2006 MR Martin Luther King Jr Invitational
              1/14/2006 to 1/16/2006
                      Results

Event 1  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lynch, Katie K            14 Sharks-CT            2:18.52    2:14.55
                  30.35     1:07.40 (37.05)     1:44.12 (36.72)     2:14.55 (30.43)
  2 Pangilinan, Erica L       14 Middies-MR           2:14.07    2:17.56
                  29.63     1:05.73 (36.10)     1:46.13 (40.40)     2:17.56 (31.43)
  3 Marynowski, Ryan M        14 Middies-MR           2:19.62    2:19.98
                  30.15     1:06.45 (36.30)     1:48.39 (41.94)     2:19.98 (31.59)
  4 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:22.49    2:20.13
                  29.85     1:06.03 (36.18)     1:47.49 (41.46)     2:20.13 (32.64)
  5 Suzuka, Yuka              14 Middies-MR           2:21.93    2:20.38
                                                    1:48.03 ( )     2:20.38 (32.35)
  6 Panzarino, Alexandra M    13 Middies-MR           2:20.76    2:20.55
                  31.18     1:06.83 (35.65)     1:49.36 (42.53)     2:20.55 (31.19)
  7 Hogan, Michelle M         13 GAEL-MR              2:20.27    2:20.71
  8 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    2:22.27    2:21.33
                  30.12     1:05.97 (35.85)     1:48.43 (42.46)     2:21.33 (32.90)
  9 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              2:22.47    2:22.83
                  30.71     1:06.91 (36.20)     1:50.48 (43.57)     2:22.83 (32.35)
 10 Rogers, Stacey B          14 Middies-MR           2:19.21    2:22.92
                  32.53     1:07.59 (35.06)     1:50.15 (42.56)     2:22.92 (32.77)
 11 Hunter, Claire M          13 Middies-MR           2:25.21    2:23.28
 12 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              2:25.75    2:23.73
                  31.42     1:07.22 (35.80)     1:52.15 (44.93)     2:23.73 (31.58)
 13 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    2:30.22    2:24.17
                  31.59     1:07.64 (36.05)     1:51.57 (43.93)     2:24.17 (32.60)
 14 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    2:29.40    2:24.50
                  32.20     1:09.02 (36.82)     1:52.59 (43.57)     2:24.50 (31.91)
 15 Browne, Rebecca K         14 Middies-MR           2:26.96    2:26.14
                  31.00     1:09.04 (38.04)     1:52.55 (43.51)     2:26.14 (33.59)
 16 VonHeeringen, Julia E     13 Tiburones-PV         2:24.81    2:27.20
                  31.46     1:08.39 (36.93)     1:52.55 (44.16)     2:27.20 (34.65)
 17 Fulenwider, Allison F     13 Middies-MR           2:26.44    2:27.70
                  32.90     1:12.85 (39.95)     1:53.61 (40.76)     2:27.70 (34.09)
 18 D'Arcy, Maggie L          13 Middies-MR           2:26.52    2:27.74
                  31.69     1:10.22 (38.53)     1:54.22 (44.00)     2:27.74 (33.52)
 19 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR          2:30.18    2:27.75
                  32.14     1:10.00 (37.86)     1:55.22 (45.22)     2:27.75 (32.53)
 20 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              2:27.43    2:28.22
                  31.50     1:09.93 (38.43)     1:54.67 (44.74)     2:28.22 (33.55)
 21 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          2:28.74    2:28.25
 22 Mahaffie, Jenna A         13 Asa-PV               2:33.35    2:29.35
 23 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          2:31.25    2:29.76
                  32.09     1:10.57 (38.48)     1:55.17 (44.60)     2:29.76 (34.59)
 24 Wachsberg, Amanda L       14 Agua Swim Team-MR    2:26.43    2:30.34
                  31.29     1:07.76 (36.47)     1:55.57 (47.81)     2:30.34 (34.77)
 25 Bajorek, Theresa A        14 Tiburones-PV         2:35.03    2:30.36
                  34.09     1:14.66 (40.57)     1:55.59 (40.93)     2:30.36 (34.77)
 26 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    2:31.48    2:30.67
                  32.57     1:12.42 (39.85)     1:56.93 (44.51)     2:30.67 (33.74)
 27 Norrgard, Kristen M       14 Middies-MR           2:31.70    2:31.03
                  34.19     1:10.27 (36.08)     1:57.71 (47.44)     2:31.03 (33.32)
 28 Purdy, Deirdre E          14 Middies-MR           2:25.11    2:31.12
                  32.56     1:11.74 (39.18)     1:56.74 (45.00)     2:31.12 (34.38)
 29 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              2:28.12    2:33.03
                  34.42     1:12.21 (37.79)     1:58.82 (46.61)     2:33.03 (34.21)
 30 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    2:37.36    2:35.24
                  34.55     1:12.98 (38.43)     1:59.95 (46.97)     2:35.24 (35.29)
 31 Olszewski, Tiffany G      14 Twisters-MR          2:50.30    2:38.22
                  32.12     1:14.01 (41.89)     2:02.47 (48.46)     2:38.22 (35.75)
 32 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR          2:37.12    2:38.53
                  36.22     1:18.23 (42.01)     2:03.22 (44.99)     2:38.53 (35.31)
 33 Hahn, Abby                13 NYCC-MR              2:37.03    2:38.79
                  36.22     1:17.17 (40.95)     2:02.92 (45.75)     2:38.79 (35.87)
 34 O'Brien, Haley F          14 Middies-MR           2:34.65    2:39.57
                  36.55     1:19.89 (43.34)     2:05.07 (45.18)     2:39.57 (34.50)
 35 Callahan, Erin D          13 Middies-MR           2:39.07    2:40.81
 36 Davey, Emily E            13 Sharks-CT            2:45.18    2:41.07
                  36.98     1:18.04 (41.06)     2:06.57 (48.53)     2:41.07 (34.50)
 37 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR          2:49.99    2:41.44
                  33.13     1:14.58 (41.45)     2:05.39 (50.81)     2:41.44 (36.05)
 38 Bloom, Taylor L           14 Agua Swim Team-MR    2:44.57    2:41.57
                  35.54     1:15.85 (40.31)     2:05.28 (49.43)     2:41.57 (36.29)
 39 Seker, Celine G           14 Agua Swim Team-MR    2:41.36    2:43.49
                  35.69     1:16.22 (40.53)     2:04.42 (48.20)     2:43.49 (39.07)
 40 Pizzurro, Jackee L        13 Middies-MR           2:42.57    2:43.62
                  36.34     1:18.84 (42.50)     2:04.60 (45.76)     2:43.62 (39.02)
 41 Schmid, kristen M         14 WISC-MR              2:38.20    2:44.68
                  34.70     1:17.08 (42.38)     2:08.31 (51.23)     2:44.68 (36.37)
 42 O'Connell, Christina A    14 Agua Swim Team-MR    2:44.31    2:45.08
                  35.63                             2:06.96 ( )     2:45.08 (38.12)
 43 Curro, Emily              14 SMC-MR               2:50.28    2:46.37
 44 Slater, Kailey            13 SMC-MR                    NT    2:47.08
                  36.33     1:20.43 (44.10)     2:06.64 (46.21)     2:47.08 (40.44)
 45 Heisler, Lucy J           13 Agua Swim Team-MR    2:56.35    2:48.18
                  35.77     1:19.58 (43.81)     2:09.71 (50.13)     2:48.18 (38.47)
 46 Blackburn, Margaret A     13 Middies-MR           2:51.60    2:50.22
                1:18.52     2:10.50 (51.98)     2:50.22 (39.72)
 47 Mitchell, Alex F          13 Flying Dolphins-MR   2:50.12    2:52.16
                  37.62     1:19.83 (42.21)     2:11.46 (51.63)     2:52.16 (40.70)
 48 Brunner, Joanna L         14 Agua Swim Team-MR    2:57.11    2:52.35
                  36.83     1:20.68 (43.85)     2:13.09 (52.41)     2:52.35 (39.26)
 49 Fitzgerald, Laura P       13 Agua Swim Team-MR    2:52.80    2:53.15
                  38.77     1:22.98 (44.21)     2:16.71 (53.73)     2:53.15 (36.44)
 50 Ramsden, Sydney M         14 Agua Swim Team-MR    3:12.07    2:54.01
                  37.57     1:19.48 (41.91)     2:13.61 (54.13)     2:54.01 (40.40)
 51 Schulze, Allison M        13 Agua Swim Team-MR    2:58.59    2:54.47
                  39.90     1:21.65 (41.75)     2:15.09 (53.44)     2:54.47 (39.38)
 52 Jen, Elizabeth C          14 Middies-MR           2:53.97    2:55.92
                  38.07     1:23.06 (44.99)     2:14.55 (51.49)     2:55.92 (41.37)
 53 Griffin, Emily A          14 Middies-MR           2:58.45    3:01.33
                  41.50     1:29.97 (48.47)     2:21.80 (51.83)     3:01.33 (39.53)
 54 Schmitt, Katherine M      13 Agua Swim Team-MR    3:05.82    3:02.85
                  40.76     1:28.65 (47.89)     2:19.41 (50.76)     3:02.85 (43.44)
 55 Chan, Wendy W             14 Agua Swim Team-MR    3:07.75    3:04.82
                  38.58     1:25.19 (46.61)     2:18.84 (53.65)     3:04.82 (45.98)
 56 Raby, Zami J              13 Agua Swim Team-MR    2:58.38    3:05.64
                                1:26.43 ( )   3:05.64 (1:39.21)
 57 Willis, Emily E           13 HS-MR                3:03.71    3:06.24
                  44.89     1:30.00 (45.11)     2:24.62 (54.62)     3:06.24 (41.62)
 58 Kleinbart, Jessica E      13 Agua Swim Team-MR    3:21.57    3:11.21
 59 Roberts, Alison P         13 Agua Swim Team-MR    3:21.22    3:15.78
                  43.67     1:35.00 (51.33)     2:30.80 (55.80)     3:15.78 (44.98)
 60 Mack, Seshat M            13 Agua Swim Team-MR    3:39.11    3:23.18
                  41.77     1:32.75 (50.98)   2:38.53 (1:05.78)     3:23.18 (44.65)
 61 Darabundit, Magica G      13 Agua Swim Team-MR         NT    3:53.13
                  50.07   1:50.55 (1:00.48)   2:55.51 (1:04.96)     3:53.13 (57.62)
 -- Georgescu, Mary A         14 Agua Swim Team-MR    2:51.71         DQ
                  36.83     1:20.43 (43.60)     2:11.73 (51.30)          DQ (40.31)

Event 2  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    2:07.93    2:08.51
                  29.61     1:02.98 (33.37)     1:37.98 (35.00)     2:08.51 (30.53)
  2 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          2:11.93    2:11.22
                  28.53     1:02.29 (33.76)     1:39.47 (37.18)     2:11.22 (31.75)
  3 Carmen, Jacob E           13 Middies-MR           2:13.10    2:13.08
                  29.21     1:03.61 (34.40)     1:42.60 (38.99)     2:13.08 (30.48)
  4 Chrzanawski, Chris H      14 Badger-MR            2:14.50    2:13.28
                  28.87     1:03.79 (34.92)     1:41.20 (37.41)     2:13.28 (32.08)
  5 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:11.59    2:13.38
                  28.83     1:04.26 (35.43)     1:42.16 (37.90)     2:13.38 (31.22)
  6 Ellman, Andrew R          14 Middies-MR           2:14.12    2:13.57
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:14.97    2:13.68
  8 Ciecimirski, Evan E       14 Sharks-CT            2:18.87    2:13.79
                  28.23     1:04.30 (36.07)     1:42.72 (38.42)     2:13.79 (31.07)
  9 Rubenstein, Ben S         13 Middies-MR           2:16.05    2:16.82
                  28.95     1:03.36 (34.41)     1:44.49 (41.13)     2:16.82 (32.33)
 10 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:21.34    2:19.12
 11 Gumiela, Kryspin          13 Twisters-MR          2:20.40    2:19.34
                  29.28     1:06.93 (37.65)     1:47.03 (40.10)     2:19.34 (32.31)
 12 Nicholson, Michael R      13 Middies-MR           2:18.76    2:20.17
                  30.11     1:05.69 (35.58)     1:48.60 (42.91)     2:20.17 (31.57)
 13 Mitil, Lorenzo            13 Middies-MR           2:20.73    2:21.23
                  30.68     1:05.76 (35.08)     1:48.70 (42.94)     2:21.23 (32.53)
 14 Barker, Kevin K           14 Middies-MR           2:21.57    2:24.48
                  32.62     1:09.58 (36.96)     1:52.10 (42.52)     2:24.48 (32.38)
 15 Norris, Patrick J         13 Tiburones-PV         2:30.34    2:26.66
                  32.80     1:09.81 (37.01)     1:54.11 (44.30)     2:26.66 (32.55)
 16 Noach, Kees               13 Middies-MR           2:31.41    2:29.14
                  32.66     1:11.87 (39.21)     1:57.57 (45.70)     2:29.14 (31.57)
 17 Sheffrey, Harold          13 Agua Swim Team-MR    2:31.66    2:30.10
                  32.04     1:09.55 (37.51)     1:56.57 (47.02)     2:30.10 (33.53)
 18 Spinosa, Adam G           13 Flying Dolphins-MR   2:35.29    2:31.38
                  33.06     1:09.98 (36.92)     1:57.89 (47.91)     2:31.38 (33.49)
 19 Oppenheimer, Harry O      14 GAEL-MR              2:48.97    2:31.67
                  33.43     1:12.04 (38.61)     1:57.03 (44.99)     2:31.67 (34.64)
 20 Melkonian, Michael R      14 Middies-MR           2:40.12    2:33.58
                  32.77     1:14.59 (41.82)     2:00.68 (46.09)     2:33.58 (32.90)
 21 Ovryn, Danny              13 GAEL-MR              2:40.95    2:34.00
                  33.04     1:15.62 (42.58)     1:58.15 (42.53)     2:34.00 (35.85)
 22 Hendrickson, Andrew A     13 Sharks-CT            2:47.33    2:34.04
                  33.95     1:12.89 (38.94)     2:00.48 (47.59)     2:34.04 (33.56)
 23 Padula, Scott T           13 Sharks-CT            2:35.22    2:35.22
 24 Jitechian, Gerard J       13 Middies-MR           2:32.81    2:35.53
                  34.68     1:13.69 (39.01)     2:00.96 (47.27)     2:35.53 (34.57)
 25 Ridenour, Michael         13 Tiburones-PV         2:43.78    2:35.71
                  34.41     1:16.67 (42.26)     2:01.68 (45.01)     2:35.71 (34.03)
 26 Saito, Christopher C      14 Middies-MR           2:42.55    2:36.00
                  36.56     1:14.19 (37.63)     1:58.08 (43.89)     2:36.00 (37.92)
 27 Gottlieb, Joey D          13 Asa-PV               2:45.00    2:37.49
 28 Tran, Jonathan F          13 HS-MR                2:46.17    2:40.24
                  33.95     1:14.29 (40.34)     2:03.23 (48.94)     2:40.24 (37.01)
 29 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    2:38.91    2:40.31
                  34.20     1:16.41 (42.21)     2:02.92 (46.51)     2:40.31 (37.39)
 30 Abisch, Jason             14 SMC-MR               2:41.57    2:41.76
                  32.60     1:14.33 (41.73)     2:03.89 (49.56)     2:41.76 (37.87)
 31 O'Brien, Murrough M       13 Agua Swim Team-MR         NT    2:42.62
                  34.93     1:16.16 (41.23)     2:06.26 (50.10)     2:42.62 (36.36)
 32 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    2:34.77    2:43.27
                  37.29     1:18.95 (41.66)     2:05.89 (46.94)     2:43.27 (37.38)
 33 Navy, Daniel L            13 Flying Dolphins-MR   2:57.35    2:49.44
                  38.83     1:19.33 (40.50)     2:10.82 (51.49)     2:49.44 (38.62)
 34 Dorado-Alvarado, Diego    13 Agua Swim Team-MR    2:53.44    2:49.79
                  34.57     1:15.56 (40.99)     2:08.23 (52.67)     2:49.79 (41.56)
 35 Mihalcik, Peter J         13 Agua Swim Team-MR    3:10.91    2:51.36
                  37.41     1:24.30 (46.89)     2:15.88 (51.58)     2:51.36 (35.48)
 36 Mitzian, Nick W           13 Middies-MR           2:56.41    2:51.37
                  37.06     1:22.73 (45.67)     2:12.87 (50.14)     2:51.37 (38.50)
 37 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR               NT    2:51.49
                  37.12     1:23.41 (46.29)     2:13.20 (49.79)     2:51.49 (38.29)
 38 Adago, Perry K            13 Agua Swim Team-MR         NT    3:14.90
                  39.35     1:30.68 (51.33)     2:30.47 (59.79)     3:14.90 (44.43)
 -- Acevedo, Andres           13 Asa-PV               3:15.00         DQ

Event 3  Girls 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Akerfelds, Aleksa M       16 Middies-MR           2:05.22    2:10.93
                  28.72     1:02.16 (33.44)     1:40.77 (38.61)     2:10.93 (30.16)
  2 Brandes, Lauren E         18 Asa-PV               2:12.73    2:12.13
                  29.55     1:04.02 (34.47)     1:42.39 (38.37)     2:12.13 (29.74)
  3 D'Ambrosia, Janie         16 Agua Swim Team-MR    2:11.69    2:13.09
                  28.81     1:01.57 (32.76)     1:42.80 (41.23)     2:13.09 (30.29)
  4 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:16.87    2:14.45
                  28.96     1:03.72 (34.76)     1:43.36 (39.64)     2:14.45 (31.09)
  5 Staskiewicz, Sophie D     16 Agua Swim Team-MR    2:10.77    2:14.84
                  28.48     1:03.06 (34.58)     1:44.18 (41.12)     2:14.84 (30.66)
  6 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:13.66    2:15.92
                  30.49     1:04.96 (34.47)     1:44.79 (39.83)     2:15.92 (31.13)
  7 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR    2:14.91    2:16.06
                  30.87     1:07.11 (36.24)     1:45.08 (37.97)     2:16.06 (30.98)
  8 Mueller, Mary F           17 Middies-MR           2:14.11    2:16.53
                  30.73     1:06.47 (35.74)     1:44.85 (38.38)     2:16.53 (31.68)
  9 Laporte, Naomi Y          16 Asa-PV               2:17.05    2:17.01
                  28.99     1:04.17 (35.18)     1:45.64 (41.47)     2:17.01 (31.37)
 10 Bellew, Elizabeth A       17 Middies-MR           2:13.82    2:17.02
                  28.92     1:04.63 (35.71)     1:45.88 (41.25)     2:17.02 (31.14)
 11 Ha, Kathryn C             15 Middies-MR           2:15.37    2:17.30
                  29.47     1:03.61 (34.14)     1:46.43 (42.82)     2:17.30 (30.87)
 12 Rakoczy, Joanna D         17 Middies-MR           2:11.16    2:17.59
                  29.10     1:06.06 (36.96)     1:46.05 (39.99)     2:17.59 (31.54)
 13 Callahan, Courtney E      15 Middies-MR           2:14.69    2:18.51
                  30.81     1:07.01 (36.20)     1:46.22 (39.21)     2:18.51 (32.29)
 14 McGowan, Jaclyn           16 Badger-MR            2:20.00    2:18.98
                  29.69     1:04.92 (35.23)     1:45.79 (40.87)     2:18.98 (33.19)
 15 Ha, Alyssa J              17 Middies-MR           2:12.90    2:18.99
                  30.72     1:06.00 (35.28)     1:46.60 (40.60)     2:18.99 (32.39)
 16 Pandolfo, Julia R         17 Middies-MR           2:19.87    2:19.09
                  30.39     1:07.31 (36.92)     1:47.37 (40.06)     2:19.09 (31.72)
 17 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    2:15.48    2:19.19
                  29.46     1:04.86 (35.40)     1:45.84 (40.98)     2:19.19 (33.35)
 18 Donlin, Kelly A           15 Middies-MR           2:21.26    2:19.54
                  30.14     1:04.54 (34.40)     1:48.29 (43.75)     2:19.54 (31.25)
 19 Rakoczy, Margaret J       15 Middies-MR           2:17.43    2:20.48
                  30.96     1:07.72 (36.76)     1:49.06 (41.34)     2:20.48 (31.42)
 20 Minowitz, Amy M           16 Middies-MR           2:18.23    2:21.20
                  31.01     1:08.29 (37.28)     1:49.76 (41.47)     2:21.20 (31.44)
 21 Griffis, Megan F          26 Nyac-MR              2:25.00    2:22.05
                  30.86     1:10.12 (39.26)     1:49.66 (39.54)     2:22.05 (32.39)
 22 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:21.50    2:22.42
                  29.12     1:07.22 (38.10)     1:51.78 (44.56)     2:22.42 (30.64)
 23 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR              2:23.31    2:23.41
                  31.35     1:07.74 (36.39)     1:51.55 (43.81)     2:23.41 (31.86)
 24 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR              2:20.29    2:23.83
                  32.07     1:08.15 (36.08)     1:52.30 (44.15)     2:23.83 (31.53)
 25 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    2:20.40    2:23.88
                  30.12     1:08.16 (38.04)     1:49.81 (41.65)     2:23.88 (34.07)
 26 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    2:26.99    2:24.01
                  30.97     1:09.23 (38.26)     1:52.21 (42.98)     2:24.01 (31.80)
 27 O'Brien, Molly J          16 Middies-MR           2:20.86    2:24.92
                  32.22     1:09.60 (37.38)     1:52.04 (42.44)     2:24.92 (32.88)
 28 Campbell, Sasha C         16 Sharks-CT            2:26.34    2:25.53
                  32.27     1:07.59 (35.32)     1:52.16 (44.57)     2:25.53 (33.37)
 29 Pirog, Francesca E        17 Agua Swim Team-MR    2:25.22    2:25.56
                  30.85     1:08.36 (37.51)     1:52.22 (43.86)     2:25.56 (33.34)
 30 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR               2:25.65    2:25.69
                  30.17     1:07.92 (37.75)     1:53.32 (45.40)     2:25.69 (32.37)
 31 Palais, Elizabeth S       15 Middies-MR           2:24.65    2:26.49
                  30.05     1:06.59 (36.54)     1:51.95 (45.36)     2:26.49 (34.54)
 32 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    2:21.52    2:26.57
                  30.79     1:08.22 (37.43)     1:51.15 (42.93)     2:26.57 (35.42)
 33 Truluck, Macy M           16 Asa-PV               2:25.04    2:27.94
                  30.83     1:07.33 (36.50)     1:53.04 (45.71)     2:27.94 (34.90)
 34 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            2:21.00    2:28.13
                  32.09     1:08.12 (36.03)     1:55.15 (47.03)     2:28.13 (32.98)
 35 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           2:30.89    2:28.34
                  33.65     1:12.34 (38.69)     1:54.68 (42.34)     2:28.34 (33.66)
 36 Zweig, Julia A            17 Agua Swim Team-MR    2:29.33    2:30.30
                  33.92     1:12.66 (38.74)     1:54.92 (42.26)     2:30.30 (35.38)
 37 Pakstas-Smith, Regina     15 Middies-MR           2:35.36    2:32.30
                  32.78     1:11.73 (38.95)     1:58.20 (46.47)     2:32.30 (34.10)
 38 Ulrich, Amanda P          17 Middies-MR           2:24.85    2:32.74
                  32.77     1:16.05 (43.28)     1:57.67 (41.62)     2:32.74 (35.07)
 39 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:33.27    2:33.19
                  35.80     1:16.62 (40.82)     1:58.47 (41.85)     2:33.19 (34.72)
 40 Cuddy, Erin M             15 Middies-MR           2:33.38    2:34.57
                  32.53     1:12.59 (40.06)     2:01.04 (48.45)     2:34.57 (33.53)
 41 Walker, Tamar V           17 Agua Swim Team-MR    2:37.09    2:34.76
                  33.32     1:13.11 (39.79)     1:59.65 (46.54)     2:34.76 (35.11)
 42 Cornacchio, Danielle      15 Middies-MR           2:34.07    2:36.64
                  33.95     1:14.69 (40.74)     2:01.04 (46.35)     2:36.64 (35.60)
 43 O'Connell, Caitlin E      17 Agua Swim Team-MR    2:44.28    2:43.91
                  35.43     1:20.46 (45.03)     2:07.80 (47.34)     2:43.91 (36.11)
 44 Zaccari, Victoria         15 SMC-MR               2:46.92    2:44.51
                  38.87     1:23.39 (44.52)     2:05.56 (42.17)     2:44.51 (38.95)
 45 Baiano, Cassandra         15 SMC-MR               2:40.00    2:44.76
                  37.50     1:18.97 (41.47)     2:06.42 (47.45)     2:44.76 (38.34)
 46 Feuchs, Ashley E          15 SMC-MR               2:39.29    2:46.63
                  38.41     1:20.45 (42.04)     2:09.48 (49.03)     2:46.63 (37.15)
 47 Lindelof, Jennifer        15 SMC-MR               2:44.88    2:46.76
                  37.09     1:19.57 (42.48)     2:09.87 (50.30)     2:46.76 (36.89)
 48 Schilsky, Samantha R      15 Middies-MR           2:50.02    2:49.15
                  36.82     1:21.81 (44.99)     2:09.99 (48.18)     2:49.15 (39.16)
 49 Sears, Chanice            15 Club Team-NJ         2:52.34    2:51.18
                  36.61     1:18.92 (42.31)     2:11.19 (52.27)     2:51.18 (39.99)
 50 Cambridge, Jasmine        16 Club Team-NJ         2:53.45    2:52.92
                  38.93     1:28.38 (49.45)     2:13.59 (45.21)     2:52.92 (39.33)
 51 Polatchek, Lilly R        15 Flying Dolphins-MR        NT    3:05.28
                  36.14     1:23.23 (47.09)     2:22.36 (59.13)     3:05.28 (42.92)
 52 Shetler, Anya E           15 Flying Dolphins-MR        NT    3:08.22
                  38.04     1:26.94 (48.90)     2:23.54 (56.60)     3:08.22 (44.68)
 -- Russo, Alexa A            16 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                  38.61     1:22.44 (43.83)     2:12.83 (50.39)          DQ (38.62)

Event 4  Boys 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Saccurato, Matthew G      16 Middies-MR           2:02.15    2:00.86
                  25.96       56.30 (30.34)     1:32.96 (36.66)     2:00.86 (27.90)
  2 Bailey, Michael I         16 Middies-MR           2:00.87    2:02.13
                  26.28       57.17 (30.89)     1:32.90 (35.73)     2:02.13 (29.23)
  3 Nicholson, Jackson G      17 Middies-MR           2:03.14    2:04.18
                  27.30       59.57 (32.27)     1:36.30 (36.73)     2:04.18 (27.88)
  4 Preston, Blake L          15 Middies-MR           2:02.48    2:04.62
                  27.60       58.30 (30.70)     1:35.53 (37.23)     2:04.62 (29.09)
  5 Flannery, Jim J           15 Middies-MR           2:02.49    2:04.98
                  26.63       57.49 (30.86)     1:36.26 (38.77)     2:04.98 (28.72)
  6 Lenard, Andrzej           21 Twisters-MR          2:07.01    2:05.90
                  26.98       58.42 (31.44)     1:36.00 (37.58)     2:05.90 (29.90)
  7 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    2:07.68    2:07.48
                  26.92       59.20 (32.28)     1:37.60 (38.40)     2:07.48 (29.88)
  8 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR    2:08.44    2:07.78
                  27.90     1:01.08 (33.18)     1:38.51 (37.43)     2:07.78 (29.27)
  9 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              2:04.85    2:07.97
                  26.85       58.94 (32.09)     1:38.63 (39.69)     2:07.97 (29.34)
 10 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              2:06.65    2:08.88
                  28.40       59.84 (31.44)     1:40.10 (40.26)     2:08.88 (28.78)
 11 Rohrs, Eric L             17 Middies-MR           2:07.70    2:10.40
                  27.65     1:03.31 (35.66)     1:40.38 (37.07)     2:10.40 (30.02)
 12 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              2:10.54    2:11.20
                  28.06     1:01.51 (33.45)     1:42.10 (40.59)     2:11.20 (29.10)
 13 Callanan, Kevin J         16 Tiburones-PV         2:14.97    2:11.54
                  28.01     1:00.71 (32.70)     1:42.42 (41.71)     2:11.54 (29.12)
 14 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    2:15.43    2:11.93
                  27.53     1:00.74 (33.21)     1:43.80 (43.06)     2:11.93 (28.13)
 15 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          2:16.62    2:12.56
                  28.55     1:04.12 (35.57)     1:41.81 (37.69)     2:12.56 (30.75)
 16 Perley, Teddy P           16 Middies-MR           2:14.77    2:13.64
                  27.66     1:02.86 (35.20)     1:43.90 (41.04)     2:13.64 (29.74)
 17 Panzarino, Michael J      15 Middies-MR           2:15.63    2:14.23
                  28.57     1:03.34 (34.77)     1:45.77 (42.43)     2:14.23 (28.46)
 18 Bergamini, Danny          16 GAEL-MR              2:16.09    2:15.00
                  29.11     1:04.40 (35.29)     1:45.28 (40.88)     2:15.00 (29.72)
 19 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR    2:13.87    2:15.04
                  27.45     1:01.21 (33.76)     1:41.94 (40.73)     2:15.04 (33.10)
 20 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              2:16.28    2:15.31
                  29.43     1:05.20 (35.77)     1:44.75 (39.55)     2:15.31 (30.56)
 21 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              2:10.82    2:15.52
                  27.73     1:02.20 (34.47)     1:44.25 (42.05)     2:15.52 (31.27)
 22 Ruvolo, Michael C         15 Middies-MR           2:15.70    2:16.18
                  28.68     1:03.31 (34.63)     1:46.08 (42.77)     2:16.18 (30.10)
 23 Callahan, Fletcher        33 Nyac-MR              2:10.00    2:16.32
                  28.58     1:05.43 (36.85)     1:45.36 (39.93)     2:16.32 (30.96)
 24 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR    2:16.17    2:16.48
                  27.83     1:03.25 (35.42)     1:45.31 (42.06)     2:16.48 (31.17)
 25 Franze, David J           15 Middies-MR           2:15.77    2:16.50
                  28.95     1:03.41 (34.46)     1:44.98 (41.57)     2:16.50 (31.52)
 26 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    2:21.92    2:16.89
                  28.35     1:05.04 (36.69)     1:46.56 (41.52)     2:16.89 (30.33)
 27 Bennett, Paul A           16 Middies-MR           2:16.72    2:16.99
                  29.98     1:07.02 (37.04)     1:46.26 (39.24)     2:16.99 (30.73)
 28 Holek, Thomas F           15 GAEL-MR              2:16.39    2:17.18
                  29.38     1:06.53 (37.15)     1:45.70 (39.17)     2:17.18 (31.48)
 29 Wong, Justin              17 Twisters-MR          2:22.51    2:18.73
                  29.95     1:07.46 (37.51)     1:46.66 (39.20)     2:18.73 (32.07)
 30 Carlon, Christopher J     17 Agua Swim Team-MR    2:16.02    2:19.79
                  30.22     1:06.51 (36.29)     1:47.05 (40.54)     2:19.79 (32.74)
 31 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          2:25.69    2:21.50
                  31.87     1:09.14 (37.27)     1:47.31 (38.17)     2:21.50 (34.19)
 32 Heath, Michael A          15 GAEL-MR              2:20.96    2:22.09
                  27.85     1:04.12 (36.27)     1:47.30 (43.18)     2:22.09 (34.79)
 33 Syatkin, Vitaliy V        16 UN-MR                2:22.57    2:22.52
                  30.17     1:08.98 (38.81)     1:49.10 (40.12)     2:22.52 (33.42)
 34 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    2:19.14    2:23.58
                  29.64     1:06.76 (37.12)     1:48.43 (41.67)     2:23.58 (35.15)
 35 Reyes, Wilkinson          18 Club Team-NJ         2:31.67    2:26.28
                  30.31     1:06.65 (36.34)     1:52.18 (45.53)     2:26.28 (34.10)
 36 Lazar, Andre M            15 Flying Dolphins-MR   2:37.16    2:26.36
                  31.02     1:07.19 (36.17)     1:52.67 (45.48)     2:26.36 (33.69)
 37 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    2:26.77    2:26.86
                  31.43     1:09.52 (38.09)     1:53.57 (44.05)     2:26.86 (33.29)
 38 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              2:22.33    2:29.12
                  31.92     1:11.71 (39.79)     1:53.23 (41.52)     2:29.12 (35.89)
 39 Rose, William G           15 Middies-MR           2:40.27    2:29.22
                  30.00     1:06.63 (36.63)     1:55.78 (49.15)     2:29.22 (33.44)
 40 Ching, Brian G            15 Twisters-MR          2:29.85    2:30.85
                  31.31     1:09.47 (38.16)     1:54.08 (44.61)     2:30.85 (36.77)
 41 Galeas, Luis              17 Club Team-NJ         2:32.56    2:32.53
                  31.00     1:10.44 (39.44)     1:55.35 (44.91)     2:32.53 (37.18)
 42 Rosenbloom, Zach          16 SMC-MR               2:35.89    2:33.06
                  32.14     1:08.10 (35.96)     1:56.87 (48.77)     2:33.06 (36.19)
 43 Lewis, Kitwane A          16 Twisters-MR          2:43.62    2:41.35
                  32.60     1:13.16 (40.56)     2:04.83 (51.67)     2:41.35 (36.52)
 44 Harrison, Reginald        16 Club Team-NJ         2:40.00    2:42.16
                  33.48     1:15.52 (42.04)     2:04.82 (49.30)     2:42.16 (37.34)
 45 Pittman, Troy             17 Club Team-NJ         2:45.12    2:44.79
                  34.22     1:14.61 (40.39)     2:06.19 (51.58)     2:44.79 (38.60)
 46 Parish, Sam               15 SMC-MR               2:42.31    2:47.28
                  37.38     1:19.88 (42.50)     2:09.24 (49.36)     2:47.28 (38.04)
 47 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR          2:35.58    2:49.77
                  36.81     1:18.54 (41.73)     2:11.86 (53.32)     2:49.77 (37.91)
 48 Lowe, T.J. J              17 Club Team-NJ         2:45.56    2:53.76
                  38.33     1:21.65 (43.32)     2:12.92 (51.27)     2:53.76 (40.84)
 -- Stupay, Geoff S           18 Asa-PV               2:30.00         DQ
                  32.37     1:15.74 (43.37)     2:02.76 (47.02)          DQ (35.38)
 -- Lantin, Peter A           17 Middies-MR           2:19.59         DQ
                  31.42     1:07.89 (36.47)     1:48.82 (40.93)          DQ (32.19)

Event 5  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marynowski, Ryan M        14 Middies-MR             59.84    1:01.56
                  28.99     1:01.56 (32.57)
  2 Panzarino, Alexandra M    13 Middies-MR           1:01.41    1:02.40
                  29.98     1:02.40 (32.42)
  3 Hogan, Michelle M         13 GAEL-MR              1:01.48    1:03.05
                  29.71     1:03.05 (33.34)
  4 Van Leeuwen, Carrie C     14 Sharks-CT            1:01.51    1:04.55
                  30.25     1:04.55 (34.30)
  5 Pangilinan, Erica L       14 Middies-MR           1:01.13    1:04.58
                  30.39     1:04.58 (34.19)
  6 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          1:05.47    1:04.96
  7 Lynch, Katie K            14 Sharks-CT            1:06.92    1:05.86
                  31.90     1:05.86 (33.96)
  8 Wachsberg, Amanda L       14 Agua Swim Team-MR    1:07.00    1:06.03
                  31.43     1:06.03 (34.60)
  9 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              1:07.00    1:06.40
                  31.47     1:06.40 (34.93)
 10 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              1:05.79    1:07.33
                  31.47     1:07.33 (35.86)
 11 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              1:07.59    1:07.34
 12 Hunter, Claire M          13 Middies-MR           1:06.17    1:07.67
                  31.95     1:07.67 (35.72)
 13 D'Arcy, Maggie L          13 Middies-MR           1:06.20    1:08.24
                  31.91     1:08.24 (36.33)
 14 Browne, Rebecca K         14 Middies-MR           1:05.50    1:08.30
 15 Rogers, Stacey B          14 Middies-MR           1:04.30    1:08.71
                  32.90     1:08.71 (35.81)
 16 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR          1:11.66    1:09.43
 17 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          1:07.78    1:09.70
 18 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    1:11.41    1:09.97
                  33.57     1:09.97 (36.40)
 19 Fulenwider, Allison F     13 Middies-MR           1:07.94    1:10.51
                  33.30     1:10.51 (37.21)
 20 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    1:10.54    1:10.74
                  32.96     1:10.74 (37.78)
 21 Norrgard, Kristen M       14 Middies-MR           1:11.00    1:12.67
                  34.08     1:12.67 (38.59)
 22 Bajorek, Theresa A        14 Tiburones-PV         1:13.31    1:13.66
                  34.06     1:13.66 (39.60)
 23 Evans, Cassie             14 Club Team-NJ         1:20.00    1:14.03
                  33.31     1:14.03 (40.72)
 24 Purdy, Deirdre E          14 Middies-MR           1:09.36    1:15.20
                  33.36     1:15.20 (41.84)
 25 Schmid, kristen M         14 WISC-MR              1:13.07    1:15.52
 26 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR          1:18.60    1:15.61
                  34.94     1:15.61 (40.67)
 27 O'Connell, Christina A    14 Agua Swim Team-MR    1:16.16    1:16.81
                  36.56     1:16.81 (40.25)
 28 Callahan, Erin D          13 Middies-MR           1:15.92    1:17.10
                  35.50     1:17.10 (41.60)
 29 Alameda, Maria L          14 HS-MR                1:18.44    1:17.32
                  35.22     1:17.32 (42.10)
 30 Pizzurro, Jackee L        13 Middies-MR           1:19.12    1:19.58
                  37.95     1:19.58 (41.63)
 31 O'Brien, Haley F          14 Middies-MR           1:19.50    1:19.86
 32 Zaman, Farhin             13 Twisters-MR               NT    1:19.97
                  37.57     1:19.97 (42.40)
 33 Salinas, Katherine        14 Agua Swim Team-MR    1:25.48    1:20.64
 34 Georgescu, Mary A         14 Agua Swim Team-MR    1:19.65    1:22.29
                  37.37     1:22.29 (44.92)
 35 Yeo, Alyssa L             13 Agua Swim Team-MR         NT    1:23.07
                  38.13     1:23.07 (44.94)
 36 Slater, Kailey            13 SMC-MR               1:25.04    1:23.59
 37 Jen, Elizabeth C          14 Middies-MR           1:24.29    1:23.88
                  38.70     1:23.88 (45.18)
 38 Blackburn, Margaret A     13 Middies-MR           1:23.09    1:24.58
                  36.23     1:24.58 (48.35)
 39 Xue, Rosalia S            13 HS-MR                1:22.00    1:26.48
                  39.12     1:26.48 (47.36)
 40 Gross, Jamie E            13 Sharks-CT            1:35.62    1:28.76
                  39.23     1:28.76 (49.53)
 41 Mitchell, Alex F          13 Flying Dolphins-MR   1:24.87    1:29.35
                  37.83     1:29.35 (51.52)
 42 Seaboldt, Mariah          14 SMC-MR               1:32.76    1:34.84
                  43.30     1:34.84 (51.54)
 43 Kleinbart, Jessica E      13 Agua Swim Team-MR    1:48.07    1:35.35
                  44.24     1:35.35 (51.11)
 44 Roberts, Alison P         13 Agua Swim Team-MR    1:35.86    1:37.39
                  44.49     1:37.39 (52.90)
 -- Curro, Emily              14 SMC-MR               1:19.43         DQ

Event 6  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yanez, Gabriel F          14 Twisters-MR            58.04      57.63
                  27.07       57.63 (30.56)
  2 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              1:00.04      58.76
                  26.86       58.76 (31.90)
  3 Rubenstein, Ben S         13 Middies-MR           1:03.01    1:01.91
  4 Nicholson, Michael R      13 Middies-MR           1:02.54    1:02.49
                  29.34     1:02.49 (33.15)
  5 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          1:01.83    1:02.51
                  29.37     1:02.51 (33.14)
  6 Ciecimirski, Evan E       14 Sharks-CT            1:02.71    1:02.87
  7 Carmen, Jacob E           13 Middies-MR           1:01.47    1:02.89
                  29.62     1:02.89 (33.27)
  8 Ellman, Andrew R          14 Middies-MR           1:02.57    1:03.63
                  30.08     1:03.63 (33.55)
  9 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:05.48    1:04.89
                  30.83     1:04.89 (34.06)
 10 Norris, Patrick J         13 Tiburones-PV         1:09.16    1:08.37
                  32.55     1:08.37 (35.82)
 11 Lee, Joe                  14 Unattached                NT    1:08.48
                  31.26     1:08.48 (37.22)
 12 Melkonian, Michael R      14 Middies-MR           1:14.07    1:08.71
                  31.85     1:08.71 (36.86)
 13 Padula, Scott T           13 Sharks-CT            1:08.62    1:10.02
                  33.45     1:10.02 (36.57)
 14 Sheffrey, Harold          13 Agua Swim Team-MR    1:11.18    1:11.63
                  32.65     1:11.63 (38.98)
 15 Huizinga, Ben D           14 Asa-PV               1:20.00    1:11.73
 16 Barker, Kevin K           14 Middies-MR           1:11.55    1:11.82
                  32.76     1:11.82 (39.06)
 17 Hendrickson, Andrew A     13 Sharks-CT            1:12.53    1:12.04
 18 Wesolowski, Teddy         13 SMC-MR               1:15.87    1:13.73
                  33.89     1:13.73 (39.84)
 19 Nasseri, Cyrus S          13 Asa-PV               1:15.00    1:14.56
                  33.68     1:14.56 (40.88)
 20 O'Brien, Murrough M       13 Agua Swim Team-MR         NT    1:15.01
                  34.13     1:15.01 (40.88)
 21 Spinosa, Adam G           13 Flying Dolphins-MR   1:14.61    1:15.08
                  34.12     1:15.08 (40.96)
 22 Jitechian, Gerard J       13 Middies-MR           1:13.67    1:15.20
                  34.78     1:15.20 (40.42)
 23 Ridenour, Michael         13 Tiburones-PV         1:21.56    1:16.13
 24 Abisch, Jason             14 SMC-MR               1:13.08    1:16.35
 25 Saito, Christopher C      14 Middies-MR           1:22.02    1:21.35
                  36.71     1:21.35 (44.64)
 26 Mihalcik, Peter J         13 Agua Swim Team-MR    1:24.99    1:24.36
                  39.09     1:24.36 (45.27)

Event 7  Girls 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Staskiewicz, Sophie D     16 Agua Swim Team-MR      57.36      59.85
                  28.64       59.85 (31.21)
  2 D'Ambrosia, Janie         16 Agua Swim Team-MR      59.09      59.89
                  28.65       59.89 (31.24)
  3 Laporte, Naomi Y          16 Asa-PV                 59.55    1:00.06
                  28.40     1:00.06 (31.66)
  4 Bellew, Elizabeth A       17 Middies-MR             58.54    1:00.26
                  28.35     1:00.26 (31.91)
  5 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    1:02.03    1:01.57
                  28.63     1:01.57 (32.94)
  6 Rakoczy, Joanna D         17 Middies-MR             56.88    1:01.68
                  28.65     1:01.68 (33.03)
  7 Fong, Abigail J           18 Agua Swim Team-MR    1:00.42    1:01.73
                  28.62     1:01.73 (33.11)
  8 Donlin, Kelly A           15 Middies-MR             59.74    1:01.89
                  29.30     1:01.89 (32.59)
  9 Akerfelds, Aleksa M       16 Middies-MR             58.21    1:01.93
                  29.28     1:01.93 (32.65)
 10 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    1:01.47    1:02.74
                  29.49     1:02.74 (33.25)
 11 Siegel, Erika A           15 Agua Swim Team-MR    1:01.70    1:03.15
                  29.75     1:03.15 (33.40)
 12 Ha, Kathryn C             15 Middies-MR           1:00.25    1:03.28
                  29.80     1:03.28 (33.48)
 13 Pandolfo, Julia R         17 Middies-MR           1:02.80    1:03.68
                  30.24     1:03.68 (33.44)
 14 Griffis, Megan F          26 Nyac-MR              1:04.00    1:04.54
                  30.82     1:04.54 (33.72)
 15 Cohen, Rachel D           15 Sharks-CT            1:02.10    1:05.37
                  30.60     1:05.37 (34.77)
 16 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:02.76    1:05.41
                  31.10     1:05.41 (34.31)
 17 Minowitz, Amy M           16 Middies-MR           1:03.14    1:05.96
                  31.46     1:05.96 (34.50)
 18 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR               1:06.03    1:06.00
                  31.81     1:06.00 (34.19)
 19 Rakoczy, Margaret J       15 Middies-MR           1:02.98    1:06.15
                  31.50     1:06.15 (34.65)
 20 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    1:06.81    1:06.78
                  30.91     1:06.78 (35.87)
 21 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:02.45    1:06.97
                  30.64     1:06.97 (36.33)
 22 Pirog, Francesca E        17 Agua Swim Team-MR    1:07.37    1:07.82
                  31.29     1:07.82 (36.53)
 23 O'Brien, Molly J          16 Middies-MR           1:06.64    1:08.06
                  31.80     1:08.06 (36.26)
 24 Campbell, Sasha C         16 Sharks-CT            1:06.15    1:08.22
                  32.37     1:08.22 (35.85)
 25 Callahan, Courtney E      15 Middies-MR           1:06.74    1:09.09
                  31.21     1:09.09 (37.88)
 26 Ulrich, Amanda P          17 Middies-MR           1:07.09    1:09.24
                  32.41     1:09.24 (36.83)
 27 Cuddy, Erin M             15 Middies-MR           1:10.48    1:09.60
                  32.55     1:09.60 (37.05)
 28 Pakstas-Smith, Regina     15 Middies-MR           1:10.62    1:10.55
                  32.42     1:10.55 (38.13)
 29 Zweig, Julia A            17 Agua Swim Team-MR    1:12.52    1:11.63
                  33.07     1:11.63 (38.56)
 30 Walker, Tamar V           17 Agua Swim Team-MR    1:14.64    1:11.91
                  33.24     1:11.91 (38.67)
 31 Purcell, Kelsey G         15 Agua Swim Team-MR    1:14.11    1:12.03
                  33.81     1:12.03 (38.22)
 32 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              1:19.10    1:15.22
                  34.09     1:15.22 (41.13)
 33 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           1:15.07    1:15.56
                  35.49     1:15.56 (40.07)
 34 O'Connell, Caitlin E      17 Agua Swim Team-MR    1:16.60    1:17.58
                  36.32     1:17.58 (41.26)
 35 Cornacchio, Danielle      15 Middies-MR           1:16.67    1:18.43
                  36.29     1:18.43 (42.14)
 36 Lindelof, Jennifer        15 SMC-MR               1:16.43    1:20.16
                  37.60     1:20.16 (42.56)
 37 Baiano, Cassandra         15 SMC-MR               1:18.24    1:20.43
                  37.35     1:20.43 (43.08)
 38 Feuchs, Ashley E          15 SMC-MR               1:14.00    1:21.00
                  37.77     1:21.00 (43.23)
 39 Hale, Devyn               15 Club Team-NJ         1:25.10    1:23.99
                  36.23     1:23.99 (47.76)
 40 Russo, Alexa A            16 Flying Dolphins-MR   1:35.60    1:31.89
                  40.56     1:31.89 (51.33)
 -- Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    1:07.37         DQ
                  31.97          DQ (36.01)

Event 8  Boys 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Judes, Guillaume          17 Asa-PV                 53.90      53.19
                  24.95       53.19 (28.24)
  2 Saccurato, Matthew G      16 Middies-MR             53.34      53.90
                  25.78       53.90 (28.12)
  3 Demarco, Dan J            25 Nyac-MR                56.00      54.15
                  25.65       54.15 (28.50)
  4 MacDonald, john A         22 Nyac-MR                54.00      55.16
                  25.64       55.16 (29.52)
  5 Gonzalez, Cliff M         15 Middies-MR             53.97      55.83
                  26.34       55.83 (29.49)
  6 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR                56.98      56.87
                  26.62       56.87 (30.25)
  7 Bailey, Michael I         16 Middies-MR             56.57      56.93
                  26.39       56.93 (30.54)
  8 Magnanelli, Joseph M      20 Tiburones-PV           57.74      57.60
                  26.98       57.60 (30.62)
  9 Marrano, Ryan C           15 Middies-MR             56.19      57.88
                  27.10       57.88 (30.78)
 10 Eyckmans, Robert E        15 Middies-MR             57.32      58.60
                  27.29       58.60 (31.31)
 11 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR                58.17      58.84
                  27.89       58.84 (30.95)
 12 Panzarino, Michael J      15 Middies-MR             59.50      59.33
                  28.25       59.33 (31.08)
 13 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR      59.93      59.95
                  26.99       59.95 (32.96)
 14 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR      57.33    1:00.08
                  27.87     1:00.08 (32.21)
 15 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR                59.01    1:00.24
                  28.29     1:00.24 (31.95)
 16 McGovern, John M          17 Middies-MR             55.88    1:00.38
                  27.78     1:00.38 (32.60)
 17 Jaszewski, Jacub          16 Twisters-MR          1:02.97    1:00.87
                  28.02     1:00.87 (32.85)
 18 Rohrs, Eric L             17 Middies-MR           1:01.45    1:01.56
                  28.24     1:01.56 (33.32)
 19 Perley, Teddy P           16 Middies-MR           1:00.15    1:02.11
                  28.68     1:02.11 (33.43)
 20 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR    1:02.98    1:02.29
                  28.44     1:02.29 (33.85)
 21 Bennett, Paul A           16 Middies-MR           1:00.19    1:02.35
                  28.81     1:02.35 (33.54)
 22 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    1:01.94    1:03.55
                  29.39     1:03.55 (34.16)
 23 Franze, David J           15 Middies-MR           1:00.65    1:04.34
                  29.78     1:04.34 (34.56)
 24 Holek, Thomas F           15 GAEL-MR              1:03.51    1:04.91
                  29.81     1:04.91 (35.10)
 25 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR      58.67    1:05.38
                  29.50     1:05.38 (35.88)
 26 Syatkin, Vitaliy V        16 UN-MR                1:04.66    1:05.75
                  30.05     1:05.75 (35.70)
 27 Rose, William G           15 Middies-MR           1:09.90    1:06.40
                  30.58     1:06.40 (35.82)
 28 Loja, Paolo A             17 Agua Swim Team-MR         NT    1:08.68
                  31.74     1:08.68 (36.94)
 29 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              1:07.43    1:09.09
                  30.88     1:09.09 (38.21)
 30 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    1:10.11    1:12.18
                  31.37     1:12.18 (40.81)
 31 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    1:16.23    1:12.28
                  32.95     1:12.28 (39.33)
 32 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              1:08.93    1:12.89
                  33.48     1:12.89 (39.41)
 33 Rosenbloom, Zach          16 SMC-MR               1:13.31    1:14.09
                  34.51     1:14.09 (39.58)
 34 Pittman, Troy             17 Club Team-NJ         1:18.00    1:22.42
                  36.50     1:22.42 (45.92)

Event 9  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Suzuka, Yuka              14 Middies-MR           2:13.42    2:16.43
                  31.88     1:05.77 (33.89)     1:41.35 (35.58)     2:16.43 (35.08)
  2 Baker, Meghan T           14 UN-MR                2:18.57    2:19.83
                  33.14     1:07.95 (34.81)     1:44.19 (36.24)     2:19.83 (35.64)
  3 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    2:24.69    2:21.19
                  33.93     1:09.95 (36.02)     1:45.90 (35.95)     2:21.19 (35.29)
  4 Hogan, Michelle M         13 GAEL-MR              2:19.90    2:21.28
                  33.72     1:09.22 (35.50)     1:45.95 (36.73)     2:21.28 (35.33)
  5 Panzarino, Alexandra M    13 Middies-MR           2:20.96    2:21.79
                  34.17     1:09.65 (35.48)     1:45.73 (36.08)     2:21.79 (36.06)
  6 VonHeeringen, Julia E     13 Tiburones-PV         2:21.27    2:22.98
                  33.53     1:09.50 (35.97)     1:46.49 (36.99)     2:22.98 (36.49)
  7 Marynowski, Ryan M        14 Middies-MR           2:21.18    2:26.23
                  34.68     1:10.88 (36.20)     1:48.72 (37.84)     2:26.23 (37.51)
  8 Erickson, Jenny P         13 Tiburones-PV         2:23.61    2:27.01
                  33.52     1:11.32 (37.80)     1:50.15 (38.83)     2:27.01 (36.86)
  9 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              2:23.64    2:27.25
                  33.88     1:11.16 (37.28)     1:49.10 (37.94)     2:27.25 (38.15)
 10 Freeman, Nicole Z         13 GAEL-MR              2:29.59    2:28.56
                  34.85     1:12.54 (37.69)     1:50.83 (38.29)     2:28.56 (37.73)
 11 Norrgard, Kristen M       14 Middies-MR           2:23.14    2:29.43
 12 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    2:33.51    2:29.67
                  35.51     1:13.05 (37.54)     1:52.55 (39.50)     2:29.67 (37.12)
 13 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              2:27.67    2:29.94
                  34.53     1:11.91 (37.38)     1:50.96 (39.05)     2:29.94 (38.98)
 14 Schaefer, Kathryn R       13 GAEL-MR              2:32.07    2:30.18
 15 Van Leeuwen, Carrie C     14 Sharks-CT            2:38.81    2:32.02
                  35.64     1:14.41 (38.77)     1:53.85 (39.44)     2:32.02 (38.17)
 16 Purdy, Deirdre E          14 Middies-MR           2:25.46    2:33.93
                  35.74     1:14.33 (38.59)     1:54.29 (39.96)     2:33.93 (39.64)
 17 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    2:31.18    2:34.01
 18 Burke, Stephanie H        13 GAEL-MR              2:34.85    2:34.59
                  35.60     1:15.46 (39.86)     1:56.06 (40.60)     2:34.59 (38.53)
 19 Kelly, Corinne M          14 Middies-MR           2:35.69    2:41.54
                  37.84     1:18.52 (40.68)     2:00.63 (42.11)     2:41.54 (40.91)
 20 Alameda, Maria L          14 HS-MR                2:42.33    2:41.78
                  37.71     1:18.38 (40.67)     2:00.45 (42.07)     2:41.78 (41.33)
 21 Bloom, Taylor L           14 Agua Swim Team-MR    2:44.78    2:44.48
 22 Hahn, Abby                13 NYCC-MR                   NT    2:44.94
                  38.81     1:20.12 (41.31)     2:02.75 (42.63)     2:44.94 (42.19)
 23 Seaboldt, Mariah          14 SMC-MR               2:45.70    2:45.74
                  38.40     1:20.42 (42.02)     2:03.47 (43.05)     2:45.74 (42.27)
 24 O'Connell, Christina A    14 Agua Swim Team-MR    2:51.27    2:46.82
                  38.95     1:21.36 (42.41)     2:04.36 (43.00)     2:46.82 (42.46)
 25 Ramsden, Sydney M         14 Agua Swim Team-MR    2:53.26    2:46.89
                  40.05     1:21.57 (41.52)     2:04.41 (42.84)     2:46.89 (42.48)
 26 Watler, Shani             13 NYCC-MR              2:44.86    2:49.14
 27 Schulze, Allison M        13 Agua Swim Team-MR    2:56.21    2:49.78
                  40.53     1:23.73 (43.20)     2:07.16 (43.43)     2:49.78 (42.62)
 28 Fitzgerald, Laura P       13 Agua Swim Team-MR         NT    2:59.29
 29 Griffin, Emily A          14 Middies-MR           2:58.15    2:59.31
 30 Brunner, Joanna L         14 Agua Swim Team-MR         NT    3:02.80
                  43.40     1:28.84 (45.44)   3:02.80 (1:33.96)
 31 Salinas, Katherine        14 Agua Swim Team-MR         NT    3:07.17
                                1:29.19 ( )     2:18.70 (49.51)     3:07.17 (48.47)
 32 Raby, Zami J              13 Agua Swim Team-MR         NT    3:10.90
                  44.10     1:32.50 (48.40)     2:23.54 (51.04)     3:10.90 (47.36)

Event 10  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yanez, Gabriel F          14 Twisters-MR          2:09.07    2:11.21
                  31.14     1:04.50 (33.36)     1:38.38 (33.88)     2:11.21 (32.83)
  2 Carmen, Jacob E           13 Middies-MR           2:11.22    2:13.76
                  32.48     1:05.92 (33.44)     1:40.10 (34.18)     2:13.76 (33.66)
  3 Chrzanawski, Chris H      14 Badger-MR            2:20.00    2:13.91
                  32.99     1:06.50 (33.51)     1:40.29 (33.79)     2:13.91 (33.62)
  4 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          2:14.57    2:13.98
                  31.21     1:05.42 (34.21)     1:40.56 (35.14)     2:13.98 (33.42)
  5 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    2:18.86    2:15.08
                  32.72     1:06.93 (34.21)     1:41.74 (34.81)     2:15.08 (33.34)
  6 Nicholson, Michael R      13 Middies-MR           2:14.46    2:16.02
                  33.16     1:07.50 (34.34)     1:42.96 (35.46)     2:16.02 (33.06)
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:18.79    2:17.13
  8 Ellman, Andrew R          14 Middies-MR           2:15.71    2:18.02
                  32.51     1:08.05 (35.54)     1:43.57 (35.52)     2:18.02 (34.45)
  9 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:21.36    2:19.71
                  33.85     1:09.52 (35.67)     1:46.21 (36.69)     2:19.71 (33.50)
 10 Mitil, Lorenzo            13 Middies-MR           2:20.42    2:20.31
                  33.42     1:09.28 (35.86)     1:45.01 (35.73)     2:20.31 (35.30)
 11 Pon, Matthew W            13 Middies-MR           2:17.35    2:20.60
 12 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              2:15.61    2:21.28
                  32.51     1:07.92 (35.41)     1:45.33 (37.41)     2:21.28 (35.95)
 13 Sheffrey, Harold          13 Agua Swim Team-MR    2:27.43    2:29.39
                  36.35     1:14.12 (37.77)     1:52.25 (38.13)     2:29.39 (37.14)
 14 Padula, Scott T           13 Sharks-CT            2:30.49    2:29.70
                  35.41     1:12.94 (37.53)     1:51.58 (38.64)     2:29.70 (38.12)
 15 Spinosa, Adam G           13 Flying Dolphins-MR   2:29.53    2:30.59
 16 Gottlieb, Joey D          13 Asa-PV               2:40.00    2:32.52
                  37.05     1:16.70 (39.65)     1:56.14 (39.44)     2:32.52 (36.38)
 17 Jitechian, Gerard J       13 Middies-MR           2:30.63    2:33.86
                  35.04     1:12.53 (37.49)     1:53.03 (40.50)     2:33.86 (40.83)
 18 Noach, Kees               13 Middies-MR           2:25.06    2:33.92
                  36.28     1:14.94 (38.66)     1:54.75 (39.81)     2:33.92 (39.17)
 19 Hendrickson, Andrew A     13 Sharks-CT            2:35.43    2:37.88
                  37.29     1:17.03 (39.74)     1:57.89 (40.86)     2:37.88 (39.99)
 20 Nasseri, Cyrus S          13 Asa-PV               2:34.20    2:41.34
                  38.15   2:41.34 (2:03.19)
 21 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    2:41.39    2:42.47
                  36.59     1:18.01 (41.42)     2:01.80 (43.79)     2:42.47 (40.67)
 22 Navy, Daniel L            13 Flying Dolphins-MR   2:46.70    2:44.26
 23 Wesolowski, Teddy         13 SMC-MR               2:45.00    2:45.03
 24 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    2:52.50    2:45.59
                  38.59     1:20.25 (41.66)   2:45.59 (1:25.34)
 25 Mitzian, Nick W           13 Middies-MR           3:02.13    2:57.78
                  41.91     1:27.07 (45.16)     2:11.13 (44.06)     2:57.78 (46.65)
 26 Adago, Perry K            13 Agua Swim Team-MR         NT    3:13.71
                  45.55     1:35.76 (50.21)     2:26.20 (50.44)     3:13.71 (47.51)

Event 11  Girls 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Ambrosia, Janie         16 Agua Swim Team-MR    2:05.99    2:09.92
                  31.07     1:04.48 (33.41)     1:38.19 (33.71)     2:09.92 (31.73)
  2 Akerfelds, Aleksa M       16 Middies-MR           2:01.74    2:10.07
                  31.24     1:04.42 (33.18)     1:37.46 (33.04)     2:10.07 (32.61)
  3 Shport, Marina V          23 Nyac-MR              2:14.00    2:11.67
                  31.12     1:04.68 (33.56)     1:38.25 (33.57)     2:11.67 (33.42)
  4 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:11.52    2:16.09
                  32.56     1:06.84 (34.28)     1:41.60 (34.76)     2:16.09 (34.49)
  5 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:16.21    2:16.18
                  33.01     1:07.28 (34.27)     1:42.20 (34.92)     2:16.18 (33.98)
  6 Akerfelds, Dana P         17 Middies-MR           2:15.66    2:17.08
                  31.62     1:05.80 (34.18)     1:42.07 (36.27)     2:17.08 (35.01)
  7 Ha, Kathryn C             15 Middies-MR           2:12.08    2:17.83
                  32.87     1:07.55 (34.68)     1:43.01 (35.46)     2:17.83 (34.82)
  8 Ha, Alyssa J              17 Middies-MR           2:13.24    2:18.02
                  32.54     1:07.45 (34.91)     1:42.78 (35.33)     2:18.02 (35.24)
  9 Mueller, Mary F           17 Middies-MR           2:13.24    2:18.51
                  33.96     1:08.69 (34.73)     1:43.76 (35.07)     2:18.51 (34.75)
 10 Bellew, Elizabeth A       17 Middies-MR           2:11.97    2:18.79
                  32.82     1:07.77 (34.95)     1:43.73 (35.96)     2:18.79 (35.06)
 11 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR    2:20.67    2:19.18
                  34.04     1:09.51 (35.47)     1:44.64 (35.13)     2:19.18 (34.54)
 12 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR              2:18.33    2:20.29
                  33.99     1:09.16 (35.17)     1:44.76 (35.60)     2:20.29 (35.53)
 13 Donlin, Kelly A           15 Middies-MR           2:15.38    2:20.32
                  34.21     1:10.23 (36.02)     1:46.46 (36.23)     2:20.32 (33.86)
 14 Palais, Elizabeth S       15 Middies-MR           2:21.97    2:22.87
                  34.10     1:09.84 (35.74)     1:46.41 (36.57)     2:22.87 (36.46)
 15 McGowan, Jaclyn           16 Badger-MR            2:19.00    2:23.37
                  32.24     1:07.86 (35.62)     1:45.43 (37.57)     2:23.37 (37.94)
 16 Campbell, Sasha C         16 Sharks-CT            2:19.96    2:23.70
                  34.11     1:10.12 (36.01)     1:47.11 (36.99)     2:23.70 (36.59)
 17 Siegel, Erika A           15 Agua Swim Team-MR    2:14.90    2:24.50
                  33.27     1:08.83 (35.56)     1:46.38 (37.55)     2:24.50 (38.12)
 18 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            2:21.00    2:24.59
                  33.81     1:09.93 (36.12)     1:47.80 (37.87)     2:24.59 (36.79)
 19 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    2:22.00    2:26.91
                  33.61     1:10.72 (37.11)     1:49.23 (38.51)     2:26.91 (37.68)
 20 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR               2:31.61    2:30.68
                  35.30     1:13.70 (38.40)     1:52.65 (38.95)     2:30.68 (38.03)
 21 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR    2:23.37    2:31.44
                  36.28     1:14.68 (38.40)     1:53.47 (38.79)     2:31.44 (37.97)
 22 Walker, Tamar V           17 Agua Swim Team-MR         NT    2:41.20
                  37.60     1:17.92 (40.32)     1:59.66 (41.74)     2:41.20 (41.54)
 23 Heldman, Emily B          15 Tiburones-PV         2:49.35    2:43.07
                  39.28     1:20.78 (41.50)     2:02.88 (42.10)     2:43.07 (40.19)
 24 Cornacchio, Danielle      15 Middies-MR           2:40.01    2:44.11
                  37.35     1:18.01 (40.66)     2:01.31 (43.30)     2:44.11 (42.80)
 25 Sears, Chanice            15 Club Team-NJ         2:48.12    2:48.59
                  38.81     1:21.43 (42.62)     2:05.74 (44.31)     2:48.59 (42.85)
 26 Russo, Alexa A            16 Flying Dolphins-MR   3:23.87    3:00.29
                  42.46   3:00.29 (2:17.83)
 27 Armstrong, Shayna         15 Club Team-NJ         3:00.24    3:14.47
                  42.45     1:29.46 (47.01)     2:22.86 (53.40)     3:14.47 (51.61)

Event 12  Boys 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Flannery, Jim J           15 Middies-MR           1:55.56    1:59.67
                  29.04       59.17 (30.13)     1:29.70 (30.53)     1:59.67 (29.97)
  2 McGovern, John M          17 Middies-MR           1:56.45    1:59.89
                  29.25       59.78 (30.53)     1:30.43 (30.65)     1:59.89 (29.46)
  3 Lenard, Andrzej           21 Twisters-MR          1:55.60    2:01.24
                  29.17       59.63 (30.46)     1:30.59 (30.96)     2:01.24 (30.65)
  4 Saccurato, Matthew G      16 Middies-MR           1:59.20    2:04.17
                  29.09     1:00.52 (31.43)     1:32.06 (31.54)     2:04.17 (32.11)
  5 Nicholson, Jackson G      17 Middies-MR           2:07.00    2:05.16
                  29.46     1:01.01 (31.55)     1:32.99 (31.98)     2:05.16 (32.17)
  6 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              2:01.33    2:06.67
                  28.91     1:01.05 (32.14)     1:34.15 (33.10)     2:06.67 (32.52)
  7 Magnanelli, Joseph M      20 Tiburones-PV         2:07.12    2:07.15
                  30.74     1:03.86 (33.12)     1:35.45 (31.59)     2:07.15 (31.70)
  8 Preston, Blake L          15 Middies-MR           2:01.97    2:07.45
                  29.65     1:01.91 (32.26)     1:34.54 (32.63)     2:07.45 (32.91)
  9 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR    2:07.49    2:08.77
                  30.03     1:02.42 (32.39)     1:35.80 (33.38)     2:08.77 (32.97)
 10 Gonzalez, Cliff M         15 Middies-MR           2:07.92    2:11.17
                  31.55     1:05.53 (33.98)     1:38.71 (33.18)     2:11.17 (32.46)
 11 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              2:06.14    2:11.68
                  31.68     1:04.64 (32.96)     1:38.25 (33.61)     2:11.68 (33.43)
 12 Marrano, Ryan C           15 Middies-MR           2:11.49    2:12.70
                  31.38     1:04.57 (33.19)     1:39.14 (34.57)     2:12.70 (33.56)
 13 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR    2:04.93    2:13.22
                  31.02     1:03.71 (32.69)     1:37.97 (34.26)     2:13.22 (35.25)
 14 Eyckmans, Robert E        15 Middies-MR           2:13.59    2:13.92
                  33.05     1:06.64 (33.59)     1:40.75 (34.11)     2:13.92 (33.17)
 15 Nammacher, Luke H         15 Middies-MR           2:17.60    2:14.19
                  31.53     1:05.33 (33.80)     1:40.15 (34.82)     2:14.19 (34.04)
 16 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              2:10.85    2:14.74
                  30.59     1:04.85 (34.26)     1:40.32 (35.47)     2:14.74 (34.42)
 17 Perley, Teddy P           16 Middies-MR           2:11.06    2:14.94
                  31.29     1:05.26 (33.97)     1:40.66 (35.40)     2:14.94 (34.28)
 18 Ruvolo, Michael C         15 Middies-MR           2:11.41    2:15.19
                  31.99     1:06.64 (34.65)     1:41.23 (34.59)     2:15.19 (33.96)
 19 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR              2:15.92    2:15.76
                  32.47     1:06.66 (34.19)     1:41.53 (34.87)     2:15.76 (34.23)
 20 Callanan, Kevin J         16 Tiburones-PV         2:06.01    2:16.22
                  31.64     1:06.51 (34.87)     1:42.96 (36.45)     2:16.22 (33.26)
 21 Bergamini, Danny          16 GAEL-MR              2:17.90    2:16.28
                  32.40     1:06.64 (34.24)     1:41.95 (35.31)     2:16.28 (34.33)
 22 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR    2:15.13    2:16.86
                  31.82     1:06.20 (34.38)     1:41.57 (35.37)     2:16.86 (35.29)
 23 Lazar, Andre M            15 Flying Dolphins-MR   2:22.78    2:21.06
                  32.32   1:44.35 (1:12.03)     2:21.06 (36.71)
 24 Heath, Michael A          15 GAEL-MR              2:24.40    2:27.14
                  31.93     1:08.29 (36.36)     1:47.37 (39.08)     2:27.14 (39.77)
 25 Panzarino, Michael J      15 Middies-MR           2:16.51    2:30.18
                  37.19     1:14.93 (37.74)     1:53.34 (38.41)     2:30.18 (36.84)
 26 Parish, Sam               15 SMC-MR               2:45.57    2:43.91
                  39.21     1:20.76 (41.55)     2:02.61 (41.85)     2:43.91 (41.30)
 27 Loja, Paolo A             17 Agua Swim Team-MR         NT    2:49.72
                                                    2:05.47 ( )     2:49.72 (44.25)

Event 13  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR                25.84      25.95
  2 Mahaffie, Jenna A         13 Asa-PV                 25.94      26.01
  3 Pangilinan, Erica L       14 Middies-MR             25.51      26.06
  4 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR            27.39      26.48
  5 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR            26.68      26.49
  6 Lynch, Katie K            14 Sharks-CT              25.70      26.74
  7 Hogan, Michelle M         13 GAEL-MR                26.03      26.75
  8 Suzuka, Yuka              14 Middies-MR             26.51      26.90
  9 Hunter, Claire M          13 Middies-MR             26.65      26.99
 10 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR                26.42      27.02
 11 VonHeeringen, Julia E     13 Tiburones-PV           26.49      27.08
 12 Evans, Cassie             14 Club Team-NJ           26.00      27.18
 13 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR      27.13      27.20
 14 Marynowski, Ryan M        14 Middies-MR             26.96      27.65
 15 Wachsberg, Amanda L       14 Agua Swim Team-MR      27.87      27.72
 16 Baker, Meghan T           14 UN-MR                  26.79      27.90
 16 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR                27.22      27.90
 18 Diaz, Susan               13 Twisters-MR            27.80      27.93
 19 Schaefer, Kathryn R       13 GAEL-MR                28.60      27.94
 20 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR                27.34      28.05
 21 Davey, Emily E            13 Sharks-CT              26.63      28.13
 22 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR      28.25      28.17
 23 Purdy, Deirdre E          14 Middies-MR             27.08      28.30
 24 Van Leeuwen, Carrie C     14 Sharks-CT              27.23      28.31
 25 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR      27.40      28.32
 26 Erickson, Jenny P         13 Tiburones-PV           27.06      28.50
 27 Olszewski, Tiffany G      14 Twisters-MR            27.48      28.54
 28 Browne, Rebecca K         14 Middies-MR             28.31      28.63
 29 D'Arcy, Maggie L          13 Middies-MR             27.50      28.65
 30 Freeman, Nicole Z         13 GAEL-MR                28.36      29.06
 31 Schmid, kristen M         14 WISC-MR                28.26      29.12
 32 O'Brien, Haley F          14 Middies-MR             29.21      29.32
 33 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR            28.59      29.36
 33 Morrissey, Alexa D        13 HS-MR                  29.29      29.36
 35 Norrgard, Kristen M       14 Middies-MR             28.71      29.56
 36 Blackburn, Margaret A     13 Middies-MR             29.13      29.60
 37 Heisler, Lucy J           13 Agua Swim Team-MR      30.98      29.65
 38 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR            28.79      29.86
 39 Watler, Shani             13 NYCC-MR                29.90      29.87
 39 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR            28.76      29.87
 41 Kelly, Corinne M          14 Middies-MR             29.26      30.05
 42 Slater, Kailey            13 SMC-MR                 30.48      30.35
 43 Bloom, Taylor L           14 Agua Swim Team-MR      28.46      30.36
 44 Callahan, Erin D          13 Middies-MR             29.48      30.61
 45 Hahn, Abby                13 NYCC-MR                30.15      30.62
 46 Xue, Rosalia S            13 HS-MR                  29.82      30.67
 47 Zaman, Farhin             13 Twisters-MR            31.09      30.68
 48 Burke, Stephanie H        13 GAEL-MR                29.24      30.78
 49 Mitchell, Alex F          13 Flying Dolphins-MR     30.37      30.83
 50 Curro, Emily              14 SMC-MR                 31.02      31.26
 51 Griffin, Emily A          14 Middies-MR             30.98      31.27
 52 Pizzurro, Jackee L        13 Middies-MR             30.96      31.31
 53 O'Connell, Christina A    14 Agua Swim Team-MR      31.71      31.50
 54 Chan, Wendy W             14 Agua Swim Team-MR      31.93      31.53
 55 Londono, Jannina M        13 Agua Swim Team-MR      30.95      31.79
 56 Ramsden, Sydney M         14 Agua Swim Team-MR      38.47      31.85
 57 Fitzgerald, Laura P       13 Agua Swim Team-MR      33.09      31.86
 58 Salinas, Katherine        14 Agua Swim Team-MR      32.60      31.98
 59 Kleinbart, Jessica E      13 Agua Swim Team-MR      33.56      32.05
 60 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR      30.90      32.28
 61 Brunner, Joanna L         14 Agua Swim Team-MR      32.02      32.43
 62 Raby, Zami J              13 Agua Swim Team-MR      33.73      32.80
 63 Schmitt, Katherine M      13 Agua Swim Team-MR      30.96      32.99
 64 Schulze, Allison M        13 Agua Swim Team-MR      33.15      33.00
 65 Seaboldt, Mariah          14 SMC-MR                 33.02      33.56
 66 Georgescu, Mary A         14 Agua Swim Team-MR      33.13      33.58
 67 Lee, Jaelynn              13 Club Team-NJ           33.00      34.12
 68 Willis, Emily E           13 HS-MR                  33.56      34.31
 69 Jen, Elizabeth C          14 Middies-MR             33.63      34.39
 70 Mack, Seshat M            13 Agua Swim Team-MR      36.84      34.65
 71 Roberts, Alison P         13 Agua Swim Team-MR      35.27      34.85
 72 Skrivanek, Lexa L         14 Agua Swim Team-MR         NT      35.11
 73 Bethea, Kheira            14 Club Team-NJ           40.00      39.96
 74 Darabundit, Magica G      13 Agua Swim Team-MR      44.65      42.64

Event 14  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bowen, Tyler J            14 Tiburones-PV           25.10      24.84
  2 Yanez, Gabriel F          14 Twisters-MR            24.76      24.98
  3 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR            25.12      25.49
  4 Gumiela, Kryspin          13 Twisters-MR            24.91      25.57
  5 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                24.44      25.64
  6 Thiede, Scott W           14 Asa-PV                 26.07      25.89
  6 Ellman, Andrew R          14 Middies-MR             26.16      25.89
  8 Rubenstein, Ben S         13 Middies-MR             25.69      25.90
  9 Abrams, Michael           13 Twisters-MR            25.66      26.08
 10 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR                25.56      26.09
 11 Huizinga, Ben D           14 Asa-PV                 26.24      26.39
 12 Pon, Matthew W            13 Middies-MR             25.38      26.51
 13 Lee, Joe                  14 Unattached                NT      26.64
 14 Mitil, Lorenzo            13 Middies-MR             26.73      26.69
 15 Norris, Patrick J         13 Tiburones-PV           26.08      26.96
 16 Emr, Chris P              14 Tiburones-PV           27.74      26.97
 17 Spinosa, Adam G           13 Flying Dolphins-MR     27.93      27.43
 18 Sheffrey, Harold          13 Agua Swim Team-MR      28.01      27.75
 19 Noach, Kees               13 Middies-MR             27.99      27.85
 20 Ovryn, Danny              13 GAEL-MR                28.75      28.00
 21 Abisch, Jason             14 SMC-MR                 27.50      28.24
 22 Oppenheimer, Harry O      14 GAEL-MR                28.29      28.45
 23 Melkonian, Michael R      14 Middies-MR             29.31      28.55
 24 Ridenour, Michael         13 Tiburones-PV           29.81      28.67
 25 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR            29.18      28.77
 26 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR      27.62      28.79
 27 Navy, Daniel L            13 Flying Dolphins-MR     28.61      28.98
 28 Tran, Jonathan F          13 HS-MR                  29.29      29.01
 29 Jitechian, Gerard J       13 Middies-MR             29.22      29.05
 30 O'Brien, Murrough M       13 Agua Swim Team-MR         NT      29.24
 31 Hawkins, Brandon A        14 Sharks-CT              31.45      29.30
 32 Negron, Jose              14 Tiburones-PV           29.49      29.49
 33 Wesolowski, Teddy         13 SMC-MR                 28.65      29.68
 34 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR      29.52      29.71
 35 Padula, Scott T           13 Sharks-CT              29.11      29.73
 36 Dorado-Alvarado, Diego    13 Agua Swim Team-MR      30.28      29.76
 37 Saito, Christopher C      14 Middies-MR             30.17      30.09
 38 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR               NT      30.79
 39 Rice, Bilal               13 Club Team-NJ           40.25      31.08
 40 Mihalcik, Peter J         13 Agua Swim Team-MR      37.28      31.20
 41 Wilson, Dylan L           13 Asa-PV                 35.71      31.93
 42 Acevedo, Andres           13 Asa-PV                 35.15      32.06
 43 Mitzian, Nick W           13 Middies-MR             31.41      32.28
 44 Adago, Perry K            13 Agua Swim Team-MR      36.62      35.47

Event 15  Girls 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren E         18 Asa-PV                 24.01      24.53
  2 D'Ambrosia, Janie         16 Agua Swim Team-MR      24.68      25.18
  3 Rakoczy, Joanna D         17 Middies-MR             23.93      25.21
  4 Staskiewicz, Sophie D     16 Agua Swim Team-MR      24.71      25.78
  5 Palais, Elizabeth S       15 Middies-MR             25.09      25.88
  6 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR      26.28      26.14
  7 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR                25.36      26.22
  8 Shport, Marina V          23 Nyac-MR                26.00      26.23
  9 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR      26.09      26.27
 10 Denvir, Emma H            17 Asa-PV                 27.07      26.29
 11 Fong, Abigail J           18 Agua Swim Team-MR      25.33      26.40
 12 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR                 25.64      26.42
 13 Akerfelds, Aleksa M       16 Middies-MR             25.56      26.44
 14 Ha, Alyssa J              17 Middies-MR             25.39      26.45
 15 Laporte, Naomi Y          16 Asa-PV                 26.37      26.68
 15 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR      27.05      26.68
 17 Minowitz, Amy M           16 Middies-MR             26.39      26.80
 18 Freeman, Brittany Z       16 GAEL-MR                26.37      26.84
 18 McGowan, Jaclyn           16 Badger-MR              26.00      26.84
 20 Mueller, Mary F           17 Middies-MR             26.34      27.03
 21 Akerfelds, Dana P         17 Middies-MR             26.04      27.05
 22 Donlin, Kelly A           15 Middies-MR             26.05      27.08
 23 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR      26.87      27.45
 24 Walker, Tamar V           17 Agua Swim Team-MR      27.02      27.51
 24 Truluck, Macy M           16 Asa-PV                 26.22      27.51
 26 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR      26.26      27.65
 27 Bellew, Elizabeth A       17 Middies-MR             27.22      27.67
 28 Rakoczy, Margaret J       15 Middies-MR             26.75      27.75
 29 Zweig, Julia A            17 Agua Swim Team-MR      27.63      28.06
 30 Lewandowski, Dorota M     16 Agua Swim Team-MR      26.48      28.29
 31 Pandolfo, Julia R         17 Middies-MR             28.82      28.32
 32 Ulrich, Amanda P          17 Middies-MR             27.42      28.36
 33 Cohen, Rachel D           15 Sharks-CT              27.71      28.37
 34 Cuddy, Erin M             15 Middies-MR             27.66      28.42
 35 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR      28.78      28.61
 36 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR      26.74      28.63
 37 McGowan, Jillian          15 Badger-MR              26.80      28.69
 38 Pakstas-Smith, Regina     15 Middies-MR             28.81      29.08
 39 Pirog, Francesca E        17 Agua Swim Team-MR      28.03      29.17
 40 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR                29.56      29.34
 41 Baiano, Cassandra         15 SMC-MR                 29.04      29.48
 42 Purcell, Kelsey G         15 Agua Swim Team-MR      29.38      29.64
 43 Hale, Devyn               15 Club Team-NJ           29.88      29.77
 44 Polatchek, Lilly R        15 Flying Dolphins-MR        NT      30.05
 45 Callanan, Danielle M      15 Tiburones-PV           31.92      30.45
 46 Cornacchio, Danielle      15 Middies-MR             29.69      30.54
 47 Cambridge, Jasmine        16 Club Team-NJ           30.00      30.77
 48 Sears, Chanice            15 Club Team-NJ           30.83      31.05
 49 Siegel, Erika A           15 Agua Swim Team-MR      26.74      31.38
 50 Russo, Alexa A            16 Flying Dolphins-MR     32.92      31.59
 51 O'Connell, Caitlin E      17 Agua Swim Team-MR      31.04      31.62
 52 Feuchs, Ashley E          15 SMC-MR                 30.11      32.13
 53 Schilsky, Samantha R      15 Middies-MR             30.93      32.23
 54 Lindelof, Jennifer        15 SMC-MR                 31.48      32.49
 55 Zaccari, Victoria         15 SMC-MR                 33.62      32.56
 56 Armstrong, Shayna         15 Club Team-NJ           33.00      35.72

Event 16  Boys 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Judes, Guillaume          17 Asa-PV                 22.31      22.59
  2 Nicholson, Jackson G      17 Middies-MR             22.95      22.75
  3 Bailey, Michael I         16 Middies-MR             23.28      23.17
  4 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR      22.86      23.24
  5 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      23.59      23.44
  6 Preston, Blake L          15 Middies-MR             23.22      23.48
  7 Sato, Ray R               17 GAEL-MR                23.45      23.49
  8 Flannery, Jim J           15 Middies-MR             23.99      23.51
  8 McGovern, John M          17 Middies-MR             23.15      23.51
 10 Perley, Teddy P           16 Middies-MR             23.64      23.61
 11 Rohrs, Eric L             17 Middies-MR             23.91      23.92
 11 Callanan, Kevin J         16 Tiburones-PV           23.79      23.92
 13 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR      23.49      23.99
 14 Kopot, Andrey V           17 Agua Swim Team-MR      23.65      24.01
 15 Gonzalez, Cliff M         15 Middies-MR             23.90      24.02
 16 Jaszewski, Jacub          16 Twisters-MR            24.13      24.03
 17 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR      24.26      24.22
 18 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR                23.94      24.27
 19 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR                23.35      24.34
 20 Carlon, Christopher J     17 Agua Swim Team-MR      24.04      24.39
 21 Eyckmans, Robert E        15 Middies-MR             24.11      24.41
 22 Somers, David A           15 Tiburones-PV           23.91      24.43
 23 Stupay, Geoff S           18 Asa-PV                 24.21      24.45
 24 Heath, Michael A          15 GAEL-MR                24.41      24.52
 25 Nammacher, Luke H         15 Middies-MR             24.79      24.59
 26 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR            25.07      24.67
 27 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR                24.10      24.69
 28 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR                24.82      24.70
 29 Bergamini, Danny          16 GAEL-MR                24.72      24.71
 30 Marrano, Ryan C           15 Middies-MR             25.03      24.86
 31 Ruvolo, Michael C         15 Middies-MR             25.91      25.05
 32 Borger, Brian R           17 Agua Swim Team-MR      25.27      25.09
 33 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR                25.12      25.11
 34 Temme, Aiden A            16 Tiburones-PV           25.65      25.17
 35 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR      24.95      25.18
 36 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR      23.94      25.20
 37 Reyes, Wilkinson          18 Club Team-NJ           24.84      25.22
 38 Lewis, Kitwane A          16 Twisters-MR            25.84      25.31
 38 Rose, William G           15 Middies-MR                NT      25.31
 40 Holek, Thomas F           15 GAEL-MR                25.47      25.43
 41 Bennett, Paul A           16 Middies-MR             24.76      25.45
 42 Galeas, Luis              17 Club Team-NJ           25.00      25.50
 43 Lazar, Andre M            15 Flying Dolphins-MR     25.59      25.53
 44 Wong, Justin              17 Twisters-MR            25.16      25.55
 45 Franze, David J           15 Middies-MR             25.19      25.61
 46 Lee, John                 15 Unattached                NT      25.66
 47 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR      25.14      25.90
 48 Lowe, T.J. J              17 Club Team-NJ           25.00      25.97
 49 Syatkin, Vitaliy V        16 UN-MR                  25.93      25.99
 50 Harrison, Reginald        16 Club Team-NJ           25.89      26.02
 51 Rosenbloom, Zach          16 SMC-MR                 26.75      26.14
 52 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR      24.08      26.16
 53 Lantin, Peter A           17 Middies-MR             26.23      26.17
 54 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR            26.29      26.42
 55 Ching, Brian G            15 Twisters-MR            27.06      26.70
 56 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR            27.07      27.36
 57 Willams, Caleb            17 Club Team-NJ           26.00      27.48
 58 Pittman, Troy             17 Club Team-NJ           28.12      27.53
 59 Loja, Paolo A             17 Agua Swim Team-MR         NT      27.60
 60 Parish, Sam               15 SMC-MR                 29.78      30.06
 61 Gerald, Keath             15 Club Team-NJ           30.01      30.24
 62 Patterson, William        15 Club Team-NJ           35.00      30.39

Event 17  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lynch, Katie K            14 Sharks-CT            1:06.53    1:07.64
                  32.23     1:07.64 (35.41)
  2 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          1:14.16    1:13.89
                  35.05     1:13.89 (38.84)
  3 Bajorek, Theresa A        14 Tiburones-PV         1:15.69    1:15.65
                  36.39     1:15.65 (39.26)
  4 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              1:14.94    1:16.30
                  36.63     1:16.30 (39.67)
  5 Fulenwider, Allison F     13 Middies-MR           1:12.86    1:16.40
                  36.34     1:16.40 (40.06)
  6 Suzuka, Yuka              14 Middies-MR           1:15.65    1:16.80
                  36.36     1:16.80 (40.44)
  7 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          1:19.80    1:17.50
                  36.87     1:17.50 (40.63)
  8 Pizzurro, Jackee L        13 Middies-MR           1:18.43    1:18.81
                  37.29     1:18.81 (41.52)
  9 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    1:19.62    1:19.28
                  37.71     1:19.28 (41.57)
 10 Wachsberg, Amanda L       14 Agua Swim Team-MR    1:17.44    1:21.03
 11 Slater, Kailey            13 SMC-MR               1:22.05    1:22.10
                  39.04     1:22.10 (43.06)
 12 O'Brien, Haley F          14 Middies-MR           1:21.07    1:23.21
                  40.08     1:23.21 (43.13)
 13 Hahn, Abby                13 NYCC-MR              1:21.78    1:24.16
                  39.95     1:24.16 (44.21)
 14 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR          1:23.70    1:24.21
 15 Davey, Emily E            13 Sharks-CT            1:26.03    1:25.18
 16 Curro, Emily              14 SMC-MR               1:26.99    1:27.38
                  42.45     1:27.38 (44.93)
 17 Zaman, Farhin             13 Twisters-MR          1:29.63    1:27.48
                  42.28     1:27.48 (45.20)
 18 Skrivanek, Lexa L         14 Agua Swim Team-MR    1:29.51    1:28.00
                  41.94     1:28.00 (46.06)
 19 Georgescu, Mary A         14 Agua Swim Team-MR    1:27.10    1:28.12
                  42.51     1:28.12 (45.61)
 20 Watler, Shani             13 NYCC-MR              1:27.20    1:28.16
                  42.90     1:28.16 (45.26)
 21 Morrissey, Alexa D        13 HS-MR                1:30.72    1:30.62
                  42.90     1:30.62 (47.72)
 22 Londono, Jannina M        13 Agua Swim Team-MR    1:34.59    1:30.65
                  42.36     1:30.65 (48.29)
 23 Heisler, Lucy J           13 Agua Swim Team-MR    1:30.17    1:31.38
 24 Schmitt, Katherine M      13 Agua Swim Team-MR    1:29.34    1:32.19
                  43.98     1:32.19 (48.21)
 25 Chan, Wendy W             14 Agua Swim Team-MR    1:35.10    1:33.50
                  43.72     1:33.50 (49.78)
 26 Yeo, Alyssa L             13 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.02
                  45.22     1:34.02 (48.80)
 27 Xue, Rosalia S            13 HS-MR                1:34.38    1:35.00
                  45.48     1:35.00 (49.52)
 28 Jen, Elizabeth C          14 Middies-MR           1:34.50    1:35.23
                  45.65     1:35.23 (49.58)
 29 Kleinbart, Jessica E      13 Agua Swim Team-MR    1:40.15    1:36.73
                  46.25     1:36.73 (50.48)
 30 Seaboldt, Mariah          14 SMC-MR               1:36.25    1:37.00
                  45.64     1:37.00 (51.36)
 31 Willis, Emily E           13 HS-MR                1:46.61    1:37.46
                  46.82     1:37.46 (50.64)
 32 Ramsden, Sydney M         14 Agua Swim Team-MR    1:36.27    1:37.58
 33 Fitzgerald, Laura P       13 Agua Swim Team-MR    1:37.88    1:38.66
                  48.44     1:38.66 (50.22)
 34 Roberts, Alison P         13 Agua Swim Team-MR    1:37.16    1:38.89
                  47.73     1:38.89 (51.16)
 35 Gross, Jamie E            13 Sharks-CT            1:39.12    1:39.01
                  47.01     1:39.01 (52.00)
 36 Darabundit, Magica G      13 Agua Swim Team-MR    1:57.99    1:47.94
                  49.85     1:47.94 (58.09)
 37 Mack, Seshat M            13 Agua Swim Team-MR         NT    1:57.28
                  54.70   1:57.28 (1:02.58)

Event 18  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    1:02.74    1:05.23
                  31.09     1:05.23 (34.14)
  2 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          1:05.10    1:05.88
                  31.26     1:05.88 (34.62)
  3 Ciecimirski, Evan E       14 Sharks-CT            1:10.82    1:06.73
  4 Chrzanawski, Chris H      14 Badger-MR            1:06.00    1:07.23
                  32.22     1:07.23 (35.01)
  5 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          1:06.92    1:09.00
                  32.48     1:09.00 (36.52)
  6 Gumiela, Kryspin          13 Twisters-MR          1:09.08    1:11.16
                  33.62     1:11.16 (37.54)
  7 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              1:10.35    1:11.85
                  34.12     1:11.85 (37.73)
  8 Bowen, Tyler J            14 Tiburones-PV         1:14.96    1:13.19
                  33.93     1:13.19 (39.26)
  9 Rubenstein, Ben S         13 Middies-MR           1:14.42    1:13.21
                  35.35     1:13.21 (37.86)
 10 Thiede, Scott W           14 Asa-PV               1:16.91    1:16.04
                  35.97     1:16.04 (40.07)
 11 Nicholson, Michael R      13 Middies-MR           1:16.27    1:17.77
                  36.87     1:17.77 (40.90)
 12 Ovryn, Danny              13 GAEL-MR              1:18.53    1:17.97
                  37.26     1:17.97 (40.71)
 13 Barker, Kevin K           14 Middies-MR           1:15.62    1:18.00
                  37.02     1:18.00 (40.98)
 14 Pon, Matthew W            13 Middies-MR           1:14.27    1:19.74
 15 Saito, Christopher C      14 Middies-MR           1:18.73    1:20.07
 16 Oppenheimer, Harry O      14 GAEL-MR              1:26.77    1:20.42
                  38.11     1:20.42 (42.31)
 17 Chetvertkov, Anton        13 Agua Swim Team-MR    1:34.18    1:22.22
                  38.53     1:22.22 (43.69)
 18 Abisch, Jason             14 SMC-MR               1:26.77    1:23.21
                  38.80     1:23.21 (44.41)
 19 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR          1:29.64    1:26.62
                  40.79     1:26.62 (45.83)
 20 Hawkins, Brandon A        14 Sharks-CT                 NT    1:28.39
                  40.92     1:28.39 (47.47)
 21 Tran, Jonathan F          13 HS-MR                1:35.62    1:28.53
                  43.18     1:28.53 (45.35)
 22 Negron, Jose              14 Tiburones-PV              NT    1:29.07
                  40.58     1:29.07 (48.49)
 23 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR               NT    1:30.20
 24 O'Brien, Murrough M       13 Agua Swim Team-MR         NT    1:31.63
                  43.41     1:31.63 (48.22)
 25 Wesolowski, Teddy         13 SMC-MR               1:31.05    1:32.38
                  42.32     1:32.38 (50.06)
 26 Wilson, Dylan L           13 Asa-PV               1:42.22    1:36.98
 27 Adago, Perry K            13 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.93
                  51.21     1:49.93 (58.72)

Event 19  Girls 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bui, Tiffany T            18 Middies-MR           1:06.76    1:06.67
                  31.67     1:06.67 (35.00)
  2 Denvir, Emma H            17 Asa-PV               1:11.04    1:08.49
                  32.28     1:08.49 (36.21)
  3 Brandes, Lauren E         18 Asa-PV               1:09.61    1:10.48
                  33.66     1:10.48 (36.82)
  4 Callahan, Courtney E      15 Middies-MR           1:07.10    1:11.02
                  33.09     1:11.02 (37.93)
  5 Mueller, Mary F           17 Middies-MR           1:09.55    1:12.13
                  34.15     1:12.13 (37.98)
  6 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    1:15.45    1:13.29
                  35.29     1:13.29 (38.00)
  7 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    1:10.40    1:13.67
                  34.75     1:13.67 (38.92)
  8 Zweig, Julia A            17 Agua Swim Team-MR    1:16.48    1:15.48
                  35.90     1:15.48 (39.58)
  9 Ha, Alyssa J              17 Middies-MR           1:11.59    1:15.82
                  35.57     1:15.82 (40.25)
 10 Rakoczy, Joanna D         17 Middies-MR           1:12.73    1:16.04
                  36.04     1:16.04 (40.00)
 11 Ulrich, Amanda P          17 Middies-MR           1:13.61    1:16.94
                  36.99     1:16.94 (39.95)
 12 Pandolfo, Julia R         17 Middies-MR           1:18.56    1:17.04
                  36.68     1:17.04 (40.36)
 13 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:19.92    1:17.28
                  36.68     1:17.28 (40.60)
 14 Fong, Abigail J           18 Agua Swim Team-MR    1:16.48    1:18.03
                  37.47     1:18.03 (40.56)
 15 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    1:18.35    1:19.29
                  37.62     1:19.29 (41.67)
 16 Zaccari, Victoria         15 SMC-MR               1:18.20    1:19.66
                  37.79     1:19.66 (41.87)
 17 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              1:16.77    1:20.01
                  38.43     1:20.01 (41.58)
 18 O'Brien, Molly J          16 Middies-MR           1:16.29    1:20.62
                  37.91     1:20.62 (42.71)
 19 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           1:16.70    1:20.65
                  39.05     1:20.65 (41.60)
 20 Cambridge, Jasmine        16 Club Team-NJ         1:22.12    1:20.70
                  37.82     1:20.70 (42.88)
 21 Truluck, Macy M           16 Asa-PV               1:22.25    1:22.81
                  38.55     1:22.81 (44.26)
 22 Cohen, Rachel D           15 Sharks-CT            1:21.66    1:23.95
                  39.93     1:23.95 (44.02)
 23 Schilsky, Samantha R      15 Middies-MR           1:24.49    1:25.09
                  39.73     1:25.09 (45.36)
 24 Callanan, Danielle M      15 Tiburones-PV         1:28.28    1:25.19
                  40.58     1:25.19 (44.61)
 25 Baiano, Cassandra         15 SMC-MR               1:20.39    1:25.36
                  40.13     1:25.36 (45.23)
 26 Lindelof, Jennifer        15 SMC-MR               1:31.28    1:31.96
                  44.64     1:31.96 (47.32)
 27 Feuchs, Ashley E          15 SMC-MR               1:25.22    1:32.38
                  44.37     1:32.38 (48.01)

Event 20  Boys 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lenard, Andrzej           21 Twisters-MR          1:07.27    1:03.41
                  29.46     1:03.41 (33.95)
  2 Bailey, Michael I         16 Middies-MR           1:00.93    1:03.76
                  30.54     1:03.76 (33.22)
  3 Temme, Aiden A            16 Tiburones-PV         1:04.24    1:04.06
                  30.23     1:04.06 (33.83)
  4 Borger, Brian R           17 Agua Swim Team-MR    1:01.47    1:04.77
                  30.97     1:04.77 (33.80)
  5 Capuco, Justin A          27 Nyac-MR                59.00    1:05.21
                  30.30     1:05.21 (34.91)
  6 Rohrs, Eric L             17 Middies-MR           1:05.48    1:06.20
                  31.33     1:06.20 (34.87)
  7 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          1:08.19    1:07.69
                  32.15     1:07.69 (35.54)
  8 Wong, Justin              17 Twisters-MR          1:09.26    1:08.60
                  32.18     1:08.60 (36.42)
  9 Jaszewski, Jacub          16 Twisters-MR          1:09.56    1:08.97
                  32.69     1:08.97 (36.28)
 10 Syatkin, Vitaliy V        16 UN-MR                1:09.15    1:09.86
                  33.63     1:09.86 (36.23)
 11 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              1:09.13    1:09.99
                  33.30     1:09.99 (36.69)
 12 Holek, Thomas F           15 GAEL-MR              1:08.50    1:10.26
                  33.08     1:10.26 (37.18)
 13 Gonzalez, Cliff M         15 Middies-MR           1:11.02    1:10.54
                  33.37     1:10.54 (37.17)
 14 Carlon, Christopher J     17 Agua Swim Team-MR    1:09.28    1:10.68
                  33.09     1:10.68 (37.59)
 15 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          1:11.27    1:10.73
                  33.07     1:10.73 (37.66)
 16 Lee, John                 15 Unattached                NT    1:11.24
                  33.38     1:11.24 (37.86)
 17 Sinche, Cristian A        15 NYCC-MR              1:09.60    1:11.38
                  33.72     1:11.38 (37.66)
 18 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR    1:08.86    1:11.72
                  33.76     1:11.72 (37.96)
 19 Bergamini, Danny          16 GAEL-MR              1:10.80    1:12.42
                  34.19     1:12.42 (38.23)
 20 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    1:11.21    1:13.40
                  35.11     1:13.40 (38.29)
 21 Bennett, Paul A           16 Middies-MR           1:09.92    1:13.41
                  34.43     1:13.41 (38.98)
 22 Magnanelli, Joseph M      20 Tiburones-PV         1:12.32    1:14.03
                  35.08     1:14.03 (38.95)
 23 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    1:10.77    1:14.60
                  35.63     1:14.60 (38.97)
 24 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR    1:11.68    1:14.73
                  35.44     1:14.73 (39.29)
 25 Ching, Brian G            15 Twisters-MR          1:16.29    1:14.76
                  35.65     1:14.76 (39.11)
 26 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              1:13.07    1:15.07
                  35.90     1:15.07 (39.17)
 27 Franze, David J           15 Middies-MR           1:13.20    1:15.43
                  35.16     1:15.43 (40.27)
 28 Reyes, Wilkinson          18 Club Team-NJ         1:18.00    1:17.05
                  35.70     1:17.05 (41.35)
 29 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR    1:10.80    1:17.25
                  36.99     1:17.25 (40.26)
 30 Nammacher, Luke H         15 Middies-MR           1:17.51    1:18.57
                  36.41     1:18.57 (42.16)
 31 Galeas, Luis              17 Club Team-NJ         1:19.45    1:19.53
                  35.47     1:19.53 (44.06)
 32 Lazar, Andre M            15 Flying Dolphins-MR   1:22.86    1:21.00
                  37.19     1:21.00 (43.81)
 33 Lowe, T.J. J              17 Club Team-NJ         1:35.24    1:22.66
                  37.50     1:22.66 (45.16)
 34 Patterson, William        15 Club Team-NJ         1:30.00    1:27.24
                  39.49     1:27.24 (47.75)
 35 Parish, Sam               15 SMC-MR               1:26.73    1:28.28
                  41.96     1:28.28 (46.32)
 36 Rosenbloom, Zach          16 SMC-MR               1:26.90    1:29.70
                  43.10     1:29.70 (46.60)
 37 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR          1:23.84    1:30.57
                  44.52     1:30.57 (46.05)
 38 Lewis, Kitwane A          16 Twisters-MR          1:25.91    1:33.89
                  42.97     1:33.89 (50.92)

Event 21  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Pangilinan, Erica L       14 Middies-MR           5:27.15    5:17.85
                  29.49     1:01.10 (31.61)     1:33.22 (32.12)     2:04.98 (31.76)
        2:36.83 (31.85)     3:08.67 (31.84)     3:41.17 (32.50)     4:13.85 (32.68)
        4:46.27 (32.42)     5:17.85 (31.58)
  2 Baker, Meghan T           14 UN-MR                5:21.33    5:22.31
                2:06.05     2:38.85 (32.80)     3:11.72 (32.87)     3:44.66 (32.94)
      5:22.31 (1:37.65)
  3 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    5:40.11    5:29.34
                  29.89     1:02.68 (32.79)     1:36.27 (33.59)     2:09.70 (33.43)
        2:43.01 (33.31)     3:16.39 (33.38)     3:49.95 (33.56)     4:23.20 (33.25)
        4:56.03 (32.83)     5:29.34 (33.31)
  4 Rogers, Stacey B          14 Middies-MR           5:19.15    5:30.73
                  30.04     1:02.18 (32.14)     1:35.90 (33.72)     2:09.78 (33.88)
        2:43.61 (33.83)     3:17.65 (34.04)     3:50.87 (33.22)     4:24.57 (33.70)
        4:58.52 (33.95)     5:30.73 (32.21)
  5 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              5:37.35    5:36.46
                  29.88     1:02.89 (33.01)     1:36.93 (34.04)     2:11.79 (34.86)
        2:46.77 (34.98)     3:21.97 (35.20)     3:56.24 (34.27)     4:30.89 (34.65)
        5:04.48 (33.59)     5:36.46 (31.98)
  6 Panzarino, Alexandra M    13 Middies-MR           5:34.53    5:36.56
                  30.47     1:03.37 (32.90)     1:37.71 (34.34)     2:11.90 (34.19)
        2:46.52 (34.62)     3:20.86 (34.34)     3:55.22 (34.36)     4:29.37 (34.15)
        5:03.61 (34.24)     5:36.56 (32.95)
  7 Hunter, Claire M          13 Middies-MR           5:41.66    5:37.68
                  30.14     1:03.10 (32.96)     1:36.92 (33.82)     2:11.14 (34.22)
        2:45.63 (34.49)     3:19.85 (34.22)     3:54.43 (34.58)     4:29.13 (34.70)
        5:03.79 (34.66)     5:37.68 (33.89)
  8 D'Arcy, Maggie L          13 Middies-MR           5:43.21    5:40.19
                  30.06     1:03.46 (33.40)     1:37.55 (34.09)     2:11.99 (34.44)
        2:46.25 (34.26)     3:21.09 (34.84)     3:56.21 (35.12)     4:31.46 (35.25)
        5:06.68 (35.22)     5:40.19 (33.51)
  9 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          5:41.98    5:40.92
                  30.09     1:02.63 (32.54)     1:36.50 (33.87)     2:11.61 (35.11)
        2:47.00 (35.39)     3:22.39 (35.39)     3:57.77 (35.38)     4:33.23 (35.46)
        5:08.04 (34.81)     5:40.92 (32.88)
 10 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    5:36.06    5:41.05
            2:47.35 ( )     3:22.45 (35.10)     3:57.77 (35.32)     4:32.61 (34.84)
      5:41.05 (1:08.44)
 11 Fulenwider, Allison F     13 Middies-MR           5:47.96    5:41.10
 12 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    5:55.37    5:43.27
                  31.14     1:05.53 (34.39)     1:39.89 (34.36)     2:14.71 (34.82)
        2:49.60 (34.89)     3:24.60 (35.00)     3:59.23 (34.63)     4:34.56 (35.33)
        5:09.16 (34.60)     5:43.27 (34.11)
 13 Browne, Rebecca K         14 Middies-MR           5:41.55    5:48.48
                  29.79     1:03.43 (33.64)     1:38.25 (34.82)     2:13.71 (35.46)
        2:49.56 (35.85)     3:25.58 (36.02)     4:01.74 (36.16)     4:37.85 (36.11)
        5:13.77 (35.92)     5:48.48 (34.71)
 14 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR          6:04.97    5:54.84
 15 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    5:59.97    5:57.62
                  32.10     1:07.02 (34.92)     1:42.50 (35.48)     2:18.71 (36.21)
        2:55.22 (36.51)     3:32.32 (37.10)     4:09.16 (36.84)     4:45.95 (36.79)
        5:22.34 (36.39)     5:57.62 (35.28)
 16 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          5:55.09    5:57.92
                  32.05     1:07.45 (35.40)     1:43.81 (36.36)     2:20.33 (36.52)
        2:57.44 (37.11)     3:33.91 (36.47)     4:10.47 (36.56)     4:47.20 (36.73)
        5:23.44 (36.24)     5:57.92 (34.48)
 17 Mahaffie, Jenna A         13 Asa-PV               6:00.11    6:00.63
                  33.46     1:10.48 (37.02)     1:47.95 (37.47)     2:25.44 (37.49)
        3:03.18 (37.74)     3:40.50 (37.32)     4:16.95 (36.45)     4:53.04 (36.09)
        5:27.84 (34.80)     6:00.63 (32.79)
 18 Erickson, Jenny P         13 Tiburones-PV         6:20.62    6:19.77
                  32.29     1:09.28 (36.99)     1:47.43 (38.15)     2:26.73 (39.30)
        3:06.08 (39.35)     3:44.92 (38.84)     4:23.91 (38.99)     5:02.93 (39.02)
        5:41.88 (38.95)     6:19.77 (37.89)
 19 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR         NT    6:31.14
                                4:35.28 ( )     5:15.11 (39.83)     5:54.05 (38.94)
        6:31.14 (37.09)
 20 Heisler, Lucy J           13 Agua Swim Team-MR         NT    6:41.34
                  36.00     1:16.28 (40.28)     1:57.18 (40.90)     2:39.17 (41.99)
        3:20.60 (41.43)     4:01.61 (41.01)     4:42.34 (40.73)     5:22.94 (40.60)
        6:03.83 (40.89)     6:41.34 (37.51)
 21 Griffin, Emily A          14 Middies-MR                NT    6:56.28
                  35.18     1:14.26 (39.08)     1:55.84 (41.58)     2:38.49 (42.65)
        3:21.66 (43.17)     4:05.05 (43.39)     4:47.91 (42.86)     5:31.52 (43.61)
        6:15.14 (43.62)     6:56.28 (41.14)
 22 Alameda, Maria L          14 HS-MR                7:36.27    7:01.96
 23 Yeo, Alyssa L             13 Agua Swim Team-MR         NT    7:05.36
                  37.01     1:17.55 (40.54)     2:00.96 (43.41)     2:44.53 (43.57)
        3:28.29 (43.76)     4:12.05 (43.76)     4:56.88 (44.83)     5:42.60 (45.72)
        6:26.97 (44.37)     7:05.36 (38.39)
 24 Brunner, Joanna L         14 Agua Swim Team-MR         NT    7:11.68
                  38.40     1:20.30 (41.90)     2:03.90 (43.60)     2:47.75 (43.85)
        3:32.32 (44.57)     4:16.81 (44.49)     5:01.42 (44.61)     5:46.32 (44.90)
        6:30.13 (43.81)     7:11.68 (41.55)
 25 Schulze, Allison M        13 Agua Swim Team-MR         NT    7:12.26
                  37.85     1:19.60 (41.75)     2:02.62 (43.02)     2:45.18 (42.56)
        3:29.05 (43.87)     4:13.49 (44.44)     4:57.87 (44.38)     5:42.38 (44.51)
        6:26.82 (44.44)     7:12.26 (45.44)
 26 Salinas, Katherine        14 Agua Swim Team-MR         NT    7:16.03
                  36.48     1:18.99 (42.51)     2:04.42 (45.43)     2:48.56 (44.14)
        3:33.70 (45.14)     4:17.73 (44.03)     5:03.41 (45.68)     5:48.19 (44.78)
        6:33.99 (45.80)     7:16.03 (42.04)
 27 Schmitt, Katherine M      13 Agua Swim Team-MR         NT    8:01.11
                  40.18     1:25.15 (44.97)     2:12.08 (46.93)     3:00.11 (48.03)
        3:49.61 (49.50)     4:40.21 (50.60)     5:31.63 (51.42)     6:23.20 (51.57)
        7:14.50 (51.30)     8:01.11 (46.61)
 28 Raby, Zami J              13 Agua Swim Team-MR         NT    8:02.05
                  38.33     1:23.57 (45.24)     2:12.71 (49.14)     3:04.46 (51.75)
        3:53.00 (48.54)     4:44.74 (51.74)     5:36.50 (51.76)     6:28.75 (52.25)
        7:20.05 (51.30)     8:02.05 (42.00)
 29 Chan, Wendy W             14 Agua Swim Team-MR         NT    8:16.77
                                                                        3:04.70 ( )
      8:16.77 (5:12.07)

Event 21  Girls 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    5:10.23    5:16.10
                  29.14     1:00.49 (31.35)     1:32.29 (31.80)     2:04.35 (32.06)
        2:36.46 (32.11)     3:08.56 (32.10)     3:40.64 (32.08)     4:12.77 (32.13)
        4:44.60 (31.83)     5:16.10 (31.50)
  2 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    5:23.90    5:19.91
                  29.56     1:01.43 (31.87)     1:33.75 (32.32)     2:06.07 (32.32)
        2:38.25 (32.18)     3:11.01 (32.76)     3:43.70 (32.69)     4:16.68 (32.98)
        4:48.66 (31.98)     5:19.91 (31.25)
  3 Minowitz, Amy M           16 Middies-MR           5:10.84    5:20.50
                  29.86     1:01.72 (31.86)     1:34.02 (32.30)     2:06.31 (32.29)
        2:38.96 (32.65)     3:11.42 (32.46)     3:43.70 (32.28)     4:16.33 (32.63)
        4:49.18 (32.85)     5:20.50 (31.32)
  4 Ha, Kathryn C             15 Middies-MR           5:20.33    5:20.66
                  29.32     1:01.32 (32.00)     1:33.78 (32.46)     2:06.65 (32.87)
        2:39.53 (32.88)     3:12.48 (32.95)     3:45.38 (32.90)     4:17.97 (32.59)
        4:50.22 (32.25)     5:20.66 (30.44)
  5 Rakoczy, Margaret J       15 Middies-MR           5:14.59    5:21.14
                  29.57     1:01.45 (31.88)     1:33.50 (32.05)     2:05.87 (32.37)
        2:38.33 (32.46)     3:11.23 (32.90)     3:44.06 (32.83)     4:17.18 (33.12)
        4:49.65 (32.47)     5:21.14 (31.49)
  6 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    6:00.55    5:22.58
  7 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR    5:28.65    5:29.36
                  30.37     1:03.26 (32.89)     1:36.76 (33.50)     2:10.17 (33.41)
        2:43.24 (33.07)     3:16.37 (33.13)     3:49.45 (33.08)     4:23.49 (34.04)
        4:56.95 (33.46)     5:29.36 (32.41)
  8 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    5:23.78    5:38.06
  9 Callahan, Courtney E      15 Middies-MR           5:32.77    5:39.03
                  29.47     1:01.71 (32.24)     1:34.95 (33.24)     2:08.91 (33.96)
        2:43.72 (34.81)     3:18.64 (34.92)     3:53.85 (35.21)     4:29.13 (35.28)
        5:04.58 (35.45)     5:39.03 (34.45)
 10 Pirog, Francesca E        17 Agua Swim Team-MR    5:31.76    5:39.18
                  30.62     1:03.88 (33.26)     1:38.25 (34.37)     2:12.41 (34.16)
        2:46.66 (34.25)     3:21.08 (34.42)     3:55.74 (34.66)     4:30.62 (34.88)
        5:05.72 (35.10)     5:39.18 (33.46)
 11 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    7:10.78    5:50.16
                  31.71     1:06.03 (34.32)   2:15.85 (1:09.82)     2:51.23 (35.38)
        3:26.88 (35.65)     4:02.52 (35.64)     4:38.46 (35.94)   5:50.16 (1:11.70)
 12 Szymczak, Lindsey C       15 Tiburones-PV         5:36.31    5:51.86
 13 Shannon, Caroline K       15 Middies-MR           5:59.93    5:57.91
                  32.09     1:07.61 (35.52)     1:44.31 (36.70)     2:21.81 (37.50)
        2:58.53 (36.72)     3:35.43 (36.90)     4:11.66 (36.23)     4:48.18 (36.52)
        5:24.43 (36.25)     5:57.91 (33.48)
 14 Cuddy, Erin M             15 Middies-MR           5:54.43    6:03.58
                  32.00     1:07.76 (35.76)     1:44.54 (36.78)     2:20.86 (36.32)
        2:57.40 (36.54)     3:34.57 (37.17)     4:11.78 (37.21)     4:48.86 (37.08)
        5:26.13 (37.27)     6:03.58 (37.45)
 15 Purcell, Kelsey G         15 Agua Swim Team-MR    6:14.40    6:10.14
                  33.02     1:09.12 (36.10)     1:45.76 (36.64)     2:23.02 (37.26)
        3:01.05 (38.03)     3:39.25 (38.20)     4:17.14 (37.89)     4:55.33 (38.19)
        5:33.79 (38.46)     6:10.14 (36.35)
 16 O'Connell, Caitlin E      17 Agua Swim Team-MR    6:14.92    6:12.46
                  33.49     1:10.00 (36.51)     1:47.45 (37.45)     2:25.21 (37.76)
        3:03.23 (38.02)     3:41.41 (38.18)     4:19.59 (38.18)     4:57.83 (38.24)
        5:35.89 (38.06)     6:12.46 (36.57)
 17 Waltrip, Lauren E         15 Tiburones-PV         6:28.85    6:36.41
                  35.08     1:13.42 (38.34)     1:56.99 (43.57)     2:37.72 (40.73)
        3:18.14 (40.42)     3:58.33 (40.19)     4:37.69 (39.36)     5:17.69 (40.00)
        5:57.94 (40.25)     6:36.41 (38.47)
 18 Heldman, Emily B          15 Tiburones-PV              NT    6:44.58
                  33.23     1:11.28 (38.05)     1:50.07 (38.79)   3:12.50 (1:22.43)
        3:54.14 (41.64)     4:35.92 (41.78)     5:17.53 (41.61)     5:58.39 (40.86)
        6:35.90 (37.51)      6:44.58 (8.68)
 19 Hale, Devyn               15 Club Team-NJ         6:50.00    7:20.13
                  34.61     1:16.17 (41.56)     2:00.88 (44.71)     2:48.18 (47.30)
        3:33.22 (45.04)     4:19.10 (45.88)     5:04.97 (45.87)     5:50.50 (45.53)
        6:35.50 (45.00)     7:20.13 (44.63)

Event 22  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Carmen, Jacob E           13 Middies-MR           5:13.32    5:06.64
                  28.32       58.91 (30.59)     1:30.01 (31.10)     2:01.51 (31.50)
        2:32.81 (31.30)     3:04.27 (31.46)     3:35.76 (31.49)     4:07.14 (31.38)
        4:37.86 (30.72)     5:06.64 (28.78)
  2 Ciecimirski, Evan E       14 Sharks-CT            5:17.06    5:12.18
                  27.21       57.48 (30.27)     1:28.80 (31.32)     1:59.96 (31.16)
        2:32.20 (32.24)     3:04.35 (32.15)     3:36.74 (32.39)     4:08.62 (31.88)
        4:41.45 (32.83)     5:12.18 (30.73)
  3 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    5:14.34    5:13.82
                  28.19       59.43 (31.24)     1:31.46 (32.03)     2:03.69 (32.23)
        2:35.93 (32.24)     3:08.04 (32.11)     3:39.65 (31.61)     4:11.76 (32.11)
        4:43.85 (32.09)     5:13.82 (29.97)
  4 Barker, Kevin K           14 Middies-MR           5:27.15    5:29.87
                  29.34     1:01.74 (32.40)     1:35.02 (33.28)     2:08.47 (33.45)
        2:42.13 (33.66)     3:15.81 (33.68)     3:49.25 (33.44)     4:23.16 (33.91)
        4:56.85 (33.69)     5:29.87 (33.02)
  5 Pon, Matthew W            13 Middies-MR           5:21.65    5:32.39
                  30.01     1:03.10 (33.09)     1:36.97 (33.87)     2:11.23 (34.26)
        2:42.13 (30.90)     3:16.13 (34.00)     3:51.78 (35.65)     4:25.98 (34.20)
        4:59.89 (33.91)     5:32.39 (32.50)
  6 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          5:21.19    5:32.83
                  29.10     1:01.03 (31.93)     1:34.20 (33.17)     2:08.02 (33.82)
        2:42.40 (34.38)     3:17.02 (34.62)     3:51.79 (34.77)     4:26.27 (34.48)
        5:00.27 (34.00)     5:32.83 (32.56)
  6 Huizinga, Ben D           14 Asa-PV               5:45.87    5:32.83
                                                    1:37.59 ( )     2:12.90 (35.31)
      5:32.83 (3:19.93)
  8 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              5:38.18    5:40.77
                  29.33     1:01.69 (32.36)     1:35.79 (34.10)     2:10.15 (34.36)
        2:44.66 (34.51)     3:19.43 (34.77)     3:55.27 (35.84)     4:31.41 (36.14)
        5:07.34 (35.93)     5:40.77 (33.43)
  9 Noach, Kees               13 Middies-MR           5:36.98    5:43.67
                  29.57     1:04.05 (34.48)     1:39.52 (35.47)     2:14.33 (34.81)
        2:49.12 (34.79)     3:24.77 (35.65)     3:59.20 (34.43)     4:34.51 (35.31)
        5:09.84 (35.33)     5:43.67 (33.83)
 10 Emr, Chris P              14 Tiburones-PV         5:55.56    5:48.72
                  30.36     1:04.62 (34.26)     1:39.96 (35.34)     2:15.16 (35.20)
        2:50.46 (35.30)     3:26.14 (35.68)     4:02.55 (36.41)     4:38.30 (35.75)
        5:14.08 (35.78)     5:48.72 (34.64)
 11 Hendrickson, Andrew A     13 Sharks-CT            5:54.15    5:55.48
                  32.20     1:08.01 (35.81)     1:44.37 (36.36)     2:20.67 (36.30)
        2:57.24 (36.57)     3:33.66 (36.42)     4:10.23 (36.57)     4:46.38 (36.15)
        5:22.04 (35.66)     5:55.48 (33.44)
 12 Gottlieb, Joey D          13 Asa-PV               6:15.00    5:55.62
                  32.66     1:08.64 (35.98)     1:45.60 (36.96)     2:21.65 (36.05)
        2:57.11 (35.46)     3:33.75 (36.64)     4:09.94 (36.19)     4:46.33 (36.39)
        5:21.65 (35.32)     5:55.62 (33.97)
 13 Melkonian, Michael R      14 Middies-MR                NT    6:00.35
                  32.55     1:08.03 (35.48)     1:44.51 (36.48)     2:20.85 (36.34)
        2:57.87 (37.02)     3:34.17 (36.30)     4:10.75 (36.58)     4:47.40 (36.65)
        5:24.87 (37.47)     6:00.35 (35.48)
 14 Bowen, Tyler J            14 Tiburones-PV         6:19.90    6:02.88
                  29.90     1:03.97 (34.07)     1:40.67 (36.70)     2:18.17 (37.50)
        2:56.37 (38.20)     3:34.75 (38.38)     4:12.68 (37.93)     4:51.16 (38.48)
        5:28.70 (37.54)     6:02.88 (34.18)
 15 Nasseri, Cyrus S          13 Asa-PV               6:15.00    6:31.89
                  32.17     1:09.89 (37.72)     1:48.45 (38.56)     2:29.50 (41.05)
        3:08.94 (39.44)   4:32.04 (1:23.10)     5:13.58 (41.54)     5:53.01 (39.43)
        6:31.89 (38.88)
 16 Mihalcik, Peter J         13 Agua Swim Team-MR         NT    6:37.50
                  35.16     1:15.35 (40.19)     1:55.70 (40.35)     2:36.96 (41.26)
        3:17.38 (40.42)     3:57.90 (40.52)     4:38.18 (40.28)     5:18.42 (40.24)
        5:58.71 (40.29)     6:37.50 (38.79)
 17 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR         NT    6:45.01
                  34.34     1:14.66 (40.32)     1:56.10 (41.44)     2:37.31 (41.21)
        3:18.68 (41.37)     4:00.16 (41.48)     4:41.40 (41.24)     5:23.27 (41.87)
        6:04.98 (41.71)     6:45.01 (40.03)
 18 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR               NT    6:47.35
                  34.96                                                 2:34.95 ( )
        3:16.37 (41.42)     3:57.91 (41.54)     4:39.61 (41.70)     5:23.09 (43.48)
        6:06.35 (43.26)     6:47.35 (41.00)
 19 Dorado-Alvarado, Diego    13 Agua Swim Team-MR         NT    6:55.59
                  34.65     1:15.22 (40.57)     1:56.67 (41.45)     2:38.32 (41.65)
        3:19.41 (41.09)     4:02.18 (42.77)     4:45.93 (43.75)     5:30.18 (44.25)
        6:15.33 (45.15)     6:55.59 (40.26)

Event 22  Boys 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Judes, Guillaume          17 Asa-PV               4:38.10    4:39.50
                  25.87       53.37 (27.50)     1:21.07 (27.70)     1:48.96 (27.89)
        2:17.01 (28.05)     2:45.63 (28.62)     3:13.88 (28.25)     3:42.74 (28.86)
        4:11.89 (29.15)     4:39.50 (27.61)
  2 Nicholson, Jackson G      17 Middies-MR           4:51.00    4:53.81
                  26.79       55.93 (29.14)     1:26.00 (30.07)     1:56.09 (30.09)
        2:25.96 (29.87)     2:55.88 (29.92)     3:25.34 (29.46)     3:54.77 (29.43)
        4:24.54 (29.77)     4:53.81 (29.27)
  3 McGovern, John M          17 Middies-MR           5:01.12    4:54.24
                  26.85       56.63 (29.78)     1:26.76 (30.13)     1:57.11 (30.35)
        2:27.16 (30.05)     2:57.35 (30.19)     3:27.47 (30.12)     3:57.19 (29.72)
        4:26.36 (29.17)     4:54.24 (27.88)
  4 Eyckmans, Robert E        15 Middies-MR           4:56.51    4:55.57
                  27.08       56.43 (29.35)     1:26.24 (29.81)     1:56.55 (30.31)
        2:26.85 (30.30)     2:57.07 (30.22)     3:26.92 (29.85)     3:56.94 (30.02)
        4:26.62 (29.68)     4:55.57 (28.95)
  5 Saccurato, Matthew G      16 Middies-MR           4:57.66    4:57.20
                  26.62       56.46 (29.84)     1:25.96 (29.50)     1:56.02 (30.06)
        2:26.28 (30.26)     2:56.79 (30.51)     3:27.11 (30.32)     3:57.47 (30.36)
        4:28.12 (30.65)     4:57.20 (29.08)
  6 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              5:02.65    5:00.58
                  26.45       55.38 (28.93)     1:25.12 (29.74)     1:55.43 (30.31)
        2:25.77 (30.34)     2:56.85 (31.08)     3:28.03 (31.18)     3:59.23 (31.20)
        4:30.27 (31.04)     5:00.58 (30.31)
  7 Panzarino, Michael J      15 Middies-MR           5:08.76    5:01.41
                  26.84       56.39 (29.55)     1:26.73 (30.34)     1:57.28 (30.55)
        2:28.09 (30.81)     2:59.01 (30.92)     3:29.91 (30.90)     4:00.80 (30.89)
        4:31.39 (30.59)     5:01.41 (30.02)
  8 Flannery, Jim J           15 Middies-MR           4:56.76    5:02.33
                  26.88       56.57 (29.69)     1:27.20 (30.63)     1:58.33 (31.13)
        2:29.47 (31.14)     3:00.30 (30.83)     3:31.11 (30.81)     4:02.01 (30.90)
        4:32.91 (30.90)     5:02.33 (29.42)
  9 Preston, Blake L          15 Middies-MR           5:00.45    5:05.42
                  26.47       56.51 (30.04)     1:27.21 (30.70)     1:58.20 (30.99)
        2:29.33 (31.13)     3:00.33 (31.00)     3:31.41 (31.08)     4:02.64 (31.23)
        4:34.37 (31.73)     5:05.42 (31.05)
 10 Marrano, Ryan C           15 Middies-MR           5:15.03    5:06.20
                  26.50       56.52 (30.02)     1:27.33 (30.81)     1:58.23 (30.90)
        2:29.73 (31.50)     3:01.52 (31.79)     3:33.40 (31.88)     4:05.35 (31.95)
        4:36.78 (31.43)     5:06.20 (29.42)
 11 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              4:54.10    5:09.63
                  26.30       56.28 (29.98)     1:27.15 (30.87)     1:58.68 (31.53)
        2:30.36 (31.68)     3:02.25 (31.89)     3:33.88 (31.63)     4:05.77 (31.89)
        4:37.86 (32.09)     5:09.63 (31.77)
 12 Nammacher, Luke H         15 Middies-MR           5:11.70    5:11.08
                  27.55       57.78 (30.23)     1:28.95 (31.17)     2:00.82 (31.87)
        2:32.71 (31.89)     3:04.56 (31.85)     3:36.65 (32.09)     4:08.16 (31.51)
        4:39.95 (31.79)     5:11.08 (31.13)
 13 Altman-Kurosaki, Jonas Y  17 Agua Swim Team-MR    5:02.67    5:12.19
                  27.12       57.32 (30.20)     1:28.92 (31.60)     2:02.80 (33.88)
        2:36.45 (33.65)     3:07.59 (31.14)     3:38.63 (31.04)     4:10.30 (31.67)
        4:42.14 (31.84)     5:12.19 (30.05)
 14 Ruvolo, Michael C         15 Middies-MR           5:05.05    5:12.68
                  26.79       56.80 (30.01)     1:27.92 (31.12)     1:59.86 (31.94)
        2:32.28 (32.42)     3:04.16 (31.88)     3:36.31 (32.15)     4:09.05 (32.74)
        4:41.06 (32.01)     5:12.68 (31.62)
 15 Somers, David A           15 Tiburones-PV         5:16.26    5:13.54
                  27.99       58.86 (30.87)     1:30.41 (31.55)     2:02.57 (32.16)
        2:34.79 (32.22)     3:07.31 (32.52)     3:39.38 (32.07)     4:11.16 (31.78)
        4:43.20 (32.04)     5:13.54 (30.34)
 16 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              5:08.48    5:14.47
                  27.58       57.89 (30.31)     1:29.59 (31.70)     2:01.73 (32.14)
        2:34.91 (33.18)     3:08.19 (33.28)     3:40.83 (32.64)     4:13.97 (33.14)
        4:45.69 (31.72)     5:14.47 (28.78)
 17 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              5:05.55    5:14.99
                  27.52       57.69 (30.17)     1:28.60 (30.91)     2:00.18 (31.58)
        2:32.30 (32.12)     3:04.59 (32.29)     3:37.31 (32.72)     4:10.49 (33.18)
        4:43.55 (33.06)     5:14.99 (31.44)
 18 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              5:05.77    5:17.82
                  26.15       56.44 (30.29)     1:28.21 (31.77)     2:00.34 (32.13)
        2:32.85 (32.51)     3:05.28 (32.43)     3:38.32 (33.04)     4:11.88 (33.56)
        4:44.83 (32.95)     5:17.82 (32.99)
 19 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    5:32.43    5:20.17
                  27.89       59.31 (31.42)     1:31.26 (31.95)     2:03.89 (32.63)
        2:36.49 (32.60)     3:09.41 (32.92)     3:42.50 (33.09)     4:15.56 (33.06)
        4:48.45 (32.89)     5:20.17 (31.72)
 20 Lantin, Peter A           17 Middies-MR           5:28.86    5:37.32
                  28.25     1:00.80 (32.55)     1:34.93 (34.13)     2:09.42 (34.49)
        2:43.13 (33.71)     3:16.31 (33.18)     3:51.87 (35.56)     4:26.29 (34.42)
        5:02.10 (35.81)     5:37.32 (35.22)
 21 Rose, William G           15 Middies-MR                NT    5:43.71
                  29.65     1:03.47 (33.82)     1:38.26 (34.79)     2:13.84 (35.58)
        2:49.94 (36.10)     3:25.63 (35.69)     4:01.55 (35.92)     4:35.90 (34.35)
        5:10.38 (34.48)     5:43.71 (33.33)
 22 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          6:07.48    5:58.33
                  30.32     1:03.33 (33.01)     1:38.41 (35.08)     2:14.40 (35.99)
        2:51.40 (37.00)     3:28.84 (37.44)     4:06.83 (37.99)     4:44.74 (37.91)
        5:21.85 (37.11)     5:58.33 (36.48)
 23 Loja, Paolo A             17 Agua Swim Team-MR         NT    6:09.90
                  32.42     1:08.45 (36.03)     1:45.45 (37.00)     2:22.53 (37.08)
        3:00.01 (37.48)     3:38.19 (38.18)     4:16.23 (38.04)     4:54.64 (38.41)
        5:32.84 (38.20)     6:09.90 (37.06)
 24 Harrison, Reginald        16 Club Team-NJ         6:30.00    6:36.28
                  31.14     1:06.76 (35.62)     1:45.12 (38.36)     2:24.48 (39.36)
        3:04.71 (40.23)     3:46.83 (42.12)     4:29.56 (42.73)     5:12.95 (43.39)
        5:55.50 (42.55)     6:36.28 (40.78)
 25 Gerald, Keath             15 Club Team-NJ         8:00.65    7:49.07
                  38.45     1:24.40 (45.95)     2:14.14 (49.74)     3:03.03 (48.89)
        3:52.45 (49.42)     4:42.63 (50.18)     5:31.55 (48.92)     6:20.50 (48.95)
        7:07.91 (47.41)     7:49.07 (41.16)

Event 23  Girls 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Baker, Meghan T           14 UN-MR               17:59.31   18:12.82
                  31.08     1:03.95 (32.87)     1:37.41 (33.46)     2:10.89 (33.48)
        2:44.62 (33.73)     3:18.42 (33.80)     3:52.11 (33.69)     4:25.76 (33.65)
        4:59.59 (33.83)     5:33.45 (33.86)     6:06.78 (33.33)     6:40.21 (33.43)
        7:13.83 (33.62)     7:47.11 (33.28)     8:20.34 (33.23)     8:53.94 (33.60)
        9:27.37 (33.43)    10:00.56 (33.19)    10:33.49 (32.93)    11:06.71 (33.22)
       11:39.46 (32.75)    12:12.38 (32.92)    12:45.30 (32.92)    13:18.13 (32.83)
       13:51.10 (32.97)    14:24.09 (32.99)    14:56.68 (32.59)    15:29.45 (32.77)
       16:02.48 (33.03)    16:35.70 (33.22)    17:08.41 (32.71)    17:41.24 (32.83)
       18:12.82 (31.58)
  2 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR         NT   19:14.56
                  32.26     1:07.29 (35.03)     1:43.02 (35.73)     2:18.45 (35.43)
        2:54.23 (35.78)     3:29.81 (35.58)     4:05.28 (35.47)     4:40.93 (35.65)
        5:16.32 (35.39)     5:52.07 (35.75)     6:27.86 (35.79)     7:03.38 (35.52)
        7:38.82 (35.44)     8:14.70 (35.88)     8:49.96 (35.26)     9:25.77 (35.81)
       10:01.08 (35.31)    10:36.46 (35.38)    11:11.30 (34.84)    11:46.33 (35.03)
       12:21.14 (34.81)    12:56.30 (35.16)    13:31.13 (34.83)    14:05.84 (34.71)
       14:40.59 (34.75)    15:14.67 (34.08)    15:48.88 (34.21)    16:23.21 (34.33)
       16:57.69 (34.48)    17:31.81 (34.12)    18:05.88 (34.07)    18:40.95 (35.07)
       19:14.56 (33.61)
  3 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR   19:59.56   19:30.20
                  31.27     1:05.28 (34.01)     1:40.21 (34.93)     2:14.90 (34.69)
        2:50.41 (35.51)     3:25.50 (35.09)     4:01.17 (35.67)     4:36.94 (35.77)
        5:12.42 (35.48)     5:47.68 (35.26)     6:23.02 (35.34)     6:58.39 (35.37)
        7:34.22 (35.83)     8:09.95 (35.73)     8:45.92 (35.97)     9:21.47 (35.55)
        9:57.19 (35.72)    10:32.90 (35.71)    11:08.50 (35.60)    11:44.70 (36.20)
       12:20.57 (35.87)    12:56.81 (36.24)    13:32.26 (35.45)    14:08.27 (36.01)
       14:44.04 (35.77)    15:20.35 (36.31)    15:56.49 (36.14)    16:31.62 (35.13)
       17:07.16 (35.54)    17:44.16 (37.00)    18:20.01 (35.85)    18:55.69 (35.68)
       19:30.20 (34.51)
  4 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR   19:59.97   19:31.69
                  32.32     1:07.35 (35.03)     1:42.84 (35.49)     2:18.48 (35.64)
        2:54.15 (35.67)     3:29.46 (35.31)     4:05.40 (35.94)     4:40.94 (35.54)
        5:16.46 (35.52)     5:52.08 (35.62)     6:27.68 (35.60)     7:03.54 (35.86)
        7:38.90 (35.36)     8:14.48 (35.58)     8:50.08 (35.60)     9:25.90 (35.82)
       10:01.27 (35.37)    10:36.72 (35.45)    11:11.65 (34.93)    11:46.57 (34.92)
       12:21.98 (35.41)    12:57.21 (35.23)    13:32.62 (35.41)    14:08.53 (35.91)
       14:44.72 (36.19)    15:21.19 (36.47)    15:56.96 (35.77)    16:33.12 (36.16)
       17:09.49 (36.37)    17:45.76 (36.27)    18:21.48 (35.72)  19:31.69 (1:10.21)

Event 23  Girls 15 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gray, Catherine           16 Badger-MR           18:11.50   18:15.24
                  30.46     1:02.79 (32.33)     1:35.85 (33.06)     2:08.82 (32.97)
        2:41.20 (32.38)     3:14.12 (32.92)     3:47.12 (33.00)     4:20.13 (33.01)
        4:53.39 (33.26)     5:26.86 (33.47)     5:59.99 (33.13)     6:33.03 (33.04)
        7:06.08 (33.05)     7:39.35 (33.27)     8:12.66 (33.31)     8:46.11 (33.45)
        9:19.52 (33.41)     9:52.96 (33.44)    10:26.90 (33.94)    11:01.22 (34.32)
       11:34.18 (32.96)    12:07.45 (33.27)    12:41.01 (33.56)    13:14.87 (33.86)
       13:48.89 (34.02)    14:21.91 (33.02)    14:55.38 (33.47)    15:29.17 (33.79)
       16:02.75 (33.58)    16:35.70 (32.95)    17:09.57 (33.87)    17:42.29 (32.72)
       18:15.24 (32.95)
  2 Vitelli, Paula            17 Badger-MR           18:29.00   18:45.68
                  30.86     1:03.86 (33.00)     1:37.31 (33.45)     2:11.09 (33.78)
        2:44.87 (33.78)     3:18.40 (33.53)     3:52.22 (33.82)     4:26.05 (33.83)
        5:00.00 (33.95)     5:34.03 (34.03)     6:07.78 (33.75)     6:41.33 (33.55)
        7:15.41 (34.08)     7:49.53 (34.12)     8:23.97 (34.44)     8:58.31 (34.34)
        9:32.55 (34.24)    10:06.91 (34.36)    10:41.38 (34.47)    11:15.93 (34.55)
       11:50.29 (34.36)    12:24.94 (34.65)    12:59.88 (34.94)    13:34.73 (34.85)
       14:09.64 (34.91)    14:44.25 (34.61)    15:19.00 (34.75)    15:53.91 (34.91)
       16:28.86 (34.95)    17:03.33 (34.47)    17:37.83 (34.50)    18:11.94 (34.11)
       18:45.68 (33.74)
  3 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR   19:17.10   18:53.85
                  31.74     1:05.70 (33.96)     1:40.28 (34.58)     2:14.93 (34.65)
        2:49.64 (34.71)     3:24.38 (34.74)     3:59.38 (35.00)     4:34.11 (34.73)
        5:08.88 (34.77)     5:43.81 (34.93)     6:18.46 (34.65)     6:53.12 (34.66)
        7:27.44 (34.32)     8:02.24 (34.80)     8:36.98 (34.74)     9:11.71 (34.73)
        9:46.34 (34.63)    10:21.16 (34.82)    10:55.67 (34.51)    11:29.74 (34.07)
       12:03.82 (34.08)    12:38.42 (34.60)    13:12.68 (34.26)    13:47.45 (34.77)
       14:21.72 (34.27)    14:56.11 (34.39)    15:30.47 (34.36)    16:04.93 (34.46)
       16:39.05 (34.12)    17:13.66 (34.61)    17:47.96 (34.30)    18:21.97 (34.01)
       18:53.85 (31.88)
  4 Pirog, Francesca E        17 Agua Swim Team-MR   18:48.94   19:19.00
                  30.76     1:04.45 (33.69)     1:39.13 (34.68)     2:14.12 (34.99)
        2:48.84 (34.72)     3:23.76 (34.92)     3:59.03 (35.27)     4:34.15 (35.12)
        5:09.82 (35.67)     5:44.95 (35.13)     6:20.02 (35.07)     6:55.03 (35.01)
        7:30.11 (35.08)     8:05.56 (35.45)     8:41.24 (35.68)     9:16.51 (35.27)
        9:51.95 (35.44)    10:27.36 (35.41)    11:02.16 (34.80)    11:37.50 (35.34)
       12:13.17 (35.67)    12:48.69 (35.52)    13:24.44 (35.75)    14:00.21 (35.77)
       14:36.04 (35.83)    15:11.83 (35.79)    15:47.64 (35.81)    16:23.55 (35.91)
       16:59.09 (35.54)    17:34.58 (35.49)    18:09.65 (35.07)    18:45.03 (35.38)
       19:19.00 (33.97)
  5 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR   20:22.13   19:45.58
                  32.98     1:08.07 (35.09)     1:43.82 (35.75)     2:19.65 (35.83)
        2:55.30 (35.65)     3:31.04 (35.74)     4:06.75 (35.71)     4:42.58 (35.83)
        5:18.36 (35.78)     5:54.21 (35.85)     6:30.07 (35.86)     7:06.13 (36.06)
        7:42.04 (35.91)     8:17.69 (35.65)     8:53.70 (36.01)     9:29.66 (35.96)
       10:05.61 (35.95)    10:41.75 (36.14)    11:17.44 (35.69)    11:53.58 (36.14)
       12:29.72 (36.14)    13:05.90 (36.18)    13:42.26 (36.36)    14:18.80 (36.54)
       14:55.31 (36.51)    15:32.05 (36.74)    16:08.90 (36.85)    16:45.49 (36.59)
       17:21.77 (36.28)    17:58.32 (36.55)    18:34.38 (36.06)    19:10.27 (35.89)
       19:45.58 (35.31)

Event 24  Boys 15 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Judes, Guillaume          17 Asa-PV              15:55.50   15:48.21
  2 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR             17:46.31   17:31.55
                  27.11       57.27 (30.16)     1:28.78 (31.51)     2:00.68 (31.90)
        2:32.20 (31.52)     3:03.96 (31.76)     3:35.59 (31.63)     4:07.13 (31.54)
        4:38.72 (31.59)     5:10.51 (31.79)     5:42.65 (32.14)
            6:46.77 ( )     7:18.69 (31.92)     7:50.96 (32.27)     8:22.92 (31.96)
        8:55.40 (32.48)     9:27.91 (32.51)     9:59.80 (31.89)    10:31.76 (31.96)
       11:03.83 (32.07)    11:36.00 (32.17)    12:08.17 (32.17)    12:40.35 (32.18)
       13:12.59 (32.24)    13:44.90 (32.31)    14:17.56 (32.66)    14:49.97 (32.41)
       15:22.52 (32.55)    15:54.73 (32.21)    16:27.26 (32.53)  17:31.55 (1:04.29)
  3 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR             17:52.05   18:30.05
  4 Crean, Denis J            45 Asa-PV              20:30.00   19:27.43
  5 Loja, Paolo A             17 Agua Swim Team-MR   20:59.90   20:58.54
                                                   11:12.74 ( )    11:51.41 (38.67)
       12:29.53 (38.12)    13:08.57 (39.04)  14:27.21 (1:18.64)    15:06.17 (38.96)
       15:45.00 (38.83)                            17:03.12 ( )    17:42.28 (39.16)
       18:21.86 (39.58)    19:01.18 (39.32)  20:58.54 (1:57.36)

Event 25  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         13 GAEL-MR              2:04.13    2:02.17
                  28.27       59.44 (31.17)     1:31.18 (31.74)     2:02.17 (30.99)
  2 Lynch, Katie K            14 Sharks-CT            2:04.36    2:02.71
                  28.48       59.42 (30.94)     1:31.76 (32.34)     2:02.71 (30.95)
  3 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              2:04.06    2:06.77
                  28.64     1:00.57 (31.93)     1:34.06 (33.49)     2:06.77 (32.71)
  4 Mahaffie, Jenna A         13 Asa-PV               2:09.38    2:07.13
                  29.26     1:01.87 (32.61)     1:35.08 (33.21)     2:07.13 (32.05)
  5 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              2:11.89    2:07.21
                  27.76     1:00.45 (32.69)     1:34.51 (34.06)     2:07.21 (32.70)
  6 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    2:06.35    2:07.23
                  28.84     1:00.85 (32.01)     1:34.32 (33.47)     2:07.23 (32.91)
  7 VonHeeringen, Julia E     13 Tiburones-PV         2:07.79    2:09.57
                  28.91     1:01.51 (32.60)     1:35.60 (34.09)     2:09.57 (33.97)
  8 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          2:10.95    2:09.70
                  29.51     1:02.47 (32.96)     1:36.41 (33.94)     2:09.70 (33.29)
  9 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    2:13.07    2:10.57
                  29.27     1:01.66 (32.39)     1:35.91 (34.25)     2:10.57 (34.66)
 10 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              2:09.92    2:10.96
                  29.27     1:02.18 (32.91)     1:36.75 (34.57)     2:10.96 (34.21)
 11 Van Leeuwen, Carrie C     14 Sharks-CT            2:16.91    2:12.11
                  30.34     1:04.80 (34.46)     1:39.88 (35.08)     2:12.11 (32.23)
 12 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR          2:14.87    2:12.32
                  29.38     1:03.66 (34.28)     1:39.64 (35.98)     2:12.32 (32.68)
 13 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              2:13.27    2:13.15
                  29.70     1:03.57 (33.87)     1:38.44 (34.87)     2:13.15 (34.71)
 14 Schaefer, Kathryn R       13 GAEL-MR              2:14.23    2:14.79
                  29.79     1:04.08 (34.29)     1:39.48 (35.40)     2:14.79 (35.31)
 15 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          2:14.79    2:15.33
                  30.91     1:04.73 (33.82)     1:39.99 (35.26)     2:15.33 (35.34)
 16 Erickson, Jenny P         13 Tiburones-PV         2:11.90    2:16.67
                  30.45     1:05.03 (34.58)     1:41.01 (35.98)     2:16.67 (35.66)
 17 Davey, Emily E            13 Sharks-CT            2:17.20    2:18.08
                  31.12     1:06.11 (34.99)     1:43.09 (36.98)     2:18.08 (34.99)
 18 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR          2:19.27    2:19.38
                  30.47     1:06.20 (35.73)     1:43.24 (37.04)     2:19.38 (36.14)
 19 Burke, Stephanie H        13 GAEL-MR              2:17.92    2:23.62
                  32.46     1:09.55 (37.09)     1:47.42 (37.87)     2:23.62 (36.20)
 20 Rookwood, Shakiraye O     13 HS-MR                2:27.22    2:24.12
                  31.25     1:07.80 (36.55)     1:46.67 (38.87)     2:24.12 (37.45)
 21 Heisler, Lucy J           13 Agua Swim Team-MR    2:31.38    2:26.94
                  34.04     1:12.28 (38.24)     1:50.78 (38.50)     2:26.94 (36.16)
 22 Reyes, Lorraine M         14 HS-MR                2:28.07    2:27.01
                  32.48     1:09.27 (36.79)     1:47.90 (38.63)     2:27.01 (39.11)
 23 Watler, Shani             13 NYCC-MR              2:28.09    2:27.64
                  33.69     1:10.93 (37.24)     1:49.70 (38.77)     2:27.64 (37.94)
 24 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    2:26.32    2:28.27
                  33.64     1:11.43 (37.79)     1:50.50 (39.07)     2:28.27 (37.77)
 25 Curro, Emily              14 SMC-MR               2:34.71    2:31.92
                  34.04     1:11.98 (37.94)     1:52.15 (40.17)     2:31.92 (39.77)
 26 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR               NT    2:32.41
                  32.33     1:11.15 (38.82)     1:52.40 (41.25)     2:32.41 (40.01)
 27 Mitchell, Alex F          13 Flying Dolphins-MR   2:41.35    2:33.21
                  33.92     1:12.36 (38.44)     1:52.87 (40.51)     2:33.21 (40.34)
 28 Piskin, Tori E            14 Agua Swim Team-MR    2:27.68    2:33.67
                  33.58     1:12.41 (38.83)     1:53.36 (40.95)     2:33.67 (40.31)
 29 Georgescu, Mary A         14 Agua Swim Team-MR    2:35.19    2:34.16
                  34.40     1:13.23 (38.83)     1:54.71 (41.48)     2:34.16 (39.45)
 30 Seaboldt, Mariah          14 SMC-MR               2:43.01    2:35.49
                  35.52     1:15.65 (40.13)     1:57.08 (41.43)     2:35.49 (38.41)
 31 Fitzgerald, Laura P       13 Agua Swim Team-MR    3:00.02    2:35.96
                  36.27     1:16.49 (40.22)     1:57.47 (40.98)     2:35.96 (38.49)
 32 Salinas, Katherine        14 Agua Swim Team-MR    2:44.34    2:36.05
                  33.73     1:13.19 (39.46)     1:54.66 (41.47)     2:36.05 (41.39)
 32 Ramsden, Sydney M         14 Agua Swim Team-MR    2:39.33    2:36.05
                  35.17     1:14.51 (39.34)     1:56.01 (41.50)     2:36.05 (40.04)
 34 Brunner, Joanna L         14 Agua Swim Team-MR    2:31.27    2:37.08
                  35.65     1:15.03 (39.38)   2:37.08 (1:22.05)
 35 Schulze, Allison M        13 Agua Swim Team-MR    2:39.40    2:37.61
                  36.11     1:16.04 (39.93)     1:58.58 (42.54)     2:37.61 (39.03)
 36 Gross, Jamie E            13 Sharks-CT            3:01.77    2:38.27
                  35.47     1:16.73 (41.26)     2:00.08 (43.35)     2:38.27 (38.19)
 37 Yeo, Alyssa L             13 Agua Swim Team-MR         NT    2:38.96
                  35.60     1:14.96 (39.36)     1:57.34 (42.38)     2:38.96 (41.62)
 38 Londono, Jannina M        13 Agua Swim Team-MR    2:40.82    2:40.30
                  34.76     1:15.82 (41.06)     1:59.14 (43.32)     2:40.30 (41.16)
 39 Schmitt, Katherine M      13 Agua Swim Team-MR    3:12.65    2:40.66
                  36.28     1:16.89 (40.61)     1:58.80 (41.91)     2:40.66 (41.86)
 40 Kleinbart, Jessica E      13 Agua Swim Team-MR    2:51.83    2:41.35
                  34.38     1:15.56 (41.18)     1:58.68 (43.12)     2:41.35 (42.67)
 41 Xue, Rosalia S            13 HS-MR                2:29.00    2:44.97
                  36.72     1:18.75 (42.03)   2:44.97 (1:26.22)
 42 Roberts, Alison P         13 Agua Swim Team-MR         NT    2:49.14
                  37.31     1:20.24 (42.93)     2:05.74 (45.50)     2:49.14 (43.40)
 43 Raby, Zami J              13 Agua Swim Team-MR    2:46.70    2:53.52
                  35.60     1:19.33 (43.73)     2:08.06 (48.73)     2:53.52 (45.46)

Event 26  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    1:58.12    1:58.35
                  27.02       56.68 (29.66)     1:27.68 (31.00)     1:58.35 (30.67)
  2 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              2:09.42    1:59.56
                  27.09       57.93 (30.84)     1:30.19 (32.26)     1:59.56 (29.37)
  3 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:02.03    2:00.37
                  27.30       57.71 (30.41)     1:29.70 (31.99)     2:00.37 (30.67)
  4 Huizinga, Ben D           14 Asa-PV               2:06.72    2:00.91
                1:00.06                             1:31.42 ( )     2:00.91 (29.49)
  5 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:05.34    2:02.98
                  28.21       59.39 (31.18)     1:32.12 (32.73)     2:02.98 (30.86)
  6 Bowen, Tyler J            14 Tiburones-PV         2:06.32    2:05.42
                  27.44       58.79 (31.35)     1:31.99 (33.20)     2:05.42 (33.43)
  7 Thiede, Scott W           14 Asa-PV               2:12.02    2:07.71
                  29.24     1:00.78 (31.54)     1:33.92 (33.14)     2:07.71 (33.79)
  8 Emr, Chris P              14 Tiburones-PV         2:13.02    2:08.29
                  29.60     1:02.74 (33.14)     1:36.59 (33.85)     2:08.29 (31.70)
  9 Gumiela, Kryspin          13 Twisters-MR          2:11.83    2:08.32
                  28.39     1:00.58 (32.19)     1:35.20 (34.62)     2:08.32 (33.12)
 10 Gottlieb, Joey D          13 Asa-PV               2:19.45    2:15.64
                  30.84     1:06.01 (35.17)     1:42.10 (36.09)     2:15.64 (33.54)
 11 Nasseri, Cyrus S          13 Asa-PV               2:21.64    2:16.29
                  30.56     1:05.67 (35.11)     1:42.00 (36.33)     2:16.29 (34.29)
 12 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    2:10.17    2:17.57
                  31.30     1:06.36 (35.06)     1:42.32 (35.96)     2:17.57 (35.25)
 13 O'Brien, Murrough M       13 Agua Swim Team-MR         NT    2:19.87
                  32.50     1:08.80 (36.30)     1:44.98 (36.18)     2:19.87 (34.89)
 14 Ridenour, Michael         13 Tiburones-PV         2:29.47    2:20.17
                  31.65     1:07.41 (35.76)     1:44.26 (36.85)     2:20.17 (35.91)
 15 Abisch, Jason             14 SMC-MR               2:15.46    2:23.99
                  30.40     1:06.87 (36.47)     1:46.11 (39.24)     2:23.99 (37.88)
 16 Mihalcik, Peter J         13 Agua Swim Team-MR    2:34.77    2:32.50
                  33.95     1:13.14 (39.19)     1:53.83 (40.69)     2:32.50 (38.67)
 17 Dorado-Alvarado, Diego    13 Agua Swim Team-MR    2:39.05    2:33.64
                  32.75                             1:53.31 ( )     2:33.64 (40.33)
 18 Navy, Daniel L            13 Flying Dolphins-MR   2:30.31    2:33.67
                  33.54     1:12.01 (38.47)     1:53.55 (41.54)     2:33.67 (40.12)
 19 Acevedo, Andres           13 Asa-PV               2:42.10    2:35.94
                  33.47     1:13.02 (39.55)     1:55.06 (42.04)     2:35.94 (40.88)
 -- Wesolowski, Teddy         13 SMC-MR               2:21.51         DQ
                  30.59     1:07.17 (36.58)     1:47.28 (40.11)          DQ (36.83)

Event 27  Girls 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren E         18 Asa-PV               1:56.30    1:57.14
                  27.83       57.72 (29.89)     1:27.94 (30.22)     1:57.14 (29.20)
  2 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:58.27    1:59.04
                  28.48       58.57 (30.09)     1:28.70 (30.13)     1:59.04 (30.34)
  3 Laporte, Naomi Y          16 Asa-PV               2:03.78    2:02.37
                  28.47       59.42 (30.95)     1:31.21 (31.79)     2:02.37 (31.16)
  4 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    2:03.75    2:02.82
                  28.94     1:00.42 (31.48)     1:32.28 (31.86)     2:02.82 (30.54)
  5 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR              1:59.33    2:03.68
                  27.88       59.02 (31.14)     1:31.50 (32.48)     2:03.68 (32.18)
  6 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR    2:05.59    2:03.85
                  29.29     1:01.21 (31.92)     1:33.12 (31.91)     2:03.85 (30.73)
  7 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    2:02.06    2:04.23
                  28.69       59.89 (31.20)     1:31.87 (31.98)     2:04.23 (32.36)
  8 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:01.55    2:04.30
                  27.95       59.08 (31.13)     1:30.97 (31.89)     2:04.30 (33.33)
  9 McGowan, Jaclyn           16 Badger-MR            2:03.50    2:05.62
                  27.87       59.16 (31.29)     1:31.97 (32.81)     2:05.62 (33.65)
 10 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR               2:06.10    2:06.58
                  28.41     1:00.57 (32.16)     1:33.80 (33.23)     2:06.58 (32.78)
 11 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            2:08.00    2:07.47
                  29.39     1:01.37 (31.98)     1:34.61 (33.24)     2:07.47 (32.86)
 12 Hoover, Mary C            15 Badger-MR            2:07.50    2:07.53
                  28.30       59.91 (31.61)     1:33.28 (33.37)     2:07.53 (34.25)
 13 Fong, Abigail J           18 Agua Swim Team-MR    2:03.86    2:09.02
                  27.67       59.82 (32.15)     1:33.99 (34.17)     2:09.02 (35.03)
 14 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    2:14.18    2:09.54
                  29.21     1:02.02 (32.81)     1:35.88 (33.86)     2:09.54 (33.66)
 15 Fong, Sandra M            15 Agua Swim Team-MR    2:07.84    2:10.20
                  29.15     1:02.06 (32.91)     1:36.34 (34.28)     2:10.20 (33.86)
 16 Szymczak, Lindsey C       15 Tiburones-PV         2:09.38    2:10.36
                  29.39     1:02.24 (32.85)     1:36.75 (34.51)     2:10.36 (33.61)
 17 Truluck, Macy M           16 Asa-PV               2:04.11    2:10.88
                  29.21     1:01.73 (32.52)     1:35.92 (34.19)     2:10.88 (34.96)
 18 Sabens, Ginna M           16 Badger-MR            2:05.60    2:10.94
                  28.30     1:01.14 (32.84)     1:35.70 (34.56)     2:10.94 (35.24)
 19 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:12.24    2:12.77
                  30.33     1:03.60 (33.27)     1:38.25 (34.65)     2:12.77 (34.52)
 20 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    2:05.10    2:16.77
                  28.86     1:01.31 (32.45)     1:38.00 (36.69)     2:16.77 (38.77)
 21 Purcell, Kelsey G         15 Agua Swim Team-MR    2:16.55    2:17.33
                  31.46     1:05.82 (34.36)     1:41.82 (36.00)     2:17.33 (35.51)
 22 Waltrip, Lauren E         15 Tiburones-PV         2:25.23    2:23.18
                  32.22     1:07.97 (35.75)     1:45.63 (37.66)     2:23.18 (37.55)
 23 Heldman, Emily B          15 Tiburones-PV         2:29.62    2:25.85
                  32.58     1:10.10 (37.52)     1:48.41 (38.31)     2:25.85 (37.44)
 24 Baiano, Cassandra         15 SMC-MR               2:20.88    2:28.11
                  33.63     1:11.72 (38.09)     1:50.08 (38.36)     2:28.11 (38.03)
 25 Russo, Alexa A            16 Flying Dolphins-MR   2:41.51    2:34.32
                  33.90     1:12.76 (38.86)   2:34.32 (1:21.56)

Event 28  Boys 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              1:48.02    1:50.18
                  24.97       53.11 (28.14)     1:21.90 (28.79)     1:50.18 (28.28)
  2 Callanan, Kevin J         16 Tiburones-PV         1:54.51    1:53.15
                  25.40       54.80 (29.40)     1:24.27 (29.47)     1:53.15 (28.88)
  3 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              1:52.69    1:53.91
                  25.09       53.42 (28.33)     1:23.62 (30.20)     1:53.91 (30.29)
  4 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    1:59.05    1:53.96
                  25.91       55.17 (29.26)     1:25.26 (30.09)     1:53.96 (28.70)
  5 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              1:53.41    1:54.45
                  25.65       54.14 (28.49)     1:24.30 (30.16)     1:54.45 (30.15)
  6 Somers, David A           15 Tiburones-PV         1:55.97    1:55.63
                  26.10       55.96 (29.86)     1:25.88 (29.92)     1:55.63 (29.75)
  7 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              1:53.43    1:55.67
                  26.07       54.79 (28.72)     1:25.25 (30.46)     1:55.67 (30.42)
  8 Penyevsky, Sergey         18 Agua Swim Team-MR    1:55.30    1:56.29
                  25.74       54.67 (28.93)     1:25.41 (30.74)     1:56.29 (30.88)
  9 Soto, Jeremy M            18 Badger-MR            1:56.50    1:57.15
                  26.11       55.21 (29.10)     1:25.91 (30.70)     1:57.15 (31.24)
 10 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR              2:00.73    1:57.70
                  27.33       57.09 (29.76)     1:27.98 (30.89)     1:57.70 (29.72)
 11 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR    1:57.96    1:58.15
                  25.77       55.23 (29.46)     1:26.12 (30.89)     1:58.15 (32.03)
 12 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              1:52.68    1:59.05
                  25.71       55.77 (30.06)     1:27.72 (31.95)     1:59.05 (31.33)
 13 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          2:03.38    1:59.12
                  26.36       56.94 (30.58)     1:28.95 (32.01)     1:59.12 (30.17)
 14 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    2:05.00    2:01.59
                  27.45       58.74 (31.29)     1:31.95 (33.21)     2:01.59 (29.64)
 15 Bergamini, Danny          16 GAEL-MR              2:03.17    2:02.73
                  27.05       57.84 (30.79)     1:30.24 (32.40)     2:02.73 (32.49)
 16 Stupay, Geoff S           18 Asa-PV               2:10.00    2:06.69
                  27.75       59.11 (31.36)     1:33.05 (33.94)     2:06.69 (33.64)
 17 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    2:08.34    2:09.07
                  28.76     1:02.47 (33.71)     1:36.18 (33.71)     2:09.07 (32.89)
 18 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    2:02.97    2:09.93
                  27.52     1:00.30 (32.78)     1:34.99 (34.69)     2:09.93 (34.94)
 19 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          2:11.06    2:10.11
                  29.18     1:01.79 (32.61)     1:35.90 (34.11)     2:10.11 (34.21)
 20 Lazar, Andre M            15 Flying Dolphins-MR   2:13.84    2:11.02
                  28.64     1:01.67 (33.03)     1:36.41 (34.74)     2:11.02 (34.61)
 21 Loja, Paolo A             17 Agua Swim Team-MR    2:15.09    2:13.23
                  30.16     1:03.57 (33.41)     1:38.49 (34.92)     2:13.23 (34.74)
 22 Rosenbloom, Zach          16 SMC-MR               2:14.46    2:13.28
                  29.56     1:03.33 (33.77)     1:38.63 (35.30)     2:13.28 (34.65)
 23 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              2:08.04    2:13.59
                  29.30     1:03.21 (33.91)     1:39.21 (36.00)     2:13.59 (34.38)
 24 Lyapustin, Sergy          17 Aquaflames-MR        2:25.22    2:14.04
                  28.88     1:01.70 (32.82)     1:38.32 (36.62)     2:14.04 (35.72)
 25 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR        2:23.29    2:17.12
                  30.53     1:05.01 (34.48)     1:41.20 (36.19)     2:17.12 (35.92)
 26 Restle, David             15 SMC-MR               2:20.39    2:19.63
                  29.63     1:04.13 (34.50)     1:41.93 (37.80)     2:19.63 (37.70)
 27 Lewis, Kitwane A          16 Twisters-MR               NT    2:22.56
                  28.67     1:03.14 (34.47)     1:41.76 (38.62)     2:22.56 (40.80)

Event 29  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lynch, Katie K            14 Sharks-CT            2:25.91    2:24.05
                  32.65     1:09.38 (36.73)     1:46.42 (37.04)     2:24.05 (37.63)
  2 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          2:38.96    2:36.81
                  34.86     1:14.48 (39.62)     1:56.00 (41.52)     2:36.81 (40.81)
  3 Bajorek, Theresa A        14 Tiburones-PV         2:39.91    2:38.11
                  37.04     1:17.43 (40.39)     1:58.19 (40.76)     2:38.11 (39.92)
  4 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              2:44.78    2:43.64
                  36.85     1:18.16 (41.31)     2:00.69 (42.53)     2:43.64 (42.95)
  5 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          2:49.69    2:48.14
                  37.27     1:19.04 (41.77)     2:03.97 (44.93)     2:48.14 (44.17)
  6 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR               NT    3:05.97
                  40.79     1:26.68 (45.89)     2:15.99 (49.31)     3:05.97 (49.98)
  7 Davey, Emily E            13 Sharks-CT            3:02.35    3:06.08
                  40.89     1:29.21 (48.32)     2:17.73 (48.52)     3:06.08 (48.35)
  8 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR               NT    3:06.19
                  42.92     1:30.78 (47.86)     2:19.39 (48.61)     3:06.19 (46.80)
  9 Heisler, Lucy J           13 Agua Swim Team-MR    3:15.11    3:08.83
                  43.91     1:31.52 (47.61)     2:20.45 (48.93)     3:08.83 (48.38)
 10 Skrivanek, Lexa L         14 Agua Swim Team-MR    3:16.48    3:11.68
                  41.89     1:30.33 (48.44)     2:22.38 (52.05)     3:11.68 (49.30)
 11 Watler, Shani             13 NYCC-MR              3:05.75    3:14.15
                  43.49     1:33.81 (50.32)     2:24.73 (50.92)     3:14.15 (49.42)
 12 Schmitt, Katherine M      13 Agua Swim Team-MR         NT    3:18.63
                  45.55     1:37.00 (51.45)     2:28.30 (51.30)     3:18.63 (50.33)
 13 Xue, Rosalia S            13 HS-MR                3:17.71    3:20.24
                  46.33     1:38.23 (51.90)     2:29.46 (51.23)     3:20.24 (50.78)
 14 Raby, Zami J              13 Agua Swim Team-MR    3:09.90    3:21.09
                  44.36     1:34.37 (50.01)     2:28.37 (54.00)     3:21.09 (52.72)
 15 Yeo, Alyssa L             13 Agua Swim Team-MR    3:23.61    3:23.99
                  46.74     1:37.98 (51.24)     2:31.41 (53.43)     3:23.99 (52.58)
 16 Ramsden, Sydney M         14 Agua Swim Team-MR    3:22.80    3:24.96
                  46.00     1:38.53 (52.53)     2:31.89 (53.36)     3:24.96 (53.07)
 17 Allen, Sarah              13 SMC-MR                    NT    3:25.08
                  46.12     1:37.92 (51.80)     2:31.23 (53.31)     3:25.08 (53.85)
 18 Fitzgerald, Laura P       13 Agua Swim Team-MR         NT    3:25.64
                  48.41     1:39.86 (51.45)     2:35.02 (55.16)     3:25.64 (50.62)
 19 Seaboldt, Mariah          14 SMC-MR               3:35.91    3:26.33
                  46.24     1:38.60 (52.36)     2:32.46 (53.86)     3:26.33 (53.87)
 20 Mitchell, Alex F          13 Flying Dolphins-MR        NT    3:27.02
                  45.87     1:38.77 (52.90)     2:32.67 (53.90)     3:27.02 (54.35)
 21 Roberts, Alison P         13 Agua Swim Team-MR    3:40.02    3:35.20
                  47.59     1:42.20 (54.61)     2:39.03 (56.83)     3:35.20 (56.17)
 22 Darabundit, Magica G      13 Agua Swim Team-MR         NT    3:54.85
                  49.73   1:51.70 (1:01.97)   2:52.80 (1:01.10)   3:54.85 (1:02.05)

Event 30  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    2:16.87    2:19.92
                  31.53     1:07.06 (35.53)     1:43.73 (36.67)     2:19.92 (36.19)
  2 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          2:21.60    2:20.67
                  31.29     1:06.70 (35.41)     1:43.52 (36.82)     2:20.67 (37.15)
  3 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:23.31    2:22.68
                  32.03     1:08.00 (35.97)     1:45.76 (37.76)     2:22.68 (36.92)
  4 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              2:32.40    2:32.24
                  34.09     1:12.90 (38.81)     1:52.42 (39.52)     2:32.24 (39.82)
  5 Gumiela, Kryspin          13 Twisters-MR          2:41.39    2:40.10
                  35.49     1:16.29 (40.80)     1:59.56 (43.27)     2:40.10 (40.54)
  6 Oppenheimer, Harry O      14 GAEL-MR              3:05.41    2:48.56
                  37.81     1:21.25 (43.44)     2:04.43 (43.18)     2:48.56 (44.13)
  7 Thiede, Scott W           14 Asa-PV               2:55.00    2:49.86
                  37.56     1:20.46 (42.90)     2:05.25 (44.79)     2:49.86 (44.61)
  8 Lam, Aaron                13 Twisters-MR               NT    2:51.15
                  37.22     1:21.51 (44.29)     2:06.83 (45.32)     2:51.15 (44.32)
  9 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    2:52.86    2:53.18
                  39.67     1:24.30 (44.63)     2:09.80 (45.50)     2:53.18 (43.38)
 10 Ridenour, Michael         13 Tiburones-PV         2:59.00    2:53.53
                  38.84     1:22.09 (43.25)     2:08.30 (46.21)     2:53.53 (45.23)
 11 Abisch, Jason             14 SMC-MR               3:08.56    3:03.23
                  40.34     1:27.30 (46.96)     2:15.27 (47.97)     3:03.23 (47.96)
 12 Wesolowski, Teddy         13 SMC-MR               3:26.70    3:13.46
                  41.52     1:30.38 (48.86)     2:22.38 (52.00)     3:13.46 (51.08)
 13 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR               NT    3:17.66
                  42.64     1:32.24 (49.60)     2:26.22 (53.98)     3:17.66 (51.44)
 14 Wilson, Dylan L           13 Asa-PV                    NT    3:30.12
                  47.42     1:41.34 (53.92)     2:37.25 (55.91)     3:30.12 (52.87)

Event 31  Girls 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Denvir, Emma H            17 Asa-PV               2:31.86    2:25.09
                  32.86     1:08.98 (36.12)     1:46.63 (37.65)     2:25.09 (38.46)
  2 Crane, Francesca          18 Agua Swim Team-MR    2:34.05    2:38.73
                  35.21     1:15.45 (40.24)     1:56.88 (41.43)     2:38.73 (41.85)
  3 Sabens, Ginna M           16 Badger-MR            2:37.00    2:41.21
                  35.18     1:15.79 (40.61)     1:58.41 (42.62)     2:41.21 (42.80)
  4 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              2:49.09    2:49.80
                  38.69     1:21.96 (43.27)     2:05.79 (43.83)     2:49.80 (44.01)
  5 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    2:48.51    2:50.37
                  38.27     1:21.37 (43.10)     2:05.89 (44.52)     2:50.37 (44.48)
  6 Zaccari, Victoria         15 SMC-MR               2:51.84    2:54.47
                  37.90     1:19.71 (41.81)     2:05.72 (46.01)     2:54.47 (48.75)
  7 Baiano, Cassandra         15 SMC-MR               2:55.30    3:05.75
                  40.79     1:28.22 (47.43)     2:16.90 (48.68)     3:05.75 (48.85)
  8 Callanan, Danielle M      15 Tiburones-PV         3:15.19    3:10.66
                  39.22     1:26.22 (47.00)     2:19.59 (53.37)     3:10.66 (51.07)

Event 32  Boys 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Temme, Aiden A            16 Tiburones-PV         2:20.30    2:20.29
                  30.72     1:05.76 (35.04)     1:42.89 (37.13)     2:20.29 (37.40)
  2 Borger, Brian R           17 Agua Swim Team-MR    2:18.16    2:20.98
                  31.35     1:06.93 (35.58)     1:44.05 (37.12)     2:20.98 (36.93)
  3 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          2:34.22    2:28.61
                  33.65     1:11.85 (38.20)     1:51.43 (39.58)     2:28.61 (37.18)
  4 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR              2:27.38    2:32.34
                  34.20     1:12.37 (38.17)     1:53.01 (40.64)     2:32.34 (39.33)
  5 Heath, Michael A          15 GAEL-MR              2:34.36    2:33.68
                  33.73     1:11.97 (38.24)     1:52.47 (40.50)     2:33.68 (41.21)
  6 Jaszewski, Jacub          16 Twisters-MR          2:33.32    2:33.75
                  33.62     1:12.02 (38.40)     1:52.38 (40.36)     2:33.75 (41.37)
  7 Syatkin, Vitaliy V        16 UN-MR                2:32.14    2:35.06
                  33.76     1:12.46 (38.70)     1:53.32 (40.86)     2:35.06 (41.74)
  8 Lee, John                 15 Unattached           2:32.88    2:36.43
                  33.35     1:11.68 (38.33)     1:53.11 (41.43)     2:36.43 (43.32)
  9 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          2:38.94    2:37.78
                  35.52     1:15.05 (39.53)     1:56.32 (41.27)     2:37.78 (41.46)
 10 Bergamini, Danny          16 GAEL-MR              2:37.03    2:38.46
                  35.66     1:15.94 (40.28)     1:57.12 (41.18)     2:38.46 (41.34)
 11 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    2:38.00    2:39.18
                  36.09     1:17.06 (40.97)     1:58.34 (41.28)     2:39.18 (40.84)
 12 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    2:36.69    2:39.20
                  35.61     1:16.74 (41.13)     1:58.77 (42.03)     2:39.20 (40.43)
 13 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              2:31.98    2:42.46
                  36.08     1:17.17 (41.09)     1:59.45 (42.28)     2:42.46 (43.01)
 14 Restle, David             15 SMC-MR               2:47.16    2:47.00
                  37.83     1:19.26 (41.43)     2:04.57 (45.31)     2:47.00 (42.43)
 15 Tang, Patrick             15 Aquaflames-MR        2:50.53    2:47.48
                  35.52     1:16.46 (40.94)     2:00.73 (44.27)     2:47.48 (46.75)
 16 Ching, Brian G            15 Twisters-MR          3:06.90    2:49.07
                  37.10     1:19.81 (42.71)     2:04.62 (44.81)     2:49.07 (44.45)
 17 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR          3:10.94    3:14.38
                  40.98     1:30.81 (49.83)     2:23.81 (53.00)     3:14.38 (50.57)

Event 33  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    1:04.77    1:04.90
                  31.25     1:04.90 (33.65)
  2 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          1:07.30    1:05.66
                  31.83     1:05.66 (33.83)
  3 VonHeeringen, Julia E     13 Tiburones-PV         1:05.58    1:05.72
                  31.51     1:05.72 (34.21)
  4 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR              1:07.34    1:06.12
                  32.08     1:06.12 (34.04)
  5 Erickson, Jenny P         13 Tiburones-PV         1:05.07    1:06.17
                  31.68     1:06.17 (34.49)
  6 Hogan, Michelle M         13 GAEL-MR              1:08.43    1:07.10
                  33.07     1:07.10 (34.03)
  7 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR              1:07.45    1:07.60
                  33.03     1:07.60 (34.57)
  8 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR              1:06.56    1:08.27
                  33.23     1:08.27 (35.04)
  9 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              1:09.71    1:08.54
                  33.11     1:08.54 (35.43)
 10 Mahaffie, Jenna A         13 Asa-PV               1:09.09    1:08.94
                  33.13     1:08.94 (35.81)
 11 Van Leeuwen, Carrie C     14 Sharks-CT            1:09.54    1:10.35
                  33.88     1:10.35 (36.47)
 12 Schaefer, Kathryn R       13 GAEL-MR              1:11.88    1:11.16
                  34.57     1:11.16 (36.59)
 13 Piskin, Tori E            14 Agua Swim Team-MR    1:10.68    1:11.34
                  34.90     1:11.34 (36.44)
 14 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    1:11.63    1:11.39
                  35.41     1:11.39 (35.98)
 15 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          1:13.56    1:12.24
                  34.90     1:12.24 (37.34)
 16 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    1:12.81    1:12.32
                  35.23     1:12.32 (37.09)
 17 Rookwood, Shakiraye O     13 HS-MR                1:10.94    1:12.84
                  35.08     1:12.84 (37.76)
 18 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR          1:14.68    1:13.16
                  36.01     1:13.16 (37.15)
 19 Burke, Stephanie H        13 GAEL-MR              1:11.19    1:13.70
                  35.64     1:13.70 (38.06)
 20 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    1:16.09    1:13.77
 21 Olszewski, Tiffany G      14 Twisters-MR          1:11.77    1:14.35
                  35.91     1:14.35 (38.44)
 22 Engelstein, Sophie        13 NYCC-MR              1:13.00    1:14.78
                  35.96     1:14.78 (38.82)
 23 Seaboldt, Mariah          14 SMC-MR               1:17.34    1:16.31
                  36.91     1:16.31 (39.40)
 24 Watler, Shani             13 NYCC-MR              1:16.61    1:16.67
                  37.33     1:16.67 (39.34)
 25 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR               NT    1:18.11
 26 Allen, Sarah              13 SMC-MR               1:20.65    1:18.35
                  38.31     1:18.35 (40.04)
 27 Ramsden, Sydney M         14 Agua Swim Team-MR    1:20.81    1:18.70
                  39.14     1:18.70 (39.56)
 28 Schulze, Allison M        13 Agua Swim Team-MR    1:21.12    1:19.47
                  39.20     1:19.47 (40.27)
 29 Fitzgerald, Laura P       13 Agua Swim Team-MR    1:19.99    1:20.13
                  38.96     1:20.13 (41.17)
 30 Curro, Emily              14 SMC-MR               1:16.05    1:20.14
                  38.59     1:20.14 (41.55)
 31 Xue, Rosalia S            13 HS-MR                1:21.44    1:20.33
                  39.87     1:20.33 (40.46)
 32 Brunner, Joanna L         14 Agua Swim Team-MR    1:25.17    1:20.38
 33 Reyes, Lorraine M         14 HS-MR                1:24.05    1:20.49
 34 Chan, Wendy W             14 Agua Swim Team-MR    1:20.66    1:20.63
 35 Heisler, Lucy J           13 Agua Swim Team-MR    1:22.10    1:21.37
                  39.83     1:21.37 (41.54)
 36 Freso, Nayira S           13 Unattached                NT    1:21.99
                  37.89     1:21.99 (44.10)
 37 Skrivanek, Lexa L         14 Agua Swim Team-MR    1:21.58    1:22.16
                  39.94     1:22.16 (42.22)
 38 Georgescu, Mary A         14 Agua Swim Team-MR    1:20.55    1:22.60
                  39.83     1:22.60 (42.77)
 39 Baldwin, Gabriella        13 Aquaflames-MR        1:27.84    1:23.73
                  40.59     1:23.73 (43.14)
 40 Schmitt, Katherine M      13 Agua Swim Team-MR    1:25.87    1:23.84
                  41.80     1:23.84 (42.04)
 41 Yeo, Alyssa L             13 Agua Swim Team-MR    1:29.97    1:24.40
                  41.31     1:24.40 (43.09)
 42 Gross, Jamie E            13 Sharks-CT            1:24.09    1:24.49
                  39.86     1:24.49 (44.63)
 43 Salinas, Katherine        14 Agua Swim Team-MR    1:35.53    1:26.48
 44 Raby, Zami J              13 Agua Swim Team-MR    1:28.51    1:27.48
                  41.31     1:27.48 (46.17)
 45 Kleinbart, Jessica E      13 Agua Swim Team-MR    1:33.38    1:28.19
                  42.48     1:28.19 (45.71)
 46 Londono, Jannina M        13 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.41
                  41.14     1:28.41 (47.27)
 47 Roberts, Alison P         13 Agua Swim Team-MR    1:36.52    1:36.12
                  46.11     1:36.12 (50.01)
 48 Darabundit, Magica G      13 Agua Swim Team-MR    2:00.53    1:50.59
                  51.15     1:50.59 (59.44)

Event 34  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yanez, Gabriel F          14 Twisters-MR          1:00.09    1:00.20
                  29.08     1:00.20 (31.12)
  2 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              1:02.08    1:00.59
                  29.56     1:00.59 (31.03)
  3 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR          1:01.90    1:02.64
                  30.34     1:02.64 (32.30)
  4 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR              1:05.11    1:03.86
                  30.83     1:03.86 (33.03)
  5 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          1:05.16    1:04.85
                  31.96     1:04.85 (32.89)
  6 Norris, Patrick J         13 Tiburones-PV         1:07.44    1:06.38
                  32.43     1:06.38 (33.95)
  7 Lee, Joe                  14 Unattached           1:06.53    1:06.60
                  31.82     1:06.60 (34.78)
  8 Emr, Chris P              14 Tiburones-PV         1:05.74    1:06.79
                  32.69     1:06.79 (34.10)
  9 Huizinga, Ben D           14 Asa-PV               1:08.80    1:07.07
                  32.63     1:07.07 (34.44)
 10 Bowen, Tyler J            14 Tiburones-PV              NT    1:09.78
                  33.71     1:09.78 (36.07)
 11 Padula, Scott T           13 Sharks-CT            1:08.94    1:10.00
                  33.95     1:10.00 (36.05)
 12 Oppenheimer, Harry O      14 GAEL-MR              1:10.90    1:10.72
                  34.38     1:10.72 (36.34)
 13 Thiede, Scott W           14 Asa-PV               1:12.37    1:11.41
                  35.60     1:11.41 (35.81)
 14 Navy, Daniel L            13 Flying Dolphins-MR   1:15.00    1:12.72
                  36.35     1:12.72 (36.37)
 15 Nasseri, Cyrus S          13 Asa-PV               1:12.00    1:13.94
                  34.46     1:13.94 (39.48)
 16 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR          1:18.24    1:14.37
                  35.71     1:14.37 (38.66)
 17 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    1:14.50    1:14.72
                  36.56     1:14.72 (38.16)
 18 Zemskov, Kirill I         14 Aquaflames-MR        1:14.45    1:15.10
                  36.10     1:15.10 (39.00)
 19 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    1:09.78    1:15.25
                  36.36     1:15.25 (38.89)
 20 Katsobashvili, George     14 Aquaflames-MR        1:16.45    1:15.41
                  37.42     1:15.41 (37.99)
 21 O'Brien, Murrough M       13 Agua Swim Team-MR         NT    1:17.25
                  37.50     1:17.25 (39.75)
 22 Abisch, Jason             14 SMC-MR               1:17.48    1:18.37
                  37.56     1:18.37 (40.81)
 23 Wesolowski, Teddy         13 SMC-MR               1:13.04    1:19.03
 24 Musheyev, Benjamin        14 Aquaflames-MR        1:22.02    1:19.42
                1:19.48         1:19.42 ( )
 25 Negron, Jose              14 Tiburones-PV              NT    1:19.54
                  37.96     1:19.54 (41.58)
 26 Ursu, Michael A           14 Aquaflames-MR        1:21.56    1:24.40
                  40.14     1:24.40 (44.26)
 27 Mihalcik, Peter J         13 Agua Swim Team-MR    1:27.41    1:26.48
                  41.85     1:26.48 (44.63)
 28 Acevedo, Andres           13 Asa-PV               1:32.63    1:29.72
                  43.50     1:29.72 (46.22)
 -- Abramov, Yuriy            14 Aquaflames-MR             NT         DQ
 -- Dorado-Alvarado, Diego    13 Agua Swim Team-MR    1:20.48         DQ
                  36.12          DQ (40.39)

Event 35  Girls 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren E         18 Asa-PV               1:02.26    1:02.21
                  30.64     1:02.21 (31.57)
  2 Hoover, Mary C            15 Badger-MR            1:03.50    1:04.55
                  31.43     1:04.55 (33.12)
  3 Fong, Abigail J           18 Agua Swim Team-MR    1:02.35    1:04.75
                  31.03     1:04.75 (33.72)
  4 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    1:03.01    1:04.95
                  32.19     1:04.95 (32.76)
  5 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    1:05.59    1:05.23
                  32.51     1:05.23 (32.72)
  6 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR    1:06.55    1:05.42
                  31.78     1:05.42 (33.64)
  7 McGowan, Jaclyn           16 Badger-MR            1:04.00    1:05.78
                  31.50     1:05.78 (34.28)
  8 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR    1:07.29    1:07.22
                  32.86     1:07.22 (34.36)
  9 Truluck, Macy M           16 Asa-PV               1:03.67    1:07.85
                  32.22     1:07.85 (35.63)
 10 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR              1:05.09    1:08.43
                  33.62     1:08.43 (34.81)
 11 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    1:07.13    1:08.59
                  33.42     1:08.59 (35.17)
 12 McGowan, Jillian          15 Badger-MR            1:06.50    1:08.85
                  33.34     1:08.85 (35.51)
 13 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR               1:09.07    1:09.34
                  33.86     1:09.34 (35.48)
 14 Fong, Sandra M            15 Agua Swim Team-MR    1:07.88    1:10.51
                  34.00     1:10.51 (36.51)
 15 Purcell, Kelsey G         15 Agua Swim Team-MR    1:16.49    1:13.68
                  36.29     1:13.68 (37.39)
 16 Heldman, Emily B          15 Tiburones-PV         1:16.13    1:14.02
                  35.50     1:14.02 (38.52)
 17 Baiano, Cassandra         15 SMC-MR               1:15.17    1:15.28
                  36.56     1:15.28 (38.72)
 18 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              1:14.82    1:15.71
                  36.24     1:15.71 (39.47)
 19 Waltrip, Lauren E         15 Tiburones-PV         1:13.44    1:15.94
                  36.24     1:15.94 (39.70)
 20 Adzhiashvilli, Esther     17 Aquaflames-MR        1:15.89    1:18.84
 21 Callanan, Danielle M      15 Tiburones-PV         1:27.32    1:19.18
                  38.75     1:19.18 (40.43)
 22 Russo, Alexa A            16 Flying Dolphins-MR   1:23.75    1:21.95

Event 36  Boys 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lenard, Andrzej           21 Twisters-MR            54.40      55.27
                  27.01       55.27 (28.26)
  2 Callanan, Kevin J         16 Tiburones-PV           56.57      55.93
                  27.28       55.93 (28.65)
  3 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR      56.74      57.52
                  27.93       57.52 (29.59)
  4 Sato, Ray R               17 GAEL-MR                56.61      58.10
                  28.06       58.10 (30.04)
  5 Soto, Jeremy M            18 Badger-MR              56.80      58.76
                  28.09       58.76 (30.67)
  6 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      59.01      59.04
                  29.33       59.04 (29.71)
  7 Magnanelli, Joseph M      20 Tiburones-PV           57.85    1:00.26
                  29.39     1:00.26 (30.87)
  8 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR    1:01.44    1:01.00
                  29.89     1:01.00 (31.11)
  9 Kopczynski, Konrad B      16 NYCC-MR                58.63    1:01.70
                  30.24     1:01.70 (31.46)
 10 Somers, David A           15 Tiburones-PV         1:02.47    1:02.92
                  30.50     1:02.92 (32.42)
 11 Bergamini, Danny          16 GAEL-MR              1:03.96    1:03.53
                  30.66     1:03.53 (32.87)
 12 Lazar, Andre M            15 Flying Dolphins-MR   1:04.03    1:03.92
                  30.90     1:03.92 (33.02)
 13 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR              1:04.77    1:03.97
                  31.55     1:03.97 (32.42)
 14 Heath, Michael A          15 GAEL-MR              1:02.72    1:04.23
                  30.81     1:04.23 (33.42)
 15 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR              1:01.78    1:05.67
                  31.32     1:05.67 (34.35)
 16 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR    1:09.32    1:07.83
                  32.93     1:07.83 (34.90)
 17 Rosenbloom, Zach          16 SMC-MR               1:08.58    1:08.21
                  33.18     1:08.21 (35.03)
 18 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR    1:09.61    1:09.00
                  33.33     1:09.00 (35.67)
 19 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR          1:14.13    1:10.77
                  34.51     1:10.77 (36.26)
 20 Ching, Brian G            15 Twisters-MR               NT    1:12.07
                  34.64     1:12.07 (37.43)
 21 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR        1:07.43    1:13.58
                  36.52     1:13.58 (37.06)
 22 Toshkoff, Boyan           16 Aquaflames-MR        1:12.56    1:13.99
                  36.09     1:13.99 (37.90)
 23 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR               NT    1:14.80
                  35.86     1:14.80 (38.94)
 24 Dentchev, Theophil        15 NYCC-MR              1:15.94    1:15.90
                  36.63     1:15.90 (39.27)
 25 Tang, Patrick             15 Aquaflames-MR        1:14.56    1:16.13
                  36.58     1:16.13 (39.55)
 26 Restle, David             15 SMC-MR               1:21.48    1:20.26
                  39.13     1:20.26 (41.13)
 27 Loja, Paolo A             17 Agua Swim Team-MR         NT    1:21.67
                  39.31     1:21.67 (42.36)
 28 Lyapustin, Sergy          17 Aquaflames-MR        1:09.11    1:23.05
                  38.34     1:23.05 (44.71)

Event 37  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         13 GAEL-MR              2:16.47    2:15.83
                  30.29     1:04.62 (34.33)     1:40.62 (36.00)     2:15.83 (35.21)
  2 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    2:24.58    2:23.83
                  32.15     1:09.42 (37.27)     1:47.18 (37.76)     2:23.83 (36.65)
  3 Van Leeuwen, Carrie C     14 Sharks-CT            2:31.11    2:28.14
                  32.44     1:10.17 (37.73)     1:49.86 (39.69)     2:28.14 (38.28)
  4 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR              2:34.03    2:33.13
                  32.66     1:10.42 (37.76)     1:50.54 (40.12)     2:33.13 (42.59)
  5 Bajorek, Theresa A        14 Tiburones-PV         2:52.28    2:47.28
                  35.92     1:18.18 (42.26)     2:02.23 (44.05)     2:47.28 (45.05)
  6 Curro, Emily              14 SMC-MR                    NT    2:56.49
                  37.37     1:21.81 (44.44)     2:08.90 (47.09)     2:56.49 (47.59)
  7 Mitchell, Alex F          13 Flying Dolphins-MR        NT    3:32.72
                  43.74     1:38.94 (55.20)     2:36.45 (57.51)     3:32.72 (56.27)

Event 38  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yanez, Gabriel F          14 Twisters-MR          2:06.54    2:08.74
                  27.49       59.44 (31.95)     1:33.36 (33.92)     2:08.74 (35.38)
  2 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          2:18.18    2:16.31
                  30.09     1:04.98 (34.89)     1:40.40 (35.42)     2:16.31 (35.91)
  3 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR              2:15.46    2:27.36
                  31.57     1:08.60 (37.03)     1:48.66 (40.06)     2:27.36 (38.70)
  4 Abrams, Michael           13 Twisters-MR          2:33.56    2:28.11
                  32.30     1:09.89 (37.59)     1:49.97 (40.08)     2:28.11 (38.14)
  5 Padula, Scott T           13 Sharks-CT            2:39.14    2:35.02
                  34.98     1:14.46 (39.48)     1:56.47 (42.01)     2:35.02 (38.55)

Event 39  Girls 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Laporte, Naomi Y          16 Asa-PV               2:11.64    2:11.77
                  29.67     1:02.73 (33.06)     1:36.86 (34.13)     2:11.77 (34.91)
  2 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    2:16.75    2:13.83
                  29.75     1:03.43 (33.68)     1:38.06 (34.63)     2:13.83 (35.77)
  3 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    2:13.70    2:18.02
                  29.88     1:04.09 (34.21)     1:40.19 (36.10)     2:18.02 (37.83)
  4 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    2:17.45    2:21.95
                  31.96     1:07.61 (35.65)     1:44.76 (37.15)     2:21.95 (37.19)
  5 Pirog, Francesca E        17 Agua Swim Team-MR    2:25.75    2:24.65
                  31.38     1:07.81 (36.43)     1:46.07 (38.26)     2:24.65 (38.58)
  6 Szymczak, Lindsey C       15 Tiburones-PV         2:22.89    2:27.45
                  31.16     1:07.81 (36.65)     1:46.76 (38.95)     2:27.45 (40.69)
  7 Hill, Kelly E             17 Pace-MR              2:35.56    2:41.30
                  33.58     1:13.40 (39.82)     1:57.18 (43.78)     2:41.30 (44.12)

Event 40  Boys 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              2:04.03    2:05.35
                  27.40       58.13 (30.73)     1:30.55 (32.42)     2:05.35 (34.80)
  2 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR              2:08.50    2:07.26
                  28.47     1:00.48 (32.01)     1:33.29 (32.81)     2:07.26 (33.97)
  3 Magnanelli, Joseph M      20 Tiburones-PV         2:08.02    2:10.49
                  29.45     1:03.12 (33.67)     1:36.59 (33.47)     2:10.49 (33.90)
  4 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              2:10.68    2:13.26
                  29.54     1:02.94 (33.40)     1:37.55 (34.61)     2:13.26 (35.71)

Event 41  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lyver, Kellie M           14 GAEL-MR                57.43      56.30
                  26.74       56.30 (29.56)
  2 Lynch, Katie K            14 Sharks-CT              56.22      56.48
                  27.71       56.48 (28.77)
  3 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR            58.33      57.80
                  27.31       57.80 (30.49)
  4 Fritsch, Kristina M       14 NYCC-MR                56.50      58.00
                  27.64       58.00 (30.36)
  5 Mahaffie, Jenna A         13 Asa-PV                 57.38      58.01
                  27.17       58.01 (30.84)
  6 VonHeeringen, Julia E     13 Tiburones-PV           57.46      58.27
                  27.90       58.27 (30.37)
  7 Sowinski, Marta           14 Twisters-MR            59.71      58.45
                  27.97       58.45 (30.48)
  8 Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR    1:03.41      59.82
                  28.46       59.82 (31.36)
  9 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR      58.71      59.84
                  28.84       59.84 (31.00)
 10 Diaz, Susan               13 Twisters-MR            59.55    1:00.16
                  28.61     1:00.16 (31.55)
 11 Hoffman, Morgan S         14 WISC-MR                59.32    1:00.97
                  29.00     1:00.97 (31.97)
 12 Schaefer, Kathryn R       13 GAEL-MR              1:02.97    1:00.98
                  28.99     1:00.98 (31.99)
 13 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    1:02.97    1:01.13
                  29.89     1:01.13 (31.24)
 14 Sepe, Lauren K            13 GAEL-MR                59.55    1:01.27
                  28.92     1:01.27 (32.35)
 15 Rookwood, Shakiraye O     13 HS-MR                1:01.72    1:01.83
                  28.77     1:01.83 (33.06)
 16 Davey, Emily E            13 Sharks-CT            1:01.69    1:02.31
                  29.38     1:02.31 (32.93)
 17 Salgado, Laura S          14 Twisters-MR          1:02.06    1:02.55
                  30.29     1:02.55 (32.26)
 18 Erickson, Jenny P         13 Tiburones-PV           58.72    1:03.23
                  29.57     1:03.23 (33.66)
 19 Engelstein, Sophie        13 NYCC-MR              1:06.00    1:03.46
                  30.77     1:03.46 (32.69)
 20 Dias, Marcela K           14 Twisters-MR          1:03.44    1:04.05
                  30.78     1:04.05 (33.27)
 21 Olszewski, Tiffany G      14 Twisters-MR          1:02.72    1:04.06
                  30.91     1:04.06 (33.15)
 22 Bajorek, Theresa A        14 Tiburones-PV         1:03.99    1:04.07
                  31.02     1:04.07 (33.05)
 23 Lewis, Kamara A           13 Twisters-MR          1:04.44    1:04.21
                  20.56     1:04.21 (43.65)
 24 Heisler, Lucy J           13 Agua Swim Team-MR    1:08.60    1:04.70
                  31.15     1:04.70 (33.55)
 25 Mitchell, Alex F          13 Flying Dolphins-MR   1:06.50    1:05.72
                  30.97     1:05.72 (34.75)
 26 Reyes, Lorraine M         14 HS-MR                1:04.69    1:05.79
                  31.11     1:05.79 (34.68)
 27 Burke, Stephanie H        13 GAEL-MR              1:04.71    1:07.13
                  32.02     1:07.13 (35.11)
 28 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    1:06.80    1:08.60
                  32.72     1:08.60 (35.88)
 29 Georgescu, Mary A         14 Agua Swim Team-MR    1:01.90    1:09.38
                  32.10     1:09.38 (37.28)
 30 Xue, Rosalia S            13 HS-MR                1:06.00    1:09.52
                  33.50     1:09.52 (36.02)
 31 Curro, Emily              14 SMC-MR               1:08.24    1:09.88
                  33.07     1:09.88 (36.81)
 32 Ramsden, Sydney M         14 Agua Swim Team-MR    1:12.34    1:10.14
                  33.90     1:10.14 (36.24)
 33 Salinas, Katherine        14 Agua Swim Team-MR    1:11.81    1:10.16
                  33.48     1:10.16 (36.68)
 34 Yeo, Alyssa L             13 Agua Swim Team-MR    1:13.06    1:10.34
                  33.40     1:10.34 (36.94)
 35 Kleinbart, Jessica E      13 Agua Swim Team-MR    1:16.45    1:10.77
                  34.49     1:10.77 (36.28)
 36 Fitzgerald, Laura P       13 Agua Swim Team-MR    1:09.68    1:11.00
                  34.14     1:11.00 (36.86)
 37 Schmitt, Katherine M      13 Agua Swim Team-MR    1:13.22    1:11.59
                  34.58     1:11.59 (37.01)
 38 Seaboldt, Mariah          14 SMC-MR               1:14.24    1:12.43
                  34.32     1:12.43 (38.11)
 39 Brunner, Joanna L         14 Agua Swim Team-MR    1:14.32    1:12.72
                  34.95     1:12.72 (37.77)
 40 Londono, Jannina M        13 Agua Swim Team-MR    1:09.75    1:12.97
                  34.55     1:12.97 (38.42)
 41 Allen, Sarah              13 SMC-MR               1:08.33    1:13.43
                  34.55     1:13.43 (38.88)
 42 Gross, Jamie E            13 Sharks-CT            1:15.67    1:13.72
                  35.22     1:13.72 (38.50)
 43 Schulze, Allison M        13 Agua Swim Team-MR    1:11.78    1:13.83
                  35.64     1:13.83 (38.19)
 44 Piskin, Tori E            14 Agua Swim Team-MR    1:07.94    1:14.83
                  35.06     1:14.83 (39.77)
 45 Chan, Wendy W             14 Agua Swim Team-MR    1:13.78    1:15.42
                  35.13     1:15.42 (40.29)
 46 Skrivanek, Lexa L         14 Agua Swim Team-MR    1:21.64    1:17.84
                  37.53     1:17.84 (40.31)
 47 Baldwin, Gabriella        13 Aquaflames-MR        1:18.23    1:18.48
                  37.35     1:18.48 (41.13)
 48 Roberts, Alison P         13 Agua Swim Team-MR    1:19.41    1:18.69
 49 Darabundit, Magica G      13 Agua Swim Team-MR    1:40.47    1:39.76
                  43.10     1:39.76 (56.66)

Event 42  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Doherty, Zack Z           14 GAEL-MR                53.15      54.22
                  25.82       54.22 (28.40)
  2 Bowen, Tyler J            14 Tiburones-PV           55.49      54.54
                  26.03       54.54 (28.51)
  3 Huizinga, Ben D           14 Asa-PV                 57.62      55.32
                  26.52       55.32 (28.80)
  4 Stepinski, Jan            14 Twisters-MR            56.59      55.46
                  26.68       55.46 (28.78)
  5 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR      55.62      55.55
                  26.57       55.55 (28.98)
  6 Gumiela, Kryspin          13 Twisters-MR            56.04      55.72
                  27.18       55.72 (28.54)
  7 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR            55.75      55.77
                  26.82       55.77 (28.95)
  8 Gianino, Alexander Z      13 GAEL-MR                56.07      55.92
                  26.94       55.92 (28.98)
  9 Thiede, Scott W           14 Asa-PV                 58.34      56.71
                  27.20       56.71 (29.51)
 10 Norris, Patrick J         13 Tiburones-PV           57.09      57.64
                  27.67       57.64 (29.97)
 11 Abrams, Michael           13 Twisters-MR            57.15      57.80
                  28.26       57.80 (29.54)
 12 Lee, Joe                  14 Unattached             57.18      58.00
                  27.36       58.00 (30.64)
 13 Yanez, Gabriel F          14 Twisters-MR            54.60      58.82
                  26.36       58.82 (32.46)
 14 Emr, Chris P              14 Tiburones-PV           59.81      59.38
                  28.14       59.38 (31.24)
 15 Gottlieb, Joey D          13 Asa-PV               1:04.01    1:02.66
                  29.68     1:02.66 (32.98)
 16 Abisch, Jason             14 SMC-MR               1:02.75    1:03.09
                  29.77     1:03.09 (33.32)
 17 Oppenheimer, Harry O      14 GAEL-MR              1:05.53    1:03.24
                  30.02     1:03.24 (33.22)
 18 Polanco, Christopher A    13 Twisters-MR          1:04.37    1:03.93
                  30.71     1:03.93 (33.22)
 19 Ridenour, Michael         13 Tiburones-PV         1:06.58    1:03.96
                  29.65     1:03.96 (34.31)
 20 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR    1:02.45    1:04.08
                  30.36     1:04.08 (33.72)
 21 Nasseri, Cyrus S          13 Asa-PV               1:00.99    1:04.31
                  30.01     1:04.31 (34.30)
 22 Padula, Scott T           13 Sharks-CT            1:02.03    1:04.41
                  30.75     1:04.41 (33.66)
 23 Katsobashvili, George     14 Aquaflames-MR        1:03.44    1:04.45
                  30.51     1:04.45 (33.94)
 24 Navy, Daniel L            13 Flying Dolphins-MR   1:05.17    1:05.16
                  31.87     1:05.16 (33.29)
 25 Zemskov, Kirill I         14 Aquaflames-MR        1:06.56    1:05.33
                  31.82     1:05.33 (33.51)
 26 Flynn, Thomas J           13 Agua Swim Team-MR    1:00.03    1:05.51
                  31.12     1:05.51 (34.39)
 27 O'Brien, Murrough M       13 Agua Swim Team-MR         NT    1:05.56
                  31.68     1:05.56 (33.88)
 28 Wesolowski, Teddy         13 SMC-MR               1:04.80    1:05.66
                  31.10     1:05.66 (34.56)
 29 Negron, Jose              14 Tiburones-PV         1:11.11    1:06.16
                  31.20     1:06.16 (34.96)
 30 Musheyev, Benjamin        14 Aquaflames-MR        1:08.02    1:08.35
                  32.44     1:08.35 (35.91)
 31 Cisneros, Luis A          13 Twisters-MR               NT    1:09.66
 32 Dorado-Alvarado, Diego    13 Agua Swim Team-MR    1:08.36    1:09.78
                  32.66     1:09.78 (37.12)
 33 Acevedo, Andres           13 Asa-PV               1:11.91    1:09.81
                  33.48     1:09.81 (36.33)
 34 Mihalcik, Peter J         13 Agua Swim Team-MR    1:12.31    1:10.15
                  33.49     1:10.15 (36.66)
 35 Ursu, Michael A           14 Aquaflames-MR        1:18.99    1:15.20
                  36.04     1:15.20 (39.16)
 36 Wilson, Dylan L           13 Asa-PV               1:26.26    1:16.81
                  34.91     1:16.81 (41.90)
 -- Abramov, Yuriy            14 Aquaflames-MR             NT      55.20
                  38.99       55.20 (16.21)

Event 43  Girls 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brandes, Lauren E         18 Asa-PV                 52.14      52.64
                  25.59       52.64 (27.05)
  2 Denvir, Emma H            17 Asa-PV                 59.87      56.41
                  27.32       56.41 (29.09)
  3 Daboudet, Audrey          16 NYCC-MR                54.93      56.56
                  27.17       56.56 (29.39)
  4 Laporte, Naomi Y          16 Asa-PV                 56.18      56.75
                  27.35       56.75 (29.40)
  5 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR                 56.25      57.29
                  27.59       57.29 (29.70)
  6 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR      56.33      57.39
                  27.65       57.39 (29.74)
  7 Fong, Abigail J           18 Agua Swim Team-MR      55.63      57.86
                  27.31       57.86 (30.55)
  8 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR      57.33      58.41
                  28.34       58.41 (30.07)
  9 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR      56.69      58.76
                  28.68       58.76 (30.08)
 10 Moore, Jhanna             15 Agua Swim Team-MR      57.69      59.01
                  28.33       59.01 (30.68)
 11 Sabens, Ginna M           16 Badger-MR              58.00    1:00.77
                  28.23     1:00.77 (32.54)
 12 Fong, Sandra M            15 Agua Swim Team-MR      58.49    1:01.44
                  28.86     1:01.44 (32.58)
 13 Rubin, Ada L              15 Agua Swim Team-MR    1:02.18    1:02.14
                  30.16     1:02.14 (31.98)
 14 Pirog, Francesca E        17 Agua Swim Team-MR    1:00.72    1:02.58
                  30.20     1:02.58 (32.38)
 15 Schettino, Caitlin A      17 WISC-MR              1:03.37    1:03.78
                  30.43     1:03.78 (33.35)
 16 Purcell, Kelsey G         15 Agua Swim Team-MR    1:03.25    1:05.23
                  31.38     1:05.23 (33.85)
 17 Heldman, Emily B          15 Tiburones-PV         1:09.23    1:05.35
                  31.16     1:05.35 (34.19)
 18 Baiano, Cassandra         15 SMC-MR               1:03.54    1:05.59
                  31.30     1:05.59 (34.29)
 19 Waltrip, Lauren E         15 Tiburones-PV         1:05.95    1:06.65
                  31.73     1:06.65 (34.92)
 20 Adzhiashvilli, Esther     17 Aquaflames-MR        1:05.97    1:07.65
                  32.08     1:07.65 (35.57)
 21 Callanan, Danielle M      15 Tiburones-PV         1:11.14    1:07.84
                  31.93     1:07.84 (35.91)
 22 Russo, Alexa A            16 Flying Dolphins-MR   1:09.11    1:09.15

Event 44  Boys 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Judes, Guillaume          17 Asa-PV                 48.62      49.01
                  23.86       49.01 (25.15)
  2 Reynoso, BJ A             17 Agua Swim Team-MR      51.52      50.62
                  23.93       50.62 (26.69)
  3 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR      51.68      51.39
                  24.57       51.39 (26.82)
  4 Sato, Ray R               17 GAEL-MR                50.92      51.94
                  24.90       51.94 (27.04)
  5 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR                51.76      52.51
                  25.06       52.51 (27.45)
  6 Callanan, Kevin J         16 Tiburones-PV           51.81      52.57
                  24.78       52.57 (27.79)
  7 Somers, David A           15 Tiburones-PV           53.49      53.24
                  25.06       53.24 (28.18)
  8 Jaszewski, Jacub          16 Twisters-MR            53.91      53.34
                  24.91       53.34 (28.43)
  9 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR            55.21      53.42
                  25.32       53.42 (28.10)
 10 Stupay, Geoff S           18 Asa-PV                 55.50      53.69
                  25.16       53.69 (28.53)
 11 Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR      54.09      54.23
                  26.00       54.23 (28.23)
 12 Richman, Peter Z          15 GAEL-MR                53.98      54.24
                  26.29       54.24 (27.95)
 13 Bergamini, Danny          16 GAEL-MR                53.61      54.39
                  25.85       54.39 (28.54)
 14 Temme, Aiden A            16 Tiburones-PV           57.07      54.79
                  26.72       54.79 (28.07)
 15 Borger, Brian R           17 Agua Swim Team-MR      55.51      55.08
                  26.51       55.08 (28.57)
 16 Attinello, Paul C         15 GAEL-MR                51.23      55.83
                  26.08       55.83 (29.75)
 17 Lee, John                 15 Unattached             54.26      56.10
                  26.66       56.10 (29.44)
 18 Klevtsov, Yan I           16 Agua Swim Team-MR      55.70      56.27
                  26.88       56.27 (29.39)
 19 Arias, Luis A             18 Agua Swim Team-MR      56.26      56.66
                  27.12       56.66 (29.54)
 20 Rosenbloom, Zach          16 SMC-MR                 58.17      57.21
                  27.42       57.21 (29.79)
 21 Lazar, Andre M            15 Flying Dolphins-MR     56.98      57.26
                  27.04       57.26 (30.22)
 22 Heath, Michael A          15 GAEL-MR                56.16      57.38
                  26.92       57.38 (30.46)
 23 Syatkin, Vitaliy V        16 UN-MR                  57.58      58.07
                  27.68       58.07 (30.39)
 24 Wong, Jeffrey             15 Twisters-MR            59.61      58.43
                  27.66       58.43 (30.77)
 25 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR      56.09      58.63
                  27.17       58.63 (31.46)
 26 Ching, Brian G            15 Twisters-MR          1:01.11      58.79
                  28.05       58.79 (30.74)
 27 Lewis, Kitwane A          16 Twisters-MR            59.77      58.95
                  26.69       58.95 (32.26)
 28 Loja, Paolo A             17 Agua Swim Team-MR         NT      59.85
                  29.12       59.85 (30.73)
 29 Lyapustin, Sergy          17 Aquaflames-MR        1:05.32    1:00.56
                  28.00     1:00.56 (32.56)
 30 Restle, David             15 SMC-MR               1:05.31    1:01.47
                  29.25     1:01.47 (32.22)
 31 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR        1:02.61    1:03.01
                  30.48     1:03.01 (32.53)
 32 Lewis, Khalid A           15 Twisters-MR          1:01.82    1:03.12
                  29.40     1:03.12 (33.72)
 33 Toshkoff, Boyan           16 Aquaflames-MR        1:04.34    1:04.09
                  30.96     1:04.09 (33.13)
 34 Tang, Patrick             15 Aquaflames-MR        1:08.20    1:06.69
                  30.55     1:06.69 (36.14)

Event 45  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hogan, Michelle M         13 GAEL-MR              4:51.49    4:53.05
                  30.16     1:05.59 (35.43)     1:42.61 (37.02)     2:19.92 (37.31)
        3:03.43 (43.51)     3:48.17 (44.74)     4:21.04 (32.87)     4:53.05 (32.01)
  2 Teng, Rebecca             13 Twisters-MR          5:06.23    4:59.73
                  30.92     1:08.67 (37.75)     1:48.14 (39.47)     2:26.57 (38.43)
        3:09.83 (43.26)     3:53.03 (43.20)     4:26.71 (33.68)     4:59.73 (33.02)
  3 Hutchinson-Maddox, Caitl  13 Agua Swim Team-MR    5:08.34    5:01.23
                  32.25     1:09.32 (37.07)     1:47.80 (38.48)     2:26.58 (38.78)
        3:11.28 (44.70)     3:55.70 (44.42)     4:29.33 (33.63)     5:01.23 (31.90)
  4 Pavlin, Mekala            13 Agua Swim Team-MR    5:10.27    5:09.16
                  33.40     1:11.97 (38.57)     1:51.41 (39.44)     2:31.26 (39.85)
        3:15.99 (44.73)     4:02.12 (46.13)     4:36.37 (34.25)     5:09.16 (32.79)
  5 Erickson, Abigayle        14 Agua Swim Team-MR    5:39.25    5:14.16
                  34.25     1:14.31 (40.06)     1:53.96 (39.65)     2:32.96 (39.00)
        3:18.70 (45.74)     4:03.52 (44.82)     4:39.47 (35.95)     5:14.16 (34.69)
  6 Diaz, Susan               13 Twisters-MR          5:15.00    5:20.69
                  35.30     1:15.07 (39.77)     1:58.08 (43.01)     2:39.97 (41.89)
        3:25.28 (45.31)     4:09.95 (44.67)     4:46.38 (36.43)     5:20.69 (34.31)
  7 Altman-Kurosaki, Hannah   13 Agua Swim Team-MR    5:39.61    5:34.08
                  34.89     1:17.38 (42.49)     1:59.94 (42.56)     2:41.17 (41.23)
        3:28.87 (47.70)     4:17.35 (48.48)     4:56.44 (39.09)     5:34.08 (37.64)
  8 Brunner, Joanna L         14 Agua Swim Team-MR         NT    6:02.99
                  39.07     1:26.22 (47.15)                             2:57.69 ( )
        3:49.36 (51.67)     4:43.54 (54.18)     5:25.85 (42.31)     6:02.99 (37.14)
  9 Georgescu, Mary A         14 Agua Swim Team-MR         NT    6:08.98
                  41.08     1:26.66 (45.58)     2:13.65 (46.99)     2:59.51 (45.86)
        3:50.28 (50.77)     4:41.85 (51.57)     5:26.25 (44.40)     6:08.98 (42.73)
 10 Salinas, Katherine        14 Agua Swim Team-MR         NT    6:19.05
                  39.02     1:27.22 (48.20)     2:16.94 (49.72)     3:05.40 (48.46)
        3:58.97 (53.57)     4:53.01 (54.04)     5:36.61 (43.60)     6:19.05 (42.44)
 11 Schulze, Allison M        13 Agua Swim Team-MR    6:34.54    6:22.06
                  42.54     1:34.23 (51.69)     2:21.29 (47.06)     3:06.24 (44.95)
        4:03.20 (56.96)     4:56.64 (53.44)     5:40.50 (43.86)     6:22.06 (41.56)
 12 Raby, Zami J              13 Agua Swim Team-MR         NT    6:59.23
                  39.42     1:29.38 (49.96)     2:26.52 (57.14)     3:25.81 (59.29)
        4:22.69 (56.88)     5:20.30 (57.61)     6:08.45 (48.15)     6:59.23 (50.78)
 -- Yildirim, Nesli           14 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  34.82     1:17.12 (42.30)     2:00.45 (43.33)     2:43.48 (43.03)
        3:30.81 (47.33)     4:18.31 (47.50)     4:53.80 (35.49)          DQ (35.28)

Event 45  Girls 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Roberts, Hilary           15 Agua Swim Team-MR    4:45.44    4:40.32
                  30.24     1:03.95 (33.71)     1:41.06 (37.11)     2:16.51 (35.45)
        2:56.52 (40.01)     3:37.01 (40.49)     4:09.85 (32.84)     4:40.32 (30.47)
  2 Alejandro, Tricia A       16 Agua Swim Team-MR    4:39.58    4:47.37
                  31.74     1:07.86 (36.12)     1:43.73 (35.87)     2:18.88 (35.15)
        3:00.66 (41.78)     3:42.72 (42.06)     4:15.89 (33.17)     4:47.37 (31.48)
  3 Lee, Katherine E          16 Agua Swim Team-MR    4:51.12    4:47.69
                  32.17     1:08.76 (36.59)     1:46.26 (37.50)     2:23.04 (36.78)
        3:02.96 (39.92)     3:43.32 (40.36)     4:16.47 (33.15)     4:47.69 (31.22)
  4 Bolander, Katie D         15 Agua Swim Team-MR    4:48.82    4:57.59
                  30.92     1:06.34 (35.42)     1:45.58 (39.24)     2:24.09 (38.51)
        3:06.06 (41.97)     3:49.90 (43.84)     4:24.49 (34.59)     4:57.59 (33.10)
  5 Lehner, Eliza A           17 Agua Swim Team-MR    4:55.64    5:06.54
                  31.14     1:08.86 (37.72)     1:51.48 (42.62)     2:32.61 (41.13)
        3:14.82 (42.21)     3:58.83 (44.01)     4:33.33 (34.50)     5:06.54 (33.21)
  6 Pirog, Francesca E        17 Agua Swim Team-MR    5:04.43    5:07.54
                  32.23     1:09.81 (37.58)     1:51.54 (41.73)     2:31.41 (39.87)
        3:16.47 (45.06)     4:00.91 (44.44)     4:34.60 (33.69)     5:07.54 (32.94)
  7 Benjamin, Malaika N       15 Agua Swim Team-MR    5:13.46    5:09.20
                  33.18     1:10.92 (37.74)     1:52.11 (41.19)     2:31.69 (39.58)
        3:16.87 (45.18)     4:02.40 (45.53)     4:36.74 (34.34)     5:09.20 (32.46)
  8 Szymczak, Lindsey C       15 Tiburones-PV         5:23.55    5:10.17
                  32.15     1:08.70 (36.55)     1:48.46 (39.76)     2:29.10 (40.64)
        3:15.31 (46.21)     4:00.95 (45.64)     4:36.45 (35.50)     5:10.17 (33.72)
  9 Rudel, Susannah E         15 SMC-MR                    NT    5:16.09
                  33.39     1:13.19 (39.80)     1:54.99 (41.80)     2:35.51 (40.52)
        3:21.77 (46.26)     4:08.01 (46.24)     4:42.96 (34.95)     5:16.09 (33.13)
 10 Purcell, Kelsey G         15 Agua Swim Team-MR    5:24.56    5:27.90
                  36.22     1:18.33 (42.11)     1:59.84 (41.51)     2:41.22 (41.38)
        3:26.88 (45.66)     4:12.94 (46.06)     4:50.91 (37.97)     5:27.90 (36.99)
 11 Hill, Kelly E             17 Pace-MR              5:21.06    5:30.11
                  33.90     1:14.31 (40.41)     1:56.71 (42.40)     2:38.26 (41.55)
        3:26.64 (48.38)     4:15.25 (48.61)     4:52.81 (37.56)     5:30.11 (37.30)

Event 46  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen        14 Agua Swim Team-MR    4:32.67    4:36.11
                  31.92     1:09.88 (37.96)     1:46.25 (36.37)     2:21.84 (35.59)
        2:58.83 (36.99)     3:35.83 (37.00)     4:07.29 (31.46)     4:36.11 (28.82)
  2 Sangtippawan, Chudchane   13 Twisters-MR          4:43.45    4:44.27
                  30.30     1:05.94 (35.64)     1:42.93 (36.99)     2:19.67 (36.74)
        2:59.62 (39.95)     3:40.29 (40.67)     4:12.99 (32.70)     4:44.27 (31.28)
  3 Norris, Patrick J         13 Tiburones-PV         5:30.46    5:22.74
                  35.60     1:15.76 (40.16)     1:57.86 (42.10)     2:37.94 (40.08)
        3:23.69 (45.75)     4:11.11 (47.42)     4:47.93 (36.82)     5:22.74 (34.81)
  4 O'Brien, Murrough M       13 Agua Swim Team-MR         NT    5:46.41
                  35.06     1:19.38 (44.32)     2:04.18 (44.80)     2:48.36 (44.18)
        3:39.17 (50.81)     4:29.78 (50.61)     5:08.35 (38.57)     5:46.41 (38.06)
  5 Sanchez, Jude M           13 Agua Swim Team-MR         NT    5:59.76
                  39.78     1:28.32 (48.54)     2:12.06 (43.74)     2:56.82 (44.76)
        3:47.93 (51.11)     4:37.23 (49.30)     5:18.41 (41.18)     5:59.76 (41.35)
  6 Mihalcik, Peter J         13 Agua Swim Team-MR         NT    6:29.74
                  42.17     1:32.50 (50.33)     2:25.90 (53.40)     3:16.97 (51.07)
        4:13.30 (56.33)     5:07.71 (54.41)     5:48.70 (40.99)     6:29.74 (41.04)
 -- Dorado-Alvarado, Diego    13 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  39.06          DQ (34.56)

Event 46  Boys 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Lenard, Andrzej           21 Twisters-MR               NT    4:25.86
                  27.91     1:00.66 (32.75)     1:34.46 (33.80)     2:07.05 (32.59)
        2:45.53 (38.48)     3:24.61 (39.08)     3:56.08 (31.47)     4:25.86 (29.78)
  2 Shachar, Tal A            15 GAEL-MR              4:35.05    4:35.95
                  29.20     1:01.74 (32.54)     1:37.09 (35.35)     2:12.20 (35.11)
        2:54.21 (42.01)     3:36.00 (41.79)     4:06.85 (30.85)     4:35.95 (29.10)
  3 Sato, Ray R               17 GAEL-MR              4:36.29    4:43.75
                  30.39     1:07.02 (36.63)     1:40.94 (33.92)     2:15.90 (34.96)
        2:58.69 (42.79)     3:42.27 (43.58)     4:13.86 (31.59)     4:43.75 (29.89)
  4 Temme, Aiden A            16 Tiburones-PV         4:57.06    4:45.48
                  30.00     1:06.25 (36.25)     1:45.60 (39.35)     2:23.84 (38.24)
        3:01.69 (37.85)     3:40.45 (38.76)     4:13.58 (33.13)     4:45.48 (31.90)
  5 Polanco, Jose A           15 Twisters-MR          4:52.96    4:45.60
                  29.78     1:04.18 (34.40)     1:42.24 (38.06)     2:19.64 (37.40)
        3:01.10 (41.46)     3:42.21 (41.11)     4:15.05 (32.84)     4:45.60 (30.55)
  6 Richman, Joseph Z         17 GAEL-MR              4:38.57    4:47.86
                  28.95     1:01.56 (32.61)     1:37.50 (35.94)     2:14.09 (36.59)
        2:58.34 (44.25)     3:43.41 (45.07)     4:15.78 (32.37)     4:47.86 (32.08)
  7 Gleason, David X          15 Agua Swim Team-MR    4:59.69    4:51.75
                  28.39     1:03.80 (35.41)     1:42.41 (38.61)     2:19.71 (37.30)
        3:04.69 (44.98)     3:49.53 (44.84)     4:21.25 (31.72)     4:51.75 (30.50)
  8 Borger, Brian R           17 Agua Swim Team-MR    4:55.60    4:52.09
                  34.07     1:13.59 (39.52)     1:50.27 (36.68)     2:26.52 (36.25)
        3:06.29 (39.77)     3:45.65 (39.36)     4:20.12 (34.47)     4:52.09 (31.97)
  9 Travieso, Alec            16 Agua Swim Team-MR    5:15.08    5:18.31
                  34.11     1:16.96 (42.85)     1:57.44 (40.48)     2:36.32 (38.88)
        3:20.76 (44.44)     4:06.59 (45.83)     4:42.49 (35.90)     5:18.31 (35.82)
 10 Kovtun, Igor              15 Aquaflames-MR        5:41.44    5:32.51
                  33.65     1:13.32 (39.67)     1:58.42 (45.10)     2:43.31 (44.89)
        3:26.09 (42.78)     4:12.83 (46.74)     4:54.05 (41.22)     5:32.51 (38.46)
 11 Toshkoff, Boyan           16 Aquaflames-MR        5:42.67    5:40.86
                  35.62     1:19.14 (43.52)     2:03.26 (44.12)     2:46.80 (43.54)
        3:35.97 (49.17)     4:25.45 (49.48)     5:04.64 (39.19)     5:40.86 (36.22)
 -- Martinez-White, Naeem     15 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  30.38     1:09.86 (39.48)     1:51.67 (41.81)     2:31.09 (39.42)
        3:14.19 (43.10)     3:57.96 (43.77)     4:32.25 (34.29)          DQ (32.36)

Event 47  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:24.76    1:17.66
     1) Tan, Cathy 7                    2) Almeida, Gabriela 7
     3) Rodriguez, Tina G 7             4) Yanez, Tania 8
                  35.81     1:17.66 (41.85)
  2 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                1:20.85    1:19.16
     1) Myerson, Marissa A 8            2) Siegal, Gabriela 8
     3) Siegel, Sophie H 8              4) Lipton, Jessica R 8
                  35.01     1:19.16 (44.15)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:19.88    1:19.60
     1) Basso, Sierra K 8               2) Kelly, Jordan A 8
     3) Fuchs, Lindsey 8                4) Sullivan, Mariana A 8
                  40.18     1:19.60 (39.42)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:28.43    1:25.40
     1) Kuo, Elizabeth F 8              2) Tsanas, Ariana P 8
     3) Moore, Jiovanni A 8             4) Pena, Sarahe 7
                  40.62     1:25.40 (44.78)

Event 49  Girls 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.69    2:00.88
     1) Kim, Elizabeth 10               2) Barrett, Janae J 10
     3) Rubiano, Alexandra K 9          4) Fidan, Cagla 10
                  30.46     1:00.77 (30.31)     1:31.73 (30.96)     2:00.88 (29.15)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:14.91    2:12.30
     1) Jaros, Anna 10                  2) Gonzales, Alexandra 10
     3) Yu, Wynona K 10                 4) Barbosa, Tabitha 9
                  33.99     1:07.57 (33.58)     1:40.49 (32.92)     2:12.30 (31.81)
  3 All Star Aquatics-PV  'A'                         2:16.26    2:19.15
     1) Kuhn, Amanda G 10               2) Kelly, Hannah F 10
     3) Gasaway, Lily M 10              4) Andrews, Emily L 9
                  34.32     1:09.32 (35.00)     1:44.01 (34.69)     2:19.15 (35.14)
  4 All Star Aquatics-PV  'B'                         2:25.12    2:22.18
     1) Brundred, Laura R 10            2) McTaggart, Caroline J 9
     3) Garcia, Laura 9                 4) Cleary, Grace E 10
                  36.28     1:12.01 (35.73)     1:48.24 (36.23)     2:22.18 (33.94)
  5 Harbor Seals-MR  'A'                              2:32.30    2:29.05
     1) Brown, Caitlin N 10             2) Sanabria, Eugenia C 9
     3) Xue, Kelly E 9                  4) Maloney, Meghan E 9
                  32.56     1:12.13 (39.57)     1:53.34 (41.21)     2:29.05 (35.71)
  6 All Star Aquatics-PV  'C'                         2:35.00    2:32.71
     1) Cleary, Ella C 10               2) Gelbaugh, Elizabeth R 9
     3) Lamb, Heather M 10              4) Weinberg, Quinn R 10
                  35.47     1:13.76 (38.29)     1:52.05 (38.29)     2:32.71 (40.66)
  7 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                2:57.50    2:36.07
     1) Brickman, Molly E 9             2) Lovett, Emily 10
     3) Mandel, Duval 10                4) Kabbash, Kate A 10
                  37.90     1:15.22 (37.32)     1:50.49 (35.27)     2:36.07 (45.58)
 -- Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:57.22         DQ
     1) Suarez, Daniela I 10            2) Fuchs, Amanda B 10
     3) Cirone, Alexandra 10            4) Danovitch, Amelia E 10
                  30.28     1:00.86 (30.58)     1:32.50 (31.64)          DQ (33.34)

Event 50  Boys 9-10 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:02.43    2:01.45
     1) Pu, Austin 10                   2) Ching, Benjamin G 10
     3) Mo, Daniel 10                   4) Dervisevic, Alen 10
                  28.31       58.97 (30.66)     1:30.19 (31.22)     2:01.45 (31.26)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:11.30    2:20.23
     1) Erickson, Gavin 10              2) Yeo, Maxwell Z 10
     3) Ruvkun, Andrew H 10             4) Geras, Demetri J 10
                  33.66     1:05.07 (31.41)     1:44.33 (39.26)     2:20.23 (35.90)
  3 All Star Aquatics-PV  'A'                         2:24.00    2:24.97
     1) Fotsch, Connor W 10             2) Notaro, Nick J 9
     3) Knox, Liam T 10                 4) Pongrace, Aidan J 10
                  32.57     1:04.64 (32.07)     1:48.99 (44.35)     2:24.97 (35.98)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:25.50    2:25.36
     1) Fiesco, Kenneth 10              2) Mijares, Dean F 10
     3) Barbosa, Kevin 9                4) Dong, Richard 10
                  37.76     1:15.93 (38.17)     1:53.50 (37.57)     2:25.36 (31.86)

Event 51  Girls 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:49.89    1:47.79
     1) Haruki, Yuria 12                2) Sun, Angela 11
     3) Bouzarouata, Sarah 12           4) Zhu, Annie 11
                  27.41       55.15 (27.74)     1:22.01 (26.86)     1:47.79 (25.78)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:50.47    1:51.44
     1) Futterman, Kale 12              2) Lee, Abigail C 11
     3) Shiota, Lena A 12               4) Kuo, Jacqueline 11
                  27.37       55.16 (27.79)     1:23.42 (28.26)     1:51.44 (28.02)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:56.70    1:56.41
     1) Vanderlinden, Mariel 12         2) Guaman, Kelly C 12
     3) Kagan, Vlada 11                 4) Yeung, Maggie P 11
                  29.08       58.30 (29.22)     1:27.92 (29.62)     1:56.41 (28.49)
  4 All Star Aquatics-PV  'A'                         1:58.73    2:03.04
     1) Kuhn, Victoria N 12             2) Mahaffie, Katie R 11
     3) Lassiter, Averi L 11            4) Robison, Mary Ann A 12
                  29.13       59.82 (30.69)     1:32.91 (33.09)     2:03.04 (30.13)
  5 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                2:10.53    2:03.50
     1) Marine, Alex R 12               2) Edgar, Alex H 11
     3) Mack, Rebecca A 11              4) Lazar, Katja M 12
                  30.37     1:00.07 (29.70)     1:33.07 (33.00)     2:03.50 (30.43)
  6 Harbor Seals-MR  'A'                              2:07.95    2:05.99
     1) Xue, Vanessa K 12               2) Daly, Bronagh K 12
     3) Sanabria, Manuela F 12          4) Morgan, Justina 11
                  29.66       59.38 (29.72)     1:30.47 (31.09)     2:05.99 (35.52)
  7 All Star Aquatics-PV  'B'                         2:14.32    2:19.14
     1) Fraunderfer, Chaila G 11        2) Fotsch, Shawn O 12
     3) Northland, Bianca A 11          4) LeBeau, Olivia M 11
                  32.13     1:08.10 (35.97)     1:42.92 (34.82)     2:19.14 (36.22)
  8 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'B'                2:28.13    2:23.93
     1) Bachman, Jett 12                2) N'Djore-Acka, CoCo 11
     3) Landes, Hannah 11               4) Villoresi, Sara 12
                  34.71     1:11.27 (36.56)     1:47.90 (36.63)     2:23.93 (36.03)

Event 52  Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:48.15    1:48.24
     1) Yamout, Nader 11                2) Barbosa, Larry S 12
     3) Doherty, Christopher 12         4) Mo, Samuel 11
                  27.36       54.59 (27.23)     1:21.17 (26.58)     1:48.24 (27.07)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:52.52    1:49.96
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Chansakul, JR J 12
     3) Flynn, Patrick 11               4) Georgescu, Ronald F 11
                  26.41       46.42 (20.01)     1:22.69 (36.27)     1:49.96 (27.27)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    1:56.89    1:54.90
     1) Ariyanonthaka, Kevin 12         2) Erskine, Brendan 12
     3) Martinez, Keannu C 12           4) Wadolowski, Thomas 12
                  27.89       56.08 (28.19)     1:25.26 (29.18)     1:54.90 (29.64)

Event 53  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR              1:29.56    1:27.56
                  39.38     1:27.56 (48.18)
  2 Zukowski, Carli            8 WISC-MR              1:34.04    1:32.25
                  45.67     1:32.25 (46.58)
  3 Chu, Kierstin              8 SMC-MR               1:36.22    1:32.43
                  38.93     1:32.43 (53.50)
  4 Tan, Cathy                 7 Twisters-MR          1:41.01    1:33.19
                  43.83     1:33.19 (49.36)
  5 Almeida, Gabriela          7 Twisters-MR          1:34.65    1:39.70
                  45.95     1:39.70 (53.75)
  5 O'Sullivan, Raine          8 GAEL-MR              1:43.78    1:39.70
                  47.25     1:39.70 (52.45)
  7 Siegel, Sophie H           8 Flying Dolphins-MR   1:51.89    1:41.12
                  48.79     1:41.12 (52.33)
  8 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR              1:40.81    1:42.12
                  47.69     1:42.12 (54.43)
  9 Mutoh, Seika               7 GAEL-MR              1:48.57    1:46.35
                  50.44     1:46.35 (55.91)
 10 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR    1:49.26    1:49.81
                  55.33     1:49.81 (54.48)
 11 Basso, Sierra K            8 Agua Swim Team-MR    1:53.56    1:49.89
                  52.73     1:49.89 (57.16)
 12 Myerson, Marissa A         8 Flying Dolphins-MR        NT    1:51.28
                  52.86     1:51.28 (58.42)
 13 Sullivan, Mariana A        8 Agua Swim Team-MR    1:59.98    1:58.38
                1:00.44     1:58.38 (57.94)
 14 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR         NT    2:03.93
                  56.44   2:03.93 (1:07.49)
 15 Schlesinger, Sophia I      8 Flying Dolphins-MR        NT    2:34.35
                1:14.97   2:34.35 (1:19.38)
 -- Velandia, Nicole           8 Twisters-MR               NT         DQ
                  51.91        DQ (1:02.46)

Event 54  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C          8 Agua Swim Team-MR    1:30.88    1:26.11
                  39.71     1:26.11 (46.40)
  2 Popp, Ryan T               8 Middies-MR           1:32.56    1:27.90
                  40.03     1:27.90 (47.87)
  3 Rieck, Joshua A            8 Badger-MR            1:30.96    1:28.71
                  42.43     1:28.71 (46.28)
  4 McFarland, Charlie A       8 GAEL-MR              1:28.94    1:30.15
                  42.38     1:30.15 (47.77)
  5 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR              1:32.78    1:30.67
                  41.50     1:30.67 (49.17)
  6 Kunze, Aidan J             8 NYCC-MR              1:31.68    1:31.32
                  45.02     1:31.32 (46.30)
  7 Mo, Joseph J               7 Twisters-MR               NT    1:32.31
                  43.66     1:32.31 (48.65)
  8 Davey, Sean R              8 Sharks-CT            1:45.00    1:34.30
                  45.14     1:34.30 (49.16)
 -- Rough, Chris L             8 Sharks-CT            2:06.60         DQ
                  51.15
 -- Sevastopoulo, Marc         8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  52.25

Event 55  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:11.21    1:11.97
                  33.01     1:11.97 (38.96)
  2 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          1:15.92    1:15.17
                  35.12     1:15.17 (40.05)
  3 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:17.72    1:15.91
                  38.06     1:15.91 (37.85)
  4 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:16.65    1:15.94
                  36.63     1:15.94 (39.31)
  5 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           1:20.09    1:17.40
                  34.67     1:17.40 (42.73)
  6 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           1:18.53    1:18.51
                  36.28     1:18.51 (42.23)
  7 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:20.52    1:19.34
                  35.28     1:19.34 (44.06)
  8 Suarez, Daniela I         10 Agua Swim Team-MR    1:17.80    1:19.61
                  36.98     1:19.61 (42.63)
  9 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:17.78    1:19.68
                  35.93     1:19.68 (43.75)
 10 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:21.81    1:19.69
                  38.42     1:19.69 (41.27)
 11 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          1:19.70    1:20.13
                  37.62     1:20.13 (42.51)
 12 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:21.12    1:21.09
                  38.12     1:21.09 (42.97)
 13 Frias, Cristina C          9 Sharks-CT            1:22.76    1:21.82
                  36.57     1:21.82 (45.25)
 14 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:26.40    1:22.53
                  37.93     1:22.53 (44.60)
 15 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:23.24    1:22.62
                  37.54     1:22.62 (45.08)
 16 Hartigan, Colleen G       10 Middies-MR           1:25.42    1:23.67
                  40.20     1:23.67 (43.47)
 17 Tom, Ayana-Mei            10 Middies-MR           1:27.39    1:23.97
                  39.41     1:23.97 (44.56)
 18 Brown, Caitlin N          10 HS-MR                1:27.79    1:24.33
                  37.36     1:24.33 (46.97)
 19 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR          1:22.51    1:24.62
                  38.13     1:24.62 (46.49)
 20 Hartigan, Kaitlin A        9 GAEL-MR              1:26.62    1:25.06
                  39.59     1:25.06 (45.47)
 21 Cloud, Jaclyn A            9 Sharks-CT            1:25.53    1:25.18
                  39.44     1:25.18 (45.74)
 22 Ogisu, Emilie             10 Agua Swim Team-MR    1:27.81    1:25.31
                  39.17     1:25.31 (46.14)
 23 Cleary, Grace E           10 Asa-PV               1:27.71    1:25.67
                  42.03     1:25.67 (43.64)
 24 Flynn, Caitlin C           9 Agua Swim Team-MR    1:27.20    1:26.02
                  39.46     1:26.02 (46.56)
 25 Jaros, Anna               10 Twisters-MR          1:30.19    1:26.56
                  39.62     1:26.56 (46.94)
 26 Jen, Sarah G              10 Middies-MR           1:29.72    1:26.62
                  39.85     1:26.62 (46.77)
 27 Kuhn, Amanda G            10 Asa-PV               1:27.49    1:27.13
                  40.23     1:27.13 (46.90)
 28 Doherty, Kaitlin A         9 Middies-MR           1:27.72    1:27.14
                  40.54     1:27.14 (46.60)
 29 Mei, Amanda                9 Middies-MR           1:28.50    1:27.30
                  40.09     1:27.30 (47.21)
 30 Cleary, Ella C            10 Asa-PV               1:33.27    1:27.83
                  42.24     1:27.83 (45.59)
 31 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR           1:29.62    1:28.29
                  41.99     1:28.29 (46.30)
 32 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR    1:38.14    1:29.19
                  43.54     1:29.19 (45.65)
 33 Andrews, Emily L           9 Asa-PV               1:34.49    1:29.40
                  39.51     1:29.40 (49.89)
 34 Alexander, Hayley M        9 Middies-MR           1:38.27    1:29.42
                  43.60     1:29.42 (45.82)
 35 Chan, Shirley             10 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.46
                  41.73     1:29.46 (47.73)
 36 Sabatini, Stephanie H      9 Middies-MR           1:38.16    1:29.79
                  42.08     1:29.79 (47.71)
 37 Charest, Amanda V         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:29.99
                  41.88     1:29.99 (48.11)
 38 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR               1:29.36    1:30.86
                  40.98     1:30.86 (49.88)
 39 Dell'Orto, Christina M    10 Middies-MR           1:35.05    1:30.87
                  40.51     1:30.87 (50.36)
 40 Kanim, Callie H           10 Middies-MR                NT    1:31.27
                  42.91     1:31.27 (48.36)
 41 Groccia, Jackie A          9 GAEL-MR              1:32.12    1:31.30
                  41.68     1:31.30 (49.62)
 42 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          1:32.49    1:31.65
                  44.16     1:31.65 (47.49)
 43 Waite, Carylyn            10 NYCC-MR              1:30.03    1:32.15
                  44.18     1:32.15 (47.97)
 44 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    1:34.86    1:32.32
                  44.66     1:32.32 (47.66)
 45 Diserio, Sophia           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:32.54
                  44.77     1:32.54 (47.77)
 46 Ramsden, Hannah N         10 Agua Swim Team-MR    1:33.17    1:32.67
                  43.13     1:32.67 (49.54)
 47 Merchan, Denise           10 Twisters-MR               NT    1:32.79
                  44.00     1:32.79 (48.79)
 48 McTaggart, Caroline J      9 Asa-PV               1:36.79    1:34.60
 49 Shehan, Olivia W           9 Agua Swim Team-MR    1:51.48    1:36.35
                  46.41     1:36.35 (49.94)
 50 Furusho, Amy               9 Twisters-MR               NT    1:36.41
                  43.48     1:36.41 (52.93)
 51 Brickman, Molly E          9 Flying Dolphins-MR   1:42.81    1:37.04
                  46.11     1:37.04 (50.93)
 52 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR    1:46.75    1:37.07
                  47.43     1:37.07 (49.64)
 53 Kelly, Hannah F           10 Asa-PV               1:33.64    1:37.12
                  47.93     1:37.12 (49.19)
 54 Decrem, Nicole H           9 Middies-MR           1:34.76    1:37.17
                  44.46     1:37.17 (52.71)
 55 Brundred, Laura R         10 Asa-PV               1:34.68    1:37.60
                  45.95     1:37.60 (51.65)
 55 Lamb, Heather M           10 Asa-PV               1:37.17    1:37.60
                  44.08     1:37.60 (53.52)
 57 Gelbaugh, Elizabeth R      9 Asa-PV               1:36.21    1:37.85
                  50.23     1:37.85 (47.62)
 58 Sun, Wanlin                9 Agua Swim Team-MR    1:37.39    1:37.99
                  46.28     1:37.99 (51.71)
 59 DiFini, Chelsea           10 SMC-MR               1:38.83    1:38.21
                  50.03     1:38.21 (48.18)
 60 Saba, Ori                  9 Aquaflames-MR             NT    1:38.61
                  44.70     1:38.61 (53.91)
 61 Schmitt, Rosie H          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.96
                  45.14     1:38.96 (53.82)
 61 Madoff, Emily W            9 Agua Swim Team-MR    1:50.16    1:38.96
                  48.01     1:38.96 (50.95)
 63 Borter, Gabriella E        9 Agua Swim Team-MR    1:43.23    1:39.04
                  47.12     1:39.04 (51.92)
 64 Xue, Kelly E               9 HS-MR                1:39.74    1:39.59
                  44.72     1:39.59 (54.87)
 65 Chiquet, Camille F         9 Middies-MR           1:46.71    1:40.49
                  47.97     1:40.49 (52.52)
 66 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR    1:46.85    1:41.04
                  51.16     1:41.04 (49.88)
 67 Galen, Eve I               9 Agua Swim Team-MR         NT    1:41.14
                  47.93     1:41.14 (53.21)
 68 Maloney, Meghan E          9 HS-MR                1:44.71    1:42.27
                  47.72     1:42.27 (54.55)
 69 Weinberg, Quinn R         10 Asa-PV               1:41.42    1:42.78
                  49.72     1:42.78 (53.06)
 70 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:38.50    1:43.71
                  48.77     1:43.71 (54.94)
 71 Levin, Emily P            10 Agua Swim Team-MR    2:08.16    1:46.29
                  52.96     1:46.29 (53.33)
 72 Muoio, Tara R             10 HS-MR                1:55.00    1:46.48
                  53.98     1:46.48 (52.50)
 73 Dayton, Paige V           10 Agua Swim Team-MR         NT    1:49.79
                  50.87     1:49.79 (58.92)
 74 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR               NT    1:55.03
                  53.68   1:55.03 (1:01.35)
 75 Skrivanek, Angela G        9 Agua Swim Team-MR         NT    2:02.19
                1:01.92   2:02.19 (1:00.27)
 -- Walsh, Georgina           10 NYCC-MR              1:28.07         DQ
                  38.81          DQ (48.33)
 -- Zorek, Sophia A            9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  53.80        DQ (1:01.50)
 -- Nadler, Lindsey B         10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                1:10.58        DQ (1:09.52)
 -- Lipe, Eleanor M            9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  45.55          DQ (51.58)

Event 56  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mo, Daniel                10 Twisters-MR          1:15.60    1:14.06
                  34.27     1:14.06 (39.79)
  2 Ching, Benjamin G         10 Twisters-MR          1:18.30    1:16.78
                  37.35     1:16.78 (39.43)
  3 Conaton, Patrick A         9 GAEL-MR              1:15.56    1:16.93
                  35.08     1:16.93 (41.85)
  4 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:22.15    1:17.29
                  37.75     1:17.29 (39.54)
  5 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:23.71    1:17.72
                  35.74     1:17.72 (41.98)
  6 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           1:18.65    1:19.45
                  36.01     1:19.45 (43.44)
  7 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:23.00    1:20.12
                  36.53     1:20.12 (43.59)
  8 Qian, Andrew J            10 Tiburones-PV         1:24.50    1:20.20
                  39.54     1:20.20 (40.66)
  9 Bajorek, Peter M          10 Tiburones-PV         1:24.69    1:20.46
                  38.97     1:20.46 (41.49)
 10 Cullinane, Eric S         10 Sharks-CT            1:25.37    1:20.78
                  38.92     1:20.78 (41.86)
 11 Notaro, Nick J             9 Asa-PV               1:29.96    1:21.31
                  37.41     1:21.31 (43.90)
 12 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           1:26.01    1:21.40
                  40.18     1:21.40 (41.22)
 13 Hopkins, Michael V        10 Sharks-CT            1:37.83    1:22.44
                  37.88     1:22.44 (44.56)
 14 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:25.87    1:22.82
                  39.95     1:22.82 (42.87)
 15 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:25.98    1:23.79
                  36.85     1:23.79 (46.94)
 16 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:23.73    1:24.19
                  38.28     1:24.19 (45.91)
 17 Saito, William W           9 Middies-MR           1:28.52    1:27.08
                  41.76     1:27.08 (45.32)
 18 Cerutti, Christopher      10 SMC-MR               1:28.82    1:27.23
                  41.74     1:27.23 (45.49)
 19 Baudinet, Michael         10 SMC-MR               1:26.89    1:27.31
                  41.69     1:27.31 (45.62)
 20 Enquist, John L           10 Sharks-CT            1:25.47    1:27.37
                  41.39     1:27.37 (45.98)
 21 Pollack, Harris           10 SMC-MR               1:30.55    1:27.56
                  40.82     1:27.56 (46.74)
 22 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                1:43.53    1:29.67
                  40.58     1:29.67 (49.09)
 23 Repetti, Lukas R           9 Middies-MR           1:36.64    1:29.89
                  43.76     1:29.89 (46.13)
 24 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR              1:30.57    1:30.09
                  43.84     1:30.09 (46.25)
 25 Pinilla, Javier            9 Agua Swim Team-MR    1:34.68    1:30.38
                  41.52     1:30.38 (48.86)
 26 Batash, Ben N             10 Aquaflames-MR        1:25.64    1:30.81
                  41.38     1:30.81 (49.43)
 27 VonHeeringen, Austin K     9 Tiburones-PV         1:31.87    1:31.03
                  43.68     1:31.03 (47.35)
 28 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR          1:34.22    1:31.76
                  40.27     1:31.76 (51.49)
 29 Seckin, Timmy              9 Agua Swim Team-MR    1:39.90    1:32.23
                  43.07     1:32.23 (49.16)
 30 Palacios, David D         10 HS-MR                1:46.00    1:33.07
                  44.62     1:33.07 (48.45)
 31 Jones, Owen P             10 GAEL-MR              1:33.32    1:33.87
                  43.47     1:33.87 (50.40)
 32 Pongrace, Aidan J         10 Asa-PV               1:37.86    1:34.73
                  45.62     1:34.73 (49.11)
 33 Geras, Demetri J          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:36.81
                  42.78     1:36.81 (54.03)
 34 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR    1:46.69    1:37.39
                  49.17     1:37.39 (48.22)
 35 Vettoretti, Nicholas       9 SMC-MR                    NT    1:39.11
                  46.48     1:39.11 (52.63)
 36 Medvedev, Nik              9 Flying Dolphins-MR        NT    1:41.40
                  48.41     1:41.40 (52.99)
 37 Quing, Steven              9 Twisters-MR          1:52.99    1:41.61
                  48.18     1:41.61 (53.43)
 38 Sipp, John N               9 Agua Swim Team-MR    2:07.92    1:53.59
                  54.33     1:53.59 (59.26)
 39 Knox, Liam T              10 Asa-PV               2:04.31    1:55.71
                  55.27   1:55.71 (1:00.44)
 -- Radulovacki, Grant A      10 Unattached                NT         DQ
                  43.43
 -- Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR          1:37.68         DQ
                  47.37          DQ (51.96)
 -- Mijares, Dean F           10 Twisters-MR          1:53.12         DQ
                  45.53          DQ (52.21)
 -- Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR    1:33.77         DQ
                  41.26          DQ (45.88)
 -- Eichner, Dylan J          10 Sharks-CT                 NT         DQ
                  49.38          DQ (53.95)

Event 57  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          2:12.93    2:14.03
                  29.23     1:03.37 (34.14)     1:42.10 (38.73)     2:14.03 (31.93)
  2 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          2:24.98    2:25.15
                  31.33     1:06.08 (34.75)     1:51.22 (45.14)     2:25.15 (33.93)
  3 Tremain, Kate             12 Badger-MR            2:28.55    2:26.24
                  31.95     1:10.04 (38.09)     1:52.41 (42.37)     2:26.24 (33.83)
  4 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           2:31.45    2:28.16
                  31.26     1:09.27 (38.01)     1:53.48 (44.21)     2:28.16 (34.68)
  5 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          2:29.87    2:29.00
                  33.30     1:09.51 (36.21)     1:54.93 (45.42)     2:29.00 (34.07)
  6 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           2:34.37    2:29.16
                  32.97     1:11.80 (38.83)     1:56.52 (44.72)     2:29.16 (32.64)
  7 Church, Lauren A          11 Middies-MR           2:37.89    2:29.19
                  32.49     1:08.90 (36.41)     1:57.05 (48.15)     2:29.19 (32.14)
  8 Prokopowicz, Victoria     12 Sharks-CT            2:31.48    2:29.47
                  31.69     1:12.26 (40.57)     1:57.80 (45.54)     2:29.47 (31.67)
  9 Poleway, Monica J         11 Middies-MR           2:33.31    2:32.78
                  33.23     1:11.51 (38.28)     1:58.35 (46.84)     2:32.78 (34.43)
 10 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR    2:40.69    2:33.03
                  32.68     1:11.52 (38.84)     1:57.61 (46.09)     2:33.03 (35.42)
 11 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR           2:41.90    2:33.70
                  35.34     1:15.47 (40.13)     1:59.44 (43.97)     2:33.70 (34.26)
 12 Suzuka, Shieri            11 Middies-MR           2:38.01    2:35.73
                  32.91     1:13.18 (40.27)     2:01.03 (47.85)     2:35.73 (34.70)
 13 Randazzo, Khristiana      12 GAEL-MR              2:37.84    2:36.12
                  33.03     1:14.57 (41.54)     2:00.73 (46.16)     2:36.12 (35.39)
 14 Frias, Mariana            12 Sharks-CT            2:39.39    2:36.92
                  32.54     1:11.48 (38.94)     2:01.90 (50.42)     2:36.92 (35.02)
 15 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR    2:39.97    2:36.94
                  34.90     1:13.51 (38.61)     2:01.34 (47.83)     2:36.94 (35.60)
 16 Guba, Jackie M            12 GAEL-MR              2:33.41    2:37.52
                  34.76     1:15.27 (40.51)     2:02.61 (47.34)     2:37.52 (34.91)
 17 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          2:54.10    2:37.95
                  33.43     1:13.84 (40.41)     2:00.83 (46.99)     2:37.95 (37.12)
 18 Toal, Shannon V           12 Middies-MR           2:37.58    2:38.11
                  37.65     1:16.35 (38.70)     2:03.73 (47.38)     2:38.11 (34.38)
 19 Tublin, Eileen S          12 Sharks-CT            2:41.25    2:38.60
                  33.81     1:13.26 (39.45)     2:01.83 (48.57)     2:38.60 (36.77)
 20 Kagan, Vlada              11 Twisters-MR          2:35.76    2:38.97
                  33.76     1:14.76 (41.00)     2:03.06 (48.30)     2:38.97 (35.91)
 21 Yeung, Maggie P           11 Twisters-MR          2:41.32    2:39.43
                  35.79     1:16.51 (40.72)     2:02.72 (46.21)     2:39.43 (36.71)
 22 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR           2:38.39    2:39.45
                  16.21       34.52 (18.31)   2:03.60 (1:29.08)     2:39.45 (35.85)
 23 Jaile, Sami J             12 Middies-MR           2:46.38    2:41.92
                  35.99     1:16.41 (40.42)     2:06.23 (49.82)     2:41.92 (35.69)
 24 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    2:44.11    2:43.99
                  35.79     1:17.86 (42.07)     2:06.24 (48.38)     2:43.99 (37.75)
 25 Daboudet, Oriane          11 NYCC-MR              2:43.39    2:44.06
                  37.80     1:23.98 (46.18)     2:07.62 (43.64)     2:44.06 (36.44)
 26 Rubenstein, Allie S       11 Middies-MR           2:48.18    2:44.74
                  34.78     1:17.47 (42.69)     2:08.09 (50.62)     2:44.74 (36.65)
 27 Kuhn, Victoria N          12 Asa-PV               2:52.47    2:44.79
                  37.07     1:17.41 (40.34)     2:09.40 (51.99)     2:44.79 (35.39)
 28 Katchis, Alexandra R      12 Middies-MR           2:48.97    2:45.74
                  35.04     1:17.37 (42.33)     2:08.64 (51.27)     2:45.74 (37.10)
 29 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                2:51.91    2:46.38
                  35.70     1:18.00 (42.30)     2:08.49 (50.49)     2:46.38 (37.89)
 30 Kennedy, Calla            11 NYCC-MR              2:46.57    2:47.31
                  39.47     1:22.98 (43.51)     2:11.46 (48.48)     2:47.31 (35.85)
 31 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR    2:54.86    2:48.77
                  34.32     1:18.54 (44.22)     2:09.37 (50.83)     2:48.77 (39.40)
 32 Caparelli, Olivia R       11 Middies-MR           2:53.35    2:49.30
                  38.70     1:21.09 (42.39)     2:10.88 (49.79)     2:49.30 (38.42)
 33 Ando, Moeko               11 Middies-MR           2:54.09    2:53.27
                  40.40     1:26.51 (46.11)     2:13.88 (47.37)     2:53.27 (39.39)
 34 Rose, Erica               11 Middies-MR           2:56.21    2:55.01
                  39.41     1:23.74 (44.33)     2:14.59 (50.85)     2:55.01 (40.42)
 35 Kerrich, Nora             11 SMC-MR                    NT    2:55.18
                  37.48     1:24.13 (46.65)     2:16.55 (52.42)     2:55.18 (38.63)
 36 Berglas, Mae D            11 Middies-MR           3:01.64    2:55.80
                  38.50     1:23.06 (44.56)     2:16.62 (53.56)     2:55.80 (39.18)
 37 Sumner, Harriet E         11 Middies-MR                NT    2:58.49
                  38.95     1:25.06 (46.11)     2:17.16 (52.10)     2:58.49 (41.33)
 38 Hou, Diana                12 Twisters-MR               NT    2:59.97
                  40.72     1:28.59 (47.87)     2:18.24 (49.65)     2:59.97 (41.73)
 39 Mahaffie, Katie R         11 Asa-PV               2:51.00    3:01.38
                  38.80     1:24.04 (45.24)     2:20.82 (56.78)     3:01.38 (40.56)
 40 Sipp, Sterling S          12 Agua Swim Team-MR    3:05.41    3:02.17
                  42.06     1:28.69 (46.63)     2:21.04 (52.35)     3:02.17 (41.13)
 41 Schulte, Caroline C       12 Agua Swim Team-MR         NT    3:04.73
                  37.21     1:25.84 (48.63)     2:21.08 (55.24)     3:04.73 (43.65)
 42 Bachman, Jett             12 Flying Dolphins-MR        NT    3:05.10
                  39.61     1:28.15 (48.54)     2:19.47 (51.32)     3:05.10 (45.63)
 43 Ary, Katelyn M            12 Agua Swim Team-MR    3:12.39    3:05.94
                  40.66     1:28.86 (48.20)     2:23.54 (54.68)     3:05.94 (42.40)
 44 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR               NT    3:18.67
                  47.42     1:38.37 (50.95)     2:33.24 (54.87)     3:18.67 (45.43)
 45 Morgan, Justina           11 HS-MR                3:45.00    3:22.07
                  48.73     1:42.23 (53.50)     2:38.05 (55.82)     3:22.07 (44.02)
 46 Bodnar, Mary Anne D       11 Agua Swim Team-MR    3:27.43    3:23.80
                  47.25     1:35.80 (48.55)   2:37.30 (1:01.50)     3:23.80 (46.50)
 47 Chalandon, Odette M       12 Agua Swim Team-MR    3:44.42    3:31.25
                  50.91     1:47.58 (56.67)     2:41.93 (54.35)     3:31.25 (49.32)
 48 Morgan, Erin M            11 HS-MR                3:45.00    3:31.43
                                1:40.09 ( )   2:42.70 (1:02.61)     3:31.43 (48.73)
 49 Biegen, Erika             12 Flying Dolphins-MR        NT    3:32.34
                  49.59     1:45.07 (55.48)     2:44.35 (59.28)     3:32.34 (47.99)
 50 N'Djore-Acka, CoCo        11 Flying Dolphins-MR        NT    3:33.91
                  44.73     1:43.31 (58.58)   2:44.08 (1:00.77)     3:33.91 (49.83)
 51 Mackof, Alexandra K       11 Agua Swim Team-MR    4:14.09    3:48.87
                  56.62     1:51.40 (54.78)   2:59.48 (1:08.08)     3:48.87 (49.39)
 -- Warshaw, Amelia B         11 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                  49.79     1:39.49 (49.70)     2:38.14 (58.65)          DQ (47.58)
 -- Ostertag, Elizabeth M     11 Middies-MR                NT         DQ
                  47.21     1:34.61 (47.40)     2:22.66 (48.05)          DQ (42.30)
 -- Schatzberg, Annie M       11 Agua Swim Team-MR    3:21.84         DQ
                  47.45     1:38.00 (50.55)     2:33.64 (55.64)          DQ (45.37)

Event 58  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          2:23.35    2:22.38
                  30.51     1:05.51 (35.00)     1:49.58 (44.07)     2:22.38 (32.80)
  2 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          2:29.69    2:24.94
                  32.40     1:09.84 (37.44)     1:51.96 (42.12)     2:24.94 (32.98)
  3 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR           2:24.87    2:25.66
                  31.43     1:08.12 (36.69)     1:55.21 (47.09)     2:25.66 (30.45)
  4 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR           2:21.97    2:25.92
                  30.96     1:08.35 (37.39)     1:55.77 (47.42)     2:25.92 (30.15)
  5 Perley, Timmy J           12 Middies-MR           2:31.21    2:26.65
                  32.28     1:11.21 (38.93)     1:53.11 (41.90)     2:26.65 (33.54)
  6 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:34.72    2:27.20
                  33.78     1:12.48 (38.70)     1:53.54 (41.06)     2:27.20 (33.66)
  7 Nangle, JT T              11 Middies-MR           2:34.97    2:30.39
                  34.01     1:10.84 (36.83)     1:56.13 (45.29)     2:30.39 (34.26)
  8 Anderson, Jeffrey M       12 Sharks-CT            2:32.19    2:30.63
                  33.00     1:11.02 (38.02)     1:56.96 (45.94)     2:30.63 (33.67)
  9 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           2:33.51    2:30.81
                  33.16     1:10.78 (37.62)     1:57.20 (46.42)     2:30.81 (33.61)
 10 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          2:30.74    2:31.00
                  33.23     1:12.65 (39.42)     1:55.24 (42.59)     2:31.00 (35.76)
 11 Barker, TJ J              12 Middies-MR           2:36.48    2:32.43
                  34.25     1:13.23 (38.98)     1:58.11 (44.88)     2:32.43 (34.32)
 12 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    2:37.40    2:32.48
                  33.95     1:14.01 (40.06)     1:57.74 (43.73)     2:32.48 (34.74)
 13 Reinhardt, Brent S        12 Tiburones-PV         2:35.00    2:33.75
                  33.95     1:14.72 (40.77)     1:58.56 (43.84)     2:33.75 (35.19)
 14 Lu, Michael S             11 Middies-MR           2:40.11    2:34.75
                  34.89     1:12.73 (37.84)     2:00.29 (47.56)     2:34.75 (34.46)
 15 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR           2:39.80    2:36.10
                  32.84     1:11.59 (38.75)     2:02.42 (50.83)     2:36.10 (33.68)
 16 Romano, Michael N         12 Sharks-CT            2:42.06    2:38.39
                  33.86     1:17.03 (43.17)     2:01.91 (44.88)     2:38.39 (36.48)
 17 Shiraishi, Sora T         11 Middies-MR           2:42.91    2:41.28
                  35.67     1:18.13 (42.46)     2:06.43 (48.30)     2:41.28 (34.85)
 18 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              2:37.02    2:41.63
                  35.28     1:16.04 (40.76)     2:05.05 (49.01)     2:41.63 (36.58)
 19 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           2:39.93    2:42.37
                  33.78     1:15.11 (41.33)     2:06.84 (51.73)     2:42.37 (35.53)
 20 Catarinacchio, Vincent    12 GAEL-MR              2:55.24    2:47.68
                  34.96     1:17.96 (43.00)     2:09.25 (51.29)     2:47.68 (38.43)
 21 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          3:02.14    2:51.53
                  36.54     1:20.35 (43.81)     2:13.44 (53.09)     2:51.53 (38.09)
 22 Blackburn, John F         11 Middies-MR           2:51.95    2:54.32
                  37.74     1:22.72 (44.98)     2:15.48 (52.76)     2:54.32 (38.84)
 23 Cloud Jr, Geoffrey W      11 Sharks-CT            2:50.40    2:54.91
                  39.97     1:24.23 (44.26)     2:17.85 (53.62)     2:54.91 (37.06)
 24 Vallar, Jack              11 SMC-MR               2:53.06    2:55.51
                  36.78     1:21.20 (44.42)     2:15.86 (54.66)     2:55.51 (39.65)
 25 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR    3:09.46    2:55.80
                  41.69     1:25.44 (43.75)     2:17.08 (51.64)     2:55.80 (38.72)
 26 Xanthos, Christopher G    12 HS-MR                3:05.00    2:57.20
                  39.98     1:26.16 (46.18)     2:17.25 (51.09)     2:57.20 (39.95)
 27 Saito, Andrew A           12 Middies-MR           2:57.30    3:01.76
                  41.54     1:31.78 (50.24)     2:17.98 (46.20)     3:01.76 (43.78)
 28 Pinilla, Alejandro J      11 Agua Swim Team-MR    3:06.45    3:05.68
                  44.43     1:33.17 (48.74)     2:24.10 (50.93)     3:05.68 (41.58)
 29 Hall, Andrew T            11 Middies-MR           3:03.93    3:09.08
                  51.88     1:36.02 (44.14)     2:30.89 (54.87)     3:09.08 (38.19)
 30 Rizzi, Roland E           11 Middies-MR           3:19.06    3:21.49
                  49.36     1:34.95 (45.59)   2:36.16 (1:01.21)     3:21.49 (45.33)
 31 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR    3:34.02    3:25.31
                  44.80     1:36.66 (51.86)   2:38.72 (1:02.06)     3:25.31 (46.59)
 32 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    3:21.91    3:29.20
                  47.11   2:39.76 (1:52.65)     3:29.20 (49.44)
 -- Saleh, Kareem A           11 Sharks-CT            2:50.54         DQ
                  38.66     1:22.00 (43.34)     2:13.43 (51.43)          DQ (36.50)
 -- Evangelokos, Daniel       12 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                  54.49     1:46.52 (52.03)     2:41.60 (55.08)

Event 59  Girls 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                21.19      18.78
  2 Chu, Kierstin              8 SMC-MR                 19.51      19.41
  3 Sawkins, Cate J            6 GAEL-MR                20.07      20.12
  4 Catarinacchio, Jessica R   8 GAEL-MR                20.35      20.43
  5 Mutoh, Seika               7 GAEL-MR                20.63      21.04
  6 Almeida, Gabriela          7 Twisters-MR            20.28      21.60
  7 Siegal, Gabriela           8 Flying Dolphins-MR     22.92      22.82
  8 Kelly, Kerry               7 SMC-MR                 23.70      23.19
  9 Velandia, Nicole           8 Twisters-MR               NT      23.24
 10 Vettoretti, Mia            6 SMC-MR                 26.27      23.33
 11 Basso, Sierra K            8 Agua Swim Team-MR      22.12      23.36
 11 Rodriguez, Tina G          7 Twisters-MR            22.69      23.36
 11 Lyman, Olivia              8 SMC-MR                 24.83      23.36
 14 Clisham, Molly R           8 Sharks-CT              23.00      23.42
 15 Siegel, Sophie H           8 Flying Dolphins-MR     24.77      23.47
 16 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                21.63      24.61
 17 Banker, Sarah E            8 Sharks-CT              29.10      24.84
 18 Fuchs, Lindsey             8 Agua Swim Team-MR      25.22      24.94
 19 Sodokoff, Rachel M         8 Sharks-CT              23.30      25.71
 20 Batri, Leslie A            8 HS-MR                  30.00      25.96
 21 Pokorne, Emma              7 SMC-MR                 26.80      26.10
 22 Kelly, Jordan A            8 Agua Swim Team-MR         NT      26.41
 23 Yanez, Tania               8 Twisters-MR            27.24      26.47
 24 Tsanas, Ariana P           8 Agua Swim Team-MR      25.52      26.88
 25 Moore, Jiovanni A          8 Agua Swim Team-MR      29.74      28.09
 26 Hu, Hannah                 8 Sharks-CT              32.25      28.71
 27 Sullivan, Mariana A        8 Agua Swim Team-MR      28.47      29.23
 28 Yuabov, Esther             7 Aquaflames-MR          22.76      29.73
 29 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR      29.23      29.80
 30 Edelstein, Bettina A       8 Flying Dolphins-MR        NT      32.71
 31 Hausman, Stephanie J       7 Sharks-CT                 NT      33.08
 32 Cullinane, Kelly           7 Sharks-CT              36.94      33.92
 33 Evangelakos, Quinn R       7 Agua Swim Team-MR         NT      34.48
 34 Schlesinger, Sophia I      8 Flying Dolphins-MR     33.25      35.14
 35 Najjar, Caroline A         7 Agua Swim Team-MR      38.13      36.33

Event 60  Boys 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McFarland, Charlie A       8 GAEL-MR                17.10      18.35
  2 Benjamin, Ernst C          8 Agua Swim Team-MR      18.62      18.57
  3 Mo, Joseph J               7 Twisters-MR            19.71      18.75
  4 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                20.13      19.04
  5 Langaman, Michael B        8 HS-MR                  24.00      20.16
  6 Kunze, Aidan J             8 NYCC-MR                19.92      20.21
  7 Popp, Ryan T               8 Middies-MR             19.86      20.22
  8 Davey, Sean R              8 Sharks-CT              21.53      21.26
  9 Vaiman, Josh G             8 Aquaflames-MR          22.76      22.34
 10 Kelly, Patrick             8 SMC-MR                 24.04      23.32
 11 Wachnik, Anthony           8 SMC-MR                 24.15      23.89
 12 Schmitt, Benjamin T        7 Agua Swim Team-MR      31.84      24.08
 13 Yu, Dominic                7 Twisters-MR               NT      29.06
 14 Morgan, Ed W               8 HS-MR                  30.45      29.81
 15 McAlpine, Michael A        6 Unattached                NT      32.35
 16 Radulovacki, Reid W        7 Unattached                NT      34.59
 17 Lewis, Ricky J             7 Sharks-CT              38.04      42.42
 -- Shvets, Sasha              8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ

Event 61  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:12.12    1:12.88
                  34.02     1:12.88 (38.86)
  2 Suarez, Daniela I         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:22.75
                  38.31     1:22.75 (44.44)
  3 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           1:21.91    1:23.25
                  36.35     1:23.25 (46.90)
  4 Lane, Kristin M           10 Middies-MR           1:23.75    1:26.50
                  40.07     1:26.50 (46.43)
  5 Frias, Cristina C          9 Sharks-CT            1:25.20    1:26.84
                  38.37     1:26.84 (48.47)
  6 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:38.40    1:26.87
                  38.95     1:26.87 (47.92)
  7 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:23.09    1:26.99
                  37.88     1:26.99 (49.11)
  8 Garcia, Laura              9 Asa-PV               1:30.71    1:27.17
                  41.86     1:27.17 (45.31)
  9 Jen, Sarah G              10 Middies-MR           1:29.25    1:27.85
                  40.11     1:27.85 (47.74)
 10 Kuhn, Amanda G            10 Asa-PV               1:32.33    1:29.75
                  41.36     1:29.75 (48.39)
 11 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR               1:27.98    1:30.53
                  41.61     1:30.53 (48.92)
 12 Brown, Caitlin N          10 HS-MR                1:25.00    1:30.80
                  40.26     1:30.80 (50.54)
 13 Cloud, Jaclyn A            9 Sharks-CT            1:27.01    1:30.96
                  41.67     1:30.96 (49.29)
 14 Ogisu, Emilie             10 Agua Swim Team-MR    1:30.61    1:31.51
                  42.49     1:31.51 (49.02)
 15 Doherty, Kaitlin A         9 Middies-MR           1:30.52    1:37.33
                  44.50     1:37.33 (52.83)
 16 Alexander, Hayley M        9 Middies-MR           1:35.43    1:37.66
                  44.83     1:37.66 (52.83)
 17 Schattschneider, Sarah    10 SMC-MR                    NT    1:38.56
                  45.73     1:38.56 (52.83)
 18 Maloney, Meghan E          9 HS-MR                1:38.57    1:40.75
                  48.11     1:40.75 (52.64)
 19 Brundred, Laura R         10 Asa-PV               1:47.60    1:45.92
                  48.53     1:45.92 (57.39)
 20 Ramsden, Hannah N         10 Agua Swim Team-MR    1:51.95    1:45.94
                  47.41     1:45.94 (58.53)
 21 Dell'Orto, Christina M    10 Middies-MR                NT    1:46.29
                  48.37     1:46.29 (57.92)
 22 Altman, Juliette M        10 Flying Dolphins-MR        NT    1:46.86
                  47.49     1:46.86 (59.37)
 23 Allen, Lily                9 SMC-MR                    NT    1:49.05
                  49.22     1:49.05 (59.83)
 24 Mandel, Duval             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:50.47
                  49.24   1:50.47 (1:01.23)
 25 Lamb, Heather M           10 Asa-PV               1:40.90    1:54.22
                  50.93   1:54.22 (1:03.29)
 26 Andreozzi, Danielle        9 SMC-MR                    NT    1:59.01
                  49.03   1:59.01 (1:09.98)
 27 Ames, Sarah               10 SMC-MR                    NT    2:16.62
                  56.26   2:16.62 (1:20.36)

Event 62  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          1:12.11    1:13.63
                  34.55     1:13.63 (39.08)
  2 Conaton, Patrick A         9 GAEL-MR              1:15.96    1:21.76
                  37.18     1:21.76 (44.58)
  3 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:21.81    1:21.99
                  37.31     1:21.99 (44.68)
  4 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:28.35    1:22.67
                  39.84     1:22.67 (42.83)
  5 Pu, Austin                10 Twisters-MR               NT    1:23.51
                  38.81     1:23.51 (44.70)
  6 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:26.45    1:23.64
                  37.47     1:23.64 (46.17)
  7 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           1:29.93    1:25.71
                  40.61     1:25.71 (45.10)
  8 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:28.68    1:26.57
                  40.45     1:26.57 (46.12)
  9 Bajorek, Peter M          10 Tiburones-PV         1:27.96    1:26.66
                  40.53     1:26.66 (46.13)
 10 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           1:23.35    1:27.90
                  40.07     1:27.90 (47.83)
 11 Notaro, Nick J             9 Asa-PV               1:37.59    1:30.23
                  42.91     1:30.23 (47.32)
 12 Fotsch, Connor W          10 Asa-PV               1:35.00    1:32.77
                  41.85     1:32.77 (50.92)
 13 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR               NT    1:36.83
                  43.52     1:36.83 (53.31)
 14 Cerutti, Christopher      10 SMC-MR               1:37.13    1:37.39
                  44.84     1:37.39 (52.55)
 15 Melkonian, Gianluca        9 Flying Dolphins-MR        NT    1:57.32
                  48.64   1:57.32 (1:08.68)
 16 Pokorne, Alexander         9 SMC-MR                    NT    2:00.56
                  53.22   2:00.56 (1:07.34)
 -- Enquist, John L           10 Sharks-CT            1:30.66         DQ
                  42.37          DQ (48.41)
 -- Doherty, Kyle J            9 GAEL-MR              1:44.32         DQ
                  45.94
 -- Geras, Demetri J          10 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  52.38
 -- Qian, Andrew J            10 Tiburones-PV         1:28.41         DQ
                  41.10          DQ (46.11)
 -- Medvedev, Nik              9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                  56.26

Event 63  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      29.67      29.47
  2 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR             29.36      29.95
  3 Prokopowicz, Victoria     12 Sharks-CT              29.75      30.02
  3 Church, Lauren A          11 Middies-MR             29.17      30.02
  5 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR                31.99      30.44
  6 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            31.51      30.58
  7 Sun, Angela               11 Twisters-MR            30.81      30.98
  8 Tremain, Kate             12 Badger-MR              30.25      31.28
  9 Frias, Mariana            12 Sharks-CT              31.34      31.33
 10 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      32.43      31.82
 11 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      33.43      31.87
 12 Browne, Sophie L          12 Middies-MR             32.10      32.14
 13 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                  32.39      32.32
 14 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                33.03      32.37
 15 Randazzo, Khristiana      12 GAEL-MR                31.94      32.54
 16 Suzuka, Shieri            11 Middies-MR             32.37      32.64
 17 Torres, Maria J           12 Agua Swim Team-MR      33.48      32.72
 18 Guba, Jackie M            12 GAEL-MR                32.50      32.80
 19 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR      32.15      32.91
 20 Scott, Lucy E             11 Agua Swim Team-MR      34.99      32.93
 21 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR      32.28      32.95
 22 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR      33.12      33.00
 23 Tublin, Eileen S          12 Sharks-CT              32.95      33.20
 24 Jaile, Sami J             12 Middies-MR             34.78      33.36
 25 Poleway, Monica J         11 Middies-MR             33.06      33.42
 26 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                  34.44      33.69
 27 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR            32.19      33.73
 28 Rubenstein, Allie S       11 Middies-MR             33.92      33.83
 29 Hafey, Hannah C           12 Tiburones-PV           35.11      34.22
 30 Yeung, Maggie P           11 Twisters-MR            34.00      34.25
 31 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR             34.17      34.29
 32 Seckin, Mina              12 Agua Swim Team-MR      33.87      34.34
 33 Lazar, Katja M            12 Flying Dolphins-MR     35.17      34.43
 34 Doherty, Julia G          11 GAEL-MR                36.33      34.51
 35 Edgar, Alex H             11 Flying Dolphins-MR        NT      34.52
 36 Chu, Wendy                11 Twisters-MR            44.26      35.11
 37 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      34.29      35.13
 38 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR     34.38      35.17
 39 Katchis, Alexandra R      12 Middies-MR             35.11      35.35
 40 McNulty, Kendra L         11 GAEL-MR                34.68      35.52
 41 Simone, Toni A            12 Middies-MR             34.61      35.54
 42 Maisel, Amanda D          12 Agua Swim Team-MR      36.93      35.71
 43 Latino, Danielle E        11 Middies-MR             36.55      36.15
 44 Daboudet, Oriane          11 NYCC-MR                37.24      36.34
 45 Sanabria, Manuela F       12 HS-MR                  39.32      36.71
 46 O'Brien, Claire E         12 Middies-MR             37.20      36.73
 47 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR                39.64      37.00
 48 Decrem, Danielle H        12 Middies-MR             37.93      37.03
 49 Mahaffie, Katie R         11 Asa-PV                 36.00      37.36
 50 Caparelli, Shawn C        11 Middies-MR             39.44      37.48
 51 Fotsch, Shawn O           12 Asa-PV                 41.00      37.52
 52 Archer, Rande S           12 Twisters-MR            40.74      37.55
 53 Chu, Megan                11 SMC-MR                 39.27      38.24
 54 Ukaj, Adrianna            12 Agua Swim Team-MR      41.09      38.31
 55 Kerrich, Nora             11 SMC-MR                 38.25      38.65
 56 Sek, Izabella             11 Twisters-MR            42.55      38.67
 57 Hubbard, Dana             12 SMC-MR                 41.31      39.02
 58 Berglas, Mae D            11 Middies-MR             42.50      39.26
 59 Schulte, Caroline C       12 Agua Swim Team-MR      40.35      39.54
 60 Sipp, Sterling S          12 Agua Swim Team-MR      41.41      39.98
 61 Ary, Katelyn M            12 Agua Swim Team-MR      41.77      40.07
 62 Meyer, Rachel             11 SMC-MR                 41.21      40.12
 63 Lassiter, Averi L         11 Asa-PV                 38.27      40.26
 64 Ando, Moeko               11 Middies-MR             39.93      40.78
 65 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR      42.39      40.83
 66 Avidan, Olivia R          12 Middies-MR             39.44      40.86
 67 Scarlato, Danielle        12 SMC-MR                 42.23      41.42
 68 Northland, Bianca A       11 Asa-PV                 37.69      42.34
 69 Rabin-Court, Emma         12 Aquaflames-MR          46.32      42.61
 70 Zurawin, Olivia           11 SMC-MR                 44.81      42.65
 71 Natanzon, Ruth            12 Aquaflames-MR          49.00      43.55
 72 Barry, Meghan J           11 Middies-MR             42.45      45.25
 73 Londono, Shannon G        12 Agua Swim Team-MR      44.58      45.74
 74 Mihalcik, Maggie          11 Agua Swim Team-MR         NT      45.96
 75 Lubitz, Rachel H          11 Agua Swim Team-MR      45.06      46.10
 76 Ostertag, Elizabeth M     11 Middies-MR             44.52      46.79
 77 Fraunderfer, Chaila G     11 Asa-PV                 46.00      47.10
 78 Becerra, Lauren M         11 Middies-MR             45.86      47.36
 79 Pascale, Margaret         11 GAEL-MR                50.56      48.09
 80 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR            49.69      49.47
 81 Kelly, Brianne L          11 HS-MR                  48.24      49.61
 82 Chalandon, Odette M       12 Agua Swim Team-MR      50.79      51.16
 83 Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR        NT      52.95
 84 Diffley, Jaclyn E         11 Middies-MR             53.92      53.78
 85 Mackof, Alexandra K       11 Agua Swim Team-MR      49.61      56.26
 -- Morgan, Justina           11 HS-MR                  48.10         DQ
 -- Pardo, Erika B            11 Flying Dolphins-MR        NT         DQ

Event 64  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR             27.94      28.73
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      28.94      28.74
  3 Anderson, Jeffrey M       12 Sharks-CT              29.41      29.99
  4 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR             28.96      30.11
  5 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR             30.27      30.79
  6 Perley, Timmy J           12 Middies-MR             31.62      31.34
  7 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR      32.38      31.44
  8 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            32.65      31.88
  9 Cook, William L           12 Sharks-CT              31.71      31.90
 10 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR      35.01      32.17
 11 Ariyanonthaka, Kevin      12 Twisters-MR            32.38      32.46
 12 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR             32.96      32.56
 13 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR            32.76      32.59
 14 Reinhardt, Brent S        12 Tiburones-PV           33.35      32.89
 15 Nangle, JT T              11 Middies-MR             33.89      33.24
 16 Catarinacchio, Vincent    12 GAEL-MR                32.97      33.29
 17 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR             33.41      33.36
 18 Barker, TJ J              12 Middies-MR             36.48      33.40
 19 Romano, Michael N         12 Sharks-CT              33.53      33.57
 20 Vallar, Jack              11 SMC-MR                 33.53      34.81
 21 Lin, Kevin                11 Twisters-MR            34.94      35.42
 22 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR                33.91      35.49
 23 Shiraishi, Sora T         11 Middies-MR             35.09      35.76
 24 Blackburn, John F         11 Middies-MR             35.45      36.13
 25 McFarland, Carter N       11 GAEL-MR                38.26      37.69
 26 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR      40.66      38.22
 27 VonHeeringen, Mark C      11 Tiburones-PV              NT      38.78
 28 Schattschneider, Eric     12 SMC-MR                 39.72      38.88
 29 Pu, Andrew                12 Twisters-MR            41.45      39.82
 30 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR      40.92      39.94
 31 Curro, Chris              12 SMC-MR                 45.88      41.59
 32 Rawitz, Alexander         11 NYCC-MR                   NT      42.09
 33 Pon, Gregory W            11 Middies-MR             43.26      43.39
 34 Evangelokos, Daniel       12 Flying Dolphins-MR        NT      45.05
 34 Wei, Chen                 11 Flying Dolphins-MR        NT      45.05
 36 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR      46.13      45.28
 37 Harelick, Alex R          11 Middies-MR             44.69      46.12
 38 Rizzi, Roland E           11 Middies-MR             49.47      47.19
 39 Knox, Ted J               12 Asa-PV                 47.07      48.39
 40 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR      43.42      48.49
 41 Tsujimura, Shin           11 Agua Swim Team-MR      53.48      50.17
 42 Mihalcik, Jack            11 Agua Swim Team-MR         NT      55.15
 43 Pechenik, Johnah          11 Flying Dolphins-MR        NT      58.23
 44 Tal, Brian                11 Aquaflames-MR          49.23    1:01.67
 -- Yamout, Nader             11 Twisters-MR            30.32         DQ
 -- Synk, PJ J                11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Hsu, Joshua               12 Middies-MR                NT         DQ
 -- Shemtob, Marshall B       11 GAEL-MR                52.49         DQ

Event 65  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                38.91      38.18
  2 Tan, Cathy                 7 Twisters-MR            42.54      43.34
  3 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                45.97      46.54
  4 Sawkins, Cate J            6 GAEL-MR                46.77      47.88
  5 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                45.32      48.27
  6 Rodriguez, Tina G          7 Twisters-MR            50.45      50.81
  7 Fuchs, Lindsey             8 Agua Swim Team-MR      42.84      50.90
  8 Siegal, Gabriela           8 Flying Dolphins-MR     54.57      52.20
  9 Lyman, Olivia              8 SMC-MR                 53.38      52.99
 10 Hu, Hannah                 8 Sharks-CT              54.79      53.30
 11 Tsanas, Ariana P           8 Agua Swim Team-MR      53.48      53.42
 12 Kelly, Kerry               7 SMC-MR               1:00.23      53.45
 13 Myerson, Marissa A         8 Flying Dolphins-MR     50.54      53.79
 14 Batri, Leslie A            8 HS-MR                  54.92      54.20
 15 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR      50.22      54.36
 16 Vettoretti, Mia            6 SMC-MR                    NT      54.75
 17 Yanez, Tania               8 Twisters-MR            57.33      55.05
 18 Velandia, Nicole           8 Twisters-MR               NT      56.44
 19 Saba, Yuval                6 Aquaflames-MR          55.87      57.04
 20 Bradbury, Susanna R        7 Asa-PV               1:10.00      57.43
 21 Moore, Jiovanni A          8 Agua Swim Team-MR      55.83      59.45
 22 Natanzon, Michelle         8 Aquaflames-MR          51.15    1:00.73
 23 Pokorne, Emma              7 SMC-MR                    NT    1:01.16
 24 Elmassry, Jasmine          7 Twisters-MR               NT    1:05.15
 25 Saba, Amit                 6 Aquaflames-MR          53.22    1:05.45
 26 Hou, Julia                 7 Twisters-MR               NT    1:06.38
 27 Edelstein, Bettina A       8 Flying Dolphins-MR        NT    1:10.05
 28 Schlesinger, Sophia I      8 Flying Dolphins-MR   1:10.05    1:14.45
 -- Chu, Kierstin              8 SMC-MR                    NT         DQ

Event 66  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Popp, Ryan T               8 Middies-MR             39.52      40.69
  2 Rieck, Joshua A            8 Badger-MR              42.19      42.52
  3 Kunze, Aidan J             8 NYCC-MR                42.46      43.02
  4 Benjamin, Ernst C          8 Agua Swim Team-MR      43.51      43.86
  5 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                43.16      44.29
  6 McFarland, Charlie A       8 GAEL-MR                42.28      44.58
  7 Davey, Sean R              8 Sharks-CT              46.87      48.19
  8 Wachnik, Anthony           8 SMC-MR                 50.28      49.24
  9 Karagulian, Leon           8 Aquaflames-MR          51.65      49.99
 10 Rough, Chris L             8 Sharks-CT              50.00      51.30
 11 Vaiman, Josh G             8 Aquaflames-MR          49.76      53.75
 12 Langaman, Michael B        8 HS-MR                  58.04      53.98
 13 Kelly, Patrick             8 SMC-MR                 54.84      54.29
 14 Yu, Dominic                7 Twisters-MR               NT      56.05
 15 Duncan, Kieran R           7 Sharks-CT                 NT      57.02
 -- Wang, Jack                 7 Aquaflames-MR          55.78         DQ
 -- Tokar, Sam                 8 Aquaflames-MR          49.22         DQ

Event 67  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            32.67      33.21
  2 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR            34.73      34.65
  3 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR      36.00      35.19
  4 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR                38.35      36.20
  5 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            36.21      36.22
  6 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            37.15      36.49
  7 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR             35.33      36.62
  8 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR     37.97      36.73
  9 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR            37.25      37.35
 10 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                37.40      37.43
 11 Clark, Samantha P         10 Middies-MR             38.69      38.02
 12 Cloud, Jaclyn A            9 Sharks-CT              36.54      38.22
 13 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR             37.63      38.39
 14 Frias, Cristina C          9 Sharks-CT              36.81      38.89
 15 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR      38.33      39.06
 16 Suarez, Daniela I         10 Agua Swim Team-MR      37.69      39.08
 17 Lane, Kristin M           10 Middies-MR             39.11      39.37
 18 Garcia, Laura              9 Asa-PV                 40.35      39.64
 19 Jaros, Anna               10 Twisters-MR            41.99      39.80
 20 Kuhn, Amanda G            10 Asa-PV                 38.91      40.16
 21 Brown, Caitlin N          10 HS-MR                  42.90      40.54
 22 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR                42.75      40.57
 22 Mei, Amanda                9 Middies-MR             40.47      40.57
 24 Kanim, Callie H           10 Middies-MR             40.69      40.60
 25 Flynn, Caitlin C           9 Agua Swim Team-MR      43.53      40.69
 26 Tom, Ayana-Mei            10 Middies-MR             37.65      40.83
 27 Hartigan, Colleen G       10 Middies-MR             41.93      41.02
 28 Casey, Shannon            10 WISC-MR                42.66      41.04
 29 Sabatini, Stephanie H      9 Middies-MR             38.11      41.06
 30 Ogisu, Emilie             10 Agua Swim Team-MR      39.30      41.20
 31 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR                 41.02      41.24
 32 Benzvi, Leah              10 Aquaflames-MR          39.12      41.25
 33 Andrews, Emily L           9 Asa-PV                 43.26      41.32
 34 Dell'Orto, Christina M    10 Middies-MR             38.54      41.43
 35 Hartigan, Kaitlin A        9 GAEL-MR                40.65      41.46
 35 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR            40.96      41.46
 37 Cleary, Grace E           10 Asa-PV                 40.13      41.57
 38 Groccia, Jackie A          9 GAEL-MR                42.75      42.23
 39 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR             44.06      42.32
 40 Jen, Sarah G              10 Middies-MR             41.70      42.38
 41 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR      42.44      42.74
 42 Schattschneider, Sarah    10 SMC-MR                 41.95      42.92
 43 Brundred, Laura R         10 Asa-PV                 40.46      43.07
 44 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR      43.29      43.34
 45 Charest, Amanda V         10 Agua Swim Team-MR         NT      43.37
 46 Cleary, Ella C            10 Asa-PV                 41.86      43.50
 47 Doherty, Kaitlin A         9 Middies-MR             40.43      43.53
 48 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR                41.84      43.83
 49 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR            43.65      44.03
 50 Chan, Shirley             10 Agua Swim Team-MR      44.84      44.08
 51 Ramsden, Hannah N         10 Agua Swim Team-MR      44.00      44.22
 52 McTaggart, Caroline J      9 Asa-PV                 48.08      44.30
 53 Kelly, Hannah F           10 Asa-PV                 42.76      44.72
 54 Diserio, Sophia           10 Agua Swim Team-MR      43.91      45.02
 55 Sun, Wanlin                9 Agua Swim Team-MR      44.02      45.34
 56 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR     45.19      45.45
 57 Mandel, Duval             10 Flying Dolphins-MR     45.97      45.47
 58 Decrem, Nicole H           9 Middies-MR             43.68      45.92
 58 Saba, Ori                  9 Aquaflames-MR          44.49      45.92
 60 Gasaway, Lily M           10 Asa-PV                 47.97      46.07
 61 Lipe, Eleanor M            9 Agua Swim Team-MR    1:40.27      46.18
 62 Dunn, Emily K              9 WISC-MR                52.00      46.39
 63 Gelbaugh, Elizabeth R      9 Asa-PV                 47.90      46.42
 64 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR      46.10      46.74
 65 Xue, Kelly E               9 HS-MR                  45.15      46.79
 66 Pan, Sophie               10 Aquaflames-MR          43.21      46.82
 67 Ames, Sarah               10 SMC-MR                 44.89      46.97
 68 Schmitt, Rosie H          10 Agua Swim Team-MR      45.28      46.98
 69 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR      47.19      47.02
 70 Kerrich, Zoe               9 SMC-MR                 46.60      47.19
 71 Galen, Eve I               9 Agua Swim Team-MR         NT      47.58
 72 Muoio, Tara R             10 HS-MR                  50.03      47.67
 73 Madoff, Emily W            9 Agua Swim Team-MR      51.42      48.12
 74 Borter, Gabriella E        9 Agua Swim Team-MR      52.17      48.50
 75 Maloney, Meghan E          9 HS-MR                  51.24      48.53
 76 Merchan, Denise           10 Twisters-MR            48.43      49.38
 77 Chiquet, Camille F         9 Middies-MR             48.59      49.51
 78 Levin, Emily P            10 Agua Swim Team-MR      49.73      49.65
 79 Furusho, Amy               9 Twisters-MR               NT      49.82
 80 Lutt, Samantha             9 SMC-MR                 50.97      50.00
 81 Weinberg, Quinn R         10 Asa-PV                 51.01      50.31
 82 Allen, Lily                9 SMC-MR                 51.84      50.65
 83 Sanabria, Eugenia C        9 HS-MR                  45.35      50.71
 84 DiFini, Chelsea           10 SMC-MR                 47.23      56.67
 85 Klein, Lindsay             9 SMC-MR                 55.24      56.95
 86 Wachtel, Jessica A         9 Flying Dolphins-MR        NT      57.97
 87 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR               NT      59.31
 88 Gross, Dana M              9 Sharks-CT            1:06.79    1:01.88
 89 Kabbash, Kate A           10 Flying Dolphins-MR   1:03.31    1:03.37
 90 Ferreira, Stephanie        9 SMC-MR                 55.81    1:04.45
 91 Skrivanek, Angela G        9 Agua Swim Team-MR         NT    1:04.88
 92 Nadler, Lindsey B         10 Flying Dolphins-MR        NT    1:08.17
 93 Kim, Isa                  10 Aquaflames-MR             NT    1:10.34
 -- Waite, Carylyn            10 NYCC-MR                45.67         DQ
 -- Lamb, Heather M           10 Asa-PV                 46.00         DQ
 -- Andreozzi, Danielle        9 SMC-MR                 54.51         DQ
 -- Walker, Aileen             9 SMC-MR                 54.39         DQ

Event 68  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR            33.13      32.71
  2 Mo, Daniel                10 Twisters-MR            33.04      33.44
  3 Conaton, Patrick A         9 GAEL-MR                35.75      36.36
  4 Behnen, Louis E           10 Middies-MR             36.17      37.08
  5 Pon, Bryan E              10 Middies-MR             36.81      37.16
  6 Dong, Richard             10 Twisters-MR            35.75      37.33
  7 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR                39.36      37.72
  8 Rookwood Jr., William K   10 HS-MR                     NT      37.78
  9 Hopkins, Michael V        10 Sharks-CT              36.91      38.12
 10 Cullinane, Eric S         10 Sharks-CT              39.12      38.87
 11 Bajorek, Peter M          10 Tiburones-PV           38.26      39.28
 12 Batash, Ben N             10 Aquaflames-MR          38.08      39.84
 13 Baudinet, Michael         10 SMC-MR                 39.64      39.93
 14 Ching, Benjamin G         10 Twisters-MR            39.68      40.07
 15 Cerutti, Christopher      10 SMC-MR                 39.07      41.03
 16 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR      40.98      41.04
 17 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                  48.63      41.22
 18 Pinilla, Javier            9 Agua Swim Team-MR      43.59      41.63
 19 Repetti, Lukas R           9 Middies-MR             41.25      42.00
 20 Pollack, Harris           10 SMC-MR                 40.16      42.01
 21 Fotsch, Connor W          10 Asa-PV                 41.69      42.99
 22 VonHeeringen, Austin K     9 Tiburones-PV              NT      43.04
 23 Jones, Owen P             10 GAEL-MR                44.31      43.09
 24 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR            43.35      43.14
 25 Seckin, Timmy              9 Agua Swim Team-MR      42.75      43.30
 26 Saito, William W           9 Middies-MR             41.15      43.47
 27 Palacios, David D         10 HS-MR                  48.00      44.11
 28 Pongrace, Aidan J         10 Asa-PV                 49.00      44.39
 29 Mei, Andrew                9 Middies-MR             44.27      44.52
 30 Franzese, Michael J       10 Agua Swim Team-MR      52.49      44.60
 31 Vettoretti, Nicholas       9 SMC-MR                 49.05      44.83
 32 Bloom, Timmy              10 SMC-MR                 46.82      44.84
 33 Melkonian, Gianluca        9 Flying Dolphins-MR     45.63      45.29
 34 Yale, Griffin              9 SMC-MR                 45.00      45.38
 35 Radulovacki, Grant A      10 Unattached             47.71      45.57
 36 Doherty, Kyle J            9 GAEL-MR                44.85      46.20
 37 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR            52.20      46.73
 38 Duncan, Jameson D          9 Sharks-CT              46.69      46.87
 39 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR            49.61      47.00
 40 Koralashvili, Oren G       9 Aquaflames-MR          47.33      47.43
 41 Breland, Zachary          10 Aquaflames-MR          42.14      47.57
 42 Medvedev, Nik              9 Flying Dolphins-MR     47.45      48.26
 43 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR      46.41      48.43
 44 Belozerov, Alex            9 Twisters-MR               NT      48.55
 45 Mitchell, Benjamin L       9 Agua Swim Team-MR      50.18      49.86
 46 Quing, Steven              9 Twisters-MR            55.82      50.14
 47 Pokorne, Alexander         9 SMC-MR                 49.71      50.24
 48 Landes, Michael            9 Flying Dolphins-MR        NT    1:07.32
 -- Eichner, Dylan J          10 Sharks-CT                 NT         DQ
 -- Schwartz, Nes S            9 Agua Swim Team-MR      46.10         DQ

Event 69  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:01.60    1:01.97
                  30.13     1:01.97 (31.84)
  2 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          1:04.07    1:04.37
                  31.25     1:04.37 (33.12)
  3 Church, Lauren A          11 Middies-MR           1:04.92    1:07.25
                  32.48     1:07.25 (34.77)
  4 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:10.93    1:08.44
                  33.58     1:08.44 (34.86)
  5 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          1:08.58    1:08.65
                  34.46     1:08.65 (34.19)
  6 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    1:09.17    1:08.85
                  33.48     1:08.85 (35.37)
  7 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:09.13    1:08.96
                  33.18     1:08.96 (35.78)
  8 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:07.84    1:09.35
                  33.07     1:09.35 (36.28)
  9 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR    1:09.23    1:10.56
                  33.76     1:10.56 (36.80)
 10 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR    1:10.00    1:11.45
                  35.19     1:11.45 (36.26)
 11 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          1:13.08    1:11.95
                  34.87     1:11.95 (37.08)
 12 Frias, Mariana            12 Sharks-CT            1:11.10    1:12.16
                  35.10     1:12.16 (37.06)
 13 Kuhn, Victoria N          12 Asa-PV               1:14.41    1:12.85
                  34.76     1:12.85 (38.09)
 14 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR           1:12.94    1:13.10
                  35.51     1:13.10 (37.59)
 15 Jaile, Sami J             12 Middies-MR           1:15.47    1:13.73
                  36.73     1:13.73 (37.00)
 16 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           1:12.53    1:13.75
                  36.17     1:13.75 (37.58)
 17 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           1:10.16    1:13.98
                  35.77     1:13.98 (38.21)
 18 Toal, Shannon V           12 Middies-MR           1:11.71    1:14.30
                  36.82     1:14.30 (37.48)
 19 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          1:18.86    1:14.31
                  35.87     1:14.31 (38.44)
 20 Kagan, Vlada              11 Twisters-MR          1:11.64    1:14.53
                  36.21     1:14.53 (38.32)
 21 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              1:15.40    1:14.56
                  36.23     1:14.56 (38.33)
 22 Suzuka, Shieri            11 Middies-MR           1:15.69    1:14.63
                  36.01     1:14.63 (38.62)
 23 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR           1:13.94    1:14.65
                  37.02     1:14.65 (37.63)
 24 Tublin, Eileen S          12 Sharks-CT            1:12.23    1:14.76
 25 Lee, Jenny                12 Unattached           1:13.07    1:16.46
                  36.08     1:16.46 (40.38)
 26 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    1:17.66    1:16.55
                  36.98     1:16.55 (39.57)
 27 Hafey, Hannah C           12 Tiburones-PV         1:18.57    1:17.34
                  37.42     1:17.34 (39.92)
 28 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR    1:21.12    1:17.60
                  38.48     1:17.60 (39.12)
 29 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                1:23.33    1:17.71
                  37.45     1:17.71 (40.26)
 30 Caparelli, Shawn C        11 Middies-MR           1:19.70    1:17.86
 31 Torres, Maria J           12 Agua Swim Team-MR    1:16.63    1:17.89
                  38.99     1:17.89 (38.90)
 32 Lazar, Katja M            12 Flying Dolphins-MR   1:20.79    1:17.95
                  37.28     1:17.95 (40.67)
 33 Caparelli, Olivia R       11 Middies-MR           1:17.71    1:18.08
                  38.49     1:18.08 (39.59)
 34 McNulty, Kendra L         11 GAEL-MR              1:22.85    1:18.23
                  38.07     1:18.23 (40.16)
 35 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    1:17.82    1:18.76
                  38.24     1:18.76 (40.52)
 36 Rubenstein, Allie S       11 Middies-MR           1:18.10    1:19.30
                  38.48     1:19.30 (40.82)
 37 Katchis, Alexandra R      12 Middies-MR           1:17.84    1:19.62
                  38.59     1:19.62 (41.03)
 38 Maisel, Amanda D          12 Agua Swim Team-MR    1:22.49    1:19.85
                  38.63     1:19.85 (41.22)
 39 Kennedy, Calla            11 NYCC-MR              1:18.17    1:19.86
                  39.51     1:19.86 (40.35)
 40 Robison, Mary Ann A       12 Asa-PV               1:21.83    1:19.95
                  39.71     1:19.95 (40.24)
 41 Sanabria, Manuela F       12 HS-MR                1:22.21    1:20.78
                  38.25     1:20.78 (42.53)
 42 O'Brien, Claire E         12 Middies-MR           1:21.06    1:21.07
                  39.97     1:21.07 (41.10)
 43 Rose, Erica               11 Middies-MR           1:22.42    1:21.82
                  39.68     1:21.82 (42.14)
 44 Chu, Wendy                11 Twisters-MR          1:28.00    1:22.24
                  38.90     1:22.24 (43.34)
 45 Simone, Toni A            12 Middies-MR           1:20.06    1:22.28
                  39.40     1:22.28 (42.88)
 46 Angelino, Alessandra      12 SMC-MR               1:24.95    1:22.78
                  39.65     1:22.78 (43.13)
 47 Doherty, Julia G          11 GAEL-MR              1:19.07    1:23.03
                  41.55     1:23.03 (41.48)
 48 Latino, Danielle E        11 Middies-MR           1:23.17    1:24.60
                  41.84     1:24.60 (42.76)
 49 Avidan, Olivia R          12 Middies-MR           1:30.18    1:25.60
                  42.04     1:25.60 (43.56)
 50 Decrem, Danielle H        12 Middies-MR           1:26.94    1:25.64
                  41.02     1:25.64 (44.62)
 51 Maliza, Lissette C        12 Twisters-MR          1:26.13    1:25.94
 52 Sumner, Harriet E         11 Middies-MR           1:27.86    1:26.01
 53 Hou, Diana                12 Twisters-MR               NT    1:26.75
                  42.16     1:26.75 (44.59)
 54 Natanzon, Ruth            12 Aquaflames-MR        1:27.34    1:27.44
 55 Chu, Megan                11 SMC-MR               1:26.09    1:27.78
                  42.95     1:27.78 (44.83)
 56 Barry, Meghan J           11 Middies-MR           1:25.81    1:28.68
                  41.93     1:28.68 (46.75)
 57 Ragnanan, Karen E         11 Unattached                NT    1:30.25
 58 Ukaj, Adrianna            12 Agua Swim Team-MR    1:33.64    1:30.35
                  42.74     1:30.35 (47.61)
 59 Landes, Hannah            11 Flying Dolphins-MR   1:33.14    1:30.47
                  44.42     1:30.47 (46.05)
 60 Edgar, Alex H             11 Flying Dolphins-MR   1:40.28    1:30.55
                  43.94     1:30.55 (46.61)
 61 Schulte, Caroline C       12 Agua Swim Team-MR    1:32.78    1:31.33
                  43.42     1:31.33 (47.91)
 62 Scarlato, Danielle        12 SMC-MR               1:34.87    1:31.87
 63 Pascale, Margaret         11 GAEL-MR              1:40.68    1:32.03
                  45.74     1:32.03 (46.29)
 64 Meyer, Rachel             11 SMC-MR               1:33.92    1:32.36
                  44.45     1:32.36 (47.91)
 65 Bodnar, Mary Anne D       11 Agua Swim Team-MR    1:37.14    1:32.44
 66 Fotsch, Shawn O           12 Asa-PV               1:27.00    1:32.76
 67 Zurawin, Olivia           11 SMC-MR               1:32.89    1:32.81
                  46.39     1:32.81 (46.42)
 68 Muset, Grace              11 Aquaflames-MR        1:29.54    1:33.59
                  44.56     1:33.59 (49.03)
 69 Warshaw, Amelia B         11 Flying Dolphins-MR   1:34.12    1:33.79
                  46.43     1:33.79 (47.36)
 70 Schatzberg, Annie M       11 Agua Swim Team-MR    1:32.35    1:34.17
                  46.44     1:34.17 (47.73)
 71 Lassiter, Averi L         11 Asa-PV               1:28.00    1:34.64
                  44.94     1:34.64 (49.70)
 72 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR    1:46.46    1:34.65
                  46.21     1:34.65 (48.44)
 73 Northland, Bianca A       11 Asa-PV               1:33.63    1:35.99
                  45.80     1:35.99 (50.19)
 74 Kanasugi, Yukino          11 Asa-PV               1:46.00    1:36.83
                  45.88     1:36.83 (50.95)
 75 Becerra, Lauren M         11 Middies-MR           1:32.78    1:36.87
                  46.52     1:36.87 (50.35)
 76 LeBeau, Olivia M          11 Asa-PV               1:35.00    1:37.17
                  45.58     1:37.17 (51.59)
 77 Diffley, Jaclyn E         11 Middies-MR           1:39.83    1:37.86
                  47.43     1:37.86 (50.43)
 78 Morgan, Justina           11 HS-MR                1:43.44    1:38.47
                  46.95     1:38.47 (51.52)
 79 Sek, Izabella             11 Twisters-MR          1:42.41    1:38.76
                  46.92     1:38.76 (51.84)
 80 Lubitz, Rachel H          11 Agua Swim Team-MR    1:38.09    1:39.85
 81 Fraunderfer, Chaila G     11 Asa-PV               1:37.00    1:41.97
                  48.13     1:41.97 (53.84)
 82 Biegen, Erika             12 Flying Dolphins-MR        NT    1:49.50
 83 Pardo, Erika B            11 Flying Dolphins-MR        NT    1:59.22
                  54.80   1:59.22 (1:04.42)
 -- Rabin-Court, Emma         12 Aquaflames-MR        1:19.45         DQ
                  43.69          DQ (45.14)
 -- Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                  51.65          DQ (53.41)
 -- Kelly, Brianne L          11 HS-MR                1:53.54         DQ
                  48.42          DQ (53.19)

Event 70  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR           1:01.29    1:04.19
                  31.34     1:04.19 (32.85)
  2 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:04.85    1:04.56
                  31.50     1:04.56 (33.06)
  3 Mo, Samuel                11 Twisters-MR          1:04.36    1:05.15
                  31.67     1:05.15 (33.48)
  4 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          1:04.65    1:05.90
                  31.99     1:05.90 (33.91)
  5 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          1:08.69    1:06.84
  6 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR           1:04.54    1:06.96
                  33.33     1:06.96 (33.63)
  7 Perley, Timmy J           12 Middies-MR           1:08.45    1:09.02
                  33.43     1:09.02 (35.59)
  8 Anderson, Jeffrey M       12 Sharks-CT            1:10.01    1:09.77
                  34.13     1:09.77 (35.64)
  9 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:11.49    1:10.55
                  34.42     1:10.55 (36.13)
 10 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          1:12.77    1:11.27
                  34.71     1:11.27 (36.56)
 11 Barker, TJ J              12 Middies-MR           1:13.50    1:11.99
                  35.19     1:11.99 (36.80)
 12 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR          1:13.30    1:12.40
                  35.27     1:12.40 (37.13)
 13 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR           1:14.36    1:12.45
                  36.35     1:12.45 (36.10)
 14 Reinhardt, Brent S        12 Tiburones-PV         1:10.09    1:12.49
                  35.65     1:12.49 (36.84)
 15 Nangle, JT T              11 Middies-MR           1:11.09    1:13.22
                  36.27     1:13.22 (36.95)
 16 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:14.39    1:13.38
                  36.47     1:13.38 (36.91)
 17 Ariyanonthaka, Kevin      12 Twisters-MR               NT    1:14.00
                  36.95     1:14.00 (37.05)
 18 Lu, Michael S             11 Middies-MR           1:12.35    1:14.08
                  36.14     1:14.08 (37.94)
 19 Pagano, Edward S          12 Middies-MR           1:09.44    1:14.72
                  36.46     1:14.72 (38.26)
 20 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           1:13.92    1:14.74
                  37.18     1:14.74 (37.56)
 21 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              1:12.92    1:15.35
 22 Cook, William L           12 Sharks-CT            1:13.65    1:15.57
                  37.00     1:15.57 (38.57)
 23 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:20.19    1:17.34
                  37.58     1:17.34 (39.76)
 24 O'Hagan, Chris M          11 GAEL-MR              1:19.38    1:18.06
                  37.81     1:18.06 (40.25)
 25 Madwed, Andrew P          12 Sharks-CT            1:19.07    1:18.81
                  38.81     1:18.81 (40.00)
 26 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:20.74    1:21.23
                  39.47     1:21.23 (41.76)
 27 Catarinacchio, Vincent    12 GAEL-MR              1:28.77    1:21.40
                  39.53     1:21.40 (41.87)
 28 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:23.95    1:21.44
                  40.44     1:21.44 (41.00)
 29 Saleh, Kareem A           11 Sharks-CT            1:20.58    1:21.48
                  40.64     1:21.48 (40.84)
 30 Cloud Jr, Geoffrey W      11 Sharks-CT            1:18.78    1:22.13
                  40.64     1:22.13 (41.49)
 31 Vallar, Jack              11 SMC-MR               1:18.29    1:22.60
                  39.88     1:22.60 (42.72)
 32 Hall, Andrew T            11 Middies-MR           1:19.11    1:22.89
                  40.48     1:22.89 (42.41)
 33 Cullinane, Kent           12 Sharks-CT            1:28.67    1:24.53
                  41.63     1:24.53 (42.90)
 34 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR    1:23.31    1:25.55
                  43.30     1:25.55 (42.25)
 35 Rawitz, Alexander         11 NYCC-MR              1:23.71    1:26.31
                  42.17     1:26.31 (44.14)
 36 Pon, Gregory W            11 Middies-MR           1:26.75    1:26.60
                  42.21     1:26.60 (44.39)
 37 Hsu, Joshua               12 Middies-MR                NT    1:26.76
                  40.52     1:26.76 (46.24)
 38 Suna, Phillip A           12 Agua Swim Team-MR         NT    1:27.77
                  40.45     1:27.77 (47.32)
 39 Pinilla, Alejandro J      11 Agua Swim Team-MR    1:25.49    1:27.95
                  43.01     1:27.95 (44.94)
 40 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR          1:43.53    1:28.76
                  42.22     1:28.76 (46.54)
 41 Rizzi, Roland E           11 Middies-MR           1:26.11    1:28.90
                  42.62     1:28.90 (46.28)
 42 Harelick, Alex R          11 Middies-MR           1:24.98    1:31.11
                  43.12     1:31.11 (47.99)
 43 McFarland, Carter N       11 GAEL-MR              1:29.72    1:31.17
                  43.86     1:31.17 (47.31)
 44 Coughlin, Connor J        11 GAEL-MR              1:35.34    1:31.25
                1:30.89      1:31.25 (0.36)
 45 Granelli, Luke A          12 GAEL-MR              1:37.96    1:31.30
                  43.78     1:31.30 (47.52)
 46 Ohana, Avihu              12 Aquaflames-MR        1:19.78    1:31.37
                  44.12     1:31.37 (47.25)
 47 Conaton, Michael J        11 GAEL-MR              1:23.91    1:31.44
                  45.05     1:31.44 (46.39)
 48 Saito, Andrew A           12 Middies-MR           1:27.71    1:33.80
                  45.49     1:33.80 (48.31)
 49 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    1:33.05    1:36.43
                  45.96     1:36.43 (50.47)
 50 Knox, Ted J               12 Asa-PV               2:00.00    1:38.19
                  48.51     1:38.19 (49.68)
 51 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR    1:38.37    1:39.98
                  49.27     1:39.98 (50.71)
 52 Shemtob, Marshall B       11 GAEL-MR              1:47.62    1:43.19
                  49.87     1:43.19 (53.32)
 53 Evangelokos, Daniel       12 Flying Dolphins-MR        NT    1:44.33
                  50.42     1:44.33 (53.91)
 54 Curro, Chris              12 SMC-MR               1:40.82    1:49.51
                  52.04     1:49.51 (57.47)
 55 Mihalcik, Jack            11 Agua Swim Team-MR    2:18.70    2:00.14
                  53.79   2:00.14 (1:06.35)
 -- Pechenik, Johnah          11 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                  54.68
 -- Tal, Brian                11 Aquaflames-MR        1:36.23         DQ
                  53.00
 -- Tsujimura, Shin           11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  56.98

Event 71  Girls 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                22.12      22.56
  2 Catarinacchio, Jessica R   8 GAEL-MR                22.84      23.98
  3 Tan, Cathy                 7 Twisters-MR            23.24      24.74
  4 Lyman, Olivia              8 SMC-MR                 24.59      24.86
  5 Sullivan, Mariana A        8 Agua Swim Team-MR      25.29      25.08
  6 O'Sullivan, Raine          8 GAEL-MR                23.10      25.86
  7 Kelly, Jordan A            8 Agua Swim Team-MR         NT      25.87
  8 Mutoh, Seika               7 GAEL-MR                25.39      25.90
  9 Fuchs, Lindsey             8 Agua Swim Team-MR      27.02      26.41
 10 Sodokoff, Rachel M         8 Sharks-CT              25.07      26.78
 11 Basso, Sierra K            8 Agua Swim Team-MR      25.57      26.79
 12 Siegel, Sophie H           8 Flying Dolphins-MR     27.38      26.92
 13 Vettoretti, Mia            6 SMC-MR                 27.53      26.93
 14 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR      26.17      26.96
 15 Sawkins, Cate J            6 GAEL-MR                28.68      27.91
 16 Clisham, Molly R           8 Sharks-CT              24.40      28.19
 17 Rodriguez, Tina G          7 Twisters-MR            27.78      28.69
 18 Evangelakos, Quinn R       7 Agua Swim Team-MR      30.76      28.84
 19 Elmassry, Jasmine          7 Twisters-MR               NT      29.14
 20 Yanez, Tania               8 Twisters-MR            31.85      29.43
 21 Schlesinger, Sophia I      8 Flying Dolphins-MR     30.42      29.84
 21 Bradbury, Susanna R        7 Asa-PV                 37.12      29.84
 23 Banker, Sarah E            8 Sharks-CT              34.88      29.89
 24 Pokorne, Emma              7 SMC-MR                 30.53      29.94
 25 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR      28.86      30.15
 26 Kelly, Kerry               7 SMC-MR                 30.86      30.23
 27 Tsanas, Ariana P           8 Agua Swim Team-MR      30.12      30.66
 28 Moore, Jiovanni A          8 Agua Swim Team-MR      30.37      31.00
 29 Furusho, Ema               7 Twisters-MR               NT      31.81
 30 Cullinane, Kelly           7 Sharks-CT              35.22      33.58
 31 Najjar, Caroline A         7 Agua Swim Team-MR      36.63      33.60
 32 Saba, Amit                 6 Aquaflames-MR          24.12      33.95
 33 Natanzon, Michelle         8 Aquaflames-MR          24.11      34.93
 34 Hou, Julia                 7 Twisters-MR               NT      35.28
 35 Hausman, Stephanie J       7 Sharks-CT                 NT      37.80
 -- Saba, Yuval                6 Aquaflames-MR          26.22         DQ
 -- Almeida, Gabriela          7 Twisters-MR            25.54         DQ

Event 72  Boys 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mo, Joseph J               7 Twisters-MR            26.01      22.98
  2 Kelly, Patrick             8 SMC-MR                 24.01      23.50
  3 McFarland, Charlie A       8 GAEL-MR                21.38      23.68
  4 Wachnik, Anthony           8 SMC-MR                 27.51      27.73
  5 Wang, Jack                 7 Aquaflames-MR          24.45      29.57
  6 Langaman, Michael B        8 HS-MR                  28.72      29.63
  7 Schaefer, Brendan          7 GAEL-MR                29.16      30.22
  8 Tokar, Sam                 8 Aquaflames-MR          22.89      31.35
  9 Yu, Dominic                7 Twisters-MR               NT      34.47
 10 McAlpine, Michael A        6 Unattached                NT      35.51
 11 Lewis, Ricky J             7 Sharks-CT              31.88      35.58
 12 Morgan, Ed W               8 HS-MR                  33.00      37.07
 -- Schmitt, Benjamin T        7 Agua Swim Team-MR      36.08         DQ
 -- Rough, Chris L             8 Sharks-CT              32.93         DQ
 -- Radulovacki, Reid W        7 Unattached                NT         DQ

Event 73  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:21.99    1:22.39
                  40.14     1:22.39 (42.25)
  2 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          1:24.52    1:22.75
                  40.07     1:22.75 (42.68)
  3 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:25.66    1:25.60
                  40.86     1:25.60 (44.74)
  4 Cleary, Grace E           10 Asa-PV               1:27.06    1:26.17
                  40.26     1:26.17 (45.91)
  5 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:28.01    1:27.51
                  42.05     1:27.51 (45.46)
  6 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          1:52.24    1:31.83
                  43.36     1:31.83 (48.47)
  7 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           1:29.40    1:31.93
                  43.72     1:31.93 (48.21)
  8 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:33.40    1:32.51
                  43.88     1:32.51 (48.63)
  9 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:31.20    1:33.23
                  44.96     1:33.23 (48.27)
 10 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR           1:29.30    1:33.93
                  44.29     1:33.93 (49.64)
 11 Hartigan, Colleen G       10 Middies-MR           1:32.99    1:34.09
                  45.44     1:34.09 (48.65)
 12 Jaros, Anna               10 Twisters-MR               NT    1:36.58
                  44.22     1:36.58 (52.36)
 13 Flynn, Caitlin C           9 Agua Swim Team-MR    1:42.14    1:36.60
                  45.84     1:36.60 (50.76)
 14 Waite, Carylyn            10 NYCC-MR              1:39.10    1:36.68
                  45.45     1:36.68 (51.23)
 15 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:38.28    1:37.16
                  45.37     1:37.16 (51.79)
 16 Cleary, Ella C            10 Asa-PV               1:38.79    1:37.88
                  46.21     1:37.88 (51.67)
 17 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR        NT    1:38.49
                  46.51     1:38.49 (51.98)
 18 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR    1:38.80    1:38.69
                  46.67     1:38.69 (52.02)
 19 Mei, Amanda                9 Middies-MR           1:38.92    1:39.23
                  46.28     1:39.23 (52.95)
 20 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR           1:38.76    1:39.35
                  47.78     1:39.35 (51.57)
 21 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:49.29    1:39.50
                  46.38     1:39.50 (53.12)
 22 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR               NT    1:39.91
                  46.87     1:39.91 (53.04)
 23 DiFini, Chelsea           10 SMC-MR               1:39.30    1:40.82
                  48.94     1:40.82 (51.88)
 24 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR              1:43.63    1:40.83
                  47.73     1:40.83 (53.10)
 25 Groccia, Jackie A          9 GAEL-MR              1:47.23    1:41.05
                  48.44     1:41.05 (52.61)
 26 Chan, Shirley             10 Agua Swim Team-MR    1:45.77    1:41.35
                  48.72     1:41.35 (52.63)
 27 Diserio, Sophia           10 Agua Swim Team-MR    1:41.02    1:41.37
                  48.13     1:41.37 (53.24)
 28 Garcia, Laura              9 Asa-PV               1:48.00    1:43.11
                  49.42     1:43.11 (53.69)
 29 Kerrich, Zoe               9 SMC-MR               1:42.79    1:43.21
                  49.17     1:43.21 (54.04)
 30 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR              1:51.67    1:43.31
                  48.48     1:43.31 (54.83)
 31 Tom, Ayana-Mei            10 Middies-MR           1:40.32    1:43.51
                  48.70     1:43.51 (54.81)
 32 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          1:38.31    1:43.88
                  49.68     1:43.88 (54.20)
 33 Charest, Amanda V         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:43.92
                  50.35     1:43.92 (53.57)
 34 Schmitt, Rosie H          10 Agua Swim Team-MR    1:43.15    1:44.14
                  49.29     1:44.14 (54.85)
 35 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    1:46.99    1:45.17
                  49.96     1:45.17 (55.21)
 36 Madoff, Emily W            9 Agua Swim Team-MR    1:47.29    1:45.33
                  48.97     1:45.33 (56.36)
 37 Kelly, Hannah F           10 Asa-PV               1:42.39    1:45.48
                  49.71     1:45.48 (55.77)
 38 Chiquet, Camille F         9 Middies-MR           1:43.84    1:45.65
                  50.87     1:45.65 (54.78)
 39 Gelbaugh, Elizabeth R      9 Asa-PV               1:46.58    1:45.95
                  51.47     1:45.95 (54.48)
 40 Casey, Shannon            10 WISC-MR              1:50.35    1:47.18
                  51.47     1:47.18 (55.71)
 41 Decrem, Nicole H           9 Middies-MR           1:50.32    1:47.71
                  49.39     1:47.71 (58.32)
 42 Altman, Juliette M        10 Flying Dolphins-MR   1:47.80    1:47.88
                  51.33     1:47.88 (56.55)
 43 Alexander, Hayley M        9 Middies-MR           1:47.62    1:48.05
                  52.25     1:48.05 (55.80)
 44 Schattschneider, Sarah    10 SMC-MR               1:43.48    1:48.32
                  50.78     1:48.32 (57.54)
 45 Borter, Gabriella E        9 Agua Swim Team-MR    1:48.09    1:48.95
                  52.17     1:48.95 (56.78)
 46 Galen, Eve I               9 Agua Swim Team-MR    1:49.40    1:49.48
                  51.76     1:49.48 (57.72)
 47 Shehan, Olivia W           9 Agua Swim Team-MR    1:54.86    1:50.13
                  52.16     1:50.13 (57.97)
 48 Sabatini, Stephanie H      9 Middies-MR           1:49.45    1:50.25
                  52.63     1:50.25 (57.62)
 49 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR    1:55.13    1:50.34
                  52.05     1:50.34 (58.29)
 50 Dunn, Emily K              9 WISC-MR              2:00.00    1:50.42
                  53.29     1:50.42 (57.13)
 51 Sanabria, Eugenia C        9 HS-MR                1:55.00    1:51.52
                  53.91     1:51.52 (57.61)
 52 Brickman, Molly E          9 Flying Dolphins-MR        NT    1:51.81
                  53.20     1:51.81 (58.61)
 53 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:53.15    1:52.04
                  54.94     1:52.04 (57.10)
 54 Xue, Kelly E               9 HS-MR                1:46.07    1:52.05
                  52.90     1:52.05 (59.15)
 55 Weinberg, Quinn R         10 Asa-PV               1:49.73    1:52.12
                  53.54     1:52.12 (58.58)
 56 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR   1:56.01    1:52.49
                  53.44     1:52.49 (59.05)
 57 Lutt, Samantha             9 SMC-MR               1:57.15    1:54.24
                  55.10     1:54.24 (59.14)
 58 Merchan, Denise           10 Twisters-MR               NT    1:54.28
                  54.28   1:54.28 (1:00.00)
 59 Andreozzi, Danielle        9 SMC-MR               1:58.39    1:54.31
                  54.52     1:54.31 (59.79)
 60 Levin, Emily P            10 Agua Swim Team-MR    1:57.89    1:55.49
                  54.64   1:55.49 (1:00.85)
 61 McTaggart, Caroline J      9 Asa-PV               1:54.00    1:55.85
                  55.52   1:55.85 (1:00.33)
 62 Sun, Wanlin                9 Agua Swim Team-MR    1:51.79    1:56.17
                  54.37   1:56.17 (1:01.80)
 63 Walker, Aileen             9 SMC-MR                    NT    1:58.20
                  53.70   1:58.20 (1:04.50)
 64 Lipe, Eleanor M            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:58.85
                  58.13   1:58.85 (1:00.72)
 65 Ames, Sarah               10 SMC-MR               2:02.32    1:59.37
                  55.99   1:59.37 (1:03.38)
 66 Skrivanek, Angela G        9 Agua Swim Team-MR    2:16.81    2:02.56
                  58.19   2:02.56 (1:04.37)
 67 Zorek, Sophia A            9 Agua Swim Team-MR         NT    2:06.79
                1:01.38   2:06.79 (1:05.41)
 68 Muoio, Tara R             10 HS-MR                2:11.94    2:10.18
                1:00.30   2:10.18 (1:09.88)
 69 Dayton, Paige V           10 Agua Swim Team-MR    2:14.14    2:11.65
                1:01.63   2:11.65 (1:10.02)
 70 Klein, Lindsay             9 SMC-MR               2:13.36    2:12.22
                1:02.12   2:12.22 (1:10.10)
 -- Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR    1:59.90         DQ
                  55.89        DQ (1:04.78)
 -- Gasaway, Lily M           10 Asa-PV               1:53.02         DQ
                  51.73          DQ (58.08)
 -- Ferreira, Stephanie        9 SMC-MR               2:06.49         DQ
                  58.81        DQ (1:02.74)
 -- Wachtel, Jessica A         9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                1:05.71        DQ (1:19.06)

Event 74  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          1:22.00    1:23.01
                  39.38     1:23.01 (43.63)
  2 Ching, Benjamin G         10 Twisters-MR          1:21.76    1:23.08
                  39.82     1:23.08 (43.26)
  3 Mo, Daniel                10 Twisters-MR          1:20.00    1:24.97
                  40.20     1:24.97 (44.77)
  4 Qian, Andrew J            10 Tiburones-PV         1:27.88    1:27.80
                  41.38     1:27.80 (46.42)
  5 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:28.21    1:28.91
                  41.87     1:28.91 (47.04)
  6 Cullinane, Eric S         10 Sharks-CT            1:32.19    1:30.54
                  43.36     1:30.54 (47.18)
  7 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:35.15    1:31.56
                  44.19     1:31.56 (47.37)
  8 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR              1:36.43    1:32.05
                  42.93     1:32.05 (49.12)
  9 Saito, William W           9 Middies-MR           1:31.74    1:35.85
                  45.04     1:35.85 (50.81)
 10 Repetti, Lukas R           9 Middies-MR           1:32.19    1:35.87
 11 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:39.07    1:36.12
                  46.48     1:36.12 (49.64)
 12 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           1:35.32    1:37.01
                  48.09     1:37.01 (48.92)
 13 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                1:50.00    1:40.15
                  54.61     1:40.15 (45.54)
 14 Enquist, John L           10 Sharks-CT            1:38.28    1:40.41
                  48.60     1:40.41 (51.81)
 15 Fotsch, Connor W          10 Asa-PV               1:42.40    1:40.54
                  47.57     1:40.54 (52.97)
 16 Baudinet, Michael         10 SMC-MR               1:40.72    1:42.39
                  49.98     1:42.39 (52.41)
 17 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR    1:46.70    1:43.75
                  55.19     1:43.75 (48.56)
 18 Pollack, Harris           10 SMC-MR               1:43.28    1:43.89
                  53.25     1:43.89 (50.64)
 19 Pongrace, Aidan J         10 Asa-PV               1:50.53    1:44.06
 20 Pinilla, Javier            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:44.83
                  49.28     1:44.83 (55.55)
 21 Quing, Steven              9 Twisters-MR               NT    1:47.26
                  49.67     1:47.26 (57.59)
 22 Palacios, David D         10 HS-MR                1:50.00    1:47.59
                  55.47     1:47.59 (52.12)
 23 Bloom, Timmy              10 SMC-MR               2:11.37    1:48.84
                  53.08     1:48.84 (55.76)
 24 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR    1:44.41    1:49.09
                  53.83     1:49.09 (55.26)
 25 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:50.13    1:49.19
                  53.08     1:49.19 (56.11)
 26 Seckin, Timmy              9 Agua Swim Team-MR    1:54.20    1:50.40
                  53.83     1:50.40 (56.57)
 27 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR          2:01.26    1:55.51
                  54.61   1:55.51 (1:00.90)
 28 Hopkins, Michael V        10 Sharks-CT            1:41.41    1:56.56
 29 Mei, Andrew                9 Middies-MR           2:06.82    1:57.14
                  55.47   1:57.14 (1:01.67)
 30 Yale, Griffin              9 SMC-MR               1:59.33    1:57.29
                  55.19   1:57.29 (1:02.10)
 31 Knox, Liam T              10 Asa-PV               1:51.97    1:58.19
                  53.25   1:58.19 (1:04.94)
 32 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR               NT    1:59.53
                  53.63   1:59.53 (1:05.90)
 33 Vettoretti, Nicholas       9 SMC-MR               2:17.59    2:04.24
                  56.00   2:04.24 (1:08.24)
 34 Mitchell, Benjamin L       9 Agua Swim Team-MR         NT    2:12.52
                1:03.43   2:12.52 (1:09.09)
 -- Franzese, Michael J       10 Agua Swim Team-MR    2:12.07         DQ
 -- Darabundit, Champ C        9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Landes, Michael            9 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
                1:04.76        DQ (1:19.74)
 -- Belozerov, Alex            9 Twisters-MR               NT         DQ
                  59.31        DQ (1:00.01)

Event 75  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            31.43      31.41
  2 McGowan, Casey            12 WISC-MR                32.68      33.76
  3 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                35.39      34.44
  4 Tremain, Kate             12 Badger-MR              34.02      35.12
  5 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR             34.81      35.43
  6 Guba, Jackie M            12 GAEL-MR                35.49      36.49
  7 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                  36.58      36.78
  8 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR                36.14      37.07
  9 Randazzo, Khristiana      12 GAEL-MR                36.84      37.25
 10 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR            37.63      37.33
 11 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            39.30      37.44
 12 Scott, Lucy E             11 Agua Swim Team-MR      38.24      37.95
 13 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR      38.36      38.02
 14 Fulenwider, Melissa F     11 Middies-MR             37.35      38.05
 15 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      39.33      38.23
 16 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR     38.15      38.32
 17 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR      41.31      38.90
 18 Robison, Mary Ann A       12 Asa-PV                 39.57      38.92
 19 Kagan, Vlada              11 Twisters-MR            37.87      38.99
 20 Poleway, Monica J         11 Middies-MR             38.70      39.20
 21 Ostertag, Elizabeth M     11 Middies-MR             37.62      39.25
 22 Daboudet, Oriane          11 NYCC-MR                39.00      39.51
 23 Lee, Jenny                12 Unattached             35.62      39.64
 24 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR      37.85      39.80
 25 Caparelli, Olivia R       11 Middies-MR             38.96      39.88
 26 Decrem, Danielle H        12 Middies-MR             39.27      40.04
 27 Sumner, Harriet E         11 Middies-MR             41.41      40.29
 28 Yeung, Maggie P           11 Twisters-MR            40.12      40.36
 29 Toal, Shannon V           12 Middies-MR             40.14      40.45
 30 Caparelli, Shawn C        11 Middies-MR             40.81      40.53
 31 Kennedy, Calla            11 NYCC-MR                40.21      40.55
 32 Angelino, Alessandra      12 SMC-MR                 39.66      40.68
 32 Seckin, Mina              12 Agua Swim Team-MR      39.63      40.68
 34 Hou, Diana                12 Twisters-MR               NT      40.92
 35 Schulte, Caroline C       12 Agua Swim Team-MR      41.91      41.15
 36 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR      41.63      41.30
 37 Maliza, Lissette C        12 Twisters-MR            42.13      41.34
 37 Ando, Moeko               11 Middies-MR             40.32      41.34
 39 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      42.10      41.89
 40 Archer, Rande S           12 Twisters-MR            43.42      41.91
 41 Kuhn, Victoria N          12 Asa-PV                 41.91      41.98
 42 Sipp, Sterling S          12 Agua Swim Team-MR      42.06      42.13
 43 Rose, Erica               11 Middies-MR             41.88      42.22
 44 Torres, Maria J           12 Agua Swim Team-MR      41.96      42.81
 45 Scarlato, Danielle        12 SMC-MR                    NT      42.85
 46 Fotsch, Shawn O           12 Asa-PV                 43.52      42.96
 47 Muset, Grace              11 Aquaflames-MR          39.22      43.07
 48 Kanasugi, Yukino          11 Asa-PV                 44.02      43.09
 49 Schatzberg, Annie M       11 Agua Swim Team-MR      45.39      43.12
 50 Ary, Katelyn M            12 Agua Swim Team-MR      44.65      43.32
 51 Avidan, Olivia R          12 Middies-MR             44.81      43.35
 52 Kerrich, Nora             11 SMC-MR                 42.62      43.52
 53 Sanabria, Manuela F       12 HS-MR                  42.96      43.66
 54 Lubitz, Rachel H          11 Agua Swim Team-MR      42.37      43.74
 55 McNulty, Kendra L         11 GAEL-MR                43.07      44.14
 56 Chu, Wendy                11 Twisters-MR            44.62      44.17
 57 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR                44.53      44.33
 58 Meyer, Rachel             11 SMC-MR                 45.32      44.54
 59 O'Brien, Claire E         12 Middies-MR             45.40      44.81
 60 Latino, Danielle E        11 Middies-MR             44.43      44.91
 61 Lassiter, Averi L         11 Asa-PV                 45.48      45.19
 62 Ukaj, Adrianna            12 Agua Swim Team-MR      46.59      45.39
 63 Berglas, Mae D            11 Middies-MR             49.16      45.53
 64 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR      45.53      45.60
 65 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR            45.84      45.94
 66 Doherty, Julia G          11 GAEL-MR                48.44      46.35
 67 Bodnar, Mary Anne D       11 Agua Swim Team-MR      48.30      46.64
 68 Simone, Toni A            12 Middies-MR             44.53      47.13
 69 Northland, Bianca A       11 Asa-PV                 47.92      47.57
 70 N'Djore-Acka, CoCo        11 Flying Dolphins-MR     48.57      47.69
 71 Chu, Megan                11 SMC-MR                 46.20      48.05
 72 Pascale, Margaret         11 GAEL-MR                49.42      48.22
 73 Mihalcik, Maggie          11 Agua Swim Team-MR      53.13      48.76
 74 Fraunderfer, Chaila G     11 Asa-PV                 46.46      49.01
 75 LeBeau, Olivia M          11 Asa-PV                 49.40      49.19
 76 Becerra, Lauren M         11 Middies-MR             47.69      49.57
 77 Zurawin, Olivia           11 SMC-MR                 49.90      49.89
 78 Diffley, Jaclyn E         11 Middies-MR             50.84      49.99
 79 Morgan, Erin M            11 HS-MR                  56.30      50.45
 80 Londono, Shannon G        12 Agua Swim Team-MR      49.04      50.61
 81 Landes, Hannah            11 Flying Dolphins-MR   1:00.67      50.88
 82 Kelly, Brianne L          11 HS-MR                  53.56      52.70
 83 Barry, Meghan J           11 Middies-MR             52.02      56.18
 -- Chalandon, Odette M       12 Agua Swim Team-MR      48.29         DQ

Event 76  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Perley, Timmy J           12 Middies-MR             36.15      34.73
  2 Barker, TJ J              12 Middies-MR             36.28      35.61
  3 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      35.70      35.62
  4 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR            36.30      35.70
  5 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR            36.89      36.06
  6 Mo, Samuel                11 Twisters-MR            36.54      36.44
  7 Minowitz, Eric M          12 Middies-MR             37.98      37.27
  8 Cook, William L           12 Sharks-CT              37.86      37.46
  9 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      37.98      38.31
 10 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR            38.45      38.83
 11 Saito, Andrew A           12 Middies-MR             36.34      38.99
 12 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR      39.46      39.38
 13 Hsu, Joshua               12 Middies-MR                NT      39.60
 14 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR             38.05      40.12
 15 Pagano, Edward S          12 Middies-MR             39.29      40.23
 16 Romano, Michael N         12 Sharks-CT              38.85      40.86
 17 Carducci, Matthew F       11 Middies-MR             39.83      41.26
 18 Granelli, Luke A          12 GAEL-MR                44.38      41.31
 19 Xanthos, Christopher G    12 HS-MR                  48.00      41.62
 20 Curro, Chris              12 SMC-MR                 44.33      42.98
 21 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR            54.97      43.12
 22 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      42.51      43.64
 23 Pinilla, Alejandro J      11 Agua Swim Team-MR      45.11      44.21
 24 Cullinane, Kent           12 Sharks-CT              44.69      44.26
 25 Schattschneider, Eric     12 SMC-MR                 44.43      44.81
 26 Madwed, Andrew P          12 Sharks-CT              42.00      45.02
 27 Saleh, Kareem A           11 Sharks-CT              44.25      45.21
 28 Suna, Phillip A           12 Agua Swim Team-MR      45.41      45.32
 29 Knox, Ted J               12 Asa-PV                 51.23      45.43
 30 Cloud Jr, Geoffrey W      11 Sharks-CT              43.28      45.72
 31 Blackburn, John F         11 Middies-MR             45.64      45.78
 32 Pon, Gregory W            11 Middies-MR             50.78      46.31
 33 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR         NT      46.53
 34 Ariyanonthaka, Kevin      12 Twisters-MR            43.46      46.69
 35 Danin, Marc C             11 WISC-MR                55.00      46.85
 36 Harelick, Alex R          11 Middies-MR             46.21      47.21
 37 Conaton, Michael J        11 GAEL-MR                46.88      47.63
 38 Hall, Andrew T            11 Middies-MR             47.41      49.49
 39 Coughlin, Connor J        11 GAEL-MR                50.32      50.62
 40 Pu, Andrew                12 Twisters-MR            49.30      51.75
 41 Synk, PJ J                11 Agua Swim Team-MR    1:00.56      52.17
 42 Reinhardt, Brent S        12 Tiburones-PV              NT      56.47
 -- Shemtob, Marshall B       11 GAEL-MR              1:00.12         DQ
 -- Mihalcik, Jack            11 Agua Swim Team-MR         NT         DQ

Event 77  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                35.05      34.36
  2 Chu, Kierstin              8 SMC-MR                 36.53      34.92
  3 Tan, Cathy                 7 Twisters-MR            36.94      37.95
  4 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                36.74      39.23
  5 Catarinacchio, Jessica R   8 GAEL-MR                38.88      39.55
  6 O'Sullivan, Raine          8 GAEL-MR                38.68      40.20
  7 Lyman, Olivia              8 SMC-MR                 43.88      40.83
  8 Sawkins, Cate J            6 GAEL-MR                45.68      40.97
  9 Basso, Sierra K            8 Agua Swim Team-MR      42.39      41.07
 10 Siegel, Sophie H           8 Flying Dolphins-MR     40.41      41.17
 11 Almeida, Gabriela          7 Twisters-MR            40.03      41.28
 12 Siegal, Gabriela           8 Flying Dolphins-MR     42.71      41.46
 13 Batri, Leslie A            8 HS-MR                  41.92      42.41
 14 Myerson, Marissa A         8 Flying Dolphins-MR     42.81      43.19
 15 Mutoh, Seika               7 GAEL-MR                48.47      43.87
 16 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                40.81      44.13
 17 Sodokoff, Rachel M         8 Sharks-CT              43.39      44.28
 18 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR      44.81      45.04
 19 Rodriguez, Tina G          7 Twisters-MR            44.12      45.10
 20 Kelly, Kerry               7 SMC-MR                    NT      46.41
 21 Fuchs, Lindsey             8 Agua Swim Team-MR      43.97      47.56
 22 Vettoretti, Mia            6 SMC-MR                 47.85      47.66
 23 Pokorne, Emma              7 SMC-MR                 45.28      48.09
 24 Banker, Sarah E            8 Sharks-CT                 NT      48.16
 25 Sullivan, Mariana A        8 Agua Swim Team-MR      47.10      48.91
 26 Clisham, Molly R           8 Sharks-CT              44.19      49.30
 27 Yanez, Tania               8 Twisters-MR            48.46      49.39
 28 Tsanas, Ariana P           8 Agua Swim Team-MR      49.43      50.38
 29 Velandia, Nicole           8 Twisters-MR               NT      50.46
 30 Natanzon, Michelle         8 Aquaflames-MR          40.87      50.48
 31 Saba, Yuval                6 Aquaflames-MR          54.24      51.45
 32 Hou, Julia                 7 Twisters-MR               NT      51.72
 33 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR      45.24      53.26
 34 Hu, Hannah                 8 Sharks-CT              55.94      53.67
 35 Moore, Jiovanni A          8 Agua Swim Team-MR      47.28      54.14
 36 Elmassry, Jasmine          7 Twisters-MR               NT      54.91
 37 Kelly, Jordan A            8 Agua Swim Team-MR         NT      54.96
 38 Edelstein, Bettina A       8 Flying Dolphins-MR     57.64      58.95
 39 Bradbury, Susanna R        7 Asa-PV               1:05.00    1:00.50
 40 Evangelakos, Quinn R       7 Agua Swim Team-MR      56.50    1:01.20
 41 Yuabov, Esther             7 Aquaflames-MR          47.57    1:03.35
 42 Cullinane, Kelly           7 Sharks-CT            1:09.88    1:03.81
 43 Najjar, Caroline A         7 Agua Swim Team-MR      55.69    1:08.28
 44 Saba, Amit                 6 Aquaflames-MR          50.78    1:27.55

Event 78  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C          8 Agua Swim Team-MR      35.66      34.80
  2 Rieck, Joshua A            8 Badger-MR              35.62      35.32
  3 Kunze, Aidan J             8 NYCC-MR                35.72      35.85
  4 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                35.56      36.06
  5 Popp, Ryan T               8 Middies-MR             34.39      36.52
  6 Mo, Joseph J               7 Twisters-MR            38.98      37.87
  7 Davey, Sean R              8 Sharks-CT              37.40      39.65
  8 Rough, Chris L             8 Sharks-CT              49.65      42.68
  9 Shvets, Sasha              8 Flying Dolphins-MR     47.85      43.45
 10 Karagulian, Leon           8 Aquaflames-MR          48.33      43.76
 11 Kelly, Patrick             8 SMC-MR                 49.50      43.88
 12 Wachnik, Anthony           8 SMC-MR                 43.27      44.10
 13 Langaman, Michael B        8 HS-MR                  47.35      44.40
 14 Vaiman, Josh G             8 Aquaflames-MR          43.59      46.11
 15 Yu, Dominic                7 Twisters-MR               NT      46.82
 16 Schaefer, Brendan          7 GAEL-MR                47.14      47.07
 17 Morgan, Ed W               8 HS-MR                  53.00      47.78
 18 Schmitt, Benjamin T        7 Agua Swim Team-MR      51.82      47.99
 19 Lewis, Ricky J             7 Sharks-CT              53.48      54.32
 20 Tokar, Sam                 8 Aquaflames-MR          46.78      58.89
 21 Wang, Jack                 7 Aquaflames-MR          56.35    1:00.11
 22 Duncan, Kieran R           7 Sharks-CT                 NT    1:04.26

Event 79  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          1:04.09    1:04.56
                  31.43     1:04.56 (33.13)
  2 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          1:05.22    1:06.49
                  32.23     1:06.49 (34.26)
  3 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          1:07.59    1:08.71
                  32.33     1:08.71 (36.38)
  4 Suarez, Daniela I         10 Agua Swim Team-MR    1:09.90    1:09.83
                  33.72     1:09.83 (36.11)
  5 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          1:11.70    1:09.93
                  33.76     1:09.93 (36.17)
  6 Susz, Gabriella V          9 Middies-MR           1:08.44    1:09.94
                  32.80     1:09.94 (37.14)
  7 Lane, Kristin M           10 Middies-MR           1:09.81    1:10.85
                  34.43     1:10.85 (36.42)
  8 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          1:10.39    1:10.86
                  33.72     1:10.86 (37.14)
  9 Clark, Samantha P         10 Middies-MR           1:10.60    1:11.07
                  33.97     1:11.07 (37.10)
 10 Tanner, Natlie J          10 Middies-MR           1:08.06    1:11.26
                  33.78     1:11.26 (37.48)
 11 Frias, Cristina C          9 Sharks-CT            1:08.89    1:11.72
                  33.86     1:11.72 (37.86)
 12 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:10.94    1:11.80
                  33.68     1:11.80 (38.12)
 13 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR    1:12.80    1:12.18
                  34.34     1:12.18 (37.84)
 14 Cloud, Jaclyn A            9 Sharks-CT            1:15.55    1:13.33
                  35.87     1:13.33 (37.46)
 15 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:15.77    1:13.39
                  36.19     1:13.39 (37.20)
 16 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:15.77    1:13.65
                  35.47     1:13.65 (38.18)
 17 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:16.79    1:13.92
                  35.22     1:13.92 (38.70)
 18 Leary, Tanita A           10 GAEL-MR              1:10.70    1:13.93
                  34.30     1:13.93 (39.63)
 19 Hartigan, Colleen G       10 Middies-MR           1:14.17    1:15.67
                  36.98     1:15.67 (38.69)
 20 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR               1:16.06    1:15.77
                  36.07     1:15.77 (39.70)
 21 Tom, Ayana-Mei            10 Middies-MR           1:14.35    1:16.29
                  35.95     1:16.29 (40.34)
 21 Doherty, Kaitlin A         9 Middies-MR           1:13.27    1:16.29
                  35.99     1:16.29 (40.30)
 23 Kanim, Callie H           10 Middies-MR           1:17.13    1:16.43
                  35.94     1:16.43 (40.49)
 24 Hartigan, Kaitlin A        9 GAEL-MR              1:17.19    1:16.49
                  36.19     1:16.49 (40.30)
 25 Ogisu, Emilie             10 Agua Swim Team-MR    1:18.57    1:16.96
                  36.94     1:16.96 (40.02)
 26 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR   1:20.00    1:17.35
                  35.30     1:17.35 (42.05)
 27 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR          1:14.26    1:17.64
                  35.72     1:17.64 (41.92)
 28 Brown, Caitlin N          10 HS-MR                1:22.34    1:17.93
                  37.35     1:17.93 (40.58)
 29 Chan, Shirley             10 Agua Swim Team-MR    1:21.07    1:18.07
                  38.05     1:18.07 (40.02)
 30 Mei, Amanda                9 Middies-MR           1:16.51    1:18.46
                  36.25     1:18.46 (42.21)
 31 Alexander, Hayley M        9 Middies-MR           1:21.25    1:18.76
                  38.60     1:18.76 (40.16)
 32 Kuhn, Amanda G            10 Asa-PV               1:16.67    1:19.10
                  36.93     1:19.10 (42.17)
 33 Shipman, Isabel J         10 Middies-MR           1:17.36    1:19.16
                  37.15     1:19.16 (42.01)
 34 Flynn, Caitlin C           9 Agua Swim Team-MR    1:19.74    1:19.48
                  37.55     1:19.48 (41.93)
 35 Andrews, Emily L           9 Asa-PV               1:19.18    1:19.49
                  37.16     1:19.49 (42.33)
 36 Sun, Wanlin                9 Agua Swim Team-MR    1:20.46    1:20.85
                  38.57     1:20.85 (42.28)
 36 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    1:19.72    1:20.85
                  38.23     1:20.85 (42.62)
 38 Walsh, Georgina           10 NYCC-MR              1:23.93    1:20.88
                  38.26     1:20.88 (42.62)
 39 Diserio, Sophia           10 Agua Swim Team-MR    1:23.68    1:21.10
                  37.98     1:21.10 (43.12)
 40 Jen, Sarah G              10 Middies-MR           1:22.40    1:21.54
                  38.86     1:21.54 (42.68)
 41 Dell'Orto, Christina M    10 Middies-MR           1:18.79    1:22.14
                  39.04     1:22.14 (43.10)
 42 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR   1:27.98    1:22.58
                  37.98     1:22.58 (44.60)
 43 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR    1:21.72    1:22.71
                  38.38     1:22.71 (44.33)
 44 Waite, Carylyn            10 NYCC-MR              1:21.72    1:22.75
                  37.05     1:22.75 (45.70)
 44 Garcia, Laura              9 Asa-PV               1:20.30    1:22.75
                  39.81     1:22.75 (42.94)
 46 Sabatini, Stephanie H      9 Middies-MR           1:23.17    1:22.77
                  39.31     1:22.77 (43.46)
 47 Groccia, Jackie A          9 GAEL-MR              1:23.47    1:23.17
                  39.22     1:23.17 (43.95)
 48 Cleary, Grace E           10 Asa-PV               1:22.76    1:23.50
                  38.48     1:23.50 (45.02)
 49 Merchan, Denise           10 Twisters-MR          1:30.80    1:23.73
                  38.64     1:23.73 (45.09)
 50 Casey, Shannon            10 WISC-MR              1:19.48    1:24.13
                  39.96     1:24.13 (44.17)
 51 Decrem, Nicole H           9 Middies-MR           1:24.87    1:24.17
                  38.76     1:24.17 (45.41)
 52 Ramsden, Hannah N         10 Agua Swim Team-MR    1:21.28    1:24.30
                  38.74     1:24.30 (45.56)
 53 Benzvi, Leah              10 Aquaflames-MR        1:19.99    1:24.66
                  38.96     1:24.66 (45.70)
 54 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR              1:22.14    1:25.12
                  39.90     1:25.12 (45.22)
 55 Mandel, Duval             10 Flying Dolphins-MR   1:28.24    1:25.27
                  40.75     1:25.27 (44.52)
 56 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR    1:24.85    1:25.36
                  40.17     1:25.36 (45.19)
 57 Jaros, Anna               10 Twisters-MR          1:26.98    1:25.43
                  39.40     1:25.43 (46.03)
 58 Brickman, Molly E          9 Flying Dolphins-MR   1:30.16    1:25.86
                  15.85   1:25.86 (1:10.01)
 59 Kelly, Hannah F           10 Asa-PV               1:20.80    1:25.90
                  39.05     1:25.90 (46.85)
 60 Cleary, Ella C            10 Asa-PV               1:23.79    1:26.28
                  41.39     1:26.28 (44.89)
 61 Charest, Amanda V         10 Agua Swim Team-MR         NT    1:26.53
                  41.01     1:26.53 (45.52)
 62 Altman, Juliette M        10 Flying Dolphins-MR        NT    1:27.06
                  41.39     1:27.06 (45.67)
 63 Gasaway, Lily M           10 Asa-PV               1:28.40    1:27.08
                  39.71     1:27.08 (47.37)
 64 Schattschneider, Sarah    10 SMC-MR               1:25.29    1:27.77
                  41.31     1:27.77 (46.46)
 65 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          1:25.72    1:28.04
                  41.29     1:28.04 (46.75)
 66 Saba, Ori                  9 Aquaflames-MR        1:26.00    1:28.24
                  41.77     1:28.24 (46.47)
 67 Shehan, Olivia W           9 Agua Swim Team-MR    1:24.27    1:28.28
                  42.01     1:28.28 (46.27)
 68 McTaggart, Caroline J      9 Asa-PV               1:23.61    1:28.79
 68 Lamb, Heather M           10 Asa-PV               1:26.47    1:28.79
                  41.69     1:28.79 (47.10)
 70 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR    1:30.41    1:29.41
                  42.37     1:29.41 (47.04)
 71 Brundred, Laura R         10 Asa-PV               1:22.09    1:29.57
                  40.76     1:29.57 (48.81)
 72 Madoff, Emily W            9 Agua Swim Team-MR    1:41.46    1:31.19
                  42.13     1:31.19 (49.06)
 73 Gelbaugh, Elizabeth R      9 Asa-PV               1:26.16    1:31.51
                  44.25     1:31.51 (47.26)
 74 Dunn, Emily K              9 WISC-MR              1:45.00    1:31.59
                  42.92     1:31.59 (48.67)
 75 Maloney, Meghan E          9 HS-MR                1:31.98    1:31.63
                  43.36     1:31.63 (48.27)
 76 Schmitt, Rosie H          10 Agua Swim Team-MR    1:33.92    1:31.88
                  42.94     1:31.88 (48.94)
 77 Lipe, Eleanor M            9 Agua Swim Team-MR    2:15.61    1:32.76
                  45.17     1:32.76 (47.59)
 78 Lutt, Samantha             9 SMC-MR               1:29.95    1:33.05
                  44.04     1:33.05 (49.01)
 79 DiFini, Chelsea           10 SMC-MR               1:27.28    1:33.64
                  44.11     1:33.64 (49.53)
 80 Allen, Lily                9 SMC-MR                    NT    1:33.99
                  42.28     1:33.99 (51.71)
 81 Muoio, Tara R             10 HS-MR                1:50.55    1:35.43
                  43.40     1:35.43 (52.03)
 82 Levin, Emily P            10 Agua Swim Team-MR    1:36.20    1:35.52
                  45.64     1:35.52 (49.88)
 83 Andreozzi, Danielle        9 SMC-MR               1:42.61    1:35.73
                  44.89     1:35.73 (50.84)
 84 Sanabria, Eugenia C        9 HS-MR                1:32.70    1:36.23
                  44.90     1:36.23 (51.33)
 85 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:37.22    1:36.82
                  44.73     1:36.82 (52.09)
 86 Borter, Gabriella E        9 Agua Swim Team-MR    1:44.08    1:37.13
                  45.43     1:37.13 (51.70)
 87 Weinberg, Quinn R         10 Asa-PV               1:35.03    1:38.09
                  44.84     1:38.09 (53.25)
 88 Galen, Eve I               9 Agua Swim Team-MR    1:37.64    1:38.55
                  45.67     1:38.55 (52.88)
 89 Kerrich, Zoe               9 SMC-MR               1:34.72    1:42.00
                  45.25     1:42.00 (56.75)
 90 Chiquet, Camille F         9 Middies-MR           1:45.01    1:43.30
                  48.32     1:43.30 (54.98)
 91 Zorek, Sophia A            9 Agua Swim Team-MR    1:48.70    1:46.38
                  48.67     1:46.38 (57.71)
 92 Klein, Lindsay             9 SMC-MR               1:50.74    1:47.08
                  51.27     1:47.08 (55.81)
 93 Dayton, Paige V           10 Agua Swim Team-MR    1:52.04    1:48.86
                  48.51   1:48.86 (1:00.35)
 94 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR               NT    1:48.89
                  50.69     1:48.89 (58.20)
 95 Ames, Sarah               10 SMC-MR               1:43.17    1:48.95
                  49.41     1:48.95 (59.54)
 96 Kim, Isa                  10 Aquaflames-MR             NT    1:49.98
                  51.35     1:49.98 (58.63)
 97 Pan, Sophie               10 Aquaflames-MR        1:32.67    1:50.10
                  50.94     1:50.10 (59.16)
 98 Kabbash, Kate A           10 Flying Dolphins-MR   2:10.04    1:51.86
                  51.39   1:51.86 (1:00.47)
 99 Wachtel, Jessica A         9 Flying Dolphins-MR        NT    1:56.85
                  53.52   1:56.85 (1:03.33)
100 Skrivanek, Angela G        9 Agua Swim Team-MR    2:02.70    2:00.60
                  54.99   2:00.60 (1:05.61)
101 Walker, Aileen             9 SMC-MR               1:54.63    2:01.36
                  54.84   2:01.36 (1:06.52)
102 Ferreira, Stephanie        9 SMC-MR               1:57.40    2:07.33
                  56.79   2:07.33 (1:10.54)
103 Gross, Dana M              9 Sharks-CT            2:22.21    2:13.40
104 Nadler, Lindsey B         10 Flying Dolphins-MR        NT    2:26.42
                1:00.86   2:26.42 (1:25.56)

Event 80  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          1:01.49    1:02.88
                  30.26     1:02.88 (32.62)
  2 Mo, Daniel                10 Twisters-MR               NT    1:08.88
                  32.67     1:08.88 (36.21)
  3 Behnen, Louis E           10 Middies-MR           1:09.49    1:08.99
                  32.89     1:08.99 (36.10)
  4 Bajorek, Peter M          10 Tiburones-PV         1:08.36    1:09.03
                  33.95     1:09.03 (35.08)
  5 Kunze, Colin J            10 NYCC-MR              1:09.58    1:09.32
                  33.60     1:09.32 (35.72)
  6 Conaton, Patrick A         9 GAEL-MR              1:08.92    1:10.19
                  33.59     1:10.19 (36.60)
  7 Ching, Benjamin G         10 Twisters-MR          1:07.51    1:11.04
                  35.19     1:11.04 (35.85)
  8 Pon, Bryan E              10 Middies-MR           1:10.31    1:11.07
                  33.97     1:11.07 (37.10)
  9 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:14.21    1:12.07
                  34.52     1:12.07 (37.55)
 10 Hopkins, Michael V        10 Sharks-CT            1:12.78    1:12.64
                  35.37     1:12.64 (37.27)
 11 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:12.72    1:12.85
                  34.79     1:12.85 (38.06)
 12 Rubenstein, Sam M          9 Middies-MR           1:13.72    1:13.02
                  34.81     1:13.02 (38.21)
 13 Notaro, Nick J             9 Asa-PV               1:17.62    1:13.25
                  36.27     1:13.25 (36.98)
 14 Rookwood Jr., William K   10 HS-MR                1:12.80    1:13.58
                  33.84     1:13.58 (39.74)
 15 Fotsch, Connor W          10 Asa-PV               1:15.36    1:15.17
                  35.50     1:15.17 (39.67)
 16 Lantin, Matthew D          9 Middies-MR           1:13.66    1:15.68
                  35.82     1:15.68 (39.86)
 17 Cullinane, Eric S         10 Sharks-CT            1:16.38    1:16.22
                  36.77     1:16.22 (39.45)
 18 Cerutti, Christopher      10 SMC-MR               1:16.01    1:16.79
                  36.66     1:16.79 (40.13)
 19 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR    1:20.07    1:17.58
                  36.21     1:17.58 (41.37)
 20 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR              1:14.71    1:18.57
                  37.83     1:18.57 (40.74)
 21 Baudinet, Michael         10 SMC-MR               1:18.13    1:18.85
                  38.12     1:18.85 (40.73)
 22 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR              1:19.88    1:19.27
                  37.89     1:19.27 (41.38)
 23 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                1:26.62    1:19.96
                  39.07     1:19.96 (40.89)
 24 Enquist, John L           10 Sharks-CT            1:16.56    1:20.24
                  38.60     1:20.24 (41.64)
 25 Jones, Owen P             10 GAEL-MR              1:22.40    1:20.35
                  38.77     1:20.35 (41.58)
 26 Doherty, Kyle J            9 GAEL-MR              1:24.83    1:20.92
                  38.65     1:20.92 (42.27)
 27 VonHeeringen, Austin K     9 Tiburones-PV         1:17.84    1:20.96
                  38.61     1:20.96 (42.35)
 28 Nelson, Elliot A          10 NYCC-MR              1:23.09    1:21.78
 29 Palacios, David D         10 HS-MR                1:28.75    1:22.67
                  40.65     1:22.67 (42.02)
 30 Pinilla, Javier            9 Agua Swim Team-MR    1:24.96    1:23.34
 31 Seckin, Timmy              9 Agua Swim Team-MR    1:22.49    1:23.52
                  40.22     1:23.52 (43.30)
 32 Pollack, Harris           10 SMC-MR               1:21.52    1:23.83
                  40.81     1:23.83 (43.02)
 33 Repetti, Lukas R           9 Middies-MR           1:21.59    1:23.87
                  39.44     1:23.87 (44.43)
 34 Franzese, Michael J       10 Agua Swim Team-MR    1:27.08    1:24.05
                  39.91     1:24.05 (44.14)
 35 Schwartz, Nes S            9 Agua Swim Team-MR    1:31.45    1:24.28
                  37.81     1:24.28 (46.47)
 36 Geras, Demetri J          10 Agua Swim Team-MR    1:24.50    1:24.47
                  39.38     1:24.47 (45.09)
 37 Melkonian, Gianluca        9 Flying Dolphins-MR   1:27.89    1:25.03
 38 Batash, Ben N             10 Aquaflames-MR        1:17.76    1:25.40
                  39.30     1:25.40 (46.10)
 39 Radulovacki, Grant A      10 Unattached                NT    1:25.97
                  40.73     1:25.97 (45.24)
 40 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR          1:23.71    1:26.51
                  41.61     1:26.51 (44.90)
 41 Pongrace, Aidan J         10 Asa-PV               1:22.00    1:26.57
 42 Breland, Zachary          10 Aquaflames-MR        1:45.13    1:28.60
                  41.54     1:28.60 (47.06)
 43 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR    1:22.70    1:28.89
                  41.45     1:28.89 (47.44)
 44 Saito, William W           9 Middies-MR           1:27.55    1:28.93
                  41.11     1:28.93 (47.82)
 45 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR          1:29.99    1:29.46
                  43.79     1:29.46 (45.67)
 46 Fiesco, Kenneth           10 Twisters-MR          1:29.92    1:30.95
                  41.33     1:30.95 (49.62)
 47 Quing, Steven              9 Twisters-MR          1:45.73    1:31.19
                  42.97     1:31.19 (48.22)
 48 Vettoretti, Nicholas       9 SMC-MR               1:29.87    1:31.64
                  42.78     1:31.64 (48.86)
 49 Mitchell, Benjamin L       9 Agua Swim Team-MR    1:39.39    1:33.93
                  43.36     1:33.93 (50.57)
 50 Bloom, Timmy              10 SMC-MR               1:31.46    1:34.26
                  46.03     1:34.26 (48.23)
 51 Koralashvili, Oren G       9 Aquaflames-MR        1:49.39    1:35.70
                  45.10     1:35.70 (50.60)
 52 Yale, Griffin              9 SMC-MR               1:29.69    1:36.83
                  44.01     1:36.83 (52.82)
 53 Pokorne, Alexander         9 SMC-MR               1:37.34    1:36.95
                  44.46     1:36.95 (52.49)
 54 Eichner, Dylan J          10 Sharks-CT                 NT    1:37.02
                  44.25     1:37.02 (52.77)
 55 Sipp, John N               9 Agua Swim Team-MR    1:49.87    1:37.53
                  42.48     1:37.53 (55.05)
 56 Duncan, Jameson D          9 Sharks-CT                 NT    1:43.03
                  46.41     1:43.03 (56.62)
 57 Landes, Michael            9 Flying Dolphins-MR        NT    2:09.86
                  59.75   2:09.86 (1:10.11)

Event 81  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            56.26      56.74
                  26.98       56.74 (29.76)
  2 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            59.18      59.46
                  28.32       59.46 (31.14)
  3 Prokopowicz, Victoria     12 Sharks-CT            1:00.34      59.60
                  28.97       59.60 (30.63)
  4 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      59.76    1:00.71
                  28.63     1:00.71 (32.08)
  5 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              1:00.67    1:00.99
                  28.91     1:00.99 (32.08)
  6 Bailey, Lauren E          12 Middies-MR           1:01.01    1:01.38
                  29.64     1:01.38 (31.74)
  7 Olivieri, Maya L          12 Middies-MR           1:02.32    1:01.61
                  29.67     1:01.61 (31.94)
  8 Frias, Mariana            12 Sharks-CT            1:01.51    1:01.65
                  29.66     1:01.65 (31.99)
  9 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          1:01.46    1:01.66
                  29.41     1:01.66 (32.25)
 10 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR    1:03.03    1:01.77
                  29.29     1:01.77 (32.48)
 11 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:00.80    1:01.85
                  29.38     1:01.85 (32.47)
 12 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:02.84    1:02.28
                  30.09     1:02.28 (32.19)
 13 Church, Lauren A          11 Middies-MR           1:01.23    1:02.66
                  29.45     1:02.66 (33.21)
 14 Poleway, Monica J         11 Middies-MR           1:02.95    1:02.84
                  30.09     1:02.84 (32.75)
 15 Jaile, Sami J             12 Middies-MR           1:02.78    1:03.17
                  30.54     1:03.17 (32.63)
 16 Browne, Sophie L          12 Middies-MR           1:07.46    1:03.23
                  30.48     1:03.23 (32.75)
 17 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          1:03.89    1:03.38
                  30.51     1:03.38 (32.87)
 18 Yeung, Maggie P           11 Twisters-MR          1:03.95    1:03.50
                  30.22     1:03.50 (33.28)
 19 Guba, Jackie M            12 GAEL-MR              1:03.49    1:03.54
                  30.25     1:03.54 (33.29)
 20 Suzuka, Shieri            11 Middies-MR           1:05.37    1:04.57
                  31.40     1:04.57 (33.17)
 21 Xue, Vanessa K            12 HS-MR                1:06.06    1:04.59
                  31.18     1:04.59 (33.41)
 22 Kuhn, Victoria N          12 Asa-PV               1:04.17    1:04.64
                  30.33     1:04.64 (34.31)
 23 Toal, Shannon V           12 Middies-MR           1:02.99    1:04.66
                  31.09     1:04.66 (33.57)
 24 Scott, Lucy E             11 Agua Swim Team-MR    1:06.95    1:04.82
                  31.17     1:04.82 (33.65)
 25 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    1:05.07    1:05.26
                  31.10     1:05.26 (34.16)
 26 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    1:08.64    1:05.70
                  31.26     1:05.70 (34.44)
 27 McNulty, Kendra L         11 GAEL-MR              1:05.16    1:05.81
                  31.17     1:05.81 (34.64)
 28 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR    1:08.78    1:05.85
                  32.09     1:05.85 (33.76)
 29 Rubenstein, Allie S       11 Middies-MR           1:07.89    1:06.07
                  30.92     1:06.07 (35.15)
 30 Randazzo, Khristiana      12 GAEL-MR              1:05.64    1:06.32
                  31.53     1:06.32 (34.79)
 31 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              1:05.35    1:06.79
                  31.39     1:06.79 (35.40)
 32 Tublin, Eileen S          12 Sharks-CT            1:06.07    1:07.55
                  32.54     1:07.55 (35.01)
 33 Caparelli, Olivia R       11 Middies-MR           1:07.23    1:08.03
                  32.65     1:08.03 (35.38)
 34 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                1:06.50    1:08.28
                  32.09     1:08.28 (36.19)
 35 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:07.86    1:08.29
                  33.10     1:08.29 (35.19)
 36 Lee, Jenny                12 Unattached           1:13.52    1:08.69
                  32.00     1:08.69 (36.69)
 37 Katchis, Alexandra R      12 Middies-MR           1:08.66    1:08.90
                  32.31     1:08.90 (36.59)
 38 Ando, Moeko               11 Middies-MR           1:11.10    1:09.57
                  32.70     1:09.57 (36.87)
 39 Hafey, Hannah C           12 Tiburones-PV         1:08.20    1:09.61
                  33.59     1:09.61 (36.02)
 40 Kennedy, Calla            11 NYCC-MR              1:07.97    1:09.69
                  33.93     1:09.69 (35.76)
 41 Robison, Mary Ann A       12 Asa-PV               1:08.57    1:09.75
                  32.79     1:09.75 (36.96)
 42 Seckin, Mina              12 Agua Swim Team-MR    1:08.00    1:09.80
                  33.14     1:09.80 (36.66)
 43 Daboudet, Oriane          11 NYCC-MR              1:07.32    1:09.94
                  33.18     1:09.94 (36.76)
 44 Marine, Alex R            12 Flying Dolphins-MR   1:13.17    1:10.14
                  33.86     1:10.14 (36.28)
 45 Lazar, Katja M            12 Flying Dolphins-MR   1:13.62    1:10.26
                  33.39     1:10.26 (36.87)
 46 Mahaffie, Katie R         11 Asa-PV               1:07.55    1:10.80
                  33.35     1:10.80 (37.45)
 47 Simone, Toni A            12 Middies-MR           1:09.16    1:11.02
                  34.00     1:11.02 (37.02)
 48 Torres, Maria J           12 Agua Swim Team-MR    1:09.09    1:11.04
                  34.43     1:11.04 (36.61)
 49 Avidan, Olivia R          12 Middies-MR           1:12.05    1:11.20
                  33.68     1:11.20 (37.52)
 50 Rose, Erica               11 Middies-MR           1:11.27    1:11.28
                  34.40     1:11.28 (36.88)
 51 Caparelli, Shawn C        11 Middies-MR           1:09.35    1:11.51
                  34.40     1:11.51 (37.11)
 52 O'Brien, Claire E         12 Middies-MR           1:11.83    1:11.76
                  34.47     1:11.76 (37.29)
 53 Doherty, Julia G          11 GAEL-MR              1:10.98    1:12.01
                  35.96     1:12.01 (36.05)
 54 Latino, Danielle E        11 Middies-MR           1:11.90    1:12.63
                  35.09     1:12.63 (37.54)
 55 Berglas, Mae D            11 Middies-MR           1:12.40    1:12.64
                  34.18     1:12.64 (38.46)
 56 Sanabria, Manuela F       12 HS-MR                1:13.98    1:12.67
                  33.37     1:12.67 (39.30)
 57 Sipp, Sterling S          12 Agua Swim Team-MR    1:14.70    1:13.44
                  35.19     1:13.44 (38.25)
 58 Decrem, Danielle H        12 Middies-MR           1:12.43    1:13.60
                  34.16     1:13.60 (39.44)
 59 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR              1:16.29    1:13.69
                  34.86     1:13.69 (38.83)
 60 Kerrich, Nora             11 SMC-MR               1:16.34    1:13.71
                  34.11     1:13.71 (39.60)
 61 Maliza, Lissette C        12 Twisters-MR          1:14.24    1:13.85
                  35.75     1:13.85 (38.10)
 62 Sumner, Harriet E         11 Middies-MR           1:13.03    1:14.13
                  34.33     1:14.13 (39.80)
 63 Lassiter, Averi L         11 Asa-PV               1:11.61    1:14.92
                  35.64     1:14.92 (39.28)
 64 Rabin-Court, Emma         12 Aquaflames-MR        1:15.34    1:15.09
                  36.65     1:15.09 (38.44)
 65 Ukaj, Adrianna            12 Agua Swim Team-MR    1:22.45    1:17.20
                  36.31     1:17.20 (40.89)
 66 Fotsch, Shawn O           12 Asa-PV               1:15.27    1:17.41
                  36.57     1:17.41 (40.84)
 67 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR   1:16.80    1:18.25
                  37.22     1:18.25 (41.03)
 68 Northland, Bianca A       11 Asa-PV               1:16.07    1:18.37
                  36.94     1:18.37 (41.43)
 69 Hou, Diana                12 Twisters-MR               NT    1:18.79
                  36.64     1:18.79 (42.15)
 70 Ary, Katelyn M            12 Agua Swim Team-MR    1:20.10    1:19.10
                  36.96     1:19.10 (42.14)
 71 Pascale, Margaret         11 GAEL-MR              1:19.20    1:19.81
                  38.52     1:19.81 (41.29)
 72 Sek, Izabella             11 Twisters-MR          1:19.65    1:19.97
                  37.16     1:19.97 (42.81)
 73 Schatzberg, Annie M       11 Agua Swim Team-MR    1:21.05    1:20.19
                  38.26     1:20.19 (41.93)
 74 Ostertag, Elizabeth M     11 Middies-MR           1:17.60    1:20.58
                  38.27     1:20.58 (42.31)
 75 Natanzon, Ruth            12 Aquaflames-MR        1:20.19    1:20.71
                  37.67     1:20.71 (43.04)
 76 Chu, Megan                11 SMC-MR               1:18.06    1:21.59
                  39.00     1:21.59 (42.59)
 77 Angelino, Alessandra      12 SMC-MR               1:16.74    1:21.64
                  38.22     1:21.64 (43.42)
 78 Bachman, Jett             12 Flying Dolphins-MR   1:22.79    1:22.73
                  38.89     1:22.73 (43.84)
 79 Meyer, Rachel             11 SMC-MR               1:22.82    1:22.84
                  37.96     1:22.84 (44.88)
 80 Londono, Shannon G        12 Agua Swim Team-MR    1:26.12    1:22.86
                  38.31     1:22.86 (44.55)
 81 Kanasugi, Yukino          11 Asa-PV               1:33.00    1:22.90
                  38.62     1:22.90 (44.28)
 82 LeBeau, Olivia M          11 Asa-PV               1:23.41    1:23.68
                  39.25     1:23.68 (44.43)
 83 Landes, Hannah            11 Flying Dolphins-MR   1:26.29    1:24.12
                  37.56     1:24.12 (46.56)
 84 Barry, Meghan J           11 Middies-MR           1:18.24    1:24.60
                  37.90     1:24.60 (46.70)
 85 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR    1:24.02    1:24.63
                  39.06     1:24.63 (45.57)
 86 Bodnar, Mary Anne D       11 Agua Swim Team-MR    1:24.69    1:25.16
                  41.25     1:25.16 (43.91)
 87 Muset, Grace              11 Aquaflames-MR        1:18.42    1:25.47
                  38.39     1:25.47 (47.08)
 88 Becerra, Lauren M         11 Middies-MR           1:23.35    1:25.79
                  39.08     1:25.79 (46.71)
 89 Zurawin, Olivia           11 SMC-MR               1:24.23    1:26.46
                  40.63     1:26.46 (45.83)
 90 Villoresi, Sara           12 Flying Dolphins-MR   1:29.84    1:26.48
                  42.75     1:26.48 (43.73)
 91 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR          1:27.20    1:26.52
                  40.65     1:26.52 (45.87)
 91 Mihalcik, Maggie          11 Agua Swim Team-MR    1:32.19    1:26.52
                  41.19     1:26.52 (45.33)
 93 Lubitz, Rachel H          11 Agua Swim Team-MR    1:29.59    1:27.68
                  41.15     1:27.68 (46.53)
 94 Biegen, Erika             12 Flying Dolphins-MR   1:37.45    1:28.44
                  41.37     1:28.44 (47.07)
 95 Scarlato, Danielle        12 SMC-MR               1:25.43    1:28.51
                  41.94     1:28.51 (46.57)
 96 Kelly, Brianne L          11 HS-MR                1:29.41    1:28.66
                  42.11     1:28.66 (46.55)
 97 Warshaw, Amelia B         11 Flying Dolphins-MR   1:31.27    1:29.00
                  42.70     1:29.00 (46.30)
 98 Diffley, Jaclyn E         11 Middies-MR           1:30.97    1:29.71
                  41.03     1:29.71 (48.68)
 99 Mackof, Alexandra K       11 Agua Swim Team-MR    1:37.38    1:32.28
                  42.63     1:32.28 (49.65)
100 Fraunderfer, Chaila G     11 Asa-PV               1:30.38    1:33.40
                  42.03     1:33.40 (51.37)
101 Chalandon, Odette M       12 Agua Swim Team-MR    1:39.78    1:35.72
                  47.31     1:35.72 (48.41)
102 Pardo, Erika B            11 Flying Dolphins-MR        NT    1:37.63
                  43.15     1:37.63 (54.48)

Event 82  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             11 Twisters-MR            58.69      58.11
                  28.39       58.11 (29.72)
  2 Bennett, Aarron M         12 Middies-MR             55.08      59.10
                  28.20       59.10 (30.90)
  3 Mo, Samuel                11 Twisters-MR            58.69      59.81
                  28.86       59.81 (30.95)
  4 Pagano, Edward S          12 Middies-MR             59.01    1:00.71
                  29.49     1:00.71 (31.22)
  5 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          1:00.91    1:01.02
                  29.86     1:01.02 (31.16)
  5 Anderson, Jeffrey M       12 Sharks-CT              59.20    1:01.02
                  29.57     1:01.02 (31.45)
  7 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          1:00.15    1:01.40
                  29.68     1:01.40 (31.72)
  8 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:02.09    1:02.20
                  30.66     1:02.20 (31.54)
  9 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          1:03.57    1:02.27
                  30.34     1:02.27 (31.93)
 10 Avidan, Lucas J           12 Middies-MR           1:01.39    1:02.52
                  30.26     1:02.52 (32.26)
 11 Wadolowski, Thomas        12 Twisters-MR          1:03.50    1:03.21
                  29.78     1:03.21 (33.43)
 12 Shannon, Christopher K    12 Middies-MR           1:00.65    1:03.89
                  30.86     1:03.89 (33.03)
 13 Cook, William L           12 Sharks-CT            1:03.98    1:04.11
                  30.74     1:04.11 (33.37)
 14 Nangle, JT T              11 Middies-MR           1:03.71    1:04.50
                  31.04     1:04.50 (33.46)
 15 Lu, Michael S             11 Middies-MR           1:04.24    1:04.89
                  31.14     1:04.89 (33.75)
 16 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:06.81    1:05.12
                  32.73     1:05.12 (32.39)
 17 Shiraishi, Sora T         11 Middies-MR           1:05.08    1:05.42
                  31.85     1:05.42 (33.57)
 18 Kunze, Ian M              12 NYCC-MR              1:05.39    1:05.48
                  32.17     1:05.48 (33.31)
 19 O'Hagan, Chris M          11 GAEL-MR              1:05.42    1:06.28
                  32.43     1:06.28 (33.85)
 20 Blackburn, John F         11 Middies-MR           1:07.47    1:07.91
                  32.60     1:07.91 (35.31)
 21 Ariyanonthaka, Kevin      12 Twisters-MR               NT    1:08.26
                  32.75     1:08.26 (35.51)
 22 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:09.83    1:08.56
                  33.53     1:08.56 (35.03)
 22 Catarinacchio, Vincent    12 GAEL-MR              1:07.67    1:08.56
                  34.29     1:08.56 (34.27)
 24 Xanthos, Christopher G    12 HS-MR                1:11.00    1:09.91
                  33.64     1:09.91 (36.27)
 25 VonHeeringen, Mark C      11 Tiburones-PV         1:10.46    1:10.29
                  33.19     1:10.29 (37.10)
 26 Schattschneider, Eric     12 SMC-MR               1:10.09    1:10.90
                  33.56     1:10.90 (37.34)
 27 Hall, Andrew T            11 Middies-MR           1:09.57    1:11.78
                  34.47     1:11.78 (37.31)
 28 Cloud Jr, Geoffrey W      11 Sharks-CT            1:11.36    1:12.01
                  35.07     1:12.01 (36.94)
 29 Vallar, Jack              11 SMC-MR               1:10.17    1:12.32
                  34.68     1:12.32 (37.64)
 30 Cullinane, Kent           12 Sharks-CT            1:13.25    1:12.79
 31 Madwed, Andrew P          12 Sharks-CT            1:11.99    1:13.09
                  34.42     1:13.09 (38.67)
 32 Granelli, Luke A          12 GAEL-MR              1:15.81    1:14.28
                  35.06     1:14.28 (39.22)
 33 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR    1:17.49    1:14.71
                  34.87     1:14.71 (39.84)
 34 Pon, Gregory W            11 Middies-MR           1:14.44    1:15.20
                  36.03     1:15.20 (39.17)
 35 Heldman, Max              12 Tiburones-PV              NT    1:15.80
                  36.02     1:15.80 (39.78)
 36 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR    1:15.79    1:16.40
                  37.03     1:16.40 (39.37)
 36 Suna, Phillip A           12 Agua Swim Team-MR    1:16.45    1:16.40
                  35.06     1:16.40 (41.34)
 38 Rawitz, Alexander         11 NYCC-MR              1:15.73    1:17.34
                  37.22     1:17.34 (40.12)
 39 Pinilla, Alejandro J      11 Agua Swim Team-MR    1:14.76    1:17.92
                  37.76     1:17.92 (40.16)
 40 Harelick, Alex R          11 Middies-MR           1:17.26    1:18.44
                  36.89     1:18.44 (41.55)
 41 McFarland, Carter N       11 GAEL-MR              1:16.07    1:18.73
                  37.32     1:18.73 (41.41)
 42 Coughlin, Connor J        11 GAEL-MR              1:21.77    1:20.62
                  38.64     1:20.62 (41.98)
 43 Rizzi, Roland E           11 Middies-MR           1:19.25    1:21.30
                  38.70     1:21.30 (42.60)
 44 Pu, Andrew                12 Twisters-MR          1:20.75    1:21.41
                  37.28     1:21.41 (44.13)
 45 Velandia, Sebastian       12 Twisters-MR               NT    1:22.63
                  38.38     1:22.63 (44.25)
 46 Conaton, Michael J        11 GAEL-MR              1:14.75    1:25.44
                  39.29     1:25.44 (46.15)
 47 Danin, Marc C             11 WISC-MR              1:55.00    1:26.61
                  41.71     1:26.61 (44.90)
 48 Ohana, Avihu              12 Aquaflames-MR        1:24.76    1:26.82
                  41.36     1:26.82 (45.46)
 49 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR    1:29.93    1:27.06
                  42.34     1:27.06 (44.72)
 50 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    1:25.46    1:31.32
                  42.43     1:31.32 (48.89)
 51 Shemtob, Marshall B       11 GAEL-MR              1:33.57    1:32.74
                  44.82     1:32.74 (47.92)
 52 Curro, Chris              12 SMC-MR               1:33.43    1:33.16
                  42.97     1:33.16 (50.19)
 53 Tsujimura, Shin           11 Agua Swim Team-MR    1:34.95    1:34.37
                  44.79     1:34.37 (49.58)
 54 Mihalcik, Jack            11 Agua Swim Team-MR    2:21.91    1:37.08
                  43.09     1:37.08 (53.99)
 55 Tal, Brian                11 Aquaflames-MR        1:21.67    1:40.20
                  47.06     1:40.20 (53.14)
 56 Synk, PJ J                11 Agua Swim Team-MR    1:47.22    1:43.35
                  47.87     1:43.35 (55.48)
 -- Wei, Chen                 11 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
 -- Knox, Ted J               12 Asa-PV               1:48.84         DQ
                  43.01          DQ (49.29)

Event 83  Girls 12 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tremain, Kate             12 Badger-MR                 NT    5:05.58
                  34.34     1:12.37 (38.03)     1:51.46 (39.09)     2:29.91 (38.45)
        3:13.43 (43.52)     3:57.50 (44.07)     4:32.64 (35.14)     5:05.58 (32.94)
  2 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              5:36.96    5:13.04
                  33.56     1:15.19 (41.63)     1:55.92 (40.73)     2:34.57 (38.65)
        3:19.85 (45.28)     4:05.69 (45.84)     4:41.07 (35.38)     5:13.04 (31.97)
  3 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    5:35.53    5:26.14
                  36.06     1:18.74 (42.68)     1:58.72 (39.98)     2:38.38 (39.66)
        3:25.63 (47.25)     4:12.12 (46.49)     4:49.02 (36.90)     5:26.14 (37.12)
  4 Sun, Angela               11 Twisters-MR          5:32.38    5:30.30
                  36.41     1:17.44 (41.03)     1:58.34 (40.90)     2:39.00 (40.66)
        3:26.24 (47.24)     4:15.58 (49.34)     4:54.39 (38.81)     5:30.30 (35.91)
  5 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    5:39.79    5:30.50
                  35.26     1:19.54 (44.28)     1:59.13 (39.59)     2:38.73 (39.60)
        3:26.09 (47.36)     4:15.57 (49.48)     4:54.15 (38.58)     5:30.50 (36.35)
  6 Scott, Lucy E             11 Agua Swim Team-MR         NT    5:50.12
                  37.79     1:26.14 (48.35)     2:09.32 (43.18)     2:52.28 (42.96)
        3:42.12 (49.84)     4:32.45 (50.33)     5:12.38 (39.93)     5:50.12 (37.74)
  7 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    5:55.14    5:50.87
                  35.98     1:23.11 (47.13)     2:10.01 (46.90)     2:55.57 (45.56)
        3:40.86 (45.29)     4:27.01 (46.15)     5:10.55 (43.54)     5:50.87 (40.32)
  8 Maisel, Amanda D          12 Agua Swim Team-MR         NT    6:04.44
                  38.14     1:25.33 (47.19)     2:12.88 (47.55)     2:57.45 (44.57)
        3:49.41 (51.96)     4:40.84 (51.43)     5:24.48 (43.64)     6:04.44 (39.96)
  9 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    6:06.19    6:12.62
                  38.63     1:24.39 (45.76)     2:13.54 (49.15)     3:01.41 (47.87)
        3:54.11 (52.70)     4:48.59 (54.48)     5:31.66 (43.07)     6:12.62 (40.96)
 10 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR        NT    6:32.33
                  44.91     1:38.81 (53.90)     2:27.76 (48.95)     3:17.24 (49.48)
        4:08.66 (51.42)     4:59.75 (51.09)     5:46.62 (46.87)     6:32.33 (45.71)
 11 Edgar, Alex H             11 Flying Dolphins-MR        NT    7:00.53
                  41.24     1:36.33 (55.09)     2:30.43 (54.10)     3:25.31 (54.88)
      4:26.38 (1:01.07)     5:23.93 (57.55)     6:16.40 (52.47)     7:00.53 (44.13)
 12 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR        NT    7:22.31
                  46.95   1:50.80 (1:03.85)                             3:38.81 ( )
      4:40.21 (1:01.40)   5:43.59 (1:03.38)     6:33.38 (49.79)     7:22.31 (48.93)
 13 Altman, Juliette M        10 Flying Dolphins-MR        NT    7:49.41
                  48.36   1:53.50 (1:05.14)   2:57.79 (1:04.29)   3:58.82 (1:01.03)
      5:00.50 (1:01.68)     5:58.41 (57.91)     6:52.17 (53.76)     7:49.41 (57.24)
 -- Kagan, Vlada              11 Twisters-MR          5:34.46         DQ
                  37.85     1:22.53 (44.68)     2:07.00 (44.47)     2:52.70 (45.70)
           DQ (1:56.83)

Event 84  Boys 12 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          5:13.75    5:03.52
                  32.71     1:10.78 (38.07)     1:47.55 (36.77)     2:24.61 (37.06)
        3:09.01 (44.40)     3:54.22 (45.21)     4:29.12 (34.90)     5:03.52 (34.40)
  2 Yamout, Nader             11 Twisters-MR               NT    5:08.26
                  31.63     1:10.78 (39.15)     1:51.01 (40.23)     2:30.21 (39.20)
        3:13.07 (42.86)     3:58.47 (45.40)     4:34.01 (35.54)     5:08.26 (34.25)
  3 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          5:23.97    5:09.67
                  33.77     1:11.84 (38.07)     1:52.59 (40.75)     2:32.85 (40.26)
        3:16.43 (43.58)     3:59.51 (43.08)     4:35.50 (35.99)     5:09.67 (34.17)
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    5:23.35    5:11.61
                  33.39     1:13.11 (39.72)     1:52.09 (38.98)     2:30.96 (38.87)
        3:15.64 (44.68)     4:01.28 (45.64)     4:37.33 (36.05)     5:11.61 (34.28)
  5 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          5:22.92    5:15.92
                  33.59     1:12.42 (38.83)     1:54.81 (42.39)     2:35.92 (41.11)
        3:18.96 (43.04)     4:02.64 (43.68)     4:39.66 (37.02)     5:15.92 (36.26)
  6 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    5:26.03    5:17.23
                  33.33     1:12.09 (38.76)     1:56.29 (44.20)     2:40.32 (44.03)
        3:23.61 (43.29)     4:08.08 (44.47)     4:43.42 (35.34)     5:17.23 (33.81)
  7 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    5:20.50    5:18.49
                  34.40     1:14.86 (40.46)     1:54.83 (39.97)     2:34.64 (39.81)
        3:21.08 (46.44)     4:07.72 (46.64)     4:43.49 (35.77)     5:18.49 (35.00)
  8 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    5:43.03    5:28.44
                  36.03     1:19.32 (43.29)     2:03.77 (44.45)     2:45.82 (42.05)
        3:28.70 (42.88)     4:13.20 (44.50)     4:51.24 (38.04)     5:28.44 (37.20)
  9 Saleh, Kareem A           11 Sharks-CT            5:41.00    5:56.78
                  40.90     1:27.85 (46.95)     2:13.24 (45.39)     2:56.18 (42.94)
        3:47.96 (51.78)     4:39.30 (51.34)     5:19.50 (40.20)     5:56.78 (37.28)
 10 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    5:56.10    6:00.70
                  39.70     1:26.39 (46.69)     2:12.18 (45.79)     2:57.79 (45.61)
        3:50.25 (52.46)     4:42.58 (52.33)     5:22.59 (40.01)     6:00.70 (38.11)

Event 85  Girls 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            1:28.88    1:32.41
     1) Kuo, Elizabeth F 8              2) Sullivan, Mariana A 8
     3) Basso, Sierra K 8               4) Arjomand, Banou 8
                  46.95     1:32.41 (45.46)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    1:30.92    1:34.80
     1) Yanez, Tania 8                  2) Tan, Cathy 7
     3) Rodriguez, Tina G 7             4) Furusho, Ema 7
                  48.48     1:34.80 (46.32)
  3 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                1:36.48    1:36.21
     1) Lipton, Jessica R 8             2) Siegel, Sophie H 8
     3) Siegal, Gabriela 8              4) Myerson, Marissa A 8
                  54.07     1:36.21 (42.14)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            1:38.77    1:36.48
     1) Fuchs, Lindsey 8                2) Arjomand, May 7
     3) Tsanas, Ariana P 8              4) Moore, Jiovanni A 8
                  53.24     1:36.48 (43.24)

Event 86  Boys 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                               NT    1:15.80
     1) Varshisky, Samuel M 8           2) Kessler, Michael N 8
     3) Egan, Liam R 7                  4) Rieck, Joshua A 8
                  56.15     1:15.80 (19.65)

Event 87  Girls 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:09.15    2:08.46
     1) Hanss, Katie E 10               2) Reynoso, Jessica M 10
     3) Hutchinson-Maddox, Isla E 10    4) Neal, Lia M 10
                  34.55     1:09.91 (35.36)     1:42.82 (32.91)     2:08.46 (25.64)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:13.79    2:12.55
     1) Rubiano, Alexandra K 9          2) Barrett, Janae J 10
     3) Fidan, Cagla 10                 4) Kim, Elizabeth 10
                  34.37     1:10.17 (35.80)     1:42.71 (32.54)     2:12.55 (29.84)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                               NT    2:21.27
     1) Bailey, Brittany M 10           2) Takei, Chiharu 10
     3) Delane, Kelly A 9               4) Tompkins, Catherine A 10
                  34.33     1:13.79 (39.46)     1:50.35 (36.56)     2:21.27 (30.92)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:23.78    2:29.05
     1) Fuchs, Amanda B 10              2) Cirone, Alexandra 10
     3) Danovitch, Amelia E 10          4) Suarez, Daniela I 10
                  34.89     1:14.46 (39.57)     1:52.93 (38.47)     2:29.05 (36.12)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:32.51    2:31.36
     1) Yu, Wynona K 10                 2) Kamel, Mira S 9
     3) Gonzales, Alexandra 10          4) Barbosa, Tabitha 9
                  37.15     1:21.19 (44.04)     1:59.83 (38.64)     2:31.36 (31.53)
  6 All Star Aquatics-PV  'A'                         2:30.78    2:33.12
     1)                                 2) Cleary, Grace E 10
     3) Andrews, Emily L 9              4)
                  40.53     1:19.72 (39.19)     1:58.23 (38.51)     2:33.12 (34.89)
  7 All Star Aquatics-PV  'B'                         2:40.36    2:41.43
     1)                                 2) Cleary, Ella C 10
     3) Brundred, Laura R 10            4) Kelly, Hannah F 10
                  56.92     1:22.68 (25.76)     2:05.68 (43.00)     2:41.43 (35.75)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                               NT    2:43.16
     1) Panitz, Beatrix M 9             2) Nixon, Charlotte A 9
     3) Hodes, Sarah M 9                4) Johanson, Bridget M 9
                  38.69     1:27.33 (48.64)     2:08.75 (41.42)     2:43.16 (34.41)
  9 Harbor Seals-MR  'A'                              2:51.54    2:46.15
     1) Sblendorio, Amanda M 10         2) Kosoff, Zora R 10
     3) Brown, Caitlin N 10             4) Pezzella, Samantha R 10
 10 All Star Aquatics-PV  'C'                         3:00.54    2:55.10
     1) Weinberg, Quinn R 10            2) Gelbaugh, Elizabeth R 9
     3) Lamb, Heather M 10              4) McTaggart, Caroline J 9
                  48.61     1:36.15 (47.54)     2:21.66 (45.51)     2:55.10 (33.44)
 11 Badger Swim Club-MR  'C'                               NT    2:57.49
     1)                                 2) Rieck, Ashley S 10
     3)                                 4) Hymes, Clare E 10
                  39.88     1:31.83 (51.95)     2:21.23 (49.40)     2:57.49 (36.26)
 12 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                3:12.01    3:01.40
     1) Lovett, Emily 10                2) Kabbash, Kate A 10
     3) Mandel, Duval 10                4) Brickman, Molly E 9
                  48.60     1:40.35 (51.75)     2:24.69 (44.34)     3:01.40 (36.71)

Event 88  Boys 9-10 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:14.40    2:16.83
     1) Mo, Daniel 10                   2) Ching, Benjamin G 10
     3) Dervisevic, Alen 10             4) Pu, Austin 10
                  34.45     1:13.88 (39.43)     1:46.09 (32.21)     2:16.83 (30.74)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                               NT    2:20.93
     1) Barry, Charles C 10             2) Rosen, Alex J 10
     3) Buttigieg, Timothy W 9          4) Johnson, Grant A 10
                  35.12     1:15.15 (40.03)     1:52.52 (37.37)     2:20.93 (28.41)
  3 Badger Swim Club-MR  'B'                               NT    2:35.39
     1) Kennon, Declan P 9              2) Tremain, Max 10
     3) Cooke, Thomas F 9               4) Aventuro, Christopher J 9
                  40.81     1:27.19 (46.38)     2:02.37 (35.18)     2:35.39 (33.02)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:29.76    2:37.79
     1) Yeo, Maxwell Z 10               2) Ruvkun, Andrew H 10
     3) Rueda, Diego C 10               4) Erickson, Gavin 10
                  37.88     1:29.05 (51.17)     2:03.07 (34.02)     2:37.79 (34.72)
  5 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:47.25    2:45.17
     1) Dong, Richard 10                2) Quing, Steven 9
     3) Barbosa, Kevin 9                4) Mijares, Dean F 10
                  36.80     1:25.24 (48.44)     2:05.58 (40.34)     2:45.17 (39.59)
  6 Badger Swim Club-MR  'C'                               NT    2:45.58
     1) Bidwell, Ian W 8                2) McInerney, Andrew H 10
     3) Malarczyk, Peter 10             4) Higham, Devon A 10
                  46.95     1:33.02 (46.07)     2:09.88 (36.86)     2:45.58 (35.70)
  7 All Star Aquatics-PV  'A'                         2:55.00    2:51.67
     1) Knox, Liam T 10                 2) Fotsch, Connor W 10
     3) Notaro, Nick J 9                4) Pongrace, Aidan J 10
                  55.39   2:51.67 (1:56.28)

Event 89  Girls 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.00    1:58.75
     1) Bouzarouata, Sarah 12           2) Zhu, Annie 11
     3) Sun, Angela 11                  4) Haruki, Yuria 12
                  30.43     1:01.40 (30.97)     1:31.37 (29.97)     1:58.75 (27.38)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:01.86    2:02.57
     1) McIntosh, Catriona E 12         2) Omary, Natalie M 12
     3) Futterman, Kale 12              4) Rueda, Daniela 12
                  31.09     1:06.10 (35.01)     1:36.30 (30.20)     2:02.57 (26.27)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:08.60    2:10.24
     1) Shiota, Lena A 12               2) Case, Olivia 11
     3) Lee, Abigail C 11               4) Kuo, Jacqueline 11
                  32.14     1:10.67 (38.53)     1:43.48 (32.81)     2:10.24 (26.76)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:12.26    2:10.30
     1) Guaman, Kelly C 12              2) Vanderlinden, Mariel 12
     3) Kagan, Vlada 11                 4) Yeung, Maggie P 11
                  32.45     1:08.73 (36.28)     1:41.56 (32.83)     2:10.30 (28.74)
  5 92nd St. Y Flying Dolphins-MR  'A'                2:22.68    2:19.32
     1) Lazar, Katja M 12               2) Mack, Rebecca A 11
     3) Bachman, Jett 12                4) Marine, Alex R 12
                  35.20   2:19.32 (1:44.12)
  6 All Star Aquatics-PV  'A'                         2:17.38    2:20.80
     1) Pellegrini, Sophie C 12         2) Robison, Mary Ann A 12
     3) Kuhn, Victoria N 12             4) Mahaffie, Katie R 11
                  33.61     1:12.58 (38.97)     1:49.16 (36.58)     2:20.80 (31.64)
  7 All Star Aquatics-PV  'B'                         2:34.32    2:43.11
     1) Fotsch, Shawn O 12              2) Kanasugi, Yukino 11
     3) Northland, Bianca A 11          4) Lassiter, Averi L 11
                  42.76     1:24.36 (41.60)     2:08.09 (43.73)     2:43.11 (35.02)

Event 90  Boys 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                    2:01.64    2:00.77
     1) Doherty, Christopher 12         2) Barbosa, Larry S 12
     3) Mo, Samuel 11                   4) Yamout, Nader 11
                  29.69     1:04.64 (34.95)     1:33.99 (29.35)     2:00.77 (26.78)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'            2:05.09    2:04.23
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Georgescu, Ronald F 11
     3) Chansakul, JR J 12              4) Flynn, Patrick 11
                  29.18     1:05.38 (36.20)     1:36.17 (30.79)     2:04.23 (28.06)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                    2:13.69    2:12.45
     1) Erskine, Brendan 12             2) Martinez, Keannu C 12
     3) Ariyanonthaka, Kevin 12         4) Lin, Kevin 11
                  33.31     1:09.80 (36.49)     1:41.12 (31.32)     2:12.45 (31.33)
  4 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'            2:21.41    2:35.18
     1) Bhagat, Gautam 12               2) Sherman, Sammy I 11
     3) Ogisu, Kent 11                  4) Silverman, Jacob D 12
                  42.42     1:21.38 (38.96)     2:00.97 (39.59)     2:35.18 (34.21)

Event 91  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Danin, Kylie L             8 WISC-MR              1:19.29    1:16.82
                  35.62     1:16.82 (41.20)
  2 Chu, Kierstin              8 SMC-MR                    NT    1:23.63
                  38.92     1:23.63 (44.71)
  3 Zukowski, Carli            8 WISC-MR              1:22.31    1:24.26
                  40.59     1:24.26 (43.67)
  4 Anderson, Mary Jane J      8 HS-MR                1:38.94    1:30.74
                  42.26     1:30.74 (48.48)
  5 Garces, Tessa J            8 Badger-MR            1:43.22    1:30.99
  6 Myerson, Marissa A         8 Flying Dolphins-MR        NT    1:34.28
                  41.21     1:34.28 (53.07)
  7 Basso, Sierra K            8 Agua Swim Team-MR    1:45.54    1:35.36
                  44.73     1:35.36 (50.63)
  8 Rodriguez, Tina G          7 Twisters-MR          1:37.40    1:36.52
                  45.72     1:36.52 (50.80)
  9 McInerney, Clare T         8 Badger-MR            1:54.43    1:38.86
                  45.70     1:38.86 (53.16)
 10 Fuchs, Lindsey             8 Agua Swim Team-MR    1:54.72    1:40.23
                  46.62     1:40.23 (53.61)
 11 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR    1:38.82    1:41.75

Event 92  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C          8 Agua Swim Team-MR    1:17.75    1:12.08
                  35.13     1:12.08 (36.95)
  2 Egan, Liam R               7 Badger-MR            1:13.97    1:12.28
                  34.77     1:12.28 (37.51)
  3 Kessler, Michael N         8 Badger-MR            1:15.26    1:16.33
                  36.46     1:16.33 (39.87)
  4 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR              1:18.24    1:18.01
                  36.78     1:18.01 (41.23)
  5 Rieck, Joshua A            8 Badger-MR            1:20.31    1:20.90
  6 Varshisky, Samuel M        8 Badger-MR            1:23.99    1:20.99
                  37.14     1:20.99 (43.85)
  7 Davey, Sean R              8 Sharks-CT            1:26.25    1:21.88
  8 Mo, Joseph J               7 Twisters-MR          1:31.37    1:26.64
                  39.92     1:26.64 (46.72)
  9 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR            1:28.55    1:29.38
                  41.40     1:29.38 (47.98)
 10 Rosen, Ethan B             8 Badger-MR            1:27.58    1:31.34
                  41.28     1:31.34 (50.06)
 11 Rough, Chris L             8 Sharks-CT                 NT    1:32.44
                  42.16     1:32.44 (50.28)
 12 Shvets, Sasha              8 Flying Dolphins-MR        NT    1:39.25
 13 Bidwell, Alec J            7 Badger-MR            1:45.22    1:51.41
                  51.29   1:51.41 (1:00.12)
 14 Feldmann, Axel S           8 Agua Swim Team-MR         NT    2:15.72

Event 93  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               10 Agua Swim Team-MR    2:06.05    2:08.40
                  28.89     1:01.86 (32.97)     1:36.41 (34.55)     2:08.40 (31.99)
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR          2:17.09    2:24.75
                  32.70     1:09.28 (36.58)     1:47.83 (38.55)     2:24.75 (36.92)
  3 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          2:21.50    2:26.24
                  33.26     1:10.44 (37.18)     1:49.42 (38.98)     2:26.24 (36.82)
  4 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR          2:31.16    2:27.68
  5 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            2:39.88    2:27.80
                  33.24     1:10.85 (37.61)     1:49.80 (38.95)     2:27.80 (38.00)
  6 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            2:26.72    2:29.93
                  34.73     1:13.06 (38.33)     1:52.87 (39.81)     2:29.93 (37.06)
  7 Hanss, Katie E            10 Agua Swim Team-MR    2:37.02    2:30.94
                  34.11     1:13.24 (39.13)     1:55.46 (42.22)     2:30.94 (35.48)
  8 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR              2:29.77    2:32.76
                  34.56     1:13.84 (39.28)     1:54.27 (40.43)     2:32.76 (38.49)
  9 Cloud, Jaclyn A            9 Sharks-CT            2:41.01    2:34.04
                  35.03     1:14.10 (39.07)     1:56.25 (42.15)     2:34.04 (37.79)
 10 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          2:38.90    2:37.64
                  34.90     1:15.02 (40.12)     1:56.95 (41.93)     2:37.64 (40.69)
 11 Frias, Cristina C          9 Sharks-CT            2:29.38    2:38.72
                  33.34     1:12.39 (39.05)     1:55.88 (43.49)     2:38.72 (42.84)
 12 Takei, Chiharu            10 Badger-MR            2:40.58    2:40.07
                  35.04     1:16.02 (40.98)     1:58.90 (42.88)     2:40.07 (41.17)
 13 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    2:47.45    2:41.61
                  36.54     1:18.17 (41.63)     2:01.63 (43.46)     2:41.61 (39.98)
 14 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR                    NT    2:44.00
                  36.99     1:20.18 (43.19)     2:04.08 (43.90)     2:44.00 (39.92)
 15 Ogisu, Emilie             10 Agua Swim Team-MR    2:50.10    2:45.23
                  37.17     1:19.86 (42.69)     2:03.24 (43.38)     2:45.23 (41.99)
 16 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            2:50.40    2:46.38
                  37.72     1:20.85 (43.13)     2:04.76 (43.91)     2:46.38 (41.62)
 17 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR            2:49.09    2:46.78
 18 Kuhn, Amanda G            10 Asa-PV               2:55.36    2:53.74
                  39.52     1:24.81 (45.29)     2:09.78 (44.97)     2:53.74 (43.96)
 18 Garcia, Laura              9 Asa-PV               2:50.00    2:53.74
                  41.24     1:27.16 (45.92)     2:13.15 (45.99)     2:53.74 (40.59)
 20 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    2:53.51    2:53.80
                  39.24     1:23.48 (44.24)     2:09.11 (45.63)     2:53.80 (44.69)
 21 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR            2:56.63    2:58.52
 22 Cleary, Grace E           10 Asa-PV               2:55.00    3:00.39
                  40.04     1:26.47 (46.43)     2:14.62 (48.15)     3:00.39 (45.77)
 23 Cleary, Ella C            10 Asa-PV               2:56.00    3:01.61
                  41.86     1:27.73 (45.87)     2:16.14 (48.41)     3:01.61 (45.47)
 24 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR        NT    3:01.66
                  39.50     1:26.43 (46.93)     2:14.82 (48.39)     3:01.66 (46.84)
 25 Kelly, Hannah F           10 Asa-PV               3:00.00    3:02.01
                  42.51     1:31.45 (48.94)     2:19.14 (47.69)     3:02.01 (42.87)
 26 Pezzella, Samantha R      10 HS-MR                3:15.00    3:04.09
                  39.74     1:25.74 (46.00)     2:14.75 (49.01)     3:04.09 (49.34)
 27 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          3:16.07    3:08.67
 28 Sblendorio, Amanda M      10 HS-MR                3:15.00    3:12.53
                  43.85     1:32.98 (49.13)     2:24.58 (51.60)     3:12.53 (47.95)
 29 Brundred, Laura R         10 Asa-PV               3:00.00    3:14.48
                  42.19     1:32.78 (50.59)     2:24.62 (51.84)     3:14.48 (49.86)
 30 McTaggart, Caroline J      9 Asa-PV               3:10.31    3:15.71
 31 Gasaway, Lily M           10 Asa-PV               3:14.73    3:17.43
                  40.76     1:30.41 (49.65)     2:22.64 (52.23)     3:17.43 (54.79)
 32 Weinberg, Quinn R         10 Asa-PV               3:25.00    3:28.28
                  43.93     1:38.68 (54.75)     2:35.04 (56.36)     3:28.28 (53.24)
 33 Kabbash, Kate A           10 Flying Dolphins-MR        NT    3:57.32
                  52.06     1:51.78 (59.72)   2:55.63 (1:03.85)   3:57.32 (1:01.69)
 -- Barry, Amanda E           10 WISC-MR              2:34.96         DQ
                  35.02                             2:32.54 ( )
 -- Casey, Shannon            10 WISC-MR              3:01.33         DQ
                  41.79     1:26.44 (44.65)     2:13.32 (46.88)          DQ (46.68)

Event 94  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          2:13.39    2:13.69
                  30.96     1:05.32 (34.36)     1:40.32 (35.00)     2:13.69 (33.37)
  2 Barry, Charles C          10 Badger-MR            2:25.14    2:23.94
                  33.28     1:11.08 (37.80)     1:49.38 (38.30)     2:23.94 (34.56)
  3 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    2:22.17    2:24.73
                  33.17     1:09.67 (36.50)     1:47.75 (38.08)     2:24.73 (36.98)
  4 Bajorek, Peter M          10 Tiburones-PV         2:31.85    2:28.29
                  34.99     1:12.94 (37.95)     1:51.90 (38.96)     2:28.29 (36.39)
  5 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR    2:34.95    2:32.62
                  35.20     1:14.30 (39.10)     1:54.77 (40.47)     2:32.62 (37.85)
  6 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            2:32.36    2:35.50
  7 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            2:34.21    2:37.66
  8 Hopkins, Michael V        10 Sharks-CT            2:42.92    2:37.97
                  34.61     1:14.69 (40.08)     1:57.30 (42.61)     2:37.97 (40.67)
  9 Notaro, Nick J             9 Asa-PV               2:45.00    2:39.33
 10 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR            2:33.55    2:40.62
                  37.50     1:18.62 (41.12)     2:01.50 (42.88)     2:40.62 (39.12)
 11 Tremain, Max              10 Badger-MR            2:39.46    2:43.57
                  35.00     1:15.52 (40.52)     1:59.78 (44.26)     2:43.57 (43.79)
 12 Enquist, John L           10 Sharks-CT            2:43.08    2:48.15
                  37.91     1:21.23 (43.32)     2:05.16 (43.93)     2:48.15 (42.99)
 13 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR    2:57.17    2:49.96
                  37.18     1:21.31 (44.13)     2:06.95 (45.64)     2:49.96 (43.01)
 14 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR            2:49.85    2:50.78
 15 Palacios, David D         10 HS-MR                3:15.00    2:56.97
                  39.04     1:24.60 (45.56)     2:11.26 (46.66)     2:56.97 (45.71)
 16 Melkonian, Gianluca        9 Flying Dolphins-MR        NT    3:14.91
 17 Bittel, Kris M             9 Sharks-CT            3:27.73    3:26.99
                  42.94     1:37.28 (54.34)     2:34.39 (57.11)     3:26.99 (52.60)

Event 95  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Tremain, Kate             12 Badger-MR            2:09.88    2:06.70
                                1:01.85 ( )     1:34.52 (32.67)     2:06.70 (32.18)
  2 Prokopowicz, Victoria     12 Sharks-CT            2:08.01    2:07.36
                  29.12     1:01.24 (32.12)     1:35.13 (33.89)     2:07.36 (32.23)
  3 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          2:09.43    2:07.50
                  29.16     1:00.85 (31.69)     1:34.62 (33.77)     2:07.50 (32.88)
  4 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            2:08.17    2:08.28
                  29.86     1:02.44 (32.58)     1:35.77 (33.33)     2:08.28 (32.51)
  5 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    2:07.77    2:08.59
                  29.63     1:01.48 (31.85)     1:34.83 (33.35)     2:08.59 (33.76)
  6 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              2:11.96    2:12.66
  7 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            2:12.63    2:13.35
                  30.62     1:03.98 (33.36)     1:38.66 (34.68)     2:13.35 (34.69)
  8 Frias, Mariana            12 Sharks-CT            2:13.34    2:13.86
                  30.68     1:04.94 (34.26)     1:39.56 (34.62)     2:13.86 (34.30)
  9 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          2:17.07    2:14.12
                  30.38     1:04.95 (34.57)     1:40.60 (35.65)     2:14.12 (33.52)
 10 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          2:21.85    2:17.05
                  31.86     1:05.72 (33.86)     1:42.26 (36.54)     2:17.05 (34.79)
 11 Sun, Angela               11 Twisters-MR          2:17.29    2:17.14
                  31.19     1:05.67 (34.48)     1:41.98 (36.31)     2:17.14 (35.16)
 12 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          2:23.48    2:21.03
                  31.04     1:06.38 (35.34)     1:43.82 (37.44)     2:21.03 (37.21)
 13 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    2:18.85    2:21.18
                  31.65     1:06.89 (35.24)     1:43.79 (36.90)     2:21.18 (37.39)
 14 Guba, Jackie M            12 GAEL-MR              2:23.14    2:21.40
 15 Tublin, Eileen S          12 Sharks-CT            2:24.95    2:21.54
                  32.04     1:08.62 (36.58)     1:45.98 (37.36)     2:21.54 (35.56)
 16 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    2:19.52    2:21.55
                  31.27     1:06.50 (35.23)     1:44.12 (37.62)     2:21.55 (37.43)
 17 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    2:26.00    2:23.92
                  31.96     1:07.40 (35.44)     1:47.54 (40.14)     2:23.92 (36.38)
 18 Kuhn, Victoria N          12 Asa-PV               2:43.34    2:25.23
                  33.73     1:13.17 (39.44)     1:50.96 (37.79)     2:25.23 (34.27)
 19 Yeung, Maggie P           11 Twisters-MR          2:26.60    2:25.38
                  32.06     1:08.79 (36.73)     1:47.72 (38.93)     2:25.38 (37.66)
 20 Robison, Mary Ann A       12 Asa-PV               2:31.25    2:27.98
                  33.66     1:13.40 (39.74)     1:51.95 (38.55)     2:27.98 (36.03)
 21 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    2:26.17    2:28.69
                  32.88     1:11.25 (38.37)     1:51.07 (39.82)     2:28.69 (37.62)
 22 Torres, Maria J           12 Agua Swim Team-MR    2:32.92    2:32.32
                  34.31     1:13.11 (38.80)     1:53.18 (40.07)     2:32.32 (39.14)
 23 Doherty, Julia G          11 GAEL-MR              2:35.42    2:38.80
                  34.80     1:14.58 (39.78)     1:57.26 (42.68)     2:38.80 (41.54)
 24 Fotsch, Shawn O           12 Asa-PV               2:38.96    2:40.07
                  35.33     1:16.22 (40.89)     1:58.89 (42.67)     2:40.07 (41.18)
 25 Mahaffie, Katie R         11 Asa-PV               2:35.37    2:40.10
 26 Sears, Chanelle           12 Club Team-NJ         2:40.00    2:40.82
                  37.04     1:18.49 (41.45)     2:01.76 (43.27)     2:40.82 (39.06)
 27 Sipp, Sterling S          12 Agua Swim Team-MR    2:46.41    2:44.03
                  37.18     1:19.68 (42.50)     2:03.25 (43.57)     2:44.03 (40.78)
 28 Ary, Katelyn M            12 Agua Swim Team-MR    2:48.21    2:45.02
 29 Lassiter, Averi L         11 Asa-PV               2:49.53    2:48.58
                  38.59     1:22.15 (43.56)     2:06.25 (44.10)     2:48.58 (42.33)
 30 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            2:46.11    2:50.55
                  38.00     1:21.17 (43.17)     2:06.68 (45.51)     2:50.55 (43.87)
 31 Schatzberg, Annie M       11 Agua Swim Team-MR    2:56.70    2:54.44
                  39.40     1:25.13 (45.73)     2:11.32 (46.19)     2:54.44 (43.12)
 32 Bodnar, Mary Anne D       11 Agua Swim Team-MR    3:03.49    2:54.98
                  38.95     1:25.15 (46.20)     2:12.71 (47.56)     2:54.98 (42.27)
 33 Northland, Bianca A       11 Asa-PV               2:47.00    2:55.85
                  39.50     1:25.41 (45.91)     2:12.66 (47.25)     2:55.85 (43.19)
 34 Londono, Shannon G        12 Agua Swim Team-MR    3:11.66    2:56.18
 35 Mihalcik, Maggie          11 Agua Swim Team-MR    3:16.91    3:03.49
                  40.07     1:27.26 (47.19)     2:12.21 (44.95)     3:03.49 (51.28)
 36 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR          3:20.24    3:06.19
                  40.56     1:28.17 (47.61)     2:16.19 (48.02)     3:06.19 (50.00)
 37 LeBeau, Olivia M          11 Asa-PV               3:00.00    3:06.93
                  41.44     1:29.57 (48.13)     2:18.95 (49.38)     3:06.93 (47.98)
 38 Kanasugi, Yukino          11 Asa-PV               3:10.00    3:10.63
                  40.96     1:29.94 (48.98)     2:20.89 (50.95)     3:10.63 (49.74)
 39 Kialeuka, Iman S          11 Flying Dolphins-MR        NT    3:12.14
                  53.10   2:02.16 (1:09.06)   3:11.94 (1:09.78)      3:12.14 (0.20)
 40 Lubitz, Rachel H          11 Agua Swim Team-MR    3:13.64    3:12.44
                  42.27     1:30.83 (48.56)     2:22.55 (51.72)     3:12.44 (49.89)
 41 Fraunderfer, Chaila G     11 Asa-PV               1:32.00    3:16.52
                  38.39     1:27.31 (48.92)     2:22.72 (55.41)     3:16.52 (53.80)
 42 N'Djore-Acka, CoCo        11 Flying Dolphins-MR        NT    3:19.12
                  16.59       40.50 (23.91)     1:29.82 (49.32)   3:19.12 (1:49.30)
 43 Mackof, Alexandra K       11 Agua Swim Team-MR    3:17.11    3:27.12
                  48.86     1:41.73 (52.87)     2:34.54 (52.81)     3:27.12 (52.58)
 44 Pardo, Erika B            11 Flying Dolphins-MR        NT    3:50.51

Event 96  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          2:06.23    2:04.94
                  27.96       59.22 (31.26)     1:32.43 (33.21)     2:04.94 (32.51)
  2 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          2:10.06    2:09.15
                  28.83     1:01.10 (32.27)     1:35.05 (33.95)     2:09.15 (34.10)
  3 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          2:17.11    2:11.64
  4 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          2:12.54    2:12.89
                  29.90     1:03.50 (33.60)     1:38.95 (35.45)     2:12.89 (33.94)
  5 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          2:23.01    2:20.11
                  31.77     1:07.09 (35.32)     1:44.27 (37.18)     2:20.11 (35.84)
  6 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            2:25.91    2:20.88
  7 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    2:34.28    2:28.60
                  32.91     1:10.76 (37.85)     1:50.74 (39.98)     2:28.60 (37.86)
  8 Saleh, Kareem A           11 Sharks-CT            2:29.41    2:29.08
                  34.73     1:13.53 (38.80)     1:52.21 (38.68)     2:29.08 (36.87)
  9 St Vincent, Tommy         11 SMC-MR                    NT    2:29.52
                  32.45     1:10.62 (38.17)     1:51.37 (40.75)     2:29.52 (38.15)
 10 Cloud Jr, Geoffrey W      11 Sharks-CT            2:31.84    2:29.82
                  33.97     1:12.30 (38.33)     1:52.54 (40.24)     2:29.82 (37.28)
 11 Vallar, Jack              11 SMC-MR               3:02.79    2:30.63
                  34.33     1:12.27 (37.94)     1:51.59 (39.32)     2:30.63 (39.04)
 12 VonHeeringen, Mark C      11 Tiburones-PV         2:35.91    2:38.38
                  35.33     1:15.74 (40.41)     1:57.38 (41.64)     2:38.38 (41.00)
 13 Cullinane, Kent           12 Sharks-CT            2:42.28    2:39.05
                  36.38   2:39.05 (2:02.67)
 14 Knox, Ted J               12 Asa-PV               3:44.15    2:42.34
                  44.59     1:14.66 (30.07)     1:43.39 (28.73)     2:42.34 (58.95)
 15 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR         NT    2:43.23
 16 Pinilla, Alejandro J      11 Agua Swim Team-MR    2:48.33    2:47.12
                  35.27                             2:04.24 ( )     2:47.12 (42.88)
 17 Heldman, Max              12 Tiburones-PV              NT    2:49.38
                  39.68     1:23.07 (43.39)     2:07.94 (44.87)     2:49.38 (41.44)
 18 Coughlin, Connor J        11 GAEL-MR              3:10.46    2:51.59
                  36.90     1:19.74 (42.84)     2:05.68 (45.94)     2:51.59 (45.91)
 19 Hausmann, Matthew         11 WISC-MR              2:47.84    2:54.55
 20 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR         NT    3:01.00
 21 Suna, Phillip A           12 Agua Swim Team-MR    2:57.36    3:01.99
 22 Evangelokos, Daniel       12 Flying Dolphins-MR        NT    3:14.93
                  40.37     1:30.62 (50.25)     2:22.88 (52.26)     3:14.93 (52.05)
 23 Acharya, Ashwin K         12 Agua Swim Team-MR         NT    3:22.67
                  41.14     1:31.65 (50.51)     2:26.98 (55.33)     3:22.67 (55.69)
 24 Tsujimura, Shin           11 Agua Swim Team-MR    3:13.81    3:23.17
                  44.31     1:36.52 (52.21)     2:31.06 (54.54)     3:23.17 (52.11)
 25 Wei, Chen                 11 Flying Dolphins-MR        NT    3:31.67
                  42.67     1:37.83 (55.16)     2:36.40 (58.57)     3:31.67 (55.27)

Event 97  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Sawkins, Cate J            6 GAEL-MR                47.55      43.71
  2 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                43.50      44.76
  3 Tan, Cathy                 7 Twisters-MR            45.87      45.26
  4 Baudinet, Mary Helen       8 SMC-MR                 48.80      46.10
  5 Swertfager, Theresa        8 SMC-MR                 52.66      46.77
  6 Mutoh, Seika               7 GAEL-MR                50.00      47.99
  7 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                46.55      48.57
  8 Chu, Kierstin              8 SMC-MR                    NT      49.43
  9 Siegel, Sophie H           8 Flying Dolphins-MR     57.99      50.16
 10 Kelly, Kerry               7 SMC-MR                    NT      50.28
 11 Paret, Anna F              8 Badger-MR              57.44      51.28
 12 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                52.35      51.30
 13 Rodriguez, Tina G          7 Twisters-MR            54.67      53.63
 14 Pokorne, Emma              7 SMC-MR                    NT      54.30
 15 Anderson, Mary Jane J      8 HS-MR                1:04.63    1:01.47
 16 Moore, Jiovanni A          8 Agua Swim Team-MR    1:06.36    1:01.62
 17 Schlesinger, Sophia I      8 Flying Dolphins-MR   1:24.76    1:23.49
 -- Garces, Tessa J            8 Badger-MR              47.54         DQ
 -- Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR    1:17.76         DQ
 -- Vettoretti, Mia            6 SMC-MR                    NT         DQ

Event 98  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C          8 Agua Swim Team-MR      38.90      39.39
  2 Egan, Liam R               7 Badger-MR              42.29      41.59
  3 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                43.10      42.05
  4 McFarland, Charlie A       8 GAEL-MR                41.03      42.32
  5 Mo, Joseph J               7 Twisters-MR            43.61      44.23
  6 Kessler, Michael N         8 Badger-MR              42.66      45.85
  7 Rieck, Joshua A            8 Badger-MR              45.55      47.44
  8 Langaman, Michael B        8 HS-MR                  54.11      49.92
  9 Kelly, Patrick             8 SMC-MR                    NT      53.98
 -- Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              44.81         DQ

Event 99  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               10 Agua Swim Team-MR      29.06      28.93
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            31.41      32.94
  3 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR      34.42      33.86
  4 Brown, Caitlin N          10 HS-MR                  35.55      34.32
  5 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR                34.16      34.63
  6 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR            36.44      34.95
  7 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR      34.62      35.20
  8 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              36.15      36.06
  9 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR                 37.36      36.49
 10 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR      35.68      36.79
 11 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR      36.44      36.98
 12 Hanss, Katie E            10 Agua Swim Team-MR      35.61      37.11
 13 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      36.72      37.55
 14 Andrews, Emily L           9 Asa-PV                 39.20      37.59
 15 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      35.52      37.64
 16 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              37.90      37.67
 17 Garcia, Laura              9 Asa-PV                 41.35      38.39
 18 Carangi, Taylor M         10 WISC-MR                43.11      38.52
 19 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            39.78      38.54
 20 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR            36.91      38.82
 21 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR     40.81      39.31
 22 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR              38.59      40.15
 23 Flynn, Caitlin C           9 Agua Swim Team-MR      39.48      40.23
 24 Ogisu, Emilie             10 Agua Swim Team-MR      38.48      40.30
 25 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                41.16      41.12
 26 Hartigan, Kaitlin A        9 GAEL-MR                41.47      41.28
 27 Conforti, Brianna E        9 GAEL-MR                41.56      41.96
 28 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                43.93      42.30
 29 Campbell, Corbet           9 SMC-MR                 42.44      42.43
 30 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              41.33      42.62
 31 McTaggart, Caroline J      9 Asa-PV                 49.12      43.09
 32 Moss, Lucy                 9 SMC-MR                 43.89      43.24
 33 Brickman, Molly E          9 Flying Dolphins-MR        NT      43.37
 34 Diserio, Sophia           10 Agua Swim Team-MR      50.02      43.41
 35 Groccia, Jackie A          9 GAEL-MR                41.63      43.62
 36 Merchan, Denise           10 Twisters-MR            42.39      43.85
 37 Robbins, Brooke           10 SMC-MR                 47.42      44.21
 38 Nixon, Charlotte A         9 Badger-MR              47.05      44.41
 39 Sanders, Erin              9 SMC-MR                 41.73      44.57
 40 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR      46.20      44.83
 41 Casey, Shannon            10 WISC-MR                45.72      44.89
 42 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR        NT      45.20
 43 Lamb, Heather M           10 Asa-PV                 43.07      45.66
 44 Ramsden, Hannah N         10 Agua Swim Team-MR      44.01      45.73
 45 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR      45.96      45.91
 46 Stewart, Courtney H       10 GAEL-MR                50.31      46.01
 47 Rubin, Caitlin E           9 Agua Swim Team-MR      45.43      46.15
 48 Pezzella, Samantha R      10 HS-MR                  46.14      46.32
 49 Schmitt, Rosie H          10 Agua Swim Team-MR      46.09      46.34
 50 Gelbaugh, Elizabeth R      9 Asa-PV                 45.65      47.29
 51 Dunn, Emily K              9 WISC-MR                55.00      47.72
 52 Madoff, Emily W            9 Agua Swim Team-MR         NT      48.05
 53 Lutt, Samantha             9 SMC-MR                 53.24      48.88
 54 Hymes, Clare E            10 Badger-MR              51.78      48.96
 55 Kosoff, Zora R            10 HS-MR                  50.28      49.23
 56 Andreozzi, Danielle        9 SMC-MR                 53.60      50.14
 57 Dayton, Paige V           10 Agua Swim Team-MR         NT      50.46
 58 Borter, Gabriella E        9 Agua Swim Team-MR      50.53      50.73
 59 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:05.58      51.41
 60 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR      53.63      52.03
 61 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR               NT      52.65
 62 Galen, Eve I               9 Agua Swim Team-MR      50.57      52.76
 63 Shehan, Olivia W           9 Agua Swim Team-MR      56.07      53.92
 64 Ames, Sarah               10 SMC-MR                 52.86      54.11
 65 Sblendorio, Amanda M      10 HS-MR                  49.69      54.32
 66 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR      54.83      54.44
 67 Cloonan, Paige            10 SMC-MR                 58.65      54.58
 68 Burke, Kayla E             9 GAEL-MR                56.90      55.49
 69 Klein, Lindsay             9 SMC-MR                 57.79      55.92
 70 Levin, Emily P            10 Agua Swim Team-MR    1:01.04      59.62
 71 Zorek, Sophia A            9 Agua Swim Team-MR    1:07.96    1:00.48
 72 Walker, Aileen             9 SMC-MR                 57.98    1:00.92
 -- Williams, Kyra E           9 GAEL-MR                49.50         DQ
 -- Patton, Grace             10 SMC-MR                 56.37         DQ
 -- Nadler, Lindsey B         10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
 -- Lipe, Eleanor M            9 Agua Swim Team-MR    1:49.64         DQ

Event 100  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR            31.29      31.98
  2 Johnson, Grant A          10 Badger-MR              31.32      32.13
  3 Conaton, Patrick A         9 GAEL-MR                33.48      33.78
  4 Mo, Daniel                10 Twisters-MR            33.37      34.58
  5 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              37.06      35.50
  6 Barry, Charles C          10 Badger-MR              33.30      35.95
  7 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR      34.65      36.01
  8 Dong, Richard             10 Twisters-MR            36.34      36.54
  9 Cullinane, Eric S         10 Sharks-CT              35.50      36.67
 10 Ching, Benjamin G         10 Twisters-MR            36.93      36.72
 11 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              35.55      37.21
 12 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR              37.51      37.63
 13 Qian, Andrew J            10 Tiburones-PV           37.43      38.52
 14 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR      38.84      38.67
 15 Fotsch, Connor W          10 Asa-PV                 39.01      39.18
 16 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR                39.99      39.58
 17 Baudinet, Michael         10 SMC-MR                 39.92      39.82
 18 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR            42.22      41.01
 19 Seckin, Timmy              9 Agua Swim Team-MR      44.61      42.81
 20 Doherty, Kyle J            9 GAEL-MR                44.19      43.17
 21 Vettoretti, Nicholas       9 SMC-MR                 46.28      43.53
 21 Cerutti, Christopher      10 SMC-MR                 42.90      43.53
 23 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                  49.58      43.77
 24 Tremain, Max              10 Badger-MR              40.23      43.84
 25 Pinilla, Javier            9 Agua Swim Team-MR      43.35      44.33
 26 Schwartz, Nes S            9 Agua Swim Team-MR         NT      46.68
 27 Quing, Steven              9 Twisters-MR               NT      47.03
 28 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR      47.91      47.16
 29 Pongrace, Aidan J         10 Asa-PV                 47.00      47.66
 30 Higham, Devon A           10 Badger-MR              48.58      47.89
 31 Palacios, David D         10 HS-MR                  50.00      48.24
 32 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR            47.94      48.69
 33 Yale, Griffin              9 SMC-MR                 54.89      50.96
 34 Pokorne, Alexander         9 SMC-MR                 57.84      53.29
 35 Robbins, Spencer           9 SMC-MR                 51.61    1:00.36
 36 Sipp, John N               9 Agua Swim Team-MR    1:08.60    1:01.15
 37 Evans, Daniel              9 SMC-MR                    NT    1:02.37
 38 Mitchell, Benjamin L       9 Agua Swim Team-MR    1:00.87    1:05.11
 39 Darabundit, Champ C        9 Agua Swim Team-MR         NT    1:07.59
 -- Drennan, Patrick M        10 WISC-MR                50.08         DQ
 -- Knox, Liam T              10 Asa-PV                 55.00         DQ

Event 101  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:03.01    1:03.84
                  30.14     1:03.84 (33.70)
  2 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:06.83    1:06.16
                  31.43     1:06.16 (34.73)
  3 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    1:06.75    1:07.64
                  31.26     1:07.64 (36.38)
  4 Tremain, Kate             12 Badger-MR            1:07.89    1:08.14
                  31.79     1:08.14 (36.35)
  5 Prokopowicz, Victoria     12 Sharks-CT            1:07.30    1:08.61
                  32.13     1:08.61 (36.48)
  6 Sun, Angela               11 Twisters-MR          1:08.31    1:09.37
                  32.84     1:09.37 (36.53)
  7 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR          1:29.15    1:10.87
                  32.54     1:10.87 (38.33)
  8 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR    1:10.13    1:11.38
  9 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR    1:13.30    1:12.24
                  33.83     1:12.24 (38.41)
 10 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR          1:15.45    1:12.42
                  33.79     1:12.42 (38.63)
 11 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR    1:18.04    1:12.94
 12 Frias, Mariana            12 Sharks-CT            1:12.21    1:13.34
                  33.08     1:13.34 (40.26)
 13 Randazzo, Khristiana      12 GAEL-MR              1:14.34    1:14.37
                  33.16     1:14.37 (41.21)
 14 Kagan, Vlada              11 Twisters-MR          1:14.20    1:14.86
                  34.78     1:14.86 (40.08)
 15 Tublin, Eileen S          12 Sharks-CT            1:15.00    1:15.38
                  34.65     1:15.38 (40.73)
 16 Seckin, Mina              12 Agua Swim Team-MR    1:19.68    1:17.05
                  36.85     1:17.05 (40.20)
 17 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR    1:24.59    1:17.61
                  36.09     1:17.61 (41.52)
 18 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    1:18.04    1:18.07
                  34.50     1:18.07 (43.57)
 19 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                1:17.43    1:19.66
                  35.12     1:19.66 (44.54)
 20 Torres, Maria J           12 Agua Swim Team-MR    1:19.97    1:19.79
                  37.12     1:19.79 (42.67)
 21 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              1:27.21    1:20.92
                  35.88     1:20.92 (45.04)
 22 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR    1:18.85    1:22.08
                  37.02     1:22.08 (45.06)
 23 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR    1:20.30    1:22.17
                  36.92     1:22.17 (45.25)
 24 Maisel, Amanda D          12 Agua Swim Team-MR    1:35.42    1:26.73
 25 Bachman, Jett             12 Flying Dolphins-MR   1:28.05    1:26.74
                  38.21     1:26.74 (48.53)
 26 Kuhn, Victoria N          12 Asa-PV               1:31.06    1:26.90
                  40.54     1:26.90 (46.36)
 27 Kerrich, Nora             11 SMC-MR               1:29.50    1:28.45
                  38.36     1:28.45 (50.09)
 28 Chu, Megan                11 SMC-MR                    NT    1:30.41
                  41.96     1:30.41 (48.45)
 29 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            1:31.95    1:31.15
                  42.01     1:31.15 (49.14)
 30 Sorensen, Caroline C      11 GAEL-MR              1:21.32    1:32.03
                  40.63     1:32.03 (51.40)
 31 Edgar, Alex H             11 Flying Dolphins-MR   1:33.57    1:32.91
                  43.17     1:32.91 (49.74)
 32 Mahaffie, Katie R         11 Asa-PV               1:26.91    1:34.66
 33 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR         NT    1:35.43
                  43.52     1:35.43 (51.91)
 34 Northland, Bianca A       11 Asa-PV               1:42.00    1:40.97
                  44.07     1:40.97 (56.90)
 35 Robbins, Ilana            12 SMC-MR                    NT    1:42.95
                  44.41     1:42.95 (58.54)

Event 102  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          1:07.05    1:05.59
                  30.82     1:05.59 (34.77)
  2 Mo, Samuel                11 Twisters-MR          1:05.62    1:05.68
                  30.39     1:05.68 (35.29)
  3 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          1:05.43    1:06.12
                  30.79     1:06.12 (35.33)
  4 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:07.21    1:06.72
                1:06.77         1:06.72 ( )
  5 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          1:08.12    1:07.35
                  31.91     1:07.35 (35.44)
  6 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    1:09.75    1:08.93
  7 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    1:15.42    1:10.48
                1:10.62         1:10.48 ( )
  8 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:12.71    1:10.66
                  32.79     1:10.66 (37.87)
  9 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:13.65    1:12.98
                  33.83     1:12.98 (39.15)
 10 Ariyanonthaka, Kevin      12 Twisters-MR               NT    1:13.65
                  33.35     1:13.65 (40.30)
 11 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            1:17.00    1:13.69
                  35.00     1:13.69 (38.69)
 12 O'Hagan, Chris M          11 GAEL-MR              1:15.41    1:14.23
                  35.08     1:14.23 (39.15)
 13 Reinhardt, Brent S        12 Tiburones-PV         1:12.48    1:15.11
                  33.92     1:15.11 (41.19)
 14 Romano, Michael N         12 Sharks-CT            1:17.57    1:15.24
                  34.44     1:15.24 (40.80)
 15 Cook, William L           12 Sharks-CT            1:10.00    1:17.64
                  32.89     1:17.64 (44.75)
 16 Vallar, Jack              11 SMC-MR               1:18.93    1:19.23
                  36.93     1:19.23 (42.30)
 17 Lin, Kevin                11 Twisters-MR          1:24.65    1:22.06
                  37.50     1:22.06 (44.56)
 18 Saleh, Kareem A           11 Sharks-CT            1:29.51    1:24.80
                  39.78     1:24.80 (45.02)
 19 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR    1:37.78    1:27.07
                  41.15     1:27.07 (45.92)
 20 McFarland, Carter N       11 GAEL-MR              1:26.62    1:29.04
                  41.30     1:29.04 (47.74)
 21 Curro, Chris              12 SMC-MR               1:43.69    1:39.77
                  43.05     1:39.77 (56.72)
 22 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    1:42.46    1:44.51
                1:44.79         1:44.51 ( )
 23 Wei, Chen                 11 Flying Dolphins-MR        NT    1:54.49
                  48.85   1:54.49 (1:05.64)
 -- Shemtob, Marshall B       11 GAEL-MR              1:56.78         DQ
                  54.19          DQ (58.50)
 -- Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                  41.61          DQ (52.08)

Event 103  Girls 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chu, Kierstin              8 SMC-MR                 18.73      19.25
  2 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                19.80      19.40
  3 Swertfager, Theresa        8 SMC-MR                 23.20      20.31
  4 Tan, Cathy                 7 Twisters-MR            18.06      20.71
  5 Garces, Tessa J            8 Badger-MR              21.12      20.72
  6 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                21.61      22.24
  7 Paret, Anna F              8 Badger-MR              22.69      22.25
  8 Kelly, Kerry               7 SMC-MR                 23.43      22.27
  9 Mutoh, Seika               7 GAEL-MR                22.15      22.32
 10 Lyman, Olivia              8 SMC-MR                 23.80      22.44
 11 Sawkins, Cate J            6 GAEL-MR                20.78      22.70
 12 Anderson, Mary Jane J      8 HS-MR                  27.00      22.78
 13 Basso, Sierra K            8 Agua Swim Team-MR      22.93      22.82
 14 Fuchs, Lindsey             8 Agua Swim Team-MR      22.82      23.24
 15 Sodokoff, Rachel M         8 Sharks-CT              22.56      23.36
 16 Siegal, Gabriela           8 Flying Dolphins-MR     24.65      23.43
 17 Dunbar, Sarah H            7 GAEL-MR                24.22      23.59
 18 McInerney, Clare T         8 Badger-MR              24.73      23.66
 19 Baudinet, Mary Helen       8 SMC-MR                 22.40      23.78
 20 Hu, Hannah                 8 Sharks-CT              24.69      24.03
 21 Vettoretti, Mia            6 SMC-MR                 24.41      25.31
 22 Tsanas, Ariana P           8 Agua Swim Team-MR      23.93      25.32
 22 Pokorne, Emma              7 SMC-MR                 27.49      25.32
 24 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR      22.42      25.80
 25 Kelly, Jordan A            8 Agua Swim Team-MR         NT      25.86
 26 Yanez, Tania               8 Twisters-MR            26.51      25.99
 27 Bradbury, Susanna R        7 Asa-PV                 25.38      26.62
 28 Sullivan, Mariana A        8 Agua Swim Team-MR      26.30      27.42
 29 Moore, Jiovanni A          8 Agua Swim Team-MR      26.01      27.44
 30 Andreozzi, Kristen         7 SMC-MR                 26.22      27.69
 31 Schlesinger, Sophia I      8 Flying Dolphins-MR     29.14      27.92
 32 Lipton, Jessica R          8 Flying Dolphins-MR     27.38      27.93
 33 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR      27.84      28.53
 34 Fried, Carly T             7 Flying Dolphins-MR     30.84      29.85
 35 Furusho, Ema               7 Twisters-MR               NT      29.92
 36 Leigh, Amari R             7 Flying Dolphins-MR     29.32      30.30
 37 Hartigan, Kiely U          7 GAEL-MR                29.56      30.52
 38 Najjar, Caroline A         7 Agua Swim Team-MR      32.13      31.19
 39 Bittel, Kelsey M           7 Sharks-CT              31.12      31.66
 40 Lyons, Victoria J          8 Agua Swim Team-MR         NT      31.87
 41 Cullinane, Kelly           7 Sharks-CT              31.34      32.60
 42 Edelstein, Bettina A       8 Flying Dolphins-MR        NT      33.74
 43 Evangelakos, Quinn R       7 Agua Swim Team-MR      34.39      34.36
 44 Bartley, Rushea            7 Club Team-NJ           25.00      35.01
 45 Lee, Jaylse                8 Club Team-NJ           25.00      35.26
 46 Hartigan, Maddie R         5 GAEL-MR                32.75      36.32
 -- Rogers, Ava K              7 UN-MR                     NT         DQ

Event 104  Boys 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Varshisky, Samuel M        8 Badger-MR              19.64      18.94
  2 Mo, Joseph J               7 Twisters-MR            20.59      20.25
  3 McFarland, Charlie A       8 GAEL-MR                18.81      21.22
  4 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              21.14      21.58
  5 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                18.42      21.69
  6 Davey, Sean R              8 Sharks-CT              21.67      22.87
  7 Rough, Chris L             8 Sharks-CT              23.88      23.56
  8 Rosen, Ethan B             8 Badger-MR              27.24      23.80
  9 Langaman, Michael B        8 HS-MR                  27.00      24.54
 10 Kelly, Patrick             8 SMC-MR                 24.90      25.71
 11 Yu, Dominic                7 Twisters-MR               NT      26.17
 12 Schmitt, Benjamin T        7 Agua Swim Team-MR      30.60      26.21
 13 McAlpine, Michael A        6 Unattached                NT      26.68
 14 Bidwell, Alec J            7 Badger-MR              26.57      26.87
 15 Feldmann, Axel S           8 Agua Swim Team-MR      29.85      28.87
 16 McFarland, Tanner J        6 GAEL-MR                28.57      28.95
 17 Townley, Nicholas J        6 GAEL-MR                28.53      33.69
 18 Perman, Jacob H            8 Flying Dolphins-MR     42.58      36.29
 -- Duncan, Kieran R           7 Sharks-CT              28.06         DQ
 -- Radulovacki, Reid W        7 Unattached                NT         DQ

Event 105  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Neal, Lia M               10 Agua Swim Team-MR    1:11.97    1:09.85
                  33.93     1:09.85 (35.92)
  2 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            1:11.60    1:12.65
                  35.95     1:12.65 (36.70)
  3 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR          1:14.33    1:14.44
                  35.35     1:14.44 (39.09)
  4 Hanss, Katie E            10 Agua Swim Team-MR    1:18.85    1:17.16
                  37.21     1:17.16 (39.95)
  5 Cloud, Jaclyn A            9 Sharks-CT            1:21.22    1:17.54
                  37.76     1:17.54 (39.78)
  6 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR    1:19.83    1:18.55
                  38.60     1:18.55 (39.95)
  7 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR          1:22.23    1:20.99
                  39.66     1:20.99 (41.33)
  8 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR              1:18.76    1:21.39
                  38.56     1:21.39 (42.83)
  9 Frias, Cristina C          9 Sharks-CT            1:20.58    1:23.14
 10 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR    1:24.54    1:23.69
                  40.83     1:23.69 (42.86)
 11 Brown, Caitlin N          10 HS-MR                1:26.81    1:23.92
                  41.21     1:23.92 (42.71)
 12 Ogisu, Emilie             10 Agua Swim Team-MR    1:25.20    1:26.36
                  43.28     1:26.36 (43.08)
 13 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR            1:24.47    1:26.47
                  41.38     1:26.47 (45.09)
 14 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR            1:24.12    1:27.09
                  42.88     1:27.09 (44.21)
 15 Kuhn, Amanda G            10 Asa-PV               1:28.94    1:27.48
 16 Hartigan, Kaitlin A        9 GAEL-MR              1:29.28    1:28.76
                  43.37     1:28.76 (45.39)
 17 Delane, Kelly A            9 Badger-MR            1:27.00    1:28.83
                  43.43     1:28.83 (45.40)
 18 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR               NT    1:29.37
                  42.91     1:29.37 (46.46)
 19 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR               1:26.65    1:29.42
                  44.24     1:29.42 (45.18)
 20 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR            1:30.22    1:30.36
                  43.62     1:30.36 (46.74)
 21 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR    1:31.06    1:30.47
                  45.33     1:30.47 (45.14)
 22 Hymes, Clare E            10 Badger-MR            1:40.56    1:31.01
 23 Flynn, Caitlin C           9 Agua Swim Team-MR    1:29.07    1:31.05
                  44.15     1:31.05 (46.90)
 24 Sanders, Erin              9 SMC-MR               1:27.45    1:31.56
                  45.74     1:31.56 (45.82)
 25 Groccia, Jackie A          9 GAEL-MR              1:32.60    1:32.23
                  44.16     1:32.23 (48.07)
 26 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR              1:31.49    1:32.40
                  45.28     1:32.40 (47.12)
 27 Kelly, Hannah F           10 Asa-PV               1:35.00    1:32.59
                  46.24     1:32.59 (46.35)
 28 Nixon, Charlotte A         9 Badger-MR            1:30.06    1:33.64
 29 Robbins, Brooke           10 SMC-MR               1:41.01    1:33.65
                  45.70     1:33.65 (47.95)
 30 Ramsden, Hannah N         10 Agua Swim Team-MR    1:33.39    1:33.79
                  44.36     1:33.79 (49.43)
 31 Andrews, Emily L           9 Asa-PV               1:40.00    1:33.80
                  46.22     1:33.80 (47.58)
 32 Cleary, Grace E           10 Asa-PV               1:25.00    1:34.45
 33 Sun, Wanlin                9 Agua Swim Team-MR    1:32.34    1:34.67
                  45.69     1:34.67 (48.98)
 34 Mandel, Duval             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:36.21
                  45.95     1:36.21 (50.26)
 35 Ames, Sarah               10 SMC-MR               1:45.08    1:36.45
                  46.23     1:36.45 (50.22)
 36 Moss, Lucy                 9 SMC-MR               1:34.37    1:36.64
                  47.52     1:36.64 (49.12)
 37 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR    1:37.33    1:37.11
                  47.16     1:37.11 (49.95)
 38 Cleary, Ella C            10 Asa-PV               1:26.00    1:37.91
 39 Campbell, Corbet           9 SMC-MR               1:40.99    1:38.00
                  47.40     1:38.00 (50.60)
 40 Lipe, Eleanor M            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:38.02
                  48.81     1:38.02 (49.21)
 41 Brundred, Laura R         10 Asa-PV               1:34.54    1:38.07
 42 Diserio, Sophia           10 Agua Swim Team-MR    1:36.82    1:38.32
                  46.06     1:38.32 (52.26)
 43 Schmitt, Rosie H          10 Agua Swim Team-MR    1:54.44    1:39.32
 44 Gelbaugh, Elizabeth R      9 Asa-PV               1:50.00    1:39.65
                  49.07     1:39.65 (50.58)
 45 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR    1:44.82    1:40.76
                  49.58     1:40.76 (51.18)
 46 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR              1:42.71    1:41.31
                  50.37     1:41.31 (50.94)
 47 Cloonan, Paige            10 SMC-MR               1:41.60    1:41.39
                  49.20     1:41.39 (52.19)
 48 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR          1:39.70    1:41.74
 49 Patton, Grace             10 SMC-MR                    NT    1:42.27
                  49.14     1:42.27 (53.13)
 50 McTaggart, Caroline J      9 Asa-PV               1:39.71    1:42.33
                  50.43     1:42.33 (51.90)
 51 Brickman, Molly E          9 Flying Dolphins-MR        NT    1:43.27
                  51.51     1:43.27 (51.76)
 52 Lamb, Heather M           10 Asa-PV               1:42.00    1:43.77
                  49.70     1:43.77 (54.07)
 53 Galen, Eve I               9 Agua Swim Team-MR    1:55.00    1:46.11
                  51.74     1:46.11 (54.37)
 54 Pezzella, Samantha R      10 HS-MR                1:43.63    1:46.50
                  51.95     1:46.50 (54.55)
 55 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR            1:45.99    1:46.89
                  50.91     1:46.89 (55.98)
 56 Altman, Juliette M        10 Flying Dolphins-MR   1:40.80    1:46.96
                  49.76     1:46.96 (57.20)
 57 Gasaway, Lily M           10 Asa-PV               1:46.72    1:48.36
                  51.34     1:48.36 (57.02)
 58 Madoff, Emily W            9 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.51
                  52.60     1:48.51 (55.91)
 59 Levin, Emily P            10 Agua Swim Team-MR         NT    1:48.60
                  53.06     1:48.60 (55.54)
 60 Lutt, Samantha             9 SMC-MR               1:52.45    1:49.03
 61 Weinberg, Quinn R         10 Asa-PV               1:55.00    1:49.85
                  52.23     1:49.85 (57.62)
 62 Lovett, Emily             10 Flying Dolphins-MR        NT    1:50.12
                  53.68     1:50.12 (56.44)
 63 Sblendorio, Amanda M      10 HS-MR                1:48.39    1:52.31
                  50.71   1:52.31 (1:01.60)
 64 Rubin, Caitlin E           9 Agua Swim Team-MR    2:25.80    1:52.98
 65 Borter, Gabriella E        9 Agua Swim Team-MR    1:53.12    1:53.97
                  54.18     1:53.97 (59.79)
 66 Klein, Lindsay             9 SMC-MR               1:56.46    2:01.84
                1:01.63   2:01.84 (1:00.21)
 67 Resnik, Jackie             9 Flying Dolphins-MR        NT    2:46.49
                1:16.27   2:46.49 (1:30.22)
 -- Williams, Kyra E           9 GAEL-MR              1:40.15         DQ
                  52.53          DQ (55.63)
 -- Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR    1:44.30         DQ
                  47.78          DQ (50.16)

Event 106  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mo, Daniel                10 Twisters-MR          1:11.39    1:12.61
                  35.13     1:12.61 (37.48)
  2 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            1:12.58    1:14.46
                  36.01     1:14.46 (38.45)
  3 Barry, Charles C          10 Badger-MR            1:14.72    1:15.39
                  37.27     1:15.39 (38.12)
  4 Conaton, Patrick A         9 GAEL-MR              1:21.13    1:18.85
                  38.38     1:18.85 (40.47)
  5 Bajorek, Peter M          10 Tiburones-PV         1:22.74    1:20.27
                  40.00     1:20.27 (40.27)
  6 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR    1:21.78    1:20.38
                  39.87     1:20.38 (40.51)
  7 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR            1:23.76    1:20.77
                  43.58     1:20.77 (37.19)
  8 Hopkins, Michael V        10 Sharks-CT            1:28.37    1:20.92
                  40.73     1:20.92 (40.19)
  9 Pu, Austin                10 Twisters-MR          1:21.70    1:22.61
                  40.39     1:22.61 (42.22)
 10 Dong, Richard             10 Twisters-MR          1:20.33    1:23.84
                  39.64     1:23.84 (44.20)
 11 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR            1:32.18    1:24.66
                  40.97     1:24.66 (43.69)
 12 Cerutti, Christopher      10 SMC-MR               1:25.67    1:25.08
                1:25.26         1:25.08 ( )
 13 Cullinane, Eric S         10 Sharks-CT            1:26.23    1:25.90
                  40.86     1:25.90 (45.04)
 14 Kennon, Declan P           9 Badger-MR            1:21.34    1:26.51
                  42.82     1:26.51 (43.69)
 15 Baudinet, Michael         10 SMC-MR               1:32.10    1:26.81
                  42.08     1:26.81 (44.73)
 16 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR            1:24.91    1:27.66
                  42.40     1:27.66 (45.26)
 17 Enquist, John L           10 Sharks-CT            1:29.14    1:28.35
                  43.44     1:28.35 (44.91)
 18 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR    1:30.70    1:29.30
                  42.51     1:29.30 (46.79)
 19 Higham, Devon A           10 Badger-MR            1:34.37    1:29.82
                  43.75     1:29.82 (46.07)
 20 Fotsch, Connor W          10 Asa-PV               1:35.00    1:30.66
                  43.70     1:30.66 (46.96)
 21 Altman, David              9 Badger-MR            1:35.07    1:31.26
 22 Pinilla, Javier            9 Agua Swim Team-MR    1:32.53    1:32.11
                1:32.38         1:32.11 ( )
 23 Ramirez, Richard A         9 Agua Swim Team-MR    1:37.95    1:32.99
                  44.01     1:32.99 (48.98)
 24 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                1:45.00    1:33.51
                  44.41     1:33.51 (49.10)
 25 Seckin, Timmy              9 Agua Swim Team-MR    1:34.50    1:34.25
                  45.39     1:34.25 (48.86)
 26 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR            1:28.86    1:34.49
                  45.99     1:34.49 (48.50)
 27 Pongrace, Aidan J         10 Asa-PV               1:43.00    1:35.51
                  46.37     1:35.51 (49.14)
 28 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR               NT    1:35.66
                  45.75     1:35.66 (49.91)
 29 Vettoretti, Nicholas       9 SMC-MR               1:37.33    1:38.42
                  47.82     1:38.42 (50.60)
 30 Yale, Griffin              9 SMC-MR               1:33.77    1:38.82
                  48.07     1:38.82 (50.75)
 31 Robbins, Spencer           9 SMC-MR               1:40.10    1:40.08
                1:40.55         1:40.08 ( )
 32 Doherty, Kyle J            9 GAEL-MR              1:35.47    1:40.95
                  49.64     1:40.95 (51.31)
 33 Duncan, Jameson D          9 Sharks-CT                 NT    1:41.43
                  47.79     1:41.43 (53.64)
 34 Bloom, Timmy              10 SMC-MR               1:43.84    1:42.21
                  50.22     1:42.21 (51.99)
 35 Pokorne, Alexander         9 SMC-MR                    NT    1:42.91
                  49.41     1:42.91 (53.50)
 36 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR         NT    1:45.28
                  51.50     1:45.28 (53.78)
 37 Radulovacki, Grant A      10 Unattached                NT    1:47.41
                  49.85     1:47.41 (57.56)
 38 Eichner, Dylan J          10 Sharks-CT                 NT    1:48.72
                  47.84   1:48.72 (1:00.88)
 39 Evans, Daniel              9 SMC-MR               1:50.35    1:52.10
                  53.21     1:52.10 (58.89)
 40 Knox, Liam T              10 Asa-PV               2:05.00    2:06.95
                2:06.96         2:06.95 ( )
 -- Burrell, Jamie            10 Badger-MR            1:45.55         DQ
                  56.19        DQ (1:02.94)
 -- Schwartz, Nes S            9 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
                1:37.66
 -- Medvedev, Nik              9 Flying Dolphins-MR   1:49.42         DQ
                  48.25          DQ (54.83)

Event 107  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR            28.89      28.88
  2 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            30.64      30.79
  3 McGowan, Casey            12 WISC-MR                32.38      31.05
  4 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      31.87      31.56
  5 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR      31.10      31.61
  6 Sun, Angela               11 Twisters-MR            31.72      32.18
  7 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR            32.64      32.55
  8 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      32.44      32.60
  9 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR      32.43      32.72
 10 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR      34.08      33.31
 11 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      35.72      33.88
 12 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                33.35      33.94
 13 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR            35.04      34.12
 14 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR      35.12      34.17
 15 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            35.57      34.31
 16 Frias, Mariana            12 Sharks-CT              33.88      34.32
 17 Tublin, Eileen S          12 Sharks-CT              34.21      34.53
 18 Guba, Jackie M            12 GAEL-MR                34.43      34.81
 19 Hafey, Hannah C           12 Tiburones-PV           35.37      35.02
 20 Scott, Lucy E             11 Agua Swim Team-MR      37.36      35.12
 21 Kagan, Vlada              11 Twisters-MR            34.29      35.30
 22 Torres, Maria J           12 Agua Swim Team-MR      35.03      35.36
 23 Lee, Jenny                12 Unattached             35.17      35.73
 24 Lazar, Katja M            12 Flying Dolphins-MR     36.09      35.78
 25 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR              36.32      35.81
 26 Randazzo, Khristiana      12 GAEL-MR                33.66      35.85
 27 Yeung, Maggie P           11 Twisters-MR            36.15      36.00
 28 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR     36.89      36.58
 29 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR      40.05      36.76
 30 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      37.09      36.88
 31 Maisel, Amanda D          12 Agua Swim Team-MR      38.10      37.00
 32 Seckin, Mina              12 Agua Swim Team-MR      37.28      37.34
 33 Robison, Mary Ann A       12 Asa-PV                 36.90      37.50
 34 Mahaffie, Katie R         11 Asa-PV                 37.61      38.40
 35 Doherty, Julia G          11 GAEL-MR                41.46      38.67
 36 Schulte, Caroline C       12 Agua Swim Team-MR      42.82      39.25
 37 Ragnanan, Karen E         11 Unattached                NT      39.32
 38 Coleman, Kaitlyn R        12 HS-MR                  40.28      39.51
 39 Ary, Katelyn M            12 Agua Swim Team-MR      40.35      39.66
 40 Archer, Rande S           12 Twisters-MR            41.00      39.82
 41 Sipp, Sterling S          12 Agua Swim Team-MR      40.75      40.01
 42 Sears, Chanelle           12 Club Team-NJ           37.00      40.29
 43 Delane, Jordan F          11 Badger-MR              42.91      40.54
 44 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR                41.66      40.74
 45 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR              40.86      41.17
 46 Chu, Megan                11 SMC-MR                 38.61      41.44
 47 Fotsch, Shawn O           12 Asa-PV                 40.82      41.48
 48 Kerrich, Nora             11 SMC-MR                 39.32      41.86
 49 Bodnar, Mary Anne D       11 Agua Swim Team-MR      45.72      42.26
 50 Landes, Hannah            11 Flying Dolphins-MR     43.22      42.27
 51 Sorensen, Caroline C      11 GAEL-MR                40.93      42.66
 52 Schatzberg, Annie M       11 Agua Swim Team-MR      43.44      42.70
 53 Robbins, Ilana            12 SMC-MR                 42.70      43.42
 54 Henry, Victoria           12 Club Team-NJ           45.00      43.62
 55 Lassiter, Averi L         11 Asa-PV                 42.25      43.72
 56 Pascale, Margaret         11 GAEL-MR                42.36      43.85
 57 Lubitz, Rachel H          11 Agua Swim Team-MR      42.97      44.09
 58 Northland, Bianca A       11 Asa-PV                 41.67      44.11
 59 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR      45.68      44.48
 60 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR            46.59      45.18
 61 Ward, Shakyia             12 Club Team-NJ           45.00      45.28
 62 Mackof, Alexandra K       11 Agua Swim Team-MR      46.10      45.66
 63 Kanasugi, Yukino          11 Asa-PV                 48.22      45.80
 64 McDermott, Meagan         11 Badger-MR              57.86      45.88
 65 Mihalcik, Maggie          11 Agua Swim Team-MR      51.17      46.35
 66 Townley, Bethany D        12 GAEL-MR                46.10      46.69
 66 Evans, Hallie             12 SMC-MR                 41.41      46.69
 68 Londono, Shannon G        12 Agua Swim Team-MR      49.80      46.98
 69 Corney, Bridget E         12 GAEL-MR                51.10      47.46
 70 Fraunderfer, Chaila G     11 Asa-PV                 44.16      47.94
 71 N'Djore-Acka, CoCo        11 Flying Dolphins-MR     44.99      48.06
 72 Stewart, Danielle         12 Club Team-NJ           45.00      51.68
 73 Pardo, Erika B            11 Flying Dolphins-MR     56.34      53.46
 74 Kialeuka, Iman S          11 Flying Dolphins-MR     58.79    1:04.16

Event 108  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mo, Samuel                11 Twisters-MR            30.36      30.29
  2 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR      34.62      32.87
  3 Reinhardt, Brent S        12 Tiburones-PV           32.94      33.09
  4 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      32.65      33.15
  5 Cook, William L           12 Sharks-CT              33.57      33.80
  6 VonHeeringen, Mark C      11 Tiburones-PV           35.32      35.89
  7 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR      37.39      36.70
  8 Pinilla, Alejandro J      11 Agua Swim Team-MR      37.32      37.69
  9 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR              45.57      37.72
 10 Cloud Jr, Geoffrey W      11 Sharks-CT              37.13      37.74
 11 Vallar, Jack              11 SMC-MR                 37.06      37.90
 12 O'Hagan, Chris M          11 GAEL-MR                38.43      38.02
 13 St Vincent, Tommy         11 SMC-MR                 38.73      38.75
 14 Cullinane, Kent           12 Sharks-CT              39.94      39.06
 15 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR      39.78      39.30
 16 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR      38.04      39.63
 17 Conaton, Michael J        11 GAEL-MR                38.37      39.66
 18 Suna, Phillip A           12 Agua Swim Team-MR      39.78      39.92
 19 Hausmann, Matthew         11 WISC-MR                39.90      41.35
 20 Pu, Andrew                12 Twisters-MR            40.79      41.55
 21 Coughlin, Connor J        11 GAEL-MR                44.81      43.72
 22 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR      42.82      43.74
 23 McFarland, Carter N       11 GAEL-MR                40.96      43.82
 24 Acharya, Ashwin K         12 Agua Swim Team-MR      46.90      44.78
 25 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR      45.19      46.18
 26 Heldman, Max              12 Tiburones-PV              NT      46.29
 27 Knox, Ted J               12 Asa-PV                 51.73      47.57
 28 Tsujimura, Shin           11 Agua Swim Team-MR      47.91      47.90
 29 Weissman, Mitch B         11 Sharks-CT                 NT      48.33
 30 Shemtob, Marshall B       11 GAEL-MR                48.52      49.17
 31 Evangelokos, Daniel       12 Flying Dolphins-MR        NT      49.94
 32 Curro, Chris              12 SMC-MR                 47.13      49.99
 33 Bittel, Kurt M            11 Sharks-CT              56.13      58.48
 34 Synk, PJ J                11 Agua Swim Team-MR      55.73      59.51

Event 109  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                46.64      48.50
  2 Almeida, Gabriela          7 Twisters-MR            49.88      48.51
  3 Tan, Cathy                 7 Twisters-MR            49.42      50.27
  4 Paret, Anna F              8 Badger-MR              53.38      52.06
  5 Mutoh, Seika               7 GAEL-MR                54.31      52.64
  6 Sullivan, Mariana A        8 Agua Swim Team-MR      50.52      52.68
  7 Swertfager, Theresa        8 SMC-MR                 54.87      53.13
  8 Lyman, Olivia              8 SMC-MR                    NT      53.72
  9 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                55.80      55.38
 10 Siegal, Gabriela           8 Flying Dolphins-MR   1:02.95      55.44
 11 Baudinet, Mary Helen       8 SMC-MR                 56.02      55.65
 12 Basso, Sierra K            8 Agua Swim Team-MR      57.18      55.69
 13 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR      55.74      56.36
 14 Fuchs, Lindsey             8 Agua Swim Team-MR      59.32      56.62
 15 Sodokoff, Rachel M         8 Sharks-CT              58.06      57.42
 16 Kelly, Jordan A            8 Agua Swim Team-MR         NT      57.47
 17 Vettoretti, Mia            6 SMC-MR               1:02.00      57.90
 18 Yanez, Tania               8 Twisters-MR          1:01.22      59.02
 19 Rodriguez, Tina G          7 Twisters-MR            59.75    1:00.05
 20 Evangelakos, Quinn R       7 Agua Swim Team-MR    1:00.01    1:00.06
 21 Kelly, Kerry               7 SMC-MR                    NT    1:01.05
 22 Pokorne, Emma              7 SMC-MR               1:12.37    1:01.15
 23 Tsanas, Ariana P           8 Agua Swim Team-MR    1:03.94    1:02.87
 24 Anderson, Mary Jane J      8 HS-MR                1:20.79    1:04.36
 25 Moore, Jiovanni A          8 Agua Swim Team-MR    1:03.67    1:07.40
 26 Hartigan, Kiely U          7 GAEL-MR              1:05.42    1:07.46
 27 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR    1:04.66    1:08.85
 28 Edelstein, Bettina A       8 Flying Dolphins-MR        NT    1:09.20
 29 Fried, Carly T             7 Flying Dolphins-MR   1:10.37    1:10.12
 30 Schlesinger, Sophia I      8 Flying Dolphins-MR        NT    1:12.23
 31 Najjar, Caroline A         7 Agua Swim Team-MR    1:18.72    1:12.60
 32 Bittel, Kelsey M           7 Sharks-CT            1:16.71    1:13.40
 33 Andreozzi, Kristen         7 SMC-MR               1:21.00    1:17.95
 -- Myerson, Marissa A         8 Flying Dolphins-MR   1:00.20         DQ
 -- Lyons, Victoria J          8 Agua Swim Team-MR         NT         DQ
 -- Rogers, Ava K              7 UN-MR                     NT         DQ
 -- Lipton, Jessica R          8 Flying Dolphins-MR   1:37.10         DQ
 -- Leigh, Amari R             7 Flying Dolphins-MR   1:32.56        XDQ
 -- McInerney, Clare T         8 Badger-MR            1:04.93         DQ

Event 110  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 McFarland, Charlie A       8 GAEL-MR                48.25      46.85
  2 Egan, Liam R               7 Badger-MR              48.20      47.37
  3 Kessler, Michael N         8 Badger-MR              47.29      47.85
  4 Rieck, Joshua A            8 Badger-MR              52.32      49.13
  5 Varshisky, Samuel M        8 Badger-MR              49.61      50.81
  6 Kelly, Patrick             8 SMC-MR                    NT      51.96
  7 Rosen, Ethan B             8 Badger-MR            1:05.22      52.80
  8 Langaman, Michael B        8 HS-MR                1:00.00    1:01.76
  9 Yu, Dominic                7 Twisters-MR               NT    1:12.68
 10 Schmitt, Benjamin T        7 Agua Swim Team-MR         NT    1:16.88
 11 Bidwell, Alec J            7 Badger-MR            1:15.22    1:17.56
 -- Townley, Nicholas J        6 GAEL-MR              1:04.38         DQ
 -- Perman, Jacob H            8 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
 -- Benjamin, Ernst C          8 Agua Swim Team-MR      48.27         DQ

Event 111  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR      36.56      34.95
  2 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            37.43      36.86
  3 Cleary, Grace E           10 Asa-PV                 39.05      38.15
  3 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            36.65      38.15
  5 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR            39.62      38.87
  6 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                41.03      40.26
  7 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              39.40      40.28
  8 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      41.29      40.47
  9 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR      41.20      40.60
 10 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            40.02      40.95
 11 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR      40.96      41.65
 12 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR            41.97      42.27
 13 Diserio, Sophia           10 Agua Swim Team-MR      45.51      43.88
 14 Cleary, Ella C            10 Asa-PV                 44.05      43.90
 15 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR                43.69      43.95
 16 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                42.50      44.14
 17 Flynn, Caitlin C           9 Agua Swim Team-MR      44.71      44.57
 18 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      44.84      44.67
 19 Moss, Lucy                 9 SMC-MR                 46.73      44.96
 20 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR            46.43      44.97
 21 Kuhn, Amanda G            10 Asa-PV                 53.72      45.08
 22 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR            44.77      45.34
 23 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR      45.01      45.42
 24 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR              45.75      45.72
 25 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR                50.67      45.75
 26 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR            44.65      45.95
 27 Rubin, Caitlin E           9 Agua Swim Team-MR      47.65      46.73
 28 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR     48.81      46.91
 29 Kelly, Hannah F           10 Asa-PV                 47.24      47.24
 30 Conforti, Brianna E        9 GAEL-MR                48.99      47.35
 31 Robbins, Brooke           10 SMC-MR                 48.34      47.44
 32 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR              47.12      47.45
 33 Furusho, Amy               9 Twisters-MR               NT      47.47
 34 Schmitt, Rosie H          10 Agua Swim Team-MR      47.31      47.65
 35 Garcia, Laura              9 Asa-PV                 49.02      47.86
 36 Corney, Megan M           10 GAEL-MR                55.91      48.03
 36 Nixon, Charlotte A         9 Badger-MR              55.60      48.03
 38 Hartigan, Kaitlin A        9 GAEL-MR                49.03      48.08
 39 Stewart, Courtney H       10 GAEL-MR                49.47      48.30
 40 Borter, Gabriella E        9 Agua Swim Team-MR      48.13      48.63
 41 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              48.92      48.85
 42 Madoff, Emily W            9 Agua Swim Team-MR      49.66      48.95
 43 Gelbaugh, Elizabeth R      9 Asa-PV                 50.15      49.09
 44 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                47.21      49.14
 45 Carangi, Taylor M         10 WISC-MR                52.75      49.27
 46 Altman, Juliette M        10 Flying Dolphins-MR     49.95      49.49
 47 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              55.55      49.52
 48 Brown, Caitlin N          10 HS-MR                  49.63      49.73
 49 Gasaway, Lily M           10 Asa-PV                 50.00      49.78
 50 Groccia, Jackie A          9 GAEL-MR                49.50      49.79
 51 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR      49.51      50.01
 52 Kosoff, Zora R            10 HS-MR                  50.21      50.06
 53 Dunn, Emily K              9 WISC-MR                55.00      50.76
 54 Ramsden, Hannah N         10 Agua Swim Team-MR      50.72      50.84
 55 Andrews, Emily L           9 Asa-PV                 53.25      50.88
 56 Sanders, Erin              9 SMC-MR                 49.54      51.22
 57 Merchan, Denise           10 Twisters-MR            52.72      51.23
 58 Shehan, Olivia W           9 Agua Swim Team-MR      50.65      51.72
 59 Burke, Kayla E             9 GAEL-MR                54.25      51.89
 60 Andreozzi, Danielle        9 SMC-MR                 55.15      52.04
 61 Cloonan, Paige            10 SMC-MR                 52.97      52.81
 62 Walker, Aileen             9 SMC-MR                 53.30      52.96
 63 Sun, Wanlin                9 Agua Swim Team-MR      49.94      53.40
 64 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR              55.23      53.42
 65 Patton, Grace             10 SMC-MR                 52.65      53.67
 66 Hymes, Clare E            10 Badger-MR              55.08      53.79
 67 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR      53.66      53.94
 68 Ames, Sarah               10 SMC-MR                 55.14      53.95
 69 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR               NT      55.02
 70 Levin, Emily P            10 Agua Swim Team-MR      51.85      55.05
 71 Galen, Eve I               9 Agua Swim Team-MR      52.24      55.26
 72 Mandel, Duval             10 Flying Dolphins-MR     56.85      55.28
 73 Brundred, Laura R         10 Asa-PV                 58.57      55.42
 74 Lamb, Heather M           10 Asa-PV                 52.57      55.50
 75 Campbell, Corbet           9 SMC-MR                 52.93      55.59
 76 Lipe, Eleanor M            9 Agua Swim Team-MR    2:09.98      57.11
 77 Skrivanek, Angela G        9 Agua Swim Team-MR      59.92      57.95
 78 Gross, Dana M              9 Sharks-CT            1:01.40      58.50
 79 Kabbash, Kate A           10 Flying Dolphins-MR   1:00.76      58.97
 80 Zorek, Sophia A            9 Agua Swim Team-MR         NT      59.48
 81 Dayton, Paige V           10 Agua Swim Team-MR      58.51      59.56
 82 Klein, Lindsay             9 SMC-MR                 56.61      59.69
 -- Morgan, Anoa               9 Club Team-NJ           50.00         DQ
 -- Nadler, Lindsey B         10 Flying Dolphins-MR        NT         DQ
 -- Lutt, Samantha             9 SMC-MR                 52.49         DQ
 -- Williams, Kyra E           9 GAEL-MR                49.12         DQ
 -- Weinberg, Quinn R         10 Asa-PV                 52.00         DQ

Event 112  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Johnson, Grant A          10 Badger-MR              38.89      37.94
  2 Ching, Benjamin G         10 Twisters-MR            38.38      38.63
  3 Rosen, Alex J             10 Badger-MR              39.31      39.69
  4 Mo, Daniel                10 Twisters-MR            40.00      39.92
  4 Qian, Andrew J            10 Tiburones-PV           40.07      39.92
  6 Pu, Austin                10 Twisters-MR            42.18      41.49
  7 Cullinane, Eric S         10 Sharks-CT              42.06      42.05
  8 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR                42.19      42.33
  9 Fotsch, Connor W          10 Asa-PV                 43.14      43.49
 10 Dong, Richard             10 Twisters-MR            44.42      43.56
 11 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR              42.87      43.57
 12 Conaton, Patrick A         9 GAEL-MR                41.72      43.88
 13 Tremain, Max              10 Badger-MR              42.43      43.92
 14 Bajorek, Peter M          10 Tiburones-PV           50.52      44.54
 15 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR                45.17      45.19
 16 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR              44.65      45.26
 17 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              48.39      45.89
 18 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR      47.25      46.03
 19 Baudinet, Michael         10 SMC-MR                 48.34      46.11
 20 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              44.62      46.28
 21 Hopkins, Michael V        10 Sharks-CT              44.60      46.95
 22 Pongrace, Aidan J         10 Asa-PV                 50.00      47.75
 23 Higham, Devon A           10 Badger-MR              49.36      48.27
 24 Palacios, David D         10 HS-MR                  49.03      48.35
 25 Quing, Steven              9 Twisters-MR            52.37      48.45
 26 Cerutti, Christopher      10 SMC-MR                 47.54      48.51
 27 Seckin, Timmy              9 Agua Swim Team-MR      51.16      48.89
 28 Bloom, Timmy              10 SMC-MR                 50.49      49.79
 29 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR            53.46      50.17
 30 Medvedev, Nik              9 Flying Dolphins-MR     56.71      50.99
 31 VonHeeringen, Austin K     9 Tiburones-PV           52.44      51.71
 32 Sipp, John N               9 Agua Swim Team-MR      56.80      51.75
 33 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR      46.80      54.13
 34 Vettoretti, Nicholas       9 SMC-MR                 53.46      54.35
 35 Schwartz, Nes S            9 Agua Swim Team-MR         NT      55.14
 36 Altman, David              9 Badger-MR              50.22      55.72
 37 Knox, Liam T              10 Asa-PV                 51.00      55.97
 38 Yale, Griffin              9 SMC-MR                 54.82      56.17
 39 Melkonian, Gianluca        9 Flying Dolphins-MR     55.31      56.36
 40 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR            57.55      56.49
 41 Landes, Michael            9 Flying Dolphins-MR        NT      57.17
 42 Robbins, Spencer           9 SMC-MR                 55.58      57.85
 43 Mitchell, Benjamin L       9 Agua Swim Team-MR         NT      58.39
 44 Evans, Daniel              9 SMC-MR               1:06.03    1:03.07
 45 Darabundit, Champ C        9 Agua Swim Team-MR    1:04.14    1:04.12
 46 Burrell, Jamie            10 Badger-MR            1:07.29    1:04.13
 47 Duncan, Jameson D          9 Sharks-CT            1:08.66    1:04.53
 -- Bittel, Kris M             9 Sharks-CT              51.63         DQ
 -- Bishop, Billy D           10 GAEL-MR                46.35         DQ

Event 113  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          1:06.18    1:07.81
                  32.02     1:07.81 (35.79)
  2 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR              1:16.51    1:17.68
                  36.17     1:17.68 (41.51)
  3 McGowan, Casey            12 WISC-MR              1:18.12    1:17.69
                  35.52     1:17.69 (42.17)
  4 Tremain, Kate             12 Badger-MR            1:15.94    1:17.73
                  36.16     1:17.73 (41.57)
  5 Guba, Jackie M            12 GAEL-MR              1:18.20    1:20.51
  6 Kessler, Rachel R         11 Badger-MR            1:26.53    1:20.56
                  38.49     1:20.56 (42.07)
  7 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR          1:20.16    1:20.76
  8 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              1:18.93    1:21.05
                  38.26     1:21.05 (42.79)
  9 Randazzo, Khristiana      12 GAEL-MR              1:20.74    1:21.16
                  39.36     1:21.16 (41.80)
 10 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR   1:23.19    1:21.67
                  37.95     1:21.67 (43.72)
 11 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR    1:27.42    1:23.85
 12 Kagan, Vlada              11 Twisters-MR          1:21.54    1:24.15
                  39.78     1:24.15 (44.37)
 13 Scott, Lucy E             11 Agua Swim Team-MR    1:25.96    1:24.64
                  40.02     1:24.64 (44.62)
 14 Robison, Mary Ann A       12 Asa-PV               1:28.11    1:26.48
                  42.13     1:26.48 (44.35)
 15 Yeung, Maggie P           11 Twisters-MR          1:26.59    1:27.45
 16 Seckin, Mina              12 Agua Swim Team-MR    1:29.83    1:27.60
                  42.19     1:27.60 (45.41)
 17 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR         NT    1:28.18
                  41.59     1:28.18 (46.59)
 18 Kuhn, Victoria N          12 Asa-PV               1:30.85    1:28.55
                  41.88     1:28.55 (46.67)
 19 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR    1:29.00    1:29.79
                  41.46     1:29.79 (48.33)
 20 Coleman, Kristie M        12 HS-MR                1:31.97    1:31.20
                  42.89     1:31.20 (48.31)
 21 Sorensen, Caroline C      11 GAEL-MR              1:26.94    1:31.21
                  42.06     1:31.21 (49.15)
 22 Sipp, Sterling S          12 Agua Swim Team-MR    1:35.00    1:31.48
                  42.60     1:31.48 (48.88)
 23 Edgar, Alex H             11 Flying Dolphins-MR   1:39.10    1:33.14
                  43.36     1:33.14 (49.78)
 24 Schulte, Caroline C       12 Agua Swim Team-MR    1:44.18    1:33.49
                  43.05     1:33.49 (50.44)
 25 Ary, Katelyn M            12 Agua Swim Team-MR    1:37.84    1:33.87
                  44.74     1:33.87 (49.13)
 26 Fotsch, Shawn O           12 Asa-PV               1:37.00    1:34.11
                  45.24     1:34.11 (48.87)
 27 Bachman, Jett             12 Flying Dolphins-MR   1:34.31    1:34.46
                  44.76     1:34.46 (49.70)
 28 Kanasugi, Yukino          11 Asa-PV               1:40.00    1:35.96
                  45.57     1:35.96 (50.39)
 29 Kerrich, Nora             11 SMC-MR               1:32.80    1:36.14
 30 Robbins, Ilana            12 SMC-MR               1:31.42    1:36.19
 31 Lassiter, Averi L         11 Asa-PV               1:39.07    1:37.46
                  45.60     1:37.46 (51.86)
 32 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR    1:37.69    1:37.54
 33 Lubitz, Rachel H          11 Agua Swim Team-MR    1:35.12    1:37.59
                  45.32     1:37.59 (52.27)
 34 Schatzberg, Annie M       11 Agua Swim Team-MR    1:39.10    1:38.10
                  46.04     1:38.10 (52.06)
 35 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR              1:39.43    1:38.30
 36 McDermott, Meagan         11 Badger-MR            1:39.35    1:38.58
                  47.04     1:38.58 (51.54)
 37 Delane, Jordan F          11 Badger-MR            1:38.46    1:39.57
                  46.12     1:39.57 (53.45)
 38 Lazar, Katja M            12 Flying Dolphins-MR        NT    1:39.68
                  46.20     1:39.68 (53.48)
 39 Coleman, Kaitlyn R        12 HS-MR                1:40.08    1:39.70
                  47.07     1:39.70 (52.63)
 40 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR          1:38.37    1:41.56
 41 Pascale, Margaret         11 GAEL-MR              1:40.95    1:42.99
                  49.56     1:42.99 (53.43)
 42 LeBeau, Olivia M          11 Asa-PV               1:55.00    1:43.39
 43 Mihalcik, Maggie          11 Agua Swim Team-MR    1:53.26    1:44.10
                  49.83     1:44.10 (54.27)
 44 Chu, Megan                11 SMC-MR               1:50.82    1:44.35
                  50.97     1:44.35 (53.38)
 45 Townley, Bethany D        12 GAEL-MR              1:45.42    1:44.55
 46 Bodnar, Mary Anne D       11 Agua Swim Team-MR    1:47.41    1:45.09
 47 Evans, Hallie             12 SMC-MR                    NT    1:45.19
                  48.78     1:45.19 (56.41)
 48 Fraunderfer, Chaila G     11 Asa-PV               1:42.00    1:46.65
                  50.59     1:46.65 (56.06)
 49 Londono, Shannon G        12 Agua Swim Team-MR    1:49.58    1:47.98
                  49.66     1:47.98 (58.32)
 50 Mackof, Alexandra K       11 Agua Swim Team-MR    1:58.21    1:58.22

Event 114  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          1:17.27    1:15.92
                  36.37     1:15.92 (39.55)
  2 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          1:17.15    1:16.14
                  36.29     1:16.14 (39.85)
  3 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          1:19.10    1:17.02
  4 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          1:17.64    1:17.95
                  36.95     1:17.95 (41.00)
  5 Mo, Samuel                11 Twisters-MR          1:19.05    1:18.47
                  37.66     1:18.47 (40.81)
  6 Reinhardt, Brent S        12 Tiburones-PV         1:19.25    1:21.24
                  38.30     1:21.24 (42.94)
  7 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    1:21.27    1:21.51
                  39.08     1:21.51 (42.43)
  8 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    1:22.92    1:21.82
                  38.73     1:21.82 (43.09)
  9 Cook, William L           12 Sharks-CT            1:22.99    1:23.30
                  38.75     1:23.30 (44.55)
 10 Ariyanonthaka, Kevin      12 Twisters-MR               NT    1:25.70
                  40.02     1:25.70 (45.68)
 11 Romano, Michael N         12 Sharks-CT            1:24.83    1:25.95
                  41.70     1:25.95 (44.25)
 12 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    1:31.88    1:34.18
                  44.78     1:34.18 (49.40)
 13 Acharya, Ashwin K         12 Agua Swim Team-MR         NT    1:34.52
 14 Pinilla, Alejandro J      11 Agua Swim Team-MR    1:36.49    1:34.94
                  44.55     1:34.94 (50.39)
 15 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR    1:35.11    1:35.51
                  46.12     1:35.51 (49.39)
 16 Saleh, Kareem A           11 Sharks-CT            1:36.26    1:35.60
                  46.10     1:35.60 (49.50)
 17 Cullinane, Kent           12 Sharks-CT            1:38.51    1:36.49
                  46.44     1:36.49 (50.05)
 18 Curro, Chris              12 SMC-MR               1:33.19    1:36.75
                  45.34     1:36.75 (51.41)
 19 St Vincent, Tommy         11 SMC-MR               1:35.74    1:37.37
                  45.70     1:37.37 (51.67)
 20 Suna, Phillip A           12 Agua Swim Team-MR    1:39.83    1:38.99
                  47.01     1:38.99 (51.98)
 21 Lin, Kevin                11 Twisters-MR               NT    1:39.50
                  48.24     1:39.50 (51.26)
 22 Evangelokos, Daniel       12 Flying Dolphins-MR        NT    1:41.24
                  48.88     1:41.24 (52.36)
 23 Danin, Marc C             11 WISC-MR              2:30.00    1:43.48
                  47.93     1:43.48 (55.55)
 24 Kennon, Rory F            11 Badger-MR            2:15.44    1:46.83
                  49.02     1:46.83 (57.81)
 25 Conaton, Michael J        11 GAEL-MR              1:42.13    1:47.72
                  50.73     1:47.72 (56.99)
 26 Wei, Chen                 11 Flying Dolphins-MR        NT    1:48.15
                  50.49     1:48.15 (57.66)
 27 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR    1:57.24    1:51.90
                  54.59     1:51.90 (57.31)
 28 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR    1:43.74    1:51.91
 29 Synk, PJ J                11 Agua Swim Team-MR         NT    1:55.46
                  54.08   1:55.46 (1:01.38)
 -- Mihalcik, Jack            11 Agua Swim Team-MR    2:26.09         DQ
                  56.32        DQ (1:09.58)
 -- Knox, Ted J               12 Asa-PV               2:00.00         DQ
                  48.96          DQ (55.98)

Event 115  Girls 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Fuchs, Lindsey             8 Agua Swim Team-MR      20.65      16.01
  2 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                17.70      16.51
  3 Chu, Kierstin              8 SMC-MR                 16.28      16.59
  4 Zukowski, Carli            8 WISC-MR                16.46      17.30
  5 Basso, Sierra K            8 Agua Swim Team-MR      18.63      17.72
  6 Siegal, Gabriela           8 Flying Dolphins-MR     18.93      17.87
  7 Baudinet, Mary Helen       8 SMC-MR                 18.28      18.01
  8 Paret, Anna F              8 Badger-MR              18.01      18.31
  9 Sawkins, Cate J            6 GAEL-MR                18.44      18.46
 10 Swertfager, Theresa        8 SMC-MR                 18.74      18.48
 11 Sodokoff, Rachel M         8 Sharks-CT              18.71      19.02
 12 Siegel, Sophie H           8 Flying Dolphins-MR     19.99      19.09
 13 Dunbar, Sarah H            7 GAEL-MR                17.69      19.29
 14 Kelly, Kerry               7 SMC-MR                 19.87      19.35
 15 Mutoh, Seika               7 GAEL-MR                18.50      19.61
 16 Myerson, Marissa A         8 Flying Dolphins-MR     18.80      19.63
 17 Lyman, Olivia              8 SMC-MR                 20.50      19.71
 18 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                18.76      20.13
 19 Kuo, Elizabeth F           8 Agua Swim Team-MR      21.89      20.14
 20 Pokorne, Emma              7 SMC-MR                 20.75      20.62
 21 Pena, Sarahe               7 Agua Swim Team-MR      23.83      21.10
 22 Rodriguez, Tina G          7 Twisters-MR            22.36      21.35
 23 Sullivan, Mariana A        8 Agua Swim Team-MR      21.55      21.44
 24 Vettoretti, Mia            6 SMC-MR                 23.68      21.70
 25 Lee, Jaylse                8 Club Team-NJ           20.00      22.13
 26 Yanez, Tania               8 Twisters-MR            25.59      22.37
 27 McInerney, Clare T         8 Badger-MR              18.17      22.43
 28 Tsanas, Ariana P           8 Agua Swim Team-MR      21.99      22.56
 29 Hu, Hannah                 8 Sharks-CT              22.38      22.78
 30 Garces, Tessa J            8 Badger-MR              23.15      22.89
 31 Moore, Jiovanni A          8 Agua Swim Team-MR      22.11      23.50
 32 Rogers, Ava K              7 UN-MR                     NT      23.65
 33 Lipton, Jessica R          8 Flying Dolphins-MR     23.13      23.88
 34 Kelly, Jordan A            8 Agua Swim Team-MR         NT      23.93
 35 Bartley, Rushea            7 Club Team-NJ           21.00      24.04
 36 Hartigan, Kiely U          7 GAEL-MR                24.98      24.58
 37 Evangelakos, Quinn R       7 Agua Swim Team-MR      24.74      24.88
 38 Andreozzi, Kristen         7 SMC-MR                 23.47      24.90
 39 Fried, Carly T             7 Flying Dolphins-MR     26.57      25.62
 40 Leigh, Amari R             7 Flying Dolphins-MR     26.17      26.23
 41 Edelstein, Bettina A       8 Flying Dolphins-MR        NT      26.39
 42 Bittel, Kelsey M           7 Sharks-CT              23.85      26.48
 43 Furusho, Ema               7 Twisters-MR               NT      26.51
 44 Lyons, Victoria J          8 Agua Swim Team-MR         NT      27.71
 45 Schlesinger, Sophia I      8 Flying Dolphins-MR     32.50      27.75
 46 Bradbury, Susanna R        7 Asa-PV                 24.75      27.89
 47 Hartigan, Maddie R         5 GAEL-MR                26.50      29.80
 48 Najjar, Caroline A         7 Agua Swim Team-MR      31.96      30.29
 49 Cullinane, Kelly           7 Sharks-CT              28.06      32.58

Event 116  Boys 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Benjamin, Ernst C          8 Agua Swim Team-MR      16.48      15.70
  2 Egan, Liam R               7 Badger-MR              15.93      15.71
  3 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                16.25      16.01
  4 Rieck, Joshua A            8 Badger-MR              17.17      16.67
  5 Kessler, Michael N         8 Badger-MR              11.54      16.72
  5 Varshisky, Samuel M        8 Badger-MR              17.52      16.72
  7 McFarland, Charlie A       8 GAEL-MR                15.59      17.41
  8 Mo, Joseph J               7 Twisters-MR            17.18      17.76
  9 Davey, Sean R              8 Sharks-CT              17.28      17.77
 10 Bidwell, Ian W             8 Badger-MR              17.99      18.02
 11 Rough, Chris L             8 Sharks-CT              17.69      18.05
 12 Langaman, Michael B        8 HS-MR                  22.00      19.23
 13 Kelly, Patrick             8 SMC-MR                 18.21      20.75
 14 Yu, Dominic                7 Twisters-MR               NT      21.38
 15 Schmitt, Benjamin T        7 Agua Swim Team-MR      26.79      22.40
 16 McAlpine, Michael A        6 Unattached                NT      22.41
 17 Duncan, Kieran R           7 Sharks-CT              26.11      24.23
 18 Radulovacki, Reid W        7 Unattached                NT      26.06
 19 McFarland, Tanner J        6 GAEL-MR                22.30      26.64
 20 Rosen, Ethan B             8 Badger-MR              20.31      26.88
 21 Feldmann, Axel S           8 Agua Swim Team-MR      28.24      28.69
 22 Townley, Nicholas J        6 GAEL-MR                25.15      33.27

Event 117  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR      30.05      28.89
  2 Fidan, Cagla              10 Twisters-MR            29.00      30.00
  3 Barrett, Janae J          10 Twisters-MR            30.75      30.60
  4 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR            30.07      30.87
  5 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR              30.44      30.99
  6 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR      30.97      31.21
  7 Hanss, Katie E            10 Agua Swim Team-MR      32.53      31.41
  8 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR            31.75      31.51
  9 Rubiano, Alexandra K       9 Twisters-MR            31.48      31.59
 10 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR      31.70      31.96
 11 Sawkins, Emma E            9 GAEL-MR                32.20      32.06
 12 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR     32.76      32.17
 13 Demarco, Jackie E         10 GAEL-MR                31.16      32.36
 14 Frias, Cristina C          9 Sharks-CT              30.88      32.40
 15 Tompkins, Catherine A     10 Badger-MR              32.24      32.53
 16 Takei, Chiharu            10 Badger-MR              32.66      32.78
 17 Panitz, Beatrix M          9 Badger-MR              32.33      33.00
 18 Fuchs, Amanda B           10 Agua Swim Team-MR      32.58      33.22
 19 Cirone, Alexandra         10 Agua Swim Team-MR      32.95      33.38
 20 Brown, Caitlin N          10 HS-MR                  33.93      33.40
 21 Cloud, Jaclyn A            9 Sharks-CT              33.75      33.42
 22 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR      33.67      33.57
 23 Barry, Amanda E           10 WISC-MR                33.37      33.84
 24 Ruotolo, Hope             10 SMC-MR                 33.87      33.85
 25 Diserio, Sophia           10 Agua Swim Team-MR         NT      33.86
 26 Kuhn, Amanda G            10 Asa-PV                 33.14      34.30
 27 Andrews, Emily L           9 Asa-PV                 35.00      34.51
 28 Cleary, Grace E           10 Asa-PV                 36.84      34.70
 29 Delane, Kelly A            9 Badger-MR              34.61      34.73
 30 Gonzales, Alexandra       10 Twisters-MR            32.98      34.80
 31 Ogisu, Emilie             10 Agua Swim Team-MR      34.59      35.08
 32 Gasaway, Lily M           10 Asa-PV                 34.50      35.09
 33 Hartigan, Kaitlin A        9 GAEL-MR                33.55      35.16
 34 Flynn, Caitlin C           9 Agua Swim Team-MR      34.27      35.18
 35 Meringolo, Phoebe          9 WISC-MR                35.04      35.25
 36 Pfaffe, Alyssa            10 WISC-MR                37.24      35.52
 37 Nagarajan, Mira           10 Agua Swim Team-MR      36.23      35.55
 38 Carangi, Taylor M         10 WISC-MR                37.81      35.62
 39 Kelly, Hannah F           10 Asa-PV                 33.62      35.75
 40 Ramsden, Hannah N         10 Agua Swim Team-MR      37.02      35.86
 41 Sanders, Erin              9 SMC-MR                 34.14      36.16
 42 Garcia, Laura              9 Asa-PV                 36.56      36.20
 43 Merchan, Denise           10 Twisters-MR            37.45      36.28
 44 Nixon, Charlotte A         9 Badger-MR              36.47      36.54
 45 Euceda, Jarleen B         10 Agua Swim Team-MR      36.51      36.56
 46 Casey, Shannon            10 WISC-MR                36.61      36.61
 47 Groccia, Jackie A          9 GAEL-MR                35.25      36.97
 48 Stewart, Courtney H       10 GAEL-MR                36.34      37.10
 49 Conforti, Brianna E        9 GAEL-MR                37.38      37.13
 50 Robbins, Brooke           10 SMC-MR                 38.38      37.20
 51 Brickman, Molly E          9 Flying Dolphins-MR     36.80      37.28
 52 Brundred, Laura R         10 Asa-PV                 35.41      37.29
 53 Pezzella, Samantha R      10 HS-MR                  36.47      37.30
 54 Sun, Wanlin                9 Agua Swim Team-MR      35.90      37.42
 55 Cleary, Ella C            10 Asa-PV                 36.90      37.43
 56 McTaggart, Caroline J      9 Asa-PV                 36.31      37.44
 57 Mandel, Duval             10 Flying Dolphins-MR     41.12      37.66
 58 Murphy, Nicole L          10 Agua Swim Team-MR      39.01      37.81
 59 Damsky, Abby K             9 Agua Swim Team-MR      41.02      37.97
 60 Hymes, Clare E            10 Badger-MR              37.80      38.41
 61 Andreozzi, Danielle        9 SMC-MR                 42.24      38.42
 62 Moss, Lucy                 9 SMC-MR                 36.77      38.44
 63 Hodes, Sarah M             9 Badger-MR              36.66      38.73
 64 Schmitt, Rosie H          10 Agua Swim Team-MR      41.00      38.77
 65 Shehan, Olivia W           9 Agua Swim Team-MR      41.01      38.89
 66 Lipe, Eleanor M            9 Agua Swim Team-MR    1:27.02      38.93
 67 Rubin, Caitlin E           9 Agua Swim Team-MR      41.04      39.31
 68 Gelbaugh, Elizabeth R      9 Asa-PV                 38.18      39.35
 69 Campbell, Corbet           9 SMC-MR                 38.57      39.67
 70 Kamel, Mira S              9 Twisters-MR            37.92      39.73
 71 Furusho, Amy               9 Twisters-MR               NT      39.86
 72 Lutt, Samantha             9 SMC-MR                 40.23      39.96
 73 Altman, Juliette M        10 Flying Dolphins-MR     38.23      40.11
 74 Lamb, Heather M           10 Asa-PV                 39.46      40.53
 75 Williams, Kyra E           9 GAEL-MR                41.34      40.98
 76 Weinberg, Quinn R         10 Asa-PV                 40.46      41.05
 77 Kosoff, Zora R            10 HS-MR                  42.20      41.49
 78 Borter, Gabriella E        9 Agua Swim Team-MR      40.33      41.75
 79 Ames, Sarah               10 SMC-MR                 42.35      41.98
 80 Dunn, Emily K              9 WISC-MR                42.00      42.03
 81 Rieck, Ashley S           10 Badger-MR              43.16      42.24
 82 Sblendorio, Amanda M      10 HS-MR                  40.41      42.35
 83 Patton, Grace             10 SMC-MR                 42.62      42.37
 84 Levin, Emily P            10 Agua Swim Team-MR      43.20      42.40
 85 Galen, Eve I               9 Agua Swim Team-MR      47.19      43.38
 86 Cloonan, Paige            10 SMC-MR                 35.89      44.03
 87 Madoff, Emily W            9 Agua Swim Team-MR      44.39      44.33
 88 Corney, Megan M           10 GAEL-MR                40.68      44.35
 89 Zorek, Sophia A            9 Agua Swim Team-MR      51.57      46.28
 90 Dayton, Paige V           10 Agua Swim Team-MR      45.08      46.34
 91 Lewis, Kiara               9 Twisters-MR               NT      47.03
 92 Klein, Lindsay             9 SMC-MR                 44.45      47.56
 93 Kabbash, Kate A           10 Flying Dolphins-MR     59.18      52.54
 94 Nadler, Lindsey B         10 Flying Dolphins-MR        NT      53.14
 95 Skrivanek, Angela G        9 Agua Swim Team-MR    1:01.34      53.33
 96 Morgan, Anoa               9 Club Team-NJ           40.00      53.50
 97 Walker, Aileen             9 SMC-MR                 50.06      54.03
 98 Gross, Dana M              9 Sharks-CT              52.06      55.38
 99 Resnik, Jackie             9 Flying Dolphins-MR   1:08.77    1:08.12

Event 118  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Johnson, Grant A          10 Badger-MR              27.31      28.19
  2 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR            27.94      28.29
  3 Rosen, Alex J             10 Badger-MR              28.54      28.95
  4 Conaton, Patrick A         9 GAEL-MR                30.24      31.05
  5 Barry, Charles C          10 Badger-MR              30.50      31.22
  6 Pu, Austin                10 Twisters-MR            31.55      31.50
  7 Mo, Daniel                10 Twisters-MR            31.19      31.52
  8 Qian, Andrew J            10 Tiburones-PV           31.73      31.75
  9 Yeo, Maxwell Z            10 Agua Swim Team-MR      31.51      31.85
 10 Cooke, Thomas F            9 Badger-MR              32.34      32.36
 11 Fotsch, Connor W          10 Asa-PV                 31.94      32.44
 12 Bajorek, Peter M          10 Tiburones-PV           31.82      32.66
 13 Notaro, Nick J             9 Asa-PV                 32.50      32.68
 14 Dong, Richard             10 Twisters-MR            32.22      32.96
 15 McInerney, Andrew H       10 Badger-MR              32.84      33.22
 16 Cullinane, Eric S         10 Sharks-CT              34.07      33.28
 17 Aventuro, Christopher J    9 Badger-MR              32.73      33.51
 18 Tremain, Max              10 Badger-MR              32.28      33.60
 19 Buttigieg, Timothy W       9 Badger-MR              32.28      33.83
 20 Kennon, Declan P           9 Badger-MR              32.07      34.08
 21 Broderick, Joseph S       10 WISC-MR                33.55      34.56
 22 Cerutti, Christopher      10 SMC-MR                 33.63      34.87
 23 Erickson, Gavin           10 Agua Swim Team-MR      35.60      34.98
 24 Drennan, Patrick M        10 WISC-MR                35.37      35.05
 25 Seckin, Timmy              9 Agua Swim Team-MR      35.88      35.54
 26 Malarczyk, Peter          10 Badger-MR              34.44      35.62
 27 Doherty, Kyle J            9 GAEL-MR                36.58      35.73
 28 Enquist, John L           10 Sharks-CT              34.53      35.83
 29 Ruvkun, Andrew H          10 Agua Swim Team-MR      33.40      35.93
 30 Langaman, Matthew G       10 HS-MR                  36.79      35.95
 31 Higham, Devon A           10 Badger-MR              35.81      36.04
 32 VonHeeringen, Austin K     9 Tiburones-PV           37.03      36.08
 33 Baudinet, Michael         10 SMC-MR                 34.84      36.11
 34 Palacios, David D         10 HS-MR                  37.57      36.85
 35 Schwartz, Nes S            9 Agua Swim Team-MR      39.21      36.98
 36 Radulovacki, Grant A      10 Unattached             37.56      37.15
 37 Vettoretti, Nicholas       9 SMC-MR                 38.95      37.20
 38 Pinilla, Javier            9 Agua Swim Team-MR      36.09      37.29
 39 Pongrace, Aidan J         10 Asa-PV                 37.19      37.33
 40 Ramirez, Richard A         9 Agua Swim Team-MR      38.90      39.04
 41 Mijares, Dean F           10 Twisters-MR            36.91      39.29
 42 Miller, Nicholas G        10 Agua Swim Team-MR      39.24      39.49
 43 Mitchell, Benjamin L       9 Agua Swim Team-MR      42.23      40.40
 44 Barbosa, Kevin             9 Twisters-MR            37.22      40.43
 45 Robbins, Spencer           9 SMC-MR                 38.62      40.74
 46 Quing, Steven              9 Twisters-MR            47.15      40.76
 47 Pokorne, Alexander         9 SMC-MR                 39.93      40.83
 48 Evans, Daniel              9 SMC-MR                 41.00      40.90
 49 Medvedev, Nik              9 Flying Dolphins-MR     43.77      41.09
 50 Melkonian, Gianluca        9 Flying Dolphins-MR     39.24      41.32
 51 Bittel, Kris M             9 Sharks-CT              38.44      41.80
 52 Burrell, Jamie            10 Badger-MR              43.75      42.23
 53 Yale, Griffin              9 SMC-MR                 37.83      42.50
 54 Bloom, Timmy              10 SMC-MR                 38.87      42.71
 55 Eichner, Dylan J          10 Sharks-CT              46.80      44.64
 56 Sipp, John N               9 Agua Swim Team-MR      49.17      44.93
 57 Duncan, Jameson D          9 Sharks-CT              43.65      45.27
 58 Knox, Liam T              10 Asa-PV                 47.11      52.69
 59 Landes, Michael            9 Flying Dolphins-MR        NT    1:01.42
 60 Thomas, Chevan             9 Club Team-NJ           45.00    1:12.36
 -- Ching, Benjamin G         10 Twisters-MR            31.75         DQ

Event 119  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Bouzarouata, Sarah        12 Twisters-MR            27.28      26.72
  2 McGowan, Casey            12 WISC-MR                26.85      26.96
  3 Futterman, Kale           12 Agua Swim Team-MR      27.90      27.90
  4 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR                27.67      28.09
  5 Prokopowicz, Victoria     12 Sharks-CT              27.41      28.10
  6 Guba, Jackie M            12 GAEL-MR                28.18      28.35
  7 Haruki, Yuria             12 Twisters-MR            28.05      28.36
  8 Kuo, Jacqueline           11 Agua Swim Team-MR      28.11      28.54
  9 Yeung, Maggie P           11 Twisters-MR            28.89      28.57
 10 Kuhn, Victoria N          12 Asa-PV                 28.66      28.61
 11 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR      30.22      28.73
 12 Sun, Angela               11 Twisters-MR            28.75      28.75
 13 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR      29.81      28.81
 14 McDavid, Aiesha A         12 GAEL-MR                28.21      28.82
 15 Scott, Lucy E             11 Agua Swim Team-MR      29.56      29.11
 16 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR            29.14      29.16
 17 Frias, Mariana            12 Sharks-CT              28.62      29.19
 18 Sanchez, Michelle J       12 Agua Swim Team-MR      29.11      29.31
 19 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                  30.04      29.41
 20 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR              28.64      29.45
 21 Vanderlinden, Mariel      12 Twisters-MR            29.12      29.93
 22 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR      30.68      30.25
 23 Hafey, Hannah C           12 Tiburones-PV           32.49      30.30
 23 Mahaffie, Katie R         11 Asa-PV                 29.51      30.30
 25 Tublin, Eileen S          12 Sharks-CT              30.29      30.48
 26 Edgar, Alex H             11 Flying Dolphins-MR     32.16      30.53
 27 Lee, Jenny                12 Unattached             29.13      30.64
 28 Coleman, Kristie M        12 HS-MR                  33.45      30.97
 29 Robison, Mary Ann A       12 Asa-PV                 30.82      31.00
 30 Doherty, Julia G          11 GAEL-MR                32.51      31.71
 31 Torres, Maria J           12 Agua Swim Team-MR      30.93      31.79
 32 Maisel, Amanda D          12 Agua Swim Team-MR      33.31      31.92
 33 Mack, Rebecca A           11 Flying Dolphins-MR        NT      32.07
 34 Lazar, Katja M            12 Flying Dolphins-MR     33.35      32.38
 34 Coleman, Kaitlyn R        12 HS-MR                  35.11      32.38
 36 Lassiter, Averi L         11 Asa-PV                 31.79      32.48
 37 Sears, Chanelle           12 Club Team-NJ           31.00      32.64
 38 Fotsch, Shawn O           12 Asa-PV                 32.40      32.65
 39 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR                33.38      33.09
 40 Kerrich, Nora             11 SMC-MR                 33.73      33.43
 41 Sipp, Sterling S          12 Agua Swim Team-MR      33.00      33.72
 42 Ary, Katelyn M            12 Agua Swim Team-MR      33.93      33.90
 43 Ragnanan, Karen E         11 Unattached                NT      33.97
 44 Landes, Hannah            11 Flying Dolphins-MR     37.40      34.18
 45 Schatzberg, Annie M       11 Agua Swim Team-MR      35.29      34.23
 46 Sorensen, Caroline C      11 GAEL-MR                33.66      34.27
 47 Northland, Bianca A       11 Asa-PV                 34.36      35.04
 48 Schulte, Caroline C       12 Agua Swim Team-MR      35.63      35.30
 49 Stewart, Danielle         12 Club Team-NJ           38.00      35.58
 50 Archer, Rande S           12 Twisters-MR            36.73      35.61
 51 Henry, Victoria           12 Club Team-NJ           35.00      36.09
 52 Robbins, Ilana            12 SMC-MR                 36.67      36.19
 53 Evans, Hallie             12 SMC-MR                 33.98      36.21
 54 Bachman, Jett             12 Flying Dolphins-MR     35.62      36.61
 55 Chu, Megan                11 SMC-MR                 34.50      36.64
 56 LeBeau, Olivia M          11 Asa-PV                 35.77      36.72
 57 Londono, Shannon G        12 Agua Swim Team-MR      38.20      36.76
 58 Kanasugi, Yukino          11 Asa-PV                 38.00      36.83
 59 Pascale, Margaret         11 GAEL-MR                36.19      36.87
 60 Bodnar, Mary Anne D       11 Agua Swim Team-MR      36.82      37.16
 61 Delane, Jordan F          11 Badger-MR              36.93      37.24
 62 N'Djore-Acka, CoCo        11 Flying Dolphins-MR     36.09      37.26
 63 Corney, Bridget E         12 GAEL-MR                38.62      38.16
 64 Maynard, Eve A            11 Agua Swim Team-MR      38.11      38.28
 65 Kamel, Rita S             11 Twisters-MR            37.74      38.59
 66 Lubitz, Rachel H          11 Agua Swim Team-MR      39.52      39.05
 67 Mihalcik, Maggie          11 Agua Swim Team-MR      40.74      39.11
 68 Mackof, Alexandra K       11 Agua Swim Team-MR      40.38      39.72
 69 McDermott, Meagan         11 Badger-MR              40.37      39.91
 70 Fraunderfer, Chaila G     11 Asa-PV                 36.00      40.11
 71 Townley, Bethany D        12 GAEL-MR                37.91      41.77
 72 Pardo, Erika B            11 Flying Dolphins-MR     47.71      43.72
 73 Kialeuka, Iman S          11 Flying Dolphins-MR     53.39      49.41

Event 120  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR      26.41      26.57
  2 Mo, Samuel                11 Twisters-MR            26.56      27.13
  3 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR            27.37      27.91
  4 Cook, William L           12 Sharks-CT              26.77      28.11
  5 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR      29.28      28.68
  6 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR            29.09      28.94
  7 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR      29.73      29.05
  8 Reinhardt, Brent S        12 Tiburones-PV           32.31      29.54
  9 Ariyanonthaka, Kevin      12 Twisters-MR            29.40      29.57
 10 O'Hagan, Chris M          11 GAEL-MR                29.12      29.59
 11 Lin, Kevin                11 Twisters-MR            30.25      30.97
 12 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR      30.62      31.13
 13 St Vincent, Tommy         11 SMC-MR                 30.82      31.34
 14 Romano, Michael N         12 Sharks-CT              30.78      32.16
 15 Cullinane, Kent           12 Sharks-CT              32.31      32.77
 16 Cloud Jr, Geoffrey W      11 Sharks-CT              31.03      32.82
 17 Bhagat, Gautam            12 Agua Swim Team-MR      35.32      32.90
 18 Pu, Andrew                12 Twisters-MR            34.91      33.22
 19 Suna, Phillip A           12 Agua Swim Team-MR      32.69      33.26
 20 Pinilla, Alejandro J      11 Agua Swim Team-MR      32.02      33.39
 21 Vallar, Jack              11 SMC-MR                 32.64      33.40
 22 Conaton, Michael J        11 GAEL-MR                33.77      34.00
 23 McFarland, Carter N       11 GAEL-MR                33.70      34.32
 24 Heldman, Max              12 Tiburones-PV              NT      34.65
 25 Ogisu, Kent               11 Agua Swim Team-MR      35.40      35.08
 26 Danin, Marc C             11 WISC-MR                48.00      36.18
 27 Kennon, Rory F            11 Badger-MR              38.53      36.57
 28 Hausmann, Matthew         11 WISC-MR                34.59      36.77
 29 Coughlin, Connor J        11 GAEL-MR                36.20      37.28
 30 Evangelokos, Daniel       12 Flying Dolphins-MR        NT      37.49
 31 Knox, Ted J               12 Asa-PV                 41.26      38.55
 32 Bingham, Jasper K         11 Agua Swim Team-MR      39.54      39.05
 33 Siegel, Jonah             11 Agua Swim Team-MR      37.47      40.20
 34 Wei, Chen                 11 Flying Dolphins-MR     41.22      40.92
 35 Acharya, Ashwin K         12 Agua Swim Team-MR         NT      41.39
 36 Shemtob, Marshall B       11 GAEL-MR                42.56      41.43
 37 Curro, Chris              12 SMC-MR                 38.69      41.64
 38 Tsujimura, Shin           11 Agua Swim Team-MR      40.72      43.66
 39 Weissman, Mitch B         11 Sharks-CT              49.09      46.74
 40 Synk, PJ J                11 Agua Swim Team-MR      49.21      47.26
 41 Bittel, Kurt M            11 Sharks-CT              47.28      53.80

Event 121  Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Zhu, Annie                11 Twisters-MR          5:38.79    5:28.53
                  29.58     1:02.07 (32.49)     1:35.84 (33.77)     2:09.44 (33.60)
        2:43.12 (33.68)     3:16.88 (33.76)     3:51.05 (34.17)     4:24.32 (33.27)
        4:57.82 (33.50)     5:28.53 (30.71)
  2 Prokopowicz, Victoria     12 Sharks-CT            5:33.85    5:28.59
                  29.50     1:02.36 (32.86)     1:35.88 (33.52)     2:09.90 (34.02)
        2:43.49 (33.59)     3:17.18 (33.69)     3:51.04 (33.86)     4:24.71 (33.67)
        4:57.82 (33.11)     5:28.59 (30.77)
  3 Tremain, Kate             12 Badger-MR            5:34.50    5:36.79
                  30.91     1:04.10 (33.19)     1:37.96 (33.86)     2:12.33 (34.37)
        2:45.98 (33.65)     3:19.53 (33.55)     3:53.52 (33.99)     4:27.92 (34.40)
        5:02.67 (34.75)     5:36.79 (34.12)
  4 Rueda, Daniela            12 Agua Swim Team-MR    5:42.37    5:45.13
                  29.60     1:02.48 (32.88)     1:36.01 (33.53)     2:09.92 (33.91)
        2:44.75 (34.83)     3:19.52 (34.77)     3:55.38 (35.86)     4:32.14 (36.76)
        5:09.25 (37.11)     5:45.13 (35.88)
  5 Groccia, Adrienne D       12 GAEL-MR              6:16.04    5:50.15
                  31.22     1:06.06 (34.84)     1:43.07 (37.01)     2:18.45 (35.38)
        2:54.45 (36.00)     3:30.37 (35.92)     4:07.96 (37.59)     4:43.12 (35.16)
        5:18.34 (35.22)     5:50.15 (31.81)
  6 Neal, Lia M               10 Agua Swim Team-MR    5:54.59    5:55.11
                  30.31     1:04.68 (34.37)     1:40.01 (35.33)     2:15.60 (35.59)
        2:51.75 (36.15)     3:28.75 (37.00)     4:05.43 (36.68)     4:42.30 (36.87)
        5:19.53 (37.23)     5:55.11 (35.58)
  7 Johanson, Kelly A         12 Badger-MR            5:48.58    5:58.12
  8 Shiota, Lena A            12 Agua Swim Team-MR    6:13.91    6:04.73
                  32.19     1:08.02 (35.83)     1:45.24 (37.22)     2:22.74 (37.50)
        3:00.20 (37.46)     3:37.63 (37.43)     4:15.34 (37.71)     4:52.76 (37.42)
        5:29.34 (36.58)     6:04.73 (35.39)
  9 Guaman, Kelly C           12 Twisters-MR          6:09.05    6:05.43
 10 Lee, Abigail C            11 Agua Swim Team-MR    6:36.46    6:15.86
 11 McIntosh, Catriona E      12 Agua Swim Team-MR    6:28.72    6:18.27
                  33.27     1:10.92 (37.65)     1:49.89 (38.97)     2:29.12 (39.23)
        3:08.20 (39.08)     3:47.66 (39.46)     4:27.06 (39.40)     5:06.58 (39.52)
        5:44.56 (37.98)     6:18.27 (33.71)
 12 Hutchinson-Maddox, Isla   10 Agua Swim Team-MR         NT    6:19.28
                  34.45     1:12.30 (37.85)     1:50.96 (38.66)     2:30.94 (39.98)
        3:10.15 (39.21)     3:49.11 (38.96)     4:27.90 (38.79)     5:06.42 (38.52)
        5:43.90 (37.48)     6:19.28 (35.38)
 13 Chudy, Charlotte L        11 Agua Swim Team-MR         NT    6:20.80
 14 Kagan, Vlada              11 Twisters-MR          6:24.67    6:28.89
                  33.46     1:11.32 (37.86)     1:50.43 (39.11)     2:29.95 (39.52)
        3:10.02 (40.07)     3:49.98 (39.96)     4:30.16 (40.18)     5:10.05 (39.89)
        5:50.22 (40.17)     6:28.89 (38.67)
 15 Bailey, Brittany M        10 Badger-MR            6:39.96    6:32.61
                  34.78     1:14.20 (39.42)     1:54.67 (40.47)     2:35.03 (40.36)
        3:14.92 (39.89)     3:55.14 (40.22)     4:35.51 (40.37)     5:15.91 (40.40)
        5:55.83 (39.92)     6:32.61 (36.78)
 16 Kim, Elizabeth            10 Twisters-MR          6:25.55    6:34.14
                  33.09     1:11.83 (38.74)     1:52.49 (40.66)     2:33.54 (41.05)
        3:14.63 (41.09)     3:54.99 (40.36)     4:36.36 (41.37)     5:17.26 (40.90)
        5:56.41 (39.15)     6:34.14 (37.73)
 17 Reynoso, Jessica M        10 Agua Swim Team-MR    6:44.17    6:40.78
 18 Daly, Bronagh K           12 HS-MR                7:27.44    6:43.45
 19 Scott, Lucy E             11 Agua Swim Team-MR         NT    6:46.03
                  35.33     1:15.00 (39.67)     1:55.53 (40.53)     2:36.84 (41.31)
        3:18.37 (41.53)     3:59.86 (41.49)     4:41.74 (41.88)     5:24.11 (42.37)
        6:06.12 (42.01)     6:46.03 (39.91)
 20 Omary, Natalie M          12 Agua Swim Team-MR    6:47.11    6:47.22
                  34.69     1:14.24 (39.55)     1:55.39 (41.15)     2:36.55 (41.16)
        3:17.86 (41.31)     4:00.55 (42.69)     4:43.62 (43.07)     5:26.12 (42.50)
        6:07.74 (41.62)     6:47.22 (39.48)
 21 Frias, Cristina C          9 Sharks-CT            6:56.56    6:49.20
                  36.10     1:17.40 (41.30)     1:59.71 (42.31)     2:41.56 (41.85)
        3:23.50 (41.94)     4:04.16 (40.66)     4:46.93 (42.77)     5:28.94 (42.01)
        6:11.54 (42.60)     6:49.20 (37.66)
 22 Seckin, Mina              12 Agua Swim Team-MR         NT    6:51.96
 23 Coleman, Kristie M        12 HS-MR                6:50.00    6:54.26
                  35.79     1:16.89 (41.10)                             4:48.50 ( )
        5:31.66 (43.16)                             6:14.37 ( )     6:54.26 (39.89)
 24 Barbosa, Tabitha           9 Twisters-MR          7:26.96    7:03.46
                  36.73     1:18.99 (42.26)     2:02.12 (43.13)     2:46.19 (44.07)
        3:29.64 (43.45)     4:13.16 (43.52)     4:57.19 (44.03)     5:41.20 (44.01)
        6:24.66 (43.46)     7:03.46 (38.80)
 25 Cloud, Jaclyn A            9 Sharks-CT            7:12.38    7:03.62
                  36.72     1:18.05 (41.33)     2:01.45 (43.40)     2:45.12 (43.67)
        3:28.13 (43.01)     4:11.19 (43.06)     4:54.54 (43.35)     5:38.28 (43.74)
        6:21.37 (43.09)     7:03.62 (42.25)
 26 Maisel, Amanda D          12 Agua Swim Team-MR         NT    7:07.81
                  36.37     1:18.45 (42.08)     2:02.01 (43.56)     2:46.10 (44.09)
        3:30.44 (44.34)     4:14.83 (44.39)     5:00.32 (45.49)     5:43.04 (42.72)
        6:28.22 (45.18)     7:07.81 (39.59)
 27 Rodriguez, Keannie M      10 Agua Swim Team-MR    7:15.61    7:08.63
                  36.09     1:18.15 (42.06)     2:01.24 (43.09)     2:45.16 (43.92)
        3:29.88 (44.72)     4:14.14 (44.26)     4:58.69 (44.55)     5:43.09 (44.40)
        6:27.47 (44.38)     7:08.63 (41.16)
 28 Danovitch, Amelia E       10 Agua Swim Team-MR         NT    7:09.99
                  37.13     1:20.24 (43.11)     2:04.14 (43.90)     2:47.89 (43.75)
        3:32.99 (45.10)     4:17.20 (44.21)     5:01.44 (44.24)     5:44.87 (43.43)
        6:28.05 (43.18)     7:09.99 (41.94)
 29 Howe, Ritchey F           12 Agua Swim Team-MR         NT    7:11.70
                  36.38     1:18.80 (42.42)     2:02.52 (43.72)     2:48.16 (45.64)
        3:34.01 (45.85)     4:17.86 (43.85)     5:01.85 (43.99)     5:46.67 (44.82)
        6:30.57 (43.90)     7:11.70 (41.13)
 30 Yu, Wynona K              10 Twisters-MR               NT    7:18.64
 31 Johanson, Bridget M        9 Badger-MR            7:15.86    7:24.72
 32 Fenn, Kerry N             11 Badger-MR            7:32.05    7:36.27
                  39.79     1:24.79 (45.00)     2:10.48 (45.69)     2:57.15 (46.67)
        3:43.84 (46.69)     4:30.32 (46.48)     5:17.70 (47.38)     6:04.14 (46.44)
        6:50.71 (46.57)     7:36.27 (45.56)
 33 Landes, Hannah            11 Flying Dolphins-MR        NT    7:49.19
                  40.68     1:26.38 (45.70)     2:14.30 (47.92)     3:02.37 (48.07)
        3:49.69 (47.32)     4:38.17 (48.48)     5:26.89 (48.72)     6:16.56 (49.67)
        7:04.72 (48.16)     7:49.19 (44.47)
 34 Doyle, Carly L             9 Flying Dolphins-MR        NT    8:02.33
                  44.99     1:34.89 (49.90)     2:24.79 (49.90)     3:15.22 (50.43)
        4:03.62 (48.40)     4:53.10 (49.48)     5:42.26 (49.16)     6:31.22 (48.96)
        7:19.96 (48.74)     8:02.33 (42.37)
 35 Edgar, Alex H             11 Flying Dolphins-MR        NT    8:07.12
                  39.87     1:28.05 (48.18)     2:17.32 (49.27)     3:07.62 (50.30)
        4:01.04 (53.42)     4:50.32 (49.28)     5:45.63 (55.31)     6:36.06 (50.43)
        7:26.27 (50.21)     8:07.12 (40.85)
 36 Altman, Juliette M        10 Flying Dolphins-MR        NT    8:16.08
                  43.06     1:33.99 (50.93)     2:24.41 (50.42)     3:16.00 (51.59)
        4:06.89 (50.89)     4:57.86 (50.97)     5:48.31 (50.45)     6:39.04 (50.73)
        7:29.59 (50.55)     8:16.08 (46.49)

Event 122  Boys 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Yamout, Nader             11 Twisters-MR          5:31.77    5:33.83
                  29.16     1:01.44 (32.28)     1:34.79 (33.35)     2:08.67 (33.88)
        2:43.01 (34.34)     3:17.47 (34.46)     3:52.05 (34.58)     4:26.56 (34.51)
        5:01.11 (34.55)     5:33.83 (32.72)
  2 Doherty, Christopher      12 Twisters-MR          5:48.52    5:40.44
                  29.81     1:03.09 (33.28)     1:37.43 (34.34)     2:12.42 (34.99)
        2:47.43 (35.01)     3:22.38 (34.95)     3:57.31 (34.93)     4:32.77 (35.46)
        5:07.43 (34.66)     5:40.44 (33.01)
  3 Barbosa, Larry S          12 Twisters-MR          6:01.36    5:48.64
  4 Johnson, Grant A          10 Badger-MR            5:48.84    5:49.23
                  30.16     1:04.49 (34.33)     1:39.87 (35.38)     2:16.08 (36.21)
        2:52.37 (36.29)     3:22.40 (30.03)     4:04.49 (42.09)     4:40.73 (36.24)
        5:15.99 (35.26)     5:49.23 (33.24)
  5 Georgescu, Ronald F       11 Agua Swim Team-MR    5:55.63    5:52.43
                  30.90     1:06.23 (35.33)     1:42.33 (36.10)     2:18.44 (36.11)
        2:54.82 (36.38)     3:31.12 (36.30)     4:07.70 (36.58)     4:44.27 (36.57)
        5:19.73 (35.46)     5:52.43 (32.70)
  6 Flynn, Patrick            11 Agua Swim Team-MR    6:05.59    5:52.49
                  30.53     1:04.65 (34.12)     1:40.67 (36.02)     2:16.65 (35.98)
        2:51.89 (35.24)     3:28.12 (36.23)     4:05.16 (37.04)     4:41.96 (36.80)
        5:18.02 (36.06)     5:52.49 (34.47)
  7 Erskine, Brendan          12 Twisters-MR          6:12.52    5:53.59
                  32.28     1:08.41 (36.13)     1:44.56 (36.15)     2:21.40 (36.84)
        2:57.55 (36.15)     3:33.11 (35.56)     4:08.66 (35.55)     4:45.05 (36.39)
        5:20.89 (35.84)     5:53.59 (32.70)
  8 Dervisevic, Alen          10 Twisters-MR          6:02.32    5:53.70
                  31.21     1:06.45 (35.24)     1:42.94 (36.49)     2:18.65 (35.71)
        2:54.63 (35.98)     3:30.91 (36.28)     4:07.57 (36.66)     4:44.00 (36.43)
        5:20.23 (36.23)     5:53.70 (33.47)
  9 Martinez, Keannu C        12 Twisters-MR          6:14.38    5:58.68
                  32.66     1:08.87 (36.21)     1:45.49 (36.62)     2:22.30 (36.81)
        2:58.99 (36.69)     3:34.85 (35.86)     4:11.26 (36.41)     4:47.83 (36.57)
        5:24.32 (36.49)     5:58.68 (34.36)
 10 Chansakul, JR J           12 Agua Swim Team-MR    6:36.46    6:16.31
                  33.13     1:09.62 (36.49)     1:47.66 (38.04)     2:25.87 (38.21)
        3:04.27 (38.40)     3:42.45 (38.18)     4:20.94 (38.49)   5:41.22 (1:20.28)
        6:16.31 (35.09)
 11 Fierro Joyce, Billy       11 Badger-MR            6:17.48    6:17.85
                  33.94     1:11.38 (37.44)     1:49.33 (37.95)     2:27.94 (38.61)
        3:06.38 (38.44)     3:44.93 (38.55)     4:23.60 (38.67)     5:02.61 (39.01)
        5:41.17 (38.56)     6:17.85 (36.68)
 12 Rueda, Diego C            10 Agua Swim Team-MR    6:21.16    6:18.37
                  34.72     1:11.74 (37.02)     1:49.66 (37.92)     2:27.99 (38.33)
        3:06.64 (38.65)     3:45.41 (38.77)     4:23.84 (38.43)     5:02.94 (39.10)
        5:41.71 (38.77)     6:18.37 (36.66)
 13 Rosen, Alex J             10 Badger-MR            6:10.27    6:25.27
                  33.14     1:11.16 (38.02)     1:50.74 (39.58)     2:30.84 (40.10)
        3:10.48 (39.64)     3:50.38 (39.90)     4:30.20 (39.82)     5:09.65 (39.45)
      6:25.27 (1:15.62)
 14 Saleh, Kareem A           11 Sharks-CT            6:27.25    6:31.00
 15 Ching, Benjamin G         10 Twisters-MR          6:33.25    6:35.71
                  35.67     1:16.33 (40.66)     1:56.49 (40.16)     2:37.21 (40.72)
        3:17.97 (40.76)     3:57.68 (39.71)     4:37.20 (39.52)     5:17.40 (40.20)
        5:56.50 (39.10)     6:35.71 (39.21)
 16 Sherman, Sammy I          11 Agua Swim Team-MR    6:50.40    6:41.07
                  36.85     1:17.70 (40.85)     1:58.63 (40.93)     2:39.58 (40.95)
        3:20.69 (41.11)     4:01.70 (41.01)     4:42.42 (40.72)     5:23.09 (40.67)
        6:03.59 (40.50)     6:41.07 (37.48)
 17 Lin, Kevin                11 Twisters-MR               NT    6:53.12
                6:53.12         6:53.12 ( )
 18 Pu, Austin                10 Twisters-MR               NT    7:07.34
                  34.33     1:15.64 (41.31)     1:59.77 (44.13)     2:44.19 (44.42)
        3:28.94 (44.75)     4:14.59 (45.65)     4:59.67 (45.08)     5:44.80 (45.13)
        6:28.25 (43.45)     7:07.34 (39.09)
 19 Enquist, John L           10 Sharks-CT            7:08.84    7:12.47
                  37.79     1:21.60 (43.81)     2:05.06 (43.46)     2:48.61 (43.55)
        3:32.37 (43.76)     4:16.18 (43.81)     5:01.20 (45.02)     5:45.48 (44.28)
        6:30.03 (44.55)     7:12.47 (42.44)
 20 Hopkins, Michael V        10 Sharks-CT            7:28.13    7:21.11
                  37.12     1:20.87 (43.75)     2:04.77 (43.90)     2:50.06 (45.29)
        3:34.99 (44.93)     4:21.48 (46.49)     5:06.42 (44.94)     5:51.44 (45.02)
        6:38.54 (47.10)     7:21.11 (42.57)
 -- Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR    9:29.45         DQ
                  32.74     1:09.10 (36.36)     1:47.09 (37.99)     2:24.98 (37.89)
        3:02.92 (37.94)     3:41.35 (38.43)     4:20.10 (38.75)     4:57.75 (37.65)
        5:35.35 (37.60)          DQ (32.61)

Brought to you by Computer Aide, Inc.