2006 MR AG Early Bird Invitational - 11/17/2006 to 11/19/2006         
                              Sanction #: 061102                               

 
Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa    8 Pace-MR                15.95      16.57         20  
  2 Lee, Jamie T         7 Pace-MR                20.28      16.87         17  
  3 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           17.24      17.03         16  
  4 Shea, Amanda W       8 HYB-MR                 19.40      17.15         15  
  5 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           18.08      17.19         14  
  6 Pokorne, Emma R      8 Pace-MR                28.00      18.11         13  
  7 McClung, Demi R      7 Pace-MR                18.40      18.23         12  
  8 Cho, Jessica J       8 Pace-MR                22.00      18.48         11  
  9 Andreozzi, Kristen   8 Pace-MR                29.00      19.00          9  
 10 Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR     21.06      19.78          7  
 11 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           24.25      20.15          6  
 12 Fontaine, Chiara A   7 Pace-MR                30.00      20.35          5  
 13 Kern, Marina         8 Pace-MR                25.00      22.00          4  
 14 Klein, Sarah E       8 Pace-MR                24.80      23.43          3  
 15 Greco, Isbella M     8 Pace-MR                27.00      23.77          2  
 16 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR           19.43      23.83          1  
 17 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR              26.18      24.88        
 18 Scelta, Nicole E     8 Aqua Gems-MR           25.53      25.86        
 19 Donoghue, Mary E     8 Pace-MR                35.00      26.23        
 20 Pearce, Bobbie       8 Pace-MR                28.54      27.29        
 21 Donoghue, Megan M    6 Pace-MR                26.49      28.08        
 22 Cartularo, Madison   7 Pace-MR                27.37      30.10        
 23 Mitchell, Jessica    6 Aqua Gems-MR           31.59      36.98        
 24 Kisor, Amelia M      5 Aqua Gems-MR           45.42      50.89        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           39.45      35.90         20  
  2 Morgan, Alice T      8 NBS-MR                 40.00      38.54         17  
  3 Pokorne, Emma R      8 Pace-MR                39.80      38.75         16  
  4 McClung, Demi R      7 Pace-MR                41.75      40.72         15  
  5 Lee, Jamie T         7 Pace-MR                53.11      40.84         14  
  6 Loli, Avery R        8 Mrst Barracudas-MR     39.11      41.18         13  
  7 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           46.66      41.56         12  
  8 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           39.44      41.80         11  
  9 Andreozzi, Kristen   8 Pace-MR                44.43      42.98          9  
 10 Cho, Jessica J       8 Pace-MR                42.69      43.06          7  
 11 Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR     47.70      43.25          6  
 12 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR            1:03.39      54.87          5  
 13 Tennyson-Hickey, E   7 Aqua Gems-MR         1:16.43    1:07.08          4  
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR         1:34.75    1:25.30         20  
                  40.24     1:25.30 (45.06)                                        
  2 Morgan, Alice T      8 NBS-MR               1:40.91    1:28.24         17  
                  42.39     1:28.24 (45.85)                                        
  3 Lee, Jamie T         7 Pace-MR              2:10.00    1:28.73         15  
                  41.80     1:28.73 (46.93)                                        
  4 Pokorne, Emma R      8 Pace-MR              1:35.00    1:29.51         16  
                  40.36     1:29.51 (49.15)                                        
  5 McClung, Demi R      7 Pace-MR              1:35.23    1:30.80         14  
                  42.44     1:30.80 (48.36)                                        
  6 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR         1:34.44    1:35.46         13  
                  44.46     1:35.46 (51.00)                                        
  7 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR         1:45.43    1:35.63         12  
                  44.30     1:35.63 (51.33)                                        
  8 Cho, Jessica J       8 Pace-MR              2:00.00    1:39.40         11  
                  47.10     1:39.40 (52.30)                                        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa    8 Pace-MR                21.03      20.18         20  
  2 Lee, Jamie T         7 Pace-MR                24.53      20.24         17  
  3 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           20.91      21.07         16  
  4 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           23.07      21.71         15  
  5 Morgan, Alice T      8 NBS-MR                 25.47      21.73         14  
  6 Andreozzi, Kristen   8 Pace-MR                32.00      22.03         13  
  7 Shea, Amanda W       8 HYB-MR                 24.65      22.60         12  
  8 McClung, Demi R      7 Pace-MR                23.54      22.97         11  
  9 Pokorne, Emma R      8 Pace-MR                35.00      23.51          9  
 10 Cho, Jessica J       8 Pace-MR                26.00      23.61          7  
 11 Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR     29.40      23.88          6  
 12 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           28.05      25.94          5  
 13 Scelta, Nicole E     8 Aqua Gems-MR           35.08      26.41          4  
 14 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR           24.43      26.69          3  
 15 Greco, Isbella M     8 Pace-MR                29.00      27.60          2  
 16 Klein, Sarah E       8 Pace-MR                40.00      27.79          1  
 17 Kern, Marina         8 Pace-MR                35.00      27.83        
 18 Fontaine, Chiara A   7 Pace-MR                32.00      31.80        
 19 Donoghue, Megan M    6 Pace-MR                29.32      32.06        
 20 Cartularo, Madison   7 Pace-MR                30.45      33.03        
 21 Mitchell, Jessica    6 Aqua Gems-MR           31.24      33.14        
 22 Donoghue, Mary E     8 Pace-MR                38.00      33.24        
 23 Pearce, Bobbie       8 Pace-MR                32.13      37.30        
 24 Kisor, Amelia M      5 Aqua Gems-MR           40.86    1:00.63        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           48.82      44.19         20  
  2 Lee, Jamie T         7 Pace-MR                53.49      46.33         17  
  3 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           49.24      48.18         16  
  4 Andreozzi, Kristen   8 Pace-MR                51.72      48.79         15  
  5 McClung, Demi R      7 Pace-MR                48.67      49.51         14  
  6 Loli, Avery R        8 Mrst Barracudas-MR     49.76      51.87         13  
  7 Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR     52.40      52.81         12  
  8 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           47.43      56.01         11  
 
Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           23.55      23.75         20  
  2 Cho, Jessica J       8 Pace-MR                25.00      23.98         17  
  3 Pokorne, Emma R      8 Pace-MR                38.00      24.48         16  
  4 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           26.46      24.62         15  
  5 Andreozzi, Kristen   8 Pace-MR                35.00      25.23         14  
  6 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           26.43      26.95         13  
  7 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR              27.92      27.52         12  
  8 Greco, Isbella M     8 Pace-MR                39.00      28.16         11  
  9 Ziemba, Campbell E   7 Aqua Gems-MR           30.35      29.46          9  
 10 Klein, Sarah E       8 Pace-MR                32.55      29.78          7  
 11 Cartularo, Madison   7 Pace-MR                30.00      31.73          6  
 -- Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR     33.00         DQ        
 -- Donoghue, Megan M    6 Pace-MR                38.00         DQ        
 -- Fontaine, Chiara A   7 Pace-MR                40.00         DQ        
 -- Donoghue, Mary E     8 Pace-MR                40.00         DQ        
 -- Shea, Amanda W       8 HYB-MR                 28.45         DQ        
 -- Pearce, Bobbie       8 Pace-MR                37.24         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           56.17      51.59         20  
  2 Loli, Avery R        8 Mrst Barracudas-MR     55.25      51.82         17  
  3 Cho, Jessica J       8 Pace-MR                57.97      53.09         16  
  4 Pokorne, Emma R      8 Pace-MR                58.10      54.58         15  
  5 Andreozzi, Kristen   8 Pace-MR              1:01.27      55.91         14  
  6 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           55.85      56.09         13  
  7 McClung, Demi R      7 Pace-MR              1:02.83      56.38         12  
  8 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR            1:01.10      57.93         11  
 -- Grullon, Maia R      8 Mrst Barracudas-MR   1:05.00         DQ        
 -- Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           57.43         DQ        
 
Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T         7 Pace-MR                24.42      17.91         20  
  2 Thompson, Marissa    8 Pace-MR                19.09      18.36         17  
  3 Morgan, Alice T      8 NBS-MR                 21.10      18.72         16  
  4 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           23.85      19.83         15  
  5 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR           24.87      20.91         14  
  6 Andreozzi, Kristen   8 Pace-MR                38.00      22.82         13  
  7 McClung, Demi R      7 Pace-MR                23.44      23.87         12  
  8 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           20.43      24.27         11  
  9 Fontaine, Chiara A   7 Pace-MR                35.00      26.65          9  
 10 Klein, Sarah E       8 Pace-MR                45.00      26.72          7  
 11 Walsh, Katelyn K     6 Scd-Mr-MR              32.46      28.87          6  
 12 Kern, Marina         8 Pace-MR                45.00      28.99          5  
 13 Greco, Isbella M     8 Pace-MR                35.00      30.77          4  
 14 Donoghue, Mary E     8 Pace-MR                40.00      31.39          3  
 15 Scelta, Nicole E     8 Aqua Gems-MR           33.86      33.49          2  
 16 Cartularo, Madison   7 Pace-MR                40.00      35.88          1  
 -- Pearce, Bobbie       8 Pace-MR                40.15         DQ        
 -- Donoghue, Megan M    6 Pace-MR                32.48         DQ        
 
Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lee, Jamie T         7 Pace-MR              1:00.00      42.07         20  
  2 Morgan, Alice T      8 NBS-MR                 50.90      45.70         17  
  3 Pokorne, Emma R      8 Pace-MR              1:10.00      49.82         16  
  4 Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR           57.73      49.87         15  
  5 Cho, Jessica J       8 Pace-MR                53.43      53.68         14  
  6 Stangeby, Hailee M   8 Aqua Gems-MR           52.43      54.57         13  
 
Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Marissa    8 Pace-MR              1:33.61    1:29.61         20  
  2 Lee, Jamie T         7 Pace-MR              2:00.00    1:33.56         17  
                                  43.02 ( )     1:33.56 (50.54)                    
  3 Morgan, Alice T      8 NBS-MR               1:43.75    1:41.76         16  
                                  46.70 ( )     1:41.76 (55.06)                    
  4 Pokorne, Emma R      8 Pace-MR              2:00.00    1:42.74         15  
                                  48.22 ( )     1:42.74 (54.52)                    
  5 Cho, Jessica J       8 Pace-MR              2:00.00    1:48.34         14  
                                  50.61 ( )     1:48.34 (57.73)                    
  6 Owens, Brianna N     8 Aqua Gems-MR         2:00.73    1:50.31         13  
                                  50.91 ( )     1:50.31 (59.40)                    
  7 Kern, Marina         8 Pace-MR              2:00.00    2:16.23         12  
                                  59.79 ( )   2:16.23 (1:16.44)                    
 -- McClung, Demi R      7 Pace-MR              2:05.00         DQ        
                                  49.95 ( )          DQ (54.96)                    
 -- Hutzelmann, Denali   7 Aqua Gems-MR         2:14.07         DQ        
                                  48.54 ( )          DQ (51.19)                    
 
Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:19.43    1:16.01         40  
                  38.12     1:16.01 (37.89)                                        
 
Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:34.39    1:29.65         40  
                                  52.53 ( )     1:29.65 (37.12)                    
  2 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                      NT    1:42.65         34  
                                1:02.43 ( )     1:42.65 (40.22)                    
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'C'                    NT    1:50.69         32  
                                1:14.40 ( )     1:50.69 (36.29)                    
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'B'               2:09.72    2:01.98         30  
                                1:05.56 ( )     2:01.98 (56.42)                    
 
Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR           31.78      32.34         20  
  2 York, Jenna M       10 NBS-MR                 35.77      32.76         17  
  3 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR     35.61      34.35         16  
  4 Quezada, Betsy      10 Devil Fish-MR          34.83      34.44         15  
  5 Costigan, Abigail    9 Pace-MR                38.56      35.53         14  
  6 Kalletta, Claire M  10 UN-MR                  35.43      35.93         13  
  7 Williams, Claire I  10 NBS-MR                 36.72      36.14         12  
  8 Ruf, Katie           9 Devil Fish-MR          36.00      36.20         11  
  9 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR           36.34      37.37          9  
 10 Andreozzi, Daniell  10 Pace-MR                38.13      37.39          7  
 11 Flynn, Maggie G      9 Pace-MR                39.88      37.64          6  
 12 Phalon, Emily       10 Aqua Gems-MR           37.64      38.09          5  
 13 Miller, Kerri P      9 Pace-MR                39.53      38.15          4  
 14 Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR                37.56      38.19          3  
 15 Elwyn, Catherine K   9 Pace-MR                39.81      38.31          2  
 16 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR              40.66      39.14          1  
 17 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR           39.78      40.25        
 18 McClung, Taylor R    9 Pace-MR                41.16      40.75        
 19 Cahill, Allison E   10 Aqua Gems-MR           42.83      41.03        
 20 Schwartz, Isabella   9 Pace-MR                44.28      41.11        
 21 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR     42.55      41.14        
 22 Grieder, Isabel A   10 Pace-MR                41.66      41.51        
 23 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR           40.10      41.53        
 24 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR           38.02      42.00        
 25 Fasino, Claudia M   10 Aqua Gems-MR           41.39      44.17        
 26 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR     46.80      44.78        
 27 Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR           51.62      45.23        
 28 Ozer, Samantha L    10 Pace-MR                45.00      45.79        
 29 Dennis, Jennifer L   9 Mrst Barracudas-MR     53.48      52.69        
 -- Pagano, Megan        9 Devil Fish-MR          39.78         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR         1:00.93    1:01.63         20  
                  29.53     1:01.63 (32.10)                                        
  2 York, Jenna M       10 NBS-MR               1:20.79    1:12.45         17  
                  33.94     1:12.45 (38.51)                                        
  3 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR         1:17.54    1:13.59         16  
                  33.97     1:13.59 (39.62)                                        
  4 Gallagher, Megan E   9 Pace-MR              1:11.64    1:13.76         15  
                  36.16     1:13.76 (37.60)                                        
  5 Papitto, Erica A    10 Pace-MR              1:18.21    1:17.51         14  
                  36.55     1:17.51 (40.96)                                        
  6 Kalletta, Claire M  10 UN-MR                1:15.43    1:20.46         13  
                  37.36     1:20.46 (43.10)                                        
  7 Boncek, Katie M     10 Pbac-MR              1:20.25    1:22.80         12  
                  38.60     1:22.80 (44.20)                                        
  8 Williams, Claire I  10 NBS-MR               1:31.14    1:23.45         11  
                  37.00     1:23.45 (46.45)                                        
  9 Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR              1:26.06    1:23.47          9  
                  38.65     1:23.47 (44.82)                                        
 10 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR         1:27.11    1:24.50          7  
                  39.52     1:24.50 (44.98)                                        
 11 Andreozzi, Daniell  10 Pace-MR              1:35.00    1:24.64          6  
                  38.73     1:24.64 (45.91)                                        
 12 Flynn, Maggie G      9 Pace-MR              1:29.78    1:25.05          5  
                  40.03     1:25.05 (45.02)                                        
 13 Clark, Beth F       10 NBS-MR               1:37.75    1:27.65          4  
                  39.57     1:27.65 (48.08)                                        
 14 Elwyn, Catherine K   9 Pace-MR              1:31.26    1:29.26          3  
                  40.98     1:29.26 (48.28)                                        
 15 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR         1:27.43    1:29.39          2  
                  43.17     1:29.39 (46.22)                                        
 16 Phalon, Emily       10 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:29.60          1  
                  40.78     1:29.60 (48.82)                                        
 17 McClung, Taylor R    9 Pace-MR              1:33.42    1:29.70        
                  41.12     1:29.70 (48.58)                                        
 18 Grieder, Isabel A   10 Pace-MR              2:25.00    1:30.91        
                  40.71     1:30.91 (50.20)                                        
 19 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR         1:35.64    1:32.46        
                  41.70     1:32.46 (50.76)                                        
 20 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:48.15    1:37.16        
                  44.57     1:37.16 (52.59)                                        
 21 Renart, Brandie L    9 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:40.33        
                  44.93     1:40.33 (55.40)                                        
 22 Ozer, Samantha L    10 Pace-MR              1:50.00    1:43.03        
                  47.52     1:43.03 (55.51)                                        
 23 Cahill, Allison E   10 Aqua Gems-MR         1:39.43    1:45.00        
                  46.38     1:45.00 (58.62)                                        
 24 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR   2:35.80    1:47.75        
                  48.16     1:47.75 (59.59)                                        
 25 Bordman, Dara M      9 Aqua Gems-MR         1:53.43    2:06.43        
                  57.63   2:06.43 (1:08.80)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR           34.27      34.11         20  
  2 Gallagher, Megan E   9 Pace-MR                36.34      36.95         17  
  3 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR           39.27      37.77         16  
  4 Kalletta, Claire M  10 UN-MR                  41.43      41.12         15  
  5 Mullaney, Madeline  10 Scd-Mr-MR              41.69      41.41         14  
  6 Papitto, Erica A    10 Pace-MR                43.13      42.89         13  
  7 Tawil, Lian Y        9 Mrst Barracudas-MR     44.21      42.91         12  
  8 Williams, Claire I  10 NBS-MR                 47.14      44.98         11  
  9 Elwyn, Catherine K   9 Pace-MR                49.06      45.03          9  
 10 McClung, Taylor R    9 Pace-MR                45.05      45.12          7  
 11 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR           46.20      45.50          6  
 12 Andreozzi, Daniell  10 Pace-MR                   NT      45.70          5  
 13 Clark, Beth F       10 NBS-MR                 47.38      46.67          4  
 14 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR           54.26      46.94          3  
 15 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR           46.05      47.63          2  
 16 Grieder, Isabel A   10 Pace-MR                49.00      48.36          1  
 17 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR           41.78      48.96        
 18 Phalon, Emily       10 Aqua Gems-MR           48.43      50.78        
 19 Cahill, Allison E   10 Aqua Gems-MR           54.85      50.90        
 20 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR     48.85      51.07        
 21 Ozer, Samantha L    10 Pace-MR                45.00      52.94        
 22 Fasino, Claudia M   10 Aqua Gems-MR           50.90      53.75        
 23 Renart, Brandie L    9 Aqua Gems-MR           49.63      54.75        
 24 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR   1:08.85      58.62        
 25 Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR         1:00.55    1:01.09        
 26 Bordman, Dara M      9 Aqua Gems-MR           58.86    1:05.37        
 -- Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR                50.76         DQ        
 -- Flynn, Maggie G      9 Pace-MR                44.57         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR         1:32.09    1:21.10         20  
                  39.98     1:21.10 (41.12)                                        
  2 York, Jenna M       10 NBS-MR               1:29.28    1:21.44         17  
                  39.53     1:21.44 (41.91)                                        
  3 Quezada, Betsy      10 Devil Fish-MR        1:30.45    1:29.16         16  
                  41.27     1:29.16 (47.89)                                        
  4 Pagano, Megan        9 Devil Fish-MR             NT    1:31.23         15  
                  44.00     1:31.23 (47.23)                                        
  5 Andreozzi, Daniell  10 Pace-MR              1:37.68    1:34.42         14  
                  46.60     1:34.42 (47.82)                                        
  6 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   1:44.41    1:34.43         13  
                  46.13     1:34.43 (48.30)                                        
  7 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR         1:41.43    1:36.59         12  
  8 Costigan, Abigail    9 Pace-MR              2:15.00    1:37.03         11  
                  45.43     1:37.03 (51.60)                                        
  9 Williams, Claire I  10 NBS-MR               1:45.76    1:37.42          9  
                  46.39     1:37.42 (51.03)                                        
 10 McClung, Taylor R    9 Pace-MR                   NT    1:38.32          7  
                  48.34     1:38.32 (49.98)                                        
 11 Clark, Beth F       10 NBS-MR               1:59.59    1:39.90          6  
                  47.60     1:39.90 (52.30)                                        
 12 Elwyn, Catherine K   9 Pace-MR              2:00.00    1:40.29          5  
                  46.36     1:40.29 (53.93)                                        
 13 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:50.00    1:41.49          4  
                  51.12     1:41.49 (50.37)                                        
 14 Flynn, Maggie G      9 Pace-MR              1:39.46    1:41.82          3  
                  46.93     1:41.82 (54.89)                                        
 15 Miller, Kerri P      9 Pace-MR              1:45.00    1:42.14          2  
                  49.42     1:42.14 (52.72)                                        
 16 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR            1:32.45    1:43.43          1  
                  49.52     1:43.43 (53.91)                                        
 17 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR         1:42.90    1:46.96        
                  51.71     1:46.96 (55.25)                                        
 18 Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR              1:53.68    1:48.64        
                  53.10     1:48.64 (55.54)                                        
 19 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR         1:48.84    1:48.78        
 20 Grieder, Isabel A   10 Pace-MR              1:45.53    1:52.29        
                  51.65   1:52.29 (1:00.64)                                        
 21 Ozer, Samantha L    10 Pace-MR              2:15.00    1:53.88        
                  54.34     1:53.88 (59.54)                                        
 22 Phalon, Emily       10 Aqua Gems-MR         1:47.43    1:55.20        
                  57.28     1:55.20 (57.92)                                        
 23 Cahill, Allison E   10 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:57.58        
                  55.29   1:57.58 (1:02.29)                                        
 -- Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR   2:15.00         DQ        
                1:02.49        DQ (1:06.61)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR                41.62      42.57         20  
  2 Andreozzi, Daniell  10 Pace-MR                50.00      45.50         17  
  3 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR           45.39      45.94         16  
  4 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR           48.43      47.79         15  
  5 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR     49.30      48.24         14  
  6 Phalon, Emily       10 Aqua Gems-MR           47.25      48.64         13  
  7 Elwyn, Catherine K   9 Pace-MR                50.63      49.46         12  
  8 Ozer, Samantha L    10 Pace-MR              1:05.00      50.03         11  
  9 Pagano, Megan        9 Devil Fish-MR          50.94      51.35          9  
 10 Heavey, Mairead K    9 Scd-Mr-MR              51.45      51.92          7  
 11 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR           52.94      52.06          6  
 12 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR           53.68      52.42          5  
 13 Fasino, Claudia M   10 Aqua Gems-MR           49.46      52.86          4  
 14 Flynn, Maggie G      9 Pace-MR                55.15      52.93          3  
 15 McClung, Taylor R    9 Pace-MR                53.32      53.13          2  
 16 Kalletta, Claire M  10 UN-MR                  46.43      53.52          1  
 17 Costigan, Abigail    9 Pace-MR                57.19      54.42        
 18 Ruf, Katie           9 Devil Fish-MR        1:05.07      55.83        
 19 Miller, Kerri P      9 Pace-MR                55.97      57.11        
 20 Clark, Beth F       10 NBS-MR               1:03.19      57.37        
 21 Williams, Claire I  10 NBS-MR                 59.58      57.38        
 22 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR     55.77      58.03        
 23 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:02.88    1:00.31        
 24 Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR         1:04.44    1:02.02        
 25 Dennis, Jennifer L   9 Mrst Barracudas-MR   1:17.88    1:06.26        
 -- Grieder, Isabel A   10 Pace-MR              1:00.00         DQ        
 -- Schwartz, Isabella   9 Pace-MR                51.94         DQ        
 -- Cahill, Allison E   10 Aqua Gems-MR           56.43         DQ        
 -- Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR         1:05.12         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR              1:34.09    1:33.15         20  
                  44.08     1:33.15 (49.07)                                        
  2 Papitto, Erica A    10 Pace-MR              1:38.33    1:33.24         17  
                  44.71     1:33.24 (48.53)                                        
  3 York, Jenna M       10 NBS-MR               1:44.98    1:37.87         16  
                  46.24     1:37.87 (51.63)                                        
  4 Mullaney, Madeline  10 Scd-Mr-MR            1:38.45    1:39.56         15  
                  47.24     1:39.56 (52.32)                                        
  5 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR         1:50.86    1:42.22         14  
                  47.97     1:42.22 (54.25)                                        
  6 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR         2:18.76    1:43.51         13  
                  50.63     1:43.51 (52.88)                                        
  7 Phalon, Emily       10 Aqua Gems-MR         1:47.43    1:49.43         12  
                  51.59     1:49.43 (57.84)                                        
  8 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR         1:57.43    1:50.24         11  
                  51.65     1:50.24 (58.59)                                        
  9 Ozer, Samantha L    10 Pace-MR              2:15.00    1:50.26          9  
                  50.58     1:50.26 (59.68)                                        
 10 Williams, Claire I  10 NBS-MR               2:07.07    1:57.51          7  
                  57.18   1:57.51 (1:00.33)                                        
 11 Tawil, Lian Y        9 Mrst Barracudas-MR   1:55.00    2:06.01          6  
                  57.73   2:06.01 (1:08.28)                                        
 12 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR   2:15.00    2:07.53          5  
                  59.40   2:07.53 (1:08.13)                                        
 13 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   2:15.00    2:07.84          4  
                1:02.50   2:07.84 (1:05.34)                                        
 
Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR           31.32      31.67         20  
  2 Kalletta, Claire M  10 UN-MR                  35.10      36.72         17  
  3 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR           39.65      41.03         16  
  4 Gallagher, Megan E   9 Pace-MR                37.23      41.33         15  
  5 York, Jenna M       10 NBS-MR                 45.05      41.94         14  
  6 Andreozzi, Daniell  10 Pace-MR                43.33      42.17         13  
  7 Tawil, Lian Y        9 Mrst Barracudas-MR     45.35      46.31         12  
  8 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR           46.27      47.29         11  
  9 Grieder, Isabel A   10 Pace-MR                51.19      47.62          9  
 10 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR           56.00      47.77          7  
 11 McClung, Taylor R    9 Pace-MR                47.76      48.44          6  
 12 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR           50.73      49.55          5  
 13 Clark, Beth F       10 NBS-MR                 57.27      50.58          4  
 14 Zimmerman, Shaelyn  10 Aqua Gems-MR           51.83      51.45          3  
 15 Phalon, Emily       10 Aqua Gems-MR           57.43      53.75          2  
 16 Fasino, Claudia M   10 Aqua Gems-MR           53.42      55.18          1  
 17 Renart, Brandie L    9 Aqua Gems-MR           49.09      55.95        
 18 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR     53.12      58.82        
 19 Bordman, Dara M      9 Aqua Gems-MR         1:20.34    1:23.27        
 -- Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR           59.43         DQ        
 
Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kalletta, Claire M  10 UN-MR                1:19.43    1:23.46         20  
                  37.94     1:23.46 (45.52)                                        
  2 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR         1:47.43    1:27.87         17  
                  41.00     1:27.87 (46.87)                                        
  3 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   1:47.49    1:33.20         16  
                  42.68     1:33.20 (50.52)                                        
  4 York, Jenna M       10 NBS-MR               1:44.53    1:35.73         15  
                  43.72     1:35.73 (52.01)                                        
  5 Quezada, Betsy      10 Devil Fish-MR             NT    1:37.35         14  
                  44.30     1:37.35 (53.05)                                        
  6 Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR         1:48.84    1:46.03         13  
                  47.13     1:46.03 (58.90)                                        
  7 Clark, Beth F       10 NBS-MR               1:50.99    1:53.41         12  
                  50.56   1:53.41 (1:02.85)                                        
  8 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   2:15.00    2:08.71         11  
                  54.75   2:08.71 (1:13.96)                                        
 
Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR         1:11.98    1:12.29         20  
                  33.61     1:12.29 (38.68)                                        
  2 Gallagher, Megan E   9 Pace-MR              1:23.08    1:23.24         17  
                  39.01     1:23.24 (44.23)                                        
  3 Papitto, Erica A    10 Pace-MR              1:27.27    1:29.81         16  
                  42.71     1:29.81 (47.10)                                        
  4 Andreozzi, Daniell  10 Pace-MR              2:15.00    1:33.94         15  
                  45.53     1:33.94 (48.41)                                        
  5 Flynn, Maggie G      9 Pace-MR              1:43.00    1:37.98         14  
                  48.33     1:37.98 (49.65)                                        
  6 McClung, Taylor R    9 Pace-MR              1:38.94    1:38.39         13  
                  44.24     1:38.39 (54.15)                                        
  7 Boncek, Katie M     10 Pbac-MR              1:32.10    1:38.80         12  
                  48.49     1:38.80 (50.31)                                        
  8 Gardner, Kaitlyn M  10 Pace-MR              1:46.62    1:38.81         11  
                  51.25     1:38.81 (47.56)                                        
  9 Elwyn, Catherine K   9 Pace-MR              1:39.55    1:39.38          9  
                  46.63     1:39.38 (52.75)                                        
 10 Lillian, Ava S      10 Aqua Gems-MR         1:32.47    1:40.07          7  
                  47.78     1:40.07 (52.29)                                        
 11 Grieder, Isabel A   10 Pace-MR              2:10.00    1:43.19          6  
                  49.36     1:43.19 (53.83)                                        
 12 Kisor, Katherine A  10 Aqua Gems-MR         1:52.81    1:44.63          5  
                  47.76     1:44.63 (56.87)                                        
 13 Tawil, Lian Y        9 Mrst Barracudas-MR   1:41.42    1:45.31          4  
                  43.81   1:45.31 (1:01.50)                                        
 14 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   1:52.80    1:49.91          3  
                  51.14     1:49.91 (58.77)                                        
 15 Ozer, Samantha L    10 Pace-MR              2:15.00    1:51.94          2  
                  54.25     1:51.94 (57.69)                                        
 16 Fasino, Claudia M   10 Aqua Gems-MR         1:53.43    1:53.83          1  
                  53.96     1:53.83 (59.87)                                        
 17 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR   1:59.88    2:02.15        
                  58.98   2:02.15 (1:03.17)                                        
 18 Bordman, Dara M      9 Aqua Gems-MR              NT    2:34.42        
                1:09.15   2:34.42 (1:25.27)                                        
 -- Mitchell, Nicole L   9 Aqua Gems-MR         1:43.98         DQ        
                  46.65          DQ (54.31)                                        
 -- Phalon, Emily       10 Aqua Gems-MR         1:31.43         DQ        
                  54.71          DQ (55.70)                                        
 -- Langdale, Erin A     9 Aqua Gems-MR         1:44.43         DQ        
                  55.30                                                            
 
Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:20.43    2:20.27         40  
                  28.57     1:10.53 (41.96)     1:49.99 (39.46)     2:20.27 (30.28)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:24.10    2:30.04         34  
                  36.15     1:20.41 (44.26)     1:56.04 (35.63)     2:30.04 (34.00)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'B'               2:37.78    2:46.59         32  
                  41.00     1:23.52 (42.52)     2:02.46 (38.94)     2:46.59 (44.13)
  4 Aqua Gems Swim Club-MR  'B'                 3:00.43    3:04.56         30  
                  43.77       59.14 (15.37)     1:26.18 (27.04)   3:04.56 (1:38.38)
 
Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:37.51    2:52.12         40  
                  46.40     1:30.70 (44.30)     2:14.99 (44.29)     2:52.12 (37.13)
  2 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:35.43    2:55.63         34  
                  46.09     1:37.58 (51.49)     2:33.87 (56.29)     2:55.63 (21.76)
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'B'               2:58.60    3:09.66         32  
                  51.40     1:42.41 (51.01)     2:27.81 (45.40)     3:09.66 (41.85)
  4 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      3:30.00    3:20.20         30  
                  50.79     1:47.27 (56.48)     2:30.29 (43.02)     3:20.20 (49.91)
  5 Aqua Gems Swim Club-MR  'B'                 2:45.43    3:31.73         28  
                  53.29     1:09.93 (16.64)   2:42.13 (1:32.20)     3:31.73 (49.60)
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:28.59  ZQ
        2:35.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR         2:13.42    2:15.85 ZQ      20  
                  31.21     1:06.03 (34.82)     1:42.39 (36.36)     2:15.85 (33.46)
  2 Cass, Leeanna N      9 Aqua Gems-MR         2:31.43    2:34.97 JO      17  
                  35.08     1:15.47 (40.39)     1:57.52 (42.05)     2:34.97 (37.45)
  3 Kalletta, Claire M  10 UN-MR                2:29.43    2:44.05 SILV    16  
                  36.50     1:18.52 (42.02)     2:01.29 (42.77)     2:44.05 (42.76)
  4 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   3:10.00    3:04.33         15  
                  39.62     1:28.23 (48.61)     2:18.15 (49.92)     3:04.33 (46.18)
  5 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   3:45.00    3:26.38         14  
                  45.38     1:38.84 (53.46)     2:34.78 (55.94)     3:26.38 (51.60)
  6 Woodward, Caroline   9 Mrst Barracudas-MR   3:45.00    3:46.81         13  
                  46.11     1:45.81 (59.70)   2:48.35 (1:02.54)     3:46.81 (58.46)
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:48.39  ZQ
        2:55.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR         2:36.27    2:33.74 ZQ      20  
                  32.27     1:12.16 (39.89)     1:58.78 (46.62)     2:33.74 (34.96)
  2 Kalletta, Claire M  10 UN-MR                3:01.43    3:04.69 SILV    17  
                  37.48     1:23.54 (46.06)     2:22.40 (58.86)     3:04.69 (42.29)
  3 Nunnally, Diana S   10 Mrst Barracudas-MR   3:25.00    3:15.04 SILV    16  
                  40.78     1:33.84 (53.06)     2:31.40 (57.56)     3:15.04 (43.64)
  4 Morgan, Alice T      8 NBS-MR               3:45.99    3:36.59         15  
                  47.34     1:42.91 (55.57)   2:48.07 (1:05.16)     3:36.59 (48.52)
  5 Coviello, Megan E    9 Mrst Barracudas-MR   4:00.00    3:47.06         14  
                  52.95     1:47.00 (54.05)   2:54.94 (1:07.94)     3:47.06 (52.12)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M  11 NBS-MR                 26.15      25.40 ZQ      20  
  2 Harvey, Diana M     12 HYB-MR                 28.04      27.70 JO      17  
  3 Anastasiou, Elle    12 Pace-MR                28.42      27.95 JO      16  
  4 Smith, Mollie M     12 Pace-MR                29.49      28.78 SILV    15  
  5 Merz, Wendy A       12 HYB-MR                 28.79      28.79 SILV    14  
  6 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR                28.67      28.95 SILV    13  
  7 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR     29.50      29.09 SILV    12  
  8 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR           28.07      29.21 SILV    11  
  9 Wegescheide, Blair  12 Scd-Mr-MR              29.45      29.22 SILV     9  
 10 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR                29.38      29.48 SILV     7  
 11 Skoko, Nina A       11 Pace-MR                30.22      30.35 SILV     6  
 12 Hovey, Emily K      11 NBS-MR                 32.35      30.38 SILV     5  
 13 Pope, Lauren A      12 Pace-MR                30.50      30.48 SILV     4  
 14 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR                30.02      30.64 SILV     3  
 15 Flor, Erica M       11 HYB-MR                 31.27      30.81 SILV     2  
 16 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR              30.35      31.13 SILV     1  
 17 Elkes, Sarah E      12 Pace-MR                31.82      31.16 SILV   
 18 Unger, Krissy F     12 HYB-MR                 30.59      31.35 SILV   
 19 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR     30.44      31.51 SILV   
 20 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR           32.77      31.94 SILV   
 21 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR                 32.10      32.26 SILV   
 22 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR              34.50      32.45 SILV   
 23 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR     32.40      32.49 SILV   
 24 Carissimo, Daniell  11 Pace-MR                33.93      32.50        
 25 Tresch, Brittany M  12 Mrst Barracudas-MR     32.45      32.68        
 26 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR              32.98      32.78        
 27 Reilly, Samantha K  11 HYB-MR                 33.11      33.13        
 28 White, Amanda A     11 HYB-MR                 34.39      33.26        
 29 McTigue, Ellen C    11 Scd-Mr-MR              34.97      33.42        
 30 Pochron, Jennifer   12 Aqua Gems-MR           33.37      33.57        
 31 Iaconetti, Emma K   11 Pace-MR                33.11      33.86        
 32 Barberis, Jillian   11 HYB-MR                 31.88      34.09        
 33 Awad, Mary E        12 HYB-MR                 35.10      34.46        
 34 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR           34.79      34.70        
 35 Koenig, Lindsay     11 Scd-Mr-MR              35.45      35.94        
 36 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR           38.75      36.17        
 37 Mullaney, Kathleen  12 Scd-Mr-MR              35.59      36.22        
 38 Schuttenberg, Nico  11 Pace-MR                39.13      36.72        
 39 Adams, Katherine A  11 HYB-MR                 36.78      36.79        
 40 Melia, Hannah E     11 HYB-MR                 38.31      36.86        
 41 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR                 36.13      36.99        
 42 Chan, Rachel D      11 Pace-MR                37.73      37.10        
 43 Whitmore, Samantha  12 Aqua Gems-MR           40.45      37.62        
 44 Sciucco, Allison R  11 Mrst Barracudas-MR     40.47      38.09        
 45 Ryan, Mikela L      12 Pace-MR                31.13      39.62        
 46 O'Sullivan, Deirdr  12 NBS-MR                 46.25      40.03        
 47 Card, Shaina L      12 Aqua Gems-MR           39.43      43.07        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.69  ZQ
        1:02.29  JO
        1:11.39  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M  11 NBS-MR                 56.22      55.82 ZQ      20  
                  26.61       55.82 (29.21)                                        
  2 Harvey, Diana M     12 HYB-MR               1:03.59    1:01.55 JO      17  
                  29.44     1:01.55 (32.11)                                        
  3 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              1:03.40    1:03.09 SILV    16  
                  29.67     1:03.09 (33.42)                                        
  4 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:03.88    1:03.40 SILV    15  
                  30.95     1:03.40 (32.45)                                        
  5 Anastasiou, Elle    12 Pace-MR              1:04.28    1:03.41 SILV    14  
                  30.72     1:03.41 (32.69)                                        
  6 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   1:05.96    1:03.81 SILV    13  
                  30.72     1:03.81 (33.09)                                        
  7 Merz, Wendy A       12 HYB-MR               1:04.84    1:03.84 SILV    12  
                  30.36     1:03.84 (33.48)                                        
  8 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:03.41    1:04.62 SILV    11  
                  30.67     1:04.62 (33.95)                                        
  9 Vacchiano, Jenna M  12 HYB-MR               1:05.01    1:05.11 SILV     9  
                  30.65     1:05.11 (34.46)                                        
 10 Hovey, Emily K      11 NBS-MR               1:07.55    1:06.15 SILV     7  
                  31.74     1:06.15 (34.41)                                        
 11 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              1:04.11    1:06.41 SILV     6  
                  30.99     1:06.41 (35.42)                                        
 12 Skoko, Nina A       11 Pace-MR              1:07.83    1:07.21 SILV     5  
                  32.50     1:07.21 (34.71)                                        
 13 Pope, Lauren A      12 Pace-MR              1:08.80    1:07.43 SILV     4  
                  31.88     1:07.43 (35.55)                                        
 14 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR              1:06.52    1:07.58 SILV     3  
                  32.21     1:07.58 (35.37)                                        
 15 Flor, Erica M       11 HYB-MR               1:10.21    1:08.71 SILV     2  
                  32.85     1:08.71 (35.86)                                        
 16 Hargraves, Kelly A  12 Pace-MR              1:06.28    1:09.00 SILV     1  
                  32.96     1:09.00 (36.04)                                        
 17 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR            1:11.01    1:09.21 SILV   
                  32.89     1:09.21 (36.32)                                        
 18 Klein, Emma C       11 Pace-MR              1:11.00    1:09.56 SILV   
                  32.92     1:09.56 (36.64)                                        
 19 Gallagher, Molly A  11 Pace-MR              1:10.05    1:10.37 SILV   
                  34.00     1:10.37 (36.37)                                        
 20 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         1:10.72    1:10.72 SILV   
                  32.69     1:10.72 (38.03)                                        
 21 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         1:12.24    1:10.77 SILV   
                  33.83     1:10.77 (36.94)                                        
 22 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR               1:15.94    1:10.83 SILV   
                  33.82     1:10.83 (37.01)                                        
 23 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               1:12.44    1:11.59        
                  34.32     1:11.59 (37.27)                                        
 24 Thone, Danielle     12 Scd-Mr-MR            1:12.56    1:11.93        
                  33.99     1:11.93 (37.94)                                        
 25 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   1:12.89    1:11.95        
                  34.32     1:11.95 (37.63)                                        
 26 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         1:23.37    1:12.62        
                  33.91     1:12.62 (38.71)                                        
 27 Ryan, Mikela L      12 Pace-MR              1:10.00    1:13.99        
                  33.85     1:13.99 (40.14)                                        
 28 Reilly, Samantha K  11 HYB-MR               1:12.68    1:15.22        
                  35.73     1:15.22 (39.49)                                        
 29 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR         1:24.31    1:16.02        
                  35.99     1:16.02 (40.03)                                        
 30 Carlucci, Brittany  12 Scd-Mr-MR            1:21.82    1:16.26        
                  35.85     1:16.26 (40.41)                                        
 31 Iaconetti, Emma K   11 Pace-MR              1:16.60    1:16.54        
                  35.24     1:16.54 (41.30)                                        
 32 White, Amanda A     11 HYB-MR               1:16.79    1:18.21        
                  38.26     1:18.21 (39.95)                                        
 33 Keegan, Carlene M   11 Scd-Mr-MR            1:15.46    1:19.40        
                  38.33     1:19.40 (41.07)                                        
 34 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR            1:24.13    1:19.76        
                  38.82     1:19.76 (40.94)                                        
 35 Mance, Emily        11 Devil Fish-MR        1:19.50    1:19.83        
                  39.10     1:19.83 (40.73)                                        
 36 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         1:26.98    1:21.37        
                  39.04     1:21.37 (42.33)                                        
 37 Chan, Rachel D      11 Pace-MR              1:23.40    1:21.75        
                  37.66     1:21.75 (44.09)                                        
 38 Barberis, Jillian   11 HYB-MR               1:19.85    1:21.78        
                  39.15     1:21.78 (42.63)                                        
 39 Snyder, Wendy E     11 Pace-MR              1:23.35    1:21.94        
                  37.71     1:21.94 (44.23)                                        
 40 Schuttenberg, Nico  11 Pace-MR              1:27.03    1:22.32        
                  39.10     1:22.32 (43.22)                                        
 41 Adams, Katherine A  11 HYB-MR               1:23.47    1:24.21        
                  39.85     1:24.21 (44.36)                                        
 42 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR               1:26.69    1:25.48        
                  40.21     1:25.48 (45.27)                                        
 43 Olsen, Mary C       11 Aqua Gems-MR         1:23.17    1:26.91        
                  41.29     1:26.91 (45.62)                                        
 44 Acker, Emily E      11 Aqua Gems-MR         1:26.43    1:26.93        
                  39.99     1:26.93 (46.94)                                        
 45 O'Sullivan, Deirdr  12 NBS-MR               1:37.49    1:28.63        
                  42.07     1:28.63 (46.56)                                        
 46 Melia, Hannah E     11 HYB-MR               1:26.55    1:28.69        
                  40.46     1:28.69 (48.23)                                        
 -- Pochron, Jennifer   12 Aqua Gems-MR         1:19.43         DQ        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:09.29  ZQ
        2:15.49  JO
        2:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:17.00    2:15.68 SILV    20  
                  30.19     1:04.99 (34.80)     1:40.69 (35.70)     2:15.68 (34.99)
  2 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   2:31.05    2:19.83 SILV    17  
                  31.75     1:07.80 (36.05)     1:44.75 (36.95)     2:19.83 (35.08)
  3 Merz, Wendy A       12 HYB-MR               2:35.46    2:20.57 SILV    16  
                  30.14     1:05.01 (34.87)     1:42.30 (37.29)     2:20.57 (38.27)
  4 Unger, Krissy F     12 HYB-MR               2:30.00    2:25.05 SILV    15  
                  32.87     1:10.33 (37.46)     1:48.93 (38.60)     2:25.05 (36.12)
  5 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR         2:39.47    2:28.18 SILV    14  
                  33.48     1:12.72 (39.24)     1:51.49 (38.77)     2:28.18 (36.69)
  6 Flor, Erica M       11 HYB-MR               2:29.85    2:30.76 SILV    13  
                  33.12     1:11.43 (38.31)     1:52.08 (40.65)     2:30.76 (38.68)
  7 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         2:59.43    2:36.58         12  
                  33.26     1:12.60 (39.34)     1:54.60 (42.00)     2:36.58 (41.98)
  8 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   2:45.46    2:41.07         11  
                  35.57     1:18.10 (42.53)     2:01.26 (43.16)     2:41.07 (39.81)
  9 Reilly, Samantha K  11 HYB-MR               2:35.65    2:42.22          9  
                  34.32     1:15.15 (40.83)     1:59.90 (44.75)     2:42.22 (42.32)
 10 White, Amanda A     11 HYB-MR               2:47.98    2:49.58          7  
                  38.44     1:22.47 (44.03)     2:05.96 (43.49)     2:49.58 (43.62)
 11 Barberis, Jillian   11 HYB-MR               2:48.00    2:55.79          6  
                  37.99     1:22.72 (44.73)     2:10.71 (47.99)     2:55.79 (45.08)
 12 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR               3:04.45    2:56.58          5  
                  38.44     1:25.06 (46.62)     2:11.90 (46.84)     2:56.58 (44.68)
 13 Adams, Katherine A  11 HYB-MR               2:56.00    3:04.24          4  
                  40.57     1:28.84 (48.27)     2:17.66 (48.82)     3:04.24 (46.58)
 14 Olsen, Mary C       11 Aqua Gems-MR              NT    3:07.64          3  
                  41.98     1:30.07 (48.09)     2:20.49 (50.42)     3:07.64 (47.15)
 15 Sciucco, Allison R  11 Mrst Barracudas-MR   3:15.00    3:27.41          2  
                  44.85     1:37.13 (52.28)     2:34.02 (56.89)     3:27.41 (53.39)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          31.99  ZQ
          33.29  JO
          39.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR                32.87      31.99 ZQ      20  
  2 Merz, Wendy A       12 HYB-MR                 31.82      32.39 JO      17  
  3 Skoko, Nina A       11 Pace-MR                33.74      33.28 JO      16  
  4 Anastasiou, Elle    12 Pace-MR                39.45      34.00 SILV    15  
  5 Flor, Erica M       11 HYB-MR                 33.83      34.17 SILV    14  
  6 Hovey, Emily K      11 NBS-MR                 34.26      34.19 SILV    13  
  7 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR           35.16      34.74 SILV    12  
  8 Pope, Lauren A      12 Pace-MR                35.65      34.81 SILV    11  
  9 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR     34.84      35.00 SILV     9  
 10 Harvey, Diana M     12 HYB-MR                 34.58      35.13 SILV     7  
 11 Hargraves, Kelly A  12 Pace-MR                38.14      35.24 SILV     6  
 12 Vacchiano, Jenna M  12 HYB-MR                 35.55      35.30 SILV     5  
 13 Gallagher, Molly A  11 Pace-MR                36.49      36.70 SILV     4  
 14 Reilly, Samantha K  11 HYB-MR                 37.76      37.86 SILV     3  
 15 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR                 38.84      38.28 SILV     2  
 16 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR              41.78      38.87 SILV     1  
 17 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR                 37.97      39.25        
 18 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR                38.52      39.52        
 19 Thone, Danielle     12 Scd-Mr-MR              39.18      39.75        
 20 Klein, Emma C       11 Pace-MR                38.37      39.79        
 21 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR     39.88      40.13        
 22 Iaconetti, Emma K   11 Pace-MR                40.97      40.32        
 23 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR           40.97      40.45        
 24 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR           43.38      40.50        
 25 Adams, Katherine A  11 HYB-MR                 40.98      40.58        
 26 Keegan, Carlene M   11 Scd-Mr-MR              46.01      40.95        
 27 Barberis, Jillian   11 HYB-MR                 41.04      41.29        
 28 White, Amanda A     11 HYB-MR                 41.41      41.99        
 29 Pochron, Jennifer   12 Aqua Gems-MR           48.43      42.04        
 30 Chan, Rachel D      11 Pace-MR                42.38      42.14        
 31 Schuttenberg, Nico  11 Pace-MR                42.34      42.44        
 32 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR              43.78      43.71        
 33 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR                 45.96      43.92        
 34 Mance, Emily        11 Devil Fish-MR          43.73      44.48        
 35 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR           45.45      45.21        
 36 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR           45.55      45.25        
 37 Snyder, Wendy E     11 Pace-MR                44.35      45.43        
 38 Acker, Emily E      11 Aqua Gems-MR           44.38      46.17        
 39 Melia, Hannah E     11 HYB-MR                 48.61      48.33        
 40 Olsen, Mary C       11 Aqua Gems-MR           45.03      48.89        
 41 O'Sullivan, Deirdr  12 NBS-MR                 57.50      50.33        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.09  ZQ
        1:11.59  JO
        1:24.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:11.56    1:07.58 ZQ      20  
                  33.13     1:07.58 (34.45)                                        
  2 Skoko, Nina A       11 Pace-MR              1:11.30    1:11.18 JO      17  
                  34.79     1:11.18 (36.39)                                        
  3 Wegescheide, Blair  12 Scd-Mr-MR            1:10.34    1:11.70 SILV    16  
                  35.45     1:11.70 (36.25)                                        
  4 Merz, Wendy A       12 HYB-MR               1:12.68    1:12.33 SILV    15  
                  35.40     1:12.33 (36.93)                                        
  5 Hovey, Emily K      11 NBS-MR               1:13.48    1:13.31 SILV    14  
                  35.92     1:13.31 (37.39)                                        
  6 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              1:21.49    1:14.20 SILV    13  
                  36.84     1:14.20 (37.36)                                        
  7 Harvey, Diana M     12 HYB-MR               1:13.63    1:14.22 SILV    12  
                  36.73     1:14.22 (37.49)                                        
  8 Flor, Erica M       11 HYB-MR               1:19.13    1:14.66 SILV    11  
                  36.82     1:14.66 (37.84)                                        
  9 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:16.66    1:15.70 SILV     9  
                  37.42     1:15.70 (38.28)                                        
 10 Pope, Lauren A      12 Pace-MR              1:15.00    1:16.96 SILV     7  
                  38.17     1:16.96 (38.79)                                        
 11 Carissimo, Daniell  11 Pace-MR              1:24.58    1:17.59 SILV     6  
 12 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   1:21.11    1:17.62 SILV     5  
                  37.65     1:17.62 (39.97)                                        
 13 Unger, Krissy F     12 HYB-MR               1:25.05    1:18.76 SILV     4  
                  39.26     1:18.76 (39.50)                                        
 14 Anastasiou, Elle    12 Pace-MR              1:30.47    1:18.80 SILV     3  
                  36.39     1:18.80 (42.41)                                        
 15 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              1:15.61    1:19.17 SILV     2  
                  38.87     1:19.17 (40.30)                                        
 16 Reilly, Samantha K  11 HYB-MR               1:25.45    1:19.53 SILV     1  
                  39.12     1:19.53 (40.41)                                        
 17 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR   1:19.18    1:20.04 SILV   
                  38.06     1:20.04 (41.98)                                        
 18 Elkes, Sarah E      12 Pace-MR              1:16.23    1:21.03 SILV   
                  38.11     1:21.03 (42.92)                                        
 19 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR              1:23.51    1:22.04 SILV   
                  40.59     1:22.04 (41.45)                                        
 20 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         1:24.10    1:23.01 SILV   
                  40.81     1:23.01 (42.20)                                        
 21 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR            1:26.48    1:23.02 SILV   
                  39.84     1:23.02 (43.18)                                        
 22 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               1:25.35    1:23.13 SILV   
                  40.52     1:23.13 (42.61)                                        
 23 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   1:25.36    1:25.13        
                  41.01     1:25.13 (44.12)                                        
 24 Koenig, Lindsay     11 Scd-Mr-MR            1:26.45    1:25.40        
                  40.51     1:25.40 (44.89)                                        
 25 Iaconetti, Emma K   11 Pace-MR              1:25.87    1:26.39        
                  42.86     1:26.39 (43.53)                                        
 26 Barberis, Jillian   11 HYB-MR               1:27.45    1:30.67        
                  44.49     1:30.67 (46.18)                                        
 27 Schuttenberg, Nico  11 Pace-MR              1:39.62    1:31.31        
                  45.68     1:31.31 (45.63)                                        
 28 Chan, Rachel D      11 Pace-MR              1:33.53    1:32.79        
                  43.59     1:32.79 (49.20)                                        
 29 Ryan, Mikela L      12 Pace-MR              1:55.00    1:33.19        
                  44.43     1:33.19 (48.76)                                        
 30 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         1:35.47    1:33.43        
                  46.70     1:33.43 (46.73)                                        
 31 Adams, Katherine A  11 HYB-MR               1:33.56    1:33.93        
                  44.52     1:33.93 (49.41)                                        
 32 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR               1:39.55    1:34.40        
                  46.45     1:34.40 (47.95)                                        
 33 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR         1:32.80    1:34.45        
                  45.33     1:34.45 (49.12)                                        
 34 Tresch, Brittany M  12 Mrst Barracudas-MR   1:41.76    1:37.31        
                  46.17     1:37.31 (51.14)                                        
 35 Awad, Mary E        12 HYB-MR               1:55.10    1:40.14        
                  48.19     1:40.14 (51.95)                                        
 36 Melia, Hannah E     11 HYB-MR               2:00.75    1:41.66        
                  47.76     1:41.66 (53.90)                                        
 37 Pochron, Jennifer   12 Aqua Gems-MR         1:47.43    1:41.71        
                  45.89     1:41.71 (55.82)                                        
 38 Whitmore, Samantha  12 Aqua Gems-MR         1:44.82    1:44.37        
                  48.42     1:44.37 (55.95)                                        
 39 O'Sullivan, Deirdr  12 NBS-MR               1:56.02    1:51.68        
 40 Card, Shaina L      12 Aqua Gems-MR         1:45.43    1:53.63        
                  53.00   1:53.63 (1:00.63)                                        
 -- Sciucco, Allison R  11 Mrst Barracudas-MR   1:40.00         DQ        
                  48.27          DQ (50.63)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          35.79  ZQ
          37.19  JO
          44.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Mollie M     12 Pace-MR                38.24      36.75 JO      20  
  2 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR              36.85      36.88 JO      17  
  3 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR                39.16      37.19 JO      16  
  4 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR     37.65      37.60 SILV    15  
  5 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR                37.34      38.73 SILV    14  
  6 Merz, Wendy A       12 HYB-MR                 38.80      38.77 SILV    13  
  7 Harvey, Diana M     12 HYB-MR                 41.53      39.11 SILV    12  
  8 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR           38.41      39.21 SILV    11  
  9 Friese, Brittany M  11 NBS-MR                 40.10      39.33 SILV     9  
 10 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR                38.53      39.68 SILV     7  
 11 Flor, Erica M       11 HYB-MR                 40.55      39.83 SILV     6  
 12 Anastasiou, Elle    12 Pace-MR                43.19      39.99 SILV     5  
 13 Reilly, Samantha K  11 HYB-MR                 39.78      40.06 SILV     4  
 14 Ryan, Mikela L      12 Pace-MR                42.00      40.31 SILV     3  
 15 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR              42.59      40.35 SILV     2  
 16 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR           41.05      40.67 SILV     1  
 17 Pope, Lauren A      12 Pace-MR                40.00      41.17 SILV   
 18 Hovey, Emily K      11 NBS-MR                 42.40      41.25 SILV   
 19 Iaconetti, Emma K   11 Pace-MR                42.45      41.69 SILV   
 20 Carissimo, Daniell  11 Pace-MR                43.71      41.86 SILV   
 21 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR     40.40      41.98 SILV   
 22 Thomas, Alyssa M    11 Scd-Mr-MR              42.72      42.28 SILV   
 23 Awad, Mary E        12 HYB-MR                 43.31      42.76 SILV   
 24 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR     43.74      43.66 SILV   
 25 Chan, Rachel D      11 Pace-MR                45.09      43.84 SILV   
 26 Elkes, Sarah E      12 Pace-MR                43.82      43.94 SILV   
 27 Whitmore, Samantha  12 Aqua Gems-MR           50.47      44.52        
 28 Barberis, Jillian   11 HYB-MR                 45.83      46.49        
 29 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR           47.73      46.68        
 30 Tresch, Brittany M  12 Mrst Barracudas-MR     46.57      46.80        
 31 Schuttenberg, Nico  11 Pace-MR                48.53      46.97        
 32 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR           47.77      47.11        
 33 Adams, Katherine A  11 HYB-MR                 47.17      47.44        
 34 McTigue, Ellen C    11 Scd-Mr-MR              50.22      47.88        
 35 White, Amanda A     11 HYB-MR                 46.36      48.06        
 36 Pochron, Jennifer   12 Aqua Gems-MR           48.06      48.54        
 37 Mullaney, Kathleen  12 Scd-Mr-MR            1:09.39      48.63        
 38 Melia, Hannah E     11 HYB-MR                 55.75      51.57        
 39 Sciucco, Allison R  11 Mrst Barracudas-MR   1:04.75      56.15        
 40 O'Sullivan, Deirdr  12 NBS-MR               1:03.03    1:00.06        
 -- Card, Shaina L      12 Aqua Gems-MR           55.43         DQ        
 -- Unger, Krissy F     12 HYB-MR                 45.18         DQ        
 -- Nicolai, Erin M     11 HYB-MR                 48.30         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:17.89  ZQ
        1:20.49  JO
        1:34.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            1:21.62    1:20.91 SILV    20  
                  37.99     1:20.91 (42.92)                                        
  2 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              1:20.07    1:21.13 SILV    17  
                  37.78     1:21.13 (43.35)                                        
  3 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:22.21    1:21.97 SILV    16  
                  39.47     1:21.97 (42.50)                                        
  4 Daly, Lauren B      12 Pbac-MR              1:19.84    1:22.63 SILV    15  
                  39.31     1:22.63 (43.32)                                        
  5 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   1:24.59    1:23.10 SILV    14  
                  39.68     1:23.10 (43.42)                                        
  6 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:27.11    1:23.64 SILV    13  
                  39.82     1:23.64 (43.82)                                        
  7 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              1:26.52    1:24.89 SILV    12  
                  39.83     1:24.89 (45.06)                                        
  8 Merz, Wendy A       12 HYB-MR               1:25.25    1:26.59 SILV    11  
                  40.73     1:26.59 (45.86)                                        
  9 Iaconetti, Emma K   11 Pace-MR              1:33.25    1:27.93 SILV     9  
                  42.15     1:27.93 (45.78)                                        
 10 Ullinger, Katie     11 Scd-Mr-MR            1:29.51    1:28.03 SILV     7  
                  41.20     1:28.03 (46.83)                                        
 11 Reilly, Samantha K  11 HYB-MR               1:32.76    1:28.24 SILV     6  
                  42.21     1:28.24 (46.03)                                        
 12 Flor, Erica M       11 HYB-MR               1:31.07    1:28.71 SILV     5  
                  41.84     1:28.71 (46.87)                                        
 13 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR         1:33.98    1:28.92 SILV     4  
                  42.54     1:28.92 (46.38)                                        
 14 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR         1:32.01    1:30.71 SILV     3  
                  42.83     1:30.71 (47.88)                                        
 15 Gallagher, Molly A  11 Pace-MR              1:30.71    1:32.40 SILV     2  
                  43.81     1:32.40 (48.59)                                        
 16 Ryan, Mikela L      12 Pace-MR              1:31.56    1:32.83 SILV     1  
                  42.43     1:32.83 (50.40)                                        
 17 Carlucci, Brittany  12 Scd-Mr-MR            1:45.18    1:33.30 SILV   
                  44.85     1:33.30 (48.45)                                        
 18 Klein, Emma C       11 Pace-MR              1:40.49    1:34.67        
                  44.27     1:34.67 (50.40)                                        
 19 Acker, Emily E      11 Aqua Gems-MR         1:37.68    1:36.32        
                  46.14     1:36.32 (50.18)                                        
 20 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   1:38.25    1:36.89        
                  45.25     1:36.89 (51.64)                                        
 21 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         1:46.64    1:37.84        
                  48.00     1:37.84 (49.84)                                        
 22 Heavey, Caeleigh    11 Scd-Mr-MR            1:39.80    1:38.17        
                  46.82     1:38.17 (51.35)                                        
 23 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               1:39.65    1:40.06        
                  47.63     1:40.06 (52.43)                                        
 24 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         1:47.43    1:41.27        
                  46.67     1:41.27 (54.60)                                        
 25 Snyder, Wendy E     11 Pace-MR              1:44.20    1:41.56        
                  48.02     1:41.56 (53.54)                                        
 26 Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR         1:45.02    1:41.69        
                  47.47     1:41.69 (54.22)                                        
 27 Adams, Katherine A  11 HYB-MR               1:47.85    1:45.19        
                  49.12     1:45.19 (56.07)                                        
 28 Pochron, Jennifer   12 Aqua Gems-MR         1:47.43    1:46.20        
                  50.45     1:46.20 (55.75)                                        
 29 Olsen, Mary C       11 Aqua Gems-MR         2:06.04    1:50.23        
                  52.33     1:50.23 (57.90)                                        
 30 Melia, Hannah E     11 HYB-MR               2:00.35    2:03.45        
                  56.60   2:03.45 (1:06.85)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          31.79  JO
          37.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M  11 NBS-MR                 30.00      29.09 ZQ      20  
  2 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR           29.65      31.17 JO      17  
  3 Anastasiou, Elle    12 Pace-MR                32.40      31.22 JO      16  
  4 Merz, Wendy A       12 HYB-MR                 30.14      31.24 JO      15  
  5 Harvey, Diana M     12 HYB-MR                 31.38      32.14 SILV    14  
  6 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR                33.71      32.29 SILV    13  
  7 Pope, Lauren A      12 Pace-MR                34.29      33.50 SILV    12  
  8 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR              33.38      34.09 SILV    11  
  9 Hargraves, Kelly A  12 Pace-MR                32.84      34.17 SILV     9  
 10 Vacchiano, Jenna M  12 HYB-MR                 35.66      35.25 SILV     7  
 11 Skoko, Nina A       11 Pace-MR                33.70      35.27 SILV     6  
 12 Smith, Mollie M     12 Pace-MR                36.19      35.36 SILV     5  
 13 Thone, Danielle     12 Scd-Mr-MR              35.95      35.87 SILV     4  
 14 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR     37.09      36.34 SILV     3  
 15 Gallagher, Molly A  11 Pace-MR                36.99      36.83 SILV     2  
 16 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR           36.43      37.40          1  
 17 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR           39.84      37.45        
 18 Ryan, Mikela L      12 Pace-MR                38.08      37.58        
 19 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR           36.38      37.68        
 20 Carlucci, Brittany  12 Scd-Mr-MR              36.64      37.76        
 21 Iaconetti, Emma K   11 Pace-MR                38.47      38.75        
 22 Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR                 38.30      39.63        
 23 White, Amanda A     11 HYB-MR                 36.88      40.31        
 24 Winograd, Marcella  12 Aqua Gems-MR           43.93      41.61        
 25 Pochron, Jennifer   12 Aqua Gems-MR           47.43      41.63        
 26 Mance, Emily        11 Devil Fish-MR          42.48      41.93        
 27 Ruf, Katie           9 Devil Fish-MR          41.49      42.57        
 28 Nicolai, Erin M     11 HYB-MR                 41.25      42.72        
 29 Barberis, Jillian   11 HYB-MR                 42.65      43.33        
 30 Schuttenberg, Nico  11 Pace-MR                43.39      43.48        
 31 Chan, Rachel D      11 Pace-MR                46.65      44.68        
 32 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR           51.30      47.87        
 33 Snyder, Wendy E     11 Pace-MR              1:00.00      48.66        
 34 Olsen, Mary C       11 Aqua Gems-MR           52.09      50.92        
 35 Acker, Emily E      11 Aqua Gems-MR           51.62      51.40        
 -- Flor, Erica M       11 HYB-MR                 38.65         DQ        
 -- Prais, Nicole R     11 Aqua Gems-MR           40.33         DQ        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.09  ZQ
        1:12.39  JO
        1:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M  11 NBS-MR               1:08.40    1:05.24 ZQ      20  
                  30.93     1:05.24 (34.31)                                        
  2 Harvey, Diana M     12 HYB-MR               1:10.61    1:09.20 JO      17  
                  32.15     1:09.20 (37.05)                                        
  3 Merz, Wendy A       12 HYB-MR               1:09.40    1:09.26 JO      16  
                  31.92     1:09.26 (37.34)                                        
  4 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         1:09.47    1:10.66 JO      15  
                  33.29     1:10.66 (37.37)                                        
  5 Anastasiou, Elle    12 Pace-MR              1:12.02    1:14.60 SILV    14  
                  33.24     1:14.60 (41.36)                                        
  6 Pope, Lauren A      12 Pace-MR              1:19.00    1:17.18 SILV    13  
                  36.08     1:17.18 (41.10)                                        
  7 Skoko, Nina A       11 Pace-MR              1:40.00    1:19.84 SILV    12  
                  35.31     1:19.84 (44.53)                                        
  8 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            1:21.57    1:20.24 SILV    11  
                  36.65     1:20.24 (43.59)                                        
  9 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   1:34.01    1:28.55 SILV     9  
                  39.83     1:28.55 (48.72)                                        
 10 White, Amanda A     11 HYB-MR               1:31.08    1:29.14 SILV     7  
                  41.33     1:29.14 (47.81)                                        
 11 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               1:29.75    1:37.26          6  
                  43.95     1:37.26 (53.31)                                        
 12 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         1:47.43    1:44.99          5  
                  47.83     1:44.99 (57.16)                                        
 -- Tresch, Brittany M  12 Mrst Barracudas-MR   1:45.00         DQ        
                  41.31                                                            
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:27.39  ZQ
        2:32.29  JO
        2:54.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M  11 NBS-MR               2:28.30    2:24.22 ZQ      20  
                  30.28     1:05.94 (35.66)     1:53.64 (47.70)     2:24.22 (30.58)
  2 Harvey, Diana M     12 HYB-MR               2:32.26    2:33.30 SILV    17  
                  33.64     1:13.29 (39.65)     1:59.92 (46.63)     2:33.30 (33.38)
  3 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              2:29.46    2:34.28 SILV    16  
                  35.35     1:13.83 (38.48)     2:01.28 (47.45)     2:34.28 (33.00)
  4 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:36.09    2:34.39 SILV    15  
                  32.91     1:13.70 (40.79)     2:01.35 (47.65)     2:34.39 (33.04)
  5 Smith, Mollie M     12 Pace-MR              2:46.41    2:36.75 SILV    14  
                  35.59     1:16.54 (40.95)     2:01.32 (44.78)     2:36.75 (35.43)
  6 Merz, Wendy A       12 HYB-MR               2:34.64    2:38.33 SILV    13  
                  33.58     1:13.46 (39.88)     2:01.82 (48.36)     2:38.33 (36.51)
  7 Skoko, Nina A       11 Pace-MR              2:52.18    2:42.14 SILV    12  
                  35.43     1:15.42 (39.99)     2:04.35 (48.93)     2:42.14 (37.79)
  8 Vacchiano, Jenna M  12 HYB-MR               2:48.96    2:44.10 SILV    11  
                  36.01     1:17.44 (41.43)     2:06.56 (49.12)     2:44.10 (37.54)
  9 Hovey, Emily K      11 NBS-MR               2:46.48    2:44.53 SILV     9  
                  35.47     1:16.65 (41.18)     2:07.55 (50.90)     2:44.53 (36.98)
 10 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   2:48.15    2:44.67 SILV     7  
                  38.02     1:21.60 (43.58)     2:08.07 (46.47)     2:44.67 (36.60)
 11 Rainy, Liz L        12 Pbac-MR              2:45.52    2:44.70 SILV     6  
                  35.44     1:17.97 (42.53)     2:07.36 (49.39)     2:44.70 (37.34)
 12 Pope, Lauren A      12 Pace-MR              3:10.00    2:46.01 SILV     5  
                  35.32     1:16.16 (40.84)     2:06.33 (50.17)     2:46.01 (39.68)
 13 Anastasiou, Elle    12 Pace-MR              2:46.84    2:46.02 SILV     4  
                  33.73     1:16.60 (42.87)     2:07.09 (50.49)     2:46.02 (38.93)
 14 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            2:52.90    2:48.64 SILV     3  
                  35.70     1:19.60 (43.90)     2:06.49 (46.89)     2:48.64 (42.15)
 15 Hargraves, Kelly A  12 Pace-MR              2:58.47    2:50.36 SILV     2  
                  36.66     1:18.89 (42.23)     2:11.76 (52.87)     2:50.36 (38.60)
 16 Flor, Erica M       11 HYB-MR               2:44.91    2:51.42 SILV     1  
                  41.86     1:23.13 (41.27)     2:13.57 (50.44)     2:51.42 (37.85)
 17 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR         2:54.43    2:51.45 SILV   
                  38.41     1:21.25 (42.84)     2:14.22 (52.97)     2:51.45 (37.23)
 18 O'Connell, Amanda   11 Aqua Gems-MR         2:59.43    3:04.47        
                  40.27     1:27.67 (47.40)     2:23.41 (55.74)     3:04.47 (41.06)
 19 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         3:44.74    3:04.73        
                  40.12     1:27.99 (47.87)     2:20.05 (52.06)     3:04.73 (44.68)
 20 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   3:03.87    3:05.24        
                  38.19     1:27.21 (49.02)     2:24.11 (56.90)     3:05.24 (41.13)
 21 Barberis, Jillian   11 HYB-MR               3:15.65    3:12.63        
                  46.53     1:33.42 (46.89)     2:29.83 (56.41)     3:12.63 (42.80)
 22 Chan, Rachel D      11 Pace-MR              3:15.00    3:15.54        
                  46.04     1:36.47 (50.43)     2:31.99 (55.52)     3:15.54 (43.55)
 23 Schuttenberg, Nico  11 Pace-MR              3:19.59    3:16.36        
                  45.50     1:34.93 (49.43)     2:31.92 (56.99)     3:16.36 (44.44)
 24 Fitzgerald, Erin J  11 Aqua Gems-MR         2:59.43    3:22.93        
                  50.54     1:42.11 (51.57)     2:37.84 (55.73)     3:22.93 (45.09)
 25 Pagano, Megan        9 Devil Fish-MR             NT    3:27.75        
                  51.11     1:39.34 (48.23)   2:43.00 (1:03.66)     3:27.75 (44.75)
 26 Olsen, Mary C       11 Aqua Gems-MR              NT    3:33.38        
                  51.90     1:44.98 (53.08)   2:46.03 (1:01.05)     3:33.38 (47.35)
 27 O'Sullivan, Deirdr  12 NBS-MR               4:03.40    3:52.63        
                  55.77   1:56.19 (1:00.42)   3:03.12 (1:06.93)     3:52.63 (49.51)
 -- Ryan, Mikela L      12 Pace-MR              4:05.00         DQ        
                  40.26     1:32.24 (51.98)     2:24.87 (52.63)          DQ (39.04)
 -- Ruijgh, Sietske     12 HYB-MR               2:55.75         DQ        
                  39.54     1:23.17 (43.63)     2:13.46 (50.29)          DQ (39.61)
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:57.93    1:56.74         40  
                  28.78       59.70 (30.92)     1:29.33 (29.63)     1:56.74 (27.41)
  2 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               1:55.26    1:57.44         34  
                  29.43     1:00.49 (31.06)     1:30.02 (29.53)     1:57.44 (27.42)
  3 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      2:12.00    2:06.70         32  
                  33.03   1:37.73 (1:04.70)     2:06.70 (28.97)                    
  4 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:20.43    2:09.26         30  
                  32.34     1:07.43 (35.09)     1:40.82 (33.39)     2:09.26 (28.44)
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'B'               2:04.83    2:10.09         28  
                  31.97     1:05.46 (33.49)     1:36.82 (31.36)     2:10.09 (33.27)
  6 Huntington Y Bluefish-MR  'C'               2:09.29    2:11.19         26  
                  33.71     1:05.36 (31.65)     1:38.56 (33.20)     2:11.19 (32.63)
  7 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               2:02.98    2:23.79         24  
                  38.35     1:14.74 (36.39)     1:50.27 (35.53)     2:23.79 (33.52)
 
Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:13.24    2:11.93         40  
                  33.79     1:10.14 (36.35)     1:44.30 (34.16)     2:11.93 (27.63)
  2 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:08.28    2:14.11         34  
                                1:14.75 ( )     1:46.02 (31.27)     2:14.11 (28.09)
  3 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:34.43    2:22.95         32  
                  35.41     1:18.97 (43.56)     1:50.93 (31.96)     2:22.95 (32.02)
  4 Pace Setter Swim Team-MR  'B'               2:23.38    2:29.61         30  
                  40.52     1:21.19 (40.67)     1:55.71 (34.52)     2:29.61 (33.90)
  5 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               2:19.86    2:34.75         28  
                  39.24     1:24.29 (45.05)     1:59.27 (34.98)     2:34.75 (35.48)
  6 Aqua Gems Swim Club-MR  'B'                 2:44.43    2:49.14         26  
                  48.96     1:36.74 (47.78)     2:13.13 (36.39)     2:49.14 (36.01)
 -- Huntington Y Bluefish-MR  'C'               2:28.80         DQ        
                  42.36     1:31.00 (48.64)     2:15.30 (44.30)          DQ (39.85)
 -- Dutchess Devil Fish-MR  'A'                      NT         DQ         24  
                  41.86     1:33.87 (52.01)     2:15.51 (41.64)          DQ (35.40)
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friese, Brittany M  11 NBS-MR               5:31.25    5:28.49         20  
                  28.51     1:00.62 (32.11)     1:33.77 (33.15)     2:07.34 (33.57)
        2:40.63 (33.29)     3:14.63 (34.00)     3:48.46 (33.83)     4:22.47 (34.01)
        4:57.23 (34.76)     5:28.49 (31.26)                                        
  2 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              6:08.32    5:48.73         17  
                  29.27     1:03.26 (33.99)     1:38.41 (35.15)     2:13.79 (35.38)
        2:49.75 (35.96)     3:26.01 (36.26)     4:02.62 (36.61)     4:39.34 (36.72)
        5:15.58 (36.24)     5:48.73 (33.15)                                        
  3 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         6:27.18    6:04.16         16  
                  31.12     1:07.16 (36.04)     1:44.73 (37.57)     2:21.75 (37.02)
        2:59.22 (37.47)     3:36.60 (37.38)     4:14.27 (37.67)     4:51.94 (37.67)
        5:29.23 (37.29)     6:04.16 (34.93)                                        
  4 Harvey, Diana M     12 HYB-MR               6:15.45    6:09.27         15  
                  32.05     1:09.53 (37.48)     1:48.53 (39.00)     2:27.32 (38.79)
        3:05.85 (38.53)     3:43.67 (37.82)     4:21.61 (37.94)     4:57.33 (35.72)
        5:34.48 (37.15)     6:09.27 (34.79)                                        
  5 Woodward, Samantha  11 Mrst Barracudas-MR   6:29.88    6:31.64         14  
                  32.86     1:10.36 (37.50)     1:49.27 (38.91)     2:28.91 (39.64)
        3:09.23 (40.32)     3:50.67 (41.44)     4:32.28 (41.61)     5:13.93 (41.65)
        5:53.53 (39.60)     6:31.64 (38.11)                                        
  6 Rudel, Holly E      11 Aqua Gems-MR         6:35.43    6:35.40         13  
                  32.92     1:12.31 (39.39)     1:53.13 (40.82)     2:34.66 (41.53)
        3:15.45 (40.79)     3:56.91 (41.46)     4:37.61 (40.70)     5:17.88 (40.27)
        5:57.73 (39.85)     6:35.40 (37.67)                                        
  7 Gibbons, Nicolette  11 HYB-MR               7:15.65    6:37.90         12  
                  36.12     1:17.63 (41.51)     1:58.60 (40.97)     2:39.66 (41.06)
        3:20.76 (41.10)     4:00.81 (40.05)     4:40.93 (40.12)     5:20.73 (39.80)
        6:00.89 (40.16)     6:37.90 (37.01)                                        
  8 Coviello, Kaitlyn   11 Mrst Barracudas-MR   7:07.47    6:53.83         11  
                  35.25     1:16.07 (40.82)     1:58.63 (42.56)     2:40.38 (41.75)
        3:23.34 (42.96)     4:04.89 (41.55)     4:47.91 (43.02)     5:29.98 (42.07)
        6:13.18 (43.20)     6:53.83 (40.65)                                        
  9 Stachurski, Justin  12 Mrst Barracudas-MR   7:07.99    7:17.71          9  
                  36.17     1:19.43 (43.26)     2:04.32 (44.89)     2:50.16 (45.84)
        3:33.87 (43.71)     4:18.95 (45.08)     5:04.43 (45.48)     5:50.00 (45.57)
        6:34.60 (44.60)     7:17.71 (43.11)                                        
 10 York, Jenna M       10 NBS-MR               7:39.64    7:22.90          7  
                  35.65     1:17.42 (41.77)     2:02.25 (44.83)     2:48.35 (46.10)
        3:35.03 (46.68)     4:20.99 (45.96)     5:06.98 (45.99)     5:54.09 (47.11)
        6:39.31 (45.22)     7:22.90 (43.59)                                        
 11 Mance, Emily        11 Devil Fish-MR        7:40.30    7:26.07          6  
                  39.21     1:23.96 (44.75)     2:09.63 (45.67)     2:56.11 (46.48)
        3:42.35 (46.24)     4:27.93 (45.58)     5:14.98 (47.05)     6:00.77 (45.79)
        6:45.38 (44.61)     7:26.07 (40.69)                                        
 12 Quezada, Betsy      10 Devil Fish-MR        7:44.72    7:36.82          5  
                  36.83     1:20.66 (43.83)     2:07.76 (47.10)     2:53.59 (45.83)
        3:40.35 (46.76)     4:26.60 (46.25)     5:13.76 (47.16)     6:02.22 (48.46)
        6:50.78 (48.56)     7:36.82 (46.04)                                        
 13 Williams, Claire I  10 NBS-MR               8:48.36    8:35.66          4  
                  40.45     1:30.69 (50.24)     2:24.71 (54.02)     3:17.77 (53.06)
        4:13.49 (55.72)     5:08.31 (54.82)     6:01.57 (53.26)     6:53.76 (52.19)
        7:43.54 (49.78)     8:35.66 (52.12)                                        
 14 Clark, Beth F       10 NBS-MR               8:45.99    9:02.97          3  
                  39.17     1:29.88 (50.71)                             4:19.22 ( )
        5:17.67 (58.45)     5:37.26 (19.59)     6:15.72 (38.46)     7:15.14 (59.42)
        8:12.79 (57.65)     9:02.97 (50.18)                                        
 -- Hovey, Emily K      11 NBS-MR               6:39.18         DQ        
                  34.10     1:11.94 (37.84)     1:51.72 (39.78)     2:32.47 (40.75)
      3:56.54 (1:24.07)     4:38.97 (42.43)     5:20.40 (41.43)     6:02.44 (42.04)
        6:41.72 (39.28)                                                            
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.59  ZQ
          26.99  JO
          30.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooley, Kristi-Ann  14 Pace-MR                26.84      26.93 JO      20  
  2 Flower, Lauren E    13 Pace-MR                27.23      26.94 JO      17  
  3 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR           25.95      27.01 SILV    16  
  4 Borutecene, Gabrie  14 HYB-MR                 27.46      27.08 SILV    15  
  5 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR                26.98      27.12 SILV    14  
  6 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR           27.12      27.29 SILV    13  
  7 Pujals, Michaela C  13 HYB-MR                 27.33      27.37 SILV    12  
  8 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR           26.89      27.60 SILV    11  
  9 Wade, Zoey A        13 HYB-MR                 26.85      27.69 SILV     9  
 10 Santaniello, Saman  14 HYB-MR                 27.16      27.73 SILV     7  
 11 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR           27.99      27.90 SILV     6  
 12 McMahon, Hayley     13 Devil Fish-MR          28.36      27.91 SILV     5  
 13 Ryan, Katie C       13 HYB-MR                 27.51      27.95 SILV     4  
 14 Armater, Madeline   13 Scd-Mr-MR              28.47      28.29 SILV     3  
 15 Waring, Megan P     13 HYB-MR                 28.71      28.42 SILV     2  
 16 Casalicchio, Crist  13 HYB-MR                 28.25      28.69 SILV     1  
 17 Engle, Clara H      13 Pace-MR                29.66      28.88 SILV   
 18 Brown, Rebecca M    13 HYB-MR                 28.82      28.89 SILV   
 19 Jannuzzi, Olivia A  13 HYB-MR                 28.72      28.91 SILV   
 20 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR           29.56      28.99 SILV   
 21 Ruf, Kelly          13 Devil Fish-MR          29.49      29.14 SILV   
 22 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR           29.26      29.22 SILV   
 22 John, Jordon H      14 Pace-MR                29.81      29.22 SILV   
 24 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR     28.96      29.23 SILV   
 25 Powell, Tori        14 Pace-MR                29.75      29.29 SILV   
 26 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR           30.33      29.48 SILV   
 27 Cook, Michelle C    14 Pace-MR                30.06      29.57 SILV   
 28 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR              30.16      29.89 SILV   
 29 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR                 30.44      29.96 SILV   
 30 Oliveira, Kerry C   13 Pace-MR                30.88      30.38        
 31 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR           30.54      30.44        
 32 Getz, Katherine M   14 HYB-MR                 30.89      30.53        
 33 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR     30.27      30.63        
 34 Zeedyk, Allison C   13 Aqua Gems-MR           32.26      30.64        
 34 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR                 30.40      30.64        
 36 Tedeschi, Jenny L   14 Aqua Gems-MR           30.44      30.71        
 37 Pile, Emma N        13 Pace-MR                30.50      30.78        
 38 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR           31.14      31.22        
 39 Graves, Meg S       13 Pace-MR                30.35      31.29        
 40 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR           32.44      31.39        
 41 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR           30.11      31.63        
 42 Contreras, Stephan  14 Pace-MR                32.24      31.65        
 43 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR                 32.15      31.85        
 44 Barry, Marie E      13 Mrst Barracudas-MR     33.18      31.87        
 45 Bhagirath, Neha     13 WSSC-MR                31.86      32.02        
 46 Janos, Valerie J    13 Pace-MR                30.80      32.18        
 47 Gorgen, Natia       13 Devil Fish-MR          31.69      32.24        
 48 Sterling, Therese   13 HYB-MR                 31.45      32.25        
 49 Russell, Colleen    14 WSSC-MR                32.41      32.31        
 50 Rebholz, Pamela K   14 HYB-MR                 31.25      32.44        
 51 Miller, Meghan E    13 Pace-MR                34.52      32.95        
 52 Augustinos, Anna J  14 Pace-MR                33.75      33.14        
 53 Mance, Kara         13 Devil Fish-MR          35.73      33.17        
 54 Pagano, Christine   13 Devil Fish-MR          32.83      33.19        
 55 Fasino, Antoinette  13 Aqua Gems-MR           33.94      33.96        
 56 Lillian, Emma M     13 Aqua Gems-MR           40.15      40.57        
 57 MACIOROWSKA, Sylvi  13 Aqua Gems-MR           43.51      42.01        
 -- Doh, Karen D        13 Pace-MR                28.64         DQ        
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.59  ZQ
          58.49  JO
        1:06.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR           57.15      57.44 ZQ      20  
                  27.79       57.44 (29.65)                                        
  2 Flower, Lauren E    13 Pace-MR                58.76      57.76 JO      17  
                  27.95       57.76 (29.81)                                        
  3 Borutecene, Gabrie  14 HYB-MR                 58.93      58.50 SILV    15.5
                  27.96       58.50 (30.54)                                        
  3 Cooley, Kristi-Ann  14 Pace-MR                57.73      58.50 SILV    15.5
                  27.63       58.50 (30.87)                                        
  5 Wade, Zoey A        13 HYB-MR                 59.17      59.53 SILV    14  
                  28.66       59.53 (30.87)                                        
  6 Ryan, Katie C       13 HYB-MR               1:01.12      59.64 SILV    13  
                  28.74       59.64 (30.90)                                        
  7 Santaniello, Saman  14 HYB-MR                 59.53      59.79 SILV    12  
                  28.66       59.79 (31.13)                                        
  8 Pujals, Michaela C  13 HYB-MR               1:02.14    1:00.03 SILV    11  
                  28.64     1:00.03 (31.39)                                        
  9 Waring, Megan P     13 HYB-MR               1:03.17    1:00.92 SILV     9  
                  29.18     1:00.92 (31.74)                                        
 10 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         1:00.48    1:01.02 SILV     7  
                  29.09     1:01.02 (31.93)                                        
 11 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR           59.43    1:01.09 SILV     6  
                  28.98     1:01.09 (32.11)                                        
 12 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:03.23    1:02.35 SILV     5  
                  30.39     1:02.35 (31.96)                                        
 13 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR         1:01.32    1:02.54 SILV     4  
                  29.61     1:02.54 (32.93)                                        
 14 Conklin, Ciara      13 WSSC-MR              1:10.72    1:02.79 SILV     3  
                  30.20     1:02.79 (32.59)                                        
 15 Jannuzzi, Olivia A  13 HYB-MR               1:03.25    1:02.80 SILV     2  
                  30.05     1:02.80 (32.75)                                        
 16 Casalicchio, Crist  13 HYB-MR               1:03.21    1:03.17 SILV     1  
                  30.62     1:03.17 (32.55)                                        
 17 John, Jordon H      14 Pace-MR              1:05.01    1:03.18 SILV   
                  30.37     1:03.18 (32.81)                                        
 18 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:02.51    1:03.24 SILV   
                  30.47     1:03.24 (32.77)                                        
 19 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         1:02.37    1:03.38 SILV   
                  30.84     1:03.38 (32.54)                                        
 20 Brown, Rebecca M    13 HYB-MR               1:08.69    1:03.52 SILV   
                  30.10     1:03.52 (33.42)                                        
 21 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         1:02.88    1:03.62 SILV   
                  30.48     1:03.62 (33.14)                                        
 22 Armater, Madeline   13 Scd-Mr-MR            1:05.81    1:04.30 SILV   
                  31.21     1:04.30 (33.09)                                        
 23 Powell, Tori        14 Pace-MR              1:05.40    1:04.53 SILV   
                  30.51     1:04.53 (34.02)                                        
 24 Engle, Clara H      13 Pace-MR              1:06.82    1:05.27 SILV   
                  31.78     1:05.27 (33.49)                                        
 25 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         1:05.58    1:05.54 SILV   
                  31.75     1:05.54 (33.79)                                        
 26 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR            1:04.96    1:05.65 SILV   
                  31.78     1:05.65 (33.87)                                        
 27 Oliveira, Kerry C   13 Pace-MR              1:06.14    1:06.40        
                  31.85     1:06.40 (34.55)                                        
 28 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   1:06.01    1:06.71        
                  32.35     1:06.71 (34.36)                                        
 29 Pile, Emma N        13 Pace-MR              1:08.05    1:06.72        
                  31.34     1:06.72 (35.38)                                        
 30 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               1:07.31    1:06.82        
                  31.83     1:06.82 (34.99)                                        
 31 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               1:07.15    1:06.89        
                  32.01     1:06.89 (34.88)                                        
 32 Getz, Katherine M   14 HYB-MR               1:06.24    1:07.15        
                  33.35     1:07.15 (33.80)                                        
 33 Cook, Michelle C    14 Pace-MR              1:09.11    1:07.16        
                  31.74     1:07.16 (35.42)                                        
 34 Jaquith, Aly L      14 Pace-MR              1:15.00    1:07.87        
                  32.22     1:07.87 (35.65)                                        
 35 Graves, Meg S       13 Pace-MR              1:08.39    1:08.27        
                  31.76     1:08.27 (36.51)                                        
 36 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               1:09.47    1:08.40        
                  32.68     1:08.40 (35.72)                                        
 37 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         1:07.36    1:08.42        
                  32.21     1:08.42 (36.21)                                        
 38 Janos, Valerie J    13 Pace-MR              1:07.67    1:08.52        
                  32.99     1:08.52 (35.53)                                        
 39 Contreras, Stephan  14 Pace-MR              1:11.99    1:09.64        
                  32.33     1:09.64 (37.31)                                        
 40 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         1:12.48    1:09.75        
                  32.76     1:09.75 (36.99)                                        
 41 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR         1:05.73    1:10.54        
                  33.18     1:10.54 (37.36)                                        
 42 Augustinos, Anna J  14 Pace-MR              1:13.59    1:12.04        
                  34.03     1:12.04 (38.01)                                        
 43 Rebholz, Pamela K   14 HYB-MR               1:14.42    1:12.73        
                  34.07     1:12.73 (38.66)                                        
 44 Sterling, Therese   13 HYB-MR               1:18.67    1:13.01        
                  34.32     1:13.01 (38.69)                                        
 45 Fasino, Antoinette  13 Aqua Gems-MR         1:19.12    1:21.07        
                  37.15     1:21.07 (43.92)                                        
 46 Mayer, Rachel M     13 Aqua Gems-MR         1:30.32    1:23.15        
                  39.20     1:23.15 (43.95)                                        
 47 May, Sycamore S     13 Pace-MR              1:25.20    1:23.71        
                  38.97     1:23.71 (44.74)                                        
 48 MACIOROWSKA, Sylvi  13 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:41.67        
                  44.99     1:41.67 (56.68)                                        
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.29  ZQ
        1:07.89  JO
        1:18.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR         1:06.83    1:06.44 JO      20  
                                  32.58 ( )     1:06.44 (33.86)                    
  2 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               1:06.78    1:06.48 JO      17  
                                  32.60 ( )     1:06.48 (33.88)                    
  3 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              1:06.01    1:07.42 JO      16  
                                  32.62 ( )     1:07.42 (34.80)                    
  4 Cooley, Kristi-Ann  14 Pace-MR              1:07.46    1:07.78 JO      15  
                                  32.66 ( )     1:07.78 (35.12)                    
  5 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:09.74    1:09.44 SILV    14  
                                  33.47 ( )     1:09.44 (35.97)                    
  6 Ryan, Katie C       13 HYB-MR               1:09.27    1:09.78 SILV    13  
                                  34.35 ( )     1:09.78 (35.43)                    
  7 Brown, Rebecca M    13 HYB-MR               1:10.46    1:09.95 SILV    12  
                                  34.46 ( )     1:09.95 (35.49)                    
  8 Waring, Megan P     13 HYB-MR               1:09.67    1:10.00 SILV    11  
                                  35.04 ( )     1:10.00 (34.96)                    
  9 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR              1:12.23    1:11.12 SILV     9  
                                  34.83 ( )     1:11.12 (36.29)                    
 10 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR         1:10.54    1:11.45 SILV     7  
                                  34.35 ( )     1:11.45 (37.10)                    
 11 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         1:10.76    1:11.87 SILV     6  
                                  35.21 ( )     1:11.87 (36.66)                    
 12 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               1:12.98    1:12.81 SILV     5  
                                  35.55 ( )     1:12.81 (37.26)                    
 13 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:16.98    1:13.05 SILV     4  
                                  36.12 ( )     1:13.05 (36.93)                    
 14 Engle, Clara H      13 Pace-MR              1:15.87    1:13.16 SILV     3  
                                  35.69 ( )     1:13.16 (37.47)                    
 15 Jannuzzi, Olivia A  13 HYB-MR               1:13.36    1:14.06 SILV     2  
                                  36.55 ( )     1:14.06 (37.51)                    
 16 Doh, Karen D        13 Pace-MR              1:15.67    1:14.07 SILV     1  
 17 Casalicchio, Crist  13 HYB-MR               1:14.07    1:14.09 SILV   
                                  36.17 ( )     1:14.09 (37.92)                    
 18 Ruf, Kelly          13 Devil Fish-MR        1:17.35    1:14.16 SILV   
                                  36.41 ( )     1:14.16 (37.75)                    
 19 McMahon, Hayley     13 Devil Fish-MR        1:14.91    1:14.30 SILV   
                                  36.40 ( )     1:14.30 (37.90)                    
 20 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               1:15.95    1:14.67 SILV   
                                  36.56 ( )     1:14.67 (38.11)                    
 21 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         1:13.97    1:15.52 SILV   
                                  37.14 ( )     1:15.52 (38.38)                    
 22 Cook, Michelle C    14 Pace-MR              1:15.51    1:15.77 SILV   
                                  36.65 ( )     1:15.77 (39.12)                    
 23 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         1:17.18    1:15.78 SILV   
                                  37.35 ( )     1:15.78 (38.43)                    
 24 Getz, Katherine M   14 HYB-MR               1:16.04    1:15.92 SILV   
                                  38.18 ( )     1:15.92 (37.74)                    
 25 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         1:15.17    1:16.44 SILV   
 26 Powell, Tori        14 Pace-MR              1:16.93    1:16.59 SILV   
                                  36.92 ( )     1:16.59 (39.67)                    
 27 Zeedyk, Allison C   13 Aqua Gems-MR         1:15.34    1:18.59        
 28 Graves, Meg S       13 Pace-MR              1:19.29    1:19.29        
                                  38.54 ( )     1:19.29 (40.75)                    
 29 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   1:25.72    1:19.97        
                                  39.08 ( )     1:19.97 (40.89)                    
 30 John, Jordon H      14 Pace-MR              1:20.68    1:20.24        
                                  39.70 ( )     1:20.24 (40.54)                    
 31 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         1:21.39    1:22.13        
                                  40.26 ( )     1:22.13 (41.87)                    
 32 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR         1:19.96    1:22.62        
                                  40.80 ( )     1:22.62 (41.82)                    
 33 Fasino, Antoinette  13 Aqua Gems-MR         1:22.65    1:22.91        
                                  39.62 ( )     1:22.91 (43.29)                    
 34 Russell, Colleen    14 WSSC-MR              1:24.83    1:22.98        
                                  40.80 ( )     1:22.98 (42.18)                    
 35 Augustinos, Anna J  14 Pace-MR              1:27.11    1:23.07        
                                  40.85 ( )     1:23.07 (42.22)                    
 36 Contreras, Stephan  14 Pace-MR              1:21.16    1:23.34        
                                  40.84 ( )     1:23.34 (42.50)                    
 37 Bhagirath, Neha     13 WSSC-MR              1:23.84    1:25.72        
                                  41.07 ( )     1:25.72 (44.65)                    
 38 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         1:41.43    1:28.82        
                                  42.92 ( )     1:28.82 (45.90)                    
 39 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               1:28.00    1:29.17        
                                  42.32 ( )     1:29.17 (46.85)                    
 40 Miller, Meghan E    13 Pace-MR              1:32.92    1:29.32        
                                  43.65 ( )     1:29.32 (45.67)                    
 41 Sterling, Therese   13 HYB-MR               1:27.99    1:29.47        
                                  43.42 ( )     1:29.47 (46.05)                    
 42 Mance, Kara         13 Devil Fish-MR        1:30.87    1:30.47        
                                  43.18 ( )     1:30.47 (47.29)                    
 43 Rebholz, Pamela K   14 HYB-MR               1:31.25    1:31.71        
                                  43.97 ( )     1:31.71 (47.74)                    
 44 MACIOROWSKA, Sylvi  13 Aqua Gems-MR         1:50.29    1:48.32        
 -- Pile, Emma N        13 Pace-MR              1:21.11         DQ        
                                  37.59 ( )          DQ (39.80)                    
 -- Oliveira, Kerry C   13 Pace-MR              1:19.43         DQ        
                                  37.78 ( )          DQ (40.21)                    
 -- Lillian, Emma M     13 Aqua Gems-MR         1:57.43         DQ        
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:22.09  ZQ
        2:26.49  JO
        2:48.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               2:22.01    2:20.58 ZQ      20  
                  32.93     1:08.97 (36.04)     1:45.47 (36.50)     2:20.58 (35.11)
  2 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              2:25.16    2:23.95 JO      17  
                  33.94     1:09.94 (36.00)     1:47.06 (37.12)     2:23.95 (36.89)
  3 Borutecene, Gabrie  14 HYB-MR               2:29.33    2:25.52 JO      16  
                  33.65     1:10.58 (36.93)     1:48.14 (37.56)     2:25.52 (37.38)
  4 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   2:34.57    2:28.25 SILV    15  
                  34.54     1:12.41 (37.87)     1:51.32 (38.91)     2:28.25 (36.93)
  5 Waring, Megan P     13 HYB-MR               2:39.75    2:29.28 SILV    14  
                  35.41     1:13.98 (38.57)     1:52.60 (38.62)     2:29.28 (36.68)
  6 Ryan, Katie C       13 HYB-MR               2:28.44    2:30.76 SILV    13  
                  35.56     1:14.07 (38.51)     1:53.04 (38.97)     2:30.76 (37.72)
  7 Brown, Rebecca M    13 HYB-MR               2:39.90    2:33.98 SILV    12  
                  35.69     1:15.10 (39.41)     1:55.23 (40.13)     2:33.98 (38.75)
  8 Jannuzzi, Olivia A  13 HYB-MR               2:46.55    2:36.40 SILV    11  
                  37.40     1:17.12 (39.72)     1:57.96 (40.84)     2:36.40 (38.44)
  9 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR         2:30.64    2:36.74 SILV     9  
                  37.90     1:17.99 (40.09)     1:57.75 (39.76)     2:36.74 (38.99)
 10 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               2:52.35    2:39.46 SILV     7  
                  37.97     1:19.29 (41.32)     2:00.97 (41.68)     2:39.46 (38.49)
 11 Engle, Clara H      13 Pace-MR              2:47.77    2:39.50 SILV     6  
                  37.33     1:20.28 (42.95)     2:02.70 (42.42)     2:39.50 (36.80)
 12 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               2:43.75    2:39.67 SILV     5  
                  36.39     1:16.68 (40.29)     1:58.71 (42.03)     2:39.67 (40.96)
 13 Powell, Tori        14 Pace-MR              2:51.66    2:40.83 SILV     4  
                  37.35     1:18.39 (41.04)     2:00.32 (41.93)     2:40.83 (40.51)
 14 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR              NT    2:41.69 SILV     3  
                  36.86     1:17.55 (40.69)     2:00.39 (42.84)     2:41.69 (41.30)
 15 Cook, Michelle C    14 Pace-MR              2:51.31    2:41.82 SILV     2  
                  36.86     1:17.54 (40.68)     2:00.64 (43.10)     2:41.82 (41.18)
 16 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR            2:54.89    2:42.59 SILV     1  
                  40.34     1:22.36 (42.02)     2:04.38 (42.02)     2:42.59 (38.21)
 17 Casalicchio, Crist  13 HYB-MR               2:44.75    2:42.71 SILV   
                  38.49     1:20.09 (41.60)     2:02.90 (42.81)     2:42.71 (39.81)
 18 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         2:47.43    2:43.45 SILV   
                  39.62     1:21.77 (42.15)     2:04.33 (42.56)     2:43.45 (39.12)
 19 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         2:38.58    2:44.58 SILV   
                  39.87     1:22.08 (42.21)     2:03.93 (41.85)     2:44.58 (40.65)
 20 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         2:50.96    2:44.93 SILV   
                  38.20     1:20.40 (42.20)     2:03.33 (42.93)     2:44.93 (41.60)
 21 Graves, Meg S       13 Pace-MR              3:07.00    2:46.26 SILV   
                  37.71     1:20.34 (42.63)     2:03.83 (43.49)     2:46.26 (42.43)
 22 Oliveira, Kerry C   13 Pace-MR              3:00.49    2:46.66 SILV   
                  39.07     1:20.92 (41.85)     2:03.70 (42.78)     2:46.66 (42.96)
 23 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         2:47.43    2:49.10        
                  39.79     1:24.51 (44.72)     2:07.60 (43.09)     2:49.10 (41.50)
 24 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         2:47.43    2:51.58        
                  40.64     1:24.44 (43.80)     2:08.61 (44.17)     2:51.58 (42.97)
 25 John, Jordon H      14 Pace-MR              3:50.00    2:51.63        
                  41.50     1:24.54 (43.04)     2:08.80 (44.26)     2:51.63 (42.83)
 26 Augustinos, Anna J  14 Pace-MR              3:05.00    2:53.83        
                  41.77     1:25.72 (43.95)     2:10.61 (44.89)     2:53.83 (43.22)
 27 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   3:10.00    2:54.35        
                  42.01     1:26.79 (44.78)     2:12.74 (45.95)     2:54.35 (41.61)
 28 Janos, Valerie J    13 Pace-MR              3:25.00    3:03.23        
                3:03.79     3:48.81 (45.02)         3:03.23 ( )                    
 29 Sterling, Therese   13 HYB-MR               3:10.55    3:04.31        
                  45.57     1:32.56 (46.99)     2:20.27 (47.71)     3:04.31 (44.04)
 30 Getz, Katherine M   14 HYB-MR               3:24.08    3:08.84        
                  41.58   2:10.29 (1:28.71)     2:50.17 (39.88)     3:08.84 (18.67)
 31 May, Sycamore S     13 Pace-MR              3:25.00    3:45.37        
                2:46.96     3:45.66 (58.70)         3:45.37 ( )                    
 -- Contreras, Stephan  14 Pace-MR              3:10.19         DQ        
                  40.27     1:23.38 (43.11)        DQ (1:34.01)                    
 -- Jaquith, Aly L      14 Pace-MR              3:45.00         DQ        
                2:07.09     2:50.21 (43.12)     3:07.58 (17.37)          DQ (18.52)
 -- Pile, Emma N        13 Pace-MR              3:20.00         DQ        
                  38.74     1:21.27 (42.53)     2:05.01 (43.74)          DQ (40.49)
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.89  ZQ
        1:16.49  JO
        1:26.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cooley, Kristi-Ann  14 Pace-MR              1:12.67    1:12.44 ZQ      20  
                  33.98     1:12.44 (38.46)                                        
  2 Santaniello, Saman  14 HYB-MR               1:11.82    1:12.56 ZQ      17  
                  34.82     1:12.56 (37.74)                                        
  3 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         1:12.15    1:12.68 ZQ      16  
                  34.32     1:12.68 (38.36)                                        
  4 Flower, Lauren E    13 Pace-MR              1:12.54    1:13.15 ZQ      15  
                  34.61     1:13.15 (38.54)                                        
  5 Borutecene, Gabrie  14 HYB-MR               1:12.91    1:13.58 ZQ      14  
                  34.23     1:13.58 (39.35)                                        
  6 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         1:12.40    1:13.87 ZQ      13  
                  34.81     1:13.87 (39.06)                                        
  7 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              1:11.89    1:14.74 JO      12  
                  34.32     1:14.74 (40.42)                                        
  8 Waring, Megan P     13 HYB-MR               1:16.19    1:15.55 JO      11  
                  35.67     1:15.55 (39.88)                                        
  9 Janos, Valerie J    13 Pace-MR              1:17.56    1:16.75 SILV     9  
                  35.50     1:16.75 (41.25)                                        
 10 Casalicchio, Crist  13 HYB-MR               1:17.16    1:17.21 SILV     7  
                  36.46     1:17.21 (40.75)                                        
 11 Conklin, Ciara      13 WSSC-MR              1:29.89    1:19.36 SILV     6  
                  37.76     1:19.36 (41.60)                                        
 12 Jaquith, Aly L      14 Pace-MR              1:29.00    1:19.37 SILV     5  
                  37.76     1:19.37 (41.61)                                        
 13 Rebholz, Pamela K   14 HYB-MR               1:19.87    1:19.44 SILV     4  
                  38.02     1:19.44 (41.42)                                        
 14 Pujals, Michaela C  13 HYB-MR               1:18.52    1:19.54 SILV     3  
                  37.83     1:19.54 (41.71)                                        
 15 Oliveira, Kerry C   13 Pace-MR              1:21.58    1:19.68 SILV     2  
                  38.10     1:19.68 (41.58)                                        
 16 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:21.57    1:20.51 SILV     1  
                  38.47     1:20.51 (42.04)                                        
 17 Contreras, Stephan  14 Pace-MR              1:25.71    1:21.85 SILV   
                  38.53     1:21.85 (43.32)                                        
 18 Ryan, Katie C       13 HYB-MR               1:23.56    1:21.87 SILV   
                  38.94     1:21.87 (42.93)                                        
 19 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR         1:18.15    1:22.37 SILV   
                  39.30     1:22.37 (43.07)                                        
 20 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               1:22.45    1:22.52 SILV   
                  39.91     1:22.52 (42.61)                                        
 21 John, Jordon H      14 Pace-MR              1:22.28    1:22.66 SILV   
                  39.15     1:22.66 (43.51)                                        
 22 Brown, Rebecca M    13 HYB-MR               1:21.10    1:23.09 SILV   
                  39.00     1:23.09 (44.09)                                        
 23 Armater, Madeline   13 Scd-Mr-MR            1:21.85    1:24.70 SILV   
                  39.36     1:24.70 (45.34)                                        
 24 Lange, Kerry N      14 WSSC-MR              1:24.11    1:24.79 SILV   
                  39.35     1:24.79 (45.44)                                        
 25 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR            1:25.17    1:25.87 SILV   
                  40.48     1:25.87 (45.39)                                        
 26 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:23.47    1:25.92 SILV   
                  40.88     1:25.92 (45.04)                                        
 27 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   1:26.07    1:26.24 SILV   
                  41.18     1:26.24 (45.06)                                        
 28 Graves, Meg S       13 Pace-MR              1:25.57    1:27.16        
                  41.22     1:27.16 (45.94)                                        
 29 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         1:30.48    1:27.18        
                  40.40     1:27.18 (46.78)                                        
 30 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         1:24.23    1:27.71        
                  41.88     1:27.71 (45.83)                                        
 31 Osborne, Julia M    14 Aqua Gems-MR         1:32.65    1:27.82        
                  41.78     1:27.82 (46.04)                                        
 32 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR         1:25.18    1:29.22        
                  42.59     1:29.22 (46.63)                                        
 33 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         1:26.82    1:29.91        
                  42.65     1:29.91 (47.26)                                        
 34 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               1:31.24    1:30.81        
                  41.05     1:30.81 (49.76)                                        
 35 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               1:29.65    1:31.05        
                  43.16     1:31.05 (47.89)                                        
 36 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               1:28.75    1:32.07        
                  43.81     1:32.07 (48.26)                                        
 37 Engle, Clara H      13 Pace-MR              1:32.78    1:32.53        
                  44.21     1:32.53 (48.32)                                        
 38 Augustinos, Anna J  14 Pace-MR              1:34.23    1:32.68        
                  43.46     1:32.68 (49.22)                                        
 39 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         1:31.51    1:34.72        
                  45.14     1:34.72 (49.58)                                        
 40 May, Sycamore S     13 Pace-MR              1:38.89    1:38.35        
                  47.11     1:38.35 (51.24)                                        
 41 Cook, Michelle C    14 Pace-MR              1:36.10    1:38.36        
                  46.33     1:38.36 (52.03)                                        
 42 Fasino, Antoinette  13 Aqua Gems-MR         1:44.54    1:43.20        
                  48.21     1:43.20 (54.99)                                        
 -- Sterling, Therese   13 HYB-MR               1:35.02         DQ        
                  43.42          DQ (48.62)                                        
 -- Jannuzzi, Olivia A  13 HYB-MR               1:26.96         DQ        
                  39.95          DQ (44.05)                                        
 -- MACIOROWSKA, Sylvi  13 Aqua Gems-MR         1:57.43         DQ        
                  53.79        DQ (1:02.63)                                        
 -- Mayer, Rachel M     13 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
                  48.36          DQ (56.49)                                        
 -- Pile, Emma N        13 Pace-MR              1:31.48         DQ        
                  41.56          DQ (45.93)                                        
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.59  ZQ
        2:42.99  JO
        3:02.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santaniello, Saman  14 HYB-MR               2:36.92    2:35.39 ZQ      20  
                                  35.73 ( )                             1:14.33 ( )
                                1:54.43 ( )     2:35.39 (40.96)                    
  2 Cooley, Kristi-Ann  14 Pace-MR              2:39.56    2:36.95 ZQ      17  
                                  34.18 ( )                             1:12.75 ( )
                                1:54.48 ( )     2:36.95 (42.47)                    
  3 Borutecene, Gabrie  14 HYB-MR               2:38.05    2:37.36 ZQ      16  
                                  35.29 ( )                             1:14.78 ( )
                                1:55.94 ( )     2:37.36 (41.42)                    
  4 Flower, Lauren E    13 Pace-MR              3:07.17    2:37.54 ZQ      15  
                                  35.89 ( )                             1:17.41 ( )
                                1:57.61 ( )     2:37.54 (39.93)                    
  5 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         2:37.97    2:37.73 ZQ      14  
                                  35.83 ( )                             1:15.50 ( )
                                1:56.72 ( )     2:37.73 (41.01)                    
  6 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         2:38.26    2:40.47 ZQ      13  
                                  35.64 ( )                             1:15.70 ( )
                                1:57.20 ( )     2:40.47 (43.27)                    
  7 Waring, Megan P     13 HYB-MR               2:39.98    2:40.82 JO      12  
                                  36.72 ( )                             1:17.95 ( )
                                1:59.89 ( )     2:40.82 (40.93)                    
  8 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         2:40.11    2:43.87 SILV    11  
                                  37.46 ( )                             1:19.89 ( )
                                2:03.13 ( )     2:43.87 (40.74)                    
  9 Rebholz, Pamela K   14 HYB-MR               2:58.75    2:44.05 SILV     9  
                                  37.92 ( )                             1:20.68 ( )
                                2:02.78 ( )     2:44.05 (41.27)                    
 10 Casalicchio, Crist  13 HYB-MR               2:49.51    2:46.71 SILV     7  
                                  38.03 ( )                             1:20.30 ( )
                                2:03.52 ( )     2:46.71 (43.19)                    
 11 Doh, Karen D        13 Pace-MR                   NT    2:48.96 SILV     6  
                                  36.44 ( )                             1:18.93 ( )
                                2:04.23 ( )     2:48.96 (44.73)                    
 12 Pujals, Michaela C  13 HYB-MR               2:56.45    2:49.64 SILV     5  
                                  38.57 ( )                             1:21.48 ( )
                                2:05.90 ( )     2:49.64 (43.74)                    
 13 Janos, Valerie J    13 Pace-MR              2:52.34    2:49.66 SILV     4  
                                  37.63 ( )                             1:21.07 ( )
                                2:06.04 ( )     2:49.66 (43.62)                    
 14 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR         2:46.83    2:50.26 SILV     3  
                                  39.00 ( )                             1:22.32 ( )
                                2:06.08 ( )     2:50.26 (44.18)                    
 15 Oliveira, Kerry C   13 Pace-MR              2:58.68    2:52.66 SILV     2  
                                2:07.66 ( )     2:52.66 (45.00)                    
 16 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   2:59.39    2:54.62 SILV     1  
                                  40.06 ( )                             1:24.72 ( )
                                2:09.32 ( )     2:54.62 (45.30)                    
 17 Gorgen, Natia       13 Devil Fish-MR             NT    2:59.21 SILV   
                                  40.33 ( )                             1:25.14 ( )
                                2:12.40 ( )     2:59.21 (46.81)                    
 18 Contreras, Stephan  14 Pace-MR              3:03.76    3:00.08 SILV   
                                  39.73 ( )                             1:25.00 ( )
                                2:11.69 ( )     3:00.08 (48.39)                    
 19 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   3:20.29    3:01.67 SILV   
                                  42.10 ( )                             1:28.93 ( )
                                2:15.77 ( )     3:01.67 (45.90)                    
 20 Brown, Rebecca M    13 HYB-MR               3:07.67    3:02.24 SILV   
 21 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         3:17.21    3:03.34        
                                  42.20 ( )                             1:29.63 ( )
                                2:17.65 ( )     3:03.34 (45.69)                    
 22 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR            3:04.02    3:03.60        
                                  41.46 ( )                             1:28.67 ( )
                                2:17.24 ( )     3:03.60 (46.36)                    
 23 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR         3:08.05    3:07.95        
                                  42.49 ( )                             1:31.07 ( )
                                2:20.20 ( )     3:07.95 (47.75)                    
 24 Sterling, Therese   13 HYB-MR               3:20.65    3:11.11        
                                  43.93 ( )                             1:31.42 ( )
                                2:21.15 ( )     3:11.11 (49.96)                    
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.99  ZQ
        1:06.69  JO
        1:14.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         1:00.81    1:02.11 ZQ      20  
                                  29.03 ( )     1:02.11 (33.08)                    
  2 Flower, Lauren E    13 Pace-MR              1:03.24    1:04.85 ZQ      17  
                                  30.18 ( )     1:04.85 (34.67)                    
  3 Santaniello, Saman  14 HYB-MR               1:05.47    1:05.68 JO      16  
                                  30.57 ( )     1:05.68 (35.11)                    
  4 Pujals, Michaela C  13 HYB-MR               1:08.19    1:09.53 SILV    15  
                                  32.05 ( )     1:09.53 (37.48)                    
  5 Ruf, Kelly          13 Devil Fish-MR        1:08.30    1:10.06 SILV    14  
                                  31.86 ( )     1:10.06 (38.20)                    
  6 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               1:09.65    1:10.39 SILV    13  
                                  32.97 ( )     1:10.39 (37.42)                    
  7 Moore, Erica C      14 Aqua Gems-MR         1:13.73    1:11.07 SILV    12  
                                  32.91 ( )     1:11.07 (38.16)                    
  8 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         1:10.48    1:11.12 SILV    11  
                                  33.05 ( )     1:11.12 (38.07)                    
  9 Jannuzzi, Olivia A  13 HYB-MR               1:14.90    1:12.45 SILV     9  
                                  33.45 ( )     1:12.45 (39.00)                    
 10 Pile, Emma N        13 Pace-MR              1:16.70    1:13.91 SILV     7  
                                  34.79 ( )     1:13.91 (39.12)                    
 11 Powell, Tori        14 Pace-MR              1:15.58    1:14.64          6  
                                  34.27 ( )     1:14.64 (40.37)                    
 12 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR         1:12.81    1:15.03          5  
                                  33.99 ( )     1:15.03 (41.04)                    
 13 John, Jordon H      14 Pace-MR              1:25.00    1:15.39          4  
                                  34.70 ( )     1:15.39 (40.69)                    
 14 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         1:12.66    1:15.68          3  
                                  35.40 ( )     1:15.68 (40.28)                    
 15 Augustinos, Anna J  14 Pace-MR              1:15.00    1:15.86          2  
                                  34.84 ( )     1:15.86 (41.02)                    
 16 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               1:15.98    1:16.44          1  
                                  34.57 ( )     1:16.44 (41.87)                    
 17 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         1:21.63    1:16.56        
                                  35.42 ( )     1:16.56 (41.14)                    
 18 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               1:17.49    1:18.38        
                                  36.76 ( )     1:18.38 (41.62)                    
 19 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   1:21.44    1:18.42        
                                  36.53 ( )     1:18.42 (41.89)                    
 20 Graves, Meg S       13 Pace-MR              1:21.06    1:19.45        
                                  36.48 ( )     1:19.45 (42.97)                    
 21 Ryan, Katie C       13 HYB-MR               1:17.87    1:20.15        
                                  35.41 ( )     1:20.15 (44.74)                    
 22 Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         1:19.16    1:20.19        
                                  36.98 ( )     1:20.19 (43.21)                    
 23 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         1:18.42    1:20.45        
                                  37.76 ( )     1:20.45 (42.69)                    
 24 Horan, Sammy-Jo     13 Scd-Mr-MR            1:25.43    1:21.77        
                                  39.03 ( )     1:21.77 (42.74)                    
 25 Cook, Michelle C    14 Pace-MR              1:30.52    1:22.21        
                                  37.70 ( )     1:22.21 (44.51)                    
 26 Zeedyk, Allison C   13 Aqua Gems-MR         1:31.43    1:22.25        
                                  35.72 ( )     1:22.25 (46.53)                    
 27 Barry, Marie E      13 Mrst Barracudas-MR   1:28.17    1:23.57        
                                  37.72 ( )     1:23.57 (45.85)                    
 28 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         1:26.66    1:24.16        
                                  36.84 ( )     1:24.16 (47.32)                    
 29 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   1:24.34    1:24.41        
                                  38.69 ( )     1:24.41 (45.72)                    
 30 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         1:26.70    1:26.24        
                                  39.07 ( )     1:26.24 (47.17)                    
 31 Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               1:32.62    1:30.67        
                                  39.97 ( )     1:30.67 (50.70)                    
 32 Fasino, Antoinette  13 Aqua Gems-MR         1:37.43    1:38.82        
                                  41.64 ( )     1:38.82 (57.18)                    
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:42.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         2:13.11    2:13.50 ZQ      20  
                  29.58     1:02.79 (33.21)     1:38.00 (35.21)     2:13.50 (35.50)
  2 Flower, Lauren E    13 Pace-MR              2:18.69    2:24.35 ZQ      17  
                  30.67     1:06.23 (35.56)     1:44.26 (38.03)     2:24.35 (40.09)
  3 Henry, Emily T      13 Pbac-MR              2:19.54    2:27.84 JO      16  
                  30.57     1:07.44 (36.87)     1:47.67 (40.23)     2:27.84 (40.17)
  4 Santaniello, Saman  14 HYB-MR               2:32.60    2:30.48 JO      15  
                  33.31     1:11.38 (38.07)     1:50.09 (38.71)     2:30.48 (40.39)
  5 Pujals, Michaela C  13 HYB-MR               2:36.75    2:42.34 SILV    14  
                  34.61     1:15.08 (40.47)     1:58.81 (43.73)     2:42.34 (43.53)
  6 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         2:39.53    2:42.94         13  
                  33.89     1:16.34 (42.45)     2:00.65 (44.31)     2:42.94 (42.29)
  7 Powell, Tori        14 Pace-MR                   NT    2:43.40         12  
                  35.37     1:17.22 (41.85)     2:00.47 (43.25)     2:43.40 (42.93)
  8 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         2:37.53    2:48.49         11  
                  37.29     1:20.38 (43.09)     2:05.85 (45.47)     2:48.49 (42.64)
  9 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR              NT    2:53.08          9  
                  36.04     1:17.32 (41.28)     2:03.90 (46.58)     2:53.08 (49.18)
 10 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   3:17.50    2:58.05          7  
                  38.09     1:23.09 (45.00)     2:10.83 (47.74)     2:58.05 (47.22)
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.39  ZQ
        2:24.99  JO
        2:47.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         2:15.43    2:18.53 ZQ      20  
                                  29.67 ( )                             1:05.95 ( )
                                1:47.38 ( )     2:18.53 (31.15)                    
  2 Borutecene, Gabrie  14 HYB-MR               2:20.32    2:19.81 ZQ      17  
                                  31.31 ( )                             1:07.44 ( )
                                1:47.78 ( )     2:19.81 (32.03)                    
  3 Santaniello, Saman  14 HYB-MR               2:18.75    2:23.51 JO      16  
                                  31.10 ( )                             1:08.55 ( )
                                1:48.88 ( )     2:23.51 (34.63)                    
  4 Flower, Lauren E    13 Pace-MR              2:21.29    2:23.71 JO      15  
                                  30.71 ( )                             1:11.09 ( )
                                1:51.49 ( )     2:23.71 (32.22)                    
  5 Waring, Megan P     13 HYB-MR               2:28.63    2:29.01 SILV    14  
                                  34.12 ( )                             1:14.66 ( )
                                1:55.65 ( )     2:29.01 (33.36)                    
  6 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               2:25.63    2:29.20 SILV    13  
                                  32.51 ( )                             1:10.02 ( )
                                1:56.42 ( )     2:29.20 (32.78)                    
  7 Schmalz, Danielle   13 Pbac-MR              2:34.52    2:30.73 SILV    12  
                                  32.11 ( )                             1:12.27 ( )
                                1:58.04 ( )     2:30.73 (32.69)                    
  8 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR         2:29.98    2:32.84 SILV    11  
                                  33.82 ( )                             1:12.75 ( )
                                1:57.96 ( )     2:32.84 (34.88)                    
  9 Owens, Amy L        13 Aqua Gems-MR         2:28.17    2:33.27 SILV     9  
                                  33.98 ( )                             1:16.02 ( )
                                2:00.57 ( )     2:33.27 (32.70)                    
 10 Pujals, Michaela C  13 HYB-MR               2:24.71    2:34.29 SILV     7  
                                  32.96 ( )                             1:12.03 ( )
                                1:58.52 ( )     2:34.29 (35.77)                    
 11 Casalicchio, Crist  13 HYB-MR               2:37.02    2:35.93 SILV     6  
                                  33.85 ( )                             1:14.47 ( )
                                1:58.80 ( )     2:35.93 (37.13)                    
 12 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   2:33.47    2:37.55 SILV     5  
                                  37.38 ( )                             1:16.44 ( )
                                2:00.67 ( )     2:37.55 (36.88)                    
 13 Ryan, Katie C       13 HYB-MR               2:34.07    2:38.40 SILV     4  
                                  35.73 ( )                             1:15.77 ( )
                                2:03.33 ( )     2:38.40 (35.07)                    
 14 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         2:38.31    2:38.61 SILV     3  
                                  35.41 ( )                             1:17.31 ( )
                                2:04.67 ( )     2:38.61 (33.94)                    
 15 Jannuzzi, Olivia A  13 HYB-MR               2:37.48    2:38.75 SILV     2  
                                  34.05 ( )                             1:14.27 ( )
                                2:02.61 ( )     2:38.75 (36.14)                    
 16 Ruf, Kelly          13 Devil Fish-MR        2:40.30    2:39.57 SILV     1  
                                  32.92 ( )                             1:13.57 ( )
                                2:03.04 ( )     2:39.57 (36.53)                    
 17 Oliveira, Kerry C   13 Pace-MR              2:40.44    2:40.20 SILV   
                                  35.43 ( )                             1:17.04 ( )
                                2:02.26 ( )     2:40.20 (37.94)                    
 18 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         2:37.74    2:40.32 SILV   
                                  35.73 ( )                             1:16.79 ( )
                                2:04.91 ( )     2:40.32 (35.41)                    
 19 John, Jordon H      14 Pace-MR              4:00.00    2:41.23 SILV   
                                  35.37 ( )                             1:18.58 ( )
                                2:03.90 ( )     2:41.23 (37.33)                    
 20 Gorgen, Natia       13 Devil Fish-MR        2:44.40    2:41.61 SILV   
                                  35.50 ( )                             1:16.06 ( )
                                2:03.76 ( )     2:41.61 (37.85)                    
 21 Doh, Karen D        13 Pace-MR              2:57.99    2:42.04 SILV   
                                  35.08 ( )                             1:15.75 ( )
                                2:02.29 ( )     2:42.04 (39.75)                    
 22 Brown, Rebecca M    13 HYB-MR               2:39.48    2:42.50 SILV   
                                  35.77 ( )                             1:15.25 ( )
                                2:03.20 ( )     2:42.50 (39.30)                    
 23 Engle, Clara H      13 Pace-MR              2:50.95    2:42.52 SILV   
                                  36.78 ( )                             1:18.30 ( )
                                2:07.72 ( )     2:42.52 (34.80)                    
 24 McMahon, Hayley     13 Devil Fish-MR        2:43.17    2:43.30 SILV   
                                  35.50 ( )                             1:17.18 ( )
                                2:08.38 ( )     2:43.30 (34.92)                    
 25 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               2:46.33    2:43.99 SILV   
                                  35.23 ( )                             1:15.50 ( )
                                2:06.90 ( )     2:43.99 (37.09)                    
 26 Pile, Emma N        13 Pace-MR              2:47.81    2:44.43 SILV   
                                  35.82 ( )                             1:19.13 ( )
                                2:06.75 ( )     2:44.43 (37.68)                    
 27 Janos, Valerie J    13 Pace-MR              2:41.63    2:45.65 SILV   
                                  36.56 ( )                             1:23.08 ( )
                                2:05.93 ( )     2:45.65 (39.72)                    
 28 Walsh, Kaitlyn E    14 HYB-MR               2:44.50    2:46.65 SILV   
                                  37.39 ( )                             1:19.36 ( )
                                2:10.13 ( )     2:46.65 (36.52)                    
 29 Graves, Meg S       13 Pace-MR              2:45.15    2:46.84 SILV   
                                  37.08 ( )                             1:20.43 ( )
                                2:09.78 ( )     2:46.84 (37.06)                    
 30 Armater, Madeline   13 Scd-Mr-MR            2:54.76    2:46.99 SILV   
                                  34.47 ( )                             1:17.75 ( )
                                2:07.84 ( )     2:46.99 (39.15)                    
 31 Eybers, Alexis A    14 Mrst Barracudas-MR   2:52.84    2:47.00 SILV   
                                  36.66 ( )                             1:21.03 ( )
                                2:09.89 ( )     2:47.00 (37.11)                    
 32 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         2:49.75    2:47.90        
                                  39.68 ( )                             1:21.74 ( )
                                2:14.51 ( )     2:47.90 (33.39)                    
 33 Rebholz, Pamela K   14 HYB-MR               2:50.31    2:48.03        
                                  37.64 ( )                             1:25.72 ( )
                                2:09.53 ( )     2:48.03 (38.50)                    
 34 Barry, Marie E      13 Mrst Barracudas-MR   2:47.79    2:51.21        
                                  37.84 ( )                             1:20.28 ( )
                                2:11.51 ( )     2:51.21 (39.70)                    
 35 Cook, Michelle C    14 Pace-MR              2:50.95    2:53.33        
                                  38.02 ( )                             1:21.96 ( )
                                2:15.93 ( )     2:53.33 (37.40)                    
 36 Parak, Brittany E   13 Aqua Gems-MR         2:55.50    2:56.10        
                                  36.09 ( )                             1:23.61 ( )
                                2:14.22 ( )     2:56.10 (41.88)                    
 37 Miller, Meghan E    13 Pace-MR              3:14.40    3:07.88        
                                  42.41 ( )                             1:29.88 ( )
                                2:26.83 ( )     3:07.88 (41.05)                    
 -- Horan, Sammy-Jo     13 Scd-Mr-MR            3:05.05         DQ        
                                  38.56 ( )                             1:24.29 ( )
                                2:18.12 ( )          DQ (40.90)                    
 -- Sterling, Therese   13 HYB-MR               3:12.45         DQ        
                                  41.92 ( )                             1:30.14 ( )
                                2:20.15 ( )          DQ (42.27)                    
 -- Augustinos, Anna J  14 Pace-MR              3:05.00         DQ        
                                  34.93 ( )                             1:18.97 ( )
                                2:10.80 ( )          DQ (38.89)                    
 -- Pagano, Christine   13 Devil Fish-MR             NT         DQ        
                                  41.26 ( )                             1:31.14 ( )
                                2:25.76 ( )          DQ (39.22)                    
 -- Walsh, Taylor M     13 HYB-MR               2:55.91         DQ        
 -- Fitzgerald, Kathle  13 Aqua Gems-MR         2:45.77         DQ        
                                  36.55 ( )                             1:21.23 ( )
                                2:09.52 ( )          DQ (36.88)                    
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               1:49.36    1:49.95         40  
                  27.16       54.91 (27.75)     1:22.93 (28.02)     1:49.95 (27.02)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:51.56    1:50.79         34  
                  27.22       55.82 (28.60)     1:24.77 (28.95)     1:50.79 (26.02)
  3 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                      NT    1:51.52         32  
                  28.38                             1:25.31 ( )     1:51.52 (26.21)
  4 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               1:53.19    1:51.97         30  
                  28.45       56.61 (28.16)     1:25.27 (28.66)     1:51.97 (26.70)
  5 Aqua Gems Swim Club-MR  'B'                      NT    1:59.79         28  
                  28.82       57.87 (29.05)     1:28.96 (31.09)     1:59.79 (30.83)
  6 Huntington Y Bluefish-MR  'C'               2:00.30    2:01.76         26  
                  31.04     1:02.63 (31.59)     1:32.59 (29.96)     2:01.76 (29.17)
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'B'               1:59.97    2:03.54         24  
                  30.95     1:03.11 (32.16)     1:32.57 (29.46)     2:03.54 (30.97)
  8 Pace Setter Swim Team-MR  'C'               2:04.42    2:06.33         22  
                  33.17     1:04.97 (31.80)     1:35.62 (30.65)     2:06.33 (30.71)
 
Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:02.52    2:02.66         40  
                              31.21 (31.21)                         1:09.58 (38.37)
                            1:35.75 (26.17)     2:02.66 (26.91)                    
  2 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:14.43    2:03.38         34  
                              31.26 (31.26)                         1:06.86 (35.60)
                            1:35.49 (28.63)     2:03.38 (27.89)                    
  3 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:05.84    2:03.79         32  
                              32.02 (32.02)                         1:06.28 (34.26)
                            1:35.55 (29.27)     2:03.79 (28.24)                    
  4 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               2:07.19    2:10.27         30  
                              33.96 (33.96)                         1:07.83 (33.87)
                            1:41.44 (33.61)     2:10.27 (28.83)                    
  5 Pace Setter Swim Team-MR  'B'               2:14.40    2:12.38         28  
                              33.16 (33.16)                         1:07.64 (34.48)
                            1:42.98 (35.34)     2:12.38 (29.40)                    
  6 Huntington Y Bluefish-MR  'C'               2:21.34    2:15.96         26  
                              36.34 (36.34)                         1:11.02 (34.68)
                            1:44.13 (33.11)     2:15.96 (31.83)                    
  7 Pace Setter Swim Team-MR  'C'               2:20.50    2:16.80         24  
                              36.51 (36.51)                                        
                                1:47.96 ( )     2:16.80 (28.84)                    
  8 Dutchess Devil Fish-MR  'A'                 2:22.88    2:18.84         22  
                              35.77 (35.77)                         1:14.23 (38.46)
                            1:51.18 (36.95)     2:18.84 (27.66)                    
  9 Aqua Gems Swim Club-MR  'B'                 2:21.43    2:20.06         18  
                              35.45 (35.45)                         1:15.26 (39.81)
                            1:51.05 (35.79)     2:20.06 (29.01)                    
 10 Aqua Gems Swim Club-MR  'C'                 2:27.43    2:23.40         14  
                              36.37 (36.37)                         1:16.67 (40.30)
                            1:51.23 (34.56)     2:23.40 (32.17)                    
 
Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.19  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Armater, Olivia     15 Scd-Mr-MR              26.67      26.79         20  
  2 Lucas, Lauren B     16 HYB-MR                 26.53      27.04         17  
  3 Braca, Gianna L     15 Pace-MR                26.96      27.23         16  
  4 Fletcher, Diana C   15 Pace-MR                27.19      27.25         15  
  5 Holscher, Amanda J  16 HYB-MR                 26.65      27.28         14  
  6 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR                27.05      27.30         13  
  7 Maher, Melissa      16 Scd-Mr-MR              27.98      27.42         12  
  8 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR              NT      27.54         11  
  9 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR              NT      27.55          9  
 10 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR                27.40      27.75          6.5
 10 Parks, Mary K       16 Pbac-MR                28.35      27.75          6.5
 12 Still, Hailey R     16 Pace-MR                27.64      27.83          5  
 13 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR           26.73      27.85          4  
 14 Muller, Christina   16 Devil Fish-MR          28.63      27.87          3  
 15 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR           27.82      28.00          2  
 16 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR           27.36      28.08          1  
 17 Schmalz, Jen E      15 Pbac-MR                28.92      28.13        
 18 Law, Stephanie N    16 HYB-MR                 27.38      28.18        
 19 Jennings, Erica L   15 HYB-MR                 27.85      28.57        
 20 Sosnowski, Rachael  17 Pbac-MR                27.84      28.58        
 21 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR              28.90      28.61        
 22 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR                28.67      28.77        
 23 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR     29.17      28.94        
 24 Davis, Rachel       16 Pace-MR                29.46      29.05        
 25 Engemann, Krista N  15 Pace-MR                28.13      29.20        
 25 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR     28.27      29.20        
 27 Toor, Catherine J   17 HYB-MR                 28.29      29.33        
 28 Zeedyk, Kaitlin E   16 Aqua Gems-MR           31.57      29.48        
 28 Medranos, Carol A   15 Pbac-MR                28.52      29.48        
 30 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR                29.62      29.71        
 31 Knapp, Erin J       16 Pace-MR                29.82      29.84        
 32 Laitman, Caroline   15 Pace-MR                29.40      30.00        
 33 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR     29.11      30.03        
 34 Zabriskie, Melissa  17 Aqua Gems-MR           31.43      30.43        
 35 Ryan, Sarah         15 Scd-Mr-MR              29.86      30.65        
 36 Tomasula, Kimberly  16 Aqua Gems-MR           30.80      30.89        
 37 Chang, Tara E       16 HYB-MR                 31.45      31.12        
 38 Acker, Erin M       16 Aqua Gems-MR           30.71      31.40        
 39 Bhagirath, Neha     13 WSSC-MR                31.86      32.36        
 
Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.69  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fletcher, Diana C   15 Pace-MR                59.20      58.23         20  
                  28.05       58.23 (30.18)                                        
  2 Rosenkranz, Renee   15 Devil Fish-MR          59.37      58.37         17  
                  27.42       58.37 (30.95)                                        
  3 Braca, Gianna L     15 Pace-MR                57.99      58.48         16  
                  28.18       58.48 (30.30)                                        
  4 Lucas, Lauren B     16 HYB-MR                 58.31      58.73         15  
                  28.25       58.73 (30.48)                                        
  5 Armater, Olivia     15 Scd-Mr-MR              58.58      59.07         14  
                  28.46       59.07 (30.61)                                        
  6 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              1:00.23      59.64         13  
                  28.19       59.55 (31.36)        59.64 (0.09)                    
  7 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR         1:00.93    1:00.46         12  
                  29.05     1:00.46 (31.41)                                        
  8 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR           59.91    1:00.48         11  
                  29.15     1:00.52 (31.37)         1:00.48 ( )                    
  9 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR                59.89    1:00.74          9  
                  29.52     1:00.72 (31.20)      1:00.74 (0.02)                    
 10 Still, Hailey R     16 Pace-MR                59.47    1:01.13          7  
                  28.80     1:01.40 (32.60)         1:01.13 ( )                    
 11 Jennings, Erica L   15 HYB-MR               1:00.27    1:01.40          6  
                  29.44     1:01.40 (31.96)                                        
 12 Sosnowski, Rachael  17 Pbac-MR                59.40    1:01.55          5  
                  29.71     1:01.61 (31.90)         1:01.55 ( )                    
 13 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR           59.55    1:01.63          4  
                  29.86     1:01.68 (31.82)         1:01.63 ( )                    
 14 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            1:00.70    1:01.82          3  
                  29.65     1:01.82 (32.17)                                        
 15 Law, Stephanie N    16 HYB-MR               1:01.10    1:02.26          2  
                  29.88     1:02.26 (32.38)                                        
 16 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:03.88    1:02.57          1  
                  30.49     1:02.57 (32.08)                                        
 17 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   1:01.72    1:03.12        
                  29.27     1:03.12 (33.85)                                        
 18 Muller, Christina   16 Devil Fish-MR        1:05.69    1:03.72        
                  30.93     1:03.72 (32.79)                                        
 19 Davis, Rachel       16 Pace-MR              1:03.51    1:03.88        
                  29.93     1:03.88 (33.95)                                        
 20 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              1:00.52    1:03.92        
                  30.43     1:03.92 (33.49)                                        
 21 Conklin, Caitlin    16 WSSC-MR              1:08.11    1:04.22        
                  31.08     1:04.22 (33.14)                                        
 22 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               1:03.35    1:04.86        
                  30.08     1:04.86 (34.78)                                        
 23 Ryan, Sarah         15 Scd-Mr-MR            1:04.77    1:05.07        
                  30.99     1:05.07 (34.08)                                        
 24 Laitman, Caroline   15 Pace-MR              1:02.48    1:05.61        
                  30.91     1:05.61 (34.70)                                        
 25 Knapp, Erin J       16 Pace-MR              1:05.03    1:06.63        
                  31.16     1:06.63 (35.47)                                        
 26 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   1:07.51    1:06.72        
                  31.78     1:06.72 (34.94)                                        
 27 Chang, Tara E       16 HYB-MR               1:09.35    1:07.36        
                  31.61     1:07.36 (35.75)                                        
 28 Tomasula, Kimberly  16 Aqua Gems-MR         1:07.52    1:10.35        
                  33.89     1:10.35 (36.46)                                        
 
Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McNett, Kelsie A    16 NBS-MR               5:37.12    5:36.18         20  
                  29.73     1:02.77 (33.04)     1:37.08 (34.31)     2:11.52 (34.44)
        2:45.70 (34.18)     3:20.04 (34.34)     3:54.41 (34.37)     4:29.38 (34.97)
        5:03.45 (34.07)     5:36.18 (32.73)                                        
  2 Wade, Zoey A        13 HYB-MR               5:41.55    5:40.15         17  
                  30.11     1:04.37 (34.26)     1:38.84 (34.47)     2:13.52 (34.68)
        2:49.03 (35.51)     3:24.60 (35.57)     3:58.90 (34.30)     4:32.30 (33.40)
        5:06.77 (34.47)     5:40.15 (33.38)                                        
  3 Waring, Megan P     13 HYB-MR               5:48.65    5:40.36         16  
                  30.61     1:03.48 (32.87)     1:37.46 (33.98)     2:12.56 (35.10)
        2:47.62 (35.06)     3:23.31 (35.69)     3:58.82 (35.51)     4:33.02 (34.20)
        5:07.67 (34.65)     5:40.36 (32.69)                                        
  4 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         5:37.16    5:44.79         15  
                  30.22     1:03.55 (33.33)     1:37.83 (34.28)     2:12.60 (34.77)
        2:47.66 (35.06)     3:23.25 (35.59)     3:58.60 (35.35)     4:34.33 (35.73)
        5:10.10 (35.77)     5:44.79 (34.69)                                        
  5 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         5:56.20    5:57.24         14  
                  32.28     1:07.62 (35.34)     1:43.81 (36.19)     2:20.58 (36.77)
        2:57.19 (36.61)     3:33.62 (36.43)     4:09.79 (36.17)     4:46.18 (36.39)
        5:22.33 (36.15)     5:57.24 (34.91)                                        
  6 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   5:39.45    5:57.94         13  
                  30.57     1:04.88 (34.31)     1:40.71 (35.83)     2:17.53 (36.82)
        2:54.32 (36.79)     3:31.13 (36.81)     4:07.87 (36.74)     4:44.80 (36.93)
        5:21.54 (36.74)     5:57.94 (36.40)                                        
  7 Rosenkranz, Renee   15 Devil Fish-MR        7:01.32    6:03.23         12  
                  31.06     1:06.96 (35.90)     1:44.01 (37.05)     2:21.00 (36.99)
        2:58.01 (37.01)     3:34.98 (36.97)     4:12.92 (37.94)     4:50.90 (37.98)
        5:28.45 (37.55)     6:03.23 (34.78)                                        
  8 Jennings, Erica L   15 HYB-MR               6:04.17    6:06.97         11  
                  31.43     1:07.18 (35.75)     1:44.00 (36.82)     2:20.84 (36.84)
        2:57.79 (36.95)     3:34.84 (37.05)     4:12.99 (38.15)     4:51.65 (38.66)
        5:29.46 (37.81)     6:06.97 (37.51)                                        
  9 Ryan, Katie C       13 HYB-MR               6:45.55    6:09.18          9  
                  32.66     1:08.29 (35.63)     1:45.64 (37.35)     2:23.85 (38.21)
        3:01.39 (37.54)     3:39.60 (38.21)     4:18.31 (38.71)     4:56.50 (38.19)
        5:33.92 (37.42)     6:09.18 (35.26)                                        
 10 Olsen, Emily K      14 Aqua Gems-MR         6:17.23    6:10.59          7  
                  31.70     1:08.30 (36.60)     1:45.43 (37.13)     2:23.43 (38.00)
        3:01.46 (38.03)     3:40.15 (38.69)     4:18.65 (38.50)     4:57.16 (38.51)
        5:34.90 (37.74)     6:10.59 (35.69)                                        
 11 Hoffman, Michelle   13 Aqua Gems-MR         6:25.25    6:10.74          6  
                  33.34     1:10.09 (36.75)     1:47.82 (37.73)     2:25.52 (37.70)
        3:04.11 (38.59)     3:42.05 (37.94)     4:20.36 (38.31)     4:58.96 (38.60)
        5:36.27 (37.31)     6:10.74 (34.47)                                        
 12 Ruf, Kelly          13 Devil Fish-MR             NT    6:12.65          5  
 13 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   6:20.34    6:15.30          4  
                  33.74     1:10.67 (36.93)     1:48.03 (37.36)     2:26.37 (38.34)
        3:04.66 (38.29)     3:43.02 (38.36)     4:22.25 (39.23)     5:01.13 (38.88)
        5:39.34 (38.21)     6:15.30 (35.96)                                        
 14 Gillis, Alison J    15 Mrst Barracudas-MR   6:05.75    6:15.36          3  
                  33.52     1:10.56 (37.04)     1:48.52 (37.96)     2:26.31 (37.79)
        3:04.82 (38.51)     3:43.50 (38.68)     4:22.59 (39.09)     5:01.35 (38.76)
        5:39.62 (38.27)     6:15.36 (35.74)                                        
 15 McMahon, Hayley     13 Devil Fish-MR             NT    6:19.84          2  
 16 Cross, Ingrid L     13 HYB-MR               7:18.65    6:21.13          1  
 17 Warnon, Sophia T    13 Aqua Gems-MR         5:55.43    6:23.32        
                  33.11     1:10.00 (36.89)     1:48.39 (38.39)     2:28.49 (40.10)
        3:08.94 (40.45)     3:49.79 (40.85)     4:29.22 (39.43)   5:47.08 (1:17.86)
        6:23.32 (36.24)                                                            
 18 Pile, Emma N        13 Pace-MR              7:25.00    6:25.86        
 19 Law, Stephanie N    16 HYB-MR               6:33.64    6:26.19        
                  33.05     1:09.70 (36.65)     1:47.81 (38.11)     2:26.45 (38.64)
        3:05.80 (39.35)     3:46.04 (40.24)     4:26.27 (40.23)     5:06.50 (40.23)
        5:47.54 (41.04)     6:26.19 (38.65)                                        
 20 Ullinger, Haley     13 Scd-Mr-MR            6:45.72    6:36.90        
                  34.65     1:14.29 (39.64)     1:54.37 (40.08)     2:35.35 (40.98)
        3:17.14 (41.79)     3:58.99 (41.85)     4:40.10 (41.11)     5:20.44 (40.34)
        6:00.11 (39.67)     6:36.90 (36.79)                                        
 21 Graves, Meg S       13 Pace-MR              7:35.00    6:48.62        
 22 Russell, Colleen    14 WSSC-MR              7:05.00    6:59.00        
                  32.89     1:11.93 (39.04)     1:52.93 (41.00)     2:36.29 (43.36)
        3:20.38 (44.09)     4:06.03 (45.65)     4:48.41 (42.38)     5:32.21 (43.80)
        6:16.68 (44.47)     6:59.00 (42.32)                                        
 23 Olsen, Ashley E     13 Aqua Gems-MR         6:25.43    7:15.15        
                  35.47     1:16.40 (40.93)     1:59.44 (43.04)     2:42.67 (43.23)
        3:27.23 (44.56)     4:12.36 (45.13)     4:58.48 (46.12)     5:44.72 (46.24)
        6:30.83 (46.11)     7:15.15 (44.32)                                        
 24 Mance, Kara         13 Devil Fish-MR             NT    7:27.89        
 
Girls 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       11:09.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McNett, Kelsie A    16 NBS-MR              11:45.50   11:28.32         20  
                  30.75     1:04.50 (33.75)     1:38.65 (34.15)     2:12.90 (34.25)
        2:46.80 (33.90)     3:21.14 (34.34)     3:56.13 (34.99)     4:30.38 (34.25)
        5:05.24 (34.86)     5:40.73 (35.49)     6:15.94 (35.21)     6:51.32 (35.38)
        7:26.26 (34.94)     8:01.04 (34.78)     8:36.32 (35.28)     9:11.32 (35.00)
        9:46.26 (34.94)    10:21.29 (35.03)    10:55.59 (34.30)    11:28.32 (32.73)
  2 Flower, Lauren E    13 Pace-MR             13:30.00   11:29.66         17  
                  32.02     1:06.46 (34.44)     1:40.67 (34.21)     2:15.56 (34.89)
        2:50.40 (34.84)     3:25.19 (34.79)     4:00.20 (35.01)     4:35.37 (35.17)
        5:11.17 (35.80)     5:45.72 (34.55)     6:21.09 (35.37)     6:56.08 (34.99)
        7:30.83 (34.75)     8:06.05 (35.22)     8:41.21 (35.16)     9:15.75 (34.54)
        9:50.22 (34.47)    10:24.32 (34.10)    10:57.57 (33.25)    11:29.66 (32.09)
  3 Braca, Gianna L     15 Pace-MR             14:00.00   12:12.95         16  
                  32.30     1:07.98 (35.68)     1:44.39 (36.41)     2:21.33 (36.94)
        2:58.57 (37.24)     3:35.55 (36.98)     4:12.66 (37.11)     4:49.35 (36.69)
        5:26.42 (37.07)     6:03.66 (37.24)     6:41.23 (37.57)     7:19.00 (37.77)
        7:56.72 (37.72)     8:34.50 (37.78)     9:12.41 (37.91)     9:49.62 (37.21)
       10:25.79 (36.17)    11:02.64 (36.85)    11:38.92 (36.28)    12:12.95 (34.03)
  4 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR           12:18.46   12:17.20         15  
                  32.27     1:08.24 (35.97)     1:45.40 (37.16)     2:22.74 (37.34)
        3:00.08 (37.34)     3:37.74 (37.66)     4:15.23 (37.49)     4:53.18 (37.95)
        5:30.88 (37.70)     6:08.15 (37.27)     6:45.46 (37.31)     7:22.54 (37.08)
        7:59.76 (37.22)     8:37.06 (37.30)     9:14.11 (37.05)     9:51.89 (37.78)
       10:29.18 (37.29)    11:06.30 (37.12)    11:42.75 (36.45)    12:17.20 (34.45)
  5 Smith, Mollie M     12 Pace-MR             13:30.00   12:21.87         14  
                  30.51     1:04.41 (33.90)     1:40.30 (35.89)     2:17.59 (37.29)
        2:55.07 (37.48)     3:32.70 (37.63)     4:10.52 (37.82)     4:49.38 (38.86)
        5:27.42 (38.04)     6:05.94 (38.52)     6:43.92 (37.98)     7:22.07 (38.15)
        8:00.44 (38.37)     8:37.18 (36.74)     9:15.53 (38.35)     9:52.42 (36.89)
       10:30.83 (38.41)    11:08.47 (37.64)    11:46.03 (37.56)    12:21.87 (35.84)
  6 Pampillonio, Jenni  16 Pace-MR             12:34.81   12:42.13         13  
                  32.45     1:08.86 (36.41)     1:46.43 (37.57)     2:24.57 (38.14)
        3:02.66 (38.09)     3:41.04 (38.38)     4:19.57 (38.53)     4:58.59 (39.02)
        5:37.35 (38.76)     6:16.28 (38.93)     6:54.55 (38.27)     7:33.58 (39.03)
        8:12.35 (38.77)     8:50.47 (38.12)     9:28.36 (37.89)    10:06.64 (38.28)
       10:45.87 (39.23)    11:25.09 (39.22)    12:04.58 (39.49)    12:42.13 (37.55)
  7 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR  13:00.38   12:43.78         12  
                  33.98     1:11.39 (37.41)     1:49.68 (38.29)     2:27.83 (38.15)
        3:06.68 (38.85)     3:45.43 (38.75)     4:23.93 (38.50)     5:02.83 (38.90)
        5:41.67 (38.84)     6:20.70 (39.03)     6:58.70 (38.00)     7:36.87 (38.17)
        8:15.39 (38.52)     8:53.69 (38.30)     9:32.78 (39.09)    10:11.47 (38.69)
       10:50.09 (38.62)    11:28.48 (38.39)    12:06.56 (38.08)    12:43.78 (37.22)
  8 Powell, Tori        14 Pace-MR             13:50.00   13:01.71         11  
                  33.20     1:10.92 (37.72)     1:49.70 (38.78)     2:28.40 (38.70)
        3:07.26 (38.86)     3:46.64 (39.38)     4:26.31 (39.67)     5:05.42 (39.11)
        5:45.54 (40.12)     6:24.74 (39.20)     7:04.21 (39.47)     7:44.36 (40.15)
        8:24.66 (40.30)     9:05.22 (40.56)     9:44.98 (39.76)    10:24.71 (39.73)
       11:04.49 (39.78)    11:43.71 (39.22)    12:23.08 (39.37)    13:01.71 (38.63)
 
Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:04.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR         1:04.40    1:05.70         20  
                                  31.48 ( )     1:05.70 (34.22)                    
  2 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              1:06.72    1:06.54         17  
                                  31.95 ( )     1:06.54 (34.59)                    
  3 Lucas, Lauren B     16 HYB-MR               1:04.32    1:07.06         16  
                                  32.90 ( )     1:07.06 (34.16)                    
  4 Fletcher, Diana C   15 Pace-MR              1:07.42    1:07.37         15  
                                  32.67 ( )     1:07.37 (34.70)                    
  5 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:11.56    1:07.52         14  
                                  33.13 ( )     1:07.52 (34.39)                    
  6 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         1:05.46    1:07.63         13  
                                  33.07 ( )     1:07.63 (34.56)                    
  7 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         1:04.03    1:07.78         12  
                                  32.75 ( )     1:07.78 (35.03)                    
  8 Jennings, Erica L   15 HYB-MR               1:07.90    1:08.63         11  
                                  33.26 ( )     1:08.63 (35.37)                    
  9 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            1:07.91    1:09.03          9  
                                  33.64 ( )     1:09.03 (35.39)                    
 10 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              1:06.94    1:09.19          7  
                                  33.71 ( )     1:09.19 (35.48)                    
 11 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR         1:09.93    1:10.05          6  
 12 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               1:08.91    1:10.18          5  
                                  33.65 ( )     1:10.18 (36.53)                    
 13 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              1:10.82    1:10.39          4  
                                  34.42 ( )     1:10.39 (35.97)                    
 14 Knapp, Erin J       16 Pace-MR              1:08.39    1:10.51          3  
                                  34.30 ( )     1:10.51 (36.21)                    
 15 Still, Hailey R     16 Pace-MR              1:10.79    1:11.13          2  
                                  34.98 ( )     1:11.13 (36.15)                    
 16 Holscher, Amanda J  16 HYB-MR               1:08.57    1:11.15          1  
                                  34.25 ( )     1:11.15 (36.90)                    
 17 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              1:08.82    1:11.43        
                                  35.07 ( )     1:11.43 (36.36)                    
 18 Tomasula, Kimberly  16 Aqua Gems-MR         1:14.55    1:11.60        
                                  34.22 ( )     1:11.60 (37.38)                    
 19 Maher, Melissa      16 Scd-Mr-MR            1:12.93    1:11.76        
                                  34.51 ( )     1:11.76 (37.25)                    
 20 Davis, Rachel       16 Pace-MR              1:10.46    1:12.01        
                                  33.87 ( )     1:12.01 (38.14)                    
 21 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR         1:13.09    1:12.10        
                                  34.92 ( )     1:12.10 (37.18)                    
 22 Laitman, Caroline   15 Pace-MR              1:12.80    1:12.34        
                                  35.17 ( )     1:12.34 (37.17)                    
 23 Law, Stephanie N    16 HYB-MR               1:12.20    1:12.94        
                                  35.38 ( )     1:12.94 (37.56)                    
 24 Engemann, Krista N  15 Pace-MR              1:11.91    1:13.18        
                                  35.23 ( )     1:13.18 (37.95)                    
 25 Schmalz, Jen E      15 Pbac-MR              1:12.89    1:13.71        
                                  36.39 ( )     1:13.71 (37.32)                    
 26 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              1:14.78    1:14.35        
                                  36.43 ( )     1:14.35 (37.92)                    
 27 Medranos, Carol A   15 Pbac-MR              1:12.34    1:15.17        
                                  37.09 ( )     1:15.17 (38.08)                    
 28 Chang, Tara E       16 HYB-MR               1:19.37    1:15.43        
                                  36.59 ( )     1:15.43 (38.84)                    
 29 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   1:15.09    1:15.84        
                                  37.44 ( )     1:15.84 (38.40)                    
 30 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   1:18.49    1:17.28        
                                  37.72 ( )     1:17.28 (39.56)                    
 31 Zabriskie, Melissa  17 Aqua Gems-MR         1:19.43    1:17.54        
                                  38.03 ( )     1:17.54 (39.51)                    
 32 Ryan, Sarah         15 Scd-Mr-MR            1:15.07    1:19.46        
                                  37.78 ( )     1:19.46 (41.68)                    
 33 Muller, Christina   16 Devil Fish-MR             NT    1:19.78        
                                  38.67 ( )     1:19.78 (41.11)                    
 34 Acker, Erin M       16 Aqua Gems-MR         1:17.39    1:21.71        
                                  38.90 ( )     1:21.71 (42.81)                    
 
Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         2:18.43    2:18.44         20  
                  32.85     1:07.34 (34.49)     1:43.00 (35.66)     2:18.44 (35.44)
  2 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              2:27.79    2:24.27         17  
                  33.79     1:10.04 (36.25)     1:47.92 (37.88)     2:24.27 (36.35)
  3 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         2:19.36    2:26.24         16  
                  34.76     1:12.00 (37.24)     1:49.45 (37.45)     2:26.24 (36.79)
  4 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              2:26.22    2:26.52         15  
                  35.32     1:13.01 (37.69)     1:51.34 (38.33)     2:26.52 (35.18)
  5 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            2:34.92    2:26.92         14  
                  34.53     1:11.97 (37.44)     1:50.14 (38.17)     2:26.92 (36.78)
  6 Fletcher, Diana C   15 Pace-MR              2:29.78    2:27.34         13  
                  34.11     1:10.68 (36.57)     1:48.77 (38.09)     2:27.34 (38.57)
  7 Lucas, Lauren B     16 HYB-MR               2:30.09    2:28.48         12  
                  34.35     1:12.14 (37.79)     1:50.99 (38.85)     2:28.48 (37.49)
  8 Still, Hailey R     16 Pace-MR              3:00.00    2:29.67         11  
                  35.86     1:13.91 (38.05)     1:52.35 (38.44)     2:29.67 (37.32)
  9 Jennings, Erica L   15 HYB-MR               2:26.22    2:29.70          9  
                  34.73     1:13.16 (38.43)     1:51.61 (38.45)     2:29.70 (38.09)
 10 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              2:24.37    2:29.90          7  
                  35.18     1:13.72 (38.54)     1:52.48 (38.76)     2:29.90 (37.42)
 11 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              2:32.02    2:30.05          6  
                  35.52     1:13.26 (37.74)     1:51.73 (38.47)     2:30.05 (38.32)
 12 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR         2:31.43    2:32.15          5  
                  36.32     1:15.19 (38.87)     1:54.32 (39.13)     2:32.15 (37.83)
 13 Knapp, Erin J       16 Pace-MR              2:25.61    2:32.32          4  
                  34.65     1:12.51 (37.86)     1:52.60 (40.09)     2:32.32 (39.72)
 14 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR         2:31.07    2:33.52          3  
                  35.49     1:13.60 (38.11)     1:53.48 (39.88)     2:33.52 (40.04)
 15 Rosenkranz, Renee   15 Devil Fish-MR             NT    2:34.79          2  
                  36.58     1:16.59 (40.01)     1:55.43 (38.84)     2:34.79 (39.36)
 16 Laitman, Caroline   15 Pace-MR              2:34.05    2:35.31          1  
                  35.42     1:14.06 (38.64)     1:54.73 (40.67)     2:35.31 (40.58)
 17 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               2:28.21    2:36.46        
                  35.54     1:15.22 (39.68)     1:56.28 (41.06)     2:36.46 (40.18)
 18 Davis, Rachel       16 Pace-MR              3:00.00    2:36.90        
                  34.15     1:13.57 (39.42)     1:54.91 (41.34)     2:36.90 (41.99)
 19 Chang, Tara E       16 HYB-MR               2:56.75    2:37.18        
                  36.50     1:16.07 (39.57)     1:56.95 (40.88)     2:37.18 (40.23)
 20 Sosnowski, Rachael  17 Pbac-MR              2:31.08    2:38.82        
                  36.74     1:16.91 (40.17)     1:58.06 (41.15)     2:38.82 (40.76)
 21 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              2:46.58    2:39.11        
                  37.48     1:17.49 (40.01)     1:58.82 (41.33)     2:39.11 (40.29)
 22 Law, Stephanie N    16 HYB-MR               2:42.90    2:42.96        
                  38.57     1:20.02 (41.45)     2:02.42 (42.40)     2:42.96 (40.54)
 23 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   2:40.49    2:47.17        
                  38.80     1:20.01 (41.21)     2:03.82 (43.81)     2:47.17 (43.35)
 24 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   2:45.00    2:50.38        
                  41.37     1:24.29 (42.92)     2:08.40 (44.11)     2:50.38 (41.98)
 
Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              1:11.69    1:12.81 METS    20  
                  33.73     1:12.81 (39.08)                                        
  2 Tomasula, Kimberly  16 Aqua Gems-MR         1:14.69    1:15.38         17  
                  34.93     1:15.38 (40.45)                                        
  3 Armater, Olivia     15 Scd-Mr-MR            1:14.04    1:15.58         16  
                  34.80     1:15.58 (40.78)                                        
  4 Fletcher, Diana C   15 Pace-MR              1:19.76    1:17.13         15  
                  36.83     1:17.13 (40.30)                                        
  5 Rosenkranz, Renee   15 Devil Fish-MR        1:16.53    1:17.21         14  
                  35.21     1:17.21 (42.00)                                        
  6 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              1:19.06    1:18.20         13  
                  36.74     1:18.20 (41.46)                                        
  7 Still, Hailey R     16 Pace-MR              1:17.19    1:18.45         12  
                  36.95     1:18.45 (41.50)                                        
  8 Conklin, Caitlin    16 WSSC-MR              1:16.29    1:20.55         11  
                  38.21     1:20.55 (42.34)                                        
  9 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              1:19.88    1:21.33          9  
                  38.76     1:21.33 (42.57)                                        
 10 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:22.21    1:22.02          7  
                  39.18     1:22.02 (42.84)                                        
 11 Jennings, Erica L   15 HYB-MR               1:22.71    1:22.38          6  
                  38.96     1:22.38 (43.42)                                        
 12 Muller, Christina   16 Devil Fish-MR        1:25.96    1:23.60          5  
                  38.62     1:23.60 (44.98)                                        
 13 Sosnowski, Rachael  17 Pbac-MR              1:19.50    1:23.77          4  
                  39.59     1:23.77 (44.18)                                        
 14 Laitman, Caroline   15 Pace-MR              1:24.25    1:24.37          3  
                  40.28     1:24.37 (44.09)                                        
 15 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR         1:24.25    1:25.56          2  
                  39.78     1:25.56 (45.78)                                        
 16 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               1:23.22    1:25.63          1  
                  40.16     1:25.63 (45.47)                                        
 17 Knapp, Erin J       16 Pace-MR              1:23.46    1:25.90        
                  39.85     1:25.90 (46.05)                                        
 18 Lucas, Lauren B     16 HYB-MR               1:22.17    1:26.33        
                  40.88     1:26.33 (45.45)                                        
 19 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   1:27.17    1:26.79        
                  40.97     1:26.79 (45.82)                                        
 20 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   1:29.01    1:27.56        
                  41.83     1:27.56 (45.73)                                        
 21 Chang, Tara E       16 HYB-MR               1:34.25    1:33.47        
                  42.97     1:33.47 (50.50)                                        
 
Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:37.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Jean M      16 Aqua Gems-MR         2:32.84    2:28.46 METS    20  
                                  31.88 ( )                             1:09.33 ( )
                                1:48.99 ( )     2:28.46 (39.47)                    
  2 Daly, Jackie E      16 Pbac-MR              2:40.00    2:44.46         17  
                                  34.90 ( )                             1:16.44 ( )
                                2:00.01 ( )     2:44.46 (44.45)                    
  3 Still, Hailey R     16 Pace-MR              2:44.27    2:46.20         16  
                                  36.23 ( )                             1:17.32 ( )
                                2:00.81 ( )     2:46.20 (45.39)                    
  4 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         2:49.21    2:47.46         15  
                                  36.07 ( )                             1:17.94 ( )
                                2:01.73 ( )     2:47.46 (45.73)                    
  5 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              2:50.31    2:50.53         14  
                                  38.85 ( )                             1:22.24 ( )
                                2:06.87 ( )     2:50.53 (43.66)                    
  6 Walsh, Shannon      11 Scd-Mr-MR            2:56.14    2:52.52         13  
                                  38.69 ( )                             1:22.90 ( )
                                2:08.18 ( )     2:52.52 (44.34)                    
  7 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR         2:48.43    3:00.30         12  
                                  40.76 ( )                             1:28.47 ( )
                                2:15.81 ( )     3:00.30 (44.49)                    
  8 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               3:05.69    3:01.59         11  
                                  40.10 ( )                             1:25.69 ( )
                                2:14.06 ( )     3:01.59 (47.53)                    
  9 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   3:02.77    3:01.71          9  
                                  42.05 ( )                             1:28.00 ( )
                                2:14.61 ( )     3:01.71 (47.10)                    
 10 Knapp, Erin J       16 Pace-MR              2:54.64    3:04.83          7  
                                  40.93 ( )                             1:26.72 ( )
                                2:16.34 ( )     3:04.83 (48.49)                    
 11 Stuart, Ansley T    12 Aqua Gems-MR         3:50.43    3:15.30          6  
                                  43.03 ( )                             1:34.23 ( )
                                2:26.11 ( )     3:15.30 (49.19)                    
 
Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:02.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holscher, Amanda J  16 HYB-MR               1:04.83    1:05.48         20  
                                  30.02 ( )     1:05.48 (35.46)                    
  2 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         1:02.37    1:05.86         17  
                                  31.00 ( )     1:05.86 (34.86)                    
  3 Abribat, Casey M    15 Aqua Gems-MR              NT    1:05.98         16  
                                  30.73 ( )     1:05.98 (35.25)                    
  4 Fletcher, Diana C   15 Pace-MR              1:07.02    1:06.66         15  
                                  30.40 ( )     1:06.66 (36.26)                    
  5 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              1:05.61    1:07.41         14  
                                  31.96 ( )     1:07.41 (35.45)                    
  6 Sosnowski, Rachael  17 Pbac-MR              1:10.50    1:09.46         13  
                                  31.85 ( )     1:09.46 (37.61)                    
  7 Lucas, Lauren B     16 HYB-MR               1:12.85    1:11.45         12  
                                  32.46 ( )     1:11.45 (38.99)                    
  8 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         1:09.14    1:11.72         11  
                                  33.05 ( )     1:11.72 (38.67)                    
  9 Owens, Katelyn M    15 Aqua Gems-MR         1:14.48    1:12.15          9  
                                  33.59 ( )     1:12.15 (38.56)                    
 10 Zeedyk, Kaitlin E   16 Aqua Gems-MR         1:26.43    1:12.27          7  
                                  33.81 ( )     1:12.27 (38.46)                    
 11 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   1:12.53    1:12.34          6  
                                  33.36 ( )     1:12.34 (38.98)                    
 12 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            1:15.57    1:12.92          5  
                                  33.34 ( )     1:12.92 (39.58)                    
 13 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              1:15.28    1:13.01          4  
                                  33.25 ( )     1:13.01 (39.76)                    
 14 Neumann, Ashley R   16 Mrst Barracudas-MR   1:12.11    1:13.84          3  
                                  33.92 ( )     1:13.84 (39.92)                    
 15 Bacigal, Corrine    12 WSSC-MR              1:24.78    1:13.97          2  
                                  34.35 ( )     1:13.97 (39.62)                    
 16 Engemann, Krista N  15 Pace-MR              1:16.99    1:14.87          1  
                                  33.41 ( )     1:14.87 (41.46)                    
 17 Laitman, Caroline   15 Pace-MR              1:22.40    1:16.03        
                                  33.75 ( )     1:16.03 (42.28)                    
 18 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   1:12.16    1:16.10        
                                  34.84 ( )     1:16.10 (41.26)                    
 19 Medranos, Carol A   15 Pbac-MR              1:08.14    1:16.82        
                                  34.72 ( )     1:16.82 (42.10)                    
 20 Jennings, Erica L   15 HYB-MR               1:20.65    1:17.69        
                                  34.10 ( )     1:17.69 (43.59)                    
 21 Mance, Kara         13 Devil Fish-MR        1:32.61    1:33.84        
                                  39.81 ( )     1:33.84 (54.03)                    
 
Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:19.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hutzelmann, Amanda  11 Aqua Gems-MR              NT    2:33.16         20  
                  33.26     1:12.78 (39.52)     1:53.52 (40.74)     2:33.16 (39.64)
  2 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              2:28.67    2:33.32         17  
                  33.47     1:12.96 (39.49)     1:54.32 (41.36)     2:33.32 (39.00)
  3 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         2:34.58    2:38.66         16  
                  34.34     1:14.35 (40.01)     1:56.69 (42.34)     2:38.66 (41.97)
  4 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   3:00.00    3:00.18         15  
                  38.60     1:25.21 (46.61)     2:13.81 (48.60)     3:00.18 (46.37)
  5 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   3:00.13    3:02.10         14  
                  38.45     1:24.46 (46.01)     2:13.63 (49.17)     3:02.10 (48.47)
 
Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:17.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shaw, Lauren M      16 Aqua Gems-MR         2:21.21    2:26.14         20  
                                  32.55 ( )                             1:08.71 ( )
                                1:50.98 ( )     2:26.14 (35.16)                    
  2 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         2:22.75    2:28.64         17  
                                  32.79 ( )                             1:09.82 ( )
                                1:54.82 ( )     2:28.64 (33.82)                    
  3 Parks, Mary K       16 Pbac-MR              2:30.63    2:29.33         16  
                                  32.89 ( )                             1:11.40 ( )
                                1:55.39 ( )     2:29.33 (33.94)                    
  4 Andrews, Jinan M    10 Aqua Gems-MR         2:36.27    2:30.77         15  
                                  32.60 ( )                             1:11.39 ( )
                                1:57.41 ( )     2:30.77 (33.36)                    
  5 Still, Hailey R     16 Pace-MR              2:31.75    2:31.45         14  
                                  34.73 ( )                             1:13.04 ( )
                                1:56.69 ( )     2:31.45 (34.76)                    
  6 McChesney, Megan S  16 Pbac-MR              2:28.79    2:31.50         13  
                                  34.15 ( )                             1:12.08 ( )
                                1:56.25 ( )     2:31.50 (35.25)                    
  7 Sosnowski, Rachael  17 Pbac-MR              2:28.81    2:32.89         12  
                                  32.41 ( )                             1:13.81 ( )
                                1:58.87 ( )     2:32.89 (34.02)                    
  8 Braca, Gianna L     15 Pace-MR              2:31.21    2:33.01         11  
                                  31.73 ( )                             1:10.39 ( )
                                1:59.04 ( )     2:33.01 (33.97)                    
  9 Jennings, Erica L   15 HYB-MR               2:28.60    2:34.37          9  
                                  33.12 ( )                             1:12.34 ( )
                                1:59.80 ( )     2:34.37 (34.57)                    
 10 Lucas, Lauren B     16 HYB-MR               2:30.88    2:35.07          7  
                                  33.11 ( )                             1:12.03 ( )
                                2:00.26 ( )     2:35.07 (34.81)                    
 11 Peruffo, Heather    15 Scd-Mr-MR            2:34.27    2:35.21          6  
                                  33.41 ( )                             1:11.57 ( )
                                1:59.92 ( )     2:35.21 (35.29)                    
 12 Seekamp, Erin E     15 Pbac-MR              2:38.13    2:36.75          5  
                                  33.98 ( )                             1:15.67 ( )
                                2:01.71 ( )     2:36.75 (35.04)                    
 13 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   2:36.82    2:37.11          4  
                                  34.71 ( )                             1:15.47 ( )
                                2:02.10 ( )     2:37.11 (35.01)                    
 14 Holscher, Amanda J  16 HYB-MR               2:32.45    2:40.11          3  
                                  31.53 ( )                             1:11.67 ( )
                                2:04.04 ( )     2:40.11 (36.07)                    
 15 Knapp, Erin J       16 Pace-MR              2:39.74    2:42.47          2  
                                  37.48 ( )                             1:15.09 ( )
                                2:05.22 ( )     2:42.47 (37.25)                    
 16 Schmalz, Jen E      15 Pbac-MR              2:42.11    2:43.48          1  
                                  33.75 ( )                             1:14.35 ( )
                                2:05.97 ( )     2:43.48 (37.51)                    
 17 Muller, Christina   16 Devil Fish-MR             NT    2:43.66        
                                  35.39 ( )                             1:19.55 ( )
                                2:08.52 ( )     2:43.66 (35.14)                    
 18 Toor, Catherine J   17 HYB-MR               2:37.68    2:43.73        
                                  35.72 ( )                             1:15.60 ( )
                                2:04.85 ( )     2:43.73 (38.88)                    
 19 Chang, Tara E       16 HYB-MR               2:55.65    2:44.87        
                                  35.25 ( )                             1:15.71 ( )
                                2:05.93 ( )     2:44.87 (38.94)                    
 20 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   2:44.75    2:47.65        
                                  36.87 ( )                             1:21.69 ( )
                                2:10.42 ( )     2:47.65 (37.23)                    
 21 Engemann, Krista N  15 Pace-MR              2:39.83    2:51.46        
                                  36.18 ( )                             1:20.25 ( )
                                2:12.31 ( )     2:51.46 (39.15)                    
 22 Acker, Erin M       16 Aqua Gems-MR         3:03.70    2:59.54        
                                  39.12 ( )                             1:22.66 ( )
                                2:17.84 ( )     2:59.54 (41.70)                    
 -- Zeedyk, Kaitlin E   16 Aqua Gems-MR         2:43.23         DQ        
                                  35.55 ( )                             1:19.27 ( )
                                2:09.30 ( )          DQ (40.06)                    
 
Girls 400 Yard IM
===============================================================================
        4:50.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jane M       14 Aqua Gems-MR         4:51.67    4:52.05         20  
                  29.60     1:02.75 (33.15)     1:40.86 (38.11)     2:17.99 (37.13)
        3:00.75 (42.76)     3:44.68 (43.93)     4:18.63 (33.95)     4:52.05 (33.42)
  2 Borutecene, Gabrie  14 HYB-MR               5:06.18    4:58.04         17  
                  31.71     1:09.03 (37.32)     1:48.02 (38.99)     2:26.95 (38.93)
        3:08.52 (41.57)     3:50.83 (42.31)     4:25.15 (34.32)     4:58.04 (32.89)
  3 Santaniello, Saman  14 HYB-MR               5:06.74    5:10.32         16  
                  32.30     1:07.53 (35.23)     1:47.74 (40.21)     2:28.41 (40.67)
        3:10.38 (41.97)     3:54.21 (43.83)     4:32.11 (37.90)     5:10.32 (38.21)
  4 Ferlo, Nicole C     17 Aqua Gems-MR         5:02.78    5:13.34         15  
                  33.53     1:13.04 (39.51)     1:52.29 (39.25)     2:30.48 (38.19)
        3:16.15 (45.67)     4:02.61 (46.46)     4:38.40 (35.79)     5:13.34 (34.94)
  5 Pujals, Michaela C  13 HYB-MR               5:36.75    5:13.40         14  
                  34.18     1:13.17 (38.99)     1:53.49 (40.32)     2:33.16 (39.67)
        3:17.31 (44.15)     4:01.37 (44.06)     4:38.62 (37.25)     5:13.40 (34.78)
  6 Dickover, Mary K    16 Mrst Barracudas-MR   5:28.14    5:24.95         13  
                  35.71     1:19.81 (44.10)     1:59.25 (39.44)     2:38.71 (39.46)
        3:25.57 (46.86)     4:12.45 (46.88)     4:49.01 (36.56)     5:24.95 (35.94)
  7 McCormack, Christi  13 Aqua Gems-MR         6:23.43    5:28.97         12  
                  33.71     1:13.52 (39.81)     1:54.83 (41.31)     2:36.75 (41.92)
        3:23.82 (47.07)     4:12.14 (48.32)     4:50.36 (38.22)     5:28.97 (38.61)
  8 Ferlo, Emily E      14 Aqua Gems-MR         5:28.62    5:35.03         11  
                  35.69     1:18.15 (42.46)     2:01.48 (43.33)     2:43.60 (42.12)
        3:32.95 (49.35)     4:22.57 (49.62)     4:59.84 (37.27)     5:35.03 (35.19)
  9 Woodward, Katie M   13 Mrst Barracudas-MR   5:45.53    5:39.71          9  
                  38.21     1:23.31 (45.10)     2:05.31 (42.00)     2:46.84 (41.53)
        3:33.95 (47.11)     4:20.76 (46.81)     5:01.23 (40.47)     5:39.71 (38.48)
 10 Madden, Kasie E     15 Mrst Barracudas-MR   5:43.33    5:46.09          7  
                  34.30     1:15.43 (41.13)     2:00.35 (44.92)     2:45.07 (44.72)
        3:33.81 (48.74)     4:23.52 (49.71)     5:05.10 (41.58)     5:46.09 (40.99)
 11 Pirtz, Stephanie L  16 Mrst Barracudas-MR   5:55.26    5:48.54          6  
                  36.55     1:20.64 (44.09)     2:05.96 (45.32)     2:49.50 (43.54)
        3:38.67 (49.17)     4:28.89 (50.22)     5:09.87 (40.98)     5:48.54 (38.67)
 
Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:46.83    1:50.52         40  
                  27.75       55.44 (27.69)     1:25.98 (30.54)     1:50.52 (24.54)
  2 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'              1:50.10    1:51.60         34  
                  27.11       55.85 (28.74)     1:24.72 (28.87)     1:51.60 (26.88)
  3 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                      NT    1:53.57         32  
                  27.87       57.04 (29.17)     1:26.01 (28.97)     1:53.57 (27.56)
 -- Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      1:57.00         DQ        
                  30.69     1:01.14 (30.45)     1:29.71 (28.57)          DQ (30.84)
 -- Huntington Y Bluefish-MR  'A'               1:47.67         DQ        
                  28.98       57.04 (28.06)     1:25.17 (28.13)          DQ (26.65)
 
Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 1:57.43    1:58.99         40  
                              31.15 (31.15)                         1:02.36 (31.21)
                            1:31.10 (28.74)     1:58.99 (27.89)                    
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:02.65    2:05.50         33  
                              31.55 (31.55)                         1:07.70 (36.15)
                            1:37.62 (29.92)     2:05.50 (27.88)                    
  2 Pine Bush Aquatic Club-MR  'A'              2:07.21    2:05.50         33  
                              33.97 (33.97)                         1:06.83 (32.86)
                            1:39.07 (32.24)     2:05.50 (26.43)                    
  4 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:00.09    2:06.09         30  
                              32.68 (32.68)                         1:10.57 (37.89)
                            1:39.23 (28.66)     2:06.09 (26.86)                    
  5 Aqua Gems Swim Club-MR  'B'                 2:13.43    2:09.33         28  
                              37.02 (37.02)                         1:09.93 (32.91)
                            1:42.00 (32.07)     2:09.33 (27.33)                    
  6 Pine Bush Aquatic Club-MR  'B'              2:09.12    2:11.08         26  
                              34.82 (34.82)                         1:12.27 (37.45)
                            1:43.82 (31.55)     2:11.08 (27.26)                    
  7 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      2:12.00    2:11.18         24  
                              32.24 (32.24)                         1:11.83 (39.59)
                            1:43.52 (31.69)     2:11.18 (27.66)                    
 
Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ansehl, William      8 Pace-MR                25.00      20.63         20  
  2 Gagion, Michael V    8 Pace-MR                30.00      20.84         17  
  3 Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR           20.04      21.65         16  
  4 Glat, Brian S        7 Pace-MR                23.00      22.38         15  
  5 Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           22.25      23.22         14  
  6 Glat, Chandler R     7 Pace-MR                24.00      23.44         13  
  7 Lillian, Jack E      8 Aqua Gems-MR           35.71      24.58         12  
  8 Owens, Eric M        7 Aqua Gems-MR           29.72      25.57         11  
  9 Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR              NT      26.90          9  
 10 Laitman, Michael H   6 Pace-MR                38.43      31.76          7  
 11 Condon, Daniel P     6 Aqua Gems-MR              NT      42.20          6  
 12 Danaher, Egan J      5 Aqua Gems-MR           46.30      42.68          5  
 
Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudel, Chris A       8 Aqua Gems-MR           42.20      42.18         20  
  2 Gagion, Michael V    8 Pace-MR                44.39      44.55         17  
  3 Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           47.43      49.64         16  
  4 Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR           45.43      49.82         15  
  5 Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR         1:03.06      58.59         14  
  6 Devine, Zachary L    8 Mrst Barracudas-MR   1:10.00    1:02.53         13  
  7 Owens, Eric M        7 Aqua Gems-MR         1:01.43    1:02.58         12  
  8 Laitman, Michael H   6 Pace-MR              1:25.00    1:10.26         11  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gagion, Michael V    8 Pace-MR              2:15.00    1:41.59         20  
                  48.29     1:41.59 (53.30)                                        
  2 Dranoff, Aaron S     8 Mrst Barracudas-MR   1:55.00    1:52.04         17  
                  51.85   1:52.04 (1:00.19)                                        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gagion, Michael V    8 Pace-MR                35.00      25.58         20  
  2 Glat, Brian S        7 Pace-MR                32.00      26.90         17  
  3 Ansehl, William      8 Pace-MR                30.00      27.48         16  
  4 Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           28.66      27.50         15  
  5 Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR           27.84      27.77         14  
  6 Glat, Chandler R     7 Pace-MR                32.00      31.93         13  
  7 Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR           31.96      33.34         12  
  8 Laitman, Michael H   6 Pace-MR                34.71      34.91         11  
  9 Owens, Eric M        7 Aqua Gems-MR           32.44      37.31          9  
 -- Lillian, Jack E      8 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 -- Condon, Daniel P     6 Aqua Gems-MR              NT         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudel, Chris A       8 Aqua Gems-MR           53.75      54.36         20  
  2 Gagion, Michael V    8 Pace-MR                51.10      57.26         17  
  3 Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           59.43    1:00.64         16  
  4 Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR           58.43    1:03.13         15  
  5 Devine, Zachary L    8 Mrst Barracudas-MR   1:20.00    1:14.43         14  
 -- Laitman, Michael H   6 Pace-MR              1:45.00         DQ        
 -- Dranoff, Aaron S     8 Mrst Barracudas-MR   1:05.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ansehl, William      8 Pace-MR                39.00      26.87         20  
  2 Glat, Brian S        7 Pace-MR                36.00      29.86         17  
  3 Glat, Chandler R     7 Pace-MR                36.00      33.84         16  
 -- Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           35.43         DQ        
 -- Gagion, Michael V    8 Pace-MR                45.00         DQ        
 -- Laitman, Michael H   6 Pace-MR                55.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rudel, Chris A       8 Aqua Gems-MR           50.90      54.96         20  
  2 Dranoff, Aaron S     8 Mrst Barracudas-MR   1:10.00    1:05.48         17  
 -- Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR           59.43         DQ        
 -- Laitman, Michael H   6 Pace-MR              1:35.00         DQ        
 -- Gagion, Michael V    8 Pace-MR              1:10.00         DQ        
 
Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hull, Zachary E      7 Aqua Gems-MR           30.43      28.18         20  
  2 Gagion, Michael V    8 Pace-MR                35.00      30.76         17  
  3 Kalletta, George E   6 Aqua Gems-MR           34.43      31.01         16  
  4 Ansehl, William      8 Pace-MR                35.00      35.50         15  
  5 Lillian, Jack E      8 Aqua Gems-MR           34.43      37.44         14  
  6 Rosenshine, Mitche   7 Pace-MR                36.00      47.96         13  
 -- Emmerich, Lee A      7 Aqua Gems-MR           28.43         DQ        
 -- Chang, Kevin         8 Pace-MR                38.00         DQ        
 -- Laitman, Michael H   6 Pace-MR                55.00         DQ        
 -- Glat, Chandler R     7 Pace-MR                38.00         DQ        
 -- Glat, Brian S        7 Pace-MR                28.75         DQ        
 
Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                      NT    1:32.98         40  
 
Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:10.90    1:54.86         40  
                                1:22.65 ( )     1:54.86 (32.21)                    
  2 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                      NT    1:56.21         34  
                                  58.95 ( )     1:56.21 (57.26)                    
 
Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR           31.64      30.15         20  
  2 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR              31.35      30.88         17  
  3 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR           32.43      32.13         16  
  4 Verini, Michael T    9 Pace-MR                34.62      32.86         15  
  5 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           32.32      33.68         14  
  6 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR                35.38      33.88         13  
  7 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR           34.26      34.09         12  
  8 Kearney, Evan D      9 Pace-MR                36.45      34.29         11  
  9 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR           35.24      34.95          9  
 10 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR     34.64      35.00          7  
 11 Snyder, Andrew W     9 Pace-MR                36.59      35.51          6  
 12 Lee, Tresten J       9 Pace-MR                37.46      36.17          5  
 13 Gottwig, Grant K    10 Aqua Gems-MR           36.06      36.26          4  
 14 Galante, Joesph M    9 NBS-MR                 39.99      36.36          3  
 15 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR           37.81      38.50          2  
 16 John, Alex C         9 Pace-MR                35.00      39.53          1  
 17 Feigel, Bryan M      9 NBS-MR                 40.84      42.20        
 18 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR     42.25      44.04        
 19 Metzger, Ryan C     10 Aqua Gems-MR           50.77      46.33        
 20 Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR           53.56      46.44        
 21 Vecchi, Sebastian   10 Aqua Gems-MR           48.95      47.07        
 22 Langdale, Jeremy K   9 Aqua Gems-MR           46.71      48.09        
 23 Roberts, William R  10 Mrst Barracudas-MR     50.94      49.48        
 24 Fitzgerald, Derek    9 Mrst Barracudas-MR     41.31      52.40        
 25 Dennis, Matthew L   10 Mrst Barracudas-MR     50.80      53.64        
 
Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:12.05    1:08.94         20  
                  32.34     1:08.94 (36.60)                                        
  2 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR         1:12.43    1:11.17         17  
                  33.54     1:11.17 (37.63)                                        
  3 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR              1:16.43    1:14.15         16  
                  35.15     1:14.15 (39.00)                                        
  4 Snyder, Andrew W     9 Pace-MR              1:23.85    1:17.58         15  
                  37.07     1:17.58 (40.51)                                        
  5 Kearney, Evan D      9 Pace-MR              1:26.04    1:17.61         14  
                  37.21     1:17.61 (40.40)                                        
  6 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:15.34    1:18.38         13  
                  36.87     1:18.38 (41.51)                                        
  7 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         1:21.43    1:21.41         12  
                  15.82   1:21.41 (1:05.59)                                        
  8 Gottwig, Grant K    10 Aqua Gems-MR         1:27.43    1:21.78         11  
                  37.88     1:21.78 (43.90)                                        
  9 Galante, Joesph M    9 NBS-MR               1:30.99    1:23.90          9  
                  37.89     1:23.90 (46.01)                                        
 10 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR         1:27.31    1:24.40          7  
                  39.34     1:24.40 (45.06)                                        
 11 Ali, Kamran         10 WSSC-MR              1:28.16    1:24.59          6  
                  39.37     1:24.59 (45.22)                                        
 12 Pokorne, Alex R     10 Pace-MR              1:22.47    1:24.67          5  
                  37.72     1:24.67 (46.95)                                        
 13 Lee, Tresten J       9 Pace-MR              2:35.00    1:28.26          4  
                  40.05     1:28.26 (48.21)                                        
 14 Feigel, Bryan M      9 NBS-MR               1:37.00    1:32.82          3  
                  43.53     1:32.82 (49.29)                                        
 15 John, Alex C         9 Pace-MR              1:30.00    1:32.92          2  
                  43.62     1:32.92 (49.30)                                        
 16 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR   1:48.58    1:34.38          1  
                  45.81     1:34.38 (48.57)                                        
 17 Metzger, Ryan C     10 Aqua Gems-MR         1:48.43    1:44.99        
                  47.99     1:44.99 (57.00)                                        
 18 Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR         1:55.43    1:50.04        
                  50.45     1:50.04 (59.59)                                        
 19 Roberts, William R  10 Mrst Barracudas-MR   2:00.00    2:01.54        
                  53.17   2:01.54 (1:08.37)                                        
 -- Scelta, Andrew V    10 Aqua Gems-MR         1:45.65         DQ        
 -- Morales, Alejandro  10 Aqua Gems-MR         1:33.43         DQ        
                  39.82        DQ (1:41.41)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR              39.27      36.18         20  
  2 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR           39.73      36.38         17  
  3 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR           39.32      39.24         16  
  4 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           40.69      40.53         15  
  5 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR           42.05      41.13         14  
  6 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR                41.45      41.29         13  
  7 Snyder, Andrew W     9 Pace-MR                43.72      42.51         12  
  8 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR           42.35      42.89         11  
  9 Gottwig, Grant K    10 Aqua Gems-MR           44.03      43.75          9  
 10 Kearney, Evan D      9 Pace-MR                44.84      44.55          7  
 11 Ali, Kamran         10 WSSC-MR                43.88      44.80          6  
 12 Lee, Tresten J       9 Pace-MR                51.59      46.84          5  
 13 Pokorne, Alex R     10 Pace-MR                48.07      47.53          4  
 14 Morales, Alejandro  10 Aqua Gems-MR           50.97      49.30          3  
 15 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR     49.10      50.25          2  
 16 Galante, Joesph M    9 NBS-MR                 52.99      50.45          1  
 17 John, Alex C         9 Pace-MR                45.00      51.39        
 18 Langdale, Jeremy K   9 Aqua Gems-MR           58.56      53.30        
 19 Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR           56.52      55.08        
 20 Metzger, Ryan C     10 Aqua Gems-MR           55.59      56.32        
 21 Roberts, William R  10 Mrst Barracudas-MR     58.73    1:02.05        
 -- Scelta, Andrew V    10 Aqua Gems-MR           49.96         DQ        
 -- Vecchi, Sebastian   10 Aqua Gems-MR           55.32         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:24.18    1:22.32         20  
                  40.29     1:22.32 (42.03)                                        
  2 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR         1:41.43    1:23.08         17  
                  40.64     1:23.08 (42.44)                                        
  3 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR              1:32.20    1:27.06         16  
                  42.70     1:27.06 (44.36)                                        
  4 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR         1:34.06    1:28.96         15  
                  43.37     1:28.96 (45.59)                                        
  5 Kearney, Evan D      9 Pace-MR              2:15.00    1:33.31         14  
                  45.60     1:33.31 (47.71)                                        
  6 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR   1:40.00    1:33.78         13  
                  44.88     1:33.78 (48.90)                                        
  7 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         1:25.43    1:34.08         12  
                  44.80     1:34.08 (49.28)                                        
  8 Snyder, Andrew W     9 Pace-MR              1:55.00    1:34.65         11  
                  47.06     1:34.65 (47.59)                                        
  9 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR         1:37.12    1:35.51          9  
 10 Verini, Michael T    9 Pace-MR                   NT    1:38.17          7  
                  45.58     1:38.17 (52.59)                                        
 11 Lee, Tresten J       9 Pace-MR              2:25.00    1:40.63          6  
 12 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR   2:00.00    1:44.57          5  
                  51.00     1:44.57 (53.57)                                        
 13 Feigel, Bryan M      9 NBS-MR               1:45.99    1:45.08          4  
                  51.42     1:45.08 (53.66)                                        
 14 John, Alex C         9 Pace-MR              1:45.00    1:47.52          3  
                  53.15     1:47.52 (54.37)                                        
 15 Galante, Joesph M    9 NBS-MR               1:59.99    1:49.51          2  
                  55.64     1:49.51 (53.87)                                        
 -- Dennis, Matthew L   10 Mrst Barracudas-MR   2:10.00         DQ        
                  56.54        DQ (1:01.83)                                        
 
Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR           41.67      40.97         20  
  2 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           41.86      41.44         17  
  3 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR                44.72      42.86         16  
  4 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR           43.38      43.27         15  
  5 Snyder, Andrew W     9 Pace-MR                48.54      48.25         14  
  6 John, Alex C         9 Pace-MR                55.00      48.29         13  
  7 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR     49.65      48.95         12  
  8 Galante, Joesph M    9 NBS-MR                 55.99      49.48         11  
  9 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR           49.49      50.37          9  
 10 Kearney, Evan D      9 Pace-MR                54.01      51.28          7  
 11 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR     49.04      51.33          6  
 12 Gottwig, Grant K    10 Aqua Gems-MR           53.41      51.39          5  
 13 Fitzgerald, Derek    9 Mrst Barracudas-MR     55.00      51.97          4  
 14 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR           48.27      52.42          3  
 15 Feigel, Bryan M      9 NBS-MR                 56.67      54.14          2  
 16 Lee, Tresten J       9 Pace-MR                59.91      55.23          1  
 17 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR           51.97      55.48        
 18 Dennis, Matthew L   10 Mrst Barracudas-MR   1:08.41    1:08.41        
 -- Verini, Michael T    9 Pace-MR                53.23         DQ        
 -- Roberts, William R  10 Mrst Barracudas-MR   1:15.00         DQ        
 -- Langdale, Jeremy K   9 Aqua Gems-MR           59.43         DQ        
 -- Vecchi, Sebastian   10 Aqua Gems-MR         1:06.43         DQ        
 -- Matheson, Cody M     9 Aqua Gems-MR           54.43         DQ        
 -- Metzger, Ryan C     10 Aqua Gems-MR           51.43         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Winograd, Nicolas    9 Aqua Gems-MR         1:32.43    1:30.09         20  
                  42.80     1:30.09 (47.29)                                        
  2 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR              1:35.52    1:30.54         17  
                  43.59     1:30.54 (46.95)                                        
  3 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:33.08    1:30.67         16  
                  43.14     1:30.67 (47.53)                                        
  4 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR         1:41.43    1:35.47         15  
                  46.58     1:35.47 (48.89)                                        
  5 Galante, Joesph M    9 NBS-MR               2:00.99    1:45.20         14  
                  49.04     1:45.20 (56.16)                                        
  6 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         1:38.43    1:46.77         13  
                  51.25     1:46.77 (55.52)                                        
  7 John, Alex C         9 Pace-MR              1:40.00    1:47.81         12  
                  52.50     1:47.81 (55.31)                                        
  8 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR   1:59.58    1:54.36         11  
                  54.54     1:54.36 (59.82)                                        
  9 Feigel, Bryan M      9 NBS-MR               1:55.99    1:58.29          9  
                  57.30   1:58.29 (1:00.99)                                        
 -- Scelta, Andrew V    10 Aqua Gems-MR         2:05.43         DQ        
                1:06.41                                                            
 -- Metzger, Ryan C     10 Aqua Gems-MR         1:59.43         DQ        
                1:11.39                                                            
 
Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR              33.82      35.00         20  
  2 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR           36.56      35.76         17  
  3 Brynin, Zeke M      10 Pace-MR                47.88      39.10         16  
  4 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR           38.98      39.84         15  
  5 Lee, Tresten J       9 Pace-MR              1:15.00      42.36         14  
  6 Snyder, Andrew W     9 Pace-MR                58.31      43.82         13  
  7 Pokorne, Alex R     10 Pace-MR                46.13      46.84         12  
  8 Kearney, Evan D      9 Pace-MR                49.79      47.73         11  
  9 Gottwig, Grant K    10 Aqua Gems-MR           47.43      48.22          9  
 10 Ali, Kamran         10 WSSC-MR                47.28      48.45          7  
 11 Feigel, Bryan M      9 NBS-MR                 57.44      48.99          6  
 12 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR           50.78      52.73          5  
 -- Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR           51.43         DQ        
 -- Vecchi, Sebastian   10 Aqua Gems-MR         1:05.43         DQ        
 
Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR            1:28.49    1:18.13         20  
                  36.42     1:18.13 (41.71)                                        
  2 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR         1:18.43    1:25.19         17  
                  39.88     1:25.19 (45.31)                                        
  3 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR         1:33.44    1:32.30         16  
                  41.45     1:32.30 (50.85)                                        
 
Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR         1:19.91    1:20.60         20  
                  37.56     1:20.60 (43.04)                                        
  2 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR            1:19.69    1:21.23         17  
                  36.62     1:21.23 (44.61)                                        
  3 Owens, Nicholas A   10 Aqua Gems-MR         1:24.18    1:23.43         16  
                  40.45     1:23.43 (42.98)                                        
  4 Snyder, Andrew W     9 Pace-MR              1:33.80    1:31.24         15  
                  43.04     1:31.24 (48.20)                                        
  5 Kearney, Evan D      9 Pace-MR              1:38.34    1:33.86         14  
                  44.64     1:33.86 (49.22)                                        
  6 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         1:35.43    1:35.82         13  
                  47.29     1:35.82 (48.53)                                        
  7 Lee, Tresten J       9 Pace-MR              1:37.50    1:36.07         12  
                  44.52     1:36.07 (51.55)                                        
  8 Ali, Kamran         10 WSSC-MR              1:33.92    1:36.13         11  
                  44.18     1:36.13 (51.95)                                        
  9 Pokorne, Alex R     10 Pace-MR              1:38.59    1:40.36          9  
                  47.14     1:40.36 (53.22)                                        
 10 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR         1:35.68    1:43.91          7  
                  48.16     1:43.91 (55.75)                                        
 11 Eybers, Craig A      9 Mrst Barracudas-MR   1:38.01    1:45.79          6  
                  51.53     1:45.79 (54.26)                                        
 12 John, Alex C         9 Pace-MR              2:00.00    1:49.13          5  
                  56.34     1:49.13 (52.79)                                        
 13 Scelta, Andrew V    10 Aqua Gems-MR         2:18.80    2:00.52          4  
                  59.89   2:00.52 (1:00.63)                                        
 -- Langdale, Jeremy K   9 Aqua Gems-MR         1:59.43         DQ        
                1:04.65        DQ (1:09.39)                                        
 
Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:20.43    2:15.32         40  
                  32.21     1:09.59 (37.38)     1:46.97 (37.38)     2:15.32 (28.35)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:22.65    2:24.43         34  
                  34.54     1:10.10 (35.56)     1:49.85 (39.75)     2:24.43 (34.58)
  3 Aqua Gems Swim Club-MR  'B'                      NT    2:55.49         32  
                  51.59     1:40.09 (48.50)     2:18.79 (38.70)     2:55.49 (36.70)
 
Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:46.43    2:31.80         40  
                  42.04     1:26.03 (43.99)     2:00.71 (34.68)     2:31.80 (31.09)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:46.57    2:48.06         34  
                  43.76     1:31.49 (47.73)     2:10.70 (39.21)     2:48.06 (37.36)
  3 Aqua Gems Swim Club-MR  'B'                 2:56.43    3:14.74         32  
                  43.81     1:32.50 (48.69)     2:27.58 (55.08)     3:14.74 (47.16)
  4 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      3:40.00    3:20.21         30  
                  48.84     1:41.81 (52.97)     2:26.01 (44.20)     3:20.21 (54.20)
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:29.29  ZQ
        2:39.99  JO
        2:55.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR         2:35.43    2:37.02 JO      20  
                  34.93     1:15.00 (40.07)     1:56.34 (41.34)     2:37.02 (40.68)
  2 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR         2:44.43    2:48.43 SILV    17  
                  37.82     1:20.95 (43.13)     2:04.78 (43.83)     2:48.43 (43.65)
  3 Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         2:59.43    2:56.93         16  
                  38.70     1:24.14 (45.44)     2:12.58 (48.44)     2:56.93 (44.35)
  4 Galante, Joesph M    9 NBS-MR               3:09.99    3:07.05         15  
                  38.03     1:26.73 (48.70)     2:18.96 (52.23)     3:07.05 (48.09)
  5 Warnon, Jonathan M   9 Aqua Gems-MR         3:20.72    3:07.70         14  
                  39.18     1:26.99 (47.81)     2:19.24 (52.25)     3:07.70 (48.46)
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
        2:51.69  ZQ
        2:59.99  JO
        3:19.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Brendin   10 Aqua Gems-MR         2:57.43    2:52.26 JO      20  
                  36.61     1:20.31 (43.70)     2:13.86 (53.55)     2:52.26 (38.40)
  2 Attile, Trevor       9 Scd-Mr-MR            2:58.46    2:55.45 JO      17  
                  36.27     1:21.09 (44.82)     2:18.18 (57.09)     2:55.45 (37.27)
  3 Olsen, Jack T        9 Aqua Gems-MR         3:05.43    3:13.43 SILV    16  
                  42.39     1:31.23 (48.84)   2:32.87 (1:01.64)     3:13.43 (40.56)
 -- Thompson, Padraic    9 Aqua Gems-MR         3:03.43         DQ        
                  48.13     1:35.50 (47.37)     2:32.86 (57.36)          DQ (46.47)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.19  ZQ
          28.69  JO
          32.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR           28.84      28.62 JO      20  
  2 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR           27.73      28.87 SILV    17  
  3 Black, Cameron M    12 HYB-MR                 30.17      29.30 SILV    16  
  4 Cho, Justin J       11 Pace-MR                30.07      29.39 SILV    15  
  5 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR           29.81      29.87 SILV    14  
  6 Morgan, Joseph I    12 NBS-MR                 32.37      30.07 SILV    13  
  7 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              30.30      30.25 SILV    12  
  8 Elwyn, Chandler D   11 Pace-MR                30.53      30.70 SILV    11  
  9 Genovese, Timothy   12 HYB-MR                 31.66      30.96 SILV     9  
 10 Mechanic, Dylan H   11 Pace-MR                31.73      31.23 SILV     7  
 11 Franz, Zachary A    12 HYB-MR                 32.03      31.24 SILV     6  
 12 Nisbet, Daniel A    11 Pace-MR                31.12      31.32 SILV     5  
 13 Fletcher, Henry R   11 Pace-MR                31.52      31.38 SILV     4  
 14 Grunewald, Zane W   11 NBS-MR                 32.60      31.48 SILV     3  
 15 Edwards, Michael D  12 NBS-MR                 35.24      32.05 SILV     2  
 16 Rosenkranz, Erik    11 Devil Fish-MR          32.73      32.18 SILV     1  
 17 Kalletta, Sean P    11 UN-MR                  32.43      32.76        
 18 Siegel, Rory        11 Pace-MR                34.21      33.52        
 19 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR                 33.88      34.11        
 20 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR                 33.99      34.18        
 21 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR                 34.98      34.56        
 22 Keefe, Connor E     12 HYB-MR                 34.08      34.66        
 23 Dowd, Conor P       11 Pace-MR                36.40      36.41        
 24 Bhagirath, Aditya   11 WSSC-MR                37.27      37.13        
 25 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR     39.63      37.82        
 26 Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR           39.96      40.28        
 27 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR     47.51      44.92        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.89  ZQ
        1:02.69  JO
        1:11.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR         1:00.70    1:01.94 JO      20  
                  30.09     1:01.94 (31.85)                                        
  2 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:03.19    1:03.50 SILV    17  
                  29.72     1:03.50 (33.78)                                        
  3 Fitzpatrick, Kiera  11 HYB-MR               1:04.51    1:04.06 SILV    16  
                  30.76     1:04.06 (33.30)                                        
  4 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:06.61    1:05.30 SILV    15  
                  31.23     1:05.30 (34.07)                                        
  5 Cho, Justin J       11 Pace-MR              1:08.27    1:06.97 SILV    14  
                  31.50     1:06.97 (35.47)                                        
  6 Nisbet, Daniel A    11 Pace-MR              1:09.10    1:07.92 SILV    13  
                  32.16     1:07.92 (35.76)                                        
  7 Mechanic, Dylan H   11 Pace-MR              1:10.07    1:08.07 SILV    12  
                  33.31     1:08.07 (34.76)                                        
  8 Elwyn, Chandler D   11 Pace-MR              1:07.98    1:08.59 SILV    11  
                  33.22     1:08.59 (35.37)                                        
  9 Genovese, Timothy   12 HYB-MR               1:16.62    1:08.89 SILV     9  
                  32.55     1:08.89 (36.34)                                        
 10 Fletcher, Henry R   11 Pace-MR              1:09.71    1:09.03 SILV     7  
                  32.30     1:09.03 (36.73)                                        
 11 Morgan, Joseph I    12 NBS-MR               1:10.31    1:09.40 SILV     6  
                  31.49     1:09.40 (37.91)                                        
 12 Franz, Zachary A    12 HYB-MR               1:13.01    1:10.02 SILV     5  
                  33.49     1:10.02 (36.53)                                        
 13 Critelli, Joey D    12 Mrst Barracudas-MR   1:10.84    1:11.25 SILV     4  
                  34.53     1:11.25 (36.72)                                        
 14 Edwards, Michael D  12 NBS-MR               1:21.38    1:13.38          3  
                  34.71     1:13.38 (38.67)                                        
 15 Grunewald, Zane W   11 NBS-MR               1:13.08    1:13.53          2  
                  34.17     1:13.53 (39.36)                                        
 16 Siegel, Rory        11 Pace-MR              1:17.67    1:13.72          1  
                  35.01     1:13.72 (38.71)                                        
 17 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   1:15.76    1:13.75        
                  35.08     1:13.75 (38.67)                                        
 18 Kalletta, Sean P    11 UN-MR                1:13.66    1:14.29        
                  35.42     1:14.29 (38.87)                                        
 19 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR               1:18.75    1:14.76        
                  35.64     1:14.76 (39.12)                                        
 20 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR               1:18.59    1:15.50        
                  35.40     1:15.50 (40.10)                                        
 21 Keefe, Connor E     12 HYB-MR               1:25.35    1:15.53        
 22 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR               1:23.86    1:22.90        
                  37.96     1:22.90 (44.94)                                        
 23 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR   1:29.92    1:24.21        
                  39.92     1:24.21 (44.29)                                        
 24 Pearce, Walter      11 Pace-MR              1:32.65    1:32.10        
                  43.05     1:32.10 (49.05)                                        
 25 Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR         1:27.43    1:35.61        
                  41.76     1:35.61 (53.85)                                        
 26 Galica, Joseph M    12 Aqua Gems-MR         1:28.43    1:41.73        
                  47.50     1:41.73 (54.23)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:11.69  ZQ
        2:15.49  JO
        2:32.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   2:14.83    2:12.88 JO      20  
                  29.51     1:03.40 (33.89)     1:38.89 (35.49)     2:12.88 (33.99)
  2 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         2:38.27    2:25.67 SILV    17  
                  30.85     1:08.03 (37.18)     1:47.48 (39.45)     2:25.67 (38.19)
  3 Genovese, Timothy   12 HYB-MR               2:53.63    2:32.53 SILV    16  
                  33.19     1:11.98 (38.79)     1:53.14 (41.16)     2:32.53 (39.39)
  4 Franz, Zachary A    12 HYB-MR               2:36.75    2:35.48         15  
                  32.85     1:12.55 (39.70)     1:54.41 (41.86)     2:35.48 (41.07)
  5 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   2:45.00    2:42.81         14  
                  33.19     1:13.24 (40.05)     1:57.35 (44.11)     2:42.81 (45.46)
  6 Rosenkranz, Erik    11 Devil Fish-MR             NT    2:44.17         13  
                  34.51     1:16.00 (41.49)     2:01.67 (45.67)     2:44.17 (42.50)
 -- Keefe, Connor E     12 HYB-MR               3:00.75         DQ        
                  36.18                             1:58.15 ( )          DQ (16.01)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          31.69  ZQ
          33.49  JO
          42.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fitzpatrick, Kiera  11 HYB-MR                 33.63      33.07 JO      20  
  2 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR           33.67      33.45 JO      17  
  3 Black, Cameron M    12 HYB-MR                 36.47      34.74 SILV    16  
  4 Genovese, Timothy   12 HYB-MR                 35.18      35.71 SILV    14.5
  4 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR           34.84      35.71 SILV    14.5
  6 Cho, Justin J       11 Pace-MR                35.03      35.78 SILV    13  
  7 Franz, Zachary A    12 HYB-MR                 36.67      36.17 SILV    12  
  8 Fletcher, Henry R   11 Pace-MR                36.79      36.51 SILV    11  
  9 Kalletta, Sean P    11 UN-MR                  38.95      37.15 SILV     9  
 10 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR           36.53      37.38 SILV     7  
 11 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              37.56      38.01 SILV     6  
 12 Nisbet, Daniel A    11 Pace-MR                41.60      38.36 SILV     5  
 13 Critelli, Joey D    12 Mrst Barracudas-MR     37.75      38.45 SILV     4  
 14 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR                 39.97      39.37 SILV     3  
 15 Edwards, Michael D  12 NBS-MR                 44.43      40.34 SILV     2  
 16 Mechanic, Dylan H   11 Pace-MR                41.15      40.62 SILV     1  
 17 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR                 41.29      41.58 SILV   
 18 Siegel, Rory        11 Pace-MR                44.51      41.62 SILV   
 19 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR     38.05      41.92 SILV   
 20 Keefe, Connor E     12 HYB-MR                 41.51      42.80        
 21 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR                 41.66      43.10        
 22 Pearce, Walter      11 Pace-MR                48.44      49.16        
 23 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR     55.14      50.35        
 -- Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR           49.09         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.79  ZQ
        1:12.09  JO
        1:25.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:12.91    1:10.47 JO      20  
                  34.72     1:10.47 (35.75)                                        
  2 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR         1:12.31    1:12.63 SILV    17  
                  35.87     1:12.63 (36.76)                                        
  3 Morgan, Joseph I    12 NBS-MR               1:21.12    1:13.49 SILV    16  
                  36.74     1:13.49 (36.75)                                        
  4 Genovese, Timothy   12 HYB-MR               1:20.35    1:16.04 SILV    15  
                  36.46     1:16.04 (39.58)                                        
  5 Black, Cameron M    12 HYB-MR               1:22.35    1:18.25 SILV    14  
                  38.55     1:18.25 (39.70)                                        
  6 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:21.84    1:18.58 SILV    13  
                  36.82     1:18.58 (41.76)                                        
  7 Fletcher, Henry R   11 Pace-MR              1:17.87    1:19.14 SILV    12  
                  38.38     1:19.14 (40.76)                                        
  8 Franz, Zachary A    12 HYB-MR               1:30.76    1:19.55 SILV    11  
                  39.28     1:19.55 (40.27)                                        
  9 Nisbet, Daniel A    11 Pace-MR              1:22.26    1:19.96 SILV     9  
                  38.97     1:19.96 (40.99)                                        
 10 Elwyn, Chandler D   11 Pace-MR              1:23.40    1:20.29 SILV     7  
                  40.07     1:20.29 (40.22)                                        
 11 Grunewald, Zane W   11 NBS-MR               1:24.32    1:22.44 SILV     6  
                  39.93     1:22.44 (42.51)                                        
 12 Kalletta, Sean P    11 UN-MR                1:20.43    1:22.73 SILV     5  
                  40.94     1:22.73 (41.79)                                        
 13 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR            1:22.14    1:23.07 SILV     4  
                  40.21     1:23.07 (42.86)                                        
 14 Mechanic, Dylan H   11 Pace-MR              1:28.09    1:27.27          3  
                1:27.30         1:27.27 ( )                                        
 15 Rosenkranz, Erik    11 Devil Fish-MR        1:25.27    1:28.05          2  
                  43.06     1:28.05 (44.99)                                        
 16 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR               1:28.86    1:28.83          1  
                  43.22     1:28.83 (45.61)                                        
 17 Edwards, Michael D  12 NBS-MR               1:25.47    1:29.87        
                1:29.87         1:29.87 ( )                                        
 18 Keefe, Connor E     12 HYB-MR               1:30.55    1:30.43        
                1:30.43         1:30.43 ( )                                        
 19 Siegel, Rory        11 Pace-MR              1:38.75    1:31.97        
                1:38.23         1:31.97 ( )                                        
 20 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR               1:30.34    1:33.65        
                1:33.43      1:33.65 (0.22)                                        
 21 Cho, Justin J       11 Pace-MR              1:27.97    1:34.43        
                1:18.44     1:34.43 (15.99)                                        
 22 Dowd, Conor P       11 Pace-MR              1:37.83    1:37.59        
                  48.43     1:37.59 (49.16)                                        
 23 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR               1:34.45    1:40.70        
                1:25.43     1:40.70 (15.27)                                        
 24 Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR         1:51.43    1:47.01        
                  52.20     1:47.01 (54.81)                                        
 25 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR   2:17.93    1:48.90        
                  54.73     1:48.90 (54.17)                                        
 26 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR   2:10.00    2:04.30        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZQ
          38.09  JO
          43.79  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Black, Cameron M    12 HYB-MR                 37.92      37.77 JO      20  
  2 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              37.04      37.97 JO      17  
  3 Franz, Zachary A    12 HYB-MR                 37.92      38.06 JO      16  
  4 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR           39.80      39.40 SILV    15  
  5 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR           41.63      40.13 SILV    14  
  6 Grunewald, Zane W   11 NBS-MR                 43.40      40.76 SILV    13  
  7 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR           41.77      41.29 SILV    12  
  8 Fletcher, Henry R   11 Pace-MR                43.30      41.40 SILV    11  
  9 Cho, Justin J       11 Pace-MR                43.61      42.08 SILV     9  
 10 Elwyn, Chandler D   11 Pace-MR                39.63      42.20 SILV     6.5
 10 Keefe, Connor E     12 HYB-MR                 41.53      42.20 SILV     6.5
 12 Genovese, Timothy   12 HYB-MR                 45.78      42.44 SILV     5  
 13 Edwards, Michael D  12 NBS-MR                 49.18      43.67 SILV     4  
 14 Mechanic, Dylan H   11 Pace-MR                46.08      44.16          3  
 15 Rosenkranz, Erik    11 Devil Fish-MR          45.71      45.30          2  
 16 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR                 43.59      46.84          1  
 17 Nisbet, Daniel A    11 Pace-MR                49.40      47.24        
 18 Dowd, Conor P       11 Pace-MR                49.89      47.30        
 19 Siegel, Rory        11 Pace-MR                48.49      47.90        
 20 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR                 50.70      48.05        
 21 Kalletta, Sean P    11 UN-MR                  45.43      48.37        
 22 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR                 50.60      50.44        
 23 Stephens, Devin W   12 Mrst Barracudas-MR     53.72      51.83        
 24 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR     52.51      52.09        
 25 Bhagirath, Aditya   11 WSSC-MR              1:00.64      53.81        
 -- Klie, Alex P        12 Aqua Gems-MR           51.43         DQ        
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:18.29  ZQ
        1:24.09  JO
        1:31.89  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friedman, Alec T    12 HYB-MR               1:19.85    1:19.36 JO      20  
                  37.29     1:19.36 (42.07)                                        
  2 Black, Cameron M    12 HYB-MR               1:23.92    1:21.71 JO      17  
                  38.74     1:21.71 (42.97)                                        
  3 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR            1:21.75    1:23.81 JO      16  
                  39.22     1:23.81 (44.59)                                        
  4 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR         1:23.01    1:23.94 JO      15  
                  40.97     1:23.94 (42.97)                                        
  5 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:32.89    1:26.14 SILV    14  
                  41.02     1:26.14 (45.12)                                        
  6 Franz, Zachary A    12 HYB-MR               1:29.86    1:27.64 SILV    13  
                  40.51     1:27.64 (47.13)                                        
  7 Grunewald, Zane W   11 NBS-MR               1:33.42    1:28.90 SILV    12  
                  41.20     1:28.90 (47.70)                                        
  8 Elwyn, Chandler D   11 Pace-MR              1:27.97    1:30.21 SILV    11  
                  43.68     1:30.21 (46.53)                                        
  9 Cho, Justin J       11 Pace-MR              1:31.69    1:30.67 SILV     9  
                  42.71     1:30.67 (47.96)                                        
 10 Fletcher, Henry R   11 Pace-MR              1:32.23    1:30.91 SILV     7  
                  42.38     1:30.91 (48.53)                                        
 11 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:35.63    1:32.48          6  
                  43.41     1:32.48 (49.07)                                        
 12 Keefe, Connor E     12 HYB-MR               1:50.95    1:36.40          5  
                  43.72     1:36.40 (52.68)                                        
 13 Critelli, Joey D    12 Mrst Barracudas-MR   1:41.05    1:38.66          4  
                  48.07     1:38.66 (50.59)                                        
 14 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR               1:36.55    1:40.97          3  
                  47.24     1:40.97 (53.73)                                        
 15 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   1:46.05    1:41.69          2  
                  46.72     1:41.69 (54.97)                                        
 16 Galica, Joseph M    12 Aqua Gems-MR         1:59.01    1:51.33          1  
                  51.66     1:51.33 (59.67)                                        
 17 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR               1:50.54    1:51.37        
                  52.31     1:51.37 (59.06)                                        
 18 Pearce, Walter      11 Pace-MR              2:07.89    1:57.70        
                  55.13   1:57.70 (1:02.57)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.59  ZQ
          32.09  JO
          39.69  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Friedman, Alec T    12 HYB-MR                 31.83      32.16 SILV    20  
  2 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR           31.30      32.21 SILV    17  
  3 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR           30.93      32.47 SILV    16  
  4 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR              33.83      33.07 SILV    15  
  5 Nisbet, Daniel A    11 Pace-MR                35.55      34.71 SILV    14  
  6 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR           34.79      34.92 SILV    13  
  7 Fitzpatrick, Kiera  11 HYB-MR                 34.45      35.00 SILV    12  
  8 Fletcher, Henry R   11 Pace-MR                39.23      35.29 SILV    11  
  9 Genovese, Timothy   12 HYB-MR                 36.68      35.79 SILV     9  
 10 Mechanic, Dylan H   11 Pace-MR                36.34      36.52 SILV     7  
 11 Morgan, Joseph I    12 NBS-MR                 37.83      36.73 SILV     6  
 12 Black, Cameron M    12 HYB-MR                 38.75      38.61 SILV     5  
 13 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR     37.30      39.58 SILV     4  
 14 Siegel, Rory        11 Pace-MR                41.03      40.85          3  
 15 Critelli, Joey D    12 Mrst Barracudas-MR     42.61      41.42          2  
 16 Kalletta, Sean P    11 UN-MR                  41.43      42.05          1  
 17 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR                 42.53      42.62        
 18 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR     45.88      43.47        
 19 Phelan, Andrew J    12 HYB-MR                 45.96      48.21        
 20 Pearce, Walter      11 Pace-MR              1:00.00      52.43        
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.59  ZQ
        1:14.49  JO
        1:28.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR         1:11.99    1:11.03 JO      20  
                  33.72     1:11.03 (37.31)                                        
  2 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         1:15.28    1:14.15 JO      17  
                  33.52     1:14.15 (40.63)                                        
  3 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         1:22.14    1:18.85 SILV    16  
                  36.56     1:18.85 (42.29)                                        
  4 Mechanic, Dylan H   11 Pace-MR              1:35.00    1:19.68 SILV    15  
                  36.67     1:19.68 (43.01)                                        
  5 Cho, Justin J       11 Pace-MR              1:15.00    1:20.74 SILV    14  
                  36.85     1:20.74 (43.89)                                        
  6 Morgan, Joseph I    12 NBS-MR               1:28.41    1:25.57 SILV    13  
                  39.03     1:25.57 (46.54)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:29.49  ZQ
        2:34.59  JO
        2:59.09  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR         2:29.77    2:28.21 ZQ      20  
                  33.81     1:11.81 (38.00)     1:55.35 (43.54)     2:28.21 (32.86)
  2 Friedman, Alec T    12 HYB-MR               2:36.96    2:38.01 SILV    17  
                  34.21     1:18.21 (44.00)     2:00.91 (42.70)     2:38.01 (37.10)
  3 Fitzpatrick, Kiera  11 HYB-MR               2:38.54    2:39.08 SILV    16  
                  35.97     1:15.96 (39.99)     2:04.78 (48.82)     2:39.08 (34.30)
  4 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         2:42.27    2:43.94 SILV    15  
                  34.00     1:17.45 (43.45)     2:06.63 (49.18)     2:43.94 (37.31)
  5 Kelleher, Andrew    11 Scd-Mr-MR            2:54.86    2:47.65 SILV    14  
                  36.34     1:21.50 (45.16)     2:11.12 (49.62)     2:47.65 (36.53)
  6 Genovese, Timothy   12 HYB-MR               2:50.46    2:49.81 SILV    13  
                  36.80     1:17.22 (40.42)     2:10.18 (52.96)     2:49.81 (39.63)
  7 Cho, Justin J       11 Pace-MR              4:00.00    2:50.17 SILV    12  
                  39.56     1:23.36 (43.80)     2:13.78 (50.42)     2:50.17 (36.39)
  8 Nisbet, Daniel A    11 Pace-MR              4:00.00    2:50.26 SILV    11  
                  37.02     1:19.41 (42.39)     2:13.57 (54.16)     2:50.26 (36.69)
  9 Grunewald, Zane W   11 NBS-MR               2:54.86    2:50.41 SILV     9  
                  38.61     1:21.33 (42.72)     2:11.56 (50.23)     2:50.41 (38.85)
 10 Black, Cameron M    12 HYB-MR               3:00.73    2:50.78 SILV     7  
                  41.72     1:23.58 (41.86)     2:12.60 (49.02)     2:50.78 (38.18)
 11 Morgan, Joseph I    12 NBS-MR               2:57.94    2:51.49 SILV     6  
                  38.73     1:18.79 (40.06)     2:12.76 (53.97)     2:51.49 (38.73)
 12 Mechanic, Dylan H   11 Pace-MR              4:19.00    2:53.18 SILV     5  
                  38.34     1:24.88 (46.54)     2:17.32 (52.44)     2:53.18 (35.86)
 13 Elwyn, Chandler D   11 Pace-MR              4:15.00    2:57.60 SILV     4  
                  44.18     1:30.33 (46.15)     2:19.90 (49.57)     2:57.60 (37.70)
 14 Franz, Zachary A    12 HYB-MR               3:00.75    3:00.86          3  
                  45.20     1:27.91 (42.71)     2:19.17 (51.26)     3:00.86 (41.69)
 15 Edwards, Michael D  12 NBS-MR               3:28.68    3:03.37          2  
                  40.29     1:28.80 (48.51)     2:23.46 (54.66)     3:03.37 (39.91)
 16 Critelli, Joey D    12 Mrst Barracudas-MR   3:11.00    3:03.62          1  
                  43.82     1:29.70 (45.88)     2:24.80 (55.10)     3:03.62 (38.82)
 17 Siegel, Rory        11 Pace-MR              3:20.49    3:06.29        
                  41.96     1:29.13 (47.17)     2:24.90 (55.77)     3:06.29 (41.39)
 18 Nunnally, Austin W  12 Mrst Barracudas-MR   3:25.13    3:07.68        
                  40.88     1:29.60 (48.72)     2:24.54 (54.94)     3:07.68 (43.14)
 19 Keefe, Connor E     12 HYB-MR               3:45.65    3:11.91        
                  42.20     1:30.77 (48.57)     2:25.79 (55.02)     3:11.91 (46.12)
 20 Kazerouni, Alex P   12 HYB-MR               3:10.45    3:13.96        
                  47.51     1:33.25 (45.74)     2:30.62 (57.37)     3:13.96 (43.34)
 21 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR               3:23.17    3:14.98        
                  45.19     1:36.15 (50.96)     2:34.07 (57.92)     3:14.98 (40.91)
 22 Sztyndor, Ricky J   11 Mrst Barracudas-MR   3:46.31    3:29.46        
                  44.96     1:41.48 (56.52)   2:43.45 (1:01.97)     3:29.46 (46.01)
 23 Galica, Joseph M    12 Aqua Gems-MR         3:25.43    4:02.73        
                  59.41   2:04.00 (1:04.59)   3:06.16 (1:02.16)     4:02.73 (56.57)
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:03.24    2:03.52         40  
                  31.37     1:02.14 (30.77)     1:33.69 (31.55)     2:03.52 (29.83)
  2 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:00.93    2:05.26         34  
                  31.78     1:06.02 (34.24)     1:35.01 (28.99)     2:05.26 (30.25)
  3 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:20.43    2:07.89         32  
                  28.62       58.32 (29.70)     1:39.34 (41.02)     2:07.89 (28.55)
 
Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               2:13.55    2:14.19         40  
                  33.82     1:12.50 (38.68)     1:45.41 (32.91)     2:14.19 (28.78)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:21.73    2:23.71         34  
                  36.12     1:17.66 (41.54)     1:53.95 (36.29)     2:23.71 (29.76)
  3 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 2:33.43    2:24.23         32  
                  33.64     1:24.42 (50.78)     1:40.85 (16.43)     2:24.23 (43.38)
  4 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               2:32.17    2:31.48         30  
                  38.70     1:22.12 (43.42)     1:57.33 (35.21)     2:31.48 (34.15)
 
Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stuart, Ian D       12 Aqua Gems-MR         6:05.43    6:18.05         20  
                  30.39     1:07.04 (36.65)     1:46.20 (39.16)     2:26.36 (40.16)
        3:05.59 (39.23)     3:45.38 (39.79)     4:25.02 (39.64)     5:04.41 (39.39)
        5:43.02 (38.61)     6:18.05 (35.03)                                        
  2 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         6:15.43    6:18.36         17  
                  33.21     1:10.62 (37.41)     1:49.31 (38.69)     2:28.41 (39.10)
        3:08.14 (39.73)     3:46.56 (38.42)     4:25.68 (39.12)     5:04.11 (38.43)
        5:42.65 (38.54)     6:18.36 (35.71)                                        
  3 Fitzpatrick, Kiera  11 HYB-MR               6:15.70    6:22.18         16  
                  33.79     1:11.41 (37.62)     1:49.93 (38.52)     2:29.20 (39.27)
        3:08.53 (39.33)     3:47.67 (39.14)     4:26.19 (38.52)     5:05.33 (39.14)
        5:43.96 (38.63)     6:22.18 (38.22)                                        
  4 Morgan, Joseph I    12 NBS-MR               7:20.92    6:58.71         15  
                  35.05     1:16.02 (40.97)     1:57.85 (41.83)     2:39.84 (41.99)
        3:23.22 (43.38)     4:06.35 (43.13)     4:51.31 (44.96)     5:35.06 (43.75)
        6:17.63 (42.57)     6:58.71 (41.08)                                        
  5 Grunewald, Zane W   11 NBS-MR               7:25.89    7:02.02         14  
                  34.49     1:14.82 (40.33)     1:58.25 (43.43)     2:42.35 (44.10)
        3:27.38 (45.03)     4:10.97 (43.59)     4:56.14 (45.17)     5:41.45 (45.31)
        6:20.29 (38.84)     7:02.02 (41.73)                                        
  6 Hoang, Brandon M    11 Devil Fish-MR             NT    7:12.54         13  
                  35.88     1:16.25 (40.37)     1:58.81 (42.56)     2:43.64 (44.83)
        3:28.66 (45.02)     4:15.28 (46.62)     5:01.92 (46.64)     5:46.84 (44.92)
        6:31.80 (44.96)     7:12.54 (40.74)                                        
  7 Black, Cameron M    12 HYB-MR               7:15.45    7:18.16         12  
                  33.66     1:13.00 (39.34)     1:55.09 (42.09)     2:39.11 (44.02)
        3:23.98 (44.87)     4:10.42 (46.44)     4:57.43 (47.01)     5:44.35 (46.92)
        6:32.14 (47.79)     7:18.16 (46.02)                                        
  8 Edwards, Michael D  12 NBS-MR               8:08.63    7:28.37         11  
                  36.46     1:21.32 (44.86)     2:08.62 (47.30)     2:55.59 (46.97)
        3:42.79 (47.20)     4:29.50 (46.71)     5:16.08 (46.58)     6:02.75 (46.67)
        6:47.69 (44.94)     7:28.37 (40.68)                                        
  9 Baltera, Joseph S   11 HYB-MR               7:25.65    7:40.96          9  
                  38.93     1:24.22 (45.29)     2:11.20 (46.98)     2:59.06 (47.86)
        3:48.02 (48.96)     4:35.80 (47.78)     5:23.88 (48.08)     6:12.28 (48.40)
        6:59.63 (47.35)     7:40.96 (41.33)                                        
 10 Borrero, Anthony J   9 Mrst Barracudas-MR   8:37.71    8:09.72          7  
                  41.52     1:27.69 (46.17)     2:18.43 (50.74)     3:08.13 (49.70)
        3:58.37 (50.24)     4:51.67 (53.30)     5:41.74 (50.07)     6:33.46 (51.72)
        7:21.52 (48.06)     8:09.72 (48.20)                                        
 11 Feigel, Bryan M      9 NBS-MR               8:45.61    8:32.31          6  
                  43.23     1:33.20 (49.97)     2:25.86 (52.66)     3:18.22 (52.36)
        4:10.98 (52.76)     5:04.05 (53.07)     5:57.87 (53.82)     6:51.48 (53.61)
        7:43.73 (52.25)     8:32.31 (48.58)                                        
 
Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.59  ZQ
          25.69  JO
          28.29  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean P    13 HYB-MR                 24.15      24.60 JO      20  
  2 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR           25.07      25.62 JO      17  
  3 Scarano, Joseph     14 Scd-Mr-MR              28.87      25.97 SILV    16  
  4 Bernacchia, Matthe  14 Pace-MR                26.58      26.26 SILV    15  
  5 Smith, Tavy O       14 Pace-MR                26.80      26.47 SILV    14  
  6 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR                28.48      26.69 SILV    13  
  7 Amodio, Lucas       13 Devil Fish-MR          26.21      26.91 SILV    12  
  8 Engemann, Karl J    13 Pace-MR                29.26      27.60 SILV    11  
  9 Wolin, Seth A       14 Pace-MR                28.12      27.70 SILV     9  
 10 Brynin, Max B       14 Pace-MR                28.41      28.47          7  
 11 Taylor, Zane V      14 Pbac-MR                28.98      29.00          6  
 12 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR     31.16      29.77          5  
 13 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR              30.95      29.89          4  
 14 Ryan, Matthew       13 Scd-Mr-MR              29.52      29.98          3  
 15 Zimmerman, Harry G  13 Pace-MR                30.13      30.00          2  
 16 Kelly, Flynn        14 WSSC-MR                32.25      30.62          1  
 17 Sampaio, John-John  13 Pace-MR                33.31      30.83        
 18 Siegel, Nicholas    13 Pace-MR                31.51      31.08        
 19 Roberts, Brian J    14 Mrst Barracudas-MR     35.26      34.27        
 20 Phalon, Chad        13 Aqua Gems-MR           35.36      37.90        
 21 Tedeschi, Matthew   13 Aqua Gems-MR           40.64      38.93        
 
Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.19  ZQ
          55.99  JO
        1:02.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean P    13 HYB-MR                 52.14      52.87 ZQ      20  
                  25.53       52.87 (27.34)                                        
  2 Gennarelli, Tyler   13 Mrst Barracudas-MR   1:02.32      58.07 SILV    17  
                  28.01       58.07 (30.06)                                        
  3 Smith, Tavy O       14 Pace-MR                59.87      58.27 SILV    15.5
                  27.57       58.27 (30.70)                                        
  3 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR           56.68      58.27 SILV    15.5
                  27.40       58.27 (30.87)                                        
  5 Wendt, William D    13 HYB-MR               1:01.51      58.72 SILV    14  
                  27.64       58.72 (31.08)                                        
  6 Scarano, Joseph     14 Scd-Mr-MR              58.86      58.95 SILV    13  
                  28.16       58.95 (30.79)                                        
  7 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR                58.01      59.20 SILV    12  
                  27.50       59.20 (31.70)                                        
  8 Brynin, Max B       14 Pace-MR              1:02.96    1:01.28 SILV    11  
                  29.08     1:01.28 (32.20)                                        
  9 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR        1:06.35    1:01.95 SILV     9  
                  29.46     1:01.95 (32.49)                                        
 10 Wolin, Seth A       14 Pace-MR              1:01.08    1:02.01 SILV     7  
                  29.20     1:02.01 (32.81)                                        
 11 Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            1:08.44    1:04.22          6  
                  30.38     1:04.22 (33.84)                                        
 12 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   1:04.54    1:04.45          5  
                  30.96     1:04.45 (33.49)                                        
 13 Taylor, Zane V      14 Pbac-MR              1:03.52    1:05.42          4  
                  30.72     1:05.42 (34.70)                                        
 14 Hoang, Ryan M       14 Devil Fish-MR        1:07.01    1:06.21          3  
                  31.95     1:06.21 (34.26)                                        
 15 Zimmerman, Harry G  13 Pace-MR              1:10.01    1:07.17          2  
                  31.39     1:07.17 (35.78)                                        
 16 Ryan, Matthew       13 Scd-Mr-MR            1:08.33    1:07.51          1  
                  32.80     1:07.51 (34.71)                                        
 17 Sampaio, John-John  13 Pace-MR              1:13.04    1:07.63        
                  30.61     1:07.63 (37.02)                                        
 18 Siegel, Nicholas    13 Pace-MR              1:11.65    1:09.78        
                  33.06     1:09.78 (36.72)                                        
 19 Flessa, Kevin J     13 Mrst Barracudas-MR   1:12.33    1:11.24        
                  33.06     1:11.24 (38.18)                                        
 20 Vankleeck, Tanner   13 Scd-Mr-MR            1:18.30    1:12.44        
                  33.88     1:12.44 (38.56)                                        
 21 Dranoff, Marshall   13 Mrst Barracudas-MR   1:19.12    1:14.04        
                  34.02     1:14.04 (40.02)                                        
 22 Roberts, Brian J    14 Mrst Barracudas-MR   1:25.00    1:17.62        
                  35.51     1:17.62 (42.11)                                        
 23 Phalon, Chad        13 Aqua Gems-MR         1:17.43    1:25.72        
                  40.00     1:25.72 (45.72)                                        
 
Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:02.59  ZQ
        1:04.99  JO
        1:19.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean P    13 HYB-MR               1:01.34    1:00.57 ZQ      20  
                                  29.71 ( )     1:00.57 (30.86)                    
  2 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR         1:02.68    1:01.78 ZQ      17  
                                  29.99 ( )     1:01.78 (31.79)                    
  3 Amodio, Lucas       13 Devil Fish-MR        1:07.94    1:05.46 SILV    16  
                                  31.54 ( )     1:05.46 (33.92)                    
  4 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   1:09.34    1:10.54 SILV    15  
                                  34.78 ( )     1:10.54 (35.76)                    
  5 Bernacchia, Matthe  14 Pace-MR              1:12.28    1:11.83 SILV    14  
                                  36.02 ( )     1:11.83 (35.81)                    
  6 Taylor, Zane V      14 Pbac-MR              1:09.98    1:13.75 SILV    13  
                                  36.08 ( )     1:13.75 (37.67)                    
  7 Brynin, Max B       14 Pace-MR              1:14.08    1:14.21 SILV    12  
                                  35.89 ( )     1:14.21 (38.32)                    
  8 Wolin, Seth A       14 Pace-MR              1:16.16    1:16.25 SILV    11  
                                  38.13 ( )     1:16.25 (38.12)                    
  9 Sampaio, John-John  13 Pace-MR              1:20.92    1:16.57 SILV     9  
                                  36.36 ( )     1:16.57 (40.21)                    
 10 Engemann, Karl J    13 Pace-MR              1:22.62    1:17.91 SILV     7  
                                  37.43 ( )     1:17.91 (40.48)                    
 11 Kelly, Flynn        14 WSSC-MR              1:08.67    1:19.89          6  
                                  39.88 ( )     1:19.89 (40.01)                    
 12 Ryan, Matthew       13 Scd-Mr-MR            1:17.67    1:19.92          5  
                                  38.74 ( )     1:19.92 (41.18)                    
 13 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            1:31.25    1:20.77          4  
                                  39.20 ( )     1:20.77 (41.57)                    
 14 Zimmerman, Harry G  13 Pace-MR              1:25.92    1:25.31          3  
                                  41.62 ( )     1:25.31 (43.69)                    
 15 Siegel, Nicholas    13 Pace-MR              1:25.76    1:27.05          2  
                                  42.46 ( )     1:27.05 (44.59)                    
 16 Roberts, Brian J    14 Mrst Barracudas-MR   1:40.00    1:31.96          1  
                                  43.63 ( )     1:31.96 (48.33)                    
 17 Tedeschi, Matthew   13 Aqua Gems-MR         2:16.36    1:38.09        
                                  46.20 ( )     1:38.09 (51.89)                    
 18 Phalon, Chad        13 Aqua Gems-MR         1:47.43    1:42.31        
 
Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:16.99  ZQ
        2:22.99  JO
        2:41.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean P    13 HYB-MR               2:13.65    2:12.94 ZQ      20  
                  32.34     1:05.92 (33.58)     1:40.16 (34.24)     2:12.94 (32.78)
  2 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR              2:30.52    2:26.53 SILV    17  
                  33.13     1:08.91 (35.78)     1:47.05 (38.14)     2:26.53 (39.48)
  3 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   2:29.52    2:27.55 SILV    16  
                  34.59     1:11.89 (37.30)     1:50.76 (38.87)     2:27.55 (36.79)
  4 Amodio, Lucas       13 Devil Fish-MR             NT    2:27.76 SILV    15  
                2:28.45                             2:52.69 ( )         2:27.76 ( )
  5 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR             NT    2:35.20 SILV    14  
                  35.74     1:14.78 (39.04)     1:55.77 (40.99)     2:35.20 (39.43)
  6 Wendt, William D    13 HYB-MR               2:49.85    2:37.08 SILV    13  
                  35.69     1:15.00 (39.31)     1:56.67 (41.67)     2:37.08 (40.41)
  7 Brynin, Max B       14 Pace-MR              2:45.00    2:37.47 SILV    12  
                  37.24     1:17.04 (39.80)     1:58.67 (41.63)     2:37.47 (38.80)
  8 Taylor, Zane V      14 Pbac-MR              2:45.85    2:37.57 SILV    11  
                  36.82     1:16.99 (40.17)     1:58.08 (41.09)     2:37.57 (39.49)
  9 Wolin, Seth A       14 Pace-MR              2:49.56    2:42.98          9  
                  38.73     1:20.49 (41.76)     2:02.65 (42.16)     2:42.98 (40.33)
 10 Sampaio, John-John  13 Pace-MR              3:25.00    2:45.58          7  
                  36.89     1:18.99 (42.10)     2:03.20 (44.21)     2:45.58 (42.38)
 11 Siegel, Nicholas    13 Pace-MR              3:00.59    2:57.74          6  
                  40.97     1:25.49 (44.52)     2:11.94 (46.45)     2:57.74 (45.80)
 12 Dranoff, Marshall   13 Mrst Barracudas-MR   3:20.00    3:14.10          5  
                  43.65     1:32.75 (49.10)     2:17.22 (44.47)     3:14.10 (56.88)
 
Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.59  ZQ
        1:14.49  JO
        1:24.49  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean P    13 HYB-MR               1:12.26    1:09.44 ZQ      20  
                  33.15     1:09.44 (36.29)                                        
  2 Smith, Tavy O       14 Pace-MR              1:10.32    1:09.75 ZQ      17  
                  33.08     1:09.75 (36.67)                                        
  3 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR              1:10.67    1:11.18 JO      16  
                  33.10     1:11.18 (38.08)                                        
  4 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            1:17.24    1:16.99 SILV    15  
                  36.48     1:16.99 (40.51)                                        
  5 Scarano, Joseph     14 Scd-Mr-MR            1:18.07    1:17.50 SILV    14  
                  36.57     1:17.50 (40.93)                                        
  6 Wendt, William D    13 HYB-MR               1:26.80    1:20.50 SILV    13  
                  37.54     1:20.50 (42.96)                                        
  7 Wolin, Seth A       14 Pace-MR              1:22.27    1:21.48 SILV    12  
                  39.05     1:21.48 (42.43)                                        
  8 Gennarelli, Tyler   13 Mrst Barracudas-MR   1:32.02    1:22.95 SILV    11  
                  38.81     1:22.95 (44.14)                                        
  9 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR        1:24.51    1:23.26 SILV     9  
                  39.34     1:23.26 (43.92)                                        
 10 Zimmerman, Harry G  13 Pace-MR              1:18.01    1:23.85 SILV     7  
                  38.12     1:23.85 (45.73)                                        
 11 Taylor, Zane V      14 Pbac-MR              1:19.98    1:24.08 SILV     6  
                  39.74     1:24.08 (44.34)                                        
 12 Brynin, Max B       14 Pace-MR              1:24.41    1:24.63          5  
                  39.46     1:24.63 (45.17)                                        
 13 Roberts, Brian J    14 Mrst Barracudas-MR   1:40.00    1:28.09          4  
                  39.32     1:28.09 (48.77)                                        
 14 Vankleeck, Tanner   13 Scd-Mr-MR            1:34.89    1:32.09          3  
                  21.88   1:32.09 (1:10.21)                                        
 15 Hoang, Ryan M       14 Devil Fish-MR        1:34.01    1:32.14          2  
                  43.81     1:32.14 (48.33)                                        
 16 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   1:40.00    1:36.30          1  
                  46.06     1:36.30 (50.24)                                        
 17 Sampaio, John-John  13 Pace-MR              1:41.40    1:36.56        
                  45.73     1:36.56 (50.83)                                        
 18 Phalon, Chad        13 Aqua Gems-MR         1:44.43    1:44.35        
                  49.01     1:44.35 (55.34)                                        
 19 Flessa, Kevin J     13 Mrst Barracudas-MR   1:35.00    1:55.05        
                  52.38   1:55.05 (1:02.67)                                        
 -- Dranoff, Marshall   13 Mrst Barracudas-MR   1:45.00         DQ        
                  45.39          DQ (48.84)                                        
 -- Thomas, Brad        13 Scd-Mr-MR            1:28.46         DQ        
                  42.76          DQ (49.83)                                        
 
Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:35.59  ZQ
        2:42.99  JO
        2:59.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR              2:34.01    2:34.87 ZQ      20  
                                  33.74 ( )                             1:12.27 ( )
                                1:54.23 ( )     2:34.87 (40.64)                    
  2 Smith, Tavy O       14 Pace-MR              2:37.19    2:35.36 ZQ      17  
                                  33.83 ( )                             1:12.38 ( )
                                1:53.95 ( )     2:35.36 (41.41)                    
  3 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            2:51.01    2:49.41 SILV    16  
                                  37.20 ( )                             1:20.23 ( )
                                2:05.38 ( )     2:49.41 (44.03)                    
  4 Brynin, Max B       14 Pace-MR              3:08.44    2:58.15 SILV    15  
                                  40.12 ( )                             1:25.67 ( )
                                2:12.18 ( )     2:58.15 (45.97)                    
  5 Zimmerman, Harry G  13 Pace-MR              3:15.74    3:04.34         14  
                                  39.31 ( )                             1:24.94 ( )
                                2:14.99 ( )     3:04.34 (49.35)                    
  6 Kelly, Flynn        14 WSSC-MR              3:40.10    3:06.11         13  
                                  40.55 ( )                             1:26.90 ( )
                                2:16.17 ( )     3:06.11 (49.94)                    
 
Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:00.39  ZQ
        1:04.99  JO
        1:14.99  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean P    13 HYB-MR               1:00.72    1:00.25 ZQ      20  
                                  28.81 ( )     1:00.25 (31.44)                    
  2 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR         1:03.15    1:02.85 JO      17  
                                  28.89 ( )     1:02.85 (33.96)                    
  3 Smith, Tavy O       14 Pace-MR              1:09.15    1:06.07 SILV    16  
                                  30.12 ( )     1:06.07 (35.95)                    
  4 Daly, Dennis J      14 Pbac-MR              1:08.11    1:10.44 SILV    15  
                                  30.25 ( )     1:10.44 (40.19)                    
  5 Wolin, Seth A       14 Pace-MR              1:23.40    1:15.12         14  
                                  34.29 ( )     1:15.12 (40.83)                    
  6 Bernacchia, Matthe  14 Pace-MR              1:25.00    1:15.95         13  
                                  33.97 ( )     1:15.95 (41.98)                    
  7 Engemann, Karl J    13 Pace-MR              2:00.00    1:16.72         12  
                                  34.96 ( )     1:16.72 (41.76)                    
  8 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   1:25.16    1:25.08         11  
                                  39.57 ( )     1:25.08 (45.51)                    
  9 Sampaio, John-John  13 Pace-MR              1:35.00    1:27.61          9  
                                  38.56 ( )     1:27.61 (49.05)                    
 
Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:18.49  ZQ
        2:29.99  JO
        2:38.59  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gennarelli, Tyler   13 Mrst Barracudas-MR   3:11.13    2:36.07 SILV    20  
                  32.53     1:11.22 (38.69)     1:54.82 (43.60)     2:36.07 (41.25)
  2 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR         2:51.57    2:38.51 SILV    17  
                  32.14     1:12.34 (40.20)     1:56.56 (44.22)     2:38.51 (41.95)
  3 Smith, Tavy O       14 Pace-MR              3:05.00    2:40.61         16  
                  32.66     1:11.13 (38.47)     1:52.94 (41.81)     2:40.61 (47.67)
  4 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            3:01.25    2:58.33         15  
                  36.44     1:20.07 (43.63)     2:08.03 (47.96)     2:58.33 (50.30)
  5 Flessa, Kevin J     13 Mrst Barracudas-MR   3:20.00    3:24.93         14  
                  42.45     1:36.77 (54.32)     2:32.77 (56.00)     3:24.93 (52.16)
 
Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.09  ZQ
        2:18.99  JO
        2:29.19  SILV
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Sean P    13 HYB-MR               2:10.47    2:09.94 ZQ      20  
                                  28.92 ( )                             1:01.42 ( )
                                1:40.24 ( )     2:09.94 (29.70)                    
  2 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR         2:25.65    2:22.85 SILV    17  
                                  29.42 ( )                             1:05.00 ( )
                                1:49.84 ( )     2:22.85 (33.01)                    
  3 Smith, Tavy O       14 Pace-MR              2:27.74    2:28.03 SILV    16  
                                  30.91 ( )                             1:11.58 ( )
                                1:53.68 ( )     2:28.03 (34.35)                    
  4 Brynin, Max B       14 Pace-MR              2:31.20    2:30.38         15  
                                  33.32 ( )                             1:11.91 ( )
                                1:57.76 ( )     2:30.38 (32.62)                    
  5 Amodio, Lucas       13 Devil Fish-MR        2:34.85    2:31.28         14  
                                  32.89 ( )                             1:11.62 ( )
                                1:57.01 ( )     2:31.28 (34.27)                    
  6 Wolin, Seth A       14 Pace-MR              2:37.24    2:31.33         13  
                                  32.72 ( )                             1:13.01 ( )
                                1:58.12 ( )     2:31.33 (33.21)                    
  7 Bernacchia, Matthe  14 Pace-MR              2:30.65    2:33.24         12  
                                  33.04 ( )                             1:12.81 ( )
                                1:58.51 ( )     2:33.24 (34.73)                    
  8 Walsh, Kevin        13 Scd-Mr-MR            2:45.87    2:47.31         11  
                                  36.57 ( )                             1:19.51 ( )
                                2:07.95 ( )     2:47.31 (39.36)                    
  9 Engemann, Karl J    13 Pace-MR              2:52.94    2:47.49          9  
                                  36.78 ( )                             1:19.73 ( )
                                2:08.66 ( )     2:47.49 (38.83)                    
 10 Kelly, Flynn        14 WSSC-MR              2:59.58    2:47.98          7  
                                  35.37 ( )                             1:18.84 ( )
                                2:07.73 ( )     2:47.98 (40.25)                    
 11 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   2:49.95    2:50.05          6  
                                  40.76 ( )                             1:19.17 ( )
                                2:13.43 ( )     2:50.05 (36.62)                    
 12 Sampaio, John-John  13 Pace-MR              4:20.00    2:53.66          5  
                                  38.21 ( )                             1:19.93 ( )
                                2:14.59 ( )     2:53.66 (39.07)                    
 13 Siegel, Nicholas    13 Pace-MR              4:35.00    2:55.09          4  
                                  39.10 ( )                             1:25.58 ( )
                                2:18.31 ( )     2:55.09 (36.78)                    
 
Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:49.91    1:55.59         40  
                  28.65     1:00.74 (32.09)     1:29.29 (28.55)     1:55.59 (26.30)
  2 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      2:05.00    2:04.30         34  
                  31.84     1:06.03 (34.19)     1:36.71 (30.68)     2:04.30 (27.59)
 
Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:09.22    1:59.04         40  
 
Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR     22.99      22.57 METS    20  
  2 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           23.23      23.23 METS    17  
  3 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR           23.46      23.37 METS    16  
  4 Muller, Christian   15 Pbac-MR                25.74      23.38 METS    15  
  5 Knight, Chris       17 Scd-Mr-MR              23.99      23.43 METS    14  
  6 Dokonal, Jan        15 HYB-MR                 23.94      23.64         13  
  7 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR                24.46      24.24         12  
  8 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR     24.55      24.37         11  
  9 Aparicio, Brian C   17 HYB-MR                 33.04      24.44          9  
 10 Schollmeyer, Eric   16 Scd-Mr-MR              24.34      24.52          7  
 11 Ryan, Sean          18 Scd-Mr-MR              25.07      24.64          6  
 12 Charriez, Alec J    17 Pace-MR                25.06      24.97          5  
 13 Pope, Ryan P        16 Pace-MR                24.67      25.18          4  
 14 Charriez, Greg T    15 Pace-MR                25.42      25.19          3  
 15 Brown, Keron C      15 Pace-MR                27.00      25.36          2  
 16 Logigian, Tyler E   15 HYB-MR                 25.36      25.38          1  
 17 Moore, Ryan J       15 HYB-MR                 25.70      25.72        
 18 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR           25.39      25.77        
 19 Mariano, Collin J   15 Pace-MR                26.19      26.13        
 20 Wallace, Theodore   15 HYB-MR                 27.32      26.30        
 21 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR           26.65      26.34        
 22 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR                 26.31      26.52        
 23 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR     26.48      26.56        
 24 Zabriskie, Jeremy   15 Aqua Gems-MR           28.43      26.59        
 25 Mariano, Cameron E  16 Pace-MR                   NT      26.62        
 26 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR                 27.15      26.89        
 27 Smith, Richard      15 Devil Fish-MR          27.61      27.15        
 28 Santa-Donato, Nich  15 Pace-MR                28.30      27.83        
 29 Pujals, Taylor J    15 HYB-MR                 28.60      28.11        
 
Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.59  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR     50.07      48.85 METS    20  
                  23.52       48.85 (25.33)                                        
  2 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR           50.69      50.40 METS    17  
                  24.30       50.40 (26.10)                                        
  3 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           51.13      50.64 METS    16  
                  23.96       50.64 (26.68)                                        
  4 Dokonal, Jan        15 HYB-MR                 52.45      52.01         15  
                  24.32       52.01 (27.69)                                        
  5 Knight, Chris       17 Scd-Mr-MR              52.64      52.96         14  
                  25.52       52.96 (27.44)                                        
  6 Gennarelli, Michae  16 Mrst Barracudas-MR     52.16      53.76         13  
                  25.65       53.76 (28.11)                                        
  7 Charriez, Alec J    17 Pace-MR                53.16      53.94         12  
                  26.34       53.94 (27.60)                                        
  8 Charriez, Greg T    15 Pace-MR                53.70      54.20         11  
                  26.23       54.20 (27.97)                                        
  9 Tavlarakis, Antoni  17 Pace-MR                54.44      54.57          9  
                  25.94       54.57 (28.63)                                        
 10 Ryan, Sean          18 Scd-Mr-MR              54.81      54.59          7  
                  26.57       54.59 (28.02)                                        
 11 Pope, Ryan P        16 Pace-MR                54.90      54.66          5.5
                  26.48       54.66 (28.18)                                        
 11 Logigian, Tyler E   15 HYB-MR                 56.35      54.66          5.5
                  26.31       54.66 (28.35)                                        
 13 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR                54.68      54.78          4  
                  26.62       54.78 (28.16)                                        
 14 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR     54.21      55.65          3  
                  27.10       55.65 (28.55)                                        
 15 Moore, Ryan J       15 HYB-MR                 57.32      55.92          2  
                  26.35       55.92 (29.57)                                        
 16 Aparicio, Brian C   17 HYB-MR               1:08.24      56.57          1  
                  26.70       56.57 (29.87)                                        
 17 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR                 58.28      56.84        
                  26.97       56.84 (29.87)                                        
 18 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR           55.73      56.85        
                  27.14       56.85 (29.71)                                        
 19 Brown, Keron C      15 Pace-MR              1:05.00      56.89        
                  56.89           56.89 ( )                                        
 20 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR     57.26      57.04        
                  27.55       57.04 (29.49)                                        
 21 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR                 58.56      57.54        
                  27.78       57.54 (29.76)                                        
 22 Mariano, Collin J   15 Pace-MR                56.48      57.57        
                  27.12       57.57 (30.45)                                        
 23 Mariano, Cameron E  16 Pace-MR              1:00.15      58.64        
                  27.97       58.64 (30.67)                                        
 24 Fasino, Dominic G   18 Aqua Gems-MR           56.93      59.42        
                  27.68       59.42 (31.74)                                        
 25 Marks, Sean M       15 Aqua Gems-MR           59.41      59.59        
                  28.45       59.59 (31.14)                                        
 26 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   1:00.75      59.66        
                  27.77       59.66 (31.89)                                        
 27 Wallace, Theodore   15 HYB-MR               1:00.93    1:00.37        
                  28.82     1:00.37 (31.55)                                        
 27 Amodio, Lucas       13 Devil Fish-MR          59.96    1:00.37        
                  28.67     1:00.37 (31.70)                                        
 29 Pujals, Taylor J    15 HYB-MR               1:06.98    1:01.98        
                  29.55     1:01.98 (32.43)                                        
 30 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR         1:01.75    1:02.06        
                  28.36     1:02.06 (33.70)                                        
 
Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:01.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         4:54.91    4:59.26 METS    20  
                  26.10       55.38 (29.28)     1:25.55 (30.17)     1:56.02 (30.47)
        2:26.51 (30.49)     2:57.22 (30.71)     3:28.06 (30.84)     3:59.24 (31.18)
        4:29.97 (30.73)     4:59.26 (29.29)                                        
  2 Charriez, Greg T    15 Pace-MR                   NT    5:24.73         17  
                  27.35       58.18 (30.83)     1:30.29 (32.11)     2:02.69 (32.40)
        2:35.56 (32.87)     3:09.40 (33.84)     3:44.03 (34.63)     4:18.46 (34.43)
        4:52.82 (34.36)     5:24.73 (31.91)                                        
  3 Dokonal, Jan        15 HYB-MR               5:27.94    5:28.39         16  
                  27.17       57.23 (30.06)     1:28.97 (31.74)     2:01.66 (32.69)
        2:35.01 (33.35)     3:09.07 (34.06)     3:44.07 (35.00)     4:18.80 (34.73)
        4:53.68 (34.88)     5:28.39 (34.71)                                        
  4 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         5:27.03    5:31.09         15  
                  29.21     1:01.10 (31.89)     1:34.49 (33.39)     2:08.40 (33.91)
        2:43.16 (34.76)     3:16.31 (33.15)     3:50.95 (34.64)     4:25.46 (34.51)
        4:59.36 (33.90)     5:31.09 (31.73)                                        
  5 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               5:39.29    5:35.20         14  
                  29.28     1:01.51 (32.23)     1:34.67 (33.16)     2:09.07 (34.40)
        2:43.91 (34.84)     3:17.79 (33.88)     3:51.79 (34.00)     4:26.65 (34.86)
        5:01.45 (34.80)     5:35.20 (33.75)                                        
  6 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR         5:40.44    5:35.25         13  
                  27.89     1:00.49 (32.60)     1:34.74 (34.25)     2:10.13 (35.39)
        2:44.47 (34.34)     3:18.90 (34.43)     3:53.85 (34.95)     4:28.82 (34.97)
        5:02.45 (33.63)     5:35.25 (32.80)                                        
  7 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   5:52.96    5:41.33         12  
                  29.66     1:01.85 (32.19)     1:34.96 (33.11)     2:09.17 (34.21)
        2:45.19 (36.02)     3:21.03 (35.84)     3:56.55 (35.52)     4:32.09 (35.54)
        5:07.31 (35.22)     5:41.33 (34.02)                                        
  8 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR   5:45.96    5:45.37         11  
                  30.42     1:04.05 (33.63)     1:35.97 (31.92)     2:09.88 (33.91)
        2:45.14 (35.26)     3:21.21 (36.07)     3:57.73 (36.52)     4:34.35 (36.62)
        5:11.07 (36.72)     5:45.37 (34.30)                                        
  9 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               5:46.34    5:47.39          9  
                  30.32     1:03.51 (33.19)     1:38.51 (35.00)     2:13.57 (35.06)
        2:49.13 (35.56)     3:25.99 (36.86)     4:02.53 (36.54)     4:38.37 (35.84)
        5:14.47 (36.10)     5:47.39 (32.92)                                        
 10 Wolin, Seth A       14 Pace-MR              6:30.00    5:56.72          7  
                  30.44     1:04.81 (34.37)     1:40.87 (36.06)     2:17.09 (36.22)
        2:53.95 (36.86)     3:31.49 (37.54)     4:09.55 (38.06)     4:47.55 (38.00)
        5:24.00 (36.45)     5:56.72 (32.72)                                        
 11 Wendt, William D    13 HYB-MR               6:49.65    5:56.75          6  
                  28.91     1:02.86 (33.95)     1:38.89 (36.03)     2:15.68 (36.79)
        2:52.62 (36.94)     3:29.80 (37.18)     4:08.53 (38.73)     4:44.80 (36.27)
        5:21.96 (37.16)     5:56.75 (34.79)                                        
 12 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   6:00.34    5:57.60          5  
                  29.50     1:03.30 (33.80)     1:38.24 (34.94)     2:14.35 (36.11)
        2:51.07 (36.72)     3:28.45 (37.38)     4:05.94 (37.49)     4:43.24 (37.30)
        5:21.39 (38.15)     5:57.60 (36.21)                                        
 13 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   5:59.49    6:00.85          4  
                  31.37     1:06.16 (34.79)     1:42.26 (36.10)     2:18.72 (36.46)
        2:55.95 (37.23)     3:33.24 (37.29)     4:10.86 (37.62)     4:48.40 (37.54)
        5:25.37 (36.97)     6:00.85 (35.48)                                        
 14 Tice, Robert J      16 Aqua Gems-MR         5:41.41    6:03.46          3  
                  30.37     1:03.74 (33.37)     1:38.76 (35.02)     2:14.69 (35.93)
        2:51.30 (36.61)     3:28.83 (37.53)     4:07.83 (39.00)     4:46.45 (38.62)
        5:25.41 (38.96)     6:03.46 (38.05)                                        
 15 Amodio, Lucas       13 Devil Fish-MR             NT    6:11.70          2  
                  30.78     1:06.58 (35.80)     1:44.88 (38.30)     2:23.02 (38.14)
        3:00.79 (37.77)     3:39.73 (38.94)     4:18.79 (39.06)     4:56.94 (38.15)
        5:34.96 (38.02)     6:11.70 (36.74)                                        
 16 Francis, Kairat     15 Devil Fish-MR             NT    6:37.05          1  
                  30.33     1:06.06 (35.73)     1:44.74 (38.68)     2:23.93 (39.19)
        3:03.31 (39.38)     3:47.30 (43.99)     4:28.77 (41.47)     5:13.08 (44.31)
        5:57.15 (44.07)     6:37.05 (39.90)                                        
 17 Rosenkranz, Russel  14 Devil Fish-MR             NT    6:44.09        
                  31.87     1:08.43 (36.56)     1:48.00 (39.57)     2:29.06 (41.06)
        3:11.34 (42.28)     3:53.26 (41.92)     4:36.09 (42.83)     5:19.36 (43.27)
        6:02.75 (43.39)     6:44.09 (41.34)                                        
 18 Flessa, Kevin J     13 Mrst Barracudas-MR   8:08.26    7:19.33        
                                4:40.94 ( )   7:19.33 (2:38.39)                    
 19 Cassidy, Jake A     14 HYB-MR               7:58.75    8:09.51        
                  38.43     1:24.20 (45.77)     2:13.51 (49.31)     3:03.25 (49.74)
        3:54.81 (51.56)     4:46.23 (51.42)     5:38.52 (52.29)     6:28.74 (50.22)
        7:18.97 (50.23)     8:09.51 (50.54)                                        
 
Boys 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
       10:45.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR        10:11.79   10:22.15 METS    20  
                  26.88       56.57 (29.69)     1:26.57 (30.00)     1:56.75 (30.18)
        2:27.28 (30.53)     2:57.99 (30.71)     3:29.50 (31.51)     4:00.76 (31.26)
        4:31.87 (31.11)     5:03.30 (31.43)     5:34.90 (31.60)     6:06.84 (31.94)
        6:39.00 (32.16)     7:10.74 (31.74)     7:42.35 (31.61)     8:14.30 (31.95)
        8:46.56 (32.26)     9:18.85 (32.29)     9:51.02 (32.17)    10:22.15 (31.13)
  2 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR              NT   11:28.27         17  
                  29.10     1:01.42 (32.32)     1:36.09 (34.67)     2:10.96 (34.87)
        2:45.77 (34.81)     3:20.31 (34.54)     3:55.32 (35.01)     4:30.67 (35.35)
        5:05.39 (34.72)     5:40.65 (35.26)     6:15.87 (35.22)     6:51.46 (35.59)
        7:26.54 (35.08)     8:01.52 (34.98)     8:36.83 (35.31)     9:11.65 (34.82)
        9:46.54 (34.89)    10:21.25 (34.71)    10:55.10 (33.85)    11:28.27 (33.17)
  3 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR              NT   11:35.98         16  
                  29.66     1:03.63 (33.97)     1:38.60 (34.97)     2:12.72 (34.12)
        2:47.41 (34.69)     3:21.98 (34.57)     3:57.06 (35.08)     4:32.79 (35.73)
        5:08.65 (35.86)     5:44.04 (35.39)     6:19.80 (35.76)     6:55.59 (35.79)
        7:30.97 (35.38)     8:06.24 (35.27)     8:42.05 (35.81)     9:17.98 (35.93)
        9:53.37 (35.39)    10:29.22 (35.85)    11:03.34 (34.12)    11:35.98 (32.64)
  4 Brynin, Max B       14 Pace-MR                   NT   11:51.13         15  
                  31.84     1:07.48 (35.64)     1:43.70 (36.22)     2:19.31 (35.61)
        2:55.00 (35.69)     3:30.78 (35.78)     4:07.03 (36.25)     4:42.97 (35.94)
        5:18.82 (35.85)     5:55.24 (36.42)     6:31.23 (35.99)     7:07.41 (36.18)
        7:43.09 (35.68)     8:18.96 (35.87)     8:55.36 (36.40)     9:31.11 (35.75)
       10:06.77 (35.66)    10:42.35 (35.58)    11:17.51 (35.16)    11:51.13 (33.62)
  5 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR  12:15.00   12:17.68         14  
                  30.68     1:05.95 (35.27)     1:42.33 (36.38)     2:19.24 (36.91)
        2:55.26 (36.02)     3:32.20 (36.94)     4:10.31 (38.11)     4:48.78 (38.47)
        5:25.63 (36.85)     6:02.89 (37.26)     6:41.46 (38.57)     7:20.00 (38.54)
        7:57.14 (37.14)     8:34.56 (37.42)     9:12.93 (38.37)     9:50.76 (37.83)
       10:27.58 (36.82)    11:04.42 (36.84)    11:42.04 (37.62)    12:17.68 (35.64)
  6 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR  13:10.22   12:26.22         13  
                  33.96     1:11.06 (37.10)     1:49.01 (37.95)     2:26.94 (37.93)
        3:04.80 (37.86)     3:42.39 (37.59)     4:21.14 (38.75)     4:59.21 (38.07)
        5:36.68 (37.47)     6:14.48 (37.80)     6:52.59 (38.11)     7:30.07 (37.48)
        8:06.60 (36.53)     8:43.08 (36.48)     9:20.37 (37.29)     9:58.02 (37.65)
       10:35.48 (37.46)    11:13.45 (37.97)    11:50.97 (37.52)    12:26.22 (35.25)
 
Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           57.68      57.09 METS    20  
                                  27.65 ( )       57.09 (29.44)                    
  2 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR     58.61      59.16         17  
                                  28.72 ( )       59.16 (30.44)                    
  3 Dokonal, Jan        15 HYB-MR                 58.55      59.19         16  
                                  28.74 ( )       59.19 (30.45)                    
  4 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              1:00.47    1:00.25         15  
                                  29.56 ( )     1:00.25 (30.69)                    
  5 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR     59.50    1:00.82         14  
                                  29.16 ( )     1:00.82 (31.66)                    
  6 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         1:03.28    1:03.98         13  
                                  30.66 ( )     1:03.98 (33.32)                    
  7 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               1:06.71    1:04.64         12  
                                  31.30 ( )     1:04.64 (33.34)                    
  8 Charriez, Alec J    17 Pace-MR              1:04.49    1:04.81         11  
                                  32.01 ( )     1:04.81 (32.80)                    
  9 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               1:06.77    1:06.08          9  
                                  31.88 ( )     1:06.08 (34.20)                    
 10 Schollmeyer, Eric   16 Scd-Mr-MR            1:10.94    1:07.18          7  
                                  32.12 ( )     1:07.18 (35.06)                    
 11 Mariano, Cameron E  16 Pace-MR              1:10.12    1:07.95          6  
                                  32.69 ( )     1:07.95 (35.26)                    
 12 Aparicio, Brian C   17 HYB-MR               1:12.60    1:08.27          5  
                                  31.78 ( )     1:08.27 (36.49)                    
 13 Mariano, Collin J   15 Pace-MR              1:07.13    1:08.35          4  
                                  32.60 ( )     1:08.35 (35.75)                    
 14 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               1:11.27    1:10.65          3  
                                  35.00 ( )     1:10.65 (35.65)                    
 15 Smith, Richard      15 Devil Fish-MR        1:10.87    1:10.93          2  
                                  33.82 ( )     1:10.93 (37.11)                    
 16 Brown, Keron C      15 Pace-MR              1:09.00    1:11.32          1  
                                  34.52 ( )     1:11.32 (36.80)                    
 17 Zabriskie, Jeremy   15 Aqua Gems-MR         1:08.43    1:11.49        
                                  35.38 ( )     1:11.49 (36.11)                    
 18 Santa-Donato, Nich  15 Pace-MR              1:15.61    1:13.84        
                                1:14.01 ( )         1:13.84 ( )                    
 19 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:23.89    1:15.83        
                                  37.73 ( )     1:15.83 (38.10)                    
 20 Wallace, Theodore   15 HYB-MR               1:19.85    1:16.58        
                                  38.10 ( )     1:16.58 (38.48)                    
 20 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR         1:17.54    1:16.58        
                                  37.10 ( )     1:16.58 (39.48)                    
 22 Pujals, Taylor J    15 HYB-MR               1:21.34    1:18.60        
                                  38.22 ( )     1:18.60 (40.38)                    
 
Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         2:04.97    2:06.04 METS    20  
                  28.90     1:00.58 (31.68)     1:33.50 (32.92)     2:06.04 (32.54)
  2 Dokonal, Jan        15 HYB-MR               2:08.43    2:08.93         17  
                  30.72     1:02.73 (32.01)     1:36.46 (33.73)     2:08.93 (32.47)
  3 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR   2:15.81    2:09.66         16  
                  29.21     1:01.43 (32.22)     1:35.64 (34.21)     2:09.66 (34.02)
  4 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              2:13.04    2:10.59         15  
                  30.82     1:03.76 (32.94)     1:37.40 (33.64)     2:10.59 (33.19)
  5 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         2:08.40    2:11.30         14  
                  30.30     1:03.45 (33.15)     1:37.61 (34.16)     2:11.30 (33.69)
  6 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR         2:26.88    2:15.09         13  
                  30.17     1:04.03 (33.86)     1:40.21 (36.18)     2:15.09 (34.88)
  7 Pope, Ryan P        16 Pace-MR              3:40.00    2:15.42         12  
                  30.78     1:04.81 (34.03)     1:40.13 (35.32)     2:15.42 (35.29)
  8 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   2:24.27    2:19.51         11  
                  31.94     1:07.29 (35.35)     1:44.00 (36.71)     2:19.51 (35.51)
  9 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR   2:18.07    2:19.65          9  
                  32.94     1:07.97 (35.03)     1:44.28 (36.31)     2:19.65 (35.37)
 10 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               2:26.93    2:20.82          7  
                  33.70     1:09.42 (35.72)     1:45.35 (35.93)     2:20.82 (35.47)
 11 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               2:25.95    2:20.97          6  
                  32.76     1:09.75 (36.99)     1:47.97 (38.22)     2:20.97 (33.00)
 12 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         2:19.81    2:24.40          5  
                  32.38     1:08.28 (35.90)     1:46.58 (38.30)     2:24.40 (37.82)
 13 Tavlarakis, Antoni  17 Pace-MR              2:22.30    2:24.94          4  
                  31.92     1:06.82 (34.90)     1:45.07 (38.25)     2:24.94 (39.87)
 14 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR              2:26.09    2:25.19          3  
                  34.57     1:11.02 (36.45)     1:47.79 (36.77)     2:25.19 (37.40)
 15 Gennarelli, Michae  16 Mrst Barracudas-MR   2:18.41    2:27.46          2  
                  32.98     1:08.16 (35.18)     1:46.68 (38.52)     2:27.46 (40.78)
 16 Charriez, Alec J    17 Pace-MR              2:22.58    2:29.11          1  
                  35.68     1:12.72 (37.04)     1:50.82 (38.10)     2:29.11 (38.29)
 17 Mariano, Collin J   15 Pace-MR              2:28.90    2:30.03        
                  33.83     1:11.96 (38.13)     1:51.26 (39.30)     2:30.03 (38.77)
 18 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               2:32.49    2:31.51        
                  35.62     1:14.76 (39.14)     1:54.18 (39.42)     2:31.51 (37.33)
 19 Warnon, Raphael A   12 Aqua Gems-MR         2:35.15    2:34.13        
                  35.70     1:15.27 (39.57)     1:54.99 (39.72)     2:34.13 (39.14)
 20 Mariano, Cameron E  16 Pace-MR              2:45.00    2:36.38        
                  35.23     1:13.43 (38.20)     1:53.65 (40.22)     2:36.38 (42.73)
 21 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:42.15    2:43.06        
                  39.28     1:20.07 (40.79)     2:01.68 (41.61)     2:43.06 (41.38)
 22 Brown, Keron C      15 Pace-MR              2:55.00    2:46.29        
                2:46.46         2:46.29 ( )                                        
 23 Wallace, Theodore   15 HYB-MR               2:49.85    2:54.79        
                  40.50     1:24.50 (44.00)     2:10.44 (45.94)     2:54.79 (44.35)
 
Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:06.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR   1:12.32    1:06.84         20  
                  31.24     1:06.84 (35.60)                                        
  2 Knight, Chris       17 Scd-Mr-MR            1:05.58    1:07.32         17  
                  31.74     1:07.32 (35.58)                                        
  3 Logigian, Tyler E   15 HYB-MR               1:07.67    1:07.82         16  
                  32.12     1:07.82 (35.70)                                        
  4 Pope, Ryan P        16 Pace-MR              1:12.00    1:08.95         15  
                  32.28     1:08.95 (36.67)                                        
  5 Dokonal, Jan        15 HYB-MR               1:14.83    1:09.33         14  
                  33.04     1:09.33 (36.29)                                        
  6 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              1:11.00    1:10.49         13  
                  33.74     1:10.49 (36.75)                                        
  7 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               1:11.89    1:10.54         12  
                  33.54     1:10.54 (37.00)                                        
  8 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   1:16.78    1:14.98         11  
                  35.78     1:14.98 (39.20)                                        
  9 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               1:34.82    1:15.11          9  
                  35.65     1:15.11 (39.46)                                        
 10 Brown, Keron C      15 Pace-MR              1:25.00    1:16.15          7  
                  36.19     1:16.15 (39.96)                                        
 11 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               1:17.16    1:16.47          6  
                  36.16     1:16.47 (40.31)                                        
 12 Aparicio, Brian C   17 HYB-MR               1:28.65    1:16.65          5  
                  35.17     1:16.65 (41.48)                                        
 13 Marks, Sean M       15 Aqua Gems-MR         1:14.71    1:16.66          4  
                  35.26     1:16.66 (41.40)                                        
 14 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:15.46    1:16.79          3  
                  36.27     1:16.79 (40.52)                                        
 15 Fasino, Dominic G   18 Aqua Gems-MR         1:11.12    1:16.85          2  
                  35.30     1:16.85 (41.55)                                        
 16 Tavlarakis, Antoni  17 Pace-MR              1:17.10    1:17.21          1  
                  35.91     1:17.21 (41.30)                                        
 17 Mariano, Cameron E  16 Pace-MR              1:40.00    1:17.46        
                  36.57     1:17.46 (40.89)                                        
 18 Pujals, Taylor J    15 HYB-MR               1:20.23    1:19.24        
                  37.85     1:19.24 (41.39)                                        
 19 Gennarelli, Michae  16 Mrst Barracudas-MR   1:14.26    1:21.31        
                  37.00     1:21.31 (44.31)                                        
 20 Card, Michael G     17 Aqua Gems-MR         1:21.07    1:22.08        
                  36.76     1:22.08 (45.32)                                        
 21 Mariano, Collin J   15 Pace-MR              1:25.54    1:24.09        
                  39.41     1:24.09 (44.68)                                        
 22 Wallace, Theodore   15 HYB-MR               1:24.85    1:24.55        
                  39.74     1:24.55 (44.81)                                        
 
Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:26.49  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         2:24.43    2:25.53 METS    20  
                                  31.99 ( )                             1:08.85 ( )
                                1:47.52 ( )     2:25.53 (38.01)                    
  2 Muller, Christian   15 Pbac-MR              2:28.98    2:25.55 METS    17  
                                  30.15 ( )                             1:06.63 ( )
                                1:46.17 ( )     2:25.55 (39.38)                    
  3 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               2:35.94    2:35.27         16  
                                  34.39 ( )                             1:13.00 ( )
                                1:54.63 ( )     2:35.27 (40.64)                    
  4 Pope, Ryan P        16 Pace-MR              2:36.28    2:35.34         15  
                                  33.41 ( )                             1:12.16 ( )
                                1:53.65 ( )     2:35.34 (41.69)                    
  5 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               2:49.99    2:43.85         14  
                                  36.70 ( )                             1:18.85 ( )
                                2:01.38 ( )     2:43.85 (42.47)                    
  6 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:51.08    2:49.76         13  
                                  37.24 ( )                             1:19.54 ( )
                                2:04.51 ( )     2:49.76 (45.25)                    
 
Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          57.09  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR           54.68      53.73 METS    20  
                                  24.52 ( )       53.73 (29.21)                    
  2 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR     56.36      57.00 METS    17  
                                  26.72 ( )       57.00 (30.28)                    
  3 Charriez, Alec J    17 Pace-MR                55.85      57.16         16  
                                  26.64 ( )       57.16 (30.52)                    
  4 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR                58.84      59.70         15  
                                  28.23 ( )       59.70 (31.47)                    
  5 Charriez, Greg T    15 Pace-MR                56.00      59.81         14  
                                  28.24 ( )       59.81 (31.57)                    
  6 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         1:00.90    1:00.23         13  
                                  28.47 ( )     1:00.23 (31.76)                    
  7 Pope, Ryan P        16 Pace-MR              1:01.05    1:00.50         12  
                                  28.06 ( )     1:00.50 (32.44)                    
  8 Ryan, Sean          18 Scd-Mr-MR            1:00.99    1:00.66         11  
                                  27.80 ( )     1:00.66 (32.86)                    
  9 Schollmeyer, Eric   16 Scd-Mr-MR            1:00.59    1:02.85          9  
                                  28.65 ( )     1:02.85 (34.20)                    
 10 Logigian, Tyler E   15 HYB-MR               1:05.85    1:02.92          7  
                                  29.01 ( )     1:02.92 (33.91)                    
 11 Aparicio, Brian C   17 HYB-MR               1:10.88    1:04.20          6  
                                  28.59 ( )     1:04.20 (35.61)                    
 12 Dokonal, Jan        15 HYB-MR               1:06.27    1:05.74          5  
                                  29.66 ( )     1:05.74 (36.08)                    
 13 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               1:09.03    1:07.22          4  
                                  30.78 ( )     1:07.22 (36.44)                    
 14 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   1:09.61    1:08.56          3  
                                  31.30 ( )     1:08.56 (37.26)                    
 15 Brown, Keron C      15 Pace-MR              1:12.00    1:08.70          2  
                                  30.01 ( )     1:08.70 (38.69)                    
 16 Wallace, Theodore   15 HYB-MR               1:15.28    1:13.27          1  
                                  31.86 ( )     1:13.27 (41.41)                    
 17 Smith, Richard      15 Devil Fish-MR        1:20.85    1:14.19        
                                  31.83 ( )     1:14.19 (42.36)                    
 18 Santa-Donato, Nich  15 Pace-MR              1:17.28    1:18.72        
                                  35.50 ( )     1:18.72 (43.22)                    
 19 Pujals, Taylor J    15 HYB-MR               1:19.75    1:22.60        
                                  35.78 ( )     1:22.60 (46.82)                    
 
Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:11.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         2:08.60    2:05.04 METS    20  
                  27.26       59.44 (32.18)     1:32.20 (32.76)     2:05.04 (32.84)
  2 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              2:11.13    2:12.19         17  
                  29.74     1:03.58 (33.84)     1:37.77 (34.19)     2:12.19 (34.42)
  3 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         2:21.37    2:13.09         16  
                  28.57     1:01.35 (32.78)     1:37.59 (36.24)     2:13.09 (35.50)
  4 Charriez, Alec J    17 Pace-MR              2:15.84    2:14.92         15  
                  29.52     1:03.69 (34.17)     1:38.72 (35.03)     2:14.92 (36.20)
  5 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR   2:21.09    2:19.46         14  
                  29.89     1:05.48 (35.59)     1:43.13 (37.65)     2:19.46 (36.33)
  6 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR              2:18.67    2:22.45         13  
                  29.80     1:05.22 (35.42)     1:42.98 (37.76)     2:22.45 (39.47)
  7 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         2:24.24    2:24.70         12  
                  31.89     1:08.20 (36.31)     1:48.40 (40.20)     2:24.70 (36.30)
  8 Logigian, Tyler E   15 HYB-MR               2:28.13    2:30.52         11  
                  31.13     1:07.73 (36.60)     1:48.19 (40.46)     2:30.52 (42.33)
  9 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:41.78    2:35.20          9  
                  32.83     1:12.37 (39.54)     1:53.86 (41.49)     2:35.20 (41.34)
 10 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   2:58.06    2:44.89          7  
                  32.96     1:15.31 (42.35)     2:00.45 (45.14)     2:44.89 (44.44)
 -- Aparicio, Brian C   17 HYB-MR               2:35.45         DQ        
                  29.54     1:06.78 (37.24)     1:47.97 (41.19)          DQ (43.13)
 
Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:04.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kameyama, Ryosuke   17 Mrst Barracudas-MR   2:05.48    2:06.23         20  
                                  27.11 ( )                             1:00.01 ( )
                                1:38.47 ( )     2:06.23 (27.76)                    
  2 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         2:04.27    2:06.25         17  
                                  25.84 ( )                               57.73 ( )
                                1:37.88 ( )     2:06.25 (28.37)                    
  3 Saindon, Brian Z    16 Aqua Gems-MR         2:07.99    2:06.53         16  
                                  26.82 ( )                               59.65 ( )
                                1:38.23 ( )     2:06.53 (28.30)                    
  4 Charriez, Greg T    15 Pace-MR              2:15.43    2:12.17         15  
                                  28.71 ( )                             1:01.79 ( )
                                1:41.32 ( )     2:12.17 (30.85)                    
  5 Dokonal, Jan        15 HYB-MR               2:16.41    2:13.38         14  
                                  29.31 ( )                             1:02.46 ( )
                                1:42.01 ( )     2:13.38 (31.37)                    
  6 Logigian, Tyler E   15 HYB-MR               2:17.18    2:15.06         13  
                                  29.27 ( )                             1:05.01 ( )
                                1:43.36 ( )     2:15.06 (31.70)                    
  7 Muller, Christian   15 Pbac-MR              2:14.84    2:15.57         12  
                                  29.19 ( )                             1:03.71 ( )
                                1:41.51 ( )     2:15.57 (34.06)                    
  8 Pope, Ryan P        16 Pace-MR              2:16.85    2:17.65         11  
                                  28.85 ( )                             1:04.64 ( )
                                1:44.72 ( )     2:17.65 (32.93)                    
  9 Hirsch, Taylor J    16 HYB-MR               2:20.80    2:19.35          9  
                                  30.60 ( )                             1:05.41 ( )
                                1:45.46 ( )     2:19.35 (33.89)                    
 10 Moore, Ryan J       15 HYB-MR               2:21.35    2:20.13          7  
                                  30.77 ( )                             1:06.50 ( )
                                1:47.75 ( )     2:20.13 (32.38)                    
 11 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR              2:16.43    2:20.52          6  
                                  29.10 ( )                             1:06.37 ( )
                                1:48.30 ( )     2:20.52 (32.22)                    
 12 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         2:20.69    2:24.13          5  
                                  29.17 ( )                             1:04.74 ( )
                                1:50.47 ( )     2:24.13 (33.66)                    
 13 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   2:28.85    2:27.15          4  
                                  30.74 ( )                             1:11.80 ( )
                                1:54.19 ( )     2:27.15 (32.96)                    
 14 Gibbons, Jason B    15 HYB-MR               2:29.05    2:29.10          3  
                                  33.18 ( )                             1:11.86 ( )
                                1:55.65 ( )     2:29.10 (33.45)                    
 15 Mariano, Cameron E  16 Pace-MR              2:31.45    2:32.12          2  
                                  31.73 ( )                             1:10.29 ( )
                                1:55.78 ( )     2:32.12 (36.34)                    
 16 Brown, Keron C      15 Pace-MR              2:45.00    2:32.13          1  
                                  31.27 ( )                             1:13.43 ( )
                                1:57.99 ( )     2:32.13 (34.14)                    
 17 Wallace, Theodore   15 HYB-MR               2:37.56    2:32.45        
                                  32.38 ( )                             1:14.22 ( )
                                1:59.36 ( )     2:32.45 (33.09)                    
 18 Mariano, Collin J   15 Pace-MR              2:31.32    2:35.93        
                                  32.68 ( )                             1:11.42 ( )
                                2:01.55 ( )     2:35.93 (34.38)                    
 19 Santa-Donato, Nich  15 Pace-MR              2:37.70    2:40.51        
                                  35.74 ( )                             1:15.62 ( )
                                2:04.20 ( )     2:40.51 (36.31)                    
 20 Smith, Richard      15 Devil Fish-MR        2:39.93    2:44.37        
                                  32.49 ( )                             1:11.87 ( )
                                2:04.88 ( )     2:44.37 (39.49)                    
 -- Pujals, Taylor J    15 HYB-MR               2:46.55         DQ        
                                  38.29 ( )                               55.67 ( )
 
Boys 400 Yard IM
===============================================================================
        4:32.99  METS
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C    15 Aqua Gems-MR         4:34.65    4:29.18 METS    20  
                  26.37       57.39 (31.02)     1:30.13 (32.74)     2:03.46 (33.33)
        2:44.10 (40.64)     3:26.88 (42.78)     3:58.38 (31.50)     4:29.18 (30.80)
  2 Sullivan, Sean P    13 HYB-MR               5:01.25    4:39.67         17  
                  29.22     1:04.15 (34.93)     1:40.65 (36.50)     2:16.77 (36.12)
        2:56.36 (39.59)     3:37.60 (41.24)     4:09.56 (31.96)     4:39.67 (30.11)
  3 Logigian, Tyler E   15 HYB-MR               5:02.45    4:50.60         16  
                  29.93     1:04.89 (34.96)     1:44.19 (39.30)     2:23.31 (39.12)
        3:02.22 (38.91)     3:42.28 (40.06)     4:17.12 (34.84)     4:50.60 (33.48)
  4 Stuart, Alex P      13 Aqua Gems-MR         5:25.13    4:57.13         15  
                  30.32     1:06.45 (36.13)     1:44.48 (38.03)     2:21.34 (36.86)
        3:05.67 (44.33)     3:49.68 (44.01)     4:23.74 (34.06)     4:57.13 (33.39)
  5 Greer, Shaun W      15 Aqua Gems-MR         4:56.84    4:57.19         14  
                  29.19     1:04.86 (35.67)     1:42.19 (37.33)     2:19.82 (37.63)
        3:05.72 (45.90)     3:51.72 (46.00)     4:25.32 (33.60)     4:57.19 (31.87)
  6 Graves, Nathaniel   15 Pace-MR              5:25.00    5:02.99         13  
                  29.49     1:04.32 (34.83)     1:45.60 (41.28)     2:25.00 (39.40)
        3:09.29 (44.29)     3:54.73 (45.44)     4:29.42 (34.69)     5:02.99 (33.57)
  7 Loli, Alex C        12 Mrst Barracudas-MR   5:25.05    5:09.34         12  
                  30.90     1:08.91 (38.01)     1:48.91 (40.00)     2:27.26 (38.35)
        3:10.57 (43.31)     3:57.50 (46.93)     4:33.72 (36.22)     5:09.34 (35.62)
  8 Ehret, Jack M       11 Aqua Gems-MR         5:22.19    5:12.70         11  
                  34.09     1:12.91 (38.82)     1:54.05 (41.14)     2:33.98 (39.93)
        3:19.72 (45.74)     4:05.11 (45.39)     4:39.45 (34.34)     5:12.70 (33.25)
  9 Rodriguez, Wilfred  17 Mrst Barracudas-MR   5:09.27    5:20.72          9  
                  29.28     1:04.47 (35.19)     1:44.33 (39.86)     2:24.71 (40.38)
        3:15.92 (51.21)     4:03.84 (47.92)     4:43.45 (39.61)     5:20.72 (37.27)
 10 Huaman, Moises D    17 Mrst Barracudas-MR   5:22.26    5:24.14          7  
                  31.98     1:10.95 (38.97)     1:55.20 (44.25)     2:39.58 (44.38)
        3:25.55 (45.97)     4:12.30 (46.75)     4:48.81 (36.51)     5:24.14 (35.33)
 11 Simpson, Alex J     14 Mrst Barracudas-MR   5:40.61    5:55.23          6  
                  39.54     1:28.26 (48.72)     2:08.60 (40.34)     2:49.37 (40.77)
        3:44.41 (55.04)     4:38.73 (54.32)     5:17.48 (38.75)     5:55.23 (37.75)
 
Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      1:37.00    1:36.87         40  
                  25.05       51.09 (26.04)     1:14.60 (23.51)     1:36.87 (22.27)
  2 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               1:38.90    1:37.17         34  
                  25.35       49.49 (24.14)     1:13.34 (23.85)     1:37.17 (23.83)
  3 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               1:39.15    1:37.61         32  
                  24.18       49.16 (24.98)     1:14.09 (24.93)     1:37.61 (23.52)
  4 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                      NT    1:37.96         30  
                  23.54       49.55 (26.01)     1:14.98 (25.43)     1:37.96 (22.98)
 
Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pace Setter Swim Team-MR  'A'               2:03.25    1:49.50         40  
                              28.00 (28.00)                           59.41 (31.41)
                            1:25.10 (25.69)     1:49.50 (24.40)                    
  2 Huntington Y Bluefish-MR  'A'               1:55.96    1:50.34         34  
                              28.71 (28.71)                           59.65 (30.94)
                            1:26.47 (26.82)     1:50.34 (23.87)                    
  3 Aqua Gems Swim Club-MR  'A'                 1:49.43    1:50.61         32  
                              29.64 (29.64)                         1:00.11 (30.47)
                            1:25.25 (25.14)     1:50.61 (25.36)                    
  4 Huntington Y Bluefish-MR  'B'               2:08.74    2:01.48         30  
                              33.30 (33.30)                         1:05.39 (32.09)
                            1:35.62 (30.23)     2:01.48 (25.86)                    
  5 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'      1:51.23    2:05.19         28  
                              34.54 (34.54)                         1:13.04 (38.50)
                            1:38.71 (25.67)     2:05.19 (26.48)                    
  6 Pace Setter Swim Team-MR  'B'                    NT    2:05.35         26  
                              31.56 (31.56)                         1:05.70 (34.14)
                            1:36.52 (30.82)     2:05.35 (28.83)                    

Brought to you by Computer Aide, Inc.