Viking Mid-Winter Qualifier
1/14/2005 to 1/16/2005

Event 1  Girls 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               2:24.09    2:21.82         20
                  32.51     1:09.10 (36.59)     1:46.44 (37.34)     2:21.82 (35.38)
  2 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR              2:36.65    2:33.34         17
                  33.68     1:12.67 (38.99)     1:53.64 (40.97)     2:33.34 (39.70)
  3 Fenn, Kerry         10 Badger-MR            2:55.00    2:53.24         16
                  37.92     1:22.57 (44.65)     2:09.47 (46.90)     2:53.24 (43.77)
  4 McIlhargy, Amanda    9 Trs-MR               2:56.20    2:55.14         15
                  38.52     1:24.12 (45.60)     2:11.69 (47.57)     2:55.14 (43.45)
  5 Hirsch, Stephanie    9 Trs-MR               2:51.69    2:56.02         14
                  38.66     1:25.83 (47.17)     2:12.88 (47.05)     2:56.02 (43.14)
  6 Klein, Eilis D       9 Badger-MR                 NT    3:03.37         13
                  39.48     1:26.40 (46.92)   3:03.56 (1:37.16)         3:03.37 ( )

Event 2  Boys 9-10 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            2:24.69    2:26.18         20
                  32.47     1:09.25 (36.78)     1:48.47 (39.22)     2:26.18 (37.71)
  2 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               2:40.44    2:31.62         17
                  32.63     1:09.84 (37.21)     1:50.41 (40.57)     2:31.62 (41.21)
  3 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR              2:47.11    2:44.53         16
                  35.02     1:17.81 (42.79)     2:01.99 (44.18)     2:44.53 (42.54)
  4 Thompson, John       9 VAC-MR               3:06.14    2:58.06         15
                  38.08   2:13.06 (1:34.98)     2:58.06 (45.00)
  5 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            3:30.00    3:01.34         14
                  38.62     1:25.30 (46.68)     2:14.40 (49.10)     3:01.34 (46.94)
  6 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                    NT    3:06.52         13

Event 3  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Morganne     12 VAC-MR               5:55.65    6:01.52         20
                  31.22     1:06.63 (35.41)     1:43.69 (37.06)     2:20.84 (37.15)
        2:58.03 (37.19)     3:35.54 (37.51)     4:12.60 (37.06)     4:49.73 (37.13)
        5:26.59 (36.86)     6:01.52 (34.93)
  2 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR               6:56.23    6:23.18         17
                  34.49     1:12.59 (38.10)     1:51.37 (38.78)     2:30.72 (39.35)
        3:09.97 (39.25)     3:49.72 (39.75)     4:28.85 (39.13)     5:08.32 (39.47)
        5:47.41 (39.09)     6:23.18 (35.77)
  3 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              6:25.11    6:24.00         16
                  33.17     1:11.31 (38.14)     1:50.56 (39.25)     2:30.23 (39.67)
        3:10.62 (40.39)     3:50.13 (39.51)     4:29.31 (39.18)     5:08.92 (39.61)
        5:48.35 (39.43)     6:24.00 (35.65)
  4 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              6:33.82    6:24.22         15
                  34.62     1:13.14 (38.52)     1:52.18 (39.04)     2:31.11 (38.93)
        3:09.98 (38.87)     3:50.12 (40.14)     4:29.55 (39.43)     5:08.73 (39.18)
        5:47.60 (38.87)     6:24.22 (36.62)
  5 Owens, Amy          11 VAC-MR               6:32.78    6:32.39         14
                  34.02     1:12.60 (38.58)     1:53.06 (40.46)     2:33.54 (40.48)
        3:13.91 (40.37)     3:54.11 (40.20)     4:34.39 (40.28)     5:15.26 (40.87)
        5:55.18 (39.92)     6:32.39 (37.21)
  6 Hirsch, Jenna       11 Trs-MR               6:45.82    6:34.08         13
                  35.00     1:14.26 (39.26)     1:54.64 (40.38)     2:35.24 (40.60)
        3:15.58 (40.34)     3:56.12 (40.54)     4:36.01 (39.89)     5:16.93 (40.92)
        5:57.28 (40.35)     6:34.08 (36.80)
  7 Armstrong, Shannon  11 Trs-MR               7:12.64    6:54.85         12
                  36.38     1:16.32 (39.94)     1:58.31 (41.99)     2:41.23 (42.92)
        3:24.54 (43.31)     4:06.49 (41.95)     4:49.38 (42.89)     5:32.83 (43.45)
        6:14.81 (41.98)     6:54.85 (40.04)
  8 Clark, Brittany     12 WSSC-MR              7:04.01    6:59.80         11
                1:17.35                             2:00.28 ( )     2:43.26 (42.98)
        3:26.83 (43.57)     4:10.12 (43.29)     4:53.38 (43.26)     5:37.40 (44.02)
        6:20.77 (43.37)     6:59.80 (39.03)
  9 Chapman, Erica      11 Trs-MR                    NT    7:20.37          9
                  38.19     1:21.92 (43.73)     2:06.85 (44.93)     2:52.91 (46.06)
        3:38.24 (45.33)     4:22.67 (44.43)     5:08.48 (45.81)     5:55.66 (47.18)
        6:38.02 (42.36)     7:20.37 (42.35)

Event 4  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Boncek, Nick A      12 Pbac-MR              6:56.01    6:28.53         20
                  34.40     1:15.56 (41.16)     1:56.21 (40.65)     2:37.05 (40.84)
        3:18.33 (41.28)     3:58.13 (39.80)     4:38.02 (39.89)     5:17.43 (39.41)
        5:54.63 (37.20)     6:28.53 (33.90)
  2 Burillo, Vincent    12 VAC-MR               6:36.90    6:36.80         17
                  35.71     1:16.29 (40.58)     1:57.64 (41.35)     2:38.68 (41.04)
        3:20.22 (41.54)     4:01.32 (41.10)     4:41.45 (40.13)     5:21.97 (40.52)
        6:01.08 (39.11)     6:36.80 (35.72)
  3 Gallagher, Keegan   11 VAC-MR               6:30.42    6:37.98         16
                  36.14     1:16.33 (40.19)     1:57.79 (41.46)     2:39.31 (41.52)
        3:20.07 (40.76)     4:00.32 (40.25)     4:40.77 (40.45)     5:20.95 (40.18)
        6:00.22 (39.27)     6:37.98 (37.76)
  4 Thorp, Matthew      12 VAC-MR               6:50.24    6:55.16         15
                  36.18     1:17.48 (41.30)     1:59.39 (41.91)     2:42.07 (42.68)
        3:23.97 (41.90)     4:07.22 (43.25)     4:51.89 (44.67)     5:34.28 (42.39)
        6:16.33 (42.05)     6:55.16 (38.83)

Event 5  Girls Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               4:38.93    4:41.87         20
                  29.66     1:02.40 (32.74)     1:38.91 (36.51)     2:15.49 (36.58)
        2:56.66 (41.17)     3:38.14 (41.48)     4:10.52 (32.38)     4:41.87 (31.35)
  2 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               4:49.20    4:52.65         17
                  29.83     1:04.84 (35.01)     1:41.74 (36.90)     2:18.19 (36.45)
        3:02.99 (44.80)     3:47.94 (44.95)     4:20.69 (32.75)     4:52.65 (31.96)
  3 Trent, Alaina E     17 VAC-MR               4:59.56    5:04.89         16
                  32.36     1:10.99 (38.63)     1:51.55 (40.56)     2:31.26 (39.71)
        3:11.99 (40.73)     3:54.60 (42.61)     4:30.10 (35.50)     5:04.89 (34.79)
  4 Alexander, Emily    15 VAC-MR               4:59.14    5:14.21         15
                  31.95     1:11.75 (39.80)     1:53.66 (41.91)     2:34.80 (41.14)
        3:18.43 (43.63)     4:03.54 (45.11)     4:39.45 (35.91)     5:14.21 (34.76)
  5 Lazare, Libby       12 Badger-MR            5:31.19    5:18.20         14
                  34.50     1:14.87 (40.37)     1:54.00 (39.13)     2:33.94 (39.94)
        3:19.66 (45.72)     4:05.96 (46.30)     4:42.67 (36.71)     5:18.20 (35.53)
  6 Henry, Emily        11 VAC-MR               5:44.11    5:19.19         13
                  34.37     1:16.40 (42.03)     1:57.00 (40.60)     2:38.84 (41.84)
        3:21.76 (42.92)     4:05.74 (43.98)     4:42.95 (37.21)     5:19.19 (36.24)
  7 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               5:20.80    5:20.59         12
                  33.59     1:14.93 (41.34)     1:56.47 (41.54)     2:37.05 (40.58)
        3:21.60 (44.55)     4:08.21 (46.61)     4:44.38 (36.17)     5:20.59 (36.21)
  8 O'Brien, Kristy     17 VAC-MR               5:35.26    5:20.74         11
                  34.01     1:13.73 (39.72)     1:54.42 (40.69)     2:34.13 (39.71)
        3:21.24 (47.11)     4:07.70 (46.46)     4:44.99 (37.29)     5:20.74 (35.75)
  9 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR               5:43.98    5:32.33          9
                  34.27     1:16.31 (42.04)     1:59.95 (43.64)     2:43.87 (43.92)
        3:33.19 (49.32)     4:22.11 (48.92)     4:58.37 (36.26)     5:32.33 (33.96)
 10 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               5:38.60    5:33.89          7
                  32.83     1:10.88 (38.05)     1:55.45 (44.57)     2:40.65 (45.20)
        3:29.61 (48.96)     4:19.24 (49.63)     4:57.48 (38.24)     5:33.89 (36.41)
 11 Hirsch, Rachel      15 Trs-MR                    NT    5:36.73          6
                  33.46     1:15.31 (41.85)     1:58.16 (42.85)     2:40.48 (42.32)
        3:30.15 (49.67)     4:21.49 (51.34)     5:00.08 (38.59)     5:36.73 (36.65)
 12 Poulin, Mary        14 Trs-MR                    NT    5:53.04          5
                  36.00     1:21.11 (45.11)     2:05.88 (44.77)     2:50.95 (45.07)
        3:40.54 (49.59)     4:32.45 (51.91)     5:13.01 (40.56)     5:53.04 (40.03)
 13 Myers, Deirdre      13 Trs-MR               6:33.98    6:23.51          4
                  37.50     1:23.66 (46.16)     2:11.93 (48.27)     3:00.15 (48.22)
        3:56.49 (56.34)     4:53.91 (57.42)     5:39.20 (45.29)     6:23.51 (44.31)
 -- Huerta, Imani       11 VAC-MR               6:10.10         DQ
                  35.91     1:20.74 (44.83)     2:07.19 (46.45)     2:52.74 (45.55)
        3:43.28 (50.54)     4:33.04 (49.76)     5:20.77 (47.73)          DQ (23.22)

Event 6  Boys Open 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Marchionni, Frank   13 Trs-MR               5:41.98    5:30.97         20
                  35.64     1:20.03 (44.39)     1:59.27 (39.24)     2:38.76 (39.49)
        3:29.91 (51.15)     4:22.36 (52.45)     4:58.18 (35.82)     5:30.97 (32.79)
  2 Harris, Karim       13 VAC-MR                    NT    5:32.20         17
                  32.44     1:12.48 (40.04)   2:44.10 (1:31.62)
            3:28.41 ( )     4:13.90 (45.49)     4:54.32 (40.42)     5:32.20 (37.88)
  3 Farm, Bryan         13 Trs-MR               5:49.57    5:46.55         16
                  36.05     1:23.41 (47.36)     2:07.70 (44.29)     2:51.79 (44.09)
        3:40.40 (48.61)     4:27.59 (47.19)     5:08.18 (40.59)     5:46.55 (38.37)

Event 7  Girls 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            2:39.18    2:35.39         20
                  34.25     1:14.80 (40.55)     2:00.37 (45.57)     2:35.39 (35.02)
  2 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            2:56.66    2:53.85         17
                  38.78     1:22.09 (43.31)     2:14.85 (52.76)     2:53.85 (39.00)
  3 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR                    NT    2:55.39         16
                  40.64     1:25.93 (45.29)     2:19.11 (53.18)     2:55.39 (36.28)
  4 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            3:06.34    3:01.41         15
                  39.99     1:25.75 (45.76)     2:20.54 (54.79)     3:01.41 (40.87)
  5 Hirsch, Stephanie    9 Trs-MR               2:59.69    3:17.12         14
                  45.90     1:32.24 (46.34)     2:30.05 (57.81)     3:17.12 (47.07)
  6 Klein, Eilis D       9 Badger-MR                 NT    3:30.16         13
                  45.57     1:41.42 (55.85)   2:43.73 (1:02.31)     3:30.16 (46.43)
  7 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR                    NT    3:30.64         12
                  49.74     1:41.39 (51.65)   2:42.82 (1:01.43)     3:30.64 (47.82)

Event 8  Boys 9-10 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant A     9 Badger-MR            2:46.41    2:37.60         20
                  38.22     1:17.66 (39.44)     2:06.00 (48.34)     2:37.60 (31.60)
  2 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            2:40.34    2:38.12         17
                  34.28     1:14.23 (39.95)     2:03.21 (48.98)     2:38.12 (34.91)
  3 Thompson, John       9 VAC-MR               3:20.56    3:24.90         16
                  46.41     1:38.18 (51.77)   2:41.87 (1:03.69)     3:24.90 (43.03)
 -- Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            4:00.00         DQ
                  47.37     1:40.51 (53.14)   2:41.99 (1:01.48)          DQ (47.13)
 -- Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               3:02.08         DQ
                  39.91     1:24.40 (44.49)     2:15.33 (50.93)          DQ (38.66)

Event 9  Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Morganne     12 VAC-MR               2:12.80    2:18.48         20
                  30.98     1:06.78 (35.80)     1:43.15 (36.37)     2:18.48 (35.33)
  2 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR               2:25.91    2:25.76         17
                  33.82     1:11.18 (37.36)     1:49.60 (38.42)     2:25.76 (36.16)
  3 Hirsch, Jenna       11 Trs-MR               2:33.74    2:25.88         16
                  32.69     1:10.58 (37.89)     1:49.18 (38.60)     2:25.88 (36.70)
  4 Owens, Amy          11 VAC-MR               2:25.14    2:28.84         15
                  33.48     1:12.05 (38.57)     1:51.50 (39.45)     2:28.84 (37.34)
  5 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              2:28.38    2:31.82         14
                  33.65     1:13.05 (39.40)     1:53.30 (40.25)     2:31.82 (38.52)
  6 Holmes, Lindsie     11 Trs-MR               2:44.85    2:37.86         13
                  34.86     1:15.41 (40.55)     1:57.18 (41.77)     2:37.86 (40.68)
  7 Griffin, Nicole     11 VAC-MR               2:48.77    2:38.02         12
                  34.11     1:14.25 (40.14)     1:57.52 (43.27)     2:38.02 (40.50)
  8 Armstrong, Shannon  11 Trs-MR               2:42.94    2:41.30         11
                  35.70     1:17.13 (41.43)     1:59.24 (42.11)     2:41.30 (42.06)
  9 Carson, Heather D   11 VAC-MR               2:53.42    2:49.25          9
                  38.77     1:22.07 (43.30)     2:06.48 (44.41)     2:49.25 (42.77)
 10 Chapman, Erica      11 Trs-MR               3:06.48    2:49.96          7
                  38.12     1:23.08 (44.96)     2:08.22 (45.14)     2:49.96 (41.74)
 11 Downer, Kimberly C  12 Trs-MR               2:59.65    3:04.13          6
                  36.64     1:24.92 (48.28)     2:16.97 (52.05)     3:04.13 (47.16)

Event 10  Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Burillo, Vincent    12 VAC-MR               2:33.40    2:26.74         20
                  33.37     1:11.93 (38.56)     1:51.24 (39.31)     2:26.74 (35.50)
  2 Gallagher, Keegan   11 VAC-MR               2:30.51    2:31.40         17
                  34.79     1:13.84 (39.05)     1:53.38 (39.54)     2:31.40 (38.02)
  3 Thorp, Matthew      12 VAC-MR               2:30.85    2:36.53         16
                  34.73     1:15.32 (40.59)     1:56.58 (41.26)     2:36.53 (39.95)
  4 Meany, RJ J         12 Trs-MR               2:44.40    2:37.07         15
                  35.51     1:16.23 (40.72)     1:58.30 (42.07)     2:37.07 (38.77)
  5 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR              2:29.32    2:37.21         14
                  32.23     1:11.28 (39.05)     1:53.68 (42.40)     2:37.21 (43.53)
  6 Miara, Jesse        11 Trs-MR               2:46.40    2:37.36         13
                  37.45     1:19.07 (41.62)     2:00.48 (41.41)     2:37.36 (36.88)
  7 Gillespie, Dylan    11 VAC-MR               2:40.23    2:41.32         12
                  34.98     1:15.44 (40.46)     1:58.77 (43.33)     2:41.32 (42.55)
  8 Lavender, Damian M  11 Ndac-MR              2:53.67    2:55.08         11
                  39.13     1:23.81 (44.68)     2:09.92 (46.11)     2:55.08 (45.16)

Event 11  Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR              6:10.15    5:56.86         20
                  29.76     1:04.90 (35.14)     1:41.22 (36.32)     2:18.58 (37.36)
        2:55.76 (37.18)     3:32.54 (36.78)     4:09.59 (37.05)     4:46.38 (36.79)
        5:22.26 (35.88)     5:56.86 (34.60)
  2 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR               6:10.89    6:00.34         17
                  31.41     1:06.60 (35.19)     1:43.44 (36.84)     2:20.41 (36.97)
        2:57.95 (37.54)     3:35.46 (37.51)     4:13.02 (37.56)     4:50.20 (37.18)
        5:25.28 (35.08)     6:00.34 (35.06)
  3 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              6:02.14    6:14.06         16
                  30.64     1:05.36 (34.72)     1:42.08 (36.72)     2:20.52 (38.44)
        2:58.80 (38.28)     3:37.81 (39.01)     4:16.58 (38.77)     4:56.51 (39.93)
        5:37.15 (40.64)     6:14.06 (36.91)
  4 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              6:03.52    6:18.85         15
                  32.96     1:09.03 (36.07)     1:46.52 (37.49)     2:24.88 (38.36)
        3:04.04 (39.16)     3:43.57 (39.53)     4:22.39 (38.82)     5:02.11 (39.72)
        5:41.75 (39.64)     6:18.85 (37.10)
  5 Parks, Mary K       14 Pbac-MR              6:05.12    6:24.24         14
                  31.84     1:08.12 (36.28)     1:46.81 (38.69)     2:25.95 (39.14)
        3:05.70 (39.75)     3:45.45 (39.75)     4:25.95 (40.50)     5:06.51 (40.56)
        5:46.21 (39.70)     6:24.24 (38.03)
  6 Damico, Nicole      13 VAC-MR               6:21.14    6:24.93         13
                  32.53     1:10.22 (37.69)     1:49.24 (39.02)     2:28.73 (39.49)
        3:08.42 (39.69)     3:47.85 (39.43)     4:27.85 (40.00)     5:07.31 (39.46)
        5:46.23 (38.92)     6:24.93 (38.70)
  7 Joyce, Caitlin      14 VAC-MR               6:27.53    6:33.89         12
                  32.97     1:10.65 (37.68)     1:49.23 (38.58)     2:29.50 (40.27)
        3:10.36 (40.86)     3:51.18 (40.82)     4:32.19 (41.01)     5:14.26 (42.07)
        5:55.56 (41.30)     6:33.89 (38.33)
  8 Poulin, Mary        14 Trs-MR               7:07.66    6:35.09         11
                  34.31     1:12.77 (38.46)     1:53.62 (40.85)     2:35.18 (41.56)
        3:15.98 (40.80)     3:58.18 (42.20)     4:38.23 (40.05)     5:19.12 (40.89)
        5:58.52 (39.40)     6:35.09 (36.57)
  9 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               6:21.65    6:39.13          9
                  33.22     1:11.39 (38.17)     1:51.60 (40.21)     2:33.12 (41.52)
        3:15.97 (42.85)     3:57.72 (41.75)     4:39.62 (41.90)     5:21.18 (41.56)
        6:01.31 (40.13)     6:39.13 (37.82)
 10 Tremper, Andrea     13 VAC-MR               6:57.84    6:46.71          7
                  33.31     1:13.47 (40.16)     1:55.18 (41.71)     2:37.33 (42.15)
        3:19.69 (42.36)     4:02.23 (42.54)     4:44.58 (42.35)     5:27.29 (42.71)
        6:09.15 (41.86)     6:46.71 (37.56)
 11 Griffin, Amanda     14 VAC-MR               6:37.66    6:46.92          6
                  33.50     1:12.68 (39.18)     1:53.16 (40.48)     2:35.05 (41.89)
        3:17.47 (42.42)     3:59.05 (41.58)     4:41.07 (42.02)     5:24.38 (43.31)
        6:06.87 (42.49)     6:46.92 (40.05)
 12 Mongiovi, Rachel    14 Trs-MR                    NT    6:56.04          5
                  35.67     1:16.44 (40.77)     1:57.52 (41.08)     2:40.73 (43.21)
        3:22.77 (42.04)     4:06.58 (43.81)     4:49.45 (42.87)     5:33.04 (43.59)
        6:14.83 (41.79)     6:56.04 (41.21)
 13 Triana, Natalie     13 Trs-MR               7:18.33    7:14.43          4
                  35.88     1:18.02 (42.14)     2:02.39 (44.37)     2:47.47 (45.08)
        3:31.24 (43.77)     4:16.32 (45.08)     5:01.69 (45.37)     5:47.63 (45.94)
        6:32.98 (45.35)     7:14.43 (41.45)
 14 Myers, Deirdre      13 Trs-MR               7:06.06    7:14.44          3
                  35.60     1:16.69 (41.09)     2:00.28 (43.59)     2:44.68 (44.40)
        3:30.58 (45.90)     4:16.34 (45.76)     5:02.36 (46.02)     5:49.11 (46.75)
        6:33.39 (44.28)     7:14.44 (41.05)

Event 12  Boys 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Culver, Eric        13 VAC-MR               5:24.52    5:30.03         20
                  28.37     1:00.88 (32.51)     1:34.69 (33.81)     2:08.54 (33.85)
        2:41.60 (33.06)     3:15.75 (34.15)     3:49.41 (33.66)     4:23.46 (34.05)
        4:57.86 (34.40)     5:30.03 (32.17)
  2 Marchionni, Frank   13 Trs-MR               6:20.85    6:03.26         17
                  31.37     1:07.11 (35.74)     1:44.47 (37.36)     2:22.13 (37.66)
        2:58.45 (36.32)     3:36.12 (37.67)     4:13.21 (37.09)     4:50.73 (37.52)
        5:27.39 (36.66)     6:03.26 (35.87)
  3 Farm, Bryan         13 Trs-MR               6:25.80    6:26.27         16
                  32.09     1:10.18 (38.09)     1:48.57 (38.39)     2:27.61 (39.04)
        3:07.57 (39.96)     3:47.54 (39.97)     4:27.77 (40.23)     5:08.32 (40.55)
        5:48.14 (39.82)     6:26.27 (38.13)

Event 13  Girls Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               5:19.57    5:17.58         20
                  28.80     1:00.23 (31.43)     1:32.28 (32.05)     2:04.92 (32.64)
        2:37.22 (32.30)     3:10.05 (32.83)     3:41.93 (31.88)     4:14.42 (32.49)
        4:46.91 (32.49)     5:17.58 (30.67)
  2 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               5:12.82    5:18.82         17
                  28.56       59.78 (31.22)     1:32.14 (32.36)     2:04.87 (32.73)
        2:37.20 (32.33)     3:09.25 (32.05)     3:41.86 (32.61)     4:14.45 (32.59)
        4:47.01 (32.56)     5:18.82 (31.81)
  3 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               5:45.40    5:44.72         16
                  30.45     1:04.23 (33.78)     1:39.06 (34.83)     2:14.18 (35.12)
        2:49.22 (35.04)     3:24.49 (35.27)     3:59.73 (35.24)     4:35.24 (35.51)
        5:10.36 (35.12)     5:44.72 (34.36)
  4 Trent, Alaina E     17 VAC-MR               5:30.42    5:50.47         15
                  30.39     1:04.62 (34.23)     1:40.56 (35.94)     2:16.54 (35.98)
        2:52.62 (36.08)     3:28.91 (36.29)     4:04.87 (35.96)     4:40.26 (35.39)
        5:15.03 (34.77)     5:50.47 (35.44)
  5 Alexander, Emily    15 VAC-MR               5:44.95    5:59.00         14
                  30.83     1:06.96 (36.13)     1:44.26 (37.30)     2:21.10 (36.84)
        2:58.21 (37.11)     3:34.41 (36.20)     4:11.75 (37.34)     4:48.29 (36.54)
        5:23.82 (35.53)     5:59.00 (35.18)
  6 Hirsch, Rachel      15 Trs-MR               6:16.76    6:01.77         13
                  31.18     1:05.94 (34.76)     1:42.37 (36.43)     2:19.56 (37.19)
        2:56.71 (37.15)     3:34.69 (37.98)     4:12.92 (38.23)     4:50.26 (37.34)
        5:27.62 (37.36)     6:01.77 (34.15)
  7 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            6:12.23    6:01.78         12
                  32.09     1:07.55 (35.46)     1:43.94 (36.39)     2:20.83 (36.89)
        2:58.08 (37.25)     3:35.83 (37.75)     4:13.23 (37.40)     4:50.63 (37.40)
        5:27.32 (36.69)     6:01.78 (34.46)
  8 Henry, Emily        11 VAC-MR               5:55.00    6:12.36         11
                  32.58     1:09.65 (37.07)     1:47.75 (38.10)     2:25.95 (38.20)
        3:04.19 (38.24)     3:42.58 (38.39)     4:20.65 (38.07)     4:58.52 (37.87)
        5:35.98 (37.46)     6:12.36 (36.38)
  9 Downer, Jessica A   15 Trs-MR               7:04.30    6:31.44          9
                  33.61
                                4:17.89 ( )   6:31.44 (2:13.55)
 10 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              7:00.94    6:45.23          7
                  35.40     1:14.99 (39.59)     1:56.15 (41.16)     2:38.42 (42.27)
        3:20.35 (41.93)     4:01.49 (41.14)     4:42.49 (41.00)     5:24.72 (42.23)
        6:06.30 (41.58)     6:45.23 (38.93)
 11 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR              7:03.91    6:57.87          6
                  33.97     1:13.63 (39.66)     1:55.20 (41.57)     2:36.99 (41.79)
        3:20.07 (43.08)     4:03.34 (43.27)     4:47.22 (43.88)     5:31.93 (44.71)
        6:16.85 (44.92)     6:57.87 (41.02)
 12 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            7:30.27    7:00.11          5
                  37.52     1:19.81 (42.29)     2:03.04 (43.23)     2:46.30 (43.26)
        3:29.15 (42.85)     4:12.50 (43.35)     4:57.49 (44.99)     5:41.94 (44.45)
        6:23.60 (41.66)     7:00.11 (36.51)
 13 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            7:30.55    7:38.03          4
                  38.43     1:24.52 (46.09)     2:11.51 (46.99)     2:57.99 (46.48)
        3:44.96 (46.97)     4:32.42 (47.46)     5:20.05 (47.63)     6:07.96 (47.91)
        6:55.02 (47.06)     7:38.03 (43.01)
 14 Fenn, Kerry         10 Badger-MR            7:55.00    7:45.99          3
                  40.15     1:27.07 (46.92)     2:14.03 (46.96)     3:01.84 (47.81)
        3:50.44 (48.60)     4:39.04 (48.60)     5:27.94 (48.90)     6:15.81 (47.87)
        7:03.29 (47.48)     7:45.99 (42.70)
 15 Steffens, Caryn     15 WSSC-MR              8:20.89    8:38.40          2
                                1:25.63 ( )     2:17.27 (51.64)     3:11.20 (53.93)
        4:06.72 (55.52)     5:00.44 (53.72)     5:57.27 (56.83)     6:52.89 (55.62)
        7:47.90 (55.01)     8:38.40 (50.50)

Event 14  Boys Open 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Wolfe, Brian        16 WSSC-MR              5:33.21    5:21.78         20
                  28.18       59.72 (31.54)     1:32.17 (32.45)     2:04.97 (32.80)
        2:37.64 (32.67)     3:10.76 (33.12)     3:44.29 (33.53)     4:17.13 (32.84)
        4:49.98 (32.85)     5:21.78 (31.80)
  2 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              5:32.06    5:35.84         17
                  27.94     1:00.10 (32.16)     1:33.27 (33.17)     2:07.30 (34.03)
        2:42.16 (34.86)     3:16.98 (34.82)     3:52.15 (35.17)     4:27.38 (35.23)
        5:02.34 (34.96)     5:35.84 (33.50)
  3 Johnson, Grant A     9 Badger-MR            6:08.42    6:02.76         16
                  31.34     1:07.83 (36.49)     1:45.79 (37.96)     2:22.94 (37.15)
        3:00.66 (37.72)     3:37.68 (37.02)     4:15.91 (38.23)     4:52.06 (36.15)
        5:28.95 (36.89)     6:02.76 (33.81)
  4 Carson, Tyler S     18 VAC-MR               6:10.98    6:11.50         15
                  32.63     1:07.88 (35.25)     1:44.72 (36.84)     2:22.59 (37.87)
        3:00.61 (38.02)     3:38.75 (38.14)     4:17.23 (38.48)     4:55.81 (38.58)
        5:34.70 (38.89)     6:11.50 (36.80)

Event 15  Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR               2:13.46    2:09.65         20
                  29.36     1:02.20 (32.84)     1:36.22 (34.02)     2:09.65 (33.43)
  2 Shepherd, Christin  14 WSSC-MR              2:11.12    2:10.14         17
                  29.91     1:04.06 (34.15)     1:37.88 (33.82)     2:10.14 (32.26)
  3 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR              2:07.30    2:10.72         16
                  28.88     1:02.24 (33.36)     1:37.06 (34.82)     2:10.72 (33.66)
  4 Berkley, Jennifer   13 Unattached           2:02.12    2:15.41         15
                  28.54     1:01.51 (32.97)     1:37.85 (36.34)     2:15.41 (37.56)
  5 Jakubek, Anna A     13 MWSC-MR                   NT    2:17.55         14
                  30.82     1:05.93 (35.11)     1:42.34 (36.41)     2:17.55 (35.21)
  6 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              2:15.78    2:18.61         13
                  32.27     1:07.41 (35.14)     1:42.85 (35.44)     2:18.61 (35.76)
  7 Parks, Mary K       14 Pbac-MR              2:21.03    2:20.14         12
                  32.27     1:08.69 (36.42)     1:45.27 (36.58)     2:20.14 (34.87)
  8 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               2:24.81    2:20.52         11
                  32.16     1:08.24 (36.08)     1:45.73 (37.49)     2:20.52 (34.79)
  9 Fufidio, Michelle   13 Badger-MR            2:27.80    2:22.80          9
                  32.95     1:09.01 (36.06)     1:46.19 (37.18)     2:22.80 (36.61)
 10 Joyce, Caitlin      14 VAC-MR               2:21.84    2:24.11          7
                  32.55     1:09.03 (36.48)     1:47.18 (38.15)     2:24.11 (36.93)
 11 Donlon, Patricia    13 Trs-MR               2:33.50    2:24.48          6
                  32.93     1:09.83 (36.90)     1:47.79 (37.96)     2:24.48 (36.69)
 12 Damico, Nicole      13 VAC-MR               2:23.23    2:24.83          5
                  32.41     1:09.42 (37.01)     1:47.52 (38.10)     2:24.83 (37.31)
 13 Scuyler, Stephanie  14 VAC-MR               2:17.61    2:26.07          4
                  31.49     1:08.67 (37.18)     1:47.69 (39.02)     2:26.07 (38.38)
 14 Tremper, Andrea     13 VAC-MR               2:27.11    2:27.80          3
                  32.96     1:10.47 (37.51)     1:49.99 (39.52)     2:27.80 (37.81)
 15 Poulin, Mary        14 Trs-MR               2:24.61    2:28.88          2
                  32.63     1:10.29 (37.66)     1:49.70 (39.41)     2:28.88 (39.18)
 16 Griffin, Amanda     14 VAC-MR               2:33.68    2:30.56          1
                  32.27     1:09.75 (37.48)     1:49.89 (40.14)     2:30.56 (40.67)
 17 Myers, Deirdre      13 Trs-MR                    NT    2:34.04
                  32.89     1:12.34 (39.45)     1:55.40 (43.06)     2:34.04 (38.64)
 18 Mongiovi, Rachel    14 Trs-MR               2:43.91    2:35.49
                  33.79     1:12.74 (38.95)     1:55.07 (42.33)     2:35.49 (40.42)
 19 Benedict, Rebecca   13 VAC-MR               2:40.12    2:41.85
                  36.06     1:16.69 (40.63)     1:59.37 (42.68)     2:41.85 (42.48)
 20 Triana, Natalie     13 Trs-MR                    NT    2:45.40
                  36.97     1:19.66 (42.69)     2:03.07 (43.41)     2:45.40 (42.33)

Event 16  Boys 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Culver, Eric        13 VAC-MR               2:00.65    2:03.90         20
                  28.14       59.98 (31.84)     1:32.60 (32.62)     2:03.90 (31.30)
  2 Marchionni, Frank   13 Trs-MR               2:15.84    2:13.89         17
                  29.93     1:04.46 (34.53)     1:39.70 (35.24)     2:13.89 (34.19)
  3 Strickland, Benjam  13 Ndac-MR              2:24.11    2:29.73         16
                  32.14     1:10.82 (38.68)     1:51.88 (41.06)     2:29.73 (37.85)
  4 Callinan, Marty     13 VAC-MR               2:38.82    2:31.19         15
                  33.20     1:11.54 (38.34)     1:51.61 (40.07)     2:31.19 (39.58)

Event 17  Girls 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR              40.10      39.55         20
  2 Foster, Meaghan     10 VAC-MR                 42.87      42.87         17
  3 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR                 45.26      43.59         16
  4 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR              44.95      43.80         15
  5 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR              45.88      45.46         14
  6 Kennon, Nora M      10 Badger-MR              46.98      45.60         13
  7 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR              46.57      45.81         12
  8 Graziano, Courtney  10 WSSC-MR                46.49      46.19         11
  9 Simone, Fabiana C   10 Badger-MR              47.02      46.77          9
 10 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR                 48.77      47.83          7
 11 Cain, Aine I        10 Badger-MR              45.81      48.13          6
 12 Fenn, Kerry         10 Badger-MR                 NT      48.68          5
 13 Hirsch, Stephanie    9 Trs-MR                 47.70      48.80          4
 14 Darin, Dakota       10 WSSC-MR                51.60      50.89          3
 15 Colton, Patricia     9 WSSC-MR                53.95      51.52          2
 16 Smigielski, Jessic   9 VAC-MR                 54.55      51.64          1
 17 Hughes, Maria        9 WSSC-MR                54.77      51.89
 18 Sullivan, Emily      9 Trs-MR                 53.07      52.31
 19 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR                 55.59      52.86
 20 Terry, Brianna       9 VAC-MR                 53.03      53.03
 21 Klein, Eilis D       9 Badger-MR              56.84      53.18
 22 Omelanczuk, Caroli   9 Trs-MR                 55.17      55.27
 23 Keown, Shannon M     9 WSSC-MR                59.75      58.98
 24 Gordon, Arielle S   10 MWSC-MR                   NT    1:00.48
 25 Hozias, Nicole       9 Trs-MR               1:24.27    1:04.50
 26 Im, Gabi            10 Trs-MR                    NT    1:04.61
 27 Thamsen, Kathryn     9 Trs-MR               1:04.34    1:05.44
 28 Alimonti, Simone T   9 Badger-MR            1:03.73    1:07.43
 29 Cuddy, Alysen E      9 VAC-MR               1:12.36    1:08.33
 -- Lee, Lauren          9 Trs-MR                    NT         DQ
 -- O'Keefe, Clare G     9 VAC-MR                    NT         DQ
 -- Yu, Crystal          9 Trs-MR               1:00.51         DQ
 -- Rieck, Ashley        9 Badger-MR            1:01.47         DQ
 -- Karani, Farah       10 VAC-MR                    NT         DQ

Event 18  Boys 9-10 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant A     9 Badger-MR              40.33      39.63         20
  2 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR              42.80      40.07         17
  3 Hogan, Brett R      10 Badger-MR              41.37      41.21         16
  4 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                41.51      42.28         15
  5 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 41.62      42.34         14
  6 Warnon, Raphael     10 VAC-MR                 46.10      45.30         13
  7 Hogan, Colin J       9 Badger-MR            1:01.96      46.96         12
  8 Ciunga, Matthew      9 VAC-MR                 50.28      48.33         11
  9 Malarczyk, Peter     9 Badger-MR              55.44      49.53          9
 10 Thompson, John       9 VAC-MR                 50.01      49.89          7
 11 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR                51.60      50.02          6
 12 Ryan, Brandon       10 WSSC-MR              1:04.44      51.03          5
 13 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR              52.94      51.80          4
 14 McInerney, Andrew    9 Badger-MR              53.66      52.67          3
 15 Shields, Brandon     9 Trs-MR               1:01.26      54.00          2
 16 Coulter, Kyle T     10 VAC-MR                    NT      58.34          1
 -- Scully, Ian          9 VAC-MR                    NT         DQ
 -- Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR                44.79         DQ
 -- Wagner, Mitchell    10 Trs-MR                    NT         DQ

Event 19  Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              1:11.88    1:15.03         20
                  35.16     1:15.03 (39.87)
  2 Jakubek, Anna A     13 MWSC-MR              1:13.72    1:16.41         17
                  35.73     1:16.41 (40.68)
  3 McChesney, Megan S  14 Pbac-MR              1:19.88    1:21.34         16
                  39.04     1:21.34 (42.30)
  4 Santiago, Ariel     13 VAC-MR               1:18.36    1:21.75         15
                  39.11     1:21.75 (42.64)
  5 Parks, Mary K       14 Pbac-MR              1:18.54    1:22.06         14
                  39.13     1:22.06 (42.93)
  6 Thorp, Kaitlin      13 VAC-MR               1:22.90    1:23.38         13
                  39.62     1:23.38 (43.76)
  7 Shepherd, Christin  14 WSSC-MR              1:25.58    1:27.05         12
                  41.35     1:27.05 (45.70)
  8 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               1:26.28    1:27.72         11
                  42.09     1:27.72 (45.63)
  9 Griffin, Amanda     14 VAC-MR               1:26.24    1:28.95          9
                  41.50     1:28.95 (47.45)
 10 Myers, Deirdre      13 Trs-MR               1:32.50    1:29.67          7
                  43.49     1:29.67 (46.18)
 11 Fufidio, Michelle   13 Badger-MR            1:25.20    1:30.68          6
                  44.19     1:30.68 (46.49)
 12 Darin, China        14 WSSC-MR              1:30.89    1:31.01          5
                  42.08     1:31.01 (48.93)
 13 Tremper, Andrea     13 VAC-MR                    NT    1:34.39          4
                  44.60     1:34.39 (49.79)
 14 Joyce, Caitlin      14 VAC-MR               1:33.69    1:35.24          3
                  44.90     1:35.24 (50.34)
 15 Lange, Erin K       14 WSSC-MR              1:38.46    1:44.89          2
                  49.25     1:44.89 (55.64)

Event 20  Boys 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:13.46    1:13.63         20
                  34.78     1:13.63 (38.85)
  2 Harris, Karim       13 VAC-MR               1:13.08    1:14.67         17
                  35.56     1:14.67 (39.11)
  3 Farm, Bryan         13 Trs-MR               1:20.13    1:20.05         16
                  37.04     1:20.05 (43.01)
  4 Kim, Andrew         13 Trs-MR               1:28.01    1:23.34         15
                  38.74     1:23.34 (44.60)
  5 Knapp, Nicholas A   14 VAC-MR               1:21.30    1:24.75         14
                  39.06     1:24.75 (45.69)
  6 Strickland, Benjam  13 Ndac-MR              1:28.16    1:25.11         13
                  40.29     1:25.11 (44.82)
  7 Coulter, Christoph  13 VAC-MR                    NT    1:29.33         12
                  42.95     1:29.33 (46.38)
  8 Reimer, Christophe  13 WSSC-MR              1:31.95    1:29.38         11
                  41.68     1:29.38 (47.70)
  9 Lacinak, Michael    13 WSSC-MR              1:32.49    1:31.23          9
                  44.50     1:31.23 (46.73)
 10 Whalen, Matthew     13 VAC-MR               1:34.77    1:37.62          7
                  45.59     1:37.62 (52.03)
 11 Volpe, Taylor       13 WSSC-MR              1:37.78    1:37.72          6
                  46.99     1:37.72 (50.73)
 12 Cello, Curtis       13 WSSC-MR                   NT    1:38.02          5
                  46.84     1:38.02 (51.18)

Event 21  Girls 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR              30.17      30.57         20
  2 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR                 30.31      31.04         17
  3 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR                31.44      31.54         16
  4 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR              33.82      32.52         15
  5 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR              32.31      32.84         14
  6 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR              32.27      33.54         13
  7 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR                33.12      33.57         12
  8 Simone, Fabiana C   10 Badger-MR              35.60      34.56         11
  9 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR                 34.01      34.72          9
 10 Fenn, Kerry         10 Badger-MR              35.85      35.03          7
 11 Foster, Meaghan     10 VAC-MR                 34.60      35.07          5.5
 11 Kennon, Nora M      10 Badger-MR              34.12      35.07          5.5
 13 McIlhargy, Amanda    9 Trs-MR                 33.47      35.31          4
 14 Graziano, Courtney  10 WSSC-MR                34.93      35.69          2.5
 14 Klein, Eilis D       9 Badger-MR              35.53      35.69          2.5
 16 Colton, Patricia     9 WSSC-MR                35.88      36.89          1
 17 Cain, Aine I        10 Badger-MR              36.41      36.90
 18 Hirsch, Stephanie    9 Trs-MR                 36.26      37.07
 19 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR                 37.88      39.29
 20 Lee, Lauren          9 Trs-MR                 46.80      40.52
 21 Smigielski, Jessic   9 VAC-MR                 39.63      40.83
 22 Hughes, Maria        9 WSSC-MR                41.33      40.87
 23 Sullivan, Emily      9 Trs-MR                 40.70      41.08
 24 Im, Gabi            10 Trs-MR                 44.41      41.15
 25 Keown, Shannon M     9 WSSC-MR                38.36      41.99
 26 Omelanczuk, Caroli   9 Trs-MR                 39.86      42.10
 27 Terry, Brianna       9 VAC-MR                 45.79      45.02
 28 Yu, Crystal          9 Trs-MR                 46.58      45.33
 29 Hozias, Nicole       9 Trs-MR               1:05.37      45.40
 30 Darin, Dakota       10 WSSC-MR                48.10      47.12
 31 Cuddy, Alysen E      9 VAC-MR                 49.72      48.31
 32 O'Keefe, Clare G     9 VAC-MR                 49.24      48.35
 33 Thamsen, Kathryn     9 Trs-MR                 44.85      49.20
 34 Rieck, Ashley        9 Badger-MR              47.73      49.64
 35 Gordon, Arielle S   10 MWSC-MR              1:04.92      51.01
 36 Alimonti, Simone T   9 Badger-MR              52.63      55.23
 37 Karani, Farah       10 VAC-MR               1:03.22      58.84

Event 22  Boys 9-10 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant A     9 Badger-MR              28.84      28.69         20
  2 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR              29.03      29.05         17
  3 Hogan, Brett R      10 Badger-MR              31.42      30.67         16
  4 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 31.30      31.71         15
  5 Warnon, Raphael     10 VAC-MR                 32.12      31.77         14
  6 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR                31.62      31.96         13
  7 Barry, Charles       9 Badger-MR              32.93      32.85         12
  8 Quneis, Aidan       10 Badger-MR              34.55      32.86         11
  9 Farm, Eric          10 Trs-MR                 34.22      33.09          9
 10 Shields, Brandon     9 Trs-MR                 35.39      33.95          7
 11 Ryan, Brandon       10 WSSC-MR                34.38      34.19          6
 12 Hogan, Colin J       9 Badger-MR              34.81      34.33          5
 13 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR                35.54      35.65          4
 14 Thompson, John       9 VAC-MR                 36.57      36.28          3
 15 Sitko, Jeffrey M    10 VAC-MR                    NT      37.55          2
 16 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR              38.73      37.69          1
 17 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR                43.29      37.99
 18 McInerney, Andrew    9 Badger-MR              38.82      38.10
 19 Malarczyk, Peter     9 Badger-MR              34.44      40.98
 20 Ciunga, Matthew      9 VAC-MR                 38.38      41.08
 21 Coulter, Kyle T     10 VAC-MR                    NT      44.36
 22 Wagner, Mitchell    10 Trs-MR                 49.51      52.38
 23 Scully, Ian          9 VAC-MR                 52.62      55.74

Event 23  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR                57.59      57.04         20
                  26.63       57.04 (30.41)
  2 Shepherd, Christin  14 WSSC-MR                58.74      58.28         17
                  27.72       58.28 (30.56)
  3 Berkley, Jennifer   13 Unattached             57.87      59.69         16
                  27.86       59.69 (31.83)
  4 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR               1:01.20    1:00.04         15
                  28.82     1:00.04 (31.22)
  5 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              1:01.90    1:01.64         14
                  29.87     1:01.64 (31.77)
  6 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               1:03.86    1:03.09         13
                  30.69     1:03.09 (32.40)
  7 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              1:01.71    1:03.44         12
                  31.12     1:03.44 (32.32)
  8 Jakubek, Anna A     13 MWSC-MR                59.27    1:03.58         11
                  30.72     1:03.58 (32.86)
  9 Parks, Mary K       14 Pbac-MR              1:03.76    1:03.77          9
                  30.90     1:03.77 (32.87)
 10 Santiago, Ariel     13 VAC-MR               1:02.24    1:04.05          7
                  30.45     1:04.05 (33.60)
 11 Thorp, Kaitlin      13 VAC-MR               1:02.84    1:04.88          6
                  31.57     1:04.88 (33.31)
 12 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               1:03.12    1:05.23          5
                  30.63     1:05.23 (34.60)
 13 Scuyler, Stephanie  14 VAC-MR               1:02.07    1:05.51          4
                  31.33     1:05.51 (34.18)
 14 Donlon, Patricia    13 Trs-MR               1:06.34    1:05.64          3
                  31.78     1:05.64 (33.86)
 15 Myers, Deirdre      13 Trs-MR               1:05.15    1:06.04          2
                  31.74     1:06.04 (34.30)
 16 Damico, Nicole      13 VAC-MR               1:04.31    1:06.53          1
                  31.50     1:06.53 (35.03)
 17 Tremper, Andrea     13 VAC-MR               1:05.86    1:06.70
                  32.44     1:06.70 (34.26)
 18 Medrano, Carol A    13 Pbac-MR              1:05.58    1:07.45
                  31.57     1:07.45 (35.88)
 19 Fufidio, Michelle   13 Badger-MR            1:07.80    1:08.12
                  32.82     1:08.12 (35.30)
 20 McChesney, Megan S  14 Pbac-MR              1:06.68    1:08.13
                  33.07     1:08.13 (35.06)
 21 Griffin, Amanda     14 VAC-MR               1:07.10    1:08.79
                  32.45     1:08.79 (36.34)
 22 Mongiovi, Rachel    14 Trs-MR               1:17.00    1:12.28
                  33.47     1:12.28 (38.81)
 23 Triana, Natalie     13 Trs-MR               1:11.87    1:13.92
                  34.75     1:13.92 (39.17)
 24 Benedict, Rebecca   13 VAC-MR               1:12.71    1:14.86
                  36.16     1:14.86 (38.70)
 25 Darin, China        14 WSSC-MR                   NT    1:16.99
                  35.02     1:16.99 (41.97)
 26 Lange, Erin K       14 WSSC-MR                   NT    1:26.18
                  39.06     1:26.18 (47.12)

Event 24  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Culver, Eric        13 VAC-MR                 56.11      55.52         20
                  26.98       55.52 (28.54)
  2 Saindon, Brian      14 VAC-MR                 55.91      55.68         17
                  27.32       55.68 (28.36)
  3 Harris, Karim       13 VAC-MR                 59.72      58.98         16
                  27.89       58.98 (31.09)
  4 Marchionni, Frank   13 Trs-MR               1:01.46      59.57         15
                  28.58       59.57 (30.99)
  5 Farm, Bryan         13 Trs-MR               1:11.83    1:00.92         14
                  28.89     1:00.92 (32.03)
  6 Kim, Andrew         13 Trs-MR               1:05.73    1:05.64         13
                  31.00     1:05.64 (34.64)
  7 Strickland, Benjam  13 Ndac-MR              1:08.03    1:06.31         12
                  31.37     1:06.31 (34.94)
  8 Callinan, Marty     13 VAC-MR               1:08.19    1:09.42         11
                  32.42     1:09.42 (37.00)
  9 Cello, Curtis       13 WSSC-MR              1:12.72    1:10.88          9
                  34.65     1:10.88 (36.23)
 10 Reimer, Christophe  13 WSSC-MR              1:11.77    1:10.97          7
                  35.11     1:10.97 (35.86)
 11 Volpe, Taylor       13 WSSC-MR              1:11.03    1:11.52          6
                  33.73     1:11.52 (37.79)
 12 Lacinak, Michael    13 WSSC-MR              1:10.19    1:12.30          5
                  35.18     1:12.30 (37.12)
 13 Coulter, Christoph  13 VAC-MR                    NT    1:14.10          4
                  35.04     1:14.10 (39.06)
 14 Whalen, Matthew     13 VAC-MR               1:15.99    1:15.91          3
                  34.48     1:15.91 (41.43)
 15 Knapp, Nicholas A   14 VAC-MR               1:13.45    1:17.90          2
                  35.23     1:17.90 (42.67)

Event 25  Girls 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:12.36    1:12.81         20
                  35.73     1:12.81 (37.08)
  2 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR            1:16.62    1:18.46         17
                  39.08     1:18.46 (39.38)
  3 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:20.07    1:20.68         16
                  39.86     1:20.68 (40.82)
  4 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               1:20.18    1:21.64         15
                  39.79     1:21.64 (41.85)
  5 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            1:20.21    1:22.14         14
                  40.00     1:22.14 (42.14)
  6 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:24.68    1:23.53         13
                  40.72     1:23.53 (42.81)
  7 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR              1:25.25    1:24.03         12
                  41.12     1:24.03 (42.91)
  8 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR               1:31.25    1:25.54         11
                  41.03     1:25.54 (44.51)
  9 Kennon, Nora M      10 Badger-MR            1:24.96    1:27.47          9
                  42.41     1:27.47 (45.06)
 10 Foster, Meaghan     10 VAC-MR               1:30.48    1:29.20          7
                  43.58     1:29.20 (45.62)
 11 Hirsch, Stephanie    9 Trs-MR               1:32.86    1:29.95          6
                  43.50     1:29.95 (46.45)
 12 Fenn, Kerry         10 Badger-MR            1:29.92    1:30.91          5
                  43.26     1:30.91 (47.65)
 13 Simone, Fabiana C   10 Badger-MR            1:32.52    1:33.05          4
 14 Cain, Aine I        10 Badger-MR            1:45.99    1:34.47          3
                  47.93     1:34.47 (46.54)
 15 Omelanczuk, Caroli   9 Trs-MR               1:34.89    1:35.35          2
                  46.34     1:35.35 (49.01)
 16 Colton, Patricia     9 WSSC-MR              1:34.25    1:35.75          1
                  46.90     1:35.75 (48.85)
 17 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR               1:39.89    1:38.37
                  47.93     1:38.37 (50.44)
 18 Graziano, Courtney  10 WSSC-MR              1:35.73    1:38.84
                  48.05     1:38.84 (50.79)
 19 Klein, Eilis D       9 Badger-MR            1:43.57    1:39.65
 20 Keown, Shannon M     9 WSSC-MR                   NT    1:45.28
                  51.28     1:45.28 (54.00)
 21 Terry, Brianna       9 VAC-MR                    NT    1:47.79
                  51.69     1:47.79 (56.10)
 22 Im, Gabi            10 Trs-MR                    NT    1:56.15
                  54.79   1:56.15 (1:01.36)
 23 Hozias, Nicole       9 Trs-MR                    NT    1:59.30
                  57.21   1:59.30 (1:02.09)
 24 Thamsen, Kathryn     9 Trs-MR               1:58.34    2:01.08
                  59.76   2:01.08 (1:01.32)
 25 Rieck, Ashley        9 Badger-MR            2:07.99    2:02.78
                1:00.08   2:02.78 (1:02.70)
 26 Cuddy, Alysen E      9 VAC-MR                    NT    2:08.24
                  58.04   2:08.24 (1:10.20)
 27 Alimonti, Simone T   9 Badger-MR            2:00.55    2:14.78
                1:03.10   2:14.78 (1:11.68)
 -- McIlhargy, Amanda    9 Trs-MR               1:38.31         DQ
                1:42.26              DQ ( )
 -- Sullivan, Emily      9 Trs-MR               1:34.42         DQ
                  47.00          DQ (50.95)
 -- Lee, Lauren          9 Trs-MR                    NT         DQ
                  56.12          DQ (57.27)
 -- Yu, Crystal          9 Trs-MR               2:09.34         DQ
                1:00.47        DQ (1:03.38)

Event 26  Boys 9-10 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            1:12.79    1:12.86         20
                  35.33     1:12.86 (37.53)
  2 Johnson, Grant A     9 Badger-MR            1:13.30    1:15.73         17
                  37.19     1:15.73 (38.54)
  3 Warnon, Raphael     10 VAC-MR               1:17.62    1:18.78         16
                  38.36     1:18.78 (40.42)
  4 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            1:29.05    1:20.77         15
                  37.32     1:20.77 (43.45)
  5 Barry, Charles       9 Badger-MR            1:21.18    1:21.98         14
                  39.49     1:21.98 (42.49)
  6 Ryan, Brandon       10 WSSC-MR              1:27.02    1:23.60         13
                  41.91     1:23.60 (41.69)
  7 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:25.18    1:23.70         12
                  41.74     1:23.70 (41.96)
  8 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:26.64    1:25.70         11
                  42.45     1:25.70 (43.25)
  9 Hogan, Colin J       9 Badger-MR            1:29.92    1:26.05          9
                  41.73     1:26.05 (44.32)
 10 Farm, Eric          10 Trs-MR               1:33.69    1:29.75          7
 11 Quneis, Aidan       10 Badger-MR            1:30.55    1:29.98          6
                  43.40     1:29.98 (46.58)
 12 McInerney, Andrew    9 Badger-MR            1:36.26    1:30.44          5
                  44.08     1:30.44 (46.36)
 13 Shields, Brandon     9 Trs-MR               1:43.16    1:30.82          4
                  43.52     1:30.82 (47.30)
 14 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            1:57.36    1:36.84          3
                  48.97     1:36.84 (47.87)
 15 Thompson, John       9 VAC-MR               1:43.33    1:38.20          2
                  48.89     1:38.20 (49.31)
 16 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR              1:45.04    1:40.53          1
                  48.21     1:40.53 (52.32)
 17 Malarczyk, Peter     9 Badger-MR            1:45.22    1:41.01
                  50.96     1:41.01 (50.05)
 18 Sitko, Jeffrey M    10 VAC-MR                    NT    1:48.03
                  49.05     1:48.03 (58.98)
 19 Coulter, Kyle T     10 VAC-MR                    NT    1:54.88
                  56.19     1:54.88 (58.69)
 20 Wagner, Mitchell    10 Trs-MR                    NT    2:16.74
                1:06.32   2:16.74 (1:10.42)
 -- Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR              1:25.21         DQ
                  43.45

Event 27  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Shepherd, Christin  14 WSSC-MR              2:32.14    2:29.99         20
                  34.95     1:13.16 (38.21)     1:51.75 (38.59)     2:29.99 (38.24)
  2 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              2:35.68    2:33.87         17
                  35.59     1:14.15 (38.56)     1:54.21 (40.06)     2:33.87 (39.66)
  3 Scuyler, Stephanie  14 VAC-MR               2:39.71    2:40.55         16
                  36.11     1:16.49 (40.38)     1:58.50 (42.01)     2:40.55 (42.05)
  4 Damico, Nicole      13 VAC-MR               2:47.68    2:41.69         15
                  37.86     1:18.81 (40.95)     2:00.87 (42.06)     2:41.69 (40.82)
  5 Santiago, Ariel     13 VAC-MR               2:36.58    2:42.04         14
                  36.88     1:17.05 (40.17)     1:59.91 (42.86)     2:42.04 (42.13)
  6 McChesney, Megan S  14 Pbac-MR              2:45.11    2:44.01         13
                  38.55     1:19.79 (41.24)     2:02.79 (43.00)     2:44.01 (41.22)
  7 Poulin, Mary        14 Trs-MR               2:47.60    2:44.12         12
                  39.20     1:21.25 (42.05)     2:03.33 (42.08)     2:44.12 (40.79)
  8 Joyce, Caitlin      14 VAC-MR               2:47.13    2:52.16         11
                  39.29     1:22.96 (43.67)     2:08.35 (45.39)     2:52.16 (43.81)
  9 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              2:40.12    2:57.08          9
                  42.07     1:26.61 (44.54)     2:12.19 (45.58)     2:57.08 (44.89)
 10 Tremper, Andrea     13 VAC-MR               2:54.50    2:58.63          7
                  42.04     1:27.76 (45.72)     2:14.04 (46.28)     2:58.63 (44.59)

Event 28  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Marchionni, Frank   13 Trs-MR               2:30.39    2:23.46         20
                  34.03     1:10.84 (36.81)     1:48.65 (37.81)     2:23.46 (34.81)
  2 Farm, Bryan         13 Trs-MR               2:48.14    2:43.43         17
                  37.84     1:19.61 (41.77)     2:02.40 (42.79)     2:43.43 (41.03)
  3 Kim, Andrew         13 Trs-MR               2:47.03    2:49.57         16
                  39.02     1:23.25 (44.23)     2:08.07 (44.82)     2:49.57 (41.50)
  4 Callinan, Marty     13 VAC-MR               2:54.07    2:58.79         15
                  40.81     1:26.68 (45.87)     2:13.48 (46.80)     2:58.79 (45.31)
  5 Volpe, Taylor       13 WSSC-MR                   NT    3:20.37         14
                  46.25     1:36.58 (50.33)     2:28.44 (51.86)     3:20.37 (51.93)

Event 29  Girls 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:20.20    1:16.07         20
                  35.35     1:16.07 (40.72)
  2 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:32.44    1:22.87         17
                  38.51     1:22.87 (44.36)
  3 Fenn, Kerry         10 Badger-MR            1:38.47    1:41.54         16
                  47.23     1:41.54 (54.31)
  4 McIlhargy, Amanda    9 Trs-MR                    NT    1:41.71         15
                  46.53     1:41.71 (55.18)

Event 30  Boys 9-10 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            1:13.14    1:15.94         20
                  34.93     1:15.94 (41.01)
  2 Barry, Charles       9 Badger-MR            1:28.54    1:23.54         17
                  37.75     1:23.54 (45.79)
  3 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:20.74    1:25.53         16
                  39.51     1:25.53 (46.02)
  4 Quneis, Aidan       10 Badger-MR            1:45.22    1:34.92         15
                  42.67     1:34.92 (52.25)
  5 Farm, Eric          10 Trs-MR               1:40.71    1:36.88         14
                  43.07     1:36.88 (53.81)
  6 Malarczyk, Peter     9 Badger-MR            1:45.22    1:38.57         13
                  44.17     1:38.57 (54.40)
  7 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            2:00.00    1:50.01         12
                  48.28   1:50.01 (1:01.73)

Event 31  Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ryan, Brienne       13 WSSC-MR              1:04.64    1:04.98         20
                  29.95     1:04.98 (35.03)
  2 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               1:07.28    1:08.19         17
                  32.32     1:08.19 (35.87)
  3 Donlon, Patricia    13 Trs-MR               1:17.23    1:11.66         16
                  33.36     1:11.66 (38.30)
  4 Thorp, Kaitlin      13 VAC-MR               1:11.79    1:12.23         15
                  33.42     1:12.23 (38.81)
  5 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR               1:17.16    1:14.03         14
                  33.48     1:14.03 (40.55)
  6 Fufidio, Michelle   13 Badger-MR            1:20.25    1:16.79         13
                  36.08     1:16.79 (40.71)
  7 Medrano, Carol A    13 Pbac-MR              1:19.21    1:18.59         12
                  36.56     1:18.59 (42.03)
  8 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               1:18.44    1:19.41         11
                  36.18     1:19.41 (43.23)
  9 Poulin, Mary        14 Trs-MR               1:21.81    1:21.29          9
                  36.75     1:21.29 (44.54)
 10 Mongiovi, Rachel    14 Trs-MR               1:28.37    1:27.26          7
                  37.70     1:27.26 (49.56)

Event 32  Boys 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Culver, Eric        13 VAC-MR               1:01.51    1:02.54         20
                  29.26     1:02.54 (33.28)
  2 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:05.20    1:05.83         17
                  29.70     1:05.83 (36.13)
  3 Harris, Karim       13 VAC-MR               1:14.49    1:13.06         16
                  32.76     1:13.06 (40.30)
  4 Lacinak, Michael    13 WSSC-MR              1:16.54    1:17.81         15
                  34.65     1:17.81 (43.16)

Event 33  Girls Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               1:55.87    1:59.42         20
                  57.93                             1:29.06 ( )     1:59.42 (30.36)
  2 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               1:57.85    2:00.11         17
                  28.31       58.52 (30.21)     1:29.49 (30.97)     2:00.11 (30.62)
  3 Cimilluca, Veronic  15 WSSC-MR              2:01.66    2:03.91         16
                  28.97     1:00.95 (31.98)     1:33.04 (32.09)     2:03.91 (30.87)
  4 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            2:09.66    2:04.67         15
                  28.86     1:00.23 (31.37)     1:32.98 (32.75)     2:04.67 (31.69)
  5 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR              2:03.76    2:05.03         14
                  28.26       59.41 (31.15)     1:31.82 (32.41)     2:05.03 (33.21)
  6 Petty, Lanae        14 VAC-MR               2:09.77    2:05.06         13
                  28.48     1:00.57 (32.09)     1:33.32 (32.75)     2:05.06 (31.74)
  7 Vitelli, Paula      16 BAD-K-MR             2:09.99    2:06.34         12
                  29.66     1:01.81 (32.15)     1:34.50 (32.69)     2:06.34 (31.84)
  8 Trent, Alaina E     17 VAC-MR               2:05.83    2:08.18         11
                  29.03     1:01.39 (32.36)     1:34.71 (33.32)     2:08.18 (33.47)
  9 Hoover, Mary C      14 Badger-MR            2:11.95    2:09.04          9
                  29.45     1:01.99 (32.54)   2:09.04 (1:07.05)
 10 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               2:09.94    2:09.14          7
                  29.18     1:01.19 (32.01)     1:34.95 (33.76)     2:09.14 (34.19)
 11 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR              2:09.74    2:10.01          6
                  29.14     1:01.69 (32.55)     1:35.32 (33.63)     2:10.01 (34.69)
 12 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR              2:14.59    2:10.42          5
                  29.47     1:02.28 (32.81)     1:36.80 (34.52)     2:10.42 (33.62)
 13 Jones, Shannon E    12 Badger-MR            2:13.50    2:10.56          4
                  30.60     1:04.04 (33.44)     1:38.21 (34.17)     2:10.56 (32.35)
 14 Tobin, Casey        12 Badger-MR            2:09.24    2:11.37          3
                  29.34     1:02.35 (33.01)     1:37.28 (34.93)     2:11.37 (34.09)
 15 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR              2:08.77    2:12.85          2
                  29.50     1:01.71 (32.21)     1:36.97 (35.26)     2:12.85 (35.88)
 16 Krey, Laura K       11 Badger-MR            2:15.00    2:12.98          1
                  29.62     1:02.20 (32.58)     1:37.60 (35.40)     2:12.98 (35.38)
 17 Hirsch, Rachel      15 Trs-MR               2:15.24    2:13.04
                  30.04     1:04.06 (34.02)     1:39.09 (35.03)     2:13.04 (33.95)
 18 O'Halloran, Coray   13 Badger-MR            2:15.09    2:13.82
                  29.66     1:03.22 (33.56)     1:38.35 (35.13)     2:13.82 (35.47)
 19 Herold, Rachel      16 Badger-MR            2:13.91    2:14.11
                  30.73     1:04.65 (33.92)     1:38.96 (34.31)     2:14.11 (35.15)
 20 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR            2:14.71    2:15.16
                  29.82     1:03.64 (33.82)     1:40.01 (36.37)     2:15.16 (35.15)
 21 Lazare, Libby       12 Badger-MR            2:17.04    2:15.75
                  31.27     1:05.74 (34.47)     1:41.13 (35.39)     2:15.75 (34.62)
 22 Alexander, Emily    15 VAC-MR               2:05.08    2:15.86
                  30.37     1:05.45 (35.08)     1:41.10 (35.65)     2:15.86 (34.76)
 23 Savoury, Megan M    17 Ndac-MR              2:09.11    2:17.98
                  30.91     1:05.45 (34.54)     1:41.56 (36.11)     2:17.98 (36.42)
 24 Herold, Eve R       13 Badger-MR            2:20.00    2:18.34
                  31.77     1:07.08 (35.31)     1:43.44 (36.36)     2:18.34 (34.90)
 25 McGuire, Christine  11 Badger-MR            2:19.48    2:18.75
                  31.77     1:08.08 (36.31)     1:43.90 (35.82)     2:18.75 (34.85)
 26 Thorp, Kaitlin      13 VAC-MR               2:22.14    2:22.23
                  32.92     1:09.60 (36.68)     1:46.47 (36.87)     2:22.23 (35.76)
 27 Tremain, Kate       11 Badger-MR            2:30.00    2:22.81
                  31.80     1:07.67 (35.87)     1:45.58 (37.91)     2:22.81 (37.23)
 28 Rouchou, Brittany   15 Badger-MR            2:28.35    2:23.90
                  32.13     1:07.71 (35.58)     1:45.54 (37.83)     2:23.90 (38.36)
 29 Cioffi, Kristina    15 WSSC-MR              2:29.16    2:29.76
                  33.32     1:10.82 (37.50)     1:50.96 (40.14)     2:29.76 (38.80)
 30 Downer, Jessica A   15 Trs-MR               2:48.40    2:32.71
                  31.94     1:09.71 (37.77)     1:52.12 (42.41)     2:32.71 (40.59)
 31 Rouchou, Lauren     13 Badger-MR            2:27.89    2:32.98
                  35.30     1:13.65 (38.35)     1:53.46 (39.81)     2:32.98 (39.52)
 32 Lamendola, Jessica  15 VAC-MR                    NT    2:36.66
                                                    1:55.00 ( )     2:36.66 (41.66)
 33 Yang-Dipietro, Dai  23 Badger-MR            2:30.00    2:36.99
                  33.58     1:12.62 (39.04)     1:55.83 (43.21)     2:36.99 (41.16)
 -- Jonas, Lauren       16 Badger-MR            2:13.27         DQ

Event 34  Boys Open 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Jacobs, Brian C     16 Pbac-MR              1:57.81    1:49.71         20
                  24.59       52.11 (27.52)     1:21.23 (29.12)     1:49.71 (28.48)
  2 Wisniewski, Robert  36 Badger-MR            1:49.50    1:50.26         17
                  24.97       52.77 (27.80)     1:21.80 (29.03)     1:50.26 (28.46)
  3 Krey, Matthew       15 Badger-MR            1:58.32    1:55.38         16
                  26.31       55.91 (29.60)     1:26.08 (30.17)     1:55.38 (29.30)
  4 Berkley, Christoph  15 Unattached           1:57.98    1:59.80         15
                  28.60       59.79 (31.19)     1:30.90 (31.11)     1:59.80 (28.90)
  5 Wolfe, Brian        16 WSSC-MR              1:58.00    2:00.79         14
                  27.84       58.56 (30.72)     1:30.08 (31.52)     2:00.79 (30.71)
  6 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              2:02.35    2:00.80         13
                  26.56       56.82 (30.26)     1:29.08 (32.26)     2:00.80 (31.72)
  7 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              2:06.20    2:01.95         12
                  26.63       56.69 (30.06)     1:29.11 (32.42)     2:01.95 (32.84)
  8 Lew, Michael        16 Badger-MR            2:10.00    2:02.44         11
                  27.96       59.72 (31.76)     1:31.47 (31.75)     2:02.44 (30.97)
  9 Saindon, Brian      14 VAC-MR               2:01.07    2:02.70          9
                  27.59       58.74 (31.15)     1:31.32 (32.58)     2:02.70 (31.38)
 10 Johanson, Tim       15 BAD-K-MR             2:02.00    2:02.91          7
                  28.24       59.52 (31.28)     1:31.92 (32.40)     2:02.91 (30.99)
 11 Chow, Kyle          14 Badger-MR            2:06.25    2:03.05          6
                  27.73       59.60 (31.87)     1:32.09 (32.49)     2:03.05 (30.96)
 12 Rodrigues, Arsenio  16 Pbac-MR              2:03.87    2:03.80          5
                  28.15       59.94 (31.79)     1:33.03 (33.09)     2:03.80 (30.77)
 13 Chow, Daniel        17 BAD-K-MR             2:01.50    2:06.78          4
                                1:00.01 ( )   2:06.78 (1:06.77)
 14 Singer, Chad S      17 Pbac-MR              1:59.89    2:09.63          3
                  28.57     1:01.62 (33.05)     1:36.12 (34.50)     2:09.63 (33.51)
 15 Kennon, Jack        15 Badger-MR            2:14.04    2:10.21          2
                  30.06     1:03.66 (33.60)     1:37.78 (34.12)     2:10.21 (32.43)
 16 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            2:14.08    2:10.29          1
                  29.54     1:03.11 (33.57)     1:37.80 (34.69)     2:10.29 (32.49)
 17 Kennon, Aidan       13 Badger-MR            2:11.34    2:12.05
                  28.66     1:01.86 (33.20)     1:37.07 (35.21)     2:12.05 (34.98)
 18 Kerovpyan, Christo  17 VAC-MR                    NT    2:13.80
                  29.01     1:01.86 (32.85)     1:38.00 (36.14)     2:13.80 (35.80)
 19 Carroll, Ryan       15 VAC-MR               2:22.81    2:16.23
                  30.36     1:04.37 (34.01)     1:41.25 (36.88)     2:16.23 (34.98)
 -- Perez-Rogers, Joe   15 Ndac-MR              1:55.11         DQ

Event 35  Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Krey, Laura K       11 Badger-MR            1:12.00    1:08.60         20
                  33.37     1:08.60 (35.23)
  2 McGuire, Christine  11 Badger-MR            1:13.56    1:11.51         17
                  34.59     1:11.51 (36.92)
  3 Henry, Emily        11 VAC-MR               1:11.84    1:12.10         16
                  35.18     1:12.10 (36.92)
  4 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR            1:14.67    1:12.83         15
                  34.75     1:12.83 (38.08)
  5 Patafio, Giovanna   12 Badger-MR            1:18.87    1:15.65         14
                  37.03     1:15.65 (38.62)
  6 Hirsch, Jenna       11 Trs-MR               1:19.17    1:15.98         13
                  37.14     1:15.98 (38.84)
  7 Jacobs, Deanna L    12 Pbac-MR              1:14.53    1:16.67         12
                  36.78     1:16.67 (39.89)
  8 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              1:22.29    1:17.32         11
                  37.67     1:17.32 (39.65)
  9 Owens, Amy          11 VAC-MR               1:20.51    1:17.70          9
                  37.92     1:17.70 (39.78)
 10 Carney, Kyla        11 MWSC-MR              1:18.60    1:20.07          7
                  39.36     1:20.07 (40.71)
 11 Omelanczuk, Claudi  12 Trs-MR               1:19.46    1:20.09          6
                  39.06     1:20.09 (41.03)
 12 Huerta, Imani       11 VAC-MR               1:20.42    1:20.21          5
                  38.92     1:20.21 (41.29)
 13 Krause, Samantha    11 VAC-MR               1:21.18    1:21.58          4
                  39.17     1:21.58 (42.41)
 14 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR            1:27.05    1:23.45          3
                  40.52     1:23.45 (42.93)
 15 Brooks, Quinn A     11 Ndac-MR              1:28.11    1:24.96          2
                  41.44     1:24.96 (43.52)
 16 Armstrong, Shannon  11 Trs-MR               1:26.51    1:25.49          1
                  41.15     1:25.49 (44.34)
 17 Chapman, Erica      11 Trs-MR               1:23.69    1:25.83
                  40.32     1:25.83 (45.51)
 18 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR              1:31.17    1:25.85
                  42.23     1:25.85 (43.62)
 19 Lange, Kerry N      12 WSSC-MR              1:27.34    1:27.10
                  43.36     1:27.10 (43.74)
 20 Garry, Rachel F     12 VAC-MR                    NT    1:29.11
                  42.32     1:29.11 (46.79)
 21 Mlynarczyk, Nicole  11 WSSC-MR              1:27.08    1:30.22
                  43.21     1:30.22 (47.01)
 22 Warnon, Sophia      12 VAC-MR               1:28.78    1:33.39
                  45.18     1:33.39 (48.21)
 23 Downer, Kimberly C  12 Trs-MR               1:38.64    1:34.07
                  43.67     1:34.07 (50.40)
 -- Yasutake, Leilani   11 Ndac-MR              1:25.60         DQ
 -- Johanson, Kelly A   11 Badger-MR            1:21.65         DQ
                  37.47          DQ (38.98)

Event 36  Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              1:06.40    1:05.60         20
                  30.65     1:05.60 (34.95)
  2 Lyons, Chris        11 Badger-MR            1:10.00    1:08.26         17
                  32.86     1:08.26 (35.40)
  3 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR            1:10.58    1:10.52         16
                  34.28     1:10.52 (36.24)
  4 Leibel, Danny       12 Trs-MR               1:14.38    1:12.25         15
                  34.90     1:12.25 (37.35)
  5 Burillo, Vincent    12 VAC-MR               1:19.48    1:16.88         14
                  37.80     1:16.88 (39.08)
  6 Gagliardo, Stefano  12 WSSC-MR              1:20.29    1:19.45         13
                  36.88     1:19.45 (42.57)
  7 Messinger, Joshua   12 Trs-MR               1:19.49    1:19.58         12
                  37.33     1:19.58 (42.25)
  8 Martin, Nicholas W  12 Ndac-MR              1:22.95    1:22.07         11
  9 Thorp, Matthew      12 VAC-MR               1:21.73    1:23.94          9
                  40.92     1:23.94 (43.02)
 10 Miara, Jesse        11 Trs-MR               1:30.77    1:24.84          7
                  42.45     1:24.84 (42.39)
 11 Yu, Justin          11 Trs-MR               1:37.52    1:27.29          6
                  42.66     1:27.29 (44.63)
 12 Lavender, Damian M  11 Ndac-MR              1:29.65    1:29.71          5
                  43.99     1:29.71 (45.72)
 13 Isaacs, Scott       11 Trs-MR                    NT    1:32.13          4
                  43.82     1:32.13 (48.31)
 14 Reimer, Eric        11 WSSC-MR              1:38.37    1:37.70          3
                  46.48     1:37.70 (51.22)
 15 Seymour, John       12 VAC-MR                    NT    1:48.70          2
                  50.13     1:48.70 (58.57)
 -- McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR               1:16.21         DQ
                  36.85          DQ (38.43)
 -- Powers-young, Sean  12 Badger-MR            1:30.00         DQ
 -- Lee, Aram           11 Trs-MR               1:56.79         DQ
                  45.23          DQ (52.18)

Event 37  Girls 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M    8 Badger-MR              47.95      44.44         20
  2 Cain, Mary C         8 Badger-MR              44.94      44.83         17
  3 Johanson, Bridget    8 Badger-MR              44.63      46.79         16
  4 Brisley, Alexis M    8 Ndac-MR              1:02.72      51.07         15
  5 Fischer, Lexie       8 Trs-MR                    NT      54.00         14
  6 Shoiock, Natalie K   8 MWSC-MR                   NT      55.47         13
  7 McInerney, Clare     7 Badger-MR              59.76      58.49         12
  8 Miara, Marissa       6 Trs-MR                    NT    1:03.21         11
 -- Stalnaker, Taylor    7 MWSC-MR                   NT         DQ
 -- Hodes, Sarah M       8 Badger-MR              52.50         DQ
 -- Johnson, Grace A     7 Badger-MR              56.29         DQ

Event 38  Boys 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR              41.38      40.05         20
  2 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR              43.13      41.26         17
  3 Egan, Liam R         6 Badger-MR              48.89      44.04         16
  4 Kessler, Michael     7 Badger-MR              45.02      44.54         15
  5 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                 44.86      45.52         14
  6 Kennon, Declan P     8 Badger-MR              47.01      46.04         13
  7 Rieck, Joshua        7 Badger-MR              50.30      46.41         12
  8 Marrone, Matthew J   8 Badger-MR              46.84      46.52         11
  9 Blake, Teddy W       8 Ndac-MR                45.89      47.31          9
 10 Raccioppi, Jake      7 Trs-MR                 52.99      49.64          7
 11 Devito, TJ           7 Trs-MR                 56.24      50.64          6
 12 Ali, kamran          8 WSSC-MR                52.31      52.69          5
 13 Henry, William P     7 VAC-MR               1:16.17      53.17          4
 14 Cohen, Greyson       7 Badger-MR            1:01.16      53.49          3
 15 Warnon, Jonathan     7 VAC-MR                 56.82      54.19          2
 16 Cavotti, Parker      7 Ndac-MR              1:00.11    1:01.31          1
 -- Aventuro, Christop   8 Badger-MR              44.53         DQ
 -- Altman, David        8 Badger-MR              51.19         DQ

Event 39  Girls Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              1:00.82    1:01.15         20
                  29.87     1:01.15 (31.28)
  2 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 59.89    1:02.90         17
                  30.81     1:02.90 (32.09)
  3 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            1:02.66    1:03.44         16
                  31.05     1:03.44 (32.39)
  4 Hoover, Mary C      14 Badger-MR            1:04.97    1:04.12         15
                  31.71     1:04.12 (32.41)
  5 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               1:02.72    1:05.60         14
                  31.83     1:05.60 (33.77)
  6 Savoury, Megan M    17 Ndac-MR              1:08.59    1:07.17         13
                  32.63     1:07.17 (34.54)
  7 Trent, Alaina E     17 VAC-MR               1:04.80    1:07.88         12
                  33.18     1:07.88 (34.70)
  8 Petty, Lanae        14 VAC-MR               1:07.61    1:08.08         11
                  33.59     1:08.08 (34.49)
  9 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR              1:06.97    1:08.81          9
                  33.16     1:08.81 (35.65)
 10 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR              1:10.33    1:08.82          7
                  33.57     1:08.82 (35.25)
 11 O'Brien, Kristy     17 VAC-MR               1:11.39    1:10.97          6
                  34.94     1:10.97 (36.03)
 12 Tobin, Casey        12 Badger-MR            1:08.17    1:11.23          5
                  34.70     1:11.23 (36.53)
 13 Alexander, Emily    15 VAC-MR               1:05.87    1:11.60          4
                  34.42     1:11.60 (37.18)
 14 Lazare, Libby       12 Badger-MR            1:12.86    1:13.08          3
                  36.37     1:13.08 (36.71)
 15 Herold, Rachel      16 Badger-MR            1:12.00    1:13.62          2
                  35.90     1:13.62 (37.72)
 16 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR              1:11.99    1:13.98          1
                  35.49     1:13.98 (38.49)
 17 Hirsch, Rachel      15 Trs-MR               1:14.35    1:13.99
                  36.33     1:13.99 (37.66)
 18 Wing, Elizabeth A   17 Ndac-MR              1:13.47    1:14.65
                  35.50     1:14.65 (39.15)
 19 Yang-Dipietro, Dai  23 Badger-MR            1:25.00    1:15.07
                  36.53     1:15.07 (38.54)
 20 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               1:18.11    1:15.23
                  36.92     1:15.23 (38.31)
 21 Hughes, Gina        15 WSSC-MR              1:16.07    1:16.94
                  37.27     1:16.94 (39.67)
 22 Rouchou, Brittany   15 Badger-MR            1:15.73    1:19.56
                  38.26     1:19.56 (41.30)
 23 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:20.07    1:21.38
                  39.94     1:21.38 (41.44)
 24 Cioffi, Kristina    15 WSSC-MR              1:20.46    1:21.80
                  39.54     1:21.80 (42.26)
 25 Packtor, Maxine     16 WSSC-MR              1:21.19    1:22.01
                  38.91     1:22.01 (43.10)
 26 Downer, Jessica A   15 Trs-MR               1:30.32    1:24.51
 27 Lamendola, Jessica  15 VAC-MR               1:27.43    1:32.22
 -- Gray, Catherine     15 Badger-MR            1:09.02         DQ
 -- Lyons, Caitlin      13 Badger-MR            1:11.45         DQ

Event 40  Boys Open 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Krey, Matthew       15 Badger-MR            1:00.29      57.67         20
                  28.26       57.67 (29.41)
  2 Jacobs, Brian C     16 Pbac-MR              1:00.47    1:00.60         17
                  29.61     1:00.60 (30.99)
  3 Chow, Kyle          14 Badger-MR            1:03.68    1:01.27         16
                  30.02     1:01.27 (31.25)
  4 Chow, Daniel        17 BAD-K-MR             1:00.04    1:01.55         15
  5 Carroll, Ryan       15 VAC-MR               1:04.89    1:03.90         14
                  31.40     1:03.90 (32.50)
  6 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              1:05.25    1:06.01         13
                  32.33     1:06.01 (33.68)
  7 Singer, Chad S      17 Pbac-MR              1:04.66    1:07.22         12
                  32.82     1:07.22 (34.40)
  8 Johanson, Tim       15 BAD-K-MR             1:05.80    1:07.24         11
                  33.22     1:07.24 (34.02)
  9 Kennon, Aidan       13 Badger-MR            1:06.90    1:07.76          9
                  32.93     1:07.76 (34.83)
 10 Kennon, Jack        15 Badger-MR            1:06.43    1:08.33          7
                  34.25     1:08.33 (34.08)
 11 Rodrigues, Arsenio  16 Pbac-MR              1:11.85    1:11.69          6
                  34.25     1:11.69 (37.44)
 12 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               1:10.93    1:12.21          5
                  34.47     1:12.21 (37.74)
 13 Steffens, Brian     14 WSSC-MR              1:19.90    1:20.07          4
                  38.60     1:20.07 (41.47)
 14 Reimer, Christophe  13 WSSC-MR              1:21.03    1:22.72          3
                  41.55     1:22.72 (41.17)
 15 Gagliardo, Giusepp  15 WSSC-MR              1:37.52    1:31.03          2

Event 41  Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Krey, Laura K       11 Badger-MR              30.26      27.56         20
  2 Klein, Morganne     12 VAC-MR                 28.54      28.48         17
  3 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR              28.85      28.98         16
  4 Tremain, Kate       11 Badger-MR              30.10      29.50         15
  5 Henry, Emily        11 VAC-MR                 29.04      29.59         14
  6 Kennedy, Moira C    12 MWSC-MR                30.54      29.70         13
  7 Owens, Amy          11 VAC-MR                 29.66      29.79         12
  8 Hirsch, Jenna       11 Trs-MR                 30.33      30.16         10
  8 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR              29.21      30.16         10
 10 Wong, Courtney J    12 MWSC-MR                30.96      30.61          7
 11 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR                 30.10      30.62          6
 12 Carfizzi, Nina R    12 Pbac-MR                31.47      30.67          5
 13 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR                31.29      30.70          4
 14 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR                30.64      31.12          3
 15 Omelanczuk, Claudi  12 Trs-MR                 30.48      31.43          2
 16 Davies, Annie       11 Badger-MR              32.81      31.66          1
 17 McGhee, Paige B     12 Ndac-MR                32.71      31.73
 18 Mlynarczyk, Nicole  11 WSSC-MR                32.18      31.88
 19 Foster, Amanda      12 VAC-MR                 32.28      31.91
 20 Holmes, Lindsie     11 Trs-MR                 31.10      32.24
 21 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR              33.03      32.49
 22 Krause, Samantha    11 VAC-MR                 31.57      32.52
 23 Yasutake, Leilani   11 Ndac-MR                31.99      32.57
 24 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR              31.44      32.73
 25 Griffin, Nicole     11 VAC-MR                 32.85      32.75
 26 Armstrong, Shannon  11 Trs-MR                 32.64      32.84
 27 Huerta, Imani       11 VAC-MR                 33.00      32.85
 28 Downer, Kimberly C  12 Trs-MR                 33.09      32.88
 29 Carney, Kyla        11 MWSC-MR                32.14      32.94
 30 Garry, Rachel F     12 VAC-MR                 33.48      33.58
 31 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR                33.37      33.61
 32 Lange, Kerry N      12 WSSC-MR                33.40      33.68
 33 Chapman, Erica      11 Trs-MR                 34.06      33.75
 34 Shoiock, Alexa K    11 MWSC-MR                37.35      33.84
 35 Norris, Jenne       12 WSSC-MR                33.84      34.11
 36 Fischer, Kate       11 Trs-MR                 33.79      34.83
 37 Brooks, Quinn A     11 Ndac-MR                35.42      35.53
 38 Warnon, Sophia      12 VAC-MR                 35.64      37.30
 39 Abramson, Ashley    11 MWSC-MR                37.09      38.79
 40 McFadden, KeriAnne  11 Trs-MR                    NT      42.46
 -- Perez-Rogers, Lise  11 Ndac-MR                31.82         DQ

Event 42  Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR                26.73      26.14         20
  2 Lyons, Chris        11 Badger-MR              28.00      27.94         17
  3 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR                 28.91      28.52         16
  4 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR              28.60      28.71         15
  5 Burillo, Vincent    12 VAC-MR                 29.51      29.26         14
  6 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR                30.65      30.75         13
  7 Resto, Stephen J    12 VAC-MR                 32.12      30.76         12
  8 Leibel, Danny       12 Trs-MR                 29.75      30.98         11
  9 Gagliardo, Stefano  12 WSSC-MR                30.60      31.43          9
 10 Thorp, Matthew      12 VAC-MR                 31.02      31.87          7
 11 Pope, James J       12 Ndac-MR                33.74      32.68          6
 12 Meany, RJ J         12 Trs-MR                 31.55      33.26          5
 13 Jakubek, Jack D     11 MWSC-MR                33.16      33.30          4
 14 Yu, Justin          11 Trs-MR                 32.28      33.46          3
 15 Miara, Jesse        11 Trs-MR                 33.49      33.49          2
 16 Lee, Aram           11 Trs-MR                 33.67      34.17          1
 17 Isaacs, Scott       11 Trs-MR                 40.62      34.27
 18 Martin, Nicholas W  12 Ndac-MR                33.89      34.28
 19 Lavender, Damian M  11 Ndac-MR                34.29      34.51
 20 Kennedy, Chris T    12 MWSC-MR                36.09      34.78
 21 Hozias, Jeffrey     11 Trs-MR                 39.73      35.48
 22 Kelly, Flynn        12 WSSC-MR                37.29      36.79
 23 Seymour, John       12 VAC-MR                 40.87      41.64
 24 Reimer, Eric        11 WSSC-MR                38.57      42.14

Event 43  Girls 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M    8 Badger-MR            1:35.22    1:23.61         20
  2 Cain, Mary C         8 Badger-MR            1:27.80    1:24.28         17
                  40.49     1:24.28 (43.79)
  3 Johanson, Bridget    8 Badger-MR            1:25.11    1:24.90         16
                  40.86     1:24.90 (44.04)
  4 Fischer, Lexie       8 Trs-MR                    NT    1:39.01         15
                  45.05     1:39.01 (53.96)
  5 McInerney, Clare     7 Badger-MR                 NT    1:54.43         14
                  54.71     1:54.43 (59.72)
  6 Brisley, Alexis M    8 Ndac-MR              2:00.11    1:57.39         13
                  52.57   1:57.39 (1:04.82)
  7 Miara, Marissa       6 Trs-MR                    NT    2:06.87         12
                1:00.73   2:06.87 (1:06.14)
  8 Johnson, Grace A     7 Badger-MR            1:55.44    2:15.52         11
                1:00.80   2:15.52 (1:14.72)

Event 44  Boys 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR            1:24.55    1:18.06         20
                  36.62     1:18.06 (41.44)
  2 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR            1:19.12    1:18.12         17
                  35.35     1:18.12 (42.77)
  3 Egan, Liam R         6 Badger-MR            1:23.48    1:18.91         16
                  36.62     1:18.91 (42.29)
  4 Owens, Nicholas      8 VAC-MR               1:23.95    1:22.38         15
                  39.74     1:22.38 (42.64)
  5 Kessler, Michael     7 Badger-MR            1:24.72    1:27.63         14
                  41.32     1:27.63 (46.31)
  6 Kennon, Declan P     8 Badger-MR            1:31.22    1:28.88         12.5
                  40.85     1:28.88 (48.03)
  6 Raccioppi, Jake      7 Trs-MR               1:34.68    1:28.88         12.5
                  42.81     1:28.88 (46.07)
  8 Blake, Teddy W       8 Ndac-MR              1:25.75    1:30.71         11
                  43.57     1:30.71 (47.14)
  9 Rieck, Joshua        7 Badger-MR            1:32.53    1:31.76          9
                  44.22     1:31.76 (47.54)
 10 Devito, TJ           7 Trs-MR                    NT    1:34.78          7
                  45.57     1:34.78 (49.21)
 11 Cohen, Greyson       7 Badger-MR            1:50.44    1:36.12          6
                  45.63     1:36.12 (50.49)
 12 Warnon, Jonathan     7 VAC-MR               1:43.24    1:42.92          5
                  48.17     1:42.92 (54.75)
 13 Marrone, Matthew J   8 Badger-MR            1:35.12    1:44.00          4
                  45.59     1:44.00 (58.41)
 14 Henry, William P     7 VAC-MR                    NT    2:00.64          3
                  55.50   2:00.64 (1:05.14)

Event 45  Girls Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 52.63      55.81         20
                  26.91       55.81 (28.90)
  2 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR                55.96      56.50         17
                  27.01       56.50 (29.49)
  3 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR                56.89      56.68         16
                  27.39       56.68 (29.29)
  4 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR                 54.37      57.52         15
                  27.79       57.52 (29.73)
  5 Cimilluca, Veronic  15 WSSC-MR                57.40      57.64         14
                  27.83       57.64 (29.81)
  6 Petty, Lanae        14 VAC-MR                 57.61      58.08         13
                  27.99       58.08 (30.09)
  7 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR                58.17      58.48         12
                  28.06       58.48 (30.42)
  8 Shepherd, Christin  14 WSSC-MR                58.28      58.64         11
                  28.23       58.64 (30.41)
  9 Trent, Alaina E     17 VAC-MR                 57.61      58.90          9
                  28.24       58.90 (30.66)
 10 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR                59.87      59.34          7
                  28.57       59.34 (30.77)
 11 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR                59.51      59.40          6
                  28.81       59.40 (30.59)
 12 Vitelli, Paula      16 BAD-K-MR             1:01.06      59.66          5
                  29.10       59.66 (30.56)
 13 Hughes, Katie C     13 Badger-MR              59.13    1:00.11          4
                  29.08     1:00.11 (31.03)
 14 Hirsch, Rachel      15 Trs-MR                 59.35    1:00.22          3
                  29.01     1:00.22 (31.21)
 15 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               1:00.01    1:00.23          2
                  28.94     1:00.23 (31.29)
 16 Jones, Shannon E    12 Badger-MR              59.93    1:00.70          1
                  29.25     1:00.70 (31.45)
 17 Herold, Rachel      16 Badger-MR            1:01.38    1:01.21
                  29.37     1:01.21 (31.84)
 17 Alexander, Emily    15 VAC-MR                 57.14    1:01.21
                  28.66     1:01.21 (32.55)
 19 O'Halloran, Coray   13 Badger-MR            1:00.89    1:01.34
                  29.30     1:01.34 (32.04)
 20 Krey, Laura K       11 Badger-MR            1:03.00    1:01.75
                  29.82     1:01.75 (31.93)
 21 Hughes, Gina        15 WSSC-MR                59.96    1:02.61
                  29.66     1:02.61 (32.95)
 22 McGuire, Christine  11 Badger-MR            1:04.09    1:03.43
                  30.13     1:03.43 (33.30)
 23 Fitzpatrick, Krist  15 WSSC-MR              1:02.85    1:03.66
                  30.25     1:03.66 (33.41)
 24 Savoury, Megan M    17 Ndac-MR              1:01.99    1:03.76
                  30.54     1:03.76 (33.22)
 25 Herold, Eve R       13 Badger-MR            1:05.24    1:04.43
                  31.27     1:04.43 (33.16)
 26 O'Brien, Kristy     17 VAC-MR               1:04.18    1:04.62
                  31.17     1:04.62 (33.45)
 27 Wing, Elizabeth A   17 Ndac-MR              1:02.29    1:05.09
                  30.39     1:05.09 (34.70)
 28 Huerta, Kateri      16 VAC-MR               1:05.71    1:05.98
                  31.14     1:05.98 (34.84)
 29 Downer, Jessica A   15 Trs-MR               1:05.18    1:06.05
                  30.86     1:06.05 (35.19)
 30 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               1:06.01    1:07.19
                  31.30     1:07.19 (35.89)
 31 Rouchou, Brittany   15 Badger-MR            1:04.84    1:07.48
                  32.39     1:07.48 (35.09)
 32 Packtor, Maxine     16 WSSC-MR              1:07.16    1:07.85
                  31.65     1:07.85 (36.20)
 33 Huerta, Shianne     13 VAC-MR               1:09.88    1:09.10
                  32.47     1:09.10 (36.63)
 34 Cioffi, Kristina    15 WSSC-MR              1:07.02    1:09.21
                  33.08     1:09.21 (36.13)
 35 Rouchou, Lauren     13 Badger-MR            1:08.63    1:09.38
                  33.31     1:09.38 (36.07)
 36 Patafio, Giovanna   12 Badger-MR            1:08.71    1:09.43
                  33.54     1:09.43 (35.89)
 37 Lamendola, Jessica  15 VAC-MR               1:08.99    1:10.66
 38 Yang-Dipietro, Dai  23 Badger-MR            1:08.00    1:10.92
                  34.28     1:10.92 (36.64)
 39 Bacigal, Corrine    10 WSSC-MR              1:11.27    1:13.14
                  35.41     1:13.14 (37.73)
 40 Norris, Jenne       12 WSSC-MR              1:19.69    1:16.55
                  35.97     1:16.55 (40.58)
 -- Davies, Annie       11 Badger-MR            1:16.57         DQ

Event 46  Boys Open 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Jacobs, Brian C     16 Pbac-MR                53.11      50.68         20
                  24.88       50.68 (25.80)
  2 Wisniewski, Robert  36 Badger-MR              49.50      50.71         17
                  24.64       50.71 (26.07)
  3 Krey, Matthew       15 Badger-MR              53.56      53.17         16
                  26.61       53.17 (26.56)
  4 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR                53.77      53.91         15
                  25.88       53.91 (28.03)
  5 Berkley, Christoph  15 Unattached             56.54      54.21         14
                  26.38       54.21 (27.83)
  6 Wolfe, Brian        16 WSSC-MR                54.97      54.98         13
                  26.46       54.98 (28.52)
  7 Lew, Michael        16 Badger-MR              53.52      54.99         12
                  26.21       54.99 (28.78)
  8 Chow, Daniel        17 BAD-K-MR               54.65      55.80         11
                  26.31       55.80 (29.49)
  9 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR                 57.04      56.66          9
                  26.80       56.66 (29.86)
 10 Johanson, Tim       15 BAD-K-MR               56.00      57.60          7
                  27.63       57.60 (29.97)
 11 Singer, Chad S      17 Pbac-MR                57.10      57.74          6
                  27.72       57.74 (30.02)
 12 Kennon, Jack        15 Badger-MR              58.54      58.09          5
                  28.29       58.09 (29.80)
 13 Rodrigues, Arsenio  16 Pbac-MR                56.58      58.25          4
                  27.06       58.25 (31.19)
 14 Kerovpyan, Christo  17 VAC-MR               1:00.26      58.32          3
                  28.22       58.32 (30.10)
 15 Chow, Kyle          14 Badger-MR              57.00      58.43          2
                  28.39       58.43 (30.04)
 16 Carroll, Ryan       15 VAC-MR               1:01.26    1:00.04          1
                  28.10     1:00.04 (31.94)
 17 Kennon, Aidan       13 Badger-MR              57.90    1:00.94
                  28.90     1:00.94 (32.04)
 18 Gagliardo, Stefano  12 WSSC-MR              1:09.42    1:10.59
                  33.23     1:10.59 (37.36)
 19 Reimer, Christophe  13 WSSC-MR              1:10.97    1:11.30
                  34.15     1:11.30 (37.15)
 20 Gagliardo, Giusepp  15 WSSC-MR              1:45.11    1:16.30
 21 Reimer, Eric        11 WSSC-MR              1:30.76    1:28.23
                  39.02     1:28.23 (49.21)
 -- Steffens, Brian     14 WSSC-MR              1:19.34         DQ

Event 47  Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Henry, Emily        11 VAC-MR               1:15.46    1:16.24         20
                  35.64     1:16.24 (40.60)
  2 Tobin, Casey        12 Badger-MR            1:23.85    1:19.20         17
                  38.15     1:19.20 (41.05)
  3 Tremain, Kate       11 Badger-MR            1:23.52    1:22.56         16
                  38.49     1:22.56 (44.07)
  4 Jacobs, Deanna L    12 Pbac-MR              1:20.88    1:22.81         15
                  38.59     1:22.81 (44.22)
  5 Lazare, Libby       12 Badger-MR            1:26.21    1:25.49         14
                  41.29     1:25.49 (44.20)
  6 Owens, Amy          11 VAC-MR               1:27.82    1:26.11         13
                  42.14     1:26.11 (43.97)
  7 Huerta, Imani       11 VAC-MR               1:25.86    1:26.58         12
                  42.45     1:26.58 (44.13)
  8 Foster, Amanda      12 VAC-MR               1:33.23    1:27.48         11
                  41.58     1:27.48 (45.90)
  9 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR               1:26.59    1:28.25          9
                  42.16     1:28.25 (46.09)
 10 Kennedy, Moira C    12 MWSC-MR              1:30.57    1:28.78          7
                  41.32     1:28.78 (47.46)
 11 Lange, Kerry N      12 WSSC-MR              1:31.66    1:29.06          6
                  42.74     1:29.06 (46.32)
 12 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              1:32.60    1:29.11          5
                  41.66     1:29.11 (47.45)
 13 McGhee, Paige B     12 Ndac-MR              1:33.11    1:29.62          4
                  42.29     1:29.62 (47.33)
 14 Omelanczuk, Claudi  12 Trs-MR               1:27.29    1:29.73          3
                  41.82     1:29.73 (47.91)
 15 Carfizzi, Nina R    12 Pbac-MR              1:31.57    1:30.13          2
                  43.40     1:30.13 (46.73)
 16 Carney, Kyla        11 MWSC-MR              1:32.40    1:31.04          1
                  42.49     1:31.04 (48.55)
 17 Davies, Annie       11 Badger-MR            1:19.54    1:31.46
                  42.99     1:31.46 (48.47)
 18 Abramson, Ashley    11 MWSC-MR              1:39.32    1:34.16
                  43.68     1:34.16 (50.48)
 19 Griffin, Nicole     11 VAC-MR               1:39.33    1:36.35
                  45.63     1:36.35 (50.72)
 20 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR            1:36.33    1:37.21
                  45.46     1:37.21 (51.75)
 21 Mlynarczyk, Nicole  11 WSSC-MR              1:38.79    1:38.30
                  47.24     1:38.30 (51.06)
 22 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR            1:34.48    1:38.95
                  47.07     1:38.95 (51.88)
 23 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR              1:42.48    1:39.00
                  47.80     1:39.00 (51.20)
 24 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR              1:35.91    1:39.02
                  45.76     1:39.02 (53.26)
 25 Holmes, Lindsie     11 Trs-MR               1:34.55    1:39.85
                  47.49     1:39.85 (52.36)
 26 Fischer, Kate       11 Trs-MR               1:42.90    1:46.46
                  49.22     1:46.46 (57.24)
 -- Garry, Rachel F     12 VAC-MR                    NT         DQ
                  44.30          DQ (49.42)
 -- Perez-Rogers, Lise  11 Ndac-MR              1:35.89         DQ
 -- McFadden, KeriAnne  11 Trs-MR                    NT         DQ
                  52.72        DQ (1:02.17)

Event 48  Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lyons, Chris        11 Badger-MR            1:25.00    1:19.37         20
                  37.96     1:19.37 (41.41)
  2 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR               1:25.05    1:23.82         17
                  39.22     1:23.82 (44.60)
  3 Burillo, Vincent    12 VAC-MR               1:26.19    1:23.84         16
                  39.45     1:23.84 (44.39)
  4 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR              1:25.92    1:23.88         15
                  38.83     1:23.88 (45.05)
  5 Jakubek, Jack D     11 MWSC-MR              1:28.24    1:26.20         14
                  40.68     1:26.20 (45.52)
  6 Resto, Stephen J    12 VAC-MR               1:26.55    1:27.79         13
                  40.73     1:27.79 (47.06)
  7 Martin, Nicholas W  12 Ndac-MR              1:27.63    1:32.39         12
                  42.92     1:32.39 (49.47)
  8 Lavender, Damian M  11 Ndac-MR              1:35.84    1:32.51         11
                  43.62     1:32.51 (48.89)
  9 Meany, RJ J         12 Trs-MR               1:38.75    1:37.37          9
                  46.96     1:37.37 (50.41)
 10 Messinger, Joshua   12 Trs-MR               1:33.51    1:37.44          7
                  44.69     1:37.44 (52.75)
 11 Thorp, Matthew      12 VAC-MR               1:35.54    1:37.91          6
                  46.75     1:37.91 (51.16)
 12 Kelly, Flynn        12 WSSC-MR              1:45.41    1:42.16          5
                  46.81     1:42.16 (55.35)
 13 Pope, James J       12 Ndac-MR              1:58.74    1:43.72          4
                  48.72     1:43.72 (55.00)
 -- Hozias, Jeffrey     11 Trs-MR                    NT         DQ
                  52.57        DQ (1:01.61)
 -- Yu, Justin          11 Trs-MR                    NT         DQ
                  50.07          DQ (55.18)

Event 49  Girls 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johanson, Bridget    8 Badger-MR              51.17      50.47         20
  2 Cain, Mary C         8 Badger-MR              53.45      51.04         17
  3 Panitz, Beatrix M    8 Badger-MR            1:05.22      52.70         16
  4 Miara, Marissa       6 Trs-MR               1:11.56    1:02.07         15
  5 Fischer, Lexie       8 Trs-MR                    NT    1:05.10         14
  6 Johnson, Grace A     7 Badger-MR            1:14.99    1:14.92         13
 -- McInerney, Clare     7 Badger-MR                 NT         DQ
 -- Stalnaker, Taylor    7 MWSC-MR                   NT         DQ
 -- Shoiock, Natalie K   8 MWSC-MR                   NT         DQ
 -- Brisley, Alexis M    8 Ndac-MR              1:09.11         DQ

Event 50  Boys 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                 46.73      47.60         20
  2 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR              48.33      48.86         17
  3 Egan, Liam R         6 Badger-MR              52.07      50.96         16
  4 Kessler, Michael     7 Badger-MR              52.54      51.11         15
  5 Blake, Teddy W       8 Ndac-MR                51.20      53.22         14
  6 Rieck, Joshua        7 Badger-MR            1:00.98      54.00         13
  7 Marrone, Matthew J   8 Badger-MR              56.56      55.44         12
  8 Devito, TJ           7 Trs-MR                 57.43      57.05         11
  9 Cohen, Greyson       7 Badger-MR            1:17.92    1:02.93          9
 10 Ali, kamran          8 WSSC-MR                   NT    1:05.89          7
 11 Henry, William P     7 VAC-MR                    NT    1:07.08          6
 12 Raccioppi, Jake      7 Trs-MR               1:19.11    1:07.92          5
 -- Warnon, Jonathan     7 VAC-MR               1:10.10         DQ
 -- Kennon, Declan P     8 Badger-MR            1:06.62         DQ
 -- Cavotti, Parker      7 Ndac-MR              1:18.11         DQ
 -- Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR              50.36         DQ

Event 51  Girls Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Lupinetti, Amelia   15 AG-MR                2:36.16    2:33.18         20
                  35.16     1:14.70 (39.54)     1:54.14 (39.44)     2:33.18 (39.04)
  2 Trent, Alaina E     17 VAC-MR               2:33.06    2:37.61         17
                  35.23     1:15.43 (40.20)     1:56.42 (40.99)     2:37.61 (41.19)
  3 Murphy, Jean F      15 AG-MR                2:39.21    2:38.62         16
                  34.83     1:14.82 (39.99)     1:56.48 (41.66)     2:38.62 (42.14)
  4 Klein, Morganne     12 VAC-MR               2:45.32    2:42.54         15
                  35.88     1:17.06 (41.18)     2:00.11 (43.05)     2:42.54 (42.43)
  5 O'Halloran, Coray   13 Badger-MR            2:42.57    2:43.73         14
                  37.00     1:18.25 (41.25)     2:00.72 (42.47)     2:43.73 (43.01)
  6 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               2:43.73    2:46.94         13
                  36.63     1:18.67 (42.04)     2:02.15 (43.48)     2:46.94 (44.79)
  7 Fitzpatrick, Krist  15 WSSC-MR              2:50.49    2:52.27         12
                  38.50     1:21.98 (43.48)     2:07.39 (45.41)     2:52.27 (44.88)
  8 Huerta, Shianne     13 VAC-MR               2:50.71    3:01.00         11
                  40.60     1:26.05 (45.45)     2:14.08 (48.03)     3:01.00 (46.92)
  9 Wing, Elizabeth A   17 Ndac-MR              2:59.47    3:04.37          9
                  40.68     1:26.73 (46.05)     2:14.81 (48.08)     3:04.37 (49.56)
 10 Huerta, Kateri      16 VAC-MR               2:45.66    3:04.87          7
                  40.95     1:27.41 (46.46)     2:15.97 (48.56)     3:04.87 (48.90)
 11 Larkin, Colleen P   11 WSSC-MR              3:13.47    3:06.39          6
                  42.90     1:31.31 (48.41)     2:19.10 (47.79)     3:06.39 (47.29)
 12 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR              3:12.51    3:08.41          5
                  42.99     1:31.20 (48.21)     2:21.12 (49.92)     3:08.41 (47.29)
 13 Rouchou, Lauren     13 Badger-MR            3:00.00    3:14.27          4
                  43.51     1:32.33 (48.82)     2:23.45 (51.12)     3:14.27 (50.82)

Event 52  Boys Open 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Krey, Matthew       15 Badger-MR            2:30.00    2:25.26         20
                  33.72     1:10.54 (36.82)     1:47.77 (37.23)     2:25.26 (37.49)
  2 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              2:32.40    2:30.56         17
                  33.49     1:11.52 (38.03)     1:51.18 (39.66)     2:30.56 (39.38)
  3 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              2:38.33    2:33.45         16
                  34.20     1:12.49 (38.29)     1:53.33 (40.84)     2:33.45 (40.12)
  4 Lew, Michael        16 Badger-MR            2:26.90    2:34.71         15
                  34.94     1:13.64 (38.70)     1:54.77 (41.13)     2:34.71 (39.94)
  5 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               2:43.90    2:38.15         14
                  33.31     1:12.80 (39.49)     1:55.49 (42.69)     2:38.15 (42.66)
  6 Saindon, Brian      14 VAC-MR               2:41.17    2:41.20         13
                  35.07     1:16.03 (40.96)     2:00.06 (44.03)     2:41.20 (41.14)
  7 Berkley, Christoph  15 Unattached           2:36.55    2:46.06         12
                  36.67     1:19.22 (42.55)     2:02.99 (43.77)     2:46.06 (43.07)

Event 53  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Jones, Shannon E    12 Badger-MR              28.50      28.73         20
  2 Klein, Morganne     12 VAC-MR                 31.36      32.04         17
  3 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR              35.01      33.24         16
  4 Henry, Emily        11 VAC-MR                 32.71      33.27         15
  5 Tremain, Kate       11 Badger-MR              36.00      33.32         14
  6 Hirsch, Jenna       11 Trs-MR                 35.50      33.60         13
  7 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR                 32.68      33.80         12
  8 Patafio, Giovanna   12 Badger-MR              36.00      34.60         11
  9 Owens, Amy          11 VAC-MR                 34.17      35.02          9
 10 Jacobs, Deanna L    12 Pbac-MR                35.78      35.55          7
 11 Davies, Annie       11 Badger-MR              39.88      35.98          6
 12 Foster, Amanda      12 VAC-MR                 38.20      36.78          5
 13 Krause, Samantha    11 VAC-MR                 35.90      36.81          4
 14 Wong, Courtney J    12 MWSC-MR                37.03      37.11          3
 15 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR              32.62      37.73          2
 16 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR                39.20      37.77          1
 17 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR                38.32      37.83
 18 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR              36.77      37.86
 19 Yasutake, Leilani   11 Ndac-MR                38.40      38.28
 20 Holmes, Lindsie     11 Trs-MR                 40.22      38.39
 21 McGhee, Paige B     12 Ndac-MR                41.09      38.53
 22 Carney, Kyla        11 MWSC-MR                   NT      39.18
 23 Mlynarczyk, Nicole  11 WSSC-MR                38.77      39.28
 24 Downer, Kimberly C  12 Trs-MR                 37.62      39.69
 25 Carfizzi, Nina R    12 Pbac-MR                39.60      40.35
 26 Warnon, Sophia      12 VAC-MR                 45.01      41.20
 27 Griffin, Nicole     11 VAC-MR                 36.22      42.11
 28 Armstrong, Shannon  11 Trs-MR                 42.45      42.96
 29 Chapman, Erica      11 Trs-MR                 40.70      42.98
 30 Norris, Jenne       12 WSSC-MR                42.75      43.84
 31 Brooks, Quinn A     11 Ndac-MR                42.60      43.97
 32 Fischer, Kate       11 Trs-MR                 47.97      45.89
 33 McFadden, KeriAnne  11 Trs-MR                    NT      59.07
 -- Shoiock, Alexa K    11 MWSC-MR                45.35         DQ

Event 54  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR                29.32      28.46         20
  2 Lyons, Chris        11 Badger-MR              31.00      29.56         17
  3 Messinger, Joshua   12 Trs-MR                 32.68      32.85         16
  4 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR                34.00      33.04         15
  5 Gagliardo, Stefano  12 WSSC-MR                34.91      34.58         14
  6 Leibel, Danny       12 Trs-MR                 34.22      35.07         13
  7 Hughes, Kevin J     11 Badger-MR              33.88      35.53         12
  8 Burillo, Vincent    12 VAC-MR                 35.39      36.68         11
  9 Miara, Jesse        11 Trs-MR                 37.63      38.03          9
 10 Thorp, Matthew      12 VAC-MR                 37.62      40.36          7
 11 Resto, Stephen J    12 VAC-MR                 38.72      41.22          6
 12 Kelly, Flynn        12 WSSC-MR                43.28      41.47          5
 13 Pope, James J       12 Ndac-MR                42.25      41.55          4
 14 Isaacs, Scott       11 Trs-MR                 47.17      44.70          3
 15 Meany, RJ J         12 Trs-MR                 45.00      45.93          2
 16 Lee, Aram           11 Trs-MR                 58.36      49.14          1
 17 Hozias, Jeffrey     11 Trs-MR                 56.93      49.17

Event 55  Girls Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               2:07.83    2:13.29         20
                  30.01     1:03.93 (33.92)     1:38.17 (34.24)     2:13.29 (35.12)
  2 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR              2:18.10    2:18.25         17
                  30.11     1:04.56 (34.45)     1:41.60 (37.04)     2:18.25 (36.65)
  3 Hughes, Katie C     13 Badger-MR            2:18.34    2:18.67         16
                  31.79     1:07.13 (35.34)     1:42.69 (35.56)     2:18.67 (35.98)
  4 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               2:20.24    2:20.90         15
                  30.40     1:05.96 (35.56)     1:43.84 (37.88)     2:20.90 (37.06)
  5 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              2:19.92    2:20.98         14
                  30.73     1:05.74 (35.01)     1:42.40 (36.66)     2:20.98 (38.58)
  6 Vitelli, Paula      16 BAD-K-MR             2:24.27    2:23.13         13
                  32.04     1:07.42 (35.38)     1:44.54 (37.12)     2:23.13 (38.59)
  7 Jones, Shannon E    12 Badger-MR            2:41.82    2:29.16         12
                  32.98     1:11.72 (38.74)     1:52.11 (40.39)     2:29.16 (37.05)
  8 Tobin, Casey        12 Badger-MR            2:45.00    2:38.29         11
                  34.07     1:15.12 (41.05)     1:56.18 (41.06)     2:38.29 (42.11)
  9 O'Brien, Kristy     17 VAC-MR               2:38.34    2:38.99          9
                  34.60     1:14.49 (39.89)     1:56.53 (42.04)     2:38.99 (42.46)
 10 Lazare, Libby       12 Badger-MR            2:43.82    2:43.43          7
                  35.98     1:17.22 (41.24)     2:00.18 (42.96)     2:43.43 (43.25)
 11 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR            2:45.00    2:48.67          6
                  34.74     1:17.51 (42.77)     2:03.17 (45.66)     2:48.67 (45.50)
 12 Huerta, Imani       11 VAC-MR                    NT    3:02.07          5
                  37.98     1:23.45 (45.47)     2:13.04 (49.59)     3:02.07 (49.03)
 13 Santiago, Amber E   10 WSSC-MR                   NT    3:16.03          4
                  40.05     1:31.07 (51.02)     2:24.95 (53.88)     3:16.03 (51.08)
 -- McGuire, Christine  11 Badger-MR            2:50.00         DQ


Event 56  Boys Open 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================

Event 57  Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR                    NT    2:34.39         20
                  32.90     1:13.36 (40.46)     2:00.28 (46.92)     2:34.39 (34.11)
  2 Thorp, Kaitlin      13 VAC-MR               2:38.43    2:35.45         17
                  33.93     1:16.63 (42.70)     2:00.95 (44.32)     2:35.45 (34.50)
  3 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               2:38.53    2:36.30         16
                  32.23     1:15.11 (42.88)     2:02.58 (47.47)     2:36.30 (33.72)
  4 Fufidio, Michelle   13 Badger-MR            2:44.00    2:36.37         15
                  34.87     1:14.57 (39.70)     2:00.64 (46.07)     2:36.37 (35.73)
  5 Santiago, Ariel     13 VAC-MR               2:32.82    2:40.36         14
                  34.17     1:16.81 (42.64)     2:02.58 (45.77)     2:40.36 (37.78)
  6 Donlon, Patricia    13 Trs-MR               3:35.53    2:40.49         13
                  33.21     1:13.80 (40.59)     2:01.91 (48.11)     2:40.49 (38.58)
  7 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               2:40.44    2:41.59         12
                  36.45     1:17.44 (40.99)     2:05.22 (47.78)     2:41.59 (36.37)
  8 Damico, Nicole      13 VAC-MR               2:45.98    2:45.66         11
                  37.92     1:19.13 (41.21)     2:09.16 (50.03)     2:45.66 (36.50)
  9 Poulin, Mary        14 Trs-MR               2:56.59    2:46.30          9
                  36.35     1:18.46 (42.11)     2:08.36 (49.90)     2:46.30 (37.94)
 10 Ruggiero, Cheryl L  14 Ndac-MR              2:54.07    2:50.46          7
                  39.62     1:25.51 (45.89)     2:12.62 (47.11)     2:50.46 (37.84)
 11 Tremper, Andrea     13 VAC-MR               3:04.50    2:50.58          6
                  37.71     1:21.83 (44.12)     2:13.81 (51.98)     2:50.58 (36.77)
 12 Mongiovi, Rachel    14 Trs-MR               3:13.83    3:01.95          5
                  39.76     1:24.82 (45.06)     2:22.05 (57.23)     3:01.95 (39.90)
 13 Triana, Natalie     13 Trs-MR                    NT    3:08.46          4
                  44.02     1:33.44 (49.42)     2:26.77 (53.33)     3:08.46 (41.69)

Event 58  Boys 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Saindon, Brian      14 VAC-MR               2:21.41    2:20.13         20
                  30.28     1:06.78 (36.50)     1:48.69 (41.91)     2:20.13 (31.44)
  2 Culver, Eric        13 VAC-MR               2:20.65    2:20.92         17
                  29.02     1:06.28 (37.26)     1:51.28 (45.00)     2:20.92 (29.64)
  3 Burud, Matt J       14 Ndac-MR              2:34.03    2:25.52         16
                  27.21     1:05.88 (38.67)     1:50.73 (44.85)     2:25.52 (34.79)
  4 Harris, Karim       13 VAC-MR               2:34.81    2:35.10         15
                  32.72     1:14.81 (42.09)     1:59.20 (44.39)     2:35.10 (35.90)
  5 Marchionni, Frank   13 Trs-MR                    NT    2:40.42         14
                  35.95     1:14.70 (38.75)     2:05.63 (50.93)     2:40.42 (34.79)
  6 Callinan, Marty     13 VAC-MR               3:03.73    2:56.66         13
                  40.24     1:22.10 (41.86)     2:15.71 (53.61)     2:56.66 (40.95)
  7 Coulter, Christoph  13 VAC-MR                    NT    3:02.91         12
                  41.11     1:29.31 (48.20)     2:19.71 (50.40)     3:02.91 (43.20)
  8 Elgarten, Jordan    13 VAC-MR               3:18.91    3:20.93         11
                  45.59     1:39.21 (53.62)     2:33.75 (54.54)     3:20.93 (47.18)

Event 59  Girls 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:04.74    1:05.27         20
                  31.93     1:05.27 (33.34)
  2 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               1:07.69    1:05.66         17
                  32.14     1:05.66 (33.52)
  3 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR            1:11.30    1:12.20         16
                  35.52     1:12.20 (36.68)
  4 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            1:13.51    1:12.94         15
                  35.46     1:12.94 (37.48)
  5 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:12.16    1:13.83         14
                  34.88     1:13.83 (38.95)
  6 Bonaventura, Kelly  10 Badger-MR            1:19.13    1:13.92         13
                  34.51     1:13.92 (39.41)
  7 Foster, Meaghan     10 VAC-MR               1:18.02    1:15.29         12
                  36.25     1:15.29 (39.04)
  8 Kennon, Nora M      10 Badger-MR            1:14.81    1:15.50         11
                  36.07     1:15.50 (39.43)
  9 Fenn, Kerry         10 Badger-MR            1:16.04    1:17.43          9
                  37.31     1:17.43 (40.12)
 10 McIlhargy, Amanda    9 Trs-MR               1:17.39    1:17.52          7
                  36.87     1:17.52 (40.65)
 11 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR               1:18.72    1:18.58          6
                  37.03     1:18.58 (41.55)
 12 Cain, Aine I        10 Badger-MR            1:21.00    1:21.24          5
                  39.72     1:21.24 (41.52)
 13 Simone, Fabiana C   10 Badger-MR            1:19.24    1:21.37          4
                  38.18     1:21.37 (43.19)
 14 Hirsch, Stephanie    9 Trs-MR               1:20.39    1:22.75          3
                  39.40     1:22.75 (43.35)
 15 Sullivan, Emily      9 Trs-MR               1:28.17    1:27.16          2
                  40.31     1:27.16 (46.85)
 16 Dell'Orto, Christi   9 Badger-MR            1:31.17    1:29.08          1
                  39.66     1:29.08 (49.42)
 17 Heuberger, Kim A    10 MWSC-MR              1:56.92    1:31.07
                  40.58     1:31.07 (50.49)
 18 Lee, Lauren          9 Trs-MR               1:43.84    1:32.11
                  43.03     1:32.11 (49.08)
 19 Smigielski, Jessic   9 VAC-MR               1:43.52    1:32.91
                  42.53     1:32.91 (50.38)
 20 Delane, Jordan F    10 Badger-MR            1:33.03    1:33.09
                  43.86     1:33.09 (49.23)
 21 Im, Gabi            10 Trs-MR                    NT    1:33.17
                  43.55     1:33.17 (49.62)
 22 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR               1:31.42    1:34.70
                  42.31     1:34.70 (52.39)
 23 Thamsen, Kathryn     9 Trs-MR               1:41.86    1:45.79
                  49.15     1:45.79 (56.64)
 24 Yu, Crystal          9 Trs-MR               1:38.55    1:46.27
                  47.09     1:46.27 (59.18)
 25 Cuddy, Alysen E      9 VAC-MR               1:49.18    1:49.86
                  48.80   1:49.86 (1:01.06)
 26 Karani, Farah       10 VAC-MR                    NT    2:20.07
                1:01.99   2:20.07 (1:18.08)

Event 60  Boys 9-10 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant A     9 Badger-MR            1:04.16    1:04.70         20
                  31.57     1:04.70 (33.13)
  2 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            1:04.31    1:04.73         17
                  31.24     1:04.73 (33.49)
  3 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            1:08.79    1:07.60         16
                  32.80     1:07.60 (34.80)
  4 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:11.09    1:08.46         15
                  33.79     1:08.46 (34.67)
  5 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:10.20    1:08.76         14
                  32.57     1:08.76 (36.19)
  6 Quneis, Aidan       10 Badger-MR            1:13.48    1:10.60         13
                  33.66     1:10.60 (36.94)
  7 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR              1:12.58    1:11.77         12
                  34.01     1:11.77 (37.76)
  8 Warnon, Raphael     10 VAC-MR               1:10.47    1:11.83         11
                  33.21     1:11.83 (38.62)
  9 Barry, Charles       9 Badger-MR            1:12.92    1:12.81          9
                  33.93     1:12.81 (38.88)
 10 Farm, Eric          10 Trs-MR               1:15.93    1:15.36          7
                  36.03     1:15.36 (39.33)
 11 Kral, Jesse E       10 MWSC-MR              1:13.48    1:15.70          6
                  36.10     1:15.70 (39.60)
 12 Hogan, Colin J       9 Badger-MR            1:19.56    1:16.76          5
                  35.94     1:16.76 (40.82)
 13 Shields, Brandon     9 Trs-MR               1:21.44    1:18.65          4
                  36.09     1:18.65 (42.56)
 14 McInerney, Andrew    9 Badger-MR            1:21.88    1:24.87          3
                  39.65     1:24.87 (45.22)
 15 Papp, Mathyas       10 Badger-MR            1:37.65    1:27.77          2
                  40.39     1:27.77 (47.38)
 16 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            1:24.78    1:27.99          1
                  40.89     1:27.99 (47.10)
 17 Malarczyk, Peter     9 Badger-MR            1:21.00    1:31.14
                  42.05     1:31.14 (49.09)
 18 Ciunga, Matthew      9 VAC-MR               1:38.66    1:33.56
                  44.03     1:33.56 (49.53)
 19 Coulter, Kyle T     10 VAC-MR                    NT    1:36.81
                  46.57     1:36.81 (50.24)
 20 Sitko, Jeffrey M    10 VAC-MR                    NT    1:38.63
                  45.68     1:38.63 (52.95)
 21 Higham, Devon A      9 Badger-MR            1:40.61    1:42.32
                  46.91     1:42.32 (55.41)

Event 61  Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Berkley, Jennifer   13 Unattached             26.99      26.90         20
  2 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR                27.38      27.62         17
  3 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR                 27.98      27.86         16
  4 Owens, Katelyn      13 VAC-MR                 28.39      28.40         15
  5 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR                27.40      28.64         14
  6 Myers, Deirdre      13 Trs-MR                 29.03      29.07         13
  7 Poulin, Mary        14 Trs-MR                 29.02      29.61         12
  8 Scuyler, Stephanie  14 VAC-MR                 28.97      29.62         11
  9 Santiago, Ariel     13 VAC-MR                 28.27      29.69          9
 10 Medrano, Carol A    13 Pbac-MR                29.67      29.70          7
 11 Thorp, Kaitlin      13 VAC-MR                 29.49      29.84          6
 12 Donlon, Patricia    13 Trs-MR                 30.50      30.42          5
 13 Damico, Nicole      13 VAC-MR                 29.85      30.72          4
 14 Tremper, Andrea     13 VAC-MR                 29.45      31.03          3
 15 Fufidio, Michelle   13 Badger-MR              31.00      31.33          2
 16 Mongiovi, Rachel    14 Trs-MR                 32.23      31.46          1
 17 Ruggiero, Cheryl L  14 Ndac-MR                32.84      31.72
 18 Gormley, Kateri F   14 Pbac-MR                31.01      31.94
 19 Triana, Natalie     13 Trs-MR                 32.13      33.90
 20 Benedict, Rebecca   13 VAC-MR                 33.54      34.02

Event 62  Boys 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Saindon, Brian      14 VAC-MR                 25.70      26.02         20
  2 Harris, Karim       13 VAC-MR                 25.74      26.43         17
  3 Farm, Bryan         13 Trs-MR                 27.26      26.57         16
  4 Marchionni, Frank   13 Trs-MR                 27.98      27.45         15
  5 Burud, Matt J       14 Ndac-MR                25.76      27.47         14
  6 Kim, Andrew         13 Trs-MR                 29.22      28.67         13
  7 Shoiock, Mike A     14 MWSC-MR                30.41      29.96         12
  8 Callinan, Marty     13 VAC-MR                 30.24      30.36         11
  9 Elgarten, Jordan    13 VAC-MR                 29.92      31.72          9
 10 Knapp, Nicholas A   14 VAC-MR                 30.28      31.79          7
 11 Coulter, Christoph  13 VAC-MR                 31.86      33.10          6

Event 63  Girls 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR              34.52      34.78         20
  2 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR              35.49      37.06         17
  3 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR              36.78      37.48         16
  4 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR                 38.96      37.53         15
  5 Timpanaro, Ilysa E   9 Ndac-MR                38.17      37.73         14
  6 Kennon, Nora M      10 Badger-MR              39.46      39.24         13
  7 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR                 40.36      39.88         12
  8 Bonaventura, Kelly  10 Badger-MR              44.01      40.41         11
  9 Dell'Orto, Christi   9 Badger-MR              45.05      42.41          8
  9 Foster, Meaghan     10 VAC-MR                 40.78      42.41          8
 11 Hirsch, Stephanie    9 Trs-MR                 43.81      43.20          6
 12 Fenn, Kerry         10 Badger-MR              42.44      43.62          5
 13 Cain, Aine I        10 Badger-MR              42.48      44.77          4
 14 Delane, Jordan F    10 Badger-MR              46.83      45.05          3
 15 Omelanczuk, Caroli   9 Trs-MR                 46.01      45.53          2
 16 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR                 46.06      45.87          1
 17 Smigielski, Jessic   9 VAC-MR                 50.51      47.03
 18 Lee, Lauren          9 Trs-MR                 52.45      48.02
 19 Im, Gabi            10 Trs-MR                 52.94      52.04
 20 Heuberger, Kim A    10 MWSC-MR                55.90      52.33
 21 Cuddy, Alysen E      9 VAC-MR                 58.97      54.98
 22 Thamsen, Kathryn     9 Trs-MR                 53.74      55.86
 23 Yu, Crystal          9 Trs-MR                 56.97      57.32
 24 Karani, Farah       10 VAC-MR               1:09.16    1:09.02

Event 64  Boys 9-10 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR              33.27      33.55         20
  2 Johnson, Grant A     9 Badger-MR              34.37      34.08         17
  3 Warnon, Raphael     10 VAC-MR                 36.44      37.91         16
  4 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 43.81      38.44         15
  5 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR                38.54      38.90         14
  6 Hogan, Colin J       9 Badger-MR              43.95      39.17         13
  7 Barry, Charles       9 Badger-MR              36.65      39.18         12
  8 Farm, Eric          10 Trs-MR                 43.53      39.52         11
  9 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR                39.72      39.87          9
 10 Kral, Jesse E       10 MWSC-MR                40.46      40.67          7
 11 Quneis, Aidan       10 Badger-MR              41.67      40.97          6
 12 Shields, Brandon     9 Trs-MR                 46.35      43.40          5
 13 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR                45.93      45.42          4
 14 Higham, Devon A      9 Badger-MR              48.01      47.07          3
 15 Sitko, Jeffrey M    10 VAC-MR                    NT      48.13          2
 16 Malarczyk, Peter     9 Badger-MR              45.00      48.32          1
 17 Papp, Mathyas       10 Badger-MR              57.50      48.89
 18 Ciunga, Matthew      9 VAC-MR                 52.34      49.24
 19 Coulter, Kyle T     10 VAC-MR                    NT      52.17
 -- Charleston, Jared    9 MWSC-MR                53.00         DQ
 -- McInerney, Andrew    9 Badger-MR              44.25         DQ

Event 65  Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              1:09.64    1:09.63         20
                  34.17     1:09.63 (35.46)
  2 Scuyler, Stephanie  14 VAC-MR               1:11.81    1:11.11         17
                  34.81     1:11.11 (36.30)
  3 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR               1:14.20    1:14.08         16
                  35.77     1:14.08 (38.31)
  4 Owens, Katelyn      13 VAC-MR               1:13.38    1:14.61         15
                  38.43     1:14.61 (36.18)
  5 Damico, Nicole      13 VAC-MR               1:15.87    1:16.24         14
                  37.19     1:16.24 (39.05)
  6 Poulin, Mary        14 Trs-MR               1:15.74    1:17.25         13
                  37.67     1:17.25 (39.58)
  7 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               1:19.40    1:18.60         12
                  38.16     1:18.60 (40.44)
  8 Medrano, Carol A    13 Pbac-MR              1:15.77    1:18.92         11
                  38.78     1:18.92 (40.14)
  9 Seekamp, Erin E     13 Pbac-MR              1:15.06    1:19.65          9
                  39.84     1:19.65 (39.81)
 10 Myers, Deirdre      13 Trs-MR               1:19.23    1:22.05          7
                  39.59     1:22.05 (42.46)
 11 Gormley, Kateri F   14 Pbac-MR              1:19.89    1:22.32          6
                  40.05     1:22.32 (42.27)
 12 Tremper, Andrea     13 VAC-MR               1:28.27    1:23.97          5
                  41.25     1:23.97 (42.72)
 13 Mongiovi, Rachel    14 Trs-MR               1:27.68    1:24.53          4
                  39.53     1:24.53 (45.00)
 14 Triana, Natalie     13 Trs-MR               1:28.32    1:30.50          3
                  45.11     1:30.50 (45.39)
 15 Benedict, Rebecca   13 VAC-MR               1:28.88    1:30.76          2
                  44.68     1:30.76 (46.08)

Event 66  Boys 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Marchionni, Frank   13 Trs-MR               1:06.61    1:05.95         20
                  32.76     1:05.95 (33.19)
  2 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:08.37    1:07.11         17
                  32.73     1:07.11 (34.38)
  3 Culver, Eric        13 VAC-MR               1:06.30    1:07.93         16
                  33.66     1:07.93 (34.27)
  4 Shoiock, Mike A     14 MWSC-MR              1:15.98    1:12.75         15
                  35.33     1:12.75 (37.42)
  5 Farm, Bryan         13 Trs-MR               1:12.28    1:13.22         14
                  35.35     1:13.22 (37.87)
  6 Callinan, Marty     13 VAC-MR               1:19.71    1:19.99         13
                  38.50     1:19.99 (41.49)
  7 Kim, Andrew         13 Trs-MR               1:17.13    1:20.90         12
                  38.57     1:20.90 (42.33)
  8 Knapp, Nicholas A   14 VAC-MR               1:33.41    1:45.36         11
                  51.21     1:45.36 (54.15)
  9 Elgarten, Jordan    13 VAC-MR               1:32.89    1:46.92          9
                  50.91     1:46.92 (56.01)

Event 67  Girls 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:26.76    1:26.53         20
                  41.66     1:26.53 (44.87)
  2 Timpanaro, Ilysa E   9 Ndac-MR              1:31.95    1:30.79         17
                  42.60     1:30.79 (48.19)
  3 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            1:36.86    1:36.13         16
                  46.08     1:36.13 (50.05)
  4 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:38.31    1:38.72         15
                  46.02     1:38.72 (52.70)
  5 Kennon, Nora M      10 Badger-MR            1:40.70    1:41.58         14
                  48.38     1:41.58 (53.20)
  6 Cain, Aine I        10 Badger-MR            1:42.32    1:43.82         13
                  51.49     1:43.82 (52.33)
  7 Simone, Fabiana C   10 Badger-MR            1:41.46    1:44.42         12
                  49.74     1:44.42 (54.68)
  8 Delane, Jordan F    10 Badger-MR            1:42.00    1:47.92         11
                  52.15     1:47.92 (55.77)
  9 Sullivan, Emily      9 Trs-MR               1:53.61    1:50.36          9
                  52.55     1:50.36 (57.81)
 10 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR                    NT    1:58.36          7
                  56.72   1:58.36 (1:01.64)
 11 Lee, Lauren          9 Trs-MR                    NT    2:19.81          6
                1:05.95   2:19.81 (1:13.86)

Event 68  Boys 9-10 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Papp, Mathyas       10 Badger-MR            1:59.08    1:26.92         20
                  52.22     1:26.92 (34.70)
  2 Johnson, Grant A     9 Badger-MR            1:27.81    1:29.02         17
                  41.88     1:29.02 (47.14)
  3 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            1:32.58    1:31.72         16
                  42.53     1:31.72 (49.19)
  4 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:37.95    1:32.65         15
                  44.52     1:32.65 (48.13)
  5 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:37.24    1:33.61         14
                  44.14     1:33.61 (49.47)
  6 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR              1:43.10    1:38.08         13
                  46.20     1:38.08 (51.88)
  7 Warnon, Raphael     10 VAC-MR                    NT    1:38.69         12
                  47.04     1:38.69 (51.65)
  8 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            1:53.31    1:48.32         11
                  52.33     1:48.32 (55.99)
  9 Ciunga, Matthew      9 VAC-MR               1:58.25    1:49.98          9
                  52.26     1:49.98 (57.72)
 10 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR              1:58.11    1:50.81          7
                  51.38     1:50.81 (59.43)

Event 69  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              2:46.83    2:48.20         20
                  36.94     1:18.98 (42.04)     2:04.06 (45.08)     2:48.20 (44.14)
  2 Ruggiero, Cheryl L  14 Ndac-MR              3:08.11    3:01.42         17
                  40.46     1:25.81 (45.35)     2:14.92 (49.11)     3:01.42 (46.50)
  3 Fufidio, Michelle   13 Badger-MR            3:30.32    3:07.16         16
                  42.37     1:31.18 (48.81)     2:19.14 (47.96)     3:07.16 (48.02)
  4 Myers, Deirdre      13 Trs-MR                    NT    3:21.06         15
                  44.24     1:34.76 (50.52)     2:29.07 (54.31)     3:21.06 (51.99)

Event 70  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Burud, Matt J       14 Ndac-MR              2:47.75    2:39.80         20
                  33.96     1:13.21 (39.25)     1:56.85 (43.64)     2:39.80 (42.95)
  2 Harris, Karim       13 VAC-MR               2:39.09    2:44.75         17
                  36.98     1:17.72 (40.74)     2:01.26 (43.54)     2:44.75 (43.49)
  3 Farm, Bryan         13 Trs-MR                    NT    3:00.10         16
                  40.45     1:27.02 (46.57)     2:12.90 (45.88)     3:00.10 (47.20)
  4 Knapp, Nicholas A   14 VAC-MR               3:03.50    3:04.70         15
                  40.69     1:27.78 (47.09)     2:15.94 (48.16)     3:04.70 (48.76)
  5 Kim, Andrew         13 Trs-MR               3:03.57    3:06.18         14
                  43.51     1:31.19 (47.68)     2:17.86 (46.67)     3:06.18 (48.32)
  6 Coulter, Christoph  13 VAC-MR                    NT    3:14.17         13
                  44.51     1:34.46 (49.95)     2:24.95 (50.49)     3:14.17 (49.22)

Event 71  Girls 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR              37.13      36.68         20
  2 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR              38.58      40.29         17
  3 Fenn, Kerry         10 Badger-MR              38.63      40.59         16
  4 Foster, Meaghan     10 VAC-MR                 41.67      42.07         15
  5 Bonaventura, Kelly  10 Badger-MR              43.55      43.17         14
  6 Simone, Fabiana C   10 Badger-MR              39.36      43.19         13
  7 McIlhargy, Amanda    9 Trs-MR                 44.39      43.28         12
  8 Omelanczuk, Caroli   9 Trs-MR                 45.24      44.37         11
  9 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR                 57.91      48.03          9
 10 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR                 47.93      48.63          7
 11 Dell'Orto, Christi   9 Badger-MR              48.05      51.56          6
 12 Im, Gabi            10 Trs-MR                    NT      56.94          5
 13 Yu, Crystal          9 Trs-MR                    NT      59.13          4
 14 Smigielski, Jessic   9 VAC-MR                    NT      59.59          3
 15 Thamsen, Kathryn     9 Trs-MR                    NT    1:03.43          2

Event 72  Boys 9-10 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR              32.33      33.24         20
  2 Campagna, Steven J   9 Ndac-MR                35.71      35.64         17
  3 Barry, Charles       9 Badger-MR              36.26      37.48         16
  4 Kral, Jesse E       10 MWSC-MR                37.98      38.21         15
  5 Hogan, Brett R      10 Badger-MR              37.33      38.56         14
  6 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR                 38.89      39.87         13
  7 Hogan, Colin J       9 Badger-MR              42.46      40.78         12
  8 Quneis, Aidan       10 Badger-MR              41.79      41.77         11
  9 Malarczyk, Peter     9 Badger-MR              45.00      42.57          9
 10 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR              47.01      44.66          7
 11 Shields, Brandon     9 Trs-MR                 55.81      49.28          6
 12 McInerney, Andrew    9 Badger-MR              48.53      51.20          5
 13 Charleston, Jared    9 MWSC-MR                52.49      52.64          4
 14 Cavotti, Spencer     9 Ndac-MR                58.71    1:03.59          3
 -- Farm, Eric          10 Trs-MR                 41.83         DQ

Event 73  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cloer, Amanda       14 Trs-MR               2:38.11    2:37.80         20
                  33.49     1:12.04 (38.55)     1:54.72 (42.68)     2:37.80 (43.08)
  2 Donlon, Patricia    13 Trs-MR               2:54.09    2:45.00         17
                  34.47     1:15.46 (40.99)     2:00.31 (44.85)     2:45.00 (44.69)
  3 Fufidio, Michelle   13 Badger-MR            2:50.22    2:46.18         16
                  36.97     1:19.47 (42.50)     2:04.23 (44.76)     2:46.18 (41.95)
  4 Santiago, Ariel     13 VAC-MR               2:44.27    2:46.38         15
                  34.55     1:16.54 (41.99)     2:02.70 (46.16)     2:46.38 (43.68)
 -- Thorp, Kaitlin      13 VAC-MR               2:42.32         DQ
                  36.28     1:20.14 (43.86)     2:11.43 (51.29)          DQ (54.66)

Event 74  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Culver, Eric        13 VAC-MR               2:13.43    2:12.04         20
                  29.54     1:03.27 (33.73)     1:38.03 (34.76)     2:12.04 (34.01)

Event 75  Girls 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR            1:14.13    1:14.82         20
                  35.27     1:14.82 (39.55)
  2 Raccioppi, Paige    10 Trs-MR               1:20.57    1:19.73         17
                  37.68     1:19.73 (42.05)
  3 Timpanaro, Ilysa E   9 Ndac-MR              1:24.53    1:22.93         16
                  38.32     1:22.93 (44.61)
  4 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR            1:20.72    1:23.17         15
                  39.63     1:23.17 (43.54)
  5 Tucker, Annelisa C  10 Badger-MR            1:24.26    1:24.01         13.5
                  39.57     1:24.01 (44.44)
  5 Fufidio, Andrea L   10 Badger-MR            1:23.59    1:24.01         13.5
                  39.97     1:24.01 (44.04)
  7 Foster, Meaghan     10 VAC-MR               1:26.63    1:26.78         12
                  42.75     1:26.78 (44.03)
  8 Simone, Fabiana C   10 Badger-MR            1:29.05    1:27.62         11
                  41.03     1:27.62 (46.59)
  9 Bonaventura, Kelly  10 Badger-MR            1:35.66    1:27.78          9
                  40.78     1:27.78 (47.00)
 10 Kennon, Nora M      10 Badger-MR            1:27.17    1:27.92          7
                  42.36     1:27.92 (45.56)
 11 Blackman, Lindsay    9 VAC-MR               1:30.09    1:29.53          6
                  42.28     1:29.53 (47.25)
 12 Fenn, Kerry         10 Badger-MR            1:30.45    1:30.14          5
                  42.05     1:30.14 (48.09)
 13 Cain, Aine I        10 Badger-MR            1:28.94    1:31.33          4
                  44.94     1:31.33 (46.39)
 14 Hirsch, Stephanie    9 Trs-MR               1:34.64    1:33.65          3
                  43.87     1:33.65 (49.78)
 15 McIlhargy, Amanda    9 Trs-MR               1:49.40    1:36.16          2
                  47.34     1:36.16 (48.82)
 16 Sullivan, Emily      9 Trs-MR               1:41.49    1:37.04          1
                  44.49     1:37.04 (52.55)
 17 Omelanczuk, Caroli   9 Trs-MR               1:45.85    1:38.16
                  45.01     1:38.16 (53.15)
 18 Dell'Orto, Christi   9 Badger-MR            1:41.43    1:38.74
                  44.85     1:38.74 (53.89)
 19 Delane, Jordan F    10 Badger-MR            1:41.73    1:39.61
                  47.21     1:39.61 (52.40)
 20 Elgarten, Taylor     9 VAC-MR               1:42.43    1:43.57
                  49.06     1:43.57 (54.51)
 21 Smigielski, Jessic   9 VAC-MR               2:00.49    1:48.69
                  52.53     1:48.69 (56.16)
 22 Heuberger, Kim A    10 MWSC-MR              1:54.46    1:50.55
                  52.74     1:50.55 (57.81)

Event 76  Boys 9-10 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Volkov, Sasha A     10 Badger-MR            1:15.25    1:14.47         20
                  33.88     1:14.47 (40.59)
  2 Johnson, Grant A     9 Badger-MR            1:16.39    1:17.01         17
                  37.64     1:17.01 (39.37)
  3 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              1:22.71    1:20.64         16
                  40.29     1:20.64 (40.35)
  4 Elgarten, Morgan    10 VAC-MR               1:20.05    1:20.69         15
                  38.07     1:20.69 (42.62)
  5 Hogan, Brett R      10 Badger-MR            1:19.75    1:21.50         14
                  38.58     1:21.50 (42.92)
  6 Warnon, Raphael     10 VAC-MR               1:20.70    1:22.83         13
                  38.45     1:22.83 (44.38)
  7 Kral, Jesse E       10 MWSC-MR              1:27.35    1:24.44         12
                  39.32     1:24.44 (45.12)
  8 Barry, Charles       9 Badger-MR            1:22.92    1:25.34         11
                  38.34     1:25.34 (47.00)
  9 Hogan, Colin J       9 Badger-MR            1:30.21    1:27.14          9
                  39.69     1:27.14 (47.45)
 10 Treanor, Dallan B   10 MWSC-MR              1:31.33    1:28.71          7
                  43.13     1:28.71 (45.58)
 11 McInerney, Andrew    9 Badger-MR            1:36.78    1:34.17          6
                  45.65     1:34.17 (48.52)
 12 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR            1:36.46    1:34.67          5
                  46.47     1:34.67 (48.20)
 13 Malarczyk, Peter     9 Badger-MR            1:30.00    1:37.57          4
                  45.91     1:37.57 (51.66)
 14 Papp, Mathyas       10 Badger-MR            2:13.81    1:44.44          3
                  50.64     1:44.44 (53.80)
 15 Charleston, Jared    9 MWSC-MR              1:46.80    1:44.95          2
                  47.73     1:44.95 (57.22)
 16 Higham, Devon A      9 Badger-MR            1:50.88    1:46.50          1
                  51.18     1:46.50 (55.32)
 17 Coulter, Kyle T     10 VAC-MR                    NT    1:52.37
                  55.10     1:52.37 (57.27)
 -- Quneis, Aidan       10 Badger-MR            1:26.78         DQ
                  41.22          DQ (44.42)

Event 77  Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Henry, Emily        11 VAC-MR               2:30.60    2:30.70         20
                  34.15     1:13.08 (38.93)     1:55.52 (42.44)     2:30.70 (35.18)
  2 Klein, Morganne     12 VAC-MR               2:28.57    2:31.04         17
                  33.56     1:13.45 (39.89)     1:56.53 (43.08)     2:31.04 (34.51)
  3 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              2:38.78    2:37.36         16
                  34.16     1:15.67 (41.51)     2:00.37 (44.70)     2:37.36 (36.99)
  4 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR            2:54.81    2:41.83         15
                  34.52     1:15.04 (40.52)     2:05.98 (50.94)     2:41.83 (35.85)
  5 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR            2:41.93    2:41.84         14
                  33.38     1:13.91 (40.53)     2:06.22 (52.31)     2:41.84 (35.62)
  6 Owens, Amy          11 VAC-MR               2:42.29    2:42.96         13
                  36.23     1:18.26 (42.03)     2:04.90 (46.64)     2:42.96 (38.06)
  7 Omelanczuk, Claudi  12 Trs-MR               2:46.74    2:49.98         12
                  39.71     1:23.62 (43.91)     2:10.66 (47.04)     2:49.98 (39.32)
  8 Huerta, Imani       11 VAC-MR               2:56.48    2:55.05         11
                  35.92     1:20.41 (44.49)     2:11.71 (51.30)     2:55.05 (43.34)
  9 Foster, Amanda      12 VAC-MR               3:06.73    2:59.96          9
                  38.82     1:28.03 (49.21)     2:18.48 (50.45)     2:59.96 (41.48)
 10 Carson, Heather D   11 VAC-MR               3:20.89    3:12.81          7
                  43.09     1:36.98 (53.89)     2:30.32 (53.34)     3:12.81 (42.49)
 -- Cooke, Alexandra    12 Badger-MR            2:56.84         DQ
                  39.00     1:25.98 (46.98)     2:21.60 (55.62)          DQ (39.64)

Event 78  Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Burud, Michael A    12 Ndac-MR              2:33.11    2:30.30         20
                  31.35     1:11.45 (40.10)     1:55.80 (44.35)     2:30.30 (34.50)
  2 Burillo, Vincent    12 VAC-MR               2:53.23    2:50.41         17
                  37.22     1:21.40 (44.18)     2:10.93 (49.53)     2:50.41 (39.48)
  3 Miara, Jesse        11 Trs-MR                    NT    2:54.18         16
                  37.55     1:22.06 (44.51)     2:16.15 (54.09)     2:54.18 (38.03)
  4 Resto, Stephen J    12 VAC-MR               2:59.07    2:55.78         15
                  41.07     1:26.67 (45.60)     2:14.94 (48.27)     2:55.78 (40.84)
  5 Pope, James J       12 Ndac-MR              3:25.11    3:21.56         14
                  42.43     1:37.69 (55.26)     2:35.21 (57.52)     3:21.56 (46.35)

Event 79  Girls Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               2:11.59    2:13.14         20
                  28.83     1:02.47 (33.64)     1:42.39 (39.92)     2:13.14 (30.75)
  2 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               2:12.33    2:16.45         17
                  29.04     1:03.13 (34.09)     1:45.65 (42.52)     2:16.45 (30.80)
  3 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              2:14.70    2:17.92         16
                  29.37     1:03.46 (34.09)     1:45.19 (41.73)     2:17.92 (32.73)
  4 Trent, Alaina E     17 VAC-MR               2:16.77    2:21.89         15
                  31.11     1:07.71 (36.60)     1:48.64 (40.93)     2:21.89 (33.25)
  5 Petty, Lanae        14 VAC-MR               2:25.44    2:24.52         14
                  31.38     1:08.08 (36.70)     1:51.25 (43.17)     2:24.52 (33.27)
  6 Alexander, Emily    15 VAC-MR               2:18.23    2:25.47         13
                  30.93     1:09.10 (38.17)     1:51.58 (42.48)     2:25.47 (33.89)
  7 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR              2:32.71    2:25.74         12
                  32.20     1:08.44 (36.24)     1:52.63 (44.19)     2:25.74 (33.11)
  8 Savoury, Megan M    17 Ndac-MR              2:29.73    2:27.78         11
                  31.94     1:08.10 (36.16)     1:51.68 (43.58)     2:27.78 (36.10)
  9 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR              2:28.81    2:29.50          9
                  31.60     1:12.86 (41.26)     1:56.20 (43.34)     2:29.50 (33.30)
 10 Daly, Jackie E      14 Pbac-MR              2:32.73    2:29.64          7
                  32.62     1:10.64 (38.02)     1:53.60 (42.96)     2:29.64 (36.04)
 11 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               2:27.65    2:30.06          6
                  34.20     1:13.03 (38.83)     1:56.06 (43.03)     2:30.06 (34.00)
 12 Doty, Amy C         16 Pbac-MR              2:32.13    2:32.83          5
                  33.13     1:14.28 (41.15)     1:57.12 (42.84)     2:32.83 (35.71)
 13 O'Brien, Kristy     17 VAC-MR               2:28.91    2:33.44          4
                  34.12     1:12.39 (38.27)     1:57.92 (45.53)     2:33.44 (35.52)
 14 Lamendola, Jessica  15 VAC-MR               3:03.32    3:02.55          3
                  39.08     1:26.78 (47.70)     2:21.69 (54.91)     3:02.55 (40.86)

Event 80  Boys Open 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Leese, Ryan B       17 Pbac-MR              2:15.45    2:14.15         20
                  26.71     1:01.51 (34.80)     1:42.32 (40.81)     2:14.15 (31.83)
  2 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              2:19.48    2:14.94         17
                  29.26     1:03.32 (34.06)     1:43.97 (40.65)     2:14.94 (30.97)
  3 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              2:14.81    2:16.00         16
                  28.40     1:04.90 (36.50)     1:43.87 (38.97)     2:16.00 (32.13)
  4 Johanson, Tim       15 BAD-K-MR             2:21.00    2:21.28         15
                  30.41     1:06.21 (35.80)     1:50.31 (44.10)     2:21.28 (30.97)
  5 Berkley, Christoph  15 Unattached           2:30.00    2:22.67         14
                  30.97     1:10.24 (39.27)     1:51.10 (40.86)     2:22.67 (31.57)
  6 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               2:24.97    2:27.68         13
                  31.77     1:12.18 (40.41)     1:53.02 (40.84)     2:27.68 (34.66)
  7 Carson, Tyler S     18 VAC-MR               2:33.13    2:33.89         12
                  33.35     1:12.84 (39.49)     1:58.91 (46.07)     2:33.89 (34.98)
  8 Byrne, Greg J       10 MWSC-MR              2:55.55    2:55.73         11
                  39.04     1:24.21 (45.17)     2:16.43 (52.22)     2:55.73 (39.30)

Event 81  Girls 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cain, Mary C         8 Badger-MR            1:38.60    1:31.77         20
                  43.41     1:31.77 (48.36)
  2 Panitz, Beatrix M    8 Badger-MR            1:44.18    1:34.61         17
                  42.92     1:34.61 (51.69)
  3 Johanson, Bridget    8 Badger-MR            1:39.06    1:35.69         16
                  47.78     1:35.69 (47.91)
  4 Delane, Kelly A      8 Badger-MR            1:42.49    1:38.90         15
                  43.10     1:38.90 (55.80)
  5 Hodes, Sarah M       8 Badger-MR            2:22.47    1:44.19         14
                  46.51     1:44.19 (57.68)
  6 Nixon, Charlotte A   8 Badger-MR            1:48.78    1:45.63         13
                  47.25     1:45.63 (58.38)
  7 Fischer, Lexie       8 Trs-MR                    NT    1:59.31         12
                  56.44   1:59.31 (1:02.87)
  8 Miara, Marissa       6 Trs-MR                    NT    2:06.70         11
                1:04.32   2:06.70 (1:02.38)
  9 Johnson, Grace A     7 Badger-MR            2:59.20    2:26.53          9
                1:13.18   2:26.53 (1:13.35)

Event 82  Boys 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR            1:44.40    1:28.66         20
                  39.90     1:28.66 (48.76)
  2 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR            1:29.46    1:31.46         17
                  42.77     1:31.46 (48.69)
  3 Aventuro, Christop   8 Badger-MR            1:45.88    1:33.53         16
                  43.89     1:33.53 (49.64)
  4 Owens, Nicholas      8 VAC-MR               1:32.96    1:33.78         15
                  44.15     1:33.78 (49.63)
  5 Egan, Liam R         6 Badger-MR            1:36.23    1:36.41         14
                  46.02     1:36.41 (50.39)
  6 Kessler, Michael     7 Badger-MR            1:37.16    1:37.19         13
                  45.99     1:37.19 (51.20)
  7 Kennon, Declan P     8 Badger-MR            1:38.99    1:45.65         12
                  46.74     1:45.65 (58.91)
  8 Raccioppi, Jake      7 Trs-MR               1:54.91    1:49.24         11
                  49.45     1:49.24 (59.79)
  9 Marrone, Matthew J   8 Badger-MR            1:45.66    1:51.85          9
                  53.03     1:51.85 (58.82)
 10 Devito, TJ           7 Trs-MR               1:56.77    1:53.50          7
                  56.90     1:53.50 (56.60)
 11 Collins, Jack M      7 Badger-MR            2:20.55    2:10.47          6
                1:03.74   2:10.47 (1:06.73)

Event 83  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR            1:02.83    1:02.27         20
                  29.69     1:02.27 (32.58)
  2 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              1:05.35    1:04.67         17
                  31.20     1:04.67 (33.47)
  3 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR            1:05.20    1:05.29         16
                  31.41     1:05.29 (33.88)
  4 Hirsch, Jenna       11 Trs-MR               1:07.59    1:05.99         15
                  31.72     1:05.99 (34.27)
  5 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR               1:05.96    1:06.40         14
                  32.62     1:06.40 (33.78)
  6 Woods, Callie J     12 MWSC-MR              1:08.00    1:07.33         13
                  32.03     1:07.33 (35.30)
  7 Owens, Amy          11 VAC-MR               1:07.61    1:08.06         12
                  32.56     1:08.06 (35.50)
  8 Omelanczuk, Claudi  12 Trs-MR               1:06.35    1:08.15         11
                  32.83     1:08.15 (35.32)
  9 McGurk, Becca S     12 MWSC-MR              1:07.65    1:09.60          9
                  33.08     1:09.60 (36.52)
 10 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR              1:12.48    1:10.09          7
                  32.16     1:10.09 (37.93)
 11 Davies, Annie       11 Badger-MR            1:16.57    1:10.78          6
                  33.84     1:10.78 (36.94)
 12 Holmes, Lindsie     11 Trs-MR               1:17.37    1:11.01          5
                  33.50     1:11.01 (37.51)
 13 Foster, Amanda      12 VAC-MR               1:13.86    1:11.52          4
                  33.23     1:11.52 (38.29)
 14 Perez-Rogers, Lise  11 Ndac-MR              1:14.34    1:12.12          3
                  33.69     1:12.12 (38.43)
 15 Krause, Samantha    11 VAC-MR               1:11.16    1:12.34          1.5
                  33.58     1:12.34 (38.76)
 15 Garry, Rachel F     12 VAC-MR               1:39.02    1:12.34          1.5
                  35.15     1:12.34 (37.19)
 17 Yasutake, Leilani   11 Ndac-MR              1:13.05    1:12.59
                  34.45     1:12.59 (38.14)
 18 Armstrong, Shannon  11 Trs-MR               1:12.41    1:12.66
                  34.84     1:12.66 (37.82)
 19 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR            1:14.87    1:14.03
                  34.01     1:14.03 (40.02)
 20 Chapman, Erica      11 Trs-MR               1:16.83    1:15.24
                  35.24     1:15.24 (40.00)
 21 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR            1:11.52    1:15.30
                  34.97     1:15.30 (40.33)
 22 Fischer, Kate       11 Trs-MR               1:18.30    1:16.23
                  36.53     1:16.23 (39.70)
 23 Carson, Heather D   11 VAC-MR               1:16.23    1:16.24
                  36.62     1:16.24 (39.62)
 24 Downer, Kimberly C  12 Trs-MR               1:19.02    1:16.63
                  35.01     1:16.63 (41.62)
 25 Warnon, Sophia      12 VAC-MR               1:16.97    1:19.61
                  37.04     1:19.61 (42.57)
 26 McFadden, KeriAnne  11 Trs-MR                    NT    1:36.19
                  45.92     1:36.19 (50.27)

Event 84  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Burud, Michael A    12 Ndac-MR              1:02.48      58.29         20
                  28.29       58.29 (30.00)
  2 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR                59.30      58.50         17
                  27.68       58.50 (30.82)
  3 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR               1:02.77    1:01.02         16
                  29.29     1:01.02 (31.73)
  4 Burillo, Vincent    12 VAC-MR               1:06.58    1:05.78         15
                  31.47     1:05.78 (34.31)
  5 Messinger, Joshua   12 Trs-MR               1:09.79    1:08.92         14
                  32.08     1:08.92 (36.84)
  6 Thorp, Matthew      12 VAC-MR               1:06.67    1:09.83         13
                  32.84     1:09.83 (36.99)
  7 Taylor, Zane V      12 Pbac-MR              1:12.16    1:10.10         12
                  33.22     1:10.10 (36.88)
  8 Meany, RJ J         12 Trs-MR               1:11.26    1:11.63         11
                  34.56     1:11.63 (37.07)
  9 Gillespie, Dylan    11 VAC-MR               1:14.28    1:12.86          9
                  34.59     1:12.86 (38.27)
 10 Resto, Stephen J    12 VAC-MR               1:11.74    1:13.41          7
                  35.03     1:13.41 (38.38)
 11 Yu, Justin          11 Trs-MR               1:15.89    1:13.51          6
                  35.96     1:13.51 (37.55)
 12 Martin, Nicholas W  12 Ndac-MR              1:16.26    1:14.24          5
                  35.63     1:14.24 (38.61)
 13 Isaacs, Scott       11 Trs-MR               1:18.01    1:14.45          4
                  35.32     1:14.45 (39.13)
 14 Miara, Jesse        11 Trs-MR               1:13.64    1:14.50          3
                  35.71     1:14.50 (38.79)
 15 Strucker, Christop  12 Pbac-MR              1:19.87    1:22.55          2
                  38.24     1:22.55 (44.31)
 16 Pope, James J       12 Ndac-MR              1:22.77    1:22.64          1
                  36.91     1:22.64 (45.73)
 17 Ruggiero, Colin T   12 Ndac-MR              1:23.11    1:25.04
                  40.06     1:25.04 (44.98)

Event 85  Girls Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 24.58      25.56         20
  2 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR                25.91      25.91         17
  3 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR                 25.69      26.30         16
  4 Petty, Lanae        14 VAC-MR                 25.86      26.38         15
  5 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR                26.66      26.64         14
  6 Alexander, Emily    15 VAC-MR                 26.03      26.86         13
  7 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR                27.46      27.23         12
  8 Trent, Alaina E     17 VAC-MR                 26.92      27.52         11
  9 Armstrong, Alyssa   13 Trs-MR                 27.99      27.89          9
 10 Downer, Jessica A   15 Trs-MR                 28.48      28.23          7
 11 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR                 25.61      28.28          6
 12 Owens, Katelyn      13 VAC-MR                 28.39      28.38          5
 13 Savoury, Megan M    17 Ndac-MR                27.55      28.75          4
 14 Doty, Amy C         16 Pbac-MR                28.32      29.53          3
 15 Lamendola, Jessica  15 VAC-MR                 31.16      31.50          2

Event 86  Boys Open 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe   15 Ndac-MR                23.26      23.59         20
  2 Leese, Ryan B       17 Pbac-MR                23.28      23.79         17
  3 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR                24.67      24.82         16
  4 Berkley, Christoph  15 Unattached             25.07      24.90         15
  5 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR                 25.08      25.19         14
  6 Saindon, Brian      14 VAC-MR                 25.62      25.64         13
  7 Johanson, Tim       15 BAD-K-MR               25.97      26.10         12
  8 Kerovpyan, Christo  17 VAC-MR                 26.09      26.24         11
  9 Harris, Karim       13 VAC-MR                 25.61      26.26          9
 10 Singer, Chad S      17 Pbac-MR                25.90      26.36          7
 11 Carson, Tyler S     18 VAC-MR                 27.50      27.54          6
 12 Elgarten, Jordan    13 VAC-MR                 30.56      30.55          5

Event 87  Girls 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Panitz, Beatrix M    8 Badger-MR              38.81      36.59         20
  2 Cain, Mary C         8 Badger-MR              38.90      38.03         17
  3 Johanson, Bridget    8 Badger-MR              37.77      38.14         16
  4 Nixon, Charlotte A   8 Badger-MR              41.49      38.87         15
  5 Delane, Kelly A      8 Badger-MR              42.61      39.15         14
  6 Hodes, Sarah M       8 Badger-MR              43.85      42.69         13
  7 Fischer, Lexie       8 Trs-MR                 45.55      43.07         12
  8 Stalnaker, Taylor    7 MWSC-MR                42.38      44.09         11
  9 Janosi, Alexa L      8 VAC-MR                    NT      50.65          9
 10 Miara, Marissa       6 Trs-MR                    NT      54.62          7
 11 Johnson, Grace A     7 Badger-MR              58.24      55.37          6

Event 88  Boys 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR              33.69      34.37         20
  2 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR              35.44      34.43         17
  3 Egan, Liam R         6 Badger-MR              38.10      36.85         16
  4 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                 36.66      37.30         15
  5 Kessler, Michael     7 Badger-MR              37.85      38.56         14
  6 Kennon, Declan P     8 Badger-MR              37.60      39.08         13
  7 Aventuro, Christop   8 Badger-MR              39.80      39.42         12
  8 Raccioppi, Jake      7 Trs-MR                 42.88      42.58         11
  9 Marrone, Matthew J   8 Badger-MR              41.05      43.61          9
 10 Devito, TJ           7 Trs-MR                 51.64      44.12          7
 11 Warnon, Jonathan     7 VAC-MR                 43.30      44.31          6
 12 Collins, Jack M      7 Badger-MR              48.27      49.17          5
 13 Henry, William P     7 VAC-MR                 55.83      53.16          4
 14 Pope, Andrew C       8 Ndac-MR                52.87      53.60          3

Event 89  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Henry, Emily        11 VAC-MR                 33.60      33.56         20
  2 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR              35.02      34.49         17
  3 Woods, Callie J     12 MWSC-MR                36.68      35.62         16
  4 Hirsch, Jenna       11 Trs-MR                 35.60      35.96         15
  5 Klein, Morganne     12 VAC-MR                 37.83      36.20         14
  6 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR              36.68      37.24         13
  7 Davies, Annie       11 Badger-MR              37.99      37.43         12
  8 Krause, Samantha    11 VAC-MR                 36.50      37.46         11
  9 McGurk, Becca S     12 MWSC-MR                36.51      37.57          9
 10 Jackson, Adrianna   12 Trs-MR                 37.97      38.42          7
 11 Yasutake, Leilani   11 Ndac-MR                40.11      38.80          6
 12 Chapman, Erica      11 Trs-MR                 40.52      39.60          5
 13 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR              37.90      39.68          4
 14 Perez-Rogers, Lise  11 Ndac-MR                42.69      39.76          3
 15 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR                40.01      40.03          2
 16 Holmes, Lindsie     11 Trs-MR                 41.97      40.34          1
 17 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR                39.96      40.38
 18 Armstrong, Shannon  11 Trs-MR                 39.79      40.47
 19 Garry, Rachel F     12 VAC-MR                 42.34      41.08
 20 Downer, Kimberly C  12 Trs-MR                 42.45      42.43
 21 Warnon, Sophia      12 VAC-MR                 43.61      43.26
 22 Fischer, Kate       11 Trs-MR                 44.77      44.46

Event 90  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR                30.23      30.04         20
  2 Messinger, Joshua   12 Trs-MR                 36.91      36.73         17
  3 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR                37.52      36.77         16
  4 Yu, Justin          11 Trs-MR                 39.29      38.18         15
  5 Thorp, Matthew      12 VAC-MR                 37.37      38.22         14
  6 Meany, RJ J         12 Trs-MR                 38.43      38.34         13
  7 Taylor, Zane V      12 Pbac-MR                38.09      38.40         12
  8 Gillespie, Dylan    11 VAC-MR                 38.62      40.15         11
  9 Isaacs, Scott       11 Trs-MR                 44.02      40.35          9

Event 91  Girls Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              2:09.74    2:14.01         20
                  31.12     1:04.89 (33.77)     1:39.74 (34.85)     2:14.01 (34.27)
  2 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR               2:18.18    2:16.12         17
                  32.63     1:06.69 (34.06)     1:41.68 (34.99)     2:16.12 (34.44)
  3 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR               2:15.95    2:17.00         16
                  32.77     1:07.60 (34.83)     1:42.42 (34.82)     2:17.00 (34.58)
  4 Savoury, Megan M    17 Ndac-MR              2:25.73    2:26.29         15
                  33.58     1:09.79 (36.21)     1:47.95 (38.16)     2:26.29 (38.34)
  5 Decker, Amanda M    18 Ndac-MR              2:34.56    2:28.31         14
                  34.83     1:12.06 (37.23)     1:51.17 (39.11)     2:28.31 (37.14)
  6 O'Brien, Kristy     17 VAC-MR               2:27.27    2:29.58         13
                  36.45     1:13.87 (37.42)     1:52.08 (38.21)     2:29.58 (37.50)
  7 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR              2:34.91    2:31.35         12
                  35.21     1:13.22 (38.01)     1:52.64 (39.42)     2:31.35 (38.71)
  8 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR              2:31.08    2:36.27         11
                  37.14     1:16.32 (39.18)     1:56.63 (40.31)     2:36.27 (39.64)
  9 Damico, Nicole      13 VAC-MR               2:41.71    2:40.85          9
                  37.74     1:18.63 (40.89)     2:00.19 (41.56)     2:40.85 (40.66)

Event 92  Boys Open 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Perez-Rogers, Joe   15 Ndac-MR              2:12.11    2:18.82         20
                  31.41     1:06.05 (34.64)     1:42.54 (36.49)     2:18.82 (36.28)
  2 Singer, Chad S      17 Pbac-MR              2:28.22    2:23.76         17
                  33.29     1:10.18 (36.89)     1:47.97 (37.79)     2:23.76 (35.79)
  3 Johanson, Tim       15 BAD-K-MR             2:26.00    2:27.25         16
                  34.16     1:11.45 (37.29)     1:49.71 (38.26)     2:27.25 (37.54)
  4 Warnon, Raphael     10 VAC-MR                    NT    2:53.38         15
                  40.64     1:24.75 (44.11)     2:09.65 (44.90)     2:53.38 (43.73)

Event 93  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Henry, Emily        11 VAC-MR                 34.56      35.73         20
  2 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR                36.63      36.12         17
  3 Klein, Morganne     12 VAC-MR                 33.94      36.18         16
  4 Perez-Rogers, Lise  11 Ndac-MR                42.11      39.91         15
  5 Owens, Amy          11 VAC-MR                 38.51      40.12         14
  6 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR                 39.41      40.17         13
  7 Foster, Amanda      12 VAC-MR                 40.99      40.87         12
  8 Omelanczuk, Claudi  12 Trs-MR                 40.36      41.01         11
  9 Huerta, Imani       11 VAC-MR                 39.62      41.03          9
 10 Hirsch, Jenna       11 Trs-MR                 42.88      41.99          7
 11 Davies, Annie       11 Badger-MR              44.37      43.00          6
 12 Jackson, Adrianna   12 Trs-MR                 43.08      43.13          5
 13 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR              44.70      44.13          4
 14 Pope, Sarah A       11 Ndac-MR                44.35      44.23          3
 15 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR                45.52      45.34          2
 16 Armstrong, Shannon  11 Trs-MR                 44.99      46.02          1
 17 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR              42.22      46.24
 18 Holmes, Lindsie     11 Trs-MR                 44.96      46.58
 19 McGurk, Becca S     12 MWSC-MR                47.64      47.24
 20 Carson, Heather D   11 VAC-MR                 46.19      47.40
 21 Fischer, Kate       11 Trs-MR                 48.53      49.87
 22 McFadden, KeriAnne  11 Trs-MR                    NT      50.19
 23 Warnon, Sophia      12 VAC-MR                 49.05      53.79
 -- Garry, Rachel F     12 VAC-MR                    NT         DQ

Event 94  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Burillo, Vincent    12 VAC-MR                 38.23      37.52         20
  2 McIlhargy, Sean V   12 Trs-MR                 37.74      37.72         17
  3 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR                37.91      38.48         16
  4 Martin, Nicholas W  12 Ndac-MR                39.39      40.51         15
  5 Resto, Stephen J    12 VAC-MR                 39.39      40.97         14
  6 Taylor, Zane V      12 Pbac-MR                42.52      41.25         13
  7 Ruggiero, Colin T   12 Ndac-MR                43.87      43.06         12
  8 Thorp, Matthew      12 VAC-MR                 42.39      45.11         11
  9 Yu, Justin          11 Trs-MR                    NT      47.00          9
 10 Meany, RJ J         12 Trs-MR                 46.07      47.24          7
 11 Pope, James J       12 Ndac-MR                49.06      48.23          6
 -- Isaacs, Scott       11 Trs-MR                 58.85         DQ

Event 95  Girls Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Trent, Alaina E     17 VAC-MR               1:10.54    1:13.22         20
                  34.86     1:13.22 (38.36)
  2 Ruggiero, Lisa M    16 Pbac-MR              1:13.96    1:14.86         17
                  35.60     1:14.86 (39.26)
  3 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR              1:14.22    1:15.59         16
                  36.09     1:15.59 (39.50)
  4 Brenner, Jillian V  15 Trs-MR               1:09.29    1:16.83         15
                  36.35     1:16.83 (40.48)
  5 Alexander, Emily    15 VAC-MR               1:13.90    1:17.24         14
                  36.71     1:17.24 (40.53)
  6 Hrbek, Amber L      16 Pbac-MR              1:17.45    1:18.10         13
                  36.57     1:18.10 (41.53)
  7 Doty, Amy C         16 Pbac-MR              1:15.30    1:19.11         12
                  37.05     1:19.11 (42.06)
  8 Thorp, Kaitlin      13 VAC-MR               1:22.90    1:23.40         11
                  39.33     1:23.40 (44.07)
 -- Lamendola, Jessica  15 VAC-MR               1:34.47         DQ
                  47.81          DQ (53.96)

Event 96  Boys Open 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              1:09.14    1:08.88         20
                  32.39     1:08.88 (36.49)
  2 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               1:09.65    1:09.76         17
                  32.40     1:09.76 (37.36)
  3 Skeats, Brian A     16 Ndac-MR              1:09.50    1:10.44         16
                  33.00     1:10.44 (37.44)
  4 Berkley, Christoph  15 Unattached           1:12.66    1:17.48         15
                  35.56     1:17.48 (41.92)
  5 Kerovpyan, Christo  17 VAC-MR               1:22.39    1:21.59         14
                  36.88     1:21.59 (44.71)
  6 Elgarten, Jordan    13 VAC-MR               1:34.01    1:36.61         13
                  43.86     1:36.61 (52.75)

Event 97  Girls 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Delane, Kelly A      8 Badger-MR              47.66      43.39         20
  2 Cain, Mary C         8 Badger-MR              49.88      44.60         17
  3 Panitz, Beatrix M    8 Badger-MR            1:00.70      45.30         16
  4 Hodes, Sarah M       8 Badger-MR            1:15.22      47.92         15
  5 Johanson, Bridget    8 Badger-MR              49.77      48.34         14
  6 Nixon, Charlotte A   8 Badger-MR            1:10.55      53.19         13
  7 Stalnaker, Taylor    7 MWSC-MR                   NT      55.79         12
  8 Fischer, Lexie       8 Trs-MR                    NT    1:09.28         11
  9 Miara, Marissa       6 Trs-MR                    NT    1:14.08          9
 -- Johnson, Grace A     7 Badger-MR            1:32.31         DQ

Event 98  Boys 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR              40.82      40.78         20
  2 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR              39.04      45.56         17
  3 Aventuro, Christop   8 Badger-MR              58.21      46.97         16
  4 Owens, Nicholas      8 VAC-MR                 48.08      48.15         15
  5 Egan, Liam R         6 Badger-MR              49.75      49.39         14
  6 Kessler, Michael     7 Badger-MR              45.85      50.61         13
  7 Raccioppi, Jake      7 Trs-MR                    NT      53.47         12
  8 Kennon, Declan P     8 Badger-MR              52.47      59.26         11
  9 Marrone, Matthew J   8 Badger-MR            1:06.28    1:00.02          9
 10 Devito, TJ           7 Trs-MR                    NT    1:02.32          7

Event 99  Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR            1:13.49    1:11.85         20
                  34.08     1:11.85 (37.77)
  2 Klein, Morganne     12 VAC-MR               1:11.37    1:14.98         17
                  34.67     1:14.98 (40.31)
  3 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR               1:14.70    1:16.64         16
                  35.89     1:16.64 (40.75)
  4 Huerta, Imani       11 VAC-MR               1:14.73    1:18.87         15
                  36.14     1:18.87 (42.73)
  5 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR            1:27.83    1:25.87         14
                  38.83     1:25.87 (47.04)
  6 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR              1:30.67    1:28.85         13
                  40.48     1:28.85 (48.37)

Event 100  Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              1:07.03    1:06.02         20
                  30.05     1:06.02 (35.97)
  2 Burud, Michael A    12 Ndac-MR              1:11.26    1:10.49         17
                  31.19     1:10.49 (39.30)
  3 Messinger, Joshua   12 Trs-MR               1:14.95    1:13.09         16
                  33.76     1:13.09 (39.33)
  4 Miara, Jesse        11 Trs-MR                    NT    1:31.50         15
                  40.15     1:31.50 (51.35)

Event 101  Girls Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Jacquelyn C  16 VAC-MR                 57.52    1:00.04         20
                  28.52     1:00.04 (31.52)
  2 Felch, Kristen M    17 Pbac-MR              1:02.22    1:02.15         17
                  28.96     1:02.15 (33.19)
  3 Ewanich, Katrice M  16 VAC-MR                 59.92    1:04.00         16
                  29.63     1:04.00 (34.37)
  4 Alexander, Emily    15 VAC-MR               1:03.34    1:06.64         15
                  30.69     1:06.64 (35.95)
  5 Sosnowski, Rachael  15 Pbac-MR              1:08.63    1:08.13         14
                  31.78     1:08.13 (36.35)
  6 Petty, Lanae        14 VAC-MR               1:06.98    1:08.32         13
                  31.38     1:08.32 (36.94)
  7 O'Brien, Kristy     17 VAC-MR               1:11.01    1:13.42         12
                  34.33     1:13.42 (39.09)
  8 Downer, Jessica A   15 Trs-MR               1:23.84    1:28.82         11
                  37.40     1:28.82 (51.42)

Event 102  Boys Open 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Leese, Ryan B       17 Pbac-MR                57.22      58.64         20
                  27.43       58.64 (31.21)
  2 Perez-Rogers, Joe   15 Ndac-MR              1:01.05    1:01.80         17
                  29.06     1:01.80 (32.74)
  3 Coenen, Eben S      16 Ndac-MR              1:01.84    1:04.74         16
                  29.14     1:04.74 (35.60)
  4 Saindon, Brian      14 VAC-MR               1:05.46    1:05.06         15
                  29.90     1:05.06 (35.16)
  5 Singer, Chad S      17 Pbac-MR              1:07.82    1:09.91         14
                  31.17     1:09.91 (38.74)
  6 Carson, Tyler S     18 VAC-MR               1:11.81    1:12.44         13
                  33.66     1:12.44 (38.78)
  7 Saindon, Merrick R  16 VAC-MR               1:12.56    1:16.00         12
                  32.89     1:16.00 (43.11)

Event 103  Girls 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Campagna, Brianne   11 Ndac-MR              1:11.27    1:10.76         20
                  34.06     1:10.76 (36.70)
  2 Henry, Emily        11 VAC-MR               1:09.54    1:10.87         17
                  33.83     1:10.87 (37.04)
  3 Owens, Amy          11 VAC-MR               1:18.57    1:15.46         16
                  36.09     1:15.46 (39.37)
  4 Johanson, Kelly A   11 Badger-MR            1:17.24    1:16.46         15
                  35.41     1:16.46 (41.05)
  5 Oboyski, Samantha   12 VAC-MR               1:14.85    1:18.14         14
                  38.32     1:18.14 (39.82)
  6 Davies, Annie       11 Badger-MR            1:24.97    1:19.40         13
                  36.52     1:19.40 (42.88)
  7 Huerta, Imani       11 VAC-MR               1:17.71    1:19.66         12
                  37.26     1:19.66 (42.40)
  8 Perez-Rogers, Lise  11 Ndac-MR              1:25.56    1:21.59         11
                  38.74     1:21.59 (42.85)
  9 McGurk, Becca S     12 MWSC-MR              1:22.85    1:21.77          9
                  37.61     1:21.77 (44.16)
 10 Krause, Samantha    11 VAC-MR               1:24.76    1:22.67          7
                  37.49     1:22.67 (45.18)
 11 Foster, Amanda      12 VAC-MR               1:25.95    1:23.21          6
                  39.86     1:23.21 (43.35)
 12 Malarczyk, Monica   11 Badger-MR            1:25.25    1:23.25          5
                  37.82     1:23.25 (45.43)
 13 Stalnaker, Shelby   11 MWSC-MR              1:23.19    1:24.24          4
                  40.48     1:24.24 (43.76)
 14 Yasutake, Leilani   11 Ndac-MR              1:24.77    1:24.60          3
                  39.03     1:24.60 (45.57)
 15 Jackson, Adrianna   12 Trs-MR               1:26.86    1:25.52          2
                  39.63     1:25.52 (45.89)
 16 Woods, Callie J     12 MWSC-MR                   NT    1:28.03          1
                  36.91     1:28.03 (51.12)
 17 Chapman, Erica      11 Trs-MR               1:21.00    1:28.80
                  40.92     1:28.80 (47.88)
 18 Carson, Heather D   11 VAC-MR               1:30.02    1:31.71
                  45.11     1:31.71 (46.60)
 19 Warnon, Sophia      12 VAC-MR               1:33.41    1:34.56
                  46.05     1:34.56 (48.51)
 20 Downer, Kimberly C  12 Trs-MR               1:32.03    1:36.56
                  43.11     1:36.56 (53.45)
 -- McFadden, KeriAnne  11 Trs-MR                    NT         DQ
                  53.79

Event 104  Boys 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points
===============================================================================
  1 Walsh, Kevin M      12 MWSC-MR              1:11.24    1:10.17         20
                  30.05     1:10.17 (40.12)
  2 Daly, Dennis J      12 Pbac-MR              1:18.15    1:14.97         17
                  34.84     1:14.97 (40.13)
  3 Burillo, Vincent    12 VAC-MR               1:16.78    1:15.97         16
                  36.39     1:15.97 (39.58)
  4 Thorp, Matthew      12 VAC-MR               1:22.00    1:22.90         15
                  40.18     1:22.90 (42.72)
  5 Resto, Stephen J    12 VAC-MR               1:20.92    1:23.09         14
                  40.54     1:23.09 (42.55)
  6 Martin, Nicholas W  12 Ndac-MR              1:21.25    1:27.40         13
                  42.25     1:27.40 (45.15)
  7 Gillespie, Dylan    11 VAC-MR               1:29.33    1:27.83         12
                  39.46     1:27.83 (48.37)
  8 Ruggiero, Colin T   12 Ndac-MR              1:33.14    1:30.38         11
                  44.50     1:30.38 (45.88)
  9 Strucker, Christop  12 Pbac-MR              1:28.56    1:33.94          9
                  42.41     1:33.94 (51.53)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit