2006 MR SuffolkCounty Championships - 4/22/2006 to 4/23/2006          
                                    Results                                    

Event 1  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:49.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Simonetti, Christina F    12 TVSC-MR              2:20.70    2:17.86 ASCS   
                  30.03     1:03.55 (33.52)     1:45.43 (41.88)     2:17.86 (32.43)
  2 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  2:24.33    2:22.51 ASCS   
                  31.18     1:06.43 (35.25)     1:48.77 (42.34)     2:22.51 (33.74)
  3 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  2:24.43    2:23.96 ASCS   
                  32.81     1:09.04 (36.23)     1:51.69 (42.65)     2:23.96 (32.27)
  4 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  2:26.11    2:24.43 ASCS   
                  33.07     1:08.84 (35.77)     1:50.44 (41.60)     2:24.43 (33.99)
  4 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         2:24.37    2:24.43 ASCS   
                  31.66     1:09.55 (37.89)     1:52.56 (43.01)     2:24.43 (31.87)
  6 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              2:27.29    2:26.68 ASCS   
                  32.06     1:09.68 (37.62)     1:53.21 (43.53)     2:26.68 (33.47)
  7 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         2:28.40    2:27.51 ASCS   
                  31.98     1:08.27 (36.29)     1:53.32 (45.05)     2:27.51 (34.19)
  8 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         2:30.36    2:28.03 ASCS   
                  31.50     1:07.92 (36.42)     1:53.97 (46.05)     2:28.03 (34.06)
  9 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  2:29.46    2:28.46 ASCS   
                  33.03     1:12.72 (39.69)     1:54.81 (42.09)     2:28.46 (33.65)
 10 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  2:29.72    2:28.60 ASCS   
                  32.78     1:10.30 (37.52)     1:54.62 (44.32)     2:28.60 (33.98)
B - Final
 11 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               2:30.54    2:27.02 ASCS   
                  31.31     1:11.41 (40.10)     1:54.69 (43.28)     2:27.02 (32.33)
 12 McGowan, Casey            12 WISC-MR              2:31.74    2:27.68 ASCS   
                  34.44     1:11.63 (37.19)     1:54.36 (42.73)     2:27.68 (33.32)
 13 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              2:32.46    2:30.29 ASCS   
                  33.69     1:12.01 (38.32)     1:56.43 (44.42)     2:30.29 (33.86)
 14 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       2:31.04    2:30.63 ASCS   
                  34.40     1:13.64 (39.24)     1:56.87 (43.23)     2:30.63 (33.76)
 15 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR              2:34.57    2:31.23 ASCS   
                  33.46     1:10.98 (37.52)     1:57.12 (46.14)     2:31.23 (34.11)
 16 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              2:34.65    2:31.45 ASCS   
                  32.13     1:10.23 (38.10)     1:55.42 (45.19)     2:31.45 (36.03)
 17 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              2:32.03    2:32.49 ASCS   
                  33.19     1:11.64 (38.45)     1:57.98 (46.34)     2:32.49 (34.51)
 18 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR              2:33.75    2:33.29 ASCS   
                  33.22     1:10.80 (37.58)     1:57.23 (46.43)     2:33.29 (36.06)
 19 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  2:35.34    2:34.03 ASCS   
                  33.22     1:12.51 (39.29)     1:59.15 (46.64)     2:34.03 (34.88)
 20 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       2:35.15    2:34.50 ASCS   
                  37.61     1:16.36 (38.75)     2:00.46 (44.10)     2:34.50 (34.04)
Preliminaries
 21 Baraban, Allyson B        12 Tmsuffolk-MR         2:35.46                   
 22 Buckley, Taylor A         11 Sachem-MR            2:37.32                   
 23 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         2:37.94                   
 24 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               2:38.23                   
 25 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  2:38.89                   
 26 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               2:39.38                   
 27 Aiello, Gabrielle D       12 TVSC-MR              2:39.82                   
 28 Ingram, Alaina M          11 IA-MR                2:40.27                   
 28 Drury, Nicole M           12 Tmsuffolk-MR         2:40.27                   
 30 NG, Selina K              11 Tmsuffolk-MR         2:40.75                   
 31 Rosa, Tracey L            12 IA-MR                2:41.52                   
 32 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            2:41.67                   
 33 Ramos, Natalie A          12 CSC-MR               2:41.91                   
 34 Cannon, Gabriella         11 Tmsuffolk-MR         2:42.86                   
 35 Marlow, Remi B            12 Tmsuffolk-MR         2:42.98                   
 36 Donnelly, Alexandra H     11 North Shore-MR       2:43.32                   
 37 Swartwout, Christine      12 Tmsuffolk-MR         2:44.19                   
 38 Raynor, Nicole N          12 Tmsuffolk-MR         2:44.90                   
 39 Koch, Carolyn A           12 LIND-MR              2:44.91                   
 40 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  2:44.98                   
 41 Chen, Lillian             11 Express Swimming-MR  2:45.59                   
 42 Sciarrotto, Lauren        11 TVSC-MR              2:46.17                   
 43 DuPre, Pamela J           11 IA-MR                2:46.63                   
 44 Lulley, Shannon           11 HAA-MR               2:47.97                   
 45 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  2:48.38                   
 46 Isaksen, Lyndsay A        12 TVSC-MR              2:50.26                   
 47 Valoroso, Devan N         12 HAA-MR               2:51.64                   
 48 Ansman, Mary J            11 North Shore-MR       2:54.39                   
 
Event 2  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
        2:52.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  2:15.50    2:15.15 ASCS   
                  29.59     1:04.18 (34.59)     1:42.95 (38.77)     2:15.15 (32.20)
  2 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         2:18.62    2:17.47 ASCS   
                  30.06     1:04.23 (34.17)     1:46.48 (42.25)     2:17.47 (30.99)
  3 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         2:18.11    2:18.32 ASCS   
                  30.40     1:03.48 (33.08)     1:48.15 (44.67)     2:18.32 (30.17)
  4 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         2:17.51    2:19.42 ASCS   
                  32.08     1:07.40 (35.32)     1:46.36 (38.96)     2:19.42 (33.06)
  5 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         2:23.10    2:19.67 ASCS   
                  31.94     1:08.41 (36.47)     1:48.36 (39.95)     2:19.67 (31.31)
  6 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         2:21.92    2:20.60 ASCS   
                  30.83     1:08.35 (37.52)     1:49.22 (40.87)     2:20.60 (31.38)
  7 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         2:21.61    2:21.99 ASCS   
                  30.83     1:07.45 (36.62)     1:49.29 (41.84)     2:21.99 (32.70)
  8 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         2:25.37    2:24.44 ASCS   
                  31.20     1:07.15 (35.95)     1:50.68 (43.53)     2:24.44 (33.76)
  9 McIlvain, Patrick P       12 CSC-MR               2:27.64    2:25.77 ASCS   
                  29.44     1:06.08 (36.64)     1:51.07 (44.99)     2:25.77 (34.70)
 10 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  2:29.96    2:29.75 ASCS   
                  31.29     1:07.46 (36.17)     1:56.01 (48.55)     2:29.75 (33.74)
B - Final
 11 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         2:30.99    2:26.65 ASCS   
                  32.71     1:08.90 (36.19)     1:55.21 (46.31)     2:26.65 (31.44)
 12 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              2:30.18    2:28.72 ASCS   
                  31.59     1:10.31 (38.72)     1:54.96 (44.65)     2:28.72 (33.76)
 13 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         2:30.18    2:29.50 ASCS   
                  33.03     1:11.38 (38.35)     1:56.17 (44.79)     2:29.50 (33.33)
 14 Fountain, Greg J          12 IA-MR                2:31.59    2:29.65 ASCS   
                  32.11     1:10.32 (38.21)     1:57.26 (46.94)     2:29.65 (32.39)
 15 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR              2:36.97    2:32.55 ASCS   
                  33.76     1:11.06 (37.30)     1:58.04 (46.98)     2:32.55 (34.51)
 16 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  2:31.65    2:32.97 ASCS   
                  32.86     1:11.54 (38.68)     1:58.66 (47.12)     2:32.97 (34.31)
 17 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       2:32.20    2:33.16 ASCS   
                  33.33     1:11.38 (38.05)     1:58.63 (47.25)     2:33.16 (34.53)
 18 Chipev, Liuben C          12 North Shore-MR       2:37.67    2:33.24 ASCS   
                  33.14     1:12.51 (39.37)     1:57.64 (45.13)     2:33.24 (35.60)
 19 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               2:33.64    2:35.26 ASCS   
                  32.09     1:09.42 (37.33)     1:58.80 (49.38)     2:35.26 (36.46)
 -- Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  2:37.98         DQ        
                  35.64     1:15.17 (39.53)     2:01.25 (46.08)          DQ (36.58)
Preliminaries
 21 McAllister, Dylan G       12 IA-MR                2:38.97                   
 22 Weaver, Chris R           12 IA-MR                2:39.10                   
 23 Dagayev, Daniil           12 IA-MR                2:40.49                   
 24 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR  2:40.78                   
 25 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                2:41.46                   
 26 Murphy, Robert M          11 CSC-MR               2:42.25                   
 27 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  2:42.52                   
 28 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            2:42.65                   
 29 Donaghy, Daniel P         12 Sachem-MR            2:42.81                   
 30 Parisi, Joey N            11 Tmsuffolk-MR         2:43.97                   
 31 Coleman, Gregory M        11 IA-MR                2:45.32                   
 32 Gleit, Dylan              12 Tmsuffolk-MR         2:46.43                   
 33 Cremer, Andrew B          12 IA-MR                2:46.95                   
 34 Harasym, James M          11 TVSC-MR              2:48.08                   
 35 Konarski, Kevin R         11 LIND-MR              2:48.87                   
 36 Broderick, Joseph S       11 WISC-MR              2:49.18                   
 37 Purdy, Evan S             11 TVSC-MR              2:50.74                   
 38 Shanley, Benjamin M       12 Express Swimming-MR  2:52.95                   
 39 Buoniello, Bailey J       11 IA-MR                2:53.54                   
 40 Gecewicz, Matthew F       12 LIND-MR              2:58.53                   
 41 Carracciolo, Vincent N    12 Farmingdale-MR       3:06.54                   
 42 Petkanas, Diamantis       12 Farmingdale-MR       3:09.97                   
 -- Yavid, Mike A             12 North Shore-MR           DQ                    
 
Event 3  Girls 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:30.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR               1:11.82    1:10.22 ASCS   
                  33.23     1:10.22 (36.99)                                        
  2 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR  1:15.62    1:14.50 ASCS   
                  35.53     1:14.50 (38.97)                                        
  3 Barry, Amanda E           10 WISC-MR              1:15.66    1:17.06 ASCS   
                  36.54     1:17.06 (40.52)                                        
  4 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR              1:18.35    1:18.12 ASCS   
                  36.61     1:18.12 (41.51)                                        
  5 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR              1:19.79    1:18.30 ASCS   
                  36.51     1:18.30 (41.79)                                        
  6 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR              1:17.21    1:18.69 ASCS   
                  36.27     1:18.69 (42.42)                                        
  7 Riggio, Gina M            10 Farmingdale-MR       1:18.75    1:18.87 ASCS   
                  36.83     1:18.87 (42.04)                                        
  8 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR  1:18.71    1:19.29 ASCS   
                  37.64     1:19.29 (41.65)                                        
  9 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR         1:19.10    1:19.60 ASCS   
                  36.70     1:19.60 (42.90)                                        
 10 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR         1:18.72    1:19.91 ASCS   
                  36.39     1:19.91 (43.52)                                        
B - Final
 11 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR         1:20.17    1:17.53 ASCS   
                  37.06     1:17.53 (40.47)                                        
 12 Catano, Tiffany            9 IA-MR                1:20.25    1:17.64 ASCS   
                  35.60     1:17.64 (42.04)                                        
 13 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR               1:20.55    1:19.11 ASCS   
                  37.32     1:19.11 (41.79)                                        
 14 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR         1:21.32    1:20.25 ASCS   
                  39.23     1:20.25 (41.02)                                        
 15 Rohan, Alexa B            10 North Shore-MR       1:20.73    1:20.27 ASCS   
                  36.23     1:20.27 (44.04)                                        
 16 Aiello, Sarah             10 CSC-MR               1:21.56    1:20.28 ASCS   
                  38.33     1:20.28 (41.95)                                        
 17 Whalen, Bridget           10 WISC-MR              1:21.17    1:20.69 ASCS   
                  37.71     1:20.69 (42.98)                                        
 18 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR              1:20.59    1:20.76 ASCS   
                  35.75     1:20.76 (45.01)                                        
 19 Danin, Kylie L             9 WISC-MR              1:22.08    1:21.34 ASCS   
                  36.35     1:21.34 (44.99)                                        
 20 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                1:21.96    1:23.06 ASCS   
                  39.14     1:23.06 (43.92)                                        
Preliminaries
 21 Wagner, Alexis H          10 Tmsuffolk-MR         1:22.49                   
 22 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR         1:22.63                   
 23 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR       1:23.85                   
 24 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR               1:24.07                   
 25 Black, Nicole M           10 North Shore-MR       1:24.96                   
 26 Pozmanter, Kristen L       9 TVSC-MR              1:25.94                   
 27 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                1:26.43                   
 28 Koch, Julianne A           9 LIND-MR              1:26.98                   
 29 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR               1:27.51                   
 30 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR               1:27.59                   
 31 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR              1:28.05                   
 32 Zukowski, Carli            8 WISC-MR              1:29.19                   
 33 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR         1:29.92                   
 34 Stansbury, Kate            9 TVSC-MR              1:30.51                   
 35 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR  1:30.63                   
 36 Haar, Hanna R             10 CSC-MR               1:32.85                   
 37 Sack, Courtney A          10 Farmingdale-MR       1:56.02                   
 
Event 4  Boys 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
        1:35.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR         1:14.22    1:12.75 ASCS   
                  35.07     1:12.75 (37.68)                                        
  2 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR              1:16.39    1:14.22 ASCS   
                  34.45     1:14.22 (39.77)                                        
  3 Mu, Nicholas               9 Express Swimming-MR  1:14.92    1:14.35 ASCS   
                  34.17     1:14.35 (40.18)                                        
  4 Plaschka, Justin           9 HAA-MR               1:16.36    1:17.89 ASCS   
                  34.58     1:17.89 (43.31)                                        
  5 Rosa, Jack M               9 IA-MR                1:19.88    1:19.23 ASCS   
                  36.93     1:19.23 (42.30)                                        
  6 Damm, Eric R              10 HAA-MR               1:20.30    1:19.32 ASCS   
                  35.73     1:19.32 (43.59)                                        
  7 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR         1:22.07    1:20.88 ASCS   
                  37.72     1:20.88 (43.16)                                        
  8 Russell, Douglas L         9 LIND-MR              1:22.13    1:22.66 ASCS   
                  38.39     1:22.66 (44.27)                                        
  9 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR  1:24.48    1:26.91 ASCS   
                  42.07     1:26.91 (44.84)                                        
 -- Lawrence, Kain            10 CSC-MR               1:22.72         DQ        
                  40.19          DQ (45.45)                                        
B - Final
 11 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR  1:26.11    1:21.70 ASCS   
                  38.33     1:21.70 (43.37)                                        
 12 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR  1:25.68    1:23.50 ASCS   
                  40.33     1:23.50 (43.17)                                        
 13 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR              1:26.25    1:23.96 ASCS   
                  41.79     1:23.96 (42.17)                                        
 14 Patton, Daniel J          10 Express Swimming-MR  1:29.27    1:25.77 ASCS   
                  39.79     1:25.77 (45.98)                                        
 15 DiMaria, Michael J        10 Tmsuffolk-MR         1:28.02    1:27.50 ASCS   
                  39.45     1:27.50 (48.05)                                        
 16 Cowden, Luke S             8 HAA-MR               1:28.84    1:28.43 ASCS   
                  41.93     1:28.43 (46.50)                                        
 17 Taddeo, Matthew C         10 North Shore-MR       1:29.45    1:29.50 ASCS   
                  44.24     1:29.50 (45.26)                                        
 18 Kahn, Adam A              10 Tmsuffolk-MR         1:29.29    1:29.56 ASCS   
                  41.06     1:29.56 (48.50)                                        
 19 Veccia, James V           10 North Shore-MR       1:31.69    1:31.47 ASCS   
                  44.61     1:31.47 (46.86)                                        
 20 Christianson, Keith G      9 HAA-MR               1:32.53    1:33.88 ASCS   
                  45.96     1:33.88 (47.92)                                        
Preliminaries
 21 Lavin, Michael G          10 LIND-MR              1:35.84                   
 22 Avila, Derek R            10 IA-MR                1:40.34                   
 -- Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                  DQ                    
 -- Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR                DQ                    
 
Event 5  Girls 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:12.59  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia E             18 TVSC-MR                57.41      54.26 ASCS   
                  25.37       54.26 (28.89)                                        
  2 Napoli, Caitlin A         17 Tmsuffolk-MR           58.07      57.28 ASCS   
                  27.10       57.28 (30.18)                                        
  3 Parisi, Lauren N          16 Tmsuffolk-MR           57.38      57.39 ASCS   
                  27.35       57.39 (30.04)                                        
  4 Esposito, Jennifer M      18 Tmsuffolk-MR           57.87      57.54 ASCS   
                  27.25       57.54 (30.29)                                        
  5 Bunster, Kelly E          15 CSC-MR                 58.60      57.59 ASCS   
                  27.04       57.59 (30.55)                                        
  6 Degrazia, Kristen A       16 Tmsuffolk-MR           59.56      59.33 ASCS   
                  28.11       59.33 (31.22)                                        
  7 Kane, Kandra L            17 TVSC-MR              1:00.43      59.42 ASCS   
                  28.08       59.42 (31.34)                                        
  8 Kochman, Julie N          16 Tmsuffolk-MR           59.53      59.45 ASCS   
                  27.97       59.45 (31.48)                                        
  9 Harris, Markee E          17 Tmsuffolk-MR         1:00.58    1:01.13 ASCS   
                  28.46     1:01.13 (32.67)                                        
 10 Bucaria, Kristen          16 HAA-MR               1:01.44    1:01.38 ASCS   
                  28.38     1:01.38 (33.00)                                        
B - Final
 11 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR  1:02.10    1:00.62 ASCS   
                  29.24     1:00.62 (31.38)                                        
 12 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  1:01.86    1:01.17 ASCS   
                  29.02     1:01.17 (32.15)                                        
 13 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         1:02.15    1:01.25 ASCS   
                  28.43     1:01.25 (32.82)                                        
 14 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               1:02.89    1:02.06 ASCS   
                  29.38     1:02.06 (32.68)                                        
 15 LeGuyader, Sydney         15 IA-MR                1:02.23    1:02.40 ASCS   
                  29.85     1:02.40 (32.55)                                        
 16 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR         1:02.71    1:02.66 ASCS   
                  28.87     1:02.66 (33.79)                                        
 17 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         1:03.66    1:02.80 ASCS   
                  29.26     1:02.80 (33.54)                                        
 18 Papish, Molly F           15 TVSC-MR              1:02.74    1:03.04 ASCS   
                  29.57     1:03.04 (33.47)                                        
 19 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  1:04.60    1:03.79 ASCS   
                  30.23     1:03.79 (33.56)                                        
 20 LeGuyader, Clare L        17 IA-MR                1:04.46    1:05.26 ASCS   
                  29.97     1:05.26 (35.29)                                        
Preliminaries
 21 Bergquist, Krista         17 WISC-MR              1:05.02                   
 22 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               1:05.05                   
 23 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                1:05.44                   
 24 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR       1:05.77                   
 25 NG, Melissa K             16 Tmsuffolk-MR         1:05.86                   
 26 Cremer, Kylie E           16 IA-MR                1:05.89                   
 27 Ryan, Meg E               17 Tmsuffolk-MR         1:05.95                   
 28 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR         1:05.96                   
 29 Bertoncini, Dana M        18 WISC-MR              1:06.01                   
 30 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  1:06.25                   
 31 Magliola, Kristen M       15 TVSC-MR              1:06.38                   
 32 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         1:06.52                   
 33 Brown, Lori               16 HAA-MR               1:06.63                   
 34 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            1:06.64                   
 35 Rosenbrock, Katie         16 HAA-MR               1:06.69                   
 36 Holleran, Michelle K      18 Express Swimming-MR  1:06.73                   
 37 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         1:06.81                   
 38 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         1:06.93                   
 39 Fischetti, Olivia R       15 Tmsuffolk-MR         1:07.30                   
 40 Molano, Jayne A           16 North Shore-MR       1:07.41                   
 41 Sullivan, Ellen F         18 Express Swimming-MR  1:07.42                   
 42 Ansman, Kate A            17 North Shore-MR       1:07.54                   
 43 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              1:07.58                   
 44 Cohen, Jacqui             15 HAA-MR               1:07.60                   
 45 Gorospe, Stephanie        17 IA-MR                1:07.72                   
 46 Domenchello, Missy        16 IA-MR                1:07.75                   
 47 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR  1:07.83                   
 48 Ritter, Jamie D           15 Tmsuffolk-MR         1:07.93                   
 49 Salzberg, Dana E          15 North Shore-MR       1:07.95                   
 50 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:07.99                   
 51 Pelle, Allison            16 WISC-MR              1:08.23                   
 52 Sciacca, Krysten M        18 Tmsuffolk-MR         1:08.42                   
 53 Kelly, Rebecca C          17 IA-MR                1:08.83                   
 54 Israel, Lynn R            16 Express Swimming-MR  1:09.07                   
 55 Donlevy, Megan J          17 North Shore-MR       1:09.11                   
 56 Nocera, Angela M          15 Tmsuffolk-MR         1:09.50                   
 57 Miller, Ashley D          15 North Shore-MR       1:09.65                   
 58 Chan, Jessica             16 Express Swimming-MR  1:09.80                   
 59 Hartford, Laura G         15 Express Swimming-MR  1:09.89                   
 60 Luckie, Janine            17 TVSC-MR              1:10.07                   
 61 Bolin, Kathleen           15 CSC-MR               1:10.12                   
 62 Monaco, Kellie J          18 IA-MR                1:10.15                   
 63 Moore, Erin A             15 CSC-MR               1:10.25                   
 64 Ras, Jessica A            15 Express Swimming-MR  1:10.40                   
 65 Citron, Ashley E          15 TVSC-MR              1:10.90                   
 66 Corso, Bridget H          18 IA-MR                1:11.99                   
 67 Makowski, Michelle T      15 Tmsuffolk-MR         1:13.42                   
 68 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              1:13.52                   
 69 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  1:13.59                   
 70 English, Meredith         15 WISC-MR              1:14.91                   
 71 Barkey, Shannon M         16 LIND-MR              1:34.74                   
 
Event 6  Boys 15-18 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:03.59  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas J      15 TVSC-MR                52.48      51.29 ASCS   
                  24.12       51.29 (27.17)                                        
  2 Sagginario, Joe T         17 CSC-MR                 53.95      53.05 ASCS   
                  24.73       53.05 (28.32)                                        
  3 Yeager, Kyle A            17 Tmsuffolk-MR           53.05      53.63 ASCS   
                  25.19       53.63 (28.44)                                        
  4 Donlevy, Gerard J         17 North Shore-MR         55.70      53.80 ASCS   
                  25.31       53.80 (28.49)                                        
  5 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                  54.49      53.88 ASCS   
                  25.21       53.88 (28.67)                                        
  6 McCort, Matthew T         16 North Shore-MR         55.54      54.49 ASCS   
                  25.37       54.49 (29.12)                                        
  7 Luchsinger, Ryan J        16 TVSC-MR                55.89      55.72 ASCS   
                  25.57       55.72 (30.15)                                        
  8 Navetta, Byron J          17 North Shore-MR         56.10      55.74 ASCS   
                  26.03       55.74 (29.71)                                        
  9 Windler, Andrew J         15 Tmsuffolk-MR           56.07      56.05 ASCS   
                  26.41       56.05 (29.64)                                        
 10 Brennan, Austin F         15 TVSC-MR                55.45      56.34 ASCS   
                  26.36       56.34 (29.98)                                        
B - Final
 11 Pall, Barrett A           18 North Shore-MR         56.71      55.47 ASCS   
                  26.02       55.47 (29.45)                                        
 12 Lam, Garrett J            17 Tmsuffolk-MR           57.13      55.67 ASCS   
                  25.25       55.67 (30.42)                                        
 13 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR              57.10      56.02 ASCS   
                  26.07       56.02 (29.95)                                        
 14 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    56.61      56.26 ASCS   
                  26.75       56.26 (29.51)                                        
 15 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR           56.74      56.46 ASCS   
                  26.89       56.46 (29.57)                                        
 16 Didonato, Michael A       18 Tmsuffolk-MR           56.16      56.54 ASCS   
                  26.19       56.54 (30.35)                                        
 17 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR           57.13      56.57 ASCS   
                  26.57       56.57 (30.00)                                        
 18 Westlake, Mark W          18 Express Swimming-MR    56.64      56.67 ASCS   
                  26.45       56.67 (30.22)                                        
 19 Podniesinski, Jonathan J  15 Tmsuffolk-MR           56.36      57.12 ASCS   
                  26.59       57.12 (30.53)                                        
 20 Barnett, Kevin            16 HAA-MR                 57.17      57.90 ASCS   
                  26.90       57.90 (31.00)                                        
Preliminaries
 21 Salzberg, Matthew I       17 North Shore-MR         57.23                   
 22 Robertson, Brian J        17 Sachem-MR              57.29                   
 23 Lynch, Joe P              17 Express Swimming-MR    57.50                   
 24 O'Reilly, Patrick J       16 North Shore-MR         57.59                   
 25 Gao, Simon X              16 TVSC-MR                57.83                   
 26 Modrov, Drew A            16 HAA-MR                 57.84                   
 27 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR    57.98                   
 28 Bennett, Aaron D          17 North Shore-MR         58.17                   
 29 White, Timothy G          15 Tmsuffolk-MR           58.56                   
 30 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR         58.61                   
 31 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR           58.65                   
 32 Boccio, Dominick H        16 Farmingdale-MR         58.71                   
 33 Link, Stephen E           17 Sachem-MR              58.86                   
 34 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR           59.35                   
 34 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    59.35                   
 36 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR           59.38                   
 37 Gaughran, Mackenzy J      16 TVSC-MR                59.42                   
 38 Capobianco, Jeffrey M     15 TVSC-MR                59.63                   
 39 Clay, Stephen E           16 Sachem-MR              59.74                   
 40 Outcault, Andrew J        17 HAA-MR                 59.76                   
 41 DaSilva, Jonathan R       15 TVSC-MR                59.83                   
 42 Russell, Lucais E         15 LIND-MR              1:00.15                   
 43 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  1:00.70                   
 44 Fallarino, Michael J      17 Express Swimming-MR  1:01.04                   
 45 Dowling, Mark G           15 TVSC-MR              1:01.21                   
 46 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  1:02.24                   
 47 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:02.61                   
 48 Lazar, Joseph A           16 HAA-MR               1:02.62                   
 49 Outcault, Ryan            17 HAA-MR               1:02.64                   
 50 Yin, Perry T              17 North Shore-MR       1:03.16                   
 51 Visconti, Michael J       15 Express Swimming-MR  1:03.49                   
 52 Qiao, Matthew             15 Tmsuffolk-MR         1:03.50                   
 53 Schwab, Taylor M          15 North Shore-MR       1:03.64                   
 54 Pascone, Justin           17 WISC-MR              1:03.74                   
 55 Keller, Ethan A           16 IA-MR                1:03.75                   
 56 Kandell, Chris W          17 IA-MR                1:04.95                   
 57 Scholz, Philip            18 TVSC-MR              1:09.20                   
 58 Ponticello, James         15 WISC-MR              1:11.44                   
 59 Reade, Joe D              15 Farmingdale-MR       1:11.84                   
 
Event 7  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:15.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR                 59.13      59.24 ASCS   
                  27.13       59.24 (32.11)                                        
  2 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR              1:01.59    1:00.68 ASCS   
                  28.65     1:00.68 (32.03)                                        
  3 Weaver, Joan M            14 IA-MR                1:01.50    1:01.23 ASCS   
                  28.68     1:01.23 (32.55)                                        
  4 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              1:03.13    1:02.24 ASCS   
                  29.59     1:02.24 (32.65)                                        
  5 Glenday, Heather M        14 IA-MR                1:03.10    1:02.50 ASCS   
                  29.11     1:02.50 (33.39)                                        
  6 Purdy, Kristen L          13 TVSC-MR              1:04.07    1:02.85 ASCS   
                  29.96     1:02.85 (32.89)                                        
  7 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              1:04.85    1:03.44 ASCS   
                  29.59     1:03.44 (33.85)                                        
  8 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         1:04.59    1:03.99 ASCS   
                  29.92     1:03.99 (34.07)                                        
  9 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR               1:05.38    1:05.24 ASCS   
                  29.89     1:05.24 (35.35)                                        
 10 Doughty, Brigitte         13 HAA-MR               1:04.90    1:05.37 ASCS   
                  30.25     1:05.37 (35.12)                                        
B - Final
 11 Blom, Danielle            14 HAA-MR               1:05.50    1:03.84 ASCS   
                  30.08     1:03.84 (33.76)                                        
 12 Brennan, Alyssa M         13 TVSC-MR              1:05.51    1:03.88 ASCS   
                  29.59     1:03.88 (34.29)                                        
 13 Anderer, Britney          14 HAA-MR               1:06.45    1:04.14 ASCS   
                  29.73     1:04.14 (34.41)                                        
 14 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         1:05.65    1:05.52 ASCS   
                  30.77     1:05.52 (34.75)                                        
 15 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  1:06.85    1:06.01 ASCS   
                  30.95     1:06.01 (35.06)                                        
 16 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       1:05.56    1:06.02 ASCS   
                  30.41     1:06.02 (35.61)                                        
 17 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              1:06.13    1:06.18 ASCS   
                  30.93     1:06.18 (35.25)                                        
 18 Schmid, kristen M         14 WISC-MR              1:06.78    1:06.35 ASCS   
                  31.00     1:06.35 (35.35)                                        
 19 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              1:06.64    1:06.36 ASCS   
                  30.56     1:06.36 (35.80)                                        
 20 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         1:06.72    1:06.54 ASCS   
                  31.35     1:06.54 (35.19)                                        
Preliminaries
 21 Conard, Kate E            14 TVSC-MR              1:06.98                   
 22 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         1:07.16                   
 23 D'Angelo, Torrey E        14 TVSC-MR              1:07.53                   
 24 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR              1:07.87                   
 25 Kelly, Ariana R           14 North Shore-MR       1:08.82                   
 26 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  1:08.88                   
 27 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       1:09.34                   
 28 Brennan, Cassidy C        13 TVSC-MR              1:09.52                   
 29 Lifavi, Danielle          14 IA-MR                1:09.58                   
 30 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                1:09.85                   
 31 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:10.11                   
 32 Coombs, Laurissa R        13 TVSC-MR              1:10.35                   
 33 Sigaty, Christine T       13 North Shore-MR       1:10.48                   
 34 Gordon, Ashley A          14 LIND-MR              1:10.85                   
 35 Mo, Jimin F               14 North Shore-MR       1:11.80                   
 36 Drury, Kelly M            14 Tmsuffolk-MR         1:12.05                   
 37 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:12.12                   
 38 Lin, Amy M                14 North Shore-MR       1:12.56                   
 39 Pitrelli, Christina E     14 IA-MR                1:12.71                   
 39 Rivera, Celine D          14 TVSC-MR              1:12.71                   
 41 Klett, Torrey K           14 North Shore-MR       1:12.78                   
 42 Jannuzzi, Olivia A        13 Tmsuffolk-MR         1:12.79                   
 43 Vanderveldt, Meredith     14 WISC-MR              1:12.84                   
 44 Rosa, Sam N               14 IA-MR                1:13.17                   
 45 Hesse, Samantha M         13 TVSC-MR              1:13.28                   
 46 Chun, Joyce               13 Tmsuffolk-MR         1:13.73                   
 47 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               1:13.81                   
 48 Giordano, Krista N        13 North Shore-MR       1:14.05                   
 49 Alessi, Jessica L         13 Sachem-MR            1:14.61                   
 50 Kerr, Kathleen P          14 CSC-MR               1:20.57                   
 51 Boccio, Marissa C         13 Farmingdale-MR       1:22.95                   
 52 Barkey, Meghann A         13 LIND-MR              1:28.44                   
 
Event 8  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:14.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Catano, AL                14 IA-MR                  55.90      55.71 ASCS   
                  25.66       55.71 (30.05)                                        
  2 Krause, Billy K           14 Tmsuffolk-MR           57.02      55.72 ASCS   
                  26.74       55.72 (28.98)                                        
  3 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR                58.38      58.00 ASCS   
                  27.66       58.00 (30.34)                                        
  4 McIlvain, Brian J         14 CSC-MR                 59.85      58.87 ASCS   
                  27.20       58.87 (31.67)                                        
  5 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                1:00.11      59.77 ASCS   
                  27.94       59.77 (31.83)                                        
  6 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:00.65      59.86 ASCS   
                  27.75       59.86 (32.11)                                        
  7 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR              1:00.24      59.90 ASCS   
                  28.05       59.90 (31.85)                                        
  8 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         1:01.23      59.99 ASCS   
                  28.03       59.99 (31.96)                                        
  9 Cremer, Christian H       14 IA-MR                1:01.94    1:00.76 ASCS   
                  28.06     1:00.76 (32.70)                                        
 10 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR              1:00.98    1:00.94 ASCS   
                  28.52     1:00.94 (32.42)                                        
B - Final
 11 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              1:03.64    1:01.86 ASCS   
                  28.75     1:01.86 (33.11)                                        
 12 Wilson, Kyle N            14 Sachem-MR            1:02.71    1:01.87 ASCS   
                  27.88     1:01.87 (33.99)                                        
 13 Hallinan, James J         14 IA-MR                1:02.85    1:02.49 ASCS   
                  29.11     1:02.49 (33.38)                                        
 14 Byrnes, Evan R            13 Sachem-MR            1:05.08    1:03.13 ASCS   
                  29.01     1:03.13 (34.12)                                        
 15 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:05.21    1:04.91 ASCS   
                  30.70     1:04.91 (34.21)                                        
 16 WU, Alex                  14 Express Swimming-MR  1:06.57    1:05.70 ASCS   
                  29.98     1:05.70 (35.72)                                        
 17 Gustafson, Peter G        14 North Shore-MR       1:06.49    1:05.83 ASCS   
                  30.67     1:05.83 (35.16)                                        
 18 Jimenez, Marcin           14 WISC-MR              1:06.43    1:05.87 ASCS   
                  30.07     1:05.87 (35.80)                                        
 19 Robertson, Sean           14 TVSC-MR              1:05.27    1:06.44 ASCS   
                  30.45     1:06.44 (35.99)                                        
 20 Ellis, Steven C           14 HAA-MR               1:07.56    1:08.42 ASCS   
                  31.29     1:08.42 (37.13)                                        
Preliminaries
 21 Konarski, Karol           13 LIND-MR              1:07.86                   
 22 Pisano, Jake F            13 Tmsuffolk-MR         1:09.00                   
 23 Spierer, Josh A           13 IA-MR                1:09.77                   
 24 Hillsberg, Matthew K      13 IA-MR                1:10.11                   
 25 Williamson, Derek W       14 WISC-MR              1:10.21                   
 26 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR       1:10.50                   
 27 Makowski, John P          13 Tmsuffolk-MR         1:11.49                   
 28 Smith, Connor K           14 TVSC-MR              1:11.70                   
 29 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  1:12.54                   
 30 Kontos, Nicholas G        13 Tmsuffolk-MR         1:12.95                   
 31 McCort, Gregory E         13 North Shore-MR       1:14.64                   
 32 Maldonado, Eric R         13 North Shore-MR       1:15.86                   
 -- Golan, Jacob J            14 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 
Event 9  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:22.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Simonetti, Christina F    12 TVSC-MR              1:06.63    1:03.58 ASCS   
                  29.60     1:03.58 (33.98)                                        
  2 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:07.01    1:05.90 ASCS   
                  30.25     1:05.90 (35.65)                                        
  3 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               1:09.04    1:07.75 ASCS   
                  31.34     1:07.75 (36.41)                                        
  4 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:07.91    1:07.94 ASCS   
                  31.76     1:07.94 (36.18)                                        
  5 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:09.23    1:08.01 ASCS   
                  32.57     1:08.01 (35.44)                                        
  6 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:09.26    1:08.06 ASCS   
                  32.09     1:08.06 (35.97)                                        
  7 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:09.08    1:08.99 ASCS   
                  33.68     1:08.99 (35.31)                                        
  8 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         1:10.10    1:09.95 ASCS   
                  32.21     1:09.95 (37.74)                                        
  9 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         1:11.14    1:12.18 ASCS   
                  32.53     1:12.18 (39.65)                                        
 10 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              1:10.84    1:12.42 ASCS   
                  33.11     1:12.42 (39.31)                                        
B - Final
 11 Dematteo, Rosie A         12 CSC-MR               1:11.54    1:10.21 ASCS   
                  31.03     1:10.21 (39.18)                                        
 12 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:12.15    1:11.33 ASCS   
                  33.06     1:11.33 (38.27)                                        
 13 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:13.29    1:11.57 ASCS   
                  32.34     1:11.57 (39.23)                                        
 14 NG, Selina K              11 Tmsuffolk-MR         1:12.93    1:11.68 ASCS   
                  32.90     1:11.68 (38.78)                                        
 15 Marlow, Remi B            12 Tmsuffolk-MR         1:14.89    1:12.86 ASCS   
                  33.85     1:12.86 (39.01)                                        
 16 Baraban, Allyson B        12 Tmsuffolk-MR         1:13.89    1:12.99 ASCS   
                  32.70     1:12.99 (40.29)                                        
 17 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              1:13.31    1:13.19 ASCS   
                  33.16     1:13.19 (40.03)                                        
 18 DuPre, Pamela J           11 IA-MR                1:14.92    1:13.58 ASCS   
                  34.57     1:13.58 (39.01)                                        
 19 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR              1:14.08    1:14.22 ASCS   
                  35.49     1:14.22 (38.73)                                        
 20 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            1:14.50    1:15.37 ASCS   
                  34.09     1:15.37 (41.28)                                        
Preliminaries
 21 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       1:15.09                   
 22 Aiello, Gabrielle D       12 TVSC-MR              1:15.26                   
 23 Isaksen, Lyndsay A        12 TVSC-MR              1:15.74                   
 24 McHale, Shannon           11 HAA-MR               1:16.57                   
 25 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              1:16.82                   
 26 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  1:16.84                   
 27 Grieco, Elissa A          12 HAA-MR               1:18.03                   
 28 Donnelly, Alexandra H     11 North Shore-MR       1:18.14                   
 29 Ingram, Alaina M          11 IA-MR                1:18.56                   
 30 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                1:18.66                   
 31 Drury, Nicole M           12 Tmsuffolk-MR         1:19.14                   
 32 Cannon, Gabriella         11 Tmsuffolk-MR         1:19.40                   
 33 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               1:19.42                   
 34 Buckley, Taylor A         11 Sachem-MR            1:19.92                   
 35 Heinsohn, Alyssa N        12 LIND-MR              1:20.10                   
 36 English, Julia M          12 WISC-MR              1:20.28                   
 37 Molano, Phoebe G          11 North Shore-MR       1:22.48                   
 38 Culhane, Nora M           12 CSC-MR               1:23.50                   
 39 Sciarrotto, Lauren        11 TVSC-MR              1:24.02                   
 40 Raynor, Nicole N          12 Tmsuffolk-MR         1:26.95                   
 41 Ansman, Mary J            11 North Shore-MR       1:29.79                   
 
Event 10  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:25.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:03.14    1:03.15 ASCS   
                  29.72     1:03.15 (33.43)                                        
  2 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:04.06    1:03.27 ASCS   
                  30.26     1:03.27 (33.01)                                        
  3 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:05.49    1:03.41 ASCS   
                  29.29     1:03.41 (34.12)                                        
  4 McIlvain, Patrick P       12 CSC-MR               1:06.93    1:06.65 ASCS   
                  30.33     1:06.65 (36.32)                                        
  5 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:06.80    1:06.69 ASCS   
                  31.26     1:06.69 (35.43)                                        
  6 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:06.88    1:06.91 ASCS   
                  31.90     1:06.91 (35.01)                                        
  7 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:08.18    1:07.05 ASCS   
                  31.43     1:07.05 (35.62)                                        
  8 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         1:09.31    1:07.74 ASCS   
                  31.98     1:07.74 (35.76)                                        
  9 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               1:09.82    1:09.70 ASCS   
                  32.31     1:09.70 (37.39)                                        
 -- Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:09.81         DQ        
                  34.83          DQ (41.92)                                        
B - Final
 11 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:10.72    1:09.71 ASCS   
                  32.55     1:09.71 (37.16)                                        
 12 Murphy, Robert M          11 CSC-MR               1:11.00    1:09.79 ASCS   
                  31.86     1:09.79 (37.93)                                        
 13 Chipev, Liuben C          12 North Shore-MR       1:10.74    1:10.34 ASCS   
                  33.17     1:10.34 (37.17)                                        
 14 Dagayev, Daniil           12 IA-MR                1:12.87    1:12.30 ASCS   
                  34.57     1:12.30 (37.73)                                        
 15 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:11.54    1:12.37 ASCS   
                  33.29     1:12.37 (39.08)                                        
 16 Siegel, Jared             12 Tmsuffolk-MR         1:15.59    1:15.25 ASCS   
                  34.31     1:15.25 (40.94)                                        
 17 Konarski, Kevin R         11 LIND-MR              1:16.96    1:15.67 ASCS   
                  35.03     1:15.67 (40.64)                                        
 18 Fountain, Greg J          12 IA-MR                1:14.23    1:16.34 ASCS   
                  35.02     1:16.34 (41.32)                                        
 19 Donaghy, Daniel P         12 Sachem-MR            1:16.66    1:17.82 ASCS   
                  35.82     1:17.82 (42.00)                                        
 20 Podniesinski, Peter F     11 Tmsuffolk-MR         1:14.48    1:18.13 ASCS   
                  34.56     1:18.13 (43.57)                                        
Preliminaries
 21 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR              1:17.00                   
 22 McShane, Aidan            12 WISC-MR              1:17.66                   
 23 Coleman, Gregory M        11 IA-MR                1:19.58                   
 24 Buoniello, Bailey J       11 IA-MR                1:20.80                   
 25 Gleit, Dylan              12 Tmsuffolk-MR         1:21.66                   
 26 Parisi, Joey N            11 Tmsuffolk-MR         1:21.72                   
 27 Muller, Thomas R          11 TVSC-MR              1:22.22                   
 28 Purdy, Evan S             11 TVSC-MR              1:22.23                   
 29 Hesse, Niklas A           11 TVSC-MR              1:24.75                   
 30 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR         1:25.66                   
 31 Harasym, James M          11 TVSC-MR              1:26.09                   
 32 Broderick, Joseph S       11 WISC-MR              1:28.03                   
 33 Gecewicz, Matthew F       12 LIND-MR              1:30.76                   
 -- Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR      DQ                    
 
Event 11  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          42.59  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                33.58      33.97 ASCS   
  2 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    34.99      34.45 ASCS   
  3 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR           34.43      34.62 ASCS   
  4 Rohan, Alexa B            10 North Shore-MR         36.22      35.07 ASCS   
  5 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR                36.17      35.67 ASCS   
  6 Whalen, Bridget           10 WISC-MR                36.46      35.76 ASCS   
  7 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR           35.35      36.03 ASCS   
  8 Aiello, Sarah             10 CSC-MR                 35.96      36.64 ASCS   
  9 Reyes, Claudia            10 CSC-MR                 36.61      36.73 ASCS   
 10 Bischoff, Melissa R        9 Tmsuffolk-MR           35.52      36.78 ASCS   
B - Final
 11 Catano, Tiffany            9 IA-MR                  36.95      35.97 ASCS   
 12 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    38.47      37.04 ASCS   
 13 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                  38.58      37.30 ASCS   
 14 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR           37.93      37.67 ASCS   
 15 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR                38.27      37.69 ASCS   
 16 Kalletta, Claire M         9 IA-MR                  37.16      37.71 ASCS   
 17 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                  37.86      38.53 ASCS   
 18 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 38.43      38.74 ASCS   
 19 McAuliffe, Phoebe B       10 TVSC-MR                38.52      39.22 ASCS   
 20 Casey, Shannon            10 WISC-MR                39.14      41.46 ASCS   
Preliminaries
 21 Wagner, Alexis H          10 Tmsuffolk-MR           39.21                   
 21 LaPorta, Emily A           9 IA-MR                  39.21                   
 23 Doveala, Emily A          10 HAA-MR                 39.32                   
 24 Danin, Kylie L             9 WISC-MR                39.40                   
 25 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR           39.50                   
 26 Ramos, Jasmine E           9 CSC-MR                 39.53                   
 27 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 39.85                   
 28 Haar, Hanna R             10 CSC-MR                 40.28                   
 29 Dooley, Cassandra R       10 North Shore-MR         40.42                   
 30 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR                40.58                   
 31 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR           40.62                   
 32 Stansbury, Kate            9 TVSC-MR                40.63                   
 33 Dooley, Courtney R        10 North Shore-MR         40.72                   
 34 Black, Nicole M           10 North Shore-MR         40.80                   
 35 Cuiffo, Andie M           10 WISC-MR                40.99                   
 36 Stampelos, Joanna P       10 TVSC-MR                41.14                   
 37 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR                41.16                   
 38 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                42.14                   
 39 Johnston, Marissa L        9 HAA-MR                 43.82                   
 40 Attner, Lauren T          10 Tmsuffolk-MR           43.91                   
 
Event 12  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
          45.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 33.94      32.54 ASCS   
  2 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           33.41      32.95 ASCS   
  3 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 34.61      34.91 ASCS   
  4 DiMaria, Michael J        10 Tmsuffolk-MR           38.95      35.78 ASCS   
  5 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    37.14      36.44 ASCS   
  6 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              36.61      36.50 ASCS   
  7 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR                36.47      36.97 ASCS   
  8 Rosa, Jack M               9 IA-MR                  37.39      37.28 ASCS   
  9 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    37.54      38.14 ASCS   
 10 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                38.36      38.44 ASCS   
B - Final
 11 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                39.81      38.26 ASCS   
 12 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR           40.97      38.78 ASCS   
 13 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR    40.33      39.96 ASCS   
 14 Lawrence, Kain            10 CSC-MR                 39.13      40.22 ASCS   
 15 Whalen, Chris              8 WISC-MR                40.41      40.35 ASCS   
 16 Devito, Matthew L          8 HAA-MR                 40.29      40.75 ASCS   
 17 Lavin, Michael G          10 LIND-MR                40.81      41.32 ASCS   
 18 Cowden, Luke S             8 HAA-MR                 45.42      43.42 ASCS   
 19 Patton, Daniel J          10 Express Swimming-MR    42.74      43.73 ASCS   
 20 Christianson, Keith G      9 HAA-MR                 45.71      48.91        
Preliminaries
 21 McDougall, Robert J        8 CSC-MR                 46.11                   
 22 Wang, Eric E               9 TVSC-MR                48.26                   
 23 Avila, Derek R            10 IA-MR                  49.99                   
 
Event 13  Girls 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:13.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia E             18 TVSC-MR                57.06      54.83 ASCS   
                  27.16       54.83 (27.67)                                        
  2 Parisi, Lauren N          16 Tmsuffolk-MR           58.12      57.57 ASCS   
                  28.36       57.57 (29.21)                                        
  3 Napoli, Caitlin A         17 Tmsuffolk-MR           58.84      58.50 ASCS   
                  28.69       58.50 (29.81)                                        
  4 Kochman, Julie N          16 Tmsuffolk-MR           58.58      59.25 ASCS   
                  29.08       59.25 (30.17)                                        
  5 Bunster, Kelly E          15 CSC-MR               1:03.29    1:00.97 ASCS   
                  29.79     1:00.97 (31.18)                                        
  6 Degrazia, Kristen A       16 Tmsuffolk-MR         1:02.23    1:02.00 ASCS   
                  30.24     1:02.00 (31.76)                                        
  7 Biagioli, Caitlyn         16 Tmsuffolk-MR         1:01.88    1:02.47 ASCS   
                  30.51     1:02.47 (31.96)                                        
  8 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR         1:02.36    1:02.73 ASCS   
                  30.43     1:02.73 (32.30)                                        
  9 McNeely, Megan A          17 Express Swimming-MR  1:03.24    1:03.55 ASCS   
                  30.89     1:03.55 (32.66)                                        
 10 Esposito, Jennifer M      18 Tmsuffolk-MR         1:02.84    1:04.23 ASCS   
                  31.17     1:04.23 (33.06)                                        
B - Final
 11 Sprow, Alana M            16 TVSC-MR              1:04.44    1:03.03 ASCS   
                  30.48     1:03.03 (32.55)                                        
 12 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         1:04.93    1:03.88 ASCS   
                  31.54     1:03.88 (32.34)                                        
 13 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:05.38    1:04.12 ASCS   
                  31.31     1:04.12 (32.81)                                        
 14 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  1:04.83    1:04.26 ASCS   
                  31.88     1:04.26 (32.38)                                        
 15 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR         1:04.97    1:04.41 ASCS   
                  31.33     1:04.41 (33.08)                                        
 16 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         1:05.60    1:04.87 ASCS   
                  31.36     1:04.87 (33.51)                                        
 17 Ahn, Suejin S             16 North Shore-MR       1:04.67    1:05.43 ASCS   
                  31.59     1:05.43 (33.84)                                        
 18 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            1:05.54    1:05.52 ASCS   
                  31.67     1:05.52 (33.85)                                        
 19 Bergquist, Krista         17 WISC-MR              1:06.07    1:05.58 ASCS   
                  31.67     1:05.58 (33.91)                                        
 20 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         1:06.02    1:06.79 ASCS   
                  31.98     1:06.79 (34.81)                                        
Preliminaries
 21 Donlevy, Megan J          17 North Shore-MR       1:06.17                   
 22 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  1:06.18                   
 23 LeGuyader, Clare L        17 IA-MR                1:06.71                   
 24 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              1:07.06                   
 25 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  1:07.18                   
 26 Luckie, Janine            17 TVSC-MR              1:07.21                   
 27 Fischetti, Olivia R       15 Tmsuffolk-MR         1:07.34                   
 28 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         1:07.37                   
 29 Domenchello, Missy        16 IA-MR                1:07.38                   
 30 Smith, Devin E            17 CSC-MR               1:07.48                   
 31 Ansman, Kate A            17 North Shore-MR       1:07.60                   
 32 Purdy, Dana R             15 TVSC-MR              1:08.18                   
 33 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                1:08.38                   
 34 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  1:08.40                   
 35 Chan, Jessica             16 Express Swimming-MR  1:08.50                   
 36 LeGuyader, Sydney         15 IA-MR                1:08.53                   
 37 Molano, Jayne A           16 North Shore-MR       1:08.67                   
 38 Sigaty, Samantha M        15 North Shore-MR       1:08.74                   
 39 Salzberg, Dana E          15 North Shore-MR       1:08.98                   
 40 Bertoncini, Dana M        18 WISC-MR              1:08.99                   
 41 Mortazavi, Shirin R       15 Sachem-MR            1:09.13                   
 42 Hartford, Laura G         15 Express Swimming-MR  1:09.29                   
 43 Bolin, Kathleen           15 CSC-MR               1:09.74                   
 43 Gorospe, Stephanie        17 IA-MR                1:09.74                   
 45 Sciarrotto, Jaclyn        16 TVSC-MR              1:09.78                   
 46 Cremer, Kylie E           16 IA-MR                1:10.06                   
 47 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  1:10.12                   
 48 Kelly, Taylor E           18 TVSC-MR              1:10.15                   
 49 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  1:10.19                   
 49 Harris, Markee E          17 Tmsuffolk-MR         1:10.19                   
 51 Pelle, Allison            16 WISC-MR              1:10.52                   
 52 Nocera, Angela M          15 Tmsuffolk-MR         1:10.78                   
 53 NG, Melissa K             16 Tmsuffolk-MR         1:10.80                   
 54 Kelly, Rebecca C          17 IA-MR                1:11.14                   
 55 Sciacca, Krysten M        18 Tmsuffolk-MR         1:11.22                   
 56 Cohen, Jacqui             15 HAA-MR               1:11.34                   
 57 Gordon, Megan T           18 Tmsuffolk-MR         1:11.43                   
 58 Makowski, Michelle T      15 Tmsuffolk-MR         1:11.45                   
 59 Ras, Jessica A            15 Express Swimming-MR  1:11.47                   
 60 Rosenbrock, Katie         16 HAA-MR               1:11.78                   
 61 Moore, Erin A             15 CSC-MR               1:11.92                   
 62 DeVivo, Kimberly L        15 Sachem-MR            1:11.97                   
 63 Holleran, Michelle K      18 Express Swimming-MR  1:12.14                   
 64 Lown, Katina              15 CSC-MR               1:12.55                   
 65 Milano, Lisa              16 WISC-MR              1:12.92                   
 66 Degore, Laura             16 WISC-MR              1:13.10                   
 67 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  1:13.20                   
 68 Ritter, Jamie D           15 Tmsuffolk-MR         1:13.28                   
 69 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               1:13.44                   
 70 Scarnati, Jennifer        16 Express Swimming-MR  1:13.46                   
 71 Ahmed, Lila               16 Sachem-MR            1:13.59                   
 72 Brown, Lori               16 HAA-MR               1:13.64                   
 73 Miller, Ashley D          15 North Shore-MR       1:13.78                   
 74 Wilson, Brittany E        16 Sachem-MR            1:13.86                   
 75 Matthes, Olivia           15 WISC-MR              1:14.19                   
 76 Maietta, Lauren           17 WISC-MR              1:14.20                   
 77 Chan, Margaret H          15 Sachem-MR            1:14.26                   
 78 Mark, Kelly A             17 Express Swimming-MR  1:14.49                   
 79 Davis, Lauren             15 HAA-MR               1:14.51                   
 79 Ouzounian, Christine A    15 TVSC-MR              1:14.51                   
 81 Wilson, Christie L        18 Sachem-MR            1:14.73                   
 82 Smith, Ashley E           17 North Shore-MR       1:15.10                   
 83 Grieco, Tara              16 HAA-MR               1:15.14                   
 
Event 14  Boys 15-18 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:07.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas J      15 TVSC-MR                53.94      52.70 ASCS   
                  25.99       52.70 (26.71)                                        
  2 Donlevy, Gerard J         17 North Shore-MR         55.57      53.77 ASCS   
                  26.35       53.77 (27.42)                                        
  3 Yeager, Kyle A            17 Tmsuffolk-MR           54.05      54.56 ASCS   
                  26.99       54.56 (27.57)                                        
  4 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR                 54.69      54.57 ASCS   
                  26.65       54.57 (27.92)                                        
  5 Lam, Garrett J            17 Tmsuffolk-MR           55.52      55.94 ASCS   
                  26.78       55.94 (29.16)                                        
  6 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    56.74      56.45 ASCS   
                  27.64       56.45 (28.81)                                        
  7 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR           57.73      56.93 ASCS   
                  27.86       56.93 (29.07)                                        
  8 Windler, Andrew J         15 Tmsuffolk-MR           57.00      57.35 ASCS   
                  28.48       57.35 (28.87)                                        
  9 Robertson, Brian J        17 Sachem-MR              57.27      57.43 ASCS   
                  27.73       57.43 (29.70)                                        
 10 Brennan, Austin F         15 TVSC-MR                56.98      57.80 ASCS   
                  27.94       57.80 (29.86)                                        
B - Final
 11 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR                 57.88      57.91 ASCS   
                  28.28       57.91 (29.63)                                        
 12 Gao, Simon X              16 TVSC-MR                59.58      58.16 ASCS   
                  28.07       58.16 (30.09)                                        
 13 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR           58.76      58.45 ASCS   
                  28.79       58.45 (29.66)                                        
 14 Navetta, Byron J          17 North Shore-MR         59.11      58.64 ASCS   
                  28.49       58.64 (30.15)                                        
 15 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR                58.23      58.81 ASCS   
                  28.44       58.81 (30.37)                                        
 16 Barnett, Kevin            16 HAA-MR                 59.20      59.13 ASCS   
                  28.73       59.13 (30.40)                                        
 17 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR           59.15      59.65 ASCS   
                  29.46       59.65 (30.19)                                        
 18 Salzberg, Matthew I       17 North Shore-MR         59.59      59.80 ASCS   
                  29.19       59.80 (30.61)                                        
 19 White, Timothy G          15 Tmsuffolk-MR           59.33    1:00.58 ASCS   
                  29.64     1:00.58 (30.94)                                        
 20 Clay, Stephen E           16 Sachem-MR            1:00.19    1:01.06 ASCS   
                  28.96     1:01.06 (32.10)                                        
Preliminaries
 21 Willis, Joshua J          16 Tmsuffolk-MR         1:00.33                   
 22 Conway, Sean J            16 CSC-MR               1:00.41                   
 23 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR            1:00.50                   
 24 Pall, Barrett A           18 North Shore-MR       1:00.57                   
 25 Outcault, Andrew J        17 HAA-MR               1:00.84                   
 26 Russell, Lucais E         15 LIND-MR              1:00.86                   
 27 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  1:01.00                   
 28 Link, Stephen E           17 Sachem-MR            1:01.21                   
 29 Boccio, Dominick H        16 Farmingdale-MR       1:01.48                   
 30 Luchsinger, Ryan J        16 TVSC-MR              1:01.53                   
 31 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  1:01.80                   
 32 O'Reilly, Patrick J       16 North Shore-MR       1:01.86                   
 33 Algazy, Noam              16 Tmsuffolk-MR         1:02.55                   
 34 McCort, Matthew T         16 North Shore-MR       1:02.73                   
 35 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  1:02.92                   
 36 Clifford, Joseph V        15 HAA-MR               1:02.96                   
 37 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  1:03.05                   
 38 Dieterich, Matthew R      16 CSC-MR               1:03.22                   
 39 Modrov, Drew A            16 HAA-MR               1:03.29                   
 40 Lynch, Joe P              17 Express Swimming-MR  1:03.63                   
 41 Qiao, Matthew             15 Tmsuffolk-MR         1:04.48                   
 42 DaSilva, Jonathan R       15 TVSC-MR              1:04.50                   
 43 Gaughran, Mackenzy J      16 TVSC-MR              1:04.68                   
 44 Outcault, Ryan            17 HAA-MR               1:05.29                   
 45 Angelo, Nicholas L        16 Tmsuffolk-MR         1:05.38                   
 46 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  1:05.48                   
 47 Eldor, Gal                16 TVSC-MR              1:05.74                   
 48 burke, travis M           16 Express Swimming-MR  1:05.80                   
 49 Westlake, Mark W          18 Express Swimming-MR  1:06.05                   
 50 Musso, Andrew V           17 CSC-MR               1:06.29                   
 51 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         1:06.53                   
 52 Donaghy, Collin J         15 Sachem-MR            1:06.70                   
 53 Bennett, Aaron D          17 North Shore-MR       1:07.36                   
 54 Toscano, Thomas J         16 HAA-MR               1:07.64                   
 55 Keller, Ethan A           16 IA-MR                1:08.23                   
 56 Duval, Ryan C             16 HAA-MR               1:08.53                   
 57 Lazar, Joseph A           16 HAA-MR               1:08.66                   
 58 LeClaire, Eric            16 HAA-MR               1:09.49                   
 59 King, Will F              15 CSC-MR               1:09.59                   
 60 Schwab, Taylor M          15 North Shore-MR       1:10.19                   
 
Event 15  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:15.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               1:01.27    1:00.71 ASCS   
                  29.62     1:00.71 (31.09)                                        
  2 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR              1:02.33    1:00.99 ASCS   
                  31.44     1:00.99 (29.55)                                        
  3 Larson, Kim P             14 IA-MR                1:01.75    1:01.88 ASCS   
                  29.97     1:01.88 (31.91)                                        
  4 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       1:02.84    1:02.72 ASCS   
                  30.49     1:02.72 (32.23)                                        
  5 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              1:04.55    1:03.45 ASCS   
                  31.43     1:03.45 (32.02)                                        
  6 Brennan, Alyssa M         13 TVSC-MR              1:03.68    1:03.60 ASCS   
                  30.46     1:03.60 (33.14)                                        
  7 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  1:04.24    1:04.70 ASCS   
                  31.21     1:04.70 (33.49)                                        
  8 Purdy, Kristen L          13 TVSC-MR              1:04.36    1:05.27 ASCS   
                  31.81     1:05.27 (33.46)                                        
  9 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              1:05.60    1:05.86 ASCS   
                  31.98     1:05.86 (33.88)                                        
 10 Blom, Danielle            14 HAA-MR               1:05.49    1:06.40 ASCS   
                  32.07     1:06.40 (34.33)                                        
B - Final
 11 Conard, Kate E            14 TVSC-MR              1:05.85    1:04.92 ASCS   
                  31.73     1:04.92 (33.19)                                        
 12 Doughty, Brigitte         13 HAA-MR               1:06.80    1:05.61 ASCS   
                  32.23     1:05.61 (33.38)                                        
 13 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR               1:07.28    1:06.25 ASCS   
                  31.80     1:06.25 (34.45)                                        
 14 Anderer, Britney          14 HAA-MR               1:05.95    1:06.55 ASCS   
                  31.79     1:06.55 (34.76)                                        
 15 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              1:07.00    1:07.02 ASCS   
                  32.35     1:07.02 (34.67)                                        
 16 Muller, Kristin N         13 TVSC-MR              1:07.72    1:07.25 ASCS   
                  32.69     1:07.25 (34.56)                                        
 17 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR              1:07.46    1:07.30 ASCS   
                  32.18     1:07.30 (35.12)                                        
 18 Tromp, Jacqueline M       13 CSC-MR               1:07.12    1:07.62 ASCS   
                  32.59     1:07.62 (35.03)                                        
 19 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              1:08.25    1:08.30 ASCS   
                  33.85     1:08.30 (34.45)                                        
 20 Bruder, Kristi L          14 IA-MR                1:08.17    1:10.37 ASCS   
                  33.24     1:10.37 (37.13)                                        
Preliminaries
 21 Lifavi, Danielle          14 IA-MR                1:09.00                   
 22 Coombs, Laurissa R        13 TVSC-MR              1:09.26                   
 23 Kelly, Ariana R           14 North Shore-MR       1:09.29                   
 24 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                1:09.35                   
 25 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:09.53                   
 26 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  1:09.73                   
 27 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              1:09.96                   
 28 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  1:10.03                   
 29 Vertullo, Christine A     13 IA-MR                1:10.11                   
 29 D'Angelo, Torrey E        14 TVSC-MR              1:10.11                   
 31 Giordano, Krista N        13 North Shore-MR       1:10.97                   
 32 Rivera, Celine D          14 TVSC-MR              1:11.26                   
 33 Luqman, Kyle M            14 IA-MR                1:11.32                   
 34 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:11.68                   
 35 Smith, Jaclyn M           14 North Shore-MR       1:11.97                   
 36 Gordon, Ashley A          14 LIND-MR              1:12.00                   
 37 George, Amanda B          14 IA-MR                1:12.22                   
 38 Brennan, Cassidy C        13 TVSC-MR              1:12.55                   
 39 Goldstein, Amanda P       14 Tmsuffolk-MR         1:12.66                   
 40 Pitrelli, Christina E     14 IA-MR                1:12.69                   
 41 Huchthausen, Elizabeth A  14 TVSC-MR              1:12.85                   
 42 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:13.45                   
 43 Sigaty, Christine T       13 North Shore-MR       1:13.46                   
 44 Einsidler, Lisa           13 Tmsuffolk-MR         1:13.64                   
 45 Schmid, kristen M         14 WISC-MR              1:13.92                   
 46 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  1:14.25                   
 47 Chun, Joyce               13 Tmsuffolk-MR         1:14.30                   
 47 Capustin, Kimberly B      14 TVSC-MR              1:14.30                   
 49 Marlow, Danielle A        14 Tmsuffolk-MR         1:14.37                   
 50 Rosa, Sam N               14 IA-MR                1:14.57                   
 51 Ramos, Krystal A          13 CSC-MR               1:14.59                   
 52 Klett, Torrey K           14 North Shore-MR       1:14.97                   
 53 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:14.99                   
 54 Jannuzzi, Olivia A        13 Tmsuffolk-MR         1:15.31                   
 55 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               1:15.41                   
 56 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:15.69                   
 57 Drury, Kelly M            14 Tmsuffolk-MR         1:15.94                   
 58 Hansen, Kaitlyn G         13 IA-MR                1:16.13                   
 59 Starke, Ashleigh R        14 Sachem-MR            1:16.43                   
 60 Lin, Amy M                14 North Shore-MR       1:16.50                   
 61 Veccia, Jackie M          14 North Shore-MR       1:16.57                   
 62 VanWart, Alexis           14 HAA-MR               1:16.75                   
 63 Alessi, Jessica L         13 Sachem-MR            1:17.39                   
 64 Garambone, Nina C         14 TVSC-MR              1:17.59                   
 65 Vanwinkle, Tara J         14 North Shore-MR       1:17.73                   
 66 Heinz, Jacqueline P       14 Farmingdale-MR       1:33.12                   
 
Event 16  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:14.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Catano, AL                14 IA-MR                  57.41      56.24 ASCS   
                  27.67       56.24 (28.57)                                        
  2 Krause, Billy K           14 Tmsuffolk-MR           59.13      58.68 ASCS   
                  28.70       58.68 (29.98)                                        
  3 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                1:02.42    1:01.16 ASCS   
                  30.24     1:01.16 (30.92)                                        
  4 Byrnes, Evan R            13 Sachem-MR            1:04.53    1:02.38 ASCS   
                  29.50     1:02.38 (32.88)                                        
  5 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         1:02.55    1:03.06 ASCS   
                  31.16     1:03.06 (31.90)                                        
  6 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              1:03.31    1:03.07 ASCS   
                  31.29     1:03.07 (31.78)                                        
  7 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR              1:04.29    1:03.83 ASCS   
                  30.70     1:03.83 (33.13)                                        
  8 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  1:05.37    1:04.07 ASCS   
                  31.36     1:04.07 (32.71)                                        
  9 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR       1:04.06    1:04.28 ASCS   
                  31.37     1:04.28 (32.91)                                        
 10 Forgione, Michael J       13 Tmsuffolk-MR         1:05.27    1:05.02 ASCS   
                  31.47     1:05.02 (33.55)                                        
B - Final
 11 McIlvain, Brian J         14 CSC-MR               1:05.95    1:05.88 ASCS   
                  31.89     1:05.88 (33.99)                                        
 12 Poniatowski, Jakub T      13 CSC-MR               1:07.77    1:05.93 ASCS   
                  32.33     1:05.93 (33.60)                                        
 13 Stein, Kenny F            14 IA-MR                1:06.57    1:06.44 ASCS   
                  32.15     1:06.44 (34.29)                                        
 14 Cremer, Christian H       14 IA-MR                1:06.47    1:06.54 ASCS   
                  32.43     1:06.54 (34.11)                                        
 15 Wilson, Kyle N            14 Sachem-MR            1:08.36    1:07.22 ASCS   
                  31.85     1:07.22 (35.37)                                        
 16 Kontos, Nicholas G        13 Tmsuffolk-MR         1:07.23    1:07.28 ASCS   
                  32.61     1:07.28 (34.67)                                        
 17 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              1:08.97    1:07.92 ASCS   
                  32.90     1:07.92 (35.02)                                        
 18 Jiran, Monte              13 Tmsuffolk-MR         1:07.88    1:08.33 ASCS   
                  33.09     1:08.33 (35.24)                                        
 19 Konarski, Karol           13 LIND-MR              1:08.45    1:08.36 ASCS   
                  33.50     1:08.36 (34.86)                                        
 20 Hallinan, James J         14 IA-MR                1:08.73    1:08.98 ASCS   
                  33.32     1:08.98 (35.66)                                        
Preliminaries
 21 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  1:09.09                   
 22 Robertson, Sean           14 TVSC-MR              1:09.21                   
 23 Gustafson, Peter G        14 North Shore-MR       1:09.26                   
 24 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR              1:09.34                   
 25 McCarthy, Danny           14 HAA-MR               1:09.53                   
 26 Pisano, Jake F            13 Tmsuffolk-MR         1:09.93                   
 27 Hillsberg, Matthew K      13 IA-MR                1:09.94                   
 28 Laine, Scott W            14 Farmingdale-MR       1:10.04                   
 29 Brandt, Joe W             14 Farmingdale-MR       1:10.46                   
 30 Jennings, Paul M          13 Tmsuffolk-MR         1:11.28                   
 31 Wiegand, Dakota E         14 IA-MR                1:11.31                   
 32 Spierer, Josh A           13 IA-MR                1:11.53                   
 33 Drago, Adam N             13 IA-MR                1:11.54                   
 34 Smith, Connor K           14 TVSC-MR              1:14.05                   
 35 McCort, Gregory E         13 North Shore-MR       1:15.10                   
 36 Krawczyk, James           13 WISC-MR              1:17.81                   
 37 Gurevich, Michael F       14 North Shore-MR       1:19.52                   
 -- Makowski, John P          13 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 -- Williamson, Derek W       14 WISC-MR                  DQ                    
 
Event 17  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:21.09  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  1:03.82    1:04.23 ASCS   
                  31.54     1:04.23 (32.69)                                        
  2 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:07.07    1:06.05 ASCS   
                  32.32     1:06.05 (33.73)                                        
  3 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:06.60    1:06.65 ASCS   
                  32.51     1:06.65 (34.14)                                        
  4 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              1:07.90    1:08.07 ASCS   
                  33.69     1:08.07 (34.38)                                        
  5 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         1:07.96    1:08.25 ASCS   
                  33.48     1:08.25 (34.77)                                        
  6 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              1:09.07    1:08.63 ASCS   
                  34.08     1:08.63 (34.55)                                        
  7 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR              1:09.23    1:09.16 ASCS   
                  33.45     1:09.16 (35.71)                                        
  8 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               1:10.93    1:10.21 ASCS   
                  34.28     1:10.21 (35.93)                                        
  9 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR              1:10.73    1:11.59 ASCS   
                  35.42     1:11.59 (36.17)                                        
 10 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              1:11.15    1:12.91 ASCS   
                  35.40     1:12.91 (37.51)                                        
B - Final
 11 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               1:11.79    1:09.75 ASCS   
                  34.15     1:09.75 (35.60)                                        
 12 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  1:11.76    1:09.95 ASCS   
                  34.88     1:09.95 (35.07)                                        
 13 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                1:12.16    1:10.12 ASCS   
                  34.20     1:10.12 (35.92)                                        
 14 Baraban, Allyson B        12 Tmsuffolk-MR         1:11.24    1:11.57 ASCS   
                  34.84     1:11.57 (36.73)                                        
 15 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  1:12.11    1:11.61 ASCS   
                  34.76     1:11.61 (36.85)                                        
 16 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            1:11.98    1:12.56 ASCS   
                  35.40     1:12.56 (37.16)                                        
 17 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         1:12.13    1:13.92 ASCS   
                  35.85     1:13.92 (38.07)                                        
 18 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              1:12.66    1:14.35 ASCS   
                  35.83     1:14.35 (38.52)                                        
 19 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       1:12.55    1:14.60 ASCS   
                  36.09     1:14.60 (38.51)                                        
 -- Reade, Nora M             12 Farmingdale-MR       1:12.59         DQ        
                  35.65          DQ (38.67)                                        
Preliminaries
 21 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:13.50                   
 22 Toth, Kayleigh T          11 Tmsuffolk-MR         1:14.49                   
 23 Koch, Carolyn A           12 LIND-MR              1:14.50                   
 24 Ramos, Natalie A          12 CSC-MR               1:14.65                   
 24 Buckley, Taylor A         11 Sachem-MR            1:14.65                   
 26 Heinsohn, Alyssa N        12 LIND-MR              1:14.70                   
 27 Hogan, Anna M             11 TVSC-MR              1:15.38                   
 28 Rosa, Tracey L            12 IA-MR                1:15.67                   
 29 Ingram, Alaina M          11 IA-MR                1:15.70                   
 30 Aiello, Gabrielle D       12 TVSC-MR              1:15.95                   
 31 Pierce, Sara N            12 IA-MR                1:16.44                   
 32 McHale, Shannon           11 HAA-MR               1:16.46                   
 33 Drury, Nicole M           12 Tmsuffolk-MR         1:17.11                   
 34 Donnelly, Alexandra H     11 North Shore-MR       1:17.45                   
 35 Dematteo, Rosie A         12 CSC-MR               1:17.58                   
 36 Henderson, Emma D         11 IA-MR                1:17.70                   
 37 DuPre, Pamela J           11 IA-MR                1:17.89                   
 38 Raynor, Nicole N          12 Tmsuffolk-MR         1:17.90                   
 39 Zoll, Christina M         11 Express Swimming-MR  1:18.08                   
 40 Valoroso, Devan N         12 HAA-MR               1:18.09                   
 41 Lulley, Shannon           11 HAA-MR               1:18.55                   
 42 Miller, Heather R         12 Sachem-MR            1:19.69                   
 43 English, Julia M          12 WISC-MR              1:19.75                   
 44 Lulley, Chandler          11 HAA-MR               1:20.04                   
 45 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:20.12                   
 46 Culhane, Nora M           12 CSC-MR               1:20.13                   
 47 Cannon, Gabriella         11 Tmsuffolk-MR         1:20.16                   
 48 Mazza, Kimberly J         11 CSC-MR               1:20.21                   
 49 Sciarrotto, Lauren        11 TVSC-MR              1:20.80                   
 50 Marlow, Remi B            12 Tmsuffolk-MR         1:20.90                   
 51 Hanley, Tori L            12 Tmsuffolk-MR         1:21.37                   
 52 Chen, Lillian             11 Express Swimming-MR  1:22.01                   
 53 Grieco, Elissa A          12 HAA-MR               1:22.20                   
 54 Ansman, Mary J            11 North Shore-MR       1:23.90                   
 55 Aleman, Gabriela E        11 Farmingdale-MR       1:24.74                   
 56 Molano, Phoebe G          11 North Shore-MR       1:25.65                   
 57 Jordan, Pamela A          11 North Shore-MR       1:27.23                   
 58 Wirski, Natalie A         12 North Shore-MR       1:28.29                   
 
Event 18  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:15.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:03.90    1:02.94 ASCS   
                  30.91     1:02.94 (32.03)                                        
  2 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR         1:04.44    1:04.23 ASCS   
                  31.60     1:04.23 (32.63)                                        
  3 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR         1:05.11    1:05.12 ASCS   
                  32.12     1:05.12 (33.00)                                        
  4 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:07.94    1:06.60 ASCS   
                  32.86     1:06.60 (33.74)                                        
  5 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:07.30    1:07.89 ASCS   
                  33.82     1:07.89 (34.07)                                        
  6 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR               1:09.34    1:08.10 ASCS   
                  32.95     1:08.10 (35.15)                                        
  7 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:08.07    1:08.71 ASCS   
                  33.77     1:08.71 (34.94)                                        
  8 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         1:09.26    1:09.38 ASCS   
                  33.90     1:09.38 (35.48)                                        
  9 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR  1:07.68    1:09.90 ASCS   
                  33.75     1:09.90 (36.15)                                        
 10 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:10.53    1:10.77 ASCS   
                  34.22     1:10.77 (36.55)                                        
B - Final
 11 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                1:10.97    1:09.01 ASCS   
                  33.10     1:09.01 (35.91)                                        
 12 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR              1:12.81    1:11.17 ASCS   
                  34.75     1:11.17 (36.42)                                        
 13 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR              1:11.92    1:11.27 ASCS   
                  34.65     1:11.27 (36.62)                                        
 14 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:11.81    1:11.60 ASCS   
                  34.68     1:11.60 (36.92)                                        
 15 McAllister, Dylan G       12 IA-MR                1:12.94    1:13.02 ASCS   
                  35.12     1:13.02 (37.90)                                        
 16 Gleit, Dylan              12 Tmsuffolk-MR         1:13.57    1:14.07 ASCS   
                  36.38     1:14.07 (37.69)                                        
 17 Fountain, Greg J          12 IA-MR                1:13.81    1:14.10 ASCS   
                  35.87     1:14.10 (38.23)                                        
 18 Podniesinski, Peter F     11 Tmsuffolk-MR         1:14.45    1:14.67 ASCS   
                  36.17     1:14.67 (38.50)                                        
 19 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            1:15.93    1:14.80 ASCS   
                  35.63     1:14.80 (39.17)                                        
 -- Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:14.95         DQ        
                  35.97          DQ (39.68)                                        
Preliminaries
 21 Weaver, Chris R           12 IA-MR                1:16.33                   
 22 Dagayev, Daniil           12 IA-MR                1:17.12                   
 23 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:17.21                   
 24 Parisi, Joey N            11 Tmsuffolk-MR         1:18.02                   
 25 Wolfe, Alexander J        12 North Shore-MR       1:18.33                   
 25 Broderick, Joseph S       11 WISC-MR              1:18.33                   
 27 Mitchell, John F          12 Sachem-MR            1:20.05                   
 28 Konarski, Kevin R         11 LIND-MR              1:21.24                   
 29 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR       1:24.44                   
 30 Petkanas, Diamantis       12 Farmingdale-MR       1:27.80                   
 31 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR       1:32.93                   
 32 Carracciolo, Vincent N    12 Farmingdale-MR       1:33.80                   
 
Event 19  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          43.59  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR                 34.60      33.76 ASCS   
  2 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR                36.42      35.18 ASCS   
  3 Catano, Tiffany            9 IA-MR                  35.82      35.29 ASCS   
  4 Danin, Kylie L             9 WISC-MR                36.40      35.85 ASCS   
  5 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR                35.64      36.11 ASCS   
  6 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR    35.84      36.32 ASCS   
  7 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR           36.47      36.35 ASCS   
  8 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR           36.62      36.81 ASCS   
  9 Drury, Shannon             9 Tmsuffolk-MR           37.16      37.51 ASCS   
 10 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR           37.44      38.61 ASCS   
B - Final
 11 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR           38.28      35.98 ASCS   
 12 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                37.88      37.50 ASCS   
 13 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                37.47      37.73 ASCS   
 14 Riggio, Gina M            10 Farmingdale-MR         38.07      37.76 ASCS   
 15 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR           38.62      38.37 ASCS   
 16 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR                39.27      38.80 ASCS   
 17 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR                37.95      38.83 ASCS   
 18 Tschoke, Victoria         10 Sachem-MR              37.84      39.06 ASCS   
 19 Pozmanter, Kristen L       9 TVSC-MR                38.68      39.77 ASCS   
 20 Reyes, Claudia            10 CSC-MR                 39.25      40.80 ASCS   
Preliminaries
 21 Bischoff, Melissa R        9 Tmsuffolk-MR           39.42                   
 22 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR                 39.72                   
 23 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR                 39.74                   
 24 Black, Nicole M           10 North Shore-MR         39.77                   
 25 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 39.82                   
 26 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR         39.89                   
 27 Wagner, Alexis H          10 Tmsuffolk-MR           40.00                   
 28 Theal, Jacqueline T       10 LIND-MR                40.10                   
 29 Attner, Lauren T          10 Tmsuffolk-MR           40.24                   
 30 Reumann, Elise K           9 North Shore-MR         40.63                   
 31 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                  40.66                   
 32 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 40.71                   
 33 Boriskin, Madison E       10 Tmsuffolk-MR           40.75                   
 34 Koch, Julianne A           9 LIND-MR                40.82                   
 35 Kalletta, Claire M         9 IA-MR                  40.83                   
 36 Swartwout, Erica           9 Tmsuffolk-MR           40.91                   
 37 LaPorta, Emily A           9 IA-MR                  41.04                   
 37 Stansbury, Kate            9 TVSC-MR                41.04                   
 39 Ostrander, Emily E        10 TVSC-MR                41.11                   
 40 Casey, Shannon            10 WISC-MR                41.17                   
 41 Gonzalez, Crystal L       10 TVSC-MR                41.26                   
 42 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR                41.30                   
 43 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR           41.75                   
 44 Rogers, Catherine M       10 North Shore-MR         41.77                   
 45 Aiello, Kayleigh M         9 TVSC-MR                41.87                   
 46 Johnston, Marissa L        9 HAA-MR                 41.90                   
 47 Carey, Alanna N           10 TVSC-MR                42.11                   
 48 Stanton, Grace S          10 CSC-MR                 42.12                   
 49 Cuiffo, Andie M           10 WISC-MR                42.24                   
 50 Shutowich, Kira            9 TVSC-MR                42.42                   
 51 Guastella, Emma           10 Tmsuffolk-MR           42.51                   
 52 McAuliffe, Phoebe B       10 TVSC-MR                42.93                   
 53 Ramos, Jasmine E           9 CSC-MR                 43.04                   
 54 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                43.12                   
 55 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    43.27                   
 56 Noonan, Kristen N         10 Express Swimming-MR    43.48                   
 57 Kiendle, Jennifer A        9 CSC-MR                 43.52                   
 58 Dana, Gillian F           10 North Shore-MR         44.12                   
 59 Fain, Rachel A             9 Express Swimming-MR    44.63                   
 60 Santore, Lee Ann           9 WISC-MR                45.02                   
 61 Green, Katherine M         9 CSC-MR                 45.03                   
 62 Sack, Courtney A          10 Farmingdale-MR         51.64                   
 
Event 20  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
          44.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 35.70      35.16 ASCS   
  2 Mu, Nicholas               9 Express Swimming-MR    35.93      35.27 ASCS   
  3 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR                36.63      35.95 ASCS   
  4 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              36.91      36.80 ASCS   
  5 Gao, Ryan X               10 TVSC-MR                38.64      38.14 ASCS   
  6 Russell, Douglas L         9 LIND-MR                39.41      38.28 ASCS   
  7 Rosa, Jack M               9 IA-MR                  37.91      38.45 ASCS   
  8 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR              39.81      38.69 ASCS   
  9 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR           39.30      39.56 ASCS   
 10 DiMaria, Michael J        10 Tmsuffolk-MR           39.87      39.68 ASCS   
B - Final
 11 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                41.19      40.48 ASCS   
 12 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR    41.83      40.62 ASCS   
 13 Pozmanter, Matthew S       9 TVSC-MR                40.98      40.64 ASCS   
 14 Patton, Daniel J          10 Express Swimming-MR    41.29      40.69 ASCS   
 15 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                40.47      40.81 ASCS   
 16 Kahn, Adam A              10 Tmsuffolk-MR           41.60      41.86 ASCS   
 17 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR                42.01      41.98 ASCS   
 18 Devito, Matthew L          8 HAA-MR                 40.83      42.10 ASCS   
 19 lange, Lantze K            9 North Shore-MR         41.55      42.91 ASCS   
 20 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    41.68      43.19 ASCS   
Preliminaries
 21 Lawrence, Kain            10 CSC-MR                 42.05                   
 22 Mahabadi, Armin B          9 Tmsuffolk-MR           42.13                   
 23 Maldonado, Steven B       10 North Shore-MR         42.15                   
 24 Hagemann, Alex A           9 Express Swimming-MR    42.33                   
 25 Arcidiacono, Stephen G     9 North Shore-MR         42.99                   
 26 Lavin, Michael G          10 LIND-MR                43.10                   
 27 Wang, Eric E               9 TVSC-MR                43.22                   
 28 Greer, Anthony M          10 North Shore-MR         43.31                   
 29 Zoll, Christopher J        8 Express Swimming-MR    43.36                   
 30 Thurber, James            10 CSC-MR                 43.87                   
 31 McDougall, Robert J        8 CSC-MR                 44.05                   
 32 Avila, Derek R            10 IA-MR                  44.17                   
 33 Slutzky, Zachary M         9 North Shore-MR         44.19                   
 34 Veccia, James V           10 North Shore-MR         46.00                   
 35 Llewellyn, Richie         10 CSC-MR                 46.12                   
 36 Delaney, John L           10 North Shore-MR         46.66                   
 37 Delmore, Eric J            9 Farmingdale-MR         52.22                   
 
Event 21  Girls 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:49.73    1:49.91        
     1) Parisi, Lauren N 16             2) Larkin, Kate C 15              
     3) Napoli, Caitlin A 17            4) Esposito, Jennifer M 18        
                  27.79       59.28 (31.49)     1:25.47 (26.19)     1:49.91 (24.44)
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:55.00    1:49.93        
     1) Smit, Julia E 18                2) Sprow, Alana M 16              
     3) Kane, Kandra L 17               4) Papish, Molly F 15             
                  26.20       57.97 (31.77)     1:24.73 (26.76)     1:49.93 (25.20)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       1:55.38    1:55.98        
     1) McNeely, Megan A 17             2) Dwyer, Caitlin L 17            
     3) Ryan, Sarah A 16                4) Dwyer, Shannon M 17            
                  29.91     1:03.30 (33.39)     1:31.28 (27.98)     1:55.98 (24.70)
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:57.95    1:56.56        
     1) Bolin, Kathleen 15              2) Smith, Devin E 17              
     3) Bunster, Kelly E 15             4) Sudano, Ashley M 16            
                  32.65     1:04.78 (32.13)     1:31.09 (26.31)     1:56.56 (25.47)
  5 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:58.84    1:58.14        
     1) LeGuyader, Clare L 17           2) Kelly, Rebecca C 17            
     3) LeGuyader, Sydney 15            4) Fountain, Michelle L 15        
                  31.37     1:04.02 (32.65)     1:32.74 (28.72)     1:58.14 (25.40)
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:00.93    1:58.66        
     1) Donlevy, Megan J 17             2) Veccia, Samantha J 16          
     3) Ansman, Kate A 17               4) Molano, Jayne A 16             
                  30.80     1:03.20 (32.40)     1:32.57 (29.37)     1:58.66 (26.09)
  7 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:13.47    1:59.23        
     1) Buckley, Samantha M 17          2) Haight, Jacqueline A 16        
     3) Larson, Christie N 17           4) Mortazavi, Shirin R 15         
                  30.42     1:03.18 (32.76)     1:33.51 (30.33)     1:59.23 (25.72)
  8 Hauppauge-MR  'A'                                 2:05.00    2:00.95        
     1) Cohen, Jacqui 15                2) Bucaria, Kristen 16            
     3) Plaschka, Jade 15               4) Brown, Lori 16                 
                  33.04     1:05.74 (32.70)     1:34.34 (28.60)     2:00.95 (26.61)
  9 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:00.35    2:06.28        
     1) Bergquist, Krista 17            2) English, Meredith 15           
     3) Bertoncini, Dana M 18           4) Schettino, Caitlin A 17        
                  30.52     1:08.52 (38.00)     1:37.77 (29.25)     2:06.28 (28.51)
 
Event 22  Boys 15-18 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:40.90    1:41.11        
     1) Lam, Garrett J 17               2) Didonato, Michael A 18         
     3) Yeager, Kyle A 17               4) Chester, Nicholas J 16         
                  25.63       53.53 (27.90)     1:18.09 (24.56)     1:41.11 (23.02)
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:45.00    1:41.33        
     1) Gao, Simon X 16                 2) Luchsinger, Ryan J 16          
     3) Luchsinger, Thomas J 15         4) Brennan, Austin F 15           
                  26.87       55.36 (28.49)     1:19.06 (23.70)     1:41.33 (22.27)
  3 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:56.89    1:42.81        
     1) Salzberg, Matthew I 17          2) Donlevy, Gerard J 17           
     3) McCort, Matthew T 16            4) Navetta, Byron J 17            
                  27.41       55.25 (27.84)     1:20.16 (24.91)     1:42.81 (22.65)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       1:48.11    1:43.77        
     1) Ahern, Michael G 16             2) Aguilo, Richard W 16           
     3) Panzl, Jonathan W 16            4) Smith, Kendall C 15            
                  26.75       55.59 (28.84)     1:21.14 (25.55)     1:43.77 (22.63)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:57.20    1:44.61        
     1) Conway, Sean J 16               2) Musso, Andrew V 17             
     3) Sagginario, Joe T 17            4) Gaffey, Eric J 16              
                  27.68       58.28 (30.60)     1:22.94 (24.66)     1:44.61 (21.67)
  6 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:53.18    1:45.52        
     1) Robertson, Brian J 17           2) Link, Stephen E 17             
     3) Ortiz, Samuel B 17              4) Clay, Stephen E 16             
                  26.58       56.89 (30.31)     1:21.70 (24.81)     1:45.52 (23.82)
  7 Hauppauge-MR  'A'                                 1:52.29    1:46.41        
     1) TerBush, Ryan N 16              2) LeClaire, Eric 16              
     3) Barnett, Kevin 16               4) Modrov, Drew A 16              
                  27.19       58.47 (31.28)     1:24.39 (25.92)     1:46.41 (22.02)
  8 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:49.01    1:50.84        
     1) Keller, Ethan A 16              2) Keller, Josh A 17              
     3) LaPorta, Paul J 17              4) Oley, Ross H 17                
                  30.98     1:02.38 (31.40)     1:27.17 (24.79)     1:50.84 (23.67)
  9 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:10.82    1:55.39        
     1) Winter, Wesley 16               2) Ohara, Brenden 17              
     3) Pascone, Justin 17              4) Cunningham, Andrew 17          
                  28.74     1:02.61 (33.87)     1:30.25 (27.64)     1:55.39 (25.14)
 10 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:02.26    2:00.69        
     1) Boccio, Dominick H 16           2) Reade, Joe D 15                
     3) Allgier, Pat S 17               4) Rogers, Chris J 17             
                  28.45     1:01.96 (33.51)     1:34.05 (32.09)     2:00.69 (26.64)
 
Event 23  Girls 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:58.00    1:54.45        
     1) Birkmire, Jenna M 14            2) Brennan, Alyssa M 13           
     3) Carballeira, Kim A 14           4) D'Angelo, Torrey E 14          
                  28.93     1:00.13 (31.20)     1:29.03 (28.90)     1:54.45 (25.42)
  2 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:56.91    1:55.29        
     1) Larson, Kim P 14                2) Glenday, Heather M 14          
     3) Weaver, Joan M 14               4) LaPorta, Katie L 14            
                  29.39     1:01.95 (32.56)     1:29.56 (27.61)     1:55.29 (25.73)
  3 Hauppauge-MR  'A'                                 1:56.72    1:57.13        
     1) Blom, Danielle 14               2) Anderer, Britney 14            
     3) Doughty, Brigitte 13            4) Anderer, Stephanie L 14        
                  31.39     1:02.92 (31.53)     1:31.62 (28.70)     1:57.13 (25.51)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       2:00.37    2:02.06        
     1) Cheng, Emily 14                 2) Parmiter, Lindsey T 14         
     3) Kuzniewski, Megan A 14          4) Shanley, Kelly M 14            
                  31.26     1:04.66 (33.40)     1:34.70 (30.04)     2:02.06 (27.36)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:07.18    2:02.40        
     1) Taddeo, Marisa S 14             2) Mullaney, Megan G 13           
     3) Giordano, Krista N 13           4) Kelly, Ariana R 14             
                  29.93     1:03.90 (33.97)     1:34.42 (30.52)     2:02.40 (27.98)
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:09.14    2:03.36        
     1) Tromp, Jacqueline M 13          2) Bunster, Katherine E 13        
     3) Gaffey, Melanie A 14            4) Ramos, Krystal A 13            
                  32.37     1:08.47 (36.10)     1:35.16 (26.69)     2:03.36 (28.20)
  7 Team Suffolk-MR  'A'                              2:13.77    2:03.78        
     1) Einsidler, Lisa 13              2) Russell, Eva M 14              
     3) Warren, Michelle N 14           4) Biagioli, Alana 14             
                  33.68     1:08.03 (34.35)     1:38.23 (30.20)     2:03.78 (25.55)
  8 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:08.22    2:07.81        
     1) Hoffman, Morgan S 14            2) Vanderveldt, Meredith 14       
     3) Morcerf, Marykate 14            4) Schmid, kristen M 14           
                  31.69     1:10.87 (39.18)     1:40.18 (29.31)     2:07.81 (27.63)
  9 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     2:25.46    2:12.11        
     1) Halbohn, Colleen 14             2) Barkey, Meghann A 13           
     3) Gordon, Ashley A 14             4) Gecewicz, Jaclyn M 13          
                  31.23     1:09.76 (38.53)     1:40.87 (31.11)     2:12.11 (31.24)
 10 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:20.72    2:17.34        
     1) Alessi, Jessica L 13            2) Starke, Ashleigh R 14          
     3) Russo, Maxianne L 13            4) Innella, Stephanie A 14        
                  36.55     1:14.19 (37.64)     1:46.65 (32.46)     2:17.34 (30.69)
 11 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:09.24    2:23.94        
     1) Heinz, Jacqueline P 14          2) Pye, Lorraine C 14             
     3) Grasso, Lenore C 14             4) Boccio, Marissa C 13           
                  43.01     1:20.30 (37.29)     1:56.37 (36.07)     2:23.94 (27.57)
 
Event 24  Boys 13-14 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:06.80    1:49.55        
     1) Krause, Billy K 14              2) Hinds, Jonathan A 14           
     3) Lohrer, Jesse T 13              4) Golan, Jacob J 14              
                  28.03       59.00 (30.97)     1:25.33 (26.33)     1:49.55 (24.22)
  2 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:53.05    1:51.75        
     1) Stein, Kenny F 14               2) Coleman, Zachary T 14          
     3) Catano, AL 14                   4) Cremer, Christian H 14         
                  30.95     1:02.32 (31.37)     1:27.58 (25.26)     1:51.75 (24.17)
  3 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:04.56    1:55.78        
     1) Byrnes, Evan R 13               2) DeBenedicts, Keith R 13        
     3) Wilson, Kyle N 14               4) Brandt, Stephan A 13           
                  28.64     1:02.57 (33.93)     1:29.93 (27.36)     1:55.78 (25.85)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       1:56.43    1:56.63        
     1) Duva, Ben 13                    2) Mayer, Michael 13              
     3) Kuo, Theodore 13                4) WU, Alex 14                    
                  31.75     1:04.22 (32.47)     1:31.72 (27.50)     1:56.63 (24.91)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:52.00    1:58.79        
     1) Robertson, Sean 14              2) Selinger, Joseph S 14          
     3) Woodhead, Derek R 13            4) Dowling, Jake A 13             
                  31.79     1:05.03 (33.24)     1:33.46 (28.43)     1:58.79 (25.33)
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:05.08    1:58.95        
     1) Coleman, Matthew L 14           2) Maldonado, Eric R 13           
     3) McCort, Gregory E 13            4) Gustafson, Peter G 14          
                  30.07     1:01.53 (31.46)     1:32.73 (31.20)     1:58.95 (26.22)
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:13.01    2:01.85        
     1) Poniatowski, Jakub T 13         2) Rostrup, Geoffrey D 14         
     3) McIlvain, Brian J 14            4) Dieterich, Eric B 14           
                  30.88     1:07.44 (36.56)     1:33.70 (26.26)     2:01.85 (28.15)
  8 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:10.60    2:03.64        
     1) Hausmann, Edward C 13           2) Jimenez, Marcin 14             
     3) Williamson, Derek W 14          4) Weilert, Justin 13             
                  29.71     1:03.91 (34.20)     1:33.81 (29.90)     2:03.64 (29.83)
  9 Hauppauge-MR  'A'                                 2:09.14    2:03.77        
     1) McCarthy, Danny 14              2) Pilnick, Sam H 14              
     3) Ellis, Steven C 14              4) Saintlaurent, Jeremy 14        
                  32.13     1:09.64 (37.51)     1:37.69 (28.05)     2:03.77 (26.08)
 
Event 25  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:05.00    2:00.81        
     1) Santoro, Theresa 12             2) Ouzounian, Jaclyn M 11         
     3) Simonetti, Christina F 12       4) DaSilva, Taylor A 12           
                  31.51     1:07.05 (35.54)     1:34.57 (27.52)     2:00.81 (26.24)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:00.00    2:02.07        
     1) Leung, Alissa 12                2) McGrath, Kelly 12              
     3) Warren, Frances V 12            4) Chan, Olivia 11                
                  30.58     1:04.84 (34.26)     1:33.95 (29.11)     2:02.07 (28.12)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              2:06.16    2:02.51        
     1) Norman, Samantha M 12           2) Russell, Clara J 12            
     3) Bormann, Kristen E 12           4) Wade, Zoey 12                  
                  30.83     1:05.92 (35.09)     1:35.73 (29.81)     2:02.51 (26.78)
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:07.11    2:06.61        
     1) Dieterich, Sara A 11            2) Gaffey, Mikaila M 11           
     3) Dundas, Lindsey 12              4) Dematteo, Rosie A 12           
                  33.88     1:08.63 (34.75)     1:38.25 (29.62)     2:06.61 (28.36)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:14.49    2:13.65        
     1) Donnelly, Alexandra H 11        2) Narus, Jessica L 12            
     3) Molano, Phoebe G 11             4) Fabrizio, Jessica M 11         
                  37.64     1:13.22 (35.58)     1:45.23 (32.01)     2:13.65 (28.42)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:11.39    2:15.17        
     1) Sandor, Hanna W 12              2) Rosa, Tracey L 12              
     3) DuPre, Pamela J 11              4) Ingram, Alaina M 11            
                  33.00     1:11.96 (38.96)     1:45.09 (33.13)     2:15.17 (30.08)
  7 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:25.05    2:15.54        
     1) English, Julia M 12             2) McGowan, Casey 12              
     3) Pfaffe, Alyssa 10               4) Slack, Annelise 11             
                  36.96     1:09.72 (32.76)     1:42.98 (33.26)     2:15.54 (32.56)
  8 Hauppauge-MR  'A'                                 2:18.78    2:18.19        
     1) Lulley, Chandler 11             2) Valoroso, Devan N 12           
     3) McHale, Shannon 11              4) Lulley, Shannon 11             
                  35.68     1:13.45 (37.77)     1:48.36 (34.91)     2:18.19 (29.83)
  9 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:26.33    2:45.40        
     1) Grasso, Jenna 12                2) Aleman, Gabriela E 11          
     3) Reade, Nora M 12                4) Rosenbaum, Ashley N 12         
                  48.23     1:33.89 (45.66)     2:09.30 (35.41)     2:45.40 (36.10)
 -- Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:20.49         DQ        
     1) Buckley, Taylor A 11            2) Goode, Karina N 11             
     3) Zeffiro, Valerie A 11           4) Miller, Heather R 12           
                  34.51     1:14.83 (40.32)     1:46.26 (31.43)          DQ (30.47)
 
Event 26  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:00.00    1:58.82        
     1) Graham, Danny 12                2) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
     3) Kowalsky, Austin J 11           4) Adegbite, Adeola O 12          
                  32.97     1:03.58 (30.61)     1:32.65 (29.07)     1:58.82 (26.17)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              1:59.82    1:58.96        
     1) Deblasio, Matthew M 12          2) Peng, DiDi 12                  
     3) Galan, Bryan 12                 4) Goetz, Mathew J 12             
                  30.76     1:02.99 (32.23)     1:31.82 (28.83)     1:58.96 (27.14)
  3 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:08.92    2:09.59        
     1) LeGuyader, Travis P 11          2) McAllister, Dylan G 12         
     3) Dagayev, Daniil 12              4) Fountain, Greg J 12            
                  32.89     1:10.90 (38.01)     1:42.61 (31.71)     2:09.59 (26.98)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:16.00    2:12.08        
     1) Santoro, Philip M 11            2) Hesse, Niklas A 11             
     3) Woodhead, Bryan P 12            4) Muller, Matthew A 12           
                  33.71     1:14.27 (40.56)     1:43.79 (29.52)     2:12.08 (28.29)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:14.39    2:12.95        
     1) Wolfe, Alexander J 12           2) Chipev, Liuben C 12            
     3) Malkin, Charles C 11            4) Yavid, Mike A 12               
                  34.57     1:13.19 (38.62)     1:43.35 (30.16)     2:12.95 (29.60)
  6 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:16.24    2:16.77        
     1) Barrios, Nicholas J 11          2) McIlvain, Patrick P 12         
     3) Murphy, Robert M 11             4) Fisher, Alex 12                
                  37.56     1:12.78 (35.22)     1:45.88 (33.10)     2:16.77 (30.89)
  7 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:20.48    2:18.82        
     1) Donaghy, Daniel P 12            2) Wilson, Timothy 11             
     3) Penteck, Stephen 12             4) Mitchell, John F 12            
                  36.79     1:16.85 (40.06)     1:49.29 (32.44)     2:18.82 (29.53)
  8 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:27.52    2:27.12        
     1) McShane, Aidan 12               2) Deck, Austin 11                
     3) Broderick, Joseph S 11          4) mattson, James 12              
                  37.46     1:19.02 (41.56)     1:52.68 (33.66)     2:27.12 (34.44)
  9 Hauppauge-MR  'A'                                 2:28.70    2:35.63        
     1) Karavolias, Michael 11          2) Valoroso, Ryan M 11            
     3) Dutton, Matthew T 11            4) Afridi, Yousuf 11              
                  46.29     1:35.02 (48.73)     2:04.92 (29.90)     2:35.63 (30.71)
 10 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:45.22    2:39.38        
     1) Manton, Bill M 12               2) Carracciolo, Vincent N 12      
     3) Petkanas, Diamantis 12          4) McDanel, Michael A 12          
                  41.31     1:22.71 (41.40)     2:05.33 (42.62)     2:39.38 (34.05)
 
Event 27  Girls 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:25.00    2:18.11        
     1) Woodhead, Sandi C 10            2) Hutzler, Alexandra P 9         
     3) Bertini, Rachael N 10           4) Lampe, Colleen M 10            
                  35.21     1:13.79 (38.58)     1:48.16 (34.37)     2:18.11 (29.95)
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:22.77    2:21.13        
     1) Marmo, Marisa A 10              2) Hetzer, Nicole M 10            
     3) Aiello, Sarah 10                4) Reyes, Claudia 10              
                  39.37     1:14.52 (35.15)     1:51.09 (36.57)     2:21.13 (30.04)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              2:23.36    2:21.99        
     1) Drury, Shannon 9                2) Teller, Jacqulyn S 10          
     3) Weiner, Sierra T 9              4) Pappalardo, Jacqueline L 10    
                  37.13     1:16.95 (39.82)     1:51.04 (34.09)     2:21.99 (30.95)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:28.98    2:26.68        
     1) Danin, Kylie L 9                2) Barry, Amanda E 10             
     3) Whalen, Bridget 10              4) Cuiffo, Andie M 10             
                  37.57     1:15.75 (38.18)     1:52.48 (36.73)     2:26.68 (34.20)
  5 Long Island Express-MR  'A'                       2:24.00    2:27.79        
     1) Ramsey, Danielle 9              2) Lucas, Marie E 10              
     3) Fain, Rachel A 9                4) Tietjen, Megan R 10            
                  36.35     1:14.76 (38.41)     1:53.04 (38.28)     2:27.79 (34.75)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:24.70    2:29.45        
     1) Catano, Tiffany 9               2) Glenday, Kerry J 10            
     3) Kalletta, Claire M 9            4) LaPorta, Emily A 9             
                  36.10     1:17.28 (41.18)     1:56.09 (38.81)     2:29.45 (33.36)
  7 Hauppauge-MR  'A'                                 2:36.79    2:36.42        
     1) Connor, Deirdre A 9             2) Spirio, Casey 10               
     3) Hemp, Alexandra 10              4) Fitzgerald, Kaitlyn 10         
                  39.97     1:21.95 (41.98)     2:02.47 (40.52)     2:36.42 (33.95)
  8 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:35.04    2:47.75        
     1) Reumann, Elise K 9              2) Whelan, Erin T 10              
     3) Rohan, Alexa B 10               4) Black, Nicole M 10             
                  44.59     1:29.61 (45.02)     2:11.88 (42.27)     2:47.75 (35.87)
  9 Sachem Swim Club-MR  'A'                          3:03.57    2:55.78        
     1) Tschoke, Victoria 10            2) Maresca, Nicole E 9            
     3) Miller, Corley A 10             4) Healey, Helen Grace 10         
                  38.05     1:27.03 (48.98)     2:13.23 (46.20)     2:55.78 (42.55)
 -- Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:56.81         DQ        
     1) Burtis, Madeline J 8            2) Flaherty, Daniella J 10        
     3) Riggio, Gina M 10               4) Sack, Courtney A 10            
                  51.58     1:40.65 (49.07)     2:18.45 (37.80)          DQ (43.27)
 
Event 28  Boys 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long Island Express-MR  'A'                       2:25.00    2:25.42        
     1) Mu, Nicholas 9                  2) Caponegro, Frank 10            
     3) Warren, Colin J 10              4) Patton, Daniel J 10            
                  36.17     1:17.79 (41.62)     1:53.74 (35.95)     2:25.42 (31.68)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:29.94    2:26.36        
     1) Pawelko, John M 10              2) Charles, Brandon K 10          
     3) Simkins, Robert T 10            4) DiMaria, Michael J 10          
                  38.81     1:21.86 (43.05)     1:54.48 (32.62)     2:26.36 (31.88)
  3 Hauppauge-MR  'A'                                 2:29.27    2:36.37        
     1) Christianson, Keith G 9         2) Damm, Eric R 10                
     3) Plaschka, Justin 9              4) Devito, Matthew L 8            
                  42.36     1:27.14 (44.78)     2:01.27 (34.13)     2:36.37 (35.10)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:35.00    2:37.34        
     1) Gao, Ryan X 10                  2) Wang, Eric E 9                 
     3) Santoro, Joseph 9               4) McHugh, Chase T 10             
                  40.78     1:26.53 (45.75)     2:05.11 (38.58)     2:37.34 (32.23)
  5 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:51.39    2:40.51        
     1) Whalen, Chris 8                 2) Drennan, Patrick M 10          
     3) Hausmann, Daniel 8              4) Colonna, Nicolas 9             
                  41.28     1:22.13 (40.85)     2:02.14 (40.01)     2:40.51 (38.37)
  6 Sachem Swim Club-MR  'A'                          3:04.88    2:43.00        
     1) Penteck, Christopher M 10       2)                                
     3) Darcy, Matthew J 10             4) Beigay, Kyle 10                
                  44.55     1:26.98 (42.43)     2:04.73 (37.75)     2:43.00 (38.27)
  7 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     2:50.75    2:46.09        
     1) Russell, Douglas L 9            2) Gursiy, Vitaut 10              
     3) Lavin, Michael G 10             4) Fedtshyn, Victor 9             
                  38.92     1:22.39 (43.47)     2:03.05 (40.66)     2:46.09 (43.04)
  8 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:56.52    2:47.04        
     1) Veccia, James V 10              2) Taddeo, Matthew C 10           
     3) Schwab, Griffin B 9             4) lange, Lantze K 9              
                  43.81     1:26.90 (43.09)     2:10.65 (43.75)     2:47.04 (36.39)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:52.48    2:53.16        
     1) Llewellyn, Richie 10            2) McDougall, Robert J 8          
     3) Lawrence, Kain 10               4) Thurber, James 10              
                  49.51     1:40.56 (51.05)     2:19.40 (38.84)     2:53.16 (33.76)
 -- Islip Aquatics-MR  'A'                            2:44.08         DQ        
     1) Avila, Derek R 10               2) Cremer, Brian K 9              
     3) Rosa, Jack M 9                  4) Levandoski, Jarret O 10        
                                1:35.67 ( )     2:11.71 (36.04)          DQ (37.75)
 
Event 29  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:36.09  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR               2:15.78    2:12.15 ASCS   
                  27.51       59.67 (32.16)     1:40.99 (41.32)     2:12.15 (31.16)
  2 Larson, Kim P             14 IA-MR                2:15.84    2:13.00 ASCS   
                  29.78     1:02.36 (32.58)     1:44.50 (42.14)     2:13.00 (28.50)
  3 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR              2:17.68    2:13.93 ASCS   
                  29.38     1:03.03 (33.65)     1:43.35 (40.32)     2:13.93 (30.58)
  4 Weaver, Joan M            14 IA-MR                2:15.09    2:14.74 ASCS   
                  29.54     1:03.59 (34.05)     1:44.20 (40.61)     2:14.74 (30.54)
  5 Glenday, Heather M        14 IA-MR                2:18.63    2:15.17 ASCS   
                  29.27     1:04.87 (35.60)     1:44.47 (39.60)     2:15.17 (30.70)
  6 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         2:19.94    2:16.38 ASCS   
                  29.74     1:05.64 (35.90)     1:45.75 (40.11)     2:16.38 (30.63)
  7 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR              2:17.16    2:17.38 ASCS   
                  29.71     1:03.92 (34.21)     1:47.11 (43.19)     2:17.38 (30.27)
  8 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         2:19.71    2:18.88 ASCS   
                  31.47     1:07.87 (36.40)     1:46.89 (39.02)     2:18.88 (31.99)
  9 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR       2:19.93    2:19.41 ASCS   
                  29.94     1:03.66 (33.72)     1:47.43 (43.77)     2:19.41 (31.98)
 10 Brennan, Alyssa M         13 TVSC-MR              2:20.02    2:21.47 ASCS   
                  29.44     1:04.87 (35.43)     1:45.89 (41.02)     2:21.47 (35.58)
B - Final
 11 Anderer, Britney          14 HAA-MR               2:24.53    2:19.03 ASCS   
                  31.36     1:08.04 (36.68)     1:47.73 (39.69)     2:19.03 (31.30)
 12 Blom, Danielle            14 HAA-MR               2:25.71    2:20.23 ASCS   
                  31.88     1:06.61 (34.73)     1:49.15 (42.54)     2:20.23 (31.08)
 13 Purdy, Kristen L          13 TVSC-MR              2:22.40    2:21.20 ASCS   
                  30.73     1:05.34 (34.61)     1:45.78 (40.44)     2:21.20 (35.42)
 14 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         2:21.96    2:22.41 ASCS   
                  31.34     1:09.47 (38.13)     1:49.75 (40.28)     2:22.41 (32.66)
 15 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       2:25.56    2:23.74 ASCS   
                  32.48     1:09.36 (36.88)     1:50.75 (41.39)     2:23.74 (32.99)
 16 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  2:26.10    2:23.80 ASCS   
                  31.71     1:09.65 (37.94)     1:51.26 (41.61)     2:23.80 (32.54)
 17 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR  2:26.15    2:24.11 ASCS   
                  32.07     1:09.29 (37.22)     1:52.25 (42.96)     2:24.11 (31.86)
 18 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         2:27.13    2:24.20 ASCS   
                  31.21     1:08.28 (37.07)     1:51.66 (43.38)     2:24.20 (32.54)
 19 Doughty, Brigitte         13 HAA-MR               2:21.98    2:25.13 ASCS   
                  31.12     1:07.55 (36.43)     1:53.39 (45.84)     2:25.13 (31.74)
 20 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  2:26.84    2:27.44 ASCS   
                  33.27     1:10.45 (37.18)     1:53.83 (43.38)     2:27.44 (33.61)
Preliminaries
 21 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  2:27.25                   
 22 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              2:27.64                   
 23 Muller, Kristin N         13 TVSC-MR              2:28.01                   
 24 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              2:28.18                   
 25 Lifavi, Danielle          14 IA-MR                2:28.60                   
 26 Brennan, Cassidy C        13 TVSC-MR              2:28.72                   
 27 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR              2:29.28                   
 28 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  2:29.82                   
 29 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                2:30.19                   
 30 Vertullo, Christine A     13 IA-MR                2:30.57                   
 31 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  2:30.74                   
 32 D'Angelo, Torrey E        14 TVSC-MR              2:31.03                   
 33 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR              2:31.54                   
 34 Rosa, Sam N               14 IA-MR                2:31.68                   
 35 Einsidler, Lisa           13 Tmsuffolk-MR         2:32.23                   
 36 Drury, Kelly M            14 Tmsuffolk-MR         2:32.30                   
 37 Tromp, Jacqueline M       13 CSC-MR               2:32.32                   
 38 Rivera, Celine D          14 TVSC-MR              2:32.86                   
 39 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  2:33.24                   
 40 Pitrelli, Christina E     14 IA-MR                2:33.33                   
 41 Sigaty, Christine T       13 North Shore-MR       2:34.02                   
 42 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              2:34.07                   
 43 Huchthausen, Elizabeth A  14 TVSC-MR              2:34.09                   
 44 Schmid, kristen M         14 WISC-MR              2:34.33                   
 45 Goldstein, Amanda P       14 Tmsuffolk-MR         2:35.21                   
 46 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               2:35.29                   
 47 Bruder, Kristi L          14 IA-MR                2:35.45                   
 48 Chun, Joyce               13 Tmsuffolk-MR         2:36.63                   
 49 Gordon, Ashley A          14 LIND-MR              2:37.16                   
 50 Boccio, Niki J            13 TVSC-MR              2:37.66                   
 51 Mo, Jimin F               14 North Shore-MR       2:38.66                   
 52 Garambone, Nina C         14 TVSC-MR              2:43.47                   
 53 Lee, Grace M              13 North Shore-MR       2:46.25                   
 54 Boccio, Marissa C         13 Farmingdale-MR       2:51.34                   
 55 Flaherty, Caitlin M       14 Farmingdale-MR       3:14.54                   
 
Event 30  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
        2:33.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Catano, AL                14 IA-MR                2:06.68    2:02.28 ASCS   
                  25.51       55.60 (30.09)     1:34.07 (38.47)     2:02.28 (28.21)
  2 Krause, Billy K           14 Tmsuffolk-MR         2:07.59    2:02.52 ASCS   
                  26.80       57.45 (30.65)     1:33.50 (36.05)     2:02.52 (29.02)
  3 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         2:09.48    2:08.69 ASCS   
                  28.07     1:00.92 (32.85)     1:39.54 (38.62)     2:08.69 (29.15)
  4 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                2:14.15    2:09.24 ASCS   
                  28.63     1:01.33 (32.70)     1:39.52 (38.19)     2:09.24 (29.72)
  5 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR              2:14.61    2:12.09 ASCS   
                  29.13     1:02.57 (33.44)     1:42.99 (40.42)     2:12.09 (29.10)
  6 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         2:18.77    2:14.17 ASCS   
                  30.51     1:03.89 (33.38)     1:41.70 (37.81)     2:14.17 (32.47)
  7 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR  2:16.92    2:14.23 ASCS   
                  28.19     1:02.64 (34.45)     1:44.01 (41.37)     2:14.23 (30.22)
  8 Cremer, Christian H       14 IA-MR                2:14.10    2:15.36 ASCS   
                  28.94     1:04.75 (35.81)     1:44.98 (40.23)     2:15.36 (30.38)
  9 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  2:20.95    2:19.01 ASCS   
                  31.00     1:08.24 (37.24)     1:48.21 (39.97)     2:19.01 (30.80)
 10 WU, Alex                  14 Express Swimming-MR  2:20.64    2:19.53 ASCS   
                  29.34     1:04.50 (35.16)     1:46.67 (42.17)     2:19.53 (32.86)
B - Final
 11 Byrnes, Evan R            13 Sachem-MR            2:24.39    2:15.39 ASCS   
                  28.91     1:03.33 (34.42)     1:46.06 (42.73)     2:15.39 (29.33)
 12 Hallinan, James J         14 IA-MR                2:21.23    2:15.51 ASCS   
                  29.17     1:04.09 (34.92)     1:45.06 (40.97)     2:15.51 (30.45)
 13 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR              2:21.38    2:18.09 ASCS   
                  30.14     1:03.10 (32.96)     1:45.71 (42.61)     2:18.09 (32.38)
 14 Golan, Jacob J            14 Tmsuffolk-MR         2:23.06    2:18.78 ASCS   
                  29.79     1:04.38 (34.59)     1:46.23 (41.85)     2:18.78 (32.55)
 15 Gustafson, Peter G        14 North Shore-MR       2:21.36    2:19.53 ASCS   
                  30.68     1:07.46 (36.78)     1:47.57 (40.11)     2:19.53 (31.96)
 16 Wilson, Kyle N            14 Sachem-MR            2:22.87    2:19.93 ASCS   
                  29.47     1:05.65 (36.18)     1:49.70 (44.05)     2:19.93 (30.23)
 17 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR              2:21.21    2:20.50 ASCS   
                  28.94     1:06.17 (37.23)     1:47.97 (41.80)     2:20.50 (32.53)
 18 Jiran, Monte              13 Tmsuffolk-MR         2:23.18    2:20.89 ASCS   
                  32.86     1:08.40 (35.54)     1:49.71 (41.31)     2:20.89 (31.18)
 19 Ellis, Steven C           14 HAA-MR               2:23.16    2:24.92 ASCS   
                  31.69     1:10.33 (38.64)     1:51.81 (41.48)     2:24.92 (33.11)
 20 Konarski, Karol           13 LIND-MR              2:24.67    2:25.07 ASCS   
                  31.16     1:08.89 (37.73)     1:52.55 (43.66)     2:25.07 (32.52)
Preliminaries
 21 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR       2:24.85                   
 22 Crimmins, RJ J            13 Express Swimming-MR  2:25.06                   
 23 Brandt, Joe W             14 Farmingdale-MR       2:26.21                   
 24 Forgione, Michael J       13 Tmsuffolk-MR         2:26.25                   
 25 Pisano, Jake F            13 Tmsuffolk-MR         2:26.78                   
 26 Spierer, Josh A           13 IA-MR                2:26.87                   
 27 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  2:27.19                   
 28 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  2:27.52                   
 29 Jimenez, Marcin           14 WISC-MR              2:27.66                   
 30 Hillsberg, Matthew K      13 IA-MR                2:27.67                   
 31 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR              2:27.75                   
 32 Maldonado, Eric R         13 North Shore-MR       2:30.04                   
 33 Stein, Kenny F            14 IA-MR                2:31.21                   
 34 Williamson, Derek W       14 WISC-MR              2:32.48                   
 -- McIlvain, Brian J         14 CSC-MR                   DQ                    
 
Event 31  Girls 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:34.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia E             18 TVSC-MR              2:06.77    1:58.50 ASCS   
                  26.32       55.83 (29.51)     1:30.49 (34.66)     1:58.50 (28.01)
  2 Parisi, Lauren N          16 Tmsuffolk-MR         2:08.65    2:05.69 ASCS   
                  27.67       58.41 (30.74)     1:36.46 (38.05)     2:05.69 (29.23)
  3 Napoli, Caitlin A         17 Tmsuffolk-MR         2:11.00    2:08.98 ASCS   
                  27.79     1:00.45 (32.66)     1:39.59 (39.14)     2:08.98 (29.39)
  4 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR  2:13.36    2:09.52 ASCS   
                  28.99     1:02.36 (33.37)     1:40.20 (37.84)     2:09.52 (29.32)
  5 Esposito, Jennifer M      18 Tmsuffolk-MR         2:10.50    2:09.85 ASCS   
                  27.32     1:01.02 (33.70)     1:40.51 (39.49)     2:09.85 (29.34)
  6 Degrazia, Kristen A       16 Tmsuffolk-MR         2:11.40    2:10.82 ASCS   
                  27.90     1:00.92 (33.02)     1:41.15 (40.23)     2:10.82 (29.67)
  7 Bunster, Kelly E          15 CSC-MR               2:13.76    2:11.43 ASCS   
                  27.67     1:01.07 (33.40)     1:41.36 (40.29)     2:11.43 (30.07)
  8 Kochman, Julie N          16 Tmsuffolk-MR         2:12.52    2:11.62 ASCS   
                  28.34     1:00.53 (32.19)     1:40.72 (40.19)     2:11.62 (30.90)
  8 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         2:13.13    2:11.62 ASCS   
                  29.44     1:03.21 (33.77)     1:40.48 (37.27)     2:11.62 (31.14)
 10 Bucaria, Kristen          16 HAA-MR               2:14.95    2:16.60 ASCS   
                  29.11     1:05.11 (36.00)     1:44.69 (39.58)     2:16.60 (31.91)
B - Final
 11 Papish, Molly F           15 TVSC-MR              2:15.96    2:13.77 ASCS   
                  29.59     1:04.14 (34.55)     1:44.03 (39.89)     2:13.77 (29.74)
 12 Biagioli, Caitlyn         16 Tmsuffolk-MR         2:18.05    2:14.88 ASCS   
                  29.89     1:03.15 (33.26)     1:44.30 (41.15)     2:14.88 (30.58)
 13 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  2:17.33    2:15.29 ASCS   
                  29.98     1:04.63 (34.65)     1:44.48 (39.85)     2:15.29 (30.81)
 14 Kane, Kandra L            17 TVSC-MR              2:18.16    2:16.17 ASCS   
                  29.35     1:04.61 (35.26)     1:46.82 (42.21)     2:16.17 (29.35)
 15 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR  2:19.26    2:16.41 ASCS   
                  29.04     1:03.10 (34.06)     1:45.87 (42.77)     2:16.41 (30.54)
 16 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR       2:18.07    2:16.75 ASCS   
                  30.35     1:07.53 (37.18)     1:44.71 (37.18)     2:16.75 (32.04)
 17 LeGuyader, Clare L        17 IA-MR                2:18.30    2:16.96 ASCS   
                  30.19     1:05.53 (35.34)     1:46.98 (41.45)     2:16.96 (29.98)
 18 Smith, Devin E            17 CSC-MR               2:19.19    2:17.27 ASCS   
                  30.47     1:05.58 (35.11)     1:45.77 (40.19)     2:17.27 (31.50)
 19 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               2:19.40    2:17.79 ASCS   
                  29.93     1:04.52 (34.59)     1:45.98 (41.46)     2:17.79 (31.81)
 20 Magliola, Kristen M       15 TVSC-MR              2:19.71    2:19.62 ASCS   
                  30.49     1:05.42 (34.93)     1:46.32 (40.90)     2:19.62 (33.30)
Preliminaries
 21 Harris, Markee E          17 Tmsuffolk-MR         2:19.73                   
 22 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         2:19.82                   
 23 McNeely, Megan A          17 Express Swimming-MR  2:20.94                   
 24 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         2:21.26                   
 25 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  2:21.64                   
 26 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR         2:21.72                   
 27 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         2:21.85                   
 28 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR            2:22.18                   
 29 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              2:22.31                   
 30 Fischetti, Olivia R       15 Tmsuffolk-MR         2:22.61                   
 31 LeGuyader, Sydney         15 IA-MR                2:22.71                   
 32 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR         2:22.87                   
 32 Holleran, Michelle K      18 Express Swimming-MR  2:22.87                   
 34 Sullivan, Ellen F         18 Express Swimming-MR  2:23.27                   
 35 Purdy, Dana R             15 TVSC-MR              2:23.34                   
 36 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         2:23.37                   
 37 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              2:23.69                   
 38 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                2:24.86                   
 38 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  2:24.86                   
 40 Ansman, Kate A            17 North Shore-MR       2:25.09                   
 41 Mortazavi, Shirin R       15 Sachem-MR            2:25.85                   
 42 Bertoncini, Dana M        18 WISC-MR              2:26.45                   
 43 Ryan, Meg E               17 Tmsuffolk-MR         2:26.47                   
 44 Cremer, Kylie E           16 IA-MR                2:26.62                   
 45 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  2:26.64                   
 46 Domenchello, Missy        16 IA-MR                2:27.63                   
 47 Sciacca, Krysten M        18 Tmsuffolk-MR         2:27.74                   
 48 Makowski, Michelle T      15 Tmsuffolk-MR         2:28.04                   
 49 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  2:28.34                   
 50 Sprow, Alana M            16 TVSC-MR              2:28.46                   
 51 Nocera, Angela M          15 Tmsuffolk-MR         2:28.60                   
 52 Hartford, Laura G         15 Express Swimming-MR  2:29.41                   
 53 Salzberg, Dana E          15 North Shore-MR       2:29.75                   
 54 Rosenbrock, Katie         16 HAA-MR               2:29.98                   
 55 Cohen, Jacqui             15 HAA-MR               2:30.12                   
 56 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               2:30.22                   
 57 Citron, Ashley E          15 TVSC-MR              2:30.33                   
 58 Sigaty, Samantha M        15 North Shore-MR       2:30.42                   
 59 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  2:30.94                   
 60 Monaco, Kellie J          18 IA-MR                2:31.54                   
 61 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              2:31.88                   
 62 Ahmed, Lila               16 Sachem-MR            2:32.02                   
 63 Ritter, Jamie D           15 Tmsuffolk-MR         2:32.37                   
 64 Moore, Erin A             15 CSC-MR               2:32.61                   
 65 Wiles, Hannah             16 IA-MR                2:33.24                   
 66 English, Meredith         15 WISC-MR              2:33.81                   
 67 NG, Melissa K             16 Tmsuffolk-MR         2:35.04                   
 68 Gorospe, Stephanie        17 IA-MR                2:36.09                   
 69 Matthes, Olivia           15 WISC-MR              2:36.29                   
 70 Miller, Ashley D          15 North Shore-MR       2:36.67                   
 71 Bueti, Sara M             17 North Shore-MR       2:38.78                   
 72 Woskoff, Rebecca E        15 TVSC-MR              2:38.82                   
 73 Bolin, Kathleen           15 CSC-MR               2:40.04                   
 74 Luckie, Janine            17 TVSC-MR              2:40.36                   
 75 Barkey, Shannon M         16 LIND-MR              3:02.18                   
 
Event 32  Boys 15-18 200 Yard IM
===============================================================================
        2:20.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas J      15 TVSC-MR              2:01.80    1:54.92 ASCS   
                  24.28       52.13 (27.85)     1:28.31 (36.18)     1:54.92 (26.61)
  2 Yeager, Kyle A            17 Tmsuffolk-MR         2:00.83    1:55.48 ASCS   
                  25.03       53.84 (28.81)     1:28.09 (34.25)     1:55.48 (27.39)
  3 Donlevy, Gerard J         17 North Shore-MR       2:02.38    2:00.08 ASCS   
                  26.02       55.81 (29.79)     1:31.34 (35.53)     2:00.08 (28.74)
  4 Sagginario, Joe T         17 CSC-MR               2:02.99    2:00.32 ASCS   
                  25.79       56.54 (30.75)     1:33.40 (36.86)     2:00.32 (26.92)
  5 Barnett, Kevin            16 HAA-MR               2:02.39    2:01.85 ASCS   
                  26.48       57.32 (30.84)     1:34.14 (36.82)     2:01.85 (27.71)
  6 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               2:03.93    2:01.94 ASCS   
                  26.07       55.63 (29.56)     1:33.19 (37.56)     2:01.94 (28.75)
  7 Windler, Andrew J         15 Tmsuffolk-MR         2:04.30    2:02.09 ASCS   
                  26.34       57.16 (30.82)     1:34.15 (36.99)     2:02.09 (27.94)
  8 Podniesinski, Jonathan J  15 Tmsuffolk-MR         2:04.43    2:03.77 ASCS   
                  26.77       58.42 (31.65)     1:34.47 (36.05)     2:03.77 (29.30)
  9 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         2:05.63    2:05.01 ASCS   
                  26.88       57.93 (31.05)     1:34.90 (36.97)     2:05.01 (30.11)
 10 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR         2:05.57    2:07.27 ASCS   
                  27.40       59.55 (32.15)     1:38.71 (39.16)     2:07.27 (28.56)
B - Final
 11 McCort, Matthew T         16 North Shore-MR       2:07.40    2:03.16 ASCS   
                  25.42       56.28 (30.86)     1:33.31 (37.03)     2:03.16 (29.85)
 12 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              2:08.23    2:03.79 ASCS   
                  27.20       58.67 (31.47)     1:35.54 (36.87)     2:03.79 (28.25)
 13 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                2:06.56    2:03.95 ASCS   
                  26.04       58.22 (32.18)     1:35.37 (37.15)     2:03.95 (28.58)
 14 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR         2:06.22    2:06.27 ASCS   
                  26.80       58.63 (31.83)     1:36.88 (38.25)     2:06.27 (29.39)
 15 Outcault, Andrew J        17 HAA-MR               2:09.12    2:06.99 ASCS   
                  27.30       59.27 (31.97)     1:37.88 (38.61)     2:06.99 (29.11)
 16 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               2:08.42    2:07.55 ASCS   
                  27.58       59.80 (32.22)     1:37.28 (37.48)     2:07.55 (30.27)
 17 Didonato, Michael A       18 Tmsuffolk-MR         2:08.81    2:07.69 ASCS   
                  28.43     1:03.38 (34.95)     1:38.82 (35.44)     2:07.69 (28.87)
 18 Pall, Barrett A           18 North Shore-MR       2:07.91    2:07.84 ASCS   
                  27.00       59.00 (32.00)     1:37.85 (38.85)     2:07.84 (29.99)
 19 Gao, Simon X              16 TVSC-MR              2:08.42    2:08.91 ASCS   
                  27.85     1:00.41 (32.56)     1:38.55 (38.14)     2:08.91 (30.36)
 20 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         2:09.54    2:10.03 ASCS   
                  27.41       59.51 (32.10)     1:37.81 (38.30)     2:10.03 (32.22)
Preliminaries
 21 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         2:09.74                   
 22 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR  2:09.76                   
 23 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR  2:10.69                   
 24 Lam, Garrett J            17 Tmsuffolk-MR         2:11.51                   
 25 Salzberg, Matthew I       17 North Shore-MR       2:11.71                   
 26 White, Timothy G          15 Tmsuffolk-MR         2:12.34                   
 27 O'Reilly, Patrick J       16 North Shore-MR       2:12.71                   
 28 Westlake, Mark W          18 Express Swimming-MR  2:12.95                   
 29 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR  2:12.97                   
 30 Russell, Lucais E         15 LIND-MR              2:13.39                   
 31 Algazy, Noam              16 Tmsuffolk-MR         2:13.54                   
 32 Clay, Stephen E           16 Sachem-MR            2:13.76                   
 33 Conway, Sean J            16 CSC-MR               2:13.78                   
 34 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR  2:13.89                   
 35 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         2:13.93                   
 36 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR       2:14.69                   
 37 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR  2:14.82                   
 38 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  2:16.04                   
 39 Dowling, Mark G           15 TVSC-MR              2:16.06                   
 40 Willis, Joshua J          16 Tmsuffolk-MR         2:16.43                   
 41 Qiao, Matthew             15 Tmsuffolk-MR         2:17.83                   
 42 Angelo, Nicholas L        16 Tmsuffolk-MR         2:18.31                   
 43 Capobianco, Jeffrey M     15 TVSC-MR              2:18.88                   
 44 Musso, Andrew V           17 CSC-MR               2:19.74                   
 45 Outcault, Ryan            17 HAA-MR               2:20.44                   
 46 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR  2:20.67                   
 47 Eldor, Gal                16 TVSC-MR              2:21.23                   
 48 Jorgensen, Danny R        18 LIND-MR              2:24.21                   
 49 Reade, Joe D              15 Farmingdale-MR       2:24.34                   
 50 Lazar, Joseph A           16 HAA-MR               2:25.39                   
 51 Fallarino, Michael J      17 Express Swimming-MR  2:25.89                   
 52 Allgier, Pat S            17 Farmingdale-MR       2:39.01                   
 
Event 33  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          48.79  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR                 36.25      36.12 ASCS   
  2 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                36.90      36.35 ASCS   
  3 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    38.12      37.57 ASCS   
  4 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR                39.26      38.24 ASCS   
  5 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR           40.36      39.68 ASCS   
  6 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR           41.75      40.62 ASCS   
  7 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR                41.97      40.95 ASCS   
  8 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                  41.59      41.43 ASCS   
  9 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR                 41.78      41.63 ASCS   
 10 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR    42.42      42.36 ASCS   
B - Final
 11 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR           43.03      41.65 ASCS   
 12 Wagner, Alexis H          10 Tmsuffolk-MR           43.01      42.67 ASCS   
 13 Aiello, Sarah             10 CSC-MR                 42.91      42.68 ASCS   
 14 Reyes, Claudia            10 CSC-MR                 44.17      42.88 ASCS   
 15 Riggio, Gina M            10 Farmingdale-MR         43.23      43.06 ASCS   
 16 Spirio, Casey             10 HAA-MR                 43.66      43.07 ASCS   
 17 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR         43.94      43.84 ASCS   
 18 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR                43.08      44.02 ASCS   
 19 Rohan, Alexa B            10 North Shore-MR         43.76      44.24 ASCS   
 20 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                44.22      45.65 ASCS   
Preliminaries
 21 Matthes, Kelly            10 WISC-MR                44.50                   
 22 Hemp, Alexandra           10 HAA-MR                 44.56                   
 23 Swartwout, Erica           9 Tmsuffolk-MR           44.61                   
 24 McGrath, Deirdre R         9 Express Swimming-MR    44.75                   
 25 Carlino, Hannah R         10 North Shore-MR         44.89                   
 26 Ras, Jackie T              9 Express Swimming-MR    45.05                   
 27 Whalen, Bridget           10 WISC-MR                45.20                   
 28 Vani, Jacqueline J         9 Express Swimming-MR    45.58                   
 29 McAuliffe, Phoebe B       10 TVSC-MR                45.90                   
 30 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR                 45.95                   
 31 Christiansen, Adrie B     10 Express Swimming-MR    46.37                   
 32 Boriskin, Madison E       10 Tmsuffolk-MR           46.44                   
 33 Bassi, Bridget K          10 TVSC-MR                46.45                   
 34 Dooley, Courtney R        10 North Shore-MR         46.66                   
 35 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                46.67                   
 36 Fici, Ann                 10 HAA-MR                 46.86                   
 37 Casey, Shannon            10 WISC-MR                46.92                   
 38 Dooley, Cassandra R       10 North Shore-MR         47.00                   
 39 Rogers, Carolyn A          9 North Shore-MR         47.02                   
 40 Carangi, Taylor M         10 WISC-MR                47.06                   
 41 Jiran, Ashley              9 Tmsuffolk-MR           47.10                   
 42 Crisci, Angelia           10 WISC-MR                47.22                   
 43 Tietjen, Megan R          10 Express Swimming-MR    47.30                   
 43 Dana, Gillian F           10 North Shore-MR         47.30                   
 45 Koch, Julianne A           9 LIND-MR                47.41                   
 46 Shutowich, Kira            9 TVSC-MR                47.42                   
 47 Stanton, Grace S          10 CSC-MR                 47.74                   
 48 Desousa, Dana              9 Tmsuffolk-MR           48.02                   
 49 Stampelos, Joanna P       10 TVSC-MR                48.07                   
 50 Miller, Corley A          10 Sachem-MR              48.11                   
 51 Occhiogrosso, Christine   10 TVSC-MR                48.44                   
 52 Dunn, Emily K              9 WISC-MR                48.75                   
 53 Doveala, Emily A          10 HAA-MR                 49.13                   
 54 Rogers, Catherine M       10 North Shore-MR         49.29                   
 55 Johnston, Marissa L        9 HAA-MR                 49.56                   
 56 Green, Katherine M         9 CSC-MR                 50.09                   
 57 Vizcaino, Kristine J      10 North Shore-MR         50.66                   
 58 Perrone, Amanda J         10 North Shore-MR         52.68                   
 59 Schoenfeld, Sarah L        8 North Shore-MR         52.96                   
 -- Flaherty, Daniella J      10 Farmingdale-MR           DQ                    
 -- Pozmanter, Kristen L       9 TVSC-MR                  DQ                    
 -- Moreau, Kate F             9 North Shore-MR           DQ                    
 -- Bischoff, Melissa R        9 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 -- Acompora, Ashley D        10 LIND-MR                  DQ                    
 
Event 34  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
          52.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           38.65      37.87 ASCS   
  2 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR                41.56      39.99 ASCS   
  3 Mu, Nicholas               9 Express Swimming-MR    40.66      41.01 ASCS   
  4 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    42.57      41.81 ASCS   
  5 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              43.31      42.21 ASCS   
  6 Greer, Anthony M          10 North Shore-MR         43.00      42.43 ASCS   
  7 Russell, Douglas L         9 LIND-MR                42.69      42.81 ASCS   
  8 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR           43.05      42.87 ASCS   
  9 Gursiy, Vitaut            10 LIND-MR                42.88      43.66 ASCS   
 -- McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                43.06         DQ        
B - Final
 11 Byrne, Cameron A          10 Sachem-MR              44.00      43.29 ASCS   
 12 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 43.71      43.81 ASCS   
 13 Taddeo, Matthew C         10 North Shore-MR         43.67      44.25 ASCS   
 14 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    46.07      44.69 ASCS   
 15 Zhu, Joshua               10 Tmsuffolk-MR           45.51      44.81 ASCS   
 16 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    46.79      45.23 ASCS   
 17 Lawrence, Kain            10 CSC-MR                 47.51      46.09 ASCS   
 18 Cowden, Luke S             8 HAA-MR                 46.83      46.12 ASCS   
 19 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR           47.64      47.00 ASCS   
 20 Cheong, Kevin             10 Express Swimming-MR    47.49      47.64 ASCS   
Preliminaries
 21 Wang, Eric E               9 TVSC-MR                47.83                   
 22 Thurber, James            10 CSC-MR                 47.92                   
 23 Christianson, Keith G      9 HAA-MR                 48.02                   
 24 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR    48.09                   
 25 Slutzky, Zachary M         9 North Shore-MR         48.27                   
 26 Veccia, James V           10 North Shore-MR         48.49                   
 27 Zoll, Christopher J        8 Express Swimming-MR    48.56                   
 28 Schwab, Griffin B          9 North Shore-MR         49.17                   
 29 Maldonado, Steven B       10 North Shore-MR         49.22                   
 30 Devito, Matthew L          8 HAA-MR                 49.69                   
 31 Sigaty, Thomas R           7 North Shore-MR         50.06                   
 32 Ryan, Connor J            10 Tmsuffolk-MR           50.21                   
 33 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR              50.25                   
 34 McDougall, Robert J        8 CSC-MR                 50.40                   
 35 Cremer, Brian K            9 IA-MR                  52.40                   
 36 Llewellyn, Richie         10 CSC-MR                 52.96                   
 37 Avila, Derek R            10 IA-MR                  54.48                   
 -- Chiang, Peter Q            9 North Shore-MR           DQ                    
 -- Kahn, Adam A              10 Tmsuffolk-MR             DQ                    
 
Event 35  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:24.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:13.06    1:11.57 ASCS   
                  33.29     1:11.57 (38.28)                                        
  2 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR  1:15.02    1:12.96 ASCS   
                  34.70     1:12.96 (38.26)                                        
  3 Simonetti, Christina F    12 TVSC-MR              1:16.71    1:13.61 ASCS   
                  33.56     1:13.61 (40.05)                                        
  4 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  1:15.55    1:14.92 ASCS   
                  35.60     1:14.92 (39.32)                                        
  5 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:16.74    1:15.80 ASCS   
                  35.22     1:15.80 (40.58)                                        
  6 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               1:17.51    1:15.93 ASCS   
                  35.94     1:15.93 (39.99)                                        
  7 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:18.73    1:17.12 ASCS   
                  36.18     1:17.12 (40.94)                                        
  8 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:18.21    1:17.29 ASCS   
                  36.17     1:17.29 (41.12)                                        
  9 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       1:17.36    1:18.09 ASCS   
                  36.53     1:18.09 (41.56)                                        
 10 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:19.44    1:19.83 ASCS   
                  37.38     1:19.83 (42.45)                                        
B - Final
 11 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               1:20.96    1:16.04 ASCS   
                  36.27     1:16.04 (39.77)                                        
 12 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              1:21.52    1:17.56 ASCS   
                  37.40     1:17.56 (40.16)                                        
 13 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:19.98    1:20.37 ASCS   
                  39.00     1:20.37 (41.37)                                        
 14 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR              1:21.90    1:20.88 ASCS   
                  37.80     1:20.88 (43.08)                                        
 15 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       1:21.82    1:21.03 ASCS   
                  38.36     1:21.03 (42.67)                                        
 16 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              1:22.53    1:21.61 ASCS   
                  38.04     1:21.61 (43.57)                                        
 17 Marlow, Remi B            12 Tmsuffolk-MR         1:24.69    1:22.26 ASCS   
                  38.78     1:22.26 (43.48)                                        
 18 Rosa, Tracey L            12 IA-MR                1:22.34    1:22.77 ASCS   
                  39.31     1:22.77 (43.46)                                        
 19 Dematteo, Rosie A         12 CSC-MR               1:25.52    1:23.06 ASCS   
                  39.24     1:23.06 (43.82)                                        
 20 Yao, Li Yan               12 TVSC-MR              1:21.91    1:23.36 ASCS   
                  39.47     1:23.36 (43.89)                                        
Preliminaries
 21 Heinsohn, Alyssa N        12 LIND-MR              1:25.82                   
 22 Swartwout, Christine      12 Tmsuffolk-MR         1:25.85                   
 23 NG, Selina K              11 Tmsuffolk-MR         1:26.45                   
 24 Koch, Carolyn A           12 LIND-MR              1:26.92                   
 25 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:29.67                   
 26 Harmon, Corin L           12 HAA-MR               1:34.44                   
 27 Aleman, Gabriela E        11 Farmingdale-MR       1:41.10                   
 
Event 36  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:31.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR  1:10.70    1:07.32 ASCS   
                  32.44     1:07.32 (34.88)                                        
  2 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR         1:11.57    1:10.76 ASCS   
                  33.80     1:10.76 (36.96)                                        
  3 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:13.56    1:11.51 ASCS   
                  35.07     1:11.51 (36.44)                                        
  4 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR         1:15.28    1:12.47 ASCS   
                  34.63     1:12.47 (37.84)                                        
  5 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR         1:14.13    1:13.49 ASCS   
                  34.75     1:13.49 (38.74)                                        
  6 Goetz, Mathew J           12 Tmsuffolk-MR         1:18.36    1:18.05 ASCS   
                  36.85     1:18.05 (41.20)                                        
  7 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:20.61    1:18.77 ASCS   
                  36.73     1:18.77 (42.04)                                        
  8 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:19.04    1:19.40 ASCS   
                  37.40     1:19.40 (42.00)                                        
  9 Chipev, Liuben C          12 North Shore-MR       1:20.15    1:19.62 ASCS   
                  38.05     1:19.62 (41.57)                                        
 -- Yavid, Mike A             12 North Shore-MR       1:20.75         DQ        
                  38.94          DQ (41.91)                                        
B - Final
 11 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:21.41    1:17.97 ASCS   
                  36.84     1:17.97 (41.13)                                        
 12 McIlvain, Patrick P       12 CSC-MR               1:20.82    1:18.65 ASCS   
                  36.54     1:18.65 (42.11)                                        
 13 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:21.75    1:19.96 ASCS   
                  37.45     1:19.96 (42.51)                                        
 14 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR  1:20.88    1:20.25 ASCS   
                  36.92     1:20.25 (43.33)                                        
 15 McAllister, Dylan G       12 IA-MR                1:24.69    1:22.84 ASCS   
                  38.29     1:22.84 (44.55)                                        
 16 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR              1:24.53    1:23.23 ASCS   
                  39.96     1:23.23 (43.27)                                        
 17 Podniesinski, Peter F     11 Tmsuffolk-MR         1:25.58    1:23.46 ASCS   
                  38.93     1:23.46 (44.53)                                        
 18 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                1:27.64    1:23.91 ASCS   
                  39.12     1:23.91 (44.79)                                        
 19 Pierce, Tyler J           12 IA-MR                1:24.44    1:24.22 ASCS   
                  39.23     1:24.22 (44.99)                                        
 20 Weaver, Chris R           12 IA-MR                1:25.74    1:25.17 ASCS   
                  39.47     1:25.17 (45.70)                                        
Preliminaries
 21 Cremer, Andrew B          12 IA-MR                1:27.74                   
 22 McShane, Aidan            12 WISC-MR              1:29.01                   
 23 Broderick, Joseph S       11 WISC-MR              1:29.24                   
 24 Romero, Luis M            12 North Shore-MR       1:29.42                   
 25 Hesse, Niklas A           11 TVSC-MR              1:30.00                   
 26 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR  1:30.09                   
 27 Zitelny, Edan             11 Tmsuffolk-MR         1:30.45                   
 28 mattson, James            12 WISC-MR              1:30.57                   
 29 Parisi, Joey N            11 Tmsuffolk-MR         1:31.07                   
 30 Carracciolo, Vincent N    12 Farmingdale-MR       1:31.51                   
 31 Wolfe, Alexander J        12 North Shore-MR       1:31.53                   
 32 Donaghy, Daniel P         12 Sachem-MR            1:32.20                   
 33 Amalia, Christian M       12 LIND-MR              1:32.76                   
 34 Gassert, Steven           11 Express Swimming-MR  1:35.61                   
 35 Gecewicz, Matthew F       12 LIND-MR              1:38.26                   
 
Event 37  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:25.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Brennan, Alyssa M         13 TVSC-MR              1:10.00    1:09.55 ASCS   
                  32.44     1:09.55 (37.11)                                        
  2 Weaver, Joan M            14 IA-MR                1:12.17    1:11.72 ASCS   
                  34.18     1:11.72 (37.54)                                        
  3 Anderer, Britney          14 HAA-MR               1:10.20    1:11.73 ASCS   
                  33.53     1:11.73 (38.20)                                        
  4 Glenday, Heather M        14 IA-MR                1:13.49    1:11.93 ASCS   
                  34.28     1:11.93 (37.65)                                        
  5 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR               1:13.61    1:12.34 ASCS   
                  33.60     1:12.34 (38.74)                                        
  6 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR         1:13.37    1:12.39 ASCS   
                  34.52     1:12.39 (37.87)                                        
  7 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR         1:14.72    1:13.19 ASCS   
                  34.58     1:13.19 (38.61)                                        
  8 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR  1:13.13    1:13.80 ASCS   
                  34.79     1:13.80 (39.01)                                        
  9 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       1:15.47    1:15.94 ASCS   
                  35.78     1:15.94 (40.16)                                        
 10 Larson, Kim P             14 IA-MR                1:15.25    1:17.22 ASCS   
                  35.93     1:17.22 (41.29)                                        
B - Final
 11 Purdy, Kristen L          13 TVSC-MR              1:16.41    1:14.39 ASCS   
                  36.57     1:14.39 (37.82)                                        
 12 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR              1:16.47    1:15.33 ASCS   
                  36.32     1:15.33 (39.01)                                        
 13 Lampe, Shannon E          13 TVSC-MR              1:18.33    1:15.71 ASCS   
                  35.99     1:15.71 (39.72)                                        
 14 Kelly, Ariana R           14 North Shore-MR       1:16.52    1:16.01 ASCS   
                  36.05     1:16.01 (39.96)                                        
 15 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         1:15.75    1:16.12 ASCS   
                  36.60     1:16.12 (39.52)                                        
 16 Conard, Kate E            14 TVSC-MR              1:17.97    1:16.39 ASCS   
                  36.57     1:16.39 (39.82)                                        
 17 George, Amanda B          14 IA-MR                1:18.64    1:17.59 ASCS   
                  37.85     1:17.59 (39.74)                                        
 18 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  1:18.47    1:17.60 ASCS   
                  36.89     1:17.60 (40.71)                                        
 19 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:18.68    1:18.10 ASCS   
                  37.27     1:18.10 (40.83)                                        
 20 Bruder, Kristi L          14 IA-MR                1:18.43    1:18.64 ASCS   
                  35.98     1:18.64 (42.66)                                        
Preliminaries
 21 Luqman, Kyle M            14 IA-MR                1:18.72                   
 22 Muller, Kristin N         13 TVSC-MR              1:19.13                   
 23 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:19.44                   
 24 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  1:19.46                   
 25 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         1:20.19                   
 26 Vertullo, Christine A     13 IA-MR                1:20.36                   
 27 Brennan, Cassidy C        13 TVSC-MR              1:20.61                   
 28 Huchthausen, Elizabeth A  14 TVSC-MR              1:20.81                   
 29 Goldstein, Amanda P       14 Tmsuffolk-MR         1:20.87                   
 30 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR              1:21.02                   
 31 Einsidler, Lisa           13 Tmsuffolk-MR         1:21.40                   
 32 Veccia, Jackie M          14 North Shore-MR       1:21.60                   
 33 Tromp, Jacqueline M       13 CSC-MR               1:21.68                   
 34 Boccio, Niki J            13 TVSC-MR              1:22.13                   
 35 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR              1:22.27                   
 36 Mo, Jimin F               14 North Shore-MR       1:22.36                   
 37 Bassi, Julia E            13 TVSC-MR              1:22.48                   
 38 Coombs, Laurissa R        13 TVSC-MR              1:22.69                   
 39 Chun, Joyce               13 Tmsuffolk-MR         1:23.06                   
 40 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              1:23.18                   
 41 Dunmire, Arianna C        14 TVSC-MR              1:23.28                   
 42 Marlow, Danielle A        14 Tmsuffolk-MR         1:23.53                   
 43 Fusco, Kristina           14 Tmsuffolk-MR         1:23.94                   
 44 Barkey, Meghann A         13 LIND-MR              1:23.96                   
 45 Kerr, Kathleen P          14 CSC-MR               1:24.60                   
 46 Vanwinkle, Tara J         14 North Shore-MR       1:25.05                   
 47 Klett, Torrey K           14 North Shore-MR       1:25.16                   
 48 Starke, Ashleigh R        14 Sachem-MR            1:25.20                   
 49 Meng, Margaret            13 Express Swimming-MR  1:25.31                   
 50 Smith, Jaclyn M           14 North Shore-MR       1:25.83                   
 51 Rudolph, Holly E          14 Express Swimming-MR  1:26.25                   
 52 Boccio, Marissa C         13 Farmingdale-MR       1:26.56                   
 53 Garambone, Nina C         14 TVSC-MR              1:26.95                   
 54 Jannuzzi, Olivia A        13 Tmsuffolk-MR         1:26.96                   
 55 Robinson, Erica D         13 TVSC-MR              1:27.64                   
 56 Alotta, Angela R          14 Sachem-MR            1:30.30                   
 57 Flaherty, Caitlin M       14 Farmingdale-MR       1:42.35                   
 
Event 38  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:22.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Krause, Billy K           14 Tmsuffolk-MR         1:07.88    1:05.96 ASCS   
                  31.86     1:05.96 (34.10)                                        
  2 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR         1:09.18    1:07.76 ASCS   
                  31.85     1:07.76 (35.91)                                        
  3 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR         1:11.43    1:08.39 ASCS   
                  32.12     1:08.39 (36.27)                                        
  4 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR  1:13.89    1:11.78 ASCS   
                  34.77     1:11.78 (37.01)                                        
  5 Coleman, Zachary T        14 IA-MR                1:13.17    1:11.85 ASCS   
                  34.23     1:11.85 (37.62)                                        
  6 Golan, Jacob J            14 Tmsuffolk-MR         1:13.83    1:12.63 ASCS   
                  34.91     1:12.63 (37.72)                                        
  7 Ellis, Steven C           14 HAA-MR               1:13.81    1:13.27 ASCS   
                  34.70     1:13.27 (38.57)                                        
  8 Maldonado, Eric R         13 North Shore-MR       1:12.99    1:13.31 ASCS   
                  33.35     1:13.31 (39.96)                                        
  9 Gustafson, Peter G        14 North Shore-MR       1:14.40    1:13.97 ASCS   
                  35.80     1:13.97 (38.17)                                        
 10 Jiran, Monte              13 Tmsuffolk-MR         1:14.76    1:14.36 ASCS   
                  35.20     1:14.36 (39.16)                                        
B - Final
 11 Saintlaurent, Jeremy      14 HAA-MR               1:14.81    1:12.47 ASCS   
                  34.43     1:12.47 (38.04)                                        
 12 Pilo, Matthew C           14 Express Swimming-MR  1:17.10    1:13.90 ASCS   
                  35.37     1:13.90 (38.53)                                        
 13 WU, Alex                  14 Express Swimming-MR  1:16.62    1:14.34 ASCS   
                  35.57     1:14.34 (38.77)                                        
 14 Forgione, Michael J       13 Tmsuffolk-MR         1:18.25    1:15.23 ASCS   
                  34.88     1:15.23 (40.35)                                        
 15 DeBenedicts, Keith R      13 Sachem-MR            1:16.59    1:15.39 ASCS   
                  35.75     1:15.39 (39.64)                                        
 16 Jimenez, Marcin           14 WISC-MR              1:16.48    1:16.51 ASCS   
                  35.28     1:16.51 (41.23)                                        
 17 Brandt, Joe W             14 Farmingdale-MR       1:18.58    1:16.87 ASCS   
                  37.40     1:16.87 (39.47)                                        
 18 Laine, Scott W            14 Farmingdale-MR       1:17.47    1:17.03 ASCS   
                  35.56     1:17.03 (41.47)                                        
 19 Robertson, Sean           14 TVSC-MR              1:17.96    1:17.13 ASCS   
                  37.64     1:17.13 (39.49)                                        
 -- Rostrup, Geoffrey D       14 CSC-MR               1:20.06         DQ        
                  36.20          DQ (41.18)                                        
Preliminaries
 21 Wiegand, Dakota E         14 IA-MR                1:20.26                   
 22 Trinder, Peter D          13 Express Swimming-MR  1:20.85                   
 23 Drago, Adam N             13 IA-MR                1:21.00                   
 24 McCarthy, Danny           14 HAA-MR               1:21.60                   
 25 Bormann, Christian L      14 Tmsuffolk-MR         1:21.64                   
 26 Kontos, Nicholas G        13 Tmsuffolk-MR         1:22.88                   
 27 Krawczyk, James           13 WISC-MR              1:22.93                   
 28 Vindell, Tony J           13 LIND-MR              1:38.88                   
 
Event 39  Girls 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:25.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Larkin, Kate C            15 Tmsuffolk-MR         1:08.30    1:07.66 ASCS   
                  31.85     1:07.66 (35.81)                                        
  2 Sprow, Alana M            16 TVSC-MR              1:12.12    1:08.97 ASCS   
                  32.04     1:08.97 (36.93)                                        
  3 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR         1:10.26    1:09.53 ASCS   
                  33.06     1:09.53 (36.47)                                        
  4 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR  1:10.75    1:09.57 ASCS   
                  32.74     1:09.57 (36.83)                                        
  5 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR       1:10.51    1:10.26 ASCS   
                  32.80     1:10.26 (37.46)                                        
  6 Purdy, Dana R             15 TVSC-MR              1:11.43    1:10.83 ASCS   
                  33.41     1:10.83 (37.42)                                        
  7 Bucaria, Kristen          16 HAA-MR               1:11.56    1:10.95 ASCS   
                  34.05     1:10.95 (36.90)                                        
  8 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR              1:10.91    1:11.09 ASCS   
                  33.61     1:11.09 (37.48)                                        
  9 Smith, Devin E            17 CSC-MR               1:11.70    1:11.36 ASCS   
                  33.61     1:11.36 (37.75)                                        
 10 Kochman, Julie N          16 Tmsuffolk-MR         1:12.28    1:11.81 ASCS   
                  33.72     1:11.81 (38.09)                                        
B - Final
 11 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR         1:12.63    1:09.72 ASCS   
                  32.94     1:09.72 (36.78)                                        
 12 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR  1:12.56    1:10.41 ASCS   
                  33.66     1:10.41 (36.75)                                        
 13 Holleran, Michelle K      18 Express Swimming-MR  1:12.71    1:10.78 ASCS   
                  33.78     1:10.78 (37.00)                                        
 14 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR  1:13.71    1:12.77 ASCS   
                  34.57     1:12.77 (38.20)                                        
 15 Haight, Jacqueline A      16 Sachem-MR            1:13.89    1:13.03 ASCS   
                  33.90     1:13.03 (39.13)                                        
 16 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR               1:14.02    1:13.21 ASCS   
                  34.78     1:13.21 (38.43)                                        
 17 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              1:14.25    1:13.45 ASCS   
                  34.98     1:13.45 (38.47)                                        
 18 Magliola, Kristen M       15 TVSC-MR              1:13.85    1:13.78 ASCS   
                  34.75     1:13.78 (39.03)                                        
 19 Cunningham, Amanda R      17 Express Swimming-MR  1:12.66    1:14.10 ASCS   
                  34.55     1:14.10 (39.55)                                        
 20 Kelly, Rebecca C          17 IA-MR                1:13.27    1:14.42 ASCS   
                  34.62     1:14.42 (39.80)                                        
Preliminaries
 21 Papish, Molly F           15 TVSC-MR              1:14.36                   
 22 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         1:14.58                   
 23 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR  1:15.07                   
 24 Mortazavi, Shirin R       15 Sachem-MR            1:15.22                   
 25 Donlevy, Megan J          17 North Shore-MR       1:15.35                   
 26 Wilson, Brittany E        16 Sachem-MR            1:15.39                   
 27 Kelly, Taylor E           18 TVSC-MR              1:15.57                   
 28 Biagioli, Caitlyn         16 Tmsuffolk-MR         1:16.57                   
 29 Ryan, Meg E               17 Tmsuffolk-MR         1:16.73                   
 30 Smith, Ashley E           17 North Shore-MR       1:16.77                   
 31 Molano, Jayne A           16 North Shore-MR       1:17.12                   
 32 Silver, Elizabeth L       17 Tmsuffolk-MR         1:17.74                   
 33 Sullivan, Ellen F         18 Express Swimming-MR  1:17.79                   
 34 Chan, Jessica             16 Express Swimming-MR  1:18.08                   
 35 Burns, Jayme R            17 Tmsuffolk-MR         1:18.16                   
 36 McNeely, Megan A          17 Express Swimming-MR  1:18.23                   
 37 Monaco, Kellie J          18 IA-MR                1:18.28                   
 38 Bueti, Sara M             17 North Shore-MR       1:18.40                   
 39 Gordon, Megan T           18 Tmsuffolk-MR         1:18.46                   
 40 LI, Qing                  16 TVSC-MR              1:18.84                   
 41 Yanoti, Eileen M          17 IA-MR                1:18.87                   
 42 Kane, Kandra L            17 TVSC-MR              1:18.97                   
 43 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              1:19.01                   
 44 Lown, Katina              15 CSC-MR               1:19.16                   
 45 Ahn, Suejin S             16 North Shore-MR       1:19.17                   
 46 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  1:19.59                   
 47 Ahmed, Lila               16 Sachem-MR            1:19.62                   
 48 Citron, Ashley E          15 TVSC-MR              1:19.76                   
 49 Sigaty, Samantha M        15 North Shore-MR       1:20.58                   
 50 Sciacca, Krysten M        18 Tmsuffolk-MR         1:20.85                   
 51 English, Meredith         15 WISC-MR              1:21.50                   
 52 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  1:21.90                   
 53 Degore, Laura             16 WISC-MR              1:22.25                   
 54 Milano, Lisa              16 WISC-MR              1:22.54                   
 55 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  1:22.59                   
 56 Ritter, Jamie D           15 Tmsuffolk-MR         1:23.07                   
 57 Kiernan, Amanda C         15 IA-MR                1:23.09                   
 58 Perrone, Victoria A       15 North Shore-MR       1:23.14                   
 59 Davis, Lauren             15 HAA-MR               1:23.55                   
 60 Moore, Erin A             15 CSC-MR               1:23.74                   
 61 Matthes, Olivia           15 WISC-MR              1:23.99                   
 62 Chan, Margaret H          15 Sachem-MR            1:24.77                   
 63 Woskoff, Rebecca E        15 TVSC-MR              1:26.37                   
 64 Ouzounian, Christine A    15 TVSC-MR              1:27.33                   
 65 Barkey, Shannon M         16 LIND-MR              1:39.88                   
 
Event 40  Boys 15-18 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:15.59  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Donlevy, Gerard J         17 North Shore-MR       1:02.73    1:00.34 ASCS   
                  28.43     1:00.34 (31.91)                                        
  2 Didonato, Michael A       18 Tmsuffolk-MR         1:02.98    1:01.34 ASCS   
                  29.31     1:01.34 (32.03)                                        
  3 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR         1:04.91    1:02.58 ASCS   
                  29.55     1:02.58 (33.03)                                        
  4 Luchsinger, Ryan J        16 TVSC-MR              1:03.63    1:02.65 ASCS   
                  29.40     1:02.65 (33.25)                                        
  5 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR               1:05.31    1:04.08 ASCS   
                  30.26     1:04.08 (33.82)                                        
  6 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                1:04.57    1:04.58 ASCS   
                  30.48     1:04.58 (34.10)                                        
  7 Goldstein, Alex A         17 Tmsuffolk-MR         1:05.70    1:04.88 ASCS   
                  31.04     1:04.88 (33.84)                                        
  8 Podniesinski, Jonathan J  15 Tmsuffolk-MR         1:04.71    1:05.21 ASCS   
                  30.87     1:05.21 (34.34)                                        
  9 Lam, Garrett J            17 Tmsuffolk-MR         1:05.92    1:05.26 ASCS   
                  30.56     1:05.26 (34.70)                                        
 10 Modrov, Drew A            16 HAA-MR               1:06.23    1:06.19 ASCS   
                  31.20     1:06.19 (34.99)                                        
B - Final
 11 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR         1:08.07    1:05.81 ASCS   
                  30.89     1:05.81 (34.92)                                        
 12 Sagginario, Joe T         17 CSC-MR               1:06.77    1:06.10 ASCS   
                  32.11     1:06.10 (33.99)                                        
 13 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR              1:07.78    1:06.30 ASCS   
                  31.97     1:06.30 (34.33)                                        
 14 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR               1:06.93    1:06.76 ASCS   
                  31.47     1:06.76 (35.29)                                        
 15 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR       1:07.94    1:06.86 ASCS   
                  31.37     1:06.86 (35.49)                                        
 16 Aguilo, Richard W         16 Express Swimming-MR  1:06.68    1:07.06 ASCS   
                  31.04     1:07.06 (36.02)                                        
 17 Boccio, Dominick H        16 Farmingdale-MR       1:06.96    1:07.34 ASCS   
                  31.71     1:07.34 (35.63)                                        
 18 Link, Stephen E           17 Sachem-MR            1:08.05    1:07.45 ASCS   
                  31.49     1:07.45 (35.96)                                        
 19 Brennan, Austin F         15 TVSC-MR              1:08.33    1:08.40 ASCS   
                  32.30     1:08.40 (36.10)                                        
 20 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR         1:08.38    1:08.92 ASCS   
                  32.57     1:08.92 (36.35)                                        
Preliminaries
 21 Rostrup, Ian T            16 LIND-MR              1:08.90                   
 22 Algazy, Noam              16 Tmsuffolk-MR         1:08.91                   
 23 Salzberg, Matthew I       17 North Shore-MR       1:08.96                   
 24 Dowling, Mark G           15 TVSC-MR              1:09.14                   
 25 LeClaire, Eric            16 HAA-MR               1:09.28                   
 26 Musso, Andrew V           17 CSC-MR               1:09.40                   
 27 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR            1:09.61                   
 28 Keller, Josh A            17 IA-MR                1:09.78                   
 29 Yin, Perry T              17 North Shore-MR       1:10.32                   
 30 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR  1:11.32                   
 31 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR  1:11.82                   
 32 DaSilva, Jonathan R       15 TVSC-MR              1:12.39                   
 33 Angelo, Nicholas L        16 Tmsuffolk-MR         1:12.48                   
 34 Bennett, Aaron D          17 North Shore-MR       1:12.77                   
 35 Zhang, Ross J             16 TVSC-MR              1:12.88                   
 36 Laghezza, Matt R          15 CSC-MR               1:12.96                   
 37 Yu, Wayne L               15 TVSC-MR              1:13.08                   
 38 Reade, Joe D              15 Farmingdale-MR       1:14.45                   
 39 Thorp, Matthew W          16 Sachem-MR            1:14.78                   
 40 Clark, Matthew A          15 TVSC-MR              1:15.03                   
 41 Steinhauer, Holden A      17 North Shore-MR       1:15.13                   
 42 Capobianco, Jeffrey M     15 TVSC-MR              1:15.48                   
 43 Donaghy, Collin J         15 Sachem-MR            1:16.49                   
 44 Clifford, Joseph V        15 HAA-MR               1:17.89                   
 45 Toscano, Thomas J         16 HAA-MR               1:18.33                   
 
Event 41  Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          35.09  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Hetzer, Nicole M          10 CSC-MR                 29.05      28.25 ASCS   
  2 Riggio, Gina M            10 Farmingdale-MR         29.76      29.97 ASCS   
  3 Reyes, Claudia            10 CSC-MR                 30.61      30.43 ASCS   
  4 Teller, Jacqulyn S        10 Tmsuffolk-MR           30.28      30.52 ASCS   
  5 Lampe, Colleen M          10 TVSC-MR                31.25      30.79 ASCS   
  6 Ramsey, Danielle           9 Express Swimming-MR    31.66      30.91 ASCS   
  7 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                30.99      31.12 ASCS   
  8 Weiner, Jade R             9 Tmsuffolk-MR           31.51      31.48 ASCS   
  9 Woodhead, Sandi C         10 TVSC-MR                31.63      31.55 ASCS   
 10 Marmo, Marisa A           10 CSC-MR                 31.68      32.16 ASCS   
B - Final
 11 Pappalardo, Jacqueline L  10 Tmsuffolk-MR           31.80      31.03 ASCS   
 12 Lucas, Marie E            10 Express Swimming-MR    31.98      31.36 ASCS   
 13 Whalen, Bridget           10 WISC-MR                31.93      31.39 ASCS   
 14 Lydon, Breann N           10 Tmsuffolk-MR           32.40      31.57 ASCS   
 15 Bertini, Rachael N        10 TVSC-MR                32.33      31.64 ASCS   
 16 Weiner, Sierra T           9 Tmsuffolk-MR           32.16      31.77 ASCS   
 17 Catano, Tiffany            9 IA-MR                  32.24      31.84 ASCS   
 18 Hutzler, Alexandra P       9 TVSC-MR                32.23      31.92 ASCS   
 19 Rohan, Alexa B            10 North Shore-MR         32.23      32.01 ASCS   
 20 Aiello, Sarah             10 CSC-MR                 32.15      32.17 ASCS   
Preliminaries
 21 Danin, Kylie L             9 WISC-MR                32.64                   
 22 Ras, Jackie T              9 Express Swimming-MR    32.65                   
 23 Fitzgerald, Kaitlyn       10 HAA-MR                 32.94                   
 24 Black, Nicole M           10 North Shore-MR         33.04                   
 25 Koch, Julianne A           9 LIND-MR                33.06                   
 26 Scheck, Meaghan E         10 IA-MR                  33.11                   
 27 Whelan, Erin T            10 North Shore-MR         33.46                   
 28 Stansbury, Kate            9 TVSC-MR                33.91                   
 29 Caulfield, Jessica R      10 CSC-MR                 34.13                   
 30 Attner, Lauren T          10 Tmsuffolk-MR           34.21                   
 31 Marsiello, Lauren T       10 Tmsuffolk-MR           34.22                   
 32 Connor, Deirdre A          9 HAA-MR                 34.35                   
 33 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                34.36                   
 34 Proffit, Alexa M          10 TVSC-MR                34.59                   
 35 Carey, Alanna N           10 TVSC-MR                34.69                   
 36 Glenday, Kerry J          10 IA-MR                  34.84                   
 37 Kiendle, Jennifer A        9 CSC-MR                 34.94                   
 38 Cuiffo, Andie M           10 WISC-MR                34.98                   
 39 Dooley, Cassandra R       10 North Shore-MR         35.32                   
 40 Stanton, Grace S          10 CSC-MR                 35.39                   
 41 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR                35.56                   
 42 Green, Katherine M         9 CSC-MR                 35.57                   
 43 Bischoff, Melissa R        9 Tmsuffolk-MR           35.64                   
 44 Dana, Gillian F           10 North Shore-MR         35.74                   
 45 Cristoforo, Marie E       10 Express Swimming-MR    35.76                   
 46 Rogers, Catherine M       10 North Shore-MR         35.99                   
 47 Reynolds, Maggie H         9 Tmsuffolk-MR           36.01                   
 48 McAuliffe, Phoebe B       10 TVSC-MR                36.17                   
 49 Acompora, Ashley D        10 LIND-MR                36.47                   
 50 Ostrander, Emily E        10 TVSC-MR                36.88                   
 51 Reumann, Elise K           9 North Shore-MR         37.22                   
 52 Johnston, Marissa L        9 HAA-MR                 37.23                   
 53 Perrone, Amanda J         10 North Shore-MR         37.52                   
 54 Flaherty, Daniella J      10 Farmingdale-MR         37.67                   
 55 Miller, Corley A          10 Sachem-MR              38.54                   
 
Event 42  Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          36.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Simkins, Robert T         10 Tmsuffolk-MR           28.57      28.84 ASCS   
  2 Plaschka, Justin           9 HAA-MR                 30.96      30.00 ASCS   
  3 Mu, Nicholas               9 Express Swimming-MR    31.25      30.94 ASCS   
  4 Santoro, Joseph            9 TVSC-MR                31.49      31.10 ASCS   
  5 Warren, Colin J           10 Express Swimming-MR    32.69      31.33 ASCS   
  6 DiMaria, Michael J        10 Tmsuffolk-MR           31.87      31.58 ASCS   
  7 Charles, Brandon K        10 Tmsuffolk-MR           31.47      31.62 ASCS   
  8 Russell, Douglas L         9 LIND-MR                31.42      31.70 ASCS   
  9 Patton, Daniel J          10 Express Swimming-MR    32.38      32.06 ASCS   
 10 Rosa, Jack M               9 IA-MR                  32.23      32.08 ASCS   
B - Final
 11 Damm, Eric R              10 HAA-MR                 33.16      32.26 ASCS   
 12 Darcy, Matthew J          10 Sachem-MR              32.84      32.61 ASCS   
 13 McHugh, Chase T           10 TVSC-MR                33.20      33.16 ASCS   
 14 Lawrence, Kain            10 CSC-MR                 33.76      33.58 ASCS   
 15 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR                34.86      33.61 ASCS   
 16 Caponegro, Frank          10 Express Swimming-MR    33.59      33.84 ASCS   
 17 Penteck, Christopher M    10 Sachem-MR              34.88      34.56 ASCS   
 18 Devito, Matthew L          8 HAA-MR                 34.90      34.72 ASCS   
 19 Pawelko, John M           10 Tmsuffolk-MR           34.83      34.89 ASCS   
 20 McDougall, Robert J        8 CSC-MR                 35.10      35.59 ASCS   
Preliminaries
 21 Taddeo, Matthew C         10 North Shore-MR         35.18                   
 22 Sourial, Anthony           9 Express Swimming-MR    35.35                   
 23 Lozano, Joseph            10 Express Swimming-MR    35.47                   
 24 Lavin, Michael G          10 LIND-MR                35.52                   
 25 Thurber, James            10 CSC-MR                 35.57                   
 26 Schwab, Griffin B          9 North Shore-MR         35.91                   
 27 Kahn, Adam A              10 Tmsuffolk-MR           35.93                   
 28 Zoll, Christopher J        8 Express Swimming-MR    36.08                   
 29 Slutzky, Zachary M         9 North Shore-MR         36.15                   
 30 Maldonado, Steven B       10 North Shore-MR         36.49                   
 31 Christianson, Keith G      9 HAA-MR                 36.54                   
 32 Buonaiuto, Jake            9 TVSC-MR                36.65                   
 33 Mahabadi, Armin B          9 Tmsuffolk-MR           37.05                   
 34 Pozmanter, Matthew S       9 TVSC-MR                37.11                   
 35 Llewellyn, Richie         10 CSC-MR                 37.22                   
 36 Cowden, Luke S             8 HAA-MR                 37.39                   
 37 Wang, Eric E               9 TVSC-MR                37.93                   
 38 Levandoski, Jarret O      10 IA-MR                  38.26                   
 39 Veccia, James V           10 North Shore-MR         38.72                   
 40 Delmore, Eric J            9 Farmingdale-MR         42.93                   
 
Event 43  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:08.09  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Simonetti, Christina F    12 TVSC-MR                58.06      55.72 ASCS   
                  26.97       55.72 (28.75)                                        
  2 McGowan, Casey            12 WISC-MR                58.74      58.40 ASCS   
                  28.06       58.40 (30.34)                                        
  3 DaSilva, Taylor A         12 TVSC-MR              1:00.18      58.86 ASCS   
                  28.81       58.86 (30.05)                                        
  4 Chan, Olivia              11 Express Swimming-MR    59.66      59.38 ASCS   
                  28.16       59.38 (31.22)                                        
  5 Wade, Zoey                12 Tmsuffolk-MR         1:00.92      59.40 ASCS   
                  28.60       59.40 (30.80)                                        
  6 Russell, Clara J          12 Tmsuffolk-MR         1:02.03    1:00.61 ASCS   
                  28.98     1:00.61 (31.63)                                        
  7 Mu, Isabella              12 Express Swimming-MR  1:00.60    1:00.72 ASCS   
                  29.41     1:00.72 (31.31)                                        
  8 Buonaiuto, Kelsey R       11 TVSC-MR              1:01.78    1:01.16 ASCS   
                  29.76     1:01.16 (31.40)                                        
  9 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR  1:01.97    1:01.93 ASCS   
                  29.79     1:01.93 (32.14)                                        
  9 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       1:01.92    1:01.93 ASCS   
                  29.48     1:01.93 (32.45)                                        
B - Final
 11 Norman, Samantha M        12 Tmsuffolk-MR         1:02.09    1:01.07 ASCS   
                  29.43     1:01.07 (31.64)                                        
 12 Warren, Frances V         12 Express Swimming-MR  1:02.25    1:01.81 ASCS   
                  30.32     1:01.81 (31.49)                                        
 13 Bormann, Kristen E        12 Tmsuffolk-MR         1:02.05    1:01.95 ASCS   
                  29.52     1:01.95 (32.43)                                        
 14 Santoro, Theresa          12 TVSC-MR              1:02.08    1:02.20 ASCS   
                  29.42     1:02.20 (32.78)                                        
 15 Koch, Carolyn A           12 LIND-MR              1:02.94    1:02.72 ASCS   
                  29.92     1:02.72 (32.80)                                        
 16 McGrath, Kelly            12 Express Swimming-MR  1:02.68    1:02.85 ASCS   
                  30.33     1:02.85 (32.52)                                        
 17 Fabrizio, Jessica M       11 North Shore-MR       1:02.44    1:03.10 ASCS   
                  30.37     1:03.10 (32.73)                                        
 18 Dematteo, Rosie A         12 CSC-MR               1:02.75    1:03.40 ASCS   
                  29.97     1:03.40 (33.43)                                        
 19 Buckley, Taylor A         11 Sachem-MR            1:03.46    1:03.57 ASCS   
                  30.29     1:03.57 (33.28)                                        
 20 Gaffey, Mikaila M         11 CSC-MR               1:02.28    1:04.59 ASCS   
                  30.33     1:04.59 (34.26)                                        
Preliminaries
 21 Dundas, Lindsey           12 CSC-MR               1:03.49                   
 22 Shutowich, Nicole         12 TVSC-MR              1:03.62                   
 23 Francis, Casey L          11 Express Swimming-MR  1:03.66                   
 23 Ingram, Alaina M          11 IA-MR                1:03.66                   
 23 Acompora, Alyssa          12 LIND-MR              1:03.66                   
 26 Dieterich, Sara A         11 CSC-MR               1:03.95                   
 27 Baraban, Allyson B        12 Tmsuffolk-MR         1:04.04                   
 28 Donnelly, Alexandra H     11 North Shore-MR       1:04.22                   
 29 Coccaro, Claudia C        11 TVSC-MR              1:04.30                   
 30 Zeffiro, Valerie A        11 Sachem-MR            1:04.36                   
 31 English, Julia M          12 WISC-MR              1:04.68                   
 32 Reade, Nora M             12 Farmingdale-MR       1:04.74                   
 33 Sandor, Hanna W           12 IA-MR                1:04.85                   
 34 Ouzounian, Jaclyn M       11 TVSC-MR              1:04.86                   
 35 Pierce, Sara N            12 IA-MR                1:05.10                   
 36 Drury, Nicole M           12 Tmsuffolk-MR         1:05.13                   
 37 Raynor, Nicole N          12 Tmsuffolk-MR         1:05.15                   
 38 Ansman, Mary J            11 North Shore-MR       1:05.32                   
 39 Toth, Kayleigh T          11 Tmsuffolk-MR         1:06.01                   
 40 Ialenti, Pamela S         12 Express Swimming-MR  1:06.08                   
 41 Lulley, Shannon           11 HAA-MR               1:06.16                   
 42 Aiello, Gabrielle D       12 TVSC-MR              1:06.32                   
 43 DuPre, Pamela J           11 IA-MR                1:06.50                   
 44 Cannon, Gabriella         11 Tmsuffolk-MR         1:06.78                   
 45 Culhane, Nora M           12 CSC-MR               1:06.87                   
 46 NG, Selina K              11 Tmsuffolk-MR         1:06.90                   
 47 Chen, Lillian             11 Express Swimming-MR  1:07.14                   
 48 McHale, Shannon           11 HAA-MR               1:07.19                   
 49 Kuzniewski, Kayla J       11 Express Swimming-MR  1:07.33                   
 50 Rosa, Tracey L            12 IA-MR                1:07.50                   
 51 Corso, Kimberly M         12 Express Swimming-MR  1:07.54                   
 52 Manning, Colleen P        12 LIND-MR              1:07.58                   
 53 Isaksen, Lyndsay A        12 TVSC-MR              1:08.08                   
 54 Molano, Phoebe G          11 North Shore-MR       1:08.40                   
 55 Miller, Heather R         12 Sachem-MR            1:08.58                   
 56 Mazza, Kimberly J         11 CSC-MR               1:08.69                   
 57 Goode, Karina N           11 Sachem-MR            1:09.14                   
 58 Pirraglia, Nicoletta H    11 North Shore-MR       1:12.14                   
 59 Wirski, Natalie A         12 North Shore-MR       1:12.17                   
 60 Guarino, Catherine T      12 Express Swimming-MR  1:13.60                   
 61 Moreau, Jane N            12 North Shore-MR       1:14.49                   
 
Event 44  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:11.09  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Kowalsky, Austin J        11 Express Swimming-MR    58.20      55.88 ASCS   
                  27.01       55.88 (28.87)                                        
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  12 Express Swimming-MR    57.38      56.08 ASCS   
                  27.61       56.08 (28.47)                                        
  3 Deblasio, Matthew M       12 Tmsuffolk-MR           57.93      56.30 ASCS   
                  27.47       56.30 (28.83)                                        
  4 Galan, Bryan              12 Tmsuffolk-MR           57.06      56.64 ASCS   
                  27.31       56.64 (29.33)                                        
  5 Peng, DiDi                12 Tmsuffolk-MR           57.89      57.65 ASCS   
                  27.52       57.65 (30.13)                                        
  6 Fountain, Greg J          12 IA-MR                  59.02      58.72 ASCS   
                  27.94       58.72 (30.78)                                        
  7 Dutton, Matthew T         11 HAA-MR                 59.10      58.88 ASCS   
                  28.31       58.88 (30.57)                                        
  8 Herrmann, Charles         12 Tmsuffolk-MR           58.99      58.99 ASCS   
                  28.31       58.99 (30.68)                                        
  9 Goldstein, Jake P         12 Tmsuffolk-MR           59.65      59.71 ASCS   
                  28.61       59.71 (31.10)                                        
 10 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:00.94    1:00.54 ASCS   
                  28.97     1:00.54 (31.57)                                        
B - Final
 11 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         1:00.94      59.64 ASCS   
                  28.65       59.64 (30.99)                                        
 12 Woodhead, Bryan P         12 TVSC-MR              1:01.12    1:00.31 ASCS   
                  28.58     1:00.31 (31.73)                                        
 13 Graham, Danny             12 Express Swimming-MR  1:01.20    1:00.53 ASCS   
                  29.50     1:00.53 (31.03)                                        
 14 LeGuyader, Travis P       11 IA-MR                1:01.48    1:00.60 ASCS   
                  29.00     1:00.60 (31.60)                                        
 15 Bischoff, Kent A          12 Tmsuffolk-MR         1:01.30    1:01.11 ASCS   
                  29.69     1:01.11 (31.42)                                        
 16 McIlvain, Patrick P       12 CSC-MR               1:01.37    1:01.71 ASCS   
                  29.37     1:01.71 (32.34)                                        
 17 Dagayev, Daniil           12 IA-MR                1:03.09    1:02.54 ASCS   
                  30.48     1:02.54 (32.06)                                        
 18 Santoro, Philip M         11 TVSC-MR              1:03.42    1:02.61 ASCS   
                  29.95     1:02.61 (32.66)                                        
 19 McAllister, Dylan G       12 IA-MR                1:03.46    1:02.89 ASCS   
                  30.17     1:02.89 (32.72)                                        
 19 Adegbite, Adeola O        12 Express Swimming-MR  1:02.57    1:02.89 ASCS   
                  29.40     1:02.89 (33.49)                                        
Preliminaries
 21 Muller, Matthew A         12 TVSC-MR              1:03.81                   
 22 Malkin, Charles C         11 North Shore-MR       1:03.89                   
 23 Weaver, Chris R           12 IA-MR                1:04.11                   
 24 Penteck, Stephen          12 Sachem-MR            1:04.25                   
 25 Murphy, Robert M          11 CSC-MR               1:04.53                   
 26 Chipev, Liuben C          12 North Shore-MR       1:04.79                   
 27 Konarski, Kevin R         11 LIND-MR              1:05.06                   
 28 Yavid, Mike A             12 North Shore-MR       1:05.30                   
 29 Ling, Kevin               12 Express Swimming-MR  1:05.81                   
 30 Todd, Craig A             12 Express Swimming-MR  1:05.83                   
 31 Podniesinski, Peter F     11 Tmsuffolk-MR         1:06.44                   
 32 Clarke, Kristopher        11 Express Swimming-MR  1:06.95                   
 33 Mitchell, John F          12 Sachem-MR            1:07.27                   
 34 Coleman, Gregory M        11 IA-MR                1:07.70                   
 35 mattson, James            12 WISC-MR              1:07.82                   
 36 Purdy, Evan S             11 TVSC-MR              1:07.91                   
 37 Cremer, Andrew B          12 IA-MR                1:08.11                   
 38 Siegel, Jared             12 Tmsuffolk-MR         1:08.85                   
 39 Donaghy, Daniel P         12 Sachem-MR            1:09.59                   
 40 Harasym, James M          11 TVSC-MR              1:09.90                   
 41 Broderick, Joseph S       11 WISC-MR              1:10.52                   
 42 Gecewicz, Matthew F       12 LIND-MR              1:10.54                   
 43 Pierce, Tyler J           12 IA-MR                1:10.66                   
 44 McShane, Aidan            12 WISC-MR              1:10.92                   
 45 Wolfe, Alexander J        12 North Shore-MR       1:11.39                   
 46 Gassert, Steven           11 Express Swimming-MR  1:11.54                   
 47 Barrios, Nicholas J       11 CSC-MR               1:11.63                   
 48 Gleit, Dylan              12 Tmsuffolk-MR         1:11.86                   
 49 Manton, Bill M            12 Farmingdale-MR       1:14.75                   
 50 Carracciolo, Vincent N    12 Farmingdale-MR       1:14.82                   
 51 Newell, Michael J         11 North Shore-MR       1:17.85                   
 52 Skitmore, Christian A     11 North Shore-MR       1:17.87                   
 
Event 44S  Boys 11-12 100 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
        1:11.09  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Yeager, Christian P       12 Tmsuffolk-MR         1:00.24                   
  2 Hayes, Connor             12 Tmsuffolk-MR         1:00.67                   
 
Event 45  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:04.19  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Larson, Kim P             14 IA-MR                  53.15      53.02 ASCS   
                  25.92       53.02 (27.10)                                        
  2 Gaffey, Melanie A         14 CSC-MR                 55.23      54.40 ASCS   
                  26.08       54.40 (28.32)                                        
  3 Weaver, Joan M            14 IA-MR                  55.17      54.80 ASCS   
                  26.43       54.80 (28.37)                                        
  4 Biagioli, Alana           14 Tmsuffolk-MR           55.75      55.07 ASCS   
                  26.77       55.07 (28.30)                                        
  5 Birkmire, Jenna M         14 TVSC-MR                56.34      55.15 ASCS   
                  26.97       55.15 (28.18)                                        
  6 Carballeira, Kim A        14 TVSC-MR                56.29      55.70 ASCS   
                  26.97       55.70 (28.73)                                        
  7 D'Angelo, Torrey E        14 TVSC-MR                56.66      56.10 ASCS   
                  27.03       56.10 (29.07)                                        
  8 Glenday, Heather M        14 IA-MR                  56.93      56.62 ASCS   
                  27.07       56.62 (29.55)                                        
  9 Vairo, Corinne D          14 TVSC-MR                57.09      56.74 ASCS   
                  27.61       56.74 (29.13)                                        
 10 Doughty, Brigitte         13 HAA-MR                 56.74      58.72 ASCS   
                  27.71       58.72 (31.01)                                        
B - Final
 11 Anderer, Stephanie L      14 HAA-MR                 57.67      56.61 ASCS   
                  27.10       56.61 (29.51)                                        
 12 Blom, Danielle            14 HAA-MR                 57.43      56.82 ASCS   
                  27.32       56.82 (29.50)                                        
 13 Taddeo, Marisa S          14 North Shore-MR         57.43      56.86 ASCS   
                  27.08       56.86 (29.78)                                        
 14 Halbohn, Colleen          14 LIND-MR                57.88      57.73 ASCS   
                  27.32       57.73 (30.41)                                        
 15 Conard, Kate E            14 TVSC-MR                58.26      58.24 ASCS   
                  28.41       58.24 (29.83)                                        
 16 LaPorta, Katie L          14 IA-MR                  58.45      58.32 ASCS   
                  27.50       58.32 (30.82)                                        
 17 Morcerf, Marykate         14 WISC-MR                59.20      58.86 ASCS   
                  28.20       58.86 (30.66)                                        
 18 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR                59.77      58.97 ASCS   
                  28.06       58.97 (30.91)                                        
 19 Shanley, Kelly M          14 Express Swimming-MR    58.63      59.50 ASCS   
                  28.85       59.50 (30.65)                                        
 20 Parmiter, Lindsey T       14 Express Swimming-MR    59.20    1:00.14 ASCS   
                  28.67     1:00.14 (31.47)                                        
Preliminaries
 21 Russell, Eva M            14 Tmsuffolk-MR           59.80                   
 22 Coombs, Laurissa R        13 TVSC-MR                59.99                   
 23 Lifavi, Danielle          14 IA-MR                1:00.04                   
 24 Archer, Heather A         14 Tmsuffolk-MR         1:00.12                   
 25 Schmid, kristen M         14 WISC-MR              1:00.13                   
 26 Giordano, Krista N        13 North Shore-MR       1:00.16                   
 27 Warren, Michelle N        14 Tmsuffolk-MR         1:00.24                   
 28 Ouzounian, Lauren M       13 TVSC-MR              1:00.40                   
 29 Goehringer, Melissa B     13 Express Swimming-MR  1:00.50                   
 30 Mazza, Kelly A            14 Express Swimming-MR  1:00.83                   
 31 Muller, Kristin N         13 TVSC-MR              1:01.13                   
 32 Cheng, Emily              14 Express Swimming-MR  1:01.20                   
 33 Mullaney, Megan G         13 North Shore-MR       1:01.28                   
 34 Einsidler, Lisa           13 Tmsuffolk-MR         1:01.45                   
 35 Gordon, Ashley A          14 LIND-MR              1:01.49                   
 36 Krebs, Kristen E          13 Express Swimming-MR  1:01.54                   
 37 Pitrelli, Christina E     14 IA-MR                1:01.72                   
 38 Kelly, Ariana R           14 North Shore-MR       1:02.23                   
 39 George, Amanda B          14 IA-MR                1:02.31                   
 40 Drury, Kelly M            14 Tmsuffolk-MR         1:02.37                   
 41 Tromp, Jacqueline M       13 CSC-MR               1:02.49                   
 42 Bruder, Kristi L          14 IA-MR                1:02.51                   
 43 Rivera, Celine D          14 TVSC-MR              1:02.53                   
 44 Sigaty, Christine T       13 North Shore-MR       1:02.65                   
 45 Mo, Jimin F               14 North Shore-MR       1:02.72                   
 46 Rosenbrock, Michelle      13 HAA-MR               1:02.85                   
 47 Kuzniewski, Megan A       14 Express Swimming-MR  1:02.92                   
 48 Luqman, Kyle M            14 IA-MR                1:03.09                   
 49 Madalena, Kathryn M       13 Express Swimming-MR  1:03.11                   
 50 Klett, Torrey K           14 North Shore-MR       1:03.12                   
 51 Fusco, Kristina           14 Tmsuffolk-MR         1:03.27                   
 52 Hesse, Samantha M         13 TVSC-MR              1:03.39                   
 53 Goldstein, Amanda P       14 Tmsuffolk-MR         1:03.67                   
 54 Rosa, Sam N               14 IA-MR                1:03.73                   
 55 Russo, Maxianne L         13 Sachem-MR            1:03.99                   
 56 Graham, Caitlin           13 Express Swimming-MR  1:04.19                   
 57 Veccia, Jackie M          14 North Shore-MR       1:04.34                   
 58 VanWart, Alexis           14 HAA-MR               1:04.42                   
 59 Boccio, Marissa C         13 Farmingdale-MR       1:04.46                   
 60 Boccio, Niki J            13 TVSC-MR              1:04.48                   
 61 Lin, Amy M                14 North Shore-MR       1:04.75                   
 62 Starke, Ashleigh R        14 Sachem-MR            1:04.88                   
 63 Jannuzzi, Olivia A        13 Tmsuffolk-MR         1:04.90                   
 64 Kerr, Kathleen P          14 CSC-MR               1:04.92                   
 65 Smith, Jaclyn M           14 North Shore-MR       1:05.07                   
 66 Lee, Grace M              13 North Shore-MR       1:05.19                   
 67 Bassi, Julia E            13 TVSC-MR              1:05.56                   
 68 Vanwinkle, Tara J         14 North Shore-MR       1:05.58                   
 69 Vanderveldt, Meredith     14 WISC-MR              1:05.71                   
 70 Alessi, Jessica L         13 Sachem-MR            1:06.75                   
 71 Garambone, Nina C         14 TVSC-MR              1:07.48                   
 72 Alotta, Angela R          14 Sachem-MR            1:08.58                   
 73 Heinz, Jacqueline P       14 Farmingdale-MR       1:16.49                   
 
Event 46  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:02.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Catano, AL                14 IA-MR                  50.66      49.67 ASCS   
                  23.72       49.67 (25.95)                                        
  2 Lohrer, Jesse T           13 Tmsuffolk-MR           52.36      52.25 ASCS   
                  25.16       52.25 (27.09)                                        
  3 Cremer, Christian H       14 IA-MR                  53.31      52.74 ASCS   
                  25.36       52.74 (27.38)                                        
  4 Byrnes, Evan R            13 Sachem-MR              54.39      53.02 ASCS   
                  25.34       53.02 (27.68)                                        
  5 Selinger, Joseph S        14 TVSC-MR                54.32      54.20 ASCS   
                  26.29       54.20 (27.91)                                        
  6 Kuo, Theodore             13 Express Swimming-MR    54.45      54.48 ASCS   
                  26.33       54.48 (28.15)                                        
  7 Hallinan, James J         14 IA-MR                  55.19      54.77 ASCS   
                  26.39       54.77 (28.38)                                        
  8 Hausmann, Edward C        13 WISC-MR                54.92      54.82 ASCS   
                  25.75       54.82 (29.07)                                        
  9 Coleman, Matthew L        14 North Shore-MR         55.96      55.47 ASCS   
                  26.68       55.47 (28.79)                                        
 10 Wilson, Kyle N            14 Sachem-MR              55.90      55.75 ASCS   
                  26.69       55.75 (29.06)                                        
B - Final
 11 Golan, Jacob J            14 Tmsuffolk-MR           56.33      55.56 ASCS   
                  26.31       55.56 (29.25)                                        
 12 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR                56.88      56.31 ASCS   
                  27.32       56.31 (28.99)                                        
 13 McIlvain, Brian J         14 CSC-MR                 56.80      56.34 ASCS   
                  26.45       56.34 (29.89)                                        
 14 WU, Alex                  14 Express Swimming-MR    56.62      56.59 ASCS   
                  26.96       56.59 (29.63)                                        
 15 Spierer, Josh A           13 IA-MR                  57.36      56.86 ASCS   
                  27.62       56.86 (29.24)                                        
 16 Williamson, Derek W       14 WISC-MR                57.65      57.00 ASCS   
                  27.81       57.00 (29.19)                                        
 17 Wiegand, Dakota E         14 IA-MR                  57.97      57.54 ASCS   
                  27.99       57.54 (29.55)                                        
 18 Laine, Scott W            14 Farmingdale-MR         57.10      57.55 ASCS   
                  27.77       57.55 (29.78)                                        
 19 Hillsberg, Matthew K      13 IA-MR                  57.74      57.79 ASCS   
                  27.58       57.79 (30.21)                                        
 20 Ellis, Steven C           14 HAA-MR                 58.20      59.36 ASCS   
                  28.72       59.36 (30.64)                                        
Preliminaries
 21 Jiran, Monte              13 Tmsuffolk-MR           58.28                   
 22 DeBenedicts, Keith R      13 Sachem-MR              58.41                   
 23 Forgione, Michael J       13 Tmsuffolk-MR           58.61                   
 24 Mayer, Michael            13 Express Swimming-MR    58.71                   
 25 Crimmins, RJ J            13 Express Swimming-MR    58.74                   
 26 Pangal, John P            13 Tmsuffolk-MR           58.81                   
 27 Woodhead, Derek R         13 TVSC-MR                59.27                   
 28 Pisano, Jake F            13 Tmsuffolk-MR           59.44                   
 29 Hinds, Jonathan A         14 Tmsuffolk-MR           59.57                   
 30 Smith, Connor K           14 TVSC-MR                59.65                   
 31 Stein, Kenny F            14 IA-MR                  59.69                   
 32 Robertson, Sean           14 TVSC-MR                59.97                   
 33 Konarski, Karol           13 LIND-MR                59.99                   
 34 Kontos, Nicholas G        13 Tmsuffolk-MR         1:00.43                   
 35 Duva, Ben                 13 Express Swimming-MR  1:00.70                   
 36 Jimenez, Marcin           14 WISC-MR              1:00.92                   
 37 Brandt, Joe W             14 Farmingdale-MR       1:01.00                   
 38 Drago, Adam N             13 IA-MR                1:01.26                   
 39 Maldonado, Eric R         13 North Shore-MR       1:01.63                   
 40 Makowski, John P          13 Tmsuffolk-MR         1:01.81                   
 41 Pilnick, Sam H            14 HAA-MR               1:01.85                   
 42 Saintlaurent, Jeremy      14 HAA-MR               1:02.16                   
 43 Rostrup, Geoffrey D       14 CSC-MR               1:02.34                   
 44 Poniatowski, Jakub T      13 CSC-MR               1:02.51                   
 45 McCarthy, Danny           14 HAA-MR               1:03.44                   
 46 Gurevich, Michael F       14 North Shore-MR       1:05.63                   
 47 McCort, Gregory E         13 North Shore-MR       1:06.93                   
 48 Vindell, Tony J           13 LIND-MR              1:13.57                   
 
Event 47  Girls 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:01.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smit, Julia E             18 TVSC-MR                53.02      51.13 ASCS   
                  25.00       51.13 (26.13)                                        
  2 Parisi, Lauren N          16 Tmsuffolk-MR           53.03      52.51 ASCS   
                  25.51       52.51 (27.00)                                        
  3 Dwyer, Shannon M          17 Express Swimming-MR    54.33      53.31 ASCS   
                  25.65       53.31 (27.66)                                        
  4 Napoli, Caitlin A         17 Tmsuffolk-MR           53.71      53.44 ASCS   
                  26.04       53.44 (27.40)                                        
  5 Bunster, Kelly E          15 CSC-MR                 53.88      53.54 ASCS   
                  25.98       53.54 (27.56)                                        
  6 Degrazia, Kristen A       16 Tmsuffolk-MR           53.75      53.83 ASCS   
                  25.63       53.83 (28.20)                                        
  7 Esposito, Jennifer M      18 Tmsuffolk-MR           53.60      53.85 ASCS   
                  25.93       53.85 (27.92)                                        
  8 Ryan, Sarah A             16 Express Swimming-MR    54.63      54.60 ASCS   
                  26.61       54.60 (27.99)                                        
  9 Biagioli, Caitlyn         16 Tmsuffolk-MR           55.14      55.07 ASCS   
                  26.52       55.07 (28.55)                                        
 10 Kane, Kandra L            17 TVSC-MR                55.77      56.33 ASCS   
                  27.09       56.33 (29.24)                                        
B - Final
 11 Papish, Molly F           15 TVSC-MR                56.46      54.80 ASCS   
                  26.83       54.80 (27.97)                                        
 12 Zaltsman, Janine          16 Tmsuffolk-MR           55.93      54.85 ASCS   
                  26.18       54.85 (28.67)                                        
 13 LeGuyader, Clare L        17 IA-MR                  56.53      55.80 ASCS   
                  27.19       55.80 (28.61)                                        
 14 Fountain, Michelle L      15 IA-MR                  56.25      55.82 ASCS   
                  26.55       55.82 (29.27)                                        
 15 Bucaria, Kristen          16 HAA-MR                 56.57      56.08 ASCS   
                  26.96       56.08 (29.12)                                        
 16 Smith, Devin E            17 CSC-MR                 56.85      56.14 ASCS   
                  27.56       56.14 (28.58)                                        
 17 Sullivan, Ellen F         18 Express Swimming-MR    56.47      56.23 ASCS   
                  27.08       56.23 (29.15)                                        
 18 Dwyer, Caitlin L          17 Express Swimming-MR    56.59      56.56 ASCS   
                  27.63       56.56 (28.93)                                        
 19 Sudano, Ashley M          16 CSC-MR                 56.90      56.68 ASCS   
                  27.52       56.68 (29.16)                                        
 20 Ansman, Kate A            17 North Shore-MR         57.17      57.12 ASCS   
                  27.59       57.12 (29.53)                                        
Preliminaries
 21 Mortazavi, Shirin R       15 Sachem-MR              57.35                   
 22 Dowd, Caitlin E           16 TVSC-MR                57.39                   
 23 Wiles, Hannah             16 IA-MR                  57.67                   
 23 McNeely, Megan A          17 Express Swimming-MR    57.67                   
 25 Harris, Markee E          17 Tmsuffolk-MR           57.93                   
 26 Bergquist, Krista         17 WISC-MR                57.97                   
 27 Kovacs, Laura N           16 Tmsuffolk-MR           58.05                   
 28 Veccia, Samantha J        16 North Shore-MR         58.25                   
 29 LeGuyader, Sydney         15 IA-MR                  58.27                   
 30 Dwyer, Brianne M          15 Express Swimming-MR    58.30                   
 31 Donlevy, Megan J          17 North Shore-MR         58.38                   
 32 Buckley, Samantha M       17 Sachem-MR              58.46                   
 33 Einsidler, Allie          16 Tmsuffolk-MR           58.49                   
 34 Magliola, Kristen M       15 TVSC-MR                58.50                   
 35 Ahn, Suejin S             16 North Shore-MR         58.59                   
 36 Domenchello, Missy        16 IA-MR                  58.64                   
 36 Chan, Jessica             16 Express Swimming-MR    58.64                   
 38 DiDonato, Emily           15 Tmsuffolk-MR           58.66                   
 39 Molano, Jayne A           16 North Shore-MR         58.97                   
 40 Fischetti, Olivia R       15 Tmsuffolk-MR           59.04                   
 41 Bertoncini, Dana M        18 WISC-MR                59.14                   
 42 Purdy, Dana R             15 TVSC-MR                59.46                   
 43 Cohen, Jacqui             15 HAA-MR                 59.59                   
 44 LI, Qing                  16 TVSC-MR                59.60                   
 45 Shockness, Jasmine A      15 Express Swimming-MR    59.67                   
 46 Gorospe, Stephanie        17 IA-MR                  59.76                   
 46 Sigaty, Samantha M        15 North Shore-MR         59.76                   
 48 Yeager, Keira M           15 Tmsuffolk-MR           59.84                   
 49 Hartford, Laura G         15 Express Swimming-MR    59.97                   
 50 Cannon, Taylor            15 Tmsuffolk-MR         1:00.14                   
 51 Cremer, Kylie E           16 IA-MR                1:00.19                   
 52 Plaschka, Jade            15 HAA-MR               1:00.53                   
 52 Salzberg, Dana E          15 North Shore-MR       1:00.53                   
 54 Ryan, Meg E               17 Tmsuffolk-MR         1:00.75                   
 55 Kelly, Rebecca C          17 IA-MR                1:01.05                   
 56 Ialenti, Caitlin C        15 Express Swimming-MR  1:01.06                   
 57 Makowski, Michelle T      15 Tmsuffolk-MR         1:01.29                   
 58 Merlo, Allison M          16 Express Swimming-MR  1:01.41                   
 59 Milano, Lisa              16 WISC-MR              1:01.47                   
 60 Hutzler, Kayla M          16 TVSC-MR              1:01.63                   
 61 English, Meredith         15 WISC-MR              1:01.65                   
 62 Monaco, Kellie J          18 IA-MR                1:01.69                   
 63 Wilson, Brittany E        16 Sachem-MR            1:01.73                   
 64 Blaszky, Allison N        17 TVSC-MR              1:01.97                   
 65 DeVivo, Kimberly L        15 Sachem-MR            1:02.06                   
 66 Rosenbrock, Katie         16 HAA-MR               1:02.23                   
 67 Sciarrotto, Jaclyn        16 TVSC-MR              1:02.39                   
 68 Vetere, Joanna B          15 Express Swimming-MR  1:02.40                   
 69 NG, Melissa K             16 Tmsuffolk-MR         1:02.47                   
 70 Miller, Ashley D          15 North Shore-MR       1:02.55                   
 71 Citron, Ashley E          15 TVSC-MR              1:02.65                   
 72 Nocera, Angela M          15 Tmsuffolk-MR         1:02.78                   
 73 Ahmed, Lila               16 Sachem-MR            1:02.98                   
 74 Pelle, Allison            16 WISC-MR              1:03.05                   
 75 Wilson, Christie L        18 Sachem-MR            1:03.39                   
 75 Maietta, Lauren           17 WISC-MR              1:03.39                   
 77 Matthes, Olivia           15 WISC-MR              1:03.53                   
 78 Yanoti, Eileen M          17 IA-MR                1:03.89                   
 78 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              1:03.89                   
 80 Kelly, Taylor E           18 TVSC-MR              1:04.44                   
 81 Kiernan, Amanda C         15 IA-MR                1:04.65                   
 82 Perrone, Victoria A       15 North Shore-MR       1:05.23                   
 83 Smith, Ashley E           17 North Shore-MR       1:06.98                   
 84 Bueti, Sara M             17 North Shore-MR       1:08.24                   
 85 Barkey, Shannon M         16 LIND-MR              1:14.63                   
 
Event 48  Boys 15-18 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          56.99  ASCS
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Luchsinger, Thomas J      15 TVSC-MR                49.18      47.38 ASCS   
                  23.09       47.38 (24.29)                                        
  2 Gaffey, Eric J            16 CSC-MR                 48.45      48.21 ASCS   
                  23.22       48.21 (24.99)                                        
  3 Sagginario, Joe T         17 CSC-MR                 49.16      48.42 ASCS   
                  23.80       48.42 (24.62)                                        
  4 Yeager, Kyle A            17 Tmsuffolk-MR           48.79      48.82 ASCS   
                  23.70       48.82 (25.12)                                        
  5 Luchsinger, Ryan J        16 TVSC-MR                49.98      48.95 ASCS   
                  23.57       48.95 (25.38)                                        
  6 Smith, Kendall C          15 Express Swimming-MR    50.21      49.58 ASCS   
                  23.93       49.58 (25.65)                                        
  7 Chester, Nicholas J       16 Tmsuffolk-MR           49.81      49.61 ASCS   
                  23.92       49.61 (25.69)                                        
  8 Modrov, Drew A            16 HAA-MR                 50.07      49.90 ASCS   
                  24.42       49.90 (25.48)                                        
  9 Boccio, Dominick H        16 Farmingdale-MR         49.88      50.04 ASCS   
                  23.88       50.04 (26.16)                                        
 10 Barnett, Kevin            16 HAA-MR                 50.23      50.47 ASCS   
                  24.49       50.47 (25.98)                                        
B - Final
 11 Ahern, Michael G          16 Express Swimming-MR    51.00      49.85 ASCS   
                  23.99       49.85 (25.86)                                        
 12 LaPorta, Paul J           17 IA-MR                  50.24      50.16 ASCS   
                  24.06       50.16 (26.10)                                        
 13 Windler, Andrew J         15 Tmsuffolk-MR           50.60      50.33 ASCS   
                  24.59       50.33 (25.74)                                        
 14 Navetta, Byron J          17 North Shore-MR         51.06      50.76 ASCS   
                  24.37       50.76 (26.39)                                        
 15 Conway, Sean J            16 CSC-MR                 51.51      51.49 ASCS   
                  24.54       51.49 (26.95)                                        
 16 Brennan, Austin F         15 TVSC-MR                51.56      51.59 ASCS   
                  24.67       51.59 (26.92)                                        
 17 Pall, Barrett A           18 North Shore-MR         52.04      51.75 ASCS   
                  25.38       51.75 (26.37)                                        
 18 Ortiz, Samuel B           17 Sachem-MR              51.61      51.76 ASCS   
                  25.08       51.76 (26.68)                                        
 19 McCort, Matthew T         16 North Shore-MR         51.99      52.22 ASCS   
                  24.66       52.22 (27.56)                                        
 20 Link, Stephen E           17 Sachem-MR              51.71      52.36 ASCS   
                  24.81       52.36 (27.55)                                        
Preliminaries
 21 Smit, Kevin P             15 TVSC-MR                52.16                   
 22 Gao, Simon X              16 TVSC-MR                52.37                   
 23 Mongan, Kevin M           16 Tmsuffolk-MR           52.39                   
 24 Gaughran, Mackenzy J      16 TVSC-MR                52.45                   
 25 Panzl, Jonathan W         16 Express Swimming-MR    52.51                   
 26 Podniesinski, Jonathan J  15 Tmsuffolk-MR           52.55                   
 27 Aguilo, Richard W         16 Express Swimming-MR    52.73                   
 28 O'Reilly, Patrick J       16 North Shore-MR         52.74                   
 29 Outcault, Andrew J        17 HAA-MR                 52.75                   
 29 Bennett, Brian H          17 Express Swimming-MR    52.75                   
 31 Vanwinkle, John J         15 North Shore-MR         52.89                   
 32 Clay, Stephen E           16 Sachem-MR              53.17                   
 33 Qiao, Matthew             15 Tmsuffolk-MR           53.21                   
 34 Gavin, Tripp G            16 Tmsuffolk-MR           53.25                   
 35 Musso, Andrew V           17 CSC-MR                 53.45                   
 36 Bennett, Aaron D          17 North Shore-MR         53.46                   
 37 Goldstein, Ross T         16 Tmsuffolk-MR           53.52                   
 38 Clifford, Joseph V        15 HAA-MR                 53.85                   
 39 TerBush, Ryan N           16 HAA-MR                 53.94                   
 40 Clarke, Sean              17 Express Swimming-MR    54.10                   
 40 Hardy, Thomas R           17 Express Swimming-MR    54.10                   
 42 Oley, Ross H              17 IA-MR                  54.20                   
 43 Yin, Perry T              17 North Shore-MR         54.21                   
 44 Didonato, Michael A       18 Tmsuffolk-MR           54.23                   
 45 Jorgensen, Danny R        18 LIND-MR                54.30                   
 46 O'Connor, Michael T       15 Tmsuffolk-MR           54.57                   
 47 Westlake, Mark W          18 Express Swimming-MR    54.72                   
 48 DaSilva, Jonathan R       15 TVSC-MR                54.95                   
 49 Dowling, Mark G           15 TVSC-MR                55.09                   
 50 Rostrup, Ian T            16 LIND-MR                55.27                   
 51 burke, travis M           16 Express Swimming-MR    55.48                   
 52 Schwab, Taylor M          15 North Shore-MR         55.52                   
 53 Kilmer, Chad H            16 North Shore-MR         55.69                   
 54 Duval, Ryan C             16 HAA-MR                 55.79                   
 55 Rogers, Chris J           17 Farmingdale-MR         55.85                   
 56 Keller, Ethan A           16 IA-MR                  55.86                   
 57 Algazy, Noam              16 Tmsuffolk-MR           55.92                   
 58 Willis, Joshua J          16 Tmsuffolk-MR           56.02                   
 59 Dieterich, Matthew R      16 CSC-MR                 56.10                   
 60 Thorp, Matthew W          16 Sachem-MR              56.24                   
 61 White, Timothy G          15 Tmsuffolk-MR           56.25                   
 62 Kandell, Chris W          17 IA-MR                  56.53                   
 63 Battisti, Marc            15 Express Swimming-MR    56.82                   
 64 Garambone, Douglas J      18 TVSC-MR                56.90                   
 65 Donaghy, Collin J         15 Sachem-MR              57.07                   
 65 Gassert, Matthew J        16 Express Swimming-MR    57.07                   
 67 Outcault, Ryan            17 HAA-MR                 57.32                   
 68 Reade, Joe D              15 Farmingdale-MR         57.35                   
 69 King, Will F              15 CSC-MR                 57.36                   
 70 Zhang, Ross J             16 TVSC-MR                57.58                   
 71 Capobianco, Jeffrey M     15 TVSC-MR                57.79                   
 72 Russell, Lucais E         15 LIND-MR                57.90                   
 73 DelliCarpini, Gregory J   17 LIND-MR                57.93                   
 74 Laghezza, Matt R          15 CSC-MR                 58.02                   
 75 Lazar, Joseph A           16 HAA-MR                 58.36                   
 76 LeClaire, Eric            16 HAA-MR                 58.38                   
 77 Fallarino, Michael J      17 Express Swimming-MR    58.39                   
 78 Scholz, Philip            18 TVSC-MR              1:01.75                   
 
Event 49  Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:04.16    2:02.63        
     1) Hetzer, Nicole M 10             2) Reyes, Claudia 10              
     3) Marmo, Marisa A 10              4) Aiello, Sarah 10               
                  28.51     1:00.20 (31.69)     1:32.27 (32.07)     2:02.63 (30.36)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              2:05.95    2:05.86        
     1) Teller, Jacqulyn S 10           2) Pappalardo, Jacqueline L 10    
     3) Lydon, Breann N 10              4) Weiner, Jade R 9               
                  31.14     1:02.34 (31.20)     1:34.59 (32.25)     2:05.86 (31.27)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:08.00    2:08.02        
     1) Lampe, Colleen M 10             2) Bertini, Rachael N 10          
     3) Hutzler, Alexandra P 9          4) Woodhead, Sandi C 10           
                  31.16     1:03.47 (32.31)     1:36.40 (32.93)     2:08.02 (31.62)
  4 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:12.15    2:09.60        
     1) Whalen, Bridget 10              2) Cuiffo, Andie M 10             
     3) Danin, Kylie L 9                4) Barry, Amanda E 10             
                  33.18     1:07.72 (34.54)     1:38.25 (30.53)     2:09.60 (31.35)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:14.93    2:11.89        
     1) Rohan, Alexa B 10               2) Whelan, Erin T 10              
     3) Black, Nicole M 10              4) Rogers, Catherine M 10         
                  32.99     1:06.92 (33.93)     1:40.21 (33.29)     2:11.89 (31.68)
  6 Long Island Express-MR  'A'                       2:10.00    2:12.94        
     1) Ramsey, Danielle 9              2) Tietjen, Megan R 10            
     3) Fain, Rachel A 9                4) Lucas, Marie E 10              
                  31.12     1:06.54 (35.42)     1:41.56 (35.02)     2:12.94 (31.38)
  7 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:13.31    2:14.38        
     1) Scheck, Meaghan E 10            2) LaPorta, Emily A 9             
     3) Glenday, Kerry J 10             4) Catano, Tiffany 9              
                  33.87     1:08.61 (34.74)     1:41.97 (33.36)     2:14.38 (32.41)
  8 Hauppauge-MR  'A'                                 2:14.68    2:16.02        
     1) Fitzgerald, Kaitlyn 10          2) Hemp, Alexandra 10             
     3) Connor, Deirdre A 9             4) Johnston, Marissa L 9          
                  32.30     1:05.57 (33.27)     1:40.36 (34.79)     2:16.02 (35.66)
  9 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     2:27.18    2:23.30        
     1) Koch, Julianne A 9              2) Roche, Bridget E 10            
     3) Acompora, Ashley D 10           4) Theal, Jacqueline T 10         
                  33.16     1:09.33 (36.17)     1:46.91 (37.58)     2:23.30 (36.39)
 10 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:30.59    2:27.28        
     1) Riggio, Gina M 10               2) Flaherty, Daniella J 10        
     3) Sack, Courtney A 10             4) Burtis, Madeline J 8           
                  29.92     1:07.58 (37.66)     1:49.94 (42.36)     2:27.28 (37.34)
 -- Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:39.79         DQ        
     1) Tschoke, Victoria 10            2) Miller, Corley A 10            
     3) Maresca, Nicole E 9             4) Healey, Helen 10               
                  34.29     1:13.09 (38.80)     1:55.56 (42.47)          DQ (37.71)
 
Event 50  Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              2:07.59    2:06.60        
     1) Simkins, Robert T 10            2) Charles, Brandon K 10          
     3) DiMaria, Michael J 10           4) Pawelko, John M 10             
                  29.32     1:01.00 (31.68)     1:32.83 (31.83)     2:06.60 (33.77)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       2:09.00    2:07.16        
     1) Warren, Colin J 10              2) Caponegro, Frank 10            
     3) Patton, Daniel J 10             4) Mu, Nicholas 9                 
                  31.57     1:04.62 (33.05)     1:42.35 (37.73)     2:07.16 (24.81)
  3 Hauppauge-MR  'A'                                 2:10.87    2:15.95        
     1) Plaschka, Justin 9              2) Damm, Eric R 10                
     3) Christianson, Keith G 9         4) Devito, Matthew L 8            
                  32.43     1:04.49 (32.06)     1:40.52 (36.03)     2:15.95 (35.43)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:20.00    2:16.24        
     1) McHugh, Chase T 10              2) Buonaiuto, Jake 9              
     3) Pozmanter, Matthew S 9          4) Santoro, Joseph 9              
                  35.76     1:08.96 (33.20)     1:45.24 (36.28)     2:16.24 (31.00)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      2:31.54    2:22.13        
     1) Schwab, Griffin B 9             2) Slutzky, Zachary M 9           
     3) Maldonado, Steven B 10          4) Taddeo, Matthew C 10           
                  34.82     1:10.99 (36.17)     1:45.91 (34.92)     2:22.13 (36.22)
  6 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:32.20    2:24.15        
     1) Drennan, Patrick M 10           2) Hausmann, Daniel 8             
     3) Colonna, Nicolas 9              4) Whalen, Chris 8                
                  33.38     1:12.74 (39.36)     1:51.41 (38.67)     2:24.15 (32.74)
  7 Islip Aquatics-MR  'A'                            2:26.01    2:27.61        
     1) Avila, Derek R 10               2) Levandoski, Jarret O 10        
     3) Cremer, Brian K 9               4) Rosa, Jack M 9                 
                  38.72     1:16.55 (37.83)     1:56.00 (39.45)     2:27.61 (31.61)
  8 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     2:32.66    2:28.38        
     1) Russell, Douglas L 9            2) Lavin, Michael G 10            
     3) Gursiy, Vitaut 10               4) Fedtshyn, Victor 9             
                  32.19     1:06.57 (34.38)     1:45.28 (38.71)     2:28.38 (43.10)
  9 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:35.65    2:31.41        
     1) Darcy, Matthew J 10             2) Byrne, Cameron A 10            
     3) Penteck, Christopher M 10       4) Beigay, Kyle 10                
                  33.04     1:08.33 (35.29)     1:51.33 (43.00)     2:31.41 (40.08)
 -- Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:26.06         DQ        
     1) Lawrence, Kain 10               2) Thurber, James 10              
     3) Llewellyn, Richie 10            4) McDougall, Robert J 8          
                  36.32     1:11.68 (35.36)     1:48.90 (37.22)          DQ (33.37)
 
Event 51  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:52.00    1:47.15        
     1) Simonetti, Christina F 12       2) Buonaiuto, Kelsey R 11         
     3) Santoro, Theresa 12             4) DaSilva, Taylor A 12           
                  26.00       53.28 (27.28)     1:21.19 (27.91)     1:47.15 (25.96)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                              1:53.77    1:50.20        
     1) Wade, Zoey 12                   2) Russell, Clara J 12            
     3) Norman, Samantha M 12           4) Bormann, Kristen E 12          
                  27.56       55.14 (27.58)     1:22.79 (27.65)     1:50.20 (27.41)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       1:50.00    1:52.56        
     1) Chan, Olivia 11                 2) McGrath, Kelly 12              
     3) Warren, Frances V 12            4) Mu, Isabella 12                
                  27.26       55.98 (28.72)     1:24.76 (28.78)     1:52.56 (27.80)
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:55.78    1:52.96        
     1) Dematteo, Rosie A 12            2) Dundas, Lindsey 12             
     3) Culhane, Nora M 12              4) Gaffey, Mikaila M 11           
                  28.38       55.91 (27.53)     1:25.51 (29.60)     1:52.96 (27.45)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:56.59    1:56.23        
     1) Fabrizio, Jessica M 11          2) Ansman, Mary J 11              
     3) Donnelly, Alexandra H 11        4) Narus, Jessica L 12            
                  28.79       58.48 (29.69)     1:27.91 (29.43)     1:56.23 (28.32)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:59.63    1:57.06        
     1) Ingram, Alaina M 11             2) Sandor, Hanna W 12             
     3) Pierce, Sara N 12               4) DuPre, Pamela J 11             
                  29.17       58.92 (29.75)     1:28.70 (29.78)     1:57.06 (28.36)
  7 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     1:57.67    1:57.23        
     1) Koch, Carolyn A 12              2) Acompora, Alyssa 12            
     3) Heinsohn, Alyssa N 12           4) Manning, Colleen P 12          
                  28.32       57.00 (28.68)     1:27.19 (30.19)     1:57.23 (30.04)
  8 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:01.75    1:58.24        
     1) Buckley, Taylor A 11            2) Zeffiro, Valerie A 11          
     3) Miller, Heather R 12            4) Goode, Karina N 11             
                  29.20       58.04 (28.84)     1:28.62 (30.58)     1:58.24 (29.62)
  9 Hauppauge-MR  'A'                                 2:02.37    2:02.11        
     1) McHale, Shannon 11              2) Lulley, Chandler 11            
     3) Cohen, Gennie A 10              4) Lulley, Shannon 11             
                  30.65     1:02.60 (31.95)     1:32.89 (30.29)     2:02.11 (29.22)
 10 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:06.33    2:02.29        
     1) McGowan, Casey 12               2) Slack, Annelise 11             
     3) Pfaffe, Alyssa 10               4) English, Julia M 12            
                  26.33     1:00.12 (33.79)     1:33.63 (33.51)     2:02.29 (28.66)
 11 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:14.55    2:16.42        
     1) Reade, Nora M 12                2) Aleman, Gabriela E 11          
     3) Grasso, Jenna 12                4) Rosenbaum, Ashley N 12         
                  29.50     1:02.31 (32.81)     1:40.69 (38.38)     2:16.42 (35.73)
 
Event 52  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:47.16    1:44.79        
     1) Deblasio, Matthew M 12          2) Galan, Bryan 12                
     3) Peng, DiDi 12                   4) Goetz, Mathew J 12             
                  26.06       51.83 (25.77)     1:17.91 (26.08)     1:44.79 (26.88)
  2 Long Island Express-MR  'A'                       1:45.00    1:45.28        
     1) Kowalsky, Austin J 11           2) Adegbite, Adeola O 12          
     3) Graham, Danny 12                4) Carmichael-Lopes, Bernil 12    
                  25.96       53.31 (27.35)     1:20.67 (27.36)     1:45.28 (24.61)
  3 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:49.39    1:51.37        
     1) Fountain, Greg J 12             2) McAllister, Dylan G 12         
     3) Dagayev, Daniil 12              4) LeGuyader, Travis P 11         
                  27.60       56.47 (28.87)     1:24.52 (28.05)     1:51.37 (26.85)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                   2:00.00    1:56.09        
     1) Muller, Matthew A 12            2) Santoro, Philip M 11           
     3) Purdy, Evan S 11                4) Woodhead, Bryan P 12           
                  29.55       58.80 (29.25)     1:28.93 (30.13)     1:56.09 (27.16)
  5 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:57.29    1:57.31        
     1) Wolfe, Alexander J 12           2) Yavid, Mike A 12               
     3) Chipev, Liuben C 12             4) Malkin, Charles C 11           
                  28.65       56.81 (28.16)     1:28.41 (31.60)     1:57.31 (28.90)
  6 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:04.17    1:59.28        
     1) Donaghy, Daniel P 12            2) Penteck, Stephen 12            
     3) Mitchell, John F 12             4) Wilson, Timothy 11             
                  29.32       59.57 (30.25)     1:30.06 (30.49)     1:59.28 (29.22)
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      2:01.96    2:03.97        
     1) McIlvain, Patrick P 12          2) Barrios, Nicholas J 11         
     3) Fackelman, Eric D 12            4) Fisher, Alex 12                
                  28.34     1:00.06 (31.72)     1:34.23 (34.17)     2:03.97 (29.74)
  8 West Islip Swim Club-MR  'A'                      2:07.49    2:07.20        
     1) mattson, James 12               2) Deck, Austin 11                
     3) McShane, Aidan 12               4) Francke, Johnathan 12          
                  30.15     1:03.69 (33.54)     1:36.03 (32.34)     2:07.20 (31.17)
 
Event 53  Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:41.37    1:40.91        
     1) Weaver, Joan M 14               2) LaPorta, Katie L 14            
     3) Glenday, Heather M 14           4) Larson, Kim P 14               
                  25.80       51.68 (25.88)     1:16.97 (25.29)     1:40.91 (23.94)
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:47.00    1:42.16        
     1) Birkmire, Jenna M 14            2) D'Angelo, Torrey E 14          
     3) Vairo, Corinne D 14             4) Carballeira, Kim A 14          
                  25.85       51.50 (25.65)     1:17.08 (25.58)     1:42.16 (25.08)
  3 Hauppauge-MR  'A'                                 1:44.71    1:44.35        
     1) Doughty, Brigitte 13            2) Anderer, Stephanie L 14        
     3) Anderer, Britney 14             4) Blom, Danielle 14              
                  26.32       52.76 (26.44)     1:18.60 (25.84)     1:44.35 (25.75)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                              1:48.84    1:47.49        
     1) Biagioli, Alana 14              2) Einsidler, Lisa 13             
     3) Russell, Eva M 14               4) Archer, Heather A 14           
                  25.59       52.71 (27.12)     1:20.45 (27.74)     1:47.49 (27.04)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:51.03    1:48.37        
     1) Gaffey, Melanie A 14            2) Tromp, Jacqueline M 13         
     3) Ramos, Krystal A 13             4) Kerr, Kathleen P 14            
                  24.83       51.55 (26.72)     1:19.97 (28.42)     1:48.37 (28.40)
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:51.58    1:49.48        
     1) Taddeo, Marisa S 14             2) Mullaney, Megan G 13           
     3) Giordano, Krista N 13           4) Kelly, Ariana R 14             
                  26.28       53.90 (27.62)     1:21.64 (27.74)     1:49.48 (27.84)
  7 Long Island Express-MR  'A'                       1:48.00    1:49.69        
     1) Parmiter, Lindsey T 14          2) Mazza, Kelly A 14              
     3) Cheng, Emily 14                 4) Shanley, Kelly M 14            
                  27.70       55.34 (27.64)     1:22.61 (27.27)     1:49.69 (27.08)
  8 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:51.86    1:50.90        
     1) Morcerf, Marykate 14            2) Hoffman, Morgan S 14           
     3) Schmid, kristen M 14            4) Vanderveldt, Meredith 14       
                  27.66       56.82 (29.16)     1:23.52 (26.70)     1:50.90 (27.38)
  9 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     1:54.82    1:55.74        
     1) Halbohn, Colleen 14             2) Gordon, Ashley A 14            
     3) Barkey, Meghann A 13            4) Gecewicz, Jaclyn M 13          
                  26.21       53.73 (27.52)     1:24.00 (30.27)     1:55.74 (31.74)
 10 Sachem Swim Club-MR  'A'                          2:03.36    1:57.67        
     1) Alotta, Angela R 14             2) Starke, Ashleigh R 14          
     3) Russo, Maxianne L 13            4) Alessi, Jessica L 13           
                  28.40       56.94 (28.54)     1:27.87 (30.93)     1:57.67 (29.80)
 11 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      2:02.30    2:09.95        
     1) Boccio, Marissa C 13            2) Heinz, Jacqueline P 14         
     3) Flaherty, Caitlin M 14          4) Grasso, Lenore C 14            
                  29.52     1:03.29 (33.77)     1:36.36 (33.07)     2:09.95 (33.59)
 
Event 54  Boys 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:43.42    1:37.57        
     1) Lohrer, Jesse T 13              2) Krause, Billy K 14             
     3) Forgione, Michael J 13          4) Golan, Jacob J 14              
                  23.84       48.00 (24.16)     1:13.40 (25.40)     1:37.57 (24.17)
  2 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:40.78    1:37.97        
     1) Spierer, Josh A 13              2) Cremer, Christian H 14         
     3) Hallinan, James J 14            4) Catano, AL 14                  
                  26.71       50.90 (24.19)     1:15.98 (25.08)     1:37.97 (21.99)
  3 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:44.78    1:41.52        
     1) Byrnes, Evan R 13               2) Wilson, Kyle N 14              
     3) Brandt, Stephan A 13            4) DeBenedicts, Keith R 13        
                  23.81       49.33 (25.52)     1:15.34 (26.01)     1:41.52 (26.18)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       1:45.00    1:43.58        
     1) Mayer, Michael 13               2) WU, Alex 14                    
     3) Crimmins, RJ J 13               4) Kuo, Theodore 13               
                  26.54       52.09 (25.55)     1:18.90 (26.81)     1:43.58 (24.68)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:45.00    1:44.64        
     1) Dowling, Jake A 13              2) Robertson, Sean 14             
     3) Woodhead, Derek R 13            4) Selinger, Joseph S 14          
                  25.40       52.82 (27.42)     1:19.98 (27.16)     1:44.64 (24.66)
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:50.03    1:46.22        
     1) Gurevich, Michael F 14          2) Coleman, Matthew L 14          
     3) Maldonado, Eric R 13            4) Gustafson, Peter G 14          
                  27.03       52.16 (25.13)     1:20.01 (27.85)     1:46.22 (26.21)
  7 Hauppauge-MR  'A'                                 1:46.79    1:47.82        
     1) Saintlaurent, Jeremy 14         2) Ellis, Steven C 14             
     3) McCarthy, Danny 14              4) Pilnick, Sam H 14              
                  27.51       53.32 (25.81)     1:21.00 (27.68)     1:47.82 (26.82)
  8 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:53.81    1:48.67        
     1) Hausmann, Edward C 13           2) Jimenez, Marcin 14             
     3) Weilert, Justin 13              4) Williamson, Derek W 14         
                  25.00       54.83 (29.83)     1:22.26 (27.43)     1:48.67 (26.41)
  9 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:51.92    1:50.82        
     1) McIlvain, Brian J 14            2) Rostrup, Geoffrey D 14         
     3) Poniatowski, Jakub T 13         4) Dieterich, Eric B 14           
                  25.88       53.58 (27.70)     1:22.72 (29.14)     1:50.82 (28.10)
 10 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      1:52.19    1:52.05        
     1) Laine, Scott W 14               2) Brandt, Joe W 14               
     3)                                 4) Sullivan, Chris R 13           
                  26.57       54.68 (28.11)     1:22.65 (27.97)     1:52.05 (29.40)
 
Event 55  Girls 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                              1:39.37    1:37.65        
     1) Degrazia, Kristen A 16          2) Esposito, Jennifer M 18        
     3) Napoli, Caitlin A 17            4) Parisi, Lauren N 16            
                  25.26       49.79 (24.53)     1:13.86 (24.07)     1:37.65 (23.79)
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:42.00    1:39.10        
     1) Smit, Julia E 18                2) Sprow, Alana M 16              
     3) Papish, Molly F 15              4) Kane, Kandra L 17              
                  23.58       48.85 (25.27)     1:14.15 (25.30)     1:39.10 (24.95)
  3 Long Island Express-MR  'A'                       1:41.00    1:42.94        
     1) Ryan, Sarah A 16                2) Sullivan, Ellen F 18           
     3) Dwyer, Caitlin L 17             4) Dwyer, Shannon M 17            
                  25.56       51.69 (26.13)     1:17.66 (25.97)     1:42.94 (25.28)
  4 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:45.78    1:44.49        
     1) Smith, Devin E 17               2) Sudano, Ashley M 16            
     3) Moore, Erin A 15                4) Bunster, Kelly E 15            
                  26.41       52.73 (26.32)     1:20.16 (27.43)     1:44.49 (24.33)
  5 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:47.97    1:44.69        
     1) Wiles, Hannah 16                2) LeGuyader, Clare L 17          
     3) LeGuyader, Sydney 15            4) Fountain, Michelle L 15        
                  26.79       52.48 (25.69)     1:18.98 (26.50)     1:44.69 (25.71)
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:44.99    1:46.50        
     1) Donlevy, Megan J 17             2) Molano, Jayne A 16             
     3) Ahn, Suejin S 16                4) Ansman, Kate A 17              
                  27.25       53.28 (26.03)     1:19.33 (26.05)     1:46.50 (27.17)
  7 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:49.71    1:47.92        
     1) Mortazavi, Shirin R 15          2) Buckley, Samantha M 17         
     3) Larson, Christie N 17           4) DeVivo, Kimberly L 15          
                  26.06       52.79 (26.73)     1:19.72 (26.93)     1:47.92 (28.20)
  8 Hauppauge-MR  'A'                                 1:48.29    1:48.88        
     1) Bucaria, Kristen 16             2) Rosenbrock, Katie 16           
     3) Cohen, Jacqui 15                4) Plaschka, Jade 15              
                  27.22       54.56 (27.34)     1:23.14 (28.58)     1:48.88 (25.74)
  9 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:48.30    1:50.93        
     1) Bergquist, Krista 17            2) Matthes, Olivia 15             
     3) Schettino, Caitlin A 17         4) Bertoncini, Dana M 18          
                  27.83       56.58 (28.75)     1:24.77 (28.19)     1:50.93 (26.16)
 
Event 56  Boys 15-18 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                   1:35.00    1:30.18        
     1) Luchsinger, Ryan J 16           2) Luchsinger, Thomas J 15        
     3) Gao, Simon X 16                 4) Brennan, Austin F 15           
                  23.24       45.12 (21.88)     1:07.98 (22.86)     1:30.18 (22.20)
  2 Connetquot Swim Club-MR  'A'                      1:33.17    1:30.41        
     1) Sagginario, Joe T 17            2) Conway, Sean J 16              
     3) Musso, Andrew V 17              4) Gaffey, Eric J 16              
                  22.88       45.75 (22.87)     1:09.24 (23.49)     1:30.41 (21.17)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                              1:33.06    1:30.78        
     1) Lam, Garrett J 17               2) Chester, Nicholas J 16         
     3) Didonato, Michael A 18          4) Yeager, Kyle A 17              
                  23.70       46.23 (22.53)     1:08.64 (22.41)     1:30.78 (22.14)
  4 Long Island Express-MR  'A'                       1:31.00    1:31.47        
     1) Aguilo, Richard W 16            2) Bennett, Brian H 17            
     3) Smith, Kendall C 15             4) Ahern, Michael G 16            
                  23.46       46.87 (23.41)     1:09.51 (22.64)     1:31.47 (21.96)
  5 Sachem Swim Club-MR  'A'                          1:35.73    1:31.69        
     1) Link, Stephen E 17              2) Robertson, Brian J 17          
     3) Clay, Stephen E 16              4) Ortiz, Samuel B 17             
                  22.69       45.26 (22.57)     1:08.37 (23.11)     1:31.69 (23.32)
  6 North Shore Swimming-MR  'A'                      1:36.53    1:31.79        
     1) Navetta, Byron J 17             2) Pall, Barrett A 18             
     3) McCort, Matthew T 16            4) Donlevy, Gerard J 17           
                  23.60       47.33 (23.73)     1:10.01 (22.68)     1:31.79 (21.78)
  7 Hauppauge-MR  'A'                                 1:35.75    1:33.38        
     1) Modrov, Drew A 16               2) Barnett, Kevin 16              
     3) TerBush, Ryan N 16              4) Outcault, Andrew J 17          
                  22.38       45.70 (23.32)     1:09.40 (23.70)     1:33.38 (23.98)
  8 Islip Aquatics-MR  'A'                            1:38.56    1:36.54        
     1) Oley, Ross H 17                 2) Kandell, Chris W 17            
     3) Keller, Ethan A 16              4) LaPorta, Paul J 17             
                  24.60       49.39 (24.79)     1:14.08 (24.69)     1:36.54 (22.46)
  9 Lindenhurst Swim Club-MR  'A'                     1:40.41    1:37.50        
     1) DelliCarpini, Gregory J 17      2) Jorgensen, Danny R 18          
     3) Rostrup, Ian T 16               4) Russell, Lucais E 15           
                  24.10       49.76 (25.66)     1:13.91 (24.15)     1:37.50 (23.59)
 10 West Islip Swim Club-MR  'A'                      1:39.24    1:41.08        
     1) Pascone, Justin 17              2) Ponticello, James 15           
     3) Cunningham, Andrew 17           4) Goodwin, Chris 16              
                  24.94       50.56 (25.62)     1:15.62 (25.06)     1:41.08 (25.46)
 11 Farmingdale Aquatics-MR  'A'                      1:38.23    1:42.31        
     1) Boccio, Dominick H 16           2) Rogers, Chris J 17             
     3) Reade, Joe D 15                 4) Allgier, Pat S 17              
                  23.05       48.92 (25.87)     1:16.46 (27.54)     1:42.31 (25.85)

Brought to you by Computer Aide, Inc.