2006 MR Badger Winter Meet - 12/17/2006                    
                                    Results                                    

Girls 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    6 Badger-MR              18.82      18.55        
  2 Warshaw, Lily K      6 Yfd-MR                    NT      21.45        
  3 Brennan, Catie F     6 NYCC-MR                23.84      22.53        
  4 Delane, Ryan M       6 Badger-MR              25.18      26.45        
  5 Townsend, Dayna P    5 NFS-MR                 37.06      33.51        
 
Girls 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    6 Badger-MR              22.31      23.47        
  2 Delane, Ryan M       6 Badger-MR              30.51      26.06        
  3 Brennan, Catie F     6 NYCC-MR                30.99      27.20        
  4 Townsend, Dayna P    5 NFS-MR                 44.80      40.31        
 -- Warshaw, Lily K      6 Yfd-MR                    NT         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy    7 LIAC-MR                20.19      17.50        
  2 Smoor, Nina F        7 Badger-MR              19.82      18.34        
  3 Rogers, Ava          7 RedTails-MR            30.09      19.40        
  4 Benson, Bevin R      7 LIAC-MR                30.00      19.48        
  5 Gregorio, Amelia B   7 Badger-MR              19.28      19.63        
  6 Doyle, Jordan        7 Yfd-MR                    NT      19.67        
  7 Truter, Samantha N   7 NFS-MR                 19.55      19.88        
  8 Chan, Kimberly R     7 LIAC-MR                25.00      21.73        
  9 Cain, Catherine O    7 Badger-MR              20.96      21.85        
 10 Showers, Amelia R    7 Badger-MR              20.86      22.07        
 11 Brickman, Natalie    7 Yfd-MR                    NT      22.48        
 12 Maloney, Wynn M      7 NYCC-MR                24.45      23.04        
 13 Malarczyk, Natalie   7 Badger-MR              23.19      23.69        
 14 Holston, Kai A       7 NFS-MR                 25.44      23.89        
 15 Conway, Bernadette   7 OWA-MR                 31.50      26.76        
 16 Aptman, Madeline b   7 Yfd-MR               1:20.00      32.57        
 17 Thomas, Jourdin      7 NFS-MR                 35.93      34.17        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zawatson, Cassidy    7 LIAC-MR                23.76      19.76        
  2 Chan, Kimberly R     7 LIAC-MR                27.00      22.47        
  3 Maloney, Wynn M      7 NYCC-MR                23.59      24.11        
  4 Rogers, Ava          7 RedTails-MR            30.09      24.47        
  5 Smoor, Nina F        7 Badger-MR              22.59      25.48        
  6 Benson, Bevin R      7 LIAC-MR                34.00      25.78        
  7 Truter, Samantha N   7 NFS-MR                 23.83      25.79        
  8 Showers, Amelia R    7 Badger-MR              25.06      25.98        
  9 Brickman, Natalie    7 Yfd-MR                    NT      26.11        
 10 Marsillo, Victoria   7 HS-MR                  35.00      26.50        
 11 Malarczyk, Natalie   7 Badger-MR              26.65      27.13        
 12 Gregorio, Amelia B   7 Badger-MR              27.37      29.05        
 13 Holston, Kai A       7 NFS-MR                 36.88      29.32        
 14 Thomas, Jourdin      7 NFS-MR                 33.64      32.17        
 15 Conway, Bernadette   7 OWA-MR                 36.17      35.57        
 -- Cain, Catherine O    7 Badger-MR              32.29         DQ        
 -- Aptman, Madeline b   7 Yfd-MR               1:15.00         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Panitz, Georgia A    6 Badger-MR              27.40      26.55        
  2 Smoor, Nina F        7 Badger-MR              32.98      28.77        
  3 Chan, Kimberly R     7 LIAC-MR                30.00      29.07        
  4 Rogers, Ava          7 RedTails-MR            35.09      29.39        
  5 Benson, Bevin R      7 LIAC-MR                35.00      30.13        
  6 Maloney, Wynn M      7 NYCC-MR                35.00      30.72        
  7 Cain, Catherine O    7 Badger-MR              40.89      32.26        
  8 Showers, Amelia R    7 Badger-MR              31.00      32.35        
  9 Brickman, Natalie    7 Yfd-MR                    NT      34.33        
 10 Brennan, Catie F     6 NYCC-MR                35.00      35.06        
 11 Aptman, Madeline b   7 Yfd-MR               1:15.00      36.37        
 12 Gregorio, Amelia B   7 Badger-MR              37.58      36.42        
 13 Bralower, Katherin   7 Yfd-MR               1:15.00      36.82        
 14 Warshaw, Lily K      6 Yfd-MR                    NT      44.42        
 -- Marsillo, Victoria   7 HS-MR                  41.00         DQ        
 -- Malarczyk, Natalie   7 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Conway, Bernadette   7 OWA-MR                    NT         DQ        
 -- Delane, Ryan M       6 Badger-MR              39.61         DQ        
 
Girls 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Kimberly R     7 LIAC-MR                32.00      23.10        
  2 Panitz, Georgia A    6 Badger-MR              24.01      23.87        
  3 Doyle, Jordan        7 Yfd-MR                 30.00      25.15        
  4 Benson, Bevin R      7 LIAC-MR                35.00      28.28        
  5 Brickman, Natalie    7 Yfd-MR                    NT      29.04        
  6 Marsillo, Victoria   7 HS-MR                  39.00      29.42        
  7 Maloney, Wynn M      7 NYCC-MR                35.00      30.24        
  8 Malarczyk, Natalie   7 Badger-MR                 NT      33.47        
  9 Smoor, Nina F        7 Badger-MR              29.01      33.90        
 10 Gregorio, Amelia B   7 Badger-MR              30.18      40.34        
 11 Holston, Kai A       7 NFS-MR                 39.22      41.70        
 12 Delane, Ryan M       6 Badger-MR              35.99      41.74        
 13 Conway, Bernadette   7 OWA-MR                    NT      45.20        
 14 Cain, Catherine O    7 Badger-MR              40.82      45.72        
 -- Showers, Amelia R    7 Badger-MR              31.35         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vasilakis, Amanda    8 Badger-MR              34.02      36.24        
  2 Park, Irene J        8 LIAC-MR                40.36      38.08        
  3 Hymes, Elizabeth M   8 Badger-MR              38.30      40.09        
  4 Tilneac, Stephanie   8 NYCC-MR                45.09      40.61        
  5 Eid, Nathalie A      8 Badger-MR              40.90      42.49        
  6 Weiss, Jessie M      8 Yfd-MR                 47.50      43.17        
  7 Yuabov, Esther       8 Aquaflames-MR          52.23      43.25        
  8 Heaney, Finola M     8 LIAC-MR                46.18      43.89        
  9 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              41.57      45.86        
 10 Fried, Carly T       8 Yfd-MR                 46.86      45.97        
 11 Patti, Victoria G    8 Badger-MR              38.55      46.38        
 12 Kapner, Samantha G   8 Badger-MR              50.81      46.84        
 13 Howard, Brianna      8 NFS-MR                 46.28      47.03        
 14 Hyndman, Nia S       8 NFS-MR                 45.70      47.95        
 15 Oczos, Gabrielle     8 HS-MR                  45.28      48.14        
 16 Pan, Amy             8 Aquaflames-MR          48.78      48.26        
 17 Markland, Antoinet   8 NFS-MR                 50.68      49.17        
 18 Stafford, Paloma     8 Yfd-MR                 54.92      50.13        
 19 Schuhmann, Sarah     8 Badger-MR              50.77      50.24        
 20 Herbold, Molly J     8 Badger-MR              54.56      51.62        
 21 Marsillo, Victoria   7 HS-MR                  55.00      53.83        
 22 Bennia, Krysta L     8 NFS-MR                 55.59      54.79        
 23 Diaz, Analyysia J    8 NFS-MR                 56.50      55.32        
 24 Angus, Stephanie A   8 NFS-MR                 55.33      56.74        
           318:03:20.00           56.74 ( )                                        
 25 Long, Vanessa        8 NFS-MR                 56.61      59.39        
 26 Archondo, Larissa    8 Aquaflames-MR        1:10.88    1:00.63        
 27 Coryat, Anjali M     8 NFS-MR               1:02.00    1:17.86        
             1:34:40.00         1:17.86 ( )                                        
 -- Doyle, Jordan        7 Yfd-MR                 41.55         DQ        
 -- Gers, Emmanuelle S   8 Yfd-MR                 44.96         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Piantanida, Giorgi   8 LIAC-MR                20.00      19.17        
  2 Park, Irene J        8 LIAC-MR                21.25      19.28        
  3 Vasilakis, Amanda    8 Badger-MR              23.61      19.57        
  4 Heaney, Finola M     8 LIAC-MR                24.00      21.34        
  5 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              25.13      21.47        
  6 Eid, Nathalie A      8 Badger-MR              21.41      21.59        
  7 Oczos, Gabrielle     8 HS-MR                  24.00      22.90        
  8 Kilgallen, Catheri   8 LIAC-MR                29.00      23.01        
  9 Pan, Amy             8 Aquaflames-MR          23.56      23.02        
 10 Yuabov, Esther       8 Aquaflames-MR          31.01      23.08        
 11 Hymes, Elizabeth M   8 Badger-MR              23.37      23.48        
 12 Markland, Antoinet   8 NFS-MR                 21.84      23.50        
 13 Schuhmann, Sarah     8 Badger-MR                 NT      23.73        
 14 Patti, Victoria G    8 Badger-MR              24.95      24.01        
 15 Bennia, Krysta L     8 NFS-MR                 24.22      24.56        
 16 Howard, Brianna      8 NFS-MR                 25.67      24.57        
 17 Angus, Stephanie A   8 NFS-MR                 26.77      26.24        
 18 Hyndman, Nia S       8 NFS-MR                 25.67      26.25        
 19 Gers, Emmanuelle S   8 Yfd-MR                 22.04      26.51        
 20 Kapner, Samantha G   8 Badger-MR                 NT      26.63        
 21 Herbold, Molly J     8 Badger-MR              26.83      27.51        
 22 Coryat, Anjali M     8 NFS-MR                 28.50      27.52        
 23 Long, Vanessa        8 NFS-MR                 26.84      29.13        
 24 Stafford, Paloma     8 Yfd-MR                 30.00      29.80        
 25 Diaz, Analyysia J    8 NFS-MR                 28.65      30.42        
 26 Archondo, Larissa    8 Aquaflames-MR          36.77      35.05        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Schuhmann, Sarah     8 Badger-MR                 NT      23.40        
  2 Piantanida, Giorgi   8 LIAC-MR                25.00      23.54        
  3 Eid, Nathalie A      8 Badger-MR              24.12      24.50        
  4 Pan, Amy             8 Aquaflames-MR          25.89      24.71        
  5 Hymes, Elizabeth M   8 Badger-MR              35.58      27.98        
  6 Gers, Emmanuelle S   8 Yfd-MR                 34.02      28.98        
  7 Markland, Antoinet   8 NFS-MR                 29.16      29.91        
  8 Hyndman, Nia S       8 NFS-MR                 27.50      31.79        
 -- Stafford, Paloma     8 Yfd-MR                 30.00         DQ        
 -- Herbold, Molly J     8 Badger-MR              40.82         DQ        
 -- Kapner, Samantha G   8 Badger-MR                 NT         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Park, Irene J        8 LIAC-MR                21.17      20.34        
  2 Vasilakis, Amanda    8 Badger-MR              20.54      20.38        
  3 Tilneac, Stephanie   8 NYCC-MR                22.52      20.59        
  4 Yuabov, Esther       8 Aquaflames-MR          28.24      21.64        
  5 Kapner, Samantha G   8 Badger-MR              32.80      22.33        
  6 Piantanida, Giorgi   8 LIAC-MR                22.00      22.81        
  7 Paret, Isabel M      8 Badger-MR              26.38      23.64        
  8 Weiss, Jessie M      8 Yfd-MR                    NT      24.23        
  9 Kilgallen, Catheri   8 LIAC-MR                34.00      26.35        
 10 Patti, Victoria G    8 Badger-MR              31.53      27.15        
 11 Heaney, Finola M     8 LIAC-MR                24.00      27.22        
 12 Herbold, Molly J     8 Badger-MR              33.94      30.27        
 13 Long, Vanessa        8 NFS-MR                 29.77      35.99        
 14 Bennia, Krysta L     8 NFS-MR                 31.55      37.43        
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Vasilakis, Amanda    8 Badger-MR            1:30.71    1:32.73        
                  44.58     1:32.73 (48.15)                                        
  2 Piantanida, Giorgi   8 LIAC-MR              1:37.32    1:38.02        
                  48.74     1:38.02 (49.28)                                        
  3 Zawatson, Cassidy    7 LIAC-MR              1:41.71    1:43.57        
                  44.67     1:43.57 (58.90)                                        
  4 Eid, Nathalie A      8 Badger-MR            1:43.49    1:48.38        
                  52.44     1:48.38 (55.94)                                        
  5 Hymes, Elizabeth M   8 Badger-MR            1:48.84    1:50.66        
                  51.83     1:50.66 (58.83)                                        
  6 Weiss, Jessie M      8 Yfd-MR               3:00.00    1:51.87        
                  53.18     1:51.87 (58.69)                                        
  7 Doyle, Jordan        7 Yfd-MR                    NT    1:54.37        
                  56.48     1:54.37 (57.89)                                        
  8 Schuhmann, Sarah     8 Badger-MR                 NT    1:59.34        
                  59.79     1:59.34 (59.55)                                        
  9 Fried, Carly T       8 Yfd-MR                    NT    2:02.67        
                1:01.44   2:02.67 (1:01.23)                                        
 10 Kilgallen, Catheri   8 LIAC-MR              2:06.94    2:04.34        
                1:01.76   2:04.34 (1:02.58)                                        
 -- Heaney, Finola M     8 LIAC-MR              2:10.00         DQ        
                  58.43          DQ (58.21)                                        
 -- Patti, Victoria G    8 Badger-MR            2:17.17         DQ        
                  56.96        DQ (1:02.62)                                        
 -- Diaz, Analyysia J    8 NFS-MR               2:27.50         DQ        
 -- Oczos, Gabrielle     8 HS-MR                1:59.00         DQ        
                  47.94        DQ (1:03.54)                                        
 -- Paret, Isabel M      8 Badger-MR            1:52.48         DQ        
 -- Howard, Brianna      8 NFS-MR               2:18.66         DQ        
                  56.99          DQ (58.94)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:08.74    1:11.39        
     1) Eid, Nathalie A 8               2) Steffen, Alexis S 7            
     3) Hymes, Elizabeth M 8            4) Vasilakis, Amanda N 8          
                  38.37     1:11.39 (33.02)                                        
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:24.23    1:12.19        
     1) Piantanida, Giorgia 8           2) Heaney, Finola M 8             
     3) Park, Irene J 8                 4) Zawatson, Cassidy 7            
                  37.86     1:12.19 (34.33)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:17.31    1:20.62        
     1) Panitz, Georgia A 6             2) Paret, Isabel M 8              
     3) Schuhmann, Sarah 8              4) Patti, Victoria G 8            
                  40.66     1:20.62 (39.96)                                        
  4 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:22.39    1:31.82        
     1) Truter, Samantha N 7            2) Markland, Antoinette 8         
     3) Howard, Brianna 8               4) Bennia, Krysta L 8             
                  49.59     1:31.82 (42.23)                                        
  5 Badger Swim Club-MR  'E'                         NT    1:36.67        
     1) Delane, Ryan M 6                2) Herbold, Molly J 8             
     3) Malarczyk, Natalie 7            4) Showers, Amelia R 7            
                  59.26     1:36.67 (37.41)                                        
 -- Nu-Finmen Swim Club-MR  'B'                 1:33.21         DQ        
     1) Angus, Stephanie A 8            2) Hyndman, Nia S 8               
     3) Diaz, Analyysia J 8             4) Long, Vanessa 8                
                1:13.56          DQ (47.42)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:18.81    1:24.75         40  
     1) Zawatson, Cassidy 7             2) Piantanida, Giorgia 8          
     3) Park, Irene J 8                 4) Heaney, Finola M 8             
                1:24.55      1:24.75 (0.20)                                        
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:24.39    1:24.78         34  
     1) Vasilakis, Amanda N 8           2) Eid, Nathalie A 8              
     3) Kapner, Samantha G 8            4) Hymes, Elizabeth M 8           
                  50.18     1:24.78 (34.60)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:33.79    1:30.28         32  
     1) Paret, Isabel M 8               2) Schuhmann, Sarah 8             
     3) Panitz, Georgia A 6             4) Patti, Victoria G 8            
                  45.92     1:30.28 (44.36)                                        
  4 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:40.02    1:39.91         30  
     1) Howard, Brianna 8               2) Hyndman, Nia S 8               
     3) Truter, Samantha N 7            4) Markland, Antoinette 8         
                  53.57     1:39.91 (46.34)                                        
  5 Nu-Finmen Swim Club-MR  'B'                 1:52.44    1:56.27         28  
     1) Coryat, Anjali M 8              2) Diaz, Analyysia J 8            
     3) Bennia, Krysta L 8              4) Angus, Stephanie A 8           
                1:11.62     1:56.27 (44.65)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'C'                    1:40.81         DQ        
     1) Smoor, Nina F 7                 2) Cain, Catherine O 7            
     3) Malarczyk, Natalie 7            4) Herbold, Molly J 8             
                1:03.91          DQ (55.17)                                        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Oudkerk, Nicollett  10 UN-MR                1:05.79    1:02.71        
                  29.16     1:02.71 (33.55)                                        
  2 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:06.29    1:06.15        
                  31.85     1:06.15 (34.30)                                        
  3 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            1:07.56    1:06.39        
                  32.05     1:06.39 (34.34)                                        
  4 Bailey, Brittany M  10 Badger-MR            1:06.97    1:09.17        
                  33.66     1:09.17 (35.51)                                        
  5 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:07.63    1:09.22        
                  33.13     1:09.22 (36.09)                                        
  6 Brickman, Molly E    9 Yfd-MR               1:15.65    1:11.35        
                  34.61     1:11.35 (36.74)                                        
  7 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:10.77    1:12.35        
                  34.49     1:12.35 (37.86)                                        
  8 Johanson, Bridget   10 Badger-MR            1:12.42    1:12.46        
                  34.79     1:12.46 (37.67)                                        
  9 Gomez, Chelsea O     9 NYCC-MR              1:13.50    1:13.11        
                  34.80     1:13.11 (38.31)                                        
 10 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:13.18    1:13.23        
                  34.92     1:13.23 (38.31)                                        
 11 Peralta, Loren S    10 Apex-MR              1:13.19    1:13.29        
                  37.14     1:13.29 (36.15)                                        
 12 Xue, Kelly E        10 HS-MR                1:14.84    1:14.05        
                  34.15     1:14.05 (39.90)                                        
 13 Abramowitz, Rachel  10 LIAC-MR              1:14.85    1:14.40        
                  36.73     1:14.40 (37.67)                                        
 14 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            1:14.32    1:14.52        
                  35.58     1:14.52 (38.94)                                        
 15 Henry, Sarah A      10 OWA-MR               1:11.75    1:17.33        
                  35.78     1:17.33 (41.55)                                        
 16 Anderson, Mary Jan   9 HS-MR                1:21.17    1:20.79        
                  39.10     1:20.79 (41.69)                                        
 17 Sarubbi, Bre M      10 HS-MR                1:21.28    1:21.14        
                  39.15     1:21.14 (41.99)                                        
 18 Patti, Alex C       10 Badger-MR            1:23.47    1:21.39        
                  39.76     1:21.39 (41.63)                                        
 19 Paret, Anna F        9 Badger-MR            1:21.13    1:21.59        
                  39.55     1:21.59 (42.04)                                        
 20 Hirschhorn, Alyson  10 Badger-MR            1:25.01    1:23.02        
                  38.92     1:23.02 (44.10)                                        
 21 Garces, Tessa J      9 Badger-MR            1:24.61    1:23.69        
                  39.12     1:23.69 (44.57)                                        
 22 Lotito, Taylor P     9 LIAC-MR              1:29.86    1:23.89        
                  41.56     1:23.89 (42.33)                                        
 23 Siegel, Sophie H     9 Yfd-MR               1:32.80    1:24.11        
                  40.86     1:24.11 (43.25)                                        
 24 Batri, Leslie A      9 HS-MR                1:24.65    1:24.76        
                  41.59     1:24.76 (43.17)                                        
 25 Cohen, Lindsey      10 Yfd-MR               3:00.00    1:25.75        
                  41.04     1:25.75 (44.71)                                        
 26 Huszar, Emese       10 HS-MR                1:41.34    1:27.00        
                  40.49     1:27.00 (46.51)                                        
 27 Li, Jessica Y       10 HS-MR                1:23.14    1:27.31        
                  40.50     1:27.31 (46.81)                                        
 28 Sawyers, Amelia E   10 Yfd-MR               1:39.78    1:29.39        
                  43.39     1:29.39 (46.00)                                        
 29 Fallon, Lauren T     9 Badger-MR                 NT    1:29.50        
                  42.13     1:29.50 (47.37)                                        
 30 Villani, Claire M   10 LIAC-MR              1:45.89    1:30.10        
                  41.17     1:30.10 (48.93)                                        
 31 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR          1:28.99    1:30.45        
                  42.96     1:30.45 (47.49)                                        
 32 Young, Sarah E      10 HS-MR                1:32.23    1:30.57        
                  42.73     1:30.57 (47.84)                                        
 33 Villalba, Laura     10 Badger-MR                 NT    1:30.61        
                  41.81     1:30.61 (48.80)                                        
 34 Maksim, Carolyne     9 Aquaflames-MR        1:40.28    1:30.72        
                  42.55     1:30.72 (48.17)                                        
 35 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR               NT    1:31.42        
                  41.90     1:31.42 (49.52)                                        
 36 Lu, Grace G          9 Apex-MR              1:35.00    1:31.64        
                  44.06     1:31.64 (47.58)                                        
 37 Bianco, Sara E       9 HS-MR                1:27.23    1:32.16        
                  42.38     1:32.16 (49.78)                                        
 38 Vayer, Olivia G     10 NYCC-MR              1:37.69    1:35.41        
                  42.60     1:35.41 (52.81)                                        
 39 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR          1:35.28    1:35.82        
                  46.68     1:35.82 (49.14)                                        
 40 Rovitz, Emma L       9 UN-MR                1:27.93    1:35.83        
                  43.51     1:35.83 (52.32)                                        
 41 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR            1:29.29    1:37.44        
 42 Jackson, Nicole M    9 HS-MR                1:42.93    1:39.32        
                  44.44     1:39.32 (54.88)                                        
 43 Lucas, Isabel L      9 Badger-MR            1:25.07    1:41.67        
                  45.03     1:41.67 (56.64)                                        
 44 Nelson, Sierra V     9 NFS-MR               1:34.90    1:42.72        
                  45.25     1:42.72 (57.47)                                        
 45 Kenney, Ryan M       9 LIAC-MR              1:44.41    1:43.27        
                  48.70     1:43.27 (54.57)                                        
 46 Torres, Cynthia A    9 Badger-MR                 NT    1:44.52        
                  47.79     1:44.52 (56.73)                                        
 47 Simms, Ginger       10 NYCC-MR              2:07.82    1:56.20        
                  53.11   1:56.20 (1:03.09)                                        
 48 Omeara, Sappha       9 Yfd-MR               2:30.00    1:56.73        
                  55.45   1:56.73 (1:01.28)                                        
 49 LoBuglio, Jennifer   9 LIAC-MR              2:13.59    1:57.31        
                  54.56   1:57.31 (1:02.75)                                        
 50 deVicq, Viva         8 Yfd-MR               3:00.00    2:01.16        
                2:07.46         2:01.16 ( )                                        
 51 Weiss, Amy          10 Yfd-MR                    NT    2:02.97        
 52 Bachiry, Hilly R    10 Aquaflames-MR        2:15.60    2:12.57        
                1:02.38   2:12.57 (1:10.19)                                        
 53 Weiss, Rachel       10 Yfd-MR                    NT    2:30.91        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M  10 Badger-MR              31.10      32.45        
  2 Oudkerk, Nicollett  10 UN-MR                  36.64      35.85        
  3 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR              36.28      37.60        
  4 Delane, Kelly A     10 Badger-MR              38.69      38.37        
  5 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR              37.62      38.64        
  6 Xue, Kelly E        10 HS-MR                  38.24      38.73        
  7 Gomez, Chelsea O     9 NYCC-MR                38.08      39.41        
  8 Johanson, Bridget   10 Badger-MR              39.60      39.89        
  9 Peralta, Loren S    10 Apex-MR                42.21      40.03        
 10 Hodes, Sarah M       9 Badger-MR              40.07      40.21        
 11 Maloney, Meghan E   10 HS-MR                  41.94      40.34        
 12 Anderson, Mary Jan   9 HS-MR                  40.66      40.51        
 13 Brickman, Molly E    9 Yfd-MR                 40.00      41.32        
 14 Garces, Tessa J      9 Badger-MR              40.58      41.40        
 15 Abramowitz, Rachel  10 LIAC-MR                39.71      41.65        
 16 Simone, Madeline N  10 Badger-MR              42.04      42.71        
 17 Henry, Sarah A      10 OWA-MR                 40.11      42.89        
 18 Paret, Anna F        9 Badger-MR              46.72      43.62        
 19 Heineman, Kalani M   9 LIAC-MR                42.94      43.83        
 20 Siegel, Sophie H     9 Yfd-MR                 45.00      44.01        
 21 Hirschhorn, Alyson  10 Badger-MR              49.80      44.31        
 22 Vayer, Olivia G     10 NYCC-MR                50.00      44.44        
 22 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR            43.74      44.44        
 24 Huszar, Emese       10 HS-MR                  50.75      44.95        
 25 Fallon, Lauren T     9 Badger-MR              47.03      45.16        
 26 Cohen, Lindsey      10 Yfd-MR               1:30.00      45.42        
 27 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR            50.38      46.04        
 28 Rovitz, Emma L       9 UN-MR                  44.87      46.32        
 29 Young, Sarah E      10 HS-MR                  51.72      46.78        
 30 Li, Jessica Y       10 HS-MR                  45.77      46.81        
 31 Sawyers, Amelia E   10 Yfd-MR                 48.54      47.03        
 32 Bianco, Sara E       9 HS-MR                  46.19      47.32        
 33 Sarubbi, Bre M      10 HS-MR                  46.42      47.36        
 34 Villani, Claire M   10 LIAC-MR                48.78      47.55        
 35 Maksim, Carolyne     9 Aquaflames-MR          51.78      47.60        
 36 Cohen, Olivia M      9 LIAC-MR                48.13      47.86        
 37 Batri, Leslie A      9 HS-MR                  49.87      47.98        
 38 Lu, Grace G          9 Apex-MR                51.14      48.82        
 39 Lotito, Taylor P     9 LIAC-MR                44.63      51.06        
 40 Kenney, Ryan M       9 LIAC-MR                50.62      51.97        
 41 Degearo, Kaitlyn V   9 LIAC-MR                45.53      52.03        
 42 Lipton, Jessica R    9 Yfd-MR                 55.99      52.45        
 43 Omeara, Sappha       9 Yfd-MR               1:30.00      52.49        
 44 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR                 NT      53.84        
 45 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR            48.89      54.02        
 46 Nelson, Sierra V     9 NFS-MR                 56.87      54.23        
 47 Villalba, Laura     10 Badger-MR                 NT      54.87        
             2:45:30.00           54.87 ( )                                        
 48 Jackson, Nicole M    9 HS-MR                  52.96      58.49        
 49 LoBuglio, Jennifer   9 LIAC-MR              1:01.99      59.12        
           301:06:40.00           59.12 ( )                                        
 50 Torres, Cynthia A    9 Badger-MR              56.03      59.56        
 51 Weiss, Amy          10 Yfd-MR                    NT    1:01.17        
 52 Bachiry, Hilly R    10 Aquaflames-MR        1:06.52    1:15.13        
 53 Weiss, Rachel       10 Yfd-MR                    NT    1:20.71        
 -- Siegal, Gabriela     9 Yfd-MR                 50.37         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M  10 Badger-MR            1:22.90    1:23.09        
                  40.15     1:23.09 (42.94)                                        
  2 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:18.85    1:23.11        
                  40.40     1:23.11 (42.71)                                        
  3 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:25.41    1:29.68        
                  43.80     1:29.68 (45.88)                                        
  4 Xue, Kelly E        10 HS-MR                1:30.73    1:29.80        
                  43.16     1:29.80 (46.64)                                        
  4 Oudkerk, Nicollett  10 UN-MR                1:28.43    1:29.80        
                  41.70     1:29.80 (48.10)                                        
  6 Hodes, Sarah M       9 Badger-MR            1:29.88    1:32.33        
                  43.26     1:32.33 (49.07)                                        
  7 Weinberg, Tian      10 RedTails-MR          1:36.12    1:35.65        
                  45.10     1:35.65 (50.55)                                        
  8 Paret, Anna F        9 Badger-MR            1:41.22    1:40.25        
                  47.18     1:40.25 (53.07)                                        
  9 Patti, Alex C       10 Badger-MR            1:51.67    1:41.12        
                  49.07     1:41.12 (52.05)                                        
 10 Johanson, Bridget   10 Badger-MR            1:38.49    1:41.34        
                  48.16     1:41.34 (53.18)                                        
 11 Park, Irene J        8 LIAC-MR              1:40.47    1:42.38        
                  48.31     1:42.38 (54.07)                                        
 12 Cohen, Olivia M      9 LIAC-MR              1:55.00    1:44.74        
                  51.58     1:44.74 (53.16)                                        
 13 Li, Jessica Y       10 HS-MR                1:45.73    1:46.15        
                  51.00     1:46.15 (55.15)                                        
 14 Maloney, Meghan E   10 HS-MR                1:52.65    1:47.49        
                  50.88     1:47.49 (56.61)                                        
 15 Heineman, Kalani M   9 LIAC-MR              1:51.27    1:50.28        
                  51.89     1:50.28 (58.39)                                        
 16 Lu, Grace G          9 Apex-MR              2:06.24    1:51.31        
                  55.56     1:51.31 (55.75)                                        
 17 Bianco, Sara E       9 HS-MR                1:54.49    1:54.16        
                  53.86   1:54.16 (1:00.30)                                        
 18 Lucas, Isabel L      9 Badger-MR                 NT    1:56.50        
             1:26:10.00                                                   52.61 ( )
      1:56.50 (1:03.89)                                                            
 19 Sawyers, Amelia E   10 Yfd-MR               2:00.31    1:57.96        
                  55.73   1:57.96 (1:02.23)                                        
 20 Young, Sarah E      10 HS-MR                2:02.00    1:59.01        
                  56.65   1:59.01 (1:02.36)                                        
 21 Degearo, Kaitlyn V   9 LIAC-MR              1:54.57    2:01.38        
                  58.17   2:01.38 (1:03.21)                                        
 22 Omeara, Sappha       9 Yfd-MR               3:00.00    2:03.35        
 23 Rovitz, Emma L       9 UN-MR                1:57.51    2:04.14        
                  59.63   2:04.14 (1:04.51)                                        
 24 Sarubbi, Bre M      10 HS-MR                2:00.00    2:04.25        
                1:00.34   2:04.25 (1:03.91)                                        
 25 Lipton, Jessica R    9 Yfd-MR               1:55.00    2:12.17        
                1:03.22   2:12.17 (1:08.95)                                        
 26 Oczos, Gabrielle     8 HS-MR                2:20.00    2:28.56        
           340:33:20.00                                                 1:11.49 ( )
      2:28.56 (1:17.07)                                                            
 27 LoBuglio, Jennifer   9 LIAC-MR              2:10.00    2:34.61        
                1:09.67   2:34.61 (1:24.94)                                        
 -- Jackson, Nicole M    9 HS-MR                2:45.00         DQ        
 -- deVicq, Viva         8 Yfd-MR               2:45.00         DQ        
               23:20.00                                                 1:13.84 ( )
           DQ (1:21.49)                                                            
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Kate B       10 Badger-MR              32.86      33.57        
  2 Cain, Mary C        10 Badger-MR              33.95      34.10        
  3 Oudkerk, Nicollett  10 UN-MR                  35.89      34.78        
  4 Delane, Kelly A     10 Badger-MR              34.67      35.64        
  5 Hodes, Sarah M       9 Badger-MR              37.87      36.90        
  6 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR              35.86      37.62        
  7 Brickman, Molly E    9 Yfd-MR                 39.42      38.40        
  8 Maloney, Meghan E   10 HS-MR                  40.77      38.80        
  9 Simone, Madeline N  10 Badger-MR              39.18      40.03        
 10 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR              41.67      40.31        
 11 Henry, Sarah A      10 OWA-MR                 37.48      41.19        
 12 Cohen, Olivia M      9 LIAC-MR                44.58      41.81        
 13 Weinberg, Tian      10 RedTails-MR            41.11      42.28        
 14 Peralta, Loren S    10 Apex-MR                43.82      42.41        
 15 Abramowitz, Rachel  10 LIAC-MR                42.28      43.95        
 16 Lotito, Taylor P     9 LIAC-MR                46.82      44.21        
 17 Hirschhorn, Alyson  10 Badger-MR              49.27      44.28        
 18 Anderson, Mary Jan   9 HS-MR                  47.60      44.41        
 19 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR            46.40      44.88        
 20 Li, Jessica Y       10 HS-MR                  41.23      45.09        
 21 Batri, Leslie A      9 HS-MR                  46.09      46.20        
 22 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR            51.18      47.01        
 23 Patti, Alex C       10 Badger-MR              46.56      47.45        
 24 Fallon, Lauren T     9 Badger-MR              51.41      48.42        
 25 Heineman, Kalani M   9 LIAC-MR                45.23      48.62        
 26 Sawyers, Amelia E   10 Yfd-MR                 54.78      48.73        
 27 Zawatson, Cassidy    7 LIAC-MR                45.90      48.84        
 28 Degearo, Kaitlyn V   9 LIAC-MR                46.94      49.02        
 29 Villani, Claire M   10 LIAC-MR                49.99      49.39        
 30 Huszar, Emese       10 HS-MR                  59.19      50.82        
 31 Siegal, Gabriela     9 Yfd-MR                 53.90      53.36        
 32 Lu, Grace G          9 Apex-MR                58.98      53.96        
 33 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR          1:05.87      54.10        
           290:00:00.00           54.10 ( )                                        
 34 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR              50.89      55.15        
 35 Young, Sarah E      10 HS-MR                  58.38      55.89        
 36 Rovitz, Emma L       9 UN-MR                  51.52      57.65        
 37 Torres, Cynthia A    9 Badger-MR                 NT    1:02.17        
 38 Lipton, Jessica R    9 Yfd-MR               1:07.43    1:05.98        
 39 Nelson, Sierra V     9 NFS-MR                 56.38    1:06.30        
 -- Kenney, Ryan M       9 LIAC-MR                55.29         DQ        
 -- Garces, Tessa J      9 Badger-MR              42.57         DQ        
 -- Sarubbi, Bre M      10 HS-MR                  53.38         DQ        
 -- Weiss, Amy          10 Yfd-MR                    NT         DQ        
 -- Cohen, Lindsey      10 Yfd-MR               1:30.00         DQ        
 
Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Brittany M  10 Badger-MR            1:11.34    1:13.81        
                  34.98     1:13.81 (38.83)                                        
  2 Evans, Kate B       10 Badger-MR            1:12.23    1:16.74        
                  36.42     1:16.74 (40.32)                                        
  3 Cain, Mary C        10 Badger-MR            1:16.80    1:18.21        
                  37.76     1:18.21 (40.45)                                        
  4 Panitz, Beatrix M   10 Badger-MR            1:21.39    1:20.09        
                  38.16     1:20.09 (41.93)                                        
  5 Xue, Kelly E        10 HS-MR                1:21.58    1:20.14        
                  37.13     1:20.14 (43.01)                                        
  6 Johanson, Bridget   10 Badger-MR            1:22.77    1:22.21        
                  38.07     1:22.21 (44.14)                                        
  6 Hodes, Sarah M       9 Badger-MR            1:21.49    1:22.21        
                  39.90     1:22.21 (42.31)                                        
  8 Delane, Kelly A     10 Badger-MR            1:21.89    1:22.75        
                  38.02     1:22.75 (44.73)                                        
  9 Nixon, Charlotte A  10 Badger-MR            1:22.25    1:24.54        
                  40.54     1:24.54 (44.00)                                        
 10 Brickman, Molly E    9 Yfd-MR               1:37.04    1:24.87        
                  39.82     1:24.87 (45.05)                                        
 11 Weinberg, Tian      10 RedTails-MR          1:25.49    1:26.13        
                  40.23     1:26.13 (45.90)                                        
 12 Maloney, Meghan E   10 HS-MR                1:31.21    1:27.34        
                  41.73     1:27.34 (45.61)                                        
 13 Abramowitz, Rachel  10 LIAC-MR              1:27.96    1:27.38        
                  42.82     1:27.38 (44.56)                                        
 14 Henry, Sarah A      10 OWA-MR               1:27.02    1:29.09        
                  39.92     1:29.09 (49.17)                                        
 15 Simone, Madeline N  10 Badger-MR            1:27.98    1:29.49        
                  43.81     1:29.49 (45.68)                                        
 16 Paret, Anna F        9 Badger-MR            1:30.75    1:30.15        
                  43.66     1:30.15 (46.49)                                        
 17 Anderson, Mary Jan   9 HS-MR                1:32.76    1:30.20        
                  42.28     1:30.20 (47.92)                                        
 18 Garces, Tessa J      9 Badger-MR            1:28.54    1:31.28        
                  40.77     1:31.28 (50.51)                                        
 19 Siegel, Sophie H     9 Yfd-MR               1:38.27    1:34.29        
                  44.40     1:34.29 (49.89)                                        
 20 Lotito, Taylor P     9 LIAC-MR              1:37.11    1:34.30        
                  47.62     1:34.30 (46.68)                                        
 21 Heineman, Kalani M   9 LIAC-MR              1:31.27    1:34.40        
                  45.74     1:34.40 (48.66)                                        
 22 Cohen, Olivia M      9 LIAC-MR              1:36.31    1:34.73        
                  48.66     1:34.73 (46.07)                                        
 23 Patti, Alex C       10 Badger-MR            1:37.10    1:35.84        
                  47.78     1:35.84 (48.06)                                        
 24 Huszar, Emese       10 HS-MR                1:57.40    1:37.63        
                  47.59     1:37.63 (50.04)                                        
 25 Rutkoske, Addisen    9 Big Blue-MR          1:49.73    1:37.85        
                  45.91     1:37.85 (51.94)                                        
 26 Gonzalez, Kassey     9 Big Blue-MR          1:37.36    1:38.24        
                  44.16     1:38.24 (54.08)                                        
 27 Batri, Leslie A      9 HS-MR                1:39.40    1:38.38        
                  47.98     1:38.38 (50.40)                                        
 28 Cohen, Lindsey      10 Yfd-MR               3:00.00    1:38.90        
                  45.17     1:38.90 (53.73)                                        
 29 Fallon, Lauren T     9 Badger-MR            1:52.12    1:39.91        
                  43.89     1:39.91 (56.02)                                        
 30 Bianco, Sara E       9 HS-MR                1:39.68    1:41.08        
                  47.16     1:41.08 (53.92)                                        
 31 Athavale, Aditi S    9 Big Blue-MR          1:45.39    1:43.89        
                  50.87     1:43.89 (53.02)                                        
 32 Byrnes, Molly C      9 Badger-MR            1:50.49    1:47.72        
                  53.36     1:47.72 (54.36)                                        
 33 Degearo, Kaitlyn V   9 LIAC-MR              1:41.61    1:47.99        
                  52.92     1:47.99 (55.07)                                        
 34 Lipton, Jessica R    9 Yfd-MR               1:55.73    1:58.74        
                  56.78   1:58.74 (1:01.96)                                        
 35 Jackson, Nicole M    9 HS-MR                2:17.82    2:02.85        
                1:01.11   2:02.85 (1:01.74)                                        
 36 Torres, Cynthia A    9 Badger-MR                 NT    2:03.06        
                1:00.34   2:03.06 (1:02.72)                                        
 37 LoBuglio, Jennifer   9 LIAC-MR              2:15.00    2:05.15        
                  59.40   2:05.15 (1:05.75)                                        
 -- Lucas, Isabel L      9 Badger-MR            1:51.47         DQ        
                  52.44          DQ (58.45)                                        
 -- Hirschhorn, Alyson  10 Badger-MR            1:37.53         DQ        
                  47.98          DQ (51.68)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:59.03    1:59.97        
     1) Bailey, Brittany M 10           2) Cain, Mary C 10                
     3) Panitz, Beatrix M 10            4) Evans, Kate B 10               
                  29.86     1:00.32 (30.46)     1:30.44 (30.12)     1:59.97 (29.53)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:11.36    2:11.52        
     1) Nixon, Charlotte A 10           2) Johanson, Bridget M 10         
     3) Simone, Madeline N 10           4) Delane, Kelly A 10             
                  33.03     1:05.51 (32.48)     1:39.58 (34.07)     2:11.52 (31.94)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:22.27    2:24.20        
     1) Hodes, Sarah M 9                2) Garces, Tessa J 9              
     3) Patti, Alex C 10                4) Paret, Anna F 9                
                  34.12     1:11.58 (37.46)     1:47.83 (36.25)     2:24.20 (36.37)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:19.43    2:24.92        
     1) Abramowitz, Rachel N 10         2) Heineman, Kalani M 9           
     3) Lotito, Taylor P 9              4) Cohen, Olivia M 9              
                  41.83     1:10.18 (28.35)     1:53.08 (42.90)     2:24.92 (31.84)
  5 Badger Swim Club-MR  'D'                    2:34.55    2:46.86        
     1) Byrnes, Molly C 9               2) Lucas, Isabel L 9              
     3) Torres, Cynthia A 9             4) Hirschhorn, Alyson R 10        
                  40.85     1:34.59 (53.74)     2:18.53 (43.94)     2:46.86 (28.33)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:38.04    2:55.29        
     1) Villani, Claire M 10            2) Kenney, Ryan M 9               
     3) Degearo, Kaitlyn V 9            4) LoBuglio, Jennifer M 9         
                  38.05     1:26.03 (47.98)     1:36.81 (10.78)   2:55.29 (1:18.48)
 -- Harbor Seals-MR  'A'                        3:15.00         DQ        
     1) Marsillo, Victoria N 7          2) Oczos, Gabrielle 8             
     3) Jackson, Nicole M 9             4) Young, Sarah E 10              
                  55.08     1:38.25 (43.17)     2:18.54 (40.29)          DQ (37.70)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:11.58    2:16.17        
     1) Bailey, Brittany M 10           2) Evans, Kate B 10               
     3) Cain, Mary C 10                 4) Panitz, Beatrix M 10           
                  32.36     1:10.91 (38.55)     1:45.68 (34.77)     2:16.17 (30.49)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:30.25    2:31.59        
     1) Nixon, Charlotte A 10           2) Hodes, Sarah M 9               
     3) Delane, Kelly A 10              4) Johanson, Bridget M 10         
                  38.69     1:21.12 (42.43)     1:57.93 (36.81)     2:31.59 (33.66)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:40.95    2:38.84        
     1) Anderson, Mary Jane J 9         2) Xue, Kelly E 10                
     3) Li, Jessica Y 10                4) Maloney, Meghan E 10           
                  40.64   2:05.60 (1:24.96)     2:38.84 (33.24)                    
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:07.30    2:48.53        
     1) Heineman, Kalani M 9            2) Lotito, Taylor P 9             
     3) Cohen, Olivia M 9               4) Abramowitz, Rachel N 10        
                  43.76     1:31.77 (48.01)     2:12.57 (40.80)     2:48.53 (35.96)
  5 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:44.14    2:49.02        
     1) Garces, Tessa J 9               2) Paret, Anna F 9                
     3) Simone, Madeline N 10           4) Patti, Alex C 10               
                  42.02     1:34.02 (52.00)     2:12.35 (38.33)     2:49.02 (36.67)
  6 Harbor Seals-MR  'B'                        3:03.17    3:21.29        
     1) Sarubbi, Bre M 10               2) Huszar, Emese 10               
     3) Batri, Leslie A 9               4) Bianco, Sara E 9               
                  58.11     1:44.31 (46.20)   2:44.43 (1:00.12)     3:21.29 (36.86)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            2:15.00    3:35.81        
     1) Villani, Claire M 10            2) LoBuglio, Jennifer M 9         
     3) Degearo, Kaitlyn V 9            4) Kenney, Ryan M 9               
                  49.24   1:59.62 (1:10.38)     2:53.10 (53.48)     3:35.81 (42.71)
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               1:03.09    1:01.80        
                  30.24     1:01.80 (31.56)                                        
  2 Mannix, Christine   12 Badger-MR            1:03.00    1:01.96        
                  29.14     1:01.96 (32.82)                                        
  3 Kennon, Nora M      12 Badger-MR            1:05.68    1:04.28        
                  31.20     1:04.28 (33.08)                                        
  4 Rivera, Ashley M    12 UN-MR                1:03.98    1:04.29        
                  30.96     1:04.29 (33.33)                                        
  5 Chrzanowski, Jacki  11 Badger-MR            1:05.00    1:04.84        
                  30.68     1:04.84 (34.16)                                        
  6 Tanner, Natalie J   11 Badger-MR            1:06.16    1:05.13        
                  31.70     1:05.13 (33.43)                                        
  7 Fufidio, Andrea L   12 Badger-MR            1:05.57    1:05.22        
                  31.34     1:05.22 (33.88)                                        
  8 Dodge, Tara E       12 OWA-MR               1:06.30    1:05.59        
                  31.15     1:05.59 (34.44)                                        
  9 McElroy, Nora       11 Badger-MR            1:04.62    1:06.07        
                  32.04     1:06.07 (34.03)                                        
 10 Vaughn, Stephanie   12 Badger-MR            1:08.98    1:07.74        
                  33.54     1:07.74 (34.20)                                        
 11 Takei, Chiharu      11 Badger-MR                 NT    1:07.83        
                  31.95     1:07.83 (35.88)                                        
 12 Shaw, Keyzia        12 UN-MR                1:10.99    1:08.02        
                  32.20     1:08.02 (35.82)                                        
 13 Zaretskaia, Ekater  12 Shy/Seals-MR         1:10.84    1:08.41        
                  32.04     1:08.41 (36.37)                                        
 14 Sheehan, Niamh M    12 Apex-MR              1:09.33    1:08.45        
                  33.01     1:08.45 (35.44)                                        
 15 Young, Kayla M      12 OWA-MR               1:11.27    1:08.92        
                  33.05     1:08.92 (35.87)                                        
 16 Ragnanan, Karen     12 UN-MR                1:13.08    1:10.36        
                  33.06     1:10.36 (37.30)                                        
 17 Konopka, Katie E    11 Badger-MR            1:14.22    1:11.06        
                  34.40     1:11.06 (36.66)                                        
 18 McPherson-White, G  12 Apex-MR              1:14.55    1:11.28        
                  33.75     1:11.28 (37.53)                                        
 19 Herbold, Emma K     11 Badger-MR            1:11.96    1:11.68        
                  10.91   1:11.68 (1:00.77)                                        
 20 Leslie, Kayla M     12 Badger-MR            1:15.00    1:12.37        
 21 Bennia, Ashley R    12 NFS-MR               1:09.85    1:12.53        
                  34.14     1:12.53 (38.39)                                        
 22 Boyko, Jaime P      11 LIAC-MR              1:13.12    1:12.55        
                  35.23     1:12.55 (37.32)                                        
 23 Rabin-Court, Emma   12 Aquaflames-MR        1:14.38    1:12.62        
                  34.95     1:12.62 (37.67)                                        
 24 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                1:16.20    1:12.90        
                  34.06     1:12.90 (38.84)                                        
 25 Leitman, Natalie S  12 LIAC-MR              1:13.25    1:13.59        
                  34.55     1:13.59 (39.04)                                        
 26 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR            1:11.11    1:14.89        
                  35.17     1:14.89 (39.72)                                        
 27 Wais, Jennifer H    12 NYCC-MR              1:16.33    1:16.35        
                  36.63     1:16.35 (39.72)                                        
 28 Pilipenko, Veronik  11 Apex-MR              1:13.94    1:16.67        
                  35.85     1:16.67 (40.82)                                        
 29 Mack, Rebecca A     12 Yfd-MR               1:13.69    1:17.52        
                  35.37     1:17.52 (42.15)                                        
 30 Rouhandeh, Chloe R  12 Yfd-MR               1:20.65    1:17.61        
                  37.62     1:17.61 (39.99)                                        
 31 Ricketts, Amelia S  11 LIAC-MR              1:19.60    1:17.62        
                  36.57     1:17.62 (41.05)                                        
 32 Lovett, Emily E     11 Yfd-MR               1:20.00    1:18.33        
                  38.23     1:18.33 (40.10)                                        
 33 Wittwer, Lily       11 Badger-MR            1:20.58    1:18.49        
                  37.36     1:18.49 (41.13)                                        
 34 Thompson, Lailah Y  12 NYCC-MR              1:18.58    1:18.78        
                  34.75     1:18.78 (44.03)                                        
 35 Rosario, Perla      11 RedTails-MR          1:22.44    1:19.38        
                  37.55     1:19.38 (41.83)                                        
 36 Fortson, Amber D    12 RedTails-MR          1:19.38    1:19.58        
                  34.81     1:19.58 (44.77)                                        
 37 Morgan, Erin M      12 HS-MR                1:22.81    1:20.01        
                  36.94     1:20.01 (43.07)                                        
 38 LoBuglio, Christin  11 LIAC-MR              1:26.12    1:20.35        
                  36.70     1:20.35 (43.65)                                        
 39 Loginova, Maria     11 Aquaflames-MR        1:27.11    1:22.59        
                  38.22     1:22.59 (44.37)                                        
 39 Narvaez, Lucia      12 RedTails-MR          1:18.95    1:22.59        
                  38.00     1:22.59 (44.59)                                        
 41 Dutta, Rina         12 Aquaflames-MR        1:31.09    1:24.13        
                  39.33     1:24.13 (44.80)                                        
 42 Pan, Sophie         11 Aquaflames-MR        1:27.54    1:24.93        
                  39.16     1:24.93 (45.77)                                        
 43 Sosa, Lisbeth Meli  12 Aquaflames-MR        1:20.60    1:25.61        
                  40.30     1:25.61 (45.31)                                        
 44 Muoio, Tara R       11 HS-MR                1:28.01    1:28.49        
                  43.56     1:28.49 (44.93)                                        
 45 Markland, Adrianna  12 NFS-MR               1:55.00    1:58.47        
                  52.83   1:58.47 (1:05.64)                                        
 46 Albritton, Neferta  11 NFS-MR               2:05.00    2:16.84        
                  58.36   2:16.84 (1:18.48)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR              32.45      31.88        
  2 Mannix, Christine   12 Badger-MR              32.56      32.57        
  3 Brown, Caitlin N    11 HS-MR                  32.97      33.68        
  4 Sinkevich, Yana I   12 HS-MR                  36.05      34.46        
  5 Dodge, Tara E       12 OWA-MR                 34.16      35.34        
  6 Leslie, Kayla M     12 Badger-MR              40.00      35.39        
  7 Kennon, Nora M      12 Badger-MR              36.63      36.38        
  8 Ragnanan, Karen     12 UN-MR                  37.88      37.12        
  9 Herbold, Emma K     11 Badger-MR              38.79      37.13        
 10 Konopka, Katie E    11 Badger-MR              42.55      37.33        
 11 McPherson-White, G  12 Apex-MR                38.73      37.41        
 12 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR            38.85      37.44        
 13 Kranis, Genna L     11 LIAC-MR                38.97      38.29        
 14 Young, Kayla M      12 OWA-MR                 40.06      38.56        
 15 Boyko, Jaime P      11 LIAC-MR                40.32      39.32        
 16 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                  39.82      39.50        
 17 Chrzanowski, Jacki  11 Badger-MR              36.00      39.68        
 18 Wais, Jennifer H    12 NYCC-MR                39.58      39.71        
 19 Lee, Courtney M     12 HS-MR                  38.94      39.79        
 20 Sheehan, Niamh M    12 Apex-MR                42.52      40.29        
 21 Leitman, Natalie S  12 LIAC-MR                39.12      40.56        
 22 Wittwer, Lily       11 Badger-MR              46.77      41.22        
 23 Rosario, Perla      11 RedTails-MR            41.95      41.60        
 24 Fortson, Amber D    12 RedTails-MR            41.17      41.73        
 25 Rouhandeh, Chloe R  12 Yfd-MR                 45.04      41.86        
 26 Rabin-Court, Emma   12 Aquaflames-MR          40.11      42.08        
 27 Pezzella, Samantha  11 HS-MR                  45.49      42.39        
 28 Kosoff, Zora R      11 HS-MR                  43.03      42.49        
 29 Pan, Sophie         11 Aquaflames-MR          41.44      42.52        
 30 Messina, Gabrielle  11 HS-MR                  45.00      42.75        
 31 Sblendorio, Amanda  11 HS-MR                  49.31      43.72        
 32 Sosa, Lisbeth Meli  12 Aquaflames-MR          43.48      44.29        
 33 Muoio, Tara R       11 HS-MR                  42.79      44.46        
 34 Ricketts, Amelia S  11 LIAC-MR                55.00      44.67        
 35 Dutta, Rina         12 Aquaflames-MR          45.45      44.72        
 36 Morgan, Erin M      12 HS-MR                  48.25      45.69        
 37 LoBuglio, Christin  11 LIAC-MR                49.90      48.86        
 38 Markland, Adrianna  12 NFS-MR                 50.00      58.35        
 -- Mack, Rebecca A     12 Yfd-MR                 36.58         DQ        
 -- Loginova, Maria     11 Aquaflames-MR          39.78         DQ        
 -- Pilipenko, Veronik  11 Apex-MR                45.92         DQ        
 -- Albritton, Neferta  11 NFS-MR                 51.66         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daboudet, Oriane    12 NYCC-MR              1:22.45    1:18.49        
                  37.44     1:18.49 (41.05)                                        
  2 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               1:20.23    1:18.81        
                  37.53     1:18.81 (41.28)                                        
  3 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR              1:22.54    1:19.54        
                  38.14     1:19.54 (41.40)                                        
  4 Sinkevich, Yana I   12 HS-MR                1:26.86    1:23.64        
                  39.77     1:23.64 (43.87)                                        
  5 Shaw, Keyzia        12 UN-MR                1:25.99    1:23.98        
                  40.36     1:23.98 (43.62)                                        
  6 Mack, Rebecca A     12 Yfd-MR               1:21.67    1:24.37        
                  39.55     1:24.37 (44.82)                                        
  7 McElroy, Nora       11 Badger-MR            1:24.30    1:24.71        
                  40.30     1:24.71 (44.41)                                        
  8 Thompson, Lailah Y  12 NYCC-MR              1:25.00    1:27.15        
                  40.00     1:27.15 (47.15)                                        
  9 Zaretskaia, Ekater  12 Shy/Seals-MR         1:31.09    1:28.25        
                  41.59     1:28.25 (46.66)                                        
 10 Chrzanowski, Jacki  11 Badger-MR            1:30.00    1:30.48        
                  42.63     1:30.48 (47.85)                                        
 11 Young, Kayla M      12 OWA-MR               1:32.65    1:30.83        
                  43.54     1:30.83 (47.29)                                        
 12 Lotito, Sam M       12 LIAC-MR              1:28.25    1:32.42        
                  45.12     1:32.42 (47.30)                                        
 13 Aguirre, Julie D    11 HS-MR                1:45.00    1:40.54        
                  47.37     1:40.54 (53.17)                                        
 14 Messina, Gabrielle  11 HS-MR                1:40.00    1:41.06        
                  47.73     1:41.06 (53.33)                                        
 15 Sblendorio, Amanda  11 HS-MR                1:58.06    1:42.54        
                  48.61     1:42.54 (53.93)                                        
 16 Pezzella, Samantha  11 HS-MR                2:03.50    1:47.31        
                  51.70     1:47.31 (55.61)                                        
 17 LoBuglio, Christin  11 LIAC-MR              1:44.36    1:47.54        
                  51.02     1:47.54 (56.52)                                        
 18 Pan, Sophie         11 Aquaflames-MR        2:01.46    1:49.97        
                  51.56     1:49.97 (58.41)                                        
 19 Wittwer, Lily       11 Badger-MR            1:50.00    1:57.04        
                  53.70   1:57.04 (1:03.34)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mannix, Christine   12 Badger-MR              31.99      32.36        
  2 Takei, Chiharu      11 Badger-MR              33.38      32.64        
  3 Dodge, Tara E       12 OWA-MR                 33.22      32.74        
  4 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR            34.73      33.38        
  5 Fufidio, Andrea L   12 Badger-MR              34.69      33.43        
  6 Brown, Caitlin N    11 HS-MR                  32.57      33.44        
  7 Bennia, Ashley R    12 NFS-MR                 33.22      33.59        
  8 Zaretskaia, Ekater  12 Shy/Seals-MR           34.73      34.83        
  9 Lee, Courtney M     12 HS-MR                  38.55      35.39        
 10 Shaw, Keyzia        12 UN-MR                  35.00      35.52        
 11 Leslie, Kayla M     12 Badger-MR              40.00      36.07        
 12 Ragnanan, Karen     12 UN-MR                  37.12      36.41        
 13 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR              37.78      37.22        
 14 Fortson, Amber D    12 RedTails-MR            37.56      37.40        
 15 Rouhandeh, Chloe R  12 Yfd-MR                 39.91      38.30        
 16 Herbold, Emma K     11 Badger-MR                 NT      38.39        
 17 Kranis, Genna L     11 LIAC-MR                39.57      38.89        
 18 McPherson-White, G  12 Apex-MR                39.06      39.38        
 19 Sheehan, Niamh M    12 Apex-MR                43.17      40.29        
 20 Konopka, Katie E    11 Badger-MR              43.55      40.73        
 21 Lotito, Sam M       12 LIAC-MR                37.39      41.26        
 22 Lovett, Emily E     11 Yfd-MR                 45.00      41.35        
 23 Rabin-Court, Emma   12 Aquaflames-MR          41.69      41.50        
 24 Kosoff, Zora R      11 HS-MR                  49.23      42.11        
 25 Messina, Gabrielle  11 HS-MR                  45.00      42.23        
 26 Sosa, Lisbeth Meli  12 Aquaflames-MR          49.67      43.68        
 27 Pilipenko, Veronik  11 Apex-MR                44.61      44.51        
 28 Loginova, Maria     11 Aquaflames-MR          41.00      45.60        
 29 Rosario, Perla      11 RedTails-MR            42.61      45.86        
 30 Morgan, Erin M      12 HS-MR                  46.95      46.17        
 31 Narvaez, Lucia      12 RedTails-MR            43.47      46.39        
 32 Ricketts, Amelia S  11 LIAC-MR                49.11      47.89        
 33 Muoio, Tara R       11 HS-MR                  58.07      50.06        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Senken, Natasha L   12 OWA-MR               2:34.19    2:32.54        
                  33.89     1:14.26 (40.37)     1:56.40 (42.14)     2:32.54 (36.14)
  2 Daboudet, Oriane    12 NYCC-MR              2:42.93    2:35.34        
                  35.49     1:17.17 (41.68)     2:00.84 (43.67)     2:35.34 (34.50)
  3 Fufidio, Andrea L   12 Badger-MR            2:41.29    2:36.53        
                  33.67     1:15.05 (41.38)     2:01.80 (46.75)     2:36.53 (34.73)
  4 Kennedy, Calla      12 NYCC-MR              2:46.57    2:36.94        
                  36.72     1:16.85 (40.13)     2:01.31 (44.46)     2:36.94 (35.63)
  5 Brown, Caitlin N    11 HS-MR                2:40.00    2:37.86        
                  34.71     1:12.23 (37.52)     2:00.96 (48.73)     2:37.86 (36.90)
  6 McElroy, Nora       11 Badger-MR            2:43.12    2:41.06        
                  36.22     1:17.13 (40.91)     2:05.31 (48.18)     2:41.06 (35.75)
  7 Tanner, Natalie J   11 Badger-MR            2:44.20    2:41.08        
                  37.54     1:16.72 (39.18)     2:06.34 (49.62)     2:41.08 (34.74)
  8 Takei, Chiharu      11 Badger-MR            2:44.00    2:41.18        
                  35.07     1:18.53 (43.46)     2:04.35 (45.82)     2:41.18 (36.83)
  9 Rivera, Ashley M    12 UN-MR                2:45.00    2:41.69        
                  11.32   1:18.32 (1:07.00)     2:05.95 (47.63)     2:41.69 (35.74)
 10 Sinkevich, Yana I   12 HS-MR                3:03.17    2:44.88        
                  39.44     1:18.78 (39.34)     2:07.25 (48.47)     2:44.88 (37.63)
 11 Kennon, Nora M      12 Badger-MR            2:45.54    2:45.08        
                  35.63     1:16.70 (41.07)     2:06.53 (49.83)     2:45.08 (38.55)
 12 Vaughn, Stephanie   12 Badger-MR            2:47.88    2:47.90        
                  41.02     1:22.50 (41.48)     2:12.86 (50.36)     2:47.90 (35.04)
 13 Kranis, Genna L     11 LIAC-MR              2:55.69    2:52.90        
                  39.89     1:23.27 (43.38)     2:15.06 (51.79)     2:52.90 (37.84)
 14 Lotito, Sam M       12 LIAC-MR              2:48.79    2:54.16        
                  42.07     1:27.47 (45.40)     2:16.06 (48.59)     2:54.16 (38.10)
 15 Lee, Courtney M     12 HS-MR                3:25.97    2:55.95        
                  36.42     1:21.65 (45.23)     2:15.12 (53.47)     2:55.95 (40.83)
 16 Rutkoske, Paige     11 Big Blue-MR          3:05.87    2:58.04        
                  38.84     1:23.56 (44.72)     2:19.59 (56.03)     2:58.04 (38.45)
 17 Fenn, Kerry N       12 Badger-MR            3:01.33    2:58.41        
                  38.43     1:23.49 (45.06)     2:17.12 (53.63)     2:58.41 (41.29)
 18 Bennia, Ashley R    12 NFS-MR               2:56.73    3:01.09        
                  36.99     1:25.11 (48.12)     2:19.79 (54.68)     3:01.09 (41.30)
 19 Boyko, Jaime P      11 LIAC-MR              3:00.41    3:05.78        
                  43.45     1:29.91 (46.46)     2:26.85 (56.94)     3:05.78 (38.93)
 20 Leitman, Natalie S  12 LIAC-MR              3:19.91    3:07.22        
                  43.01     1:31.60 (48.59)     2:26.26 (54.66)     3:07.22 (40.96)
 21 Kosoff, Zora R      11 HS-MR                3:10.00    3:11.74        
                1:32.44     2:26.77 (54.33)     3:11.74 (44.97)                    
 22 Lovett, Emily E     11 Yfd-MR               3:00.20    3:15.70        
                  42.87     1:36.51 (53.64)     2:30.92 (54.41)     3:15.70 (44.78)
 23 Pezzella, Samantha  11 HS-MR                3:15.00    3:17.74        
                  43.37     1:32.45 (49.08)   2:33.65 (1:01.20)     3:17.74 (44.09)
 24 Sblendorio, Amanda  11 HS-MR                3:25.00    3:25.20        
                                1:37.97 ( )   2:38.82 (1:00.85)     3:25.20 (46.38)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:58.55    1:56.94        
     1) Mannix, Christine M 12          2) McElroy, Nora 11               
     3) Tanner, Natalie J 11            4) Kessler, Rachel R 12           
                  28.78       58.52 (29.74)     1:28.50 (29.98)     1:56.94 (28.44)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:06.55    2:01.19        
     1) Fufidio, Andrea L 12            2) Chrzanowski, Jackie N 11       
     3) Takei, Chiharu 11               4) Kennon, Nora M 12              
                  30.66       41.79 (11.13)     1:35.58 (53.79)     2:01.19 (25.61)
  3 Harbor Seals-MR  'A'                        2:07.39    2:03.67        
     1) Brown, Caitlin N 11             2) Sinkevich, Yana I 12           
     3) Lee, Courtney M 12              4) Aguirre, Julie D 11            
                  29.06       39.15 (10.09)     1:30.34 (51.19)     2:03.67 (33.33)
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:15.55    2:08.84        
     1) Vaughn, Stephanie J 12          2) Fenn, Kerry N 12               
     3) Leslie, Kayla M 12              4) Herbold, Emma K 11             
                  33.74     1:04.44 (30.70)     1:37.55 (33.11)     2:08.84 (31.29)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:45.29    2:10.48        
     1) Kranis, Genna L 11              2) Lotito, Sam M 12               
     3) Boyko, Jaime P 11               4) Leitman, Natalie S 12          
                  31.86       42.91 (11.05)     1:37.70 (54.79)     2:10.48 (32.78)
  6 Harbor Seals-MR  'B'                        2:22.47    2:19.42        
     1) Kosoff, Zora R 11               2) Pezzella, Samantha R 11        
     3) Morgan, Erin M 12               4) Sblendorio, Amanda M 11        
                  34.00     1:08.10 (34.10)     1:44.92 (36.82)     2:19.42 (34.50)
 
Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Laura A      15 Badger-MR            1:59.46    1:56.96        
                  27.16       57.22 (30.06)     1:27.28 (30.06)     1:56.96 (29.68)
  2 Marsh, Nicole L     16 Badger-MR            1:53.47    1:57.17        
                  27.05       56.86 (29.81)     1:27.30 (30.44)     1:57.17 (29.87)
  3 Daboudet, Audrey    17 NYCC-MR              1:58.57    2:00.13        
                  27.39       57.45 (30.06)     1:28.77 (31.32)     2:00.13 (31.36)
  4 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            2:02.21    2:01.52        
                  16.11       46.71 (30.60)     1:18.64 (31.93)     2:01.52 (42.88)
  5 Fenn, Meaghan       15 Badger-MR            1:56.98    2:01.53        
                  27.96       58.22 (30.26)     1:29.62 (31.40)     2:01.53 (31.91)
  6 Guba, Ali E         15 Badger-MR            2:03.87    2:02.07        
                  15.81       46.89 (31.08)     1:19.12 (32.23)     2:02.07 (42.95)
  7 Baker, Meghan T     15 Badger-MR            2:00.96    2:03.28        
                  11.20       59.27 (48.07)     1:31.40 (32.13)     2:03.28 (31.88)
  8 Kiernan, Erin M     16 Badger-MR            2:04.56    2:04.42        
                  16.32       47.79 (31.47)     1:19.70 (31.91)     2:04.42 (44.72)
  9 Mannix, Gina A      15 Badger-MR            2:07.99    2:04.69        
                  28.59     1:00.24 (31.65)     1:32.86 (32.62)     2:04.69 (31.83)
 10 Cooke, Farrell E    14 Badger-MR            2:08.00    2:05.16        
                  29.10     1:01.06 (31.96)     1:33.24 (32.18)     2:05.16 (31.92)
 11 Hughes, Katie C     15 Badger-MR            2:01.55    2:05.42        
                  29.02     1:00.92 (31.90)     1:33.41 (32.49)     2:05.42 (32.01)
 12 McGuire, Christine  13 Badger-MR            2:05.33    2:05.55        
                  17.19       49.30 (32.11)     1:21.66 (32.36)     2:05.55 (43.89)
 13 McGowan, Jillian    15 Badger-MR            2:06.36    2:05.56        
                  29.31     1:00.99 (31.68)     1:33.44 (32.45)     2:05.56 (32.12)
 14 McGowan, Jaclyn     17 Badger-MR            2:03.47    2:06.76        
                  16.34       48.06 (31.72)     1:21.12 (33.06)     2:06.76 (45.64)
 15 Sabens, Ginna M     17 Badger-MR            2:06.35    2:07.25        
                  16.66       49.70 (33.04)     1:23.03 (33.33)     2:07.25 (44.22)
 16 Gray, Catherine     17 Badger-MR            2:02.02    2:07.44        
                  10.05     1:02.16 (52.11)     1:34.73 (32.57)     2:07.44 (32.71)
 17 O'Halloran, Coray   15 Badger-MR            2:07.33    2:08.10        
                  29.25     1:01.04 (31.79)     1:34.61 (33.57)     2:08.10 (33.49)
 18 Owens, Amanda C     14 Badger-MR            2:06.67    2:08.23        
                  29.41     1:01.75 (32.34)     1:34.78 (33.03)     2:08.23 (33.45)
 19 Mejia, Cinthia      16 RedTails-MR          2:05.54    2:08.73        
                  16.40       48.45 (32.05)     1:22.82 (34.37)     2:08.73 (45.91)
 20 Patafio, Giovanna   14 Badger-MR            2:10.00    2:09.18        
                  29.41     1:02.19 (32.78)     1:35.79 (33.60)     2:09.18 (33.39)
 21 Sinkevich, Karyna   17 HS-MR                2:11.73    2:09.87        
                  28.63     1:00.80 (32.17)     1:35.25 (34.45)     2:09.87 (34.62)
 22 O'Neill, Kelly      13 Badger-MR            2:09.88    2:10.07        
                  30.22     1:03.10 (32.88)     1:36.76 (33.66)     2:10.07 (33.31)
 23 Sears, Nicole       13 Badger-MR            2:11.00    2:10.14        
                  29.71     1:02.65 (32.94)     1:36.94 (34.29)     2:10.14 (33.20)
 24 Chiapetta, Emma A   17 Badger-MR            2:05.86    2:10.89        
                  17.35       50.76 (33.41)     1:24.84 (34.08)     2:10.89 (46.05)
 25 Wais, Ashleigh Q    14 NYCC-MR              2:11.27    2:11.46        
                  30.30     1:03.60 (33.30)     1:37.66 (34.06)     2:11.46 (33.80)
 26 Vermann, Kate       18 RedTails-MR          2:15.05    2:11.66        
                  30.31     1:03.46 (33.15)     1:37.83 (34.37)     2:11.66 (33.83)
 27 Cooke, Alexandra    14 Badger-MR            2:19.80    2:13.50        
                  31.13     1:05.79 (34.66)     1:39.62 (33.83)     2:13.50 (33.88)
 28 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          2:11.00    2:14.45        
                  30.73     1:04.71 (33.98)     1:40.07 (35.36)     2:14.45 (34.38)
 29 Rookwood, Shakiray  14 HS-MR                2:17.62    2:14.66        
                  29.15     1:02.76 (33.61)     1:38.83 (36.07)     2:14.66 (35.83)
 30 Mihail, Renne M     13 Badger-MR            2:17.53    2:16.21        
                  31.41     1:06.15 (34.74)     1:41.62 (35.47)     2:16.21 (34.59)
 31 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            2:12.49    2:16.64        
                  30.69     1:05.04 (34.35)     1:41.06 (36.02)     2:16.64 (35.58)
 32 Escudero, Cynthia   15 RedTails-MR          2:13.68    2:17.01        
                  31.12     1:05.79 (34.67)     1:42.10 (36.31)     2:17.01 (34.91)
 33 Sherard, Ashley M   13 NFS-MR               2:11.97    2:17.73        
                  29.75     1:03.43 (33.68)     1:40.43 (37.00)     2:17.73 (37.30)
 34 McGowan, Bridget    14 Badger-MR            2:16.12    2:18.55        
                  31.45     1:05.87 (34.42)     1:42.90 (37.03)     2:18.55 (35.65)
 35 Belnavis, Samantha  13 NFS-MR               2:21.69    2:20.16        
                  30.65     1:05.66 (35.01)     1:42.95 (37.29)     2:20.16 (37.21)
 36 Coleman, Kristie M  13 HS-MR                2:25.00    2:20.40        
                  30.71     1:06.87 (36.16)     1:44.85 (37.98)     2:20.40 (35.55)
 37 Sherard, Nia        14 NFS-MR               2:15.40    2:21.13        
                  32.16     1:07.82 (35.66)     1:44.51 (36.69)     2:21.13 (36.62)
 38 Bertin, Ivanna      17 Apex-MR              2:20.05    2:22.79        
                  31.15     1:06.23 (35.08)     1:44.16 (37.93)     2:22.79 (38.63)
 39 Neverson, Jair K    14 RedTails-MR          2:31.40    2:23.75        
                  32.04     1:07.59 (35.55)     1:46.25 (38.66)     2:23.75 (37.50)
 40 Innis, Raven        15 NFS-MR               2:19.94    2:23.76        
                  31.95     1:07.67 (35.72)     1:45.34 (37.67)     2:23.76 (38.42)
 41 Mitchell, Alex F    13 Yfd-MR               2:25.76    2:24.10        
                  31.55     1:08.32 (36.77)     1:47.01 (38.69)     2:24.10 (37.09)
 42 Medrano, Rosanna    16 RedTails-MR          2:26.90    2:24.38        
                  32.23     1:07.91 (35.68)     1:46.65 (38.74)     2:24.38 (37.73)
 43 Alva, Angie         17 RedTails-MR          2:21.78    2:24.63        
                  33.22     1:09.92 (36.70)     1:48.84 (38.92)     2:24.63 (35.79)
 44 Boomer, Lee E       13 NYCC-MR              2:24.20    2:26.07        
                  32.35     1:09.25 (36.90)     1:48.33 (39.08)     2:26.07 (37.74)
 45 Greenbaum, Alexand  16 Yfd-MR               3:00.00    2:26.80        
                  32.53     1:10.44 (37.91)     1:49.92 (39.48)     2:26.80 (36.88)
 46 Kallansrude, Kimbe  13 OWA-MR               2:44.88    2:27.23        
                  35.07     1:13.08 (38.01)     1:51.39 (38.31)     2:27.23 (35.84)
 47 Foo, Francine F     13 HS-MR                2:35.00    2:27.70        
                  33.24     1:10.61 (37.37)     1:49.61 (39.00)     2:27.70 (38.09)
 48 Mohammed, Averie V  16 NFS-MR               2:21.90    2:27.91        
                  31.77     1:09.26 (37.49)     1:49.21 (39.95)     2:27.91 (38.70)
 49 Boulbol, Lauren E   14 HS-MR                2:35.00    2:28.55        
                  33.90     1:11.74 (37.84)     1:51.41 (39.67)     2:28.55 (37.14)
 50 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          2:59.83    2:28.70        
                  30.93     1:08.72 (37.79)     1:49.61 (40.89)     2:28.70 (39.09)
 51 Coleman, Kaitlyn R  13 HS-MR                2:35.00    2:29.92        
                                1:11.09 ( )     1:51.51 (40.42)     2:29.92 (38.41)
 52 Fowle, Allison J    15 HS-MR                2:52.71    2:29.94        
                  34.52     1:12.56 (38.04)     1:52.11 (39.55)     2:29.94 (37.83)
 53 Villegas, Joanna    16 RedTails-MR          2:33.39    2:33.30        
                  33.47     1:12.25 (38.78)     1:53.22 (40.97)     2:33.30 (40.08)
 54 Cabrera, Genesis    16 RedTails-MR          2:28.20    2:33.56        
                  33.48     1:11.69 (38.21)     1:52.71 (41.02)     2:33.56 (40.85)
 55 Lu, Tiffany X       13 HS-MR                2:35.00    2:33.71        
                  34.84     1:13.44 (38.60)     1:55.00 (41.56)     2:33.71 (38.71)
 56 Szkolnicki, Jennif  15 Apex-MR              2:34.76    2:38.34        
                  34.38     1:13.19 (38.81)     1:55.83 (42.64)     2:38.34 (42.51)
 57 Montana, Jaclyn A   13 HS-MR                2:46.55    2:39.44        
                  35.49     1:15.31 (39.82)     1:57.68 (42.37)     2:39.44 (41.76)
 58 Tsenter, Anna       13 Shy/Seals-MR         2:46.78    2:43.90        
                  36.87     1:18.57 (41.70)   2:45.13 (1:26.56)         2:43.90 ( )
 59 Kostyleva, Polena   13 Shy/Seals-MR         3:04.37    2:59.16        
                  36.37     1:20.77 (44.40)     2:11.47 (50.70)     2:59.16 (47.69)
 60 Jeng, Jessica I     16 Aquaflames-MR        2:58.56    3:05.63        
                1:21.35                             2:13.15 ( )     3:05.63 (52.48)
 61 Berroa, Gabriela    13 RedTails-MR          3:00.09    3:15.89        
                  14.02       40.02 (26.00)     1:29.75 (49.73)   3:15.89 (1:46.14)
 62 Mittman, Celeste    13 RedTails-MR          2:45.09    3:18.50        
                  39.31     1:30.64 (51.33)     2:24.59 (53.95)     3:18.50 (53.91)
 63 Almeida, Wynette A  13 Apex-MR              3:00.00    3:20.83        
                  40.98     1:33.03 (52.05)     2:27.20 (54.17)     3:20.83 (53.63)
 -- Nurkin, Diane M     13 Aquaflames-MR        2:42.67         DQ        
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hughes, Katie C     15 Badger-MR            2:03.13    2:09.50        
                  30.80     1:02.91 (32.11)     1:36.26 (33.35)     2:09.50 (33.24)
  2 Tracey, Kim L       16 Badger-MR            2:09.24    2:11.34        
                  30.61     1:04.07 (33.46)     1:37.92 (33.85)     2:11.34 (33.42)
  3 Teng, Becky         14 Badger-MR            2:09.44    2:15.40        
                  31.79     1:06.04 (34.25)     1:40.87 (34.83)     2:15.40 (34.53)
  4 O'Neill, Kelly      13 Badger-MR            2:20.44    2:18.62        
                  32.72     1:07.78 (35.06)     1:43.59 (35.81)     2:18.62 (35.03)
  5 Marsh, Nicole L     16 Badger-MR            2:06.69    2:18.91        
                  32.66     1:07.69 (35.03)     1:43.39 (35.70)     2:18.91 (35.52)
  6 Sinkevich, Karyna   17 HS-MR                2:23.13    2:19.08        
                  31.38     1:06.18 (34.80)     1:42.80 (36.62)     2:19.08 (36.28)
  7 McGuire, Christine  13 Badger-MR            2:18.77    2:20.05        
                  33.43     1:08.92 (35.49)     1:44.72 (35.80)     2:20.05 (35.33)
  8 Baker, Meghan T     15 Badger-MR            2:16.66    2:20.20        
                  33.17     1:08.56 (35.39)     1:45.01 (36.45)     2:20.20 (35.19)
  9 Owens, Amanda C     14 Badger-MR            2:16.47    2:22.93        
                  33.88     1:09.46 (35.58)     1:46.39 (36.93)     2:22.93 (36.54)
 10 Sears, Nicole       13 Badger-MR            2:23.44    2:23.96        
                  33.82     1:09.64 (35.82)     1:46.94 (37.30)     2:23.96 (37.02)
 11 Cooke, Farrell E    14 Badger-MR            2:26.77    2:24.10        
                  34.23     1:10.81 (36.58)     1:48.40 (37.59)     2:24.10 (35.70)
 12 McGowan, Jaclyn     17 Badger-MR            2:18.82    2:24.20        
                  33.00     1:09.16 (36.16)     1:47.03 (37.87)     2:24.20 (37.17)
 13 Guba, Ali E         15 Badger-MR            2:23.27    2:24.79        
                  33.37     1:10.03 (36.66)     1:47.83 (37.80)     2:24.79 (36.96)
 14 Mannix, Gina A      15 Badger-MR            2:18.56    2:25.56        
                  34.54     1:10.62 (36.08)     1:48.05 (37.43)     2:25.56 (37.51)
 15 McGowan, Jillian    15 Badger-MR            2:21.93    2:25.87        
                  34.15     1:11.27 (37.12)     1:49.04 (37.77)     2:25.87 (36.83)
 16 Daboudet, Audrey    17 NYCC-MR              2:16.43    2:26.09        
                  34.24     1:10.93 (36.69)     1:48.72 (37.79)     2:26.09 (37.37)
 17 Wais, Ashleigh Q    14 NYCC-MR              2:30.00    2:29.45        
                  36.92     1:15.59 (38.67)     1:53.02 (37.43)     2:29.45 (36.43)
 18 Rookwood, Shakiray  14 HS-MR                2:37.06    2:31.90        
                  35.22     1:13.37 (38.15)     1:53.18 (39.81)     2:31.90 (38.72)
 19 McGowan, Bridget    14 Badger-MR            2:27.94    2:32.68        
                  36.22     1:14.70 (38.48)     1:54.04 (39.34)     2:32.68 (38.64)
 20 Escudero, Cynthia   15 RedTails-MR          2:37.90    2:35.21        
                  35.93     1:14.11 (38.18)     1:54.66 (40.55)     2:35.21 (40.55)
 21 Patafio, Giovanna   14 Badger-MR            2:30.00    2:36.69        
                  36.89     1:16.28 (39.39)     1:57.04 (40.76)     2:36.69 (39.65)
 22 Medrano, Rosanna    16 RedTails-MR          2:37.03    2:37.63        
                  36.91     1:16.10 (39.19)     1:56.79 (40.69)     2:37.63 (40.84)
 23 Cooke, Alexandra    14 Badger-MR            2:36.77    2:39.84        
                  36.82     1:17.09 (40.27)     1:58.62 (41.53)     2:39.84 (41.22)
 24 Nolan, Mary Kate K  13 HS-MR                2:45.29    2:39.98        
                  36.97     1:17.08 (40.11)   2:39.98 (1:22.90)         2:39.98 ( )
 25 Kallansrude, Kimbe  13 OWA-MR               2:57.69    2:45.95        
                  38.49     1:21.15 (42.66)     2:05.37 (44.22)     2:45.95 (40.58)
 26 Coleman, Kristie M  13 HS-MR                2:56.76    2:46.36        
                2:46.36         2:46.36 ( )                                        
 27 Boulbol, Lauren E   14 HS-MR                2:46.39    2:46.54        
                  39.32     1:20.76 (41.44)     2:06.35 (45.59)     2:46.54 (40.19)
 28 Belnavis, Samantha  13 NFS-MR               2:57.26    2:47.27        
                  37.99     1:19.93 (41.94)     2:03.50 (43.57)     2:47.27 (43.77)
 29 Villegas, Joanna    16 RedTails-MR          2:42.89    2:48.13        
                  39.68     1:21.64 (41.96)     2:05.06 (43.42)     2:48.13 (43.07)
 30 Foo, Francine F     13 HS-MR                3:01.75    2:48.52        
                  39.00     1:22.52 (43.52)     2:05.56 (43.04)     2:48.52 (42.96)
 31 Bertin, Ivanna      17 Apex-MR              2:47.95    2:48.92        
                  38.72     1:22.45 (43.73)     2:05.70 (43.25)     2:48.92 (43.22)
 32 Sherard, Nia        14 NFS-MR               2:54.32    2:49.27        
                  40.70     1:25.14 (44.44)     2:08.24 (43.10)     2:49.27 (41.03)
 33 Montana, Jaclyn A   13 HS-MR                2:50.89    2:51.14        
                  41.36     1:25.62 (44.26)     2:09.12 (43.50)     2:51.14 (42.02)
 34 Szkolnicki, Jennif  15 Apex-MR              2:56.71    2:54.50        
                  40.47     1:24.34 (43.87)     2:09.51 (45.17)     2:54.50 (44.99)
 35 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          2:59.56    2:55.23        
                  37.31     1:21.26 (43.95)     2:08.66 (47.40)     2:55.23 (46.57)
 36 Mitchell, Alex F    13 Yfd-MR               2:44.01    2:55.34        
                  38.76     1:21.85 (43.09)     2:08.29 (46.44)     2:55.34 (47.05)
 37 Lu, Tiffany X       13 HS-MR                3:01.12    3:00.40        
                  41.55     1:28.53 (46.98)     2:16.26 (47.73)     3:00.40 (44.14)
 38 Coleman, Kaitlyn R  13 HS-MR                3:01.69    3:03.74        
                  41.77   3:03.74 (2:21.97)                                        
 39 Kostyleva, Polena   13 Shy/Seals-MR         3:24.56    3:06.24        
                  42.17     1:26.39 (44.22)     2:15.66 (49.27)     3:06.24 (50.58)
 40 Fowle, Allison J    15 HS-MR                3:00.00    3:07.38        
                  44.77     1:32.61 (47.84)     2:21.20 (48.59)     3:07.38 (46.18)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry R   16 Badger-MR            1:06.57    1:07.58        
                  31.57     1:07.58 (36.01)                                        
  2 O'Halloran, Coray   15 Badger-MR            1:10.94    1:11.15        
                  33.61     1:11.15 (37.54)                                        
  3 Evans, Laura A      15 Badger-MR            1:07.29    1:12.00        
                  34.23     1:12.00 (37.77)                                        
  4 Teng, Becky         14 Badger-MR            1:12.39    1:12.72        
                  34.47     1:12.72 (38.25)                                        
  5 Sabens, Ginna M     17 Badger-MR            1:10.54    1:12.73        
                  33.59     1:12.73 (39.14)                                        
  6 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          1:13.16    1:15.03        
                  35.74     1:15.03 (39.29)                                        
  7 Mejia, Cinthia      16 RedTails-MR          1:12.98    1:15.59        
                  36.05     1:15.59 (39.54)                                        
  8 McGowan, Jaclyn     17 Badger-MR            1:14.77    1:15.63        
                  35.10     1:15.63 (40.53)                                        
  9 Sherard, Ashley M   13 NFS-MR               1:14.82    1:16.39        
                  35.85     1:16.39 (40.54)                                        
 10 Mihail, Renne M     13 Badger-MR            1:19.28    1:18.30        
                  37.39     1:18.30 (40.91)                                        
 11 Belnavis, Samantha  13 NFS-MR               1:18.99    1:19.39        
                  11.48   1:19.39 (1:07.91)                                        
 12 Rookwood, Shakiray  14 HS-MR                1:19.37    1:20.46        
                  38.07     1:20.46 (42.39)                                        
 13 Vermann, Kate       18 RedTails-MR          1:16.92    1:20.56        
                  38.15     1:20.56 (42.41)                                        
 14 Hickey, Chrisanna   15 Big Blue-MR          1:19.13    1:20.79        
                  38.28     1:20.79 (42.51)                                        
 15 Neverson, Jair K    14 RedTails-MR          1:23.57    1:21.80        
                  39.00     1:21.80 (42.80)                                        
 16 Foo, Francine F     13 HS-MR                1:26.05    1:23.15        
                  37.55     1:23.15 (45.60)                                        
 17 Xue, Vanessa K      13 HS-MR                1:18.24    1:23.29        
                  39.21     1:23.29 (44.08)                                        
 18 Cooke, Farrell E    14 Badger-MR            1:25.66    1:23.41        
                  39.34     1:23.41 (44.07)                                        
 19 Neverson, Khira A   16 RedTails-MR          1:18.75    1:23.45        
                  39.58     1:23.45 (43.87)                                        
 20 Sinkevich, Karyna   17 HS-MR                1:25.08    1:23.60        
                  39.90     1:23.60 (43.70)                                        
 21 Boulbol, Lauren E   14 HS-MR                1:26.33    1:24.16        
                  41.01     1:24.16 (43.15)                                        
 22 Mitchell, Sierra    13 RedTails-MR          1:24.86    1:24.20        
                  39.08     1:24.20 (45.12)                                        
 23 McGowan, Jillian    15 Badger-MR            1:20.43    1:24.54        
                  38.97     1:24.54 (45.57)                                        
 24 Sherard, Nia        14 NFS-MR               1:25.29    1:25.33        
                  40.22     1:25.33 (45.11)                                        
 25 Nolan, Mary Kate K  13 HS-MR                1:27.33    1:26.70        
                  40.45     1:26.70 (46.25)                                        
 26 Cabrera, Genesis    16 RedTails-MR          1:28.50    1:27.29        
                  41.42     1:27.29 (45.87)                                        
 27 Innis, Raven        15 NFS-MR               1:21.57    1:27.45        
                  41.17     1:27.45 (46.28)                                        
 28 Jeng, Jessica I     16 Aquaflames-MR        1:48.67    1:27.68        
                  41.09     1:27.68 (46.59)                                        
 29 Kallansrude, Kimbe  13 OWA-MR               1:32.46    1:28.54        
                  42.81     1:28.54 (45.73)                                        
 30 Fowle, Allison J    15 HS-MR                1:27.81    1:29.95        
                  43.24     1:29.95 (46.71)                                        
 31 Coleman, Kristie M  13 HS-MR                1:31.20    1:30.41        
                  42.60     1:30.41 (47.81)                                        
 32 Mohammed, Averie V  16 NFS-MR               1:39.60    1:31.06        
                  42.93     1:31.06 (48.13)                                        
 33 Daly, Bronagh K     13 HS-MR                1:27.68    1:32.86        
                  44.40     1:32.86 (48.46)                                        
 34 Lu, Tiffany X       13 HS-MR                1:30.60    1:32.97        
                  43.73     1:32.97 (49.24)                                        
 35 Tsenter, Anna       13 Shy/Seals-MR         1:43.48    1:36.15        
                  45.88     1:36.15 (50.27)                                        
 36 Coleman, Kaitlyn R  13 HS-MR                1:39.70    1:36.33        
                  45.26     1:36.33 (51.07)                                        
 37 Nurkin, Diane M     13 Aquaflames-MR        1:43.88    1:42.72        
                  47.91     1:42.72 (54.81)                                        
 38 Kostyleva, Polena   13 Shy/Seals-MR         1:56.61    1:44.74        
                  48.91     1:44.74 (55.83)                                        
 39 Berroa, Gabriela    13 RedTails-MR          2:00.24    1:53.53        
                  53.07   1:53.53 (1:00.46)                                        
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry R   16 Badger-MR            2:15.49    2:12.68        
                  29.19     1:03.22 (34.03)     1:38.17 (34.95)     2:12.68 (34.51)
  2 Chiapetta, Emma A   17 Badger-MR            2:10.74    2:13.60        
                  30.46     1:04.31 (33.85)     1:39.22 (34.91)     2:13.60 (34.38)
  3 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            2:13.59    2:14.57        
                  30.56     1:04.52 (33.96)     1:39.69 (35.17)     2:14.57 (34.88)
  4 Tracey, Kim L       16 Badger-MR            2:11.61    2:16.78        
                  30.11     1:04.31 (34.20)     1:39.08 (34.77)     2:16.78 (37.70)
  5 Kiernan, Erin M     16 Badger-MR            2:17.06    2:18.44        
                  32.08     1:07.96 (35.88)     1:43.69 (35.73)     2:18.44 (34.75)
  6 Guba, Ali E         15 Badger-MR            2:26.35    2:24.92        
                  30.84     1:06.87 (36.03)     1:45.74 (38.87)     2:24.92 (39.18)
  7 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            2:30.26    2:27.18        
                  32.96     1:09.33 (36.37)     1:48.21 (38.88)     2:27.18 (38.97)
  8 Innis, Raven        15 NFS-MR               2:33.61    2:34.52        
                  33.10     1:12.43 (39.33)     1:53.20 (40.77)     2:34.52 (41.32)
  9 Daly, Bronagh K     13 HS-MR                2:39.53    2:40.88        
                  35.27     1:15.93 (40.66)     1:57.26 (41.33)     2:40.88 (43.62)
 10 Cooke, Alexandra    14 Badger-MR            2:45.00    2:49.97        
                  34.90     1:16.67 (41.77)     2:03.80 (47.13)     2:49.97 (46.17)
 11 Xue, Vanessa K      13 HS-MR                2:40.00    2:54.19        
                  37.17     1:20.24 (43.07)     2:06.48 (46.24)     2:54.19 (47.71)
 12 Alva, Angie         17 RedTails-MR          2:55.91    3:03.56        
                  39.57     1:26.94 (47.37)     2:15.58 (48.64)     3:03.56 (47.98)
 13 Bertin, Ivanna      17 Apex-MR              3:04.70    3:05.06        
                  40.47     1:28.32 (47.85)     2:17.56 (49.24)     3:05.06 (47.50)
 14 Mitchell, Alex F    13 Yfd-MR               3:09.31    3:08.22        
                  37.79     1:24.99 (47.20)     2:16.64 (51.65)     3:08.22 (51.58)
 15 Mohammed, Averie V  16 NFS-MR               3:02.00    3:28.64        
                  38.98     1:32.99 (54.01)     2:31.02 (58.03)     3:28.64 (57.62)
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Evans, Laura A      15 Badger-MR            4:26.35    4:36.29        
                  29.88   1:39.65 (1:09.77)                             2:14.97 ( )
        2:54.23 (39.26)     3:34.67 (40.44)     4:05.81 (31.14)     4:36.29 (30.48)
  2 Tracey, Kim L       16 Badger-MR            4:49.81    4:42.26        
                  10.73       29.77 (19.04)   1:38.65 (1:08.88)     2:14.49 (35.84)
        2:56.43 (41.94)     3:38.49 (42.06)     4:10.81 (32.32)     4:42.26 (31.45)
  3 Fenn, Meaghan       15 Badger-MR            4:32.06    4:43.99        
                  30.15     1:03.76 (33.61)     1:37.60 (33.84)     2:12.42 (34.82)
        2:54.38 (41.96)     3:37.74 (43.36)     4:11.56 (33.82)     4:43.99 (32.43)
  4 Gruendel, Kerry R   16 Badger-MR            4:38.56    4:45.18        
                  29.13     1:03.06 (33.93)     1:38.92 (35.86)     2:15.11 (36.19)
        2:56.14 (41.03)     3:38.01 (41.87)     4:12.12 (34.11)     4:45.18 (33.06)
  5 Hughes, Katie C     15 Badger-MR            4:47.37    4:48.34        
                  29.93     1:04.72 (34.79)     1:39.00 (34.28)     2:13.40 (34.40)
        2:58.56 (45.16)     3:43.18 (44.62)     4:15.78 (32.60)     4:48.34 (32.56)
  6 Kessler, Rachel R   12 Badger-MR            5:00.09    4:49.69        
                  30.18     1:04.25 (34.07)     1:41.14 (36.89)     2:18.31 (37.17)
        3:01.18 (42.87)     3:44.59 (43.41)     4:17.74 (33.15)     4:49.69 (31.95)
  7 Teng, Becky         14 Badger-MR            4:58.66    4:53.25        
                  29.75     1:03.96 (34.21)     1:40.46 (36.50)     2:17.88 (37.42)
        2:59.59 (41.71)     3:43.52 (43.93)     4:18.95 (35.43)     4:53.25 (34.30)
  8 Marsh, Nicole L     16 Badger-MR            4:56.23    4:55.79        
                  32.04     1:10.46 (38.42)     1:46.97 (36.51)     2:22.50 (35.53)
        3:07.85 (45.35)     3:53.43 (45.58)     4:25.14 (31.71)     4:55.79 (30.65)
  9 Baker, Meghan T     15 Badger-MR            4:48.76    4:57.24        
                  32.85     1:11.09 (38.24)     1:47.57 (36.48)     2:24.79 (37.22)
        3:08.91 (44.12)     3:53.97 (45.06)     4:26.04 (32.07)     4:57.24 (31.20)
 10 Sabens, Ginna M     17 Badger-MR            5:20.88    4:58.89        
                  31.09     1:08.85 (37.76)     1:47.69 (38.84)     2:25.40 (37.71)
        3:06.70 (41.30)     3:49.40 (42.70)     4:24.22 (34.82)     4:58.89 (34.67)
 11 Johanson, Kelly A   13 Badger-MR            5:04.55    5:04.71        
                  32.59     1:08.97 (36.38)     1:47.81 (38.84)     2:26.56 (38.75)
        3:12.33 (45.77)     3:58.52 (46.19)     4:31.55 (33.03)     5:04.71 (33.16)
 12 O'Neill, Kelly      13 Badger-MR            5:05.00    5:06.56        
                  33.65     1:10.87 (37.22)     1:48.97 (38.10)     2:26.74 (37.77)
        3:12.51 (45.77)     3:58.61 (46.10)     4:33.00 (34.39)     5:06.56 (33.56)
 13 McGuire, Christine  13 Badger-MR            5:26.77    5:07.81        
                  33.46     1:12.79 (39.33)     1:50.98 (38.19)     2:28.87 (37.89)
        3:14.56 (45.69)     4:00.80 (46.24)     4:34.88 (34.08)     5:07.81 (32.93)
 14 O'Halloran, Coray   15 Badger-MR            5:11.23    5:11.07        
                  11.98       31.69 (19.71)     1:07.51 (35.82)   2:30.22 (1:22.71)
        3:13.18 (42.96)     3:57.94 (44.76)     4:35.12 (37.18)     5:11.07 (35.95)
 15 Chiapetta, Emma A   17 Badger-MR            4:59.99    5:12.11        
                  30.52     1:04.75 (34.23)     1:45.24 (40.49)     2:24.43 (39.19)
        3:13.21 (48.78)     4:02.86 (49.65)     4:37.65 (34.79)     5:12.11 (34.46)
 16 Owens, Amanda C     14 Badger-MR            5:10.84    5:12.93        
                  31.08     1:07.07 (35.99)     1:45.39 (38.32)     2:23.85 (38.46)
        3:13.15 (49.30)     4:01.86 (48.71)     4:37.71 (35.85)     5:12.93 (35.22)
 17 Mihail, Renne M     13 Badger-MR            5:43.22    5:16.82        
                  34.23     1:15.27 (41.04)     1:56.40 (41.13)     2:37.47 (41.07)
        3:20.78 (43.31)     4:05.82 (45.04)     4:41.72 (35.90)     5:16.82 (35.10)
 18 Kadala, Kristyn E   14 Badger-MR            5:18.09    5:20.88        
                  32.94     1:13.47 (40.53)     1:57.01 (43.54)     2:38.74 (41.73)
        3:22.81 (44.07)     4:07.72 (44.91)     4:44.66 (36.94)     5:20.88 (36.22)
 19 Wyatt, Allison B    14 Big Blue-MR          5:23.26    5:23.51        
                  34.24     1:15.82 (41.58)     1:59.26 (43.44)     2:40.84 (41.58)
        3:24.17 (43.33)     4:09.49 (45.32)     4:47.25 (37.76)     5:23.51 (36.26)
 20 McGowan, Bridget    14 Badger-MR            5:30.00    5:25.89        
                  34.65     1:15.75 (41.10)     1:55.29 (39.54)     2:35.55 (40.26)
        3:25.11 (49.56)     4:14.78 (49.67)     4:50.23 (35.45)     5:25.89 (35.66)
 21 Sherard, Ashley M   13 NFS-MR               6:01.07    5:33.60        
                  34.28     1:17.78 (43.50)     2:04.15 (46.37)     2:51.19 (47.04)
        3:38.14 (46.95)     4:23.76 (45.62)     5:00.20 (36.44)     5:33.60 (33.40)
 22 Daly, Bronagh K     13 HS-MR                5:45.00    5:34.83        
                  34.83     1:14.28 (39.45)     1:58.41 (44.13)     2:42.08 (43.67)
        3:30.34 (48.26)     4:21.30 (50.96)     4:59.41 (38.11)     5:34.83 (35.42)
 23 Xue, Vanessa K      13 HS-MR                5:45.00    5:41.43        
                  36.76     1:19.95 (43.19)     2:02.10 (42.15)     2:45.61 (43.51)
        3:34.69 (49.08)     4:24.64 (49.95)     5:02.71 (38.07)     5:41.43 (38.72)
 24 Marmol, Janet       13 OWA-MR               5:39.07    5:43.84        
                  33.87     1:16.38 (42.51)     2:00.57 (44.19)     2:44.59 (44.02)
        3:34.11 (49.52)     4:24.55 (50.44)     5:04.34 (39.79)     5:43.84 (39.50)
 25 Nolan, Mary Kate K  13 HS-MR                6:00.00    5:53.36        
                  37.80     1:24.07 (46.27)     2:05.07 (41.00)     2:49.28 (44.21)
        3:39.83 (50.55)     4:31.21 (51.38)     5:11.75 (40.54)     5:53.36 (41.61)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:37.21    1:41.19        
     1) Evans, Laura A 15               2) Marsh, Nicole L 16             
     3) Guba, Ali E 15                  4) Gruendel, Kerry R 16           
                  25.55       50.67 (25.12)     1:15.90 (25.23)     1:41.19 (25.29)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:39.99    1:45.72        
     1) Fenn, Meaghan 15                2) Hughes, Katie C 15             
     3) Tracey, Kim L 16                4) Teng, Becky 14                 
                  27.13       53.91 (26.78)     1:20.20 (26.29)     1:45.72 (25.52)
  3 NY Athletic Club-MR  'C'                    1:42.00    1:47.15        
     1) Corwin, Elyse L 24              2) Gary, Kristin J 39             
     3) Dryden, Nikki E 31              4) Oakland, Alexis 26             
                  27.05       52.30 (25.25)     1:19.26 (26.96)     1:47.15 (27.89)
  4 NY Athletic Club-MR  'B'                    1:42.00    1:47.91        
     1) Maguire, Michelle F 24          2) Roesch, Megan E 26             
     3) Hamill, Blake F 26              4) Jones, Megan A 27              
                  24.93       52.95 (28.02)     1:20.10 (27.15)     1:47.91 (27.81)
  5 NY Athletic Club-MR  'A'                    1:42.00    1:48.92        
     1) Griffis, Megan F 27             2) Miller, Andrea J 25            
     3) Malloy, Colleen P 25            4) Milani, Claudia J 26           
                  27.39       55.14 (27.75)     1:22.24 (27.10)     1:48.92 (26.68)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:43.66    1:50.07        
     1) Baker, Meghan T 15              2) Gray, Catherine 17             
     3) Mihail, Renne M 13              4) McGowan, Jaclyn 17             
                  27.53       55.53 (28.00)     1:23.81 (28.28)     1:50.07 (26.26)
  7 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:52.09    1:51.96        
     1) Escudero, Cynthia 15            2) Neverson, Jair K 14            
     3) Vermann, Kate 18                4) Mejia, Cinthia 16              
                  28.32       57.66 (29.34)     1:25.00 (27.34)     1:51.96 (26.96)
  8 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:55.50    1:52.50        
     1) Mohammed, Averie V 16           2) Sherard, Nia 14                
     3) Innis, Raven 15                 4) Sherard, Ashley M 13           
                  29.85       56.39 (26.54)     1:24.50 (28.11)     1:52.50 (28.00)
  9 New York City Aquatic Club-MR  'A'          1:55.00    1:52.52        
     1) Daboudet, Audrey 17             2) Wais, Ashleigh Q 14            
     3) Boomer, Lee E 13                4) Kennedy, Calla 12              
                  25.96       54.38 (28.42)     1:24.18 (29.80)     1:52.52 (28.34)
 -- NY Athletic Club-MR  'D'                    1:42.00         DQ        
     1) Rockwell, Whitney 22            2) Schwartz, Bonnie A 27          
     3) Amaro, Kathleen M 22            4) Shport, Marina V 24            
                  27.51       55.47 (27.96)     1:22.23 (26.76)                    
 
Boys 6 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Balderrama, Joshue   6 Badger-MR              22.21      20.80        
  2 Egan, Brendan M      6 Badger-MR              22.07      21.83        
  3 Hall, Spencer H      6 OWA-MR                    NT      22.51        
  4 Vasilakis, George    6 Badger-MR              22.35      22.59        
  5 Gray, Stephen F      6 Badger-MR              24.67      31.62        
  6 Barayev, Jacob       6 Aquaflames-MR          35.67      32.11        
 
Boys 6 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Brendan M      6 Badger-MR              25.50      24.29        
  2 Balderrama, Joshue   6 Badger-MR              29.98      25.08        
  3 Vasilakis, George    6 Badger-MR              27.37      27.30        
  4 Barayev, Jacob       6 Aquaflames-MR          32.78      29.31        
  5 Hall, Spencer H      6 OWA-MR                    NT      33.66        
  6 Gray, Stephen F      6 Badger-MR              31.59      34.60        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aly, Ali M           7 OWA-MR                 22.98      17.14        
  2 Simone, James S      7 Badger-MR              17.80      17.40        
  3 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              17.76      19.13        
  4 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              20.89      21.28        
  5 Wolfe, Morgan S      7 Yfd-MR                 30.00      22.36        
  6 Morton, Samuel H     7 Badger-MR              27.02      22.64        
  7 Eliav, Samuel        7 Aquaflames-MR          28.67      23.16        
  8 Campana, Luka        7 Yfd-MR                    NT      24.54        
  9 Bracey, Devin        7 NFS-MR                 25.67      25.57        
 10 Townsend, Delano R   7 NFS-MR                 26.71      26.23        
 11 Motulsky, Curtis     7 Yfd-MR                 30.00      26.62        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simone, James S      7 Badger-MR              21.01      20.29        
  2 Aly, Ali M           7 OWA-MR                 29.55      20.94        
  3 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              22.13      24.05        
  4 Eliav, Samuel        7 Aquaflames-MR          29.89      24.85        
  5 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              26.53      25.05        
  6 Wolfe, Morgan S      7 Yfd-MR                 30.00      27.50        
  7 Morton, Samuel H     7 Badger-MR              29.71      27.51        
  8 Campana, Luka        7 Yfd-MR                    NT      28.77        
  9 Townsend, Delano R   7 NFS-MR                 28.09      29.87        
 10 Motulsky, Curtis     7 Yfd-MR                 30.00      30.94        
 11 Bracey, Devin        7 NFS-MR                 30.68      32.47        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simone, James S      7 Badger-MR              26.08      23.74        
  2 Aly, Ali M           7 OWA-MR                 27.57      23.96        
  3 Morton, Samuel H     7 Badger-MR                 NT      27.33        
  4 Eliav, Samuel        7 Aquaflames-MR             NT      27.53        
  5 Wolfe, Morgan S      7 Yfd-MR                 30.00      28.19        
  6 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              28.58      28.58        
  7 Hall, Spencer H      6 OWA-MR                    NT      30.74        
  8 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              30.36      32.69        
  9 Barayev, Jacob       6 Aquaflames-MR             NT      36.36        
 -- Vasilakis, George    6 Badger-MR              38.07         DQ        
 -- Gray, Stephen F      6 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Balderrama, Joshue   6 Badger-MR              30.73         DQ        
 -- Motulsky, Curtis     7 Yfd-MR                 30.00         DQ        
 -- Egan, Brendan M      6 Badger-MR                 NT         DQ        
 
Boys 7 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McAlpine, Michael    7 UN-MR                  22.43      20.56        
  2 Aly, Ali M           7 OWA-MR                 29.42      20.71        
  3 Nixon, Kenneth J     7 Badger-MR              22.83      26.36        
  4 Balderrama, Joshue   6 Badger-MR              29.34      27.12        
  5 Byrnes, Owen M       7 Badger-MR              28.89      27.45        
  6 Egan, Brendan M      6 Badger-MR              31.09      30.69        
  7 Wolfe, Morgan S      7 Yfd-MR                 30.00      31.95        
  8 Vasilakis, George    6 Badger-MR              33.53      33.36        
  9 Gray, Stephen F      6 Badger-MR              34.14      34.84        
 10 Bracey, Devin        7 NFS-MR                 33.49      37.86        
 11 Townsend, Delano R   7 NFS-MR                 40.69      39.40        
 -- Morton, Samuel H     7 Badger-MR              31.04         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mo, Joseph J         8 Badger-MR              33.63      34.11        
  2 VanManen, Dylan      8 LIAC-MR                34.52      34.81        
  3 Hendell, Josh        8 Badger-MR              37.99      35.86        
  4 McAlpine, Michael    7 UN-MR                  35.63      35.97        
  5 Gagulski, Karol F    8 UN-MR                  38.01      39.49        
  6 Balabin, Mikhail     8 Shy/Seals-MR           41.36      39.60        
  7 Xue, Vincent H       8 HS-MR                  50.00      39.77        
  8 Bidwell, Alec J      8 Badger-MR              41.04      40.54        
  9 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              40.92      41.30        
 10 Herrera, Fabian      8 Badger-MR              41.40      41.49        
 11 Senken, Pierce       8 OWA-MR                 40.28      41.68        
 12 Truter, Dranoel K    8 NFS-MR                 38.26      43.30        
 13 Mattson, Jack J      8 Badger-MR              44.04      43.77        
 14 Beil, Conor M        8 OWA-MR                 38.77      46.53        
 15 Brown, Ryan A        8 LIAC-MR                44.76      48.02        
 16 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR          1:17.47      49.56        
 17 Walsh, Owen A        8 OWA-MR                 54.95      50.41        
 18 Barayev, Isaac       8 Aquaflames-MR             NT      53.52        
 19 Glas, Aaron i        8 Yfd-MR               1:17.13      55.98        
 20 Bergamini, Peter T   8 Badger-MR              49.84      56.00        
 21 Slizinov, Joshua     8 Yfd-MR               1:18.85    1:00.72        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R         8 Badger-MR              18.54      17.61        
  2 Mo, Joseph J         8 Badger-MR              18.64      18.11        
  3 Hall, Justin L       8 OWA-MR                 31.14      18.77        
  4 Hendell, Josh        8 Badger-MR              21.74      19.87        
  5 Gagulski, Karol F    8 UN-MR                  19.80      20.27        
  6 Beil, Conor M        8 OWA-MR                 23.49      21.03        
  7 Senken, Pierce       8 OWA-MR                 25.89      21.17        
  8 VanManen, Dylan      8 LIAC-MR                24.78      21.58        
  9 Herrera, Fabian      8 Badger-MR              23.67      21.67        
 10 Truter, Dranoel K    8 NFS-MR                 26.77      22.00        
 11 Xue, Vincent H       8 HS-MR                  35.00      22.33        
 12 Brown, Ryan A        8 LIAC-MR                24.00      22.69        
 13 Mattson, Jack J      8 Badger-MR              25.63      23.37        
 14 Bidwell, Alec J      8 Badger-MR              23.02      23.48        
 15 Barayev, Isaac       8 Aquaflames-MR             NT      23.76        
 16 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              22.42      23.99        
 17 Walsh, Owen A        8 OWA-MR                 29.38      27.59        
 18 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            34.43      30.38        
 19 Glas, Aaron i        8 Yfd-MR                 40.00    1:21.47        
 20 Slizinov, Joshua     8 Yfd-MR                 30.00    1:21.88        
 -- Bergamini, Peter T   8 Badger-MR              30.20         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R         8 Badger-MR              20.91      20.20        
  2 Hall, Justin L       8 OWA-MR                 33.87      22.04        
  3 Truter, Dranoel K    8 NFS-MR                 23.25      23.58        
  4 Senken, Pierce       8 OWA-MR                 32.75      23.64        
  5 Bidwell, Alec J      8 Badger-MR              24.27      24.61        
  6 Balabin, Mikhail     8 Shy/Seals-MR           34.56      25.22        
  7 Brown, Ryan A        8 LIAC-MR                30.00      25.30        
  8 VanManen, Dylan      8 LIAC-MR                27.48      26.09        
  9 Barayev, Isaac       8 Aquaflames-MR          27.78      26.64        
 10 Mattson, Jack J      8 Badger-MR              32.01      27.87        
 -- Beil, Conor M        8 OWA-MR                 27.00         DQ        
 -- Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            48.49         DQ        
 -- Bergamini, Peter T   8 Badger-MR                 NT         DQ        
 -- Walsh, Owen A        8 OWA-MR                    NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R         8 Badger-MR              18.80      16.66        
  2 Mo, Joseph J         8 Badger-MR              16.89      16.88        
  3 Hall, Justin L       8 OWA-MR                 29.56      18.79        
  4 Hendell, Josh        8 Badger-MR              20.13      19.17        
  5 Balabin, Mikhail     8 Shy/Seals-MR           27.82      20.29        
  6 Xue, Vincent H       8 HS-MR                  39.00      20.66        
  7 Brown, Ryan A        8 LIAC-MR                30.00      24.03        
  8 Herrera, Fabian      8 Badger-MR              25.56      24.19        
  9 Balderrama, Guido    8 Badger-MR              25.97      24.50        
 10 Senken, Pierce       8 OWA-MR                 30.11      27.17        
 11 Ashburn, Alexander   8 Big Blue-MR            38.97      32.27        
 12 Glas, Aaron i        8 Yfd-MR                 30.00      36.22        
 13 Slizinov, Joshua     8 Yfd-MR                    NT      36.25        
 14 Walsh, Owen A        8 OWA-MR                    NT      36.64        
 15 Mattson, Jack J      8 Badger-MR              31.63      37.10        
 -- Bergamini, Peter T   8 Badger-MR              33.09         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Egan, Liam R         8 Badger-MR            1:17.95    1:18.08        
                  36.91     1:18.08 (41.17)                                        
  2 Mo, Joseph J         8 Badger-MR            1:25.09    1:24.94        
                  39.41     1:24.94 (45.53)                                        
  3 Hall, Justin L       8 OWA-MR               1:51.27    1:29.68        
                  42.95     1:29.68 (46.73)                                        
  4 Hendell, Josh        8 Badger-MR            1:36.32    1:32.74        
                  42.63     1:32.74 (50.11)                                        
  5 McAlpine, Michael    7 UN-MR                1:50.50    1:37.45        
                  46.68     1:37.45 (50.77)                                        
  6 Simone, James S      7 Badger-MR            1:41.33    1:38.75        
                  45.42     1:38.75 (53.33)                                        
  7 Gagulski, Karol F    8 UN-MR                1:42.00    1:39.46        
                  44.15     1:39.46 (55.31)                                        
  8 Bidwell, Alec J      8 Badger-MR            1:49.47    1:44.58        
                  50.49     1:44.58 (54.09)                                        
 -- Balderrama, Guido    8 Badger-MR            1:50.15         DQ        
                  51.47          DQ (59.17)                                        
 -- Beil, Conor M        8 OWA-MR               1:49.85         DQ        
                  55.67        DQ (1:01.33)                                        
 -- Herrera, Fabian      8 Badger-MR            1:46.02         DQ        
                  50.44          DQ (56.31)                                        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:09.41    1:04.24        
     1) Mo, Joseph J 8                  2) Nixon, Kenneth J 7             
     3) Hendell, Josh 8                 4) Egan, Liam R 8                 
                  39.26     1:04.24 (24.98)                                        
  2 Old Westbury Aquatics-MR  'A'               1:15.63    1:10.04        
     1) Aly, Ali M 7                    2) Beil, Conor M 8                
     3) Hall, Justin L 8                4) Senken, Pierce 8               
                  35.69     1:10.04 (34.35)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:19.45    1:11.25        
     1) Herrera, Fabian 8               2) Balderrama, Guido C 8          
     3) Bidwell, Alec J 8               4) Simone, James S 7              
                  35.39     1:11.25 (35.86)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:27.46    1:33.45        
     1) Mattson, Jack J 8               2) Byrnes, Owen M 7               
     3) Egan, Brendan M 6               4) Bergamini, Peter T 8           
                  49.55     1:33.45 (43.90)                                        
 -- Badger Swim Club-MR  'D'                         NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:18.19    1:16.03        
     1) Mo, Joseph J 8                  2) Bidwell, Alec J 8              
     3) Egan, Liam R 8                  4) Hendell, Josh 8                
                  45.11     1:16.03 (30.92)                                        
  2 Old Westbury Aquatics-MR  'A'                    NT    1:22.47        
     1) Senken, Pierce 8                2) Hall, Justin L 8               
     3) Aly, Ali M 7                    4) Beil, Conor M 8                
                  46.12     1:22.47 (36.35)                                        
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:25.32    1:34.76        
     1) Simone, James S 7               2) Nixon, Kenneth J 7             
     3) Herrera, Fabian 8               4) Mattson, Jack J 8              
                  50.39     1:34.76 (44.37)                                        
  4 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:40.39    1:40.19        
     1) Egan, Brendan M 6               2) Byrnes, Owen M 7               
     3) Balderrama, Guido C 8           4) Balderrama, Joshue N 6         
                1:00.98     1:40.19 (39.21)                                        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin     10 Shy/Seals-MR         1:03.53    1:03.97        
                  30.85     1:03.97 (33.12)                                        
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:04.71    1:06.23        
                  31.95     1:06.23 (34.28)                                        
  3 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            1:07.45    1:07.16        
                  32.30     1:07.16 (34.86)                                        
  4 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            1:09.06    1:09.41        
                  32.89     1:09.41 (36.52)                                        
  5 Cato, Camren A      10 NFS-MR               1:08.89    1:09.73        
                  32.38     1:09.73 (37.35)                                        
  6 Wright, David T     10 Badger-MR            1:11.10    1:10.83        
                  33.60     1:10.83 (37.23)                                        
  7 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:11.41    1:11.99        
                  34.14     1:11.99 (37.85)                                        
  8 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:09.66    1:12.11        
                  34.13     1:12.11 (37.98)                                        
  9 Rieck, Joshua A      9 Badger-MR            1:14.89    1:14.08        
                  35.28     1:14.08 (38.80)                                        
 10 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:08.90    1:14.55        
                  34.32     1:14.55 (40.23)                                        
 11 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR         1:12.26    1:14.58        
                  33.98     1:14.58 (40.60)                                        
 12 Hall, Tyler J       10 OWA-MR               1:30.18    1:14.83        
                  36.36     1:14.83 (38.47)                                        
 13 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:12.67    1:14.86        
                  34.86     1:14.86 (40.00)                                        
 14 Raiola, Andy M      10 HS-MR                1:17.61    1:17.73        
                  35.00     1:17.73 (42.73)                                        
 15 Decker, Philip K    10 LIAC-MR              1:20.19    1:17.74        
                  36.49     1:17.74 (41.25)                                        
 16 Awon, Saaior K      10 OWA-MR               1:20.14    1:18.79        
                  37.19     1:18.79 (41.60)                                        
 17 De La Cruz, Edwin   10 RedTails-MR          1:19.47    1:19.72        
                  37.65     1:19.72 (42.07)                                        
 18 Koganov, Willy      10 HS-MR                1:20.37    1:19.92        
                  36.65     1:19.92 (43.27)                                        
 19 Pertsovsky, Kevin    9 Shy/Seals-MR         1:25.55    1:20.06        
                  38.06     1:20.06 (42.00)                                        
 20 Law, Richard Y      10 LIAC-MR              1:18.92    1:20.26        
                  37.87     1:20.26 (42.39)                                        
 21 Conway, Martin P    10 OWA-MR               1:26.61    1:20.89        
                  37.33     1:20.89 (43.56)                                        
 22 Holston, Kamau S     9 NFS-MR               1:33.46    1:23.49        
                  39.56     1:23.49 (43.93)                                        
 23 Amiama-Gomez, Ramo  10 RedTails-MR          1:25.44    1:24.19        
                  37.95     1:24.19 (46.24)                                        
 24 Glukhman, Kevin     10 Shy/Seals-MR         1:44.56    1:24.77        
                  37.67     1:24.77 (47.10)                                        
 25 Abdelrahman, Baraa   9 Shy/Seals-MR         1:22.20    1:25.31        
                  39.02     1:25.31 (46.29)                                        
 26 Beil, Kevin A       10 OWA-MR               1:25.58    1:25.39        
                  40.61     1:25.39 (44.78)                                        
 27 Smoor, Jack J        9 Badger-MR            1:23.66    1:27.52        
                  41.65     1:27.52 (45.87)                                        
 28 Earley, Sean P       9 OWA-MR               1:29.21    1:28.52        
                  41.68     1:28.52 (46.84)                                        
 29 Marrone, Matthew J  10 Badger-MR            1:30.96    1:28.96        
                  40.76     1:28.96 (48.20)                                        
 30 Smith, William      10 RedTails-MR          1:33.28    1:30.05        
                  40.26     1:30.05 (49.79)                                        
 31 Walsh, Gavin A      10 OWA-MR               1:34.59    1:32.91        
                  42.56     1:32.91 (50.35)                                        
 32 Morgan, Ed W         9 HS-MR                1:29.78    1:33.32        
                  44.76     1:33.32 (48.56)                                        
 33 McNeary, Jeffrey L   9 LIAC-MR              1:29.47    1:33.88        
 34 Tilneac, George     10 NYCC-MR              1:29.73    1:34.79        
                  39.83     1:34.79 (54.96)                                        
 35 Konovalov, Nichola   9 Shy/Seals-MR         1:43.56    1:35.14        
                  43.12     1:35.14 (52.02)                                        
 36 Kadirov, Anwar      10 LIAC-MR              1:33.86    1:36.41        
                  45.10     1:36.41 (51.31)                                        
 37 Karagulian, Leon     9 Aquaflames-MR        1:35.48    1:38.88        
                  43.70     1:38.88 (55.18)                                        
 38 Zebrowski, Jacub    10 Shy/Seals-MR         1:56.78    1:39.52        
                  46.65     1:39.52 (52.87)                                        
 39 Wong, Eric           9 Shy/Seals-MR         1:35.35    1:39.74        
                  47.30     1:39.74 (52.44)                                        
 40 Madoff, Tyler V     10 Yfd-MR               2:30.00    1:40.28        
                  44.17     1:40.28 (56.11)                                        
 41 Nudell, Isaack      10 RedTails-MR          1:50.98    1:42.78        
                  46.89     1:42.78 (55.89)                                        
 42 Eliav, Nathaniel     9 Aquaflames-MR        1:55.08    1:44.20        
                  46.89     1:44.20 (57.31)                                        
 43 Ortega, Xavier       9 RedTails-MR          1:51.49    1:46.64        
                  50.34     1:46.64 (56.30)                                        
 44 Brown, Connor F      9 LIAC-MR              1:47.24    1:46.89        
                  48.02     1:46.89 (58.87)                                        
 45 Tal, Eric           10 Aquaflames-MR        1:54.63    1:47.45        
                  48.33     1:47.45 (59.12)                                        
 46 Matatov, Richard     9 Aquaflames-MR        1:54.93    1:52.27        
                  54.00     1:52.27 (58.27)                                        
 47 Rebeyev, Eliran     10 Aquaflames-MR        1:54.78    1:55.67        
                  52.58   1:55.67 (1:03.09)                                        
 48 Cavaliero, Ari J     8 Yfd-MR               2:40.97    2:19.70        
                1:04.90   2:19.70 (1:14.80)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennon, Declan P    10 Badger-MR              33.43      35.84        
  2 Portnoy, Martin     10 Shy/Seals-MR           36.29      36.81        
  3 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR              36.89      37.53        
  4 Wright, David T     10 Badger-MR              35.02      37.56        
  5 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR              37.96      37.65        
  6 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              36.81      37.92        
  7 Mannix, Richard E   10 Badger-MR              36.25      38.27        
  8 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR              36.39      38.93        
  9 Kessler, Michael N   9 Badger-MR              38.02      38.94        
 10 James, Gregory A    10 NFS-MR                 36.64      38.95        
 11 Rieck, Joshua A      9 Badger-MR              38.69      39.99        
 12 Raiola, Andy M      10 HS-MR                  42.76      40.14        
 13 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR            38.71      40.91        
 14 Hall, Tyler J       10 OWA-MR                 41.80      41.65        
 15 Konovalov, Nichola   9 Shy/Seals-MR           44.72      41.87        
 16 Koganov, Willy      10 HS-MR                  41.10      42.24        
 17 Pertsovsky, Kevin    9 Shy/Seals-MR           45.10      43.06        
 18 Abdelrahman, Baraa   9 Shy/Seals-MR           42.71      43.13        
 19 Smoor, Jack J        9 Badger-MR              47.02      43.89        
 20 Law, Richard Y      10 LIAC-MR                43.02      44.54        
 21 Langaman, Michael    9 HS-MR                  44.94      44.82        
 22 Barbarovich, Allen  10 Shy/Seals-MR           44.35      44.87        
 23 Decker, Philip K    10 LIAC-MR                46.55      45.04        
 24 Awon, Saaior K      10 OWA-MR                 45.06      45.39        
 25 Walsh, Gavin A      10 OWA-MR                 44.59      45.79        
 26 Zebrowski, Jacub    10 Shy/Seals-MR           48.78      45.87        
 27 McNeary, Jeffrey L   9 LIAC-MR                43.74      46.15        
 28 Conway, Martin P    10 OWA-MR                 46.50      46.63        
 29 McAlpine, Michael    7 UN-MR                  45.64      46.92        
 30 Earley, Sean P       9 OWA-MR                 47.58      47.61        
 31 Marrone, Matthew J  10 Badger-MR              45.98      47.73        
 32 Wong, Eric           9 Shy/Seals-MR           49.18      48.25        
 33 Beil, Kevin A       10 OWA-MR                 47.77      49.19        
 34 Kadirov, Anwar      10 LIAC-MR                50.88      49.75        
 35 Woeste, Robin        9 NYCC-MR                52.98      50.32        
 36 Berchansky, Michae   9 Aquaflames-MR          57.00      50.71        
 37 Brown, Connor F      9 LIAC-MR                51.94      51.56        
 38 Matatov, Richard     9 Aquaflames-MR          56.67      51.98        
 39 Morgan, Ed W         9 HS-MR                  52.95      52.05        
 40 Karagulian, Leon     9 Aquaflames-MR          49.99      52.40        
 41 Tilneac, George     10 NYCC-MR                46.00      52.94        
 42 Eliav, Nathaniel     9 Aquaflames-MR          53.67      53.32        
 43 Nudell, Isaack      10 RedTails-MR            49.37      53.35        
 44 Rebeyev, Eliran     10 Aquaflames-MR          53.33      54.16        
 45 Madoff, Tyler V     10 Yfd-MR               1:45.00      54.35        
 46 Tal, Eric           10 Aquaflames-MR          52.56      54.36        
 47 Ortega, Xavier       9 RedTails-MR            53.55      54.66        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 James, Gregory A    10 NFS-MR               1:28.45    1:29.72        
                  42.29     1:29.72 (47.43)                                        
  2 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR         1:38.03    1:34.44        
                  45.21     1:34.44 (49.23)                                        
  3 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:35.28    1:36.01        
                  45.60     1:36.01 (50.41)                                        
  4 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:42.10    1:39.13        
                  47.02     1:39.13 (52.11)                                        
  5 Hall, Tyler J       10 OWA-MR               1:55.78    1:39.21        
                  47.24     1:39.21 (51.97)                                        
  6 Kunze, Aidan J       9 NYCC-MR              1:45.33    1:41.96        
                  48.10     1:41.96 (53.86)                                        
  7 Raiola, Andy M      10 HS-MR                1:55.00    1:42.53        
                  48.88     1:42.53 (53.65)                                        
  8 Barbarovich, Allen  10 Shy/Seals-MR         1:49.89    1:45.99        
                  48.27     1:45.99 (57.72)                                        
  9 Beil, Kevin A       10 OWA-MR               1:48.92    1:46.82        
                  49.66     1:46.82 (57.16)                                        
 10 Glukhman, Kevin     10 Shy/Seals-MR         2:01.23    1:47.58        
                  49.35     1:47.58 (58.23)                                        
 11 Langaman, Michael    9 HS-MR                1:52.72    1:51.82        
                  53.75     1:51.82 (58.07)                                        
 12 Conway, Martin P    10 OWA-MR               1:56.44    1:56.09        
                  52.83   1:56.09 (1:03.26)                                        
 13 Abdelrahman, Baraa   9 Shy/Seals-MR         1:57.83    1:57.85        
                  54.23   1:57.85 (1:03.62)                                        
 14 Marrone, Matthew J  10 Badger-MR                 NT    1:57.91        
                  56.80   1:57.91 (1:01.11)                                        
 15 Earley, Sean P       9 OWA-MR               1:52.86    1:59.51        
                  55.25   1:59.51 (1:04.26)                                        
 16 Brown, Connor F      9 LIAC-MR              2:14.35    2:03.61        
                  57.81   2:03.61 (1:05.80)                                        
 17 Berchansky, Michae   9 Aquaflames-MR        1:59.67    2:05.36        
                1:01.67   2:05.36 (1:03.69)                                        
 18 Xue, Vincent H       8 HS-MR                2:05.00    2:07.21        
                1:02.86   2:07.21 (1:04.35)                                        
 19 Rebeyev, Eliran     10 Aquaflames-MR        2:09.02    2:08.45        
                1:01.26   2:08.45 (1:07.19)                                        
 20 Morgan, Ed W         9 HS-MR                2:08.96    2:12.97        
                1:02.97   2:12.97 (1:10.00)                                        
 21 Karagulian, Leon     9 Aquaflames-MR        1:53.70    2:18.37        
                1:05.02   2:18.37 (1:13.35)                                        
 -- Smoor, Jack J        9 Badger-MR                 NT         DQ        
                  55.76        DQ (1:01.31)                                        
 -- McNeary, Jeffrey L   9 LIAC-MR              1:48.20         DQ        
                  51.00          DQ (58.16)                                        
 -- Madoff, Tyler V     10 Yfd-MR               3:00.00         DQ        
                1:08.47        DQ (1:09.87)                                        
 -- Woeste, Robin        9 NYCC-MR              1:50.00         DQ        
                  56.38        DQ (1:03.20)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin     10 Shy/Seals-MR           32.99      33.48        
  2 Cooke, Thomas F     10 Badger-MR              34.35      34.48        
  3 Kennon, Declan P    10 Badger-MR              33.80      34.80        
  4 Cato, Camren A      10 NFS-MR                 33.43      35.47        
  5 Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR              33.31      35.98        
  6 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR              36.50      36.48        
  7 Mannix, Richard E   10 Badger-MR              34.79      37.01        
  8 Raiola, Andy M      10 HS-MR                  41.19      37.69        
  9 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR            38.39      37.94        
 10 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR           37.20      38.94        
 11 Barbarovich, Allen  10 Shy/Seals-MR           37.93      38.99        
 12 Decker, Philip K    10 LIAC-MR                44.54      40.97        
 13 Wright, David T     10 Badger-MR              36.74      41.33        
 14 Glukhman, Kevin     10 Shy/Seals-MR           46.02      42.17        
 15 Langaman, Michael    9 HS-MR                  44.18      42.35        
 16 Rieck, Joshua A      9 Badger-MR              40.94      43.62        
 17 Koganov, Willy      10 HS-MR                  44.83      43.72        
 18 Awon, Saaior K      10 OWA-MR                 51.06      44.27        
 19 Law, Richard Y      10 LIAC-MR                42.02      44.44        
 20 Holston, Kamau S     9 NFS-MR                 51.39      45.23        
 21 Pertsovsky, Kevin    9 Shy/Seals-MR           44.32      45.40        
 22 De La Cruz, Edwin   10 RedTails-MR            47.99      46.13        
 23 Earley, Sean P       9 OWA-MR                 51.14      47.04        
           340:00:00.00           47.04 ( )                                        
 24 Amiama-Gomez, Ramo  10 RedTails-MR          1:01.03      50.23        
 25 Wong, Eric           9 Shy/Seals-MR           55.11      50.27        
 26 Konovalov, Nichola   9 Shy/Seals-MR              NT      53.88        
 27 Zebrowski, Jacub    10 Shy/Seals-MR           55.20      55.50        
 28 Kadirov, Anwar      10 LIAC-MR                56.81      57.83        
             2:01:30.00           57.83 ( )                                        
 -- Conway, Martin P    10 OWA-MR                 49.75         DQ        
 -- Walsh, Gavin A      10 OWA-MR               1:07.12         DQ        
 
Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Portnoy, Martin     10 Shy/Seals-MR         1:14.52    1:14.17        
                  33.89     1:14.17 (40.28)                                        
  2 Kennon, Declan P    10 Badger-MR            1:14.97    1:17.16        
                  37.34     1:17.16 (39.82)                                        
  3 Mannix, Richard E   10 Badger-MR            1:22.40    1:18.93        
                  35.48     1:18.93 (43.45)                                        
  4 Wright, David T     10 Badger-MR            1:19.88    1:22.03        
                  39.07     1:22.03 (42.96)                                        
  5 Bidwell, Ian W       9 Badger-MR            1:20.62    1:22.19        
                  37.69     1:22.19 (44.50)                                        
  6 Kessler, Michael N   9 Badger-MR            1:21.85    1:23.06        
                  39.42     1:23.06 (43.64)                                        
  7 Stolbovskiy, Micha  10 Shy/Seals-MR         1:23.30    1:23.41        
                  38.85     1:23.41 (44.56)                                        
  7 Vargas, Anthony J    9 RedTails-MR          1:23.01    1:23.41        
                  40.55     1:23.41 (42.86)                                        
  9 James, Gregory A    10 NFS-MR               1:25.12    1:24.33        
                  42.49     1:24.33 (41.84)                                        
 10 Cato, Camren A      10 NFS-MR               1:22.88    1:25.73        
                  40.11     1:25.73 (45.62)                                        
 11 Varshisky, Samuel    9 Badger-MR            1:24.33    1:26.74        
                  41.02     1:26.74 (45.72)                                        
 12 Rieck, Joshua A      9 Badger-MR            1:26.04    1:26.75        
                  39.96     1:26.75 (46.79)                                        
 13 Hall, Tyler J       10 OWA-MR               1:46.39    1:27.21        
                  40.64     1:27.21 (46.57)                                        
 14 Koganov, Willy      10 HS-MR                1:32.35    1:27.81        
                  42.11     1:27.81 (45.70)                                        
 15 Law, Richard Y      10 LIAC-MR              1:30.00    1:28.16        
                  41.70     1:28.16 (46.46)                                        
 16 Pertsovsky, Kevin    9 Shy/Seals-MR         1:44.17    1:31.10        
                  42.78     1:31.10 (48.32)                                        
 17 Conway, Martin P    10 OWA-MR               1:43.44    1:32.07        
                  41.92     1:32.07 (50.15)                                        
 18 De La Cruz, Edwin   10 RedTails-MR          1:46.40    1:32.31        
                  43.97     1:32.31 (48.34)                                        
 19 Awon, Saaior K      10 OWA-MR               1:34.99    1:33.28        
                  45.64     1:33.28 (47.64)                                        
 20 Langaman, Michael    9 HS-MR                1:33.75    1:34.73        
                  43.89     1:34.73 (50.84)                                        
 21 Amiama-Gomez, Ramo  10 RedTails-MR          1:49.44    1:36.54        
                  44.75     1:36.54 (51.79)                                        
 22 Abdelrahman, Baraa   9 Shy/Seals-MR         1:54.67    1:38.35        
                  45.66     1:38.35 (52.69)                                        
 23 Beil, Kevin A       10 OWA-MR               1:38.56    1:39.95        
                  50.32     1:39.95 (49.63)                                        
 24 Holston, Kamau S     9 NFS-MR               2:00.03    1:47.09        
                  49.40     1:47.09 (57.69)                                        
 25 Wong, Eric           9 Shy/Seals-MR         2:02.34    1:49.25        
                  50.18     1:49.25 (59.07)                                        
 26 Morgan, Ed W         9 HS-MR                1:48.71    1:49.50        
                  53.42     1:49.50 (56.08)                                        
 27 Walsh, Gavin A      10 OWA-MR               1:53.45    1:49.78        
                  52.01     1:49.78 (57.77)                                        
 28 Zebrowski, Jacub    10 Shy/Seals-MR         2:01.23    1:51.10        
                  52.25     1:51.10 (58.85)                                        
 29 Ortega, Xavier       9 RedTails-MR          2:22.90    2:02.48        
                  54.87   2:02.48 (1:07.61)                                        
 -- Smoor, Jack J        9 Badger-MR            1:37.46         DQ        
                  46.92          DQ (50.04)                                        
 -- Marrone, Matthew J  10 Badger-MR            1:41.19         DQ        
                  50.97          DQ (55.83)                                        
 -- Brown, Connor F      9 LIAC-MR              1:55.00         DQ        
                  52.48          DQ (55.64)                                        
 -- Glukhman, Kevin     10 Shy/Seals-MR         2:03.54         DQ        
                  43.53          DQ (49.46)                                        
 -- Barbarovich, Allen  10 Shy/Seals-MR         2:01.23         DQ        
                  42.13          DQ (52.18)                                        
 -- Kunze, Aidan J       9 NYCC-MR              1:30.49         DQ        
                  41.27          DQ (46.76)                                        
 -- Cooke, Thomas F     10 Badger-MR            1:19.11         DQ        
                  36.28          DQ (43.89)                                        
 -- Buttigieg, Timothy  10 Badger-MR            1:15.75         DQ        
                  36.88          DQ (40.90)                                        
 -- Konovalov, Nichola   9 Shy/Seals-MR         2:01.23         DQ        
                  48.58          DQ (58.97)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:00.09    2:01.20        
     1) Cooke, Thomas F 10              2) Buttigieg, Timothy W 10        
     3) Wright, David T 10              4) Kennon, Declan P 10            
                  33.85     1:00.79 (26.94)     1:32.47 (31.68)     2:01.20 (28.73)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:05.45    2:07.99        
     1) Mannix, Richard E 10            2) Kessler, Michael N 9           
     3) Varshisky, Samuel M 9           4) Bidwell, Ian W 9               
                  31.56     1:03.35 (31.79)     1:36.57 (33.22)     2:07.99 (31.42)
  3 Brighton Seals-MR  'A'                      2:15.00    2:10.38        
     1) Barbarovich, Allen 10           2) Pertsovsky, Kevin 9            
     3) Portnoy, Martin 10              4) Stolbovskiy, Michael 10        
                  31.51     1:06.94 (35.43)     1:41.34 (34.40)     2:10.38 (29.04)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        2:35.00    2:22.45        
     1) Raiola, Andy M 10               2) Morgan, Ed W 9                 
     3) Koganov, Willy 10               4) Langaman, Michael B 9          
                  33.90     1:16.39 (42.49)     1:46.75 (30.36)     2:22.45 (35.70)
  5 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:25.09    2:23.09        
     1) Vargas, Anthony J 9             2) Amiama-Gomez, Ramon 10         
     3) Smith, William 10               4) De La Cruz, Edwin A 10         
                  33.02     1:08.26 (35.24)     1:49.31 (41.05)     2:23.09 (33.78)
  6 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 2:08.51    2:23.13        
     1) Truter, Dranoel K 8             2) Cato, Camren A 10              
     3) James, Gregory A 10             4) Holston, Kamau S 9             
                  48.91   1:52.39 (1:03.48)     2:23.13 (30.74)                    
  7 Old Westbury Aquatics-MR  'B'               2:27.89    2:27.14        
     1) Hall, Justin L 8                2) Awon, Saaior K 10              
     3) Conway, Martin P 10             4) Beil, Conor M 8                
                  35.14     1:10.50 (35.36)     1:52.79 (42.29)     2:27.14 (34.35)
  8 Old Westbury Aquatics-MR  'A'               2:03.15    2:27.40        
     1) Earley, Sean P 9                2) Beil, Kevin A 10               
     3) Hall, Tyler J 10                4) Walsh, Gavin A 10              
                  43.18     1:16.48 (33.30)     1:27.22 (10.74)   2:27.40 (1:00.18)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:48.54    2:27.81        
     1) Decker, Philip K 10             2) VanManen, Dylan 8              
     3) Law, Richard Y 10               4) McNeary, Jeffrey L 9           
                  33.75       45.26 (11.51)     1:09.85 (24.59)   2:27.81 (1:17.96)
 10 Brighton Seals-MR  'B'                           NT    2:40.31        
     1) Glukhman, Kevin 10              2) Konovalov, Nicholas 9          
     3) Zebrowski, Jacub 10             4) Abdelrahman, Baraa 9           
                  36.97     1:23.97 (47.00)     2:05.37 (41.40)     2:40.31 (34.94)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    2:15.65    2:23.27        
     1) Wright, David T 10              2) Buttigieg, Timothy W 10        
     3) Cooke, Thomas F 10              4) Kennon, Declan P 10            
                  36.76     1:19.09 (42.33)     1:55.44 (36.35)     2:23.27 (27.83)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    2:25.53    2:32.56        
     1) Mannix, Richard E 10            2) Kessler, Michael N 9           
     3) Bidwell, Ian W 9                4) Rieck, Joshua A 9              
                  38.41        48.24 (9.83)     1:20.76 (32.52)   2:32.56 (1:11.80)
  3 Brighton Seals-MR  'A'                           NT    2:36.68        
     1) Barbarovich, Allen 10           2) Pertsovsky, Kevin 9            
     3) Portnoy, Martin 10              4) Stolbovskiy, Michael 10        
                  42.70       52.70 (10.00)     1:27.01 (34.31)   2:36.68 (1:09.67)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        2:58.23    2:52.80        
     1) Koganov, Willy 10               2) Langaman, Michael B 9          
     3) Raiola, Andy M 10               4) Morgan, Ed W 9                 
                1:33.58     2:10.20 (36.62)     2:21.74 (11.54)     2:52.80 (31.06)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            2:03.72    2:54.63        
     1) Law, Richard Y 10               2) McNeary, Jeffrey L 9           
     3) Decker, Philip K 10             4) VanManen, Dylan 8              
                  44.11     1:34.15 (50.04)     1:47.12 (12.97)   2:54.63 (1:07.51)
  6 Old Westbury Aquatics-MR  'A'               2:19.72    2:55.12        
     1) Earley, Sean P 9                2) Beil, Kevin A 10               
     3) Walsh, Gavin A 10               4) Hall, Tyler J 10               
                  45.59     1:34.33 (48.74)     2:17.12 (42.79)     2:55.12 (38.00)
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR              55.52      55.87        
                  26.56       55.87 (29.31)                                        
  2 Peng, Didi Y        12 OWA-MR                 58.52      56.41        
                  27.12       56.41 (29.29)                                        
  3 Volaski, Harrison   12 Big Blue-MR            58.05      56.42        
                  27.57       56.42 (28.85)                                        
  4 Wittwer, Peter      12 Badger-MR            1:06.48    1:03.76        
                  30.59     1:03.76 (33.17)                                        
  5 Kelkar, Ashwin D    12 OWA-MR               1:02.41    1:04.17        
                  30.33     1:04.17 (33.84)                                        
  6 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            1:04.55    1:04.30        
                  30.86     1:04.30 (33.44)                                        
  7 Zhivkov, Panio G    12 Apex-MR              1:05.05    1:04.37        
                  30.81     1:04.37 (33.56)                                        
  8 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            1:06.77    1:04.81        
                  31.41     1:04.81 (33.40)                                        
  9 Bryan, Rashaad M    12 NFS-MR               1:07.63    1:05.16        
                  32.06     1:05.16 (33.10)                                        
 10 Tseyko, Alexander   12 Shy/Seals-MR         1:08.67    1:05.25        
                  30.42     1:05.25 (34.83)                                        
 11 Dalton, Beau R      12 Badger-MR            1:05.00    1:05.42        
                  31.76     1:05.42 (33.66)                                        
 12 Bender, Brett       12 RedTails-MR          1:09.78    1:06.37        
                  31.25     1:06.37 (35.12)                                        
 13 Rookwood Jr., Will  11 HS-MR                1:05.71    1:06.47        
                  31.17     1:06.47 (35.30)                                        
 14 Bernstein, Joby B   11 Badger-MR            1:08.45    1:06.72        
                  31.97     1:06.72 (34.75)                                        
 15 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR          1:09.79    1:07.67        
                  31.24     1:07.67 (36.43)                                        
 16 Lyons, Sean P       11 Badger-MR            1:08.74    1:08.33        
                  32.51     1:08.33 (35.82)                                        
 17 Rodriguez, Jose M   12 Apex-MR              1:08.12    1:08.90        
                  33.23     1:08.90 (35.67)                                        
 18 Vander, David       12 Shy/Seals-MR         1:09.22    1:09.76        
                  32.09     1:09.76 (37.67)                                        
 19 Rawitz, Alexander   12 NYCC-MR              1:15.29    1:11.01        
                  33.74     1:11.01 (37.27)                                        
 20 Palacios, David D   11 HS-MR                1:10.38    1:11.03        
                  33.88     1:11.03 (37.15)                                        
 21 Dimarzo, Phillip N  12 NYCC-MR              1:14.03    1:12.54        
                  34.70     1:12.54 (37.84)                                        
 22 Higham, Devon A     11 Badger-MR            1:13.93    1:12.66        
                  34.71     1:12.66 (37.95)                                        
 23 Smidt, David        12 Shy/Seals-MR         1:13.45    1:13.99        
                  35.11     1:13.99 (38.88)                                        
 24 Chik, Colin         12 Shy/Seals-MR         1:14.09    1:14.36        
                  33.89     1:14.36 (40.47)                                        
 25 Szkolnicki, Mark    12 Apex-MR              1:16.91    1:16.40        
                  36.39     1:16.40 (40.01)                                        
 26 Kennon, Rory F      12 Badger-MR            1:16.05    1:17.28        
                  34.78     1:17.28 (42.50)                                        
 27 Fulgieri, Dominick  11 LIAC-MR              1:20.00    1:18.09        
                  35.93     1:18.09 (42.16)                                        
 28 Grant, Ryan C       12 UN-MR                1:16.53    1:18.41        
                  35.96     1:18.41 (42.45)                                        
 29 Villani, Philip J   12 LIAC-MR              1:25.99    1:18.71        
                  36.89     1:18.71 (41.82)                                        
 30 Golant, Jeremy T    11 Aquaflames-MR        1:20.40    1:19.85        
                  37.13     1:19.85 (42.72)                                        
 31 Chan, Brendan       11 LIAC-MR              1:24.09    1:19.91        
                  37.27     1:19.91 (42.64)                                        
 32 Anderson, Anthony   12 NFS-MR               1:10.84    1:20.82        
                  32.88     1:20.82 (47.94)                                        
 33 Breland, Zachary    11 Aquaflames-MR        1:19.96    1:21.22        
                  38.60     1:21.22 (42.62)                                        
 34 Kuehn, Thomas J     11 OWA-MR               1:21.29    1:21.32        
                  38.27     1:21.32 (43.05)                                        
 35 Chen, Zhaoyu        12 RedTails-MR          1:22.36    1:21.89        
                  36.98     1:21.89 (44.91)                                        
 36 Wodecki, Tomasz     12 HS-MR                1:17.80    1:21.96        
                  37.58     1:21.96 (44.38)                                        
 37 Helfand, Ben        12 Badger-MR            1:25.00    1:22.38        
                  38.96     1:22.38 (43.42)                                        
 38 Conway, John T      11 OWA-MR               1:19.76    1:23.90        
                  38.76     1:23.90 (45.14)                                        
 39 Reddy, Sunil        11 LIAC-MR              1:25.28    1:24.08        
                  41.27     1:24.08 (42.81)                                        
 40 Poblador, John M    11 OWA-MR               1:24.94    1:24.50        
                  38.09     1:24.50 (46.41)                                        
 41 Gritsay, Dmitriy    11 Shy/Seals-MR         1:38.76    1:24.58        
                  37.29     1:24.58 (47.29)                                        
 42 Teri, Nick          12 LIAC-MR              1:50.00    1:25.64        
                  38.90     1:25.64 (46.74)                                        
 43 McCarthy, Christop  11 Badger-MR            1:40.55    1:26.41        
 44 Gallagher, J.C. C   11 LIAC-MR              1:31.71    1:27.18        
                  40.00     1:27.18 (47.18)                                        
 45 Briskman, Eugene    12 Shy/Seals-MR         1:28.76    1:27.55        
                  39.65     1:27.55 (47.90)                                        
 46 Francis, Justin W   11 NFS-MR               1:27.54    1:28.52        
                  41.43     1:28.52 (47.09)                                        
 47 Weaver, Billy J     11 Badger-MR            1:45.23    1:30.35        
                  42.64     1:30.35 (47.71)                                        
 48 Kasturiarachchi, S  11 NYCC-MR              1:37.90    1:31.13        
                  43.15     1:31.13 (47.98)                                        
 49 Simms, Daniel S     11 NYCC-MR              1:33.50    1:31.85        
                  41.82     1:31.85 (50.03)                                        
 50 Negash, Brook       11 Apex-MR              1:30.78    1:32.14        
                  43.77     1:32.14 (48.37)                                        
 51 Rakhnyansky, Irvin  12 Shy/Seals-MR         1:36.21    1:32.17        
                  42.75     1:32.17 (49.42)                                        
 52 Chan, Brandon J     11 LIAC-MR              1:46.89    1:36.71        
                  10.76   1:36.71 (1:25.95)                                        
 53 Ljeskovac, Nichola  11 Aquaflames-MR        1:57.00    1:37.59        
                  44.49     1:37.59 (53.10)                                        
 54 Diaz, Ariel R       12 RedTails-MR          1:36.13    1:38.39        
                  42.51     1:38.39 (55.88)                                        
 55 Yu, Steven          11 Aquaflames-MR        1:41.67    1:39.35        
                  44.97     1:39.35 (54.38)                                        
 56 Clark, Alfred B     12 NFS-MR               1:51.00    1:41.06        
                  45.65     1:41.06 (55.41)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mo, Samuel          12 Badger-MR              30.98      29.33        
  2 Mo, Daniel G        11 Badger-MR              33.81      32.24        
  3 Barry, Charles C    11 Badger-MR              32.85      34.27        
  4 Dalton, Beau R      12 Badger-MR              33.56      34.29        
  5 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            36.90      34.50        
  6 Bryan, Rashaad M    12 NFS-MR                 35.39      35.40        
  7 Infante, Justin L   11 RedTails-MR            35.80      35.45        
  8 Hogan, Brett R      12 Badger-MR              34.77      35.64        
  9 Langaman, Matthew   11 HS-MR                  37.21      35.73        
 10 Wittwer, Peter      12 Badger-MR              34.00      35.83        
 11 Tseyko, Alexander   12 Shy/Seals-MR           46.45      36.29        
 12 Rodriguez, Jose M   12 Apex-MR                38.41      36.60        
 13 Bernstein, Joby B   11 Badger-MR              35.76      36.77        
 14 Rawitz, Alexander   12 NYCC-MR                37.85      36.83        
 15 VanManen, Ryan      12 LIAC-MR                38.02      37.38        
 16 Anderson, Anthony   12 NFS-MR                 42.43      37.52        
 17 Higham, Devon A     11 Badger-MR              37.51      37.91        
 18 Smidt, David        12 Shy/Seals-MR           37.79      38.85        
 19 Moiseenko, Andrey   12 Shy/Seals-MR           41.54      39.18        
 20 Woeste, Joschka M   11 NYCC-MR                42.57      39.36        
 21 Kuehn, Thomas J     11 OWA-MR                 41.67      40.40        
 22 Fulgieri, Dominick  11 LIAC-MR                45.00      40.69        
 23 Wodecki, Tomasz     12 HS-MR                  41.39      40.91        
 24 Skoglund, Jacob M   11 OWA-MR                 47.89      41.59        
 25 Kennon, Rory F      12 Badger-MR              45.66      41.62        
 26 Gritsay, Dmitriy    11 Shy/Seals-MR           41.93      42.08        
 27 Villani, Philip J   12 LIAC-MR                41.43      42.11        
 28 Grant, Ryan C       12 UN-MR                  41.07      42.18        
 29 Briskman, Eugene    12 Shy/Seals-MR           45.63      42.33        
 30 Szkolnicki, Mark    12 Apex-MR                42.56      43.87        
 31 Golant, Jeremy T    11 Aquaflames-MR          43.90      43.98        
 32 Chan, Brendan       11 LIAC-MR                44.09      44.09        
 33 Conway, John T      11 OWA-MR                 46.17      44.46        
 34 Reddy, Sunil        11 LIAC-MR                43.88      44.98        
 35 Breland, Zachary    11 Aquaflames-MR          46.01      44.99        
 36 Quito, Brandon E    11 Apex-MR                49.00      45.18        
 37 McCarthy, Christop  11 Badger-MR              45.66      45.61        
 38 Teri, Nick          12 LIAC-MR                55.00      47.74        
 39 Yu, Steven          11 Aquaflames-MR          52.08      47.79        
 40 Helfand, Ben        12 Badger-MR              43.44      48.24        
 41 Kasturiarachchi, S  11 NYCC-MR                48.00      48.85        
 42 Rakhnyansky, Irvin  12 Shy/Seals-MR           51.98      49.38        
 43 Francis, Justin W   11 NFS-MR                 47.30      50.41        
 44 Chan, Brandon J     11 LIAC-MR                54.23      50.95        
 45 Ljeskovac, Nichola  11 Aquaflames-MR          53.07      53.09        
 46 Negash, Brook       11 Apex-MR                52.88      53.56        
 47 Diaz, Ariel R       12 RedTails-MR            51.33      55.98        
 48 Clark, Alfred B     12 NFS-MR                 53.61      56.69        
 -- Weaver, Billy J     11 Badger-MR              46.15         DQ        
 -- Gallagher, J.C. C   11 LIAC-MR                50.78         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y        12 OWA-MR               1:07.74    1:06.99        
                   3.88   1:06.99 (1:03.11)                                        
  2 Bender, Brett       12 RedTails-MR          1:18.27    1:15.89        
                  35.43     1:15.89 (40.46)                                        
  3 Volaski, Harrison   12 Big Blue-MR          1:17.99    1:16.86        
                  36.13     1:16.86 (40.73)                                        
  4 Zhivkov, Panio G    12 Apex-MR              1:26.59    1:26.03        
                  40.35     1:26.03 (45.68)                                        
  5 Vander, David       12 Shy/Seals-MR         1:26.11    1:26.83        
                  40.86     1:26.83 (45.97)                                        
  6 Chen, Zhaoyu        12 RedTails-MR          1:27.36    1:29.46        
                   5.34   1:29.46 (1:24.12)                                        
  7 Infante, Justin L   11 RedTails-MR          1:28.11    1:30.51        
                  43.11     1:30.51 (47.40)                                        
  8 VanManen, Ryan      12 LIAC-MR              1:31.15    1:31.59        
                  43.50     1:31.59 (48.09)                                        
  9 Wittwer, Peter      12 Badger-MR            1:30.00    1:33.16        
                   7.00   1:33.16 (1:26.16)                                        
 10 Smidt, David        12 Shy/Seals-MR         1:32.65    1:33.68        
                  44.02     1:33.68 (49.66)                                        
 11 Dimarzo, Phillip N  12 NYCC-MR              1:35.00    1:37.32        
                  46.62     1:37.32 (50.70)                                        
 12 Moiseenko, Andrey   12 Shy/Seals-MR         1:44.98    1:37.99        
                  46.50     1:37.99 (51.49)                                        
 13 Woeste, Joschka M   11 NYCC-MR              1:45.00    1:43.50        
                  49.81     1:43.50 (53.69)                                        
 14 Simms, Daniel S     11 NYCC-MR              1:48.00    1:51.27        
                  52.44     1:51.27 (58.83)                                        
 15 McCarthy, Christop  11 Badger-MR            1:52.55    1:53.69        
                  54.30     1:53.69 (59.39)                                        
 16 Yu, Steven          11 Aquaflames-MR        1:57.43    1:54.18        
                  56.92     1:54.18 (57.26)                                        
 17 Reddy, Sunil        11 LIAC-MR              1:57.31    1:54.39        
                  55.38     1:54.39 (59.01)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR              27.44      27.18        
  2 Mo, Samuel          12 Badger-MR              30.09      28.25        
  3 Barry, Charles C    11 Badger-MR              29.82      30.94        
  4 Hogan, Colin J      11 Badger-MR              33.99      31.91        
  5 Anderson, Anthony   12 NFS-MR                 34.58      32.35        
  6 Mo, Daniel G        11 Badger-MR              31.68      32.38        
  7 Ashburn, Zachary J  12 Big Blue-MR            33.33      32.54        
  8 Langaman, Matthew   11 HS-MR                  34.60      32.57        
  9 Tseyko, Alexander   12 Shy/Seals-MR           33.31      32.58        
 10 Zhivkov, Panio G    12 Apex-MR                34.41      32.70        
 11 Lyons, Sean P       11 Badger-MR              33.52      33.78        
 12 Dalton, Beau R      12 Badger-MR              33.56      34.27        
 13 Bender, Brett       12 RedTails-MR            38.09      34.92        
 14 Vander, David       12 Shy/Seals-MR           37.50      35.47        
 15 Bryan, Rashaad M    12 NFS-MR                 36.36      35.77        
 16 VanManen, Ryan      12 LIAC-MR                36.41      36.58        
 17 Kelkar, Ashwin D    12 OWA-MR                 35.82      36.59        
 18 Bernstein, Joby B   11 Badger-MR              35.96      37.13        
 19 Palacios, David D   11 HS-MR                  37.25      37.78        
 20 Rodriguez, Jose M   12 Apex-MR                41.91      37.96        
 21 Grant, Ryan C       12 UN-MR                  45.37      40.11        
 22 Quito, Brandon E    11 Apex-MR                50.00      41.05        
 23 Kuehn, Thomas J     11 OWA-MR                 43.54      41.70        
 24 Chen, Zhaoyu        12 RedTails-MR            41.29      42.17        
 25 Chan, Brendan       11 LIAC-MR                44.89      42.60        
 26 Gritsay, Dmitriy    11 Shy/Seals-MR           45.78      43.10        
 27 Szkolnicki, Mark    12 Apex-MR                45.47      44.42        
 28 Briskman, Eugene    12 Shy/Seals-MR           44.34      46.07        
 29 Wodecki, Tomasz     12 HS-MR                  45.00      46.25        
 30 Skoglund, Jacob M   11 OWA-MR                 46.12      47.18        
 31 Conway, John T      11 OWA-MR                 48.59      48.53        
 32 Francis, Justin W   11 NFS-MR                 45.31      48.66        
 33 Gallagher, J.C. C   11 LIAC-MR                55.00      49.27        
 34 Rakhnyansky, Irvin  12 Shy/Seals-MR           51.19      50.14        
 35 Teri, Nick          12 LIAC-MR                55.00      51.71        
 36 Negash, Brook       11 Apex-MR                54.49      54.56        
 37 Diaz, Ariel R       12 RedTails-MR          1:19.37    1:02.95        
 -- Helfand, Ben        12 Badger-MR              45.00         DQ        
 -- Chan, Brandon J     11 LIAC-MR                53.91         DQ        
 -- Fulgieri, Dominick  11 LIAC-MR                50.00         DQ        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Peng, Didi Y        12 OWA-MR               2:16.85    2:14.81        
                  30.50     1:06.46 (35.96)     1:43.50 (37.04)     2:14.81 (31.31)
  2 Volkov, Sasha A     12 Badger-MR            2:21.23    2:17.83        
                  28.65     1:04.60 (35.95)     1:46.76 (42.16)     2:17.83 (31.07)
  3 Mo, Samuel          12 Badger-MR            2:23.23    2:18.96        
                  29.92     1:04.33 (34.41)     1:47.13 (42.80)     2:18.96 (31.83)
  4 Volaski, Harrison   12 Big Blue-MR          2:22.90    2:19.94        
                  30.85     1:05.48 (34.63)     1:48.12 (42.64)     2:19.94 (31.82)
  5 Barry, Charles C    11 Badger-MR            2:31.90    2:35.31        
                  32.39     1:11.03 (38.64)     2:00.88 (49.85)     2:35.31 (34.43)
  6 Hogan, Colin J      11 Badger-MR            2:42.95    2:36.47        
                  33.81     1:14.26 (40.45)     2:00.83 (46.57)     2:36.47 (35.64)
  7 Mo, Daniel G        11 Badger-MR            2:33.25    2:37.30        
                  34.82     1:16.17 (41.35)     2:02.07 (45.90)     2:37.30 (35.23)
  8 Langaman, Matthew   11 HS-MR                3:01.47    2:42.18        
                  34.81     1:16.13 (41.32)     2:04.01 (47.88)     2:42.18 (38.17)
  9 Lyons, Sean P       11 Badger-MR            2:44.59    2:42.50        
                  35.24     1:15.74 (40.50)     2:05.65 (49.91)     2:42.50 (36.85)
 10 Kelkar, Ashwin D    12 OWA-MR               2:46.06    2:42.64        
                  37.48     1:18.83 (41.35)     2:09.19 (50.36)     2:42.64 (33.45)
 11 Palacios, David D   11 HS-MR                2:55.00    2:43.15        
                  36.50     1:18.43 (41.93)     2:05.54 (47.11)     2:43.15 (37.61)
 12 Hogan, Brett R      12 Badger-MR            2:45.00    2:43.32        
                  37.63     1:18.81 (41.18)     2:09.47 (50.66)     2:43.32 (33.85)
 13 Kunze, Colin J      11 NYCC-MR              2:49.48    2:46.25        
                  35.90     1:17.40 (41.50)     2:09.21 (51.81)     2:46.25 (37.04)
 14 Rookwood Jr., Will  11 HS-MR                3:12.95    2:50.90        
 15 Infante, Justin L   11 RedTails-MR          2:56.28    2:51.85        
                  39.23     1:22.45 (43.22)     2:10.29 (47.84)     2:51.85 (41.56)
 16 Moiseenko, Andrey   12 Shy/Seals-MR         3:12.86    3:00.15        
                  38.19     1:22.67 (44.48)     2:17.39 (54.72)     3:00.15 (42.76)
 17 Higham, Devon A     11 Badger-MR            3:09.38    3:04.25        
                  43.88     1:27.80 (43.92)     2:22.17 (54.37)     3:04.25 (42.08)
 18 Poblador, John M    11 OWA-MR               3:48.20    3:23.72        
                  46.27     1:34.48 (48.21)   2:37.17 (1:02.69)     3:23.72 (46.55)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:46.55    1:47.05        
     1) Mo, Samuel 12                   2) Fierro Joyce, Billy 12         
     3) Barry, Charles C 11             4) Volkov, Sasha A 12             
                  26.75       45.50 (18.75)     1:21.83 (36.33)     1:47.05 (25.22)
  2 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:56.55    1:57.48        
     1) Wittwer, Peter 12               2) Dalton, Beau R 12              
     3) Hogan, Brett R 12               4) Mo, Daniel G 11                
                  29.51       58.87 (29.36)     1:28.25 (29.38)     1:57.48 (29.23)
  3 Badger Swim Club-MR  'C'                    2:08.55    2:01.96        
     1) Bernstein, Joby B 11            2) Hogan, Colin J 11              
     3) Kennon, Rory F 12               4) Lyons, Sean P 11               
                  29.86       59.26 (29.40)     1:31.74 (32.48)     2:01.96 (30.22)
  4 Harbor Seals-MR  'A'                        2:11.93    2:05.30        
     1) Rookwood Jr., William K 11      2) Palacios, David D 11           
     3) Langaman, Matthew G 11          4) Wodecki, Tomasz 12             
                  29.16       59.84 (30.68)     1:31.37 (31.53)     2:05.30 (33.93)
  5 Old Westbury Aquatics-MR  'A'               2:03.22    2:05.32        
     1) Peng, Didi Y 12                 2) Kelkar, Ashwin D 12            
     3) Conway, John T 11               4) Kuehn, Thomas J 11             
                  26.44     1:01.45 (35.01)     1:36.79 (35.34)     2:05.32 (28.53)
  6 Apex Swim Club-MR  'A'                      2:11.23    2:06.57        
     1) Zhivkov, Panio G 12             2) Rodriguez, Jose M 12           
     3) Szkolnicki, Mark 12             4) Quito, Brandon E 11            
                  29.80     1:00.30 (30.50)     1:34.62 (34.32)     2:06.57 (31.95)
  7 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            1:42.20    2:16.52        
     1) VanManen, Ryan 12               2) Villani, Philip J 12           
     3) Fulgieri, Dominick J 11         4) Chan, Brendan 11               
                  33.07     1:07.84 (34.77)      1:17.02 (9.18)     2:16.52 (59.50)
  8 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        2:18.09    2:21.32        
     1) Infante, Justin L 11            2) Chen, Zhaoyu 12                
     3) Diaz, Ariel R 12                4) Bender, Brett 12               
                  32.96     1:09.34 (36.38)     1:51.48 (42.14)     2:21.32 (29.84)
 
Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krey, Matt M        16 Badger-MR            1:51.46    1:50.18        
                  25.09       53.40 (28.31)     1:22.69 (29.29)     1:50.18 (27.49)
  2 Huff, Andrew C      16 Badger-MR            1:49.18    1:50.27        
                  25.57       53.60 (28.03)     1:22.38 (28.78)     1:50.27 (27.89)
  3 Duch, Jack          16 RedTails-MR          1:52.47    1:53.20        
                  25.46       54.20 (28.74)     1:23.86 (29.66)     1:53.20 (29.34)
  4 Hughes, Mike G      17 Badger-MR            1:55.14    1:54.15        
                  26.39       55.00 (28.61)     1:24.71 (29.71)     1:54.15 (29.44)
  5 DriwingA, Chris M   27 Nyac-MR              1:52.00    1:54.24        
                  25.95       54.46 (28.51)     1:24.69 (30.23)     1:54.24 (29.55)
  6 Nam, Timothy K      16 Badger-MR            1:55.30    1:56.23        
                  26.22       55.19 (28.97)     1:25.84 (30.65)     1:56.23 (30.39)
  7 Chow, Kyle W        16 Badger-MR            1:56.76    1:56.84        
                  26.53       56.27 (29.74)     1:26.75 (30.48)     1:56.84 (30.09)
  8 Callahan, Fletcher  34 Nyac-MR              1:52.00    1:57.71        
                  27.59       56.81 (29.22)     1:27.18 (30.37)     1:57.71 (30.53)
  9 Morrissey, Sean W   17 Badger-MR            1:50.31    1:57.86        
                  26.88       56.69 (29.81)     1:27.38 (30.69)     1:57.86 (30.48)
 10 Lyons, Brian L      15 Badger-MR            1:56.44    1:58.28        
                  27.14       56.78 (29.64)     1:27.68 (30.90)     1:58.28 (30.60)
 11 Lee, Marc A         15 Apex-MR              2:03.38    1:58.59        
                  26.28       56.62 (30.34)     1:28.38 (31.76)     1:58.59 (30.21)
 12 Collins, Wyatt C    16 Badger-MR            1:59.15    1:58.69        
                  26.80       56.49 (29.69)     1:27.48 (30.99)     1:58.69 (31.21)
 13 Laracy, Kyle A      31 Nyac-MR              1:55.00    1:59.56        
                  27.95       57.67 (29.72)     1:28.74 (31.07)     1:59.56 (30.82)
 14 Gallimore, Chris M  15 NFS-MR               2:04.39    1:59.61        
                  27.68       57.77 (30.09)     1:29.54 (31.77)     1:59.61 (30.07)
 15 Johanson, Tim       17 Badger-MR            1:58.99    2:00.13        
                  27.26       57.34 (30.08)     1:28.53 (31.19)     2:00.13 (31.60)
 16 Dupres, Paul P      15 RedTails-MR          1:54.92    2:00.17        
                  27.76       58.10 (30.34)     1:29.28 (31.18)     2:00.17 (30.89)
 17 Chrzanowski, Chris  15 Badger-MR            1:59.40    2:00.43        
                  27.04       57.93 (30.89)     1:29.57 (31.64)     2:00.43 (30.86)
 18 Kennon, Jack        17 Badger-MR            2:00.61    2:00.53        
                  26.55       56.93 (30.38)     1:28.78 (31.85)     2:00.53 (31.75)
 19 Kingston, Yohancey  14 NFS-MR               2:01.93    2:00.87        
                  26.11       56.16 (30.05)     1:28.90 (32.74)     2:00.87 (31.97)
 20 Spires, David A     23 NYCC-MR              2:00.22    2:02.07        
                  28.09       58.98 (30.89)     1:30.39 (31.41)     2:02.07 (31.68)
 21 Johnstone, Sean O   15 NFS-MR               1:58.73    2:02.37        
                  26.90       56.62 (29.72)     1:28.77 (32.15)     2:02.37 (33.60)
 22 Hart, Bryan J       14 NFS-MR               2:04.57    2:03.03        
                  27.07       58.19 (31.12)     1:30.06 (31.87)     2:03.03 (32.97)
 23 Phillips, Andrew    17 NFS-MR               2:08.70    2:04.27        
                  28.11       58.72 (30.61)     1:31.45 (32.73)     2:04.27 (32.82)
 24 Peralta, Ramon E    14 Apex-MR              2:16.75    2:04.60        
                  26.56       56.99 (30.43)     1:30.72 (33.73)     2:04.60 (33.88)
 25 Narvaez, Marco      17 RedTails-MR          2:00.37    2:04.61        
                  27.46       58.83 (31.37)     1:32.41 (33.58)     2:04.61 (32.20)
 26 Hernandez, Jason    15 NFS-MR               2:06.20    2:06.16        
                  27.69       59.65 (31.96)     1:33.24 (33.59)     2:06.16 (32.92)
 27 Poblador, Jason G   15 OWA-MR               2:13.67    2:06.34        
                  28.76     1:00.88 (32.12)     1:34.76 (33.88)     2:06.34 (31.58)
 28 Connolly, Gerard    15 NYCC-MR              2:15.00    2:06.39        
                  27.99       59.37 (31.38)     1:33.03 (33.66)     2:06.39 (33.36)
 29 Zhivkov, Ivan G     14 Apex-MR              2:12.61    2:06.95        
                  29.40     1:02.33 (32.93)     1:35.26 (32.93)     2:06.95 (31.69)
 30 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            2:00.98    2:07.27        
                  29.30     1:00.91 (31.61)     1:34.63 (33.72)     2:07.27 (32.64)
 31 Murphy, Thomas P    13 OWA-MR               2:06.03    2:10.24        
                  28.80     1:01.03 (32.23)     1:35.93 (34.90)     2:10.24 (34.31)
 32 Bryan, Kareem N     13 NFS-MR               2:14.52    2:11.58        
                                1:04.02 ( )   2:11.58 (1:07.56)                    
 33 Slutsky, Daniel     15 RedTails-MR          2:13.00    2:11.98        
                  29.60     1:03.57 (33.97)     1:38.60 (35.03)     2:11.98 (33.38)
 34 Shaw, Maliek        15 NFS-MR               2:17.71    2:16.19        
                  30.45     1:05.15 (34.70)     1:40.69 (35.54)     2:16.19 (35.50)
 35 Shala, Nick         17 Apex-MR              2:10.59    2:16.39        
                  28.81     1:02.13 (33.32)     1:39.47 (37.34)     2:16.39 (36.92)
 36 Stefanko, Igor      15 Shy/Seals-MR         2:19.61    2:17.24        
                  30.04     1:05.66 (35.62)     1:41.68 (36.02)     2:17.24 (35.56)
 37 Shlykov, Dmitry     16 Apex-MR              2:29.72    2:22.93        
                  31.80     1:08.41 (36.61)     1:46.51 (38.10)     2:22.93 (36.42)
 38 Mitchell, Kadeem A  16 NFS-MR               2:26.20    2:23.31        
                  30.51     1:06.73 (36.22)     1:46.27 (39.54)     2:23.31 (37.04)
 39 Foo, James F        15 HS-MR                2:15.00    2:23.54        
                  30.97     1:07.07 (36.10)     1:45.94 (38.87)     2:23.54 (37.60)
 40 Zemskov, Kirill I   15 Aquaflames-MR        2:28.78    2:24.76        
                  31.15     1:06.66 (35.51)     1:45.01 (38.35)     2:24.76 (39.75)
 41 Kondratenko, Artem  15 Apex-MR              2:45.00    2:25.57        
                  29.46     1:05.77 (36.31)     1:46.11 (40.34)     2:25.57 (39.46)
 42 Mirman, Igal        15 Aquaflames-MR        2:29.78    2:26.21        
                  31.84     1:09.25 (37.41)     1:48.89 (39.64)     2:26.21 (37.32)
 43 Semenov, Igor       13 Shy/Seals-MR         2:19.47    2:26.78        
                  30.70     1:08.17 (37.47)     1:47.88 (39.71)     2:26.78 (38.90)
 44 Awon, Soham K       14 OWA-MR               2:36.11    2:27.20        
                  32.55     1:09.63 (37.08)     1:48.95 (39.32)     2:27.20 (38.25)
 45 Shaimerdenov, Ospa  13 Apex-MR              3:15.00    2:27.79        
                  32.10     1:09.99 (37.89)     1:50.05 (40.06)     2:27.79 (37.74)
 46 Francis, Michael    14 NFS-MR               2:27.95    2:28.57        
                  31.81     1:08.08 (36.27)     1:48.47 (40.39)     2:28.57 (40.10)
 47 Oczos, David        13 HS-MR                2:30.00    2:29.71        
                  32.00     1:08.87 (36.87)     1:49.29 (40.42)     2:29.71 (40.42)
 48 Elie, Daniel        13 RedTails-MR          2:40.09    2:32.70        
                  31.97     1:10.16 (38.19)     1:51.65 (41.49)     2:32.70 (41.05)
 49 Baravik, Dzianis    13 Shy/Seals-MR         2:34.69    2:35.19        
                  32.79     1:10.73 (37.94)     1:52.91 (42.18)     2:35.19 (42.28)
 50 Musheyev, Benjamin  15 Aquaflames-MR        2:49.67    2:41.18        
                  34.99     1:16.03 (41.04)     2:00.05 (44.02)     2:41.18 (41.13)
 51 Albritton, Azikiwe  15 NFS-MR               2:49.58    2:43.64        
                  33.96     1:15.33 (41.37)     2:01.20 (45.87)     2:43.64 (42.44)
 52 Clancy, Jack        13 NYCC-MR              2:35.00    2:44.25        
                  34.48     1:15.75 (41.27)     2:01.29 (45.54)     2:44.25 (42.96)
 53 Gorokhovsky, Phill  13 Shy/Seals-MR         2:51.41    2:46.09        
                  10.84   1:20.03 (1:09.19)     2:03.48 (43.45)     2:46.09 (42.61)
 54 Prayor, JJ          13 NFS-MR               2:50.00    2:53.54        
                  35.37     1:17.65 (42.28)   2:53.54 (1:35.89)                    
 -- Shala, Chip         15 Apex-MR              2:10.39         DQ        
                  26.92       58.21 (31.29)     1:34.66 (36.45)          DQ (37.81)
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Krey, Matt M        16 Badger-MR            1:57.73    2:00.39        
                  27.68       57.63 (29.95)     1:29.17 (31.54)     2:00.39 (31.22)
  2 McVicker, Mike      15 Badger-MR            2:09.34    2:08.94        
                  30.45     1:02.94 (32.49)     1:36.64 (33.70)     2:08.94 (32.30)
  3 Hughes, Mike G      17 Badger-MR            2:02.75    2:09.19        
                  29.42     1:02.18 (32.76)     1:36.44 (34.26)     2:09.19 (32.75)
  4 Chow, Kyle W        16 Badger-MR            2:08.66    2:09.90        
                  29.76     1:01.99 (32.23)     1:35.88 (33.89)     2:09.90 (34.02)
  5 Dupres, Abel        13 RedTails-MR          2:17.84    2:13.48        
                  31.16     1:04.55 (33.39)     1:39.24 (34.69)     2:13.48 (34.24)
  6 Johanson, Tim       17 Badger-MR            2:12.34    2:15.44        
                  31.72     1:05.97 (34.25)     1:40.71 (34.74)     2:15.44 (34.73)
  7 Peralta, Ramon E    14 Apex-MR              2:27.80    2:17.62        
                  31.39     1:06.19 (34.80)     1:42.32 (36.13)     2:17.62 (35.30)
  8 Morrissey, Sean W   17 Badger-MR            2:15.49    2:18.13        
                  32.92     1:07.99 (35.07)     1:43.47 (35.48)     2:18.13 (34.66)
  9 Chrzanowski, Chris  15 Badger-MR            2:15.29    2:18.14        
                  33.72     1:09.14 (35.42)     1:44.21 (35.07)     2:18.14 (33.93)
 10 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            2:12.43    2:18.86        
                  32.73     1:08.16 (35.43)     1:44.44 (36.28)     2:18.86 (34.42)
 11 Kennon, Jack        17 Badger-MR            2:17.88    2:19.96        
                  33.62     1:08.99 (35.37)     1:44.84 (35.85)     2:19.96 (35.12)
 12 Spires, David A     23 NYCC-MR              2:13.00    2:20.06        
                  32.43     1:07.42 (34.99)     1:43.71 (36.29)     2:20.06 (36.35)
 13 Collins, Wyatt C    16 Badger-MR            2:30.45    2:21.02        
                  33.35     1:08.30 (34.95)     1:44.69 (36.39)     2:21.02 (36.33)
 14 Lee, Marc A         15 Apex-MR              2:30.72    2:22.83        
                  34.61     1:11.14 (36.53)     1:48.01 (36.87)     2:22.83 (34.82)
 15 Zhivkov, Ivan G     14 Apex-MR              2:36.30    2:23.74        
                  33.13     1:10.12 (36.99)     1:47.85 (37.73)     2:23.74 (35.89)
 16 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            2:31.55    2:26.88        
                  35.02     1:11.78 (36.76)     1:49.34 (37.56)     2:26.88 (37.54)
 17 Stefanko, Igor      15 Shy/Seals-MR         2:30.41    2:32.79        
                  36.00     1:15.48 (39.48)     1:54.53 (39.05)     2:32.79 (38.26)
 18 Shala, Nick         17 Apex-MR              2:35.61    2:35.22        
                  36.71     1:15.27 (38.56)     1:55.83 (40.56)     2:35.22 (39.39)
 19 Shala, Chip         15 Apex-MR              2:28.90    2:37.28        
                  33.93     1:14.59 (40.66)     1:56.86 (42.27)     2:37.28 (40.42)
 20 Foo, James F        15 HS-MR                2:30.00    2:41.87        
                  34.60     1:15.18 (40.58)     1:58.42 (43.24)     2:41.87 (43.45)
 21 Semenov, Igor       13 Shy/Seals-MR         2:40.72    2:43.83        
                  35.57     1:14.65 (39.08)     1:53.43 (38.78)     2:43.83 (50.40)
 22 Oczos, David        13 HS-MR                3:02.08    2:47.97        
 23 Bryan, Kareem N     13 NFS-MR               2:46.18    2:50.93        
                                                    2:02.58 ( )     2:50.93 (48.35)
 24 Mirman, Igal        15 Aquaflames-MR        2:38.67    2:51.37        
                                1:24.66 ( )     2:09.16 (44.50)     2:51.37 (42.21)
 25 Ursu, Michael A     15 Aquaflames-MR        2:56.31    2:54.28        
                  37.89     1:22.00 (44.11)     2:08.47 (46.47)     2:54.28 (45.81)
 26 Musheyev, Benjamin  15 Aquaflames-MR        2:55.77    2:56.50        
                  43.24     1:28.99 (45.75)   2:56.50 (1:27.51)                    
 27 Baravik, Dzianis    13 Shy/Seals-MR         3:26.18    2:58.27        
                  41.30     1:25.97 (44.67)     2:11.74 (45.77)     2:58.27 (46.53)
 28 Abramov, Yuriy      15 Aquaflames-MR        2:43.78    3:01.16        
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nam, Timothy K      16 Badger-MR              59.84    1:01.82        
                  28.80     1:01.82 (33.02)                                        
  2 McVicker, Mike      15 Badger-MR            1:01.85    1:03.35        
                  30.01     1:03.35 (33.34)                                        
  3 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR              1:04.98    1:05.85        
                  31.12     1:05.85 (34.73)                                        
  4 Jacobson, Matt A    16 Badger-MR            1:01.27    1:07.45        
                  31.59     1:07.45 (35.86)                                        
  5 Hughes, Mike G      17 Badger-MR            1:07.65    1:07.71        
                  31.78     1:07.71 (35.93)                                        
  6 Gallimore, Chris M  15 NFS-MR               1:05.95    1:08.37        
                  31.69     1:08.37 (36.68)                                        
  7 Huff, Andrew C      16 Badger-MR            1:12.23    1:10.54        
                  33.80     1:10.54 (36.74)                                        
  8 Kooperkamp, Nathan  17 RedTails-MR          1:10.16    1:10.90        
                  32.90     1:10.90 (38.00)                                        
  9 Zhivkov, Ivan G     14 Apex-MR              1:13.54    1:11.38        
                  33.85     1:11.38 (37.53)                                        
 10 Phillips, Andrew    17 NFS-MR               1:13.63    1:11.72        
                  33.77     1:11.72 (37.95)                                        
 11 Dupres, Abel        13 RedTails-MR          1:12.71    1:12.63        
                  34.31     1:12.63 (38.32)                                        
 12 Johnstone, Sean O   15 NFS-MR               1:16.34    1:12.94        
                  34.60     1:12.94 (38.34)                                        
 13 Mitchell, Kadeem A  16 NFS-MR               1:15.02    1:15.58        
                  35.54     1:15.58 (40.04)                                        
 14 Connolly, Gerard    15 NYCC-MR              1:17.29    1:15.61        
                  35.53     1:15.61 (40.08)                                        
 15 Slutsky, Daniel     15 RedTails-MR          1:13.76    1:16.82        
                  35.91     1:16.82 (40.91)                                        
 16 Shaw, Maliek        15 NFS-MR               1:18.63    1:18.02        
                  36.43     1:18.02 (41.59)                                        
 17 Semenov, Igor       13 Shy/Seals-MR         1:20.03    1:19.33        
                  36.46     1:19.33 (42.87)                                        
 18 Zemskov, Kirill I   15 Aquaflames-MR        1:19.81    1:19.65        
                  37.93     1:19.65 (41.72)                                        
 19 Shala, Nick         17 Apex-MR              1:18.13    1:20.18        
                  38.03     1:20.18 (42.15)                                        
 20 Stefanko, Igor      15 Shy/Seals-MR         1:23.37    1:22.15        
                  38.73     1:22.15 (43.42)                                        
 21 Francis, Michael    14 NFS-MR               1:21.53    1:24.52        
                  40.01     1:24.52 (44.51)                                        
 22 Baravik, Dzianis    13 Shy/Seals-MR         1:23.91    1:27.55        
                  41.37     1:27.55 (46.18)                                        
 23 Shala, Chip         15 Apex-MR              1:20.57    1:27.63        
                  38.58     1:27.63 (49.05)                                        
 24 Ursu, Michael A     15 Aquaflames-MR        1:30.81    1:27.87        
                  41.23     1:27.87 (46.64)                                        
 25 Shlykov, Dmitry     16 Apex-MR              1:23.36    1:30.07        
                  41.32     1:30.07 (48.75)                                        
 26 Kondratenko, Artem  15 Apex-MR              1:30.00    1:30.58        
                  41.84     1:30.58 (48.74)                                        
 27 Awon, Soham K       14 OWA-MR               1:34.52    1:30.77        
                  42.50     1:30.77 (48.27)                                        
 28 Elie, Daniel        13 RedTails-MR          1:35.59    1:32.40        
                  42.77     1:32.40 (49.63)                                        
 29 Kunze, Colin J      11 NYCC-MR              1:31.56    1:33.12        
                  43.40     1:33.12 (49.72)                                        
 30 Oczos, David        13 HS-MR                1:39.00    1:35.86        
                  45.19     1:35.86 (50.67)                                        
 31 Prayor, JJ          13 NFS-MR               1:49.00    1:43.80        
                  12.89   1:43.80 (1:30.91)                                        
 32 Shaimerdenov, Ospa  13 Apex-MR              1:40.00    1:46.32        
                  11.59   1:46.32 (1:34.73)                                        
 -- Albritton, Azikiwe  15 NFS-MR               1:56.61         DQ        
                  48.09          DQ (57.29)                                        
 -- Hart, Bryan J       14 NFS-MR               1:15.18         DQ        
                  35.58          DQ (39.95)                                        
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Matt A    16 Badger-MR            1:58.70    2:04.32        
                  27.27       58.81 (31.54)     1:31.13 (32.32)     2:04.32 (33.19)
  2 Hernandez, Jason    15 NFS-MR               2:17.03    2:21.28        
                  30.22     1:05.38 (35.16)     1:43.19 (37.81)     2:21.28 (38.09)
  3 Lyons, Brian L      15 Badger-MR            2:09.45    2:22.27        
                  31.14     1:07.11 (35.97)     1:44.32 (37.21)     2:22.27 (37.95)
  4 Phillips, Andrew    17 NFS-MR               2:26.20    2:24.87        
                  30.11     1:05.23 (35.12)     1:43.99 (38.76)     2:24.87 (40.88)
  5 Johnstone, Sean O   15 NFS-MR               2:29.40    2:25.21        
                  30.51     1:05.35 (34.84)     1:44.75 (39.40)     2:25.21 (40.46)
  6 Duch, Jack          16 RedTails-MR          2:23.30    2:25.24        
                  30.89     1:07.65 (36.76)     1:46.93 (39.28)     2:25.24 (38.31)
  7 Lee, Marc A         15 Apex-MR              2:57.88    2:25.45        
                  31.24     1:08.95 (37.71)     1:47.91 (38.96)     2:25.45 (37.54)
  8 Kingston, Yohancey  14 NFS-MR               2:21.81    2:28.54        
                  28.83     1:05.21 (36.38)     1:46.70 (41.49)     2:28.54 (41.84)
  9 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            2:33.77    2:30.65        
                  33.00     1:11.37 (38.37)     1:51.33 (39.96)     2:30.65 (39.32)
 10 Murphy, Thomas P    13 OWA-MR               2:25.20    2:35.85        
                  10.07       33.33 (23.26)     1:12.97 (39.64)   2:35.85 (1:22.88)
 11 Bryan, Kareem N     13 NFS-MR               2:45.08    2:46.61        
                  33.16     1:14.06 (40.90)     2:00.71 (46.65)     2:46.61 (45.90)
 12 Francis, Michael    14 NFS-MR               3:21.23    3:00.55        
                  38.55     1:24.84 (46.29)     2:13.44 (48.60)     3:00.55 (47.11)
 13 Shlykov, Dmitry     16 Apex-MR              3:10.00    3:02.54        
                  35.36     1:19.43 (44.07)     2:10.06 (50.63)     3:02.54 (52.48)
 14 Mitchell, Kadeem A  16 NFS-MR               3:31.44    3:08.72        
                  36.65     1:25.78 (49.13)     2:17.82 (52.04)     3:08.72 (50.90)
 -- Peralta, Ramon E    14 Apex-MR              3:10.10         DQ        
                  34.33     1:19.87 (45.54)     2:07.51 (47.64)          DQ (45.37)
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jacobson, Matt A    16 Badger-MR            4:20.96    4:22.32        
                  27.06       57.70 (30.64)     1:32.52 (34.82)     2:06.27 (33.75)
        2:43.75 (37.48)     3:22.01 (38.26)     3:53.06 (31.05)     4:22.32 (29.26)
  2 Huff, Andrew C      16 Badger-MR            4:23.03    4:28.75        
                  27.66       59.50 (31.84)     1:33.80 (34.30)     2:08.10 (34.30)
        2:48.97 (40.87)     3:30.04 (41.07)     3:59.84 (29.80)     4:28.75 (28.91)
  3 Kamata, Muneki      17 NYCC-MR              4:35.00    4:31.72        
                  26.52       57.94 (31.42)     1:32.46 (34.52)     2:06.81 (34.35)
        2:45.73 (38.92)     3:26.73 (41.00)     3:59.08 (32.35)     4:31.72 (32.64)
  4 Nam, Timothy K      16 Badger-MR            4:28.33    4:33.34        
                  28.24     1:01.43 (33.19)     1:36.55 (35.12)     2:11.89 (35.34)
        2:48.81 (36.92)     3:26.44 (37.63)     3:59.70 (33.26)     4:33.34 (33.64)
  5 McVicker, Mike      15 Badger-MR            4:48.12    4:36.14        
                  29.83     1:04.57 (34.74)     1:39.60 (35.03)     2:14.09 (34.49)
        2:52.63 (38.54)     3:31.37 (38.74)     4:04.06 (32.69)     4:36.14 (32.08)
  6 Krey, Matt M        16 Badger-MR            4:49.84    4:36.74        
                  28.74     1:02.63 (33.89)     1:35.63 (33.00)     2:09.37 (33.74)
        2:49.72 (40.35)     3:31.67 (41.95)     4:05.69 (34.02)     4:36.74 (31.05)
  7 Morrissey, Sean W   17 Badger-MR            4:22.73    4:43.65        
                  29.59     1:04.93 (35.34)     1:41.30 (36.37)     2:17.63 (36.33)
        2:58.45 (40.82)     3:39.97 (41.52)     4:12.10 (32.13)     4:43.65 (31.55)
  8 Hughes, Kevin J     13 Badger-MR            4:56.78    4:54.56        
                  32.19     1:10.09 (37.90)     1:45.97 (35.88)     2:22.10 (36.13)
        3:06.18 (44.08)     3:50.16 (43.98)     4:22.97 (32.81)     4:54.56 (31.59)
  9 Lyons, Brian L      15 Badger-MR            4:54.87    4:55.93        
                  30.25     1:05.46 (35.21)     1:43.49 (38.03)     2:20.69 (37.20)
        3:05.36 (44.67)     3:50.69 (45.33)     4:23.98 (33.29)     4:55.93 (31.95)
 10 Gallimore, Chris M  15 NFS-MR               5:15.87    4:58.46        
                  29.81     1:07.76 (37.95)     1:47.47 (39.71)     2:26.44 (38.97)
        3:08.26 (41.82)     3:51.15 (42.89)     4:25.47 (34.32)     4:58.46 (32.99)
 11 Dupres, Abel        13 RedTails-MR          5:16.28    5:00.29        
                  30.03     1:06.23 (36.20)     1:44.09 (37.86)     2:21.46 (37.37)
        3:05.83 (44.37)     3:49.54 (43.71)     4:25.69 (36.15)     5:00.29 (34.60)
 12 Fierro Joyce, Bill  12 Badger-MR            5:13.26    5:06.33        
                  32.36     1:09.03 (36.67)     1:48.69 (39.66)     2:28.12 (39.43)
        3:11.63 (43.51)     3:57.90 (46.27)     4:32.11 (34.21)     5:06.33 (34.22)
 13 Hart, Bryan J       14 NFS-MR               5:20.00    5:08.47        
                  33.71     1:16.02 (42.31)     1:55.46 (39.44)     2:33.23 (37.77)
        3:16.44 (43.21)     4:00.57 (44.13)     4:36.34 (35.77)     5:08.47 (32.13)
 14 Kingston, Yohancey  14 NFS-MR               5:19.00    5:08.62        
                  29.15     1:05.99 (36.84)     1:48.59 (42.60)     2:30.02 (41.43)
        3:16.36 (46.34)     4:03.74 (47.38)     4:36.42 (32.68)     5:08.62 (32.20)
 15 Murphy, Thomas P    13 OWA-MR               5:06.08    5:09.69        
                  32.17                             1:51.83 ( )     2:32.07 (40.24)
        3:16.17 (44.10)     4:00.78 (44.61)   5:09.69 (1:08.91)                    
 16 Hernandez, Jason    15 NFS-MR               5:19.62    5:16.24        
                   9.93     1:03.39 (53.46)     1:43.34 (39.95)     2:22.53 (39.19)
        3:11.00 (48.47)     4:01.69 (50.69)     4:39.90 (38.21)     5:16.24 (36.34)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 NY Athletic Club-MR  'B'                    1:29.50    1:28.35        
     1) Fishman, Alan J 23              2) Diette, Daniel F 23            
     3) Kane, Brian 28                  4) Berg, Ryan C 22                
                  21.88       44.72 (22.84)     1:06.27 (21.55)     1:28.35 (22.08)
  2 NY Athletic Club-MR  'A'                    1:29.50    1:30.74        
     1) Blaze, Cliff F 36               2) Shaw, Brad F 30                
     3) Schned, Paul A 26               4) Raymond, Spencer W 25          
                  23.58       46.69 (23.11)     1:09.00 (22.31)     1:30.74 (21.74)
  3 NY Athletic Club-MR  'D'                    1:29.50    1:32.33        
     1) Welstead, Duncan G 28           2) Griffis, David F 22            
     3) Loveless, James 28              4) Watland, Jordan G 27           
                  24.00       46.85 (22.85)     1:09.92 (23.07)     1:32.33 (22.41)
  4 Badger Swim Club-MR  'A'                    1:25.94    1:33.50        
     1) Krey, Matt M 16                 2) Jacobson, Matt A 16            
     3) Huff, Andrew C 16               4) Nam, Timothy K 16              
                  22.77       46.73 (23.96)     1:10.25 (23.52)     1:33.50 (23.25)
  5 NY Athletic Club-MR  'C'                    1:29.50    1:33.53        
     1) Mack, Joseph E 22               2) Fillingham, Yale A 22          
     3) Lehrer, Shaun 25                4) Werner, Scott S 27             
                  25.28       47.72 (22.44)     1:10.38 (22.66)     1:33.53 (23.15)
  6 Nu-Finmen Swim Club-MR  'A'                 1:35.78    1:34.88        
     1) Gallimore, Chris M 15           2) Kingston, Yohancey 14          
     3) Phillips, Andrew 17             4) Johnstone, Sean O 15           
                  24.16       48.29 (24.13)     1:11.53 (23.24)     1:34.88 (23.35)
  7 Riverbank RedTails Swim Team-MR  'A'        1:36.13    1:37.44        
     1) Dupres, Paul P 15               2) Narvaez, Marco 17              
     3) Dupres, Abel 13                 4) Duch, Jack 16                  
                  24.53       49.75 (25.22)     1:14.29 (24.54)     1:37.44 (23.15)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                    1:28.77    1:39.95        
     1) McVicker, Mike 15               2) Johanson, Tim 17               
     3) Hughes, Mike G 17               4) Kennon, Jack 17                
                  25.30       50.06 (24.76)     1:14.97 (24.91)     1:39.95 (24.98)
  9 Badger Swim Club-MR  'C'                    1:33.12    1:41.32        
     1) Morrissey, Sean W 17            2) Hughes, Kevin J 13             
     3) Lyons, Brian L 15               4) Chrzanowski, Chris H 15        
                  25.71       51.82 (26.11)     1:17.00 (25.18)     1:41.32 (24.32)
 10 Nu-Finmen Swim Club-MR  'B'                 1:43.50    1:44.26        
     1) Hernandez, Jason 15             2) Hart, Bryan J 14               
     3) Bryan, Kareem N 13              4) Mitchell, Kadeem A 16          
                  25.57       51.18 (25.61)     1:16.51 (25.33)     1:44.26 (27.75)
 11 Apex Swim Club-MR  'B'                      2:00.00    1:48.97        
     1) Kondratenko, Artem V 15         2) Shala, Nick 17                 
     3) Shala, Chip 15                  4) Shaimerdenov, Ospan 13         
                  26.62       53.25 (26.63)     1:19.30 (26.05)     1:48.97 (29.67)
 12 Central Queens Ym-Ywha-MR  'A'                   NT    1:51.04        
     1) Musheyev, Benjamin 15           2) Mirman, Igal 15                
     3) Ursu, Michael A 15              4) Zemskov, Kirill I 15           
                  28.24       55.42 (27.18)     1:23.70 (28.28)     1:51.04 (27.34)
 -- Apex Swim Club-MR  'A'                      1:50.00         DQ        
     1) Lee, Marc A 15                  2) Peralta, Ramon E 14            
     3) Shlykov, Dmitry 16              4) Zhivkov, Ivan G 14             
                  24.35       50.22 (25.87)     1:16.68 (26.46)          DQ (26.16)

Brought to you by Computer Aide, Inc.