2006 MR APEXJune LC Meet - 6/11/2006                      
                                    Results                                    

Event 1  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          38.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Michelle M           10 NJW-NJ                 36.84      34.07 JOLC   
  2 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 34.59      34.49 JOLC   
  3 Evans, Kate B              9 Badger-MR              34.98      34.90 JOLC   
  4 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              36.36      35.09 JOLC   
  5 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR              35.72      35.70 JOLC   
  6 Klein, Eilis D            10 Badger-MR              35.91      35.82 JOLC   
  7 Nierenberg, Amelia J      10 Apex-MR                37.89      37.00 JOLC   
  8 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                40.03      38.37 JOLC   
  9 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR              37.01      38.49 JOLC   
 10 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 37.41      38.52 JOLC   
 11 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR                41.22      38.57 JOLC   
 12 Nixon, Charlotte A        10 Badger-MR              39.91      39.54        
 13 O'Sullivan, Raine          9 GAEL-MR                42.94      39.90        
 14 Hsiung, Tiffany           10 NJW-NJ                 39.33      39.95        
 15 Simone, Madeline N         9 Badger-MR              41.23      40.44        
 16 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 39.92      40.55        
 17 Bibb, Diana L             10 NJW-NJ                 45.05      40.99        
 18 Catarinacchio, Jessica R   9 GAEL-MR                43.19      41.13        
 19 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              41.03      41.97        
 20 Arnold, Samantha M        10 NJW-NJ                 42.19      42.62        
 21 Ho, Lauren W               9 NJW-NJ                 41.41      43.29        
 22 Earley, Nicole C          10 Apex-MR                44.36      43.66        
 23 Paholak, Bianca O          9 Manta Rays-MR             NT      45.62        
 24 Perrone, Marlene          10 Apex-MR                47.21      46.15        
 25 Paholak, Milah V           8 Manta Rays-MR             NT      46.58        
 26 Lu, Grace G                8 Apex-MR                53.26      46.76        
 27 Eid, Nathalie A            7 Badger-MR              48.23      48.05        
 28 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR              46.10      49.60        
 29 Paret, Isabel M            7 Badger-MR              56.93      59.37        
 30 Conway, Bernadette M       7 OWA-MR               1:14.56    1:29.00        
 -- Pan, Sophie               10 Aquaflames-MR          44.98         DQ        
 
Event 2  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          38.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spiropoulos, Gregory M    10 NJW-NJ                 35.27      31.59 JOLC   
  2 Kim, Eric                 10 NJW-NJ                 36.46      32.84 JOLC   
  3 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              35.77      36.63 JOLC   
  4 Koo, Brandon H             9 OWA-MR                 35.75      36.78 JOLC   
  5 Hursch, David M           10 NJW-NJ                 49.30      37.61 JOLC   
  6 Kim, Michael              10 NJW-NJ                 37.80      37.72 JOLC   
  7 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              39.34      38.42 JOLC   
  8 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR              37.45      38.97 JOLC   
  9 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR              39.53      39.11        
 10 Alonso, Carlos            10 Apex-MR                40.77      39.41        
 11 Brady, Thomas W           10 Apex-MR                50.50      42.87        
 12 Conway, Martin P           9 OWA-MR                 43.34      43.61        
 13 Poblador, John M          10 OWA-MR                 43.86      44.33        
 14 Marrone, Matthew J        10 Badger-MR              44.91      45.63        
 15 Vaiman, Josh G             9 Aquaflames-MR          50.24      46.80        
 16 Simone, James S            6 Badger-MR              49.21      48.11        
 17 Balderrama, Guido C        7 Badger-MR              53.86      51.74        
 18 Eid, Christian J           7 Badger-MR              59.35      52.65        
 19 Bidwell, Alec J            7 Badger-MR              50.43      57.68        
 
Event 3  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          33.49  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hursch, Jade M            12 NJW-NJ                 31.02      29.72 JOLC   
  2 Ish-Shalom, Shirbi W      12 CFYR-FL                32.58      31.83 JOLC   
  3 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR              32.07      31.92 JOLC   
  4 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                 32.28      32.84 JOLC   
  5 Gawlik, Keri N            11 NJW-NJ                 34.61      33.04 JOLC   
  6 Swanson, Ellen            12 Manta Rays-MR          33.86      33.14 JOLC   
  7 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR              32.53      34.01        
  8 Kang, Julie I             11 NJW-NJ                    NT      34.22        
  9 Nagin, Hannah L           12 NJW-NJ                 38.52      34.32        
 10 Bibb, Devon L             11 NJW-NJ                 40.59      34.39        
 11 Cervone, Erin T           12 NJW-NJ                 34.75      34.50        
 12 Fazio, Casey M            11 NJW-NJ                 35.66      35.12        
 13 Dans, Miesha K            12 OWA-MR                 34.65      35.16        
 14 McPherson-White, Gabriel  11 Apex-MR                37.22      35.28        
 15 Baldwin, Maria            11 Aquaflames-MR          36.93      35.56        
 16 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR                37.89      35.68        
 17 Tompkins, Catherine A     11 Badger-MR              36.40      35.80        
 18 Vogt, Hailey L            11 NJW-NJ                 39.27      36.80        
 19 Degnan, Hayley F          11 NJW-NJ                 40.48      37.14        
 20 Walsh, Shannon            11 SCD-MR                 39.68      37.33        
 21 Getsos, Julia A           12 NJW-NJ                 39.94      37.64        
 22 Rabin-Court, Emma         12 Aquaflames-MR          40.22      38.10        
 23 Bray, Kayla C             11 NJW-NJ                 40.39      38.90        
 24 Heisler, Sadie R          11 Manta Rays-MR          40.37      39.32        
 25 Haugh, Clare M            12 OWA-MR                 40.48      39.58        
 26 Bolster, Dana J           11 GAEL-MR                40.63      39.62        
 27 Benzvi, Leah              11 Aquaflames-MR          45.03      40.77        
 28 Boyadjian, Christina A    11 NJW-NJ                 41.50      41.28        
 29 Lachman, Miranda          11 Manta Rays-MR          42.66      44.63        
 30 Medina, Natalie           11 Apex-MR                52.46      51.62        
 -- Senken, Natasha L         12 OWA-MR                 33.41         DQ        
 
Event 4  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          32.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lennon, Michael J         12 OWA-MR                 30.92      30.68 JOLC   
  2 Leland, Trevor P          12 NJW-NJ                 31.53      30.76 JOLC   
  3 Lee, Marcus A             12 NJW-NJ                 33.20      31.44 JOLC   
  4 Kim, Jun Y                12 NJW-NJ                 34.51      32.53 JOLC   
  5 Miller, Alexander T       12 NJW-NJ                 34.82      33.00        
  6 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR                 32.03      33.09        
  7 Eid, Alex                 12 Badger-MR              33.84      33.31        
  8 Popov, Nikita A           12 Apex-MR                34.61      33.51        
  9 Hilzen, Bobby M           11 NJW-NJ                 35.31      33.84        
 10 Sack, Danny C             12 OWA-MR                 34.77      34.18        
 11 Walsh, Kevin              12 SCD-MR                 36.85      35.76        
 12 Tremain, Max              11 Badger-MR              36.63      35.80        
 13 Burke, Christopher M      11 OWA-MR                 35.84      36.72        
 14 Cervone, Ryan G           11 NJW-NJ                 38.63      36.92        
 15 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR                37.73      37.01        
 16 Dimarzo, Philip           11 Manta Rays-MR          39.47      38.73        
 17 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR              37.24      38.89        
 18 Breland, Zachary          11 Aquaflames-MR          43.90      41.14        
 19 Conway, John T            11 OWA-MR                 42.24      41.45        
 20 Shemtob, Marshall B       12 GAEL-MR                46.79      47.11        
 
Event 5  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          31.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR                 30.17      30.38 JOLC   
  2 Cervone, Alisha T         13 NJW-NJ                 30.02      30.46 JOLC   
  3 Dan, Megan                13 NJW-NJ                 37.65      31.89 JOLC   
  4 Coniglio, Andrea M        14 NJW-NJ                 30.48      31.99 JOLC   
  5 Bertelsen, Corinna E      13 NJW-NJ                 34.18      32.50        
  6 Kang, Kyung I             14 NJW-NJ                 34.30      33.13        
  7 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR                32.55      33.14        
  8 Ish-Shalom, Orbi W        13 CFYR-FL                33.86      33.39        
  9 Drillich, Gabrielle G     13 NJW-NJ                 33.46      34.07        
 10 Brady, Sinead C           14 Apex-MR                34.55      36.17        
 11 Hoth, Brielle A           13 NJW-NJ                 38.52      36.90        
 12 Conway, Kathleen M        13 OWA-MR                 37.65      37.71        
 13 Dehshitsang, Tenzin       13 Manta Rays-MR          41.29      41.37        
 14 Rosales, Nallely          13 Manta Rays-MR          40.02      41.38        
 
Event 6  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          30.19  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brierley, Dexter L        14 Manta Rays-MR          26.39      26.77 JOLC   
  2 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR                 28.11      28.27 JOLC   
  3 Hart, Matthew J           14 NJW-NJ                 30.05      28.57 JOLC   
  4 Lee, Marc A               14 Apex-MR                28.37      29.05 JOLC   
  5 Poblador, Jason G         14 OWA-MR                 30.00      29.89 JOLC   
  6 Cusmano, Joe V            13 NJW-NJ                 32.80      30.54        
  7 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR                32.29      31.63        
  8 Kuizema, Shawn D          13 NJW-NJ                 32.45      31.77        
  9 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR                 31.33      32.35        
 10 Arnold, David M           13 NJW-NJ                 40.45      32.78        
 11 Zemskov, Kirill I         14 Aquaflames-MR             NT      32.95        
 12 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR                32.61      32.96        
 13 Yershov, Danila           13 Apex-MR                37.95      33.79        
 14 Catarinacchio, Vincent    13 GAEL-MR                34.31      33.92        
 15 Cretinon, William         14 Manta Rays-MR          35.71      34.12        
 16 Shaimerdenov, Ospan       13 Apex-MR                39.06      35.74        
 17 Miranda, Justin J         13 Apex-MR                38.97      37.40        
 18 Tenzin, Shampell          14 Manta Rays-MR          36.38      40.73        
 
Event 7  Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:05.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagroba, Catherine A      15 NJW-NJ               1:02.10    1:03.64 METS   
                  31.32     1:03.64 (32.32)                                        
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               1:02.62    1:03.73 METS   
                  31.17     1:03.73 (32.56)                                        
  3 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:06.11    1:07.13        
                  32.52     1:07.13 (34.61)                                        
  4 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            1:08.09    1:07.68        
                  32.92     1:07.68 (34.76)                                        
  5 Bertelsen, Corinna E      13 NJW-NJ               1:12.73    1:07.83        
                  33.07     1:07.83 (34.76)                                        
  6 Heslin, Meagan G          17 NJW-NJ               1:08.18    1:07.96        
                  33.04     1:07.96 (34.92)                                        
  7 Heslin, Kathleen G        17 NJW-NJ               1:05.54    1:08.45        
                  33.26     1:08.45 (35.19)                                        
  8 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              1:09.15    1:10.40        
                  34.87     1:10.40 (35.53)                                        
  9 Ish-Shalom, Shirbi W      12 CFYR-FL              1:12.40    1:11.41        
                  34.10     1:11.41 (37.31)                                        
 10 Passaro, Carolyn K        16 NJW-NJ               1:12.05    1:12.10        
                  34.37     1:12.10 (37.73)                                        
 11 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:09.70    1:12.31        
                  35.61     1:12.31 (36.70)                                        
 12 Quach, Michele            18 Apex-MR              1:05.70    1:12.78        
                  34.43     1:12.78 (38.35)                                        
 13 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              1:11.45    1:13.41        
                  34.63     1:13.41 (38.78)                                        
 14 Cuffe, Brianne M          16 Aquaflames-MR        1:13.00    1:14.41        
                  35.91     1:14.41 (38.50)                                        
 15 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               1:13.56    1:15.36        
 16 Adzhiashvilli, Esther     18 Aquaflames-MR        1:14.83    1:16.85        
 17 Lusher, Samantha R        17 Apex-MR              1:13.13    1:18.48        
                  36.67     1:18.48 (41.81)                                        
 18 Malichio, Julie           15 Apex-MR              1:31.85    1:33.36        
 
Event 8  Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          59.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKean, Julian            16 NJW-NJ                 56.09      56.69 METS   
                  27.08       56.69 (29.61)                                        
  2 D'Errico, John A          17 OWA-MR                 55.16      56.84 METS   
                  27.28       56.84 (29.56)                                        
  3 Sadovski, Stanislav Y     17 OWA-MR                 54.71      57.76 METS   
                  26.82       57.76 (30.94)                                        
  4 D'Errico, Angelo C        18 OWA-MR                 58.18      58.83 METS   
                  28.51       58.83 (30.32)                                        
  5 Zimarev, Yury             19 OWA-MR                 54.29      59.19 METS   
                  28.41       59.19 (30.78)                                        
  6 Lerman, Matthew           20 OWA-MR                 56.87    1:00.14        
                  29.10     1:00.14 (31.04)                                        
  7 Kirienko, Andrei A        16 NJW-NJ               1:05.50    1:00.75        
                  28.78     1:00.75 (31.97)                                        
  8 Brierley, Dexter L        14 Manta Rays-MR          58.73    1:01.43        
                  29.74     1:01.43 (31.69)                                        
  9 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:00.61    1:01.76        
                  30.08     1:01.76 (31.68)                                        
 10 Ellerson, Phillip H       16 NJW-U-NJ             1:06.60    1:03.30        
                  30.03     1:03.30 (33.27)                                        
 11 Day, Brian P              16 NJW-NJ               1:04.69    1:03.41        
                  30.25     1:03.41 (33.16)                                        
 12 Conti, Joe M              15 NJW-NJ               1:05.01    1:04.27        
                  30.60     1:04.27 (33.67)                                        
 13 Shala, Chip               15 Apex-MR              1:04.10    1:05.84        
                  30.82     1:05.84 (35.02)                                        
 14 Shikhel, Steven M         14 NJW-NJ               1:05.84    1:06.33        
                  31.39     1:06.33 (34.94)                                        
 15 Lennon, Michael J         12 OWA-MR               1:07.58    1:08.08        
                  33.12     1:08.08 (34.96)                                        
 16 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               1:08.61    1:08.15        
                  33.81     1:08.15 (34.34)                                        
 17 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               1:07.36    1:08.90        
                  34.28     1:08.90 (34.62)                                        
 18 Shala, Nick               16 Apex-MR              1:07.10    1:09.80        
                  33.02     1:09.80 (36.78)                                        
 19 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR        1:08.36    1:10.60        
                  33.94     1:10.60 (36.66)                                        
 20 Shlykov, Dmitry           15 Apex-MR              1:12.22    1:11.10        
                  32.99     1:11.10 (38.11)                                        
 21 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR               1:10.88    1:12.48        
                  34.65     1:12.48 (37.83)                                        
 22 Musheyev, Benjamin        15 Aquaflames-MR        1:13.91    1:16.74        
                  36.06     1:16.74 (40.68)                                        
 23 Kim, Andrew H             15 Aquaflames-MR        1:15.10    1:18.68        
                  36.65     1:18.68 (42.03)                                        
 24 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR            1:24.73    1:27.14        
                  40.98     1:27.14 (46.16)                                        
 25 Abramov, Yuriy            15 Aquaflames-MR        1:39.40    1:33.61        
                  43.76     1:33.61 (49.85)                                        
 
Event 9  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:42.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Michelle M           10 NJW-NJ               1:34.56    1:23.43 JOLC   
                  41.05     1:23.43 (42.38)                                        
  2 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:27.31    1:26.92 JOLC   
                  43.67     1:26.92 (43.25)                                        
  3 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:26.67    1:28.44 JOLC   
                  43.60     1:28.44 (44.84)                                        
  4 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            1:30.52    1:31.51 JOLC   
  5 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:33.17    1:32.77 JOLC   
                  45.84     1:32.77 (46.93)                                        
  6 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            1:32.78    1:34.36 JOLC   
                  46.69     1:34.36 (47.67)                                        
  7 Hsiung, Tiffany           10 NJW-NJ               1:35.22    1:36.14 JOLC   
  8 Nixon, Charlotte A        10 Badger-MR            1:41.06    1:40.16 JOLC   
                  48.59     1:40.16 (51.57)                                        
  9 Peralta, Loren S          10 Apex-MR              1:37.69    1:40.41 JOLC   
                  50.54     1:40.41 (49.87)                                        
 10 Arnold, Samantha M        10 NJW-NJ               1:40.08    1:40.98 JOLC   
 11 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:39.46    1:41.51 JOLC   
                  49.78     1:41.51 (51.73)                                        
 12 Johanson, Bridget M       10 Badger-MR            1:37.43    1:41.91 JOLC   
                  50.33     1:41.91 (51.58)                                        
 13 Nierenberg, Amelia J      10 Apex-MR              1:50.92    1:42.00 JOLC   
                  49.49     1:42.00 (52.51)                                        
 14 Bibb, Diana L             10 NJW-NJ               1:44.52    1:42.08 JOLC   
                  50.94     1:42.08 (51.14)                                        
 15 Catarinacchio, Jessica R   9 GAEL-MR              1:34.23    1:44.00        
                  51.22     1:44.00 (52.78)                                        
 16 Pan, Sophie               10 Aquaflames-MR        1:42.22    1:45.99        
                  50.24     1:45.99 (55.75)                                        
 17 Ho, Lauren W               9 NJW-NJ               1:50.50    1:46.12        
                  53.07     1:46.12 (53.05)                                        
 18 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:43.97    1:46.50        
                  51.83     1:46.50 (54.67)                                        
 19 Simone, Madeline N         9 Badger-MR            1:46.23    1:47.87        
                  54.47     1:47.87 (53.40)                                        
 20 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:45.30    1:50.85        
                  55.66     1:50.85 (55.19)                                        
 21 O'Sullivan, Raine          9 GAEL-MR              1:51.23    1:50.92        
                  55.37     1:50.92 (55.55)                                        
 22 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR              1:51.37    1:51.89        
 23 Eid, Nathalie A            7 Badger-MR            2:10.22    1:53.83        
                  56.22     1:53.83 (57.61)                                        
 24 Earley, Nicole C          10 Apex-MR              1:57.78    1:56.26        
                  55.36   1:56.26 (1:00.90)                                        
 25 Paholak, Bianca O          9 Manta Rays-MR             NT    1:56.44        
                  57.13     1:56.44 (59.31)                                        
 26 Lu, Grace G                8 Apex-MR                   NT    2:04.93        
                1:02.04   2:04.93 (1:02.89)                                        
 27 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:57.93    2:09.22        
 28 Paret, Isabel M            7 Badger-MR            2:30.55    2:14.18        
                1:02.08   2:14.18 (1:12.10)                                        
 29 Perrone, Marlene          10 Apex-MR              2:26.97    2:29.76        
                1:14.56   2:29.76 (1:15.20)                                        
 
Event 10  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:42.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spiropoulos, Gregory M    10 NJW-NJ               1:28.91    1:23.04 JOLC   
                  40.58     1:23.04 (42.46)                                        
  2 Kim, Eric                 10 NJW-NJ               1:34.21    1:24.84 JOLC   
                  41.65     1:24.84 (43.19)                                        
  3 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               1:32.42    1:33.46 JOLC   
                  45.94     1:33.46 (47.52)                                        
  4 Hursch, David M           10 NJW-NJ               1:29.64    1:33.91 JOLC   
                  46.40     1:33.91 (47.51)                                        
  5 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:32.23    1:37.46 JOLC   
                  46.63     1:37.46 (50.83)                                        
  6 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            1:38.61    1:38.45 JOLC   
  7 Kim, Michael              10 NJW-NJ               1:37.45    1:38.80 JOLC   
                  48.68     1:38.80 (50.12)                                        
  8 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR            1:38.11    1:40.67 JOLC   
                  46.43     1:40.67 (54.24)                                        
  9 Rieck, Joshua A            9 Badger-MR            1:39.59    1:42.60 JOLC   
                  50.23     1:42.60 (52.37)                                        
 10 Alonso, Carlos            10 Apex-MR              1:44.68    1:45.44        
                  51.43     1:45.44 (54.01)                                        
 11 Brady, Thomas W           10 Apex-MR              1:59.71    1:49.48        
                  53.05     1:49.48 (56.43)                                        
 12 Poblador, John M          10 OWA-MR               1:55.82    1:50.94        
                  56.25     1:50.94 (54.69)                                        
 13 Conway, Martin P           9 OWA-MR               1:52.91    1:51.44        
                  54.18     1:51.44 (57.26)                                        
 14 Marrone, Matthew J        10 Badger-MR            1:56.83    2:02.09        
 15 Simone, James S            6 Badger-MR            2:30.55    2:02.85        
 16 Eid, Christian J           7 Badger-MR            2:15.55    2:06.41        
                1:02.20   2:06.41 (1:04.21)                                        
 17 Bidwell, Alec J            7 Badger-MR            2:10.55    2:19.69        
 18 Balderrama, Guido C        7 Badger-MR            2:15.55    2:20.10        
                1:09.29   2:20.10 (1:10.81)                                        
 -- Bidwell, Ian W             8 Badger-MR            1:49.35         DQ        
                  49.36          DQ (52.25)                                        
 
Event 11  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:24.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hursch, Jade M            12 NJW-NJ               1:30.99    1:19.41 JOLC   
                  39.34     1:19.41 (40.07)                                        
  2 Bibb, Devon L             11 NJW-NJ               1:32.87    1:21.69 JOLC   
                  40.31     1:21.69 (41.38)                                        
  3 Cervone, Erin T           12 NJW-NJ               1:26.83    1:23.09 JOLC   
                  40.31     1:23.09 (42.78)                                        
  4 Gawlik, Keri N            11 NJW-NJ               1:32.81    1:24.93 JOLC   
                  42.00     1:24.93 (42.93)                                        
  5 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               1:23.22    1:25.21        
                  41.03     1:25.21 (44.18)                                        
  6 Fazio, Casey M            11 NJW-NJ               1:38.59    1:26.53        
                  43.37     1:26.53 (43.16)                                        
  7 Kang, Julie I             11 NJW-NJ               1:32.68    1:27.83        
                  43.09     1:27.83 (44.74)                                        
  8 Ish-Shalom, Shirbi W      12 CFYR-FL              1:28.50    1:28.46        
                  42.67     1:28.46 (45.79)                                        
  9 Swanson, Ellen            12 Manta Rays-MR        1:38.39    1:28.60        
                  42.63     1:28.60 (45.97)                                        
 10 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR            1:26.37    1:28.68        
 11 Vogt, Hailey L            11 NJW-NJ               1:40.91    1:30.09        
                  45.24     1:30.09 (44.85)                                        
 12 Nagin, Hannah L           12 NJW-NJ               1:33.29    1:31.60        
 13 Dans, Miesha K            12 OWA-MR               1:32.54    1:33.10        
 14 Getsos, Julia A           12 NJW-NJ               1:30.64    1:33.94        
                  45.31     1:33.94 (48.63)                                        
 15 Bray, Kayla C             11 NJW-NJ               1:31.66    1:34.45        
                  45.27     1:34.45 (49.18)                                        
 16 Degnan, Hayley F          11 NJW-NJ               1:42.50    1:34.85        
                  46.44     1:34.85 (48.41)                                        
 17 Tompkins, Catherine A     11 Badger-MR            1:34.25    1:36.58        
                  47.23     1:36.58 (49.35)                                        
 18 McPherson-White, Gabriel  11 Apex-MR              1:40.91    1:38.74        
                  45.99     1:38.74 (52.75)                                        
 19 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR              1:43.23    1:39.59        
                  48.34     1:39.59 (51.25)                                        
 20 Guo, Cindy                11 Aquaflames-MR        1:45.82    1:40.36        
 21 Walsh, Shannon            11 SCD-MR               1:46.95    1:40.95        
 22 Benzvi, Leah              11 Aquaflames-MR        1:39.92    1:41.73        
 23 Boyadjian, Christina A    11 NJW-NJ               1:42.72    1:42.79        
                  50.70     1:42.79 (52.09)                                        
 24 Heisler, Sadie R          11 Manta Rays-MR             NT    1:42.84        
 25 Rabin-Court, Emma         12 Aquaflames-MR        1:42.47    1:43.99        
                  52.27     1:43.99 (51.72)                                        
 26 Lachman, Miranda          11 Manta Rays-MR             NT    1:45.89        
                  51.25     1:45.89 (54.64)                                        
 27 Haugh, Clare M            12 OWA-MR               1:53.24    1:58.84        
                  58.24   1:58.84 (1:00.60)                                        
 -- Medina, Natalie           11 Apex-MR              2:15.25         DQ        
 
Event 12  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:27.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lennon, Michael J         12 OWA-MR               1:18.59    1:18.33 JOLC   
                  38.98     1:18.33 (39.35)                                        
  2 Leland, Trevor P          12 NJW-NJ               1:31.08    1:20.44 JOLC   
                  38.37     1:20.44 (42.07)                                        
  3 Hilzen, Bobby M           11 NJW-NJ               1:24.78    1:22.56 JOLC   
                  40.81     1:22.56 (41.75)                                        
  4 Lee, Marcus A             12 NJW-NJ               1:32.19    1:23.88 JOLC   
  5 Kim, Jun Y                12 NJW-NJ               1:28.16    1:25.03 JOLC   
                  40.83     1:25.03 (44.20)                                        
  6 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR               1:22.25    1:26.39 JOLC   
                  41.93     1:26.39 (44.46)                                        
  7 Miller, Alexander T       12 NJW-NJ               1:34.09    1:26.77 JOLC   
                  42.10     1:26.77 (44.67)                                        
  8 Eid, Alex                 12 Badger-MR            1:27.05    1:29.12        
                  43.38     1:29.12 (45.74)                                        
  9 Sack, Danny C             12 OWA-MR               1:30.18    1:30.12        
                  44.69     1:30.12 (45.43)                                        
 10 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               1:35.00    1:32.11        
                  45.39     1:32.11 (46.72)                                        
 11 Tremain, Max              11 Badger-MR            1:37.71    1:35.63        
                  45.81     1:35.63 (49.82)                                        
 12 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR              1:37.87    1:35.72        
                  47.11     1:35.72 (48.61)                                        
 13 Popov, Nikita A           12 Apex-MR              1:32.20    1:36.61        
                  47.15     1:36.61 (49.46)                                        
 14 Cervone, Ryan G           11 NJW-NJ               1:44.85    1:36.74        
 15 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR            1:39.29    1:40.57        
                  49.95     1:40.57 (50.62)                                        
 16 Dimarzo, Philip           11 Manta Rays-MR        1:47.76    1:40.81        
 17 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               1:38.34    1:42.51        
                  49.75     1:42.51 (52.76)                                        
 18 Shemtob, Marshall B       12 GAEL-MR              1:50.79    1:51.44        
                  55.41     1:51.44 (56.03)                                        
 19 Breland, Zachary          11 Aquaflames-MR        1:53.28    1:53.34        
                  55.28     1:53.34 (58.06)                                        
 20 Conway, John T            11 OWA-MR               1:53.91    1:59.63        
                  57.71   1:59.63 (1:01.92)                                        
 21 Negash, Brook             11 Apex-MR              2:15.64    2:16.01        
 
Event 13  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:54.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cervone, Alisha T         13 NJW-NJ               2:35.72    2:39.64 JOLC   
                  37.27     1:16.99 (39.72)     1:58.08 (41.09)     2:39.64 (41.56)
  2 Bertelsen, Corinna E      13 NJW-NJ               2:39.19    2:47.95 JOLC   
                  40.52     1:22.72 (42.20)     2:06.09 (43.37)     2:47.95 (41.86)
  3 Kim, Robin                13 NJW-NJ               3:01.50    2:55.68        
                  40.79     1:24.97 (44.18)     2:11.03 (46.06)     2:55.68 (44.65)
  4 Drillich, Gabrielle G     13 NJW-NJ               2:52.70    2:55.75        
                  41.32     1:25.59 (44.27)     2:12.40 (46.81)     2:55.75 (43.35)
  5 Hoth, Brielle A           13 NJW-NJ               3:36.45    3:24.60        
                  47.64     1:39.55 (51.91)     2:32.96 (53.41)     3:24.60 (51.64)
  6 Baldwin, Gabriella        13 Aquaflames-MR        3:28.31    3:27.60        
                  48.05     1:39.65 (51.60)     2:34.47 (54.82)     3:27.60 (53.13)
  7 Conway, Kathleen M        13 OWA-MR               3:26.18    3:42.37        
  8 Dehshitsang, Tenzin       13 Manta Rays-MR             NT    3:57.18        
 
Event 14  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:45.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arnold, David M           13 NJW-NJ               2:44.66    2:39.02 JOLC   
                  37.68     1:17.80 (40.12)     1:58.77 (40.97)     2:39.02 (40.25)
  2 Brierley, Dexter L        14 Manta Rays-MR        2:34.83    2:43.06 JOLC   
                  38.95     1:20.35 (41.40)     2:03.74 (43.39)     2:43.06 (39.32)
  3 Hart, Matthew J           14 NJW-NJ               2:23.34    2:47.09        
                  37.81     1:19.50 (41.69)     2:04.00 (44.50)     2:47.09 (43.09)
  4 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              2:46.46    2:48.63        
                  39.63     1:23.33 (43.70)     2:08.47 (45.14)     2:48.63 (40.16)
  5 Lee, Marc A               14 Apex-MR              2:50.29    2:49.70        
                  39.26     1:23.30 (44.04)     2:08.15 (44.85)     2:49.70 (41.55)
  6 Kuizema, Shawn D          13 NJW-NJ               2:55.56    2:55.24        
                  41.44     1:24.87 (43.43)     2:11.17 (46.30)     2:55.24 (44.07)
  7 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              2:55.89    2:58.57        
                  41.17     1:26.48 (45.31)     2:14.50 (48.02)     2:58.57 (44.07)
  8 Catarinacchio, Vincent    13 GAEL-MR              2:53.42    3:00.44        
                                3:00.44 ( )         3:00.44 ( )                    
  9 Cusmano, Joe V            13 NJW-NJ               2:41.41    3:00.91        
                  42.41     1:28.51 (46.10)     2:15.78 (47.27)     3:00.91 (45.13)
 10 Miranda, Justin J         13 Apex-MR              3:36.95    3:35.41        
                  50.68     1:44.22 (53.54)     2:39.91 (55.69)     3:35.41 (55.50)
 11 Yershov, Danila           13 Apex-MR                   NT    3:49.35        
                  48.90   1:49.65 (1:00.75)   2:50.87 (1:01.22)     3:49.35 (58.48)
 -- Shaimerdenov, Ospan       13 Apex-MR                   NT         DQ        
                  49.79     1:47.21 (57.42)   2:48.51 (1:01.30)          DQ (58.26)
 -- Tenzin, Shampell          14 Manta Rays-MR        2:48.94         DQ        
                  52.02     1:50.94 (58.92)        DQ (1:58.00)                    
 
Event 15  Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:46.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cervone, Victoria A       15 NJW-NJ               2:26.27    2:26.67 METS   
                  34.41     1:11.10 (36.69)     1:49.36 (38.26)     2:26.67 (37.31)
  2 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:25.49    2:29.34 METS   
                  35.94     1:13.51 (37.57)     1:52.19 (38.68)     2:29.34 (37.15)
  3 Smith, Allison M          18 NJW-NJ               2:37.88    2:41.73 METS   
                  38.53     1:19.00 (40.47)     2:01.09 (42.09)     2:41.73 (40.64)
  4 Coniglio, Andrea M        14 NJW-NJ               2:39.13    2:43.69 METS   
                  38.46     1:19.84 (41.38)     2:03.03 (43.19)     2:43.69 (40.66)
  5 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:39.00    2:47.09        
                  41.12     1:23.49 (42.37)     2:06.28 (42.79)     2:47.09 (40.81)
  6 Passaro, Carolyn K        16 NJW-NJ               2:51.73    2:51.53        
                  40.39     1:24.14 (43.75)     2:08.43 (44.29)     2:51.53 (43.10)
  7 Hilzen, Elisabeth L       17 NJW-NJ               2:58.00    3:02.62        
                  42.45     1:28.79 (46.34)     2:17.10 (48.31)     3:02.62 (45.52)
  8 Quach, Michele            18 Apex-MR              2:43.92    3:09.48        
                  43.09     1:30.52 (47.43)     2:19.78 (49.26)     3:09.48 (49.70)
  9 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              3:08.82    3:18.20        
                  46.47     1:36.70 (50.23)     2:28.09 (51.39)     3:18.20 (50.11)
 
Event 16  Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
        2:33.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Brian P              16 NJW-NJ               2:38.01    2:29.89 METS   
                  36.95     1:13.86 (36.91)     1:52.51 (38.65)     2:29.89 (37.38)
  2 Woo, Eric                 15 NJW-NJ               2:37.71    2:50.28        
                  40.85     1:23.12 (42.27)     2:07.40 (44.28)     2:50.28 (42.88)
  3 Shala, Chip               15 Apex-MR              2:47.68    2:57.22        
                  41.58     1:26.74 (45.16)     2:14.33 (47.59)     2:57.22 (42.89)
  4 Shala, Nick               16 Apex-MR              2:55.13    3:07.78        
                  43.59     1:31.05 (47.46)     2:19.74 (48.69)     3:07.78 (48.04)
  5 Shlykov, Dmitry           15 Apex-MR                   NT    3:12.18        
                  44.41     1:33.43 (49.02)   3:12.18 (1:38.75)                    
  6 Abramov, Yuriy            15 Aquaflames-MR             NT    3:44.68        
                  53.70     1:51.16 (57.46)     2:50.85 (59.69)     3:44.68 (53.83)
 
Event 17  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:56.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kim, Michelle M           10 NJW-NJ               1:47.54    1:35.13 JOLC   
                  45.27     1:35.13 (49.86)                                        
  2 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            1:36.32    1:37.08 JOLC   
                  47.24     1:37.08 (49.84)                                        
  3 Evans, Kate B              9 Badger-MR            1:43.18    1:37.49 JOLC   
                  48.33     1:37.49 (49.16)                                        
  4 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR               1:42.19    1:39.30 JOLC   
                  48.61     1:39.30 (50.69)                                        
  5 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            1:45.11    1:48.85 JOLC   
                  53.69     1:48.85 (55.16)                                        
  6 Ho, Lauren W               9 NJW-NJ               1:59.91    1:51.32 JOLC   
                  55.19     1:51.32 (56.13)                                        
  7 Nierenberg, Amelia J      10 Apex-MR              1:54.19    1:52.75 JOLC   
  8 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR               1:48.73    1:52.94 JOLC   
                  55.22     1:52.94 (57.72)                                        
  9 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            1:52.87    1:55.58 JOLC   
                  56.93     1:55.58 (58.65)                                        
 10 Nixon, Charlotte A        10 Badger-MR            1:56.65    1:57.69        
                  57.41   1:57.69 (1:00.28)                                        
 11 Greff, Christie R         10 OWA-MR               1:56.69    1:58.61        
                  58.80     1:58.61 (59.81)                                        
 12 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR              2:00.67    1:58.70        
                  57.47   1:58.70 (1:01.23)                                        
 13 Bibb, Diana L             10 NJW-NJ               1:59.60    2:01.23        
                  58.41   2:01.23 (1:02.82)                                        
 14 Klein, Eilis D            10 Badger-MR            2:06.51    2:06.63        
 15 Simone, Madeline N         9 Badger-MR            2:04.67    2:08.12        
                1:02.62   2:08.12 (1:05.50)                                        
 16 Earley, Nicole C          10 Apex-MR              2:08.67    2:09.77        
                1:00.99   2:09.77 (1:08.78)                                        
 17 Paholak, Milah V           8 Manta Rays-MR             NT    2:11.54        
                1:03.46   2:11.54 (1:08.08)                                        
 18 Peralta, Loren S          10 Apex-MR              2:17.74    2:15.15        
                1:08.16   2:15.15 (1:06.99)                                        
 19 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            2:05.50    2:16.71        
                1:07.19   2:16.71 (1:09.52)                                        
 20 Lu, Grace G                8 Apex-MR                   NT    2:22.13        
                1:09.66   2:22.13 (1:12.47)                                        
 21 Perrone, Marlene          10 Apex-MR              2:29.79    2:22.52        
                1:08.00   2:22.52 (1:14.52)                                        
 
Event 18  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:56.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spiropoulos, Gregory M    10 NJW-NJ               1:45.11    1:38.43 JOLC   
                  47.36     1:38.43 (51.07)                                        
  2 Kim, Eric                 10 NJW-NJ               2:02.71    1:47.01 JOLC   
                  51.58     1:47.01 (55.43)                                        
  3 Koo, Brandon H             9 OWA-MR               1:47.04    1:48.35 JOLC   
                  53.29     1:48.35 (55.06)                                        
  4 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:51.00    1:56.45 JOLC   
                  54.87   1:56.45 (1:01.58)                                        
  5 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            1:53.67    1:58.42        
                  58.38   1:58.42 (1:00.04)                                        
  6 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR                 NT    2:01.45        
                  57.27   2:01.45 (1:04.18)                                        
  7 Brady, Thomas W           10 Apex-MR              2:15.45    2:05.69        
                1:00.50   2:05.69 (1:05.19)                                        
  8 Alonso, Carlos            10 Apex-MR              1:50.50    2:06.24        
                1:00.18   2:06.24 (1:06.06)                                        
  9 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR            2:04.93    2:09.04        
                1:01.31   2:09.04 (1:07.73)                                        
 10 Marrone, Matthew J        10 Badger-MR            2:20.11    2:15.37        
                1:05.24   2:15.37 (1:10.13)                                        
 11 Conway, Martin P           9 OWA-MR               2:11.25    2:17.88        
 12 Poblador, John M          10 OWA-MR               2:16.63    2:29.55        
                1:14.22   2:29.55 (1:15.33)                                        
 -- Bidwell, Alec J            7 Badger-MR            2:35.88         DQ        
                1:17.25        DQ (1:19.34)                                        
 
Event 19  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:35.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hursch, Jade M            12 NJW-NJ               1:27.89    1:26.02 JOLC   
                  41.35     1:26.02 (44.67)                                        
  2 Ish-Shalom, Shirbi W      12 CFYR-FL              1:30.78    1:29.42 JOLC   
                  41.72     1:29.42 (47.70)                                        
  3 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               1:32.99    1:35.04 JOLC   
                  45.36     1:35.04 (49.68)                                        
  4 Gawlik, Keri N            11 NJW-NJ               1:46.85    1:35.88 JOLC   
                  46.16     1:35.88 (49.72)                                        
  5 Bibb, Devon L             11 NJW-NJ               1:50.35    1:36.48        
                  45.79     1:36.48 (50.69)                                        
  6 Cervone, Erin T           12 NJW-NJ               1:44.22    1:38.02        
                  46.70     1:38.02 (51.32)                                        
  7 Kang, Julie I             11 NJW-NJ               1:39.93    1:38.77        
                  47.88     1:38.77 (50.89)                                        
  8 Walsh, Shannon            11 SCD-MR               1:45.00    1:39.16        
  9 Getsos, Julia A           12 NJW-NJ               1:57.67    1:43.55        
                  50.10     1:43.55 (53.45)                                        
 10 Fazio, Casey M            11 NJW-NJ               1:48.20    1:44.19        
                  50.08     1:44.19 (54.11)                                        
 11 Boyadjian, Christina A    11 NJW-NJ               1:51.33    1:44.61        
                  50.64     1:44.61 (53.97)                                        
 12 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR            1:40.81    1:45.80        
                  50.77     1:45.80 (55.03)                                        
 13 Tompkins, Catherine A     11 Badger-MR            1:48.05    1:47.49        
                  51.38     1:47.49 (56.11)                                        
 14 Vogt, Hailey L            11 NJW-NJ               1:56.66    1:47.76        
                  53.88     1:47.76 (53.88)                                        
 15 Dans, Miesha K            12 OWA-MR               1:44.31    1:50.21        
                  52.07     1:50.21 (58.14)                                        
 16 Bolster, Dana J           11 GAEL-MR              1:56.65    1:57.20        
                  53.81   1:57.20 (1:03.39)                                        
 17 McPherson-White, Gabriel  11 Apex-MR              1:53.67    1:58.68        
                  53.17   1:58.68 (1:05.51)                                        
 18 Lachman, Miranda          11 Manta Rays-MR             NT    1:58.73        
                  55.01   1:58.73 (1:03.72)                                        
 19 Guo, Cindy                11 Aquaflames-MR        1:55.31    2:00.57        
 20 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR              2:04.32    2:03.45        
                1:00.31   2:03.45 (1:03.14)                                        
 21 Haugh, Clare M            12 OWA-MR               2:16.04    2:15.72        
                1:07.15   2:15.72 (1:08.57)                                        
 
Event 20  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:36.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leland, Trevor P          12 NJW-NJ               1:34.26    1:27.91 JOLC   
                  42.48     1:27.91 (45.43)                                        
  2 Lee, Marcus A             12 NJW-NJ               1:34.07    1:29.75 JOLC   
                  42.89     1:29.75 (46.86)                                        
  3 Hilzen, Bobby M           11 NJW-NJ               1:34.85    1:31.62 JOLC   
                  43.76     1:31.62 (47.86)                                        
  4 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               1:40.00    1:33.62 JOLC   
                  44.09     1:33.62 (49.53)                                        
  5 Kim, Jun Y                12 NJW-NJ               1:53.32    1:35.00 JOLC   
                  45.54     1:35.00 (49.46)                                        
  6 Sack, Danny C             12 OWA-MR               1:32.95    1:35.53 JOLC   
                  46.24     1:35.53 (49.29)                                        
  7 Tremain, Max              11 Badger-MR            1:38.35    1:36.77 JOLC   
                  45.71     1:36.77 (51.06)                                        
  8 Miller, Alexander T       12 NJW-NJ               1:46.39    1:38.49        
                  46.88     1:38.49 (51.61)                                        
  9 Popov, Nikita A           12 Apex-MR              1:45.71    1:41.65        
 10 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               1:49.76    1:49.06        
                  51.60     1:49.06 (57.46)                                        
 11 Dimarzo, Philip           11 Manta Rays-MR        1:45.69    2:00.99        
                  57.63   2:00.99 (1:03.36)                                        
 12 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR            1:58.99    2:03.48        
                  59.05   2:03.48 (1:04.43)                                        
 13 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR              1:59.55    2:11.14        
                1:03.83   2:11.14 (1:07.31)                                        
 14 Conway, John T            11 OWA-MR               2:07.97    2:15.25        
                1:04.69   2:15.25 (1:10.56)                                        
 
Event 21  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:16.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:48.10    2:53.67 JOLC   
                  38.48     1:22.16 (43.68)     2:08.69 (46.53)     2:53.67 (44.98)
  2 Kang, Kyung I             14 NJW-NJ               3:17.80    3:10.33 JOLC   
                  43.28     1:30.86 (47.58)     2:20.31 (49.45)     3:10.33 (50.02)
  3 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              3:10.96    3:15.02 JOLC   
                  43.92     1:33.42 (49.50)     2:25.10 (51.68)     3:15.02 (49.92)
  4 Ish-Shalom, Orbi W        13 CFYR-FL              3:11.32    3:19.46        
                  45.55     1:35.51 (49.96)     2:28.11 (52.60)     3:19.46 (51.35)
  5 Kim, Robin                13 NJW-NJ               3:20.05    3:20.90        
                  45.83     1:35.74 (49.91)     2:29.03 (53.29)     3:20.90 (51.87)
  6 Drillich, Gabrielle G     13 NJW-NJ               3:50.33    3:22.35        
                  46.83     1:38.13 (51.30)     2:30.75 (52.62)     3:22.35 (51.60)
  7 Brady, Sinead C           14 Apex-MR              3:32.26    3:42.14        
                  50.54     1:48.11 (57.57)     2:46.21 (58.10)     3:42.14 (55.93)
  8 Hoth, Brielle A           13 NJW-NJ               3:50.62    3:57.25        
                  51.30   1:54.26 (1:02.96)   2:56.54 (1:02.28)   3:57.25 (1:00.71)
  9 Conway, Kathleen M        13 OWA-MR               5:05.07    4:57.71        
                1:07.96   2:25.18 (1:17.22)   3:45.25 (1:20.07)   4:57.71 (1:12.46)
 
Event 22  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:09.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hart, Matthew J           14 NJW-NJ               3:06.46    2:59.04 JOLC   
                  38.95     1:23.79 (44.84)     2:10.94 (47.15)     2:59.04 (48.10)
  2 Arnold, David M           13 NJW-NJ               3:42.72    3:02.81 JOLC   
                  40.76     1:27.51 (46.75)     2:16.15 (48.64)     3:02.81 (46.66)
  3 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               2:56.78    3:03.69 JOLC   
                  40.86     1:27.15 (46.29)     2:16.36 (49.21)     3:03.69 (47.33)
  4 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              3:02.75    3:08.64 JOLC   
                  42.72     1:28.90 (46.18)     2:20.36 (51.46)     3:08.64 (48.28)
  5 Kuizema, Shawn D          13 NJW-NJ               3:45.67    3:11.02        
                  42.41     1:30.03 (47.62)     2:23.70 (53.67)     3:11.02 (47.32)
  6 Cusmano, Joe V            13 NJW-NJ               3:35.50    3:19.57        
                  43.82     1:34.08 (50.26)     2:27.29 (53.21)     3:19.57 (52.28)
  7 Cretinon, William         14 Manta Rays-MR             NT    3:31.30        
                  48.06     1:42.67 (54.61)     2:39.14 (56.47)     3:31.30 (52.16)
  8 Lee, Marc A               14 Apex-MR                   NT    3:31.80        
                  46.36     1:40.07 (53.71)     2:37.51 (57.44)     3:31.80 (54.29)
 
Event 23  Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:27.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               1:18.30    1:22.66 METS   
                  39.79     1:22.66 (42.87)                                        
  2 Zagroba, Catherine A      15 NJW-NJ               1:21.84    1:23.57 METS   
                  40.56     1:23.57 (43.01)                                        
  3 Cervone, Victoria A       15 NJW-NJ               1:24.66    1:24.22 METS   
                  39.71     1:24.22 (44.51)                                        
  4 Smith, Allison M          18 NJW-NJ               1:22.03    1:29.42        
                  42.38     1:29.42 (47.04)                                        
  5 Day, Courtney J           15 NJW-NJ               1:26.94    1:30.59        
                  42.80     1:30.59 (47.79)                                        
  6 Hilzen, Elisabeth L       17 NJW-NJ               1:26.43    1:32.19        
                  43.39     1:32.19 (48.80)                                        
  7 Adzhiashvilli, Esther     18 Aquaflames-MR        1:36.57    1:35.55        
                  45.42     1:35.55 (50.13)                                        
  7 Ish-Shalom, Orbi W        13 CFYR-FL              1:33.60    1:35.55        
  9 Cervone, Alisha T         13 NJW-NJ               1:36.71    1:35.87        
                  45.93     1:35.87 (49.94)                                        
 10 Quach, Michele            18 Apex-MR              1:27.98    1:40.79        
                  47.46     1:40.79 (53.33)                                        
 11 Lusher, Samantha R        17 Apex-MR              1:35.03    1:42.80        
                  48.04     1:42.80 (54.76)                                        
 12 Baldwin, Gabriella        13 Aquaflames-MR        1:43.45    1:49.91        
                  51.60     1:49.91 (58.31)                                        
 
Event 24  Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:19.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Errico, Angelo C        18 OWA-MR               1:05.25    1:10.64 METS   
                  33.88     1:10.64 (36.76)                                        
  2 McElroy, Kyle A           19 NJW-NJ               1:08.45    1:14.71 METS   
                  35.56     1:14.71 (39.15)                                        
  3 McKean, Julian            16 NJW-NJ               1:15.90    1:16.16 METS   
                  36.30     1:16.16 (39.86)                                        
  4 Lerman, Matthew           20 OWA-MR               1:13.36    1:17.12 METS   
                  36.51     1:17.12 (40.61)                                        
  5 Fitzpatrick, Christopher  17 NJW-NJ               1:25.99    1:17.87 METS   
                  37.09     1:17.87 (40.78)                                        
  6 McElroy, Gregory S        16 NJW-NJ               1:16.01    1:18.13 METS   
                  37.40     1:18.13 (40.73)                                        
  7 Passaro, John P           19 NJW-NJ               1:16.53    1:19.72 METS   
                  38.44     1:19.72 (41.28)                                        
  8 Ellerson, Phillip H       16 NJW-U-NJ             1:19.21    1:21.70        
                  38.58     1:21.70 (43.12)                                        
  9 Zemskov, Kirill I         14 Aquaflames-MR        1:32.49    1:32.08        
                  44.55     1:32.08 (47.53)                                        
 10 Shala, Nick               16 Apex-MR              1:28.72    1:32.18        
                  43.56     1:32.18 (48.62)                                        
 11 Kim, Andrew H             15 Aquaflames-MR        1:31.96    1:33.39        
                  44.22     1:33.39 (49.17)                                        
 12 Kirienko, Andrei A        16 NJW-NJ               1:30.77    1:35.47        
                  45.55     1:35.47 (49.92)                                        
 13 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               1:40.00    1:35.85        
                  45.98     1:35.85 (49.87)                                        
 14 Shlykov, Dmitry           15 Apex-MR              1:34.53    1:36.37        
                  47.01     1:36.37 (49.36)                                        
 15 Shala, Chip               15 Apex-MR              1:31.43    1:38.72        
                  45.86     1:38.72 (52.86)                                        
 
Event 25  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          47.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                 36.00      35.23 JOLC   
  2 Kim, Michelle M           10 NJW-NJ                 43.37      36.24 JOLC   
  3 Evans, Kate B              9 Badger-MR              38.30      38.33 JOLC   
  4 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              39.11      39.65 JOLC   
  5 Nierenberg, Amelia J      10 Apex-MR                43.82      41.78 JOLC   
  6 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR              41.26      43.33 JOLC   
  7 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              44.40      45.18 JOLC   
  8 Betzios, Alexandra P      10 OWA-MR                 43.46      45.46 JOLC   
  9 Arnold, Samantha M        10 NJW-NJ                 45.13      45.86 JOLC   
 10 Klein, Eilis D            10 Badger-MR              44.30      47.17 JOLC   
 11 Catarinacchio, Jessica R   9 GAEL-MR                47.59      48.51        
 12 Greff, Christie R         10 OWA-MR                 49.74      48.74        
 13 Hsiung, Tiffany           10 NJW-NJ                 45.90      50.45        
 14 Nixon, Charlotte A        10 Badger-MR              47.53      50.72        
 15 Simone, Madeline N         9 Badger-MR              51.97      54.32        
 16 Peralta, Loren S          10 Apex-MR                49.34      55.13        
 17 Pilipenko, Veronika       10 Apex-MR                53.34      58.12        
 18 Eid, Nathalie A            7 Badger-MR            1:02.55    1:02.77        
 19 Earley, Nicole C          10 Apex-MR                56.31    1:03.08        
 20 Lu, Grace G                8 Apex-MR              1:10.10    1:06.17        
 21 Perrone, Marlene          10 Apex-MR              1:13.24    1:13.27        
 22 Paret, Isabel M            7 Badger-MR            1:19.40    1:17.85        
 
Event 26  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          46.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spiropoulos, Gregory M    10 NJW-NJ                 39.08      35.98 JOLC   
  2 Kim, Eric                 10 NJW-NJ                 45.16      38.32 JOLC   
  3 Kim, Michael              10 NJW-NJ                 42.32      44.75 JOLC   
  4 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              46.22      45.58 JOLC   
  5 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              39.34      46.42 JOLC   
  6 Hursch, David M           10 NJW-NJ                 42.66      46.44 JOLC   
  7 Koo, Brandon H             9 OWA-MR                 43.35      46.59 JOLC   
  8 Kessler, Michael N         9 Badger-MR              48.05      49.90        
  9 Alonso, Carlos            10 Apex-MR                51.07      56.29        
 10 Vaiman, Josh G             9 Aquaflames-MR        1:00.25      58.62        
 11 Varshisky, Samuel M        9 Badger-MR              51.93    1:00.65        
 12 Poblador, John M          10 OWA-MR                 58.91    1:02.02        
 13 Simone, James S            6 Badger-MR            1:05.55    1:09.60        
 14 Marrone, Matthew J        10 Badger-MR            1:07.32    1:10.00        
 15 Balderrama, Guido C        7 Badger-MR            1:05.88    1:15.88        
 -- Conway, Martin P           9 OWA-MR                    NT         DQ        
 -- Eid, Christian J           7 Badger-MR            1:05.22         DQ        
 
Event 27  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          36.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR              34.00      33.77 JOLC   
  2 Hursch, Jade M            12 NJW-NJ                 46.42      34.35 JOLC   
  3 Swanson, Ellen            12 Manta Rays-MR          36.09      36.35 JOLC   
  4 Bibb, Devon L             11 NJW-NJ                 43.92      36.70 JOLC   
  5 Malarczyk, Monica         12 Badger-MR              37.67      37.86        
  6 Gawlik, Keri N            11 NJW-NJ                 43.30      38.44        
  7 Cervone, Erin T           12 NJW-NJ                 41.61      38.97        
  8 Fazio, Casey M            11 NJW-NJ                 39.40      39.83        
  9 Dans, Miesha K            12 OWA-MR                 40.31      40.20        
 10 Senken, Natasha L         12 OWA-MR                 39.57      40.99        
 11 Walsh, Shannon            11 SCD-MR                 41.90      41.00        
 12 Vogt, Hailey L            11 NJW-NJ                 48.01      44.29        
 13 Degnan, Hayley F          11 NJW-NJ                 40.88      44.46        
 14 Nagin, Hannah L           12 NJW-NJ                 41.64      46.41        
 15 Baldwin, Maria            11 Aquaflames-MR          46.59      47.50        
 16 Haugh, Clare M            12 OWA-MR                 46.83      48.50        
 17 Sheehan, Niamh M          12 Apex-MR                48.86      48.62        
 18 Bray, Kayla C             11 NJW-NJ                 44.65      48.75        
 19 Bolster, Dana J           11 GAEL-MR                52.58      49.51        
 20 Tompkins, Catherine A     11 Badger-MR              46.39      51.34        
 21 Heisler, Sadie R          11 Manta Rays-MR             NT      56.66        
 
Event 28  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          37.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leland, Trevor P          12 NJW-NJ                 35.61      33.66 JOLC   
  2 Lennon, Michael J         12 OWA-MR                 34.88      33.68 JOLC   
  3 Lee, Marcus A             12 NJW-NJ                 36.68      35.76 JOLC   
  4 Hilzen, Bobby M           11 NJW-NJ                 38.11      36.17 JOLC   
  5 Kim, Jun Y                12 NJW-NJ                 42.67      36.20 JOLC   
  6 Eid, Alex                 12 Badger-MR              37.01      37.39 JOLC   
  7 Miller, Alexander T       12 NJW-NJ                 45.83      40.51        
  8 Sack, Danny C             12 OWA-MR                 41.09      41.90        
  9 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR                 40.46      42.53        
 10 Tremain, Max              11 Badger-MR              45.36      43.76        
 10 Malarczyk, Peter          11 Badger-MR              40.86      43.76        
 12 Burke, Christopher M      11 OWA-MR                 43.36      46.47        
 13 Popov, Nikita A           12 Apex-MR                43.55      47.41        
 14 Rodriguez, Jose M         12 Apex-MR                47.39      48.56        
 15 Conway, John T            11 OWA-MR                 54.63      58.72        
 16 Shemtob, Marshall B       12 GAEL-MR                58.96      59.55        
 17 Negash, Brook             11 Apex-MR              1:09.59    1:04.65        
 
Event 29  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:19.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cervone, Alisha T         13 NJW-NJ               1:24.99    1:13.56 JOLC   
                  35.15     1:13.56 (38.41)                                        
  2 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               1:15.28    1:14.00 JOLC   
                  34.45     1:14.00 (39.55)                                        
  3 Bertelsen, Corinna E      13 NJW-NJ               1:17.31    1:16.89 JOLC   
                  36.80     1:16.89 (40.09)                                        
  4 Coniglio, Andrea M        14 NJW-NJ               1:18.99    1:17.97 JOLC   
                  35.88     1:17.97 (42.09)                                        
  5 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              1:21.15    1:20.67        
                  37.42     1:20.67 (43.25)                                        
  6 Drillich, Gabrielle G     13 NJW-NJ               1:36.81    1:21.71        
  7 Kim, Robin                13 NJW-NJ               1:37.71    1:32.24        
                  40.36     1:32.24 (51.88)                                        
  8 Rosales, Nallely          13 Manta Rays-MR        1:33.44    1:46.65        
                  50.91     1:46.65 (55.74)                                        
  9 Brady, Sinead C           14 Apex-MR              1:40.50    1:56.70        
                  50.80   1:56.70 (1:05.90)                                        
 10 Dan, Megan                13 NJW-NJ               1:38.77    2:04.10        
                  58.79   2:04.10 (1:05.31)                                        
 
Event 30  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:13.99  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               1:11.12    1:11.71 JOLC   
                  33.75     1:11.71 (37.96)                                        
  2 Hart, Matthew J           14 NJW-NJ               1:24.50    1:12.36 JOLC   
                  33.03     1:12.36 (39.33)                                        
  3 Shikhel, Steven M         14 NJW-NJ               1:10.51    1:12.73 JOLC   
                  34.10     1:12.73 (38.63)                                        
  4 Brierley, Dexter L        14 Manta Rays-MR        1:13.58    1:13.40 JOLC   
                  33.58     1:13.40 (39.82)                                        
  5 Lee, Marc A               14 Apex-MR              1:13.84    1:18.04        
                  36.33     1:18.04 (41.71)                                        
  6 Arnold, David M           13 NJW-NJ               1:30.90    1:18.69        
                  36.37     1:18.69 (42.32)                                        
  7 Catarinacchio, Vincent    13 GAEL-MR              1:18.32    1:19.81        
                  37.22     1:19.81 (42.59)                                        
  8 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               1:16.55    1:20.61        
                  36.94     1:20.61 (43.67)                                        
  9 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               1:15.09    1:20.75        
                  37.45     1:20.75 (43.30)                                        
 10 Cusmano, Joe V            13 NJW-NJ               1:22.15    1:21.27        
 11 Kuizema, Shawn D          13 NJW-NJ               1:30.31    1:25.50        
                  39.85     1:25.50 (45.65)                                        
 12 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              1:23.49    1:25.53        
                  40.39     1:25.53 (45.14)                                        
 13 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              1:22.52    1:28.22        
                  39.51     1:28.22 (48.71)                                        
 14 Cretinon, William         14 Manta Rays-MR        1:27.09    1:35.76        
                  41.73     1:35.76 (54.03)                                        
 15 Miranda, Justin J         13 Apex-MR              1:53.85    1:36.62        
                  44.88     1:36.62 (51.74)                                        
 16 Yershov, Danila           13 Apex-MR                   NT    1:46.80        
                  44.60   1:46.80 (1:02.20)                                        
 17 Shaimerdenov, Ospan       13 Apex-MR              1:55.55    1:49.28        
                  44.86   1:49.28 (1:04.42)                                        
 
Event 31  Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:13.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cervone, Victoria A       15 NJW-NJ               1:05.38    1:07.75 METS   
                  31.67     1:07.75 (36.08)                                        
  2 Heslin, Meagan G          17 NJW-NJ               1:10.59    1:12.97 METS   
                  34.89     1:12.97 (38.08)                                        
  3 Heslin, Kathleen G        17 NJW-NJ               1:15.27    1:14.70        
                  35.76     1:14.70 (38.94)                                        
  4 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               1:13.36    1:15.12        
                  35.02     1:15.12 (40.10)                                        
  5 Day, Courtney J           15 NJW-NJ               1:13.03    1:16.70        
                  36.03     1:16.70 (40.67)                                        
  6 Cuffe, Brianne M          16 Aquaflames-MR        1:25.06    1:24.30        
                  39.18     1:24.30 (45.12)                                        
  7 Quach, Michele            18 Apex-MR              1:17.60    1:28.93        
                  40.54     1:28.93 (48.39)                                        
  8 Alonso, Basilisa          16 Apex-MR              1:26.96    1:30.14        
                  40.06     1:30.14 (50.08)                                        
  9 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              1:24.48    1:30.40        
 
Event 32  Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:07.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zimarev, Yury             19 OWA-MR                 57.11    1:00.50 METS   
                  28.48     1:00.50 (32.02)                                        
  2 D'Errico, John A          17 OWA-MR                 58.91    1:01.85 METS   
                  29.52     1:01.85 (32.33)                                        
  3 Sadovski, Stanislav Y     17 OWA-MR                 58.38    1:03.13 METS   
                  28.80     1:03.13 (34.33)                                        
  4 Fitzpatrick, Christopher  17 NJW-NJ               1:03.23    1:03.98 METS   
                  30.04     1:03.98 (33.94)                                        
  5 Passaro, John P           19 NJW-NJ               1:08.53    1:07.06 METS   
  6 McElroy, Kyle A           19 NJW-NJ               1:04.59    1:07.15 METS   
                  31.62     1:07.15 (35.53)                                        
  7 Conti, Joe M              15 NJW-NJ               1:07.19    1:07.84 METS   
                  31.72     1:07.84 (36.12)                                        
  8 D'Errico, Angelo C        18 OWA-MR                    NT    1:10.14        
                  33.66     1:10.14 (36.48)                                        
  9 McElroy, Gregory S        16 NJW-NJ               1:13.39    1:11.11        
                  34.95     1:11.11 (36.16)                                        
 10 Ellerson, Phillip H       16 NJW-U-NJ             1:10.26    1:14.87        
                  32.44     1:14.87 (42.43)                                        
 11 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR        1:21.11    1:17.59        
                  35.48     1:17.59 (42.11)                                        
 12 Woo, Eric                 15 NJW-NJ               1:23.17    1:21.63        
                  38.00     1:21.63 (43.63)                                        
 13 Eid, Alex                 12 Badger-MR            1:22.64    1:25.83        
                  38.54     1:25.83 (47.29)                                        
 14 Shlykov, Dmitry           15 Apex-MR              1:26.90    1:29.74        
 15 Shala, Chip               15 Apex-MR              1:22.76    1:38.10        
                  39.84     1:38.10 (58.26)                                        
 16 Walsh, Kevin              12 SCD-MR               1:42.00    1:38.54        
                  45.02     1:38.54 (53.52)                                        
 17 Shala, Nick               16 Apex-MR              1:32.08    1:49.90        
                  49.43   1:49.90 (1:00.47)                                        
 
Event 33  Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:22.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zagroba, Catherine A      15 NJW-NJ               2:09.66    2:17.17 METS   
                  32.74     1:07.24 (34.50)     1:43.04 (35.80)     2:17.17 (34.13)
  2 Day, Courtney J           15 NJW-NJ               2:18.89    2:18.70 METS   
                  32.97     1:07.65 (34.68)     1:43.36 (35.71)     2:18.70 (35.34)
  3 Ferrante, Francesca S     16 OWA-MR               2:15.79    2:19.20 METS   
                  33.49     1:08.77 (35.28)     1:45.02 (36.25)     2:19.20 (34.18)
  4 Kolackovsky, Kerrie N     13 OWA-MR               2:20.69    2:21.65 METS   
                                1:09.46 ( )   2:21.65 (1:12.19)                    
  5 Heslin, Kathleen G        17 NJW-NJ               2:15.87    2:22.76 METS   
                  34.16     1:10.53 (36.37)     1:47.26 (36.73)     2:22.76 (35.50)
  6 Smith, Allison M          18 NJW-NJ               2:14.56    2:22.81 METS   
                  33.99     1:10.08 (36.09)     1:46.94 (36.86)     2:22.81 (35.87)
  7 Heslin, Meagan G          17 NJW-NJ               2:17.26    2:25.79        
                  34.40     1:11.38 (36.98)     1:48.89 (37.51)     2:25.79 (36.90)
  8 Passaro, Carolyn K        16 NJW-NJ               2:36.40    2:34.27        
                  35.08     1:14.65 (39.57)     1:55.07 (40.42)     2:34.27 (39.20)
  9 Ish-Shalom, Shirbi W      12 CFYR-FL              2:39.96    2:34.73        
                                1:14.85 ( )   2:34.73 (1:19.88)                    
 10 Hilzen, Elisabeth L       17 NJW-NJ               2:30.91    2:40.91        
                  36.78     1:17.25 (40.47)     1:59.40 (42.15)     2:40.91 (41.51)
 11 Smith, Caryn A            12 OWA-MR               2:33.73    2:42.39        
                  37.48     1:19.13 (41.65)     2:02.33 (43.20)     2:42.39 (40.06)
 12 Bertin, Ivanna            17 Apex-MR              2:38.66    2:43.23        
                  38.75     1:22.10 (43.35)     2:05.12 (43.02)     2:43.23 (38.11)
 13 Ish-Shalom, Orbi W        13 CFYR-FL              2:36.13    2:43.73        
                  36.56     1:19.27 (42.71)     2:03.21 (43.94)     2:43.73 (40.52)
 14 Senken, Natasha L         12 OWA-MR               2:44.65    2:46.66        
                  37.86     1:20.23 (42.37)     2:04.30 (44.07)     2:46.66 (42.36)
 15 Quach, Michele            18 Apex-MR              2:26.26    2:48.96        
                  38.94     1:22.57 (43.63)     2:08.15 (45.58)     2:48.96 (40.81)
 16 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR              2:50.64    2:59.18        
                  41.51     1:27.50 (45.99)     2:13.35 (45.85)     2:59.18 (45.83)
 17 Conway, Kathleen M        13 OWA-MR               3:03.55    3:18.90        
                  43.85     1:36.65 (52.80)     2:31.27 (54.62)     3:18.90 (47.63)
 18 Haugh, Clare M            12 OWA-MR               3:42.14    3:51.46        
                  50.42   1:50.71 (1:00.29)   2:52.45 (1:01.74)     3:51.46 (59.01)
 
Event 34  Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:13.99  METS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          17 OWA-MR               2:00.09    2:07.31 METS   
                  29.81     1:03.26 (33.45)     1:36.74 (33.48)     2:07.31 (30.57)
  2 McKean, Julian            16 NJW-NJ               2:05.52    2:09.82 METS   
                  31.03     1:05.19 (34.16)     1:38.18 (32.99)     2:09.82 (31.64)
  3 McElroy, Kyle A           19 NJW-NJ               2:08.16    2:10.52 METS   
                  31.37     1:05.19 (33.82)     1:38.30 (33.11)     2:10.52 (32.22)
  4 Passaro, John P           19 NJW-NJ               2:03.67    2:11.75 METS   
                  31.26     1:04.66 (33.40)     1:38.64 (33.98)     2:11.75 (33.11)
  5 Fitzpatrick, Christopher  17 NJW-NJ               2:03.26    2:16.50        
                  31.51     1:06.23 (34.72)     1:41.80 (35.57)     2:16.50 (34.70)
  6 Wallace, Daniel P         13 OWA-MR               2:13.91    2:16.72        
                                1:06.58 ( )   2:16.72 (1:10.14)                    
  7 Conti, Joe M              15 NJW-NJ               2:20.09    2:16.89        
                  32.19     1:07.19 (35.00)     1:43.28 (36.09)     2:16.89 (33.61)
  8 Day, Brian P              16 NJW-NJ               2:19.04    2:16.98        
                  31.87     1:07.13 (35.26)     1:43.05 (35.92)     2:16.98 (33.93)
  9 Brierley, Dexter L        14 Manta Rays-MR        2:12.90    2:20.86        
                  31.55     1:07.21 (35.66)     1:44.36 (37.15)     2:20.86 (36.50)
 10 McElroy, Gregory S        16 NJW-NJ               2:21.40    2:23.38        
                  32.84     1:09.70 (36.86)     1:46.29 (36.59)     2:23.38 (37.09)
 11 Lee, Marc A               14 Apex-MR              2:20.15    2:23.43        
                  32.39     1:07.79 (35.40)     1:45.07 (37.28)     2:23.43 (38.36)
 12 D'Errico, Angelo C        18 OWA-MR               2:11.33    2:25.17        
                  33.24     1:09.79 (36.55)     1:47.56 (37.77)     2:25.17 (37.61)
 13 Kirienko, Andrei A        16 NJW-NJ               2:30.02    2:26.06        
                  32.87     1:10.01 (37.14)     1:49.42 (39.41)     2:26.06 (36.64)
 14 Shikhel, Steven M         14 NJW-NJ               2:30.85    2:26.22        
                  34.03     1:11.82 (37.79)     1:50.07 (38.25)     2:26.22 (36.15)
 15 Lennon, Michael J         12 OWA-MR               2:27.34    2:28.25        
                  35.11     1:13.49 (38.38)     1:51.92 (38.43)     2:28.25 (36.33)
 16 Murphy, Thomas P          13 OWA-MR               2:25.39    2:28.85        
                  34.25     1:12.14 (37.89)     1:49.69 (37.55)     2:28.85 (39.16)
 17 Shala, Nick               16 Apex-MR              2:28.15    2:30.72        
                  34.10     1:12.32 (38.22)     1:51.57 (39.25)     2:30.72 (39.15)
 18 Woo, Eric                 15 NJW-NJ               2:34.09    2:33.56        
                  35.94     1:14.87 (38.93)     1:54.82 (39.95)     2:33.56 (38.74)
 19 Zhivkov, Ivan G           14 Apex-MR              2:30.40    2:34.43        
                  35.47     1:14.79 (39.32)     1:56.30 (41.51)     2:34.43 (38.13)
 20 Shala, Chip               15 Apex-MR              2:27.93    2:35.23        
                                1:14.22 ( )   2:35.23 (1:21.01)                    
 21 Poblador, Jason G         14 OWA-MR               2:31.57    2:39.58        
                  37.71     1:20.99 (43.28)     2:03.18 (42.19)     2:39.58 (36.40)
 22 Kelkar, Ashwin D          12 OWA-MR               2:35.33    2:40.43        
                  37.64     1:19.53 (41.89)     2:01.83 (42.30)     2:40.43 (38.60)
 23 Peralta, Ramon E          13 Apex-MR              2:35.56    2:40.60        
                                1:16.62 ( )   2:40.60 (1:23.98)                    
 24 Shlykov, Dmitry           15 Apex-MR              2:54.71    2:49.39        
                  36.67     1:18.81 (42.14)     2:06.91 (48.10)     2:49.39 (42.48)
 25 Kessler, Michael N         9 Badger-MR            2:55.80    2:58.17        
                  39.33     1:24.23 (44.90)     2:13.41 (49.18)     2:58.17 (44.76)
 26 Burke, Christopher M      11 OWA-MR               3:04.81    3:04.52        
                  42.45     1:29.61 (47.16)     2:17.34 (47.73)     3:04.52 (47.18)
 
Event 38  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Rodriguez, Fatima A       13 Apex-MR                   NT    1:28.43        
                  41.62     1:28.43 (46.81)                                        
 
Event 40  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lehner, Stefanie J        10 OWA-MR                    NT    1:23.53        
                  38.90     1:23.53 (44.63)                                        
 
Event 44  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Caryn A            12 OWA-MR                    NT      37.98        
 
Event 45  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sack, Danny C             12 OWA-MR                    NT      44.43        
 
Event 50  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          33.49  JOLC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dans, Miesha K            12 OWA-MR                    NT      34.18        
 
Event 52  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR                 NT    2:36.71        
                  35.34     1:14.63 (39.29)     1:55.70 (41.07)     2:36.71 (41.01)

Brought to you by Computer Aide, Inc.