2006 MR Metro Age Group Central - 3/24/2006 to 3/26/2006            
                              Sanction #: 060303                               

 
Event 1  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:30.39  ZQ
        2:35.99  JO
        2:36.00  QUAL
        2:55.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          2:37.64    2:33.22 JO     
                  33.41     1:12.95 (39.54)     1:53.68 (40.73)     2:33.22 (39.54)
SILV - Division  
  1 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            2:36.24    2:36.17 SILV   
                  33.56     1:13.55 (39.99)     1:55.23 (41.68)     2:36.17 (40.94)
  2 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            2:37.66    2:46.41 SILV   
                  35.46     1:17.66 (42.20)     2:03.36 (45.70)     2:46.41 (43.05)
  3 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            2:51.37    2:48.76 SILV   
                  37.98     1:20.88 (42.90)     2:06.09 (45.21)     2:48.76 (42.67)
  4 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                   NT    2:51.52 SILV   
                  40.01     1:25.73 (45.72)     2:09.49 (43.76)     2:51.52 (42.03)
  5 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR                 NT    2:51.64 SILV   
                  37.35     1:21.86 (44.51)     2:08.74 (46.88)     2:51.64 (42.90)
  6 Buyukerkan, Ayse          10 Twisters-MR          2:40.00    2:52.81 SILV   
                                1:21.79 ( )     2:06.61 (44.82)     2:52.81 (46.20)
AGE - Division  
  1 Ngom, Ndioba              10 NYCC-MR              2:55.00    2:57.59 AGE    
                  37.18     1:23.94 (46.76)     2:12.19 (48.25)     2:57.59 (45.40)
  2 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR  2:57.68    2:57.81 AGE    
                  38.22     1:23.66 (45.44)     2:11.19 (47.53)     2:57.81 (46.62)
  3 Jaros, Anna               10 Twisters-MR          3:05.00    3:00.32 AGE    
                  38.60     1:24.66 (46.06)     2:14.45 (49.79)     3:00.32 (45.87)
  4 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  3:22.48    3:04.02 AGE    
                  41.84     1:29.80 (47.96)     2:17.69 (47.89)     3:04.02 (46.33)
  5 Rosario, Perla            10 RedTails-MR          3:10.09    3:10.16 AGE    
                  43.19     1:31.71 (48.52)     2:23.25 (51.54)     3:10.16 (46.91)
  6 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  3:08.90    3:16.27 AGE    
                  42.28     1:34.62 (52.34)     2:27.59 (52.97)     3:16.27 (48.68)
  7 Weinberg, Tian            10 RedTails-MR          3:10.09    3:22.27 AGE    
                  41.72     1:32.60 (50.88)     2:27.45 (54.85)     3:22.27 (54.82)
  8 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR  3:35.00    3:24.25 AGE    
                  44.46     1:35.37 (50.91)     2:30.73 (55.36)     3:24.25 (53.52)
  9 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            3:30.55    3:25.14 AGE    
                  44.03     1:37.31 (53.28)     2:31.75 (54.44)     3:25.14 (53.39)
 10 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR               3:34.51    3:26.03 AGE    
                  44.39     1:38.59 (54.20)     2:33.54 (54.95)     3:26.03 (52.49)
 11 Edelstein, Bettina A       9 Flying Dolphins-MR        NT    4:20.70 AGE    
                  55.96   2:03.38 (1:07.42)   3:09.23 (1:05.85)   4:20.70 (1:11.47)
 
Event 2  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:31.89  ZQ
        2:39.99  JO
        2:40.00  QUAL
        2:55.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kennon, Declan P           9 Badger-MR            2:40.13    2:34.51 JO     
                  35.14     1:15.10 (39.96)     1:56.53 (41.43)     2:34.51 (37.98)
  2 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR               2:48.00    2:34.62 JO     
                  35.66     1:16.00 (40.34)     1:56.89 (40.89)     2:34.62 (37.73)
  3 Infante, Justin L         10 RedTails-MR          2:43.09    2:36.89 JO     
                  34.74     1:14.68 (39.94)     1:56.04 (41.36)     2:36.89 (40.85)
SILV - Division  
  1 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR            2:48.41    2:50.08 SILV   
                  38.58     1:22.30 (43.72)     2:06.60 (44.30)     2:50.08 (43.48)
  2 Nelson, Elliot A          10 NYCC-MR              3:08.24    2:50.16 SILV   
                  37.46     1:20.01 (42.55)     2:05.49 (45.48)     2:50.16 (44.67)
AGE - Division  
  1 Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR               2:58.00    2:56.74 AGE    
                  38.88     1:24.91 (46.03)     2:11.90 (46.99)     2:56.74 (44.84)
  2 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR          3:02.00    2:57.23 AGE    
                  39.60     1:26.49 (46.89)     2:12.80 (46.31)     2:57.23 (44.43)
  3 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR               2:59.00    3:00.26 AGE    
                  41.19     1:26.15 (44.96)     2:13.15 (47.00)     3:00.26 (47.11)
  4 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR  3:30.00    3:22.23 AGE    
                  40.28     1:27.43 (47.15)   3:04.46 (1:37.03)     3:22.23 (17.77)
  5 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          3:18.00    3:27.68 AGE    
                  46.95     1:40.43 (53.48)     2:34.89 (54.46)     3:27.68 (52.79)
 
Event 3  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:10.09  ZQ
        2:15.49  JO
        2:15.50  QUAL
        2:31.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               2:17.45    2:15.61 SILV   
                  30.30     1:04.90 (34.60)     1:41.13 (36.23)     2:15.61 (34.48)
  2 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          2:21.76    2:17.90 SILV   
                  30.90     1:05.81 (34.91)     1:42.20 (36.39)     2:17.90 (35.70)
  3 Marmol, Janet             12 OWA-MR               2:18.54    2:18.74 SILV   
                  31.06     1:06.02 (34.96)     1:42.97 (36.95)     2:18.74 (35.77)
  4 Tucker, Annelisa C        11 Badger-MR            2:30.54    2:22.39 SILV   
                  33.54     1:09.74 (36.20)     1:46.43 (36.69)     2:22.39 (35.96)
  5 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  2:25.63    2:22.59 SILV   
                  32.55     1:09.21 (36.66)     1:46.73 (37.52)     2:22.59 (35.86)
  6 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  2:24.21    2:25.03 SILV   
                  33.25     1:09.85 (36.60)     1:47.69 (37.84)     2:25.03 (37.34)
  7 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  2:27.04    2:25.95 SILV   
                  34.30     1:12.06 (37.76)     1:49.55 (37.49)     2:25.95 (36.40)
AGE - Division  
  1 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR              3:01.10    2:35.18 AGE    
                  35.51     1:16.35 (40.84)     1:56.89 (40.54)     2:35.18 (38.29)
  2 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            2:53.24    2:48.09 AGE    
                  38.30     1:21.45 (43.15)     2:04.82 (43.37)     2:48.09 (43.27)
  3 Flores, Leslie V          11 LBA-MR               3:15.00    3:17.71 AGE    
                  37.56     1:26.14 (48.58)   3:17.71 (1:51.57)                    
 
Event 4  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  ZQ
        2:15.49  JO
        2:15.50  QUAL
        2:32.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  2:22.79    2:14.19 JO     
                  30.41     1:04.92 (34.51)     1:40.21 (35.29)     2:14.19 (33.98)
  2 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              2:19.64    2:14.90 JO     
                  30.94     1:05.87 (34.93)     1:41.37 (35.50)     2:14.90 (33.53)
SILV - Division  
  1 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  2:23.51    2:18.12 SILV   
                  31.44     1:07.22 (35.78)     1:44.14 (36.92)     2:18.12 (33.98)
  2 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR              2:32.05    2:32.24 SILV   
                  32.06     1:11.00 (38.94)     1:52.08 (41.08)     2:32.24 (40.16)
AGE - Division  
  1 Gassert, Steven P         11 Express Swimming-MR  2:45.00    2:33.93 AGE    
                  33.57     1:12.20 (38.63)     1:54.27 (42.07)     2:33.93 (39.66)
  2 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR          2:31.00    2:37.13 AGE    
                  33.40     1:14.25 (40.85)     1:55.07 (40.82)     2:37.13 (42.06)
  3 Towne, Mitchell R         11 Badger-MR            3:00.00    2:38.84 AGE    
                  37.28     1:19.71 (42.43)     2:02.40 (42.69)     2:38.84 (36.44)
  4 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR            2:49.85    2:43.83 AGE    
                  37.64     1:21.10 (43.46)     2:05.82 (44.72)     2:43.83 (38.01)
  5 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR                   NT    2:44.26 AGE    
                  38.08     1:21.49 (43.41)     2:04.78 (43.29)     2:44.26 (39.48)
  6 Berker, Allen             12 DSC-MR                    NT    2:57.56 AGE    
                  45.47     1:28.73 (43.26)     2:14.43 (45.70)     2:57.56 (43.13)
 
Event 5  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        5:03.99  ZQ
        5:07.99  JO
        5:08.00  QUAL
        5:38.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  5:18.53    5:01.60 ZQ     
                  32.46     1:09.93 (37.47)     1:48.97 (39.04)     2:26.93 (37.96)
        3:10.54 (43.61)     3:55.63 (45.09)     4:28.76 (33.13)     5:01.60 (32.84)
SILV - Division  
  1 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  5:18.71    5:08.43 SILV   
                  33.24     1:13.64 (40.40)     1:53.78 (40.14)     2:33.48 (39.70)
        3:16.12 (42.64)     3:59.62 (43.50)     4:34.38 (34.76)     5:08.43 (34.05)
  2 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR                    NT    5:09.63 SILV   
                  34.59     1:15.73 (41.14)     1:54.59 (38.86)     2:33.24 (38.65)
        3:16.19 (42.95)     4:00.50 (44.31)     4:35.45 (34.95)     5:09.63 (34.18)
  3 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            5:41.01    5:11.65 SILV   
                  32.78     1:12.20 (39.42)     1:50.57 (38.37)     2:29.04 (38.47)
        3:16.48 (47.44)     4:03.80 (47.32)     4:38.81 (35.01)     5:11.65 (32.84)
  4 Lazare, Libby             13 Badger-MR            5:08.93    5:11.74 SILV   
                  32.61     1:11.15 (38.54)     1:50.78 (39.63)     2:29.89 (39.11)
        3:15.86 (45.97)     4:01.91 (46.05)     4:37.36 (35.45)     5:11.74 (34.38)
  5 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  5:37.32    5:28.08 SILV   
                  35.71     1:19.53 (43.82)     1:58.30 (38.77)     2:38.58 (40.28)
        3:26.73 (48.15)     4:13.99 (47.26)     4:51.58 (37.59)     5:28.08 (36.50)
AGE - Division  
  1 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  6:00.00    5:39.47 AGE    
                  34.31     1:15.57 (41.26)     1:59.02 (43.45)     2:41.98 (42.96)
        3:31.77 (49.79)     4:22.12 (50.35)     5:00.70 (38.58)     5:39.47 (38.77)
  2 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  6:01.00    6:02.92 AGE    
                  35.64     1:22.34 (46.70)     2:08.86 (46.52)     2:54.16 (45.30)
        3:47.27 (53.11)     4:40.46 (53.19)     5:23.11 (42.65)     6:02.92 (39.81)
 
Event 6  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
        4:56.99  ZQ
        5:00.99  JO
        5:01.00  QUAL
        5:22.79  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          5:00.09    4:44.03 ZQ     
                  27.41       59.55 (32.14)     1:35.17 (35.62)     2:10.30 (35.13)
        2:55.14 (44.84)     3:39.89 (44.75)     4:11.58 (31.69)     4:44.03 (32.45)
  2 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  5:14.67    4:50.52 ZQ     
                  31.36     1:08.09 (36.73)     1:46.64 (38.55)     2:23.34 (36.70)
        3:05.00 (41.66)     3:45.62 (40.62)     4:18.93 (33.31)     4:50.52 (31.59)
  3 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          5:10.88    4:51.68 ZQ     
                  31.35     1:07.75 (36.40)     1:44.92 (37.17)     2:20.75 (35.83)
        3:04.53 (43.78)     3:48.48 (43.95)     4:21.42 (32.94)     4:51.68 (30.26)
  4 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          5:03.52    4:52.43 ZQ     
                  29.87     1:05.20 (35.33)     1:41.92 (36.72)     2:18.26 (36.34)
        3:01.68 (43.42)     3:46.41 (44.73)     4:20.42 (34.01)     4:52.43 (32.01)
JO - Division  
  1 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          5:09.67    5:00.00 JO     
                  31.50     1:07.93 (36.43)     1:48.45 (40.52)     2:27.56 (39.11)
        3:10.54 (42.98)     3:53.51 (42.97)     4:27.51 (34.00)     5:00.00 (32.49)
  2 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               5:05.01    5:00.17 JO     
                  32.80     1:12.16 (39.36)     1:50.24 (38.08)     2:27.42 (37.18)
        3:12.08 (44.66)     3:54.79 (42.71)     4:28.95 (34.16)     5:00.17 (31.22)
SILV - Division  
  1 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          5:14.46    5:08.98 SILV   
                  32.06     1:10.29 (38.23)     1:52.50 (42.21)     2:33.25 (40.75)
        3:15.90 (42.65)     3:58.64 (42.74)     4:34.30 (35.66)     5:08.98 (34.68)
  2 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               5:15.01    5:10.00 SILV   
                  32.63     1:12.76 (40.13)     1:54.26 (41.50)     2:36.48 (42.22)
        3:18.31 (41.83)     4:02.18 (43.87)     4:37.43 (35.25)     5:10.00 (32.57)
  3 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               5:15.00    5:10.08 SILV   
                  33.04     1:14.60 (41.56)     1:54.54 (39.94)     2:34.01 (39.47)
        3:16.75 (42.74)     3:59.97 (43.22)     4:35.43 (35.46)     5:10.08 (34.65)
  4 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          6:00.09    5:16.28 SILV   
                  31.98     1:11.94 (39.96)     1:53.45 (41.51)     2:32.53 (39.08)
        3:19.09 (46.56)     4:04.87 (45.78)     4:41.47 (36.60)     5:16.28 (34.81)
  5 Lee, Marc A               14 Apex-MR                   NT    5:17.19 SILV   
                  33.06     1:12.46 (39.40)     1:52.92 (40.46)     2:34.14 (41.22)
        3:21.25 (47.11)     4:10.25 (49.00)     4:44.87 (34.62)     5:17.19 (32.32)
AGE - Division  
  1 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               5:39.07    5:26.03 AGE    
                  34.10     1:15.87 (41.77)     1:59.31 (43.44)     2:42.05 (42.74)
        3:26.42 (44.37)     4:10.92 (44.50)     4:49.47 (38.55)     5:26.03 (36.56)
  2 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR                   NT    5:30.76 AGE    
                  36.38     1:23.81 (47.43)     2:06.33 (42.52)     2:50.10 (43.77)
        3:33.21 (43.11)     4:16.80 (43.59)     4:54.97 (38.17)     5:30.76 (35.79)
  3 Shala, Chip               14 Apex-MR                   NT    5:41.31 AGE    
                  32.49     1:18.57 (46.08)     1:59.14 (40.57)     2:39.34 (40.20)
        3:30.95 (51.61)     4:24.37 (53.42)     5:01.74 (37.37)     5:41.31 (39.57)
 
Event 7  Girls 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        5:01.39  ZQ
        5:04.99  JO
        5:05.00  QUAL
        5:36.29  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    5:16.32    4:58.16 ZQ     
                  29.63     1:04.17 (34.54)     1:42.72 (38.55)     2:20.26 (37.54)
        3:04.48 (44.22)     3:47.18 (42.70)     4:24.20 (37.02)     4:58.16 (33.96)
JO - Division  
  1 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          5:06.46    5:02.67 JO     
                  30.90     1:07.40 (36.50)     1:47.09 (39.69)     2:26.66 (39.57)
        3:10.86 (44.20)     3:55.07 (44.21)     4:29.20 (34.13)     5:02.67 (33.47)
  2 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  5:07.22    5:03.99 JO     
                  31.39     1:08.78 (37.39)     1:48.79 (40.01)     2:28.10 (39.31)
        3:10.24 (42.14)     3:54.04 (43.80)     4:30.09 (36.05)     5:03.99 (33.90)
  3 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  5:10.47    5:04.79 JO     
                  33.07     1:10.20 (37.13)     1:48.97 (38.77)     2:28.02 (39.05)
        3:12.42 (44.40)     3:56.68 (44.26)     4:30.63 (33.95)     5:04.79 (34.16)
SILV - Division  
  1 Purcell, Kelsey           15 Agua Swim Team-MR    5:25.86    5:23.87 SILV   
                  34.58     1:14.48 (39.90)     1:58.15 (43.67)     2:39.74 (41.59)
        3:24.80 (45.06)     4:10.17 (45.37)     4:47.35 (37.18)     5:23.87 (36.52)
 
Event 8  Boys 15-18 400 Yard IM
===============================================================================
        4:42.79  ZQ
        4:45.99  JO
        4:46.00  QUAL
        4:58.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              5:10.00    4:45.02 JO     
                  29.63     1:04.83 (35.20)     1:42.88 (38.05)     2:18.88 (36.00)
        2:58.83 (39.95)     3:38.19 (39.36)     4:12.88 (34.69)     4:45.02 (32.14)
SILV - Division  
  1 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  4:55.50    4:52.74 SILV   
                  29.64     1:05.76 (36.12)     1:42.45 (36.69)     2:18.59 (36.14)
        3:01.55 (42.96)     3:45.48 (43.93)     4:19.50 (34.02)     4:52.74 (33.24)
AGE - Division  
  1 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    5:15.08    5:06.51 AGE    
                  29.50     1:08.93 (39.43)     1:48.40 (39.47)     2:27.49 (39.09)
        3:09.40 (41.91)     3:53.72 (44.32)     4:30.42 (36.70)     5:06.51 (36.09)
  2 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  5:11.71    5:11.10 AGE    
                  32.18     1:12.55 (40.37)     1:54.14 (41.59)     2:35.66 (41.52)
        3:17.86 (42.20)     4:02.50 (44.64)     4:37.35 (34.85)     5:11.10 (33.75)
  3 Chen, Jeffrey             17 Twisters-MR          5:15.00    5:15.57 AGE    
                  31.20     1:07.00 (35.80)     1:47.44 (40.44)     2:26.47 (39.03)
        3:09.50 (43.03)     3:54.90 (45.40)     4:37.13 (42.23)     5:15.57 (38.44)
  4 Levy, Paul                16 DSC-MR               5:10.01    5:41.52 AGE    
                  31.36     1:09.23 (37.87)     1:54.02 (44.79)     2:38.05 (44.03)
        3:29.07 (51.02)     4:20.36 (51.29)     5:00.93 (40.57)     5:41.52 (40.59)
 -- Oxsitin, Konstantin       15 DSC-MR               5:00.01         DQ        
                  30.55     1:06.93 (36.38)     1:49.96 (43.03)     2:33.64 (43.68)
        3:19.82 (46.18)     4:05.23 (45.41)     4:43.73 (38.50)          DQ (37.76)
 
Event 9  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:30.39  ZQ
        5:35.99  JO
        5:36.00  QUAL
        6:05.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          5:40.92    5:34.26 JO     
                  30.01     1:02.75 (32.74)     1:35.85 (33.10)     2:09.62 (33.77)
        2:43.57 (33.95)     3:17.59 (34.02)     3:52.06 (34.47)     4:26.64 (34.58)
        5:01.30 (34.66)     5:34.26 (32.96)                                        
  2 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  5:38.68    5:34.42 JO     
                  30.06     1:02.99 (32.93)     1:36.51 (33.52)     2:10.17 (33.66)
        2:44.10 (33.93)     3:18.11 (34.01)     3:52.44 (34.33)     4:26.80 (34.36)
        5:01.20 (34.40)     5:34.42 (33.22)                                        
SILV - Division  
  1 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               5:49.20    5:39.70 SILV   
                  30.76     1:04.33 (33.57)     1:38.32 (33.99)     2:13.06 (34.74)
        2:47.79 (34.73)     3:22.53 (34.74)     3:57.36 (34.83)     4:32.39 (35.03)
        5:06.46 (34.07)     5:39.70 (33.24)                                        
  2 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  5:43.82    5:40.03 SILV   
                  31.53     1:05.20 (33.67)     1:39.99 (34.79)     2:14.26 (34.27)
        2:48.52 (34.26)     3:23.55 (35.03)     3:58.58 (35.03)     4:33.15 (34.57)
        5:07.24 (34.09)     5:40.03 (32.79)                                        
  3 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  5:45.51    5:42.23 SILV   
                  31.13     1:05.70 (34.57)     1:40.38 (34.68)     2:15.32 (34.94)
        2:49.92 (34.60)     3:25.37 (35.45)     4:00.46 (35.09)     4:35.40 (34.94)
        5:09.76 (34.36)     5:42.23 (32.47)                                        
  4 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  5:57.58    5:54.42 SILV   
                  30.76     1:05.66 (34.90)     1:41.46 (35.80)     2:17.51 (36.05)
        2:54.44 (36.93)     3:31.13 (36.69)     4:07.60 (36.47)     4:44.31 (36.71)
        5:21.73 (37.42)     5:54.42 (32.69)                                        
  5 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    5:52.06    5:55.73 SILV   
                  31.01     1:06.16 (35.15)     1:41.92 (35.76)     2:17.67 (35.75)
        2:53.58 (35.91)     3:29.85 (36.27)     4:06.34 (36.49)     4:43.15 (36.81)
        5:20.20 (37.05)     5:55.73 (35.53)                                        
  6 Wais, Ashleigh Q          13 NYCC-MR              6:12.92    6:04.69 SILV   
                  33.41     1:10.48 (37.07)     1:48.54 (38.06)     2:26.97 (38.43)
        3:04.67 (37.70)     3:42.03 (37.36)     4:19.09 (37.06)     4:55.30 (36.21)
        5:30.80 (35.50)     6:04.69 (33.89)                                        
AGE - Division  
  1 McGowan, Bridget          13 Badger-MR            6:10.00    6:09.78 AGE    
                  31.95     1:08.44 (36.49)     1:46.69 (38.25)     2:25.02 (38.33)
        3:01.92 (36.90)     3:40.24 (38.32)     4:18.32 (38.08)     4:56.62 (38.30)
        5:34.62 (38.00)     6:09.78 (35.16)                                        
  2 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  6:26.35    6:16.12 AGE    
                  33.01     1:10.50 (37.49)     1:48.88 (38.38)     2:26.83 (37.95)
        3:05.33 (38.50)     3:44.10 (38.77)     4:22.56 (38.46)     5:01.40 (38.84)
        5:40.00 (38.60)     6:16.12 (36.12)                                        
  3 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  6:31.34    6:17.65 AGE    
                  32.61     1:09.10 (36.49)     1:45.08 (35.98)     2:23.06 (37.98)
        3:01.85 (38.79)     3:40.93 (39.08)     4:20.83 (39.90)     5:00.10 (39.27)
        5:39.48 (39.38)     6:17.65 (38.17)                                        
  4 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR          6:08.00    6:24.54 AGE    
                  32.24     1:08.68 (36.44)     1:46.72 (38.04)     2:25.58 (38.86)
        3:06.01 (40.43)     3:46.29 (40.28)     4:26.82 (40.53)     5:07.55 (40.73)
        5:47.25 (39.70)     6:24.54 (37.29)                                        
  5 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  6:41.65    6:31.83 AGE    
                  33.52     1:10.40 (36.88)     1:48.79 (38.39)     2:27.85 (39.06)
        3:08.57 (40.72)     3:49.63 (41.06)     4:31.35 (41.72)     5:12.15 (40.80)
        5:53.04 (40.89)     6:31.83 (38.79)                                        
  6 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    7:05.36    6:34.71 AGE    
                  33.89     1:10.03 (36.14)     1:49.31 (39.28)     2:30.05 (40.74)
        3:11.69 (41.64)     3:53.80 (42.11)     4:35.30 (41.50)     5:16.80 (41.50)
        5:57.93 (41.13)     6:34.71 (36.78)                                        
  7 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              6:55.55    6:45.48 AGE    
                  33.19     1:10.91 (37.72)     1:49.85 (38.94)     2:30.07 (40.22)
        3:11.25 (41.18)     3:53.43 (42.18)     4:36.12 (42.69)     5:19.26 (43.14)
        6:03.44 (44.18)     6:45.48 (42.04)                                        
  8 Szkolnicki, Jennifer M    14 Apex-MR              7:15.00    7:14.16 AGE    
                  34.82     1:16.46 (41.64)     1:59.77 (43.31)     2:43.04 (43.27)
                                4:14.51 ( )                             5:44.20 ( )
        6:29.80 (45.60)     7:14.16 (44.36)                                        
 
Event 10  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:27.49  ZQ
        5:32.09  JO
        5:32.10  QUAL
        6:05.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          5:30.09    5:25.48 ZQ     
                  28.50     1:00.16 (31.66)     1:32.23 (32.07)     2:04.36 (32.13)
        2:38.37 (34.01)     3:11.50 (33.13)     3:45.01 (33.51)     4:19.26 (34.25)
        4:53.35 (34.09)     5:25.48 (32.13)                                        
  2 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  5:38.71    5:26.00 ZQ     
                  30.57     1:03.47 (32.90)     1:35.56 (32.09)     2:08.92 (33.36)
        2:42.71 (33.79)     3:15.41 (32.70)     3:49.57 (34.16)     4:22.61 (33.04)
        4:56.54 (33.93)     5:26.00 (29.46)                                        
  3 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               5:50.05    5:26.56 ZQ     
                  29.17     1:01.93 (32.76)     1:35.13 (33.20)     2:08.52 (33.39)
        2:41.64 (33.12)     3:15.21 (33.57)     3:48.71 (33.50)     4:22.17 (33.46)
        4:55.49 (33.32)     5:26.56 (31.07)                                        
JO - Division  
  1 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          5:40.30    5:28.50 JO     
                  30.07     1:03.06 (32.99)     1:37.38 (34.32)     2:11.62 (34.24)
        2:45.33 (33.71)     3:19.14 (33.81)     3:52.66 (33.52)     4:25.41 (32.75)
        4:58.37 (32.96)     5:28.50 (30.13)                                        
SILV - Division  
  1 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          5:40.44    5:32.41 SILV   
                  29.61     1:02.64 (33.03)     1:35.97 (33.33)     2:09.47 (33.50)
        2:43.22 (33.75)     3:17.20 (33.98)     3:51.52 (34.32)     4:25.56 (34.04)
        4:59.38 (33.82)     5:32.41 (33.03)                                        
  2 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          5:48.64    5:39.79 SILV   
                  30.49     1:04.12 (33.63)     1:38.82 (34.70)     2:12.97 (34.15)
        2:47.41 (34.44)     3:21.27 (33.86)     3:55.95 (34.68)     4:30.94 (34.99)
        5:05.96 (35.02)     5:39.79 (33.83)                                        
  3 Lee, Marc A               14 Apex-MR              6:23.72    5:42.71 SILV   
                  30.91     1:04.98 (34.07)     1:39.74 (34.76)     2:14.49 (34.75)
        2:50.53 (36.04)     3:25.77 (35.24)     4:02.49 (36.72)     4:37.67 (35.18)
        5:12.54 (34.87)     5:42.71 (30.17)                                        
  4 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               6:00.05    5:44.38 SILV   
                  29.83     1:03.62 (33.79)     1:38.86 (35.24)     2:14.19 (35.33)
        2:50.26 (36.07)     3:25.88 (35.62)     4:01.90 (36.02)     4:37.23 (35.33)
        5:12.45 (35.22)     5:44.38 (31.93)                                        
  5 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               6:00.00    5:46.50 SILV   
                  29.85     1:03.42 (33.57)     1:38.42 (35.00)     2:14.27 (35.85)
        2:50.00 (35.73)     3:26.20 (36.20)     4:02.17 (35.97)     4:38.13 (35.96)
        5:13.95 (35.82)     5:46.50 (32.55)                                        
  6 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          6:00.09    5:53.08 SILV   
                  31.18     1:06.28 (35.10)     1:42.19 (35.91)     2:18.59 (36.40)
        2:54.27 (35.68)     3:30.47 (36.20)     4:06.87 (36.40)     4:43.33 (36.46)
        5:19.75 (36.42)     5:53.08 (33.33)                                        
  7 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          5:58.68    5:56.95 SILV   
                  31.33     1:06.47 (35.14)     1:43.12 (36.65)     2:19.36 (36.24)
        2:55.67 (36.31)     3:31.98 (36.31)     4:08.78 (36.80)     4:45.60 (36.82)
        5:22.08 (36.48)     5:56.95 (34.87)                                        
  8 Tan, Randy                14 Twisters-MR          6:03.00    5:57.21 SILV   
                  30.72     1:04.98 (34.26)     1:41.72 (36.74)     2:18.27 (36.55)
        2:55.46 (37.19)     3:33.37 (37.91)     4:10.06 (36.69)     4:47.17 (37.11)
        5:23.69 (36.52)     5:57.21 (33.52)                                        
  9 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              6:30.13    6:04.03 SILV   
                  31.13     1:07.39 (36.26)     1:44.71 (37.32)     2:22.50 (37.79)
        3:00.85 (38.35)     3:38.50 (37.65)     4:16.70 (38.20)     4:54.11 (37.41)
        5:29.41 (35.30)     6:04.03 (34.62)                                        
 10 Shala, Chip               14 Apex-MR              6:30.00    6:04.09 SILV   
                  30.68     1:05.35 (34.67)     1:41.81 (36.46)     2:19.01 (37.20)
        2:55.85 (36.84)     3:33.14 (37.29)     4:11.28 (38.14)     4:49.83 (38.55)
        5:28.03 (38.20)     6:04.09 (36.06)                                        
 11 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               6:07.97    6:05.79 SILV   
                  32.47     1:09.21 (36.74)     1:45.89 (36.68)     2:22.95 (37.06)
        3:00.10 (37.15)     3:37.56 (37.46)     4:14.43 (36.87)     4:51.59 (37.16)
        5:28.90 (37.31)     6:05.79 (36.89)                                        
AGE - Division  
  1 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              6:45.00    6:09.45 AGE    
                  30.87     1:07.00 (36.13)     1:44.71 (37.71)     2:22.68 (37.97)
        3:01.19 (38.51)     3:39.32 (38.13)     4:17.51 (38.19)     4:55.86 (38.35)
        5:33.41 (37.55)     6:09.45 (36.04)                                        
  2 Slutsky, Daniel           14 RedTails-MR          6:15.09    6:13.77 AGE    
                  31.19     1:07.32 (36.13)     1:45.38 (38.06)     2:23.16 (37.78)
        3:02.08 (38.92)     3:40.21 (38.13)     4:19.34 (39.13)     4:57.66 (38.32)
        5:36.43 (38.77)     6:13.77 (37.34)                                        
  3 Betzios, Nikolas P        14 OWA-MR               6:32.17    6:13.81 AGE    
                  31.35     1:07.51 (36.16)     1:45.14 (37.63)     2:23.08 (37.94)
        3:01.65 (38.57)     3:39.83 (38.18)     4:19.00 (39.17)   5:37.29 (1:18.29)
        6:14.28 (36.99)         6:13.81 ( )                                        
 
Event 11  Girls 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:29.99  ZQ
        5:31.99  JO
        5:32.00  QUAL
        5:54.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Smith, Jackie             15 LBA-MR               5:32.50    5:26.04 ZQ     
                  29.31     1:01.09 (31.78)     1:34.02 (32.93)     2:07.37 (33.35)
        2:40.74 (33.37)     3:14.49 (33.75)     3:47.77 (33.28)     4:21.01 (33.24)
        4:54.17 (33.16)     5:26.04 (31.87)                                        
SILV - Division  
  1 McGowan, Jllian           15 Badger-MR            5:45.00    5:32.96 SILV   
                  29.50     1:01.89 (32.39)     1:35.16 (33.27)     2:08.84 (33.68)
        2:42.82 (33.98)     3:16.80 (33.98)     3:50.78 (33.98)     4:25.17 (34.39)
        4:59.64 (34.47)     5:32.96 (33.32)                                        
  2 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          5:32.09    5:42.89 SILV   
                  29.70     1:02.86 (33.16)     1:37.24 (34.38)     2:11.87 (34.63)
        2:46.59 (34.72)     3:21.57 (34.98)     3:56.86 (35.29)     4:32.27 (35.41)
        5:08.06 (35.79)     5:42.89 (34.83)                                        
  3 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR  5:39.35    5:47.20 SILV   
                  29.94     1:03.78 (33.84)     1:38.61 (34.83)     2:13.95 (35.34)
        2:49.36 (35.41)     3:24.93 (35.57)     4:00.93 (36.00)     4:37.00 (36.07)
        5:12.53 (35.53)     5:47.20 (34.67)                                        
  4 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  5:51.82    5:52.06 SILV   
                  31.32     1:04.85 (33.53)     1:39.37 (34.52)     2:14.81 (35.44)
        2:51.02 (36.21)     3:27.56 (36.54)     4:04.28 (36.72)     4:40.50 (36.22)
        5:17.21 (36.71)     5:52.06 (34.85)                                        
  5 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  5:56.68    5:53.27 SILV   
                  31.25     1:05.54 (34.29)     1:40.49 (34.95)     2:16.54 (36.05)
        2:53.01 (36.47)     3:29.79 (36.78)     4:05.67 (35.88)     4:42.27 (36.60)
        5:17.87 (35.60)     5:53.27 (35.40)                                        
AGE - Division  
  1 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    5:43.88    5:56.66 AGE    
                  30.57     1:04.11 (33.54)     1:39.11 (35.00)     2:14.92 (35.81)
        2:51.23 (36.31)     3:28.35 (37.12)     4:05.73 (37.38)     4:42.94 (37.21)
        5:20.16 (37.22)     5:56.66 (36.50)                                        
  2 Trinidad, Ayla            15 RedTails-MR          6:04.04    6:01.20 AGE    
                  30.15     1:05.55 (35.40)     1:42.27 (36.72)     2:19.55 (37.28)
        2:57.55 (38.00)     3:35.02 (37.47)     4:13.04 (38.02)     4:50.56 (37.52)
        5:27.73 (37.17)     6:01.20 (33.47)                                        
  3 Escudero, Cynthia         15 RedTails-MR          6:00.09    6:01.62 AGE    
                  31.55   1:43.09 (1:11.54)     2:20.15 (37.06)   3:34.44 (1:14.29)
        4:12.34 (37.90)     4:49.83 (37.49)                             5:27.68 ( )
        6:02.04 (34.36)         6:01.62 ( )                                        
  4 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  6:09.17    6:01.65 AGE    
                  32.98     1:08.72 (35.74)     1:44.18 (35.46)     2:20.45 (36.27)
        2:57.82 (37.37)     3:34.36 (36.54)     4:12.20 (37.84)     4:49.30 (37.10)
        5:26.56 (37.26)     6:01.65 (35.09)                                        
  5 Alva, Angie               16 RedTails-MR          6:11.09    6:17.56 AGE    
                  33.01     1:09.49 (36.48)     1:48.10 (38.61)     2:26.50 (38.40)
        3:05.07 (38.57)     3:44.13 (39.06)     4:22.77 (38.64)     5:00.52 (37.75)
        5:38.80 (38.28)     6:17.56 (38.76)                                        
  6 Quach, Michele            18 Apex-MR              5:59.51    6:28.00 AGE    
                  30.99     1:06.21 (35.22)     1:43.48 (37.27)     2:23.05 (39.57)
        3:03.65 (40.60)     3:45.20 (41.55)     4:26.45 (41.25)     5:08.11 (41.66)
        5:49.05 (40.94)     6:28.00 (38.95)                                        
  7 Lusher, Samantha R        17 Apex-MR              6:13.22    6:29.22 AGE    
                  33.30     1:10.80 (37.50)     1:49.57 (38.77)     2:28.82 (39.25)
        3:08.62 (39.80)     3:48.68 (40.06)     4:28.71 (40.03)     5:09.00 (40.29)
        5:49.62 (40.62)     6:29.22 (39.60)                                        
  8 Medrano, Rosanna          15 RedTails-MR          6:40.09    6:31.91 AGE    
                  33.58     1:11.59 (38.01)     1:50.86 (39.27)     2:30.79 (39.93)
        3:10.65 (39.86)     3:51.48 (40.83)     4:32.64 (41.16)     5:12.84 (40.20)
        5:52.68 (39.84)     6:31.91 (39.23)                                        
  9 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              6:37.12    6:36.75 AGE    
                  34.44     1:12.48 (38.04)     1:50.85 (38.37)     2:30.63 (39.78)
        3:11.09 (40.46)     3:51.62 (40.53)     4:32.76 (41.14)     5:14.99 (42.23)
        5:55.41 (40.42)     6:36.75 (41.34)                                        
 10 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              7:01.25    6:39.62 AGE    
                  33.46     1:10.94 (37.48)     1:50.07 (39.13)     2:29.90 (39.83)
        3:10.40 (40.50)     3:51.14 (40.74)     4:33.30 (42.16)     5:14.93 (41.63)
        5:56.59 (41.66)     6:39.62 (43.03)                                        
 11 Ortiz, Ciara              15 RedTails-MR          6:00.09    6:41.61 AGE    
                  33.13     1:11.77 (38.64)     1:52.85 (41.08)     2:34.19 (41.34)
        3:15.58 (41.39)     3:57.26 (41.68)     4:38.86 (41.60)     5:20.42 (41.56)
        6:00.79 (40.37)     6:41.61 (40.82)                                        
 12 Lucey, Kerry A            15 Express Swimming-MR  6:58.25    6:43.50 AGE    
                  34.11     1:11.73 (37.62)     1:51.64 (39.91)     2:32.56 (40.92)
        3:13.85 (41.29)     3:56.02 (42.17)     4:38.68 (42.66)     5:22.28 (43.60)
        6:04.96 (42.68)     6:43.50 (38.54)                                        
 13 Doherty, Carol Ann A      15 OWA-MR               6:49.23    6:48.34 AGE    
                  34.12     1:12.37 (38.25)     1:52.40 (40.03)     2:33.53 (41.13)
        3:14.84 (41.31)     3:56.97 (42.13)     4:39.59 (42.62)     5:23.22 (43.63)
        6:06.90 (43.68)     6:48.34 (41.44)                                        
 14 Miller, Jenny A           16 Apex-MR              6:26.04    7:12.27 AGE    
                  33.75     1:12.69 (38.94)     1:55.72 (43.03)     2:40.66 (44.94)
        3:25.27 (44.61)     4:11.58 (46.31)     4:58.07 (46.49)     5:44.78 (46.71)
        6:29.93 (45.15)     7:12.27 (42.34)                                        
 
Event 12  Boys 15-18 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:08.89  ZQ
        5:19.99  JO
        5:20.00  QUAL
        5:29.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          5:27.49    5:17.77 JO     
                  26.94       57.64 (30.70)     1:29.43 (31.79)     2:01.65 (32.22)
        2:34.52 (32.87)     3:07.28 (32.76)     3:39.99 (32.71)     4:12.83 (32.84)
        4:45.97 (33.14)     5:17.77 (31.80)                                        
SILV - Division  
  1 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          5:23.10    5:22.39 SILV   
                  26.86       57.57 (30.71)     1:29.27 (31.70)     2:01.68 (32.41)
        2:34.27 (32.59)     3:07.76 (33.49)     3:40.93 (33.17)     4:16.14 (35.21)
        4:50.92 (34.78)     5:22.39 (31.47)                                        
  2 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  5:25.53    5:22.55 SILV   
                  27.53       58.89 (31.36)     1:31.67 (32.78)     2:04.59 (32.92)
        2:37.86 (33.27)     3:10.87 (33.01)     3:44.10 (33.23)     4:17.12 (33.02)
        4:50.43 (33.31)     5:22.55 (32.12)                                        
  3 Kooperkamp, Nathanael     16 RedTails-MR          5:30.09    5:24.85 SILV   
                  27.44       58.07 (30.63)     1:30.62 (32.55)     2:03.87 (33.25)
        2:36.91 (33.04)     3:10.42 (33.51)     3:43.73 (33.31)     4:17.20 (33.47)
        4:51.36 (34.16)     5:24.85 (33.49)                                        
  4 Mosca, Matt S             16 Badger-MR            5:20.55    5:26.53 SILV   
                  27.76       59.09 (31.33)     1:31.49 (32.40)     2:04.54 (33.05)
        2:38.17 (33.63)     3:11.95 (33.78)     3:46.01 (34.06)     4:19.86 (33.85)
        4:53.80 (33.94)     5:26.53 (32.73)                                        
AGE - Division  
  1 Narvaez, Marco            16 RedTails-MR          5:45.09    5:30.24 AGE    
                  28.69     1:00.89 (32.20)     1:33.38 (32.49)     2:07.46 (34.08)
        2:40.91 (33.45)     3:14.90 (33.99)     3:49.14 (34.24)     4:24.24 (35.10)
        4:57.64 (33.40)     5:30.24 (32.60)                                        
  2 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  5:41.15    5:46.03 AGE    
                  29.22     1:02.15 (32.93)     1:36.28 (34.13)     2:10.75 (34.47)
        2:45.51 (34.76)     3:20.53 (35.02)     3:57.00 (36.47)     4:33.56 (36.56)
        5:09.88 (36.32)     5:46.03 (36.15)                                        
  3 Shala, Nick               16 Apex-MR              6:32.20    5:57.51 AGE    
                  30.26     1:03.77 (33.51)     1:38.91 (35.14)     2:15.45 (36.54)
        2:52.32 (36.87)     3:29.77 (37.45)     4:06.46 (36.69)     4:44.95 (38.49)
        5:22.67 (37.72)     5:57.51 (34.84)                                        
  4 Levy, Paul                16 DSC-MR               5:50.00    5:57.88 AGE    
                  29.97     1:03.61 (33.64)     1:39.31 (35.70)     2:15.58 (36.27)
        2:52.82 (37.24)     3:30.96 (38.14)     4:08.44 (37.48)     4:45.81 (37.37)
        5:23.43 (37.62)     5:57.88 (34.45)                                        
  5 Loja, Paolo A             18 Agua Swim Team-MR    6:09.90    6:02.04 AGE    
                  29.91     1:03.61 (33.70)     1:39.05 (35.44)     2:15.78 (36.73)
        2:53.21 (37.43)     3:31.17 (37.96)     4:09.02 (37.85)     4:47.35 (38.33)
        5:25.05 (37.70)     6:02.04 (36.99)                                        
  6 Oxsitin, Konstantin       15 DSC-MR               5:40.00    6:05.91 AGE    
                  29.73     1:03.55 (33.82)     1:40.26 (36.71)     2:18.09 (37.83)
        2:56.69 (38.60)     3:35.01 (38.32)     4:13.92 (38.91)     4:52.46 (38.54)
        5:30.13 (37.67)     6:05.91 (35.78)                                        
  7 Chen, Jeffrey             17 Twisters-MR          5:45.00    6:06.61 AGE    
                  30.19     1:03.85 (33.66)     1:39.55 (35.70)     2:15.96 (36.41)
        2:53.57 (37.61)     3:31.34 (37.77)     4:10.49 (39.15)     4:49.79 (39.30)
        5:29.92 (40.13)     6:06.61 (36.69)                                        
 
Event 13  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:04.49  ZQ
        2:07.99  JO
        2:08.00  QUAL
        2:22.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:09.38    2:05.75 JO     
                  28.31       59.53 (31.22)     1:32.57 (33.04)     2:05.75 (33.18)
  2 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            2:08.07    2:06.64 JO     
                  30.13     1:02.13 (32.00)     1:34.54 (32.41)     2:06.64 (32.10)
  3 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  2:07.19    2:07.28 JO     
                  29.82     1:01.69 (31.87)     1:34.67 (32.98)     2:07.28 (32.61)
  4 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          2:09.70    2:07.49 JO     
                  29.27     1:01.86 (32.59)     1:35.29 (33.43)     2:07.49 (32.20)
SILV - Division  
  1 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               2:08.73    2:08.65 SILV   
                  29.81     1:02.53 (32.72)     1:35.68 (33.15)     2:08.65 (32.97)
  2 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    2:10.57    2:09.95 SILV   
                  28.48     1:00.56 (32.08)     1:35.05 (34.49)     2:09.95 (34.90)
  3 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:08.54    2:10.81 SILV   
                  30.08     1:03.30 (33.22)     1:36.74 (33.44)     2:10.81 (34.07)
  4 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  2:13.57    2:11.84 SILV   
                  31.29     1:05.33 (34.04)     1:40.20 (34.87)     2:11.84 (31.64)
  5 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:14.39    2:11.97 SILV   
                  30.76     1:04.87 (34.11)     1:39.06 (34.19)     2:11.97 (32.91)
  5 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  2:12.61    2:11.97 SILV   
                  31.05     1:04.52 (33.47)     1:38.74 (34.22)     2:11.97 (33.23)
  7 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  2:11.77    2:12.17 SILV   
                  30.71     1:04.30 (33.59)     1:38.83 (34.53)     2:12.17 (33.34)
  8 Lazare, Libby             13 Badger-MR            2:11.19    2:12.54 SILV   
                  30.92     1:04.05 (33.13)     1:38.58 (34.53)     2:12.54 (33.96)
  9 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:16.14    2:12.75 SILV   
                  30.61     1:04.46 (33.85)     1:39.58 (35.12)     2:12.75 (33.17)
 10 Salese, Elizabeth A       14 Badger-MR            2:12.36    2:13.36 SILV   
                  31.57     1:05.65 (34.08)     1:40.27 (34.62)     2:13.36 (33.09)
 11 Wais, Ashleigh Q          13 NYCC-MR              2:15.72    2:14.24 SILV   
                  32.59     1:06.78 (34.19)     1:40.77 (33.99)     2:14.24 (33.47)
 12 O'Brien, Kaitlin          14 Wac-MR               2:16.90    2:15.52 SILV   
                  31.72     1:06.39 (34.67)     1:41.58 (35.19)     2:15.52 (33.94)
 13 Hahn, Abby                14 NYCC-MR              2:19.64    2:15.84 SILV   
                  31.50     1:06.30 (34.80)     1:41.59 (35.29)     2:15.84 (34.25)
 14 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  2:20.36    2:16.19 SILV   
                  31.47     1:06.33 (34.86)     1:41.42 (35.09)     2:16.19 (34.77)
 15 Gerrity, Sara Day         14 LBA-MR               2:18.80    2:16.25 SILV   
                  31.18     1:06.21 (35.03)     1:41.92 (35.71)     2:16.25 (34.33)
 16 Sabatini, Nina B          13 OWA-MR               2:18.68    2:17.73 SILV   
                  31.23     1:06.56 (35.33)     1:43.03 (36.47)     2:17.73 (34.70)
 17 Dease, Katie D            13 Basc-MR              2:20.34    2:18.24 SILV   
                  32.26     1:07.46 (35.20)     1:43.10 (35.64)     2:18.24 (35.14)
 18 Sherard, Nia              14 NFS-MR               2:15.40    2:20.03 SILV   
                  32.92     1:08.34 (35.42)     1:43.99 (35.65)     2:20.03 (36.04)
 19 McGowan, Bridget          13 Badger-MR            2:16.12    2:21.13 SILV   
                  32.38     1:08.98 (36.60)     1:45.60 (36.62)     2:21.13 (35.53)
 20 Kwa, Adelene              13 Basc-MR              2:21.82    2:22.14 SILV   
                  32.66     1:08.58 (35.92)     1:46.16 (37.58)     2:22.14 (35.98)
 21 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  2:24.54    2:22.25 SILV   
                  31.85     1:08.39 (36.54)     1:46.55 (38.16)     2:22.25 (35.70)
 22 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR          2:32.41    2:22.37 SILV   
                  32.11     1:08.91 (36.80)     1:46.16 (37.25)     2:22.37 (36.21)
 23 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    2:26.32    2:22.39 SILV   
                  32.69     1:08.65 (35.96)     1:46.11 (37.46)     2:22.39 (36.28)
 24 Watler, Shani             13 NYCC-MR              2:27.64    2:22.83 SILV   
                  33.15     1:09.97 (36.82)     1:46.81 (36.84)     2:22.83 (36.02)
AGE - Division  
  1 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  2:28.19    2:23.65 AGE    
                  32.67     1:09.27 (36.60)     1:47.03 (37.76)     2:23.65 (36.62)
  2 Tusa, JoAna F             13 Express Swimming-MR  2:30.20    2:27.75 AGE    
                  34.27     1:11.41 (37.14)     1:49.31 (37.90)     2:27.75 (38.44)
  3 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  2:36.27    2:28.72 AGE    
                  34.26     1:11.23 (36.97)     1:50.75 (39.52)     2:28.72 (37.97)
  4 Castaldo, Brittany        13 Wac-MR               2:33.74    2:31.41 AGE    
                  34.87     1:13.69 (38.82)     1:53.48 (39.79)     2:31.41 (37.93)
  5 Quest, Carolyn            14 Wac-MR               2:39.28    2:31.90 AGE    
                  34.51     1:13.27 (38.76)     1:53.68 (40.41)     2:31.90 (38.22)
  6 Tam, Melanie              13 Wac-MR               2:41.32    2:33.10 AGE    
                  34.69     1:13.43 (38.74)     1:54.60 (41.17)     2:33.10 (38.50)
  7 Szkolnicki, Jennifer M    14 Apex-MR              2:41.42    2:34.76 AGE    
                  34.28     1:13.78 (39.50)     1:55.70 (41.92)     2:34.76 (39.06)
  8 Mendolia, Gina            14 Wac-MR               2:18.45    2:34.79 AGE    
                  32.87     1:12.39 (39.52)     1:54.43 (42.04)     2:34.79 (40.36)
  9 Adamo, Kristen D          13 Wac-MR               2:39.00    2:37.79 AGE    
                  36.14     1:16.11 (39.97)     1:57.47 (41.36)     2:37.79 (40.32)
 10 Caprioli, Carly A         13 LBA-MR               2:36.87    2:39.00 AGE    
                  36.53     1:17.62 (41.09)     1:58.24 (40.62)     2:39.00 (40.76)
 10 Harrington, Kelsey A      13 Express Swimming-MR  2:43.58    2:39.00 AGE    
                  35.09     1:15.35 (40.26)     1:57.91 (42.56)     2:39.00 (41.09)
 12 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR               3:01.90    2:39.36 AGE    
                  36.34     1:17.22 (40.88)     2:00.29 (43.07)     2:39.36 (39.07)
 13 Manglani, Monica I        14 OWA-MR               2:52.26    2:40.06 AGE    
                  34.94     1:15.62 (40.68)     1:58.94 (43.32)     2:40.06 (41.12)
 14 Merino, Jessica           13 Ciy-MR               2:52.05    2:41.57 AGE    
                                1:20.17 ( )     2:03.21 (43.04)     2:41.57 (38.36)
 15 Geller, Rebecca E         13 Ciy-MR               2:41.06    2:41.75 AGE    
                  35.08     1:14.53 (39.45)     1:57.88 (43.35)     2:41.75 (43.87)
 16 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  2:38.98    2:41.76 AGE    
                  35.75     1:15.74 (39.99)     1:58.54 (42.80)     2:41.76 (43.22)
 17 Conway, Kathleen M        13 OWA-MR               2:49.19    2:42.48 AGE    
                  38.49     1:20.69 (42.20)     2:03.41 (42.72)     2:42.48 (39.07)
 18 Checko, Marta             13 Twisters-MR          2:38.00    2:42.72 AGE    
                  35.22     1:16.64 (41.42)     2:00.54 (43.90)     2:42.72 (42.18)
 19 Hou, Diana                13 Twisters-MR          2:29.00    2:44.06 AGE    
                  36.99     1:19.84 (42.85)     2:02.73 (42.89)     2:44.06 (41.33)
 20 Koukoulas, Victoria L     13 Express Swimming-MR  2:45.00    2:45.18 AGE    
                  36.68     1:18.91 (42.23)     2:02.18 (43.27)     2:45.18 (43.00)
 21 Schoen, Jenna G           13 Wac-MR               2:50.69    2:46.22 AGE    
                  37.42     1:19.56 (42.14)     2:02.87 (43.31)     2:46.22 (43.35)
 22 Guidal, Corey             13 Express Swimming-MR  2:58.09    2:47.77 AGE    
                  37.20     1:20.06 (42.86)     2:04.52 (44.46)     2:47.77 (43.25)
 23 Sergeant, Tiffany M       14 NFS-MR               4:25.00    3:41.47 AGE    
                  44.04     1:40.30 (56.26)   2:42.34 (1:02.04)     3:41.47 (59.13)
 
Event 14  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:00.49  ZQ
        2:01.99  JO
        2:02.00  QUAL
        2:24.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:02.98    2:01.69 JO     
                  28.44       59.66 (31.22)     1:30.98 (31.32)     2:01.69 (30.71)
SILV - Division  
  1 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:09.15    2:04.15 SILV   
                  28.24       59.93 (31.69)     1:33.14 (33.21)     2:04.15 (31.01)
  2 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:02.69    2:04.16 SILV   
                  27.91       59.71 (31.80)     1:32.04 (32.33)     2:04.16 (32.12)
  3 Lee, Marc A               14 Apex-MR              2:03.38    2:05.06 SILV   
                  27.68       59.65 (31.97)     1:32.33 (32.68)     2:05.06 (32.73)
  4 Lam, Ronald               14 Basc-MR              2:07.25    2:05.75 SILV   
                  27.87       59.18 (31.31)     1:32.38 (33.20)     2:05.75 (33.37)
  5 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               2:07.69    2:06.04 SILV   
                  27.72       59.29 (31.57)     1:32.85 (33.56)     2:06.04 (33.19)
  6 Whitelaw, Jack            14 Agua Swim Team-MR    2:06.20    2:06.33 SILV   
                  28.71     1:00.58 (31.87)     1:33.42 (32.84)     2:06.33 (32.91)
  7 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               2:06.08    2:07.13 SILV   
                  28.47     1:00.41 (31.94)     1:33.84 (33.43)     2:07.13 (33.29)
  8 Filardi, Andrew D         14 OWA-MR               2:02.34    2:07.22 SILV   
                  28.72     1:00.58 (31.86)     1:34.03 (33.45)     2:07.22 (33.19)
  9 Solomon, Jordan P         14 OWA-MR               2:05.99    2:07.90 SILV   
                  29.46     1:01.68 (32.22)     1:34.64 (32.96)     2:07.90 (33.26)
 10 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               2:09.98    2:08.10 SILV   
                  29.26     1:01.76 (32.50)     1:34.76 (33.00)     2:08.10 (33.34)
 11 Perdomo, Miguel           14 NFS-MR               2:10.68    2:10.71 SILV   
                  29.59     1:02.85 (33.26)     1:37.63 (34.78)     2:10.71 (33.08)
 12 Dalessio, Andrew          13 Basc-MR              2:14.43    2:12.21 SILV   
                  29.38     1:03.40 (34.02)     1:38.46 (35.06)     2:12.21 (33.75)
 13 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               2:36.51    2:13.67 SILV   
                  28.84     1:02.15 (33.31)     1:38.19 (36.04)     2:13.67 (35.48)
 14 Rusinak, Lucas S          13 Wac-MR               2:20.56    2:14.30 SILV   
                  30.95     1:05.78 (34.83)     1:40.54 (34.76)     2:14.30 (33.76)
 15 Sweeney, PJ               13 Wac-MR               2:15.31    2:15.38 SILV   
                  29.75     1:04.03 (34.28)     1:39.66 (35.63)     2:15.38 (35.72)
 16 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              2:34.66    2:15.73 SILV   
                  31.07     1:06.18 (35.11)     1:42.43 (36.25)     2:15.73 (33.30)
 17 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               2:14.99    2:16.93 SILV   
                  32.39     1:06.95 (34.56)     1:43.35 (36.40)     2:16.93 (33.58)
 18 Sweetman, Brandon         13 Ciy-MR               2:17.61    2:16.97 SILV   
                  30.68     1:05.68 (35.00)     1:41.96 (36.28)     2:16.97 (35.01)
 19 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR          2:21.00    2:17.02 SILV   
                  31.02     1:06.03 (35.01)     1:42.45 (36.42)     2:17.02 (34.57)
 20 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              2:27.70    2:17.26 SILV   
                  30.55     1:06.17 (35.62)     1:43.39 (37.22)     2:17.26 (33.87)
 21 McLaughlin, Thomas        13 Basc-MR              2:19.20    2:19.34 SILV   
                  30.35     1:05.62 (35.27)     1:43.27 (37.65)     2:19.34 (36.07)
 22 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR        2:28.16    2:19.47 SILV   
                  30.51     1:04.95 (34.44)     1:42.64 (37.69)     2:19.47 (36.83)
 23 Chen, Richie              13 Express Swimming-MR  2:26.11    2:20.28 SILV   
                  31.63     1:07.12 (35.49)     1:44.26 (37.14)     2:20.28 (36.02)
 24 Betzios, Nikolas P        14 OWA-MR               2:26.16    2:20.32 SILV   
                  30.80     1:06.49 (35.69)     1:43.83 (37.34)     2:20.32 (36.49)
 25 Drozdzal, Karol           13 Basc-MR              2:22.50    2:21.21 SILV   
                  31.88                             1:45.43 ( )     2:21.21 (35.78)
 -- O'Connor, Denis           13 LBA-MR               2:30.17         DQ        
                  31.80     1:08.01 (36.21)     1:44.69 (36.68)          DQ (34.53)
AGE - Division  
  1 Corrigan, Chris           13 LBA-MR               2:27.67    2:24.87 AGE    
                  32.13     1:08.35 (36.22)     1:47.78 (39.43)     2:24.87 (37.09)
  2 Shaw, Maliek              14 NFS-MR               2:28.16    2:25.50 AGE    
                  32.12     1:09.99 (37.87)     1:48.26 (38.27)     2:25.50 (37.24)
  3 Trinder, Peter D          13 Express Swimming-MR  2:37.09    2:26.33 AGE    
                  32.07     1:08.21 (36.14)     1:46.57 (38.36)     2:26.33 (39.76)
  4 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR          2:21.00    2:29.72 AGE    
                                1:08.90 ( )     1:49.90 (41.00)     2:29.72 (39.82)
  5 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               2:34.05    2:31.56 AGE    
                  33.34     1:11.63 (38.29)     1:51.83 (40.20)     2:31.56 (39.73)
  6 Knight, Conor J           14 Express Swimming-MR  2:35.64    2:32.29 AGE    
                  33.92     1:12.34 (38.42)     1:52.87 (40.53)     2:32.29 (39.42)
  7 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  2:32.29    2:33.64 AGE    
                  32.85     1:12.59 (39.74)     1:53.02 (40.43)     2:33.64 (40.62)
  8 Sue, Adam P               13 Ciy-MR               2:34.16    2:34.11 AGE    
                  32.67     1:11.24 (38.57)     1:53.66 (42.42)     2:34.11 (40.45)
  9 Chang, Clifford           14 Express Swimming-MR  2:50.00    2:38.51 AGE    
                  34.58     1:13.74 (39.16)     1:56.27 (42.53)     2:38.51 (42.24)
 10 Genova, Jerome            13 Express Swimming-MR  2:54.80    2:45.65 AGE    
                  35.06   2:45.65 (2:10.59)                                        
 11 Kundin, Ilya              13 Shy/ Seals-MR        3:01.23    2:54.00 AGE    
                  37.51     1:20.23 (42.72)   2:54.00 (1:33.77)         2:54.00 ( )
 12 Miranda, Justin J         13 Apex-MR              2:45.34    2:54.19 AGE    
                  37.94     1:22.28 (44.34)     2:08.95 (46.67)     2:54.19 (45.24)
 13 Isaakov, Emil             13 Shy/ Seals-MR        2:45.65    3:05.86 AGE    
                  39.41     1:27.79 (48.38)     2:19.47 (51.68)     3:05.86 (46.39)
 
Event 15  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          40.89  ZQ
          42.99  JO
          43.00  QUAL
          50.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            43.44      42.40 JO     
  2 Buyukerkan, Ayse          10 Twisters-MR            47.00      42.47 JO     
  3 Johnstone, Toniesha A      9 NFS-MR                 44.04      42.48 JO     
SILV - Division  
  1 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR                 45.72      43.15 SILV   
  2 Jaros, Anna               10 Twisters-MR            43.01      43.27 SILV   
  3 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 46.21      43.74 SILV   
  4 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR    44.20      43.82 SILV   
  5 Ngom, Ndioba              10 NYCC-MR                45.71      43.85 SILV   
  5 Hansalik, Meredith        10 Basc-MR                43.05      43.85 SILV   
  7 Cain, Mary C               9 Badger-MR              43.78      43.89 SILV   
  8 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR              47.27      43.97 SILV   
  9 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              45.96      43.99 SILV   
 10 McDonough, Colleen P      10 Wac-MR                 45.84      44.65 SILV   
 11 Chiriac, Cinzia           10 Shy/ Seals-MR          49.28      44.87 SILV   
 12 Gibbons, Courtney         10 Basc-MR                46.18      45.00 SILV   
 13 Ferrigno, Julia N         10 Badger-MR              47.42      45.26 SILV   
 14 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR            44.65      45.41 SILV   
 15 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    48.00      45.98 SILV   
 15 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 47.19      45.98 SILV   
 17 Weinberg, Tian            10 RedTails-MR            44.24      46.04 SILV   
 18 Pereira, Nicole V          9 Ciy-MR                 46.05      46.25 SILV   
 19 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR                 47.49      46.68 SILV   
 20 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR                48.74      46.82 SILV   
 21 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR    46.29      46.92 SILV   
 22 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR                46.36      46.98 SILV   
 23 Fenn, Emily               10 Wac-MR                 46.56      47.23 SILV   
 24 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              48.72      47.35 SILV   
 25 Vani, Jacqueline J         9 Express Swimming-MR    46.62      47.38 SILV   
 26 Henry, Sarah A             9 OWA-MR                 51.36      47.83 SILV   
 27 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    46.87      47.88 SILV   
 28 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR              49.97      48.52 SILV   
 29 Klein, Eilis D            10 Badger-MR              52.02      48.70 SILV   
 30 Wojciechowska, Ewa         9 Basc-MR                49.00      48.77 SILV   
 31 Tavernese, Sarah           9 LBA-MR                 49.89      48.94 SILV   
 32 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR    53.15      49.03 SILV   
 33 Smith, Justine             9 LBA-MR                 49.65      49.47 SILV   
 34 Heiss, Sara               10 LBA-MR                 49.81      49.62 SILV   
AGE - Division  
  1 Simone, Madeline N         9 Badger-MR              55.17      50.14 AGE    
  2 Bancone, Lucy              9 Badger-MR              56.67      50.17 AGE    
  3 Hymes, Clare E            10 Badger-MR              53.51      50.42 AGE    
  4 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR        NT      50.45 AGE    
  5 Monfiletto, Angela         9 Wac-MR               1:03.76      50.48 AGE    
  6 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR    55.78      51.18 AGE    
  7 Giordano, Gianna           9 Basc-MR                50.00      51.58 AGE    
  8 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR    55.29      52.00 AGE    
  9 Rasquin, Kristen M         9 Express Swimming-MR    49.76      52.16 AGE    
 10 Corrigan, Maggie          10 LBA-MR                 55.06      53.09 AGE    
 11 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                55.72      53.72 AGE    
 12 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    53.25      54.06 AGE    
 13 Cristoforo, Marie E       10 Express Swimming-MR    58.71      54.20 AGE    
 14 Clarkson, Marie E         10 Express Swimming-MR    55.04      54.73 AGE    
 15 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR              53.42      55.23 AGE    
 16 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR            55.02      55.63 AGE    
 17 Magsuci, Linnea G         10 Shy/ Seals-MR          49.07      56.06 AGE    
 18 Valdes, Victoria A         9 Wac-MR                 59.73      57.14 AGE    
 19 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR                 55.10      57.23 AGE    
 20 Stagnari, Katie E          9 OWA-MR                 56.20      57.58 AGE    
 21 Feminella, Lindsay M       9 Wac-MR                 57.99      59.80 AGE    
 22 Avital, Lori              10 RedTails-MR          1:02.15    1:00.47 AGE    
 23 Burgess, Brittney B        9 NFS-MR               1:05.36    1:03.90 AGE    
 -- Paret, Anna F              9 Badger-MR              50.89         DQ        
 -- Resnik, Jackie             9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ        
 -- Avital, Abigail            9 RedTails-MR          1:03.57         DQ        
Non-Award Division  
 -- Soto, Samantha             9 Wac-MR                 57.86         DQ        
 
Event 16  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          43.19  ZQ
          43.99  JO
          44.00  QUAL
          50.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR                46.11      42.04 ZQ     
  2 Higham, Devon A           10 Badger-MR              44.18      42.82 ZQ     
  3 Cashin, Liam J            10 LBA-MR                 44.26      43.10 ZQ     
JO - Division  
  1 Sperandio, Alec            9 Wac-MR                 45.35      43.69 JO     
  2 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR                 50.00      43.95 JO     
SILV - Division  
  1 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              44.62      44.33 SILV   
  2 McDonnell, Richard        10 Wac-MR                 48.47      44.60 SILV   
  3 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR          46.79      45.01 SILV   
  4 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR          45.64      45.69 SILV   
  5 Sweeney, Tim              10 Wac-MR                 46.34      45.82 SILV   
  6 Cashin, Michael J         10 LBA-MR                 45.90      46.03 SILV   
  7 Gendelman, Ben            10 Shy/ Seals-MR          47.21      46.30 SILV   
  8 Wright, David T            9 Badger-MR              47.93      46.43 SILV   
  9 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR    49.35      46.88 SILV   
 10 Kennon, Declan P           9 Badger-MR              50.97      47.47 SILV   
 11 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR            50.17      47.77 SILV   
 12 Natbony, Sam J            10 Badger-MR              47.34      48.41 SILV   
 13 Lang, Daniel               9 OWA-MR                 48.41      48.66 SILV   
 14 Hamzic, Omar               9 US Swimming-US         45.00      48.96 SILV   
 15 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR              48.15      49.07 SILV   
 16 Tam, Gregory              10 Wac-MR                 47.65      49.08 SILV   
 17 Alonso, Carlos            10 Apex-MR                52.14      49.93 SILV   
 -- Belozerov, Alex            9 Twisters-MR            48.00         DQ        
AGE - Division  
  1 Quing, Steven             10 Twisters-MR            48.45      50.16 AGE    
  2 Awon, Saaior K             9 OWA-MR                 53.94      50.43 AGE    
  3 Beil, Kevin A             10 OWA-MR                 51.97      50.63 AGE    
  4 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR    50.00      51.12 AGE    
  5 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR            53.68      51.72 AGE    
  6 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR            50.54      51.87 AGE    
  7 Cohen, Greyson N           9 Badger-MR              50.63      52.19 AGE    
  7 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:04.01      52.19 AGE    
  9 Conway, Martin P           9 OWA-MR                 58.28      53.16 AGE    
 10 Conway, John T            10 OWA-MR                 55.28      54.08 AGE    
 11 Amiama-Gomez, Ramon       10 RedTails-MR            56.46      54.09 AGE    
 12 Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR          54.65      54.23 AGE    
 13 Donnelly, Jack             9 Express Swimming-MR    50.00      55.26 AGE    
 14 O'Connell, Jack            9 Basc-MR                59.15      55.49 AGE    
 15 Sun, James                10 Express Swimming-MR    58.83      55.59 AGE    
 16 Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR                 53.00      58.07 AGE    
 17 De La Cruz, Edwin A        9 RedTails-MR          1:00.09      58.30 AGE    
 18 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR                 52.00    1:00.48 AGE    
 19 Kuehn, Thomas J           10 OWA-MR               1:04.95    1:00.87 AGE    
 20 Gladkov-Kaganovich, Dani   9 DSC-MR                 56.20    1:04.53 AGE    
 21 Walsh, Gavin A             9 OWA-MR               1:00.87    1:04.90 AGE    
 -- Ortega, Xavier             9 RedTails-MR          1:10.09         DQ        
 
Event 17  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.19  ZQ
        1:16.49  JO
        1:16.50  QUAL
        1:26.79  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          1:17.50    1:16.47 JO     
                  36.37     1:16.47 (40.10)                                        
SILV - Division  
  1 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  1:17.75    1:16.82 SILV   
                  36.81     1:16.82 (40.01)                                        
  2 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    1:19.28    1:17.59 SILV   
                  37.17     1:17.59 (40.42)                                        
  3 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:18.20    1:18.48 SILV   
                  37.58     1:18.48 (40.90)                                        
  4 Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR            1:17.00    1:18.80 SILV   
                  37.14     1:18.80 (41.66)                                        
  5 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:19.09    1:19.49 SILV   
                  37.85     1:19.49 (41.64)                                        
  6 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  1:17.47    1:19.99 SILV   
                  37.73     1:19.99 (42.26)                                        
  7 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  1:19.13    1:20.44 SILV   
                  38.32     1:20.44 (42.12)                                        
  8 Kwa, Adelene              13 Basc-MR              1:23.19    1:21.16 SILV   
                  37.89     1:21.16 (43.27)                                        
  9 Hahn, Abby                14 NYCC-MR              1:21.78    1:21.17 SILV   
                  38.85     1:21.17 (42.32)                                        
 10 Rouchou, Lauren           14 Badger-MR            1:20.87    1:21.81 SILV   
                  38.59     1:21.81 (43.22)                                        
 11 Owens, Amanda C           13 Badger-MR            1:24.00    1:22.09 SILV   
                  39.25     1:22.09 (42.84)                                        
 12 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  1:22.43    1:22.28 SILV   
                  38.52     1:22.28 (43.76)                                        
 13 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR          1:24.21    1:22.46 SILV   
                  38.52     1:22.46 (43.94)                                        
 14 Reidy, Meghan             13 LBA-MR               1:23.81    1:23.06 SILV   
                  39.49     1:23.06 (43.57)                                        
 15 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  1:23.35    1:23.25 SILV   
                  40.59     1:23.25 (42.66)                                        
 16 Pan, Jessica              13 Twisters-MR          1:22.00    1:23.58 SILV   
                  38.22     1:23.58 (45.36)                                        
 17 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               1:24.47    1:23.62 SILV   
                  39.59     1:23.62 (44.03)                                        
 18 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:24.95    1:23.76 SILV   
                  39.51     1:23.76 (44.25)                                        
 19 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:34.02    1:26.45 SILV   
                  41.68     1:26.45 (44.77)                                        
 20 Worth, Kara E             14 Express Swimming-MR  1:36.65    1:26.51 SILV   
                  40.87     1:26.51 (45.64)                                        
 21 Zaman, Farhin             13 Twisters-MR          1:27.48    1:26.55 SILV   
                  41.18     1:26.55 (45.37)                                        
 22 Hou, Diana                13 Twisters-MR          1:32.00    1:26.72 SILV   
                  41.61     1:26.72 (45.11)                                        
AGE - Division  
  1 Brady, Sinead C           14 Apex-MR              1:29.26    1:26.84 AGE    
                  41.27     1:26.84 (45.57)                                        
  2 Neverson, Jair K          13 RedTails-MR          1:23.57    1:26.89 AGE    
                  40.95     1:26.89 (45.94)                                        
  3 Tam, Melanie              13 Wac-MR               1:27.93    1:27.28 AGE    
                  41.20     1:27.28 (46.08)                                        
  4 Malhotra, Gayatri         14 Twisters-MR          1:24.00    1:27.79 AGE    
                  40.65     1:27.79 (47.14)                                        
  5 Sherard, Nia              14 NFS-MR               1:27.67    1:28.72 AGE    
                  42.48     1:28.72 (46.24)                                        
  6 Watler, Shani             13 NYCC-MR              1:26.29    1:28.80 AGE    
                  42.30     1:28.80 (46.50)                                        
  7 Manglani, Monica I        14 OWA-MR               1:35.48    1:29.17 AGE    
                  42.81     1:29.17 (46.36)                                        
  8 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  1:26.71    1:29.62 AGE    
                  41.89     1:29.62 (47.73)                                        
  9 Harrington, Kelsey A      13 Express Swimming-MR  1:33.64    1:29.65 AGE    
                  42.31     1:29.65 (47.34)                                        
 10 Checko, Marta             13 Twisters-MR          1:29.00    1:31.33 AGE    
                  42.29     1:31.33 (49.04)                                        
 11 Geller, Rebecca E         13 Ciy-MR               1:33.49    1:33.44 AGE    
                  43.37     1:33.44 (50.07)                                        
 12 Quest, Carolyn            14 Wac-MR               1:30.59    1:33.61 AGE    
                  42.82     1:33.61 (50.79)                                        
 13 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  1:35.94    1:33.79 AGE    
                  44.99     1:33.79 (48.80)                                        
 14 Caprioli, Carly A         13 LBA-MR               1:34.03    1:33.97 AGE    
                  43.82     1:33.97 (50.15)                                        
 15 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR               1:34.85    1:36.33 AGE    
                  45.25     1:36.33 (51.08)                                        
 16 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  1:35.54    1:36.64 AGE    
                  44.91     1:36.64 (51.73)                                        
 17 Adamo, Kristen D          13 Wac-MR               1:35.15    1:37.35 AGE    
                  46.68     1:37.35 (50.67)                                        
 18 Batista, Demelly          13 RedTails-MR          1:45.10    1:39.78 AGE    
                  47.27     1:39.78 (52.51)                                        
 19 Koukoulas, Victoria L     13 Express Swimming-MR  1:43.60    1:39.80 AGE    
                  47.28     1:39.80 (52.52)                                        
 20 Guidal, Corey             13 Express Swimming-MR  1:48.00    1:46.53 AGE    
                  48.72     1:46.53 (57.81)                                        
 21 Williams, Jaleesa         14 RedTails-MR          1:44.49    1:53.81 AGE    
                  51.54   1:53.81 (1:02.27)                                        
 -- Fojas, Regina M           14 Ciy-MR               1:33.10         DQ        
                  42.69          DQ (48.01)                                        
 
Event 18  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:10.69  ZQ
        1:14.49  JO
        1:14.50  QUAL
        1:24.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Tan, Randy                14 Twisters-MR          1:15.74    1:12.60 JO     
                  34.67     1:12.60 (37.93)                                        
  2 Lam, Aaron                13 Twisters-MR          1:18.54    1:13.13 JO     
                  35.20     1:13.13 (37.93)                                        
SILV - Division  
  1 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               1:15.69    1:14.53 SILV   
                  36.11     1:14.53 (38.42)                                        
  2 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          1:15.08    1:15.31 SILV   
                  35.45     1:15.31 (39.86)                                        
  3 Tam, Kelvin               14 Basc-MR              1:22.08    1:15.84 SILV   
                  35.65     1:15.84 (40.19)                                        
  4 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          1:15.92    1:15.96 SILV   
                  36.09     1:15.96 (39.87)                                        
  5 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          1:20.09    1:16.08 SILV   
                  35.80     1:16.08 (40.28)                                        
  6 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          1:17.02    1:16.71 SILV   
                  37.00     1:16.71 (39.71)                                        
  7 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:16.00    1:17.36 SILV   
                  36.80     1:17.36 (40.56)                                        
  8 Starchikov, Alexey        14 Shy/ Seals-MR        1:18.85    1:18.45 SILV   
                  36.97     1:18.45 (41.48)                                        
  9 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               1:16.94    1:18.54 SILV   
                  38.51     1:18.54 (40.03)                                        
 10 Betzios, Nikolas P        14 OWA-MR               1:19.28    1:18.82 SILV   
                  36.50     1:18.82 (42.32)                                        
 11 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    1:22.22    1:20.14 SILV   
                  38.54     1:20.14 (41.60)                                        
 12 Shala, Chip               14 Apex-MR              1:20.57    1:20.96 SILV   
                  37.50     1:20.96 (43.46)                                        
 13 Ariyanonthaka, Kevin      13 Twisters-MR          1:25.70    1:21.65 SILV   
                  38.85     1:21.65 (42.80)                                        
 14 Shaw, Maliek              14 NFS-MR               1:24.42    1:21.69 SILV   
                  38.90     1:21.69 (42.79)                                        
 15 Trinder, Peter D          13 Express Swimming-MR  1:32.41    1:22.69 SILV   
                  38.74     1:22.69 (43.95)                                        
 16 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR        1:24.92    1:23.16 SILV   
                  39.04     1:23.16 (44.12)                                        
 17 O'Connor, Denis           13 LBA-MR               1:22.75    1:23.94 SILV   
                  39.87     1:23.94 (44.07)                                        
 18 Sweeney, PJ               13 Wac-MR               1:23.77    1:23.96 SILV   
                  39.50     1:23.96 (44.46)                                        
 19 Chen, Richie              13 Express Swimming-MR  1:27.64    1:24.40 SILV   
                  40.06     1:24.40 (44.34)                                        
AGE - Division  
  1 Lee, Marc A               14 Apex-MR              1:20.02    1:24.78 AGE    
                  38.40     1:24.78 (46.38)                                        
  2 Sue, Adam P               13 Ciy-MR               1:21.65    1:25.42 AGE    
                  40.34     1:25.42 (45.08)                                        
  3 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        1:28.20    1:29.57 AGE    
                  41.79     1:29.57 (47.78)                                        
  4 Chang, Clifford           14 Express Swimming-MR  1:40.00    1:31.95 AGE    
                  43.76     1:31.95 (48.19)                                        
  5 Awon, Soham K             13 OWA-MR               1:39.69    1:34.52 AGE    
                  43.56     1:34.52 (50.96)                                        
  6 Olivier, Tomas            13 RedTails-MR          1:35.09    1:37.45 AGE    
                  45.18     1:37.45 (52.27)                                        
  7 Knight, Conor J           14 Express Swimming-MR  1:39.69    1:38.12 AGE    
                  46.57     1:38.12 (51.55)                                        
  8 Genova, Jerome            13 Express Swimming-MR  1:56.80    1:38.29 AGE    
                  47.09     1:38.29 (51.20)                                        
  9 Kundin, Ilya              13 Shy/ Seals-MR        1:32.43    1:42.06 AGE    
                  48.02     1:42.06 (54.04)                                        
 10 Armellino, Adam           13 LBA-MR               1:34.50    1:50.56 AGE    
                  48.24   1:50.56 (1:02.32)                                        
 
Event 19  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          30.99  ZQ
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 McDonough, Colleen P      10 Wac-MR                 33.63      31.20 JO     
SILV - Division  
  1 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            32.33      32.53 SILV   
  1 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                 32.44      32.53 SILV   
  3 Cash, Maggie              10 Ciy-MR                 33.60      32.95 SILV   
  4 Cain, Mary C               9 Badger-MR              32.94      33.06 SILV   
  5 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 32.98      33.30 SILV   
  6 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              33.83      33.56 SILV   
  7 Whiston, Kate A            9 Badger-MR              35.16      33.69 SILV   
  8 Ngom, Ndioba              10 NYCC-MR                33.38      33.82 SILV   
  9 Henry, Sarah A             9 OWA-MR                 34.81      34.17 SILV   
 10 Buyukerkan, Ayse          10 Twisters-MR            34.00      34.38 SILV   
 11 Johnstone, Toniesha A      9 NFS-MR                 34.78      34.47 SILV   
 12 Hansalik, Meredith        10 Basc-MR                34.77      34.60 SILV   
 13 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR              34.91      34.63 SILV   
 14 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR                 34.44      34.66 SILV   
 15 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR                 34.67      34.69 SILV   
 16 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR                36.10      34.86 SILV   
 17 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR    35.23      34.88 SILV   
 18 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR    35.70      35.13 SILV   
 19 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 35.24      35.31 SILV   
 20 Cristoforo, Marie E       10 Express Swimming-MR    35.24      35.52 SILV   
 21 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR            32.98      35.54 SILV   
 22 Wojciechowska, Ewa         9 Basc-MR                40.13      35.55 SILV   
 23 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                35.34      35.72 SILV   
 24 Jaros, Anna               10 Twisters-MR            33.99      35.84 SILV   
 25 Solis, Susana             10 LBA-MR                 35.52      35.91 SILV   
 26 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    38.73      36.03 SILV   
 27 Ferrigno, Julia N         10 Badger-MR              34.67      36.12 SILV   
 28 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR                37.45      36.41 SILV   
 29 Simone, Madeline N         9 Badger-MR              37.76      36.42 SILV   
 30 Moushovich, Elana         10 US Swimming-US       1:03.00      36.57 SILV   
AGE - Division  
  1 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    37.43      36.79 AGE    
  2 Hughes, Shannon            9 LBA-MR                 37.00      37.12 AGE    
  3 Rosario, Perla            10 RedTails-MR            36.74      37.18 AGE    
  4 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR     40.40      37.47 AGE    
  5 Weinberg, Tian            10 RedTails-MR            37.70      37.52 AGE    
  6 Vani, Jacqueline J         9 Express Swimming-MR    40.00      37.61 AGE    
  7 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              36.24      37.73 AGE    
  8 Gibbons, Courtney         10 Basc-MR                40.14      37.95 AGE    
  9 Hymes, Clare E            10 Badger-MR              37.54      38.12 AGE    
 10 Giordano, Gianna           9 Basc-MR                35.99      38.37 AGE    
 11 Fenn, Emily               10 Wac-MR                 38.35      38.41 AGE    
 12 Monfiletto, Angela         9 Wac-MR                 39.65      38.48 AGE    
 13 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR    40.33      38.64 AGE    
 14 Heiss, Sara               10 LBA-MR                 36.88      39.01 AGE    
 15 Earley, Nicole C          10 Apex-MR                40.49      39.24 AGE    
 16 Soto, Samantha             9 Wac-MR                 42.29      40.20 AGE    
 17 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    38.54      40.30 AGE    
 18 Nelson, Sierra V           9 NFS-MR                 43.39      40.49 AGE    
 19 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    40.12      40.64 AGE    
 20 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR              42.24      40.81 AGE    
 21 Paret, Anna F              9 Badger-MR              39.91      40.99 AGE    
 22 Clarkson, Marie E         10 Express Swimming-MR    41.35      41.01 AGE    
 22 Tavernese, Sarah           9 LBA-MR                 40.15      41.01 AGE    
 24 Avital, Lori              10 RedTails-MR            42.19      41.70 AGE    
 25 Chiriac, Cinzia           10 Shy/ Seals-MR          46.82      41.75 AGE    
 26 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    40.53      41.98 AGE    
 26 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR    41.59      41.98 AGE    
 28 Dutilloy, Sarah J          9 US Swimming-US         47.00      42.01 AGE    
 29 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR    41.26      42.21 AGE    
 30 Smith, Justine             9 LBA-MR                 41.10      42.27 AGE    
 31 Burgess, Brittney B        9 NFS-MR                 43.77      42.47 AGE    
 32 Feminella, Lindsay M       9 Wac-MR                 42.66      42.61 AGE    
 33 Valdes, Victoria A         9 Wac-MR                 53.34      42.68 AGE    
 34 Stagnari, Katie E          9 OWA-MR                 41.17      42.74 AGE    
 35 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR    41.94      42.76 AGE    
 36 Perrone, Marlene          10 Apex-MR                41.81      43.06 AGE    
 37 Magsuci, Linnea G         10 Shy/ Seals-MR          46.52      43.08 AGE    
 38 Bancone, Lucy              9 Badger-MR              47.72      43.12 AGE    
 39 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR                 40.38      43.93 AGE    
 40 Corrigan, Maggie          10 LBA-MR                 41.28      44.75 AGE    
 41 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR            43.61      47.41 AGE    
 42 Rasquin, Kristen M         9 Express Swimming-MR    42.18      47.43 AGE    
 43 Avital, Abigail            9 RedTails-MR            46.89      48.02 AGE    
 44 Resnik, Jackie             9 Flying Dolphins-MR   1:08.12    1:06.33 AGE    
 
Event 20  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          31.49  ZQ
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          36.69  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 McDonnell, Richard        10 Wac-MR                 32.68      31.22 ZQ     
 -- Altman, David              9 Badger-MR              37.80         DQ        
JO - Division  
  1 Cashin, Liam J            10 LBA-MR                 33.51      32.08 JO     
SILV - Division  
  1 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    32.38      32.14 SILV   
  2 Gendelman, Ben            10 Shy/ Seals-MR          33.01      32.44 SILV   
  3 Wright, David T            9 Badger-MR              32.66      32.58 SILV   
  4 Nelson, Elliot A          10 NYCC-MR                35.90      32.60 SILV   
  5 Infante, Justin L         10 RedTails-MR            32.81      33.10 SILV   
  6 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    33.80      33.42 SILV   
  7 Stenger, Adam              9 LBA-MR                 33.74      33.51 SILV   
  8 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR                 37.69      33.88 SILV   
  9 Higham, Devon A           10 Badger-MR              34.54      34.21 SILV   
 10 Lang, Daniel               9 OWA-MR                 35.87      34.38 SILV   
 11 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR            36.19      34.59 SILV   
 12 Carey, Conor              10 LBA-MR                 34.52      34.64 SILV   
 13 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR            36.00      34.69 SILV   
 14 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR              35.26      34.89 SILV   
 15 Tupikin, Lance            10 Basc-MR                35.14      34.91 SILV   
 16 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR    35.49      36.25 SILV   
 17 Cohen, Greyson N           9 Badger-MR              36.12      36.39 SILV   
 18 Ochs, Corey                9 LBA-MR                 37.37      36.62 SILV   
AGE - Division  
  1 Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR                 38.99      36.73 AGE    
  2 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR            39.29      36.83 AGE    
  3 Kuehn, Thomas J           10 OWA-MR                 38.56      36.85 AGE    
  4 Hamzic, Omar               9 US Swimming-US         35.52      37.04 AGE    
  5 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR            37.76      37.11 AGE    
  6 Conway, John T            10 OWA-MR                 37.77      37.59 AGE    
  7 Stegman, Mark             10 LBA-MR                 35.65      37.73 AGE    
  8 Alonso, Carlos            10 Apex-MR                36.01      37.82 AGE    
  9 Messak, George K           9 Twisters-MR            36.00      38.19 AGE    
 10 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR                 37.99      38.29 AGE    
 11 Conway, Martin P           9 OWA-MR                 39.43      38.32 AGE    
 12 Awon, Saaior K             9 OWA-MR                 39.23      38.64 AGE    
 13 Tam, Gregory              10 Wac-MR                 38.28      39.06 AGE    
 14 De La Cruz, Edwin A        9 RedTails-MR            37.87      39.23 AGE    
 15 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR    45.00      39.55 AGE    
 16 Beil, Kevin A             10 OWA-MR                 41.28      39.63 AGE    
 17 Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR          42.34      39.70 AGE    
 18 Quing, Steven             10 Twisters-MR            40.76      40.24 AGE    
 19 Amiama-Gomez, Ramon       10 RedTails-MR            40.28      40.41 AGE    
 20 Belozerov, Alex            9 Twisters-MR            38.00      41.43 AGE    
 21 Natbony, Sam J            10 Badger-MR              42.85      42.11 AGE    
 22 O'Connell, Jack            9 Basc-MR                48.90      43.12 AGE    
 23 Walsh, Gavin A             9 OWA-MR                 43.78      43.24 AGE    
 24 Guo, Andrew                9 Twisters-MR            51.40      47.57 AGE    
 25 Nudell, Isaack             9 RedTails-MR            47.04      51.30 AGE    
 26 Gladkov-Kaganovich, Dani   9 DSC-MR                 47.09      53.38 AGE    
 27 Donnelly, Jack             9 Express Swimming-MR    40.00      53.85 AGE    
 28 Fedko, Dennis              9 DSC-MR                 47.99      58.55 AGE    
Non-Award Division  
 -- Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR          33.77         DQ        
 
Event 21  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.69  ZQ
          26.99  JO
          27.00  QUAL
          30.19  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR    27.11      26.61 ZQ     
JO - Division  
  1 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR      28.09      26.80 JO     
SILV - Division  
  1 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR    27.48      27.30 SILV   
  2 Wadolowska, Julia         14 Twisters-MR            27.19      27.43 SILV   
  3 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR    27.64      27.45 SILV   
  4 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR              27.98      27.56 SILV   
  5 Diaz, Susan               13 Twisters-MR            27.62      27.66 SILV   
  6 Olszewski, Tiffany G      14 Twisters-MR            28.45      27.76 SILV   
  7 Salese, Elizabeth A       14 Badger-MR              27.63      27.80 SILV   
  8 Owens, Amanda C           13 Badger-MR              27.57      27.81 SILV   
  9 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR    27.53      27.97 SILV   
 10 Sabatini, Nina B          13 OWA-MR                 28.10      28.12 SILV   
 11 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR    28.20      28.16 SILV   
 12 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR    28.44      28.29 SILV   
 13 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR    29.04      28.33 SILV   
 14 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR            27.81      28.38 SILV   
 14 Cruz, Kassandra           14 Twisters-MR            28.00      28.38 SILV   
 16 Stenger, Alexa            14 LBA-MR                 28.30      28.41 SILV   
 17 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR                 28.86      28.52 SILV   
 18 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR                28.97      28.60 SILV   
 19 Mendolia, Gina            14 Wac-MR                 28.23      28.84 SILV   
 20 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR    28.52      28.87 SILV   
 21 McGowan, Bridget          13 Badger-MR              28.99      28.99 SILV   
 22 Wais, Ashleigh Q          13 NYCC-MR                29.28      29.08 SILV   
 23 Heiss, Caitlin            13 LBA-MR                 29.67      29.12 SILV   
 24 Gerrity, Sara Day         14 LBA-MR                 28.63      29.13 SILV   
 25 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR    29.24      29.22 SILV   
 26 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR    29.90      29.23 SILV   
 27 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR    30.33      29.33 SILV   
 28 O'Brien, Kaitlin          14 Wac-MR                 29.41      29.35 SILV   
 29 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR    28.77      29.36 SILV   
 30 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR            29.04      29.41 SILV   
 31 Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR              29.46      29.45 SILV   
 32 Quest, Carolyn            14 Wac-MR                 28.46      29.48 SILV   
 33 Watler, Shani             13 NYCC-MR                29.87      29.50 SILV   
 34 Fojas, Regina M           14 Ciy-MR                 29.73      29.54 SILV   
 35 Hahn, Abby                14 NYCC-MR                30.15      29.61 SILV   
 36 Worth, Kara E             14 Express Swimming-MR    32.70      29.84 SILV   
 37 Merino, Jessica           13 Ciy-MR                 30.14      29.92 SILV   
 38 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR      32.86      29.95 SILV   
 39 Dease, Katie D            13 Basc-MR                29.90      30.15 SILV   
AGE - Division  
  1 Malhotra, Gayatri         14 Twisters-MR            29.00      30.27 AGE    
  2 Zaman, Farhin             13 Twisters-MR            30.45      30.37 AGE    
  2 Sherard, Nia              14 NFS-MR                 29.40      30.37 AGE    
  4 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR    30.34      30.42 AGE    
  5 Cooke, Alexandra          13 Badger-MR              29.16      30.47 AGE    
  6 Reidy, Meghan             13 LBA-MR                 30.58      30.48 AGE    
  7 Kwa, Adelene              13 Basc-MR                28.99      30.61 AGE    
  8 Pan, Jessica              13 Twisters-MR            29.00      30.63 AGE    
  9 Rouchou, Lauren           14 Badger-MR              30.28      30.95 AGE    
 10 Castaldo, Brittany        13 Wac-MR                 31.18      31.06 AGE    
 10 Szkolnicki, Jennifer M    14 Apex-MR                33.14      31.06 AGE    
 12 Tam, Melanie              13 Wac-MR                 31.67      31.28 AGE    
 13 Checko, Marta             13 Twisters-MR            31.00      31.50 AGE    
 14 Manglani, Monica I        14 OWA-MR                 34.98      32.02 AGE    
 15 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR    31.66      32.13 AGE    
 16 Tusa, JoAna F             13 Express Swimming-MR    31.15      32.36 AGE    
 17 Harrington, Kelsey A      13 Express Swimming-MR    33.25      32.81 AGE    
 18 Williams, Jaleesa         14 RedTails-MR            31.81      33.05 AGE    
 19 Geller, Rebecca E         13 Ciy-MR                 31.54      33.33 AGE    
 20 Quintin, Natalia          14 LBA-MR                 32.12      33.53 AGE    
 21 Caprioli, Carly A         13 LBA-MR                 33.75      33.59 AGE    
 22 Batista, Demelly          13 RedTails-MR            32.76      33.69 AGE    
 23 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR                 35.65      34.28 AGE    
 24 Schoen, Jenna G           13 Wac-MR                 36.41      35.11 AGE    
 25 Conway, Kathleen M        13 OWA-MR                 33.20      35.76 AGE    
 26 Koukoulas, Victoria L     13 Express Swimming-MR    38.39      36.08 AGE    
 27 Guidal, Corey             13 Express Swimming-MR    41.09      36.69 AGE    
 28 Sergeant, Tiffany M       14 NFS-MR                 36.00      37.45 AGE    
 
Event 22  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  ZQ
          25.69  JO
          25.70  QUAL
          28.29  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR                 25.90      25.60 JO     
  2 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR                 25.83      25.69 JO     
SILV - Division  
  1 Dupres, Abel              13 RedTails-MR            25.88      25.70 QUAL   
  2 Shala, Chip               14 Apex-MR                26.02      25.73 SILV   
  3 Lam, Ronald               14 Basc-MR                25.99      25.85 SILV   
  4 Malychev, Peter I         13 DSC-MR                 25.91      25.89 SILV   
  5 Solomon, Jordan P         14 OWA-MR                 25.90      25.91 SILV   
  6 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR                 25.95      26.01 SILV   
  7 Perdomo, Miguel           14 NFS-MR                 26.79      26.19 SILV   
  8 Filardi, Andrew D         14 OWA-MR                 27.54      26.32 SILV   
  8 Srdanovic, Ivan           14 US Swimming-US         26.45      26.32 SILV   
 10 Poblador, Jason G         14 OWA-MR                 26.40      26.40 SILV   
 11 Tan, Randy                14 Twisters-MR            26.91      26.92 SILV   
 12 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR            26.90      26.99 SILV   
 13 Corrigan, Chris           13 LBA-MR                 28.02      27.08 SILV   
 14 Starchikov, Alexey        14 Shy/ Seals-MR          25.91      27.44 SILV   
 15 Lam, Aaron                13 Twisters-MR            27.23      27.54 SILV   
 16 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR            26.85      27.71 SILV   
 17 Sweeney, PJ               13 Wac-MR                 28.53      27.76 SILV   
 17 Sweetman, Brandon         13 Ciy-MR                 27.74      27.76 SILV   
 19 McLaughlin, Thomas        13 Basc-MR                28.35      27.97 SILV   
 20 Dalessio, Andrew          13 Basc-MR                28.81      28.11 SILV   
 21 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR                 28.29      28.17 SILV   
AGE - Division  
  1 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR      29.03      28.34 AGE    
  2 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR                31.29      28.37 AGE    
  3 Tam, Kelvin               14 Basc-MR                33.11      28.45 AGE    
  4 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR            28.54      28.65 AGE    
  5 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR                30.36      28.66 AGE    
  6 Chen, Richie              13 Express Swimming-MR    33.11      28.69 AGE    
  7 Narvaez, Gregory A        14 RedTails-MR            28.98      28.71 AGE    
  8 Lo, Arthur C              13 OWA-MR                 28.05      28.77 AGE    
  9 Trinder, Peter D          13 Express Swimming-MR    29.80      29.03 AGE    
 10 Ariyanonthaka, Kevin      13 Twisters-MR            27.89      29.20 AGE    
 11 Betzios, Nikolas P        14 OWA-MR                 29.88      29.32 AGE    
 12 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR            28.92      29.44 AGE    
 13 Rusinak, Lucas S          13 Wac-MR                 29.69      29.56 AGE    
 14 O'Connor, Denis           13 LBA-MR                 30.50      29.71 AGE    
 15 Shaw, Maliek              14 NFS-MR                 29.92      29.74 AGE    
 16 Sue, Adam P               13 Ciy-MR                 30.14      30.12 AGE    
 17 Drozdzal, Karol           13 Basc-MR                29.98      30.15 AGE    
 18 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR    31.39      31.12 AGE    
 19 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR            30.79      31.17 AGE    
 20 Knight, Conor J           14 Express Swimming-MR    32.74      31.95 AGE    
 21 Chang, Clifford           14 Express Swimming-MR    34.00      31.96 AGE    
 22 Haghighi, Sean            13 OWA-MR                 28.51      32.29 AGE    
 23 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR          31.95      32.50 AGE    
 24 Genova, Jerome            13 Express Swimming-MR    44.24      32.86 AGE    
 25 Awon, Soham K             13 OWA-MR                 39.54      33.22 AGE    
 26 Armellino, Adam           13 LBA-MR                 34.73      33.32 AGE    
 27 Shaimerdenov, Ospan       13 Apex-MR                36.15      34.47 AGE    
 27 Olivier, Tomas            13 RedTails-MR            32.70      34.47 AGE    
 29 Kundin, Ilya              13 Shy/ Seals-MR          36.75      34.61 AGE    
 30 Miranda, Justin J         13 Apex-MR                34.39      34.82 AGE    
 31 Isaakov, Emil             13 Shy/ Seals-MR          36.81      36.57 AGE    
 32 Stefanov, Alex            14 US Swimming-US         39.52      52.96 AGE    
 
Event 23  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:19.39  ZQ
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            1:22.29    1:20.47 JO     
  2 McDonough, Colleen P      10 Wac-MR               1:24.36    1:20.54 JO     
                  39.14     1:20.54 (41.40)                                        
SILV - Division  
  1 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            1:23.12    1:22.50 SILV   
                  39.42     1:22.50 (43.08)                                        
  2 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            1:24.21    1:23.83 SILV   
                  40.85     1:23.83 (42.98)                                        
  3 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR              1:40.00    1:26.40 SILV   
                  41.80     1:26.40 (44.60)                                        
  4 Cain, Mary C               9 Badger-MR            1:28.76    1:26.63 SILV   
                  43.15     1:26.63 (43.48)                                        
  5 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR          1:29.37    1:26.92 SILV   
                  42.93     1:26.92 (43.99)                                        
  6 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR               1:31.25    1:28.06 SILV   
                  42.43     1:28.06 (45.63)                                        
  7 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR               1:32.50    1:29.54 SILV   
                  43.97     1:29.54 (45.57)                                        
  8 Whiston, Kate A            9 Badger-MR            1:29.68    1:29.59 SILV   
                  43.44     1:29.59 (46.15)                                        
  9 Henry, Sarah A             9 OWA-MR               1:28.34    1:29.91 SILV   
                  44.91     1:29.91 (45.00)                                        
 10 Solis, Susana             10 LBA-MR               1:31.39    1:30.01 SILV   
                  43.49     1:30.01 (46.52)                                        
 11 Hymes, Clare E            10 Badger-MR            1:26.25    1:30.07 SILV   
 12 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:26.21    1:30.30 SILV   
                  43.71     1:30.30 (46.59)                                        
 13 Jaros, Anna               10 Twisters-MR          1:32.98    1:31.70 SILV   
 14 Peralta, Loren S          10 Apex-MR              1:29.91    1:31.77 SILV   
                  47.22     1:31.77 (44.55)                                        
 15 Hansalik, Meredith        10 Basc-MR              1:33.28    1:31.83 SILV   
                  44.63     1:31.83 (47.20)                                        
 16 Fenn, Emily               10 Wac-MR               1:45.45    1:32.33 SILV   
                  45.90     1:32.33 (46.43)                                        
 17 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR  1:33.00    1:32.54 SILV   
                  45.29     1:32.54 (47.25)                                        
 18 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:36.52    1:32.97 SILV   
                  46.35     1:32.97 (46.62)                                        
 19 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:32.97    1:33.51 SILV   
                  46.00     1:33.51 (47.51)                                        
 20 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR            1:33.98    1:33.64 SILV   
 21 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:35.75    1:33.78 SILV   
                  46.59     1:33.78 (47.19)                                        
 22 Wojciechowska, Ewa         9 Basc-MR              1:38.03    1:34.76 SILV   
 23 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR  1:38.00    1:34.88 SILV   
                  47.19     1:34.88 (47.69)                                        
 24 Simone, Madeline N         9 Badger-MR            1:59.88    1:35.00 SILV   
                  46.58     1:35.00 (48.42)                                        
 25 Ferrigno, Julia N         10 Badger-MR            1:37.57    1:35.53 SILV   
                  46.95     1:35.53 (48.58)                                        
 26 Clarkson, Marie E         10 Express Swimming-MR  1:30.24    1:35.99 SILV   
                  46.87     1:35.99 (49.12)                                        
 27 Rosario, Perla            10 RedTails-MR          1:32.25    1:36.85 SILV   
                  46.21     1:36.85 (50.64)                                        
 28 Cristoforo, Marie E       10 Express Swimming-MR  1:42.36    1:37.51 SILV   
                  48.07     1:37.51 (49.44)                                        
 29 Cash, Maggie              10 Ciy-MR               1:33.90    1:37.58 SILV   
                  47.27     1:37.58 (50.31)                                        
 30 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR              1:47.41    1:39.25 SILV   
                  47.65     1:39.25 (51.60)                                        
 31 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:39.92 SILV   
                  47.79     1:39.92 (52.13)                                        
 -- Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR  1:33.92         DQ        
                  47.24          DQ (51.71)                                        
AGE - Division  
  1 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:37.94    1:40.38 AGE    
                  49.52     1:40.38 (50.86)                                        
  2 Pereira, Nicole V          9 Ciy-MR               1:38.57    1:41.20 AGE    
                  49.39     1:41.20 (51.81)                                        
  3 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR               1:44.98    1:41.90 AGE    
                  49.75     1:41.90 (52.15)                                        
  4 Vani, Jacqueline J         9 Express Swimming-MR  1:40.00    1:42.15 AGE    
                  50.55     1:42.15 (51.60)                                        
  5 Monfiletto, Angela         9 Wac-MR               1:43.11    1:42.21 AGE    
                  49.73     1:42.21 (52.48)                                        
  6 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  1:44.40    1:42.97 AGE    
                  49.49     1:42.97 (53.48)                                        
  7 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR  1:49.36    1:43.05 AGE    
                  50.11     1:43.05 (52.94)                                        
  8 Giordano, Gianna           9 Basc-MR              1:41.10    1:43.15 AGE    
                  49.58     1:43.15 (53.57)                                        
  9 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:38.91    1:44.01 AGE    
                  50.11     1:44.01 (53.90)                                        
 10 Paret, Anna F              9 Badger-MR            1:55.22    1:45.10 AGE    
 11 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:45.99    1:45.16 AGE    
                  51.15     1:45.16 (54.01)                                        
 12 Bancone, Lucy              9 Badger-MR            2:00.55    1:47.34 AGE    
                  51.95     1:47.34 (55.39)                                        
 13 Stagnari, Katie E          9 OWA-MR               1:56.94    1:48.24 AGE    
                  55.42     1:48.24 (52.82)                                        
 14 Dutilloy, Sarah J          9 US Swimming-US       1:53.00    1:48.54 AGE    
                  51.21     1:48.54 (57.33)                                        
 15 Avital, Lori              10 RedTails-MR          1:46.01    1:50.10 AGE    
                  52.79     1:50.10 (57.31)                                        
 16 Magsuci, Linnea G         10 Shy/ Seals-MR        1:55.48    1:50.32 AGE    
                  53.55     1:50.32 (56.77)                                        
 17 Valdes, Victoria A         9 Wac-MR               2:01.34    1:51.68 AGE    
                  53.69     1:51.68 (57.99)                                        
 18 Feminella, Lindsay M       9 Wac-MR               1:46.77    1:53.34 AGE    
                  58.13     1:53.34 (55.21)                                        
 19 Chiriac, Cinzia           10 Shy/ Seals-MR        1:58.78    1:57.82 AGE    
                  53.34   1:57.82 (1:04.48)                                        
 20 Rasquin, Kristen M         9 Express Swimming-MR  2:11.80    2:05.13 AGE    
                  57.87   2:05.13 (1:07.26)                                        
 -- Moushovich, Elana         10 US Swimming-US       2:32.00         DQ        
                  50.80          DQ (55.20)                                        
 -- Soto, Samantha             9 Wac-MR               1:53.52         DQ        
                  58.12          DQ (57.12)                                        
 -- Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR  1:56.29         DQ        
                  52.06          DQ (58.07)                                        
 
Event 24  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:19.39  ZQ
        1:22.19  JO
        1:22.20  QUAL
        1:40.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:24.35    1:19.86 JO     
                  39.65     1:19.86 (40.21)                                        
  2 Cashin, Liam J            10 LBA-MR               1:23.51    1:19.98 JO     
                  39.39     1:19.98 (40.59)                                        
SILV - Division  
  1 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:22.71    1:24.14 SILV   
                1:24.14         1:24.14 ( )                                        
  2 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:24.75    1:24.33 SILV   
                  41.05     1:24.33 (43.28)                                        
  3 Higham, Devon A           10 Badger-MR            1:27.72    1:24.65 SILV   
                  40.70     1:24.65 (43.95)                                        
  4 Carey, Conor              10 LBA-MR               1:27.14    1:26.08 SILV   
                  42.28     1:26.08 (43.80)                                        
  5 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR               1:44.99    1:26.80 SILV   
                  42.27     1:26.80 (44.53)                                        
  6 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR            1:28.75    1:28.64 SILV   
                  42.51     1:28.64 (46.13)                                        
  7 Sweeney, Tim              10 Wac-MR               1:28.41    1:28.98 SILV   
                  42.20     1:28.98 (46.78)                                        
  8 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:26.01    1:29.39 SILV   
                  44.18     1:29.39 (45.21)                                        
  9 Tupikin, Lance            10 Basc-MR              1:27.31    1:29.90 SILV   
                  43.21     1:29.90 (46.69)                                        
 10 Nelson, Elliot A          10 NYCC-MR              1:42.26    1:30.60 SILV   
 11 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR  1:37.01    1:30.81 SILV   
                  44.21     1:30.81 (46.60)                                        
 12 Lang, Daniel               9 OWA-MR               1:40.91    1:30.91 SILV   
                  43.45     1:30.91 (47.46)                                        
 13 Hamzic, Omar               9 US Swimming-US       1:42.37    1:31.83 SILV   
                  44.68     1:31.83 (47.15)                                        
 14 Cohen, Greyson N           9 Badger-MR            1:35.04    1:33.08 SILV   
 15 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR          1:35.66    1:33.81 SILV   
 16 Ochs, Corey                9 LBA-MR               1:40.54    1:35.67 SILV   
 17 Stegman, Mark             10 LBA-MR               1:35.00    1:36.79 SILV   
                  47.84     1:36.79 (48.95)                                        
 18 Kuehn, Thomas J           10 OWA-MR               1:41.50    1:37.00 SILV   
                  47.23     1:37.00 (49.77)                                        
 19 Amiama-Gomez, Ramon       10 RedTails-MR          1:40.81    1:37.45 SILV   
                  44.30     1:37.45 (53.15)                                        
AGE - Division  
  1 Conway, Martin P           9 OWA-MR               1:43.64    1:40.64 AGE    
                  46.05     1:40.64 (54.59)                                        
  2 Conway, John T            10 OWA-MR               1:42.16    1:41.54 AGE    
  3 Awon, Saaior K             9 OWA-MR               1:52.34    1:41.84 AGE    
                  50.15     1:41.84 (51.69)                                        
  4 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR          1:38.00    1:42.78 AGE    
                  50.27     1:42.78 (52.51)                                        
  5 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR          1:36.00    1:44.34 AGE    
                  49.64     1:44.34 (54.70)                                        
  6 Tam, Gregory              10 Wac-MR               1:40.87    1:45.02 AGE    
                  50.04     1:45.02 (54.98)                                        
  7 Natbony, Sam J            10 Badger-MR            1:43.29    1:45.18 AGE    
                  50.81     1:45.18 (54.37)                                        
  8 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:45.83 AGE    
                  50.49     1:45.83 (55.34)                                        
  9 Quing, Steven             10 Twisters-MR          1:43.00    1:47.08 AGE    
 10 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:37.00    1:48.46 AGE    
                  52.20     1:48.46 (56.26)                                        
 11 Beil, Kevin A             10 OWA-MR               1:54.90    1:49.68 AGE    
                  53.48     1:49.68 (56.20)                                        
 12 Sun, James                10 Express Swimming-MR  1:47.47    1:50.69 AGE    
                  52.65     1:50.69 (58.04)                                        
 13 O'Connell, Jack            9 Basc-MR              1:51.00    1:52.23 AGE    
                  51.99   1:52.23 (1:00.24)                                        
 14 Walsh, Gavin A             9 OWA-MR               1:55.73    1:54.75 AGE    
                  53.20   1:54.75 (1:01.55)                                        
 15 Nudell, Isaack             9 RedTails-MR          1:53.04    2:06.29 AGE    
                  58.57   2:06.29 (1:07.72)                                        
 16 Donnelly, Jack             9 Express Swimming-MR  1:50.00    2:12.93 AGE    
                1:05.29   2:12.93 (1:07.64)                                        
 -- Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR        1:39.79         DQ        
 -- Messak, George K           9 Twisters-MR          1:37.00         DQ        
                  54.64        DQ (1:00.20)                                        
 
Event 25  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.99  ZQ
        1:07.89  JO
        1:07.90  QUAL
        1:18.29  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            1:08.60    1:06.62 ZQ     
                  32.10     1:06.62 (34.52)                                        
SILV - Division  
  1 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               1:10.73    1:08.91 SILV   
                  33.94     1:08.91 (34.97)                                        
  2 Lazare, Libby             13 Badger-MR            1:09.68    1:09.35 SILV   
                  34.38     1:09.35 (34.97)                                        
  3 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               1:09.24    1:09.51 SILV   
                  33.40     1:09.51 (36.11)                                        
  4 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  1:11.01    1:09.57 SILV   
                  33.71     1:09.57 (35.86)                                        
  5 McGowan, Bridget          13 Badger-MR            1:09.99    1:09.91 SILV   
                  34.07     1:09.91 (35.84)                                        
  6 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:09.47    1:10.04 SILV   
                  34.07     1:10.04 (35.97)                                        
  7 Wadolowska, Julia         14 Twisters-MR          1:12.00    1:10.98 SILV   
                  34.58     1:10.98 (36.40)                                        
  8 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  1:10.86    1:11.29 SILV   
                  34.81     1:11.29 (36.48)                                        
  9 O'Brien, Kaitlin          14 Wac-MR               1:11.67    1:11.51 SILV   
                  35.11     1:11.51 (36.40)                                        
 10 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  1:11.92    1:12.39 SILV   
                  35.39     1:12.39 (37.00)                                        
 11 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  1:11.37    1:12.55 SILV   
                  35.68     1:12.55 (36.87)                                        
 12 Hahn, Abby                14 NYCC-MR              1:16.18    1:13.26 SILV   
                  36.44     1:13.26 (36.82)                                        
 13 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  1:16.04    1:13.44 SILV   
                  36.83     1:13.44 (36.61)                                        
 14 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    1:11.89    1:13.76 SILV   
                  35.60     1:13.76 (38.16)                                        
 15 Olszewski, Tiffany G      14 Twisters-MR          1:14.35    1:13.80 SILV   
                  36.04     1:13.80 (37.76)                                        
 16 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:14.97    1:13.89 SILV   
                  35.55     1:13.89 (38.34)                                        
 17 Pan, Jessica              13 Twisters-MR          1:16.00    1:14.40 SILV   
                  35.95     1:14.40 (38.45)                                        
 18 Cooke, Alexandra          13 Badger-MR            1:14.65    1:14.57 SILV   
                  36.31     1:14.57 (38.26)                                        
 19 Heiss, Caitlin            13 LBA-MR               1:14.23    1:14.63 SILV   
                  35.27     1:14.63 (39.36)                                        
 20 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:12.67    1:14.80 SILV   
                  37.01     1:14.80 (37.79)                                        
 21 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            1:15.16    1:14.91 SILV   
                  36.68     1:14.91 (38.23)                                        
 22 Wais, Ashleigh Q          13 NYCC-MR              1:15.06    1:15.19 SILV   
                  37.70     1:15.19 (37.49)                                        
 23 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:14.84    1:15.94 SILV   
                  36.12     1:15.94 (39.82)                                        
 24 Dease, Katie D            13 Basc-MR              1:15.78    1:16.30 SILV   
                  37.38     1:16.30 (38.92)                                        
 25 Harrington, Kelsey A      13 Express Swimming-MR  1:19.69    1:16.31 SILV   
                  36.59     1:16.31 (39.72)                                        
 26 Worth, Kara E             14 Express Swimming-MR  1:21.33    1:17.11 SILV   
                  37.81     1:17.11 (39.30)                                        
 27 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  1:20.38    1:17.98 SILV   
 -- Castaldo, Brittany        13 Wac-MR               1:15.49         DQ        
AGE - Division  
  1 Watler, Shani             13 NYCC-MR              1:16.37    1:18.33 AGE    
                  38.98     1:18.33 (39.35)                                        
  2 Mendolia, Gina            14 Wac-MR               1:14.45    1:18.53 AGE    
                  37.68     1:18.53 (40.85)                                        
  3 Malhotra, Gayatri         14 Twisters-MR          1:15.00    1:19.21 AGE    
                  38.57     1:19.21 (40.64)                                        
  4 Szkolnicki, Jennifer M    14 Apex-MR              1:18.61    1:21.29 AGE    
  5 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  1:24.43    1:21.80 AGE    
                  40.44     1:21.80 (41.36)                                        
  6 Checko, Marta             13 Twisters-MR          1:18.00    1:23.06 AGE    
  7 Quest, Carolyn            14 Wac-MR               1:21.63    1:23.33 AGE    
                  40.40     1:23.33 (42.93)                                        
  8 Quintin, Natalia          14 LBA-MR               1:27.01    1:24.77 AGE    
                  39.13     1:24.77 (45.64)                                        
  9 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              1:23.57    1:25.27 AGE    
                  40.24     1:25.27 (45.03)                                        
 10 Guidal, Corey             13 Express Swimming-MR  1:29.23    1:25.40 AGE    
 11 Hou, Diana                13 Twisters-MR          1:26.75    1:25.60 AGE    
                  42.44     1:25.60 (43.16)                                        
 12 Geller, Rebecca E         13 Ciy-MR               1:21.54    1:25.75 AGE    
                  41.06     1:25.75 (44.69)                                        
 13 Conway, Kathleen M        13 OWA-MR               1:26.85    1:27.02 AGE    
                  42.97     1:27.02 (44.05)                                        
 14 Tusa, JoAna F             13 Express Swimming-MR  1:26.08    1:27.22 AGE    
 15 Brady, Sinead C           14 Apex-MR              1:30.94    1:28.68 AGE    
                  43.11     1:28.68 (45.57)                                        
 16 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR               1:28.82    1:29.42 AGE    
                  43.07     1:29.42 (46.35)                                        
 17 Batista, Demelly          13 RedTails-MR          1:31.22    1:30.50 AGE    
                  41.98     1:30.50 (48.52)                                        
 18 Koukoulas, Victoria L     13 Express Swimming-MR  1:35.04    1:31.78 AGE    
                  44.44     1:31.78 (47.34)                                        
 19 Adamo, Kristen D          13 Wac-MR               1:27.98    1:32.07 AGE    
                  45.84     1:32.07 (46.23)                                        
 20 Schoen, Jenna G           13 Wac-MR               1:32.46    1:32.25 AGE    
                  44.02     1:32.25 (48.23)                                        
 21 Williams, Jaleesa         14 RedTails-MR          1:30.35    1:38.01 AGE    
 22 Sergeant, Tiffany M       14 NFS-MR               1:45.00    2:02.05 AGE    
 
Event 26  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:03.49  ZQ
        1:04.99  JO
        1:05.00  QUAL
        1:19.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               1:03.99    1:05.36 SILV   
                  31.77     1:05.36 (33.59)                                        
  2 Lam, Ronald               14 Basc-MR              1:08.46    1:05.50 SILV   
                  31.89     1:05.50 (33.61)                                        
  3 Whitelaw, Jack            14 Agua Swim Team-MR    1:07.79    1:06.30 SILV   
                  32.17     1:06.30 (34.13)                                        
  4 Filardi, Andrew D         14 OWA-MR               1:08.14    1:06.46 SILV   
                  32.30     1:06.46 (34.16)                                        
  5 Solomon, Jordan P         14 OWA-MR               1:05.74    1:06.86 SILV   
                  33.22     1:06.86 (33.64)                                        
  6 Lee, Marc A               14 Apex-MR              1:05.65    1:07.41 SILV   
                  33.14     1:07.41 (34.27)                                        
  7 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               1:09.20    1:07.78 SILV   
                  33.41     1:07.78 (34.37)                                        
  8 Tan, Randy                14 Twisters-MR          1:07.00    1:09.02 SILV   
                  33.54     1:09.02 (35.48)                                        
  9 Dalessio, Andrew          13 Basc-MR              1:09.52    1:10.18 SILV   
                  34.14     1:10.18 (36.04)                                        
 10 Shala, Chip               14 Apex-MR              1:08.47    1:10.43 SILV   
                  33.28     1:10.43 (37.15)                                        
 11 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              1:09.62    1:10.86 SILV   
                  34.64     1:10.86 (36.22)                                        
 12 Sweetman, Brandon         13 Ciy-MR               1:09.11    1:10.87 SILV   
                  34.71     1:10.87 (36.16)                                        
 13 Sweeney, PJ               13 Wac-MR               1:10.87    1:11.63 SILV   
                  34.95     1:11.63 (36.68)                                        
 14 Drozdzal, Karol           13 Basc-MR              1:12.32    1:12.30 SILV   
                  35.12     1:12.30 (37.18)                                        
 15 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    1:15.26    1:12.34 SILV   
 16 Srdanovic, Ivan           14 US Swimming-US       1:12.00    1:12.55 SILV   
 17 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              1:12.87    1:13.34 SILV   
                  35.89     1:13.34 (37.45)                                        
 18 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               1:16.32    1:14.06 SILV   
                  37.09     1:14.06 (36.97)                                        
 19 McLaughlin, Thomas        13 Basc-MR              1:15.21    1:14.10 SILV   
                  35.60     1:14.10 (38.50)                                        
 20 Narvaez, Gregory A        14 RedTails-MR          1:13.94    1:14.69 SILV   
                  36.03     1:14.69 (38.66)                                        
 21 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR        1:16.75    1:15.18 SILV   
                  36.56     1:15.18 (38.62)                                        
 22 Rusinak, Lucas S          13 Wac-MR               1:19.94    1:16.78 SILV   
                  37.45     1:16.78 (39.33)                                        
 23 Tam, Kelvin               14 Basc-MR              1:22.19    1:16.97 SILV   
                  38.39     1:16.97 (38.58)                                        
 24 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        1:15.18    1:17.83 SILV   
                  38.20     1:17.83 (39.63)                                        
AGE - Division  
  1 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               1:21.84    1:19.80 AGE    
                  39.03     1:19.80 (40.77)                                        
  2 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  1:22.93    1:23.28 AGE    
                  40.32     1:23.28 (42.96)                                        
  3 Genova, Jerome            13 Express Swimming-MR  1:39.62    1:26.54 AGE    
                  42.35     1:26.54 (44.19)                                        
  4 Awon, Soham K             13 OWA-MR               1:33.28    1:27.64 AGE    
                  43.39     1:27.64 (44.25)                                        
  5 Isaakov, Emil             13 Shy/ Seals-MR        1:34.54    1:28.20 AGE    
                  41.71     1:28.20 (46.49)                                        
  6 Olivier, Tomas            13 RedTails-MR          1:31.06    1:28.53 AGE    
  7 Armellino, Adam           13 LBA-MR               1:30.50    1:28.65 AGE    
                  40.67     1:28.65 (47.98)                                        
  8 Miranda, Justin J         13 Apex-MR              1:32.10    1:29.98 AGE    
                  43.29     1:29.98 (46.69)                                        
 -- Shaimerdenov, Ospan       13 Apex-MR              1:35.46         DQ        
                  46.31          DQ (48.61)                                        
 -- Stefanov, Alex            14 US Swimming-US       1:42.11         DQ        
                1:12.47          DQ (20.12)                                        
 
Event 27  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          35.59  ZQ
          37.09  JO
          37.10  QUAL
          45.39  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR    38.76      37.96 SILV   
  2 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    39.38      38.59 SILV   
  3 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                 39.61      38.87 SILV   
  4 Jaros, Anna               10 Twisters-MR            40.82      39.25 SILV   
  5 Klein, Eilis D            10 Badger-MR              40.97      39.28 SILV   
  6 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              41.33      39.37 SILV   
  7 Ngom, Ndioba              10 NYCC-MR                40.37      39.45 SILV   
  8 Henry, Sarah A             9 OWA-MR                 39.38      40.18 SILV   
  9 Hughes, Shannon            9 LBA-MR                 42.62      40.51 SILV   
 10 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR                42.08      41.02 SILV   
 11 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR              43.55      41.16 SILV   
 12 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 40.11      41.29 SILV   
 13 Nicpon, Catherine          9 LBA-MR                 41.04      41.65 SILV   
 14 Gibbons, Courtney         10 Basc-MR                41.49      42.08 SILV   
 15 Weinberg, Tian            10 RedTails-MR            42.40      42.47 SILV   
 16 Ferrigno, Julia N         10 Badger-MR              41.13      42.99 SILV   
 17 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR              43.02      43.88 SILV   
 18 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR    41.69      44.00 SILV   
 19 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                45.88      44.09 SILV   
 20 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 46.00      44.52 SILV   
 21 Pereira, Nicole V          9 Ciy-MR                 44.09      44.66 SILV   
AGE - Division  
  1 Whiston, Kate A            9 Badger-MR              43.97      45.67 AGE    
  2 Monfiletto, Angela         9 Wac-MR                 47.49      46.15 AGE    
  3 Simone, Madeline N         9 Badger-MR              47.19      46.19 AGE    
  4 Rosario, Perla            10 RedTails-MR            42.61      46.54 AGE    
  5 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    45.71      46.68 AGE    
  6 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR                51.26      47.42 AGE    
  7 Cristoforo, Marie E       10 Express Swimming-MR    46.55      47.44 AGE    
  8 Clarkson, Marie E         10 Express Swimming-MR    51.28      47.64 AGE    
  9 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    46.79      47.67 AGE    
 10 Tavernese, Sarah           9 LBA-MR                 47.63      48.17 AGE    
 11 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    50.00      48.87 AGE    
 12 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR    53.38      49.96 AGE    
 13 McDonough, Colleen P      10 Wac-MR                 52.51      50.22 AGE    
 14 Chiriac, Cinzia           10 Shy/ Seals-MR          52.70      50.96 AGE    
 15 Corrigan, Maggie          10 LBA-MR                 47.51      51.00 AGE    
 16 Solis, Susana             10 LBA-MR                 48.84      51.33 AGE    
 17 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    55.41      51.61 AGE    
 18 Magsuci, Linnea G         10 Shy/ Seals-MR          48.74      52.58 AGE    
 19 Rasquin, Kristen M         9 Express Swimming-MR    54.57      52.80 AGE    
 20 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR                 51.48      53.23 AGE    
 21 Bancone, Lucy              9 Badger-MR            1:05.60      53.29 AGE    
 22 Smith, Justine             9 LBA-MR                 49.34      53.44 AGE    
 23 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR              47.82      53.48 AGE    
 24 Burgess, Brittney B        9 NFS-MR                 55.51      54.00 AGE    
 25 Paret, Anna F              9 Badger-MR              51.28      55.02 AGE    
 26 Heiss, Sara               10 LBA-MR               1:00.90      55.55 AGE    
 27 Valdes, Victoria A         9 Wac-MR                 59.25      55.78 AGE    
 28 Feminella, Lindsay M       9 Wac-MR                 51.81      57.96 AGE    
 29 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR    52.00    1:00.07 AGE    
 30 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR            52.65    1:01.99 AGE    
 31 Perrone, Marlene          10 Apex-MR                59.00    1:05.35 AGE    
 32 Dutilloy, Sarah J          9 US Swimming-US       1:05.00    1:05.94 AGE    
 33 Nelson, Sierra V           9 NFS-MR               1:04.66    1:09.55 AGE    
 -- Fenn, Emily               10 Wac-MR                 53.78         DQ        
 -- Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR    52.00         DQ        
 -- Stagnari, Katie E          9 OWA-MR                 55.11         DQ        
Non-Award Division  
 -- Kamel, Mira S             10 Twisters-MR            45.14         DQ        
 
Event 28  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          36.39  ZQ
          36.79  JO
          36.80  QUAL
          45.39  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Infante, Justin L         10 RedTails-MR            38.57      35.84 ZQ     
JO - Division  
  1 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    38.05      36.62 JO     
  2 Wright, David T            9 Badger-MR              38.04      36.74 JO     
SILV - Division  
  1 Kennon, Declan P           9 Badger-MR              40.62      38.69 SILV   
  2 Gendelman, Ben            10 Shy/ Seals-MR          39.83      39.27 SILV   
  3 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    37.84      39.59 SILV   
  4 McDonnell, Richard        10 Wac-MR                 39.89      39.87 SILV   
  5 Sweeney, Tim              10 Wac-MR                 40.97      40.30 SILV   
  6 Nelson, Elliot A          10 NYCC-MR                43.96      41.00 SILV   
  7 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR          43.56      42.15 SILV   
  8 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR            41.01      42.65 SILV   
  9 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR            45.14      43.94 SILV   
 10 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR                 44.90      44.14 SILV   
 11 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR    45.00      44.22 SILV   
 12 Lang, Daniel               9 OWA-MR                 51.19      44.61 SILV   
 13 Alonso, Carlos            10 Apex-MR                43.00      45.38 SILV   
AGE - Division  
  1 Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR                 49.99      45.74 AGE    
  2 Cohen, Greyson N           9 Badger-MR              45.23      46.41 AGE    
  3 Quing, Steven             10 Twisters-MR            47.03      46.81 AGE    
  4 Kuehn, Thomas J           10 OWA-MR                 45.91      46.84 AGE    
  5 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR              45.55      47.99 AGE    
  6 Tupikin, Lance            10 Basc-MR                45.67      48.18 AGE    
  7 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR            48.69      48.26 AGE    
  8 Conway, John T            10 OWA-MR                 48.59      49.80 AGE    
  9 Messak, George K           9 Twisters-MR            46.00      50.09 AGE    
 10 Awon, Saaior K             9 OWA-MR                 54.26      51.06 AGE    
 11 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR    48.00      51.22 AGE    
 12 Ochs, Corey                9 LBA-MR                 47.83      51.82 AGE    
 13 De La Cruz, Edwin A        9 RedTails-MR            55.09      55.31 AGE    
 13 Sun, James                10 Express Swimming-MR    50.00      55.31 AGE    
 15 Tam, Gregory              10 Wac-MR                 50.35      58.70 AGE    
 16 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:04.05    1:04.05 AGE    
 17 Walsh, Gavin A             9 OWA-MR               1:17.02    1:07.12 AGE    
 18 Nudell, Isaack             9 RedTails-MR          1:10.09    1:13.99 AGE    
 -- Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR          47.67         DQ        
 -- Beil, Kevin A             10 OWA-MR                 59.62         DQ        
 -- Conway, Martin P           9 OWA-MR                 55.28         DQ        
 
Event 29  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:05.09  ZQ
        1:06.69  JO
        1:06.70  QUAL
        1:14.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:06.81    1:06.32 JO     
                  31.45     1:06.32 (34.87)                                        
SILV - Division  
  1 Salese, Elizabeth A       14 Badger-MR            1:10.31    1:08.39 SILV   
                  32.16     1:08.39 (36.23)                                        
  2 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            1:08.97    1:08.51 SILV   
                  31.47     1:08.51 (37.04)                                        
  3 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               1:12.19    1:08.93 SILV   
                  32.10     1:08.93 (36.83)                                        
  4 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  1:09.39    1:08.96 SILV   
                  31.57     1:08.96 (37.39)                                        
  5 Wadolowska, Julia         14 Twisters-MR          1:07.97    1:10.98 SILV   
                  32.40     1:10.98 (38.58)                                        
  6 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              1:24.56    1:11.85 SILV   
                  32.74     1:11.85 (39.11)                                        
  7 Olszewski, Tiffany G      14 Twisters-MR          1:12.00    1:12.26 SILV   
                  32.86     1:12.26 (39.40)                                        
  8 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  1:11.13    1:12.45 SILV   
                  33.44     1:12.45 (39.01)                                        
  9 Cruz, Kassandra           14 Twisters-MR          1:14.00    1:12.71 SILV   
                  33.74     1:12.71 (38.97)                                        
 10 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:13.41    1:12.73 SILV   
                  34.19     1:12.73 (38.54)                                        
 11 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR          1:15.61    1:13.10 SILV   
                  33.42     1:13.10 (39.68)                                        
 12 Sabatini, Nina B          13 OWA-MR               1:12.61    1:13.40 SILV   
                  35.63     1:13.40 (37.77)                                        
 13 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  1:15.15    1:14.08 SILV   
                  34.04     1:14.08 (40.04)                                        
AGE - Division  
  1 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:15.26    1:16.64 AGE    
                  34.48     1:16.64 (42.16)                                        
  2 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    1:13.85    1:16.69 AGE    
                  35.12     1:16.69 (41.57)                                        
  3 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:23.07    1:17.02 AGE    
                  36.18     1:17.02 (40.84)                                        
  4 Neverson, Jair K          13 RedTails-MR          1:15.20    1:17.10 AGE    
                  34.91     1:17.10 (42.19)                                        
  5 Heiss, Caitlin            13 LBA-MR               1:18.64    1:18.69 AGE    
                  35.77     1:18.69 (42.92)                                        
  6 Zaman, Farhin             13 Twisters-MR          1:19.97    1:19.10 AGE    
                  36.50     1:19.10 (42.60)                                        
  7 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  1:16.42    1:19.28 AGE    
                  36.88     1:19.28 (42.40)                                        
  8 Mendolia, Gina            14 Wac-MR               1:11.12    1:19.42 AGE    
                  34.89     1:19.42 (44.53)                                        
  9 Fojas, Regina M           14 Ciy-MR               1:23.67    1:20.97 AGE    
                  36.55     1:20.97 (44.42)                                        
 10 Tam, Melanie              13 Wac-MR               1:22.38    1:22.64 AGE    
                  37.84     1:22.64 (44.80)                                        
 11 Adamo, Kristen D          13 Wac-MR               1:19.96    1:23.39 AGE    
                  38.65     1:23.39 (44.74)                                        
 12 Tusa, JoAna F             13 Express Swimming-MR  1:26.48    1:24.81 AGE    
                  38.40     1:24.81 (46.41)                                        
 13 Szkolnicki, Jennifer M    14 Apex-MR              1:28.11    1:32.02 AGE    
                  41.53     1:32.02 (50.49)                                        
 14 Schoen, Jenna G           13 Wac-MR               1:41.58    1:40.44 AGE    
                  45.95     1:40.44 (54.49)                                        
 15 Conway, Kathleen M        13 OWA-MR               1:48.09    1:44.76 AGE    
                  48.43     1:44.76 (56.33)                                        
 
Event 30  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:01.99  ZQ
        1:04.99  JO
        1:05.00  QUAL
        1:14.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          1:05.43    1:05.01 SILV   
                  30.53     1:05.01 (34.48)                                        
  2 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               1:07.45    1:06.39 SILV   
                  30.92     1:06.39 (35.47)                                        
  3 Lee, Marc A               14 Apex-MR              1:05.26    1:06.84 SILV   
                  30.55     1:06.84 (36.29)                                        
  4 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          1:07.35    1:07.14 SILV   
                  31.69     1:07.14 (35.45)                                        
  5 Whitelaw, Jack            14 Agua Swim Team-MR    1:08.68    1:08.40 SILV   
                  31.32     1:08.40 (37.08)                                        
  6 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               1:12.51    1:08.76 SILV   
                  32.26     1:08.76 (36.50)                                        
  7 Lam, Ronald               14 Basc-MR              1:06.30    1:09.21 SILV   
                  31.55     1:09.21 (37.66)                                        
  8 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               1:10.00    1:09.36 SILV   
                  32.50     1:09.36 (36.86)                                        
  9 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               1:09.00    1:10.77 SILV   
                  32.86     1:10.77 (37.91)                                        
 10 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          1:12.53    1:10.97 SILV   
                  32.09     1:10.97 (38.88)                                        
 11 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               1:12.60    1:11.65 SILV   
                  32.87     1:11.65 (38.78)                                        
 12 Betzios, Nikolas P        14 OWA-MR               1:15.85    1:11.88 SILV   
                  33.54     1:11.88 (38.34)                                        
 13 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               1:10.40    1:12.11 SILV   
                  32.30     1:12.11 (39.81)                                        
 14 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR          1:12.00    1:12.72 SILV   
                  34.32     1:12.72 (38.40)                                        
 15 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               1:10.00    1:12.80 SILV   
                  33.38     1:12.80 (39.42)                                        
 16 Ariyanonthaka, Kevin      13 Twisters-MR          1:10.09    1:12.82 SILV   
                  33.62     1:12.82 (39.20)                                        
 17 Perdomo, Miguel           14 NFS-MR               1:12.49    1:12.99 SILV   
                  33.92     1:12.99 (39.07)                                        
 18 Starchikov, Alexey        14 Shy/ Seals-MR        1:07.71    1:13.73 SILV   
                  33.19     1:13.73 (40.54)                                        
 19 Filardi, Andrew D         14 OWA-MR               1:11.87    1:14.76 SILV   
                  35.00     1:14.76 (39.76)                                        
 20 Corrigan, Chris           13 LBA-MR               1:12.92    1:14.92 SILV   
                  34.27     1:14.92 (40.65)                                        
AGE - Division  
  1 Rusinak, Lucas S          13 Wac-MR               1:21.77    1:16.62 AGE    
                  35.23     1:16.62 (41.39)                                        
  2 Narvaez, Gregory A        14 RedTails-MR          1:18.63    1:17.08 AGE    
                  34.86     1:17.08 (42.22)                                        
  3 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              1:16.37    1:19.41 AGE    
                  33.92     1:19.41 (45.49)                                        
  4 Knight, Conor J           14 Express Swimming-MR  1:21.74    1:21.68 AGE    
                  37.35     1:21.68 (44.33)                                        
  5 Isaakov, Emil             13 Shy/ Seals-MR        1:48.95    1:30.38 AGE    
                  40.99     1:30.38 (49.39)                                        
 -- Shaimerdenov, Ospan       13 Apex-MR              1:45.00         DQ        
                  41.71          DQ (59.66)                                        
 
Event 31  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:53.99  ZQ
        2:55.99  JO
        2:56.00  QUAL
        3:19.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Barbosa, Tabitha          10 Twisters-MR          2:49.00    2:46.82 ZQ     
                  36.39     1:19.63 (43.24)     2:08.94 (49.31)     2:46.82 (37.88)
  2 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          2:59.00    2:48.14 ZQ     
                  37.18     1:20.04 (42.86)     2:08.52 (48.48)     2:48.14 (39.62)
  3 Cain, Mary C               9 Badger-MR            2:58.32    2:53.31 ZQ     
                  39.73     1:24.88 (45.15)     2:14.53 (49.65)     2:53.31 (38.78)
JO - Division  
  1 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            2:56.34    2:55.98 JO     
                  42.85     1:26.29 (43.44)     2:19.76 (53.47)     2:55.98 (36.22)
SILV - Division  
  1 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            3:12.55    2:59.72 SILV   
                  40.86     1:25.10 (44.24)     2:21.45 (56.35)     2:59.72 (38.27)
  2 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            3:06.32    3:01.37 SILV   
                  41.06     1:26.61 (45.55)     2:19.13 (52.52)     3:01.37 (42.24)
  3 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            3:00.35    3:03.78 SILV   
                  42.31     1:27.15 (44.84)     2:25.11 (57.96)     3:03.78 (38.67)
  4 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               3:04.81    3:04.67 SILV   
                  44.80     1:29.12 (44.32)     2:27.81 (58.69)     3:04.67 (36.86)
  5 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            3:06.42    3:04.82 SILV   
                  40.22     1:27.91 (47.69)     2:24.69 (56.78)     3:04.82 (40.13)
  6 Cash, Maggie              10 Ciy-MR               3:13.88    3:09.94 SILV   
                  40.37     1:32.30 (51.93)     2:25.02 (52.72)     3:09.94 (44.92)
  7 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR               3:14.34    3:10.63 SILV   
                  42.57     1:31.98 (49.41)     2:24.92 (52.94)     3:10.63 (45.71)
  8 Ngom, Ndioba              10 NYCC-MR              3:15.00    3:15.47 SILV   
                  42.68     1:30.31 (47.63)     2:28.85 (58.54)     3:15.47 (46.62)
  9 Johnstone, Toniesha A      9 NFS-MR               3:18.22    3:16.41 SILV   
                  44.94     1:38.41 (53.47)     2:31.38 (52.97)     3:16.41 (45.03)
AGE - Division  
  1 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  3:23.60    3:25.72 AGE    
                  45.32     1:38.94 (53.62)   2:41.23 (1:02.29)     3:25.72 (44.49)
  2 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR        NT    3:26.73 AGE    
                  47.90     1:40.00 (52.10)     2:38.66 (58.66)     3:26.73 (48.07)
  3 Vani, Jacqueline J         9 Express Swimming-MR  3:45.00    3:28.25 AGE    
                  51.42     1:47.55 (56.13)     2:42.67 (55.12)     3:28.25 (45.58)
  4 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  3:45.00    3:44.09 AGE    
                  51.13     1:45.77 (54.64)   2:54.80 (1:09.03)     3:44.09 (49.29)
 
Event 32  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
        2:59.29  ZQ
        2:59.99  JO
        3:00.00  QUAL
        3:19.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               3:05.25    2:50.29 ZQ     
                  39.67     1:19.77 (40.10)     2:13.51 (53.74)     2:50.29 (36.78)
  2 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        3:12.76    2:51.48 ZQ     
                  36.11     1:20.77 (44.66)     2:11.59 (50.82)     2:51.48 (39.89)
  3 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               3:01.67    2:52.94 ZQ     
                  37.79     1:22.50 (44.71)     2:16.44 (53.94)     2:52.94 (36.50)
  4 Stenger, Adam              9 LBA-MR               3:05.26    2:53.48 ZQ     
                  38.96     1:24.04 (45.08)     2:16.05 (52.01)     2:53.48 (37.43)
  5 Infante, Justin L         10 RedTails-MR          3:10.09    2:56.28 ZQ     
                  38.18     1:22.83 (44.65)     2:14.69 (51.86)     2:56.28 (41.59)
  6 Wright, David T            9 Badger-MR            3:00.77    2:58.38 ZQ     
                  38.92     1:22.00 (43.08)     2:17.96 (55.96)     2:58.38 (40.42)
SILV - Division  
  1 Kennon, Declan P           9 Badger-MR            3:15.22    3:02.07 SILV   
                  40.53     1:24.60 (44.07)     2:21.99 (57.39)     3:02.07 (40.08)
  2 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR               3:10.40    3:03.11 SILV   
                  44.49     1:31.92 (47.43)     2:23.48 (51.56)     3:03.11 (39.63)
  3 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  3:04.60    3:03.72 SILV   
                  41.29     1:30.19 (48.90)     2:21.81 (51.62)     3:03.72 (41.91)
  4 Higham, Devon A           10 Badger-MR            3:15.57    3:09.38 SILV   
                  48.04     1:34.61 (46.57)     2:28.33 (53.72)     3:09.38 (41.05)
  5 Sweeney, Tim              10 Wac-MR               3:16.67    3:10.09 SILV   
                  43.83     1:32.46 (48.63)     2:31.22 (58.76)     3:10.09 (38.87)
  6 Gendelman, Ben            10 Shy/ Seals-MR        3:05.67    3:11.01 SILV   
                  41.98     1:29.12 (47.14)     2:27.04 (57.92)     3:11.01 (43.97)
  7 Carey, Conor              10 LBA-MR               3:21.56    3:18.81 SILV   
                  49.27     1:37.25 (47.98)   2:38.38 (1:01.13)     3:18.81 (40.43)
AGE - Division  
  1 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR        3:14.24    3:21.34 AGE    
                                1:37.05 ( )   3:21.34 (1:44.29)                    
  2 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR               3:10.40    3:29.83 AGE    
                  45.60     1:38.37 (52.77)   2:43.69 (1:05.32)     3:29.83 (46.14)
 -- Sun, James                10 Express Swimming-MR  4:00.00         DQ        
                  55.35   1:56.48 (1:01.13)   3:00.36 (1:03.88)          DQ (55.40)
 -- Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR               3:20.40         DQ        
                  48.49     1:41.71 (53.22)   2:45.07 (1:03.36)          DQ (43.76)
 
Event 33  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.49  ZQ
        2:24.99  JO
        2:25.00  QUAL
        2:47.79  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:25.57    2:23.94 JO     
                  32.12     1:10.06 (37.94)     1:52.74 (42.68)     2:23.94 (31.20)
  2 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:25.21    2:24.37 JO     
                  31.02     1:07.96 (36.94)     1:51.78 (43.82)     2:24.37 (32.59)
SILV - Division  
  1 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  2:26.25    2:26.04 SILV   
                  33.45     1:09.04 (35.59)     1:52.17 (43.13)     2:26.04 (33.87)
  2 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    2:29.37    2:27.30 SILV   
                  32.19     1:11.48 (39.29)     1:54.99 (43.51)     2:27.30 (32.31)
  3 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:31.10    2:27.56 SILV   
                  33.78     1:11.00 (37.22)     1:53.97 (42.97)     2:27.56 (33.59)
  4 Lazare, Libby             13 Badger-MR            2:26.30    2:27.97 SILV   
                  32.96     1:10.12 (37.16)     1:54.75 (44.63)     2:27.97 (33.22)
  5 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:30.33    2:28.79 SILV   
                  32.28     1:11.18 (38.90)     1:56.12 (44.94)     2:28.79 (32.67)
  6 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR            2:27.35    2:29.11 SILV   
                  32.17     1:09.12 (36.95)     1:55.17 (46.05)     2:29.11 (33.94)
  7 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  2:31.63    2:29.29 SILV   
                  33.98     1:13.85 (39.87)     1:56.27 (42.42)     2:29.29 (33.02)
  8 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            2:33.50    2:30.89 SILV   
                  32.72     1:13.02 (40.30)     1:56.17 (43.15)     2:30.89 (34.72)
  9 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               2:30.95    2:31.20 SILV   
                  32.73     1:10.50 (37.77)     1:58.56 (48.06)     2:31.20 (32.64)
 10 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          2:28.25    2:31.50 SILV   
                  32.47     1:13.07 (40.60)     1:57.72 (44.65)     2:31.50 (33.78)
 11 Gerrity, Sara Day         14 LBA-MR               2:34.93    2:33.21 SILV   
                  31.88     1:11.59 (39.71)     1:57.80 (46.21)     2:33.21 (35.41)
 12 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:32.02    2:34.19 SILV   
                  34.35     1:14.03 (39.68)     2:00.46 (46.43)     2:34.19 (33.73)
 13 Wadolowska, Julia         14 Twisters-MR          2:29.00    2:35.58 SILV   
                  32.15     1:10.32 (38.17)     2:00.81 (50.49)     2:35.58 (34.77)
 14 Salese, Elizabeth A       14 Badger-MR            2:30.57    2:35.59 SILV   
                  32.82     1:12.43 (39.61)     2:00.22 (47.79)     2:35.59 (35.37)
 15 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  2:35.74    2:35.73 SILV   
                  34.21     1:14.43 (40.22)     2:00.43 (46.00)     2:35.73 (35.30)
 16 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  2:34.39    2:36.52 SILV   
                  35.07     1:15.78 (40.71)     2:00.95 (45.17)     2:36.52 (35.57)
 17 Olszewski, Tiffany G      14 Twisters-MR          2:38.22    2:37.52 SILV   
                  33.12     1:12.12 (39.00)     2:00.82 (48.70)     2:37.52 (36.70)
 18 Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR            2:30.69    2:37.64 SILV   
                  32.19     1:12.38 (40.19)     2:00.10 (47.72)     2:37.64 (37.54)
 19 McGowan, Bridget          13 Badger-MR            2:39.39    2:37.90 SILV   
                  34.54     1:13.89 (39.35)     2:03.74 (49.85)     2:37.90 (34.16)
 20 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  2:38.86    2:38.55 SILV   
                  35.70     1:14.86 (39.16)     2:04.18 (49.32)     2:38.55 (34.37)
 21 Pan, Jessica              13 Twisters-MR          2:43.00    2:38.66 SILV   
                  34.89     1:16.12 (41.23)     2:00.86 (44.74)     2:38.66 (37.80)
 22 Wais, Ashleigh Q          13 NYCC-MR              2:36.66    2:39.59 SILV   
                  35.53     1:15.60 (40.07)     2:05.44 (49.84)     2:39.59 (34.15)
 23 O'Brien, Kaitlin          14 Wac-MR               2:39.47    2:39.90 SILV   
                  36.08     1:16.93 (40.85)     2:06.54 (49.61)     2:39.90 (33.36)
 24 Kwa, Adelene              13 Basc-MR              2:36.52    2:40.40 SILV   
                  37.71     1:18.96 (41.25)     2:03.59 (44.63)     2:40.40 (36.81)
 25 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  2:38.68    2:40.46 SILV   
                  35.12     1:14.84 (39.72)     2:03.91 (49.07)     2:40.46 (36.55)
 26 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR          2:38.53    2:41.35 SILV   
                  36.40     1:18.62 (42.22)     2:04.90 (46.28)     2:41.35 (36.45)
 27 Reidy, Meghan             13 LBA-MR               2:50.45    2:41.96 SILV   
                  36.76     1:18.66 (41.90)     2:04.49 (45.83)     2:41.96 (37.47)
 28 Sabatini, Nina B          13 OWA-MR               2:41.86    2:42.01 SILV   
                  34.99     1:18.19 (43.20)     2:07.93 (49.74)     2:42.01 (34.08)
 29 Dease, Katie D            13 Basc-MR              2:42.23    2:42.03 SILV   
                  37.61     1:19.92 (42.31)     2:07.84 (47.92)     2:42.03 (34.19)
 30 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              2:45.00    2:44.65 SILV   
                  35.15     1:22.30 (47.15)     2:06.14 (43.84)     2:44.65 (38.51)
 31 Worth, Kara E             14 Express Swimming-MR  2:54.34    2:45.40 SILV   
                  35.10     1:16.28 (41.18)     2:07.41 (51.13)     2:45.40 (37.99)
 32 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR          2:41.44    2:46.15 SILV   
                  34.66     1:16.28 (41.62)     2:07.27 (50.99)     2:46.15 (38.88)
 33 Malhotra, Gayatri         14 Twisters-MR          2:41.00    2:47.02 SILV   
                  35.98     1:18.17 (42.19)     2:08.21 (50.04)     2:47.02 (38.81)
 34 Cruz, Kassandra           14 Twisters-MR          2:37.00    2:47.43 SILV   
                  33.68     1:15.93 (42.25)     2:08.19 (52.26)     2:47.43 (39.24)
AGE - Division  
  1 Clarke, Caitlyn M         13 Express Swimming-MR  2:48.83    2:48.22 AGE    
                  36.37     1:20.39 (44.02)     2:09.83 (49.44)     2:48.22 (38.39)
  2 Castaldo, Brittany        13 Wac-MR               2:50.08    2:49.70 AGE    
                  40.40     1:22.06 (41.66)     2:12.60 (50.54)     2:49.70 (37.10)
  3 Zaman, Farhin             13 Twisters-MR          2:46.00    2:50.08 AGE    
                  37.06     1:20.65 (43.59)     2:10.49 (49.84)     2:50.08 (39.59)
  4 Cooke, Alexandra          13 Badger-MR            2:39.94    2:51.33 AGE    
                  36.35     1:18.11 (41.76)     2:12.38 (54.27)     2:51.33 (38.95)
  5 Merino, Jessica           13 Ciy-MR               3:10.08    2:55.36 AGE    
                  39.08     1:24.78 (45.70)     2:16.46 (51.68)     2:55.36 (38.90)
  6 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  2:55.76    2:58.89 AGE    
                  39.73     1:24.64 (44.91)     2:17.74 (53.10)     2:58.89 (41.15)
  7 Hou, Diana                13 Twisters-MR          2:59.97    2:59.01 AGE    
                  40.31     1:27.41 (47.10)     2:18.15 (50.74)     2:59.01 (40.86)
  8 Quintin, Natalia          14 LBA-MR               3:05.45    3:04.83 AGE    
                  42.02     1:26.45 (44.43)     2:23.14 (56.69)     3:04.83 (41.69)
  9 Manglani, Monica I        14 OWA-MR               3:05.92    3:07.75 AGE    
                  45.61     1:33.87 (48.26)     2:26.04 (52.17)     3:07.75 (41.71)
 
Event 34  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:15.29  ZQ
        2:18.99  JO
        2:19.00  QUAL
        2:29.19  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Dupres, Paul P            14 RedTails-MR          2:20.09    2:12.48 ZQ     
                  27.46       59.88 (32.42)     1:42.45 (42.57)     2:12.48 (30.03)
JO - Division  
  1 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:19.12    2:17.62 JO     
                  30.26     1:05.28 (35.02)     1:47.55 (42.27)     2:17.62 (30.07)
SILV - Division  
  1 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:22.38    2:19.43 SILV   
                  30.15     1:05.66 (35.51)     1:48.82 (43.16)     2:19.43 (30.61)
  2 Tan, Randy                14 Twisters-MR          2:30.25    2:21.83 SILV   
                  31.78     1:07.99 (36.21)     1:48.56 (40.57)     2:21.83 (33.27)
  3 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          2:25.31    2:23.35 SILV   
                  30.44     1:06.39 (35.95)     1:49.45 (43.06)     2:23.35 (33.90)
  4 Solomon, Jordan P         14 OWA-MR               2:21.41    2:26.19 SILV   
                  30.92     1:07.07 (36.15)     1:53.26 (46.19)     2:26.19 (32.93)
  5 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:24.94    2:27.21 SILV   
                  32.52     1:11.65 (39.13)     1:54.59 (42.94)     2:27.21 (32.62)
  6 Whitelaw, Jack            14 Agua Swim Team-MR    2:29.41    2:27.26 SILV   
                  29.62     1:06.86 (37.24)     1:53.82 (46.96)     2:27.26 (33.44)
  7 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               2:29.49    2:27.47 SILV   
                  31.27     1:10.92 (39.65)     1:53.60 (42.68)     2:27.47 (33.87)
  8 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               2:25.00    2:28.30 SILV   
                  33.79     1:12.18 (38.39)     1:54.96 (42.78)     2:28.30 (33.34)
AGE - Division  
  1 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:25.20    2:30.32 AGE    
                  32.70     1:13.46 (40.76)     1:56.60 (43.14)     2:30.32 (33.72)
  2 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              2:30.02    2:31.91 AGE    
                  35.11     1:15.88 (40.77)     1:56.60 (40.72)     2:31.91 (35.31)
  3 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:29.97    2:32.59 AGE    
                  33.33     1:14.91 (41.58)     1:57.96 (43.05)     2:32.59 (34.63)
  4 Dalessio, Andrew          13 Basc-MR              2:34.65    2:33.04 AGE    
                  35.50     1:13.13 (37.63)     1:59.84 (46.71)     2:33.04 (33.20)
  5 Ariyanonthaka, Kevin      13 Twisters-MR          2:30.00    2:36.56 AGE    
                  34.40     1:13.57 (39.17)     2:00.79 (47.22)     2:36.56 (35.77)
  6 Shala, Chip               14 Apex-MR              2:33.92    2:36.70 AGE    
                  33.02     1:12.37 (39.35)     2:02.04 (49.67)     2:36.70 (34.66)
  7 Kundin, Ilya              13 Shy/ Seals-MR        3:02.34    2:37.52 AGE    
                  49.03     1:41.40 (52.37)     2:37.92 (56.52)         2:37.52 ( )
  8 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    2:37.07    2:38.30 AGE    
                  34.00     1:15.35 (41.35)     2:00.80 (45.45)     2:38.30 (37.50)
  9 Starchikov, Alexey        14 Shy/ Seals-MR        2:34.22    2:39.24 AGE    
                  35.09     1:15.23 (40.14)     2:04.05 (48.82)     2:39.24 (35.19)
 10 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR        2:37.65    2:39.42 AGE    
                  35.24     1:16.93 (41.69)     2:03.86 (46.93)     2:39.42 (35.56)
 11 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR          2:44.00    2:39.63 AGE    
                  33.55     1:16.18 (42.63)     2:04.76 (48.58)     2:39.63 (34.87)
 12 Chen, Richie              13 Express Swimming-MR  2:48.00    2:40.46 AGE    
                  37.66     1:18.71 (41.05)     2:05.29 (46.58)     2:40.46 (35.17)
 13 Drozdzal, Karol           13 Basc-MR              2:44.63    2:49.41 AGE    
                  36.58     1:17.12 (40.54)     2:13.31 (56.19)     2:49.41 (36.10)
 14 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        2:49.80    2:50.96 AGE    
                  38.44     1:20.01 (41.57)     2:10.49 (50.48)     2:50.96 (40.47)
 15 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               3:03.55    2:53.97 AGE    
                  41.24     1:23.75 (42.51)     2:14.92 (51.17)     2:53.97 (39.05)
 16 Chang, Clifford           14 Express Swimming-MR  3:09.00    2:57.56 AGE    
                  39.13     1:25.48 (46.35)     2:17.26 (51.78)     2:57.56 (40.30)
 17 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  3:03.49    2:57.66 AGE    
                  37.71     1:24.22 (46.51)     2:19.86 (55.64)     2:57.66 (37.80)
 -- Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR          2:51.49         DQ        
                  36.42     1:20.45 (44.03)     2:10.86 (50.41)          DQ (39.68)
 -- Awon, Soham K             13 OWA-MR               3:20.14         DQ        
                  42.83     1:33.25 (50.42)     2:28.12 (54.87)          DQ (40.27)
 
Event 35  Girls 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:02.89  ZQ
        2:05.99  JO
        2:06.00  QUAL
        2:16.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          2:07.11    2:05.54 JO     
                  28.50       59.87 (31.37)     1:32.70 (32.83)     2:05.54 (32.84)
  1 Casado, Laurie            15 Ciy-MR               2:07.19    2:05.54 JO     
                  29.23     1:01.01 (31.78)     1:32.83 (31.82)     2:05.54 (32.71)
SILV - Division  
  1 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    2:11.12    2:06.46 SILV   
                  28.33       59.99 (31.66)     1:33.77 (33.78)     2:06.46 (32.69)
  2 McGowan, Jllian           15 Badger-MR            2:09.00    2:07.27 SILV   
                  30.05     1:02.14 (32.09)     1:35.06 (32.92)     2:07.27 (32.21)
  3 Deignan, Chelsea          15 Basc-MR              2:12.30    2:09.01 SILV   
                  29.50     1:02.07 (32.57)     1:35.90 (33.83)     2:09.01 (33.11)
  4 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR  2:08.76    2:09.02 SILV   
                  29.04     1:01.67 (32.63)     1:35.46 (33.79)     2:09.02 (33.56)
  5 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  2:10.89    2:11.10 SILV   
                  29.82     1:02.89 (33.07)     1:37.21 (34.32)     2:11.10 (33.89)
  6 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR  2:12.93    2:11.71 SILV   
                  29.77     1:02.45 (32.68)     1:37.14 (34.69)     2:11.71 (34.57)
  7 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  2:10.21    2:11.91 SILV   
                  30.70     1:04.11 (33.41)     1:38.59 (34.48)     2:11.91 (33.32)
  8 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:10.52    2:12.27 SILV   
                  30.44     1:03.92 (33.48)     1:38.10 (34.18)     2:12.27 (34.17)
  9 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    2:09.43    2:12.59 SILV   
                  30.44     1:03.98 (33.54)     1:38.57 (34.59)     2:12.59 (34.02)
 10 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:14.18    2:13.47 SILV   
                  29.65     1:02.84 (33.19)     1:38.29 (35.45)     2:13.47 (35.18)
 11 Escudero, Cynthia         15 RedTails-MR          2:13.68    2:13.89 SILV   
                  30.31     1:03.33 (33.02)     1:38.55 (35.22)     2:13.89 (35.34)
 12 Worth, Kristen M          16 Express Swimming-MR  2:23.55    2:15.37 SILV   
                  30.94     1:05.11 (34.17)     1:40.36 (35.25)     2:15.37 (35.01)
 13 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  2:12.65    2:15.84 SILV   
                  30.72     1:04.49 (33.77)     1:39.79 (35.30)     2:15.84 (36.05)
 14 Geissler, Heather         17 Wac-MR               2:19.61    2:15.96 SILV   
                  30.46     1:04.42 (33.96)     1:40.26 (35.84)     2:15.96 (35.70)
 15 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  2:17.56    2:16.32 SILV   
                  32.06     1:06.33 (34.27)     1:41.80 (35.47)     2:16.32 (34.52)
AGE - Division  
  1 Deraris, Lindsay E        16 Express Swimming-MR  2:16.59    2:17.95 AGE    
                  32.03     1:06.81 (34.78)     1:42.09 (35.28)     2:17.95 (35.86)
  2 Verrilli, Jeanne          16 Wac-MR               2:23.34    2:19.18 AGE    
                  34.00     1:09.44 (35.44)     1:44.27 (34.83)     2:19.18 (34.91)
  3 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              2:21.02    2:20.05 AGE    
                  31.84     1:06.76 (34.92)     1:43.33 (36.57)     2:20.05 (36.72)
  4 Pifalo, Jessica C         15 Wac-MR               2:22.01    2:21.93 AGE    
                  31.10     1:06.08 (34.98)     1:43.41 (37.33)     2:21.93 (38.52)
  5 Mohammed, Averie J        15 NFS-MR               2:24.68    2:22.85 AGE    
                  31.78     1:07.98 (36.20)     1:45.80 (37.82)     2:22.85 (37.05)
  6 Miller, Caroline          16 LBA-MR               2:23.57    2:24.22 AGE    
                  33.86     1:10.67 (36.81)     1:47.73 (37.06)     2:24.22 (36.49)
  7 Alva, Angie               16 RedTails-MR          2:27.83    2:24.57 AGE    
                  32.64     1:09.24 (36.60)     1:47.53 (38.29)     2:24.57 (37.04)
  8 Lusher, Samantha R        17 Apex-MR              2:19.21    2:24.66 AGE    
                  32.22     1:08.16 (35.94)     1:46.49 (38.33)     2:24.66 (38.17)
  9 O'Connell, Christina A    15 Agua Swim Team-MR    2:23.63    2:24.93 AGE    
                  32.98     1:09.39 (36.41)     1:47.80 (38.41)     2:24.93 (37.13)
 10 Goodwin, Lauren           15 Basc-MR              2:27.46    2:25.25 AGE    
                  33.17     1:09.90 (36.73)     1:47.64 (37.74)     2:25.25 (37.61)
 11 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              2:16.00    2:25.49 AGE    
                  31.77     1:06.15 (34.38)     1:45.17 (39.02)     2:25.49 (40.32)
 12 Lucey, Kerry A            15 Express Swimming-MR  2:35.91    2:31.44 AGE    
                  31.83     1:10.04 (38.21)     1:50.70 (40.66)     2:31.44 (40.74)
 13 Miller, Jenny A           16 Apex-MR              2:25.51    2:37.38 AGE    
                  34.61     1:13.26 (38.65)     1:55.07 (41.81)     2:37.38 (42.31)
 14 Villegas, Joanna          15 RedTails-MR          2:35.49    2:38.23 AGE    
                  33.94     1:13.49 (39.55)     1:55.48 (41.99)     2:38.23 (42.75)
 15 Lozano, Gladys            15 RedTails-MR          2:30.13    2:41.56 AGE    
                  35.92     1:16.00 (40.08)     1:59.48 (43.48)     2:41.56 (42.08)
 16 Callahan, Lauren S        16 Express Swimming-MR  2:30.00    2:43.80 AGE    
                  34.39     1:14.92 (40.53)     1:59.55 (44.63)     2:43.80 (44.25)
 17 Wong, Sherrinette S       15 NFS-MR               3:18.08    3:18.43 AGE    
                  41.41     1:33.62 (52.21)     2:29.32 (55.70)     3:18.43 (49.11)
 
Event 36  Boys 15-18 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:52.99  ZQ
        1:54.99  JO
        1:55.00  QUAL
        2:01.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR    1:55.30    1:53.39 JO     
                  25.63       54.45 (28.82)     1:24.35 (29.90)     1:53.39 (29.04)
  2 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  1:56.65    1:53.53 JO     
                  26.33       55.43 (29.10)     1:25.22 (29.79)     1:53.53 (28.31)
SILV - Division  
  1 Feeley, Dan               15 Badger-MR            2:01.32    1:57.73 SILV   
                  27.17       57.19 (30.02)     1:28.25 (31.06)     1:57.73 (29.48)
  2 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          2:00.00    1:58.01 SILV   
                  26.45       56.46 (30.01)     1:27.49 (31.03)     1:58.01 (30.52)
  3 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              2:00.19    1:58.38 SILV   
                  27.99       57.31 (29.32)     1:28.48 (31.17)     1:58.38 (29.90)
  4 Kennon, Jack              16 Badger-MR            2:02.17    1:58.80 SILV   
                  27.29       57.89 (30.60)     1:28.25 (30.36)     1:58.80 (30.55)
  5 Collins, Wyatt C          16 Badger-MR            1:56.85    1:59.15 SILV   
                  27.03       56.34 (29.31)     1:27.21 (30.87)     1:59.15 (31.94)
  6 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          1:59.12    1:59.16 SILV   
                  26.39       56.96 (30.57)     1:28.66 (31.70)     1:59.16 (30.50)
  7 Kim, Daniel H             15 Ciy-MR               1:58.86    1:59.61 SILV   
                  27.21       57.42 (30.21)     1:28.97 (31.55)     1:59.61 (30.64)
  8 Boate, Ryan               18 Badger-MR            1:59.74    1:59.73 SILV   
                  27.76       57.70 (29.94)     1:28.41 (30.71)     1:59.73 (31.32)
  9 Kooperkamp, Nathanael     16 RedTails-MR          2:04.79    2:00.07 SILV   
                  26.63       56.74 (30.11)     1:28.33 (31.59)     2:00.07 (31.74)
 10 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    2:01.24    2:01.27 SILV   
                  27.83       58.78 (30.95)     1:31.33 (32.55)     2:01.27 (29.94)
 11 Khabibrakhmanov, Ildar    15 OWA-MR               2:02.23    2:01.75 SILV   
                  26.62       56.95 (30.33)     1:29.34 (32.39)     2:01.75 (32.41)
AGE - Division  
  1 O'Connor, Michael         16 LBA-MR               2:05.55    2:04.28 AGE    
                  28.03       59.32 (31.29)     1:31.83 (32.51)     2:04.28 (32.45)
  2 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  2:02.58    2:04.50 AGE    
                  27.60       58.28 (30.68)     1:30.57 (32.29)     2:04.50 (33.93)
  3 Syatkin, Vitaliy V        16 Agua Swim Team-MR    2:16.55    2:04.86 AGE    
                  29.18     1:00.84 (31.66)     1:33.07 (32.23)     2:04.86 (31.79)
  4 Lew, Michael              17 Badger-MR            2:00.61    2:06.85 AGE    
                  28.32       59.47 (31.15)     1:31.96 (32.49)     2:06.85 (34.89)
  5 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              2:08.04    2:07.41 AGE    
                  28.50     1:00.24 (31.74)     1:34.05 (33.81)     2:07.41 (33.36)
  6 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR               2:11.44    2:08.50 AGE    
                  28.01       59.77 (31.76)     1:34.03 (34.26)     2:08.50 (34.47)
  7 Oxsitin, Konstantin       15 DSC-MR               2:05.69    2:09.82 AGE    
                  28.66     1:01.26 (32.60)     1:35.21 (33.95)     2:09.82 (34.61)
  8 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          2:10.11    2:09.85 AGE    
                  29.40     1:02.12 (32.72)     1:35.81 (33.69)     2:09.85 (34.04)
  8 Loja, Paolo A             18 Agua Swim Team-MR    2:13.23    2:09.85 AGE    
                  29.20     1:01.21 (32.01)     1:35.29 (34.08)     2:09.85 (34.56)
 10 Schroder, Ryan            16 Basc-MR              2:15.41    2:10.00 AGE    
                  28.59     1:00.48 (31.89)     1:34.05 (33.57)     2:10.00 (35.95)
 11 Levy, Paul                16 DSC-MR               2:07.69    2:11.09 AGE    
                  29.46     1:02.33 (32.87)     1:36.70 (34.37)     2:11.09 (34.39)
 12 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    2:07.58    2:12.12 AGE    
                  27.75     1:00.20 (32.45)     1:35.72 (35.52)     2:12.12 (36.40)
 13 Salzillo, Mark            15 Wac-MR               2:29.13    2:12.49 AGE    
                  28.25     1:00.44 (32.19)     1:36.21 (35.77)     2:12.49 (36.28)
 14 Dalessio, Michael         16 Basc-MR              2:07.87    2:12.52 AGE    
                  30.94     1:04.21 (33.27)     1:38.54 (34.33)     2:12.52 (33.98)
 15 Belyanski, Yuri           15 Shy/ Seals-MR        2:26.76    2:14.56 AGE    
                  29.62     1:01.96 (32.34)   2:14.56 (1:12.60)         2:14.56 ( )
 16 Mamorsky, Mitchel A       15 Shy/ Seals-MR        2:19.69    2:17.23 AGE    
                  30.64     1:04.66 (34.02)     1:40.79 (36.13)     2:17.23 (36.44)
 17 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR          2:22.00    2:17.98 AGE    
                  30.20     1:04.76 (34.56)     1:41.37 (36.61)     2:17.98 (36.61)
 18 Lewis, Kitwane A          16 Twisters-MR          2:22.56    2:23.28 AGE    
                  29.74     1:03.93 (34.19)     1:42.23 (38.30)     2:23.28 (41.05)
 19 Mitchell, Kadeem A        16 NFS-MR               2:29.07    2:26.20 AGE    
                  31.53     1:09.49 (37.96)     1:49.11 (39.62)     2:26.20 (37.09)
 20 Abraham, Ismail M         15 NFS-MR               2:29.92    2:27.13 AGE    
                  33.17     1:10.35 (37.18)     1:49.47 (39.12)     2:27.13 (37.66)
 21 Tam, Stephen              15 Ciy-MR               2:22.74    2:34.07 AGE    
 22 Joseph, Stephen A         15 NFS-MR               2:57.51    3:00.05 AGE    
                  38.26     1:23.94 (45.68)   3:00.05 (1:36.11)                    
 
Event 37  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          36.09  ZQ
          37.19  JO
          37.20  QUAL
          44.29  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Senken, Natasha L         11 OWA-MR                 37.38      36.98 JO     
SILV - Division  
  1 Marmol, Janet             12 OWA-MR                 38.64      37.66 SILV   
  2 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 37.80      37.75 SILV   
  3 Daboudet, Oriane          12 NYCC-MR                38.70      37.83 SILV   
  4 Pereira, Ellyshia C       12 Ciy-MR                 38.03      37.87 SILV   
  5 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR                 40.16      38.40 SILV   
  6 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            37.87      38.41 SILV   
  7 Laskowski, Caroline       12 Twisters-MR            41.94      38.66 SILV   
  8 Stefanello, Nicolette     11 LBA-MR                 39.91      39.00 SILV   
  9 Geiselman, Rebekah        12 LBA-MR                 39.65      39.26 SILV   
 10 Sun, Angela               11 Twisters-MR            40.92      39.34 SILV   
 11 Dodge, Tara E             11 OWA-MR                 41.59      39.41 SILV   
 12 Zoine, Jackie T           12 Express Swimming-MR    41.14      40.51 SILV   
 12 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR            39.85      40.51 SILV   
 14 Brady, Megan              11 LBA-MR                 43.67      40.87 SILV   
 15 McDonnell, Sophia         12 Wac-MR                 41.47      41.14 SILV   
 16 Zaretskaia, Ekaterina     12 Shy/ Seals-MR          40.61      41.17 SILV   
 17 Henry, Olivia P           11 OWA-MR                 43.42      41.54 SILV   
 18 Filardi, Victoria L       12 OWA-MR                 41.43      41.72 SILV   
 19 Papetti, Zoe              11 LBA-MR                    NT      41.75 SILV   
 20 Kelly, Corinne            12 LBA-MR                 45.52      41.78 SILV   
 21 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR    43.75      41.81 SILV   
 22 Tam, Carol                11 Basc-MR                41.35      42.05 SILV   
 23 Solovyeva, Vika           11 Shy/ Seals-MR          43.16      42.14 SILV   
 24 Onah, Kimberly            12 Wac-MR                 41.99      42.28 SILV   
 25 Castellano, Gabriella A   12 Wac-MR                 43.18      42.56 SILV   
 26 Deignan, Hannah           11 Basc-MR                43.72      43.04 SILV   
 27 Cain, Aine I              11 Badger-MR              43.38      43.23 SILV   
 28 Young, Kayla M            11 OWA-MR                 42.83      43.32 SILV   
 29 D'Angelo, Stephanie       11 Basc-MR                45.95      43.33 SILV   
 30 Landaw, Laura             12 Ciy-MR                 42.86      43.45 SILV   
 31 Delane, Jordan F          11 Badger-MR              43.30      43.83 SILV   
 32 Caputo, Krista            12 Wac-MR                 45.46      44.08 SILV   
AGE - Division  
  1 Morici, Amanda            12 OWA-MR                 46.60      44.49 AGE    
  2 Kearns, Emily R           12 Express Swimming-MR    46.82      45.61 AGE    
  3 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR                 49.53      46.11 AGE    
  4 Tsenter, Anna             12 Shy/ Seals-MR          49.24      46.50 AGE    
  5 Macron, Eileen M          11 Wac-MR                 49.11      46.62 AGE    
  6 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR                 45.57      47.40 AGE    
  7 Mittman, Celeste          12 RedTails-MR            50.48      47.97 AGE    
  8 Christie, Emma            11 LBA-MR                 49.48      48.28 AGE    
  9 Rezler, Gabriella M       11 Express Swimming-MR    50.00      48.52 AGE    
 10 Vivas, Adrianne B         12 Basc-MR                48.48      49.64 AGE    
 11 Merchan, Denise           11 Twisters-MR            51.23      50.52 AGE    
 12 Tusa, Kayla M             11 Express Swimming-MR    51.41      50.67 AGE    
 13 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR                59.14      51.65 AGE    
 14 Alston, Neka              11 LBA-MR                 53.87      51.88 AGE    
 15 Haugh, Clare M            12 OWA-MR                 55.28      53.65 AGE    
 16 Berroa, Gabriela          12 RedTails-MR            56.35      53.82 AGE    
 17 Medakovich, Tessa         11 US Swimming-US         57.00      56.35 AGE    
 18 Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR   1:01.44      57.38 AGE    
 19 Abraham, Khadija Z        11 NFS-MR               1:02.00    1:00.60 AGE    
 -- Fletcher, Monifa A        12 NFS-MR                 58.00         DQ        
 -- Goncharova, Anna          12 US Swimming-US       1:05.00         DQ        
 -- Smith, Chelsey            12 RedTails-MR            55.09         DQ        
 -- Fletcher, Safiya A        11 NFS-MR                 58.00         DQ        
 
Event 38  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          37.49  ZQ
          38.09  JO
          38.10  QUAL
          43.79  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR            38.38      37.42 ZQ     
SILV - Division  
  1 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR    39.14      38.21 SILV   
  2 Vaynblat, Allen L         11 Shy/ Seals-MR          40.51      39.24 SILV   
  3 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR                39.46      39.72 SILV   
  4 Grosman, Robert           11 Shy/ Seals-MR          39.50      40.10 SILV   
  5 Flanagan, Tomas           12 Badger-MR              43.31      40.39 SILV   
  6 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR    41.40      40.91 SILV   
  7 Kotlyar, Kevin            12 Shy/ Seals-MR          41.70      41.05 SILV   
  8 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          43.32      41.15 SILV   
  9 Zuo, Vance                11 OWA-MR                 43.55      42.25 SILV   
 10 Bernstein, Joby B         11 Badger-MR              43.50      42.27 SILV   
 11 Tseyko, Alexander         12 Shy/ Seals-MR          43.54      42.80 SILV   
 12 Anderson, Anthony M       12 NFS-MR                 49.82      42.88 SILV   
 13 Burke, Christopher M      11 OWA-MR                 45.23      43.28 SILV   
 14 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR          43.35      43.37 SILV   
 15 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR    44.65      43.57 SILV   
 16 Lin, Kevin                11 Twisters-MR            46.07      43.66 SILV   
 -- Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    43.10         DQ        
AGE - Division  
  1 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR          43.87      44.01 AGE    
  2 Lian, Alec                11 Basc-MR                42.80      44.12 AGE    
  3 Gassert, Steven P         11 Express Swimming-MR    50.00      44.35 AGE    
  4 Chen, Zhaoyu              12 RedTails-MR            47.51      44.47 AGE    
  5 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR            43.12      44.51 AGE    
  6 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR            43.00      44.86 AGE    
  7 Elie, Daniel              12 RedTails-MR            44.36      45.19 AGE    
  8 Gak, Milos M              12 US Swimming-US         52.00      48.35 AGE    
  9 Berker, Allen             12 DSC-MR                    NT      49.24 AGE    
 10 Briskman, Eugene          11 Shy/ Seals-MR          51.91      49.71 AGE    
 -- Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR          54.35         DQ        
 
Event 39  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:13.79  ZQ
        1:16.19  JO
        1:16.20  QUAL
        1:23.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    1:17.08    1:13.22 ZQ     
                  34.25     1:13.22 (38.97)                                        
SILV - Division  
  1 Wong, Bethany K           17 Twisters-MR          1:17.00    1:18.08 SILV   
                  36.63     1:18.08 (41.45)                                        
  2 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR               1:20.09    1:19.17 SILV   
                  37.90     1:19.17 (41.27)                                        
  3 Gromling, Kristin         17 LBA-MR               1:28.76    1:19.50 SILV   
                  36.61     1:19.50 (42.89)                                        
  4 Quach, Michele            18 Apex-MR              1:17.46    1:19.54 SILV   
                  37.46     1:19.54 (42.08)                                        
  5 Landaw, Grace E           16 Ciy-MR               1:18.12    1:20.14 SILV   
                  37.55     1:20.14 (42.59)                                        
  6 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:17.28    1:20.30 SILV   
                  38.44     1:20.30 (41.86)                                        
  7 Neverson, Khira A         15 RedTails-MR          1:18.75    1:21.05 SILV   
                  37.81     1:21.05 (43.24)                                        
  8 Lau, Jessica              17 Twisters-MR          1:27.00    1:22.74 SILV   
                  39.38     1:22.74 (43.36)                                        
AGE - Division  
  1 O'Connell, Caitlin        17 Agua Swim Team-MR    1:27.81    1:25.95 AGE    
                  40.60     1:25.95 (45.35)                                        
  2 Kokoszka, Diana           15 Ciy-MR               1:23.87    1:26.27 AGE    
                  39.97     1:26.27 (46.30)                                        
  3 Suarez, Iliana            16 Ciy-MR               1:29.25    1:26.79 AGE    
                  41.19     1:26.79 (45.60)                                        
  4 Deraris, Lindsay E        16 Express Swimming-MR  1:27.51    1:26.84 AGE    
                  41.42     1:26.84 (45.42)                                        
  5 Salinas, Katherine E      15 Agua Swim Team-MR    1:38.58    1:32.66 AGE    
                  42.62     1:32.66 (50.04)                                        
  6 Miller, Caroline          16 LBA-MR               1:25.67    1:34.39 AGE    
                  45.21     1:34.39 (49.18)                                        
  7 Doukas, Penny             15 LBA-MR               1:38.97    1:37.69 AGE    
                  45.92     1:37.69 (51.77)                                        
  8 Lau, Allison              15 Twisters-MR          1:36.00    1:38.76 AGE    
                  47.09     1:38.76 (51.67)                                        
  9 Callahan, Lauren S        16 Express Swimming-MR  1:40.00    1:44.62 AGE    
                  47.39     1:44.62 (57.23)                                        
 
Event 40  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:07.49  ZQ
        1:08.49  JO
        1:08.50  QUAL
        1:13.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR    1:10.80    1:06.55 ZQ     
                  31.91     1:06.55 (34.64)                                        
  2 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR    1:08.86    1:07.15 ZQ     
                  31.53     1:07.15 (35.62)                                        
SILV - Division  
  1 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    1:09.45    1:09.06 SILV   
                  32.49     1:09.06 (36.57)                                        
  2 Rojtinnakorn, Arriya      17 Ciy-MR               1:08.76    1:09.62 SILV   
                  32.78     1:09.62 (36.84)                                        
  3 Kim, Daniel H             15 Ciy-MR               1:09.26    1:09.63 SILV   
                  33.21     1:09.63 (36.42)                                        
  4 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              1:09.60    1:09.94 SILV   
                  32.79     1:09.94 (37.15)                                        
  5 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          1:10.73    1:10.36 SILV   
                  33.12     1:10.36 (37.24)                                        
  6 Gromling, Steven          16 LBA-MR               1:10.27    1:11.01 SILV   
                  34.26     1:11.01 (36.75)                                        
  7 Kooperkamp, Nathanael     16 RedTails-MR          1:10.16    1:11.17 SILV   
                  32.90     1:11.17 (38.27)                                        
  8 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  1:11.25    1:11.47 SILV   
                  33.67     1:11.47 (37.80)                                        
  9 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          1:15.00    1:12.16 SILV   
                  34.23     1:12.16 (37.93)                                        
 10 Boate, Ryan               18 Badger-MR            1:10.49    1:12.28 SILV   
                  34.12     1:12.28 (38.16)                                        
 11 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    1:10.67    1:12.69 SILV   
                  33.77     1:12.69 (38.92)                                        
 12 Khabibrakhmanov, Ildar    15 OWA-MR               1:10.07    1:12.83 SILV   
                  34.64     1:12.83 (38.19)                                        
 13 Feeley, Dan               15 Badger-MR            1:13.69    1:13.14 SILV   
                  34.96     1:13.14 (38.18)                                        
 14 Ching, Brian G            15 Twisters-MR          1:14.76    1:13.82 SILV   
                  33.87     1:13.82 (39.95)                                        
AGE - Division  
  1 Mitchell, Kadeem A        16 NFS-MR               1:17.18    1:15.46 AGE    
                  34.78     1:15.46 (40.68)                                        
  2 Mamorsky, Mitchel A       15 Shy/ Seals-MR        1:15.90    1:16.30 AGE    
                  35.54     1:16.30 (40.76)                                        
  3 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              1:13.07    1:17.31 AGE    
                  36.46     1:17.31 (40.85)                                        
  4 Oxsitin, Konstantin       15 DSC-MR               1:13.50    1:17.52 AGE    
                  36.94     1:17.52 (40.58)                                        
  5 Schroder, Ryan            16 Basc-MR              1:19.00    1:18.98 AGE    
                  37.74     1:18.98 (41.24)                                        
  6 Levy, Paul                16 DSC-MR               1:18.50    1:19.11 AGE    
                  37.10     1:19.11 (42.01)                                        
  7 Shala, Nick               16 Apex-MR              1:18.13    1:20.18 AGE    
                  37.45     1:20.18 (42.73)                                        
  8 Tam, Stephen              15 Ciy-MR               1:17.12    1:24.52 AGE    
                  39.88     1:24.52 (44.64)                                        
  9 Abraham, Ismail M         15 NFS-MR               1:35.00    1:30.21 AGE    
                  42.47     1:30.21 (47.74)                                        
 
Event 41  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.89  ZQ
          28.69  JO
          28.70  QUAL
          32.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR    29.70      28.56 JO     
  2 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR              29.46      28.59 JO     
SILV - Division  
  1 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR                 30.29      28.86 SILV   
  2 McDonnell, Sophia         12 Wac-MR                 29.07      28.98 SILV   
  3 Goodwin, Lindsey A        11 Basc-MR                30.36      29.04 SILV   
  4 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR                 29.15      29.17 SILV   
  5 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR    29.33      29.32 SILV   
  6 Gibbons, Jenna            11 Basc-MR                30.82      29.43 SILV   
  7 Goco, Chryzl V            12 Ciy-MR                 30.55      29.44 SILV   
  8 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR            29.50      29.63 SILV   
  9 Lindahl, Stephanie        12 LBA-MR                 29.37      29.69 SILV   
 10 Henry, Olivia P           11 OWA-MR                 29.30      29.70 SILV   
 11 Kennon, Nora M            11 Badger-MR              31.44      29.88 SILV   
 11 Senken, Natasha L         11 OWA-MR                 30.23      29.88 SILV   
 13 Laskowski, Caroline       12 Twisters-MR            30.40      30.19 SILV   
 14 Tucker, Annelisa C        11 Badger-MR              30.79      30.26 SILV   
 15 Castellano, Gabriella A   12 Wac-MR                 30.37      30.51 SILV   
 16 Daboudet, Oriane          12 NYCC-MR                31.93      30.57 SILV   
 17 Dodge, Tara E             11 OWA-MR                 30.64      30.71 SILV   
 18 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    31.29      30.98 SILV   
 19 Brady, Megan              11 LBA-MR                 30.69      31.01 SILV   
 20 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    31.43      31.17 SILV   
 21 Hutchinson, Briana R      12 NFS-MR                 32.04      31.88 SILV   
 22 Filardi, Victoria L       12 OWA-MR                 32.05      31.94 SILV   
 23 Maloney, Erin C           11 Wac-MR                 32.85      32.36 SILV   
 24 Geiselman, Rebekah        12 LBA-MR                 31.99      32.39 SILV   
 25 Fufidio, Andrea L         12 Badger-MR              32.18      32.46 SILV   
AGE - Division  
  1 Onah, Kimberly            12 Wac-MR                 32.73      32.77 AGE    
  2 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR                 33.50      32.82 AGE    
  3 Zaretskaia, Ekaterina     12 Shy/ Seals-MR          32.75      32.85 AGE    
  4 Young, Kayla M            11 OWA-MR                 33.79      32.98 AGE    
  5 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR    32.46      33.02 AGE    
  6 Kearns, Emily R           12 Express Swimming-MR    33.91      33.13 AGE    
  7 Kilroy, Jacqueline C      12 Express Swimming-MR    33.68      33.27 AGE    
  7 Solovyeva, Vika           11 Shy/ Seals-MR          37.18      33.27 AGE    
  9 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR                33.41      33.54 AGE    
 10 Zoine, Jackie T           12 Express Swimming-MR    34.17      33.76 AGE    
 11 D'Angelo, Stephanie       11 Basc-MR                36.91      33.77 AGE    
 12 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR    34.65      33.79 AGE    
 13 Cain, Aine I              11 Badger-MR              32.03      33.88 AGE    
 14 Morici, Amanda            12 OWA-MR                 34.31      34.14 AGE    
 15 Narvaez, Lucia            12 RedTails-MR            34.74      34.60 AGE    
 16 Alston, Neka              11 LBA-MR                 35.17      34.66 AGE    
 17 Fletcher, Safiya A        11 NFS-MR                 35.00      34.83 AGE    
 18 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR                 35.50      35.37 AGE    
 19 Fortson, Amber D          11 RedTails-MR            36.72      35.44 AGE    
 20 Delane, Jordan F          11 Badger-MR              36.93      35.68 AGE    
 21 Merchan, Denise           11 Twisters-MR            36.28      35.69 AGE    
 22 Macron, Eileen M          11 Wac-MR                 36.20      35.71 AGE    
 23 Christie, Emma            11 LBA-MR                 36.31      35.78 AGE    
 24 Kostyleva, Polena A       12 Shy/ Seals-MR          37.03      35.91 AGE    
 25 Kelly, Corinne            12 LBA-MR                 39.80      35.97 AGE    
 26 Haugh, Clare M            12 OWA-MR                 35.75      36.19 AGE    
 27 Fletcher, Monifa A        12 NFS-MR                 36.00      36.21 AGE    
 27 Tusa, Kayla M             11 Express Swimming-MR    38.49      36.21 AGE    
 29 Tsenter, Anna             12 Shy/ Seals-MR          37.31      36.69 AGE    
 30 Mason, Stephanie A        11 NFS-MR                 36.51      37.79 AGE    
 31 Vivas, Adrianne B         12 Basc-MR                43.53      37.82 AGE    
 32 Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR     40.00      37.91 AGE    
 33 Hughes, Cathryna          11 LBA-MR                 39.78      37.94 AGE    
 34 Smith, Chelsey            12 RedTails-MR            36.46      38.32 AGE    
 35 Rezler, Gabriella M       11 Express Swimming-MR    42.64      39.97 AGE    
 36 Berroa, Gabriela          12 RedTails-MR            43.40      40.22 AGE    
 37 Alva, Connie              12 RedTails-MR            38.57      40.54 AGE    
 38 Deignan, Hannah           11 Basc-MR                42.87      41.75 AGE    
 39 Medakovich, Tessa         11 US Swimming-US         45.00      41.90 AGE    
 40 Abraham, Khadija Z        11 NFS-MR                 43.77      42.37 AGE    
 41 Mittman, Celeste          12 RedTails-MR            42.05      43.03 AGE    
 42 Goncharova, Anna          12 US Swimming-US         59.00      45.00 AGE    
 43 Medina, Natalie           11 Apex-MR                54.35      46.54 AGE    
 
Event 42  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.59  ZQ
          28.69  JO
          28.70  QUAL
          32.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Quintin, Hector H         11 LBA-MR                 29.82      27.80 JO     
  2 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          28.95      28.07 JO     
  3 Kostelec, Nick            12 LBA-MR                 28.95      28.22 JO     
SILV - Division  
  1 Lin, Kevin                11 Twisters-MR            29.92      28.73 SILV   
  2 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR                 29.21      28.77 SILV   
  3 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR    29.88      29.16 SILV   
  4 Kotlyar, Kevin            12 Shy/ Seals-MR          30.47      29.67 SILV   
  5 Vaynblat, Allen L         11 Shy/ Seals-MR          29.75      29.76 SILV   
  6 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR    29.75      29.80 SILV   
  7 Eid, Alex                 11 Badger-MR              29.77      29.88 SILV   
  8 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR                30.29      29.96 SILV   
  9 Hogan, Brett R            11 Badger-MR              30.66      30.12 SILV   
 10 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR            30.90      30.41 SILV   
 11 Popov, Nikita A           12 Apex-MR                31.11      30.46 SILV   
 12 Tseyko, Alexander         12 Shy/ Seals-MR          32.58      30.65 SILV   
 13 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR                29.49      30.75 SILV   
 14 Sack, Danny C             12 OWA-MR                 30.61      30.81 SILV   
 15 Bernstein, Joby B         11 Badger-MR              30.46      31.33 SILV   
 15 Grosman, Robert           11 Shy/ Seals-MR          31.70      31.33 SILV   
 17 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR    31.24      31.50 SILV   
 18 Towne, Mitchell R         11 Badger-MR              33.28      31.53 SILV   
 19 Burke, Christopher M      11 OWA-MR                 32.75      31.57 SILV   
 20 Gassert, Steven P         11 Express Swimming-MR    33.67      31.63 SILV   
 21 Anderson, Anthony M       12 NFS-MR                 32.48      31.67 SILV   
 22 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR            31.00      32.30 SILV   
 23 Zuo, Vance                11 OWA-MR                 32.84      32.37 SILV   
AGE - Division  
  1 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR              34.76      32.83 AGE    
  2 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR          34.18      33.08 AGE    
  3 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR                33.87      33.27 AGE    
  4 Elie, Daniel              12 RedTails-MR            34.15      33.31 AGE    
  5 Flanagan, Tomas           12 Badger-MR              38.13      34.15 AGE    
  6 Gak, Milos M              12 US Swimming-US         32.00      34.41 AGE    
  7 Szkolnicki, Mark          12 Apex-MR                34.34      35.26 AGE    
  8 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR            33.00      35.51 AGE    
  9 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR    38.75      36.19 AGE    
 10 Berker, Allen             12 DSC-MR                    NT      36.52 AGE    
 11 Gladstein, Val            11 Shy/ Seals-MR          39.44      36.91 AGE    
 12 Briskman, Eugene          11 Shy/ Seals-MR        1:36.54      40.17 AGE    
 13 Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR          43.74      44.33 AGE    
 14 Negash, Brook             11 Apex-MR                44.33      46.06 AGE    
 -- Chen, Zhaoyu              12 RedTails-MR            40.65         DQ        
 
Event 43  Girls 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          26.39  ZQ
          26.79  JO
          26.80  QUAL
          28.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Smith, Jackie             15 LBA-MR                 26.87      26.67 JO     
SILV - Division  
  1 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR      27.37      26.86 SILV   
  2 Mulligan, Nicole A        15 Ciy-MR                 27.28      26.98 SILV   
  3 Trinidad, Ayla            15 RedTails-MR            27.08      27.07 SILV   
  4 Deignan, Chelsea          15 Basc-MR                27.01      27.23 SILV   
  5 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR                27.95      27.60 SILV   
  6 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR    28.97      27.66 SILV   
  7 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR    27.81      27.75 SILV   
  8 Maksimiuk, Justina        17 Twisters-MR            27.90      27.83 SILV   
  9 Geissler, Heather         17 Wac-MR                 27.86      27.90 SILV   
 10 Geissler, Cristin         17 Wac-MR                 28.13      28.05 SILV   
 11 Mohammed, Averie J        15 NFS-MR                 27.71      28.12 SILV   
 12 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR    27.85      28.17 SILV   
 13 Escudero, Cynthia         15 RedTails-MR            28.28      28.35 SILV   
AGE - Division  
  1 Neverson, Khira A         15 RedTails-MR            28.23      28.60 AGE    
  2 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR                 28.89      28.61 AGE    
  3 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR    29.63      28.62 AGE    
  4 Worth, Kristen M          16 Express Swimming-MR    30.15      28.66 AGE    
  5 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR                 29.16      28.74 AGE    
  6 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR    28.31      28.78 AGE    
  7 McGowan, Jllian           15 Badger-MR              28.00      28.84 AGE    
  8 Suarez, Iliana            16 Ciy-MR                 29.49      28.97 AGE    
  9 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR                29.99      29.10 AGE    
 10 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR      28.76      29.33 AGE    
 11 Ortiz, Ciara              15 RedTails-MR            29.63      29.43 AGE    
 12 Deraris, Lindsay E        16 Express Swimming-MR    29.40      29.54 AGE    
 13 Pifalo, Jessica C         15 Wac-MR                 29.86      29.59 AGE    
 14 Medrano, Rosanna          15 RedTails-MR            29.43      29.91 AGE    
 15 Verrilli, Jeanne          16 Wac-MR                 29.12      30.19 AGE    
 16 Lau, Jessica              17 Twisters-MR            29.00      30.27 AGE    
 17 O'Connell, Christina A    15 Agua Swim Team-MR      30.59      30.40 AGE    
 18 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR    30.52      30.70 AGE    
 19 Lusher, Samantha R        17 Apex-MR                30.28      30.82 AGE    
 20 Lucey, Kerry A            15 Express Swimming-MR    31.93      31.05 AGE    
 21 Goodwin, Lauren           15 Basc-MR                31.82      31.13 AGE    
 22 Salinas, Katherine E      15 Agua Swim Team-MR      31.98      31.22 AGE    
 23 O'Connell, Caitlin        17 Agua Swim Team-MR      31.04      31.34 AGE    
 24 Kokoszka, Diana           15 Ciy-MR                 30.18      31.37 AGE    
 25 Alva, Angie               16 RedTails-MR            30.86      31.42 AGE    
 26 Doukas, Penny             15 LBA-MR                 32.50      31.54 AGE    
 27 Villegas, Joanna          15 RedTails-MR            30.46      31.56 AGE    
 28 Miller, Jenny A           16 Apex-MR                30.53      32.33 AGE    
 29 Callahan, Lauren S        16 Express Swimming-MR    33.00      32.81 AGE    
 30 Lozano, Gladys            15 RedTails-MR            31.61      34.05 AGE    
 31 Wong, Sherrinette S       15 NFS-MR                 35.81      34.58 AGE    
 32 Justo, Fercandy           15 RedTails-MR            34.58      35.40 AGE    
 33 Lau, Allison              15 Twisters-MR            35.00      35.98 AGE    
 
Event 44  Boys 15-18 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          23.19  ZQ
          23.79  JO
          23.80  QUAL
          26.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Duch, Jack                15 RedTails-MR            24.37      23.53 JO     
SILV - Division  
  1 Feeley, Dan               15 Badger-MR              24.65      24.12 SILV   
  2 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR      24.22      24.19 SILV   
  3 Narvaez, Marco            16 RedTails-MR            24.98      24.29 SILV   
  4 Kennon, Jack              16 Badger-MR              24.57      24.37 SILV   
  5 Khabibrakhmanov, Ildar    15 OWA-MR                 25.93      24.73 SILV   
  6 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR            24.60      24.75 SILV   
  7 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR      24.57      24.80 SILV   
  8 Lew, Michael              17 Badger-MR              24.39      24.87 SILV   
  9 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR            24.76      24.92 SILV   
 10 O'Connor, Michael         16 LBA-MR                 24.86      25.13 SILV   
 11 Gromling, Steven          16 LBA-MR                 25.49      25.22 SILV   
 12 Syatkin, Vitaliy V        16 Agua Swim Team-MR      25.93      25.25 SILV   
 13 Collins, Wyatt C          16 Badger-MR              25.00      25.27 SILV   
 14 Oxsitin, Konstantin       15 DSC-MR                 25.00      25.34 SILV   
 15 Lewis, Kitwane A          16 Twisters-MR            25.31      25.41 SILV   
 16 Kooperkamp, Nathanael     16 RedTails-MR            25.39      25.49 SILV   
 17 Kim, Daniel H             15 Ciy-MR                 25.78      25.55 SILV   
 18 Chen, Jeffrey             17 Twisters-MR            26.03      25.86 SILV   
 19 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR      25.14      25.89 SILV   
 20 Ching, Brian G            15 Twisters-MR            26.29      26.36 SILV   
 20 Rojtinnakorn, Arriya      17 Ciy-MR                 25.73      26.36 SILV   
 22 Belyanski, Yuri           15 Shy/ Seals-MR          28.32      26.41 SILV   
 23 Salzillo, Mark            15 Wac-MR                 27.53      26.54 SILV   
 24 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR            26.83      26.55 SILV   
AGE - Division  
  1 Dalessio, Michael         16 Basc-MR                27.12      26.63 AGE    
  2 Levy, Paul                16 DSC-MR                 26.00      26.79 AGE    
  3 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR            26.26      26.90 AGE    
  4 Shala, Nick               16 Apex-MR                29.91      27.10 AGE    
  5 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR                 27.05      27.20 AGE    
  6 Loja, Paolo A             18 Agua Swim Team-MR      27.60      27.24 AGE    
  7 Mitchell, Kadeem A        16 NFS-MR                 27.34      27.48 AGE    
  8 Shimunov, Meir M          15 Shy/ Seals-MR          27.81      27.77 AGE    
  9 Tam, Stephen              15 Ciy-MR                 27.07      27.84 AGE    
 10 Abraham, Ismail M         15 NFS-MR                 29.50      31.79 AGE    
 11 Joseph, Stephen A         15 NFS-MR                 36.00      31.89 AGE    
 
Event 45  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:09.59  ZQ
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:24.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Laskowski, Caroline       12 Twisters-MR          1:16.00    1:08.96 ZQ     
                  33.43     1:08.96 (35.53)                                        
JO - Division  
  1 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:11.23    1:10.72 JO     
                  35.24     1:10.72 (35.48)                                        
  2 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               1:13.24    1:11.27 JO     
                  34.63     1:11.27 (36.64)                                        
SILV - Division  
  1 Lindahl, Stephanie        12 LBA-MR               1:12.99    1:12.25 SILV   
                  35.69     1:12.25 (36.56)                                        
  2 McDonnell, Sophia         12 Wac-MR               1:13.01    1:12.42 SILV   
                  35.16     1:12.42 (37.26)                                        
  3 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:11.64    1:12.44 SILV   
                  35.41     1:12.44 (37.03)                                        
  4 Pereira, Ellyshia C       12 Ciy-MR               1:13.39    1:13.39 SILV   
                  35.42     1:13.39 (37.97)                                        
  5 Marmol, Janet             12 OWA-MR               1:12.19    1:13.57 SILV   
                  35.81     1:13.57 (37.76)                                        
  6 Goodwin, Lindsey A        11 Basc-MR              1:18.28    1:13.63 SILV   
                  36.61     1:13.63 (37.02)                                        
  7 Stefanello, Nicolette     11 LBA-MR               1:13.99    1:13.80 SILV   
                  36.04     1:13.80 (37.76)                                        
  8 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:15.09    1:13.89 SILV   
                  36.08     1:13.89 (37.81)                                        
  9 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          1:18.19    1:14.11 SILV   
                  35.99     1:14.11 (38.12)                                        
 10 Tucker, Annelisa C        11 Badger-MR            1:14.12    1:14.12 SILV   
                  35.91     1:14.12 (38.21)                                        
 11 Goco, Chryzl V            12 Ciy-MR               1:13.45    1:14.22 SILV   
 12 Castellano, Gabriella A   12 Wac-MR               1:13.05    1:14.55 SILV   
                  36.89     1:14.55 (37.66)                                        
 13 Geissler, Kim             12 Wac-MR               1:14.10    1:14.75 SILV   
                  36.22     1:14.75 (38.53)                                        
 14 Gibbons, Jenna            11 Basc-MR              1:20.00    1:15.01 SILV   
                  36.18     1:15.01 (38.83)                                        
 15 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR               1:18.27    1:16.16 SILV   
                  37.64     1:16.16 (38.52)                                        
 16 Henry, Olivia P           11 OWA-MR               1:16.61    1:16.60 SILV   
                  37.26     1:16.60 (39.34)                                        
 17 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR            1:17.83    1:16.73 SILV   
 18 Papetti, Zoe              11 LBA-MR               1:20.45    1:19.18 SILV   
                  37.96     1:19.18 (41.22)                                        
 19 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:17.66    1:19.21 SILV   
                  38.31     1:19.21 (40.90)                                        
 20 Senken, Natasha L         11 OWA-MR               1:27.39    1:19.57 SILV   
                  38.01     1:19.57 (41.56)                                        
 21 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:20.74    1:19.78 SILV   
                  38.92     1:19.78 (40.86)                                        
 22 Fufidio, Andrea L         12 Badger-MR            1:20.40    1:19.93 SILV   
                  39.35     1:19.93 (40.58)                                        
 23 Caputo, Krista            12 Wac-MR               1:17.95    1:20.01 SILV   
                  38.91     1:20.01 (41.10)                                        
 24 Landaw, Laura             12 Ciy-MR               1:19.06    1:20.43 SILV   
                  38.60     1:20.43 (41.83)                                        
 25 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:21.17    1:21.22 SILV   
                  40.25     1:21.22 (40.97)                                        
 26 Kennon, Nora M            11 Badger-MR            1:22.95    1:21.34 SILV   
                  41.13     1:21.34 (40.21)                                        
 27 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR               1:19.99    1:21.49 SILV   
                  39.92     1:21.49 (41.57)                                        
 27 Kilroy, Jacqueline C      12 Express Swimming-MR  1:24.08    1:21.49 SILV   
                  39.27     1:21.49 (42.22)                                        
 29 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR  1:19.37    1:21.70 SILV   
                  39.71     1:21.70 (41.99)                                        
 30 Filardi, Victoria L       12 OWA-MR               1:22.51    1:21.91 SILV   
                  40.08     1:21.91 (41.83)                                        
 31 Hutchinson, Briana R      12 NFS-MR               1:22.15    1:22.41 SILV   
 32 Tam, Carol                11 Basc-MR              1:26.02    1:22.45 SILV   
                  39.54     1:22.45 (42.91)                                        
 33 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            1:30.00    1:22.84 SILV   
                  41.04     1:22.84 (41.80)                                        
 34 Maloney, Erin C           11 Wac-MR               1:22.54    1:23.90 SILV   
                  40.95     1:23.90 (42.95)                                        
AGE - Division  
  1 Onah, Kimberly            12 Wac-MR               1:23.38    1:25.47 AGE    
                  41.30     1:25.47 (44.17)                                        
  2 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR               1:27.78    1:26.62 AGE    
                1:26.96         1:26.62 ( )                                        
  3 Kostyleva, Polena A       12 Shy/ Seals-MR        1:25.34    1:26.82 AGE    
                  40.78     1:26.82 (46.04)                                        
  4 Young, Kayla M            11 OWA-MR               1:29.25    1:27.22 AGE    
                  42.69     1:27.22 (44.53)                                        
  5 Macron, Eileen M          11 Wac-MR               1:33.31    1:27.86 AGE    
                  42.42     1:27.86 (45.44)                                        
  6 D'Angelo, Stephanie       11 Basc-MR              1:26.51    1:28.23 AGE    
  7 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR  1:28.62    1:28.75 AGE    
                  44.00     1:28.75 (44.75)                                        
  8 Narvaez, Lucia            12 RedTails-MR          1:34.90    1:30.38 AGE    
  9 Morici, Amanda            12 OWA-MR               1:28.11    1:30.51 AGE    
                  43.48     1:30.51 (47.03)                                        
 10 Kearns, Emily R           12 Express Swimming-MR  1:28.20    1:31.06 AGE    
                  45.65     1:31.06 (45.41)                                        
 11 Cain, Aine I              11 Badger-MR            1:34.47    1:31.13 AGE    
                  46.15     1:31.13 (44.98)                                        
 12 Delane, Jordan F          11 Badger-MR            1:33.57    1:31.55 AGE    
                  44.11     1:31.55 (47.44)                                        
 13 Alston, Neka              11 LBA-MR               1:37.23    1:32.36 AGE    
 14 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR              1:33.24    1:33.55 AGE    
                  46.43     1:33.55 (47.12)                                        
 15 Christie, Emma            11 LBA-MR               1:41.82    1:34.82 AGE    
 16 Fortson, Amber D          11 RedTails-MR          1:37.13    1:35.50 AGE    
                  45.15     1:35.50 (50.35)                                        
 17 Tsenter, Anna             12 Shy/ Seals-MR        1:32.43    1:37.26 AGE    
                  44.91     1:37.26 (52.35)                                        
 18 Deignan, Hannah           11 Basc-MR              1:37.41    1:40.61 AGE    
                  48.94     1:40.61 (51.67)                                        
 19 Haugh, Clare M            12 OWA-MR               1:41.64    1:40.94 AGE    
 20 Hughes, Cathryna          11 LBA-MR               1:48.50    1:42.55 AGE    
                  45.75     1:42.55 (56.80)                                        
 21 Medakovich, Tessa         11 US Swimming-US       1:39.52    1:42.80 AGE    
                  48.75     1:42.80 (54.05)                                        
 22 Alva, Connie              12 RedTails-MR          1:45.14    1:43.17 AGE    
                  50.04     1:43.17 (53.13)                                        
 23 Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR        NT    1:43.38 AGE    
                  50.56     1:43.38 (52.82)                                        
 24 Fletcher, Monifa A        12 NFS-MR               1:45.00    1:44.34 AGE    
 25 Mason, Stephanie A        11 NFS-MR               2:05.00    1:48.26 AGE    
 -- Vivas, Adrianne B         12 Basc-MR              1:44.72         DQ        
                  48.60          DQ (53.03)                                        
 -- Rezler, Gabriella M       11 Express Swimming-MR       NT         DQ        
                  47.82          DQ (56.55)                                        
 -- Solovyeva, Vika           11 Shy/ Seals-MR        1:36.19         DQ        
                  40.77          DQ (44.80)                                        
 -- Tusa, Kayla M             11 Express Swimming-MR  1:45.28         DQ        
                  48.02          DQ (51.07)                                        
 
Event 46  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:10.59  ZQ
        1:12.09  JO
        1:12.10  QUAL
        1:25.79  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  1:12.51    1:12.51 SILV   
                  35.15     1:12.51 (37.36)                                        
  2 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR               1:13.07    1:13.02 SILV   
                  35.75     1:13.02 (37.27)                                        
  3 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               1:17.36    1:13.05 SILV   
                  35.33     1:13.05 (37.72)                                        
  4 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              1:15.35    1:14.95 SILV   
                  36.31     1:14.95 (38.64)                                        
  5 Kostelec, Nick            12 LBA-MR               1:16.13    1:15.05 SILV   
                  36.98     1:15.05 (38.07)                                        
  6 Leahey, Ryan              12 LBA-MR               1:17.30    1:15.66 SILV   
                  37.42     1:15.66 (38.24)                                        
  7 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  1:17.82    1:17.22 SILV   
                  38.34     1:17.22 (38.88)                                        
  8 Eid, Alex                 11 Badger-MR            1:18.77    1:17.34 SILV   
                  37.05     1:17.34 (40.29)                                        
  9 Grosman, Robert           11 Shy/ Seals-MR        1:21.57    1:17.41 SILV   
                  37.47     1:17.41 (39.94)                                        
 10 Hogan, Brett R            11 Badger-MR            1:19.94    1:17.51 SILV   
                  38.01     1:17.51 (39.50)                                        
 11 Vaynblat, Allen L         11 Shy/ Seals-MR        1:16.67    1:18.42 SILV   
 12 Bernstein, Joby B         11 Badger-MR            1:22.73    1:18.47 SILV   
                  37.76     1:18.47 (40.71)                                        
 13 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:18.76    1:18.92 SILV   
 14 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR  1:18.01    1:19.14 SILV   
                  38.61     1:19.14 (40.53)                                        
 15 Sack, Danny C             12 OWA-MR               1:20.16    1:20.48 SILV   
                  39.64     1:20.48 (40.84)                                        
 16 Towne, Mitchell R         11 Badger-MR            1:24.76    1:20.49 SILV   
                  39.08     1:20.49 (41.41)                                        
 17 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  1:28.17    1:21.07 SILV   
                  40.67     1:21.07 (40.40)                                        
 18 Lian, Alec                11 Basc-MR              1:32.90    1:21.51 SILV   
                  40.64     1:21.51 (40.87)                                        
 19 Zuo, Vance                11 OWA-MR               1:22.45    1:21.82 SILV   
                  40.36     1:21.82 (41.46)                                        
 20 Popov, Nikita A           12 Apex-MR              1:28.40    1:21.98 SILV   
                  38.73     1:21.98 (43.25)                                        
 21 Tseyko, Alexander         12 Shy/ Seals-MR        1:20.65    1:24.16 SILV   
                  40.41     1:24.16 (43.75)                                        
 22 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR          1:20.00    1:24.78 SILV   
                  39.68     1:24.78 (45.10)                                        
 23 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR          1:28.76    1:25.32 SILV   
                  41.93     1:25.32 (43.39)                                        
 24 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR        1:30.97    1:25.37 SILV   
 -- Malarczyk, Peter          11 Badger-MR            1:28.86         DQ        
                  42.39          DQ (42.89)                                        
AGE - Division  
  1 Elassad, Michael          12 Basc-MR              1:29.90    1:26.09 AGE    
                  42.62     1:26.09 (43.47)                                        
  2 Gassert, Steven P         11 Express Swimming-MR  1:40.00    1:26.63 AGE    
                  41.88     1:26.63 (44.75)                                        
  3 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               1:39.47    1:27.51 AGE    
                  41.47     1:27.51 (46.04)                                        
  4 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR              1:34.33    1:30.28 AGE    
                  44.09     1:30.28 (46.19)                                        
  5 Briskman, Eugene          11 Shy/ Seals-MR        1:35.43    1:33.13 AGE    
                  44.44     1:33.13 (48.69)                                        
  6 Gladstein, Val            11 Shy/ Seals-MR        1:45.67    1:33.17 AGE    
                  42.91     1:33.17 (50.26)                                        
  7 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        1:24.23    1:36.69 AGE    
                  46.34     1:36.69 (50.35)                                        
  8 Szkolnicki, Mark          12 Apex-MR              1:34.73    1:36.73 AGE    
                  46.79     1:36.73 (49.94)                                        
  9 Gak, Milos M              12 US Swimming-US       1:37.00    1:37.55 AGE    
                  46.82     1:37.55 (50.73)                                        
 
Event 47  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:06.29  ZQ
        1:06.49  JO
        1:06.50  QUAL
        1:13.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Trinidad, Ayla            15 RedTails-MR          1:07.07    1:06.03 ZQ     
                  32.73     1:06.03 (33.30)                                        
SILV - Division  
  1 Casado, Laurie            15 Ciy-MR               1:07.93    1:07.42 SILV   
                  33.59     1:07.42 (33.83)                                        
  2 Smith, Jackie             15 LBA-MR               1:12.05    1:07.75 SILV   
                  33.57     1:07.75 (34.18)                                        
  3 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  1:08.00    1:08.11 SILV   
                  33.38     1:08.11 (34.73)                                        
  4 McGowan, Jllian           15 Badger-MR            1:08.00    1:08.17 SILV   
                  33.50     1:08.17 (34.67)                                        
  5 Quach, Michele            18 Apex-MR              1:06.91    1:08.34 SILV   
                  32.98     1:08.34 (35.36)                                        
  6 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          1:10.09    1:08.87 SILV   
                  33.64     1:08.87 (35.23)                                        
  7 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  1:07.97    1:09.48 SILV   
                  34.10     1:09.48 (35.38)                                        
  8 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  1:10.22    1:10.05 SILV   
                  34.47     1:10.05 (35.58)                                        
  9 Ortiz, Ciara              15 RedTails-MR          1:10.51    1:10.13 SILV   
                  34.25     1:10.13 (35.88)                                        
 10 Mulligan, Nicole A        15 Ciy-MR               1:09.33    1:10.28 SILV   
                  34.08     1:10.28 (36.20)                                        
 11 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR  1:15.52    1:12.01 SILV   
                  35.39     1:12.01 (36.62)                                        
 12 Escudero, Cynthia         15 RedTails-MR          1:13.50    1:12.25 SILV   
                  35.07     1:12.25 (37.18)                                        
 13 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  1:09.50    1:12.34 SILV   
                  35.00     1:12.34 (37.34)                                        
 14 Geissler, Heather         17 Wac-MR               1:09.12    1:12.43 SILV   
                  34.38     1:12.43 (38.05)                                        
 15 Geissler, Cristin         17 Wac-MR               1:12.34    1:12.49 SILV   
                  34.73     1:12.49 (37.76)                                        
 16 Medrano, Rosanna          15 RedTails-MR          1:12.18    1:13.06 SILV   
                  35.59     1:13.06 (37.47)                                        
AGE - Division  
  1 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  1:14.09    1:13.50 AGE    
                  36.35     1:13.50 (37.15)                                        
  2 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR               1:12.91    1:13.91 AGE    
                  36.66     1:13.91 (37.25)                                        
  3 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    1:11.39    1:13.98 AGE    
                  35.94     1:13.98 (38.04)                                        
  4 Lusher, Samantha R        17 Apex-MR              1:16.69    1:14.70 AGE    
                  36.22     1:14.70 (38.48)                                        
  5 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              1:15.13    1:15.04 AGE    
                  36.21     1:15.04 (38.83)                                        
  6 Verrilli, Jeanne          16 Wac-MR               1:15.31    1:15.44 AGE    
                  37.35     1:15.44 (38.09)                                        
  7 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              1:16.02    1:15.72 AGE    
                  36.88     1:15.72 (38.84)                                        
  8 Kokoszka, Diana           15 Ciy-MR               1:14.91    1:15.95 AGE    
                  36.37     1:15.95 (39.58)                                        
  9 Villegas, Joanna          15 RedTails-MR          1:15.94    1:16.70 AGE    
                  37.68     1:16.70 (39.02)                                        
 10 Landaw, Grace E           16 Ciy-MR               1:16.55    1:17.92 AGE    
                  37.17     1:17.92 (40.75)                                        
 11 Miller, Caroline          16 LBA-MR               1:18.70    1:17.94 AGE    
                  38.43     1:17.94 (39.51)                                        
 12 Suarez, Iliana            16 Ciy-MR               1:15.83    1:18.83 AGE    
                  38.56     1:18.83 (40.27)                                        
 13 Justo, Fercandy           15 RedTails-MR          1:20.15    1:22.17 AGE    
                  39.89     1:22.17 (42.28)                                        
 14 Lucey, Kerry A            15 Express Swimming-MR  1:24.61    1:22.38 AGE    
                  39.25     1:22.38 (43.13)                                        
 15 Doukas, Penny             15 LBA-MR               1:29.83    1:26.08 AGE    
                  42.51     1:26.08 (43.57)                                        
 16 Lozano, Gladys            15 RedTails-MR          1:24.91    1:27.97 AGE    
                  42.18     1:27.97 (45.79)                                        
 17 Goodwin, Lauren           15 Basc-MR              1:28.75    1:28.59 AGE    
                  42.52     1:28.59 (46.07)                                        
 18 Lau, Allison              15 Twisters-MR          1:21.00    1:29.25 AGE    
                  43.65     1:29.25 (45.60)                                        
 19 Wong, Sherrinette S       15 NFS-MR               1:33.64    1:36.51 AGE    
                  47.99     1:36.51 (48.52)                                        
 20 Callahan, Lauren S        16 Express Swimming-MR  1:25.00    1:38.03 AGE    
                  46.36     1:38.03 (51.67)                                        
 
Event 48  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
          58.69  ZQ
        1:00.49  JO
        1:00.50  QUAL
        1:06.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Kenny, Greg               18 Badger-MR            1:01.05      58.54 ZQ     
                  28.25       58.54 (30.29)                                        
SILV - Division  
  1 Olwell, Christopher       16 Ciy-MR               1:01.15    1:00.94 SILV   
                  29.32     1:00.94 (31.62)                                        
  2 Kennon, Jack              16 Badger-MR            1:03.57    1:02.37 SILV   
                  30.08     1:02.37 (32.29)                                        
  3 Kim, Daniel H             15 Ciy-MR               1:02.35    1:03.16 SILV   
                  30.61     1:03.16 (32.55)                                        
  4 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  1:04.19    1:03.24 SILV   
                  30.33     1:03.24 (32.91)                                        
  5 Chen, Jeffrey             17 Twisters-MR          1:05.51    1:04.90 SILV   
                  30.97     1:04.90 (33.93)                                        
  6 Narvaez, Marco            16 RedTails-MR          1:09.47    1:05.88 SILV   
                  32.67     1:05.88 (33.21)                                        
AGE - Division  
  1 Shimunov, Meir M          15 Shy/ Seals-MR        1:06.78    1:07.61 AGE    
                  32.92     1:07.61 (34.69)                                        
  2 Mamorsky, Mitchel A       15 Shy/ Seals-MR        1:07.06    1:09.05 AGE    
                  33.11     1:09.05 (35.94)                                        
  3 Schroder, Ryan            16 Basc-MR              1:08.45    1:10.42 AGE    
                  34.32     1:10.42 (36.10)                                        
  4 Ching, Brian G            15 Twisters-MR          1:12.07    1:12.39 AGE    
                  34.82     1:12.39 (37.57)                                        
  5 Shala, Nick               16 Apex-MR              1:11.57    1:12.70 AGE    
                  34.95     1:12.70 (37.75)                                        
  6 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR          1:14.80    1:14.79 AGE    
                  36.05     1:14.79 (38.74)                                        
  7 Loja, Paolo A             18 Agua Swim Team-MR    1:21.67    1:18.10 AGE    
                  37.57     1:18.10 (40.53)                                        
  8 Joseph, Stephen A         15 NFS-MR               1:37.71    1:45.48 AGE    
 
Event 49  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          30.69  ZQ
          31.79  JO
          31.80  QUAL
          37.19  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR    31.81      31.74 JO     
SILV - Division  
  1 Gavin, Kara C             12 Wac-MR                 32.64      32.33 SILV   
  2 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 33.51      32.40 SILV   
  3 Geissler, Kim             12 Wac-MR                 32.66      33.10 SILV   
  4 Dodge, Tara E             11 OWA-MR                 33.28      33.22 SILV   
  5 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR              33.31      33.32 SILV   
  6 Pereira, Ellyshia C       12 Ciy-MR                 32.42      33.85 SILV   
  7 Marmol, Janet             12 OWA-MR                 33.79      33.93 SILV   
  8 Zoine, Jackie T           12 Express Swimming-MR    34.54      34.00 SILV   
  9 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR                 36.01      34.31 SILV   
 10 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR            33.73      34.34 SILV   
 11 Caputo, Krista            12 Wac-MR                 34.07      34.96 SILV   
 12 Laskowski, Caroline       12 Twisters-MR            34.89      35.05 SILV   
 13 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR    34.94      35.10 SILV   
 14 Fufidio, Andrea L         12 Badger-MR              34.69      35.59 SILV   
 15 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    35.81      35.81 SILV   
 16 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR                 34.88      36.30 SILV   
 17 Daboudet, Oriane          12 NYCC-MR                36.34      36.44 SILV   
 18 Henry, Olivia P           11 OWA-MR                 36.82      36.70 SILV   
 19 Kennon, Nora M            11 Badger-MR              37.07      36.71 SILV   
 20 Zaretskaia, Ekaterina     12 Shy/ Seals-MR          36.01      36.73 SILV   
 21 Young, Kayla M            11 OWA-MR                 35.83      36.76 SILV   
 22 Senken, Natasha L         11 OWA-MR                 38.01      36.88 SILV   
 23 Geiselman, Rebekah        12 LBA-MR                 37.90      37.15 SILV   
 24 Filardi, Victoria L       12 OWA-MR                 37.14      37.17 SILV   
AGE - Division  
  1 Kilroy, Jacqueline C      12 Express Swimming-MR    37.84      37.35 AGE    
  2 Tucker, Annelisa C        11 Badger-MR              36.19      37.60 AGE    
  3 Morici, Amanda            12 OWA-MR                 37.63      37.81 AGE    
  4 Fortson, Amber D          11 RedTails-MR            44.63      38.01 AGE    
  5 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR              37.78      38.20 AGE    
  6 Martinessi, Alexandra     11 LBA-MR                 40.54      39.54 AGE    
  7 Maloney, Erin C           11 Wac-MR                 40.74      39.87 AGE    
  8 Hutchinson, Briana R      12 NFS-MR                 38.64      40.17 AGE    
  9 Kostyleva, Polena A       12 Shy/ Seals-MR          40.86      40.74 AGE    
 10 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR                 39.84      41.17 AGE    
 11 Kearns, Emily R           12 Express Swimming-MR    42.47      42.06 AGE    
 12 Merchan, Denise           11 Twisters-MR            42.39      42.66 AGE    
 13 Kelly, Corinne            12 LBA-MR                 43.00      42.70 AGE    
 14 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR                48.21      43.39 AGE    
 15 Rasquin, Megan E          12 Express Swimming-MR    45.08      43.82 AGE    
 16 Macron, Eileen M          11 Wac-MR                 48.09      44.05 AGE    
 17 Narvaez, Lucia            12 RedTails-MR            43.47      45.25 AGE    
 18 Fletcher, Safiya A        11 NFS-MR                 58.00      45.95 AGE    
 19 Tsenter, Anna             12 Shy/ Seals-MR          48.68      47.57 AGE    
 20 Haugh, Clare M            12 OWA-MR                 44.82      48.57 AGE    
 21 Smith, Chelsey            12 RedTails-MR            48.00      48.92 AGE    
 22 Tusa, Kayla M             11 Express Swimming-MR    53.26      49.44 AGE    
 23 Berroa, Gabriela          12 RedTails-MR            48.60      50.37 AGE    
 24 Alva, Connie              12 RedTails-MR            51.51      52.06 AGE    
 25 Mason, Stephanie A        11 NFS-MR                 55.07      52.80 AGE    
 26 Rezler, Gabriella M       11 Express Swimming-MR    50.00      55.58 AGE    
 27 Mittman, Celeste          12 RedTails-MR            52.40      55.91 AGE    
 28 Abraham, Khadija Z        11 NFS-MR               1:05.00    1:01.98 AGE    
 
Event 50  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          31.29  ZQ
          32.09  JO
          32.10  QUAL
          39.69  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Quintin, Hector H         11 LBA-MR                 33.30      31.59 JO     
SILV - Division  
  1 Kostelec, Nick            12 LBA-MR                 33.21      32.54 SILV   
  2 Leahey, Ryan              12 LBA-MR                 32.87      32.68 SILV   
  3 Eid, Alex                 11 Badger-MR              33.03      32.71 SILV   
  4 Lin, Kevin                11 Twisters-MR            34.94      33.61 SILV   
  5 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR                35.49      34.32 SILV   
  6 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR            35.58      34.88 SILV   
  7 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR    36.09      35.62 SILV   
  8 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR              37.24      36.18 SILV   
  9 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR                35.77      36.41 SILV   
 10 Hogan, Brett R            11 Badger-MR              37.33      36.79 SILV   
 11 Bernstein, Joby B         11 Badger-MR              35.96      36.82 SILV   
 12 Zuo, Vance                11 OWA-MR                 40.45      37.34 SILV   
 13 Sack, Danny C             12 OWA-MR                 36.39      37.37 SILV   
 14 Elie, Daniel              12 RedTails-MR            41.99      37.65 SILV   
 15 Gassert, Steven P         11 Express Swimming-MR    38.77      37.78 SILV   
 16 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR                 35.82      37.89 SILV   
 17 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR    36.75      37.94 SILV   
 18 Kotlyar, Kevin            12 Shy/ Seals-MR          39.36      38.20 SILV   
 19 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR          38.07      38.54 SILV   
AGE - Division  
  1 Anderson, Anthony M       12 NFS-MR                 41.25      39.90 AGE    
  2 Burke, Christopher M      11 OWA-MR                 39.46      40.25 AGE    
  3 Matskovsky, Michael       12 Basc-MR                42.79      41.68 AGE    
  4 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR                52.73      42.06 AGE    
  5 Towne, Mitchell R         11 Badger-MR              43.68      42.20 AGE    
  6 Briskman, Eugene          11 Shy/ Seals-MR          44.53      44.82 AGE    
  7 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR    55.24      45.68 AGE    
  8 Berker, Allen             12 DSC-MR                    NT      45.90 AGE    
  9 Gladstein, Val            11 Shy/ Seals-MR          43.96      47.66 AGE    
 10 Chen, Zhaoyu              12 RedTails-MR            48.09      49.30 AGE    
 -- Negash, Brook             11 Apex-MR              1:02.06         DQ        
 -- Rakhnyansky, Irvin        11 Shy/ Seals-MR          49.76         DQ        
 -- Szkolnicki, Mark          12 Apex-MR                45.47         DQ        
 
Event 51  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.49  ZQ
        1:05.99  JO
        1:06.00  QUAL
        1:12.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    1:08.16    1:06.01 SILV   
                  30.26     1:06.01 (35.75)                                        
  2 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR  1:06.91    1:07.08 SILV   
                  31.08     1:07.08 (36.00)                                        
  3 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR  1:07.59    1:07.19 SILV   
                  31.05     1:07.19 (36.14)                                        
  4 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:16.57    1:08.13 SILV   
                  31.75     1:08.13 (36.38)                                        
  5 Smith, Jackie             15 LBA-MR               1:09.48    1:08.62 SILV   
                  32.15     1:08.62 (36.47)                                        
  6 Casado, Laurie            15 Ciy-MR               1:07.40    1:08.84 SILV   
                  31.85     1:08.84 (36.99)                                        
  7 Trinidad, Ayla            15 RedTails-MR          1:06.09    1:09.06 SILV   
                  31.83     1:09.06 (37.23)                                        
  8 Maksimiuk, Justina        17 Twisters-MR          1:11.47    1:09.59 SILV   
                  32.36     1:09.59 (37.23)                                        
  9 Worth, Kristen M          16 Express Swimming-MR  1:13.60    1:10.00 SILV   
                  32.94     1:10.00 (37.06)                                        
 10 Wong, Bethany K           17 Twisters-MR          1:08.00    1:10.36 SILV   
                  31.99     1:10.36 (38.37)                                        
 11 Geissler, Cristin         17 Wac-MR               1:13.09    1:12.10 SILV   
                  32.35     1:12.10 (39.75)                                        
AGE - Division  
  1 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR               1:09.93    1:12.93 AGE    
                  33.30     1:12.93 (39.63)                                        
  2 Pifalo, Jessica C         15 Wac-MR               1:18.50    1:13.42 AGE    
                  33.35     1:13.42 (40.07)                                        
  3 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR               1:16.79    1:15.15 AGE    
                  34.64     1:15.15 (40.51)                                        
  4 O'Connell, Christina A    15 Agua Swim Team-MR    1:14.78    1:15.79 AGE    
                  35.49     1:15.79 (40.30)                                        
  5 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              1:14.85    1:16.41 AGE    
                  36.05     1:16.41 (40.36)                                        
  6 Ortiz, Ciara              15 RedTails-MR          1:10.09    1:16.96 AGE    
                  35.05     1:16.96 (41.91)                                        
  7 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              1:17.08    1:17.42 AGE    
                  34.38     1:17.42 (43.04)                                        
  8 O'Connell, Caitlin        17 Agua Swim Team-MR    1:17.58    1:18.50 AGE    
                  36.16     1:18.50 (42.34)                                        
  9 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  1:19.44    1:19.04 AGE    
                  37.76     1:19.04 (41.28)                                        
 10 Neverson, Khira A         15 RedTails-MR          1:14.24    1:19.25 AGE    
                  34.65     1:19.25 (44.60)                                        
 11 Medrano, Rosanna          15 RedTails-MR          1:21.57    1:19.73 AGE    
                  36.75     1:19.73 (42.98)                                        
 12 Mohammed, Averie J        15 NFS-MR               1:28.61    1:24.62 AGE    
                  37.04     1:24.62 (47.58)                                        
 13 Lucey, Kerry A            15 Express Swimming-MR  1:29.92    1:25.85 AGE    
                  38.18     1:25.85 (47.67)                                        
 14 Alva, Angie               16 RedTails-MR          1:22.10    1:27.75 AGE    
                  40.44     1:27.75 (47.31)                                        
 15 Justo, Fercandy           15 RedTails-MR          1:26.97    1:29.21 AGE    
                  41.21     1:29.21 (48.00)                                        
 
Event 52  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          58.89  ZQ
          58.99  JO
          59.00  QUAL
        1:05.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR      59.44      58.52 ZQ     
                  26.71       58.52 (31.81)                                        
  2 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR    1:02.44      58.68 ZQ     
                  26.60       58.68 (32.08)                                        
SILV - Division  
  1 Duch, Jack                15 RedTails-MR          1:04.09    1:00.78 SILV   
                  28.40     1:00.78 (32.38)                                        
  2 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR            59.50    1:01.03 SILV   
                  28.09     1:01.03 (32.94)                                        
  3 Narvaez, Marco            16 RedTails-MR          1:03.20    1:01.55 SILV   
                  28.58     1:01.55 (32.97)                                        
  4 Chen, Jeffrey             17 Twisters-MR          1:01.00    1:02.15 SILV   
                  28.25     1:02.15 (33.90)                                        
  5 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    1:02.98    1:02.54 SILV   
                  28.73     1:02.54 (33.81)                                        
  6 Syatkin, Vitaliy V        16 Agua Swim Team-MR    1:04.66    1:04.21 SILV   
                  29.64     1:04.21 (34.57)                                        
  7 Olwell, Christopher       16 Ciy-MR               1:04.33    1:04.41 SILV   
                  30.36     1:04.41 (34.05)                                        
  8 Gromling, Steven          16 LBA-MR               1:04.69    1:04.61 SILV   
                  29.79     1:04.61 (34.82)                                        
  9 Oxsitin, Konstantin       15 DSC-MR               1:05.00    1:04.86 SILV   
                  29.64     1:04.86 (35.22)                                        
 10 Khabibrakhmanov, Ildar    15 OWA-MR               1:06.32    1:05.39 SILV   
                  30.15     1:05.39 (35.24)                                        
 11 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              1:07.43    1:05.48 SILV   
                  30.61     1:05.48 (34.87)                                        
AGE - Division  
  1 Rojtinnakorn, Arriya      17 Ciy-MR               1:06.17    1:05.91 AGE    
                  29.78     1:05.91 (36.13)                                        
  2 Loja, Paolo A             18 Agua Swim Team-MR    1:08.68    1:06.54 AGE    
                  30.89     1:06.54 (35.65)                                        
  3 O'Connor, Michael         16 LBA-MR               1:06.46    1:06.94 AGE    
                  31.35     1:06.94 (35.59)                                        
  4 Collins, Wyatt C          16 Badger-MR            1:11.55    1:07.68 AGE    
                  31.77     1:07.68 (35.91)                                        
  5 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    1:10.11    1:08.77 AGE    
                  30.70     1:08.77 (38.07)                                        
  6 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              1:08.93    1:08.78 AGE    
                  31.31     1:08.78 (37.47)                                        
  7 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  1:08.30    1:09.22 AGE    
                  31.19     1:09.22 (38.03)                                        
  8 Dalessio, Michael         16 Basc-MR              1:10.00    1:09.72 AGE    
                  32.69     1:09.72 (37.03)                                        
  9 Belyanski, Yuri           15 Shy/ Seals-MR        1:12.20    1:10.52 AGE    
                  32.12     1:10.52 (38.40)                                        
 10 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR               1:11.64    1:12.62 AGE    
                  31.70     1:12.62 (40.92)                                        
 11 Mamorsky, Mitchel A       15 Shy/ Seals-MR        1:19.36    1:15.00 AGE    
                  34.26     1:15.00 (40.74)                                        
 12 Salzillo, Mark            15 Wac-MR               1:31.60    1:17.86 AGE    
                  35.75     1:17.86 (42.11)                                        
 
Event 53  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:28.19  ZQ
        2:32.29  JO
        2:32.30  QUAL
        2:54.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:37.02    2:27.08 ZQ     
                  31.42     1:07.81 (36.39)     1:52.93 (45.12)     2:27.08 (34.15)
  2 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  2:30.51    2:27.61 ZQ     
                  32.51     1:11.01 (38.50)     1:54.72 (43.71)     2:27.61 (32.89)
SILV - Division  
  1 Geissler, Kim             12 Wac-MR               2:34.68    2:35.10 SILV   
                  34.01     1:14.47 (40.46)     2:02.67 (48.20)     2:35.10 (32.43)
  2 Marmol, Janet             12 OWA-MR               2:35.56    2:36.96 SILV   
                  35.70     1:16.50 (40.80)     2:02.67 (46.17)     2:36.96 (34.29)
  3 McDonnell, Sophia         12 Wac-MR               2:40.45    2:37.43 SILV   
                  35.07     1:14.77 (39.70)     2:03.99 (49.22)     2:37.43 (33.44)
  4 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               2:40.46    2:37.47 SILV   
                  35.11     1:14.89 (39.78)     2:03.66 (48.77)     2:37.47 (33.81)
  5 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          2:39.43    2:38.34 SILV   
                  34.27     1:14.28 (40.01)     2:02.61 (48.33)     2:38.34 (35.73)
  6 Stefanello, Nicolette     11 LBA-MR               2:39.39    2:39.03 SILV   
                  35.87     1:14.51 (38.64)     2:02.61 (48.10)     2:39.03 (36.42)
  7 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          2:35.76    2:39.28 SILV   
                  34.88     1:14.97 (40.09)     2:03.19 (48.22)     2:39.28 (36.09)
  8 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               2:41.96    2:41.48 SILV   
                  34.03     1:17.37 (43.34)     2:05.80 (48.43)     2:41.48 (35.68)
  9 Lindahl, Stephanie        12 LBA-MR               2:43.69    2:42.62 SILV   
                  36.89     1:17.87 (40.98)     2:07.03 (49.16)     2:42.62 (35.59)
 10 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  2:44.53    2:42.78 SILV   
                  37.60     1:19.92 (42.32)     2:05.41 (45.49)     2:42.78 (37.37)
 11 Daboudet, Oriane          12 NYCC-MR              2:43.39    2:42.93 SILV   
                  37.86     1:21.18 (43.32)     2:07.47 (46.29)     2:42.93 (35.46)
 12 Goco, Chryzl V            12 Ciy-MR               2:48.23    2:43.87 SILV   
                  33.52     1:14.66 (41.14)     2:04.15 (49.49)     2:43.87 (39.72)
 13 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  2:47.08    2:43.97 SILV   
                  35.34     1:18.26 (42.92)     2:08.49 (50.23)     2:43.97 (35.48)
 14 Fufidio, Andrea L         12 Badger-MR            2:48.10    2:44.25 SILV   
                  35.93     1:18.63 (42.70)     2:08.22 (49.59)     2:44.25 (36.03)
 15 Dodge, Tara E             11 OWA-MR               2:49.22    2:45.62 SILV   
                  36.08     1:17.87 (41.79)     2:07.90 (50.03)     2:45.62 (37.72)
 16 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  2:48.74    2:45.82 SILV   
                  37.01     1:21.70 (44.69)     2:10.00 (48.30)     2:45.82 (35.82)
 17 Goodwin, Lindsey A        11 Basc-MR              2:59.72    2:47.99 SILV   
                  38.85     1:20.12 (41.27)     2:11.74 (51.62)     2:47.99 (36.25)
 18 Tucker, Annelisa C        11 Badger-MR            2:54.84    2:49.08 SILV   
                  38.30     1:19.99 (41.69)     2:12.18 (52.19)     2:49.08 (36.90)
 19 Caputo, Krista            12 Wac-MR               2:41.84    2:50.57 SILV   
                  37.60     1:22.11 (44.51)     2:15.49 (53.38)     2:50.57 (35.08)
 20 Papetti, Zoe              11 LBA-MR               2:55.60    2:50.93 SILV   
                  37.05     1:21.11 (44.06)     2:13.56 (52.45)     2:50.93 (37.37)
 21 Castellano, Gabriella A   12 Wac-MR               2:54.98    2:51.45 SILV   
                  38.16     1:20.67 (42.51)     2:13.20 (52.53)     2:51.45 (38.25)
 -- Gibbons, Jenna            11 Basc-MR              2:35.14         DQ        
                  33.19     1:13.42 (40.23)     1:59.04 (45.62)          DQ (35.71)
AGE - Division  
  1 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR               2:58.78    2:56.79 AGE    
                  39.61     1:26.09 (46.48)     2:21.84 (55.75)     2:56.79 (34.95)
  2 Zoine, Jackie T           12 Express Swimming-MR  3:12.67    2:58.44 AGE    
                  36.74     1:29.02 (52.28)     2:17.43 (48.41)     2:58.44 (41.01)
  3 Zaretskaia, Ekaterina     12 Shy/ Seals-MR        2:54.35    2:58.66 AGE    
                  37.40     1:23.01 (45.61)     2:14.86 (51.85)     2:58.66 (43.80)
  3 Tam, Carol                11 Basc-MR              3:06.72    2:58.66 AGE    
                  41.82     1:27.96 (46.14)     2:17.56 (49.60)     2:58.66 (41.10)
  5 Kilroy, Jacqueline C      12 Express Swimming-MR  2:59.42    2:59.35 AGE    
                  39.63     1:23.01 (43.38)     2:18.33 (55.32)     2:59.35 (41.02)
  6 Brady, Megan              11 LBA-MR               3:04.44    2:59.58 AGE    
                  42.31     1:29.30 (46.99)     2:19.15 (49.85)     2:59.58 (40.43)
  7 Onah, Kimberly            12 Wac-MR               3:03.16    3:01.19 AGE    
                  39.59     1:25.42 (45.83)     2:19.02 (53.60)     3:01.19 (42.17)
  8 Landaw, Laura             12 Ciy-MR               2:56.31    3:03.34 AGE    
                  39.86     1:23.51 (43.65)     2:20.25 (56.74)     3:03.34 (43.09)
  9 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            3:10.00    3:03.84 AGE    
                  40.58     1:30.10 (49.52)     2:22.16 (52.06)     3:03.84 (41.68)
 10 Maloney, Erin C           11 Wac-MR               3:11.69    3:04.28 AGE    
                  42.26     1:25.96 (43.70)   2:26.25 (1:00.29)     3:04.28 (38.03)
 -- Kostyleva, Polena A       12 Shy/ Seals-MR        3:04.35         DQ        
                  40.88     1:26.41 (45.53)     2:26.02 (59.61)          DQ (47.59)
 
Event 54  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:33.99  ZQ
        2:34.59  JO
        2:34.60  QUAL
        2:59.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               2:34.87    2:30.55 ZQ     
                  31.59     1:10.37 (38.78)     1:53.89 (43.52)     2:30.55 (36.66)
JO - Division  
  1 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  2:37.82    2:34.37 JO     
                  32.79     1:12.74 (39.95)     1:58.87 (46.13)     2:34.37 (35.50)
SILV - Division  
  1 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              2:37.40    2:36.64 SILV   
                  34.09     1:14.94 (40.85)     2:02.34 (47.40)     2:36.64 (34.30)
  2 Quintin, Hector H         11 LBA-MR               2:45.50    2:40.82 SILV   
                  32.64     1:15.15 (42.51)     2:03.73 (48.58)     2:40.82 (37.09)
  3 Leahey, Ryan              12 LBA-MR               2:45.67    2:41.53 SILV   
                  34.73     1:15.19 (40.46)     2:04.88 (49.69)     2:41.53 (36.65)
  4 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          2:50.00    2:43.27 SILV   
                  37.62     1:20.16 (42.54)     2:06.34 (46.18)     2:43.27 (36.93)
  5 Grosman, Robert           11 Shy/ Seals-MR        2:49.81    2:44.71 SILV   
                  41.04     1:23.61 (42.57)     2:10.68 (47.07)     2:44.71 (34.03)
  6 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          2:51.53    2:44.85 SILV   
                  35.09     1:18.77 (43.68)     2:10.61 (51.84)     2:44.85 (34.24)
  7 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        2:43.56    2:46.58 SILV   
                  32.58     1:18.09 (45.51)     2:09.89 (51.80)     2:46.58 (36.69)
  8 Eid, Alex                 11 Badger-MR            2:44.77    2:47.23 SILV   
                  34.54     1:18.02 (43.48)     2:10.66 (52.64)     2:47.23 (36.57)
  9 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  3:02.23    2:48.70 SILV   
                  36.73     1:18.88 (42.15)     2:11.23 (52.35)     2:48.70 (37.47)
 10 Sack, Danny C             12 OWA-MR               2:45.88    2:49.75 SILV   
                  41.13     1:24.09 (42.96)     2:13.78 (49.69)     2:49.75 (35.97)
 11 Vaynblat, Allen L         11 Shy/ Seals-MR        2:58.35    2:50.39 SILV   
                  37.72     1:21.63 (43.91)     2:10.82 (49.19)     2:50.39 (39.57)
 12 Hogan, Brett R            11 Badger-MR            2:59.82    2:51.01 SILV   
                  37.87     1:22.13 (44.26)     2:14.58 (52.45)     2:51.01 (36.43)
 13 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR               2:46.06    2:52.07 SILV   
                  40.21     1:21.09 (40.88)     2:17.70 (56.61)     2:52.07 (34.37)
 14 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR              2:54.03    2:54.88 SILV   
                  38.24     1:24.91 (46.67)     2:14.60 (49.69)     2:54.88 (40.28)
 15 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR          3:07.00    2:56.24 SILV   
                  41.61     1:25.12 (43.51)     2:19.03 (53.91)     2:56.24 (37.21)
 16 Kotlyar, Kevin            12 Shy/ Seals-MR        3:01.94    2:56.49 SILV   
                  41.85     1:24.86 (43.01)     2:15.47 (50.61)     2:56.49 (41.02)
AGE - Division  
  1 Tseyko, Alexander         12 Shy/ Seals-MR        3:12.98    2:59.86 AGE    
                  37.61     1:24.11 (46.50)     2:16.89 (52.78)     2:59.86 (42.97)
  2 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR            3:10.78    3:02.18 AGE    
                  38.32     1:25.75 (47.43)     2:22.92 (57.17)     3:02.18 (39.26)
  3 Lian, Alec                11 Basc-MR              3:01.10    3:06.22 AGE    
                  44.63     1:29.52 (44.89)     2:23.87 (54.35)     3:06.22 (42.35)
  4 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        3:02.12    3:10.77 AGE    
                  40.88     1:32.33 (51.45)     2:27.14 (54.81)     3:10.77 (43.63)
  5 Matskovsky, Michael       12 Basc-MR              3:02.00    3:13.03 AGE    
                  42.90     1:32.04 (49.14)     2:30.82 (58.78)     3:13.03 (42.21)
  6 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR        3:08.86    3:13.10 AGE    
                  43.85     1:33.95 (50.10)     2:29.35 (55.40)     3:13.10 (43.75)
 
Event 55  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:19.49  ZQ
        2:22.09  JO
        2:22.10  QUAL
        2:43.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    2:25.48    2:21.27 JO     
                  29.13     1:06.41 (37.28)     1:47.55 (41.14)     2:21.27 (33.72)
SILV - Division  
  1 Deignan, Chelsea          15 Basc-MR              2:25.85    2:23.38 SILV   
                  32.03     1:10.08 (38.05)     1:50.17 (40.09)     2:23.38 (33.21)
  2 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          2:24.35    2:26.28 SILV   
                  31.86     1:09.91 (38.05)     1:52.75 (42.84)     2:26.28 (33.53)
  3 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:26.94    2:26.70 SILV   
                  32.91     1:09.92 (37.01)     1:53.48 (43.56)     2:26.70 (33.22)
  4 McGowan, Jllian           15 Badger-MR            2:34.43    2:29.16 SILV   
                  33.30     1:08.93 (35.63)     1:55.92 (46.99)     2:29.16 (33.24)
  5 Mulligan, Nicole A        15 Ciy-MR               2:34.54    2:29.83 SILV   
                  31.87     1:10.80 (38.93)     1:55.71 (44.91)     2:29.83 (34.12)
  6 Quach, Michele            18 Apex-MR              2:27.56    2:31.10 SILV   
                  31.51     1:09.62 (38.11)     1:55.44 (45.82)     2:31.10 (35.66)
  7 Worth, Kristen M          16 Express Swimming-MR  2:28.66    2:31.77 SILV   
                  32.68     1:10.20 (37.52)     1:56.10 (45.90)     2:31.77 (35.67)
  8 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:29.12    2:32.28 SILV   
                  32.40     1:14.24 (41.84)     1:58.40 (44.16)     2:32.28 (33.88)
  9 Gromling, Kristin         17 LBA-MR               2:39.52    2:36.51 SILV   
                  32.46     1:14.56 (42.10)     2:00.76 (46.20)     2:36.51 (35.75)
 10 Wong, Bethany K           17 Twisters-MR          2:31.00    2:37.15 SILV   
                  32.59     1:14.53 (41.94)     1:58.65 (44.12)     2:37.15 (38.50)
 11 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  2:28.99    2:38.80 SILV   
                  35.23     1:14.91 (39.68)     2:02.18 (47.27)     2:38.80 (36.62)
 12 Verrilli, Jeanne          16 Wac-MR               2:38.08    2:42.89 SILV   
                  36.21     1:15.45 (39.24)     2:06.51 (51.06)     2:42.89 (36.38)
 13 Deraris, Lindsay E        16 Express Swimming-MR  2:39.08    2:42.92 SILV   
                  35.24     1:17.29 (42.05)     2:06.99 (49.70)     2:42.92 (35.93)
AGE - Division  
  1 Lau, Jessica              17 Twisters-MR          2:42.00    2:46.94 AGE    
                  35.26     1:18.48 (43.22)     2:07.18 (48.70)     2:46.94 (39.76)
  2 Landaw, Grace E           16 Ciy-MR               2:46.09    2:51.09 AGE    
                  36.12     1:21.71 (45.59)     2:08.34 (46.63)     2:51.09 (42.75)
  3 Salinas, Katherine E      15 Agua Swim Team-MR    3:04.12    2:57.26 AGE    
                  36.75     1:24.05 (47.30)     2:17.20 (53.15)     2:57.26 (40.06)
  4 Lucey, Kerry A            15 Express Swimming-MR  3:30.00    3:02.30 AGE    
                  37.69     1:25.73 (48.04)     2:20.48 (54.75)     3:02.30 (41.82)
  5 Lau, Allison              15 Twisters-MR          3:14.00    3:12.49 AGE    
                  42.06     1:29.60 (47.54)     2:27.54 (57.94)     3:12.49 (44.95)
  6 Callahan, Lauren S        16 Express Swimming-MR  3:25.00    3:21.30 AGE    
                  40.96     1:33.76 (52.80)   2:34.71 (1:00.95)     3:21.30 (46.59)
 
Event 56  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:10.29  ZQ
        2:10.99  JO
        2:11.00  QUAL
        2:33.79  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR    2:12.84    2:09.67 ZQ     
                  27.26     1:00.95 (33.69)     1:40.78 (39.83)     2:09.67 (28.89)
JO - Division  
  1 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR    2:15.04    2:10.81 JO     
                  28.52       59.93 (31.41)     1:40.39 (40.46)     2:10.81 (30.42)
SILV - Division  
  1 Duch, Jack                15 RedTails-MR          2:13.73    2:13.28 SILV   
                  28.28     1:00.81 (32.53)     1:43.87 (43.06)     2:13.28 (29.41)
  2 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          2:12.56    2:14.71 SILV   
                  27.92     1:03.58 (35.66)     1:43.37 (39.79)     2:14.71 (31.34)
  3 Olwell, Christopher       16 Ciy-MR               2:18.84    2:16.38 SILV   
                  29.59     1:04.08 (34.49)     1:49.11 (45.03)     2:16.38 (27.27)
  4 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              2:15.31    2:16.56 SILV   
                  29.72     1:06.78 (37.06)     1:45.79 (39.01)     2:16.56 (30.77)
  5 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    2:19.14    2:18.31 SILV   
                  29.46     1:05.91 (36.45)     1:46.59 (40.68)     2:18.31 (31.72)
  6 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    2:20.62    2:21.14 SILV   
                  31.08     1:06.36 (35.28)     1:48.10 (41.74)     2:21.14 (33.04)
  7 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          2:21.50    2:22.90 SILV   
                  32.37     1:10.19 (37.82)     1:48.04 (37.85)     2:22.90 (34.86)
  8 Syatkin, Vitaliy V        16 Agua Swim Team-MR    2:22.57    2:23.93 SILV   
                  30.86     1:07.34 (36.48)     1:47.73 (40.39)     2:23.93 (36.20)
  9 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    2:16.89    2:24.01 SILV   
                  29.03     1:07.30 (38.27)     1:51.56 (44.26)     2:24.01 (32.45)
 10 Chen, Jeffrey             17 Twisters-MR          2:31.06    2:25.39 SILV   
                  28.83     1:05.33 (36.50)     1:47.97 (42.64)     2:25.39 (37.42)
 11 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  2:23.06    2:25.85 SILV   
                  31.50     1:10.63 (39.13)     1:51.84 (41.21)     2:25.85 (34.01)
 12 Kennon, Jack              16 Badger-MR            2:29.08    2:27.22 SILV   
                  31.12     1:08.59 (37.47)     1:55.64 (47.05)     2:27.22 (31.58)
 13 Ching, Brian G            15 Twisters-MR          2:29.85    2:28.94 SILV   
                  30.52     1:09.03 (38.51)     1:52.39 (43.36)     2:28.94 (36.55)
AGE - Division  
  1 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR               2:37.47    2:34.03 AGE    
                  32.13     1:13.18 (41.05)     1:59.89 (46.71)     2:34.03 (34.14)
  2 Shimunov, Meir M          15 Shy/ Seals-MR        2:45.67    2:35.05 AGE    
                  35.53                             1:59.16 ( )     2:35.05 (35.89)
  3 Shala, Nick               16 Apex-MR              2:37.51    2:36.70 AGE    
                  37.13     1:17.58 (40.45)     2:01.71 (44.13)     2:36.70 (34.99)
  4 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              2:22.33    2:36.72 AGE    
                  32.27     1:14.88 (42.61)     1:59.03 (44.15)     2:36.72 (37.69)
  5 Lewis, Kitwane A          16 Twisters-MR          2:41.35    2:46.28 AGE    
                  31.97     1:12.28 (40.31)     2:05.88 (53.60)     2:46.28 (40.40)
 
Event 57  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.19  ZQ
        1:11.49  JO
        1:11.50  QUAL
        1:21.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:13.92    1:09.88 JO     
                  32.67     1:09.88 (37.21)                                        
SILV - Division  
  1 Cain, Mary C               9 Badger-MR            1:11.81    1:12.36 SILV   
                  35.05     1:12.36 (37.31)                                        
  2 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR   1:15.51    1:15.18 SILV   
                  35.98     1:15.18 (39.20)                                        
  3 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR  1:16.37    1:15.19 SILV   
                  36.47     1:15.19 (38.72)                                        
  4 Johnstone, Toniesha A      9 NFS-MR               1:21.78    1:15.98 SILV   
                  35.49     1:15.98 (40.49)                                        
  5 Henry, Sarah A             9 OWA-MR               1:21.98    1:16.03 SILV   
                  36.52     1:16.03 (39.51)                                        
  6 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:16.76    1:16.25 SILV   
                  36.00     1:16.25 (40.25)                                        
  7 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR          1:14.26    1:18.40 SILV   
                  36.45     1:18.40 (41.95)                                        
  8 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR            1:18.50    1:18.82 SILV   
                  36.98     1:18.82 (41.84)                                        
  9 Ferrigno, Julia N         10 Badger-MR            1:18.34    1:19.02 SILV   
                  37.15     1:19.02 (41.87)                                        
 10 Wojciechowska, Ewa         9 Basc-MR              1:28.41    1:19.05 SILV   
                  37.91     1:19.05 (41.14)                                        
 11 Peralta, Loren S          10 Apex-MR              1:23.52    1:19.22 SILV   
                  41.00     1:19.22 (38.22)                                        
 12 Escobedo, Samantha        10 Wac-MR               1:30.23    1:19.62 SILV   
                  36.06     1:19.62 (43.56)                                        
 13 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:19.09    1:19.83 SILV   
                  39.49     1:19.83 (40.34)                                        
 14 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:21.44    1:20.29 SILV   
                  38.89     1:20.29 (41.40)                                        
 15 Cristoforo, Marie E       10 Express Swimming-MR  1:19.91    1:20.50 SILV   
                  39.51     1:20.50 (40.99)                                        
 16 Simone, Madeline N         9 Badger-MR            1:30.37    1:20.66 SILV   
                  38.60     1:20.66 (42.06)                                        
 17 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR              1:20.62    1:20.78 SILV   
                  37.58     1:20.78 (43.20)                                        
 18 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR  1:25.00    1:20.93 SILV   
                  37.30     1:20.93 (43.63)                                        
 -- Maloney, Meghan E          9 HS-MR                1:31.63         DQ        
                  38.97          DQ (41.30)                                        
AGE - Division  
  1 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR   1:22.58    1:21.84 AGE    
                  38.76     1:21.84 (43.08)                                        
  2 Heiss, Sara               10 LBA-MR               1:27.62    1:21.91 AGE    
                  38.80     1:21.91 (43.11)                                        
  3 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR               1:19.77    1:22.06 AGE    
                  36.76     1:22.06 (45.30)                                        
  4 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR  1:22.04    1:22.63 AGE    
                  39.06     1:22.63 (43.57)                                        
  5 Hymes, Clare E            10 Badger-MR            1:26.04    1:22.82 AGE    
                  39.26     1:22.82 (43.56)                                        
  5 Gibbons, Courtney         10 Basc-MR              1:25.11    1:22.82 AGE    
                  39.34     1:22.82 (43.48)                                        
  7 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:18.76    1:23.07 AGE    
                  40.58     1:23.07 (42.49)                                        
  8 Giordano, Gianna           9 Basc-MR              1:33.20    1:23.52 AGE    
                  39.71     1:23.52 (43.81)                                        
  9 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR              1:29.79    1:23.76 AGE    
                  39.34     1:23.76 (44.42)                                        
 10 Solis, Susana             10 LBA-MR               1:25.02    1:23.87 AGE    
                  39.36     1:23.87 (44.51)                                        
 11 Saba, Ori                  9 Aquaflames-MR        1:25.74    1:25.38 AGE    
                  39.74     1:25.38 (45.64)                                        
 12 Monfiletto, Angela         9 Wac-MR               1:24.97    1:25.43 AGE    
                  40.47     1:25.43 (44.96)                                        
 13 Fenn, Emily               10 Wac-MR               1:29.67    1:25.47 AGE    
                  41.26     1:25.47 (44.21)                                        
 14 Anderson, Mary Jane J      9 HS-MR                1:30.74    1:25.92 AGE    
                  40.30     1:25.92 (45.62)                                        
 14 Sanabria, Eugenia C        9 HS-MR                1:32.70    1:25.92 AGE    
 16 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR          1:25.72    1:26.21 AGE    
                  41.12     1:26.21 (45.09)                                        
 17 Xue, Kelly E              10 HS-MR                1:37.00    1:26.22 AGE    
                  40.67     1:26.22 (45.55)                                        
 18 Kosoff, Zora R            10 HS-MR                1:35.68    1:26.38 AGE    
                  40.01     1:26.38 (46.37)                                        
 19 Harrison, Annie B         10 Ciy-MR               1:33.83    1:26.63 AGE    
                  41.13     1:26.63 (45.50)                                        
 20 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR  1:26.67    1:27.35 AGE    
                  41.52     1:27.35 (45.83)                                        
 21 Muoio, Tara R             10 HS-MR                1:35.43    1:28.01 AGE    
                  42.44     1:28.01 (45.57)                                        
 22 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:28.38    1:28.11 AGE    
                  41.59     1:28.11 (46.52)                                        
 23 Paret, Anna F              9 Badger-MR            1:49.55    1:28.63 AGE    
                  41.93     1:28.63 (46.70)                                        
 24 Batri, Leslie A            9 HS-MR                1:35.98    1:28.89 AGE    
                  41.77     1:28.89 (47.12)                                        
 25 Li, Jessica Y              9 HS-MR                1:32.04    1:28.93 AGE    
                  40.60     1:28.93 (48.33)                                        
 26 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR  1:32.68    1:29.00 AGE    
                  43.97     1:29.00 (45.03)                                        
 27 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR  1:34.94    1:29.02 AGE    
                  41.63     1:29.02 (47.39)                                        
 28 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:30.00    1:30.56 AGE    
                  43.16     1:30.56 (47.40)                                        
 29 Furusho, Amy               9 Twisters-MR          1:19.00    1:30.57 AGE    
                  41.44     1:30.57 (49.13)                                        
 30 Pan, Sophie               10 Aquaflames-MR        1:37.62    1:31.35 AGE    
                  42.92     1:31.35 (48.43)                                        
 31 Cheung, Shelley           10 Ciy-MR               1:40.56    1:31.98 AGE    
                  42.89     1:31.98 (49.09)                                        
 32 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR  1:36.81    1:32.11 AGE    
                  42.67     1:32.11 (49.44)                                        
 33 Wang, Alice               10 Aquaflames-MR             NT    1:32.23 AGE    
                  42.94     1:32.23 (49.29)                                        
 34 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:33.82    1:32.64 AGE    
                  43.03     1:32.64 (49.61)                                        
 35 Rosario, Perla            10 RedTails-MR          1:28.86    1:32.94 AGE    
                  42.50     1:32.94 (50.44)                                        
 36 Smith, Justine             9 LBA-MR               1:33.52    1:33.00 AGE    
                  43.22     1:33.00 (49.78)                                        
 37 Earley, Nicole C          10 Apex-MR              1:34.07    1:33.67 AGE    
                  44.84     1:33.67 (48.83)                                        
 38 Lau, Ashley               10 Basc-MR              1:37.01    1:33.71 AGE    
                  43.50     1:33.71 (50.21)                                        
 39 Lau, Amanda               10 Basc-MR              1:46.95    1:34.10 AGE    
                  44.60     1:34.10 (49.50)                                        
 40 Clarkson, Marie E         10 Express Swimming-MR  1:32.99    1:34.33 AGE    
                  44.54     1:34.33 (49.79)                                        
 41 Corrigan, Maggie          10 LBA-MR               1:40.64    1:34.93 AGE    
                  44.09     1:34.93 (50.84)                                        
 42 Feminella, Lindsay M       9 Wac-MR               1:31.89    1:35.21 AGE    
                  45.81     1:35.21 (49.40)                                        
 43 Avital, Lori              10 RedTails-MR          1:36.12    1:35.75 AGE    
                  43.45     1:35.75 (52.30)                                        
 44 Burgess, Brittney B        9 NFS-MR               1:37.14    1:37.54 AGE    
                  45.36     1:37.54 (52.18)                                        
 45 Magsuci, Linnea G         10 Shy/ Seals-MR        1:32.45    1:37.72 AGE    
                  44.91     1:37.72 (52.81)                                        
 46 Bancone, Lucy              9 Badger-MR            1:50.14    1:37.79 AGE    
                  44.19     1:37.79 (53.60)                                        
 47 Perrone, Marlene          10 Apex-MR              1:42.30    1:37.91 AGE    
                  45.80     1:37.91 (52.11)                                        
 48 Chiriac, Cinzia           10 Shy/ Seals-MR        1:45.38    1:38.41 AGE    
                  44.40     1:38.41 (54.01)                                        
 49 Nelson, Sierra V           9 NFS-MR               2:05.00    1:38.43 AGE    
 50 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  1:32.91    1:39.34 AGE    
                  44.70     1:39.34 (54.64)                                        
 51 Feldman, Danielle         10 LBA-MR               1:35.94    1:39.56 AGE    
                  46.75     1:39.56 (52.81)                                        
 52 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR               1:35.61    1:41.43 AGE    
                  47.98     1:41.43 (53.45)                                        
 53 Stagnari, Katie E          9 OWA-MR               1:37.94    1:43.33 AGE    
                  47.24     1:43.33 (56.09)                                        
 54 Canner, Brianne            9 LBA-MR               1:46.29    1:45.49 AGE    
                  49.61     1:45.49 (55.88)                                        
 55 Dublynn, Kelly            10 LBA-MR               1:45.50    1:45.93 AGE    
                  51.64     1:45.93 (54.29)                                        
 56 Avital, Abigail            9 RedTails-MR          1:45.09    1:50.77 AGE    
                  49.39   1:50.77 (1:01.38)                                        
 -- Katz, Rachel              10 Aquaflames-MR             NT         DQ        
 
Event 58  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:09.79  ZQ
        1:11.59  JO
        1:11.60  QUAL
        1:21.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:14.13    1:11.54 JO     
                  34.87     1:11.54 (36.67)                                        
SILV - Division  
  1 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR               1:20.40    1:12.52 SILV   
                  35.30     1:12.52 (37.22)                                        
  2 Wright, David T            9 Badger-MR            1:12.36    1:12.85 SILV   
                  34.22     1:12.85 (38.63)                                        
  3 Infante, Justin L         10 RedTails-MR          1:16.32    1:13.24 SILV   
                  34.21     1:13.24 (39.03)                                        
  4 Nelson, Elliot A          10 NYCC-MR              1:19.62    1:13.42 SILV   
                  34.22     1:13.42 (39.20)                                        
  5 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                1:14.73    1:14.70 SILV   
                  36.46     1:14.70 (38.24)                                        
  6 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR            1:15.92    1:14.89 SILV   
                  36.03     1:14.89 (38.86)                                        
  7 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR        1:24.35    1:15.12 SILV   
                  35.44     1:15.12 (39.68)                                        
  8 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  1:14.71    1:15.63 SILV   
                  35.84     1:15.63 (39.79)                                        
  9 Higham, Devon A           10 Badger-MR            1:17.67    1:15.70 SILV   
                  35.31     1:15.70 (40.39)                                        
 10 Palacios, David D         10 HS-MR                1:22.67    1:16.35 SILV   
                  36.22     1:16.35 (40.13)                                        
 11 Carey, Conor              10 LBA-MR               1:28.70    1:16.36 SILV   
                  36.76     1:16.36 (39.60)                                        
 12 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR  1:16.00    1:16.80 SILV   
                  35.84     1:16.80 (40.96)                                        
 13 Tupikin, Lance            10 Basc-MR              1:21.56    1:17.05 SILV   
                  36.58     1:17.05 (40.47)                                        
 14 Lam, Kevin                10 Ciy-MR               1:19.93    1:18.54 SILV   
                  36.39     1:18.54 (42.15)                                        
 15 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR          1:16.00    1:19.14 SILV   
                  35.62     1:19.14 (43.52)                                        
 16 Cohen, Greyson N           9 Badger-MR            1:17.99    1:19.28 SILV   
                  37.24     1:19.28 (42.04)                                        
 17 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR          1:23.71    1:20.18 SILV   
                  37.63     1:20.18 (42.55)                                        
 18 Lang, Daniel               9 OWA-MR               1:21.56    1:20.22 SILV   
                  36.62     1:20.22 (43.60)                                        
 19 Salgado, Daniel E         10 Twisters-MR          1:16.00    1:20.72 SILV   
                  40.07     1:20.72 (40.65)                                        
AGE - Division  
  1 Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR               1:25.40    1:21.56 AGE    
                  39.07     1:21.56 (42.49)                                        
  2 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR          1:29.92    1:21.77 AGE    
                  38.78     1:21.77 (42.99)                                        
  3 Chen, Dennis              10 Ciy-MR               1:24.20    1:23.00 AGE    
                  39.54     1:23.00 (43.46)                                        
  4 Koganov, Willy             9 HS-MR                1:30.35    1:23.12 AGE    
                  38.58     1:23.12 (44.54)                                        
  5 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR          1:29.46    1:24.18 AGE    
                  40.31     1:24.18 (43.87)                                        
  6 Natbony, Sam J            10 Badger-MR            1:31.70    1:25.79 AGE    
                  40.95     1:25.79 (44.84)                                        
  7 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR               1:20.40    1:26.35 AGE    
                  40.74     1:26.35 (45.61)                                        
  8 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:40.00    1:26.49 AGE    
  9 Kuehn, Thomas J           10 OWA-MR               1:29.72    1:27.11 AGE    
                  40.49     1:27.11 (46.62)                                        
 10 Poblador, John M          10 OWA-MR               2:03.54    1:28.32 AGE    
                  41.42     1:28.32 (46.90)                                        
 11 De La Cruz, Edwin A        9 RedTails-MR          1:37.90    1:29.56 AGE    
                  42.52     1:29.56 (47.04)                                        
 12 Tam, Gregory              10 Wac-MR               1:29.91    1:29.77 AGE    
                  41.35     1:29.77 (48.42)                                        
 13 Chen, Ronald              10 Ciy-MR               1:29.34    1:30.45 AGE    
                  40.71     1:30.45 (49.74)                                        
 14 Rosen, Ethan B             9 Badger-MR            1:26.15    1:31.55 AGE    
                  42.86     1:31.55 (48.69)                                        
 15 Messak, George K           9 Twisters-MR          1:30.00    1:32.28 AGE    
                  41.89     1:32.28 (50.39)                                        
 16 Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR        1:40.45    1:33.33 AGE    
                  45.42     1:33.33 (47.91)                                        
 17 Quing, Steven             10 Twisters-MR          1:31.19    1:34.28 AGE    
                  44.82     1:34.28 (49.46)                                        
 18 Zhou, Ethan                9 Twisters-MR          1:36.83    1:34.48 AGE    
                  43.60     1:34.48 (50.88)                                        
 19 Amiama-Gomez, Ramon       10 RedTails-MR          1:37.74    1:35.78 AGE    
                  43.10     1:35.78 (52.68)                                        
 20 Harrison, William L        9 Ciy-MR               1:28.79    1:37.00 AGE    
                  45.92     1:37.00 (51.08)                                        
 21 Walsh, Gavin A             9 OWA-MR               1:36.39    1:39.66 AGE    
                  45.53     1:39.66 (54.13)                                        
 22 Vaiman, Josh G             9 Aquaflames-MR             NT    1:40.68 AGE    
                  48.06     1:40.68 (52.62)                                        
 23 O'Connell, Jack            9 Basc-MR              1:51.33    1:43.44 AGE    
                  48.48     1:43.44 (54.96)                                        
 24 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:41.00    1:44.11 AGE    
                  49.24     1:44.11 (54.87)                                        
 25 Panzarino, Matthew A       9 Express Swimming-MR  1:48.09    1:46.28 AGE    
                  48.39     1:46.28 (57.89)                                        
 26 Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR  1:42.06    1:46.63 AGE    
                  47.71     1:46.63 (58.92)                                        
 27 Gupta, Vinay               9 Ciy-MR               1:49.26    1:48.67 AGE    
                  51.17     1:48.67 (57.50)                                        
 28 Nudell, Isaack             9 RedTails-MR          1:53.09    1:50.98 AGE    
                  50.76   1:50.98 (1:00.22)                                        
 29 Sun, James                10 Express Swimming-MR  1:52.01    1:51.52 AGE    
                  52.80     1:51.52 (58.72)                                        
 30 Gladkov-Kaganovich, Dani   9 DSC-MR               1:30.00    1:55.53 AGE    
                  56.97     1:55.53 (58.56)                                        
 31 Ortega, Xavier             9 RedTails-MR          2:02.28    1:56.79 AGE    
                  53.30   1:56.79 (1:03.49)                                        
 32 Fedko, Dennis              9 DSC-MR               1:30.40    2:10.17 AGE    
                  58.95   2:10.17 (1:11.22)                                        
Non-Award Division  
 -- Belozerov, Alex            9 Twisters-MR          1:22.00        DNF        
 
Event 59  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          57.59  ZQ
          58.49  JO
          58.50  QUAL
        1:06.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR    58.56      58.26 JO     
                  27.90       58.26 (30.36)                                        
  2 Cooke, Farrell E          13 Badger-MR              58.58      58.37 JO     
                  28.12       58.37 (30.25)                                        
SILV - Division  
  1 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR      59.28      58.80 SILV   
                  28.18       58.80 (30.62)                                        
  2 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR    59.15      58.89 SILV   
                  28.44       58.89 (30.45)                                        
  3 Diaz, Susan               13 Twisters-MR            59.55      59.26 SILV   
                  28.36       59.26 (30.90)                                        
  4 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR    59.39      59.91 SILV   
                  28.54       59.91 (31.37)                                        
  5 Lindahl, Melissa          14 LBA-MR                 59.57    1:00.19 SILV   
                  28.65     1:00.19 (31.54)                                        
  6 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               1:00.25    1:00.23 SILV   
                  28.78     1:00.23 (31.45)                                        
  7 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               1:00.16    1:00.30 SILV   
                  28.73     1:00.30 (31.57)                                        
  8 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               1:00.59    1:00.32 SILV   
                  29.05     1:00.32 (31.27)                                        
  9 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            1:01.52    1:00.45 SILV   
                  29.08     1:00.45 (31.37)                                        
 10 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  1:01.79    1:01.01 SILV   
                  29.75     1:01.01 (31.26)                                        
 11 Salese, Elizabeth A       14 Badger-MR            1:00.88    1:01.17 SILV   
                  29.98     1:01.17 (31.19)                                        
 12 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  1:00.77    1:01.38 SILV   
                  30.11     1:01.38 (31.27)                                        
 13 Sabatini, Nina B          13 OWA-MR               1:00.68    1:01.44 SILV   
                  29.69     1:01.44 (31.75)                                        
 14 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  1:02.07    1:01.46 SILV   
                  29.74     1:01.46 (31.72)                                        
 15 Takei, Ayaka              13 Badger-MR            1:01.31    1:01.56 SILV   
                  29.59     1:01.56 (31.97)                                        
 16 Noon, Lindsey             14 Basc-MR              1:02.40    1:01.71 SILV   
                  29.24     1:01.71 (32.47)                                        
 17 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  1:01.67    1:02.11 SILV   
                  29.59     1:02.11 (32.52)                                        
 18 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:02.36    1:02.38 SILV   
                  30.00     1:02.38 (32.38)                                        
 19 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:03.20    1:02.67 SILV   
                  29.98     1:02.67 (32.69)                                        
 20 Hahn, Abby                14 NYCC-MR              1:07.05    1:03.16 SILV   
                  30.32     1:03.16 (32.84)                                        
 21 Dease, Katie D            13 Basc-MR              1:04.01    1:03.48 SILV   
                  30.24     1:03.48 (33.24)                                        
 22 McGowan, Bridget          13 Badger-MR            1:03.17    1:03.93 SILV   
                  30.78     1:03.93 (33.15)                                        
 23 Watler, Shani             13 NYCC-MR              1:08.25    1:04.41 SILV   
                  31.09     1:04.41 (33.32)                                        
 24 Cruz, Kassandra           14 Twisters-MR          1:05.00    1:04.66 SILV   
                  30.34     1:04.66 (34.32)                                        
 25 Cooke, Alexandra          13 Badger-MR            1:11.50    1:04.87 SILV   
                  30.29     1:04.87 (34.58)                                        
 26 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:03.46    1:04.90 SILV   
                  30.92     1:04.90 (33.98)                                        
 27 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  1:05.66    1:04.93 SILV   
                  30.87     1:04.93 (34.06)                                        
 28 Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR            1:03.99    1:05.08 SILV   
                  31.09     1:05.08 (33.99)                                        
 29 Sherard, Nia              14 NFS-MR               1:04.46    1:05.43 SILV   
                  31.77     1:05.43 (33.66)                                        
 29 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              1:04.44    1:05.43 SILV   
                  31.53     1:05.43 (33.90)                                        
 31 Neverson, Jair K          13 RedTails-MR          1:05.15    1:05.49 SILV   
                  29.91     1:05.49 (35.58)                                        
 32 Kwa, Adelene              13 Basc-MR              1:04.88    1:05.61 SILV   
                  31.38     1:05.61 (34.23)                                        
 33 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    1:10.34    1:05.78 SILV   
                  31.31     1:05.78 (34.47)                                        
 34 Quest, Carolyn            14 Wac-MR               1:04.92    1:05.80 SILV   
                  31.11     1:05.80 (34.69)                                        
 35 Heiss, Caitlin            13 LBA-MR               1:04.95    1:05.98 SILV   
                  30.88     1:05.98 (35.10)                                        
AGE - Division  
  1 Foo, Francine F           13 HS-MR                1:06.38    1:06.35 AGE    
                  30.43     1:06.35 (35.92)                                        
  2 Xue, Rosalia S            14 HS-MR                1:08.99    1:07.50 AGE    
                  32.75     1:07.50 (34.75)                                        
  3 Alameda, Maria L          14 HS-MR                1:07.47    1:07.74 AGE    
                  31.07     1:07.74 (36.67)                                        
  4 Tam, Melanie              13 Wac-MR               1:09.16    1:07.90 AGE    
                  33.17     1:07.90 (34.73)                                        
  5 Tusa, JoAna F             13 Express Swimming-MR  1:09.44    1:08.28 AGE    
                  33.71     1:08.28 (34.57)                                        
  6 Boulbol, Lauren E         14 HS-MR                1:13.44    1:08.60 AGE    
                  32.77     1:08.60 (35.83)                                        
  7 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  1:08.65    1:08.69 AGE    
                  33.07     1:08.69 (35.62)                                        
  8 Castaldo, Brittany        13 Wac-MR               1:10.61    1:09.38 AGE    
                  33.16     1:09.38 (36.22)                                        
  9 Fowle, Allison J          14 HS-MR                1:15.32    1:09.86 AGE    
                  33.86     1:09.86 (36.00)                                        
 10 Lloyd, Cecilia            13 Ciy-MR               1:08.91    1:10.78 AGE    
 11 Szkolnicki, Jennifer M    14 Apex-MR              1:08.45    1:11.18 AGE    
                  33.39     1:11.18 (37.79)                                        
 12 McCarthy, Kellyn M        13 Ciy-MR               1:10.63    1:11.48 AGE    
                  33.81     1:11.48 (37.67)                                        
 13 Harrington, Kelsey A      13 Express Swimming-MR  1:16.27    1:11.53 AGE    
                  33.89     1:11.53 (37.64)                                        
 14 Cornelio, Melissa         14 RedTails-MR          1:15.09    1:11.84 AGE    
                  32.55     1:11.84 (39.29)                                        
 15 Quintin, Natalia          14 LBA-MR               1:12.28    1:13.03 AGE    
                  34.12     1:13.03 (38.91)                                        
 16 Brady, Sinead C           14 Apex-MR              1:11.47    1:14.27 AGE    
                  35.20     1:14.27 (39.07)                                        
 17 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR               1:16.70    1:14.50 AGE    
                  35.41     1:14.50 (39.09)                                        
 18 Panzarino, Tara L         13 Express Swimming-MR  1:16.39    1:15.26 AGE    
                  34.91     1:15.26 (40.35)                                        
 19 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  1:13.21    1:15.45 AGE    
                  35.35     1:15.45 (40.10)                                        
 20 Harrison, Laura           14 Ciy-MR               1:15.01    1:15.57 AGE    
                  35.58     1:15.57 (39.99)                                        
 21 Song, Crysta              13 Wac-MR               1:19.49    1:16.21 AGE    
                  36.14     1:16.21 (40.07)                                        
 22 Batista, Demelly          13 RedTails-MR          1:14.00    1:18.24 AGE    
                  35.33     1:18.24 (42.91)                                        
 23 Baldwin, Gabriella        13 Aquaflames-MR        1:18.48    1:19.25 AGE    
                  37.45     1:19.25 (41.80)                                        
 24 Muset, Helen              13 Aquaflames-MR             NT    1:20.50 AGE    
 25 Williams, Jaleesa         14 RedTails-MR          1:13.39    1:20.59 AGE    
                  37.65     1:20.59 (42.94)                                        
 26 Beard-Wright, Fabienne F  14 Apex-MR              1:55.05    1:40.08 AGE    
                  46.17     1:40.08 (53.91)                                        
 
Event 60  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.29  ZQ
          55.99  JO
          56.00  QUAL
        1:02.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Abrams, Michael           13 Twisters-MR            57.15      55.14 JO     
                  26.64       55.14 (28.50)                                        
  2 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR                 57.50      55.90 JO     
                  27.33       55.90 (28.57)                                        
SILV - Division  
  1 Lam, Ronald               14 Basc-MR                58.27      56.01 SILV   
                  26.74       56.01 (29.27)                                        
  2 Dupres, Abel              13 RedTails-MR            56.75      56.43 SILV   
                  26.65       56.43 (29.78)                                        
  3 Shala, Chip               14 Apex-MR                56.31      56.83 SILV   
                  26.61       56.83 (30.22)                                        
  4 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR                 57.16      56.91 SILV   
                  26.99       56.91 (29.92)                                        
  5 Malychev, Peter I         13 DSC-MR                 57.50      57.16 SILV   
                  27.30       57.16 (29.86)                                        
  6 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR                 57.00      57.30 SILV   
                  27.31       57.30 (29.99)                                        
  7 Solomon, Jordan P         14 OWA-MR                 57.53      57.90 SILV   
                  27.98       57.90 (29.92)                                        
  8 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          1:00.15      58.76 SILV   
                  27.98       58.76 (30.78)                                        
  9 Middleton, William        13 Basc-MR                58.62      58.81 SILV   
                  28.27       58.81 (30.54)                                        
 10 Tan, Randy                14 Twisters-MR          1:03.60      58.97 SILV   
                  28.19       58.97 (30.78)                                        
 11 Corrigan, Chris           13 LBA-MR               1:02.46      59.00 SILV   
                  28.40       59.00 (30.60)                                        
 12 Man, Tyler S              14 OWA-MR                 58.52      59.10 SILV   
                  27.94       59.10 (31.16)                                        
 13 Perdomo, Miguel           14 NFS-MR               1:00.34      59.14 SILV   
                  28.49       59.14 (30.65)                                        
 14 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               1:03.14      59.31 SILV   
                  28.31       59.31 (31.00)                                        
 15 Bianco, Phillip E         14 HS-MR                1:08.52      59.72 SILV   
                  27.74       59.72 (31.98)                                        
 16 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          1:00.49    1:00.06 SILV   
                  28.77     1:00.06 (31.29)                                        
 17 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               1:01.32    1:00.37 SILV   
                  29.10     1:00.37 (31.27)                                        
 18 Pruidze, Rati             14 Wac-MR               1:05.50    1:00.74 SILV   
                  30.15     1:00.74 (30.59)                                        
 19 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              1:01.61    1:00.83 SILV   
                  29.48     1:00.83 (31.35)                                        
 20 Dalessio, Andrew          13 Basc-MR              1:06.21    1:00.90 SILV   
                  28.82     1:00.90 (32.08)                                        
 21 Nash, John                13 LBA-MR               1:02.02    1:01.31 SILV   
                  29.72     1:01.31 (31.59)                                        
 22 Rusinak, Lucas S          13 Wac-MR               1:05.22    1:01.52 SILV   
                  29.28     1:01.52 (32.24)                                        
 23 Wu, Kevin W               13 OWA-MR               1:01.75    1:01.73 SILV   
                  30.39     1:01.73 (31.34)                                        
 24 Shoulzhenko, Georgy       14 Shy/ Seals-MR        1:00.84    1:01.78 SILV   
                  28.45     1:01.78 (33.33)                                        
 25 Sweetman, Brandon         13 Ciy-MR               1:02.31    1:02.46 SILV   
                  29.79     1:02.46 (32.67)                                        
AGE - Division  
  1 McLaughlin, Thomas        13 Basc-MR              1:02.70    1:02.75 AGE    
                  29.05     1:02.75 (33.70)                                        
  2 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               1:03.22    1:02.84 AGE    
                  30.49     1:02.84 (32.35)                                        
  3 Slutsky, Daniel           14 RedTails-MR          1:01.06    1:03.17 AGE    
                  29.92     1:03.17 (33.25)                                        
  4 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              1:01.45    1:03.23 AGE    
                  30.39     1:03.23 (32.84)                                        
  5 Narvaez, Gregory A        14 RedTails-MR          1:04.98    1:03.28 AGE    
                  29.78     1:03.28 (33.50)                                        
  6 Zemskov, Kirill I         14 Aquaflames-MR        1:05.20    1:03.36 AGE    
                  30.03     1:03.36 (33.33)                                        
  7 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    1:06.84    1:03.96 AGE    
                  30.77     1:03.96 (33.19)                                        
  8 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR          1:03.93    1:04.04 AGE    
                  30.25     1:04.04 (33.79)                                        
  9 Ariyanonthaka, Kevin      13 Twisters-MR          1:03.71    1:04.06 AGE    
                  30.73     1:04.06 (33.33)                                        
 10 O'Connor, Denis           13 LBA-MR               1:04.19    1:04.54 AGE    
                  30.47     1:04.54 (34.07)                                        
 11 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR        1:05.18    1:04.73 AGE    
                  30.75     1:04.73 (33.98)                                        
 12 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          1:05.19    1:05.09 AGE    
                  30.72     1:05.09 (34.37)                                        
 13 Musheyev, Benjamin        14 Aquaflames-MR        1:08.02    1:05.14 AGE    
                  31.69     1:05.14 (33.45)                                        
 14 Chik, Kenton              13 Shy/ Seals-MR        1:07.52    1:05.88 AGE    
                  30.40     1:05.88 (35.48)                                        
 15 Shaw, Maliek              14 NFS-MR               1:05.50    1:06.15 AGE    
                  31.29     1:06.15 (34.86)                                        
 16 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        1:09.05    1:07.70 AGE    
                  31.62     1:07.70 (36.08)                                        
 17 Wong, Cheuk Y             14 Shy/ Seals-MR        1:10.24    1:08.56 AGE    
                  32.57     1:08.56 (35.99)                                        
 18 Ursu, Michael A           14 Aquaflames-MR        1:13.96    1:08.75 AGE    
                  32.89     1:08.75 (35.86)                                        
 19 Knight, Conor J           14 Express Swimming-MR  1:10.31    1:08.95 AGE    
                  32.56     1:08.95 (36.39)                                        
 20 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR          1:09.66    1:09.30 AGE    
 21 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               1:10.87    1:10.06 AGE    
                  33.24     1:10.06 (36.82)                                        
 22 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  1:11.33    1:10.93 AGE    
                  33.69     1:10.93 (37.24)                                        
 23 Brodsky, Max F            14 HS-MR                1:24.04    1:11.98 AGE    
                  32.01     1:11.98 (39.97)                                        
 24 Olivier, Tomas            13 RedTails-MR          1:33.99    1:14.40 AGE    
                  34.66     1:14.40 (39.74)                                        
 25 Lee, Kenneth              13 Ciy-MR               1:17.87    1:15.40 AGE    
                  35.61     1:15.40 (39.79)                                        
 26 Genova, Jerome            13 Express Swimming-MR  1:18.55    1:15.88 AGE    
                  35.14     1:15.88 (40.74)                                        
 27 Sheehy, Reese             13 LBA-MR               1:18.42    1:16.62 AGE    
                  36.81     1:16.62 (39.81)                                        
 28 Shaimerdenov, Ospan       13 Apex-MR              1:45.62    1:17.51 AGE    
 29 Miranda, Justin J         13 Apex-MR              1:17.36    1:20.85 AGE    
                  38.41     1:20.85 (42.44)                                        
 30 Salazar, Adan I           13 Twisters-MR          1:17.00    1:22.53 AGE    
                  37.69     1:22.53 (44.84)                                        
 31 Solinas, Marc F           13 OWA-MR               1:31.16    1:28.99 AGE    
                  39.64     1:28.99 (49.35)                                        
 
Event 61  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.79  ZQ
          37.99  JO
          38.00  QUAL
          44.39  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Cannon, Kellie            10 LBA-MR                 39.94      38.77 SILV   
  2 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR              40.17      39.06 SILV   
  3 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR                40.57      39.57 SILV   
  4 Cain, Mary C               9 Badger-MR              39.94      39.82 SILV   
  5 Wojciechowska, Ewa         9 Basc-MR                42.47      40.07 SILV   
  6 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              39.63      40.67 SILV   
  7 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR            40.96      40.84 SILV   
  8 Hymes, Clare E            10 Badger-MR              38.78      41.09 SILV   
  9 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              42.39      41.22 SILV   
 10 Solis, Susana             10 LBA-MR                 42.50      41.37 SILV   
 11 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR                 39.85      41.53 SILV   
 12 Escobedo, Samantha        10 Wac-MR                 43.33      41.58 SILV   
 13 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR    41.60      41.60 SILV   
 14 Fenn, Emily               10 Wac-MR                 43.34      42.15 SILV   
 15 Henry, Sarah A             9 OWA-MR                 42.87      42.22 SILV   
 16 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR     45.19      42.31 SILV   
 17 Clarkson, Marie E         10 Express Swimming-MR    41.65      42.38 SILV   
 18 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    49.83      42.48 SILV   
 18 Ferrigno, Julia N         10 Badger-MR              44.41      42.48 SILV   
 20 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    45.00      42.50 SILV   
 21 Muoio, Tara R             10 HS-MR                  47.67      42.79 SILV   
 22 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR            42.40      42.81 SILV   
 23 Xue, Kelly E              10 HS-MR                  43.26      43.22 SILV   
 24 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 42.98      43.36 SILV   
 25 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR              43.93      43.47 SILV   
 26 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                43.34      43.59 SILV   
 27 Giordano, Gianna           9 Basc-MR                46.20      44.37 SILV   
AGE - Division  
  1 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR    52.06      44.42 AGE    
  2 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR    45.11      44.45 AGE    
  3 Kosoff, Zora R            10 HS-MR                  46.31      44.73 AGE    
  3 Rosario, Perla            10 RedTails-MR            43.97      44.73 AGE    
  5 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR    45.27      44.80 AGE    
  6 Simone, Madeline N         9 Badger-MR              47.46      45.30 AGE    
  7 Cristoforo, Marie E       10 Express Swimming-MR    45.24      45.49 AGE    
  8 Maloney, Meghan E          9 HS-MR                  45.82      45.52 AGE    
  9 Wang, Alice               10 Aquaflames-MR             NT      45.59 AGE    
 10 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR    46.31      45.78 AGE    
 11 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR                46.04      45.92 AGE    
 12 Pan, Sophie               10 Aquaflames-MR          46.82      46.19 AGE    
 13 Anderson, Mary Jane J      9 HS-MR                  51.65      46.30 AGE    
 14 Monfiletto, Angela         9 Wac-MR                 48.93      46.57 AGE    
 15 Saba, Ori                  9 Aquaflames-MR          44.49      46.62 AGE    
 16 Paret, Anna F              9 Badger-MR              47.52      46.72 AGE    
 17 Sanabria, Eugenia C        9 HS-MR                  47.13      47.19 AGE    
 18 Li, Jessica Y              9 HS-MR                  49.81      47.36 AGE    
 19 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR    43.58      47.82 AGE    
 20 Furusho, Amy               9 Twisters-MR            49.82      47.93 AGE    
 21 Bancone, Lucy              9 Badger-MR              57.45      48.33 AGE    
 22 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    48.86      48.42 AGE    
 23 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR                 45.74      48.53 AGE    
 24 Feldman, Danielle         10 LBA-MR                 50.41      48.91 AGE    
 25 Avital, Lori              10 RedTails-MR            49.41      48.94 AGE    
 26 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR    51.08      48.98 AGE    
 27 Magsuci, Linnea G         10 Shy/ Seals-MR          48.67      49.05 AGE    
 28 Burgess, Brittney B        9 NFS-MR                 49.73      49.49 AGE    
 29 Batri, Leslie A            9 HS-MR                  54.20      49.87 AGE    
 30 Earley, Nicole C          10 Apex-MR                50.17      49.91 AGE    
 31 Chiriac, Cinzia           10 Shy/ Seals-MR          45.89      50.29 AGE    
 32 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR              49.61      50.60 AGE    
 33 Stagnari, Katie E          9 OWA-MR                 50.47      50.67 AGE    
 34 Feminella, Lindsay M       9 Wac-MR                 49.39      51.62 AGE    
 35 Avital, Abigail            9 RedTails-MR            52.09      53.02 AGE    
 36 Dublynn, Kelly            10 LBA-MR                 53.02      53.34 AGE    
 37 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR    53.45      53.85 AGE    
 38 Canner, Brianne            9 LBA-MR                 55.48      55.76 AGE    
 39 Nelson, Sierra V           9 NFS-MR               1:00.42    1:02.99 AGE    
 -- Katz, Rachel              10 Aquaflames-MR             NT         DQ        
 -- Perrone, Marlene          10 Apex-MR                58.66         DQ        
 
Event 62  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          36.99  ZQ
          37.99  JO
          38.00  QUAL
          44.39  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 McDonnell, Richard        10 Wac-MR                 38.63      35.88 ZQ     
  2 Cashin, Liam J            10 LBA-MR                 38.29      36.43 ZQ     
JO - Division  
  1 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR                39.59      37.13 JO     
SILV - Division  
  1 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR              40.13      38.17 SILV   
  2 Higham, Devon A           10 Badger-MR              41.14      38.23 SILV   
  3 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                  39.49      38.75 SILV   
  4 Stenger, Adam              9 LBA-MR                 38.41      38.81 SILV   
  5 Sperandio, Alec            9 Wac-MR                 38.11      39.32 SILV   
  6 Chen, Dennis              10 Ciy-MR                 38.67      39.70 SILV   
  7 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR              41.06      39.76 SILV   
  8 Lam, Kevin                10 Ciy-MR                 39.34      40.14 SILV   
  9 Nelson, Elliot A          10 NYCC-MR                44.90      40.73 SILV   
 10 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR                 50.01      40.77 SILV   
 11 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    39.26      40.85 SILV   
 12 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR            41.00      41.00 SILV   
 13 Palacios, David D         10 HS-MR                  41.34      41.62 SILV   
 14 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR          45.37      41.64 SILV   
 15 Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR                 50.01      41.88 SILV   
 16 Lang, Daniel               9 OWA-MR                 41.26      41.96 SILV   
 17 Koganov, Willy             9 HS-MR                  44.23      42.13 SILV   
 18 Carey, Conor              10 LBA-MR                 41.89      42.45 SILV   
 19 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR    42.74      42.49 SILV   
 20 Salgado, Daniel E         10 Twisters-MR            42.19      42.72 SILV   
 21 Amiama-Gomez, Ramon       10 RedTails-MR            44.53      42.79 SILV   
 22 Cohen, Greyson N           9 Badger-MR              44.44      43.15 SILV   
 23 Alonso, Carlos            10 Apex-MR                44.30      43.22 SILV   
 24 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR            42.15      43.84 SILV   
 25 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    42.29      43.93 SILV   
 26 Kuehn, Thomas J           10 OWA-MR                 45.97      44.27 SILV   
AGE - Division  
  1 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR            47.00      45.24 AGE    
  2 Tam, Gregory              10 Wac-MR                 45.07      45.72 AGE    
  3 Harrison, William L        9 Ciy-MR                 48.90      46.99 AGE    
  4 Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR          47.67      47.05 AGE    
  5 De La Cruz, Edwin A        9 RedTails-MR            46.71      47.51 AGE    
  6 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR    46.00      47.52 AGE    
  7 Poblador, John M          10 OWA-MR                 50.43      47.72 AGE    
  8 Natbony, Sam J            10 Badger-MR              52.62      48.10 AGE    
  9 Belozerov, Alex            9 Twisters-MR            48.55      48.19 AGE    
 10 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR                 50.05      48.55 AGE    
 11 Quing, Steven             10 Twisters-MR            50.14      48.62 AGE    
 12 Chen, Ronald              10 Ciy-MR                 50.60      48.80 AGE    
 13 Rosen, Ethan B             9 Badger-MR              49.50      49.29 AGE    
 14 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR            46.73      49.37 AGE    
 15 Zhou, Ethan                9 Twisters-MR            47.70      50.16 AGE    
 16 Messak, George K           9 Twisters-MR            42.00      50.22 AGE    
 17 Sun, James                10 Express Swimming-MR    59.69      51.07 AGE    
 18 O'Connell, Jack            9 Basc-MR                57.80      51.46 AGE    
 19 Nudell, Isaack             9 RedTails-MR            51.34      51.72 AGE    
 20 Gupta, Vinay               9 Ciy-MR                 55.35      51.81 AGE    
 21 Guo, Andrew                9 Twisters-MR            50.07      51.82 AGE    
 22 Panzarino, Matthew A       9 Express Swimming-MR  1:02.65      51.85 AGE    
 23 Vaiman, Josh G             9 Aquaflames-MR          49.98      52.45 AGE    
 24 Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR    52.74      53.48 AGE    
 25 Ortega, Xavier             9 RedTails-MR            59.89      56.54 AGE    
 26 Walsh, Gavin A             9 OWA-MR                 49.73      58.66 AGE    
 27 Fedko, Dennis              9 DSC-MR                 55.05    1:03.00 AGE    
 28 Gladkov-Kaganovich, Dani   9 DSC-MR                 55.00    1:03.60 AGE    
 
Event 63  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:22.99  ZQ
        2:26.49  JO
        2:26.50  QUAL
        2:48.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:28.27    2:22.13 ZQ     
                  34.52     1:10.27 (35.75)     1:46.65 (36.38)     2:22.13 (35.48)
JO - Division  
  1 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:26.69    2:23.52 JO     
                  34.44     1:10.87 (36.43)     1:48.05 (37.18)     2:23.52 (35.47)
SILV - Division  
  1 McGowan, Bridget          13 Badger-MR            2:31.08    2:27.94 SILV   
                  35.31     1:12.97 (37.66)     1:51.05 (38.08)     2:27.94 (36.89)
  2 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               2:37.56    2:28.79 SILV   
                  35.25     1:13.62 (38.37)     1:52.27 (38.65)     2:28.79 (36.52)
  3 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  2:30.88    2:30.21 SILV   
                  35.79     1:13.12 (37.33)     1:51.69 (38.57)     2:30.21 (38.52)
  4 Stanford, Brittany D      13 LBA-MR               2:30.50    2:30.24 SILV   
                  36.09     1:14.07 (37.98)     1:52.03 (37.96)     2:30.24 (38.21)
  5 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               2:27.33    2:31.43 SILV   
                  35.80     1:14.04 (38.24)     1:52.86 (38.82)     2:31.43 (38.57)
  6 Salese, Elizabeth A       14 Badger-MR            2:26.82    2:32.13 SILV   
                  34.97     1:13.34 (38.37)     1:53.30 (39.96)     2:32.13 (38.83)
  7 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  2:33.57    2:32.26 SILV   
                  36.63     1:15.43 (38.80)     1:55.05 (39.62)     2:32.26 (37.21)
  8 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  2:32.08    2:32.59 SILV   
                  36.45     1:14.85 (38.40)     1:54.03 (39.18)     2:32.59 (38.56)
  9 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  2:32.45    2:32.74 SILV   
                  36.67     1:15.56 (38.89)     1:55.48 (39.92)     2:32.74 (37.26)
 10 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  2:35.86    2:33.27 SILV   
                  37.04     1:15.73 (38.69)     1:54.99 (39.26)     2:33.27 (38.28)
 11 Hahn, Abby                14 NYCC-MR              2:44.94    2:36.24 SILV   
                  37.16     1:17.42 (40.26)     1:58.01 (40.59)     2:36.24 (38.23)
 12 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    2:38.36    2:36.63 SILV   
 13 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  2:43.63    2:37.68 SILV   
                  37.44     1:17.16 (39.72)     1:57.75 (40.59)     2:37.68 (39.93)
 14 Noon, Lindsey             14 Basc-MR              2:34.78    2:37.73 SILV   
                  37.05     1:17.31 (40.26)     1:57.91 (40.60)     2:37.73 (39.82)
 15 Williams, Jaleesa         14 RedTails-MR          3:10.09    2:38.73 SILV   
 16 Dease, Katie D            13 Basc-MR              2:37.89    2:39.09 SILV   
                  38.02     1:18.25 (40.23)     1:59.40 (41.15)     2:39.09 (39.69)
 17 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  2:38.58    2:40.18 SILV   
                  38.64     1:19.15 (40.51)     2:00.84 (41.69)     2:40.18 (39.34)
 18 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  2:42.00    2:40.54 SILV   
                  39.23     1:20.14 (40.91)     2:01.91 (41.77)     2:40.54 (38.63)
 19 Heiss, Caitlin            13 LBA-MR               2:38.87    2:40.99 SILV   
                  36.86     1:17.25 (40.39)     1:59.72 (42.47)     2:40.99 (41.27)
 20 Castaldo, Brittany        13 Wac-MR               2:41.06    2:41.82 SILV   
                  39.64     1:20.75 (41.11)     2:02.93 (42.18)     2:41.82 (38.89)
 21 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  2:43.41    2:43.21 SILV   
                  37.58     1:19.58 (42.00)     2:01.90 (42.32)     2:43.21 (41.31)
 22 Watler, Shani             13 NYCC-MR              2:44.86    2:43.71 SILV   
                  39.66     1:21.07 (41.41)     2:03.11 (42.04)     2:43.71 (40.60)
 23 Sabatini, Nina B          13 OWA-MR               2:45.60    2:44.76 SILV   
                  39.38     1:22.30 (42.92)     2:05.06 (42.76)     2:44.76 (39.70)
 24 Harrington, Kelsey A      13 Express Swimming-MR  2:50.47    2:46.44 SILV   
                  38.47     1:20.28 (41.81)     2:03.13 (42.85)     2:46.44 (43.31)
 25 Alameda, Maria L          14 HS-MR                2:41.78    2:46.50 SILV   
                  37.52     1:19.71 (42.19)     2:03.79 (44.08)     2:46.50 (42.71)
 26 Cooke, Alexandra          13 Badger-MR            2:46.55    2:47.37 SILV   
                  37.57     1:20.84 (43.27)     2:04.53 (43.69)     2:47.37 (42.84)
AGE - Division  
  1 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  2:53.88    2:50.29 AGE    
  2 Tam, Melanie              13 Wac-MR               2:59.89    2:53.45 AGE    
                  40.85     1:23.69 (42.84)     2:09.01 (45.32)     2:53.45 (44.44)
  3 Willis, Emily E           13 HS-MR                3:18.57    2:54.49 AGE    
                  41.52   2:54.49 (2:12.97)                                        
  4 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  3:01.67    2:54.68 AGE    
                  40.78     1:24.55 (43.77)     2:10.83 (46.28)     2:54.68 (43.85)
  5 Szkolnicki, Jennifer M    14 Apex-MR              2:57.51    2:56.71 AGE    
                  40.81   2:56.71 (2:15.90)                                        
  6 Quest, Carolyn            14 Wac-MR               3:11.12    2:58.02 AGE    
                  41.78     1:27.08 (45.30)     2:13.77 (46.69)     2:58.02 (44.25)
  7 Quintin, Natalia          14 LBA-MR               3:12.86    3:00.17 AGE    
                  43.54     1:29.74 (46.20)   3:00.17 (1:30.43)                    
  8 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR               3:08.96    3:02.67 AGE    
                  44.39     1:31.00 (46.61)     2:18.89 (47.89)     3:02.67 (43.78)
  9 Lloyd, Cecilia            13 Ciy-MR               3:06.06    3:04.62 AGE    
 10 Song, Crysta              13 Wac-MR               3:04.74    3:05.06 AGE    
                  43.15     1:29.73 (46.58)     2:19.41 (49.68)     3:05.06 (45.65)
 11 Tusa, JoAna F             13 Express Swimming-MR  3:07.82    3:07.28 AGE    
                                1:35.38 ( )     2:24.95 (49.57)     3:07.28 (42.33)
 12 Baldwin, Gabriella        13 Aquaflames-MR        2:48.87    3:07.69 AGE    
                  44.31     1:31.63 (47.32)     2:18.81 (47.18)     3:07.69 (48.88)
 13 Harrison, Laura           14 Ciy-MR               3:12.12    3:09.40 AGE    
                  43.71     1:32.69 (48.98)     2:22.27 (49.58)     3:09.40 (47.13)
 14 Panzarino, Tara L         13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:09.93 AGE    
                  43.57     1:32.30 (48.73)   3:09.93 (1:37.63)                    
 15 Batista, Demelly          13 RedTails-MR          3:09.47    3:09.94 AGE    
                  43.24     1:33.81 (50.57)     2:23.91 (50.10)     3:09.94 (46.03)
 16 McCarthy, Kellyn M        13 Ciy-MR               3:30.99    3:11.35 AGE    
                  44.73     1:33.74 (49.01)     2:24.83 (51.09)     3:11.35 (46.52)
 17 Cornelio, Melissa         14 RedTails-MR          2:50.09    3:20.98 AGE    
 -- Muset, Helen              13 Aquaflames-MR             NT         DQ        
                                                    2:29.39 ( )          DQ (53.16)
 
Event 64  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:17.19  ZQ
        2:22.99  JO
        2:23.00  QUAL
        2:41.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Bacci, Ryan D             13 Ciy-MR               2:25.33    2:21.41 JO     
                  33.27     1:09.10 (35.83)     1:45.59 (36.49)     2:21.41 (35.82)
SILV - Division  
  1 Whitelaw, Jack            14 Agua Swim Team-MR    2:25.63    2:23.14 SILV   
                  33.70     1:09.87 (36.17)     1:46.95 (37.08)     2:23.14 (36.19)
  2 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               2:23.20    2:23.87 SILV   
                  34.30     1:10.76 (36.46)     1:47.76 (37.00)     2:23.87 (36.11)
  3 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               2:25.00    2:26.12 SILV   
                  33.83     1:10.84 (37.01)     1:49.58 (38.74)     2:26.12 (36.54)
  4 Lam, Ronald               14 Basc-MR              2:28.18    2:26.51 SILV   
                  34.29     1:11.08 (36.79)     1:49.24 (38.16)     2:26.51 (37.27)
  5 Solomon, Jordan P         14 OWA-MR               2:35.91    2:27.41 SILV   
                  35.35     1:12.71 (37.36)     1:51.57 (38.86)     2:27.41 (35.84)
  6 Tan, Randy                14 Twisters-MR          2:41.26    2:28.35 SILV   
                  34.68     1:11.91 (37.23)     1:51.40 (39.49)     2:28.35 (36.95)
  7 Shala, Chip               14 Apex-MR              2:32.63    2:28.90 SILV   
                  34.12     1:11.68 (37.56)     1:51.12 (39.44)     2:28.90 (37.78)
  8 Dalessio, Andrew          13 Basc-MR              2:31.01    2:29.75 SILV   
                  34.90     1:13.01 (38.11)     1:52.37 (39.36)     2:29.75 (37.38)
  9 Nash, John                13 LBA-MR               2:36.54    2:30.28 SILV   
                  36.59     1:15.06 (38.47)     1:53.37 (38.31)     2:30.28 (36.91)
 10 Bianco, Phillip E         14 HS-MR                2:30.20    2:30.60 SILV   
                  34.00     1:11.97 (37.97)     1:51.08 (39.11)     2:30.60 (39.52)
 11 Man, Tyler S              14 OWA-MR               2:45.21    2:30.95 SILV   
                  34.02     1:12.28 (38.26)     1:51.84 (39.56)     2:30.95 (39.11)
 12 Sweetman, Brandon         13 Ciy-MR               2:30.58    2:32.08 SILV   
                  35.80     1:14.87 (39.07)     1:53.19 (38.32)     2:32.08 (38.89)
 13 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:37.39    2:32.25 SILV   
                  34.90     1:13.66 (38.76)     1:53.53 (39.87)     2:32.25 (38.72)
 14 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              2:48.59    2:36.30 SILV   
                  36.35     1:16.65 (40.30)     1:57.62 (40.97)     2:36.30 (38.68)
 15 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              2:46.48    2:36.33 SILV   
                  37.93     1:18.71 (40.78)     1:58.17 (39.46)     2:36.33 (38.16)
 16 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               2:39.18    2:37.52 SILV   
                  36.15     1:15.89 (39.74)     1:56.85 (40.96)     2:37.52 (40.67)
 17 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    2:45.59    2:38.13 SILV   
                  37.13   2:38.13 (2:01.00)                                        
 18 Narvaez, Gregory A        14 RedTails-MR          2:45.41    2:38.42 SILV   
                  37.12     1:17.82 (40.70)     1:59.07 (41.25)     2:38.42 (39.35)
 19 Tran, Jonathan F          14 HS-MR                2:45.20    2:39.98 SILV   
                  37.18     1:17.71 (40.53)     1:59.17 (41.46)     2:39.98 (40.81)
 20 Zemskov, Kirill I         14 Aquaflames-MR             NT    2:40.30 SILV   
                                1:19.49 ( )   2:40.30 (1:20.81)                    
 21 McLaughlin, Thomas        13 Basc-MR              2:47.91    2:40.82 SILV   
                  36.17     1:16.57 (40.40)     2:00.69 (44.12)     2:40.82 (40.13)
 22 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               2:43.53    2:41.24 SILV   
                  37.99     1:19.35 (41.36)     2:00.81 (41.46)     2:41.24 (40.43)
AGE - Division  
  1 Rusinak, Lucas S          13 Wac-MR               2:56.56    2:42.02 AGE    
                  39.07     1:20.53 (41.46)     2:01.93 (41.40)     2:42.02 (40.09)
  2 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               2:52.47    2:42.10 AGE    
                  38.21     1:19.74 (41.53)     2:03.96 (44.22)     2:42.10 (38.14)
  3 Wu, Kevin W               13 OWA-MR               2:48.56    2:42.84 AGE    
                  38.08     1:19.72 (41.64)   2:42.84 (1:23.12)                    
  4 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR        2:43.54    2:43.58 AGE    
                  39.34     1:20.44 (41.10)     2:03.12 (42.68)     2:43.58 (40.46)
  5 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        2:47.42    2:44.13 AGE    
                  39.28     1:19.98 (40.70)     2:02.38 (42.40)     2:44.13 (41.75)
  6 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:25.20    2:44.56 AGE    
                  36.60     1:17.64 (41.04)     2:01.02 (43.38)     2:44.56 (43.54)
  7 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               3:13.77    2:50.22 AGE    
                  39.13     1:21.88 (42.75)     2:06.43 (44.55)     2:50.22 (43.79)
  8 Pruidze, Rati             14 Wac-MR               3:08.66    2:50.57 AGE    
                  39.48     1:23.37 (43.89)     2:07.60 (44.23)     2:50.57 (42.97)
  9 Knight, Conor J           14 Express Swimming-MR  3:01.75    2:55.39 AGE    
                  41.94     1:27.45 (45.51)     2:12.62 (45.17)     2:55.39 (42.77)
 10 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  2:52.67    2:56.16 AGE    
                  41.70     1:27.02 (45.32)     2:12.78 (45.76)     2:56.16 (43.38)
 11 Musheyev, Benjamin        14 Aquaflames-MR             NT    2:57.68 AGE    
                  41.63   2:57.68 (2:16.05)                                        
 12 Ursu, Michael A           14 Aquaflames-MR             NT    2:59.96 AGE    
                                1:26.57 ( )   2:59.96 (1:33.39)                    
 13 Genova, Jerome            13 Express Swimming-MR  3:16.54    3:01.79 AGE    
                                                    2:16.50 ( )     3:01.79 (45.29)
 14 Lee, Kenneth              13 Ciy-MR               3:11.23    3:05.13 AGE    
                1:29.37   3:05.13 (1:35.76)                                        
 
Event 65  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:29.59  ZQ
        1:33.99  JO
        1:34.00  QUAL
        1:51.39  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:37.16    1:29.76 JO     
                  42.62     1:29.76 (47.14)                                        
  2 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:36.65    1:32.89 JO     
                  44.31     1:32.89 (48.58)                                        
SILV - Division  
  1 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR  1:35.02    1:34.00 QUAL   
                  44.77     1:34.00 (49.23)                                        
  2 Gibbons, Courtney         10 Basc-MR              1:36.81    1:34.09 SILV   
                  44.88     1:34.09 (49.21)                                        
  3 Buyukerkan, Ayse          10 Twisters-MR          1:39.00    1:34.60 SILV   
                  45.25     1:34.60 (49.35)                                        
  4 Johnstone, Toniesha A      9 NFS-MR               1:42.29    1:35.29 SILV   
                  45.06     1:35.29 (50.23)                                        
  5 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            1:35.54    1:35.65 SILV   
                  45.34     1:35.65 (50.31)                                        
  6 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR               1:42.30    1:36.39 SILV   
                  44.98     1:36.39 (51.41)                                        
  7 Harrison, Annie B         10 Ciy-MR               1:37.62    1:36.61 SILV   
                  45.92     1:36.61 (50.69)                                        
  8 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR  1:41.15    1:37.51 SILV   
                  47.22     1:37.51 (50.29)                                        
  9 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR          1:39.91    1:39.53 SILV   
                  46.97     1:39.53 (52.56)                                        
  9 Fenn, Emily               10 Wac-MR               1:40.56    1:39.53 SILV   
                  47.72     1:39.53 (51.81)                                        
  9 Lau, Amanda               10 Basc-MR              1:41.00    1:39.53 SILV   
                  48.02     1:39.53 (51.51)                                        
 12 Lau, Ashley               10 Basc-MR              1:42.68    1:39.72 SILV   
                  48.96     1:39.72 (50.76)                                        
 13 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR          1:38.31    1:39.85 SILV   
                  46.53     1:39.85 (53.32)                                        
 14 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            1:55.55    1:39.88 SILV   
                  48.37     1:39.88 (51.51)                                        
 15 Escobedo, Samantha        10 Wac-MR               1:55.45    1:40.16 SILV   
                  47.17     1:40.16 (52.99)                                        
 16 Ferrigno, Julia N         10 Badger-MR            1:43.12    1:40.46 SILV   
                  47.28     1:40.46 (53.18)                                        
 17 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR   1:38.49    1:41.31 SILV   
                  49.20     1:41.31 (52.11)                                        
 18 Xue, Kelly E              10 HS-MR                1:46.07    1:41.50 SILV   
                  48.15     1:41.50 (53.35)                                        
 19 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR  1:43.03    1:41.77 SILV   
                  49.05     1:41.77 (52.72)                                        
 20 Wang, Alice               10 Aquaflames-MR             NT    1:42.89 SILV   
                  47.00     1:42.89 (55.89)                                        
 21 Kosoff, Zora R            10 HS-MR                1:50.15    1:43.39 SILV   
                  47.55     1:43.39 (55.84)                                        
 22 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR              1:40.83    1:44.10 SILV   
                  48.99     1:44.10 (55.11)                                        
 23 Sanabria, Eugenia C        9 HS-MR                1:51.52    1:46.49 SILV   
                  51.47     1:46.49 (55.02)                                        
 24 Wojciechowska, Ewa         9 Basc-MR              1:45.54    1:46.75 SILV   
                  50.37     1:46.75 (56.38)                                        
 25 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR              1:53.25    1:46.91 SILV   
                  49.52     1:46.91 (57.39)                                        
 26 Heiss, Sara               10 LBA-MR               1:45.62    1:47.18 SILV   
                  50.53     1:47.18 (56.65)                                        
 27 Smith, Justine             9 LBA-MR               1:53.18    1:48.42 SILV   
                  50.16     1:48.42 (58.26)                                        
 27 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR  1:51.82    1:48.42 SILV   
                  52.36     1:48.42 (56.06)                                        
 29 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR   1:52.49    1:48.49 SILV   
                  52.44     1:48.49 (56.05)                                        
 30 Cheung, Shelley           10 Ciy-MR               1:46.29    1:48.59 SILV   
                  50.66     1:48.59 (57.93)                                        
 31 Monfiletto, Angela         9 Wac-MR               2:00.41    1:49.02 SILV   
                  51.46     1:49.02 (57.56)                                        
 32 Furusho, Amy               9 Twisters-MR          1:39.00    1:49.29 SILV   
                  51.34     1:49.29 (57.95)                                        
 33 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR            1:46.57    1:50.15 SILV   
                  50.41     1:50.15 (59.74)                                        
 34 Simone, Madeline N         9 Badger-MR            2:03.16    1:50.51 SILV   
                  52.57     1:50.51 (57.94)                                        
 35 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR  1:46.18    1:51.20 SILV   
                  50.44   1:51.20 (1:00.76)                                        
 -- Chiriac, Cinzia           10 Shy/ Seals-MR        1:40.53         DQ        
                  51.37          DQ (58.13)                                        
AGE - Division  
  1 Bancone, Lucy              9 Badger-MR            2:05.55    1:51.56 AGE    
                  53.89     1:51.56 (57.67)                                        
  2 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR  1:56.76    1:52.32 AGE    
                  53.67     1:52.32 (58.65)                                        
  3 Giordano, Gianna           9 Basc-MR              1:41.10    1:52.70 AGE    
                  55.84     1:52.70 (56.86)                                        
  4 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:53.38    1:53.21 AGE    
                  55.69     1:53.21 (57.52)                                        
  5 Katz, Rachel              10 Aquaflames-MR             NT    1:53.69 AGE    
                  52.16   1:53.69 (1:01.53)                                        
  6 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:56.38    1:55.44 AGE    
                  55.57     1:55.44 (59.87)                                        
  7 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:51.26    1:56.40 AGE    
                  54.78   1:56.40 (1:01.62)                                        
  8 Paret, Anna F              9 Badger-MR            1:50.67    1:56.41 AGE    
                  55.90   1:56.41 (1:00.51)                                        
  9 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  2:03.62    1:56.99 AGE    
                  54.36   1:56.99 (1:02.63)                                        
 10 Cristoforo, Marie E       10 Express Swimming-MR  2:09.73    1:57.48 AGE    
                  55.36   1:57.48 (1:02.12)                                        
 11 Dublynn, Kelly            10 LBA-MR               2:01.50    1:58.34 AGE    
                  55.99   1:58.34 (1:02.35)                                        
 12 Clarkson, Marie E         10 Express Swimming-MR  1:58.40    1:58.48 AGE    
                  55.76   1:58.48 (1:02.72)                                        
 13 Muoio, Tara R             10 HS-MR                2:10.18    2:00.28 AGE    
                  56.74   2:00.28 (1:03.54)                                        
 14 Pan, Sophie               10 Aquaflames-MR             NT    2:01.46 AGE    
                  56.64   2:01.46 (1:04.82)                                        
 15 Magsuci, Linnea G         10 Shy/ Seals-MR        1:45.87    2:01.87 AGE    
                  56.93   2:01.87 (1:04.94)                                        
 16 Peralta, Loren S          10 Apex-MR              2:03.17    2:02.29 AGE    
                1:00.87   2:02.29 (1:01.42)                                        
 17 Feminella, Lindsay M       9 Wac-MR               2:03.54    2:08.45 AGE    
                1:01.77   2:08.45 (1:06.68)                                        
 18 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR               2:00.63    2:10.09 AGE    
                1:00.60   2:10.09 (1:09.49)                                        
 19 Stagnari, Katie E          9 OWA-MR               2:11.02    2:11.98 AGE    
                1:02.51   2:11.98 (1:09.47)                                        
 20 Canner, Brianne            9 LBA-MR               2:20.54    2:20.73 AGE    
                1:04.55   2:20.73 (1:16.18)                                        
 
Event 66  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:33.29  ZQ
        1:35.99  JO
        1:36.00  QUAL
        1:51.39  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            1:36.64    1:32.93 ZQ     
                  45.22     1:32.93 (47.71)                                        
  2 Higham, Devon A           10 Badger-MR            1:36.25    1:33.01 ZQ     
                  44.82     1:33.01 (48.19)                                        
JO - Division  
  1 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                1:40.15    1:33.46 JO     
                  44.34     1:33.46 (49.12)                                        
  2 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:38.48    1:35.14 JO     
                  45.54     1:35.14 (49.60)                                        
SILV - Division  
  1 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR               1:35.00    1:36.23 SILV   
                  45.79     1:36.23 (50.44)                                        
  2 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:46.46    1:37.85 SILV   
                  46.76     1:37.85 (51.09)                                        
  3 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               1:36.61    1:37.94 SILV   
                  46.29     1:37.94 (51.65)                                        
  4 McDonnell, Richard        10 Wac-MR               1:40.10    1:38.17 SILV   
                  46.89     1:38.17 (51.28)                                        
  5 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:40.03    1:38.20 SILV   
                  45.84     1:38.20 (52.36)                                        
  6 Palacios, David D         10 HS-MR                1:44.35    1:40.02 SILV   
                  46.53     1:40.02 (53.49)                                        
  7 Lam, Kevin                10 Ciy-MR               1:40.18    1:41.87 SILV   
                  48.12     1:41.87 (53.75)                                        
  8 Salgado, Daniel E         10 Twisters-MR          1:39.00    1:42.66 SILV   
                  48.22     1:42.66 (54.44)                                        
  9 Natbony, Sam J            10 Badger-MR            1:41.14    1:43.00 SILV   
                  48.19     1:43.00 (54.81)                                        
 10 Wright, David T            9 Badger-MR            1:38.59    1:43.30 SILV   
                  47.94     1:43.30 (55.36)                                        
 11 Tupikin, Lance            10 Basc-MR              1:55.00    1:45.24 SILV   
                  49.23     1:45.24 (56.01)                                        
 12 Koganov, Willy             9 HS-MR                1:55.29    1:47.60 SILV   
                  49.18     1:47.60 (58.42)                                        
 13 Quing, Steven             10 Twisters-MR          1:47.26    1:48.00 SILV   
                  49.61     1:48.00 (58.39)                                        
 14 Lang, Daniel               9 OWA-MR               2:00.17    1:48.74 SILV   
                  51.59     1:48.74 (57.15)                                        
 15 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:49.30 SILV   
                  52.62     1:49.30 (56.68)                                        
 16 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:49.75 SILV   
                  51.75     1:49.75 (58.00)                                        
 17 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR            1:47.29    1:49.90 SILV   
                  51.33     1:49.90 (58.57)                                        
 18 Tam, Gregory              10 Wac-MR               1:55.61    1:50.08 SILV   
                  52.52     1:50.08 (57.56)                                        
 19 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR          1:59.53    1:50.72 SILV   
                  52.23     1:50.72 (58.49)                                        
 20 Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:51.36 SILV   
                  52.33     1:51.36 (59.03)                                        
 -- Zhou, Ethan                9 Twisters-MR          1:45.00         DQ        
                  50.69          DQ (56.50)                                        
 -- Belozerov, Alex            9 Twisters-MR          1:47.00         DQ        
                  54.05          DQ (55.45)                                        
AGE - Division  
  1 Cohen, Greyson N           9 Badger-MR            1:53.28    1:52.15 AGE    
                  53.36     1:52.15 (58.79)                                        
  2 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:53.00    1:54.19 AGE    
                  55.03     1:54.19 (59.16)                                        
  3 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR          1:55.51    1:56.56 AGE    
                  54.03   1:56.56 (1:02.53)                                        
  4 Gupta, Vinay               9 Ciy-MR               2:16.94    2:00.44 AGE    
                  57.87   2:00.44 (1:02.57)                                        
  5 O'Connell, Jack            9 Basc-MR              1:58.73    2:02.59 AGE    
                  58.92   2:02.59 (1:03.67)                                        
  6 Sun, James                10 Express Swimming-MR  2:00.39    2:04.21 AGE    
                  58.41   2:04.21 (1:05.80)                                        
  7 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR               1:38.00    2:04.38 AGE    
                  59.82   2:04.38 (1:04.56)                                        
  8 Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR               1:39.00    2:05.04 AGE    
                1:00.65   2:05.04 (1:04.39)                                        
  9 Kuehn, Thomas J           10 OWA-MR               2:24.39    2:14.74 AGE    
                1:02.97   2:14.74 (1:11.77)                                        
 10 Gladkov-Kaganovich, Dani   9 DSC-MR               1:47.00    2:22.80 AGE    
                1:08.39   2:22.80 (1:14.41)                                        
 -- Walsh, Gavin A             9 OWA-MR               2:23.44         DQ        
                1:06.78        DQ (1:14.13)                                        
 -- Panzarino, Matthew A       9 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
                1:11.75        DQ (1:20.20)                                        
 
Event 67  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:40.99  ZQ
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        3:02.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Kadala, Kristyn E         13 Badger-MR            2:49.35    2:43.87 SILV   
                  36.25     1:18.36 (42.11)     2:00.94 (42.58)     2:43.87 (42.93)
  2 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              2:48.52    2:45.69 SILV   
                  37.48     1:19.64 (42.16)     2:02.78 (43.14)     2:45.69 (42.91)
  3 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          2:48.14    2:45.72 SILV   
                  37.65     1:19.83 (42.18)     2:02.90 (43.07)     2:45.72 (42.82)
  4 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    2:46.55    2:46.12 SILV   
                  37.58     1:20.53 (42.95)     2:04.05 (43.52)     2:46.12 (42.07)
  5 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  2:48.70    2:46.92 SILV   
                  37.79     1:20.42 (42.63)     2:03.89 (43.47)     2:46.92 (43.03)
  6 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:51.02    2:47.23 SILV   
                  37.38     1:19.81 (42.43)     2:03.58 (43.77)     2:47.23 (43.65)
  7 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              2:52.53    2:48.43 SILV   
                  38.41     1:21.44 (43.03)     2:05.79 (44.35)     2:48.43 (42.64)
  8 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  2:49.16    2:48.51 SILV   
                  38.13     1:20.69 (42.56)     2:04.84 (44.15)     2:48.51 (43.67)
  9 Hahn, Abby                14 NYCC-MR              2:55.76    2:49.99 SILV   
                  38.59     1:22.40 (43.81)     2:08.20 (45.80)     2:49.99 (41.79)
 10 Kwa, Adelene              13 Basc-MR              2:52.41    2:52.64 SILV   
                  39.28     1:23.54 (44.26)     2:08.47 (44.93)     2:52.64 (44.17)
 11 Schuermann, Kerry         13 LBA-MR               2:55.65    2:52.92 SILV   
                  40.57     1:24.76 (44.19)     2:09.17 (44.41)     2:52.92 (43.75)
 12 McKee, Kaitlin            13 Express Swimming-MR  2:56.22    2:53.31 SILV   
                  40.50     1:24.95 (44.45)     2:10.03 (45.08)     2:53.31 (43.28)
 13 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  2:49.68    2:54.20 SILV   
                  39.62     1:23.45 (43.83)     2:09.66 (46.21)     2:54.20 (44.54)
 14 Takei, Ayaka              13 Badger-MR            2:52.29    2:55.75 SILV   
                  40.01     1:24.31 (44.30)     2:09.78 (45.47)     2:55.75 (45.97)
 15 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR          3:05.97    2:58.54 SILV   
                  39.58     1:24.44 (44.86)     2:11.29 (46.85)     2:58.54 (47.25)
 16 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  3:00.35    3:00.15 SILV   
                  39.61     1:24.89 (45.28)     2:12.54 (47.65)     3:00.15 (47.61)
 17 Sherard, Nia              14 NFS-MR               3:25.00    3:00.73 SILV   
                  41.38     1:27.60 (46.22)     2:15.29 (47.69)     3:00.73 (45.44)
 -- Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               3:26.54         DQ        
                  41.01     1:26.70 (45.69)     2:14.62 (47.92)          DQ (47.36)
 -- Ravesloot, Ashley         13 Badger-MR            2:57.10         DQ        
                  40.17     1:24.72 (44.55)     2:10.61 (45.89)          DQ (45.37)
AGE - Division  
  1 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  3:03.81    3:03.86 AGE    
                  41.23     1:28.29 (47.06)     2:17.03 (48.74)     3:03.86 (46.83)
  2 Boulbol, Lauren E         14 HS-MR                3:03.03    3:04.93 AGE    
                  40.35     1:26.38 (46.03)     2:15.24 (48.86)     3:04.93 (49.69)
  3 Neverson, Jair K          13 RedTails-MR          3:00.09    3:05.45 AGE    
                  41.78     1:28.52 (46.74)     2:16.98 (48.46)     3:05.45 (48.47)
  4 Schlichte, Sarah A        14 Express Swimming-MR  3:14.67    3:06.59 AGE    
                  42.46     1:30.17 (47.71)     2:19.31 (49.14)     3:06.59 (47.28)
  5 Fowle, Allison J          14 HS-MR                3:08.12    3:06.62 AGE    
                  42.31     1:29.65 (47.34)     2:18.42 (48.77)     3:06.62 (48.20)
  6 McCarthy, Kellyn M        13 Ciy-MR               3:12.50    3:07.01 AGE    
                  43.83     1:31.77 (47.94)     2:22.16 (50.39)     3:07.01 (44.85)
  7 Brady, Sinead C           14 Apex-MR              3:18.25    3:07.62 AGE    
                  43.49     1:31.60 (48.11)     2:20.55 (48.95)     3:07.62 (47.07)
  8 Heiss, Caitlin            13 LBA-MR               3:04.50    3:08.12 AGE    
                  43.17     1:30.82 (47.65)     2:19.00 (48.18)     3:08.12 (49.12)
  9 Yeo, Alyssa L             14 Agua Swim Team-MR    3:12.90    3:08.17 AGE    
                  43.08     1:30.85 (47.77)     2:20.71 (49.86)     3:08.17 (47.46)
 10 Foo, Francine F           13 HS-MR                3:07.89    3:08.25 AGE    
                  39.69     1:26.82 (47.13)     2:17.11 (50.29)     3:08.25 (51.14)
 11 Watler, Shani             13 NYCC-MR              3:05.75    3:08.79 AGE    
                  42.68     1:30.87 (48.19)     2:20.20 (49.33)     3:08.79 (48.59)
 12 Noon, Lindsey             14 Basc-MR              3:10.00    3:09.41 AGE    
                  43.13     1:31.85 (48.72)     2:21.32 (49.47)     3:09.41 (48.09)
 13 Tam, Melanie              13 Wac-MR               3:15.93    3:10.55 AGE    
                  43.87     1:32.16 (48.29)     2:22.49 (50.33)     3:10.55 (48.06)
 14 Harrington, Kelsey A      13 Express Swimming-MR  3:20.45    3:13.11 AGE    
                  42.59     1:31.54 (48.95)     2:22.55 (51.01)     3:13.11 (50.56)
 15 Castaldo, Brittany        13 Wac-MR               3:21.19    3:15.14 AGE    
                  44.84     1:34.93 (50.09)     2:25.82 (50.89)     3:15.14 (49.32)
 16 Song, Crysta              13 Wac-MR               3:14.26    3:16.55 AGE    
                  45.17     1:35.78 (50.61)     2:27.62 (51.84)     3:16.55 (48.93)
 17 Xue, Rosalia S            14 HS-MR                3:17.71    3:17.25 AGE    
                  41.85     1:30.44 (48.59)     2:22.25 (51.81)     3:17.25 (55.00)
 18 Jacobsen, Ginger M        13 Express Swimming-MR  3:22.96    3:17.60 AGE    
                  45.66     1:35.73 (50.07)     2:28.16 (52.43)     3:17.60 (49.44)
 19 Muset, Helen              13 Aquaflames-MR             NT    3:21.33 AGE    
                  43.66     1:34.53 (50.87)     2:28.04 (53.51)     3:21.33 (53.29)
 20 Lloyd, Cecilia            13 Ciy-MR               3:30.44    3:22.61 AGE    
                  46.14     1:38.49 (52.35)     2:31.54 (53.05)     3:22.61 (51.07)
 21 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  3:25.40    3:23.83 AGE    
                  45.01     1:37.31 (52.30)     2:30.48 (53.17)     3:23.83 (53.35)
 22 Baldwin, Gabriella        13 Aquaflames-MR        3:30.53    3:24.05 AGE    
                  45.25     1:37.64 (52.39)     2:31.89 (54.25)     3:24.05 (52.16)
 23 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR               3:25.04    3:25.17 AGE    
                  45.88     1:37.90 (52.02)     2:31.37 (53.47)     3:25.17 (53.80)
 24 Quest, Carolyn            14 Wac-MR               3:22.09    3:27.81 AGE    
                  46.45     1:41.37 (54.92)     2:35.34 (53.97)     3:27.81 (52.47)
 25 Panzarino, Tara L         13 Express Swimming-MR  3:45.00    3:33.31 AGE    
                  48.33     1:42.80 (54.47)     2:38.22 (55.42)     3:33.31 (55.09)
 26 Harrison, Laura           14 Ciy-MR               3:34.44    3:37.84 AGE    
                  48.66     1:44.89 (56.23)     2:41.84 (56.95)     3:37.84 (56.00)
 
Event 68  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:38.79  ZQ
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        2:59.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Tan, Randy                14 Twisters-MR          2:46.76    2:34.64 ZQ     
                  35.00     1:15.02 (40.02)     1:54.99 (39.97)     2:34.64 (39.65)
  2 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               2:43.00    2:37.59 ZQ     
                  34.77     1:15.80 (41.03)     1:56.66 (40.86)     2:37.59 (40.93)
JO - Division  
  1 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:43.01    2:39.42 JO     
                  36.19     1:17.28 (41.09)     1:58.61 (41.33)     2:39.42 (40.81)
  2 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:44.00    2:39.93 JO     
                  35.82     1:16.97 (41.15)     1:59.67 (42.70)     2:39.93 (40.26)
SILV - Division  
  1 Dupres, Abel              13 RedTails-MR          2:47.38    2:44.10 SILV   
                  37.26     1:18.92 (41.66)     2:01.83 (42.91)     2:44.10 (42.27)
  2 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               2:47.00    2:45.05 SILV   
                  37.55     1:20.18 (42.63)     2:03.04 (42.86)     2:45.05 (42.01)
  3 Middleton, William        13 Basc-MR              2:49.99    2:46.36 SILV   
                  38.47     1:20.72 (42.25)     2:03.07 (42.35)     2:46.36 (43.29)
  4 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               2:49.36    2:47.03 SILV   
                  38.03     1:20.36 (42.33)     2:03.88 (43.52)     2:47.03 (43.15)
  5 Slutsky, Daniel           14 RedTails-MR          2:45.34    2:48.57 SILV   
                  37.24     1:21.49 (44.25)     2:06.04 (44.55)     2:48.57 (42.53)
  6 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:50.00    2:49.37 SILV   
                  37.96     1:20.10 (42.14)     2:01.92 (41.82)     2:49.37 (47.45)
  7 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               2:57.13    2:50.49 SILV   
                  39.42     1:23.55 (44.13)     2:07.83 (44.28)     2:50.49 (42.66)
  8 Shaw, Maliek              14 NFS-MR               2:55.01    2:52.28 SILV   
                  38.05     1:21.19 (43.14)     2:06.77 (45.58)     2:52.28 (45.51)
  9 Wu, Kevin W               13 OWA-MR               2:54.70    2:53.44 SILV   
                  39.85     1:23.78 (43.93)     2:09.07 (45.29)     2:53.44 (44.37)
 10 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    2:55.77    2:55.23 SILV   
                  40.02     1:24.19 (44.17)     2:10.18 (45.99)     2:55.23 (45.05)
 11 Shoulzhenko, Georgy       14 Shy/ Seals-MR        3:12.34    2:55.26 SILV   
                  39.17     1:22.87 (43.70)     2:08.28 (45.41)     2:55.26 (46.98)
 12 Nash, John                13 LBA-MR               3:03.17    2:57.26 SILV   
                  40.31     1:26.14 (45.83)     2:11.86 (45.72)     2:57.26 (45.40)
 13 Solomon, Jordan P         14 OWA-MR               2:59.12    2:58.18 SILV   
                  39.65     1:24.99 (45.34)     2:12.01 (47.02)     2:58.18 (46.17)
AGE - Division  
  1 O'Connor, Denis           13 LBA-MR               2:54.50    3:00.07 AGE    
                  40.48     1:26.64 (46.16)     2:13.55 (46.91)     3:00.07 (46.52)
  2 Brodsky, Max F            14 HS-MR                3:00.42    3:03.14 AGE    
                  39.24     1:24.32 (45.08)     2:13.08 (48.76)     3:03.14 (50.06)
  3 Semenov, Igor             13 Shy/ Seals-MR        2:55.67    3:05.89 AGE    
                  40.44     1:27.02 (46.58)     2:16.63 (49.61)     3:05.89 (49.26)
  4 Pruidze, Rati             14 Wac-MR               3:14.04    3:06.50 AGE    
                  41.35     1:28.51 (47.16)     2:18.75 (50.24)     3:06.50 (47.75)
  5 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR          3:17.66    3:08.35 AGE    
                  40.55     1:28.51 (47.96)     2:19.28 (50.77)     3:08.35 (49.07)
  6 Wong, Cheuk Y             14 Shy/ Seals-MR        3:12.34    3:09.71 AGE    
                  42.62     1:31.03 (48.41)     2:19.33 (48.30)     3:09.71 (50.38)
  7 Ursu, Michael A           14 Aquaflames-MR        3:21.39    3:10.57 AGE    
                  42.40     1:30.56 (48.16)     2:21.47 (50.91)     3:10.57 (49.10)
  8 Stefanko, Igor            14 Shy/ Seals-MR        3:16.73    3:14.05 AGE    
                  44.44     1:34.25 (49.81)     2:25.29 (51.04)     3:14.05 (48.76)
  9 McLaughlin, Thomas        13 Basc-MR              3:12.80    3:16.63 AGE    
                  43.13     1:35.25 (52.12)     2:26.69 (51.44)     3:16.63 (49.94)
 10 Sheehy, Reese             13 LBA-MR               3:43.21    3:16.94 AGE    
                  45.77     1:35.88 (50.11)     2:27.50 (51.62)     3:16.94 (49.44)
 11 Lee, Kenneth              13 Ciy-MR               2:21.33    3:19.40 AGE    
                  42.41     1:32.37 (49.96)     2:25.90 (53.53)     3:19.40 (53.50)
 12 Haghighi, Sean            13 OWA-MR               3:29.96    3:21.64 AGE    
                  46.33     1:37.32 (50.99)     2:29.09 (51.77)     3:21.64 (52.55)
 13 Genova, Jerome            13 Express Swimming-MR  3:41.23    3:28.27 AGE    
                  45.98     1:39.44 (53.46)     2:33.98 (54.54)     3:28.27 (54.29)
 14 Knight, Conor J           14 Express Swimming-MR  3:21.68    3:30.69 AGE    
                  47.87     1:41.77 (53.90)     2:36.94 (55.17)     3:30.69 (53.75)
 15 Palmer, John A            13 Express Swimming-MR  3:30.00    3:40.11 AGE    
                  48.69     1:45.73 (57.04)     2:43.01 (57.28)     3:40.11 (57.10)
 16 Solinas, Marc F           13 OWA-MR               4:44.49    4:17.15 AGE    
                  59.52   2:05.18 (1:05.66)   3:11.14 (1:05.96)   4:17.15 (1:06.01)
 -- Chik, Kenton              13 Shy/ Seals-MR        3:12.34         DQ        
                  40.17     1:25.92 (45.75)     2:14.10 (48.18)          DQ (47.66)
 
Event 69  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:21.99  ZQ
        1:29.99  JO
        1:30.00  QUAL
        1:40.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:32.00    1:20.35 ZQ     
                  36.87     1:20.35 (43.48)                                        
JO - Division  
  1 Gibbons, Courtney         10 Basc-MR              1:35.38    1:29.24 JO     
                  40.13     1:29.24 (49.11)                                        
SILV - Division  
  1 Maloney, Meghan E          9 HS-MR                1:36.55    1:31.09 SILV   
                  41.96     1:31.09 (49.13)                                        
  2 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:37.02    1:34.45 SILV   
                  46.22     1:34.45 (48.23)                                        
  3 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR  1:38.97    1:37.14 SILV   
                  44.70     1:37.14 (52.44)                                        
AGE - Division  
  1 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:39.99    1:42.09 AGE    
                  46.83     1:42.09 (55.26)                                        
  2 Defreitas, Hannah          9 Wac-MR               1:44.40    1:42.24 AGE    
                  45.54     1:42.24 (56.70)                                        
  3 Johnstone, Toniesha A      9 NFS-MR               1:43.64    1:43.97 AGE    
                  47.30     1:43.97 (56.67)                                        
  4 Henry, Sarah A             9 OWA-MR               1:52.31    1:47.17 AGE    
                  48.56     1:47.17 (58.61)                                        
  5 Monfiletto, Angela         9 Wac-MR               1:50.19    1:50.03 AGE    
                  47.51   1:50.03 (1:02.52)                                        
  6 Zoine, Jessica M          10 Express Swimming-MR  1:48.13    1:50.49 AGE    
                  49.71   1:50.49 (1:00.78)                                        
  7 Harrison, Annie B         10 Ciy-MR               1:58.71    1:52.94 AGE    
                  49.48   1:52.94 (1:03.46)                                        
  8 Fenn, Emily               10 Wac-MR               1:50.67    2:00.78 AGE    
                  57.25   2:00.78 (1:03.53)                                        
  9 Feminella, Lindsay M       9 Wac-MR               2:02.40    2:04.24 AGE    
                  59.34   2:04.24 (1:04.90)                                        
 
Event 70  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:26.69  ZQ
        1:29.99  JO
        1:30.00  QUAL
        1:40.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Infante, Justin L         10 RedTails-MR          1:35.09    1:22.57 ZQ     
                  39.55     1:22.57 (43.02)                                        
  2 Portnoy, Martin           10 Shy/ Seals-MR        1:40.53    1:23.50 ZQ     
                  38.34     1:23.50 (45.16)                                        
  3 Cashin, Michael J         10 LBA-MR               1:32.50    1:23.67 ZQ     
                  39.21     1:23.67 (44.46)                                        
  4 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:33.46    1:25.22 ZQ     
                  39.99     1:25.22 (45.23)                                        
JO - Division  
  1 Cashin, Liam J            10 LBA-MR               1:34.50    1:29.74 JO     
                  40.03     1:29.74 (49.71)                                        
SILV - Division  
  1 Wright, David T            9 Badger-MR            1:31.74    1:32.40 SILV   
                  40.30     1:32.40 (52.10)                                        
  2 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:37.78    1:32.84 SILV   
                  39.95     1:32.84 (52.89)                                        
  3 McDonnell, Richard        10 Wac-MR               1:40.45    1:34.47 SILV   
                  43.04     1:34.47 (51.43)                                        
  4 Kennon, Declan P           9 Badger-MR            1:41.78    1:34.87 SILV   
                  41.62     1:34.87 (53.25)                                        
  5 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR          1:36.83    1:36.32 SILV   
                  43.56     1:36.32 (52.76)                                        
  6 Harrison, William L        9 Ciy-MR               1:40.34    1:40.36 SILV   
                  45.65     1:40.36 (54.71)                                        
AGE - Division  
  1 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR        1:43.54    1:41.70 AGE    
                  43.55     1:41.70 (58.15)                                        
  2 Messak, George K           9 Twisters-MR          1:45.00    1:52.18 AGE    
                  49.71   1:52.18 (1:02.47)                                        
 
Event 71  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:25.79  ZQ
        2:30.99  JO
        2:31.00  QUAL
        2:42.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:33.00    2:24.44 ZQ     
                  30.09     1:06.08 (35.99)     1:45.41 (39.33)     2:24.44 (39.03)
SILV - Division  
  1 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  2:37.00    2:32.60 SILV   
                  31.95     1:08.89 (36.94)     1:49.84 (40.95)     2:32.60 (42.76)
  2 Stenger, Alexa            14 LBA-MR               2:35.50    2:36.49 SILV   
                  34.58     1:15.32 (40.74)     1:56.70 (41.38)     2:36.49 (39.79)
  3 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  3:00.01    2:38.94 SILV   
                  34.59     1:16.18 (41.59)     1:58.57 (42.39)     2:38.94 (40.37)
  4 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               3:02.16    2:40.40 SILV   
                  34.76     1:15.13 (40.37)     1:57.85 (42.72)     2:40.40 (42.55)
  5 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:40.00    2:41.30 SILV   
                  33.52     1:12.94 (39.42)     1:56.44 (43.50)     2:41.30 (44.86)
AGE - Division  
  1 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  2:53.11    2:45.13 AGE    
                  35.58     1:17.44 (41.86)     2:01.59 (44.15)     2:45.13 (43.54)
  2 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  2:48.48    2:46.82 AGE    
                  35.23     1:16.50 (41.27)     2:01.49 (44.99)     2:46.82 (45.33)
  3 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  2:48.00    2:53.24 AGE    
                  37.45     1:22.46 (45.01)     2:08.61 (46.15)     2:53.24 (44.63)
  4 Sabatini, Nina B          13 OWA-MR               2:49.09    2:56.73 AGE    
                  38.76     1:24.41 (45.65)     2:11.15 (46.74)     2:56.73 (45.58)
  5 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  2:55.00    2:57.15 AGE    
                  36.22     1:20.34 (44.12)     2:08.46 (48.12)     2:57.15 (48.69)
  6 Sun, Faye                 13 Express Swimming-MR  3:16.92    3:18.50 AGE    
                  41.25     1:32.07 (50.82)     2:24.57 (52.50)     3:18.50 (53.93)
  7 Szkolnicki, Jennifer M    14 Apex-MR              3:17.45    3:25.61 AGE    
                  41.21     1:34.28 (53.07)     2:31.13 (56.85)     3:25.61 (54.48)
  8 Conslato, Marisa-Marie    13 OWA-MR               3:52.73    3:38.27 AGE    
                  45.51     1:41.84 (56.33)     2:39.81 (57.97)     3:38.27 (58.46)
 
Event 72  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:27.69  ZQ
        2:29.99  JO
        2:30.00  QUAL
        2:38.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Doherty, Christopher      13 Twisters-MR          2:32.00    2:24.23 ZQ     
                  31.77     1:08.27 (36.50)     1:45.99 (37.72)     2:24.23 (38.24)
SILV - Division  
  1 Martinez, Keannu C        13 Twisters-MR          2:35.71    2:30.42 SILV   
                  35.02     1:13.43 (38.41)     1:51.94 (38.51)     2:30.42 (38.48)
  2 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               2:37.88    2:30.96 SILV   
                  32.72     1:10.16 (37.44)     1:51.49 (41.33)     2:30.96 (39.47)
  3 Barbosa, Larry S          13 Twisters-MR          2:32.54    2:31.66 SILV   
                  34.07     1:13.29 (39.22)     1:53.20 (39.91)     2:31.66 (38.46)
AGE - Division  
  1 Oxsitin, Pavel            13 DSC-MR               2:33.00    2:43.25 AGE    
                  35.44     1:15.69 (40.25)     1:59.42 (43.73)     2:43.25 (43.83)
  2 Sweetman, Brandon         13 Ciy-MR               3:04.42    2:43.56 AGE    
                  34.74     1:15.96 (41.22)     1:59.84 (43.88)     2:43.56 (43.72)
  3 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               2:56.11    2:46.16 AGE    
                  36.32     1:19.51 (43.19)     2:05.76 (46.25)     2:46.16 (40.40)
  4 Perdomo, Miguel           14 NFS-MR               2:49.83    2:46.55 AGE    
                  33.22     1:14.48 (41.26)     1:59.72 (45.24)     2:46.55 (46.83)
  5 Koukharevitch, Alex       13 DSC-MR               2:35.01    2:48.19 AGE    
                  34.90     1:16.98 (42.08)     2:02.81 (45.83)     2:48.19 (45.38)
  6 Lo, Arthur C              13 OWA-MR               2:43.35    2:48.82 AGE    
                  35.23     1:18.38 (43.15)     2:04.93 (46.55)     2:48.82 (43.89)
  7 Malychev, Peter I         13 DSC-MR               2:35.00    2:49.68 AGE    
                  34.72     1:18.31 (43.59)     2:04.57 (46.26)     2:49.68 (45.11)
  8 Ariyanonthaka, Kevin      13 Twisters-MR          2:45.00    2:50.88 AGE    
                  36.42     1:20.73 (44.31)     2:07.89 (47.16)     2:50.88 (42.99)
  9 Narvaez, Gregory A        14 RedTails-MR          3:00.09    2:53.55 AGE    
                  33.32     1:18.06 (44.74)     2:06.69 (48.63)     2:53.55 (46.86)
 10 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              3:25.83    2:54.58 AGE    
                  35.35     1:21.04 (45.69)     2:08.92 (47.88)     2:54.58 (45.66)
 11 Rusinak, Lucas S          13 Wac-MR               2:56.56    2:55.09 AGE    
                  37.74     1:23.58 (45.84)     2:10.35 (46.77)     2:55.09 (44.74)
 12 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR          3:08.00    3:01.89 AGE    
                  37.44     1:24.08 (46.64)     2:13.55 (49.47)     3:01.89 (48.34)
 13 Shala, Chip               14 Apex-MR              3:21.92    3:08.09 AGE    
                  35.58     1:24.83 (49.25)     2:19.21 (54.38)     3:08.09 (48.88)
 14 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR                   NT    3:10.10 AGE    
                  37.23     1:26.22 (48.99)     2:18.74 (52.52)     3:10.10 (51.36)
 15 Zemskov, Kirill I         14 Aquaflames-MR             NT    3:16.49 AGE    
                  37.73     1:24.05 (46.32)     2:16.21 (52.16)   3:16.49 (1:00.28)
 16 Corrigan, Chris           13 LBA-MR               3:13.89    3:17.45 AGE    
                  38.75     1:28.37 (49.62)     2:21.01 (52.64)     3:17.45 (56.44)
 
Event 73  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:18.99  ZQ
        1:20.99  JO
        1:21.00  QUAL
        1:31.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Cain, Mary C               9 Badger-MR            1:21.19    1:19.90 JO     
                  38.56     1:19.90 (41.34)                                        
SILV - Division  
  1 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            1:24.12    1:24.17 SILV   
                  38.82     1:24.17 (45.35)                                        
  2 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            1:24.23    1:24.24 SILV   
                  39.85     1:24.24 (44.39)                                        
  3 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR          1:22.51    1:24.35 SILV   
                  39.06     1:24.35 (45.29)                                        
  4 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:26.04    1:24.72 SILV   
                  38.78     1:24.72 (45.94)                                        
  5 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR        NT    1:24.98 SILV   
                  37.66     1:24.98 (47.32)                                        
  6 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:27.19    1:26.42 SILV   
                  40.40     1:26.42 (46.02)                                        
  7 Buyukerkan, Ayse          10 Twisters-MR          1:25.00    1:27.17 SILV   
                  40.88     1:27.17 (46.29)                                        
  8 Cannon, Kellie            10 LBA-MR               1:27.85    1:27.72 SILV   
                  41.62     1:27.72 (46.10)                                        
  9 Quinn, Kelly A            10 Express Swimming-MR  1:27.22    1:27.96 SILV   
                  40.97     1:27.96 (46.99)                                        
 10 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR              1:28.07    1:28.53 SILV   
                  39.78     1:28.53 (48.75)                                        
 11 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:32.41    1:29.80 SILV   
                  41.13     1:29.80 (48.67)                                        
 12 Schlichte, Lindsay M      10 Express Swimming-MR  1:28.58    1:30.49 SILV   
                  43.32     1:30.49 (47.17)                                        
 13 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:32.30    1:31.07 SILV   
                  46.18     1:31.07 (44.89)                                        
 14 Escobedo, Samantha        10 Wac-MR               1:45.67    1:31.32 SILV   
                  43.37     1:31.32 (47.95)                                        
AGE - Division  
  1 Ferrigno, Julia N         10 Badger-MR            1:29.54    1:32.28 AGE    
                  44.85     1:32.28 (47.43)                                        
  2 Henry, Sarah A             9 OWA-MR               1:34.99    1:32.41 AGE    
                  43.65     1:32.41 (48.76)                                        
  3 Azerad, Jessica R         10 Badger-MR            1:33.09    1:32.52 AGE    
                  42.93     1:32.52 (49.59)                                        
  4 Kamel, Mira S             10 Twisters-MR          1:31.65    1:34.80 AGE    
                  45.72     1:34.80 (49.08)                                        
  5 Peralta, Loren S          10 Apex-MR              1:46.27    1:35.39 AGE    
                  47.20     1:35.39 (48.19)                                        
  6 Rosario, Perla            10 RedTails-MR          1:34.29    1:35.68 AGE    
                  46.54     1:35.68 (49.14)                                        
  7 Li, Jessica Y              9 HS-MR                1:43.22    1:35.70 AGE    
                  46.07     1:35.70 (49.63)                                        
  8 Maloney, Meghan E          9 HS-MR                1:42.27    1:36.17 AGE    
                  44.50     1:36.17 (51.67)                                        
  9 Solis, Susana             10 LBA-MR               1:33.40    1:37.02 AGE    
                  47.00     1:37.02 (50.02)                                        
 10 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR  1:36.05    1:37.42 AGE    
                  47.25     1:37.42 (50.17)                                        
 11 Heiss, Sara               10 LBA-MR               1:38.78    1:37.46 AGE    
                  47.92     1:37.46 (49.54)                                        
 12 Simone, Madeline N         9 Badger-MR            1:38.82    1:38.13 AGE    
                  49.68     1:38.13 (48.45)                                        
 13 Lau, Ashley               10 Basc-MR              1:46.90    1:38.49 AGE    
                  49.46     1:38.49 (49.03)                                        
 14 Cheung, Shelley           10 Ciy-MR               1:38.25    1:38.58 AGE    
                  47.80     1:38.58 (50.78)                                        
 15 Saba, Ori                  9 Aquaflames-MR        1:38.61    1:38.60 AGE    
                  48.67     1:38.60 (49.93)                                        
 16 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR              1:45.00    1:39.05 AGE    
                  49.03     1:39.05 (50.02)                                        
 17 Furusho, Amy               9 Twisters-MR          1:36.41    1:39.94 AGE    
 18 Hymes, Clare E            10 Badger-MR            1:36.89    1:40.24 AGE    
                  47.07     1:40.24 (53.17)                                        
 19 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR  1:45.94    1:40.53 AGE    
                  46.30     1:40.53 (54.23)                                        
 20 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR  1:42.69    1:40.89 AGE    
                  53.98     1:40.89 (46.91)                                        
 21 Ialenti, Devon E          10 Express Swimming-MR  1:39.63    1:41.77 AGE    
                  48.85     1:41.77 (52.92)                                        
 22 Paret, Anna F              9 Badger-MR            1:39.27    1:42.44 AGE    
                  49.67     1:42.44 (52.77)                                        
 23 Lau, Amanda               10 Basc-MR              1:45.10    1:42.58 AGE    
                  51.56     1:42.58 (51.02)                                        
 24 Clarkson, Marie E         10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:43.11 AGE    
                  46.69     1:43.11 (56.42)                                        
 25 Sanabria, Eugenia C        9 HS-MR                1:42.75    1:43.38 AGE    
                  49.40     1:43.38 (53.98)                                        
 26 Graham, Katie M           10 Express Swimming-MR  1:55.00    1:43.57 AGE    
                  53.96     1:43.57 (49.61)                                        
 27 Muoio, Tara R             10 HS-MR                1:46.48    1:44.05 AGE    
                  48.19     1:44.05 (55.86)                                        
 28 Corrigan, Maggie          10 LBA-MR               1:45.14    1:44.28 AGE    
                  48.93     1:44.28 (55.35)                                        
 29 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR  1:44.43    1:44.31 AGE    
                  50.29     1:44.31 (54.02)                                        
 30 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:38.50    1:45.74 AGE    
                  51.20     1:45.74 (54.54)                                        
 31 Anderson, Mary Jane J      9 HS-MR                1:51.13    1:46.43 AGE    
                  49.69     1:46.43 (56.74)                                        
 32 Feldman, Danielle         10 LBA-MR               1:53.48    1:46.76 AGE    
                  48.70     1:46.76 (58.06)                                        
 33 Smith, Justine             9 LBA-MR               1:45.79    1:47.09 AGE    
                  52.82     1:47.09 (54.27)                                        
 33 Chiriac, Cinzia           10 Shy/ Seals-MR        1:45.35    1:47.09 AGE    
                  50.52     1:47.09 (56.57)                                        
 35 Magsuci, Linnea G         10 Shy/ Seals-MR        1:56.76    1:47.67 AGE    
                  51.07     1:47.67 (56.60)                                        
 36 Batri, Leslie A            9 HS-MR                1:58.03    1:48.89 AGE    
                  51.20     1:48.89 (57.69)                                        
 37 Rubino, Sarah             10 Express Swimming-MR  1:47.78    1:49.18 AGE    
                  51.49     1:49.18 (57.69)                                        
 38 Avital, Lori              10 RedTails-MR          1:54.91    1:51.58 AGE    
                  49.14   1:51.58 (1:02.44)                                        
 39 Rovitz, Emma L             9 OWA-MR               1:45.82    1:52.84 AGE    
                  54.02     1:52.84 (58.82)                                        
 40 Burgess, Brittney B        9 NFS-MR               1:54.05    1:56.62 AGE    
                  52.71   1:56.62 (1:03.91)                                        
 41 Avital, Abigail            9 RedTails-MR          2:00.09    1:57.29 AGE    
                  53.94   1:57.29 (1:03.35)                                        
 42 Nelson, Sierra V           9 NFS-MR               2:14.37    2:21.21 AGE    
                1:04.42   2:21.21 (1:16.79)                                        
 
Event 74  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
        1:20.89  ZQ
        1:21.99  JO
        1:22.00  QUAL
        1:31.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:24.19    1:19.61 ZQ     
                  37.58     1:19.61 (42.03)                                        
  2 McDonnell, Richard        10 Wac-MR               1:23.08    1:20.46 ZQ     
                  37.73     1:20.46 (42.73)                                        
JO - Division  
  1 Stenger, Adam              9 LBA-MR               1:22.31    1:21.47 JO     
                  37.81     1:21.47 (43.66)                                        
SILV - Division  
  1 Cashin, Liam J            10 LBA-MR               1:23.36    1:22.29 SILV   
                  38.48     1:22.29 (43.81)                                        
  2 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                1:27.00    1:23.39 SILV   
                  38.95     1:23.39 (44.44)                                        
  3 Sperandio, Alec            9 Wac-MR               1:35.56    1:23.67 SILV   
                  39.16     1:23.67 (44.51)                                        
  4 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  1:24.46    1:23.85 SILV   
                  40.46     1:23.85 (43.39)                                        
  5 Kennon, Declan P           9 Badger-MR            1:25.54    1:23.99 SILV   
                  37.98     1:23.99 (46.01)                                        
  6 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:25.89    1:25.82 SILV   
                  39.49     1:25.82 (46.33)                                        
  7 Chen, Dennis              10 Ciy-MR               1:25.96    1:25.86 SILV   
                  39.27     1:25.86 (46.59)                                        
  8 Stolbovskiy, Michael       9 Shy/ Seals-MR        1:35.46    1:27.84 SILV   
                  42.14     1:27.84 (45.70)                                        
  9 Likhitskiy, Kevin M       10 DSC-MR               1:35.01    1:27.87 SILV   
                  43.25     1:27.87 (44.62)                                        
 10 Higham, Devon A           10 Badger-MR            1:28.38    1:28.63 SILV   
                  44.72     1:28.63 (43.91)                                        
 11 Carey, Conor              10 LBA-MR               1:32.05    1:29.69 SILV   
                  42.51     1:29.69 (47.18)                                        
 12 Lang, Daniel               9 OWA-MR               1:34.10    1:30.10 SILV   
                  43.70     1:30.10 (46.40)                                        
 13 Salgado, Daniel E         10 Twisters-MR          1:30.00    1:30.44 SILV   
                  42.51     1:30.44 (47.93)                                        
 14 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR            1:28.71    1:30.65 SILV   
                  43.21     1:30.65 (47.44)                                        
 15 Tupikin, Lance            10 Basc-MR              1:32.37    1:31.52 SILV   
                  43.33     1:31.52 (48.19)                                        
AGE - Division  
  1 Palacios, David D         10 HS-MR                1:33.07    1:31.76 AGE    
                  45.01     1:31.76 (46.75)                                        
  2 Uszynski, Arthur           9 Twisters-MR          1:28.00    1:31.80 AGE    
                  41.35     1:31.80 (50.45)                                        
  3 Alonso, Carlos            10 Apex-MR              1:25.00    1:34.86 AGE    
                  43.26     1:34.86 (51.60)                                        
  4 Drury, Kevin C            10 Express Swimming-MR  1:50.00    1:35.54 AGE    
                  46.68     1:35.54 (48.86)                                        
  5 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR          1:37.68    1:35.80 AGE    
                  46.16     1:35.80 (49.64)                                        
  6 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:35.94 AGE    
                  44.94     1:35.94 (51.00)                                        
  7 Koganov, Willy             9 HS-MR                1:38.04    1:35.98 AGE    
                  46.52     1:35.98 (49.46)                                        
  8 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR          1:31.05    1:36.56 AGE    
                  43.82     1:36.56 (52.74)                                        
  9 Natbony, Sam J            10 Badger-MR            1:40.73    1:38.26 AGE    
                  49.30     1:38.26 (48.96)                                        
 10 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR          1:33.00    1:38.75 AGE    
                  47.99     1:38.75 (50.76)                                        
 11 Gorinshteyn, Jonathan      9 DSC-MR               1:39.00    1:40.99 AGE    
                  46.57     1:40.99 (54.42)                                        
 12 Khanas, Yaroslav           9 DSC-MR               1:39.01    1:41.61 AGE    
                  46.43     1:41.61 (55.18)                                        
 13 Quing, Steven             10 Twisters-MR          1:41.61    1:41.68 AGE    
                  48.56     1:41.68 (53.12)                                        
 14 Tam, Gregory              10 Wac-MR               1:38.10    1:42.01 AGE    
                  49.70     1:42.01 (52.31)                                        
 15 Poblador, John M          10 OWA-MR               1:45.96    1:42.72 AGE    
                  48.72     1:42.72 (54.00)                                        
 16 Pertsovsky, Kevin          9 Shy/ Seals-MR        1:54.63    1:44.17 AGE    
                  49.62     1:44.17 (54.55)                                        
 17 Kuehn, Thomas J           10 OWA-MR               1:47.93    1:46.09 AGE    
                  48.89     1:46.09 (57.20)                                        
 18 De La Cruz, Edwin A        9 RedTails-MR          1:58.94    1:46.40 AGE    
                  51.74     1:46.40 (54.66)                                        
 19 Belozerov, Alex            9 Twisters-MR          1:38.00    1:46.74 AGE    
                  53.86     1:46.74 (52.88)                                        
 20 Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR  1:55.00    1:49.00 AGE    
                  52.79     1:49.00 (56.21)                                        
 21 Amiama-Gomez, Ramon       10 RedTails-MR          1:52.95    1:49.44 AGE    
                  49.41   1:49.44 (1:00.03)                                        
 22 Messak, George K           9 Twisters-MR          1:41.00    1:50.74 AGE    
                  49.82   1:50.74 (1:00.92)                                        
 23 Sun, James                10 Express Swimming-MR  1:46.80    1:53.98 AGE    
                  52.39   1:53.98 (1:01.59)                                        
 24 Vaiman, Josh G             9 Aquaflames-MR             NT    1:55.15 AGE    
                  53.33   1:55.15 (1:01.82)                                        
 25 Guo, Andrew                9 Twisters-MR          1:56.54    1:55.95 AGE    
                1:00.11     1:55.95 (55.84)                                        
 26 Walsh, Gavin A             9 OWA-MR               2:08.23    1:57.84 AGE    
                  55.31   1:57.84 (1:02.53)                                        
 27 Nudell, Isaack             9 RedTails-MR          2:00.09    2:08.59 AGE    
                  58.33   2:08.59 (1:10.26)                                        
 28 Ortega, Xavier             9 RedTails-MR          2:00.09    2:22.90 AGE    
                1:07.15   2:22.90 (1:15.75)                                        
 -- Panzarino, Matthew A       9 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ        
                  56.35        DQ (1:08.57)                                        
 -- Chen, Ronald              10 Ciy-MR               1:38.98         DQ        
                  52.68          DQ (52.61)                                        
 -- Cohen, Greyson N           9 Badger-MR            1:35.29         DQ        
                  43.16          DQ (49.87)                                        
 
Event 75  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.89  ZQ
        1:02.29  JO
        1:02.30  QUAL
        1:11.39  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:04.12    1:00.76 JO     
                  29.42     1:00.76 (31.34)                                        
  2 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:02.39    1:01.50 JO     
                  30.04     1:01.50 (31.46)                                        
  3 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                1:04.59    1:02.01 JO     
                  29.45     1:02.01 (32.56)                                        
  4 Marmol, Janet             12 OWA-MR               1:02.88    1:02.19 JO     
                  30.08     1:02.19 (32.11)                                        
SILV - Division  
  1 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          1:03.50    1:02.35 SILV   
                  29.80     1:02.35 (32.55)                                        
  2 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          1:03.38    1:02.42 SILV   
                  29.53     1:02.42 (32.89)                                        
  3 Chocianowski, Alexis K    12 Ciy-MR               1:02.53    1:02.67 SILV   
                  29.80     1:02.67 (32.87)                                        
  4 Mulligan, Kelly M         12 Ciy-MR               1:03.18    1:03.03 SILV   
                  29.95     1:03.03 (33.08)                                        
  5 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR               1:04.38    1:03.39 SILV   
                  30.77     1:03.39 (32.62)                                        
  6 Caputo, Krista            12 Wac-MR               1:03.11    1:04.12 SILV   
                  30.96     1:04.12 (33.16)                                        
  7 Goodwin, Lindsey A        11 Basc-MR              1:05.55    1:04.25 SILV   
                  30.76     1:04.25 (33.49)                                        
  8 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR            1:06.25    1:05.00 SILV   
                  31.14     1:05.00 (33.86)                                        
  9 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:06.85    1:05.08 SILV   
                  31.00     1:05.08 (34.08)                                        
 10 Senken, Natasha L         11 OWA-MR               1:05.65    1:05.37 SILV   
                  31.54     1:05.37 (33.83)                                        
 11 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                1:03.69    1:05.74 SILV   
                  30.94     1:05.74 (34.80)                                        
 12 Chen, Catherine           11 Ciy-MR               1:05.05    1:05.75 SILV   
                  31.18     1:05.75 (34.57)                                        
 13 Daboudet, Oriane          12 NYCC-MR              1:06.20    1:05.78 SILV   
                  31.03     1:05.78 (34.75)                                        
 14 Papetti, Zoe              11 LBA-MR               1:10.01    1:05.95 SILV   
                  31.40     1:05.95 (34.55)                                        
 15 Henry, Olivia P           11 OWA-MR               1:05.10    1:06.25 SILV   
                  31.76     1:06.25 (34.49)                                        
 16 Dodge, Tara E             11 OWA-MR               1:06.30    1:06.35 SILV   
 17 Tucker, Annelisa C        11 Badger-MR            1:07.10    1:06.62 SILV   
                  32.12     1:06.62 (34.50)                                        
 17 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:08.47    1:06.62 SILV   
                  32.08     1:06.62 (34.54)                                        
 19 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR               1:05.76    1:06.65 SILV   
                  32.04     1:06.65 (34.61)                                        
 20 Castellano, Gabriella A   12 Wac-MR               1:06.29    1:06.87 SILV   
                  31.51     1:06.87 (35.36)                                        
 21 Summers, Morgan S         11 Ciy-MR               1:06.34    1:07.09 SILV   
                  31.77     1:07.09 (35.32)                                        
 22 Sanabria, Manuela F       12 HS-MR                1:12.67    1:07.22 SILV   
                  31.60     1:07.22 (35.62)                                        
 23 Moore, Jasmine            12 Ciy-MR               1:08.14    1:07.25 SILV   
 24 Kennedy, Calla            11 NYCC-MR              1:06.02    1:07.29 SILV   
                  31.88     1:07.29 (35.41)                                        
 25 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:06.78    1:07.44 SILV   
                  32.53     1:07.44 (34.91)                                        
 26 Kennon, Nora M            11 Badger-MR            1:09.62    1:07.48 SILV   
                  32.41     1:07.48 (35.07)                                        
 27 Baldwin, Maria            11 Aquaflames-MR        1:11.77    1:09.61 SILV   
                  33.16     1:09.61 (36.45)                                        
 28 Brown, Caitlin N          11 HS-MR                1:17.93    1:09.69 SILV   
                  33.96     1:09.69 (35.73)                                        
 29 Brady, Megan              11 LBA-MR               1:11.04    1:09.89 SILV   
                  32.66     1:09.89 (37.23)                                        
 30 McCabe, Maggie            12 Ciy-MR               1:08.36    1:10.14 SILV   
                  33.99     1:10.14 (36.15)                                        
 31 Mulligan, Tara A          11 Ciy-MR               1:10.49    1:10.34 SILV   
                  32.51     1:10.34 (37.83)                                        
 32 Hutchinson, Briana R      12 NFS-MR               1:13.65    1:11.10 SILV   
                  33.24     1:11.10 (37.86)                                        
 33 Dans, Miesha K            12 OWA-MR               1:09.19    1:11.23 SILV   
                  33.79     1:11.23 (37.44)                                        
AGE - Division  
  1 Fufidio, Andrea L         12 Badger-MR            1:08.31    1:11.91 AGE    
                  34.04     1:11.91 (37.87)                                        
  2 Kearns, Emily R           12 Express Swimming-MR  1:13.35    1:11.95 AGE    
                  34.38     1:11.95 (37.57)                                        
  3 Lee, Courtney M           12 HS-MR                1:15.41    1:12.10 AGE    
                  33.62     1:12.10 (38.48)                                        
  4 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR              1:18.12    1:12.20 AGE    
                  35.18     1:12.20 (37.02)                                        
  5 Onah, Kimberly            12 Wac-MR               1:13.52    1:12.37 AGE    
                  34.60     1:12.37 (37.77)                                        
  6 Sung, Amy                 12 Ciy-MR               1:13.33    1:12.71 AGE    
                  34.10     1:12.71 (38.61)                                        
  7 Young, Kayla M            11 OWA-MR               1:16.71    1:12.77 AGE    
                  34.42     1:12.77 (38.35)                                        
  8 Cain, Aine I              11 Badger-MR            1:18.18    1:12.86 AGE    
                  34.39     1:12.86 (38.47)                                        
  9 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            1:15.80    1:13.30 AGE    
                  35.23     1:13.30 (38.07)                                        
 10 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR   1:25.00    1:13.69 AGE    
                  34.30     1:13.69 (39.39)                                        
 11 Kilroy, Jacqueline C      12 Express Swimming-MR  1:14.04    1:13.71 AGE    
                  34.81     1:13.71 (38.90)                                        
 12 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR        1:18.54    1:14.14 AGE    
                  36.52     1:14.14 (37.62)                                        
 13 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR               1:16.30    1:14.98 AGE    
                  34.47     1:14.98 (40.51)                                        
 14 Derby, Katie M            12 Ciy-MR               1:15.42    1:15.03 AGE    
 15 Kuo, Anna                 11 Ciy-MR               1:12.66    1:15.92 AGE    
                  34.95     1:15.92 (40.97)                                        
 16 Zoine, Jackie T           12 Express Swimming-MR  1:16.76    1:16.63 AGE    
                  35.67     1:16.63 (40.96)                                        
 17 Solovyeva, Vika           11 Shy/ Seals-MR        1:23.77    1:17.08 AGE    
                  37.74     1:17.08 (39.34)                                        
 18 Fletcher, Safiya A        11 NFS-MR               1:32.00    1:18.04 AGE    
                  36.46     1:18.04 (41.58)                                        
 19 Merchan, Denise           11 Twisters-MR          1:23.73    1:18.20 AGE    
                  36.86     1:18.20 (41.34)                                        
 20 Yun, Debbie               11 Twisters-MR          1:22.43    1:18.45 AGE    
                  39.23     1:18.45 (39.22)                                        
 21 Narvaez, Lucia            12 RedTails-MR          1:21.04    1:18.95 AGE    
                  35.92     1:18.95 (43.03)                                        
 22 Koukoulas, Sophia A       11 Express Swimming-MR  1:26.16    1:19.05 AGE    
                  37.09     1:19.05 (41.96)                                        
 23 Alston, Neka              11 LBA-MR               1:20.63    1:19.27 AGE    
                  36.93     1:19.27 (42.34)                                        
 24 Wais, Jennifer H          11 NYCC-MR              1:20.04    1:19.51 AGE    
                  37.93     1:19.51 (41.58)                                        
 25 Ward, Kathryn M           11 Wac-MR               1:22.41    1:19.82 AGE    
                  38.10     1:19.82 (41.72)                                        
 26 Macron, Eileen M          11 Wac-MR               1:19.92    1:20.16 AGE    
                  37.84     1:20.16 (42.32)                                        
 27 Vivas, Adrianne B         12 Basc-MR              1:41.10    1:20.61 AGE    
                  38.16     1:20.61 (42.45)                                        
 28 Delane, Jordan F          11 Badger-MR            1:25.11    1:21.07 AGE    
                  37.76     1:21.07 (43.31)                                        
 29 Tsenter, Anna             12 Shy/ Seals-MR        1:23.43    1:21.16 AGE    
                  37.52     1:21.16 (43.64)                                        
 30 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR          1:26.52    1:21.81 AGE    
                  38.02     1:21.81 (43.79)                                        
 31 Kostyleva, Polena A       12 Shy/ Seals-MR        1:24.35    1:21.84 AGE    
                  37.43     1:21.84 (44.41)                                        
 32 Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR  1:24.37    1:21.91 AGE    
                  38.52     1:21.91 (43.39)                                        
 33 Stokes, Sarah E           11 HS-MR                1:31.78    1:22.04 AGE    
                  38.94     1:22.04 (43.10)                                        
 34 Fletcher, Monifa A        12 NFS-MR               1:42.00    1:22.11 AGE    
                  37.48     1:22.11 (44.63)                                        
 35 Lawrence, Jessie          12 RedTails-MR          1:45.09    1:22.39 AGE    
                  38.20     1:22.39 (44.19)                                        
 36 LU, Christina O           11 KRKN-MR              1:31.00    1:22.71 AGE    
                  37.54     1:22.71 (45.17)                                        
 37 Hogan, Fiona R            12 Ciy-MR               1:27.93    1:23.15 AGE    
                  38.64     1:23.15 (44.51)                                        
 38 Guo, Cindy                11 Aquaflames-MR        1:27.66    1:23.58 AGE    
                  38.85     1:23.58 (44.73)                                        
 39 Flores, Leslie V          11 LBA-MR               1:45.50    1:23.75 AGE    
                  38.27     1:23.75 (45.48)                                        
 40 Reilly, Kara A            11 HS-MR                1:34.83    1:24.05 AGE    
                  40.82     1:24.05 (43.23)                                        
 41 Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR   2:30.00    1:24.09 AGE    
 42 McDermott, Meagan         11 Badger-MR            1:34.30    1:24.35 AGE    
                  40.34     1:24.35 (44.01)                                        
 43 Chin, Shannon T           11 Ciy-MR               1:28.22    1:25.94 AGE    
                  39.18     1:25.94 (46.76)                                        
 44 Haugh, Clare M            12 OWA-MR               1:31.03    1:26.89 AGE    
                  41.68     1:26.89 (45.21)                                        
 45 Alva, Connie              12 RedTails-MR          1:33.47    1:30.06 AGE    
                  40.63     1:30.06 (49.43)                                        
 46 Berroa, Gabriela          12 RedTails-MR          1:38.54    1:32.41 AGE    
                  42.39     1:32.41 (50.02)                                        
 47 Salazar, Connie A         11 Twisters-MR          1:19.00    1:37.68 AGE    
                  45.10     1:37.68 (52.58)                                        
 48 Mittman, Celeste          12 RedTails-MR          1:36.27    1:38.52 AGE    
 49 Abraham, Khadija Z        11 NFS-MR               1:30.00    1:40.82 AGE    
                  46.96     1:40.82 (53.86)                                        
 50 Medina, Natalie           11 Apex-MR              2:01.84    1:46.46 AGE    
                  48.39     1:46.46 (58.07)                                        
 -- Natanzon, Ruth            12 Aquaflames-MR        1:20.19    1:26.26        
                1:02.55     1:26.26 (23.71)                                        
 
Event 76  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:00.69  ZQ
        1:02.69  JO
        1:02.70  QUAL
        1:11.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:04.48    1:00.75 JO     
                  29.02     1:00.75 (31.73)                                        
SILV - Division  
  1 Kostelec, Nick            12 LBA-MR               1:04.22    1:02.92 SILV   
                  29.94     1:02.92 (32.98)                                        
  2 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:08.56    1:03.31 SILV   
                  30.38     1:03.31 (32.93)                                        
  3 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:07.54    1:04.99 SILV   
                  30.76     1:04.99 (34.23)                                        
  4 Hogan, Brett R            11 Badger-MR            1:07.60    1:05.40 SILV   
                  31.42     1:05.40 (33.98)                                        
  5 Eid, Alex                 11 Badger-MR            1:05.00    1:05.43 SILV   
                  31.19     1:05.43 (34.24)                                        
  6 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          1:07.51    1:05.48 SILV   
                  31.47     1:05.48 (34.01)                                        
  7 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              1:05.48    1:06.01 SILV   
                  30.94     1:06.01 (35.07)                                        
  8 Vaynblat, Allen L         11 Shy/ Seals-MR        1:07.41    1:06.68 SILV   
                  31.64     1:06.68 (35.04)                                        
  9 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  1:06.15    1:06.78 SILV   
                  32.06     1:06.78 (34.72)                                        
 10 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR              1:09.01    1:07.01 SILV   
                  31.28     1:07.01 (35.73)                                        
 11 Sack, Danny C             12 OWA-MR               1:07.57    1:07.05 SILV   
                  32.14     1:07.05 (34.91)                                        
 12 Grosman, Robert           11 Shy/ Seals-MR        1:07.05    1:07.08 SILV   
                  32.40     1:07.08 (34.68)                                        
 13 Oczos, David              12 HS-MR                1:07.91    1:07.18 SILV   
                  31.76     1:07.18 (35.42)                                        
 14 Xanthos, Christopher G    12 HS-MR                1:09.91    1:07.67 SILV   
                  31.54     1:07.67 (36.13)                                        
 15 Bernstein, Joby B         11 Badger-MR            1:08.91    1:08.45 SILV   
                  32.20     1:08.45 (36.25)                                        
 16 Popov, Nikita A           12 Apex-MR              1:18.16    1:08.66 SILV   
                  33.31     1:08.66 (35.35)                                        
 17 Ellis, David              12 Ciy-MR               1:11.56    1:08.96 SILV   
                  32.00     1:08.96 (36.96)                                        
 18 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               1:15.26    1:10.12 SILV   
                  32.83     1:10.12 (37.29)                                        
AGE - Division  
  1 Yao, Yan                  12 KRKN-MR              1:07.00    1:11.64 AGE    
                  32.04     1:11.64 (39.60)                                        
  2 Turek-Herman, Josh        12 Ciy-MR               1:09.96    1:12.22 AGE    
                  33.95     1:12.22 (38.27)                                        
  3 Vander, David             11 Shy/ Seals-MR        1:12.87    1:12.84 AGE    
                  34.35     1:12.84 (38.49)                                        
  4 Flanagan, Tomas           12 Badger-MR            1:15.14    1:12.85 AGE    
                  35.99     1:12.85 (36.86)                                        
  5 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR        1:14.57    1:13.45 AGE    
                  34.89     1:13.45 (38.56)                                        
  6 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR          1:11.00    1:14.35 AGE    
                  35.28     1:14.35 (39.07)                                        
  7 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR            1:18.69    1:15.37 AGE    
                  36.61     1:15.37 (38.76)                                        
  8 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR              1:19.74    1:16.44 AGE    
                  37.53     1:16.44 (38.91)                                        
  9 Chik, Colin               11 Shy/ Seals-MR        1:14.09    1:16.57 AGE    
                  34.47     1:16.57 (42.10)                                        
 10 Elie, Daniel              12 RedTails-MR          1:16.60    1:17.51 AGE    
                  35.57     1:17.51 (41.94)                                        
 11 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        1:16.50    1:17.58 AGE    
                  35.38     1:17.58 (42.20)                                        
 12 Wodecki, Tomasz           11 HS-MR                1:30.58    1:17.80 AGE    
                  36.03     1:17.80 (41.77)                                        
 13 Berker, Allen             12 DSC-MR                    NT    1:19.13 AGE    
                  37.31     1:19.13 (41.82)                                        
 14 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR          1:22.63    1:19.57 AGE    
                  37.68     1:19.57 (41.89)                                        
 15 Moiseenko, Andrey A       11 Shy/ Seals-MR        1:21.39    1:19.81 AGE    
                  37.48     1:19.81 (42.33)                                        
 16 Szkolnicki, Mark          12 Apex-MR              1:18.80    1:20.15 AGE    
                  37.85     1:20.15 (42.30)                                        
 17 Chan, Conan T             11 Ciy-MR               1:19.00    1:20.30 AGE    
                  38.14     1:20.30 (42.16)                                        
 18 Choi, Kevin               11 Twisters-MR          1:25.00    1:20.39 AGE    
                  38.19     1:20.39 (42.20)                                        
 18 Gupta, Vivek              12 Ciy-MR               1:25.97    1:20.39 AGE    
                  38.06     1:20.39 (42.33)                                        
 20 Golant, Jeremy T          11 Aquaflames-MR        1:23.46    1:20.40 AGE    
                  37.36     1:20.40 (43.04)                                        
 21 Anderson, Anthony M       12 NFS-MR               1:22.19    1:20.67 AGE    
                  34.55     1:20.67 (46.12)                                        
 22 Breland, Zachary          11 Aquaflames-MR        1:28.53    1:21.88 AGE    
                  39.18     1:21.88 (42.70)                                        
 23 Ohana, Avihu              12 Aquaflames-MR        1:26.82    1:22.28 AGE    
                  38.41     1:22.28 (43.87)                                        
 24 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR  1:28.19    1:24.54 AGE    
                  37.75     1:24.54 (46.79)                                        
 25 Mao, Sam                  11 KRKN-MR              1:19.00    1:25.67 AGE    
                  38.39     1:25.67 (47.28)                                        
 26 Mejia, Carlos             11 LBA-MR               1:31.20    1:28.66 AGE    
                  39.15     1:28.66 (49.51)                                        
 27 Gladstein, Val            11 Shy/ Seals-MR        1:34.54    1:30.57 AGE    
                  40.13     1:30.57 (50.44)                                        
 28 Tal, Brian                11 Aquaflames-MR        1:39.63    1:34.63 AGE    
                  42.80     1:34.63 (51.83)                                        
 29 Lomuscio, Frankie A       11 Ciy-MR               1:41.00    1:40.13 AGE    
                  45.24     1:40.13 (54.89)                                        
 30 Chen, Zhaoyu              12 RedTails-MR          1:43.27    1:40.61 AGE    
                  43.28     1:40.61 (57.33)                                        
Non-Award Division  
 -- Akhtenberg, Arthur        11 Basc-MR              1:25.61         DQ        
 
Event 77  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.59  ZQ
          57.79  JO
          57.80  QUAL
        1:03.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR            57.84      58.00 SILV   
                  27.91       58.00 (30.09)                                        
  2 Trinidad, Ayla            15 RedTails-MR            58.64      58.25 SILV   
                  28.21       58.25 (30.04)                                        
  3 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    1:00.76      58.38 SILV   
                  27.85       58.38 (30.53)                                        
  4 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR    58.15      59.04 SILV   
                  28.46       59.04 (30.58)                                        
  5 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  1:00.33      59.46 SILV   
                  28.64       59.46 (30.82)                                        
  6 Gromling, Kristin         17 LBA-MR                 59.96      59.70 SILV   
                  28.85       59.70 (30.85)                                        
  7 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR  1:01.32    1:00.20 SILV   
                  28.94     1:00.20 (31.26)                                        
  8 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  1:00.70    1:00.93 SILV   
                  29.02     1:00.93 (31.91)                                        
  9 Escudero, Cynthia         15 RedTails-MR          1:00.80    1:01.11 SILV   
                  29.58     1:01.11 (31.53)                                        
 10 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              1:00.86    1:01.21 SILV   
                  29.06     1:01.21 (32.15)                                        
 11 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR               1:01.63    1:01.26 SILV   
                  29.81     1:01.26 (31.45)                                        
 12 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              1:02.40    1:02.45 SILV   
                  30.00     1:02.45 (32.45)                                        
 13 Mohammed, Averie J        15 NFS-MR               1:02.11    1:02.70 SILV   
                  29.44     1:02.70 (33.26)                                        
 14 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:01.76    1:02.79 SILV   
                  29.75     1:02.79 (33.04)                                        
 15 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              1:04.04    1:02.93 SILV   
                  29.87     1:02.93 (33.06)                                        
 16 Sung, Jennifer            16 Ciy-MR               1:02.73    1:03.41 SILV   
                  30.13     1:03.41 (33.28)                                        
 17 Pifalo, Jessica C         15 Wac-MR               1:02.87    1:03.59 SILV   
                  29.80     1:03.59 (33.79)                                        
AGE - Division  
  1 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    1:01.13    1:03.70 AGE    
                  30.47     1:03.70 (33.23)                                        
  2 Deraris, Lindsay E        16 Express Swimming-MR  1:02.72    1:03.81 AGE    
                  30.52     1:03.81 (33.29)                                        
  3 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR               1:04.00    1:03.86 AGE    
                  30.74     1:03.86 (33.12)                                        
  4 Neverson, Khira A         15 RedTails-MR          1:03.45    1:04.13 AGE    
                  29.93     1:04.13 (34.20)                                        
  5 Medrano, Rosanna          15 RedTails-MR          1:04.46    1:04.87 AGE    
                  30.93     1:04.87 (33.94)                                        
  6 Cuffe, Brianne M          16 Aquaflames-MR        1:05.77    1:04.94 AGE    
                  31.61     1:04.94 (33.33)                                        
  7 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  1:05.42    1:05.51 AGE    
                  32.04     1:05.51 (33.47)                                        
  8 O'Connell, Christina A    15 Agua Swim Team-MR    1:06.19    1:05.91 AGE    
                  31.88     1:05.91 (34.03)                                        
  9 Ortiz, Ciara              15 RedTails-MR          1:04.63    1:06.09 AGE    
                  31.97     1:06.09 (34.12)                                        
 10 Lusher, Samantha R        17 Apex-MR              1:04.44    1:06.51 AGE    
                  31.69     1:06.51 (34.82)                                        
 11 Alva, Angie               16 RedTails-MR          1:06.52    1:06.93 AGE    
                  32.02     1:06.93 (34.91)                                        
 12 Doukas, Penny             15 LBA-MR               1:10.34    1:07.92 AGE    
                  33.12     1:07.92 (34.80)                                        
 13 Lucey, Kerry A            15 Express Swimming-MR  1:10.52    1:08.13 AGE    
                  31.20     1:08.13 (36.93)                                        
 14 Adzhiashvilli, Esther     17 Aquaflames-MR        1:07.65    1:08.79 AGE    
                  31.92     1:08.79 (36.87)                                        
 15 Villegas, Joanna          15 RedTails-MR          1:09.60    1:09.41 AGE    
                  32.57     1:09.41 (36.84)                                        
 16 Lozano, Gladys            15 RedTails-MR          1:08.95    1:11.68 AGE    
                  34.22     1:11.68 (37.46)                                        
 17 Salinas, Katherine E      15 Agua Swim Team-MR    1:10.16    1:13.19 AGE    
                  33.77     1:13.19 (39.42)                                        
 18 Callahan, Lauren S        16 Express Swimming-MR  1:10.00    1:15.75 AGE    
                  34.64     1:15.75 (41.11)                                        
 19 Schnall, Dana G           15 Aquaflames-MR             NT    1:16.29 AGE    
                  35.92     1:16.29 (40.37)                                        
 20 Justo, Fercandy           15 RedTails-MR          1:17.72    1:20.97 AGE    
                  37.66     1:20.97 (43.31)                                        
 21 Malichio, Julie           15 Apex-MR              1:21.31    1:22.13 AGE    
                  37.58     1:22.13 (44.55)                                        
 22 Wong, Sherrinette S       15 NFS-MR               1:20.77    1:23.75 AGE    
                  39.73     1:23.75 (44.02)                                        
 
Event 78  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          51.39  ZQ
          52.29  JO
          52.30  QUAL
          57.49  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    53.20      52.24 JO     
                  25.51       52.24 (26.73)                                        
SILV - Division  
  1 Feeley, Dan               15 Badger-MR              52.93      52.38 SILV   
                  25.18       52.38 (27.20)                                        
  2 Staszewski, Alec L        15 OWA-MR                 53.74      52.72 SILV   
                  25.24       52.72 (27.48)                                        
  3 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR                55.94      53.51 SILV   
                  25.08       53.51 (28.43)                                        
  4 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR      53.62      53.67 SILV   
                  25.62       53.67 (28.05)                                        
  5 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR            53.42      53.69 SILV   
                  25.31       53.69 (28.38)                                        
  6 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR            54.60      53.76 SILV   
                  25.92       53.76 (27.84)                                        
  7 Kooperkamp, Nathanael     16 RedTails-MR            53.75      53.85 SILV   
                  26.02       53.85 (27.83)                                        
  8 Narvaez, Marco            16 RedTails-MR            54.38      53.90 SILV   
                  25.86       53.90 (28.04)                                        
  9 Kennon, Jack              16 Badger-MR              54.67      53.94 SILV   
                  26.27       53.94 (27.67)                                        
 10 Khabibrakhmanov, Ildar    15 OWA-MR                 55.98      54.00 SILV   
                  25.67       54.00 (28.33)                                        
 11 Olivier, Francisco        17 RedTails-MR            53.49      54.47 SILV   
                  25.83       54.47 (28.64)                                        
 12 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR      54.43      55.28 SILV   
                  26.42       55.28 (28.86)                                        
 13 Collins, Wyatt C          16 Badger-MR              53.70      55.49 SILV   
                  26.69       55.49 (28.80)                                        
 14 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR    55.75      55.71 SILV   
                  26.43       55.71 (29.28)                                        
 15 Oxsitin, Konstantin       15 DSC-MR                 54.50      55.73 SILV   
                  26.66       55.73 (29.07)                                        
 15 Lynch, Joe P              17 Express Swimming-MR    54.64      55.73 SILV   
                  26.38       55.73 (29.35)                                        
 17 Moore, Malcolm            16 Ciy-MR                 54.52      55.87 SILV   
                  26.87       55.87 (29.00)                                        
 18 O'Connor, Michael         16 LBA-MR                 55.25      55.96 SILV   
                  27.14       55.96 (28.82)                                        
 19 Gromling, Steven          16 LBA-MR                 56.10      56.40 SILV   
                  26.99       56.40 (29.41)                                        
 20 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR      56.09      56.82 SILV   
                  26.60       56.82 (30.22)                                        
AGE - Division  
  1 Ching, Brian G            15 Twisters-MR            58.79      58.10 AGE    
                  27.28       58.10 (30.82)                                        
  2 Chen, Jeffrey             17 Twisters-MR            59.00      58.18 AGE    
                  27.33       58.18 (30.85)                                        
  3 Levy, Paul                16 DSC-MR                 55.50      58.31 AGE    
                  27.73       58.31 (30.58)                                        
  4 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR                 59.13      58.71 AGE    
                  28.22       58.71 (30.49)                                        
  5 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR                59.69      58.87 AGE    
                  27.98       58.87 (30.89)                                        
  6 Loja, Paolo A             18 Agua Swim Team-MR      59.85      59.06 AGE    
                  28.59       59.06 (30.47)                                        
  7 Lyapustin, Sergy          17 Aquaflames-MR          59.17      59.35 AGE    
                  26.95       59.35 (32.40)                                        
  8 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR    59.34      59.36 AGE    
                  29.07       59.36 (30.29)                                        
  9 Mamorsky, Mitchel A       15 Shy/ Seals-MR        1:03.63      59.71 AGE    
                  28.33       59.71 (31.38)                                        
 10 Shimunov, Meir M          15 Shy/ Seals-MR        1:03.45    1:00.08 AGE    
                  28.34     1:00.08 (31.74)                                        
 11 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR        1:02.61    1:00.14 AGE    
                  29.16     1:00.14 (30.98)                                        
 12 Derby, Jimmy F            16 Ciy-MR                 58.63    1:00.33 AGE    
                  28.62     1:00.33 (31.71)                                        
 13 Todd, Maxwell A           15 Express Swimming-MR  1:00.94    1:00.48 AGE    
                  29.30     1:00.48 (31.18)                                        
 14 Shala, Nick               16 Apex-MR                59.01    1:00.83 AGE    
                  28.54     1:00.83 (32.29)                                        
 15 Mitchell, Kadeem A        16 NFS-MR               1:02.09    1:01.01 AGE    
                  28.92     1:01.01 (32.09)                                        
 16 Foo, James F              15 HS-MR                1:02.25    1:01.54 AGE    
                  29.71     1:01.54 (31.83)                                        
 17 Katsobashvili, George     15 Aquaflames-MR        1:03.36    1:01.84 AGE    
                  29.43     1:01.84 (32.41)                                        
 18 Kim, Andrew H             15 Aquaflames-MR             NT    1:06.22 AGE    
                  30.77     1:06.22 (35.45)                                        
 19 Tang, Patrick             15 Aquaflames-MR        1:06.69    1:07.45 AGE    
                  30.83     1:07.45 (36.62)                                        
 20 Abraham, Ismail M         15 NFS-MR               1:07.42    1:08.49 AGE    
                  32.12     1:08.49 (36.37)                                        
 21 Joseph, Stephen A         15 NFS-MR               1:25.28    1:12.08 AGE    
                  35.24     1:12.08 (36.84)                                        
 
Event 79  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.49  ZQ
          33.29  JO
          33.30  QUAL
          39.09  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Goodwin, Lindsey A        11 Basc-MR                36.79      34.03 SILV   
  2 Lindahl, Stephanie        12 LBA-MR                 34.80      34.06 SILV   
  3 Dodge, Tara E             11 OWA-MR                 34.66      34.16 SILV   
  4 McDonnell, Sophia         12 Wac-MR                 34.27      34.25 SILV   
  5 Castellano, Gabriella A   12 Wac-MR                 34.84      34.32 SILV   
  6 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR            35.62      34.42 SILV   
  7 Gibbons, Jenna            11 Basc-MR                35.99      34.46 SILV   
  8 Geissler, Kim             12 Wac-MR                 34.63      34.52 SILV   
  9 Tucker, Annelisa C        11 Badger-MR              34.16      34.58 SILV   
 10 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR                 34.56      34.69 SILV   
 11 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR    34.67      34.73 SILV   
 12 Stefanello, Nicolette     11 LBA-MR                 33.86      34.82 SILV   
 13 Chocianowski, Alexis K    12 Ciy-MR                 34.40      34.83 SILV   
 14 Marmol, Janet             12 OWA-MR                 34.81      35.04 SILV   
 15 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR              34.79      35.19 SILV   
 16 Brown, Caitlin N          11 HS-MR                  37.59      35.33 SILV   
 17 Senken, Natasha L         11 OWA-MR                 37.65      36.03 SILV   
 18 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR    37.35      36.07 SILV   
 19 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR                 35.98      36.26 SILV   
 20 Henry, Olivia P           11 OWA-MR                 36.04      36.47 SILV   
 21 Lam, Carolina             12 Ciy-MR                 35.91      36.53 SILV   
 22 Kuo, Anna                 11 Ciy-MR                 39.74      36.88 SILV   
 23 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR    35.82      37.04 SILV   
 24 Hutchinson, Briana R      12 NFS-MR                 38.25      37.25 SILV   
 25 Fufidio, Andrea L         12 Badger-MR              38.05      37.65 SILV   
 26 Geiselman, Rebekah        12 LBA-MR                 39.32      37.88 SILV   
 27 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR                 37.49      37.91 SILV   
 28 Caputo, Krista            12 Wac-MR                 37.00      38.04 SILV   
 29 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR     36.58      38.29 SILV   
 30 Kilroy, Jacqueline C      12 Express Swimming-MR    38.87      38.67 SILV   
 31 Kennon, Nora M            11 Badger-MR              38.15      38.82 SILV   
 32 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR              40.31      39.01 SILV   
 33 Morgan, Justina           11 HS-MR                  43.77      39.06 SILV   
AGE - Division  
  1 Baldwin, Maria            11 Aquaflames-MR          36.85      39.24 AGE    
  2 Solovyeva, Vika           11 Shy/ Seals-MR          40.52      39.33 AGE    
  3 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR    39.56      39.36 AGE    
  4 Dans, Miesha K            12 OWA-MR                 36.96      39.50 AGE    
  4 Onah, Kimberly            12 Wac-MR                 37.74      39.50 AGE    
  6 Muset, Grace              11 Aquaflames-MR             NT      39.72 AGE    
  7 Young, Kayla M            11 OWA-MR                 42.86      40.06 AGE    
  8 Rabin-Court, Emma         12 Aquaflames-MR             NT      40.11 AGE    
  9 McCabe, Maggie            12 Ciy-MR                 40.75      40.30 AGE    
 10 Kostyleva, Polena A       12 Shy/ Seals-MR          41.52      40.37 AGE    
 11 Macron, Eileen M          11 Wac-MR                 41.28      40.92 AGE    
 12 Sung, Amy                 12 Ciy-MR                 39.32      41.34 AGE    
 13 Natanzon, Ruth            12 Aquaflames-MR             NT      41.56 AGE    
 14 Lee, Courtney M           12 HS-MR                  38.94      41.66 AGE    
 15 Fletcher, Monifa A        12 NFS-MR                 47.00      41.76 AGE    
 16 Kearns, Emily R           12 Express Swimming-MR    42.48      41.79 AGE    
 17 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR          43.58      41.88 AGE    
 18 Delane, Jordan F          11 Badger-MR              40.54      41.93 AGE    
 19 Narvaez, Lucia            12 RedTails-MR            41.23      42.31 AGE    
 20 Ward, Kathryn M           11 Wac-MR                 41.52      42.32 AGE    
 21 Wais, Jennifer H          11 NYCC-MR                39.58      42.47 AGE    
 22 Alston, Neka              11 LBA-MR                 43.95      42.60 AGE    
 23 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR                45.71      43.11 AGE    
 24 Vivas, Adrianne B         12 Basc-MR                50.44      43.36 AGE    
 25 Guo, Cindy                11 Aquaflames-MR          42.67      43.52 AGE    
 26 Fletcher, Safiya A        11 NFS-MR                 48.00      43.56 AGE    
 27 Flores, Leslie V          11 LBA-MR                 49.13      44.03 AGE    
 28 Yun, Debbie               11 Twisters-MR            40.98      44.06 AGE    
 29 Koukoulas, Sophia A       11 Express Swimming-MR    45.74      44.09 AGE    
 30 Tsenter, Anna             12 Shy/ Seals-MR          44.84      44.27 AGE    
 31 Merchan, Denise           11 Twisters-MR            48.43      44.50 AGE    
 32 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR            43.45      44.55 AGE    
 33 Lawrence, Jessie          12 RedTails-MR            52.09      45.12 AGE    
 34 Zoine, Jackie T           12 Express Swimming-MR    43.17      45.20 AGE    
 35 Haugh, Clare M            12 OWA-MR                 44.44      45.27 AGE    
 36 Chin, Shannon T           11 Ciy-MR                 44.83      45.35 AGE    
 37 Hogan, Fiona R            12 Ciy-MR                 49.30      45.65 AGE    
 38 Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR     46.64      46.13 AGE    
 39 Berroa, Gabriela          12 RedTails-MR            49.45      46.45 AGE    
 40 LU, Christina O           11 KRKN-MR                42.90      46.52 AGE    
 41 Stokes, Sarah E           11 HS-MR                  51.41      46.66 AGE    
 42 Mittman, Celeste          12 RedTails-MR            47.34      47.52 AGE    
 43 Alva, Connie              12 RedTails-MR            47.09      47.70 AGE    
 44 Mason, Stephanie A        11 NFS-MR                 55.00      48.84 AGE    
 45 Reilly, Kara A            11 HS-MR                  51.90      50.40 AGE    
 46 Abraham, Khadija Z        11 NFS-MR                 55.00      57.99 AGE    
 -- McDermott, Meagan         11 Badger-MR              45.88         DQ        
 
Event 80  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          32.89  ZQ
          33.49  JO
          33.50  QUAL
          42.19  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR    33.89      32.83 ZQ     
JO - Division  
  1 Ng, Kevin                 12 OWA-MR                 33.89      33.45 JO     
SILV - Division  
  1 Kostelec, Nick            12 LBA-MR                 34.41      34.13 SILV   
  2 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR          36.67      34.23 SILV   
  3 Hogan, Brett R            11 Badger-MR              35.76      34.77 SILV   
  4 Grosman, Robert           11 Shy/ Seals-MR          35.31      34.78 SILV   
  5 Ellis, David              12 Ciy-MR                 35.33      34.85 SILV   
  6 Vaynblat, Allen L         11 Shy/ Seals-MR          35.70      35.02 SILV   
  6 Leahey, Ryan              12 LBA-MR                 36.31      35.02 SILV   
  8 Eid, Alex                 11 Badger-MR              35.60      35.04 SILV   
  8 Lin, Kevin                11 Twisters-MR            37.44      35.04 SILV   
 10 Bernstein, Joby B         11 Badger-MR              37.08      35.76 SILV   
 11 Sack, Danny C             12 OWA-MR                 36.19      36.29 SILV   
 12 Alton, Shane              12 LBA-MR                 36.09      36.34 SILV   
 13 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR                34.70      36.43 SILV   
 14 Lian, Alec                11 Basc-MR                38.70      36.49 SILV   
 15 Portman, Frank            12 Basc-MR                37.07      36.88 SILV   
 16 Xanthos, Christopher G    12 HS-MR                  41.79      37.18 SILV   
 17 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR            38.34      37.66 SILV   
 18 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR    37.84      37.68 SILV   
 18 Pruidze, Luka             12 Wac-MR                 39.33      37.68 SILV   
 20 Vander, David             11 Shy/ Seals-MR          36.99      37.95 SILV   
 21 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR    37.63      38.20 SILV   
 22 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR            38.00      38.57 SILV   
 23 Chik, Colin               11 Shy/ Seals-MR          37.04      38.84 SILV   
 24 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR                38.68      39.01 SILV   
 25 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR            38.00      39.04 SILV   
 26 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR              38.51      39.25 SILV   
 27 Burke, Christopher M      11 OWA-MR                 37.58      39.65 SILV   
 28 Wodecki, Tomasz           11 HS-MR                  47.91      41.39 SILV   
 29 Moiseenko, Andrey A       11 Shy/ Seals-MR          41.54      41.86 SILV   
 -- Popov, Nikita A           12 Apex-MR                40.44         DQ        
 -- Akhtenberg, Arthur        11 Basc-MR                49.00         DQ        
AGE - Division  
  1 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR          42.95      42.25 AGE    
  2 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR                38.92      42.28 AGE    
  3 Szkolnicki, Mark          12 Apex-MR                45.20      42.56 AGE    
  4 Elie, Daniel              12 RedTails-MR            42.31      42.64 AGE    
  5 Ohana, Avihu              12 Aquaflames-MR             NT      42.66 AGE    
  6 Mao, Sam                  11 KRKN-MR                39.60      42.67 AGE    
  7 Gladstein, Val            11 Shy/ Seals-MR          46.86      43.18 AGE    
  8 Golant, Jeremy T          11 Aquaflames-MR          46.18      43.90 AGE    
  9 Choi, Kevin               11 Twisters-MR            48.85      45.68 AGE    
 10 Breland, Zachary          11 Aquaflames-MR          47.57      46.75 AGE    
 11 Chen, Zhaoyu              12 RedTails-MR            51.12      48.27 AGE    
 12 Berker, Allen             12 DSC-MR                    NT      48.80 AGE    
 13 Tal, Brian                11 Aquaflames-MR             NT      50.25 AGE    
 14 Negash, Brook             11 Apex-MR                55.61      55.15 AGE    
 
Event 81  Girls 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:19.59  ZQ
        2:23.99  JO
        2:24.00  QUAL
        2:35.29  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    2:24.59    2:19.38 ZQ     
                  32.69     1:08.28 (35.59)     1:44.69 (36.41)     2:19.38 (34.69)
JO - Division  
  1 Smith, Jackie             15 LBA-MR               2:34.56    2:21.28 JO     
                  34.11     1:10.30 (36.19)     1:46.16 (35.86)     2:21.28 (35.12)
SILV - Division  
  1 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:26.76    2:24.56 SILV   
                  34.97     1:11.07 (36.10)     1:48.31 (37.24)     2:24.56 (36.25)
  2 Trinidad, Ayla            15 RedTails-MR          2:27.62    2:25.65 SILV   
                  33.71     1:10.41 (36.70)     1:48.52 (38.11)     2:25.65 (37.13)
  3 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  2:25.46    2:27.06 SILV   
                  35.43     1:13.22 (37.79)     1:51.05 (37.83)     2:27.06 (36.01)
  4 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  2:28.29    2:28.44 SILV   
                  35.56     1:13.15 (37.59)     1:51.12 (37.97)     2:28.44 (37.32)
  5 Quach, Michele            18 Apex-MR              2:25.51    2:31.19 SILV   
                  35.00     1:12.47 (37.47)     1:50.62 (38.15)     2:31.19 (40.57)
  6 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    2:28.55    2:33.19 SILV   
                  36.12     1:15.46 (39.34)     1:54.89 (39.43)     2:33.19 (38.30)
  7 Ortiz, Ciara              15 RedTails-MR          2:34.50    2:33.25 SILV   
                  36.03     1:14.24 (38.21)     1:54.72 (40.48)     2:33.25 (38.53)
AGE - Division  
  1 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  2:34.42    2:36.22 AGE    
                  37.95     1:16.86 (38.91)     1:56.92 (40.06)     2:36.22 (39.30)
  2 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR               2:43.91    2:36.44 AGE    
                  37.50     1:17.06 (39.56)     1:57.44 (40.38)     2:36.44 (39.00)
  3 Escudero, Cynthia         15 RedTails-MR          2:40.34    2:37.90 AGE    
                  36.29   2:37.90 (2:01.61)                                        
  4 Medrano, Rosanna          15 RedTails-MR          2:37.03    2:37.96 AGE    
                  36.30     1:16.32 (40.02)     1:56.64 (40.32)     2:37.96 (41.32)
  5 Lusher, Samantha R        17 Apex-MR              2:35.02    2:38.55 AGE    
                  37.28     1:17.47 (40.19)     1:58.71 (41.24)     2:38.55 (39.84)
  6 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:38.31    2:39.96 AGE    
                  39.11     1:19.52 (40.41)     2:00.11 (40.59)     2:39.96 (39.85)
  7 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              2:45.00    2:42.40 AGE    
                  38.44     1:18.70 (40.26)     2:01.15 (42.45)     2:42.40 (41.25)
  8 O'Connell, Christina A    15 Agua Swim Team-MR    2:46.82    2:42.82 AGE    
                  37.90     1:18.89 (40.99)     2:01.16 (42.27)     2:42.82 (41.66)
  9 Deraris, Lindsay E        16 Express Swimming-MR  2:41.81    2:42.98 AGE    
                  39.57     1:20.30 (40.73)     2:02.27 (41.97)     2:42.98 (40.71)
 10 Villegas, Joanna          15 RedTails-MR          2:44.78    2:44.57 AGE    
                  38.23     1:19.48 (41.25)     2:02.74 (43.26)     2:44.57 (41.83)
 11 Pifalo, Jessica C         15 Wac-MR               2:41.80    2:45.43 AGE    
                  36.85     1:17.40 (40.55)     2:01.72 (44.32)     2:45.43 (43.71)
 12 Cuffe, Brianne M          16 Aquaflames-MR        2:39.78    2:46.54 AGE    
                  40.62     1:22.16 (41.54)     2:05.11 (42.95)     2:46.54 (41.43)
 13 Sung, Jennifer            16 Ciy-MR               2:49.04    2:46.67 AGE    
                  38.76     1:20.65 (41.89)     2:03.54 (42.89)     2:46.67 (43.13)
 14 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              2:48.00    2:47.95 AGE    
                  38.27     1:20.32 (42.05)     2:03.73 (43.41)     2:47.95 (44.22)
 15 Alva, Angie               16 RedTails-MR          2:45.09    2:55.89 AGE    
                  41.13     1:25.67 (44.54)     2:12.11 (46.44)     2:55.89 (43.78)
 16 Justo, Fercandy           15 RedTails-MR          2:50.17    2:56.30 AGE    
                  40.94     1:25.83 (44.89)     2:12.23 (46.40)     2:56.30 (44.07)
 17 Doukas, Penny             15 LBA-MR               3:28.50    3:00.44 AGE    
                  43.17     1:29.55 (46.38)     2:15.37 (45.82)     3:00.44 (45.07)
 18 Lucey, Kerry A            15 Express Swimming-MR  2:58.99    3:01.12 AGE    
                  41.59     1:28.53 (46.94)     2:16.30 (47.77)     3:01.12 (44.82)
 19 Lozano, Gladys            15 RedTails-MR          2:56.77    3:05.56 AGE    
                  43.78     1:31.20 (47.42)     2:20.21 (49.01)     3:05.56 (45.35)
 20 Salinas, Katherine E      15 Agua Swim Team-MR    3:07.17    3:07.92 AGE    
                                                    2:18.18 ( )     3:07.92 (49.74)
 21 Callahan, Lauren S        16 Express Swimming-MR  3:10.00    3:36.25 AGE    
                  48.60     1:42.58 (53.98)   3:36.25 (1:53.67)                    
 -- Schnall, Dana G           15 Aquaflames-MR             NT         DQ        
 
Event 82  Boys 15-18 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        2:07.49  ZQ
        2:13.09  JO
        2:13.10  QUAL
        2:22.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          2:18.19    2:14.16 SILV   
                  30.35     1:04.30 (33.95)     1:40.19 (35.89)     2:14.16 (33.97)
  2 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:14.68    2:14.51 SILV   
                  32.96     1:06.70 (33.74)     1:41.00 (34.30)     2:14.51 (33.51)
  3 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  2:18.62    2:18.46 SILV   
                  32.41     1:07.24 (34.83)     1:43.07 (35.83)     2:18.46 (35.39)
  4 Kooperkamp, Nathanael     16 RedTails-MR          2:18.21    2:19.22 SILV   
                  32.61     1:07.86 (35.25)     1:44.57 (36.71)     2:19.22 (34.65)
  5 Kennon, Jack              16 Badger-MR            2:23.71    2:20.57 SILV   
                  33.52     1:09.22 (35.70)     1:45.88 (36.66)     2:20.57 (34.69)
  6 Chen, Jeffrey             17 Twisters-MR          2:32.24    2:20.94 SILV   
                  33.34     1:08.31 (34.97)     1:44.82 (36.51)     2:20.94 (36.12)
  7 Narvaez, Marco            16 RedTails-MR          2:28.05    2:21.06 SILV   
                  33.87     1:08.75 (34.88)     1:45.73 (36.98)     2:21.06 (35.33)
AGE - Division  
  1 Lynch, Joe P              17 Express Swimming-MR  2:15.00    2:23.78 AGE    
                  32.50     1:08.91 (36.41)     1:45.56 (36.65)     2:23.78 (38.22)
  2 Olivier, Francisco        17 RedTails-MR          2:24.26    2:23.98 AGE    
                  31.62     1:07.91 (36.29)     1:45.46 (37.55)     2:23.98 (38.52)
  3 Shimunov, Meir M          15 Shy/ Seals-MR        2:25.80    2:24.92 AGE    
                  33.18     1:09.76 (36.58)     1:47.42 (37.66)     2:24.92 (37.50)
  4 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    2:34.64    2:25.00 AGE    
                  34.34     1:11.32 (36.98)     1:49.12 (37.80)     2:25.00 (35.88)
  5 Derby, Jimmy F            16 Ciy-MR               2:28.70    2:25.91 AGE    
                  34.56     1:10.30 (35.74)     1:47.86 (37.56)     2:25.91 (38.05)
  6 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              2:35.00    2:26.33 AGE    
                  34.62     1:11.82 (37.20)     1:49.85 (38.03)     2:26.33 (36.48)
  7 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR  2:31.35    2:28.48 AGE    
                  36.10     1:13.34 (37.24)     1:51.56 (38.22)     2:28.48 (36.92)
  8 Todd, Maxwell A           15 Express Swimming-MR  2:34.33    2:29.33 AGE    
                  34.48     1:12.25 (37.77)     1:50.80 (38.55)     2:29.33 (38.53)
  9 Moore, Malcolm            16 Ciy-MR               2:31.88    2:33.38 AGE    
                  36.37     1:13.95 (37.58)     1:53.84 (39.89)     2:33.38 (39.54)
 10 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              2:40.00    2:35.11 AGE    
                  36.09     1:14.94 (38.85)     1:55.28 (40.34)     2:35.11 (39.83)
 11 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR               2:45.17    2:36.20 AGE    
                  36.92     1:15.56 (38.64)     1:57.06 (41.50)     2:36.20 (39.14)
 12 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR             NT    2:36.57 AGE    
                  36.25     1:15.33 (39.08)     1:56.35 (41.02)     2:36.57 (40.22)
 13 Shala, Nick               16 Apex-MR              2:35.61    2:36.65 AGE    
                  36.50     1:15.58 (39.08)     1:56.95 (41.37)     2:36.65 (39.70)
 14 Khabibrakhmanov, Ildar    15 OWA-MR               2:44.54    2:39.39 AGE    
                  36.87     1:17.20 (40.33)     1:58.78 (41.58)     2:39.39 (40.61)
 15 Katsobashvili, George     15 Aquaflames-MR             NT    2:46.06 AGE    
                  40.05     1:21.91 (41.86)   2:46.06 (1:24.15)                    
 16 Tang, Patrick             15 Aquaflames-MR             NT    2:49.98 AGE    
                  37.69     1:20.40 (42.71)     2:06.27 (45.87)     2:49.98 (43.71)
 17 Lyapustin, Sergy          17 Aquaflames-MR             NT    2:53.76 AGE    
                  39.55   2:53.76 (2:14.21)                                        
 18 Abraham, Ismail M         15 NFS-MR               2:58.00    3:10.22 AGE    
                  45.95     1:32.97 (47.02)     2:21.00 (48.03)     3:10.22 (49.22)
 
Event 83  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:17.99  ZQ
        1:20.49  JO
        1:20.50  QUAL
        1:34.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                1:21.19    1:18.24 JO     
                  36.38     1:18.24 (41.86)                                        
  2 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          1:25.88    1:19.23 JO     
                  36.93     1:19.23 (42.30)                                        
  3 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:23.00    1:20.14 JO     
                  38.64     1:20.14 (41.50)                                        
SILV - Division  
  1 Mulligan, Kelly M         12 Ciy-MR               1:21.86    1:21.15 SILV   
                  38.72     1:21.15 (42.43)                                        
  2 Senken, Natasha L         11 OWA-MR               1:21.97    1:22.35 SILV   
                  38.20     1:22.35 (44.15)                                        
  3 Daboudet, Oriane          12 NYCC-MR              1:24.05    1:22.45 SILV   
                  38.98     1:22.45 (43.47)                                        
  4 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:21.54    1:22.71 SILV   
                  39.16     1:22.71 (43.55)                                        
  5 Marmol, Janet             12 OWA-MR               1:24.91    1:23.12 SILV   
                  40.11     1:23.12 (43.01)                                        
  6 Stefanello, Nicolette     11 LBA-MR               1:22.54    1:23.29 SILV   
                  39.45     1:23.29 (43.84)                                        
  7 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR   1:21.67    1:23.44 SILV   
                  38.67     1:23.44 (44.77)                                        
  8 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:28.08    1:24.04 SILV   
                  40.64     1:24.04 (43.40)                                        
  9 Kuo, Anna                 11 Ciy-MR               1:23.13    1:24.76 SILV   
                  39.24     1:24.76 (45.52)                                        
 10 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:27.50    1:25.40 SILV   
                  39.72     1:25.40 (45.68)                                        
 11 Geiselman, Rebekah        12 LBA-MR               1:27.53    1:25.87 SILV   
                  40.54     1:25.87 (45.33)                                        
 12 McDonnell, Sophia         12 Wac-MR               1:28.72    1:26.18 SILV   
                  40.89     1:26.18 (45.29)                                        
 13 Geissler, Kim             12 Wac-MR               1:24.06    1:26.50 SILV   
                  40.41     1:26.50 (46.09)                                        
 14 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          1:26.82    1:26.92 SILV   
                  40.87     1:26.92 (46.05)                                        
 15 Kennedy, Calla            11 NYCC-MR              1:26.69    1:27.14 SILV   
                  43.03     1:27.14 (44.11)                                        
 16 Moore, Jasmine            12 Ciy-MR               1:29.90    1:27.46 SILV   
                  40.73     1:27.46 (46.73)                                        
 17 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                1:27.91    1:27.68 SILV   
                  40.42     1:27.68 (47.26)                                        
 18 Lam, Carolina             12 Ciy-MR               1:28.99    1:28.16 SILV   
                  41.29     1:28.16 (46.87)                                        
 19 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               1:45.45    1:29.53 SILV   
                  42.55     1:29.53 (46.98)                                        
 20 Summers, Morgan S         11 Ciy-MR               1:38.66    1:29.80 SILV   
                  42.30     1:29.80 (47.50)                                        
 20 Mulligan, Tara A          11 Ciy-MR               1:30.19    1:29.80 SILV   
                  43.59     1:29.80 (46.21)                                        
 22 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:31.28    1:30.19 SILV   
                  42.75     1:30.19 (47.44)                                        
 23 Zoine, Jackie T           12 Express Swimming-MR  1:31.76    1:30.21 SILV   
                  42.76     1:30.21 (47.45)                                        
 24 Chen, Catherine           11 Ciy-MR               1:26.75    1:30.26 SILV   
                  43.07     1:30.26 (47.19)                                        
 25 Brady, Megan              11 LBA-MR               1:35.03    1:30.81 SILV   
                  42.44     1:30.81 (48.37)                                        
 26 Solovyeva, Vika           11 Shy/ Seals-MR        1:40.30    1:31.20 SILV   
                  43.95     1:31.20 (47.25)                                        
 27 Cain, Aine I              11 Badger-MR            1:35.46    1:31.38 SILV   
                  43.77     1:31.38 (47.61)                                        
 28 Onah, Kimberly            12 Wac-MR               1:32.34    1:32.07 SILV   
                  43.65     1:32.07 (48.42)                                        
 29 Muset, Grace              11 Aquaflames-MR        1:39.40    1:33.81 SILV   
                  43.30     1:33.81 (50.51)                                        
 30 Castellano, Gabriella A   12 Wac-MR               1:36.60    1:34.12 SILV   
                  44.14     1:34.12 (49.98)                                        
 31 Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR  1:36.52    1:34.53 SILV   
                  45.40     1:34.53 (49.13)                                        
AGE - Division  
  1 Caputo, Krista            12 Wac-MR               1:34.90    1:35.02 AGE    
                  45.86     1:35.02 (49.16)                                        
  2 Dans, Miesha K            12 OWA-MR               1:32.17    1:35.24 AGE    
                  44.24     1:35.24 (51.00)                                        
  3 McDermott, Meagan         11 Badger-MR            1:38.58    1:37.72 AGE    
                  46.08     1:37.72 (51.64)                                        
  4 Kearns, Emily R           12 Express Swimming-MR  1:42.44    1:37.92 AGE    
                  46.43     1:37.92 (51.49)                                        
  5 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR          1:41.56    1:38.11 AGE    
                  45.96     1:38.11 (52.15)                                        
  6 Kilroy, Jacqueline C      12 Express Swimming-MR  1:36.88    1:40.22 AGE    
                  47.37     1:40.22 (52.85)                                        
  7 Macron, Eileen M          11 Wac-MR               1:46.55    1:40.79 AGE    
                  47.31     1:40.79 (53.48)                                        
  8 Guo, Cindy                11 Aquaflames-MR        1:51.97    1:42.08 AGE    
                  47.84     1:42.08 (54.24)                                        
  9 Koukoulas, Sophia A       11 Express Swimming-MR  1:41.81    1:42.13 AGE    
                  50.66     1:42.13 (51.47)                                        
 10 Delane, Jordan F          11 Badger-MR            1:37.47    1:42.75 AGE    
                  47.29     1:42.75 (55.46)                                        
 11 Tsenter, Anna             12 Shy/ Seals-MR        1:35.46    1:43.48 AGE    
                  48.90     1:43.48 (54.58)                                        
 12 Vivas, Adrianne B         12 Basc-MR              1:53.80    1:43.90 AGE    
                  50.30     1:43.90 (53.60)                                        
 13 Rabin-Court, Emma         12 Aquaflames-MR             NT    1:44.54 AGE    
                  50.97     1:44.54 (53.57)                                        
 14 Derby, Katie M            12 Ciy-MR               1:45.80    1:44.55 AGE    
                  48.55     1:44.55 (56.00)                                        
 15 Salazar, Connie A         11 Twisters-MR          1:36.00    1:46.41 AGE    
                  48.53     1:46.41 (57.88)                                        
 16 Merchan, Denise           11 Twisters-MR          1:54.28    1:49.73 AGE    
                  52.67     1:49.73 (57.06)                                        
 17 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR              1:51.68    1:50.20 AGE    
                  52.96     1:50.20 (57.24)                                        
 18 Haugh, Clare M            12 OWA-MR               2:09.54    2:00.76 AGE    
                  58.44   2:00.76 (1:02.32)                                        
 19 Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR        NT    2:08.27 AGE    
                  58.35   2:08.27 (1:09.92)                                        
 -- Lee, Courtney M           12 HS-MR                1:37.00         DQ        
                  44.31          DQ (52.46)                                        
 -- Ward, Kathryn M           11 Wac-MR               1:46.22         DQ        
                  51.28          DQ (53.56)                                        
 
Event 84  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:22.39  ZQ
        1:24.09  JO
        1:24.10  QUAL
        1:31.89  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  1:25.89    1:23.60 JO     
                  39.27     1:23.60 (44.33)                                        
SILV - Division  
  1 Grosman, Robert           11 Shy/ Seals-MR        1:28.95    1:25.55 SILV   
                  41.66     1:25.55 (43.89)                                        
  2 Vaynblat, Allen L         11 Shy/ Seals-MR        1:28.41    1:26.09 SILV   
                  40.60     1:26.09 (45.49)                                        
  3 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR              1:28.50    1:26.59 SILV   
                  41.63     1:26.59 (44.96)                                        
  4 Flanagan, Tomas           12 Badger-MR            1:27.22    1:26.83 SILV   
                  41.26     1:26.83 (45.57)                                        
  5 Vander, David             11 Shy/ Seals-MR        1:26.90    1:26.84 SILV   
                  42.99     1:26.84 (43.85)                                        
 -- Yao, Yan                  12 KRKN-MR              1:38.00         DQ        
                  41.85          DQ (47.43)                                        
AGE - Division  
  1 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        1:32.37    1:32.05 AGE    
                  44.06     1:32.05 (47.99)                                        
  2 Popov, Nikita A           12 Apex-MR              1:35.13    1:33.43 AGE    
                  43.70     1:33.43 (49.73)                                        
  3 Portman, Frank            12 Basc-MR              1:36.19    1:34.04 AGE    
                  46.03     1:34.04 (48.01)                                        
  4 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:39.51    1:34.30 AGE    
                  45.26     1:34.30 (49.04)                                        
  5 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR  1:39.96    1:34.68 AGE    
                  44.00     1:34.68 (50.68)                                        
  6 Lian, Alec                11 Basc-MR              1:38.18    1:35.37 AGE    
                  45.81     1:35.37 (49.56)                                        
  7 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR        1:37.08    1:35.49 AGE    
                  44.21     1:35.49 (51.28)                                        
  8 Turek-Herman, Josh        12 Ciy-MR               1:41.15    1:36.58 AGE    
                  46.64     1:36.58 (49.94)                                        
  9 Choi, Kevin               11 Twisters-MR          1:42.00    1:37.02 AGE    
                  44.83     1:37.02 (52.19)                                        
 10 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               1:44.26    1:37.08 AGE    
                  46.30     1:37.08 (50.78)                                        
 11 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR          1:40.00    1:39.45 AGE    
                  46.43     1:39.45 (53.02)                                        
 12 Oczos, David              12 HS-MR                1:42.40    1:40.45 AGE    
                  46.88     1:40.45 (53.57)                                        
 13 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR          1:33.00    1:41.00 AGE    
                  47.66     1:41.00 (53.34)                                        
 14 Moiseenko, Andrey A       11 Shy/ Seals-MR        1:53.72    1:44.98 AGE    
                  49.01     1:44.98 (55.97)                                        
 15 Wodecki, Tomasz           11 HS-MR                1:51.11    1:45.89 AGE    
                  50.14     1:45.89 (55.75)                                        
 16 Mejia, Carlos             11 LBA-MR               1:58.90    1:46.22 AGE    
                  50.49     1:46.22 (55.73)                                        
 17 Anderson, Anthony M       12 NFS-MR               1:46.21    1:47.13 AGE    
                  47.75     1:47.13 (59.38)                                        
 18 Gupta, Vivek              12 Ciy-MR               1:50.36    1:47.15 AGE    
                  49.66     1:47.15 (57.49)                                        
 19 Chan, Conan T             11 Ciy-MR               2:04.36    1:47.28 AGE    
                  51.38     1:47.28 (55.90)                                        
 20 Golant, Jeremy T          11 Aquaflames-MR        1:46.89    1:47.36 AGE    
                  50.38     1:47.36 (56.98)                                        
 21 Berker, Allen             12 DSC-MR                    NT    1:47.84 AGE    
                  51.35     1:47.84 (56.49)                                        
 22 Pruidze, Luka             12 Wac-MR               1:56.21    1:49.13 AGE    
                  51.37     1:49.13 (57.76)                                        
 23 Ohana, Avihu              12 Aquaflames-MR             NT    1:49.56 AGE    
                  52.94     1:49.56 (56.62)                                        
 24 Lomuscio, Frankie A       11 Ciy-MR               1:53.26    2:01.55 AGE    
                  56.27   2:01.55 (1:05.28)                                        
 
Event 85  Girls 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:39.19  ZQ
        2:42.99  JO
        2:43.00  QUAL
        2:56.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR               2:49.78    2:47.27 SILV   
                  38.62     1:21.18 (42.56)     2:04.47 (43.29)     2:47.27 (42.80)
  2 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:50.08    2:48.34 SILV   
                  39.24     1:22.56 (43.32)     2:05.75 (43.19)     2:48.34 (42.59)
  3 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:48.51    2:49.83 SILV   
                  38.58     1:21.82 (43.24)     2:06.00 (44.18)     2:49.83 (43.83)
  4 Neverson, Khira A         15 RedTails-MR          2:59.53    2:55.79 SILV   
                  39.25     1:23.04 (43.79)     2:09.91 (46.87)     2:55.79 (45.88)
  5 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              3:05.00    2:56.05 SILV   
                  40.66     1:25.42 (44.76)     2:10.87 (45.45)     2:56.05 (45.18)
AGE - Division  
  1 Adzhiashvilli, Esther     17 Aquaflames-MR        2:49.55    3:00.18 AGE    
                  40.46     1:25.40 (44.94)     2:12.72 (47.32)     3:00.18 (47.46)
  2 Deraris, Lindsay E        16 Express Swimming-MR  3:03.83    3:10.34 AGE    
                  43.76     1:32.31 (48.55)     2:21.36 (49.05)     3:10.34 (48.98)
  3 Tolento, Amanda           16 Ciy-MR               3:20.55    3:12.51 AGE    
                  43.10     1:32.01 (48.91)     2:22.80 (50.79)     3:12.51 (49.71)
  4 Schnall, Dana G           15 Aquaflames-MR        3:19.69    3:17.03 AGE    
                  44.78     1:36.43 (51.65)     2:26.87 (50.44)     3:17.03 (50.16)
  5 Sung, Jennifer            16 Ciy-MR               3:18.80    3:21.81 AGE    
                  44.72     1:36.19 (51.47)     2:28.45 (52.26)     3:21.81 (53.36)
  6 Salinas, Katherine E      15 Agua Swim Team-MR    3:27.58    3:25.63 AGE    
                  46.68     1:40.39 (53.71)     2:33.91 (53.52)     3:25.63 (51.72)
  7 Doukas, Penny             15 LBA-MR                    NT    3:27.65 AGE    
                  46.14     1:37.86 (51.72)     2:32.72 (54.86)     3:27.65 (54.93)
  8 Callahan, Lauren S        16 Express Swimming-MR  3:40.00    3:49.36 AGE    
                  49.97     1:48.97 (59.00)     2:48.70 (59.73)   3:49.36 (1:00.66)
 
Event 86  Boys 15-18 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        2:30.49  ZQ
        2:31.99  JO
        2:32.00  QUAL
        2:42.79  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
SILV - Division  
  1 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    2:32.58    2:32.96 SILV   
                  34.15     1:14.10 (39.95)     1:54.66 (40.56)     2:32.96 (38.30)
  2 Kooperkamp, Nathanael     16 RedTails-MR          2:35.09    2:33.07 SILV   
                  33.95     1:13.46 (39.51)     1:54.11 (40.65)     2:33.07 (38.96)
  3 Yanez, Gabriel F          15 Twisters-MR          2:48.00    2:33.30 SILV   
                  34.13     1:13.43 (39.30)     1:53.51 (40.08)     2:33.30 (39.79)
  4 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    2:32.33    2:36.34 SILV   
                  34.68     1:14.45 (39.77)     1:55.22 (40.77)     2:36.34 (41.12)
  5 Gromling, Steven          16 LBA-MR               2:36.54    2:37.76 SILV   
                  34.75     1:15.33 (40.58)     1:56.72 (41.39)     2:37.76 (41.04)
  6 Khabibrakhmanov, Ildar    15 OWA-MR               2:48.87    2:38.45 SILV   
                  34.99     1:14.50 (39.51)     1:56.53 (42.03)     2:38.45 (41.92)
AGE - Division  
  1 Mamorsky, Mitchel A       15 Shy/ Seals-MR        2:45.65    2:46.86 AGE    
                  36.94     1:19.45 (42.51)     2:03.65 (44.20)     2:46.86 (43.21)
  2 Ching, Brian G            15 Twisters-MR          2:49.07    2:46.96 AGE    
                  35.33     1:16.11 (40.78)     2:01.66 (45.55)     2:46.96 (45.30)
  3 Oxsitin, Konstantin       15 DSC-MR               2:43.20    2:47.10 AGE    
                  37.28     1:18.82 (41.54)     2:02.87 (44.05)     2:47.10 (44.23)
  4 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR             NT    2:47.61 AGE    
                  36.00     1:18.58 (42.58)     2:02.92 (44.34)     2:47.61 (44.69)
  5 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  2:52.89    2:50.43 AGE    
                  37.53     1:20.77 (43.24)     2:06.11 (45.34)     2:50.43 (44.32)
  6 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR  2:48.61    2:50.58 AGE    
                  39.83     1:23.02 (43.19)     2:07.12 (44.10)     2:50.58 (43.46)
  7 Shala, Nick               16 Apex-MR              2:47.37    2:52.74 AGE    
                  39.02     1:23.08 (44.06)     2:10.14 (47.06)     2:52.74 (42.60)
  8 Foo, James F              15 HS-MR                2:53.43    2:52.88 AGE    
                  37.87     1:21.02 (43.15)     2:07.08 (46.06)     2:52.88 (45.80)
  9 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR               2:51.61    2:53.26 AGE    
                  39.79     1:22.92 (43.13)     2:07.64 (44.72)     2:53.26 (45.62)
 10 Levy, Paul                16 DSC-MR               2:45.20    2:54.44 AGE    
                  39.70     1:23.56 (43.86)     2:08.38 (44.82)     2:54.44 (46.06)
 11 Mitchell, Kadeem A        16 NFS-MR               2:53.91    2:54.96 AGE    
                  35.73     1:20.06 (44.33)     2:08.21 (48.15)     2:54.96 (46.75)
 12 Todd, Maxwell A           15 Express Swimming-MR  2:52.11    2:55.74 AGE    
                  38.04     1:22.08 (44.04)     2:09.85 (47.77)     2:55.74 (45.89)
 13 Moore, Malcolm            16 Ciy-MR               3:02.54    2:56.78 AGE    
                  38.24     1:23.61 (45.37)     2:11.03 (47.42)     2:56.78 (45.75)
 14 Tang, Patrick             15 Aquaflames-MR        2:47.48    2:59.44 AGE    
                  37.24     1:21.59 (44.35)     2:09.07 (47.48)     2:59.44 (50.37)
 15 Kim, Andrew H             15 Aquaflames-MR             NT    3:00.13 AGE    
                  38.39     1:23.35 (44.96)     2:12.14 (48.79)     3:00.13 (47.99)
 
Event 87  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:08.69  ZQ
        1:12.39  JO
        1:12.40  QUAL
        1:29.19  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          1:12.42    1:04.93 ZQ     
                  29.87     1:04.93 (35.06)                                        
  2 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:16.00    1:08.51 ZQ     
                  32.85     1:08.51 (35.66)                                        
JO - Division  
  1 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR            1:15.20    1:12.13 JO     
                  33.84     1:12.13 (38.29)                                        
SILV - Division  
  1 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                1:14.32    1:14.33 SILV   
                  33.96     1:14.33 (40.37)                                        
  2 Geissler, Kim             12 Wac-MR               1:17.67    1:14.97 SILV   
                  35.49     1:14.97 (39.48)                                        
  3 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          1:17.00    1:15.10 SILV   
                  34.33     1:15.10 (40.77)                                        
  4 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                1:18.35    1:15.17 SILV   
                  34.73     1:15.17 (40.44)                                        
  5 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               1:16.70    1:15.22 SILV   
                  35.21     1:15.22 (40.01)                                        
  6 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:14.20    1:15.79 SILV   
                  34.25     1:15.79 (41.54)                                        
  7 Dodge, Tara E             11 OWA-MR               1:18.98    1:16.49 SILV   
                  35.30     1:16.49 (41.19)                                        
  8 Fufidio, Andrea L         12 Badger-MR            1:17.99    1:16.57 SILV   
                  36.02     1:16.57 (40.55)                                        
  9 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:23.78    1:16.82 SILV   
                  34.70     1:16.82 (42.12)                                        
 10 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR               1:19.45    1:17.84 SILV   
                  35.29     1:17.84 (42.55)                                        
 11 Summers, Morgan S         11 Ciy-MR               1:22.73    1:19.50 SILV   
                  35.48     1:19.50 (44.02)                                        
 12 McDonnell, Sophia         12 Wac-MR               1:24.34    1:20.37 SILV   
                  36.20     1:20.37 (44.17)                                        
 13 Caputo, Krista            12 Wac-MR               1:20.07    1:20.52 SILV   
                  37.73     1:20.52 (42.79)                                        
 14 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  1:26.65    1:20.86 SILV   
                  37.83     1:20.86 (43.03)                                        
 15 Kennon, Nora M            11 Badger-MR            1:20.82    1:21.74 SILV   
                  37.80     1:21.74 (43.94)                                        
 16 Dans, Miesha K            12 OWA-MR               1:21.02    1:22.07 SILV   
                  36.78     1:22.07 (45.29)                                        
 17 Papetti, Zoe              11 LBA-MR               1:30.37    1:22.98 SILV   
                  37.28     1:22.98 (45.70)                                        
 18 Zoine, Jackie T           12 Express Swimming-MR  1:28.11    1:23.29 SILV   
                  37.41     1:23.29 (45.88)                                        
 19 Young, Kayla M            11 OWA-MR               1:23.71    1:25.02 SILV   
                  38.21     1:25.02 (46.81)                                        
 20 Brown, Caitlin N          11 HS-MR                1:30.80    1:26.02 SILV   
                  38.90     1:26.02 (47.12)                                        
 21 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR               1:22.11    1:28.42 SILV   
                  41.24     1:28.42 (47.18)                                        
AGE - Division  
  1 Hutchinson, Briana R      12 NFS-MR               1:30.34    1:29.56 AGE    
                  39.39     1:29.56 (50.17)                                        
  2 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR        1:26.75    1:30.11 AGE    
                  41.98     1:30.11 (48.13)                                        
  3 Kostyleva, Polena A       12 Shy/ Seals-MR        1:34.54    1:30.81 AGE    
                  40.42     1:30.81 (50.39)                                        
  4 Yun, Debbie               11 Twisters-MR          1:35.00    1:31.36 AGE    
                  40.85     1:31.36 (50.51)                                        
  5 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR               1:37.59    1:36.16 AGE    
                  42.04     1:36.16 (54.12)                                        
  6 Chin, Shannon T           11 Ciy-MR               1:39.57    1:41.78 AGE    
                  45.50     1:41.78 (56.28)                                        
  7 Narvaez, Lucia            12 RedTails-MR          1:50.09    1:41.95 AGE    
                  44.14     1:41.95 (57.81)                                        
  8 Mason, Stephanie A        11 NFS-MR               2:13.34    1:56.14 AGE    
                  53.80   1:56.14 (1:02.34)                                        
  9 Alva, Connie              12 RedTails-MR          2:30.09    2:03.93 AGE    
                  53.46   2:03.93 (1:10.47)                                        
 
Event 88  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.79  ZQ
        1:14.49  JO
        1:14.50  QUAL
        1:28.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               1:17.40    1:09.58 ZQ     
                  31.57     1:09.58 (38.01)                                        
SILV - Division  
  1 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:22.06    1:16.43 SILV   
                  35.67     1:16.43 (40.76)                                        
  2 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              1:23.65    1:19.19 SILV   
                  35.26     1:19.19 (43.93)                                        
  3 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:32.60    1:19.31 SILV   
                  36.31     1:19.31 (43.00)                                        
  4 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR            1:26.24    1:19.90 SILV   
                  37.90     1:19.90 (42.00)                                        
  5 Portman, Frank            12 Basc-MR              1:25.12    1:21.43 SILV   
                  38.04     1:21.43 (43.39)                                        
  6 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR               1:27.03    1:22.46 SILV   
                  37.26     1:22.46 (45.20)                                        
  7 Bernstein, Joby B         11 Badger-MR            1:26.23    1:23.73 SILV   
                  37.89     1:23.73 (45.84)                                        
  8 Alton, Shane              12 LBA-MR               1:18.19    1:23.82 SILV   
                  36.46     1:23.82 (47.36)                                        
  9 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  1:24.25    1:24.87 SILV   
                  36.50     1:24.87 (48.37)                                        
 10 Ellis, David              12 Ciy-MR               1:31.92    1:26.71 SILV   
                  40.81     1:26.71 (45.90)                                        
 11 Chik, Colin               11 Shy/ Seals-MR        1:32.45    1:28.16 SILV   
                  39.18     1:28.16 (48.98)                                        
AGE - Division  
  1 Yao, Yan                  12 KRKN-MR              1:29.00    1:30.23 AGE    
                  40.48     1:30.23 (49.75)                                        
  2 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR        1:37.56    1:34.69 AGE    
                  41.24     1:34.69 (53.45)                                        
  3 Gupta, Vivek              12 Ciy-MR               1:48.39    1:38.96 AGE    
                  44.83     1:38.96 (54.13)                                        
  4 Szkolnicki, Mark          12 Apex-MR              1:38.65    1:39.23 AGE    
                  44.24     1:39.23 (54.99)                                        
  5 Anderson, Anthony M       12 NFS-MR               1:45.00    1:46.39 AGE    
                  45.02   1:46.39 (1:01.37)                                        
  6 Gladstein, Val            11 Shy/ Seals-MR        1:32.43    1:49.38 AGE    
                  49.80     1:49.38 (59.58)                                        
 -- Mao, Sam                  11 KRKN-MR              1:33.00         DQ        
                  45.84          DQ (59.01)                                        
 
Event 89  Girls 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:20.49  ZQ
        2:29.99  JO
        2:30.00  QUAL
        2:39.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    2:30.38    2:24.11 JO     
                  30.18     1:05.26 (35.08)     1:43.19 (37.93)     2:24.11 (40.92)
  2 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    2:33.74    2:27.36 JO     
                  30.97     1:07.60 (36.63)     1:46.87 (39.27)     2:27.36 (40.49)
  3 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR  2:30.22    2:28.80 JO     
                  31.57     1:08.70 (37.13)     1:48.72 (40.02)     2:28.80 (40.08)
SILV - Division  
  1 Smith, Jackie             15 LBA-MR               2:43.21    2:30.41 SILV   
                  33.10     1:10.93 (37.83)     1:51.08 (40.15)     2:30.41 (39.33)
  2 Mejia, Cinthia            15 RedTails-MR          2:34.01    2:32.16 SILV   
                  32.56     1:10.62 (38.06)     1:51.36 (40.74)     2:32.16 (40.80)
  3 Erickson, Abigayle        15 Agua Swim Team-MR    2:33.76    2:33.51 SILV   
                  32.97     1:11.22 (38.25)     1:52.25 (41.03)     2:33.51 (41.26)
  4 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  2:32.00    2:33.98 SILV   
                  32.04     1:10.10 (38.06)     1:51.94 (41.84)     2:33.98 (42.04)
  5 Ong, Kimberly             15 Basc-MR              2:45.00    2:39.03 SILV   
                  35.97     1:15.61 (39.64)     1:57.47 (41.86)     2:39.03 (41.56)
AGE - Division  
  1 Stenger, Rebecca E        16 LBA-MR               2:38.50    2:42.42 AGE    
                  34.93     1:16.10 (41.17)     1:59.48 (43.38)     2:42.42 (42.94)
  2 Cuffe, Brianne M          16 Aquaflames-MR        2:39.55    2:46.72 AGE    
                  37.48     1:19.75 (42.27)     2:02.91 (43.16)     2:46.72 (43.81)
  3 Trinidad, Ayla            15 RedTails-MR          2:30.09    2:46.93 AGE    
                  34.34     1:16.67 (42.33)     2:01.08 (44.41)     2:46.93 (45.85)
  4 Escudero, Cynthia         15 RedTails-MR          2:45.09    2:53.11 AGE    
                  37.32     1:20.94 (43.62)     2:06.81 (45.87)     2:53.11 (46.30)
  5 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  2:52.40    2:57.49 AGE    
                  39.21     1:24.25 (45.04)     2:12.26 (48.01)     2:57.49 (45.23)
  6 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              2:44.80    2:58.25 AGE    
                  36.03     1:20.36 (44.33)     2:08.50 (48.14)     2:58.25 (49.75)
  7 Pifalo, Jessica C         15 Wac-MR               2:59.32    3:04.75 AGE    
                  36.54     1:20.74 (44.20)     2:10.99 (50.25)     3:04.75 (53.76)
  8 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              3:04.70    3:05.56 AGE    
                  37.12     1:24.02 (46.90)     2:15.32 (51.30)     3:05.56 (50.24)
  9 Alva, Angie               16 RedTails-MR          3:01.39    3:05.79 AGE    
                  40.17     1:26.02 (45.85)     2:15.04 (49.02)     3:05.79 (50.75)
 10 Justo, Fercandy           15 RedTails-MR          3:20.09    3:28.75 AGE    
                  44.30     1:36.81 (52.51)     2:32.87 (56.06)     3:28.75 (55.88)
 
Event 90  Boys 15-18 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        2:17.69  ZQ
        2:18.99  JO
        2:19.00  QUAL
        2:30.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          2:23.00    2:18.76 JO     
                  30.38     1:05.42 (35.04)     1:41.77 (36.35)     2:18.76 (36.99)
SILV - Division  
  1 Staszewski, Alec L        15 OWA-MR               2:22.80    2:20.18 SILV   
                  29.72     1:04.43 (34.71)     1:41.03 (36.60)     2:20.18 (39.15)
  2 Duch, Jack                15 RedTails-MR          2:25.09    2:23.30 SILV   
                  31.42     1:08.16 (36.74)     1:46.87 (38.71)     2:23.30 (36.43)
  3 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR  2:22.89    2:25.37 SILV   
                  32.25     1:09.01 (36.76)     1:47.67 (38.66)     2:25.37 (37.70)
  4 Narvaez, Marco            16 RedTails-MR          2:25.09    2:25.74 SILV   
                  29.41     1:05.06 (35.65)     1:44.57 (39.51)     2:25.74 (41.17)
  5 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    2:33.18    2:28.21 SILV   
                  29.97     1:07.43 (37.46)     1:47.25 (39.82)     2:28.21 (40.96)
  6 Olivier, Francisco        17 RedTails-MR          2:20.09    2:29.47 SILV   
                  30.34     1:04.96 (34.62)     1:43.11 (38.15)     2:29.47 (46.36)
AGE - Division  
  1 Khabibrakhmanov, Ildar    15 OWA-MR               2:45.11    2:35.01 AGE    
                  32.26     1:11.34 (39.08)     1:52.89 (41.55)     2:35.01 (42.12)
  2 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  2:34.50    2:35.13 AGE    
                  32.41     1:10.63 (38.22)     1:52.26 (41.63)     2:35.13 (42.87)
  3 O'Connor, Michael         16 LBA-MR               2:28.97    2:41.19 AGE    
                  34.73     1:15.61 (40.88)     1:58.77 (43.16)     2:41.19 (42.42)
  4 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    2:45.42    2:46.86 AGE    
                  34.41     1:15.33 (40.92)     2:00.75 (45.42)     2:46.86 (46.11)
  5 Katsobashvili, George     15 Aquaflames-MR             NT    2:51.30 AGE    
                  35.36     1:18.90 (43.54)     2:04.58 (45.68)     2:51.30 (46.72)
  6 Haghighi, Kevin           15 OWA-MR               2:55.40    2:53.06 AGE    
                  35.52     1:21.42 (45.90)     2:07.58 (46.16)     2:53.06 (45.48)
  7 Shala, Nick               16 Apex-MR              2:55.00    3:25.58 AGE    
                  38.53     1:33.68 (55.15)     2:32.97 (59.29)     3:25.58 (52.61)
 
Event 91  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:08.89  ZQ
        1:11.49  JO
        1:11.50  QUAL
        1:21.69  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:12.21    1:09.30 JO     
                  31.22     1:09.30 (38.08)                                        
SILV - Division  
  1 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                1:12.38    1:11.90 SILV   
                  34.46     1:11.90 (37.44)                                        
  2 Marmol, Janet             12 OWA-MR               1:13.67    1:12.36 SILV   
                  35.39     1:12.36 (36.97)                                        
  3 Gibbons, Jenna            11 Basc-MR              1:14.13    1:12.55 SILV   
                  34.28     1:12.55 (38.27)                                        
  4 Yeung, Maggie P           12 Twisters-MR          1:14.65    1:12.70 SILV   
                  33.41     1:12.70 (39.29)                                        
  5 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          1:12.24    1:12.71 SILV   
                  33.96     1:12.71 (38.75)                                        
  6 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          1:12.07    1:12.84 SILV   
                  34.06     1:12.84 (38.78)                                        
  7 Stefanello, Nicolette     11 LBA-MR               1:13.37    1:14.02 SILV   
                  34.26     1:14.02 (39.76)                                        
  8 Gavin, Kara C             12 Wac-MR               1:16.11    1:14.48 SILV   
                  34.19     1:14.48 (40.29)                                        
  9 McDonnell, Sophia         12 Wac-MR               1:16.22    1:14.53 SILV   
                  35.16     1:14.53 (39.37)                                        
 10 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:15.28    1:15.19 SILV   
                  35.13     1:15.19 (40.06)                                        
 11 Lindahl, Stephanie        12 LBA-MR               1:16.15    1:15.38 SILV   
                  35.87     1:15.38 (39.51)                                        
 12 Sanabria, Manuela F       12 HS-MR                1:20.33    1:15.67 SILV   
                  35.21     1:15.67 (40.46)                                        
 13 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR            1:16.43    1:16.77 SILV   
                  34.60     1:16.77 (42.17)                                        
 14 Senken, Natasha L         11 OWA-MR               1:17.59    1:16.84 SILV   
                  37.04     1:16.84 (39.80)                                        
 15 Dodge, Tara E             11 OWA-MR               1:15.32    1:17.49 SILV   
                  36.79     1:17.49 (40.70)                                        
 16 Barcklow, Gabrielle G     11 OWA-MR               1:16.21    1:17.63 SILV   
                  35.33     1:17.63 (42.30)                                        
 17 Henry, Olivia P           11 OWA-MR               1:17.36    1:17.64 SILV   
                  36.65     1:17.64 (40.99)                                        
 18 Tucker, Annelisa C        11 Badger-MR            1:18.59    1:18.18 SILV   
                  35.89     1:18.18 (42.29)                                        
 19 Lam, Carolina             12 Ciy-MR               1:17.38    1:18.64 SILV   
                  36.57     1:18.64 (42.07)                                        
 20 Moore, Jasmine            12 Ciy-MR               1:20.27    1:18.69 SILV   
                  37.75     1:18.69 (40.94)                                        
 21 Brown, Caitlin N          11 HS-MR                1:23.78    1:20.86 SILV   
                  37.42     1:20.86 (43.44)                                        
 21 Geiselman, Rebekah        12 LBA-MR               1:19.29    1:20.86 SILV   
                  37.91     1:20.86 (42.95)                                        
 23 Fufidio, Andrea L         12 Badger-MR            1:18.19    1:20.99 SILV   
                  37.56     1:20.99 (43.43)                                        
 24 Kennedy, Calla            11 NYCC-MR              1:20.03    1:21.57 SILV   
                  41.27     1:21.57 (40.30)                                        
AGE - Division  
  1 Mulligan, Tara A          11 Ciy-MR               1:28.64    1:21.81 AGE    
                  38.79     1:21.81 (43.02)                                        
  2 Kennon, Nora M            11 Badger-MR            1:21.48    1:21.90 AGE    
                  38.90     1:21.90 (43.00)                                        
  3 Cain, Aine I              11 Badger-MR            1:19.27    1:22.09 AGE    
                  39.38     1:22.09 (42.71)                                        
  4 Baldwin, Maria            11 Aquaflames-MR        1:19.99    1:22.64 AGE    
                  38.34     1:22.64 (44.30)                                        
  5 Young, Kayla M            11 OWA-MR               1:22.79    1:24.02 AGE    
                  38.48     1:24.02 (45.54)                                        
  5 McCabe, Maggie            12 Ciy-MR               1:25.57    1:24.02 AGE    
                  18.17   1:24.02 (1:05.85)                                        
  7 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            1:26.60    1:24.79 AGE    
                  39.79     1:24.79 (45.00)                                        
  8 Solovyeva, Vika           11 Shy/ Seals-MR        1:29.80    1:25.38 AGE    
                  41.91     1:25.38 (43.47)                                        
  9 Kearns, Emily R           12 Express Swimming-MR  1:26.86    1:25.67 AGE    
                  40.95     1:25.67 (44.72)                                        
 10 Muset, Grace              11 Aquaflames-MR        1:35.39    1:25.90 AGE    
                  40.78     1:25.90 (45.12)                                        
 11 Sung, Amy                 12 Ciy-MR               1:21.86    1:25.97 AGE    
                  41.10     1:25.97 (44.87)                                        
 12 Brady, Megan              11 LBA-MR               1:23.95    1:26.67 AGE    
                  41.30     1:26.67 (45.37)                                        
 13 Demitroff, Erica R        12 OWA-MR               1:27.15    1:26.69 AGE    
                  39.52     1:26.69 (47.17)                                        
 14 Zilberman, Stephanie A    12 Shy/ Seals-MR        1:28.79    1:27.38 AGE    
                  42.62     1:27.38 (44.76)                                        
 15 Rabin-Court, Emma         12 Aquaflames-MR             NT    1:28.54 AGE    
                  42.50     1:28.54 (46.04)                                        
 16 Kostyleva, Polena A       12 Shy/ Seals-MR        1:26.78    1:29.31 AGE    
                  39.64     1:29.31 (49.67)                                        
 17 Derby, Katie M            12 Ciy-MR               1:27.97    1:29.84 AGE    
                  41.12     1:29.84 (48.72)                                        
 18 Yun, Debbie               11 Twisters-MR          1:30.03    1:31.06 AGE    
                  44.64     1:31.06 (46.42)                                        
 18 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR              1:31.41    1:31.06 AGE    
                  43.16     1:31.06 (47.90)                                        
 20 Morgan, Justina           11 HS-MR                1:37.09    1:31.31 AGE    
                  43.32     1:31.31 (47.99)                                        
 21 Ward, Kathryn M           11 Wac-MR               1:47.78    1:31.42 AGE    
                  43.01     1:31.42 (48.41)                                        
 22 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR          1:33.19    1:31.51 AGE    
                  45.59     1:31.51 (45.92)                                        
 23 Koukoulas, Sophia A       11 Express Swimming-MR  1:29.85    1:32.47 AGE    
                  44.49     1:32.47 (47.98)                                        
 24 Tsenter, Anna             12 Shy/ Seals-MR        1:36.35    1:32.67 AGE    
                  45.14     1:32.67 (47.53)                                        
 25 LU, Christina O           11 KRKN-MR              1:38.00    1:32.83 AGE    
                  45.35     1:32.83 (47.48)                                        
 26 Delane, Jordan F          11 Badger-MR            1:33.36    1:33.73 AGE    
                  43.15     1:33.73 (50.58)                                        
 27 Merchan, Denise           11 Twisters-MR          1:32.79    1:34.28 AGE    
                  45.69     1:34.28 (48.59)                                        
 28 Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR  1:39.68    1:34.39 AGE    
                  46.65     1:34.39 (47.74)                                        
 29 Alston, Neka              11 LBA-MR               1:34.77    1:35.79 AGE    
                  44.14     1:35.79 (51.65)                                        
 30 McDermott, Meagan         11 Badger-MR            1:33.91    1:36.39 AGE    
                  49.39     1:36.39 (47.00)                                        
 31 Haugh, Clare M            12 OWA-MR               1:40.84    1:36.45 AGE    
                  43.68     1:36.45 (52.77)                                        
 32 Natanzon, Ruth            12 Aquaflames-MR        1:31.30    1:36.78 AGE    
                  44.63     1:36.78 (52.15)                                        
 33 Wais, Jennifer H          11 NYCC-MR              1:35.00    1:36.87 AGE    
                  45.35     1:36.87 (51.52)                                        
 34 Hogan, Fiona R            12 Ciy-MR               1:44.66    1:38.70 AGE    
                  45.10     1:38.70 (53.60)                                        
 35 Stokes, Sarah E           11 HS-MR                1:46.59    1:43.34 AGE    
                  48.64     1:43.34 (54.70)                                        
 36 Mittman, Celeste          12 RedTails-MR          2:00.09    1:48.63 AGE    
                  50.09     1:48.63 (58.54)                                        
 -- Berroa, Gabriela          12 RedTails-MR          1:44.44         DQ        
                  45.97          DQ (55.26)                                        
 
Event 92  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
        1:10.49  ZQ
        1:12.29  JO
        1:12.30  QUAL
        1:22.59  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
JO - Division  
  1 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  1:15.19    1:11.95 JO     
                  33.05     1:11.95 (38.90)                                        
SILV - Division  
  1 Alton, Shane              12 LBA-MR               1:12.64    1:13.60 SILV   
                  36.20     1:13.60 (37.40)                                        
  2 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          1:16.78    1:13.78 SILV   
                  36.15     1:13.78 (37.63)                                        
  3 Sack, Danny C             12 OWA-MR               1:17.46    1:14.79 SILV   
                  35.93     1:14.79 (38.86)                                        
  4 Eid, Alex                 11 Badger-MR            1:15.22    1:14.83 SILV   
                  34.21     1:14.83 (40.62)                                        
  5 Xanthos, Christopher G    12 HS-MR                1:20.12    1:16.46 SILV   
                  36.24     1:16.46 (40.22)                                        
  6 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:21.51    1:16.48 SILV   
                  35.10     1:16.48 (41.38)                                        
  7 Kalinin, Alexey           12 Shy/ Seals-MR        1:17.08    1:16.63 SILV   
                  34.14     1:16.63 (42.49)                                        
  8 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR               1:18.89    1:17.27 SILV   
                  35.87     1:17.27 (41.40)                                        
  9 Vaynblat, Allen L         11 Shy/ Seals-MR        1:18.67    1:17.34 SILV   
                  35.89     1:17.34 (41.45)                                        
 10 Zhivkov, Panio G          11 Apex-MR              1:18.92    1:18.23 SILV   
                  37.83     1:18.23 (40.40)                                        
 11 Bernstein, Joby B         11 Badger-MR            1:20.00    1:18.28 SILV   
                  36.90     1:18.28 (41.38)                                        
 12 Hogan, Brett R            11 Badger-MR            1:19.75    1:18.41 SILV   
                  35.62     1:18.41 (42.79)                                        
 13 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              1:18.10    1:20.05 SILV   
                  38.01     1:20.05 (42.04)                                        
 14 Vander, David             11 Shy/ Seals-MR        1:24.35    1:20.48 SILV   
                  37.35     1:20.48 (43.13)                                        
 15 Popov, Nikita A           12 Apex-MR              1:22.60    1:21.28 SILV   
                  38.78     1:21.28 (42.50)                                        
 16 Oczos, David              12 HS-MR                1:25.16    1:21.43 SILV   
                  36.81     1:21.43 (44.62)                                        
 17 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               1:26.37    1:21.81 SILV   
                  38.37     1:21.81 (43.44)                                        
AGE - Division  
  1 Flanagan, Tomas           12 Badger-MR            1:26.86    1:24.02 AGE    
                  41.34     1:24.02 (42.68)                                        
  2 Smidt, David              11 Shy/ Seals-MR        1:28.34    1:24.17 AGE    
                  39.06     1:24.17 (45.11)                                        
  3 Reich, Joseph S           11 Twisters-MR          1:29.00    1:24.19 AGE    
                  39.34     1:24.19 (44.85)                                        
  4 Baravik, Dzianis          12 Shy/ Seals-MR        1:26.70    1:24.51 AGE    
                  40.44     1:24.51 (44.07)                                        
  5 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR            1:25.93    1:25.77 AGE    
                  39.57     1:25.77 (46.20)                                        
  6 Elie, Daniel              12 RedTails-MR          1:26.20    1:26.90 AGE    
                  39.40     1:26.90 (47.50)                                        
  7 Lian, Alec                11 Basc-MR              1:28.90    1:27.17 AGE    
                  43.90     1:27.17 (43.27)                                        
  8 Chik, Colin               11 Shy/ Seals-MR        1:34.86    1:27.34 AGE    
                  39.67     1:27.34 (47.67)                                        
  9 Moiseenko, Andrey A       11 Shy/ Seals-MR        1:27.65    1:29.95 AGE    
                  40.53     1:29.95 (49.42)                                        
 10 Wodecki, Tomasz           11 HS-MR                1:42.99    1:30.00 AGE    
                  42.96     1:30.00 (47.04)                                        
 11 Chan, Conan T             11 Ciy-MR               1:32.49    1:33.45 AGE    
                  44.31     1:33.45 (49.14)                                        
 12 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR  1:39.47    1:34.18 AGE    
                  45.09     1:34.18 (49.09)                                        
 13 Choi, Kevin               11 Twisters-MR          1:32.00    1:34.62 AGE    
                  48.31     1:34.62 (46.31)                                        
 14 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR              1:41.63    1:35.01 AGE    
                  44.92     1:35.01 (50.09)                                        
 15 Szkolnicki, Mark          12 Apex-MR              1:36.64    1:37.47 AGE    
                  43.78     1:37.47 (53.69)                                        
 16 Breland, Zachary          11 Aquaflames-MR        1:49.45    1:39.25 AGE    
                  44.42     1:39.25 (54.83)                                        
 17 Chen, Zhaoyu              12 RedTails-MR          2:00.09    1:42.68 AGE    
                  50.09     1:42.68 (52.59)                                        
 18 Lomuscio, Frankie A       11 Ciy-MR               1:44.40    1:48.16 AGE    
                  50.85     1:48.16 (57.31)                                        
 19 Gladstein, Val            11 Shy/ Seals-MR        1:49.87    1:50.50 AGE    
                  46.93   1:50.50 (1:03.57)                                        
 20 Tal, Brian                11 Aquaflames-MR             NT    1:57.12 AGE    
                  56.76   1:57.12 (1:00.36)                                        
 -- Akhtenberg, Arthur        11 Basc-MR              1:45.10         DQ        
                  40.26          DQ (52.44)                                        
 
Event 93  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:51.19  ZQ
        6:03.99  JO
        6:04.00  QUAL
        6:35.79  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          6:05.43    5:50.46 ZQ     
                  31.40     1:06.41 (35.01)     1:42.06 (35.65)     2:17.76 (35.70)
        2:53.56 (35.80)     3:29.79 (36.23)     4:06.06 (36.27)     4:42.21 (36.15)
        5:17.25 (35.04)     5:50.46 (33.21)                                        
JO - Division  
  1 Sun, Angela               11 Twisters-MR          6:20.64    5:53.02 JO     
                  31.83     1:06.76 (34.93)     1:42.40 (35.64)     2:18.06 (35.66)
        2:53.82 (35.76)     3:29.98 (36.16)     4:06.42 (36.44)     4:42.29 (35.87)
        5:18.55 (36.26)     5:53.02 (34.47)                                        
  2 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               6:15.92    5:53.19 JO     
                  31.62     1:06.70 (35.08)     1:42.70 (36.00)     2:18.53 (35.83)
        2:54.60 (36.07)     3:30.89 (36.29)     4:06.61 (35.72)     4:42.66 (36.05)
        5:18.97 (36.31)     5:53.19 (34.22)                                        
SILV - Division  
  1 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          6:31.48    6:05.07 SILV   
                  30.68     1:05.56 (34.88)     1:41.71 (36.15)     2:18.68 (36.97)
        2:56.31 (37.63)     3:34.62 (38.31)     4:12.85 (38.23)     4:51.28 (38.43)
        5:29.38 (38.10)     6:05.07 (35.69)                                        
  2 Geissler, Kim             12 Wac-MR               6:15.42    6:10.07 SILV   
                  31.08     1:07.39 (36.31)     1:44.63 (37.24)     2:22.68 (38.05)
        3:00.60 (37.92)     3:38.84 (38.24)     4:17.48 (38.64)     4:55.43 (37.95)
        5:33.73 (38.30)     6:10.07 (36.34)                                        
  3 Daboudet, Oriane          12 NYCC-MR              6:55.00    6:11.39 SILV   
                  35.11     1:13.82 (38.71)     1:52.92 (39.10)     2:31.48 (38.56)
        3:09.88 (38.40)     3:45.15 (35.27)     4:22.23 (37.08)     4:59.42 (37.19)
        5:36.70 (37.28)     6:11.39 (34.69)                                        
  4 Kagan, Vlada              12 Twisters-MR          6:24.67    6:14.61 SILV   
                  32.72     1:08.60 (35.88)     1:46.65 (38.05)     2:25.30 (38.65)
        3:03.97 (38.67)     3:42.75 (38.78)     4:21.71 (38.96)     5:00.10 (38.39)
        5:38.23 (38.13)     6:14.61 (36.38)                                        
  5 Henry, Olivia P           11 OWA-MR               6:23.07    6:15.09 SILV   
                  33.31     1:10.25 (36.94)     1:48.50 (38.25)     2:27.55 (39.05)
        3:05.55 (38.00)     3:44.26 (38.71)     4:23.24 (38.98)     5:02.20 (38.96)
        5:39.80 (37.60)     6:15.09 (35.29)                                        
  6 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          6:19.00    6:15.48 SILV   
                  32.69     1:09.79 (37.10)     1:48.14 (38.35)     2:27.18 (39.04)
        3:06.12 (38.94)     3:44.79 (38.67)     4:24.06 (39.27)     5:02.75 (38.69)
        5:40.32 (37.57)     6:15.48 (35.16)                                        
  7 Chen, Catherine           11 Ciy-MR               6:24.62    6:18.72 SILV   
                  34.21     1:12.10 (37.89)     1:51.08 (38.98)     2:29.59 (38.51)
        3:08.19 (38.60)     3:47.19 (39.00)     4:25.60 (38.41)     5:04.30 (38.70)
        5:42.43 (38.13)     6:18.72 (36.29)                                        
  8 Mulligan, Kelly M         12 Ciy-MR               6:24.97    6:19.62 SILV   
                  32.22     1:09.30 (37.08)     1:48.32 (39.02)     2:27.96 (39.64)
        3:07.82 (39.86)     3:46.60 (38.78)     4:26.51 (39.91)     5:05.53 (39.02)
        5:44.72 (39.19)     6:19.62 (34.90)                                        
  9 Quinn, Shannon C          12 Express Swimming-MR  6:30.54    6:22.87 SILV   
                  33.78     1:11.21 (37.43)     1:49.54 (38.33)     2:28.83 (39.29)
        3:07.59 (38.76)     3:47.00 (39.41)     4:26.88 (39.88)     5:05.91 (39.03)
        5:45.56 (39.65)     6:22.87 (37.31)                                        
 10 Castellano, Gabriella A   12 Wac-MR               6:26.70    6:25.80 SILV   
                  32.93     1:10.27 (37.34)     1:49.75 (39.48)     2:28.29 (38.54)
        3:08.48 (40.19)     3:48.50 (40.02)     4:28.79 (40.29)     5:09.02 (40.23)
        5:48.67 (39.65)     6:25.80 (37.13)                                        
 11 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  6:50.69    6:26.05 SILV   
                  33.61     1:11.15 (37.54)     1:50.55 (39.40)     2:30.63 (40.08)
        3:09.71 (39.08)     3:48.49 (38.78)     4:28.41 (39.92)     5:08.85 (40.44)
        5:48.79 (39.94)     6:26.05 (37.26)                                        
 12 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  6:47.35    6:28.88 SILV   
                  34.91     1:14.17 (39.26)     1:54.78 (40.61)     2:35.11 (40.33)
        3:14.71 (39.60)     3:54.93 (40.22)     4:34.17 (39.24)     5:13.27 (39.10)
        5:52.23 (38.96)     6:28.88 (36.65)                                        
 13 Goodwin, Lindsey A        11 Basc-MR              6:38.91    6:30.57 SILV   
                  34.68     1:13.32 (38.64)     1:53.53 (40.21)     2:33.67 (40.14)
        3:14.58 (40.91)     3:55.00 (40.42)     4:35.76 (40.76)     5:16.56 (40.80)
        5:55.18 (38.62)     6:30.57 (35.39)                                        
AGE - Division  
  1 Kennedy, Calla            11 NYCC-MR              7:10.00    6:36.03 AGE    
                  35.94     1:16.03 (40.09)     1:56.79 (40.76)     2:37.49 (40.70)
        3:18.33 (40.84)     3:59.37 (41.04)     4:40.38 (41.01)     5:21.17 (40.79)
        6:00.44 (39.27)     6:36.03 (35.59)                                        
  2 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                6:43.45    6:36.35 AGE    
                  34.30     1:12.43 (38.13)     1:52.20 (39.77)     2:32.84 (40.64)
        3:13.79 (40.95)     3:55.40 (41.61)     4:36.85 (41.45)     5:17.56 (40.71)
        5:58.08 (40.52)     6:36.35 (38.27)                                        
  3 Chocianowski, Alexis K    12 Ciy-MR               6:39.78    6:37.45 AGE    
                  34.20     1:13.77 (39.57)     1:53.41 (39.64)     2:35.26 (41.85)
        3:16.23 (40.97)     3:58.12 (41.89)     4:39.66 (41.54)     5:20.63 (40.97)
        6:00.19 (39.56)     6:37.45 (37.26)                                        
  4 deFreitas, Sophie         11 Wac-MR               7:13.85    6:37.70 AGE    
                  36.17     1:16.53 (40.36)     1:57.85 (41.32)     2:38.67 (40.82)
        3:18.65 (39.98)     3:59.91 (41.26)     4:41.00 (41.09)     5:21.89 (40.89)
        6:01.69 (39.80)     6:37.70 (36.01)                                        
  5 Papetti, Zoe              11 LBA-MR                    NT    6:48.25 AGE    
                  36.63     1:17.24 (40.61)     1:59.19 (41.95)     2:41.16 (41.97)
        3:23.26 (42.10)     4:04.74 (41.48)     4:46.52 (41.78)     5:28.28 (41.76)
        6:09.92 (41.64)     6:48.25 (38.33)                                        
  6 Kilroy, Jacqueline C      12 Express Swimming-MR  7:25.73    7:16.60 AGE    
                  38.37     1:20.35 (41.98)     2:04.17 (43.82)     2:48.41 (44.24)
        3:33.25 (44.84)     4:18.98 (45.73)     5:05.60 (46.62)     5:50.00 (44.40)
        6:33.90 (43.90)     7:16.60 (42.70)                                        
  7 Onah, Kimberly            12 Wac-MR               7:26.56    7:17.37 AGE    
                  37.49     1:20.39 (42.90)     2:04.62 (44.23)   3:35.21 (1:30.59)
                                                                        5:51.35 ( )
        6:35.63 (44.28)     7:17.37 (41.74)                                        
  8 Macron, Eileen M          11 Wac-MR               8:10.40    7:41.98 AGE    
                  40.11     1:24.97 (44.86)     2:11.92 (46.95)     3:01.06 (49.14)
        3:47.34 (46.28)     4:34.85 (47.51)     5:22.52 (47.67)     6:10.58 (48.06)
        6:59.61 (49.03)     7:41.98 (42.37)                                        
  9 Miao, Kelly               12 Express Swimming-MR  7:29.89    8:13.06 AGE    
                  41.19     1:27.44 (46.25)     2:16.12 (48.68)     3:07.02 (50.90)
        3:58.15 (51.13)     4:50.05 (51.90)     5:41.21 (51.16)     6:32.84 (51.63)
        7:24.63 (51.79)     8:13.06 (48.43)                                        
 
Event 94  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:59.99  ZQ
        6:03.99  JO
        6:04.00  QUAL
        6:41.99  SILV
             --  AGE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
ZQ - Division  
  1 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR               6:08.61    5:59.57 ZQ     
                  32.13     1:07.18 (35.05)     1:43.60 (36.42)     2:20.60 (37.00)
        2:57.17 (36.57)     3:33.66 (36.49)     4:10.77 (37.11)     4:48.43 (37.66)
        5:24.81 (36.38)     5:59.57 (34.76)                                        
JO - Division  
  1 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  6:08.20    6:01.51 JO     
                  31.30     1:07.29 (35.99)     1:44.19 (36.90)     2:21.40 (37.21)
        2:58.33 (36.93)     3:35.50 (37.17)     4:13.00 (37.50)     4:49.87 (36.87)
        5:26.54 (36.67)     6:01.51 (34.97)                                        
SILV - Division  
  1 Kostelec, Nick            12 LBA-MR               6:15.50    6:12.65 SILV   
                  32.75     1:09.24 (36.49)     1:47.23 (37.99)     2:26.17 (38.94)
        3:04.05 (37.88)     3:42.68 (38.63)     4:20.43 (37.75)     4:58.47 (38.04)
        5:37.02 (38.55)     6:12.65 (35.63)                                        
  2 Ching, Benjamin G         11 Twisters-MR          6:33.25    6:16.55 SILV   
                  33.99     1:11.19 (37.20)     1:49.89 (38.70)     2:28.27 (38.38)
        3:07.23 (38.96)     3:46.42 (39.19)     4:25.51 (39.09)     5:02.77 (37.26)
        5:41.48 (38.71)     6:16.55 (35.07)                                        
  3 Vatsia, Sohrab K          12 Express Swimming-MR  6:27.69    6:23.90 SILV   
                  34.80                                                 2:31.55 ( )
        3:10.40 (38.85)                             4:29.43 ( )     5:08.16 (38.73)
        5:47.74 (39.58)     6:23.90 (36.16)                                        
  4 Ng, Kevin                 12 OWA-MR               6:34.49    6:26.19 SILV   
                  31.81     1:07.67 (35.86)     1:45.20 (37.53)     2:23.65 (38.45)
        3:02.14 (38.49)     3:41.86 (39.72)     4:22.90 (41.04)     5:03.65 (40.75)
        5:45.22 (41.57)     6:26.19 (40.97)                                        
  5 Leahey, Ryan              12 LBA-MR               6:34.12    6:26.79 SILV   
                  35.38     1:13.86 (38.48)     1:53.52 (39.66)     2:33.40 (39.88)
        3:12.63 (39.23)     3:52.54 (39.91)     4:31.63 (39.09)     5:11.96 (40.33)
        5:51.60 (39.64)     6:26.79 (35.19)                                        
  6 Grosman, Robert           11 Shy/ Seals-MR        6:48.71    6:27.72 SILV   
                  33.87     1:10.80 (36.93)     1:51.20 (40.40)     2:31.41 (40.21)
        3:11.32 (39.91)     3:52.18 (40.86)     4:33.27 (41.09)     5:12.54 (39.27)
        5:50.40 (37.86)     6:27.72 (37.32)                                        
  7 Sack, Danny C             12 OWA-MR               6:47.59    6:37.69 SILV   
                  34.95     1:15.83 (40.88)     1:56.24 (40.41)     2:37.14 (40.90)
        3:17.00 (39.86)     3:57.61 (40.61)     4:38.41 (40.80)     5:19.91 (41.50)
        5:59.23 (39.32)     6:37.69 (38.46)                                        
AGE - Division  
  1 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  7:04.10    6:42.25 AGE    
                  33.64     1:12.34 (38.70)     1:53.61 (41.27)     2:36.68 (43.07)
        3:16.48 (39.80)     3:58.79 (42.31)     4:40.91 (42.12)     5:23.26 (42.35)
        6:04.47 (41.21)     6:42.25 (37.78)                                        
  2 Turek-Herman, Josh        12 Ciy-MR               7:11.45    7:13.30 AGE    
                  37.64     1:22.02 (44.38)     2:07.11 (45.09)     2:52.04 (44.93)
        3:36.55 (44.51)     4:20.96 (44.41)     5:05.41 (44.45)     5:49.37 (43.96)
        6:31.80 (42.43)     7:13.30 (41.50)                                        
  3 Pruidze, Luka             12 Wac-MR               7:17.85    7:21.22 AGE    
                  35.67     1:17.48 (41.81)     2:01.88 (44.40)     2:47.90 (46.02)
        3:33.52 (45.62)     4:19.29 (45.77)     5:05.64 (46.35)     5:51.40 (45.76)
        6:37.10 (45.70)     7:21.22 (44.12)                                        
  4 Seltenreich, Dane M       12 Express Swimming-MR  8:00.00    8:51.79 AGE    
                                1:32.71 ( )                             3:20.16 ( )
        4:15.61 (55.45)                                                 7:06.56 ( )
        8:02.56 (56.00)     8:51.79 (49.23)                                        

Brought to you by Computer Aide, Inc.