2005 MR Junior Olympics LC
7/29/2005 to 7/31/2005 Sanction #: 050701

Event 1  Girls 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:13.13   7/15/1984 Long Island SC
       METRO: # 2:09.38   7/15/2001 YWCA Middies, YMID-MR
                2:10.59  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                                  2:14.60         40
     1) Cannon, Taylor 14               2) Larkin, Kate C 14
     3) Yeager, Keira M 14              4) Biagioli, Alana 13
                  35.35     1:12.10 (36.75)     1:45.84 (33.74)     2:14.60 (28.76)
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'                       2:17.56         34
     1) Purdy, Kristen L 13             2) Purdy, Dana R 14
     3) Birkmire, Jenna M 13            4) Magliola, Kristen M 14
                  36.36     1:15.94 (39.58)     1:46.99 (31.05)     2:17.56 (30.57)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                              2:20.88         32
     1) Fenn, Meaghan 14                2) Evans, Laura A 14
     3) Hughes, Katie C 14              4) Lazare, Libby 13
                  34.99     1:12.89 (37.90)     1:54.72 (41.83)     2:20.88 (26.16)
  4 Long Beach Aquatics-MR  'A'                           2:22.20         30
     1) Lindahl, Melissa 14             2) Smith, Jackie 14
     3) Harris, Katherine 14            4) Kelly, Shavon 14
                  37.98     1:17.01 (39.03)     1:49.40 (32.39)     2:22.20 (32.80)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                          2:22.61         28
     1) Bolin, Kathleen 14              2) Gibson, Lauren M 14
     3) Bunster, Kelly E 14             4) Tromp, Jacqueline M 13
                  39.18     1:19.91 (40.73)     1:50.12 (30.21)     2:22.61 (32.49)
  6 Long Island Express-MR  'A'                           2:23.43         26
     1) Dwyer, Brianne M 14             2) Parmiter, Lindsey T 13
     3) Kuzniewski, Megan A 13          4) Shanley, Kelly M 13
                  36.82     1:16.44 (39.62)     2:02.60 (46.16)     2:23.43 (20.83)
  7 Team Suffolk-MR  'B'                                  2:31.07         24
     1) Makowski, Michelle T 14         2) Archer, Heather A 13
     3) Ritter, Jamie D 14              4) Warren, Michelle N 13
                  40.22     1:21.98 (41.76)     1:57.58 (35.60)     2:31.07 (33.49)

Event 2  Boys 13-14 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:04.13   7/25/2003 YWCA Middies, Middies
                         Y KASHIWAGI, M BAILEY, C GONZALEZ, P BENNETT
       METRO: # 2:02.59   7/15/1976 Gator S.C., GSC-MR
                2:01.99  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                       2:05.19         40
     1) Luchsinger, Thomas J 14         2) Smit, Kevin P 14
     3) Dowling, Jake A 13              4) Brennan, Austin F 14
                  30.59     1:08.08 (37.49)     1:38.66 (30.58)     2:05.19 (26.53)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:08.81         34
     1) Ghanim, Ayman 13                2) Sangtippawan, Chudchane 13
     3) Yanez, Gabriel F 14             4) Polanco, Jose A 14
                  34.45     1:10.81 (36.36)     1:40.80 (29.99)     2:08.81 (28.01)

Event 3  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 37.63   7/29/2005 Annie Zhu, TWISTERS
       METRO: # 37.33   7/15/1998 Paola Duguet, YMID-MR
                40.09  T16
                45.59  ZONE
                52.99  JO
 Meet Qualifying:  52.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                      37.63!T16     20
  2 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR                39.29 T16     17
  3 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                           41.29 ZONE    16
  4 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR              42.11 ZONE    15
  5 Hanss, Katie E      10 Agua Swim Team-MR                43.21 ZONE    14
  6 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                          43.87 ZONE    13
  7 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR                      44.16 ZONE    12
  8 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR                44.17 ZONE    11
  9 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR                       44.35 ZONE     9
 10 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                      45.23 ZONE     7
 11 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR              46.59 JO       6
 12 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                           46.75 JO       5
 13 Eastman, Lizard M   10 LIAC-MR                          46.83 JO       4
 14 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                      47.19 JO       3
 15 Hetzer, Nicole M    10 CSC-MR                           47.34 JO       2
 16 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR                   47.46 JO       1
 17 Hutchinson-Maddox,  10 Agua Swim Team-MR                47.78 JO
 18 Takei, Chiharu       9 Badger-MR                        48.24 JO
 19 Rodriguez, Keannie  10 Agua Swim Team-MR                48.51 JO
 20 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                          49.39 JO
 21 Clark, Samantha P    9 Middies-MR                       49.43 JO
 22 NG, Selina K        10 Tmsuffolk-MR                     49.44 JO
 23 Suarez, Daniela I   10 Agua Swim Team-MR                49.71 JO
 24 Rivera, Ashley M    10 FLY-MR                           49.84 JO
 25 Barry, Amanda E     10 WISC-MR                          49.88 JO
 26 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR                          50.15 JO
 27 Massillon, Arielle   9 LIAC-MR                          50.34 JO
 28 Hutzler, Alexandra   9 TVSC-MR                          50.37 JO
 29 Jen, Sarah G         9 Middies-MR                       50.56 JO
 30 McLaughlin, Genna    8 Bgnw Marlins-MR                  50.68 JO
 31 Evans, Kate B        8 Badger-MR                        50.97 JO
 32 Hartigan, Colleen   10 Middies-MR                       51.03 JO
 33 Goode, Karina N     10 Sachem-MR                        51.14 JO
 34 Arana, Jennifer      8 FLY-MR                           51.16 JO
 35 Marmo, Marisa A     10 CSC-MR                           51.18 JO
 36 Kennon, Nora M      10 Badger-MR                        51.28 JO
 37 McGetrick, Mary Ka  10 Bgnw Marlins-MR                  51.49 JO
 38 Cain, Mary C         9 Badger-MR                        51.85 JO
 39 Lampe, Colleen M    10 TVSC-MR                          51.97 JO
 40 Demarco, Jackie E    9 GAEL-MR                          52.00 JO
 41 Fuchs, Amanda B     10 Agua Swim Team-MR                52.04 JO
 42 Aiello, Sarah        9 CSC-MR                           52.20 JO
 43 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR                      52.65 JO
 44 Huang, Eileen S     10 Bgnw Marlins-MR                  52.74 JO
 45 Johnson, Christina  10 LIAC-MR                          52.85 JO
 46 Catano, Tiffany      8 IA-MR                            52.94 JO
 47 Kamel, Mira S        9 Twisters-MR                      53.09
 48 Swartwout, Erica     9 UNTS-MR                          55.11

Event 4  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 39.10      7/1994 David Kahn, NSAA
       METRO: # 37.71   7/15/1990 Chris Helin, TVSC-MR
                40.79  T16
                45.59  ZONE
                53.99  JO
 Meet Qualifying:  53.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                           43.46 ZONE    20
  2 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR                     43.82 ZONE    17
  3 Johnson, Grant A    10 Badger-MR                        44.84 ZONE    16
  4 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                      45.02 ZONE    15
  5 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR                45.72 JO      14
  6 Blacker, Aaron M    10 Bgnw Marlins-MR                  46.10 JO      13
  7 Ching, Benjamin G   10 UNLGA-MR                         47.13 JO      12
  8 Rueda, Diego C      10 Agua Swim Team-MR                47.44 JO      11
  9 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR                     47.62 JO       9
 10 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                     49.16 JO       7
 11 Caponegro, Frank     9 Express Swimming-MR              49.78 JO       6
 12 Moon, Jay            9 FLY-MR                           49.83 JO       5
 13 MO, Daniel           9 Twisters-MR                      49.88 JO       4
 14 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                            50.04 JO       3
 15 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR                     50.52 JO       2
 16 Saito, William W     8 Middies-MR                       50.55 JO       1
 17 Hesse, Niklas A     10 TVSC-MR                          50.65 JO
 18 Santoro, Joseph      9 TVSC-MR                          50.75 JO
 19 Pu, Austin          10 Twisters-MR                      50.97 JO
 20 Johnson, Sam H      10 Bgnw Marlins-MR                  51.09 JO
 21 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR                51.23 JO
 22 Lian, Alec          10 Basc-MR                          51.24 JO
 23 Dong, Richard        9 Twisters-MR                      51.55 JO
 23 Zitelny, Edan       10 Tmsuffolk-MR                     51.55 JO
 25 Korenkov, Sean P    10 Basc-MR                          52.10 JO
 26 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                        52.37 JO
 27 Infante, Justin L   10 RedTails-MR                      52.54 JO
 28 Clarke, Kristopher  10 Express Swimming-MR              52.94 JO
 29 Blackburn, John F   10 Middies-MR                       53.04 JO
 30 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR                        53.36 JO
 31 McHugh, Chase T      9 TVSC-MR                          53.52 JO
 32 Koo, Brandon H       8 Aquaflames-MR                    53.69 JO
 33 Yeo, Maxwell Z      10 Agua Swim Team-MR                53.78 JO
 34 Taddeo, Matthew C   10 CSC-MR                           53.87 JO
 35 Finnegan, Matt F    10 LIAC-MR                          54.13
 36 Owens, Nicholas      9 VAC-MR                           54.43
 37 Erickson, Gavin     10 Agua Swim Team-MR                54.78
 38 Kunze, Colin J      10 NYCC-MR                          54.82
 39 Pon, Bryan E        10 Middies-MR                       54.97
 40 Grunewald, Zane W   10 NBS-MR                           55.41
 41 McInerney, Andrew   10 Badger-MR                        55.84
 42 Atkinson, Davroy     9 RedTails-MR                      56.85
 -- Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR                 DQ

Event 5  Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:19.47   7/29/2005 Laura A Evans, Badger
       METRO: # 1:12.07   7/15/1998 Annie Mantey, MSC-MR
                1:14.89  JNR
                1:15.19  T16
                1:16.79  JR-B
                1:24.89  ZONE
                1:31.99  JO
 Meet Qualifying:  1:31.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Evans, Laura A      14 Badger-MR                      1:19.47!ZONE    20
                  38.16     1:19.47 (41.31)
  2 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                         1:19.71 ZONE    17
                  37.81     1:19.71 (41.90)
  3 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                   1:19.86 ZONE    16
                  38.69     1:19.86 (41.17)
  4 Malone, Becky L     14 NBS-MR                         1:20.26 ZONE    15
                  37.76     1:20.26 (42.50)
  5 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR                   1:20.44 ZONE    14
                  38.75     1:20.44 (41.69)
  6 Birkmire, Jenna M   13 TVSC-MR                        1:23.91 ZONE    13
                  39.92     1:23.91 (43.99)
  7 Santaniello, Saman  13 HYB-MR                         1:24.05 ZONE    12
                  40.10     1:24.05 (43.95)
  8 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            1:25.11 JO      11
                  41.31     1:25.11 (43.80)
  9 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming-MR            1:25.72 JO       9
                  40.79     1:25.72 (44.93)
 10 Bransfield, Sammy   14 LIAC-MR                        1:26.02 JO       7
                  40.41     1:26.02 (45.61)
 11 Cannon, Taylor      14 Tmsuffolk-MR                   1:26.08 JO       6
                  41.22     1:26.08 (44.86)
 12 Magliola, Kristen   14 TVSC-MR                        1:26.41 JO       5
                  41.22     1:26.41 (45.19)
 13 Purdy, Dana R       14 TVSC-MR                        1:26.57 JO       4
                  41.62     1:26.57 (44.95)
 14 Mullaney, Megan G   13 North Shore-MR                 1:26.81 JO       3
                  41.35     1:26.81 (45.46)
 15 Betancourt, Lauren  13 FLY-MR                         1:27.58 JO       2
                  41.87     1:27.58 (45.71)
 16 Turner, Jennifer J  13 SS-MR                          1:27.99 JO       1
                  41.47     1:27.99 (46.52)
 17 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                   1:28.22 JO
                  42.12     1:28.22 (46.10)
 18 Borutecene, Gabrie  13 HYB-MR                         1:28.37 JO
                  42.39     1:28.37 (45.98)
 19 Shannon, Caroline   14 Middies-MR                     1:29.37 JO
                  43.23     1:29.37 (46.14)
 20 Lyver, Kellie M     14 GAEL-MR                        1:29.38 JO
                  41.63     1:29.38 (47.75)
 21 Warren, Michelle N  13 Tmsuffolk-MR                   1:29.82 JO
                  42.97     1:29.82 (46.85)
 22 Teng, Rebecca       13 NYCC-MR                        1:30.09 JO
                  43.01     1:30.09 (47.08)
 23 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                         1:30.70 JO
                  43.41     1:30.70 (47.29)
 24 Yoo, Melisa         14 FLY-MR                         1:30.84 JO
                  43.22     1:30.84 (47.62)
 25 Gibson, Lauren M    14 CSC-MR                         1:31.90 JO
                  43.15     1:31.90 (48.75)
 26 Makowski, Michelle  14 Tmsuffolk-MR                   1:31.99 JO
                  43.93     1:31.99 (48.06)
 27 Purdy, Kristen L    13 TVSC-MR                        1:32.31
                  44.55     1:32.31 (47.76)
 28 Archer, Heather A   13 Tmsuffolk-MR                   1:32.52
                  43.72     1:32.52 (48.80)
 29 Goldstein, Amanda   14 HYB-MR                         1:32.82
                  44.30     1:32.82 (48.52)
 30 Rubin, Ada L        14 Agua Swim Team-MR              1:35.23
                  45.50     1:35.23 (49.73)
 31 Tromp, Jacqueline   13 CSC-MR                         1:38.54
                  47.40     1:38.54 (51.14)

Event 6  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:12.05   7/15/1994 Chris Helin, TVSC
       METRO: # 1:06.76   7/15/2001 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                1:08.29  JR-B
                1:10.09  JNR
                1:11.39  T16
                1:18.59  ZONE
                1:26.99  JO
 Meet Qualifying:  1:26.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  14 Agua Swim Team-MR              1:14.67 ZONE    20
                  35.51     1:14.67 (39.16)
  2 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                    1:20.15 JO      17
                  37.77     1:20.15 (42.38)
  3 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                        1:21.26 JO      16
                  38.49     1:21.26 (42.77)
  4 D'Onofrio, Jonatha  14 Basc-MR                        1:21.38 JO      15
                  38.85     1:21.38 (42.53)
  5 Sangtippawan, Chud  13 Twisters-MR                    1:21.78 JO      14
                  38.17     1:21.78 (43.61)
  6 Heath, Michael A    14 GAEL-MR                        1:22.13 JO      13
                  38.76     1:22.13 (43.37)
  7 Deignan, Billy C    13 LIAC-MR                        1:22.79 JO      12
                  39.43     1:22.79 (43.36)
  8 Dinces, Jon M       14 SSL-MR                         1:23.27 JO      11
                  38.94     1:23.27 (44.33)
  9 Hinds, Jonathan A   13 Tmsuffolk-MR                   1:23.46 JO       9
                  39.44     1:23.46 (44.02)
 10 Wong, Jeffrey       14 Twisters-MR                    1:23.61 JO       7
                  39.62     1:23.61 (43.99)
 11 Park, Jin Woo W     13 FLY-MR                         1:24.73 JO       6
                  40.27     1:24.73 (44.46)
 12 Lee, Doohyun        14 FLY-MR                         1:25.05 JO       5
                  41.17     1:25.05 (43.88)
 13 Krause, Billy K     14 Tmsuffolk-MR                   1:25.12 JO       4
                  40.86     1:25.12 (44.26)
 14 Ghanim, Ayman       13 Twisters-MR                    1:27.08          3
                  40.61     1:27.08 (46.47)
 15 Yu, Wayne L         14 TVSC-MR                        1:27.36          2
                  40.66     1:27.36 (46.70)

Event 7  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.30    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
       METRO: # 1:05.53    6/7/2003 Sara Giberson, BASC-MR
                1:08.19  T16
                1:15.29  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR              1:08.11 T16     20
                  32.83     1:08.11 (35.28)
  2 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                         1:08.29 ZONE    17
                  33.28     1:08.29 (35.01)
  3 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                        1:08.55 ZONE    16
                  33.40     1:08.55 (35.15)
  4 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                      1:09.45 ZONE    15
                  33.70     1:09.45 (35.75)
  5 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR            1:11.35 ZONE    14
                  34.54     1:11.35 (36.81)
  6 Sun, Angela         10 Twisters-MR                    1:12.01 ZONE    13
                  34.57     1:12.01 (37.44)
  7 Buonaiuto, Kelsey   10 TVSC-MR                        1:12.85 ZONE    12
                  35.05     1:12.85 (37.80)
  8 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR              1:13.16 ZONE    11
                  34.71     1:13.16 (38.45)
  9 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR                     1:13.38 ZONE     9
                  35.22     1:13.38 (38.16)
 10 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                        1:14.15 ZONE     7
                  35.59     1:14.15 (38.56)
 11 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                         1:14.53 ZONE     6
                  35.07     1:14.53 (39.46)
 12 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                    1:15.04 ZONE     5
                  35.23     1:15.04 (39.81)
 13 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                        1:15.51 JO       4
                  35.92     1:15.51 (39.59)
 14 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                        1:15.72 JO       3
                  35.67     1:15.72 (40.05)
 15 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR                 1:15.77 JO       2
                  36.51     1:15.77 (39.26)
 16 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                         1:15.85 JO       1
                  35.58     1:15.85 (40.27)
 17 Arana, Jennifer      8 FLY-MR                         1:16.10 JO
                  36.68     1:16.10 (39.42)
 18 NG, Selina K        10 Tmsuffolk-MR                   1:16.56 JO
                  36.56     1:16.56 (40.00)
 19 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                    1:16.57 JO
                  36.46     1:16.57 (40.11)
 20 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                   1:16.74 JO
                  37.14     1:16.74 (39.60)
 21 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR            1:16.86 JO
                  37.14     1:16.86 (39.72)
 22 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR              1:16.94 JO
                  37.30     1:16.94 (39.64)
 23 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                        1:17.12 JO
                  37.31     1:17.12 (39.81)
 24 Hutchinson-Maddox,  10 Agua Swim Team-MR              1:17.61 JO
                  36.84     1:17.61 (40.77)
 25 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR                     1:17.71 JO
                  37.62     1:17.71 (40.09)
 26 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                          1:17.85 JO
                  37.67     1:17.85 (40.18)
 27 Lane, Kristin M     10 Middies-MR                     1:17.86 JO
                  37.48     1:17.86 (40.38)
 28 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR            1:18.06 JO
                  37.29     1:18.06 (40.77)
 29 Hutzelmann, Amanda  10 VAC-MR                         1:19.11 JO
                  37.32     1:19.11 (41.79)
 30 Demarco, Jackie E    9 GAEL-MR                        1:19.40 JO
                  38.01     1:19.40 (41.39)
 31 Susz, Gabriella V    9 Middies-MR                     1:19.47 JO
                  37.13     1:19.47 (42.34)
 32 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR                      1:19.66 JO
                  36.50     1:19.66 (43.16)
 32 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR            1:19.66 JO
                  38.47     1:19.66 (41.19)
 34 Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                        1:19.73 JO
                  38.44     1:19.73 (41.29)
 35 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR                    1:20.06 JO
                  38.02     1:20.06 (42.04)
 36 Catano, Tiffany      8 IA-MR                          1:20.84 JO
                  39.26     1:20.84 (41.58)
 37 Kennon, Nora M      10 Badger-MR                      1:20.86 JO
                  38.35     1:20.86 (42.51)
 38 Hetzer, Nicole M    10 CSC-MR                         1:21.02 JO
                  39.04     1:21.02 (41.98)
 39 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                         1:21.22 JO
                  38.09     1:21.22 (43.13)
 40 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR            1:21.34 JO
                  38.85     1:21.34 (42.49)
 41 DeFreitas, Sophie   10 WAC-MR                         1:21.47 JO
                  40.57     1:21.47 (40.90)
 42 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR                      1:21.51 JO
                  38.70     1:21.51 (42.81)
 43 Eastman, Lizard M   10 LIAC-MR                        1:21.76 JO
                  38.57     1:21.76 (43.19)
 44 Duncalf, Katie S    10 Bgnw Marlins-MR                1:22.05 JO
                  39.24     1:22.05 (42.81)
 45 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                        1:22.36 JO
                  39.11     1:22.36 (43.25)
 46 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR                        1:23.11 JO
                  40.34     1:23.11 (42.77)
 47 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR                    1:23.28 JO
                  40.14     1:23.28 (43.14)
 48 Lampe, Colleen M    10 TVSC-MR                        1:23.42 JO
                  39.71     1:23.42 (43.71)
 49 Rivera, Ashley M    10 FLY-MR                         1:23.73 JO
                  39.47     1:23.73 (44.26)
 50 Marmo, Marisa A     10 CSC-MR                         1:24.05 JO
                  39.70     1:24.05 (44.35)
 51 Clark, Samantha P    9 Middies-MR                     1:24.30 JO
                  40.39     1:24.30 (43.91)
 52 Rodriguez, Keannie  10 Agua Swim Team-MR              1:24.88 JO
                  38.74     1:24.88 (46.14)
 53 Betzios, Alexandra   9 OWA-MR                         1:24.97 JO
                  40.52     1:24.97 (44.45)
 54 Toth, Kayleigh T    10 Tmsuffolk-MR                   1:25.00 JO
                  40.43     1:25.00 (44.57)
 55 Barry, Amanda E     10 WISC-MR                        1:25.34 JO
                  40.41     1:25.34 (44.93)
 56 Fenn, Kerry         10 Badger-MR                      1:25.46 JO
                  41.42     1:25.46 (44.04)
 57 Johnson, Christina  10 LIAC-MR                        1:25.51 JO
                  40.34     1:25.51 (45.17)
 58 Hartigan, Colleen   10 Middies-MR                     1:25.57 JO
                  40.74     1:25.57 (44.83)
 59 Ras, Jackie T        9 Express Swimming-MR            1:26.32 JO
                  41.94     1:26.32 (44.38)
 60 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team-MR              1:26.51 JO
                  40.39     1:26.51 (46.12)
 61 Cain, Mary C         9 Badger-MR                      1:27.06 JO
                  41.57     1:27.06 (45.49)
 62 Goode, Karina N     10 Sachem-MR                      1:27.42 JO
                  42.15     1:27.42 (45.27)
 62 McGetrick, Mary Ka  10 Bgnw Marlins-MR                1:27.42 JO
                  42.52     1:27.42 (44.90)
 64 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                          1:27.63 JO
                  41.46     1:27.63 (46.17)
 65 Given, Danielle X   10 Tmsuffolk-MR                   1:28.61
                  41.24     1:28.61 (47.37)
 66 Lulley, Shannon     10 HAA-MR                         1:29.81
                  40.76     1:29.81 (49.05)
 -- McHale, Shannon     10 HAA-MR                             DFS

Event 8  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.63    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 1:04.16   7/14/1986 Darin VanTassell, WPSC-MR
                1:07.99  T16
                1:15.29  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR                    1:08.53 ZONE    20
                  32.22     1:08.53 (36.31)
  2 Johnson, Grant A    10 Badger-MR                      1:08.89 ZONE    17
                  33.35     1:08.89 (35.54)
  3 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR            1:10.94 ZONE    16
                  33.68     1:10.94 (37.26)
  4 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                    1:12.58 ZONE    15
                  35.15     1:12.58 (37.43)
  5 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR              1:13.24 ZONE    14
                  34.94     1:13.24 (38.30)
  6 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR                     1:14.29 ZONE    13
                  36.12     1:14.29 (38.17)
  7 Pollack, Jack H     10 Middies-MR                     1:14.78 ZONE    12
                  35.63     1:14.78 (39.15)
  8 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR                   1:15.97 JO      11
                  35.57     1:15.97 (40.40)
  9 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR              1:16.31 JO       9
                  37.91     1:16.31 (38.40)
 10 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                          1:16.74 JO       7
                  36.10     1:16.74 (40.64)
 11 Fitzpatrick, Kiera  10 HYB-MR                         1:17.00 JO       6
                  37.23     1:17.00 (39.77)
 12 Shine, Stephen J    10 Bgnw Marlins-MR                1:17.81 JO       5
                  37.09     1:17.81 (40.72)
 13 Blackburn, John F   10 Middies-MR                     1:18.09 JO       4
                  37.39     1:18.09 (40.70)
 14 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                        1:18.30 JO       3
                  37.47     1:18.30 (40.83)
 15 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                      1:18.73 JO       2
                  36.98     1:18.73 (41.75)
 16 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                   1:18.76 JO       1
                  37.15     1:18.76 (41.61)
 17 Kim, Sean Y         10 LIAC-MR                        1:18.83 JO
                  37.86     1:18.83 (40.97)
 18 Lin, Kevin          10 Twisters-MR                    1:19.11 JO
                  38.79     1:19.11 (40.32)
 19 Santoro, Joseph      9 TVSC-MR                        1:19.19 JO
                  37.67     1:19.19 (41.52)
 20 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR                   1:19.50 JO
                  37.80     1:19.50 (41.70)
 21 Kim, Austin W        9 FLY-MR                         1:19.86 JO
                  38.81     1:19.86 (41.05)
 22 McLaughlin, James   10 Bgnw Marlins-MR                1:20.02 JO
                  37.12     1:20.02 (42.90)
 23 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                         1:20.14 JO
                  39.08     1:20.14 (41.06)
 24 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR            1:20.37 JO
                  38.42     1:20.37 (41.95)
 25 Conaton, Patrick A   9 GAEL-MR                        1:20.48 JO
                  38.25     1:20.48 (42.23)
 26 Rueda, Diego C      10 Agua Swim Team-MR              1:20.51 JO
                  38.77     1:20.51 (41.74)
 27 MO, Daniel           9 Twisters-MR                    1:20.84 JO
                  38.57     1:20.84 (42.27)
 28 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                      1:20.95 JO
                  39.26     1:20.95 (41.69)
 29 Pon, Bryan E        10 Middies-MR                     1:21.11 JO
                  39.80     1:21.11 (41.31)
 30 Kunze, Colin J      10 NYCC-MR                        1:21.49 JO
                  38.74     1:21.49 (42.75)
 31 Cashin, Michael J   10 LBA-MR                         1:21.66 JO
                  38.37     1:21.66 (43.29)
 32 Murphy, Robert      10 CSC-MR                         1:22.12 JO
                  39.10     1:22.12 (43.02)
 33 Barry, Charles      10 Badger-MR                      1:22.44 JO
                  39.16     1:22.44 (43.28)
 34 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR                      1:22.46 JO
                  39.46     1:22.46 (43.00)
 35 Buoniello, Bailey   10 IA-MR                          1:22.68 JO
                  40.35     1:22.68 (42.33)
 36 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR                   1:23.71 JO
                  39.82     1:23.71 (43.89)
 37 Pu, Austin          10 Twisters-MR                    1:23.92 JO
                  39.51     1:23.92 (44.41)
 38 Yeo, Maxwell Z      10 Agua Swim Team-MR              1:24.00 JO
                  38.97     1:24.00 (45.03)
 39 Clarke, Kristopher  10 Express Swimming-MR            1:24.66 JO
                  39.84     1:24.66 (44.82)
 40 Knight, Jordan      10 FLY-MR                         1:24.76 JO
                  38.74     1:24.76 (46.02)
 41 Warren, Colin J      9 Express Swimming-MR            1:25.34 JO
                  41.68     1:25.34 (43.66)
 41 Ching, Benjamin G   10 UNLGA-MR                       1:25.34 JO
                  41.32     1:25.34 (44.02)
 43 Rosa, Jack M         9 IA-MR                          1:25.75 JO
                  41.52     1:25.75 (44.23)
 44 Finnegan, Dan P     10 LIAC-MR                        1:25.77 JO
                  42.95     1:25.77 (42.82)
 45 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                         1:25.81 JO
                  41.78     1:25.81 (44.03)
 46 McInerney, Andrew   10 Badger-MR                      1:25.85 JO
                  40.98     1:25.85 (44.87)
 47 Moon, Jay            9 FLY-MR                         1:25.93 JO
                  40.24     1:25.93 (45.69)
 48 Korenkov, Sean P    10 Basc-MR                        1:26.03 JO
                  40.76     1:26.03 (45.27)
 49 Kalletta, Sean P    10 IA-MR                          1:26.33 JO
                  41.37     1:26.33 (44.96)
 50 Plaschka, Justin     8 HAA-MR                         1:26.54 JO
                  41.27     1:26.54 (45.27)
 51 Dong, Richard        9 Twisters-MR                    1:26.89 JO
                  39.79     1:26.89 (47.10)
 52 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR                      1:27.17 JO
                  40.68     1:27.17 (46.49)
 53 Sperandio, Alec      9 WAC-MR                         1:27.74 JO
                  40.18     1:27.74 (47.56)
 54 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR                      1:27.78 JO
                  42.82     1:27.78 (44.96)
 55 Zarriello, Kyle D    9 LIAC-MR                        1:28.35
 56 Hickey, Brandon S   10 MSC-MR                         1:28.50
                  42.44     1:28.50 (46.06)

Event 9  Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.40   7/30/2004 T. McGuirk-79/L.Parisi-04, LISC / TS
       METRO: #   58.85    8/1/2002 Meagan Tolan, LIAC-MR
                  58.89  JNR
                  59.49  T16
                1:00.19  JR-B
                1:04.89  ZONE
                1:09.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR              1:01.55 ZONE    20
                  29.15     1:01.55 (32.40)
  2 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                         1:02.10 ZONE    17
                  29.52     1:02.10 (32.58)
  3 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR                   1:03.29 ZONE    16
                  30.30     1:03.29 (32.99)
  4 Fenn, Meaghan       14 Badger-MR                      1:03.92 ZONE    15
                  30.58     1:03.92 (33.34)
  5 Birkmire, Jenna M   13 TVSC-MR                        1:04.20 ZONE    14
                  31.02     1:04.20 (33.18)
  6 Nugent, Susan A     14 OWA-MR                         1:04.60 ZONE    13
                  30.95     1:04.60 (33.65)
  7 Hutchinson-Maddox,  13 Agua Swim Team-MR              1:05.39 JO      12
                  31.70     1:05.39 (33.69)
  8 Malone, Becky L     14 NBS-MR                         1:05.76 JO      11
                  31.57     1:05.76 (34.19)
  9 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR                 1:05.81 JO       9
                  31.27     1:05.81 (34.54)
 10 Blom, Danielle      14 HAA-MR                         1:06.16 JO       7
                  31.42     1:06.16 (34.74)
 11 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                   1:06.23 JO       6
                  32.07     1:06.23 (34.16)
 12 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            1:06.34 JO       5
                  31.96     1:06.34 (34.38)
 13 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                         1:06.36 JO       4
                  31.52     1:06.36 (34.84)
 14 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                         1:06.94 JO       3
                  32.35     1:06.94 (34.59)
 15 Lyver, Kellie M     14 GAEL-MR                        1:07.00 JO       2
                  30.95     1:07.00 (36.05)
 16 Harris, Katherine   14 LBA-MR                         1:07.01 JO       1
                  32.36     1:07.01 (34.65)
 17 Armstrong, Alyssa   14 NY Sharks-MR                   1:07.09 JO
                  31.59     1:07.09 (35.50)
 18 Cooper, Sammie C    13 Bgnw Marlins-MR                1:07.12 JO
                  32.54     1:07.12 (34.58)
 19 Shanley, Kelly M    13 Express Swimming-MR            1:07.62 JO
                  32.54     1:07.62 (35.08)
 20 D'Arcy, Maggie L    13 Middies-MR                     1:07.73 JO
                  32.61     1:07.73 (35.12)
 21 Kulikov, Michelle   14 Shy/ Seals-MR                  1:08.01 JO
                  32.97     1:08.01 (35.04)
 22 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR                   1:08.38 JO
                  32.80     1:08.38 (35.58)
 23 Wang, Diana G       14 MSC-MR                         1:08.48 JO
                  32.23     1:08.48 (36.25)
 24 Cannon, Taylor      14 Tmsuffolk-MR                   1:08.49 JO
                  33.05     1:08.49 (35.44)
 25 Trinidad, Ayla      14 RedTails-MR                    1:09.24 JO
                  32.63     1:09.24 (36.61)
 26 Henry, Elizabeth M  13 OWA-MR                         1:09.29 JO
                  33.79     1:09.29 (35.50)
 27 Rivera, Celine D    14 TVSC-MR                        1:09.51 JO
                  33.75     1:09.51 (35.76)
 28 Purdy, Dana R       14 TVSC-MR                        1:09.82 JO
                  33.29     1:09.82 (36.53)
 29 Magliola, Kristen   14 TVSC-MR                        1:09.86 JO
                  32.96     1:09.86 (36.90)
 30 Makowski, Michelle  14 Tmsuffolk-MR                   1:10.01
                  33.78     1:10.01 (36.23)
 31 Archer, Heather A   13 Tmsuffolk-MR                   1:10.33
                  33.82     1:10.33 (36.51)
 32 Plaschka, Jade      14 HAA-MR                         1:10.78
                  34.36     1:10.78 (36.42)
 33 Teng, Rebecca       13 NYCC-MR                        1:10.80
                  32.90     1:10.80 (37.90)
 34 Mullaney, Megan G   13 North Shore-MR                 1:10.95
                  34.02     1:10.95 (36.93)
 35 Vairo, Corinne D    13 TVSC-MR                        1:11.36
                  33.83     1:11.36 (37.53)

Event 10  Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 55.86   7/29/2005 Greg H Pelton, Badger
       METRO: # 55.05   7/15/1992 Michael Bartz, FLY-MR
                53.89  JNR
                53.99  JR-B
                55.99  T16
              1:01.29  ZONE
              1:05.99  JO
 Meet Qualifying:  1:05.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Pelton, Greg H      14 Badger-MR                        55.86!T16     20
                  26.53       55.86 (29.33)
  2 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                          56.63 ZONE    17
                  27.33       56.63 (29.30)
  3 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                          57.83 ZONE    16
                  27.60       57.83 (30.23)
  4 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR              59.10 ZONE    15
                  28.54       59.10 (30.56)
  5 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                          59.82 ZONE    14
                  28.50       59.82 (31.32)
  6 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   1:00.79 ZONE    13
                  29.38     1:00.79 (31.41)
  7 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                         1:01.17 ZONE    12
                  29.50     1:01.17 (31.67)
  8 Katz, Andrew        14 SSL-MR                         1:01.27 ZONE    11
                  29.65     1:01.27 (31.62)
  9 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                        1:01.53 JO       9
                  30.01     1:01.53 (31.52)
 10 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                        1:01.60 JO       7
                  29.57     1:01.60 (32.03)
 11 Matura, Alex        14 Shy/ Seals-MR                  1:01.95 JO       6
                  29.92     1:01.95 (32.03)
 12 Culver, Eric        14 VAC-MR                         1:02.12 JO       5
                  29.92     1:02.12 (32.20)
 13 Andrews, Ayman C    14 Aqua Gems-MR                   1:02.87 JO       4
                  30.02     1:02.87 (32.85)
 14 Krause, Billy K     14 Tmsuffolk-MR                   1:03.10 JO       3
                  30.63     1:03.10 (32.47)
 15 Doherty, Zack Z     14 GAEL-MR                        1:03.13 JO       2
                  29.96     1:03.13 (33.17)
 16 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR                         1:03.22 JO       1
                  29.82     1:03.22 (33.40)
 17 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                    1:04.10 JO
                  31.04     1:04.10 (33.06)
 18 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR                1:04.26 JO
                  30.78     1:04.26 (33.48)
 19 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR                    1:04.62 JO
                  30.67     1:04.62 (33.95)
 20 Lohrer, Jesse T     13 Tmsuffolk-MR                   1:04.71 JO
                  31.02     1:04.71 (33.69)
 21 Dowling, Jake A     13 TVSC-MR                        1:05.23 JO
                  31.11     1:05.23 (34.12)
 22 Ragin, Gregory      14 OWA-MR                         1:05.26 JO
                  30.21     1:05.26 (35.05)
 23 Johns, Matthew P    14 LIAC-MR                        1:06.40
                  31.97     1:06.40 (34.43)
 24 Chen, Calvin R      14 FLY-MR                         1:06.90
                  31.87     1:06.90 (35.03)
 25 Ghanim, Ayman       13 Twisters-MR                    1:07.51
                  30.87     1:07.51 (36.64)

Event 11  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 34.14   7/25/2003 Sara Giberson, BASC
       METRO: # 33.91    5/9/2003 Sara Giberson, BASC-MR
                36.19  T16
                40.29  ZONE
                47.59  JO
 Meet Qualifying:  47.59
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                      35.25 T16     20
  2 Sun, Angela         10 Twisters-MR                      36.87 ZONE    17
  3 Buonaiuto, Kelsey   10 TVSC-MR                          37.68 ZONE    16
  4 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                          37.84 ZONE    15
  5 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR                38.79 ZONE    14
  6 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                        38.80 ZONE    13
  7 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                           39.21 ZONE    12
  8 Hanss, Katie E      10 Agua Swim Team-MR                39.88 ZONE    11
  9 Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                          40.15 ZONE     9
 10 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                      40.19 ZONE     7
 11 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR                        40.28 ZONE     6
 12 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                           40.98 JO       5
 13 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR              41.08 JO       4
 14 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR                        41.46 JO       3
 15 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                          41.47 JO       2
 16 Lampe, Colleen M    10 TVSC-MR                          41.60 JO       1
 17 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                      41.73 JO
 18 Catano, Tiffany      8 IA-MR                            41.78 JO
 19 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR                       41.93 JO
 20 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                          41.96 JO
 21 Duncalf, Katie S    10 Bgnw Marlins-MR                  42.49 JO
 22 Suarez, Daniela I   10 Agua Swim Team-MR                42.67 JO
 23 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR                      42.79 JO
 24 Fuchs, Amanda B     10 Agua Swim Team-MR                42.85 JO
 24 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR              42.85 JO
 26 McHale, Shannon     10 HAA-MR                           43.04 JO
 27 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                            43.20 JO
 28 Bamba, Katrina M     9 LIAC-MR                          43.47 JO
 29 Chu, Wendy          10 Twisters-MR                      43.50 JO
 30 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                          43.63 JO
 31 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR              43.95 JO
 32 Susz, Gabriella V    9 Middies-MR                       44.13 JO
 33 Flor, Erica M       10 HYB-MR                           44.40 JO
 34 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                          44.60 JO
 35 Patrick, Trudi A     9 LIAC-MR                          44.61 JO
 36 Hovey, Emily K      10 NBS-MR                           44.73 JO
 37 Goode, Karina N     10 Sachem-MR                        45.04 JO
 38 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR                      45.14 JO
 39 Lane, Kristin M     10 Middies-MR                       45.20 JO
 40 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR                      45.22 JO
 41 Hogan, Anna M       10 TVSC-MR                          45.29 JO
 42 DeFreitas, Sophie   10 WAC-MR                           45.37 JO
 43 Hutzelmann, Amanda  10 VAC-MR                           45.43 JO
 44 Evans, Kate B        8 Badger-MR                        45.75 JO
 45 Toth, Kayleigh T    10 Tmsuffolk-MR                     45.79 JO
 46 Given, Danielle X   10 Tmsuffolk-MR                     45.97 JO
 47 Nash, Jennifer       9 LBA-MR                           46.03 JO
 48 Eastman, Lizard M   10 LIAC-MR                          46.04 JO
 49 Massillon, Arielle   9 LIAC-MR                          46.20 JO
 50 Rush, Meaghan C     10 LIAC-MR                          46.34 JO
 51 Huang, Eileen S     10 Bgnw Marlins-MR                  46.52 JO
 52 Lulley, Shannon     10 HAA-MR                           46.61 JO
 53 Kennon, Nora M      10 Badger-MR                        46.62 JO
 54 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                     46.84 JO
 55 Johanson, Bridget    9 Badger-MR                        46.85 JO
 56 Ogisu, Emilie       10 Agua Swim Team-MR                46.95 JO
 57 Hutzler, Alexandra   9 TVSC-MR                          47.07 JO
 58 Fenn, Kerry         10 Badger-MR                        47.10 JO
 59 Drury, Shannon       8 Tmsuffolk-MR                     47.17 JO
 60 Demarco, Jackie E    9 GAEL-MR                          47.37 JO
 61 Lulley, Chandler    10 HAA-MR                           48.58
 62 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                          49.19
 63 Cain, Mary C         9 Badger-MR                        49.20
 64 Rivera, Ashley M    10 FLY-MR                           49.23

Event 12  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 35.57   7/29/2005 Samuel MO, TWISTERS
       METRO: # 34.76   7/15/2000 Josh Charnin-Aker, UNAT-MR
                36.39  T16
                40.29  ZONE
                47.59  JO
 Meet Qualifying:  47.59
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR                      35.57!T16     20
  2 Blacker, Aaron M    10 Bgnw Marlins-MR                  39.02 ZONE    17
  3 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR              40.32 JO      16
  4 MO, Daniel           9 Twisters-MR                      41.08 JO      15
  5 Fitzpatrick, Kiera  10 HYB-MR                           41.42 JO      14
  6 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                            41.56 JO      13
  7 Domagala, Michael    9 FLY-MR                           41.91 JO      12
  8 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR              42.12 JO      11
  9 Cashin, Michael J   10 LBA-MR                           42.52 JO       9
 10 McLaughlin, James   10 Bgnw Marlins-MR                  42.70 JO       7
 11 Pollack, Jack H     10 Middies-MR                       42.77 JO       6
 12 Buoniello, Bailey   10 IA-MR                            43.10 JO       5
 13 Blackburn, John F   10 Middies-MR                       43.17 JO       4
 14 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR                           43.45 JO       3
 15 Barry, Charles      10 Badger-MR                        43.88 JO       2
 16 Clarke, Kristopher  10 Express Swimming-MR              43.96 JO       1
 17 Pon, Gregory W      10 Middies-MR                       43.97 JO
 18 Lin, Kevin          10 Twisters-MR                      44.32 JO
 19 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR                        44.35 JO
 20 Pon, Bryan E        10 Middies-MR                       44.40 JO
 21 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                          44.43 JO
 22 Kim, Austin W        9 FLY-MR                           44.55 JO
 23 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                        44.59 JO
 24 Johns, Nicky A      10 LIAC-MR                          44.64 JO
 25 Koo, Brandon H       8 Aquaflames-MR                    44.77 JO
 26 Lian, Alec          10 Basc-MR                          44.80 JO
 27 Cashin, Liam J      10 LBA-MR                           44.83 JO
 28 Kalletta, Sean P    10 IA-MR                            44.90 JO
 29 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR                        45.00 JO
 30 Knight, Jordan      10 FLY-MR                           45.04 JO
 31 Mercurio, Joseph    10 FLY-MR                           45.28 JO
 32 Carlino, Keith A    10 MSC-MR                           45.31 JO
 33 Plaschka, Justin     8 HAA-MR                           45.60 JO
 34 Damm, Eric R         9 HAA-MR                           45.74 JO
 35 Popp, Ryan T         8 Middies-MR                       45.88 JO
 36 Wright, David T      9 Badger-MR                        46.01 JO
 37 Kennon, Declan P     9 Badger-MR                        46.02 JO
 38 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR                       46.03 JO
 39 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR                     46.24 JO
 40 McDonnell, Richard  10 Basc-MR                          46.39 JO
 41 Tupikin, Lance      10 Basc-MR                          46.63 JO
 42 Dong, Richard        9 Twisters-MR                      46.73 JO
 43 Pu, Austin          10 Twisters-MR                      46.85 JO
 44 Lantin, Matthew D    9 Middies-MR                       46.86 JO
 45 Sperandio, Alec      9 WAC-MR                           47.02 JO
 46 Johnson, Sam H      10 Bgnw Marlins-MR                  47.07 JO
 47 McInerney, Andrew   10 Badger-MR                        47.39 JO
 48 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                           47.44 JO
 49 Hickey, Brandon S   10 MSC-MR                           47.51 JO
 50 Atkinson, Davroy     9 RedTails-MR                      47.76
 51 Kessler, Michael     8 Badger-MR                        47.86
 52 Murphy, Robert      10 CSC-MR                           48.22
 53 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team-MR                48.49
 54 Kunze, Colin J      10 NYCC-MR                          49.24
 55 Brown, Nate M        8 HYB-MR                           49.33

Event 13  Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:05.20   7/15/1979 Terri McGuirk, LISC
       METRO: # 1:03.47   7/15/1980 Tara McGuirk, LISC-MR
                1:04.39  JNR
                1:04.99  T16
                1:05.79  JR-B
                1:12.29  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                         1:07.42 ZONE    20
                  31.34     1:07.42 (36.08)
  2 Evans, Laura A      14 Badger-MR                      1:09.01 ZONE    17
                  32.43     1:09.01 (36.58)
  3 Birkmire, Jenna M   13 TVSC-MR                        1:11.03 ZONE    16
                  33.80     1:11.03 (37.23)
  4 Malone, Becky L     14 NBS-MR                         1:11.45 ZONE    15
  5 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR              1:11.66 ZONE    14
                  33.03     1:11.66 (38.63)
  6 Hughes, Katie C     14 Badger-MR                      1:13.37 JO      13
                  34.21     1:13.37 (39.16)
  7 Hutchinson-Maddox,  13 Agua Swim Team-MR              1:14.03 JO      12
                  35.40     1:14.03 (38.63)
  8 Nugent, Susan A     14 OWA-MR                         1:14.31 JO      11
                  35.53     1:14.31 (38.78)
  9 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                   1:14.66 JO       9
                  34.15     1:14.66 (40.51)
 10 Cooper, Sammie C    13 Bgnw Marlins-MR                1:16.36 JO       7
                  35.69     1:16.36 (40.67)
 11 Bransfield, Sammy   14 LIAC-MR                        1:16.65 JO       6
                  35.56     1:16.65 (41.09)
 12 Gerrity, Sara Day   14 LBA-MR                         1:16.89 JO       5
                  36.66     1:16.89 (40.23)
 13 Tyznar, Jessica A   14 LIAC-MR                        1:17.37 JO       4
                  36.47     1:17.37 (40.90)
 14 Lyver, Kellie M     14 GAEL-MR                        1:17.62 JO       3
                  35.94     1:17.62 (41.68)
 15 Kuzniewski, Megan   13 Express Swimming-MR            1:17.71 JO       2
                  37.54     1:17.71 (40.17)
 16 Purdy, Kristen L    13 TVSC-MR                        1:18.11 JO       1
                  38.03     1:18.11 (40.08)
 17 Salgado, Laura S    13 Twisters-MR                    1:18.51 JO
                  36.52     1:18.51 (41.99)
 18 Santaniello, Saman  13 HYB-MR                         1:18.83 JO
                  36.57     1:18.83 (42.26)
 19 Plaschka, Jade      14 HAA-MR                         1:19.52 JO
                  36.94     1:19.52 (42.58)
 20 Watson, Katie J     13 MSC-MR                         1:20.18
                  36.75     1:20.18 (43.43)
 21 Raimonde, Olivia L  14 LIAC-MR                        1:20.58
                  36.26     1:20.58 (44.32)
 22 D'Arcy, Maggie L    13 Middies-MR                     1:20.85
 23 Ritter, Jamie D     14 Tmsuffolk-MR                   1:21.34
 24 Gibson, Lauren M    14 CSC-MR                         1:27.78
                  41.13     1:27.78 (46.65)

Event 14  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.51   7/15/1998 Brian Woo, AGUA
       METRO: #   59.15    8/6/1998 David Kahn, TS-MR
                  58.19  JNR
                  58.89  JR-B
                1:01.69  T16
                1:08.19  ZONE
                1:13.99  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                        1:02.24 ZONE    20
                  29.36     1:02.24 (32.88)
  2 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                        1:02.97 ZONE    17
                  29.54     1:02.97 (33.43)
  3 Pelton, Greg H      14 Badger-MR                      1:03.97 ZONE    16
                  30.70     1:03.97 (33.27)
  4 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                        1:05.46 ZONE    15
                  30.39     1:05.46 (35.07)
  5 Culver, Eric        14 VAC-MR                         1:05.93 ZONE    14
  6 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                         1:06.19 ZONE    13
                  31.52     1:06.19 (34.67)
  7 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR                    1:06.83 ZONE    12
                  31.74     1:06.83 (35.09)
  8 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   1:07.42 ZONE    11
                  31.94     1:07.42 (35.48)
  9 Huff, Andrew C      14 Badger-MR                      1:07.55 ZONE     9
                  32.52     1:07.55 (35.03)
 10 Katz, Andrew        14 SSL-MR                         1:08.33 JO       7
                  32.34     1:08.33 (35.99)
 11 Charriez, Nick I    13 Bgnw Marlins-MR                1:09.08 JO       6
                  32.90     1:09.08 (36.18)
 12 Dowling, Jake A     13 TVSC-MR                        1:09.31 JO       5
 13 Andrews, Ayman C    14 Aqua Gems-MR                   1:11.43 JO       4
                  32.87     1:11.43 (38.56)
 14 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR            1:11.52 JO       3
                  34.41     1:11.52 (37.11)
 15 Sangtippawan, Chud  13 Twisters-MR                    1:12.28 JO       2
                  33.56     1:12.28 (38.72)
 16 Charriez, Greg T    13 Bgnw Marlins-MR                1:12.40 JO       1
                  33.48     1:12.40 (38.92)
 17 Matura, Alex        14 Shy/ Seals-MR                  1:12.94 JO
                  33.99     1:12.94 (38.95)
 18 Alejandro, Steffen  14 Agua Swim Team-MR              1:16.19
                  36.04     1:16.19 (40.15)
 19 McIlvain, Brian J   13 CSC-MR                         1:16.91
                  33.95     1:16.91 (42.96)

Event 15  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:39.98   7/29/2005 Annie Zhu, TWISTERS
       METRO: # 2:34.29   7/15/1982 Sue Verderber, LISC-MR
                2:47.29  T16
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
 Meet Qualifying:  3:43.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                    2:39.98!T16     20
                  36.07     1:17.76 (41.69)     2:03.28 (45.52)     2:39.98 (36.70)
  2 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                      2:48.80 ZONE    17
                  37.22     1:20.88 (43.66)     2:10.33 (49.45)     2:48.80 (38.47)
  3 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR            2:54.63 ZONE    16
                  37.74     1:23.53 (45.79)     2:14.88 (51.35)     2:54.63 (39.75)
  4 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                        2:58.43 ZONE    15
                  40.70     1:26.27 (45.57)     2:19.55 (53.28)     2:58.43 (38.88)
  5 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR              2:59.15 ZONE    14
                  39.00     1:24.25 (45.25)     2:17.94 (53.69)     2:59.15 (41.21)
  6 Buonaiuto, Kelsey   10 TVSC-MR                        3:00.07 ZONE    13
                  40.49     1:26.72 (46.23)     2:22.16 (55.44)     3:00.07 (37.91)
  7 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                        3:00.28 ZONE    12
                  39.64     1:26.03 (46.39)     2:18.75 (52.72)     3:00.28 (41.53)
  8 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                         3:00.70 ZONE    11
                  40.05     1:26.00 (45.95)     2:24.83 (58.83)     3:00.70 (35.87)
  9 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR              3:01.04 ZONE     9
                  39.62     1:23.99 (44.37)     2:18.34 (54.35)     3:01.04 (42.70)
 10 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                        3:03.80 JO       7
                  40.34     1:27.73 (47.39)     2:23.17 (55.44)     3:03.80 (40.63)
 11 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR                     3:04.92 JO       6
                  41.69     1:30.46 (48.77)     2:23.90 (53.44)     3:04.92 (41.02)
 12 Arana, Jennifer      8 FLY-MR                         3:05.88 JO       5
                  40.14     1:30.26 (50.12)     2:26.67 (56.41)     3:05.88 (39.21)
 13 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR                     3:08.15 JO       4
                  42.43     1:30.93 (48.50)     2:27.03 (56.10)     3:08.15 (41.12)
 14 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR              3:09.57 JO       3
                  43.68     1:31.98 (48.30)     2:26.12 (54.14)     3:09.57 (43.45)
 15 NG, Selina K        10 Tmsuffolk-MR                   3:11.17 JO       2
                  40.27     1:31.82 (51.55)     2:27.56 (55.74)     3:11.17 (43.61)
 16 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                         3:11.51 JO       1
                  43.69     1:33.43 (49.74)     2:28.53 (55.10)     3:11.51 (42.98)
 17 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR            3:12.49 JO
                  43.15     1:33.00 (49.85)     2:30.39 (57.39)     3:12.49 (42.10)
 18 Hetzer, Nicole M    10 CSC-MR                         3:13.31 JO
                  47.64     1:37.80 (50.16)     2:33.88 (56.08)     3:13.31 (39.43)
 19 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                        3:13.38 JO
                  41.51     1:32.01 (50.50)     2:31.52 (59.51)     3:13.38 (41.86)
 20 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                         3:13.64 JO
                  47.53     1:32.67 (45.14)   2:33.07 (1:00.40)     3:13.64 (40.57)
 21 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                         3:15.42 JO
                  44.79     1:37.38 (52.59)     2:31.76 (54.38)     3:15.42 (43.66)
 22 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR            3:16.06 JO
                  45.54     1:34.99 (49.45)     2:34.32 (59.33)     3:16.06 (41.74)
 23 Duncalf, Katie S    10 Bgnw Marlins-MR                3:16.08 JO
                  46.09     1:35.20 (49.11)     2:33.67 (58.47)     3:16.08 (42.41)
 24 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR                      3:18.22 JO
                  48.80     1:35.82 (47.02)   2:37.15 (1:01.33)     3:18.22 (41.07)
 25 Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                        3:18.64 JO
                  45.73     1:34.65 (48.92)   2:35.49 (1:00.84)     3:18.64 (43.15)
 26 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                        3:19.15 JO
                  45.93     1:36.26 (50.33)   2:37.93 (1:01.67)     3:19.15 (41.22)
 27 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR            3:19.26 JO
                  46.18     1:34.94 (48.76)   2:36.09 (1:01.15)     3:19.26 (43.17)
 28 Marmo, Marisa A     10 CSC-MR                         3:19.57 JO
                  46.34     1:36.75 (50.41)     2:35.97 (59.22)     3:19.57 (43.60)
 29 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                        3:19.95 JO
                                1:35.45 ( )   2:39.93 (1:04.48)     3:19.95 (40.02)
 30 Susz, Gabriella V    9 Middies-MR                     3:20.43 JO
                  44.16     1:38.25 (54.09)   2:38.73 (1:00.48)     3:20.43 (41.70)
 31 Rodriguez, Keannie  10 Agua Swim Team-MR              3:20.98 JO
                  46.67     1:38.17 (51.50)     2:35.67 (57.50)     3:20.98 (45.31)
 32 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                          3:21.63 JO
                  50.50     1:41.25 (50.75)   2:41.63 (1:00.38)     3:21.63 (40.00)
 33 Clark, Samantha P    9 Middies-MR                     3:21.71 JO
                  47.54     1:38.92 (51.38)     2:36.69 (57.77)     3:21.71 (45.02)
 34 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR                        3:22.39 JO
                  48.32     1:41.50 (53.18)     2:38.62 (57.12)     3:22.39 (43.77)
 35 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                   3:22.66 JO
                  45.21     1:36.23 (51.02)   2:38.62 (1:02.39)     3:22.66 (44.04)
 36 Takei, Chiharu       9 Badger-MR                      3:24.82 JO
                  46.89     1:41.72 (54.83)     2:39.11 (57.39)     3:24.82 (45.71)
 37 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR                    3:25.36 JO
                  47.25     1:40.55 (53.30)   2:41.10 (1:00.55)     3:25.36 (44.26)
 38 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR                      3:25.78 JO
                                1:34.94 ( )   3:25.78 (1:50.84)
 39 Hovey, Emily K      10 NBS-MR                         3:27.69 JO
                  50.70     1:42.74 (52.04)   2:44.30 (1:01.56)     3:27.69 (43.39)
 40 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR                    3:29.87 JO
                  50.70     1:41.49 (50.79)   2:43.62 (1:02.13)     3:29.87 (46.25)
 41 McLaughlin, Genna    8 Bgnw Marlins-MR                3:30.06 JO
                  52.77     1:45.53 (52.76)   2:46.49 (1:00.96)     3:30.06 (43.57)
 42 Given, Danielle X   10 Tmsuffolk-MR                   3:31.50 JO
                  49.57     1:41.14 (51.57)   2:44.52 (1:03.38)     3:31.50 (46.98)
 43 Huang, Eileen S     10 Bgnw Marlins-MR                3:31.59 JO
                  52.89     1:46.25 (53.36)   2:46.52 (1:00.27)     3:31.59 (45.07)
 44 Evans, Kate B        8 Badger-MR                      3:32.19 JO
                1:10.79     1:43.93 (33.14)   2:46.02 (1:02.09)     3:32.19 (46.17)
 45 McGetrick, Mary Ka  10 Bgnw Marlins-MR                3:34.48 JO
                  53.99     1:49.11 (55.12)     2:48.80 (59.69)     3:34.48 (45.68)
 46 Johanson, Bridget    9 Badger-MR                      3:35.83 JO
                                1:44.98 ( )   2:49.80 (1:04.82)     3:35.83 (46.03)
 47 Aiello, Sarah        9 CSC-MR                         3:36.53 JO
                  51.19     1:47.79 (56.60)   2:48.99 (1:01.20)     3:36.53 (47.54)
 48 Bamba, Katrina M     9 LIAC-MR                        3:38.67 JO
                  56.06     1:46.36 (50.30)   2:52.08 (1:05.72)     3:38.67 (46.59)
 49 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                          3:42.55 JO
                  53.00     1:48.74 (55.74)   2:57.07 (1:08.33)     3:42.55 (45.48)
 -- Sun, Angela         10 Twisters-MR                         DQ
 -- Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR                 DQ
                                1:37.96 ( )     2:33.88 (55.92)          DQ (49.15)
 -- Hutchinson-Maddox,  10 Agua Swim Team-MR                   DQ
                  44.95     1:38.13 (53.18)     2:36.83 (58.70)          DQ (41.45)

Event 16  Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:41.46    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 2:39.64   7/15/2000 Josh Charnin-Aker, UNAT-MR
                2:47.29  T16
                3:03.59  ZONE
                3:43.99  JO
 Meet Qualifying:  3:43.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR                    2:48.77 ZONE    20
                  35.76     1:19.50 (43.74)     2:11.81 (52.31)     2:48.77 (36.96)
  2 Johnson, Grant A    10 Badger-MR                      2:57.19 ZONE    17
                  40.96     1:27.01 (46.05)     2:19.69 (52.68)     2:57.19 (37.50)
  3 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR              3:01.34 ZONE    16
                                1:26.39 ( )     2:22.35 (55.96)     3:01.34 (38.99)
  4 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                    3:02.99 ZONE    15
                  39.16     1:25.81 (46.65)     2:23.68 (57.87)     3:02.99 (39.31)
  5 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR                   3:08.09 JO      14
                  44.00     1:36.28 (52.28)     2:27.06 (50.78)     3:08.09 (41.03)
  6 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                         3:08.83 JO      13
                  43.01     1:33.53 (50.52)     2:26.98 (53.45)     3:08.83 (41.85)
  7 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR              3:09.85 JO      12
                  45.47     1:37.33 (51.86)     2:33.12 (55.79)     3:09.85 (36.73)
  8 Rueda, Diego C      10 Agua Swim Team-MR              3:10.03 JO      11
                  43.38     1:33.52 (50.14)     2:28.59 (55.07)     3:10.03 (41.44)
  9 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                   3:12.39 JO       9
                  42.85     1:32.86 (50.01)     2:30.16 (57.30)     3:12.39 (42.23)
 10 Pollack, Jack H     10 Middies-MR                     3:13.21 JO       7
                  42.01     1:30.78 (48.77)   2:32.47 (1:01.69)     3:13.21 (40.74)
 11 Shine, Stephen J    10 Bgnw Marlins-MR                3:13.73 JO       6
                  44.81     1:33.07 (48.26)   2:33.67 (1:00.60)     3:13.73 (40.06)
 12 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR            3:14.45 JO       5
                  44.86     1:32.21 (47.35)     2:30.96 (58.75)     3:14.45 (43.49)
 13 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR                   3:15.00 JO       4
                  44.63     1:35.24 (50.61)     2:33.03 (57.79)     3:15.00 (41.97)
 14 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                      3:15.83 JO       3
                  45.15     1:33.66 (48.51)   2:34.74 (1:01.08)     3:15.83 (41.09)
 15 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                      3:16.45 JO       1.5
                  43.74     1:34.69 (50.95)     2:34.16 (59.47)     3:16.45 (42.29)
 15 Santoro, Joseph      9 TVSC-MR                        3:16.45 JO       1.5
                  45.19     1:32.89 (47.70)   2:34.01 (1:01.12)     3:16.45 (42.44)
 17 McLaughlin, James   10 Bgnw Marlins-MR                3:16.53 JO
                  46.82     1:36.04 (49.22)     2:35.21 (59.17)     3:16.53 (41.32)
 18 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                        3:17.04 JO
                  44.23     1:36.10 (51.87)     2:34.25 (58.15)     3:17.04 (42.79)
 19 Purdy, Evan S       10 TVSC-MR                        3:19.85 JO
                  45.73     1:35.69 (49.96)   2:36.62 (1:00.93)     3:19.85 (43.23)
 20 Moon, Jay            9 FLY-MR                         3:21.76 JO
                  46.19     1:36.31 (50.12)   2:36.47 (1:00.16)     3:21.76 (45.29)
 21 Barry, Charles      10 Badger-MR                      3:25.10 JO
                  43.93     1:34.84 (50.91)   2:40.77 (1:05.93)     3:25.10 (44.33)
 22 Lin, Kevin          10 Twisters-MR                    3:25.38 JO
                  41.50     1:34.15 (52.65)   2:42.05 (1:07.90)     3:25.38 (43.33)
 23 Malarczyk, Peter    10 Badger-MR                      3:29.85 JO
                  43.40     1:41.60 (58.20)   2:47.42 (1:05.82)     3:29.85 (42.43)
 24 Kessler, Michael     8 Badger-MR                      3:31.62 JO
                  51.34     1:46.83 (55.49)   2:49.66 (1:02.83)     3:31.62 (41.96)
 25 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                         3:32.07 JO
                  52.01     1:46.20 (54.19)   2:49.08 (1:02.88)     3:32.07 (42.99)
 26 Johnson, Sam H      10 Bgnw Marlins-MR                3:43.01 JO
                1:02.30     1:59.62 (57.32)     2:58.57 (58.95)     3:43.01 (44.44)
 27 Kalletta, Sean P    10 IA-MR                          3:49.30
                  56.56     1:52.28 (55.72)   3:03.16 (1:10.88)     3:49.30 (46.14)
 28 Owens, Nicholas      9 VAC-MR                         3:53.10
                  56.02   1:59.85 (1:03.83)   2:59.94 (1:00.09)     3:53.10 (53.16)
 -- Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR                          DQ
                  42.07     1:30.92 (48.85)     2:28.24 (57.32)          DQ (38.48)
 -- Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR                           DQ
                  52.54     1:45.55 (53.01)   2:48.47 (1:02.92)          DQ (44.11)
 -- Knight, Jordan      10 FLY-MR                              DQ
                  48.52     1:40.73 (52.21)   2:41.82 (1:01.09)          DQ (46.45)
 -- Buoniello, Bailey   10 IA-MR                              DFS

Event 17  Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:28.75   7/25/2003 Aleksa M Akerfelds, Middies
       METRO: # 2:20.97    8/5/2003 Alison P. Clemens, AGUA-MR
                2:23.69  JNR
                2:25.19  T16
                2:27.59  JR-B
                2:37.99  ZONE
                2:50.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Evans, Laura A      14 Badger-MR                      2:29.31 ZONE    20
                  32.60     1:10.17 (37.57)     1:54.82 (44.65)     2:29.31 (34.49)
  2 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                   2:33.08 ZONE    17
                  33.69     1:13.68 (39.99)     1:57.56 (43.88)     2:33.08 (35.52)
  3 Fenn, Meaghan       14 Badger-MR                      2:33.82 ZONE    16
                  33.15     1:11.55 (38.40)     1:58.44 (46.89)     2:33.82 (35.38)
  4 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR              2:36.24 ZONE    15
                  33.01     1:11.17 (38.16)     2:01.99 (50.82)     2:36.24 (34.25)
  5 Smith, Jackie       14 LBA-MR                         2:38.56 JO      14
                  35.00     1:18.39 (43.39)     2:03.74 (45.35)     2:38.56 (34.82)
  6 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR                   2:38.87 JO      13
                  34.63     1:17.48 (42.85)     2:02.11 (44.63)     2:38.87 (36.76)
  7 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                         2:39.47 JO      12
                  32.19     1:12.43 (40.24)     2:05.53 (53.10)     2:39.47 (33.94)
  8 Hughes, Katie C     14 Badger-MR                      2:40.15 JO      11
                  35.46     1:11.85 (36.39)     2:04.35 (52.50)     2:40.15 (35.80)
  9 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                   2:42.61 JO       9
                  34.58     1:18.48 (43.90)     2:05.10 (46.62)     2:42.61 (37.51)
 10 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            2:42.95 JO       7
                  36.77     1:19.16 (42.39)     2:07.94 (48.78)     2:42.95 (35.01)
 11 Hutchinson-Maddox,  13 Agua Swim Team-MR              2:43.03 JO       6
                  34.11     1:16.71 (42.60)     2:05.96 (49.25)     2:43.03 (37.07)
 12 Harris, Katherine   14 LBA-MR                         2:43.67 JO       5
                  34.62     1:18.50 (43.88)     2:06.02 (47.52)     2:43.67 (37.65)
 13 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR                 2:43.78 JO       4
                  35.01     1:14.45 (39.44)     2:06.68 (52.23)     2:43.78 (37.10)
 14 Magliola, Kristen   14 TVSC-MR                        2:44.17 JO       3
                  35.92     1:17.71 (41.79)     2:07.19 (49.48)     2:44.17 (36.98)
 15 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                         2:44.25 JO       2
                  35.80     1:17.37 (41.57)     2:07.81 (50.44)     2:44.25 (36.44)
 16 Betancourt, Lauren  13 FLY-MR                         2:44.56 JO       1
                  36.48     1:19.09 (42.61)     2:06.49 (47.40)     2:44.56 (38.07)
 17 Tyznar, Jessica A   14 LIAC-MR                        2:44.65 JO
                  37.14     1:18.61 (41.47)     2:09.96 (51.35)     2:44.65 (34.69)
 18 Blom, Danielle      14 HAA-MR                         2:45.23 JO
                  37.16     1:18.57 (41.41)     2:10.51 (51.94)     2:45.23 (34.72)
 19 Santaniello, Saman  13 HYB-MR                         2:46.19 JO
                  35.06     1:19.56 (44.50)     2:07.87 (48.31)     2:46.19 (38.32)
 20 Cannon, Taylor      14 Tmsuffolk-MR                   2:46.51 JO
                  36.92     1:19.81 (42.89)     2:07.87 (48.06)     2:46.51 (38.64)
 21 Purdy, Kristen L    13 TVSC-MR                        2:48.04 JO
                  38.11     1:20.99 (42.88)     2:09.76 (48.77)     2:48.04 (38.28)
 22 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                         2:48.36 JO
                  40.29     1:25.69 (45.40)     2:10.29 (44.60)     2:48.36 (38.07)
 23 Borutecene, Gabrie  13 HYB-MR                         2:48.55 JO
                  39.28     1:22.34 (43.06)     2:11.12 (48.78)     2:48.55 (37.43)
 24 Nugent, Susan A     14 OWA-MR                         2:49.17 JO
                  36.60     1:21.97 (45.37)     2:11.72 (49.75)     2:49.17 (37.45)
 25 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming-MR            2:49.54 JO
                  37.82     1:24.06 (46.24)     2:11.39 (47.33)     2:49.54 (38.15)
 26 Makowski, Michelle  14 Tmsuffolk-MR                   2:50.36 JO
                  38.63     1:23.59 (44.96)     2:13.73 (50.14)     2:50.36 (36.63)
 27 Teng, Rebecca       13 NYCC-MR                        2:50.45 JO
                  35.77     1:19.66 (43.89)     2:10.45 (50.79)     2:50.45 (40.00)
 28 Lazare, Libby       13 Badger-MR                      2:51.44
                  38.01     1:21.42 (43.41)     2:13.48 (52.06)     2:51.44 (37.96)
 29 Archer, Heather A   13 Tmsuffolk-MR                   2:51.49
                  38.20     1:23.55 (45.35)     2:12.97 (49.42)     2:51.49 (38.52)
 30 Purdy, Dana R       14 TVSC-MR                        2:52.69
                  37.52     1:21.94 (44.42)     2:12.59 (50.65)     2:52.69 (40.10)
 31 Shanley, Kelly M    13 Express Swimming-MR            2:54.71
                  38.33     1:23.59 (45.26)     2:16.90 (53.31)     2:54.71 (37.81)
 32 Watson, Katie J     13 MSC-MR                         2:56.69
                  36.76     1:21.25 (44.49)     2:16.18 (54.93)     2:56.69 (40.51)
 33 Tromp, Jacqueline   13 CSC-MR                         2:58.36
                  38.91     1:25.78 (46.87)     2:17.15 (51.37)     2:58.36 (41.21)
 34 Gibson, Lauren M    14 CSC-MR                         3:03.71
                  40.94     1:31.14 (50.20)     2:22.08 (50.94)     3:03.71 (41.63)

Event 18  Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:21.32   7/15/1988 Eric Marchitell, NBS
       METRO: # 2:11.64   7/15/1998 David Kahn, TS-MR
                2:12.39  JNR
                2:13.59  JR-B
                2:16.89  T16
                2:30.79  ZONE
                2:43.99  JO
 Meet Qualifying:  2:43.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                        2:22.33 ZONE    20
                  29.67     1:05.49 (35.82)     1:50.79 (45.30)     2:22.33 (31.54)
  2 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                        2:24.71 ZONE    17
                  31.32     1:09.01 (37.69)     1:52.87 (43.86)     2:24.71 (31.84)
  3 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   2:26.23 ZONE    16
                  31.91     1:09.35 (37.44)     1:54.31 (44.96)     2:26.23 (31.92)
  4 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                        2:29.53 ZONE    15
                  32.65     1:10.28 (37.63)     1:54.47 (44.19)     2:29.53 (35.06)
  5 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                        2:30.38 ZONE    14
                  30.93     1:09.40 (38.47)     1:58.09 (48.69)     2:30.38 (32.29)
  6 Alejandro, Steffen  14 Agua Swim Team-MR              2:31.46 JO      13
                  35.73     1:15.59 (39.86)     1:57.83 (42.24)     2:31.46 (33.63)
  7 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                         2:32.10 JO      12
                  32.64     1:12.91 (40.27)     1:58.36 (45.45)     2:32.10 (33.74)
  8 Krause, Billy K     14 Tmsuffolk-MR                   2:32.12 JO      11
                  33.09     1:10.52 (37.43)     1:57.27 (46.75)     2:32.12 (34.85)
  9 Katz, Andrew        14 SSL-MR                         2:34.84 JO       9
                  32.61     1:12.36 (39.75)     1:59.23 (46.87)     2:34.84 (35.61)
 10 Culver, Eric        14 VAC-MR                         2:35.30 JO       7
                  31.32     1:14.18 (42.86)     2:03.37 (49.19)     2:35.30 (31.93)
 11 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                    2:35.51 JO       6
                  34.06     1:16.20 (42.14)     2:00.81 (44.61)     2:35.51 (34.70)
 12 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR                    2:36.89 JO       5
                  32.37     1:12.27 (39.90)     2:02.06 (49.79)     2:36.89 (34.83)
 13 Sangtippawan, Chud  13 Twisters-MR                    2:36.91 JO       4
                  33.99     1:16.58 (42.59)     1:59.73 (43.15)     2:36.91 (37.18)
 14 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR            2:37.81 JO       3
                  33.68     1:14.20 (40.52)     2:05.24 (51.04)     2:37.81 (32.57)
 15 Andrews, Ayman C    14 Aqua Gems-MR                   2:38.66 JO       2
                  32.46     1:13.48 (41.02)     2:02.58 (49.10)     2:38.66 (36.08)
 16 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR                         2:40.59 JO       1
                  34.19     1:13.43 (39.24)     2:05.31 (51.88)     2:40.59 (35.28)
 17 Charriez, Greg T    13 Bgnw Marlins-MR                2:43.62 JO
                  35.40     1:18.94 (43.54)     2:07.76 (48.82)     2:43.62 (35.86)
 18 Ghanim, Ayman       13 Twisters-MR                    2:44.93
                  33.44     1:16.08 (42.64)     2:04.86 (48.78)     2:44.93 (40.07)
 19 Hinds, Jonathan A   13 Tmsuffolk-MR                   2:46.03
                  38.26     1:19.33 (41.07)     2:06.93 (47.60)     2:46.03 (39.10)

Event 19  Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:16.18   7/28/2001 Asphalt Green
                         Staskiewicz, Anderson, Setoguchi, D'Ambrosia
       METRO: # 2:16.18   7/15/2001 Asphalt Green, AGUA-MR
                2:16.39  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                              2:18.12         40
     1) Owens, Amanda C 12              2) Tremain, Kate 12
     3) Jones, Shannon E 12             4) Cooke, Farrell E 12
                  35.89     1:15.19 (39.30)     1:57.16 (41.97)     2:18.12 (20.96)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:20.01         34
     1) Michalak, Agata 12              2) Lim, Sally 11
     3) Hain, Karina A 12               4) Skeivys, Maria E 12
                  34.59     1:15.90 (41.31)     1:49.11 (33.21)     2:20.01 (30.90)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'                       2:21.98         32
     1) Muller, Kristin N 12            2) Brennan, Alyssa M 12
     3) Ouzounian, Lauren M 12          4) Brennan, Cassidy C 12
                  38.29     1:15.79 (37.50)     1:51.02 (35.23)     2:21.98 (30.96)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                    2:23.14         30
     1) Polhill, Ali C 12               2) Giner, Racquel C 12
     3) Sims, Danielle 11               4) Scilufo, Taylor 12
                  37.03     1:16.74 (39.71)     1:51.73 (34.99)     2:23.14 (31.41)
  5 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                      2:26.61         28
     1) Wade, Zoey A 11                 2) Waring, Megan P 12
     3) Pujals, Michaela C 12           4) Campbell, Maryellen 11
                  37.66     1:18.26 (40.60)     1:54.60 (36.34)     2:26.61 (32.01)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:27.01         26
     1) Shiota, Lena A 12               2) Omary, Natalie M 12
     3) Rueda, Daniela 11               4) Cyrus, Kimberly L 12
                  39.12     1:19.58 (40.46)   2:27.01 (1:07.43)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:28.22         24
     1) Bouzarouata, Sarah 12           2) Vanderlinden, Mariel 12
     3) Lewis, Kamara A 12              4) Diaz, Susan 12
                                1:19.58 ( )     1:56.58 (37.00)     2:28.22 (31.64)
  8 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      2:29.09         22
     1) Torre, Melissa R 11             2) Kolackovsky, Kerrie N 12
     3) Zarriello, Megan T 12           4) Johns, Maggie S 12
                                1:17.86 ( )     2:02.08 (44.22)     2:29.09 (27.01)
  9 Long Island Express-MR  'A'                           2:29.83         18
     1) Leung, Alissa 12                2) McGrath, Kelly 11
     3) Mu, Isabella 11                 4) McKee, Kaitlin 12
                                1:19.09 ( )     1:55.96 (36.87)     2:29.83 (33.87)
 10 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        2:32.34         14
     1) Guaman, Kelly C 11              2) Kagan, Vlada 11
     3) Yeung, Maggie P 11              4) Haruki, Yuria 11
                  38.11     1:20.90 (42.79)   2:32.34 (1:11.44)
 11 Long Beach Aquatics-MR  'A'                           2:32.84         12
     1) Lindahl, Stephanie 12           2) Stanford, Brittany 12
     3) Schuermann, Kerry 12            4) Zawatson, Cady 11
                  45.40     1:23.85 (38.45)     1:57.13 (33.28)     2:32.84 (35.71)
 12 Flushing YMCA-MR  'B'                                 2:36.16         10
     1) Chang, Linda 12                 2) Ko, Jennifer E 12
     3) Chang, Elizabeth 11             4) Cutrera, Gabriella D 12
                  38.28     1:22.93 (44.65)     2:00.83 (37.90)     2:36.16 (35.33)
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      2:36.35          8
     1) DiPreta, Stephanie N 11         2) Tan, Emily A 11
     3) Parker, Rachel 11               4) Romero, Alex 12
                  41.54     1:23.03 (41.49)     2:01.59 (38.56)     2:36.35 (34.76)

Event 20  Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:14.58    8/4/2000 Badger Swim Club
       METRO: # 2:14.58   7/15/2000 Badger, BSC-MR
                2:15.99  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:18.55         40
     1) Doherty, Christopher 12         2) Gumiela, Kryspin 12
     3) Yamout, Nader 11                4) Barbosa, Larry S 12
                  35.38     1:11.24 (35.86)     1:47.97 (36.73)     2:18.55 (30.58)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                                  2:19.47         34
     1) Goetz, Mathew J 11              2) Peng, DiDi 11
     3) Galan, Bryan 11                 4) Jiran, Monte 12
                  37.02     1:14.33 (37.31)     1:48.74 (34.41)     2:19.47 (30.73)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      2:21.01         32
     1) Spinella, Nick R 12             2) Arana, Oscar Y 12
     3) Heinemann, Erik L 12            4) Yang, Patrick 11
                  43.21     1:16.46 (33.25)     1:50.05 (33.59)     2:21.01 (30.96)
  4 Long Island Express-MR  'A'                           2:21.25         30
     1) Carmichael-Lopes, Bernil 11     2) Mayer, Michael 12
     3) Lo, Arthur 12                   4) Kuo, Theodore 12
                  35.71     1:17.16 (41.45)     2:01.94 (44.78)     2:21.25 (19.31)
  5 Team Suffolk-MR  'B'                                  2:22.80         28
     1) Deblasio, Matthew M 11          2) Yeager, Christian P 11
     3) Herrmann, Charles 11            4) Pisano, Jake F 12
                  36.20     1:16.99 (40.79)     1:50.87 (33.88)     2:22.80 (31.93)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:28.70         26
     1) Knight, Lucas 12                2) Garcia, Stefan 12
     3) Martinez, George 11             4) Li, Matthew 11
                  37.03     1:20.08 (43.05)     1:57.16 (37.08)     2:28.70 (31.54)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:30.17         24
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Georgescu, Ronald F 11
     3) Dempsey, Lukas A 12             4) Chansakul, JR J 11
                  36.75     1:20.53 (43.78)     1:56.27 (35.74)     2:30.17 (33.90)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        2:32.43         22
     1) Erskine, Brendan 12             2) Lam, Aaron 12
     3) Martinez, Keannu C 12           4) Ariyanonthaka, Kevin 12
                  48.08     1:21.21 (33.13)     2:10.78 (49.57)     2:32.43 (21.65)

Event 21  Girls 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:07.52        1984 Tsunami
       METRO: # 2:04.50   8/12/2003 YWCA Middies, YMID-MR
                         K.Ferguson,J.Pangilinan,J.Braun, C.Haley
                2:04.69  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                                  2:11.53         40
     1) Kochman, Julie N 15             2) Dolinar, Ann M 17
     3) Napoli, Caitlin A 17            4) Parisi, Lauren N 15
                  32.55     1:12.00 (39.45)     1:42.99 (30.99)     2:11.53 (28.54)
  2 Team Suffolk-MR  'B'                                  2:16.15         34
     1) Kovacs, Laura N 15              2) Burns, Jayme R 16
     3) Degrazia, Kristen A 15          4) Zaltsman, Janine 15
                  34.61     1:15.47 (40.86)     1:47.17 (31.70)     2:16.15 (28.98)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:16.40         32
     1) Alejandro, Tricia A 15          2) Crane, Francesca 17
     3) Siegel, Erika A 15              4) Lehner, Eliza A 16
                  34.49     1:13.37 (38.88)     1:45.73 (32.36)     2:16.40 (30.67)
  4 Long Island Express-MR  'A'                           2:17.14         30
     1) McNeely, Megan A 17             2) Dwyer, Caitlin L 17
     3) Dwyer, Shannon M 17             4) Ryan, Sarah A 15
                  35.50                             1:47.54 ( )     2:17.14 (29.60)

Event 22  Boys 15-18 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:54.25   7/15/1984 Long Island S.C.
       METRO: # 1:51.02   7/15/1996 Flushing YMCA, FLY-MR
                1:52.19  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                                  2:03.46         40
     1) Chester, Nicholas J 15          2) Podniesinski, Jonathan J 15
     3) Yeager, Kyle A 16               4) Qiao, Matthew 15
                  31.21     1:06.26 (35.05)     1:35.10 (28.84)     2:03.46 (28.36)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:08.98         34
     1) Stathopoulos, Cary A 17         2) Borger, Brian R 17
     3) Maynard, Phil A 16              4) Kopot, Andrey V 16
                  35.25     1:08.99 (33.74)     1:38.00 (29.01)     2:08.98 (30.98)
  3 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                          2:09.60         32
     1) Colon, Joseph M 15              2) Castillo, Charlie D 18
     3) DiDonato, Michael A 17          4) Frawley III, Robert J 16
                  38.34     1:12.85 (34.51)     1:42.91 (30.06)     2:09.60 (26.69)

Event 23  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:20.96   7/30/2004 Britney Anderer, HAA  -MR
       METRO: # 1:17.40   7/15/2001 Allison Clemens, BASC-MR
                1:18.99  T16
                1:27.29  ZONE
                1:35.99  JO
 Meet Qualifying:  1:35.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Brennan, Alyssa M   12 TVSC-MR                        1:22.88 ZONE    20
                  39.97     1:22.88 (42.91)
  2 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                     1:24.43 ZONE    17
                  40.45     1:24.43 (43.98)
  3 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR                1:25.78 ZONE    16
                  40.11     1:25.78 (45.67)
  4 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                        1:25.86 ZONE    15
                  40.96     1:25.86 (44.90)
  5 Klein, Morganne C   12 UNMSC-MR                       1:27.00 ZONE    14
                  40.99     1:27.00 (46.01)
  6 Waring, Megan P     12 HYB-MR                         1:27.19 ZONE    13
                  42.54     1:27.19 (44.65)
  7 Henry, Emily        12 VAC-MR                         1:27.55 JO      12
                  42.08     1:27.55 (45.47)
  8 Lim, Sally          11 FLY-MR                         1:27.69 JO      11
                  41.88     1:27.69 (45.81)
  9 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR            1:27.79 JO       9
                  43.31     1:27.79 (44.48)
 10 Kadala, Kristyn E   12 Pace-MR                        1:28.42 JO       7
                  41.60     1:28.42 (46.82)
 11 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR                1:28.86 JO       6
                  41.59     1:28.86 (47.27)
 12 Tremain, Kate       12 Badger-MR                      1:28.95 JO       5
                  43.47     1:28.95 (45.48)
 13 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR            1:29.13 JO       4
                  43.05     1:29.13 (46.08)
 14 Omary, Natalie M    12 Agua Swim Team-MR              1:29.47 JO       3
                  41.47     1:29.47 (48.00)
 15 Groccia, Adrienne   12 GAEL-MR                        1:30.28 JO       2
                  43.15     1:30.28 (47.13)
 16 Janos, Valerie J    11 Pace-MR                        1:30.47 JO       1
                  42.34     1:30.47 (48.13)
 17 McGrath, Kelly      11 Express Swimming-MR            1:30.83 JO
                  42.89     1:30.83 (47.94)
 18 Campbell, Maryelle  11 HYB-MR                         1:31.24 JO
                  43.40     1:31.24 (47.84)
 19 Casalicchio, Crist  12 HYB-MR                         1:31.65 JO
                  43.04     1:31.65 (48.61)
 20 McDavid, Aiesha A   12 GAEL-MR                        1:31.81 JO
                  43.61     1:31.81 (48.20)
 21 Brennan, Cassidy C  12 TVSC-MR                        1:31.84 JO
                  44.70     1:31.84 (47.14)
 22 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                        1:33.01 JO
                  45.16     1:33.01 (47.85)
 23 Kagan, Vlada        11 Twisters-MR                    1:33.70 JO
                  45.11     1:33.70 (48.59)
 24 Tan, Emily A        11 LIAC-MR                        1:33.98 JO
                  44.80     1:33.98 (49.18)
 25 Olsen, Emily K      12 Aqua Gems-MR                   1:33.99 JO
                  44.62     1:33.99 (49.37)
 26 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR            1:34.20 JO
                  46.60     1:34.20 (47.60)
 27 Narus, Jessica L    12 North Shore-MR                 1:34.24 JO
                  44.52     1:34.24 (49.72)
 28 Dundas, Lindsey     11 CSC-MR                         1:35.55 JO
                  45.53     1:35.55 (50.02)
 29 Hoffman, Shekinah   11 MSC-MR                         1:37.64
                  47.12     1:37.64 (50.52)
 30 Dematteo, Rose A    11 CSC-MR                         1:38.05
                  46.52     1:38.05 (51.53)

Event 24  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:13.86   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: # 1:12.21   7/15/1994 Chris Miller, LIAC-MR
                1:18.09  T16
                1:27.29  ZONE
                1:36.99  JO
 Meet Qualifying:  1:36.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                    1:19.92 ZONE    20
                  38.13     1:19.92 (41.79)
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR            1:21.84 ZONE    17
                  39.92     1:21.84 (41.92)
  3 Peng, DiDi          11 Tmsuffolk-MR                   1:24.70 ZONE    16
                  40.04     1:24.70 (44.66)
  4 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR                   1:25.65 ZONE    15
                  39.47     1:25.65 (46.18)
  5 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR                   1:27.39 JO      14
                  41.60     1:27.39 (45.79)
  6 Malychev, Peter     12 DSC-MR                         1:27.75 JO      13
                  40.40     1:27.75 (47.35)
  7 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR            1:28.22 JO      12
                  43.35     1:28.22 (44.87)
  8 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                         1:28.62 JO      11
                  42.32     1:28.62 (46.30)
  9 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                         1:28.63 JO       9
                  42.30     1:28.63 (46.33)
 10 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR                    1:31.60 JO       7
                  44.64     1:31.60 (46.96)
 11 Barker, TJ J        12 Middies-MR                     1:31.95 JO       6
                  44.86     1:31.95 (47.09)
 12 Garcia, Stefan      12 FLY-MR                         1:32.39 JO       5
                  44.40     1:32.39 (47.99)
 13 Martinez, Keannu C  12 Twisters-MR                    1:32.44 JO       4
                  45.05     1:32.44 (47.39)
 14 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                   1:32.66 JO       3
                  43.73     1:32.66 (48.93)
 15 Sanchez, Jude M     12 Agua Swim Team-MR              1:32.68 JO       2
                  45.48     1:32.68 (47.20)
 16 Wu, Richard         12 UNGS-MR                        1:32.90 JO       1
                  45.33     1:32.90 (47.57)
 17 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                         1:32.97 JO
                  43.96     1:32.97 (49.01)
 18 Dupres, Abel        12 RedTails-MR                    1:33.03 JO
                  44.20     1:33.03 (48.83)
 19 McComiskey, Tony    12 Basc-MR                        1:33.87 JO
                  44.18     1:33.87 (49.69)
 20 Georgescu, Ronald   11 Agua Swim Team-MR              1:34.03 JO
                  45.67     1:34.03 (48.36)
 21 Knight, Lucas       12 FLY-MR                         1:34.23 JO
                  45.08     1:34.23 (49.15)
 22 Jiran, Monte        12 Tmsuffolk-MR                   1:34.31 JO
                  45.96     1:34.31 (48.35)
 23 Chen, Eric          12 FLY-MR                         1:34.61 JO
                  45.79     1:34.61 (48.82)
 24 Zhou, Richard       12 UNGS-MR                        1:35.02 JO
                  43.74     1:35.02 (51.28)
 25 Chansakul, JR J     11 Agua Swim Team-MR              1:35.32 JO
                  46.72     1:35.32 (48.60)
 26 Delgrosso, George   12 NY Sharks-MR                   1:35.78 JO
                  45.14     1:35.78 (50.64)
 27 Park, Jay S         12 LIAC-MR                        1:35.82 JO
                  46.21     1:35.82 (49.61)
 28 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR            1:36.31 JO
                  47.42     1:36.31 (48.89)
 29 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                         1:37.15
                  46.71     1:37.15 (50.44)
 30 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                    1:39.34
                  47.23     1:39.34 (52.11)
 31 Tu, Jason           12 FLY-MR                         1:39.57
                  46.68     1:39.57 (52.89)

Event 25  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:18.00   7/15/1980 Rebecca Troutman, GAA
       METRO: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie Pangilinan, YMID-MR
                1:14.89  JNR
                1:16.79  JR-B
                1:22.59  ZONE
                1:29.99  JO
 Meet Qualifying:  1:29.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Bannon, Meredith L  17 Bgnw Marlins-MR                1:18.33 ZONE    20
                  37.16     1:18.33 (41.17)
  2 Cunningham, Amanda  16 Express Swimming-MR            1:23.91 JO      17
                  39.68     1:23.91 (44.23)
  3 Smith, Devin E      16 CSC-MR                         1:23.99 JO      16
                  39.64     1:23.99 (44.35)
  4 Sheridan, Nicole F  16 LIAC-MR                        1:24.41 JO      15
                  40.04     1:24.41 (44.37)
  5 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              1:24.42 JO      14
                  40.65     1:24.42 (43.77)
  6 Dowd, Caitlin E     15 TVSC-MR                        1:24.53 JO      13
                  40.48     1:24.53 (44.05)
  7 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR                   1:24.86 JO      12
                  40.47     1:24.86 (44.39)
  8 Turner, Ashley E    15 SS-MR                          1:24.88 JO      11
                  39.64     1:24.88 (45.24)
  9 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR              1:24.99 JO       9
                  40.22     1:24.99 (44.77)
 10 McGowan, Jaclyn     16 Badger-MR                      1:26.28 JO       7
                  40.57     1:26.28 (45.71)
 11 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                   1:26.30 JO       6
                  41.53     1:26.30 (44.77)
 12 Siegel, Erika A     15 Agua Swim Team-MR              1:28.31 JO       5
                  42.19     1:28.31 (46.12)
 13 Parodi, Annie T     16 Aqua Gems-MR                   1:28.64 JO       4
                  41.47     1:28.64 (47.17)
 14 Pujals, Leiya S     17 HYB-MR                         1:28.87 JO       3
                  42.71     1:28.87 (46.16)
 15 Kretz, Sarah J      16 LIAC-MR                        1:28.95 JO       2
                  42.27     1:28.95 (46.68)
 16 Aiello, Christina   16 MSC-MR                         1:29.12 JO       1
                  43.66     1:29.12 (45.46)
 17 Shockness, Jasmine  15 Express Swimming-MR            1:29.68 JO
                  42.40     1:29.68 (47.28)
 18 Sabens, Ginna M     16 Pace-MR                        1:29.96 JO
                  42.26     1:29.96 (47.70)
 19 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR            1:30.24
                  43.44     1:30.24 (46.80)
 20 Carew, Kaitlyn      15 SSL-MR                         1:30.65
                  43.10     1:30.65 (47.55)

Event 26  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:10.03    8/4/2000 Yuriy Bugayev, BAM
       METRO: # 1:05.13   7/15/1998 Chris Helin, TVSC-MR
                1:08.29  JR-B
                1:10.09  JNR
                1:14.09  ZONE
                1:21.99  JO
 Meet Qualifying:  1:21.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Nam, Timothy K      15 Badger-MR                      1:14.10 JO      20
                  33.65     1:14.10 (40.45)
  2 Borger, Brian R     17 Agua Swim Team-MR              1:14.13 JO      17
                  34.69     1:14.13 (39.44)
  3 Woo, Shaun Y        17 Agua Swim Team-MR              1:14.36 JO      16
                  33.55     1:14.36 (40.81)
  4 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR                   1:16.04 JO      15
                  34.64     1:16.04 (41.40)
  5 Podniesinski, Jona  15 Tmsuffolk-MR                   1:16.20 JO      14
                  36.10     1:16.20 (40.10)
  6 Hastings, Tristan   16 Bgnw Marlins-MR                1:16.53 JO      13
                  35.88     1:16.53 (40.65)
  7 Castillo, Charlie   18 OWA-MR                         1:17.21 JO      12
                  35.25     1:17.21 (41.96)
  8 Polhill, Drew B     15 Bgnw Marlins-MR                1:17.57 JO      11
                  36.81     1:17.57 (40.76)
  9 Suarez, Michael V   16 Pace-MR                        1:18.20 JO       9
                  35.69     1:18.20 (42.51)
 10 Colon, Joseph M     15 OWA-MR                         1:18.48 JO       7
                  38.52     1:18.48 (39.96)
 11 DiDonato, Michael   17 OWA-MR                         1:18.91 JO       6
                  37.64     1:18.91 (41.27)
 12 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                   1:20.68 JO       5
                  37.69     1:20.68 (42.99)
 13 Southren, Daniel L  17 UNSSL-MR                       1:21.32 JO       4
                  37.52     1:21.32 (43.80)
 14 Wong, Justin        16 Twisters-MR                    1:21.82 JO       3
                  38.66     1:21.82 (43.16)

Event 27  Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:01.83   7/25/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR
       METRO: # 1:00.92   7/15/1997 Corey Berg, MSC-MR
                1:01.99  T16
                1:06.79  ZONE
                1:12.99  JO
 Meet Qualifying:  1:12.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                        1:02.61 ZONE    20
                  30.07     1:02.61 (32.54)
  2 Michalak, Agata     12 FLY-MR                         1:07.00 JO      17
                  31.65     1:07.00 (35.35)
  3 Chang, Linda        12 FLY-MR                         1:07.53 JO      16
                  33.04     1:07.53 (34.49)
  4 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR                1:07.59 JO      15
                  32.81     1:07.59 (34.78)
  5 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                         1:07.65 JO      14
                  32.76     1:07.65 (34.89)
  6 Scilufo, Taylor     12 Bgnw Marlins-MR                1:08.09 JO      13
                  32.26     1:08.09 (35.83)
  7 Hain, Karina A      12 FLY-MR                         1:08.12 JO      12
                  33.05     1:08.12 (35.07)
  8 Klein, Morganne C   12 UNMSC-MR                       1:08.13 JO      11
                  33.21     1:08.13 (34.92)
  9 Brennan, Cassidy C  12 TVSC-MR                        1:08.57 JO       9
                  32.74     1:08.57 (35.83)
 10 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR                      1:08.88 JO       7
                  33.13     1:08.88 (35.75)
 11 Diaz, Susan         12 Twisters-MR                    1:09.01 JO       6
                  32.68     1:09.01 (36.33)
 12 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                        1:09.55 JO       5
                  33.42     1:09.55 (36.13)
 13 Brooks, Meghan E    12 Bgnw Marlins-MR                1:09.87 JO       4
                  33.54     1:09.87 (36.33)
 14 Giordano, Krista N  12 North Shore-MR                 1:10.07 JO       3
                  33.55     1:10.07 (36.52)
 15 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR              1:10.14 JO       2
                  33.44     1:10.14 (36.70)
 16 Wade, Zoey A        11 HYB-MR                         1:10.18 JO       1
                  33.93     1:10.18 (36.25)
 17 Tremain, Kate       12 Badger-MR                      1:10.46 JO
                  34.58     1:10.46 (35.88)
 18 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR            1:10.58 JO
                  34.41     1:10.58 (36.17)
 19 Kadala, Kristyn E   12 Pace-MR                        1:10.73 JO
                  33.44     1:10.73 (37.29)
 20 Tan, Emily A        11 LIAC-MR                        1:10.98 JO
                  34.15     1:10.98 (36.83)
 21 Bouzarouata, Sarah  12 Twisters-MR                    1:11.00 JO
                  33.59     1:11.00 (37.41)
 22 Groccia, Adrienne   12 GAEL-MR                        1:11.14 JO
                  34.09     1:11.14 (37.05)
 23 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR                         1:11.15 JO
                  34.30     1:11.15 (36.85)
 24 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                        1:11.48 JO
                  34.09     1:11.48 (37.39)
 25 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR                1:11.69 JO
                  33.91     1:11.69 (37.78)
 26 Stanford, Brittany  12 LBA-MR                         1:11.92 JO
                  34.63     1:11.92 (37.29)
 27 Guaman, Kelly C     11 Twisters-MR                    1:12.09 JO
                  34.85     1:12.09 (37.24)
 27 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR                   1:12.09 JO
                  34.83     1:12.09 (37.26)
 29 Haruki, Yuria       11 Twisters-MR                    1:12.13 JO
                  35.04     1:12.13 (37.09)
 30 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                        1:12.14 JO
                  34.29     1:12.14 (37.85)
 31 Muller, Kristin N   12 TVSC-MR                        1:12.56 JO
                  34.41     1:12.56 (38.15)
 32 Yeung, Maggie P     11 Twisters-MR                    1:12.59 JO
                  34.69     1:12.59 (37.90)
 33 Sigaty, Christine   12 North Shore-MR                 1:12.74 JO
                  35.05     1:12.74 (37.69)
 34 Parker, Rachel      11 LIAC-MR                        1:12.76 JO
                  35.46     1:12.76 (37.30)
 35 Johns, Maggie S     12 LIAC-MR                        1:13.21
                  34.84     1:13.21 (38.37)
 36 McKee, Kaitlin      12 Express Swimming-MR            1:13.72
                  35.84     1:13.72 (37.88)
 37 Cyrus, Kimberly L   12 Agua Swim Team-MR              1:14.59
                  36.32     1:14.59 (38.27)
 38 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR                        1:14.90
                  35.51     1:14.90 (39.39)
 39 Lindahl, Stephanie  12 LBA-MR                         1:15.17
                  36.06     1:15.17 (39.11)
 40 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR                      1:17.14
                  36.64     1:17.14 (40.50)

Event 28  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:00.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: #   59.18   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                1:00.29  T16
                1:06.79  ZONE
                1:13.99  JO
 Meet Qualifying:  1:13.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                    1:04.26 ZONE    20
                  30.87     1:04.26 (33.39)
  2 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                        1:04.33 ZONE    17
                  30.86     1:04.33 (33.47)
  3 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR            1:04.43 ZONE    16
                  31.09     1:04.43 (33.34)
  4 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                         1:05.61 ZONE    15
                  31.51     1:05.61 (34.10)
  5 Sullivan, Sean P    12 HYB-MR                         1:05.74 ZONE    14
                  31.06     1:05.74 (34.68)
  6 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                   1:05.92 ZONE    13
                  31.02     1:05.92 (34.90)
  7 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR            1:05.96 ZONE    12
                  31.43     1:05.96 (34.53)
  8 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                      1:06.38 ZONE    11
                  32.07     1:06.38 (34.31)
  9 Abrams, Michael     12 UNLGA-MR                       1:06.42 ZONE     9
                  32.02     1:06.42 (34.40)
 10 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                   1:06.50 ZONE     7
                  31.68     1:06.50 (34.82)
 11 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                         1:06.62 ZONE     6
                  32.01     1:06.62 (34.61)
 12 Spierer, Josh A     12 IA-MR                          1:06.84 JO       5
                  32.98     1:06.84 (33.86)
 13 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                    1:07.40 JO       4
                  33.11     1:07.40 (34.29)
 14 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                        1:07.54 JO       3
                  31.75     1:07.54 (35.79)
 15 Garcia, Stefan      12 FLY-MR                         1:07.79 JO       2
                  32.87     1:07.79 (34.92)
 16 Na, Joseph          12 LIAC-MR                        1:07.88 JO       1
                  32.28     1:07.88 (35.60)
 17 Arana, Oscar Y      12 LIAC-MR                        1:07.90 JO
                  32.22     1:07.90 (35.68)
 18 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                        1:08.04 JO
                  32.19     1:08.04 (35.85)
 19 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR                   1:08.27 JO
                  32.47     1:08.27 (35.80)
 20 Bennett, Aarron M   12 Middies-MR                     1:08.29 JO
                  32.19     1:08.29 (36.10)
 21 Malychev, Peter     12 DSC-MR                         1:08.42 JO
                  32.36     1:08.42 (36.06)
 22 Jiran, Monte        12 Tmsuffolk-MR                   1:08.55 JO
                  32.54     1:08.55 (36.01)
 23 Park, Jay S         12 LIAC-MR                        1:09.16 JO
                  33.65     1:09.16 (35.51)
 24 Dupres, Abel        12 RedTails-MR                    1:09.25 JO
                  32.93     1:09.25 (36.32)
 25 Hu-Van Wright, En-  11 Agua Swim Team-MR              1:09.34 JO
                  33.30     1:09.34 (36.04)
 26 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                         1:09.51 JO
                  33.56     1:09.51 (35.95)
 27 Dutton, Matthew T   11 HAA-MR                         1:09.54 JO
                  33.82     1:09.54 (35.72)
 28 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                   1:09.68 JO
                  33.20     1:09.68 (36.48)
 29 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR                   1:09.90 JO
                  33.01     1:09.90 (36.89)
 30 Pagano, Edward S    11 Middies-MR                     1:09.99 JO
                  33.24     1:09.99 (36.75)
 31 Kolesnik, George    11 Basc-MR                        1:10.14 JO
                  33.70     1:10.14 (36.44)
 32 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                      1:10.28 JO
                  33.50     1:10.28 (36.78)
 33 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                         1:10.58 JO
                  34.37     1:10.58 (36.21)
 34 Shannon, Christoph  11 Middies-MR                     1:10.69 JO
                  33.97     1:10.69 (36.72)
 35 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                    1:10.78 JO
                  33.88     1:10.78 (36.90)
 36 Peng, DiDi          11 Tmsuffolk-MR                   1:10.99 JO
                  34.41     1:10.99 (36.58)
 37 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR              1:11.06 JO
                  34.82     1:11.06 (36.24)
 38 Pisano, Jake F      12 Tmsuffolk-MR                   1:11.95 JO
                  34.71     1:11.95 (37.24)
 39 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR                   1:12.04 JO
                  34.13     1:12.04 (37.91)
 40 McComiskey, Tony    12 Basc-MR                        1:12.47 JO
                  34.71     1:12.47 (37.76)
 41 Middleton, William  12 Basc-MR                        1:12.67 JO
                  35.10     1:12.67 (37.57)
 42 Lennon, Michael J   11 OWA-MR                         1:12.81 JO
                  34.66     1:12.81 (38.15)
 43 Hillsberg, Matthew  12 IA-MR                          1:13.10 JO
                  34.72     1:13.10 (38.38)
 44 Collins, Matthew J  12 FLY-MR                         1:13.62 JO
                  35.67     1:13.62 (37.95)
 45 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                    1:13.68 JO
                  34.54     1:13.68 (39.14)
 46 Alton, Shane        12 LBA-MR                         1:13.90 JO
                  37.07     1:13.90 (36.83)
 47 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR                   1:13.91 JO
                  35.03     1:13.91 (38.88)
 48 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR            1:14.18
                  35.61     1:14.18 (38.57)
 49 Duva, Ben           12 Express Swimming-MR            1:14.40
                  35.25     1:14.40 (39.15)
 50 Martinez, George    11 FLY-MR                         1:14.48
                  35.51     1:14.48 (38.97)
 51 Eid, Alex           11 Badger-MR                      1:14.63
                  35.46     1:14.63 (39.17)
 52 Georgescu, Ronald   11 Agua Swim Team-MR              1:14.64
                  36.44     1:14.64 (38.20)
 53 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR                    1:15.66
                  36.25     1:15.66 (39.41)
 54 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR            1:16.15
                  36.67     1:16.15 (39.48)

Event 29  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 59.39   7/15/1984 Jennifer Boyd, BSC
       METRO: # 56.33   7/15/1994 Cristina Teuscher, BSC-MR
                58.89  JNR
              1:00.19  JR-B
              1:04.39  ZONE
              1:09.49  JO
 Meet Qualifying:  1:09.49
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                   1:01.07 ZONE    20
                  29.53     1:01.07 (31.54)
  2 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR            1:01.66 ZONE    17
                  29.86     1:01.66 (31.80)
  3 Napoli, Caitlin A   17 Tmsuffolk-MR                   1:01.77 ZONE    16
                  29.95     1:01.77 (31.82)
  4 Degrazia, Kristen   15 Tmsuffolk-MR                   1:02.19 ZONE    15
                  29.70     1:02.19 (32.49)
  5 Guyett, Caren E     16 Bgnw Marlins-MR                1:02.85 ZONE    14
                  30.24     1:02.85 (32.61)
  6 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR            1:03.45 ZONE    13
                  30.73     1:03.45 (32.72)
  7 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR            1:03.59 ZONE    12
                  31.04     1:03.59 (32.55)
  8 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR                   1:03.80 ZONE    11
                  30.68     1:03.80 (33.12)
  9 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                   1:04.08 ZONE     9
                  30.57     1:04.08 (33.51)
 10 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                         1:04.37 ZONE     7
                  31.68     1:04.37 (32.69)
 11 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR            1:04.45 JO       6
                  31.05     1:04.45 (33.40)
 12 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR                   1:04.52 JO       5
                  31.58     1:04.52 (32.94)
 13 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR              1:04.64 JO       4
                  31.80     1:04.64 (32.84)
 14 Kochman, Julie N    15 Tmsuffolk-MR                   1:04.68 JO       3
                  31.27     1:04.68 (33.41)
 15 Ciccone, Amanda     16 SSL-MR                         1:04.76 JO       2
                  30.71     1:04.76 (34.05)
 16 Harris, Markee E    16 Tmsuffolk-MR                   1:05.05 JO       1
                  31.62     1:05.05 (33.43)
 17 Balder, Jaclyn M    16 LIAC-MR                        1:05.58 JO
                  31.54     1:05.58 (34.04)
 18 Sudano, Ashley M    15 CSC-MR                         1:05.67 JO
                  31.79     1:05.67 (33.88)
 19 Einsidler, Allie    15 Tmsuffolk-MR                   1:05.71 JO
                  32.07     1:05.71 (33.64)
 20 Janowski, Mary-Ely  15 OWA-MR                         1:05.81 JO
                  31.19     1:05.81 (34.62)
 21 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR            1:05.82 JO
                  32.09     1:05.82 (33.73)
 22 Genovese, Kate A    15 LIAC-MR                        1:06.01 JO
                  31.82     1:06.01 (34.19)
 23 Goldrick, Megan     16 UNNYS-MR                       1:06.05 JO
                  30.99     1:06.05 (35.06)
 24 Moore, Jhanna       15 Agua Swim Team-MR              1:06.08 JO
                  31.59     1:06.08 (34.49)
 25 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR                   1:06.10 JO
                  31.96     1:06.10 (34.14)
 26 Smith, Devin E      16 CSC-MR                         1:06.15 JO
                  32.46     1:06.15 (33.69)
 27 Levine, Kimberly A  16 MSC-MR                         1:06.19 JO
                  31.97     1:06.19 (34.22)
 28 Comas, Larisa       17 NY Sharks-MR                   1:06.21 JO
                  31.73     1:06.21 (34.48)
 29 Creagh, Kristina    17 NY Sharks-MR                   1:06.25 JO
                  31.38     1:06.25 (34.87)
 30 Rubin, Jessica E    16 SSL-MR                         1:06.41 JO
                  31.62     1:06.41 (34.79)
 31 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                         1:06.56 JO
                  31.83     1:06.56 (34.73)
 32 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR                   1:07.74 JO
                  32.23     1:07.74 (35.51)
 33 Chan, Jessica       16 Express Swimming-MR            1:07.87 JO
                  32.32     1:07.87 (35.55)
 34 Carew, Kaitlyn      15 SSL-MR                         1:07.93 JO
                  32.93     1:07.93 (35.00)
 35 Vitelli, Paula T    16 Badger-MR                      1:08.06 JO
                  32.89     1:08.06 (35.17)
 36 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR                   1:08.40 JO
                  32.62     1:08.40 (35.78)
 37 Ras, Jessica A      15 Express Swimming-MR            1:08.55 JO
                  32.79     1:08.55 (35.76)
 38 Guelly, Gabi K      16 FLY-MR                         1:08.79 JO
                  33.70     1:08.79 (35.09)
 39 Hartford, Laura G   15 Express Swimming-MR            1:08.85 JO
                  32.84     1:08.85 (36.01)
 40 Navarro, Sarah      15 Aqua Gems-MR                   1:08.87 JO
                  33.15     1:08.87 (35.72)
 41 Baconcini, Kellyn   15 LIAC-MR                        1:08.88 JO
                  33.32     1:08.88 (35.56)
 42 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR                   1:08.97 JO
                  32.77     1:08.97 (36.20)
 43 Kaliades, Dena V    16 LIAC-MR                        1:09.08 JO
                  33.17     1:09.08 (35.91)
 44 Dowd, Caitlin E     15 TVSC-MR                        1:09.11 JO
                  32.91     1:09.11 (36.20)
 45 Pujals, Leiya S     17 HYB-MR                         1:09.13 JO
                  33.15     1:09.13 (35.98)
 46 Sabens, Ginna M     16 Pace-MR                        1:10.46
                  32.94     1:10.46 (37.52)
 47 Berlin, Jill        17 Badger-MR                      1:20.06
                  29.42     1:20.06 (50.64)
 -- Mulligan, Katie R   16 Express Swimming-MR                DFS

Event 30  Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 55.09   7/29/2005 David M Gartman, NBS  -MR
       METRO: # 52.02   7/15/1994 Ben Rosen, LIAC-MR
                53.89  JNR
                53.99  JR-B
                58.69  ZONE
              1:02.69  JO
 Meet Qualifying:  1:02.69
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gartman, David M    16 NBS-MR                           55.09!ZONE    20
                  26.56       55.09 (28.53)
  2 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                           56.07 ZONE    17
                  26.55       56.07 (29.52)
  3 Senkewich, John C   17 NBS-MR                           56.70 ZONE    16
                  26.86       56.70 (29.84)
  4 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                     57.81 ZONE    15
                  27.77       57.81 (30.04)
  5 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                     57.84 ZONE    14
                  28.15       57.84 (29.69)
  6 Hastings, Tristan   16 Bgnw Marlins-MR                  58.00 ZONE    13
                  28.04       58.00 (29.96)
  7 Frawley III, Rober  16 OWA-MR                           58.32 ZONE    12
                  28.02       58.32 (30.30)
  8 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR              58.35 ZONE    11
                  28.44       58.35 (29.91)
  9 Dorfman, Jake       16 NY Sharks-MR                     59.69 JO       9
                  28.16       59.69 (31.53)
 10 Stathopoulos, Cary  17 Agua Swim Team-MR                59.74 JO       7
                  28.76       59.74 (30.98)
 11 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR                59.77 JO       6
                  28.36       59.77 (31.41)
 12 Reilly, Timothy C   16 Express Swimming-MR              59.85 JO       5
                  29.50       59.85 (30.35)
 13 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR                           59.95 JO       4
                  28.82       59.95 (31.13)
 14 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                        1:00.21 JO       3
                  28.92     1:00.21 (31.29)
 15 Bennett, Brian H    17 Express Swimming-MR            1:00.27 JO       2
                  28.91     1:00.27 (31.36)
 16 Podniesinski, Jona  15 Tmsuffolk-MR                   1:00.62 JO       1
                  29.36     1:00.62 (31.26)
 17 Williams, Zachary   17 NBS-MR                         1:00.64 JO
                  29.51     1:00.64 (31.13)
 18 Lebost, Dan J       18 Pace-MR                        1:00.79 JO
                  29.11     1:00.79 (31.68)
 19 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR                   1:00.93 JO
                  28.90     1:00.93 (32.03)
 20 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR                   1:01.36 JO
                  28.65     1:01.36 (32.71)
 21 Amato, Nick F       15 LIAC-MR                        1:01.44 JO
                  29.78     1:01.44 (31.66)
 22 Maynard, Phil A     16 Agua Swim Team-MR              1:01.51 JO
                  29.86     1:01.51 (31.65)
 23 Gleason, David X    15 Agua Swim Team-MR              1:01.58 JO
                  29.56     1:01.58 (32.02)
 24 Shachar, Tal A      15 GAEL-MR                        1:01.64 JO
                  29.68     1:01.64 (31.96)
 25 Cogan, Brian A      17 LIAC-MR                        1:01.71 JO
                  29.47     1:01.71 (32.24)
 26 Bormann, Thomas L   15 Tmsuffolk-MR                   1:01.87 JO
                  29.51     1:01.87 (32.36)
 27 Bodden, Joe         18 UN Metro-MR                    1:02.12 JO
                  29.26     1:02.12 (32.86)
 28 Qiao, Matthew       15 Tmsuffolk-MR                   1:02.14 JO
                  29.91     1:02.14 (32.23)
 29 Zarriello, Andrew   15 LIAC-MR                        1:02.52 JO
                  30.52     1:02.52 (32.00)
 30 DiDonato, Michael   17 OWA-MR                         1:02.57 JO
                  31.68     1:02.57 (30.89)
 31 Kempton, Tom G      17 LIAC-MR                        1:02.64 JO
                  29.62     1:02.64 (33.02)

Event 31  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 32.59      7/1997 Rebecca Grove, MKBC
       METRO: # 32.14   7/15/1992 Brianne Sullivan, SIA-MR
                32.99  T16
                35.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                          33.70 ZONE    20
  2 Michalak, Agata     12 FLY-MR                           34.03 ZONE    17
  3 Simonetti, Christi  12 North Shore-MR                   34.40 ZONE    16
  4 Owens, Amanda C     12 Badger-MR                        34.50 ZONE    15
  5 Brennan, Alyssa M   12 TVSC-MR                          34.67 ZONE    14
  6 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR                  35.26 ZONE    13
  7 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                           35.43 ZONE    12
  8 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR              36.07 JO      11
  9 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR                           36.41 JO       9
 10 Bouzarouata, Sarah  12 Twisters-MR                      36.46 JO       7
 11 Hain, Karina A      12 FLY-MR                           36.50 JO       6
 12 Aiello, Jennifer M  12 MSC-MR                           36.51 JO       5
 13 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR                  36.59 JO       4
 14 Jones, Shannon E    12 Badger-MR                        36.63 JO       3
 15 Scilufo, Taylor     12 Bgnw Marlins-MR                  36.96 JO       2
 16 Giordano, Krista N  12 North Shore-MR                   37.00 JO       1
 17 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR                  37.08 JO
 18 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR                     37.15 JO
 19 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                          37.25 JO
 20 Wade, Zoey A        11 HYB-MR                           37.31 JO
 21 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                          37.75 JO
 22 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR                           37.81 JO
 23 Guaman, Kelly C     11 Twisters-MR                      37.96 JO
 24 Chang, Linda        12 FLY-MR                           38.52 JO
 25 Henry, Emily        12 VAC-MR                           38.68 JO
 26 Brown, Rebecca M    12 HYB-MR                           38.74 JO
 27 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR                38.79 JO
 28 Shiota, Lena A      12 Agua Swim Team-MR                38.80 JO
 29 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR                        38.87 JO
 30 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                          39.05
 31 Brooks, Meghan E    12 Bgnw Marlins-MR                  39.16
 32 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                          39.22
 33 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR              39.86
 34 Sigaty, Christine   12 North Shore-MR                   40.68

Event 32  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: # 29.48   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                32.19  T16
                35.89  ZONE
                39.99  JO
 Meet Qualifying:  39.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                     34.09 ZONE    20
  2 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                      34.54 ZONE    17
  3 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                          35.86 ZONE    16
  4 Middleton, William  12 Basc-MR                          35.91 JO      15
  5 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR                     35.96 JO      14
  6 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR                     36.12 JO      13
  7 Sullivan, Sean P    12 HYB-MR                           36.29 JO      12
  8 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                      36.37 JO      10
  8 Dupres, Abel        12 RedTails-MR                      36.37 JO      10
 10 Hu-Van Wright, En-  11 Agua Swim Team-MR                36.56 JO       7
 11 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                        36.76 JO       6
 12 Knight, Lucas       12 FLY-MR                           36.82 JO       5
 13 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                          37.05 JO       4
 14 Na, Joseph          12 LIAC-MR                          37.15 JO       3
 15 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                        37.25 JO       2
 16 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                      37.32 JO       1
 17 Kolesnik, George    11 Basc-MR                          37.33 JO
 18 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR                     37.48 JO
 19 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                           37.66 JO
 20 Corey, Alexi        12 NY Sharks-MR                     37.85 JO
 21 Spierer, Josh A     12 IA-MR                            38.02 JO
 22 Collins, Matthew J  12 FLY-MR                           38.03 JO
 23 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR                38.06 JO
 24 Loli, Alex C        11 Barracudas-MR                    38.44 JO
 25 Dutton, Matthew T   11 HAA-MR                           38.55 JO
 26 Martinez, George    11 FLY-MR                           38.85 JO
 27 Chansakul, JR J     11 Agua Swim Team-MR                39.01 JO
 28 Arana, Oscar Y      12 LIAC-MR                          39.22 JO
 29 Barker, TJ J        12 Middies-MR                       39.55 JO
 30 Sanchez, Jude M     12 Agua Swim Team-MR                39.74 JO
 31 McComiskey, Tony    12 Basc-MR                          39.98 JO
 32 Hillsberg, Matthew  12 IA-MR                            40.81
 33 Makowski, John P    12 Tmsuffolk-MR                     40.87

Event 33  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.35   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC
       METRO: # 1:01.79   7/15/1995 Jamie Landrio, IA-MR
                1:04.39  JNR
                1:05.79  JR-B
                1:09.89  ZONE
                1:18.99  JO
 Meet Qualifying:  1:18.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Napoli, Caitlin A   17 Tmsuffolk-MR                   1:08.21 ZONE    20
                  32.96     1:08.21 (35.25)
  2 Guyett, Caren E     16 Bgnw Marlins-MR                1:08.39 ZONE    17
                  32.57     1:08.39 (35.82)
  3 Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                   1:08.57 ZONE    16
                  34.01     1:08.57 (34.56)
  4 Kochman, Julie N    15 Tmsuffolk-MR                   1:10.17 JO      15
                  33.27     1:10.17 (36.90)
  5 Degrazia, Kristen   15 Tmsuffolk-MR                   1:10.25 JO      14
                  33.82     1:10.25 (36.43)
  6 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              1:10.41 JO      13
                  33.13     1:10.41 (37.28)
  7 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                         1:10.74 JO      12
                  34.09     1:10.74 (36.65)
  8 Mulligan, Katie R   16 Express Swimming-MR            1:10.81 JO      11
                  32.30     1:10.81 (38.51)
  9 Harris, Markee E    16 Tmsuffolk-MR                   1:11.32 JO       9
                  33.27     1:11.32 (38.05)
 10 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR              1:11.66 JO       7
                  33.94     1:11.66 (37.72)
 11 Siano, Alyssa M     15 LIAC-MR                        1:11.75 JO       6
                  34.30     1:11.75 (37.45)
 12 Rubin, Jessica E    16 SSL-MR                         1:12.06 JO       5
                  34.24     1:12.06 (37.82)
 13 Siegel, Erika A     15 Agua Swim Team-MR              1:12.17 JO       4
                  33.74     1:12.17 (38.43)
 14 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR            1:12.27 JO       3
                  34.73     1:12.27 (37.54)
 15 Ciccone, Amanda     16 SSL-MR                         1:12.35 JO       2
                  33.66     1:12.35 (38.69)
 16 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR                   1:13.53 JO       1
                  34.01     1:13.53 (39.52)
 17 Vitelli, Paula T    16 Badger-MR                      1:13.54 JO
                  34.75     1:13.54 (38.79)
 18 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR              1:13.82 JO
                  33.62     1:13.82 (40.20)
 19 Balder, Jaclyn M    16 LIAC-MR                        1:13.93 JO
                  34.50     1:13.93 (39.43)
 20 Levine, Kimberly A  16 MSC-MR                         1:14.34 JO
                  34.69     1:14.34 (39.65)
 21 Einsidler, Allie    15 Tmsuffolk-MR                   1:14.75 JO
                  29.80     1:14.75 (44.95)
 22 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR            1:14.80 JO
                  34.85     1:14.80 (39.95)
 23 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR            1:16.33 JO
                  36.25     1:16.33 (40.08)
 24 Sudano, Ashley M    15 CSC-MR                         1:16.70 JO
                  37.38     1:16.70 (39.32)
 25 Gromling, Kristin   17 LBA-MR                         1:17.01 JO
                  36.16     1:17.01 (40.85)
 26 Comas, Larisa       17 NY Sharks-MR                   1:17.65 JO
                  36.20     1:17.65 (41.45)
 27 Mark, Kelly A       16 Express Swimming-MR            1:17.78 JO
                  36.23     1:17.78 (41.55)
 28 Kretz, Sarah J      16 LIAC-MR                        1:17.96 JO
                  35.46     1:17.96 (42.50)
 29 Parodi, Annie T     16 Aqua Gems-MR                   1:18.19 JO
                  35.08     1:18.19 (43.11)
 30 Pirog, Francesca E  17 Agua Swim Team-MR              1:18.41 JO
                  35.79     1:18.41 (42.62)
 31 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR                   1:18.68 JO
                  36.13     1:18.68 (42.55)
 32 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR                   1:19.16
                  35.87     1:19.16 (43.29)
 33 Sheridan, Nicole F  16 LIAC-MR                        1:19.63
                  36.44     1:19.63 (43.19)
 34 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR                   1:19.82
                  38.08     1:19.82 (41.74)
 35 Moore, Erin A       15 CSC-MR                         1:20.08
                  36.39     1:20.08 (43.69)
 36 Janowski, Mary-Ely  15 OWA-MR                         1:21.98
                  37.24     1:21.98 (44.74)

Event 34  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 59.30   7/26/2002 Carroll Bullock, WPSC
       METRO: # 55.29   7/15/1995 John DeBoyace, YMID-MR
                58.19  JNR
                58.89  JR-B
              1:03.69  ZONE
              1:09.99  JO
 Meet Qualifying:  1:09.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                         1:01.83 ZONE    20
                  28.13     1:01.83 (33.70)
  2 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                   1:02.76 ZONE    17
                  29.43     1:02.76 (33.33)
  3 Maynard, Phil A     16 Agua Swim Team-MR              1:03.84 JO      16
                  30.51     1:03.84 (33.33)
  4 Corrigan, Timmy     15 LBA-MR                         1:04.84 JO      15
                  31.43     1:04.84 (33.41)
  5 DiDonato, Michael   17 OWA-MR                         1:05.39 JO      14
                  30.51     1:05.39 (34.88)
  6 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                        1:05.50 JO      13
                  31.13     1:05.50 (34.37)
  7 Rodriguez, Wilfred  16 Barracudas-MR                  1:05.64 JO      12
                  30.95     1:05.64 (34.69)
  8 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR                         1:05.75 JO      11
                  30.45     1:05.75 (35.30)
  9 Lynch, Joe P        16 Express Swimming-MR            1:06.01 JO       9
                  30.32     1:06.01 (35.69)
 10 Polhill, Drew B     15 Bgnw Marlins-MR                1:06.03 JO       7
                  30.38     1:06.03 (35.65)
 11 Richman, Peter Z    15 GAEL-MR                        1:06.41 JO       6
                  31.41     1:06.41 (35.00)
 12 Roeser, Jimmy R     18 SSL-MR                         1:07.11 JO       5
                  30.83     1:07.11 (36.28)
 13 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR              1:07.18 JO       4
                  31.31     1:07.18 (35.87)
 14 Shachar, Tal A      15 GAEL-MR                        1:07.87 JO       3
                  32.09     1:07.87 (35.78)
 15 Castillo, Charlie   18 OWA-MR                         1:08.63 JO       2
                  31.28     1:08.63 (37.35)
 16 Amato, Nick F       15 LIAC-MR                        1:09.21 JO       1
                  32.21     1:09.21 (37.00)
 17 Kempton, Tom G      17 LIAC-MR                        1:13.62
                  32.52     1:13.62 (41.10)

Event 35  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:33.96   7/30/2004 Alex Forrester, Badger
       METRO: # 2:27.02   8/11/2004 Alex Forrester, BAD-MR
                2:35.39  T16
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Jones, Shannon E    12 Badger-MR                      2:44.66 JO      20
                  34.89     1:15.93 (41.04)     2:03.44 (47.51)     2:44.66 (41.22)
  2 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                        2:47.28 JO      17
                  36.55     1:18.67 (42.12)     2:04.77 (46.10)     2:47.28 (42.51)
  3 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR                         2:49.86 JO      16
                  37.85     1:19.01 (41.16)     2:04.54 (45.53)     2:49.86 (45.32)
  4 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR                2:52.39 JO      15
                  36.66     1:18.47 (41.81)     2:05.86 (47.39)     2:52.39 (46.53)
  5 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                     2:52.97 JO      14
                  37.82     1:21.57 (43.75)     2:08.04 (46.47)     2:52.97 (44.93)

Event 36  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:36.61   7/29/2005 Theodore Kuo, Express Swimming
       METRO: # 2:33.19   5/17/2003 Chris M. Finnegan, LIAC-MR
                2:32.49  T16
                2:44.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR            2:36.61!ZONE    20
                  34.62     1:14.03 (39.41)     1:55.33 (41.30)     2:36.61 (41.28)
  2 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                   2:42.94 ZONE    17
                  35.78     1:15.68 (39.90)     1:59.04 (43.36)     2:42.94 (43.90)
  3 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                        2:47.25 JO      16
                  35.96     1:17.77 (41.81)     2:02.29 (44.52)     2:47.25 (44.96)
  4 Bennett, Aarron M   12 Middies-MR                     3:00.80 JO      15
                  36.71     1:22.71 (46.00)     2:14.23 (51.52)     3:00.80 (46.57)
 -- Martinez, George    11 FLY-MR                             DNF
                  38.94     1:31.97 (53.03)

Event 37  Girls 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:28.89   7/15/1982 Kendell Delgado, LISC
       METRO: # 2:15.85    8/3/2004 Julia E. Smit, TVSC-MR
                2:23.69  JNR
                2:27.59  JR-B
                2:35.89  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry R   15 Badger-MR                      2:29.13 ZONE    20
                  31.77     1:08.45 (36.68)     1:53.90 (45.45)     2:29.13 (35.23)
  2 Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                   2:31.15 ZONE    17
                  33.44     1:12.14 (38.70)     1:58.76 (46.62)     2:31.15 (32.39)
  3 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              2:31.77 ZONE    16
                  33.63     1:11.70 (38.07)     1:57.66 (45.96)     2:31.77 (34.11)
  4 Napoli, Caitlin A   17 Tmsuffolk-MR                   2:32.78 ZONE    15
                  33.37     1:12.88 (39.51)     2:00.18 (47.30)     2:32.78 (32.60)
  5 Kochman, Julie N    15 Tmsuffolk-MR                   2:33.52 ZONE    14
                  33.92     1:11.90 (37.98)     1:58.95 (47.05)     2:33.52 (34.57)
  6 Guyett, Caren E     16 Bgnw Marlins-MR                2:33.79 ZONE    13
                  33.14     1:12.01 (38.87)     1:58.77 (46.76)     2:33.79 (35.02)
  7 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR            2:34.02 ZONE    12
                  34.35     1:14.42 (40.07)     2:00.64 (46.22)     2:34.02 (33.38)
  8 Degrazia, Kristen   15 Tmsuffolk-MR                   2:35.78 ZONE    11
                  34.49     1:14.55 (40.06)     2:02.80 (48.25)     2:35.78 (32.98)
  9 Ciccone, Amanda     16 SSL-MR                         2:37.80 JO       9
                  32.92     1:14.85 (41.93)     2:02.13 (47.28)     2:37.80 (35.67)
 10 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                         2:38.57 JO       7
                  35.21     1:14.58 (39.37)     2:02.92 (48.34)     2:38.57 (35.65)
 11 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR            2:38.61 JO       6
                  36.41     1:17.32 (40.91)     2:05.21 (47.89)     2:38.61 (33.40)
 12 Siegel, Erika A     15 Agua Swim Team-MR              2:40.37 JO       5
                  34.16     1:15.90 (41.74)     2:04.44 (48.54)     2:40.37 (35.93)
 13 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                         2:40.49 JO       4
                  34.50     1:16.16 (41.66)     2:06.12 (49.96)     2:40.49 (34.37)
 14 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                   2:40.60 JO       3
                  35.29     1:15.69 (40.40)     2:04.75 (49.06)     2:40.60 (35.85)
 15 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR                   2:41.25 JO       2
                  35.15     1:16.35 (41.20)     2:06.23 (49.88)     2:41.25 (35.02)
 16 Smith, Devin E      16 CSC-MR                         2:41.49 JO       1
                  36.89     1:19.05 (42.16)     2:05.33 (46.28)     2:41.49 (36.16)
 17 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR            2:41.79 JO
                  36.30     1:21.60 (45.30)     2:09.22 (47.62)     2:41.79 (32.57)
 18 McGowan, Jaclyn     16 Badger-MR                      2:41.93 JO
                  36.28     1:17.20 (40.92)     2:05.07 (47.87)     2:41.93 (36.86)
 19 Einsidler, Allie    15 Tmsuffolk-MR                   2:42.08 JO
                  35.75     1:18.14 (42.39)     2:07.26 (49.12)     2:42.08 (34.82)
 20 Aiello, Christina   16 MSC-MR                         2:42.16 JO
                  36.01     1:17.13 (41.12)     2:04.85 (47.72)     2:42.16 (37.31)
 21 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR                   2:42.50 JO
                  35.91     1:17.18 (41.27)     2:06.78 (49.60)     2:42.50 (35.72)
 22 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR                   2:42.89 JO
                  36.05     1:15.92 (39.87)     2:06.63 (50.71)     2:42.89 (36.26)
 23 Kretz, Sarah J      16 LIAC-MR                        2:43.18 JO
                  35.80     1:19.40 (43.60)     2:05.86 (46.46)     2:43.18 (37.32)
 24 Harris, Markee E    16 Tmsuffolk-MR                   2:43.43 JO
                  34.10     1:18.24 (44.14)     2:07.84 (49.60)     2:43.43 (35.59)
 25 Genovese, Kate A    15 LIAC-MR                        2:44.43 JO
                  35.12     1:19.65 (44.53)     2:07.40 (47.75)     2:44.43 (37.03)
 26 Rubin, Jessica E    16 SSL-MR                         2:44.65 JO
                  33.96     1:16.46 (42.50)     2:07.46 (51.00)     2:44.65 (37.19)
 27 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR              2:45.16 JO
                  33.51     1:21.24 (47.73)     2:11.28 (50.04)     2:45.16 (33.88)
 28 Vitelli, Paula T    16 Badger-MR                      2:45.56 JO
                  34.89     1:18.66 (43.77)     2:08.59 (49.93)     2:45.56 (36.97)
 29 Sudano, Ashley M    15 CSC-MR                         2:45.79 JO
                  36.77     1:20.18 (43.41)     2:10.01 (49.83)     2:45.79 (35.78)
 30 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR                   2:45.94 JO
                  36.43     1:21.29 (44.86)     2:08.48 (47.19)     2:45.94 (37.46)
 31 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR                   2:46.15 JO
                  36.39     1:18.93 (42.54)     2:10.25 (51.32)     2:46.15 (35.90)
 32 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR            2:46.30 JO
                  35.67     1:18.82 (43.15)     2:09.71 (50.89)     2:46.30 (36.59)
 33 Kaliades, Dena V    16 LIAC-MR                        2:46.37 JO
                  36.39     1:18.23 (41.84)     2:11.48 (53.25)     2:46.37 (34.89)
 34 Dowd, Caitlin E     15 TVSC-MR                        2:46.76 JO
                  37.13     1:20.04 (42.91)     2:07.74 (47.70)     2:46.76 (39.02)
 35 Moore, Jhanna       15 Agua Swim Team-MR              2:47.75 JO
                  36.25     1:20.38 (44.13)     2:12.54 (52.16)     2:47.75 (35.21)
 36 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR              2:48.52 JO
                  34.49     1:19.16 (44.67)     2:09.20 (50.04)     2:48.52 (39.32)
 37 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR            2:49.00 JO
                  38.22     1:21.20 (42.98)     2:12.00 (50.80)     2:49.00 (37.00)
 38 Janowski, Mary-Ely  15 OWA-MR                         2:49.01 JO
                  37.28     1:22.21 (44.93)     2:11.70 (49.49)     2:49.01 (37.31)
 39 Pirog, Francesca E  17 Agua Swim Team-MR              2:49.12 JO
                  35.83     1:20.89 (45.06)     2:12.76 (51.87)     2:49.12 (36.36)
 40 Hartford, Laura G   15 Express Swimming-MR            2:49.93 JO
                  37.70     1:19.95 (42.25)     2:12.75 (52.80)     2:49.93 (37.18)
 41 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR                   2:53.39
                  36.11     1:23.09 (46.98)     2:16.91 (53.82)     2:53.39 (36.48)
 42 Sabens, Ginna M     16 Pace-MR                        2:53.41
                  39.54     1:21.75 (42.21)     2:13.96 (52.21)     2:53.41 (39.45)

Event 38  Boys 15-18 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:17.08   7/30/2004 Anthony D Mironov, Badger
       METRO: # 2:06.32   7/15/2001 David Kahn, UNAT-MR
                2:12.39  JNR
                2:13.59  JR-B
                2:24.59  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                   2:21.78 ZONE    20
                  30.11     1:06.42 (36.31)     1:49.51 (43.09)     2:21.78 (32.27)
  2 Stathopoulos, Cary  17 Agua Swim Team-MR              2:24.28 ZONE    17
                  32.20     1:10.53 (38.33)     1:52.77 (42.24)     2:24.28 (31.51)
  3 Hastings, Tristan   16 Bgnw Marlins-MR                2:24.84 JO      16
                  31.57     1:09.25 (37.68)     1:52.10 (42.85)     2:24.84 (32.74)
  4 Podniesinski, Jona  15 Tmsuffolk-MR                   2:25.05 JO      15
                  32.28     1:09.97 (37.69)     1:52.40 (42.43)     2:25.05 (32.65)
  5 Reilly, Timothy C   16 Express Swimming-MR            2:25.59 JO      14
                  30.92     1:07.70 (36.78)     1:53.92 (46.22)     2:25.59 (31.67)
  6 Polhill, Drew B     15 Bgnw Marlins-MR                2:26.90 JO      13
                  31.73     1:08.71 (36.98)     1:53.17 (44.46)     2:26.90 (33.73)
  7 Frawley III, Rober  16 OWA-MR                         2:27.77 JO      12
                  32.39     1:13.34 (40.95)     1:56.04 (42.70)     2:27.77 (31.73)
  8 Maynard, Phil A     16 Agua Swim Team-MR              2:28.70 JO      11
                  31.94     1:10.59 (38.65)     1:56.01 (45.42)     2:28.70 (32.69)
  9 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR            2:30.61 JO       9
                  31.94     1:09.66 (37.72)     1:58.34 (48.68)     2:30.61 (32.27)
 10 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR                         2:31.90 JO       7
                  31.24     1:12.42 (41.18)     1:59.50 (47.08)     2:31.90 (32.40)
 11 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                   2:31.96 JO       6
                  33.32     1:12.95 (39.63)     1:58.68 (45.73)     2:31.96 (33.28)
 12 Shachar, Tal A      15 GAEL-MR                        2:33.35 JO       5
                  32.36     1:12.42 (40.06)     1:59.52 (47.10)     2:33.35 (33.83)
 13 Borger, Brian R     17 Agua Swim Team-MR              2:33.40 JO       4
                  34.92     1:15.23 (40.31)     1:57.25 (42.02)     2:33.40 (36.15)
 14 Bennett, Brian H    17 Express Swimming-MR            2:33.93 JO       3
                  33.24     1:13.79 (40.55)     2:01.46 (47.67)     2:33.93 (32.47)
 15 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR              2:34.10 JO       2
                  30.77     1:09.29 (38.52)     1:56.78 (47.49)     2:34.10 (37.32)
 16 Bormann, Thomas L   15 Tmsuffolk-MR                   2:34.42 JO       1
                  38.12     1:19.04 (40.92)     2:01.94 (42.90)     2:34.42 (32.48)
 17 Castillo, Charlie   18 OWA-MR                         2:35.56 JO
                  31.95     1:14.05 (42.10)     1:59.03 (44.98)     2:35.56 (36.53)
 18 Corrigan, Timmy     15 LBA-MR                         2:38.90
                  33.11     1:15.41 (42.30)     2:03.29 (47.88)     2:38.90 (35.61)
 -- Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR                       DFS

Event 39  Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:32.99   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID
       METRO: # 2:27.38   4/15/1997 Corey Berg, MSC-MR
                2:31.79  T16
                2:44.19  ZONE
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:59.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                        2:37.04 ZONE    20
                  35.47     1:12.95 (37.48)     2:00.86 (47.91)     2:37.04 (36.18)
  2 Michalak, Agata     12 FLY-MR                         2:42.86 ZONE    17
                  35.50     1:14.68 (39.18)     2:05.84 (51.16)     2:42.86 (37.02)
  3 Owens, Amanda C     12 Badger-MR                      2:44.93 JO      16
                  33.67     1:14.93 (41.26)     2:08.22 (53.29)     2:44.93 (36.71)
  4 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                         2:44.96 JO      15
                  35.62     1:16.87 (41.25)     2:07.71 (50.84)     2:44.96 (37.25)
  5 Simonetti, Christi  12 North Shore-MR                 2:45.83 JO      14
                  34.80     1:16.21 (41.41)     2:07.85 (51.64)     2:45.83 (37.98)
  6 Tremain, Kate       12 Badger-MR                      2:46.11 JO      13
                  38.26     1:20.88 (42.62)     2:08.73 (47.85)     2:46.11 (37.38)
  7 Hain, Karina A      12 FLY-MR                         2:46.26 JO      12
                  35.17     1:17.05 (41.88)     2:09.96 (52.91)     2:46.26 (36.30)
  8 Scilufo, Taylor     12 Bgnw Marlins-MR                2:46.27 JO      11
                  36.45     1:18.90 (42.45)     2:09.96 (51.06)     2:46.27 (36.31)
  9 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                        2:47.72 JO       9
                  37.72     1:23.93 (46.21)     2:12.42 (48.49)     2:47.72 (35.30)
 10 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                     2:48.50 JO       7
                  37.58     1:23.19 (45.61)     2:10.80 (47.61)     2:48.50 (37.70)
 11 Klein, Morganne C   12 UNMSC-MR                       2:48.77 JO       6
                  37.06     1:23.22 (46.16)     2:12.90 (49.68)     2:48.77 (35.87)
 12 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR                         2:49.00 JO       5
                  36.01     1:19.61 (43.60)     2:09.65 (50.04)     2:49.00 (39.35)
 13 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR            2:49.32 JO       4
                  40.09     1:20.33 (40.24)     2:10.37 (50.04)     2:49.32 (38.95)
 14 Brennan, Alyssa M   12 TVSC-MR                        2:49.35 JO       3
                  36.52     1:20.04 (43.52)     2:08.38 (48.34)     2:49.35 (40.97)
 15 Aiello, Jennifer M  12 MSC-MR                         2:49.56 JO       2
                  35.88     1:19.18 (43.30)     2:11.25 (52.07)     2:49.56 (38.31)
 16 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR            2:49.84 JO       1
                  39.05     1:23.65 (44.60)     2:11.53 (47.88)     2:49.84 (38.31)
 17 Bouzarouata, Sarah  12 Twisters-MR                    2:52.07 JO
                  39.79     1:21.42 (41.63)     2:14.68 (53.26)     2:52.07 (37.39)
 18 Diaz, Susan         12 Twisters-MR                    2:52.69 JO
                  37.72     1:24.36 (46.64)     2:15.43 (51.07)     2:52.69 (37.26)
 19 Guaman, Kelly C     11 Twisters-MR                    2:52.94 JO
                  40.20     1:21.79 (41.59)     2:13.92 (52.13)     2:52.94 (39.02)
 20 Brooks, Meghan E    12 Bgnw Marlins-MR                2:53.04 JO
                  35.57     1:20.51 (44.94)     2:14.94 (54.43)     2:53.04 (38.10)
 21 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR                   2:53.11 JO
                  37.65     1:21.27 (43.62)     2:14.50 (53.23)     2:53.11 (38.61)
 22 Chang, Linda        12 FLY-MR                         2:54.60 JO
                  38.74     1:22.20 (43.46)     2:16.35 (54.15)     2:54.60 (38.25)
 23 Lim, Sally          11 FLY-MR                         2:54.69 JO
                  39.64     1:26.95 (47.31)     2:15.52 (48.57)     2:54.69 (39.17)
 24 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR              2:54.97 JO
                  36.71     1:22.00 (45.29)     2:17.06 (55.06)     2:54.97 (37.91)
 25 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR                2:55.05 JO
                  37.42     1:23.12 (45.70)     2:18.69 (55.57)     2:55.05 (36.36)
 26 Hoffman, Shekinah   11 MSC-MR                         2:55.60 JO
                  39.14     1:23.18 (44.04)     2:16.13 (52.95)     2:55.60 (39.47)
 27 Henry, Emily        12 VAC-MR                         2:55.61 JO
                  40.20     1:24.82 (44.62)     2:13.80 (48.98)     2:55.61 (41.81)
 28 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                        2:55.98 JO
                  39.69     1:23.65 (43.96)     2:18.48 (54.83)     2:55.98 (37.50)
 29 Brennan, Cassidy C  12 TVSC-MR                        2:55.99 JO
                  36.59     1:22.24 (45.65)     2:16.37 (54.13)     2:55.99 (39.62)
 30 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                        2:56.11 JO
                  36.97     1:22.09 (45.12)     2:15.41 (53.32)     2:56.11 (40.70)
 31 Stanford, Brittany  12 LBA-MR                         2:56.81 JO
                  39.77     1:25.33 (45.56)     2:15.98 (50.65)     2:56.81 (40.83)
 32 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                        2:58.68 JO
                  41.68     1:25.60 (43.92)     2:18.36 (52.76)     2:58.68 (40.32)
 33 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR                      2:59.29 JO
                  39.94     1:25.02 (45.08)     2:21.45 (56.43)     2:59.29 (37.84)
 34 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR            3:00.22
                  42.16     1:27.80 (45.64)     2:20.44 (52.64)     3:00.22 (39.78)
 35 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                        3:01.26
                  41.66     1:27.50 (45.84)     2:20.76 (53.26)     3:01.26 (40.50)
 36 Narus, Jessica L    12 North Shore-MR                 3:03.48
                  43.47     1:31.71 (48.24)     2:22.50 (50.79)     3:03.48 (40.98)
 37 Muller, Kristin N   12 TVSC-MR                        3:04.96
                  46.08     1:30.60 (44.52)     2:26.62 (56.02)     3:04.96 (38.34)

Event 40  Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:27.47   7/15/1998 Perry Bullock, WPSC
       METRO: # 2:25.68   7/15/1996 David Kahn, TS-MR
                2:29.79  T16
                2:44.19  ZONE
                3:02.99  JO
 Meet Qualifying:  3:02.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR            2:39.98 ZONE    20
                  33.82     1:14.55 (40.73)     2:04.64 (50.09)     2:39.98 (35.34)
  2 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR            2:40.78 ZONE    17
                  34.59     1:16.29 (41.70)     2:04.21 (47.92)     2:40.78 (36.57)
  3 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                   2:42.58 ZONE    16
                  35.50     1:16.41 (40.91)     2:07.31 (50.90)     2:42.58 (35.27)
  4 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                        2:44.74 JO      15
                  35.19     1:16.50 (41.31)     2:08.03 (51.53)     2:44.74 (36.71)
  5 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                   2:45.15 JO      14
                  35.93     1:17.58 (41.65)     2:09.79 (52.21)     2:45.15 (35.36)
  6 Abrams, Michael     12 UNLGA-MR                       2:45.99 JO      13
                  38.41     1:19.50 (41.09)     2:10.56 (51.06)     2:45.99 (35.43)
  7 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                        2:46.03 JO      12
                  35.23     1:17.48 (42.25)     2:08.81 (51.33)     2:46.03 (37.22)
  8 Sullivan, Sean P    12 HYB-MR                         2:46.32 JO      11
                  37.78     1:20.62 (42.84)     2:11.37 (50.75)     2:46.32 (34.95)
  9 Garcia, Stefan      12 FLY-MR                         2:46.54 JO       9
                  38.71     1:20.86 (42.15)     2:09.97 (49.11)     2:46.54 (36.57)
 10 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR                   2:47.55 JO       7
                  37.60     1:20.49 (42.89)     2:08.52 (48.03)     2:47.55 (39.03)
 11 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                         2:48.11 JO       5.5
                  36.69     1:21.03 (44.34)     2:11.67 (50.64)     2:48.11 (36.44)
 11 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                         2:48.11 JO       5.5
                  36.80     1:21.16 (44.36)     2:11.57 (50.41)     2:48.11 (36.54)
 13 Knight, Lucas       12 FLY-MR                         2:48.37 JO       4
                  37.00     1:20.61 (43.61)     2:10.67 (50.06)     2:48.37 (37.70)
 14 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                    2:48.38 JO       3
                  37.16     1:20.86 (43.70)     2:12.45 (51.59)     2:48.38 (35.93)
 15 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                         2:49.06 JO       2
                  38.15     1:21.13 (42.98)     2:11.64 (50.51)     2:49.06 (37.42)
 16 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                        2:49.34 JO       1
                  38.05     1:19.68 (41.63)     2:12.62 (52.94)     2:49.34 (36.72)
 17 Shannon, Christoph  11 Middies-MR                     2:51.24 JO
                  40.27     1:24.23 (43.96)     2:15.17 (50.94)     2:51.24 (36.07)
 18 Peng, DiDi          11 Tmsuffolk-MR                   2:51.36 JO
                  39.59     1:26.02 (46.43)     2:13.42 (47.40)     2:51.36 (37.94)
 19 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                    2:51.40 JO
                  37.45     1:20.25 (42.80)     2:14.18 (53.93)     2:51.40 (37.22)
 20 Bennett, Aarron M   12 Middies-MR                     2:51.89 JO
                  37.03     1:19.87 (42.84)     2:15.44 (55.57)     2:51.89 (36.45)
 21 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                      2:52.50 JO
                  36.88     1:21.07 (44.19)     2:15.01 (53.94)     2:52.50 (37.49)
 22 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR                   2:53.46 JO
                  37.14     1:20.42 (43.28)     2:13.08 (52.66)     2:53.46 (40.38)
 23 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                      2:53.63 JO
                  37.49     1:23.21 (45.72)     2:18.35 (55.14)     2:53.63 (35.28)
 24 Spierer, Josh A     12 IA-MR                          2:54.48 JO
                  41.07     1:24.62 (43.55)     2:20.14 (55.52)     2:54.48 (34.34)
 25 Hu-Van Wright, En-  11 Agua Swim Team-MR              2:54.49 JO
                  36.80     1:22.81 (46.01)     2:17.47 (54.66)     2:54.49 (37.02)
 26 Park, Jay S         12 LIAC-MR                        2:54.54 JO
                  39.77     1:26.03 (46.26)     2:19.36 (53.33)     2:54.54 (35.18)
 27 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR              2:54.92 JO
                  38.13     1:21.63 (43.50)     2:16.37 (54.74)     2:54.92 (38.55)
 28 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                   2:55.26 JO
                  38.97     1:24.91 (45.94)     2:16.63 (51.72)     2:55.26 (38.63)
 29 Pisano, Jake F      12 Tmsuffolk-MR                   2:55.38 JO
                  40.52     1:25.23 (44.71)     2:18.47 (53.24)     2:55.38 (36.91)
 30 Barker, TJ J        12 Middies-MR                     2:56.21 JO
                  40.97     1:26.59 (45.62)     2:18.41 (51.82)     2:56.21 (37.80)
 31 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR                   2:56.29 JO
                  39.51     1:22.54 (43.03)     2:17.61 (55.07)     2:56.29 (38.68)
 32 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR                    2:56.52 JO
                  42.72     1:25.96 (43.24)     2:17.93 (51.97)     2:56.52 (38.59)
 33 Pagano, Edward S    11 Middies-MR                     2:58.08 JO
                  42.79     1:27.08 (44.29)     2:20.85 (53.77)     2:58.08 (37.23)
 34 Jiran, Monte        12 Tmsuffolk-MR                   2:58.28 JO
                  43.52     1:28.74 (45.22)     2:21.13 (52.39)     2:58.28 (37.15)
 35 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                         2:59.18 JO
                  42.04     1:29.46 (47.42)     2:21.44 (51.98)     2:59.18 (37.74)
 36 Duva, Ben           12 Express Swimming-MR            2:59.48 JO
                  38.70     1:25.84 (47.14)     2:18.69 (52.85)     2:59.48 (40.79)
 37 Georgescu, Ronald   11 Agua Swim Team-MR              3:01.59 JO
                  40.77     1:30.86 (50.09)     2:23.09 (52.23)     3:01.59 (38.50)
 38 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR            3:01.63 JO
                  39.69     1:30.29 (50.60)     2:22.34 (52.05)     3:01.63 (39.29)
 39 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                    3:01.91 JO
                  40.73     1:26.90 (46.17)     2:21.84 (54.94)     3:01.91 (40.07)
 40 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR            3:02.60 JO
                  42.95     1:32.36 (49.41)     2:23.29 (50.93)     3:02.60 (39.31)
 41 Middleton, William  12 Basc-MR                        3:04.26
                                1:30.50 ( )     2:25.44 (54.94)     3:04.26 (38.82)
 42 Kunze, Ian M        12 NYCC-MR                        3:17.15
                  46.82     1:38.56 (51.74)     2:37.88 (59.32)     3:17.15 (39.27)

Event 41  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.64    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
       METRO: # 32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR
                33.99  T16
                38.19  ZONE
                47.99  JO
 Meet Qualifying:  47.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                      34.93 ZONE    20
  2 Sun, Angela         10 Twisters-MR                      35.74 ZONE    17
  3 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR                36.11 ZONE    16
  4 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR              36.17 ZONE    15
  5 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                        36.21 ZONE    14
  6 Buonaiuto, Kelsey   10 TVSC-MR                          36.31 ZONE    13
  7 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                      36.32 ZONE    12
  8 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                          36.49 ZONE    11
  9 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                          37.19 ZONE     9
 10 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR                37.68 ZONE     7
 11 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                           38.29 JO       6
 12 NG, Selina K        10 Tmsuffolk-MR                     38.48 JO       4.5
 12 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                          38.48 JO       4.5
 14 Boyko, Emily F      10 MSC-MR                           38.81 JO       3
 15 Arana, Jennifer      8 FLY-MR                           39.14 JO       2
 16 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                          39.20 JO       1
 17 McHale, Shannon     10 HAA-MR                           39.43 JO
 18 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR              40.17 JO
 19 Hutchinson-Maddox,  10 Agua Swim Team-MR                40.66 JO
 20 Hutzelmann, Amanda  10 VAC-MR                           41.03 JO
 21 Demarco, Jackie E    9 GAEL-MR                          41.10 JO
 22 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR              41.15 JO
 23 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team-MR                41.19 JO
 24 Susz, Gabriella V    9 Middies-MR                       41.21 JO
 25 Evans, Kate B        8 Badger-MR                        41.30 JO
 26 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR              41.31 JO
 27 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                          41.40 JO
 28 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR                41.79 JO
 29 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR                      41.95 JO
 30 Hetzer, Nicole M    10 CSC-MR                           42.10 JO
 31 Suarez, Daniela I   10 Agua Swim Team-MR                42.17 JO
 32 Rodriguez, Nicole    9 FLY-MR                           42.24 JO
 33 Lampe, Colleen M    10 TVSC-MR                          42.34 JO
 34 Nash, Jennifer       9 LBA-MR                           42.64 JO
 35 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                     42.78 JO
 36 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                          42.99 JO
 37 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR                      43.22 JO
 38 Clark, Samantha P    9 Middies-MR                       43.34 JO
 39 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR                        43.43 JO
 40 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR                          43.67 JO
 41 Fuchs, Amanda B     10 Agua Swim Team-MR                44.05 JO
 42 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                           44.26 JO
 43 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR                        44.58 JO
 44 Fenn, Kerry         10 Badger-MR                        44.62 JO
 45 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                            44.63 JO
 46 Takei, Chiharu       9 Badger-MR                        44.67 JO
 47 Rubiano, Alexandra   9 Twisters-MR                      44.68 JO
 48 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                          44.78 JO
 49 Catano, Tiffany      8 IA-MR                            44.86 JO
 49 Rodriguez, Keannie  10 Agua Swim Team-MR                44.86 JO
 51 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR              45.18 JO
 52 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                            45.62 JO
 53 Lane, Kristin M     10 Middies-MR                       46.07 JO
 54 Massillon, Arielle   9 LIAC-MR                          46.18 JO
 55 Kalletta, Claire M   8 IA-MR                            46.33 JO
 56 Cain, Mary C         9 Badger-MR                        46.46 JO
 57 Marmo, Marisa A     10 CSC-MR                           46.77 JO
 58 Aiello, Sarah        9 CSC-MR                           46.81 JO
 59 Betzios, Alexandra   9 OWA-MR                           47.10 JO
 60 Rivera, Ashley M    10 FLY-MR                           47.40 JO
 61 Given, Danielle X   10 Tmsuffolk-MR                     47.46 JO
 62 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR                      47.64 JO
 63 Nicpon, Catherine    8 LBA-MR                           47.94 JO
 64 Na, Diane            9 LIAC-MR                          48.29
 65 Johnston, Marissa    9 HAA-MR                           50.09
 66 White, Amanda A      9 HYB-MR                           50.13
 67 Haar, Hanna R       10 CSC-MR                           50.59
 68 Bertini, Rachael N   9 TVSC-MR                          51.03

Event 42  Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.07   7/30/2005 Samuel MO, TWISTERS
       METRO: # 32.23   7/15/1991 Jason Landrio, TOI-MR
                33.99  T16
                38.19  ZONE
                46.99  JO
 Meet Qualifying:  46.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR                      33.07!T16     20
  2 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR              36.77 ZONE    17
  3 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                      37.32 ZONE    16
  4 Mercurio, Joseph    10 FLY-MR                           37.35 ZONE    15
  5 Pollack, Jack H     10 Middies-MR                       37.81 ZONE    14
  6 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                          38.47 JO      13
  7 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR                38.82 JO      12
  8 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                           38.88 JO      11
  9 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                     39.01 JO       9
 10 Barry, Charles      10 Badger-MR                        39.41 JO       7
 11 Plaschka, Justin     8 HAA-MR                           39.62 JO       6
 12 MO, Daniel           9 Twisters-MR                      39.85 JO       5
 13 Kim, Austin W        9 FLY-MR                           40.05 JO       4
 14 Fitzpatrick, Kiera  10 HYB-MR                           40.72 JO       3
 15 Rueda, Diego C      10 Agua Swim Team-MR                40.98 JO       2
 16 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR                     41.16 JO       1
 17 Lin, Kevin          10 Twisters-MR                      41.21 JO
 18 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                            41.22 JO
 19 Blackburn, John F   10 Middies-MR                       41.35 JO
 20 Santoro, Joseph      9 TVSC-MR                          42.14 JO
 21 Conaton, Patrick A   9 GAEL-MR                          42.27 JO
 22 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                        42.45 JO
 23 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR                42.64 JO
 24 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR                           42.69 JO
 25 Knight, Jordan      10 FLY-MR                           42.85 JO
 26 Pu, Austin          10 Twisters-MR                      42.87 JO
 27 Murphy, Robert      10 CSC-MR                           43.01 JO
 28 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR                        43.37 JO
 29 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR              43.44 JO
 30 Buoniello, Bailey   10 IA-MR                            43.83 JO
 31 Moon, Jay            9 FLY-MR                           43.96 JO
 32 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                        44.31 JO
 33 Hesse, Niklas A     10 TVSC-MR                          44.48 JO
 34 Domagala, Michael    9 FLY-MR                           44.61 JO
 35 Malarczyk, Peter    10 Badger-MR                        44.65 JO
 36 Dong, Richard        9 Twisters-MR                      45.05 JO
 37 Pon, Bryan E        10 Middies-MR                       45.30 JO
 38 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR                     45.99 JO
 39 Rosa, Jack M         9 IA-MR                            46.52 JO
 40 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR                        46.64 JO
 41 Yeo, Maxwell Z      10 Agua Swim Team-MR                47.24
 42 McFarland, Carter   10 GAEL-MR                          47.83
 43 Cashin, Michael J   10 LBA-MR                           48.12

Event 43  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:09.05   7/26/2002 Paola Duguet, BAD
       METRO: # 2:02.81   7/15/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR
                2:06.79  JNR
                2:08.19  T16
                2:09.09  JR-B
                2:18.99  ZONE
                2:30.99  JO
 Meet Qualifying:  2:30.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                         2:13.15 ZONE    20
                  30.69     1:04.57 (33.88)     1:39.03 (34.46)     2:13.15 (34.12)
  2 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR              2:16.07 ZONE    17
                  30.51     1:05.40 (34.89)     1:41.00 (35.60)     2:16.07 (35.07)
  3 Evans, Laura A      14 Badger-MR                      2:16.64 ZONE    16
                  31.53     1:06.26 (34.73)     1:42.27 (36.01)     2:16.64 (34.37)
  4 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR                   2:17.94 ZONE    15
                  31.98     1:06.56 (34.58)     1:42.75 (36.19)     2:17.94 (35.19)
  5 Smith, Jackie       14 LBA-MR                         2:19.11 JO      14
                  32.08     1:06.90 (34.82)     1:43.15 (36.25)     2:19.11 (35.96)
  6 Nugent, Susan A     14 OWA-MR                         2:20.71 JO      13
                  32.15     1:07.34 (35.19)     1:44.76 (37.42)     2:20.71 (35.95)
  7 Berg, Shea P        14 MSC-MR                         2:21.17 JO      12
                  32.78     1:08.51 (35.73)     1:45.08 (36.57)     2:21.17 (36.09)
  8 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR                 2:21.46 JO      11
                  31.95     1:07.20 (35.25)     1:44.89 (37.69)     2:21.46 (36.57)
  9 Blom, Danielle      14 HAA-MR                         2:22.73 JO       9
                  33.50     1:09.84 (36.34)     1:47.53 (37.69)     2:22.73 (35.20)
 10 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            2:23.02 JO       7
                  32.88                             1:47.11 ( )     2:23.02 (35.91)
 11 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR                   2:23.26 JO       6
                  33.18     1:09.64 (36.46)     1:47.23 (37.59)     2:23.26 (36.03)
 12 Shanley, Kelly M    13 Express Swimming-MR            2:23.42 JO       5
                  33.38     1:09.33 (35.95)     1:47.00 (37.67)     2:23.42 (36.42)
 13 Hutchinson-Maddox,  13 Agua Swim Team-MR              2:23.97 JO       4
                  33.57     1:10.01 (36.44)     1:47.35 (37.34)     2:23.97 (36.62)
 14 Kulikov, Michelle   14 Shy/ Seals-MR                  2:24.63 JO       3
                  33.98     1:11.02 (37.04)     1:45.47 (34.45)     2:24.63 (39.16)
 15 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                         2:25.43 JO       2
                  33.19     1:10.29 (37.10)     1:48.39 (38.10)     2:25.43 (37.04)
 16 Harris, Katherine   14 LBA-MR                         2:25.55 JO       1
                  33.81     1:10.66 (36.85)     1:48.71 (38.05)     2:25.55 (36.84)
 17 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                   2:26.13 JO
                  32.89     1:08.99 (36.10)     1:47.59 (38.60)     2:26.13 (38.54)
 18 Armstrong, Alyssa   14 NY Sharks-MR                   2:26.20 JO
                  33.71     1:11.16 (37.45)     1:48.88 (37.72)     2:26.20 (37.32)
 19 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                         2:26.87 JO
                  34.04     1:11.51 (37.47)     1:50.11 (38.60)     2:26.87 (36.76)
 20 D'Arcy, Maggie L    13 Middies-MR                     2:27.42 JO
                  34.00     1:11.09 (37.09)     1:49.92 (38.83)     2:27.42 (37.50)
 21 Betancourt, Lauren  13 FLY-MR                         2:27.48 JO
                  34.26     1:11.19 (36.93)     1:49.20 (38.01)     2:27.48 (38.28)
 22 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming-MR            2:27.73 JO
                  34.22     1:11.49 (37.27)     1:49.50 (38.01)     2:27.73 (38.23)
 23 O'Keefe, Brenna M   14 MSC-MR                         2:29.24 JO
                  35.47     1:13.19 (37.72)     1:51.17 (37.98)     2:29.24 (38.07)
 24 Archer, Heather A   13 Tmsuffolk-MR                   2:29.43 JO
                  34.33     1:12.12 (37.79)     1:51.78 (39.66)     2:29.43 (37.65)
 25 McGowan, Jillian    14 Badger-MR                      2:29.67 JO
                  34.11     1:11.04 (36.93)     1:50.83 (39.79)     2:29.67 (38.84)
 26 Makowski, Michelle  14 Tmsuffolk-MR                   2:29.72 JO
                  33.88     1:11.27 (37.39)     1:50.53 (39.26)     2:29.72 (39.19)
 27 Bransfield, Sammy   14 LIAC-MR                        2:31.92
                  34.33     1:12.43 (38.10)     1:52.14 (39.71)     2:31.92 (39.78)
 28 D'Angelo, Torrey E  13 TVSC-MR                        2:32.77
                  33.34     1:12.34 (39.00)     1:53.44 (41.10)     2:32.77 (39.33)
 29 Cheng, Emily        13 Express Swimming-MR            2:35.20
                  34.78     1:12.99 (38.21)     1:53.73 (40.74)     2:35.20 (41.47)
 30 Teng, Rebecca       13 NYCC-MR                        2:36.36
                  34.72     1:13.93 (39.21)     1:56.68 (42.75)     2:36.36 (39.68)
 31 Gibson, Lauren M    14 CSC-MR                         2:38.33
                  36.63     1:16.56 (39.93)     1:58.19 (41.63)     2:38.33 (40.14)

Event 44  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:01.31   7/30/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
       METRO: # 1:59.15   7/14/2005 Thomas Luchsinger, TVSC-MR
                1:57.29  JNR
                1:58.09  JR-B
                2:01.59  T16
                2:12.99  ZONE
                2:25.99  JO
 Meet Qualifying:  2:25.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                        2:01.31!T16     20
                  28.04       58.29 (30.25)     1:29.84 (31.55)     2:01.31 (31.47)
  2 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                        2:06.51 ZONE    17
                  29.09     1:00.43 (31.34)     1:33.96 (33.53)     2:06.51 (32.55)
  3 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   2:07.88 ZONE    16
                  29.78     1:02.32 (32.54)     1:35.47 (33.15)     2:07.88 (32.41)
  4 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                        2:09.97 ZONE    15
                  29.66     1:02.32 (32.66)     1:36.79 (34.47)     2:09.97 (33.18)
  5 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR            2:10.34 ZONE    14
                  30.07     1:03.09 (33.02)     1:36.84 (33.75)     2:10.34 (33.50)
  6 Huff, Andrew C      14 Badger-MR                      2:10.81 ZONE    13
                  30.26     1:03.44 (33.18)     1:37.39 (33.95)     2:10.81 (33.42)
  7 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                        2:13.20 JO      12
                  30.77     1:03.82 (33.05)     1:40.06 (36.24)     2:13.20 (33.14)
  8 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                         2:13.68 JO      11
                  30.93     1:04.93 (34.00)     1:39.92 (34.99)     2:13.68 (33.76)
  9 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                        2:15.04 JO       9
                  30.30     1:04.70 (34.40)     1:41.92 (37.22)     2:15.04 (33.12)
 10 Alejandro, Steffen  14 Agua Swim Team-MR              2:16.00 JO       7
                  31.39     1:06.12 (34.73)     1:41.67 (35.55)     2:16.00 (34.33)
 11 Katz, Andrew        14 SSL-MR                         2:18.26 JO       6
                  31.19     1:05.96 (34.77)     1:42.39 (36.43)     2:18.26 (35.87)
 12 Andrews, Ayman C    14 Aqua Gems-MR                   2:18.46 JO       5
                  29.48     1:03.40 (33.92)     1:41.45 (38.05)     2:18.46 (37.01)
 13 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR                         2:19.18 JO       4
                  30.76     1:05.09 (34.33)     1:42.11 (37.02)     2:19.18 (37.07)
 14 Matura, Alex        14 Shy/ Seals-MR                  2:19.50 JO       3
                  31.00     1:06.33 (35.33)     1:43.68 (37.35)     2:19.50 (35.82)
 15 Doherty, Zack Z     14 GAEL-MR                        2:21.60 JO       2
                  32.63     1:08.05 (35.42)     1:45.84 (37.79)     2:21.60 (35.76)
 16 Sangtippawan, Chud  13 Twisters-MR                    2:22.06 JO       1
                  32.30     1:07.69 (35.39)     1:45.98 (38.29)     2:22.06 (36.08)
 17 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                    2:22.58 JO
                  31.75     1:08.81 (37.06)     1:46.61 (37.80)     2:22.58 (35.97)
 18 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR                    2:22.65 JO
                  31.39     1:07.23 (35.84)     1:45.12 (37.89)     2:22.65 (37.53)

Event 45  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.55      7/1982 Sue Verderber, LISC
       METRO: # 2:22.55   7/15/1982 Sue Verderber, LISC-MR
                2:27.69  T16
                2:44.69  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                      2:25.86 T16     20
                  34.41     1:11.55 (37.14)     1:49.55 (38.00)     2:25.86 (36.31)
  2 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                    2:25.97 T16     17
                  34.12     1:12.57 (38.45)     1:49.94 (37.37)     2:25.97 (36.03)
  3 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                         2:27.42 T16     16
                  34.35     1:12.52 (38.17)     1:50.80 (38.28)     2:27.42 (36.62)
  4 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                        2:33.27 ZONE    15
                  35.07     1:13.19 (38.12)     1:54.36 (41.17)     2:33.27 (38.91)
  5 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR              2:34.25 ZONE    14
                  35.83     1:16.53 (40.70)     1:58.56 (42.03)     2:34.25 (35.69)
  6 Sun, Angela         10 Twisters-MR                    2:35.59 ZONE    13
                  35.77     1:15.28 (39.51)     1:56.46 (41.18)     2:35.59 (39.13)
  7 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR            2:35.69 ZONE    12
                  35.71     1:14.99 (39.28)     1:56.78 (41.79)     2:35.69 (38.91)
  8 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                         2:40.16 ZONE    11
                  37.61     1:18.17 (40.56)     1:59.88 (41.71)     2:40.16 (40.28)
  9 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                        2:40.34 ZONE     9
                  36.64     1:17.06 (40.42)     1:59.16 (42.10)     2:40.34 (41.18)
 10 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                        2:42.74 ZONE     7
                  36.58     1:18.11 (41.53)     2:01.36 (43.25)     2:42.74 (41.38)
 11 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                    2:43.21 ZONE     6
                  36.38     1:16.87 (40.49)     2:00.97 (44.10)     2:43.21 (42.24)
 12 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                        2:43.67 ZONE     5
                  37.17     1:18.51 (41.34)     2:01.48 (42.97)     2:43.67 (42.19)
 13 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                         2:43.86 ZONE     4
                  36.13     1:16.66 (40.53)     2:01.20 (44.54)     2:43.86 (42.66)
 14 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR                     2:44.30 ZONE     3
                  36.27     1:18.08 (41.81)     2:01.68 (43.60)     2:44.30 (42.62)
 15 Buonaiuto, Kelsey   10 TVSC-MR                        2:44.32 ZONE     2
                  37.33     1:19.69 (42.36)     2:03.46 (43.77)     2:44.32 (40.86)
 16 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR            2:48.49 JO       1
                  38.46     1:22.67 (44.21)     2:06.25 (43.58)     2:48.49 (42.24)
 17 NG, Selina K        10 Tmsuffolk-MR                   2:48.91 JO
                  38.72     1:22.48 (43.76)     2:08.80 (46.32)     2:48.91 (40.11)
 18 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                        2:49.40 JO
                  40.06     1:24.85 (44.79)     2:09.36 (44.51)     2:49.40 (40.04)
 19 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR                 2:49.87 JO
                  37.40     1:21.26 (43.86)     2:06.58 (45.32)     2:49.87 (43.29)
 20 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                         2:50.56 JO
                  37.58     1:20.81 (43.23)     2:06.13 (45.32)     2:50.56 (44.43)
 21 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                          2:51.08 JO
                  39.66     1:24.87 (45.21)     2:10.73 (45.86)     2:51.08 (40.35)
 22 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                   2:51.27 JO
                  38.04     1:21.91 (43.87)     2:06.84 (44.93)     2:51.27 (44.43)
 23 Hutzelmann, Amanda  10 VAC-MR                         2:51.54 JO
                  39.90     1:24.04 (44.14)     2:10.01 (45.97)     2:51.54 (41.53)
 24 Lane, Kristin M     10 Middies-MR                     2:51.84 JO
                  39.85     1:23.96 (44.11)     2:07.58 (43.62)     2:51.84 (44.26)
 25 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR            2:53.69 JO
                  40.46     1:25.36 (44.90)     2:11.42 (46.06)     2:53.69 (42.27)
 26 Susz, Gabriella V    9 Middies-MR                     2:56.11 JO
                  39.38     1:23.95 (44.57)     2:11.58 (47.63)     2:56.11 (44.53)
 27 Catano, Tiffany      8 IA-MR                          2:56.49 JO
                  39.91     1:25.76 (45.85)     2:12.70 (46.94)     2:56.49 (43.79)
 28 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR                      2:56.85 JO
                  38.45     1:23.17 (44.72)     2:11.67 (48.50)     2:56.85 (45.18)
 29 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR                      2:57.08 JO
                  40.04     1:25.61 (45.57)     2:13.16 (47.55)     2:57.08 (43.92)
 30 Kennon, Nora M      10 Badger-MR                      2:57.12 JO
                  40.12     1:25.22 (45.10)     2:12.38 (47.16)     2:57.12 (44.74)
 31 Boyko, Emily F      10 MSC-MR                         2:57.41 JO
                  39.77     1:24.69 (44.92)     2:12.96 (48.27)     2:57.41 (44.45)
 32 Hovey, Emily K      10 NBS-MR                         3:00.26 JO
                  40.86     1:27.10 (46.24)     2:14.74 (47.64)     3:00.26 (45.52)
 33 Marmo, Marisa A     10 CSC-MR                         3:01.96 JO
                  40.54     1:26.50 (45.96)     2:15.69 (49.19)     3:01.96 (46.27)
 34 Eastman, Lizard M   10 LIAC-MR                        3:02.11 JO
                  39.42     1:26.78 (47.36)     2:14.94 (48.16)     3:02.11 (47.17)
 35 McHale, Shannon     10 HAA-MR                         3:02.92 JO
                  38.28     1:24.80 (46.52)     2:16.32 (51.52)     3:02.92 (46.60)
 36 Takei, Chiharu       9 Badger-MR                      3:07.99 JO
                  42.82     1:31.56 (48.74)     2:20.65 (49.09)     3:07.99 (47.34)
 37 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR                    3:08.05 JO
                  43.96     1:33.27 (49.31)     2:22.89 (49.62)     3:08.05 (45.16)
 -- Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                            DNF
                  38.18     1:22.01 (43.83)

Event 46  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.24    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 2:20.99   7/15/2000 Josh Charnin-Aker, UNAT-MR
                2:27.29  T16
                2:44.69  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant A    10 Badger-MR                      2:31.09 ZONE    20
                  34.74     1:13.58 (38.84)     1:53.74 (40.16)     2:31.09 (37.35)
  2 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                    2:35.16 ZONE    17
                  35.15     1:15.15 (40.00)     1:55.58 (40.43)     2:35.16 (39.58)
  3 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR              2:36.77 ZONE    16
                  35.68     1:15.98 (40.30)     1:58.79 (42.81)     2:36.77 (37.98)
  4 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR            2:37.48 ZONE    15
                  36.49     1:15.95 (39.46)     1:58.91 (42.96)     2:37.48 (38.57)
  5 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR                     2:42.51 ZONE    14
                  37.35     1:19.09 (41.74)     2:02.33 (43.24)     2:42.51 (40.18)
  6 Pollack, Jack H     10 Middies-MR                     2:43.41 ZONE    13
                  37.43     1:20.01 (42.58)     2:03.23 (43.22)     2:43.41 (40.18)
  7 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                   2:45.08 JO      12
                  37.24     1:19.55 (42.31)     2:03.76 (44.21)     2:45.08 (41.32)
  8 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                        2:45.39 JO      11
                  38.64     1:22.95 (44.31)     2:05.91 (42.96)     2:45.39 (39.48)
  9 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR                   2:46.66 JO       9
                  39.34     1:22.51 (43.17)     2:05.86 (43.35)     2:46.66 (40.80)
 10 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR              2:47.52 JO       7
                  39.77     1:23.90 (44.13)     2:08.53 (44.63)     2:47.52 (38.99)
 11 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                          2:47.71 JO       6
                  37.61     1:19.81 (42.20)     2:04.52 (44.71)     2:47.71 (43.19)
 12 Kunze, Colin J      10 NYCC-MR                        2:48.29 JO       5
                  38.88     1:21.87 (42.99)     2:05.66 (43.79)     2:48.29 (42.63)
 13 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                      2:49.67 JO       4
                  38.78     1:22.39 (43.61)     2:05.93 (43.54)     2:49.67 (43.74)
 14 Santoro, Joseph      9 TVSC-MR                        2:50.83 JO       3
                  38.79     1:22.63 (43.84)     2:08.20 (45.57)     2:50.83 (42.63)
 15 Kim, Sean Y         10 LIAC-MR                        2:51.42 JO       2
 16 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                         2:51.82 JO       1
                  39.01     1:24.65 (45.64)     2:09.48 (44.83)     2:51.82 (42.34)
 17 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                      2:53.21 JO
                  39.80     1:23.36 (43.56)     2:08.84 (45.48)     2:53.21 (44.37)
 18 Lin, Kevin          10 Twisters-MR                    2:53.87 JO
                  40.21     1:25.60 (45.39)     2:10.84 (45.24)     2:53.87 (43.03)
 19 Blackburn, John F   10 Middies-MR                     2:54.33 JO
                  38.87     1:23.51 (44.64)     2:09.51 (46.00)     2:54.33 (44.82)
 20 Barry, Charles      10 Badger-MR                      3:00.27 JO
                  41.10     1:28.13 (47.03)     2:16.65 (48.52)     3:00.27 (43.62)
 21 Kessler, Michael     8 Badger-MR                      3:01.01 JO
                  41.18     1:28.27 (47.09)     2:16.98 (48.71)     3:01.01 (44.03)
 22 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR                      3:01.57 JO
                  41.41     1:27.64 (46.23)     2:16.22 (48.58)     3:01.57 (45.35)
 23 McInerney, Andrew   10 Badger-MR                      3:01.78 JO
                  41.61     1:29.58 (47.97)     2:17.48 (47.90)     3:01.78 (44.30)
 24 Hickey, Brandon S   10 MSC-MR                         3:02.62 JO
                  41.11     1:29.31 (48.20)     2:16.89 (47.58)     3:02.62 (45.73)
 25 Zarriello, Kyle D    9 LIAC-MR                        3:02.79 JO
                                1:30.75 ( )     2:18.54 (47.79)     3:02.79 (44.25)
 26 Rosa, Jack M         9 IA-MR                          3:03.15 JO
                  42.01     1:29.90 (47.89)     2:17.97 (48.07)     3:03.15 (45.18)
 27 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR            3:03.20 JO
                  42.81     1:31.01 (48.20)     2:18.65 (47.64)     3:03.20 (44.55)
 28 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                         3:03.33 JO
                  42.69     1:30.23 (47.54)     2:18.44 (48.21)     3:03.33 (44.89)
 29 Buoniello, Bailey   10 IA-MR                          3:03.40 JO
                  42.01     1:31.60 (49.59)     2:18.57 (46.97)     3:03.40 (44.83)
 30 Moon, Jay            9 FLY-MR                         3:03.90 JO
                  39.96     1:27.86 (47.90)     2:16.97 (49.11)     3:03.90 (46.93)
 31 Clark, Ryan T       10 TVSC-MR                        3:05.56 JO
                                1:28.03 ( )   3:05.56 (1:37.53)
 32 Finnegan, Dan P     10 LIAC-MR                        3:06.25 JO
                  44.73     1:33.26 (48.53)     2:22.00 (48.74)     3:06.25 (44.25)
 33 Malarczyk, Peter    10 Badger-MR                      3:13.09
                  42.98     1:33.84 (50.86)     2:27.47 (53.63)     3:13.09 (45.62)
 34 Murphy, Robert      10 CSC-MR                         3:13.33
                  42.24     1:32.75 (50.51)     2:25.46 (52.71)     3:13.33 (47.87)
 35 Dong, Richard        9 Twisters-MR                    3:13.91
                  40.29     1:32.15 (51.86)     2:25.33 (53.18)     3:13.91 (48.58)
 36 Kalletta, Sean P    10 IA-MR                          3:14.56
                                1:33.98 ( )   3:14.56 (1:40.58)

Event 47  Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.00   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC
       METRO: # 2:17.76   7/15/1980 Tara McGuirk, LISC-MR
                2:21.19  JNR
                2:23.09  T16
                2:24.19  JR-B
                2:37.39  ZONE
                2:55.99  JO
 Meet Qualifying:  2:55.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                         2:27.33 ZONE    20
                  32.51     1:10.78 (38.27)     1:49.51 (38.73)     2:27.33 (37.82)
  2 Malone, Becky L     14 NBS-MR                         2:39.29 JO      17
                  34.05     1:13.85 (39.80)     1:55.64 (41.79)     2:39.29 (43.65)
  3 Berg, Shea P        14 MSC-MR                         2:46.33 JO      16
                  36.17     1:17.06 (40.89)     2:01.32 (44.26)     2:46.33 (45.01)
  4 Kuzniewski, Megan   13 Express Swimming-MR            2:48.82 JO      15
                  37.01     1:18.84 (41.83)     2:05.52 (46.68)     2:48.82 (43.30)
  5 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                   2:57.69         14
                  34.42     1:17.06 (42.64)     2:07.00 (49.94)     2:57.69 (50.69)
  6 Plaschka, Jade      14 HAA-MR                         3:00.30         13
                  36.78     1:22.42 (45.64)     2:11.17 (48.75)     3:00.30 (49.13)

Event 48  Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:16.45   7/30/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
       METRO: # 2:12.72    6/4/2005 Thoma J. Luchsinger, TVSC-MR
                2:09.79  JNR
                2:10.59  JR-B
                2:14.79  T16
                2:30.69  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                        2:16.45!ZONE    20
                  30.93     1:05.03 (34.10)     1:40.96 (35.93)     2:16.45 (35.49)
  2 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   2:23.88 ZONE    17
                  32.28     1:08.33 (36.05)     1:46.48 (38.15)     2:23.88 (37.40)
  3 Huff, Andrew C      14 Badger-MR                      2:25.28 ZONE    16
                  32.33     1:08.37 (36.04)     1:47.63 (39.26)     2:25.28 (37.65)
  4 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR                    2:27.76 ZONE    15
                  32.14     1:10.07 (37.93)     1:49.10 (39.03)     2:27.76 (38.66)
  5 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                         2:28.38 ZONE    14
                  33.40     1:10.75 (37.35)     1:50.07 (39.32)     2:28.38 (38.31)
  6 Asaga, Kazu         14 Bgnw Marlins-MR                2:29.52 ZONE    13
                  31.57     1:08.41 (36.84)     1:47.90 (39.49)     2:29.52 (41.62)
  7 Dowling, Jake A     13 TVSC-MR                        2:34.07 JO      12
                  34.24     1:12.45 (38.21)     1:53.41 (40.96)     2:34.07 (40.66)
  8 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                        2:38.32 JO      11
                                1:11.93 ( )     1:56.13 (44.20)     2:38.32 (42.19)
  9 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR            2:38.70 JO       9
                  35.32     1:15.46 (40.14)     1:58.30 (42.84)     2:38.70 (40.40)
 10 Alejandro, Steffen  14 Agua Swim Team-MR              2:44.28 JO       7
                  36.68                             2:03.21 ( )     2:44.28 (41.07)
 11 Andrews, Ayman C    14 Aqua Gems-MR                   2:44.67 JO       6
                  34.86     1:16.58 (41.72)     2:00.78 (44.20)     2:44.67 (43.89)

Event 49  Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:23.44   7/31/2004 Annie Zhu, LGAC
       METRO: # 1:19.11   5/22/2005 Annie Zhu, LGAC-MR
                1:27.89  T16
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
 Meet Qualifying:  1:56.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                         1:30.18 ZONE    20
                  42.41     1:30.18 (47.77)
  2 Hanss, Katie E      10 Agua Swim Team-MR              1:30.85 ZONE    17
                  43.28     1:30.85 (47.57)
  3 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR            1:31.77 ZONE    16
                  44.95     1:31.77 (46.82)
  4 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR              1:33.40 ZONE    15
                  43.77     1:33.40 (49.63)
  5 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR              1:35.21 ZONE    14
                  45.30     1:35.21 (49.91)
  6 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR                     1:35.89 ZONE    13
                  44.24     1:35.89 (51.65)
  7 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                    1:36.11 ZONE    12
                  46.15     1:36.11 (49.96)
  8 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR                    1:36.20 ZONE    11
                  47.98     1:36.20 (48.22)
  9 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                        1:36.37 ZONE     9
                  46.33     1:36.37 (50.04)
 10 Boyko, Emily F      10 MSC-MR                         1:38.23 ZONE     7
                  46.84     1:38.23 (51.39)
 11 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR              1:38.67 ZONE     6
                  46.75     1:38.67 (51.92)
 12 Hetzer, Nicole M    10 CSC-MR                         1:40.46 JO       5
                  48.87     1:40.46 (51.59)
 13 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                    1:40.58 JO       4
                  49.24     1:40.58 (51.34)
 14 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR                 1:41.84 JO       3
                  49.10     1:41.84 (52.74)
 15 Rubiano, Alexandra   9 Twisters-MR                    1:42.87 JO       2
                  49.52     1:42.87 (53.35)
 16 Barry, Amanda E     10 WISC-MR                        1:43.10 JO       1
                  50.30     1:43.10 (52.80)
 17 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR            1:43.30 JO
                  50.70     1:43.30 (52.60)
 18 Clark, Samantha P    9 Middies-MR                     1:43.59 JO
                  50.52     1:43.59 (53.07)
 19 Rodriguez, Keannie  10 Agua Swim Team-MR              1:43.99 JO
                  50.50     1:43.99 (53.49)
 20 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                         1:44.15 JO
                  49.56     1:44.15 (54.59)
 21 NG, Selina K        10 Tmsuffolk-MR                   1:44.19 JO
                  51.69     1:44.19 (52.50)
 22 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR                        1:44.39 JO
                  50.82     1:44.39 (53.57)
 23 Rivera, Ashley M    10 FLY-MR                         1:44.40 JO
                  50.77     1:44.40 (53.63)
 24 Arana, Jennifer      8 FLY-MR                         1:44.66 JO
                  51.18     1:44.66 (53.48)
 25 Hutchinson-Maddox,  10 Agua Swim Team-MR              1:44.94 JO
                  51.41     1:44.94 (53.53)
 26 Woodward, Samantha  10 Barracudas-MR                  1:45.24 JO
                  50.29     1:45.24 (54.95)
 27 Hartigan, Colleen   10 Middies-MR                     1:45.60 JO
                  50.55     1:45.60 (55.05)
 28 Takei, Chiharu       9 Badger-MR                      1:45.65 JO
                  50.78     1:45.65 (54.87)
 29 Eastman, Lizard M   10 LIAC-MR                        1:46.79 JO
                  50.84     1:46.79 (55.95)
 30 Massillon, Arielle   9 LIAC-MR                        1:47.17 JO
                  52.91     1:47.17 (54.26)
 31 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                        1:48.27 JO
                  51.86     1:48.27 (56.41)
 32 Huang, Eileen S     10 Bgnw Marlins-MR                1:48.36 JO
                  51.30     1:48.36 (57.06)
 33 Hutzler, Alexandra   9 TVSC-MR                        1:48.95 JO
                  51.32     1:48.95 (57.63)
 34 Evans, Kate B        8 Badger-MR                      1:49.98 JO
                  51.22     1:49.98 (58.76)
 35 Suarez, Daniela I   10 Agua Swim Team-MR              1:50.78 JO
                  52.19     1:50.78 (58.59)
 36 Kennon, Nora M      10 Badger-MR                      1:51.14 JO
                  54.95     1:51.14 (56.19)
 37 Given, Danielle X   10 Tmsuffolk-MR                   1:51.88 JO
                  55.02     1:51.88 (56.86)
 38 Aiello, Sarah        9 CSC-MR                         1:52.29 JO
                  54.58     1:52.29 (57.71)
 39 Goode, Karina N     10 Sachem-MR                      1:53.34 JO
                  55.85     1:53.34 (57.49)
 40 Takayama, Izumi      9 Middies-MR                     1:53.52 JO
                  54.75     1:53.52 (58.77)
 41 Fuchs, Amanda B     10 Agua Swim Team-MR              1:53.74 JO
                  54.42     1:53.74 (59.32)
 42 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR                    1:54.28 JO
                  55.16     1:54.28 (59.12)
 43 Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                        1:54.39 JO
                  54.67     1:54.39 (59.72)
 44 Johnson, Christina  10 LIAC-MR                        1:54.98 JO
                  52.24   1:54.98 (1:02.74)
 45 Swartwout, Erica     9 UNTS-MR                        1:55.46 JO
                  56.15     1:55.46 (59.31)
 46 Lampe, Colleen M    10 TVSC-MR                        1:55.56 JO
                  54.36   1:55.56 (1:01.20)
 -- Whitelaw, Lucy      10 Agua Swim Team-MR                  DNF
                  54.25
 -- Vera, Karly N       10 Sachem-MR                          DNF

Event 50  Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:26.95   7/26/2003 Chudchane Sangtippawan, LGAC
       METRO: # 1:23.34   7/15/1990 Chris Helin, TVSC-MR
                1:29.69  T16
                1:38.79  ZONE
                1:56.99  JO
 Meet Qualifying:  1:56.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR                    1:30.60 ZONE    20
                  44.07     1:30.60 (46.53)
  2 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR                   1:31.39 ZONE    17
                  45.18     1:31.39 (46.21)
  3 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                         1:37.83 ZONE    16
                  45.71     1:37.83 (52.12)
  4 Johnson, Grant A    10 Badger-MR                      1:37.86 ZONE    15
                  47.14     1:37.86 (50.72)
  5 Ching, Benjamin G   10 UNLGA-MR                       1:40.90 JO      14
                  49.29     1:40.90 (51.61)
  6 Knight, Jordan      10 FLY-MR                         1:41.33 JO      13
                  48.57     1:41.33 (52.76)
  7 Rueda, Diego C      10 Agua Swim Team-MR              1:42.76 JO      12
                  50.38     1:42.76 (52.38)
  8 Pu, Austin          10 Twisters-MR                    1:42.83 JO      11
                  50.74     1:42.83 (52.09)
  9 Moon, Jay            9 FLY-MR                         1:44.19 JO       9
                  51.22     1:44.19 (52.97)
 10 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR                   1:45.23 JO       7
                  50.40     1:45.23 (54.83)
 11 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR                     1:45.31 JO       6
                  51.49     1:45.31 (53.82)
 12 Saito, William W     8 Middies-MR                     1:46.93 JO       5
                  52.57     1:46.93 (54.36)
 13 MO, Daniel           9 Twisters-MR                    1:47.03 JO       4
                  50.96     1:47.03 (56.07)
 14 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR                   1:47.42 JO       3
                  52.87     1:47.42 (54.55)
 15 Hesse, Niklas A     10 TVSC-MR                        1:49.64 JO       2
                  54.46     1:49.64 (55.18)
 16 Caponegro, Frank     9 Express Swimming-MR            1:49.89 JO       1
                  53.81     1:49.89 (56.08)
 17 Taddeo, Matthew C   10 CSC-MR                         1:51.18 JO
                  53.51     1:51.18 (57.67)
 18 McHugh, Chase T      9 TVSC-MR                        1:51.25 JO
                  53.32     1:51.25 (57.93)
 19 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR                      1:51.34 JO
                  54.75     1:51.34 (56.59)
 20 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                      1:51.59 JO
                  54.49     1:51.59 (57.10)
 21 kavitt, kevin       10 WISC-MR                        1:51.84 JO
                  55.11     1:51.84 (56.73)
 22 Johnson, Sam H      10 Bgnw Marlins-MR                1:51.88 JO
                  52.98     1:51.88 (58.90)
 23 Lantin, Matthew D    9 Middies-MR                     1:52.21 JO
                  55.54     1:52.21 (56.67)
 24 Grunewald, Zane W   10 NBS-MR                         1:52.45 JO
                  54.64     1:52.45 (57.81)
 25 Zitelny, Edan       10 Tmsuffolk-MR                   1:53.52 JO
                  54.13     1:53.52 (59.39)
 26 Kunze, Colin J      10 NYCC-MR                        1:55.12 JO
                  55.07   1:55.12 (1:00.05)
 27 Dong, Richard        9 Twisters-MR                    1:56.11 JO
                  54.23   1:56.11 (1:01.88)
 28 McInerney, Andrew   10 Badger-MR                      1:57.61
                  56.95   1:57.61 (1:00.66)
 -- Korenkov, Sean P    10 Basc-MR                             DQ
                  46.71        DQ (1:12.54)

Event 51  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.72   7/30/2005 Lili M Shiota, AGUA Swim Team
       METRO: # 1:05.76   7/15/1986 Lea Loveless, BSC-MR
                1:06.49  JNR
                1:07.19  T16
                1:07.89  JR-B
                1:14.19  ZONE
                1:20.99  JO
 Meet Qualifying:  1:20.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR              1:06.72!T16     20
                  32.33     1:06.72 (34.39)
  2 Evans, Laura A      14 Badger-MR                      1:09.16 ZONE    17
                  33.85     1:09.16 (35.31)
  3 Hughes, Katie C     14 Badger-MR                      1:10.12 ZONE    16
                  34.23     1:10.12 (35.89)
  4 Berg, Shea P        14 MSC-MR                         1:12.95 ZONE    15
                  36.40     1:12.95 (36.55)
  5 O'Connor, Rosemari  13 Basc-MR                        1:13.22 ZONE    14
                  34.96     1:13.22 (38.26)
  6 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR                 1:13.29 ZONE    13
                  35.11     1:13.29 (38.18)
  7 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                         1:14.14 ZONE    12
                  36.29     1:14.14 (37.85)
  8 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                         1:14.36 JO      11
                  36.42     1:14.36 (37.94)
  9 Cannon, Taylor      14 Tmsuffolk-MR                   1:15.11 JO       9
                  37.11     1:15.11 (38.00)
 10 Ong, Kimberly       14 Basc-MR                        1:15.57 JO       7
                  36.87     1:15.57 (38.70)
 11 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                   1:16.04 JO       6
                  36.80     1:16.04 (39.24)
 12 Trinidad, Ayla      14 RedTails-MR                    1:16.86 JO       5
                  38.81     1:16.86 (38.05)
 13 Cheng, Emily        13 Express Swimming-MR            1:17.19 JO       4
                  37.54     1:17.19 (39.65)
 14 Lindahl, Melissa    14 LBA-MR                         1:17.21 JO       3
                  37.91     1:17.21 (39.30)
 15 Baczek, Olivia M    13 MSC-MR                         1:17.29 JO       2
                  38.69     1:17.29 (38.60)
 16 Purdy, Kristen L    13 TVSC-MR                        1:17.30 JO       1
                  37.81     1:17.30 (39.49)
 17 Hutchinson-Maddox,  13 Agua Swim Team-MR              1:17.69 JO
                  38.17     1:17.69 (39.52)
 18 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            1:17.83 JO
                  38.93     1:17.83 (38.90)
 19 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR                   1:18.40 JO
                  38.49     1:18.40 (39.91)
 20 McGowan, Jillian    14 Badger-MR                      1:18.81 JO
                  38.31     1:18.81 (40.50)
 21 Blom, Danielle      14 HAA-MR                         1:19.09 JO
                  38.64     1:19.09 (40.45)
 22 Rivera, Celine D    14 TVSC-MR                        1:19.22 JO
                  38.95     1:19.22 (40.27)
 23 Purdy, Dana R       14 TVSC-MR                        1:19.55 JO
                  38.92     1:19.55 (40.63)
 24 Teng, Rebecca       13 NYCC-MR                        1:19.66 JO
                  34.13     1:19.66 (45.53)
 25 Malone, Becky L     14 NBS-MR                         1:19.95 JO
                  39.05     1:19.95 (40.90)
 26 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                   1:20.61 JO
                  40.10     1:20.61 (40.51)
 27 Tromp, Jacqueline   13 CSC-MR                         1:21.40
                  39.41     1:21.40 (41.99)
 28 Lyver, Kellie M     14 GAEL-MR                        1:22.05
                  39.05     1:22.05 (43.00)

Event 52  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:02.79   7/30/2005 Greg H Pelton, Badger
       METRO: #   59.77   7/15/1977 Rick Carey, BSC-MR
                1:00.59  JNR
                1:01.39  JR-B
                1:03.29  T16
                1:10.49  ZONE
                1:16.99  JO
 Meet Qualifying:  1:16.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Pelton, Greg H      14 Badger-MR                      1:02.79!T16     20
                  30.31     1:02.79 (32.48)
  2 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                        1:05.09 ZONE    17
                  31.84     1:05.09 (33.25)
  3 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                        1:06.24 ZONE    16
                  32.33     1:06.24 (33.91)
  4 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                        1:08.45 ZONE    15
                  32.90     1:08.45 (35.55)
  5 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                        1:09.85 ZONE    14
                  34.83     1:09.85 (35.02)
  6 Krause, Billy K     14 Tmsuffolk-MR                   1:10.82 JO      13
                  34.77     1:10.82 (36.05)
  7 Katz, Andrew        14 SSL-MR                         1:10.89 JO      12
                  35.15     1:10.89 (35.74)
  8 Andrews, Ayman C    14 Aqua Gems-MR                   1:12.06 JO      11
                  34.47     1:12.06 (37.59)
  9 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                        1:13.43 JO       9
                  35.81     1:13.43 (37.62)
 10 Doherty, Zack Z     14 GAEL-MR                        1:13.75 JO       7
                  35.81     1:13.75 (37.94)
 11 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR                    1:13.87 JO       6
                  35.53     1:13.87 (38.34)
 12 Ghanim, Ayman       13 Twisters-MR                    1:14.76 JO       5
                  36.73     1:14.76 (38.03)
 13 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                    1:14.89 JO       4
                  35.94     1:14.89 (38.95)
 14 Hoey, Chris R       14 HYB-MR                         1:15.47 JO       3
                  36.74     1:15.47 (38.73)
 15 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR            1:16.85 JO       2
                  37.37     1:16.85 (39.48)
 16 McIlvain, Brian J   13 CSC-MR                         1:17.41          1
 17 Sanidas, Stavros    14 FLY-MR                         1:17.44
                  37.34     1:17.44 (40.10)
 18 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR                         1:18.61
                  37.72     1:18.61 (40.89)

Event 53  Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:12.88   7/26/2003 Sara Giberson, BASC
       METRO: # 1:10.95    6/7/2003 Sara Giberson, BASC-MR
                1:18.19  T16
                1:27.19  ZONE
                1:42.99  JO
 Meet Qualifying:  1:42.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                    1:15.86 T16     20
                  36.52     1:15.86 (39.34)
  2 Buonaiuto, Kelsey   10 TVSC-MR                        1:19.44 ZONE    17
                  38.32     1:19.44 (41.12)
  3 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                        1:20.02 ZONE    16
                  39.00     1:20.02 (41.02)
  4 Sun, Angela         10 Twisters-MR                    1:20.70 ZONE    15
  5 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                      1:22.86 ZONE    14
                  40.78     1:22.86 (42.08)
  6 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR              1:23.18 ZONE    13
                  40.33     1:23.18 (42.85)
  7 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                         1:23.55 ZONE    12
                  41.41     1:23.55 (42.14)
  8 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                    1:25.48 ZONE    11
                  41.95     1:25.48 (43.53)
  9 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                         1:25.77 ZONE     9
                  41.23     1:25.77 (44.54)
 10 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                         1:25.78 ZONE     7
                  41.94     1:25.78 (43.84)
 11 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR                     1:26.75 ZONE     6
                  42.14     1:26.75 (44.61)
 12 Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                        1:26.98 ZONE     5
                  52.32     1:26.98 (34.66)
 13 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR                      1:27.35 JO       4
 14 Catano, Tiffany      8 IA-MR                          1:28.19 JO       3
                  43.31     1:28.19 (44.88)
 15 Hanss, Katie E      10 Agua Swim Team-MR              1:28.79 JO       2
                  43.17     1:28.79 (45.62)
 16 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR              1:29.06 JO       1
                  43.35     1:29.06 (45.71)
 17 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR            1:29.31 JO
                  43.80     1:29.31 (45.51)
 18 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                    1:30.36 JO
                  44.79     1:30.36 (45.57)
 19 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                          1:31.35 JO
                  44.56     1:31.35 (46.79)
 20 Arana, Jennifer      8 FLY-MR                         1:31.48 JO
                  45.80     1:31.48 (45.68)
 21 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                        1:31.88 JO
                  44.40     1:31.88 (47.48)
 22 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR            1:32.12 JO
                  50.24     1:32.12 (41.88)
 23 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR                      1:32.53 JO
                  44.46     1:32.53 (48.07)
 24 Bamba, Katrina M     9 LIAC-MR                        1:32.59 JO
                  45.90     1:32.59 (46.69)
 25 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                        1:32.66 JO
                  46.13     1:32.66 (46.53)
 26 Lampe, Colleen M    10 TVSC-MR                        1:32.89 JO
                  44.78     1:32.89 (48.11)
 27 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR            1:32.99 JO
                  46.53     1:32.99 (46.46)
 28 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR            1:34.18 JO
                  45.52     1:34.18 (48.66)
 29 Hetzer, Nicole M    10 CSC-MR                         1:34.19 JO
                  46.23     1:34.19 (47.96)
 30 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR                 1:34.42 JO
                  47.08     1:34.42 (47.34)
 31 Yu, Wynona K         9 Twisters-MR                    1:35.09 JO
                  45.63     1:35.09 (49.46)
 32 Rodriguez, Keannie  10 Agua Swim Team-MR              1:35.10 JO
                  47.17     1:35.10 (47.93)
 33 Susz, Gabriella V    9 Middies-MR                     1:35.37 JO
                  45.93     1:35.37 (49.44)
 34 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR                    1:35.50 JO
                  47.69     1:35.50 (47.81)
 35 Rubiano, Alexandra   9 Twisters-MR                    1:35.56 JO
                  46.88     1:35.56 (48.68)
 36 Fenn, Kerry         10 Badger-MR                      1:35.89 JO
                  47.35     1:35.89 (48.54)
 37 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR                    1:35.95 JO
                  47.20     1:35.95 (48.75)
 38 Ogisu, Emilie       10 Agua Swim Team-MR              1:36.27 JO
                  48.03     1:36.27 (48.24)
 39 Hovey, Emily K      10 NBS-MR                         1:36.58 JO
 40 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                        1:37.17 JO
 41 Lane, Kristin M     10 Middies-MR                     1:37.20 JO
                  48.06     1:37.20 (49.14)
 42 Kennon, Nora M      10 Badger-MR                      1:37.30 JO
                  47.94     1:37.30 (49.36)
 43 Nash, Jennifer       9 LBA-MR                         1:37.71 JO
                  48.42     1:37.71 (49.29)
 44 Hartigan, Colleen   10 Middies-MR                     1:38.16 JO
                  48.48     1:38.16 (49.68)
 45 Flor, Erica M       10 HYB-MR                         1:38.26 JO
                  47.87     1:38.26 (50.39)
 45 Toth, Kayleigh T    10 Tmsuffolk-MR                   1:38.26 JO
                  46.88     1:38.26 (51.38)
 47 Evans, Kate B        8 Badger-MR                      1:38.51 JO
                  48.88     1:38.51 (49.63)
 48 Drury, Shannon       8 Tmsuffolk-MR                   1:38.56 JO
                  48.42     1:38.56 (50.14)
 49 Clark, Samantha P    9 Middies-MR                     1:38.73 JO
                  48.95     1:38.73 (49.78)
 50 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                   1:39.67 JO
                  48.75     1:39.67 (50.92)
 51 Given, Danielle X   10 Tmsuffolk-MR                   1:39.82 JO
                  48.70     1:39.82 (51.12)
 52 Hogan, Anna M       10 TVSC-MR                        1:40.14 JO
                  48.01     1:40.14 (52.13)
 53 Marmo, Marisa A     10 CSC-MR                         1:40.44 JO
                  48.74     1:40.44 (51.70)
 54 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team-MR              1:41.52 JO
                  48.75     1:41.52 (52.77)
 55 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR                        1:41.77 JO
                  51.31     1:41.77 (50.46)
 56 Massillon, Arielle   9 LIAC-MR                        1:41.95 JO
 57 Scheck, Meaghan E    9 IA-MR                          1:42.26 JO
                  50.68     1:42.26 (51.58)
 58 Johanson, Bridget    9 Badger-MR                      1:42.95 JO
                  49.51     1:42.95 (53.44)
 59 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                        1:45.19
                  50.75     1:45.19 (54.44)
 60 Pappalardo, Jacque   9 Tmsuffolk-MR                   1:47.11
                  51.00     1:47.11 (56.11)
 61 Haar, Hanna R       10 CSC-MR                         1:52.66
 -- Hemp, Alexandra      9 HAA-MR                              DQ
                  53.14        DQ (1:03.18)
 -- Fuchs, Amanda B     10 Agua Swim Team-MR                   DQ
                  48.17          DQ (48.14)

Event 54  Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:14.97    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 1:13.65   7/15/2000 Josh Charnin-Aker, UNAT-MR
                1:18.59  T16
                1:27.19  ZONE
                1:42.99  JO
 Meet Qualifying:  1:42.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR                    1:15.92 T16     20
                  37.09     1:15.92 (38.83)
  2 Johnson, Grant A    10 Badger-MR                      1:23.67 ZONE    17
                  41.14     1:23.67 (42.53)
  3 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR              1:25.19 ZONE    16
                  41.47     1:25.19 (43.72)
  4 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR            1:26.30 ZONE    15
                  41.82     1:26.30 (44.48)
  5 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                    1:26.36 ZONE    14
                  42.26     1:26.36 (44.10)
  6 Fitzpatrick, Kiera  10 HYB-MR                         1:27.66 JO      13
                  44.16     1:27.66 (43.50)
  7 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR            1:27.95 JO      12
                  43.23     1:27.95 (44.72)
  8 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                          1:28.32 JO      11
                  42.47     1:28.32 (45.85)
  9 MO, Daniel           9 Twisters-MR                    1:29.10 JO       9
                  44.29     1:29.10 (44.81)
 10 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                   1:29.18 JO       7
                  44.60     1:29.18 (44.58)
 11 Santoro, Joseph      9 TVSC-MR                        1:29.55 JO       6
                  44.19     1:29.55 (45.36)
 12 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                        1:30.46 JO       5
                  45.17     1:30.46 (45.29)
 13 Blackburn, John F   10 Middies-MR                     1:30.60 JO       4
                  44.62     1:30.60 (45.98)
 14 Pon, Bryan E        10 Middies-MR                     1:31.21 JO       3
                  44.79     1:31.21 (46.42)
 15 Domagala, Michael    9 FLY-MR                         1:31.77 JO       2
                  44.76     1:31.77 (47.01)
 16 Rueda, Diego C      10 Agua Swim Team-MR              1:32.06 JO       1
                  46.61     1:32.06 (45.45)
 17 Clarke, Kristopher  10 Express Swimming-MR            1:32.07 JO
                  45.57     1:32.07 (46.50)
 18 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR                   1:32.82 JO
                  44.10     1:32.82 (48.72)
 19 Kim, Austin W        9 FLY-MR                         1:33.33 JO
                  47.13     1:33.33 (46.20)
 20 Pollack, Jack H     10 Middies-MR                     1:33.69 JO
                  46.18     1:33.69 (47.51)
 21 Cashin, Michael J   10 LBA-MR                         1:34.34 JO
                  45.41     1:34.34 (48.93)
 22 Lin, Kevin          10 Twisters-MR                    1:34.39 JO
                  46.46     1:34.39 (47.93)
 23 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                      1:34.50 JO
                  44.95     1:34.50 (49.55)
 24 Barry, Charles      10 Badger-MR                      1:34.90 JO
                  45.93     1:34.90 (48.97)
 25 Plaschka, Justin     8 HAA-MR                         1:36.24 JO
                  44.85     1:36.24 (51.39)
 26 Yeo, Maxwell Z      10 Agua Swim Team-MR              1:36.46 JO
                  46.74     1:36.46 (49.72)
 27 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR                      1:37.03 JO
                  49.26     1:37.03 (47.77)
 28 Knight, Jordan      10 FLY-MR                         1:37.59 JO
                  46.23     1:37.59 (51.36)
 29 Lantin, Matthew D    9 Middies-MR                     1:38.09 JO
                  47.91     1:38.09 (50.18)
 30 Kim, Sean Y         10 LIAC-MR                        1:38.11 JO
 31 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR              1:38.12 JO
                  50.55     1:38.12 (47.57)
 32 Kalletta, Sean P    10 IA-MR                          1:38.39 JO
                  49.13     1:38.39 (49.26)
 33 Kunze, Colin J      10 NYCC-MR                        1:38.60 JO
                  48.39     1:38.60 (50.21)
 34 Johnson, Sam H      10 Bgnw Marlins-MR                1:39.01 JO
                  48.71     1:39.01 (50.30)
 35 McInerney, Andrew   10 Badger-MR                      1:39.06 JO
                  49.73     1:39.06 (49.33)
 36 Clark, Ryan T       10 TVSC-MR                        1:39.64 JO
                  48.52     1:39.64 (51.12)
 37 Hickey, Brandon S   10 MSC-MR                         1:39.91 JO
 38 McDonnell, Richard  10 Basc-MR                        1:40.32 JO
                  49.82     1:40.32 (50.50)
 39 Damm, Eric R         9 HAA-MR                         1:40.38 JO
                  48.44     1:40.38 (51.94)
 40 Pu, Austin          10 Twisters-MR                    1:40.62 JO
                  49.06     1:40.62 (51.56)
 41 Rosa, Jack M         9 IA-MR                          1:41.23 JO
                  50.18     1:41.23 (51.05)
 42 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR                      1:41.92 JO
                  49.20     1:41.92 (52.72)
 43 Kessler, Michael     8 Badger-MR                      1:42.93 JO
                  51.08     1:42.93 (51.85)
 44 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team-MR              1:43.01
                  51.01     1:43.01 (52.00)
 45 Murphy, Robert      10 CSC-MR                         1:44.48
                  50.78     1:44.48 (53.70)
 46 Coleman, Gregory M  10 CSC-MR                         1:44.61
                  51.51     1:44.61 (53.10)
 47 Finnegan, Dan P     10 LIAC-MR                        1:45.00

Event 55  Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:14.37   7/26/2003 Aleksa M Akerfelds, Middies
       METRO: # 4:56.40   6/24/2004 Aleksa Akerfelds, YMID-MR
                5:03.69  JNR
                5:05.49  T16
                5:09.69  JR-B
                5:38.19  ZONE
                5:59.99  JO
 Meet Qualifying:  5:59.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                   5:25.18 ZONE    20
                  33.99     1:13.80 (39.81)     1:56.70 (42.90)     2:38.96 (42.26)
        3:24.84 (45.88)     4:10.40 (45.56)     4:48.34 (37.94)     5:25.18 (36.84)
  2 Evans, Laura A      14 Badger-MR                      5:26.75 ZONE    17
                  35.79     1:17.38 (41.59)     2:00.85 (43.47)     2:43.26 (42.41)
        3:28.48 (45.22)     4:13.46 (44.98)     4:51.03 (37.57)     5:26.75 (35.72)
  3 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR                   5:38.40 JO      16
                  35.60     1:17.47 (41.87)     2:04.25 (46.78)     2:48.58 (44.33)
        3:35.32 (46.74)     4:22.61 (47.29)     5:01.94 (39.33)     5:38.40 (36.46)
  4 Smith, Jackie       14 LBA-MR                         5:40.33 JO      15
                  37.01     1:20.70 (43.69)     2:07.89 (47.19)     2:52.14 (44.25)
        3:39.73 (47.59)     4:26.23 (46.50)     5:04.52 (38.29)     5:40.33 (35.81)
  5 Bransfield, Sammy   14 LIAC-MR                        5:45.20 JO      14
                  36.19     1:17.45 (41.26)     2:02.56 (45.11)     2:47.12 (44.56)
        3:34.45 (47.33)     4:23.50 (49.05)   5:45.20 (1:21.70)
  6 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            5:47.66 JO      13
                  38.54     1:23.57 (45.03)     2:08.57 (45.00)     2:51.47 (42.90)
        3:40.91 (49.44)     4:31.41 (50.50)     5:10.30 (38.89)     5:47.66 (37.36)
  7 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                         5:47.78 JO      12
                  40.02     1:27.78 (47.76)     2:14.41 (46.63)     3:00.84 (46.43)
        3:45.17 (44.33)     4:32.08 (46.91)     5:12.63 (40.55)     5:47.78 (35.15)
  8 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                   5:50.41 JO      11
                  35.70     1:19.43 (43.73)     2:05.73 (46.30)     2:49.71 (43.98)
        3:38.00 (48.29)     4:27.95 (49.95)     5:09.74 (41.79)     5:50.41 (40.67)
  9 Magliola, Kristen   14 TVSC-MR                        5:50.68 JO       9
                  35.94     1:20.82 (44.88)     2:06.70 (45.88)     2:49.93 (43.23)
        3:41.09 (51.16)     4:30.41 (49.32)     5:10.67 (40.26)     5:50.68 (40.01)
 10 Blom, Danielle      14 HAA-MR                         5:54.92 JO       7
                  38.62     1:27.04 (48.42)     2:10.66 (43.62)     2:55.21 (44.55)
        3:48.12 (52.91)     4:40.72 (52.60)     5:18.43 (37.71)     5:54.92 (36.49)
 11 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                         5:55.42 JO       6
                  36.95     1:24.41 (47.46)     2:09.07 (44.66)     2:52.74 (43.67)
        3:44.72 (51.98)     4:36.85 (52.13)     5:16.64 (39.79)     5:55.42 (38.78)
 12 Betancourt, Lauren  13 FLY-MR                         5:57.93 JO       5
                  38.00     1:24.89 (46.89)                             2:58.86 ( )
        3:46.43 (47.57)     4:35.03 (48.60)     5:16.79 (41.76)     5:57.93 (41.14)
 13 Yoo, Melisa         14 FLY-MR                         5:58.70 JO       4
                  39.07     1:24.36 (45.29)     2:12.14 (47.78)     2:58.04 (45.90)
        3:46.75 (48.71)     4:35.69 (48.94)     5:17.69 (42.00)     5:58.70 (41.01)
 14 Purdy, Dana R       14 TVSC-MR                        5:59.59 JO       3
                  38.03     1:25.15 (47.12)     2:11.87 (46.72)     2:57.88 (46.01)
        3:48.70 (50.82)     4:38.48 (49.78)     5:19.35 (40.87)     5:59.59 (40.24)
 15 Trinidad, Ayla      14 RedTails-MR                    6:13.38          2
                  35.73     1:21.70 (45.97)     2:10.33 (48.63)     2:57.07 (46.74)
        3:53.11 (56.04)     4:48.39 (55.28)     5:31.03 (42.64)     6:13.38 (42.35)
 -- Gibson, Lauren M    14 CSC-MR                              DQ
                  39.71     1:27.19 (47.48)     2:16.64 (49.45)     3:05.78 (49.14)
        3:58.40 (52.62)     4:51.86 (53.46)     5:36.06 (44.20)          DQ (42.77)

Event 56  Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:57.77    8/4/2000 Perry Bullock, WPSC
       METRO: # 4:44.57   7/15/1997 Brendan Neligan, LIAC-MR
                4:41.59  JNR
                4:43.89  JR-B
                4:51.09  T16
                5:21.99  ZONE
                5:48.99  JO
 Meet Qualifying:  5:48.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   5:00.92 ZONE    20
                  31.82     1:07.38 (35.56)     1:46.93 (39.55)     2:24.31 (37.38)
        3:09.94 (45.63)     3:54.97 (45.03)     4:28.29 (33.32)     5:00.92 (32.63)
  2 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                        5:13.82 ZONE    17
                  33.38     1:10.77 (37.39)     1:51.45 (40.68)     2:30.16 (38.71)
        3:15.62 (45.46)     4:02.60 (46.98)     4:39.07 (36.47)     5:13.82 (34.75)
  3 Alejandro, Steffen  14 Agua Swim Team-MR              5:16.70 ZONE    16
                  35.71     1:17.01 (41.30)     1:58.76 (41.75)     2:39.23 (40.47)
        3:22.12 (42.89)     4:04.70 (42.58)     4:41.37 (36.67)     5:16.70 (35.33)
  4 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                         5:23.54 JO      15
                  34.21     1:13.42 (39.21)     1:56.52 (43.10)     2:38.43 (41.91)
        3:24.80 (46.37)     4:11.24 (46.44)     4:47.80 (36.56)     5:23.54 (35.74)
  5 Katz, Andrew        14 SSL-MR                         5:30.67 JO      14
                  33.40     1:12.18 (38.78)     1:55.60 (43.42)     2:37.29 (41.69)
        3:25.72 (48.43)     4:14.98 (49.26)     4:53.00 (38.02)     5:30.67 (37.67)
  6 Sangtippawan, Chud  13 Twisters-MR                    5:34.82 JO      13
                  35.28     1:16.17 (40.89)     2:01.26 (45.09)     2:45.15 (43.89)
        3:30.89 (45.74)     4:17.57 (46.68)     4:57.00 (39.43)     5:34.82 (37.82)
  7 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                    5:37.09 JO      12
                  34.69     1:16.66 (41.97)     2:02.10 (45.44)     2:45.88 (43.78)
        3:32.25 (46.37)     4:21.07 (48.82)     4:59.70 (38.63)     5:37.09 (37.39)
  8 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR                         5:51.32         11
                  35.56     1:16.59 (41.03)     2:00.16 (43.57)     2:43.97 (43.81)
        3:39.22 (55.25)     4:32.99 (53.77)     5:12.19 (39.20)     5:51.32 (39.13)

Event 57  Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:11.03   7/30/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS
                         E KIM, C FIDAN, A SUN, A ZHU
       METRO: # 2:11.03   7/30/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS
                         E KIM, C FIDAN, A SUN, A ZHU
                2:16.39  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:11.03!T16     40
     1) Kim, Elizabeth 9                2) Fidan, Cagla 10
     3) Sun, Angela 10                  4) Zhu, Annie 10
                  34.45     1:08.78 (34.33)     1:41.19 (32.41)     2:11.03 (29.84)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:11.04 T16     34
     1) Neal, Lia M 10                  2) Hanss, Katie E 10
     3) Reynoso, Jessica M 10           4) Kuo, Jacqueline 10
                  30.32     1:05.34 (35.02)     1:38.21 (32.87)     2:11.04 (32.83)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      2:18.82         32
     1) Cho, Rachel S 10                2) Kelly, Hannah E 10
     3) Eastman, Lizard M 10            4) Toback, Gabbie N 10
                  32.04     1:05.51 (33.47)     1:42.23 (36.72)     2:18.82 (36.59)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                       2:18.83         30
     1) Coccaro, Claudia C 10           2) Ouzounian, Jaclyn M 10
     3) Lampe, Colleen M 10             4) Buonaiuto, Kelsey R 10
                  34.80     1:09.13 (34.33)     1:45.85 (36.72)     2:18.83 (32.98)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                          2:22.97         28
     1) Gaffey, Mikaila M 10            2) Dieterich, Sara A 10
     3) Hetzer, Nicole M 10             4) Marmo, Marisa A 10
                  34.88     1:13.37 (38.49)     1:49.56 (36.19)     2:22.97 (33.41)
  6 Long Island Express-MR  'A'                           2:23.20         26
     1) Chan, Olivia 10                 2) Kuzniewski, Kayla J 10
     3) Lehner, Stefanie J 9            4) Francis, Casey L 10
                  32.91     1:09.76 (36.85)     1:46.00 (36.24)     2:23.20 (37.20)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:25.99         24
     1) Giraldo, Daniela 10             2) Rodriguez, Nicole 9
     3) Rivera, Ashley M 10             4) Arana, Jennifer 8
                  34.25     1:14.20 (39.95)   2:25.99 (1:11.79)
  8 Badger Swim Club-MR  'A'                              2:27.84         22
     1) Kessler, Rachel R 10            2) Kennon, Nora M 10
     3) Fenn, Kerry 10                  4) Bailey, Brittany M 9
                  34.07     1:11.53 (37.46)     1:50.56 (39.03)     2:27.84 (37.28)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      2:30.89         18
     1) Gregorace, Zoe R 8              2) Johnson, Christina M 10
     3) Moody, Bridget 10               4) Massillon, Arielle J 9
                  37.61     1:24.63 (47.02)     1:53.87 (29.24)     2:30.89 (37.02)
 10 Team Suffolk-MR  'A'                                  2:32.76         14
     1) NG, Selina K 10                 2) Toth, Kayleigh T 10
     3) Pappalardo, Jacqueline L 9      4) Given, Danielle X 10
                  35.81     1:12.37 (36.56)     2:05.16 (52.79)     2:32.76 (27.60)
 11 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        2:32.83         12
     1) Barrett, Janae J 10             2) Barbosa, Tabitha 9
     3) Rubiano, Alexandra K 9          4) Yu, Wynona K 9
                  35.74     1:12.98 (37.24)     1:53.28 (40.30)     2:32.83 (39.55)
 12 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'                2:35.08         10
     1) Rodriguez, Keannie M 10         2) Hutchinson-Maddox, Isla E 10
     3) Danovitch, Amelia E 9           4) Suarez, Daniela I 10
                  37.91     1:19.21 (41.30)     1:58.74 (39.53)     2:35.08 (36.34)
 13 Badger Swim Club-MR  'B'                              2:35.22          8
     1) Cain, Mary C 9                  2) Johanson, Bridget M 9
     3) Takei, Chiharu 9                4) Evans, Kate B 8
                  39.16     1:21.74 (42.58)     1:57.95 (36.21)     2:35.22 (37.27)
 14 Islip Aquatics-MR  'A'                                2:36.53          6
     1) Catano, Tiffany 8               2) Scheck, Meaghan E 9
     3) Kalletta, Claire M 8            4) Ingram, Alaina M 10
                  45.17     1:17.33 (32.16)     2:00.36 (43.03)     2:36.53 (36.17)
 15 Hauppauge-MR  'A'                                     2:42.62          4
     1) Hemp, Alexandra 9               2) Johnston, Marissa L 9
     3) McHale, Shannon 10              4) Lulley, Shannon 10
                  36.87     1:22.62 (45.75)     2:04.31 (41.69)     2:42.62 (38.31)

Event 58  Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:12.00   7/15/1976 Three Village Swim Club
       METRO: # 2:12.00   7/15/1976 Three Village Swim Club, TVSC-MR
                2:16.59  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:16.40 T16     40
     1) Lin, Kevin 10                   2) Dervisevic, Alen 10
     3) MO, Daniel 9                    4) MO, Samuel 10
                  35.99     1:09.40 (33.41)     1:44.96 (35.56)     2:16.40 (31.44)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:21.67         34
     1) Flynn, Patrick 10               2) Rueda, Diego C 10
     3) Yeo, Maxwell Z 10               4) Sherman, Sammy I 10
                  33.61     1:10.14 (36.53)     1:47.05 (36.91)     2:21.67 (34.62)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                              2:23.80         32
     1) Hogan, Colin J 10               2) Buttigieg, Timothy W 8
     3) Fierro Joyce, Billy 10          4) Johnson, Grant A 10
                  37.47     1:13.96 (36.49)     1:50.70 (36.74)     2:23.80 (33.10)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:25.08         30
     1) Domagala, Michael 9             2) Kim, Austin W 9
     3) Knight, Jordan 10               4) Mercurio, Joseph 10
                  37.28     1:13.27 (35.99)     1:49.66 (36.39)     2:25.08 (35.42)
  5 Long Island Express-MR  'A'                           2:26.88         28
     1) Mu, Nicholas 8                  2) Clarke, Kristopher 10
     3) Caponegro, Frank 9              4) Kowalsky, Austin J 10
                  38.75     1:17.61 (38.86)     1:54.76 (37.15)     2:26.88 (32.12)
  6 Islip Aquatics-MR  'A'                                2:29.30         26
     1) Buoniello, Bailey J 10          2) LeGuyader, Travis P 10
     3) Kalletta, Sean P 10             4) Rosa, Jack M 9
                  37.28     1:17.03 (39.75)     1:54.99 (37.96)     2:29.30 (34.31)
  7 Three Village Swim Club-MR  'A'                       2:32.74         24
     1) Santoro, Joseph 9               2) Hesse, Niklas A 10
     3) McHugh, Chase T 9               4) Clark, Ryan T 10
                  36.59     1:15.10 (38.51)     2:01.06 (45.96)     2:32.74 (31.68)
  8 Badger Swim Club-MR  'B'                              2:34.56         22
     1) Cooke, Thomas F 8               2) McInerney, Andrew 10
     3) Kessler, Michael 8              4) Barry, Charles 10
                  39.73     1:18.57 (38.84)     1:57.73 (39.16)     2:34.56 (36.83)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      2:38.33         18
     1) Kim, Sean Y 10                  2) Finnegan, Dan P 10
     3) Zarriello, Kyle D 9             4) Salcedo, Matt 10
                  39.39     1:20.59 (41.20)     2:01.15 (40.56)     2:38.33 (37.18)
 10 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        2:41.43         14
     1) Pu, Austin 10                   2) Dong, Richard 9
     3) Ching, Benjamin G 10            4) Salgado, Daniel E 9
                  37.07     1:14.49 (37.42)     1:54.86 (40.37)     2:41.43 (46.57)
 11 Connetquot Swim Club-MR  'A'                          2:41.88         12
     1) Murphy, Robert 10               2) Coleman, Gregory M 10
     3) Gschwind, Daniel 10             4) Taddeo, Matthew C 10
                  40.09     1:19.89 (39.80)     2:00.97 (41.08)     2:41.88 (40.91)

Event 59  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:16.55   7/31/2004 TEAM SUFFOLK, TS
                         J ZALTSMAN, J KOCHMAN, K LARKIN, A EINSIDLER
       METRO: # 4:08.38   7/15/1983 Long Island S.C., LISC-MR
                4:06.99  JNR
                4:13.89  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                                  4:28.42         40
     1) Biagioli, Alana 13              2) Larkin, Kate C 14
     3) Yeager, Keira M 14              4) Cannon, Taylor 14
                  30.45   1:03.61 (1:03.61)     1:35.91 (32.30)   2:10.88 (1:07.27)
        2:44.54 (33.66)   3:20.13 (1:09.25)     3:52.83 (32.70)   4:28.42 (1:08.29)
  2 Long Island Express-MR  'A'                           4:32.35         34
     1) Dwyer, Brianne M 14             2) Kuzniewski, Megan A 13
     3) Parmiter, Lindsey T 13          4) Shanley, Kelly M 13
                  32.01                             1:29.22 ( )         2:13.55 ( )
        2:45.92 (32.37)                             3:54.81 ( )         4:32.35 ( )
  3 Long Beach Aquatics-MR  'A'                           4:36.11         32
     1) Smith, Jackie 14                2) Harris, Katherine 14
     3) Stenger, Alexa 13               4) Kelly, Shavon 14
                  33.10   1:08.98 (1:08.98)     1:41.71 (32.73)   2:19.67 (1:10.69)
        2:52.82 (33.15)   3:29.91 (1:10.24)     4:01.83 (31.92)   4:36.11 (1:06.20)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                       4:40.06         30
     1) Purdy, Dana R 14                2) D'Angelo, Torrey E 13
     3) Purdy, Kristen L 13             4) Rivera, Celine D 14
                  33.36   1:10.22 (1:10.22)     1:43.21 (32.99)   2:19.09 (1:08.87)
        2:53.08 (33.99)   3:31.58 (1:12.49)     4:04.19 (32.61)   4:40.06 (1:08.48)
  5 Connetquot Swim Club-MR  'A'                          4:47.41         28
     1) Bunster, Kelly E 14             2) Bolin, Kathleen 14
     3) Gibson, Lauren M 14             4) Tromp, Jacqueline M 13
                  35.37   1:13.75 (1:13.75)     1:49.25 (35.50)   2:28.30 (1:14.55)
        3:03.79 (35.49)   3:44.12 (1:15.82)     4:14.17 (30.05)   4:47.41 (1:03.29)

Event 60  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:01.88   7/26/2002 Badger Swim Club
                         A.Mirinov, R.Emanuel, M.Lew, P.Davies
       METRO: # 3:59.87   7/15/1984 Long Island S.C., LISC-MR
                3:41.89  JNR
                3:58.89  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                       4:10.23         40
     1) Brennan, Austin F 14            2) Smit, Kevin P 14
     3) Dowling, Jake A 13              4) Luchsinger, Thomas J 14
                  28.63       59.99 (59.99)     1:29.93 (29.94)   2:03.49 (1:03.50)
        2:34.79 (31.30)   3:10.14 (1:06.65)     3:38.56 (28.42)   4:10.23 (1:00.09)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        4:27.77         34
     1) Ghanim, Ayman 13                2) Yanez, Gabriel F 14
     3) Polanco, Jose A 14              4) Sangtippawan, Chudchane 13
                  30.84   1:06.83 (1:06.83)     1:37.23 (30.40)   2:13.63 (1:06.80)
        2:44.95 (31.32)   3:18.98 (1:05.35)     3:51.01 (32.03)   4:27.77 (1:08.79)

Event 61  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:12.97   7/26/2002 Seika Setoguchi, AGUA
       METRO: # 2:10.32   7/15/1993 Jessica Foschi, LIAC-MR
                2:13.79  T16
                2:25.39  ZONE
                2:37.99  JO
 Meet Qualifying:  2:37.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                        2:15.46 ZONE    20
                  32.40     1:07.27 (34.87)     1:41.60 (34.33)     2:15.46 (33.86)
  2 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                        2:24.32 ZONE    17
                  33.71     1:10.03 (36.32)     1:47.96 (37.93)     2:24.32 (36.36)
  3 Michalak, Agata     12 FLY-MR                         2:24.33 ZONE    16
                  33.00     1:09.22 (36.22)     1:46.61 (37.39)     2:24.33 (37.72)
  4 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                        2:25.21 ZONE    15
                  33.56     1:11.36 (37.80)     1:49.20 (37.84)     2:25.21 (36.01)
  5 Scilufo, Taylor     12 Bgnw Marlins-MR                2:25.72 JO      14
                  33.47     1:10.74 (37.27)     1:49.39 (38.65)     2:25.72 (36.33)
  6 Jones, Shannon E    12 Badger-MR                      2:26.20 JO      13
                  34.19     1:11.59 (37.40)     1:49.75 (38.16)     2:26.20 (36.45)
  7 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                         2:26.50 JO      12
                  33.45     1:10.26 (36.81)     1:48.75 (38.49)     2:26.50 (37.75)
  8 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR              2:26.97 JO      11
                  33.93     1:11.30 (37.37)     1:49.81 (38.51)     2:26.97 (37.16)
  9 Hain, Karina A      12 FLY-MR                         2:27.27 JO       9
                  34.07     1:11.23 (37.16)     1:50.07 (38.84)     2:27.27 (37.20)
 10 Klein, Morganne C   12 UNMSC-MR                       2:27.50 JO       7
                  34.44     1:12.71 (38.27)     1:50.88 (38.17)     2:27.50 (36.62)
 11 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR                      2:27.66 JO       6
                  33.65     1:10.94 (37.29)     1:49.15 (38.21)     2:27.66 (38.51)
 12 Diaz, Susan         12 Twisters-MR                    2:28.55 JO       5
                  34.31     1:12.27 (37.96)     1:51.23 (38.96)     2:28.55 (37.32)
 13 Chang, Linda        12 FLY-MR                         2:28.59 JO       4
                  33.03     1:09.75 (36.72)     1:48.74 (38.99)     2:28.59 (39.85)
 14 Bouzarouata, Sarah  12 Twisters-MR                    2:29.95 JO       3
                  33.54     1:11.64 (38.10)     1:51.77 (40.13)     2:29.95 (38.18)
 15 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR            2:31.18 JO       2
                  34.60     1:12.00 (37.40)     1:51.94 (39.94)     2:31.18 (39.24)
 16 Tremain, Kate       12 Badger-MR                      2:31.78 JO       1
                  34.51                             1:52.23 ( )     2:31.78 (39.55)
 17 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR                         2:32.98 JO
                  35.14     1:13.94 (38.80)     1:53.48 (39.54)     2:32.98 (39.50)
 18 McGuire, Christine  12 Badger-MR                      2:34.55 JO
                  36.34     1:15.86 (39.52)     1:56.22 (40.36)     2:34.55 (38.33)
 19 Johns, Maggie S     12 LIAC-MR                        2:34.73 JO
                  35.14     1:15.05 (39.91)     1:55.63 (40.58)     2:34.73 (39.10)
 20 Muller, Kristin N   12 TVSC-MR                        2:34.89 JO
                  35.47     1:16.55 (41.08)     1:57.06 (40.51)     2:34.89 (37.83)
 21 DiPreta, Stephanie  11 LIAC-MR                        2:34.94 JO
                  35.15     1:14.59 (39.44)     1:56.07 (41.48)     2:34.94 (38.87)
 22 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                        2:35.73 JO
                  35.10     1:14.85 (39.75)     1:56.19 (41.34)     2:35.73 (39.54)
 23 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                        2:35.81 JO
                  35.69     1:15.45 (39.76)     1:56.39 (40.94)     2:35.81 (39.42)
 24 Lindahl, Stephanie  12 LBA-MR                         2:38.10
                  36.27     1:15.99 (39.72)     1:58.37 (42.38)     2:38.10 (39.73)
 25 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR                        2:39.39
                  35.68     1:16.02 (40.34)     1:58.32 (42.30)     2:39.39 (41.07)
 26 Brooks, Meghan E    12 Bgnw Marlins-MR                2:41.88
                  34.86     1:16.25 (41.39)     2:00.03 (43.78)     2:41.88 (41.85)

Event 62  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:13.09   7/15/1984 Rodney VanTassell, NBS
       METRO: # 2:07.84   7/15/1992 Dennis Chang, HHH-MR
                2:12.29  T16
                2:25.39  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR                        2:16.78 ZONE    20
                  32.08     1:06.61 (34.53)     1:42.56 (35.95)     2:16.78 (34.22)
  2 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR            2:20.62 ZONE    17
                  32.44     1:08.23 (35.79)     1:44.52 (36.29)     2:20.62 (36.10)
  3 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                        2:20.92 ZONE    16
                  32.35     1:08.27 (35.92)     1:44.68 (36.41)     2:20.92 (36.24)
  4 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                         2:21.53 ZONE    15
                  32.75     1:08.13 (35.38)     1:45.53 (37.40)     2:21.53 (36.00)
  5 Spierer, Josh A     12 IA-MR                          2:21.57 ZONE    14
                  33.66     1:10.40 (36.74)     1:47.36 (36.96)     2:21.57 (34.21)
  6 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                   2:21.78 ZONE    13
                  32.23     1:08.13 (35.90)     1:45.75 (37.62)     2:21.78 (36.03)
  7 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                      2:22.82 ZONE    12
                  32.19     1:08.29 (36.10)     1:46.42 (38.13)     2:22.82 (36.40)
  8 Sullivan, Sean P    12 HYB-MR                         2:23.28 ZONE    11
                  32.63     1:08.67 (36.04)     1:47.05 (38.38)     2:23.28 (36.23)
  9 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                    2:23.32 ZONE     9
                  32.80     1:09.09 (36.29)     1:46.96 (37.87)     2:23.32 (36.36)
 10 Garcia, Stefan      12 FLY-MR                         2:24.27 ZONE     7
                  33.37     1:09.97 (36.60)     1:47.62 (37.65)     2:24.27 (36.65)
 11 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                         2:25.35 ZONE     6
                  33.20     1:10.46 (37.26)     1:48.96 (38.50)     2:25.35 (36.39)
 12 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                   2:25.39 ZONE     5
                  32.98     1:10.65 (37.67)     1:49.06 (38.41)     2:25.39 (36.33)
 13 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                        2:25.72 JO       4
                  33.21     1:09.52 (36.31)     1:47.59 (38.07)     2:25.72 (38.13)
 14 Abrams, Michael     12 UNLGA-MR                       2:25.85 JO       3
                  33.06     1:09.98 (36.92)     1:48.81 (38.83)     2:25.85 (37.04)
 15 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                        2:26.61 JO       2
                  32.29     1:08.88 (36.59)     1:48.23 (39.35)     2:26.61 (38.38)
 16 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR            2:26.80 JO       1
                  32.97     1:09.39 (36.42)     1:47.32 (37.93)     2:26.80 (39.48)
 17 Park, Jay S         12 LIAC-MR                        2:27.18 JO
                  33.02     1:09.84 (36.82)     1:49.33 (39.49)     2:27.18 (37.85)
 18 Peng, DiDi          11 Tmsuffolk-MR                   2:27.65 JO
                  35.05     1:13.16 (38.11)     1:52.11 (38.95)     2:27.65 (35.54)
 19 Shannon, Christoph  11 Middies-MR                     2:28.97 JO
                  34.42     1:13.03 (38.61)     1:51.50 (38.47)     2:28.97 (37.47)
 20 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR                   2:29.06 JO
                  33.61     1:11.65 (38.04)     1:51.04 (39.39)     2:29.06 (38.02)
 21 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                    2:30.39 JO
                  34.37     1:12.90 (38.53)     1:52.36 (39.46)     2:30.39 (38.03)
 22 Dutton, Matthew T   11 HAA-MR                         2:30.50 JO
                  34.80     1:13.21 (38.41)     1:52.52 (39.31)     2:30.50 (37.98)
 23 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                   2:30.69 JO
                  34.85     1:13.28 (38.43)     1:53.82 (40.54)     2:30.69 (36.87)
 24 Pisano, Jake F      12 Tmsuffolk-MR                   2:30.77 JO
                  34.80     1:13.78 (38.98)     1:52.86 (39.08)     2:30.77 (37.91)
 25 Arana, Oscar Y      12 LIAC-MR                        2:30.87 JO
                  32.82     1:11.47 (38.65)     1:52.25 (40.78)     2:30.87 (38.62)
 26 Jiran, Monte        12 Tmsuffolk-MR                   2:31.11 JO
                  34.54     1:13.12 (38.58)     1:53.40 (40.28)     2:31.11 (37.71)
 27 Pagano, Edward S    11 Middies-MR                     2:31.94 JO
                  34.91     1:13.32 (38.41)     1:53.36 (40.04)     2:31.94 (38.58)
 28 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                         2:32.63 JO
                  34.81     1:13.64 (38.83)     1:54.09 (40.45)     2:32.63 (38.54)
 29 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR                    2:36.28 JO
                  35.82     1:15.86 (40.04)     1:57.34 (41.48)     2:36.28 (38.94)
 30 Collins, Matthew J  12 FLY-MR                         2:37.28
                  36.75     1:16.73 (39.98)     1:57.54 (40.81)     2:37.28 (39.74)
 31 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR              2:37.30
                  34.45     1:13.49 (39.04)     1:56.18 (42.69)     2:37.30 (41.12)
 32 Eid, Alex           11 Badger-MR                      2:39.62
                  36.55     1:17.13 (40.58)     1:58.99 (41.86)     2:39.62 (40.63)
 33 Kunze, Ian M        12 NYCC-MR                        2:43.87
                  37.54     1:19.25 (41.71)     2:01.89 (42.64)     2:43.87 (41.98)

Event 63  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:10.21   7/31/2004 Caitlin A Napoli, TS
       METRO: # 1:59.71   7/15/1994 Christina Teuscher, BSC-MR
                2:06.79  JNR
                2:09.09  JR-B
                2:16.99  ZONE
                2:29.99  JO
 Meet Qualifying:  2:29.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                   2:11.58 ZONE    20
                  30.77     1:04.41 (33.64)     1:38.38 (33.97)     2:11.58 (33.20)
  2 Degrazia, Kristen   15 Tmsuffolk-MR                   2:13.10 ZONE    17
                  31.38     1:04.61 (33.23)     1:39.37 (34.76)     2:13.10 (33.73)
  3 Napoli, Caitlin A   17 Tmsuffolk-MR                   2:13.31 ZONE    16
                  31.18     1:04.32 (33.14)     1:39.27 (34.95)     2:13.31 (34.04)
  4 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR            2:13.69 ZONE    15
                  30.85     1:04.77 (33.92)     1:40.00 (35.23)     2:13.69 (33.69)
  5 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              2:14.25 ZONE    14
                  31.42     1:05.16 (33.74)     1:40.20 (35.04)     2:14.25 (34.05)
  6 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR            2:15.90 ZONE    13
                  31.73     1:05.43 (33.70)     1:40.61 (35.18)     2:15.90 (35.29)
  7 Tolan, Meagan A     17 LIAC-MR                        2:16.77 ZONE    12
                  32.48     1:07.24 (34.76)     1:42.38 (35.14)     2:16.77 (34.39)
  8 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                         2:17.08 JO      11
                  32.47     1:07.26 (34.79)     1:42.86 (35.60)     2:17.08 (34.22)
  9 Kochman, Julie N    15 Tmsuffolk-MR                   2:17.79 JO       9
                  32.33     1:06.98 (34.65)     1:43.46 (36.48)     2:17.79 (34.33)
 10 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR            2:18.15 JO       7
                  32.30     1:07.13 (34.83)     1:43.45 (36.32)     2:18.15 (34.70)
 11 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR            2:18.31 JO       6
                  32.08     1:06.90 (34.82)     1:42.46 (35.56)     2:18.31 (35.85)
 12 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR                   2:18.34 JO       5
                  31.66     1:06.46 (34.80)     1:42.95 (36.49)     2:18.34 (35.39)
 13 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                   2:18.43 JO       4
                  32.20     1:07.12 (34.92)     1:43.37 (36.25)     2:18.43 (35.06)
 14 Harris, Markee E    16 Tmsuffolk-MR                   2:19.18 JO       3
                  32.74     1:07.48 (34.74)     1:44.14 (36.66)     2:19.18 (35.04)
 15 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR              2:19.66 JO       2
                  32.79     1:08.90 (36.11)     1:43.99 (35.09)     2:19.66 (35.67)
 16 Sudano, Ashley M    15 CSC-MR                         2:20.14 JO       1
                  32.95     1:09.25 (36.30)     1:44.95 (35.70)     2:20.14 (35.19)
 17 Balder, Jaclyn M    16 LIAC-MR                        2:20.40 JO
                  32.54     1:07.44 (34.90)     1:43.58 (36.14)     2:20.40 (36.82)
 18 Einsidler, Allie    15 Tmsuffolk-MR                   2:21.30 JO
                  33.02     1:08.83 (35.81)     1:45.77 (36.94)     2:21.30 (35.53)
 19 Janowski, Mary-Ely  15 OWA-MR                         2:22.28 JO
                  32.65     1:08.23 (35.58)     1:46.02 (37.79)     2:22.28 (36.26)
 20 Ciccone, Amanda     16 SSL-MR                         2:22.56 JO
                  31.93     1:08.50 (36.57)     1:46.36 (37.86)     2:22.56 (36.20)
 21 Siegel, Erika A     15 Agua Swim Team-MR              2:22.71 JO
                  33.47     1:09.11 (35.64)     1:46.11 (37.00)     2:22.71 (36.60)
 22 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR            2:22.76 JO
                  33.23     1:09.75 (36.52)     1:46.84 (37.09)     2:22.76 (35.92)
 23 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                         2:22.83 JO
                  32.91     1:09.17 (36.26)     1:46.21 (37.04)     2:22.83 (36.62)
 24 Moore, Jhanna       15 Agua Swim Team-MR              2:23.31 JO
                  32.79     1:08.99 (36.20)     1:46.84 (37.85)     2:23.31 (36.47)
 25 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR                   2:23.32 JO
                  33.35     1:09.97 (36.62)     1:47.49 (37.52)     2:23.32 (35.83)
 26 Genovese, Kate A    15 LIAC-MR                        2:24.52 JO
                  33.14     1:09.73 (36.59)     1:47.47 (37.74)     2:24.52 (37.05)
 27 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR                   2:25.81 JO
                  33.13     1:10.11 (36.98)     1:47.85 (37.74)     2:25.81 (37.96)
 28 Baconcini, Kellyn   15 LIAC-MR                        2:26.26 JO
                  33.61     1:10.71 (37.10)     1:48.95 (38.24)     2:26.26 (37.31)
 29 Carew, Kaitlyn      15 SSL-MR                         2:27.08 JO
                  33.31     1:10.39 (37.08)     1:49.14 (38.75)     2:27.08 (37.94)
 30 Holleran, Michelle  17 Express Swimming-MR            2:27.29 JO
                  34.34     1:11.81 (37.47)     1:49.86 (38.05)     2:27.29 (37.43)
 31 Larkin, Christine   16 NBS-MR                         2:27.43 JO
                  34.41     1:11.70 (37.29)     1:49.78 (38.08)     2:27.43 (37.65)
 32 Ras, Jessica A      15 Express Swimming-MR            2:28.54 JO
                  34.08     1:12.12 (38.04)     1:51.06 (38.94)     2:28.54 (37.48)
 33 Pirog, Francesca E  17 Agua Swim Team-MR              2:28.55 JO
                  34.40     1:12.29 (37.89)     1:50.45 (38.16)     2:28.55 (38.10)
 34 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR                   2:29.14 JO
                  34.25     1:12.67 (38.42)     1:51.66 (38.99)     2:29.14 (37.48)
 35 Guelly, Gabi K      16 FLY-MR                         2:29.68 JO
                  34.76     1:12.59 (37.83)     1:51.88 (39.29)     2:29.68 (37.80)
 36 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR                   2:37.85
                  30.73     1:04.09 (33.36)     1:55.28 (51.19)     2:37.85 (42.57)

Event 64  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:59.80   7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY
       METRO: # 1:52.28   7/15/1985 John Witchell, GAA-MR
                1:57.29  JNR
                1:58.09  JR-B
                2:07.69  ZONE
                2:15.99  JO
 Meet Qualifying:  2:15.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Frawley III, Rober  16 OWA-MR                         2:04.61 ZONE    20
                  29.49     1:01.05 (31.56)     1:32.97 (31.92)     2:04.61 (31.64)
  2 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                   2:05.83 ZONE    17
                  29.84     1:01.89 (32.05)     1:34.68 (32.79)     2:05.83 (31.15)
  3 Podniesinski, Jona  15 Tmsuffolk-MR                   2:06.10 ZONE    16
                  29.67     1:01.72 (32.05)     1:34.32 (32.60)     2:06.10 (31.78)
  4 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                   2:06.28 ZONE    15
                  29.46     1:01.67 (32.21)     1:34.64 (32.97)     2:06.28 (31.64)
  5 Hastings, Tristan   16 Bgnw Marlins-MR                2:06.84 ZONE    14
                  28.57     1:00.48 (31.91)     1:33.78 (33.30)     2:06.84 (33.06)
  6 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR            2:07.63 ZONE    13
                  29.88     1:02.67 (32.79)     1:35.67 (33.00)     2:07.63 (31.96)
  7 Fitzgerald, Reid B  16 Agua Swim Team-MR              2:09.44 JO      12
                  29.70     1:02.41 (32.71)     1:36.18 (33.77)     2:09.44 (33.26)
  8 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR                   2:10.01 JO      11
                  30.20     1:03.42 (33.22)     1:37.38 (33.96)     2:10.01 (32.63)
  9 Ziplow, Jason L     17 OWA-MR                         2:11.77 JO       9
                  30.98     1:04.96 (33.98)     1:38.77 (33.81)     2:11.77 (33.00)
 10 Amato, Nick F       15 LIAC-MR                        2:11.90 JO       7
                  30.91     1:04.39 (33.48)     1:38.76 (34.37)     2:11.90 (33.14)
 11 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR              2:11.91 JO       6
                  30.93     1:06.52 (35.59)     1:40.91 (34.39)     2:11.91 (31.00)
 12 Maynard, Phil A     16 Agua Swim Team-MR              2:12.04 JO       5
                  31.32     1:05.35 (34.03)     1:39.45 (34.10)     2:12.04 (32.59)
 13 Bormann, Thomas L   15 Tmsuffolk-MR                   2:12.25 JO       4
                  29.98     1:03.25 (33.27)     1:38.52 (35.27)     2:12.25 (33.73)
 14 Bennett, Brian H    17 Express Swimming-MR            2:13.04 JO       3
                  29.78     1:03.02 (33.24)     1:38.19 (35.17)     2:13.04 (34.85)
 15 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR              2:13.09 JO       2
                  29.80     1:02.89 (33.09)     1:37.67 (34.78)     2:13.09 (35.42)
 16 Shachar, Tal A      15 GAEL-MR                        2:14.28 JO       1
                  30.52     1:04.31 (33.79)     1:39.40 (35.09)     2:14.28 (34.88)
 17 O'Donnell, Peter    16 NY Sharks-MR                   2:15.23 JO
                  31.67     1:06.12 (34.45)     1:41.56 (35.44)     2:15.23 (33.67)
 18 Mitchell, Brad E    17 Bgnw Marlins-MR                2:16.73
                  31.67     1:06.68 (35.01)     1:42.51 (35.83)     2:16.73 (34.22)

Event 65  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 36.07      7/1984 Lorraine Grein, FLY
       METRO: # 35.30   8/11/2004 Britney Andere, HAA-MR
                36.19  T16
                39.69  ZONE
                43.99  JO
 Meet Qualifying:  43.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Brennan, Alyssa M   12 TVSC-MR                          37.22 ZONE    20
  2 Weston, Caroline L  12 Bgnw Marlins-MR                  37.75 ZONE    17
  3 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                       38.74 ZONE    15.5
  3 Giberson, Sara      12 Basc-MR                          38.74 ZONE    15.5
  5 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR                  38.87 ZONE    14
  6 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                          38.89 ZONE    13
  7 Kadala, Kristyn E   12 Pace-MR                          39.25 ZONE    12
  8 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR                  39.65 ZONE    11
  9 Lim, Sally          11 FLY-MR                           39.86 JO       9
 10 Henry, Emily        12 VAC-MR                           40.23 JO       7
 11 Simonetti, Christi  12 North Shore-MR                   40.32 JO       6
 12 Stanford, Brittany  12 LBA-MR                           40.55 JO       5
 13 Waring, Megan P     12 HYB-MR                           40.62 JO       4
 14 Klein, Morganne C   12 UNMSC-MR                         40.78 JO       3
 15 Janos, Valerie J    11 Pace-MR                          40.83 JO       2
 16 Tremain, Kate       12 Badger-MR                        40.86 JO       1
 17 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR              41.34 JO
 18 Brennan, Cassidy C  12 TVSC-MR                          41.59 JO
 19 Omary, Natalie M    12 Agua Swim Team-MR                41.61 JO
 20 Olsen, Emily K      12 Aqua Gems-MR                     41.77 JO
 21 McDavid, Aiesha A   12 GAEL-MR                          41.87 JO
 22 Groccia, Adrienne   12 GAEL-MR                          42.02 JO
 23 McGrath, Kelly      11 Express Swimming-MR              42.17 JO
 24 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                          42.19 JO
 25 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR              42.35 JO
 26 Tan, Emily A        11 LIAC-MR                          42.67 JO
 27 Campbell, Maryelle  11 HYB-MR                           42.80 JO
 28 Rodriguez, Fatima   12 Apex-MR                          42.90 JO
 29 Blacker, Sara P     12 Bgnw Marlins-MR                  44.06
 30 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                          44.10
 31 Ko, Jennifer E      12 FLY-MR                           45.16
 32 Krebs, Kristen E    12 Express Swimming-MR              45.72

Event 66  Boys 11-12 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 33.68   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: # 33.48   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                35.59  T16
                39.69  ZONE
                44.59  JO
 Meet Qualifying:  44.59
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                      35.83 ZONE    20
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR                     37.80 ZONE    17
  3 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR              37.92 ZONE    16
  4 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR                          38.60 ZONE    15
  5 Malychev, Peter     12 DSC-MR                           39.02 ZONE    14
  6 Peng, DiDi          11 Tmsuffolk-MR                     39.03 ZONE    13
  7 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                           39.80 JO      12
  8 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR                     40.00 JO      11
  9 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                           40.62 JO       9
 10 Sanchez, Jude M     12 Agua Swim Team-MR                41.26 JO       7
 11 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR              41.37 JO       6
 12 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR                     41.69 JO       5
 13 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                     41.90 JO       4
 14 Dupres, Abel        12 RedTails-MR                      42.00 JO       3
 15 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                      42.16 JO       2
 16 Delgrosso, George   12 NY Sharks-MR                     42.79 JO       1
 17 Martinez, Keannu C  12 Twisters-MR                      42.85 JO
 18 Zhou, Richard       12 UNGS-MR                          43.00 JO
 19 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR              43.09 JO
 20 Georgescu, Ronald   11 Agua Swim Team-MR                43.30 JO
 21 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR                      43.37 JO
 22 Arana, Oscar Y      12 LIAC-MR                          43.67 JO
 23 Jiran, Monte        12 Tmsuffolk-MR                     43.83 JO
 24 Chen, Eric          12 FLY-MR                           44.28 JO
 25 Tu, Jason           12 FLY-MR                           44.65
 26 Park, Jay S         12 LIAC-MR                          44.77
 27 Duva, Ben           12 Express Swimming-MR              45.42
 28 Hu-Van Wright, En-  11 Agua Swim Team-MR                45.55
 29 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                           45.93
 30 Bialo, Matthew J    12 GAEL-MR                          48.27

Event 67  Girls 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:52.74   7/15/1984 Donna Demcsik, LISC
       METRO: # 2:33.02    8/3/2004 Alison P. Clemens, AGUA-MR
                2:41.39  JNR
                2:44.99  JR-B
                2:56.29  ZONE
                3:14.99  JO
 Meet Qualifying:  3:14.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Sheridan, Nicole F  16 LIAC-MR                        2:54.80 ZONE    20
                  40.64     1:24.52 (43.88)     2:09.82 (45.30)     2:54.80 (44.98)
  2 Holleran, Michelle  17 Express Swimming-MR            2:58.01 JO      17
                  41.18     1:26.23 (45.05)     2:12.41 (46.18)     2:58.01 (45.60)
  3 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR            2:58.03 JO      16
                  41.76     1:25.77 (44.01)     2:11.92 (46.15)     2:58.03 (46.11)
  4 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR              2:59.98 JO      15
                  40.77     1:26.32 (45.55)     2:13.96 (47.64)     2:59.98 (46.02)
  5 Dowd, Caitlin E     15 TVSC-MR                        3:01.45 JO      14
                  41.91     1:27.26 (45.35)     2:14.83 (47.57)     3:01.45 (46.62)
  6 Smith, Devin E      16 CSC-MR                         3:01.69 JO      13
                  41.29     1:26.61 (45.32)     2:14.46 (47.85)     3:01.69 (47.23)
  7 Ciccone, Amanda     16 SSL-MR                         3:02.31 JO      12
                  40.91     1:26.93 (46.02)     2:15.80 (48.87)     3:02.31 (46.51)
  8 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR            3:03.95 JO      11
                  42.77     1:28.61 (45.84)     2:16.58 (47.97)     3:03.95 (47.37)
  9 Cunningham, Amanda  16 Express Swimming-MR            3:05.20 JO       9
                  41.76     1:27.36 (45.60)     2:15.58 (48.22)     3:05.20 (49.62)
 10 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                   3:06.13 JO       7
                  43.29     1:30.74 (47.45)     2:18.75 (48.01)     3:06.13 (47.38)
 11 Sudano, Ashley M    15 CSC-MR                         3:08.02 JO       6
                  45.54     1:34.09 (48.55)     2:22.67 (48.58)     3:08.02 (45.35)
 12 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR                   3:08.36 JO       5
                  43.40     1:31.76 (48.36)     2:20.46 (48.70)     3:08.36 (47.90)
 13 Kretz, Sarah J      16 LIAC-MR                        3:09.57 JO       4
                  43.48     1:30.82 (47.34)     2:20.17 (49.35)     3:09.57 (49.40)
 14 Aiello, Christina   16 MSC-MR                         3:10.53 JO       3
                  44.34     1:32.43 (48.09)     2:21.58 (49.15)     3:10.53 (48.95)
 15 Carew, Kaitlyn      15 SSL-MR                         3:10.63 JO       2
                  43.94     1:32.58 (48.64)     2:23.01 (50.43)     3:10.63 (47.62)
 16 Parodi, Annie T     16 Aqua Gems-MR                   3:11.88 JO       1
                  43.10     1:32.53 (49.43)     2:22.71 (50.18)     3:11.88 (49.17)
 17 Pujals, Leiya S     17 HYB-MR                         3:12.21 JO
                  44.16     1:31.24 (47.08)     2:21.69 (50.45)     3:12.21 (50.52)
 18 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR            3:13.44 JO
                  45.27     1:33.69 (48.42)     2:24.14 (50.45)     3:13.44 (49.30)
 19 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR            3:13.71 JO
                  44.93     1:33.39 (48.46)     2:25.87 (52.48)     3:13.71 (47.84)

Event 68  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:33.52   7/31/2004 Anthony D Mironov, Badger
       METRO: # 2:21.15   7/15/1993 Greg Mone, LIAC-MR
                2:28.59  JNR
                2:29.79  JR-B
                2:39.79  ZONE
                2:59.99  JO
 Meet Qualifying:  2:59.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Mitchell, Brad E    17 Bgnw Marlins-MR                2:39.44 ZONE    20
                  34.68     1:13.93 (39.25)     1:57.34 (43.41)     2:39.44 (42.10)
  2 Woo, Shaun Y        17 Agua Swim Team-MR              2:40.67 JO      17
                  36.52     1:16.87 (40.35)     2:00.05 (43.18)     2:40.67 (40.62)
  3 Borger, Brian R     17 Agua Swim Team-MR              2:41.30 JO      16
                  36.15     1:17.00 (40.85)     1:59.17 (42.17)     2:41.30 (42.13)
  4 Podniesinski, Jona  15 Tmsuffolk-MR                   2:43.43 JO      15
                  37.52     1:18.62 (41.10)     2:02.34 (43.72)     2:43.43 (41.09)
  5 Polhill, Drew B     15 Bgnw Marlins-MR                2:43.59 JO      14
                  37.29     1:18.70 (41.41)     2:01.93 (43.23)     2:43.59 (41.66)
  6 Castillo, Charlie   18 OWA-MR                         2:45.98 JO      13
                  36.49     1:17.57 (41.08)     2:02.24 (44.67)     2:45.98 (43.74)
  7 Hastings, Tristan   16 Bgnw Marlins-MR                2:46.46 JO      12
                  35.98     1:16.31 (40.33)     2:01.23 (44.92)     2:46.46 (45.23)
  8 Nam, Timothy K      15 Badger-MR                      2:46.53 JO      11
                  36.59     1:17.67 (41.08)     2:01.36 (43.69)     2:46.53 (45.17)
  9 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR                   2:48.26 JO       9
                  36.74     1:18.76 (42.02)     2:04.27 (45.51)     2:48.26 (43.99)
 10 DiDonato, Michael   17 OWA-MR                         2:51.20 JO       7
                  39.94     1:22.84 (42.90)     2:08.03 (45.19)     2:51.20 (43.17)
 11 Colon, Joseph M     15 OWA-MR                         2:52.55 JO       6
                  40.53     1:24.84 (44.31)     2:09.07 (44.23)     2:52.55 (43.48)
 12 Frawley III, Rober  16 OWA-MR                         2:52.70 JO       5
                  39.96     1:22.68 (42.72)     2:08.09 (45.41)     2:52.70 (44.61)
 13 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR                   2:53.31 JO       4
                  38.27     1:22.78 (44.51)     2:07.58 (44.80)     2:53.31 (45.73)
 14 Gavin, Tripp G      15 HYB-MR                         2:55.15 JO       3
                  39.37     1:23.48 (44.11)     2:09.09 (45.61)     2:55.15 (46.06)
 15 Wong, Justin        16 Twisters-MR                    2:56.17 JO       2
                  40.47     1:24.52 (44.05)     2:10.51 (45.99)     2:56.17 (45.66)
 16 Algazy, Noam        15 Tmsuffolk-MR                   2:56.19 JO       1
                  40.59     1:25.49 (44.90)     2:10.85 (45.36)     2:56.19 (45.34)
 17 Angelo, Nicholas L  15 Tmsuffolk-MR                   2:57.26 JO
                  39.52     1:25.05 (45.53)     2:11.69 (46.64)     2:57.26 (45.57)
 18 Bormann, Thomas L   15 Tmsuffolk-MR                   2:57.30 JO
                  40.53     1:25.28 (44.75)     2:12.23 (46.95)     2:57.30 (45.07)
 19 Blacker, Jared A    15 Bgnw Marlins-MR                3:09.45
                  42.67     1:30.05 (47.38)     2:20.90 (50.85)     3:09.45 (48.55)

Event 69  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:09.92   7/31/2004 Alex Forrester, Badger
       METRO: # 1:07.27   7/15/1997 Corey Berg, MSC-MR
                1:10.79  T16
                1:17.69  ZONE
                1:24.99  JO
 Meet Qualifying:  1:24.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                        1:10.09 T16     20
                  34.29     1:10.09 (35.80)
  2 Michalak, Agata     12 FLY-MR                         1:12.25 ZONE    17
                  35.30     1:12.25 (36.95)
  3 Bouzarouata, Sarah  12 Twisters-MR                    1:15.19 ZONE    16
                  36.76     1:15.19 (38.43)
  4 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                         1:15.33 ZONE    15
                  36.13     1:15.33 (39.20)
  5 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR            1:15.64 ZONE    14
                  37.25     1:15.64 (38.39)
  6 Hain, Karina A      12 FLY-MR                         1:16.08 ZONE    13
                  36.80     1:16.08 (39.28)
  7 Scilufo, Taylor     12 Bgnw Marlins-MR                1:16.38 ZONE    12
                  37.17     1:16.38 (39.21)
  8 Guaman, Kelly C     11 Twisters-MR                    1:17.32 ZONE    11
                  37.59     1:17.32 (39.73)
  9 Aiello, Jennifer M  12 MSC-MR                         1:17.86 JO       9
                  37.92     1:17.86 (39.94)
 10 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR                1:17.97 JO       7
                  38.46     1:17.97 (39.51)
 11 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR                   1:17.99 JO       6
                  38.25     1:17.99 (39.74)
 12 Wade, Zoey A        11 HYB-MR                         1:18.13 JO       5
                  38.91     1:18.13 (39.22)
 13 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR                1:18.20 JO       4
                  37.34     1:18.20 (40.86)
 14 Giordano, Krista N  12 North Shore-MR                 1:19.31 JO       3
                  39.10     1:19.31 (40.21)
 15 Jones, Shannon E    12 Badger-MR                      1:19.34 JO       2
                  38.14     1:19.34 (41.20)
 16 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                        1:20.44 JO       1
                  38.27     1:20.44 (42.17)
 17 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR                         1:20.53 JO
                  39.53     1:20.53 (41.00)
 18 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR                1:20.81 JO
                  38.44     1:20.81 (42.37)
 19 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR              1:21.09 JO
                  39.39     1:21.09 (41.70)
 20 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                        1:21.23 JO
                  39.45     1:21.23 (41.78)
 21 Shiota, Lena A      12 Agua Swim Team-MR              1:21.26 JO
                  38.90     1:21.26 (42.36)
 22 Brown, Rebecca M    12 HYB-MR                         1:21.73 JO
                  41.39     1:21.73 (40.34)
 23 Chang, Linda        12 FLY-MR                         1:22.35 JO
                  39.64     1:22.35 (42.71)
 24 McGuire, Christine  12 Badger-MR                      1:22.38 JO
                  39.33     1:22.38 (43.05)
 25 Muller, Kristin N   12 TVSC-MR                        1:22.43 JO
                  39.77     1:22.43 (42.66)
 26 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR                      1:23.13 JO
                  40.74     1:23.13 (42.39)
 27 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                        1:23.25 JO
                  41.16     1:23.25 (42.09)
 28 Henry, Emily        12 VAC-MR                         1:23.39 JO
                  40.93     1:23.39 (42.46)
 29 Sigaty, Christine   12 North Shore-MR                 1:23.45 JO
                  40.14     1:23.45 (43.31)
 30 Johns, Maggie S     12 LIAC-MR                        1:24.25 JO
                  40.57     1:24.25 (43.68)
 31 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR            1:24.70 JO
                  41.23     1:24.70 (43.47)
 32 Martirano, Chloe    12 TVSC-MR                        1:25.06
                  40.51     1:25.06 (44.55)
 33 McGrath, Kelly      11 Express Swimming-MR            1:25.44
                  41.96     1:25.44 (43.48)
 34 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                        1:25.97
                  43.76     1:25.97 (42.21)
 35 Lindahl, Stephanie  12 LBA-MR                         1:28.45
                  43.14     1:28.45 (45.31)
 -- Owens, Amanda C     12 Badger-MR                           DQ

Event 70  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.55    8/4/2000 Shane Tusup, TS
       METRO: # 1:05.72   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                1:08.99  T16
                1:17.69  ZONE
                1:27.99  JO
 Meet Qualifying:  1:27.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                   1:11.70 ZONE    20
                  35.17     1:11.70 (36.53)
  2 Bennett, Aarron M   12 Middies-MR                     1:15.14 ZONE    17
                  35.87     1:15.14 (39.27)
  3 Middleton, William  12 Basc-MR                        1:15.19 ZONE    16
                  36.34     1:15.19 (38.85)
  4 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                   1:16.22 ZONE    15
                  37.34     1:16.22 (38.88)
  5 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                    1:16.43 ZONE    14
                  37.14     1:16.43 (39.29)
  6 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR                   1:16.92 ZONE    13
                  38.14     1:16.92 (38.78)
  7 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                         1:16.93 ZONE    12
                  37.94     1:16.93 (38.99)
  8 Abrams, Michael     12 UNLGA-MR                       1:16.99 ZONE    11
                  37.69     1:16.99 (39.30)
  9 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                    1:17.00 ZONE     9
                  37.76     1:17.00 (39.24)
 10 Knight, Lucas       12 FLY-MR                         1:17.02 ZONE     7
                  37.63     1:17.02 (39.39)
 11 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR                   1:17.31 ZONE     6
                  37.91     1:17.31 (39.40)
 12 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                        1:17.42 ZONE     5
                  38.19     1:17.42 (39.23)
 13 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR            1:17.53 ZONE     4
                  38.34     1:17.53 (39.19)
 14 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                        1:17.91 JO       3
                  37.71     1:17.91 (40.20)
 15 Garcia, Stefan      12 FLY-MR                         1:18.06 JO       2
                  38.27     1:18.06 (39.79)
 16 Sullivan, Sean P    12 HYB-MR                         1:18.38 JO       1
                  38.17     1:18.38 (40.21)
 17 Kolesnik, George    11 Basc-MR                        1:18.40 JO
                  37.98     1:18.40 (40.42)
 18 Dupres, Abel        12 RedTails-MR                    1:18.66 JO
                  37.79     1:18.66 (40.87)
 19 Hu-Van Wright, En-  11 Agua Swim Team-MR              1:19.06 JO
                  38.35     1:19.06 (40.71)
 20 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR              1:19.21 JO
                  38.82     1:19.21 (40.39)
 21 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                    1:19.36 JO
                  38.91     1:19.36 (40.45)
 22 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                      1:19.83 JO
                  38.02     1:19.83 (41.81)
 23 Nangle, JT T        11 Middies-MR                     1:19.90 JO
                  38.80     1:19.90 (41.10)
 24 Spierer, Josh A     12 IA-MR                          1:20.01 JO
                  39.74     1:20.01 (40.27)
 25 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                      1:20.11 JO
                  39.17     1:20.11 (40.94)
 26 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR                   1:20.18 JO
                  39.04     1:20.18 (41.14)
 27 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                         1:20.47 JO
                  40.27     1:20.47 (40.20)
 28 Martinez, George    11 FLY-MR                         1:20.72 JO
                  39.46     1:20.72 (41.26)
 29 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR                   1:20.74 JO
                  39.28     1:20.74 (41.46)
 30 Collins, Matthew J  12 FLY-MR                         1:20.81 JO
                  39.96     1:20.81 (40.85)
 31 Dutton, Matthew T   11 HAA-MR                         1:21.53 JO
                  40.08     1:21.53 (41.45)
 32 Pagano, Edward S    11 Middies-MR                     1:21.56 JO
                  39.96     1:21.56 (41.60)
 33 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                         1:22.08 JO
                  40.63     1:22.08 (41.45)
 34 McIlvain, Patrick   12 CSC-MR                         1:22.21 JO
                  40.34     1:22.21 (41.87)
 35 Erskine, Brendan    12 Twisters-MR                    1:22.85 JO
                  41.36     1:22.85 (41.49)
 36 Lennon, Michael J   11 OWA-MR                         1:22.95 JO
                  40.18     1:22.95 (42.77)
 37 Duva, Ben           12 Express Swimming-MR            1:22.96 JO
                  40.81     1:22.96 (42.15)
 38 Na, Joseph          12 LIAC-MR                        1:23.32 JO
                  40.86     1:23.32 (42.46)
 39 Pollastro, Robert   11 Basc-MR                        1:24.04 JO
                  43.01     1:24.04 (41.03)
 40 Makowski, John P    12 Tmsuffolk-MR                   1:24.38 JO
 41 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                    1:24.40 JO
                  40.44     1:24.40 (43.96)
 42 Jiran, Monte        12 Tmsuffolk-MR                   1:24.70 JO
                  41.32     1:24.70 (43.38)
 43 Peralta, Ramon E    12 Apex-MR                        1:25.03 JO
                  41.58     1:25.03 (43.45)
 44 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                   1:25.35 JO
                  41.92     1:25.35 (43.43)
 45 Sanchez, Jude M     12 Agua Swim Team-MR              1:25.40 JO
                  41.49     1:25.40 (43.91)
 46 Corey, Alexi        12 NY Sharks-MR                   1:25.73 JO
                  41.87     1:25.73 (43.86)
 47 Chansakul, JR J     11 Agua Swim Team-MR              1:26.20 JO
                  43.15     1:26.20 (43.05)
 48 Ling, Kevin         11 Express Swimming-MR            1:26.24 JO
                  43.06     1:26.24 (43.18)
 49 Olin, Evan D        11 Unattached Marli-MR            1:27.09 JO
                  42.73     1:27.09 (44.36)
 50 Santoro, Philip M   11 TVSC-MR                        1:27.50 JO
                  42.12     1:27.50 (45.38)
 51 Kunze, Ian M        12 NYCC-MR                        1:31.34
                  44.01     1:31.34 (47.33)

Event 71  Girls 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.07   7/15/1984 T. Zompoulos, BSC
       METRO: # 1:02.69   7/15/1989 Lea Loveless, BSC-MR
                1:06.49  JNR
                1:07.89  JR-B
                1:12.69  ZONE
                1:19.99  JO
 Meet Qualifying:  1:19.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                   1:08.69 ZONE    20
                  34.21     1:08.69 (34.48)
  2 Kochman, Julie N    15 Tmsuffolk-MR                   1:08.88 ZONE    17
                  33.93     1:08.88 (34.95)
  3 Napoli, Caitlin A   17 Tmsuffolk-MR                   1:11.89 ZONE    16
                  35.34     1:11.89 (36.55)
  4 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              1:12.58 ZONE    15
                  35.99     1:12.58 (36.59)
  5 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                   1:13.25 JO      14
                  36.16     1:13.25 (37.09)
  6 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR                   1:13.66 JO      13
                  35.43     1:13.66 (38.23)
  7 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                         1:13.72 JO      12
                  37.09     1:13.72 (36.63)
  8 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                         1:13.73 JO      11
                  35.99     1:13.73 (37.74)
  9 Siegel, Erika A     15 Agua Swim Team-MR              1:15.26 JO       9
                  36.30     1:15.26 (38.96)
 10 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR                   1:15.52 JO       7
                  37.41     1:15.52 (38.11)
 11 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR                   1:16.71 JO       6
                  36.78     1:16.71 (39.93)
 12 McGowan, Jaclyn     16 Badger-MR                      1:16.89 JO       5
                  36.97     1:16.89 (39.92)
 13 Ciccone, Amanda     16 SSL-MR                         1:17.29 JO       4
                  37.33     1:17.29 (39.96)
 14 Carew, Kaitlyn      15 SSL-MR                         1:17.36 JO       3
                  38.12     1:17.36 (39.24)
 15 Aiello, Christina   16 MSC-MR                         1:17.40 JO       2
                  37.98     1:17.40 (39.42)
 16 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR            1:18.19 JO       1
                  38.30     1:18.19 (39.89)
 17 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR            1:18.29 JO
                  38.70     1:18.29 (39.59)
 18 Moore, Jhanna       15 Agua Swim Team-MR              1:18.36 JO
                  37.75     1:18.36 (40.61)
 19 Einsidler, Allie    15 Tmsuffolk-MR                   1:18.65 JO
                  38.72     1:18.65 (39.93)
 20 Baconcini, Kellyn   15 LIAC-MR                        1:18.79 JO
                  38.69     1:18.79 (40.10)
 21 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR                   1:19.33 JO
                  38.51     1:19.33 (40.82)
 22 Sudano, Ashley M    15 CSC-MR                         1:19.36 JO
                  39.41     1:19.36 (39.95)
 23 Sciarrotto, Jaclyn  15 TVSC-MR                        1:20.01
                  38.95     1:20.01 (41.06)
 24 Genovese, Kate A    15 LIAC-MR                        1:21.26
                  39.41     1:21.26 (41.85)
 25 Benjamin, Malaika   15 Agua Swim Team-MR              1:22.02
                  39.87     1:22.02 (42.15)

Event 72  Boys 15-18 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:00.20   7/15/1981 Rick Carey, BSC
       METRO: #   56.68   7/15/1981 Rick Carey, BSC-MR
                1:00.59  JNR
                1:01.39  JR-B
                1:06.69  ZONE
                1:11.99  JO
 Meet Qualifying:  1:11.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Reid B  16 Agua Swim Team-MR              1:04.87 ZONE    20
                  32.13     1:04.87 (32.74)
  2 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                   1:06.24 ZONE    17
                  32.61     1:06.24 (33.63)
  3 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                   1:06.73 JO      16
                  32.26     1:06.73 (34.47)
  4 Ziplow, Jason L     17 OWA-MR                         1:06.86 JO      15
                  31.79     1:06.86 (35.07)
  5 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR            1:08.07 JO      14
                  33.81     1:08.07 (34.26)
  6 Willis, Joshua J    15 HYB-MR                         1:08.58 JO      13
                  33.85     1:08.58 (34.73)
  7 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR              1:09.48 JO      12
                  33.87     1:09.48 (35.61)
  8 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR              1:10.78 JO      11
                  34.66     1:10.78 (36.12)
  9 Roeser, Jimmy R     18 SSL-MR                         1:12.33          9
                  36.18     1:12.33 (36.15)
 10 Rodriguez, Wilfred  16 Barracudas-MR                  1:13.65          7
                  35.05     1:13.65 (38.60)
 11 Woo, Shaun Y        17 Agua Swim Team-MR              1:15.07          6
                  34.89     1:15.07 (40.18)

Event 73  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 29.89      7/1991 Jamie Landrio, TOI
       METRO: # 29.60   7/15/2000 K.Masterson, LIAC-MR
                30.79  T16
                33.29  ZONE
                36.99  JO
 Meet Qualifying:  36.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Jones, Shannon E    12 Badger-MR                        31.39 ZONE    20
  2 Brennan, Alyssa M   12 TVSC-MR                          32.47 ZONE    17
  3 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR                  32.84 ZONE    16
  4 Michalak, Agata     12 FLY-MR                           33.33 JO      15
  5 Aiello, Jennifer M  12 MSC-MR                           33.52 JO      14
  6 Hain, Karina A      12 FLY-MR                           33.90 JO      13
  7 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR                  34.00 JO      12
  8 Scilufo, Taylor     12 Bgnw Marlins-MR                  34.01 JO      11
  9 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                       34.41 JO       9
 10 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR                           34.46 JO       7
 11 Hoffman, Shekinah   11 MSC-MR                           34.68 JO       6
 12 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                          34.78 JO       5
 13 Brennan, Cassidy C  12 TVSC-MR                          34.79 JO       4
 14 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR                34.81 JO       3
 15 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR                     34.82 JO       2
 16 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                           34.83 JO       1
 17 Merz, Wendy A       11 HYB-MR                           35.09 JO
 18 Giordano, Krista N  12 North Shore-MR                   35.10 JO
 19 Dematteo, Rose A    11 CSC-MR                           35.45 JO
 20 Brooks, Meghan E    12 Bgnw Marlins-MR                  35.46 JO
 21 Sigaty, Christine   12 North Shore-MR                   35.83 JO
 22 Pujals, Michaela C  12 HYB-MR                           35.88 JO
 23 Campbell, Maryelle  11 HYB-MR                           36.08 JO
 24 Lim, Sally          11 FLY-MR                           36.21 JO
 25 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR                        36.26 JO
 26 Diaz, Susan         12 Twisters-MR                      36.28 JO
 27 Lewis, Kamara A     12 Twisters-MR                      36.38 JO
 28 Stanford, Brittany  12 LBA-MR                           36.66 JO
 29 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR                        37.01
 30 Chang, Elizabeth    11 FLY-MR                           37.34
 31 McDavid, Aiesha A   12 GAEL-MR                          41.02

Event 74  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.04   7/31/2004 Adam Y Chang, LIAC -MR
       METRO: # 28.47   7/15/1993 Jason Landrio, TOI-MR
                29.99  T16
                33.29  ZONE
                37.99  JO
 Meet Qualifying:  37.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                      31.50 ZONE    20
  2 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR              32.30 ZONE    17
  3 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                          32.63 ZONE    16
  4 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                           32.72 ZONE    15
  5 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                        33.03 ZONE    14
  6 Hu-Van Wright, En-  11 Agua Swim Team-MR                33.42 JO      13
  7 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                     33.50 JO      12
  8 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                          33.54 JO      11
  9 Abrams, Michael     12 UNLGA-MR                         33.79 JO       9
 10 Gianino, Alexander  12 GAEL-MR                          34.15 JO       7
 11 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                      34.38 JO       6
 12 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                     34.39 JO       5
 13 Dupres, Abel        12 RedTails-MR                      34.40 JO       4
 14 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                        34.47 JO       3
 15 Arana, Oscar Y      12 LIAC-MR                          34.59 JO       2
 16 Dutton, Matthew T   11 HAA-MR                           34.61 JO       1
 17 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR              34.62 JO
 18 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                          34.71 JO
 19 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                           34.81 JO
 20 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                      35.03 JO
 21 Sullivan, Sean P    12 HYB-MR                           35.11 JO
 22 Na, Joseph          12 LIAC-MR                          35.22 JO
 23 McIlvain, Patrick   12 CSC-MR                           35.31 JO
 24 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR                35.58 JO
 25 Park, Jay S         12 LIAC-MR                          35.72 JO
 26 Knight, Lucas       12 FLY-MR                           35.93 JO
 27 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                      36.20 JO
 28 Martinez, George    11 FLY-MR                           36.43 JO
 29 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR                     36.46 JO
 30 Chansakul, JR J     11 Agua Swim Team-MR                37.94 JO
 31 Georgescu, Ronald   11 Agua Swim Team-MR                37.96 JO
 32 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR              38.67

Event 75  Girls 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:10.95   7/15/1982 Kendell Delgado, LISC
       METRO: # 4:47.13   1/14/2005 Julia E. Smit, TVSC-MR
                5:03.69  JNR
                5:09.69  JR-B
                5:30.49  ZONE
                5:55.99  JO
 Meet Qualifying:  5:55.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              5:19.50 ZONE    20
                  33.69     1:12.30 (38.61)     1:52.90 (40.60)     2:32.48 (39.58)
        3:20.02 (47.54)     4:07.50 (47.48)     4:43.97 (36.47)     5:19.50 (35.53)
  2 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR            5:23.39 ZONE    17
                  34.17     1:13.63 (39.46)     1:57.05 (43.42)     2:38.28 (41.23)
        3:25.83 (47.55)     4:12.56 (46.73)     4:48.55 (35.99)     5:23.39 (34.84)
  3 Kochman, Julie N    15 Tmsuffolk-MR                   5:27.19 ZONE    16
                  34.63     1:14.92 (40.29)     1:56.58 (41.66)     2:36.41 (39.83)
        3:26.13 (49.72)     4:14.84 (48.71)     4:52.25 (37.41)     5:27.19 (34.94)
  4 Degrazia, Kristen   15 Tmsuffolk-MR                   5:27.46 ZONE    15
                  33.77     1:12.66 (38.89)     1:55.83 (43.17)     2:38.09 (42.26)
        3:27.63 (49.54)     4:16.39 (48.76)     4:51.91 (35.52)     5:27.46 (35.55)
  5 Sheridan, Nicole F  16 LIAC-MR                        5:33.45 JO      14
                  34.49     1:15.03 (40.54)     2:00.22 (45.19)     2:43.80 (43.58)
        3:30.32 (46.52)     4:17.26 (46.94)     4:56.38 (39.12)     5:33.45 (37.07)
  6 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR            5:40.01 JO      13
                  37.59     1:20.58 (42.99)     2:06.25 (45.67)     2:50.45 (44.20)
        3:38.41 (47.96)     4:25.45 (47.04)     5:03.78 (38.33)     5:40.01 (36.23)
  7 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                         5:40.51 JO      12
                  36.01     1:19.65 (43.64)     2:02.52 (42.87)     2:43.27 (40.75)
        3:32.79 (49.52)     4:22.06 (49.27)     5:02.12 (40.06)     5:40.51 (38.39)
  8 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                         5:40.52 JO      11
                  35.50     1:15.56 (40.06)     1:59.56 (44.00)     2:42.27 (42.71)
        3:33.92 (51.65)     4:24.68 (50.76)     5:03.92 (39.24)     5:40.52 (36.60)
  9 Holleran, Michelle  17 Express Swimming-MR            5:42.70 JO       9
                  37.53     1:19.47 (41.94)     2:04.73 (45.26)     2:49.52 (44.79)
        3:37.23 (47.71)     4:24.86 (47.63)     5:04.33 (39.47)     5:42.70 (38.37)
 10 Kretz, Sarah J      16 LIAC-MR                        5:44.50 JO       7
                  36.59     1:18.49 (41.90)     2:04.48 (45.99)     2:48.04 (43.56)
        3:36.74 (48.70)     4:25.41 (48.67)     5:05.87 (40.46)     5:44.50 (38.63)
 11 Smith, Devin E      16 CSC-MR                         5:44.73 JO       6
                  37.15     1:18.98 (41.83)     2:03.55 (44.57)     2:47.53 (43.98)
        3:37.73 (50.20)     4:28.57 (50.84)     5:07.56 (38.99)     5:44.73 (37.17)
 12 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR                   5:48.35 JO       5
                  36.80     1:21.12 (44.32)     2:06.70 (45.58)     2:51.81 (45.11)
        3:42.22 (50.41)     4:32.12 (49.90)     5:11.02 (38.90)     5:48.35 (37.33)
 13 Pirog, Francesca E  17 Agua Swim Team-MR              5:48.62 JO       4
                  35.74     1:16.40 (40.66)     2:03.23 (46.83)     2:47.31 (44.08)
        3:40.72 (53.41)     4:32.65 (51.93)     5:10.98 (38.33)     5:48.62 (37.64)
 14 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR            5:51.67 JO       3
                  36.48     1:19.26 (42.78)     2:07.72 (48.46)     2:52.89 (45.17)
        3:43.74 (50.85)     4:36.02 (52.28)     5:14.36 (38.34)     5:51.67 (37.31)
 15 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR            5:52.87 JO       2
                  39.80     1:23.73 (43.93)     2:12.57 (48.84)     2:58.87 (46.30)
        3:49.91 (51.04)     4:40.69 (50.78)     5:17.87 (37.18)     5:52.87 (35.00)
 16 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR                   6:12.12          1
                  37.81     1:21.67 (43.86)     2:11.04 (49.37)     3:00.10 (49.06)
        3:54.37 (54.27)     4:48.18 (53.81)     5:30.50 (42.32)     6:12.12 (41.62)
 -- Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                       DNF
                  33.79     1:11.93 (38.14)     1:51.66 (39.73)     2:30.58 (38.92)
        3:20.98 (50.40)

Event 76  Boys 15-18 400 LC Meter IM
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:50.97   7/15/1982 Daniel Moore, GAA
       METRO: # 4:25.18   7/15/2000 Brendan Neligan, LIAC-MR
                4:41.59  JNR
                4:43.89  JR-B
                5:07.09  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                   4:59.00 ZONE    20
                  30.57     1:05.87 (35.30)     1:45.70 (39.83)     2:24.27 (38.57)
        3:08.40 (44.13)     3:52.33 (43.93)     4:26.25 (33.92)     4:59.00 (32.75)
  2 Podniesinski, Jona  15 Tmsuffolk-MR                   5:03.42 ZONE    17
                  33.01     1:10.87 (37.86)     1:51.50 (40.63)     2:30.91 (39.41)
        3:14.06 (43.15)     3:56.70 (42.64)     4:30.63 (33.93)     5:03.42 (32.79)
  3 Maynard, Phil A     16 Agua Swim Team-MR              5:06.77 ZONE    16
                  31.36     1:06.45 (35.09)     1:48.04 (41.59)     2:28.54 (40.50)
        3:14.83 (46.29)     3:58.53 (43.70)     4:33.41 (34.88)     5:06.77 (33.36)
  4 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR                   5:10.11 JO      15
                  32.66     1:10.27 (37.61)     1:51.24 (40.97)     2:31.50 (40.26)
        3:16.29 (44.79)     4:00.67 (44.38)     4:36.07 (35.40)     5:10.11 (34.04)
  5 Polhill, Drew B     15 Bgnw Marlins-MR                5:12.41 JO      14
                  32.67     1:11.36 (38.69)     1:53.62 (42.26)     2:34.93 (41.31)
        3:19.41 (44.48)     4:03.75 (44.34)     4:38.21 (34.46)     5:12.41 (34.20)
  6 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR            5:12.80 JO      13
                  33.40     1:12.09 (38.69)     1:51.75 (39.66)     2:29.27 (37.52)
        3:18.82 (49.55)     4:06.90 (48.08)     4:41.25 (34.35)     5:12.80 (31.55)
  7 Frawley III, Rober  16 OWA-MR                         5:12.85 JO      12
                  33.95     1:13.18 (39.23)     1:57.22 (44.04)     2:38.16 (40.94)
        3:21.78 (43.62)     4:06.17 (44.39)     4:41.17 (35.00)     5:12.85 (31.68)
  8 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR              5:13.22 JO      11
                  33.05     1:09.03 (35.98)     1:52.48 (43.45)     2:32.02 (39.54)
        3:17.83 (45.81)     4:01.95 (44.12)     4:38.16 (36.21)     5:13.22 (35.06)
  9 Hastings, Tristan   16 Bgnw Marlins-MR                5:14.48 JO       9
                  32.87     1:11.78 (38.91)     1:54.08 (42.30)     2:34.87 (40.79)
        3:21.50 (46.63)     4:06.37 (44.87)     4:42.46 (36.09)     5:14.48 (32.02)
 10 Amato, Nick F       15 LIAC-MR                        5:16.24 JO       7
                  32.12     1:08.86 (36.74)     1:50.02 (41.16)     2:30.01 (39.99)
        3:18.23 (48.22)     4:05.54 (47.31)     4:41.83 (36.29)     5:16.24 (34.41)
 11 Mitchell, Brad E    17 Bgnw Marlins-MR                5:18.86 JO       6
                  32.91     1:13.82 (40.91)     1:58.19 (44.37)     2:39.76 (41.57)
        3:23.32 (43.56)     4:05.81 (42.49)     4:43.32 (37.51)     5:18.86 (35.54)
 12 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                   5:22.84 JO       5
                  33.29     1:13.96 (40.67)     1:55.36 (41.40)     2:35.38 (40.02)
        3:23.10 (47.72)     4:11.40 (48.30)     4:47.11 (35.71)     5:22.84 (35.73)
 13 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR              5:28.69 JO       4
                  32.94     1:13.04 (40.10)     1:55.99 (42.95)     2:37.79 (41.80)
        3:24.97 (47.18)                             4:50.55 ( )     5:28.69 (38.14)
 14 Roeser, Jimmy R     18 SSL-MR                         5:35.13          3
                  34.74     1:13.72 (38.98)     1:57.59 (43.87)     2:42.02 (44.43)
        3:29.59 (47.57)     4:17.17 (47.58)     4:56.91 (39.74)     5:35.13 (38.22)
 15 Gravina, Michael T  15 SSL-MR                         5:41.69          2
                  35.88     1:15.76 (39.88)     2:00.15 (44.39)     2:43.07 (42.92)
        3:34.89 (51.82)     4:25.00 (50.11)     5:03.96 (38.96)     5:41.69 (37.73)
 -- Blacker, Jared A    15 Bgnw Marlins-MR                    DFS

Event 77  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:57.46   7/26/2003 Kate C Larkin, TS
       METRO: # 2:47.33   7/15/2001 Allison Clemens, BASC-MR
                2:52.59  T16
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:27.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Klein, Morganne C   12 UNMSC-MR                       2:59.85 ZONE    20
                  40.58     1:25.62 (45.04)     2:12.81 (47.19)     2:59.85 (47.04)
  2 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                     3:00.79 ZONE    17
                  41.42     1:27.69 (46.27)     2:15.51 (47.82)     3:00.79 (45.28)
  3 Brennan, Alyssa M   12 TVSC-MR                        3:01.52 ZONE    16
                  42.28     1:28.91 (46.63)     2:17.49 (48.58)     3:01.52 (44.03)
  4 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR                3:04.25 ZONE    15
                  42.04     1:29.44 (47.40)     2:18.21 (48.77)     3:04.25 (46.04)
  5 Waring, Megan P     12 HYB-MR                         3:05.07 ZONE    14
                  43.12     1:30.10 (46.98)     2:17.97 (47.87)     3:05.07 (47.10)
  6 Henry, Emily        12 VAC-MR                         3:05.44 ZONE    13
                  42.39     1:29.17 (46.78)     2:19.32 (50.15)     3:05.44 (46.12)
  7 Lim, Sally          11 FLY-MR                         3:05.84 ZONE    12
                  45.18     1:30.96 (45.78)     2:19.90 (48.94)     3:05.84 (45.94)
  8 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR            3:06.42 ZONE    11
                  44.04     1:31.60 (47.56)     2:19.77 (48.17)     3:06.42 (46.65)
  9 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                        3:07.12 ZONE     9
                  43.09     1:31.14 (48.05)     2:20.09 (48.95)     3:07.12 (47.03)
 10 Weston, Caroline L  12 Bgnw Marlins-MR                3:09.83 JO       7
                  43.49     1:29.54 (46.05)     2:21.94 (52.40)     3:09.83 (47.89)
 11 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR            3:10.99 JO       6
                  43.33     1:31.87 (48.54)     2:21.72 (49.85)     3:10.99 (49.27)
 12 Omary, Natalie M    12 Agua Swim Team-MR              3:13.87 JO       5
                  45.80     1:34.19 (48.39)     2:26.07 (51.88)     3:13.87 (47.80)
 13 Kadala, Kristyn E   12 Pace-MR                        3:15.88 JO       4
                  46.11     1:36.08 (49.97)     2:26.40 (50.32)     3:15.88 (49.48)
 14 Groccia, Adrienne   12 GAEL-MR                        3:15.96 JO       3
                  45.44     1:37.02 (51.58)     2:26.34 (49.32)     3:15.96 (49.62)
 15 McGrath, Kelly      11 Express Swimming-MR            3:16.24 JO       2
                  44.35     1:34.14 (49.79)     2:27.61 (53.47)     3:16.24 (48.63)
 16 Janos, Valerie J    11 Pace-MR                        3:17.43 JO       1
                  44.90     1:35.08 (50.18)     2:29.21 (54.13)     3:17.43 (48.22)
 17 Olsen, Emily K      12 Aqua Gems-MR                   3:18.04 JO
                  46.72     1:35.93 (49.21)     2:27.27 (51.34)     3:18.04 (50.77)
 18 Brennan, Cassidy C  12 TVSC-MR                        3:19.11 JO
                  46.23     1:36.16 (49.93)     2:27.75 (51.59)     3:19.11 (51.36)
 19 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR            3:20.35 JO
                  47.97     1:38.56 (50.59)     2:31.58 (53.02)     3:20.35 (48.77)
 20 Krebs, Kristen E    12 Express Swimming-MR            3:23.44 JO
                  46.47     1:38.61 (52.14)     2:30.45 (51.84)     3:23.44 (52.99)
 21 Blacker, Sara P     12 Bgnw Marlins-MR                3:34.59
                  50.02     1:44.76 (54.74)     2:40.40 (55.64)     3:34.59 (54.19)

Event 78  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:55.27   7/26/2003 Steffen Alejandro, Unattached-
       METRO: # 2:48.27   6/10/2005 Chudchane Sangtippawan, LGAC-MR
                2:53.79  T16
                3:08.19  ZONE
                3:27.99  JO
 Meet Qualifying:  3:27.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR            3:00.32 ZONE    20
                  42.37     1:29.32 (46.95)     2:15.70 (46.38)     3:00.32 (44.62)
  2 Peng, DiDi          11 Tmsuffolk-MR                   3:00.83 ZONE    17
                  41.83     1:28.06 (46.23)     2:15.51 (47.45)     3:00.83 (45.32)
  3 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR                   3:01.23 ZONE    16
                  41.78     1:27.97 (46.19)     2:15.54 (47.57)     3:01.23 (45.69)
  4 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR                   3:05.86 ZONE    15
                  42.38     1:29.70 (47.32)     2:18.78 (49.08)     3:05.86 (47.08)
  5 Garcia, Stefan      12 FLY-MR                         3:12.92 JO      14
                  44.48     1:33.31 (48.83)     2:24.26 (50.95)     3:12.92 (48.66)
  6 Martinez, Keannu C  12 Twisters-MR                    3:13.52 JO      13
                  44.90     1:34.16 (49.26)     2:25.07 (50.91)     3:13.52 (48.45)
  7 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR                   3:17.20 JO      12
                  44.78     1:35.02 (50.24)     2:27.06 (52.04)     3:17.20 (50.14)
  8 Middleton, William  12 Basc-MR                        3:17.71 JO      11
                  46.15     1:36.44 (50.29)     2:29.60 (53.16)     3:17.71 (48.11)
  9 Knight, Lucas       12 FLY-MR                         3:18.21 JO       9
                  45.40     1:35.82 (50.42)     2:27.86 (52.04)     3:18.21 (50.35)
 10 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                         3:18.61 JO       7
                  45.35     1:35.31 (49.96)     2:28.63 (53.32)     3:18.61 (49.98)
 11 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR            3:18.65 JO       6
                  45.71     1:36.56 (50.85)     2:29.03 (52.47)     3:18.65 (49.62)
 12 Chen, Eric          12 FLY-MR                         3:21.74 JO       5
                  45.13     1:35.78 (50.65)     2:28.33 (52.55)     3:21.74 (53.41)
 13 Georgescu, Ronald   11 Agua Swim Team-MR              3:22.66 JO       4
                  45.92     1:36.06 (50.14)     2:32.37 (56.31)     3:22.66 (50.29)
 14 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR            3:22.98 JO       3
                  47.70     1:39.87 (52.17)     2:32.59 (52.72)     3:22.98 (50.39)
 15 Pollastro, Robert   11 Basc-MR                        3:23.10 JO       2
                  47.22     1:37.71 (50.49)     2:31.16 (53.45)     3:23.10 (51.94)
 16 Chansakul, JR J     11 Agua Swim Team-MR              3:23.35 JO       1
                  49.50     1:41.16 (51.66)     2:34.61 (53.45)     3:23.35 (48.74)

Event 79  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:22.84   7/26/2002 Asphalt Green
                         N.Cliff, E.Siegel, D.Lewandowski, S.Setoguchi
       METRO: # 4:22.84   7/26/2002 Asphalt Green, AGUA-MR
                         N.Cliff,E.Siegel,D.Lewandowski,S.Setoguchi
                4:27.19  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                                 4:27.93         40
     1) Hain, Karina A 12               2) Skeivys, Maria E 12
     3) Chang, Linda 12                 4) Michalak, Agata 12
                  33.19   1:07.70 (1:07.70)     1:39.89 (32.19)   2:15.06 (1:07.36)
        2:46.23 (31.17)   3:22.07 (1:07.01)     3:53.38 (31.31)   4:27.93 (1:05.86)
  2 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                    4:38.92         34
     1) Scilufo, Taylor 12              2) Giner, Racquel C 12
     3) Brooks, Meghan E 12             4) Polhill, Ali C 12
                  32.79   1:08.62 (1:08.62)     1:43.20 (34.58)   2:21.01 (1:12.39)
        2:53.40 (32.39)   3:31.26 (1:10.25)     4:03.56 (32.30)   4:38.92 (1:07.66)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        4:40.38         32
     1) Haruki, Yuria 11                2) Diaz, Susan 12
     3) Guaman, Kelly C 11              4) Bouzarouata, Sarah 12
                  34.07   1:25.18 (1:25.18)     1:43.49 (18.31)     2:19.22 (54.04)
        2:53.12 (33.90)   3:30.67 (1:11.45)     4:03.47 (32.80)   4:40.38 (1:09.71)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                       4:41.52         30
     1) Brennan, Cassidy C 12           2) Muller, Kristin N 12
     3) Ouzounian, Lauren M 12          4) Brennan, Alyssa M 12
                  32.70   1:08.21 (1:08.21)     1:42.87 (34.66)   2:21.42 (1:13.21)
        2:55.53 (34.11)   3:33.70 (1:12.28)     4:06.18 (32.48)   4:41.52 (1:07.82)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      4:43.92         28
     1) Tan, Emily A 11                 2) Zarriello, Megan T 12
     3) Torre, Melissa R 11             4) Kolackovsky, Kerrie N 12
                  34.70   1:11.37 (1:11.37)     1:45.14 (33.77)   2:21.68 (1:10.31)
        2:56.07 (34.39)   3:34.84 (1:13.16)     4:08.22 (33.38)   4:43.92 (1:09.08)
  6 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                      4:49.56         26
     1) Casalicchio, Cristina L 12      2) Waring, Megan P 12
     3) Campbell, Maryellen 11          4) Wade, Zoey A 11
                  33.91   1:11.76 (1:11.76)     1:46.11 (34.35)   2:23.90 (1:12.14)
        2:59.60 (35.70)   3:37.74 (1:13.84)     4:12.04 (34.30)   4:49.56 (1:11.82)
  7 Long Beach Aquatics-MR  'A'                           4:50.78         24
     1) Stanford, Brittany 12           2) Schuermann, Kerry 12
     3) Lindahl, Stephanie 12           4) Zawatson, Cady 11
                  33.97   1:11.10 (1:11.10)     1:45.53 (34.43)   2:23.43 (1:12.33)
        2:59.15 (35.72)   3:38.72 (1:15.29)     4:12.35 (33.63)   4:50.78 (1:12.06)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        4:53.35         22
     1) Yeung, Maggie P 11              2) Vanderlinden, Mariel 12
     3) Lewis, Kamara A 12              4) Kagan, Vlada 11
                  34.56   1:13.08 (1:13.08)     1:48.26 (35.18)
            3:01.13 ( )         3:39.77 ( )     4:13.98 (34.21)   4:53.35 (1:13.58)
  9 Long Island Express-MR  'A'                           4:58.89         18
     1) Madalena, Kathryn M 12          2) Leung, Alissa 12
     3) Krebs, Kristen E 12             4) Mu, Isabella 11
                  36.55   1:17.18 (1:17.18)     1:52.81 (35.63)   2:31.86 (1:14.68)
        3:07.74 (35.88)   3:47.90 (1:16.04)     4:21.48 (33.58)   4:58.89 (1:10.99)
 10 Flushing YMCA-MR  'B'                                 5:07.90         14
     1) Chang, Elizabeth 11             2) Cutrera, Gabriella D 12
     3) Winkler, Erika 11               4) Lim, Sally 11
                  35.28   1:12.59 (1:12.59)     1:48.93 (36.34)   2:29.04 (1:16.45)
        3:07.93 (38.89)   3:53.88 (1:24.84)     4:29.53 (35.65)   5:07.90 (1:14.02)

Event 80  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:22.21   7/27/2001 Flushing YMCA
                         Tim Nam, Paul Payabyab, Kevin Kim, Gregory Pfeifer
       METRO: # 4:22.21   7/25/2001 Flushing YMCA, FLY-MR
                         T.Nam,P.Payabyab,K.Kim,G.Pfeifer
                4:27.39  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      4:26.83 T16     40
     1) Na, Joseph 12                   2) Arana, Oscar Y 12
     3) Yang, Patrick 11                4) Spinella, Nick R 12
                  32.46   1:07.49 (1:07.49)                       2:14.78 (1:07.29)
        2:46.68 (31.90)   3:23.29 (1:08.51)     3:53.08 (29.79)   4:26.83 (1:03.54)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        4:28.70         34
     1) Yamout, Nader 11                2) Barbosa, Larry S 12
     3) Doherty, Christopher 12         4) Gumiela, Kryspin 12
                  32.83   1:07.12 (1:07.12)     1:39.93 (32.81)   2:17.49 (1:10.37)
        2:47.08 (29.59)   3:20.34 (1:02.85)     3:52.49 (32.15)   4:28.70 (1:08.36)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                                  4:28.85         32
     1) Jiran, Monte 12                 2) Herrmann, Charles 11
     3) Deblasio, Matthew M 11          4) Galan, Bryan 11
                  32.65   1:08.22 (1:08.22)     1:40.56 (32.34)   2:16.71 (1:08.49)
        2:48.77 (32.06)   3:23.44 (1:06.73)     3:54.53 (31.09)   4:28.85 (1:05.41)
  4 Long Island Express-MR  'A'                           4:34.67         30
     1) Kuo, Theodore 12                2) Carmichael-Lopes, Bernil 11
     3) Lo, Arthur 12                   4) Mayer, Michael 12
                  30.93   1:05.71 (1:05.71)                       2:11.73 (1:06.02)
        2:44.93 (33.20)   3:22.56 (1:10.83)   4:34.67 (1:12.11)
  5 Team Suffolk-MR  'B'                                  4:44.54         28
     1) Peng, DiDi 11                   2) Pisano, Jake F 12
     3) Goetz, Mathew J 11              4) Yeager, Christian P 11
                  33.53   1:09.49 (1:09.49)     1:43.24 (33.75)   2:20.75 (1:11.26)
        2:54.25 (33.50)   3:33.15 (1:12.40)     4:06.69 (33.54)   4:44.54 (1:11.39)
  6 Flushing YMCA-MR  'A'                                 4:46.19         26
     1) Knight, Lucas 12                2) Garcia, Stefan 12
     3) Martinez, George 11             4) Collins, Matthew J 12
                  33.81   1:11.04 (1:11.04)     1:43.96 (32.92)   2:20.11 (1:09.07)
        2:55.31 (35.20)   3:34.05 (1:13.94)     4:08.77 (34.72)   4:46.19 (1:12.14)
  7 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                4:50.81         24
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Georgescu, Ronald F 11
     3) Sanchez, Jude M 12              4) Dempsey, Lukas A 12
                  33.65   1:31.30 (1:31.30)     1:45.43 (14.13)     2:24.11 (52.81)
        2:58.85 (34.74)   3:38.42 (1:14.31)     4:12.26 (33.84)   4:50.81 (1:12.39)

Event 81  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:10.63   7/30/2005 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK
                         L PARISI, C NAPOLI, K DEGRAZIA, J ZALTSMAN
       METRO: # 3:58.16    4/1/2003 BadgerSwim Club, BAD-MR
                         R. GROVE, B. O'CONNOR, P. DUGUET, K. KELLY
                3:57.99  T16
                4:06.99  JNR
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                                  4:10.63!        40
     1) Parisi, Lauren N 15             2) Napoli, Caitlin A 17
     3) Degrazia, Kristen A 15          4) Zaltsman, Janine 15
                  29.87   1:02.44 (1:02.44)     1:32.50 (30.06)   2:04.76 (1:02.32)
        2:35.49 (30.73)   3:07.99 (1:03.23)     3:37.42 (29.43)   4:10.63 (1:02.64)
  2 Long Island Express-MR  'A'                           4:12.07         34
     1) Dwyer, Shannon M 17             2) Ryan, Sarah A 15
     3) Sullivan, Ellen F 17            4) Dwyer, Caitlin L 17
                  30.01   1:01.83 (1:01.83)     1:32.86 (31.03)   2:05.62 (1:03.79)
        2:36.74 (31.12)   3:09.57 (1:03.95)     3:39.30 (29.73)   4:12.07 (1:02.50)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                4:20.80         32
     1) Lehner, Eliza A 16              2) Moore, Jhanna 15
     3) Siegel, Erika A 15              4) Alejandro, Tricia A 15
                  31.63   1:04.87 (1:04.87)     1:36.10 (31.23)   2:11.49 (1:06.62)
        2:43.33 (31.84)   3:18.33 (1:06.84)     3:48.08 (29.75)   4:20.80 (1:02.47)
  4 Team Suffolk-MR  'B'                                  4:23.64         30
     1) Harris, Markee E 16             2) Kochman, Julie N 15
     3) Kovacs, Laura N 15              4) Einsidler, Allie 15
                  32.40   1:06.92 (1:06.92)     1:38.99 (32.07)   2:12.98 (1:06.06)
        2:44.06 (31.08)   3:18.18 (1:05.20)     3:49.45 (31.27)   4:23.64 (1:05.46)

Event 82  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 3:46.76   7/15/1984 Long Island S.C.
       METRO: # 3:31.89   7/15/1990 West Point S.C., WPSC-MR
                3:38.09  T16
                3:41.89  JNR
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                          3:57.51         40
     1) Ziplow, Jason L 17              2) Castillo, Charlie D 18
     3) DiDonato, Michael A 17          4) Frawley III, Robert J 16
                  28.20       59.20 (59.20)     1:27.78 (28.58)   1:59.50 (1:00.30)
        2:27.61 (28.11)   3:00.29 (1:00.79)     3:28.13 (27.84)     3:57.51 (57.22)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                3:58.41         34
     1) Fitzgerald, Reid B 16           2) Altman-Kurosaki, Jonas Y 16
     3) Woo, Shaun Y 17                 4) Kopot, Andrey V 16
                  29.13       59.43 (59.43)     1:28.17 (28.74)   1:59.70 (1:00.27)
        2:27.51 (27.81)     2:59.69 (59.99)     3:27.72 (28.03)     3:58.41 (58.72)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                                  3:59.37         32
     1) Yeager, Kyle A 16               2) Chester, Nicholas J 15
     3) Podniesinski, Jonathan J 15     4) Bormann, Thomas L 15
                  28.39       58.60 (58.60)     1:27.70 (29.10)   1:59.35 (1:00.75)
        2:27.41 (28.06)     2:57.93 (58.58)     3:27.32 (29.39)   3:59.37 (1:01.44)
  4 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                    4:04.46         30
     1) Hastings, Tristan L 16          2) Polhill, Drew B 15
     3) Blacker, Jared A 15             4) Mitchell, Brad E 17
                  27.87       57.58 (57.58)     1:26.29 (28.71)   1:58.04 (1:00.46)
        2:29.74 (31.70)   3:06.43 (1:08.39)     3:33.35 (26.92)     4:04.46 (58.03)

Event 83  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:59.90   7/15/1980 Long Island S.C.
       METRO: # 1:55.75   7/15/1994 Long Island A.C., LIAC-MR
                1:57.09  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                                  2:02.68         40
     1) Biagioli, Alana 13              2) Larkin, Kate C 14
     3) Yeager, Keira M 14              4) Cannon, Taylor 14
                  29.55       59.86 (30.31)     1:31.11 (31.25)     2:02.68 (31.57)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:02.81         34
     1) Mercurio, Sophia 14             2) Yoo, Andrea 14
     3) Ponzo, Victoria 14              4) Guelly, Kirsten H 13
                  30.95     1:01.61 (30.66)     1:31.87 (30.26)     2:02.81 (30.94)
  3 Three Village Swim Club-MR  'A'                       2:04.65         32
     1) D'Angelo, Torrey E 13           2) Magliola, Kristen M 14
     3) Vairo, Corinne D 13             4) Carballeira, Kim A 13
                  31.69     1:02.45 (30.76)     1:34.29 (31.84)     2:04.65 (30.36)
  4 Flushing YMCA-MR  'B'                                 2:04.97         30
     1) De los Santos, Diana 13         2) Betancourt, Lauren 13
     3) Arana, Priscilla 14             4) Shanja, Arbra 13
                  30.62     1:01.00 (30.38)     1:31.44 (30.44)     2:04.97 (33.53)
  5 Long Beach Aquatics-MR  'A'                           2:05.49         28
     1) Smith, Jackie 14                2) Harris, Katherine 14
     3) Lindahl, Melissa 14             4) Stenger, Alexa 13
                  30.82     1:03.42 (32.60)     1:35.23 (31.81)     2:05.49 (30.26)
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:10.43         26
     1) Lama, Siddhi 14                 2) Dias, Marcela K 13
     3) Salgado, Laura S 13             4) Sowinski, Marta 13
                  33.25     1:06.22 (32.97)     1:38.84 (32.62)     2:10.43 (31.59)

Event 84  Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:50.28   7/27/2003 YWCA MIDDIES, Middies
                         Y KASHIWAGI, M BAILEY, C GONZALEZ, M SACCURATO
       METRO: # 1:49.47   6/19/2003 White Plains Ywca Middies, YMID-MR
                         K. FUNATSU, M. BAILEY, Y. KASHIWAGI, M. SACCURATO
                1:49.29  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                       1:50.57         40
     1) Brennan, Austin F 14            2) Smit, Kevin P 14
     3) Dowling, Jake A 13              4) Luchsinger, Thomas J 14
                  26.83       55.23 (28.40)     1:23.82 (28.59)     1:50.57 (26.75)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        1:55.70         34
     1) Ghanim, Ayman 13                2) Sangtippawan, Chudchane 13
     3) Yanez, Gabriel F 14             4) Polanco, Jose A 14
                  29.38       58.89 (29.51)     1:27.05 (28.16)     1:55.70 (28.65)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                                 1:57.91         32
     1) Chang, One June J 14            2) Pickel, Cody 13
     3) Sanidas, Stavros 14             4) Chen, Calvin R 14
                  27.88       58.47 (30.59)     1:28.72 (30.25)     1:57.91 (29.19)
  4 Team Suffolk-MR  'A'                                  1:59.99         30
     1) Windler, Andrew J 14            2) Krause, Billy K 14
     3) Hinds, Jonathan A 13            4) Lohrer, Jesse T 13
                  28.46       57.67 (29.21)     1:35.11 (37.44)     1:59.99 (24.88)

Event 85  Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:25.74   7/31/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS
                         A SUN, A ZHU, C FIDAN, E KIM
       METRO: # 2:25.74   7/31/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS
                         A SUN, A ZHU, C FIDAN, E KIM
                2:34.19  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:25.74!T16     40
     1) Sun, Angela 10                  2) Zhu, Annie 10
     3) Fidan, Cagla 10                 4) Kim, Elizabeth 9
                  38.52     1:15.96 (37.44)     1:57.77 (41.81)     2:25.74 (27.97)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:27.38 T16     34
     1) Kuo, Jacqueline 10              2) Hanss, Katie E 10
     3) Neal, Lia M 10                  4) Reynoso, Jessica M 10
                  46.97     1:18.18 (31.21)     1:54.40 (36.22)     2:27.38 (32.98)
  3 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      2:36.32         32
     1) Cho, Rachel S 10                2) Eastman, Lizard M 10
     3) Kelly, Hannah E 10              4) Toback, Gabbie N 10
                  38.25     1:24.78 (46.53)     2:00.75 (35.97)     2:36.32 (35.57)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                       2:38.15         30
     1) Buonaiuto, Kelsey R 10          2) Ouzounian, Jaclyn M 10
     3) Coccaro, Claudia C 10           4) Lampe, Colleen M 10
                  37.22     1:22.49 (45.27)     2:01.03 (38.54)     2:38.15 (37.12)
  5 Long Island Express-MR  'A'                           2:39.17         28
     1) Kuzniewski, Kayla J 10          2) Chan, Olivia 10
     3) Lehner, Stefanie J 9            4) Francis, Casey L 10
                  40.78     1:23.44 (42.66)     2:03.31 (39.87)     2:39.17 (35.86)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                              2:40.03         26
     1) Bailey, Brittany M 9            2) Takei, Chiharu 9
     3) Kessler, Rachel R 10            4) Kennon, Nora M 10
                  40.26     1:36.38 (56.12)     2:03.34 (26.96)     2:40.03 (36.69)
  7 Connetquot Swim Club-MR  'A'                          2:41.04         24
     1) Dieterich, Sara A 10            2) Gaffey, Mikaila M 10
     3) Hetzer, Nicole M 10             4) Marmo, Marisa A 10
                  40.33     1:22.68 (42.35)     2:03.32 (40.64)     2:41.04 (37.72)
  8 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:48.05         22
     1) Rodriguez, Nicole 9             2) Giraldo, Daniela 10
     3) Arana, Jennifer 8               4) Rivera, Ashley M 10
                  46.29     1:34.23 (47.94)     2:11.25 (37.02)     2:48.05 (36.80)
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        2:49.62         18
     1) Yu, Wynona K 9                  2) Barrett, Janae J 10
     3) Barbosa, Tabitha 9              4) Rubiano, Alexandra K 9
                  50.30     1:27.86 (37.56)     2:10.22 (42.36)     2:49.62 (39.40)
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      2:51.97         14
     1) Bamba, Katrina M 9              2) Gregorace, Zoe R 8
     3) Moody, Bridget 10               4) Nuszer, Erin R 10
                  44.17     1:31.85 (47.68)     2:14.96 (43.11)     2:51.97 (37.01)
 11 Team Suffolk-MR  'A'                                  2:55.07         12
     1) Toth, Kayleigh T 10             2) Given, Danielle X 10
     3) NG, Selina K 10                 4) Pappalardo, Jacqueline L 9
                  44.96     1:38.27 (53.31)     2:16.34 (38.07)     2:55.07 (38.73)
 12 Gael Aquatic Club-MR  'A'                             3:00.20         10
     1) Schauer, Elisabeth M 10         2) Leary, Tanita A 9
     3) Demarco, Jackie E 9             4) Sawkins, Emma E 9
                  44.58     1:36.87 (52.29)     2:18.89 (42.02)     3:00.20 (41.31)
 13 Hauppauge-MR  'A'                                     3:14.02          8
     1) Lulley, Chandler 10             2) Lulley, Shannon 10
     3) Johnston, Marissa L 9           4) Fitzgerald, Kaitlyn 9
                  49.29     1:43.89 (54.60)     2:34.70 (50.81)     3:14.02 (39.32)

Event 86  Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:29.64    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TS
                         M DEBLASIO, C YEAGER, B GALAN, C HERRMANN
       METRO: # 2:29.64   7/30/2004 Team Suffolk, TS-MR
                         M. DEBLASIO, C. YEAGER, B. GALAN, C. HERRMANN
                2:35.29  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:33.67 T16     40
     1) MO, Daniel 9                    2) Dervisevic, Alen 10
     3) MO, Samuel 10                   4) Lin, Kevin 10
                  40.44     1:25.45 (45.01)     1:58.86 (33.41)     2:33.67 (34.81)
  2 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:42.96         34
     1) Domagala, Michael 9             2) Moon, Jay 9
     3) Mercurio, Joseph 10             4) Knight, Jordan 10
                  41.09     1:30.07 (48.98)     2:06.53 (36.46)     2:42.96 (36.43)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:44.93         31
     1) Yeo, Maxwell Z 10               2) Flynn, Patrick 10
     3) Rueda, Diego C 10               4) Sherman, Sammy I 10
                1:04.61     1:29.95 (25.34)     2:10.65 (40.70)     2:44.93 (34.28)
  3 Badger Swim Club-MR  'A'                              2:44.93         31
     1) Tobin, John R 10                2) Johnson, Grant A 10
     3) Barry, Charles 10               4) Fierro Joyce, Billy 10
                  44.32     1:30.17 (45.85)     2:08.45 (38.28)     2:44.93 (36.48)
  5 Long Island Express-MR  'A'                           2:47.64         28
     1) Mu, Nicholas 8                  2) Caponegro, Frank 9
     3) Kowalsky, Austin J 10           4) Clarke, Kristopher 10
                  42.79     1:32.59 (49.80)     2:10.55 (37.96)     2:47.64 (37.09)
  6 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      2:54.14         26
     1) Finnegan, Matt F 10             2) Johns, Nicky A 10
     3) Salcedo, Matt 10                4) Kim, Sean Y 10
                  47.72     1:38.29 (50.57)     2:16.80 (38.51)     2:54.14 (37.34)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                              2:57.15         24
     1) Buttigieg, Timothy W 8          2) Hogan, Colin J 10
     3) Malarczyk, Peter 10             4) Cooke, Thomas F 8
                  44.60     1:34.78 (50.18)     2:17.66 (42.88)     2:57.15 (39.49)
  8 Connetquot Swim Club-MR  'A'                          3:04.14         22
     1) Coleman, Gregory M 10           2) Taddeo, Matthew C 10
     3) Murphy, Robert 10               4) Gschwind, Daniel 10
                  46.38     1:40.03 (53.65)     2:22.78 (42.75)     3:04.14 (41.36)

Event 87  Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:24.56   7/15/1984 Lea Loveless, BSC
       METRO: # 2:17.39   7/15/1999 Corey Berg, MSC-MR
                2:22.79  JNR
                2:24.19  T16
                2:25.99  JR-B
                2:38.59  ZONE
                2:54.99  JO
 Meet Qualifying:  2:54.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR              2:27.31 ZONE    20
                  33.14     1:09.64 (36.50)     1:49.19 (39.55)     2:27.31 (38.12)
  2 Evans, Laura A      14 Badger-MR                      2:29.10 ZONE    17
                  34.92     1:12.88 (37.96)     1:52.19 (39.31)     2:29.10 (36.91)
  3 Hughes, Katie C     14 Badger-MR                      2:34.74 ZONE    16
                  35.79     1:13.84 (38.05)     1:54.36 (40.52)     2:34.74 (40.38)
  4 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR                 2:35.89 ZONE    15
                  36.05     1:15.24 (39.19)     1:55.81 (40.57)     2:35.89 (40.08)
  5 Tyznar, Jessica A   14 LIAC-MR                        2:37.33 ZONE    14
                  37.52     1:17.09 (39.57)     1:57.76 (40.67)     2:37.33 (39.57)
  6 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                         2:38.13 ZONE    13
                  37.59     1:17.56 (39.97)     1:58.80 (41.24)     2:38.13 (39.33)
  7 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                   2:40.60 JO      12
                  38.73     1:19.24 (40.51)     2:00.94 (41.70)     2:40.60 (39.66)
  8 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                         2:41.33 JO      11
                  37.70     1:18.10 (40.40)     2:00.09 (41.99)     2:41.33 (41.24)
  9 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR                         2:42.36 JO       9
                  38.50     1:18.71 (40.21)     2:00.90 (42.19)     2:42.36 (41.46)
 10 Ong, Kimberly       14 Basc-MR                        2:42.37 JO       7
                  39.27     1:20.38 (41.11)     2:02.08 (41.70)     2:42.37 (40.29)
 11 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                   2:42.89 JO       6
                  38.14     1:19.57 (41.43)     2:01.74 (42.17)     2:42.89 (41.15)
 12 Blom, Danielle      14 HAA-MR                         2:43.84 JO       5
                  38.74     1:19.77 (41.03)     2:02.30 (42.53)     2:43.84 (41.54)
 13 Cannon, Taylor      14 Tmsuffolk-MR                   2:43.92 JO       4
                  39.21     1:20.46 (41.25)     2:02.70 (42.24)     2:43.92 (41.22)
 14 O'Connor, Rosemari  13 Basc-MR                        2:43.95 JO       3
                  37.83     1:18.56 (40.73)     2:01.62 (43.06)     2:43.95 (42.33)
 15 McGowan, Jillian    14 Badger-MR                      2:44.29 JO       2
                  37.59     1:18.92 (41.33)     2:01.83 (42.91)     2:44.29 (42.46)
 16 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR                        2:45.29 JO       1
                  38.79     1:20.46 (41.67)     2:03.74 (43.28)     2:45.29 (41.55)
 17 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            2:45.76 JO
                  39.22     1:21.18 (41.96)     2:04.33 (43.15)     2:45.76 (41.43)
 18 Purdy, Kristen L    13 TVSC-MR                        2:46.11 JO
                  39.32     1:21.89 (42.57)     2:05.09 (43.20)     2:46.11 (41.02)
 19 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR                         2:46.22 JO
                  39.94     1:21.15 (41.21)     2:04.22 (43.07)     2:46.22 (42.00)
 20 Magliola, Kristen   14 TVSC-MR                        2:46.28 JO
                  39.29     1:20.85 (41.56)     2:04.45 (43.60)     2:46.28 (41.83)
 21 Mercurio, Sophia    14 FLY-MR                         2:47.73 JO
                  39.14     1:21.22 (42.08)     2:05.48 (44.26)     2:47.73 (42.25)
 22 Cheng, Emily        13 Express Swimming-MR            2:48.25 JO
                  38.93     1:20.66 (41.73)     2:04.70 (44.04)     2:48.25 (43.55)
 23 Kulikov, Michelle   14 Shy/ Seals-MR                  2:48.28 JO
                  39.54     1:22.92 (43.38)     2:06.85 (43.93)     2:48.28 (41.43)
 24 Yoo, Andrea         14 FLY-MR                         2:48.93 JO
                  38.28     1:19.67 (41.39)     2:04.43 (44.76)     2:48.93 (44.50)
 25 Lindahl, Melissa    14 LBA-MR                         2:49.01 JO
                  37.67     1:17.56 (39.89)     2:06.57 (49.01)     2:49.01 (42.44)
 26 Teng, Rebecca       13 NYCC-MR                        2:49.02 JO
                  39.54     1:21.41 (41.87)     2:06.19 (44.78)     2:49.02 (42.83)
 27 Baczek, Olivia M    13 MSC-MR                         2:49.57 JO
                  41.53     1:24.64 (43.11)     2:07.45 (42.81)     2:49.57 (42.12)
 28 Lazare, Libby       13 Badger-MR                      2:49.62 JO
                  40.59     1:22.70 (42.11)     2:06.76 (44.06)     2:49.62 (42.86)
 29 Wang, Diana G       14 MSC-MR                         2:50.07 JO
                  40.67     1:23.34 (42.67)     2:06.69 (43.35)     2:50.07 (43.38)
 30 Armstrong, Alyssa   14 NY Sharks-MR                   2:50.49 JO
                  40.25     1:23.68 (43.43)     2:08.19 (44.51)     2:50.49 (42.30)
 31 Rivera, Celine D    14 TVSC-MR                        2:50.61 JO
                  40.77     1:23.56 (42.79)     2:07.89 (44.33)     2:50.61 (42.72)
 32 Shanja, Arbra       13 FLY-MR                         2:50.69 JO
                  40.89     1:25.15 (44.26)     2:09.14 (43.99)     2:50.69 (41.55)
 33 Conard, Kate E      14 TVSC-MR                        2:52.55 JO
                  41.64     1:25.97 (44.33)     2:11.44 (45.47)     2:52.55 (41.11)
 34 Shanley, Kelly M    13 Express Swimming-MR            2:53.14 JO
                  41.57     1:25.13 (43.56)     2:09.62 (44.49)     2:53.14 (43.52)
 35 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR                   2:53.59 JO
                  41.09     1:25.55 (44.46)     2:09.98 (44.43)     2:53.59 (43.61)
 36 Lange, Kristen      14 NY Sharks-MR                   2:54.56 JO
                  40.71     1:24.80 (44.09)     2:09.98 (45.18)     2:54.56 (44.58)
 37 Salgado, Laura S    13 Twisters-MR                    2:56.97
                  40.47     1:24.15 (43.68)     2:11.25 (47.10)     2:56.97 (45.72)
 38 Bolin, Kathleen     14 CSC-MR                         2:59.79
                  40.95     1:26.02 (45.07)     2:14.09 (48.07)     2:59.79 (45.70)
 39 Ialenti, Caitlin C  14 Express Swimming-MR            3:00.02
                  42.23     1:27.42 (45.19)     2:13.72 (46.30)     3:00.02 (46.30)

Event 88  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:17.04   7/31/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
       METRO: # 2:08.12   7/15/1977 Rick Carey, BSC-MR
                2:11.49  JNR
                2:12.39  JR-B
                2:16.39  T16
                2:32.99  ZONE
                2:45.99  JO
 Meet Qualifying:  2:45.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                        2:17.04!ZONE    20
                  32.50     1:06.81 (34.31)     1:42.21 (35.40)     2:17.04 (34.83)
  2 Pelton, Greg H      14 Badger-MR                      2:19.30 ZONE    17
                  32.35     1:07.29 (34.94)     1:43.72 (36.43)     2:19.30 (35.58)
  3 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                        2:23.76 ZONE    16
                  34.10     1:09.75 (35.65)     1:47.19 (37.44)     2:23.76 (36.57)
  4 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   2:26.34 ZONE    15
                  34.44     1:10.90 (36.46)     1:48.89 (37.99)     2:26.34 (37.45)
  5 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                        2:29.89 ZONE    14
                  35.44     1:13.27 (37.83)     1:52.00 (38.73)     2:29.89 (37.89)
  6 Krause, Billy K     14 Tmsuffolk-MR                   2:31.91 ZONE    13
                  36.93     1:15.46 (38.53)     1:53.89 (38.43)     2:31.91 (38.02)
  7 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR                    2:32.21 ZONE    12
                  36.14     1:14.73 (38.59)     1:53.89 (39.16)     2:32.21 (38.32)
  8 Katz, Andrew        14 SSL-MR                         2:32.53 ZONE    11
                  35.94     1:14.73 (38.79)     1:54.00 (39.27)     2:32.53 (38.53)
  9 Andrews, Ayman C    14 Aqua Gems-MR                   2:34.60 JO       9
                  35.83     1:14.76 (38.93)     1:55.19 (40.43)     2:34.60 (39.41)
 10 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                        2:37.39 JO       7
                  37.40     1:17.41 (40.01)     1:57.93 (40.52)     2:37.39 (39.46)
 11 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                    2:40.04 JO       6
                  38.02     1:19.28 (41.26)     2:00.59 (41.31)     2:40.04 (39.45)
 12 Chang, One June J   14 FLY-MR                         2:41.33 JO       5
                  38.62     1:19.47 (40.85)     2:01.24 (41.77)     2:41.33 (40.09)
 13 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR            2:42.21 JO       4
                  38.19     1:19.95 (41.76)     2:01.25 (41.30)     2:42.21 (40.96)
 14 Guelly, Stefan M    13 FLY-MR                         2:44.00 JO       3
                                1:19.74 ( )     2:02.56 (42.82)     2:44.00 (41.44)
 15 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR                         2:45.02 JO       2
                  36.86     1:17.71 (40.85)     2:02.56 (44.85)     2:45.02 (42.46)
 16 Sanidas, Stavros    14 FLY-MR                         2:46.85          1
                  40.47     1:23.20 (42.73)     2:05.97 (42.77)     2:46.85 (40.88)

Event 89  Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 29.53   7/31/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team
       METRO: # 29.53   7/31/2005 Lia M Neal, AGUA Swim Team
                31.09  T16
                33.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR                29.53!T16     20
  2 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                      30.16 T16     17
  3 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR              31.86 ZONE    16
  4 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                          32.42 ZONE    15
  5 Buonaiuto, Kelsey   10 TVSC-MR                          32.64 ZONE    14
  6 Gaffey, Mikaila M   10 CSC-MR                           32.70 ZONE    13
  7 Sun, Angela         10 Twisters-MR                      32.90 ZONE    12
  8 Kuo, Jacqueline     10 Agua Swim Team-MR                33.17 ZONE    11
  9 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                        33.18 ZONE     9
 10 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR                       33.59 ZONE     7
 11 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                          33.96 JO       6
 12 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                      33.97 JO       5
 13 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR                34.16 JO       4
 14 Dieterich, Sara A   10 CSC-MR                           34.48 JO       3
 15 Arana, Jennifer      8 FLY-MR                           34.70 JO       1.5
 15 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                          34.70 JO       1.5
 17 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                      34.84 JO
 18 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR                   35.08 JO
 19 DeFreitas, Sophie   10 WAC-MR                           35.36 JO
 20 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                     35.37 JO
 21 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR                       35.48 JO
 22 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                          35.50 JO
 23 NG, Selina K        10 Tmsuffolk-MR                     35.64 JO
 23 Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                          35.64 JO
 25 Giraldo, Daniela    10 FLY-MR                           35.72 JO
 26 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                            35.80 JO
 27 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR                        35.81 JO
 28 Hetzer, Nicole M    10 CSC-MR                           35.91 JO
 29 Barrett, Janae J    10 Twisters-MR                      35.96 JO
 30 Suarez, Daniela I   10 Agua Swim Team-MR                35.99 JO
 31 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR              36.04 JO
 32 Lane, Kristin M     10 Middies-MR                       36.09 JO
 33 Demarco, Jackie E    9 GAEL-MR                          36.12 JO
 34 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                          36.18 JO
 35 Hutzelmann, Amanda  10 VAC-MR                           36.20 JO
 35 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR              36.20 JO
 37 Susz, Gabriella V    9 Middies-MR                       36.41 JO
 38 Eastman, Lizard M   10 LIAC-MR                          36.65 JO
 39 Kennon, Nora M      10 Badger-MR                        36.81 JO
 40 Bailey, Brittany M   9 Badger-MR                        37.05 JO
 41 Lampe, Colleen M    10 TVSC-MR                          37.20 JO
 41 Toth, Kayleigh T    10 Tmsuffolk-MR                     37.20 JO
 43 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR              37.33 JO
 44 Rivera, Ashley M    10 FLY-MR                           37.39 JO
 45 Catano, Tiffany      8 IA-MR                            37.47 JO
 46 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR              37.52 JO
 47 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR                          37.53 JO
 48 Rodriguez, Keannie  10 Agua Swim Team-MR                37.54 JO
 49 Marmo, Marisa A     10 CSC-MR                           37.56 JO
 50 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR                      37.70 JO
 51 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                          37.79 JO
 52 Lulley, Shannon     10 HAA-MR                           37.81 JO
 53 Leary, Tanita A      9 GAEL-MR                          37.88 JO
 54 Goode, Karina N     10 Sachem-MR                        38.03 JO
 55 Cain, Mary C         9 Badger-MR                        38.19 JO
 56 Nash, Jennifer       9 LBA-MR                           38.33 JO
 57 Massillon, Arielle   9 LIAC-MR                          38.41 JO
 58 Rubiano, Alexandra   9 Twisters-MR                      38.49 JO
 59 Betzios, Alexandra   9 OWA-MR                           38.51 JO
 60 Patrick, Trudi A     9 LIAC-MR                          39.03
 61 Cannon, Kellie       9 LBA-MR                           39.28
 62 Campbell, Julianne   9 HYB-MR                           39.39
 63 Pappalardo, Jacque   9 Tmsuffolk-MR                     40.11
 64 Fenn, Kerry         10 Badger-MR                        40.23
 65 Given, Danielle X   10 Tmsuffolk-MR                     40.28
 66 Kranis, Genna L     10 LIAC-MR                          40.79
 67 Conforti, Brianna    9 GAEL-MR                          43.05

Event 90  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 30.51    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 29.81   6/26/2005 Patrick Yang, LIAC-MR
                30.99  T16
                33.89  ZONE
                38.99  JO
 Meet Qualifying:  38.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR                      30.96 T16     20
  2 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR              31.81 ZONE    17
  3 Johnson, Grant A    10 Badger-MR                        32.01 ZONE    16
  4 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR                33.25 ZONE    15
  5 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                      33.67 ZONE    14
  6 LeGuyader, Travis   10 IA-MR                            33.99 JO      13
  7 Pollack, Jack H     10 Middies-MR                       34.62 JO      12
  8 Mercurio, Joseph    10 FLY-MR                           34.63 JO      11
  9 Singer, Nathan Q    10 NY Sharks-MR                     34.65 JO       9
 10 Fitzpatrick, Kiera  10 HYB-MR                           34.72 JO       7
 11 Blackburn, John F   10 Middies-MR                       34.91 JO       6
 12 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR                35.00 JO       4.5
 12 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                           35.00 JO       4.5
 14 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                     35.26 JO       3
 15 MO, Daniel           9 Twisters-MR                      35.45 JO       2
 16 Lin, Kevin          10 Twisters-MR                      35.51 JO       1
 17 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR                       35.57 JO
 18 Santoro, Joseph      9 TVSC-MR                          35.66 JO
 19 Cashin, Michael J   10 LBA-MR                           35.92 JO
 20 Buttigieg, Timothy   8 Badger-MR                        36.06 JO
 21 Kim, Austin W        9 FLY-MR                           36.09 JO
 22 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                          36.11 JO
 23 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR                     36.18 JO
 24 Kunze, Colin J      10 NYCC-MR                          36.21 JO
 25 Knight, Jordan      10 FLY-MR                           36.24 JO
 26 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                        36.30 JO
 27 Rueda, Diego C      10 Agua Swim Team-MR                36.48 JO
 28 Pon, Bryan E        10 Middies-MR                       36.61 JO
 29 Conaton, Patrick A   9 GAEL-MR                          36.74 JO
 30 Moon, Jay            9 FLY-MR                           36.93 JO
 31 Clarke, Kristopher  10 Express Swimming-MR              36.94 JO
 32 Domagala, Michael    9 FLY-MR                           37.03 JO
 33 Plaschka, Justin     8 HAA-MR                           37.08 JO
 34 Clark, Ryan T       10 TVSC-MR                          37.10 JO
 35 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                        37.15 JO
 36 Barry, Charles      10 Badger-MR                        37.23 JO
 37 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR              37.33 JO
 38 Kim, Sean Y         10 LIAC-MR                          37.44 JO
 39 Murphy, Robert      10 CSC-MR                           37.50 JO
 40 Morgan, Joesph I    10 NBS-MR                           37.64 JO
 41 Korenkov, Sean P    10 Basc-MR                          37.81 JO
 42 Yeo, Maxwell Z      10 Agua Swim Team-MR                37.84 JO
 43 Pu, Austin          10 Twisters-MR                      37.88 JO
 44 Dong, Richard        9 Twisters-MR                      37.90 JO
 45 Johnson, Sam H      10 Bgnw Marlins-MR                  37.95 JO
 46 Kalletta, Sean P    10 IA-MR                            38.21 JO
 47 Kennon, Declan P     9 Badger-MR                        38.52 JO
 48 Pon, Gregory W      10 Middies-MR                       38.54 JO
 49 McNamara, Shane      9 NY Sharks-MR                     38.56 JO
 50 Ching, Benjamin G   10 UNLGA-MR                         39.47
 51 Caponegro, Frank     9 Express Swimming-MR              39.57
 52 Atkinson, Davroy     9 RedTails-MR                      39.74
 53 Cooke, Thomas F      8 Badger-MR                        39.84
 54 Johns, Nicky A      10 LIAC-MR                          40.11
 55 Sperandio, Alec      9 WAC-MR                           40.20
 56 McFarland, Carter   10 GAEL-MR                          40.29
 57 Tobin, John R       10 Badger-MR                        40.43
 58 Grunewald, Zane W   10 NBS-MR                           40.44
 59 Warren, Colin J      9 Express Swimming-MR              40.57
 60 Finnegan, Dan P     10 LIAC-MR                          40.98

Event 91  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.41   7/31/2005 Lili M Shiota, AGUA Swim Team
       METRO: # 26.63   7/15/1995 Brooke Davey, NBS-MR
                27.39  JNR
                27.49  T16
                27.79  JR-B
                29.69  ZONE
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  31.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR                28.41!ZONE    20
  2 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                           28.74 ZONE    17
  3 Evans, Laura A      14 Badger-MR                        28.88 ZONE    16
  4 Lyver, Kellie M     14 GAEL-MR                          29.93 JO      15
  5 Malone, Becky L     14 NBS-MR                           30.08 JO      14
  6 Armstrong, Alyssa   14 NY Sharks-MR                     30.15 JO      13
  7 Smith, Jackie       14 LBA-MR                           30.23 JO      12
  8 De los Santos, Dia  13 FLY-MR                           30.49 JO      11
  9 Nugent, Susan A     14 OWA-MR                           30.66 JO       9
 10 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                           30.70 JO       7
 11 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                           30.72 JO       6
 12 Yoo, Andrea         14 FLY-MR                           30.73 JO       5
 13 Mercurio, Sophia    14 FLY-MR                           30.76 JO       4
 14 Harris, Katherine   14 LBA-MR                           30.78 JO       3
 15 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                     30.88 JO       2
 16 Purdy, Dana R       14 TVSC-MR                          30.90 JO       0.5
 16 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR                   30.90 JO       0.5
 18 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR                          30.95 JO
 19 Kulikov, Michelle   14 Shy/ Seals-MR                    31.07 JO
 20 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                     31.08 JO
 21 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR                     31.11 JO
 22 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR                           31.18 JO
 23 Blom, Danielle      14 HAA-MR                           31.29 JO
 24 D'Arcy, Maggie L    13 Middies-MR                       31.34 JO
 24 Sowinski, Marta     13 Twisters-MR                      31.34 JO
 26 Teng, Rebecca       13 NYCC-MR                          31.36 JO
 27 Baczek, Olivia M    13 MSC-MR                           31.55 JO
 28 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR                           31.56 JO
 29 Mullaney, Megan G   13 North Shore-MR                   31.65 JO
 30 D'Angelo, Torrey E  13 TVSC-MR                          31.68 JO
 31 Santaniello, Saman  13 HYB-MR                           31.71 JO
 32 Magliola, Kristen   14 TVSC-MR                          31.74 JO
 33 Wang, Diana G       14 MSC-MR                           31.75 JO
 34 Cohen, Jacqui       14 HAA-MR                           31.77 JO
 35 Cannon, Taylor      14 Tmsuffolk-MR                     31.82 JO
 35 Plaschka, Jade      14 HAA-MR                           31.82 JO
 37 Raimonde, Olivia L  14 LIAC-MR                          31.86 JO
 38 Archer, Heather A   13 Tmsuffolk-MR                     31.87 JO
 39 Rivera, Celine D    14 TVSC-MR                          32.36
 40 Vairo, Corinne D    13 TVSC-MR                          32.48
 41 Lange, Kristen      14 NY Sharks-MR                     32.52
 42 Fischetti, Olivia   14 Tmsuffolk-MR                     32.61
 43 Tyznar, Jessica A   14 LIAC-MR                          32.84
 44 Wyatt, Allison B    13 Big Blue-MR                      32.89
 45 Neverson, Khira A   14 RedTails-MR                      33.27
 46 Lama, Siddhi        14 Twisters-MR                      33.49

Event 92  Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 25.99   7/15/1984 Russ Galindo, TOI
       METRO: # 25.20   7/15/1992 Michael Bartz, FLY-MR
                24.79  JNR
                24.79  JR-B
                25.69  T16
                28.09  ZONE
                30.19  JO
 Meet Qualifying:  30.19
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Pelton, Greg H      14 Badger-MR                        26.39 ZONE    20
  2 Wagner, Jack S      13 LIAC-MR                          26.68 ZONE    17
  3 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                          26.69 ZONE    16
  4 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                          26.82 ZONE    15
  5 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR              27.50 ZONE    14
  6 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                          27.69 ZONE    13
  7 Huff, Andrew C      14 Badger-MR                        27.84 ZONE    12
  8 Chang, One June J   14 FLY-MR                           27.87 ZONE    11
  9 Doherty, Zack Z     14 GAEL-MR                          28.42 JO       9
 10 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                           28.47 JO       7
 11 Andrews, Ayman C    14 Aqua Gems-MR                     28.53 JO       6
 12 Matura, Alex        14 Shy/ Seals-MR                    28.73 JO       5
 13 Katz, Andrew        14 SSL-MR                           28.78 JO       4
 14 Hoey, Chris R       14 HYB-MR                           28.83 JO       3
 15 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                          28.87 JO       2
 16 Ghanim, Ayman       13 Twisters-MR                      28.90 JO       1
 17 Ragin, Gregory      14 OWA-MR                           28.93 JO
 18 Dowling, Mark G     14 TVSC-MR                          28.95 JO
 19 Heath, Michael A    14 GAEL-MR                          29.05 JO
 20 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                      29.06 JO
 21 O'Connor, Michael   14 HYB-MR                           29.08 JO
 22 Capobianco, Jeffre  14 TVSC-MR                          29.09 JO
 23 Yanez, Gabriel F    14 Twisters-MR                      29.16 JO
 24 Lohrer, Jesse T     13 Tmsuffolk-MR                     29.17 JO
 25 Staszewski, Alec L  14 OWA-MR                           29.37 JO
 26 Whitelaw, Jack      13 Agua Swim Team-MR                29.49 JO
 26 Dowling, Jake A     13 TVSC-MR                          29.49 JO
 28 Chen, Calvin R      14 FLY-MR                           29.85 JO
 29 Friedman, Remy      13 LBA-MR                           30.04 JO
 30 Sanidas, Stavros    14 FLY-MR                           30.44
 31 Deignan, Billy C    13 LIAC-MR                          30.54
 32 Pickel, Cody        13 FLY-MR                           30.73

Event 93  Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:14.42    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
       METRO: # 1:12.55   7/15/2000 Seika Setoguchi, AGUA-MR
                1:16.59  T16
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                    1:17.75 ZONE    20
                  35.83     1:17.75 (41.92)
  2 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                      1:18.10 ZONE    17
                  37.32     1:18.10 (40.78)
  3 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR            1:20.59 ZONE    16
                  38.32     1:20.59 (42.27)
  4 Sun, Angela         10 Twisters-MR                    1:20.72 ZONE    15
                  38.12     1:20.72 (42.60)
  5 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                         1:21.21 ZONE    14
                  39.04     1:21.21 (42.17)
  6 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                    1:23.85 ZONE    13
                  39.43     1:23.85 (44.42)
  7 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                        1:24.05 ZONE    12
                  40.35     1:24.05 (43.70)
  8 Arana, Jennifer      8 FLY-MR                         1:25.52 ZONE    11
                  41.56     1:25.52 (43.96)
  9 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                        1:26.16 ZONE     9
                  41.10     1:26.16 (45.06)
 10 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR              1:27.14 ZONE     7
                  40.11     1:27.14 (47.03)
 11 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                        1:27.15 ZONE     6
                  40.60     1:27.15 (46.55)
 12 NG, Selina K        10 Tmsuffolk-MR                   1:27.57 ZONE     5
                  41.70     1:27.57 (45.87)
 13 Buonaiuto, Kelsey   10 TVSC-MR                        1:27.85 ZONE     4
                  40.83     1:27.85 (47.02)
 14 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                        1:29.15 ZONE     3
                  40.94     1:29.15 (48.21)
 15 Suzuka, Shieri      10 Middies-MR                     1:29.32 ZONE     2
                  41.98     1:29.32 (47.34)
 16 Lehner, Stefanie J   9 Express Swimming-MR            1:31.60 JO       1
                  43.83     1:31.60 (47.77)
 17 Fulenwider, Meliss  10 Middies-MR                     1:34.57 JO
                  42.81     1:34.57 (51.76)
 18 Francis, Casey L    10 Express Swimming-MR            1:34.58 JO
                  43.60     1:34.58 (50.98)
 19 Kuzniewski, Kayla   10 Express Swimming-MR            1:34.96 JO
                  43.65     1:34.96 (51.31)
 20 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                    1:35.68 JO
                  45.88     1:35.68 (49.80)
 21 Gregorace, Zoe R     8 LIAC-MR                        1:35.74 JO
                  47.06     1:35.74 (48.68)
 22 Danovitch, Amelia    9 Agua Swim Team-MR              1:37.21 JO
                  43.67     1:37.21 (53.54)
 23 Suarez, Daniela I   10 Agua Swim Team-MR              1:38.21 JO
                  47.15     1:38.21 (51.06)
 24 Hutzelmann, Amanda  10 VAC-MR                         1:38.78 JO
                  45.16     1:38.78 (53.62)
 25 Susz, Gabriella V    9 Middies-MR                     1:39.30 JO
                  45.50     1:39.30 (53.80)
 26 Reynoso, Jessica M  10 Agua Swim Team-MR              1:39.37 JO
                  46.11     1:39.37 (53.26)
 27 Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                        1:39.53 JO
                  48.34     1:39.53 (51.19)
 28 Hetzer, Nicole M    10 CSC-MR                         1:40.67 JO
                  45.91     1:40.67 (54.76)
 29 Lucas, Marie E       9 Express Swimming-MR            1:41.27 JO
                  46.73     1:41.27 (54.54)
 30 McKallen, Theresa   10 NY Sharks-MR                   1:41.36 JO
                  47.16     1:41.36 (54.20)
 31 Eastman, Lizard M   10 LIAC-MR                        1:41.47 JO
                  47.46     1:41.47 (54.01)
 32 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                   1:41.58 JO
                  45.62     1:41.58 (55.96)
 33 Barbosa, Tabitha     9 Twisters-MR                    1:42.39 JO
                  47.15     1:42.39 (55.24)
 34 Schauer, Elisabeth  10 GAEL-MR                        1:42.82 JO
                  49.99     1:42.82 (52.83)
 35 Fenn, Kerry         10 Badger-MR                      1:44.58 JO
                  49.92     1:44.58 (54.66)
 36 Demarco, Jackie E    9 GAEL-MR                        1:44.75 JO
                  44.33   1:44.75 (1:00.42)
 37 Moody, Bridget      10 LIAC-MR                        1:45.29 JO
                  48.09     1:45.29 (57.20)
 38 Zeffiro, Valerie A  10 Sachem-MR                      1:46.03 JO
                  46.48     1:46.03 (59.55)
 39 DeFreitas, Sophie   10 WAC-MR                         1:47.96 JO
                  51.41     1:47.96 (56.55)
 40 Lane, Kristin M     10 Middies-MR                     1:48.66 JO
                  51.29     1:48.66 (57.37)
 41 Fabrizio, Jessica   10 North Shore-MR                 1:48.85 JO
                  50.09     1:48.85 (58.76)
 42 Lampe, Colleen M    10 TVSC-MR                        1:49.41 JO
                  50.47     1:49.41 (58.94)
 43 Kalletta, Claire M   8 IA-MR                          1:50.35 JO
                  49.91   1:50.35 (1:00.44)
 44 Cain, Mary C         9 Badger-MR                      1:50.57 JO
                  52.09     1:50.57 (58.48)
 45 Aiello, Sarah        9 CSC-MR                         1:50.62 JO
                  51.41     1:50.62 (59.21)
 46 Hutzler, Alexandra   9 TVSC-MR                        1:50.63 JO
                  48.64   1:50.63 (1:01.99)
 47 Given, Danielle X   10 Tmsuffolk-MR                   1:51.54 JO
                  50.67   1:51.54 (1:00.87)
 48 Marmo, Marisa A     10 CSC-MR                         1:53.71 JO
                  51.32   1:53.71 (1:02.39)

Event 94  Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:13.75    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
       METRO: # 1:11.77   7/15/2000 Josh Charnin-Aker, UNAT-MR
                1:16.39  T16
                1:30.49  ZONE
                1:53.99  JO
 Meet Qualifying:  1:53.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 MO, Samuel          10 Twisters-MR                    1:18.62 ZONE    20
                  36.53     1:18.62 (42.09)
  2 Kowalsky, Austin J  10 Express Swimming-MR            1:26.66 ZONE    17
                  41.00     1:26.66 (45.66)
  3 Pollack, Jack H     10 Middies-MR                     1:28.11 ZONE    16
                  40.36     1:28.11 (47.75)
  4 Shiraishi, Sora T   10 Middies-MR                     1:28.39 ZONE    15
                  42.18     1:28.39 (46.21)
  5 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                        1:28.66 ZONE    14
                  42.83     1:28.66 (45.83)
  6 Friedman, Alec T    10 HYB-MR                         1:29.22 ZONE    13
                  42.45     1:29.22 (46.77)
  7 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR              1:29.39 ZONE    12
                  41.64     1:29.39 (47.75)
  8 Mercurio, Joseph    10 FLY-MR                         1:30.02 ZONE    11
                  41.89     1:30.02 (48.13)
  9 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                    1:32.13 JO       9
                  39.34     1:32.13 (52.79)
 10 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                   1:34.28 JO       7
                  43.55     1:34.28 (50.73)
 11 Parisi, Joey N      10 Tmsuffolk-MR                   1:36.33 JO       6
                  45.15     1:36.33 (51.18)
 12 Rueda, Diego C      10 Agua Swim Team-MR              1:36.59 JO       5
                  44.66     1:36.59 (51.93)
 13 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                      1:38.21 JO       4
                  44.40     1:38.21 (53.81)
 14 Blackburn, John F   10 Middies-MR                     1:39.05 JO       3
                  45.31     1:39.05 (53.74)
 15 Sherman, Sammy I    10 Agua Swim Team-MR              1:39.27 JO       2
                  47.68     1:39.27 (51.59)
 16 Murphy, Robert      10 CSC-MR                         1:39.58 JO       1
                  47.03     1:39.58 (52.55)
 17 Barry, Charles      10 Badger-MR                      1:40.13 JO
                  43.37     1:40.13 (56.76)
 18 Hesse, Niklas A     10 TVSC-MR                        1:40.39 JO
                  47.35     1:40.39 (53.04)
 19 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                      1:40.54 JO
                  45.36     1:40.54 (55.18)
 20 Malarczyk, Peter    10 Badger-MR                      1:41.26 JO
                  47.16     1:41.26 (54.10)
 21 Moon, Jay            9 FLY-MR                         1:43.10 JO
                  46.01     1:43.10 (57.09)
 22 Darcy, Matthew J     9 Sachem-MR                      1:43.76 JO
                  48.95     1:43.76 (54.81)
 23 Mu, Nicholas         8 Express Swimming-MR            1:44.25 JO
                  47.64     1:44.25 (56.61)
 24 Kunze, Colin J      10 NYCC-MR                        1:45.37 JO
                  47.57     1:45.37 (57.80)
 25 Brunswick, Samuel   10 Agua Swim Team-MR              1:55.01
                  52.61   1:55.01 (1:02.40)
 -- Clarke, Kristopher  10 Express Swimming-MR                 DQ
                  50.62        DQ (1:07.24)
 -- Cashin, Michael J   10 LBA-MR                             DNF
                  50.67

Event 95  Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:49.40   7/15/1997 Georgia Healey, AGUA
       METRO: # 2:39.53   7/24/2003 Alison P. Clemens, AGUA-MR
                2:41.39  JNR
                2:41.89  T16
                2:44.99  JR-B
                3:00.79  ZONE
                3:16.99  JO
 Meet Qualifying:  3:16.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                         2:49.78 ZONE    20
                  39.45     1:23.26 (43.81)     2:07.57 (44.31)     2:49.78 (42.21)
  2 Larkin, Kate C      14 Tmsuffolk-MR                   2:50.41 ZONE    17
                  39.72     1:22.85 (43.13)     2:07.74 (44.89)     2:50.41 (42.67)
  3 Evans, Laura A      14 Badger-MR                      2:50.61 ZONE    16
                  39.95     1:23.04 (43.09)     2:08.00 (44.96)     2:50.61 (42.61)
  4 Malone, Becky L     14 NBS-MR                         2:55.04 ZONE    15
                  39.69     1:23.34 (43.65)     2:08.59 (45.25)     2:55.04 (46.45)
  5 Yeager, Keira M     14 Tmsuffolk-MR                   2:56.10 ZONE    14
                  40.70     1:25.79 (45.09)     2:11.50 (45.71)     2:56.10 (44.60)
  6 Arana, Priscilla    14 FLY-MR                         2:59.95 ZONE    13
                  40.55     1:24.78 (44.23)     2:13.04 (48.26)     2:59.95 (46.91)
  7 Santaniello, Saman  13 HYB-MR                         3:00.93 JO      12
                  41.78     1:26.62 (44.84)     2:13.87 (47.25)     3:00.93 (47.06)
  8 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            3:01.22 JO      11
                  41.44     1:27.22 (45.78)     2:15.22 (48.00)     3:01.22 (46.00)
  9 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming-MR            3:02.61 JO       9
                  41.77     1:28.46 (46.69)     2:15.35 (46.89)     3:02.61 (47.26)
 10 Michalak, Zuzanna   14 FLY-MR                         3:02.81 JO       7
                  41.01     1:26.14 (45.13)     2:13.79 (47.65)     3:02.81 (49.02)
 11 Purdy, Dana R       14 TVSC-MR                        3:03.12 JO       6
                  42.09     1:28.42 (46.33)     2:16.84 (48.42)     3:03.12 (46.28)
 12 Borutecene, Gabrie  13 HYB-MR                         3:03.86 JO       5
                  42.57     1:28.52 (45.95)     2:16.99 (48.47)     3:03.86 (46.87)
 13 Cannon, Taylor      14 Tmsuffolk-MR                   3:04.00 JO       4
                  43.03     1:29.93 (46.90)     2:17.71 (47.78)     3:04.00 (46.29)
 14 Betancourt, Lauren  13 FLY-MR                         3:04.77 JO       3
                  41.75     1:27.38 (45.63)     2:14.96 (47.58)     3:04.77 (49.81)
 15 Magliola, Kristen   14 TVSC-MR                        3:05.50 JO       2
                  41.77     1:29.33 (47.56)     2:17.87 (48.54)     3:05.50 (47.63)
 16 Shannon, Caroline   14 Middies-MR                     3:06.93 JO       1
                  44.09     1:31.20 (47.11)     2:20.40 (49.20)     3:06.93 (46.53)
 17 Ehret, Jane M       13 Aqua Gems-MR                   3:08.54 JO
                  42.69     1:30.55 (47.86)     2:19.58 (49.03)     3:08.54 (48.96)
 18 Turner, Jennifer J  13 SS-MR                          3:08.63 JO
                  42.52     1:30.09 (47.57)     2:19.03 (48.94)     3:08.63 (49.60)
 19 Warren, Michelle N  13 Tmsuffolk-MR                   3:10.05 JO
                  43.90     1:31.90 (48.00)     2:21.52 (49.62)     3:10.05 (48.53)
 20 Mullaney, Megan G   13 North Shore-MR                 3:10.84 JO
                  44.63     1:32.21 (47.58)     2:22.05 (49.84)     3:10.84 (48.79)
 21 Purdy, Kristen L    13 TVSC-MR                        3:12.23 JO
                  46.00     1:33.70 (47.70)     2:23.68 (49.98)     3:12.23 (48.55)
 22 Yoo, Melisa         14 FLY-MR                         3:13.30 JO
                  42.96     1:30.41 (47.45)     2:23.31 (52.90)     3:13.30 (49.99)
 23 Teng, Rebecca       13 NYCC-MR                        3:13.80 JO
                  42.89     1:31.75 (48.86)     2:23.32 (51.57)     3:13.80 (50.48)
 24 Archer, Heather A   13 Tmsuffolk-MR                   3:15.32 JO
                  43.30     1:32.85 (49.55)     2:24.98 (52.13)     3:15.32 (50.34)
 25 Arnott, Sarah A     14 SSL-MR                         3:16.04 JO
                  45.61     1:35.32 (49.71)     2:26.14 (50.82)     3:16.04 (49.90)
 26 Wyatt, Allison B    13 Big Blue-MR                    3:16.49 JO
                  43.16     1:32.80 (49.64)     2:26.38 (53.58)     3:16.49 (50.11)
 27 De los Santos, Dia  13 FLY-MR                         3:16.70 JO
                  41.82     1:29.50 (47.68)     2:22.82 (53.32)     3:16.70 (53.88)
 28 Goldstein, Amanda   14 HYB-MR                         3:18.13
                  45.56     1:35.46 (49.90)     2:27.02 (51.56)     3:18.13 (51.11)
 29 Rubin, Ada L        14 Agua Swim Team-MR              3:20.64
                  46.40     1:35.48 (49.08)     2:28.88 (53.40)     3:20.64 (51.76)
 30 O'Connor, Rosemari  13 Basc-MR                        3:21.18
                  45.58     1:35.69 (50.11)     2:29.62 (53.93)     3:21.18 (51.56)

Event 96  Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:37.47   7/15/1994 Joe Price, SSC
       METRO: # 2:27.60   7/15/1995 Chris Miller, LIAC-MR
                2:28.59  JNR
                2:29.79  JR-B
                2:34.29  T16
                2:51.49  ZONE
                3:09.99  JO
 Meet Qualifying:  3:09.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Alejandro, Steffen  14 Agua Swim Team-MR              2:38.35 ZONE    20
                  36.59     1:16.32 (39.73)     1:58.16 (41.84)     2:38.35 (40.19)
  2 O'Connor, Michael   14 HYB-MR                         2:42.02 ZONE    17
                  37.10     1:16.58 (39.48)     1:59.66 (43.08)     2:42.02 (42.36)
  3 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   2:53.27 JO      16
                  39.96     1:23.96 (44.00)     2:08.96 (45.00)     2:53.27 (44.31)
  4 Smit, Kevin P       14 TVSC-MR                        2:53.45 JO      14.5
                  39.43     1:23.13 (43.70)     2:09.71 (46.58)     2:53.45 (43.74)
  4 Sangtippawan, Chud  13 Twisters-MR                    2:53.45 JO      14.5
                  39.08     1:22.21 (43.13)     2:08.94 (46.73)     2:53.45 (44.51)
  6 Krause, Billy K     14 Tmsuffolk-MR                   2:55.92 JO      13
                  41.85     1:26.45 (44.60)     2:11.95 (45.50)     2:55.92 (43.97)
  7 Dowling, Mark G     14 TVSC-MR                        2:56.54 JO      12
                  40.46     1:25.14 (44.68)     2:11.50 (46.36)     2:56.54 (45.04)
  8 Polanco, Jose A     14 Twisters-MR                    2:57.00 JO      11
                  39.93     1:25.59 (45.66)     2:12.22 (46.63)     2:57.00 (44.78)
  9 D'Onofrio, Jonatha  14 Basc-MR                        2:58.41 JO       9
                  41.62     1:25.38 (43.76)     2:15.05 (49.67)     2:58.41 (43.36)
 10 Hinds, Jonathan A   13 Tmsuffolk-MR                   2:59.49 JO       7
                  41.10     1:26.60 (45.50)     2:12.11 (45.51)     2:59.49 (47.38)
 11 Dinces, Jon M       14 SSL-MR                         3:00.17 JO       6
                  40.34     1:25.33 (44.99)     2:13.59 (48.26)     3:00.17 (46.58)
 12 Park, Jin Woo W     13 FLY-MR                         3:00.67 JO       5
                  40.41     1:26.32 (45.91)     2:13.53 (47.21)     3:00.67 (47.14)
 13 Deignan, Billy C    13 LIAC-MR                        3:02.60 JO       4
                  40.87     1:26.81 (45.94)     2:14.52 (47.71)     3:02.60 (48.08)
 14 Lee, Doohyun        14 FLY-MR                         3:02.84 JO       3
                  41.51     1:26.11 (44.60)     2:14.84 (48.73)     3:02.84 (48.00)
 15 Wong, Jeffrey       14 Twisters-MR                    3:03.57 JO       2
                  40.89     1:26.29 (45.40)     2:14.52 (48.23)     3:03.57 (49.05)
 16 Capobianco, Jeffre  14 TVSC-MR                        3:05.24 JO       1
                  43.33     1:30.58 (47.25)     2:19.12 (48.54)     3:05.24 (46.12)
 17 Brennan, Austin F   14 TVSC-MR                        3:05.92 JO
                  42.34     1:30.16 (47.82)     2:20.86 (50.70)     3:05.92 (45.06)
 18 Lohrer, Jesse T     13 Tmsuffolk-MR                   3:08.84 JO
                  43.67     1:30.62 (46.95)     2:20.97 (50.35)     3:08.84 (47.87)
 19 Yu, Wayne L         14 TVSC-MR                        3:09.64 JO
                  41.52     1:28.61 (47.09)     2:19.17 (50.56)     3:09.64 (50.47)
 20 Clark, Matthew A    14 TVSC-MR                        3:10.71
                  43.36     1:31.24 (47.88)     2:21.62 (50.38)     3:10.71 (49.09)

Event 97  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:50.71   7/31/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS
                         A ZHU, C FIDAN, E KIM, A SUN
       METRO: # 4:50.71   7/31/2005 LaGuardia Aquatic Club, TWISTERS
                         A ZHU, C FIDAN, E KIM, A SUN
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        4:50.71!        40
     1) Zhu, Annie 10                   2) Fidan, Cagla 10
     3) Kim, Elizabeth 9                4) Sun, Angela 10
                  32.35                             1:44.20 ( )         2:24.60 ( )
        3:00.12 (35.52)   3:39.06 (1:14.46)     4:13.19 (34.13)   4:50.71 (1:11.65)
  2 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      5:06.31         34
     1) Cho, Rachel S 10                2) Toback, Gabbie N 10
     3) Eastman, Lizard M 10            4) Kelly, Hannah E 10
                  33.07   1:08.62 (1:08.62)     1:47.59 (38.97)   2:30.41 (1:21.79)
        3:09.40 (38.99)   3:53.79 (1:23.38)     4:27.96 (34.17)   5:06.31 (1:12.52)
  3 Connetquot Swim Club-MR  'A'                          5:08.23         32
     1) Hetzer, Nicole M 10             2) Dieterich, Sara A 10
     3) Marmo, Marisa A 10              4) Gaffey, Mikaila M 10
                  36.81   1:17.60 (1:17.60)     1:52.27 (34.67)   2:33.08 (1:15.48)
        3:11.86 (38.78)   3:56.11 (1:23.03)     4:29.73 (33.62)   5:08.23 (1:12.12)
  4 Three Village Swim Club-MR  'A'                       5:08.74         30
     1) Coccaro, Claudia C 10           2) Ouzounian, Jaclyn M 10
     3) Lampe, Colleen M 10             4) Buonaiuto, Kelsey R 10
                  36.01   1:16.29 (1:16.29)     1:52.16 (35.87)   2:32.10 (1:15.81)
        3:12.60 (40.50)   3:58.14 (1:26.04)     4:32.15 (34.01)   5:08.74 (1:10.60)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                5:12.26         28
     1) Neal, Lia M 10                  2) Hanss, Katie E 10
     3) Suarez, Daniela I 10            4) Reynoso, Jessica M 10
                  34.01   1:11.96 (1:11.96)     1:48.89 (36.93)   2:31.60 (1:19.64)
        3:11.77 (40.17)   3:56.23 (1:24.63)     4:31.43 (35.20)   5:12.26 (1:16.03)
  6 Long Island Express-MR  'A'                           5:25.38         26
     1) Francis, Casey L 10             2) Lehner, Stefanie J 9
     3) Lucas, Marie E 9                4) Kuzniewski, Kayla J 10
                  37.68   1:18.88 (1:18.88)     1:57.64 (38.76)   2:40.76 (1:21.88)
        3:19.71 (38.95)   4:03.01 (1:22.25)     4:41.81 (38.80)   5:25.38 (1:22.37)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                                 5:25.53         24
     1) Giraldo, Daniela 10             2) Rodriguez, Nicole 9
     3) Rivera, Ashley M 10             4) Arana, Jennifer 8
                  37.64   1:19.87 (1:19.87)     2:01.57 (41.70)   2:48.51 (1:28.64)
        3:27.64 (39.13)   4:10.05 (1:21.54)     4:46.25 (36.20)   5:25.53 (1:15.48)
  8 Badger Swim Club-MR  'A'                              5:37.57         22
     1) Kennon, Nora M 10               2) Takei, Chiharu 9
     3) Fenn, Kerry 10                  4) Bailey, Brittany M 9
                  38.99   1:22.34 (1:22.34)     2:03.38 (41.04)   2:47.89 (1:25.55)
        3:28.86 (40.97)   4:15.50 (1:27.61)     4:54.03 (38.53)   5:37.57 (1:22.07)
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        5:42.78         18
     1) Barrett, Janae J 10             2) Barbosa, Tabitha 9
     3) Rubiano, Alexandra K 9          4) Yu, Wynona K 9
                  39.15   1:21.54 (1:21.54)     2:03.00 (41.46)   2:46.96 (1:25.42)
        3:28.09 (41.13)   4:14.05 (1:27.09)     4:54.78 (40.73)   5:42.78 (1:28.73)
 10 Team Suffolk-MR  'A'                                  5:55.80         14
     1) NG, Selina K 10                 2) Given, Danielle X 10
     3) Toth, Kayleigh T 10             4) Pappalardo, Jacqueline L 9
                  41.67   1:28.26 (1:28.26)     2:11.90 (43.64)   3:01.74 (1:33.48)
        3:40.20 (38.46)   4:21.00 (1:19.26)     5:04.28 (43.28)   5:55.80 (1:34.80)
 -- Hauppauge-MR  'A'                                          DQ
     1) Lulley, Chandler 10             2) Lulley, Shannon 10
     3) Fitzgerald, Kaitlyn 9           4) Hemp, Alexandra 9
                  43.37   1:35.02 (1:35.02)     2:18.86 (43.84)   3:10.85 (1:35.83)
        3:52.00 (41.15)   4:40.73 (1:29.88)     5:19.51 (38.78)        DQ (1:24.47)
 -- Long Island Aquatic Club-MR  'B'                           DQ
     1) Massillon, Arielle J 9          2) Moody, Bridget 10
     3) Gregorace, Zoe R 8              4) Patrick, Trudi A 9
                  41.27   1:30.95 (1:30.95)     2:13.94 (42.99)   3:12.59 (1:41.64)
        3:45.51 (32.92)   4:31.80 (1:19.21)        DQ (1:22.08)

Event 98  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:56.27    8/1/2004 TEAM SUFFOLK, TS
                         B Galan, M Deblasio, C Herrmann, C Yeager
       METRO: # 4:55.44   7/25/2003 Badger, BSC-MR
                         S.Jones,F.Cooke,.Owens,C.Tobin
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        5:05.06         40
     1) Dervisevic, Alen 10             2) Lin, Kevin 10
     3) MO, Daniel 9                    4) MO, Samuel 10
                  35.18   1:12.86 (1:12.86)     1:51.35 (38.49)   2:34.31 (1:21.45)
        3:13.08 (38.77)   3:55.66 (1:21.35)     4:28.52 (32.86)   5:05.06 (1:09.40)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                              5:15.89         34
     1) Hogan, Colin J 10               2) Fierro Joyce, Billy 10
     3) Buttigieg, Timothy W 8          4) Johnson, Grant A 10
                  38.76   1:22.38 (1:22.38)     2:02.20 (39.82)   2:44.32 (1:21.94)
        3:22.64 (38.32)   4:05.51 (1:21.19)     4:39.08 (33.57)   5:15.89 (1:10.38)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                5:18.49         32
     1) Flynn, Patrick 10               2) Yeo, Maxwell Z 10
     3) Rueda, Diego C 10               4) Sherman, Sammy I 10
                  35.75   1:14.15 (1:14.15)     1:54.54 (40.39)   2:40.37 (1:26.22)
        3:19.38 (39.01)   4:01.39 (1:21.02)   5:18.49 (1:17.10)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                                 5:28.27         30
     1) Moon, Jay 9                     2) Kim, Austin W 9
     3) Knight, Jordan 10               4) Mercurio, Joseph 10
                  39.25   1:24.29 (1:24.29)     2:02.81 (38.52)   2:44.30 (1:20.01)
        3:21.83 (37.53)                             4:42.46 ( )         5:28.27 ( )
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      5:28.40         28
     1) Kim, Sean Y 10                  2) Salcedo, Matt 10
     3) Finnegan, Dan P 10              4) Zarriello, Kyle D 9
                          1:20.93 (1:20.93)     1:58.14 (37.21)   2:38.18 (1:17.25)
        3:20.27 (42.09)   4:03.58 (1:25.40)     4:44.31 (40.73)   5:28.40 (1:24.82)
  6 Long Island Express-MR  'A'                           5:34.12         26
     1) Mu, Nicholas 8                  2) Warren, Colin J 9
     3) Kowalsky, Austin J 10           4) Clarke, Kristopher 10
                  40.47   1:23.72 (1:23.72)     2:07.19 (43.47)   2:51.48 (1:27.76)
        3:27.33 (35.85)   4:07.77 (1:16.29)     4:48.49 (40.72)   5:34.12 (1:26.35)
  7 Badger Swim Club-MR  'B'                              5:53.04         24
     1) Kessler, Michael 8              2) Kennon, Declan P 9
     3) McInerney, Andrew 10            4) Barry, Charles 10
                  41.57   1:25.78 (1:25.78)     2:06.62 (40.84)   2:56.62 (1:30.84)
        3:38.33 (41.71)   4:24.58 (1:27.96)     5:04.86 (40.28)   5:53.04 (1:28.46)
  8 Connetquot Swim Club-MR  'A'                          6:10.67         22
     1) Murphy, Robert 10               2) Coleman, Gregory M 10
     3) Taddeo, Matthew C 10            4) Gschwind, Daniel 10
                  41.86   1:29.17 (1:29.17)     2:11.79 (42.62)   3:01.80 (1:32.63)
        3:45.98 (44.18)   4:38.90 (1:37.10)     5:20.40 (41.50)   6:10.67 (1:31.77)

Event 99  Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:37.42   7/31/2005 BADGER SWIM CLUB, Badger
                         K Hughes, L Evans, A Forrester, M Fenn
       METRO: # 4:35.52   7/15/2000 Long Island A.C., LIAC-MR
                4:36.39  JNR
                4:43.49  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Badger Swim Club-MR  'A'                              4:37.42!T16     40
     1) Hughes, Katie C 14              2) Evans, Laura A 14
     3) Forrester, Alex 13              4) Fenn, Meaghan 14
                  34.37   1:10.34 (1:10.34)     1:47.98 (37.64)   2:29.86 (1:19.52)
        2:59.64 (29.78)   3:34.26 (1:04.40)     4:04.47 (30.21)   4:37.42 (1:03.16)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                                  4:57.24         34
     1) Cannon, Taylor 14               2) Larkin, Kate C 14
     3) Yeager, Keira M 14              4) Biagioli, Alana 13
                  37.17   1:16.61 (1:16.61)     1:56.54 (39.93)   2:41.12 (1:24.51)
        3:14.30 (33.18)   3:54.08 (1:12.96)     4:24.32 (30.24)   4:57.24 (1:03.16)
  3 Flushing YMCA-MR  'A'                                 4:57.60         32
     1) Guelly, Kirsten H 13            2) Arana, Priscilla 14
     3) Shanja, Arbra 13                4) Ponzo, Victoria 14
                  38.12   1:22.68 (1:22.68)     1:56.69 (34.01)   2:41.50 (1:18.82)
        3:14.87 (33.37)   3:53.16 (1:11.66)     4:24.13 (30.97)   4:57.60 (1:04.44)
  4 Flushing YMCA-MR  'B'                                 5:03.08         30
     1) Yoo, Andrea 14                  2) Michalak, Zuzanna 14
     3) Mercurio, Sophia 14             4) Betancourt, Lauren 13
                  37.04   1:19.30 (1:19.30)     1:56.89 (37.59)   2:41.36 (1:22.06)
        3:14.94 (33.58)   3:54.83 (1:13.47)     4:27.18 (32.35)   5:03.08 (1:08.25)
  5 Three Village Swim Club-MR  'A'                       5:07.13         28
     1) Purdy, Kristen L 13             2) Magliola, Kristen M 14
     3) Carballeira, Kim A 13           4) Rivera, Celine D 14
                  37.75   1:17.83 (1:17.83)     1:56.87 (39.04)   2:42.09 (1:24.26)
        3:16.16 (34.07)   3:56.87 (1:14.78)     4:30.68 (33.81)   5:07.13 (1:10.26)
  6 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        5:29.19         26
     1) Salgado, Laura S 13             2) Dias, Marcela K 13
     3) Lama, Siddhi 14                 4) Sowinski, Marta 13
                  39.72   1:22.85 (1:22.85)     2:07.55 (44.70)   2:58.27 (1:35.42)
        3:36.89 (38.62)   4:19.77 (1:21.50)     4:53.06 (33.29)   5:29.19 (1:09.42)

Event 100  Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:30.09   7/26/2002 Badger Swim Club
                         R.Emanuel, M.Lew, A.Mirinov, P.Davies
       METRO: # 4:24.04   7/15/1993 Long Island A.C., LIAC-MR
                4:08.89  JNR
                4:27.59  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Three Village Swim Club-MR  'A'                       4:30.56         40
     1) Smit, Kevin P 14                2) Dowling, Mark G 14
     3) Brennan, Austin F 14            4) Luchsinger, Thomas J 14
                  34.42   1:10.32 (1:10.32)     1:48.12 (37.80)   2:29.74 (1:19.42)
        2:59.31 (29.57)   3:33.48 (1:03.74)     4:00.50 (27.02)     4:30.56 (57.08)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        4:46.86         34
     1) Ghanim, Ayman 13                2) Sangtippawan, Chudchane 13
     3) Yanez, Gabriel F 14             4) Polanco, Jose A 14
                  36.56   1:15.59 (1:15.59)     1:53.46 (37.87)   2:36.39 (1:20.80)
        3:07.42 (31.03)   3:43.60 (1:07.21)     4:13.72 (30.12)   4:46.86 (1:03.26)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                                  4:47.30         32
     1) Krause, Billy K 14              2) Hinds, Jonathan A 13
     3) Windler, Andrew J 14            4) Lohrer, Jesse T 13
                  34.48   1:11.03 (1:11.03)     1:49.51 (38.48)   2:33.27 (1:22.24)
        3:04.56 (31.29)   3:40.28 (1:07.01)     4:11.85 (31.57)   4:47.30 (1:07.02)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                                 5:01.21         30
     1) Sanidas, Stavros 14             2) Park, Jin Woo W 13
     3) Chen, Calvin R 14               4) Chang, One June J 14
                  37.94   1:16.81 (1:16.81)     1:57.04 (40.23)   2:42.24 (1:25.43)
        3:15.31 (33.07)   3:58.41 (1:16.17)     4:27.64 (29.23)   5:01.21 (1:02.80)

Event 101  Girls 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:04.10   7/31/2005 Rachel R Kessler, Badger
       METRO: # 5:02.90    8/6/2003 Sara Giberson, BASC-MR
                5:13.69  T16
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Kessler, Rachel R   10 Badger-MR                      5:04.10!T16     20
                  35.47     1:13.14 (37.67)     1:52.05 (38.91)     2:30.30 (38.25)
        3:09.52 (39.22)                             4:26.90 ( )     5:04.10 (37.20)
  2 Zhu, Annie          10 Twisters-MR                    5:11.18 T16     17
                  35.41     1:13.41 (38.00)     1:52.22 (38.81)     2:31.26 (39.04)
        3:11.45 (40.19)     3:51.32 (39.87)     4:32.07 (40.75)     5:11.18 (39.11)
  3 Friese, Brittany M  10 NBS-MR                         5:19.07 ZONE    16
                  38.05     1:18.48 (40.43)     1:59.75 (41.27)     2:38.65 (38.90)
        3:20.19 (41.54)     4:00.08 (39.89)     4:40.35 (40.27)     5:19.07 (38.72)
  4 Cho, Rachel S       10 LIAC-MR                        5:26.89 ZONE    15
                  36.17     1:15.33 (39.16)     1:56.93 (41.60)     2:38.72 (41.79)
        3:21.21 (42.49)     4:04.35 (43.14)     4:47.01 (42.66)     5:26.89 (39.88)
  5 Neal, Lia M         10 Agua Swim Team-MR              5:28.51 ZONE    14
                  36.94     1:18.55 (41.61)     2:01.22 (42.67)     2:44.61 (43.39)
        3:27.74 (43.13)     4:09.59 (41.85)     4:51.37 (41.78)     5:28.51 (37.14)
  6 Sun, Angela         10 Twisters-MR                    5:29.31 ZONE    13
                  37.23     1:18.47 (41.24)     2:01.44 (42.97)     2:44.76 (43.32)
        3:27.18 (42.42)     4:09.11 (41.93)     4:50.44 (41.33)     5:29.31 (38.87)
  7 Chan, Olivia        10 Express Swimming-MR            5:30.20 ZONE    12
                  36.93     1:18.27 (41.34)     2:00.92 (42.65)     2:43.33 (42.41)
        3:26.37 (43.04)     4:08.49 (42.12)     4:50.95 (42.46)     5:30.20 (39.25)
  8 Ouzounian, Jaclyn   10 TVSC-MR                        5:41.80 JO      11
                  38.02     1:20.73 (42.71)     2:04.43 (43.70)     2:48.01 (43.58)
        3:32.29 (44.28)     4:16.80 (44.51)     5:00.70 (43.90)     5:41.80 (41.10)
  9 Coccaro, Claudia C  10 TVSC-MR                        5:42.86 JO       9
                  37.54     1:19.47 (41.93)     2:03.08 (43.61)     2:46.71 (43.63)
        3:31.51 (44.80)     4:15.43 (43.92)     4:59.69 (44.26)     5:42.86 (43.17)
 10 Kelly, Hannah E     10 LIAC-MR                        5:43.33 JO       7
                  38.09     1:19.73 (41.64)     2:02.37 (42.64)     2:46.09 (43.72)
        3:30.80 (44.71)     4:15.77 (44.97)     5:00.41 (44.64)     5:43.33 (42.92)
 11 Kim, Elizabeth       9 Twisters-MR                    5:46.96 JO       6
                  38.97     1:21.81 (42.84)     2:06.25 (44.44)     2:50.07 (43.82)
        3:35.28 (45.21)     4:19.73 (44.45)     5:04.95 (45.22)     5:46.96 (42.01)
 12 Barry, Elizabeth R  10 Bgnw Marlins-MR                5:55.82 JO       5
                  37.83     1:22.41 (44.58)     2:07.56 (45.15)     2:53.37 (45.81)
        3:39.30 (45.93)     4:25.35 (46.05)     5:10.85 (45.50)     5:55.82 (44.97)
 13 Fidan, Cagla        10 Twisters-MR                    5:57.51 JO       4
                  39.68     1:23.25 (43.57)     2:09.69 (46.44)     2:55.99 (46.30)
        3:42.06 (46.07)     4:28.81 (46.75)     5:14.87 (46.06)     5:57.51 (42.64)
 14 Andrews, Jinan M     9 Aqua Gems-MR                   5:58.76 JO       3
                  37.86     1:23.37 (45.51)     2:09.87 (46.50)     2:56.51 (46.64)
        3:44.13 (47.62)     4:30.81 (46.68)     5:16.58 (45.77)     5:58.76 (42.18)
 15 Ingram, Alaina M    10 IA-MR                          5:59.60 JO       2
                  38.81     1:25.26 (46.45)     2:12.90 (47.64)     3:00.14 (47.24)
        3:46.89 (46.75)     4:33.23 (46.34)     5:18.02 (44.79)     5:59.60 (41.58)
 16 Toback, Gabbie N    10 LIAC-MR                        6:13.43 JO       1
                  40.63     1:25.60 (44.97)     2:13.22 (47.62)     3:01.16 (47.94)
        3:49.52 (48.36)     4:37.96 (48.44)     5:26.94 (48.98)     6:13.43 (46.49)

Event 102  Boys 10 & Under 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 5:07.09   7/31/2005 Grant A Johnson, Badger
       METRO: # 4:54.59   6/23/2000 Josh Charnin-Aker, UNAT-MR
                5:10.29  T16
                5:40.89  ZONE
                6:14.99  JO
 Meet Qualifying:  6:14.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Johnson, Grant A    10 Badger-MR                      5:07.09!T16     20
                  35.42     1:14.25 (38.83)     1:53.24 (38.99)     2:33.44 (40.20)
        3:12.32 (38.88)                             4:30.03 ( )     5:07.09 (37.06)
  2 MO, Samuel          10 Twisters-MR                    5:21.10 ZONE    17
                  36.04     1:15.71 (39.67)     1:56.36 (40.65)     2:37.21 (40.85)
        3:18.63 (41.42)     4:00.00 (41.37)     4:42.03 (42.03)     5:21.10 (39.07)
  3 Dervisevic, Alen    10 Twisters-MR                    5:26.63 ZONE    16
                  36.84     1:17.65 (40.81)     2:00.45 (42.80)     2:43.07 (42.62)
        3:25.16 (42.09)     4:06.89 (41.73)     4:48.04 (41.15)     5:26.63 (38.59)
  4 Flynn, Patrick      10 Agua Swim Team-MR              5:30.85 ZONE    15
                  37.55     1:18.88 (41.33)     2:01.39 (42.51)     2:43.91 (42.52)
        3:26.37 (42.46)     4:08.85 (42.48)     4:51.83 (42.98)     5:30.85 (39.02)
  5 Ehret, Jack M       10 Aqua Gems-MR                   5:44.11 JO      14
                  37.19     1:20.06 (42.87)     2:03.77 (43.71)     2:47.38 (43.61)
        3:31.42 (44.04)     4:16.40 (44.98)     5:01.37 (44.97)     5:44.11 (42.74)
  6 Kim, Sean Y         10 LIAC-MR                        5:56.14 JO      13
                                1:27.68 ( )   5:56.14 (4:28.46)
  7 Hogan, Colin J      10 Badger-MR                      5:57.16 JO      12
                  39.78     1:24.80 (45.02)     2:11.52 (46.72)     2:57.66 (46.14)
        3:41.92 (44.26)     4:27.67 (45.75)     5:12.07 (44.40)     5:57.16 (45.09)
  8 Salcedo, Matt       10 LIAC-MR                        5:57.88 JO      11
                  39.81     1:24.98 (45.17)     2:11.54 (46.56)     2:56.74 (45.20)
        3:42.92 (46.18)     4:28.46 (45.54)     5:13.10 (44.64)     5:57.88 (44.78)
  9 Fierro Joyce, Bill  10 Badger-MR                      5:59.09 JO       9
                  39.88
            3:43.19 ( )                             5:14.99 ( )     5:59.09 (44.10)

Event 103  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:33.94   7/15/1983 Sheryl Segal, LISC
       METRO: # 4:14.46   7/15/1995 Jessica Foschi, LIAC-MR
                4:24.99  JNR
                4:27.79  T16
                4:30.69  JR-B
                4:52.69  ZONE
                5:14.99  JO
 Meet Qualifying:  5:14.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Marsh, Nicole L     14 Badger-MR                      4:35.34 ZONE    20
                  31.25     1:05.43 (34.18)     1:40.20 (34.77)     2:14.93 (34.73)
        2:50.20 (35.27)     3:25.35 (35.15)     4:00.83 (35.48)     4:35.34 (34.51)
  2 Bunster, Kelly E    14 CSC-MR                         4:45.58 ZONE    17
                  32.64     1:08.50 (35.86)     1:44.98 (36.48)     2:21.54 (36.56)
        2:57.67 (36.13)     3:34.24 (36.57)     4:10.73 (36.49)     4:45.58 (34.85)
  3 Ponzo, Victoria     14 FLY-MR                         4:47.58 ZONE    16
                  32.87     1:08.30 (35.43)     1:45.30 (37.00)     2:21.77 (36.47)
        2:59.01 (37.24)     3:35.51 (36.50)     4:12.36 (36.85)     4:47.58 (35.22)
  4 Nugent, Susan A     14 OWA-MR                         4:53.43 JO      15
                  34.16     1:10.41 (36.25)     1:47.89 (37.48)     2:24.84 (36.95)
        3:01.96 (37.12)     3:40.08 (38.12)     4:17.83 (37.75)     4:53.43 (35.60)
  5 Carballeira, Kim A  13 TVSC-MR                        4:53.73 JO      14
                  33.84     1:10.57 (36.73)     1:48.31 (37.74)     2:25.78 (37.47)
        3:03.95 (38.17)     3:41.41 (37.46)     4:19.04 (37.63)     4:53.73 (34.69)
  6 Shiota, Lili M      14 Agua Swim Team-MR              4:57.26 JO      13
                  31.02     1:06.98 (35.96)     1:46.14 (39.16)     2:25.40 (39.26)
        3:04.96 (39.56)     3:42.85 (37.89)     4:20.17 (37.32)     4:57.26 (37.09)
  7 Taddeo, Marisa S    13 North Shore-MR                 4:59.79 JO      12
                  33.09     1:10.33 (37.24)     1:48.57 (38.24)     2:26.49 (37.92)
        3:05.43 (38.94)     3:44.28 (38.85)     4:22.64 (38.36)     4:59.79 (37.15)
  8 Biagioli, Alana     13 Tmsuffolk-MR                   5:00.57 JO      11
                  34.00     1:11.53 (37.53)     1:50.63 (39.10)     2:29.79 (39.16)
        3:08.27 (38.48)     3:47.16 (38.89)     4:24.89 (37.73)     5:00.57 (35.68)
  9 Shanley, Kelly M    13 Express Swimming-MR            5:00.80 JO       9
                  33.89     1:10.45 (36.56)     1:48.34 (37.89)     2:26.75 (38.41)
        3:05.22 (38.47)     3:44.21 (38.99)     4:22.78 (38.57)     5:00.80 (38.02)
 10 Guelly, Kirsten H   13 FLY-MR                         5:01.13 JO       7
                  34.59     1:12.26 (37.67)     1:51.00 (38.74)     2:29.52 (38.52)
        3:08.29 (38.77)     3:46.37 (38.08)     4:24.46 (38.09)     5:01.13 (36.67)
 11 Dwyer, Brianne M    14 Express Swimming-MR            5:04.05 JO       6
                  33.86     1:11.84 (37.98)     1:50.31 (38.47)     2:29.27 (38.96)
        3:07.60 (38.33)     3:46.64 (39.04)     4:25.99 (39.35)     5:04.05 (38.06)
 12 DiDonato, Emily     14 OWA-MR                         5:05.68 JO       5
                  34.37     1:13.21 (38.84)     1:51.77 (38.56)     2:30.86 (39.09)
        3:09.92 (39.06)     3:49.47 (39.55)     4:28.99 (39.52)     5:05.68 (36.69)
 13 Harris, Katherine   14 LBA-MR                         5:06.76 JO       4
                  35.62     1:14.70 (39.08)     1:53.95 (39.25)     2:34.12 (40.17)
        3:13.29 (39.17)     3:52.02 (38.73)     4:30.46 (38.44)     5:06.76 (36.30)
 14 Lazare, Libby       13 Badger-MR                      5:13.74 JO       3
                  35.60     1:14.16 (38.56)     1:53.49 (39.33)     2:33.16 (39.67)
        3:13.51 (40.35)     3:53.86 (40.35)     4:34.52 (40.66)     5:13.74 (39.22)
 15 Logan, Colleen M    14 LIAC-MR                        5:13.77 JO       2
                  35.14     1:13.87 (38.73)     1:53.79 (39.92)     2:33.78 (39.99)
        3:14.41 (40.63)     3:54.57 (40.16)     4:34.63 (40.06)     5:13.77 (39.14)
 16 Arana, Priscilla    14 FLY-MR                         5:16.29          1
                  35.49     1:14.10 (38.61)     1:54.37 (40.27)     2:34.99 (40.62)
        3:15.94 (40.95)     3:56.66 (40.72)     4:37.88 (41.22)     5:16.29 (38.41)
 17 Parmiter, Lindsey   13 Express Swimming-MR            5:17.63
                  34.69     1:12.75 (38.06)     1:52.53 (39.78)
            3:14.54 ( )                             4:37.58 ( )     5:17.63 (40.05)

Event 104  Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:23.21   7/31/2005 Thomas J Luchsinger, TVSC -MR
       METRO: # 4:06.38   7/15/1997 Brendan Neligan, LIAC-MR
                4:08.59  JNR
                4:09.79  JR-B
                4:17.09  T16
                4:40.69  ZONE
                5:05.99  JO
 Meet Qualifying:  5:05.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Luchsinger, Thomas  14 TVSC-MR                        4:23.21!ZONE    20
                  29.15     1:01.49 (32.34)     1:35.28 (33.79)     2:09.43 (34.15)
        2:43.60 (34.17)     3:17.69 (34.09)     3:50.48 (32.79)     4:23.21 (32.73)
  2 Windler, Andrew J   14 Tmsuffolk-MR                   4:25.07 ZONE    17
                  29.95     1:02.83 (32.88)     1:37.34 (34.51)     2:11.69 (34.35)
        2:45.81 (34.12)     3:19.66 (33.85)     3:52.69 (33.03)     4:25.07 (32.38)
  3 Huff, Andrew C      14 Badger-MR                      4:30.36 ZONE    16
                  30.84     1:04.07 (33.23)     1:38.77 (34.70)     2:13.23 (34.46)
        2:47.86 (34.63)     3:22.12 (34.26)     3:56.96 (34.84)     4:30.36 (33.40)
  4 Chang, Adam Y       13 LIAC-MR                        4:37.28 ZONE    15
                  31.12     1:05.20 (34.08)     1:40.65 (35.45)     2:16.02 (35.37)
        2:51.80 (35.78)     3:27.42 (35.62)     4:03.95 (36.53)     4:37.28 (33.33)
  5 Smith, Kendall C    14 Express Swimming-MR            4:41.18 JO      14
                  31.60     1:06.30 (34.70)     1:43.16 (36.86)     2:19.96 (36.80)
        2:55.76 (35.80)     3:31.90 (36.14)     4:07.24 (35.34)     4:41.18 (33.94)
  6 Chang, One June J   14 FLY-MR                         4:45.59 JO      13
                  31.67     1:06.03 (34.36)     1:41.97 (35.94)     2:18.22 (36.25)
        2:54.64 (36.42)     3:32.69 (38.05)     4:09.68 (36.99)     4:45.59 (35.91)
  7 Cerra, Nicholas     13 OWA-MR                         4:47.31 JO      12
                  32.77     1:09.38 (36.61)     1:46.28 (36.90)     2:22.51 (36.23)
        2:59.38 (36.87)     3:35.77 (36.39)     4:12.34 (36.57)     4:47.31 (34.97)
  8 Alejandro, Steffen  14 Agua Swim Team-MR              4:51.82 JO      11
                  32.51     1:09.71 (37.20)     1:46.51 (36.80)     2:23.18 (36.67)
        3:00.11 (36.93)     3:37.43 (37.32)     4:14.26 (36.83)     4:51.82 (37.56)
  9 Dinces, Jon M       14 SSL-MR                         5:03.84 JO       9
                  33.66     1:10.58 (36.92)     1:49.26 (38.68)     2:28.33 (39.07)
        3:07.67 (39.34)     3:47.16 (39.49)     4:26.28 (39.12)     5:03.84 (37.56)
 10 O'Connor, Michael   14 HYB-MR                         5:05.36 JO       7
                  33.49     1:10.60 (37.11)     1:49.49 (38.89)     2:27.91 (38.42)
        3:07.62 (39.71)     3:46.82 (39.20)     4:26.84 (40.02)     5:05.36 (38.52)
 11 Sangtippawan, Chud  13 Twisters-MR                    5:11.34          6
                  33.49     1:10.95 (37.46)     1:51.00 (40.05)     2:30.78 (39.78)
        3:11.74 (40.96)     3:52.09 (40.35)     4:33.10 (41.01)     5:11.34 (38.24)

Event 105  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:00.18    8/4/2000 YWCA Middies
                         B.Ghitelman, J.Rakoczy, M.Muelle, P.Duguet
       METRO: # 2:00.18   7/15/2000 YWCA Middies, YMID-MR
                2:01.69  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:02.92         40
     1) Michalak, Agata 12              2) Skeivys, Maria E 12
     3) Hain, Karina A 12               4) Chang, Linda 12
                  31.04     1:01.72 (30.68)     1:32.22 (30.50)     2:02.92 (30.70)
  2 Badger Swim Club-MR  'A'                              2:07.32         34
     1) Owens, Amanda C 12              2) McGuire, Christine 12
     3) Cooke, Farrell E 12             4) Jones, Shannon E 12
                  32.48     1:04.53 (32.05)     1:36.92 (32.39)     2:07.32 (30.40)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                    2:08.14         32
     1) Scilufo, Taylor 12              2) Giner, Racquel C 12
     3) Sims, Danielle 11               4) Polhill, Ali C 12
                  31.69     1:04.58 (32.89)     1:37.02 (32.44)     2:08.14 (31.12)
  4 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:08.30         30
     1) Haruki, Yuria 11                2) Yeung, Maggie P 11
     3) Bouzarouata, Sarah 12           4) Diaz, Susan 12
                  32.09     1:05.03 (32.94)     1:36.26 (31.23)     2:08.30 (32.04)
  5 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      2:08.43         28
     1) Kolackovsky, Kerrie N 12        2) Tan, Emily A 11
     3) Zarriello, Megan T 12           4) Torre, Melissa R 11
                  30.20     1:02.94 (32.74)     1:35.22 (32.28)     2:08.43 (33.21)
  6 Three Village Swim Club-MR  'A'                       2:09.60         26
     1) Brennan, Cassidy C 12           2) Muller, Kristin N 12
     3) Ouzounian, Lauren M 12          4) Brennan, Alyssa M 12
                  31.73     1:04.75 (33.02)     1:45.19 (40.44)     2:09.60 (24.41)
  7 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                      2:10.88         24
     1) Campbell, Maryellen 11          2) Pujals, Michaela C 12
     3) Wade, Zoey A 11                 4) Casalicchio, Cristina L 12
                  32.36     1:06.03 (33.67)     1:38.47 (32.44)     2:10.88 (32.41)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:12.37         22
     1) Shiota, Lena A 12               2) Kwa, Adelene 12
     3) Rueda, Daniela 11               4) Cyrus, Kimberly L 12
                  31.92     1:05.71 (33.79)     1:39.17 (33.46)     2:12.37 (33.20)
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        2:12.62         18
     1) Vanderlinden, Mariel 12         2) Lewis, Kamara A 12
     3) Kagan, Vlada 11                 4) Guaman, Kelly C 11
                  33.60     1:06.29 (32.69)     1:40.04 (33.75)     2:12.62 (32.58)
 10 Long Beach Aquatics-MR  'A'                           2:13.08         14
     1) Stanford, Brittany 12           2) Schuermann, Kerry 12
     3) Zawatson, Cady 11               4) Lindahl, Stephanie 12
                  32.52     1:04.91 (32.39)     1:39.95 (35.04)     2:13.08 (33.13)
 11 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      2:14.78         12
     1) Parker, Rachel 11               2) DiPreta, Stephanie N 11
     3) Romero, Alex 12                 4) Johns, Maggie S 12
                  33.10     1:06.77 (33.67)     1:42.30 (35.53)     2:14.78 (32.48)
 12 Flushing YMCA-MR  'B'                                 2:14.90         10
     1) Chang, Elizabeth 11             2) Kraus, Katherine A 12
     3) Lim, Sally 11                   4) Cutrera, Gabriella D 12
                  33.54     1:07.02 (33.48)     1:40.24 (33.22)     2:14.90 (34.66)
 13 Long Island Express-MR  'A'                           2:15.82          8
     1) Leung, Alissa 12                2) Mu, Isabella 11
     3) Madalena, Kathryn M 12          4) Warren, Frances V 12
                  34.67     1:07.54 (32.87)     1:41.75 (34.21)     2:15.82 (34.07)

Event 106  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:57.18   7/27/2001 Flushing YMCA
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
       METRO: # 1:59.04   7/30/2004 Long Island Aquatic Club, LIAC-MR
                         B. O'NEILL, A. CHANG, N. SPINELLA, J. WAGNER
                2:00.29  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      2:00.47         40
     1) Na, Joseph 12                   2) Yang, Patrick 11
     3) Heinemann, Erik L 12            4) Spinella, Nick R 12
                  30.91     1:01.50 (30.59)     1:32.18 (30.68)     2:00.47 (28.29)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                                  2:03.26         34
     1) Deblasio, Matthew M 11          2) Peng, DiDi 11
     3) Goetz, Mathew J 11              4) Galan, Bryan 11
                  31.15     1:01.59 (30.44)     1:32.95 (31.36)     2:03.26 (30.31)
  3 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        2:03.62         32
     1) Doherty, Christopher 12         2) Barbosa, Larry S 12
     3) Yamout, Nader 11                4) Gumiela, Kryspin 12
                  32.00     1:04.38 (32.38)     1:35.41 (31.03)     2:03.62 (28.21)
  4 Long Island Express-MR  'A'                           2:04.81         30
     1) Kuo, Theodore 12                2) Carmichael-Lopes, Bernil 11
     3) Mayer, Michael 12               4) Lo, Arthur 12
                  29.94       59.80 (29.86)     1:32.37 (32.57)     2:04.81 (32.44)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:08.86         28
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Georgescu, Ronald F 11
     3) Sanchez, Jude M 12              4) Dempsey, Lukas A 12
                  31.22                             1:40.87 ( )     2:08.86 (27.99)
  6 Team Suffolk-MR  'B'                                  2:09.26         26
     1) Herrmann, Charles 11            2) Jiran, Monte 12
     3) Pisano, Jake F 12               4) Bischoff, Kent A 11
                  31.36     1:03.40 (32.04)     1:35.68 (32.28)     2:09.26 (33.58)
  7 Flushing YMCA-MR  'A'                                 2:09.31         24
     1) Knight, Lucas 12                2) Collins, Matthew J 12
     3) Garcia, Stefan 12               4) Li, Matthew 11
                  32.29     1:03.84 (31.55)     1:36.95 (33.11)     2:09.31 (32.36)
  8 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        2:16.36         22
     1) Lam, Aaron 12                   2) Erskine, Brendan 12
     3) Ariyanonthaka, Kevin 12         4) Martinez, Keannu C 12
                  32.94     1:06.35 (33.41)     1:42.77 (36.42)     2:16.36 (33.59)

Event 107  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:55.53   7/31/2005 TEAM SUFFOLK, TMSUFFOLK
                         L PARISI, C NAPOLI, K DEGRAZIA, J ZALTSMAN
       METRO: # 1:50.53   7/15/1994 Badger, BSC-MR
                1:52.29  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                                  1:55.53!        40
     1) Parisi, Lauren N 15             2) Napoli, Caitlin A 17
     3) Degrazia, Kristen A 15          4) Zaltsman, Janine 15
                  28.82       57.79 (28.97)     1:26.54 (28.75)     1:55.53 (28.99)
  2 Long Island Express-MR  'A'                           1:57.19         34
     1) Dwyer, Shannon M 17             2) Ryan, Sarah A 15
     3) Sullivan, Ellen F 17            4) Dwyer, Caitlin L 17
                  28.78       58.21 (29.43)     1:27.72 (29.51)     1:57.19 (29.47)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                2:01.81         32
     1) Moore, Jhanna 15                2) Alejandro, Tricia A 15
     3) Crane, Francesca 17             4) Lehner, Eliza A 16
                  30.39     1:00.59 (30.20)     1:31.53 (30.94)     2:01.81 (30.28)
  4 Team Suffolk-MR  'B'                                  2:01.86         30
     1) Dolinar, Ann M 17               2) Kochman, Julie N 15
     3) Kovacs, Laura N 15              4) Einsidler, Allie 15
                  31.96     1:01.15 (29.19)     1:31.74 (30.59)     2:01.86 (30.12)

Event 108  Boys 15-18 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:43.53   7/27/2003 Old Wesbury Aquatics, OWA  -MR
                         M Pepi, J Brisbin, M Lerman, G Jablonski
       METRO: # 1:37.86   7/15/1990 West Point S.C., WPSC-MR
                1:39.89  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                          1:48.15         40
     1) Castillo, Charlie D 18          2) DiDonato, Michael A 17
     3) Ziplow, Jason L 17              4) Frawley III, Robert J 16
                  27.37       54.62 (27.25)     1:21.02 (26.40)     1:48.15 (27.13)
  2 Team Suffolk-MR  'A'                                  1:49.56         34
     1) Chester, Nicholas J 15          2) Bormann, Thomas L 15
     3) Yeager, Kyle A 16               4) Podniesinski, Jonathan J 15
                  27.48       55.63 (28.15)     1:21.73 (26.10)     1:49.56 (27.83)
  3 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                1:49.77         32
     1) Kopot, Andrey V 16              2) Martinez-White, Naeem 15
     3) Fitzgerald, Reid B 16           4) Altman-Kurosaki, Jonas Y 16
                  27.23       55.38 (28.15)     1:22.83 (27.45)     1:49.77 (26.94)
  4 Long Island Express-MR  'A'                           1:50.19         30
     1) Ahern, Michael G 15             2) Bennett, Brian H 17
     3) Reilly, Timothy C 16            4) Lynch, Joe P 16
                  27.08       53.99 (26.91)     1:21.54 (27.55)     1:50.19 (28.65)
  5 Suffern Sea Lions-MR  'A'                             1:51.39         28
     1) Diaz-Albertini, Craig P 17      2) Gravina, Michael T 15
     3) Roeser, Jimmy R 18              4) Svoboda, Noah 15
                  26.31       55.83 (29.52)     1:22.94 (27.11)     1:51.39 (28.45)

Event 109  Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:30.51   7/31/2005 Sara Giberson, BASC
       METRO: # 2:20.53   7/15/1997 Corey Berg, MSC-MR
                2:33.99  T16
                2:47.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                        2:30.51!T16     20
                  35.95     1:14.04 (38.09)     1:52.53 (38.49)     2:30.51 (37.98)
  2 Michalak, Agata     12 FLY-MR                         2:35.40 ZONE    17
                  37.34     1:16.15 (38.81)     1:56.22 (40.07)     2:35.40 (39.18)
  3 Leung, Alissa       12 Express Swimming-MR            2:39.12 ZONE    16
                  38.26     1:18.37 (40.11)     1:57.98 (39.61)     2:39.12 (41.14)
  4 Bouzarouata, Sarah  12 Twisters-MR                    2:39.33 ZONE    15
                  38.09     1:17.74 (39.65)     1:57.98 (40.24)     2:39.33 (41.35)
  5 Owens, Amanda C     12 Badger-MR                      2:39.45 ZONE    14
                  37.28     1:16.88 (39.60)     1:58.92 (42.04)     2:39.45 (40.53)
  6 Hain, Karina A      12 FLY-MR                         2:39.90 ZONE    13
                  38.40     1:18.88 (40.48)     1:57.98 (39.10)     2:39.90 (41.92)
  7 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                         2:40.87 ZONE    12
                  37.97     1:18.50 (40.53)     1:57.98 (39.48)     2:40.87 (42.89)
  8 Guaman, Kelly C     11 Twisters-MR                    2:43.86 ZONE    11
                  38.72     1:20.27 (41.55)     1:57.98 (37.71)     2:43.86 (45.88)
  9 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR                   2:48.02 JO       9
                  38.61     1:20.31 (41.70)   2:48.02 (1:27.71)
 10 Aiello, Jennifer M  12 MSC-MR                         2:48.56 JO       7
                  39.77     1:21.50 (41.73)     2:06.03 (44.53)     2:48.56 (42.53)
 11 Shiota, Lena A      12 Agua Swim Team-MR              2:49.75 JO       6
                  40.53     1:23.43 (42.90)     2:07.12 (43.69)     2:49.75 (42.63)
 12 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                        2:51.33 JO       5
                  40.67     1:23.43 (42.76)     2:07.72 (44.29)     2:51.33 (43.61)
 13 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR                2:51.68 JO       4
                  40.33     1:23.98 (43.65)     2:09.83 (45.85)     2:51.68 (41.85)
 14 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR                2:51.69 JO       3
                  40.94     1:25.20 (44.26)     2:09.68 (44.48)     2:51.69 (42.01)
 15 Madalena, Kathryn   12 Express Swimming-MR            2:52.97 JO       2
                  42.23     1:27.03 (44.80)     2:11.89 (44.86)     2:52.97 (41.08)
 16 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                        2:53.25 JO       1
                  42.04     1:25.72 (43.68)     2:10.40 (44.68)     2:53.25 (42.85)
 17 McGuire, Christine  12 Badger-MR                      2:54.16 JO
                  40.70     1:25.21 (44.51)     2:10.49 (45.28)     2:54.16 (43.67)
 18 Baraban, Allyson B  11 Tmsuffolk-MR                   2:54.19 JO
                  40.83     1:24.91 (44.08)     2:10.55 (45.64)     2:54.19 (43.64)
 19 Chang, Linda        12 FLY-MR                         2:55.23 JO
                  40.97     1:25.57 (44.60)     2:11.22 (45.65)     2:55.23 (44.01)
 20 Ryan, Katie C       12 HYB-MR                         2:56.95 JO
                  42.65     1:28.06 (45.41)     2:13.92 (45.86)     2:56.95 (43.03)
 21 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR                        2:57.54 JO
                  41.59     1:27.01 (45.42)     2:13.12 (46.11)     2:57.54 (44.42)
 22 Johns, Maggie S     12 LIAC-MR                        2:58.48 JO
                  43.09     1:28.41 (45.32)     2:14.30 (45.89)     2:58.48 (44.18)
 23 Brown, Rebecca M    12 HYB-MR                         2:59.89 JO
                  42.83     1:29.37 (46.54)     2:16.66 (47.29)     2:59.89 (43.23)
 24 Groccia, Adrienne   12 GAEL-MR                        2:59.98 JO
                  42.65     1:29.11 (46.46)     2:15.73 (46.62)     2:59.98 (44.25)
 25 Kwa, Adelene        12 Agua Swim Team-MR              3:05.51
                  43.28     1:29.86 (46.58)     2:17.90 (48.04)     3:05.51 (47.61)
 -- Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                            DFS

Event 110  Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:31.98   7/31/2005 Brendan Lavery, NY Sharks
       METRO: # 2:29.24   8/11/2004 Jack Wagner, LIAC-MR
                2:32.59  T16
                2:47.39  ZONE
                3:03.99  JO
 Meet Qualifying:  3:03.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                   2:31.98!T16     20
                  36.81     1:15.70 (38.89)     1:55.11 (39.41)     2:31.98 (36.87)
  2 Bennett, Aarron M   12 Middies-MR                     2:37.91 ZONE    17
                  36.11     1:15.94 (39.83)     1:58.36 (42.42)     2:37.91 (39.55)
  3 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR                   2:41.47 ZONE    16
                  38.16     1:18.85 (40.69)     2:01.41 (42.56)     2:41.47 (40.06)
  4 Knight, Lucas       12 FLY-MR                         2:42.23 ZONE    15
                  39.09     1:20.59 (41.50)     2:02.92 (42.33)     2:42.23 (39.31)
  5 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                    2:42.80 ZONE    14
                  40.32     1:22.11 (41.79)     2:03.76 (41.65)     2:42.80 (39.04)
  6 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                        2:43.86 ZONE    13
                  38.71     1:20.53 (41.82)     2:02.86 (42.33)     2:43.86 (41.00)
  7 Garcia, Stefan      12 FLY-MR                         2:43.92 ZONE    12
                  38.64     1:19.94 (41.30)     2:02.55 (42.61)     2:43.92 (41.37)
  8 Spierer, Josh A     12 IA-MR                          2:44.69 ZONE    11
                  40.26     1:22.21 (41.95)     2:05.15 (42.94)     2:44.69 (39.54)
  9 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR            2:44.83 ZONE     9
                  40.13     1:21.05 (40.92)     2:03.47 (42.42)     2:44.83 (41.36)
 10 Collins, Matthew J  12 FLY-MR                         2:44.98 ZONE     7
                  39.39     1:21.10 (41.71)     2:03.57 (42.47)     2:44.98 (41.41)
 11 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR            2:45.46 ZONE     6
                  40.37     1:22.43 (42.06)     2:05.23 (42.80)     2:45.46 (40.23)
 12 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                         2:45.75 ZONE     5
                  39.16     1:21.07 (41.91)     2:04.70 (43.63)     2:45.75 (41.05)
 13 Middleton, William  12 Basc-MR                        2:46.39 ZONE     4
                  39.08     1:21.66 (42.58)     2:05.59 (43.93)     2:46.39 (40.80)
 14 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR              2:48.77 JO       3
                  41.21     1:24.72 (43.51)     2:08.30 (43.58)     2:48.77 (40.47)
 15 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                      2:49.24 JO       2
                  39.60     1:23.27 (43.67)     2:08.37 (45.10)     2:49.24 (40.87)
 16 Pagano, Edward S    11 Middies-MR                     2:51.18 JO       1
                  41.20     1:25.77 (44.57)     2:08.92 (43.15)     2:51.18 (42.26)
 17 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                    2:51.40 JO
                  40.39     1:24.88 (44.49)     2:10.05 (45.17)     2:51.40 (41.35)
 18 Dutton, Matthew T   11 HAA-MR                         2:51.94 JO
                  40.63     1:25.03 (44.40)     2:09.40 (44.37)     2:51.94 (42.54)
 19 Pisano, Jake F      12 Tmsuffolk-MR                   2:53.60 JO
                  40.62     1:24.42 (43.80)     2:10.10 (45.68)     2:53.60 (43.50)
 20 Pollastro, Robert   11 Basc-MR                        2:54.22 JO
                  42.27     1:26.11 (43.84)     2:11.12 (45.01)     2:54.22 (43.10)
 21 Martinez, George    11 FLY-MR                         2:55.52 JO
                  40.52     1:25.28 (44.76)     2:10.78 (45.50)     2:55.52 (44.74)
 22 Kolesnik, George    11 Basc-MR                        2:57.98 JO
                  43.54     1:30.83 (47.29)     2:16.31 (45.48)     2:57.98 (41.67)
 23 Lennon, Michael J   11 OWA-MR                         2:58.01 JO
                  42.00     1:27.42 (45.42)     2:14.39 (46.97)     2:58.01 (43.62)
 24 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                    2:59.87 JO
                  42.55     1:28.06 (45.51)     2:15.49 (47.43)     2:59.87 (44.38)
 25 Bischoff, Kent A    11 Tmsuffolk-MR                   3:08.52
                  44.13     1:33.13 (49.00)     2:22.61 (49.48)     3:08.52 (45.91)
 -- Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                        DQ
                  43.71     1:29.86 (46.15)     2:17.35 (47.49)          DQ (42.91)

Event 111  Girls 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:26.26   7/31/2005 Lauren N Parisi, TMSUFFOLK
       METRO: # 2:14.34   7/15/1988 Lea Loveless, BSC-MR
                2:22.79  JNR
                2:25.99  JR-B
                2:35.49  ZONE
                2:49.99  JO
 Meet Qualifying:  2:49.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                   2:26.26!ZONE    20
                  35.32     1:12.37 (37.05)     1:50.02 (37.65)     2:26.26 (36.24)
  2 Kochman, Julie N    15 Tmsuffolk-MR                   2:29.45 ZONE    17
                  35.38     1:12.70 (37.32)     1:51.84 (39.14)     2:29.45 (37.61)
  3 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              2:30.91 ZONE    16
                  36.32     1:14.09 (37.77)     1:52.82 (38.73)     2:30.91 (38.09)
  4 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                   2:35.14 ZONE    15
                  36.73     1:15.24 (38.51)     1:55.70 (40.46)     2:35.14 (39.44)
  5 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                         2:35.28 ZONE    14
                  36.84     1:15.56 (38.72)     1:56.13 (40.57)     2:35.28 (39.15)
  6 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                         2:36.44 JO      13
                  38.11     1:17.59 (39.48)     1:57.52 (39.93)     2:36.44 (38.92)
  7 Siegel, Erika A     15 Agua Swim Team-MR              2:40.85 JO      12
                  38.39     1:18.71 (40.32)     2:00.12 (41.41)     2:40.85 (40.73)
  8 Aiello, Christina   16 MSC-MR                         2:41.29 JO      11
                  39.02     1:19.86 (40.84)     2:01.00 (41.14)     2:41.29 (40.29)
  9 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR                   2:41.80 JO       9
                  37.40     1:17.95 (40.55)     2:00.31 (42.36)     2:41.80 (41.49)
 10 Pomerantz, JoJo F   15 Middies-MR                     2:42.68 JO       7
                  37.52     1:17.97 (40.45)     2:00.55 (42.58)     2:42.68 (42.13)
 11 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR            2:42.77 JO       6
                  37.42     1:18.56 (41.14)     2:01.14 (42.58)     2:42.77 (41.63)
 12 Einsidler, Allie    15 Tmsuffolk-MR                   2:43.40 JO       5
                  38.95     1:19.58 (40.63)     2:01.87 (42.29)     2:43.40 (41.53)
 13 LI, Qing            15 TVSC-MR                        2:43.97 JO       4
                  38.43     1:19.07 (40.64)     2:02.17 (43.10)     2:43.97 (41.80)
 14 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR                   2:44.58 JO       3
                  38.11     1:19.68 (41.57)     2:03.24 (43.56)     2:44.58 (41.34)
 15 Carew, Kaitlyn      15 SSL-MR                         2:44.64 JO       2
                  40.39     1:22.33 (41.94)     2:04.59 (42.26)     2:44.64 (40.05)
 16 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR            2:44.70 JO       1
                  39.38     1:20.89 (41.51)     2:03.02 (42.13)     2:44.70 (41.68)
 17 Guzman, Paula       15 FLY-MR                         2:45.11 JO
                  39.00     1:20.78 (41.78)     2:03.72 (42.94)     2:45.11 (41.39)
 18 Ciccone, Amanda     16 SSL-MR                         2:45.42 JO
                  38.95     1:21.16 (42.21)     2:04.49 (43.33)     2:45.42 (40.93)
 19 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR            2:45.61 JO
                  39.58     1:21.87 (42.29)     2:04.35 (42.48)     2:45.61 (41.26)
 20 Hartford, Laura G   15 Express Swimming-MR            2:47.70 JO
                  39.32     1:20.88 (41.56)     2:04.57 (43.69)     2:47.70 (43.13)
 21 Moore, Jhanna       15 Agua Swim Team-MR              2:48.74 JO
                  38.66     1:20.91 (42.25)     2:06.05 (45.14)     2:48.74 (42.69)
 22 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR                   2:49.52 JO
                  40.32     1:22.73 (42.41)     2:06.72 (43.99)     2:49.52 (42.80)
 23 Sciarrotto, Jaclyn  15 TVSC-MR                        2:49.77 JO
                  40.44     1:23.10 (42.66)     2:06.37 (43.27)     2:49.77 (43.40)
 24 Rosenbrock, Katie   15 HAA-MR                         2:51.08
                  40.52     1:24.40 (43.88)     2:07.80 (43.40)     2:51.08 (43.28)

Event 112  Boys 15-18 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:11.50   7/15/1981 Rick Carey, BSC
       METRO: # 2:02.60   7/15/1980 Rick Carey, BSC-MR
                2:11.49  JNR
                2:12.39  JR-B
                2:21.99  ZONE
                2:34.99  JO
 Meet Qualifying:  2:34.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Reid B  16 Agua Swim Team-MR              2:18.74 ZONE    20
                  33.70     1:08.91 (35.21)     1:44.76 (35.85)     2:18.74 (33.98)
  2 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                   2:19.14 ZONE    17
                  33.48     1:09.40 (35.92)     1:45.19 (35.79)     2:19.14 (33.95)
  3 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                   2:23.34 JO      16
                  33.74     1:10.25 (36.51)     1:47.34 (37.09)     2:23.34 (36.00)
  4 Reilly, Timothy C   16 Express Swimming-MR            2:23.88 JO      15
                  34.08     1:10.24 (36.16)     1:47.36 (37.12)     2:23.88 (36.52)
  5 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR            2:25.47 JO      14
                  35.34     1:11.85 (36.51)     1:49.07 (37.22)     2:25.47 (36.40)
  6 Willis, Joshua J    15 HYB-MR                         2:27.07 JO      13
                  35.25     1:11.31 (36.06)     1:49.06 (37.75)     2:27.07 (38.01)
  7 Polhill, Drew B     15 Bgnw Marlins-MR                2:27.39 JO      12
                  34.75     1:10.93 (36.18)     1:50.22 (39.29)     2:27.39 (37.17)
  8 Ziplow, Jason L     17 OWA-MR                         2:28.36 JO      11
                  34.03     1:10.73 (36.70)     1:49.92 (39.19)     2:28.36 (38.44)
  9 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR              2:28.80 JO       9
                  35.35     1:13.54 (38.19)     1:51.25 (37.71)     2:28.80 (37.55)
 10 Goldstein, Alex A   16 HYB-MR                         2:32.12 JO       7
                  35.60     1:14.23 (38.63)     1:53.75 (39.52)     2:32.12 (38.37)
 11 Maynard, Phil A     16 Agua Swim Team-MR              2:34.77 JO       6
                  37.58     1:15.94 (38.36)     1:56.20 (40.26)     2:34.77 (38.57)
 12 Rueda, Andres A     18 Agua Swim Team-MR              2:47.53          5
                  38.26     1:20.20 (41.94)     2:05.37 (45.17)     2:47.53 (42.16)

Event 113  Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.52   7/15/1980 Jennifer Boyd, AK
       METRO: # 27.86   8/11/2004 Alex Forrester, BAD-MR
                28.49  T16
                30.59  ZONE
                33.49  JO
 Meet Qualifying:  33.49
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                          28.93 ZONE    20
  2 Simonetti, Christi  12 North Shore-MR                   29.70 ZONE    17
  3 Brennan, Alyssa M   12 TVSC-MR                          30.34 ZONE    16
  4 Michalak, Agata     12 FLY-MR                           30.44 ZONE    15
  5 Chang, Linda        12 FLY-MR                           30.45 ZONE    14
  6 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR                  30.52 ZONE    13
  7 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                          30.73 JO      12
  8 Farrar, Lexi B      12 MSC-MR                           31.22 JO      11
  9 Bouzarouata, Sarah  12 Twisters-MR                      31.29 JO       9
 10 Jones, Shannon E    12 Badger-MR                        31.33 JO       7
 11 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR                31.54 JO       6
 12 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                           31.57 JO       5
 13 Klein, Morganne C   12 UNMSC-MR                         31.62 JO       4
 14 Brennan, Cassidy C  12 TVSC-MR                          31.68 JO       3
 15 Giordano, Krista N  12 North Shore-MR                   31.78 JO       2
 16 Groccia, Adrienne   12 GAEL-MR                          31.88 JO       0.5
 16 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                       31.88 JO       0.5
 18 Giner, Racquel C    12 Bgnw Marlins-MR                  31.97 JO
 18 Haruki, Yuria       11 Twisters-MR                      31.97 JO
 20 Tan, Emily A        11 LIAC-MR                          31.99 JO
 20 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR                        31.99 JO
 22 Diaz, Susan         12 Twisters-MR                      32.03 JO
 23 Brooks, Meghan E    12 Bgnw Marlins-MR                  32.25 JO
 24 Sigaty, Christine   12 North Shore-MR                   32.49 JO
 25 Johns, Maggie S     12 LIAC-MR                          32.51 JO
 26 Stanford, Brittany  12 LBA-MR                           32.54 JO
 26 Lewis, Kamara A     12 Twisters-MR                      32.54 JO
 28 Schuermann, Kerry   12 LBA-MR                           32.57 JO
 29 Wade, Zoey A        11 HYB-MR                           32.59 JO
 30 McGuire, Christine  12 Badger-MR                        32.65 JO
 31 Campbell, Maryelle  11 HYB-MR                           32.70 JO
 32 Kraus, Katherine A  12 FLY-MR                           32.75 JO
 32 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR                  32.75 JO
 34 Muller, Kristin N   12 TVSC-MR                          32.77 JO
 35 McDavid, Aiesha A   12 GAEL-MR                          32.80 JO
 36 Casalicchio, Crist  12 HYB-MR                           32.91 JO
 37 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                          32.96 JO
 38 Parker, Rachel      11 LIAC-MR                          32.98 JO
 39 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                          33.10 JO
 40 Vanderlinden, Mari  12 Twisters-MR                      33.12 JO
 41 Yeung, Maggie P     11 Twisters-MR                      33.18 JO
 42 Chang, Elizabeth    11 FLY-MR                           33.24 JO
 43 Merz, Wendy A       11 HYB-MR                           33.31 JO
 43 Torre, Melissa R    11 LIAC-MR                          33.31 JO
 45 Pujals, Michaela C  12 HYB-MR                           33.35 JO
 46 Hesse, Samantha M   12 TVSC-MR                          33.57
 47 Rosenbrock, Michel  12 HAA-MR                           33.58
 48 McDonnell, Sophia   11 Basc-MR                          33.81
 49 Santana, Melissa    12 RedTails-MR                      33.88
 50 Rodriguez, Fatima   12 Apex-MR                          33.97
 51 Cyrus, Kimberly L   12 Agua Swim Team-MR                34.06
 52 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR                        34.44
 53 DiPreta, Stephanie  11 LIAC-MR                          34.59

Event 114  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 27.17   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
       METRO: # 26.34   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC-MR
                27.69  T16
                30.59  ZONE
                32.99  JO
 Meet Qualifying:  32.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                      29.01 ZONE    20
  2 Wong, Stanley       11 NY Sharks-MR                     29.13 ZONE    17
  3 Spinella, Nick R    12 LIAC-MR                          29.24 ZONE    16
  4 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                        29.42 ZONE    15
  5 Sullivan, Sean P    12 HYB-MR                           29.52 ZONE    14
  6 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                           29.79 ZONE    13
  7 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR              29.81 ZONE    11.5
  7 Bennett, Aarron M   12 Middies-MR                       29.81 ZONE    11.5
  9 Abrams, Michael     12 UNLGA-MR                         29.97 ZONE     9
 10 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                     30.08 ZONE     7
 11 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                          30.22 ZONE     6
 12 Dupres, Abel        12 RedTails-MR                      30.27 ZONE     5
 13 Malychev, Peter     12 DSC-MR                           30.46 ZONE     4
 14 Na, Joseph          12 LIAC-MR                          30.50 ZONE     3
 15 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                     30.63 JO       2
 16 Arana, Oscar Y      12 LIAC-MR                          30.75 JO       1
 17 Jiran, Monte        12 Tmsuffolk-MR                     30.94 JO
 18 Spierer, Josh A     12 IA-MR                            31.03 JO
 19 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                      31.11 JO
 20 Peng, DiDi          11 Tmsuffolk-MR                     31.30 JO
 21 Hu-Van Wright, En-  11 Agua Swim Team-MR                31.37 JO
 22 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                        31.48 JO
 23 Kolesnik, George    11 Basc-MR                          31.63 JO
 24 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                          31.70 JO
 25 Deblasio, Matthew   11 Tmsuffolk-MR                     31.79 JO
 26 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                           31.80 JO
 27 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR                31.81 JO
 28 Pagano, Edward S    11 Middies-MR                       31.82 JO
 29 Sanchez, Jude M     12 Agua Swim Team-MR                31.90 JO
 30 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                     31.91 JO
 31 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR                     31.93 JO
 32 Park, Jay S         12 LIAC-MR                          32.07 JO
 32 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR                       32.07 JO
 34 Dutton, Matthew T   11 HAA-MR                           32.54 JO
 35 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                      32.65 JO
 36 Li, Matthew         11 FLY-MR                           32.90 JO
 37 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                           33.03
 38 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                      33.06
 39 Middleton, William  12 Basc-MR                          33.40

Event 115  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 28.01   7/31/2005 Kerry R Gruendel, Badger
       METRO: # 26.37   7/15/1996 Brooke Davey, NBS-MR
                27.39  JNR
                27.79  JR-B
                29.69  ZONE
                31.99  JO
 Meet Qualifying:  31.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gruendel, Kerry R   15 Badger-MR                        28.01!ZONE    20
  2 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR              28.26 ZONE    17
  3 Degrazia, Kristen   15 Tmsuffolk-MR                     28.75 ZONE    16
  4 Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                     28.77 ZONE    15
  5 Berlin, Jill        17 Badger-MR                        28.97 ZONE    14
  6 Goldrick, Megan     16 UNNYS-MR                         29.19 ZONE    13
  7 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                     29.26 ZONE    12
  8 Napoli, Caitlin A   17 Tmsuffolk-MR                     29.30 ZONE    11
  9 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR              29.39 ZONE     8
  9 Zaltsman, Janine    15 Tmsuffolk-MR                     29.39 ZONE     8
 11 Ciccone, Amanda     16 SSL-MR                           29.58 ZONE     6
 12 Doolittle, Lauren   17 NY Sharks-MR                     29.83 JO       5
 13 Genovese, Kate A    15 LIAC-MR                          29.98 JO       4
 14 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR              30.04 JO       2
 14 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR              30.04 JO       2
 14 Huff, Alissa M      17 Badger-MR                        30.04 JO       2
 17 Kochman, Julie N    15 Tmsuffolk-MR                     30.06 JO
 18 Martinez, Bianca    15 FLY-MR                           30.13 JO
 19 Creagh, Kristina    17 NY Sharks-MR                     30.19 JO
 20 Grunewald, Cailin   15 NBS-MR                           30.40 JO
 21 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR                30.43 JO
 22 Levine, Kimberly A  16 MSC-MR                           30.44 JO
 23 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                           30.51 JO
 24 Moore, Jhanna       15 Agua Swim Team-MR                30.58 JO
 25 Carew, Kaitlyn      15 SSL-MR                           30.63 JO
 26 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR                     30.66 JO
 27 Turner, Ashley E    15 SS-MR                            30.67 JO
 27 Kovacs, Laura N     15 Tmsuffolk-MR                     30.67 JO
 29 Einsidler, Allie    15 Tmsuffolk-MR                     30.79 JO
 30 Smith, Devin E      16 CSC-MR                           30.80 JO
 31 Sudano, Ashley M    15 CSC-MR                           30.88 JO
 32 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR              30.89 JO
 33 Dowd, Caitlin E     15 TVSC-MR                          31.03 JO
 33 Navarro, Sarah      15 Aqua Gems-MR                     31.03 JO
 35 Shockness, Jasmine  15 Express Swimming-MR              31.21 JO
 36 Gromling, Kristin   17 LBA-MR                           31.25 JO
 37 Harris, Markee E    16 Tmsuffolk-MR                     31.27 JO
 38 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                           31.28 JO
 39 Winkler, Caitlin    15 FLY-MR                           31.36 JO
 40 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR                     31.40 JO
 41 Siegel, Erika A     15 Agua Swim Team-MR                31.41 JO
 41 Balder, Jaclyn M    16 LIAC-MR                          31.41 JO
 43 Ras, Jessica A      15 Express Swimming-MR              31.49 JO
 44 Moore, Erin A       15 CSC-MR                           31.73 JO
 45 Pujals, Leiya S     17 HYB-MR                           31.76 JO
 46 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR                31.81 JO
 47 Benjamin, Malaika   15 Agua Swim Team-MR                31.88 JO
 48 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR                     32.04
 49 Parodi, Annie T     16 Aqua Gems-MR                     32.24
 50 Bertin, Ivanna      16 Apex-MR                          32.32

Event 116  Boys 15-18 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 24.77   7/15/1998 Mark Hill, BSC
       METRO: # 23.72   7/15/1985 Steve Sheedy, MSC-MR
                24.79  JNR
                24.79  JR-B
                26.99  ZONE
                28.69  JO
 Meet Qualifying:  28.69
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Sadovski, Stanisla  16 DSC-MR                           25.33 ZONE    20
  2 Gartman, David M    16 NBS-MR                           25.68 ZONE    17
  3 Senkewich, John C   17 NBS-MR                           26.21 ZONE    16
  4 Diaz-Albertini, Cr  17 SSL-MR                           26.37 ZONE    15
  5 Dorfman, Jake       16 NY Sharks-MR                     26.56 ZONE    14
  6 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR              26.64 ZONE    13
  7 Kenny, Greg         17 Badger-MR                        26.80 ZONE    12
  8 DiDonato, Michael   17 OWA-MR                           26.91 ZONE    11
  9 Nam, Timothy K      15 Badger-MR                        26.99 ZONE     9
 10 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                          27.08 JO       7
 11 Ziplow, Jason L     17 OWA-MR                           27.25 JO       6
 12 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR                     27.41 JO       5
 13 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                     27.42 JO       3.5
 13 Frawley III, Rober  16 OWA-MR                           27.42 JO       3.5
 15 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR                27.44 JO       2
 16 Cogan, Brian A      17 LIAC-MR                          27.61 JO       1
 17 Sweeney, Joseph D   17 Aqua Gems-MR                     27.64 JO
 18 Williams, Zachary   17 NBS-MR                           27.81 JO
 19 Bodden, Joe         18 UN Metro-MR                      27.84 JO
 20 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR                           27.85 JO
 21 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR                28.13 JO
 22 Kempton, Tom G      17 LIAC-MR                          28.16 JO
 23 Podniesinski, Jona  15 Tmsuffolk-MR                     28.34 JO
 24 Goldstein, Alex A   16 HYB-MR                           28.56 JO
 25 Gavin, Tripp G      15 HYB-MR                           28.62 JO
 26 Martinez-White, Na  15 Agua Swim Team-MR                28.69 JO
 27 Qiao, Matthew       15 Tmsuffolk-MR                     28.80
 28 Kelly, Patrick T    15 LIAC-MR                          29.02
 29 Bormann, Thomas L   15 Tmsuffolk-MR                     29.30
 30 Zarriello, Andrew   15 LIAC-MR                          29.36

Event 117  Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:07.51   7/27/2003 Kelly E Bunster, CSC  -MR
       METRO: # 1:05.73    8/6/2003 Kelly E Bunster, CSC-MR
                1:08.49  T16
                1:15.49  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Jones, Shannon E    12 Badger-MR                      1:10.20 ZONE    20
                  32.92     1:10.20 (37.28)
  2 Simonetti, Christi  12 North Shore-MR                 1:12.45 ZONE    17
                  34.40     1:12.45 (38.05)
  3 Brennan, Alyssa M   12 TVSC-MR                        1:15.39 ZONE    16
                  35.41     1:15.39 (39.98)
  4 Hain, Karina A      12 FLY-MR                         1:15.52 JO      15
                  35.34     1:15.52 (40.18)
  5 Polhill, Ali C      12 Bgnw Marlins-MR                1:15.87 JO      14
                  35.65     1:15.87 (40.22)
  6 Hoffman, Shekinah   11 MSC-MR                         1:15.94 JO      13
                  36.42     1:15.94 (39.52)
  7 Scilufo, Taylor     12 Bgnw Marlins-MR                1:16.18 JO      12
                  35.71     1:16.18 (40.47)
  8 Owens, Amanda C     12 Badger-MR                      1:16.33 JO      11
                  34.91     1:16.33 (41.42)
  9 Ouzounian, Lauren   12 TVSC-MR                        1:16.96 JO       9
                  35.53     1:16.96 (41.43)
 10 Michalak, Agata     12 FLY-MR                         1:17.24 JO       7
                  34.62     1:17.24 (42.62)
 11 Aiello, Jennifer M  12 MSC-MR                         1:17.84 JO       6
                  37.44     1:17.84 (40.40)
 12 Sims, Danielle      11 Bgnw Marlins-MR                1:18.06 JO       5
                  36.67     1:18.06 (41.39)
 13 Norman, Samantha M  11 Tmsuffolk-MR                   1:18.40 JO       4
                  37.27     1:18.40 (41.13)
 14 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                     1:18.41 JO       3
                  37.48     1:18.41 (40.93)
 15 Klein, Morganne C   12 UNMSC-MR                       1:19.01 JO       2
                  36.56     1:19.01 (42.45)
 16 Brennan, Cassidy C  12 TVSC-MR                        1:19.23 JO       1
                  37.19     1:19.23 (42.04)
 17 Diaz, Susan         12 Twisters-MR                    1:19.39 JO
                  37.05     1:19.39 (42.34)
 18 Cooke, Farrell E    12 Badger-MR                      1:20.64 JO
                  38.38     1:20.64 (42.26)
 19 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                        1:20.97 JO
                  37.61     1:20.97 (43.36)
 20 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR              1:21.16 JO
                  36.46     1:21.16 (44.70)
 21 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR            1:21.74 JO
                  37.80     1:21.74 (43.94)
 22 Warren, Frances V   12 Express Swimming-MR            1:21.77 JO
                  37.81     1:21.77 (43.96)
 23 Dundas, Lindsey     11 CSC-MR                         1:22.98 JO
                  38.91     1:22.98 (44.07)
 24 Lampe, Shannon E    12 TVSC-MR                        1:23.03 JO
                  39.75     1:23.03 (43.28)
 25 Giordano, Krista N  12 North Shore-MR                 1:23.67 JO
                  38.85     1:23.67 (44.82)
 26 Lim, Sally          11 FLY-MR                         1:24.03 JO
                  40.10     1:24.03 (43.93)
 27 Kagan, Vlada        11 Twisters-MR                    1:24.27 JO
                  39.85     1:24.27 (44.42)
 28 Sigaty, Christine   12 North Shore-MR                 1:24.92 JO
                  39.47     1:24.92 (45.45)
 29 Merz, Wendy A       11 HYB-MR                         1:25.24 JO
                  38.84     1:25.24 (46.40)
 30 Cooke, Alexandra    12 Badger-MR                      1:35.10
                  42.24     1:35.10 (52.86)

Event 118  Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 1:06.71    8/4/2000 Ryan Emanuel, BSC
       METRO: # 1:06.04   7/15/1990 Michael Bartz, FLY-MR
                1:07.19  T16
                1:15.49  ZONE
                1:25.99  JO
 Meet Qualifying:  1:25.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR            1:10.55 ZONE    20
                  32.66     1:10.55 (37.89)
  2 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                        1:13.54 ZONE    17
                  34.47     1:13.54 (39.07)
  3 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                   1:14.26 ZONE    16
                  35.15     1:14.26 (39.11)
  4 Gumiela, Kryspin    12 Twisters-MR                    1:14.86 ZONE    15
                  35.21     1:14.86 (39.65)
  5 Abrams, Michael     12 UNLGA-MR                       1:15.71 JO      14
                  35.56     1:15.71 (40.15)
  6 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                         1:15.93 JO      13
                  36.35     1:15.93 (39.58)
  7 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                        1:16.76 JO      12
                  34.99     1:16.76 (41.77)
  8 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                    1:17.39 JO      11
                  35.40     1:17.39 (41.99)
  9 Sullivan, Sean P    12 HYB-MR                         1:17.69 JO       9
                  36.14     1:17.69 (41.55)
 10 Lo, Arthur          12 Express Swimming-MR            1:18.33 JO       7
                  36.69     1:18.33 (41.64)
 11 Goldstein, Jake P   11 HYB-MR                         1:18.42 JO       6
                  37.01     1:18.42 (41.41)
 12 Byrnes, Evan R      12 Sachem-MR                      1:18.44 JO       5
                  36.42     1:18.44 (42.02)
 13 Doherty, Christoph  12 Twisters-MR                    1:18.83 JO       4
                  36.89     1:18.83 (41.94)
 14 Martinez, George    11 FLY-MR                         1:20.06 JO       3
                  37.06     1:20.06 (43.00)
 15 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                      1:20.15 JO       2
                  37.58     1:20.15 (42.57)
 16 Bennett, Aarron M   12 Middies-MR                     1:20.37 JO       1
                  38.02     1:20.37 (42.35)
 17 Na, Joseph          12 LIAC-MR                        1:20.40 JO
                  37.64     1:20.40 (42.76)
 18 Knight, Lucas       12 FLY-MR                         1:20.80 JO
                  37.54     1:20.80 (43.26)
 19 Magee, Ryan T       12 SSL-MR                         1:21.24 JO
                  37.61     1:21.24 (43.63)
 20 Goetz, Mathew J     11 Tmsuffolk-MR                   1:21.57 JO
                  38.21     1:21.57 (43.36)
 21 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR                   1:22.15 JO
                  38.46     1:22.15 (43.69)
 22 Dempsey, Lukas A    12 Agua Swim Team-MR              1:22.25 JO
                  38.37     1:22.25 (43.88)
 23 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR                     1:22.75 JO
                  37.77     1:22.75 (44.98)
 24 Dutton, Matthew T   11 HAA-MR                         1:23.14 JO
                  37.68     1:23.14 (45.46)
 25 Herrmann, Charles   11 Tmsuffolk-MR                   1:25.26 JO
                  39.02     1:25.26 (46.24)
 26 Georgescu, Ronald   11 Agua Swim Team-MR              1:25.48 JO
                  39.11     1:25.48 (46.37)
 27 Barbosa, Larry S    12 Twisters-MR                    1:25.78 JO
                  39.11     1:25.78 (46.67)
 28 Mayer, Michael      12 Express Swimming-MR            1:26.77
                  40.92     1:26.77 (45.85)
 29 Kunze, Ian M        12 NYCC-MR                        1:39.53
                  44.11     1:39.53 (55.42)

Event 119  Girls 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:22.14   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC
       METRO: # 2:14.24   7/15/1998 K.Sendrowski, LIAC-MR
                2:21.19  JNR
                2:24.19  JR-B
                2:31.59  ZONE
                2:50.99  JO
 Meet Qualifying:  2:50.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Napoli, Caitlin A   17 Tmsuffolk-MR                   2:28.85 ZONE    20
                  33.89     1:10.97 (37.08)     1:50.85 (39.88)     2:28.85 (38.00)
  2 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              2:35.20 JO      17
                  34.96     1:13.45 (38.49)     1:54.46 (41.01)     2:35.20 (40.74)
  3 Siegel, Erika A     15 Agua Swim Team-MR              2:35.89 JO      16
                  34.35     1:12.89 (38.54)     1:53.53 (40.64)     2:35.89 (42.36)
  4 Guzman, Paula       15 FLY-MR                         2:36.33 JO      15
                  35.59     1:14.91 (39.32)     1:55.99 (41.08)     2:36.33 (40.34)
  5 Harris, Markee E    16 Tmsuffolk-MR                   2:37.06 JO      14
                  34.22     1:13.83 (39.61)     1:55.33 (41.50)     2:37.06 (41.73)
  6 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR            2:39.27 JO      13
                  33.79     1:13.29 (39.50)     1:56.49 (43.20)     2:39.27 (42.78)
  7 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR              2:40.51 JO      12
                  34.96     1:15.23 (40.27)     1:58.01 (42.78)     2:40.51 (42.50)
  8 Crane, Francesca    17 Agua Swim Team-MR              2:45.31 JO      11
                  36.15     1:17.76 (41.61)     2:01.94 (44.18)     2:45.31 (43.37)
  9 Pomerantz, JoJo F   15 Middies-MR                     2:46.44 JO       9
                  35.32     1:16.95 (41.63)     2:02.48 (45.53)     2:46.44 (43.96)
 10 Winkler, Caitlin    15 FLY-MR                         2:46.55 JO       7
                  35.93     1:17.16 (41.23)     2:03.06 (45.90)     2:46.55 (43.49)
 11 Pirog, Francesca E  17 Agua Swim Team-MR              2:46.98 JO       6
                  35.58     1:16.56 (40.98)     2:01.89 (45.33)     2:46.98 (45.09)
 12 Dwyer, Caitlin L    17 Express Swimming-MR            2:49.55 JO       5
                  37.26     1:18.97 (41.71)     2:05.61 (46.64)     2:49.55 (43.94)
 13 Fitzgerald, Shanna  17 Aqua Gems-MR                   2:50.27 JO       4
                  36.48     1:19.34 (42.86)     2:05.06 (45.72)     2:50.27 (45.21)
 14 Sudano, Ashley M    15 CSC-MR                         2:51.24          3
                  38.26     1:21.64 (43.38)     2:07.43 (45.79)     2:51.24 (43.81)
 15 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR            2:51.60          2
                  37.95     1:20.67 (42.72)     2:08.32 (47.65)     2:51.60 (43.28)
 16 Burns, Jayme R      16 Tmsuffolk-MR                   2:53.56          1
                  35.77     1:19.27 (43.50)     2:06.67 (47.40)     2:53.56 (46.89)
 17 Parodi, Annie T     16 Aqua Gems-MR                   2:56.29
                  36.21     1:19.58 (43.37)     2:08.53 (48.95)     2:56.29 (47.76)
 18 Levine, Kimberly A  16 MSC-MR                         2:58.95
                  35.70     1:18.83 (43.13)     2:08.13 (49.30)     2:58.95 (50.82)

Event 120  Boys 15-18 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
     LC JO's: ! 2:11.68   7/15/1995 Ryan Murphy, SIA
       METRO: # 2:04.24   7/15/1995 John DeBoyace, YMID-MR
                2:09.79  JNR
                2:10.59  JR-B
                2:20.89  ZONE
                2:36.99  JO
 Meet Qualifying:  2:36.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Maynard, Phil A     16 Agua Swim Team-MR              2:16.73 ZONE    20
                  30.91     1:05.79 (34.88)     1:41.78 (35.99)     2:16.73 (34.95)
  2 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                   2:18.37 ZONE    17
                  30.86     1:06.27 (35.41)     1:42.67 (36.40)     2:18.37 (35.70)
  3 Richman, Joseph Z   16 GAEL-MR                        2:23.21 JO      16
                  32.38     1:07.64 (35.26)     1:45.90 (38.26)     2:23.21 (37.31)
  4 Richman, Peter Z    15 GAEL-MR                        2:24.35 JO      15
                  31.90     1:07.70 (35.80)     1:46.30 (38.60)     2:24.35 (38.05)
  5 Corrigan, Timmy     15 LBA-MR                         2:24.52 JO      14
                  32.03     1:08.12 (36.09)     1:45.87 (37.75)     2:24.52 (38.65)
  6 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR              2:30.09 JO      13
                  33.08     1:10.49 (37.41)     1:49.07 (38.58)     2:30.09 (41.02)
  7 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR                         2:33.72 JO      12
                  34.45     1:12.93 (38.48)     1:53.55 (40.62)     2:33.72 (40.17)
  8 Pickel, James C     16 FLY-MR                         2:39.93         11
                  33.39     1:12.65 (39.26)     1:55.32 (42.67)     2:39.93 (44.61)
  9 Roeser, Jimmy R     18 SSL-MR                         2:40.02          9
                  32.48     1:10.31 (37.83)     1:53.32 (43.01)     2:40.02 (46.70)
 10 Gravina, Michael T  15 SSL-MR                         2:40.19          7
                  36.15     1:15.79 (39.64)     1:57.75 (41.96)     2:40.19 (42.44)
 11 Goldstein, Alex A   16 HYB-MR                         2:43.45          6
                  34.58     1:14.64 (40.06)     1:59.62 (44.98)     2:43.45 (43.83)
 12 Kopot, Andrey V     16 Agua Swim Team-MR              2:49.33          5
                  34.74     1:16.31 (41.57)     2:02.27 (45.96)     2:49.33 (47.06)

Event 121  Girls 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:58.13   7/27/2001 Asphalt Green
                         Staskiewicz, Anderson, Setoguchi, D'Ambrosia
       METRO: # 4:58.13   7/15/2001 Asphalt Green, AGUA-MR
                5:00.69  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Flushing YMCA-MR  'A'                                 5:02.42         40
     1) Michalak, Agata 12              2) Lim, Sally 11
     3) Hain, Karina A 12               4) Chang, Linda 12
                  35.57   1:12.64 (1:12.64)     1:54.36 (41.72)   2:38.79 (1:26.15)
        3:14.00 (35.21)   3:55.29 (1:16.50)     4:27.08 (31.79)   5:02.42 (1:07.13)
  2 Three Village Swim Club-MR  'A'                       5:18.32         34
     1) Muller, Kristin N 12            2) Brennan, Alyssa M 12
     3) Lampe, Shannon E 12             4) Brennan, Cassidy C 12
                  40.18   1:22.99 (1:22.99)     2:02.42 (39.43)   2:47.33 (1:24.34)
        3:26.06 (38.73)   4:09.13 (1:21.80)     4:42.21 (33.08)   5:18.32 (1:09.19)
  3 Bgc-N. Westchester Marlins-MR  'A'                    5:18.54         32
     1) Polhill, Ali C 12               2) Giner, Racquel C 12
     3) Sims, Danielle 11               4) Scilufo, Taylor 12
                  38.61   1:20.80 (1:20.80)     2:02.28 (41.48)   2:51.56 (1:30.76)
        3:28.61 (37.05)   4:11.72 (1:20.16)     4:43.82 (32.10)   5:18.54 (1:06.82)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      5:23.28         30
     1) Torre, Melissa R 11             2) Tan, Emily A 11
     3) Kolackovsky, Kerrie N 12        4) Zarriello, Megan T 12
                  39.72   1:21.04 (1:21.04)     2:06.63 (45.59)   2:55.73 (1:34.69)
        3:32.82 (37.09)   4:13.67 (1:17.94)     4:46.74 (33.07)   5:23.28 (1:09.61)
  5 Long Island Express-MR  'A'                           5:26.91         28
     1) Leung, Alissa 12                2) Mu, Isabella 11
     3) Warren, Frances V 12            4) Madalena, Kathryn M 12
                  37.40   1:16.17 (1:16.17)     2:02.70 (46.53)   2:51.87 (1:35.70)
        3:31.08 (39.21)   4:16.69 (1:24.82)     4:49.59 (32.90)   5:26.91 (1:10.22)
  6 Huntington YMCA Bluefish-MR  'A'                      5:31.40         26
     1) Wade, Zoey A 11                 2) Casalicchio, Cristina L 12
     3) Merz, Wendy A 11                4) Campbell, Maryellen 11
                  38.46   1:17.71 (1:17.71)     2:00.55 (42.84)   2:49.20 (1:31.49)
        3:28.66 (39.46)   4:16.67 (1:27.47)     4:52.14 (35.47)   5:31.40 (1:14.73)
  7 Flushing YMCA-MR  'B'                                 5:32.70         24
     1) Skeivys, Maria E 12             2) Kraus, Katherine A 12
     3) Chang, Elizabeth 11             4) Cutrera, Gabriella D 12
                  36.03   1:15.51 (1:15.51)     1:59.83 (44.32)   2:49.13 (1:33.62)
        3:28.74 (39.61)   4:17.81 (1:28.68)     4:52.85 (35.04)   5:32.70 (1:14.89)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                5:33.48         22
     1) Rueda, Daniela 11               2) Kwa, Adelene 12
     3) Cyrus, Kimberly L 12            4) Shiota, Lena A 12
                  39.73   1:21.23 (1:21.23)     2:06.36 (45.13)
            3:36.06 ( )         4:19.68 ( )     4:54.93 (35.25)   5:33.48 (1:13.80)
  9 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        5:40.68         18
     1) Guaman, Kelly C 11              2) Vanderlinden, Mariel 12
     3) Lewis, Kamara A 12              4) Haruki, Yuria 11
                  38.29   1:18.01 (1:18.01)     2:03.89 (45.88)   2:56.80 (1:38.79)
        3:37.52 (40.72)   4:28.40 (1:31.60)     5:03.18 (34.78)   5:40.68 (1:12.28)
 10 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      6:07.36         14
     1) Johns, Maggie S 12              2) Parker, Rachel 11
     3) DiPreta, Stephanie N 11         4) Romero, Alex 12
                  40.33   1:22.60 (1:22.60)     2:14.30 (51.70)   3:22.23 (1:59.63)
        3:54.78 (32.55)   4:46.34 (1:24.11)     5:24.45 (38.11)   6:07.36 (1:21.02)
 -- LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                             DQ
     1) Bouzarouata, Sarah 12           2) Kagan, Vlada 11
     3) Diaz, Susan 12                  4) Yeung, Maggie P 11
                  37.85   1:16.18 (1:16.18)     2:00.73 (44.55)   2:51.97 (1:35.79)
        3:26.95 (34.98)   4:09.33 (1:17.36)     4:43.00 (33.67)        DQ (1:12.26)

Event 122  Boys 11-12 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:54.26   7/27/2001 Flushing YMCA
                         Kevin Kim, Tim Nam, Gregory Pfeifer, Paul Payabyab
       METRO: # 4:59.35   7/15/2000 Badger, BSC-MR
                5:02.59  T16
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      5:07.23         40
     1) Yang, Patrick 11                2) Arana, Oscar Y 12
     3) Heinemann, Erik L 12            4) Spinella, Nick R 12
                  38.10   1:18.62 (1:18.62)     2:01.28 (42.66)   2:50.47 (1:31.85)
        3:24.55 (34.08)   4:03.86 (1:13.39)     4:33.51 (29.65)   5:07.23 (1:03.37)
  2 LaGuardia Aquatic Club-MR  'A'                        5:07.78         34
     1) Yamout, Nader 11                2) Gumiela, Kryspin 12
     3) Doherty, Christopher 12         4) Barbosa, Larry S 12
                  38.97   1:20.19 (1:20.19)     1:57.87 (37.68)   2:41.10 (1:20.91)
        3:16.56 (35.46)   3:57.66 (1:16.56)     4:30.95 (33.29)   5:07.78 (1:10.12)
  3 Long Island Express-MR  'A'                           5:12.79         32
     1) Kuo, Theodore 12                2) Carmichael-Lopes, Bernil 11
     3) Lo, Arthur 12                   4) Mayer, Michael 12
                  39.26   1:19.41 (1:19.41)     1:58.49 (39.08)   2:41.48 (1:22.07)
        3:18.38 (36.90)   4:01.39 (1:19.91)     4:35.13 (33.74)   5:12.79 (1:11.40)
  4 Flushing YMCA-MR  'A'                                 5:19.41         30
     1) Garcia, Stefan 12               2) Martinez, George 11
     3) Chen, Eric 12                   4) Knight, Lucas 12
                          1:28.91 (1:28.91)     2:00.78 (31.87)   2:50.37 (1:21.46)
        3:26.81 (36.44)   4:09.90 (1:19.53)     4:42.89 (32.99)   5:19.41 (1:09.51)
  5 Team Suffolk-MR  'A'                                  5:22.24         28
     1) Deblasio, Matthew M 11          2) Peng, DiDi 11
     3) Herrmann, Charles 11            4) Bischoff, Kent A 11
                  38.58   1:18.01 (1:18.01)     1:57.73 (39.72)   2:41.43 (1:23.42)
        3:19.32 (37.89)   4:05.96 (1:24.53)     4:40.07 (34.11)   5:22.24 (1:16.28)
  6 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                5:30.63         26
     1) Hu-Van Wright, En-Wei 11        2) Georgescu, Ronald F 11
     3) Dempsey, Lukas A 12             4) Sanchez, Jude M 12
                          1:34.29 (1:34.29)     2:04.44 (30.15)   2:53.49 (1:19.20)
        3:31.56 (38.07)   4:17.61 (1:24.12)   5:30.63 (1:13.02)
  7 LaGuardia Aquatic Club-MR  'B'                        5:36.87         24
     1) Erskine, Brendan 12             2) Lam, Aaron 12
     3) Martinez, Keannu C 12           4) Ariyanonthaka, Kevin 12
                          1:23.80 (1:23.80)     2:06.69 (42.89)   3:03.31 (1:39.51)
        3:36.55 (33.24)   4:23.07 (1:19.76)     4:57.39 (34.32)   5:36.87 (1:13.80)

Event 123  Girls 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:48.11   7/15/1982 Long Island S.C.
       METRO: # 4:21.90    8/5/2003 BadgerSwim Club, BAD-MR
                         R. GROVE, M. KIERNAN, B. O'CONNOR, K. KELLY
                4:24.69  T16
                4:36.39  JNR
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Team Suffolk-MR  'A'                                  4:47.10!        40
     1) Kochman, Julie N 15             2) Degrazia, Kristen A 15
     3) Napoli, Caitlin A 17            4) Parisi, Lauren N 15
                  33.91   1:09.99 (1:09.99)     1:50.19 (40.20)   2:35.55 (1:25.56)
        3:07.93 (32.38)   3:44.33 (1:08.78)     4:13.85 (29.52)   4:47.10 (1:02.77)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                4:56.65         34
     1) Alejandro, Tricia A 15          2) Crane, Francesca 17
     3) Siegel, Erika A 15              4) Lehner, Eliza A 16
                  35.87   1:12.77 (1:12.77)     1:52.93 (40.16)   2:37.19 (1:24.42)
                            2:57.94 (20.75)     3:10.79 (12.85)   4:56.65 (1:58.71)
  3 Team Suffolk-MR  'B'                                  5:02.31         32
     1) Kovacs, Laura N 15              2) Burns, Jayme R 16
     3) Zaltsman, Janine 15             4) Biagioli, Caitlyn 16
                  35.63   1:13.80 (1:13.80)     1:56.15 (42.35)   2:43.02 (1:29.22)
        3:17.47 (34.45)   3:59.02 (1:16.00)     4:28.88 (29.86)   5:02.31 (1:03.29)
  4 Long Island Express-MR  'A'                           5:05.94         30
     1) Hartford, Laura G 15            2) Shockness, Jasmine A 15
     3) Dwyer, Caitlin L 17             4) McNeely, Megan A 17
                  37.80   1:20.11 (1:20.11)     2:00.74 (40.63)   2:46.70 (1:26.59)
        3:21.38 (34.68)   4:00.50 (1:13.80)     4:31.22 (30.72)   5:05.94 (1:05.44)

Event 124  Boys 15-18 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:16.45   7/15/1995 Three Village Swim Club
       METRO: # 3:51.86   7/15/1980 Badger, BSC-MR
                4:02.79  T16
                4:08.89  JNR
    Team                                                    Finals       Points
===============================================================================
  1 Old Wesbury Aquatics-MR  'A'                          4:24.06         40
     1) Ziplow, Jason L 17              2) Castillo, Charlie D 18
     3) DiDonato, Michael A 17          4) Frawley III, Robert J 16
                  33.12   1:07.50 (1:07.50)     1:41.20 (33.70)   2:21.13 (1:13.63)
        2:50.98 (29.85)   3:25.77 (1:04.64)     3:53.75 (27.98)     4:24.06 (58.29)
  2 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'                4:26.63         34
     1) Fitzgerald, Reid B 16           2) Altman-Kurosaki, Jonas Y 16
     3) Maynard, Phil A 16              4) Kopot, Andrey V 16
                  33.08   1:06.42 (1:06.42)     1:42.39 (35.97)   2:24.80 (1:18.38)
        2:54.92 (30.12)   3:27.15 (1:02.35)     3:55.29 (28.14)     4:26.63 (59.48)
  3 Team Suffolk-MR  'A'                                  4:32.55         32
     1) Chester, Nicholas J 15          2) Caines, Matthew F 17
     3) Yeager, Kyle A 16               4) Podniesinski, Jonathan J 15
                  34.12   1:10.69 (1:10.69)     1:46.02 (35.33)   2:27.84 (1:17.15)
        2:57.37 (29.53)   3:31.84 (1:04.00)     4:00.79 (28.95)   4:32.55 (1:00.71)

Event 125  Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:37.83   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID
       METRO: # 4:32.85   7/15/1982 N.Winkler, LISC-MR
                4:41.49  T16
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Giberson, Sara      12 Basc-MR                        4:48.94 ZONE    20
                  33.55                             1:47.75 ( )     2:25.43 (37.68)
        3:01.19 (35.76)     3:37.03 (35.84)     4:13.48 (36.45)     4:48.94 (35.46)
  2 Skeivys, Maria E    12 FLY-MR                         5:02.72 ZONE    17
                  34.14     1:11.13 (36.99)     1:49.51 (38.38)     2:28.10 (38.59)
        3:07.21 (39.11)     3:46.01 (38.80)     4:25.14 (39.13)     5:02.72 (37.58)
  3 Kolackovsky, Kerri  12 LIAC-MR                        5:03.25 ZONE    16
                  34.18     1:11.25 (37.07)     1:49.77 (38.52)     2:28.83 (39.06)
        3:08.19 (39.36)     3:47.22 (39.03)     4:26.26 (39.04)     5:03.25 (36.99)
  4 Zarriello, Megan T  12 LIAC-MR                        5:04.59 ZONE    15
                  35.21     1:13.20 (37.99)     1:52.07 (38.87)     2:31.44 (39.37)
        3:10.11 (38.67)     3:48.90 (38.79)     4:28.08 (39.18)     5:04.59 (36.51)
  5 Fulenwider, Alliso  12 Middies-MR                     5:12.42 JO      14
                  36.04     1:15.36 (39.32)     1:55.15 (39.79)     2:34.27 (39.12)
        3:14.21 (39.94)     3:54.24 (40.03)     4:34.10 (39.86)     5:12.42 (38.32)
  6 Mu, Isabella        11 Express Swimming-MR            5:14.91 JO      13
                  35.72     1:14.56 (38.84)     1:53.92 (39.36)     2:33.76 (39.84)
        3:14.13 (40.37)     3:54.90 (40.77)     4:35.16 (40.26)     5:14.91 (39.75)
  7 Hain, Karina A      12 FLY-MR                         5:15.61 JO      12
                  34.84     1:13.15 (38.31)     1:53.89 (40.74)     2:33.71 (39.82)
        3:16.10 (42.39)     3:57.93 (41.83)     4:37.87 (39.94)     5:15.61 (37.74)
  8 Rueda, Daniela      11 Agua Swim Team-MR              5:16.75 JO      11
                  36.29     1:15.64 (39.35)     1:56.11 (40.47)     2:36.68 (40.57)
        3:17.25 (40.57)                             4:38.17 ( )     5:16.75 (38.58)
  9 Johns, Maggie S     12 LIAC-MR                        5:22.32 JO       9
                  35.49     1:16.40 (40.91)     1:58.24 (41.84)     2:39.63 (41.39)
        3:21.04 (41.41)     4:01.97 (40.93)     4:43.66 (41.69)     5:22.32 (38.66)
 10 DiPreta, Stephanie  11 LIAC-MR                        5:24.96 JO       7
                  36.05     1:15.17 (39.12)     1:55.96 (40.79)     2:37.53 (41.57)
        3:19.47 (41.94)     4:02.66 (43.19)     4:44.75 (42.09)     5:24.96 (40.21)
 11 Chang, Linda        12 FLY-MR                         5:26.52 JO       6
                  35.84     1:15.09 (39.25)     1:56.57 (41.48)     2:37.91 (41.34)
        3:19.84 (41.93)     4:01.96 (42.12)     4:45.15 (43.19)     5:26.52 (41.37)
 12 Rosenbrock, Michel  12 HAA-MR                         5:27.55 JO       5
                  36.28     1:17.58 (41.30)     2:00.32 (42.74)     2:43.49 (43.17)
        3:26.50 (43.01)     4:08.16 (41.66)     4:49.38 (41.22)     5:27.55 (38.17)
 13 Narus, Jessica L    12 North Shore-MR                 5:43.27          4
                  37.68     1:20.45 (42.77)     2:04.73 (44.28)     2:48.29 (43.56)
        3:33.11 (44.82)     4:15.96 (42.85)     5:00.28 (44.32)     5:43.27 (42.99)

Event 126  Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:39.16        1984 Rodney Van Tassell, NBS
       METRO: # 4:34.98   7/15/1998 Michael Brocki, IA-MR
                4:36.79  T16
                5:04.69  ZONE
                5:29.99  JO
 Meet Qualifying:  5:29.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Kuo, Theodore       12 Express Swimming-MR            4:52.58 ZONE    20
                  32.23     1:08.48 (36.25)     1:45.62 (37.14)     2:23.16 (37.54)
        3:01.50 (38.34)     3:21.79 (20.29)     4:17.51 (55.72)     4:52.58 (35.07)
  2 Oxsitin, Pavel      12 DSC-MR                         4:52.94 ZONE    17
                  32.25     1:08.15 (35.90)     1:45.79 (37.64)     2:23.62 (37.83)
        3:02.29 (38.67)     3:40.38 (38.09)     4:18.38 (38.00)     4:52.94 (34.56)
  3 Galan, Bryan        11 Tmsuffolk-MR                   4:53.47 ZONE    16
                  33.41     1:10.94 (37.53)     1:49.29 (38.35)     2:27.45 (38.16)
        3:04.86 (37.41)     3:42.02 (37.16)     4:18.49 (36.47)     4:53.47 (34.98)
  4 Heinemann, Erik L   12 LIAC-MR                        4:57.86 ZONE    15
                  33.50     1:10.54 (37.04)     1:49.06 (38.52)     2:27.49 (38.43)
        3:05.28 (37.79)     3:43.14 (37.86)     4:21.06 (37.92)     4:57.86 (36.80)
  5 Spierer, Josh A     12 IA-MR                          4:57.94 ZONE    14
                  34.21     1:12.42 (38.21)     1:51.08 (38.66)     2:29.21 (38.13)
        3:08.46 (39.25)     3:46.58 (38.12)     4:24.32 (37.74)     4:57.94 (33.62)
  6 Yamout, Nader       11 Twisters-MR                    4:59.90 ZONE    13
                  33.94     1:12.27 (38.33)     1:50.82 (38.55)     2:29.30 (38.48)
        3:07.22 (37.92)     3:45.64 (38.42)     4:24.21 (38.57)     4:59.90 (35.69)
  7 Garcia, Stefan      12 FLY-MR                         5:03.25 ZONE    12
                  33.55     1:10.32 (36.77)     1:49.81 (39.49)     2:28.43 (38.62)
        3:08.74 (40.31)     3:46.96 (38.22)     4:26.76 (39.80)     5:03.25 (36.49)
  8 Wallace, Daniel P   12 OWA-MR                         5:05.07 JO      11
                  33.43     1:10.33 (36.90)     1:50.31 (39.98)     2:30.13 (39.82)
        3:11.30 (41.17)     3:50.34 (39.04)     4:29.88 (39.54)     5:05.07 (35.19)
  9 Shannon, Christoph  11 Middies-MR                     5:06.39 JO       9
                  36.01     1:14.78 (38.77)     1:54.36 (39.58)     2:33.60 (39.24)
        3:12.98 (39.38)     3:51.61 (38.63)     4:29.42 (37.81)     5:06.39 (36.97)
 10 Murphy, Thomas P    12 OWA-MR                         5:11.25 JO       7
                  35.43     1:13.72 (38.29)     1:53.97 (40.25)     2:34.08 (40.11)
        3:14.74 (40.66)     3:54.46 (39.72)     4:33.71 (39.25)     5:11.25 (37.54)
 11 Pisano, Jake F      12 Tmsuffolk-MR                   5:11.94 JO       6
                  35.18     1:13.86 (38.68)     1:53.77 (39.91)     2:33.97 (40.20)
        3:14.41 (40.44)     3:54.40 (39.99)     4:35.13 (40.73)     5:11.94 (36.81)
 12 Park, Jay S         12 LIAC-MR                        5:12.96 JO       5
                  35.14     1:13.86 (38.72)     1:53.61 (39.75)     2:33.28 (39.67)
        3:13.36 (40.08)     3:53.13 (39.77)     4:34.64 (41.51)     5:12.96 (38.32)
 13 Yang, Patrick       11 LIAC-MR                        5:16.17 JO       4
                  32.86     1:11.73 (38.87)     1:52.21 (40.48)     2:32.37 (40.16)
        3:12.86 (40.49)     3:54.57 (41.71)     4:35.83 (41.26)     5:16.17 (40.34)
 14 Lavery, Brendan     12 NY Sharks-MR                   5:18.24 JO       3
                  34.97     1:12.50 (37.53)     1:53.01 (40.51)     2:34.71 (41.70)
        3:15.24 (40.53)     3:56.42 (41.18)     4:39.23 (42.81)     5:18.24 (39.01)
 15 Carmichael-Lopes,   11 Express Swimming-MR            5:18.91 JO       2
                  33.91     1:12.81 (38.90)     1:53.99 (41.18)     2:34.75 (40.76)
        3:15.69 (40.94)     3:57.21 (41.52)     4:39.58 (42.37)     5:18.91 (39.33)
 16 Collins, Matthew J  12 FLY-MR                         5:19.95 JO       1
                  37.43     1:17.97 (40.54)     1:59.88 (41.91)     2:41.06 (41.18)
        3:21.60 (40.54)     4:01.61 (40.01)     4:42.08 (40.47)     5:19.95 (37.87)
 17 Pagano, Edward S    11 Middies-MR                     5:22.20 JO
                  35.72     1:15.88 (40.16)     1:56.15 (40.27)     2:37.70 (41.55)
        3:20.30 (42.60)     4:01.73 (41.43)     4:43.40 (41.67)     5:22.20 (38.80)
 18 Yeager, Christian   11 Tmsuffolk-MR                   5:23.53 JO
                  36.66     1:16.67 (40.01)     1:58.02 (41.35)     2:38.75 (40.73)
        3:19.92 (41.17)     4:02.52 (42.60)     4:43.32 (40.80)     5:23.53 (40.21)
 19 Minaki, Tomoya      12 Middies-MR                     5:27.98 JO
                  36.27     1:16.08 (39.81)     1:58.03 (41.95)     2:40.41 (42.38)
        3:23.54 (43.13)     4:06.29 (42.75)     4:48.79 (42.50)     5:27.98 (39.19)
 20 Jiran, Monte        12 Tmsuffolk-MR                   5:29.20 JO
                  35.41     1:16.35 (40.94)     1:57.85 (41.50)     2:39.96 (42.11)
        3:22.88 (42.92)     4:04.68 (41.80)     4:47.69 (43.01)     5:29.20 (41.51)
 21 Lennon, Michael J   11 OWA-MR                         5:30.06
                  36.45     1:17.28 (40.83)     1:58.70 (41.42)     2:40.49 (41.79)
        3:23.30 (42.81)     4:06.64 (43.34)     4:48.90 (42.26)     5:30.06 (41.16)
 22 Volkov, Sasha A     11 Badger-MR                      5:30.24
                  34.58     1:15.04 (40.46)     1:58.47 (43.43)     2:41.39 (42.92)
        3:24.62 (43.23)     4:07.73 (43.11)     4:50.38 (42.65)     5:30.24 (39.86)
 23 Kunze, Ian M        12 NYCC-MR                        5:39.55
                  37.61     1:20.86 (43.25)     2:04.36 (43.50)     2:47.71 (43.35)
        3:30.66 (42.95)     4:15.76 (45.10)     4:58.33 (42.57)     5:39.55 (41.22)

Event 127  Girls 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:28.16   7/15/1982 Lori Boehler, LISC
       METRO: # 4:10.21   7/15/1994 Cristina Teuscher, BSC-MR
                4:24.99  JNR
                4:30.69  JR-B
                4:46.99  ZONE
                5:11.99  JO
 Meet Qualifying:  5:11.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Dwyer, Shannon M    17 Express Swimming-MR            4:39.57 ZONE    20
                  32.61     1:07.58 (34.97)     1:43.28 (35.70)     2:18.92 (35.64)
        2:54.43 (35.51)     3:29.63 (35.20)     4:05.48 (35.85)     4:39.57 (34.09)
  2 Alejandro, Tricia   15 Agua Swim Team-MR              4:42.63 ZONE    17
                  33.25     1:08.42 (35.17)     1:44.50 (36.08)     2:20.73 (36.23)
        2:56.19 (35.46)     3:31.82 (35.63)     4:07.26 (35.44)     4:42.63 (35.37)
  3 Degrazia, Kristen   15 Tmsuffolk-MR                   4:44.35 ZONE    16
                  32.06     1:07.16 (35.10)     1:43.45 (36.29)     2:20.07 (36.62)
        2:56.71 (36.64)     3:33.14 (36.43)     4:09.62 (36.48)     4:44.35 (34.73)
  4 Napoli, Caitlin A   17 Tmsuffolk-MR                   4:45.30 ZONE    15
                  32.95     1:08.51 (35.56)     1:45.38 (36.87)     2:21.89 (36.51)
        2:58.49 (36.60)     3:34.62 (36.13)     4:10.72 (36.10)     4:45.30 (34.58)
  5 Parisi, Lauren N    15 Tmsuffolk-MR                   4:45.33 ZONE    14
                  33.38     1:09.91 (36.53)     1:46.98 (37.07)     2:24.05 (37.07)
        3:01.38 (37.33)     3:36.93 (35.55)     4:12.49 (35.56)     4:45.33 (32.84)
  6 Ghostlaw, Natalya   15 NBS-MR                         4:47.71 JO      13
                  32.97     1:08.10 (35.13)     1:44.16 (36.06)     2:20.41 (36.25)
        2:57.00 (36.59)     3:33.80 (36.80)     4:11.58 (37.78)     4:47.71 (36.13)
  7 Sullivan, Ellen F   17 Express Swimming-MR            4:47.84 JO      12
                  32.97     1:08.28 (35.31)     1:44.54 (36.26)     2:21.08 (36.54)
        2:57.74 (36.66)     3:34.63 (36.89)     4:11.33 (36.70)     4:47.84 (36.51)
  8 Ryan, Sarah A       15 Express Swimming-MR            4:53.43 JO      11
                  33.94     1:09.49 (35.55)     1:46.49 (37.00)     2:23.47 (36.98)
        3:00.49 (37.02)     3:37.90 (37.41)     4:15.32 (37.42)     4:53.43 (38.11)
  9 Balder, Jaclyn M    16 LIAC-MR                        4:54.95 JO       9
                  33.38     1:09.28 (35.90)     1:45.70 (36.42)     2:22.41 (36.71)
        3:00.55 (38.14)     3:38.77 (38.22)     4:17.55 (38.78)     4:54.95 (37.40)
 10 Einsidler, Allie    15 Tmsuffolk-MR                   4:56.22 JO       7
                  33.49     1:10.61 (37.12)     1:49.04 (38.43)     2:27.57 (38.53)
        3:05.77 (38.20)     3:43.46 (37.69)     4:20.84 (37.38)     4:56.22 (35.38)
 11 Winkler, Caitlin    15 FLY-MR                         4:56.94 JO       6
                  33.94     1:10.18 (36.24)     1:47.70 (37.52)     2:25.37 (37.67)
        3:03.55 (38.18)     3:41.13 (37.58)     4:19.59 (38.46)     4:56.94 (37.35)
 12 Harris, Markee E    16 Tmsuffolk-MR                   4:57.48 JO       5
                  33.48     1:09.66 (36.18)     1:47.34 (37.68)     2:25.85 (38.51)
        3:03.77 (37.92)     3:41.69 (37.92)     4:19.52 (37.83)     4:57.48 (37.96)
 13 Martinez, Bianca    15 FLY-MR                         4:58.55 JO       4
                  33.55     1:09.50 (35.95)     1:47.96 (38.46)     2:25.64 (37.68)
        3:05.13 (39.49)     3:43.02 (37.89)     4:21.90 (38.88)     4:58.55 (36.65)
 14 Lehner, Eliza A     16 Agua Swim Team-MR              4:59.29 JO       3
                  34.32     1:11.97 (37.65)     1:50.86 (38.89)     2:30.55 (39.69)
        3:08.66 (38.11)     3:46.56 (37.90)     4:23.65 (37.09)     4:59.29 (35.64)
 15 Guzman, Paula       15 FLY-MR                         4:59.42 JO       2
                  34.32     1:11.41 (37.09)     1:49.54 (38.13)     2:27.18 (37.64)
        3:05.39 (38.21)     3:43.42 (38.03)     4:22.00 (38.58)     4:59.42 (37.42)
 16 McNeely, Megan A    17 Express Swimming-MR            4:59.75 JO       1
                  34.09     1:11.47 (37.38)     1:49.27 (37.80)     2:27.58 (38.31)
        3:06.16 (38.58)     3:44.64 (38.48)     4:23.43 (38.79)     4:59.75 (36.32)
 17 Biagioli, Caitlyn   16 Tmsuffolk-MR                   4:59.99 JO
                  34.15     1:11.32 (37.17)     1:49.62 (38.30)     2:28.53 (38.91)
        3:07.38 (38.85)     3:45.89 (38.51)     4:23.86 (37.97)     4:59.99 (36.13)
 18 Dolinar, Ann M      17 Tmsuffolk-MR                   5:00.20 JO
                  33.83     1:11.69 (37.86)     1:50.11 (38.42)     2:28.08 (37.97)
        3:06.40 (38.32)     3:44.39 (37.99)     4:23.04 (38.65)     5:00.20 (37.16)
 19 Ferrante, Francesc  15 OWA-MR                         5:01.83 JO
                  34.49     1:12.77 (38.28)     1:51.47 (38.70)     2:29.78 (38.31)
        3:07.54 (37.76)     3:45.93 (38.39)     4:24.76 (38.83)     5:01.83 (37.07)
 20 Hartford, Laura G   15 Express Swimming-MR            5:05.04 JO
                  34.15     1:11.85 (37.70)     1:50.89 (39.04)     2:29.59 (38.70)
        3:08.89 (39.30)     3:47.65 (38.76)     4:27.18 (39.53)     5:05.04 (37.86)
 21 Larkin, Christine   16 NBS-MR                         5:06.04 JO
                  34.37     1:12.17 (37.80)     1:50.46 (38.29)     2:29.66 (39.20)
        3:09.23 (39.57)     3:48.86 (39.63)     4:28.10 (39.24)     5:06.04 (37.94)
 22 Pirog, Francesca E  17 Agua Swim Team-MR              5:06.16 JO
                  34.10     1:12.00 (37.90)     1:50.53 (38.53)     2:30.14 (39.61)
        3:09.20 (39.06)     3:48.68 (39.48)     4:28.46 (39.78)     5:06.16 (37.70)
 23 Genovese, Kate A    15 LIAC-MR                        5:06.83 JO
                  33.71     1:10.84 (37.13)     1:49.79 (38.95)     2:28.71 (38.92)
        3:08.82 (40.11)     3:48.40 (39.58)     4:28.22 (39.82)     5:06.83 (38.61)

Event 128  Boys 15-18 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     LC JO's: ! 4:14.50   7/15/1979 Tony Corbisiero, FLY
       METRO: # 3:55.65   7/15/1976 Bobby Hackett, GSC-MR
                4:08.59  JNR
                4:09.79  JR-B
                4:28.89  ZONE
                4:49.99  JO
 Meet Qualifying:  4:49.99
    Name               Age Team                             Finals       Points
===============================================================================
  1 Gartman, David M    16 NBS-MR                         4:23.22 ZONE    20
                  29.91     1:03.22 (33.31)     1:37.20 (33.98)     2:10.70 (33.50)
        2:44.43 (33.73)     3:18.35 (33.92)     3:52.13 (33.78)     4:23.22 (31.09)
  2 Frawley III, Rober  16 OWA-MR                         4:23.95 ZONE    17
                  30.39     1:03.19 (32.80)     1:36.44 (33.25)     2:10.00 (33.56)
        2:44.18 (34.18)     3:18.19 (34.01)     3:51.88 (33.69)     4:23.95 (32.07)
  3 Podniesinski, Jona  15 Tmsuffolk-MR                   4:27.59 ZONE    16
                  31.12     1:05.14 (34.02)     1:39.64 (34.50)     2:13.64 (34.00)
        2:48.11 (34.47)     3:21.80 (33.69)     3:55.66 (33.86)     4:27.59 (31.93)
  4 Chester, Nicholas   15 Tmsuffolk-MR                   4:31.62 JO      15
                  30.36     1:04.07 (33.71)     1:38.33 (34.26)     2:13.49 (35.16)
        2:47.63 (34.14)     3:23.18 (35.55)     3:58.20 (35.02)     4:31.62 (33.42)
  5 Yeager, Kyle A      16 Tmsuffolk-MR                   4:33.28 JO      14
                  30.77     1:04.69 (33.92)     1:40.41 (35.72)     2:15.83 (35.42)
        2:51.43 (35.60)     3:25.74 (34.31)     4:00.42 (34.68)     4:33.28 (32.86)
  6 Ahern, Michael G    15 Express Swimming-MR            4:35.53 JO      13
                  31.74     1:06.33 (34.59)     1:41.67 (35.34)     2:16.99 (35.32)
        2:51.88 (34.89)     3:26.82 (34.94)     4:01.96 (35.14)     4:35.53 (33.57)
  7 Amato, Nick F       15 LIAC-MR                        4:36.30 JO      12
                  30.69     1:04.31 (33.62)     1:39.71 (35.40)     2:15.39 (35.68)
        2:51.32 (35.93)     3:26.30 (34.98)     4:01.53 (35.23)     4:36.30 (34.77)
  8 Reilly, Timothy C   16 Express Swimming-MR            4:36.78 JO      11
                  30.80     1:05.30 (34.50)     1:41.18 (35.88)     2:16.59 (35.41)
        2:52.04 (35.45)     3:27.40 (35.36)     4:02.76 (35.36)     4:36.78 (34.02)
  9 Ziplow, Jason L     17 OWA-MR                         4:39.07 JO       9
                  31.16     1:05.86 (34.70)     1:41.73 (35.87)     2:17.25 (35.52)
        2:53.20 (35.95)     3:28.71 (35.51)     4:04.97 (36.26)     4:39.07 (34.10)
 10 Svoboda, Noah       15 SSL-MR                         4:39.81 JO       7
                  32.01     1:06.45 (34.44)     1:41.94 (35.49)     2:17.27 (35.33)
        2:53.47 (36.20)     3:29.23 (35.76)     4:05.58 (36.35)     4:39.81 (34.23)
 11 Maynard, Phil A     16 Agua Swim Team-MR              4:40.15 JO       6
                  33.11     1:08.78 (35.67)     1:45.30 (36.52)     2:21.52 (36.22)
        2:57.25 (35.73)     3:32.85 (35.60)     4:07.73 (34.88)     4:40.15 (32.42)
 12 Caines, Matthew F   17 Tmsuffolk-MR                   4:41.12 JO       5
                  32.73     1:08.59 (35.86)     1:44.92 (36.33)     2:21.56 (36.64)
        2:57.34 (35.78)     3:33.07 (35.73)     4:08.05 (34.98)     4:41.12 (33.07)
 13 Bormann, Thomas L   15 Tmsuffolk-MR                   4:41.13 JO       4
                  32.90     1:07.93 (35.03)     1:43.89 (35.96)     2:19.83 (35.94)
        2:55.97 (36.14)     3:31.51 (35.54)     4:07.08 (35.57)     4:41.13 (34.05)
 14 Pickel, James C     16 FLY-MR                         4:42.18 JO       3
                  31.34     1:05.84 (34.50)     1:41.34 (35.50)     2:16.83 (35.49)
        2:53.17 (36.34)     3:29.47 (36.30)     4:06.47 (37.00)     4:42.18 (35.71)
 15 Sagginario, Joseph  16 CSC-MR                         4:48.95 JO       2
                  32.12     1:07.58 (35.46)     1:44.49 (36.91)     2:21.54 (37.05)
        2:59.14 (37.60)     3:36.20 (37.06)     4:13.68 (37.48)     4:48.95 (35.27)
 16 Bennett, Brian H    17 Express Swimming-MR            4:49.15 JO       1
                  32.47     1:08.41 (35.94)     1:45.06 (36.65)     2:22.11 (37.05)
        2:59.27 (37.16)     3:36.62 (37.35)     4:12.85 (36.23)     4:49.15 (36.30)
 17 Altman-Kurosaki, J  16 Agua Swim Team-MR              4:54.80
                  31.87     1:08.35 (36.48)     1:45.99 (37.64)     2:24.87 (38.88)
        3:01.29 (36.42)     3:40.34 (39.05)     4:17.89 (37.55)     4:54.80 (36.91)
 18 Alaimo, TJ J        16 NY Sharks-MR                   4:55.48
                  32.94     1:07.71 (34.77)     1:44.40 (36.69)     2:21.30 (36.90)
        2:59.53 (38.23)     3:37.99 (38.46)     4:17.51 (39.52)     4:55.48 (37.97)
 19 Gravina, Michael T  15 SSL-MR                         4:56.02
                  33.80     1:11.38 (37.58)     1:48.96 (37.58)     2:27.13 (38.17)
        3:05.29 (38.16)     3:42.96 (37.67)     4:20.04 (37.08)     4:56.02 (35.98)

Event 152  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 30.51    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
  10&U METRO: # 29.81   6/26/2005 PATRICK YANG at 2005 MR Condor, LIAC-MR
                30.99  10&U T16
                33.89  10&U ZONE
                38.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  38.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Blacker, Aaron M          10 Bgnw Marlins-MR                  35.42 JO
                  35.42           35.42 ( )

Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 27.17   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
 11-12 METRO: # 26.34   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
                27.69  11-12 T16
                30.59  11-12 ZONE
                32.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  32.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Loli, Alex C              11 Barracudas-MR                    33.96

Event 159  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 1:07.30    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
  10&U METRO: # 1:05.53    6/7/2003 SARA GIBERSON at LIAC's 2003 S, BASC-MR
                1:08.19  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:27.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 McHale, Shannon           10 HAA-MR                         1:22.38 JO
                  38.09     1:22.38 (44.29)

Event 162  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 1:04.57   7/26/2003 Yoshihiko Kashiwagi, Middies
 13-14 METRO: #   59.77   7/15/1977 R.Carey, BSC-MR
                1:00.59  13-14 JNR
                1:01.39  13-14 JR-B
                1:03.29  13-14 T16
                1:10.49  13-14 ZONE
                1:16.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:16.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Charriez, Nick I          13 Bgnw Marlins-MR                1:10.16 ZONE
                  33.90     1:10.16 (36.26)

Event 163  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 1:18.00   7/15/1980 Rebecca Troutman, GAA
 15-18 METRO: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN at 2003 NCSA, YMID-MR
                1:14.89  15-18 JNR
                1:16.79  15-18 JR-B
                1:22.59  15-18 ZONE
                1:29.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:29.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ferrante, Francesca S     15 OWA-MR                         1:30.38
                  43.59     1:30.38 (46.79)

Event 253  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 34.14   7/25/2003 Sara Giberson, BASC
  10&U METRO: # 33.91    5/9/2003 SARA GIBERSON at Trident May M, BASC-MR
                36.19  10&U T16
                40.29  10&U ZONE
                47.59  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.59
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR              40.98 JO
  2 Hogan, Anna M             10 TVSC-MR                          45.81 JO

Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 32.59      7/1997 Rebecca Grove, MKBC
 11-12 METRO: # 32.14   7/15/1992 B.Sullivan, SIA-MR
                32.99  11-12 T16
                35.89  11-12 ZONE
                38.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  38.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Giordano, Krista N        12 North Shore-MR                   36.16 JO
  2 Norman, Samantha M        11 Tmsuffolk-MR                     36.62 JO

Event 254  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 35.88    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
  10&U METRO: # 34.76   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR
                36.39  10&U T16
                40.29  10&U ZONE
                47.59  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.59
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Buoniello, Bailey J       10 IA-MR                            43.23 JO

Event 255  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 39.52   7/30/2004 Annie Zhu, TWISTERS
  10&U METRO: # 37.33   7/15/1998 P.Duguet, YMID-MR
                40.09  10&U T16
                45.59  10&U ZONE
                52.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  52.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR                          47.23 JO

Event 259  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 1:07.30    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
  10&U METRO: # 1:05.53    6/7/2003 SARA GIBERSON at LIAC's 2003 S, BASC-MR
                1:08.19  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:27.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Coccaro, Claudia C        10 TVSC-MR                        1:16.31 JO
                  35.83     1:16.31 (40.48)

Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 1:01.40   7/30/2004 T. McGuirk-79/L.Parisi-04, LISC / TS
 13-14 METRO: #   58.85    8/1/2002 Meagan TOLAN at 2002 SPEEDO CH, LIAC-MR
                  58.89  13-14 JNR
                  59.49  13-14 T16
                1:00.19  13-14 JR-B
                1:04.89  13-14 ZONE
                1:09.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:09.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Taddeo, Marisa S          13 North Shore-MR                 1:06.52 JO
                  31.46     1:06.52 (35.06)
  2 D'Angelo, Torrey E        13 TVSC-MR                        1:11.54
                  34.91     1:11.54 (36.63)

Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 59.39   7/15/1984 Jennifer Boyd, BSC
 15-18 METRO: # 56.33   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR
                58.89  15-18 JNR
              1:00.19  15-18 JR-B
              1:04.39  15-18 ZONE
              1:09.49  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:09.49
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Creagh, Kristina          17 NY Sharks-MR                   1:06.18 JO
                  31.43     1:06.18 (34.75)

Event 260  Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 1:06.63    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
  10&U METRO: # 1:04.16   7/14/1986 D.VanTassell, WPSC-MR
                1:07.99  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:27.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kim, Sean Y               10 LIAC-MR                        1:21.37 JO
                  40.06     1:21.37 (41.31)

Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:00.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
 11-12 METRO: #   59.18   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
                1:00.29  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:13.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:13.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Spierer, Josh A           12 IA-MR                          1:05.75 ZONE
                  32.42     1:05.75 (33.33)

Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 55.20   7/25/2003 Ryan M Olsen, Aqua Gems
 15-18 METRO: # 52.02   7/15/1994 B.Rosen, LIAC-MR
                53.89  15-18 JNR
                53.99  15-18 JR-B
                58.69  15-18 ZONE
              1:02.69  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:02.69
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Dorfman, Jake             16 NY Sharks-MR                     58.79 JO
                  27.71       58.79 (31.08)

Event 263  Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 1:18.00   7/15/1980 Rebecca Troutman, GAA
 15-18 METRO: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN at 2003 NCSA, YMID-MR
                1:14.89  15-18 JNR
                1:16.79  15-18 JR-B
                1:22.59  15-18 ZONE
                1:29.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:29.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Crane, Francesca          17 Agua Swim Team-MR              1:26.78 JO
                  40.93     1:26.78 (45.85)

Event 264  Boys 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 1:10.03    8/4/2000 Yuriy Bugayev, BAM
 15-18 METRO: # 1:05.13   7/15/1998 C.Helin, TVSC-MR
                1:08.29  15-18 JR-B
                1:10.09  15-18 JNR
                1:14.09  15-18 ZONE
                1:21.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:21.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sweeney, Joseph D         17 Aqua Gems-MR                   1:15.17 JO
                  34.40     1:15.17 (40.77)

Event 265  Girls 15-18 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 1:06.35   7/15/1984 Sheryl Segal, LISC
 15-18 METRO: # 1:01.79   7/15/1995 J.Landrio, IA-MR
                1:04.39  15-18 JNR
                1:05.79  15-18 JR-B
                1:09.89  15-18 ZONE
                1:18.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:18.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Lehner, Eliza A           16 Agua Swim Team-MR              1:12.58 JO
                  33.46     1:12.58 (39.12)

Event 266  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 1:01.51   7/15/1998 Brian Woo, AGUA
 13-14 METRO: #   59.15    8/6/1998 David Kahn, TS-MR
                  58.19  13-14 JNR
                  58.89  13-14 JR-B
                1:01.69  13-14 T16
                1:08.19  13-14 ZONE
                1:13.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:13.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR                        1:08.81 JO
                  33.71     1:08.81 (35.10)

Event 267  Girls 15-18 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 2:10.21   7/31/2004 Caitlin A Napoli, TMSUFFOLK
 15-18 METRO: # 1:59.71   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR
                2:06.79  15-18 JNR
                2:09.09  15-18 JR-B
                2:16.99  15-18 ZONE
                2:29.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:29.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Smith, Devin E            16 CSC-MR                         2:19.71 JO
                  32.37     1:06.59 (34.22)     1:43.45 (36.86)     2:19.71 (36.26)

Event 272  Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 2:55.27   7/26/2003 Steffen Alejandro, Unattached-
 11-12 METRO: # 2:48.27   6/10/2005 CHUDCHANE SANGTIPPAWAN at 2005, LGAC-MR
                2:53.79  11-12 T16
                3:08.19  11-12 ZONE
                3:27.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  3:27.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Malychev, Peter           12 DSC-MR                         3:22.79 JO
                  44.09     1:35.79 (51.70)     2:31.83 (56.04)     3:22.79 (50.96)

Event 274  Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 2:44.43   7/30/2004 Adam Y Chang, LIAC -MR
 11-12 METRO: # 2:33.19   5/17/2003 CHRIS M. FINNEGAN at 2003 Spri, LIAC-MR
                2:32.49  11-12 T16
                2:44.39  11-12 ZONE
                3:03.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  3:03.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Heinemann, Erik L         12 LIAC-MR                        2:46.76 JO
                  34.93     1:17.87 (42.94)     2:03.23 (45.36)     2:46.76 (43.53)

Event 275  Girls 11-12 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 2:32.99   7/26/2002 Aleksa Akerfelds, YMID
 11-12 METRO: # 2:27.38   4/15/1997 C.Berg, MSC-MR
                2:31.79  11-12 T16
                2:44.19  11-12 ZONE
                2:59.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  2:59.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Simonetti, Christina F    12 North Shore-MR                 2:43.69 ZONE
                  34.68     1:15.73 (41.05)     2:05.75 (50.02)     2:43.69 (37.94)
  2 Schuermann, Kerry         12 LBA-MR                         2:48.51 JO
                  34.99     1:18.27 (43.28)     2:09.69 (51.42)     2:48.51 (38.82)

Event 351  Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 28.46   7/27/2003 Alana M Sprow, TVSC -MR
 13-14 METRO: # 26.63   7/15/1995 B.Davey, NBS-MR
                27.39  13-14 JNR
                27.49  13-14 T16
                27.79  13-14 JR-B
                29.69  13-14 ZONE
                31.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  31.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Armstrong, Alyssa         14 NY Sharks-MR                     30.31 JO
  2 De los Santos, Diana      13 FLY-MR                           30.46 JO
  3 Yoo, Andrea               14 FLY-MR                           30.53 JO

Event 352  Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 30.51    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
  10&U METRO: # 29.81   6/26/2005 PATRICK YANG at 2005 MR Condor, LIAC-MR
                30.99  10&U T16
                33.89  10&U ZONE
                38.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  38.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Mercurio, Joseph          10 FLY-MR                           35.18 JO

Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 25.99   7/15/1984 Russ Galindo, TOI
 13-14 METRO: # 25.20   7/15/1992 M.Bartz, FLY-MR
                24.79  13-14 JNR
                24.79  13-14 JR-B
                25.69  13-14 T16
                28.09  13-14 ZONE
                30.19  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  30.19
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Pickel, Cody              13 FLY-MR                           30.46

Event 353  Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 34.14   7/25/2003 Sara Giberson, BASC
  10&U METRO: # 33.91    5/9/2003 SARA GIBERSON at Trident May M, BASC-MR
                36.19  10&U T16
                40.29  10&U ZONE
                47.59  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.59
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kuzniewski, Kayla J       10 Express Swimming-MR              39.99 ZONE
  2 Dieterich, Sara A         10 CSC-MR                           40.05 ZONE
  3 Ingram, Alaina M          10 IA-MR                            41.69 JO
  4 Zeffiro, Valerie A        10 Sachem-MR                        42.13 JO
  5 Bamba, Katrina M           9 LIAC-MR                          43.77 JO

Event 354  Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 35.88    8/4/2000 Joshua Charnin-Aker, UNAT
  10&U METRO: # 34.76   7/15/2000 J.Charnin-Aker, UNAT-MR
                36.39  10&U T16
                40.29  10&U ZONE
                47.59  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.59
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 MO, Daniel                 9 Twisters-MR                      39.71 ZONE
  2 Kalletta, Sean P          10 IA-MR                            44.67 JO

Event 355  Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 39.52   7/30/2004 Annie Zhu, TWISTERS
  10&U METRO: # 37.33   7/15/1998 P.Duguet, YMID-MR
                40.09  10&U T16
                45.59  10&U ZONE
                52.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  52.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Eastman, Lizard M         10 LIAC-MR                          46.72 JO

Event 356  Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 39.10      7/1994 David Kahn, NSAA
  10&U METRO: # 37.71   7/15/1990 C.Helin, TVSC-MR
                40.79  10&U T16
                45.59  10&U ZONE
                53.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  53.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Knight, Jordan            10 FLY-MR                           46.36 JO

Event 357  Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 33.64    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
  10&U METRO: # 32.71   7/15/2001 Kelly Bunster, CSC-MR
                33.99  10&U T16
                38.19  10&U ZONE
                47.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  47.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Giraldo, Daniela          10 FLY-MR                           38.29 JO

Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 29.89      7/1991 Jamie Landrio, TOI
 11-12 METRO: # 29.60   7/15/2000 K.Masterson, LIAC-MR
                30.79  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  36.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Ouzounian, Lauren M       12 TVSC-MR                          34.42 JO

Event 358  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 30.04   7/31/2004 Adam Y Chang, LIAC -MR
 11-12 METRO: # 28.47   7/15/1993 J.Landrio, TOI-MR
                29.99  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                37.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  37.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Lo, Arthur                12 Express Swimming-MR              34.40 JO

Event 359  Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 1:07.30    8/4/2000 Seika Setoguchi, AGUA
  10&U METRO: # 1:05.53    6/7/2003 SARA GIBERSON at LIAC's 2003 S, BASC-MR
                1:08.19  10&U T16
                1:15.29  10&U ZONE
                1:27.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  1:27.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Fabrizio, Jessica M       10 North Shore-MR                 1:16.94 JO
                  36.68     1:16.94 (40.26)

Event 360  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:00.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
 11-12 METRO: #   59.18   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
                1:00.29  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:13.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:13.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Peralta, Ramon E          12 Apex-MR                        1:15.63
                  36.50     1:15.63 (39.13)

Event 361  Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 1:09.01   7/31/2004 Lili M Shiota, AGUA Swim Team
 13-14 METRO: # 1:05.76   7/15/1986 L.Loveless, BSC-MR
                1:06.49  13-14 JNR
                1:07.19  13-14 T16
                1:07.89  13-14 JR-B
                1:14.19  13-14 ZONE
                1:20.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:20.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Conard, Kate E            14 TVSC-MR                        1:21.37
                  40.45     1:21.37 (40.92)

Event 362  Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 1:04.57   7/26/2003 Yoshihiko Kashiwagi, Middies
 13-14 METRO: #   59.77   7/15/1977 R.Carey, BSC-MR
                1:00.59  13-14 JNR
                1:01.39  13-14 JR-B
                1:03.29  13-14 T16
                1:10.49  13-14 ZONE
                1:16.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:16.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Katz, Andrew              14 SSL-MR                         1:09.92 ZONE
                  34.50     1:09.92 (35.42)

Event 363  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:20.96   7/30/2004 Britney Anderer, HAA  -MR
 11-12 METRO: # 1:17.40   7/15/2001 A.Clemens, BASC-MR
                1:18.99  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:35.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:35.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Leung, Alissa             12 Express Swimming-MR            1:28.38 JO
                  43.07     1:28.38 (45.31)

Event 364  Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 1:12.05   7/15/1994 Chris Helin, TVSC
 13-14 METRO: # 1:06.76   7/15/2001 S.Armstrong, TVSC-MR
                1:08.29  13-14 JR-B
                1:10.09  13-14 JNR
                1:11.39  13-14 T16
                1:18.59  13-14 ZONE
                1:26.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:26.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Yu, Wayne L               14 TVSC-MR                        1:29.16
                  42.62     1:29.16 (46.54)

Event 366  Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 1:01.51   7/15/1998 Brian Woo, AGUA
 13-14 METRO: #   59.15    8/6/1998 David Kahn, TS-MR
                  58.19  13-14 JNR
                  58.89  13-14 JR-B
                1:01.69  13-14 T16
                1:08.19  13-14 ZONE
                1:13.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  1:13.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Dowling, Jake A           13 TVSC-MR                        1:07.77 ZONE
                  31.69     1:07.77 (36.08)

Event 367  Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 2:09.05   7/26/2002 Paola Duguet, BAD
 13-14 METRO: # 2:02.81   7/15/1995 J.Foschi, LIAC-MR
                2:06.79  13-14 JNR
                2:08.19  13-14 T16
                2:09.09  13-14 JR-B
                2:18.99  13-14 ZONE
                2:30.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:30.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Smith, Jackie             14 LBA-MR                         2:21.96 JO
                  32.70     1:08.37 (35.67)     1:45.74 (37.37)     2:21.96 (36.22)

Event 368  Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 2:13.09   7/15/1984 Rodney VanTassell, NBS
 11-12 METRO: # 2:07.84   7/15/1992 D.Chang, HHH-MR
                2:12.29  11-12 T16
                2:25.39  11-12 ZONE
                2:36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  2:36.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Park, Jay S               12 LIAC-MR                        2:28.63 JO
                  34.27     1:11.88 (37.61)     1:50.83 (38.95)     2:28.63 (37.80)

Event 370  Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 2:18.44   7/27/2003 Yoshihiko Kashiwagi, Middies
 13-14 METRO: # 2:08.12   7/15/1977 R.Carey, BSC-MR
                2:11.49  13-14 JNR
                2:12.39  13-14 JR-B
                2:16.39  13-14 T16
                2:32.99  13-14 ZONE
                2:45.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  2:45.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Andrews, Ayman C          14 Aqua Gems-MR                   2:31.34 ZONE
                  35.18     1:13.26 (38.08)     1:53.30 (40.04)     2:31.34 (38.04)

Event 371  Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 2:57.46   7/26/2003 Kate C Larkin, TMSUFFOLK
 11-12 METRO: # 2:47.33   7/15/2001 A.Clemens, BASC-MR
                2:52.59  11-12 T16
                3:08.19  11-12 ZONE
                3:27.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  3:27.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Mu, Isabella              11 Express Swimming-MR            3:09.88 JO
                  43.15                             2:20.55 ( )     3:09.88 (49.33)

Event 375  Girls 10 & Under 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
10&U LC JO's: ! 2:44.73      7/1982 Sue Verderber, LISC
  10&U METRO: # 2:34.29   7/15/1982 S.Verderber, LISC-MR
                2:47.29  10&U T16
                3:03.59  10&U ZONE
                3:43.99  10&U JO
 Meet Qualifying 10&U:  3:43.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Arana, Jennifer            8 FLY-MR                         3:05.18 JO
                  40.19     1:29.46 (49.27)     2:26.15 (56.69)     3:05.18 (39.03)

Event 377  Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
13-14 LC JO': ! 4:33.94   7/15/1983 Sheryl Segal, LISC
 13-14 METRO: # 4:14.46   7/15/1995 J.Foschi, LIAC-MR
                4:24.99  13-14 JNR
                4:27.79  13-14 T16
                4:30.69  13-14 JR-B
                4:52.69  13-14 ZONE
                5:14.99  13-14 JO
 Meet Qualifying 13-14:  5:14.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Kulikov, Michelle         14 Shy/ Seals-MR                  5:11.58 JO
                  35.09     1:14.72 (39.63)     1:54.60 (39.88)     2:34.47 (39.87)
        3:14.54 (40.07)     3:54.95 (40.41)     4:34.58 (39.63)     5:11.58 (37.00)

Event 401  Girls 15-18 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 28.15   7/15/1997 Emily Grant, AGUA
 15-18 METRO: # 26.37   7/15/1996 B.Davey, NBS-MR
                27.39  15-18 JNR
                27.79  15-18 JR-B
                29.69  15-18 ZONE
                31.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  31.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Doolittle, Lauren         17 NY Sharks-MR                     29.76 JO
  2 Creagh, Kristina          17 NY Sharks-MR                     30.34 JO

Event 402  Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 27.17   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
 11-12 METRO: # 26.34   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
                27.69  11-12 T16
                30.59  11-12 ZONE
                32.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  32.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Arana, Oscar Y            12 LIAC-MR                          30.76 JO
  2 Jiran, Monte              12 Tmsuffolk-MR                     31.37 JO

Event 403  Girls 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 32.59      7/1997 Rebecca Grove, MKBC
 11-12 METRO: # 32.14   7/15/1992 B.Sullivan, SIA-MR
                32.99  11-12 T16
                35.89  11-12 ZONE
                38.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  38.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Giordano, Krista N        12 North Shore-MR                   36.75 JO

Event 404  Boys 11-12 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 30.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
 11-12 METRO: # 29.48   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
                32.19  11-12 T16
                35.89  11-12 ZONE
                39.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  39.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Deblasio, Matthew M       11 Tmsuffolk-MR                     35.99 JO
  2 Goetz, Mathew J           11 Tmsuffolk-MR                     37.18 JO

Event 405  Girls 11-12 50 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 36.07      7/1984 Lorraine Grein, FLY
 11-12 METRO: # 35.30   8/11/2004 BRITNEY ANDERER at Eastern Zon, HAA-MR
                36.19  11-12 T16
                39.69  11-12 ZONE
                43.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  43.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Lim, Sally                11 FLY-MR                           39.61 ZONE
  2 Stanford, Brittany        12 LBA-MR                           39.97 JO

Event 407  Girls 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 29.89      7/1991 Jamie Landrio, TOI
 11-12 METRO: # 29.60   7/15/2000 K.Masterson, LIAC-MR
                30.79  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  36.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR                  33.38 JO
  2 Norman, Samantha M        11 Tmsuffolk-MR                     34.61 JO

Event 408  Boys 11-12 50 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 30.04   7/31/2004 Adam Y Chang, LIAC -MR
 11-12 METRO: # 28.47   7/15/1993 J.Landrio, TOI-MR
                29.99  11-12 T16
                33.29  11-12 ZONE
                37.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  37.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Hu-Van Wright, En-Wei     11 Agua Swim Team-MR                32.95 ZONE
  2 Goldstein, Jake P         11 HYB-MR                           34.69 JO

Event 409  Girls 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 59.39   7/15/1984 Jennifer Boyd, BSC
 15-18 METRO: # 56.33   7/15/1994 C.Teuscher, BSC-MR
                58.89  15-18 JNR
              1:00.19  15-18 JR-B
              1:04.39  15-18 ZONE
              1:09.49  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:09.49
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Sudano, Ashley M          15 CSC-MR                         1:06.13 JO
                  32.03     1:06.13 (34.10)

Event 410  Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:00.57   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
 11-12 METRO: #   59.18   7/15/1999 S.Armstrong, TVSC-MR
                1:00.29  11-12 T16
                1:06.79  11-12 ZONE
                1:13.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:13.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Na, Joseph                12 LIAC-MR                        1:08.05 JO
                  32.35     1:08.05 (35.70)

Boys 15-18 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 55.20   7/25/2003 Ryan M Olsen, Aqua Gems
 15-18 METRO: # 52.02   7/15/1994 B.Rosen, LIAC-MR
                53.89  15-18 JNR
                53.99  15-18 JR-B
                58.69  15-18 ZONE
              1:02.69  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:02.69
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Dorfman, Jake             16 NY Sharks-MR                     58.52 ZONE
                  28.24       58.52 (30.28)

Event 411  Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:09.92   7/31/2004 Alex Forrester, Badger
 11-12 METRO: # 1:07.27   7/15/1997 C.Berg, MSC-MR
                1:10.79  11-12 T16
                1:17.69  11-12 ZONE
                1:24.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:24.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Wade, Zoey A              11 HYB-MR                         1:17.25 ZONE
                  38.04     1:17.25 (39.21)

Event 412  Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:07.55    8/4/2000 Shane Tusup, TS
 11-12 METRO: # 1:05.72   7/15/1999 S.,Armstrong, TVSC-MR
                1:08.99  11-12 T16
                1:17.69  11-12 ZONE
                1:27.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:27.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Garcia, Stefan            12 FLY-MR                         1:17.05 ZONE
                  37.89     1:17.05 (39.16)

Event 413  Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:20.96   7/30/2004 Britney Anderer, HAA  -MR
 11-12 METRO: # 1:17.40   7/15/2001 A.Clemens, BASC-MR
                1:18.99  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:35.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:35.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Weston, Caroline L        12 Bgnw Marlins-MR                1:26.34 ZONE
                  40.73     1:26.34 (45.61)

Girls 15-18 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 1:18.00   7/15/1980 Rebecca Troutman, GAA
 15-18 METRO: # 1:11.72   8/12/2003 Jackie PANGILINAN at 2003 NCSA, YMID-MR
                1:14.89  15-18 JNR
                1:16.79  15-18 JR-B
                1:22.59  15-18 ZONE
                1:29.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:29.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Smith, Devin E            16 CSC-MR                         1:22.98 JO
                  39.22     1:22.98 (43.76)

Event 414  Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 1:13.86   7/15/1999 Shaun Armstrong, TVSC
 11-12 METRO: # 1:12.21   7/15/1994 C.Miller, LIAC-MR
                1:18.09  11-12 T16
                1:27.29  11-12 ZONE
                1:36.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  1:36.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Malychev, Peter           12 DSC-MR                         1:29.55 JO
                  40.84     1:29.55 (48.71)

Event 416  Boys 15-18 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 59.30   7/26/2002 Carroll Bullock, WPSC
 15-18 METRO: # 55.29   7/15/1995 J.DeBoyace, YMID-MR
                58.19  15-18 JNR
                58.89  15-18 JR-B
              1:03.69  15-18 ZONE
              1:09.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  1:09.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Corrigan, Timmy           15 LBA-MR                         1:05.03 JO
                  31.11     1:05.03 (33.92)

Event 417  Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 2:12.97   7/26/2002 Seika Setoguchi, AGUA
 11-12 METRO: # 2:10.32   7/15/1993 J.Foschi, LIAC-MR
                2:13.79  11-12 T16
                2:25.39  11-12 ZONE
                2:37.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  2:37.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Scilufo, Taylor           12 Bgnw Marlins-MR                2:26.24 JO
                  33.08     1:10.58 (37.50)     1:50.13 (39.55)     2:26.24 (36.11)

Event 422  Boys 15-18 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
15-18 LC JO': ! 2:33.52   7/31/2004 Anthony D Mironov, Badger
 15-18 METRO: # 2:21.15   7/15/1993 G.Mone, LIAC-MR
                2:28.59  15-18 JNR
                2:29.79  15-18 JR-B
                2:39.79  15-18 ZONE
                2:59.99  15-18 JO
 Meet Qualifying 15-18:  2:59.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Polhill, Drew B           15 Bgnw Marlins-MR                2:43.66 JO
                  36.30     1:17.91 (41.61)     2:01.13 (43.22)     2:43.66 (42.53)

Event 423  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 2:33.96   7/30/2004 Alex Forrester, Badger
 11-12 METRO: # 2:27.02   8/11/2004 Alex FORRESTER at Eastern Zone, BAD-MR
                2:35.39  11-12 T16
                2:44.39  11-12 ZONE
                3:03.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  3:03.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schuermann, Kerry         12 LBA-MR                         2:47.23 JO
                  35.59     1:17.73 (42.14)     2:03.08 (45.35)     2:47.23 (44.15)
  2 Ouzounian, Lauren M       12 TVSC-MR                        2:47.35 JO
                  35.97     1:18.44 (42.47)     2:03.29 (44.85)     2:47.35 (44.06)

Event 423  Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
11-12 LC JO': ! 2:33.96   7/30/2004 Alex Forrester, Badger
 11-12 METRO: # 2:27.02   8/11/2004 Alex FORRESTER at Eastern Zone, BAD-MR
                2:35.39  11-12 T16
                2:44.39  11-12 ZONE
                3:03.99  11-12 JO
 Meet Qualifying 11-12:  3:03.99
    Name                     Age Team                             Finals
===============================================================================
  1 Schuermann, Kerry         12 LBA-MR                         2:47.23 JO
                  35.59     1:17.73 (42.14)     2:03.08 (45.35)     2:47.23 (44.15)
  2 Ouzounian, Lauren M       12 TVSC-MR                        2:47.35 JO
                  35.97     1:18.44 (42.47)     2:03.29 (44.85)     2:47.35 (44.06)

Brought to you by Computer Aide, Inc.

Log Hit