2005 Newburgh Distance Meet - 5/21/2005 to 5/22/2005
2005 Newburgh Distance Meet

Event 1  Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 5:44.22   5/12/2001 Jillian Paige, NBS -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morganne Klein            12 UNMSC-MR             6:08.98    6:09.07
                  32.28     1:09.15 (36.87)     1:47.57 (38.42)     2:26.59 (39.02)
        3:04.71 (38.12)     3:42.28 (37.57)     4:21.95 (39.67)     4:59.47 (37.52)
        5:35.19 (35.72)     6:09.07 (33.88)
  2 Shekinah Hoffman          11 MSC-MR               7:12.54    6:14.15
                  33.37     1:10.71 (37.34)     1:48.86 (38.15)     2:27.24 (38.38)
        3:04.85 (37.61)     3:43.44 (38.59)     4:22.12 (38.68)     5:00.75 (38.63)
        5:38.15 (37.40)     6:14.15 (36.00)
  3 Allison Indyk             11 MSC-MR               6:54.38    6:32.55
                  34.12     1:12.51 (38.39)     1:51.50 (38.99)     2:31.78 (40.28)
        3:11.94 (40.16)     3:51.69 (39.75)     4:32.46 (40.77)     5:13.10 (40.64)
        5:53.49 (40.39)     6:32.55 (39.06)
  4 Jennifer Aiello           12 MSC-MR               6:21.51    6:38.85
                  34.20     1:12.75 (38.55)     1:53.85 (41.10)     2:34.94 (41.09)
        3:16.19 (41.25)     3:57.57 (41.38)     4:39.75 (42.18)     5:20.66 (40.91)
        6:01.03 (40.37)     6:38.85 (37.82)
  5 Erika Seagren             12 MSC-MR               7:04.48    6:39.09
                  34.52     1:14.60 (40.08)     1:55.72 (41.12)     2:36.69 (40.97)
        3:18.85 (42.16)     3:59.28 (40.43)     4:40.83 (41.55)     5:22.01 (41.18)
        6:02.21 (40.20)     6:39.09 (36.88)
  6 Devyn McGrath             11 NBS-MR               7:03.46    6:46.16
                  34.72     1:13.06 (38.34)     1:54.02 (40.96)     2:35.91 (41.89)
      3:54.00 (1:18.09)      4:00.78 (6.78)     4:42.68 (41.90)     5:34.00 (51.32)
        6:08.64 (34.64)     6:46.16 (37.52)
  7 Kelly Levine              11 MSC-MR               7:33.00    6:49.00
                  35.48   1:39.00 (1:03.52)     1:58.57 (19.57)     2:41.95 (43.38)
        3:25.14 (43.19)     4:07.45 (42.31)     4:49.07 (41.62)   6:11.55 (1:22.48)
        6:49.00 (37.45)         6:49.00 ( )
  8 Katie Woodward            11 Barracudas-MR        7:20.81    6:51.16
                  33.87     1:13.26 (39.39)     1:54.68 (41.42)     2:37.57 (42.89)
        3:20.03 (42.46)     4:03.45 (43.42)     4:46.71 (43.26)     5:28.85 (42.14)
        6:11.34 (42.49)     6:51.16 (39.82)
  9 Meo Pihl                  11 NBS-MR               7:53.57    7:19.60
                  39.19     1:22.67 (43.48)     2:07.61 (44.94)     2:51.46 (43.85)
        3:36.33 (44.87)     4:21.17 (44.84)     5:06.49 (45.32)     5:52.09 (45.60)
        6:36.34 (44.25)     7:19.60 (43.26)
 10 Alexa Price               11 NBS-MR               9:26.39    7:32.99
                  37.10     1:20.05 (42.95)     2:05.92 (45.87)     2:53.12 (47.20)
        3:40.29 (47.17)     4:28.11 (47.82)     5:16.64 (48.53)     6:05.18 (48.54)
        6:51.71 (46.53)     7:32.99 (41.28)
 11 Sveva Marcangeli          12 GYWD-CT              6:58.50    7:37.35
                  38.77     1:22.70 (43.93)     2:08.31 (45.61)     2:55.58 (47.27)
        3:43.20 (47.62)     4:31.38 (48.18)     5:18.48 (47.10)     6:06.37 (47.89)
        6:54.14 (47.77)     7:37.35 (43.21)
 12 Alexis Kandeel            11 NBS-MR               9:54.99   10:32.41
                  54.22   1:56.84 (1:02.62)   3:00.67 (1:03.83)   4:08.21 (1:07.54)
      5:18.28 (1:10.07)   7:32.05 (2:13.77)   8:34.90 (1:02.85)   9:35.61 (1:00.71)
       10:33.21 (57.60)        10:32.41 ( )

Event 2  Boys 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 5:57.97   5/12/2001 David Gartman, WSSC -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Luke Grunewald            12 NBS-MR               6:15.67    6:22.20
                  33.76     1:11.31 (37.55)     1:49.96 (38.65)     2:29.07 (39.11)
        3:08.61 (39.54)     3:48.19 (39.58)     4:27.27 (39.08)     5:07.61 (40.34)
        5:46.52 (38.91)     6:22.20 (35.68)
  2 Mikey Feigel              12 NBS-MR               6:31.39    6:26.24
                  34.47     1:12.44 (37.97)   2:30.00 (1:17.56)     2:59.00 (29.00)
        3:10.60 (11.60)     3:49.89 (39.29)     4:29.76 (39.87)     5:09.40 (39.64)
        5:56.00 (46.60)     6:26.24 (30.24)
  3 Brian Disalvo             12 MSC-MR               6:56.67    6:33.11
                  33.50     1:12.73 (39.23)     1:53.42 (40.69)     2:33.36 (39.94)
        3:13.25 (39.89)     3:53.96 (40.71)     4:33.42 (39.46)     5:14.05 (40.63)
        5:54.84 (40.79)     6:33.11 (38.27)
  4 Bryan Lubarsky            12 NBS-MR               6:48.50    6:44.31
                  34.15     1:13.28 (39.13)     1:53.58 (40.30)     2:36.03 (42.45)
        3:19.65 (43.62)     4:02.14 (42.49)     4:43.86 (41.72)     5:25.82 (41.96)
        6:07.30 (41.48)     6:44.31 (37.01)
  5 Alex Simpson              12 Barracudas-MR        7:11.22    6:44.34
                  35.77     1:16.01 (40.24)     1:57.66 (41.65)     2:39.14 (41.48)
        3:20.95 (41.81)     4:01.11 (40.16)     4:42.17 (41.06)     5:24.03 (41.86)
        6:05.32 (41.29)     6:44.34 (39.02)
  6 Alex Loli                 11 Barracudas-MR        7:30.00    6:51.38
                  34.98     1:15.01 (40.03)     1:55.88 (40.87)     2:37.70 (41.82)
        3:20.40 (42.70)     4:03.31 (42.91)     4:46.25 (42.94)     5:30.43 (44.18)
        6:14.23 (43.80)     6:51.38 (37.15)

Event 3  Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 7:01.56   5/23/2004 Brittany Friese, NBS -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brittany Friese           10 NBS-MR               6:05.49    6:07.14M
                  32.61     1:09.45 (36.84)     1:47.87 (38.42)     2:26.81 (38.94)
        3:05.16 (38.35)     3:42.24 (37.08)     4:19.12 (36.88)     4:56.93 (37.81)
        5:33.32 (36.39)     6:07.14 (33.82)
  2 Emily Hovey               10 NBS-MR               8:07.62    7:08.25
                  54.00     1:25.00 (31.00)     2:03.07 (38.07)     2:46.63 (43.56)
        3:30.98 (44.35)     4:14.82 (43.84)     5:07.00 (52.18)     5:43.99 (36.99)
        6:33.00 (49.01)     7:08.25 (35.25)
  3 Samantha Woodward         10 Barracudas-MR        7:50.00    7:24.97
                  37.20     1:19.97 (42.77)     2:04.81 (44.84)     2:50.52 (45.71)
        3:36.17 (45.65)     4:21.46 (45.29)     5:08.90 (47.44)     5:55.76 (46.86)
        6:40.42 (44.66)     7:24.97 (44.55)
  4 Bana Hadid                 8 NBS-MR               9:55.99    8:45.40
                  45.48     1:39.64 (54.16)     2:32.49 (52.85)     3:23.00 (50.51)
         3:26.28 (3.28)     4:21.66 (55.38)     5:15.62 (53.96)     6:07.68 (52.06)
      7:58.33 (1:50.65)     8:45.40 (47.07)

Event 4  Boys 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 6:47.03   5/23/2004 Jack Ehret, AG -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Jack Ehret                10 Aqua Gems-MR         6:25.50    6:25.78M
                  32.64     1:10.25 (37.61)     1:50.63 (40.38)     2:30.00 (39.37)
        3:10.55 (40.55)     3:50.67 (40.12)     4:30.65 (39.98)     5:10.16 (39.51)
        5:48.57 (38.41)     6:25.78 (37.21)
  2 Zane Grunewald            10 NBS-MR               7:50.11    7:25.89
                  37.23     1:20.81 (43.58)     2:18.00 (57.19)     2:54.16 (36.16)
        3:44.00 (49.84)     4:25.32 (41.32)     5:10.84 (45.52)     5:56.49 (45.65)
        6:42.53 (46.04)     7:25.89 (43.36)
  3 Brandon Hickey            10 MSC-MR               7:55.00    7:27.51
                  37.27     1:21.92 (44.65)     2:09.51 (47.59)     2:56.71 (47.20)
        3:43.12 (46.41)     4:29.39 (46.27)     5:15.05 (45.66)     6:01.13 (46.08)
        6:45.88 (44.75)     7:27.51 (41.63)
  4 Conor Malone               9 NBS-MR               9:30.99    8:36.77
                  43.53     1:33.58 (50.05)     2:25.32 (51.74)     3:17.34 (52.02)
        4:10.99 (53.65)     5:04.54 (53.55)     5:57.49 (52.95)     6:51.44 (53.95)
        7:44.63 (53.19)     8:36.77 (52.14)

Event 5  Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:47.35   5/12/2001 Stephanie LaPerle, NBS -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Becky Malone              14 NBS-MR               4:57.27    4:51.46
                  29.69     1:04.20 (34.51)     1:42.49 (38.29)     2:20.69 (38.20)
        3:01.43 (40.74)     3:43.40 (41.97)     4:18.02 (34.62)     4:51.46 (33.44)
  2 Jane Ehret                13 Aqua Gems-MR         5:02.55    5:08.06
                  30.29     1:06.08 (35.79)     1:45.54 (39.46)     2:24.25 (38.71)
        3:09.33 (45.08)     3:55.88 (46.55)     4:32.36 (36.48)     5:08.06 (35.70)
  3 Hillary Hocson            13 NBS-MR               5:18.88    5:16.18
                  33.21     1:13.97 (40.76)     1:52.92 (38.95)     2:31.84 (38.92)
        3:16.83 (44.99)     4:01.32 (44.49)     4:39.29 (37.97)     5:16.18 (36.89)
  4 Carly Marshall            14 NBS-MR               5:22.50    5:22.01
                  33.86     1:16.77 (42.91)     2:00.41 (43.64)     2:40.65 (40.24)
        3:24.73 (44.08)     4:10.63 (45.90)     4:47.15 (36.52)     5:22.01 (34.86)
  5 Cailin Grunewald          14 NBS-MR               5:39.18    5:22.83
                  36.74     1:19.91 (43.17)     2:01.39 (41.48)     2:40.32 (38.93)
        3:25.59 (45.27)     4:12.26 (46.67)     4:50.21 (37.95)     5:22.83 (32.62)
  6 Molly Hoarty              14 NBS-MR               5:25.47    5:35.50
                  34.33     1:15.77 (41.44)     2:00.57 (44.80)     2:44.21 (43.64)
        3:31.11 (46.90)     4:19.11 (48.00)     4:56.94 (37.83)     5:35.50 (38.56)
  7 Kasie Madden              14 Barracudas-MR        6:25.00    5:49.19
                  36.48     1:20.93 (44.45)     2:03.62 (42.69)     2:46.77 (43.15)
        3:40.15 (53.38)     4:30.56 (50.41)     5:11.50 (40.94)     5:49.19 (37.69)
  8 Kimberly Hovey            14 NBS-MR               6:14.83    5:52.46
                  39.22     1:25.00 (45.78)     2:10.18 (45.18)     2:54.47 (44.29)
        3:42.96 (48.49)     4:34.99 (52.03)     5:13.91 (38.92)     5:52.46 (38.55)
  9 Amanda Gonzalez           13 NBS-MR               5:55.50    5:59.64
                  37.35     1:21.50 (44.15)     2:20.00 (58.50)     2:58.31 (38.31)
        3:45.88 (47.57)     4:35.28 (49.40)     5:17.76 (42.48)     5:59.64 (41.88)
 10 Laura Cantori             13 NBS-MR               6:01.50    6:04.11
                  40.74     1:28.23 (47.49)     2:15.52 (47.29)     3:01.60 (46.08)
        3:53.15 (51.55)     4:46.42 (53.27)     5:26.95 (40.53)     6:04.11 (37.16)
 11 Alison Gillis             13 Barracudas-MR        6:27.00    6:06.29
                  37.87     1:25.42 (47.55)     2:11.60 (46.18)     2:58.37 (46.77)
        3:52.18 (53.81)     4:46.12 (53.94)     5:26.98 (40.86)     6:06.29 (39.31)

Event 6  Boys 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
 Meet Record: M 4:39.91   5/12/2001 Kyle Abner, NBS -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alexander Jensen          13 GYWD-CT              5:28.89    5:18.44
                  33.78     1:14.94 (41.16)     1:56.51 (41.57)     2:38.08 (41.57)
        3:21.23 (43.15)     4:07.19 (45.96)     4:43.44 (36.25)     5:18.44 (35.00)

Event 7  Girls 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morganne Klein            12 UNMSC-MR             5:18.00    5:34.65
                  35.67     1:17.71 (42.04)     2:02.92 (45.21)     2:48.15 (45.23)
        3:33.69 (45.54)     4:19.24 (45.55)     4:58.12 (38.88)     5:34.65 (36.53)
  2 Jennifer Aiello           12 MSC-MR                    NT    5:40.92
                  34.65     1:15.73 (41.08)     1:58.34 (42.61)     2:40.83 (42.49)
        3:31.18 (50.35)     4:21.59 (50.41)     5:01.17 (39.58)     5:40.92 (39.75)
  3 Shekinah Hoffman          11 MSC-MR               5:20.36    5:43.81
                  36.98     1:18.59 (41.61)     2:04.04 (45.45)     2:50.28 (46.24)
        3:38.91 (48.63)     4:27.51 (48.60)     5:06.62 (39.11)     5:43.81 (37.19)
  4 Allison Indyk             11 MSC-MR               5:53.88    5:46.79
                  39.20     1:37.00 (57.80)     2:10.89 (33.89)     2:55.64 (44.75)
        3:43.89 (48.25)     4:31.14 (47.25)     5:09.13 (37.99)     5:46.79 (37.66)
  5 Katie Woodward            11 Barracudas-MR        6:35.00    6:14.06
                  43.42     1:33.68 (50.26)     2:21.33 (47.65)     3:06.77 (45.44)
        3:58.21 (51.44)     4:51.15 (52.94)     5:33.26 (42.11)     6:14.06 (40.80)
  6 Erika Seagren             12 MSC-MR               6:43.00    6:19.38
                  42.23     1:37.03 (54.80)     2:23.22 (46.19)     3:08.87 (45.65)
        4:00.53 (51.66)     4:53.74 (53.21)     5:36.06 (42.32)     6:19.38 (43.32)
 -- Sveva Marcangeli          12 GYWD-CT              6:00.00         DQ
                  44.69     1:39.98 (55.29)     2:26.05 (46.07)     3:12.88 (46.83)
        4:03.54 (50.66)     4:57.66 (54.12)     5:46.83 (49.17)          DQ (45.31)

Event 8  Boys 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brian Disalvo             12 MSC-MR               6:24.00    5:41.79
                  35.11     1:15.83 (40.72)     1:59.93 (44.10)     2:43.26 (43.33)
        3:31.34 (48.08)     4:21.33 (49.99)     5:02.07 (40.74)     5:41.79 (39.72)
  2 Alex Loli                 11 Barracudas-MR        6:31.00    6:04.14
                  37.74   1:49.00 (1:11.26)     2:11.82 (22.82)     2:56.04 (44.22)
        3:46.78 (50.74)     4:38.82 (52.04)     5:22.56 (43.74)     6:04.14 (41.58)
  3 Ian Stuart                11 Aqua Gems-MR         6:34.81    6:40.42
                  38.55     1:31.07 (52.52)     2:21.64 (50.57)     3:13.07 (51.43)
        4:09.57 (56.50)     5:07.88 (58.31)     5:54.24 (46.36)     6:40.42 (46.18)
 -- Alex Simpson              12 Barracudas-MR        6:48.00         DQ
                  46.48     1:41.47 (54.99)     2:27.02 (45.55)     3:14.60 (47.58)
        4:14.30 (59.70)   5:14.78 (1:00.48)     5:56.47 (41.69)          DQ (39.63)

Event 9  Girls 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 17:20.09   5/23/2004 Kierstin Koronowicz, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Natalya Ghostlaw          15 NBS-MR              18:45.50   18:32.14
                  30.46     1:04.06 (33.60)     1:38.50 (34.44)     2:13.27 (34.77)
        2:47.70 (34.43)     3:21.64 (33.94)     3:55.67 (34.03)     4:29.77 (34.10)
        5:03.75 (33.98)     5:37.85 (34.10)     6:11.88 (34.03)     6:45.64 (33.76)
        7:19.67 (34.03)     7:53.54 (33.87)     8:27.75 (34.21)     9:01.83 (34.08)
        9:36.11 (34.28)    10:10.10 (33.99)    10:44.38 (34.28)    11:18.78 (34.40)
       11:52.54 (33.76)    12:27.20 (34.66)    13:00.98 (33.78)    13:34.75 (33.77)
       14:08.05 (33.30)    14:41.62 (33.57)    15:15.14 (33.52)    15:48.47 (33.33)
       16:21.73 (33.26)    16:55.09 (33.36)    17:28.58 (33.49)    18:01.63 (33.05)
       18:32.14 (30.51)
  2 Kristin Colton            17 NBS-MR              19:08.67   18:33.40
                  30.39     1:03.27 (32.88)     1:37.05 (33.78)     2:10.95 (33.90)
        2:44.99 (34.04)     3:18.81 (33.82)     3:52.58 (33.77)     4:26.54 (33.96)
        5:00.44 (33.90)     5:34.51 (34.07)     6:08.52 (34.01)     6:42.59 (34.07)
        7:16.77 (34.18)     7:50.86 (34.09)     8:24.93 (34.07)     8:59.38 (34.45)
        9:33.68 (34.30)    10:07.80 (34.12)    10:41.87 (34.07)    11:15.98 (34.11)
       11:50.04 (34.06)    12:24.12 (34.08)    12:58.41 (34.29)    13:32.44 (34.03)
       14:06.35 (33.91)    14:40.20 (33.85)    15:14.20 (34.00)    15:48.04 (33.84)
       16:21.83 (33.79)    16:55.53 (33.70)    17:28.61 (33.08)    18:01.76 (33.15)
       18:33.40 (31.64)
  3 Kim Shadwick              15 NBS-MR              18:36.08   18:35.20
                  30.35     1:03.64 (33.29)     1:37.66 (34.02)     2:11.48 (33.82)
        2:45.46 (33.98)     3:18.81 (33.35)     3:53.00 (34.19)     4:26.89 (33.89)
        5:00.96 (34.07)     5:35.20 (34.24)     6:09.27 (34.07)     6:43.31 (34.04)
        7:17.87 (34.56)     7:52.00 (34.13)     8:25.91 (33.91)     9:00.40 (34.49)
        9:34.83 (34.43)    10:09.17 (34.34)    10:42.95 (33.78)    11:17.42 (34.47)
       11:51.28 (33.86)    12:25.57 (34.29)    13:00.38 (34.81)    13:34.57 (34.19)
       14:08.47 (33.90)    14:42.02 (33.55)    15:16.27 (34.25)    15:50.20 (33.93)
       16:24.03 (33.83)    16:57.85 (33.82)    17:31.69 (33.84)    18:03.88 (32.19)
       18:35.20 (31.32)
  4 Nicole Marshall           16 NBS-MR              18:50.50   18:42.44
                  30.68     1:04.15 (33.47)     1:38.65 (34.50)     2:13.06 (34.41)
        2:47.34 (34.28)     3:21.90 (34.56)     3:56.19 (34.29)     4:30.31 (34.12)
        5:04.45 (34.14)     5:38.70 (34.25)     6:12.92 (34.22)   7:16.00 (1:03.08)
         7:21.02 (5.02)     7:55.14 (34.12)     8:28.88 (33.74)     9:03.10 (34.22)
        9:37.43 (34.33)    10:11.30 (33.87)    10:45.47 (34.17)    11:19.57 (34.10)
       11:53.68 (34.11)    12:27.75 (34.07)    13:02.08 (34.33)    13:36.36 (34.28)
       14:10.32 (33.96)    14:44.80 (34.48)    15:19.16 (34.36)    15:53.80 (34.64)
       16:28.12 (34.32)    17:02.03 (33.91)    17:35.81 (33.78)    18:09.73 (33.92)
       18:42.44 (32.71)
  5 Christine Larkin          15 NBS-MR              19:10.50   18:49.39
                  31.05     1:04.77 (33.72)     1:39.08 (34.31)     2:13.20 (34.12)
        2:47.55 (34.35)     3:22.30 (34.75)     3:56.55 (34.25)     4:30.52 (33.97)
        5:05.29 (34.77)     5:39.95 (34.66)     6:13.92 (33.97)     6:48.80 (34.88)
        7:22.80 (34.00)     7:57.17 (34.37)     8:31.37 (34.20)     9:05.83 (34.46)
        9:40.09 (34.26)    10:14.04 (33.95)    10:48.21 (34.17)    11:22.69 (34.48)
       11:57.27 (34.58)    12:31.88 (34.61)    13:06.48 (34.60)    13:40.91 (34.43)
       14:15.14 (34.23)    14:49.63 (34.49)    15:24.37 (34.74)    15:59.06 (34.69)
       16:33.75 (34.69)    17:08.38 (34.63)    17:42.71 (34.33)    18:16.48 (33.77)
       18:49.39 (32.91)
  6 Ellen Parodi              13 UNATT-MR            20:00.43   19:44.10
                  31.18     1:05.95 (34.77)     1:42.13 (36.18)     2:18.60 (36.47)
        2:54.51 (35.91)     3:30.74 (36.23)     4:06.52 (35.78)     4:42.90 (36.38)
        5:18.69 (35.79)     5:54.67 (35.98)     6:30.88 (36.21)     7:06.90 (36.02)
        7:43.63 (36.73)     8:19.85 (36.22)     8:56.03 (36.18)     9:32.59 (36.56)
       10:08.02 (35.43)    10:44.04 (36.02)    11:19.92 (35.88)    11:55.71 (35.79)
       12:31.96 (36.25)    13:08.25 (36.29)    13:43.84 (35.59)    14:19.73 (35.89)
       14:55.63 (35.90)    15:31.95 (36.32)    16:08.73 (36.78)    16:45.02 (36.29)
       17:21.23 (36.21)    17:57.64 (36.41)    18:34.06 (36.42)    19:09.26 (35.20)
       19:44.10 (34.84)
  7 Veronica Cimilluca        15 WSSC-MR             19:48.00   20:00.93
                  31.68     1:05.72 (34.04)     1:40.65 (34.93)     2:16.08 (35.43)
        2:51.93 (35.85)     3:27.80 (35.87)     4:03.42 (35.62)     4:39.18 (35.76)
        5:15.00 (35.82)     5:51.31 (36.31)     6:27.58 (36.27)     7:03.82 (36.24)
        7:40.72 (36.90)     8:17.46 (36.74)     8:54.78 (37.32)     9:32.00 (37.22)
       10:09.41 (37.41)    10:46.84 (37.43)    11:24.27 (37.43)    12:01.50 (37.23)
       12:38.74 (37.24)    13:15.91 (37.17)    13:53.29 (37.38)    14:30.45 (37.16)
       15:07.79 (37.34)    15:45.27 (37.48)    16:23.31 (38.04)    17:00.91 (37.60)
       17:38.20 (37.29)    18:14.37 (36.17)    18:50.54 (36.17)    19:26.29 (35.75)
       20:00.93 (34.64)
  8 Ashley Pinchinat          16 NBS-MR              21:30.00   20:49.49
                  32.47     1:08.53 (36.06)     1:45.50 (36.97)     2:22.36 (36.86)
        2:59.65 (37.29)     3:37.17 (37.52)     4:13.93 (36.76)     4:50.98 (37.05)
        5:28.34 (37.36)     6:06.43 (38.09)     6:44.39 (37.96)     7:22.81 (38.42)
        8:01.08 (38.27)     8:38.43 (37.35)     9:16.58 (38.15)     9:54.56 (37.98)
       10:32.97 (38.41)    11:11.12 (38.15)    11:49.03 (37.91)    12:26.63 (37.60)
       13:04.56 (37.93)    13:42.92 (38.36)    14:20.09 (37.17)    14:58.43 (38.34)
       15:38.05 (39.62)    16:17.75 (39.70)    16:57.41 (39.66)    17:36.90 (39.49)
       18:16.50 (39.60)    18:55.37 (38.87)    19:33.89 (38.52)    20:12.47 (38.58)
       20:49.49 (37.02)
  9 Kaity Clark               17 Barracudas-MR       21:32.55   20:55.23
                  33.34     1:10.60 (37.26)     1:48.91 (38.31)     2:27.05 (38.14)
        3:04.99 (37.94)     3:42.97 (37.98)     4:21.56 (38.59)     4:59.93 (38.37)
        5:37.99 (38.06)     6:16.75 (38.76)     6:54.70 (37.95)     7:32.66 (37.96)
        8:10.77 (38.11)     8:48.67 (37.90)     9:26.82 (38.15)    10:04.83 (38.01)
       10:42.67 (37.84)    11:21.07 (38.40)    11:59.24 (38.17)    12:37.16 (37.92)
       13:15.68 (38.52)    13:54.08 (38.40)    14:32.72 (38.64)    15:11.68 (38.96)
       15:50.02 (38.34)    16:28.46 (38.44)    17:07.04 (38.58)    17:46.26 (39.22)
       18:24.93 (38.67)    19:03.36 (38.43)    19:42.12 (38.76)    20:19.27 (37.15)
       20:55.23 (35.96)
 10 Mary Dickover             15 Barracudas-MR       21:23.96   21:20.29
                  33.34     1:10.59 (37.25)     1:48.85 (38.26)     2:26.80 (37.95)
        3:04.80 (38.00)     3:43.12 (38.32)     4:21.47 (38.35)     4:59.81 (38.34)
        5:37.71 (37.90)     6:16.99 (39.28)     6:55.18 (38.19)     7:33.61 (38.43)
        8:12.17 (38.56)     8:50.82 (38.65)     9:30.26 (39.44)    10:09.10 (38.84)
       10:47.90 (38.80)    11:27.13 (39.23)    12:06.63 (39.50)    12:46.20 (39.57)
       13:26.18 (39.98)    14:05.27 (39.09)    14:45.01 (39.74)    15:25.65 (40.64)
       16:05.69 (40.04)    16:45.07 (39.38)    17:24.44 (39.37)    18:04.02 (39.58)
       18:43.42 (39.40)    19:23.28 (39.86)    20:03.51 (40.23)    20:42.93 (39.42)
       21:20.29 (37.36)
 11 Nicole Pihl               17 NBS-MR              22:15.84   22:36.69
                  34.93     1:13.24 (38.31)     1:52.83 (39.59)     2:33.31 (40.48)
        3:12.92 (39.61)     3:53.57 (40.65)     4:34.03 (40.46)     5:14.54 (40.51)
        5:55.11 (40.57)     6:36.33 (41.22)     7:17.10 (40.77)     7:58.16 (41.06)
        8:39.86 (41.70)     9:21.42 (41.56)    10:02.53 (41.11)    10:43.52 (40.99)
       11:25.18 (41.66)    12:05.51 (40.33)    12:46.50 (40.99)    13:27.65 (41.15)
       14:08.54 (40.89)    14:50.16 (41.62)    15:31.97 (41.81)    16:13.56 (41.59)
       16:54.85 (41.29)    17:36.62 (41.77)    18:18.86 (42.24)    19:01.94 (43.08)
       19:44.60 (42.66)    20:27.51 (42.91)    21:11.05 (43.54)    21:55.05 (44.00)
       22:36.69 (41.64)
 12 Kasie Madden              14 Barracudas-MR       25:30.00   23:28.92
                  34.79     1:13.84 (39.05)     1:55.66 (41.82)     2:38.04 (42.38)
        3:21.42 (43.38)     4:05.12 (43.70)     4:49.39 (44.27)     5:31.59 (42.20)
        6:15.71 (44.12)     6:57.42 (41.71)     7:40.61 (43.19)     8:24.19 (43.58)
        9:06.18 (41.99)     9:49.06 (42.88)    10:32.52 (43.46)    11:15.20 (42.68)
       12:00.17 (44.97)    12:42.65 (42.48)    13:26.19 (43.54)    14:08.21 (42.02)
       14:51.23 (43.02)    15:35.24 (44.01)    16:18.96 (43.72)    17:03.74 (44.78)
       17:49.25 (45.51)    18:33.57 (44.32)    19:17.01 (43.44)    20:01.38 (44.37)
       20:46.15 (44.77)    21:26.68 (40.53)    22:08.80 (42.12)    22:50.10 (41.30)
       23:28.92 (38.82)
 13 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR             26:37.64   23:56.04
                  35.86     1:16.40 (40.54)     1:58.21 (41.81)     2:41.04 (42.83)
        3:24.15 (43.11)     4:08.93 (44.78)     4:51.49 (42.56)     5:35.53 (44.04)
        6:21.07 (45.54)     7:06.01 (44.94)     7:50.25 (44.24)     8:35.53 (45.28)
        9:17.89 (42.36)    10:02.15 (44.26)    10:47.79 (45.64)    11:34.40 (46.61)
       12:19.31 (44.91)    13:05.07 (45.76)    13:49.07 (44.00)    14:34.78 (45.71)
       15:20.54 (45.76)    16:05.68 (45.14)    16:49.24 (43.56)    17:32.88 (43.64)
       18:16.99 (44.11)    19:00.95 (43.96)    19:45.91 (44.96)    20:29.81 (43.90)
       21:10.19 (40.38)    21:53.28 (43.09)    22:36.84 (43.56)    23:19.27 (42.43)
       23:56.04 (36.77)

Event 10  Boys 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 Meet Record: M 16:41.07   5/23/2004 Justin Coombs, NBS  -MR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Justin Coombs             17 NBS-MR              16:13.76   16:43.66
                  26.83       55.89 (29.06)     1:25.71 (29.82)     1:55.85 (30.14)
        2:25.98 (30.13)     2:56.17 (30.19)     3:26.67 (30.50)     3:57.17 (30.50)
        4:27.58 (30.41)     4:58.34 (30.76)     5:29.05 (30.71)     5:59.88 (30.83)
        6:30.71 (30.83)     7:01.40 (30.69)     7:32.23 (30.83)     8:02.65 (30.42)
        8:33.36 (30.71)     9:03.86 (30.50)     9:34.68 (30.82)    10:05.58 (30.90)
       10:36.49 (30.91)    11:07.22 (30.73)    11:37.86 (30.64)    12:08.64 (30.78)
       12:39.75 (31.11)    13:10.52 (30.77)    13:41.38 (30.86)    14:12.48 (31.10)
       14:43.08 (30.60)    15:13.77 (30.69)    15:44.07 (30.30)    16:14.05 (29.98)
       16:43.66 (29.61)
  2 Ryan Coombs               17 NBS-MR              16:14.45   17:08.11
                  27.33       56.70 (29.37)     1:27.20 (30.50)     1:57.49 (30.29)
        2:28.05 (30.56)     2:58.65 (30.60)     3:29.45 (30.80)     4:00.09 (30.64)
        4:30.78 (30.69)     5:01.16 (30.38)     5:32.01 (30.85)     6:02.90 (30.89)
        6:34.06 (31.16)     7:05.34 (31.28)     7:37.05 (31.71)     8:08.67 (31.62)
        8:40.30 (31.63)     9:11.92 (31.62)     9:43.50 (31.58)    10:15.54 (32.04)
       10:47.28 (31.74)    11:19.45 (32.17)    11:51.55 (32.10)    12:23.57 (32.02)
       12:55.62 (32.05)    13:27.52 (31.90)    13:59.28 (31.76)    14:31.25 (31.97)
       15:02.76 (31.51)    15:34.60 (31.84)    16:06.01 (31.41)    16:37.71 (31.70)
       17:08.11 (30.40)
  3 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR              18:52.22   18:19.42
                  27.08       55.67 (28.59)     1:25.41 (29.74)     1:56.41 (31.00)
        2:28.50 (32.09)     3:02.37 (33.87)     3:36.31 (33.94)     4:11.15 (34.84)
        4:46.23 (35.08)     5:21.34 (35.11)     5:55.29 (33.95)     6:29.55 (34.26)
        7:02.94 (33.39)     7:37.90 (34.96)     8:12.44 (34.54)     8:46.73 (34.29)
        9:21.79 (35.06)     9:55.53 (33.74)    10:29.61 (34.08)    11:02.13 (32.52)
       11:37.48 (35.35)    12:11.55 (34.07)    12:45.22 (33.67)    13:18.29 (33.07)
       13:51.89 (33.60)    14:26.32 (34.43)    15:00.21 (33.89)    15:33.74 (33.53)
       16:07.28 (33.54)    16:40.76 (33.48)    17:14.96 (34.20)    17:47.39 (32.43)
       18:19.42 (32.03)
  4 David Gartman             16 NBS-MR              18:59.99   18:19.54
                  29.72     1:02.98 (33.26)     1:37.48 (34.50)     2:11.82 (34.34)
        2:46.46 (34.64)     3:20.48 (34.02)     3:53.88 (33.40)     4:26.83 (32.95)
        5:00.65 (33.82)     5:35.13 (34.48)     6:09.90 (34.77)     6:43.84 (33.94)
        7:17.18 (33.34)     7:50.91 (33.73)     8:24.35 (33.44)     8:57.72 (33.37)
        9:30.98 (33.26)    10:04.36 (33.38)    10:37.12 (32.76)    11:09.78 (32.66)
       11:42.52 (32.74)    12:15.29 (32.77)    12:48.41 (33.12)    13:21.19 (32.78)
       13:53.97 (32.78)    14:27.06 (33.09)    14:59.92 (32.86)    15:33.83 (33.91)
       16:06.60 (32.77)    16:39.78 (33.18)    17:13.05 (33.27)    17:46.30 (33.25)
       18:19.54 (33.24)
  5 John Senkewich            17 NBS-MR              18:59.99   18:26.28
                  28.28     1:01.12 (32.84)     1:34.78 (33.66)     2:08.56 (33.78)
        2:42.11 (33.55)     3:16.00 (33.89)     3:50.12 (34.12)     4:24.13 (34.01)
        4:57.68 (33.55)     5:31.31 (33.63)     6:05.34 (34.03)     6:39.88 (34.54)
        7:13.93 (34.05)     7:48.11 (34.18)     8:22.15 (34.04)     8:56.41 (34.26)
        9:30.45 (34.04)    10:04.75 (34.30)    10:38.32 (33.57)    11:11.80 (33.48)
       11:45.54 (33.74)    12:19.50 (33.96)    12:53.61 (34.11)    13:27.16 (33.55)
       14:01.00 (33.84)    14:35.05 (34.05)    15:09.20 (34.15)    15:43.35 (34.15)
       16:17.47 (34.12)    16:51.30 (33.83)    17:24.97 (33.67)    17:56.12 (31.15)
       18:26.28 (30.16)
  6 Billy Colton              16 NBS-MR              18:45.50   18:57.54
                  30.31     1:03.41 (33.10)     1:37.94 (34.53)     2:12.31 (34.37)
        2:46.98 (34.67)     3:21.70 (34.72)     3:56.02 (34.32)     4:30.97 (34.95)
        5:05.99 (35.02)     5:40.84 (34.85)     6:15.82 (34.98)     6:50.49 (34.67)
        7:25.12 (34.63)     7:59.52 (34.40)     8:34.05 (34.53)     9:08.43 (34.38)
        9:42.79 (34.36)    10:17.52 (34.73)    10:52.28 (34.76)    11:27.07 (34.79)
       12:01.91 (34.84)    12:36.82 (34.91)    13:11.73 (34.91)    13:46.43 (34.70)
       14:21.38 (34.95)    14:56.44 (35.06)    15:31.34 (34.90)    16:06.61 (35.27)
       16:41.49 (34.88)    17:15.71 (34.22)    17:50.25 (34.54)    18:24.33 (34.08)
       18:57.54 (33.21)
  7 Zach Anderson             13 NBS-MR              19:00.00   19:00.94
                  30.72     1:04.49 (33.77)     1:38.01 (33.52)     2:11.93 (33.92)
        2:46.33 (34.40)     3:20.82 (34.49)     3:56.12 (35.30)     4:31.47 (35.35)
        5:06.83 (35.36)     5:42.83 (36.00)     6:18.45 (35.62)     6:53.87 (35.42)
        7:29.44 (35.57)     8:05.24 (35.80)     8:40.68 (35.44)     9:16.76 (36.08)
        9:52.25 (35.49)    10:27.44 (35.19)    11:01.95 (34.51)    11:37.50 (35.55)
       12:12.40 (34.90)    12:47.11 (34.71)    13:22.62 (35.51)    13:57.40 (34.78)
       14:31.77 (34.37)    15:05.26 (33.49)    15:39.60 (34.34)    16:14.48 (34.88)
       16:48.20 (33.72)    17:22.28 (34.08)    17:55.78 (33.50)    18:29.43 (33.65)
       19:00.94 (31.51)
  8 Zachary Williams          17 NBS-MR              19:21.40   19:01.26
                  29.99     1:04.85 (34.86)     1:39.42 (34.57)     2:13.82 (34.40)
        2:47.91 (34.09)     3:22.35 (34.44)     3:57.62 (35.27)     4:32.70 (35.08)
        5:08.53 (35.83)     5:44.16 (35.63)     6:19.88 (35.72)     6:55.54 (35.66)
        7:30.79 (35.25)     8:06.19 (35.40)     8:41.48 (35.29)     9:17.52 (36.04)
        9:53.26 (35.74)    10:28.25 (34.99)    11:03.11 (34.86)    11:37.75 (34.64)
       12:12.71 (34.96)    12:48.34 (35.63)    13:23.57 (35.23)    13:57.86 (34.29)
       14:31.26 (33.40)    15:05.50 (34.24)    15:39.88 (34.38)    16:14.21 (34.33)
       16:48.16 (33.95)    17:22.32 (34.16)    17:55.98 (33.66)    18:29.13 (33.15)
       19:01.26 (32.13)
  9 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR              21:01.24   19:53.22
                  29.17     1:03.40 (34.23)     1:38.60 (35.20)     2:13.32 (34.72)
        2:47.91 (34.59)     3:24.46 (36.55)     3:59.50 (35.04)     4:35.94 (36.44)
        5:12.65 (36.71)     5:49.02 (36.37)     6:25.39 (36.37)     7:02.00 (36.61)
        7:38.89 (36.89)     8:14.84 (35.95)     8:51.74 (36.90)     9:28.43 (36.69)
       10:05.61 (37.18)    10:41.58 (35.97)    11:17.49 (35.91)    11:54.88 (37.39)
       12:30.72 (35.84)    13:06.53 (35.81)    13:44.13 (37.60)    14:21.47 (37.34)
       14:58.87 (37.40)    15:36.56 (37.69)    16:13.19 (36.63)    16:49.27 (36.08)
       17:27.08 (37.81)    18:04.60 (37.52)    18:42.24 (37.64)    19:19.06 (36.82)
       19:53.22 (34.16)
 10 Joshua Betts              16 NBS-MR              22:00.10   21:27.39
                  32.11     1:08.98 (36.87)     1:46.93 (37.95)     2:25.90 (38.97)
        3:05.24 (39.34)     3:44.49 (39.25)     4:24.78 (40.29)     5:05.04 (40.26)
        5:44.11 (39.07)     6:23.46 (39.35)     7:03.26 (39.80)     7:42.29 (39.03)
        8:21.35 (39.06)     9:00.87 (39.52)     9:37.47 (36.60)    10:17.08 (39.61)
       10:56.75 (39.67)    11:35.15 (38.40)    12:14.42 (39.27)    12:54.14 (39.72)
       13:32.89 (38.75)    14:11.22 (38.33)    14:50.75 (39.53)    15:30.82 (40.07)
       16:09.86 (39.04)    16:49.61 (39.75)    17:30.00 (40.39)    18:10.73 (40.73)
       18:51.64 (40.91)    19:31.96 (40.32)    20:12.19 (40.23)    20:51.68 (39.49)
       21:27.39 (35.71)
 11 Michael Amaro             16 NBS-MR              22:00.00   23:36.12
                  35.10     1:13.64 (38.54)     1:54.78 (41.14)     2:36.88 (42.10)
        3:18.96 (42.08)     4:01.82 (42.86)     4:45.19 (43.37)     5:28.03 (42.84)
        6:11.18 (43.15)     6:54.87 (43.69)     7:38.49 (43.62)     8:22.25 (43.76)
        9:05.86 (43.61)     9:50.14 (44.28)    10:34.09 (43.95)    11:18.20 (44.11)
       12:01.99 (43.79)    12:45.42 (43.43)    13:29.50 (44.08)    14:13.01 (43.51)
       14:56.44 (43.43)    15:40.21 (43.77)    16:24.00 (43.79)    17:08.01 (44.01)
       17:51.75 (43.74)    18:35.01 (43.26)    19:18.83 (43.82)    20:01.79 (42.96)
       20:45.43 (43.64)    21:29.12 (43.69)    22:12.38 (43.26)    22:55.80 (43.42)
       23:36.12 (40.32)
 12 Matthew DeGeorge          16 NBS-MR              21:00.00   23:36.70
                  35.24     1:15.59 (40.35)     1:58.66 (43.07)   3:22.87 (1:24.21)
        4:05.35 (42.48)     4:48.53 (43.18)     5:38.00 (49.47)     6:14.84 (36.84)
        6:57.00 (42.16)   8:11.00 (1:14.00)     8:41.00 (30.00)     9:06.64 (25.64)
        9:48.78 (42.14)    10:31.81 (43.03)    11:16.09 (44.28)    12:00.13 (44.04)
       12:43.42 (43.29)    13:27.58 (44.16)  15:39.47 (2:11.89)  18:34.58 (2:55.11)
     20:02.01 (1:27.43)    20:55.00 (52.99)     20:56.00 (1.00)     20:57.00 (1.00)
        20:58.00 (1.00)     21:01.00 (3.00)     21:02.00 (1.00)    21:17.00 (15.00)
       21:45.00 (28.00)    22:10.79 (25.79)    22:45.00 (34.21)     22:52.91 (7.91)
       23:36.70 (43.79)
 13 Alex Simpson              12 Barracudas-MR       26:15.00   24:06.64
                  39.55     1:22.57 (43.02)     2:06.94 (44.37)     2:51.44 (44.50)
        3:33.49 (42.05)     4:16.88 (43.39)     5:01.03 (44.15)     5:44.30 (43.27)
        6:27.64 (43.34)     7:12.68 (45.04)     7:57.06 (44.38)     8:40.01 (42.95)
        9:23.60 (43.59)    10:07.68 (44.08)    10:52.37 (44.69)    11:36.16 (43.79)
       12:18.75 (42.59)    13:02.72 (43.97)    13:46.14 (43.42)    14:29.95 (43.81)
       15:14.18 (44.23)    15:58.39 (44.21)    16:43.48 (45.09)    17:28.50 (45.02)
       18:13.86 (45.36)    18:59.19 (45.33)    19:43.79 (44.60)    20:29.04 (45.25)
       21:13.59 (44.55)    21:57.42 (43.83)    22:42.37 (44.95)    23:25.94 (43.57)
       24:06.64 (40.70)

Event 11  Girls 12 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           2:20.50    2:20.30
     1) Devyn McGrath 11                2) Meo Pihl 11
     3) Brittany Friese 10              4) Amanda York 11
                  33.39     1:16.16 (42.77)     1:48.34 (32.18)     2:20.30 (31.96)
  2 Marist Swim Club-MR  'B'                               NT    2:27.40
     1) Erika Seagren 12                2) Emelia Carlino 12
     3) Emily Boyko 10                  4) Kelly Levine 11
                  36.34     1:18.11 (41.77)     2:00.26 (42.15)     2:27.40 (27.14)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:20.48    2:28.77
     1) Jessica Smigielski 9            2) Emily Henry 12
     3) Amy Owens 12                    4) Amanda Hutzelmann 9
                  48.00     1:29.21 (41.21)     1:57.01 (27.80)     2:28.77 (31.76)
  4 Marist Swim Club-MR  'A'                               NT    2:31.94
     1) Erin LA Perche 9                2) Lillian Oyen-Ustad 7
     3) Alexandra Palazzolo 9           4) Betsy Quezada 8
                  41.59     1:20.46 (38.87)     1:47.48 (27.02)     2:31.94 (44.46)
  5 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'            2:36.00    2:37.05
     1) Katie Woodward 11               2) Samantha Woodward 10
     3) Raina Tawil 12                  4) Kaitlyn Coviello 10
                  37.11     1:31.00 (53.89)     2:09.26 (38.26)     2:37.05 (27.79)
  6 Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT    2:44.66
     1) Bana Hadid 8                    2) Jenna York 9
     3) Alexa Price 11                  4) Emily Hovey 10
                  41.57     1:36.52 (54.95)     2:11.32 (34.80)     2:44.66 (33.34)
  7 Marist Swim Club-MR  'C'                               NT    3:08.96
     1) Shannon O'Sullivan 11           2) Shekinah Hoffman 11
     3) Allison Indyk 11                4) LuisaMaria Neves 11
                  47.29     1:44.88 (57.59)     2:29.76 (44.88)     3:08.96 (39.20)
 -- Middletown Recreation Swim Tea-MR  'B'            3:30.00         DQ
     1) Kelly Lynch 9                   2) Hailie Giordano 12
     3) Lian Tawil 7                    4) Megan Coviello 7
                  45.72   1:51.69 (1:05.97)   2:52.00 (1:00.31)

Event 12  Boys 12 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Marist Swim Club-MR  'A'                               NT    2:54.80
     1) Sean Sullivan 11                2) Julian Calderin 11
     3) Keith Carlino 10                4) Brandon Hickey 10
                  48.65     1:37.13 (48.48)     2:20.41 (43.28)     2:54.80 (34.39)

Event 13  Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brittany Friese           10 NBS-MR               1:00.81    1:01.19
                  29.18     1:01.19 (32.01)
  2 Amanda Hutzelmann          9 VAC-MR               1:15.10    1:11.22
                  34.21     1:11.22 (37.01)
  3 Olivia Katcher             9 GYWD-CT              1:11.59    1:12.29
                  34.66     1:12.29 (37.63)
  4 Emily Hovey               10 NBS-MR               1:13.07    1:12.46
                  35.78     1:12.46 (36.68)
  5 Emily Boyko               10 MSC-MR               1:12.46    1:12.78
                  34.96     1:12.78 (37.82)
  6 Samantha Woodward         10 Barracudas-MR        1:24.43    1:16.67
                  36.02     1:16.67 (40.65)
  7 Kelly Lynch                9 Barracudas-MR        1:45.00    1:24.16
                  38.71     1:24.16 (45.45)
  8 Kaitlyn Coviello          10 Barracudas-MR        1:30.00    1:24.65
                  41.14     1:24.65 (43.51)
  9 Jessica Smigielski         9 VAC-MR               1:25.08    1:25.49
                  40.66     1:25.49 (44.83)
 10 Bana Hadid                 8 NBS-MR               1:38.11    1:29.43
                  39.82     1:29.43 (49.61)
 11 Alexandra Palazzolo        9 MSC-MR               1:38.92    1:29.47
                  41.67     1:29.47 (47.80)
 12 Jenna York                 9 NBS-MR               1:30.50    1:32.34
                  42.87     1:32.34 (49.47)
 13 Betsy Quezada              8 MSC-MR               1:22.00    1:33.16
                1:03.00     1:33.16 (30.16)
 14 Mary Harrigan             10 GYWD-CT              1:34.22    1:33.43
                  42.00     1:33.43 (51.43)
 15 Lillian Oyen-Ustad         7 MSC-MR               1:57.69    1:36.97
                  46.53     1:36.97 (50.44)
 16 Claire Williams            8 NBS-MR               1:48.36    1:41.25
                  45.81     1:41.25 (55.44)
 17 Lian Tawil                 7 Barracudas-MR        1:39.99    1:41.32
                  46.02     1:41.32 (55.30)
 18 Erin LA Perche             9 MSC-MR               1:53.22    1:43.94
                  49.91     1:43.94 (54.03)
 19 Meaghan McGrath            9 Aqua Gems-MR         1:37.43    1:46.10
                  46.83     1:46.10 (59.27)
 20 Megan Coviello             7 Barracudas-MR        2:00.00    1:48.15
                  50.71     1:48.15 (57.44)
 21 Natalie D'Souza            6 MSC-MR               2:06.63    1:59.93
                1:07.00     1:59.93 (52.93)
 22 Alice Morgan               7 NBS-MR               3:07.06    2:05.25
                1:00.00   2:05.25 (1:05.25)
 23 Adrianna Kandeel           7 NBS-MR               2:32.65    2:24.36
                1:07.43   2:24.36 (1:16.93)
 24 Callie Cline               9 NBS-MR               2:53.00    2:24.99
                1:09.51   2:24.99 (1:15.48)
 25 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR               2:24.00    2:31.22
                1:12.00   2:31.22 (1:19.22)
 26 Nayara Sullivan            8 MSC-MR               2:15.00    2:33.56
                1:17.00   2:33.56 (1:16.56)
 -- Kayleen Zeko               9 NBS-MR               2:21.77         DQ
                  56.80

Event 14  Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Raphael Warnon            10 VAC-MR               1:10.47    1:08.38
                  32.02     1:08.38 (36.36)
  2 Eric Ronda                10 GYWD-CT              1:06.69    1:08.99
                  33.13     1:08.99 (35.86)
  3 Steven Campagna           10 Ndac-MR              1:11.77    1:12.80
                  34.30     1:12.80 (38.50)
  4 Thomas Dillinger           8 GYWD-CT              1:17.96    1:16.65
                  36.40     1:16.65 (40.25)
  5 Brandon Hickey            10 MSC-MR               1:28.56    1:17.76
                  37.07     1:17.76 (40.69)
  6 Keith Carlino             10 MSC-MR               1:18.15    1:19.82
                  38.36     1:19.82 (41.46)
  7 Spencer Cavotti            9 Ndac-MR              1:27.41    1:22.73
                  38.28     1:22.73 (44.45)
  8 Nicholas Sheppard          9 Aqua Gems-MR         1:20.68    1:25.12
                  38.61     1:25.12 (46.51)
  9 Kristopher Haag           10 MSC-MR               1:34.34    1:25.20
                  39.72     1:25.20 (45.48)
 10 Conor Malone               9 NBS-MR               1:30.30    1:26.54
                  40.78     1:26.54 (45.76)
 11 Ian Ronda                 10 GYWD-CT              1:26.78    1:26.86
                  40.97     1:26.86 (45.89)
 12 Nicholas Owens             8 VAC-MR               1:22.38    1:27.14
                  39.82     1:27.14 (47.32)
 13 Jonathan Warnon            7 VAC-MR               1:42.92    1:36.79
                  44.60     1:36.79 (52.19)
 14 Clayton Gurnett            8 MSC-MR               1:49.15    1:43.17
                  48.79     1:43.17 (54.38)
 15 Paul LaRue                 7 MSC-MR               1:21.00    1:43.50
                  48.19     1:43.50 (55.31)
 16 Ricky Marcangeli           9 GYWD-CT              1:57.63    1:46.08
                  47.18     1:46.08 (58.90)
 17 Matthew Vomero             9 NBS-MR               1:53.57    1:56.64
                  52.19   1:56.64 (1:04.45)
 18 Daniel Barabasi            9 MSC-MR               1:45.00    2:09.30
                  59.99   2:09.30 (1:09.31)
 -- Somar Hadid                7 NBS-MR               2:07.81         DQ
                1:03.78
 -- Ryan Alderson             10 MSC-MR               1:12.91         DQ

Event 15  Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morganne Klein            12 UNMSC-MR             1:05.76    1:01.23
                  29.41     1:01.23 (31.82)
  2 Emily Henry               12 VAC-MR               1:03.36    1:03.85
                  30.41     1:03.85 (33.44)
  3 Erica Moore               12 Aqua Gems-MR         1:02.12    1:04.62
                  30.10     1:04.62 (34.52)
  4 Allison Indyk             11 MSC-MR               1:03.98    1:05.40
                  37.00     1:05.40 (28.40)
  5 Devyn McGrath             11 NBS-MR               1:07.65    1:05.55
                  31.74     1:05.55 (33.81)
  6 Shekinah Hoffman          11 MSC-MR               1:05.00    1:05.72
                  31.61     1:05.72 (34.11)
  7 Sarah Pope                11 Ndac-MR              1:10.09    1:06.96
                  31.32     1:06.96 (35.64)
  8 Amy Owens                 12 VAC-MR               1:07.61    1:07.61
                  32.70     1:07.61 (34.91)
  9 Lisell Perez-Rogers       12 Ndac-MR              1:12.12    1:08.00
                  32.17     1:08.00 (35.83)
 10 Amanda York               11 NBS-MR               1:09.86    1:08.95
                  32.27     1:08.95 (36.68)
 11 Katie Woodward            11 Barracudas-MR        1:12.38    1:09.21
                  33.11     1:09.21 (36.10)
 12 Emily Olsen               12 Aqua Gems-MR         1:08.75    1:09.37
                  32.21     1:09.37 (37.16)
 13 Kelly Levine              11 MSC-MR               1:09.32    1:10.39
                  33.01     1:10.39 (37.38)
 14 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR              1:09.69    1:10.52
                  33.34     1:10.52 (37.18)
 15 Alexa Price               11 NBS-MR               1:14.37    1:10.78
                  34.90     1:10.78 (35.88)
 16 Raina Tawil               12 Barracudas-MR        1:12.36    1:11.35
                  34.35     1:11.35 (37.00)
 17 Erika Seagren             12 MSC-MR               1:10.36    1:11.36
                  33.44     1:11.36 (37.92)
 18 Sveva Marcangeli          12 GYWD-CT              1:13.25    1:12.82
                  34.65     1:12.82 (38.17)
 19 Emelia Carlino            12 MSC-MR               1:15.18    1:15.27
                  36.29     1:15.27 (38.98)
 20 Meo Pihl                  11 NBS-MR               1:17.93    1:15.69
                  36.55     1:15.69 (39.14)
 21 Shannon O'Sullivan        11 MSC-MR               1:27.71    1:24.05
                  39.51     1:24.05 (44.54)
 22 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR               1:45.00    1:35.09
                  42.95     1:35.09 (52.14)
 23 Alexis Kandeel            11 NBS-MR               1:41.92    1:45.79
                  50.51     1:45.79 (55.28)
 24 Rachel Williams           11 NBS-MR                    NT    3:21.80
                1:27.36   3:21.80 (1:54.44)
 -- Hailie Giordano           12 Barracudas-MR        1:45.00         DQ
                  44.38        DQ (1:00.60)
 -- Aubrey Kalashian          12 GYWD-CT              1:05.10         DQ
 -- Sophia Warnon             12 VAC-MR               1:11.55         DQ

Event 16  Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Andrew Dillinger          12 GYWD-CT                59.88    1:01.51
                  28.75     1:01.51 (32.76)
  2 Alex Loli                 11 Barracudas-MR        1:07.87    1:06.97
                  31.02     1:06.97 (35.95)
  3 Bryan Lubarsky            12 NBS-MR               1:05.50    1:07.98
                  32.54     1:07.98 (35.44)
  4 Eric Lai                  11 GYWD-CT              1:06.86    1:09.28
                  32.51     1:09.28 (36.77)
  5 Stefano Gagliardo         12 WSSC-MR              1:08.62    1:11.66
                  32.31     1:11.66 (39.35)
  6 Damian Lavender           11 Ndac-MR              1:16.15    1:14.80
                  34.97     1:14.80 (39.83)
  7 Alex Simpson              12 Barracudas-MR        1:16.79    1:15.98
                  36.49     1:15.98 (39.49)
  8 Julian Calderin           11 MSC-MR               1:27.96    1:26.30
                  41.57     1:26.30 (44.73)
  9 Sean Sullivan             11 MSC-MR               1:51.14    1:52.29
                  51.96   1:52.29 (1:00.33)

Event 17  Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Emily Boyko               10 MSC-MR                 40.91      39.67
  2 Samantha Woodward         10 Barracudas-MR          42.33      43.61
  3 Brittany Friese           10 NBS-MR                 44.05      43.99
  4 Olivia Katcher             9 GYWD-CT                45.62      46.27
  5 Amanda Hutzelmann          9 VAC-MR                 46.53      46.29
  6 Jessica Smigielski         9 VAC-MR                 50.72      49.82
  7 Kaitlyn Coviello          10 Barracudas-MR          48.18      52.14
  8 Betsy Quezada              8 MSC-MR               1:06.00      54.39
  9 Mary Harrigan             10 GYWD-CT                57.53      55.35
 10 Jenna York                 9 NBS-MR                 50.50      55.66
 11 Alexandra Palazzolo        9 MSC-MR               1:01.82      55.85
 12 Lillian Oyen-Ustad         7 MSC-MR               1:03.27      58.54
 13 Erin LA Perche             9 MSC-MR                 57.01      59.84
 14 Bana Hadid                 8 NBS-MR               1:07.42    1:03.47
 15 Claire Williams            8 NBS-MR                    NT    1:11.64
 16 Nayara Sullivan            8 MSC-MR               1:10.00    1:14.57
 17 Megan Coviello             7 Barracudas-MR        1:11.92    1:16.92
 18 Natalie D'Souza            6 MSC-MR               1:23.27    1:17.45
 19 Lian Tawil                 7 Barracudas-MR        1:05.00    1:33.43
 -- Kelly Lynch                9 Barracudas-MR        1:00.00         DQ
 -- Alexandra Rizzo            8 MSC-MR               1:03.00         DQ

Event 18  Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Eric Ronda                10 GYWD-CT                38.50      38.29
  2 Steven Campagna           10 Ndac-MR                41.42      42.96
  3 Nicholas Owens             8 VAC-MR                 46.73      50.25
  4 Ian Ronda                 10 GYWD-CT                49.62      50.27
  5 Spencer Cavotti            9 Ndac-MR                48.30      50.72
  6 Brandon Hickey            10 MSC-MR                 55.30      50.90
  7 Keith Carlino             10 MSC-MR                 53.95      51.18
  8 Nicholas Sheppard          9 Aqua Gems-MR           52.87      53.60
  9 Conor Malone               9 NBS-MR                 53.16      53.97
 10 Ricky Marcangeli           9 GYWD-CT                50.17      55.56
 11 Kristopher Haag           10 MSC-MR               1:08.40      55.99
 12 Paul LaRue                 7 MSC-MR               1:10.00      57.01
 13 kamran Ali                 8 WSSC-MR              1:05.89    1:01.80
 14 Daniel Barabasi            9 MSC-MR               1:09.52    1:01.89
 15 Clayton Gurnett            8 MSC-MR               1:05.99    1:03.36
 -- Raphael Warnon            10 VAC-MR                 45.30         DQ
 -- Thomas Dillinger           8 GYWD-CT                44.78         DQ
 -- Ryan Alderson             10 MSC-MR                 51.90         DQ
 -- Jonathan Warnon            7 VAC-MR               1:10.10         DQ

Event 19  Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Emily Henry               12 VAC-MR                 34.56      35.59
  2 Morganne Klein            12 UNMSC-MR               36.90      35.76
  3 Emily Olsen               12 Aqua Gems-MR           35.54      36.15
  4 Allison Indyk             11 MSC-MR                 37.66      38.16
  5 Lisell Perez-Rogers       12 Ndac-MR                37.58      38.19
  6 Erica Moore               12 Aqua Gems-MR           38.34      38.63
  7 Amy Owens                 12 VAC-MR                 37.96      39.53
  8 Sveva Marcangeli          12 GYWD-CT                40.78      39.71
  9 Shekinah Hoffman          11 MSC-MR                 39.38      40.12
 10 Raina Tawil               12 Barracudas-MR          41.42      41.68
 11 Katie Woodward            11 Barracudas-MR          42.36      42.39
 12 Emelia Carlino            12 MSC-MR                 41.38      43.02
 13 Erika Seagren             12 MSC-MR                 41.04      43.50
 14 Meo Pihl                  11 NBS-MR                 43.28      44.22
 15 Kelly Levine              11 MSC-MR                 45.83      46.66
 16 Shannon O'Sullivan        11 MSC-MR                 51.99      52.85
 17 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR               1:00.94      53.15
 18 Alexis Kandeel            11 NBS-MR                 55.79      56.15
 -- Aubrey Kalashian          12 GYWD-CT                37.96         DQ
 -- Sophia Warnon             12 VAC-MR                 49.05         DQ

Event 20  Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Andrew Dillinger          12 GYWD-CT                35.63      36.63
  2 Alex Loli                 11 Barracudas-MR          40.11      38.74
  3 Damian Lavender           11 Ndac-MR                38.56      39.97
  4 Bryan Lubarsky            12 NBS-MR                 40.50      43.06
  5 Eric Lai                  11 GYWD-CT                43.35      45.92
  6 Julian Calderin           11 MSC-MR                 51.96      49.80
  7 Sean Sullivan             11 MSC-MR               1:00.15    1:02.22

Event 21  Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Amanda Hutzelmann          9 VAC-MR                 39.79      39.44
  2 Emily Hovey               10 NBS-MR                 40.70      39.70
  3 Olivia Katcher             9 GYWD-CT                38.58      40.51
  4 Samantha Woodward         10 Barracudas-MR          40.75      43.25
  5 Bana Hadid                 8 NBS-MR                 47.40      43.46
  6 Kelly Lynch                9 Barracudas-MR          46.00      45.00
  7 Kaitlyn Coviello          10 Barracudas-MR          45.89      46.39
  8 Betsy Quezada              8 MSC-MR               1:04.00      46.47
  9 Jessica Smigielski         9 VAC-MR                 43.67      47.43
 10 Jenna York                 9 NBS-MR                 45.50      48.48
 11 Alexandra Palazzolo        9 MSC-MR                 48.86      48.87
 12 Lillian Oyen-Ustad         7 MSC-MR                 53.81      49.56
 13 Mary Harrigan             10 GYWD-CT                49.23      50.55
 14 Lian Tawil                 7 Barracudas-MR        1:10.73      52.15
 15 Erin LA Perche             9 MSC-MR                 51.83      52.23
 16 Claire Williams            8 NBS-MR               1:00.35      52.81
 17 Meaghan McGrath            9 Aqua Gems-MR           53.64      54.87
 18 Natalie D'Souza            6 MSC-MR                 59.85      56.47
 19 Kayleen Zeko               9 NBS-MR               1:10.39    1:04.29
 20 Adrianna Kandeel           7 NBS-MR               1:07.20    1:06.36
 21 Alexandra Rizzo            8 MSC-MR                 57.72    1:07.36
 22 Megan Coviello             7 Barracudas-MR        1:25.23    1:08.55
 23 Nayara Sullivan            8 MSC-MR               1:09.00    1:17.24
 24 Callie Cline               9 NBS-MR                    NT    1:25.80
 -- Alice Morgan               7 NBS-MR               1:02.23         DQ

Event 22  Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Raphael Warnon            10 VAC-MR                 28.64      36.15
  2 Steven Campagna           10 Ndac-MR                38.54      40.04
  3 Keith Carlino             10 MSC-MR                 39.22      41.12
  4 Thomas Dillinger           8 GYWD-CT                42.62      41.69
  5 Eric Ronda                10 GYWD-CT                37.02      43.15
  6 Spencer Cavotti            9 Ndac-MR                41.53      45.44
  6 Brandon Hickey            10 MSC-MR                 44.48      45.44
  8 Kristopher Haag           10 MSC-MR                 49.48      47.32
  9 Nicholas Sheppard          9 Aqua Gems-MR           44.75      48.68
 10 Nicholas Owens             8 VAC-MR                 44.86      48.88
 11 kamran Ali                 8 WSSC-MR                52.31      49.53
 12 Ian Ronda                 10 GYWD-CT                48.81      49.69
 13 Clayton Gurnett            8 MSC-MR                 52.96      49.89
 14 Ricky Marcangeli           9 GYWD-CT                49.74      51.56
 15 Jonathan Warnon            7 VAC-MR                 54.19      53.01
 16 Paul LaRue                 7 MSC-MR               1:05.00      58.04
 17 Somar Hadid                7 NBS-MR               1:04.50      59.68
 18 Matthew Vomero             9 NBS-MR                 55.78    1:02.42
 -- Daniel Barabasi            9 MSC-MR               1:02.97         DQ

Event 23  Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Erica Moore               12 Aqua Gems-MR           32.13      32.86
  2 Emily Henry               12 VAC-MR                 33.14      33.77
  3 Devyn McGrath             11 NBS-MR                 36.59      33.93
  4 Sarah Pope                11 Ndac-MR                35.94      34.89
  5 Allison Indyk             11 MSC-MR                 35.05      36.00
  6 Morganne Klein            12 UNMSC-MR               42.75      36.53
  7 Erika Seagren             12 MSC-MR                 35.18      36.64
  8 Katie Woodward            11 Barracudas-MR          37.24      36.70
  9 Corrine Bacigal           11 WSSC-MR                35.03      36.80
 10 Shekinah Hoffman          11 MSC-MR                 37.77      37.11
 11 Sveva Marcangeli          12 GYWD-CT                37.14      37.61
 12 Meo Pihl                  11 NBS-MR                 43.19      37.71
 13 Amy Owens                 12 VAC-MR                 36.57      37.76
 14 Alexa Price               11 NBS-MR                 42.31      37.88
 15 Amanda York               11 NBS-MR                 43.23      37.94
 16 Emily Olsen               12 Aqua Gems-MR           37.14      38.22
 17 Raina Tawil               12 Barracudas-MR          37.79      38.43
 18 Emelia Carlino            12 MSC-MR                 41.46      40.66
 19 Shannon O'Sullivan        11 MSC-MR                 46.04      44.31
 20 LuisaMaria Neves          11 MSC-MR                 55.60      52.07
 21 Hailie Giordano           12 Barracudas-MR        1:00.00      58.79
 22 Alexis Kandeel            11 NBS-MR                 52.82    1:00.86
 -- Rachel Williams           11 NBS-MR                    NT         DQ
 -- Sophia Warnon             12 VAC-MR                 40.35         DQ

Event 24  Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Andrew Dillinger          12 GYWD-CT                33.31      32.88
  2 Alex Loli                 11 Barracudas-MR          36.40      33.77
  3 Stefano Gagliardo         12 WSSC-MR                34.62      35.42
  4 Eric Lai                  11 GYWD-CT                36.96      39.09
  5 Alex Simpson              12 Barracudas-MR          37.28      39.63
  6 Damian Lavender           11 Ndac-MR                39.46      42.69
  7 Julian Calderin           11 MSC-MR                 52.19      49.56
  8 Sean Sullivan             11 MSC-MR                 49.00      53.32
 -- Bryan Lubarsky            12 NBS-MR                 38.50         DQ

Event 25  Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Brittany Friese           10 NBS-MR                 36.05      33.53
  2 Emily Boyko               10 MSC-MR                 34.20      36.08
  3 Amanda Hutzelmann          9 VAC-MR                 36.77      36.97
  4 Olivia Katcher             9 GYWD-CT                35.87      37.01
  5 Emily Hovey               10 NBS-MR                 45.21      42.04
  6 Samantha Woodward         10 Barracudas-MR          40.85      44.80
  7 Alexandra Palazzolo        9 MSC-MR                 51.20      46.63
  8 Kelly Lynch                9 Barracudas-MR          47.00      49.13
  9 Jessica Smigielski         9 VAC-MR                 59.59      51.40
 10 Betsy Quezada              8 MSC-MR               1:05.00      51.50
 11 Kaitlyn Coviello          10 Barracudas-MR          49.27      51.98
 12 Lillian Oyen-Ustad         7 MSC-MR               1:07.42      56.94
 13 Lian Tawil                 7 Barracudas-MR          56.31      58.59
 14 Erin LA Perche             9 MSC-MR               1:05.52    1:04.88
 15 Megan Coviello             7 Barracudas-MR        1:07.06    1:15.99
 -- Natalie D'Souza            6 MSC-MR               1:18.27         DQ
 -- Mary Harrigan             10 GYWD-CT              1:03.13         DQ
 -- Nayara Sullivan            8 MSC-MR               1:13.00         DQ
 -- Alexandra Rizzo            8 MSC-MR               1:01.00         DQ

Event 26  Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Raphael Warnon            10 VAC-MR                 36.72      35.65
  2 Steven Campagna           10 Ndac-MR                33.13      35.98
  3 Eric Ronda                10 GYWD-CT                36.00      36.78
  4 Keith Carlino             10 MSC-MR                 39.74      43.03
  5 Brandon Hickey            10 MSC-MR                 52.63      44.42
  6 Nicholas Owens             8 VAC-MR                 48.08      48.49
  7 Kristopher Haag           10 MSC-MR                 45.47      49.60
  8 Ian Ronda                 10 GYWD-CT                52.59      55.93
  9 Paul LaRue                 7 MSC-MR               1:08.00    1:02.67
 10 Clayton Gurnett            8 MSC-MR               1:14.84    1:04.97
 11 Conor Malone               9 NBS-MR               1:00.99    1:11.86
 -- Ricky Marcangeli           9 GYWD-CT              1:01.17         DQ
 -- Thomas Dillinger           8 GYWD-CT                43.52         DQ
 -- Daniel Barabasi            9 MSC-MR               1:41.54         DQ

Event 27  Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Morganne Klein            12 UNMSC-MR               33.68      31.58
  2 Shekinah Hoffman          11 MSC-MR                 32.04      32.05
  3 Lisell Perez-Rogers       12 Ndac-MR                33.12      32.73
  4 Emily Henry               12 VAC-MR                 32.71      33.02
  5 Amy Owens                 12 VAC-MR                 33.54      34.60
  6 Allison Indyk             11 MSC-MR                 34.03      34.68
  7 Amanda York               11 NBS-MR                 32.56      35.22
  8 Sarah Pope                11 Ndac-MR                37.83      35.60
  9 Devyn McGrath             11 NBS-MR                 38.73      36.77
 10 Katie Woodward            11 Barracudas-MR          39.14      37.91
 11 Alexa Price               11 NBS-MR                 41.40      38.22
 12 Raina Tawil               12 Barracudas-MR          35.82      38.36
 13 Sveva Marcangeli          12 GYWD-CT                38.84      40.26
 14 Erika Seagren             12 MSC-MR                 37.73      40.75
 15 Emelia Carlino            12 MSC-MR                 42.68      41.04
 16 Kelly Levine              11 MSC-MR                 40.73      41.42
 17 Shannon O'Sullivan        11 MSC-MR                 55.21      53.01
 -- LuisaMaria Neves          11 MSC-MR                 58.70         DQ
 -- Emily Olsen               12 Aqua Gems-MR           38.26         DQ
 -- Aubrey Kalashian          12 GYWD-CT                34.72         DQ

Event 28  Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Andrew Dillinger          12 GYWD-CT                33.22      32.90
  2 Stefano Gagliardo         12 WSSC-MR                33.58      33.17
  3 Alex Loli                 11 Barracudas-MR          35.55      33.40
  4 Eric Lai                  11 GYWD-CT                35.66      36.43
  5 Alex Simpson              12 Barracudas-MR          46.90      45.20
  6 Julian Calderin           11 MSC-MR                 47.88      49.23
  7 Sean Sullivan             11 MSC-MR               1:07.20    1:04.95

Event 29  Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Viking Aquatic Club-MR  'A'                            NT    2:12.18
     1) Jessica Smigielski 9            2) Amanda Hutzelmann 9
     3) Amy Owens 12                    4) Emily Henry 12
                  39.88     1:15.59 (35.71)     1:43.38 (27.79)     2:12.18 (28.80)
  2 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'            2:13.00    2:16.70
     1) Kelly Lynch 9                   2) Samantha Woodward 10
     3) Raina Tawil 12                  4) Katie Woodward 11
                  38.30     1:11.25 (32.95)     1:45.14 (33.89)     2:16.70 (31.56)
  3 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'B'            3:00.00    3:07.17
     1) Kaitlyn Coviello 10             2) Megan Coviello 7
     3) Lian Tawil 7                    4) Hailie Giordano 12
                  38.12   1:38.43 (1:00.31)   2:43.00 (1:04.57)     3:07.17 (24.17)
  4 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    3:19.50
     1) Kayleen Zeko 9                  2) Claire Williams 8
     3) Alexis Kandeel 11               4) Jenna York 9
                1:01.20     1:49.88 (48.68)     2:39.16 (49.28)     3:19.50 (40.34)
 -- Newburgh Sharks-MR  'B'                                NT         DQ
     1) Rachel Williams 11              2) Alice Morgan 7
     3) Adrianna Kandeel 7              4) Callie Cline 9
                1:53.94     2:43.66 (49.72)   4:02.68 (1:19.02)

Event 30  Boys 12 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                                NT    3:13.57
     1) Somar Hadid 7                   2) Matthew Vomero 9
     3) Conor Malone 9                  4) Bryan Lubarsky 12
                1:04.84   2:10.52 (1:05.68)     2:43.22 (32.70)     3:13.57 (30.35)

Event 31  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           1:58.00    1:54.56
     1) Kristin Colton 17               2) Nicole Marshall 16
     3) Becky Malone 14                 4) Kim Shadwick 15
                  29.05     1:01.23 (32.18)     1:28.54 (27.31)     1:54.56 (26.02)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                           2:05.00    2:01.09
     1) Natalya Ghostlaw 15             2) Hillary Hocson 13
     3) Ashley Pinchinat 16             4) Cailin Grunewald 14
                  30.81     1:03.97 (33.16)     1:33.89 (29.92)     2:01.09 (27.20)
  3 Newburgh Sharks-MR  'C'                           2:10.00    2:08.28
     1) Christine Larkin 15             2) Carly Marshall 14
     3) Molly Hoarty 14                 4) Amanda Gonzalez 13
                  33.39     1:08.24 (34.85)     1:40.15 (31.91)     2:08.28 (28.13)
  4 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       2:07.94    2:10.71
     1) Nicole Damico 13                2) Emily Henry 12
     3) Jennifer Berkley 13             4) Katelyn Owens 14
                  36.40     1:12.66 (36.26)     1:41.09 (28.43)     2:10.71 (29.62)
  5 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'            2:07.00    2:13.27
     1) Mary Dickover 15                2) Leslie Amodio 17
     3) Alison Gillis 13                4) Susan Amodio 17
                  34.49     1:10.29 (35.80)     1:44.99 (34.70)     2:13.27 (28.28)
  6 Newburgh Sharks-MR  'D'                           2:12.00    2:18.79
     1) Lauren Lubarsky 15              2) Kimberly Hovey 14
     3) Laura Cantori 13                4) Niki Ghostlaw 13
                  34.37     1:13.29 (38.92)     1:50.32 (37.03)     2:18.79 (28.47)

Event 32  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           1:42.00    1:42.69
     1) Justin Coombs 17                2) David Gartman 16
     3) Geoffrey Morgan 17              4) Ryan Coombs 17
                  26.60       56.19 (29.59)     1:20.21 (24.02)     1:42.69 (22.48)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                           1:47.00    1:48.95
     1) Billy Colton 16                 2) Kevin Milkovich 18
     3) John Senkewich 17               4) Zachary Williams 17
                  27.17       58.80 (31.63)     1:24.84 (26.04)     1:48.95 (24.11)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:57.66    1:54.70
     1) Brian Saindon 15                2) Merrick Saindon 16
     3) Eric Culver 14                  4) Christopher Berkley 16
                  30.01     1:03.06 (33.05)     1:30.93 (27.87)     1:54.70 (23.77)
  4 Newburgh Sharks-MR  'C'                           1:51.00    2:00.86
     1) Zach Anderson 13                2) Joshua Betts 16
     3) Michael Amaro 16                4) Stephen Ghostlaw 17
                  33.93     1:08.78 (34.85)     1:33.83 (25.05)     2:00.86 (27.03)

Event 33  Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Karina Stridh             14 GYWD-CT                57.13      57.64
  2 Jennifer Berkley          13 VAC-MR                 58.34      58.70
  3 Cailin Grunewald          14 NBS-MR                 58.44      59.89
  4 Hillary Hocson            13 NBS-MR               1:00.42    1:00.17
  5 Carly Marshall            14 NBS-MR               1:00.69    1:01.06
  6 Ellen Parodi              13 UNATT-MR             1:00.43    1:03.24
  7 Amanda Gonzalez           13 NBS-MR               1:01.50    1:03.35
                  31.26     1:03.35 (32.09)
  8 Niki Ghostlaw             13 NBS-MR               1:04.90    1:03.96
                  30.54     1:03.96 (33.42)
  9 Molly Hoarty              14 NBS-MR               1:03.14    1:04.13
                  31.13     1:04.13 (33.00)
 10 Kasie Madden              14 Barracudas-MR        1:05.00    1:04.21
                  30.07     1:04.21 (34.14)
 11 Katelyn Owens             14 VAC-MR               1:03.12    1:04.74
                  31.33     1:04.74 (33.41)
 12 Kimberly Hovey            14 NBS-MR               1:04.90    1:04.99
                  31.21     1:04.99 (33.78)
 13 Casey Abribat             14 UNATT-MR             1:03.43    1:05.25
                  31.19     1:05.25 (34.06)
 14 Laura Cantori             13 NBS-MR               1:09.71    1:08.69
                  33.51     1:08.69 (35.18)
 15 Nicole Damico             13 VAC-MR               1:04.31    1:09.15
                  32.39     1:09.15 (36.76)
 16 Alison Gillis             13 Barracudas-MR        1:08.69    1:11.87
                  40.00     1:11.87 (31.87)
 17 Paige McGhee              13 Ndac-MR              1:12.62    1:13.74
                  34.89     1:13.74 (38.85)
 18 Gabriella Caballos        14 NBS-MR                    NT    1:20.27
                  37.35     1:20.27 (42.92)

Event 34  Boys 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Eric Culver               14 VAC-MR                 55.52      54.61
  2 Zach Anderson             13 NBS-MR                 56.24      55.52
  3 Alexander Jensen          13 GYWD-CT              1:00.43    1:00.66
  4 James Perez-Rogers        13 Ndac-MR              1:08.02    1:07.17

Event 35  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kristin Colton            17 NBS-MR                 54.78      55.26
  2 Nicole Marshall           16 NBS-MR                 56.49      55.68
  3 Kim Shadwick              15 NBS-MR                 55.81      56.58
  4 Natalya Ghostlaw          15 NBS-MR                 57.91      58.12
                  28.25       58.12 (29.87)
  5 Becky Malone              14 NBS-MR                 57.14      58.33
  6 Ashley Pinchinat          16 NBS-MR                 57.76      59.24
  7 Christine Larkin          15 NBS-MR                 59.77    1:00.12
                  29.44     1:00.12 (30.68)
  8 Leslie Amodio             17 Barracudas-MR        1:01.39    1:02.70
                  30.76     1:02.70 (31.94)
  9 Susan Amodio              17 Barracudas-MR          57.36    1:03.32
 10 Kaity Clark               17 Barracudas-MR        1:04.43    1:03.70
                  30.49     1:03.70 (33.21)
 11 Jean Murphy               15 Aqua Gems-MR         1:02.24    1:04.15
                  30.24     1:04.15 (33.91)
 12 Nicole Pihl               17 NBS-MR               1:03.56    1:04.41
                  30.87     1:04.41 (33.54)
 13 Meg Flessa                16 Barracudas-MR        1:00.58    1:04.82
                  31.05     1:04.82 (33.77)
 14 Mary Dickover             15 Barracudas-MR        1:02.15    1:04.83
                  31.05     1:04.83 (33.78)
 15 Lauren Lubarsky           15 NBS-MR               1:08.43    1:08.94
                  32.16     1:08.94 (36.78)

Event 36  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR                 48.49      49.18
                  23.71       49.18 (25.47)
  2 Ryan Coombs               17 NBS-MR                 48.77      49.45
                  23.99       49.45 (25.46)
  3 Justin Coombs             17 NBS-MR                 47.98      49.52
                  24.06       49.52 (25.46)
  4 John Senkewich            17 NBS-MR                 48.78      50.63
                  24.47       50.63 (26.16)
  5 David Gartman             16 NBS-MR                 48.30      51.87
                  24.69       51.87 (27.18)
  6 Joe Perez-Rogers          15 Ndac-MR                52.03      52.24
                  24.98       52.24 (27.26)
  7 Kevin Milkovich           18 NBS-MR                 53.06      53.21
                  25.81       53.21 (27.40)
  8 Christopher Berkley       16 VAC-MR                 52.60      53.49
                  25.71       53.49 (27.78)
  9 Billy Colton              16 NBS-MR                 53.56      53.77
                  25.67       53.77 (28.10)
 10 Zachary Williams          17 NBS-MR                 53.72      54.15
                  26.00       54.15 (28.15)
 11 Brian Saindon             15 VAC-MR                 54.67      55.22
                  26.65       55.22 (28.57)
 12 Lucien Stroie             15 GYWD-CT                55.62      55.81
                  26.95       55.81 (28.86)
 13 Wilfredo Rodriguez        15 Barracudas-MR          55.83      56.11
                  26.26       56.11 (29.85)
 14 Merrick Saindon           16 VAC-MR                 56.66      57.32
                  27.13       57.32 (30.19)
 15 Michael Amaro             16 NBS-MR                 59.50      59.42
                  28.17       59.42 (31.25)
 16 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR                 58.29    1:00.41
                  28.82     1:00.41 (31.59)
 17 Joshua Betts              16 NBS-MR               1:05.50    1:03.15
                  30.38     1:03.15 (32.77)
 18 Matthew DeGeorge          16 NBS-MR               1:07.47    1:07.24
                  32.49     1:07.24 (34.75)

Event 37  Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hillary Hocson            13 NBS-MR               2:42.57    2:42.04
                  36.94     1:18.24 (41.30)     1:59.14 (40.90)     2:42.04 (42.90)
  2 Cailin Grunewald          14 NBS-MR               2:44.30    2:48.11
                  36.75     1:19.29 (42.54)     2:03.34 (44.05)     2:48.11 (44.77)
  3 Carly Marshall            14 NBS-MR               2:46.03    2:49.81
                1:21.00      1:30.00 (9.00)     2:05.75 (35.75)     2:49.81 (44.06)
  4 Molly Hoarty              14 NBS-MR               3:00.85    2:53.47
                  40.32     1:23.40 (43.08)     2:08.30 (44.90)     2:53.47 (45.17)
  5 Ellen Parodi              13 UNATT-MR             2:50.43    2:55.52
                  39.65     1:25.16 (45.51)     2:10.78 (45.62)     2:55.52 (44.74)
  6 Karina Stridh             14 GYWD-CT              2:54.96    2:58.38
                  41.17     1:26.60 (45.43)     2:13.60 (47.00)     2:58.38 (44.78)
  7 Casey Abribat             14 UNATT-MR             3:10.43    3:07.78
                  41.58     1:30.87 (49.29)     2:20.60 (49.73)     3:07.78 (47.18)
  8 Kasie Madden              14 Barracudas-MR        3:14.08    3:11.51
                  45.06     1:34.47 (49.41)     2:23.99 (49.52)     3:11.51 (47.52)
  9 Paige McGhee              13 Ndac-MR              3:08.11    3:14.13
                  43.67     1:33.70 (50.03)     2:24.85 (51.15)     3:14.13 (49.28)
 10 Alison Gillis             13 Barracudas-MR        3:27.68    3:19.43
                  43.97     1:35.47 (51.50)     2:27.39 (51.92)     3:19.43 (52.04)

Event 38  Boys 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Alexander Jensen          13 GYWD-CT              2:48.04    2:48.97
                  37.63     1:20.04 (42.41)     2:05.21 (45.17)     2:48.97 (43.76)
  2 James Perez-Rogers        13 Ndac-MR              3:02.11    3:13.37
                  42.23     1:33.31 (51.08)     2:25.18 (51.87)     3:13.37 (48.19)

Event 39  Girls 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Nicole Marshall           16 NBS-MR               2:26.85    2:25.83
                  34.18     1:10.89 (36.71)     1:48.07 (37.18)     2:25.83 (37.76)
  2 Becky Malone              14 NBS-MR               2:26.68    2:33.46
                  35.06     1:13.15 (38.09)     1:52.48 (39.33)     2:33.46 (40.98)
  3 Emily Henry               12 VAC-MR               2:43.19    2:48.15
                  39.01     1:22.53 (43.52)     2:05.87 (43.34)     2:48.15 (42.28)
  4 Meg Flessa                16 Barracudas-MR        3:00.30    2:49.26
                  39.37     1:21.52 (42.15)     2:06.73 (45.21)     2:49.26 (42.53)
  5 Annie Parodi              16 UNATT-MR             2:39.43    2:50.52
                  38.57     1:21.13 (42.56)     2:06.97 (45.84)     2:50.52 (43.55)
  6 Leslie Amodio             17 Barracudas-MR        3:00.00    2:50.98
                  48.00     1:46.00 (58.00)     2:06.26 (20.26)     2:50.98 (44.72)
  7 Nicole Pihl               17 NBS-MR               3:04.98    2:57.93
                  41.54     1:26.67 (45.13)     2:12.59 (45.92)     2:57.93 (45.34)
  8 Mary Dickover             15 Barracudas-MR        3:15.00    3:05.48
                  42.44     1:29.19 (46.75)     2:17.76 (48.57)     3:05.48 (47.72)
  9 Kaity Clark               17 Barracudas-MR        3:04.39    3:05.95
                  43.50     1:30.87 (47.37)     2:19.20 (48.33)     3:05.95 (46.75)
 10 Susan Amodio              17 Barracudas-MR        3:15.00    3:09.37
                  57.00     1:37.00 (40.00)     2:26.00 (49.00)     3:09.37 (43.37)

Event 40  Boys 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 David Gartman             16 NBS-MR               2:30.18    2:26.02
                  32.21     1:09.02 (36.81)     1:47.09 (38.07)     2:26.02 (38.93)
  2 Joshua Betts              16 NBS-MR               2:42.50    2:35.31
                  35.17     1:14.98 (39.81)     1:55.55 (40.57)     2:35.31 (39.76)
  3 Lucien Stroie             15 GYWD-CT              2:45.00    2:35.57
                  35.81     1:15.74 (39.93)     1:56.41 (40.67)     2:35.57 (39.16)
  4 Kevin Milkovich           18 NBS-MR               2:28.38    2:36.25
                  34.55     1:13.34 (38.79)     1:54.05 (40.71)     2:36.25 (42.20)
  5 Joe Perez-Rogers          15 Ndac-MR              2:35.00    2:43.49
                  36.33     1:16.75 (40.42)     2:00.89 (44.14)     2:43.49 (42.60)
  6 Merrick Saindon           16 VAC-MR               2:37.12    2:44.41
                  34.31     1:15.34 (41.03)     1:59.07 (43.73)     2:44.41 (45.34)
  7 Brian Saindon             15 VAC-MR               2:41.20    2:47.89
                  36.53     1:19.65 (43.12)     2:04.87 (45.22)     2:47.89 (43.02)
  8 Christopher Berkley       16 VAC-MR               2:39.20    2:49.45
                  38.34   2:10.00 (1:31.66)      2:12.00 (2.00)     2:49.45 (37.45)
  9 Matthew DeGeorge          16 NBS-MR               2:55.21    2:51.52
                  38.41     1:21.43 (43.02)     2:05.68 (44.25)     2:51.52 (45.84)

Event 41  Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Karina Stridh             14 GYWD-CT              2:18.42    2:21.90
                  32.30     1:08.38 (36.08)     1:45.45 (37.07)     2:21.90 (36.45)
  2 Hillary Hocson            13 NBS-MR               2:46.50    2:27.55
                  34.73     1:12.75 (38.02)     1:50.15 (37.40)     2:27.55 (37.40)
  3 Jennifer Berkley          13 VAC-MR               2:45.33    2:32.20
                  34.93     1:13.02 (38.09)     1:52.79 (39.77)     2:32.20 (39.41)
  4 Casey Abribat             14 UNATT-MR             2:34.43    2:34.63
                  34.49     1:13.31 (38.82)     1:53.73 (40.42)     2:34.63 (40.90)
  5 Carly Marshall            14 NBS-MR                    NT    2:37.26
                  37.55     1:17.97 (40.42)     1:58.66 (40.69)     2:37.26 (38.60)
  6 Niki Ghostlaw             13 NBS-MR               2:42.50    2:41.73
                  37.17     1:18.50 (41.33)     2:02.53 (44.03)     2:41.73 (39.20)
  7 Amanda Gonzalez           13 NBS-MR               2:39.34    2:42.67
                  38.83     1:27.00 (48.17)     2:09.00 (42.00)     2:42.67 (33.67)
  8 Kimberly Hovey            14 NBS-MR               2:41.02    2:43.58
                  51.00     1:29.00 (38.00)     2:03.10 (34.10)     2:43.58 (40.48)
  9 Katelyn Owens             14 VAC-MR               2:39.02    2:44.35
                  38.31     1:19.46 (41.15)     2:02.40 (42.94)     2:44.35 (41.95)
 10 Kasie Madden              14 Barracudas-MR        3:10.00    2:46.15
                  36.75     1:17.51 (40.76)     2:02.09 (44.58)     2:46.15 (44.06)
 11 Nicole Damico             13 VAC-MR               2:40.85    2:47.66
                  38.65     1:21.16 (42.51)     2:04.87 (43.71)     2:47.66 (42.79)
 12 Laura Cantori             13 NBS-MR               2:55.72    2:53.81
                  42.10     1:26.59 (44.49)     2:10.85 (44.26)     2:53.81 (42.96)
 13 Alison Gillis             13 Barracudas-MR        3:10.00    2:55.84
                  40.70     1:24.86 (44.16)     2:10.28 (45.42)     2:55.84 (45.56)
 14 Paige McGhee              13 Ndac-MR              3:05.11    3:06.95
                  54.00     1:30.04 (36.04)     2:19.51 (49.47)     3:06.95 (47.44)

Event 42  Boys 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Eric Culver               14 VAC-MR               2:17.81    2:19.81
                  32.22     1:07.30 (35.08)     1:44.16 (36.86)     2:19.81 (35.65)
  2 Zach Anderson             13 NBS-MR               2:24.59    2:25.59
                  34.12     1:10.85 (36.73)     1:48.80 (37.95)     2:25.59 (36.79)
  3 Alexander Jensen          13 GYWD-CT              2:45.57    2:33.91
                  36.47     1:15.27 (38.80)     1:55.18 (39.91)     2:33.91 (38.73)
  4 James Perez-Rogers        13 Ndac-MR              2:38.11    2:47.04
                  40.28     1:22.87 (42.59)     2:06.83 (43.96)     2:47.04 (40.21)

Event 43  Girls 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kristin Colton            17 NBS-MR               2:08.08    2:13.35
                  31.39     1:05.22 (33.83)     1:39.35 (34.13)     2:13.35 (34.00)
  2 Kim Shadwick              15 NBS-MR               2:18.75    2:17.85
                  32.32     1:06.50 (34.18)     1:42.35 (35.85)     2:17.85 (35.50)
  3 Natalya Ghostlaw          15 NBS-MR               2:18.32    2:21.20
                  33.92     1:09.44 (35.52)     1:45.88 (36.44)     2:21.20 (35.32)
  4 Jean Murphy               15 Aqua Gems-MR         2:31.93    2:32.10
                  36.38     1:14.20 (37.82)     1:53.57 (39.37)     2:32.10 (38.53)
  5 Christine Larkin          15 NBS-MR               2:31.18    2:33.90
                  36.64     1:15.40 (38.76)     1:55.12 (39.72)     2:33.90 (38.78)
  6 Emily Henry               12 VAC-MR               2:35.66    2:36.40
                  37.14     1:17.10 (39.96)     1:57.56 (40.46)     2:36.40 (38.84)
  7 Mary Dickover             15 Barracudas-MR        2:30.95    2:37.55
                  36.78     1:16.73 (39.95)     1:58.01 (41.28)     2:37.55 (39.54)
  8 Annie Parodi              16 UNATT-MR             2:40.43    2:39.77
                  35.67     1:15.50 (39.83)     1:58.46 (42.96)     2:39.77 (41.31)
  9 Lauren Lubarsky           15 NBS-MR               2:38.59    2:40.99
                  37.35     1:17.77 (40.42)     1:59.98 (42.21)     2:40.99 (41.01)
 10 Kaity Clark               17 Barracudas-MR        2:45.52    2:42.97
                  38.13     1:19.59 (41.46)     2:02.09 (42.50)     2:42.97 (40.88)
 11 Leslie Amodio             17 Barracudas-MR        3:00.00    2:50.86
                  41.05     1:24.73 (43.68)     2:08.54 (43.81)     2:50.86 (42.32)
 12 Meg Flessa                16 Barracudas-MR        2:50.00    2:51.65
                  59.00     1:24.80 (25.80)     2:09.71 (44.91)     2:51.65 (41.94)

Event 44  Boys 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Justin Coombs             17 NBS-MR               1:59.39    2:00.63
                  28.51       58.87 (30.36)     1:29.83 (30.96)     2:00.63 (30.80)
  2 Billy Colton              16 NBS-MR               2:09.10    2:06.78
                  29.53     1:01.39 (31.86)     1:34.14 (32.75)     2:06.78 (32.64)
  3 John Senkewich            17 NBS-MR               2:16.12    2:14.29
                  31.10     1:05.03 (33.93)     1:39.96 (34.93)     2:14.29 (34.33)
  4 Joe Perez-Rogers          15 Ndac-MR              2:18.82    2:15.03
                  31.92     1:06.52 (34.60)     1:41.52 (35.00)     2:15.03 (33.51)
  5 Zachary Williams          17 NBS-MR               2:18.15    2:18.12
                  32.73     1:07.51 (34.78)     1:43.14 (35.63)     2:18.12 (34.98)
  6 Brian Saindon             15 VAC-MR               2:22.05    2:23.08
                  33.12     1:09.22 (36.10)     1:46.85 (37.63)     2:23.08 (36.23)
  7 Lucien Stroie             15 GYWD-CT              2:34.93    2:24.41
                  33.87     1:09.83 (35.96)     1:48.94 (39.11)     2:24.41 (35.47)
  8 Michael Amaro             16 NBS-MR               2:45.50    2:39.07
                  37.08     1:17.25 (40.17)     1:59.06 (41.81)     2:39.07 (40.01)
  9 Merrick Saindon           16 VAC-MR               2:32.74    2:43.86
                  36.64     1:17.57 (40.93)     2:00.11 (42.54)     2:43.86 (43.75)
 10 Raphael Warnon            10 VAC-MR               2:53.38    2:48.30
                  39.51     1:23.19 (43.68)     2:07.23 (44.04)     2:48.30 (41.07)

Event 45  Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ellen Parodi              13 UNATT-MR             2:40.43    2:40.57
                  33.35     1:14.12 (40.77)     1:58.71 (44.59)     2:40.57 (41.86)
  2 Molly Hoarty              14 NBS-MR               2:46.50    2:45.81
                  34.07     1:14.04 (39.97)     1:58.84 (44.80)     2:45.81 (46.97)

Event 46  Boys 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================

Event 47  Girls 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Becky Malone              14 NBS-MR               2:18.50    2:17.04
                  30.34     1:05.19 (34.85)     1:40.77 (35.58)     2:17.04 (36.27)
  2 Natalya Ghostlaw          15 NBS-MR               2:21.14    2:23.00
                  32.48     1:09.37 (36.89)     1:46.62 (37.25)     2:23.00 (36.38)
  3 Ashley Pinchinat          16 NBS-MR               2:45.50    2:34.12
                  33.01     1:11.88 (38.87)     1:52.73 (40.85)     2:34.12 (41.39)
  4 Emily Henry               12 VAC-MR               2:44.33    2:45.78
                  35.86     1:18.17 (42.31)     2:02.54 (44.37)     2:45.78 (43.24)
  5 Kaity Clark               17 Barracudas-MR        2:46.76    2:53.63
                  39.23     1:24.20 (44.97)     2:10.20 (46.00)     2:53.63 (43.43)

Event 48  Boys 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Geoffrey Morgan           17 NBS-MR               1:55.59    2:01.57
                  26.48       57.90 (31.42)     1:29.32 (31.42)     2:01.57 (32.25)
  2 Ryan Coombs               17 NBS-MR               2:02.60    2:01.86
                  27.12       58.39 (31.27)     1:30.12 (31.73)     2:01.86 (31.74)
  3 Eric Culver               14 VAC-MR               2:07.98    2:11.23
                  29.13     1:02.06 (32.93)     1:36.22 (34.16)     2:11.23 (35.01)
  4 Stephen Ghostlaw          17 NBS-MR               2:25.55    2:26.96
                  31.63     1:09.95 (38.32)     1:49.08 (39.13)     2:26.96 (37.88)
  5 Brian Saindon             15 VAC-MR               2:27.35    2:35.22
                  32.09     1:09.76 (37.67)     1:52.13 (42.37)     2:35.22 (43.09)

Event 49  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           1:39.00    1:46.10
     1) Kim Shadwick 15                 2) Nicole Marshall 16
     3) Natalya Ghostlaw 15             4) Kristin Colton 17
                  26.64       53.43 (26.79)     1:20.82 (27.39)     1:46.10 (25.28)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                           1:43.00    1:50.77
     1) Ashley Pinchinat 16             2) Cailin Grunewald 14
     3) Christine Larkin 15             4) Becky Malone 14
                  29.08       56.57 (27.49)     1:25.08 (28.51)     1:50.77 (25.69)
  3 Newburgh Sharks-MR  'C'                           1:49.00    1:55.69
     1) Amanda Gonzalez 13              2) Carly Marshall 14
     3) Niki Ghostlaw 13                4) Hillary Hocson 13
                  28.92       57.28 (28.36)     1:27.68 (30.40)     1:55.69 (28.01)
  4 Middletown Recreation Swim Tea-MR  'A'            1:52.00    1:57.93
     1) Kasie Madden 14                 2) Leslie Amodio 17
     3) Meg Flessa 16                   4) Kaity Clark 17
                  29.57       58.11 (28.54)     1:27.87 (29.76)     1:57.93 (30.06)
  5 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:53.11    1:58.32
     1) Emily Henry 12                  2) Nicole Damico 13
     3) Katelyn Owens 14                4) Jennifer Berkley 13
                  31.81     1:01.53 (29.72)     1:31.39 (29.86)     1:58.32 (26.93)
  6 Newburgh Sharks-MR  'D'                           1:52.00    2:01.10
     1) Molly Hoarty 14                 2) Nicole Pihl 17
     3) Kimberly Hovey 14               4) Laura Cantori 13
                  31.08     1:00.49 (29.41)     1:29.34 (28.85)     2:01.10 (31.76)

Event 50  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
===============================================================================
  1 Newburgh Sharks-MR  'A'                           1:28.00    1:32.14
     1) Ryan Coombs 17                  2) Justin Coombs 17
     3) John Senkewich 17               4) Geoffrey Morgan 17
                  23.66       46.04 (22.38)     1:08.98 (22.94)     1:32.14 (23.16)
  2 Newburgh Sharks-MR  'B'                           1:31.00    1:35.90
     1) David Gartman 16                2) Billy Colton 16
     3) Zachary Williams 17             4) Kevin Milkovich 18
                  23.40       47.13 (23.73)     1:11.41 (24.28)     1:35.90 (24.49)
  3 Viking Aquatic Club-MR  'A'                       1:40.33    1:42.83
     1) Eric Culver 14                  2) Merrick Saindon 16
     3) Brian Saindon 15                4) Christopher Berkley 16
                  26.22       52.47 (26.25)     1:18.93 (26.46)     1:42.83 (23.90)
  4 Newburgh Sharks-MR  'C'                           1:36.00    1:48.90
     1) Zach Anderson 13                2) Michael Amaro 16
     3) Stephen Ghostlaw 17             4) Joshua Betts 16
                  34.00       52.21 (18.21)     1:20.11 (27.90)     1:48.90 (28.79)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit