2006 MR Condors Fall Festival - 10/7/2006 to 10/8/2006             
                                    Results                                    

Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 16.95      16.57        
  2 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           16.64      17.03        
  3 Keaveney, Briana N         8 Cond-MR                17.92      17.68        
  4 Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR           22.06      18.00        
  5 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR      20.54      18.18        
  6 Haiken, Charlotte E        8 Agua Swim Team-MR         NT      20.09        
  7 Miara, Marissa             8 NY Sharks-MR           24.29      20.56        
  8 Pena, Sariahe              7 Agua Swim Team-MR      19.91      20.65        
  9 Malyszka, Kelly            7 Cond-MR                   NT      22.65        
 10 Tsuei, Angela              7 Cond-MR                23.71      23.03        
 11 Lauer, Amanda              7 NY Sharks-MR              NT      23.30        
 12 Najjar, Caroline A         8 Agua Swim Team-MR      23.38      23.31        
 13 Fullerton, Alanna          7 NY Sharks-MR           26.75      23.63        
 14 Mahon, Cara                8 NY Sharks-MR              NT      26.65        
 15 Cullinan, Madison          8 NY Sharks-MR              NT      26.76        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 35.94      36.02        
  2 Keaveney, Briana N         8 Cond-MR                39.91      39.36        
  3 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR      49.89      43.39        
  4 O'Sullivan, Mariead        8 NY Sharks-MR              NT      43.65        
  5 Miara, Marissa             8 NY Sharks-MR           45.76      44.30        
  6 Stephen, Lindsey           8 NY Sharks-MR           44.04      45.54        
  7 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR           47.49      46.60        
  8 Cullinan, Madison          8 NY Sharks-MR              NT      47.85        
  9 Pena, Sariahe              7 Agua Swim Team-MR      42.24      49.65        
 10 Tsuei, Angela              7 Cond-MR                59.71      50.02        
 11 Malyszka, Kelly            7 Cond-MR                   NT      52.24        
 12 Mahon, Cara                8 NY Sharks-MR              NT      56.72        
 13 Fullerton, Alanna          7 NY Sharks-MR           59.15      57.90        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 20.34      19.52        
  2 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           20.65      19.62        
  3 Keaveney, Briana N         8 Cond-MR                22.26      20.41        
  4 Cullinan, Madison          8 NY Sharks-MR              NT      22.81        
  5 Stephen, Lindsey           8 NY Sharks-MR           24.23      24.45        
  6 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR      26.25      24.71        
  7 O'Sullivan, Mariead        8 NY Sharks-MR              NT      24.87        
  8 Tsuei, Angela              7 Cond-MR                25.18      25.01        
  9 Miara, Marissa             8 NY Sharks-MR           29.88      25.06        
 10 Pena, Sariahe              7 Agua Swim Team-MR      24.62      25.98        
 11 Fullerton, Alanna          7 NY Sharks-MR           33.16      27.25        
 12 Mahon, Cara                8 NY Sharks-MR              NT      31.51        
 13 Conroy, Julianne           8 NY Sharks-MR              NT      34.36        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 46.95      43.70        
  2 Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR           46.72      44.95        
  3 Keaveney, Briana N         8 Cond-MR                48.21      47.11        
  4 Tsuei, Angela              7 Cond-MR                58.51      52.53        
  5 Pena, Sariahe              7 Agua Swim Team-MR      56.18      55.26        
  6 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR    1:03.91      55.55        
  7 Lauer, Amanda              7 NY Sharks-MR              NT      56.24        
  8 Mahon, Cara                8 NY Sharks-MR              NT      59.49        
  9 Malyszka, Kelly            7 Cond-MR                   NT    1:05.60        
 10 Conroy, Julianne           8 NY Sharks-MR              NT    1:26.71        
 -- Cullinan, Madison          8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 -- Haiken, Charlotte E        8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           23.15      22.21        
  2 Keaveney, Briana N         8 Cond-MR                23.28      23.62        
  3 Miara, Marissa             8 NY Sharks-MR           25.14      24.31        
  4 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR      28.32      24.37        
  5 Pena, Sariahe              7 Agua Swim Team-MR      27.25      26.17        
  6 Haiken, Charlotte E        8 Agua Swim Team-MR         NT      26.38        
  7 Cullinan, Madison          8 NY Sharks-MR              NT      27.14        
  8 Tsuei, Angela              7 Cond-MR                28.37      27.22        
  9 Malyszka, Kelly            7 Cond-MR                   NT      27.53        
 10 Najjar, Caroline A         8 Agua Swim Team-MR      27.21      28.29        
 11 Fullerton, Alanna          7 NY Sharks-MR           51.26      35.55        
 -- Conroy, Julianne           8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 -- Lauer, Amanda              7 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           49.39      47.75        
  2 Keaveney, Briana N         8 Cond-MR                55.88      52.77        
  3 Miara, Marissa             8 NY Sharks-MR           54.78      53.11        
  4 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR           53.19      53.30        
  5 Stephen, Lindsey           8 NY Sharks-MR           55.44      54.46        
  6 Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR      53.03      54.92        
  7 Pena, Sariahe              7 Agua Swim Team-MR      55.55      59.73        
  8 Tsuei, Angela              7 Cond-MR              1:08.27    1:02.71        
  9 Fullerton, Alanna          7 NY Sharks-MR         1:14.11    1:15.23        
 -- Cullinan, Madison          8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 -- O'Sullivan, Mariead        8 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           17.67      18.47        
  2 Zhang, Amy                 8 NY Sharks-MR           22.44      20.44        
  3 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 22.29      21.01        
  4 Cummings, Carly            7 Cond-MR                   NT      21.22        
  5 Keaveney, Briana N         8 Cond-MR                22.35      22.15        
  5 Pena, Sariahe              7 Agua Swim Team-MR         NT      22.15        
  7 Haiken, Charlotte E        8 Agua Swim Team-MR         NT      22.82        
  8 Miara, Marissa             8 NY Sharks-MR           23.86      23.24        
  9 Najjar, Caroline A         8 Agua Swim Team-MR      36.33      26.76        
 10 Fullerton, Alanna          7 NY Sharks-MR           35.64      32.72        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lange, Kaitlyn             8 NY Sharks-MR           42.42      41.71        
  2 Hutton, Theresa            8 Trs-MR                 52.66      48.09        
  3 Miesner, Claudia J         8 NY Sharks-MR           52.15      49.29        
  4 Keaveney, Briana N         8 Cond-MR              1:04.68      50.49        
  5 Pena, Sariahe              7 Agua Swim Team-MR    1:02.49    1:01.33        
  6 Tsuei, Angela              7 Cond-MR                   NT    1:01.59        
 -- Arjomand, May              8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:42.05    2:59.55        
                  49.30     1:35.42 (46.12)     2:20.61 (45.19)     2:59.55 (38.94)
 
Girls 8 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  3:02.68    3:31.78        
                  53.90     1:49.31 (55.41)     2:35.11 (45.80)     3:31.78 (56.67)
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR           28.32      27.97        
  2 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           32.86      32.46        
  3 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           32.46      32.62        
  4 Dari, Hannah E            10 Cond-MR                31.44      32.64        
  5 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR            32.57      33.37        
  6 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR            33.72      33.48        
  7 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR      36.75      33.49        
  8 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            34.02      33.56        
  9 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR      35.55      34.11        
 10 Borter, Gabriella E       10 Agua Swim Team-MR      40.33      34.48        
 11 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR      35.61      35.39        
 12 Canada, Veronica          10 Cond-MR                34.41      35.44        
 13 Sweet, Lauren A            9 Cond-MR                36.35      35.95        
 14 Rubino, Cassandra          9 Trs-MR                    NT      36.10        
 14 Yeager, Kate E            10 NY Sharks-MR           38.75      36.10        
 16 Baldwin, Emilia M         10 Agua Swim Team-MR      38.12      36.73        
 17 Arjomand, Banou            9 Agua Swim Team-MR      34.96      37.21        
 18 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR           40.92      40.88        
 19 Fischer, Lexie             9 Trs-MR                 37.57      41.17        
 20 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR      43.38      41.44        
 21 Hozias, Nicole            10 Cond-MR                38.34      41.51        
 22 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      38.15      43.29        
 23 Fuchs, Lindsey             9 Agua Swim Team-MR      43.97      44.30        
 24 Skywark, Emily R          10 NY Sharks-MR              NT      45.01        
 25 Cho, Eunice                9 Cond-MR                   NT      45.52        
 26 Cicalo, Julia              9 NY Sharks-MR           45.25      45.98        
 27 Prinz, Melanie             9 Cond-MR                55.00      46.86        
 28 Kim, Susanna               9 NY Sharks-MR           49.15      47.14        
 -- Nierenberg, Amelia J      10 Agua Swim Team-MR      33.31         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR         1:02.58    1:01.38        
                  29.43     1:01.38 (31.95)                                        
  2 Dari, Hannah E            10 Cond-MR              1:11.91    1:10.83        
                  33.17     1:10.83 (37.66)                                        
  3 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR    1:19.79    1:12.74        
                  36.09     1:12.74 (36.65)                                        
  4 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:15.69    1:13.30        
                  34.69     1:13.30 (38.61)                                        
  5 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         1:16.41    1:13.47        
                  34.77     1:13.47 (38.70)                                        
  6 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          1:12.85    1:15.22        
                  35.36     1:15.22 (39.86)                                        
  7 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:12.81    1:15.51        
                  35.17     1:15.51 (40.34)                                        
  8 Nierenberg, Amelia J      10 Agua Swim Team-MR    1:32.97    1:15.84        
                  37.15     1:15.84 (38.69)                                        
  9 Sullivan, Emily           10 Trs-MR               1:16.91    1:16.15        
                  36.15     1:16.15 (40.00)                                        
 10 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR          1:15.07    1:17.91        
                  36.13     1:17.91 (41.78)                                        
 11 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR         1:15.63    1:20.11        
                  37.65     1:20.11 (42.46)                                        
 12 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    1:23.15    1:21.33        
                  40.00     1:21.33 (41.33)                                        
 13 Arjomand, Banou            9 Agua Swim Team-MR    1:24.14    1:24.40        
                  40.87     1:24.40 (43.53)                                        
 14 Borter, Gabriella E       10 Agua Swim Team-MR    1:37.13    1:24.59        
                  41.32     1:24.59 (43.27)                                        
 15 Baldwin, Emilia M         10 Agua Swim Team-MR    1:28.67    1:25.28        
                  40.18     1:25.28 (45.10)                                        
 16 Fischer, Lexie             9 Trs-MR               1:22.46    1:28.33        
                  40.92     1:28.33 (47.41)                                        
 17 Hozias, Nicole            10 Cond-MR              1:25.27    1:28.95        
                  41.35     1:28.95 (47.60)                                        
 18 Curran, Shannon           10 Cond-MR              1:28.73    1:28.97        
                  40.77     1:28.97 (48.20)                                        
 19 Salemo, Shannon            9 NY Sharks-MR         1:39.96    1:30.09        
                  41.10     1:30.09 (48.99)                                        
 20 Yeager, Kate E            10 NY Sharks-MR         1:21.29    1:30.14        
                  40.73     1:30.14 (49.41)                                        
 21 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR    1:23.36    1:30.79        
                  44.43     1:30.79 (46.36)                                        
 22 Rubino, Cassandra          9 Trs-MR                    NT    1:31.47        
                  43.11     1:31.47 (48.36)                                        
 23 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:29.47    1:32.06        
                  44.12     1:32.06 (47.94)                                        
 24 Sweet, Lauren A            9 Cond-MR              1:21.74    1:32.48        
                  43.93     1:32.48 (48.55)                                        
 25 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR         1:39.21    1:32.83        
                  43.36     1:32.83 (49.47)                                        
 26 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR    1:32.68    1:33.11        
                  42.68     1:33.11 (50.43)                                        
 27 McGovern, Meaghan          9 Cond-MR                   NT    1:34.84        
                  45.39     1:34.84 (49.45)                                        
 28 Fuchs, Lindsey             9 Agua Swim Team-MR    1:35.07    1:38.96        
                  47.65     1:38.96 (51.31)                                        
 29 Lagana, Nikki             10 Cond-MR                   NT    1:39.81        
                  46.21     1:39.81 (53.60)                                        
 30 Cho, Eunice                9 Cond-MR                   NT    1:42.12        
                  49.19     1:42.12 (52.93)                                        
 31 Badick, Mackenzie          9 Cond-MR                   NT    1:50.00        
                  51.01     1:50.00 (58.99)                                        
 32 McElheny, Sara A          10 Cond-MR              2:30.00    1:53.77        
                  51.88   1:53.77 (1:01.89)                                        
 33 Schiller, Ally             9 Cond-MR                   NT    2:14.34        
                1:03.02   2:14.34 (1:11.32)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dari, Hannah E            10 Cond-MR                35.99      35.92        
  2 Nierenberg, Amelia J      10 Agua Swim Team-MR      49.79      40.07        
  3 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR           40.96      40.13        
  4 Borter, Gabriella E       10 Agua Swim Team-MR      48.50      40.34        
  5 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR      43.29      40.57        
  6 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           40.00      40.66        
  7 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR      44.59      40.77        
  8 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR      43.21      41.50        
  9 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            42.18      42.52        
 10 Yeager, Kate E            10 NY Sharks-MR           47.73      42.58        
 11 Baldwin, Emilia M         10 Agua Swim Team-MR      47.32      42.88        
 12 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR            43.53      43.72        
 13 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR      47.35      44.40        
 14 Sweet, Lauren A            9 Cond-MR                44.14      45.03        
 15 Hozias, Nicole            10 Cond-MR                43.31      45.20        
 16 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR           49.95      46.05        
 17 Rubino, Cassandra          9 Trs-MR                    NT      46.47        
 18 Fuchs, Lindsey             9 Agua Swim Team-MR      42.84      47.35        
 19 Arjomand, Banou            9 Agua Swim Team-MR      44.94      48.08        
 20 Fischer, Lexie             9 Trs-MR                 46.20      48.29        
 21 Cho, Eunice                9 Cond-MR                59.28      48.43        
 21 Canada, Veronica          10 Cond-MR                52.19      48.43        
 23 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      45.63      48.67        
 24 Cicalo, Julia              9 NY Sharks-MR           51.02      51.43        
 25 Skywark, Emily R          10 NY Sharks-MR              NT      52.56        
 26 Prinz, Melanie             9 Cond-MR              1:05.00      54.36        
 27 Kim, Susanna               9 NY Sharks-MR         1:01.25      54.52        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR         1:15.77    1:13.99        
                  35.92     1:13.99 (38.07)                                        
  2 Dari, Hannah E            10 Cond-MR              1:21.34    1:16.53        
                  36.50     1:16.53 (40.03)                                        
  3 Sullivan, Emily           10 Trs-MR               1:27.23    1:22.19        
                  39.69     1:22.19 (42.50)                                        
  4 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          1:24.45    1:25.15        
                  41.54     1:25.15 (43.61)                                        
  5 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR    1:51.44    1:27.53        
                1:27.73         1:27.53 ( )                                        
  6 Nierenberg, Amelia J      10 Agua Swim Team-MR    1:42.50    1:28.22        
                  42.45     1:28.22 (45.77)                                        
  7 Baldwin, Emilia M         10 Agua Swim Team-MR    1:44.94    1:32.59        
                  43.07     1:32.59 (49.52)                                        
  8 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    1:32.60    1:32.89        
                  45.89     1:32.89 (47.00)                                        
  9 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR          1:36.89    1:36.19        
                1:36.44         1:36.19 ( )                                        
 10 Hozias, Nicole            10 Cond-MR              1:43.69    1:37.28        
                1:37.27      1:37.28 (0.01)                                        
 11 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR    1:37.18    1:39.90        
                  49.57     1:39.90 (50.33)                                        
 12 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:38.93    1:41.91        
                  51.73     1:41.91 (50.18)                                        
 13 Fuchs, Lindsey             9 Agua Swim Team-MR    1:39.07    1:42.81        
                  50.43     1:42.81 (52.38)                                        
 14 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR    1:58.13    1:42.90        
                  49.03     1:42.90 (53.87)                                        
 15 Arjomand, Banou            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:42.97        
 16 Canada, Veronica          10 Cond-MR              1:36.59    1:43.56        
                  50.11     1:43.56 (53.45)                                        
 17 Sweet, Lauren A            9 Cond-MR              1:42.52    1:43.68        
                  51.09     1:43.68 (52.59)                                        
 18 Fischer, Lexie             9 Trs-MR               1:37.84    1:44.45        
                  50.70     1:44.45 (53.75)                                        
 19 McGovern, Meaghan          9 Cond-MR                   NT    1:47.91        
                  52.04     1:47.91 (55.87)                                        
 20 Curran, Shannon           10 Cond-MR              2:02.07    1:50.58        
                  52.90     1:50.58 (57.68)                                        
 21 Badick, Mackenzie          9 Cond-MR                   NT    1:55.89        
 22 Lagana, Nikki             10 Cond-MR                   NT    2:08.12        
                1:01.45   2:08.12 (1:06.67)                                        
 -- Rubino, Cassandra          9 Trs-MR                    NT         DQ        
                  45.81          DQ (50.31)                                        
 -- Cho, Eunice                9 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Schiller, Ally             9 Cond-MR                   NT         DQ        
                  58.88        DQ (1:11.07)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR            42.19      40.52        
  2 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           42.41      41.85        
  3 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            43.12      43.53        
  4 Yeager, Kate E            10 NY Sharks-MR           47.93      43.76        
  5 Dari, Hannah E            10 Cond-MR                46.29      44.41        
  6 Arjomand, Banou            9 Agua Swim Team-MR      46.38      44.60        
  7 Borter, Gabriella E       10 Agua Swim Team-MR      48.13      45.33        
  8 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           44.54      45.49        
  9 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR           49.32      45.70        
 10 Sullivan, Emily           10 Trs-MR                 46.71      46.42        
 11 Nierenberg, Amelia J      10 Agua Swim Team-MR      53.78      46.73        
 12 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR      47.36      48.39        
 13 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR      49.65      49.40        
 14 Fischer, Lexie             9 Trs-MR                 51.36      49.51        
 15 Curran, Shannon           10 Cond-MR                51.07      49.81        
 16 Baldwin, Emilia M         10 Agua Swim Team-MR      51.03      50.95        
 17 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR      49.17      51.33        
 18 Hozias, Nicole            10 Cond-MR                56.37      52.10        
 19 Sweet, Lauren A            9 Cond-MR                53.21      52.41        
 20 Rubino, Cassandra          9 Trs-MR                    NT      53.17        
 21 Salemo, Shannon            9 NY Sharks-MR         1:03.22      53.82        
 22 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      51.50      54.02        
 22 McElheny, Sara A          10 Cond-MR              1:05.00      54.02        
 24 Fuchs, Lindsey             9 Agua Swim Team-MR      51.80      54.19        
 25 Cho, Eunice                9 Cond-MR              1:05.72      55.63        
 26 McGovern, Meaghan          9 Cond-MR                   NT      57.15        
 27 Badick, Mackenzie          9 Cond-MR                   NT    1:10.32        
 -- Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR         1:01.69         DQ        
 -- Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR      48.60         DQ        
 -- Lagana, Nikki             10 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR         1:24.26    1:21.98        
                  39.24     1:21.98 (42.74)                                        
  2 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          1:32.20    1:28.06        
                  43.01     1:28.06 (45.05)                                        
  3 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         1:31.65    1:30.80        
                  43.16     1:30.80 (47.64)                                        
  4 Yeager, Kate E            10 NY Sharks-MR         1:39.20    1:35.10        
                  45.31     1:35.10 (49.79)                                        
  5 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR         1:45.81    1:35.12        
                  47.08     1:35.12 (48.04)                                        
  6 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR    1:40.15    1:35.27        
                  46.41     1:35.27 (48.86)                                        
  7 Borter, Gabriella E       10 Agua Swim Team-MR    1:44.79    1:36.11        
                  46.14     1:36.11 (49.97)                                        
  8 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR         1:34.49    1:36.79        
                  59.48     1:36.79 (37.31)                                        
  9 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    1:45.17    1:38.03        
                  46.73     1:38.03 (51.30)                                        
 10 Dari, Hannah E            10 Cond-MR              1:23.50    1:38.11        
                  45.64     1:38.11 (52.47)                                        
 11 Nierenberg, Amelia J      10 Agua Swim Team-MR    1:52.43    1:38.63        
                  47.27     1:38.63 (51.36)                                        
 12 Arjomand, Banou            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:40.49        
                  47.82     1:40.49 (52.67)                                        
 13 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR          1:44.08    1:40.83        
                  46.81     1:40.83 (54.02)                                        
 14 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    1:43.00    1:42.86        
                  48.95     1:42.86 (53.91)                                        
 15 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR    1:46.81    1:48.20        
                  51.01     1:48.20 (57.19)                                        
 16 Sweet, Lauren A            9 Cond-MR              1:46.76    1:49.49        
                1:26.39     1:49.49 (23.10)                                        
 17 Canada, Veronica          10 Cond-MR              1:49.94    1:49.57        
                  52.73     1:49.57 (56.84)                                        
 18 Baldwin, Emilia M         10 Agua Swim Team-MR    1:52.65    1:50.83        
                  52.99     1:50.83 (57.84)                                        
 19 Fischer, Lexie             9 Trs-MR               1:51.04    1:53.28        
                  52.37   1:53.28 (1:00.91)                                        
 20 Fuchs, Lindsey             9 Agua Swim Team-MR    1:50.54    1:55.24        
                  54.95   1:55.24 (1:00.29)                                        
 21 Hozias, Nicole            10 Cond-MR              1:56.11    1:55.73        
                  53.83   1:55.73 (1:01.90)                                        
 22 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:54.35    1:57.70        
                  57.19   1:57.70 (1:00.51)                                        
 23 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR         2:11.94    1:57.95        
                  55.55   1:57.95 (1:02.40)                                        
 24 Rubino, Cassandra          9 Trs-MR                    NT    2:05.91        
                  57.96   2:05.91 (1:07.95)                                        
 25 Kim, Susanna               9 NY Sharks-MR         2:33.56    2:18.24        
                1:05.58   2:18.24 (1:12.66)                                        
 26 Skywark, Emily R          10 NY Sharks-MR              NT    2:20.38        
                1:07.62   2:20.38 (1:12.76)                                        
 -- Cho, Eunice                9 Cond-MR                   NT         DQ        
                  54.26        DQ (1:02.79)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR           30.50      30.14        
  2 Nierenberg, Amelia J      10 Agua Swim Team-MR      48.13      34.38        
  3 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR            36.23      36.09        
  4 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR           38.57      36.58        
  5 Dari, Hannah E            10 Cond-MR                39.50      37.38        
  6 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR      53.92      38.14        
  7 Bradnock, Taylor          10 Riptides-MR            39.68      40.63        
  8 Khal-Laayoun, Yasmina E   10 Agua Swim Team-MR      45.92      40.73        
  9 Borter, Gabriella E       10 Agua Swim Team-MR      50.53      42.86        
 10 Poindexter, Tiana         10 NY Sharks-MR           41.20      42.96        
 11 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR           40.56      43.05        
 12 Baldwin, Emilia M         10 Agua Swim Team-MR      45.82      44.10        
 13 Salemo, Shannon            9 NY Sharks-MR           56.63      44.31        
 14 Raphael, Michaela          9 NY Sharks-MR           51.33      44.91        
 15 Arjomand, Banou            9 Agua Swim Team-MR      50.56      45.13        
 16 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR      49.74      45.58        
 17 Hozias, Nicole            10 Cond-MR                45.40      45.81        
 18 Sweet, Lauren A            9 Cond-MR                42.98      47.00        
 19 Curran, Shannon           10 Cond-MR                48.99      47.32        
 20 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR      48.25      47.72        
 21 Canada, Veronica          10 Cond-MR                49.03      48.92        
 22 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR      50.57      49.66        
 23 McGovern, Meaghan          9 Cond-MR                   NT      50.37        
 24 Yeager, Kate E            10 NY Sharks-MR           53.15      51.05        
 25 Fuchs, Lindsey             9 Agua Swim Team-MR      52.27      52.03        
 26 Badick, Mackenzie          9 Cond-MR                   NT      55.73        
 27 Cho, Eunice                9 Cond-MR                   NT    1:00.10        
 28 Schiller, Ally             9 Cond-MR                   NT    1:11.09        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Venice, Charissa          10 NY Sharks-MR         1:12.43    1:10.92        
                  32.60     1:10.92 (38.32)                                        
  2 Nierenberg, Amelia J      10 Agua Swim Team-MR    1:44.60    1:23.24        
                  38.51     1:23.24 (44.73)                                        
  3 Miesner, Kiera C          10 NY Sharks-MR         1:29.10    1:23.30        
                  37.85     1:23.30 (45.45)                                        
  4 Vogel, Nia C              10 Riptides-MR          1:26.71    1:26.21        
                  38.39     1:26.21 (47.82)                                        
  5 Escobedo, Emily R         10 Riptides-MR          1:22.33    1:26.34        
                  38.97     1:26.34 (47.37)                                        
  6 Dari, Hannah E            10 Cond-MR                   NT    1:31.75        
                  41.44     1:31.75 (50.31)                                        
  7 McNamara, Alison           9 NY Sharks-MR         1:31.29    1:34.58        
                  44.79     1:34.58 (49.79)                                        
  8 Shehan, Olivia W          10 Agua Swim Team-MR    1:56.40    1:34.94        
                  43.82     1:34.94 (51.12)                                        
  9 Galen, Eve I              10 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.08        
                  48.99     1:45.08 (56.09)                                        
 10 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:47.89        
                  48.00     1:47.89 (59.89)                                        
 11 Arjomand, Banou            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:51.91        
                  50.06   1:51.91 (1:01.85)                                        
 12 Canada, Veronica          10 Cond-MR              1:51.42    1:52.14        
                  51.63   1:52.14 (1:00.51)                                        
 13 Basso, Sierra K            9 Agua Swim Team-MR    1:54.51    1:57.29        
                  50.64   1:57.29 (1:06.65)                                        
 14 Damsky, Abby K            10 Agua Swim Team-MR    2:02.86    2:00.42        
                  51.59   2:00.42 (1:08.83)                                        
 -- Cicalo, Julia              9 NY Sharks-MR              NT         DQ        
                  57.14        DQ (1:09.79)                                        
 -- Fuchs, Lindsey             9 Agua Swim Team-MR    1:54.68         DQ        
                  53.38        DQ (1:00.12)                                        
 -- Sweet, Lauren A            9 Cond-MR                   NT         DQ        
                  44.29          DQ (50.94)                                        
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:20.25    2:10.25        
                  32.33     1:08.16 (35.83)     1:41.78 (33.62)     2:10.25 (28.47)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:26.63    2:25.69        
     1) Canada, Veronica 10             2) Sweet, Lauren A 9              
     3) Hozias, Nicole 10               4) Dari, Hannah E 10              
                  34.14     1:11.43 (37.29)     1:26.15 (14.72)     2:25.69 (59.54)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  2:55.71    2:42.15        
                  37.40     1:21.07 (43.67)     1:37.26 (16.19)   2:42.15 (1:04.89)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:50.61    2:26.32        
                  41.09     1:22.74 (41.65)     1:52.59 (29.85)     2:26.32 (33.73)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:46.08    2:51.72        
     1) Hozias, Nicole 10               2) Fischer, Kate T 10             
     3) Dari, Hannah E 10               4) Sweet, Lauren A 9              
                  45.99     1:37.49 (51.50)     2:15.11 (37.62)     2:51.72 (36.61)
  3 Condors-MR  'B'                                   3:39.58    3:11.07        
     1) Cho, Eunice 9                   2) Prinz, Melanie 9               
     3) Curran, Shannon 10              4) McGovern, Meaghan 9            
                  58.97     1:43.65 (44.68)     2:37.70 (54.05)     3:11.07 (33.37)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      24.14      25.59        
  2 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      26.57      26.94        
  3 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      26.63      27.44        
  4 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      27.68      27.91        
  5 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR                27.70      28.12        
  6 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 27.94      28.16        
  7 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR      28.90      28.64        
  8 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR      29.68      28.70        
  9 Morris, Cara K            12 Cond-MR                28.55      28.72        
 10 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR      28.91      29.39        
 11 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      28.18      29.68        
 12 Hodder, Chandler R        11 Cond-MR                31.00      30.31        
 13 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      30.12      30.70        
 14 Lee, Lauren               11 Trs-MR                 31.13      30.73        
 15 Danovitch, Amelia E       11 Agua Swim Team-MR      31.22      30.97        
 16 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR           37.44      31.13        
 17 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR      29.77      31.24        
 18 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR                 31.35      31.52        
 19 Hirsch, Stephanie         11 Trs-MR                 30.29      31.53        
 20 Kim, Rachel S             11 Cond-MR                34.96      31.95        
 21 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR      31.88      31.98        
 22 Chung, Katie              11 Cond-MR                34.93      32.05        
 23 Im, Gabi                  11 Trs-MR                 33.60      32.16        
 24 Carlucci, Brannan A       12 Cond-MR                33.89      32.51        
 25 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR           31.83      32.62        
 26 Suh, Bridget              12 Agua Swim Team-MR      39.49      32.91        
 27 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR      32.19      32.98        
 28 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR           35.84      33.01        
 29 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR      32.41      33.93        
 30 Olsewski, Ali C           12 Cond-MR                38.00      35.29        
 30 Lewis, Chloe E            12 Riptides-MR            34.42      35.29        
 32 Grady, Caitlin M          11 NY Sharks-MR           36.34      35.95        
 33 Gocke, Paige              11 Cond-MR                36.98      36.34        
 34 Maynard, Eve A            12 Agua Swim Team-MR      35.36      37.03        
 35 Sussman, Heather          11 Trs-MR                    NT      38.30        
 36 Lauer, Valerie            11 NY Sharks-MR              NT      38.51        
 37 Minichetti, Cara          11 NY Sharks-MR              NT      39.20        
 38 Thamsen, Kathryn          11 Trs-MR                 38.52      39.35        
 39 Yoo, Saeun                12 NY Sharks-MR           49.21      40.23        
 40 Weingroff, Tina           11 NY Sharks-MR           41.56      41.21        
 41 Marschke, Heidi           11 Cond-MR                50.00      41.26        
 42 Cullinan, Meghan          11 NY Sharks-MR              NT      42.56        
 43 Slater, Luisa R           11 Agua Swim Team-MR         NT      44.75        
 44 Kogen, Rebecca R          11 Cond-MR                   NT      47.14        
 45 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              1:05.09      54.85        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      53.39      54.41        
                  26.65       54.41 (27.76)                                        
  2 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      56.64      58.05        
                  27.88       58.05 (30.17)                                        
  3 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 58.72      59.56        
                  28.97       59.56 (30.59)                                        
  4 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      57.86      59.58        
                  28.66       59.58 (30.92)                                        
  5 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR    1:02.64    1:02.45        
                  30.06     1:02.45 (32.39)                                        
  6 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    1:02.04    1:02.55        
                  30.47     1:02.55 (32.08)                                        
  7 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR    1:02.21    1:02.59        
                  29.87     1:02.59 (32.72)                                        
  8 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR              1:01.74    1:02.84        
                  30.12     1:02.84 (32.72)                                        
  9 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    1:02.35    1:03.17        
                  30.55     1:03.17 (32.62)                                        
 10 Morris, Cara K            12 Cond-MR              1:06.19    1:03.50        
                  30.20     1:03.50 (33.30)                                        
 11 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:04.48    1:05.28        
                  31.72     1:05.28 (33.56)                                        
 12 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               1:04.03    1:05.70        
                  31.92     1:05.70 (33.78)                                        
 13 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    1:01.90    1:05.74        
                  31.53     1:05.74 (34.21)                                        
 14 Lee, Lauren               11 Trs-MR               1:05.32    1:06.25        
                  32.04     1:06.25 (34.21)                                        
 15 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR               1:08.67    1:07.09        
                  32.75     1:07.09 (34.34)                                        
 16 Danovitch, Amelia E       11 Agua Swim Team-MR    1:06.80    1:07.40        
                  32.28     1:07.40 (35.12)                                        
 17 Hirsch, Stephanie         11 Trs-MR               1:07.24    1:08.73        
                  33.30     1:08.73 (35.43)                                        
 18 Hodder, Chandler R        11 Cond-MR              1:08.00    1:08.84        
                  33.23     1:08.84 (35.61)                                        
 19 Chung, Katie              11 Cond-MR              1:13.99    1:09.39        
                  33.36     1:09.39 (36.03)                                        
 20 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:09.22    1:09.63        
                  33.97     1:09.63 (35.66)                                        
 21 Im, Gabi                  11 Trs-MR               1:10.51    1:09.65        
                  33.83     1:09.65 (35.82)                                        
 22 Kim, Rachel S             11 Cond-MR              1:14.20    1:09.88        
                  34.89     1:09.88 (34.99)                                        
 23 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR    1:09.68    1:09.92        
                  34.31     1:09.92 (35.61)                                        
 24 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR         1:13.59    1:10.07        
                  33.78     1:10.07 (36.29)                                        
 25 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR    1:09.48    1:10.69        
                  33.76     1:10.69 (36.93)                                        
 26 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR    1:07.96    1:12.21        
                  33.71     1:12.21 (38.50)                                        
 27 Svensson, Polina W        11 Cond-MR              1:15.04    1:12.50        
                  35.03     1:12.50 (37.47)                                        
 28 Suh, Bridget              12 Agua Swim Team-MR         NT    1:12.94        
                  34.17     1:12.94 (38.77)                                        
 29 Ramsden, Hannah N         11 Agua Swim Team-MR    1:16.38    1:13.96        
                  36.39     1:13.96 (37.57)                                        
 30 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR    1:13.35    1:14.60        
                  35.75     1:14.60 (38.85)                                        
 31 Lewis, Chloe E            12 Riptides-MR          1:16.81    1:16.71        
                  36.46     1:16.71 (40.25)                                        
 32 Grady, Caitlin M          11 NY Sharks-MR         1:28.49    1:18.14        
                  36.47     1:18.14 (41.67)                                        
 33 Gocke, Paige              11 Cond-MR              1:17.90    1:18.60        
                  37.22     1:18.60 (41.38)                                        
 34 Maynard, Eve A            12 Agua Swim Team-MR    1:17.75    1:20.01        
                  37.59     1:20.01 (42.42)                                        
 35 Pasin, Alexandra          11 Cond-MR              1:30.57    1:20.99        
                  37.96     1:20.99 (43.03)                                        
 36 Minichetti, Cara          11 NY Sharks-MR              NT    1:21.02        
                  37.37     1:21.02 (43.65)                                        
 37 Lappas, Olivia            11 NY Sharks-MR         1:20.60    1:23.71        
                  40.25     1:23.71 (43.46)                                        
 38 Sussman, Heather          11 Trs-MR               1:21.68    1:26.27        
                  39.61     1:26.27 (46.66)                                        
 39 Thamsen, Kathryn          11 Trs-MR               1:22.76    1:29.96        
                  42.15     1:29.96 (47.81)                                        
 40 Weingroff, Tina           11 NY Sharks-MR         1:31.99    1:30.42        
                  43.18     1:30.42 (47.24)                                        
 41 Cullinan, Meghan          11 NY Sharks-MR              NT    1:35.65        
                  44.84     1:35.65 (50.81)                                        
 42 Kogen, Rebecca R          11 Cond-MR                   NT    1:35.82        
                  45.80     1:35.82 (50.02)                                        
 43 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              2:22.39    2:03.91        
                  59.37   2:03.91 (1:04.54)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      30.79      30.50        
  2 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      33.41      30.98        
  3 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      31.32      31.26        
  4 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR      33.27      33.91        
  5 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      35.70      34.03        
  6 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      36.00      34.07        
  7 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR                35.52      34.60        
  8 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR      34.24      34.67        
  9 Morris, Cara K            12 Cond-MR                35.82      34.99        
 10 Danovitch, Amelia E       11 Agua Swim Team-MR      36.95      35.35        
 11 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR      35.12      35.49        
 12 Hodder, Chandler R        11 Cond-MR                40.00      36.06        
 13 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      35.93      36.10        
 14 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR      38.14      36.24        
 15 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR      35.13      36.30        
 16 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR      38.07      36.77        
 17 Im, Gabi                  11 Trs-MR                 43.05      37.04        
 18 Hirsch, Stephanie         11 Trs-MR                 37.53      37.08        
 19 Chung, Katie              11 Cond-MR                39.21      37.32        
 20 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR           43.86      37.91        
 21 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR           38.49      37.96        
 22 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR                 38.84      39.01        
 23 Kim, Rachel S             11 Cond-MR                43.78      39.17        
 24 Gocke, Paige              11 Cond-MR                41.12      39.54        
 25 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR                 44.94      39.68        
 26 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR      40.00      40.01        
 27 Lewis, Chloe E            12 Riptides-MR            43.44      40.43        
 28 Grady, Caitlin M          11 NY Sharks-MR           44.55      40.86        
 29 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 41.96      41.21        
 30 Carlucci, Brannan A       12 Cond-MR                45.05      41.22        
 31 Suh, Bridget              12 Agua Swim Team-MR      40.55      41.81        
 32 Maynard, Eve A            12 Agua Swim Team-MR      42.31      42.55        
 33 Minichetti, Cara          11 NY Sharks-MR              NT      42.72        
 34 Lauer, Valerie            11 NY Sharks-MR              NT      44.05        
 35 Sussman, Heather          11 Trs-MR                    NT      44.20        
 36 Yoo, Saeun                12 NY Sharks-MR           59.15      44.44        
 37 Olsewski, Ali C           12 Cond-MR                48.00      45.03        
 38 Thamsen, Kathryn          11 Trs-MR                 49.42      48.24        
 39 Weingroff, Tina           11 NY Sharks-MR           49.72      49.90        
 40 Kogen, Rebecca R          11 Cond-MR                   NT      52.00        
 41 Cullinan, Meghan          11 NY Sharks-MR              NT      52.45        
 42 Slater, Luisa R           11 Agua Swim Team-MR         NT      54.18        
 43 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              1:24.52    1:03.18        
 -- Marschke, Heidi           11 Cond-MR              1:00.00         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:07.11    1:04.53        
                  31.70     1:04.53 (32.83)                                        
  2 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:06.86    1:05.47        
                  32.35     1:05.47 (33.12)                                        
  3 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:07.72    1:06.08        
                  32.32     1:06.08 (33.76)                                        
  4 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR    1:12.78    1:09.91        
                  34.33     1:09.91 (35.58)                                        
  5 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    1:16.07    1:12.24        
                  35.68     1:12.24 (36.56)                                        
  6 Morris, Cara K            12 Cond-MR              1:14.76    1:12.75        
                  35.92     1:12.75 (36.83)                                        
  7 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR    1:14.42    1:13.01        
                  35.57     1:13.01 (37.44)                                        
  8 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    1:17.67    1:13.43        
                  36.10     1:13.43 (37.33)                                        
  9 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR              1:16.77    1:13.66        
                  35.56     1:13.66 (38.10)                                        
 10 Danovitch, Amelia E       11 Agua Swim Team-MR    1:17.05    1:13.73        
                  36.64     1:13.73 (37.09)                                        
 11 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    1:29.74    1:15.51        
                  37.30     1:15.51 (38.21)                                        
 12 Hirsch, Stephanie         11 Trs-MR               1:20.40    1:16.41        
                  37.68     1:16.41 (38.73)                                        
 13 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:14.66    1:16.49        
                  37.42     1:16.49 (39.07)                                        
 14 Lee, Lauren               11 Trs-MR               1:18.95    1:16.80        
                  37.26     1:16.80 (39.54)                                        
 15 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR    1:15.22    1:16.97        
                  37.87     1:16.97 (39.10)                                        
 16 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR         1:23.02    1:18.29        
                  38.14     1:18.29 (40.15)                                        
 17 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR    1:19.73    1:19.14        
                  40.23     1:19.14 (38.91)                                        
 18 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR    1:23.30    1:19.17        
                  38.28     1:19.17 (40.89)                                        
 19 Chung, Katie              11 Cond-MR              1:26.13    1:19.39        
                  39.06     1:19.39 (40.33)                                        
 20 Hodder, Chandler R        11 Cond-MR              1:30.00    1:21.18        
                  40.63     1:21.18 (40.55)                                        
 21 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               1:23.02    1:21.80        
                  40.81     1:21.80 (40.99)                                        
 22 Im, Gabi                  11 Trs-MR               1:22.46    1:22.23        
                  39.76     1:22.23 (42.47)                                        
 23 Svensson, Polina W        11 Cond-MR              1:29.50    1:22.39        
                  40.42     1:22.39 (41.97)                                        
 24 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR    1:24.42    1:25.38        
                1:25.82         1:25.38 ( )                                        
 25 Kim, Rachel S             11 Cond-MR              1:38.03    1:26.04        
                  42.17     1:26.04 (43.87)                                        
 26 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR               1:27.81    1:26.81        
                  42.48     1:26.81 (44.33)                                        
 27 Gocke, Paige              11 Cond-MR              1:29.69    1:26.94        
                  42.00     1:26.94 (44.94)                                        
 28 Maynard, Eve A            12 Agua Swim Team-MR    1:32.26    1:28.11        
                  42.77     1:28.11 (45.34)                                        
 29 Suh, Bridget              12 Agua Swim Team-MR    1:29.17    1:28.13        
                  42.00     1:28.13 (46.13)                                        
 30 Ramsden, Hannah N         11 Agua Swim Team-MR    1:32.34    1:28.22        
                  43.42     1:28.22 (44.80)                                        
 31 Nisi, Katharina           11 Riptides-MR          1:32.45    1:29.71        
                  42.55     1:29.71 (47.16)                                        
 32 Lewis, Chloe E            12 Riptides-MR          1:28.79    1:32.15        
                  44.22     1:32.15 (47.93)                                        
 33 Minichetti, Cara          11 NY Sharks-MR              NT    1:36.57        
                  46.20     1:36.57 (50.37)                                        
 34 Pasin, Alexandra          11 Cond-MR                   NT    1:46.08        
                  49.12     1:46.08 (56.96)                                        
 35 Weingroff, Tina           11 NY Sharks-MR         1:48.31    1:47.77        
                  52.41     1:47.77 (55.36)                                        
 36 Cullinan, Meghan          11 NY Sharks-MR              NT    1:53.50        
                2:03.28         1:53.50 ( )                                        
 37 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              2:00.00    2:22.94        
                1:07.27   2:22.94 (1:15.67)                                        
 -- Slater, Luisa R           11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                1:51.18                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      32.94      33.54        
  2 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      34.48      33.62        
  3 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR      35.77      34.36        
  4 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      38.16      36.93        
  5 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR      37.49      37.35        
  6 Morris, Cara K            12 Cond-MR                40.00      37.89        
  7 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR      37.74      38.06        
  7 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 39.35      38.06        
  9 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR                39.03      38.58        
 10 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      38.32      38.63        
 11 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR      37.33      38.64        
 12 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR      38.41      38.83        
 13 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      38.00      39.10        
 14 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR      44.00      39.85        
 15 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR           40.36      39.93        
 16 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      41.89      40.06        
 17 Suh, Bridget              12 Agua Swim Team-MR      41.74      40.44        
 18 Grady, Caitlin M          11 NY Sharks-MR           45.16      41.01        
 19 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR                 42.10      41.05        
 20 Lee, Lauren               11 Trs-MR                 41.82      41.06        
 21 Danovitch, Amelia E       11 Agua Swim Team-MR      41.55      41.07        
 22 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR           44.34      41.36        
 23 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR      40.87      41.75        
 24 Hirsch, Stephanie         11 Trs-MR                 40.49      41.98        
 25 Svensson, Polina W        11 Cond-MR                42.83      42.57        
 26 Chung, Katie              11 Cond-MR                45.52      42.60        
 27 Maynard, Eve A            12 Agua Swim Team-MR      44.49      43.20        
 28 Kim, Rachel S             11 Cond-MR                45.66      43.56        
 29 Nisi, Katharina           11 Riptides-MR            44.84      44.04        
 30 Im, Gabi                  11 Trs-MR                 47.91      44.62        
 31 Pasin, Alexandra          11 Cond-MR                49.32      45.57        
 32 Hodder, Chandler R        11 Cond-MR                45.00      46.37        
 33 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 49.19      47.94        
 34 Ramsden, Hannah N         11 Agua Swim Team-MR      50.72      48.10        
 35 Gocke, Paige              11 Cond-MR                53.94      48.82        
 36 Kogen, Rebecca R          11 Cond-MR                   NT      50.28        
 37 Lappas, Olivia            11 NY Sharks-MR           53.49      51.03        
 38 Minichetti, Cara          11 NY Sharks-MR              NT      51.27        
 39 Slater, Luisa R           11 Agua Swim Team-MR         NT      52.60        
 40 Weingroff, Tina           11 NY Sharks-MR           55.46      56.90        
 41 Thamsen, Kathryn          11 Trs-MR                 56.66      59.05        
 42 Sussman, Heather          11 Trs-MR                    NT    1:03.15        
 43 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              1:15.34    1:05.50        
 44 Cullinan, Meghan          11 NY Sharks-MR              NT    1:10.91        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:14.69    1:12.98        
                  35.07     1:12.98 (37.91)                                        
  2 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    1:13.56    1:14.38        
                  34.81     1:14.38 (39.57)                                        
  3 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR    1:16.10    1:16.28        
                  35.61     1:16.28 (40.67)                                        
  4 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:22.36    1:21.16        
                  37.48     1:21.16 (43.68)                                        
  5 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               1:22.94    1:21.99        
                  39.14     1:21.99 (42.85)                                        
  6 Morris, Cara K            12 Cond-MR              1:28.85    1:22.30        
                  39.48     1:22.30 (42.82)                                        
  7 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR    1:21.84    1:22.66        
                  39.19     1:22.66 (43.47)                                        
  8 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:23.03    1:22.98        
                  38.82     1:22.98 (44.16)                                        
  9 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR    1:22.17    1:23.56        
                  39.85     1:23.56 (43.71)                                        
 10 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR    1:22.61    1:23.65        
                  39.26     1:23.65 (44.39)                                        
 11 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    1:22.28    1:24.35        
                  40.26     1:24.35 (44.09)                                        
 12 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    1:22.07    1:24.54        
                  39.94     1:24.54 (44.60)                                        
 13 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:24.21    1:25.83        
                  41.33     1:25.83 (44.50)                                        
 14 Lee, Lauren               11 Trs-MR               1:24.59    1:26.30        
                  41.45     1:26.30 (44.85)                                        
 15 Suh, Bridget              12 Agua Swim Team-MR    1:29.80    1:26.90        
                  40.90     1:26.90 (46.00)                                        
 16 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:28.52    1:27.17        
                1:27.36         1:27.17 ( )                                        
 17 Danovitch, Amelia E       11 Agua Swim Team-MR    1:28.84    1:27.70        
                  42.14     1:27.70 (45.56)                                        
 18 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR    1:28.79    1:27.90        
                  42.04     1:27.90 (45.86)                                        
 19 Hirsch, Stephanie         11 Trs-MR               1:30.16    1:28.46        
                  43.00     1:28.46 (45.46)                                        
 20 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR    1:31.09    1:29.31        
                  42.97     1:29.31 (46.34)                                        
 21 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR               1:34.34    1:29.69        
                  42.76     1:29.69 (46.93)                                        
 22 Grady, Caitlin M          11 NY Sharks-MR         1:35.37    1:31.21        
                  43.28     1:31.21 (47.93)                                        
 23 Chung, Katie              11 Cond-MR              1:39.83    1:31.33        
                  43.22     1:31.33 (48.11)                                        
 24 Maynard, Eve A            12 Agua Swim Team-MR    1:31.52    1:33.96        
                  44.38     1:33.96 (49.58)                                        
 25 Carlucci, Brannan A       12 Cond-MR              1:31.64    1:34.74        
                  44.53     1:34.74 (50.21)                                        
 26 Petriella, Sara           12 NY Sharks-MR         1:35.18    1:34.77        
                  44.54     1:34.77 (50.23)                                        
 27 Im, Gabi                  11 Trs-MR               1:41.86    1:36.37        
                  45.42     1:36.37 (50.95)                                        
 28 Kim, Rachel S             11 Cond-MR              1:44.62    1:37.35        
                  46.22     1:37.35 (51.13)                                        
 29 Hodder, Chandler R        11 Cond-MR              1:50.00    1:39.90        
                  47.05     1:39.90 (52.85)                                        
 30 Gocke, Paige              11 Cond-MR                   NT    1:41.77        
                  47.74     1:41.77 (54.03)                                        
 31 Yoo, Saeun                12 NY Sharks-MR         1:57.15    1:44.35        
                  48.22     1:44.35 (56.13)                                        
 31 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                    NT    1:44.35        
                  50.41     1:44.35 (53.94)                                        
 33 Minichetti, Cara          11 NY Sharks-MR              NT    1:46.47        
                  50.88     1:46.47 (55.59)                                        
 34 Olsewski, Ali C           12 Cond-MR              1:50.00    1:47.85        
                  51.04     1:47.85 (56.81)                                        
 35 Marschke, Heidi           11 Cond-MR              2:30.00    1:53.09        
                  51.90   1:53.09 (1:01.19)                                        
 36 Slater, Luisa R           11 Agua Swim Team-MR         NT    1:53.83        
                  54.92     1:53.83 (58.91)                                        
 37 Kogen, Rebecca R          11 Cond-MR                   NT    1:58.68        
                  53.62   1:58.68 (1:05.06)                                        
 38 Weingroff, Tina           11 NY Sharks-MR         1:59.84    2:02.60        
                  57.81   2:02.60 (1:04.79)                                        
 39 Sussman, Heather          11 Trs-MR                    NT    2:04.93        
                1:00.99   2:04.93 (1:03.94)                                        
 40 Thamsen, Kathryn          11 Trs-MR               2:01.22    2:05.89        
                  57.73   2:05.89 (1:08.16)                                        
 41 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              2:10.00    2:15.70        
                1:02.04   2:15.70 (1:13.66)                                        
 42 Cullinan, Meghan          11 NY Sharks-MR              NT    2:26.59        
                1:06.97   2:26.59 (1:19.62)                                        
 -- Lauer, Valerie            11 NY Sharks-MR              NT         DQ        
                  55.24        DQ (1:01.91)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR      26.47      27.83        
  2 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR      28.41      28.73        
  3 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR      30.45      30.84        
  4 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR      32.71      30.86        
  5 Morris, Cara K            12 Cond-MR                30.76      31.17        
  6 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR      32.21      31.55        
  7 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR                 31.32      31.90        
  8 Danovitch, Amelia E       11 Agua Swim Team-MR      32.28      32.26        
  9 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR      32.93      32.36        
 10 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR      33.18      32.37        
 11 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR      34.62      32.70        
 12 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      33.50      32.75        
 12 Svensson, Polina W        11 Cond-MR                40.41      32.75        
 14 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR                32.36      33.35        
 15 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR      32.92      33.84        
 16 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR                 32.79      34.11        
 17 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR      35.68      34.28        
 18 Kim, Rachel S             11 Cond-MR                42.25      34.89        
 19 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR           35.94      35.16        
 20 Chung, Katie              11 Cond-MR                42.38      35.76        
 21 Hodder, Chandler R        11 Cond-MR                42.00      36.42        
 22 Nisi, Katharina           11 Riptides-MR            41.33      37.00        
 23 Suh, Bridget              12 Agua Swim Team-MR      39.49      37.67        
 24 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR      35.01      38.14        
 25 Grady, Caitlin M          11 NY Sharks-MR           42.80      38.38        
 26 Maynard, Eve A            12 Agua Swim Team-MR      38.32      39.21        
 27 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR                 38.68      39.89        
 28 Gocke, Paige              11 Cond-MR                45.80      39.91        
 29 Ramsden, Hannah N         11 Agua Swim Team-MR      43.28      42.45        
 30 Brooks, Alexandra         11 Trs-MR                 46.00      42.85        
 31 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR      45.91      44.73        
 32 Thamsen, Kathryn          11 Trs-MR                 52.80      45.61        
 33 Lewis, Chloe E            12 Riptides-MR            46.73      46.18        
 34 Lappas, Olivia            11 NY Sharks-MR           45.23      48.45        
 35 Sussman, Heather          11 Trs-MR                 47.30      49.26        
 36 Slater, Luisa R           11 Agua Swim Team-MR         NT      56.28        
 37 Rhoden, Sydnee            11 Cond-MR              1:10.00    1:09.92        
 -- Pasin, Alexandra          11 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:03.55    1:03.36        
                  29.40     1:03.36 (33.96)                                        
  2 Neal, Lia M               11 Agua Swim Team-MR    1:03.72    1:04.50        
                  30.64     1:04.50 (33.86)                                        
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   11 Agua Swim Team-MR    1:09.08    1:07.08        
                  31.69     1:07.08 (35.39)                                        
  4 Raccioppi, Paige          12 Trs-MR               1:10.60    1:09.29        
                  32.28     1:09.29 (37.01)                                        
  5 Lee, Abigail C            12 Agua Swim Team-MR    1:11.52    1:09.64        
                  32.74     1:09.64 (36.90)                                        
  6 Morris, Cara K            12 Cond-MR              1:17.34    1:10.79        
                  32.82     1:10.79 (37.97)                                        
  7 Danovitch, Amelia E       11 Agua Swim Team-MR    1:11.32    1:11.89        
                  33.36     1:11.89 (38.53)                                        
  8 Suarez, Daniela I         11 Agua Swim Team-MR    1:19.01    1:12.85        
                  33.99     1:12.85 (38.86)                                        
  9 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:14.06    1:13.54        
                  33.96     1:13.54 (39.58)                                        
 10 Hanss, Katie E            11 Agua Swim Team-MR    1:23.24    1:14.27        
                  34.86     1:14.27 (39.41)                                        
 11 Scott, Lucy E             12 Agua Swim Team-MR    1:17.76    1:15.94        
                  35.40     1:15.94 (40.54)                                        
 12 Fuchs, Amanda B           11 Agua Swim Team-MR    1:24.43    1:16.37        
                  36.07     1:16.37 (40.30)                                        
 13 Leibovich, Sylvia         11 NY Sharks-MR         1:39.79    1:16.89        
                  35.99     1:16.89 (40.90)                                        
 14 McIlhargy, Amanda         11 Trs-MR               1:18.71    1:18.96        
                  37.07     1:18.96 (41.89)                                        
 15 Malyszka, Stephanie M     11 Cond-MR              1:20.90    1:19.00        
                  35.48     1:19.00 (43.52)                                        
 16 McKallen, Theresa         11 NY Sharks-MR         1:18.49    1:19.63        
                  38.06     1:19.63 (41.57)                                        
 17 Reynoso, Jessica M        11 Agua Swim Team-MR    1:20.49    1:19.71        
                  36.75     1:19.71 (42.96)                                        
 18 Cirone, Alexandra         11 Agua Swim Team-MR    1:24.45    1:20.94        
                  37.51     1:20.94 (43.43)                                        
 19 Lee, Lauren               11 Trs-MR                    NT    1:23.99        
                  37.73     1:23.99 (46.26)                                        
 20 Kim, Rachel S             11 Cond-MR                   NT    1:24.70        
                  40.33     1:24.70 (44.37)                                        
 21 Rodriguez, Keannie M      11 Agua Swim Team-MR    1:26.73    1:25.51        
                  38.03     1:25.51 (47.48)                                        
 22 Suh, Bridget              12 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.95        
                  39.42     1:27.95 (48.53)                                        
 23 Omelanczuk, Carolina      11 Trs-MR               1:34.13    1:28.56        
                  40.35     1:28.56 (48.21)                                        
 24 Maynard, Eve A            12 Agua Swim Team-MR    1:32.17    1:28.64        
                  40.10     1:28.64 (48.54)                                        
 25 Euceda, Jarleen B         11 Agua Swim Team-MR    1:35.23    1:39.33        
                  45.24     1:39.33 (54.09)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   1:59.89    1:58.44        
     1) Hodder, Chandler R 11           2) Morris, Cara K 12              
     3) Kim, Rachel S 11                4) Malyszka, Stephanie M 11       
                  29.84     1:01.00 (31.16)     1:29.19 (28.19)     1:58.44 (29.25)
  2 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:00.35    1:59.62        
     1) Raccioppi, Paige 12             2) Hirsch, Stephanie 11           
     3) McIlhargy, Amanda 11            4) Lee, Lauren 11                 
                  30.12     1:00.89 (30.77)     1:31.57 (30.68)     1:59.62 (28.05)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:59.78    2:12.24        
                  31.56     1:05.62 (34.06)     1:40.58 (34.96)     2:12.24 (31.66)
  4 Condors-MR  'B'                                   2:20.76    2:14.89        
     1) Chung, Katie 11                 2) Gocke, Paige 11                
     3) Pasin, Alexandra 11             4) Svensson, Polina W 11          
                  32.27     1:07.58 (35.31)     1:42.93 (35.35)     2:14.89 (31.96)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    2:06.68    2:16.52        
     1) Hirsch, Stephanie 11            2) Raccioppi, Paige 12            
     3) McIlhargy, Amanda 11            4) Lee, Lauren 11                 
                  36.87     1:13.42 (36.55)     1:46.49 (33.07)     2:16.52 (30.03)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:20.22    2:18.00        
     1) Chung, Katie 11                 2) Malyszka, Stephanie M 11       
     3) Morris, Cara K 12               4) Carlucci, Brannan A 12         
                  34.80     1:15.56 (40.76)     1:45.59 (30.03)     2:18.00 (32.41)
  3 Condors-MR  'B'                                   2:34.55    2:29.69        
     1) Gocke, Paige 11                 2)                                
     3)                                 4) Kim, Rachel S 11               
                  39.51     1:26.52 (47.01)     2:00.19 (33.67)     2:29.69 (29.50)
 -- New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:13.93         DQ        
                  37.47     1:17.79 (40.32)     1:53.17 (35.38)          DQ (32.35)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           14 Badger-MR              52.05      52.08        
                  25.03       52.08 (27.05)                                        
  2 Burns, Brianna N          17 Cond-MR                53.69      53.79        
                  25.69       53.79 (28.10)                                        
  3 Marsh, Nicole L           16 Badger-MR              54.53      55.79        
                  27.03       55.79 (28.76)                                        
  4 Scilufo, Taylor           13 Badger-MR              57.74      56.30        
                  27.24       56.30 (29.06)                                        
  5 Guba, Ali E               15 Badger-MR              56.24      56.55        
                  27.33       56.55 (29.22)                                        
  6 Tracey, Kim L             15 Badger-MR              54.99      56.78        
                  27.29       56.78 (29.49)                                        
  7 Gruendel, Kerry R         16 Badger-MR              53.21      56.93        
                  27.57       56.93 (29.36)                                        
  8 Baker, Meghan T           15 Badger-MR              58.50      56.96        
                  27.74       56.96 (29.22)                                        
  9 Teng, Becky               14 UN-MR                1:00.01      57.10        
                  27.21       57.10 (29.89)                                        
 10 McGowan, Jaclyn           17 Badger-MR              58.09      57.48        
                  27.45       57.48 (30.03)                                        
 11 Hoover, Mary C            15 Badger-MR              57.62      58.09        
                  27.57       58.09 (30.52)                                        
 12 Hughes, Katie C           15 Badger-MR              55.52      58.39        
                  28.23       58.39 (30.16)                                        
 13 Butler, Danielle E        16 NY Sharks-MR         1:02.71      58.78        
                  28.33       58.78 (30.45)                                        
 14 Vallone, Ashley           15 NY Sharks-MR         1:00.14      58.81        
                  28.09       58.81 (30.72)                                        
 15 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         1:00.73      59.16        
                  28.96       59.16 (30.20)                                        
 16 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR           57.25      59.17        
                  28.14       59.17 (31.03)                                        
 17 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR      58.71      59.80        
                  29.07       59.80 (30.73)                                        
 18 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR           56.91      59.92        
                  29.13       59.92 (30.79)                                        
 19 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            1:00.17    1:00.24        
                  29.27     1:00.24 (30.97)                                        
 20 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         1:00.37    1:00.29        
                  29.03     1:00.29 (31.26)                                        
 21 Sabens, Ginna M           17 Badger-MR              58.09    1:00.48        
                  28.53     1:00.48 (31.95)                                        
 22 Futterman, Kale           13 Agua Swim Team-MR      59.76    1:00.52        
                  28.76     1:00.52 (31.76)                                        
 23 Hirsch, Jenna             13 Trs-MR               1:01.73    1:00.65        
                  28.96     1:00.65 (31.69)                                        
 24 Kessler, Rachel R         12 Badger-MR              57.90    1:00.80        
                  29.66     1:00.80 (31.14)                                        
 25 Armstrong, Shannon        13 NY Sharks-MR         1:02.13    1:01.18        
                  29.54     1:01.18 (31.64)                                        
 26 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         1:00.67    1:01.72        
                  29.67     1:01.72 (32.05)                                        
 27 Miller, Sydney R          16 Agua Swim Team-MR      58.23    1:02.19        
                  29.20     1:02.19 (32.99)                                        
 28 Howe, Ritchey F           13 Agua Swim Team-MR    1:02.08    1:02.30        
                  29.55     1:02.30 (32.75)                                        
 29 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    1:01.13    1:02.45        
                  30.46     1:02.45 (31.99)                                        
 30 Cloer, Amanda             16 NY Sharks-MR         1:00.81    1:02.61        
                  29.53     1:02.61 (33.08)                                        
 31 McGowan, Jillian          15 Badger-MR              57.77    1:02.80        
                  29.98     1:02.80 (32.82)                                        
 32 Lappas, Alexandra         15 NY Sharks-MR         1:01.40    1:02.89        
                  29.22     1:02.89 (33.67)                                        
 33 Schatkun, Beth A          15 Cond-MR              1:01.38    1:03.56        
                  30.38     1:03.56 (33.18)                                        
 34 Taskindoust, Mahsa        13 Cond-MR              1:12.75    1:03.65        
                  29.98     1:03.65 (33.67)                                        
 35 Mihail, Renne M           13 Badger-MR            1:00.09    1:03.75        
                  30.33     1:03.75 (33.42)                                        
 36 Fischer, Kate             13 Trs-MR               1:02.00    1:03.76        
                  30.51     1:03.76 (33.25)                                        
 37 Sanchez, Michelle J       13 Agua Swim Team-MR    1:03.66    1:03.88        
                  30.24     1:03.88 (33.64)                                        
 38 Cinelli, Keri             17 NY Sharks-MR           59.25    1:04.09        
                  29.04     1:04.09 (35.05)                                        
 39 Snyder, Kelly             16 NY Sharks-MR         1:04.68    1:04.34        
                  31.03     1:04.34 (33.31)                                        
 40 Barratt, Anna D           13 Agua Swim Team-MR    1:03.68    1:04.83        
                  31.38     1:04.83 (33.45)                                        
 41 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:05.44    1:05.41        
                  31.24     1:05.41 (34.17)                                        
 42 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    1:04.60    1:06.59        
                  31.01     1:06.59 (35.58)                                        
 43 Borakove, Lindsay         16 Cond-MR              1:07.10    1:06.78        
                  32.86     1:06.78 (33.92)                                        
 44 Altman-Kurosaki, Hannah   14 Agua Swim Team-MR    1:04.60    1:06.91        
                  32.31     1:06.91 (34.60)                                        
 45 Servello, Meghan L        17 NY Sharks-MR         1:03.51    1:07.63        
                  32.59     1:07.63 (35.04)                                        
 46 Deziel, Blaire            13 Cond-MR              1:09.08    1:08.63        
                  32.91     1:08.63 (35.72)                                        
 47 Dari, Kelli A             13 Cond-MR              1:11.10    1:09.50        
                  33.14     1:09.50 (36.36)                                        
 48 Comas, Nadya              16 NY Sharks-MR         1:10.25    1:09.76        
                  33.09     1:09.76 (36.67)                                        
 49 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    1:07.73    1:10.83        
                  33.43     1:10.83 (37.40)                                        
 50 Rhoden, Ashley            13 Cond-MR              1:33.61    1:13.24        
                  33.34     1:13.24 (39.90)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           14 Badger-MR            1:50.68    1:54.50        
                  25.86       54.69 (28.83)     1:24.60 (29.91)     1:54.50 (29.90)
  2 Evans, Laura A            15 UN-MR                1:56.67    1:59.19        
                  27.32       57.74 (30.42)     1:28.31 (30.57)     1:59.19 (30.88)
  3 Marsh, Nicole L           16 Badger-MR            1:54.56    2:01.94        
                  28.25       59.33 (31.08)     1:30.78 (31.45)     2:01.94 (31.16)
  4 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:02.59    2:02.95        
                  28.54       59.90 (31.36)     1:31.41 (31.51)     2:02.95 (31.54)
  5 Tracey, Kim L             15 Badger-MR            2:01.12    2:03.17        
                  28.70       59.80 (31.10)     1:31.62 (31.82)     2:03.17 (31.55)
  6 Hughes, Katie C           15 Badger-MR            2:00.04    2:04.10        
                  29.26     1:00.46 (31.20)     1:32.39 (31.93)     2:04.10 (31.71)
  7 Scilufo, Taylor           13 Badger-MR            2:02.51    2:04.19        
                  28.91     1:00.73 (31.82)     1:33.23 (32.50)     2:04.19 (30.96)
  8 Baker, Meghan T           15 Badger-MR            2:02.09    2:04.50        
                  28.99     1:00.27 (31.28)     1:32.71 (32.44)     2:04.50 (31.79)
  9 Guba, Ali E               15 Badger-MR            2:04.36    2:04.55        
                  29.28     1:00.77 (31.49)     1:33.00 (32.23)     2:04.55 (31.55)
 10 Teng, Becky               14 UN-MR                2:09.06    2:05.08        
                  28.33       59.91 (31.58)     1:32.30 (32.39)     2:05.08 (32.78)
 11 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            2:07.06    2:05.19        
                  29.26     1:01.27 (32.01)     1:33.37 (32.10)     2:05.19 (31.82)
 12 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    2:04.02    2:05.29        
                  29.55     1:01.58 (32.03)     1:33.67 (32.09)     2:05.29 (31.62)
 13 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         2:08.07    2:05.61        
                  29.31     1:01.12 (31.81)     1:33.31 (32.19)     2:05.61 (32.30)
 14 Gray, Catherine           17 Badger-MR            2:02.01    2:06.21        
                  30.00     1:02.09 (32.09)     1:34.08 (31.99)     2:06.21 (32.13)
 15 Hoover, Mary C            15 Badger-MR            2:04.80    2:06.60        
                  28.26       59.86 (31.60)     1:33.31 (33.45)     2:06.60 (33.29)
 16 Armstrong, Shannon        13 NY Sharks-MR         2:13.31    2:07.35        
                  29.87     1:02.07 (32.20)     1:34.89 (32.82)     2:07.35 (32.46)
 17 Chiapetta, Emma A         17 Badger-MR            2:04.56    2:08.25        
                  29.58     1:02.21 (32.63)     1:35.46 (33.25)     2:08.25 (32.79)
 18 McGowan, Jaclyn           17 Badger-MR            2:04.67    2:08.70        
                  28.98     1:01.16 (32.18)     1:34.82 (33.66)     2:08.70 (33.88)
 19 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            2:04.13    2:08.82        
                  29.74     1:01.91 (32.17)     1:35.64 (33.73)     2:08.82 (33.18)
 20 Sabens, Ginna M           17 Badger-MR            2:04.56    2:10.08        
                  29.59     1:02.17 (32.58)     1:35.98 (33.81)     2:10.08 (34.10)
 21 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    2:08.62    2:10.27        
                  30.69     1:03.54 (32.85)     1:37.54 (34.00)     2:10.27 (32.73)
 22 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         2:03.31    2:10.74        
                  29.79     1:02.77 (32.98)     1:36.70 (33.93)     2:10.74 (34.04)
 23 Butler, Danielle E        16 NY Sharks-MR         2:15.28    2:10.95        
                  30.66     1:03.85 (33.19)     1:37.66 (33.81)     2:10.95 (33.29)
 24 Futterman, Kale           13 Agua Swim Team-MR    2:12.48    2:11.66        
                  30.15     1:03.69 (33.54)     1:38.24 (34.55)     2:11.66 (33.42)
 25 Cloer, Amanda             16 NY Sharks-MR         2:11.31    2:15.21        
                  31.84     1:06.66 (34.82)     1:40.40 (33.74)     2:15.21 (34.81)
 26 Schatkun, Beth A          15 Cond-MR              2:14.52    2:15.79        
                  31.67     1:06.13 (34.46)     1:40.91 (34.78)     2:15.79 (34.88)
 27 Snyder, Kelly             16 NY Sharks-MR         2:18.40    2:16.30        
                  31.54     1:06.70 (35.16)     1:42.69 (35.99)     2:16.30 (33.61)
 28 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:10.34    2:17.92        
                  30.61     1:05.88 (35.27)     1:41.94 (36.06)     2:17.92 (35.98)
 29 Mihail, Renne M           13 Badger-MR            2:10.56    2:18.40        
                  31.66     1:06.86 (35.20)     1:42.93 (36.07)     2:18.40 (35.47)
 30 Miller, Sydney R          16 Agua Swim Team-MR    2:11.20    2:19.03        
                  31.87     1:06.92 (35.05)     1:42.91 (35.99)     2:19.03 (36.12)
 31 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         2:13.89    2:20.13        
                  31.55     1:07.20 (35.65)     1:43.69 (36.49)     2:20.13 (36.44)
 32 Fischer, Kate             13 Trs-MR               2:14.00    2:20.33        
                  31.09     1:06.52 (35.43)     1:43.73 (37.21)     2:20.33 (36.60)
 33 Servello, Meghan L        17 NY Sharks-MR         2:16.86    2:21.23        
                  33.31     1:10.02 (36.71)     1:46.41 (36.39)     2:21.23 (34.82)
 34 Altman-Kurosaki, Hannah   14 Agua Swim Team-MR    2:21.27    2:21.52        
                  32.61     1:09.23 (36.62)     1:46.46 (37.23)     2:21.52 (35.06)
 35 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    2:24.24    2:21.78        
                  32.38     1:08.79 (36.41)     1:47.24 (38.45)     2:21.78 (34.54)
 36 Barratt, Anna D           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:22.17        
                                                                          33.58 ( )
        1:09.96 (36.38)     1:46.52 (36.56)     2:22.17 (35.65)                    
 37 Sanchez, Michelle J       13 Agua Swim Team-MR    2:23.50    2:22.36        
                  32.91     1:09.49 (36.58)     1:48.26 (38.77)     2:22.36 (34.10)
 38 Howe, Ritchey F           13 Agua Swim Team-MR    2:30.90    2:22.94        
                  32.48     1:08.89 (36.41)     1:46.77 (37.88)     2:22.94 (36.17)
 39 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    2:24.99    2:23.96        
                  33.02     1:09.80 (36.78)     1:48.02 (38.22)     2:23.96 (35.94)
 40 Deziel, Blaire            13 Cond-MR              2:32.80    2:32.02        
                  34.28     1:13.47 (39.19)     1:54.23 (40.76)     2:32.02 (37.79)
 41 Borakove, Lindsay         16 Cond-MR              2:41.29    2:35.54        
                  35.44     1:15.74 (40.30)     1:56.04 (40.30)     2:35.54 (39.50)
 42 Comas, Nadya              16 NY Sharks-MR         2:35.99    2:35.71        
                  33.54     1:12.82 (39.28)     1:54.65 (41.83)     2:35.71 (41.06)
 43 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    2:33.69    2:36.22        
                  34.03     1:13.52 (39.49)     1:55.24 (41.72)     2:36.22 (40.98)
 44 Brennan, Jane             14 Cond-MR              3:20.00    2:41.48        
                                                                          35.59 ( )
        1:17.25 (41.66)     2:01.01 (43.76)     2:41.48 (40.47)                    
 45 Dari, Kelli A             13 Cond-MR              2:38.16    2:42.89        
                  35.77     1:16.33 (40.56)     1:59.24 (42.91)     2:42.89 (43.65)
 46 Grinshtein, Maggie M      14 NY Sharks-MR         2:49.26    2:48.84        
                                                                          37.16 ( )
        1:20.44 (43.28)     2:04.98 (44.54)     2:48.84 (43.86)                    
 47 Bonifacio, Stephanie M    14 Cond-MR              2:48.81    2:50.18        
                  39.41     1:23.01 (43.60)     2:08.11 (45.10)     2:50.18 (42.07)
 48 Foster, Francis           14 Agua Swim Team-MR         NT    2:53.91        
                                                                          36.85 ( )
        1:20.35 (43.50)     2:06.52 (46.17)     2:53.91 (47.39)                    
 49 Bichara, Jackie           17 Cond-MR                   NT    3:11.32        
                                                                          43.36 ( )
        1:31.80 (48.44)     2:21.36 (49.56)     3:11.32 (49.96)                    
 
Girls 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           14 Badger-MR              58.62    1:00.46        
                  29.56     1:00.46 (30.90)                                        
  2 Tracey, Kim L             15 Badger-MR              59.08    1:01.50        
                  30.26     1:01.50 (31.24)                                        
  3 Hughes, Katie C           15 Badger-MR              58.03    1:02.09        
                  30.51     1:02.09 (31.58)                                        
  4 Fenn, Meaghan             15 Badger-MR            1:00.59    1:03.35        
                  30.88     1:03.35 (32.47)                                        
  5 Teng, Becky               14 UN-MR                1:06.08    1:03.78        
                  31.03     1:03.78 (32.75)                                        
  6 Gruendel, Kerry R         16 Badger-MR            1:01.15    1:03.93        
                  31.46     1:03.93 (32.47)                                        
  7 McGowan, Jaclyn           17 Badger-MR            1:04.09    1:04.44        
                  31.12     1:04.44 (33.32)                                        
  8 Marsh, Nicole L           16 Badger-MR            1:01.61    1:04.64        
                  31.57     1:04.64 (33.07)                                        
  9 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         1:02.08    1:05.42        
                  31.31     1:05.42 (34.11)                                        
 10 Scilufo, Taylor           13 Badger-MR            1:06.09    1:06.11        
                  32.11     1:06.11 (34.00)                                        
 11 Sabens, Ginna M           17 Badger-MR            1:04.08    1:06.66        
                  32.33     1:06.66 (34.33)                                        
 12 Baker, Meghan T           15 Badger-MR            1:06.00    1:07.18        
                  33.02     1:07.18 (34.16)                                        
 13 Guba, Ali E               15 Badger-MR            1:03.55    1:07.33        
                  32.54     1:07.33 (34.79)                                        
 14 Hoover, Mary C            15 Badger-MR            1:02.53    1:07.43        
                  32.74     1:07.43 (34.69)                                        
 15 Butler, Danielle E        16 NY Sharks-MR         1:12.05    1:07.63        
                  33.19     1:07.63 (34.44)                                        
 16 Burns, Brianna N          17 Cond-MR              1:06.79    1:07.86        
                  32.83     1:07.86 (35.03)                                        
 17 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            1:03.98    1:08.23        
                  33.10     1:08.23 (35.13)                                        
 18 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         1:03.47    1:08.89        
                  33.69     1:08.89 (35.20)                                        
 19 Kessler, Rachel R         12 Badger-MR            1:05.99    1:09.11        
                  34.24     1:09.11 (34.87)                                        
 20 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         1:10.12    1:09.63        
                  34.22     1:09.63 (35.41)                                        
 21 Hirsch, Jenna             13 Trs-MR               1:10.26    1:10.03        
                  33.85     1:10.03 (36.18)                                        
 22 Futterman, Kale           13 Agua Swim Team-MR    1:07.74    1:10.12        
                  33.28     1:10.12 (36.84)                                        
 23 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         1:11.25    1:10.74        
                  35.40     1:10.74 (35.34)                                        
 24 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    1:10.42    1:11.53        
                  34.89     1:11.53 (36.64)                                        
 25 Vallone, Ashley           15 NY Sharks-MR         1:10.98    1:11.88        
                  35.31     1:11.88 (36.57)                                        
 26 Armstrong, Shannon        13 NY Sharks-MR         1:14.34    1:11.94        
                  35.54     1:11.94 (36.40)                                        
 27 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         1:11.51    1:12.01        
                  35.11     1:12.01 (36.90)                                        
 28 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            1:14.40    1:12.44        
                  36.13     1:12.44 (36.31)                                        
 29 Snyder, Kelly             16 NY Sharks-MR         1:14.03    1:12.54        
                  35.87     1:12.54 (36.67)                                        
 30 Schatkun, Beth A          15 Cond-MR              1:13.03    1:13.08        
                  36.03     1:13.08 (37.05)                                        
 31 Fischer, Kate             13 Trs-MR               1:15.00    1:13.26        
                  35.77     1:13.26 (37.49)                                        
 32 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    1:11.39    1:13.36        
                  36.26     1:13.36 (37.10)                                        
 33 Miller, Sydney R          16 Agua Swim Team-MR    1:11.14    1:13.46        
                  35.61     1:13.46 (37.85)                                        
 33 Howe, Ritchey F           13 Agua Swim Team-MR    1:16.20    1:13.46        
                  35.57     1:13.46 (37.89)                                        
 35 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    1:17.82    1:14.64        
                  36.53     1:14.64 (38.11)                                        
 36 Altman-Kurosaki, Hannah   14 Agua Swim Team-MR    1:11.89    1:16.03        
                  37.51     1:16.03 (38.52)                                        
 37 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:21.76    1:16.34        
                  37.20     1:16.34 (39.14)                                        
 38 Mihail, Renne M           13 Badger-MR            1:10.56    1:16.77        
                  36.77     1:16.77 (40.00)                                        
 39 Comas, Nadya              16 NY Sharks-MR         1:29.26    1:17.18        
                                                                          36.66 ( )
        1:17.18 (40.52)                                                            
 40 Sanchez, Michelle J       13 Agua Swim Team-MR    1:16.55    1:17.29        
                  36.97     1:17.29 (40.32)                                        
 41 Cinelli, Keri             17 NY Sharks-MR         1:09.96    1:17.32        
                  37.33     1:17.32 (39.99)                                        
 42 Cloer, Amanda             16 NY Sharks-MR         1:16.20    1:17.57        
                  37.54     1:17.57 (40.03)                                        
 43 Lappas, Alexandra         15 NY Sharks-MR         1:15.77    1:17.90        
                  37.66     1:17.90 (40.24)                                        
 44 Barratt, Anna D           13 Agua Swim Team-MR         NT    1:18.65        
                1:40.00                                                   39.33 ( )
        1:18.65 (39.32)                                                            
 45 Taskindoust, Mahsa        13 Cond-MR              1:21.88    1:18.93        
                  37.91     1:18.93 (41.02)                                        
 46 Deziel, Blaire            13 Cond-MR              1:21.92    1:20.65        
                  38.68     1:20.65 (41.97)                                        
 47 Servello, Meghan L        17 NY Sharks-MR         1:14.77    1:22.45        
                  40.07     1:22.45 (42.38)                                        
 48 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    1:19.74    1:22.95        
                1:22.95         1:22.95 ( )                                        
 49 Rhoden, Ashley            13 Cond-MR              1:35.00    1:24.58        
                                                                          42.00 ( )
        1:24.58 (42.58)                                                            
 50 Dari, Kelli A             13 Cond-MR              1:22.64    1:24.59        
                  40.19     1:24.59 (44.40)                                        
 -- Borakove, Lindsay         16 Cond-MR              1:23.02         DQ        
                  44.34          DQ (44.02)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           14 Badger-MR            2:07.86    2:07.98        
                  30.76     1:03.03 (32.27)     1:35.36 (32.33)     2:07.98 (32.62)
  2 Evans, Laura A            15 UN-MR                2:08.44    2:08.20        
                  29.94     1:02.13 (32.19)     1:35.10 (32.97)     2:08.20 (33.10)
  3 Hughes, Katie C           15 Badger-MR            2:07.36    2:12.28        
                  30.99     1:03.69 (32.70)     1:37.75 (34.06)     2:12.28 (34.53)
  4 Fenn, Meaghan             15 Badger-MR            2:07.54    2:12.38        
                  31.16     1:04.04 (32.88)     1:37.74 (33.70)     2:12.38 (34.64)
  5 Marsh, Nicole L           16 Badger-MR            2:07.17    2:14.89        
                  31.91     1:05.89 (33.98)     1:40.75 (34.86)     2:14.89 (34.14)
  6 Gruendel, Kerry R         16 Badger-MR            2:13.17    2:16.58        
                  32.35     1:06.44 (34.09)     1:41.86 (35.42)     2:16.58 (34.72)
  7 Teng, Becky               14 UN-MR                2:25.07    2:18.93        
                  31.73     1:05.99 (34.26)     1:42.60 (36.61)     2:18.93 (36.33)
  8 Tracey, Kim L             15 Badger-MR            2:10.55    2:19.82        
                  31.93     1:06.51 (34.58)     1:43.11 (36.60)     2:19.82 (36.71)
  9 Sabens, Ginna M           17 Badger-MR            2:22.34    2:20.28        
                  32.56     1:08.56 (36.00)     1:45.27 (36.71)     2:20.28 (35.01)
 10 Scilufo, Taylor           13 Badger-MR            2:22.02    2:21.75        
                  33.85     1:10.28 (36.43)     1:46.73 (36.45)     2:21.75 (35.02)
 11 Baker, Meghan T           15 Badger-MR            2:19.08    2:22.14        
                  34.35     1:10.48 (36.13)     1:46.91 (36.43)     2:22.14 (35.23)
 12 McGowan, Jaclyn           17 Badger-MR            2:18.82    2:22.73        
                  32.47     1:08.20 (35.73)     1:46.14 (37.94)     2:22.73 (36.59)
 13 Guba, Ali E               15 Badger-MR            2:25.54    2:23.27        
                  32.90     1:09.00 (36.10)     1:46.11 (37.11)     2:23.27 (37.16)
 14 Hoover, Mary C            15 Badger-MR            2:15.15    2:24.03        
                  33.35     1:09.50 (36.15)     1:47.02 (37.52)     2:24.03 (37.01)
 15 Chiapetta, Emma A         17 Badger-MR            2:25.43    2:24.39        
                  34.11     1:10.68 (36.57)     1:47.38 (36.70)     2:24.39 (37.01)
 16 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    2:19.87    2:25.10        
                  34.81     1:11.65 (36.84)     1:48.24 (36.59)     2:25.10 (36.86)
 17 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         2:32.69    2:25.76        
                  34.86     1:11.21 (36.35)     1:48.28 (37.07)     2:25.76 (37.48)
 18 Butler, Danielle E        16 NY Sharks-MR         2:40.59    2:27.72        
                  35.32     1:12.68 (37.36)     1:50.35 (37.67)     2:27.72 (37.37)
 19 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            2:21.93    2:28.24        
                  33.98     1:10.87 (36.89)     1:49.36 (38.49)     2:28.24 (38.88)
 20 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    2:27.90    2:28.60        
                  35.57     1:12.78 (37.21)     1:51.31 (38.53)     2:28.60 (37.29)
 21 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         2:30.53    2:29.10        
                  35.05     1:12.55 (37.50)     1:50.65 (38.10)     2:29.10 (38.45)
 22 Gray, Catherine           17 Badger-MR            2:24.08    2:29.63        
                  36.72     1:14.47 (37.75)     1:52.13 (37.66)     2:29.63 (37.50)
 23 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    2:28.55    2:30.07        
                  35.89     1:13.80 (37.91)     1:52.00 (38.20)     2:30.07 (38.07)
 24 Hirsch, Jenna             13 Trs-MR               2:35.19    2:30.19        
                  35.71     1:13.95 (38.24)     1:52.68 (38.73)     2:30.19 (37.51)
 25 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            2:35.65    2:31.72        
                  36.32     1:14.49 (38.17)     1:53.22 (38.73)     2:31.72 (38.50)
 26 Futterman, Kale           13 Agua Swim Team-MR    2:38.54    2:32.04        
                  35.22     1:13.84 (38.62)     1:53.89 (40.05)     2:32.04 (38.15)
 27 Altman-Kurosaki, Hannah   14 Agua Swim Team-MR    2:31.18    2:33.05        
                  36.37     1:15.16 (38.79)     1:54.99 (39.83)     2:33.05 (38.06)
 28 Schatkun, Beth A          15 Cond-MR              2:34.34    2:33.55        
                  35.97     1:14.34 (38.37)     1:53.75 (39.41)     2:33.55 (39.80)
 29 Armstrong, Shannon        13 NY Sharks-MR         2:38.88    2:33.77        
                  37.38     1:16.21 (38.83)     1:55.90 (39.69)     2:33.77 (37.87)
 30 Holmes, Lindsie           13 Trs-MR               2:30.00    2:37.19        
                  36.48     1:16.12 (39.64)     1:57.57 (41.45)     2:37.19 (39.62)
 31 Snyder, Kelly             16 NY Sharks-MR         2:38.16    2:37.46        
                  36.77     1:16.46 (39.69)     1:58.01 (41.55)     2:37.46 (39.45)
 32 Miller, Sydney R          16 Agua Swim Team-MR    2:37.26    2:40.40        
                  38.35     1:18.66 (40.31)     1:59.50 (40.84)     2:40.40 (40.90)
 33 Mihail, Renne M           13 Badger-MR            2:30.00    2:40.65        
                  37.01     1:17.99 (40.98)     2:00.14 (42.15)     2:40.65 (40.51)
 34 Howe, Ritchey F           13 Agua Swim Team-MR    3:07.86    2:41.43        
                  38.46     1:19.45 (40.99)     2:00.68 (41.23)     2:41.43 (40.75)
 35 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    3:11.45    2:42.72        
                  39.31     1:20.58 (41.27)     2:02.49 (41.91)     2:42.72 (40.23)
 36 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:38.31    2:43.16        
                  40.37     1:22.01 (41.64)     2:03.15 (41.14)     2:43.16 (40.01)
 37 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    2:52.71    2:44.62        
                  39.09     1:20.22 (41.13)     2:02.44 (42.22)     2:44.62 (42.18)
 38 Barratt, Anna D           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:44.88        
                  39.91     1:21.96 (42.05)     2:04.16 (42.20)     2:44.88 (40.72)
 39 Servello, Meghan L        17 NY Sharks-MR         2:38.15    2:46.12        
                  40.35     1:22.98 (42.63)     2:05.35 (42.37)     2:46.12 (40.77)
 40 Deziel, Blaire            13 Cond-MR              2:54.46    2:52.88        
                  41.06     1:24.86 (43.80)     2:11.10 (46.24)     2:52.88 (41.78)
 41 Sanchez, Michelle J       13 Agua Swim Team-MR    2:50.20    2:53.07        
                  39.21     1:23.22 (44.01)     2:09.07 (45.85)     2:53.07 (44.00)
 42 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    3:07.17    2:54.26        
                  40.94     1:25.02 (44.08)     2:10.86 (45.84)     2:54.26 (43.40)
 43 Dari, Kelli A             13 Cond-MR                   NT    3:02.64        
                  41.73     1:28.02 (46.29)     2:16.76 (48.74)     3:02.64 (45.88)
 44 Grinshtein, Maggie M      14 NY Sharks-MR         2:59.99    3:11.80        
                  44.08     1:33.11 (49.03)     2:24.80 (51.69)     3:11.80 (47.00)
 45 Brennan, Jane             14 Cond-MR              3:00.00    3:20.44        
                3:20.44         3:20.44 ( )                                        
 -- Foster, Francis           14 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                  44.72     1:38.20 (53.48)     2:31.60 (53.40)          DQ (48.25)
 -- Fischer, Kate             13 Trs-MR               2:35.00         DQ        
                  37.04     1:16.38 (39.34)     1:57.53 (41.15)          DQ (41.30)
 -- Rivera, Kendra J          15 Riptides-MR          2:42.12         DQ        
                  39.73     1:22.18 (42.45)     2:04.08 (41.90)          DQ (40.25)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry R         16 Badger-MR            1:06.57    1:08.89        
                  32.58     1:08.89 (36.31)                                        
  2 Evans, Laura A            15 UN-MR                1:08.78    1:10.56        
                  33.63     1:10.56 (36.93)                                        
  3 Teng, Becky               14 UN-MR                1:14.55    1:12.87        
                  34.59     1:12.87 (38.28)                                        
  4 Sabens, Ginna M           17 Badger-MR            1:12.77    1:13.37        
                  34.57     1:13.37 (38.80)                                        
  5 Fenn, Meaghan             15 Badger-MR            1:12.53    1:14.38        
                  35.73     1:14.38 (38.65)                                        
  6 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    1:14.95    1:15.33        
                  35.73     1:15.33 (39.60)                                        
  7 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         1:16.66    1:18.70        
                  36.94     1:18.70 (41.76)                                        
  8 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         1:19.34    1:19.24        
                  38.02     1:19.24 (41.22)                                        
  9 Cloer, Amanda             16 NY Sharks-MR         1:20.67    1:20.10        
                  38.00     1:20.10 (42.10)                                        
 10 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    1:19.85    1:21.20        
                  39.23     1:21.20 (41.97)                                        
 11 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:17.28    1:21.57        
                  39.02     1:21.57 (42.55)                                        
 12 Hirsch, Jenna             13 Trs-MR               1:16.92    1:21.75        
                  38.44     1:21.75 (43.31)                                        
 13 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    1:24.30    1:22.72        
                  39.91     1:22.72 (42.81)                                        
 14 Nisi, Johanna             13 Riptides-MR          1:20.79    1:22.82        
                  39.23     1:22.82 (43.59)                                        
 15 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    1:26.22    1:23.61        
                  39.80     1:23.61 (43.81)                                        
 16 Miller, Sydney R          16 Agua Swim Team-MR    1:21.55    1:23.94        
                  39.80     1:23.94 (44.14)                                        
 17 Holmes, Lindsie           13 Trs-MR               1:22.00    1:25.23        
                  40.13     1:25.23 (45.10)                                        
 18 Howe, Ritchey F           13 Agua Swim Team-MR    1:28.48    1:25.32        
                  40.67     1:25.32 (44.65)                                        
 19 Borakove, Lindsay         16 Cond-MR              1:27.44    1:25.43        
                  41.22     1:25.43 (44.21)                                        
 20 Schatkun, Beth A          15 Cond-MR              1:25.01    1:25.64        
                  40.07     1:25.64 (45.57)                                        
 21 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR         1:28.57    1:26.28        
                  40.66     1:26.28 (45.62)                                        
 22 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:26.45    1:28.06        
                  41.83     1:28.06 (46.23)                                        
 23 Fischer, Kate             13 Trs-MR               1:24.00    1:28.16        
                  41.72     1:28.16 (46.44)                                        
 24 Rivera, Kendra J          15 Riptides-MR          1:19.63    1:28.23        
                  40.72     1:28.23 (47.51)                                        
 25 Altman-Kurosaki, Hannah   14 Agua Swim Team-MR    1:28.31    1:28.53        
                  42.51     1:28.53 (46.02)                                        
 26 Dari, Kelli A             13 Cond-MR              1:25.86    1:28.95        
                  40.57     1:28.95 (48.38)                                        
 27 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    1:32.66    1:30.05        
                  42.37     1:30.05 (47.68)                                        
 28 Sanchez, Michelle J       13 Agua Swim Team-MR    1:31.19    1:30.31        
                  42.57     1:30.31 (47.74)                                        
 29 Barratt, Anna D           13 Agua Swim Team-MR         NT    1:30.91        
 30 Bonifacio, Stephanie M    14 Cond-MR              1:34.29    1:31.07        
                                                                          42.44 ( )
        1:31.07 (48.63)                                                            
 31 Comas, Nadya              16 NY Sharks-MR         1:57.26    1:32.32        
                                                                          44.06 ( )
        1:32.32 (48.26)                                                            
 32 Grinshtein, Maggie M      14 NY Sharks-MR         1:34.15    1:33.93        
                  44.45     1:33.93 (49.48)                                        
 33 Deziel, Blaire            13 Cond-MR              1:35.65    1:36.57        
                                                                          45.39 ( )
        1:36.57 (51.18)                                                            
 34 Foster, Francis           14 Agua Swim Team-MR         NT    1:40.76        
                                                                          46.24 ( )
        1:40.76 (54.52)                                                            
 35 Bichara, Jackie           17 Cond-MR              1:44.78    1:44.15        
                                                                          48.37 ( )
        1:44.15 (55.78)                                                            
 36 Brennan, Jane             14 Cond-MR              1:50.00    1:44.90        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenn, Meaghan             15 Badger-MR            2:35.24    2:34.72        
                  35.70     1:15.24 (39.54)     1:54.82 (39.58)     2:34.72 (39.90)
  2 Teng, Becky               14 UN-MR                2:39.87    2:35.43        
                  34.77     1:14.02 (39.25)     1:54.76 (40.74)     2:35.43 (40.67)
  3 Sabens, Ginna M           17 Badger-MR            2:37.78    2:38.91        
                  34.46     1:14.45 (39.99)     1:56.62 (42.17)     2:38.91 (42.29)
  4 Arnott, Sarah A           15 NY Sharks-MR         2:36.55    2:41.37        
                  35.84     1:16.41 (40.57)     1:58.96 (42.55)     2:41.37 (42.41)
  5 Arnott, Katie             13 NY Sharks-MR         2:46.61    2:44.37        
                  37.20     1:19.28 (42.08)     2:02.50 (43.22)     2:44.37 (41.87)
  6 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    2:38.78    2:44.76        
                  36.34     1:18.18 (41.84)     2:01.07 (42.89)     2:44.76 (43.69)
  7 Lange, Kristen            15 NY Sharks-MR         2:49.20    2:49.41        
                  39.01     1:22.34 (43.33)     2:05.37 (43.03)     2:49.41 (44.04)
  8 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         2:48.69    2:52.59        
                  38.98     1:22.60 (43.62)     2:07.68 (45.08)     2:52.59 (44.91)
  9 Vallone, Ashley           15 NY Sharks-MR         2:53.64    2:52.74        
                  39.10     1:23.47 (44.37)     2:08.82 (45.35)     2:52.74 (43.92)
 10 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    3:01.54    2:55.64        
                  39.97     1:24.77 (44.80)     2:10.52 (45.75)     2:55.64 (45.12)
 11 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    3:19.40    2:57.82        
                  41.05     1:27.48 (46.43)     2:13.14 (45.66)     2:57.82 (44.68)
 12 Miller, Sydney R          16 Agua Swim Team-MR    2:56.45    3:03.39        
                  42.01     1:28.13 (46.12)     2:16.30 (48.17)     3:03.39 (47.09)
 13 Howe, Ritchey F           13 Agua Swim Team-MR    3:11.82    3:04.24        
                  41.89     1:29.38 (47.49)     2:17.02 (47.64)     3:04.24 (47.22)
 14 Altman-Kurosaki, Hannah   14 Agua Swim Team-MR    3:06.87    3:04.86        
                  42.93     1:30.88 (47.95)     2:18.49 (47.61)     3:04.86 (46.37)
 15 Schatkun, Beth A          15 Cond-MR              2:57.03    3:05.26        
                  40.92     1:27.45 (46.53)     2:16.48 (49.03)     3:05.26 (48.78)
 16 Fischer, Kate             13 Trs-MR                    NT    3:06.95        
 17 Armstrong, Shannon        13 NY Sharks-MR         3:10.76    3:07.93        
                  42.93     1:31.14 (48.21)     2:20.34 (49.20)     3:07.93 (47.59)
 18 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    3:08.17    3:08.21        
                  42.34     1:30.13 (47.79)     2:19.36 (49.23)     3:08.21 (48.85)
 19 Borakove, Lindsay         16 Cond-MR              3:10.00    3:08.36        
                  43.86     1:32.83 (48.97)     2:22.21 (49.38)     3:08.36 (46.15)
 20 Burke, Meaghan            13 NY Sharks-MR              NT    3:08.96        
 21 Barratt, Anna D           13 Agua Swim Team-MR    3:10.50    3:09.12        
                  43.22     1:31.90 (48.68)     2:20.62 (48.72)     3:09.12 (48.50)
 22 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    3:25.63    3:09.56        
                  43.69     1:32.29 (48.60)     2:20.86 (48.57)     3:09.56 (48.70)
 23 Snyder, Kelly             16 NY Sharks-MR         3:15.31    3:09.61        
                  43.59     1:31.67 (48.08)     2:21.18 (49.51)     3:09.61 (48.43)
 24 Dari, Kelli A             13 Cond-MR              3:04.80    3:09.98        
                  44.27     1:33.12 (48.85)     2:22.06 (48.94)     3:09.98 (47.92)
 25 Sanchez, Michelle J       13 Agua Swim Team-MR         NT    3:11.53        
 26 Taskindoust, Mahsa        13 Cond-MR                   NT    3:15.16        
 27 Comas, Nadya              16 NY Sharks-MR         3:58.12    3:20.90        
 28 Rhoden, Ashley            13 Cond-MR              3:40.00    3:28.13        
                  43.97     1:36.70 (52.73)     2:32.88 (56.18)     3:28.13 (55.25)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           14 Badger-MR              56.01      58.24        
                  27.40       58.24 (30.84)                                        
  2 Gruendel, Kerry R         16 Badger-MR              58.08      59.50        
                  28.31       59.50 (31.19)                                        
  3 Tracey, Kim L             15 Badger-MR            1:01.98    1:01.75        
                  29.21     1:01.75 (32.54)                                        
  4 Chiapetta, Emma A         17 Badger-MR            1:00.45    1:02.33        
                  29.61     1:02.33 (32.72)                                        
  5 Butler, Danielle E        16 NY Sharks-MR         1:00.79    1:02.59        
                  29.20     1:02.59 (33.39)                                        
  6 Scilufo, Taylor           13 Badger-MR            1:03.19    1:02.65        
  7 Fenn, Meaghan             15 Badger-MR            1:03.02    1:02.69        
  8 Hutchinson-Maddox, Caitl  14 Agua Swim Team-MR    1:01.58    1:02.79        
                  29.77     1:02.79 (33.02)                                        
  9 Guba, Ali E               15 Badger-MR              59.65    1:02.99        
                  29.42     1:02.99 (33.57)                                        
 10 Hughes, Katie C           15 Badger-MR            1:03.02    1:03.32        
 11 Hoover, Mary C            15 Badger-MR            1:05.09    1:06.18        
 12 Gray, Catherine           17 Badger-MR            1:06.56    1:06.85        
                  31.96     1:06.85 (34.89)                                        
 13 Cloer, Amanda             16 NY Sharks-MR         1:05.62    1:06.86        
 14 Futterman, Kale           13 Agua Swim Team-MR    1:06.44    1:07.07        
                  30.02     1:07.07 (37.05)                                        
 15 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    1:09.79    1:07.20        
                  32.08     1:07.20 (35.12)                                        
 16 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    1:08.10    1:07.83        
                  31.50     1:07.83 (36.33)                                        
 17 Hirsch, Jenna             13 Trs-MR               1:08.68    1:08.41        
                  31.75     1:08.41 (36.66)                                        
 18 Doolittle, Lauren J       18 NY Sharks-MR         1:05.92    1:08.44        
 19 Cinelli, Keri             17 NY Sharks-MR         1:08.16    1:09.11        
                  31.39     1:09.11 (37.72)                                        
 20 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:07.11    1:09.32        
                  31.84     1:09.32 (37.48)                                        
 21 Marsh, Nicole L           16 Badger-MR            1:05.54    1:10.04        
 22 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            1:10.38    1:10.56        
                  32.92     1:10.56 (37.64)                                        
 23 Baker, Meghan T           15 Badger-MR            1:04.55    1:10.86        
 24 Altman-Kurosaki, Hannah   14 Agua Swim Team-MR    1:11.66    1:11.37        
                  33.33     1:11.37 (38.04)                                        
 25 Holmes, Lindsie           13 Trs-MR               1:11.00    1:12.41        
                  33.45     1:12.41 (38.96)                                        
 26 Miller, Sydney R          16 Agua Swim Team-MR    1:11.59    1:13.66        
                  34.22     1:13.66 (39.44)                                        
 27 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    1:17.91    1:14.34        
                  33.30     1:14.34 (41.04)                                        
 28 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR    1:18.91    1:14.63        
                  34.39     1:14.63 (40.24)                                        
 29 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:17.02    1:15.84        
                  34.49     1:15.84 (41.35)                                        
 30 Howe, Ritchey F           13 Agua Swim Team-MR    1:18.22    1:16.70        
                  35.64     1:16.70 (41.06)                                        
 31 Armstrong, Shannon        13 NY Sharks-MR         1:18.53    1:16.93        
                  35.51     1:16.93 (41.42)                                        
 32 Sanchez, Michelle J       13 Agua Swim Team-MR    1:18.85    1:17.43        
                  35.54     1:17.43 (41.89)                                        
 33 Comas, Nadya              16 NY Sharks-MR         1:35.12    1:18.07        
                  33.69     1:18.07 (44.38)                                        
 34 Nisi, Johanna             13 Riptides-MR          1:23.55    1:19.50        
                  34.74     1:19.50 (44.76)                                        
 35 Deziel, Blaire            13 Cond-MR              1:27.72    1:19.64        
                  37.99     1:19.64 (41.65)                                        
 36 Brennan, Jane             14 Cond-MR              1:40.00    1:26.33        
                  38.26     1:26.33 (48.07)                                        
 37 Schatkun, Beth A          15 Cond-MR              1:26.38    1:28.65        
                  39.42     1:28.65 (49.23)                                        
 38 Bonifacio, Stephanie M    14 Cond-MR              1:30.00    1:28.81        
                  41.88     1:28.81 (46.93)                                        
 -- Foster, Francis           14 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                  42.66          DQ (53.95)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Forrester, Alex           14 Badger-MR            2:02.04    2:05.61        
                  28.01       59.73 (31.72)     1:32.59 (32.86)     2:05.61 (33.02)
  2 Tracey, Kim L             15 Badger-MR            2:16.57    2:14.25        
                  30.62     1:04.63 (34.01)     1:39.60 (34.97)     2:14.25 (34.65)
  3 Fenn, Meaghan             15 Badger-MR            2:14.59    2:15.09        
                  30.57     1:04.69 (34.12)     1:39.35 (34.66)     2:15.09 (35.74)
  4 Gruendel, Kerry R         16 Badger-MR            2:19.02    2:15.49        
                  30.65     1:04.76 (34.11)     1:40.34 (35.58)     2:15.49 (35.15)
  5 Chiapetta, Emma A         17 Badger-MR            2:10.53    2:15.57        
                  30.34     1:04.44 (34.10)     1:39.27 (34.83)     2:15.57 (36.30)
  6 Kessler, Rachel R         12 Badger-MR            2:13.98    2:17.85        
                  31.16     1:06.01 (34.85)     1:42.23 (36.22)     2:17.85 (35.62)
  7 Butler, Danielle E        16 NY Sharks-MR         2:33.58    2:21.67        
                  30.88     1:06.42 (35.54)     1:43.09 (36.67)     2:21.67 (38.58)
  8 Scilufo, Taylor           13 Badger-MR            2:23.45    2:23.42        
                  31.34     1:07.75 (36.41)     1:45.56 (37.81)     2:23.42 (37.86)
  9 Hughes, Katie C           15 Badger-MR            2:16.56    2:24.48        
                  31.19     1:07.59 (36.40)     1:45.88 (38.29)     2:24.48 (38.60)
 10 Pavlin, Mekala            14 Agua Swim Team-MR    2:27.23    2:25.12        
                  32.37     1:08.93 (36.56)     1:47.25 (38.32)     2:25.12 (37.87)
 11 Guba, Ali E               15 Badger-MR            2:22.87    2:26.35        
                  31.92     1:08.13 (36.21)     1:47.04 (38.91)     2:26.35 (39.31)
 12 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    2:33.51    2:28.61        
                  33.37     1:11.76 (38.39)     1:51.08 (39.32)     2:28.61 (37.53)
 13 Baker, Meghan T           15 Badger-MR            2:20.00    2:29.28        
                  34.35     1:11.89 (37.54)     1:51.24 (39.35)     2:29.28 (38.04)
 14 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            2:31.11    2:30.66        
                  33.40     1:10.92 (37.52)     1:50.23 (39.31)     2:30.66 (40.43)
 15 Futterman, Kale           13 Agua Swim Team-MR    2:56.80    2:32.03        
                  31.67     1:11.13 (39.46)     1:51.29 (40.16)     2:32.03 (40.74)
 16 Hirsch, Jenna             13 Trs-MR               2:40.30    2:33.07        
                  32.96     1:11.87 (38.91)     1:53.31 (41.44)     2:33.07 (39.76)
 17 Hoover, Mary C            15 Badger-MR            2:28.01    2:34.18        
                  32.77     1:11.90 (39.13)     1:53.54 (41.64)     2:34.18 (40.64)
 18 Cloer, Amanda             16 NY Sharks-MR         2:32.11    2:35.66        
                  33.73     1:12.95 (39.22)     1:55.12 (42.17)     2:35.66 (40.54)
 19 Cinelli, Keri             17 NY Sharks-MR         2:48.80    2:44.67        
                  34.44     1:15.65 (41.21)     2:00.25 (44.60)     2:44.67 (44.42)
 20 Altman-Kurosaki, Hannah   14 Agua Swim Team-MR    3:01.91    2:45.36        
                  35.16     1:17.41 (42.25)     2:02.20 (44.79)     2:45.36 (43.16)
 21 Salinas, Katherine        15 Agua Swim Team-MR         NT    2:46.99        
                  36.54     1:19.31 (42.77)     2:02.82 (43.51)     2:46.99 (44.17)
 22 Omary, Natalie M          13 Agua Swim Team-MR    3:00.00    2:51.03        
                  35.28     1:17.78 (42.50)     2:03.85 (46.07)     2:51.03 (47.18)
 23 Barratt, Anna D           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:57.15        
                  40.22     1:27.03 (46.81)     2:13.27 (46.24)     2:57.15 (43.88)
 24 Lappas, Alexandra         15 NY Sharks-MR         2:48.80    2:58.82        
                  36.41     1:21.14 (44.73)     2:11.05 (49.91)     2:58.82 (47.77)
 25 Sanchez, Michelle J       13 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.02        
                  39.08     1:25.60 (46.52)     2:13.22 (47.62)     2:59.02 (45.80)
 26 Howe, Ritchey F           13 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.52        
                  40.87     1:27.44 (46.57)     2:14.44 (47.00)     2:59.52 (45.08)
 27 Deziel, Blaire            13 Cond-MR              3:10.18    3:06.42        
                  40.97     1:28.35 (47.38)     2:17.35 (49.00)     3:06.42 (49.07)
 
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:41.09    1:40.74        
                  24.43       49.93 (25.50)     1:15.23 (25.30)     1:40.74 (25.51)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:42.08    1:47.16        
                  26.49       53.19 (26.70)     1:20.30 (27.11)     1:47.16 (26.86)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:44.08    1:48.95        
                  27.52       55.54 (28.02)     1:21.73 (26.19)     1:48.95 (27.22)
  4 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  1:48.97    1:52.37        
                  27.64       56.07 (28.43)     1:23.98 (27.91)     1:52.37 (28.39)
  5 Condors-MR  'A'                                   1:45.70    1:54.64        
     1) Dari, Kelli A 13                2) Burns, Brianna N 17            
     3) Borakove, Lindsay 16            4) Schatkun, Beth A 15            
                  31.50       56.95 (25.45)     1:26.66 (29.71)     1:54.64 (27.98)
 
Girls 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:55.09    1:54.94        
                  29.38     1:02.24 (32.86)     1:29.15 (26.91)     1:54.94 (25.79)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:56.01    1:55.93        
                  29.51     1:03.38 (33.87)     1:31.09 (27.71)     1:55.93 (24.84)
  3 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:04.76    2:04.58        
                  32.60     1:08.44 (35.84)     1:37.47 (29.03)     2:04.58 (27.11)
  4 Condors-MR  'B'                                   2:11.67    2:16.83        
     1) Schatkun, Beth A 15             2) Dari, Kelli A 13               
     3) Deziel, Blaire 13               4) Borakove, Lindsay 16           
                  33.08     1:11.78 (38.70)     1:45.87 (34.09)     2:16.83 (30.96)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  2:12.77    2:17.38        
                  33.38     1:14.89 (41.51)     1:49.01 (34.12)     2:17.38 (28.37)
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                15.55      16.20        
  2 O'Connor, Michael M        8 Agua Swim Team-MR      23.65      18.26        
  3 Lam, Alex                  7 Cond-MR                20.78      21.17        
  4 Ludwig, Ben E              7 Cond-MR                28.99      23.75        
  5 Grady, Kevin               7 NY Sharks-MR              NT      25.61        
  6 Coogan, Matthew            4 NY Sharks-MR         1:02.00      53.65        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                34.54      36.04        
  2 Lam, Alex                  7 Cond-MR                49.93      51.11        
  3 Ludwig, Ben E              7 Cond-MR              1:02.09      55.21        
  4 Grady, Kevin               7 NY Sharks-MR              NT    1:01.29        
  5 Loyola, Brandon A          7 Cond-MR              1:15.00    1:02.85        
  6 Loyola, Joshua A           7 Cond-MR              1:15.00    1:15.66        
  7 Coogan, Matthew            4 NY Sharks-MR              NT    1:42.04        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                17.40      18.38        
  2 Lam, Alex                  7 Cond-MR                31.73      24.63        
  3 Grady, Kevin               7 NY Sharks-MR              NT      32.35        
  4 Loyola, Brandon A          7 Cond-MR                30.00      34.13        
  5 Ludwig, Ben E              7 Cond-MR                35.14      42.11        
 -- Coogan, Matthew            4 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 -- Loyola, Joshua A           7 Cond-MR                30.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                39.23      40.26        
  2 Lam, Alex                  7 Cond-MR                56.18      53.78        
  3 Ludwig, Ben E              7 Cond-MR              1:16.53    1:03.73        
  4 Grady, Kevin               7 NY Sharks-MR              NT    1:08.42        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                19.59      20.36        
  2 O'Connor, Michael M        8 Agua Swim Team-MR      28.04      25.60        
  3 Lam, Alex                  7 Cond-MR                31.35      29.49        
  4 Grady, Kevin               7 NY Sharks-MR              NT      31.44        
 -- Coogan, Matthew            4 NY Sharks-MR           53.56         DQ        
 -- Ludwig, Ben E              7 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                42.96      45.46        
  2 Lam, Alex                  7 Cond-MR              1:03.64    1:09.44        
 -- Ludwig, Ben E              7 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                17.57      19.25        
  2 O'Connor, Michael M        8 Agua Swim Team-MR      30.89      24.23        
  3 Lam, Alex                  7 Cond-MR                26.31      25.04        
  4 Ludwig, Ben E              7 Cond-MR                   NT      35.55        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Andjelic, Nikola           8 Cond-MR                45.41      44.65        
  2 Lam, Alex                  7 Cond-MR              1:16.90    1:04.84        
 
Boys 8 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                        NT    3:36.29        
     1) Andjelic, Nikola 8              2) Lam, Alex 7                    
     3) Loyola, Brandon A 7             4) Loyola, Joshua A 7             
                  36.59   1:39.36 (1:02.77)   2:49.45 (1:10.09)     3:36.29 (46.84)
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           31.19      30.32        
  2 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR            31.72      32.27        
  3 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR      32.46      32.30        
  4 Cho, Steven               10 Cond-MR                40.92      33.79        
  5 Perez, Matthew            10 NY Sharks-MR           39.70      36.10        
  6 Bell, Schuyler            10 NY Sharks-MR           38.00      36.18        
  7 Devito, TJ                 9 Trs-MR                 36.50      36.94        
  8 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR                 35.77      37.87        
  9 Sevastopoulo, Marc         9 Agua Swim Team-MR      39.57      38.70        
 10 Fullerton, William         9 NY Sharks-MR           43.59      39.55        
 11 Magee, Dylan P            10 NY Sharks-MR           36.59      40.29        
 12 Tsuei, Andrew              9 Cond-MR                42.82      41.42        
 13 Gorenstein, Isaac          9 NY Sharks-MR           42.72      41.90        
 14 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR           48.16      47.62        
 15 Talan, Matthew             9 Agua Swim Team-MR      51.00      48.09        
 16 Luong, Jason              10 Cond-MR                51.04      50.04        
 17 Hodgens, Paul             10 Cond-MR                51.25      50.42        
 18 Barrack, Dan              10 NY Sharks-MR              NT      51.66        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:07.73    1:05.83        
                  31.04     1:05.83 (34.79)                                        
  2 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR    1:11.06    1:11.77        
                  34.09     1:11.77 (37.68)                                        
  3 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR          1:11.08    1:12.16        
                  34.48     1:12.16 (37.68)                                        
  4 Cho, Steven               10 Cond-MR              1:31.30    1:20.07        
                  37.65     1:20.07 (42.42)                                        
  5 Devito, TJ                 9 Trs-MR               1:19.37    1:22.14        
                  39.94     1:22.14 (42.20)                                        
  6 Perez, Matthew            10 NY Sharks-MR         1:29.12    1:22.24        
                  38.73     1:22.24 (43.51)                                        
  7 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               1:19.45    1:23.73        
                  39.70     1:23.73 (44.03)                                        
  8 Fullerton, William         9 NY Sharks-MR         1:21.26    1:25.31        
                  40.38     1:25.31 (44.93)                                        
  9 Furey, James K            10 Cond-MR              1:28.74    1:25.74        
                  40.79     1:25.74 (44.95)                                        
 10 Magee, Dylan P            10 NY Sharks-MR         1:26.02    1:25.89        
                  41.09     1:25.89 (44.80)                                        
 11 Sevastopoulo, Marc         9 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.18        
                  40.89     1:26.18 (45.29)                                        
 12 Gorenstein, Isaac          9 NY Sharks-MR         1:29.51    1:34.47        
                  44.71     1:34.47 (49.76)                                        
 13 O'Connell, Ryan           10 Cond-MR              1:34.05    1:35.56        
                  43.76     1:35.56 (51.80)                                        
 14 Tsuei, Andrew              9 Cond-MR              1:44.52    1:35.96        
                  42.66     1:35.96 (53.30)                                        
 15 Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR    2:05.14    1:45.80        
                  49.31     1:45.80 (56.49)                                        
 16 Weingroff, Steven          9 NY Sharks-MR              NT    1:49.17        
                1:49.29         1:49.17 ( )                                        
 17 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR         1:55.12    1:49.31        
                  50.99     1:49.31 (58.32)                                        
 18 Luong, Jason              10 Cond-MR                   NT    1:52.40        
                  52.60     1:52.40 (59.80)                                        
 19 Hodgens, Paul             10 Cond-MR              1:54.78    1:54.29        
                  51.18   1:54.29 (1:03.11)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR            41.27      39.32        
  2 Magee, Dylan P            10 NY Sharks-MR           41.38      39.90        
  3 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR      41.30      40.81        
  4 Bell, Schuyler            10 NY Sharks-MR           42.47      41.35        
  5 Fullerton, William         9 NY Sharks-MR           59.94      41.49        
  6 Cho, Steven               10 Cond-MR                49.25      42.99        
  7 Devito, TJ                 9 Trs-MR                 44.51      43.71        
  8 Sevastopoulo, Marc         9 Agua Swim Team-MR      48.20      43.86        
  9 Perez, Matthew            10 NY Sharks-MR           47.45      44.86        
 10 Furey, James K            10 Cond-MR                44.53      45.30        
 11 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR                 42.68      45.38        
 12 Gorenstein, Isaac          9 NY Sharks-MR           54.86      50.28        
 13 Tsuei, Andrew              9 Cond-MR                49.38      51.52        
 14 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR           56.69      54.14        
 15 Luong, Jason              10 Cond-MR              1:02.61    1:00.02        
 16 Hodgens, Paul             10 Cond-MR                59.28    1:00.66        
 17 Talan, Matthew             9 Agua Swim Team-MR      55.00    1:02.91        
 18 Barrack, Dan              10 NY Sharks-MR              NT    1:03.64        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR    1:35.59    1:26.43        
                  43.29     1:26.43 (43.14)                                        
  2 Magee, Dylan P            10 NY Sharks-MR         1:35.16    1:27.29        
                  42.57     1:27.29 (44.72)                                        
  3 Fullerton, William         9 NY Sharks-MR         1:57.12    1:29.53        
                  42.72     1:29.53 (46.81)                                        
  4 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               1:41.29    1:31.55        
                  44.16     1:31.55 (47.39)                                        
  5 Cho, Steven               10 Cond-MR              1:45.31    1:34.11        
                  44.55     1:34.11 (49.56)                                        
  6 Devito, TJ                 9 Trs-MR               1:36.03    1:34.29        
                  45.43     1:34.29 (48.86)                                        
  7 Min, Louis                10 Cond-MR                   NT    1:36.26        
                  47.19     1:36.26 (49.07)                                        
  8 O'Connell, Ryan           10 Cond-MR              1:45.20    1:41.07        
                  48.88     1:41.07 (52.19)                                        
  9 Tsuei, Andrew              9 Cond-MR              2:05.86    1:41.98        
                  48.52     1:41.98 (53.46)                                        
 10 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR         2:11.65    2:01.11        
                  58.48   2:01.11 (1:02.63)                                        
 11 Hodgens, Paul             10 Cond-MR              2:14.44    2:05.38        
                  59.34   2:05.38 (1:06.04)                                        
 12 Luong, Jason              10 Cond-MR                   NT    2:07.09        
                1:03.00   2:07.09 (1:04.09)                                        
 13 Talan, Matthew             9 Agua Swim Team-MR    2:01.00    2:10.18        
                1:00.47   2:10.18 (1:09.71)                                        
 -- Perez, Matthew            10 NY Sharks-MR         1:48.26         DQ        
                  48.23          DQ (52.87)                                        
 -- Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                  56.58        DQ (1:01.83)                                        
 -- Sevastopoulo, Marc         9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
                  47.63          DQ (50.05)                                        
 -- Furey, James K            10 Cond-MR              1:43.15         DQ        
                  46.08          DQ (48.47)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           38.65      38.27        
  2 Magee, Dylan P            10 NY Sharks-MR           43.18      42.85        
  3 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR            50.50      44.68        
  4 Furey, James K            10 Cond-MR                43.54      45.44        
  5 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR      47.01      45.93        
  6 Cho, Steven               10 Cond-MR                58.04      48.15        
  7 Gorenstein, Isaac          9 NY Sharks-MR           51.21      48.75        
  8 Devito, TJ                 9 Trs-MR                 47.81      49.56        
  9 O'Connell, Ryan           10 Cond-MR                52.39      51.75        
 10 Sevastopoulo, Marc         9 Agua Swim Team-MR      51.03      51.78        
 11 Perez, Matthew            10 NY Sharks-MR           50.34      51.82        
 12 Tsuei, Andrew              9 Cond-MR                54.23      53.97        
 13 Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR         NT      55.59        
 14 Talan, Matthew             9 Agua Swim Team-MR    1:01.00      57.41        
 15 Luong, Jason              10 Cond-MR              1:02.12    1:01.95        
 16 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR         1:20.95    1:10.85        
 -- Weingroff, Steven          9 NY Sharks-MR         1:06.26         DQ        
 -- Hodgens, Paul             10 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:21.49    1:21.32        
                  38.75     1:21.32 (42.57)                                        
  2 Magee, Dylan P            10 NY Sharks-MR         1:33.27    1:35.00        
                  44.72     1:35.00 (50.28)                                        
  3 Furey, James K            10 Cond-MR              1:35.90    1:38.73        
                  46.69     1:38.73 (52.04)                                        
  4 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR    1:43.58    1:40.05        
                  47.74     1:40.05 (52.31)                                        
  5 Gorenstein, Isaac          9 NY Sharks-MR         2:00.79    1:43.52        
                  49.23     1:43.52 (54.29)                                        
  6 Sevastopoulo, Marc         9 Agua Swim Team-MR    1:53.63    1:44.11        
                  50.43     1:44.11 (53.68)                                        
  7 Devito, TJ                 9 Trs-MR               1:43.59    1:44.48        
                  50.83     1:44.48 (53.65)                                        
  8 Cho, Steven               10 Cond-MR              2:02.58    1:46.09        
                  49.84     1:46.09 (56.25)                                        
  9 Perez, Matthew            10 NY Sharks-MR         1:49.15    1:50.38        
                  50.59     1:50.38 (59.79)                                        
 10 Fullerton, William         9 NY Sharks-MR         1:59.61    1:53.91        
                  54.51     1:53.91 (59.40)                                        
 11 Tsuei, Andrew              9 Cond-MR              2:07.61    1:57.96        
                  54.54   1:57.96 (1:03.42)                                        
 12 Luong, Jason              10 Cond-MR                   NT    2:13.14        
                1:03.32   2:13.14 (1:09.82)                                        
 13 Buynitsky, Steven         10 NY Sharks-MR         2:36.58    2:22.66        
                1:04.68   2:22.66 (1:17.98)                                        
 -- Hodgens, Paul             10 Cond-MR                   NT         DQ        
                1:11.02        DQ (1:21.11)                                        
 -- Talan, Matthew             9 Agua Swim Team-MR    2:26.00         DQ        
                  57.79        DQ (1:11.50)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR           35.11      32.58        
  2 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR      38.02      34.77        
  3 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR                 38.77      37.55        
  4 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR            34.69      38.27        
  5 Cho, Steven               10 Cond-MR                51.29      41.81        
  6 Furey, James K            10 Cond-MR                45.41      46.04        
  7 O'Connell, Ryan           10 Cond-MR                57.62      47.89        
  8 Gorenstein, Isaac          9 NY Sharks-MR           59.15      49.69        
  9 Luong, Jason              10 Cond-MR              1:12.65    1:03.91        
 -- Feldmann, Axel S           9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ        
 -- Hodgens, Paul             10 Cond-MR              1:27.76         DQ        
 -- Min, Louis                10 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McNamara, Shane           10 NY Sharks-MR         1:18.51    1:15.63        
                  34.63     1:15.63 (41.00)                                        
  2 Benjamin, Ernst C          9 Agua Swim Team-MR         NT    1:25.15        
  3 Bell, Schuyler            10 NY Sharks-MR         1:31.02    1:28.97        
                  40.90     1:28.97 (48.07)                                        
  4 Raccioppi, Jake            9 Trs-MR               1:35.86    1:31.17        
                  43.27     1:31.17 (47.90)                                        
  5 Bradnock, Reginald         9 Riptides-MR          1:29.00    1:34.29        
                  41.57     1:34.29 (52.72)                                        
  6 Furey, James K            10 Cond-MR                   NT    1:38.50        
                  45.94     1:38.50 (52.56)                                        
  7 Cho, Steven               10 Cond-MR                   NT    1:39.48        
                  41.90     1:39.48 (57.58)                                        
  8 O'Connell, Ryan           10 Cond-MR                   NT    1:53.38        
                  51.37   1:53.38 (1:02.01)                                        
  9 Hodgens, Paul             10 Cond-MR                   NT    2:27.92        
                1:03.11   2:27.92 (1:24.81)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:24.52    2:21.51        
                  35.41     1:13.26 (37.85)     1:51.24 (37.98)     2:21.51 (30.27)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:42.27    2:30.37        
     1) Furey, James K 10               2) Cho, Steven 10                 
     3) O'Connell, Ryan 10              4) Tsuei, Andrew 9                
                  37.96     1:11.69 (33.73)     1:50.94 (39.25)     2:30.37 (39.43)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:39.94    2:30.61        
                  40.95     1:23.44 (42.49)     1:56.37 (32.93)     2:30.61 (34.24)
  2 Condors-MR  'A'                                   3:02.65    2:52.68        
     1) O'Connell, Ryan 10              2) Furey, James K 10              
     3) Cho, Steven 10                  4) Tsuei, Andrew 9                
                  47.90     1:31.06 (43.16)     2:10.36 (39.30)     2:52.68 (42.32)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           24.34      24.50        
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR      25.12      25.67        
  3 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      27.14      26.72        
  4 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      27.21      28.73        
  5 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR           31.23      28.90        
  6 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR           32.11      29.83        
  7 Giraldo, Andrew           11 Trs-MR                 29.82      30.20        
  8 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR                30.63      30.52        
  9 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR      30.92      30.59        
 10 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR      31.15      30.89        
 11 Cummings, Thomas F        11 Cond-MR                32.43      31.24        
 12 Avila, Jon-Anthony L      12 Cond-MR                32.75      31.33        
 13 Magretti, Stephen         12 Cond-MR                30.68      31.97        
 14 Farm, Eric R              12 Cond-MR                30.29      32.01        
 15 Fan, Boyu                 12 Cond-MR                30.93      32.07        
 16 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR           33.60      32.89        
 17 Taskindoust, Rod          12 Cond-MR                34.00      33.10        
 18 Tsao, Kevin               12 NY Sharks-MR           34.71      33.73        
 19 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR      35.39      34.19        
 20 Sippel, Wes E             11 Cond-MR                34.04      34.87        
 21 Goldstein, Jonathon F     11 Agua Swim Team-MR         NT      35.81        
 22 Canals, Mathew S          11 Cond-MR                35.43      36.71        
 23 Petricone-Berg, Lucas     11 Cond-MR                38.52      36.91        
 24 Graney, Luke              11 Cond-MR                37.27      37.29        
 25 Chen, Bobby               12 Cond-MR                   NT      37.44        
 26 Desai, Kushal             11 Cond-MR                52.58      41.13        
 27 Hanson, Matthew E         11 Cond-MR                   NT      42.11        
 28 Lagana, Michael J         12 Cond-MR                   NT      50.00        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           54.36      54.91        
                  26.48       54.91 (28.43)                                        
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR      56.68      57.59        
                  27.65       57.59 (29.94)                                        
  3 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:01.21      59.23        
                  28.38       59.23 (30.85)                                        
  4 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:01.24    1:02.70        
                  30.92     1:02.70 (31.78)                                        
  5 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR         1:07.10    1:02.96        
                  30.19     1:02.96 (32.77)                                        
  6 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    1:04.55    1:04.26        
                  31.31     1:04.26 (32.95)                                        
  7 Shields, Brandon          11 Trs-MR               1:03.10    1:05.29        
                  30.93     1:05.29 (34.36)                                        
  8 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR         1:07.28    1:07.44        
                  31.61     1:07.44 (35.83)                                        
  9 Giraldo, Andrew           11 Trs-MR               1:05.90    1:08.71        
                  32.66     1:08.71 (36.05)                                        
 10 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR              1:10.28    1:09.44        
                  33.86     1:09.44 (35.58)                                        
 11 Farm, Eric R              12 Cond-MR              1:07.86    1:10.13        
                  33.67     1:10.13 (36.46)                                        
 12 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR    1:10.10    1:10.16        
                  32.99     1:10.16 (37.17)                                        
 13 Taskindoust, Rod          12 Cond-MR                   NT    1:11.87        
                  34.27     1:11.87 (37.60)                                        
 14 Tsao, Kevin               12 NY Sharks-MR         1:14.59    1:12.53        
                  35.22     1:12.53 (37.31)                                        
 15 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR         1:11.96    1:12.77        
                  35.22     1:12.77 (37.55)                                        
 16 Sippel, Wes E             11 Cond-MR              1:13.41    1:13.76        
                  35.41     1:13.76 (38.35)                                        
 17 Fan, Boyu                 12 Cond-MR                   NT    1:14.16        
                  35.45     1:14.16 (38.71)                                        
 18 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR         1:15.01    1:14.71        
                  34.42     1:14.71 (40.29)                                        
 19 Erickson, Gavin           11 Agua Swim Team-MR    1:14.53    1:19.59        
                  36.94     1:19.59 (42.65)                                        
 20 Canals, Mathew S          11 Cond-MR                   NT    1:21.65        
                  37.93     1:21.65 (43.72)                                        
 21 Graney, Luke              11 Cond-MR              1:20.50    1:22.18        
                  39.56     1:22.18 (42.62)                                        
 22 Chen, Bobby               12 Cond-MR                   NT    1:23.83        
                  40.75     1:23.83 (43.08)                                        
 23 Petricone-Berg, Lucas     11 Cond-MR              1:26.48    1:25.07        
                  40.32     1:25.07 (44.75)                                        
 24 Cody, Patrick             11 Cond-MR              1:22.49    1:28.40        
                  43.81     1:28.40 (44.59)                                        
 25 Cardazzi, Alex            11 Cond-MR                   NT    1:42.59        
                  45.79     1:42.59 (56.80)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           28.31      28.33        
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR      28.81      28.37        
  3 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      32.02      30.50        
  4 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR           32.15      30.54        
  5 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR           36.42      33.96        
  6 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR                33.90      34.64        
  7 Magretti, Stephen         12 Cond-MR                33.23      34.93        
  8 Giraldo, Andrew           11 Trs-MR                 36.63      35.74        
  9 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR      36.73      36.00        
 10 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      38.17      36.12        
 11 Farm, Eric R              12 Cond-MR                35.52      37.08        
 12 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR      36.54      37.20        
 13 Cummings, Thomas F        11 Cond-MR                39.61      37.30        
 14 Taskindoust, Rod          12 Cond-MR                39.68      37.99        
 15 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR           37.54      38.58        
 16 Avila, Jon-Anthony L      12 Cond-MR                38.84      38.89        
 17 Tsao, Kevin               12 NY Sharks-MR           43.56      39.04        
 18 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR      40.68      39.57        
 19 Sippel, Wes E             11 Cond-MR                41.93      39.87        
 20 Fan, Boyu                 12 Cond-MR              1:13.30      39.93        
 21 Goldstein, Jonathon F     11 Agua Swim Team-MR         NT      40.85        
 21 Petricone-Berg, Lucas     11 Cond-MR                45.63      40.85        
 23 Chen, Bobby               12 Cond-MR                   NT      42.33        
 24 Canals, Mathew S          11 Cond-MR                42.48      42.84        
 25 Graney, Luke              11 Cond-MR                39.56      43.84        
 26 Desai, Kushal             11 Cond-MR                52.60      46.79        
 27 Hanson, Matthew E         11 Cond-MR                   NT      52.16        
 -- Lagana, Michael J         12 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:01.40    1:00.47        
                  29.99     1:00.47 (30.48)                                        
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    1:02.86    1:02.71        
                  30.38     1:02.71 (32.33)                                        
  3 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.65    1:05.87        
                  31.90     1:05.87 (33.97)                                        
  4 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR         1:11.19    1:06.09        
                  31.50     1:06.09 (34.59)                                        
  5 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    1:15.87    1:13.53        
                  35.94     1:13.53 (37.59)                                        
  6 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR         1:21.31    1:15.15        
                  36.64     1:15.15 (38.51)                                        
  7 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:20.74    1:16.06        
                  37.64     1:16.06 (38.42)                                        
  8 Giraldo, Andrew           11 Trs-MR               1:15.70    1:16.39        
                  36.43     1:16.39 (39.96)                                        
  9 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR              1:13.92    1:16.55        
                  37.41     1:16.55 (39.14)                                        
 10 Farm, Eric R              12 Cond-MR              1:17.15    1:17.88        
                  37.37     1:17.88 (40.51)                                        
 11 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR         1:23.58    1:20.36        
                  38.21     1:20.36 (42.15)                                        
 12 Shields, Brandon          11 Trs-MR               1:21.37    1:20.45        
                  40.01     1:20.45 (40.44)                                        
 13 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR         1:21.04    1:21.60        
                  40.41     1:21.60 (41.19)                                        
 14 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR    1:23.48    1:22.23        
                  38.91     1:22.23 (43.32)                                        
 15 Tsao, Kevin               12 NY Sharks-MR         1:29.40    1:23.70        
                  41.62     1:23.70 (42.08)                                        
 16 Taskindoust, Rod          12 Cond-MR              1:41.06    1:25.02        
                  41.61     1:25.02 (43.41)                                        
 17 Fan, Boyu                 12 Cond-MR                   NT    1:25.20        
                  41.67     1:25.20 (43.53)                                        
 18 Erickson, Gavin           11 Agua Swim Team-MR    1:29.30    1:26.57        
                  41.57     1:26.57 (45.00)                                        
 19 Sippel, Wes E             11 Cond-MR              1:32.00    1:31.14        
                  43.42     1:31.14 (47.72)                                        
 20 Petricone-Berg, Lucas     11 Cond-MR              1:33.05    1:31.35        
                  44.81     1:31.35 (46.54)                                        
 21 Canals, Mathew S          11 Cond-MR              1:36.71    1:31.70        
                  45.08     1:31.70 (46.62)                                        
 22 Graney, Luke              11 Cond-MR              1:36.10    1:33.43        
                1:33.57         1:33.43 ( )                                        
 23 Chen, Bobby               12 Cond-MR                   NT    1:34.00        
                  45.42     1:34.00 (48.58)                                        
 24 Cody, Patrick             11 Cond-MR                   NT    1:50.87        
                1:51.50         1:50.87 ( )                                        
 -- Cardazzi, Alex            11 Cond-MR                   NT         DQ        
                  56.65        DQ (1:03.30)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           30.55      31.44        
  2 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      33.04      32.68        
  3 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR      37.98      38.03        
  4 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR      40.22      38.54        
  5 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR           41.37      39.46        
  6 Fan, Boyu                 12 Cond-MR                46.15      39.98        
  7 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      42.51      40.23        
  8 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR                44.74      43.17        
  9 Petricone-Berg, Lucas     11 Cond-MR                47.30      43.39        
 10 Farm, Eric R              12 Cond-MR                44.24      44.12        
 11 Canals, Mathew S          11 Cond-MR                42.51      44.13        
 12 Taskindoust, Rod          12 Cond-MR                46.33      45.07        
 13 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR           46.14      45.58        
 14 Sippel, Wes E             11 Cond-MR                48.44      45.92        
 15 Tsao, Kevin               12 NY Sharks-MR           48.61      45.96        
 16 Erickson, Gavin           11 Agua Swim Team-MR      46.03      46.04        
 17 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR      46.53      49.33        
 18 Cardazzi, Alex            11 Cond-MR                   NT      51.59        
 19 Cody, Patrick             11 Cond-MR                55.24      54.30        
 20 Graney, Luke              11 Cond-MR                55.88      54.70        
 21 Tsuei, Matthew            12 Cond-MR                   NT      55.59        
 22 Chen, Bobby               12 Cond-MR                   NT      56.91        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:08.80    1:09.37        
                  33.12     1:09.37 (36.25)                                        
  2 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:11.01    1:10.20        
                  33.34     1:10.20 (36.86)                                        
  3 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         1:18.72    1:19.06        
                  37.08     1:19.06 (41.98)                                        
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    1:20.02    1:20.18        
                  37.79     1:20.18 (42.39)                                        
  5 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    1:25.16    1:24.30        
                  40.32     1:24.30 (43.98)                                        
  6 Cummings, Thomas F        11 Cond-MR              1:29.41    1:24.61        
                  40.05     1:24.61 (44.56)                                        
  7 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:30.12    1:28.38        
                  42.73     1:28.38 (45.65)                                        
  8 Fan, Boyu                 12 Cond-MR                   NT    1:28.65        
                  41.71     1:28.65 (46.94)                                        
  9 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR         1:29.38    1:29.53        
                  41.57     1:29.53 (47.96)                                        
 10 Avila, Jon-Anthony L      12 Cond-MR              1:32.91    1:31.80        
                  43.93     1:31.80 (47.87)                                        
 11 Petricone-Berg, Lucas     11 Cond-MR              1:35.20    1:32.42        
                  43.85     1:32.42 (48.57)                                        
 12 Canals, Mathew S          11 Cond-MR              1:32.78    1:33.52        
                  45.00     1:33.52 (48.52)                                        
 13 Magretti, Stephen         12 Cond-MR                   NT    1:34.53        
                  44.67     1:34.53 (49.86)                                        
 14 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR                   NT    1:34.83        
                  45.74     1:34.83 (49.09)                                        
 15 Farm, Eric R              12 Cond-MR              1:35.89    1:36.77        
                  46.07     1:36.77 (50.70)                                        
 16 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR    1:47.75    1:37.37        
                  46.15     1:37.37 (51.22)                                        
 17 Goldstein, Jonathon F     11 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.85        
                  44.58     1:38.85 (54.27)                                        
 18 Taskindoust, Rod          12 Cond-MR                   NT    1:38.90        
                  47.52     1:38.90 (51.38)                                        
 19 Sippel, Wes E             11 Cond-MR              1:40.74    1:38.95        
                  46.58     1:38.95 (52.37)                                        
 20 Arnott, Conner W          11 NY Sharks-MR         1:38.00    1:39.06        
                  47.28     1:39.06 (51.78)                                        
 21 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR    1:44.56    1:43.20        
                  49.55     1:43.20 (53.65)                                        
 22 Desai, Kushal             11 Cond-MR                   NT    1:53.75        
                  52.53   1:53.75 (1:01.22)                                        
 23 Graney, Luke              11 Cond-MR              1:58.66    1:59.75        
                  56.89   1:59.75 (1:02.86)                                        
 -- Hanson, Matthew E         11 Cond-MR                   NT         DQ        
                  59.67        DQ (1:10.98)                                        
 -- Chen, Bobby               12 Cond-MR                   NT         DQ        
                  56.61        DQ (1:01.97)                                        
 -- Tsao, Kevin               12 NY Sharks-MR         2:03.57         DQ        
                  51.61        DQ (1:07.34)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR           27.90      27.75        
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR      27.69      27.81        
  3 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      28.51      28.43        
  4 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      31.79      31.36        
  5 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR           35.19      31.83        
  6 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR      33.19      33.19        
  7 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR                31.78      33.23        
  8 Farm, Eric R              12 Cond-MR                34.32      35.65        
  9 Giraldo, Andrew           11 Trs-MR                 35.09      36.46        
 10 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR      38.22      37.60        
 11 Shields, Brandon          11 Trs-MR                 37.07      37.91        
 11 Taskindoust, Rod          12 Cond-MR                37.74      37.91        
 13 Neuendorf, Lance          11 NY Sharks-MR           42.47      39.04        
 14 Fan, Boyu                 12 Cond-MR                   NT      40.37        
 15 Sippel, Wes E             11 Cond-MR                41.62      40.53        
 16 Erickson, Gavin           11 Agua Swim Team-MR      49.54      41.08        
 17 Cody, Patrick             11 Cond-MR                   NT      43.73        
 18 Graney, Luke              11 Cond-MR                47.81      44.03        
 19 Canals, Mathew S          11 Cond-MR                44.18      45.80        
 20 Petricone-Berg, Lucas     11 Cond-MR                47.79      48.01        
 21 Cardazzi, Alex            11 Cond-MR                   NT      54.29        
 -- Tsuei, Matthew            12 Cond-MR                   NT         DQ        
 -- Chen, Bobby               12 Cond-MR                   NT         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     12 Agua Swim Team-MR    1:03.78    1:02.56        
                  29.70     1:02.56 (32.86)                                        
  2 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:05.21    1:03.45        
                  29.94     1:03.45 (33.51)                                        
  3 Wong, Stanley             12 NY Sharks-MR         1:05.44    1:03.62        
                  29.46     1:03.62 (34.16)                                        
  4 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:11.16    1:08.90        
                  32.68     1:08.90 (36.22)                                        
  5 Singer, Nathan Q          11 NY Sharks-MR         1:15.69    1:13.67        
                  33.82     1:13.67 (39.85)                                        
  6 Rueda, Diego C            11 Agua Swim Team-MR    1:14.99    1:14.90        
                  34.54     1:14.90 (40.36)                                        
  7 Carey, Jack T             11 NY Sharks-MR         1:17.48    1:16.00        
                  33.88     1:16.00 (42.12)                                        
  8 Foley, Brian              12 NY Sharks-MR         1:19.99    1:18.79        
                  36.02     1:18.79 (42.77)                                        
  9 Farm, Eric R              12 Cond-MR              1:21.88    1:24.58        
                  39.09     1:24.58 (45.49)                                        
 10 Schaub, Kevin F           11 Cond-MR              1:34.18    1:25.12        
                  41.54     1:25.12 (43.58)                                        
 11 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR    1:36.17    1:25.69        
                  39.75     1:25.69 (45.94)                                        
 12 Giraldo, Andrew           11 Trs-MR               1:21.00    1:27.08        
                  39.68     1:27.08 (47.40)                                        
 13 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR    1:30.00    1:27.29        
                  40.14     1:27.29 (47.15)                                        
 14 Sippel, Wes E             11 Cond-MR                   NT    1:32.50        
                  40.78     1:32.50 (51.72)                                        
 15 Avila, Jon-Anthony L      12 Cond-MR              2:00.00    1:35.70        
                  41.53     1:35.70 (54.17)                                        
 16 Taskindoust, Rod          12 Cond-MR                   NT    1:37.48        
                  43.62     1:37.48 (53.86)                                        
 17 Fan, Boyu                 12 Cond-MR                   NT    1:38.00        
                  43.22     1:38.00 (54.78)                                        
 18 Magretti, Stephen         12 Cond-MR                   NT    1:39.50        
                  41.74     1:39.50 (57.76)                                        
 19 Graney, Luke              11 Cond-MR                   NT    1:43.52        
                  46.68     1:43.52 (56.84)                                        
 20 Canals, Mathew S          11 Cond-MR                   NT    1:46.25        
                  47.79     1:46.25 (58.46)                                        
 -- Chen, Bobby               12 Cond-MR                   NT         DQ        
                  44.29          DQ (53.34)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:50.27    1:54.94        
                  24.13       56.52 (32.39)     1:25.47 (28.95)     1:54.94 (29.47)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:02.53    2:05.56        
     1) Farm, Eric R 12                 2) Fan, Boyu 12                   
     3) Sippel, Wes E 11                4) Schaub, Kevin F 11             
                  31.07     1:01.81 (30.74)     1:34.88 (33.07)     2:05.56 (30.68)
  3 Condors-MR  'B'                                   2:12.76    2:25.27        
     1) Canals, Mathew S 11             2) Chen, Bobby 12                 
     3) Graney, Luke 11                 4) Petricone-Berg, Lucas 11       
                  35.00     1:11.93 (36.93)     1:33.21 (21.28)     2:25.27 (52.06)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:03.68    2:02.14        
                  30.76     1:01.99 (31.23)     1:33.87 (31.88)     2:02.14 (28.27)
  2 Condors-MR  'A'                                   2:16.77    2:15.42        
     1) Magretti, Stephen 12            2) Cummings, Thomas F 11          
     3) Schaub, Kevin F 11              4) Farm, Eric R 12                
                  32.75     1:11.41 (38.66)     1:45.16 (33.75)     2:15.42 (30.26)
  3 Condors-MR  'B'                                   2:30.02    2:36.19        
     1) Graney, Luke 11                 2) Avila, Jon-Anthony L 12        
     3) Taskindoust, Rod 12             4) Fan, Boyu 12                   
                  43.49     1:24.90 (41.41)     2:06.10 (41.20)     2:36.19 (30.09)
 
Boys 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR              50.04      50.76        
                  24.59       50.76 (26.17)                                        
  2 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR      49.73      50.87        
                  24.07       50.87 (26.80)                                        
  3 Krey, Matt M              16 Badger-MR              49.61      51.38        
                  24.62       51.38 (26.76)                                        
  4 Carlucci, Conor A         18 Cond-MR                48.84      51.55        
                  24.73       51.55 (26.82)                                        
  5 Wright, Edwin P           17 Cond-MR                50.04      51.77        
                  24.81       51.77 (26.96)                                        
  6 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR           51.91      52.50        
                  25.38       52.50 (27.12)                                        
  7 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR              56.89      53.02        
                  25.14       53.02 (27.88)                                        
  8 Huff, Andrew C            16 Badger-MR              51.13      53.21        
                  25.56       53.21 (27.65)                                        
  9 Mosca, Matt S             16 Badger-MR              52.88      53.22        
                  25.92       53.22 (27.30)                                        
 10 Martinez, Stephen         16 Cond-MR                53.89      53.23        
                  25.16       53.23 (28.07)                                        
 11 Feeley, Dan               16 Badger-MR              53.03      53.38        
                  25.56       53.38 (27.82)                                        
 12 Marchionni, Frank J       15 Cond-MR                52.52      54.10        
                  26.01       54.10 (28.09)                                        
 13 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR           54.85      54.21        
                  26.23       54.21 (27.98)                                        
 14 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR      52.02      54.55        
                  26.67       54.55 (27.88)                                        
 15 Reyes, Daniel             17 Trs-MR                 54.93      54.57        
                  26.42       54.57 (28.15)                                        
 16 Kennon, Jack              17 Badger-MR              54.59      54.63        
                  26.50       54.63 (28.13)                                        
 17 Jacobson, Matt A          16 Badger-MR              52.08      54.66        
                  26.21       54.66 (28.45)                                        
 18 Lyons, Brian L            15 UN-MR                  53.24      54.77        
                  26.57       54.77 (28.20)                                        
 19 Martinez-White, Naeem     16 Agua Swim Team-MR      53.62      54.82        
                  26.40       54.82 (28.42)                                        
 20 Alarcon, Tim              15 Trs-MR                 55.00      54.84        
                  26.27       54.84 (28.57)                                        
 21 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR           53.82      55.11        
                  26.63       55.11 (28.48)                                        
 22 Nam, Timothy K            16 Badger-MR              51.54      55.50        
                  25.56       55.50 (29.94)                                        
 23 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR            56.40      55.59        
                  26.55       55.59 (29.04)                                        
 24 Varieur, Bobby            15 Trs-MR                 58.15      56.43        
                  27.41       56.43 (29.02)                                        
 25 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR                 54.77      56.77        
                  27.11       56.77 (29.66)                                        
 26 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR              58.67      56.99        
                  27.25       56.99 (29.74)                                        
 27 Hughes, Kevin J           13 Badger-MR              55.87      57.28        
                  27.30       57.28 (29.98)                                        
 28 Hughes, Mike G            17 Badger-MR              53.56      57.39        
                  27.37       57.39 (30.02)                                        
 29 Visser, Rory M            14 Cond-MR                57.94      57.53        
                  27.96       57.53 (29.57)                                        
 30 Herskowitz, Dan           16 Trs-MR                 56.86      57.60        
                  27.17       57.60 (30.43)                                        
 31 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR                 56.26      57.86        
                  27.62       57.86 (30.24)                                        
 32 Walsh, David              16 Cond-MR                56.19      57.91        
                  26.96       57.91 (30.95)                                        
 33 Leibel, Danny             14 Trs-MR                 57.82      57.94        
                  27.99       57.94 (29.95)                                        
 34 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR           56.68      58.07        
                  27.88       58.07 (30.19)                                        
 35 Eller, Josh               17 Riptides-MR            57.24      58.31        
                  27.93       58.31 (30.38)                                        
 36 Weiner, Ben L             15 Cond-MR                55.24      58.59        
                  27.89       58.59 (30.70)                                        
 37 Eller, Zachary            14 Riptides-MR            58.60      58.74        
                  28.51       58.74 (30.23)                                        
 38 Schaub, Bryan T           13 Cond-MR              1:00.30    1:00.15        
                  28.80     1:00.15 (31.35)                                        
 39 Delgrosso, George         13 NY Sharks-MR           59.28    1:00.23        
                  28.83     1:00.23 (31.40)                                        
 40 Brenner, Thomas           15 Trs-MR               1:17.74    1:00.56        
                  28.94     1:00.56 (31.62)                                        
 41 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         1:03.76    1:00.87        
                  28.91     1:00.87 (31.96)                                        
 42 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         1:04.36    1:01.68        
                  29.75     1:01.68 (31.93)                                        
 43 Sanchez, Jude M           14 Agua Swim Team-MR    1:02.45    1:02.12        
                  29.75     1:02.12 (32.37)                                        
 44 Schaefer, Jake            15 NY Sharks-MR         1:03.77    1:02.35        
                  30.53     1:02.35 (31.82)                                        
 45 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               1:00.01    1:02.67        
                  30.12     1:02.67 (32.55)                                        
 46 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              1:04.00    1:02.71        
                  30.37     1:02.71 (32.34)                                        
 47 Meany, RJ J               13 Trs-MR               1:04.99    1:02.99        
                  30.97     1:02.99 (32.02)                                        
 48 Miara, Jesse              13 NY Sharks-MR         1:06.89    1:04.59        
                  30.40     1:04.59 (34.19)                                        
 49 Staskiewicz, Sasha        13 Agua Swim Team-MR    1:06.39    1:04.71        
                  30.49     1:04.71 (34.22)                                        
 50 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               1:03.95    1:04.97        
                  31.46     1:04.97 (33.51)                                        
 51 Im, Thomas                13 Trs-MR               1:04.23    1:05.22        
                  31.45     1:05.22 (33.77)                                        
 52 Vail, Alex                15 NY Sharks-MR         1:08.83    1:07.64        
                  32.08     1:07.64 (35.56)                                        
 53 Rubino, Zachary           14 Trs-MR               1:06.44    1:08.78        
                  32.95     1:08.78 (35.83)                                        
 54 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         1:09.01    1:10.21        
                  33.17     1:10.21 (37.04)                                        
 55 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               1:06.67    1:10.57        
                  33.93     1:10.57 (36.64)                                        
 56 Vislov, Paul A            14 Cond-MR              1:11.13    1:11.76        
                  33.27     1:11.76 (38.49)                                        
 57 Colandrea, Nick K         13 Cond-MR                   NT    1:27.10        
                  41.55     1:27.10 (45.55)                                        
 58 Najaroen, Nevin           13 Cond-MR                   NT    1:32.13        
                  43.58     1:32.13 (48.55)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            1:49.73    1:52.73        
                  26.11       54.84 (28.73)     1:24.28 (29.44)     1:52.73 (28.45)
  2 Krey, Matt M              16 Badger-MR            1:49.06    1:52.82        
                  26.16       55.41 (29.25)     1:25.31 (29.90)     1:52.82 (27.51)
  3 Carlucci, Conor A         18 Cond-MR              1:48.13    1:52.94        
                  26.14       55.07 (28.93)     1:24.88 (29.81)     1:52.94 (28.06)
  4 Huff, Andrew C            16 Badger-MR            1:50.53    1:53.09        
                  26.60       55.65 (29.05)     1:24.96 (29.31)     1:53.09 (28.13)
  5 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         1:50.13    1:54.24        
                  26.49       55.20 (28.71)     1:24.78 (29.58)     1:54.24 (29.46)
  6 Jacobson, Matt A          16 Badger-MR            1:51.56    1:54.46        
                  26.55       55.72 (29.17)     1:25.32 (29.60)     1:54.46 (29.14)
  7 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR    1:51.84    1:55.11        
                  26.25       56.04 (29.79)     1:26.23 (30.19)     1:55.11 (28.88)
  8 Nam, Timothy K            16 Badger-MR            1:58.09    1:55.30        
                  26.49       55.58 (29.09)     1:25.96 (30.38)     1:55.30 (29.34)
  9 Hughes, Mike G            17 Badger-MR            1:54.93    1:55.63        
                  27.10       56.48 (29.38)     1:26.54 (30.06)     1:55.63 (29.09)
 10 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         1:51.50    1:56.80        
                  26.79       55.80 (29.01)     1:26.10 (30.30)     1:56.80 (30.70)
 11 Lyons, Brian L            15 UN-MR                1:55.54    1:57.16        
                  27.50       57.06 (29.56)     1:27.24 (30.18)     1:57.16 (29.92)
 12 Marchionni, Frank J       15 Cond-MR              1:59.94    1:57.18        
                  26.46       56.50 (30.04)     1:27.68 (31.18)     1:57.18 (29.50)
 13 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR    1:56.07    1:57.94        
                  28.27       58.44 (30.17)     1:28.87 (30.43)     1:57.94 (29.07)
 14 Schaub, CJ M              16 Cond-MR              1:55.04    1:58.18        
                  26.92       55.90 (28.98)     1:26.77 (30.87)     1:58.18 (31.41)
 15 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            2:01.01    1:59.40        
                  26.61       56.78 (30.17)     1:28.21 (31.43)     1:59.40 (31.19)
 16 Feeley, Dan               16 Badger-MR            1:56.55    2:00.32        
                  26.68       57.29 (30.61)     1:28.88 (31.59)     2:00.32 (31.44)
 17 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:00.01    2:00.57        
                  27.89       58.30 (30.41)     1:29.18 (30.88)     2:00.57 (31.39)
 18 Kennon, Jack              17 Badger-MR            2:02.59    2:00.61        
                  27.87       58.79 (30.92)     1:30.39 (31.60)     2:00.61 (30.22)
 19 Martinez, Stephen         16 Cond-MR              2:09.51    2:01.73        
                  27.11       57.60 (30.49)     1:30.42 (32.82)     2:01.73 (31.31)
 20 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               2:00.00    2:03.62        
                  27.90       59.29 (31.39)     1:31.94 (32.65)     2:03.62 (31.68)
 21 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:01.98    2:03.87        
                  28.27     1:00.02 (31.75)     1:32.19 (32.17)     2:03.87 (31.68)
 22 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               2:00.06    2:04.82        
                  27.85       59.30 (31.45)     1:32.71 (33.41)     2:04.82 (32.11)
 23 Reyes, Daniel             17 Trs-MR               1:58.04    2:05.56        
                  28.88     1:00.33 (31.45)     1:32.30 (31.97)     2:05.56 (33.26)
 24 Varieur, Bobby            15 Trs-MR               2:02.06    2:05.99        
                  28.72     1:00.88 (32.16)     1:33.78 (32.90)     2:05.99 (32.21)
 25 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            2:03.34    2:07.74        
                  28.07     1:01.10 (33.03)     1:35.50 (34.40)     2:07.74 (32.24)
 26 Mo, Samuel                11 UN-MR                2:10.45    2:09.40        
                  28.74     1:01.23 (32.49)     1:35.62 (34.39)     2:09.40 (33.78)
 27 Schaub, Bryan T           13 Cond-MR              2:14.77    2:10.52        
                  31.29     1:06.69 (35.40)     1:39.11 (32.42)     2:10.52 (31.41)
 28 Visser, Rory M            14 Cond-MR              2:39.87    2:11.27        
                  29.58     1:02.80 (33.22)     1:36.92 (34.12)     2:11.27 (34.35)
 29 Meany, RJ J               13 Trs-MR               2:14.15    2:11.59        
                  30.47     1:04.01 (33.54)     1:38.07 (34.06)     2:11.59 (33.52)
 30 Meany, Matthew G          17 Trs-MR               1:59.62    2:12.16        
                  28.24     1:00.58 (32.34)     1:35.78 (35.20)     2:12.16 (36.38)
 31 Delgrosso, George         13 NY Sharks-MR         2:11.73    2:12.84        
                  30.50     1:04.88 (34.38)     1:39.12 (34.24)     2:12.84 (33.72)
 32 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         2:11.14    2:12.86        
                  31.90     1:05.51 (33.61)     1:39.41 (33.90)     2:12.86 (33.45)
 33 Leibel, Danny             14 Trs-MR               2:07.87    2:13.11        
                  30.79     1:05.06 (34.27)     1:39.82 (34.76)     2:13.11 (33.29)
 34 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          2:16.95    2:14.46        
                  29.29     1:03.58 (34.29)     1:40.52 (36.94)     2:14.46 (33.94)
 35 Schaefer, Jake            15 NY Sharks-MR         2:15.95    2:15.46        
                  31.12     1:05.83 (34.71)     1:41.03 (35.20)     2:15.46 (34.43)
 36 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               2:16.31    2:16.51        
                  28.93     1:02.65 (33.72)     1:39.45 (36.80)     2:16.51 (37.06)
 37 Miara, Jesse              13 NY Sharks-MR         2:24.05    2:18.79        
                  32.53     1:09.03 (36.50)     1:43.73 (34.70)     2:18.79 (35.06)
 38 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              2:19.90    2:18.83        
                  31.90     1:07.62 (35.72)     1:44.57 (36.95)     2:18.83 (34.26)
 39 Brenner, Thomas           15 Trs-MR               2:57.74    2:20.73        
                  31.58     1:07.86 (36.28)     1:46.18 (38.32)     2:20.73 (34.55)
 40 Zhang, Thomas             13 NY Sharks-MR         2:34.31    2:21.09        
                  32.60     1:08.32 (35.72)     1:44.96 (36.64)     2:21.09 (36.13)
 41 Eller, Zachary            14 Riptides-MR          2:10.00    2:21.22        
                  31.91     1:07.76 (35.85)     1:45.15 (37.39)     2:21.22 (36.07)
 42 Im, Thomas                13 Trs-MR               2:28.90    2:21.52        
                  32.50     1:09.13 (36.63)     1:45.48 (36.35)     2:21.52 (36.04)
 43 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               2:21.32    2:21.64        
                  31.51     1:06.48 (34.97)     1:44.54 (38.06)     2:21.64 (37.10)
 44 Sansone, David            15 NY Sharks-MR              NT    2:21.68        
                  32.94     1:10.25 (37.31)     1:48.89 (38.64)     2:21.68 (32.79)
 45 Staskiewicz, Sasha        13 Agua Swim Team-MR    2:27.14    2:23.26        
                  31.47   1:45.61 (1:14.14)     2:23.26 (37.65)         2:23.26 ( )
 46 Sanchez, Jude M           14 Agua Swim Team-MR    2:22.90    2:24.32        
                  31.65     1:09.28 (37.63)     1:47.61 (38.33)     2:24.32 (36.71)
 47 Digiacomo, Steven         15 NY Sharks-MR              NT    2:26.51        
                  33.81     1:10.90 (37.09)     1:49.31 (38.41)     2:26.51 (37.20)
 48 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR                    NT    2:30.19        
                  34.32     1:13.22 (38.90)     1:52.73 (39.51)     2:30.19 (37.46)
 49 Isaacs, Scott             13 Trs-MR                    NT    2:30.35        
                  34.44     1:13.63 (39.19)     1:53.37 (39.74)     2:30.35 (36.98)
 50 Rubino, Zachary           14 Trs-MR               2:29.98    2:30.89        
                  33.73   1:51.96 (1:18.23)     2:30.89 (38.93)         2:30.89 ( )
 51 Vislov, Paul A            14 Cond-MR                   NT    2:43.22        
                  35.40     1:16.16 (40.76)     1:59.90 (43.74)     2:43.22 (43.32)
 52 Cantwell, Matthew         13 NY Sharks-MR              NT    2:57.75        
                  37.02   2:10.21 (1:33.19)     2:57.75 (47.54)         2:57.75 ( )
 53 Colandrea, Nick K         13 Cond-MR                   NT    3:16.09        
                  43.14     1:33.44 (50.30)     2:27.40 (53.96)     3:16.09 (48.69)
 54 Lin, Harrison             13 NY Sharks-MR              NT    3:51.00        
                  48.67   3:51.00 (3:02.33)         3:51.00 ( )                    
 
Boys 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krey, Matt M              16 Badger-MR              55.64      56.36        
                  27.91       56.36 (28.45)                                        
  2 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR      58.16      57.95        
                  28.42       57.95 (29.53)                                        
  3 Hughes, Mike G            17 Badger-MR              58.09      58.61        
                  28.75       58.61 (29.86)                                        
  4 Marchionni, Frank J       15 Cond-MR                58.49      58.77        
                  29.35       58.77 (29.42)                                        
  5 Carlucci, Conor A         18 Cond-MR                59.17      59.36        
                  28.86       59.36 (30.50)                                        
  6 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR           59.46      59.48        
                  29.24       59.48 (30.24)                                        
  7 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         1:04.75    1:01.48        
                  30.37     1:01.48 (31.11)                                        
  8 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            1:00.15    1:02.37        
                  30.50     1:02.37 (31.87)                                        
  9 Mosca, Matt S             16 Badger-MR            1:01.84    1:02.59        
                  30.38     1:02.59 (32.21)                                        
 10 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            1:03.11    1:02.92        
                  31.01     1:02.92 (31.91)                                        
 11 Kennon, Jack              17 Badger-MR            1:04.53    1:03.07        
                  30.57     1:03.07 (32.50)                                        
 12 Wright, Edwin P           17 Cond-MR              1:00.14    1:03.33        
                  31.02     1:03.33 (32.31)                                        
 13 Walsh, David              16 Cond-MR              1:00.25    1:03.53        
                  30.45     1:03.53 (33.08)                                        
 14 Reyes, Daniel             17 Trs-MR                    NT    1:03.57        
                  31.08     1:03.57 (32.49)                                        
 15 Hughes, Kevin J           13 Badger-MR            1:01.51    1:03.96        
                  31.18     1:03.96 (32.78)                                        
 16 Feeley, Dan               16 Badger-MR            1:02.56    1:03.98        
                  31.47     1:03.98 (32.51)                                        
 17 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         1:07.82    1:04.54        
                  31.32     1:04.54 (33.22)                                        
 18 Martinez, Stephen         16 Cond-MR              1:05.43    1:05.45        
                  32.09     1:05.45 (33.36)                                        
 19 Lyons, Brian L            15 UN-MR                1:04.56    1:05.71        
                  32.36     1:05.71 (33.35)                                        
 20 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            1:03.07    1:05.72        
                  31.47     1:05.72 (34.25)                                        
 21 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          1:09.12    1:05.82        
                  31.57     1:05.82 (34.25)                                        
 22 Farm, Bryan W             15 Cond-MR              1:07.12    1:05.92        
                  31.41     1:05.92 (34.51)                                        
 23 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR    1:02.86    1:06.08        
                  32.90     1:06.08 (33.18)                                        
 24 Varieur, Bobby            15 Trs-MR                    NT    1:06.29        
                  32.86     1:06.29 (33.43)                                        
 25 Leibel, Danny             14 Trs-MR               1:03.12    1:06.37        
                  32.28     1:06.37 (34.09)                                        
 26 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:05.11    1:06.81        
                  32.28     1:06.81 (34.53)                                        
 27 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               1:08.24    1:06.92        
                  32.34     1:06.92 (34.58)                                        
 28 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         1:10.01    1:08.28        
                  33.23     1:08.28 (35.05)                                        
 29 Brenner, Thomas           15 Trs-MR               1:31.45    1:08.47        
                  32.82     1:08.47 (35.65)                                        
 30 Sanchez, Jude M           14 Agua Swim Team-MR    1:11.96    1:08.89        
                  33.48     1:08.89 (35.41)                                        
 31 Martinez-White, Naeem     16 Agua Swim Team-MR    1:07.83    1:09.35        
                1:09.35         1:09.35 ( )                                        
 32 Meany, RJ J               13 Trs-MR               1:11.68    1:10.12        
                  34.96     1:10.12 (35.16)                                        
 33 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              1:09.92    1:10.14        
                  34.67     1:10.14 (35.47)                                        
 34 Weiner, Ben L             15 Cond-MR              1:09.90    1:10.34        
                  33.93     1:10.34 (36.41)                                        
 35 Schaub, Bryan T           13 Cond-MR              1:08.24    1:11.00        
                  34.14     1:11.00 (36.86)                                        
 36 Visser, Rory M            14 Cond-MR              1:10.17    1:11.04        
                  35.09     1:11.04 (35.95)                                        
 37 Herskowitz, Dan           16 Trs-MR               1:12.50    1:11.17        
                  34.53     1:11.17 (36.64)                                        
 38 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         1:13.50    1:11.22        
                  34.66     1:11.22 (36.56)                                        
 39 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               1:06.00    1:11.80        
                  34.68     1:11.80 (37.12)                                        
 40 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               1:12.14    1:13.37        
                  35.38     1:13.37 (37.99)                                        
 41 Im, Thomas                13 Trs-MR               1:15.50    1:14.47        
                  36.97     1:14.47 (37.50)                                        
 42 Schaefer, Jake            15 NY Sharks-MR         1:30.59    1:14.64        
                  37.22     1:14.64 (37.42)                                        
 43 Eller, Josh               17 Riptides-MR          1:12.56    1:15.60        
                  36.49     1:15.60 (39.11)                                        
 44 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               1:13.90    1:16.22        
                  37.15     1:16.22 (39.07)                                        
 45 Rubino, Zachary           14 Trs-MR               1:16.32    1:16.25        
                1:16.25         1:16.25 ( )                                        
 46 Eller, Zachary            14 Riptides-MR          1:13.00    1:16.26        
                  36.41     1:16.26 (39.85)                                        
 47 Miara, Jesse              13 NY Sharks-MR         1:28.86    1:17.34        
                  36.67     1:17.34 (40.67)                                        
 48 Staskiewicz, Sasha        13 Agua Swim Team-MR    1:15.69    1:17.65        
                  37.40     1:17.65 (40.25)                                        
 49 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               1:17.61    1:18.59        
                  38.78     1:18.59 (39.81)                                        
 50 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         1:19.52    1:19.80        
                  39.41     1:19.80 (40.39)                                        
 51 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               1:19.73    1:19.84        
                  39.34     1:19.84 (40.50)                                        
 52 Vislov, Paul A            14 Cond-MR              1:36.03    1:26.95        
                  41.92     1:26.95 (45.03)                                        
 53 Colandrea, Nick K         13 Cond-MR                   NT    1:36.78        
                1:36.78         1:36.78 ( )                                        
 54 Najaroen, Nevin           13 Cond-MR                   NT    1:40.33        
                  47.10     1:40.33 (53.23)                                        
 -- Vail, Alex                15 NY Sharks-MR         1:21.51         DQ        
                  37.47          DQ (39.54)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krey, Matt M              16 Badger-MR            1:57.67    2:00.04        
                  28.18       57.86 (29.68)     1:29.25 (31.39)     2:00.04 (30.79)
  2 Hughes, Mike G            17 Badger-MR            2:07.54    2:04.96        
                  29.61     1:00.91 (31.30)     1:33.11 (32.20)     2:04.96 (31.85)
  3 Marchionni, Frank J       15 Cond-MR              2:11.16    2:05.79        
                  30.10     1:01.65 (31.55)     1:34.55 (32.90)     2:05.79 (31.24)
  4 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR    2:07.76    2:06.08        
                  30.01     1:01.70 (31.69)     1:34.71 (33.01)     2:06.08 (31.37)
  5 Huff, Andrew C            16 Badger-MR            2:10.03    2:08.40        
                  30.45     1:02.23 (31.78)     1:35.04 (32.81)     2:08.40 (33.36)
  6 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         2:10.15    2:11.56        
                  31.26     1:04.05 (32.79)     1:38.01 (33.96)     2:11.56 (33.55)
  7 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            2:15.12    2:13.74        
                  31.56     1:04.98 (33.42)     1:40.11 (35.13)     2:13.74 (33.63)
  8 Chrzanowski, Chris H      14 Badger-MR            2:15.07    2:15.62        
                  32.33     1:06.61 (34.28)     1:41.49 (34.88)     2:15.62 (34.13)
  9 Feeley, Dan               16 Badger-MR            2:21.21    2:17.06        
                  32.44     1:07.26 (34.82)     1:43.11 (35.85)     2:17.06 (33.95)
 10 Lyons, Brian L            15 UN-MR                2:20.08    2:17.35        
                  33.50     1:08.28 (34.78)     1:43.39 (35.11)     2:17.35 (33.96)
 11 Kennon, Jack              17 Badger-MR            2:21.98    2:17.88        
                  32.34     1:07.42 (35.08)     1:43.16 (35.74)     2:17.88 (34.72)
 12 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR    2:12.87    2:18.60        
                  34.05     1:09.02 (34.97)     1:44.06 (35.04)     2:18.60 (34.54)
 13 Mo, Samuel                11 UN-MR                2:16.45    2:20.83        
                  32.10     1:06.50 (34.40)     1:43.42 (36.92)     2:20.83 (37.41)
 14 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            2:21.97    2:22.16        
                  32.71     1:10.18 (37.47)     1:47.80 (37.62)     2:22.16 (34.36)
 15 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               2:21.98    2:22.61        
                  33.08     1:09.84 (36.76)     1:47.47 (37.63)     2:22.61 (35.14)
 16 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         2:25.52    2:26.61        
                  35.35     1:12.27 (36.92)     1:49.47 (37.20)     2:26.61 (37.14)
 17 Leibel, Danny             14 Trs-MR               2:21.22    2:26.96        
                  34.75     1:12.74 (37.99)     1:50.29 (37.55)     2:26.96 (36.67)
 18 Varieur, Bobby            15 Trs-MR                    NT    2:28.27        
 19 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              2:30.56    2:29.24        
                  36.27     1:14.16 (37.89)     1:53.16 (39.00)     2:29.24 (36.08)
 20 Reyes, Daniel             17 Trs-MR                    NT    2:31.02        
                  32.49     1:08.09 (35.60)     1:42.99 (34.90)     2:31.02 (48.03)
 21 Visser, Rory M            14 Cond-MR              2:40.31    2:31.76        
                  36.03     1:14.40 (38.37)     1:53.85 (39.45)     2:31.76 (37.91)
 22 Sanchez, Jude M           14 Agua Swim Team-MR    2:41.39    2:33.03        
                  33.94     1:12.72 (38.78)     1:53.92 (41.20)     2:33.03 (39.11)
 23 Brenner, Thomas           15 Trs-MR                    NT    2:35.22        
 24 Herskowitz, Dan           16 Trs-MR               2:33.50    2:36.10        
                  36.22     1:15.84 (39.62)     1:56.96 (41.12)     2:36.10 (39.14)
 25 Schaefer, Jake            15 NY Sharks-MR         2:49.26    2:37.18        
                  38.25     1:19.30 (41.05)     1:58.60 (39.30)     2:37.18 (38.58)
 26 Im, Thomas                13 Trs-MR                    NT    2:41.06        
 27 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR                    NT    2:41.08        
 28 Sansone, David            15 NY Sharks-MR              NT    2:45.95        
                  37.23     1:19.87 (42.64)     2:03.10 (43.23)     2:45.95 (42.85)
 29 Rubino, Zachary           14 Trs-MR                    NT    2:46.27        
 30 Isaacs, Scott             13 Trs-MR                    NT    2:46.40        
                  38.94     1:22.66 (43.72)     2:06.12 (43.46)     2:46.40 (40.28)
 31 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         2:51.22    2:46.51        
                  40.52     1:22.12 (41.60)     2:05.48 (43.36)     2:46.51 (41.03)
 32 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               2:38.67    2:48.02        
                  38.10     1:20.34 (42.24)     2:05.55 (45.21)     2:48.02 (42.47)
 33 Staskiewicz, Sasha        13 Agua Swim Team-MR         NT    2:49.56        
 34 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               2:55.97    2:50.81        
                  40.98     1:24.98 (44.00)     2:08.64 (43.66)     2:50.81 (42.17)
 35 Colandrea, Nick K         13 Cond-MR                   NT    3:21.66        
 -- Cantwell, Matthew         13 NY Sharks-MR              NT         DQ        
                1:39.52   3:32.29 (1:52.77)     3:48.48 (16.19)                    
 
Boys 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A         18 Cond-MR                58.33    1:01.05        
                  28.67     1:01.05 (32.38)                                        
  2 Nam, Timothy K            16 Badger-MR              59.89    1:01.51        
                  28.69     1:01.51 (32.82)                                        
  3 Krey, Matt M              16 Badger-MR            1:09.08    1:06.15        
                  31.61     1:06.15 (34.54)                                        
  4 Jacobson, Matt A          16 Badger-MR            1:02.53    1:06.55        
                  31.25     1:06.55 (35.30)                                        
  5 Schaub, CJ M              16 Cond-MR              1:02.63    1:07.80        
                  31.34     1:07.80 (36.46)                                        
  6 Hughes, Mike G            17 Badger-MR            1:09.08    1:08.50        
                  32.50     1:08.50 (36.00)                                        
  7 Reyes, Daniel             17 Trs-MR               1:07.71    1:08.99        
                  32.09     1:08.99 (36.90)                                        
  8 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         1:14.15    1:11.42        
                  33.89     1:11.42 (37.53)                                        
  9 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR    1:09.76    1:12.12        
                  34.95     1:12.12 (37.17)                                        
 10 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               1:10.35    1:12.58        
                  34.03     1:12.58 (38.55)                                        
 11 Martinez, Stephen         16 Cond-MR              1:14.47    1:13.03        
                  33.87     1:13.03 (39.16)                                        
 12 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         1:09.05    1:13.31        
                  34.03     1:13.31 (39.28)                                        
 13 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          1:13.15    1:13.88        
                  34.17     1:13.88 (39.71)                                        
 14 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               1:16.00    1:14.04        
                  35.52     1:14.04 (38.52)                                        
 15 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR    1:15.87    1:14.17        
                  35.37     1:14.17 (38.80)                                        
 16 Sanchez, Jude M           14 Agua Swim Team-MR    1:17.58    1:15.67        
                  35.95     1:15.67 (39.72)                                        
 17 Varieur, Bobby            15 Trs-MR               1:15.17    1:16.37        
                  35.76     1:16.37 (40.61)                                        
 18 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:15.54    1:17.27        
                  36.02     1:17.27 (41.25)                                        
 19 Delgrosso, George         13 NY Sharks-MR         1:19.68    1:19.05        
                  36.01     1:19.05 (43.04)                                        
 20 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         1:21.57    1:19.41        
                  37.75     1:19.41 (41.66)                                        
 21 Eller, Zachary            14 Riptides-MR          1:23.00    1:19.59        
                  38.86     1:19.59 (40.73)                                        
 22 Herskowitz, Dan           16 Trs-MR               1:28.00    1:20.72        
                  38.23     1:20.72 (42.49)                                        
 23 Meany, Matthew G          17 Trs-MR               1:18.66    1:20.89        
                  36.90     1:20.89 (43.99)                                        
 24 Visser, Rory M            14 Cond-MR              1:24.86    1:21.01        
                  38.75     1:21.01 (42.26)                                        
 25 Rubino, Zachary           14 Trs-MR               1:18.66    1:22.40        
                  39.32     1:22.40 (43.08)                                        
 26 Meany, RJ J               13 Trs-MR               1:22.42    1:22.55        
                  39.32     1:22.55 (43.23)                                        
 27 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         1:27.91    1:23.63        
                  39.33     1:23.63 (44.30)                                        
 28 Staskiewicz, Sasha        13 Agua Swim Team-MR    1:26.27    1:24.15        
                  40.06     1:24.15 (44.09)                                        
 29 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         1:28.58    1:24.25        
                  40.18     1:24.25 (44.07)                                        
 30 Im, Thomas                13 Trs-MR               1:28.87    1:25.53        
                  39.66     1:25.53 (45.87)                                        
 31 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               1:20.75    1:26.31        
                  39.77     1:26.31 (46.54)                                        
 32 Zhang, Thomas             13 NY Sharks-MR         1:30.36    1:27.47        
                  40.46     1:27.47 (47.01)                                        
 33 Brenner, Thomas           15 Trs-MR               1:41.52    1:27.58        
                  41.91     1:27.58 (45.67)                                        
 34 Miara, Jesse              13 NY Sharks-MR         1:32.10    1:28.42        
                  41.83     1:28.42 (46.59)                                        
 35 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               1:31.93    1:29.46        
                  42.23     1:29.46 (47.23)                                        
 36 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              1:26.66    1:32.15        
                  43.84     1:32.15 (48.31)                                        
 37 Colandrea, Nick K         13 Cond-MR                   NT    1:34.83        
 38 Vislov, Paul A            14 Cond-MR              1:36.43    1:34.97        
                  44.25     1:34.97 (50.72)                                        
 39 Digiacomo, Steven         15 NY Sharks-MR              NT    1:35.05        
 40 Sansone, David            15 NY Sharks-MR              NT    1:39.85        
 41 Schaub, Bryan T           13 Cond-MR                   NT    1:40.03        
 42 Isaacs, Scott             13 Trs-MR               1:30.00    1:40.94        
                  45.50     1:40.94 (55.44)                                        
 -- Cantwell, Matthew         13 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 -- Lin, Harrison             13 NY Sharks-MR              NT         DQ        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A         18 Cond-MR              2:07.28    2:16.60        
  2 Nam, Timothy K            16 Badger-MR            2:17.49    2:17.27        
  3 Jacobson, Matt A          16 Badger-MR            2:21.09    2:22.35        
  4 Krey, Matt M              16 Badger-MR            2:30.02    2:24.31        
  5 Hughes, Mike G            17 Badger-MR            2:30.18    2:27.98        
  6 Reyes, Daniel             17 Trs-MR               2:30.60    2:32.03        
  7 Weiner, Ben L             15 Cond-MR              2:29.21    2:34.18        
  8 Wright, Edwin P           17 Cond-MR              2:38.80    2:35.60        
                  34.44     1:13.80 (39.36)     1:54.50 (40.70)     2:35.60 (41.10)
  9 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR    2:32.15    2:38.16        
 10 McIlhargy, Sean V         14 Trs-MR               2:39.59    2:39.86        
                  35.01     1:15.63 (40.62)     1:57.70 (42.07)     2:39.86 (42.16)
 11 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR         2:34.20    2:40.30        
                  36.26     1:16.52 (40.26)     1:58.06 (41.54)     2:40.30 (42.24)
 12 Ichikawa, Hajime          15 Riptides-MR          3:03.98    2:41.53        
                  34.70     1:15.19 (40.49)     1:58.85 (43.66)     2:41.53 (42.68)
 13 Varieur, Bobby            15 Trs-MR               2:46.46    2:44.36        
                  36.95     1:18.94 (41.99)     2:02.11 (43.17)     2:44.36 (42.25)
 14 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR    2:49.70    2:45.33        
                  39.38     1:23.79 (44.41)     2:05.83 (42.04)     2:45.33 (39.50)
 15 Martinez-White, Naeem     16 Agua Swim Team-MR    2:42.00    2:45.44        
                  37.46     1:19.95 (42.49)     2:03.92 (43.97)     2:45.44 (41.52)
 16 Sanchez, Jude M           14 Agua Swim Team-MR    2:49.22    2:45.72        
                  37.43     1:20.47 (43.04)     2:04.23 (43.76)     2:45.72 (41.49)
 17 Neuendorf, Reed           14 NY Sharks-MR         2:51.71    2:48.08        
                  38.36     1:21.47 (43.11)     2:05.51 (44.04)     2:48.08 (42.57)
 18 Hughes, Kevin J           13 Badger-MR            2:33.43    2:49.66        
                  38.21     1:21.42 (43.21)     2:06.12 (44.70)     2:49.66 (43.54)
 19 Eller, Josh               17 Riptides-MR          3:18.01    2:53.00        
                  36.78     1:20.16 (43.38)     2:05.79 (45.63)     2:53.00 (47.21)
 20 Meany, RJ J               13 Trs-MR                    NT    2:57.12        
                  39.77     1:23.75 (43.98)     2:11.24 (47.49)     2:57.12 (45.88)
 21 Herskowitz, Dan           16 Trs-MR                    NT    2:58.15        
                  40.32     1:23.88 (43.56)     2:10.67 (46.79)     2:58.15 (47.48)
 22 Delgrosso, George         13 NY Sharks-MR         2:52.96    2:59.34        
                  39.15     1:25.17 (46.02)     2:12.58 (47.41)     2:59.34 (46.76)
 23 Rubino, Zachary           14 Trs-MR                    NT    2:59.72        
                  39.69     1:25.07 (45.38)     2:13.75 (48.68)     2:59.72 (45.97)
 24 Staskiewicz, Sasha        13 Agua Swim Team-MR    3:11.72    3:00.13        
                  41.29     1:26.75 (45.46)     2:13.64 (46.89)     3:00.13 (46.49)
 25 Schaefer, Jake            15 NY Sharks-MR         3:00.15    3:01.10        
                  42.36     1:30.16 (47.80)     2:16.44 (46.28)     3:01.10 (44.66)
 26 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              3:14.18    3:09.41        
                  44.56     1:33.02 (48.46)     2:22.48 (49.46)     3:09.41 (46.93)
 27 Sharkey, Matthew          16 Trs-MR               3:13.67    3:11.15        
                  40.07     1:28.55 (48.48)     2:20.60 (52.05)     3:11.15 (50.55)
 28 Ruzzi, Anthony            14 Trs-MR               3:12.10    3:11.30        
                  41.42     1:29.36 (47.94)     2:19.62 (50.26)     3:11.30 (51.68)
 29 Vail, Alex                15 NY Sharks-MR         3:19.26    3:11.52        
                  44.75     1:33.73 (48.98)     2:22.90 (49.17)     3:11.52 (48.62)
 30 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         3:02.95    3:17.19        
                  42.38     1:29.79 (47.41)     2:18.46 (48.67)     3:17.19 (58.73)
 31 Im, Thomas                13 Trs-MR               3:28.85    3:17.97        
                  43.16     1:33.56 (50.40)     2:27.62 (54.06)     3:17.97 (50.35)
 32 Brenner, Thomas           15 Trs-MR                    NT    3:18.91        
                  43.18     1:33.98 (50.80)     2:27.32 (53.34)     3:18.91 (51.59)
 33 Vislov, Paul A            14 Cond-MR              3:22.86    3:22.68        
                  44.59     1:37.14 (52.55)     2:30.57 (53.43)     3:22.68 (52.11)
 34 Colandrea, Nick K         13 Cond-MR                   NT    3:28.48        
                  45.61     1:39.42 (53.81)     2:35.62 (56.20)     3:28.48 (52.86)
 35 Isaacs, Scott             13 Trs-MR                    NT    3:28.70        
                  45.90     1:40.73 (54.83)     2:35.23 (54.50)     3:28.70 (53.47)
 -- Najaroen, Nevin           13 Cond-MR                   NT         DQ        
                  48.48     1:45.02 (56.54)     2:44.56 (59.54)          DQ (58.47)
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carlucci, Conor A         18 Cond-MR                53.21      53.15        
                  24.73       53.15 (28.42)                                        
  2 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR      54.75      56.71        
                  26.87       56.71 (29.84)                                        
  3 Jacobson, Matt A          16 Badger-MR              55.02      57.41        
                  26.98       57.41 (30.43)                                        
  4 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR      57.88      57.52        
                  26.63       57.52 (30.89)                                        
  5 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR           58.00      57.74        
                  26.97       57.74 (30.77)                                        
  6 Nam, Timothy K            16 Badger-MR              56.82      57.90        
                  26.74       57.90 (31.16)                                        
  7 Martinez, Stephen         16 Cond-MR                58.50      58.65        
                  26.53       58.65 (32.12)                                        
  8 Huff, Andrew C            16 Badger-MR              56.66      58.94        
                  28.17       58.94 (30.77)                                        
  9 Lavery, Erik              17 NY Sharks-MR           56.86    1:00.67        
                  28.19     1:00.67 (32.48)                                        
 10 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               1:00.50    1:00.94        
                  28.19     1:00.94 (32.75)                                        
 11 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR              56.63    1:01.74        
                  28.85     1:01.74 (32.89)                                        
 12 Schaub, CJ M              16 Cond-MR              1:02.34    1:02.03        
                  27.70     1:02.03 (34.33)                                        
 13 Alaimo, TJ J              17 NY Sharks-MR         1:06.16    1:02.39        
                  29.49     1:02.39 (32.90)                                        
 14 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            1:05.07    1:02.64        
                  28.78     1:02.64 (33.86)                                        
 15 Lyons, Brian L            15 UN-MR                1:02.01    1:03.00        
                  29.07     1:03.00 (33.93)                                        
 16 Kennon, Jack              17 Badger-MR            1:05.04    1:04.30        
                  29.86     1:04.30 (34.44)                                        
 17 Mo, Samuel                11 UN-MR                1:03.31    1:04.88        
                  29.57     1:04.88 (35.31)                                        
 18 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         1:04.48    1:06.24        
                  30.25     1:06.24 (35.99)                                        
 19 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         1:07.17    1:06.80        
                  31.32     1:06.80 (35.48)                                        
 20 Leibel, Danny             14 Trs-MR               1:04.07    1:07.44        
                  31.13     1:07.44 (36.31)                                        
 21 Delgrosso, George         13 NY Sharks-MR         1:08.73    1:08.73        
                  30.66     1:08.73 (38.07)                                        
 22 Schaub, Bryan T           13 Cond-MR              1:05.62    1:09.15        
                  31.95     1:09.15 (37.20)                                        
 23 Feeley, Dan               16 Badger-MR            1:04.12    1:09.71        
                  31.09     1:09.71 (38.62)                                        
 24 Meany, Matthew G          17 Trs-MR               1:05.30    1:11.79        
                  30.77     1:11.79 (41.02)                                        
 25 Sanchez, Jude M           14 Agua Swim Team-MR    1:21.35    1:12.90        
                  35.07     1:12.90 (37.83)                                        
 26 Miara, Jesse              13 NY Sharks-MR         1:17.74    1:13.78        
                  32.78     1:13.78 (41.00)                                        
 27 Herskowitz, Dan           16 Trs-MR               1:12.21    1:14.14        
                  32.31     1:14.14 (41.83)                                        
 28 Donenfeld, Thai           13 Cond-MR              1:16.10    1:15.76        
                  35.30     1:15.76 (40.46)                                        
 29 Carpenter, Brandon        16 Trs-MR               1:17.23    1:16.50        
                  33.85     1:16.50 (42.65)                                        
 30 Meany, RJ J               13 Trs-MR                    NT    1:17.03        
                  34.74     1:17.03 (42.29)                                        
 31 Staskiewicz, Sasha        13 Agua Swim Team-MR    1:20.79    1:17.98        
                  33.45     1:17.98 (44.53)                                        
 32 Privalov, Alex            13 NY Sharks-MR         1:27.45    1:18.81        
                  35.73     1:18.81 (43.08)                                        
 33 Schaefer, Jake            15 NY Sharks-MR         1:28.15    1:21.01        
                  36.43     1:21.01 (44.58)                                        
 34 Zhang, Thomas             13 NY Sharks-MR         1:26.08    1:22.87        
                  37.57     1:22.87 (45.30)                                        
 -- Vislov, Paul A            14 Cond-MR                   NT         DQ        
                  42.02        DQ (1:08.01)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maynard, Phil A           17 Agua Swim Team-MR    1:58.91    2:02.64        
                  28.09       59.08 (30.99)     1:30.72 (31.64)     2:02.64 (31.92)
  2 Huff, Andrew C            16 Badger-MR            2:02.54    2:04.45        
                  28.39     1:00.35 (31.96)     1:32.55 (32.20)     2:04.45 (31.90)
  3 Jacobson, Matt A          16 Badger-MR            2:00.06    2:04.71        
                  27.78       59.48 (31.70)     1:31.73 (32.25)     2:04.71 (32.98)
  4 Katz, Andrew              15 NY Sharks-MR         2:12.27    2:06.78        
                  28.34       59.98 (31.64)     1:33.19 (33.21)     2:06.78 (33.59)
  5 Feeley, Ryan J            14 Badger-MR            2:16.08    2:08.72        
                  28.10       59.97 (31.87)     1:34.81 (34.84)     2:08.72 (33.91)
  6 Nam, Timothy K            16 Badger-MR            2:14.54    2:10.98        
                  28.67     1:01.56 (32.89)     1:36.10 (34.54)     2:10.98 (34.88)
  7 Carlucci, Conor A         18 Cond-MR              2:05.00    2:12.22        
                  29.96     1:03.91 (33.95)     1:38.46 (34.55)     2:12.22 (33.76)
  8 Lyons, Brian L            15 UN-MR                2:18.09    2:18.51        
                  30.21     1:04.60 (34.39)     1:40.64 (36.04)     2:18.51 (37.87)
  9 Gleason, David X          16 Agua Swim Team-MR    2:17.70    2:22.37        
                  28.86     1:05.17 (36.31)     1:46.16 (40.99)     2:22.37 (36.21)
 10 Volkov, Sasha A           12 Badger-MR            2:28.09    2:26.42        
                  29.64     1:06.34 (36.70)     1:47.36 (41.02)     2:26.42 (39.06)
 11 Alarcon, Tim              15 Trs-MR               2:22.00    2:28.40        
                  31.44     1:08.93 (37.49)     1:48.09 (39.16)     2:28.40 (40.31)
 12 Leibel, Danny             14 Trs-MR               2:24.89    2:29.59        
                  32.66     1:09.95 (37.29)     1:49.45 (39.50)     2:29.59 (40.14)
 13 Magee, Ryan T             13 NY Sharks-MR         2:24.55    2:30.57        
                  31.42     1:08.23 (36.81)     1:48.42 (40.19)     2:30.57 (42.15)
 14 Messinger, Joshua E       14 NY Sharks-MR         2:36.17    2:32.72        
                  33.61     1:13.17 (39.56)     1:53.22 (40.05)     2:32.72 (39.50)
 14 Schaub, Bryan T           13 Cond-MR              2:34.22    2:32.72        
                  34.65     1:14.89 (40.24)     1:55.37 (40.48)     2:32.72 (37.35)
 16 Delgrosso, George         13 NY Sharks-MR         2:40.92    2:40.96        
                  33.03     1:12.66 (39.63)     1:56.03 (43.37)     2:40.96 (44.93)
 17 Visser, Rory M            14 Cond-MR              2:55.00    2:50.13        
                  34.66     1:16.80 (42.14)     2:02.53 (45.73)     2:50.13 (47.60)
 18 Sanchez, Jude M           14 Agua Swim Team-MR         NT    2:56.20        
                  38.62     1:24.75 (46.13)     2:11.45 (46.70)     2:56.20 (44.75)
 19 Staskiewicz, Sasha        13 Agua Swim Team-MR         NT    2:57.80        
                  35.83     1:20.15 (44.32)     2:08.45 (48.30)     2:57.80 (49.35)
 -- Martinez-White, Naeem     16 Agua Swim Team-MR    2:28.21         DQ        
                  30.36     1:07.23 (36.87)     1:47.64 (40.41)          DQ (40.12)
 -- Miara, Jesse              13 NY Sharks-MR              NT         DQ        
                  35.95     1:23.93 (47.98)     2:13.95 (50.02)          DQ (45.56)
 -- Carpenter, Brandon        16 Trs-MR                    NT         DQ        
                  35.39     1:18.84 (43.45)     2:08.47 (49.63)          DQ (52.15)
 
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condors-MR  'A'                                   1:29.00    1:32.91        
     1) Martinez, Stephen 16            2) Wright, Edwin P 17             
     3) Schaub, CJ M 16                 4) Carlucci, Conor A 18           
                  23.64       46.52 (22.88)     1:10.08 (23.56)     1:32.91 (22.83)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:34.08    1:33.47        
                  23.39       47.03 (23.64)     1:10.89 (23.86)     1:33.47 (22.58)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:36.09    1:38.27        
                  24.49       49.49 (25.00)     1:14.10 (24.61)     1:38.27 (24.17)
  4 Condors-MR  'B'                                   1:30.89    1:39.20        
     1) Farm, Bryan W 15                2) Marchionni, Frank J 15         
     3) Weiner, Ben L 15                4) Walsh, David 16                
                  25.01       50.00 (24.99)     1:15.27 (25.27)     1:39.20 (23.93)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  1:38.23    1:40.84        
                  24.18       48.89 (24.71)     1:13.99 (25.10)     1:40.84 (26.85)
  6 Team Rockland Swimming-MR  'A'                    1:41.75    1:41.26        
     1) Reyes, Daniel 17                2) Meany, Matthew G 17            
     3) McIlhargy, Sean V 14            4) Varieur, Bobby 15              
                  25.15       49.54 (24.39)     1:15.64 (26.10)     1:41.26 (25.62)
  7 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  1:46.80    1:51.58        
                  26.68       56.06 (29.38)     1:23.40 (27.34)     1:51.58 (28.18)
 
Boys 13 & Over 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                          1:48.09    1:45.02        
                  27.37       54.64 (27.27)     1:20.81 (26.17)     1:45.02 (24.21)
  2 Condors-MR  'A'                                   1:47.94    1:47.20        
     1) Marchionni, Frank J 15          2) Schaub, CJ M 16                
     3) Carlucci, Conor A 18            4) Chu For, Kahlil T 17           
                  28.06       56.03 (27.97)     1:21.90 (25.87)     1:47.20 (25.30)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                          1:50.10    1:48.04        
                  28.06       57.61 (29.55)     1:24.35 (26.74)     1:48.04 (23.69)
  4 Team Rockland Swimming-MR  'A'                         NT    1:52.50        
     1) Leibel, Danny 14                2) Reyes, Daniel 17               
     3) Meany, Matthew G 17             4) McIlhargy, Sean V 14           
                  30.78     1:00.88 (30.10)     1:27.67 (26.79)     1:52.50 (24.83)
  5 New York Sharks Aquatics-MR  'A'                  2:06.30    1:56.92        
                  31.67     1:05.01 (33.34)     1:32.05 (27.04)     1:56.92 (24.87)
  6 New York Sharks Aquatics-MR  'B'                  2:13.26    2:05.85        
                  32.73     1:07.02 (34.29)     1:37.53 (30.51)     2:05.85 (28.32)
 -- Condors-MR  'B'                                   1:45.00         DQ        
     1) Walsh, David 16                 2) Farm, Bryan W 15               
     3) Martinez, Stephen 16            4) Visser, Rory M 14              
                  29.14     1:03.32 (34.18)     1:28.06 (24.74)          DQ (27.28)

Brought to you by Computer Aide, Inc.