May Invitational 2005
5/14/2005 to 5/15/2005

Event 1  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A         13 CSC-MR               2:34.44    2:41.75
                1:15.33   2:41.75 (1:26.42)
  2 Taddeo, Marisa S          13 North Shore-MR       2:42.56    2:42.39
                1:15.99   2:42.39 (1:26.40)
  3 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         2:42.00    2:44.24
                1:16.84   2:44.24 (1:27.40)
  4 DiDonato, Emily           14 OWA-MR               2:48.70    2:45.18
                1:24.59   2:45.18 (1:20.59)
  5 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  2:50.48    2:46.62
                1:20.79   2:46.62 (1:25.83)
  6 Nugent, Susan A           13 OWA-MR               2:46.63    2:47.06
                1:19.88   2:47.06 (1:27.18)
  7 Parmiter, Lindsey T       13 Express Swimming-MR  2:52.44    2:47.51
                1:23.70   2:47.51 (1:23.81)
  8 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  2:45.12    2:47.57
                1:19.36   2:47.57 (1:28.21)
  9 Kuzniewski, Megan A       13 Express Swimming-MR  2:55.08    2:51.28
                1:21.73   2:51.28 (1:29.55)
 10 LeGuyader, Sydney         14 IA-MR                2:44.54    2:51.94
                1:20.59   2:51.94 (1:31.35)
 11 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  2:48.38    2:51.99
                1:21.53   2:51.99 (1:30.46)
 12 Fountain, Michelle L      14 IA-MR                2:49.35    2:52.17
                1:21.44   2:52.17 (1:30.73)
 13 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  2:48.87    2:52.40
                1:24.27   2:52.40 (1:28.13)
 14 Gibson, Lauren M          14 CSC-MR               2:46.65    2:54.40
                1:26.15   2:54.40 (1:28.25)
 15 Parodi, Ellen M           13 UNATT-MR             2:53.43    2:54.69
                1:27.18   2:54.69 (1:27.51)
 16 Rosa, Samantha N          13 IA-MR                3:03.15    2:58.20
                1:25.57   2:58.20 (1:32.63)
 17 Halbohn, Colleen          13 LIND-MR              2:54.66    2:58.95
                1:23.65   2:58.95 (1:35.30)
 18 Patton, Colleen M         13 Express Swimming-MR  2:56.40    2:59.07
                1:27.26   2:59.07 (1:31.81)
 19 Kelly, Ariana R           13 North Shore-MR       2:58.37    2:59.26
                1:24.88   2:59.26 (1:34.38)
 20 Gordon, Ashley A          13 LIND-MR              2:59.18    2:59.63
                1:25.21   2:59.63 (1:34.42)
 21 Damato, Eva M             14 North Shore-MR       3:07.36    3:00.85
                1:24.26   3:00.85 (1:36.59)
 22 Schlichte, Sarah A        13 Express Swimming-MR  3:45.00    3:01.04
                1:25.59   3:01.04 (1:35.45)
 23 Pitrelli, Christina E     13 IA-MR                3:08.57    3:02.65
                1:29.94   3:02.65 (1:32.71)
 24 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  3:09.07    3:06.33
                1:28.59   3:06.33 (1:37.74)
 25 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               3:05.96    3:07.01
                1:30.01   3:07.01 (1:37.00)
 26 Quinn, Kelsey M           13 Express Swimming-MR  3:45.00    3:07.79
                1:31.10   3:07.79 (1:36.69)
 27 Bolin, Kathleen           14 CSC-MR               3:02.50    3:09.23
                1:26.93   3:09.23 (1:42.30)
 28 Neligan, Kelly E          14 Express Swimming-MR  3:09.14    3:10.18
                1:34.99   3:10.18 (1:35.19)
 29 Schmid, kristen M         13 WISC-MR              3:03.60    3:11.07
                1:32.11   3:11.07 (1:38.96)
 30 Pifalo, Jessica C         14 WAC-MR               3:05.17    3:12.63
                1:30.65   3:12.63 (1:41.98)
 30 Smith, Jaclyn M           13 North Shore-MR       3:21.38    3:12.63
                1:32.83   3:12.63 (1:39.80)
 32 Starke, Ashleigh R        13 Sachem-MR            3:45.00    3:24.60
                1:38.23   3:24.60 (1:46.37)
 33 Fishman, Leah R           13 OWA-MR               3:39.64    3:31.09
                1:43.46   3:31.09 (1:47.63)

Event 2  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cerra, Nicholas           13 OWA-MR               2:36.28    2:33.26
                1:13.90   2:33.26 (1:19.36)
  2 Staszewski, Alec L        14 OWA-MR               2:37.99    2:38.47
                1:12.78   2:38.47 (1:25.69)
  3 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR         2:36.10    2:39.39
                1:11.95   2:39.39 (1:27.44)
  4 Coleman, Zachary T        13 CSC-MR               2:36.20    2:45.41
                1:17.84   2:45.41 (1:27.57)
  5 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  2:58.90    2:47.50
                1:19.63   2:47.50 (1:27.87)
  6 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  3:21.21    2:52.37
                1:19.41   2:52.37 (1:32.96)
  7 Donaghy, Collin J         14 Sachem-MR            2:50.53    2:54.48
                1:23.04   2:54.48 (1:31.44)
  8 McIlvain, Brian J         13 CSC-MR               2:51.71    2:55.09
                1:16.37   2:55.09 (1:38.72)
  9 Filardi, Andrew D         13 OWA-MR               2:56.36    2:55.29
                1:24.53   2:55.29 (1:30.76)
 10 Russo, Cameron J          13 OWA-MR               3:01.10    2:55.63
                1:23.15   2:55.63 (1:32.48)
 11 King, Will F              14 CSC-MR               3:05.00    2:59.87
                1:28.71   2:59.87 (1:31.16)
 12 Ting, Alex                13 Express Swimming-MR  3:40.00    3:01.03
                1:26.56   3:01.03 (1:34.47)
 13 Bacile, Matthew F         14 Sachem-MR            3:15.81    3:01.97
                1:28.08   3:01.97 (1:33.89)
 14 Carlson, Sean J           14 LIND-MR              2:52.54    3:02.19
                1:26.05   3:02.19 (1:36.14)
 15 Ryan, Michael C           14 Sachem-MR            3:17.78    3:12.02
                1:33.60   3:12.02 (1:38.42)
 16 Knight, Conor J           13 Express Swimming-MR  3:15.00    3:16.54
                1:30.29   3:16.54 (1:46.25)
 17 Chang, Clifford           13 Express Swimming-MR  3:45.00    3:16.89
                1:33.83   3:16.89 (1:43.06)
 18 Bloomfield, Bradley S     13 Sachem-MR            3:55.31    3:44.80
                1:47.83   3:44.80 (1:56.97)
 -- Brandt, Joseph W          13 LIND-MR              3:02.72         DQ
                1:28.78        DQ (1:35.61)

Event 3  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Simonetti, Christina F    12 North Shore-MR       1:03.82    1:07.28
  2 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR  1:10.23    1:09.46
  3 Giordano, Krista N        12 North Shore-MR       1:09.85    1:09.60
  4 Mullaney, Megan G         12 North Shore-MR       1:13.53    1:10.94
  5 Sigaty, Christine T       12 North Shore-MR       1:12.51    1:11.06
  6 Wade, Zoey A              11 HYB-MR               1:12.80    1:11.69
  7 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  1:15.00    1:13.49
  8 Acompora, Alyssa          11 LIND-MR              1:14.33    1:13.70
  9 Sabatini, Nina B          12 OWA-MR               1:12.01    1:13.72
 10 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       1:13.28    1:14.26
 11 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:14.60    1:14.44
 12 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR  1:17.36    1:15.11
 13 Waring, Megan P           11 HYB-MR               1:15.48    1:15.74
 14 Termine, Amanda L         12 IA-MR                1:18.68    1:16.72
 15 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR  1:19.00    1:16.93
 16 Hendrickson, Sarahrose    12 Farmingdale-MR       1:15.64    1:17.06
 17 Harvey, Diana M           11 HYB-MR               1:15.50    1:17.52
 18 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR  1:19.88    1:17.55
 19 Boccia, Lindsay           11 WAC-MR               1:20.90    1:17.79
 20 Campbell, Maryellen       11 HYB-MR               1:15.65    1:17.80
 21 Olsen, Emily K            12 Aqua Gems-MR         1:19.29    1:18.36
 22 Geissler, Kimberley       11 WAC-MR               1:19.58    1:18.60
 23 Gavin, Kara C             11 WAC-MR               1:21.21    1:18.81
 24 Olsen, Ashley E           12 Aqua Gems-MR         1:18.12    1:18.99
 25 Marmol, Janet             12 OWA-MR                    NT    1:19.37
 26 Pierce, Sara N            11 IA-MR                1:20.20    1:19.62
 27 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR  1:21.75    1:20.21
 28 Cross, Ingrid L           12 HYB-MR               1:24.20    1:20.68
 29 Castellano, Gabriella A   11 WAC-MR               1:20.78    1:20.69
 30 Vacchiano, Jenna M        11 HYB-MR               1:27.14    1:21.60
 31 Kallansrude, Kimberly L   11 OWA-MR               1:23.68    1:21.69
 32 Filardi, Victoria L       11 OWA-MR               1:24.33    1:22.07
 33 Castaldo, Brittany        12 WAC-MR               1:19.94    1:22.26
 34 O'Neill, Mary-Liz G       11 HYB-MR               1:22.66    1:22.71
 35 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR  1:23.47    1:22.99
 36 Cohen, Lynzee R           11 WAC-MR               1:28.02    1:23.03
 37 Kavitt, Victoria          12 WISC-MR              1:30.66    1:23.23
 38 Adamo, Kristin D          12 WAC-MR               1:22.23    1:23.33
 39 Alessi, Jessica L         12 Sachem-MR            1:23.44    1:23.85
 40 Culhane, Nora             11 CSC-MR               1:24.54    1:24.02
 41 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR              1:28.17    1:24.38
 42 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR  1:28.16    1:25.13
 43 Heinsohn, Alyssa N        11 LIND-MR              1:23.52    1:25.30
 44 Miller, Heather R         11 Sachem-MR            1:25.26    1:25.56
 44 Irwin, Danielle M         11 IA-MR                1:29.03    1:25.56
 46 Nofi, Chelsea E           12 HYB-MR               1:42.40    1:25.64
 47 Kearns, Emily R           11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:26.02
 48 Sandor, Hanna W           11 IA-MR                1:25.53    1:26.50
 49 Dans, Miesha K            11 OWA-MR               1:23.72    1:26.72
 50 Tobin, Kate E             12 IA-MR                1:29.60    1:26.89
 51 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  1:28.11    1:26.90
 52 Doherty, Gini S           12 HYB-MR               1:26.29    1:27.15
 53 Stagnari, Jackie A        11 OWA-MR               1:39.48    1:27.53
 54 Simeone, MaryCate         11 Express Swimming-MR  1:25.88    1:27.68
 55 DuPre, Pamela J           11 CSC-MR               1:27.11    1:27.77
 56 McDonough, Molly C        12 Express Swimming-MR  1:33.13    1:28.13
 57 Bordonaro, Amanda         11 Express Swimming-MR  1:48.00    1:28.46
 58 Burdi, Marissa A          12 Express Swimming-MR  1:25.89    1:28.93
 59 Guarino, Catherine T      11 Express Swimming-MR  1:32.04    1:30.02
 60 Schneider, Amanda         11 Sachem-MR            1:31.99    1:30.14
 61 Hansen, Sarah L           12 Sachem-MR            1:26.39    1:30.57
 62 Ingram, Alex R            12 IA-MR                1:34.35    1:30.83
 63 Wall, Mackensie E         11 HYB-MR               1:27.89    1:31.79
 64 Newman, Carly J           12 OWA-MR               1:26.18    1:31.85
 65 Neligan, Shannon F        12 Express Swimming-MR  1:34.88    1:33.25
 66 Schoen, Jenna G           12 WAC-MR               1:37.03    1:34.03
 67 Sterling, Therese N       11 HYB-MR               1:38.82    1:37.69
 68 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:37.83
 69 Burton, Taylor            11 WISC-MR              1:43.04    1:41.32
 70 Haugh, Clare M            11 OWA-MR               1:49.41    1:43.48
 71 Frein, Sabrina A          11 Farmingdale-MR       1:48.30    1:45.05
 72 Mitchell-Arthur, Shane A  11 Express Swimming-MR  1:45.00    1:52.86

Event 4  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Byrnes, Evan R            12 Sachem-MR            1:03.79    1:05.46
  2 Wallace, Daniel P         12 OWA-MR               1:04.90    1:05.80
  3 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR  1:04.86    1:06.18
  4 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Express Swimming-MR  1:06.40    1:07.54
  5 Spierer, Josh A           12 IA-MR                1:12.06    1:07.69
  6 Sullivan, Sean P          11 HYB-MR               1:05.70    1:07.78
  7 Woodhead, Derek R         12 North Shore-MR       1:08.08    1:08.23
  8 Murphy, Thomas P          12 OWA-MR               1:11.98    1:09.87
  9 woodhead, Bryan P         11 North Shore-MR       1:12.20    1:10.41
 10 Crimmins, RJ J            12 Express Swimming-MR  1:10.00    1:11.88
 11 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR  1:12.96    1:12.41
 12 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR  1:13.71    1:12.45
 13 Halbohn, Kyle W           12 LIND-MR              1:10.10    1:12.78
 14 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               1:13.65    1:13.08
 15 Konarski, Karol           12 LIND-MR              1:15.81    1:13.30
 16 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR  1:20.00    1:14.56
 17 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR               1:15.86    1:14.66
 18 Drago, Adam N             12 IA-MR                1:19.57    1:15.17
 19 Sweeney, P.J.             12 WAC-MR               1:14.28    1:16.17
 20 Brandt, Stephan A         12 Sachem-MR            1:12.52    1:16.44
 21 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  1:15.35    1:16.52
 22 Hillsberg, Matthew K      12 IA-MR                1:19.16    1:16.54
 23 Fountain, Greg J          11 IA-MR                1:16.45    1:17.04
 24 Weilert, Justin           12 WISC-MR              1:21.85    1:17.39
 25 Donaghy, Daniel P         11 Sachem-MR            1:17.70    1:18.28
 26 Weilert, John             12 WISC-MR              1:25.08    1:18.69
 27 krawczyk, James           12 WISC-MR              1:19.11    1:18.93
 28 Sack, Danny C             11 OWA-MR               1:20.07    1:20.54
 29 McAllister, Dylan G       11 IA-MR                1:22.37    1:20.78
 30 Weaver, Chris R           11 IA-MR                1:27.18    1:21.04
 31 Lindeman, Grant E         12 IA-MR                1:25.64    1:21.85
 32 Yavid, Mike A             11 North Shore-MR       1:22.60    1:22.18
 33 Sullivan, Chris R         12 Farmingdale-MR       1:25.09    1:22.27
 34 mattson, James            11 WISC-MR              1:27.09    1:22.34
 35 Wang, Eugene W            11 OWA-MR               1:27.25    1:23.18
 36 Adegbite, Adeola O        11 Express Swimming-MR  1:50.00    1:23.99
 37 Cremer, Andrew B          11 IA-MR                1:24.80    1:24.18
 38 Cohen, William            11 WISC-MR              1:26.55    1:25.17
 39 Petkanas, Diamantis       11 Farmingdale-MR       1:25.22    1:25.98
 40 Gecewicz, Matthew F       11 LIND-MR              1:26.16    1:26.08
 41 Fackelman, Eric           11 CSC-MR               1:28.72    1:26.52
 42 Stuart, Ian D             11 Aqua Gems-MR         1:22.87    1:26.64
 43 Lunger, Joseph            11 Sachem-MR            1:28.42    1:27.52
 44 Pierce, Tyler J           11 IA-MR                1:26.73    1:28.51
 45 Henry, Kevin C            12 WISC-MR              1:31.67    1:29.70
 46 Awon, Soham K             12 OWA-MR               1:31.99    1:32.66
 47 Francke, Johnathan        11 WISC-MR              1:37.53    1:34.89
 48 Hausmann, Matthew         11 WISC-MR              1:28.60    1:36.14
 49 Carracciolo, Vincent N    11 Farmingdale-MR       1:35.78    1:37.93
 50 Whitehorn, Christopher D  11 CSC-MR               2:06.98    1:40.57
 51 O'Connor, Pat T           11 IA-MR                1:50.89    1:41.85
 52 Davoudzadeh, Eitan        12 Express Swimming-MR  1:56.03    1:42.90
 53 Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR  1:48.98    1:53.74
 54 Seltenreich, Dane M       11 Express Swimming-MR  2:09.98    1:59.29
 -- Chen, Richie              12 Express Swimming-MR  1:14.40         DQ

Event 5  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gaffey, Melanie A         13 CSC-MR               1:12.37    1:13.42
  2 Taddeo, Marisa S          13 North Shore-MR       1:12.17    1:14.76
  3 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  1:14.73    1:16.62
  4 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR  1:14.93    1:18.31
  5 Abribat, Casey M          14 UNATT-MR             1:23.43    1:18.57
  6 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  1:18.81    1:19.03
  7 Halbohn, Colleen          13 LIND-MR              1:19.34    1:19.33
  8 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         1:17.22    1:19.55
  9 Nugent, Susan A           13 OWA-MR               1:19.34    1:22.91
 10 Damato, Eva M             14 North Shore-MR       1:20.47    1:22.93
 11 Fountain, Michelle L      14 IA-MR                1:18.37    1:23.06
 12 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  1:20.86    1:23.43
 13 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  1:16.65    1:23.75
 14 Bolin, Kathleen           14 CSC-MR               1:21.76    1:25.13
 15 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  1:22.44    1:25.14
 16 Riley, Brianna C          13 WISC-MR              1:27.51    1:25.50
 17 Kelly, Ariana R           13 North Shore-MR       1:22.78    1:25.68
 18 Matthes, Olivia           14 WISC-MR              1:21.96    1:25.92
 19 Rosa, Samantha N          13 IA-MR                1:29.08    1:26.83
 19 Smith, Jaclyn M           13 North Shore-MR       1:27.74    1:26.83
 21 McDermott, Kara M         13 Express Swimming-MR  1:32.75    1:27.00
 22 Pitrelli, Christina E     13 IA-MR                1:30.75    1:27.40
 23 Gordon, Ashley A          13 LIND-MR              1:24.54    1:28.18
 24 Obrien, Kaitlin           13 WAC-MR               1:26.31    1:28.52
 25 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               1:21.48    1:28.83
 26 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  1:41.81    1:28.85
 27 Veccia, Jackie M          13 North Shore-MR       1:24.25    1:28.93
 28 Kiernan, Amanda C         14 IA-MR                1:25.62    1:29.91
 29 Schlichte, Sarah A        13 Express Swimming-MR  1:40.00    1:30.14
 30 Neligan, Kelly E          14 Express Swimming-MR  1:28.76    1:30.37
 31 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  1:27.49    1:30.47
 31 Patton, Colleen M         13 Express Swimming-MR  1:24.64    1:30.47
 33 Pifalo, Jessica C         14 WAC-MR               1:29.37    1:31.18
 34 Kerr, Kathleen P          13 CSC-MR               1:32.24    1:31.20
 34 Worth, Kara E             13 Express Swimming-MR  1:38.88    1:31.20
 36 Chow, Jaimie              14 Express Swimming-MR  1:50.00    1:34.03
 37 Littell, Julianne L       13 Farmingdale-MR       1:40.93    1:41.25
 38 Ryan, Erica L             13 LIND-MR              2:03.52    1:47.06
 39 Busch, Tracie E           14 Sachem-MR            1:40.00    1:52.20
 40 Bensen, Kirstin L         14 Sachem-MR            1:55.75    1:56.92

Event 6  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Catano, AL                14 IA-MR                1:09.14    1:08.97
  2 Smith, Kendall C          14 Express Swimming-MR  1:10.54    1:12.94
  3 Staszewski, Alec L        14 OWA-MR               1:14.66    1:16.53
  4 McIlvain, Brian J         13 CSC-MR               1:16.96    1:18.76
  5 Donaghy, Collin J         14 Sachem-MR            1:20.08    1:19.86
  5 Coleman, Zachary T        13 CSC-MR               1:14.84    1:19.86
  7 Carlson, Sean J           14 LIND-MR              1:19.18    1:20.70
  8 Filardi, Andrew D         13 OWA-MR               1:19.92    1:20.86
  9 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  1:24.56    1:21.49
 10 Russo, Cameron J          13 OWA-MR               1:20.00    1:22.04
 11 Wilson, Kyle N            13 Sachem-MR            1:21.28    1:22.09
 12 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  1:22.51    1:22.27
 13 King, Will F              14 CSC-MR               1:29.57    1:24.77
 14 Brandt, Joseph W          13 LIND-MR              1:24.57    1:25.06
 15 Poblador, Jason G         13 OWA-MR               1:26.37    1:28.59
 16 Manganelli, Christopher   13 Express Swimming-MR  1:38.70    1:31.16
 17 Ryan, Michael C           14 Sachem-MR            1:23.89    1:31.50
 18 Jimenez, Marcin           13 WISC-MR              1:26.10    1:32.26
 19 Nahvi, Nima J             14 OWA-MR                    NT    1:33.91
 20 Rostrup, Geoffrey D       13 CSC-MR               1:45.45    1:35.00
 21 Knight, Conor J           13 Express Swimming-MR  1:33.35    1:36.36
 22 Chang, Clifford           13 Express Swimming-MR  1:45.00    1:36.50
 22 Casey, Sean               13 WISC-MR              1:33.95    1:36.50
 24 Bloomfield, Bradley S     13 Sachem-MR            1:46.96    1:50.99

Event 7  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Simonetti, Christina F    12 North Shore-MR       1:13.92    1:16.86
  2 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR  1:27.00    1:17.85
  3 Wade, Zoey A              11 HYB-MR               1:19.37    1:19.94
  4 Moore, Erica C            12 Aqua Gems-MR         1:19.83    1:20.36
  5 Giordano, Krista N        12 North Shore-MR       1:18.17    1:23.26
  6 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR  1:23.16    1:23.45
  7 Brown, Rebecca M          11 HYB-MR               1:22.91    1:24.20
  8 Mullaney, Megan G         12 North Shore-MR       1:23.12    1:24.34
  9 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR  1:24.99    1:24.61
 10 Sigaty, Christine T       12 North Shore-MR       1:25.72    1:24.81
 11 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:30.00    1:28.96
 12 Cross, Ingrid L           12 HYB-MR               1:33.74    1:28.98
 13 Termine, Amanda L         12 IA-MR                1:34.51    1:29.53
 14 Castellano, Gabriella A   11 WAC-MR               1:28.89    1:29.81
 15 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR  1:27.49    1:29.90
 16 Gavin, Kara C             11 WAC-MR               1:26.98    1:30.12
 17 Castaldo, Brittany        12 WAC-MR               1:28.20    1:30.22
 18 Acompora, Alyssa          11 LIND-MR              1:26.17    1:30.37
 19 Harvey, Diana M           11 HYB-MR               1:25.00    1:30.41
 20 Ryan, Katie C             12 HYB-MR               1:24.81    1:31.45
 21 Kallansrude, Kimberly L   11 OWA-MR               1:31.80    1:32.65
 22 Simeone, MaryCate         11 Express Swimming-MR  1:32.39    1:33.20
 23 Corso, Kimberly M         11 LIND-MR              1:34.72    1:33.67
 24 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR  1:35.45    1:36.31
 25 Cohen, Lynzee R           11 WAC-MR               1:42.50    1:37.89
 26 Jacobsen, Ginger M        12 Express Swimming-MR  2:00.00    1:38.60
 27 Miller, Heather R         11 Sachem-MR            1:40.30    1:38.90
 28 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  1:39.40    1:39.51
 29 Rasquin, Megan E          11 Express Swimming-MR  1:40.06    1:40.07
 30 Enoksen, Tory E           11 CSC-MR               1:42.56    1:40.21
 31 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR  1:39.72    1:40.23
 32 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR  1:38.20    1:40.32
 33 McDonough, Molly C        12 Express Swimming-MR  1:50.00    1:40.43
 34 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR  1:50.00    1:41.26
 35 Guarino, Catherine T      11 Express Swimming-MR  1:51.96    1:43.38
 36 Alessi, Jessica L         12 Sachem-MR            1:42.42    1:43.78
 37 Schoen, Jenna G           12 WAC-MR               1:46.96    1:50.81
 38 Sullivan, Jessica L       11 CSC-MR               1:57.87    1:55.41
 39 Burton, Taylor            11 WISC-MR              2:03.00    1:58.42
 40 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR  1:55.00    2:00.33
 -- Heinsohn, Alyssa N        11 LIND-MR              1:27.94         DQ

Event 8  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hausmann, Edward C        12 WISC-MR              1:13.68    1:16.16
  2 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR  1:15.66    1:18.57
  3 Byrnes, Evan R            12 Sachem-MR            1:16.49    1:19.41
  4 woodhead, Bryan P         11 North Shore-MR       1:22.55    1:22.25
  5 Woodhead, Derek R         12 North Shore-MR       1:21.54    1:22.33
  6 Spierer, Josh A           12 IA-MR                1:24.96    1:23.55
  7 Halbohn, Kyle W           12 LIND-MR              1:19.80    1:24.72
  8 Poniatowski, Jakub T      12 CSC-MR               1:25.48    1:25.23
  9 Sweeney, P.J.             12 WAC-MR               1:20.98    1:25.79
 10 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR  1:27.55    1:27.91
 11 Drago, Adam N             12 IA-MR                1:27.44    1:28.00
 12 Lennon, Michael J         11 OWA-MR               1:27.94    1:28.66
 13 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR  1:26.30    1:29.67
 14 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR               1:26.21    1:30.17
 15 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR  1:31.04    1:31.88
 16 Konarski, Karol           12 LIND-MR              1:30.04    1:32.41
 17 McAllister, Dylan G       11 IA-MR                1:32.84    1:32.69
 18 Dagayev, Daniil           11 IA-MR                1:33.31    1:34.30
 19 Lindeman, Grant E         12 IA-MR                1:33.85    1:35.21
 20 Sack, Danny C             11 OWA-MR               1:30.28    1:36.08
 21 Buoniello, Blake J        11 IA-MR                1:38.37    1:36.51
 22 Weaver, Chris R           11 IA-MR                1:38.24    1:36.68
 23 Penteck, Stephen          11 Sachem-MR            1:39.18    1:40.01
 24 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR  1:30.00    1:40.27
 25 Hausmann, Matthew         11 WISC-MR              1:40.22    1:44.00
 26 Garcia, Jack A            11 Sachem-MR            1:45.04    1:44.38
 27 Pierce, Tyler J           11 IA-MR                1:40.08    1:44.59
 28 Yavid, Mike A             11 North Shore-MR       1:45.51    1:44.83
 29 mattson, James            11 WISC-MR              1:46.89    1:44.87
 30 Cohen, William            11 WISC-MR              1:38.88    1:44.95
 31 Fackelman, Eric           11 CSC-MR               1:58.40    1:48.98
 32 Lunger, Joseph            11 Sachem-MR            2:08.41    1:52.92
 33 Davoudzadeh, Eitan        12 Express Swimming-MR  2:24.13    1:55.08
 34 O'Connor, Pat T           11 IA-MR                2:03.97    1:57.46
 35 Whitehorn, Christopher D  11 CSC-MR               1:59.35    1:57.93
 36 Francke, Johnathan        11 WISC-MR              2:01.11    1:59.47
 37 Bhuchar, Varun A          12 Sachem-MR            2:04.62    2:00.04
 38 DeKoning, Matthew J       11 Sachem-MR            1:50.00    2:17.37
 -- Weilert, John             12 WISC-MR              1:34.07         DQ

Event 9  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 LeGuyader, Sydney         14 IA-MR                2:36.45    2:48.15
                1:14.80   2:48.15 (1:33.35)
  2 Kuzniewski, Megan A       13 Express Swimming-MR  2:54.50    2:51.91
                1:21.30   2:51.91 (1:30.61)
  3 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  3:00.00    2:57.26
                1:24.10   2:57.26 (1:33.16)
  4 Schmid, kristen M         13 WISC-MR              3:20.32    3:20.75
                1:31.90   3:20.75 (1:48.85)

Event 10  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Catano, AL                14 IA-MR                2:31.70    2:32.47
                1:09.56   2:32.47 (1:22.91)
  2 Smith, Kendall C          14 Express Swimming-MR  2:33.29    2:35.49
                1:11.92   2:35.49 (1:23.57)
  3 Cerra, Nicholas           13 OWA-MR               2:32.15    2:36.35
                1:12.83   2:36.35 (1:23.52)
  4 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  3:00.00    3:05.90
                1:26.95   3:05.90 (1:38.95)
  5 Feng, Xinchen             14 OWA-MR               3:17.15    3:12.38
                1:32.18   3:12.38 (1:40.20)
  6 Poblador, Jason G         13 OWA-MR               3:20.18    3:24.36
                1:35.69   3:24.36 (1:48.67)
  7 Jimenez, Marcin           13 WISC-MR              3:31.49    3:28.72
                1:34.82   3:28.72 (1:53.90)
 -- Manganelli, Christopher   13 Express Swimming-MR  3:12.23         DQ
                1:26.52        DQ (1:39.49)

Event 11  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Simonetti, Christina F    12 North Shore-MR         31.77      32.95
  2 Dematteo, Rose A          11 CSC-MR                 36.06      34.71
  3 Sigaty, Christine T       12 North Shore-MR         36.96      34.91
  4 Sabatini, Nina B          12 OWA-MR                 35.40      35.48
  5 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR    39.16      36.33
  6 Giordano, Krista N        12 North Shore-MR         36.00      36.49
  7 Moore, Erica C            12 Aqua Gems-MR           36.19      36.61
  8 Pujals, Michaela C        11 HYB-MR                 36.97      36.97
  9 Acompora, Alyssa          11 LIND-MR                38.38      37.40
 10 Warren, Frances V         11 Express Swimming-MR    40.06      38.57
 11 Campbell, Maryellen       11 HYB-MR                 38.38      38.89
 12 Meng, Margaret            12 Express Swimming-MR    41.24      39.47
 13 Ramos, Natalie            11 CSC-MR                 40.24      39.70
 14 Hendrickson, Sarahrose    12 Farmingdale-MR         40.99      39.80
 15 Gavin, Kara C             11 WAC-MR                 39.64      40.12
 16 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR    42.00      40.79
 17 Ryan, Katie C             12 HYB-MR                 40.53      40.81
 18 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR    43.77      41.60
 19 O'Neill, Mary-Liz G       11 HYB-MR                 42.80      42.26
 20 Rosa, Tracey L            11 IA-MR                  44.79      42.42
 21 Vacchiano, Jenna M        11 HYB-MR                 46.15      42.55
 22 Adamo, Kristin D          12 WAC-MR                 39.99      42.61
 23 Filardi, Victoria L       11 OWA-MR                 43.29      42.83
 24 Pierce, Sara N            11 IA-MR                  45.60      42.96
 25 DuPre, Pamela J           11 CSC-MR                 43.38      43.13
 26 Wall, Mackensie E         11 HYB-MR                 42.79      43.14
 27 Clarke, Caitlyn M         12 Express Swimming-MR    43.26      43.25
 28 Burdi, Marissa A          12 Express Swimming-MR    42.59      43.57
 29 Tobin, Kate E             12 IA-MR                  46.95      43.86
 30 Heinsohn, Alyssa N        11 LIND-MR                40.17      44.68
 31 Culhane, Nora             11 CSC-MR                 45.17      44.98
 32 Newman, Carly J           12 OWA-MR                 43.69      45.13
 33 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    50.00      45.48
 34 Kavitt, Victoria          12 WISC-MR                51.22      45.58
 35 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR                48.30      45.68
 36 Nofi, Chelsea E           12 HYB-MR                 49.55      46.27
 37 Schneider, Amanda         11 Sachem-MR              49.57      46.88
 38 Corso, Kimberly M         11 LIND-MR                44.18      46.97
 39 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    47.62      47.98
 40 Irwin, Danielle M         11 IA-MR                  50.23      49.78
 41 Dans, Miesha K            11 OWA-MR                 47.83      49.84
 42 Neligan, Shannon F        12 Express Swimming-MR    48.57      50.63
 43 Miller, Heather R         11 Sachem-MR              49.67      52.33
 44 Ialenti, Pamela S         11 Express Swimming-MR    51.60      52.42
 45 Sullivan, Jessica L       11 CSC-MR                 51.88      53.51
 46 Rasquin, Megan E          11 Express Swimming-MR    53.89      54.80
 47 Haugh, Clare M            11 OWA-MR               1:11.94      55.80

Event 12  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Hausmann, Edward C        12 WISC-MR                31.85      33.22
  2 Kuo, Theodore             12 Express Swimming-MR    34.18      33.45
  3 Goldstein, Jake P         11 HYB-MR                 35.00      35.10
  4 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR    40.00      35.21
  5 woodhead, Bryan P         11 North Shore-MR         36.19      35.47
  6 Crimmins, RJ J            12 Express Swimming-MR    37.00      35.48
  7 Sullivan, Sean P          11 HYB-MR                 35.01      35.74
  8 McIlvain, Patrick R       12 CSC-MR                 37.49      36.48
  9 Sweeney, P.J.             12 WAC-MR                 36.56      36.89
 10 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR       NT      37.73
 11 Hillsberg, Matthew K      12 IA-MR                  39.40      38.21
 12 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR    42.00      38.46
 13 Stuart, Ian D             11 Aqua Gems-MR           39.66      39.41
 14 Halbohn, Kyle W           12 LIND-MR                38.93      39.88
 15 Weilert, Justin           12 WISC-MR                42.88      40.55
 16 Buoniello, Blake J        11 IA-MR                  41.45      42.58
 17 Fountain, Greg J          11 IA-MR                  40.70      43.72
 18 Dagayev, Daniil           11 IA-MR                  40.79      44.15
 19 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR    44.80      44.93
 20 Holland, Dallas T         12 Express Swimming-MR    46.00      45.32
 21 Henry, Kevin C            12 WISC-MR                42.72      46.22
 22 Penteck, Stephen          11 Sachem-MR              45.27      46.63
 23 Cremer, Andrew B          11 IA-MR                  48.86      48.78
 24 Gecewicz, Matthew F       11 LIND-MR                46.62      48.89
 25 Sullivan, Chris R         12 Farmingdale-MR       1:00.53      53.59
 26 Awon, Soham K             12 OWA-MR               1:03.66      57.16
 27 Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR  1:18.62    1:15.39
 -- Poniatowski, Jakub T      12 CSC-MR                 40.63         DQ
 -- Bhuchar, Varun A          12 Sachem-MR              50.00         DQ

Event 13  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 DiDonato, Emily           14 OWA-MR               1:19.70    1:22.22
  2 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR  1:20.08    1:23.39
  3 Parmiter, Lindsey T       13 Express Swimming-MR  1:24.52    1:24.14
  4 Ehret, Jane M             13 Aqua Gems-MR         1:26.16    1:27.60
  5 Shockness, Jasmine A      14 Express Swimming-MR  1:23.70    1:28.04
  6 Parodi, Ellen M           13 UNATT-MR             1:31.43    1:32.27
  7 Gibson, Lauren M          14 CSC-MR               1:25.59    1:32.48
  8 Halbohn, Colleen          13 LIND-MR              1:34.35    1:35.40
  9 Veccia, Jackie M          13 North Shore-MR       1:31.00    1:35.71
 10 Matthes, Olivia           14 WISC-MR              1:31.75    1:36.74
 11 Vetere, Joanna B          14 Express Swimming-MR  1:36.01    1:36.80
 12 Kiernan, Amanda C         14 IA-MR                1:33.89    1:37.05
 13 Abribat, Casey M          14 UNATT-MR             1:50.43    1:39.11
 14 Quinn, Kelsey M           13 Express Swimming-MR  1:38.43    1:39.66
 15 McDermott, Kara M         13 Express Swimming-MR  1:48.67    1:39.91
 16 Smith, Jaclyn M           13 North Shore-MR       1:40.63    1:41.73
 17 Kerr, Kathleen P          13 CSC-MR               1:37.82    1:42.00
 18 Riley, Brianna C          13 WISC-MR              1:40.67    1:42.19
 19 Starke, Ashleigh R        13 Sachem-MR            1:50.00    1:43.96
 20 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  1:45.71    1:45.71
 21 Fishman, Leah R           13 OWA-MR               1:46.98    1:46.31
 22 Obrien, Kaitlin           13 WAC-MR               1:42.47    1:48.29
 23 Chow, Jaimie              14 Express Swimming-MR  2:00.00    1:59.77
 24 Busch, Tracie E           14 Sachem-MR            1:50.00    2:16.44

Event 14  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  1:25.27    1:28.61
  2 Carlson, Sean J           14 LIND-MR              1:29.25    1:29.29
  3 Ting, Alex                13 Express Swimming-MR  1:35.00    1:33.69
  4 Rostrup, Geoffrey D       13 CSC-MR               1:41.09    1:34.92
  5 Bacile, Matthew F         14 Sachem-MR            1:39.28    1:36.07
  6 Jimenez, Marcin           13 WISC-MR              1:31.98    1:38.65
  7 Nahvi, Nima J             14 OWA-MR                    NT    1:39.29
  8 Ryan, Michael C           14 Sachem-MR            1:40.86    1:42.86
  9 Wilson, Kyle N            13 Sachem-MR            1:43.99    1:42.95
 10 Chang, Clifford           13 Express Swimming-MR  1:50.00    1:46.22

Event 15  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mullaney, Megan G         12 North Shore-MR       1:27.33    1:26.13
  2 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR  1:28.44    1:29.69
  3 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR  1:45.00    1:30.14
  4 Narus, Jessica L          12 North Shore-MR       1:28.77    1:31.10
  5 McGrath, Kelly            11 Express Swimming-MR  1:30.21    1:31.15
  6 Waring, Megan P           11 HYB-MR               1:31.34    1:32.77
  7 Olsen, Emily K            12 Aqua Gems-MR         1:30.11    1:33.87
  8 Graham, Caitlin           12 Express Swimming-MR  1:30.15    1:33.99
  9 McKee, Kaitlin            12 Express Swimming-MR  1:40.00    1:37.45
 10 Corso, Kimberly M         11 LIND-MR              1:36.28    1:38.30
 11 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR  1:39.36    1:39.69
 12 Brown, Rebecca M          11 HYB-MR               1:38.37    1:39.90
 13 Dematteo, Rose A          11 CSC-MR               1:35.59    1:39.96
 14 Marmol, Janet             12 OWA-MR                    NT    1:41.36
 15 Pujals, Michaela C        11 HYB-MR               1:37.79    1:41.63
 16 Harvey, Diana M           11 HYB-MR               1:45.76    1:42.48
 17 Olsen, Ashley E           12 Aqua Gems-MR         1:41.27    1:43.42
 18 Rosa, Tracey L            11 IA-MR                1:42.17    1:43.50
 19 Ramos, Natalie            11 CSC-MR               1:42.91    1:43.86
 20 Geissler, Kimberley       11 WAC-MR               1:42.84    1:43.96
 21 Kallansrude, Kimberly L   11 OWA-MR               1:46.53    1:45.75
 22 Neligan, Shannon F        12 Express Swimming-MR  1:49.96    1:49.14
 23 Enoksen, Tory E           11 CSC-MR               1:50.31    1:49.83
 24 Guarino, Catherine T      11 Express Swimming-MR  1:50.01    1:49.93
 25 Kearns, Emily R           11 Express Swimming-MR  1:58.43    1:50.09
 26 Stagnari, Jackie A        11 OWA-MR                    NT    1:50.70
 27 Boccia, Lindsay           11 WAC-MR               1:46.56    1:51.31
 28 Sandor, Hanna W           11 IA-MR                1:49.31    1:51.64
 29 Ingram, Alex R            12 IA-MR                1:53.39    1:51.83
 30 Rasquin, Megan E          11 Express Swimming-MR  1:55.00    1:52.55
 31 Burdi, Marissa A          12 Express Swimming-MR  1:55.61    1:54.01
 32 Schneider, Amanda         11 Sachem-MR            1:57.23    1:56.77
 33 Kilroy, Jacqueline C      11 Express Swimming-MR  1:59.82    1:58.25
 34 Jacobsen, Ginger M        12 Express Swimming-MR  2:00.00    2:02.15
 35 Bordonaro, Amanda         11 Express Swimming-MR  2:00.00    2:03.42
 -- Mitchell-Arthur, Shane A  11 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ

Event 16  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mayer, Michael            12 Express Swimming-MR  1:27.63    1:27.42
  2 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Express Swimming-MR  1:21.43    1:27.98
  3 Wallace, Daniel P         12 OWA-MR               1:26.52    1:28.31
  4 Goldstein, Jake P         11 HYB-MR               1:29.78    1:30.52
  5 Woodhead, Derek R         12 North Shore-MR       1:29.92    1:34.47
  6 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR  1:32.46    1:35.93
  7 Murphy, Thomas P          12 OWA-MR               1:33.50    1:36.49
  8 Duva, Ben                 12 Express Swimming-MR  1:35.00    1:38.79
  9 krawczyk, James           12 WISC-MR              1:37.97    1:39.59
 10 Sack, Danny C             11 OWA-MR               1:38.07    1:39.84
 11 Wang, Eugene W            11 OWA-MR                    NT    1:41.58
 12 Yavid, Mike A             11 North Shore-MR       1:40.68    1:41.62
 13 Brandt, Stephan A         12 Sachem-MR            1:45.17    1:41.90
 14 Weilert, Justin           12 WISC-MR              1:41.15    1:41.93
 15 Donaghy, Daniel P         11 Sachem-MR            1:41.72    1:42.79
 16 Adegbite, Adeola O        11 Express Swimming-MR  2:04.50    1:46.24
 17 Konarski, Karol           12 LIND-MR              1:41.13    1:46.68
 18 McIlvain, Patrick R       12 CSC-MR               1:46.53    1:48.82
 19 Holland, Dallas T         12 Express Swimming-MR  1:45.00    1:53.85
 20 Carracciolo, Vincent N    11 Farmingdale-MR       1:56.79    1:54.05
 21 Gecewicz, Matthew F       11 LIND-MR              1:54.58    1:58.73
 22 DeKoning, Matthew J       11 Sachem-MR            2:13.11    2:06.42
 23 Seltenreich, Dane M       11 Express Swimming-MR  2:26.36    2:06.83
 24 Petkanas, Diamantis       11 Farmingdale-MR       2:09.29    2:10.53
 25 Garcia, Jack A            11 Sachem-MR            2:00.00    2:20.24

Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Nugent, Susan A           13 OWA-MR               2:19.43    2:19.15
                1:08.60   2:19.15 (1:10.55)
  2 Fountain, Michelle L      14 IA-MR                2:18.26    2:19.74
                1:06.39   2:19.74 (1:13.35)
  3 Gaffey, Melanie A         13 CSC-MR               2:20.66    2:21.16
                1:08.14   2:21.16 (1:13.02)
  4 Taddeo, Marisa S          13 North Shore-MR       2:23.07    2:21.53
                1:08.64   2:21.53 (1:12.89)
  5 Dwyer, Brianne M          14 Express Swimming-MR  2:21.69    2:23.62
                1:10.02   2:23.62 (1:13.60)
  6 Shanley, Kelly M          13 Express Swimming-MR  2:23.33    2:25.24
                1:10.50   2:25.24 (1:14.74)
  7 LeGuyader, Sydney         14 IA-MR                2:26.07    2:27.50
                1:12.26   2:27.50 (1:15.24)
  8 Ras, Jessica A            14 Express Swimming-MR  2:26.79    2:27.55
                1:12.10   2:27.55 (1:15.45)
  9 Hartford, Laura G         14 Express Swimming-MR  2:25.20    2:27.61
                  15.28   2:27.61 (2:12.33)
 10 Parmiter, Lindsey T       13 Express Swimming-MR  2:33.92    2:28.54
                1:12.35   2:28.54 (1:16.19)
 11 Cheng, Emily              13 Express Swimming-MR  2:32.75    2:28.65
                1:12.21   2:28.65 (1:16.44)
 12 Parodi, Ellen M           13 UNATT-MR             2:30.43    2:31.07
                1:13.48   2:31.07 (1:17.59)
 13 DiDonato, Emily           14 OWA-MR               2:25.41    2:31.72
                1:11.98   2:31.72 (1:19.74)
 14 Rosa, Samantha N          13 IA-MR                2:39.86    2:33.29
                1:15.83   2:33.29 (1:17.46)
 15 Pitrelli, Christina E     13 IA-MR                2:42.26    2:33.92
                1:15.91   2:33.92 (1:18.01)
 16 Henry, Elizabeth M        13 OWA-MR               2:29.46    2:34.36
                1:16.75   2:34.36 (1:17.61)
 17 Patton, Colleen M         13 Express Swimming-MR  2:33.15    2:37.22
                1:15.26   2:37.22 (1:21.96)
 18 Schlichte, Sarah A        13 Express Swimming-MR  3:00.00    2:37.28
                1:16.54   2:37.28 (1:20.74)
 19 Abribat, Casey M          14 UNATT-MR             2:42.43    2:37.60
                1:18.54   2:37.60 (1:19.06)
 20 Matthes, Olivia           14 WISC-MR              2:33.96    2:37.73
                1:16.06   2:37.73 (1:21.67)
 21 Schmid, kristen M         13 WISC-MR              2:35.51    2:40.00
                1:17.52   2:40.00 (1:22.48)
 22 Gibson, Lauren M          14 CSC-MR               2:30.37    2:40.19
                1:18.11   2:40.19 (1:22.08)
 23 Kuzniewski, Megan A       13 Express Swimming-MR  2:32.51    2:40.62
                1:19.21   2:40.62 (1:21.41)
 24 Damato, Eva M             14 North Shore-MR       2:44.13    2:40.64
                1:18.93   2:40.64 (1:21.71)
 25 Kelly, Ariana R           13 North Shore-MR       2:41.43    2:41.75
                1:18.75   2:41.75 (1:23.00)
 26 Bolin, Kathleen           14 CSC-MR               2:36.69    2:43.25
                1:19.45   2:43.25 (1:23.80)
 27 Obrien, Kaitlin           13 WAC-MR               2:55.38    2:44.90
                1:19.62   2:44.90 (1:25.28)
 28 Kiernan, Amanda C         14 IA-MR                2:35.66    2:45.03
                1:16.88   2:45.03 (1:28.15)
 29 Pifalo, Jessica C         14 WAC-MR               2:45.13    2:51.92
 30 Kerr, Kathleen P          13 CSC-MR               2:45.94    2:55.13
 31 Rudolph, Holly E          13 Express Swimming-MR  2:56.53    2:55.35
                1:24.77   2:55.35 (1:30.58)
 32 Quinn, Kelsey M           13 Express Swimming-MR  3:00.63    2:57.86
                1:26.23   2:57.86 (1:31.63)
 33 Starke, Ashleigh R        13 Sachem-MR            3:44.79    3:06.82
                1:28.64   3:06.82 (1:38.18)
 34 Fishman, Leah R           13 OWA-MR               3:10.60    3:15.36
                1:30.47   3:15.36 (1:44.89)
 35 Chow, Jaimie              14 Express Swimming-MR  2:55.00    3:15.78
                1:33.34   3:15.78 (1:42.44)
 36 Bensen, Kirstin L         14 Sachem-MR            2:55.00    3:27.64
                1:39.25   3:27.64 (1:48.39)

Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Smith, Kendall C          14 Express Swimming-MR  2:07.46    2:08.70
                1:03.17   2:08.70 (1:05.53)
  2 Catano, AL                14 IA-MR                2:12.49    2:09.34
                1:03.33   2:09.34 (1:06.01)
  3 Cerra, Nicholas           13 OWA-MR               2:19.97    2:20.58
                1:07.75   2:20.58 (1:12.83)
  4 Andrews, Ayman C          13 Aqua Gems-MR         2:16.61    2:21.67
                1:06.52   2:21.67 (1:15.15)
  5 Staszewski, Alec L        14 OWA-MR               2:18.36    2:24.72
                1:06.23   2:24.72 (1:18.49)
  6 Coleman, Zachary T        13 CSC-MR               2:19.52    2:25.41
                1:10.43   2:25.41 (1:14.98)
  7 Wilson, Kyle N            13 Sachem-MR            2:26.52    2:26.62
                1:11.52   2:26.62 (1:15.10)
  8 McIlvain, Brian J         13 CSC-MR               2:28.59    2:28.39
                1:10.79   2:28.39 (1:17.60)
  9 Filardi, Andrew D         13 OWA-MR               2:29.15    2:29.41
                1:12.22   2:29.41 (1:17.19)
 10 Donaghy, Collin J         14 Sachem-MR            2:27.84    2:29.94
                1:12.78   2:29.94 (1:17.16)
 11 Visconti, Michael J       14 Express Swimming-MR  2:30.83    2:30.94
                1:15.13   2:30.94 (1:15.81)
 12 King, Will F              14 CSC-MR               2:32.54    2:32.34
                1:13.89   2:32.34 (1:18.45)
 13 Battisti, Marc            14 Express Swimming-MR  2:41.01    2:33.38
                1:14.12   2:33.38 (1:19.26)
 14 Russo, Cameron J          13 OWA-MR               2:39.20    2:36.09
                1:17.13   2:36.09 (1:18.96)
 15 WU, Alex                  13 Express Swimming-MR  2:32.84    2:36.21
                1:17.23   2:36.21 (1:18.98)
 16 Feng, Xinchen             14 OWA-MR               2:43.20    2:39.98
                1:18.74   2:39.98 (1:21.24)
 17 Manganelli, Christopher   13 Express Swimming-MR  2:53.71    2:40.16
                1:18.51   2:40.16 (1:21.65)
 18 Bacile, Matthew F         14 Sachem-MR            2:41.78    2:44.35
                1:18.50   2:44.35 (1:25.85)
 19 Nahvi, Nima J             14 OWA-MR                    NT    2:47.78
 20 Brandt, Joseph W          13 LIND-MR              2:42.67    2:48.51
                1:20.91   2:48.51 (1:27.60)
 21 Poblador, Jason G         13 OWA-MR               2:43.24    2:48.66
                1:23.69   2:48.66 (1:24.97)
 22 Ting, Alex                13 Express Swimming-MR  3:00.00    2:49.00
                1:18.95   2:49.00 (1:30.05)
 23 Knight, Conor J           13 Express Swimming-MR  3:08.70    2:56.60
                1:25.46   2:56.60 (1:31.14)
 24 Rostrup, Geoffrey D       13 CSC-MR               2:58.61    2:58.68
                1:26.41   2:58.68 (1:32.27)
 25 Casey, Sean               13 WISC-MR              3:00.51    2:58.88
                1:27.60   2:58.88 (1:31.28)
 26 Bloomfield, Bradley S     13 Sachem-MR            3:25.41    3:26.62
                1:40.96   3:26.62 (1:45.66)

Event 19  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Moore, Erica C            12 Aqua Gems-MR           33.14      32.11
  2 Dematteo, Rose A          11 CSC-MR                 32.70      32.85
  3 Wade, Zoey A              11 HYB-MR                 34.14      33.15
  4 Leung, Alissa             11 Express Swimming-MR    36.00      33.67
  5 Pujals, Michaela C        11 HYB-MR                 33.77      33.88
  6 Campbell, Maryellen       11 HYB-MR                 32.68      33.94
  7 Sabatini, Nina B          12 OWA-MR                 32.83      34.25
  8 Ryan, Katie C             12 HYB-MR                 34.12      34.55
  9 Waring, Megan P           11 HYB-MR                 35.05      34.60
 10 Termine, Amanda L         12 IA-MR                  37.17      34.67
 11 Brown, Rebecca M          11 HYB-MR                 35.02      34.72
 12 Marmol, Janet             12 OWA-MR                    NT      34.76
 13 Hendrickson, Sarahrose    12 Farmingdale-MR         35.29      34.89
 14 Geissler, Kimberley       11 WAC-MR                 34.31      35.52
 15 Olsen, Emily K            12 Aqua Gems-MR           35.23      35.55
 16 Castellano, Gabriella A   11 WAC-MR                 36.93      35.95
 17 Ramos, Natalie            11 CSC-MR                 37.43      35.99
 18 Kavitt, Victoria          12 WISC-MR                41.10      36.18
 19 Boccia, Lindsay           11 WAC-MR                 36.56      36.22
 20 Vacchiano, Jenna M        11 HYB-MR                 36.11      36.35
 21 Pierce, Sara N            11 IA-MR                  37.74      36.40
 22 O'Neill, Mary-Liz G       11 HYB-MR                 36.79      36.46
 23 Lawler, Rachel            11 Express Swimming-MR    37.92      36.47
 24 Castaldo, Brittany        12 WAC-MR                 38.14      36.54
 25 Rosa, Tracey L            11 IA-MR                  37.76      36.69
 26 Cohen, Lynzee R           11 WAC-MR                 39.59      36.93
 27 Olsen, Ashley E           12 Aqua Gems-MR           35.22      37.01
 28 Cross, Ingrid L           12 HYB-MR                 38.24      37.04
 29 Alessi, Jessica L         12 Sachem-MR              37.89      37.11
 30 Pfaffe, Kristen           12 WISC-MR                39.14      37.59
 31 Enoksen, Tory E           11 CSC-MR                 38.94      37.79
 32 Dans, Miesha K            11 OWA-MR                 36.74      37.81
 33 Quinn, Shannon C          11 Express Swimming-MR    38.52      37.98
 34 DuPre, Pamela J           11 CSC-MR                 36.54      38.03
 35 Culhane, Nora             11 CSC-MR                 36.92      38.19
 36 Irwin, Danielle M         11 IA-MR                  40.77      38.40
 37 Adamo, Kristin D          12 WAC-MR                 38.45      38.53
 38 Sandor, Hanna W           11 IA-MR                  38.54      38.61
 39 Nofi, Chelsea E           12 HYB-MR                 39.42      39.04
 40 Filardi, Victoria L       11 OWA-MR                 38.85      39.08
 41 Doherty, Gini S           12 HYB-MR                 37.04      39.32
 42 Simeone, MaryCate         11 Express Swimming-MR    40.17      39.59
 43 Bordonaro, Amanda         11 Express Swimming-MR    45.00      39.63
 44 Tobin, Kate E             12 IA-MR                  41.97      39.74
 45 Newman, Carly J           12 OWA-MR                 40.76      39.79
 46 Kearns, Emily R           11 Express Swimming-MR    38.95      39.98
 47 Koukoulas, Victoria L     12 Express Swimming-MR    45.00      40.35
 48 Sun, Faye                 12 Express Swimming-MR    44.00      40.39
 49 Stagnari, Jackie A        11 OWA-MR                 46.14      40.61
 50 McDonough, Molly C        12 Express Swimming-MR    41.36      40.72
 51 Wall, Mackensie E         11 HYB-MR                 39.23      41.82
 52 Ingram, Alex R            12 IA-MR                  43.56      41.86
 53 Haugh, Clare M            11 OWA-MR                 45.33      41.98
 54 Jacobsen, Ginger M        12 Express Swimming-MR    49.00      42.25
 55 Schoen, Jenna G           12 WAC-MR                 44.07      43.45
 56 Sterling, Therese N       11 HYB-MR                 41.19      44.16
 57 Mitchell-Arthur, Shane A  11 Express Swimming-MR    47.00      45.20
 58 Sullivan, Jessica L       11 CSC-MR                 44.73      45.23
 59 Frein, Sabrina A          11 Farmingdale-MR         47.50      45.73

Event 20  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Byrnes, Evan R            12 Sachem-MR              28.96      29.19
  2 Wallace, Daniel P         12 OWA-MR                 30.06      29.68
  3 Hausmann, Edward C        12 WISC-MR                29.50      29.77
  4 Sullivan, Sean P          11 HYB-MR                 29.72      30.34
  5 Carmichael-Lopes, Bernil  11 Express Swimming-MR    30.29      30.73
  6 Spierer, Josh A           12 IA-MR                  33.19      31.64
  7 Crimmins, RJ J            12 Express Swimming-MR    33.00      32.43
  8 Murphy, Thomas P          12 OWA-MR                 33.30      32.72
  9 Lennon, Michael J         11 OWA-MR                 34.04      33.03
 10 Hillsberg, Matthew K      12 IA-MR                  35.65      33.20
 11 Brandt, Stephan A         12 Sachem-MR              33.87      33.36
 12 Goldstein, Jake P         11 HYB-MR                 31.82      33.48
 13 Drago, Adam N             12 IA-MR                  35.60      33.65
 14 Chen, Richie              12 Express Swimming-MR    33.58      33.76
 15 Donaghy, Daniel P         11 Sachem-MR              34.86      34.30
 16 Fountain, Greg J          11 IA-MR                  34.42      34.35
 17 Graham, Danny             11 Express Swimming-MR    33.27      34.61
 18 McIlvain, Patrick R       12 CSC-MR                 34.72      34.98
 19 Kelkar, Ashwin D          11 OWA-MR                 34.81      35.33
 20 Adegbite, Adeola O        11 Express Swimming-MR    47.00      35.95
 21 Weaver, Chris R           11 IA-MR                  38.90      36.09
 22 Dagayev, Daniil           11 IA-MR                  36.99      36.16
 23 krawczyk, James           12 WISC-MR                35.92      36.28
 24 McAllister, Dylan G       11 IA-MR                  37.23      36.33
 25 Poniatowski, Jakub T      12 CSC-MR                 36.77      36.88
 26 Cremer, Andrew B          11 IA-MR                  36.94      37.11
 27 Buoniello, Blake J        11 IA-MR                  38.17      37.16
 28 mattson, James            11 WISC-MR                38.52      37.20
 29 Lindeman, Grant E         12 IA-MR                  37.29      37.29
 30 Stuart, Ian D             11 Aqua Gems-MR           36.99      37.36
 31 Wang, Eugene W            11 OWA-MR                 38.30      37.75
 32 Sullivan, Chris R         12 Farmingdale-MR         39.27      38.13
 32 Cohen, William            11 WISC-MR                39.28      38.13
 34 Weilert, John             12 WISC-MR                38.64      38.25
 35 Fackelman, Eric           11 CSC-MR                 39.56      38.26
 36 Penteck, Stephen          11 Sachem-MR              38.30      38.43
 37 Vatsia, Sohrab K          11 Express Swimming-MR    37.94      38.45
 38 Lunger, Joseph            11 Sachem-MR              39.67      38.57
 39 Petkanas, Diamantis       11 Farmingdale-MR         38.06      38.84
 40 Pierce, Tyler J           11 IA-MR                  39.34      38.98
 41 Awon, Soham K             12 OWA-MR                 42.41      40.36
 42 Garcia, Jack A            11 Sachem-MR              41.38      41.32
 43 Francke, Johnathan        11 WISC-MR                44.72      41.87
 44 Carracciolo, Vincent N    11 Farmingdale-MR         43.90      42.18
 45 Hausmann, Matthew         11 WISC-MR                39.29      42.73
 46 Whitehorn, Christopher D  11 CSC-MR                 45.05      42.95
 47 O'Connor, Pat T           11 IA-MR                  47.32      43.69
 48 Bhuchar, Varun A          12 Sachem-MR              47.61      44.32
 49 DeKoning, Matthew J       11 Sachem-MR              51.18      48.09
 50 Davoudzadeh, Eitan        12 Express Swimming-MR    49.69      48.47
 51 Bonelli, Bobby            11 Express Swimming-MR    49.05      49.70
 52 Seltenreich, Dane M       11 Express Swimming-MR    53.07      52.97

Event 21  Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR  2:27.72    2:32.80
                1:14.28   2:32.80 (1:18.52)
  2 Kelly, Katie A            17 IA-MR                2:34.39    2:36.90
                1:15.73   2:36.90 (1:21.17)
  3 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                2:36.18    2:39.86
                1:16.73   2:39.86 (1:23.13)
  4 Hartford, Catherine D     18 Express Swimming-MR  2:39.80    2:42.45
                1:18.06   2:42.45 (1:24.39)
  5 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  2:29.68    2:42.86
                1:19.01   2:42.86 (1:23.85)
  6 Buckley, Samantha M       16 Sachem-MR            2:38.22    2:43.41
                1:18.83   2:43.41 (1:24.58)
  7 Cosentino, Christina M    15 WAC-MR               2:40.20    2:45.04
                1:16.83   2:45.04 (1:28.21)
  8 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  2:40.93    2:45.58
                1:22.39   2:45.58 (1:23.19)
  9 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               2:39.08    2:45.72
                1:19.18   2:45.72 (1:26.54)
 10 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR  2:42.25    2:47.05
                1:19.34   2:47.05 (1:27.71)
 11 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR  2:47.61    2:48.06
                1:21.44   2:48.06 (1:26.62)
 12 Runco, Christine          16 WAC-MR               2:47.04    2:48.11
                1:22.73   2:48.11 (1:25.38)
 13 Janowski, Mary-Elyse E    15 OWA-MR               2:46.49    2:48.58
                1:23.14   2:48.58 (1:25.44)
 14 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  2:45.68    2:50.89
                1:20.09   2:50.89 (1:30.80)
 15 Cremer, Kylie E           15 IA-MR                2:47.86    2:51.10
                1:22.36   2:51.10 (1:28.74)
 16 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  2:50.30    2:52.81
                1:24.52   2:52.81 (1:28.29)
 17 DI Novis, Jenna M         18 IA-MR                2:45.49    2:53.71
                1:23.66   2:53.71 (1:30.05)
 18 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  2:53.90    2:57.05
                1:24.60   2:57.05 (1:32.45)
 19 Domenchello, Missy        15 IA-MR                2:55.45    2:57.77
                1:23.87   2:57.77 (1:33.90)
 20 Konko, Dayna L            16 WAC-MR               2:50.39    2:57.92
                1:23.70   2:57.92 (1:34.22)
 21 Maloney, Caitlin          15 WAC-MR               2:51.05    2:58.41
                1:24.15   2:58.41 (1:34.26)
 22 Parodi, Annie T           16 UNATT-MR             2:50.43    3:00.29
                1:23.41   3:00.29 (1:36.88)
 23 Wilson, Brittany E        15 Sachem-MR            2:56.81    3:03.97
                1:26.64   3:03.97 (1:37.33)
 24 Maloney, Meghan E         17 WAC-MR                    NT    3:16.55
                1:35.93   3:16.55 (1:40.62)

Event 22  Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gitman, Robert S          16 WAC-MR               2:19.41    2:24.39
                1:07.33   2:24.39 (1:17.06)
  2 Sagginario, Joseph T      16 CSC-MR               2:19.48    2:24.59
                1:07.94   2:24.59 (1:16.65)
  3 Meaney, Brad T            17 WAC-MR               2:17.31    2:25.02
                1:09.58   2:25.02 (1:15.44)
  4 Wakefield, Kevin A        17 Express Swimming-MR  2:20.29    2:27.10
                1:11.37   2:27.10 (1:15.73)
  5 Ahern, Michael G          15 Express Swimming-MR  2:26.66    2:29.56
                1:09.89   2:29.56 (1:19.67)
  6 LaPorta, Paul J           16 IA-MR                2:28.49    2:29.84
                1:09.61   2:29.84 (1:20.23)
  7 Frawley III, Robert J     16 OWA-MR               2:28.32    2:30.28
                1:14.51   2:30.28 (1:15.77)
  8 Castillo, Charles D       18 OWA-MR               2:16.54    2:31.16
                1:11.53   2:31.16 (1:19.63)
  9 D'Errico, Angelo C        17 OWA-MR               2:27.63    2:31.86
                1:16.27   2:31.86 (1:15.59)
 10 Castellano, Joseph        15 WAC-MR               2:29.08    2:32.81
                1:13.58   2:32.81 (1:19.23)
 11 Stanco, Trevor V          17 Express Swimming-MR  2:25.45    2:34.12
                1:14.54   2:34.12 (1:19.58)
 12 Robertson, Brian J        16 Sachem-MR            2:30.66    2:35.88
                1:11.25   2:35.88 (1:24.63)
 13 Bennett, Brian H          16 Express Swimming-MR  2:40.00    2:38.14
                1:13.48   2:38.14 (1:24.66)
 14 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR  2:36.17    2:38.34
                1:15.09   2:38.34 (1:23.25)
 15 Rusinak, Derek            15 WAC-MR               2:44.82    2:41.94
                1:15.72   2:41.94 (1:26.22)
 16 Russo, Matt J             17 OWA-MR               2:30.21    2:42.77
                1:19.02   2:42.77 (1:23.75)
 17 Jordan, John M            19 OWA-MR               2:28.33    2:43.78
                1:11.08   2:43.78 (1:32.70)
 18 Mangus, Peter E           17 Express Swimming-MR  2:51.12    2:49.31
                1:21.92   2:49.31 (1:27.39)
 19 Rossi, Brian V            16 Farmingdale-MR       2:46.27    2:52.34
                1:21.80   2:52.34 (1:30.54)
 20 Thorp, Matthew W          15 Sachem-MR            2:44.32    2:53.81
                1:23.13   2:53.81 (1:30.68)
 21 Keller, Josh A            17 IA-MR                2:51.02    2:54.38
                1:23.53   2:54.38 (1:30.85)
 22 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  3:40.00    2:54.78
                1:23.49   2:54.78 (1:31.29)
 23 Murphy, Chris             16 IA-MR                2:58.61    2:56.10
                1:22.30   2:56.10 (1:33.80)
 24 Conway, Sean J            15 CSC-MR               2:53.00    2:56.82
                1:21.94   2:56.82 (1:34.88)
 25 Kinney, Brendan S         15 Farmingdale-MR       3:17.46    3:16.34
                1:28.50   3:16.34 (1:47.84)

Event 23  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR  1:13.65    1:12.53
  2 Henry, Olivia P           10 OWA-MR               1:17.50    1:16.62
  3 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR       1:17.81    1:16.67
  4 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                1:20.08    1:17.20
  5 Fabrizio, Jessica M       10 North Shore-MR       1:18.57    1:18.41
  6 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  1:20.77    1:18.53
  7 Buckley, Taylor A         10 Sachem-MR            1:17.68    1:18.59
  8 Francis, Casey L          10 Express Swimming-MR  1:19.30    1:19.02
  9 Riggio, Gina M             9 Farmingdale-MR       1:27.41    1:20.25
 10 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR  1:27.47    1:21.41
 11 Ramsey, Danielle           8 Express Swimming-MR  1:28.96    1:21.85
 12 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR  1:25.47    1:22.05
 13 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:22.97    1:23.56
 14 Barry, Amanda E            9 WISC-MR              1:24.38    1:23.64
 15 DeFreitas, Sophie         10 WAC-MR               1:31.92    1:25.57
 16 Weiner, Jade R             9 HYB-MR               1:30.04    1:26.80
 17 Weiner, Sierra T           9 HYB-MR               1:33.39    1:27.34
 18 Woodhead, Sandi C          9 North Shore-MR       1:28.65    1:28.19
 19 Aiello, Sarah              9 CSC-MR               1:30.41    1:32.33
 20 Schlichte, Lindsay M       9 Express Swimming-MR  1:45.00    1:32.36
 21 Ras, Jackie T              9 Express Swimming-MR  1:31.94    1:32.39
 22 Betzios, Alexandra P       9 OWA-MR               1:32.22    1:33.05
 23 Henry, Sarah A             8 OWA-MR               1:44.36    1:33.45
 24 Casey, Shannon             9 WISC-MR              1:40.55    1:33.79
 25 Mazza, Kimberly           10 CSC-MR               1:35.00    1:33.89
 26 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR  1:41.68    1:33.92
 27 Pirraglia, Nicoletta H    10 North Shore-MR       1:34.94    1:37.79
 28 Matthes, Kelly             9 WISC-MR              1:42.55    1:38.68
 29 Haar, Hanna R              9 CSC-MR               1:38.51    1:38.92
 30 Ramos, Jasmine             8 CSC-MR               1:41.84    1:39.60
 31 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR  1:40.18    1:40.07
 32 Lutfy, Elena G            10 Express Swimming-MR  1:56.00    1:40.26
 33 Kalletta, Claire M         8 IA-MR                1:40.19    1:41.03
 34 Lawler, Caitlin            8 Express Swimming-MR  1:56.40    1:41.32
 35 Stanton, Grace S           9 CSC-MR               1:41.09    1:41.51
 36 Leitke, Nicolle D          9 LIND-MR              1:47.99    1:41.87
 37 Miller, Corley A           9 Sachem-MR            1:45.47    1:42.62
 38 Jordan, Pamela A          10 North Shore-MR       2:00.00    1:42.78
 39 Crosby, Amanda             8 WISC-MR              1:41.96    1:42.97
 40 Mayor, Jessica            10 CSC-MR               1:44.43    1:43.12
 41 Holfester, Kaitlyn A      10 Express Swimming-MR  1:44.79    1:43.81
 42 Perry, Jacqueline J       10 Sachem-MR            1:27.71    1:44.09
 43 Kiendle, Jennifer A        8 CSC-MR               1:44.48    1:44.71
 44 Dillon, Victoria          10 Farmingdale-MR       1:55.50    1:45.94
 45 Zehner, Lauren F          10 North Shore-MR       1:50.95    1:46.09
 46 LaPorta, Emily A           8 IA-MR                1:50.71    1:46.88
 47 Flaherty, Danielle J       9 Farmingdale-MR       1:47.43    1:47.01
 48 Pfaffe, Alyssa             9 WISC-MR              1:51.45    1:47.28
 49 Koukoulas, Sophia A       10 Express Swimming-MR  1:55.00    1:47.60
 50 Farrell, Greta M           8 HYB-MR               2:15.97    1:47.90
 51 Reyes, Claudia             9 CSC-MR               1:52.11    1:47.92
 52 Nielsen, Shelby L         10 IA-MR                1:49.12    1:47.94
 53 Kallansrude, Kaitlyn S     9 OWA-MR               1:55.00    1:49.04
 54 Napolitano, Jessica       10 CSC-MR               1:45.69    1:49.47
 55 Olsen, Mary C             10 Aqua Gems-MR         1:52.87    1:50.06
 56 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  2:00.51    1:52.29
 57 Holfester, Alison M        8 Express Swimming-MR  2:13.43    1:52.37
 58 Boyle, Erin                7 CSC-MR                    NT    1:53.94
 59 Rasquin, Kristen M         8 Express Swimming-MR  2:03.00    1:55.45
 60 Coleman, Mackenzie         7 CSC-MR               2:04.72    1:56.33
 61 Fitzpatrick, Aileen        8 HYB-MR               1:50.00    1:57.23
 62 Logan, Meghan A            9 Express Swimming-MR  2:11.13    1:59.48
 63 Haar, Jessie L             7 CSC-MR               1:55.49    2:01.58
 64 Barrett, Seanna T          7 Express Swimming-MR  1:50.00    2:02.14
 65 Trejo, Gabrielle A        10 Sachem-MR            2:17.96    2:02.25
 66 Arthur, Shannon R         10 Express Swimming-MR  2:00.00    2:03.93
 67 Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR         2:08.33    2:04.53
 68 Rostrup, Chloe L           8 CSC-MR               2:07.94    2:05.52
 69 Sack, Courtney A           9 Farmingdale-MR       1:59.12    2:06.88
 70 Stagnari, Katie E          8 OWA-MR               2:18.34    2:06.96
 71 Perrone, Amanda J          9 North Shore-MR       1:57.82    2:07.06
 72 Doyamis, Marianna E        8 Express Swimming-MR  2:15.00    2:09.55
 73 White, Amanda A            9 HYB-MR               1:46.55    2:10.39
 74 McCormick, Kirsten E       9 Express Swimming-MR  2:15.00    2:11.00
 75 Acompora, Ashley D         9 LIND-MR              1:57.99    2:11.79
 76 Sack, Nicole M             7 OWA-MR               2:05.92    2:14.73
 77 Troiano, Morgan K          9 HYB-MR               1:50.41    2:17.44
 78 Terenzi, Samantha E        8 HYB-MR               2:06.71    2:19.90
 79 Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR  2:30.00    2:24.22
 -- Tietjen, Megan R           9 Express Swimming-MR  1:55.00         DQ

Event 24  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR  1:12.60    1:12.35
  2 LeGuyader, Travis P       10 IA-MR                1:20.88    1:17.74
  3 Fitzpatrick, Kieran T      9 HYB-MR               1:18.39    1:21.34
  4 Wallace, Robert J         10 OWA-MR               1:23.26    1:23.92
  5 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR  1:25.36    1:24.99
  6 Konarski, Kevin R         10 LIND-MR              1:25.14    1:25.07
  7 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR  1:24.54    1:25.09
  8 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                1:26.78    1:25.11
  9 Sperandio, Alec            8 WAC-MR               1:27.98    1:26.77
 10 kavitt, kevin             10 WISC-MR              1:33.71    1:28.42
 11 Deck, austin              10 WISC-MR              1:29.67    1:28.87
 12 Warren, Colin              9 Express Swimming-MR  1:30.00    1:28.90
 13 Jimenez, Bartek           10 WISC-MR              1:35.15    1:29.05
 14 Darcy, Matthew J           9 Sachem-MR            1:36.07    1:29.30
 15 Coleman, Gregory M        10 CSC-MR               1:29.80    1:30.17
 16 Murphy, Robert            10 CSC-MR               1:26.80    1:30.35
 17 Drennan, Patrick M         9 WISC-MR              1:33.31    1:31.29
 18 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:31.52
 19 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR              1:36.44    1:32.10
 20 McCartney, Connor W       10 HYB-MR               1:25.85    1:34.23
 21 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR  1:36.97    1:34.52
 22 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR  1:45.00    1:35.08
 23 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR  1:39.00    1:35.26
 24 Sawan, Tamer A            10 LIND-MR              1:44.99    1:36.14
 25 Sourial, Anthony           8 Express Swimming-MR  1:50.00    1:36.37
 26 Burke, Christopher M      10 OWA-MR               1:35.57    1:36.60
 27 Dalton, Kenneth C          9 LIND-MR              1:37.49    1:38.08
 28 Lozano, Joseph             9 Express Swimming-MR  1:50.00    1:38.46
 29 Terracciano, Michael J     9 HYB-MR               1:52.17    1:38.68
 30 Avila, Derek R             9 IA-MR                1:50.16    1:39.53
 31 Weaver, Jesse A           10 IA-MR                1:30.60    1:40.30
 32 Olsen, Jack T              8 Aqua Gems-MR         1:49.21    1:40.70
 33 Mueller, Chris S           9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:41.92
 34 Newell, Michael J         10 North Shore-MR       1:38.37    1:42.05
 35 Veccia, James V            9 North Shore-MR       1:51.80    1:42.23
 36 Miller, Mark J            10 Sachem-MR            1:56.22    1:42.74
 37 Zoll, Christopher J        7 Express Swimming-MR  2:00.00    1:42.91
 38 Lavin, Michael G           9 LIND-MR              1:42.71    1:43.04
 39 Geraghty, Kyle            10 CSC-MR               1:46.27    1:44.34
 40 Capodanno, Michael S       9 HYB-MR               1:59.97    1:44.65
 41 Byrnes, Cameron M         10 Sachem-MR            1:42.38    1:46.36
 42 Gamboa, Matthew G          8 HYB-MR               2:19.41    1:47.52
 43 Poblador, John M           9 OWA-MR               1:44.74    1:47.64
 44 Mendez, Spencer D          9 HYB-MR               1:53.72    1:48.64
 45 Awon, Saaior K             8 OWA-MR               1:53.63    1:48.70
 46 Boyle, Kevin               8 CSC-MR                    NT    1:48.80
 47 Gschwind, Daniel          10 CSC-MR               1:47.04    1:49.99
 48 McDougall, Robert          7 CSC-MR               2:10.00    1:52.20
 49 Culhane, Jack             10 CSC-MR               1:39.67    1:52.70
 50 Penteck, Christopher M     9 Sachem-MR            2:00.00    1:54.93
 51 Cremer, Brian K            8 IA-MR                1:51.76    1:55.12
 52 Towers, Zachary D          7 HYB-MR               1:54.62    1:58.82
 53 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR  1:58.00    2:00.56
 54 Thurber, James             9 CSC-MR               1:59.08    2:06.77
 55 Gasparek, Dillon           7 CSC-MR               2:30.00    2:09.36
 56 Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:25.54
 57 Cohen, Jesse               9 WISC-MR              2:00.37    2:25.96

Event 25  Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Cosentino, Christina M    15 WAC-MR               1:08.62    1:11.67
  2 Ferrante, Francesca S     15 OWA-MR               1:10.01    1:14.07
  3 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  1:11.32    1:16.55
  4 Konko, Dayna L            16 WAC-MR               1:12.84    1:16.91
  5 Buckley, Samantha M       16 Sachem-MR            1:14.06    1:17.05
  6 Daboudet, Audrey          15 NYCC-MR              1:12.00    1:17.16
  7 Hartford, Catherine D     18 Express Swimming-MR  1:15.65    1:17.49
  8 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                1:17.23    1:18.36
  9 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR  1:16.66    1:19.75
 10 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:16.16    1:20.82
 11 Domenchello, Missy        15 IA-MR                1:17.91    1:21.21
 12 Maloney, Caitlin          15 WAC-MR               1:14.62    1:21.44
 13 Veccia, Samantha J        15 North Shore-MR       1:16.76    1:21.48
 14 DI Novis, Jenna M         18 IA-MR                1:18.54    1:23.27
 15 Cremer, Kylie E           15 IA-MR                1:20.06    1:23.39
 16 Parodi, Annie T           16 UNATT-MR             1:22.43    1:25.29
 17 Worth, Kristen M          15 Express Swimming-MR  1:28.67    1:25.73
 18 Bonagura, Christine M     17 Express Swimming-MR  1:22.04    1:26.47
 19 Mark, Kelly A             16 Express Swimming-MR  1:27.67    1:27.38
 20 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  1:27.42    1:28.90
 21 Ruane, Nikki              16 WAC-MR               1:26.31    1:30.05
 22 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  1:28.66    1:31.25
 23 Knopf, Sabrina            15 Sachem-MR            1:30.11    1:33.55
 24 Golden, Caitlin A         18 IA-MR                1:29.63    1:34.42
 25 Jones, Jamilee I          15 Sachem-MR            1:38.86    1:38.85
 26 Roughley, Christina       14 Sachem-MR            1:38.00    1:40.06
 27 Macchio, Mellissa A       15 Sachem-MR            1:38.31    1:42.30

Event 26  Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Gitman, Robert S          16 WAC-MR               1:01.84    1:05.75
  2 Ahern, Michael G          15 Express Swimming-MR  1:04.89    1:07.30
  3 Danin, Marc               34 WISC-MR              1:08.60    1:09.95
  4 D'Errico, John A          16 OWA-MR               1:04.55    1:10.17
  5 Jordan, John M            19 OWA-MR               1:07.20    1:11.62
  6 Robertson, Brian J        16 Sachem-MR            1:06.79    1:11.79
  7 Caputo, Daniel            15 WAC-MR               1:13.00    1:12.00
  8 Qama, Eros                19 WAC-MR               1:09.38    1:13.11
  9 Bennett, Brian H          16 Express Swimming-MR  1:13.00    1:13.77
 10 Lynch, Joe P              16 Express Swimming-MR  1:20.00    1:14.08
 11 Frawley III, Robert J     16 OWA-MR               1:14.49    1:15.38
 12 Cheung, Calvin            15 OWA-MR               1:14.78    1:16.76
 13 Conway, Sean J            15 CSC-MR               1:16.02    1:19.12
 14 Murphy, Chris             16 IA-MR                1:21.79    1:21.75
 15 Irwin, Bobby J            15 IA-MR                1:21.87    1:22.02
 16 Fallarino, Michael J      17 OWA-MR               1:23.51    1:22.43
 17 Keller, Ethan A           15 IA-MR                1:22.13    1:22.83
 18 Allen, Arthur             16 Express Swimming-MR  2:10.00    1:28.76

Event 27  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Merz, Wendy A             10 HYB-MR               1:24.17    1:27.47
  2 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR  1:31.45    1:28.65
  3 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                1:29.71    1:30.35
  4 Francis, Casey L          10 Express Swimming-MR  1:32.69    1:31.07
  5 Catano, Tiffany            8 IA-MR                1:33.80    1:31.18
  6 Henry, Olivia P           10 OWA-MR               1:30.88    1:33.50
  7 Ramsey, Danielle           8 Express Swimming-MR  1:47.00    1:35.19
  8 Flaherty, Kimberly A      10 HYB-MR               1:32.46    1:35.46
  9 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR  1:34.35    1:35.56
 10 Fabrizio, Jessica M       10 North Shore-MR       1:36.02    1:36.78
 11 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR       1:34.16    1:38.47
 12 Woodhead, Sandi C          9 North Shore-MR       1:35.93    1:41.09
 13 Marmo, Marisa A            9 CSC-MR               1:42.56    1:41.79
 14 Flor, Erica M              9 HYB-MR               1:40.11    1:41.90
 15 Ras, Jackie T              9 Express Swimming-MR  1:52.99    1:43.07
 16 Zeffiro, Valerie A        10 Sachem-MR            1:47.04    1:44.19
 17 Zehner, Lauren F          10 North Shore-MR       1:58.63    1:50.91
 18 Danin, Kylie L             8 WISC-MR              2:00.00    1:52.29
 19 Perry, Jacqueline J       10 Sachem-MR            1:49.98    1:53.91
 20 Tietjen, Megan R           9 Express Swimming-MR  2:05.00    1:57.07
 21 Pfaffe, Alyssa             9 WISC-MR              2:15.00    1:58.84
 22 Jordan, Pamela A          10 North Shore-MR       2:30.00    1:58.87
 23 greatsinger, jillian       7 WISC-MR              3:00.00    1:59.21
 24 Mayor, Jessica            10 CSC-MR               2:03.46    2:00.57
 25 boland, lindsey            8 WISC-MR              2:30.00    2:01.25
 26 Kiendle, Jennifer A        8 CSC-MR               2:02.26    2:02.85
 27 Nielsen, Shelby L         10 IA-MR                1:58.52    2:04.99
 28 Burton, Emily              8 WISC-MR              2:00.00    2:05.38
 29 Perrone, Amanda J          9 North Shore-MR       2:17.49    2:05.60
 30 Crisci, Angelia            9 WISC-MR              2:30.00    2:08.40
 31 Haar, Jessie L             7 CSC-MR               2:26.87    2:08.60
 32 Logan, Meghan A            9 Express Swimming-MR  2:32.34    2:08.93
 33 Meehan, Sarah              8 HYB-MR               2:58.61    2:09.18
 34 Miller, Corley A           9 Sachem-MR            2:12.56    2:10.39
 35 Reyes, Claudia             9 CSC-MR               2:45.00    2:10.51
 36 Berardicelli, Melanie     10 WISC-MR              3:00.00    2:11.64
 37 McCormick, Kirsten E       9 Express Swimming-MR  2:25.00    2:12.09
 38 Sack, Nicole M             7 OWA-MR               2:16.78    2:12.69
 39 Barrett, Seanna T          7 Express Swimming-MR  1:55.00    2:12.79
 40 Holfester, Alison M        8 Express Swimming-MR  2:43.11    2:14.38
 41 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR  2:28.76    2:14.84
 42 Green, Katherine           8 CSC-MR               3:00.00    2:17.91
 43 Rostrup, Chloe L           8 CSC-MR               3:00.00    2:18.35
 44 Coleman, Mackenzie         7 CSC-MR               2:35.00    2:23.02
 45 Boyle, Erin                7 CSC-MR               2:18.18    2:23.77
 46 baldassare, brooke F       6 WISC-MR              3:00.00    2:25.92
 47 Trejo, Gabrielle A        10 Sachem-MR            2:30.54    2:26.21
 48 Rasquin, Kristen M         8 Express Swimming-MR  2:41.65    2:30.75
 49 Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR  2:25.00    2:39.77
 50 Doyamis, Marianna E        8 Express Swimming-MR  2:25.00    2:44.40
 -- Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR  2:40.00         DQ
 -- Pirraglia, Nicoletta H    10 North Shore-MR       2:00.09         DQ
 -- Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  1:33.07         DQ
 -- Henderson, Emma D         10 IA-MR                1:37.93         DQ

Event 28  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR  1:29.81    1:29.18
  2 Fitzpatrick, Kieran T      9 HYB-MR               1:27.10    1:30.96
  3 Clarke, Kristopher        10 Express Swimming-MR  1:40.32    1:37.49
  4 Sperandio, Alec            8 WAC-MR               1:39.42    1:38.10
  5 Coleman, Gregory M        10 CSC-MR               1:37.99    1:40.62
  6 Kalletta, Sean P          10 IA-MR                1:45.60    1:41.49
  7 Rosa, Jack M               8 IA-MR                1:50.05    1:42.21
  8 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                1:41.87    1:43.86
  9 Deck, austin              10 WISC-MR              1:46.85    1:45.48
 10 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR  2:00.00    1:45.71
 11 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR  2:00.00    1:48.57
 12 Lavin, Michael G           9 LIND-MR              1:47.94    1:51.56
 13 Sourial, Anthony           8 Express Swimming-MR  2:00.00    1:52.00
 14 Dalton, Kenneth C          9 LIND-MR              2:08.91    1:52.25
 15 Byrnes, Cameron M         10 Sachem-MR            1:58.59    1:54.61
 16 Zoll, Christopher J        7 Express Swimming-MR  2:10.00    1:59.62
 17 Gschwind, Daniel          10 CSC-MR               2:08.47    1:59.77
 18 Veccia, James V            9 North Shore-MR       2:04.45    1:59.87
 19 Mueller, Chris S           9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:02.33
 20 Geraghty, Kyle            10 CSC-MR               2:06.31    2:07.95
 21 Weaver, Jesse A           10 IA-MR                1:41.71    2:08.01
 22 Awon, Saaior K             8 OWA-MR                    NT    2:08.16
 23 Culhane, Jack             10 CSC-MR               2:01.65    2:08.23
 24 Newell, Michael J         10 North Shore-MR       2:11.68    2:08.62
 25 Penteck, Christopher M     9 Sachem-MR            2:08.77    2:10.33
 26 Poblador, John M           9 OWA-MR               2:02.86    2:11.89
 27 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR  2:10.00    2:13.69
 28 Thurber, James             9 CSC-MR               2:27.26    2:18.84
 29 Boyle, Kevin               8 CSC-MR               3:00.00    2:18.87
 30 Gasparek, Dillon           7 CSC-MR               3:00.00    2:19.56
 31 McDougall, Robert          7 CSC-MR               2:24.04    2:19.90
 32 Mayor, Matthew             8 CSC-MR               3:00.00    2:34.51
 33 Csabon, Christopher        8 CSC-MR               3:00.00    2:51.75
 -- Capodanno, Michael S       9 HYB-MR               2:23.61         DQ
 -- Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR  2:20.00         DQ
 -- Avila, Derek R             9 IA-MR                2:08.11         DQ

Event 29  Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR  2:41.86    2:38.36
                1:14.10   2:38.36 (1:24.26)
  2 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  2:43.12    2:44.37
                1:17.46   2:44.37 (1:26.91)
  3 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               2:43.50    2:50.09
                1:19.91   2:50.09 (1:30.18)
  4 Fitzgerald, Shannan L     17 Aqua Gems-MR         2:46.55    2:50.95
                1:18.92   2:50.95 (1:32.03)
  5 Mark, Kelly A             16 Express Swimming-MR  2:55.00    2:56.38
                1:23.01   2:56.38 (1:33.37)
  6 Israel, Lynn R            15 Express Swimming-MR  3:30.00    3:03.54
                1:23.83   3:03.54 (1:39.71)
  7 Ferrante, Francesca S     15 OWA-MR               2:53.42    3:03.84
  8 Worth, Kristen M          15 Express Swimming-MR  2:59.99    3:11.14
                1:26.50   3:11.14 (1:44.64)
  9 Ruane, Nikki              16 WAC-MR               3:15.04    3:21.40

Event 30  Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 D'Errico, John A          16 OWA-MR               2:09.18    2:18.74
                1:06.89   2:18.74 (1:11.85)
  2 Qama, Eros                19 WAC-MR               2:19.43    2:23.88
                1:09.41   2:23.88 (1:14.47)
  3 Sagginario, Joseph T      16 CSC-MR               2:22.84    2:25.27
                1:05.21   2:25.27 (1:20.06)
  4 Wakefield, Kevin A        17 Express Swimming-MR  2:30.66    2:36.03
                1:10.73   2:36.03 (1:25.30)
  5 Lynch, Joe P              16 Express Swimming-MR  2:44.31    2:40.29
                1:13.12   2:40.29 (1:27.17)
  6 DiDonato, Michael A       17 OWA-MR               2:42.82    2:42.49
                1:13.34   2:42.49 (1:29.15)
  7 Castellano, Joseph        15 WAC-MR               2:48.50    2:42.61
                1:16.57   2:42.61 (1:26.04)
  8 Rusinak, Derek            15 WAC-MR               2:42.13    2:44.18
                1:15.93   2:44.18 (1:28.25)

Event 31  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR    36.08      35.45
  2 Merz, Wendy A             10 HYB-MR                 35.50      35.93
  3 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR    40.15      39.53
  4 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR    38.74      40.55
  5 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR                41.48      43.58
  6 Donnelly, Alexandra H     10 North Shore-MR         40.59      44.52
  7 Catano, Tiffany            8 IA-MR                  47.08      45.21
  8 Kalletta, Claire M         8 IA-MR                  47.47      45.30
  8 Hetzer, Nicole M           9 CSC-MR                 43.09      45.30
 10 Weiner, Sierra T           9 HYB-MR                 52.13      45.65
 11 Flaherty, Kimberly A      10 HYB-MR                 42.24      46.00
 12 DeFreitas, Sophie         10 WAC-MR                 47.72      46.12
 13 Henderson, Emma D         10 IA-MR                  51.90      47.56
 14 White, Amanda A            9 HYB-MR                 48.98      47.89
 15 Aiello, Sarah              9 CSC-MR                 58.78      48.25
 16 Marmo, Marisa A            9 CSC-MR                 48.35      48.59
 17 Schlichte, Lindsay M       9 Express Swimming-MR    50.00      48.82
 18 Betzios, Alexandra P       9 OWA-MR                 47.39      48.93
 19 Unger, Krissy F           10 HYB-MR                 47.16      49.18
 20 Weiner, Jade R             9 HYB-MR                 49.35      49.24
 21 Ramos, Jasmine             8 CSC-MR                 56.34      52.04
 22 Woodhead, Sandi C          9 North Shore-MR         48.11      52.43
 23 Mazza, Kimberly           10 CSC-MR                 57.73      54.80
 24 Lawler, Caitlin            8 Express Swimming-MR    54.11      57.24
 25 Perry, Jacqueline J       10 Sachem-MR              56.70      57.29
 26 Stanton, Grace S           9 CSC-MR                 58.53      58.07
 27 Holfester, Kaitlyn A      10 Express Swimming-MR    58.74      58.67
 28 Casey, Shannon             9 WISC-MR              1:01.02      59.16
 29 Bellino, Elisa M          10 Sachem-MR            1:06.78      59.26
 30 Napolitano, Jessica       10 CSC-MR               1:01.37      59.57
 31 Henry, Sarah A             8 OWA-MR                 56.68    1:00.50
 32 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR              1:08.69    1:03.29
 33 Troiano, Morgan K          9 HYB-MR                 59.46    1:03.47
 34 Burton, Emily              8 WISC-MR              1:07.66    1:05.36
 35 Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR         1:16.94    1:06.19
 36 Meehan, Sarah              8 HYB-MR               1:18.92    1:08.51
 37 Farrell, Greta M           8 HYB-MR               1:13.03    1:10.46
 38 Arthur, Shannon R         10 Express Swimming-MR  1:10.00    1:12.62
 39 Perrone, Amanda J          9 North Shore-MR       1:14.58    1:25.48
 -- Poniatowski, Agata         9 CSC-MR                    NT         DQ

Event 32  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR    35.88      38.01
  2 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR    38.96      39.00
  3 LeGuyader, Travis P       10 IA-MR                  39.81      39.60
  4 Murphy, Robert            10 CSC-MR                 39.18      44.41
  5 Konarski, Kevin R         10 LIND-MR                43.30      45.39
  6 Jimenez, Bartek           10 WISC-MR                47.14      45.80
  7 Wallace, Robert J         10 OWA-MR                 47.22      46.08
  8 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR    42.39      46.67
  9 Darcy, Matthew J           9 Sachem-MR              55.19      49.17
 10 Rosa, Jack M               8 IA-MR                  46.07      49.22
 11 Kalletta, Sean P          10 IA-MR                  48.73      51.16
 12 Brown, Nate M              8 HYB-MR                 59.17      53.22
 13 Warren, Colin              9 Express Swimming-MR    49.00      53.59
 14 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR    55.57      54.78
 15 Olsen, Jack T              8 Aqua Gems-MR           55.96      54.88
 16 Gamboa, Matthew G          8 HYB-MR                 53.03      55.91
 17 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                55.36    1:00.39
 18 McCartney, Daniel K        8 HYB-MR               1:20.41    1:00.45
 19 Newell, Michael J         10 North Shore-MR         55.36    1:02.72
 20 Sawan, Tamer A            10 LIND-MR                55.99    1:03.38
 21 Burke, Christopher M      10 OWA-MR                 52.86    1:05.97
 22 Awon, Saaior K             8 OWA-MR               1:15.08    1:11.13
 23 Veccia, James V            9 North Shore-MR       1:09.99    1:11.93

Event 33  Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Kelly, Katie A            17 IA-MR                1:17.11    1:21.92
  2 Veccia, Samantha J        15 North Shore-MR       1:20.18    1:25.12
  3 Runco, Christine          16 WAC-MR               1:23.26    1:25.54
  4 Holleran, Michelle K      17 Express Swimming-MR  1:21.21    1:25.64
  5 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  1:20.11    1:26.09
  6 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  1:23.55    1:27.22
  7 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR  1:28.44    1:29.70
  8 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  1:28.35    1:29.75
  9 Janowski, Mary-Elyse E    15 OWA-MR               1:28.18    1:30.72
 10 DeSanctis, Danielle       25 WISC-MR              1:23.00    1:31.82
 11 Chan, Jessica             15 Express Swimming-MR  1:35.00    1:32.53
 12 Wilson, Brittany E        15 Sachem-MR            1:28.66    1:32.70
 13 Fitzgerald, Shannan L     17 Aqua Gems-MR         1:30.68    1:33.13
 14 Schettino, Caitlin A      16 WISC-MR              1:27.21    1:33.48
 15 Bonagura, Christine M     17 Express Swimming-MR  1:32.62    1:38.34
 16 Maloney, Meghan E         17 WAC-MR               1:34.41    1:38.89
 17 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  1:35.93    1:39.03
 18 Golden, Caitlin A         18 IA-MR                1:38.69    1:40.56
 19 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR  1:50.44    1:43.54
 20 Macchio, Mellissa A       15 Sachem-MR            1:47.86    1:43.76
 21 Roughley, Christina       14 Sachem-MR            1:49.87    1:51.49
 22 D'Arcangelis, Katherine   15 CSC-MR               1:58.15    1:57.21
 23 Knopf, Sabrina            15 Sachem-MR            1:57.25    2:05.94
 24 Jones, Jamilee I          15 Sachem-MR            2:00.51    2:10.35
 -- Rostrup, Madeline A       15 CSC-MR               2:05.06         DQ

Event 34  Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Castillo, Charles D       18 OWA-MR               1:11.59    1:13.53
  2 D'Errico, Angelo C        17 OWA-MR               1:05.84    1:14.35
  3 Castellano, Joseph        15 WAC-MR               1:13.20    1:17.19
  4 LaPorta, Paul J           16 IA-MR                1:19.63    1:17.78
  5 Caputo, Daniel            15 WAC-MR               1:14.77    1:20.13
  6 Meaney, Brad T            17 WAC-MR               1:14.03    1:20.53
  7 Russo, Matt J             17 OWA-MR               1:12.84    1:20.56
  8 Keller, Josh A            17 IA-MR                1:18.79    1:22.54
  9 Stanco, Trevor V          17 Express Swimming-MR  1:18.20    1:24.27
 10 Clarke, Sean              16 Express Swimming-MR  1:20.47    1:24.67
 11 Cheung, Calvin            15 OWA-MR               1:23.44    1:24.95
 12 DiDonato, Michael A       17 OWA-MR               1:14.93    1:28.79
 13 Mangus, Peter E           17 Express Swimming-MR  1:29.69    1:29.27
 14 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  1:32.00    1:32.02
 15 Irwin, Bobby J            15 IA-MR                1:30.17    1:32.82
 16 Thorp, Matthew W          15 Sachem-MR            1:24.60    1:34.01
 17 Fallarino, Michael J      17 OWA-MR               1:31.12    1:36.30
 -- Allen, Arthur             16 Express Swimming-MR  2:00.00         DQ

Event 35  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Chan, Olivia              10 Express Swimming-MR  1:33.04    1:32.95
  2 Hetzer, Nicole M           9 CSC-MR               1:43.10    1:43.88
  3 Fabrizio, Jessica M       10 North Shore-MR       1:42.51    1:44.78
  4 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR  1:48.98    1:44.82
  5 Chen, Lillian             10 Express Swimming-MR  1:42.68    1:45.45
  6 Francis, Casey L          10 Express Swimming-MR  1:45.47    1:47.03
  7 Barry, Amanda E            9 WISC-MR              1:41.90    1:47.37
  8 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR              1:52.21    1:49.19
  9 Buckley, Taylor A         10 Sachem-MR            1:47.44    1:49.66
 10 Flor, Erica M              9 HYB-MR               2:01.06    1:57.52
 11 Matthes, Kelly             9 WISC-MR              2:00.03    1:58.96
 12 Kallansrude, Kaitlyn S     9 OWA-MR               2:03.70    1:59.88
 13 Pirraglia, Nicoletta H    10 North Shore-MR       2:03.06    2:03.74
 14 Zeffiro, Valerie A        10 Sachem-MR            2:40.00    2:04.07
 15 Bellino, Elisa M          10 Sachem-MR            2:13.48    2:07.71
 16 Unger, Krissy F           10 HYB-MR               2:06.24    2:08.26
 17 Crosby, Amanda             8 WISC-MR              2:27.02    2:09.41
 18 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR  2:11.43    2:09.84
 19 Lutfy, Elena G            10 Express Swimming-MR  2:25.00    2:13.26
 20 Koukoulas, Sophia A       10 Express Swimming-MR  2:10.00    2:14.97
 21 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR              3:00.00    2:16.62
 22 Miller, Corley A           9 Sachem-MR            2:18.75    2:19.80
 23 Holfester, Kaitlyn A      10 Express Swimming-MR  2:10.38    2:22.87
 24 Olsen, Mary C             10 Aqua Gems-MR         2:27.31    2:25.54
 25 Stagnari, Katie E          8 OWA-MR               2:10.00    2:29.89
 26 Sack, Nicole M             7 OWA-MR               2:07.00    2:44.86
 -- Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR  2:10.00         DQ

Event 36  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Ke, Richard M             10 Express Swimming-MR  1:37.66    1:44.32
  2 Drennan, Patrick M         9 WISC-MR              1:51.10    1:50.20
  3 kavitt, kevin             10 WISC-MR              1:51.12    1:51.31
  4 Darcy, Matthew J           9 Sachem-MR            1:59.98    1:57.70
  5 Lozano, Joseph             9 Express Swimming-MR  2:10.00    2:00.75
  6 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR  2:05.00    2:01.33
  7 Sperandio, Alec            8 WAC-MR                    NT    2:03.14
  8 Miller, Mark J            10 Sachem-MR            2:25.86    2:05.41
  9 Brown, Nate M              8 HYB-MR               2:30.42    2:11.80
 10 Flynn, Kevin              10 Express Swimming-MR  2:16.74    2:16.06
 11 Terracciano, Michael J     9 HYB-MR               2:28.49    2:17.23
 12 Mendez, Spencer D          9 HYB-MR               2:15.61    2:17.60
 13 Towers, Zachary D          7 HYB-MR               3:21.57    2:31.88

Event 37  Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon M          16 Express Swimming-MR  2:10.64    2:13.97
                1:05.66   2:13.97 (1:08.31)
  2 Daboudet, Audrey          15 NYCC-MR              2:14.00    2:17.29
                1:06.38   2:17.29 (1:10.91)
  3 Ryan, Sarah A             15 Express Swimming-MR  2:13.78    2:17.80
                1:07.42   2:17.80 (1:10.38)
  4 LeGuyader, Clare L        16 IA-MR                2:17.81    2:19.54
                1:08.67   2:19.54 (1:10.87)
  5 Kelly, Katie A            17 IA-MR                2:15.81    2:19.95
                1:08.55   2:19.95 (1:11.40)
  6 Hartford, Catherine D     18 Express Swimming-MR  2:18.31    2:20.94
                1:09.16   2:20.94 (1:11.78)
  7 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR               2:19.17    2:21.44
                1:11.15   2:21.44 (1:10.29)
  8 Buckley, Samantha M       16 Sachem-MR            2:19.81    2:21.46
                1:09.61   2:21.46 (1:11.85)
  9 Ferrante, Francesca S     15 OWA-MR               2:21.44    2:23.20
                1:10.47   2:23.20 (1:12.73)
 10 McNeely, Megan A          16 Express Swimming-MR  2:20.80    2:24.75
                1:11.90   2:24.75 (1:12.85)
 11 DI Novis, Jenna M         18 IA-MR                2:17.18    2:25.63
                1:11.03   2:25.63 (1:14.60)
 12 Dwyer, Caitlin L          16 Express Swimming-MR  2:14.78    2:25.95
                1:10.59   2:25.95 (1:15.36)
 13 Fitzgerald, Shannan L     17 Aqua Gems-MR         2:24.87    2:28.23
                1:11.94   2:28.23 (1:16.29)
 14 Runco, Christine          16 WAC-MR               2:28.44    2:28.41
                1:13.10   2:28.41 (1:15.31)
 15 Cremer, Kylie E           15 IA-MR                2:23.24    2:28.91
                1:12.83   2:28.91 (1:16.08)
 16 Janowski, Mary-Elyse E    15 OWA-MR               2:22.88    2:29.98
 17 Veccia, Samantha J        15 North Shore-MR       2:25.27    2:30.07
                1:14.91   2:30.07 (1:15.16)
 18 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR  2:31.98    2:30.99
                1:13.48   2:30.99 (1:17.51)
 19 Bonagura, Christine M     17 Express Swimming-MR  2:23.99    2:31.07
                1:12.58   2:31.07 (1:18.49)
 20 Maloney, Caitlin          15 WAC-MR               2:29.63    2:32.34
                1:15.80   2:32.34 (1:16.54)
 21 Konko, Dayna L            16 WAC-MR               2:23.57    2:32.42
                1:12.45   2:32.42 (1:19.97)
 22 Cosentino, Christina M    15 WAC-MR               2:27.52    2:33.84
 23 Mark, Kelly A             16 Express Swimming-MR  2:30.67    2:33.87
                1:13.72   2:33.87 (1:20.15)
 24 Cunningham, Amanda R      16 Express Swimming-MR  2:35.55    2:35.78
                1:14.76   2:35.78 (1:21.02)
 25 Merlo, Allison M          15 Express Swimming-MR  2:35.70    2:36.23
                1:15.13   2:36.23 (1:21.10)
 26 Schettino, Caitlin A      16 WISC-MR              2:32.87    2:37.51
                1:15.91   2:37.51 (1:21.60)
 27 Israel, Lynn R            15 Express Swimming-MR  2:45.00    2:39.02
                1:15.44   2:39.02 (1:23.58)
 28 Domenchello, Missy        15 IA-MR                2:31.09    2:40.86
                1:17.32   2:40.86 (1:23.54)
 29 Worth, Kristen M          15 Express Swimming-MR  2:46.01    2:44.31
                1:19.18   2:44.31 (1:25.13)
 30 Deraris, Lindsay E        15 Express Swimming-MR       NT    2:46.70
                1:22.46   2:46.70 (1:24.24)
 31 Scarnati, Jennifer        15 Express Swimming-MR  2:43.99    2:47.02
                1:21.65   2:47.02 (1:25.37)
 32 Ruane, Nikki              16 WAC-MR               2:38.73    2:48.59
                1:20.92   2:48.59 (1:27.67)
 33 Wilson, Brittany E        15 Sachem-MR            2:43.26    2:51.12
                1:20.76   2:51.12 (1:30.36)
 34 Maloney, Meghan E         17 WAC-MR               2:44.84    2:52.22
                1:23.21   2:52.22 (1:29.01)
 35 Golden, Caitlin A         18 IA-MR                2:56.23    2:53.42
                1:20.66   2:53.42 (1:32.76)
 36 D'Arcangelis, Katherine   15 CSC-MR               3:12.83    2:56.02
                1:24.36   2:56.02 (1:31.66)
 37 Roughley, Christina       14 Sachem-MR            2:55.00    2:57.63
                1:24.31   2:57.63 (1:33.32)
 38 Macchio, Mellissa A       15 Sachem-MR            3:13.60    3:14.05

Event 38  Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Wakefield, Kevin A        17 Express Swimming-MR  1:57.07    2:07.58
                1:04.88   2:07.58 (1:02.70)
  2 D'Errico, John A          16 OWA-MR               2:01.24    2:07.74
                1:04.73   2:07.74 (1:03.01)
  3 Frawley III, Robert J     16 OWA-MR               2:02.96    2:09.10
                1:04.50   2:09.10 (1:04.60)
  4 Sagginario, Joseph T      16 CSC-MR               2:04.56    2:09.11
                1:03.48   2:09.11 (1:05.63)
  5 Ahern, Michael G          15 Express Swimming-MR  2:06.31    2:09.39
                1:06.41   2:09.39 (1:02.98)
  6 Gitman, Robert S          16 WAC-MR               2:03.77    2:10.40
                1:03.55   2:10.40 (1:06.85)
  7 Qama, Eros                19 WAC-MR               2:09.85    2:12.67
                1:14.97     2:12.67 (57.70)
  8 Bennett, Brian H          16 Express Swimming-MR  2:15.00    2:14.02
                1:14.72     2:14.02 (59.30)
  9 Robertson, Brian J        16 Sachem-MR            2:13.51    2:15.02
                1:14.63   2:15.02 (1:00.39)
 10 Meaney, Brad T            17 WAC-MR               2:10.66    2:16.63
                1:11.12   2:16.63 (1:05.51)
 11 Caputo, Daniel            15 WAC-MR               2:08.17    2:16.97
 12 Stanco, Trevor V          17 Express Swimming-MR  2:11.74    2:17.07
                1:13.58   2:17.07 (1:03.49)
 13 LaPorta, Paul J           16 IA-MR                2:05.30    2:18.24
                1:05.78   2:18.24 (1:12.46)
 14 Lynch, Joe P              16 Express Swimming-MR  2:22.30    2:19.38
                1:12.18   2:19.38 (1:07.20)
 15 DiDonato, Michael A       17 OWA-MR               2:18.04    2:20.54
                1:10.19   2:20.54 (1:10.35)
 16 Rusinak, Derek            15 WAC-MR               2:21.36    2:24.48
                1:11.85   2:24.48 (1:12.63)
 17 Mangus, Peter E           17 Express Swimming-MR  2:26.00    2:24.60
                1:10.19   2:24.60 (1:14.41)
 18 Jordan, John M            19 OWA-MR               2:04.80    2:24.71
                1:05.90   2:24.71 (1:18.81)
 19 Rossi, Brian V            16 Farmingdale-MR       2:30.50    2:25.57
                1:11.85   2:25.57 (1:13.72)
 20 Keller, Ethan A           15 IA-MR                2:29.55    2:25.82
                1:10.99   2:25.82 (1:14.83)
 21 D'Errico, Angelo C        17 OWA-MR               2:11.33    2:28.80
                1:07.77   2:28.80 (1:21.03)
 22 Cheung, Calvin            15 OWA-MR               2:24.60    2:30.11
                1:14.63   2:30.11 (1:15.48)
 23 Irwin, Bobby J            15 IA-MR                2:32.42    2:32.73
                1:12.18   2:32.73 (1:20.55)
 24 Gassert, Matthew J        15 Express Swimming-MR  3:00.00    2:32.80
 25 Keller, Josh A            17 IA-MR                2:26.38    2:35.06
                1:14.75   2:35.06 (1:20.31)
 26 Thorp, Matthew W          15 Sachem-MR            2:22.97    2:35.08
                1:16.56   2:35.08 (1:18.52)
 27 Russo, Matt J             17 OWA-MR               2:20.04    2:35.70
                1:10.99   2:35.70 (1:24.71)
 28 Conway, Sean J            15 CSC-MR               2:25.75    2:37.58
                1:14.72   2:37.58 (1:22.86)
 29 Fallarino, Michael J      17 OWA-MR               2:35.55    2:37.59
                1:13.53   2:37.59 (1:24.06)
 30 Murphy, Chris             16 IA-MR                2:35.08    2:39.20
                1:16.56   2:39.20 (1:22.64)
 31 Kinney, Brendan S         15 Farmingdale-MR       2:46.63    2:48.93
                1:19.68   2:48.93 (1:29.25)
 32 Allen, Arthur             16 Express Swimming-MR  3:30.00    3:03.67
                1:26.36   3:03.67 (1:37.31)

Event 39  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Merz, Wendy A             10 HYB-MR                 33.10      34.45
  2 Henry, Olivia P           10 OWA-MR                 35.21      34.80
  3 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                  37.56      34.87
  4 Buckley, Taylor A         10 Sachem-MR              33.95      35.10
  5 Flaherty, Kimberly A      10 HYB-MR                 36.58      35.48
  6 Riggio, Gina M             9 Farmingdale-MR         38.65      35.85
  7 Henderson, Emma D         10 IA-MR                  40.38      36.27
  8 Hetzer, Nicole M           9 CSC-MR                 34.98      36.30
  9 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR    36.51      36.35
 10 Ramsey, Danielle           8 Express Swimming-MR    40.00      36.45
 11 Catano, Tiffany            8 IA-MR                  38.33      36.71
 12 Lehner, Stefanie J         9 Express Swimming-MR    38.98      36.82
 13 Zoll, Christina M         10 Express Swimming-MR    38.32      37.61
 14 Lucas, Marie E             9 Express Swimming-MR    37.72      37.90
 15 Zeffiro, Valerie A        10 Sachem-MR              38.17      38.37
 15 DeFreitas, Sophie         10 WAC-MR                 38.76      38.37
 17 Cannon, Gabriella         10 WISC-MR                37.23      38.83
 18 Weiner, Jade R             9 HYB-MR                 42.09      39.14
 19 Aiello, Sarah              9 CSC-MR                 41.29      40.05
 20 Weiner, Sierra T           9 HYB-MR                 39.65      40.06
 21 Marmo, Marisa A            9 CSC-MR                 38.83      40.19
 22 Barry, Amanda E            9 WISC-MR                38.47      40.30
 23 Schlichte, Lindsay M       9 Express Swimming-MR    43.00      40.66
 23 Flor, Erica M              9 HYB-MR                 39.64      40.66
 25 Ras, Jackie T              9 Express Swimming-MR    38.90      41.02
 26 Berardicelli, Melanie     10 WISC-MR              1:15.00      41.64
 27 Betzios, Alexandra P       9 OWA-MR                 40.17      41.81
 28 Unger, Krissy F           10 HYB-MR                 40.85      42.00
 29 Lutfy, Elena G            10 Express Swimming-MR    48.00      42.61
 30 Mazza, Kimberly           10 CSC-MR                 42.44      42.97
 31 Ramsey, Ashley            10 Express Swimming-MR    46.00      42.98
 32 Leitke, Nicolle D          9 LIND-MR                47.62      43.45
 33 Matthes, Kelly             9 WISC-MR                45.00      43.77
 34 Reyes, Claudia             9 CSC-MR                 47.54      44.06
 35 Henry, Sarah A             8 OWA-MR                 43.01      44.12
 36 Ramos, Jasmine             8 CSC-MR                 47.53      44.24
 37 Stanton, Grace S           9 CSC-MR                 45.47      44.69
 38 White, Amanda A            9 HYB-MR                 45.62      44.88
 39 Casey, Shannon             9 WISC-MR                46.73      45.00
 40 Farrell, Greta M           8 HYB-MR                 48.02      45.46
 41 Kallansrude, Kaitlyn S     9 OWA-MR                 50.35      45.60
 42 Nielsen, Shelby L         10 IA-MR                  47.03      45.78
 43 Hughes, Caroline A         7 HYB-MR                 47.98      46.11
 44 Dillon, Victoria          10 Farmingdale-MR         49.77      46.14
 45 Zehner, Lauren F          10 North Shore-MR         45.61      46.16
 46 Lawler, Caitlin            8 Express Swimming-MR    45.68      46.30
 47 Crosby, Amanda             8 WISC-MR              1:10.32      46.31
 48 LaPorta, Emily A           8 IA-MR                  46.18      46.36
 49 greatsinger, jillian       7 WISC-MR                57.48      46.49
 50 Jordan, Pamela A          10 North Shore-MR       1:30.00      46.67
 51 Danin, Kylie L             8 WISC-MR                51.58      46.95
 52 Kiendle, Jennifer A        8 CSC-MR                 47.65      47.02
 53 Mayor, Jessica            10 CSC-MR                 45.95      47.03
 54 Tietjen, Megan R           9 Express Swimming-MR    50.00      47.08
 55 Flaherty, Danielle J       9 Farmingdale-MR         50.71      47.26
 56 Pfaffe, Alyssa             9 WISC-MR                52.00      47.36
 57 Burton, Emily              8 WISC-MR                53.19      47.38
 58 Bellino, Elisa M          10 Sachem-MR              49.32      47.40
 59 McManus, Erin S            9 Express Swimming-MR    45.22      47.46
 60 Napolitano, Jessica       10 CSC-MR                 45.65      47.59
 61 King, Maura B              8 IA-MR                  53.49      47.74
 62 Koukoulas, Sophia A       10 Express Swimming-MR    50.00      47.98
 63 Kalletta, Claire M         8 IA-MR                  46.01      48.46
 64 boland, lindsey            8 WISC-MR                53.26      48.63
 65 Meehan, Sarah              8 HYB-MR                 51.84      48.69
 66 Rasquin, Kristen M         8 Express Swimming-MR    53.77      48.91
 67 Rubino, Sarah              9 Express Swimming-MR    51.27      49.62
 68 Logan, Meghan A            9 Express Swimming-MR    54.44      50.10
 69 Barrett, Seanna T          7 Express Swimming-MR    50.00      50.50
 70 Olsen, Mary C             10 Aqua Gems-MR           50.67      50.56
 71 Holfester, Alison M        8 Express Swimming-MR    54.05      51.04
 72 Fitzpatrick, Aileen        8 HYB-MR                 50.00      51.64
 73 Crisci, Angelia            9 WISC-MR                52.88      52.50
 74 Dillon, Alexandra          8 Farmingdale-MR       1:04.50      52.64
 75 Boyle, Erin                7 CSC-MR                 55.16      53.00
 76 Santore, Lee Ann           8 WISC-MR                56.71      53.65
 77 Sack, Courtney A           9 Farmingdale-MR         51.93      53.81
 78 Rostrup, Chloe L           8 CSC-MR                 50.76      54.32
 79 Acompora, Ashley D         9 LIND-MR                51.75      54.87
 80 Mitchell, Nicole L         7 Aqua Gems-MR           56.70      54.95
 81 Arthur, Shannon R         10 Express Swimming-MR    50.00      55.02
 82 Coleman, Mackenzie         7 CSC-MR               1:08.41      55.38
 83 Haar, Jessie L             7 CSC-MR               1:02.73      55.41
 84 Stagnari, Katie E          8 OWA-MR                 54.29      55.48
 85 Green, Katherine           8 CSC-MR                 55.00      56.11
 86 Simkins, Ella R            6 HYB-MR               1:19.26      57.39
 87 Henry, Julia L             6 OWA-MR                 59.16      58.82
 88 Doyamis, Marianna E        8 Express Swimming-MR  1:05.00      59.39
 89 McCormick, Kirsten E       9 Express Swimming-MR  1:05.00    1:00.90
 90 baldassare, brooke F       6 WISC-MR              1:30.00    1:01.21
 91 Troiano, Morgan K          9 HYB-MR                 55.50    1:03.49
 92 Reynolds, Ceilie M         7 Express Swimming-MR  1:15.00    1:04.93
 93 Terenzi, Samantha E        8 HYB-MR                 57.31    1:06.64
 94 Simeone, Annie             7 Express Swimming-MR  1:00.00    1:10.27
 95 Murphy, Meaghan            8 CSC-MR               1:12.27    1:14.85

Event 40  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
===============================================================================
  1 Simkins, Robert T         10 HYB-MR                 33.52      32.57
  2 Kowalsky, Austin J        10 Express Swimming-MR    31.71      32.69
  3 Fitzpatrick, Kieran T      9 HYB-MR                 36.28      35.26
  4 Wallace, Robert J         10 OWA-MR                 37.56      36.62
  5 Mu, Nicholas               8 Express Swimming-MR    37.22      37.10
  6 Konarski, Kevin R         10 LIND-MR                38.44      37.84
  7 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                  38.38      37.87
  8 kavitt, kevin             10 WISC-MR                38.56      37.99
  9 McCartney, Connor W       10 HYB-MR                 37.27      38.15
 10 Jimenez, Bartek           10 WISC-MR                40.57      38.54
 11 Murphy, Robert            10 CSC-MR                 36.49      39.06
 12 Drennan, Patrick M         9 WISC-MR                41.58      40.00
 13 Deck, austin              10 WISC-MR                42.39      40.24
 14 Sawan, Tamer A            10 LIND-MR                44.99      40.51
 15 Kalletta, Sean P          10 IA-MR                  41.72      41.02
 16 Caponegro, Frank           9 Express Swimming-MR    50.00      41.19
 17 Burke, Christopher M      10 OWA-MR                 40.96      41.20
 18 Coleman, Gregory M        10 CSC-MR                 39.58      41.39
 19 Warren, Colin              9 Express Swimming-MR    43.00      41.49
 20 Rosa, Jack M               8 IA-MR                  40.70      41.82
 21 Patton, Daniel J           9 Express Swimming-MR    48.00      41.92
 22 McKelvey, Ryan P          10 Express Swimming-MR    50.00      42.21
 23 Hausmann, Daniel           8 WISC-MR                42.78      42.76
 24 McCartney, Daniel K        8 HYB-MR                 42.86      42.91
 25 Brown, Nate M              8 HYB-MR                 43.25      43.23
 26 Dalton, Kenneth C          9 LIND-MR                43.50      43.51
 27 Olsen, Jack T              8 Aqua Gems-MR           44.71      43.76
 28 Miller, Mark J            10 Sachem-MR              45.69      44.25
 29 Avila, Derek R             9 IA-MR                  48.16      44.30
 30 Sourial, Anthony           8 Express Swimming-MR    50.00      44.45
 31 Geraghty, Kyle            10 CSC-MR                 46.94      44.46
 32 Gamboa, Matthew G          8 HYB-MR                 43.61      44.59
 33 Terracciano, Michael J     9 HYB-MR               1:10.14      45.00
 34 Zoll, Christopher J        7 Express Swimming-MR    48.00      45.15
 35 Byrnes, Cameron M         10 Sachem-MR              46.15      45.20
 36 Poblador, John M           9 OWA-MR                 48.75      45.24
 37 Lozano, Joseph             9 Express Swimming-MR    40.00      45.58
 38 Penteck, Christopher M     9 Sachem-MR              49.31      45.78
 39 Capodanno, Michael S       9 HYB-MR                 44.19      45.96
 40 Gschwind, Daniel          10 CSC-MR                 47.02      46.25
 41 Awon, Saaior K             8 OWA-MR                 51.19      47.57
 42 Lavin, Michael G           9 LIND-MR                44.72      47.67
 43 Mueller, Chris S           9 Express Swimming-MR    55.00      48.26
 44 McDougall, Robert          7 CSC-MR                 46.91      48.67
 45 Culhane, Jack             10 CSC-MR                 42.57      48.76
 46 Mendez, Spencer D          9 HYB-MR                 51.82      49.48
 47 Boyle, Kevin               8 CSC-MR               1:00.00      50.52
 48 Cremer, Brian K            8 IA-MR                  51.10      50.70
 49 Chen, Nick W              10 Farmingdale-MR       1:05.50      52.82
 50 Low, Jonathan H           10 Farmingdale-MR         51.13      53.73
 51 Thurber, James             9 CSC-MR                 51.40      56.01
 52 Towers, Zachary D          7 HYB-MR                 49.62      56.57
 53 Carlin, Matthew            8 Farmingdale-MR         50.33      56.75
 54 Hagemann, Alex A           8 Express Swimming-MR    55.00      56.91
 55 Cohen, Jesse               9 WISC-MR                46.21      59.11
 56 Gasparek, Dillon           7 CSC-MR               1:07.44      59.29
 57 Garner, Jack W             9 Farmingdale-MR       1:09.50    1:02.09
 58 Csabon, Christopher        8 CSC-MR               1:06.49    1:08.16
 59 Cheong, Kevin              9 Express Swimming-MR  1:00.00    1:08.71
 60 Mayor, Matthew             8 CSC-MR                 55.00    1:09.97
 61 Ortof, Harry C             6 Express Swimming-MR  1:10.00    1:16.87
 -- Weaver, Jesse A           10 IA-MR                  41.11         DQ

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit