2006 MR LBA SNOWBALL MINIMEET
                           1/8/2006
                           Results

Event 1  Girls 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                36.45      33.77
  2 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                37.00      36.67
  3 Arana, Jessica             8 LIAC-MR                38.10      36.68
  4 Sparrow, Alexandra P       8 LIAC-MR                38.88      37.45
  5 Heineman, Kalani M         8 LIAC-MR                40.66      37.81
  6 Greatsinger, Jillian       8 WISC-MR                51.06      38.48
  7 Fitzpatrick, Aileen P      8 HYB-MR                 37.47      38.54
  8 Kaplan, Paige E            8 LIAC-MR                38.31      38.71
  9 Hughes, Caroline A         8 HYB-MR                 37.47      38.72
 10 Lesser, Nina L             8 HYB-MR                 40.01      38.93
 11 Cammarosano, Danielle      8 LBA-MR                 42.98      39.40
 12 Harrington, Morgan         8 LBA-MR                 38.67      39.84
 13 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                45.01      39.85
 14 Holfester, Alison M        8 Express Swimming-MR    40.12      40.35
 15 Benson, Anja M             8 HYB-MR                 40.76      40.87
 16 Barrett, Seanna T          8 Express Swimming-MR    43.51      41.84
 17 Job, Zakiyyah              8 LBA-MR                 51.90      43.25
 18 Shelley, Annie             8 WISC-MR                50.00      43.37
 18 Lotito, Taylor P           8 LIAC-MR                43.57      43.37
 20 Germano, Caroline P        8 LIAC-MR                46.88      44.17
 21 Demerest, Jamie            8 LBA-MR                    NT      45.77
 22 Degearo, Kaitlyn V         8 LIAC-MR                51.58      45.87
 23 Canner, Brianne            8 LBA-MR                    NT      46.32
 24 Merdinger, Liana           8 LBA-MR                    NT      46.44
 25 Larson, Kelsey             8 LBA-MR                 54.18      46.65
 26 Palmer, Fiona E            8 Express Swimming-MR    48.28      46.71
 27 McTiernan, Margot          8 Express Swimming-MR    55.00      47.23
 28 Keim, Laura                8 LBA-MR                    NT      47.52
 29 Grodzki, Victoria          8 LBA-MR                    NT      48.20
 30 Heuser, Kerri A            8 LIAC-MR                50.65      49.34
 31 Fabus, Amanda A            8 Express Swimming-MR    50.00      51.87
 32 Toscano, Siena             8 HYB-MR                 48.49      52.75
 33 Crilly, Nicole M           8 LIAC-MR                55.72      53.93
 34 Berkowitz, Julia           8 LBA-MR                    NT      54.36
 35 Geier, Remy                8 LBA-MR                 55.60      54.52
 36 LoBuglio, Jennifer M       8 LIAC-MR                59.72      57.64
 37 Lee, Cara                  8 LBA-MR                    NT    1:07.77

Event 2  Boys 8 Year Olds 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McCartney, Daniel K        8 HYB-MR                 34.45      33.15
  2 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                35.92      33.82
  3 Zoll, Christopher J        8 Express Swimming-MR    37.24      37.85
  4 Spinella, Conor S          8 LIAC-MR                39.39      39.26
  5 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR    39.51      40.80
  6 Mawae, Kirkland K          8 LIAC-MR                42.44      41.16
  7 Searson, Jimmy A           8 Express Swimming-MR  1:00.00      41.22
  8 Haedrich, Robert           8 WISC-MR                47.10      41.56
  9 Towers, Zachary D          8 HYB-MR                 43.98      42.36
 10 Whalen, Chris              8 WISC-MR                46.76      43.46
 11 Mejia, David               8 LBA-MR                 48.25      44.22
 12 Delahanty, James           8 LBA-MR                    NT      45.66
 13 Cooke, Christopher P       8 HYB-MR                 51.24      46.45
 14 Alton, Daniel              8 LBA-MR                 52.66      47.26
 15 Marr, George H             8 HYB-MR                 53.88      47.27
 16 Lesser, Larry P            8 HYB-MR                 53.37      51.56
 17 Schneider, Alexander       8 LBA-MR                    NT      53.62
 18 Wengler, Eric              8 LBA-MR                 45.00      53.94
 19 Punturo, Brandon J         8 Express Swimming-MR       NT      54.47
 20 Nigro, Nicholas            8 LBA-MR                    NT      54.64
 21 Mattone, Michael X         8 Express Swimming-MR  1:01.11      56.21
 22 Chen, Andrew X             8 Express Swimming-MR    55.26      59.47

Event 3  Girls 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Park, Irene J              7 LIAC-MR                28.00      18.51
  2 Baldassare, Brooke F       7 WISC-MR                19.77      19.84
  3 McCartney, Caroline M      7 HYB-MR                 19.52      19.85
  4 Haedrich, Emma             7 WISC-MR                35.00      20.61
  5 Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR    27.17      20.67
  6 Walsh, Megan               7 Express Swimming-MR    33.00      20.77
  6 Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR    21.07      20.77
  8 Harvey, Noelle P           7 HYB-MR                 27.35      22.61
  9 Pues, Kiersten             7 LBA-MR                    NT      24.18
 10 Whelan, Katie              7 LBA-MR                    NT      28.33
 11 Lively, Olivia A           7 Express Swimming-MR    35.00      31.79

Event 4  Boys 7 Year Olds 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 VanManen, Dylan            7 LIAC-MR                27.00      18.53
  2 Palo, Brett D              7 HYB-MR                 22.19      18.97
  3 Meyers, Tylor J            7 HYB-MR                 22.09      19.32
  4 Ortof, Bubba C             7 Express Swimming-MR    24.50      20.81
  5 Lundsten, Samuel R         7 HYB-MR                 22.27      21.67
  6 Galeto, Nicholas           7 WISC-MR                35.00      23.59
  7 Larson, James              7 LBA-MR                 26.64      24.31
  8 Ohlenschlaeger, Christia   7 HYB-MR                 25.38      26.74
  9 Marr, Douglas J            7 HYB-MR                 26.65      28.07

Event 5  Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy          6 LIAC-MR                35.00      20.19
  2 Harrington, Brooke         6 LBA-MR                 26.39      23.17
  3 Kang, Madeline             6 LIAC-MR                35.00      24.20
  4 Solis, Gabriela            6 LBA-MR                    NT      24.81
  5 Yi, Morgan                 6 LIAC-MR                40.00      25.45
  6 Larson, Tonianne           6 LBA-MR                 30.66      33.38

Event 6  Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cannon, Matthew            6 LBA-MR                 25.51      22.48
  2 Graham, Joseph P           6 Express Swimming-MR    23.84      22.97
  3 Stefanello, Lincoln        6 LBA-MR                    NT      24.95
  4 Broderick, John            6 WISC-MR                33.28      27.48
  5 Fitzpatrick, Connor J      6 HYB-MR                 28.69      27.98
  6 Morris, Shane              6 LBA-MR                 28.65      32.35

Event 7  Girls 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR              1:36.10    1:29.26
  2 Zukowski, Carli            8 WISC-MR              1:34.04    1:33.18
  3 Arana, Jessica             8 LIAC-MR              1:36.05    1:35.41
  4 Kaplan, Paige E            8 LIAC-MR              1:44.52    1:37.05
  5 Heineman, Kalani M         8 LIAC-MR              1:40.70    1:39.01
  6 Harrington, Morgan         8 LBA-MR               1:53.88    1:41.31
  7 Hughes, Caroline A         8 HYB-MR               1:41.46    1:41.58
  8 Sparrow, Alexandra P       8 LIAC-MR              1:52.69    1:41.84
  9 Fitzpatrick, Aileen P      8 HYB-MR               1:41.06    1:42.15
 10 Holfester, Alison M        8 Express Swimming-MR  1:38.63    1:42.83
 11 Benson, Anja M             8 HYB-MR               1:52.65    1:45.36
 12 Cammarosano, Danielle      8 LBA-MR                    NT    1:46.28
 13 Keim, Laura                8 LBA-MR                    NT    1:50.23
 14 Demerest, Jamie            8 LBA-MR                    NT    1:51.57
 15 Germano, Caroline P        8 LIAC-MR              1:54.88    1:52.16
 16 Barrett, Seanna T          8 Express Swimming-MR  2:01.66    1:52.31
 17 Canner, Brianne            8 LBA-MR                    NT    1:59.87
 18 Larson, Kelsey             8 LBA-MR               2:06.23    2:05.48
 19 Heuser, Kerri A            8 LIAC-MR              1:50.00    2:11.56
 -- Grodzki, Victoria          8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Merdinger, Liana           8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Job, Zakiyyah              8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Lotito, Taylor P           8 LIAC-MR              1:47.06         DQ
 -- Palmer, Fiona E            8 Express Swimming-MR  2:35.09         DQ

Event 8  Boys 8 Year Olds 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McCartney, Daniel K        8 HYB-MR               1:31.21    1:29.19
  2 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR              1:32.78    1:30.32
  3 Zoll, Christopher J        8 Express Swimming-MR  1:38.99    1:46.27
  4 Mawae, Kirkland K          8 LIAC-MR              1:47.78    1:51.06
  5 Spinella, Conor S          8 LIAC-MR              1:55.00    1:51.58
  6 Mejia, David               8 LBA-MR               1:54.94    1:58.54
  7 Delahanty, James           8 LBA-MR                    NT    2:15.91
 -- Alton, Daniel              8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Nigro, Nicholas            8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ

Event 9  Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy          6 LIAC-MR                38.00      24.23
  2 Kang, Madeline             6 LIAC-MR                40.00      25.44
  3 Harrington, Brooke         6 LBA-MR                 29.77      25.45
  4 Larson, Tonianne           6 LBA-MR                 33.26      31.27
  5 Yi, Morgan                 6 LIAC-MR                45.00      32.49
 -- Solis, Gabriela            6 LBA-MR                 35.17         DQ

Event 10  Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Graham, Joseph P           6 Express Swimming-MR    33.44      24.89
  2 Cannon, Matthew            6 LBA-MR                 31.86      29.01
  3 Morris, Shane              6 LBA-MR                 36.70      29.27
  4 Stefanello, Lincoln        6 LBA-MR                    NT      31.26
  5 Broderick, John            6 WISC-MR                35.56      31.74
  6 Fitzpatrick, Connor J      6 HYB-MR                 28.02      32.16

Event 11  Girls 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Park, Irene J              7 LIAC-MR                35.00      22.37
  2 McCartney, Caroline M      7 HYB-MR                 24.92      24.36
  3 Harvey, Noelle P           7 HYB-MR                 30.93      25.20
  4 Baldassare, Brooke F       7 WISC-MR                25.02      25.23
  5 Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR    25.96      25.24
  6 Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR    29.71      26.40
  7 Walsh, Megan               7 Express Swimming-MR    35.00      27.50
  8 Pues, Kiersten             7 LBA-MR                    NT      29.86
  9 Haedrich, Emma             7 WISC-MR                35.00      30.30
 10 Whelan, Katie              7 LBA-MR                    NT      30.65
 11 Lively, Olivia A           7 Express Swimming-MR    35.00      41.39

Event 12  Boys 7 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 VanManen, Dylan            7 LIAC-MR                30.00      24.78
  2 Meyers, Tylor J            7 HYB-MR                 24.23      25.69
  3 Galeto, Nicholas           7 WISC-MR                35.00      27.07
  4 Lundsten, Samuel R         7 HYB-MR                 30.03      27.11
  5 Marr, Douglas J            7 HYB-MR                 29.45      28.50
  6 Larson, James              7 LBA-MR                 36.87      28.57
  7 Palo, Brett D              7 HYB-MR                 28.75      28.95
  8 Ohlenschlaeger, Christia   7 HYB-MR                 31.12      33.65
 -- Ortof, Bubba C             7 Express Swimming-MR    29.65         DQ

Event 13  Girls 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                19.80      18.49
  2 Greatsinger, Jillian       8 WISC-MR                24.44      20.29
  3 Hughes, Caroline A         8 HYB-MR                 20.73      20.48
  4 Harrington, Morgan         8 LBA-MR                 20.64      20.56
  5 Heineman, Kalani M         8 LIAC-MR                23.07      20.78
  6 Barrett, Seanna T          8 Express Swimming-MR    22.07      21.12
  7 Sparrow, Alexandra P       8 LIAC-MR                24.00      21.19
  8 Shelley, Annie             8 WISC-MR                28.99      21.27
  9 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                 5.10      21.33
 10 Fitzpatrick, Aileen P      8 HYB-MR                 21.67      21.35
 11 Kaplan, Paige E            8 LIAC-MR                26.00      21.54
 12 Arana, Jessica             8 LIAC-MR                24.00      21.85
 13 Holfester, Alison M        8 Express Swimming-MR    23.70      21.96
 14 Germano, Caroline P        8 LIAC-MR                26.59      22.77
 15 Cammarosano, Danielle      8 LBA-MR                 23.61      22.85
 16 Degearo, Kaitlyn V         8 LIAC-MR                35.00      23.14
 17 Lotito, Taylor P           8 LIAC-MR                25.21      23.15
 18 Larson, Kelsey             8 LBA-MR                 27.34      23.91
 19 Job, Zakiyyah              8 LBA-MR                 23.81      23.97
 20 Lesser, Nina L             8 HYB-MR                 22.10      24.27
 21 Grodzki, Victoria          8 LBA-MR                 25.32      24.30
 22 Keim, Laura                8 LBA-MR                 25.72      24.69
 23 Merdinger, Liana           8 LBA-MR                 27.37      24.70
 24 Palmer, Fiona E            8 Express Swimming-MR    24.74      24.97
 25 Heuser, Kerri A            8 LIAC-MR                30.00      25.11
 26 Benson, Anja M             8 HYB-MR                 22.65      25.29
 27 Canner, Brianne            8 LBA-MR                 27.12      26.07
 28 Demerest, Jamie            8 LBA-MR                 26.12      26.32
 29 McTiernan, Margot          8 Express Swimming-MR    35.00      26.41
 30 Toscano, Siena             8 HYB-MR                 25.71      26.55
 31 Fabus, Amanda A            8 Express Swimming-MR    35.00      27.19
 32 Crilly, Nicole M           8 LIAC-MR                32.64      27.51
 33 LoBuglio, Jennifer M       8 LIAC-MR                35.00      28.61
 34 Geier, Remy                8 LBA-MR                 32.91      30.39
 35 Lee, Cara                  8 LBA-MR                 29.85      30.82
 36 Berkowitz, Julia           8 LBA-MR                 33.90      31.60

Event 14  Boys 8 Year Olds 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                18.42      20.16
  2 Zoll, Christopher J        8 Express Swimming-MR    22.22      21.33
  3 Mawae, Kirkland K          8 LIAC-MR                21.33      21.97
  4 Whalen, Chris              8 WISC-MR                35.00      23.18
  5 Spinella, Conor S          8 LIAC-MR                25.87      23.50
  6 Towers, Zachary D          8 HYB-MR                 22.34      23.60
  7 Mejia, David               8 LBA-MR                 25.54      23.89
  8 Delahanty, James           8 LBA-MR                 23.21      24.10
  9 Schneider, Alexander       8 LBA-MR                 31.63      24.27
 10 Chen, Andrew X             8 Express Swimming-MR    27.10      24.37
 11 Cooke, Christopher P       8 HYB-MR                 27.05      24.39
 12 Wengler, Eric              8 LBA-MR                 25.72      24.69
 13 Haedrich, Robert           8 WISC-MR                25.80      25.91
 14 Marr, George H             8 HYB-MR                 26.40      26.34
 15 Mattone, Michael X         8 Express Swimming-MR    32.46      27.04
 16 Lesser, Larry P            8 HYB-MR                 27.96      28.56
 17 Alton, Daniel              8 LBA-MR                 24.64      31.36
 18 Nigro, Nicholas            8 LBA-MR                 31.56      34.64
 -- Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR    20.44         DQ
 -- Punturo, Brandon J         8 Express Swimming-MR       NT         DQ

Event 15  Girls 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy          6 LIAC-MR                40.00      23.40
  2 Kang, Madeline             6 LIAC-MR                40.00      33.39
  3 Harrington, Brooke         6 LBA-MR                    NT      47.28
 -- Yi, Morgan                 6 LIAC-MR                45.00         DQ
 -- Larson, Tonianne           6 LBA-MR                    NT         DQ

Event 16  Boys 6 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Broderick, John            6 WISC-MR                50.00      37.68
 -- Graham, Joseph P           6 Express Swimming-MR    35.00         DQ
 -- Cannon, Matthew            6 LBA-MR                    NT         DQ

Event 17  Girls 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Park, Irene J              7 LIAC-MR                35.00      23.39
  2 Baldassare, Brooke F       7 WISC-MR                28.02      25.47
  3 Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR    38.28      26.78
  4 Walsh, Megan               7 Express Swimming-MR    35.00      28.12
  5 McCartney, Caroline M      7 HYB-MR                 32.53      31.27
 -- Haedrich, Emma             7 WISC-MR                45.00         DQ
 -- Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR    35.46         DQ
 -- Lively, Olivia A           7 Express Swimming-MR    35.00         DQ

Event 18  Boys 7 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Palo, Brett D              7 HYB-MR                 30.65      24.77
  2 Meyers, Tylor J            7 HYB-MR                 30.15      29.24
  3 Galeto, Nicholas           7 WISC-MR                35.00      29.33
  4 Ortof, Bubba C             7 Express Swimming-MR    35.00      29.40
 -- Larson, James              7 LBA-MR                    NT         DQ
 -- VanManen, Dylan            7 LIAC-MR                34.00         DQ
 -- Ohlenschlaeger, Christia   7 HYB-MR                 38.75         DQ

Event 19  Girls 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                21.19      18.28
  2 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                19.42      18.91
  3 Harrington, Morgan         8 LBA-MR                 19.46      19.10
  4 Hughes, Caroline A         8 HYB-MR                 19.52      19.29
  5 Kaplan, Paige E            8 LIAC-MR                24.00      19.80
  6 Cammarosano, Danielle      8 LBA-MR                 20.53      19.92
  7 Arana, Jessica             8 LIAC-MR                23.00      19.96
  8 Sparrow, Alexandra P       8 LIAC-MR                28.00      20.32
  9 Holfester, Alison M        8 Express Swimming-MR    24.87      20.42
 10 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                21.63      20.64
 11 Greatsinger, Jillian       8 WISC-MR                26.97      21.30
 12 Benson, Anja M             8 HYB-MR                 21.72      21.66
 13 Barrett, Seanna T          8 Express Swimming-MR    28.69      22.14
 14 Heineman, Kalani M         8 LIAC-MR                25.00      22.17
 15 Keim, Laura                8 LBA-MR                    NT      22.75
 16 Lesser, Nina L             8 HYB-MR                 21.72      22.92
 17 Job, Zakiyyah              8 LBA-MR                 22.28      22.93
 18 Lotito, Taylor P           8 LIAC-MR                30.00      23.90
 19 Canner, Brianne            8 LBA-MR                 22.38      24.78
 20 Demerest, Jamie            8 LBA-MR                    NT      25.18
 21 Shelley, Annie             8 WISC-MR                29.00      25.95
 22 Heuser, Kerri A            8 LIAC-MR                35.00      27.10
 23 Germano, Caroline P        8 LIAC-MR                39.80      27.38
 24 Larson, Kelsey             8 LBA-MR                    NT      27.70
 25 Grodzki, Victoria          8 LBA-MR                    NT      27.97
 26 Merdinger, Liana           8 LBA-MR                    NT      30.99
 27 Toscano, Siena             8 HYB-MR                 29.54      36.95
 28 Lee, Cara                  8 LBA-MR                    NT      42.96
 -- Berkowitz, Julia           8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Fabus, Amanda A            8 Express Swimming-MR    35.00         DQ
 -- Geier, Remy                8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- McTiernan, Margot          8 Express Swimming-MR    35.00         DQ

Event 20  Boys 8 Year Olds 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McCartney, Daniel K        8 HYB-MR                 20.35      18.57
  2 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                20.13      18.65
  3 Whalen, Chris              8 WISC-MR                28.00      21.05
  4 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR    22.16      21.78
  5 Towers, Zachary D          8 HYB-MR                 31.62      23.01
  6 Mejia, David               8 LBA-MR                 24.51      23.28
  7 Spinella, Conor S          8 LIAC-MR                35.00      23.47
  8 Delahanty, James           8 LBA-MR                 35.80      23.75
  9 Haedrich, Robert           8 WISC-MR                35.00      24.23
 10 Mawae, Kirkland K          8 LIAC-MR                33.00      26.65
 11 Zoll, Christopher J        8 Express Swimming-MR    23.05      27.17
 12 Marr, George H             8 HYB-MR                 28.45      27.93
 13 Alton, Daniel              8 LBA-MR                    NT      31.12
 14 Lesser, Larry P            8 HYB-MR                 28.60      31.37
 15 Searson, Jimmy A           8 Express Swimming-MR    35.00      34.56
 16 Schneider, Alexander       8 LBA-MR                    NT      36.08
 -- Nigro, Nicholas            8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Punturo, Brandon J         8 Express Swimming-MR       NT         DQ

Event 21  Girls 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Baldassare, Brooke F       7 WISC-MR                24.63      25.27
  2 Park, Irene J              7 LIAC-MR                35.00      25.42
  3 McCartney, Caroline M      7 HYB-MR                 28.18      28.81
  4 Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR    35.00      30.61
  5 Walsh, Megan               7 Express Swimming-MR    35.00      33.47
 -- Haedrich, Emma             7 WISC-MR                45.00         DQ
 -- Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR    37.15         DQ
 -- Whelan, Katie              7 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Lively, Olivia A           7 Express Swimming-MR    35.00         DQ

Event 22  Boys 7 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ortof, Bubba C             7 Express Swimming-MR    35.00      33.87
 -- VanManen, Dylan            7 LIAC-MR                35.00         DQ
 -- Larson, James              7 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Galeto, Nicholas           7 WISC-MR                35.00         DQ

Event 23  Girls 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                22.12      21.66
  2 Kaplan, Paige E            8 LIAC-MR                26.00      21.90
  3 Sparrow, Alexandra P       8 LIAC-MR                28.00      24.65
  4 Greatsinger, Jillian       8 WISC-MR                27.16      24.72
  5 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                24.44      24.89
  6 Arana, Jessica             8 LIAC-MR                28.00      25.18
  7 Lotito, Taylor P           8 LIAC-MR                27.91      25.33
  8 Barrett, Seanna T          8 Express Swimming-MR    24.96      25.40
  9 Harrington, Morgan         8 LBA-MR                 30.59      25.67
 10 Holfester, Alison M        8 Express Swimming-MR    28.08      25.73
 11 Fitzpatrick, Aileen P      8 HYB-MR                 25.78      25.74
 12 Demerest, Jamie            8 LBA-MR                 24.68      26.27
 13 Heineman, Kalani M         8 LIAC-MR                32.25      26.33
 14 Germano, Caroline P        8 LIAC-MR                36.90      26.53
 15 Cammarosano, Danielle      8 LBA-MR                 26.92      27.20
 16 Crilly, Nicole M           8 LIAC-MR                42.80      27.88
 17 Lesser, Nina L             8 HYB-MR                 26.04      28.05
 18 Merdinger, Liana           8 LBA-MR                    NT      29.74
 19 Larson, Kelsey             8 LBA-MR                 30.06      30.28
 20 Canner, Brianne            8 LBA-MR                 34.42      30.30
 21 Degearo, Kaitlyn V         8 LIAC-MR                40.00      31.46
 22 Heuser, Kerri A            8 LIAC-MR                38.00      31.79
 23 Grodzki, Victoria          8 LBA-MR                    NT      33.52
 24 Shelley, Annie             8 WISC-MR                35.00      34.06
 25 Fabus, Amanda A            8 Express Swimming-MR    35.00      34.08
 26 McTiernan, Margot          8 Express Swimming-MR    35.00      34.15
 27 Palmer, Fiona E            8 Express Swimming-MR    32.06      34.54
 28 LoBuglio, Jennifer M       8 LIAC-MR                36.00      36.82
 -- Job, Zakiyyah              8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Keim, Laura                8 LBA-MR                    NT         DQ

Event 24  Boys 8 Year Olds 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McCartney, Daniel K        8 HYB-MR                 22.05      21.87
  2 Towers, Zachary D          8 HYB-MR                 24.79      24.23
  3 Zoll, Christopher J        8 Express Swimming-MR    27.32      24.26
  4 Mawae, Kirkland K          8 LIAC-MR                25.68      25.19
  5 Mattone, Michael X         8 Express Swimming-MR    25.00      25.32
  6 Mejia, David               8 LBA-MR                 26.14      26.15
  7 Cooke, Christopher P       8 HYB-MR                 32.50      26.75
  8 Spinella, Conor S          8 LIAC-MR                32.40      27.23
  9 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR    33.94      29.17
 10 Chen, Andrew X             8 Express Swimming-MR    29.14      29.71
 11 Lesser, Larry P            8 HYB-MR                 27.79      30.47
 12 Haedrich, Robert           8 WISC-MR                35.00      32.65
 13 Searson, Jimmy A           8 Express Swimming-MR    35.00      35.04
 14 Delahanty, James           8 LBA-MR                 32.88      35.18
 -- Punturo, Brandon J         8 Express Swimming-MR       NT         DQ
 -- Alton, Daniel              8 LBA-MR                 40.87         DQ
 -- Schneider, Alexander       8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Nigro, Nicholas            8 LBA-MR                    NT         DQ
 -- Wengler, Eric              8 LBA-MR                 36.99         DQ

Event 25  Girls 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:39.00    1:36.88
     1) Yi, Morgan 6                    2) Kang, Madeline 6
     3) Park, Irene J 7                 4) Zawatson, Cassidy 6
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:30.00    1:41.02
     1) Lively, Olivia A 7              2) Reynolds, Ceilie M 7
     3) Simeone, Annie 7                4) Walsh, Megan 7
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:16.67    1:47.05
     1) Harrington, Brooke 6            2) Pues, Kiersten 7
     3) Whelan, Katie 7                 4) Larson, Tonianne 6

Event 26  Boys 7 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hyb - All Groups-MR  'A'                          1:26.75    1:46.39
     1) Ohlenschlaeger, Christian F 7   2) Fitzpatrick, Connor J 6
     3) Lundsten, Samuel R 7            4) Palo, Brett D 7

Event 27  Girls 8 Year Olds 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:13.83    1:11.34
     1) Zukowski, Carli 8               2) Santore, Lee Ann 8
     3) Greatsinger, Jillian 8          4) Danin, Kylie L 8
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                  1:37.45    1:14.36
     1) Arana, Jessica 8                2) Heineman, Kalani M 8
     3) Sparrow, Alexandra P 8          4) Kaplan, Paige E 8
  3 Hyb - All Groups-MR  'A'                          1:09.96    1:14.64
     1) Hughes, Caroline A 8            2) Benson, Anja M 8
     3) Lesser, Nina L 8                4) Fitzpatrick, Aileen P 8
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:09.34    1:21.73
     1) Keim, Laura 8                   2) Cammarosano, Danielle 8
     3) Grodzki, Victoria 8             4) Harrington, Morgan 8
  5 Long Island Express-MR  'A'                       1:20.00    1:23.97
     1) Barrett, Seanna T 8             2) Palmer, Fiona E 8
     3) Fabus, Amanda A 8               4) Holfester, Alison M 8
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                  1:50.00    1:26.70
     1) Degearo, Kaitlyn V 8            2) Lotito, Taylor P 8
     3) Germano, Caroline P 8           4) Heuser, Kerri A 8
  7 Long Beach Aquatics-MR  'C'                       1:15.92    1:27.65
     1) Merdinger, Liana 8              2) Geier, Remy 8
     3) Berkowitz, Julia 8              4) Lee, Cara 8
  8 Long Beach Aquatics-MR  'B'                       1:28.94    1:46.95
     1) Demerest, Jamie 8               2) Larson, Kelsey 8
     3) Job, Zakiyyah 8                 4) Canner, Brianne 8

Event 28  Boys 8 Year Olds 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       1:20.00    1:18.58
     1) Hagemann, Alex A 8              2) Chen, Andrew X 8
     3) Mattone, Michael X 8            4) Zoll, Christopher J 8
  2 Hyb - All Groups-MR  'A'                          1:18.00    1:18.89
     1) Towers, Zachary D 8             2) Cooke, Christopher P 8
     3) Marr, George H 8                4) McCartney, Daniel K 8
 -- Long Beach Aquatics-MR  'A'                       1:25.55         DQ
     1) Delahanty, James 8              2) Wengler, Eric 8
     3) Schneider, Alexander 8          4) Alton, Daniel 8

Brought to you by Computer Aide, Inc.