 JO     
  8 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR                 27.42      27.42 JO     
  9 Qiao, Matthew             16 Tmsuffolk-MR           27.68      27.44 JO     
 10 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR           27.65      27.50 JO     
 10 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    27.68      27.50 JO     
 12 Ragin, Gregory            15 OWA-MR                 28.17      27.52 JO     
 13 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR                27.08      27.63 JO     
 14 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR           27.37      27.68 JO     
 15 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR    27.33      27.73 JO     
 16 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR      28.27      27.92 JO     
 17 Furman, Donald W          17 UN-MR                  28.12      28.09 JO     
 18 Martinez-White, Naeem     16 Agua Swim Team-MR      27.58      28.12 JO     
 19 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR           28.64      28.18 JO     
 20 Lee, John                 15 UN-MR                  28.18      28.31 JO     
 21 Chen, Calvin R            15 LIAC-MR                28.25      28.46 JO     
 22 Collins, Wyatt C          16 Badger-MR              28.69      28.52 JO     
 23 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR           27.80      28.53 JO     
 24 Eller, Joshua A           16 Riptides-MR            28.66      28.60 JO     
 24 Saindon, Merrick R        17 Aqua Gems-MR           28.37      28.60 JO     
 26 Nagy, Mate L              17 UN-MR                  28.65      28.81        
 
Event 119  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.51   7/27/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR                  
    LC Metro: # 1:05.33   7/20/2006 Liz Pelton, BAD-MR                         
                1:04.39  JNR
                1:05.79  JR-B
                1:08.49  T16
                1:15.49  ZONE
                1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:11.45    1:11.20 ZONE   
                  34.22     1:11.20 (36.98)                                        
  2 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      1:12.51    1:11.43 ZONE   
                  33.32     1:11.43 (38.11)                                        
  3 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:13.18    1:11.94 ZONE   
                  34.35     1:11.94 (37.59)                                        
  4 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:13.68    1:13.24 ZONE   
                  34.78     1:13.24 (38.46)                                        
  5 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:14.00    1:13.48 ZONE   
                  34.53     1:13.48 (38.95)                                        
  6 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           1:13.34    1:14.33 ZONE   
                  34.41     1:14.33 (39.92)                                        
  7 Friese, Brittany M        11 NBS-MR               1:15.09    1:14.85 ZONE   
                  36.57     1:14.85 (38.28)                                        
  8 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:16.51    1:15.07 ZONE   
                  35.81     1:15.07 (39.26)                                        
  8 Hoffman, Shekinah L       12 MSC-MR               1:14.24    1:15.07 ZONE   
                  36.13     1:15.07 (38.94)                                        
 10 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         1:16.78    1:16.00 JO     
                  35.48     1:16.00 (40.52)                                        
 11 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:15.23    1:16.14 JO     
                  35.08     1:16.14 (41.06)                                        
 12 Parker, Rachel            12 LIAC-MR              1:20.85    1:16.41 JO     
                  36.15     1:16.41 (40.26)                                        
 13 NG, Selina K              11 Tmsuffolk-MR         1:20.50    1:17.60 JO     
                  35.87     1:17.60 (41.73)                                        
 14 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:19.26    1:17.99 JO     
                  37.15     1:17.99 (40.84)                                        
 14 Kwok, Joyce B             12 FLY-MR               1:22.02    1:17.99 JO     
                  34.92     1:17.99 (43.07)                                        
 16 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    1:18.51    1:18.08 JO     
                  37.06     1:18.08 (41.02)                                        
 17 Campbell, Maryellen       12 HYB-MR               1:17.06S   1:18.21 JO     
                  37.59     1:18.21 (40.62)                                        
 18 Church, Lauren A          12 Middies-MR           1:16.96    1:18.76 JO     
                  36.99     1:18.76 (41.77)                                        
 19 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:21.14    1:19.32 JO     
                  37.27     1:19.32 (42.05)                                        
 20 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:11.15Y   1:19.79 JO     
                  37.53     1:19.79 (42.26)                                        
 21 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:16.88    1:20.40 JO     
                  38.07     1:20.40 (42.33)                                        
 22 Hutzelmann, Amanda L      11 Aqua Gems-MR         1:19.80    1:20.54 JO     
                  37.72     1:20.54 (42.82)                                        
 23 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:19.76    1:20.83 JO     
                  38.11     1:20.83 (42.72)                                        
 24 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  1:24.04    1:20.97 JO     
                  39.77     1:20.97 (41.20)                                        
 25 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      1:24.23    1:20.98 JO     
                  38.25     1:20.98 (42.73)                                        
 26 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:20.79    1:21.17 JO     
                  37.76     1:21.17 (43.41)                                        
 27 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR            1:25.64    1:21.18 JO     
                  38.59     1:21.18 (42.59)                                        
 28 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               1:22.98    1:21.26 JO     
                  37.92     1:21.26 (43.34)                                        
 29 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              1:19.66    1:21.50 JO     
                  37.38     1:21.50 (44.12)                                        
 30 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           1:21.95    1:21.59 JO     
                  37.77     1:21.59 (43.82)                                        
 31 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               1:22.91    1:21.62 JO     
                  38.04     1:21.62 (43.58)                                        
 32 Harvey, Diana M           12 HYB-MR               1:10.61Y   1:21.76 JO     
                  38.36     1:21.76 (43.40)                                        
 33 Dematteo, Rosie A         12 CSC-MR               1:10.21Y   1:21.99 JO     
                  38.01     1:21.99 (43.98)                                        
 34 Kelly, Hannah E           11 LIAC-MR              1:23.06    1:22.02 JO     
                  38.05     1:22.02 (43.97)                                        
 35 Chang, Elizabeth          12 FLY-MR               1:23.43    1:22.68 JO     
                  39.61     1:22.68 (43.07)                                        
 36 Isaksen, Lyndsay A        12 TVSC-MR              1:22.80    1:22.92 JO     
                  37.74     1:22.92 (45.18)                                        
 37 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                1:22.83    1:23.16 JO     
                  39.35     1:23.16 (43.81)                                        
 38 Trager, Lena E            12 Silver Streaks-MR    1:16.93    1:23.69 JO     
                  37.04     1:23.69 (46.65)                                        
 39 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              1:25.49    1:24.41 JO     
                  38.05     1:24.41 (46.36)                                        
 40 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:23.10    1:24.88 JO     
 41 Poleway, Monica J         12 Middies-MR           1:20.99    1:25.27 JO     
                  38.61     1:25.27 (46.66)                                        
 42 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:24.27    1:25.96 JO     
                  40.00     1:25.96 (45.96)                                        
 43 Fidan, Cagla              11 Twisters-MR          1:23.41    1:26.53        
                  38.33     1:26.53 (48.20)                                        
 44 Boyko, Emily F            11 MSC-MR               1:12.20Y   1:26.88        
                  42.13     1:26.88 (44.75)                                        
 45 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            1:25.34    1:27.48        
                  39.82     1:27.48 (47.66)                                        
 
Event 120  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.71    8/4/2000 Ryan Emanuel, BSC                          
    LC Metro: # 1:06.04   7/15/1990 M.Bartz, FLY-MR                            
                  58.19  JNR
                  58.89  JR-B
                1:07.19  T16
                1:15.49  ZONE
                1:25.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          1:10.93    1:09.85 ZONE   
                  33.07     1:09.85 (36.78)                                        
  2 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:14.07    1:10.75 ZONE   
                  32.20     1:10.75 (38.55)                                        
  3 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:12.77    1:11.08 ZONE   
                  34.08     1:11.08 (37.00)                                        
  4 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:13.35    1:11.23 ZONE   
                  34.39     1:11.23 (36.84)                                        
  5 MO, Samuel                11 Twisters-MR          1:15.87    1:11.54 ZONE   
                  33.46     1:11.54 (38.08)                                        
  6 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    1:13.90    1:12.20 ZONE   
                  33.87     1:12.20 (38.33)                                        
  7 Chung, Vernal R           12 UN-MR                1:24.16    1:12.23 ZONE   
                  34.31     1:12.23 (37.92)                                        
  8 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:12.52    1:12.34 ZONE   
                  34.01     1:12.34 (38.33)                                        
  9 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:12.46    1:12.37 ZONE   
                  33.87     1:12.37 (38.50)                                        
 10 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               1:15.72    1:13.16 ZONE   
                  35.36     1:13.16 (37.80)                                        
 11 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    1:14.33    1:13.20 ZONE   
                  34.58     1:13.20 (38.62)                                        
 12 Yang, Patrick             12 LIAC-MR              1:13.14    1:13.32 ZONE   
                  33.80     1:13.32 (39.52)                                        
 13 Lennon, Michael J         12 UN-MR                1:17.11    1:13.92 ZONE   
                  35.23     1:13.92 (38.69)                                        
 14 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            1:13.68    1:14.21 ZONE   
                  33.88     1:14.21 (40.33)                                        
 15 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:14.59    1:14.56 ZONE   
 16 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:13.78    1:14.93 ZONE   
                  35.29     1:14.93 (39.64)                                        
 17 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:12.12Y   1:15.17 ZONE   
                  35.08     1:15.17 (40.09)                                        
 18 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:18.16    1:15.54 JO     
                  35.29     1:15.54 (40.25)                                        
 19 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:19.94    1:15.57 JO     
                  35.41     1:15.57 (40.16)                                        
 20 Ke, Richard M             12 LIAC-MR              1:18.95    1:15.61 JO     
 21 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              1:18.98    1:17.48 JO     
                  36.76     1:17.48 (40.72)                                        
 22 Conroy, Michael C         12 LIAC-MR              1:16.86    1:18.58 JO     
                  35.71     1:18.58 (42.87)                                        
 23 Nangle, JT T              12 Middies-MR           1:18.65    1:18.71 JO     
                  37.80     1:18.71 (40.91)                                        
 24 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:21.67    1:18.78 JO     
                  37.25     1:18.78 (41.53)                                        
 25 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           1:21.36    1:19.25 JO     
                  38.11     1:19.25 (41.14)                                        
 26 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:20.18    1:19.40 JO     
                  38.13     1:19.40 (41.27)                                        
 27 Byrne, Greg J             12 MWSC-MR              1:21.69    1:19.48 JO     
                  36.92     1:19.48 (42.56)                                        
 28 Martinez, George          12 FLY-MR               1:20.06    1:20.16 JO     
                  36.90     1:20.16 (43.26)                                        
 29 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:23.13    1:20.39 JO     
                  39.32     1:20.39 (41.07)                                        
 29 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:18.35    1:20.39 JO     
                  38.68     1:20.39 (41.71)                                        
 31 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            1:21.26    1:20.53 JO     
                  37.55     1:20.53 (42.98)                                        
 32 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR              1:23.24    1:20.76 JO     
                  37.99     1:20.76 (42.77)                                        
 33 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         1:21.58    1:21.77 JO     
                  39.21     1:21.77 (42.56)                                        
 34 Lyons, Sean P             11 UN-MR                1:14.10Y   1:22.30 JO     
                  38.41     1:22.30 (43.89)                                        
 35 Murphy, Robert M          11 CSC-MR               1:09.79Y   1:22.51 JO     
                  39.09     1:22.51 (43.42)                                        
 36 Tesser, Josh D            12 Bgnw Marlins-MR      1:11.44Y   1:23.03 JO     
                  38.60     1:23.03 (44.43)                                        
 37 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:24.53    1:23.06 JO     
                  39.71     1:23.06 (43.35)                                        
 38 Olin, Evan D              12 Bgnw Marlins-MR      1:14.05Y   1:23.25 JO     
                  39.46     1:23.25 (43.79)                                        
 39 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:23.30    1:23.26 JO     
                  37.69     1:23.26 (45.57)                                        
 40 Barry, Charles C          11 Badger-MR            1:24.43    1:23.34 JO     
                  39.66     1:23.34 (43.68)                                        
 41 Shiraishi, Sora T         11 Middies-MR           1:25.59    1:25.03 JO     
                  38.92     1:25.03 (46.11)                                        
 42 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:20.94    1:25.07 JO     
                  39.38     1:25.07 (45.69)                                        
 43 McShane, Aidan            12 WISC-MR              1:25.44    1:26.07        
                  40.50     1:26.07 (45.57)                                        
 44 Stuart, Ian D             12 Aqua Gems-MR         1:22.92    1:28.92        
                  37.48     1:28.92 (51.44)                                        
 -- Friedman, Alec T          11 HYB-MR               1:20.16S        DQ        
                  38.25          DQ (42.84)                                        
 
Event 121  Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.14   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC                         
    LC Metro: # 2:14.24   7/15/1998 K.Sendrowski, LIAC-MR                      
                2:21.19  JNR
                2:24.19  JR-B
                2:31.59  ZONE
                2:50.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               2:39.39    2:31.43 ZONE   
                  35.61     1:13.29 (37.68)     1:53.15 (39.86)     2:31.43 (38.28)
  2 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:35.68    2:33.65 JO     
                  34.93     1:14.12 (39.19)     1:55.40 (41.28)     2:33.65 (38.25)
  3 Nugent, Susan A           15 UN-MR                2:35.76    2:35.06 JO     
                  34.67     1:14.60 (39.93)     1:55.81 (41.21)     2:35.06 (39.25)
  4 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  2:39.08    2:35.97 JO     
                  34.87     1:12.94 (38.07)     1:53.68 (40.74)     2:35.97 (42.29)
  5 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:35.20    2:35.98 JO     
                  35.18     1:14.04 (38.86)     1:54.76 (40.72)     2:35.98 (41.22)
  6 Ciccone, Amanda           17 NY Sharks-MR         2:16.96Y   2:38.32 JO     
                  34.05     1:14.39 (40.34)     1:57.71 (43.32)     2:38.32 (40.61)
  7 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         2:40.46    2:40.70 JO     
                  34.82     1:14.00 (39.18)     1:57.35 (43.35)     2:40.70 (43.35)
  8 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               2:45.71    2:43.75 JO     
                  37.13     1:18.23 (41.10)     2:00.71 (42.48)     2:43.75 (43.04)
  9 Kiernan, Erin M           16 Badger-MR            2:48.92    2:44.89 JO     
                  36.89     1:18.01 (41.12)     2:02.18 (44.17)     2:44.89 (42.71)
 10 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              2:39.95    2:47.88 JO     
                  36.46     1:18.34 (41.88)     2:02.37 (44.03)     2:47.88 (45.51)
 11 Pinchinat, Ashley E       17 NBS-MR               2:28.54Y   2:49.06 JO     
                  35.93     1:17.72 (41.79)     2:02.83 (45.11)     2:49.06 (46.23)
 12 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         2:46.84    2:58.34        
                  36.51     1:21.35 (44.84)     2:10.73 (49.38)     2:58.34 (47.61)
 13 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               2:47.52S   2:59.01        
                  37.72     1:21.46 (43.74)     2:09.68 (48.22)     2:59.01 (49.33)
 14 Israel, Lynn R            17 Express Swimming-MR  2:28.80Y   3:03.96        
                  37.48     1:21.84 (44.36)     2:12.38 (50.54)     3:03.96 (51.58)
 
Event 122  Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:11.68   7/15/1995 Ryan Murphy, SIA                           
    LC Metro: # 2:03.76   3/27/2001 B.Neligan, LIAC-MR                         
                2:09.79  JNR
                2:10.59  JR-B
                2:20.89  ZONE
                2:36.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoempler, Erik            16 Cond-MR              2:33.36    2:17.76 ZONE   
                  30.96     1:05.08 (34.12)     1:40.61 (35.53)     2:17.76 (37.15)
  2 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:24.83    2:20.66 ZONE   
                  31.62     1:06.75 (35.13)     1:43.95 (37.20)     2:20.66 (36.71)
  3 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              2:23.21    2:22.59 JO     
                  31.73     1:06.71 (34.98)     1:44.72 (38.01)     2:22.59 (37.87)
  4 Richman, Peter Z          16 GAEL-MR              2:24.35    2:23.36 JO     
                  31.82     1:06.85 (35.03)     1:45.08 (38.23)     2:23.36 (38.28)
  5 Furman, Donald W          17 UN-MR                2:24.21    2:32.56 JO     
                  32.83     1:10.29 (37.46)     1:49.54 (39.25)     2:32.56 (43.02)
  6 Lyons, Brian L            15 UN-MR                2:17.12Y   2:34.24 JO     
                  33.80     1:11.48 (37.68)     1:52.20 (40.72)     2:34.24 (42.04)
  7 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               2:13.09Y   2:35.54 JO     
                  33.69     1:12.11 (38.42)     1:53.85 (41.74)     2:35.54 (41.69)
  8 Master, Deep R            17 LIAC-MR              2:15.24Y   2:39.72        
                  35.50     1:15.08 (39.58)     1:58.08 (43.00)     2:39.72 (41.64)
  9 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR               2:15.98Y   2:42.13        
                  35.17     1:15.99 (40.82)     1:59.67 (43.68)     2:42.13 (42.46)
 10 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:18.61Y   2:47.25        
                  35.60     1:17.90 (42.30)     2:03.20 (45.30)     2:47.25 (44.05)
 -- Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:12.27Y        DQ        
 
Event 123  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:54.34   7/30/2006 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, D Rueda, L Neal                    
    LC Metro: # 4:54.34   7/30/2006 Asphalt Green Unified Aquatics, AGUA Swim T
                         A Lee, O Case, D Rueda, L Neal                    
                4:36.39  JNR
                4:58.09  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:56.61    4:54.34!T16    
     1) Lee, Abigail C 12               2) Case, Olivia 12                
     3) Rueda, Daniela 12               4) Neal, Lia M 11                 
                  36.71   1:16.41 (1:16.41)     1:55.60 (39.19)   2:41.47 (1:25.06)
                            3:02.52 (21.05)     3:14.61 (12.09)   4:54.34 (1:51.82)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:51.02    4:55.87 T16    
     1) Guaman, Kelly C 12              2) Zhu, Annie 11                  
     3) Sun, Angela 11                  4) Haruki, Yuria 12               
                  36.87   1:15.80 (1:15.80)     1:51.73 (35.93)   2:32.03 (1:16.23)
        3:06.33 (34.30)   3:47.24 (1:15.21)     4:19.84 (32.60)   4:55.87 (1:08.63)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  5:12.36    5:09.75        
     1) Torre, Melissa R 12             2) Tan, Emily A 12                
     3) Parker, Rachel 12               4) Cho, Rachel S 11               
                  38.77   1:19.36 (1:19.36)     2:01.49 (42.13)   2:47.28 (1:27.92)
        3:24.54 (37.26)   4:05.43 (1:18.15)     4:36.14 (30.71)   5:09.75 (1:04.32)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       5:09.49    5:10.90        
     1) Kuzniewski, Kayla J 11          2) McGrath, Kelly 12              
     3) Chan, Olivia 11                 4) Mu, Isabella 12                
                  40.55   1:21.88 (1:21.88)     2:03.02 (41.14)   2:50.28 (1:28.40)
        3:24.48 (34.20)   4:03.49 (1:13.21)     4:35.53 (32.04)   5:10.90 (1:07.41)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            5:11.71    5:10.97        
     1) Kuo, Jacqueline 11              2) Reynoso, Jessica M 11          
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 11    4) Sanchez, Michelle J 12         
                  37.68   1:18.84 (1:18.84)     1:57.88 (39.04)                    
            3:19.06 ( )         4:00.37 ( )     4:33.96 (33.59)   5:10.97 (1:10.60)
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      5:24.48    5:24.82        
     1) Dieterich, Sara A 11            2) Gaffey, Mikaila M 11           
     3) Dundas, Lindsey 12              4) Hetzer, Nicole M 11            
                  38.89   1:19.69 (1:19.69)     2:02.47 (42.78)   2:51.71 (1:32.02)
        3:28.81 (37.10)   4:12.86 (1:21.15)     4:46.30 (33.44)   5:24.82 (1:11.96)
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'                   5:18.32    5:27.37        
     1) Coccaro, Claudia C 11           2) Ouzounian, Jaclyn M 11         
     3) Buonaiuto, Kelsey R 11          4) Shutowich, Nicole 12           
                  38.53   1:19.91 (1:19.91)     2:03.36 (43.45)   2:53.27 (1:33.36)
        3:30.67 (37.40)   4:16.72 (1:23.45)     4:50.10 (33.38)   5:27.37 (1:10.65)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                             5:29.93    5:27.78        
     1) Ng, Lauren 12                   2) Giraldo, Daniela 11            
     3) Kwok, Joyce B 12                4) Chang, Elizabeth 12            
                  39.49   1:22.16 (1:22.16)     2:09.20 (47.04)   3:01.65 (1:39.49)
        3:36.03 (34.38)   4:18.50 (1:16.85)     4:51.08 (32.58)   5:27.78 (1:09.28)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  5:38.84    5:37.65        
     1) Toback, Gabbie N 11             2) Zawatson, Cady 12              
     3) Kelly, Hannah E 11              4) Exposito, Sarah M 12           
                  40.35   1:22.54 (1:22.54)     2:08.03 (45.49)   3:01.39 (1:38.85)
        3:38.26 (36.87)   4:23.80 (1:22.41)   5:37.65 (1:13.85)                    
 
Event 124  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:54.26   7/27/2001 Flushing YMCA                              
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
    LC Metro: # 4:59.35   7/15/2000 Badger, BSC-MR                             
                4:08.89  JNR
                5:00.29  T16
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:58.27    4:54.98#T16    
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 12        2) Chansakul, JR J 12             
     3) Georgescu, Ronald F 12          4) Sherman, Sammy I 11            
                  36.00   1:12.50 (1:12.50)     1:50.89 (38.39)   2:34.21 (1:21.71)
        3:08.74 (34.53)   3:46.60 (1:12.39)     4:20.17 (33.57)   4:54.98 (1:08.38)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    4:59.63    4:55.70#T16    
     1) MO, Samuel 11                   2) Ching, Benjamin G 11           
     3) Yamout, Nader 12                4) Wadolowski, Thomas 12          
                  36.04   1:13.96 (1:13.96)     1:54.75 (40.79)   2:39.74 (1:25.78)
        3:12.19 (32.45)   3:50.77 (1:11.03)     4:21.96 (31.19)   4:55.70 (1:04.93)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       5:04.96    5:15.97        
     1) Graham, Danny 12                2) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
     3) Kowalsky, Austin J 11           4) Shanley, Benjamin M 12         
                  40.37   1:23.52 (1:23.52)     2:03.35 (39.83)   2:48.17 (1:24.65)
        3:23.32 (35.15)   4:03.43 (1:15.26)     4:38.42 (34.99)   5:15.97 (1:12.54)
 
Event 125  Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:47.10   7/31/2005 Team Suffolk, TMSUFFOLK                    
                         J KOCHMAN, K DEGRAZIA, C NAPOLI, L PARISI         
    LC Metro: # 4:21.90    8/5/2003 BadgerSwim Club, BAD-MR                    
                         R. GROVE, M. KIERNAN, B. O'CONNOR, K. KELLY       
                4:25.69  T16
                4:36.39  JNR
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            4:47.83    5:25.69        
     1) Bodnar, Katharine D 16          2) Alejandro, Tricia A 16         
     3) Lehner, Eliza A 17              4) Moore, Jhanna 16               
                  38.89   1:19.70 (1:19.70)     2:00.16 (40.46)   2:47.57 (1:27.87)
        3:27.48 (39.91)   4:15.77 (1:28.20)     4:49.40 (33.63)   5:25.69 (1:09.92)
 
Event 127  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:37.83   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID                     
    LC Metro: # 4:32.85   7/15/1982 N.Winkler, LISC-MR                         
                4:24.99  JNR
                4:30.69  JR-B
                4:41.49  T16
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            4:56.00    4:50.82 ZONE   
                  34.32     1:10.74 (36.42)     1:47.92 (37.18)     2:24.88 (36.96)
        3:02.24 (37.36)     3:39.02 (36.78)     4:15.72 (36.70)     4:50.82 (35.10)
  2 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    4:58.77    4:50.97 ZONE   
                  34.07     1:10.51 (36.44)     1:48.20 (37.69)     2:25.30 (37.10)
        3:02.36 (37.06)     3:39.42 (37.06)     4:16.38 (36.96)     4:50.97 (34.59)
  3 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          4:56.16    4:51.03 ZONE   
                  33.25     1:10.08 (36.83)     1:47.93 (37.85)     2:25.50 (37.57)
        3:02.91 (37.41)     3:39.91 (37.00)     4:16.41 (36.50)     4:51.03 (34.62)
  4 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  5:11.76    5:04.74 JO     
                  34.67     1:13.15 (38.48)     1:52.44 (39.29)     2:31.19 (38.75)
        3:10.38 (39.19)     3:49.70 (39.32)     4:28.46 (38.76)     5:04.74 (36.28)
  5 Cho, Rachel S             11 LIAC-MR              5:00.71    5:06.38 JO     
                  35.15     1:12.36 (37.21)     1:50.99 (38.63)     2:29.59 (38.60)
        3:08.88 (39.29)     3:48.14 (39.26)     4:28.79 (40.65)     5:06.38 (37.59)
  6 Wade, Zoey A              12 HYB-MR               5:29.65    5:08.46 JO     
                  35.97     1:15.62 (39.65)     1:57.06 (41.44)     2:36.52 (39.46)
        3:15.73 (39.21)     3:53.58 (37.85)     4:31.33 (37.75)     5:08.46 (37.13)
  7 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  5:03.01    5:08.63 JO     
                  35.33     1:13.02 (37.69)     1:52.39 (39.37)     2:31.61 (39.22)
        3:11.20 (39.59)     3:51.01 (39.81)     4:30.85 (39.84)     5:08.63 (37.78)
  8 DiPreta, Stephanie N      12 LIAC-MR              5:09.67    5:10.94 JO     
                  34.59     1:12.77 (38.18)     1:52.24 (39.47)     2:31.38 (39.14)
        3:11.61 (40.23)     3:51.32 (39.71)     4:32.06 (40.74)     5:10.94 (38.88)
  9 Poleway, Monica J         12 Middies-MR           5:43.16Y   5:11.44 JO     
                  34.40     1:13.26 (38.86)     1:53.01 (39.75)     2:32.78 (39.77)
        3:12.77 (39.99)     3:52.49 (39.72)     4:32.46 (39.97)     5:11.44 (38.98)
 10 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  5:14.91    5:11.76 JO     
                  35.99     1:15.36 (39.37)     1:55.73 (40.37)     2:35.78 (40.05)
        3:15.71 (39.93)     3:54.94 (39.23)     4:34.24 (39.30)     5:11.76 (37.52)
 11 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    5:06.15    5:14.93 JO     
                  35.47     1:15.06 (39.59)     1:55.06 (40.00)     2:35.61 (40.55)
        3:16.06 (40.45)     3:56.59 (40.53)     4:36.82 (40.23)     5:14.93 (38.11)
 12 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              5:14.41    5:15.50 JO     
                  35.69     1:15.30 (39.61)     1:54.57 (39.27)     2:34.62 (40.05)
        3:15.28 (40.66)     3:55.45 (40.17)     4:36.73 (41.28)     5:15.50 (38.77)
 13 Sims, Danielle            12 Bgnw Marlins-MR      5:47.65Y   5:16.18 JO     
                  32.47     1:10.42 (37.95)     1:52.67 (42.25)     2:34.10 (41.43)
        3:15.68 (41.58)     3:56.53 (40.85)     4:37.11 (40.58)     5:16.18 (39.07)
 14 Barry, Elizabeth R        11 Bgnw Marlins-MR      5:54.80Y   5:16.38 JO     
                  34.57     1:14.12 (39.55)     1:54.82 (40.70)     2:35.89 (41.07)
        3:17.16 (41.27)     3:58.30 (41.14)     4:38.55 (40.25)     5:16.38 (37.83)
 15 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       5:13.54    5:16.81 JO     
                  35.18     1:14.72 (39.54)     1:55.23 (40.51)     2:35.55 (40.32)
        3:16.55 (41.00)     3:56.63 (40.08)     4:37.98 (41.35)     5:16.81 (38.83)
 16 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          5:26.77    5:17.95 JO     
                  34.37     1:12.91 (38.54)     1:53.40 (40.49)     2:33.82 (40.42)
        3:14.93 (41.11)     3:56.35 (41.42)     4:38.82 (42.47)     5:17.95 (39.13)
 17 Torre, Melissa R          12 LIAC-MR              5:09.50    5:19.04 JO     
                  35.78     1:14.65 (38.87)     1:55.20 (40.55)     2:35.63 (40.43)
        3:17.07 (41.44)     3:58.21 (41.14)     4:39.77 (41.56)     5:19.04 (39.27)
 18 Zawatson, Cady            12 LIAC-MR              5:22.11    5:20.99 JO     
                  36.06     1:15.71 (39.65)     1:56.74 (41.03)     2:38.03 (41.29)
        3:19.90 (41.87)     4:01.17 (41.27)     4:41.80 (40.63)     5:20.99 (39.19)
 19 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           5:23.63    5:21.81 JO     
                  36.54     1:16.74 (40.20)     1:58.88 (42.14)     2:40.58 (41.70)
        3:22.19 (41.61)     4:03.78 (41.59)     4:43.99 (40.21)     5:21.81 (37.82)
 20 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               5:53.19Y   5:21.93 JO     
                  35.92     1:15.68 (39.76)     1:57.17 (41.49)     2:38.72 (41.55)
        3:20.38 (41.66)     4:01.39 (41.01)     4:42.99 (41.60)     5:21.93 (38.94)
 21 Buckley, Taylor A         12 Sachem-MR            5:22.51    5:22.52 JO     
                  39.31     1:20.81 (41.50)     2:02.38 (41.57)     2:43.41 (41.03)
        3:25.21 (41.80)     4:04.82 (39.61)     4:45.26 (40.44)     5:22.52 (37.26)
 22 Baker, Lauren R           12 UN-MR                5:10.07    5:22.63 JO     
                                   8.34 ( )       35.94 (27.60)   4:00.83 (3:24.89)
                                                    4:42.39 ( )     5:22.63 (40.24)
 23 Pierce, Sara N            12 IA-MR                5:24.53    5:23.81 JO     
                  36.85     1:17.53 (40.68)     1:59.53 (42.00)     2:40.94 (41.41)
        3:23.38 (42.44)     4:04.02 (40.64)     4:45.06 (41.04)     5:23.81 (38.75)
 24 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              5:17.43    5:24.55 JO     
                  36.15     1:16.06 (39.91)     1:56.64 (40.58)     2:37.76 (41.12)
        3:18.55 (40.79)     4:00.73 (42.18)     4:43.46 (42.73)     5:24.55 (41.09)
 25 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    5:57.90Y   5:25.21 JO     
                  36.67     1:17.62 (40.95)     1:59.05 (41.43)     2:41.08 (42.03)
        3:22.66 (41.58)     4:04.69 (42.03)     4:46.35 (41.66)     5:25.21 (38.86)
 26 Chen, Lillian T           12 Express Swimming-MR  5:27.10    5:28.25 JO     
                  36.70     1:16.94 (40.24)     1:58.90 (41.96)     2:40.69 (41.79)
        3:23.11 (42.42)     4:05.34 (42.23)     4:47.45 (42.11)     5:28.25 (40.80)
 27 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR              5:25.18    5:31.63        
                  37.58     1:18.90 (41.32)     2:01.29 (42.39)     2:44.09 (42.80)
        3:26.60 (42.51)     4:09.01 (42.41)     4:51.38 (42.37)     5:31.63 (40.25)
 
Event 128  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:39.16        1984 Rodney Van Tassell, NBS                    
    LC Metro: # 4:34.98   7/15/1998 M.Brocki, IA-MR                            
                4:08.59  JNR
                4:09.79  JR-B
                4:38.39  T16
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yang, Patrick             12 LIAC-MR              4:54.55    4:44.97 ZONE   
                  31.13     1:07.11 (35.98)     1:44.39 (37.28)     2:20.70 (36.31)
        2:56.86 (36.16)     3:33.30 (36.44)     4:09.83 (36.53)     4:44.97 (35.14)
  2 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           4:58.47    4:50.23 ZONE   
                  32.18     1:07.81 (35.63)     1:45.12 (37.31)     2:21.99 (36.87)
        2:59.16 (37.17)     3:36.85 (37.69)     4:14.35 (37.50)     4:50.23 (35.88)
  3 Yamout, Nader             12 Twisters-MR          4:51.47    4:50.96 ZONE   
                  32.61     1:08.96 (36.35)     1:46.24 (37.28)     2:22.98 (36.74)
        3:00.42 (37.44)     3:38.28 (37.86)     4:16.79 (38.51)     4:50.96 (34.17)
  4 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         4:53.47    4:51.65 ZONE   
                  33.44     1:11.10 (37.66)     1:49.44 (38.34)     2:27.05 (37.61)
        3:05.38 (38.33)     3:42.67 (37.29)     4:18.60 (35.93)     4:51.65 (33.05)
  5 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         4:57.19    4:53.55 ZONE   
                  33.64     1:10.84 (37.20)     1:48.82 (37.98)     2:26.41 (37.59)
        3:04.17 (37.76)     3:41.59 (37.42)     4:18.25 (36.66)     4:53.55 (35.30)
  6 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         5:23.53    5:00.41 ZONE   
                  35.37     1:13.33 (37.96)     1:51.62 (38.29)     2:29.54 (37.92)
        3:07.44 (37.90)     3:45.11 (37.67)     4:22.85 (37.74)     5:00.41 (37.56)
  7 Lennon, Michael J         12 UN-MR                5:47.55Y   5:01.28 ZONE   
                  33.88     1:12.50 (38.62)     1:51.61 (39.11)     2:30.16 (38.55)
        3:08.42 (38.26)     3:46.93 (38.51)     4:24.99 (38.06)     5:01.28 (36.29)
  8 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         5:08.20    5:02.54 ZONE   
                  33.90     1:10.43 (36.53)     1:49.51 (39.08)     2:27.76 (38.25)
        3:07.09 (39.33)     3:45.64 (38.55)     4:25.45 (39.81)     5:02.54 (37.09)
  9 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  5:01.02    5:03.42 ZONE   
                  33.57     1:11.40 (37.83)     1:49.83 (38.43)     2:28.66 (38.83)
        3:07.58 (38.92)     3:46.93 (39.35)     4:26.16 (39.23)     5:03.42 (37.26)
 10 Dutton, Matthew T         12 HAA-MR               5:05.94    5:03.82 ZONE   
                  33.91     1:11.58 (37.67)     1:50.54 (38.96)     2:28.89 (38.35)
        3:07.84 (38.95)     3:47.28 (39.44)     4:26.36 (39.08)     5:03.82 (37.46)
 11 Fountain, Greg J          12 IA-MR                5:09.14    5:04.92 JO     
                  33.63     1:10.83 (37.20)     1:49.43 (38.60)     2:28.02 (38.59)
        3:07.55 (39.53)     3:46.74 (39.19)     4:26.88 (40.14)     5:04.92 (38.04)
 12 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           5:03.03    5:06.18 JO     
                  34.62     1:12.62 (38.00)     1:51.76 (39.14)     2:30.61 (38.85)
        3:09.99 (39.38)     3:49.43 (39.44)     4:28.64 (39.21)     5:06.18 (37.54)
 13 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           5:07.80    5:06.71 JO     
                  35.27     1:13.39 (38.12)     1:52.18 (38.79)     2:30.84 (38.66)
        3:09.85 (39.01)     3:49.13 (39.28)     4:28.55 (39.42)     5:06.71 (38.16)
 14 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  5:25.55    5:10.38 JO     
                  33.73     1:12.91 (39.18)     1:53.81 (40.90)     2:33.88 (40.07)
        3:13.92 (40.04)     3:52.03 (38.11)     4:32.58 (40.55)     5:10.38 (37.80)
 15 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR              5:22.28    5:13.70 JO     
                  36.02     1:16.19 (40.17)     1:56.28 (40.09)     2:36.60 (40.32)
        3:17.80 (41.20)     3:57.77 (39.97)     4:37.49 (39.72)     5:13.70 (36.21)
 16 Georgescu, Ronald F       12 Agua Swim Team-MR    5:09.11    5:13.98 JO     
                  34.15     1:12.31 (38.16)     1:52.72 (40.41)     2:33.02 (40.30)
        3:14.12 (41.10)     3:55.14 (41.02)     4:35.55 (40.41)     5:13.98 (38.43)
 17 Ehret, Jack M             11 Aqua Gems-MR         5:07.70    5:14.31 JO     
                  35.52     1:14.66 (39.14)     1:54.61 (39.95)     2:34.39 (39.78)
        3:14.70 (40.31)     3:55.67 (40.97)     4:36.02 (40.35)     5:14.31 (38.29)
 18 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR      5:25.27    5:18.25 JO     
                  35.66     1:15.66 (40.00)     1:58.36 (42.70)     2:39.18 (40.82)
        3:20.51 (41.33)     4:01.15 (40.64)     4:42.13 (40.98)     5:18.25 (36.12)
 19 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         5:55.34Y   5:18.49 JO     
                  35.62     1:16.12 (40.50)     1:57.27 (41.15)     2:38.20 (40.93)
        3:19.82 (41.62)     4:00.50 (40.68)     4:40.37 (39.87)     5:18.49 (38.12)
 20 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            5:23.73    5:23.24 JO     
                  36.01     1:16.04 (40.03)     1:57.50 (41.46)     2:39.00 (41.50)
        3:20.85 (41.85)     4:01.82 (40.97)     4:43.59 (41.77)     5:23.24 (39.65)
 21 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         6:01.37Y   5:24.42 JO     
                  35.80     1:16.25 (40.45)     1:57.80 (41.55)     2:39.37 (41.57)
        3:22.09 (42.72)     4:03.82 (41.73)     4:45.80 (41.98)     5:24.42 (38.62)
 22 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    5:22.37    5:26.85 JO     
                  35.04     1:15.81 (40.77)     1:58.73 (42.92)     2:41.27 (42.54)
        3:23.56 (42.29)     4:06.84 (43.28)     4:47.61 (40.77)     5:26.85 (39.24)
 23 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  6:01.51Y   5:37.11        
                  36.88     1:19.69 (42.81)     2:03.87 (44.18)     2:46.07 (42.20)
        3:28.65 (42.58)     4:12.02 (43.37)     4:55.32 (43.30)     5:37.11 (41.79)
 
Event 129  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:28.16   7/15/1982 Lori Boehler, LISC                         
    LC Metro: # 4:10.21   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR                         
                4:24.99  JNR
                4:30.69  JR-B
                4:46.99  ZONE
                5:11.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR    4:45.45    4:41.40 ZONE   
                  32.45     1:08.06 (35.61)     1:44.60 (36.54)     2:21.02 (36.42)
        2:57.70 (36.68)     3:33.77 (36.07)     4:09.44 (35.67)     4:41.40 (31.96)
  2 Ghostlaw, Natalya B       16 NBS-MR               4:47.71    4:41.97 ZONE   
                  33.71     1:09.31 (35.60)     1:45.30 (35.99)     2:21.33 (36.03)
        2:57.62 (36.29)     3:33.63 (36.01)     4:08.96 (35.33)     4:41.97 (33.01)
  3 Nugent, Susan A           15 UN-MR                4:41.12    4:45.59 ZONE   
                  34.16     1:10.26 (36.10)     1:46.86 (36.60)     2:23.58 (36.72)
        2:59.46 (35.88)     3:34.94 (35.48)     4:11.38 (36.44)     4:45.59 (34.21)
  4 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  4:43.82    4:48.72 JO     
                  33.70     1:09.99 (36.29)     1:47.39 (37.40)     2:24.18 (36.79)
        3:01.25 (37.07)     3:36.41 (35.16)     4:13.42 (37.01)     4:48.72 (35.30)
  5 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    4:38.83    4:50.23 JO     
                  33.85     1:09.75 (35.90)     1:46.62 (36.87)     2:23.47 (36.85)
        3:00.41 (36.94)     3:37.08 (36.67)     4:14.24 (37.16)     4:50.23 (35.99)
  6 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         4:56.22    4:55.18 JO     
                  33.62     1:10.26 (36.64)     1:48.36 (38.10)     2:26.35 (37.99)
        3:04.68 (38.33)     3:42.31 (37.63)     4:19.96 (37.65)     4:55.18 (35.22)
  7 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               4:54.43    4:56.69 JO     
                  33.81     1:09.99 (36.18)     1:47.19 (37.20)     2:24.43 (37.24)
        3:02.03 (37.60)     3:40.59 (38.56)     4:19.12 (38.53)     4:56.69 (37.57)
  8 McNeely, Megan A          18 Express Swimming-MR  4:59.75    4:58.58 JO     
                  33.32     1:10.25 (36.93)     1:48.85 (38.60)     2:27.28 (38.43)
        3:05.89 (38.61)     3:43.90 (38.01)     4:22.21 (38.31)     4:58.58 (36.37)
  9 Balder, Jaclyn M          17 LIAC-MR              4:52.69    4:59.73 JO     
                  34.39     1:11.65 (37.26)     1:49.04 (37.39)     2:26.76 (37.72)
        3:05.16 (38.40)     3:43.51 (38.35)     4:22.22 (38.71)     4:59.73 (37.51)
 10 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         5:26.79Y   5:00.36 JO     
                  33.37     1:10.07 (36.70)     1:48.14 (38.07)     2:26.39 (38.25)
        3:05.21 (38.82)     3:44.39 (39.18)     4:23.12 (38.73)     5:00.36 (37.24)
 11 Logan, Colleen M          15 LIAC-MR              5:02.29    5:00.87 JO     
                  34.60     1:11.97 (37.37)     1:50.24 (38.27)     2:28.46 (38.22)
        3:07.13 (38.67)     3:45.01 (37.88)     4:23.80 (38.79)     5:00.87 (37.07)
 12 Makowski, Michelle T      15 Tmsuffolk-MR         5:01.19    5:03.60 JO     
                  34.12     1:11.38 (37.26)     1:49.68 (38.30)     2:28.38 (38.70)
        3:07.28 (38.90)     3:46.19 (38.91)     4:25.56 (39.37)     5:03.60 (38.04)
 13 Moore, Jhanna             16 Agua Swim Team-MR    5:08.40    5:06.49 JO     
                  34.96     1:12.70 (37.74)     1:52.11 (39.41)     2:32.18 (40.07)
        3:12.20 (40.02)     3:51.59 (39.39)     4:30.12 (38.53)     5:06.49 (36.37)
 14 Abribat, Casey M          15 Aqua Gems-MR         5:11.07    5:11.59 JO     
                  34.03     1:12.05 (38.02)     1:51.10 (39.05)     2:30.82 (39.72)
        3:11.59 (40.77)     3:52.09 (40.50)     4:32.89 (40.80)     5:11.59 (38.70)
 15 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    4:44.85    5:12.29        
                  36.06     1:15.51 (39.45)     1:55.93 (40.42)     2:36.02 (40.09)
        3:15.81 (39.79)     3:55.07 (39.26)     4:34.33 (39.26)     5:12.29 (37.96)
 16 Rosenbrock, Katie         16 HAA-MR               4:56.34S   5:16.65        
                  34.40     1:13.14 (38.74)     1:53.68 (40.54)     2:34.10 (40.42)
        3:15.79 (41.69)     3:56.59 (40.80)     4:37.52 (40.93)     5:16.65 (39.13)
 
Event 130  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:14.50   7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY                       
    LC Metro: # 3:54.65   3/27/2001 B.Neligan, LIAC-MR                         
                4:08.59  JNR
                4:09.79  JR-B
                4:28.89  ZONE
                4:49.99  JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frawley III, Robert J     17 OWA-MR               4:19.09    4:25.12 ZONE   
                  30.76     1:03.82 (33.06)     1:36.92 (33.10)     2:10.87 (33.95)
        2:44.37 (33.50)     3:18.06 (33.69)     3:52.43 (34.37)     4:25.12 (32.69)
  2 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR         4:31.62    4:29.39 JO     
                  30.95     1:04.24 (33.29)     1:38.89 (34.65)     2:13.13 (34.24)
        2:47.99 (34.86)     3:22.35 (34.36)     3:56.85 (34.50)     4:29.39 (32.54)
  3 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         4:39.31    4:30.70 JO     
                  30.77     1:04.41 (33.64)     1:38.74 (34.33)     2:13.07 (34.33)
        2:47.26 (34.19)     3:22.08 (34.82)     3:56.81 (34.73)     4:30.70 (33.89)
  4 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  4:31.42    4:34.07 JO     
                  30.97     1:04.70 (33.73)     1:39.18 (34.48)     2:13.90 (34.72)
        2:48.86 (34.96)     3:24.35 (35.49)     3:59.83 (35.48)     4:34.07 (34.24)
  5 Saindon, Brian Z          16 Aqua Gems-MR         4:40.50    4:35.50 JO     
                  30.42     1:04.62 (34.20)     1:39.67 (35.05)     2:15.01 (35.34)
        2:50.53 (35.52)     3:26.47 (35.94)     4:01.96 (35.49)     4:35.50 (33.54)
  6 Anderson, Zach B          15 NBS-MR               5:01.91Y   4:36.07 JO     
                  30.49     1:04.85 (34.36)     1:40.33 (35.48)     2:15.34 (35.01)
        2:51.14 (35.80)     3:27.70 (36.56)     4:03.28 (35.58)     4:36.07 (32.79)
  7 Furman, Donald W          17 UN-MR                4:59.67Y   4:36.55 JO     
                  31.87     1:06.80 (34.93)     1:42.76 (35.96)     2:18.10 (35.34)
        2:53.67 (35.57)     3:28.64 (34.97)     4:03.86 (35.22)     4:36.55 (32.69)
  8 Alejandro, Steffen        15 Agua Swim Team-MR    4:48.02    4:38.75 JO     
                  31.21     1:05.70 (34.49)     1:41.09 (35.39)     2:16.67 (35.58)
        2:52.36 (35.69)     3:28.27 (35.91)     4:03.93 (35.66)     4:38.75 (34.82)
  9 Lyons, Brian L            15 UN-MR                5:18.37Y   4:39.68 JO     
                  31.96     1:07.11 (35.15)     1:42.84 (35.73)     2:18.82 (35.98)
        2:54.61 (35.79)     3:29.87 (35.26)     4:05.29 (35.42)     4:39.68 (34.39)
 10 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  5:03.19Y   4:39.73 JO     
                  30.40     1:05.18 (34.78)     1:40.64 (35.46)     2:16.38 (35.74)
        2:52.52 (36.14)     3:29.23 (36.71)     4:05.09 (35.86)     4:39.73 (34.64)
 11 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR         4:35.56    4:41.40 JO     
                  31.45     1:06.31 (34.86)     1:42.09 (35.78)     2:18.28 (36.19)
        2:54.42 (36.14)     3:30.29 (35.87)     4:06.17 (35.88)     4:41.40 (35.23)
 12 Collins, Wyatt C          16 Badger-MR            5:17.88Y   4:41.68 JO     
                  32.64     1:07.64 (35.00)     1:43.57 (35.93)     2:19.39 (35.82)
        2:55.54 (36.15)     3:31.74 (36.20)     4:08.01 (36.27)     4:41.68 (33.67)
 13 Fitzgerald, Reid B        17 Agua Swim Team-MR    4:53.90Y   4:41.99 JO     
                  31.24     1:05.86 (34.62)     1:42.29 (36.43)     2:18.63 (36.34)
        2:55.62 (36.99)     3:31.19 (35.57)     4:07.27 (36.08)     4:41.99 (34.72)
 14 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         5:18.04Y   4:42.42 JO     
                  31.33     1:06.08 (34.75)     1:41.80 (35.72)     2:18.02 (36.22)
        2:54.09 (36.07)     3:29.32 (35.23)     4:06.35 (37.03)     4:42.42 (36.07)
 15 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  5:03.72Y   4:45.07 JO     
                  31.96     1:07.39 (35.43)     1:43.71 (36.32)     2:20.60 (36.89)
        2:57.62 (37.02)     3:33.96 (36.34)     4:09.72 (35.76)     4:45.07 (35.35)
 16 Gravina, Michael T        16 SSL-MR               4:48.12    4:45.08 JO     
                  31.70     1:06.25 (34.55)     1:42.02 (35.77)     2:18.42 (36.40)
        2:55.31 (36.89)     3:32.14 (36.83)     4:09.03 (36.89)     4:45.08 (36.05)
 17 Shachar, Tal A            16 GAEL-MR              5:00.58Y   4:46.34 JO     
                  31.63     1:06.84 (35.21)     1:43.33 (36.49)     2:19.43 (36.10)
        2:56.13 (36.70)     3:32.65 (36.52)     4:10.16 (37.51)     4:46.34 (36.18)
 18 Dinces, Jon M             15 SSL-MR               5:11.82Y   4:47.05 JO     
                  33.17     1:09.59 (36.42)     1:46.22 (36.63)     2:22.57 (36.35)
        2:59.20 (36.63)     3:36.07 (36.87)     4:12.93 (36.86)     4:47.05 (34.12)
 19 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         5:02.54Y   4:50.48        
                  32.27     1:07.80 (35.53)     1:44.47 (36.67)     2:21.18 (36.71)
        2:58.33 (37.15)     3:35.47 (37.14)     4:13.29 (37.82)     4:50.48 (37.19)
 20 Ghostlaw, Stephen J       18 NBS-MR               5:13.02Y   4:57.75        
                  32.74     1:09.60 (36.86)     1:47.84 (38.24)     2:25.41 (37.57)
        3:03.93 (38.52)     3:42.49 (38.56)     4:20.75 (38.26)     4:57.75 (37.00)
 
Event 151  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.40   7/30/2004 T. McGuirk-79/L.Parisi-04, LISC / TS       
    LC Metro: #   57.94   6/29/2006 Alex FORRESTER at Bell Grand P, BAD-MR     
                  58.89  13-14 JNR
                  59.69  13-14 T16
                1:00.19  13-14 JR-B
                1:04.89  13-14 ZONE
                1:09.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR       NT    1:07.14 JO     
                  32.00     1:07.14 (35.14)                                        
 
Event 152  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:09.01   7/31/2004 Lili M Shiota, AGUA Swim Team              
    LC Metro: # 1:05.76   7/15/1986 L.Loveless, BSC-MR                         
                1:06.49  13-14 JNR
                1:07.19  13-14 T16
                1:07.89  13-14 JR-B
                1:14.19  13-14 ZONE
                1:20.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR       NT    1:16.82 JO     
                  37.61     1:16.82 (39.21)                                        
 
Event 153  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:20.04   7/15/1998 Tory Nelson, BSC                           
    LC Metro: # 1:12.07   7/15/1998 A.Mantey, MSC-MR                           
                1:14.89  13-14 JNR
                1:15.19  13-14 T16
                1:16.79  13-14 JR-B
                1:24.89  13-14 ZONE
                1:31.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.19 JO     
                  40.02     1:25.19 (45.17)                                        
 
Event 154  Mixed 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:11.01   7/29/2006 Katharine D Bodnar, AGUA Swim Team         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bodnar, Katharine D       16 Agua Swim Team-MR         NT    1:11.01!       
                  32.55     1:11.01 (38.46)                                        
 
Event 155  Mixed 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:17.64   7/29/2006 Victoria Ponzo, FLY  -MR                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ponzo, Victoria           15 FLY-MR                    NT    2:17.64!       
                  32.31     1:06.70 (34.39)     1:42.59 (35.89)     2:17.64 (35.05)
  2 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR                   NT    2:32.91        
                  35.52     1:14.56 (39.04)     1:54.91 (40.35)     2:32.91 (38.00)
  3 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR           NT    2:39.67        
                  36.26     1:18.21 (41.95)     2:01.05 (42.84)     2:39.67 (38.62)
 
Event 156  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:30.72   7/27/2003 Nicole Cliff, Badger                       
    LC Metro: # 2:20.53   7/15/1997 C.Berg, MSC-MR                             
                2:22.79  11-12 JNR
                2:25.99  11-12 JR-B
                2:33.99  11-12 T16
                2:47.39  11-12 ZONE
                3:03.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR       NT    2:47.43 JO     
                  40.40     1:22.90 (42.50)     2:05.76 (42.86)     2:47.43 (41.67)
 
Event 157  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:37.47   7/15/1994 Joe Price, SSC                             
    LC Metro: # 2:27.60   7/15/1995 C.Miller, LIAC-MR                          
                2:28.59  13-14 JNR
                2:29.79  13-14 JR-B
                2:34.29  13-14 T16
                2:51.49  13-14 ZONE
                3:09.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bianco, Phillip E         14 HS-MR                     NT    3:08.64 JO     
                  39.85     1:25.83 (45.98)     2:16.77 (50.94)     3:08.64 (51.87)
 
Event 160  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.46   7/27/2003 Alana M Sprow, TVSC -MR                      
    LC Metro: # 26.63   7/15/1995 B.Davey, NBS-MR                              
                27.39  13-14 JNR
                27.49  13-14 T16
                27.79  13-14 JR-B
                29.69  13-14 ZONE
                31.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De los Santos, Diana      14 FLY-MR                    NT      30.11 JO     
                                                      30.11 ( )           30.11 ( )
 
Event 171  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.83   7/25/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR                  
    LC Metro: #   59.64   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR     
                  58.89  11-12 JNR
                1:00.19  11-12 JR-B
                1:01.99  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:12.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR                   NT    1:08.93 JO     
                  33.26     1:08.93 (35.67)                                        
 
Event 172  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:09.92   7/31/2004 Alex Forrester, Badger                     
    LC Metro: # 1:04.94   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR     
                1:06.49  11-12 JNR
                1:07.89  11-12 JR-B
                1:10.79  11-12 T16
                1:17.69  11-12 ZONE
                1:24.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.30        
                  43.12     1:26.30 (43.18)                                        
 
Event 173  Women 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:18.00   7/15/1980 Rebecca Troutman, GAA                      
    LC Metro: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN at 2003 NCSA, YMID-MR    
                1:14.89  15-18 JNR
                1:16.79  15-18 JR-B
                1:22.59  15-18 ZONE
                1:29.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Jane                 15 FLY-MR                    NT    1:22.03 ZONE   
                  38.99     1:22.03 (43.04)                                        
 
Event 173  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:13.86   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                      
    LC Metro: # 1:12.21   7/15/1994 C.Miller, LIAC-MR                          
                1:08.39  11-12 JNR
                1:10.09  11-12 JR-B
                1:18.59  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:36.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grosman, Robert           12 Shy/ Seals-MR             NT    1:40.72        
                  48.16     1:40.72 (52.56)                                        
 
Event 176  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.52   7/15/1980 Jennifer Boyd, AK                            
    LC Metro: # 27.64   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR       
                27.39  11-12 JNR
                27.79  11-12 JR-B
                28.49  11-12 T16
                30.59  11-12 ZONE
                33.49  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR         NT      33.85        
                                                      33.85 ( )           33.85 ( )
 
Event 176  Women 15-18 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.15   7/15/1997 Emily Grant, AGUA                            
    LC Metro: # 26.37   7/15/1996 B.Davey, NBS-MR                              
                27.39  15-18 JNR
                27.79  15-18 JR-B
                29.69  15-18 ZONE
                31.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, Bianca          16 FLY-MR                    NT      30.27 JO     
                                                      30.27 ( )           30.27 ( )
 
Event 201  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 25.99   7/15/1984 Russ Galindo, TOI                            
    LC Metro: # 25.14    6/3/2006 Jack WAGNER at 2006 MR LIAC Su, LIAC-MR      
                24.79  13-14 JNR
                24.79  13-14 JR-B
                25.69  13-14 T16
                28.09  13-14 ZONE
                30.19  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Jake A           14 TVSC-MR                   NT      29.13 JO     
 
Event 202  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 34.14   7/25/2003 Sara Giberson, BASC                          
    LC Metro: # 33.91    5/9/2003 SARA GIBERSON at Trident May M, BASC-MR      
                36.19  10&U T16
                40.29  10&U ZONE
                47.59  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                   NT      39.96 ZONE   
 
Event 203  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 36.07      7/1984 Lorraine Grein, FLY                          
    LC Metro: # 34.70   6/10/2006 Annie Zhu at 2006 MR AGUA Ice, LGAC-MR       
                36.19  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                43.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR       NT      40.16 JO     
 
Event 205  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.83   7/25/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR                  
    LC Metro: #   59.64   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR     
                  58.89  11-12 JNR
                1:00.19  11-12 JR-B
                1:01.99  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:12.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                    NT    1:08.64 JO     
                  32.75     1:08.64 (35.89)                                        
 
Event 206  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:09.92   7/31/2004 Alex Forrester, Badger                     
    LC Metro: # 1:04.94   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR     
                1:06.49  11-12 JNR
                1:07.89  11-12 JR-B
                1:10.79  11-12 T16
                1:17.69  11-12 ZONE
                1:24.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR                   NT    1:18.40 JO     
                  37.64     1:18.40 (40.76)                                        
 
Event 206  Women 15-18 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.07   7/15/1984 T. Zompoulos, BSC                          
    LC Metro: # 1:02.69   7/15/1989 L.Loveless, BSC-MR                         
                1:06.49  15-18 JNR
                1:07.89  15-18 JR-B
                1:12.69  15-18 ZONE
                1:19.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LI, Qing                  16 TVSC-MR                   NT    1:12.64 ZONE   
                  35.56     1:12.64 (37.08)                                        
 
Event 207  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:23.44   7/31/2004 Annie Zhu, TWISTERS                        
    LC Metro: # 1:19.11   5/22/2005 ANNIE ZHU at Badger May LC Mee, LGAC-MR    
                1:28.89  10&U T16
                1:38.79  10&U ZONE
                1:56.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR           NT    1:41.40 JO     
                  49.27     1:41.40 (52.13)                                        
 
Event 209  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:09.05   7/26/2002 Paola Duguet, BAD                          
    LC Metro: # 2:02.81   7/15/1995 J.Foschi, LIAC-MR                          
                2:06.79  13-14 JNR
                2:08.19  13-14 T16
                2:09.09  13-14 JR-B
                2:18.99  13-14 ZONE
                2:30.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR              NT    2:30.47 JO     
                  34.04     1:11.73 (37.69)     1:51.14 (39.41)     2:30.47 (39.33)
  2 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR                   NT    2:33.54        
                  33.40     1:12.33 (38.93)     1:53.93 (41.60)     2:33.54 (39.61)
 
Event 210  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:30.72   7/27/2003 Nicole Cliff, Badger                       
    LC Metro: # 2:20.53   7/15/1997 C.Berg, MSC-MR                             
                2:22.79  11-12 JNR
                2:25.99  11-12 JR-B
                2:33.99  11-12 T16
                2:47.39  11-12 ZONE
                3:03.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR       NT    2:46.27 ZONE   
                  40.19     1:22.24 (42.05)     2:05.07 (42.83)     2:46.27 (41.20)
 
Event 213  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:44.73      7/1982 Sue Verderber, LISC                        
    LC Metro: # 2:34.29   7/15/1982 S.Verderber, LISC-MR                       
                2:47.29  10&U T16
                3:03.59  10&U ZONE
                3:43.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodriguez, Nicole         10 FLY-MR                    NT    3:02.88 ZONE   
                  40.32     1:26.21 (45.89)     2:21.41 (55.20)     3:02.88 (41.47)
  2 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR                 NT    3:08.55 JO     
                  44.92     1:29.35 (44.43)     2:28.45 (59.10)     3:08.55 (40.10)
 
Event 213  Girls 11-12 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:32.99   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID                     
    LC Metro: # 2:27.38   4/15/1997 C.Berg, MSC-MR                             
                2:23.69  11-12 JNR
                2:27.59  11-12 JR-B
                2:31.79  11-12 T16
                2:44.19  11-12 ZONE
                2:59.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR       NT    2:44.74 JO     
                  37.00     1:18.47 (41.47)     2:07.46 (48.99)     2:44.74 (37.28)
 
Event 251  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.52   7/15/1980 Jennifer Boyd, AK                            
    LC Metro: # 27.64   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR       
                27.39  11-12 JNR
                27.79  11-12 JR-B
                28.49  11-12 T16
                30.59  11-12 ZONE
                33.49  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR                   NT      32.37 JO     
  2 Morris, Cara K            12 Cond-MR                   NT      32.49 JO     
 
Event 257  Women 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:18.00   7/15/1980 Rebecca Troutman, GAA                      
    LC Metro: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN at 2003 NCSA, YMID-MR    
                1:14.89  15-18 JNR
                1:16.79  15-18 JR-B
                1:22.59  15-18 ZONE
                1:29.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Jean M            16 Aqua Gems-MR              NT    1:22.12 ZONE   
                  37.49     1:22.12 (44.63)                                        
 
Event 257  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:13.86   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                      
    LC Metro: # 1:12.21   7/15/1994 C.Miller, LIAC-MR                          
                1:08.39  11-12 JNR
                1:10.09  11-12 JR-B
                1:18.59  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:36.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR           NT    1:31.13 JO     
                  42.85     1:31.13 (48.28)                                        
 
Event 259  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:13.09   7/15/1984 Rodney VanTassell, NBS                     
    LC Metro: # 2:07.84   7/15/1992 D.Chang, HHH-MR                            
                2:12.29  11-12 T16
                2:25.39  11-12 ZONE
                2:36.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLaughlin, James J       11 Bgnw Marlins-MR           NT    2:38.98        
                  36.39     1:17.52 (41.13)     1:59.84 (42.32)     2:38.98 (39.14)
 
Event 263  Girls 11-12 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:32.99   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID                     
    LC Metro: # 2:27.38   4/15/1997 C.Berg, MSC-MR                             
                2:23.69  11-12 JNR
                2:27.59  11-12 JR-B
                2:31.79  11-12 T16
                2:44.19  11-12 ZONE
                2:59.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR       NT    2:47.60 JO     
                  36.82     1:22.06 (45.24)     2:09.38 (47.32)     2:47.60 (38.22)
 
Event 264  Women 15-18 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:10.95   7/15/1982 Kendell Delgado, LISC                      
    LC Metro: # 4:44.79    8/3/2005 JULIA E. SMIT at 2005 ConocoPh, TVSC-MR    
                5:03.69  15-18 JNR
                5:09.69  15-18 JR-B
                5:30.49  15-18 ZONE
                5:55.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kidron, Ella R            15 Agua Swim Team-MR         NT    5:42.93 JO     
                  38.19     1:20.14 (41.95)     2:06.75 (46.61)     2:52.28 (45.53)
        3:38.47 (46.19)     4:24.68 (46.21)     5:05.14 (40.46)     5:42.93 (37.79)
 
Event 301  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:30.72   7/27/2003 Nicole Cliff, Badger                       
    LC Metro: # 2:20.53   7/15/1997 C.Berg, MSC-MR                             
                2:22.79  11-12 JNR
                2:25.99  11-12 JR-B
                2:33.99  11-12 T16
                2:47.39  11-12 ZONE
                3:03.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR                   NT    2:46.86 ZONE   
                  40.09     1:22.36 (42.27)     2:07.04 (44.68)     2:46.86 (39.82)
 
Event 301  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:33.06    8/1/2004 Jack S Wagner, LIAC -MR                    
    LC Metro: # 2:29.24   8/11/2004 Jack WAGNER at Eastern Zone Ag, LIAC-MR    
                2:11.49  11-12 JNR
                2:12.39  11-12 JR-B
                2:32.59  11-12 T16
                2:47.39  11-12 ZONE
                3:03.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gebauer, Benjamin A       12 Bgnw Marlins-MR           NT    2:45.17 ZONE   
                  39.46     1:21.37 (41.91)     2:04.88 (43.51)     2:45.17 (40.29)
 
Event 302  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:55.27   7/26/2003 Steffen Alejandro, Unattached-             
    LC Metro: # 2:48.27   6/10/2005 CHUDCHANE SANGTIPPAWAN at 2005, LGAC-MR    
                2:28.59  11-12 JNR
                2:29.79  11-12 JR-B
                2:53.79  11-12 T16
                3:08.19  11-12 ZONE
                3:27.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR       NT    3:12.49 JO     
                  43.81                             2:24.20 ( )     3:12.49 (48.29)
 
Event 305  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.83   7/25/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR                  
    LC Metro: #   59.64   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR     
                  58.89  11-12 JNR
                1:00.19  11-12 JR-B
                1:01.99  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:12.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parker, Rachel            12 LIAC-MR                   NT    1:07.21 JO     
                  32.41     1:07.21 (34.80)                                        
 
Event 305  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:00.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                      
    LC Metro: #   59.18   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                       
                  43.89  11-12 JNR
                  53.99  11-12 JR-B
                1:00.29  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:13.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez, George          12 FLY-MR                    NT    1:12.60 JO     
                  34.33     1:12.60 (38.27)                                        
 
Event 307  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:20.96   7/30/2004 Britney Anderer, HAA  -MR                  
    LC Metro: # 1:14.07    7/6/2006 Annie Zhu at 2006 MR LC SENIOR, LGAC-MR    
                1:14.89  11-12 JNR
                1:16.79  11-12 JR-B
                1:18.99  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:35.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR                   NT    1:29.84 JO     
                  42.90     1:29.84 (46.94)                                        
 
Event 307  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:20.04   7/15/1998 Tory Nelson, BSC                           
    LC Metro: # 1:12.07   7/15/1998 A.Mantey, MSC-MR                           
                1:14.89  13-14 JNR
                1:15.19  13-14 T16
                1:16.79  13-14 JR-B
                1:24.89  13-14 ZONE
                1:31.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR       NT    1:29.99 JO     
                  43.01     1:29.99 (46.98)                                        
 
Event 308  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:05.20   7/15/1979 Terri McGuirk, LISC                        
    LC Metro: # 1:02.71   3/28/2006 Alex FORRESTER at 2006 USA Nat, BAD-MR     
                1:04.39  13-14 JNR
                1:04.99  13-14 T16
                1:05.79  13-14 JR-B
                1:12.29  13-14 ZONE
                1:19.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR       NT    1:16.50 JO     
                  36.16     1:16.50 (40.34)                                        
 
Event 308  Men 15-18 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 59.30   7/26/2002 Carroll Bullock, WPSC                        
    LC Metro: # 55.29   7/15/1995 J.DeBoyace, YMID-MR                          
                58.19  15-18 JNR
                58.89  15-18 JR-B
              1:03.69  15-18 ZONE
              1:09.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martinez-White, Naeem     16 Agua Swim Team-MR         NT    1:10.57        
                  31.18     1:10.57 (39.39)                                        
 
Event 309  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.52   7/15/1980 Jennifer Boyd, AK                            
    LC Metro: # 27.64   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR       
                27.39  11-12 JNR
                27.79  11-12 JR-B
                28.49  11-12 T16
                30.59  11-12 ZONE
                33.49  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR               NT      31.06 JO     
  2 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                    NT      31.83 JO     
  3 Hoffman, Michelle E       12 Aqua Gems-MR              NT      32.25 JO     
  4 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR                 NT      32.29 JO     
  5 Pierce, Sara N            12 IA-MR                     NT      33.96        
 
Event 309  Women 15-18 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.15   7/15/1997 Emily Grant, AGUA                            
    LC Metro: # 26.37   7/15/1996 B.Davey, NBS-MR                              
                27.39  15-18 JNR
                27.79  15-18 JR-B
                29.69  15-18 ZONE
                31.99  15-18 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alfonso, Kristian         16 NY Sharks-MR              NT      30.12 JO     
  2 Navarro, Sarah            16 Aqua Gems-MR              NT      30.44 JO     
  3 Owens, Katelyn M          15 Aqua Gems-MR              NT      31.36 JO     
 
Event 309  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 27.17   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
    LC Metro: # 26.34   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                         
                27.69  11-12 T16
                30.59  11-12 ZONE
                32.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fountain, Greg J          12 IA-MR                     NT      31.25 JO     
 
Event 309  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 25.99   7/15/1984 Russ Galindo, TOI                            
    LC Metro: # 25.14    6/3/2006 Jack WAGNER at 2006 MR LIAC Su, LIAC-MR      
                24.79  13-14 JNR
                24.79  13-14 JR-B
                25.69  13-14 T16
                28.09  13-14 ZONE
                30.19  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stuart, Alex P            13 Aqua Gems-MR              NT      29.29 JO     
 
Event 310  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 32.59      7/1997 Rebecca Grove, MKBC                          
    LC Metro: # 30.76   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR       
                32.99  11-12 T16
                35.89  11-12 ZONE
                38.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                     NT      36.09 JO     
 
Event 311  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 36.07      7/1984 Lorraine Grein, FLY                          
    LC Metro: # 34.70   6/10/2006 Annie Zhu at 2006 MR AGUA Ice, LGAC-MR       
                36.19  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                43.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tan, Emily A              12 LIAC-MR                   NT      39.28 ZONE   
 
Event 311  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.68   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC                        
    LC Metro: # 33.48   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR                         
                35.59  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                44.59  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Torres, David             12 FLY-MR                    NT      39.65 ZONE   
 
Event 312  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 29.89      7/1991 Jamie Landrio, TOI                           
    LC Metro: # 29.26   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR       
                30.79  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                36.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isaksen, Lyndsay A        12 TVSC-MR                   NT      33.84 JO     
  2 DuPre, Pamela J           12 IA-MR                     NT      38.61        
 
Event 312  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.04   7/31/2004 Adam Y Chang, LIAC -MR                       
    LC Metro: # 28.47   7/15/1993 J.Landrio, TOI-MR                            
                29.99  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                37.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ke, Richard M             12 LIAC-MR                   NT      32.83 ZONE   
  2 Salcedo, Matt             11 LIAC-MR                   NT      34.99 JO     
 
Event 350  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:09.05   7/26/2002 Paola Duguet, BAD                          
    LC Metro: # 2:02.81   7/15/1995 J.Foschi, LIAC-MR                          
                2:06.79  13-14 JNR
                2:08.19  13-14 T16
                2:09.09  13-14 JR-B
                2:18.99  13-14 ZONE
                2:30.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scilufo, Taylor           13 UN-MR                     NT    2:22.60 JO     
                  31.77     1:08.36 (36.59)     1:46.38 (38.02)     2:22.60 (36.22)
 
Event 354  Girls 13-14 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:28.75   7/25/2003 Aleksa M Akerfelds, Middies                
    LC Metro: # 2:20.97    8/5/2003 Alison P. Clemens at ConocoPhi, AGUA-MR    
                2:23.69  13-14 JNR
                2:25.19  13-14 T16
                2:27.59  13-14 JR-B
                2:37.99  13-14 ZONE
                2:50.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cooper, Sammie C          14 Bgnw Marlins-MR           NT    2:38.11 JO     
                  32.31     1:13.34 (41.03)     2:03.57 (50.23)     2:38.11 (34.54)
  2 Simonetti, Christina F    13 TVSC-MR                   NT    2:40.01 JO     
                  33.92     1:14.25 (40.33)     2:04.49 (50.24)     2:40.01 (35.52)
 
Event 354  Boys 13-14 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:21.32   7/15/1988 Eric Marchitell, NBS                       
    LC Metro: # 2:11.64   7/15/1998 D.Kahn, TS-MR                              
                2:12.39  13-14 JNR
                2:13.59  13-14 JR-B
                2:17.09  13-14 T16
                2:30.79  13-14 ZONE
                2:43.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR       NT    2:34.68 JO     
                  35.23     1:17.42 (42.19)     2:02.40 (44.98)     2:34.68 (32.28)
  2 Spinella, Nick R          13 LIAC-MR                   NT    2:36.47 JO     
                  32.89     1:11.38 (38.49)     2:01.40 (50.02)     2:36.47 (35.07)
 
Event 355  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.30    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA                      
    LC Metro: # 1:02.11   1/13/2006 Lia M. Neal at Burgdorff Invit, AGUA-MR    
                1:08.19  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                    NT    1:15.78 JO     
                  37.08     1:15.78 (38.70)                                        
 
Event 355  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.83   7/25/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR                  
    LC Metro: #   59.64   6/29/2006 Liz Pelton at Bell Grand Prix/, BAD-MR     
                  58.89  11-12 JNR
                1:00.19  11-12 JR-B
                1:01.99  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:12.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                    NT    1:06.78 ZONE   
                  31.88     1:06.78 (34.90)                                        
 
Event 355  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.63    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT                  
    LC Metro: # 1:04.16   7/14/1986 D.VanTassell, WPSC-MR                      
                1:07.99  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koo, Brandon H             9 UN-MR                     NT    1:16.51 JO     
                  35.92     1:16.51 (40.59)                                        
  2 Zarriello, Kyle D         10 LIAC-MR                   NT    1:20.08 JO     
                  38.84     1:20.08 (41.24)                                        
  3 Wang, Eric                10 LIAC-MR                   NT    1:21.55 JO     
                  38.75     1:21.55 (42.80)                                        
 
Event 356  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:12.88   7/26/2003 Sara Giberson, BASC                        
    LC Metro: # 1:10.95    6/7/2003 Sara Giberson, BASCc-MR                    
                1:18.59  10&U T16
                1:27.19  10&U ZONE
                1:42.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                   NT    1:27.77 JO     
                  43.25     1:27.77 (44.52)                                        
  2 McLaughlin, Genna M        9 Bgnw Marlins-MR           NT    1:28.90 JO     
                  42.82     1:28.90 (46.08)                                        
 
Event 356  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:09.01   7/31/2004 Lili M Shiota, AGUA Swim Team              
    LC Metro: # 1:05.76   7/15/1986 L.Loveless, BSC-MR                         
                1:06.49  13-14 JNR
                1:07.19  13-14 T16
                1:07.89  13-14 JR-B
                1:14.19  13-14 ZONE
                1:20.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR       NT    1:14.81 JO     
                  36.39     1:14.81 (38.42)                                        
  2 Santoro, Theresa          13 TVSC-MR                   NT    1:20.01 JO     
                  38.65     1:20.01 (41.36)                                        
 
Event 357  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:20.04   7/15/1998 Tory Nelson, BSC                           
    LC Metro: # 1:12.07   7/15/1998 A.Mantey, MSC-MR                           
                1:14.89  13-14 JNR
                1:15.19  13-14 T16
                1:16.79  13-14 JR-B
                1:24.89  13-14 ZONE
                1:31.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.66 JO     
                  40.93     1:25.66 (44.73)                                        
  2 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR                    NT    1:27.86 JO     
                  41.49     1:27.86 (46.37)                                        
  3 Boccio, Niki J            13 TVSC-MR                   NT    1:34.13        
                  43.87     1:34.13 (50.26)                                        
 
Event 358  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 1:02.71   3/28/2006 Alex FORRESTER at 2006 USA Nat, BAD-MR     
                1:04.39  13-14 JNR
                1:04.99  13-14 T16
                1:05.79  13-14 JR-B
                1:12.29  13-14 ZONE
                1:19.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glenday, Heather M        14 IA-MR                     NT    1:14.08 JO     
                  34.08     1:14.08 (40.00)                                        
  2 Warren, Frances V         13 Express Swimming-MR       NT    1:15.04 JO     
                  35.49     1:15.04 (39.55)                                        
 
Event 358  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 59.15    8/6/1998 David Kahn, TS-MR                            
                58.19  13-14 JNR
                58.89  13-14 JR-B
              1:01.69  13-14 T16
              1:08.19  13-14 ZONE
              1:13.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Oliver J             14 LIAC-MR                   NT    1:10.11 JO     
  2 Abrams, Michael           13 Twisters-MR               NT    1:11.13 JO     
                  32.83     1:11.13 (38.30)                                        
 
Event 359  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 26.63   7/15/1995 B.Davey, NBS-MR                              
                27.39  13-14 JNR
                27.49  13-14 T16
                27.79  13-14 JR-B
                29.69  13-14 ZONE
                31.99  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR                   NT      29.93 JO     
  2 Owens, Amy L              13 Aqua Gems-MR              NT      30.78 JO     
 
Event 359  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 29.81   6/26/2005 PATRICK YANG at 2005 MR Condor, LIAC-MR      
                30.99  10&U T16
                33.89  10&U ZONE
                38.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR       NT      35.11 JO     
 
Event 359  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 25.14    6/3/2006 Jack WAGNER at 2006 MR LIAC Su, LIAC-MR      
                24.79  13-14 JNR
                24.79  13-14 JR-B
                25.69  13-14 T16
                28.09  13-14 ZONE
                30.19  13-14 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poblador, Jason G         14 OWA-MR                    NT      29.57 JO     
 
Event 360  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 33.91    5/9/2003 SARA GIBERSON at Trident May M, BASC-MR      
                36.19  10&U T16
                40.29  10&U ZONE
                47.59  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patrick, Trudiann O       10 LIAC-MR                   NT      40.95 JO     
  2 Rashid, Jasmine           10 LIAC-MR                   NT      41.59 JO     
 
Event 361  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 34.70   6/10/2006 Annie Zhu at 2006 MR AGUA Ice, LGAC-MR       
                36.19  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                43.99  11-12 JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR       NT      39.82 JO     
  2 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR       NT      39.96 JO     
 
Event 361  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 37.71   7/15/1990 C.Helin, TVSC-MR                             
                40.79  10&U T16
                45.59  10&U ZONE
                53.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moon, Jay                 10 FLY-MR                    NT      45.82 JO     
  2 Owens, Nicholas A         10 Aqua Gems-MR              NT      48.65 JO     
 
Event 362  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR                        
                33.99  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                47.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR               NT      41.03 JO     
                  41.03           41.03 ( )                                        
 
Event 362  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    LC Metro: # 32.23   7/15/1991 J.Landrio, TOI-MR                            
                33.99  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                46.99  10&U JO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stenger, Adam              9 LBA-MR                    NT      38.43 JO     
                  38.43           38.43 ( )                                        
  2 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR               NT      44.65 JO     
                  44.65           44.65 ( )                                        
 
Event 363  Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR       NT    5:23.02        
                  35.03     1:15.16 (40.13)     1:56.55 (41.39)     2:37.84 (41.29)
        3:19.18 (41.34)     4:00.78 (41.60)     4:42.00 (41.22)     5:23.02 (41.02)

Brought to you by Computer Aide, Inc.